referente· ⁊ patet in his que no.õ.de ſpon · ſub
rubeica de matri:ꝗ. qualiter otrahatur. v. cõ⸗
umcunt ergo·æ ſe.ſecus puto de his qui clam
deſtine vel otra interdictũ eccleſie ↄtraxerũt·
ibi em̃ m perpetuum queri poteſt ;uis paren⸗
tes moætui ſint· in quo caſu manifeſte loquitur

—

T· qui fi·ſint le·cauſam:⁊.c.cauſam· quod veꝛz

eſt niñ ⁊ ip̃m clamdeſtinũ fuiſſet poſtea ante q⸗

ſtionem motã publicatum eccleſie æ ſolenniza⸗
tum · nam ſi H eſſet· pinde iudicabitur de ꝓle

ſuſcepta. i. nata poſt publicatõem æ appeobati
onem eccleſie. uis antea generata æ de alijs.

ac ſi ab inicio in facie eccleſie contraxiſſent. vt
j·e·c ·ij· in fi.⁊.ĩ.qui fi.ſint legit.tanta.æ.c.
quod nobis· ſuper qu0 vide . qd no. S. e· J. vt
clamdeſtina. . j. Vnum tñ nota circa hanc
materiam. ꝙ ſi epiſcopus ſententiã diuoetij tu⸗

7

lerit inter dnos ꝙᷓnis erroneam. æ alter iſtoꝛx

au toeitate eiuſdez epiſcopi ad ſecũda vota cõ⸗
uolauerit·. peoles ex Bh̊ ſecundo mrimonio ſuſce
pta debet legittima iudicari.vt.j· qui fi. ſimt
legit. perlatum.ꝗ. fi.quod intelligas etiam ſi
poſtea reperiatur eccleſiam deceptã fuiſſe. ar.
I· de frigidis. fraternitatis· ꝗ. j. ad fi· iꝛbi· pꝰ
ea nupſit in ↄſpectu eccleſie.xc · ſic intelligas
eccleſie ymiſſonem.i.autoeitatem. æ parentũ

ignoeantiã equiparari debere. vt inuit .j· q fi:

ſint le· referẽte.quod intelligas mſi æ oiu ges

—

ſcʒ ſecundi ꝓbentur frandis ↄſcij. puta:qe coꝛ
ruperunt teſtes· vel indice· vel alias ſciũt am

bo ſententiã inique latam. vt apparet in his qᷓ

no.j.de ſpon:du. ꝗ.an liceat · v. quid ſi ñ ſerua
uit. ⁊. ·.e· cũ mbibitio· J. pari·et ſic poteſt in⸗
telligi · . qui fi · ſint les: pꝓ venerabilem. ꝗ.j· vł
ibi non fuit oedo iudiciariꝰ obſeruatꝰ.vel ↄti
net allegatõem· ſic obeſt ꝓli pentum mala con

annneur mſi ꝓbetur· ar· S.

de pſumptc. Ffi! Sane ſi prochialis· quid gꝰ

de non prochiali:nõ videtur ꝙ habeat locum
pena qne ſequit. q; non eſt extendẽda. vt no-
868. J. quã penam ſi quis ſup illo vbo:in gra
Ddu phibito/qe ad prochiales tin ptinet ꝓhi⸗
bpitio de qua ſequit cum curã habeant · vt · S· S

offi.arc hiò·c· j· de regu:c.fi:æ de parroch·
e3 /1 Dꝛohibere· ſpealiter · exquo apparet ꝙ
peobabilis ↄiectura: vt patet in textu quẽ po⸗
lni.S.ſub. v.qu artoſ upꝑ verbo ↄmẽti. cu aũt
apparuerit.dicas etiam ꝙ hoc debet ꝓhibere
ſpealiter æ generaliter· ſcʒ publicando prochi

anis banc olſtitutõem ne ignoeantiã valeãt alle

Sare. Sed * epi in ſinodis ſuis · archiep̃i in
Ocilijs ꝓumcialibus idez facere dñt ne peoch

jani poſſint pᷣteèdere ignoꝛãtiãjde iudeis. ita

quozũdam.in fi.⁊ de accuſicut olim. Zi 80

non publicat hec oſtitutio· parrochiani pnt
ignoæantia allegare: nec habebit locũ pena·.

prolita. ar- j.de ſimo- qm ſimoniaca . ſz pbiteri

de prochianis rõnem reddent. epi de p̃ biter ·

archiepi de epis· vt. S. de offi · oeð irrefrabili.

de ſta. mocũ ad monaſteriũ· J. peioeæ · / Nõ

— .„ — ‧

tũ credo ꝙ adminꝰ epi poſſent decetero aliquazʒ
ignoeantiã allegare. vt. S. de tempi; oꝛdi · vel
nõ eſt compos: ⁊ debet cauere ep̃s quales in pᷣ
biteros elegerit · vt. S̊.de eta: ⁊æ quali cum ſit
ars artium. ⁊ ſic ſupina æ craſſa ignoꝛantia non
excuſat pᷣſ biteꝝn decetero: qe non ꝓmittit ei
i gnoꝛare canones pniales· vt · xxxviij · di · que

ipis: æ accedit · S· de oꝛdᷣab e· qui reſigna ep̃a

c. j. ⁊. j· de cle· excõ.miapłice⸗/ Sed quid ſi ſit
beſtialis æ ſimplex ſicut ruſticus in montanis

gni cũ grege ſuo viuit paſcitur · tota die excu

ſabis eam æ accuſabis ep̃um qui talem elegit.
vtis· ar . ff. de ꝓba · cũ de indebito · J. j. de iu
riſdi .om · iu. ſi quis id qðᷣ .cũ ſibibus · Veriꝰ eſt
tñ ꝙ hodie hec ignoeantia non excuſat a toto

aliquẽ clericũ · quod die vt no . · de vſti · J. qñ

oſtitutio:tñ epᷣs cañ maioe magis delinquit
vt · S̊· de tranſla: = fi · ibi.

cquis idem archiepi· æc. Contempfſerit ·˖ qe nõ

habet inſtam cauſam ↄſtitutõem ignozandi.⁊
die ↄtempſerit ſiue ex ↄtemptu:ſiue negligen
tia:ſiue timoe·ſiue amoee.ſiue peecibus: ſiue
peetio ductus·.de ſimo:nemo·xj.qiij·quatu
oe magis tñ punitur in vno ꝙᷓ in alio.æ ideo ſe
quitur elauſala grauiꝰ pumendꝰ?.xc · nunquid
em̃ erit canis mutus nõ audens latrare · xliij
di:ſit rectoæ.Regularis aliud g& in ſeculari
ar· S· de pᷣſump: nemo.⁊ de his que fi. a peela ·
cum apłica· in fi · quod videt innui quo ad pe⸗
nam oedmariam de qua ſequit .⁊ dic regularis
q;uis non habeat curam · ſup quo vide · 3· ð ſta
tu mo·ꝗ· vt ppłm regere· debz em̃ eſſe ĩ clau

ſtro. vt no· ibidem . · · de ſindi · Vel dic ꝙ pee
ſbiter parrochialis non ſolũ patitur hanc pe⸗
nam ſi mtereſt · immo ſi ſcit contractũ fieri de⸗
bere æ non ꝓhibet penã patiet · ab alijs vero
nãõ requiritur ꝙ ̊; ꝓhibeant. cum ad B ex offõ
ſuo non teneant· Dumunt tñ omnes illi qui in
cerſunt ſeculares pᷣbiteri etiã regulares: ⁊ B
vide no. qñ dicit · aut qlibz etiã regłaris:q. d·
aut quilibet ſeʒ peeſ biter nedum ſecularis·h =
etiam regularis · de quo non videtur fauoee re
ligionis · ar. . de do · Otu. c · ij · S · de religi · et
ſump · fu. ſunt pſone ·· Conſtitutões etiã lega⸗
toꝝ apłice ſedis in ꝓuincia omnes puniunt et
certam penam znpanät-4. St nunquid epiſco
pi poſſunt diſpenſare in pems illis · M. ſi lato⸗
canonis retinuit ſibi.non: als ↄtra·. · de ſentẽ⸗
excõ.nup· . in ſeculo SEt nunquid poterunt
abſoluere mulieres videtur ꝙ ſic . ar . j·. de ſen ·

ercom. mulieres. P: j.æ c de monialibus· et
idem videt de impuberibus ⁊ alijs geiuilegia

tis.de quibꝰ no:j· de ſentẽ.excom · ꝗ·quis poſ⸗

iſit excommunicare ſub· ꝗ. ſecũda regula. ſʒ cer
te peiuilegium alicui vel in certis caſibus cõ⸗

—

ceſſum nõ extendit ad alios· vt racer. de pei
uileg· ſane. ⁊æ.· S.· ð of · le · trãl latõez · Quod
ſi quis petat aliquã in vxoꝛem ⁊ iuret ꝙ cũ ea
Otraxit ꝓ verbade pñti.⁊ inducat vnũ teſtẽ qᷓ
idem iuratus aſſerit · mulier tñ qᷓ negans ꝗꝓpter
defctm̃ ꝓbatõis abſoluitur· ſicut no.· v.· q̃ð
ſi peto. Nunquid peincipalis æ teſtis ſuus puni
ri debent . cum p iuramentũ ↄſtet ꝙ peincipalil
clamdeſtine ↄtraxit teſtis interfuit· dicas

7

feſſis.cũ ſuper ·⁊. de elect· ꝓꝑ inquiſitõem.C · ð

liter intelligat· v. contra ſe · Et ex G ꝙ dicit
quilibet etiã regularis:inmuit ꝙ etiã peelatus
exemptus puniri poteſt ab oedinario ſi circa B
delinqnat · quod dic vt no..·de peiuileg: . qua
liter amittat.ſub. ¶. ſed ⁊ dici poteſt? Eb of
ficio ꝓ trienmnium ſuſpendatur.⁊ nunquid miti⸗
oꝛem penam poteſt epᷣs imponere · non videt
ab inicio.ar · S· de obl · deb · de cauſis · qe vbi cer
ta pena ſcripta eſt nõ debet iudex mollioꝛem ł
durioꝛem infligere·als infamia graui notabi
vt ·˖ C. de vi publica ſen pei· ſeruos qui. in fiñ.
2æ ne ſctin bapt.·iter · l. inj. ſed ea inflicta admiꝰ
poterit diſpenſare æ diminuere ſzm ꝙ qualitas
pſone exegerit · ar · · de ind · at ſi clerici . .· de
ſenten. excom · nup · de B 11. no.· plene · · de

teſti· nullum · æ vide quod ſeſſe ofeſ.I. qua⸗

accu:ꝗ.quis ſit effectus ¶ Grauiꝰ· nam ex eo
dem facto aliquis plus.aliquis minꝰ punitur
ſzm ꝙ culpa exigit · vt · .· de vi. ⁊ hone · cleri · vt
ericoꝛ · ⁊· ff · de of · pſi · N· ··· l.diuꝰ.ad fi.
Sʒ his.æc· in gradu ↄceſſo.: multomagis 8
in gradu ꝓhibito.qe magis delinquit · vt · S· ð
tranſla: epi.inter coæꝑalia:.pe·⁊ fi.⁊ de elec.
niil. in fi· · j··æ ideo ſequitur? Cõdigna·
niun acur.lie æ etiã omnibꝰ ſui pñtiam ex
hibentibus cũ omnes delinquãt.ar.s · de off ·
dele · c · . ⁊· I· de ſen · excom. q;to.ne edicta elu⸗
Saaſe te quis in lo.pu. l· fi·⁊ de iuð · ſi
p̃toe· Quid ſi pater filium vel filiã cogit con
trahere.videtur ꝙ ſolus pater debeat puniri ·

——

ar- f.. de his qui notant' infa:liberoꝝz · J. vltio
x. l.quo iuſſa.⁊ ſe.Sed ↄtra·qꝛ in bis mrionijs
Otrahendis'non dſiderat niſi ↄoſenſus eoꝝ de
quoꝝ Diunctione queritur · vt · S. de ſpon · C. q⸗
liter ↄotrabantur.v. Otralbuntur.æ ideo videt

ꝙ vterq; deliquat · arjde ſen:excõ.mulieres:

J¶.Ffi a.· vniuerſitatisad fi·c: S.de tẽpo.oe·
dilectus. die ꝙ inter coactõem ⁊ coactõem ſiẽ
inter vim vim erit ꝓꝑ bonum iudicem ar bitrã
dum·ar. S.· de ſpon · de muliere · ſicut no · de ſili
materia · S·de ſpon.ſub rubeicella de ma · ꝗJ. q̃li⸗
ter mpediat .· v.· ſeptimo vis:a ſeqñtibꝰad f.
Si quis aũt malicioſum.alicijs hominum
5 eſt parcendũ · vt· S. de reſcrip · ſedes · . c· ple
rumqʒ ff.de rei vendi:in fundo.j.qui ma· ac.
poſ:ſignificante.· ¶ Canonicam ad arbitriũ in
dicis exquo non ſtatuit certam penã. vt· S. de
of:del · de cauſis · C. j. æ· f-· de iur̃ delyl·..
De ſponſa duoꝛum.GBubeica⸗
Iximus.õ·deſponſatiões clamdeſti⸗
nas Phibendas ꝗpter picula anima
rum que inde peoueniunt. æ qe inter
alia picula non minimũ eſt ↄtrabere
bina ſponſalia·videamus de ſponſa duoꝝ ſub
audi viuoꝝ · vt ſie habeas differẽtiã inter hũc
ti · ⁊ illum· ĩ.de ſecũdis nuptijs Iſte em loqui
qñ ſponſus ſponſa legitima miuente cũ alia de
facto ↄtrahit · ibi vero loquitur qñ ſpõſo moe
tuo alteri nibit.quare decre:dñs in dicto:ti⸗
poſita ꝙᷓnis ↄmunis ſit vtriq; · t· fuiſſet tñ ſub
hB opetentius collocata.æa illa.õ·de ſpõ· in pꝛe
ſentia. 4 Item hic ſpecialiter tractat ⁊ ſoluit
quis ↄtractꝰ firmioe ſit:an peimꝰ vel ſecũdus
2æ P B; differt a.t.j.de eo q̃ du·in ma:quã:pol
p adul.qe cum ꝓꝑ hunc doceamur peimũ cõtra
ctum firmioeem foæe ſecundo ambobus ſpon⸗
ſis viuentibus.ibi ſpecialiter queritur æ inſtru
imur vta ſecũdus ↄtractus poſſet ex poſtfa⸗
cto ſoluto ꝓ moetem peioei vimculo cõfirmari
quare decre·j.e:accepiſti · debuiſſet fub illo· t·
melius collocari: Item qe ⁊ ibi addit de machi
natione · ¶ Ntem H loquit de adulterio ↄmiſſo
maritali aff ectu · ⁊ P hoc differt ab illo· .ð ad
ult. vbi tractat de adulterio ↄmiſſo non mari
tali affectu · ¶ Doteſt ergo ſic continuari.tra⸗
ctatum eſt.S. de duabus ſpeciebus ſpõſalio eũ
ſcʒ de mamfeſta clamdeſtina:nunc aũt tracta
re intendit de duabus ſpeciebꝰ manifeſte ſuc
ceſſiue ↄtractis · vt cumduo diuerſis tpibꝰ cõ⸗
trabunt cum eadem vnus de futuro alius de
pñti.⁊ ideo dicit de ſponſa duo · ⁊ idem intel
lige in ſponſo duaʒ · ſcʒ ſi traxerit quis cum
vna de pñti. ⁊ cum alia poſtea ꝓ verba de futu

rovel econtra.vnde ſicut intitulatur de ſponſa

duoꝝ· ſic poſſet intitulari de ſponſo duaꝛx. vi⸗
deamus ergo . ¶ Quot modis bina ſponſalia
Strahancur · ¶ Que quibus piudicẽt · ¶ In li⸗
ceat habere bina ſponſalia. Quã penã pati⸗
antur bina ſponſalia contrahentes.
¶RVot modis bina ſponſalia contrahbantur·
quidẽ multis.vt no·S.de ſpon·ꝗ· quot
ſmt ſpecies.æ.· . qualiter otrahant h Hde du
obus tm loquit᷑.qe aut dtrahuntur fide pacti
onis interueiente:puta ꝑ verba de futuroaut

fide conſenſas. ſcilicet de peeſenti tempeee
hincinde conceſſa mutuo ſuſcepta · Eſt ergo
fides pactionis quando do fidem alicui mu⸗
lieri ꝙ eam dacam in vxozem:que aliqñ tranſit
in fidem ↄſenſus ſcz carnali copula ſubſeqñte·
vt · J. e·c·j. . vnico.ideo remotiſ omnibus alijs
expoſitõibus ſic expone · ꝙ ibi dicit ꝙ eam du⸗
cet:accipe vel mfra poſitum dic. vel ⁊. a ſi
Pmiſerit ſcʒ mulier eum qui ſibi dedit fidez qꝙ;
eam duceret· rem ſcʒ carnalem copulam ſecũ ha
bere · ſubandi HB res ſiue carnalis copula habe
etiam ꝓ ↄlenſu.i.equipollet fidei ſenſus ð p

ſenti:.qdò. Bᷓ carnalis copula mrim peeſumptuzʒ

inducit. ⁊ B eſt quod exponit greg ix. S.· ð ſpõ·
is qui fidemque alias ſuꝑflua fuiſſet. vt eſſet
glo· iſtius ver bi : Verba aut que interuemire de
bet in vtraqʒ fide no·S.de ſpon.J.qualiter.⁊ ð
mri· qualiter.⁊ legitur ·j:e · licet ·
D Ve quibꝰ pᷣiudicent. ⁊ quidẽ. ¶ Rut vtra

qʒ ſunt de futuro ur vtra qz de pᷣſenti

Fut peima de pñti ⁊ ſecũda de futuro.· Rut
peima de futuro ⁊ ſecunda de pñti. ¶ Si vtra⸗
qʒ ſunt de futuro:peioea piudicant poſterioei⸗
bus · ſi tñ in vtriſqʒ fides vel iuramentũ inter⸗
uenerit.qe peius iuramentũ ſeruãdũ eſt.vt no.
ᷓ· de iuriur. I. quot comtes · v·item ſi duo iu⸗
ramta:ꝙ ſi in altero tm̃ fides data fuerit vł iu
ramentum . illud alteri pindicat quodcunqʒ ſit
illud· ſiue peins ſiue poſteriꝰ· vt · S· de ſpon. ſic ·
hm quoſdam· Tu dic vt no.õ·de ſpon· J. ⁊ qua
liter · V· itez quinto.æ ſe·⁊. I. e. v· aut peima de

futuro.v-S· de ſpon.ſub rubeica de ma · J. fiñ.

ſub. J. vt aũt · v. pſu mptoꝝ ¶ JFut vtraqʒ de

pñti:a in caſu iſto quocũq; caſu interueniente

peioea pᷣindicant poſteriozibus· ꝙᷓuis ſecunda
iurata fuerint vel carnali copula robozata. nõ
ob.rnñnone apłicoꝝ ↄtraria · vt · · e. licet. vl cõ
ſuetudine · vt · j· e . c· vl· ⁊ dixi · S· de mri · J. qlit

impediatur. v· ligamẽ. Sen viset. ꝙ ſi ſecun

da vxoe peimo ſit cognitapotioe ſit ĩ iur̃ ꝙᷓ pei

„

ma· ſicut ↄſuetudo mutinenſis tenebat · vt · · e·
c.fi.cũ em̃ mrim̃ ſolo ↄſenſu ↄtrahatur vt ibi.

debet eſſe potioe illa cui tradit poſſeſſio coepa
lis · ſic em eſt in emptõẽe· C. de rei ven. quoties ·

et in pignoee · vt · ff · quĩ po· in pig: ha·potioꝛ·
tñ hy ↄtractus ſolo dſenſu pfician. vt inſtit·

de ob · ex ↄſenſu.⁊. ff· de pignoꝛ· actõe · l· j. ⁊ ð

pignoeibꝰ. ↄtrahitur.⁊· l· creditoe · J. j.h de ſi⸗

milibꝰ ad ſimile ꝓcedendũ elt . vt · S de ĩſcript.

inter ceteras· æ ff· de legs. non pñt · dicũt etiaz
doctoees .nõ eſt ita h HB bene intellexerã. fVn
quero que ſit rõ·qę ſi rõ dinerſitatis reddi nõ
pt idez ius ſtatuendũ eſt · vt · C. de liberis p̃ter.
vel exher᷑.l.j.in fi .æ.·.de ↄſan. af:tua nos.ĩ
fi.dicit : l.ꝙ fauoe liberoꝛ Oſtitatõum impi
alium h̊ facit · vt · C. de diuoe. ⁊ð repu · oſenſu · RE
HB rõ nulla eſt.qe æ ſi nulli liberi ſupſunt het lo
cum quod dixi · Item ſecunda rõ etiã in alijs ob

ligatõibus adaptari valet·ergo ñ eſt fauoe cõ

ſtõnum imꝑpialiũ nec eſt redditio rõnis·ſʒ poti
us voluntatis · Que eſt ergo rõ. h.· ſiqua rõ

reddi pᷣt foete B eſt. qe ↄſenſus mr̃iomiji. quo

mrim ↄtrahitur ſpguũalis ſiune naturalis eſt æ de

iure natu rali rõnali æ a dno oſtitutꝰ · vt no · ·

OR

„ν„ο.

de ſpon ˖ ſub rubei cella de mĩi · ꝗ. ]· B · qꝙ; autẽé. 2
G. dbi. æ ideo naturalis.v.di · J. j. ſed ↄ ſenſus

quo emptio otrabitur iuris gentiũu eſt et ciuił

a cpalis æ ab hoĩbus oſtitutꝰ · æ ↄtra ius natu
rale hm quod omnia ſunt munia.vt.viij· di.

quo iure·inſtit de iur̃ nat .geñ.⁊ ciuili·ꝗ.ius

aũt gentiũ.vt ⁊ G dpeobant di.j.ius autẽ na⸗

turale.et· c. ius gentiũ·ↄſenſus ergo mr̃ionia

lis ſemel ↄtractus immutabilis ⁊ ꝓpetuus p⸗

manet . nam autoe ſuus immutabilis eſt et

eternus: a naturalia ĩmutabilia pmanent · nec

eget oſenſus iſte traditõis adminiculo coꝛpał

nam æ ſpũalia magis ↄſiſtunt in bona volunta
te ⁊ inrellectu animiꝙ; in facto ſeu in app̃hen⸗
ſione copali: vt:xxij ·q:v·qui ꝓiurare. ecõtra
vero ↄſenſus emptõnalis vt ita loquar muta⸗

bilis 2 momentaneus pmanet· Nam ⁊æ autoe

ſuus variabilis ⁊ moætalis eſt.⁊ hHumana muta
vilia ſunt. vnde ⁊ dicit ꝙ oĩis ſtatus reꝝ ſub ꝑ
petuo motu oſiſtit · quid em̃ erit ſtabile ĩter ho
mines ⁊a ita immobile vt nullã patiat imutatõ
nem · in aut .de non alieñ· ⁊ ꝓmure.eccł .ꝗ.vt
aũt lex.colb · i · tem tpalia ſeu coꝛpalia ma⸗
gis ↄſiſtunt in facto æ appᷣhenſiõe.qꝙᷓ; bona vo
iuntate = mtellectu: ecõtra vero in ſpũalibus
obſeruatur.xv.ꝗq.j.c.fi ·⁊ ideo in mrionio ma⸗

gis opatur ↄſenſus tanqꝙᷓ; firmioe. ⁊ traditõ m

nus tanꝙᷓ debilioe · in emptõne aũt magis opa
tur traditio tanꝙ; firmioz ſenſus minꝰ tacq;

debihoe.ↄpeobant B. S. de tranſ lat ·ep̃i · inter
coapalia:æ de maioẽ. a obe · ſo lite · . C. de ve ·
iur emn.tãta · I. h qe diuine · ⁊ð inſtit · de iur na.
gen· ⁊ ciuili· I. ſʒ naturalia.⁊· v.di · ꝗ. j. ?Fvvnj.
di . J. j. æ. J. dignitate · Que eſt ergo rõ ꝙ mrim̃
carnale ↄtractum ſoluit ſponſalia carnalia pᷣce

dentia. ꝙqᷓuis iurata · S· de ſpon· ſicut ex literis·

J.j.h̊ ſpñale mr̃i m ↄtractum nõ ſolũ nõ ſoluit
ſponſalia pᷣcedẽtia.ĩmo nec valz. vt · S. de elec.
Oſideranimꝰ.et·c.auditis· a c·cum mter cano
nicos ad fi · vñ æ peimo repñtatus remouet in

ſtitutũ ſecundo:S· de ſen. a re in· cũ bertoldꝰ.
ad fi·cũ ſpalia foetioꝛa ſmt ꝙ; carnalia. S· de
tranſla:epi.inter coꝛpalia· Dici pᷣt ꝙ mriomũ
ſpũale quo quis magis ligatur vni eccleſie vel
vni di gnitati ꝙᷓ alij ex ↄſtitutõe eccleſie peèdet
xiij.q.jeccleſias · Sde his que fi.a peela: ſme
len.ca:paſtoealis:h mrim carnale ex ↄſticuti
one diuina · vt patet ex p̃miſſis. pᷣt igit in peĩo
papa ↄſtituere quicquiò placet · nõ ſic in ſecun

do · ad quod facit quod no.õ.de elect. J. vtrum
mutari:ſuꝑ verbo ↄpellant. v · quare ergo ſol
uitur mr̃im ſpũale.õ·de tranſla.epi:q.cuꝛꝰ au⸗
toꝛitate · Y̊. patet ex p̃miſſis.· a pᷣcedentibus.ñ
em̃ reſcindit ti ſacramentũ ſicut dicit Gugꝰ.

I:e.c.j.ad idem· ̊.de duer· iu· ex parte· ij ꝗ.

nos auũt· in his qͥ no· S. de duer· ↄiug. ꝗJ. fiæ.

.ſed quare magis p̃t.æ ſeqñtibus. foete ad

ſtitutõem illã que vult. ꝙ electõne peima cui

etiam adhuc nõ dſenſit electus pendente non

fiat alia: ⁊ ſi fiat ſecunda cui electus ſecundo
etiã oſenſit. vt ſie p mutuũ ſenſum videatur
iam mr̃im otractũ inter electũ æ eccleſiam. nõ
valeat. licet ſecꝰ ſit m carnali faciendũ. Motꝰ

eſt foꝛte pꝛeimceps ad oſtendẽdũ ꝙ licz nemini

illoꝝ;

liceat ſibi dicere ius· minꝰ tñ lieet homĩ ſpuali
id eſt clerico:ꝙ;ᷓ carnali.i.laico·ad B. S.de elec ·
bone me · cremoneñn · Inde eſt ꝙ; effectus mr̃io
nij ſpualis totꝰ depẽdet ab autoꝛitate iudicis

æ iuris poĩtiui.ne quiſquis autoꝛitate ꝗꝓpeia ſe

ingerat. S· de elec. qualiter · ⁊æ· e·quiſquis · nec

adminiſtret nõ ↄfirmatus · S de pᷣben· cũ iam
dudũ · ⁊ de tranſla · epi · c· j. nec lite pendete ſe in
trudet · 5.· de Oceſ. pᷣbẽ ·poſt electõem.ꝗ.fi · ibi ·

⁊æ quod inſtitutõe facta · ⁊c· ⁊ de Sſtit . eccleſia

ſancte marie·⁊·c.cũ·m.ferrat᷑ ĩ fi· eff ectꝰ aũt
mriomij carnalis a iure naturali rõnali depẽdet

quo ad vinculũ· a in ſolo facto obligatõĩs am

mi oſiſtit · quare q̃libzʒ pᷣt ſe ingerere · ſolo cõ
ſenſu libero firmiter ſe obligare.S.de ſpon·.cũ

locum:niſi ex cã interdicatur alicui · S· de ſpõ ·
cã apud.ĩideoqz tenet etiã ſi lite pendẽte fiat ·

5.· de ſpon:cũ apłica.ꝙᷓais pm̃a imponat .quia
ſme lñia vel clamdeſtine ↄtractũ eſt. vt no.õ·ð

clãðedeſpõ·a· ſ· de matri:Otracto otra niter·
ec: Mec ᷣdicunt his ea que pꝛemiſſa ſunt in pᷣce

deti · V· ibi· que eſt ergo rõ.⁊æc. nam mrim viri

æ mulieris: ⁊ carnale ⁊ ſpũale pᷣt dici. carnale

reſpectu mr̃ionij eccleſiaſtici æ iunctõis coꝛ⸗
poꝝ· vt in h· v.ſpũale reſpectu dtractunm re
rum a diunctõis animoꝝ vt in pᷣcedenti · Item
ideo electio pꝛima foetioe eſt regulariter ꝙᷓ ſe⸗
cunda.qe ſpualis hõ non debet ↄtra verbum
ſuũ aliquo mõ venire.vt no.õ ·de pactis ·.q̃s

ſit effectus : æ ex hac rõne ꝓcedit ꝙ peimo ob⸗

latus a patrono ſpũali ſeu eccleſiaſtico potioe
Eẽqꝙ; peimo receptꝰ ·ecõtra vo hu at' in pẽono
cpali ſeu ſeculari:vt no.S.de iurepatꝰ.. in qui
bus .v.penitet.æ iunge quod no.S. de cõuer·
Diu · ¶.fi · Y· h quare magis:æ ſeqñtibꝰ. Rut
peima de pñti a ſecuùda de futuro.æ hic multo

foꝛcius ꝙᷓ in ſupioꝛi debet peioea poſterioꝛibꝰ
pPeeiudiciũ generare.qꝛ ſi id quod magis vide
ineſſe non ineſt. nec id quod minus . vt. ff · de

ſeruis expos.cui peccato.⁊..de ſen·excõ.cuz
4 War pꝛima ð futuro ⁊ ſecũda de pñti
æ tunc poſterioea tane firmioea pᷣiudicant pei⸗
oeibus:miſi anteꝙ; ſecunda ↄtracta foꝛent · pei
ma pᷣſumpta ſint ꝑꝓ carnis copulã · vel traducti
onem · vk lapſum tyis· qð dic vt no.õ · de ſpon·
ſub rubꝛeica de ma · ꝗJ. vl · ſub · J. vt aũt.· v · Pſum
Ptoꝝ:tñ pm̃a agenda eſt de fide mtita. .·e · c.
j· 6· de ſpõ. ſi inter· ⁊ B intelligas veꝝ qñ peio
ra legitima fuert · ſ. ꝙ ſp pᷣindicẽt poſterioꝛibꝰ

ałs ſemꝑ poſterioꝛa firma maneret ꝙᷓuis ↄtra

interdictũ eccie qcta · vt no · õ· de ſpõ. cũ apo⸗

ſtolica.⁊ dicã.j·de ma. cõↄtra int .ec· ꝗ.quid

iur̃. v· ſi vero cã.⁊ B intellige qñ vtraqʒ publi

ce cta ſant · ſecus ſi clã.i bi em̃ aliqñ illegitia
legitimis ꝓponunt'.vt no.q.t·j.ꝗ.quare· ⁊· J.

Vtri.· Itẽ G intelligas qñ apparet q̃ ſmt peioꝛa

q̃ poſterioea.ſecꝰ ſi dubitet.qð dic dt no · ã.· ð
telſti · J. qᷓ diuerſitates · ſub. ꝙ. in otrarietatibꝰ.
uid ſi duo petant eandem vxoꝛem
N liceat hẽe bina diugia.nequaq;ᷓ. B em̃ ĩ⸗
pedimtum ſo validũ fuit etia añqᷓ; aliqua

Oſtõe eccĩe ꝓhiberet · Si quis em̃ viuste legi⸗

tima cũ alia ↄtrahat adulteriũ ↄmittit ſiẽ la⸗
mech· vt · xxxj· qj.qũo gimbus . quod dic

—⸗ ☚W ☛

N.

—

4

8 . S.

vt no.̊:de mr̃i.qualiter impediatur. vliga
men ¶ St h adeo verãũ eſt· ꝙ ꝙᷓuis vir inerit in
exercitũ ↄtra ſarracenos vel regionem longin
quã.qꝙuis neſciat vtrũ ſit viuꝰ vel moꝛtuꝰ· qᷓ;
uis vxoe iuuecula ſtimulis carnis reſiſtere neqᷓ
at · tñ ad ſecũda vota nõ trãſibit quouſq; certũ
nunciũ recępit de moete mariti · vt · S· deſpon ·
in pntia. NVDicet aũt certus nũcius is ſub qꝰ
militabat· vł ſocius ſuus hbone fame ⁊ honeſte
qui bene nouerit moete eius· ſi em̃ talis coꝛ-am
epo loci iureiurãdo ipᷣm in veritate moetuũ fo⸗
re depoſuerit· lapſo anno hm leges · incõtineti
hm canones · nubat indño. ¶ Si p̃ter H nuple⸗
rit· tam ipſa ꝙᷓ is cui ſecũdo iungit velud adul
teri puniũtur· quod hodie ſzm canones intelł
gendũ eſt.ſi exquo certificati ſunt de vita pei⸗
oeis ſimul remanſerint.vt patet in his que no-
ĩ · e v.veꝝ ſi peimũ:æ ſe · Sed ſi dictꝰ nũciꝰ
deierauerit · illi qui moꝛtuũ mętitus eſt in· x· li⸗
beis auri tenebit obnoxius· C.de diuoꝛ· re⸗
puð.vxoe æ in aut .vt li · mat . ⁊ auie · ¶. quod
ant · colł.viij. Non ergo requirit ꝓbatio h
veriſimilis pſumptio.vt.S.vt lite nõ ↄte:qm.
J.ſi vero aliter · vł dic ꝙ refert vtrum pñs ve
lit mrioniũ acenſare ⁊ canonicũ impedimentuz
ꝓbare.⁊æ tũc ſufficit veriſimilis pſumptio.pu⸗
ta fama ↄmunis ſine teſtibus:æ ſic loquit ꝓxi
mus.J.vel velit ↄtrahere ſimpliciter ↄtra mr̃i
moniũ nibil oppones:a tũc requiri ꝓbatõ cer
ti nũcij coꝛã epᷣo facta·õ·de ſpon.in pñtia · ſed
quod peius dixi verius eſt· Nam ⁊ vnicꝰ teſtis
nõ ꝓbationẽ ſʒ pᷣlumptõem ĩducit: vt no·s · de
iunutr᷑.ſub· .nũ redeunbũ · ¶. qñ ſit deferedũ ·
vS·ꝙ ſi obſcura Verũ ſi peimũ venire vtige⸗
rit ſtatim debet recedere a ſecundo æ redire ad
peimũ. ſi nõ faciat adulter iudicat . vt· xxxiiij·
q:ij·cũ ꝓ bellicã.⁊c.cum in captiuitate· ⁊. c · ſi
virgo · Quod ſi nõ ſeruauit hanc ſolẽnitatem
ſed nupſit· licʒ H facere nõ deberet cũ fama cõ
munis eſſet in ciuitate ꝙ moetuus erat · ſi ipſa
ꝓcurauit rumoæeẽ adultera eſt. ff · de de adult ·
miles. ꝗ. mulier· abs videt excuſari · nam ⁊ ſi in
dubio nupſerit · ꝙᷓuis B; facere nõ debuerit liczẽ
debitã nõ poſſit exigere:exacta tñ reddet ſme
metu adulterij· ſ qcito de vita certificabi de
bet relimqu ere adulterinos amplexus· vt ·· de
ſecũ.nup·:dñs ac redemptoæ· certificata aũt de
moete nubat in dño.vt.j.de ſecũ:nup·ſuꝑ illa:
= ſzm B intellige quod no.Se· v. ſi peeter HB.
Scdm.iſ·ſupioꝛe. C·de djuoæ: vxoe tenebatc
pectare ꝑ quadeiẽnium 7 SZcõm.l. ff · vete⸗
ris per quinquemiũᷣ·vt.õ·de diuoẽ· vxoxes.
1 Sed hodie quãtiſcũqʒ annis.⁊c.vt·S· os
ĩabſente altero ſponſo mrimoniũ accuſet·qua

liter debeat ꝓcedi vide: : vt li : nõ ote · Veitẽ

vbi agit · ⁊ v · ſeqñti ·
Vam penã patiant bina ſpõſalia ↄtraloen
tes in pcedenti caſu ꝓut diſ· aliqñ nullã ·
aliqñ aũt higamiã æ infamiã Otrahunt· vt · S·
de biga· nup · qui em̃ nomie ſuo nõ iuſſa eius in
cuius ptãte eſt· vel eius nomie quem quãve in
poteſtate habet bina ſpõſalia vel binas nupti⸗
as cõtraxerit mfamis eff icitur ipᷣo iure · vt · ff·
de his qui noinfa·l.j. in fi·⁊. l.quid ergo.· ſñ

quig: . G. q ait.. C.ad.l.iubłde adulterijs·l.
eũ.·Excuſantur aũt ab infamia filij ſi iuſſu pa
cris in cuius poteſtate ſunt Otrahãt = pẽes no
tant. vt dicũt.l:quas poſui·õ.in ſupioei fũma
We fi· in illo.v·quid ſi pater·¶ Zz Hodie foꝛ⸗
te ↄtrarium eſt.cu filij nõ ceneant ſequi volũ⸗
catem parentũ in mr̃imonijs ↄtrahendis.vt di
xi·S·de ſpon..qualiter·v. Otrahunt .Item
qui ſciẽter ducit deſponſatã alteri ·pmmam.vij⸗
an· agere debet ietunãdo carenã:ſic dictã qe ca
ret cibis·i.quadeageſimã quolibet anno m pa⸗
ne æ aqua.vt· .e.accepiſti. Plic tñ no· de⸗
cre.ĩ.poſita que incipit.tua frmitas·j. de mii.
Otrac: ↄtra intero.eceł·collocatur. Ouid ſi
Otraham ſpõſalia de futuro cũ duabus ſic di⸗
cens· ꝓmitto vel iuro ꝙ ↄt raham cũ altera ex
vobis· E.· mea eſt electio-ſicut no.in ſimili q
ſtione. S. t · j · c. vlt. v quid ſi iuraſti. nind
ita dicazʒ · ꝓmitto b iuro ꝙ ↄtraham cu vtraqʒ
nihil agoqe a ſi ↄtrahberem nõ valeret·vt pa⸗
tet in his que no.õ.e. . an liceat· hm goffreò.
Quid ergo ſi cũ vna ipaꝝ quibus ſic iuraui
cõtraxit: æ ea moætua ſuꝑſtes inſtet ꝙ iuramẽ⸗
tum adimpleat·p̃t dici ꝙ nõ tenet. qe qñ iu⸗
rauit·aut intellexit ꝙ eodẽ tpe vtrãqʒ; duceret
ſicut gof.intelligit · vt patzʒ.ĩ.e..ꝙ ſi altera ·
æ ſic nõ tenuit··de diuoe· gaudemꝰ.aut diuer
ſis tpibus.⁊ ſic ſi qñ ↄtraxit cũ peima intende⸗
bat mramentũ ſeruare: peimũ mrim nullũ fuit
ſacrameto deficiente· vt patet in his que no.
8.de ſpõ.ſub rubeica de mri:¶.j·x̊· indiuiduã ·
⁊· J. ⁊ qre·v/ſed nunquid h; tria.poteſt tñ dici
tra ꝓ ea que · · no de eo qui duxit in mrim-
a⸗ od ſi altera illaꝝ apta eſt ad ↄotrahendũ
tera inepta· videt ꝙ teneat id quod cũ apta
actũ eſt· non ob· adiectõe inepte.ar. ff.de reg.
iuris:non ſolent.C.de dona:ſanctimꝰ.de ↄſe.
di· niijſi non ſanctificatur· Dicas ↄtrarium· qe
qui ſic ðtrahit ſicut ſuꝑius eſt expeeſſum.nõ in
tendit ↄtrahere cũ vna ſed cum vtraqʒ. ⁊ ideo
intentio ſeun voluntas ⁊ poteſtas adinuicem ſe
impediũt· S.ð oł.deł:cũ ſuꝑ ab batia.a.ar· ff.
de arbi · pedius:ſm gołF.trariuz eſt illud ge⸗
nerale · ſi nõ valet ꝓut ago· valeat ꝓut valere
poteſt ·ſʒ nõ eſt multũ cu randuz· quia rarus eſt
ſus iſte · Sſt tñ ꝓ gofar.ĩ.de ↄdi.ap.c· fi. ⸗
De ↄditõibus appoſitis in deſponſatõe vel
alijs contractibus:
Ractatũ eſt.õ de ſpõſa duoꝝ · ſcilz
ꝗᷓliter aliqua pure hat cũ duobꝰ.
qe aliqñ ↄtrahit cũ vno pure.et cũ
alio ſub ↄditõe: videamus de vditõ
nalibus deſpõſatõibus. ⁊ qm nedũ m ſponlſali⸗
bus ſiʒ etiã alijs ↄtractibꝰ ↄdicões multotiẽs
apponunt .dicamus plene de ðditõibus appo⸗
ſitis in deſponſatõe vel alijs ↄtractibus:dicen
tes?¶ Quid ſit ↄditio· æ quot modis accipiat
uot ſpecies ↄditõum Que ↄditio in ſpõ
ſalibus ſit tenenda vel frangenda.
Vid ſit ↄditio quot modis accipiat · æ qᷓ
dem aliqn dicit ſtatus pſone. vnde dicit
iſte eſt ſerunlis ↄditõis: ille ibere: ꝓut no.S.·ð
mr̃i.q·qualiter impediatnr · v.Odich. æ: ĩde cõ
iu:ſer· ⁊ hes:xxxijq inij liberi.· Ite dicitur

Oditio rei. vt in ſeruituti bus ruſticoꝝ vel ve⸗
banoꝛ pᷣCᷣdioꝝ · ⁊ ſic accipitur.õ. de rebꝰ eccł.
non ali.nuli¶ Sed hic dici ↄditio quedã ſpõ
ſalioꝝ vel contractus ſuſpenſiua ꝓmiſſio cuiꝰ
effectus ↄfirmatio pendet ex futuro·nam dati
ones ⁊ ꝓmiſſiones recipiũt ↄditõem:modũ.ca
ſum. demonſtratõem · Conditio aũt apponi
p ſi vel ꝑ cũ.vt · ff. de ddi · inde · l. qð ꝓmiſ · et
de ver · ob · hꝰ. in fi .·⁊x.l.quodeũq; .J.n ita:h qñ
qʒ ſignificat potius admontõem qꝙ; Oditõem.
vt · ff · de cutel · muto· ¶. ſub ↄditõe. · · t· j·. j.
hm quod vno mõ intelligitur ·ff. de ver. obli⸗
ſi:x·cũ ꝑpetiero: Modus aũt appomitur ꝓ vt
Cauſa pꝑ qe· vt. C.de falcã · adiecta · in ti · P
totum.⁊.de dona.que ſub mõ · ꝓ totum · De
monſtratõ ꝓ quẽ· vt cum dico⸗: ꝓmit to tibi ſer
uum quem emi a ticio· vel cũ demõſtro ſeruũ x
adiectiua verba ſic dicensſeruũ meum ſtichũ
cocũ tibi do vel legoar.ffde vↄdi · ⁊ demõ · de
monſtratio.vnde verſus·

eito ꝙ vt modus eſt ſi ↄditio quia ců.
Demõſtratõ ꝓ qʒ:ſʒ ⁊ adiectiua ſubacta-

id eſt ſubſtãtiuis adiuncta· vel ſic· ſed ⁊ demõ
ſtratio aliqñ eſt ſubacta.i.ſubijcitur ſiue oſten
ditur ꝓ adiectiua ſcʒ verba vt.S.no · Itez vt ali
qñ cauſam denotat · vt · ff · de votrahe · empt · et
ven · cũ ab eo ·
ot ſpecies ðditionũ·⁊ quidem alia taci⸗
Alia exp̃ſſa:alia de pñti tpealia de p̃ᷣterito·
alia de futuro.alia apponitur in inſtitutõibus·
alia in legatis · alia ĩ ſpõſalibus ½ Si in inſtitu
tione hereditatis apponat expᷣſſa ↄditio ſtatizʒ
valet.ante nõ valet inſtitutio ſi ſit ↄditio de pᷣ⸗
ſenti b de pᷣterito· vt.ff.de iniuſ· rup·irrito · t·
cũ in ſecũdo.⁊ tunc impeopꝛeie dicit ↄditio cũ
nõ ſuſpendat inſtitutõem.vt inſtit· de verbo.
obli . J. ditões · ⁊· ff. ſi certũ petat itaqʒ · ⁊ de
Odi . inſtit · inſti tutio · J. vl Quod ſi de futuro
apponatur ↄditõ.aut impoſſibilis:aut poſſibi
lis.ſi impoſſibilis·ſcʒ vł de iure qe turpis erat
vel de facto qe natura reſiſtebat ei · ꝓ non ſcri⸗
pta habetur · vt mſtit. de here . inſti · ꝓ. impoſſi⸗
bilia.⁊· S̊.ð̊ O· inſti.l.j·⁊æ.· l. ditões qᷓ ꝗ· ⁊. l.ſi
quis inſtitutus·æc l.ↄditiones ↄtra edicta: nec
diſ. an apponatur in faciendo vel nõ faciendo.
C.· de inſti · ⁊ ſub · rephodẽda · ⁊. ff · ð hẽ · ĩſti · ſer
uum meu. J. vl. ] Klic aũt ſciendũ · ꝙ ſi quis me

heredem inſtituit ſub hac ↄditiõe.ſi iurem me

aliquid datuꝝ vel factux · pᷣtoe iuſiurandũ re
mittit æ vult vt impleatur ↄditio ac ſi iuratũ ñ
eſſet · qe multi timdi magis vellent Hereditatẽ
amittere qꝙ; iurare · vt. ff. de ddi · inſtit · que ſub
Dditione.: Hx· j· ¶. quotiens.nec eſt neceſſeꝓ re
miſſione pᷣtoꝛem viuentẽ adire · cũ ſemel remiſ⸗
ſum ſit. vt.ff.e.que ſub conditione · ꝗ. vltimo.
municipibus aũt B iuram̃tũ ñ remitti.vt · ff · ð
manu . in. t. l· ſi quis.⁊ de ↄdi demon l. muni
cipibus·hanc ergo remittit pᷣtoe quaſi turpẽ·

ſic ⁊ aliam ſcz inſtituo te ſi rehquias meas ĩ ma

ri ꝓieceris· vt· ff· e quidam. Idem ſi relinquo
ſeruo meo hereditatem cu liber erit ·˖ ſed in ali
eno tenet dditio.vt· ff. e· ſeruus alienꝰ. Sic

ergo ↄditio turpis vel incõueniens vel impoſ⸗

ſibins remittitur vbi remiſſio expedit ei cui he

reditas relinquebat' vel teſtatoei. qð ſi noexpe
dit nõ debet retoequeri in leſionẽ ſuã id qð fa⸗
uoee eius muentuz eſt · vt · C· de legs · ꝓ fanoee ·
puta filiuſ familias inſtitur heres a patre ſuo

ſub ↄditõe a iure impeobata.p̃t dicere inſtitu⸗

tõem tenere æ conditionẽ haberi ꝓ nõ ſcripta
vel ſi malit dicet inſtitutõem nulla.qe nõ eſt in
ſtitutꝰ ſab poteſtatiua ↄditõe.nam que facta
ledunt pietate.extimatione· verecundiã nram ·
⁊ vt generaliter dixerim q̃ ↄtra bonos moees
fiunt.noꝝ facere poſſe credendũ non eſt. vt · ff ·
e · l. filiꝰ. ¶St ꝙ dixi ꝙ habeatur ꝓ nõ ſcripta
intelligas qñ appõitur ei cui relinquitur · ſecꝰ
ſi apponeretur ei a quo relmquitur. vt inſtit · de
legatis · J. vl · ¶ Item G̊ veꝝ eſt ſi impoſſibilis
ſit de iure vel natura.ſecus ſi ꝓpter ꝓplexitatẽ
vt ſi ita dicat.ticius heres eſto cũ ſeyus heres
erit · B em inutilis eſt inſtitutõ.vt ff · e.ſi ticius
res. æ ff-de here. inſti.l. mj. ꝗ. ſi quis.
Secũda diuiſio H eſt · qe poſſibilium quedaz
ſunt ↄditõnales quedã caſualesquedã mixte
vt. C. de cadu. tolle ·l. vnica · J. ſmaũt aliquidꝰ
ſub ↄditõe · ⁊ de neceſ.hẽ.l.fi · ⁊ qe ſpecialiter
diff iniri nõ poſſet que ſit poteſtatia:ea que cõ
ſiſtit in dando ⁊⁊ nõ dandofaciendo et non fa⸗
ciendo poteſt eſſe ꝓoteſtatiua.ſic recurrimꝰ ad
generalitate.⁊ dicimꝰ poteſtatiuaʒz eſſe ex eo ꝙ
plerũqʒ generaliter accidere ſolet · vt hic. in⸗
ſtituo te pntem heredem ſi exieris de ſcolis.q;⸗
uis em̃ poſſibile ſit te non exire.poteſtatiua tñ
dicitur qe poſſibile facile videtur ipſam ho⸗
minũ arbitrio adimpleri · vt. ff · de here · inſtit.
ſuus quoqʒ J.puto. ¶Illa aũt d icit caſualis
ditio que pedet ex inſidijs foꝛtune· /(Gixta
vero que pendet ex inſidijs fortune. ⁊ de alieo
facto ſiue poteſtate.vt ſi te trans mare agentẽ
inſtituo ſub ↄditõe ſi in patriã que eſt in ꝓuin⸗
cia mauritanie regreſſus eſſes · vt. C. de mſti ·
ſi pater· ⁊· ff · e· ſuus quoqʒ · J. puto· Item ca
ſualiũ.alia habz ſe ad alten caſum. æ tunc peo
pura accipitur.vt ſi ſol oꝛiet᷑ eras · vt · ff · de no
uat · ſi pupillus. J.qui ſub ↄditõe.⁊ de odi · in⸗
de ſi ſub ea. Fut ad caſum alterut.· ⁊ tũc in
ſticutus heres non niſi exiſtente ↄditione adi⸗
re poteſt hereditatẽ.vt.ff ·de acquir.here.l.is
quilicet petere poſſit bonoꝝ poſſeſnonez m
tabulas · vt· ff. de bo . poſ.ſzm. t. l. j. C. ſi ſub cõ⸗
dit õe.eętiã ſi ñ potuit ab ĩteſtato ſuccedere ſzjm
aʒo·. Sʒz alij hͥ ñ admittũt niſi qñ ab inteſtato
ſuccedere potuiſſet. ¶ Excipitur filius qui ſub
poteſtatiua dditõe tm̃ inſtitui p̃t · ⁊ quidem ſub
ea inſtitutꝰ pꝛem nõ facit inteſtatũ · nam cohe⸗
res ſuꝰ ſtatim adire p̃ᷣt.ſubſtitutus vero nõ niſi
poſt mortẽ filij· ſi tñ ↄditio vltio momẽto filij
adimpleri p̃t· puta ſi.x.ticio dederis · Sʒ ſi non
pPoterit adimpleri vltimo mom̃to· velut ſi ale
xãdeiã Pueneris heres eſto· etiam viuo filio ad
mittet? ſubſtitutꝰ.cũ certũ eſſe ceperit in reꝝx
natura Oditõem nõ poſſe adimpleri.VSʒz et ſi
in ptatiua certa dies adiecta ſit. ꝓnta ſi infra

xxx. dies capitoliũ aſcẽderis· elaplis·x. diebꝰ

ſubſtitutꝰ admittet filio repulſo.vt.ff.de hẽ.
inſti · l. ſuus quoqʒ · vſqʒ ad· J. puto.⁊ · J. ⁊ ſi fi⸗
lio · vſqz in fi · l. · l. ſed ſi in dditõe . M. · ⁊. ff ·

C.-

e.l. fi Quid ſi filius dditõi ptãtiue pere no⸗
luit · iĩpſe ſe exheredat ⁊ ideo ð ſe querat.Nã ſi

Paret ſtatim · ſtatim heres efficitur.nec ius ab⸗
ſtinendi aſſequit . vt · ff · de Here . inſti · iam dubi
tarif St h̊ intelligas ſi ea mente paruit vt he

res eſſet· nam ſi ideo vt purificaret ðditõalem
inſtitutõnem liceret.qe ſibi deliberare poterit

an eam retinere vel repudiare velit. ff. e. ſi qs

ita hẽditate.a· l.ſi pupillus.= de Odi: cã da.l.
j· ꝗ.ſi parendi:æ de ðdi:a demon.l.ↄditõmbꝰ.

Si vero ſub caſuali inſtitnat' heres.ſub eade
exheredandus eſt ſcz in eius defectũ. vt im pee
dicta · l·iam dubitari:ałs em̃ pure facienda eſt
exheredatio·vt. ff.de liber̃ et poſthu.l.iij. q.
pure · Quid ſi inſtituatur filiuſ familias ſub
mixta dditõe · diſ· bul. Vtꝛz impediret caſu:et
tunc heres fiebat ab inteſtato· ſezʒ ſi nõ erat ex
heredatus in defectum dditionis. Vel ſponte
ſua ñ adimpleat.a tũc ipſemet exheredat ſe vt
dictũ eſt. S. in ptãtiua· vꝙ ſi filiꝰ. ¶ Sed Iob
