ſufficit legiſlatoꝛem H̊; ꝓhibuiſſe. C. de legi.
non dubium. x. di·vides. Sexto.cultus di⸗
ſpitas.vt ſi vnus ſit iudeus alter paganus vel
xp̃ianꝰ.xxviij.q· j.p totum.de Hhoc no · S. e. J.
quid ſit matrimonium.v.dinini Septio.vis

qe ĩ mr̃ionio requirit liber ↄſenſus· vt no.õ.e.

¶.qualiter·v·quid ſi pᷣmittat.ſʒ hoc itelligas
de vi ſiue de metu qui cadit in conſtantem.qð
dic vt no · S. quod metus cauſa.ꝗ qualiter me⸗
tus diſtinguatur. v. j. ⁊. ij. patet · .e.de mu⸗
liere·=. c. veniens.ij· in fi:⁊ no:ꝙ ſi mulier ve
niat benedicenda ante valuas eccleſie · ſz poſt⸗
ea neget ſe conſenſiſſe marito legitime ꝓbãte
matrimonium.non audiatur mulier ſme teſte ·
nec teſtis reci pitur ſi carnaliter Ognita fuerit
j.qui matri .· accu · pol· inſup · J. ſicut. ibi. ſie
poſtꝙ; legitimo tempe accedente ſemel etiã co
pule carnali oſenſit.⁊c.quod intelli 80 niſ inni
ta fuiſſet cognica.⁊ ante æ poſt carnis copulã
reclamaſſet. q̊ em̃ non putarem audientia de⸗

negandam. . e:conſult atõi:ante fi·et de eo qᷓ

6

cogno.ſag̊·vx · ſue·diſeretõem. H. j. ¶ Vbi
vero non apparet de reclamatõe.oſenſiſſe pee
ſumitur in fauoeem matrimonij. ſi carnaliter
fuerit co gnita: ⁊= ſic intelligej.qui ma.accu.
poſ.inſuꝑ · ⁊ adde quod no.j.e.q.fi.v.ſjʒ quod
ſupea dictũ eſt. Item ↄſentire peeſumitur ſi
longam moeam traxerit cũ marito·j. e· ad id
P.· ſed ſi incontineti aufugit.⁊ vult ꝓbare co⸗
actionem.non eſt ſibi audientia deneganda. vt
¶õ · x · ſeptimo.de G̊ no.õ.e..qualiter Shat'.
v· ſolutio · ¶ Sed nunquid coactio parentuʒ
impedit matrimonium et dirimitad hoc dixe
runt quidam · ꝙ ſi patre cogente conſenſerit fi
lius erit matrimoniũ.ff.de ritu nup. ſi patre.
quia non eſt cogendus. ff · de ri . nup. non eſt·
imputet ergo ſibi ſi conſenſit cum cõtradicere
poſſetſecus in filia que contradicere non po⸗
teſt· niſi pater dederit ei turpem ſpõſum vł mo
ribus ſuis indignum. vt. ff· de ſpon. ſed q pa⸗
tris · ⁊ ideo mine parentum ipᷣam excuſare vi⸗
dent'. J. t.j.ex literis.a. c. de illis. ij. Klij ſicut
Sof · dixerunt.ꝙ licet pater cogat filium cau⸗
ſatiue contrahere.peeciſe tamẽ non poteſt co
gSere.C.de nup.nec filium. ff.de ri.nup.nec co
Situr.et idem de filia ſcdᷣm canones quicquiò
leges dicant.Incurrit tñ filia vicium ingrati⸗
tudimis niſi voluntati patris conſe entiat· ⁊ peo
pter hoc exhereditari poſſet. in aut · vt cum &
appellatione cogno.. alicui · colł.vnij. ſuper
hoc vide quod no.de ſimili materi j.de ſecũ·
nup · ꝗ. vlt’. v.ſed nunquid. upeadicti lo⸗
quuntur de coactione iuris · ¶ Sed quid de
coactione facti· nam ita vel melius æ familia⸗
rius poſſunt parentes cõminari æ verberare ſi
cut extraneiergo non tenebit matrimonium.
vt · . t. · ex literis.nam ⁊ mine exhereditacõis
timeri poſſunt.de quibus foete ibi loquitur.⁊=
vide quod no.j.t.j:. quiò juris.v.ſi vero im⸗
pubes.⁊. S· qð metꝰ cauſa..qualiter metꝰ di⸗
ſtinguatur · v· inienio tñ. ⁊. . qualiter retra⸗
ctetur · ſub · J. quod autem fit metus cauſa · x.
peimus. Vbi em alicuius conſenſus liber re⸗
quiritur·debet omnis violentia æ coactionis
materia remoueri.vt· .e.cum locum.õ. de P
bationibus· c· penuł.S.de peocur.accedeng.
Minoe tamen metus impediret conſenſum mu
lieris ꝙᷓ viri · ar. xxxij:q: vj indignantur. quia
citius terretur æ fragilioꝛis ſexꝰ eſt. vnde mu⸗
lier a mollicie coꝛdis denominatur. xxxi q⸗
viij . I. ſed illud · verumtñ qe nec veriſimile ẽ qp
rater interficiat filiam eſi nunqꝙᷓ conſentiret.
vt patet in his que no.õ.de peeſumpt .ſub.ꝗ.
ſecunda diuiſio· v. alia nature; beeuiter bonꝰ
iudex examĩabit ⁊ determinabit inſpecka qua
litate pſonarum inferentium vim⸗ patientiũ
⁊ violentie ſeu coactionis.lo ci:tempoꝛis.æ aſſi
duitatis·mmarum ratificatõis.expeeſſe vel ta
cite continuatõnis diſſenſu. vtrum debeat vel
non debeat matrimonium iudicari· vt patet in
Hhis que nc.qq metus cauſa· ꝗ. qnaliter metus
diſtinguatur .· V. ſed hec a iudice.æ de iureiur̃.

ſub rubeicella de iura. volun. ſub · J. nũc rede⸗

undü . J. qñ ſit deferendu. v· quid ſi nã apparet
S. e · ¶. qualiter · H. Duincuntur. æ. H. ſolutio.

auo.oedo ſezʒ ſacer nam in minoꝛibus nõ

—

impeditur.vt no · S· qui cle. vel vo. ¶Q Mono

ligamen.id eſt vinculũ peioꝛis mrionij·qe liga
tus vni alteri di ungi nõ poteſt.xxxj ·q·j· quo
virginibus.xxxij·q:j· nupti e.niſi cui reuelet
inſtinctu ſpus ſancti:vt· j ·de dinoe· gandemug
F. quia vero.S.nec vlli vnꝙᷓ licuit· alioquĩ cõ

trahens infamis efficitur. S. de biga: nup· q

dic vt no · · de ſpon · duo ꝛ · J. . et · i · et · .· de ſe⸗
cũ.nup·ꝗ.vlt.¶ MHec licet viu ente peioꝛe de a
lia liberos ꝓcreare · xxxij:qniij·.jet ꝓ totũ
¶NHNec excuſatur quis obtentu alicuiꝰ ↄſuetu⸗
dinis · .· e. c· j·..de ſpon · du · ie⸗ obtetu
cõpoſitõis.S.de tranſact · c·fi · ¶ Hec obtentu
alicuius fragilitatis carnis:j·.e in pntia· vbi
habes qꝙ quatiſcũqʒ annis maritus abſens ſte⸗
terit expectãdus eſt.quod dic vt no·j·de ſpõ·
duoꝛ· J. an liceat · et de hoc.. e · J. quis ſit eff e
ctus.⁊.j.e.ſub:. vt aũt: ¶Decimo. hHoneſtas
id eſt publice honeſtatis iuſtici a. que duplex
Oſuenit eſſe· vna ꝓueniens ex deſpõſatõe que
tenuit . qð dic vt no · g.eſub rubei. de ſpõſa.
quis ſit eff ectus:G. eff ectus etiã is eſt·⁊æ ſeqñ
tibus· ¶ Erat æ alia que ex ſobole ſuſcepta ex
ſecũdis nuptijs habebat ꝓuenire · hHoc modo
ecce maria accepit petruũ in maritum⁊æ petrus
eam carnaliter cognouit · moztuo petro vel ce
lebeato diuoecio.ſi maria duceret ſecunduz vi
rum.æ ex eo ꝓlem ſuſcipet. ꝓles diungi non
poterat alicui ex ↄognatõe peimi viri ſczʒ petri
vſq; ad quartũ gradum.vt legebatur ex ·j· de
ſobole ſuſcepta ex ſecũdis nup.dilectus filiꝰ.
Iin nuptijs em̃ nonſolũ quid liceat de iure ſtri⸗
cto·h etiã quid deceat hm honeſtatez conſide⸗
randũ eſt. vt inſti · de nup· J. ſi vxoꝛ.⁊.ff.de ri·.
nup·ſiqua·ꝗ.ſi vxoꝛ.⁊.l.ſemꝑ.Nec erat vis v
trum ꝓles ſuſcipetur ex ſecdis nuptijs vel
ex coitu foenicario. vt legebatur ex · ij· de ſo⸗

bole ſuſcepta ex ſecũdis nuptijs ·q nobis· hm

hoc hodie coeri gitur.j·de dſa:⁊ affi.nõ debz ·
vnde nec hunc ti.in hac compilatiõe appoſuit
cõpilatoꝛ · quia nichil otrarium debet in com⸗
pilatõe hac repiri· vt· S.inpeima ↄſtitutione.
Jꝗ.ſane.̊ antiqua appoſui:qẽ licet ius nõ faci

ant.ratio tñ viget · vij · di · fuerunt. ¶ Vndeci

mo. ſenſus ſcʒ deficiens· vt in furioſo. vt dixi

5·e. ꝗ. in pein.⁊ habes· .e.dilectus.¶ Duode
cimo:⁊æ affinis affinit as em̃ peimi generis ſic

æ oſanguinitas ĩpedit et dirimit vſq; ad quar

tum gradum .· ſecundũ genul et terciũ ſunt re

mota.j.de ↄſang:non debet:et no.in ſumma.
e.t. ſub ru bꝛi. de affi · et · S. e .· J. V. item affini⸗
tas.et legiturxxxv.q v·c.j. ¶ Terciodecimo
ſi foeꝛte coire nequibis.quod dic vt no·j.t.j.
et de frig. et male · ¶ Sunt et duo impedimta
que impediũt mr̃ionium otrahendum. ſed nõ
dirimũt iam contractum. Vnde Xſus. ¶ Eecle
ſie vetitumnecnõ tempus feriaꝝ.
unt fieri Pmittũt facta tener & Du⸗
no:j·de mrio qᷣcto Otra inter. ecck. et
H¶.quid in eis·x· item licet mrim. C
a memoꝛeia tua non excidat·ꝙ ſi pꝛrimũ mrimo
nium nullũ eſt impediente oſan guinitate vel a

dic vt
S. de fe.

lio impedim̃to ppecuo ſecundũ non dirimet ·

Impedi⸗

num tñ

uis etiã ip̃m hm pendente lite ctum kfuerit.

aget tñ pniam Otrapens. qæ ius et eccleſam cõ
templſerit· et quo ad delmquentem ad tys Put

videbitur iudici carnale ↄmertium ſuſpendet
ſic intellige · · e. veniens · j· et c. cum aplica· et
I· de mri: Otract· otra inter: eccł. ex literis.
ultis etiã alijs modis ĩpediuntur nuptie
hßm leges que cum ꝓlixa ſint nec hodie tene⸗
ant . mebeanas fruſtra nolui occupare: xix· di⸗
qualiter diſſoluatur.vide.j· qui mrio.
ccuſa: poſ:et de diuoe vbi hoc plenius

expeditur. . “”Mä
V. aũt nihil de dotingentibus vtilibus et
neceſſarijs omittere videamur notandum eſt ·
ꝓ ꝙuis aliud ſint ſponſalia:aliud matrimoniũ
ponũtur tñ aliqn ſponſalia ꝓ mrimonio. vt · j·
e:ex lris · et mrim ꝓ ſponſalibus:vt· ie ·gema
et. . t. j. c. j. ¶ Vnde ſciendũ eſt mrionium
aliqñ dicitur miciatum· aliqñ ot ractum· aliqñ
ratum·aliqñ ↄſummatũ: quod dic vt no· õ · de
biga· ꝗ. quare bi gamꝰ· x· jniciatũ· q;uis quidã
dicant ipᷣm iniciari ꝑ verba de pntixxvij:q· ij ·
cũ iniciat · et hm iſtos iniciatũ et ↄtractũ des
eſt. Flij dicunt · ꝙ iniciatur ꝑ verba de futuro
ratificatur ꝓ verba de pnti:oſummatur ꝑ car
nis copulam:et hm iſtos ratum et ↄtractũ ide
eſt. ſed neutra indiſ.placet:qꝛ ꝑ ſponſalia inici
atur.p verba de pnñti contrahitur · in fide rati
ficatur:ꝓ carnis copulam oſummatur. Et ideo
dic ꝙ capłm ꝓxime inductũ mtelligitur nõ de
mr᷑̃io dtracto ꝑ verba de pñti·h̊ ꝑ verba de fu
turo:ꝓ que matrimoniũ iniciatur. ſicut ondi⸗
tur in· . ibi ſequeti: iuxta hanc diſtinctõnem·
ibi · poteſt et aliter diſtingui:et: c· ſequentibꝰ.
E iunge quod no.õ · de tranſla:epi:. cuiꝰ au⸗
toꝛitate ·v· verum mrim et ſequetibꝰ. Zed et
qnñqʒ accipitur conſummatũ ꝓ ↄtracto tin · j.
de coniu leꝓ: literas: Iniciatum vero eſt ali
qñ nudum. aliqñ eſt veſtitum · Nudum appello
n verba ſponſalioꝝ nude ꝓlata fuerunt: Ve⸗
ſicur ant tripliciter · ſeʒ fide vel iuram̃to pee⸗
ſtito quod idem eſt· aut areis vel pignoeibꝰ da
tis loco areaꝝ · quod ſimiliter idez eſt· aut anu
li ſu barratõe interueniente·quod dic vt no · jꝓ.
e:ſub rubꝛeicella de ſponſalibꝰ.qꝗ.quot ſint ſpe⸗
cies. ¶ Contractoꝝ aũt alind verum aliud ỹ
ſumptũ. ¶ Verũ e qñ mter pſonas legittimas
ad mrionium contrahendũ interuemt oſenſus
legittimꝰ de pꝛeſenti:ſicut no.õ.e ·. qualiter
cõtrahatur· v. Otrahitur. ¶ Deeſumptoꝝ ali
ud cõtrahitur ꝓ carnis copulam verbis condi
cionalibus vel indirectis vel coactis pᷣeeden⸗
tibus· vt patet in his que no.S.e..qualiter cõ
trahatur. v· ſolutõ · ¶ Fliud ptraductõnem
voluntariã: vt no.ĩ.e·i·ſolutio. ¶ Fliud p
ſubareatõem vel alias pᷣumptões. de quibus
plene no:õ.e.q. qualiter hatur · Y.· quid ſi di
catur. et · x · illud · ne hßm quoſdã ex diu⸗
turnitate tpis ſeu curſu vt in illo qui non rie⸗
clamat qñ puenit ad legittimã etatem. vt. jt.
· de illis.j:quod indiſtincte non placz.vt no.
j:t:j·quid iuris· v·quid ſi pubes contr axit
cum impubere: et ſequentibus. ¶ Zed ciuod

in

i

— 2*
=

— — — — — — —

ſupea dictũ eſt ꝙ p earnis copulam mr̃ionium
p̃ᷣſumptum inducat.intelligas qñ oſenſit ĩ car
ms copulam.ſecus ſi puella inuita æ renitens
defloeet· in quo caſu meritũ virginitatis non
amittitur.nec em̃ antea poteſt caro coerũpi ꝙᷓ
mens coærupta fuerit.xxxij·q.v.. j.æ· c. j·⁊·
·⁊.· ·t·j· Otinebatur. J. j.⁊æ..qui matri:accu·
poſ.inſuper · xvj.qiij.peima.in fine · j.·qj.con
ſtat verum ſi de reclamatione non appareat;
lenſiſſe pᷣſumitur in fauoꝛem mr̃ionij.j.de cõ
r-appode illis. æ c. p tuas.j.ti . j· de illis · ij.

quodð mecã. c·· ff· de ↄcub' · in ocubinatu-

C·de except · ſiquidem.õ· de ap· directe · ⁊ de
in intereſti· ex literis.ĩ.qui ma.accu.poſ.vi⸗
detur. adde quod no:S.e. . qualiter impedi
atur·. v.ſeptimo vis.Eſt em fauoeabile mri⸗
monium cũ de ip̃ius federe agic· ]. Deimo qe
in dupio ꝙ ipſo iudicat .vt.S.de ſen.⁊ re iudi.
c. fi.Secũdo.qæ lite non ↄteſtata recipiun
teſtes· S· vt lire non Oote.c.j· æ. c. qm. ꝙ.j Teij
ercio·qꝛ minoe eſt in iudicõ P peuratoeẽ
8· de reſti.ſpo.ex pte·m:mulieris. ?¶ Quarto
quia nõ tranſit in rem iudicatam · S· de ſen. = re
mdi.latoe· tenoe.ↄſanguinei · Qumto quia
Pater ⁊ mater ibi teſtificant ·qui.ma.accuſ.
poſvidet. Sexto.qe non recipit tranſactio
nẽ nec ſup ipſo ↄ ꝓmitti poteſt.S.de tranſact.
c. kieæ de reſti · inte · cauſa: . fi · Septimo. qe
Pena nõ apponit.j.e.gemma.quod dic vt no.
5· e.ſub rubeicella de ſpon.. æ vnde dicantur.
v·h nunqd. ⁊. vᷣ·ſed quare·.¶ Octauo:qæ filis
agit ↄtra pꝛem.j.e.nõ eſt nobis. Mono.· qe
feſſio nõ pᷣiudicat·.de eo qui cog. ↄſan. vx.
ſue · ſup eo·quod ve eſt in pindicinz mr̃ionij
vt ibi· abs ↄtra.j.de clamde.deſpon· c · ij De
cimo ·quia ſub dditione impoſſibili ↄtractũ te⸗
net · vt no. j.de Odi · appo.. que ðditio.v. ſed
opponie Vndecimo.qe teſtes de auditu red
dentes cauſam aomittunturj· de conſang tua
Duodecimo· ꝙ aliqñ vnus ⁊ idem ſit accuſa⸗
τ teſtis- xxxv. q- vj ep̃s in ſnodo ac.ð pa
rentela.S.de teſti·cogen.pᷣterea:· Tredecio.
qe in fauoꝛem eiꝰ pᷣfertur opinio veritati.j. q̃

fi· ſint legit.ex tenoee· Decimoquarto.qe æ
veritas pꝛefert opiniom.j.qui fi:ſint leg.per

tuas. Batum dicit' matri moniũ in fideles

tm̃ · vt no·j de diuoæ.. quot mõis. i:ſinautezʒ

alter· ¶ De ↄſummato no. z. e · v. Pſumptoeũ ·
⁊· J.quid ſit mrim̃.v.indmiduam· 1 Quis ſit
effectus iniciati:ſiue nudi·ſiue veſtiti·diciꝰ. ꝗᷓ̊.

ſub rubeicella de ſpon. I. qᷣs ſit effectꝰ Quis

ſit effectus ↄtracti.ſiue veri ſine pᷣſumpti ⁊ eti
am ↄſũmati · dici. S.e. J. quis ſit eff ectꝰ. q̃ͥs
ſit effectus rati.G̊ reſeret dominus archana ab
ſcondita·In mrimonio em̃ notant duo: ↄiũctõ
ſeʒ animoꝝ æ iunctio coepoꝝ · LDeima ſcz con
iunctio animoꝝ ſignificat caritatẽ que ↄſiſtit
in ſpu inter deum ⁊ iuſtã aiam. Secunda ſez
Diunctio coæpoꝝ ſignificat ↄfozmitatem que
Oſiſtit in carne inter xpᷣm ⁊ eccleſam. vt· S. de
biga · debitum. ⁊ Gq̊ intelligas de mr̃io fidelinz
cum em̃ baptiſmus ſit fundam̃tum ſacramẽto⸗
rum· vt no.õ·de pᷣſbi.nõ baꝑt· . j· patet ꝙ in
pagano vł iudeo h;̊ cadere nõ pñt.intelligo gꝰ

ꝙ in vnitate animoꝝ fidelium cauſa mũimonij
facta· virtute ſacramenti baptiſm coopante-
ambo ſib vniantur deo in fide katholica. vt ſic
ſint duo animi poſt taleʒ diunctõem vnmti . vnꝰ
animꝰ in fide vna · ſicut poſtea in diunctõe co⸗
poꝛꝝ vna caro efficiunt. vt. S. de ouer · Diug·
ad apł icam· poteſt ergo ſponſus ante diuncti
onem coæpoꝛ alio muito religionẽ intrare ge
non ſoluit ſacramentũ vnioms dei vel fidei. hH
potius augmentat ·nec ſoluit legem h adĩplet
ſicut ⁊ criſtus deſponſando eccleſiã nõ venit le⸗
gem ſoluere ſed adimplere · Verum poſt diun⸗
ctionem coæꝑm B nõ poteſt.qe nec ↄfoemitas
que ↄſiſtit in carne inter xp̃m ⁊ eccleſiam rũpi
valet.hoc iĩ git ratificatio opatur. vt ſacramen
tum fidei ſcʒ baptiſmꝰ. inter fideles ſemel ad⸗

miſſuz i · receptũ.nũq; amittat ſeu aliquatenꝰ
eneruetur. immo ratũ. i. firmũ efficiat cõiugij

ſacrametũ ſcʒ intm̃ ſeu tam indi ſolubiliter. vt
ipᷣm ſacramentũ cõiugij vmtum in fide catho⸗

lica illo ſcʒ ſacramto pdurante. ſubaudi inter
illu qui in fide remanet 2 deum. ſiue illo pdu⸗

rante ſcʒ deo.i.q;diu deus durauerit pdurz i·
durabiliter pſeueret. ſic intelligas ⁊ exponaſ
I· de diuoe .· ᷓto· ¶ ¶Ex his patet quare ↄiuges
dicantur ſocij diuini æ humani iuris.vt.õ. e.
quid ſit mrimæ de ſimili materia no.S. de ele⸗
cti · ¶ vtrum mutari.⁊.S.e.. ⁊ quare Sbatur.
v·ex h tñ ꝙ dixi·⁊ G vnio de qua locutus ſum
peobatur ·5̊.de cele. miſ· cum marthe. J. veꝛ
inter opiniones.æ de ſum.tri:æ fi.cathoc.fi.
Liqt ex pᷣmiſſis ꝙ mri m̃ dicit pfetm̃ ſignifi⸗
catõe poſt carnis copulam:nam ſicut inter cõ⸗
iuges eſt diunctio voluntaria æ naturalis id ẽ
anmimo ⁊ coæpoꝝ·ſic eccleſia xpᷣo copulatur
volũtarie · qe idem vult cum eo:a natura. quia
ed h̊ vt eccleſia xpᷣo copulet.idem naturã hũa
ni generis aſſumpſit · vnde ſponſa ſponſo cũ ca
ritate ſiue ſpũaliter.ac nature ↄfoemitate ſiue
coepaliter:copulatur vt no.S.de biga· . quar
bigamus· v.tercium.æ. v. ex his: ⁊ ſeqntibꝰ.
x.matrimoniũ ĩeſu filij dei viui· æ ſeqñtibꝰ
ff Sed ⁊ ante carnis copulã dicit pfectũ ma
trimomũ ſanctitate licet nõ ſignificatione. qᷣ

ſummatũ·æ ſeqñtibꝰ Vltimo no.eſt ꝙ ma⸗
trimonioeum· Fliuð perfectum æ non con⸗
ſummatũ· vt no:·e. v· ꝓxi· liquet ex pmiſſis.
Fliuð pfectũ ⁊ ↄſummatũ · S.e · v. liqt ex p⸗
miſſis Item aliud legittimũ = nõ ratum. pu⸗
ta. inter infideles ↄtractumlegittimũ eſt ſi le
Sali inſtitutõe vel ꝓuincie moeibus nõ tñ con
tra iuſſionem dñi contrahit.ſed nõ eſt ratum-
quia ſine fide ſimt. Vnde augꝰ.non eſt ratũ cõ
iugium quod ſine deo eſt · xxviij.q:j.c.j · H. itẽ
augꝰ. Eliud ratum et non legittimũ. puca.

dic vt no · 5. e. J. quid nena aũt nõ

nñ inter infideles æ le gittimas pſonas.ſed ſme
legittima volnntate ſiue ſolenmtate otrahit.

quod clamdeſtinum appellatur.vt no· j. de clã
deſti · deſpon . J. quot oi mlins legittim
* ratum.puta· inter fideles = legittimas pſo⸗
nas· cum debita ſolennitate ↄtractum. de qua
tetigi ·S.e· q. qualiter contrahatur· S. quid ſi
dicat · habetur HB diſtinctio·xxvij.q.j.. fi⸗

SH· vbi auũt·

De deſponſatõe impuberum· Hubeica·
Via in ſponſalibus æ mr̃imonijs de
quibus tractauimꝰ etas certa deter
minata eſt tam legibus ꝙᷓ decretis
vvt. j. e.c. ij· vt ad eam declarandam
materi am bebeamus.de deſponſatõe impube⸗
rum i · pupilloꝝ videamus. Vel ſic · diximꝰ · Z·
de ſponſalibꝰ in genere · nunc dicamus in ſpe.
æ ſic videamus de deſponſatiõe impubeꝛ· di⸗
ſeutientes Quis dicat impuben⸗ St vnð
dicatur. &t qualiter peobetur pubertas ·
St q ſp

nſalia in impuberẽ cadunt/ Quid
juris ſi aliqui eratis diſparis inſimul ↄtraloãt·

4 Vis dicatur impubes.æ quidem impu⸗
pes dicit quis reſpectu puberis· et ecõ
uerlo. cum ↄtraria ſint hec duo · vno ex his
contrarijs ꝓbato. ſatis eſt de reliquo facta fi⸗
des. vt. ff. ð his qᷓ ſui iu · vel ali · ſunt. l. j· ⁊· ff. ð
ꝓcur̃ · pop· J. ſi ſtipuletur· Impubes auũt e ille
qui adhuc non ↄpleuit· xiiij annos· pat re deſti
tutus.talis tñ pupillus magis ꝗpeie appella.
ff. de verbo.ſigm. pupillus· de quo ps· iudica
re pupillo æ humili:oæphano tu eris adiutoæ;
Dubes vero eſt exquo. xinij · annũ compleuit·
h̊ᷓ in maſculo.Eemima em citius pubeſcit·. qe in
xij.anno.xx.q·ij:ſi puella:ij·q: vj:· diffinitia
Et eſt ratio hm pla.quia citiꝰ creſcit mala her⸗
ba ꝙᷓ bona. Flij dicunt · ꝙ frigidio? homo de
mundo.calidioæ eſt calidiozi mulieri de mũdo.
æ ideo mulieres minus viuunt. æ citius conſu⸗
muntur · ꝙᷓto ĩ git facilius æ citius ↄſumunt·
tanto citius pficiunt æ creſcũt. Vel dic ꝙ& mu⸗
lier eſt calidbioe æ ingenioſioe homine· vnde ka⸗
cilius impetrant veniam etatis. quia in.xviij·
anno.æ homo in.xx· C. de his qꝗᷓ ve: eta · impe ·
l. ij. Verum quo ad mr̃imonia ptinet · cum faci⸗
ius ſit pati ꝙᷓ agere· beeuis ⁊ plana rõ rddi p̃t
Et notres etates: infantiã:.impubertatem.
⁊pubertatem.Infãtia vno ⁊ eodem die incipt.
quia in peima die oꝛtus ·:a deſmit in ſeptio an ·
vt · C.de iure delib'ſi infanti .j.e.litteras · et
c.ſe.·Impubertas vero ſeu pupillaris etas
eadem die incipit ſcz in ſeptimo anno · ſed di⸗

uerſis diebus deſmit · quia. xij anno in muliere

æ xinj: in homine terminatur . vt;S. e · J. HM. j.
ꝓbatur inſtit.de nup· in pein. ⁊ quibus mõis
tu · fi: in pein. Dubertas diuerſis tempibus
incipit.quia in muliere in.xij · anno:in maſculo
in · xiij. ſed eadem die deſmit · ſez in. xxv · anno
vt. C.ſi minoe factꝰ ma.ſine decre · factaʒ ali.
coufir.l.vlt.⁊ inſti.de cur̃.? · j. ⁊ B̊ poteſt di
ci pubertas ſemiplena:nam plena pubertas ẽ·
xvnj. annoꝝ: vt no.j.de frig· qqualiter ⁊ qñ·
F fans ergo æ pupillus ſub tute
la conſiſtunt· pubes ſub cura:vt in dictis con⸗
coꝛ.vnde tales ſine tutoeibus vel curatoꝛibꝰ
in iudicio eſſe non poſſunt.vt no/õ:de iudic . J.
que ſunt neceſſaria.:mĩoꝛes 4 ESt no · ꝙ hec
nomima pupillus. impubes:idem ſignificant·

vt patet S:e · J. Hc· j⸗ Item pubes· adoleſcẽs.

adultuſ· idem . vt pateti.de ſpom c.fi:⁊.c/ve

niens· j· .c. j: c⸗ puberes;

„

T vnde dicatur . a pubere i. pudentia co⸗
poꝛis · H eſt pudoee ſiue verecũdia qua af

ficiebatur is qui inſpiciebatur an barba infeni
oe adhuc pũgerz. vt dicaz · ]· e . J. ⁊ qualiter ·
patet · . e. puberes · H · .· vel dicitur pubes a
ꝓbitate animi · qe tũc ita peo bꝰ eff icitur ꝙ co
ire poteſt · ſeu virum pati · vnde homines dicut·
puberes· æ mulieres viripotentes · vt inſti · de
nup. H· j. ⁊ Patet. · e · Y · iij · · J. ſequenti .
T qualiter ꝓbetur pubertas ·tribus mo⸗
is8. Deime · ꝓ aſpectum coepis· antiqᷣſ
ſimo em̃ tempe inſpiciebantur loca ſecreta ſeu
barbe inferioeꝛes an barbam pungerent vel la⸗
nuginem ducerent · tunc indicabatur pubes
non aliter:que peobatõ iuſtiniano impatoei in
maribus · quẽadmodum antiquitati in feminis
viſum fuit· aperuit pudibunda · ⁊ iðᷣo bene pu
tauit di gnuz caſtitati ſuoꝝ eſſe tempoꝝ vt ta
lis ꝓbatio deberet per omnia auſuflari.vt.C.
qñ tu. vel cu· eſſe deſi· indecoꝛam inſti · qui⸗·
mo.tu.Fi. H?.j. Hanc aũt dicunt doctoes ob
ſeruandam etiam hodie quo ad mr̃imonia con
trahenda. ſic mtelligunt· J.e.puberes: ⁊ hm
hunc intellectuz ſic ex pones · v· certũ eſt aũt ·
autẽ ꝓ ſed · ſed illi qui ſie extimant · ſcz ꝙ Pnu⸗
merum annozum ꝓbetur pubertas. male inel
ligunt æ falſo.quia certum eſt eum ſcz ſolu pu⸗
berem eẽ æ non alium.qui ex habitu coæpoeis.
zc. æ peo his videtur expeeſſum ius:j· de friS·
qp ſedem ſed rñde vt · · e · Htercio · ad finem.
Salua honoeifi centia maioꝝ meoeum hB puto
repeobandum. quia leges pᷣcedẽtes ↄtradicũt
ſed ipſi reſpondent ip̃as locum habere qno ad
tutelas æ curas:nam a in mrimonio inſpicitur
mulier. vt · xxvij·q·j.nec aliqua·S.de Pba. ⸗
poſuiſti · ⁊. c.pe · H. non obſtant nam illa ĩiſpe⸗
ctio non fit ad ꝓbandam pubertatem ſed vgi
nitatem· æ illa inſpectio etiã aliqñ fallit · qe ve

ibi dicitur manus obſtetricumi matronaruzʒ

inſpicientiũ.an illa de qa queritur ſit coæru⸗
pta · æ oculus ſepe fallitur.⁊ de hoc · .· de fris.
no. ſic ergo male diceret decre · puberes · certũ
eſt aũt. cc. ⁊ etas certa in legibꝰ ſtatuit ad ma
trimonium contrahendũñ ſczʒ. xij· annoꝛ in mu
liere · xiiij · in homine.vt inſti · de nup· in peinc ·
æz ff. de ri · nup · minoꝛem· ⁊ de concu. l. in fi.
ſed ipſi dicũt aliud hm canones· certe ĩmo idez

vt patet. S. in pein. huius ſumme · S. eit . ⁊· · ð

regu.cũ virum.⁊.c·ſignificatũ·nam hy dieun
tur anmi diſcretõis. vt ibi. ⁊· e· cũ te. ⁊· . eꝛ duo
ſed foete dicẽt illud in matrimonio ſpũali·ĩ car
nali em̃ hoc ſolũ attenditur an poſſint ſimul cõ
miſceri. vt · · e. de illis · ij . ⁊. e · vl · ⁊ ex iſpectõe
̊ indicatur.⁊ fit ꝓbatio annoꝝ·e. atteſtati⸗
ones. ſic aliud in ſpũali.aliud in carnali: ĩmo
certe ⁊ in carnali multo foetiꝰ. vt · · c. · q̃d
em̃ diceret hm magiſtrũ meum ſi mulier pilos
inferioeis barbe ſibi eradicaret et planaret ſiẽ

quedam faciunt vt iuniozes appareant · æ hee

hm ipſos inppetuum puberes nõ erũt niſi foꝛe
te pariant:a ſic hm ipſos niſi partuʒ habuerint
contrahere non valent. vnde nec virgines dici

poterunt · quod eſt ſatis a bſlurdum.vt apparet

in his que no.S.de biga.⁊ patet.õ:de cle · con.

ꝛu·ſane j. æ ſic opinio iſta ſcʒ ꝙ p numerum an
noꝛum non ꝓbetur pubertas peſſima videtur

7

mihi erronea ⁊ deteſtabilis.na ſaltẽ numero.
xxv· anparcere debuerunt.cum dicat lex quo

Oſenſum patris requirit in mrimoniũ otralen⸗
Do·ꝙ ſi filia maioe xxv· annis cum intm ipam

Pater maritare diſtulerit.vi tam turpem elege⸗
rit vk ſine oſenſu ſuo nupſerit. non eſt di gna ex
heredatione. vt in aut. vt cum de appel.cog.
ꝗ.ſi alicui ex peedictis.colł. viij · poſita. C. de
inoffi · teſta.aut · ſi poſt.xxv ammos.nec ob· j.e.
de illis . ij . reſponde emm. vt no..e.ꝗ.ſe..ſi
vero impubes. Itez nec ob·. j· e · c. vl. quia quod
dicit poterunt diungi.ſubaudi æ hoc factũ fu⸗
erit . als de HB oſtare non poſſet · qe multi maio⸗
res inneniuntur qui contrahere nõ poſſunt · et
ideo dicit in fi. ꝓ licet circiter.xij.annos habe
ret.non tñ ↄſtabat an malicia ſuppleuiſſet eta⸗
tem · qe nihpil ꝓbabatur de carnali copula.Nec
ob. ·e.atteſtatões.qe ꝙ dicit inſpectis.expo⸗

ne. i. Pbat ionibus eoꝝ receptis ⁊ inſpectis.

inſpectis in facie non in inferioei barba. in ea
em̃ non eſt veriſimile ꝙ; papa inſpiceret.Vel p̃t
aliter intelligi · vt dicaz · . Vt quid tm̃ inſto· cũ
omnes decre. dicant pfectam etatem legitti
mam ⁊ annos nubiles.xij.annoꝝ in muliere.

„

⁊·xi iij· in homine.vt.ĩ.S̊.ſecundo. Nec ob.ð̊

cre: puberes:quia aliter intelligo. vt dixi · J. v·
tercio · Di co igitur hunc peimũ modũ ſcz de in
ſpectione coepis nec neceſſarium nec ſeruãdu.
nec ipᷣm vidimus noſtris temꝑpibꝰ tractari.nec
foete ꝙᷓtum ad h̊ de quo h̊ queritur eum vide⸗
bimus obſeruari.æ ideo dicem⸗ ip̃m p deſue⸗
tudinem inumbeatũ.qe p deſuetudinem.l.= eõ
ſtitutio aboletur.vt no.S.· de conſue.ꝗ.qualit ·
J. ⁊ de virtute.⁊ G intelligas de inſpectione
barbe ĩferioꝛis.nam ꝑ aſpectũ ſupioeis induci
tur nõ dico ꝓbatio ſed p̃ſumptio:ff. de mino.
minoę.xxv· an· p aſpectum talis que aliqñ re⸗
leuat ip̃ᷣma Peobatione.aliqñ non.hm ꝙ euidẽ
tia oſtendit. vnde qñ ꝓ eo peeſumitur debz ad
uerſario ꝓbare ipᷣm maioꝛem foee.vt · ff. de
ba.eũ qui ·et no.õ.ð reſti.in integ. . cui mĩo⸗
ri · ⁊ ꝓba..quot ſunt.v.itẽ ſi mioe. B ĩtelli
Sas qtũ ad ꝓbationẽ pubertatis quã ex lanu⸗
gine oſiderandam dicũt · vt imuit.c. puberes.
ſecus ſi queratur de membei defectu vel impo
tentia coeundi.vt no.j· de frig. . fi.· fi · ⁊ B
bonus iundex diligenter conſiderabit.Secũ
do inducitur ꝓbatio ꝑ numerum anno ſcilz
xij.in muliere · xiiij. in homine · vt. S. ꝓpxi. dixi·
⁊.· ·e · v.tercio.⁊ peobat.j.e.literas.⁊.c:cõ⸗
tinebatur. H· j · J. j.æ· c de illis:a nobis.de il
lis. atteſtatõnes.duo ꝓueri.a.c· vlt.⁊ expeel⸗
ſim · S· t. · c. vlt. ibi.cum qua nec fuit ven ma
trimoniũ ex foema cõtractus.q.d.ſi verba de
pñti interueniſſent·. tenuiſſet pemũ matri moni
um ⁊ nõ ſecundũ. exquo erat legittime etatis
quia adoleſcens. vt.õ.t.j.c.penł. z expeeſſius
ĩ·qui matri.accu.nõ poſ.inſup.⁊ ff.de ſpon.
in ſponſalibus:ij.⁊. ff. de ri · nup I- minoeem.
ideo ſi minoe.xij·an· vxoe traducatur.dicit⸗ im
matura· ff. de do· inter vi.⁊ vx.cum hic ſtatus.
y·ſi quis ſponſam.ad idem.ff.de Ocu.·A. j. in f.
Ideo etiam dieit ꝙ pley qʒ ante adultam ecatẽ
voluntas alicuiꝰ circa tala diſcerni nõ poteſt

Ie.c.j·videretur tñ ſpectandꝰ numerus. xv.
an. dicit em lex⸗ qui vehementer citius nup⸗
tias cõtrahũt · nõ minuſ xv. an. ad H ꝓcedũt.
vt in aut .· de tpe non ſolu. pecu · ſup do· J. gene

raliter · v· ⁊ ſiquidem.colbł · vij. Sed die q; ibiñ

fit ꝓHibitio.ĩmo frequens ↄſuetudo hoĩim de
notatur.vnde nõ dixit non ꝓcedant · ſed nõ ꝓ⸗
cedunt.qd·ita fit· nos tñ ↄnderare non debe⸗
mus quid fiat.ĩmo quid fieri poſſit æ debeat·
vt ·S.· de elect. cũ cauſam que inter p̃ſbiterum

A· quia igit · Vnum tñ no · circa hanc mate⸗
riam: ꝙ licʒ px numerũ annoꝝ; Pbetur quis pu
bes quo ad hoc vt poſſit in alium mrimomali⸗

ter oſentire · qꝛ talis conſenſus firmatur cõſti⸗
tutione canomica. vt ꝓbant iura ſuperioea. nõ
tñ eſt talis ſemper potens in ope · vt patet in

his que no.j.de frig. . fi . vbi aũt maſculus
maioe eſt.xiij.an.æ ſeqñtibus. Tercio ꝓba

pubertas ipᷣo facto ſeu p rei euidentiam.lcz qe
malicia ſeu viripotentia aliqñ ſupplet quod in

etate deficit.puta· adoleſcens ↄgnouit puellã
carnaliter· hinc em̃ qꝙuis puella mino⸗ ſit xij·.

an. pubes iudicatur · vt · j. e. Otinebatur. M. .
2 FG. j. æ. c. a nobis · 2æ. c.de illis. ij.⁊. c. vlti. St
vocatur hec pᷣuentio aliqñ malicia. vt.j.e· de

illis. ij. æ C. ſi minoe ſe ma:di. l.iij · Fliquãdo

20

Peudentia vel mduſtria. j.e.tue.Fliqñ vrripo

tentia · ff· qñ dies le.ce.l.penł.æ in hoc caſu ſi
vir dicat ꝙ ↄgneuit vxozs. a vxo⸗ neget · ſtat

verbo viri iureiurando firmato. vt in dicta de
cre· otinebatur. ⁊. c·duo pueri. ante fi. v· cũ
vero vir·⁊.xxxiij· q.j.ſi quis acceperit. niſi mu

lier ꝓ aſpectum cospoeis peobet ſe virginem.

ſicut dixi. S. v· peimo?Sed quare exigit jura
mentum viri in illa· otinebatur. cum ageretur
contra eum cõtra illud.vj.q.uj.actoe. Dicũt

peopter periculum anime. quia de tanta re ſe⸗

8nius agendum non eſt. vt.xlij. di.quieſramꝰ.
immo cum omni diligetia inquirendum. vt · .
t·j.conſultationi.⁊ dicam. j. de clamde. deſpõ.
ſic etiam intellige..e.atteſtatões. Vel die ꝙ
m decre· ↄtinebatur ideo exigitur iuramentuz
quia cum mulier ñ ↄpleuiſſet · xij. an· de jure cõ
muni fundat itentionez ſuam. nam peeſumptõ
iuris eſt ꝙ non ſit pubes.⁊ ideo exigitur a vi⸗
ro iuramentũ.quia ſic obtinet de iure.ve no..
vt benefi. eccle· ſub· ꝗ. datur B æ alia regula · ſi
em̃ compleuiſſet· xij:an. mulier nullatenus au⸗
diretur. vt.j.qui matri.accu-non poſ. inſup·
I· e · de illis. Nec etiã creditur verbo viri = mu

lieris ſi dicerent ſe adinuicem non poſſe pmiſce
ri: vt no· . de frigi.⁊ ꝑ ̊ ↄfundun qui dicunt

pubertatem annoꝝ numero nõ peobari.vt di⸗
xi · S. C. j. ſic ergo intelligo decre.puberes . Pp
eam hec omnia ↄpeobantur. Tria em̃ dicit in
cres partes diuiditur. In peima oſtendit vnde
dicitur pubes non qualiter peobetur. 2 durat
vſqʒ ad . J. quidem jn ſecunda ponit vnã ſpecie
pꝛobatõiſ.⁊ durat vſqʒ ad: ꝗ.ceteruz. In tercia
ponit aliam ſpeciem. vnde ſic expone· pubes.
cpPudentia id eſt pudoee ſeu verecundia. quia

HB loca ſczʒ inferioea ſeu ſecreta non nommanda

tunc peimo ſcʒ quando pubes eſt lanuginẽ du⸗
cunt id ẽ piloſitate. continua.ꝗ.in hunc modũ.

ſu bandi ſuper verbo illo ducunt · B em̃ modo
antiquiſſimo tempe ꝓbabatur pubertas · vt di
xi. . v. permo · aut P ſed · ſed hodie non obſer⸗
natur is modus immo ſicut quidam ſubaundi
canones pubertatem exiſtimant.i:mediam viã
ↄſderantes ; hm naturam ⁊ ſolitũ curſum eiꝰ

vReriſimiliꝰ videtur·pubertatem certo numero
annoꝝ determinant⸗ita nos exiſtimamꝰ · id ẽ
eum eſſe puber em iudicamꝰ · qui · xin xc.pube

ſcat · i · lenn fine⸗ ducat · Diceret quis ergo an
xiiij· an. nullus maſculus pubes erit · continua

Y. aut h.h qui ita dicerz male ſenti ret · nã ali
qñ virilitas ſupplet etatem in Homie · viripo
tentia in muliere · ideo certum eſt eñ puberez

eſſe qui ex habitu coæpoꝛis ſcʒ virilitate animi

pubertatem oſtendit ſcz peuidentiã rei · qe co⸗
gnouit aliquam mulierẽ· ꝙᷓuis minoe eſſz · xinj·
an. æ ſczʒ ideo quia virilis eſt in opeꝛe· Patet ꝙ
generare · æc. ⁊ ſubaudi mulieres carnaliter co
gnite a ocipientes · a ſic viripotentes puerpe

ſunt. i. puberes indicantur ſiue pueros parien
tes ꝙ;uis ſint minoeesxianmmis:que in anmms
pnpnerilibus · i· infra · xij· an. pariunt ſꝛ ſic patz ꝙ
leges ⁊ canones in etate nubili certos termi⸗
nos poſuerunt ſcʒ vt vltra xij · an · in muliere · k

xinj. in homine· pupillaris etas non valeat ex⸗
tendi · ſed bene aàdmittũt ꝙ tum ad mrioniuz
Ptinet citius terminetur · vt patet · S· in peinc ·
iſllus. YS · · ff.· qñ dies · le · ce · l · pe · lc patet ꝙ
Hunc numen cauſatus eſt pꝛeto · vt no · .· e · J·
Px · v. ꝙ aũt dixi · nec obſ. ſed potius ↄcoꝛdat

· de frig. ſedem. expone em̃ quod i bi dicit · ſi

cut pner qui non poteſt·i:non pᷣſumitur poſſe ·
reddere debitum. æc. ſic ſubaudi etiã adulti. lz
ꝓ ipſis pᷣſamatur quo ad pubertatem.qui tam̃
impotentes ſunt ſcz naturaliter vel accidenta⸗

liter. ſicut mẽ titulus tractat · minime apti · c·

1. Ergo peimus modus ꝓbandi pubertarez re

zꝛobatur tanqꝙ; verecundus. licet ad peobãdã

„

virginitatem ł artatõem vel frigiditatem ſeu

defectum membꝛei admittatur. vt patet in hys
ĩ.de frig· ꝗ.vł.v· ſi vero im
potentia femine. a. c. gof · vero·Secundꝰ ad
mittitur pter pſumptionem iuris ⁊ de inre ·
vnde exquo ꝓbatus eſt numerus annoꝛ · pſu⸗
mimns ꝙ poſſunt adinuicem cõmiſceri·mſi cau
ſa fri giditatis aliud contingat. vt no · · de fri ·
æ male. ꝙ ſedemſin minoꝛiĩ aũt hoc non peeſu⸗
mitur mſi peobetur.vt in dicto · c · ꝙ ſedez · Vñ
lud. delictum omne cadit in pupillum peeter
delictum carnis. ut.j · de delic · pu · c . j· ideo non
potelt accuſari · l. iuł · de adult · ſed maioꝛ · xiiij ·
an. ꝙᷓuis mmnoæxxv· bene tenetur . vt . ff · de ad
ult. ſi minoæ ſie tenetur dupliciter mino? an.
vt.· de ꝓba· in pnñtia· ꝗ. verum · Di. tñ B inter

plenam pubertatem a ſemiplenam . vt no. . de

fri.æ mał.q. qualiter æ qũv vbi aũt maſculꝰ.
adoleſcens vero ſi accuſatur·.l.iułl · de adulter ·
quis depeehenſus fuerit cum virgine deſpon⸗
ſata alteri ſed minime ↄgnita.non ꝗpter h cõ⸗
uictus creditur:qe ⁊ ſponſa adoleſcentis licet
ab eo temptata fuerit non efficitur vxo⸗ ſi eua
ſerit virgo· vt · S.Dt.j.c· vl.a..e.atteſtatõnes·
hoc ꝓbatur ꝓ aſpectum coepoꝛis · vt dixi· ᷣ·

v.peimo. caneat er go ſibi ne coeruptam attẽ⸗
ptet· quia tunc pᷣſaumptio eſſet iuris ⁊ de iure

ꝙ eam cognoniſſet · quare dtrarium peobari ñ

poſſet niſi cauſa fri giditatis allegaret' pꝛo⸗
baretur · hin ꝙ no. · de fri · ⁊ ita licʒ ałs dica q;

peeſumptio iuris ⁊ de iure non admittat ꝓbati

—

onem in cõtrariũ· vt no.S·de peeſump· ꝗ· quot

ſpecies · E· alia iuris de iure · Btñ his duobꝰ

modis tm̃ potelſt impeobari · vel dic hm H ꝙ eſt
pꝛeſumptio iuris ⁊ de iure · vt qñ non allegat
vir ginitas vel frigiditas · aliqñ iuris tm̃ vt qe
virginitas vel frigiditas vel maleficium com⸗

peobatur · Tercius vero modus ommino ad⸗

mittitur qe certus eſt ⁊ nunꝙ fallit quo ad ma⸗
trimonia· quia in virili ſiue in viripotente non
deficiunt tria bona matri monij de quibꝰ dixi
· c. j· ꝗ. æ quare· ⁊ ideo dicit decre· puberes
certum eſt aũt.æc · qᷓuis dominꝰ azʒ · in hoc ca⸗
ſu ↄtradixerit.dixit em̃ in ſumma ſua de nupti
is · ꝙ ſicut cognatõ impedit mñionia. ita etas
vnde non tenebat mrionium ꝙᷓuis eſſet duplo⸗
mate vſa mulier · non ob. ff· de ver · ob · Otinuꝰ.
ĩmo debet puniri de ſtupꝛo qui violauit eã · vt
ff. ad. l. iuł· de adult inter liberas · H j· et
q. j.ſed male dixit vt patet · · V· tercio · ⁊ · JG.
ſeqñ · · ꝙ autem · èM
T que ſponſalia in impuberem cadant·
⁊ quidem de futuro tm̃ non de peeſenti

ſi pupillus ſit · in infantem vero milla cadunt
ſponſalia.i. minoæeez ſeptem annis· vt no·S·. de

ſpon.ꝗ. quis ſit effectꝰ. ꝓhibetur tñ diltincte

ne coniungantur ante pubertatem . J. e · vbi . qůᷣ

intelligas peohibitũ etiam ꝑ verba de futuro

&t eſt ratio ꝓhibitionis·: qe non poteſt ratifi⸗

cari vſqʒ ad pubertatem vt Ppatet j. .quid iu⸗

ris · vnde ſi non ſequantur ſpõſalia adoleſcens
foete multas amiſt vxoees a puella multos vi
ros. cum hincinde tota oſanguinitas denege ·
