S.· e. G. j. v· alij maledicũt eq̃les · ñ tñ ideo qe

ita graue ſit crimẽ detrahere ſicut occidere.
ß gqe ſicut homicida pena punitur eterna · vñ
in enãgelio:qui dixerit fratri ſuo racha:reuſ

erit gehenne.de his om̃ibꝰ dic ꝓut no.õ. de

crimine falſi.G. æ qualiter.v.in fi.·⁊ ð homi.
J. quot ſint ſpeciesd.ſpiritualis.⁊.j.de in⸗
iurijs · · quot modis · ⁊· ꝓ· ſe · ¶ Sed et hanc
penã generaliter omes maledici ſuſtinet.qe
infames ſunt· ⁊æ ab eccleſia extoeres.i.exclu
ſi ꝑ ſententiã redduntur.vj.q.j:deterioꝛes.⁊=
niſi peniteant regnũ dei nõ poſſide bũt æ⁊ ma

ledicti erũt-nã vt ait ſalomon.ſicut auis ĩ in

certũ volãs·⁊ paſſer quo libet vadẽs.ſupple
qñqʒ retrovolat · ſic maledictũ fruſtra ꝓlatũ
venit ſup eũ qͥ miſit illud.vt ·xj.q.nj/illõ pla
ne. in fi·.

Blaſphemantes aũt deũ vel alique ſcõ

ſuoꝝ puniunt · vt· I. e.c.ij.cuiꝰ verba ſũt B.
ſtatuimꝰ·i· firmũ ⁊ ppetun ſtatutũ facimꝰ in
uiolabiliter obſeruandũ ·vt ſi q̊s ·ſ.laycꝰ.cle
ricus em nõ debet publice penitere.vt · ã̊. de
bigamis c. j. l. di.quicũqʒ.⁊.lj.di.q̃ in aliqꝰ
HB etiã apparet ex.v..poſito ꝓ tpalem.otra

deũ vel aliquẽ ſanctoꝝ · Nec min ſi ſocij dei
Puilegio gaudet·qe ⁊ ſocij impatoeis· vt no:
8.· e· ꝓj·ſub. ꝗ. alij maledicũt peincipẽ.v:ali
qñ vero.⁊ ar.ff ·de rei ven.q̃ religioſis·⁊.S·
ð iudi.qꝙᷓte· Maxime beatã ⁊c bene dicit · ge
maioe a dignioe eſt.vt:.de pnñijs.noua qdã·
Iideo ſua maioꝛ inmria reputat.nã dſidera⸗
ta pſona iudicamꝰ maioæee iniuriã vł minoeè
vt inſti· de iniurijs.ꝗ. atrox.j·de ſnĩa excõi.
cũ illoꝝ · qᷓre mag ſut tales pũiẽdi.vt.xxmj·
q:j·qᷓ ̊ pace. Linguã in blaſphemiã · dicẽ⸗
do ꝙ deꝰ nõ eſt potens· ⁊æ ipᷣm vitupando ſi⸗
cut ribaldũ.qui em blaſphemiã dicit in deũ
peccare dicit in ſpiritũ ſanctũ.⁊ tale pecca⸗
tũ neqʒ in Gq; ſeculo neqʒ in alio remitte.xxv
di . qlis · ſubaudi nin pemituerit.l.di.ferxx .5
ð ſuma tri· c.j·. penb ·qð dic vt no·.ð pnijs
C.de quibꝰ peccatis:ſub.. h æ quicũqʒ pec
cat · Ouid ſi iurat ꝑ caput. ꝝ ventre · ꝑ coe
pꝓusvb ꝓ capillũ.ſi h̊ facit affirmãdo ⁊ iurã
do ſicut dicut burgũdiones ꝑ aĩm dei. ñ ha
bet locũ lr̃a.ſecꝰ ſi h̊ facit deteſtãdo vł vitu
pando ꝙᷓ;uis iratꝰ.ſicut hijdẽ burgũdionese.
* frãcigene dicũt ꝑ ventre a ꝑ caput qñ irati
ſunt· B ꝓbat.xxij.q.j · ſi qs ꝑ capillum.æ in
auten.vt nõ lux.ↄtra naturã.colł.vj. Poc
aũt hm gof.intelligas cũ blaſphemia ñ a ca
loee iracũdie nõ ebeietate vł demetia ꝓlata
eſt · abs cũ blaſphemo benigniꝰ agerec.ij·q
mj:ſi qͥs iratꝰ.⁊.c. notandũ · C· de rebꝰ creò.
l. ij. C.ð iniurijs.ſi nõ ouicij· hm got᷑. Du⸗
to Otra. ꝙ ꝓpter iraſcẽtes deo · vl ip̃ᷣm cã ma⸗
cundie blaſphemãtes. hec pena ſpãliter ſit ĩ
ducta. nec em aliquis ipᷣm blaſphemat defa⸗
cili mſi iratꝰ.⁊ ᷓ ſatis denotat mẽs verboꝛx
relaxare p̃ſumpſerit.vt tñ int' iracũdiã ⁊ ira
cundiã diſtinguas· qe tãta poſſet eſſe ꝙ demẽ
tie eqpet. ⁊ tuc pᷣt habere locũ qð dicit gof.
hſͦ quo ad vba dicta in depᷣſſione romane ec⸗
eleſie · vt · · e.c·j.potiꝰ hab et locũ ꝙ dicit.et
adde q no.· . e. J. · ſub· J. alij maledicũt peĩ
cipẽ. v. ſinaũt aliqs dixerit impatozc ·Du⸗
blice relaxare·ſecꝰ ergo ſi peiuatim.qe tũc ñ
puto ꝙ; publicã pñiazʒ agat·ſic.õ.c.peoximo
per epiſcopum ſuum.quaſi dicat ꝙ per aliuzʒ
reconciliari non poſſit: cum ſit de maioeibus
criminibus immo maximum inter omnia.l.
di· in capite. ⁊ · xxvj.q· vj · c· fi · ¶¶ Dene.· i. pe
nitentie ſpirituali. Subdatur. inferius an
notate· videlicet vt ſeptem diebus dominiciſ
pee foꝛibus eccleſie in manifeſto dum agun
tur miſſarum ſolennia blaſphemus exiſtens
vltimo illoeum die dominico pallium ⁊ cal⸗
ciamenta non habeat ligatus coeigia circa

collũ · ſeptẽqʒ p̃cedẽti bꝰ ſextis ferijs ĩ pane

ĩieiunet ⁊ aqᷓ: eccleſiã nullatenꝰ ingreſſurꝰ.qe
qui peccat in deumpeccat in eius eccleſiam
ideo peiuatur ingreſſu·ſic.xij.q.ij.de viro
xvij:q:mj· ſicut.nec eſt eis pena remittenda
qui peccant in deum. lIxnj. diſ. ſalonitane.
xxnj.q· mjſi is qui. Quolibet quoqʒ illo⸗
rum pdictoꝝ dieꝝ tres ſi poterit. als duos
reficiat pauꝑes.ſiue vnũ:⁊ ſi nec ad H eiꝰſup
petãt facultates· id in penã aliã cõmutetur.

lxxxij.di.peeſ biter.õ.de dolo ⁊ Ootu.finẽ·x ð
voto.c·j.xxij:q:mj. innocẽs · ff . ð̊ penis.l.j·.
. Qui etiã ſi renuerit recipe ac ꝓpagere pniazʒ
ſupeadictã:ecełie interdicat ingreſſus.æ in
obitu eccłiaſtica ſepultura.ſic· S̊.de vſuris·
qꝛ in oĩbꝰ.¶ Szʒ dicet qiis· nimis apparet h
pena dura: H· durioe eſt lex ꝗᷓ dicit tales ca
pite puniedos.cuiꝰ verba ſunt B. Dixerat.S
luxuriãtes ꝗ̊ naturã decapitari debere · Seq;⸗
tur. his ſiue æ iſtis adiũgimꝰ vel iniũgimus
abſtinere ab hmõi blaſphemis verbis. æ iu⸗
rare ꝓ capillos. æ caput.⁊æ his ꝓxima verba
ſubaudi ꝓhibem? Si em ↄtra homines fa
cte biaſphemie impunite nõ relinquunt .mł
tomagis ꝗᷓ pᷣm deu blaſphemat dignꝰ ẽ ſup⸗
plicia ſuſtinere.vt in aute·vt nõ luxur·otra
naturã · circa mediũ .colł.vj. Elegãter lo⸗
cutus eſt iuſtinianꝰ ſacratiſſimꝰ impatoæ. q·
dex ꝓſona inmriã extimamꝰ.vdt dixi · õ̊.ſup
verbo:maxime heatã ·h̊ eſto ꝙ pape vł impa
toær mal edicat'. vel etiã interficiat ab aliqꝰ
* ꝙ ſit ſtatuta pena ꝙ currat pꝑ ciuitatez 18 q
B fecerit.vel ſic arbitrarie puniat.nunquid
magis punit' h; delinques ꝙ; ſi decapitaret
Sꝓ imuria quacũqʒ vis deo illata nulla eniz
vel mimma eſt comꝑpatio ſerui ad dñm. ldeo
dicit innoc. grauiꝰ fgee eternã ꝙᷓ tpalem le⸗
dere maieſtatẽé · vt · S· de here · vergentis . nec
debemꝰ?diſſimulare eiꝰ obpeobeia qᷓ ꝓbea no
ſtra diluit.vt no.õ.de iudeis:G. æ in qbꝰ gra
uent᷑. v.cũ aũt· Nec miax.nã is q etiã huma
nam naturã nõ erubuit. dignꝰ eſt pecunijs =
gloeia & alijs oibus ↄdemnari vt in auten-
vt defunc.ſen funera eoꝝ ñ imiuri · .j· colł.v
Qeauioꝛ etiã eſt pena canonis antiq· qᷓ di⸗
cit clericũ degradandũ:laycũ excõicandũ ſi
ue anathematizandũxxij:q.j.ſi qs ꝓ capillũ
Ideo dico hodie pnia coerigendũ clericũ.et
arbitraria pñia.nõ hac qᷓ publica eſt · h̊ occul
tam agere debere ·.h laycꝰ hanc pñ̃iam aget.
Si laycꝰ vel clericꝰ rebellis fuerit.vel ſepiꝰ
in h̊ delicto cõmiſerit · habz locũ pena legis
vt laycꝰ decapitet' in foꝛo ciuili.in canoni⸗
co anathematizget.i.eccłie interdicat ĩgreſ
ſus æ vt. S· dixi : clericꝰ vero degradabitur

ictũ eſt·ar.S.de cłi · vena.c.j.⁊. S.c. ꝓx.

FEacta igit' intelligit' gratia a dno. gS. q
ab initio pcit.⁊ mollioꝛẽ ⁊ leuioee penã im⸗
ponit cũ maioee intligere poſſet· ⁊ ſic nõ eſt
ↄquerendũ ſicut quidã ideote faciũt de dec.
iſta· h̊ gratias agendũ·vt ar.õ.vt hene.ec.vt
noſta: J.j· ⁊æ de eta:a q̃li accepimꝰ.⁊ h̊ iuſte
dixi ꝙ creſceète ↄtumacia creſcere debet pe
na.qe h dicit inno.õ.· vt lit .nõ ↄteſ qm fre⸗
quenter .vl·⁊æ ſic dictũ patris iuris ·ſ.inno
centij·ſequoe:nã ⁊æ ſufficit ſequi ſnĩias diſcere⸗
tioꝝ etiã ſi male diceret'. vt · ff. de iur̃patro.
dini fratres · Der tempoealẽ p̃terea. iſte
ſic poteſt ↄtinuari.dixi · S· quã pniam debeat
agere blaſphemꝰ.æ ſi ipſam recipere nõ vule
debet ei interdici ingreſſus eccleſie.æ care⸗
bit eccleſiaſtica ſepultura. ſed talis rebel⸗
lis aliam penã tempoezalem patiet᷑. æ B; eſt.
pᷣterea ꝓ tempoeale ⁊c· Sʒ nõ credo ꝙ iſte ſit

verios intellectusideo ſic ↄtinua . dixi blaſ⸗
phemum pꝑ ſpiritualem indicem ſpiritualit er
puniendũ·h quia ꝓ quolibz peccato duplex
pena debetc.ſpiritualis æ tpalis.de pe.di.j.
Jq.j·⁊ etiã no·S.de rap:· qua pena.ſub..in
ſumma · v · itẽ hm canones.Vel nec tpaleʒ ef
fugiet vltionẽ.⁊ G eſt.pᷣterea·i.pᷣter penã ſu⸗
periꝰ aſcriptã que ſpiritualis eſt.⁊ P ſpiritu⸗
alem poteſtate infligitur. imponet æ temꝑa
lis· quare ſtatuimꝰ.repete · ꝙ ꝓ tpꝑalem pote
ſtatem eſ. Sʒ queritur.quare ̊ pena pecu
niaria adicit. . qe cõmuniter magis time⸗
tur ꝙᷓ etiã coæpalis:æ ideo illa imponit' que
magis timet .S. vt li.nõ dteſ·qm frequẽter
Jꝗ.fi · ̊m gof·Sʒ ↄtraff. ð̊ penis·in ſeruoꝝ
in fi.dic ꝙ licet minima coæpalis grauioe ſit
qualibet pecuniaria · tñ ab aliquibꝰ facilius
ſuſtine ·h certe pauci tales ſunt q̃ magis vel
lent cospaliter puniri ꝙᷓ ſoluere tã modicam
pecunie ꝙᷓtitatem.ideo nõ facias compatio⸗
nem de pecuniaria pena ad cozpalemh an⸗
dacter potes facere ad ſpirituale de qua pᷣmi
ſit·quia hodie magis timec pena.v.ſolidoꝛx
qᷓ; etiã excõicatio· Vel meliꝰ dic ꝙ alia ratio
refoemat pactũ: vt no.õ.e· c· ſup verbo · per
tpalem pᷣterea 1, Coactõe.ſ.excõmunicatio
nis ·. ¶ Si neceſſe fuerit.puta.q tempoealis
nõ curat licet admonitꝰ ſit ꝑ epᷣm vt penã le
uet · ſic · S· ð heretic.ad abolendã.. ſtatuimꝰ
⁊=.· ꝗ.ſeq̃n.⁊.c.excõmunicamus· . moueantur
2. G. ſeqn· ¶ Idhibita dtra eã · ſ. ptãtez · abs ꝗ̊
eũ · ſ. ptãtẽ · vtrũqz em̃ dicere poſſumꝰ.vtS.ðʒ
iudi· c · vl.⁊ de homici.tua nos:. ad vltimũ
vłl dic cõtra eũ:ſ.blaſphemũ.ſubaudi.a fau
toees defenſoe es ſuos·qui foꝛte nen pmit
tunt eum puniri · ſic · C.&̊ his qui latro.vł ali
os reos occul.l.j. ⁊ · S· de hrety.c.ij.æ.c.excõ

municamꝰ.. eredentes.⁊ ſic vna poteſtas iu

uatur ꝑ reliquã:æ vnus gladius per reliquũ
quia vnum ius altero ſemper eget . vt· x.diſ.
quoniam.xcvj·di cum ad verum.·de of·o⸗
di. c· ·acquoniã.⁊.j·ti.j.cij. in fi⸗/ SZi di
nes fuerit · xl · ⁊æc Ec ſi ad B.ſ.ad.xx.ſoł.ſal
tem ſoluendos · ¶ Non ſufficiat · v. ſol ·⁊c.q
d. vltra · xl. non condemna bit· ſi multum fu
erit diues · nec minus · v. qᷓuis pauperrimus
ſit · ſed inter · xl · æ inter.v· ſicut videbitur po
terit condemnare · ſimile · ᷓ. de decimis . c. .
6· de ap· oblate· ꝗ.j.⁊ ð doñ.apoſtolice..p.
de cen · eum apoſtolꝰ.in fi.⁊ accedit.ꝭ.de
of.deb. de cauſis . ⁊ in li.feu de pace tuenda
c·ſi quis alium mfra pacis edictuzʒ. ⁊æ. c. ſeqn.
F. equen. 3 Vſualis monete·ar.qꝙ vbicun
qʒ in.l.ponitur certa quãtitas pecunie · inte!

ligitur de moneta que per terram currit con

trarium netant doctoees aliqui.de G̊ no· ·
de iudeis. ſub rnubeica de ſeruis indeo; · v.
ſed cuius monete · æ ſequẽ.⁊. õ̊.de contrahẽ.
emp · ⁊ ven . quibus menſuris.v·⁊ ſunt hec
vera · Eſt autem motus dominus gre.ex eo ꝙ;
lex debet eſſe cõmunis quantum poſſibile eſt
æ connenire cõſuetudini regionis.vt.mj:di.
erit autem lex · vnde verba ſecundum mtel⸗
lectum communem patrie exaudienda ſunt.

Nuualieen
0 dupler
eſe dii⸗
iben
ikalge
rpeniſt
7 tene
tenpote
na peen
s time⸗
ni que
reqneder
n ſemnon
fauioꝛ e
faellus
ngig vel
wodicam
mpatio⸗
m.g du:
gua pmi
blidon.
a rato
bo⸗per
wicatio
Poꝛalis
tpenale
ſtatund
meantur
z,als 5
Nt ,5
vltimu
di⸗a fan
en ynie
pl ali
cexcoõ
ſtas iu
eliquũ
eof·oꝛ
Rdi
,ſck. ſal
l⸗
ltumft
errimus
itur po
8c·ſe
ce Cp⸗
it⸗,5,de
tuenda
cſeqr
vpbicun
jerinte

n⸗8
n v;
rahe.
t hee
eoꝗg
le e
njedi
intel⸗/
ſun

vtS·de ſpon:ex literis.j·⁊.ff.de fluminibꝰ

L.j. æ· ff. deł.j.ſi ſeruꝰ pluriũ.. ſwi numerus.⁊=

deł .nje numis. æ ð fundo inſtruc. lega. eũ de
lamonis.J. aginãff. de legibꝰ.de quibꝰ. ⁊ ð
reSiur.ſemp.õ·de ſepulturis.ð vxoee.in fi.

ſi ergo vendo certo p̃cio ⁊ nõ determino mo

netã.ſubaudit ð̊ moneta q currit in terra.ſic
intelligit de mẽſura regionis ↄſueta.ff.de
Shen. emp.⁊ ven·impatoees.S.de cenſi·ex
pte. ¶ Quid ſi diuerſa ſit moneta. vna maio⸗
altera minoe · in caſu iſtiꝰ decre. videt mi
nimã imponere debeamꝰ cũ penalis ſit.ar.ð
pe ·dil. . I· pene · æ. ff.de penis.interpᷣcatõne.
⁊· l. ſi pᷣſes⁊ ar.ff.de reg.iur.ſp.⁊.S.de cen
ſibꝰ . ex pte · ff. de libe · ⁊ poſthu.cũ q̃dã. In
Otractibꝰ aũt fiet interpᷣtatio cõtra illũ cuiꝰ
Sratia pactũ apponebat vel apponi debuit
ſiue ſit venditoe vt ſic qᷓras de peecio.ſiue ſit

emptoꝛ vdt ſic queras de mẽſuris. vt no.ã.de
Otrahẽ. emp· J. quibꝰ meſuris:ad fi.⁊ ꝓbac
ff· de pact'.deteribꝰ.⁊.ff.de hen emp.ſi in
emptõe.æ locati ⁊ ↄdu.inſulã.⁊ iũge qð no.

5· de cenſibꝰ. ꝗ. ex quibꝰ cauſis. Dena mul
ctet.oppoſitio in adiecto:qe mulcta eſt ĩ po
teſtate iudicis.pena aũt minime.ideo a mul
cta appellat᷑.ꝭ̊ͥ a pena nõ appellat · vt.ff.de
verbo. ſig· ſi qua pena eſt. dic ꝙ ideo H di⸗
xit ·qe a.xl.vſqʒ ad.v.mulctari dicit.cũ arbi
trariũ ſit·⁊ nichilominꝰ pena ẽ r̃ſpectu termi

noꝝ quos excedere nõ licet. vt · ff. de pᷣuari.
Puaricatõis · in fi . C·de modo mulctaꝝ · eos

qꝗ·⁊ accedit· C·ð ap.⁊æ in młctis. ⁊. ff· ad tur⸗
pilł.l.· E. ſinaũt · nec tñ habet quilibet ptãtẽ
mulctãdi.vt· C.ð̊ modo mulctaꝛa · ꝓcurato⸗

res: æ· l. ſequẽ·dic vt no · õ · de ſnja ⁊ re iudi.
ſub rubeica de ſententia.. quo remedio.ſub
Ih ⁊ caſus ſũt· ¶ Sz cui applicabit hec pe

na·dicũt quidã ꝙ q̊ crimẽ eccłiaſticũ ẽ.ideo⸗
qʒ ſoluenda eſt ep̃o = in vſus paupum ↄuer⸗

tenda . ar. S· de iudeis. cũ ſit mmis abſurduz.

¶¶. fi.S.de vſuris.cũ tu.oꝗ.j.vel ſi vis diſtin⸗
SZue pſonas æ diſtribue penas.vt pena cłkici
blaſphemi ſoluat epᷣo.⁊ pena layci poteſta⸗
ti hm gof· Indiſ.puto ꝙ h pena ſoluatur illi
qᷓ ↄdemnath eſt poteſtati ſeculari.vt innuit
ibi· p tpalem pᷣterea poteſtatẽ ⁊æc. abſurdum
em̃ videt ꝙ iudex tpalis mulctot.⁊ ep̃ᷣs mul
ctam recipiat.⁊ q;uis hoc ecrime eceleſiaſticũ
ſit.tñ ex certa ſcietia dñs papa poteſtati ſecu
lari q̊ ↄmittit.q̃ cũ inburſet pecuniã.ad vlci⸗
ſcendas tales imiurias faciliꝰ inclinabit ani
mi ſui motũ · q̃ ſi negligẽes fuerit.p epᷣm pᷣcipi
tur coerceri· ⁊ diſtinctio pſonaꝝ nõ habet H
locũquia nec ad clericos h extendii decre.
t patet in H̊ qᷓ ne.S.e.di.ſuꝑ verbo.ſi quis
Nullã · in ̊.ſ.quin.v.ſoł .ſoluat. Quiò

ſi nõ habet. v· ſol · . currat ꝓ ciuicate.vel ĩ

penã aliã tempoæale cõmutet.vt no.õ.⸗.j
ſupꝑ illo verbo.id in penã aliã cõmutęæ.⁊ ar·
ff · de iuriſoi. o.·. iudi · ſi qs id qðᷣ. vnde die nul
lam in B; miſericoediã ſcilicet quin puniatur

in · v.ſoł · vel alias tempoealiter · ¶¶ AHec em

clauſula hm gof.nzõ eſt ad penam ſuperioeẽ

ſpiritualem. ſed ad hanc ꝓximã pecuniariazʒ

referenda. etiã que G dicunt' de pena tpali
iudice ſedẽte ꝓ tribunali fiunt· Doero in iu⸗
Soeem circa ſupioꝛem ſpũalem penã poterit
diſpẽſare·nec negabit miſericoꝛdiã dei ·apð
quẽ nullas patitur venie moeas duerſio. nec
miſericoedie dei menſuras poſſumꝰ ponere·
nec tpa diffimre.xxvj:q: vj:his qui in tpe ⸗
c·his qᷓ duerſoeum.hm gof:qe vbi paterfa:
largꝰ eſt.diſpenſatos nõ debet eſſe tenax.naz
ſi deus benignꝰ.vt quid ſacerdos eiꝰ auſterꝰ
vult apparere.vt.xxvj·q:vj.alligãt. Sz cũ
H penitetia ſeu pena ſatis leuis ſit. ꝓut no.S
eic·ſuꝑ vbo.ſupplicia ſuſtinere · v· grauioe⸗
ſulo tñ ep̃o ad quẽ ptinet · vt no · S. e · ci ſup
verbo · ꝓ epᷣm ſuũ :ꝙ ſecundũ huc canonẽ pe
nitentiã imponat ſi vnꝙᷓ poteſt.xxvj.q.vij·ſa
cerdos · nec tñ nego quin ex cauſa valeat di⸗
ſpenſare.xxvj.q.vij.penitentibꝰ.j.de pnijs.
ſignificauit ¶ Qund em̃ ſi ſit aliqua perſona
nobilis vel in dignitate poſita.que potius
vellet dare pecumã magnã paupibus ꝙᷓ hu⸗
juſmodi penitentiam agere.merito in B; caſu
erit peccatũ elimoſinis redimendũ.ar· . de
ſentẽtia excõi :mulieres. ð his v. maxime
ſi moeiturꝰs ſit vel ĩ piculo ↄſtitutꝰ.xnj.q.ij.
anime defunctoꝝ · xxvj.q.vij·cj.⁊ ſequen.
de pe · diſ. vj· S. j. ⁊· æ· qui vult ↄfiteri·Qð
ſtatutũ ·ſ.ꝙ ſupea ſlatumꝰ.j Inter alia ⁊c.vt
efficatiꝰ teneat. iurãt em̃ indices.⁊ oſules.
⁊ poteſtates· ſeruare ſtatuta ciuitatis ſue ali
aliqñ·æ in aliqbꝰ locis ð oſuetudine quãdo
ad regimẽ aſſumunt.vt · S.de iur̃iurã · venie⸗
tes· ⁊ ideo B; dicit vt ſaltẽ iuramentũ ſuũ ve⸗
reantur ·ꝙ ſi G̊ facere nolint:.excõicari poſſũt
vt.5S.no.ſuꝑ illo verbo.ſi neceſſe fuerit.Sed
ſi nõ apponat.nichilominꝰ teneri debz cũ
om̃s liget · vt · S̊. de oſti.c.vl.Et ex G̊ no.ꝙ iu
dices tpales in eccłiaſticis æ ſpualibꝰ etiaz
in ſuo foꝛo q;uis nõ ſubſint tpaliter dño pa⸗
pe neceſſe habet iudicare hm canones.vt.gᷓ.
de teſtia. relatũ.⁊ de iudi.clerici.⁊ de ſcðis
nup.c.fi.in auten.de eccleſiaſtic.t.C.ſi vero
eccleſiaſticũ.colł.vj.lr̃am aũt huiꝰ..ſic oe⸗
dinabis in oſtructõe. Deæeeterea.repete.ſta
tuimꝰ.qꝙ ꝓ tempoealẽ poteſtatẽ mulcte blaſ
phemꝰ. coactione dioceſani ep̃i adhibita cõ
tra eã.ſcilicet poteſtate.ſi neceſſe fuerit.ſub⸗
audi.ulctabit aũt blaſphemꝰ ſi diues fue
rit pena·.xl·ſoł.vſuał monete.alias ſi non eſt
tantũ diues · repete.mulctabit pena ſoł.xxx
ſiue · xx · ſed ſi nec · xxx · ſoluere poteſt.⁊ ſi ad
id·ſ.ad · xx.non ſufficiat.repete.mulctabitur
pena quinqʒ ſolidoꝝ .nullã in B; c. expone
vt ſupea plene dixi.

lS De clerico excõmunicato·depoſito.vł in
terdicto miniſtrãte · Bubeica.

Vtoe ꝓſequẽs materiã ſcilicet qua⸗
iter clerici ꝑ elationem del inquãt
ſuperbiam ſeu furoeem.apponit
c rubeicam de clerico excõicato.
= His vi

dehof.5Qualir⸗ puniãt. Qualit excuſen

tur · ¶ St an cũ eis diſpenſari poſſit.

–

excõmunicationis nã alia maioe alia minos

Valiter puniantur.vt hoc meli? intelli⸗
Eꝑgas peimo notare debes ꝙ due ſüt ſpes

Aaioꝛ⸗ excõmunicatio excludit a ſacramẽ⸗

toeum participatione ⁊ fideliuʒ cõmunione.

minoe aũt excõmunicatio a participatõe tan
tum ſacramentoeum excludit ˖ S. de except · a

nobis.j· de ſententia excõi·c.penlb · J. e · ſi cele

beat.nec ob:nj.q.mj.engeltrudã:vbi videt
dici totum contrarium. quia engeltruda non
ſolum fuit excõmunicata minoei excõmuni⸗
catione que a fraterna ſocietate ſepateh etiã

maioei que a coepoæe xp̃i reſcindit · vt ibi di⸗

cit.nam exponenda ſunt verba illa ſic. vt in⸗

telligas fraternam ſocietatez ꝙᷓ contrahimꝰ
in cõmunione ſacramentozum.coꝛpus aut ez
xp̃i intelligas eccleſiam· vt ibi dicit· per ec⸗
cleſiam vero intelligas collegium fidelium

de dſe · di. j. eccleſia? Notandum eſt etiã ꝙ
due ſunt ſpecies minoeis excõmunicationis ·
vna que excludit a ſacramentis:æ G quando
q; ↄtrahitur a iure per participiũ excõmuni
cati excõmunicatione maioꝛi.j.de ſen· excõ·
nnuper.quãdoqʒ ab homine pꝑ ſententiam · v·
q:j·c.ij. ¶ Flia eſt ſpecies excõmunicatõnis
minoeis que ſepat a cẽõmunione fidelium nõ
ſacramentoeuz. v.q. ij · pᷣſenti·æ. q:mj.in loco
xvnj:di placuitxxxmj.di:quozundam.in fi.

lvm · di . ſi quis de alterius.¶ SExcõmunicatꝰ
igitur maioei excõmunicatione.vel interdi⸗

ctus·vel ſuſpenſus officio ab homine diuĩa
officia celebeans in oedine ſuo degradandꝰ
eſt · vt · .e.latoꝛes.etiã ſi matutinum vel ve⸗

ſperam in officio ſuo dicat.vt.xj·q.nj·ſi quil

epiſcopꝰ in cõcilio·xij·qij.qui æ humanis.
nec obſtat.·e.clerici · vbi dicit niſi moniti ſi
ne dilatione redierint. quia ⁊ ſi redierint de
poni poſſunt de rigoeꝛe:qᷓ;uis ſuſcipi poſſint
diſpenſatiue. ſecundũ gof. ¶ Zed cum in de
gradatione p̃ſbiteri·vj· ep̃i requirantur· in
degradatione autem dyaconi tres.vt.xv.q
vj.felix· ⁊· c· ſinaute.⁊æ ide in degradatione
ſubdyaconi:quia peiuilegio gaudet eodem.
vt.S.de ſeruis non oꝛdi.miramur.ſi non ha⸗
beantur epiſcopi.poſſunt clerici ꝓꝑ peopeium
epᷣm omnibꝰ beneficijs eccleſiaſticis ſpolia⸗
ri · ſic poteſt intelligi · ·e·fraternitati.⁊.c.po
ſtulaſtis · J. vlti Vel ꝓꝙ ibi dicit beneficijs
ſubaudi ⁊ officijs.vel ibi non agitur de cle⸗
rico interdicto miniſtrante·h de clerico non
interdicto officiante eccleſiã interdictã·hm
Par Ec Bᷓ; intelligas de excõmunicato ce⸗
lebe
tur tamen hoeas ſuas etiã extra eccleſiaz di⸗
cere ad modum peiuati nõ in oedine ſuo:ar.
xj·q·nj: ſi quis epiſcopus · ij· ⁊.c· ſe qᷓn· lxxxj.
di · dictũ . ů· de regularibꝰ. ↄſulti.ibi.non ta⸗
men vt ſeculariter viuat. ⁊.· de pñijs. ꝙ ĩ te
1* Dixit tamen gof· ꝙ ſecreto non officiãdo
eccleſiam · ſed ſolus legendo non cantando·
ſic plane vt a nemine audiatur dicere p̃t ⸗
debz hoeas ſuas canõicas.Sʒ nõ puto ex⸗
cõmunicatus maioei excõmunicatione debe
at etiam intrare eccleſiam excõmunicatione

nte ſolenniter vt peins· · e.illud.tene⸗

durante ſecundum dominu egidium carð. vt
apparet in concoe · ſignatis · S· e · ¶. v· maio⸗
excommunicatio · quia nec interdictus ꝙ eſt
minus hᷓ debet facere · De conſuetudine tam
peaua excõmunicati intrant eccleſiam dũmo
do ibi non celebeetur.ſed nunqꝙᷓ hoc fit ſine
peccato:a ꝙ dicit gof.locum habet tempo⸗
re generalis interdicti quo ad clericos qui
non ſunt excõmunicati nec interdicti · ſed in
terdictum ſeruant.nec interdicto cauſam vł
occaſionem pᷣbuerunt · vt apte pꝛobatur · ſ. ð&̊
penitentijs · ꝙ in te · ¶. j. ⁊.· .. de peiuilegijs. ꝙ
nonnullis. Excõmunicatus igitur maioei
miſſaʒ celebeare nõ debet quomodocũqʒ; nec
ſacramenta eceleſiaſtica ꝓtractare· vt · xxvnj
di. ᷣl biterum.nec heeas canonicas infra ec
cleſiam dicere ſed extra: vt no.q̊.e.v. ⁊ B̊ͥ in

telligas· ⁊· V · dixit tamen gof. ¶ Si queras

quare excõmunicatus tenetur dicere hoeas

canonicas ſaltem extra eccleſiam. &. quia
oneris ſunt:⁊æ ideo hᷓ onus non tollitur · als

ꝓdeſſet ei ſententia contra que lata eſtꝙ eni

denter iniquum eſſet.ff · de except.rei iudi.

euidenter · · S. de iudi · intelleximꝰ. pena eti⸗
am non habet immunitatem.ff. de interdic ·
* releg.l.relegatoꝛum. J. fi/ nec aliqᷓ̃d cõmu⸗
ne habet delictum cum venia.ff· de minoꝛ.
papᷣ·ldeo dicend um ꝙ ad dieedas hoeas ca
nonicas teneatur alias ex delicto ſuo cõmo
dum exonerationem ſentiret.qð eſſet ꝓeſuſ
abſurdum ar · S. de dona· inter vi. ⁊ vxo.⁊ ſi
neceſſe.ff.̊ neg· S· ſiue hereditaria.⁊ ð hac
materia no.j·de ſen.excõi. que pena.ſub
G.ſed nunquid excõicatus poteſt intrare ec⸗
cleſiam.ſic patet ꝙ clerici excõmunicati cele
beantes deponendi ſunt. ſtoen videt ſi ce
lebeent in eccleſia interdicta·maxime ſi excõ
municati deſiſtere nolint. vt tamen ſcias q;
monachi æ regulares eccleſiarum conuentu
alium peecipiuntur artioeibus monaſterijs
tradi ad perpetuam penitentiam peragendã
vt. . e·poſtulaſtis . vlti. Duniantur etiaz
in B.quia beneficia que acquiſierunt in ſen⸗

tentia dozmientes retinere non poſſunt niſi

eum eiſdem miſericoꝛditer fuerit diſpenſatnz
Et eſt ratio· quia beneficium ratione officij
confertur.lxxxj · di.ſi quis amodo·⁊.c.ſi q̃s
ſacerdotum· ⁊· c· eos · ergo non poteſt eis da
ri beneficium qui non poſſunt facere officiũ
Quinimmo nec fructus beneficiozum ſuo
rum antiquozum percipere debent é̃din in
ſententia doꝛmiunt:quia non conſueuit nec
debet percipere beneficiuʒ qui non facit ſer
uitiuz ˖ S. de appelł · paſtoealis..fi·xxxij · di.
peeter hoc ·/ Sed nunquid reconciliatꝰ fru⸗
ctus medij tempoeis quo excõmunicatus ex
titerat recuperabit.non.ſicut nec regreſſo iu
re poſtliminij reſtitunn tur ſtipendia eius tẽ⸗
poꝛis quo apud hoſtes fuit· C.de re mili.ſti
pendia · li.xij.⁊ de hoc no.j:de ſententia ex⸗
cõi:ꝗ. quis ſit eff ectus. v·item vt cdin et ſe
quentibꝰ St ſi in ſententia ↄtumaces lõgo
tpe · puta·triẽnio vł biẽnio vel etiã anno fue
rint:poſſũt oĩbꝰbñficijs ſuis ꝓpetuo ſpoliari

Bairee — 20

eard
Majo
ggeſt
dine ian
ndine
Nhuſe
lcogn
Kſoin
uſamve
unſ
Ss
maioei
uqec
wwn
infra le
rhin
lqueras
nehoꝛng
Nequin
teur⸗ alg
ſtgen
a indi.
ena eti⸗
terdie .
cömu⸗
Mino?⸗
ras e
no cömo
et peſu
dxoſt
aohac
ena. ſub
rare ee:
ati cele
et ſi ce
ſi ercõ
lias p
entu
ſtenigs
genda
wetiaz
mſen:
umemſ
enſat,
Hoffich
r.ſn qs
eis da
officin
uin ſuo
pdin n
vienee
neit lit
r..
oftr⸗
tus ex
ſo iu
g te⸗
lieſti
a ex⸗
logo
ofue
lien

ad B. j.e.poſtulaſtis.ih.j.õ.ð cłi.conin. di⸗

uerſis æ ð cle.nõ reſi:cũ ad Gxj.q:nj.rurſus
e quicunq; ⁊ · S· de heretic·. c· excõmunica
mus. J. . Z. ij · . ꝗ. credentes·. j.̊ penis.c · fi·
ſic ergo tales eligere nõ poſſunt nec eligi.S·
de vlue · cũ dilectus . S. qe nobis.⁊ de elec · cũ
inter . R.⁊ de etate ⁊ qli cũ bone· ⁊ de ocelſ.
pᷣben.qe diuerſitatẽꝭ. Conferẽtes etiã talibꝰ
beneficia ſcienter a collatõe ſuſpendunt' do
nec ſup B;̊ veniã mereant·vt puniant in quo
ip̃os nõ eſt dubiũ deliquiſſe · vt · j.e·poſtula⸗
ſtis · C.]··Sʒz p que merent veniã·dico ꝓ ſu⸗
perioꝛe·niſi foete hac ð cauſa in ocilio ſuſpẽ
ſus eſſet · vt ar · S· de elect · nichil . ⁊ de p̃ben.
graue· ſte ſufficit ꝓbare cłicũ ſemel excõi
catum fuiſſe.niſi ipſe ꝓbet ſe fuiſſe abſolutũ
anteqꝙᷓ; beneficiũ ſibi oferretꝰ.maxime ſi is q̃ᷓ

eum excõmunicauit Roſtea ſecum participa⸗

uit · vt · j. e. ꝓpoſuit · ¶ Tercio puniuntur quia
repellunt a teſtimonio.⁊ a quolibet actu le⸗
gittimo.Gjpſo ꝙ ſuſpenſi ſuntniſi foete ad
cautelã ſentetia relaxet ne cõmunis oedina
tio val eat impediri.⁊æ vt reꝝ veritas ſalua fi
at . dt. õ.de teſti : vemens·ij· in fi .⁊ de excep·
aplice:æ de accuſa:olim. I. V. ⁊æ· D. uſpe
ſi aũt a canone:puta:minoei excõicatõne no
tati · vt.ĩ.de ſnĩa excõi.nuꝑ·vel alias ſuſpẽeſi
a beneficijs nõ dico officijs · celebeantes.
grauiter delinquũt:nõ tñ irregularitatis no
tam incurrũt·nec eligere ꝓhbibentur. nec ea
que iuriſditi onis ſunt exercereputa·excõmu
meare:abſoluere:.odemnare. vt. S. de elect'.
trãſmiſſa. ?Nõ tñ poteſt talis eligi·qe elige
retur ad ſuſceptionem eoꝝ ſacramentoꝝ. ſ.
a quibꝰ a ſanctis patribꝰ eſt peiuatꝰ.vt.j·e.
ſi celebeat.S.de excep.a nobis.j.de ſen·ex·.
ſignificauit.hm h intellige·S.de elec.p inq̃⸗
ſitionẽ ·⁊. c.illa.· ¶ Cũ ergo ligatꝰ minoei ex⸗
cõmunicatione tm̃ iuriſditõez exercere poſſit
vt dictu eſt. æ abſolutio ſit de iuriſditõne. vt
ff. de re indi. l. j. ⁊æ· nj · patet ꝙ pᷣlatus meꝰ li
gatꝰ minoei excõicatione me pᷣt excõmunica
re etiã maioei excõmunicatione · multofoetiꝰ
ab eadẽ abſoluere:⁊æ multofoetiꝰ a minoei·
* ſic poteſtas Bduobꝰ collata non expirat ·
vtroq;ʒ mmoꝛeis excõmunicatõis vinculo li⸗
gato:licet alij aliter intellexerint · · de ſen ·
excõi .duobꝰ. ian licet talis non debe⸗
at conferre ſacramenta eccleſiaſtica.æ ſi con
ferat peccet leuiter·ſecundũ gof.ab eo tam

collata nõ carent effectu:quia nõ dicit par

ticipare:ſed ſolus recipiens ꝓticipat · i.ptez

capit:quia ad vtilitatẽ ſuã cõfertur Si tame

quis ptinaciter ſe ingerat cõmunioni homi⸗
num·excõmunicari debet.quo facto nec con
ferre debet ſacramenta:nec conferens execu
tionem tranſ fert · Celebeando etiã grauiter
peccatvt omia G; colligunt.j.e.ſi celebeat·
no.S.·de ſciſmaticis· · quid muris de oedina
tionibus · ¶ Min tamẽ videtur ꝙ ligatꝰ? mi⸗
noei celebeando grauiter peccat nec tamẽ ir
regularitatem incurrit · vt· .e.ſi celebeat·cũ
ex moetali peccato quilibet cõſtituatur irre⸗
Sularis irregularitate canonica · xxv · dil · ·

nunc autem.æ c·peimum. æ cũ peomotus ſit
ſuſpenſus quo ad ſe:j.q.j. ſacerdotes· So· q;
dicitur in dicto.c.ſi celebeat/ſic intelligas
ibi.nullius notam æc. ſ. quãtum ad illud qð
ibidem ſequitur.videlicet quo minus eligat
⁊ quo minꝰ ea que iuriſditionis ſunt exeq̃tur
es in his que officij ſunt ſecundum gof.
Sed certe litera huic intellectui mamfeſte
Otradicit.⁊ quidẽ nõ ſequitur ꝙ ideo quia ñ
eſt irregularis eligere nõ ꝓhibeatur. multi
em ſunt qui nõ ſunt irregulares ⁊ tñ eligere
PPhibentur. vt patet in his que no· S. ð elec·
Jꝗ.quis poteſt eligere:vnde ſic expono.nul⸗

lius notam ⁊τ ſubaudi ſuꝑ cuiꝰ diſpenſatõe

neceſſe ſit recurrere ad aplłicam ſedem. ſieut
ĩ.de ſententia excõi.cũ illoꝝ · nam ð illo cõ
ſuenit eſſe dubitatio.⁊ ad remouendã illam
dubitationez illud. c.ſi celebeat· factũ fuit.
poteſt ergo in B; ep̃s diſpenſare· S. de clerico
cõiuga·ſane·ſacerdotes· ⁊ etiã is qui ab ex⸗
cõmunicatõe minoei poteſt abſoluere· ſicut
Oↄſuetudo tenz: illa decre·ſi celebeat.innu
it:⁊ ar ·.de ſnĩa excõi.nuꝑ·⁊ · c.cuũ illoꝛum.
Qð aũut dixi ligatum minoe non poſſe eli⸗

gi ven eſt quãdo ſcienter electus eſt · vt di⸗
cit.c· ſi celebeat. Tamd ergo ſi ignoeanter

dicunt quidã idẽ; vnde ſubandit ſuper illo
verbo ſcienter:maxime.Ego contra ſi vterqʒ
ignoeatetiã ſi electus ligatus ſit maioei ex⸗

cõmunicatione ar. de dſe · di. mj . c · j. inſti · de

excep · S. p̃terea.õ de appel ·dilectis.ij.q · v·
quãto/puta:quia abſens excõicatus eſt· nec
venit litera ad ipᷣm·nec ꝓ alique andiuit ſen
tentiam latam.nec ipſe nec eligentesar· mj
q.v·c·j.⁊. ff · mandati·ſi mandaſſem·.⁊ ð acq·.
poſ.qui abſenti.⁊.lſi quis.nj..· j· ⁊· ij · q vy.
Jꝗ.biduũ.lxxxijdi.ꝗpoſniſti.ff · de dece. ab
oedi · faci.l · vl · ⁊ que ſen.ſine ap:veſcin.l.j.
F. itẽ cum ex edicto.⁊ B inni t a contrario
ſenſu · .de ſnĩa excõi:ſignĩficauit.S.de ꝓcu⸗
ratoẽ · c· vl · ⁊ de ſen:⁊ re indi.ad ꝓbandum.
Et Bᷓ intelligas quãdo non ſunt in aliqua
c lpa⸗qe diligenter inquiſierũt. nec aliquid
andire inde potuerunt.æ nõ fuit ſentetia pu⸗
blice lata:alias contra.S.de elec.cũ terra.⁊
c· innotuit· . vl · V. pcentes.S.de falſa:ad fal
ſarioꝝ · N. .⁊ ð̊ poſtu.p̃ᷣla.c· j. Quid ſi al
ter ſcit·alter ignoeat videtur ꝙ in poteſtate

ignoꝛantis ſit vta valeat electio.ar:S. ð cõ⸗

iug· ſer:· ꝗꝓpoſuit.qð credo qñ ex parte eligen
tium ignoeantia fuitar· vij.q:j.ſi quis eps.
ſic peobabilis ignoeantia excuſat nõ erro⸗
ronea.vtj·e.apoſtolice.S.de oꝛdi.ab epi.qᷓ
reſig · c · j·⁊ vide de conſimili materia.ꝭ:ð̊ ꝓp
cura·. quis dari · v· is vero qui non habet ꝑ
ſonam · ericus autem depoſitus vel lay⸗
cus excõmunicatus ſententiam contemnens
excõmunicatur cum participibꝰ.⁊ ſi nec ad⸗
Hhuc ceſſauerit.recurrendum eſt ad beachinz
ſeculare· vt. .e.ſi quis pᷣſ biter.ſic.õ.de he⸗
reticis· ad abolendam..j· xvij · di · nec licuit
xxnj ·q:v.de liguribus..de indicijs· cũ non
ab homine.in fi.⁊ de of· oꝛdi.c.j.m fi:æ in⸗
fra de exceſ.pꝛelat'.c.vlti:in fine⸗

—=“

—
S

S nũquid depoſitus ſen degradatus cele
eans ↄficit:ita videt.qe oꝛdinẽ nõ amittit.
vt patetxix.q. meos.j.q/j.q; quidã.ð ðſe.
di:mj oſtendit.xxxij.q.vij: licite.ꝭ̊.ð̊ diuo⸗
cijs.quãto .· ¶ Sz Otra· l.di: accedẽs.xj·q.nj
epᷣs ·lxxxj·.diſ:dictũ.xxmj.q:vnj. cłicis.lmj.
di. ex antiquis So.nõ poteſt ↄficere·potu
it em eccłia ei auferre poteſtate oficiedi qᷓm
Otulit oedinãdo:qꝙ;uiſ caracter qui aĩe infigi
tur non poſſit auferri·æ ſic intellige peimas
Ocoꝛ.hm gof.Idẽ tñ no.cõtra in ̊ caſu ſicut
plene innenies notatũõ·de tpẽ. oꝛdi . æ a
quo. . G igit ſit fides tua.⁊.·S.ð ſciſmaticis
JG. quid iuris ð oedinatõibꝰ. die vt ibi. ſuffi
cit em ad h vt oↄficere poſſit ꝙ ſemel rite fue⸗
rit oedinatꝰ.vt innuit apte dicit.Sõ.ð̊ ſum
ma tri:c.jꝗ· vna.a otrario ſenſu.qð ar.fortiſ
ſimũ eſt · ff. de of · eiꝰ cui man. eſt mriſdi.l.j.
G. Huius rei·
Valiter excuſent .ſi ꝓbabiliter ignoꝛẽt
vVt. . ꝓximi·debet tñn ſp im dubio abſti⸗
(vere excõicatꝰ.dt.jĩ·e:illud.licet:qᷓ;uis per
amã hoc audiat vt ibi dicit.⁊æ. S.de reſerip.
cũ ↄtingat· ff.de adminiſ:tu.quidã decedes
in fi · ⁊ de pet · hdi.item veniũt.Ga quo.qe
ſnia excõi.lſlemꝑ timeda:vel tremeda· vł tenẽ
da eſt · etiã ſi imuſta ſit.vt.xj.q:nj:c·j:miſi in
caſibꝰ in quibꝰ nec timeda eſt nec tremenda
Dꝛimo ſi ſnĩia a nõ ſuo indice ferat.vt a cõ
trario ſenſu innuitur- j. e.cłici.⁊.õ: de iudi.

at ſi cłici.⁊.xj·q:nj:ſnĩia.⁊· · de peiuilegijs

cũ olim eſſemꝰ..fi: ¶ Secũdo ſi a ſuo iudice
h excõicato·xxmj.q.j.audiuimꝰ.Tercio ſi
a delegato excõicet ↄtra intentõez delegan
tis · vt. S. de p̃ᷣben. c · fi · Rudiui etiã a dño ot⸗
tone cardi:qui tulit ſniam decre.ã.ð telſtibꝰ
rainaldꝰ pe:filiꝰ.ꝙ ſi delegatꝰpᷣcipiat aliqᷣd
fieri h̊ iniuſte æ ideo excõicet.nulla eſt ſnia.
vt in ꝓxi ·deere:alindò in oꝛdinario.Et eſt ra
tio· qe iuriſditõem habet latioꝛẽ æ firmioꝛẽ.
ĩmo eſt ratio.vt .S.ð reſcrip·ſupꝑ literis.in fi.
Quarto ſi ſnia tineat in ſe intol erabilem
erroæee. ſiunt⸗ ſi poſt legittimã appellati⸗
onẽ lata ſit·vt/S/de of.deł · cũ otingat.æ.j.
ð ſnĩa excõi ·p tuas. ¶ Sexto ſi ab intruſo vł
a iuriſditõe ſuſpẽſo ferat. talis em̃ nõ p̃t ex⸗
cõmunicare/xij:qij alienatões.⁊.c.pᷣcarie.
5. de Oceſ. p̃ben· qm diuerſitatẽ coꝛpum.õ.ðᷣ
elec.noſti.· ¶ Septimo ſi ferat' a violãte int
dictũ hoĩs.vt videt poſſe ꝓbari.j.de exceſ.
pᷣla.c.fi.j.⁊ no.in ſumma eiuſde·ti · ſub. S.
fi· v.m ſumma no. ¶ Flias aũt qtumcunqʒ
iniuſta ſit ſnĩa locũ habet pena · vt.xj.q.nj.e.
j· ⁊· ij ·⁊.c.ſi epᷣs foate.⁊.c.ſi q̃s pᷣſ biter.⁊.c.
nemo ↄtemnat · licet ſit ar.otraxj.q-nj.non
debet · . G. ſeqᷓn.⁊. c.ſe q̃ᷓn·⁊.õ̊.de of.oedi.ad
repeimendã · h illud intelligendũ qñ ſeruaue
ſnĩiamnã tũc exquo dſtat de inuſticia vlteri
us nullã penã ſuſtinebit·ſ.qꝛ abſolui debet
ſine difficultate· vt · S.de reſerip.ab excõmu⸗
nicato.j.de ſnĩa excõi.ſacro.Dic etiã ipſam
ſeruandã ꝙuis ſit lata otra oꝛdinẽ iudiciari
um.vt in ꝓxima decre.licet quidã ↄtrarium
notauerint· doemiẽtes vt puto.⁊ inducentes

Ge vt lit.nõ dteſaccedẽs · ⁊· ij. q· vj. diffini
tiua.h illa rgula in ſnia excõmunicatõis fal
lit. cũ ſit medicinalis · vt · ij· q·j· multi · xxmj
q:nj· coeripiant.æ.c.notandũ.in fi.ſaluo eo
qð no·õ · de ſen · æ re iudi. ſub rubeica de ſnia
JG. qualisſub. pura.quid ergo ſi dico
excõmunico te:⁊ ſeqntibꝰ...
N cũ eis diſpenſari poſſit. ſic.S p quem
v papam indiſ.vt. I. e illud. in fi· ⁊. c·
apoſtolice.Sʒ nunq; diſpenſare p̃t in ̊ ca
ſu ep̃s .nõ·ꝗe nec cũ excõicato ꝓmoto in ex
cõmunicatõe diſpenſare p̃t. vt.j.de eo ꝗᷓ fur.
oꝛdi · ſuſ. c .⁊ vl.⁊æ de ſen:excõi.cum illoꝛx ·
M..nec etiã legatꝰ niſi habeat ſpãle man⸗
datũ · vt · x·q: nj.ſi q̃s ep̃s·ij.⁊.c.placuit.vi⸗
det tñ ꝙ excuſent' ſi admoniti deſiſtãt · vt ·
e:clerici.⁊.c.poſtulaſtis. vl· h̊ illud mtelli
Sas ex diſpenſatõe pape vt ſequit.⁊ ꝓbatur
lxnjdi:ſalonitane/viyq.j.ſi quis p̃ᷣſ biter.ij.
q:v.qua de cauſa:nã ſolꝰ peinceps ſolutꝰ eſt
legibꝰ.xxv·qj.c.vl.v · in p̃miſſis.ff.de legi⸗
bus· peinceps Deinceps etiã ſolꝰ diſpeſat
cũ depoſito:ar.S·de cleri:nõ ren.m ec.pbe.
ex tuaꝛ Et B intelligas qñ ab omnibꝰ o⸗
dinibꝰ depoſitꝰ fuit ſinaũt a p̃ſbiteratu tm.
tũc ep̃s pᷣt recipe ipᷣʒ in oedimbꝰ inferioeibꝰ
ar · xv · q vnj:qui amiſerit· ⁊· c.ſi quis pᷣſ biter
Otra ·xj.q· nj.epᷣs.vbi dicit ꝙ ſi depoſitꝰ in ſe
cunda ſinodo inueniac innoces· nõ poteſt eſ
ſe qdᷣ fuit niſi gradꝰ amiſſos recipiat ð manu
epoꝝ coꝛã altari · ſ̊ illud p̃t intelligi de illo
qui iniuſte damnatꝰ fuit.ſ.p falſos teſtes.vł

falſa inſtrumẽta.⁊ poſtea ꝓbat ſe innocentẽ?

Sʒz ſi iuſte.tuc ſolus papa reſtituit · vt · S· no.=
I:de pnijs·ſub rubeica ð diſpenſatõibꝰ..qʒ
Poſt diſpenſare. ſub. V. ſunt aut caſus. Vi
detur tũñ ꝙ hoc verum ſit.ſ.q tales excõicati
celebeãtes degradent᷑ niſi ꝓpter multitudi⸗
nem ſeueritati detrahat᷑.· dicit em decre: ꝙ ſi
xl· ſunt vel paucioees tũc om̃es ſunt depone

i.ſi plures· peincipalibꝰ delicti depoſitis

poteſt ep̃s cũ alijs diſpenſare.om̃s tñ ad tem
