de ſi pꝛomitto tibi eccleſiam vt negociuzʒ me

um in curia romana peomoneasſimoniacuʒ

eſt · infra· e.cuʒ eſſent· ſecus ſi ſeruio tibi hac

ſpe ductus · ſcilicet ſecundario ꝙ michi bene
facias:ſed peincipaliter ſeruio gratis.quaſi
diceret ſi peincipaliter ſeruio tibi gratis. ſe⸗
cundario a te ſperans beneficiuzʒ.non delin
quo.vt ar · lxj.diſ.quid paoderit · et.ff.de pe⸗
cit'. heredi.ſeò ſi hac lege:. conſuluit· Sedð
ſi ſeruio tibi peincipaliter vt beneficium mi⸗
chi des · ſecundario gratis.tunc delinquo.
ſed etiam in hoc caſu ſufficit michi per peni
tentiam ſatiſ facere creatoei.vt no.S. S. quid
ſit · et ſecundum hanc dillinctionem intelli⸗
Se ·.e.tua nos.ſecundum goł:et alia quedã
iura que peo et contra adducuntur. ſcilicet
ꝙ ſeruire poſſim.lxj:diſ.miramur.lix.diſ.ſi
officia · et.lxxmj.diſconſuluit.lxxvij. dil.in
ſingulis.vnj·q·j ·qui epiſcopatum.et contra
vnjꝓ·q.j:ſunt in eceleſia.xij.q:ij.habebat.
Vel aliter poteſt diſtingui ſecunduz gof ·
quia aut obſequium eſt cospoeale.aut ſpiri⸗
tuale· Si coepoeale ſit et honeſtum. vicium
non inducit· dum tamen pactum non inter⸗
ueniat. vt ſi quis ſeruiat epiſcopo ſuo in ho⸗

neſtis. puto eundo romam aduocando peo

eo·pꝛocurando ſua negocia· et H innuitur.j.
q·j·ſunt nonnulli.ibi:munus ab obſequio

eſt ſeruitus indebite impenſa et B intelli⸗
gas vbi dignus dignum et honeſtuz peeſtat

obſequium vt dictum eſt. Si vero indignus
dignum. vel dignus indignum. peeſtar obſe
amum. non caret vicio ſimonieQð ſi obſe⸗
quium ſpirituale ſit et ex pacto pꝛeſtetur vi⸗
cium inducit. niſi beneficio vel perſonatui
ſit annexum · S· de peeben. ſignificatum.ſecũ
dum gołf·⁊ niſi in caſu notato ·.j·e · V· et ſunt
B· BZed munus a manu ſemper ſimoniam
ind ucit.niſi adeo modicum ſit ꝙ animum ꝓ
mouentis non debeat mouere · inſpecta qua⸗
litate perſonaruzʒ.et cauſa.er tempoee. vnde
aliquando equus datus ſimoniam non indu
cit· multominus electuarium vel vinum que
alias modiei peecij ſunt· vt infra· e.ſi queſti⸗
ones:quod intelligas ſi pactum non peeceſ

ſit·alias etiam peo· vj.ſolidis ſimonia com⸗

mittitur: vt infra:e.ex tue·ſic et peo modi⸗
co committitur furtum·xmj.q.vlti.c.vlti.

Die ꝙ quidquid agant homimes inten⸗

tio iudicat omnesſcilicet quo ad deum. vt

nota. S · e · S· quid ſit.et iunge qnod no.j.e.v

qu eritur de extraneis:.et ſequentibus. ideo

dixit lann.

uis dans · quis ve petens·que res.que
cauſa petendi.
Vetus enim peouerbium eſt.neqʒ omnes
neqʒ; omnianeq; ab omnibus dare dari ve
poteſt nam valde inhumanum elſt a nemine
recipere velle. ſed et omnia et ab omnibus
viliſſimum ˖ vt . ff · de offi · peoconſuk · ſolent.
.· vltimo· ergo eſculentum et poculentum
quod infra triduum conſumi poſſit recipere
licet · vt · ff· de offi · peeſidis · plebiſcito. gt
beeuiter conſiderandum eſt quid offeratur.
xix · dil. ſecundam. Item quale offeratur.
xlix · diſ . c· penultimo et vltimo. Itè a quo
offeratur · ar· ni·q: vnj.in grauibus. ] Item
pꝛo quo off eratur ·.j·qj· dictum eſt. ij. rẽ
antequã offeratur.de conſec· diſ.ij.⁊ dixit.
. Ptrem qua intentione off eratur.vnj.q.j· in
ſcripturis · ſupea de elect · officij.· Itez quã
tum off eratur· xvij·q:j.ananias. Vnde ſene⸗
ca:quidam cinicus · id eſt ribaldus repeehen
ſoꝛ· dicitur enim cinicus a cinos ꝙ eſi canis
inde cinicus quaſi moedax ſiue caninus re⸗
peehenſoe:quidam ergo talis petijt ab anti⸗
Zono rege talentum.reſpondit plus eſſe ꝙ;
cimco debeat dari · Tunc cinicus petijt de⸗
narium:reſpondit minus eſſe ꝙᷓ regem dece⸗
at dare · et ſic repulit ipſum.Doterat ei tamẽ
dare talentum ranqꝙᷓ; rex:et denarium tanqꝙq;
cimco · In caſibus vero exceptis a jure po
teſt recipi munus.ſcilicet ſi gratis off eratur

q·jquidquid inuiſibilis. et. q.ij. ꝙᷓ pio.im

fine.et.c.placuitinfra.eidilectus filius. et

no· · e · ¶. quid ſit.· v. in his ergo.ltem quan⸗

do la concurrunt que no· . e. v. ſed munꝰ.
et ſequentibus· Item peo operis ſpiritualibꝰ
vbi quis ad h̊ ex officio non tenetur.xij · q. ij
caritatem· quod dic vt no.j.e. v. et ſunt HGᷓ.
ltem cum elemoſina dat peo vita eterna

Qunenrbus dandis attendas qttuoæ iſta·
Quis

24

æ remiſſione peccatoeuz que ſunt elemoſinis
redimenda · xnj· q: ij · amme· ſupꝛea de teſtibꝰ.
c.fi.j.q:j ipſi ſacerdotes· Item peo redi⸗
menda vexatione infra:e· dilectus · quod die
vt no. infra:e. ſub · lin gua · · ſed nunquid
licet. ¶ Sextus caſus eit in viſitationibus
ſupea de cenſbus · cum apoſtolus· in conſe
crationibus infra-e:cum ſit romana · ꝓ his
enim expenſas ſuas poteſt viſitatos vel con⸗
ſecratoe recipere· quia ner tenetur quis peo
peijs ſtipendijs militare· ſupea de peeſerip·
cum ex officije ſic non peccat:quia qui pec
cat non facit ̊ legis autoeitate:xxm. q: mj⸗
qui peccat · infra ð peiuił· vt peimlegia vbi
de licentia pape celebeatur ſine peccato in
eccleſia interdicta. Licet ergo conſecratoeꝛi
peocurationem recipere et ſic conſecrare vel
viſitare. et nichilominus G; videtur gratis
facere:ar.ſupea de vita et honeſtate clerico
rum. cum ab omni:mj.q. ni· S item venturis
N¶ Non tamen intelligas ꝙ peo ipſo actu
onſecrandi aliquid exigatur-alias contra-
j. q· j. ſtatuimus.ſed peo laboꝛe vie · xij ; a · ij ·
caritatem. Deo ipſo autem laboæee recipi po⸗
teſt · etiam ſi ecelena in ciunate ſit · ſupea de
cenſibus. venerabili: nam et ſi magis laboæz
eundo ad eccleſiam dioceſis- laboeat tamen
etiam eundo ad eccleſiam ci nitatis ſecundũ
Sof. Sed cum laboe talis ſpiritualis ſit quex
peelatus tenetur de neceſſitate ſubire et ex
officio ſibi in iuncto:melius eſt vt dicamus
ꝙ H̊ ius habet et dat conſuetudo infrae· ad
apoſtolicamet quia equum eſt vt qui ſemi⸗
nat ſpiritualia metat æ tempoæalia· ſicut pa⸗
tet per multa exempla · xnj·:q:. quia ergo·
qumimmo B; accidit ratione connexitatis · vt
ſupea · de cenſibus · cum venerabilis · vnde ſi
cut nec viſitatio.ſic neqʒ peocuratio ratione
viſitationis ipſius debita peeſcribetur · ſupea
de peeſcript᷑: eum ex officij· . nos igitur · ad
H.ſupea de conceſ.peeben:non vacantꝰ·po⸗
ſtulaſtis.ſupea· de conſtit.tranſl ato · ¶ Et
ſunt G̊ in argumento:ꝙ ſacerdos poſſit loca
re operas ſuas ſi alias non habz vnde vinat
vt. xcj · dil · c · . ij. ⁊. nj · et · j· q·j · iudi ces · et · j. q
iy.c.penult'.⁊ vlti.⁊·x·q· nj· relatum.xij.q.
il .caritatem.⁊. c.quicunqʒ · ⁊· · eceleſiaſticiſ
et arg. opti · xij · q. . illi qui. ⁊· · ei · j · e · fi · SZed
caueat ꝙ; pꝛincipalem intentionem ſuam ad
pecuniaz non referat · ſed ad remiſſonem ſeu
veniam obtinendam. Si vero ſacerdos eccle
ſie ſit deſponſatus æ intitulatustalis nihil
ex pacto debet recipere · etiam obtentu ſum⸗
ptuum.de c onſec·diſ.ij: ſufficit.ſunt tamen
parrochiani cogendi ad ſoluenduz id quod
conſuetudo laudabilis introduxit. infra; e ·
ad apoſtolicam. in fine · æ ſic ad dandas ob⸗
Lationes · xvj · q· j ſtatuimus· xxxij · diſ. peeter
B. in fine ; nio ſ oblationes non ſuffici⸗
antdice vt no.S. de parrochi. . in quibus:
ſub · C. hic tamen ſciendum. S.· vel niſi ſacer⸗
dos. et ſequenti · Quid ſi clericus peecio
appeeciatus vigilet cum defuncto et dicat
pſalterium. *⅝⅜ ſi ita fecit pactum.peo ſex de

narijs legam plalterium · ſimonia leſt · ſed ſi
ita dixit· peo ſex denarijs vigilabo cum defũ
cto hac nocte· non eſt ſimonia quauis tacite
inſir ꝙ debeat legere · ar · ſupea · de elect'. ſi⸗
gnificaſti · in fine · et de peeben · ſignificatuz
2ff· de Heredi inſti . ſi quis ſempꝛomium. et
ſic laboꝛem quem non tenecur ſubire ex ne⸗

ceſſitate ſiue * officio vendere poteſt nõ ſpi

ritualitatem. Sʒ nunquiò notarius vel fa⸗
mulus epi in oedinatione clericoꝛum.pao ca
lamo:i.ſcriptura quã oꝛdinatꝰ recipit ab oe⸗
dinatoee in ſuſcepti oꝛdinis teſtimoniũ.vel
peo carta vł peo laboee poteſt aliquid exige
re quibus efficitur ne de illius oedinatione
dubi tet. cũ ipſiꝰ etiaʒ ſaluatozis voce dictũ
ſit ꝙ mercede ſua mercennarius dignus ſit.
SHẽ. indil · ꝙ non · ſed epiſcopus ita peocuret
vt ſine muneris alicuiꝰ ſuſceptione ſcribatur
vt hec peobantur .j. q · ij ſicut epiſcopuʒ · nec
valet conſuetudo· ſi alicubi contraria repe⸗
riatur · Si tamen gratis aliquid off erat nul⸗
lo peecedente pacto.licite poteſt recipi · vt
in peedicto capitulo.ſi epiſcopum·Verum
tamen licet ſacramenta eccleſiaſtica gratis
ſint conferenda:nec quicqꝙᷓ recipi debeat ꝓ
ſepulturis aut exequijs moetuoeum. vel be⸗
nedictionibus nubentium. vb alijs ſacramẽ
tis eccleſiaſticis· vel benedictionibus con⸗
ferendis· nec pꝛo criſmate.neqʒ peo oleo.li⸗
cet nomen mutetur. vt infra· e· cum in eccle⸗

ſie . et in · c ea que · ⁊· c ad noſtram · et· c. ſuam

a c. intantum peecipitur tamen ꝙ lauda bi⸗
les conſuetudines obſeruentur · vt · j· q: nj.
queſitum·xvnj ·diſ. de eulogijs · in auten · de
ſanctis epiſcopis: peo conſuetudinibus ·
Sed contraquia nulla conſuetudo peo⸗
deſt. vt infra: enon ſatis: ⁊æ. c. ſequenti. nec
peo eccleſia conferenda vel conſecranda ˖ vl
abbate vel abbatiſſa ponenda in ſede aliqᷣd
eſt dandum. vt ibi nec peo inueſtitura eccle
ſie debet archidyaconus exigere marcham

argenti. vel archipeeſ biter vaccam albam

vel aliquam pecunie quantitatem nec ꝓ cõ⸗
ſecrationtbus epiſcopozum benedictionibꝰ
abbatum oedinationibus clericoꝛum-licet
de cosruptela taxatum ſit quantum ſit iſti vlł
illi tribuendumſicut quidam faciunt qui vo
lunt habere cacabos ſeu ſcutellas manu⸗
tergia · vt infra.e intantum · ⁊· c · ſicut ꝓ cer⸗
to.etiam peo paſtu nichil exigi debet · vt di⸗
xi. ſupea.e. . quid ſit · x. item etiam eccleſia·⁊
pꝛobatur infra· e· veniens · vnde nec canoni⸗
co de nouo recepto ſubtrahenda eſt peeben⸗
da. hac ratione ꝙ non vult dare peandium
quod conſueuerunt dare canonici de nouo
recepti. vt infra.e· iacobus · ¶ Solutio· ex
pacto nichil recipi debet obtentu alicuius
conſuetudinis · ſed ſi gratis offeratur recipi
poteſt · vt nota.õ· G. quid ſit. Sin his ergo·⁊
j· q ij· ſicut epiſcopum · Wi meliunsan
clerici exigunt a laycis obtentu conſuetudi
nis.a tunc non debent clerici retinere pignꝰ

ſpirituale:immo gratis debent ſepelire · vel

venedictões dare· æ poſtea veritate cognita

— —, —— —

ê— — — —

ſi
efu⸗
cite
, ſ
dtig
et
Me:
äbi
Aa:
oca
0:
del
g⸗
lone
idi
ſie.
euret
batur
ehec
fepe:
nl:
jede
rum
atis
1t
lbe:
ame
con⸗
.li:
decle⸗
ſuam
dabi⸗
ge⸗
enede
n.
peo:
nec

liad
ccle
ham
bam
co⸗
i
liot
ſaive
nido
jam
e
vron
es
voni
hen
jum

ex

vel

per epiſeopum loci cogentur lapei laudabi⸗
em conſuetudinem obſeruarepia deuotõne
fidelium erga matrem dei eceleſiam inerodu
ctam.vt infrae.ad apoſtolicam. Jut clerici
a clericis· et tunc ſi clerici petentes exigant
id in quo peopꝛia dtilieas æ peiuata veriatur
puta paſtum vel paſtillum.quia ipſoꝛum deꝰ
venter eſt.vel quantamcunq; pecuniam vo⸗
lueris peopeijs vſibus inburſandam:non va
let vt in concoꝛdan. quas ſignaui.⸗e. G.
ſed otra · ¶ Quid ergo ſi de conſuerudie ſit
ꝙ canonicus de nouo receprus debeat cap⸗
pam facere vel certam pecunie quantitateʒ
dare fabeice eceleſie· vł luminarijs.vbł alijs
que ad diuinum cultum pertinent. dico con
ſuetudmem ſeruandam tanꝙ laudabilem.
ar · ſupea de pꝛeben. ſignificatum.æ de hijs
que fiunt a maioei parte capituli.c. finali. et
de teſta mentis· officij· ⁊. c. vlti.et infra.e.
ad apoſtolicam.non tamen retineatur pee⸗
benda loco pignoeis.ar:eiuſoem decre. Vel
die ꝙ bene poteſt retineri.ſi ſit conſuetudo
ꝙ non aſſignetur peebenda quouſq; cappam
fecerit· in hoc enim caſu poterit deus a cle⸗
rico facto canonico ſpiritnale exigere:nt ſic
de ſpirituali ad ſpirituale quaſi quedam per
mutatio fiat · vt· S.ð rerum permuta.ad que⸗

ſtiones. ⁊ ſic in hac exactione. peiuata cano
nicoeum vtilitas repeobatur tantum non pu

blica.ar.S. de conſtitu.cum omnes · ⁊.c.cuzʒ
m.⁊ · c.ex parte:quia timetur de auaricia.vn

de nec clerici a clericis decimas exi gunt· 5.

de decimis ˖ c· · ⁊· ij · de cenſibus· ea que.xæ
de peeben· auaricie ·Laycis autem eſt gra

tis gratia conferenda vt infra. e intantum.-
J.j.⁊ infra ð magiſtris· pechibeas. Quid

de his qui habent diuerſa cimiteria. vnuz in

quo non intratur niſi canonicus ſit vł frater

Fliud commune.eſt tamen taxatum peo quã
to extraneus poteſt cenſeri frater ſiue peo

quanto extraneus in cimiterio fratrum pote

rit ſepeliri ·dico hoc ſimoniacum.infra.e.au
dinimus . 2c· ſicut.quia peo terra nichil re⸗
cipi debet · vt ſupꝛa de ſepulturis.abolende.
nec pꝛo officio funerandi vt dictum eſt.ã.x
in caſibus! Quid ſi maioz erux non depo⸗

tetur niſi certo peecio habito.æ hoc ſine du⸗
bio ſymoniacum eſt. æ ſpecies mali et auari⸗

cie ſignum. ergo repeobandum.vt infra.e.

andiuimus. æ no· S. e. v. quid ergo. in fine.
aais de his qui faciunt pactum ð lecto
re

imendo certo peecio anteqꝙ; cospus de⸗
poꝛtetur ad eccleſiam.certe ⁊ lectus ⁊ pan⸗
ni tempoꝛales ſunt.ergo æ vendi.æ redimi· ⁊
donan. ⁊ permutari ·poſſunt tam ab initio qᷓ;
ex poſtfacto. Quid ſi clerici nolunt coꝛ⸗

pus ſepelire niſi peimo interpoſito pacto &

lecto reddendo.ſpecies mali eſt· cum fiat pa
ctum a tempoꝛali ad ſpirituale.ſupꝛa · de re⸗
rum permutat'.c· vlei. Quid ſi depoetato
coꝛpoꝛe ad eccleſiam amici volunt recupera

re lectum ⁊ etiam violenter ipſum repoꝛtant
ad domum ſuam. . nichilommus debet
coepus gratis ⁊ honoꝛiſice ſepeliri· ſed cum

conſuetudo eccleſie generalis ſit vel quaſi

c lectus retineatur a clericis·poſſunt amici

per cenſuram eceleſiaſticam coerceri ad le⸗
ctum reſtituendum.quia talis conſuetudo

laudabilis eſt.⁊æ m B caſu æ ſimili poteſt in⸗

telligi:infra:e.ad apoſtolicam. Quid ſi cõ

ſuetudo ſit ꝙ ſacerdos debeat habere veſtes
quas deferebat moztuus tempoee moetis · vt
in caſtro clariaci vieneñ dyoc dico ipſum
Sratis ſepeliendumæ laycum coercendum.

ſcilicet heredem vel illum qui poſſidet ad
reddenda veſtimenta retenta : vt in peoxima

decretacuius autoeitate B indicam quãdo
eram cum domino Io-archiepiſcopo vienen

tunc apoſtolice ſed is legato eodem hoc ap

peobante ſed non debet ſacerdos retinere

loco pignoeis exequiuʒ quod gratis confer
ri debet. etiam ſi alias ei obligatus eſſet · vt
S.de ſepul.parrochiano:æ de natis ex liber.

ven.c. vnico. Quid ſi conſuetudo ſit ꝙ nu

bens benedictionem recipiens det ſex dena
rios vel qumqʒ ſoł ·⁊ ſecundum h idem indi
co vt gratis conferatur benedictio· poſtea
cogatur reddere per cenſuram eceleſiaſticã
quantum de conſuetudine dari ſolitum eſt.
non tamen occaſione ſcri pture quam non pe
tit laycus ·ſicut fit graſſe.quia ſicut non de⸗
bet manum vendere ita nec calamum. vt.j· c
j · ⁊.· q·ij·ſicut epiſcopum.ſecus eſt foete ſi
nubentes velint habere ſcripturam ipſam
petant a tabeltione layco vel etiam clerico
qui de ſuo non tenetur facere beneficium· x.

ꝗq.·ij · peecarie · Quid ſi peeſbiter noluit ba

ptizare puerum niſi peimo ſoluto cereo vel

Ddato denario ſuper B conſnetudineʒz allegãs

ſicut fit vapinci·ſuper H̊ coerexi peeſ biteroſ
quia gratis baptizare debent· æ poſtea coge
re patrinum vt ſoluat id quod conſuetudo
laudabilis introduxit.j· e· ad apoſtolicam.
ita h̊ decre.eſt quaſi centrum iĩiſttus tituli.
in hunc modũ infinitas queſtiones ſoluit.
NQueritur de exennijs vtrum ſimomam in
Ducant · a videtur ꝙ non.dum tamen non ꝓ
Ducantur ad munerum qnantitatem ff. & of.
Pꝛoconſub · ſolent · ꝗ. non autem.⁊. . finali ·
licite emm recipitur eſculentum ⁊ poeulen⸗
tum quod infra tridnum conſumi poteſt. ff.
de offi · p̃ſi · plebiſcito · vnde ⁊ que prophe⸗
te off erebantur.ſtipes magis extimabantur
tabernaculi ꝙqᷓ; munera peophete · j· q. j· indi

ces ſecundum gof.dic vt nota.ſupea· e. v.

ſed munus. et ſupea de cenſibus. F. fi. V. ho
die vero. ¶ Zed nunquid peo modico ſimo
nia committitur ·ſic· nam.xxx. ſolidi ipſam
inducunt.infra·e.deniens.et·. vj. infra:e.ex
tue.⁊æ quinq; obuli.j.q.j. iudices.alias inci
pPit duces· ⁊ tremiſſis.j·q.j.placuit vt nultulſ

epiſcopoeum. Dicitur autem tremiſſis ter⸗

cia pars ſolidi · inde dictus · quia ter miſſus

ſolidum conſtituit ſecundum yſidoeum. de B

tremiſſe legitur. C. de veſte milit'.l.foetiſſi⸗

mus. li ·x 1tem ſimoniacus comparatur fu
rni ·q: oꝛdinationes.et in furto non dillin⸗

SOuitur quantitas.xmj.q.vj.c.finali.

Leemi comparatur ſimonia crimini vſura⸗
rum.quia vtrumqʒ; ſola voluntate committi⸗
cur.vt nota Se· . quid ſit.a in vſura non di
ſtinguitur· immo peo cupella vini vel ꝓ po⸗
mo committitur · nam quidquid ſoꝛti accedit
vlura eſt · xmj. q· nj· pleriqʒ · Dic ꝙ ſi tempoꝛa
le quantumcunq; paruum vel magnum ſit
ex pacto detur· ſimonia eſt neceſſaria eſt re
nunciatio ſeo quantumcunqʒ; ſine pacto fue
rit coꝛrupta intentio· ſuffieit per penitenti⸗
am ſuo ſatiſfacere creatoei infrae:c finali.
vbi vero non conſtat de mente coerupta:cõ⸗
ſiderantur circumſtantie · de quibus Habes ·
eę.æ ſi queſtiones· ſecaundum gof·dic vt no·
56·ꝑ· C. quid ſit . æ. e · J. S· ſed munus · ⁊ ſequẽ ·
ate⸗ queritur vtrum committatur ſimonia.
ſi aliquio detur pao calice · vel veſtibus vel
tintheammibos benedicendis 2 dicunt qui
dam ꝓꝙ non. niſi vbi hoc muenitur expeeſſum
vt eſt videre in criſmate.baptiſmo· cõmunio
neeuchariſtia- balſamo. ſepultura:æ baſili⸗
cis dedicandis. j. q. j. dictum ij · . c/placuit
vt nullus. ⁊æ: c.placuit vt vnuſquiſq; ꝗ· e · cũ
in eccleſie·⁊ hocjdem ſcripſit frater Rai.Sů
gof.no · ꝙ in quolibet miniſterio eccleſiaſti⸗
co ſimonia committi poteſt.· e.ad noſtram.
quod verius puto. Sed nunquid is qui ſi
moniace beneficinum acquiſiuit tenetur ad
omnes fructus quos percepit æ qui percipi
potuerunt. ſic. eſt enim fur æ latro·j.q· j· oe:⸗
dinationes.æ ideo ſicut fur ſemper eſt m mo
ra. æ ad damna teneturC. qdᷣ me.ca.l· j· C. ð
condi · furti.l.ſi. C. ̊ furtis.ſubtracto⁊ ad
omnes fructus vt violentus. S· de reſti · ſpo⸗

liat.grauis. generaliter enim ſine titulo poſ

ſidens tenetur ad omnia damna ⁊ lucra per⸗
cepta ⁊ percipienda · ff · de rei vendi · ſi nauis
G. generaliter Idem eſt ſi habeat ritulum.
ſed talem qui peo nõ titulo ſit habendus.C.
de agriceł·æ cen.quemadmodum ff. qdð me·
ca· h ⁊ partus; .
Lingua caro æE- id eſt peeces carnales
que timentur vel quibus fauetur ſimoniam
inducunt · Hic tamen diſ. Si enim peomoue⸗
tur quis ſuis pꝛecibus ad peelaturam mæxi⸗

me que per electionem confertur· committi⸗

ctur ſimonia. æ in hbooc caſu mtelligo ꝙ nullꝰ
debet ſibi aſſumere honoeem. ſed qui voca⸗
tur a deo tanqꝙᷓ; aaron · vt õ·de elect· quali⸗
j·oꝛdinationes.· c· nullus itaqʒ; · nam hono
ris augmentuz non ambitione ſed laboee ad

vnumquenqʒ conuenit pernenire · vt · C. ð re

mili.contra publicam.li.xij· quantumcunqʒ;
dignus ſit · vt · . de inſtit · c· vlt. æ de iurepa

tronatus:per noſtras.æ de elect. per inquiſi
Deo ſimplici autem beneficio po

tionem.
teſt peo ſeſpſo peecęs off erre · dum tamen di
gnus ſit · vt · · e · tua nos· .j.in pein.⁊ de ele
rico excõmunicato miniſ·peopoſuit. Sin
autem alienis peecibus quis peomoueatur =
ſpiritualibus non inducunt ſimoniam arg.

lxnj.diſ.peincipali:jq:latoꝛemniſi cõſan

guimtas epiſcopos trahat · j· q:j· de oꝛedmati

me vero

cer. vm.q.j.in ſcripturis·jq· vj· ſicut is ·⁊· q

onibusar.· de pꝛeben · graue ˖ vt benefi⸗
eccle:vt noſtrum:quia iniuſtus amoe coꝛdis

ſimoniã inducit . · q· j· ſi quis neqʒ ſanctis ·
c.ſunt nonnulli.vbi dicit ꝙ ſuccedunt loco

pꝛecij · T. æ.· G.na· contra·quia nullo da⸗
to æc non committitur ſimonia.: ij· ; pio

quod intelligo quando conſanguineus indi

gnus elſt: alias peelatus foætius tenetur ei
ꝙ extraneo peouidere· ar· S· de coha · cleri. ⁊

mulier. c· j. ſanguinem igitur cuum' ſcilicet

dignum legittimum ne deſpicias · j·q · · ki⸗
Lium.⁊.c:quibuſdam · ad fi · Deelati vero no⸗
ſtri temposis hoc nimis amplectentes · pee⸗
ter ſuum ſangninem hodie quaſi nullũ re⸗
putant foꝛe digunz · vnde · b. mira res · habet
epiſcopi cui committant animas· cui autem
res tempoales committant non inueniunt.

nam epiſcopus alicui nepotulo ſuo defacili

committit multa milia animarum cui non
committeret duo pira · Sed æ ſi quis peo
me peeces vel pecuniam offerat vel peomit⸗
tat: cum expeeſſim contradixerim non obeſt
michi · vt infra · e.ſicut nobis. penulti·⁊ de
homicið.petrus·ſecus ſi me ſctente patien
te.tunc enim dicoe interponere voluntatem
meam turbatamz ideo quantumcunq; oc⸗
cultum ſit renunciare debeo ſi animam lal⸗
uare volo:memoe illius verbi nichil ꝓpdeſt
ho mini ſi vniuerſum mundum lucreturani⸗
e detrimentuz patiatur. vt · I· e ma
theus · Si vero hoc fit me penitus igno⸗
rante.⁊ ab mimico meo volente peomotionèe
meam de qua ſperatur impedire:non cõmit⸗
titur ſimonia quo adò me ne ex dolo ſuo re⸗
poꝛtet quod intenditvt.je. ſicut nobis J.
penł. ⁊æ. c. nobis fuit· .. ]. Qðò ſi amicus
meus pecuniam deditſimoniace peomoueoe

ſed non ſum ſimoniacus teneoꝛ tamen renũ⸗

ciare · vt · · e· de ſimoniace.⁊.c.de regulari⸗
bus. æ dicam plenius. j· e. ꝗ. qua pena. S3
ſi pꝛeces off erat ⁊ pꝛo peelatura.iniuſte ſunt
pꝛeces:maxime quando eſt laycus cuiꝰ vul⸗
tus timeri poteſt.vt· õ:de elect'’.oſius.⁊. c·
quiſquis.⁊ de iurepatrona pꝛopterea· xvj
q: vij.ſi quis deinceps.niſi foste peelatus
non habito reſpectu ad pꝛeces ex ſuo dumta
xat officio eum inſtituat: neceſſitate vel vtili
tate eccleſie exigente · vt · S· de etate τ quali
tatetuam. Vbi autem peo ſumplici benefi

cio.æ is pꝛo quo off eruntur indignus eſt. ſi⸗
monia commictitur..q.jde oꝛdinationibul V

. c: ſunt nonnulli. Sed ſi dignus elt et pꝛe⸗
ces pꝛincipaliter non ſequantur non eſt ſimo
nia· j.q.jquibuſdamar.ad hoc · ſupea ð eta
te æ qualitate· tuam. s icut autem ius ſpi⸗

rituale vendi nõ poteſt·ita nec redimi. vt · ].

e·querelam.nec peo peccunia reſignari · j· ꝗ·

.j· nullus epiſcopus: ij. nam in his omms
tranſactio· omms pactio · repeobatur · vt ſu⸗
p⸗a dixi· æ ꝓbatur.S: de pactis:cum peidez ·

æ de tranſact'.ſuper eo·xvj.q:vij.decimas

Sed nunquid licet michi redimere iniuri
am meaz ſme metu huius cniminis.pura epi

ſcopus miuſte excommunicat me. vel infert

—

peo
mit:
beſt
de

nt

minas ſuper beneficio auferendo qð juſte
poſſideo · do ei pecuniam vt ſententiam iniu⸗
ſtam reuocet · vel ab iniuria hac deſiſtat · et
quidem ego licite redimo ius meum. licet ip
ſe illicite recipiat.ar· j.q nj queſitum . j· de
magiſtris.peohibeas.ec de vſuris· c.j·redi⸗
mamus ergo tempus ſecundum apoſtolum-
quoniam dies mali ſunt.ar.infra. e.ad au⸗
res: ⁊.c.dilectꝰ.⁊ infra·⁊.C.mandati.per di
uerſas·et · ff · de bonis eoeum qui ante ſentẽ⸗
tiam moe · ſibi conſci ·.l· j.nec obſtat.j.e.qrelã
vbi videcur vtrunqʒ peohiberi:ſcilicet emi
et redimi · quia ibi exponitur redimi .id eſt
peo pecunia aſſignari· Item nec obſtat.jĩ.e.ne
mo:quia ibi non redimitur vexatio·ſed emi⸗
tur abſolutio ſecundum gof.vel aliter vt ſe⸗
quitur·Sed ſi iuſte excommunicatus ſit quis
vel iniuſte acquiſiuit beneficium.tunc hinc⸗
inde cõmittitur ſimonia . ar.j.e· nemo · j. q· j·
nullus epiſcopus ·ij.⁊=· I. peece· ergo redem⸗
ptio rei ſpiritualis permittitur vexato iniu⸗
ſte redimenti.ſed ꝓhibetur vexanti ⁊ peo
vexatõis ceſſatione recipienti ·
Vid ſ iudex non vult excommunicatum

aAbᷣſoluere niſi peius ſoluat certam pecunie

peeceden. Licet ergo epiſcopo redimere

quantitatem · dic vt no.j.de exceſ.peela· ꝗ.j.
v·quid ſi petitur ratione conſuetudinis· et

decimas de mann laycoeꝛum.j.de vſuris.c· j.
quod intelligas ſi redimat a milite.ſecus ſi
emat a vicinis.cum alias nolunt ipſas ſolue
re hi qui ad hoc tenentur .ſic no.lo·j.q.nj
peruenit:ſeò contra expeeſſim.xvj ·q.vij· de⸗
cimas·.j·q:nj·altare. ¶ ¶ Vnde fuerunt qui di
xerunt·: ꝙ illud intelligitur quando ſine an⸗
toeitate ſuperioeis redimit.ſed autoeitate ſu
penoꝛis licet.ar.Sꝗ.de peebenð. niſi eſſent. ⁊
c· in lateranenſi·⁊ de his que fiunt a peelatiſ
cum apoſtolica.⁊ de rerum permur'. c. j.⁊ ðᷣ
tranſact· ſtatuimus.⁊.c.decetero.⁊.c.veni⸗
ens.ff· de his qui no·infa.furt..qui iuſſu ·
Flij dicunt ꝙ ndeo peohibetur epiſcopis

a laycis decimas redimere. ne layci accipi⸗

ant exemplum ⁊ credant ſe ius Babere cum

tamen non habeant · vt.ꝗ·de peeſcri pt᷑· cum

cauſam. ¶ Hlud videtur derius ꝙ autoeita

te ſuperioeis hoc fieri poſſit. vt ⁊ cauſa mali

exempli vitetur.quia dicetur eis:ꝙ adeo de⸗
tinent eas contra animam ſuam cum ſpiritu⸗

ales ſint ꝙ etiam redimi non poſſuntniſi ſu

perioe interponendo autoeitatem ſimoniam

purget · que alias iſta occaſione committere

tur · ¶ Heeterea.quia inducendus eſt layp
cus per ſuperioꝛem.vt peopeie parrochie re⸗
ſtituat ⁊ benedicetur.ꝙ ſi inde vult pecuni⸗

am recipere ſimoniam committet.adeo · ꝙ eti

am ſuperioeis autoeitas ex parte ſua eam nõ
poterit purgare· ⁊ iunge quodò no.õ.ð deci.
¶. fi · ſub · ¶. duodecimo.· ¶ Quid ſi faciam
pactum pe eſentatoei ꝙ non inquietabo ipᷣm
ſuper titulo obtinendo.pꝛoculdubio ſimoni
acum eſt. vt. · e · per tuas · nj · de hoc.j.e. ꝗ.
qua pena.ſub· . per iudicem · vꝓ. ſed ⁊ epiſco
pus. Item peo omni beneficio acquiren⸗

do data pecunia del peomiſſione facta:ſine
ſit beneficium ſeculare · id eſt ſecularis ec⸗
cleſie · ſiue religioſum.ſimoniam inducit · eti
am ſi data ſit a parentibus peomoto ignoeã
te · vt · . e· ex inſinuatione.⁊ ·c·de regularibꝰ
c. ſicut nobis· . penult.⁊. e· nobis. ⁊· c·
tua nos·quodò dic vt no⸗õ. . j. S · michi autẽ
Sed ⁊æ notandum eſt.ꝙ ſicut ſimoniacum
eſt mediante pecunia vel pacto rem ſpiritua

lem acquiri · ſic æ reſignari.j. e. querelam.õ.

de teſtibus. veniens: nam dare intelligitur
qui quod ſibi debetur remittit.vnj·q.m· ta⸗
lia·ff. de calum.quin etiam.ff.de condi:cau
ſa da · ſi mulier · ¶ Licet ſit ar. contra · ff. qui
bus modis pig · vel ypo.ſol.il.j. . cum debi
toe · C· ad velł. etiam.ff. de his que in frau⸗
dem credi.ſi pignus.⁊ eodem modo ſimonia
cum eſt ob pecuniam peccatos em reconcilia
re vel non reconciliare· .e.nemo.⁊. c.ad au
res: Nec mireris ſi duo contraria in idem in⸗
cidunt·. nam ⁊ alias hoc contingit · vt ſi pee⸗
cium recipiatur ob accuſandum vel non.te⸗
ſtificandum vel non·eligendum vel non. de
nunciandum vł᷑ nõ · hec em oĩa eadem lege
pumuntur .ij.q.j·pꝛohibentur.⁊ accedit.j.q
j· J.· fi · æ· c.qui autem pecuniam.Sed obſtat

j· q·j·c· ſunt quidam qui violentia vel fauo⸗
re non permittunt eccleſias regulariter oedi

nari · hos decernimus vt ſacrilegos iudican

dos . ſed die vt ſacrilegos.ſubaudi. ⁊ nichil⸗
ominus vt ſimoniacos.ſecundum gof. æ om⸗
nes cõmuniter: quod intellige quãdo ex pa⸗

cto violentia infertur.alias non puto G̊ ſub⸗

audiendum · ¶ Sed nec omnis pactio ſimo⸗

niam inducit· ⁊ ideo penam non meretur.nã
⁊ poſſeſſio poteſt dari ut in ea oꝛatoeium con
ſtituatur · S.de reſti.ſpoł.olim.j.⁊ ſub certo

pacto poteſt dari licentia ipſum oeatozium
conſtruendi · xvnj.q · ij. eleutherius.õ. de re⸗

ligio· domi·conſtitutus.õ.de cenſibus.quã

to· ar.·e.ex inſinuatione· talia enim pacta

ſpiritualia reputantur ſicut ⁊ illud· g̊.ð pee⸗

benð.ſignificaſti ·õ̊.de ſeriis non oꝛdi.nul⸗

lus· Sde elect'.ſigniſicaſti · x. q· j. c· ij. ⁊ in
traditi one rei ſue poteſt quilibet vt placz pa

cctum apponere. ff. de pact'. in traditionibꝰ

̊· de condiẽ · ap · verum. Sed nunquid an
te peomotionem poteſt cautio exigi ſne vi⸗
cio ſimonie · non· ſed poſtea poteſt· vnj.q.nj.
talia.j·qij.q; pio.dummodo pactum nõ pee
ceſſerit · alias contra · vnj.q.nj·artaldus· po⸗
ſtea etiam peeſtatur cautõ que ex antiqua cõ
ſuetudine appeobatur.lxnj.diſ.quia ſancta.
excipe ſuperioeem qui etiam ante confirma⸗
tionem æ poſtea cautionem debitam poteſt
exigere.5.de elect'.ſignificaſti.xxnj.diſ.quã
ꝙᷓ · xxvnj · diſ.de ſiracuſane.õ.de iureiuran.
nullus. c. diſ· optatum.nam æ antoꝛitas ſu⸗
perioeis plerunqʒ vicium tollit.õ.de pactis
cum peidem.õ · de tranſact’.ſtatuimus.õ.de
pꝛeben· niſi eſſent·ff. de his qui no.infa.fur
ti · · qui iuſſu· non tamen ante electionem ſi⸗

ue peomotionem. vt ar · ᷓ. de elect'. officij.

4

Vi ad accuſatõez ſimoniaei admittant
æ quidẽ hm da.om̃s Plone.etiã irregu:
ares· j· e.tãta:.ſſi cłicus ſit male fame.cum
em̃ accuſatõ ſimonie adinſtar accuſatõis cri
minis leſe maieſtatis ꝓcedat · vt: xv · q · nj · ſa⸗
ne. C. de ep̃is æ cleri.ſi quenqꝙᷓ·æ in crimine
leſe maieſtatis criminoſi contra elericos nõ
admittantur · ſcilicet ſi ſint bone fame · vt · ij ·
q·j. in peimis ergo nec in crimine ſimonie ·
Eſt tamen certum ꝙ cum accuſatoe non pꝛo
bet ſed teltes · multi admittuntur ad accuſan
duz qui a teſtimonio repelluntur et ideo eſt
inter accuſatoꝛes et teſtes ſubtiliter diſtin⸗
guendum. vt · . e. licet hely ꝗ. penk · ad fi · er
So quilibet videtur admittendus ar . · e · ſi
ðommus.et.c· ſicut ſimoniaca·h de hoc die
vt plene no.S.de accuſa· S. quis acculare · et
vH· ſequenti · ⁊ maxime . v. t. vero · ¶ Id telli⸗

eai Nenten fa ſ monium autez non videntur admittendi eri

minoſi contra clericos contra regulares au
tem admittuntur ſi ſint infamati ilii regula⸗
res.et ſint teſtes emendati de crimine æ aga
cur ciuiliter ad remotionem ab adminiſtrati⸗

one.mſi teſtibus opponantur inimicitie ca⸗

„—

pitales vel conſpiratões · .· e · per tuas. ſecũ⸗
dum da. Ego dico ꝙ teites etiam crimino
ſi et maxime emendati de crimine qui alꝛijs

ãminiculis fulciuntur· qð credo neceſſarium

quando ſint criminoſi nõ emendati·alias ma
xi me non participes in ſcelere et munere · ze⸗
lo iuſticie teſtificantes· quibus minoea crimi
na opponuntur . vt · · e. p tuas.⸗h· · v· Pee⸗
terea: et ſequenti- et· v· ceteras admittũtur
contra regularem inferioeis gradus grauic
infamatum. qui ſine ſcandalo defacili remo⸗
ueri potelt. vt · · e · P tuas. H. · item vtx
et ſequen. et · ·llequidem· quando agit᷑ ci
niliter et ſecundum temperantiam equitatis
non vt deponatur ab oꝛdine ſed vt remouea
tur ab adminiſtratione · vt · · e· per tuas · H
j. H. vtrum is. et ideo tales cõtra talem tali⸗
ter merito admittuntur. quia et ex leuioeibꝰ
cauſis remouentur.ſicut quozundam religi⸗
oſoꝛum appeobata conſuetudo depolcit · vt

j· e· per tuas · S· li · et · S · de appelł·quia nos ·

et. S̊. de accuſat'.qualiter.ij.in fi · et ideo de
plano debet pꝛocedere inquiſitio regulariuzʒ
et ſine ſtrepitu:quia ſeruos dei his ſubtilita
ubus non decet inuolui. MWerumtamen ſi
alia crimina opponerentur.legittimas exce
ptiones ſibi ſeruare licʒ contra teſtes· ita q;
nullus crimmoſus contra eos admittat' eti⸗
am ſi amimeulis fulciatur · vt · 3· de accuſat·
olim I· V. et. D.õ.de ſta mo·c.monachi ··
peiozes. ¶ Et adeo dico ſeruandam diligẽ⸗
ter peedictam diſtinctionem · ꝓ ſi onum mẽ⸗
beum deficiat teſtem repello· et ſic crimino⸗
ſos ſme adminiculis et in crimine ſimonie.
etiam contra regularem inf erioꝛis gradꝰ nõ
admitto. Illos etiam qui non zelo iuſticie
ſed malignitatis fomite teſtificantur repel⸗

lo.vt inimicos capitales et conſpiratoæes ·

vt · j. e.per tuas J.nos vero. Ideo p̃dictos
repello ſi agatur ad depoſitionem gradus.

vel eciam ſi denuncietur crimen per aliquem
ad Gᷓ̊ vt quis remoueatur ab adminiſtratõne
quia tunc ſecundum juris ri goꝛez pꝛocedi de
bet. vt no.õ·de denunc · ſub ti. de accuſat·
IItem nec ipſos admitto ſi ſecularis accu⸗
ſetur vel regulans ſuperioeis gradus puta
epiſcopus · vel inferioe bone opinionis:vel
qui non poteſt ſme ſcandalo rmoueri· Flij

dicunt ꝙ H̊ᷓ decretalis cozrigitur per. S8 6.
de teſtibus · teſtimonium · ſed dico illaz intel

ligendam ſecundum peedictam diſ. etemm
abſurdum reputo extimare ꝙ dominus gS.
Hanc decreita equam et ſic rationabilẽ mul
tis vigilijs domini Innocẽtij patris iunris ad
inuentam vno verbo ſubuertere voluiſlet ˖ vt
5. de elect. eccleſia · ij · S. deniqz · ſ ĩtem par⸗
cicipes non admittuntur · · de teſtibus. veni

ens. et. c. perſonas· C. de teſtibus:quoniam

nj. q· mj . c . · i · · nj . ij · q· vij. eſtes . Sed Otra
5S.de teſtibus. e?. mediatoꝛesſed ibi loqui⸗

tur de mediatoæee qui admittitur. mn illa vero
decre.veniens.de illo qui ſocius eſt qui re⸗

pelletur · Glij dicunt ꝙ illa decre · veniel
loquitur de participe ſceler̃ ⁊ muneris · vt te⸗
eigi· 5. e. v· egeſed extra. de participe ſcele
ritgz tantum. S3 certe adhuce videtur ꝙ par
ticeps etiam criminis admittatur lxxix· di.
ſi quis papa·et/xv.qnj:nemini · vnde dicũt
quidam ꝙ; ad accuſationem admittitur vt ibi
ſed non ad teſtimonium vt in illa veniens.
Slij vt T· dicunt.qꝙ; criminoſi non admit⸗
tuntur etiam in exceptis. niſi accuſatus an⸗
tea fuerit male opiniomis · vt . ij · q. j.ĩ pemmis
et · j. e. per tuaset vide ſuper B qð no.õ.de
teſtibus. SC. quis poſſit eſſe teſtis · v. item ĩ cau
ſa cõmunis crimmis.mediatoæes autez ſimo
nie ſimoniaci ſunt · j.q:j.ſi quis epiſcopus:⁊
nota infamie percelluntur . j· q . m. c. fi · ¶ S
quomodo poteſt repelli particeps criminis
nam ſi dicat non potes contra me teſtificari
quia fuiſti meus ſocius in eodez crimine ſic

condemnabitur vt confeſſus. quia tanqᷓ fa⸗

tuus contra ſe confitetur · vt· ã.de donac · in⸗
ter dilectos · æ de conkeſſis · c · · et · i · et · ij · q ·
j· c.. ¶ Si dicat non feci quod michi imponi
cur. et ſi feciſſem tu non potes eſſe teſtis tan
qᷓ; eodem vicio laboeans· ſic mentitur.et lex

non docet mentiri · xxnj·:q:mj · qui peccat.do

cet tamen ſocium crimmis repellere. vt.· C. S
libera.cauſa.ſi filium.ſed ibi maniteſtuz eſt
ipſum eſſe participem.quia dicebatur ꝙ pa⸗
ter filium ſuuz vendiderat genero ſuo ·˖ vnde
vterqʒ deeſt accuſatoz· quia nullus tam peo
ximus comiunctus poterit ignozantiam alle
gare. vnde iudex ipſum poterit repellere ex
officio cum notoeium ſit. vt ar · ᷓ· de excep ·
exceptionem · Zecundum T. ſie poteſt pꝛo

ponere.ego excipio contra te· quia dico te il

lud crimen cõmiſiſſe ſuper quo vis accuſare
