aut · qũo opoetet epᷣos · in pein. coll · ij · ð con ·
di. uj · celebeitatem: in fi· ibi:qe alia eſt ratõ cã⸗
rum ſecularium· æc · in fi:·non ergo papa debz
int romittere ſe de legitimacõe facienda qꝰ ad

tpalem hereditatem ˖ ſed debet hoc dimittere
impatoei.vt · vnj ˖ di · quo iure · · e · lato?· ⁊ c ·
cãm als poneret falcem in alienam meſſez · vt

3. elee venerabilem. qð non eſt faciendũ · vt

. vjq· nj⸗ cej⸗ .
pPalibus ſe poteſt et debet incromittere · · e · c·
· xx · qnj:peeſens · xv·q· vj·alius ·xxinj · q·j· lo

Sed vtra · qe papa etiã de tem

quitur. FHng.dixit ꝙ impatoe a ſolo deo ha⸗

bet poteſtatẽ in teporalibus : papa ĩ ſpũalibua

et ſie iuriſ ditiones ſunt diſtincte · vt dicũt peĩe
Dcoe.tñ coꝛonam recipit a papa· ⁊ gladiuz ab
altari · xcnjdi: legimus. ⁊ etiã ante fuit impiũ
ꝙ apoſtolatus. Sla t. dixerũt · ꝙ q;uis im
perium a ſolo deo dicatur ꝓceſſiſſe.executionẽ
tñ gladij tpalis accipit ab eccleſia · quare papa
maioe eſt.a vtroqʒ gladio vti poteſt.naz æ dñs
vtroqʒ; gladio vſus eſt.⁊ moyſes · ad H.õ · de iu

dic. nouit·æ de maioẽ· ⁊ obe · ſolite · Sgo iu⸗
riſditões diſtinctas aſſero.⁊ vtrãqʒ a deo peo⸗
ceſſiſſe.vt dicit aut. quo:opoetet epiſcopos.
tñ quanto altera magis deo appeopinquat' tã

to maioe eſt· ergo ſacerdotiũ maius.quod pꝛo
batur ex oedine ſeripture dicte aut'. et ſic intel

lige ꝙ non multum di ſerepant ſacerdotiũ ⁊ im

perium· vt m aut .de non alie· aut ꝓmure.ec.

Jꝗ.ſi minus· colł.ij.non multũ diſcrepant quo

ad peincipium vnde peocedunt. ſed multũ di⸗
ſcrepant quo ad maioꝛitatem.Inde eſt ꝙ caput
epiſcopi vngit .ſed armus regis: æ ep̃s criſma
te·rex oleo· vt ſcias ꝙ ep̃s eſt vicarius capitis
noſtri id eſt criſti.vt oſtenderet' quanta ſit dif⸗
ferentia inter autozitatem pontificis ⁊ peinci⸗
pis poteſtateʒ · vt.õ·de ſa· vnc:c.vnico.J. vnð
in veteri teſtamento.⁊ pecedenti · qe quãta eſt
differentia inter ſolem lunam · tanta eſt diffe
rentia inter ſacerdotalem æ regalem dignitatẽ
vt · · de ma · ⁊ ob. ſolite · J. pᷣterea · ad fi ¶ Que
verba licet ꝓꝑ doctoꝛes diuerſimode exponan·
tu tñ dic ꝙ ſicut luna recipit claritatem a ſole.
nõ ſol a luna·ſic regalis poteſtas recipit auto⸗
ritatem a ſacerdotali.non econtra. ſicut etiam
ſol illuminat mundum ꝝꝓ lunam qñ per ſe nõ po
teſt ſcʒ de nocte·ſic ſacerdotalis dignitas paci
ficat mũdum per regalem· qm̃ per ſe nõ poteſt
ſcʒ vbi agitur de vindicta ſanguinis · vt no.õ·
ne cler · vel mo · ꝗJ. que ſunt permiſſa clericis.v.
epiſcopus·vnde ⁊ lex ſecularis debʒz ſeruire ca
nonice · x · di · lege · J. de peiuik. c. ij. Der Heti
am imuitur ꝙ ſexieſmilies.⁊ ſexcenties · ⁊ qua
deagiesquater.⁊ inſuper eius medietatem eſt
maioꝛ ſacerdotalis dignitas ꝙᷓ regalis · Legi
tur em̃ ſic in· v.li.almaieſti demonſtrati ptho⸗
lomei.xvnj · oſitione. Manifeſtũ eſt ꝙ ma
gnitudo ſolis continet magnitudinẽ terre cen
ties· ⁊ ſexageſieſſepties.a inſuꝑ eius quartam
* octauam. Fin ecenn Dalam eſt ꝙ; magnm
tudo ſolis continet magnitudinẽ lune ſexieſmi
lies · ⁊ ſexcenties·⁊ quadeꝛagieſquater· æ inſu⸗
per eius medietatem. n eodem. Itaq; ma⸗
Snitudo terre continet magnitudinem lune tri
Sies · i.triginta vicibus.æ nonies: quar taʒ:=
xx · eius · Licer peimam ⁊ terciam concluſiõez
appoſuerim· ideo qe aliqui dtrarium aſſerunt.
tñ patet ꝑ ſecundam ocluſionem quam poſui.

e · v· palam.idem quod aſſerui . · e · v · p B etiã

imuitur· Et in ſumma hec maioeitas cõpꝛo⸗
bat · Tum rõne oꝛdinis ſcripture. vt dixi. 5.
S ego· Tam rõne ſubiecti quod nobilius
manus eſt· ar · C. de ſac̃· ſanc.ec.ſanctimus.xij.
q·j· peecipimus · ⁊ ꝙᷓto quis melioeibus p̃eſt ·
tãto magis ipſe melios æ honeſtioe eſt. in aut.
de defen. ciui.ꝗJ.nos igitur.colł.iij· ¶ Tum ra
none naturali· vt patet· .e..que verba.æ ſe:

le giſte vix concederent nobis.hᷣ

Item ſicut ̊.⁊ ſupꝛa⁊ pꝛeter· naturaleʒ ⁊ huu
manam rõnem filius dei incarnatus = natus ẽ⸗

ſic iuriſ ditio ſpũalis quam eccleſie reliquit. ·

⁊ ſupea· ⁊ peeter:naturaz iuriſditõis trahit adð
ſe peincipalem iuriſdicõem tempalem. ſi id qð

de iur̃ditõe ſpũali eſt in ea incidat· vt patzʒ ĩ his

que no·j·e.v.ſalua reuerentia · ·õ.de oe · Og·
vh que eſt rõ.⁊ ſic acceſſoeium ſpuale foetius
eſt ꝙᷓ etiam tempale peincipale.ar.õ· de iuriu·
debitoees· ⁊ B eſt ratio naturalis quare de iu⸗
ramento etiã ſi incidenter ꝗꝓponatur in foo ſe⸗

culari:non poterit iudex ſecularis cognoſcere

ar · ̊.de elec · venerabilem.ꝗ.pe.⁊.S. de iudic·

nouit · J. fi · ad B. S.de cele· miſ · cũ mart h· . qſi
uiſti · ⁊ de ðſec̃.eccł ·quod in dubijs: Idẽ puto

ſi agenti obijciatur excõicatio.Idem ſi obijcia
peelato ꝙ non fuit canonice electus· vnde non
poteſt agere vt peelatus. in his omnibus ⁊ ſi⸗

milibus putoꝙ ſit ad iudicem eccleſiaſticũ re⸗

currendumar·opt · in aut· vt cler. apud ꝗpꝛi.
epᷣos due·.ſi vero eccleſiaſticum.colł.vj.non
ſie ſ id quod de temꝑali iuriſditõe eſt ↄtingat
incidere in foꝛo eccleſiaſtico · puta crimẽ quod
penam tempalem inducit. nec em ꝗpter h exe⸗
cutio ſiue ꝓceſſus iuriſditõnis eccleſiaſtice ſu⸗
ſpendetur ĩmo ⁊a de incidenti vel cõnexo diffi⸗
nit. · de donat · inter vi · ⁊ vx · de peudentia. et
c. plerũqʒ · ¶ Doteſt æ illud dici. ꝙ cauſa legi⸗
timationis etiam ſi incidat in foo ſeculari pein
cipalis eſt non acceſſoꝛia.nõ em̃ hereditas tra⸗
hit ad ſe legitimatõem · ſed legitimatio heredi
tatem. vnde non ſequitur iſte poſſidet heredita
tem ergo legitimus filius æ heres eſt. vt patet
ſ·e· cauſam.ſed bene ſequitur legitimus filius
heres eſt · ergo iuſte potelſt pomdere heredi⸗
tatem.· j·e·quod nobis.ideo ſicut dos accedit
mr̃iꝰ. · de do · inter vi. ⁊ vx·de peudentia. ⁊. ff
de iur do. ſi is·I.ibi.ff .man:iulianꝰ. ff. ꝓ ſo.ac
tione · J. fi · ff. fam · Herc.ſi filia. ; amplius. et
l.ſi maritus · G iura ꝓbant ꝙ ibi debet eſſe dos
vbi ſunt onera mr̃ionij · ſicæ hereditas legitiati
oni accedit. In vtroqʒ etiam caſu cauſa pemci⸗
palis eſt mrionialis· vnde videtur ꝙ; qui nõ po
teſt eognoſcere de peincipali ſcʒ mrio · ñ potelt
cognoſcere de acceſſoꝛio.ſ. hereditate dote⸗
e cui denegat peincipale · denegatur accel⸗
oꝛium: ff · de re . iu. eum peincipale · J. de ſen·
excõ · cũ illoꝝx · licet jrium dicat. .e. cãm · ij.
So/poteſt dici ꝙ papa voluit regi deferre.ſicẽ
ibi innuit · qui ip̃aꝝ iudicium ad ſe aſſerit pti⸗
nere · ſubaudi nõ tñ ſic eſt. nec obſ· quod p̃cedit
ibi · ꝙ ad regem pꝑtinet non ad eccleſiam de tali
bus poſſeſſonibus iudicare.dicas em̃. priner
ſicut aſſerit vt ſequit.nõ tñ ita eſt. vel dic pPti⸗
net ſi de ip̃is agatur rei vẽdicatõe · qꝛ foꝛte ac
toꝛ dicit ꝙ emit eas.vel ꝙ ſunt ſibi donate.vł
quia fuit inſtitutus heres a dño licet nõ eſſz fi⸗

lius · ſed vbi petuntur ratõe filiatõis. ⁊æ negat

legitimatio.nullo modo ad ſecularẽ ptinet iu

dicare · ſed tñ pertinet ad eum executio · et ad⸗
mittere leSitimũ· exquo de legitimatõẽe fuerit

am.j.e.referente ·· cper tuas · NHoc tamen

coꝛam eccleſia facta fides. =
e rigoee iur

7

æ ratione naturali non dubito ſic tenendũ.nec

em̃ peeſumitur legitimus niſi pꝛobetur.ſiẽ̃ nec
peeſumitur matrimoniũ niſi pꝛobetur· xxx.q;
v·c·jſalua diſ.quam habes.õ.de c amde. de⸗

ſpon. ꝗ. quam penã · vꝓpari modo· ſup verbo ↄ

menti eciã in ↄſpectu eceleſie · · V· ibi ſequẽ
ti. Et eſt ratio.qꝛ conſtat ꝙ homines non naſcũ
tur mrimonialiter coniuncti ſed ſolnti · ideo ſp
pꝛeſumũtur ſoluti niſi dtra peobetur: quia qui
lemel dñs pꝛobatur adhuc dñs pꝛeſumit · fi

lius ſuus· C· de peoba.ſiue poſſidetis. a qui ſe⸗

mel heres ſemper heres · f· de minoꝛ ibus · ait p
toꝛ· abs · ⁊ ſi ſme·/ pe.in fi ·⁊ qui ſemel excõmu

nicatus ſemper excõmunicatus niſi ꝗ ꝓbetur ·

5S· de electi · venerabilem . . eos igitur · v. fuit
quoq;:nec pꝛeſumitur ligatus quis niſi peobe
tur. ·de cle:excom.mi:ꝗpoſiit · J.pe· æ vl · qðᷣ
elſt verum ꝙtum ad ſententiã excõmunicatiõis
eccleſie · nam quo ad oeiginale peccatum quili⸗
bet ligacus naſcitur· qð tñ in baptiſmo dimtti
tur.S. de bapt:maioees .ſed adhuc queritur·
æ peeceð.ſubaudi quo ad culpam tm̃ · nam fo⸗
es remanet de cõſe · di mje e. ij e · c P aqua·
run qe ſi ꝑ gratiam vel ſoꝛtes iudex ſecula
ris ferat ſententiam. ad iudicex eccleſiaſticum
oecaſione peccati ſaltem quo ad penitentia re
curretur·S.de offi · oe · c· jea de iudiẽ e nouit. ꝗ·
penk · ibi · cũ em̃ non humane cõ ſtitutioni .· ⁊c· ⁊
non dimittetur peccatum niſi reſtitua ablatũ
ĩ·de vſur̃.cũ tu.ꝗ.ſuꝑ his· xmj·q· vj · c · j· A
ratione ↄfirmatõis vel infirmatõis · S· de elec ·
venerabulem . ¶. .· ⁊.· jj .· quod ad ſupioꝛem tm̃ p⸗
tinet· S.de elec.nihil eſt.⁊ de maioẽ· obe · cuz
inferioꝛ. St beeuiter.licet perſone ſeculares ꝙ;
tũcũqʒ impiales qtumcũq; regie ſubſmit iudi⸗
cibus ſpũalibus hm cõmimem legem · etiã quo
ad pſonas·. de pñijs.omnis vtriuſq; ſexus: ꝓ⸗
ſone tñ eccleſiaſtice nunꝙᷓ ſubſunt quo ad perſo
nas pſonaliter.õ.de non alieñ.re·eccł. cum lai
cis.⁊ de cõſti.eccia:⁊:patet in his que no.S.ð
imuni · ee · J. j. ⁊. jj/licet quo ad res aliquotiens
ſubſuut . ̊.de iuriur̃ ·nimis:, ⁊ de iudic· nouit
æ patet in his que no:S:dę foꝛo compe · ſub · J.
liquet:viego dico·a peeceð :⁊ ſe · poteſt igit
clericus ſaltem patrimoniale relinquere feudũ
quod a laico tenet·ſaltem de licẽtia pape · et ſic
p conſequens omne iugum iuriſditõis laicalis
a ſe excutere · h̊ͥ laicus nullo mõ poteſt iuriſditi
onem ſpũalem declinare·ã · de parroch: nullꝰ.
quin alicui pꝛelato ſubſit ꝓſonaliter · qe nec cle
ricus hoc poteſt · xcnj · di · nulla ratione · ix:q· nj
cuncta ꝓ mundum.a cp peincipalem.cũ igi
pſone clericoꝝ nullo caſu ſubſmt iuriſditioni
ſeculari : laici vero ſubſmt ſpuali · de hag maio⸗
ritate quis ſane capitis dubitabit. Tum au⸗
toritatibus ſanctoꝝ :dicẽtium q; honoꝛ ſub⸗
limitas epᷣalis regum ↄpata fulgoꝛi ·⁊ dyade
mati pejncipum:longe erit inferioe ꝙᷓ ſi plum⸗
bi metallum ad auri compares fulgoꝛezꝭ: æc vt

xcvj·di:duo ſunt:a · c. cum ad verum · ideo qᷓ;⸗

uis iuriſditiones ſint diſtincte quo ad executi⸗
onem.tñ impato ab eccleſia romana impũ te
net: ⁊ poteſt dici officialis eius ſen vicarius·

nam et eccieſia romana in ꝓſona magnifici ka-

roli a grecis tranſtulit imperium in germanos
papa ipᷣm ↄfirmat· vngit. coꝛonat · repꝛobat.
æ etiam deponit · vt · S. de elec · venerabilem · J.

*

j. 1. ij. nec em· l· imperatoꝛis ligare poteſt niſi

illos quos romano? lex tenet · i. catholice ec:
cleſie ſanctio.qꝛ extra non eſt imperium vt in
aut'. de non alieñ · aut ꝓmu.re. ec · . pe · colb. ij
ergo papa ſuperioꝛ eſt· ar · · de elec · innotuit ·
æ. f · de arbi · nam magiſtratus ·õ· de maioziet
obe.cum inferioꝛ. verũtamen quod rite factũ
eſt per impatoꝛem in tpalibus · non debet in⸗
fringi ꝓ papam · nec debet ſe intromittere de
ſubditis impatoꝛis niſi foate in caſibuſ.ſic dici
de archiepiſcopo quo ad ſubditos ſuff ragane
orum. vt no · ö̊. de of · oe· J. quid pertinet ad of
ficium ſuum. vᷣ· eſt aũt archiepᷣs:⁊ ſe ·h̊ expᷣſſim
compeobatur · · e p venerabilem ·J. rõnibus ·
ibi. verum etiam in alijs regionibus:ac̃. gꝰ va⸗
cante regno a imperio ſuccedit papa · vt · · de
elect. eum inter vniuerſas.⁊ no.caſusõ·ð fo·
compe · I. quibus ex cauſis · v.item in curia ro·
⁊æ ſe·nec mirũ:qe xpᷣs reliquit ipᷣm ſucceſſoꝛẽ ſeu
vicarium ſuum ꝓximioeem ⁊æ maioꝛem · vt · .. e·
per venerabilem . . ſane· .de tranſac quamto·
Ergo quo ad maioeitatez eſt vnum caput tm̃
ſcʒ papanam vnus deus tm eſt caput noſtrum
dãs ſpũalium ⁊ tꝑalium:q ipſius eſt oꝛbis et
plenitudo eius· vt.S.de decimis · tua nobis· qꝛ

omnia cõmiſit petro · vt · Sᷓ̊.de maioẽ. ⁊ obedie.

ſolite.a de elec.ſignificaſti · in fi · ⁊ petrꝰ vtrũ
qʒ gladium habuit. vnde dixit ecce duo gladij
hic ·ideo etiã dñs dñoꝛ non ſme cauſa dixit pe
tro.a tibi dabo claues regni celoꝝ · non dixit
clauem ſed claues·ſcʒ duas: vnam qua claudat
⁊ aperiat·i:liget ⁊ ſoluat quo ad ſpũalia.⁊ ali⸗
am qua vtatur quo ad tempalia.licet q̊ verbuzʒ
multis alijs modis exponatur · vt no · · de pe⸗
mitentijs/ſub rubeica de remiſſi · J. j· ad hoc · . e
p venerabilem · ꝗ. rationibus · xl · di · c· j · xxj· di.
in nouo.⁊·xx · di · J. j. cũ em̃ vnum coepus ſimꝰ
in xpᷣo · peo monſtro eſſet ſi duo capita habere⸗
mus·vt.õ.de ołf·oe.qm̃. h etiam expꝛeeſſim in⸗

nuitur.xcvj · di · conſtantinus.æ ſi dicas ꝙ con⸗

ſtantinus non potuit illa concedere· Beſpõde⸗
bo · ergo nec populus poteſtatem ſuam in pein
cipem traſ ferre · quod tñ falſum eſſe ↄſtat · ſupꝑp
quo vide quod noõ·de conſtitꝗ. quis poſſit.
v· item populus· ⁊ ſe · hæ llud peiuilegium qꝰ
ad maeitatem reſpicit factum · cum de iujr ita
debeat eſſe · vt patet in hijs que no· S.⁊.· no·
Dicit tñ vin· ⁊ lau.⁊.t.q; papa non poteſt le
gitimare quo ad hereditatem tempalem niſi in
patrimonio beati petri · vt.j·e · per venerabilẽ
in fi · H· j. Io · dicit ꝙ hoc verum eſt directe
h indirecte hoc poteſt ſiue per ↄñam·qe eoipᷣo
ꝙ aliquem legitimat quo ad ſpũales actus · vi⸗
detur per conſequens legitimatus quo ad tem
poeales· nam ſi maioꝛa concedũtur/ergo ⁊ mi⸗
noꝛea · vt · J. e.per venerabilem ·· H· j · · S ð de
cimis· ex parte · iij· ſic abs admittitur indirecte
per ↄſequentiam·quod directe denegatur . ff. ð
excu · tu·l.j.·⁊· mj.q; njv· item ſerui reſponſo.
C· de ty · m in · reſti · petende · in fi · ⁊ · ff. de pẽis ·
moꝛis· circa pꝛin. C.ſi aduerſus tranſactõzʒ· l. j

e.
F

d
t

in
ſt.
4

te
jin
ile

g illud certũ ẽ ꝙ impatoꝛ legittimare põt quo
nd tpalianon quo ad ſpũalia · ar · cj · diſ · Puenit
õ de decimis· tua et.j
OSalua reuerentia alioꝛum quozumcunqʒ
mihi videt dicendum papam habere poteſta⸗
tem legittimãdi quo ad ſpũalia et tpalia· ⁊ ipᷣʒ
ſolũ·⁊ inuiturj·e· ꝓp venerabile. . j. ibi. pee
ſertim ⁊c.cũ em̃ cauſa matrimonialis ſpẽalite⸗
Ptineat ad eccleſiãadeo ꝙ ſecularis de ipſa co⸗
gnoſcere non põt·etiã ſi inciderit.nee de legit⸗
rima filiatõne · vt:ĩ·e:latoꝛ.x.c:cauſaz.ij.⁊.õ.
de o cog:tuam.et pz in his que no.j.de hhe
reticiſ.ꝗ. qualiter deuitet.v.penul.et fi·æ cuiĩ
denegatur cognitio.multo foꝛtius diſpenſatõ

ar ·C· ð his qui ve.eta.impe.il.ij:⁊.iij.et.iij.q

vj ecᷓuiſ· ⁊. c · dudũ.x.jde hmia excõ·cum illoꝛx
imo dicit · ei ad illũ ſolum ptinec reſtitutõ ad
quẽ ſpectat examinatio·ij.q·iij· ꝗ. hinc colligi
tur · ar · ff · de res· iur· cum pemcipaleſ Dicas
tñ ꝙ impatoe legitimat · i:tanq; legitimũ etiazʒ
ſpuriũ ad hereditatẽ ſuã admittere põt. et etiã
in hoc caſu põt cũ filio ꝗpeio nõ tanqʒ cũ filio
ſed tane; ſubdito diſpenlare · vt ar. j. e. p vene⸗
rabile · J. j· in fi · et · f · de adop · ſi vſul. ⁊ de of.
Poſub · l.ij.et ar.ff. ad mumcipa: impatoꝛes
SDed papa vᷣe legitimat et illegitimat. cuzʒ
em̃ ſcdᷣm.ł filij duoꝝ fratrũ rite ↄtrahant.ve
inſti · de nup · ꝗ. Itẽ duoꝛʒ · et. C. de nup. ĩ cele⸗
bꝛandis et ecã ſedᷣm.l.diuinã quã indei ſeruãt
vt · S· de dſan · de infidelibꝰ· papa hmõi matri⸗
moniũ illegittimũ fecit · æ ſic filij ſuſcepti ex ta
li mrimonio hodie et ſeðz · l.et ſcdᷣm ca. illegiti
mi cenſent' ab hereditate repellũt . vt.õ.de
Oſang·nõ debz· et no.ĩ ſumma.G.et vñ dicat .
multe em̃ pſone ꝓhibent ·l.cano.cõtrahere q̃
lege diuĩa nõ ꝓhibent · vt · S. de reſti · ſpok. lit
teras · opinioni · nã ſcõm · l.diuinã hee tm̃ p⸗

ſone ꝓhibent'.ſcʒ mater · nouerca ſoꝛoæ· neptis

amita. matertera.vxoe patrui ·et vxoe fr̃is · fi⸗
lia· et p̃ᷣuigna ·xxx:a.iij.pitaciũ.viij.qj· olim.
xxxv·q·j· · j · ⁊· c· et adde qð no · S̊.ð reſcrip.
Hꝗ.quas vires· v·aut de factis · et· v· Itẽ apłs.
Si ergo illegitimos fecit:quãtomagis po⸗
terit legitiare:na = ſcòm ·l.filij ſuſcepti ex ma⸗
trimonio tracto inter ſenatoꝛe et libertã ille⸗
gittimi ſunt · idem inter pupillã et tutoꝛẽ vł li⸗
bertũ ſuũ · idẽ inter wudicẽ et ſubditã cũ qᷓ qxit
tpe regiĩs · vtff.de ritu nup·ſi quis ſenatoꝛio-
et · l. tutoꝛ · et ſequenti ·et.il:ſiquis in aliqua.et
multa alia exempla poni poſſent qᷓ oĩa ꝓ ius ca
nonicũ ſunt hodie zalafflarar /Sen hoc intel
ligas in filijs ſuſceptis ex mr̃imonio in quo di⸗
ſpenſare põt.ſcʒ qñ impedimentũ a iure canoni
co inductũ eſt · vt pa·j·e · c. · vbi papa cenſet le
gitti mos foꝛe filios ĩfideliũ ad fidẽ duerſoꝝʒ
qꝙ;uis in ſcdᷣo vel tercio gradu òxerint.et · 5· ð
ſan.nõ debet · vbi reſtringit mhibitõz · vnde
ſunt legittimi qui olim illegittimi cenſebãtur·
ad idẽ · xxxv.q·iij.q̃dam lex·et· c· qð ſeripſi · õꝗ̊.
de ðſan.qð tua Nũquid ergo cũ adulterino
filio diſpenſare poterit.vł cũ illo qui ſuſceptꝰ
eſt ex mrimoĩo in peimo vł ſedo gradu in deſcẽ
ti linea dtracto.qꝛ nec ĩ pꝛincipali poſſet · vt.s·

de tranſac. e· vl.nõ em̃ pẽt ponere os ſuũ in ce

/
lum · ſed cũ filio ſacerdatis poſſet·qꝛ tał Oſtitu⸗
tione canonica ꝓhibet mrimoniũ ↄtrahere · et
ſie intellige · . e p venerabilẽ · M· j. et expone
adulterĩs· i. ſacerdotalibus · vt · lvj · di ceno
mañ·õ.· de fi · pl bi · c· p. et vl:ſecus in ſpurijs et
mãceribꝰ.qꝛ tales legittimare nõ põt · vt · e ·
p venerabile . J. vl. FDie tñ ꝙ et cũ talibꝰ di⸗
ſpenſare põt · et ſic legittimarei. ip̃os ac ſi le⸗
gittimi eſſent ad honoees ſuos ſpnales admit⸗
tere · ſieut dixi. s · de impatoee · uãus aũt
hoc facere poſſint peincipes · nõ tñ eis Duenit
ꝙ peiuilegiũ hoc ↄcedant in p̃iudiciũ illoꝛ ad
quos hereditas deuoluenda eſſet ſi diſpenſatõ
non fieretar · C.de emancipa: nec auus · 3· de
offi.dełſuꝑ eo.æ de ſta·mo.in imgulis · J. poꝛ
ro ·Quãuis ergo impatoe ſit dñs omniũ tẽ
poꝛaliũ.C· de quadei ·p.l.bñ a zenone. et · ff·
ad · l· ro· de iactu: dep̃catio · nõ tñ debz peiuile⸗
gium ↄcedere in p̃iudiciũ alterius · vt in dicta
A. C·de emanci.l.nec auus.Dõt tñ diſpen⸗
ſare ſen legittimare ſi vult idem papa quo ad
eccł iaſti ca.et ſecularia vbi habzʒ tpꝑalem iurdĩ
tõem.et in alijs caſibus.vt.õ · dixiet ar · ix· q
iij: cuncta.et· c. ꝓ peincipalẽ· g̊de ap. ſi duo⸗
bus · quod ĩtelligas ſie ne fiat in pᷣiudiciũ illiꝰ
ad quem iam deuoluta eſt hereditas· ven eo
qui ius habet ↄſentiente ꝓderit legittimatio
quo ad omĩa ar · C·de pactis.il.fi:ałs nõ ꝓde⸗
rit niſi quo ad ſpualia.et honoees ſeculares· et
actus legittimos.in quibus nõ vᷣtit peiuatuzʒ
intereſſe:ſecus ſi adhuc nõ eſt deuoluta herediĩ
tas ſed deuoluenda. vt · S· de ↄſang quia circa
xxxv ·q·viij·de gradibꝰ.ff.de ritu nup · qui in
Puincia · ¶ Der ſpẽalem ergo legittimatõem
neuter peincipum debet pᷣiudicare vt ius acq̃⸗
ſitum aułerat.ſed vterqʒ impedire põt ne acqͥ
ratur · ar · C· de iur ·deł.ſanctimꝰ.ꝗ.ſed ſi lega⸗
tarij · et de codicillis · l · vl. ꝗe fi. Impatoe
aũt põt auferre etiã acquiſitũ ius· ſed foete ñ
ſine peccato·niſi ex magna cauſa fieret.vel niſi
donand animũ habeat . ſcm ea q̃ no · ö̊. de pee
ſcript᷑ · rerũ immobiliũ ¶.que exi gãt.ſubq.
verum · v· ſed nũquid maius peccatũ.ſed papa
ñ põt niſi caſualiter · licet ꝑ generalez ↄſtitutõz
ſolus papa legittimet et illegittimet.et ſic ge⸗
neralis poteſtas ſolius pape:eſt ſpecialis quo
ad ſecularia.in quibus nõ vertit peiuatũ int
eſſe ſolius imparoeis: niſi in caſu· ſed quo ad ec

cleſiaſtica ſolius pape: cõmunis autẽ eſt vtri qʒ

quo ad ſecularia in quibus non piudicat ali⸗
cui ·hoc ſaluo:.ꝙ ꝓ papam vere ſegittimat ali
quando · ſed ꝑ impatoꝛezʒ nunqꝙ;.· licet aliquis p
ipᷣm tam legittimꝰ admittat ¶ Quicquid ał
ſeriptũ inueniatur: Gᷓ̊ puto ius ſtrictũ et ratio⸗
nem · vnde qð ſequit . · de modis legittimãdi ·
imꝗpeie ponit᷑ legittimatio · quare ſemp eſt ex
ponendum vel intelligendũ . legittimant · id ẽ⸗
tanqꝙ;ᷓ legictimi admittant. in his ergo non de
dignantur ſacre leges ſacros canones imitari.
vt no · S· in phemio· J. vñ habuit oeĩginẽ · v. ẽ
igit hec noſtra ſcientia es ſi impatoe fa
ceret legem vł indulgeret reſcripcũ ꝙ ſpuriꝰ
ſuccederet · nõ obſ.l.pdictis: e.foete valeret
qe pdeceſſoees nõ poterunt ſibi legẽ imponere

vt. S. de elec . inotuit. C· ð legibꝰ.digna:ff · de
arbi.nam magiſtratuset ipᷣe eſt mundi dñs.&
omnes natões ſub eo ſuntet omĩa dare poteſt
ex certa ſcientia:vt: ff·ad:l:rode iactu:domi⸗
ne impatoe · als incipit depcatio · et · C· de iu⸗
deis. indei · et de quadei · p̃ſcrip. bñ a zenone ·
vij. ꝗ· j. in apibꝰ·xj.q..-· B̊ ſiquis. v.volumꝰ.
als capłm eſt·lxiij·di· adeianus.xxiij · q: viij ·
Ouenioe.viij·di.quo iur̃.ff.ne quid ĩ loco pub
lico · l. j. ꝗ. nudoet · ¶. ſiquis a peicipe· ↄtrariũ
teneas · uis em̃ poſſit illegittimos ad heredi⸗
tatem ſuã admittere tanꝙ;ᷓ legitimos ſicut pee⸗
miſi.tñ non poteſt ſupꝑ hoc generalẽ legem con
dere. qe multi ſunt qui nõ curarent vnde filioſ
Hhaberet exquo ſcirent ꝙ ſibi ſuccederent. et ſie
talis lex eſſet cauſa multoꝝ motaliũ peccato⸗
rum · ergo abolenda eſſet. g · de p̃ſcrip · c.· fi · · ð
penitentijs · cũ infirmitas.gratiã tñ põt facere
p reſcriptũ vt dixi · et iunge quod no.j.de do⸗
nat'.inter virũ et vxo· ſub rubeica de dotibus
ꝓmit . I. fi · .ſin aũt pactũ collatũ ſit· IIIe
ſolet queri : vtrũ is quẽ papa ſimplicit et ĩ fo⸗
ma cõmuni legittimat videat legitimatꝰ quo
ad dignitates et dicit gof·ꝙ non Item quid
ſi quo ad dignitates legittimat: nunquid poõt
in ep̃ᷣm ꝓmoueri ·dicit gofiꝙ nõ · ſed ad ꝓſona
tus et alias dignitates minoæees tm̃ debet h̊ in
dulgentia extendi · vt · S. de ocel. pben · et ec · ñn
va.dilectus.nã citra epiſcopatũ ſunt alique di⸗
gnitates · . de filijs p̃ſ· nimis ad quas reſtrin⸗
genda eſt hec indulgentia· quia odioſa eſt. ff · ð
R et poſthu· ceum quidam · S· de ↄſang · qð dile
ctio.S.ð tranſ la: epilicet. ſcðm got᷑ĩ ſolutio
ne huius queſtionis ↄſentio:ſed vbi ſimplicit
et indefinite legitimãt ſicut in ꝓxſupisei que
ſtione queſitũ elt.ↄtrariũ põt dici qꝛ pinde ẽ
ae ſi ab micio fuiſſet natus de legitimo mrimo⸗
nio· B em̃ facit lex moetua.j.e:tanta.młtofoe⸗
tius et viua.ff · de ↄſti t. pein · l · beneficia.ſicut
em̃ ſimpliciter reſtitutꝰ ad omĩa reſtitnit/C· ð
ſententiã paſ.l.j:ſic ſimpliciter legiti matus ad
omia legitimatꝰ intelligi debet·ar·.xi · di · ſi ro
manoꝝ·j· ð peinił · qe circa· ff · de of· p. vrb·l.
j. M?· j· nec mireris ſi magis operet et pleniꝰ
intelligat ſimplex et generalis legitimatio ꝙ;
certa.qe et alias h̊ ↄtingit·õ.de dona: paſto⸗
ralis.G̊ quo ad impedimenta canonica· ſecꝰ de
alijs. vt patet ex his que no · S· e · V · ego et
batur.j/e.tãta· et vide quod no· S· de filijs pᷣſ⸗
J¶.quis poſſit · v· quid ſi diſpenſettur eum aliqꝰ
et ſequentibus. .
Legitimant aũt filij naturales· i·tancq; legi
timi admittũt·.ſi pater inter filios offerat filmũ
ſeruicio ciuitatis ex qua oꝛiundꝰ eſt · idẽ ſi oꝛi
undus eſt ð ſemoee vł nona roma:i:Oſtantino
politana:et offeret eos curie ciuitatis cuiuſcũ⸗
qʒ; metropolis · vel ſi pater filiã ſuam copulaue
rit officiali curie alicuius dictarũ ciuitatũ · vt
C.:de naturali.li.l.iijet inſtit . de nup· J. pe ·
et poteſt eos inſtituere heredes inſolidũ vk
parte ſi non ſupſunt alij naturales et legitimi.
tunc em̃ equa lance eos inſtituet · i.nõ minꝰ re⸗
linquet legitimo ꝙᷓ tali legitimato· vt in aut.
qui · mo · na · ef · ſui · Jet qm.̊ aũt intelligas qñ

tuiſſet vt dictũ eſt·
gitimati ſuccedunt patri ab inteſtato.non tam̃

filij naturales ſine oblati

naturales ex libera ſunt ſuſcepti · nam ſi ex an⸗

cilla· quis manumittan. nõ tñ offeren ſi legi
timi ſupſunt · vt in aut· qui:mo·na. ef:ſin · · ſi⸗

quis igit fuerit · et· . iſte modꝰ. Quod aũt
dictũ eſt de filio oblato curie.ꝛdẽ obſerua ð fi

lia naturali matrimonialiter copulata curi ali

ciuitatis de qua vel de cuius vico eſt ip̃e oeiun

dus . vel ciuitatis metropolis curiali: ſi oꝛiun⸗
dus ſit ex alterutra regaliũ ciuitatum.quid em̃
intereſt vtrũ ꝑ filios vel ꝓ generos ↄſulat cõ⸗

moditatibus ciuitatũet vtrũ:l: nouos faciat
curiales an foueat quod inuemt.vt.C. de na⸗
turalibus:li.l·nij⸗· f Eſt tñ neceſſariũ vt obla⸗

tioni facte vł copulationi.filij et filie ↄſentiãt
ne inniti trãſeat ĩ prãtem.a ſi quidã ↄſentiunt·

quidã renuũt.oſentientes tñ admittunt · vt in

aut · qui.mo:na:ef· ſui.I. generaliter · ſed ſi fi⸗

lij qui non ↄſenſerunt reperiant poſſeſſoꝛes pa

ternaruʒ opũlicet eas alienauerũt/ oĩno ad cõ

ditionẽ in qua pater eos eſſe voluit amplifica⸗

tis opibus inuiti cogunt accedere ˖ vt · C · ð na

turalibꝰ li. iij. J. Hli. Item ſi filij ſemetip̃oſ

off erant · ide eſt ac ſi ꝑ ꝑntes off errent᷑ niſi le⸗

gitima peoles ſupeſſet in aut · qui:mo.na ef·
ſui . ¶. et iſte modus · ̊ tñ pater ipos offerre po⸗
Item filij ꝓꝑ oblatõem le

alijs cognatis ex ꝓte patris. nec ip̃ᷣi ſibi. vt in

aut ·.qui· monaefſui·ꝗ. filium vero ꝑ hmõi
cauſam.

Vere aũt legitimant' naturales·qñ
pater cũ matre eoꝛ ↄtrahit · et licet.l.in hoc
caſu ſcripturã exigat·inſti.de nup· ꝗJ. vl · et · C.

de naturalibus li · l. cum quis. et · l. nup · et licet

diſ. ſimiliter vtrũ ↄcubina ſerua fuerit vel libe

ra.quia ſi ſerua et manumittat.non efficiũtur

legitimi niſi nati pꝰmrimoniũ ·ſi tñ extant legi
gitimi ex alia vxoꝛe ſuſcpti · vt in aut · de tri ·
et · O. vlti.col.iij .·Nos tñ indiſ.dicimus etiam

peioæes legitimari. vt · . e · c · jeet · c· tãta.ĩ pein.

et ĩ aut. vt liberti decetero · · ſiquis aũt· cob ·
vj. Nam idem dico etiã ſi ſerua ſit.q;uis em̃ fi⸗

lij ex ancilla ſuſcepti non ſint leg itimi quo ad
ſucceſſionem vel alios actus ciuilestñ ſunt le

gitim.i.de legitimo coitu nati ·quia inter taleſ

eſt matrimoniu ſcòm nos · vt no· S. de cõiugio
ſer· Veruntñũ ſi viuente vxoæe legitima ſuſcepe
rim peolem de aliqua muliere:ꝙᷓuis poſt moe⸗
tem legitime poſſim cum adultera contrahere
cui nec fidem dedinec de facto cũ ea ↄtraxe⸗

rim.nec ego nec ipᷣa machinati ſumus in mari⸗
ti peioꝛis moetemſcm ea que no · ̊· de eo qui

duxit in matrimoniũ quã polluit ꝓ adul · tamẽ

peoles ex adulterio ſuſcepta legitima effici nõ
poteſt · vt· .e.tanta.m fi · Legitimant' etiã
e. deficiente peole
legitima.ſi pater peincipi p̃ces offerat vt ſmt
ſibi legitimi ſucceſſoꝛes ſine matrimonio:æ mu

lier ↄcubina iam defuncta ſit.vł occultet . vl

als venire ꝓhibeat· vel matrimoniũ quoquo

modo impediat. puta ſacerdotio.dum tñ pein

ceps pᷣces admiſerit · vt in aut · qui.mo⸗na · ef.
ſui:illud tamẽ. Idem ſi pater in teſtamẽto ſuo
dixerit iſtos velle ſibi ſuccedere. ſi tamen filij
poſt moetem eius ſupplicauerint peincipi et

n

=

oſtenderint teſtamentũ · tunc em̃ peincipis æ le
Zis dono heredes erunt. daummodo patris vo
luntatem amplectant · vt in p̃dicto⸗t· J. ſi vero
is qui ſolummõ. giss etiã ſi pater nõ ſuppli
cauerit· nec filius.nec in teſtamento volunta⸗
tem ſuã declarauerit. dum tñ in teſtõ publice.
vel manu ꝗꝓpeia ſcrip to habenti ſubſcriptoneʒ
triuz teſtiuũ fide dignoꝝ · ſiue ſub geſtis monu⸗
mentoꝝ dixerit hos filios ſuos eſſe:nec adie⸗
cerit naturales.æ ſi plures ſunt filij.æ alteri tm
H p̃buerit teſtimoniũ.ſufficit etiam alijs ex ea
dem matre natis: vt in aut.vt liceat matni et
auie · ¶. ad G· colł.viij.⁊ hoc intelligas ſi legi
timus nõ ſupeſt.⁊ q mater talis ẽ que poteſt
haberi in vxoẽẽ · et que tenet᷑ ĩ domo Peia. vt
in eodem . J. et· J. ſi vero nõ heres.⁊ põt eſſe cõ
eubina. liberta. ꝗꝓpeia. et extranea. et ingenua.
etiã ſi coepis queſtum faciat:⁊ que in obſcuro
loco eſt nata: nam ſi ſit honeſta materfamilias
cogit' eam habere in vxoꝛem.ał.iljuli.de ſtu⸗
pPeo tenet et quia ↄcubinatꝰ p.l.nomẽ aſſum⸗
pſit · extra penã ·l· eſt. et ſola ammi ðᷣſtinatio cõ
cubinã conſtituit.etiã cuiuſcũqʒ eratis haberi
põt · niſi minos ſit.xij · an. etiã ĩ illo loco ĩ quo
admuiſtrat. vt. ff. ð ODeubims .l. ij. iij. iij. . v.
et · C. de ↄcu. l. j.et B̊ ſcðʒ.l. Humanas ſed ca⸗
nones cubinã habere nulli ꝓmittunt. vt no-
S·e · . an vtrũqʒ genꝰ ſuccedat · vꝓ · ſpurij. ⁊ H·
ß que poterit.nec pᷣſumt' matrimoniũ niſi peo
betur· vt no.õ·de mrimo.ꝗ.qualiter ot rahatꝰ
et accedit q no.ĩ.de adulterijs

Qui matrimoniũ accuſare pñt vxł ceſtificari

Xquoo ĩ ſuꝑioꝛibulſ plene expoſuimꝰ
qualiter et a quo matrimomũ cõtra⸗
hatur.et qualiter impediatur.bũñ eſt
ꝙ videamus qualiter diſſoluat. Sed
quia diuoæciũ fieri non debet regulariter niſi
libello accuſacõis oblato.et intentione que ibi
etinet plene ꝓbata.qꝛ tutius eſt aliquos cõ⸗
tra ſtatuta hoĩm dimittere copulatos ꝙᷓ leglt
time ↄuĩctos ſtatuta dñi leparare.vt· ᷓ. ð te
ſtibꝰ · licet · ij· ĩ fi ·iõ añ tractatũ ð diuoe.ð aceu
ſationibus et de teſtificatõibꝰ videamus.x ſic
apponamꝰ rubeicã qui mr̃m ac.po. vel teſtifi⸗
cari · ¶ Sed ⁊ ae qnz agit' ad matrimoniũ con
iungendũ · na⸗ ad diſungendũ. ¶ Et ad
diſiungendum aliqn hoc modo. ꝙ quilibet con
trahere põt. vt qñ ſeparant' ꝗpter maleficium
vel ꝗpter ↄſanguinitatem; liqñ aũt datur

alteri tm̃ licentia ↄtrahendi et alteri ꝓhiber.

vt qñ dirimit ꝗpter frigiditatem hoĩs vel ar
tatõnem mulieris. ¶ Fliqñ aũt neutri dat li⸗
cencia · ſed agit tm̃ ad excludendã mutuam ſer
uit utem ⁊ carnale debitũ denegandũ. vt in ac
cuſatõne facta ex cauſa foenicatõis ſeu adulte
rij. N Fliqñ etiã cauſa religionis intrande· de
ſingulis ꝓꝑ oedinẽ videamus.

Si mulier aliquẽ petat in virũ vel ecõuerſo

petitoeio vel poſſeſſoꝛio.an et qualiter reſtitu⸗
tio ſit facienda Rubeica·

I mulier petit aliquẽ in virũ æ ecõuer
ſo.licet ſcdᷣm ↄſuetudinem quarun⸗
dam eccleſiarũ nõ poærigat' libellus
itñ melius eſt et tutius ꝙ det. ita ꝙ
is qui impetit .ſciat a quo·⁊ ſup quo.⁊ qliter
et ſie deliberet · quia libellus eſt de ſubſtantia
iudicij· vt no.S̊:de libel:obla.. vtrũ libellus

et aut .offerat.ĩndi.loquit.et ar. ad HB. ij· q·j·
legum · . 5· de libel · ob c. j. Debet ergo iudex

eſſe diſeretus qui ð hac cauſa cognoſcit.vt no.
· de matrimonio cto 5 interdi. ec. . a quo

fieri poſſit. et. v.ſequeti.et cũ mrimonia diuer⸗
ſis modis firment'. vt no.S.ð matrimonmijs.ꝗ.
vl.:et aliud ſit in ſponſa de futuro.aliud in ſpõ

ſa de pᷣſenti.vt no·S.de ſpon.duoꝛ · que qui
bus pindicent: curare debet vt certã ſentẽtiaz

ferat · vt inſtit · de act. . curarexj.q.iij. gue.

Item q alind eſt ſi mulier agit petitoꝛio.

vt ſi dicat · ¶ Fgit berta martinũ.dicẽ s ꝙ;

cũ ipᷣe martinus eam deſponſauerit ꝓ verba ð
pᷣſenti · ſeu ip̃am laudauerit et in eam ↄſenſerit
tanqꝙ in vxoꝛem·a ip̃a m eũ.dictus.m.ipᷣam te

nere renuit vt vxoꝛem quare petit dicta ber ·
eundem. m · ſibi in maritũ adindicari · æ eũ com
pPelli vt ſibi tanꝙ;ᷓ vxoei adhereat.æ vt eã ma⸗

ritali affectione ptractet.in lecto.⁊ extra. vt
ꝓbatur.S· de ſpon.c.j.et.c.ex parte.⁊.c.veni

ens mariota · ſed in ᷓ caſu aliqn ꝓcedit iudex

ex of · ſuo.vt.õ.de ſpõ.ad id qð. Vel poteſt
ſic foemari libellus Agit ber. ꝗ· m dicẽs ꝙ cũ

ſponſalibus inter eos ctis ea carnaliter co⸗

Snouerit · ip̃am cenere renuit in vxoeem.quare

petit dicta ber.æc. vt comprobat᷑.õ.de OSna.

ſpũ · c. vl. ⁊ de ſponſalibus.is qui fidem. et de

teſtibus.ex tenoee arinud eſt ſi mulier agat
poſſeſſoeio · ſ.in hũc modũ. git ber. ꝗ. m.

dicẽs ꝙ cũ dictus · m· cũ ea mmrioniũ legĩtimũ

traxerit · ⁊ eandẽ in domũ ſuã traduxerit.idẽ

mar · ip̃am ber· ꝓpeia temeritate a ſe abiecit.et

quaſi poſſeſſione maritalis vinculi ſeu ſacrame⸗
ti ſpoliauit · vnde petit ip̃m virũ ſibi reſtitui.=

ſe ĩ eãdẽ quaſi poſſeſſonẽ reduci in qua erat an
teqm abieciſſet eandẽe· ad B..de diuoe.poero.

et . S. de reſti · ſpolia. ex ↄqueſtione. ex tranſmiſ

ſa.⁊ de of.deł· cauſam matrimonij ¶Eſt aũt

Differentia inter iſtos modos agẽdi · quia ſi mu

lier agit petitoeio· poteſt maritus excipere cõ

tra ip̃am de ↄſanguinitate vel quouis alio iu⸗

ſto impedimento. vt. S. de gna ·ſpũali:ca.vl.
et de oꝛdine cogni.ca· vlti· ſecus ſi poſſeſſoꝛio

agat: quia tunc Seneraliter non ob.exceptione

aliqua fit reſtitutio.ſed tamẽ in caſibus dene⸗

Satur.quod dic vt no.õ · de reſti · ſpolia · ſub. ꝗ.

in caſibus autem.v· nono.⁊ ſequen.æ vide ſu⸗

per H̊ ſpecialia quedã que no.·ð matrimonijs

ſub · J. vt autem · Vtrum autem poſſit vxoe re⸗
currere ð petitoꝛio ad poſſeſſozium. dic vt no.
8· de cauſa poſſel · ⁊ ꝗpeie · ſub. S. his igit Qua

liter ſit facieda reſtitutio. die vt no. 3.de reſti ·
ſpolia · ꝗ. quis ſit effectꝰ. Quid habeat neceſſe
Peobare petens reſtitutionemdic vt no. 5. de
reſti.ſpo..j. v.ergo ſpoliatꝰ Sſt tam̃ no·q;

ſi mulier peopeia voluntate exierit· non poteſt
petere reſtitutionem.niſi tunc demum quãds

veniens non admittitur ꝓ maritũ· vt. ff. ð ac⸗
qui· poſſeſ· clam poſſidere· ꝗ. qui ad nundinas:
et. l.ſi id quod· vl· ⁊ de vi ⁊ vi · ar · ·e j. J. ſine
autẽ.⁊ ſic vltia moꝛa nocebit· vt.ff. ð̊ pĩi ·⁊ cõ.
rei · ven · l. illud · ¶ Quid ergo ð expenſis a mu
liere extra domum factis.certum eſt ꝙ maritꝰ
ei Puidere debet ſeðm ꝙ dos eſt. quia vbi dos
eſt ibi onera matrimonij· ff. de iur / do · ſi is · J·
ibi.⁊ pꝛo ſocio.i’:actione · ꝗ·. vlti·⁊ fam. Herc·
ſi maritus· ⁊.lſi filia:: hoc amplius. ⁊ ffeſo·
wa.ſi cum dotem · I. ſin aũt:ꝗpe finem. quimm
mo ſi nõ habet dotem. vel eam amiſit ſui cul⸗
pa· imputandum elt ei · a ideo debz ei expenſas
Facere:eum ſit pars ſui coæpois. ⁊ ſocia diuĩe
et humane domus vt no · S de mrimo · J. j· · ·
vlti · quare tenet' ei ꝓuidere ſcðz facultates ſu
as et dignitatez · qe vxroees choeuſcãt radijs
maritoꝝ· vt in aut · de ↄſulibus.ſi vero non
eſt copulatus:colł:iiij ar:ad B·xciijdi · c. dia
coni.et:xxxiij:q; ij:admonere· ⁊. S· de renu . ad
ſupplicatõem · et de etate æ quali: accepimus/
et de pᷣbendis · cum hm· ſicut econtra videt
ſi maritus omĩa bona ſua diſſipauerit· recuꝑat
mulier dotem de qua ambo et liberi ſuſtentan⸗
tur. vt. C. de iur̃ · do. v bi.a· ĩ.de do⸗inter vi:⁊=
vxo:p veſtras :q? nõ ad ĩparia iudicant · vt·
de diuoe· gaudemus J. ſane . et. ff.· ð re iudi · nõ
tm̃ · z.l.ſequen.ſed in pᷣmiſſa queſtione nõ puto
maritũ teneri niſi ad expenſas quas fecit exqꝰ
ip̃am venientè nõ admiſit · æ iunge qð no·: de
ac..quis poſſit accuſare · ſub. admirtunt· V.
hoc aũt qð dictũ eſt. In his aũt omĩbus adul⸗
terium obſtabit.vt · /de diuoꝛ · ſignificaſti. niſi
