aliquis incontinenti legittime reſtiterit. ceul
pas ommum delictoeum tempoee violentie
cõmiſſoeꝛumſiue ex parte aggredientis ſiue
agsreſſi aliquis occidatur· m aggredientem
conſtat redundare debere ˖ vt. C· e. quoniam
multa facinoea. ⁊.· ff· ſi qua.paup.fe · di. l.j·
ꝗ. cum arieres · ¶ Plac autem· l. tenetur pu⸗
bes eum telo in publico anbalane e qui
peſſimo exemplo duocata ſeditione dillas ex
pugnauerit. Ec qui cuzʒ telis æ armis bona
rapuerit etiã ex incendio peeter materiam.
Et qui puerum. vel femmam vel quemcũ⸗
q; per vim Qupaauene ſE. qui incendio: te
lo.vel armis capiendi auſa interfuit. ¶ Ve

Nanis ſit· perſonalis eſt ⁊ ex maleficio: 6

dominam voleneem res ſuas ſeruare peohi⸗
buerit.¶ Vel quemuis poſſeſſoꝛem de domo.
agro ſuo.nauive deiecerit vel concuſſerit⸗
Vel ad B; faciendũ homines cõmodauerit
Vel hominem dolo malo incluſerit.obſe⸗
deritve HVel ſepeliri hominem ꝓhibuerit·
Vel aliquẽ ſibi ꝑ violentiam obligauerit.

q;uis obligatõ·l.reſcindatur · vt. ff. e.l.nj. J.
eadem. l. æ. 1ſequen. H&. † Sadem. l. tene⸗

tur qui cum imperium poteſtatemve haberet

ciuem romanũ aduerſus ꝓuocationem neca⸗
uerit· verberauerit.vel h̊̊ fieri iuſſt. ¶ Vel ot

toequeatur aliquid in collũ iecerit.· Vei le
Satos·oeatoeꝛes. comiteſve.pulſauerit:vł in

luriam irrogauerit. Vel reum vinctum vel

alio modo impedierit quo minus rome infra

certum tempꝰ aſſit · Et qui executionẽ mdi

cij vel ꝓnunciationem impedierit. Vk ali⸗

ter ꝙᷓ maioe inſſerit· decreuerit. impauerit.fe

cerit. ¶ St qui noua vectigalia exercuerit.

vt.ff. e.l.lege iulia·⁊·l.ſequen.⁊.l.qui dolo

æ. l. vlti. Ippellatione aũt teli omne id cum

quo noceri poteſt accipitur.h licet telum ha

bere cauſa ſalutis ſue tuende.vt· ff.ee arma⸗

tos:⁊æ. l·Hij qui edes/Dena autem hHuis. l.

B eſtliberi depoꝛtantur.ſerui vero cccidun

tur ſi inſeio domino vim cõmiſerint.nã ſi eo

iubente in metallũ damnãtur · vt. C· e.ſeruoſ
h vbi homo pulſatus eſt vel verberatus non

tamen occiſus:aquę ⁊ igni interdicitur.vt.ff

e · qui dolo.· vlti. Smautem violentia ſi⸗

ne armis cõmiſſa ſit· tenetur violentꝰ.l. iuł.

de vi peiua.⁊ ideo peiuata dicitur quaſi ſim⸗
plex:non ꝙ erimen huiꝰ.l.ſit peiuatum. ĩmo
publicum eſt. vt.ff · de publi. indi. l. j. De
na vero huiꝰ.l.eſt.tercie ꝓgartis bonoꝛum ad
emptio · vt · C·e· tutoꝛis· ⁊ amiſſio dignitatis
pena infamie· ſ̊ ex oſtitutioni bus peincipũ
qui ex naufragio aliquid dinpuerit extraoe⸗
dinarie punitur . vt ·. ff · e. l. j. ¶Sed et poteſt
dici ex hac ·l.penam relegationis imponi in
alijs caſibusar · ff. de termino ameto · l. ij · ⁊

C·e.quoniam.niſi homicidiũ occaſione vio⸗

lencie perpetretur.vbi capitalis pena infli⸗
Situr.vt ĩ dicta·l.quoniã :· Sed ⁊æ is qui in
itinere rapit cuʒ armis capite punitur.ſi ſine
armas depoetatur.vbł in exiliũ mittitur: vt. ff.
de penis: capitalium. ꝗ. craſſatoꝛem. /Sed
ſi in loco peiuato ſine armis:tercia parte bo
noeum mulctatur · vt dixi · ſi cuʒ armis.depoe
tatur· vt inſti · de publi.iudi.G. item.l.iulia.
de vi. ſecundum dil . quã poſui . S̊· S. pena au
tem ·/Tenetur hac· lis qui tenetur.l.ſupe⸗
rioei dũmodo ſine armis fuerit·vt patet · ff. e
·j· ij · ⁊· nj.· ⁊ per totum.⁊ hij qui impeobe in
alienam litem coeunt · vt quidquid ex coneẽ
natione in rem ipſius redactum fuerit cõmu⸗
nicetur. vt. ff· e. ex ſenatus:· ¶ SZed et is qui
res debitoꝛis ſui ſcilicet non obligatas ſibi
ſine autoeitate iudicis occupauerit.tercia p
te bonozum mulctatur æ mfamis fit. vt · ff. e
l. penbł · ſi vero obligate erant.ius crediti a⸗

extat edictam.

mitttt · vt. ff. e. l. penult'. ff. qdð metus cauſa.

„

De penis raptoꝛx coepum GBubꝛica ;
Xquo vidimus de pena raptoꝛis re
rum· bene eſt vt videamꝰ de pena
raptoꝛis coepoꝝ · Vnde ſciendũ eſt
ꝙ; ſi quis mulierẽ rapuerit.penam
pati debet · ita demũ ſi mulier honeſta erat.
ſecus ſi inhoneſtaputa meretrix · qe tunc nõ
tenet. vt. C· de raptu virgi· l· vnicain pein.
ff.de furt · ven eit. Nud aute ſecundũ.l
nõ diſtinguit'.an mulier volens fuerit an in
uita.ſponſa ꝗpeia an aliena: oiugata vel nõ
h acerbius punitur G̊ crimẽ ex adulterij adie
cttione.vt. C.de rap.virgi ·l· vnica· ¶. que mł
tomagis· ⁊· J. ceteros Beo ⁊æ crime raptus
excedit.l.iuł · de adulterijs: poteſtatẽ.vt.ff·
de vi publica .· qui cetu· in fi · Quid dicat ra⸗
ptus vide · · de adulterijs · . quid ſit ſtupeũ
Cõmittitur aũt raptus nedu in virgine · h
2 in vidua. æ ſanctimoniali. xxxvj . q· ij · rapto
res· æ. c.ſi quis viduã· Iſidoꝛꝰ vero generali
us accipit raptum.ſ.ꝓ quolibet illicito coi⸗

e rrviicapene eſt . h ſicut pᷣmiſi ꝓpeie

dicitur raptus · ¶ Ilud enim no ꝙ al ind eſt

foznicatio.al iud ſtupyꝝ . alið adulteriũ:alið

inceſtus. ⁊ aliud raptꝰ· vt patet in his q̃ no.
. de adulterijs.in ſuis ſpecialibus · ¶. h ho⸗

rum omniũ peſſimũ eſt qð ↄtra naturã cõmit
titur.qð execrabiliter fit in meretrice· h exe⸗

crabil ius in vxoꝛe.xxxij:q·vij.adulterij:ſed
excedit G̊ om̃ia cũ vir nubit in feminã· C. de
adulterijs · cũ vir. Dicitur ergo raptꝰ peo⸗
peie cũ puella de domo patris abducit' vio⸗
lenter.vt coꝛrupta in vxoꝛẽ habeat.ſiue pu
elle tm.ſiue parentibꝰ.ſiue vtriſq;ʒ · vis infe⸗
ratur.xxxvj·q.j- . eſt ergo· Is autẽ raptoe
capite punit.nec patit bonon diminutõem
ſi rapta ancilla erat vel libertina.ſi vero in⸗
genua capitali pena raptoꝛi impoſita eiꝰ bo
na rapte applicant· que tñ hodie amittit ſi
raptoeis oloætiũ eligat· vt in auten.de muli
eribus que ꝗꝓpeijs rap: nubunt:. ſanctimus.
colk. ix. ee eade pena imponitur om̃ibꝰ
qui raptoꝛẽ ſunt comitati· qui alias opem
pſtiterunt penã ſubeunt tatũmodo capitalezʒ
Serui aũt et ancille æ huiꝰ facti culpabileſ
comburunt'. æ denegatur ↄdemnato appel⸗
landi facultas.vt.C· de rap· vxirg·l.vmica:.
ſinaũt poſt cõmiſſum.⁊. .et ſiqundez. et · J. ſin
autem. et. . penas.⁊· G. vlti· et quoꝝ appel.
non reci.obſeruare:et in auten/de raptis mu
lie.que raptoꝛibꝰ nubunt.coll · ix· Hoc an
tem del ictũ vindicare poſſunt pentes rapte
ↄſanguinei · et tutoꝛes · et curatoees · foꝛte et
comites eozundẽ · ¶ Idẽ foete et ſi femina ra
puerit viꝝ · ꝓuis G̊; praro contingat· nec po
teſt pater iniuriã iſta remittere · vt · C·. e. J. pa⸗
rentibꝰ.qð venꝝ eſt pᷣcio · h̊ p̃cibus remitti p̃t
t· ff · de vi publi:qui cetu/. qui vacantem.
Sz quis puenꝝn ingenuũ rapuerit: æ inclu
ſum fame verberibꝰve affecerit · eſt ſeueriſſi⸗
me ꝓ iudicẽ puniendꝰ.vt. ff · de vi pub. l. et
eum.raptoees vero pueroꝝ abuſionis cauſa
exquiſitis penis capitaltbus puniunt · C. de
adult .· cũ vir. ff · de ſiccarijs · l. nj · ꝗ. qui libi⸗

dinis. Canones aũt ſupeadictã penã tem⸗

perantnam raptoe efficit' ſeruꝰ rapte niſi ſe

velit redimere · xxxvj · q:j· de raptoꝛibꝰ · Item
debet cũ ſuis fautoꝛibus excõicari ·xxxvjq·
ij.c. j. et · mj · Sʒ et inter tales.ſ.raptũ et ra
ptam.matrimoniũ admittunt q;uis parentes
otradicant· vnde crimen raptus nõ cõmitti
matrimonio pᷣcedente: et ꝓpeia vxoe de mo⸗

naſterio rapi poteſt æ extrahi · vt · . e· cauſã qᷓ

et · e · vlti. qd die vt no · · de matrimonijs · ¶.
qualiter impediat'. v.raptꝰ.et · S. de eo qui
cog · ↄſan · vxoeis ſue · S. et quid iur . v· illud
no. et ſequen · et · S. c. .· E. et qualiter puniatꝰ
et quidẽ ſecundũ · l · v. h ſecundũ ca · ¶ Sed
nunquid ſi puella otrahat matrimoniũ cũ ra
ptoꝛeperdet ſubſtantiã raptoeis ſibi datam
a lege · ſicut expᷣſſim legitur in auten· de rap.

malieribꝰ.colł.ix.dicas ꝙ nõet aſſeras ꝙ·¶

illa abeogata eſt hodie ꝓ canones.⁊ quo aòd
interdictõez matrimoniet quo ad penã con
tracti · hm gof.ſic no·de ſimili materia · S· de
ſecundis nupt · G. fi · ¶ In ſumma noꝙ coer

tio rapine ptinet ad iudicẽ.infra cuiꝰdyoce

ſim cõmiſſa eſt·quis aliũde venerit · et illue
remittendus eſt ſi recedat.nec ꝗꝓpeius ep̃s eũ
debet recipe ad diuina· exquo admonitꝰ eſt
p eũ infra cuius dyoceſim deliĩquit · quouſaʒ
bidẽ redierit; et plene cuncta emendauerit ·
vt. . e. c. j.j · de verbo. ſig. ex pte · et ſic ratõe
delicti ſoꝛtitur quis foꝝ · .de ſñia excõi·a
nobis.vj ·q.njplacuit.qð dic vt no.õð fo ·
compe· F. quibꝰ ex cauſisv.itẽ ratione deli
cti · Doteſt etiã coertio rapine coꝛpoꝝ epi
ſeopis delegari a peincipibꝰ.qui epᷣi cũ non
poſſint infligere penã ſanguinis· xxnjq· vnj
his a quibꝰ.sS.ne cleri.dł mona.ſñiampote
runt penã legalẽ in pecuniariam cõmutare·
vel circa effuſione ſanguinis fuſti gare · ſeili⸗
cet ſi nõ accuſant' . ſi accuſarentur tũc non
poſſent penam diminuere et ideo debent re
ſeruare vindictã regie poteſtati ·ſic intelli⸗
ge.j.e.in archiepᷣatu · ſic. xmj · q· vj. c· ij · xij · q
ij fraternitas · S·de iudeis· poſtulaſti · quãdo
igitur quis accuſatur·pena oꝛdinaria impo
nitur· non mollioe neqʒ durioæ· C·ne ſanctũ
bap · rei . l · nj · et ſic intelligas · õ.de iudiẽ · at
ſi clerici · I. j·ſeilicet ſi certa inueniat.alias
arbitraria equitate penſata imponitur · vt · 6.
de of.debk . de cauſis · h ſi ex officio ꝓceditur
poteſt imponi mollios vel durioꝛ ꝓut iudici
videbitur. ſecundũ H̊ intellige ep̃m diſpenſa
re poſſe·vt no·õ.de indic. at ſi clenci · . vlt ·
et ſecundum H̊ intellige · ff. de his qui no · in
famia.quid ergo·. pena grauioe · et · C· ex q
bus cauſis infa.irro.et ſi ſeuerio⸗· h̊ et crimi
ne ecraſſante debet maioꝛem imponere ad ter⸗
roꝛem. et ꝗꝓpter ſeandal um imponere mitioꝛẽ
et ſeueritati d etrahere· ut.õ.de tranſac.c.fi·
et de cohi.cłi·et mulie.c.clericos · et. ff · de
penis· aut facta · et · C. ad · l. iub. repet · l. ]· de
hac tamen materia dic ut plene no.õ.de ac⸗
cuſatõibus..quis ſit effectus..j.et.v· ſe
quen. ltem ſecunduz canones pena rapto⸗
ris eſt vt excõicet' ab illo epᷣo in cuiꝰ dpoc ·

Ni ten,
te niſ⸗
h en
metn
mnenneg
(Otnnn
den⸗
onig.
eo gi
vüllud
pumiat
(Sed
nütün
Rdatan
vdenap.
ſns
1gnoed

veni ton

̈coer

dyoce

et illue

eps eü
mitd eſt

gnonſ
danent⸗

ſieratoe
exco

,ðfo⸗
one del,
von epi
cü non
gedi
mmpote
nutare⸗
eſeili⸗
je non
bent re
mtellr⸗
ſeri⸗
quado
ſandi
ndrtd
r vt⸗
cedin⸗
t iudic
igun
nnon
ℳ.
Nenm
Peer⸗
iticee
coli
fde
Kſde
dei
b
i⸗
.

deliquit. vt no. ̊. e· . .H. j· æ habes. · e· e.·
ſi admonitus in vita vel in moete emenda
re noluerit. vel emendandi firmã æ plenã ſe⸗
euritatem pᷣbere cũ hoc facere poſſet renuit.
ei penitentia denegat' dum viuit in hoc pec
cato · vt · j · e · ſup eo.ꝛ.j.Denegatur aũt pe⸗
nitentia ſecundũ quoſdã generaliter tam de
illo peccato ꝙᷓ de alijs.quia ⁊ ſi de alijs da⸗
retur non eſſet fructuoſa· q dicas veꝝ eſſe
quo ad penam eternam vitandã valet tame
quo ad minus ſuppliciũ tolerandũ.vt ð pe.
diſ. nj · . vlti. ⁊.c· vlti · ⁊ ideo dic penitentiaʒ
dandam de alijs ſiue conſiliũ.ſed de iſto de
negatur exquo nõ vult ſatiſfacere cũ poſſet ·
ſic · xxvj·q:vj cognouimꝰ.⁊ de pe · dil. nj. ſůt
quidam.⁊. j.de penitẽetijs.q; quidã:ſed ſi nõ
pPoſſet ſaniſ facere non denegaretur. dũmodo
SPmitteret ſe emendare ſi pueniret ad pingui
oeem foꝛtunã.cũ actio inanis eſſet vt no·.õ.
de ſolutiombꝰ. ꝗ. quis ſit eiꝰ effectus.⁊.j.de
pemtentijs.·quibꝰ ⁊ qualiter.ſub.q.quidò ð
rapma · ⁊ ſub· . quid d ã ementibus et
ſub. ꝗ. ſed que foꝛzma· frice⸗ aũt in vita ſua
ſatiſ facere renuerit.⁊ ſempꝑ contumax appa⸗
ruerit. in moate tame nõ negact' eccleſiallica
ſepultura nec penitentia· důmodo iuxta foꝛ
mam eccleſie fuerit abſolutꝰ ⁊ ſatiſ fecit. vel
ydoneęam ſecuritatem pᷣbuerit · vt· I. e · ſup eo
.1.Oui ſi in moete contritus fuerit ſed
emẽdare nequiuerit · cũ in vita potuiſſet.uiſ
eidem penitentia parum ꝓſit. ſcilicet quo ad
penam tempoꝛalẽ qᷓ nõ remittitur niſi ꝑ ſatiſ

factionem. infernalis tame ſiue eterna ſola

cõtritione aboletur.⁊ peo quolibet peecato
HB duplex pena debetur.de pe · di.j· in peinci.
xxvj·q: vjicognouimꝰ.xxnj.q. v.quid ergo-
⁊= ideo quia contritus eſt- viaticũ non negat
Vconſequens nec penitentia xxxvj.q.oj.ſi qs
de quocunqʒ :di:penitentes· .·de peniten⸗
tijs · ꝙ in te · Si queras quare deneger ſe⸗
pꝓultura cum viaticũ qdð eſt maius om̃ibus ſa
eramentis ocedatur.ð cõſe.di.ij·nichil. H
HB fit ad terroꝛem. æ ꝗpter inobedientiã ⁊ cõ⸗
tumaciam ſuam in qua longo tempoæe fuit.
quia B; conſiderandu puto ſecundũ ea q̃ no.õ
de heretic. . qualiter depᷣhendatur. S. ſinan
tem ſola.⁊æ. x·ergo ſola p̃ᷣſumptione· æ ar. õ.
de homicidio.ſicut dignũ.ꝗ. penł·ideo non
debet clerici ſepulture talis intereſſe.nec ele
moſinas eius ſiue oblationes accipere · vt. ·
e ·ſuper eo..ꝙ; autem.ſic·õ.de toꝛneamentis
c·j·de vſuris·quia in omnibus · xvij ·q mj·.
miroꝛ · xxxnj ·q·ij.latoꝛem.Si vero ſuper H
nunqꝙᷓ fuit admonitꝰ· vel fuit ſed modico te⸗
poꝛe contumax ſtetit abſolutuſ ꝓ ꝓpeium ſa-
cerdotem erit ſepeliendus.⁊ heredes cogen
di per cenſuram eccle· vt iuxta facultates de
functi ſatiſ faciant his quibꝰ defunctꝰ dam
unm dederat vel iniuriã irrogauerat.vt· j. e.
in literis.⁊ no.õ.de ſepultur᷑ ib? inter⸗

dicatur. S. itẽ B locũ habent. Clerici autẽ

qui contumacibꝰ in vita penitentiã dederint
vel pemtentes in moete qui diu ſteterãt con
tumaces ⁊ non erant inopes ſepelierint.vel

elemoſinas receperint. vel rapinam els parti
cipauerint·. beneficio eccleſiaſtico careant.=
oedimis ſui damnũ irrecuperabiliter patian⸗
tur.vt.j.e.ſuꝑ eoq.vl. Gof · vero ſic diuer⸗
ſificauit iura.dixit em̃ ꝙ; ſi raptoꝛ ſatiſ fa⸗
cere nolit cum poſſit. vel emendandi plenaz
ſecuritatem pᷣſtare.denegatur ei beneficiu pe
mtentie Si vero vſqʒ ad obitũ in obſtinaci
one perdurauerit: æ tunc emendationem vel
emendandi ſecuntatem p̃buerit.penitẽtia et
ſepultura eccleſiaſtica conceduntur. ß ſi in
moete ſati ſfacere nõ poſſit.contrito viaticuz
conceditur ſed ſepultura denegat'. j. e.ſuper
eo·: ¶ Si vero in moete cõſtitutus ſatilſfacere
ꝓmittit ſi conualeſcat·. æ ante ſatiſ factionem
deceſſerit. nõ negabitur ſepultura.ſeò ad ſa⸗
tiſfactionem heredes compellentur· j· e. in
literis · hm gof · Tu dic vt· ꝭ̊.no. Sʒ a ſi qͥs
romanos aut alios cheiſtianos ꝓ negociati⸗
one vł alijs honeſtis cauſis nauigio vectoſ
aut capere aut rebꝰ ſuis ſpoliare pᷣſumpſerit
excõicationi ſubdatur·i:ſubditus ſit ipo iur
ſi monitus non ſatiſ fecerit.vt..e·excõicatio
m.⸗H· que ſubaudi ꝑ·. ſequentem.a vide
circa B̊ q no.S. ð treuga ⁊ pace· . quot ſint
ſpecies · vx· item canonica.a de pegrinantibꝰ
CG·⁊æ quo peiuilegio·
De incendiarijs. Bubeica.
N hac ſecunda parte tituli iungen⸗
dum eſt de incẽdio ruina. æ naufra
SZio · HG̊ videndum elt. 9 Quid ſit in⸗
cendiũ· Qud ruina:¶ Quid nau
it.

fra ium. a actione tenet' is qui ex his
ali uarreſhtan derur.“ Corra quẽ
in naned Qua pena tales afficiant
t qua pena incendiariꝰ teneatur.
Vid ſit incendiũ · ⁊ quide ꝗpeie incenſuſ
ſiue accenſus ediũ. vnde incendiarius
eſt qui domum vel hoereũ alicuius incendit
abſqʒ; iuſſu eius qui habet poteſtatem mdicẽ
di bellum · ſup quo vide qð no:S. de treuga
pace. I. quid ſit iuſtũ bellũ. Incendin igi
tur ꝗꝓpeie cõmittitur in domibꝰ.grangijs.⁊ ſi
milibꝰ · ꝓuta.omibus p̃dijs · vebanis ⁊ ſubur
banis· ſi in ruſticis ponatur ignis dicit cõ
buſtio.vt · ff · e · l. j artamẽ ꝓmiſcue videt hiſ
verbis vtendũ eſſe.vt.ff.e.qui edes. Eiut
aũt incendia plerũqʒ culpa inhabitantiũ. vt
ff · de of p̃fec · vigilu.nã ſalutẽ. hE.· j. ꝛbi. ⁊ qe
plerũq; ac · Aliqn aũt contingit caſu foætui⸗
to ita ꝙ nichil imputari p̃dit · vt. ff. e. l. penb.
Fliqñ vᷣo dolo malo data opera. Ideoqʒ in
cendiarius eſt.qui domos alienas.arboees.
vel ſegetes incendit·. igne appoſito ex odio
vel vindicta · xij · q; ij. cuz deuotiſſimam.xxnj.
vnj. peſſimam.
Vid ruina. æ quidem caſus domoꝛeum ſi⸗
ue parietum que vi æ plerunqʒ caſu con
nit peopter materie vicium Olerunqʒ fit
erio bona fide cauſa reedificationis. Olerũ
qʒ dolo malo cauſa deſtructionis. plerũqʒ
bona fide canſa vindicte.puta ſi edes alieu⸗
ius delinquentis ad pꝛeceptum iudicis diru
antur

Gid naufragium quidem nane fracta

¶NAubmerſio reꝝ a coepoꝛz.qðᷣ plerũq; cõ

tingit caſu foztuito.puta peopter vim tempe
ſtatis vel fluminis· vt· ff · ad · I. rodiam de ia
ctu.depeecatio:alias domine impatoe.lex ẽ
greca.⁊ ꝑ totũ Fliquãdo dolo malo a pirat
vt ſimlibus. quibꝰ legitur.S·de mmdeis. ita
quozundã.⁊. ĩ · de penis.ꝙ in dubijs · Fliqñ
a piſcatoeibꝰ lInmen oſtendentibꝰ vt nauigã

tes fallant quaſi in poetum aliquẽ delaturi

ſic nauigantes m periculũ deducunt.æ ſibi
execrandaã peedã acquirant · qð debet religio
ſa conſtantia pᷣſidis ꝓꝙuincie euitare · vt · ff · e ·
ne piſcatoꝛes · MD
Va actione teneat' is qui ex his aliqᷣd
WMdiripuerit:actione in factũ ex edicto de
incendio-ruina: nanfragio. vt. ff· e. l.j.
Vi detur. certe damnum paſſo · vt · ff. e ·
j.⁊ Hheredi ſuo.vt.ff. e.l.mj.in fi·⁊ in⸗
cipit in aliquibꝰ libeis meuiꝰ in alijs libeis
menius · ¶¶ Sed ⁊ hij qui ex miſerrima foætu⸗
na naufragioꝝ aliquid rapuerint vel lucra⸗
ti fuerint dolo malo min q;tum edicto p̃ᷣtoeis
actio datur·in ti etiam fiſco ſunt aſtricti.· vt
ff· e.quo naufragiũ in fi.
Ontra quẽ.oↄtra illum qui ex incendie·
nina:naufragio· rate.naueq;expugna
ta aliquid rapuiſſe.recepiſſe dolo malo.dam
nive quid in eis rebuſ dediſſe dicet' ſubaudi
Ouincetur.vt.ff· e.l.j.in pein:ſic non ſuff i
cit aliquid dicere niſi æ ꝓbetur· S. de conceſ.
pᷣben · cum ſup · ⁊z.· c.· ex parte.⁊ de his que fi.
a ma:par.capᷣ·c.j·ff.de ꝓcur̃.que omnia et
quãuis ex his cauſis criminales actiones cõ
petant · vt · ·e.. qua pena.tamen recte fecit
peetoe qui æ foꝛenſes:i.ciuiles actiones cõ⸗
ceſſit.quia ex his cauſis publice intereſt ni⸗
chil rapi.vt· ff. e. l. j. ꝗ. j. ¶ Ex incendio raptũ
accipere debemus:ſiue in loco imn quo incen
dium eſt factũ rapiatſiue in adiacentibꝰ p̃⸗
dijs · ſufficit em̃ ꝙ cauſa incendij ꝗprer tumb
tum vel trepidationẽ raptũ ſit.queadmodum

ſolemꝰ dicere in bello amiſſuʒ qdð occaſione

belli eſt amiſſum. vt · ff · e · l. j. ꝗ. ex incendio.

idem in ruina · vt · e · l. J. it rune · ¶ S æ illð

videt ex naufragio raptũ.qð ipᷣo naufragio
durãte captũ eſt.nam ſi poſt naufragiũ.ſex
magno interuallo raptũ eſſet.nõ haberet lo
cum iſta actio:h potiꝰ delinquẽs furti aſtrin
geret .vel vi bo.rap.ſicut ⁊ is qui rem alio
loco repoſitam ſubtraxit vel rapuit. De naui
aũt vel rate expugta interpᷣtamur· Expugna
tur aũt nauis cũ ſpoliat'.aut mergit'.aut diſ
ſoluit.aut ꝓtunditur.i .pfoꝛatur aut funes
eins p̃ᷣſcindunt'. aut vela aut anchoee inuol
ununtur de mari. vt . ff. e. l. j. C. vl. ⁊æ. l. ij. ⁊. nj.
M.j· ⁊=: l.ſi quis ex naufragio.⁊ ſeque. Se
cundũ B intellige ꝙ qui accipit res ex nau⸗
fragio cõmittit furtũff· de acquir · ren do.

qua actione · in fi· ⁊. C.de furtis · in eea d

H aũt vt h edictum locuz habeat ·neceſſe eſt
ꝙp incendiũ.ruina· vel naufragiũ.in veritate
factum ſit· ſuſpicio enim non ꝓdeſſet.vt.ff.e
l.j. G. ſi ſuſpicio.ſimile.ff · qdð metus cã.metũ

ij · M. j. ⁊ ð̊ vi æa vi ar· l.nj.ſi quis aũt iuſſiſ
q Noedũ aũt i8 tenetur qui ex naue vel rate
expugnata aliq̃d rapit æ expugnat immo et
is qui alijs expugnãtibus rapuit · vt · ff · e · l.
m. . deinde · ¶ Cu autem is demũ teneat' ꝗ
dolo malo occupat.patet ꝙ ſi facit ̊ ideo vt
vero domino ea reſeruet.vel ſi ignarus h̊ fe⸗
cit. non tenetur hoc edicto.vt. ff·e.l.nj.. ſi
enim aditũ eſt.ſicut no·S.:de accuſa.ſub rn⸗
beica de inquiſitionibꝰ. ꝗ. ⁊æ qualiter · v · vl in
rant ꝙ ad interrogata: vnde 2 cuilibet licet
ex naufragio res ꝗꝓpeias recolligere·qe dolo
caret.vt.ff·e.l.vlti.iH&· j. ¶Ignoeantia aũt
excuſatur vt dixi niſi luxurie aut dolo ſit peo
xima.vt. ff. e. I. penb· 3 ex hoc ꝓpcedit.
ſi defendendi mei cauſa.vicini edificiũ in
cendio oeto diſſipauerizʒ ñ teneoꝛ ſibi:æ ideo
vulpianꝰ repeobat labeone.qui ait in hꝰ ca⸗
ſu æ meo nomine = familie iudiciũ dandũ. vt
ff. e · ¶ . nj · S.q ait pᷣeoæ Vel dic labeonis ſen
tentiã veram vbi iuſtus nõ fuit metus·puta
qe adlouc nõ puenerat ignis vſq; ad domum
vicini quã deſtruxi.tunc em teneoe in ſimplũ
ac ·L.ac quił ·ſed ſi puenerat.vel ꝛiuſte dubita
bam an pueniret.qe foete tempus ventoſum
erat.habet locũ qð vulpianus dixitneqʒ em̃
damnum dare videoe eque pituris edibꝰ?. vt
ff· ꝙ vi aut clam.ſi alius.S. eſt æ alia exceꝑtõ
[Duauie etiã non peruenerit · ſi tamẽ iuſie
putabã ignem puenturum.adhuc ceſſat actio
ſic intelligitur:ff.ad.l.acquił.ſi quis fumo
g. ꝙ dicitur. Eie parcitur ei qui gratia
merciũ ſuarum ſeruandaꝝ alienas ꝓiecit in
mari · vt . ff · de Plerpt'. verb'.qui ſeruanda
H. j· ¶ S nunquid a vicinitate debet emen
dari domus vicino in p̃cedenti caſude ſum⸗
ma equitate conſulo iudici vt ᷓ officio ſuo fi
eri faciat · axr · ff · ad. l. ro · de iactu · l. j. . equiſ
ſimuz. ⁊ qui po · in pig·ha · interdũ · ⁊. l.ſeq̃n.
ff. e. ne quid· inge qð no.j
ſequẽ · õ ſolũ tenetur is qui rapuit·ſed
* is qui recepit receptatozꝛes em̃ non minus
puniũᷣtur ꝙᷓ; aggreſſoꝛes. qe nec minus delin
quunt.datur ideo G; actio ↄtra ilum qui ra⸗
puit ſcilicet vi :⁊ datur cõtra illum qui amo⸗
uit ſcilicet ſine vi: qui etiam ex eiecta naue
vi foeꝛte ventoꝝ quid rapuit.G edicto tenecꝰ
vt · ff. e l. m· I. nõ tm.⁊. . nõ ſolũ:⁊. qui eie
cta. ¶ Si tamẽ ratis tua vi fluminis in agnꝝ·
meũ delata ſit.nõ aliter cogoe tibi dare po⸗
teſtate extrahẽdi niſi a de pᷣterito damno mi⸗
chi caueas.vt.ff.e.ratis:⁊· ff ad exhibend.
celſus.. h ſi ratis· ⁊ de dam · infec · p̃toe ait·.
.· HB edictũ:⁊. l.·G̊ amplius I. neratius· ¶ Il⸗
lud aũt eſt nodignum.ꝙ ſi nõ inueniat is q̃ᷓ
rapuit res ex naufragio· hij qui iuxta littoea
maris in quo nauis infixa vel fracta fuerit
infra fines agri cuiuſqʒ; p̃dia poſſdent ſine
moæꝛantur.ex edicto diui adeiani tenent'. æ a
peeſidibus condemnari debent damnuũ pal⸗
ſis · vt ſic poſſeſſoꝛeſ territoeij:q;uis etiã nihil
rapuerint in omni eo qdð damnum paſſi ſibi
naufragio ademptuʒ ꝓbauerint ↄdemnent

De bis etiã quos aliquid diripuiſſe ꝓbatũ

e. S. llud aũt

faeri
ſente
admi
ſtos⸗
fevt
juſſ⸗
quog
juſſo
züt n
peinci
gendt
denan
ſkune
N
tlo na
fiane
inig
tum
lum.
nio in
eudeb
gnoꝛ⸗
ſdem
beris a
derhi
liara
nerint⸗
ſumpt
q.⸗
fef
patrie
lns ce
adduc
certis
noome
omo tel
le/
oſß hi
Aliarate
ſosſi
dent q
tlamde
wanes
nerarn
ſenten
tatis
radulp
comitt
lirepe
coͤmmn
lefac
mnt.
ſued
Ppuig
beo aj⸗
nmari
larüen
ſſrſe
Poſtid
ae
ng
turhe⸗

6

dte
det
de.

iu
cet
dlo

peo
di.
üm
ddeo
e:
ſ
ſen
uta
zum
plü
dita
ſum
em
evt
epto
uſle
clio⸗
umo

tis

itin
dan
men
um⸗
ofi
ul

jn⸗

auüt
ſed
nus
Ain
nta⸗
mo⸗
ane
net
ele
3

m

lit⸗

fuerit a de latronibus ius dicet ſine granis

ſententia? St vt faciliuſ ꝓbatio huiuſmodi
admittat'. ꝓmittit damnũ paſſis adire peefe⸗
ctos.⁊ coꝛã teſtibꝰ nunciare·eoſq; reos pete
re vt ꝓ modo culpe etiã vincti vel ſub fide⸗
iuſſoꝛ ibꝰ ad p̃ſidem tranſmittantur.? dno
quoqʒ poſſeſſionis in qua h̊ admiſſum eſt fide
iuſſoꝛes exigunt'ne indiciũ fugiat. Nullꝰ
aũt miles vel peiuatꝰ.liber vel ſeruns ·etiazʒ
peincipis· debet interuenire naufragijs colli
gendis.vtff · e.ne quid ex naufragijs.⁊.C.
de naufragijs · l. j· li .xj.⁊ Ocoe· C. de fide in:⸗

ſtrumentoꝛx iudices:⁊ de hereticis·qm̃ mul

ti · Quare aũt poſſeſſoꝛes hij teneant eſt ra
tio naturalis:qe ſic debent cuſtodire territo⸗
ria ne etiã ab extraneis ibi aliqᷣd diripiatur
innigilent ergo & ponãt cuſtodes ne detrime
tum patiant.hm ꝙ legit. ff. de of· p̃fec. vigi
õ Sic ⁊ tenet' dñs poſſeſſio⸗
nis in qua falſa moneta ↄflata eſt.ſi tpe quo
cudebatꝰ pᷣſens erat.non obſtante ꝙ dicat ſe
ignoeaſſe · vt · C. de falſa mo.l.j.·j· Sic et
ſi de ruma aliqᷣd in tuas edes ceciderit · tene
beris ad exhibendũ.licet nõ poſſideas.vc · ff
ad exhiben celſus; S.ih ſi ratis in fi · ESſt et
alia ratio:qa nõ eſt p̃ſumendũ ꝙ ipſi ignoea
uerint · vel ꝙ extranei G; fecerint.ar.õ·de pꝛe
ſumpt.qñ:⁊.c.quoſdã.⁊a de poſtulãdo.c · j. ⁊
q⸗j. ꝙ dicitis.ff· de qſtiombꝰ.de minoee · in
fi · ¶Et cu incertũ ſit quis ex vicinis ſiue cõ⸗
atriotis B feceric·qeꝛ quilibet negat ſe ſce⸗
ls cõmſiſſe.nec poteſt ꝓbari.qꝛ nec fures
adducũt ſecũ teſtes ꝓꝑ quos conuincant.ſedò
certis mdicijs conuincunt · vt.ff.de re mii.
nõ omes·.a barbaris·ratione incertitudiniſ
om̃s tenent' ex ſumma equitate·ſicut no·ſimi
le · ̊ · ð̊ homicidio · ¶. qua pena · v ·hj nunquid
em̃s hij·⁊ ſequen · ⁊· S· e v. h nunqᷣd· /Eſt
alia ratio naturalis.qe multi celarẽt vicinos
ſnos ſi nullã penam aliam paterent᷑.qui ſi vi
dent ꝙ ipſos ſoluere opoꝛteat:ſuam ↄſcien⸗
tiam denudabunt · fit igit' G ne maleficia re⸗
maneãt impunita · vt. ff. ad. l.acquił.ita vul
neratus · in fi. ⁊ de fideiuſſo · ſi quis a reo.j.ð̊
ſententia excõi.vt fame Plis iuribꝰ ponde
ratis æ ↄſideratis· fecimꝰ ſtatutum in caſtro
radulpho vbi multa talia fiebãt.⁊æ incendia
cõmittebantur.nec qui feciſſet poſſet de faci
li reperiri·ꝙ ſi de cetero tale quid acecideret
cõmnnitas caſtri ſatiſ facere teneret vbi ma
lefactoe reperiri nõ poſſet·que poſtea ceſſaue
runt · Mec p̃ᷣtermittendũ ꝙ ſi quis ð domo
ſiue de villa expugnantis aliquid raptꝰ ſit ·
qꝙ;uis verba edicti deſint· tamen ex mente la
beo ait huic edicto locũ foꝛe.nec em̃ minus
in mari ꝙᷓ in villa vel ecõuerſo poſſumuſ per
latrũculos iĩfeſtari · vt.ff.e.l.nj. . labeo ſcri
pſit · ſic ⁊ ex mente edicti diui adei.õ̊.ꝓxi.S
poſiti dici poteſt·ꝙ ſi quis extraneus in ciui
tate aliqua vel eius territozio fuerit ſpoliatꝰ
vel res ſuas furto amiſerit. cõmunitas tenea
tur hac actione.⁊ contra heredes dat'.vt · ff

e.l.· mj · in fi ·
— in quantum.æ certe contra illum qui

damnũ dedit infra annum vtilem in quaden
plum.lapſo anno in ſimplũ.vt.ff.e.l.j. ?.· j
heredes aũt tenentur quatenus ad eos pue⸗
nit non vltra · vt . ff · e pedius. in fi·ſ Zedeet
ex ſenatuſconoclaudianis tempoeibꝰ facto
ſi quis ex naufragio clauos· vel vnum ex his
ſubaudi duobus clauis· duo enim claui ſunt
in naui peincipales qui eam rectam tenent.⸗
ſi quis vnũ ex his abſtulerit omniũ reruzʒ no
mine tenet. Item aliud ſenatuſcõ.factum
eſt· vt hij quoꝝ fraude aut conſilio naufra⸗
gi · id eſt naufragium patientes · ſuppeeſſi per
vim kuiſſent· naui ſibive periclitantibus opi
tulentur· afficiantur penis.l.co · que de ſic ·
lata eſt.æ hij qui rapuerint lucrative fuerint
dolo malo in ꝙq;tum edicto peetoeis actio da
tur.in tantũ fiſco teneantur.vt.ff.e.l.nj· in
fi ·⁊ dixi · S.e · . cui detur ·
Wa pena tales afficiantur:æ quidez plu
C rimuz intereſt· an pitura collegerint · an

que ſeruari poſſent flagitõſe inu aſerint · ideo

qʒ ſi grauioe pꝛeda vi appetita videbitur.li⸗

beri quidem fuſtibus ceſ ſunt in trienniũ re⸗

legandi.ſoꝛdidioꝛes in opus publicum eiuſ
dem tempoeis ˖ id eſt qð erit eo tempoee. vel
id eſt ꝓ triennium.dandi.ſerui flagellis ceſi
in metallum damnandi.G ſi magna pecunia
fuerit· alias liberi fuſtibus.ſerui flagellis·
ceſi.ſunt dimittendi ſi iudici videatur.omni
no enim vt in ceteris cauſis ·ſic in huiuſmo⸗
di · ex perſonarum conditione rerum quali⸗
tate diligenter ꝓ iudicem pene ſunt extiman
de. ne quid durius aut remiſſius ꝙᷓ cauſa po⸗
ſEglauerir infligatur.vt · ff · e.l. mj. ꝗ. diuus.
Et intelligas hanc penam locum habere
quando delinquentes ſunt non ſoluendo · vt
ff · e · qui edes · ⁊· ff. de penis . l · j. ?ẽ quãdo in⸗
dex ex officio ſuo ꝓcedit·nec eſt accuſatus.
ſecundũ ea que no ·S. in ꝓxima rubeica ſupe
rioeiſub·. in ſumma: nam ⁊ tales accuſari
poſſunt · l. iuł · ð vi.ſcilicʒ qui rapuerũt quid
ꝙᷓ ex incendio peeter materiam · vt no· ̊. ꝓxi.
rubeica · ¶. qua pena · vᷣ.hac autem lege · et a
iudicibus extraoedinarie puniuntur ˖ vt. ff.
ad.l.iuł.ð vi peiua.l.j. Secundũ canones
autem tales niſi ablata reddiderint · ſubaudi
competenter cõmonitiexcõicati remanẽt ip
ſo iure · cũ ſecundũ regulã fidei.ſ.qua pᷣcipi⸗
mur ꝓximũ diligere ſicut noſipſos· vt ĩ pein.
decretoeum. 2. l · di · ponderet · a de peni. diſ.
ij · earitas·potiꝰ debeamus patientibꝰ nau⸗
fragiũ auxilium pᷣbere ꝙᷓ; impugnare. vt. j. e.
excõicationi.intereſt eim hominis beneficio
ſuo ꝓximum afficere. vt · S.de comodato.c.
vnico · ⁊æ. ff. de ſeruis expoæ·ſeruus ea lege.
deoq; nec fiſcꝰ ſibi aliquid vendicat cum ca
lamitate alteriꝰ.vt.C.de naufragijs.l.j.li.
xj·æ iunge qð no·j. de penitentijs. ꝗ. qui bꝰ =
qualiter · ſub· J. qᷓd de naufragijs · ¶ Nec poſ
ſunt ſe excuſare homines obtentu alicuiꝰ cõ
ſuetudmis vel potiꝰ coeruptele.quia lex ro⸗
dia indicat nautes· ſine conſuetudo eoꝛzũ in
his in quibꝰ impatoꝝ leges non aduerſant
ſubaudi quo ad ſupioea · vt · ff · ad · l. rodiã de

= 4

—

iact.l. greca:domine impatoe:als depᷣcatio
æ ar.in li.feuðò:de ſcolaribꝰ æ eoꝛum pemile
Sijs ·.l.vnica:⁊ de pace tuenda ⁊ eius viola⸗
toeibꝰ. l. j.
qua pena incendiariꝰteneac.⁊ quidẽ
Aſecuudũ.il.quicũqʒ in ciuitate data opa
incendiũ feceritſi in humilioei loco ſit be⸗
ſtijs ſubicit.ſi in aliquo gradu capite punit
aut in inſulã depoetat.vt.ff.e.l·vlti⸗ Qui
vero alibi puta in villis vel in caſtris:edes ·
aceruũve frumenti iuxta edes poſitũ cõbuſ⸗
ſerit.vinctus verberatuſqʒ igni necari iube⸗
tur.ſi dolo malo h fecerit·ſubaudi = hHumiliſ
ſit· ſinaũt negligentia ſua ̊ ↄtigeritaut no⸗
xam.i.damnu ſartire iubec aut ſi minꝰ pdo⸗
neus fuerit leuiter caſtigaturappellatione
aũt edium omnis ſpecies edificij continet'.
vt. ff · e· qui edes.· Incendiarij igit doloſi
capite puniunt' crniminaliter accuſati · h ne⸗
gligences puniunt ciuiliter.vt.ff · de penis ·
capitaliũ.. incen diarij. Foætuita tñ incẽdia ·
ſi cũ euitan nõ poſſent:pꝑ negligentiã tñ eoꝛ⸗
apud quos oeta ſunt damno vicinis fuerunt
ciuiliter exercent.vt qui iactura affectꝰ eſt·
damni diſceptet. vel modice iudieet. vt ibi.
·ff · ad.l.acquił .ſi ſeruꝰ ſeruũ:C.ſi quis in⸗
ſulam.cũ tribus.. idi ſequẽ:j/ Iudex etiã ali
quando negligętes caſti gat.Gliqnñ ſeuera in
terlocutione cõminatus fuſtiũ caſtigationez
remittit·debet etiã admonere ſubditos vt cũ
armis æ dolabeis curã adhibeãt. ſed cuſto
des ½ inquilinos admonere ne p eoꝝ negli⸗
gentiam incendium cõmittatur.⁊æ vt vnuſq̃ſ⸗
qʒ in cenaculo aquã habeat ad extinguendũ
ignem vt B ꝓbantur.ffede of⸗p̃fec.vigi·l.j
ij.. niſ Sed ſecundum canones incendia⸗
rij peedicti excõmunicantur:nee abſoluunt
niſi damno relartito:⁊ iuramento peeſtito· ꝙ
ignem vlterius non apponant.vt.xxnj.q.vl.
peſſimaʒ.æ heredes cogunt᷑ ſatiſ facere dam
num paſſis.ſecundũ ea que no:S. rubeica ꝓ⸗
xima·ſub·ꝗ. in ſumma vitem ſecundũ cano
nes · Sed nunquid ſunt ipſo mure excõmu⸗
nmicati:ita videt.vt.jĩ.e.ſuper eo:⁊.c.in lite⸗
ris ·xij·q:ij:cum deuotiſſimamxxnj⸗q:vnj.ſi
q̃s membeoꝛ·xj.q:nj canomica·Sʒz cõtra
xxnj.q.vl.ꝓpeſſimamxij.q:ij indigne⸗xvij.q
mjquiſquis· Solutio ſecundũ magiſtros:.
incendiarij eceleſiaꝝ qui ſcilicet eccleſiã.vł
locum religioſum.vel cimiterium.vel ea que
infra ſpacium peinilegiatũ.ſicut legit.xvij.
q;: mj ſicut antiquitus· incenderint vel effre⸗
gerint.ſunt excõmunicati ipſo iure·ita ꝙ ex
quo denunciati ſunt in eccleſia:non poſſunt
abſolui nin ꝓ papam.vt.j.de ſen.excõi:tua
nos.⁊. c conqueſti:æ ſic loquuntur peime cõ
coedantie.excipit moetis periculũ imminẽs
vt · j. e· ſuper eo. ⁊. c. in literis. Flij autem
non ſunt excõicati ſed excõmunicandi. vt di⸗
xi. S. .· ſed ſecunduz ca.ſecundũ ala.nec ob
ſtatxvij.q:mj.oms:ibi enim lucius excõmu
nicauit incendiarios ſui tempoeis ſecunduz
Zaob:q·d·eodem ſcilicet lucio moꝛtuo canon
ceſſauit·quia nec vꝑltra tempus ſuum extede⸗

batur.ff. de penis.l.fi · ¶¶ Sed lo · dixit om̃s
excõicatos exquo ſunt publicati · Conſue⸗
tudo aũt appeobata ipſos reddit excõicatos
ipſo iure q;uis denunciati nõ ſint·ſiue in ec⸗
cleſijs· ſiue in villis: incendiũ cõmiſerint do
lo malo·q̃m dicas ſeruandã · vt optima ſit le
gum interpees · vt no. S. de oſue · J. ⁊ ð virtu⸗
te v.ſecundo.⁊ qe excõmunicatio medicina⸗
lis elt · ij · q · j. multi.⁊ qe bonaꝝ mentiũ ⁊c ·
v.di · ad eius vero. ⁊ ar · mj · di · . leges · ⁊· xj ·
q.nj.c.j.⁊.ijõ.de ſpon.iuuenis.j·de cleri.ex
cõmu.miniſillud.. licet autem.⁊ · S· de ho⸗
micið · ſignificaſti · ij · ¶. qðᷣ ſi diſcerni.h ſi con
ſuetudo non apparet de iure ſtricto ſentias
cum alano. L
De violatoeibꝰ eccleſiaꝝ · Bubeica ·

Xquo vidimꝰ de duabus partibꝰ.c

videamꝰ de tercia:æ ſic de violato
ribus eceleſiaꝝ dicentes. Quis
dicatur violatoe eccleſie Qua pe
na ſit afficiendus ·
Vis dicatur violatoe eccleſie·quicunqʒ
ARpſam eccleſiã frangendo hoſtia. capiẽ
do res ſuas.vł inuadendo.peinilegia ſua nõ
cuſtodiendo vel coerumpendo. offendit . de
quibꝰ habetxvij ·q: mj.pꝓ totum·
Va pena ſie afficiendus · die vt no · ᷓ· ꝓ
Vxima rubeica. . vl · S· ſolutio.⁊. 8.8 im⸗

( munit ·ec. . in quantũ.⁊ ad quos:ꝑ totum.

⁊ C. que ſit pena:⁊ legit .e.ſuꝑ eo.⁊.·c · in li
teris · ⁊· xvij.q:mj.ꝓ totum.
De furtis.Rubeica.
Idimus ſupea de raptoeibus qui fu
— res poſſunt appellari · vnde omnis
raptoe fur eſt.he̊ non conuertit .ne
mo em impeobioe fur eſt qꝙᷓ; qui vi
rapit · vt inſti · vi bo· rap.⁊ ſic videamꝰ ð fur
tis in genere· exquo vidimus in ſpecie· enu⸗
cleantes · Quid ſit furtum. nde dicat
furtum. Cui detur actio furti? Cõtra quẽ
detur actio furti Et in quantũ detur /Et
qualis ſit ipſa actio· Iᷓpponẽetes rubeicas ðᷣ
ſeruo cozrupto.Et de cõditione furtina · Do⸗
ſtremo videntes. Qua pena fur afficiatur.
NVVid ſit furtum. ⁊ quidem frauduloſa cõ
C. tractatio rei aliene.mobilis:coepalis.
que fit inuito domino.animo lucrandi.ſ. rezʒ

(vei poſſeſſionem.vel vſum·qð in iure natura

li ꝓhibitum eſt · vt · ff . e. l. .· C. vlti. ⁊ inſti. de
oblig: que ex delic.naſ..j.nam ⁊ diuina te⸗
ſtatur autoꝛitas:qð tibi non vis fieri c. vt
in pein. decre ) Item h̊ eſt vnũ de peeceptis
decalogi· furtum non facies iſ Erauduloſa
ideo dixi ·qe ſi credat ſibi licere p vim rem ſu
am ſurripere non tenetur furti pech vi bo.
rap.vt inſti · vi bo·rap tamen. ¶ Item nec
tenetur ſi credat ſe facere domnmi vooluncate
quia nõ fecit dolo.vt.j.e.dicetur.v.que fit
inuito domino:⁊ peobat inſti · de oblig · que
