ſit poſt vitam releuari quiſpiam vel iuuari· Et
ſubditur:cuz ſacrificia altaris ſiue quarũcũq;

elemoſinaruʒ peo baptizgzatis hominibus offe
runtur· peo valde bonis gratiarum actiones
ſunt:peo nõ valde bonis peopiciationes ſunt
ſed peo valde malis et ſi nulla ſint adiuuamen
ta moetuoꝛumtamen qualeſcunqʒ; viuoeuz cõ
ſolationes ſunt·quibꝰ ãt ꝓſunt.aut ad Gq̊ pꝛo
ſunt vt ſit plena remiſſio.aut certe vt tolerabi
lioe ſit eis ipſa dãnatio.paobant hec·xnj ·q·
ij · tempus.et·c.non eſtimemus · ¶ Dicunt au
tem theologi ꝙ ꝙᷓuis augꝰ· videatur hic di⸗
ſtinguere quatuoꝛ genera hommum.non tam̃
ponit niſi tria: nam mediocriter boni a medio
criter mali idem ſunt· Item communiter peimo
rum opinioni adherent theologi.et hcet ſecũ
da ſit magis pia:tamẽ peima eſt magis catho
lica:et videt expeeſſe confirmari per gloſam

poſitam ad theſſalonic.iiij.vbi dicit· nolo voſ

ignoeare fratres de doemientibus æc· qui ſpez
non habent · glo:qui ſine fide operante ꝓ di⸗

lectõnem. eiuſq; ſacramentis. de coꝛpoeibus

exierunt: fruſtra illis et a ſuis hmõi pietatis
impenduntur officia· cuius dum hic eſſent pi⸗
gnoꝛe caruerunt:non miſericoediam ſibi the⸗
zaurizantes ſed ĩiram · ¶ Magiſtri canonũ cõ⸗
trarium aſſerunt· dicentes ꝙ augꝰ pomt qua-
tuoꝛ genera hominum· vnde dicit Hug. ꝙ opi
nio theologoꝛũ que ponitur:S.e.ſub·I. ſecun
di · H. dicunt autem· paruz diſtat ab hereſi: cũ
eundem conſtituat ſimul æ ſemel bonuz æ ma
lum eſſe · ſed hec tanq; imcompaſſibilia ſeſe mi
nime compatiuntur· vt.S.de baptiſmo. maio⸗
res. · ſed adhuc queritur·quia ſi eſt mediocri
ter bonus eſt bonus: ſi mediocriter malus eſt
malus· ĩtem in igne purgatoꝛio nullus eſt ni
ſi bonusquia nullus eſt ibi qui deceſſerat in
moetali:et peo veniali nullus malus eſt.vnde
dixit hus cum augꝰ.immo cum venttate ſic
etiam aſſerit quatuoe ſunt genera defcto
rum ſicut peemiſſum eſt. ¶ Deimi ſunt medio
criter mali.et hij damnantur et puniuntur in
inferno.tame oꝛatiombus adiuuantur vt mi⸗
tius ad tempus puniantur · Nec ob· ꝙ in infer
no nulla eſt redemptio · hoc em̃ de plano verũ
eſt · ſed peopter hoc non negatur immo potiꝰ
concedi videtur quod ibi ſit pene remiſſio ſiue
alleuiatio/et peo hac via facit quod legitur
in vita beati beandimi.quod in die dominico
quieuit iudasin die lune redijt ad penas.ſed
tamen non eſt autentica·et etiam iudas non
fuit mediocriter immo valde malus · Huic
tamen ſic obijcitur.pone em̃ ꝙ celebeatur peo
talialleuiata eſt pena aliquantulũ.verbigra
tia·ponamus ꝙ pꝛo milleſima parce· Item ce⸗
lebeatur et alleuiatur alia milleſima · ſic ergo
ſi mille miſſe dicantur ab ſolutꝰ erit talis om
nino a pena·ſed dic ꝙ hic nõ fit quantitatiua
ſed qualitatiua remiſſio.Vel melius.nulla fit
remiſſio ſed alleuiatio qualiſcunq;ſicut ẽ vi⸗
dere in homine ferente onus grauiſſimum et
famelico·qui ſi detur panis ei et comedat. nõ
peopter hoc deponit onus ſed facilꝰ fert.ſic
talis in quantitate non deponit penam ſed al⸗
leuiat.et hanc ratõem reddit magiſter petrꝰ
commeſtoe · Ioh·dixit ꝙ ſemper tollitᷣ ð pena

ug oft
Ndtone,
ſnes ſun
ananen
wnorn⸗
Ohpe⸗
tolera
xii⸗.
lcunt an
on tain
wedio
erpamo
heetſeri
18 catho
r Llolann
nolo vof
qun ſpe
nep di⸗
porbus
pietatig
ſentpi⸗
1 bi the⸗
onu co⸗
N qua⸗
Scopi
ſecun
erel ci
ama
Aleſemi
. maio:
ediocri
Aus eſt
ag eſtni
ſerat in
ſt. vnde
tate ſe
elücto
medio
ntur in
vemi⸗
minfer
o ver
opon⸗
ſio ſine
legitur
minico
as. ſed
as non
Puie
tur peo
gbigr
tem ce⸗
c ergo
lis om
tatiud
a fit
m et
t. no
rtſic
ed al⸗
pett⸗
pena

pars milleſma.æ de eo ꝙ remanet pars mii⸗
leſima.a iterum de eo qð remanet ps milleſi
ma · ⁊ ſic ſemꝑ aliquid remanet.⁊ quidqd di⸗
catur ſemper remanet illa pena de qua dicit
Rusgu · ſi poſſent mali mallent in inferno deũ
videre in penis· quã extra penas deũ nõ vi
dere. Criſoſto.ego młto grauioees qᷓ; geben
na eſt dico cruciatꝰ. remoueri æ abici ab illa
Sloeia.nec puto ita acerba eſſe SZehẽne ĩcen
dia· vt ſunt illa quibus toequetur is qui ar⸗
cetur a cõſpectibꝰ dei ·ſic ergo nulla redem⸗

ptio ẽ in inferno. Secũdi ſunt valde mali

his in nullo ꝓſunt ſuffragia licet videat
cõtradicere id qð legitur de beato Greg. qðᷣ
cuʒ quodã tpe ante pallaciũ traiani impato
ris quondã trãſiret.recosdatus eiꝰ clemetie.
amariſſime flere incepit. ⁊ tamdiu ꝓ eo ante
altare ſancti petri flens cꝛauit donec obdo⸗
miuit.a ei doemienti vox dixit traianum pee
cibus eius a penis infernalibus liberatum.-
ſed decetero caueret ne ꝓ aliquo infideli de
functo oeare pᷣſumeret.Sed ſicut dicunt ma⸗
Siſtri ·pius a miſericoes dñs ex aliqua latẽeti
cauſa anĩaʒz ip̃ius reſeruauerat extra ꝓfundũ
infermi· p̃cibus beati Grego.liberandã. Nec
ſunt ſpecialia trahẽda ad conſequentias.⁊ ſi
queras cauſam· nõ poteſt nec debet reddi de
ſecretis diuinis niſi altitudo diuitiarum.æc.
ſieut ⁊ de h̊ͥ no.õ.de reſcrip.q quas vires · H.
ant querit' de ſecretis diuinis. ercij ſüt
valde boni:. ꝓ quibus ſaluandis nõ eſt oean⸗
dum.vel non eſt ꝓ ip̃is ſpãliter oꝛandũ.⁊ ſic
intellige ꝙ iniuriam facit martiri qui oeat ꝓ
martire. ſed in generali oeatione qᷓ fit ꝓ moe
tuis intelligitur etiã laudari deus qui ſczʒ ſal
uanit eos · Quarti ſunt mediocriter boni.
* his a generaliter æ ſpecialiter hm om̃es
oeare poſſumuſa debemꝰ. a his ꝓſunt ſuff ra
Zia non ſolum ad alleuiatõem pene. ſed etiã
ad remiſſionẽ a liberatõem· Sie hm hug.
intelligi debet qð dicit Kugu· xiij. q. ij · tps
nec obſtat fims ipᷣius.c. vbi videtur ſe Kug.
reſtri gere ad tria genera hominũ ſicut di cut
theologi.quia ſic eſt ipᷣa littera exponenda.
vt non requirat.ſcʒ quantũ ad valde bonos-
vt nec in his valeat ſcʒ quantũ ad valde ma

los ·: quocirca.q: d.qe illis tantuʒ Pſunt qᷓ ſic
meruerunt·ome meritũ.ſcʒ ĩ hac vita.de cõ·
di. j· H ergo.xiij·qij.in pᷣſenti ſeculo. S non

valde malis·id ẽ·ꝓ mediocriter mali9· 4pi⸗

ciatõnes · qe ꝗpter talia videtur dñs ꝓPicius

eis eſſe·qe ad tps mitius punit ip̃os.⁊ hic vi
detcur racere de mediocriter bonis·ſed dic ꝙ;
ſtatim eos cõpeehendit.cũ poſtea ſubdit. qui
bus aliqua ꝓſunt.ſcʒ mediocriter boĩs æ me
diocriter malis.plena remiſſio.ſ.quo ad me⸗
diocriter bonos.aut certe vt tolerabilioe ſit
eis ip̃a damnatio.quo ad mediocriter malos
HNoc ob.glo.ꝓ theologis inducta.. e.

ſub· . ſecundi vxv · dicunt .· qe ⁊ ip̃a ⁊ omes au⸗
toeitates que vident' innuere qð nõ ſit oean

dum ꝓ damnatis. nec ꝙ eis ꝓſunt ſuff rag'a
de valde malis mtelligi debent · MNon eſt
mihi copia tanti· vt q̊ diffiniã quid debeas

peeciſe tenere.nec Inno.iij. qui tantꝰ erat
voluit diffinire. ſed reliquit G̊ diſputatõni =
diſerete inueſtigatõi:S.de celebea: miſ. ceum
marthe. ꝗ. fi. Tamen ſnia theologoeũ.no· õ·
e · ſub · G. lecũdi · v. dicunt aut theologicele⸗
beioe eſt æ verioe videt.vt patz in his qᷓ no.
ĩ·e · ſub rubeica.de remiſſionibꝰ.. quibus·et
ſub. S. vbi operant'.Sed ⁊ dicit Jug.cui in⸗
nititur Pug· ꝙ qui ĩpenitens finitur· ſemper
plenꝰ iniquitate. ſemp ſme caritate. toꝛquet
ſme fine · de pe · di. fi. in fi. ⁊ qð nullo iuuat
remedio.xxv.di. . alias.æ patz in his q̃ no.
· e ꝗ. quis ſit eff ectus.ſub· J. is eſt ergo effe
ctus·ergo nõ videtur quod in tali operentur
aliquiò opa caritatis. Nec ob.qð dicit aug.
xiij.q.ij.tps.ad fiibi.quibus aũt ꝓſunt æc.
qe quod ibi dicit intelligenduʒ eſt de his tm̃
qui in purgatoeio ſunt.illi em̃ aut omnino lii
berantur.exquo ſezʒ videt' dño ꝙ ſatis puniti
ſunt·aut tolerabilioe eſt ip̃a damnatio.id ẽ.
punitio.qe licet non exeant ſtatim.tñ alleui⸗
antur ſiue leuius ferunt penã · hij etiã q ſunt
in purgatoeio poſſunt dici boni æ mali diuer
ſis reſpectibus · boni em̃ ſunt qe ſaluabũtur.
mali vero ſunt qe mala ſuſtinent.æ ſuſtinebũt
quouſqʒ a pena purgatoeij miſeticosditer li⸗
berentur fig no:quod quidã faciunt ꝓ his
tercium.quidã ſeptimum.alij triceſimaͥ. alij

quadeageſimũ · vel centeſimũ.vel anniuerſa⸗

riuʒ die:de quibus tangitur.S. de teſtamotis
c.·fi · ⁊ habet quodlibet ſuam ꝓpeiam ratõem
m hug. ſPij em̃ qui ſeruant terciuz diem
habent reſpectũ ad trinitatezy. vel ad reſurre⸗
ctionẽ xp̃i qui tereio die reſurrexit/S. de ſum.
trini.c· j· reſurrectõem cum xp̃ᷣo moetuis per⸗

optantes. HOui vero ſeptimum faciunt op⸗
tant eis quietẽ ſeptime etatis. que cum octa

ua currit. vel optant eis ſtolã anie coepis.
ſeptẽnariꝰ em̃ cõſtat ex ternario ⁊ quaterna⸗
rio numero.ternarius ptinet ad amam que e
iraſcibilis.cõcupiſcibilis.⁊ rationalis.ł peo
pter ſuas treſ dotes.quaternarius x̊o ad co⸗
pus quod cõſtat ex quattuoe elemẽtis.vdł lu⸗
as dotes quatuoe ꝗqᷓs habebit. ad quod acce
dit. 6. de cele. miſ. in quadã. ¶ Flij faciunt
triceſimũ qui cõſtat ex duob⸗ quindenarijs.
quindenarius aũt ex ſeptenario octonario
conſtat. Der ſeptenariũ ſignificantur patres
veteris teſlamentiqui ſeptimũ diezx. ſeptimũ

menſem. ſeptimũ annũ:celebeabãt. Der octo

nariũ vo intelliguntur patres noui teſtame⸗
ti · qui octauũ diem reſurrectõnis id ẽ. djem
dommicum.æ octauas ſanctoꝛũ ſeruant æ ce
lebeant. Der peimum aũt quindenariũ intel⸗
ligitur peeſens vita patrũ vtriuſq; teſtameti.
per ſeᷣm futura.qui ergo ſeruant triceſi mum
optant moetuis vt ſicut in hac vita fuerũt in
fide cum patribus vtriuſqʒ; teſtamẽti.ita ſint
cũ eis gloeiãtes eternaliter in futura. Qui
autem quadeageſimũ ſeruant· repeeſentant
dominicaʒ ſepulturã . oprantes moætuis 8lo
riam habere euz xp̃o.qui quadeaginta hoꝛis
iacuit ĩ ſepu lero.computata hoea nona in q̃ᷓ

emiſit ſpiritũ.æ vltima hoea noctiſ dommmice

in qua reſurrexit hm Rugu. Centeſimũ ve
re facientes optant moztuis eternã beatitu

dinem que ꝓ centenariũ vltra q́; non eſt nu⸗

merus deſignatur. 1 NHij vero qui anmuer⸗
ſarium faciũt· optant moetuis vitã eternaʒ qᷓ
eſt ſme fine.æ quaſi annus in ſe reuoluit .vel
quia ibi eſt idemtitas æ nulla varietas inue⸗
nitur. Sunt alie ratões que leguntur. xiij·
q.ij. . de obſeruatõne:ac: ſequeti · quia alij.
Pec ſuff ragia ꝓſunt moetuis vt dictũ e.
Sed pone ꝙ duo homies deceſſerũt.vnus
diues ꝓ quo multa fiunt ſu ffragia:aliꝰ pau
per de quo pauci vel nullus ſpecialiter cogi
tat:ſunt tñ eiuſdeʒ meriti: quis exibit peimo
de purgatoꝛio.Dixit hug.ꝙ ſuff ragia miſſa⸗
rum æ plalmoꝛũ que ↄmuniter fiunt ꝓ omni
bus cõmuniter ꝓſunt eis de cõtdi vinõ me
diocriter.ieiunia vero:elemoſine·⁊ oꝛatões
ſpeciales· ꝓ diuite facte ſpecialiter⸗ eidem
ꝓ quo ſpecialiter fiunt nõ alij ꝓ quo nõ fiũt
ſpecialiter ꝓderũt: a ſic citius exibit pauꝑe·
(FSiij dicunt ꝙ vna eadẽ die exibunt ˖ qe
opa caritatis ſunt omnia B que fiunt ꝓmoe⸗
tuis· vnde is ꝓ quo ſpecialiter fit non ſentit
plus pene alleuiatõem ꝙᷓ; alius: ae caritas ñ
agit pperam.non inflaturnõ querit que ſua
ſunt.ſed omnibus cõmuniter ſe pticipat · vt
patet de pe. dil . ij · per totũ. a in his que no.
6. e. . quibꝰ æ quot dietis· v. ꝓſper · ⁊ peece⸗
dentibus; 4Pore dici ꝙ HB opinio · S· Pxi ·
H. no.verioꝛ ſiue benignioe ẽ. quid em̃ amit⸗
tit is ꝓ quo ſpecialiter fit ſi alij alleuiantur
ſicut ipᷣe.dum tamẽ de alleuiatõne ſua ni h
diminuatur.certe muidia æ caritas contra⸗
dicunt ſi ergo in caritate fiũt opa bona de⸗
functis in ſuff ragiũ exhibitaomnibus qui ĩ
caritate ſunt ꝓdeſſe debent· æ ſic non citius
exibit diues ꝙᷓ pauper.niſi foꝛte quilibzʒ ha⸗
beret de alieno.c. libeas quas reſtituit he⸗
res diuitis:pauper aũt non habuit quid re⸗
ſtitueret. æ ideo magis diu erit ĩ purgatoꝛio
puniendus. vt ſic reſtitutio quã debuit face
re in penam aliam cõmutetur ar.in his q̃ no.
56.de maledicis. qualiter quodlibet genus
ſub. S. blaſphemãtes.v.quolibet quoqʒ illo
rum pᷣdictoeum dierũ æ St ꝙ opa caritatis
omnibus qui ſunt in caritate ꝓſint etiam vi
uis · ꝓbat Rus dicens Credendum eſt em̃ ·
pietas fidei expoſtulat credere.ꝙ oẽs elemo
ſme totius eccleſie: oꝛatiões · ⁊ opa iuſticie
æ miſericoꝛdie:ſuccurrãt recognoſcenti moe⸗
tem ſuã ad cõuerſionezꝭ.deoq; digne penite
re nemo poteſt.quem nõ ſuſtineat vnitas ec-
cleſie · de pe. di . vj· e. j. ¶Quid ergo valent
ſpeãlia ſuff ragia facta ꝙꝓ pentibꝰ.⸗H· vt tu
qui filius a heres es non damneris. namad
H obligatus es quinqʒ legibus · ¶ Drima ẽ
lex nature·. hm illud ath. vij oĩa quecũqʒ
vultis vt faciant vobis hoĩes ac· ad idez.· ff ·
de regulis iur. ſm naturam. Scda eſt ſex
ſcripture.SRccvij· oꝛtuo nõ ꝓhibeas gr̃aʒ
ſcz oeandi a benefaciedi ꝓ ip̃o:-nam ad B; es
aſtrictus Tercia eſt lex amicicie · Scci.vj ·
Si poſſides amicũ · in tẽptatione poſſide illũ

gqui em̃ amiens eſt omni tempoee diligit. Et
ip̃i clamant Iob· xix · Miſeremini mei · miſere
mini mei ·ſaltẽ vos amici mei ⁊cc. qſi diceret ·

quia mundus.æ caro.⁊ vite ſuꝑbia/de quibꝰ

in vita cõfidebamus amicos noltros eè cre
debamus dereliquerunt 2 deceperunt nos-

Greg.Lex amicicie eſt vt qui diligit in ꝓſpe
ritate· diligat in tribulatõe ·Quarta eſt
lex iuſticie:· nam hereditas cũ onere ſuo tran⸗
ſit.⁊ nos nihil habemꝰ niſi a mostuis.quia
iuxta vulgare ꝓuerbiumtotũ fuit alterius:
totũ erit alterius: nec illi adhuc remanebit
ergo ferendꝰ non eſt qui lucrũ quidẽ ample⸗

ctitur. onus aũt annexum cõtemnit · C. de ca
dDuctollendis·l.vnica· . ꝓ ſcdðᷣo:⁊ ſi nõ hẽs

aliud a parẽtibustñũ genuerũt te adminus.
pater em̃ te ſuis eduxit laboeibus ex tenerri

mis puericie annis · Oater o fuit ãte partũ

oneoſa.in partu doloeoſa:poſt partũ labo⸗
rioſa.õ.de cõuer: infi.ex literis· Ergo dicit

ecc.vij.NHonoeꝛa parentes tuos:qe non eſſes

niſi ip̃i eſſent· Iteʒ. omnes ſumꝰ fratres:⁊ hᷣm
carnẽe ⁊ hm ſpirituzʒ.ergo ve ſoli:⁊ frater qui
a fratre iuuatur quaſi ciuitas firma· St eph·
v · Nemo vnꝙᷓ carnem ſuã odio habuit.id ẽ·
Habere debuit · að eſt ſi non diligit ⁊ ei ſubue
niat. qe qui non eſt mecũ cõtra me ẽ. Quin⸗

ta lex eſt colło iude que h̊ diffinit· euz em iu

das in bello ſtrenuus ꝓhibuiſſet ſuis non
intenderent ſpolijs habita victoꝛia · inuenti
ſunt quidã de ſuis moetui:qui cõtra ꝓhibiti

onem ſuã ſpolijs intenderũt ip̃e aũt habita
collatione cum ſapientioeibꝰ.vtrũ ꝓ talibꝰ
eſſet oꝛandũ:a diffinito ꝙ ſic: quia eſſe pote⸗

rat ꝙ inter flagella cõtriti eſſent antec ſpiri

tus exalarent.miſit.xij · mille deagmas arge
ti .· ⁊c· ſicut legitur:ij: machabe· xij· Scðo

valet ad oꝛatõem acquirendã 2æ querelã ſan⸗

ctozum expectantiũ vitandaʒ. nam veriſimile

eſt ꝙ anime liberate oeent ꝓ illis quoeũ ſuf
fragijs ſunt adiute Iſa.lj. lbi erit gratiarum
actio ⁊ vox laundis · Dſał. e expectant inſti
donec retribuas mihi · ſ. id quod me cꝛãt ·

vt cum ip̃ᷣis veniam· Spoc . Vindica dñe ſan⸗

guinem noſtrũ de his qui inbabitant terrã ·

id eſt:terrenis inhiantes nõ curant de nobis
St ſequitur. Suſtinete modicũ tꝑs donec im⸗

pleatur numerꝰ fratrũ veſtroꝛzum. Tercio

valet ad euitandã cõfuſionem querele pr̃ne

æ amicoꝛũ · dicentium in die indicij cõquerẽ⸗

do de te. ꝙ etiam ea que pᷣceperunt vel debu
erunt tibi p̃cipere non feciſti. vnde queritur
pater de malo filio · ¶ Quarto ad bonum ex
emplum pᷣbendum alijs qui poſt te venient ·
Quinto ad laboꝛandũ ꝓ teipᷣo· nam qui ꝓ

alio orat ꝓ ſeipſo laboꝛat. Sexto ⁊ vltimo

ad honoꝛãaò illũ ꝓ quo ſpałr fiũt ſuffragia ·

Mam ſicut dicitur · alie anime ſuffragijs pti.
cipantes.ei ꝓ quo fiunt regratiantur.⁊ coꝛã

eo poetari ſiue repeeſentari intelliguntur ·ſicẽ

coꝛam domino ad menſam ſedẽti · ſed poſtea
oꝛtionaliter diuidenticibaria vel exenia

aliqua depoꝛtantur·

igtg
emiſere
deerer,
Nqubs
8 ee cre
n nos.
artaen
notran
9 quis
anebit
amplen
deez
minns.
tenen
te parti
labon
o dici
on eſſeg
g,zhn
Nter qui
ſubne
Ouin⸗
geiin
non
innenti
phibiti
habita
talib⸗
ſepote:
epſpini
38 ge
gedo
elä ſan.
niſimile
oeü ſuf
tiafum
t juſti
e rãt·
ne ſan⸗
terra⸗
enobis
nec im
Tercio
e pine
quere⸗
A debr.
venttur
numer
eniene⸗
nqnh
ſlin
fagie⸗
spe
7 co
rur ſi
hoſten

gtini

Fe penitentia ſit ꝓ peccatis ſmgulis

iniungenda. Circa ̊ ſunt diuerſe opi⸗
niones. Quidam em̃ dicunt ꝙ omnes penité
tie arbitrarie ſunt æ ad arbitriuʒ iudicis redi
Suntur.⁊ hoc ꝓbat leoxxvjq:vij.tempoꝛa
* nicolauns.e.cã.⁊.q:de his penitetibus.abs
inepitde his vero⸗æ concilium cartagineñ:
e·penitentibus:⁊ innoceñ·de con.di.iij. de
penitentibus:æ Iero.de pe.di.j.menſuram.⁊
hanc opinionem cõpeobat conſuetudo.quia
Seneraliter G ſeruat.⁊ ꝓ hac facit ꝙ docto⸗
res iuris cõmuniter tenent penam ſcniptam ĩ

iudicio criminali æ contencioſo mutari poſſe

ꝙ die vt no.õ·de accuſationibꝰ ꝗ.quis ſit ef

fectus·de qua hoc minus videtur conceden

dum ꝙᷓ de penitentia. ¶ Bed cõtradicit gre ·;
dicens: falſas pemtentias dicimus: que non
hm autoeitatem ſanctozũ patruzʒ ꝓ qualitate
criminis imponuntur · de pe.di.v.falſas.ſedò

die B verum eſſe miſi ex cauſa: vel cõſideratis

circumſtantijs· penitentia tparetur. ¶ Icem
dicit Greg ꝙ ꝓlixioe debʒz eſſe pemtentia ꝙ;
fuerit culpað pedi.ij · ꝓductioe· Sed hoc
intellige de interioei penitentia.qe quotieſ⸗
cunq; recoꝛdatur debet dolere.vt no:S/e.ꝗ.

quibus ⁊ quot dietis·ſub/. qualis debet eẽ
contritio.Vel poteſt intelligi de pena quam

patimur ꝗꝓpter peccatuzʒ peimi parẽtis:¶ Ite
dicunt Greg: Ieroꝙ tanto tempoee debent
peccatoees eſſe in pena quãto fuerunt in cul
pa.xlvjdi:omnes·v· humanuʒz dico. de pe·
dil . j vide benignum. v. ſed quanto inquit te
poee ſeruierũt chuſarſochom alias cuſarſa⸗
ton· ad idem ð pe · diſ · v· c. fi · xxvj. q· vn· his
qui diuerſoꝛum.⁊.c.ſacerdos: ⁊ c. ꝓ qualita

te. ¶ Dicas ꝙ ꝓꝙ quolibet peccato moætali

debet regulariter ſeptems penitentia impo⸗
ni.xxxiij·q:ij .hocjp̃ᷣm.⁊..ſeqn.xxij.q·ij:pee
dicanduz · St eſt ratio vna: quia dominus pᷣce

pit mariam ſoeoeem aaron lepea penſſam po

ni extra caſtra ꝑ ſeptem dies.vt in dicto· c.
hocjpᷣm·⁊ ſic accipitur dies ꝓanno.Flia ra
tio eſl.vt ſicut peccatoꝛ ꝓ peccatum ſeptifoe
mem ſanctiſpiritus gratiã amiſit:ſic ꝑ ſeptẽ⸗
nem penitentiã recuperet eandem amiſſam. æ
eſt hoc verum ſicut legitur in ꝓxime ſupeadi

cto. ergo ſemper eſt imponeda ſeptenis pe

nmitentia.niſi maioe vb minoe inueniatur a ca
none expeeſſain quo quidem caſu ſi crime pu
blicum ſit· publica non maioe vel minoe pe⸗
nitentia ꝙᷓ ſcripta reperiatur eſt imponenda:
niſi ex magna cauſa diſpenſetur.ſ·e. queſitũ.

ſi occultum:tunc indiſtincte arbitrarie impo

nitur. vt ꝓbãt cõcoe · ligte. S̊. e · J. M.j.⁊ ar·
S.de apoſtatis.c.ij.in fi.⁊ de pe:di.jiudicet
⁊= diſ v.conſideret.⁊.c· quem penitet. hm ma
giſtrum meum. Tertum eſt ꝙ maioe cauſa

requiritur in publico ꝙᷓ in occulto.in vtroqʒ

tamẽ ex cauſa minoe penitentia poteſt impo⸗

mcõſideratis criminis quãtitate·qualitate·

perſonadignitate.conditione · ſexu.officio ·
paupertate infirmitate·debilitate· conſuetu
dine · complexõne.ſocietate.contritõe.Loci ·
regionis: tempoꝛis.qualitate:Cauſaanimo

voluntate:æ alijs circumſtantijs de quibus
Fugu.ponit.xc.de pe.di:v.c.j bantur hec
ĩ.e.ſignificauit.⁊æec deus qui.vc omée8⸗ J.
ſacerdos.S. de hHomicidio:ſicut dignum.S.ð
eo qui cogno:conſan.vxo.ſue:. tranſmiſſe.ad
finem. nam æτ omnes dilationes arbitrarie
ſunt·vt no.õ:de dilationibꝰ.ꝗ.quis ipᷣas da
re debet. ZSupeadictis igitur conſideratis ag
grauabit vel allemabit ſacerdos diſcretꝰ pe
nas peccantiũ · de pe · di: j. in actione.v c. m

dicet: quia apud deum plus valet moetifica

tio vicioeum ꝙᷓ abſtinentia ciboeum · de peñ ·
diſ. j. menſuram Secerdos tamen ſibi con
ſulit ſi dicat.hariſſime.tu ↄmiſiſti tot æ talia

peccata. ꝓ quolibet deberes ſic penitere · ſed
foete vita tua ad hoc peragendum non exten

deturiniungo tamè tibi talem penitentiam
S omnibus:æa concedo tibi ꝙ quocũqʒ ieris
remiſſiones peelatoeuz tibi facte pe'oſimt que
alias non ꝓdeſſent: j· e. ꝙ autem iunge q
no· S.e. quis ſit eff ectusſub:ꝗ. flagella:
Slemoſme etiam quibus peccata redimnntur
lxxxij.di·c.·fi · de pe · di. j. medicina:⁊æ omnia
alia bona que feceris:æ mala que ꝙ deo ſu⸗
ſtinueris: iniungo tibi ꝓ penitenta·⁊ ꝙ peo
ſint tibi in remiſſonem pecceatoeꝛum tuoꝛum.
ſi interim moeiaris. autoeitate dei a beato⸗
rum apoſtoloeuz petri æ pauli.æ ſancte eccle
ſie noſtra abſoluimus te ab omnibus his qͥ
confeſſus es.⁊ ab alijs de quibus non reco⸗
daris inquantum poſſumus debemus- ita.
qꝙ ſiquid purgandũ remanſerit.in purgatoeio
purgetur iuxta miſericoꝛde domini volunta
tem.x.q.iij.abſit.⁊ patet in his que no.õ.e.
Jꝗ·⁊ an ficte penitenti.S·ad G; dicas.⁊ ſeq̃n.
Bic poteſt pᷣſ biter conſid erandis ſeʒ conſide
ratis in penitentijs diſpenſare· xv· q.vj.c.j.

vjqiijabſit de con.di.iij.de penitentibus.

niſi foete in canone ei inhibeatur.ſicut patz
6.de maledicis:ſtatuimus. ibi:nullazʒ in hoc
miſericoediam habiturus. Vel dic ꝙ adhuc
ex cauſa diſpenſare poteſt.vt plene no · · de
maledicis · I· fi.v· pᷣterea per tempozalem.ſu
per verbo:nullam in B. peeſbiteri em̃ quantũ
ad penitentias· confectionem coæpoeis xpi-
peedicationemtenent locum apoſtolozum
habent claues regni celo:ũxj:qiij.abſit·
xxvj·:q:vij.B ſit poſituʒ:. c.alligant.de pe.

di . in inter hec hirens. Caueant tamen ꝙ ſic

arbitrentur ne vileſcat autoeitas eccleſie. et
ne poteſtas clauium contemnatur.de pe: di-
j·ſunt qui arbitrantur.l.di.abſit.⁊.c·q; pee⸗
poſtera.⁊ ne ſeipᷣos onerent· vt patet in his
que no·j: e:ſub rubeica de remiſſonibꝰ.ꝗ.ad
quid valent.v. illud etiaʒ conſulimus.æ iun
Se quod no·j:e.ſub. .fi:⁊ ſub rubeica de re⸗

miſſionibus· v. remittit ergo ſacerdos.Cõ

ulim as etia mſacerdoti · vt quia ſcdðᷣm Greg.
cõtraria contrarijs purgantur.peccatoæzi con
fitenti ſemper per contrariũ penitentiam im⸗
ponat.vt ſcʒ ſuperbo miungat humilem oea⸗

tionemauaro elemoſinarum largitõemacci

dioſo peregrinatõem· guloſo æ luxu rioſo ab⸗
ſtinentiã.carnis maceratõem.æ diſciplinarè

flagellationem. ſuſpecto de hereſi ſi elerieꝰ
ſit honus.fidei p̃dicatõem ⁊ hereticoꝛuz pſe
quutõema maledico benedictionem æ lingue
refrenatõem:alijs ſatiſ factõis generibus ſi⸗
mul iunctis · ar·S.de purga:cano inter ſolli
citudines:. peecipias:loci mutatiõem qnqʒ
lxxxj·dĩ · valet:ꝓſone elongationem · xv · q · j·
mulier:æ iunge qð no·S. e.. quis ſit eff ectꝰ.

ſuh · ¶ſed ad Hoe ·
t autem ſacerdos cirea penitentias diſ⸗

penſando cautius arbitretur: notãdi ſunt ca
ſus in quibus ꝓ canones certe pene ſeu peni
centie imponuntur:nam canones penitentia
les tenetur ſcire ſacerdosalias vix in eo no⸗
men ſacerdotis conſtabit.hm qugu.xxxviij ·
di⸗ que ipᷣis:⁊ ſunt hij · ¶ Dnimus canon di⸗
cit .ꝙ ſi peeſbiter fôenicatõem fecerit: peni⸗
tentiam decem annoꝛũ facere debz HB modo.
incluſus ſacco indutus æ humi ꝓſtratus· mi
ſericoediam dei mgiter imploꝛans·tribꝰ me
ſibus continuis de veſpera ad veſperã pane
aqua veaturexceptis diebus dommicisæ
pcipue feſtiuitatibuſ in quibꝰ modico vino·
piſciculis:æ leguminibus recreatur: lapſis
vero ⁊ finitis ſic tribus menſibus exit de car

cere.non tamen ꝓcedet in publicuʒ. ne grex

fidelis in eo ſcandalum patiatur · per B̊ appa
ret ꝙ loquitur de publico. n To HB reſum⸗
ptis aliquãtulum viribus.anno vno ⁊ dimi⸗
dio in pane æ aqua peniteat.exceptis domi⸗
nicis a alijs pcipuis feſtis. in quibus vino-
ſagimĩe.ouis.⁊ caſeo reficitur · ¶ Einito ſic
anno æ dimidio pticeps fit ſanguinis domĩ.
ad pacem ad pſalmos cum alijs fratribuſ

cantando in cBozo abdmittitur. tame aò co⸗⸗

nu altaris non accedit.ſed minoꝛum oedinũ
tantuz officia gerit · ¶ Deinde vſqz ad exple
tionem ſeptimi anni tres legittimas ferias.
ſcz· ij iij· ⁊· vj .exceptis diebus paſcalibus.q̃
ſcʒ ſunt quinquaginta:ĩ pane ⁊ aqua ieinnet
tamen ſcam feriam vno pſalmo vel vnod de⸗
nario poterit redimere · ¶ Bi ſie ſeptimuz an
num compleuerit · poteſt euz epᷣus ad gradũ
peiſtinum reuocare.ita tamen ꝙ in tribus an
nis ſubſequetibus · omni fexta feria:nulla in⸗
terueniente miſericoedia:in pane æ aqua ieiu
net · ¶ Sacerdoti etiam ꝓ quolibet peccato
ſiue crimine qð depoſitõem inducit conſimił
penitentia eſt iniungenda · ¶ Drobant' hec
omnia“lxxxij. diſ. peeſbiter ſi foenicationem
fecerit.⁊ mtelligunt ;ᷓ quidã etiam ſi foznica
tio ſimplex ſit · alij de adulterid vel inceſtu ·
Becundus canon dicit. ꝙ ſacerdos cogno
ſcens filiam ſuam ſpũalem.ſczʒ quam bapciʒa
uit.vel confirmari fecit · vel in penitentia au
diuit. penitentiamxij. annozũ agete deber.
⁊eſt ſi mn publicum ꝓdierit deponendꝰ. Ep̃s
aũt qͥ talia cõmiſit.xv.ãnis peniteat.mulier
vero religiorni tradẽda eſt·rebus ſuis paupe
ribus erogatigxxx.q ſiquis ſacerdosa. c.
non debet · ¶ Tercins · ꝙ ſiquis contra natu
ram peccauerit clericus.deponi debz. vk
religioni eradi ſi coꝛrigibilis appareat ad p
petuam pententiam peragendã. ſi laicꝰ ex⸗

communicari ·æ a cetu fidelium vſqʒ ad cõdi⸗
gnam ſatil factõem fieri alienus· S.de exceſ.
peela · clerici · ⁊ iũge quod no.j.e.vᷣ. quadea
geſimus· B autem vicium maius eſt ꝙᷓ ſi ma⸗
trem quis cognoſceret · xxxij.q.vij. adulterij
malum · ⁊ de hoc no · S·e · ¶J. de quibus · ſub. ꝗ.
actuale.v·ĩter peccata.⁊ ſub.q.illõ aũt q̃ri.
v. ſecund ů Enarrvech ſacerdos qui inter⸗
eſt clamdeſtinis nuptijs triennio ſuſpendi⸗
tur.⁊ ſi culpa hoc exegerit grauius puniatur
S· de clamdeſ. deſpon · euz inhibitio· ꝗ. penk.
Der conſtitutões autem legatoeũ apoſiolice
ſedis in ꝓumcia.tales ſine ſint elerici ſiũ lai
ci ad ſedem apoſtolicam ſunt mittendi.nõ di

cunt tamen ꝙ ſint excõmunicati.ſed ꝙ citra

ſedem apoſtolicam non poſſant abſolui.ĩtel
ligas a peccato.Conſuetudo etiã in pleriſqʒ
ſocis ꝓuintie tales excõmunicatos reputat
quouſqʒ per ſedem apoſtolicam fuerint abſo
Luti · Outo tamẽ ꝙ aſſignanda ſit dies talibꝰ.
ĩ· q; iter arripiant.quo elapſo ſi non obedie⸗
rint.ſunt ad G per cenſurã eccleſiaſticam com
pellendi.⁊ exquo ꝗꝓpter hoc ligati erunt· nõ
debhent abſolui quouſqʒ iter ꝓfecerint.ar.S.
de appel.queſtioni · ¶ Cuintꝰ.ꝙ ſi quis vo⸗
tum ſimplex diolauerit.tribꝰ annis penitere
debet · xxvij.di.ſi vir · ¶ Sextus. ꝙ ſiquis ex
cõmunicatus celebeauerit.triennio penitere
debet.æ a vino æ carnibus abſtinere.xj.q:uij·
de illis ¶ Beptimus . ꝓ qui alium iniuſte ac

cuſat ad moetem. xl. dies in pane ⁊ aqua per

ſeptem annos peniteat ſi accuſatus occiſus
ſit · ſi membeum ꝑdidit per trienniuz : S. de ac
cuſa:accuſaſti· Oẽtauus.qꝙ; quicũqʒ filiazʒ
ſpiritualem vel cõmatrem ſuam cogonſcit ꝓꝑ
ſeptem annos peniteat:a ei conſentientes ſi⸗
militer.xxx·qiij.non opoztet · ¶ NHonus ꝓ
ſi quis deſponſatã alij duxerit eam dimittat·
* Ix dies in pane aqua p ſeptem annos pe
niteat· ̊.de ſpon.duo:accepiſti · ¶ Decimꝰ
ꝙ qui cognoſcit duas cõmatres vel ſoꝛo⸗es.
ſiue viuat vxoe ſiue non· adminus ſeptem an
nis peniteat licet plus deberet · xxx · q · iiij · ſi
pater. ndorimug d. homicida volunta
rius ſme ſpe reſtitutõnis deponitur ⁊ ſeptem
annis peniteat l. di. miroe. ¶ Duodecimus
ꝙ caſualis homicida perv:annos peniteat
l · di . ſiqua femina: ⁊z c ſiquis volutate.⁊· c.
eos¶Terciuſdecimus · ꝙ ſi B factum ſit ꝓ⸗

pter neceſſitatem euitabilem.p dnos annos

debet pemtere ˖ l. di · de his· licz ſi eſſet ineni
tabilis in nullo ĩputaretur.l.di · quia te.xv·
q.j.aliquos ·quod veruʒ eſt quo ad peccatũ.
ſed quo ad cautelam innocenti am ſuam ec
cleſie oſtendendam bonum eſt penitere . S. de
homicidio.c.ij·¶.· fi.Sed ⁊ ſiquis pꝓ inſaniam
cõmittit homicidiũ non imputatur ·iij.q·ix
indicasxv·q·.j.aliquos.⁊. c·illa·⁊·c· ſiquis
Qui vero etiam intuitu diſcipline incaute
peutiendo occidit · deponitur · ů· de homici⸗
dio·peeſ biterum xv.q:j.ſiquis non iratus·
Bed ⁊ qui ligatum latronem interfecit depo
nitur. S. de homicidio· ſaſcepimus· ¶ Quar

tulſdecimus · ꝙ matricida per decem annos

8 talſbo,
obedſ:
cämcom
runt⸗n
nt.ap⸗ 5.
nuis vo⸗
demitere
iniger
eritene
egen⸗
nuſte z
ua per
ccciſug
g.de ze
qig filiq;
onſcitp
entes ſi
onns
jmittat⸗
nos pe
Decim⸗
ores⸗
teman
iin ſi
volunta
ſoptem
decimus
eniteat⸗
ate⸗1c⸗
n ſit *
annos
ſe ineun
atexv⸗
vectati⸗
ſuam et
ere ,5de
nſaninm
ii cir⸗
incante
omici:
ratus
tdepo
Auat
annos

peniteat ſedᷣm foemam ſatis aſperam traditã

xxxiij:q· ij.latoes. Vxoeicide aũt impomitur
maioe penitetia · talis em̃ æ qui dñm occidit
nunꝙ equitatnec vehiculo depoetat. vt pa

tet · xxxiij.qij admonere·⁊.· c. quicunqʒ· qre

dixit hug· ꝙ maius pctm̃ eſt vxoeicidium qꝙᷓ;
matricidiũ.cum grauius pnniatur.ar · xxiij.
q:j·non aff eramus· Flij otra dicentes ma
tricidium ſit maius petm̃ ꝙᷓ; vxoeicidium· nec
obꝙ maioe penitentia ĩponitur in ſecũdo ꝙ;
in peimo.hoc em̃ fit ideo.qꝛ ꝓmptioees ſunt
hoĩnes adoccidendas vxoꝛes ꝙᷓ matres. ar.
ff.de penis:aut facta.. fi · Que aũt pena im
ponatur his qui filios occiderũt· dic vt no.
5ᷓ· de his q̃ filios occiderũt· G. quando æ q̃lis
penitentia. ¶ Quintuſoecimꝰ. ꝙ piurus per
xl· dies in pane ⁊ aqua pꝑ ſeptem annos peni⸗
teat: ⁊ ſemꝑ debet eſſe in penitentia ſcz inreri
oei.vj.q.j·quicunqʒ. Sextuſdecimus.ĩ fal
ſa menſura elſt/xxx· dieruzg in pane s aqua pe
nitentia miungenda.S. de cõtrahen: emp.vt
menſure. ¶ Decimuſſeptimus ſiquis ſolenni
ter penituit poſtea ad vomituʒ redijt-xan
nis pemteat · de pe· di · v. ſiqui vero. ¶Deci
muſoctauus:qui deuotam ſeu monialem co⸗
Snoſcit· decez annis peniteat.⁊ ipᷣa ſimiliter
penitentiã agat· m foemam traditam· xxvij.
q·j·de filia.⁊· e.deuotam. ¶ Decimuſnonꝰ.
qui cantat miſſam æ non cõmunicat.anno pe
nitere debet. æ interim a celebeatõe miſſaruzʒ
ceſſare.de con. di.ij.relatum. ¶Viceſimus.
ſacerdos qui moetnũ clericũ inuoluit in pal
la altaris· decem annis ⁊ · v· menſibꝰ penite⸗
at· Diaconus o triennio æ dimidio ſine. vj.
menſibus.vt de cõdi.j.nemo per ignoeantiã
Viceſimuſpeimus·qui cõmittit ſacrilegiũ
diolando eccleſiam. vel criſma ſeu calicez ſa
crum pollutus manibus accipit · vel ſimilia
cõmittit·annis ſeptẽ peniteat·in duobus pei

mis non intret in eccleſiaz· ⁊ vſqʒ ad quartũ

non off eret· ⁊ a quarto anno vſqʒ ad ſeptimũ
tribus diebus ĩ ebdomoda a vino a carnibꝰ

abſtineat ieiunando. ſed æ alia cõſideranda
ſunt . ſieut de hoc plenius inuenitur. xij.q. ij.

de viro. Viceſimuſſecundus. ſi parentes
frangunt ſponſalia filiozũ.triennio ſepant
a cõione. ⁊ filij ſimiliter ſi in culpa ſmt· Sedð

ſi filij hm ꝓmiſſionem factam cõtraxerint ex

cuſantur vrriqʒ · quo ad penam eccleſie intel
ligas:non quo ad reatuz exquo dederũt ope
ram in contrarium xxxj.q·iij.ſiqui parentes
ar. de pe · di · ſi cni. ¶ Viceſimuſtercius·qui
ducit in matrimonium quã polluit ꝓ adulte
riuzʒ·quinq; annis peniteat · xxxj.q.j.ſqua vi⸗
dua · Viceſimuſquartꝰ.ꝙ maledicus ↄtra

deum vel alique ſanctoeum ſuozuʒ linguam

ſuam publice in blaſphemiã relaxans. debet
agere penitentiã per ſeptem ebdomodas.ſic
habetur·. j̊. de maledicis.ſtatuimus. ſ Vice
ſimuſquintusſacerdote denudante illuz qui
ſibi cõfeſſus eſt verbo vel ſigno.quod dic vt
no:S.e.ꝗ. ĩn quo tenetur. Viceſimuſſextꝰ.

qui cõpulſus conditionaliter piurat.ſi liber

ſit.xl· diebus in pane = aqua pemteat· ⁊ per

ſeptem annos peniteat: non tamè in pane et
aqua.Si ſeruus ſit tres quadeageſimaſ· vnã
ante feſtũ natalis.aliam ante paſcha. terciã
ante feſtum ſancti iohis·æ legitimas feriaſ⸗

id eſt· ſedam æ qnartã· peniteatxxij.q/ v. qui

compulſus · Viceſimuſſeptimꝰ: qui Piurat
in manibus epiſcopi vel in cruce ſacrata· tri⸗
bus annis.qui in nõ ſacrata vno anno peni⸗

teat:qᷓ coactus ⁊ p ignoeantiã iuris piuraue

rit· tibꝰ quadea geſimisxxij:q: v.c. ij. Vi
ceſimuſoctauus· qui ſcienter falſum iurat vł
alium iurare cõpetllit: ſeptem ãnis peniteat·
xxij.qv.ſiquis conuictus f Viceſimuſno⸗
nus. qui in dicendis hoeis canonicis æ alijs
officijs diumisg a conſuetudine metropolita⸗
ne ꝓpꝛie eccleſie diſcrepat.vj.menſibus com
munione peinetur ſi ex contempru hoc acci⸗
dat . xij · di. de his. Kricchmus vpifeopus
qui oedinat ſme iuſta cauſa clericum inuitũ.
vel penitus inuituzꝭ abſolute:anno ſuſpendi
tur · lxxiiij· di. c. ij · ¶ Triceſimuſpemus. ep̃s
qui coeꝛrectõem de venditõne miſterioeũ diſſ
mulat· duobus menſibus.ſacerdos quatuoæ·
diaconi ⁊ ceteri ad arbitriũ iudiciſ peniteãt·.
j·q·jquidquid inniſibilis. Triceſimuſſe⸗
cundus· ſoetilegusxl diebus peniteat· S. ð
ſoetilegis.requiſiſti. Triceſimuſtercius.qᷓ
videt in aſtrolabio duobug annis peniteat

56.· 8 ſoetilegis ex tuarũ ꝗ! riceſimuſquartꝰ

ſi per negligentiam ali quiò de ſanguine xp̃i
ſtillanerit in terram.id ẽ. tabulazʒ terre adpe

rentex· lingua lambatur æ tabula radatur. ſi

non fuerit tabula.locꝰ coerodatur cauãdo-
⁊ cõburatur.æ cinis iuxta altare condatur.æ=
ſacerdos· xl.diebus peniteat.Si ſuper alcare
ſtillauerit calix.ſoꝛbeat miniſter ſtillaʒ · tri
bus diebus peniteat. Si ſup lintheum alta⸗
ris ſtillauerit.⁊ ad aliud lintheum ſtilla Pue
nerit · ſeptem diehus. ſi vſaz ad tercium. ix·
ſi vſqʒ ad quartuzʒ· viginti diebus. penitear.
lintheamina que teti gerant ſtillã tri buſ vi

cibus miniſter abluat calice ſubter poſito.=

aqua ablutõis ſumatur. vel iuxta altare con
datur ſi ſme abhominatõne ſumi no poteſt.

de con . di ij· ſi per negligentiam. tiiceh⸗
muſquintus. ſiquis p ebeietatem ve

qui tate voꝛaci⸗
tatem euchariſtiã euomuerit.xl.diebus ſi ſit

laicus:clericus aũt. lxx· diebꝰ. epiſcopꝰ·xc.

diebus⸗ peniteat⸗Si ꝗꝓpter infirmitatem ̊ ac
cidit ſeptem diebus⸗ de cõ. di. ij. ſiquis per
ebeietatem. Triceſimuſſextus · qui p̃ſbite⸗
rum ĩterficit.xij: annis peniteat. vt · j. e · c. ij.
rriceſmaſtoptim an domum vel aream

voluntarie ſuccendit.ſublata vł incenſa oia

reſtituat tribꝰannis peniteat.S· de iniurijſ.
ſiquis domuz. C anon tame dicit ꝙ ſi ex odio

vel ꝓ vindicta G fecerit. excõmunicani dehz

nec abſoluitur quouſqʒ ſatiſ fecerit.Demiten⸗
tia aute imponitur vt ieroſolimis vel in yſpa
niam vadat in dei ſermcio per annum itegruũ
moꝛaturus. Siquis archiepiſcopus vel eps
HB relaxanerit. damnum rellituat.æ per annuz

ab officio epiſcopali abſtineat- xxiij.q:viij.

peſſimam.Hodie poſlqꝙ; denunciati ſunt non

poſſunt abſolui citra ſedem apoſtolicam.ſ.ð
