Determinatis:c: in pein. vl. colũne:ibi. nam

ſi in ſeptẽ gradibus canonice æ vſualiter nume

retur· æc· non eſt ergo ſuꝑpfluum ip̃am hic de⸗

ꝓinge renamſicnt tractatus de ↄſanguinitate
wperiqʒ; libeo cõmunis eſt · ſic arboꝛ debet elſſe
Omums:quimmo cum iura decretoꝝ quo ad

inhibitione graduum.æ poſequens quo ad pi

cctura arboeis ꝙ magna parte coerecta ſmt p

Hunc libeum merito potius G ꝙᷓ ibi arbo⸗ de

ꝓingenda eſt renouata. ſed nec nocebit immo

ꝓlaeebit æ gderit lectio repetita vr · C. ð eme

Da: iuſti:coð:l vnica:ĩ medio.ibi.cũ nemini ve

nit in dubium qð repetita peelectio peobauit ·

HB ſatis palidum ſatiſqʒ eſſe famoſum··

4 7

rboee fructifera quatuoꝛ ↄſiderantur. ſciliczʒ

oachim em̃ dicimus truncum· Mam ſicut ar⸗

boꝛ naturalis ſurſum peoducit palmites ex la

teribus vero ramos extendit. ſed deosſum cã⸗

tinect pedamenta· Sic ioachim ſurſum eri git li⸗
neam aſcẽdente · ex vtroqʒ latere ramos colla
terales emittit:ſed deoꝛſum loco pedamentoꝛ
lſubdit lineam deſcendents · / Igitur ioachim

truncum.lineas collaterales ramos. attinenti⸗
as frutus.frondes vero quaſdam dicimꝰ que
ſtiões ſiue auriculas que in antiqua arboee po
nebantur hm omunnem lecturam- 1 WVel dic ꝙ
idachim truncus eſt.linee vero collaterales ra
mi ſieut alij dicunt · ſed frõdes poſſunt diei cel

Aule: puncti flo⸗os qui gradꝰ determinant· fru

ctus vero appellabimus ipſos gradus ſiue at
tinentias vel ꝓpſonas. ar:xxxnj:q: v.tunc ſalua
bit. ⁊ hm h̊ fit ſatis grua ſimilitudo:nec pũ⸗
cti remanent ſme nota·

Vare ſic depingit· qe cũ arboe appelle
tur foæmã arboꝛis imitatur· nam ſicut ĩi

truncus:rami floees: fructus æ frondes. ſic in
qhac arboee ſeripta eadem conſiderari opoetet.

4

Vot a que ſunt regule qua inſtructiõe
Jgeneologie totius arboꝛis bꝛeuiter ex⸗
Planantur æ quidem quinqʒ; ſunt-a bes . Dei
ma regula eſt hec.pſona pſone addita p carms
WPagationem gradum adiſcit: æ habet locum
in aſcendenti linea a deſcendentide hac dixi·S
eqqualiter Oputent. Secunda regula tał
elt · auot ſunt pſone de quibus querit Oputa⸗
tig attinentis vna minus: tot ſunt gradus igi
ſi ſunt quatuo⸗ pſone dicas ibi terciũ eſſe gra⸗
dum inter extremos. ſi quinqʒ ſunt pſone quar
tum gradũ: vt ſemꝑ vna pſona ſubducat .· æ ſic
de ſingulis: hec regula locum haber inter p
ſonas quaꝝ vna deſcendit ab altera: vt peimi⸗
tus eſt videre in linea aſcendenti = deſcendenti
Svbi gra. /Si querat quotto gradu attineat
truncus ꝓnepoti ſuo.quatuoꝛ ſunt pſone cõpu
tato truneo· ſubducas truncũ remanent tres x
ſone· ergo ꝓnepos attinet trunco ſiue eſt ſibi
diuncetꝰ in tercio gradu: æ hoc mõ oculata fide
potes compntare de ſmgulis ſurſum verſum.
ercia regula hec eſt. ſi Pſone de quibꝰ que
r non deſcendant vng ab alteta . ſed colla⸗
teraliter ꝓcedãt a ↄmuni ſtipite:⁊ ſunt in linea
equali:quotto gradu queuis iſtaꝝ diſtat a cõ⸗
muni ſtipite·totto gradu differunt inter ſe. hm
Sof.jmo totto gradu attinent ſibi · ſicut no. H

regula palia verba æ planius. S:e: J. qualiter

Oputentur· v· er go ibi: quotiens in tranſuerſa
libus lineisæc Quarta regula talis eſt.ſi p
ſSne de quibus queritur non deſcendant vna
ab altena:ſed Omuniter ꝓcedant a cõmum ſti⸗
pite æ ſint in ljnea iĩequali:quotto gradu diſtat
remotioe ab ipſo trunco: totto gradu diſtant

inter ſe vt ſempꝑ oputatio fiat ab eo qui magii
remotus eſt ab ipio truneo ad ip̃um truncũ et

Hee due dicte ꝓx· regule locum habent in col⸗
lateralibus tmn.Bᷓ etia plenius explicatur in di⸗
Cto.v· ergo:ibi.Sinaut deſcendat.æc. ¶Quin
ta regula talis eſt quotto graòu diſtat aliqdua

„

ꝓlſnaa cõmuni ſtipite: totto gradu diſtat a q

libet deſcendentium ab eo: hec regula locum

habet vſq; ad lineam equalitatis: vt noin di
cto.vergo · 4“4“4“4““ͦèMJ́ðMZèMUU
Valiter arboꝛ legenda ſit:exquo pᷣmiſſa
plane fuerint pᷣlibata· ad hoc vt planiꝰ
imtelligantur:debet doctoꝛ aperire libeum et
ſcolares ſimiiter: æ debet peimo notare cellu⸗
lam mediam in qua nihil ſcriptum eſt. quam io⸗
achim vocamusa qua æ ad quã Oputatõ tota

Peedit = reducitur: poſtea debet legere line,z
aſcendentem u cellulas ibidem ↄſanguinitatis
nomina eontinentes dicendo quid ſcriptũ eſt
in qualibet cellula.æ notanda puncta ſupioza
rubea: x inferioza nigra - æ numerz eoeuz. = q d
ſignificent· Ooſtea de deſcendenti. deinde de
collaterali dextera: poſtea ð ſmiſtra: poſtremo
de ſingulis deſcendentibꝰ ab auo ab aua· ꝓ⸗
auo peoauia: auo auia: patre æ matre· trunci.
faciat illud idẽ aperte a dilucide:animo: digi⸗
to:lingua:oculo: nominando.æ ↄputando.2
determinando qualiter æ quotto gradu diſtent
inter ſe vel ſibi attineant omnes pſone in arbo
re Oſtitute · alſgnet etiã æ determmet bet

regulas ſupeadictas demũ queſti ões diffiniat
ſubſequentes: ü
. Ve ↄſueuerunt queri circa hanc lectõezʒ
◻ arboeis · Scce in peimis quentur quare
illa cellula in qua eſt ioachim vacua depingat
St eſt illa ratio.qꝛ ꝙ trunco ponitur a quo ce⸗
teri ramuſculi ꝓducuntur · æ ideo etiã truncus
appella. inde eſt ꝙ in illa cellula nõ debent po
ni due pſone ſicut in alijs cellulis fit · cũ em̃ re⸗

ſpectu diuerſoꝝ diuerſa noĩa ſoætiatur · naz qañ

q; vocatur pater.qñqʒ filius:qñq; nepos: qñ
q; anus· ⁊ ſic de ſmgulis.non potuit ei O grue
nomen impom · ſeðò dicit cellula vacua:nomĩa
2 truncus· ad H̊.xxxv·q v· ſeries· ſed ⁊ ioachĩ
dicit · etiã ꝓtheus· ꝓpter dinerſitatẽ ꝛieta
tum que illi attribunt . iuxta illud. Quo tene
am mõ nutantem ꝓthea vultus. Secundo
queritur quare ioachim nõ poteſt here cũ fi⸗
lia abaui ex latere tranſuerſali hm regulam po
ſitam· · e · v. peimaqę vt ibi dicitur · pſona p⸗
ſone addita ꝓꝑ carnis ꝓagatõem gradum adij
cit:ad h̊ Oſueuit dici · querite quos mundi la⸗
boe exagitat.nam illa ratio nõ patet lippis et
tonſoebus. Ooteſt tñ dici hm gof · ꝙ H ideo
tingit.qe gradas canonicus ↄpoſitus eſt· vnð
qꝙᷓuis plures ſmt diſtantie in ꝓſonis · eadem tñ
videtur attinetia inter ioachim ſobolem aba
ui ex parte tranſuerſali.que eſt inter ip̃ᷣm moach

im ⁊ ipſum abauum.conſiderato gradu in quᷣ

ioachiim attinet abauo.ſicut eſt videre ĩ bãcha
Si em̃ plures ſedeamus in vna bãcha · licʒ vnꝰ
altius alus planius in vna tñ bancha ſede⸗
mus· Vel planius dicere potes cũ querit' ð at
ti nentia inferioeis ad ſupioꝛem. non Oputatur
aſcendendo ab inferioei vſqʒ adð ſummũ· vt ſic
poſtea a ſummo fiat deſcẽſus ad inferioꝛes. qe
hm E fieret multiplicatio graduũ. ⁊ aſcendit
vſq; ad collateralem illius de quo querit .vnð
in queſtõe pᷣmiſſa ↄputãdum eſt non vſqʒ ad ab
auum qui eſt in ſummo.ſed vſqʒ ad ꝓauum· et
ſic pueniendum eſt vſqʒ ad collateralẽ qui gra
dum adijcit hm gof · ihi viderur ꝙ B queſtõ
facilis eſt ſim regulas æ ꝙ ſolõ regulas deſtru
at.nam qñ queritur de attinentia inter ioachim
æ filiam abaui ex parte tranſuerſali:iam nõ q̃ri
tur de linea aſcendenti deſcendenti in ꝗᷓ peia

illud queri. S exto querit᷑ vtꝝ in quinto ex
vna parte.= in tercio ex altera· poſſit hodie cõ⸗
trabi. dit vt no.S e · J. vſqʒ· quid ſi aliquis ·
Septimo queritur an hodie omittatur ince
is in quinto gradu· ⁊ certe videt ꝙ non · qe
ꝙ inceſtus ↄmittatur in talibus hoc non pꝛoce
dit ex natura coitus · ſed potius ex cõſtitutione
eccleſie que ꝓhibuit certos gradus · æ oſtituit
in eis coitum eſſe inceſtuoſum.ſicut ⁊ ꝓhibitio
mr̃imonij non ex natura matrimouij ſed ex con
ſtitutõe eccleſie ꝓcedit.xxxv·q.j.cũ igit·ſupꝑ
quo vide quod no . g. e · J. vſqz · v. illud queri · et
8.de eo qui duxit in mĩim · V. ⁊ idem intellexit ·
ean queritur cum ꝓauus ⁊æ ꝓauunculꝰ
peopatruus ſint in eadem linea ⁊ in eode gra
du· qᷓre ioachĩ mag diſtet a ꝓauũculo pꝛopa
truo ꝙᷓ a ꝓauo.dicas ꝙ illi dicunt eſſe in eodẽ
gradu reſpectu abaui qui ſupioe ęſt.n reſpe⸗
tu ioachim vel alioꝝ inferioꝝ NNono que
ritur qᷓtum Ptendatur oſanguinitas in linea a
ſcendenti deſcẽdenti. ⁊ videtur in infinitũ
2 B dicit quidazʒ. Rlij quos ſequitur gof · dicũt
hodie indiſtincte tã in aſcedẽtibus ſeu etiam
in collateralibus gradum quartum ꝓhibitõ ñ
excedit · · e·non debet · miroꝛ tñ qũᷣo ius indil-
loquens corrigat illud quod in ſpecie loquitur
cũ potius videatur ꝙ in h caſu nouũ trahat ad
ſe antiquũ . vt. ff. de legibus· ſed poſterioꝛes
a5 dic vt no. S. e · J. vſqz · V· in aſcẽdẽti ·
notabilia circa eandẽ lectõz ſunt ſci⸗
ẽda = memoꝛie ↄmdãda. æ q̃dẽ · Demmũ nota

bile h ẽ.ꝙ ioachĩi cũ nulla ꝓſona in arboꝛe poſi
ta here p̃t.·¶ Secundũ notabile eſt · ꝙ pſone

poñte in vna parte arboꝛis inter ſe ↄtrahere ñ
pñt · qe ſibi adinuicez attinẽt · 2 B ve⸗ eſt vſqzʒ

ad vltimã lineam equalitatis que p filiũ diun
gitur ioachim · nam ſex vltime cellule ex vna ꝑx

te arboꝛis nõ attinent omnibus ſu pioꝛibus ſiẽ
oculata fide pᷣt videri. ¶ Terciũ notabile eſt ·
ꝙ illi qui ſunt poſiti in v a parte arboeis · pñt
Otrabere cum illis qui ſunt poſiti ex altera pte
arboris. exceptis tribus lineis deſcendentibꝰ
ex illa cellula m qua ↄtinetur pater æ mater· nã
illi inter ſe ↄtrahere nõ pñt · pᷣter abnepotẽ qui
poteſt ↄtrahere cũ illis qui ſunt ĩ linea ſoꝛoꝛis
æ fratris ioachim· ¶ Quartum notabile eſt ·

regula tĩ locum habet · ĩmo de tranſuerſal in⸗
equali in qua non illa ſed quarta æ quinta locuzʒ
habent.ſzm quas planum eſt videre rõneʒ quã

non fuit neceſſe arboæꝛẽ ex vtraqʒ parte depigi
ſuffeciſſet em̃ ꝙ depingeret ex vna pte tin ĩ mo

qu eris · Vel die vt no ˖ S. e · ꝗ. vſq;ʒ ad qnottum
gradum · S. quid ſi aliquis ↄtraxerit Tercõ
tit illa queſtio quã no.e·ꝗ. vſqʒ ad quottũ gra⸗
dum. E · quid ſi hodie · ⁊ ſe · Quarto qu eritur
ſi pſone de quibus ibi queſitum eſt fuerint ſepa
rate ſam ꝙ ibi no· vt de nouo poſſmt ↄtrahe
re· ⁊ videtur ꝙ; non · ar.xxxv·q · vj· ab iſto die ·
Dicas ↄtra.ar.õ.de eo qui duxit in mr̃i· c · · et
c· veniens.ſʒm gof.nec ob · c · ab iſto die · ge lo⸗
quitur qñ ꝗpter impedimẽtum quod fuit ⁊ ad⸗
huc eſt diuoetium celebeat · nos vero h queri⸗
mus de impedim̃to quod fuit · ſed tñ eſſe deſijt
p ↄſtõem.non deber / Quinto querit vtrum
hodie in quinto ſexto vel ſeptimo gradu ſit cõ
ſanguinitas. quod dic vt nota. S· e · J. vſqz · V·

dum vexilli · ſed foete factũ fuit ad decoꝛẽ ſeu
cã venuſtatis· vel vt ſciremꝰ noĩia generis vtri
uſqʒ ſexꝰ· nam ex vna pte arboeis ponũt noĩa

ciũ p femininu. Quintũ notabile eſt. ꝙ adaz
linee ſunt ligate filo ꝓ rlaf Berns nortbie

delcendentiu p un⸗ ſexũ . ex altera deſcẽ⸗

ꝓꝙ ille ſunt linee equalitatis Sextũ notabile
eſt. ꝙ licet ioachim ſicut æ quilibet alius habe
at quatuos auos·duos pẽnos duos mr̃nos.⁊

ſic ſic aſcendas in quolibet gdu duplicabis nu

men ſupioꝝ non tñ omnes ille ꝓpſone h̊; ponũ
tur· nam æ ille que ponumt ſufficinnt ad doctri
nam. 4 Septimũ notabile eſt · ꝙ pſone que di⸗
ſtant equaliter a cõmuni ſtipite· dicunt eſſe in
radu facere gradũ. que aũt inequaliter di⸗
ant a ↄmuni ſtipite · dicunt diſtare gradu: vt

dee
ir

on
up
et
ir
e

opa
ode
ſpe⸗
que
ed à
Bitü
eüt
lam
toſ
di⸗
Ueu⸗

t d

ores
det⸗
ſei
nota
pon
ſone
eren
nſc
iun
ap
8ſie
eſt⸗
pit
1per
nnby
nni
g
rori
t
epig
jin
iln
en
ſoi
ſſee⸗
gane
dbte
abe
18,4
3
onn
de⸗
ein
di⸗
vt

xxxvꝗqvpoꝛro v c. parentele vea no. 6e g

qualiter ↄputent. v.ergo. ¶ ¶ Octauũ notabi⸗

le eſt. ꝙ puncta rubea deſignant gradus cano

nicos: qui tali coloꝛe ⁊ in ſupioei ꝓte depingũ

tur ꝗꝓpter excellentiã · puncta vero mgra deñ⸗
gnant gradus legales· qui tali coloꝛe ⁊ in in⸗

ferioei ꝑte depinguntur · vt ſcias quanta diffe
rentia eſt inter canomicã ↄputatõʒ que tractat

de ſpualibus.æa legalẽ que tractat de tpalibus
ſuꝑ quo vide quoð no·j.qui fi ·ſmt le.ꝗ. quali⸗
ter a quo. NMonũ notabile eſt. ꝙ quo ad le⸗
gales graduꝶ pertinet in aſcendentibus ⁊ de⸗
ſcendentibus gradibus legalibus/locũ habẽt
due peime regule ſupius poſite · In collaterali⸗
bus vero talis eſt regula:quot ſunt pſone col
laterales a ↄmuni ſtipite deſcendentes pꝛeter
ipᷣm ſtipitem. tot ſunt gradus inter extremos
de quoꝝ attinẽtia queritur.de hoc aũt · aſi viſ
ſcire quid ſit linea.⁊ quid ſit graduſ:⁊æ qualiter
Oputentur.vide quod no·Se.ꝗ.qualiter ↄpu⸗
tentur.nam ea que h̊ deficiunt · in eiſoẽ · J. ⁊ ſu
pioꝛi ſumma pleniſſime recolligere poterit di⸗
ligens ſtudioſus.
De aff initate. Rubeica·
Xquo diximus de dſanguinitate· vi
deamus de affinitate · ¶ Quid ſit af
finitas· Quot ſunt genera affinita
is . CQualiter ipſa genera aff imta
tis inſur gant · ¶ Vſcqz ad que gradum in ſngu
Sulis generibus ꝓhibeat .· ¶ Qualiter affini⸗
tatis arboe intelligenda ſit legenoa-
Vd ſit᷑ affinitas : æ quidem ꝓximitas p⸗
ſonaꝝ ex coitu ꝓueniens. omni carens
arentela· Ex coitu ideo dixi · qm̃ tam ꝑ foeæm⸗
carium coĩitum ꝙᷓᷓ ꝓ legitimũ ↄtrahitur affini⸗
tas ⁊ inſurgit.vt.ãᷓ.t.j.c.j.⁊·ij·⁊· c.diſcretõz.
Jꝗ.ſed nec affinitas.⁊.c.ex literis.⁊.c: veniẽs:
· cetue.⁊.xxxv.qnj:nec eam · hm.t· ſed da. ̊
q? aff initas ex nuptijs tm̃ inſurgit: vnde hm B
affintas eſt ↄviunctio ꝓſonaꝝ · diuerſaꝝ ogna
tionum· ꝓ nuptias copulata ſic vt altera ad al⸗
terius cognatõnis finem.i.metam accedat. vt
ff.de gra:non facile:. affines· c. ꝗ. ſciendum·
ad quã legem ſaluandam no.gof·.ꝙ licet ex dã
nato coitu non oeiatur affinitas. oꝛitur tñ pu⸗
blice honeſtatiſ iuſticia:⁊ G̊ ꝓbabiliter dici p̃t
hm gof.Sed certe nõ obſtat alia rõne· qęe illud

ven eſt quo ad hereditates æ tutelau deferen

das.⁊ ne cogatur teſtimoniũ dicere dtra affi⸗
nem· vt · ff de gradð· iuriſcõſultus. de teſtibꝰ.
l·lege iulia Effinitas ergo ciuilis: æ natura
lis.æ legitima.nõ trahitur niſi nuptijs inter
uenientibus.ſed naturalis ⁊ illegitima bene
trahitur ꝓ coitũ foænicariũ:adeo ꝙ; mr̃im impe
dit dirimit. ⁊ facilius etiã p̃t ꝓbari ꝙᷓ; natu⸗

ralis a illegitima ↄſanguinitas ſuꝑ quo við.õ

de dſan · . æ vñ · Vel dic ꝙ affinitas poſt mr̃im
Otracta iniqua eſt.a impropꝛie ſie appellatur·
ar :; g· de eo qui ↄgno · oſan · vx · ſue · tue · ad finẽ
⁊ c.diſeretõz · SZed ꝓ mr̃im ↄtracta equa ẽ ⁊æ ra
tionabilis.æ iuris · ff · de grað· nõ facile · ¶. affi⸗
nes · ? . ſciendũ .· Dicitur aũt peima iniqua ꝓ⸗

pter adulteriũ.qe nec ſme illo ↄtrahitur pꝰ ma

trimoniũ: vnde otracta ſme nuptijs iniqua pᷣt

—

diei ꝓpter fomicatỹꝭ. ſic rõne peccati iniqua
æ irrõnabilis iudica· Dicti ſunt aut affines

quaſi ad fines alterius aſcendẽtes· vel affines
quali ꝗpĩqui.ĩ:e.ſiip eo:ĩmo dicti ſunt affines
ex eo ꝙ due ognatões que inter ſe diuerſe ſunt

p nuptias ſubaudi vel ꝓ coitum copulant.· et

altera ad alterius ognatõis finẽ accedit. ff.· 8
Vot ſunt genera affinitaris:.tria.h̊ vnuz
itm̃ hodie habet ꝓhibitõz. vñ in ocilio
enerali. Cum ꝓhbibitões de diugio in ſecũ
do a tercio affinitatis genere minime bendo
⁊ de ſobole ſuſcepta in ſecundis nuptijs. gna
tioni viri nõ copulanda peioeis.· difficultatẽ fre
quenter inducãt.a aliqñ ꝓiculum piant anima⸗

rum: a cũ ceſſante ꝓhibitõe ceſſet effectus cõ⸗

ſtitutões ſuꝑ h̊ editas:ſacri appeabatõne cõci⸗
lij reuocantes:pnti oſtitutiõe decernimꝰ vt ſic
Otrahentes decetero libere copulentur:

quidẽ ꝓ carnis copulã vnde regula.
Plona generata ex ↄſangumitate pſone.ſocia⸗
a p carnis copulã:mutat gradũ s non genus
attinentie · vt. S· de ↄſang. . qualiter ↄputen·
alia aũt regula dicitperſona ſociata pſone per
carnis copulam mutat genus attinentie ˖ ſz nõ
tat gradum. vnde Vſus · W
P Mutat nupta genus: ſed generata gradus·
bi gra- Sgo æ ſoeoe mea attinemus nobis in
peimo gradu generis affimitatis.petruſ ↄgno
ſci t oꝛ-ozem meã carnaliter.⁊æ ſic ꝑſona petri ſo
ciatur pſone ſoeoeis mee ꝓ carnis copulam. B
8 carnis copula mutat genus attinentie.quia
alio genere attinz mihi ſoeoe mea ſcz genere o⸗
ſanguĩtatiſ.alio petrꝰ ſcʒ genere affinitatis.ſʒ
non mutat gradum.qe in eo gradu ↄſanguini⸗
tatis in quo ego ſum loaoꝛi mee ſcz in peimo in
eodem gradu aff initatis ſum petro ſcz in pei⸗
mo.æ quod dixi de ſoꝛoee mea idem intelligas
de qualibet ↄſanguinea mea in quocũqʒ gradu
qꝛ omes mariti ↄſanguinean meaꝝ ſunt mihi
affines in peimo genere.⁊ in illis gradibꝰ affi
nitatis in quibus gradibus ↄſanguinitatis vx
oees eoꝝ attinent mihi.q ſiqua eſt mihi in ſe⸗
cundo gradu ↄſanguinitatis iuncta maritꝰ ip⸗

ſius eſt mihi in peimo genere affinitatis:⁊ ſecã

do gradu. ⁊ ſiqua eſt mihi in tercio gradu con⸗

ſanguinitatis.maritus eſt mihi in tercõ gradu
⁊ peimo genere aff initatiſ:æ ſic ð ſm gulis gra

dibus: qm gradus ↄputãtur inter affines re⸗
ſpectu conſanguinitatis tm̃.vt ·xxxv·q· v. poe
ro.æ vide quod no.õ.de eo qui cog:ↄſan· vxo·
ſue·ꝗ.vl. .in fine nota · ⁊ quod dictum eſt de
maritis cõſanguinean meaꝝ · idem intelligas
pomnia de vxoeibus ↄſanguineoꝛx meoꝝ · qe
ſunt mihbi omnes affines in peimo genere affini
tatis. æ in illis gradibus in quibus mariti eaꝛx
conſanguinei ſunt mihi.æ ego ſimiliter ſum eis
affinis in eodem genere.æ= in eiſdem gradibus
Item omnes ↄſanguinei vxoeis mee ſunt mi
Hi affines ĩ peĩio genere affinitatis: æ in diuer⸗

ſis gradibus hm diuerſos gradus ↄſangu mi-

tatis· ⁊ ſiłr om̃es oſangumei mei ſunt affines
vxoꝛ mee ⁊ in diuerſis Sdibus. ſed oſanguinei

Valiter ipſa genera affmitatis inſurgůt

mei nõ ſunt affines oſanguineis vxoeis mee /13

p filiꝰ bere pnt cũ mfe æ filia ·æ duo ogti

cũ duabꝰ cogtis.æ auũculꝰ ⁊ nepos cũ dnabꝰ
ſoꝛoꝛibꝰ· ve q̊ oĩa ꝓbant· j. e · c · · ⁊· c· qdð ſup
Pil.⁊.·xxxv.q· v.ſane·ex qꝰ pleꝝ qʒ młte attinẽ
tie oeiun. In tale exeplũ dſueuit poni·due mu
lieres ducebãt duoſpueros qꝗᷓ erãt filij mulieꝝ
2z filij æ fres filioꝝ ſuonz. a filij æ fres marito
rũ ſuoꝝ ·æ vterqʒ patruulſ æ nepos alteriꝰ.qð
Otingit ſi m æ filiꝰ piſieñ· ꝗhãt cu mre ⁊ filio
bonon · duo em pueri ex his duobꝰ ↄiugijs ſu⸗
ſcepti ̊ exeplũ ĩfallibiliter ven reddut ·
Secũdũ aũt genꝰ ꝓ eandẽ regulã inueni · põe
ꝙ· p. maritꝰ ſoꝛoẽ mee q̃ ẽ mihi ĩ peĩo genẽ affi
tatis. æ peio Sdu ·moꝛtua ſoꝛoꝛe mea Hit cuz
berta.G̊ berta quõdaʒ· p· ſoꝛoeio meo ꝓ carnis
copulã ſociata mutat genꝰ. qe cũ p · attineret
mihi peĩo genẽ affitatis · B attinz mihi ſecũdo
genẽ. ſz ñ mutat Sdũ · qe attinet mihi peio Sdu
ſecũdi generis affĩ tatis · ſiẽ· p. attine bat michi
pꝛęiĩo Sdu peimi generis.· Vñ moetuo. p· inter
me bertã mỹẽm oſiſtere ñ pt · ſi ſerue him genꝰ
B; hĩ ſzm genꝰ ex vna pte tĩ.qm ꝓ mrim ↄ
ſanguineoꝝx vniꝰ tĩ ꝗᷣcta ẽ affital⸗ Noc aũt
ſzm genv aliqñ bi ex vtroqʒ latere · vt ĩ h exꝰ
p.æ maria ſunt fres.ego accipio:m.ĩ vxorẽ·
ſic petrꝰ ẽ mihi ĩ peĩo genẽ affis · p· accipit ber
tã i vxoꝛe. illa em ẽ mihi affis i: io. genere *
Son.a B genꝰ ctu ẽ ex vtroqʒ latere· qe vter
qʒ ↄſangneoꝝ ꝗxit · ſ.p.⁊. m.⁊ idẽ ẽ ꝓꝑ oĩa ĩter
vxoeẽ meã maritum ſozoꝛis mee . [dem inter
maritos ſoꝛoꝝ duaz vel duanz ↄſanguineaz;
inter vxozes duoꝝ ↄſanguineoz.. .
Terciũ vo genꝰ affi tatis ↄgnoſci pꝑ eandẽ
regulã.põe em duo ↄſangnei attinẽt ſibi m· iꝰ
Sdu ↄſangnitatis.põe ꝙ accipiũt vxoees ber.
⁊æ mariã· iſte due młres attinẽt ſibi ĩ · ijꝰ· gener
affi tatiſ·⁊. ijꝰ· gdu · eũ mariti attineãt ſibi ſecũ
do Sdu ↄſangnitatis · vt pz ex ſupioeibꝰ.Eige
inter ip̃os diuoetiũ celebeatũ.deiñ martinꝰ ac
cipit vnã eaꝝx in vxoeem ſcz bertãiam iſte mar⸗
tinus attinet marie in tercõ genere quare mo
tua berta ñ poterit bhere cum ipᷣa maria qᷓ ſibi
attinet in tercio genere ſecũdo gradu affini⸗
tatis ſi H̊ genus ſeruet 69 Deimu genus dic
qæ P peima carnis copulã ſiue mediate vna pſo
na dtrabhitur. Secudum · qe p ſecundã carniſ
copulã ſiue mediãtibus duabus pſonis òhit
Terciũ: qe pꝑ terciã carnis copulam ſiue tri⸗
bus pſonis mediãtibus naſcitur.
VSqʒ ad quẽ gradũ in ſmgulis generibꝰ ꝓ
hibeat · t quids peimũ genus vſqʒ ad ſe
ptimũ gradũ olim ꝓhibebatur ſicut ip̃a ↄſan⸗
guinitas· vt ꝓbat expᷣſſe.xxxv · q·nj · de affini⸗
tate:c c.nullũ: a. c.equaliter. 4 Secundũ vo
genus ꝓhibitõz habebat vſqz ad quartũů Sdũ
ita ꝙ nõ licebat here cũ affine ſecũdi gener
in quarto gradu· ſʒ ↄtractũ nõ ſepabat · tñ in
ſecudo a tercio gradu ↄtractũ ſępabit᷑ · xxxv ·
qnj· de ꝓpinquis. ⁊.c· G quoqʒ · Genus autẽ
terciũ qð qñʒ ex vno latere timm.æ ex vtroqʒ ali
qñ ↄtrahit · vt · S.· ꝓx · ſub · J. ſecũdu · v. HB autẽ·
ꝓhibitõz habebat vſqʒ ad ſecundũ gradũu · ſiẽ
legit expᷣſſe · xxxv·q/m:poero. ⁊ ſic accepit · t·

. male dicebat;
peimũ genus v

a maioeibus ſuis licet quidã doctoees dixert
terciũ genꝰ? affinicatis nõ eſſe puertetes lram

ipſiꝰ decre.æ affimtatis arboeẽ deſtruentes⸗ B
dicit ꝓpter ala· qui ſeripſit terciuʒ genus nuſꝙ;
ꝓhiberi ·æ illud.c. poero: legebat ð peimo ge⸗
nere affinitatis? Ite ſecundũ genus ex vna p⸗
te tiñ otractũ dicebat nuſꝙ; lege ꝓhibitũ. n

genere ex N pte oppoſito· ⁊ ſme dubio
4

la:c. de ꝓpinquis. G̊ quoqʒ · legebat de ſecundo

Sʒ hodie ñ hz ꝓhibitiõez niſi
3 ad quartuᷣ gradũ incluſine ·
ſicut æ ↄſangumitas · vt no· S. ¶. quot ſunt gene

ra· æ. e.· . H.· j· vñ que h̊ ſcripſi de ſecũdo ter

cio genere.ꝓlus eſt ad inſtructõzʒ ꝙ;ᷓ vtilitatem
denariov eſt tñ fame vtilitas.qe turpe eſt pa
tricio nobili ob cãs poæanti ignoꝛare ius cir
ca quod vᷣſat. ſeruiꝰ em ſulpicius qui ꝓcerto

poſt marchũ tulliũ peimũ locũ in oꝛãdiſ cauſis

obtinuit · qe rñũſum quinti mucij ab eodẽ aſalti
nõ intellexit. ab eo vt dictũ eſt obiurgatꝰ? fuit
vt · ff · de oꝛig. iur. l· ij.· . ſeruiꝰ aũt ſulpiciꝰ. Il

lud aũt in ſuma nõ eſt pᷣtermittendũ · ꝓ quotto

Sdu oſan guĩitatiſ diſtat ↄſanguineꝰ meꝰ ab vx

oee mea totto Sen aff mitatiſ diſtat a mevt· S

dixi · Vñ cũ de affitate aliqᷓ pſonan qri. ⁊ in
quo gdu ſmt recurrẽdũ eſt ad pſonã illa q̃ me⸗

diãte illa affitas òcta fuit. æ qredũ eſt quotto
Sdu oſanguitatis diſtat ab illa pſona de qua
nũc agi.ſm ea qᷓ no·õ · de dſan · I. vſqz ad quot

tũ.v. Oputatõ·quotto g gdu diſtare inuenit⸗

in ↄſanguĩtate· cotto diſtat in affitate · ſine ſit
j · genꝰ ſine · ij. ſiue · iij · ad H· ff· de Sdi. juriſcon
ſultꝰ. . vntes Cũ g peimũ genꝰ tm̃·⁊ vſqʒ
ad quartũ Sdũ tm̃ · ꝓhibeat · Ptz ꝙ ſi due ſmt

abneptes in linea trauerſalĩ q̃ vocan' filie filio

rũ fratrũ patrueliũ.æ alterã duxero ĩ vxoæe ea
moetua ſupꝑſtite hẽe ñ potero:qꝛ ẽ mihi in q̃rto

Sdu pmi genejr affitatiſ diũcta · ſiʒ filia filie ſup

ſtitis ducẽ potero·qe e mihiĩ quĩto gdu copu

lata: ⁊ ſic excedit ꝓhibitã pntelaꝗ Sz nuqd li

nea recte deſcẽdes. Phita mtelbr in infinitũ in
peĩo genẽ affinitatis ſiẽ dixi ĩ ðſanguĩtate · S.ð
ↄſan/Gꝗ.vſqʒ ad quottũ.a credo ꝙ ſie· ar ĩ his qͥ

no 6· de eo qᷓ og oſan · v · . J. vl · V· in fine nota ·

c. ar: ĩſti · ð nup· J. affitatis. Itẽ no· ſi aliqs eſt
tibi aff inis pꝑ appoſitõz tibi factã · ⁊ generat fi
liũ ð ↄſanguinea tua.filiꝰ ille generatꝰ eſt tibi
ↄſangneꝰ nõ affis. ſi So generat filiũ de er̃nea
ñ ↄſangnea filiꝰ ille tibi mipł attinebit ꝑ appe
ſitõzʒ tibi factã.iõ dixi ſi aliq̃s ẽ tibi affis p tui

appoſitõz.i. ꝙ tu appoſitꝰ ſis ↄſanguitati eiꝰ.

ſi generat filiũ · ille e tibi affis ſiẽ pes ſaꝰ e · ge
nere . b alio Sdu· Ite no·ꝙ lz moeiat oſang⸗

uineꝰ ꝗq? mediãte bhi affitas · pſona qᷓ ſupuiut

remanʒ affis.vt ·xxxv·qx · frnitatiſ.HG̊ ò ↄſan.

⁊ af.cũ his q no · in ſe. .dicta ſufficiãt · De pu·
do ho · in · ſobole ſuſcepta ex ſecũ · nup · ð q̃ fit
mtio ĩ ocilio generali.ñ dz · dic vt no · S· ð mri.

Va⸗) ꝗ. ꝗliter ĩpediat· v: honeſtas.⁊ ſe ·
liter arboe affitatis ĩtelli geda ſit ⁊ lege⸗
da. B vdẽdůu occurrit ¶ Quot ⁊ q ſũt regke p
qᷓ; affitatis Sdꝰ genera dinoſcut Qualit

ipa arboæ exponda e legeda. qoſſeuert qjri
cca hãc lcõz ·⁊ q cca hãc materiã ſpẽałr ſũt no:

Quot que ſunt regule per quas aff initatis
gradus ⁊ genera dmoſcuntur· æ quidem quatu
oꝛ ſunt· 4 Deima hec eſt.perſona de qua que⸗
ritur contrahente matrimoniũ ac ↄſummante
oꝛitur pemum genus æ gradus affimtatis iu
gradus conſangninitatis inter virum ↄſang
uineos vxoꝛĩs. ⁊ inter vxoꝛeẽ ⁊ conſanguineos
viri. compeobatur hec regula:ĩ·.e· quod ſuper
his. ¶¶ Secunda regula hec eſtquotto gradu
conſanguimtatis diſtat quis a ↄſanguineo ſuo
vel a conſanguinea ſua · totto gradu diſtat ab
eius vxoeꝛe vel marito ipſius · vt · xxxv · q · nj · de
peopinquis· ⁊. c.equaliter · Tercia regula
ec eſt· perſona addita perſone per carnis co⸗
pulam mutat genus ⁊ non gradum · vt· xxxv·
qnj ·. ꝗ. hac autoꝛitate· ⁊· c. ſequenti · ¶ Quarta
regula eſt. perſona addita perſone per carnis
peopagationem mutat gradum non genus:
xxxv.q v.poero.has regulas plenius expoſui
Se: . qualiter ipſa genera.
Qualiter ipſa arboe exponenda eſt ⁊ legen⸗
da · Rt quidem in medio arboꝛis ponitur quedã
linea quatuoe continens cellulas. In peima
ex ſuperioꝛi linea ſic debet ſeribi 1. eimꝰ gra
dus. ¶ In ſecunda ſic · ¶ Secudus gradꝰ In
tercia ſic. ¶ Tercius gradus · ſ In quarta ſic.
Quartus gradus.¶ Donitur autem hec li⸗
nea in medio. ſcilicet inter fratrem ſoꝛoeem;
æ hoc ideo.vt detur intelligi ꝙ a conſanguini⸗
tate oꝛtum habet affinitas · ⁊ ꝙ ex vtroqʒ ſexu
ſcʒ virili ⁊ femineo.hinc ⁊ inde affimtas tra⸗
hatur: æ ꝙ gradus affinitatis contrabant hm
gradus conſan guinitatis · ſicut no · S· e · . qua
liter ipſa genera.a inferius explanatur. ¶ S3
æ ab vno latere pꝛoxime ſupeadicte linee poni
tur alia linea alias quatuoe cellulas continens
In peima ſuperioẽi cellula ſic debet ſcribi.
Erater. In ſecunda ſic Eratris filius.
In tercia ſie ¶ Eratris nepos· In quarta
ic Eratris peonepos · Sx altero vero la⸗
tere ponit alia linea que ſimiliter quatuoe cel⸗
lulas continet. ¶ In peima æ ſuperioei cellula
ſic debet ſcribi · ¶ Soꝛoꝛ .¶ In ſecũda ſic So
roꝛis filia · ¶ In tercia ſic· ¶ Soꝛoeis neptis ·
in quarta ſic· ¶ Soeoeĩs pꝛoneptis· ꝗ¶ Fra⸗
tre ĩigitur vxozem ducente contrahitur peimũ
genus affimtatis.⁊ peimus gradus inter vxo⸗
rem fratris a ſoꝛozem eiuſdem · detur ſoꝛoꝛi fi
lia oꝛitur ſecundus gradus · addatur filie ſoꝛo
ris filia:ecce tercius gradus: naſcatur filie ſo⸗
roꝛis filia.ecce quartus gradus · Idem eſt ⁊ in
filijs. Ex vno autem latere arboeis ponuntur
conſanguinei feminei ſexus· ex altero virilis.
lItem filio fratris matrimoniũ contrahente⸗
oeitur iuter eius vxoꝛem a ſoꝛozem fratris cũ
ſuis poſteris peimum genus affinitatis · tał
grad us in equali conſanguinitatis gradu mue
nitur maritus cum illis perſoms · idem omni
no ſi nepos fratris vxoꝛem duxerit·. ⁊ idem in
peonepote· Hoeum autem vxoæees continentur
in linea ula que eſt iuxta fratrez: que linea qua
tuoꝛ habet cellulas. ¶ In peima ſic debet ſcribi

Vxoꝛ fratris olim relicta:¶ In ſecnnda ſie ·
Vxoe filij fratris ·¶ In tercia ſic · ¶ Vxoꝛ ne
potis fratris · ¶ In quarta ſie · ¶ Vxoe peone⸗
potis fratris · ¶¶ Hec mireris ſi in variatõibꝰ
graduum non dicam mutari genus affinitatis
ſed gradus tantum quia genus nõ mutatur ꝓ

carms peopagationem · vt apparet in regula

poſia.S.e.ſub· . quot. v· quarta · ¶ Sodem
modo ex altero latere arboꝛem explanabis · nã
ſoꝛoee matrimonium cõtrahente oeitur peimũ
genus affinitatis inter dirum ſoꝛoeis ⁊ fratrez
eiuſdem cum ſuis poſteris.· ¶ SZimiliter ſoꝛo⸗
ris filia contrahente oꝛitur peimum genus af⸗
finitatis inter virum ipſius a fratrem ſoꝛoeis
cum deſcendentibus ſuis · ¶ TIdem in ſoꝛoꝛis

nepte.Idem in ſoꝛoꝛis pꝛonepte.affinitatis

genere hon mutato in variatione oſan guinita⸗
tis · ſed gradibus variatis ſicut variantur gra⸗
dus conlanguinitatis cum illa perſona qua me
diante affimtas eſt concracta · D Viros vero
iſtarum continet illa linea que eſt iuxta ſoꝛoeez
⁊z habet quatuo cellulas ¶ In peima ſic ſcribi
debet ?· ſ Vir ſoꝛoꝛis olim relictus. ¶ In ſecun
da ſic.¶ Vir filie ſoꝛoẽ. ¶¶ In tercia ſic¶ Vir
neptis ſoꝛoeis· ¶ In quarta ſic· ¶ Vir peonep⸗
tis ooai J Zunt ⁊ due auricule ſiue cellule
ex vtroqʒ latere arboeis poſite/ In vna ſic ſcri
bi debet · eline relicte fratris· ¶ In alte
ra ſic.¶¶ Relicta relicti ſoꝛoeis:· FHlee autem
due cellule ſole ſunt. ⁊æ lineas non habent·⁊ po
nuntur cauſa venuſtatis ſeu decoꝛis vel oena⸗
tus · qd dic vt · . no · ſub · J. ⁊ q̃ circa· de his g⸗
dibus diuerſis generibus plenus ⁊ aperti⸗
us no. S· e . ꝗ. qualiter ipſa genera ·
1 t que conſueuerunt queri circa hanc lecti
nem. Pꝛima queſtio/quid ſi hodie inuenia
tur aliquod matrimoniũ contractum inter ali⸗
qaos attinentes ſibi in ſecũdo genere ⁊ peimo
gradu affinitatis· qui tamen contraxerãt ante
illam conſtitutionrm.non debet· nunquid ſepa
rabũtur. ⁊ videtur ꝙ ſic. nam de hoc matrimo
nio iudicãdum eſt hm illa iura que obtinebãt
tempoee matrimonij cõtracti · vt in aut · vt cũ
de ap. cogno. J.j.coll.vnj ſm gof · de hoc die
ſicut no· in ſimili queſtõe · S.e·ſub rubeicella ð
conſanguinitate· . vſq; ad quottum gradum·
v · quid ſi hodie · ¶ Secunda queſtio · quid ſi ta
les de quibus ſupra peoxime queſitum eſt ſe⸗
parati · volunt de nouo inter ſe matrimonialit
conſentire.dic vt no in ſimili queſtõe · · e · ſub
rubeicella· de conſanguinitate · ꝗJ. qualiter ar⸗
boe ſub .· J. que conſueueĩr̃t · V. quarto. Ter⸗
cia queſtio.cum ex ſecundo genere affinitatis
olim inſurgerent duo impedimenta · ſcz affini⸗
tas · ⁊ publice honeſtatis iuſticia · xxxv· q· nj ·
poero.queritur vtrum impedimento affimta⸗
tis ſublato per conſtitutionem · non debet. vi⸗
deatur ſublatum ⁊ aliud. quia ſi non mutatur
quare ſtare peohibetur · C. de teſta· ſanctimꝰ ·
dicas ꝙ ſie · vnde in conſtitutione dicitur. vt
ſic contrahentes ſcilicet in ſecũdo vel tercõ ge
nere. decetero libere copulentur · ⁊ ideo patet

— — aaN —

„

1 — —— *

— — — — — —

— —

ꝙ hodie vxoees duoꝝ fratrum vel duoꝝ cõ⸗
ſanguineoꝛum non ſũt affines· quare ipſarum

maritis moetuis poteſt aliquis vtramqʒ duce⸗
re ſucceſſiue:nõ obſ·xxxv.q.iij·poꝛro:cui eſt
derogatum.Iteʒ reuocata eſt peohibitio de ſo
bole ſuſcepta ex ſecũdis nuptijs· ut no. ̊· e · ꝗ.
quot ſunt genera:quotiens enim viciũ ex vna
radice naſcitur conſequens eſt vt vna lege tol⸗
latur.C·de nup.ſi libertam.in fi. ad idem fa⸗
cit · C. ð duo re.de.l · finali · in fi · et. S̊. de ↄſti.
tranſlato: Quarta queſtio eſt VYtrum voodie
ſola pu·h iuſticia que oꝛitur ex ſponſalibus
de futuro vel de peeſenti non conſumatis locũ
habeat · vel alie que per illam conſtitutõnem
non debet. nõ inueniuntur ſublate · de hoc die
vt no.S.de ſpon:ꝗ.quis ſit effectus· v· ſed nũ⸗
quiò h̊̊ iuſticia:et peecedentibus- SrUG
7 St que circa hanc materiaz ſpecialiter ſun
iotanda- . Deimũ notabile eſt qualiter affini
tatis genera ↄtrahantur.et quidem de hoc ſa
tis aperte noratum eſt.õ.e· . qualiter ip̃a ge⸗
nera· hoc camen ſciendum ꝙ ad botandunm unt
Senus affimtatis poni in quibuſdam celluhs
olim relictus.olim relicta.quaſi diceret · in ar⸗
boee antiqua ponebantur hec verba relictus
relicta·quibus cõtrahentibus oꝛiebatur ſecũ⸗
dum genus affimtatis quod hodie locum nõ
habet · et ideo ille due cellule ponũt' ad deco⸗
rem · vt no · S· e. ſab · . qualiter ipſa · v· hee au
tem · vel foete locum habet quo ad ↄputarõeʒ
nam er hodie contrahitur ſecundum et terciuz
genus affinitatis ·ſed ꝓhibitio eſt ſublata· j
enon debet . ſijm Goff. /Eratre igitur cõtra
bente oeitur peimum genus affimtatis inter
eius dxoeem et ſoeoeem eiuſdeʒ fratris cũ ſua
poſteritate· Eratre vero moeiente et vxoꝛe fra
tris olim relicta cum alio contrahente. oꝛn ſe

cundum genus affinitatis. inter ſecundum vi,

ruʒ et vxoꝛem cũ poſteris ſuis. Moetua vxo⸗
re et relicto illius cum alia contrahente oeit
inter illam et ſoꝛoꝛem cum ſua peole teecium
enug affinicatis:et hoc deſignat auricula it
ſ elicten relicte fratris· Idem dicas in alio
latere arboeis. Nam ſoꝛoee ↄtrahẽte oꝛit pei⸗
mum genus affinitatis mter virum ſoꝛoeis et
fratrem cum ſua poſtentate.Moetua ſoꝛoee et
relicto ipſius cum alia contrahente.oeꝛicur in⸗
ter illam et fratrem cũ ſius deſcendẽ ibus ſa
cundum genus · Moetuo vero relicto ſoꝛoeis
relicta ipſius cuz alio contrahente. oꝛitur in⸗
ter illum et fratrem cum ſua peole tercium ge⸗
nus et B ſignificat illa auricula in qua ſcribit
relicta relicti ſoꝛoꝛis. Secundum notabi⸗

le eſt ꝓ ſuper cellula illa in qua ſcribit vxo?z

fratris olim relicta:· ꝓtenditur filum ſupea in
quo ſcriptum eſt p⸗eimum genus affinitatis
et reflectitur ad cellulam illam in qua ſcribitꝰ
ſoaoe:et ab illa cellula ſoꝛoꝛ ꝓducitur filuzʒ cũ
eiſdem verbis et reducitur ad eandem cellulaʒ
in qua ſcriptum eſt vxoe fratris· ut denotetur
ꝙ iſti inter ſe ſunt affines. St eodem modo ſu⸗
Per- cellula illa frater.erigitur aliud filum ha

ens eadem verba ſcilicet pꝛimum genus affi⸗

2.

nitatis· et retoequetur ad illam cellulam· vir

ſoꝛoꝛis.Itẽ ab illa cellula vir ſoꝛoꝛis: ſumitur
filuʒ cũ verbis eiſdem.et reuoluitur ad illam
cellulam frater:ad oſtendendũ ꝙ inter ſe ſunt
affines 1, Terciuz notabile eſt ꝙ affimtas eſt
ꝓximitas pſonarum ex carnali ↄmixtione peo⸗
ueniens omni carens pꝓntela:quod dic vt no·
ꝗ·e.ti · J. quid ſit affimtas / Quartum norabi
le eſt. ꝙ affinitas non oeitur ex nuptijs inter⸗
dictis.ff.de gradi.non facile· J. ſciendũ· quod
dic vt no · S. e · ꝗI. quid ſit affinitas · et ſic quatu⸗
oe regulis.et quatuoe queſtionibus:et quatu
oe notabilibus.expoſita eſt arboe iſta:cetera q̃
hic deficiũt:s· in ſumaeti·plenius eluceſcũt·

De frigidis et maleficiatis et impotene
tia coeundi- Rubeic—

Fplex eſt genus hominũ. aliudò
alidiſſimum. aluid vero frigidiſ
ſimum naturaliter.al nud tpatum
eEet qm p calozem aliqñ impedime
tum naſcitur quo matrimonia ꝓhibentur loꝛ⸗
vt in illo qui p nimio caloꝛe dgnoſcit matrẽ et
filiam.vdel duas ſoꝛoeꝛes:vel duas cognatas:
de quibus plene diximus· S·de eo qui cogno:
Oſan. vx · ſue· dicamus de impedimento qð ex

frigiditate ꝓuenit: et qm̃ malefi ciatus huic

equipaturapponamꝰ Rubeicam de frigidis
æ maleficiatis: Vel ſic: inter alia in ped mẽta
mr̃imo· de quubus tractare incepimus. frigidi
tas et maleficium inuen'untur dicamus ergo
de ipſis: Vel ſic. Qm̃ ĩ matrimonio tria bona
notari conſaeuerunt.ſcilicet fides: peoles· et
ſacramentum.vt no.S:de matrimo.G.et quar̃
