non poſſumusxxxj· q..hac ratione: Item ſi
eccleſia eos non toleraret videretur eos ad
fidem pᷣ̃ciſe velle cogere⸗/qð fieri non debet.
vt no.. e · ꝗ ſequenti · v· hanc autem ·

T in quibus grauentur.æ certe olim an
Ttequam crucifigerent dominum hieſum
cheiſtum. non grauabantur in aliquo· immo
multis gaudebant peiuilegijs.⁊æ populus pe
culiaris ſiue ſpecialis domini dicebantur · h
HB ſuo delicto perdiderunt.ſic intellige.C· e
iuſſio- nam illud ꝓpemilegium de quo ibi lo⸗
quitur ſua culpa perdiderunt in moete pęeeci
oſa domini noſtri hieſu cheiſti · que ipſos ſer
uos.nos autem ſcilicet cheiſtianos.liberos
facit: vt infra:e.⁊ ſi iudeos.⸗H. j.⁊. G. finali
PFlanc autem ſermtutem æ grauamina ſe⸗
quentia vitant ſi ſponte voluerint baptizari·
quod poſſunt ſime contradictione cunuſꝙ; ſed
non coguntur.nam cheiſti fidem habere nõ
creditur qui ad fidem cheiſtianam cogitur
peeciſe venire · vt infra · e · ſicut indei · H. j.
ſunt igitur inducendi ad fidem ſuſcipiendaz
autoeĩtatibus· rationibuſ · blandimentis · po
tius qᷓ; alperitatibus:qmia coacta ſeruitia nõ
placent deo.xlv.di:qui ſincera· inducantur
ergo benificentie conſolatione · vel infoꝛma
tione doctrine ad colendum deum ˖ xxnj . q·.
mj:c: finali.nec timeant amiſſionem patrimo
nij· quia eis reddi pꝛecipimus in integrum·

nam ſi in iudaiſmo ipſum ĩtinet quis. multo⸗

foetius cheiſtianus· et ad hoc ſeculares po⸗
teſtates per excommunicationem cogi poſ⸗
ſunt. vt inkfra · e . iudei · ij · quod intellige niſi
ſint domus vel fundi de vſuris comparati
ad quarum reſtitutionem tenentur.vt no.j.e
HSe coguntur.in fine · æ ideo vendi debent et
reddi.vt infra de vſuris: cum tu:quãuis au⸗
tem non cogantur peeciſe fidem ſuſcipere.ta
men ſi ſemel ad fidem peruenerint.id eſt ba⸗
ptizati fuerint· etiam per ictuz coguntur pee
ciſe fidem ſeruare: ſic intellige ſupea de ba⸗
ptiſmo·:maioees·ꝗ.vlti ·⁊ · xlv.diſ · de iudeis ·
æ de hoc no:ſupea de conuerſione infidelinz
F. qualiter conuerti poſſmt.⁊ de baptiſmo·
maioees.ꝗ. quis ſit eius effectus·v.effectuſ
autem. Si vero fidem accipere renuunt.
Srauantur ipſi in multis. ¶Deimo. qe vni⸗
uerſitati iudeozum legari non poteſt· C.e.t.

I·. j. ¶ SZed nun quio ſingulis· foete ſic ſecun

dum 230. ar. ff · de rebus dubijs cum ſenatꝰ.
nulli tamen clerico hoc facere licet etiam ſi
iudeus frater ſuus ſit:alias poſt moetem ei
dicitur anathema.vt infra.t.j.ſi quis epiſco
pus.⁊. c.in eos.xxmj·q:ij- ſane peofertur· li

cet tamen paſcere eos:ar.lxxxvj.diſ.paſce.

quia adhuc poſſunt ad fidem peruenire.cum
de nemine ſit deſperandum. de peniten ˖ dil.
j· nemo pᷣt.xxxij.q:ij ancillam·xlijdiſ.quie⸗
ſcamus:xj:q: nj·quoniam multos·
do grauantur.quia ad dignitates eligi peo⸗
hHibentur · vt · C. e.l. vlti:niſi alicui indulgea
tur ſpeciali peiuilegio peincipis · ⁊ ſic ſolui⸗
tur.ff.de decurionibus· l.generaliter· . vl.
vel die ꝙ ibi non erat iudeus . ſed ſuperſtiti⸗
one iudaica laboæeabat . vel coeri gitur.quia
ad nullam dignitatem.ad nullum officium·
ad nullum miniſtertum admittuntur . ita ꝙ
cheiſtianos æ maxi me clericos ſeu eccleſias
grauare poſſint· ab his enim abſtinere debẽt
alias per peouinciale concilium quod ſingu
lis annis tenere peecipitur· vt.õ·de accuſa.
ſicut olim:· monitione peemiſſa eſt diſtrictio⸗
ne qua conuenit compeſcendum.nam cheiſti
anus peinceps niſi hoc coerigat vel coerigi
faciat excõmunicandus eſt:cheiſtiani omes
a participatione iudei in mercimonijs ⁊ alijſ
compeſcendi quouſqʒ iudeus ſatiſ faciat·ita
videlicet vt quidquidò occaſione huius offi⸗
cij adeptus fuerit: in pauperes chriſtianos
iuxta peouidentiam epiſcopi erogando offi⸗
cium quod irreuerenter aſſumpſit cum rubo⸗
re dimittat. infra/e.cuʒ ſit.⁊ in concilio toł.
de quo eadem decre:mentionem facit.quod
concilium toletanum habes.lmj.diſ.nalla.
xvij·q.mj· conſtituit.⁊ ar.infra·e·:ad liberã⸗
dam. anteę fi.ibi:niſi totum quod ex commer
cio· ⁊c.· FEann tamen peincipes redditꝰ
ſuos iudeis vendere· deputato cheiſtiano cu
ſtode eccleſijs vel elericis non ſuſpecto.per
quem iudei ſiue ſarraceni ſine cheiſtianoeum
iniuria iura regalia conſequantur · vt infrae

Secun

ex ſpeciali. 4 Eſt autem ratio huius peohi:
bitionig· quia abſurdum viſum eſt concilio
Senerali vt blaſphemus cheiſti. vim poteſta
tis exerceat ĩ homines cheiſtianos. vt infra
e · eum ſit · et. c. ]· in fine · debent ergo cauere
iudei ab iniurijs cheiſtianoeuz. nam ſi in eaſ
ſeuierint. maxime illos qui nouo cheiſua⸗
nati ſunt.ſcilicet neophitos. comburentur
ſecundum · l. vt. C. e. l. ij. ſed ſecundum cano
nes coguntur ſatiſfacere paſſo iniuriam.-
Qð ſi iudeus epiſcopo ſubditus clericuz
pereuſſerit · debet eum epiſcopus mulcta pe⸗
cuniaria punire ad arbitrium. vel alia que
magis videbitur expedire· puta fuſtigatõne
citra ſanguinis effuſionem. infra de raptoei⸗
bus· in archiepiſcopatu.æ leſo faciet ſatiſfie
ri· alias ſi iudeus non elt de ſeruo ſed de alie
no dominio.dommum ſuum moneat.ſubau⸗
di ⁊ compellat.ar.infra.e.iudei vero.in fine
in fra de maledicis: c. finali.vt eccleſie.i.
domine clerici.ſcilicet que per ipſum videtꝰ
paſſa iniuriam. vt ar · nj · q.j.nulii.in fine.et
ij·q:vij ·accuſatio.⁊.õ· de foꝛo competen.c.
ij.⁊ iniuriam paſſo faciat ſatiſfieri competen
ter· ad quod iudeus per ſubtractionem parti
cipationis cheiſtianozum in mercimonijs et
alijs compeſcetur.ſic ĩtellige infra·e.poſtu⸗
laſti · ¶ Et ſic licet dicat autoeitas. nichil
ad nos de hiſ qui foeis ſunt .· ij. q.j. multi.xlv
diſ. qui ſincera·⁊ ſupea de diuo⸗. gaudemus.
HX.]· illud intelligi debet quo ad religioniſ
eis muitis regulas canonicas imponendas.
vel ipſos directe ⁊ ſpintualiter puniendos.
tamen multum ad nos vt ipſos nobiſcum ſi⸗
ue ſub nobis habitantes in peemiſſis compe
ſcamus· et in ſequentibus.vt et apparet in
his que notantur ſupea · e. J. v. hanc antem.
et ſequenti. E Tercio vt ipſi a communione
cheiſtianoeum aſſidua abſtineant ne ſimpli⸗
ces ab eis coer pantur.xxvnj · q. j. ſepe. in
fra:e.ad hoc. ſſAuarro vt ab actis legitti⸗
mis repellantur.ij.q.vij.alieni · vnde non fe
runt teſtimonium contra cheiſtianum. vt ſu⸗
pea de teſti · iudei · quod die vt no. in ſumma
e.·t. ꝗ. quis poſſit eſſe teſtis. v. fides. Quin
to vt cheiſtiana mancipia nõ habeant.quod
dic vt infra ſub rubeica de ſeruis iudeoeum
S· canones.et ſequenti. Sexto vt in die⸗
bus lamentationum æ dominice paſſionis in
publicum minime peodeant vt infra · e. in
nonnullis C. j. vt in die paraſceues ho⸗
ſtia æ feneſtras clauſas teneant.vt infra.e.
quia · ⁊ ne in contumeliam fſidei noſtre aliqd
dicant.alias licita amittunt ſi ſe ab illicitis
non temperauerint.vt·C.e.iudeos quia pei
uilegium meretur amittere qui permiſſa ſibi
utitur poteſtate xj. q nj.peiuilegium·
Septimo vt tam maſculi ;ᷓ femme aliqð
ignũ apertũ deferãt in omni cheiſtianoꝛ ꝓ
uincia omni tempoee · vt ſic a cheiſti anis
pPopulis qualitate habitus diſcernãtur. Mar

ſilie deferunt rotam ſericam ante pectus ad

modum ſtelle. 2 mulieres oenalia in capite.
⁊ hec ſigna peecepit fieri dominus Iohãnes
archiepiſcopus vieneñ. tune apoſtolice ſe⸗
dis legatus in concilio manuaſche. ſic et ha
bitus nonicioeum diſcerni peecipitur ab ha⸗
bitu peofeſſoꝛum.ſupea de regularibus.ſta⸗
tuimus. ſic in qualitate veſtis diſcerni de⸗
et meretrix a matrona ff. de miurijs · l. j. .
ſi quis virgines.æ miles a peiuato.vt.ff.lo⸗
cati æ conducti:ſi ignoeans et mulier a ma⸗
ſculo per longum crinem diſcernitur · quod
eſt contra Peouinciales.xxx.dil.ſi qua femi⸗
na· ¶ Hec differentia eſt inter iudeos æ chei
ſtianbs ideo facienda. quia in quibuſdam
parti bus tanta confuſio inolenit.ꝙ peopter
ignoeantiam contingit ipſos aliquando car⸗
naliter adinuicem commiſceri ·que commix⸗
tio ſine comunctio merito condemnatur.et
ne ſub hoc velamine velint aliqui errozꝛem
ſuum palliarendeo eſt qualitas habitus di⸗
ſcernenda· vt infra. e. in nonnullis. . j. et
idem de ſarracenis· vt ibi.nam ſi cheiſtianuſ
ſarracenam vel iudeam cognouerit ignoean⸗
cer-non tenetur de iudaiſmo del paganatu.
argumentum.xxxmj ·.q.ij.in lectum.infra de
clerico exceommunicato.apoſtolice.a talium
igitur commixtione eſt omnino abſtinendnz
xxvnj · q· j. caue. ανο vt quantumcun⸗
qʒ boni medici ſint nil lucrentur cum cheiſti
anis quia nec ipſos vocare debent in ſuis
infirmitatibus.nec ab eis recipere medici⸗
nam · nec ſe cum eis in eiſdem balneis bal⸗
neare xxvnj.q.j.nullus.et. c omnes. ¶ o
no vt nec cheiſtiani cuz eis comedant · quod
die vt notatur infra ſub rubeĩca de ſarrace⸗
nis . J. qualiter. v. licet autem cheiſtiani.
Cum autem iudeus cheiſtianum blaſphe⸗
ans vel in eum ſeuiens puniatur.multofo⸗
tius ſi deum blaſphemauerit eſt per poteſta⸗
tem ſecularem pena legittima feriendus.nec
enim dehemus diſſimulare eius obpeobeia
qui peobꝛea noſtra deſenit 've infra: e.m non⸗
nullis · ꝓ. vltimo. ¶ſSed que eſt pena B. di⸗
cunt quidam pecuniaria. vt infra-e · poſtula
ſti · et eſt hoc verum in foeo eccleſiaſtico.ſed
in ſeculari hoc non credo verum. immo lega
li que eſt decapitatio etiam in cheiſtiano. vt
dicam infra de maledicis. g. qualiter quodli
bet genus puniatur·v. blaſphemantes au⸗
tem· ſuper verbo commenti. cui etiam ſi renu
erit recipere ac peragere ac. ſequentibus.
et legitur in auten. vt non luxurietur con⸗
tra naturam · J. vltimo.colł.vj. et H no· pa⸗
Pa quando diit· per poteſtatem ſecularem
condigne animaduerſionis adiectione. ſic
infra de falſarijs.ad falſarioeuʒ· . j. æ ſupea
de iudiẽ. ceum non ab homine infra.t. j. ad
abolendam· S. j. animaduerſio enim merum
impenum denotat · vnde in hoc caſa animadò
uertere eſt animam a coepoæꝛe vertere. vt. ff.
de iuriſoitione omnium iudicum. L. ni. nec
excuſabit ſe aliquis me mudice cauſa ludi:

quis enim ludos appellat ex quibꝰ crimina

eiuntur vt in oſti · ff. veteris · C. illud vo ſa⸗

ne. nam ludus noxiꝰ in culpa eſt. ff · ad. · ac⸗
quił.nam ludus:ad hoc · · de pᷣſumpt.c·· ⁊

C.de relig:et ſump.fuñæ alea luſu·l. gre⸗

ca quã quidã habet · et incipit aleaꝛ ludꝰ?·
Quid emm de iudeo qui coꝛam me redde⸗
bat computuz aquis in capella ſancti nutrij
domine comitiſſe peouincie:= iratus lenauit
manus ſuas verſus crucem = dixit · potiꝰ vel
lem eſſe ſuſpenſus ſieut ille fuit qui illic pe⸗
det. ꝙ vnq; magis vellem reddere computũ
coꝛam vobis dicebat enim ſe intellexiſſe B
de quodam homine qni pendebat in patibu⸗
lo extra ciuitatem.æ ex pte ſeptentrionis ſta
bat tam crucifixus ꝙᷓ; ſuſpenſus· merito quid

quid intelligeret. ſaltem vt alij terreant' fuit

in quingentis ſoł · regalium ðdemnatus· j· e
ad liberandam. in fi·æ de reg. iur̃.eſtote · nã
ſunt aliqua que mala ſunt in ſe·nec poſſant
bono animo fieri.vt patet.ẽ · de inñuran. et
ſi cheiſtus· . quedam.ſed de malo verbo ⸗
malo homine non debet peeſumi niſi malum
G. de elec.oſius.⁊ de cłi · nõ reſi · c· j· Duni
untur etiaʒ æ alijs penis indei ſicut heretici ·
de quibus dicemus.j.t.j. G. qua pena.⁊ · J.· ·
S·q qui nouam: æ p̃cedentibus cesanenr
etiam judei decimas ſoluere de terris ſuis
oblationes· ſubaudi · que a fidelibus peo
anniuerſario ſuper domo aliqua relinquunt
ſed domus poſtea ad eos tranſit cum onere
ſuo.alias offerre non tenentur · ⁊ ſic intelli⸗
ge.õ.de decimis· de terris . ⁊· . de vſur · quã⸗
to.vel dic vt no.õ.de ꝓꝛochijs:· in quibus
ſub. S. j. v. vel niſi ratione conſuetndinis· eo
dem modo coguntur ad vſuras reſtituendas
j.de vſuris:poſt miſerabilem· alias cheiſtia⸗
m iudeos grauare non debent . f· e · ſient · ni⸗
ſi foete circa penſionum exactiones · vt p hꝰ
compellantur ad rectitudinẽ feſtinare · xxnj
q:vj· iam vero⸗

Ve pena imponatur ipſoeum peinilegia
on ſeruantibus:et certe indeo non con
tento ſuis finibus non eſt peiuilegium ſernã
dum. vt · C. e. iudeos..e.⁊æ ſi indeos:xj·q.nj
peiuilegiuz · ſed ſi iundei quiete degant. ali:
quis eis res ſuas auferat· conuictus in du⸗
plum reſtituere cogitur·: ꝙ ſi index diſſimula
uerit eandem penam patitur.a idem in paga
no.vt. C·de paganis et ſacri:⁊æ templis chei
ſtianis.hoc ſecundum.l.ſed ſecundum cano
nes quicunq; venerit contra ea que no. 5.·
in quibus tolerentur. v. ſed nec in ſabbatis ·
honoeis et officij ſui periculum patiet.aut
excõmunicationi ſubditurniſi pꝛeſumptio⸗
nem ſuam digna coærexerit ſatiſfactõe · vt · ·
e·ſicut iudei: in fi / Sed ⁊a ſi indei delinquãt
in ſupeadictis vel alijs veniendo contra ca⸗
nonicas ſanctiones puninntur quandoq; in
perſonis · · e . in nõnullis.xxvnj⸗dꝛ. ſepe · quã
doaqʒ pecumariter · .e·cum ſit. in fi ⁊æ no.õ ·
C.æ in quibus S· qð ſi iudeus:æ ſequen · quã
doqz per penam ſpiritualem indirecte · quia

excõmunicantur fideles eis participantes.
I·e.æ ſi iudeos · in fi · S· de deci · de terris · · S
vſuris· quanto·
De ſarracenis· Rubeica.
Xaquo vidimus de indeis · videndů
eſt de ſarracenis. Qui ſint ſarra⸗
ceni:.l/¶ Et vnde dicantur. . Quali
ter erga ipſos xp̃iani ſe debeãt ha⸗

bere ·
Vi ſint ſarraceni · hij qui deos innume⸗
ros · deaſq;ʒ immo demones colũt ⁊ ado
rant- nec nouum teſtamentum nec vetus re⸗
cipiunt · quibus interdicitur ne ſub nobis de
gentes faciant ſacrificia. vel inſpecto iecoee
anmalis.vel extis id eſt interioꝛibus ꝓmit
tant vel dininent aliquid futurum. vr · C· de
paganis ˖ l. ij · Eoeum etiam templa claudi
pꝛecipiuntur ſub pena moꝛtis ⁊ amiſſione bo
noeum. vt. C· de paga ˖ l. j.· ſicqʒ nemo aperiat
delubea . i. templa · lic dicta·quia ibi deludũ
tur a demonibus nemo dico aperiat animo
venerantis vel adozantis multoma gis peo⸗
hibetur infandis. i. nefandis ſimulacris vel
ymaginibus.honoe reddi · vel impios poſtes
temploeum redimii · i · oenari. ſertis · i · coꝛo⸗
nis· vel peophanos ignes aceendi aris · i. al
tari bus.vel adeleri i.cremari in eis tura · vk
victima cedi· vel pateriſ.id eſt ciphis libari
vina . id eſt guſtari · ſicq;ʒ pꝛohibet ſacrilegiuʒ
religionem reputari · vt · C. de paga ·.l · ij · ⁊·
penb· æ vlti · feſtos autem conuentus ciuium
omni tamen ſacrificio ſuperſtitione explo

ſis non peohibet · vt· C· de paga · vt peopha⸗

nos omnia autem templa ſarracenoꝝ appli
cantur reipublice.vt imperatoe vbicũqʒ ve⸗
lit poſſit donare · ſicut fecit ceſar phoca.qui
dedit beato bonifacio templum quod voca⸗
bhatur pantheon · ad h· C. de paga· omnia.
Qð ſi pagani aliquod reſcriptum impetra
uiſſe peo euerſione o⸗namentozum publico⸗
rum operum que ſernãda ſunt ſicut ſacrificia
perhibentur · abſtracte huiuſmodi carte de
manibus tenentium ad pemcipem referant'.
vt · C. de paga · ſicut ſacrificia· hij etiã penas
patiuntur maximoezum hereticoeum · nam et
Heretici dicuntur. ot dicam · · t. j · · j · V· et qᷓ
nouam. et peecedentibus · . qua pena· v·
item dicit lex· ⁊æ ſequenti.et · V · quo aüt ad pe
nas. vbi loquitur de ſamaritams qui ſarrace
ni ſunt vt no. ſ. e· C. ſequenti · v. quidaz. ſſſcẽ
nõ debent tenere publica officia ſicut dictũ
eſt de indeis · · t· .· G. in quibus grauentur.
H· ij · æ ſequen.·
T vnde dicantur · a ſarra vxoꝛe abeahe
voluerunt nuncupariet tamẽ ab ea na⸗
ti non ſunt nec oeiginez habuerunt· Immo
ab agar ancilla ſare quaſi agareni ſiue aga⸗
riani deberent potius nuncupari · de B· xxxij
.q· mjrecurrat · et·c. dixit ſarra ad abeaham.
vnde competentius cheiſtiani dicuntur filij
ſarre que fuit legittima· quia in ſarra firma⸗
ta eſt eccleſia· et weo pagani vlł indei nõ de
bent ſub ſe xpᷣianos hre · ne filie libere · i. ſar
re.̊ eſt cheilti anifilijs ancille.i.filijs agar

de
lra⸗
wal⸗
tha⸗

me
ndo

de
oꝛe
mit
de
andi
ebo⸗
eniat
lud
nimo
peo:
vel
ſtes
o:
,al
ve
vari
ginz
.
ninm
xplo
pha⸗
ppli
zve:
qui
Nca⸗
,
tra
co⸗
icia
der
nt
nes
met
etq
⸗
dpe
ace
lte
Cti
tur⸗

n⸗

ſcilicet extra fidem catholicam poſitis fa:
mulentur · vt · . e · et ſi iudeos · ꝗ. penł. Qui
dam tamen ex his quinq; libeos moyſi rece

perunt.ſed peophetas reſpuerunt:qui ſama⸗

ritam a ſamaria ciuitate dicuntur et ideo in
euangelio dicitur non coutuntur iudei ſama
ritanis·hij autem ad fidem ſuſcipiendam in
ducuntur ſicut diximus· ã. de iudeis · J. in
quibus · v · hanc aũt. MMVN

bere · ?⁊ quidẽ degentes ſub imperio nõ
bent eos impugnare nec in eos ſeuire.als
puniunturvt no· S. de iudeis . vlti. Flij
dicũt ꝙ qui dominiũ romane eccleſie non re
cognoſcũt ſiue imperij romani: impugnãdi
ſunt.vt no.õ.de treuga ⁊ pa·. quid ſit iuſtũ
bellum.⁊ ð voto/ꝗ.in quo caſu ⁊ a quo crux
debeat peedicari:⁊. .de hereticis.ꝗq. qualit
deuitetur· · ſic eccleſia.⁊ pᷣcedentibus.æ ſe
quentibus.nõ ergo ſunt fouendi a xp̃ianis:
nam ꝓditioni ꝓximum eſt barbaros inſtrue
re qualiter validioees reddantur ↄtra catho
licos:quare nullꝰ eis uis tanq; legati ad
pPartes iſtas accedat· debet vendere kerꝛꝛ fa
ctum vel infectum.nõ ſenta.nõ arcus.nõ ſa⸗
Sittas:nõ cniuſcũqʒ generis arma · alias ſe⸗
cundum.ldecapitabit' xpᷣianus bonis ſuis
omnibꝰ publicatis.vt.C· que res expoetari
non debent . l. ij. Sed ſecundũ cõcilium la
terañ:tales excõicati ſunt ipſo iure.⁊ fiunt
ſerui capientium. æ bonoeum omniũ amiſſio⸗
ne mulctantur.quibus iungunt æ hij qui in
galeis·piraticis:ſiue nauibꝰ ſarracenoꝛ.re
Simen ⁊æ ubernationis curam exercent.æ G
ſententia ſolennis:debet p eccleſias mariti
marum vebium crebeo ꝓfern ſolenniter pu
blicari.vt.·e·ita quozæundã.¶ Sʒ æ ocilium
Senerale huic pene ſaubicit illos qui eis ven
unt lignamina galearum· vel naues.vł ga
leas:vel in machiis.vel in aliquibꝰ alijs.
ſubaudi ſimilibꝰ.oſilium vel auxilium ſarra
cenis impendunt in diſpendiũ terre ſancte.
⁊ licet bona ſua ſine ſpe recuperatõnis amit
tant ⁊æ ſerui capientiũ fiant.non tame abſol⸗
ui merentur niſi luerum qð pceperint ex cõ⸗
mercio tam damnato.æ tantudem ð ſuo.trãſ
mi ſerint in ſubſidiũ terre ſancte.⁊ ſi ſoluẽdo
non fuerit id in penam aliam cõmutatur. Vk
die ꝙ illud qð dixi ð ꝑena ſeruitutis æ amiſ⸗
nonis bonoꝝ locum habet qñ etia innitꝰ ca
ptus eſt ſi voluntariꝰ redit ad eceleſie gre
mium vitat penã ſeruitutis æ amiſſionis bo⸗
nozum:⁊ meretur abſolutione.ſi q lucrat⸗
eſt tantüdem de ſuo in ſubſidium terre ſan
cte tranſmiſit.nam hanc penam intelligere
non potes de ſerno facto:qe poſtea ð ſuo ni
chil ſoluere poſſet.qð v rius credo. ſic intel
ligo.ĩ.e:ad liberandã.¶ Nedũ autem Phi⸗
bentur xpᷣiani p̃dicta ſarraceniſ vendere . im
mo vinum oleũ ⁊ qðᷣlibet aliud liquamen·
nam h̊ ad eos deferenda non ſunt etiam cau
ſa guſtus.q.d.etiam iea parum ꝙ inde guſta
re poſſent.vt. C. que res.expoe. debent. l. j.

6 Valiter erga ipſos xp̃iani debeãt ſe ha⸗
de

4uid ergo de aridis. lex non pꝛobibet. et
ic videtur permiſſum.ar. S. de reꝝ pmu. ad
queſtiones.⁊ de of:archip̃ᷣſ biteri.c.ij.æ.ff.
de ꝓbat'.ab ea ꝓte hm azʒ:Sʒ pla:dixit ꝙ ra
tio liquidoꝛx etiã ad aridos fructus tranſit·
bene · vt apparet ex ſeq̃ntibꝰ.tñ in his non
imponit certã penam:æ ſic arbitrarie puniri
poteſt qui talia eis vendit:ar..e.poſtulaſti
⁊·S·‚de of.deł.de cauſis. Sʒq decre.tales
excõmunicat qui iam ampliꝰ cum ſarracenis
mercimonium habuerint · vel per ſe vel per
alios· aliquo ingemoaliqua ſubſidia⸗ mer⸗
cimonia:ↄſilia.vel alia:.tranſmiſerint qdiu
inter nos ⁊ ipſos Suerra durauerit . vt · J. e. q;
olim . ¶ Et ꝙ dieit in pein. ſane licet B fuerit
in laterañ cõcilio diſtricte peohibitum.ſcili⸗
cet ne quis lignaminaferrum. vt dictum eſt
ſupea· vẽdat·nos tñ oẽs illos qui nedũ que
uis alia ad ſarracenos depoætauerint excom
municamus vt innuunt ſequentia.nec hanc
excõmunicationem vitabit is qui tempoæe
guerre ad ipſos talia depoætat:nec piurium
ſi hB mrauerat.quia aliud eſt pax·aliud ẽ treu
Sa/vt no·S·de treuga ⁊ pa..quid ſit pax·h
callias licet depoetare cauſa captiuoeum re⸗
dimendoeumnon tamen armaet quod ea
non deferant debent coram indice antequã
iter arripiant firmare peopeio iuramento. vt
j·e·.ſignificauit · H.j.et· G. vlti. Ulud ta
men videtur ꝙ tempoee treuge poſſunt chei
ſtiani cum commercio adire alexandeiam.
dummodo caueant a mercibus peohibitis
de quibus ſupea diximus. vt.j. e.ſignifica⸗
uit: . j· ¶ Licet autem cheiſtiani non debe⸗
ant manducare cum iudeis. ſubandi ſub no
bis degentibus. vt·xxvnj.q.j.nullus.et.c.
omnes: cum ſarracenis tamen. ſcilicet no⸗
bis ſubditis poſſumus comedere · vt. xj. q.nj
ad menſam.Hatio diuerſitatis G; eſt.qmia iu⸗
dei pter abuſionem ſcripturarum contem
ptum ciboeum noſtroeum magis videntur fi
dem noſtram impugnare:ad ̊. xxnj.q.mj · in
fidel es. Cum alijs autem.ſarracenis ſcili
cet hoſtibus comedere non debemus niſ p⸗
dicatoees ſimus.quibus h; indul getur ſpeci⸗
ali peiuilegio·et poteſt quil ibet habita pee⸗
lati licentia eis peedicare. ſed tamen debet
abſtinere a carnibus diebus peohibitis. vt.
e · ᷓ ſit · ar · · de ſententia excõi.cum volunta
te.xj.qnj:ad menſam.dum tamẽ id quod ap.

ponitur non ſit ydolis immolatum. quia tũc

ſanctius eſſet moei fame Ftali cibo veſci.
xxxij: q· mj.ſicut ſanctius · Qð quidam in
telligunt quando fieret ad venerationẽe ido⸗
li.alias in ſumma neceſſitate famis cum hoe
roꝛe ⁊ execratione poſſet inde quis ad ſuſten
tationem nature ſumere.quia neceſſtas non
habet legem de conſe · di · j. ſicut. J. de regu⸗
lis iurisquod non eſt.æ neceſſcas cõtraria
eſt voluntati.ff.qð metus cauſa.l.j.et nul⸗
lum peccatum eſt niſi voluntarium. xv.q.j.c
j·⁊. c·illa:excuſat ergo neceſſitas ab eſu ido
latiei ſicut ⁊ a rapina.de Oſe · di. v. diſcipkos
⁊ a furto.j.de furtis.ſi qs:.⁊æ ab homicidio

J

j.de homicidio· interfeciſti· et a violatione
quadeageſimalis obſeruantie ſupꝛa · ð obſer
nat'.ieiunij.conſiliumꝗ.fi · ſecundum lo·
Vel dic ꝙ cum ſarraceni hodie diſcernãt
inter cibaria noſtra:non licet cum eis conue
ſci ſiue ſubditis ſiue hoſtibus niſi alicui con
cedatur ſpeciali peiuilegio.vt · · e · ᷓ ſit · vel
niſi in ſumma neceſſitate vt dictum eſt.⁊ ſic
coeri guntur ſuperioꝛa capitula que B; conce
debant. vel intelliguntur in peedicatoꝛibꝰ
vel peiuilegiatis. vt · S̊.no· et ſic intellexit
Lau:et Io.quia quãuis verba alioꝛum que ðᷣ
zudeis tantum loquuntur dełiciant mens
tamen et ratio duratad H· õ. de oſtitutõibꝰ·
tranſ lato.et.ff · de pet. hereð . itẽ veniũt · ¶·
ait ſenatus.
De ſeruis iudeoꝝ ⁊ ſarracenoꝝ · Rubeica
Via indei ⁊ ſarraceni de quibꝰ p̃mi
ſimꝰ plerumq; emunt mancipia · an
eis habere liceat videamꝰ · et certe
ſic ꝓhibitum eſt in lege ne xp̃ianũ
mancipiũ vel hereticus vel paganꝰ vel mde
us habeat · vel poſſideat · vel circũcidat · als
ad libertatem puenit ipᷣm mancipium ſi xpᷣia
nus erat anteꝙ ab eis poſſideretur · ſiue poſt
xp̃ianatum fuit·ſed hoce intellige qñ emit ip
ſum cauſa ſibi ſeruiendi:vt apparet ex ſequẽ
tibus · Hheretico aũt imponitur capitalis pe⸗
na HBjpſo ꝙ habuit · vel circũcidit · Sed ſi pa⸗
gani vel udei mancipiũ nõ xpᷣianum circum
ciderint. capite puniunt ꝗꝓpter circũciſionez
qð nõ fieret ꝗꝓpter ſolam poſſeſſionẽ · vt.C.ne
xpᷣianum mancipiũ· in ipſa rubeica·x· l· vni⸗
ca· ⁊ de ep̃is ⁊ cłi:l.vlti · ponit aũt pena ca
pitalis ꝓ pena exilij. vt · C· de indeis. indei ·
Canones aũt ꝓhibent ꝙ nullꝰ indeus ba
ptizatum vel baptizari volentem in ſuo ſerui
tio audeat retinere · vt · · e. c · vlti · in pein · h
diſ. ¶ Vt ſit vernaculus · i· de ꝗpꝛia ancil⸗
la natus æ domi nutritus·⁊ talis ſi velit fie
ri xp̃ianus ſtatim eripit᷑ in libertatem nulio
pᷣcio dato · C.de epi:⁊ cłic · desg nobis · I. his
ita.æ ar. lmjdiſ-fraternitatẽ. Vel emptici
us.⁊ tunc ſubdiſ.¶ Vtz iudeꝰ emat xpᷣianũ
⁊æ tũc eripitur in libertatẽ · vt:.e· multoeum
in pein· = Imjdi · mancipia. Similiter ſer⸗
u hereticoꝝ impune poſſunt dnos ſuos re⸗
linquere ad eccleſia ↄfugere ·˖ C· ð heretic
manicheos · Vel paganũ· ⁊ tunc ſi emit cã
ſeruiendi.qᷓ;eito baptiʒari deſiderat audien⸗
dus eſt. ⁊ in libertatẽ eripit᷑.⁊ baptizat' ſine
cuiuſqᷓ; calumnia · ꝙᷓcito voluntas ipſiꝰ fue⸗
rit patefacta.ſic intellige:lmj· di. fraterni⸗
tatem. C. de epis ⁊ cki · l · vlti. .· e · ſicut · ⁊· . e
c · j· in fi · ¶ Sed a ſi mancipiũ nõ xp̃ianuz em
ptum fuerit cauſa mercimonij· æ ipſum infra
tres menſes venalẽ exponatnec ꝓ ipᷣm ſtete
rit quo minus vendiderit qñcunq; deſidera⸗
uerit fieri xp̃ᷣianus.ſine infra tres menſes ſi⸗
ue poſt · poteſt quilibet ipᷣm redimere datis
xij·ſoł.æ xpᷣianus qui ipᷣm emit potelt euz li⸗
bertati donare· vel baptizatũ ſuo ſeruitio re
tinere.ſic intellige.j.e.c.j..h datis ffe Quiò
ſi infra tres menſes ipᷣm venalẽ non expoſue

rit · p̃ſumitur emptũ eauſa ſeruiendi · et ideo
ſi vult baptizari in libertatẽ eripit.ita ꝙ; iu⸗
deus nõ audebit ip̃m vendere nec aliuſ com
parare · ſequit igit ex pᷣmiſſis ꝙ ſi baptizari
noluerit poteſt ipm imppetuum poſſidere.eſt
ergo h̊ inductũ in fauoẽẽ fidei xpᷣiane· vt pa
tet. j.e.c· vl.⁊.lmj.di:fraternitatẽ· equi
tur etiã ex pᷣmiſſis ꝙ nuliꝰ poteſt habere xp̃i
anum in ſeruũ.nã nemo videc dñs ſuoꝝ mẽè
beoeum.ff.ad.l:acquił.liber homo.j.multo
minus extraneoꝝ · multommus eccleſie · 3. ð
rerum ꝓmuta.mancipia · ̊ omes xp̃iani ſunt
membea eccleſie · igit xp̃iano nemo poterit
dominari · Sʒ tñ otrariũ eſt.qꝛ xp̃ᷣianus bene
dominat xpᷣianis.vt patet in his que no·̊.
de ſeruis nõ oꝛdi. ⁊. . e · v. h quid ſi xp̃ianus
æz ſeqn. nec obſ.oppoſitio ſupꝛadicta/qꝛ equi
uocat' in dño ⁊ nõ in membeis · ¶ tẽ nemo
eſt dominꝰ membeoꝝ ſuoꝝ· ven eſt ad mu⸗
tilandũ vel eis abutendũ·ſic nec extraneoꝝ
ß bene eſt dñs quo ad nutriendũ ⁊ eis bene
vtendũ. ſic ⁊ extraneoꝝ · et iunge qð no · .· e ·
S.h nunquid ſeruus baptizatꝰ · et · S· e · V. ſed
æ ſi mancipiũ · in fi · ¶ Quid ſi aliquis emit ip
ſum emptu cauſa ſeruiendi · vł poſt tres men⸗
ſes infra quos ipſuz nõ expoſuit venale · H
ſi ſcienter emit:imputabit ſibi·qꝛ nichilomi
nus erit liber · ̊ ſi ignoꝛabat·agat dtra iude
um ad intereſſe qui ip̃m decepit· ar: ff· de eõ⸗
trahenò· emp· liberi hominis Sʒ cuiꝰ mo⸗
nete intelligunt'.xij · ſol · ſupeadicti. H · de
Oſueta h intelligunt quidã.j·de maledicis.
ſtatuimꝰ.. fi:reſpectu regiomis · ar. ff. deb ·
ſi ſeruꝰ pluriũ..ſi numerꝰ.æ delł · nj · nũmis·
et de ↄtrahen.emp· imperatoees · mj· dil · erit
aũt lex:¶ Flij quos ſequi gof · dicũt ꝙ erũt
aurei·et ſic exponũt ·xij.ſolidos ·i.xijiaureoſ
ſic inſti · ð̊ pena temere liti gan· . fi ·C.ð ſpoe
tuł.omibꝰ.C·de falſa moneta.ſi quis num⸗:
mos.nam et in ſimili caſu · l:dicit.xx · ſolidoſ
dandos ne libertas reuocet᷑. ff. de mãumiſ.
teſ.cũ ex falſis · alia dicit·xx·aureos.ff.ð in
of.teſ.papinianꝰ. ꝗ. fi ·dabunt' aũt hij ſolidi
a quocũqʒ xpᷣiano emptoꝛe· lmj · diſ. fraterni⸗
tatem· Quid ſi plures emptoees ſimul oc⸗
currant infra tres menſes.locus erit gratifi
cationi·ar·õ.de electione· venerabiilẽ · ¶ob⸗
ꝛectioni · et de mrepatro·cũ autem.et.ff.ad
ſił.ſe.oↄſnl.ſi quis in graui:.ſi cũ omes · ff

de relisg · et ſump · fuñ · l. fi · et hoc intelligas

vbi pares ſunt qui occurrũt· alias ep̃s debz
eligere magis ydoneum . ar. ff. de accula · ſi
plures.ff · de popularibꝰact'.ſi plures.Sʒ
nunquid redempt fiet ſeruus redimentis in
iſto caſu:non· ſed reſtituet ei p̃cium.vel ſerui
et ei aliquo tempoꝛee · vt no · · e · V. ſequenti ·
ꝓxi.mſi foete pᷣcium datũ fuerit cauſa pieta
tis non animo repetendi . ar. ff · de nes · g· ne
ſennius.ff.de relig· et ſump.fn.et ſi quis·
ſi piohibente ·Quid ſi nullus emptoe ap⸗

pareat. nichilominus erit liber·et queret pᷣci

um hHolſliatim. ff. & manumiiſ.l.mj. ſeruus:
vel ſi habet peecium ſoluat.inſti· de noxabł.
actł. ¶. dominus vel ſi nullo modo poteſt

— — — — —- ——— —

W

deg B
in habere. ſeruiat ei per quinquennium.ar. C. chhilominus cõpellendus eſt dominus· qe in
fom de capt'.et poſtli ·reuer.l.vlti·xxxvj ·qj.de dubio tuciꝰ eſt eligendů . . de res · iuf · eſtote
zari raptoꝛibus · Sic fauoe fidei peiuat aliquẽ ſic etiam poteſt intelligi.j.e.ſicut indei·ibi·
deſ ſeruo ſuo vt dictũ eſt · Itẽ peiuat aliquem abſq; calumma. nam æ alias talia ſunt ſupe⸗
Rpa fulio ſuo.vt.õ de ↄuer.infi deł.c.vlti.ſſItem rioeis arbitrio cõmittenda· ã̊.de regularibꝰ
ci peinat aliquem vxoꝛee ſua · vt · xxvnj.q:j· ſi in licet.talis ergo. Gquo circa. ſSes nun
rerp⸗ fidelis · S̊.de diuo.quãto.et.c. gaudemus. quid ſeruus baptizʒatus remanebit ſeruus ſi
uN ¶ Datet ꝙ nullũ xpᷣuanuzʒ mancipium iudeo cut peius.ſic· nam et ſeruitus de iure Siumno
lto ſeruire debet. vt · .· e.c.j.in pein· multominꝰ eſt mtroducta.xxxv. diſ. ſexto.⁊æ confirmata
d8 liberi xp̃iani iudeis ſeruire debent.ideo xp̃i de iure gentium.j.diſ.ius gen.et de iure ca⸗
ſant anos vel xp̃ianas non licet iudeo habere in nonico appeobata.xij.q.ij.ab illo:c.ſi quoſ
terit fra domũ aſſidue cauſa ſeruiendi.neqʒ tanq; de ſeruis ˖ vſq; ad· e eccleſiarum ſeruos· pu⸗
bene famulas.neq; tanꝙᷓ nutrices· neqʒ tanꝓᷓ; ob⸗ to tamen ꝙ non eſt ita deſeuienduz in eos ſi⸗
.·d. ſtecrices· alias xpiani ipſi cũ eis habitantes cut peius. immgo eſt inter alioſ ſeruos nõ xpi
anrn excõmunicant ſi diſcedere nolint·⁊ idem in anos tractandus leuiter et benigne ar. e „de
egni telligas de ſarracenis.vt. j· e · indei . ij · ⁊. e · maio·* obe. p tuas nam nec in ſeruum n
neno ad B. ISt ſi iudei ipſos xpᷣianos voletes di⸗ quem eſt nimis acnter ſeuiendũ. inſti· his
dmmn uertere nõ dimittant. ſub excõicatione inhi⸗ qui ſui iur vel lie⸗ ſunt · . dñ oꝛum. et iunge
neop betur omibus xpᷣianis ne cu eis cõmercium qd no·Se. ſoguieur: i8. Bube;
bene aliqð audeant exercere. vt·· e. ⁊ ſi iudeos . De dereticis . Hu eire.
be⸗ in fi. S B etiã qð dixi ꝙ inf᷑ra domũ nõ de dmimus de iudeis * arracenis
I bent xpᷣiane mulieres iudeis ſeruire vł filioſ qui per infidelitatem. et duriciam ·
bſid ſuos nutrire.videt' oceſſuʒ a otrario ꝙ extra et peauam intelligentiam ſeu ceci⸗
meip domü liceat habere · Vnde indeis licet habe tarem. deum non cognoſcunt . h ip⸗
men re aſeriptietos colonos a oeiginarios xp̃ia⸗ ſum potius blaſphemant æ inhonoeant. nũc
K nos·: qe exquo tales colendis terris diucius agendum eſt de heretic. qii apoſtataãdo a fi⸗
lom adheſerunt. oditionẽe loci ſequent.⁊ ideo in de in deum multipliciter peccare videntur.
lude poſſeſſionibꝰ iudeoꝝ remanet ad rura colen ioeo videamus. Quis dicatur hereticus.
de co⸗ da: æ penſiones ↄſuetas eis reddent.æ cun⸗ zne ſint ſecte hereticoꝛum · Qualit' de⸗
yno⸗ cta que de colonis vel originarijs iura pci⸗ peeebhendatur quis in hereſi. ualiter de⸗
Kode piunt pagent:⁊ nichil eis oneris extra h̊ in⸗ uitetur. Qua pena feriatur. uando et
diag. dicet . qe tales diſtrictõe legũ liberi iudicã⸗ qualiter eccleſie reconcilietur. Que pena
del⸗ tur·ꝙ ſi iudeus talem ad aliũ locũ trãſ ferre imponitur credentibꝰ receptatoeibꝰ fauto
inis⸗ voluerit. vel ad aliud obſequium deputare. ribꝰ. ¶ Que ſit pena falſi p̃dicatoeis.
lent ius colonariũ = ius dominij ſibi iuris ſeueri⸗ Vis dicatur hereticus. et certe qui fal⸗
verit tate damnauit. ij. ipſo facto ſibi abſtulit.vt am opinionem de fide vel gignit ve ſa⸗
mreol I·e · multoeum · S. j.et· ij. Et eſt ar.ꝙ ſi quis bellius· macedo· vel ſequitur vt macedonia
ſpo⸗ mutat pedagium de loco ad locuz: vel plus ntiſabelliani: nam quilibet apoſtatando a fi
num: ſueto exigit.peiuilegiũ pedagij amittit. ſi⸗ de in ſpiritumſanctuʒ peccare videtur.xxmj
idol cut curia impialis tenet. ⁊ bene.qe peiuile⸗ qm·.hereticus:et qui gignit hereſiarcha vo
mil. ig um meret æc. xj. q-.nj. peimillegium.et no. catur.vt arrius inde arriam. vt· e · q. quidam
5ð in de indeis · ꝓ. in quibus grauentur. . ſexto. anutem. ꝗ. ſabelliani.et· ꝗ. macodoniani.et· G.
lidi ui aũt dicant' aſcripticij.coloni.vbł oei⸗ arriani ·et.c·qui alioꝛum·et ideo ſtatuit che
terni⸗ ginarij· die vt plene no.S.de natis ex libero odoſius· vt eniꝰ ſcelus homines in deſeren⸗
aloe⸗ ventre · ſub. J. ſic fecimus. =· v· ſequen. Li do vel diſſerendo deum imitantur. eius vo⸗
Fitfi quet ex pmiſſis ꝙꝙ nõ obſ. autoeitas apoſtoli cabulum merito ſoetiantur.vt· C. edamnato
Coh⸗ dicentis · ſubditi eſtote dñis veſtris · non tm̃ ultis tamen modis dicitur hereticꝰ. lar
f. ad bonis * modeſtis · H etiã diſcolis · qe intelli⸗ So modo ſumpto vocabulo.dubius em̃ in fi
ge⸗f gi debet de his qui in gleba ſeruiunt nõ do⸗ de hereticus dicitur et infidelis · vt. J. e. c. 1
ige⸗ mi⸗ ſie · S· de cenſibꝰ. om̃s Enes quid ſi xpia⸗ — St ſimoniacus ommis. maxime qui ſacra⸗
de nus a xpiano mancipiũ emerit ſiue cauſa mer menta peruertit. j. q. j. fertur. et. c· quiſquis·
lri cimonij · ſiue cauſa ſeruiendi. nunquid poteſt et · c. eos qui · et · q. vl.patet.vj q · · S. h lieer.
13, ipſum ſeruũ ⁊ in ſuo ſeruitio rerinere · ſic. vt vnde et B ſimomacus heretico ponit C⸗
iein inſti · de iur pſonaꝝ · J. ſeruitus. ⁊ de vtrahẽ. e. A. j. Item excõmumcatas. nam qui non
ſni emp. J. ꝓ ſi fugerit ſeruus qui venit. et a con eſt membeum eoccleſie hereticus iudicat.in
* trario ſenſu.j· e. c. j·⁊. c. fi. et ar · . e · et ſi iu⸗ auten. de peiuib · do·here · mulie.nõ peeſ.poſt
en deos· indeum tñ ſecum in ſua familia nõ ha⸗ pein. ibi.et ad om̃s qui nõ ſunt ſancte apo⸗
8 — bebit.xxvnj·q. j·ſepe · et/c· nullus . ¶Quid ſtolice eceleſie ⁊c· coil · vnj. et ꝓbatur. mj· q.
. ſi talis ſeruꝰ emptus voluerit baptizari.ihẽ. j· c· ij. ¶ Et omnis qui male interpeetat ſa⸗
63 non debet peohiberi. quia vbi ſpũs ibi liber cram ſeripturam . i. qui ĩpſazʒ aliter intelligit
e tas·xix ·qij·due. ̊· de renunc. niſ cũ peidez ꝙ̊ᷓ ſpirituſſanctus eff lagitat a quo ſcripta eſt
ſa ¶ꝗ¶· ſed dicet · ¶ Quid ſi dominus nõ Pmittat · licet ab ecclłia nõ reeſſit. xxmj.q.nj· hHereſis.
us⸗ dicens ꝙ H̊ nõ facit ſeruus ex caritate.h ne ””!”M St qui nouã opinione ĩuenit.e.q.hereticꝰ
ſicut pꝛius verberetur vel male tractetᷣ. ni⸗ xxxvij · dil · relatů · et dixi ; . de mgnis: ꝙ. q̃tr.

et largo modo omnis qui non tenet articu⸗
los fidei hereticus eſt· et ſecundum H iudei

et gentiles heretici ſunt. æ ſecundum non
