rum ipſiꝰ mulieris.pactũ ſeruandũ eſt· ⁊· ar ·

in his qᷓ no. . de odi. ap. ꝗ.qᷓ Oditio. v.·j-æ. H.

de Oditõibus: ¶ In traditõe aũt rei ſue Ft qui

libet qui vult pactu apponere.ff. de pac in tra

dirõibus. a2 cractus ex ouentõe legem accipi
unt. ff. depoſiti. l· j. . ſi ðuenerit. et de· re · iur.

Stractue. æ B nõ eſt Otra.l.ĩmo potiꝰ hm · l. qꝛ
ſimł moꝛari dñt. vt no · 5· de ma. J. quið ſit ma

trimoniũ· v. indiuiduã ergo ſeruanduũ. vt. ff.

de pac. iur̃gen. J. ptoe ait. ⁊ ͥ videt: expſſam:

xxxmj · qij.ſi q neceſſitate: et ff: de opiflib.
; ſi.q·j· Dactũ di co ſernãdũ niſi aliqua neceiñ
tas ſaperueniat· qua ĩpediẽte nõ poſſic ĩbi ma
ritus omode remanere. puta.· pter ĩnimncicial
capitales: infirmitatem aeris· vel aliud ſimile.

quicur virum. me aoulteriũ Omittatur:qe tunc

pactum otra.l. inciperet eſſe. ar.xiij. q. ij. vna-

que ſit pena-

potne · ſi c ſerua xerir minime cũ eiuloẽ

uod arbitrio iudicis ↄmitto.tunc em̃ vxo⸗ ſe

peis.· = in his que no.. de cler. non. reſiden· J.

,sä

õ

Brangee

„

rreeS

ſit dditioms:niſi ex cauſa.vt no·S. de mat/ꝗ.
qualiter impediatur· ⁊·· de diuoꝛ · ¶. quot mo⸗
die. 4 Sinaut alter Oiugum ſeruus eſt alter
liber. ⁊ liber non ignoeauerit ↄditionem ab in
icio valet mrim̃.vt dixi.S.·e· J. ⁊ cũ quaſ Sʒ ſi
ignoeauerit· erroe Odicõis impedit conſenſum
ita ꝙ mr̃im ab inicio nullum eſt ¶ Quatuoe em
ſunt erroees · ¶ Erroe pſone· Erroe ↄdicõis·
⁊ hy duo impediunt ab inicio: ꝙ fltez erroe for
tune. vt ſi credo ↄtrahere cum diuite æ inueni
tur paup · Item erroe qualitatis vt ſi is cre⸗
datur bonus qui malus eſt. vel ſi credatur vir
80 que coærupta eſt·vel ſana que eſt lepeoſa·
hy vltimi erroꝛes mrim nõ ſoluũt · vt · xxix.q:
j· p totũ.⁊ no·.de ma.q.qliter impedia · ſub
FC. j. æ. . Odicõiſ Sed peimi duo ſoluunt. niſi
is qui liber eſt: verbo·ł facto·puta cognoſce⸗
do carnaliter: ſcienter m ſeruũ ↄſenſerit ex pꝰ⸗
facto.qe poſtea nõ poſſet diſſentire · vt. · e · P⸗
poſuit· ⁊ c. ad noſtram · uod ſi mater alicꝰ
vel pater cuius ↄdicõem filius ſequi debet iu⸗
xta ↄſuetudinem patrie· ſe peo libero geſſerit:
æ filius poſt moꝛtem patris nec ſuo nec patris
nomine queſtõem paſſus fuerit infra decenmũ
non ſoluetur poſtea mĩim a filio contractuʒ ea
ratione ꝙ ſeruus ſit · vt · · e · licet. er ꝙ dict
decennium. ſubaudi maxime . nã idem ſi p qum
quennium · vt no.s· de elamde · deſpon · J. quaz
penam. v.pari. in verbo cõmenti. etiam in cõ⸗
ſpectu eccleſe. We el die ꝙ quinquennin ſuffi
cit quo ad hoc ne nomine patris queſtiõem pa
tiatur · ſed decennium requiritur ſi nomine ſuo
queſtõem motam voluerit vitare· ar. C· de pee
ſcriptꝰ. lon· tpis· que ꝓ libertate·· l:j dũmõ
bonam fidem habuerit. æ B inter pñtes nam in
ter abſentes.xx: anni deſiderantur · vt in e · ti⸗
l· ij. æ de peelerip· lon· temp· l. vl. ¶ Quod at
dixi mrionium impediri ꝓpter ↄdicõis erroze.
mtelligas veꝝ qn liber errat credens Otrahe⸗
re cum libera ipſa inuenitur ſerua · ſecꝰ ſi cre⸗
deret ſeruaz eam que libera eſt · talis em erro⸗
non impedit · qe veriſmmile eſt ꝙ in talem liben⸗
tius ↄſenſiſſet ar.õ· de Ouer · Diu · ex pte · et qui
cle.vel vo · vemes:⁊ iunge quod no·j·:e.v· qᷣd
ſi ſeruus credit ⁊ intendit· ⁊ ſe · NQuid ſi quis
contrahit cũ ſerua ignoeanter · ⁊ dñ? medio te⸗
pore eã manumittit · maritꝰ poſtea ↄgnoſcit
neſciens manumiſſione a credens libera· dicũt
quidam ꝙ non eſt mrimonium· qꝛ ex ↄſequetia
peioeis erroꝛis cognoſcit eam · ar · C· ad velb. ſi
mulier . ff · de mino?. demqz · ⁊ de peecario· ſz et
ſi manente.⁊·5.de bap maioꝛes· in fi :· Da· ꝗ.
quia exquo peeceſſit tractatus de mrimonio
carnalis copula ſecuta eſt. mrim inducitur ar:
5· de deſpon. impu. de illis · ij· otrarium credo
illud quod dicit da:locum habet qñ ſcienter
cognoſcit.ar·xxxm.q·ij in lectum:· Quid ſi
ſeruus petit diuoetium celebeari libera cõtra⸗
dicente qe errauerat· H.. non auditur · cũ hoc
inductum ſit in fauoꝛem errãtis · vt · C· de les ·
quod fauoæe· ⁊=· ar·ᷓ·de deſpon . impu· de ilb· ·
F.j.⁊ ideo nunꝙ; ſoluetur niſi ad petitionem⁊
inſtantiam liberi: ar.S· de eo qui du. in matri·
c·j·ſzm gof·ſed non video ꝙ hoc ſtare poſſit·

qe non poteſt mr̃im claudicare · vt quo ad vnũ
teneat. æ non quo ad alium· quod dic vt no.⸗

e.· v· quid ſi ſeruus credit ⁊ intendit·. ⁊ ſequẽti.

nid ſi lite pendente ſeruus exigat debitũ
a libera · dixit · t· ꝙ potiꝰ ſuſtineat excõmunica
tionem.nam ſi redderet paret ſibi peꝛeiudiciuzʒ
ſi vero non intendit reddere ſed foenicario co
itu ipſaz ↄgnoſceret:peccaret moetaliter · ergo
reddat ſzm gol · ad B. S· de reſti · ſpo ·. literas · J.
poero· ⁊· ·e. ꝓpoſuit · ad noſtram/⁊ de ſen. ex·
inquiſitioni oc poteſt eſſe veꝝ ſi certus ſit
de ſeruitute· ſecus ſi habet ſcerupuloſam ↄſciẽ⸗
tiam · qe tunc excuſaretur ſi ad mandata eccłie
ſlueret.ar··de ſen.excom · inquiſitioni.⁊ op⸗
time ꝓhatur HB·j. de fri.æ male· fraternitatis.
ꝗ.j·ad fi:qe lite pẽdente nihil eſt innouandũ
vt no · ů· vt l. pen · J. ⁊ qualiter · S· item ſi cõtin
gat · ¶ RKlij dicunt ꝙ reddere debet ſed non exi
gere · ar · · de ſecũ · nup · dñs · ¶ Tercij ꝙ poteſt
reddere ⁊ exigere ꝙtũcũqʒ ſit certus ꝓpter du
bium euentum iudicij · ar · ff. de peculio · q; de
ber· æ de adult · denciaſſe · ⁊· C. de liber · cã ·
oedinata ·quia nuſq; inuemtur ꝙ debeat potius
excõmunicatõem ſuſtinere ꝙᷓ; debitum reddere
niſi vbi ſi redderet moetał r peccarzʒ: hãc opi
nionem amplecto⸗:et ſi queras quo aff ectu co
gnoſcit eam dico ꝙ coniugali:non tanꝙᷓ liberã
non tanꝙᷓ ſeruam · ſed potius tanꝙ; illam cui q̃⸗
ſtio ſeruitutis mouetur · et ſic euentus indicij
declarabit vtrum cogat eam retinere vel non·
ar. C. de iudicijs · rem non nouamergo ſi ↄtra
libertatem ꝓnuncietur hñt locum decre · ſi pp⸗
ſam poſtea ↄgnouerit:antea em ñ debet dimit
tere vxoꝛem ꝓpeia temeritate · vt. · de deſpoõ·
impu·duo · in fi · ᷓcumcũqʒ canſa manifeſta exi
ſtat.vt.j.de diuoæ· poeroij· Rnin ſi quis cõ
trahat cum filia ſerui æ libere· cum ſzm ↄſuetu
dinem terre ptns ſequatur patrem· vt · . e·: li⸗
cet.nunquid celebeabitur diuoetium · vider ꝙ;
ſic · ſi ↄſuetudo terre ſit pᷣſcriptaar· ·ð ↄgna:
ſpiri. ſupꝑ eo.⁊ iunge qð ibi no. m ſumma.J.q̃s
ſit eff ectus · Y. alij dicunt · ⁊ ſe· Quid ſi liber
contrahat cum aſcripticia:nunquid celebeat
diuoetium ſi errauit:quidam dicunt ꝙ non · cũ
ñ inuenia expᷣſſuʒ iur̃ canoĩco:⁊ h; edictũ ꝓhi⸗
bitoeiũ ſit · naʒ ⁊ ↄtrahere pñt.vt · C.de agric.
c. l.vl.⁊æ oꝛdĩari · in aut ·ð ſecũ · nup · · aſeri
pticios: etiam inuito dño vt ibi dicit · ſecus in
ſeruo · ſed otra ſeʒ ꝙ non valeat mrimoniuz · in
aut.de nup · C. alcripticio · colł.mj. ⁊· ff· de li⸗
bero ho· exhi.l.ij·⁊· C.de agri·⁊ cen.ne diuti
us· peimum verius credo. nd ſi ſeruꝰ cre
dit et intendit contrahere cum libera tamen
Otrahit cũ ancilla.dicas ꝙ matrimoniũ tenet ·
qe nõ hbaet quod ei obijciat · xxxij · qvj· nihb ·
ĩ.de diuoe.ſigficaſti ·ſim hu ·⁊ gof · Flij dicũt ·
ſiue erretur in melioei condicõe. ſiue in dete⸗
rioeiſiue in pari.mat rimonium non tenet · ar·
ff · de arbitris · ſ ſi in ſeruum · nã qui errat non
conſentit · ff · de iur · om. iu · ſi p erroꝛem. C. de
iur.⁊ facti ignoẽ· non idci reo: æ erroe nihil ali
ud eſt ꝙᷓ; aliud ꝓ alio putare · xxij · q:ij. m qbꝰ.
xxxviij· diſ: q;uiserroe autẽ ↄpicõnis impedit
dirimit . vt no · Se · ¶H · j· Tu die ꝙ hoc

— — — —

verũ eſt qũ myr errat.nã ſi ſciat ipᷣm eẽ ſeruũ te
net mr̃im ñ ob. erroee viri·tunc ergo erroe cõ⸗
ditionis matrimoniũ nullũ reddit quando ddi
tio errantis fit deterioz: ſecus ſi melioe fiat
ſ nec de pari poterit qrelari: ⁊ hec opimo ho⸗
die eſt communis et iunge quod no. S. e. x.
quod aũt · Quid ſi liber contrahit cũ ancilla
ĩignoeans eiꝰ ↄdicõem. demũ dditione illiꝰ de
tecta oſentit in ip̃m verbo vk facto.vt.j.e·c.
fi · ipſa tñ non conſentit: nũquid eſt mrim inter
illos · dicunt quidam ꝙ ſic · ex vna parte.ſeò Ho
non placet· qe mr̃im ñn claudicat. eſt em̃ duoeũ
Diunctio· vt no · õ· de ſpõ · ſub rubeica de mr̃ia.
G.j· ulier tñ compelli poteſt ad Oſentienduz
rõne fidei date.ar.S.de deſpon im pu.de illis.
I·E· fi · maxime · qe młier malicioſe diſſentire vi
detur:· ⁊ deo ad eius petitõnem non debet mẽi
moniuz ſolui·ar · S. de eo qui du.in mĩi quã pol.
P adul.c. j. Sed ſi ↄtraheret cũ alio ↄpulſione
Pendente tenẽt mr̃im ſecũdũ.ſicut no.ſimile.g
de deſpõ· im . J. quid jĩur̃.v· quid ſi pubes.æ ſe
POe natis ex libero ventre.Bubeicella-
foete crederet quis filium ſerui fo
re ſeruũ . ꝙ;uiſ marer libera eſſ· ex eo
ꝙ inter ſeruũ libeꝝ poteſt ↄtrahi
mr̃im.vt.S.dixi.habito tractatu de
Oditione diugatoꝝ immediate.videamꝰ de cõ
ditione natoꝝʒ · ſic patet quare interſeritꝰ ᷓ ru⸗
beica de natis ex libero ventre. in qua vidend
eſt · ¶ uiꝰ ↄditione ſequantur nati ſeu liberi
t ĩin quibus caſibus filij nati ex libero ven⸗
tre redigantur in ſeruitutem-
Vius ↄditõnem ſequant nati ſeu liberi
&t quide matris naturam. Nam ſi vẽ
ter liber eſt.partus liber erit · cuz ſemp ſequat
ventrem · vt. J. e · c· vmco. C.de rei ven· partꝰ.
adeo ꝙ ſufficit matrẽ fuiſſe liberam vel tepoze
Oceptus vel tpꝑe partus dum laboabat.vł me
dio tpe.qe calamitas partui obeſſe non debet⸗
vt inſtit de ingenuis · de B dic vt no5. de ſer.
nõ oe. ꝗ. qd ſit ſeruitus:æ ꝗ. quid libertas: nam
quod in ho.t· deficit ibi inuenies pleniꝰ dictũ
Fliqñ aũt partus ſequit ↄditione patris.ſcilʒ
de ſpeciali ↄſuetudme appeobata. vt.qᷓ t. li⸗
cet · ⁊ dixi in ſumma.⁊. S.de ſer.nõ oꝛ.c.fi.ałs
aũt ſemꝑ ſequitur conditõez ventris:æ ita ſi vẽ
ter liber eſt ⁊ partus liber erit. ſi ſeruus æ ſer⸗
uus erit partus· ¶ Sed que eſt ratio ꝙ ſequit
ventrem . qe ſim naturã quodlibet agens ſubie
cto debet dñari: ⁊ apłs dicit· omnis ania 52
ſubeẽ ſupioei · ã̊. de cenſibꝰ. omis amma vnde
⁊ mulier ſubiecta eſt viro tanꝙ;ᷓ ſupio⸗iĩ ⁊ capi⸗
ti · vt · xxxnj.q: v ·mulierem ⁊·ccũ caput.ideo
pPartus debet ſequi ↄditõem patris tanoꝙᷓ;; dñi ⸗
tanꝙᷓ dignioeis.æ non matris.nam ⁊ ſjm phiſi⸗

cos ſemen hominis digmus eſt magis opat

generationem ꝙᷓ; ſemen mulieris. ergo h eſt cẽõ⸗
tra naturam ⁊ otra ius.ſicut obiecit mihi mgr
raynaldus phiſicus· ¶ Rñdi.licet vir ponat ſe
men ꝓ maioei parte vel magis opeturtñ mat'
nutrit æ in ventre viuificat partus. vnde fru⸗
ctus ſequitur terram. ſiue libera ſit ſiue ſerua
⁊ eius dñi fit.ratõ em non patitur alterius effi

ci arboꝛẽ ꝙᷓ illius in cuiꝰ fundum radices egit

vẽ inſtit· de reꝛ diui . J. ſi ticius. ⁊. J. qua roõne ·
x· ffde acqui⸗reꝝ do.adeo. fi.æ l. ſe: Nec mi
ram ſi vilius ad ſe dignius trahat ⁊ ei dñet ur.
qe modicũ fermenti totam maſſam coerumpit.
ar. S. de of·deb.ſuꝑ queſtionũ .ꝗ.ſi vero dno· 9
5. de ſec.ec. vel al · ꝙ in dubijs . ⁊ adeo partꝰ
ventrẽ ſequitur · q ſzm voſuetudinem generalez
aliqua regionũ:dñi matrũ filios natos ſu
is petũt.ſecus de legitimis · ff. de ſta · ho· cum
legitime.et.l.lex nature · niſi cauſa ſeruitutis
aliud ↄtigat · vt. õ.t.j.⁊ ꝙ bona ſic ſimilitudo
de fundo ⁊ de ventre vide . lvj. di. naſci .
T in quibus caſibus filij nati ex libero
ventre redigan in ſeruitutem. PHe · ſi fu
erit filius ſacerdotis in ſeruitutem eiuſoem ee
cleſie de cuius ſacerdotis vel miniſtri ignomiĩia
natus eſt iure ꝓhem manebit.vt:xv.q fi·cum
mieef ie⸗ q̃ ſarracenis admiſtrãt arma ca ie
tiñ ſerui fiut · vt · · ð indeis · ira quoeũdã .¶ Ttẽ
q eiſdẽ vendunt galeas vel naues· j. de judeis
ad liberandũ. iſeen ſi maio⸗.xxv.annis ven
dat ſe ad peecium pticipandũ.quod die veno⸗
5· de ſer.non oꝛ. ꝗJ.⁊ qualiter liber ſeruus fiat⸗
Item eſt ſeruitus de iure naturali inuenta ſcz
Aen vtxxxv.di:ſexto die. ¶ Extra ſummã
no·ꝙ eccleſia que libertatem tueri debet ñ de
bet eam impugnare. vt ̊ dicit in fi. ſimile · . ð
reſti ·ſpoli. querente.⁊. ff.de euict. vendican
tem · ⁊ de Odi · inde · frater a fratre. ⁊ ſi ſeruitꝰ
vendice . alceriꝰ.⁊· xxvj· di. vna tm̃ · æ.· xxv.di·
c· vl · ⁊z.· xj .q·jſilueſter.ff.de fideiuſ.turoe. et
5.· ð reſcrip· nõnulli · ⁊. J. de accu · qualiter · j. fal
lic in marito qni alios ꝓhibere debz ab vxoee
ſed non ſeip m. Item ꝗ ij· q· vj. qᷓuis.
Ic fecimus mentionem de duobus gene⸗
Pribus hominũ ſcʒ de ſeruis eliberie. is
ſunt agricole: i.agrũ colentes·quod nomen
cũ generale ſit multas ſpecies ↄtinet ſub ſe. qꝛ
agricolaaz · Elij aſcripticij. lij cenſiti ·
AFlij perpetui. ¶ Xlij coloni condicionales
Flij mqmilini. ¶ Klij oeiginarij . ¶ Klij ſim⸗
pꝓlices colomi- ij aſcripticij. ĩ. p ſeripturam
ſolo ſiue terre · iue glebe.aſcripti:i.aſtricti. fi
des aũt fieri habet de H genere ex duabus ſpe
ciebus obligationũ ſcz tam ſcripture ꝙᷓ ꝓfeſſi
onibus· vel depoſitionibꝰ apud acta.nec ſcrip
tura ſola ſufficit. melius eſt em ex plunbꝰ cau
ſis oſtendi ↄditõem.æ nõ ſolũ ꝓfeſſomibus ne
q; ſcripturis homiĩes foete liberos ad dererio
rem trahi odit õem· vt. C. de agri. ⁊ cen · cũ ſci
mus. ſic ergo fit vna ſeriptura in qua ꝓmittũt
dño ſoli ſe nũꝙᷓ a ſolo diſcedere. ex illa aſcrip
ticius ↄſtituit· ſjʒ tñ ꝓꝑ eam ſolã aſcripticius nõ
Pbatur.ĩmo alia ſeriptura eſt necefſari a in qua
Ofiteat' ſe eſſe aſcripticiũ.⁊ ſic habes ꝙ ex iſtis
duabus ſcripturis ꝓbat'.ſic ſecũda feſſio ef⸗
ficaciã p̃ſtat.vt. C· ad vell ſi mulieri.æ de plus
petõibus· l.vnica· 4 eſt aũt ſcienduz · ꝙ inter
aſcipticios ⁊ ſeruos pene nulla eſt dra. vt. C 8
agri · ⁊ cen.ne diutiꝰ· pene ideo dixi.qꝛ ſeruus
pᷣt vedi cũ peculio.vt ibi · ſed aſeripticius nun

c; ſme ſolo. vt · C. ð agri ⁊ ceel.ij tIce aſeripti
ci) etià dñi voluntate in poſſeſſoni bꝰ in qbꝰ

aſcripti ſunt oedĩari pñt.vt.ĩ aut' de ſan · epis·

Jꝗ· aſc ripticios.ſerui mine · vt no · S. ð ſer · ñ oꝛ·
ſtem aſc ripticij æ ſciente ⁊ tacẽte dño hůt
mrim.nec ↄditione liberantur· vt. C. de agri.
* cen· l.vl· li · xj·. Aefij vero ſi ſciente dño cõ
trahãt liberi efficiunt · vt in aut · de nupt · J. ſi
vero ab inicio · Bhm · l.nazʒ ſzm cañ · vterqz etiã
era voluntatẽ dñi otrahit · quod dic· vt no.õ.
t. j. J. j·æ in fi · Flij cenſiti ·i: cenſibus aſcripti
vt.C.in qui.cãis co ·l · ij. li · xj·æ hy eodẽ mõ cõ
ſtituunt quo ⁊ aſcripticij:eſt tñ dẽa ſed ñ certa
vnde quidã dicunt ꝙ cenſitus eſt ille qui eſt ex
aſcriptio natus · h az · dixit illũ eſſe cenſ itũ qui
rei certe annuatim pᷣſtande obligatꝰ eſt · vt. C·
in quibꝰ cãis co· cen.il.ij veꝝ aſcripticius eſt
ad rem incertã obligatꝰ.puta terciã · vb quartã
ptem fructuũ.vel mediam· ꝓut dñs elegerit.
e nũqᷣd tales teſtari pñt :quidã dñt ꝙ ñ cũ
erui dicant. vt · C· de agri · a cen · ne diutiꝰ . et
l· q;3admodũ · Nz. dixit ꝙ iter ſuos pñt · i. inter
eos qui ſunt de familia ſua h nõ inter alienos.
vt . C· de hertic· ⁊ mañ·Ognouimꝰ· ⁊ de inceſt.
æ inuti · nup.ſi quis · ¶ St eſt ſciendũ ꝙ G̊ nomẽ
cenſitꝰ aliqñ large accipit.vñ etiã aſe ripticios
opꝛeehendit · vt. C. de agri. ⁊· cenſi · dñis · Fliqñ
ſtricte · vt· C. in quibꝰ cãis co · cen · do · ac poſ.
l. ij. ſicut ⁊.S· expo ſuimꝰ? Flij ppetui · ſcilicz
quos ꝓditoꝛ ſtudioſus ⁊ diligẽs ſuo colonatui
Pꝓpetuo acquiſiuit · Srat em̃ ſtatutũ antiquitus
qꝙ miſeris æ vilibus pſonis redditꝰ certi ex pu
blico aſſignarent tpe famis · ⁊ tunc qui validi
erant ſimalãtes coepis miſeriã mertiã ⁊ debih
tatẽ ꝑtem reddituũ pcipiebant.⁊ ſic veris mi⸗
ſeris pbendam ſuam diminuebãt. quos vulgo
ytalici ſpauoldos vocant.nos arloicos ſiue ri⸗
baldos.hos gꝰ ꝓditoe ſtudioſus . ſ diligẽs
inquiſios ſi ſimulatões in publicũ duxerit ⁊ ꝓ
diderit · ſi liberi erãt qui talia fingebãt in ſuo p
petuo habebat colonatu ·ſi Gui peimꝰ dñs eis

carebat æ ꝓditoei aſſgnaban · vt. C. de medi.

validis .l.vmca·q incipt.cũctis.li ·xj·h H totũ
videt' coerectũ foee ꝓ aut ·de qſtoee · qe ſerui ſu
is dñis ſunt reddẽdiliberi m opꝰ publicũ dan
di · vel dic . ꝙ · l. antiqua loqui de ſimalãtibus·
aut · xo de nõ ſimulãtibus ·q a diſpẽſatoee ſe⸗
pe validi cã innalidis ad elemoſmã admittunt
̈ cũ hy ſimulatoees tã grauiter punian. quid
veriꝰ putas eẽ de occupãtibꝰ pła bñficia in pᷣ
iudi ciũ pauꝑũ clericoꝛx · vt · S· de p̃ben · ge ĩtm̃ ·
⁊ de reſcript · ad aures · dic vt no.ð· de reſcri⸗
tis · ¶. que poſſunt obijci. ſub · ſed qũo intel⸗
ligemꝰ· H. paup· ⁊æ ſeqñtibus · ¶ Elij coloni cõ
dicõales.qᷓ ↄſtituũt h ſolo · ꝙ x · xxx · an.ĩ ſolo
ſme ↄtrouerſia fuer̃t · vt · C. de agri · ⁊ cen · cũ ſa
tis . ⁊ B ↄſuetudo eſt bononie hmaz · B etiã in ce
teris rebꝰ locũ habet. vt · C· de pᷣſcrip · xxx · an.
ſi quis emptõis· ¶Sʒz aa.· ò dicit· qe non ex vna
ſola cã ſed ex pluribꝰ cauſis liberi homines ad
deterioꝛẽ dditõz ſunt trahendi · vt · C· de agri.
⁊æ cen · cũ ſcimꝰ.⁊ dixi ·S.v.alij aſcripticij· ⁊ iõ
neceſſe eſt ꝙ p̃cedat ꝓmiſſio in ſcriptis vel ſme
ſcriptis ꝙ ꝓpetnuo iure colonie ſe in fũdo foee
pmittant·æ poſtea ꝓ·xxx · an· ibi ymaneãt· als
tps ñ eſſet modꝰ tollẽde obligatiõis· multomi

nus inducende · ar · ff · de act · ⁊ obli. l obligati

onũ ¶ ũñpeioe ſnĩa videt ↄfirmari.j· de iude
is c · ij. F. · S· de immu · ec · c m · ¶ Fos quidazʒ

putãt ee aſcripticioſ dditõales · quibꝰ obuiat.
C· de epali audi.l· nemini. ⁊æ ꝓpter aliud dixer̃t

falſum· qe colonus tpis tranſcurſu liberari pᷣt·

vt.C·de agri.⁊ cen:cũ ſcimꝰ.aſcripticiꝰ minĩe
vt ·eę.l.cũ ſatis.lte colonꝰ ↄditõem ſuã nõ mu

tat aſi ſolo ſit aſcriptus.vxt.eę· l· cũ ſatis · h aſcri

pticiꝰ bene ĩmutat. vt.ene diuti⸗. RBlij ſunt
inquilini.ſz ſim quoldã inter inquilinũ æ colonũ
nulla eſt dẽa · ar · ꝓeis · C. de agri · ⁊ cen · diffini
mus. F3. . qe ꝗꝓpeie colonus ↄditõalis eſt qui
cũ ſua familia in fũdo inhabitat nec a fudo re⸗
cedere pᷣt· Inquilinus vero eſt qui æ ſi in fundo
teneat imn ſuburbio tñ ↄmoeatur:⁊ ideo minus

eſt aſtrictus.qe in aliqua pte ſuburbij domũↄ

ducendo inhabitare poſſit.· G em colono ñ liczʒ
Flij oꝛiginarij.ſczꝭ qui ex colono ⁊ Oditõnali
naſcunt · et ſzm quoſdã m ipᷣo ſolo.aliter em̃ nõ
eſſet oꝛiginarius vt. C.de agri.⁊ cen:· cũ ſatis ·
J.caneantSed ſi G veꝝ eſſet.colonꝰ dominũ
ſua ꝓle defraudare poſſet ducendo vxoeem ad
alia loca tpe pariendi· vnde dixic az · ꝙ ſiue ĩ fũ
do ſiue alibi naſcar.ad ſolũ tanq; oeiginarij ꝙæ
peia vel pᷣſidis autoeitate ſant reducendi · nam
ſufficit ꝙ pater terrã alicuius ſuſcepit colẽdã
vt · e · l. cũ ſatis.⁊ ꝙ ibi dieit · ſi in fundo kfuerit
natus. ſubaudiendũ eſt maxime· lij ſimpli⸗
citer coloni · ſceʒ qui ſub certa annua mercede ĩ
pecunia numerata pᷣdia colenda accipiũt · alit
em̃ ſme pecunia nõ eſſet locatio.ff.depo · l. . · ¶.
ſi quis ſeraũ. NHo quidam ſunt ptionarij. qᷓ
dam ad nũmum ↄducti.ptionarij ſunt · qui etiã
fructibus a ſolo ſepatis in eis nullũ ius habẽt
vnde nec furti agent ſj dñm ad agendũ p acti⸗
onem ex ↄducto ↄpellere pñt · vt · ff· loc · cũ in
plures.Si vᷣo ad nümum ↄducti · ſtat im fru
ctuuʒ vt a ſolo fuerint ſepati vt vſufructuariꝰ
intelligunt dñi facti · vt· ff · de furtis· ſi apes ·
æ intellige ad nimum ↄducti: ſcʒ qe dño fundi
certam pecuniã reddunt · nõ dñs eis. De om̃i
bus his ſpeciebus ſine generibꝰ hoĩm loquitꝰ
I· de iudeis · c · multoꝛ. J. j. ⁊· ij · Quãuis aũt
enera hoĩm ſic diuerſificent · tñ ↄſuetudo cu
iuſ libet terre attendẽda eſt · ⁊ ijm eam ſunt iu⸗
dicãdi. nec certa regula tradi potelt · cũ in qui⸗
buſbã regioni bꝰ ptim naturã aſcripticioꝝ · ꝓ⸗
tim alterutroꝝ ſupioꝝ ſoetian· æ ideo ſibi ma
gnifacient ꝓumciales ſi eis Oſuetudo ſua ſpe⸗
cialiter ſeruet .vt.ff.de of.ꝓcõſu:ſi in aliqna
Nec em̃ vna cõſuetudo alteriꝰ loci ↄſuetudine
ſubuertẽda erit · vt · xij · di. illud beeuiter · ſz tam

in dabio ſp ꝓ libertate iudicare debetis· vt · S

de ſen · re iu · c. vl. xij· q. ij · cũ redẽptoꝛ . e · c·
vnico · S. t · j· licet · ff;· de alie · iu · mu · cã fa.l.nj
æ de reg: iur.libertas. uid de ↄſuetudiĩie qᷓ

eſt ĩ caſtris æ locis aliquibꝰ.ꝙ ſi ruſticus dece

dat ſie filio vel alio deſcendẽti · dñs totũ occu
pat iure peculij·dico ip̃am ſeruãdaʒ ſi p̃ſcripta
ſit · qe iudei gpter loci ↄſuetudinem habent

ſub ſuo domimo xpianos · vt no · . de inde · ſab
rubeica de ſer · iju · ⁊ ſarr · qe cũ H ꝓhibeat' in ele

ricis ſpecialiter· de laicis vdet ↄceſſum. ar· S

de ſuc · ab inteſt · c· ij. pt em dñs alle gare ꝙ ab

micio Hᷓ̊ pacto fuerint ſic caſſati · ad qðᷣ ꝓban⸗
dũ ĩducet ↄſuetudinẽ que eſt optima legum ⁊
dubioꝝ interpees. ſic· · de oſue eũ dilectꝰ· g.

I·ꝛ. ff· de vſur. cũ de vniuerſo· við ſup q̊ quod
no.S.de cen.q.quis cenſus:= ad G̊ in leuiti·xx

v·caterra nõ vende imꝑpetuũ:quia mea eſt·

vos aduene æ coloni.
e cognatione ſpũali.Nubeica

1

eur B.⁊ ·xxxqiij ꝑ totũ.Legalis:de qua trac
tat··t·j·⁊.xxx·qiij.p totũ.Itẽ carnalis:de
qua tractat .j de oſang.⁊ affi.⁊=.xxxv.q· vj·p
totum. p̃micttit ̊ de ſpuᷣali tãq; de dignioei qꝛ

ſempꝑ ſpũalia dignioea ſunt.vt no.S. de ma:et

ob· q. quis cui ea pᷣſtare·in qua videndum eſt⸗

¶ Quid ſit cognatio ſpũalis.¶ Quot eins ſpe
cies. Aualicer Shatur. 8 uis ſit eff ectus
et ſpeciei ·. ¶ Et an aliquis poſſit habe⸗

cuiuſi
re duas ↄmatres-
Vid ſit cognatio ſpũalis: æ quidẽ ꝗpinq̃
„ tas ꝓueniens ex ſacram̃ti datõe vt ĩ ba

pPatrino a filio eius carnali·qui ex detentõe fit
frater ſpũalis filioli patris carnalis. vt appet
in ſeqñ·⁊ tangunt ̊ tres ſpecies ſeqñtes q im

pediunt = dirimũt. vnde verſus. ¶ Dirimitur

frater · · e· c. j·⁊.ij ⁊· c:veniens· ¶ Compater. j

emartinus ¶ Itqʒ pater.xxx·qnj. c· j· æ. ij.
Vot eius ſpecies·tres.que omnes tacte
ſunt in deſcriptõe · ¶ Deima dicitur cõ

lis alter carnalis.nec fallit regula talis.æ ex R
apparet ꝙ ſmguli filioli ſmgulos patrinos ha
bere debent · nõ plu res.vt ·xxx:q: m·ꝙ aũt. et
de le · di · mj · in catheciſmo· ⁊.c.ñ plures. q̃re
etiã vir æ vxoe nõ debent ſimul tenere.vt ĩbi.⁊

no.j· ꝗ. fi· V· quid ergo. St eſt ratio: quia licet
vnus debeat tenere ſi plures accedũt.vide tñ
inter ipſos ↄtrahi quedam affinitas quaſi ſpũa

lis · quare videt ꝙ ſme peccato ↄmiſceri ñ pñt
Item qꝛ quot patrinos habet filiola tot mari⸗
tos amittit.ſimile no.S.de deſpon. impu.ꝗ.et
que ſponſalia· quod tñ in aliquibus regiombꝰ
male obſeruat· Et ꝙ dixi ꝙ ſmguli ſmgulos pa
trinos habere debent: intelligas reſpectu ba⸗
ptiſantis vel ſuſcipientis.qꝛ vnus debet eẽ ba
ptiſans · ⁊ vnicꝰ ſuſcipiens·ſed tñ vterqʒ patri⸗
nus eſtnam oẽs ſuſcipientes patrini ſunt ſicut
baptiſantes:vt ꝓbant iura inducta.j⸗e..quiſ
ſit effectus · · effectus aut ſecũde. ⁊. xxx.q.j.
omnes · Sic ergo baptiſans repñtat pꝛem ab
actu · ſuſcipies matrè a paſſione vel quaſi. qe ſu
ſtinet pueꝝ· ſacramentũ autẽ loco carnalis co⸗
pule ſuccedit.ſicut ergo monſtrnoſum æ impoſ
ſibile eſſet ſi quis diceretur habere plures pa⸗
tres vel matres carnales. ita æ de ſpũalibus in

telligendũu eſt. vide qð no · . de bapt · J. quot

eiꝰ ſpes · Secunda dici paternitas· ⁊ B attẽ
ditur mter eũ qui baptiſat qui baptiſa .ſiue
iter eũ qui ſuſcipit æ ſuſcipitur. que potius ma

Hactaturus magiſter de quodã impe
dim̃to mriomij. ſcʒ ↄſanguinitatis· q
triplex eſt· ſcʒ ſpualis de qua tracta

Ptiſante· vel ad id ſcʒ ſacramtum.detentõe vt ĩ

paternitas.· æ attendit inter ſpũalem pzem pu
eri = carnalem.nam vnus ↄpatrũ ſemp eſt ſpũa

phis qui. ⁊·q m.nõ opoætet·æ. c· ſup quibꝰ. æ.

sernitas dici deberet. ar. in his que no· ꝗ̊. ꝓxiꝰ
v: De hac habes·j.e..quis ſit effectꝰ. v·effe
ctus aũt ſecunde· Tercia dicit fraternitas

que attenditur inter filium tuum ſpũalem = fi

lios tuos canrales:de HG.je..qͥs ſiceff ectꝰ. S.
effectꝰ vo trecie · ¶ Licet aũt hee tres ſpecies
ſmt = non plures quas gi gnit baptiſmus.tamẽ
hm Sofin baptiſmo nouem ꝗꝓpinquitates ſiue
attinentie aliqñ oꝛmuntut.⁊ ſunt hee. IIein
Pinquitas oeitur inter peeſ biteꝝ baptiſantẽ
⁊ baptiſatum. que eſt filiatõ. Secunda inter
ſacerdo te æ pzꝛem baptiſati· ⁊ hec eſt cõpater⸗
nitas. Tercia inter ſacerdotem æ matrem pu
eri· que dicitt omacermtas. ¶ Quarta que èe in
ter filios ſacerdotis ſiquos habet a baptiſatũ
= hec eſt fraternitas.xxx.q:j.om̃es:æ. qnj ita
Quinta inter baptiſatum æ ſuſcipientẽ ð ba⸗
tiſmo. ⁊ h̊ eſt filiatio. Sexta inter baptiſa
tum vxoæs ſuſcipientis. = hbec ſimiliter eſt filni
atõ. Septia inter baptiſatũ æ filios ſuſcipiẽtꝰ
hec eſt fraternitas. Octaua inter ſuſcipien
tém æ prem ſuſcepti: æ eſt ↄopenitas.ſHona
inter ſuſcipientẽ mrem ſuſcepti.⁊ hec eſt cõ⸗
maternitas· ꝓban B.xxx. q:ii p totũ.⁊.q: mj
ſi quis vnus:a c.qu ſpualem.⁊.c. poſt vxoeis
Iee:c. j· æ c. martinus: æ cveniens-z c-tua.
Sʒ quicquid dicat'. aut eſt prnitas· ſiue ma
ternitas: vel filiatio:que cũ ccerelatiua ſint ea
dem ſpecies eſt. na ſi pater vel mater eſt · filiꝰ ẽ
ſi filiꝰ eſt· pater vel mater eſt. aut eſt compa
ternitas aut fraternitas.æ ſic ſunt tres ſpeciel

cim̃ ad quaz alteram omnes pᷣdicte ꝗpinquita

tes ſiue attinentie reducuntur
Valiter otrabat· patet ex p̃miſſis ꝙ ba⸗
ptiſando et tenendo: vt dixi.S. e. . ·.‧ .·
peima. ]Sed nunquid in alijs ſacramtis otra⸗
hitur ſpunalis cognatio.Hug.dixit ꝙ ſic· nã ſiæ

ſunt ſeptẽ dona ſpuᷣſſancti.ſic ſeptẽ ſunt ſacram̃
ta ſine baptiſmi dona. æ in quolibet õhit' cõ⸗

Paternitas ſeu cognatio ſpuũalis.vt·xxx.q.j.
uenit.ita ꝙ quodlibet impedit mr̃im ↄtraben⸗
dum dirimt. ſunt aüt he Dꝛimũ.ſacrati ſa
lis collatio.de ↄſec.di:mj. xhinc. S ecũdũ.
narium aurium cũ ſputo linitio.e: poſtea tan
Zunt⸗ rerciũ in fronte pectoee crucis ſi-
Snatio.e·poſtea Senlhaertrn olei ſa⸗

crati vnctio.e. deinde.· Quintũ. baptiſmi ab

lutõ·e.venit. Sextũ.in vertice criſmatis vn
ctio·e · poſteq;ᷓ aſcenditꝰ Septimũ.· in fronte fi
xa pꝑ ep̃m ↄfirmatio.e.· pᷣſbiteri .æ rũdebat de⸗
cretali que ei Otradicit. e.contracto· ꝙ ille fi

lus fuit dcubine. de alio viro eum ſuſcepat.

non de petro amaſio ſuo.alias non eſſet decre-
Flij aũt vt da.lau:æ tan· dicũt ↄ gnationem
ſpnᷣalem ↄtrahſoi in tribus ſacram̃tis tm.ſcq ĩ ca
theciſmo.bapti ſmo:⁊ ofirmatõe· Sed ↄgnatõ

Scta in catheciſmo pᷣſtat impedimẽtũ mrio cõ
trahendo. nõ tñ eſt adeo valida vt dirimat jam

tractũ. vt.j.e.cto.reſtat igit ꝙ ꝓ duo tm̃.
ſcʒ baptiſmũ æ ofirmatõem valida Otrahatur

gnatio · vt · ar · xxx.q.j.ſi quis filiaſta · ⁊· c·ð

e · P totũ· ⁊ hm hanc opmionæ intelligenda ſunt
dicta · e · Puenit· ⁊ ĩ catheciſmo.a in B ocoꝛdat

Goke * Rap. Si queras quare in catheciſma m caſu ĩſto lothario æ berta moæztuis: martinꝰ?

nõ Otrahat'. valida rõ eſt in ꝓmptu.- baptiſmꝰ æteberga non poterũt ↄtrahere ſimul. qe quõ⸗
em̃ ianua eſt æ fundamtum olm ſacram̃toꝝ· vt dam vinuente lotario cũ quo teberga vna caro
xxxij· di. J. veꝛe m fi · ů · de pibi.non bap · c. ij · facta erat. fuit ↄtracta indirecte ↄpaternitas
vnde cũ catheciſmus pᷣ̃cedat baptiſmũ· ſequit inter Panc tebergam æa martinũ cuius filiũ lo⸗
ꝙ non eſt ſacramentũ · ergo non Otrabitur com charius tenuit ipſo lothario mediante ˖ vt. . e ·
paternitas valida P catheciſi mũ. IHtem añ ba- martinus bertam Secus ſi lotarius tenuiſſet fi
ptiſmũ non eſt filius eccleſie nec intrare poteſt liũ martini anteꝙ; vna caro facta fuiſſet cũ te⸗
gloriã eternã · vt de Oſe. di · mj · fir mſſime · et · c · ber ga. vt no· ·. e· J. ⁊ an aliquis:⁊ ſic directa )
nulla· ergo nõ eſt filius ſpualis· quo ergo per paternitas indiſ: impedit mrim Otrahenduz et
eum qui filius nõ eſt ſpualis.otrahetur ſpuat dirimit iam contractũ. Idem facit obliqna · ſcz
ↄgnatio.nullo mõ· q⸗ antea qrenda ẽ pſona ꝙ; poſt carnis copulam mediante altero coniugũ
rò vt.ff. de iure codicilloꝝ · quidam referunt acquiſita· vnde verſus ·

eſpuo qnm cuius ve leuat mea natum.

Vt mea dicat que carne mihi ſociatur ·
Sff ectus aũt ſecũde ſcʒ patermtatis ſpũalis

5· de deſpon · impu. ad diſſoluendum. Tercij
vt ala.bar:⁊ guii · di cũt ꝙ in his tribus ſacra⸗
mentis· catheciſmo· baptiſmo· ofirmatione·

otrahitur ſpualis cognatio impediens mrim ĩ impedit mrim bendũ dirimit iam dtractuʒ
vtroqʒ caſu = dirimens nam hec tria equipan ſic patrinus nunꝙ pᷣt ducere filiolam in vxo⸗
de ↄſe. di. mj· in catheciſmo· a· xxx · q· mj ſiquiſ rẽ.nec filiolus matrinã · xxx · q·j·de eo quod in⸗
vnus nec · ob · · e. e· Otracto · qꝛ mulier non te⸗ terrogaſti.æ. xxxnj:q.ij.ſi quis cũ matre·⁊ ·xx
mui eũ in toto catheciſmo · ſed in ſola miſſiõe ſa q.mta diligere. Sffectas vero tercie ſi⸗
crati ſalis: quo catheciſm iniciant . vt de dle · militer impedit ⁊ dirimit · ſcz fraternitas ſuie
di · mj· ſal celeſtis ſapientie · vnde quod dicit li⸗ Prximitas ſpũab . vt. xxx ·q· nji· ita diligé. Z3 ſr
tera· in peimo ſacriſalis pabulo · ſubaudi tantũ articulo varie opimoneſ æ varia iura olĩi ema
nõ in toto catheciſmo: ma tan. da· vide narunt. Rlia em̃ dicebant filios duo compa⸗
mihi rõnabilios.a hm eã expones verba . J. e · O trum poſſe ſimł iungi ſiue ante Opaternitatem
tractoque res: vix mr̃im impe affi · ſubaudi · ſed nati forent ſiue poſt . vt · xxx · q/ nj· ſup quibus:
tñ afferret· ⁊ ita quod vix fit tñ fit. ſimile · ff · ð Flij dicebant H verum eſſe de natis ante cõ⸗
iudic · vix certis ex cãis·non tñ ideo mrim cen prnitatem.ſed de natis pꝰ H ꝓhibebant · vt · x
tractũ ſolueret vt p̃cedit · ꝙuis etiã ſubaudi in xx ·q · nj. poſt ſuſceptum· ASed poſterius ius
toto catheciſmo tenuiſſet · cum em̃ hoc impedi hm cronicã peius tñ in oedine · hodie peius coꝛ
mentum ſur gat ex oſtõne eccleſie · nõ eſt dila⸗ rigit.qe ſiue ante ↄpaternitatẽ naſcantur ſiue
tandum ſed Potius reſtringendũ · qe quos de⸗ poſt ſimł pñt coniungi ·excepta illa ꝓſona qua
coniunxit hoõ non ſepet ar.op· xxxnj · q · ij · ſiqſ mediante ventũ eſt ad ↄpaternitatẽ · vt · J. e. c.
cũ matre · · c· ſeqñ · Tñ qe diſſenſio magna eſt · ſic. c. ſup quibus·: quod debet eſſe paſcab pei⸗
mra bincinde otraria æ foætiſſima ſunt · ideo mi· licet quidam libei habeant paſcalis ſecundi
hm dẽſas ↄluetudies terre q̃ ſ cãdalũ genera⸗ ĩ ſubſcriptõe ſiue in inſcriptõe· coerigit capłm
ret ſi coꝛærumpet videtur B iudicandũ· ar · S· 8 poſt ſuſceptũ.qð fecit vebãꝰ · ij· vt · patet·xxx
ſepul.certificari. æ in his que no· . e · J. quis ſit ꝗ· nj · ſup quibus. ⁊· c. pi taciũ· ⁊. c · ñ opoetet· ⁊
effectus · V· eff ectꝰ vero tercie · æ· v. alij dicũt· ĩ.e.ſuꝑ eo·a· c.tua nos. qWel dic ꝙ peioꝛ coꝛ
velſ oſulendus eſſet peinceps ſupꝑ B· quia noui rigit poſterioꝛem· qe maioꝛi mtitur rõne · ſic . l.
caſus dubitabiles p eum ſunt termiandi · vt di. memoe. polt · c. dño ſancto.· in fi. vnde poſte
5 de trãl la. epi . c · . æ · i · rioe. i. peimus poſtpoſitus · coerigit peioꝛezx· i.

. . —

Vis ſit effectus cuiuſlibet ſpeciei · effe⸗ vltimu qui peimo pferebatur · ⁊ ſic peio erat ĩ

. tꝰ peime ſcz Opaternitatis is eſt . vt im⸗-⸗ vſu. ſic intelligi po teſt exponi · j· e · c· j. ⁊ ſic · e
pediat mrim ↄtrahendũ a dirimat iam contra corze ſup quibus·pᷣt eſſe paſcalis.ij· vnde ⁊ cõpater
ctum.Sed notandũ ꝙ ↄpatermtas ſubdiuidÿ. 6 licite poteſt accipere m vxoꝛem filiã cõpatris

qꝛ alia eſt directaalia obliqua. Directa eſt · 12: vel cõmatris ſue dũmodo non ſit filiola ſua. li⸗
cuz ego ſuſcipio filium berte mulieris vel ipa ecet honeſtum eſſet ꝙ a tali cõiugio abſtineret·.

meum. nam in hoc caſu ip̃a ↄmater mea eſt di⸗ vt.xxx · q·nj. illud.· ¶ St ideo no· ꝙ ↄgnatõ ſpi
rectaæ ego opater ſuus· æ ideo inter nos mrim ritualis ſic æ legalis.⁊ publice ho· iu · nõ egre⸗
Oſiſtere non poteſt. vt · .e. veniens. æ xxx· q:j· diunt' pſonas illas cũ qunbus ↄtrahuntur vel
c. j· ¶Obliqua aũt vel indirecta ſeu emergens Otrabi intelligunt. quare et filiam filiole mee
eſt· qn vnus diugum poſtꝙᷓ ſunt vna caro effe⸗ potero dneere in vxoeem cũ nunqꝙᷓ inueniat
cti. filium aliov iugum ſuſcipit · nam in h ca Hibitũ.⁊æ Gq̊ edictũ ꝓhibitoeiuz ſit · vt . S· ð ſpõ·
ſu ambo parentes ſuſcepti ↄpatres efficiuntur cũ apud · hm da . ⁊ t. h Hff · de ri · nup · per ad⸗
etiam alteri diugum qui non ſuſc epit · ⁊ B ꝓ ob optõnem · in fine · et inſtituto de nuptijs· .
liquum mediante ſcz illo diuge qui ſuſcepit· qui amitam tñ concoedat . ff· ð ri.nupt · ſiqua· ꝗ·.
vna caro factus erar illi viugi qui non ſuſcepit adoptiue · ¶ Po. inter oes illoſ q̃ in ptãte ſunt
qm cõmunicant ſibi diuges actiones· vt· xxx· ꝓhibent' nuptie celebeari vſqʒ ad Sradũ P.l·
qꝗ· mj · e · j·⁊· c . ſi quis vnus. Verbi gra· martinꝰ Pꝓbhibitũ· ig em qui adoptacur · agnoſcitur his
duxit bertam in vxozem· ⁊ lotharius theber⸗ qui in ptãte ſunt · ff · de adopt · qui in adoptõe ·
823. eam co gnouit poſtmodũ vero lothariꝰ ſi ergo pater meus adoptet filiam aliquã · H ſoe

leuauit de ſacro fonte filium martini et berte · oe mea e.ſʒ filia ſua ñẽ neptis mea · qe remanet

in ptate pꝛis ꝗpeij.æ ſic loqui. J.adoptiue. ⁊æ ĩ
ſtit·e·q.eius. Sed ſi aliquis adoptat aliquam
neptem carnalem in neptem adoptiuaʒz tranſit
in prãtem ſuã. vnde ſi poſtea ado ptat aliquem
extraneũ.in filiũ:qui pᷣt dici aanunculus ſiue pa
truꝰ neptis adoptineinter cales nõ poteſt mri
moniũ ſtare. Idẽ poteſt poni in amita æ mater⸗
tera ⁊ nepote duerſo mõ poſito caſu:a ſic loqͥ⸗

tur · l p adoptionẽ · x J amitam · ¶ Zed que eit
rõꝙ non poſſum habere amitam vel materterã

adoptiuã ſicut ⁊ ſpũalem· eum ſpũalia foerioꝛa

ſmt ꝙᷓ carnalia · vt · Sede trãſla.epi:inter corpa

lia· qe ſi ita eſt in adoptione: foꝛtius vel ſalte⸗

pari rõe debet eſſe in filiatõe ſpũali:vt·xxx· q

nj · ita diligere. vnde in caſu iſto dicit impatoę

ꝙ nihil eſt quod magis poſſit ĩducere paternã

affectõem inſtam nuptiaꝛ ꝓhibitõem ;ᷓ hu

iuſmõi nexus.p quem deo mediante aĩe patri⸗

ni æ filiole copulate ſunt · vt· C·de nup. ſi quis
alumnã · in fi · ap pater acq̃rit filio cpalia
pſo.noac.circa pein:ꝙ;uis is cui acquirit non
laboꝛet·⁊ tñ laboꝛare poſſet · Secus in ſpũ ali⸗
bus:nam ⁊ ipſaa regnũ dei ꝗꝓprio laboee acqui
ri opoetet vnde etiam filius nõ baptiſatus ne
ligens æ ↄtemnens nunqꝙᷓ ſaluabitur ꝑ bapti
mũ patris · opa em̃ illoꝝ ſequunt' illos ergo
qui non laboeat non manducabit· ſed qui ege⸗
ſtatem ałs etatẽ habet de ſe dqueratur.de con
