in duel. c. j·.aæ. ̊ene cle:vel mo:ſententiã ſan
guinis· ¶¶ Sin vero pueniatur ad detrunca⸗
tionem membeoeum ſine homicidio.papa di
ſpenſare poteſt.a ipᷣe ſolus.õ.de coepe vici.
c.j:⁊ de cleri ·debil · miniſ pᷣſ biterum Cuz

voluntario autem homicida nõ licet diſpen

ſareetiã pape·vt.il.di:miroꝛ·j·q:vij.ſi quis

omnemetiã ſi paganum interfecerit.l.di.ele

ricum qui paganum-i.non decet eũ ꝙ diſpen
ſet·poteſt tamen ſi vult.vt.õ.de conceſ.pee⸗
ben· peopoſuit ·niſi ſit homicida iuſticie · qui
ex cauſa in ſuſceptis oꝛdinibus toleratur ꝓ

papam. licet non diſpenſet ꝙ ad ſuperioꝛes

alcendat·. vt.lj.dialiquãtos.æ: ꝙ. peeceden.
b. ¶ Circa homicidium neceſſitatis euitabił
non facile diſpeſatur·ſed ſi neceſſitas fuerit
ineuitabilis datur conſiliũ ꝙ non miniſtret
l.di · de his clericis· non tamen ideo deponi

tur · ſed ſuo oedine te leratur de iure ⁊ abſq;

diſpenſatione. ſecundũ lau.⁊ ſic loqnitur.j.e
c:ij.qð dic vt no·õ·e. . ꝓxi ·v. ſi vero quis·
ſequenti· Sed cum caſuali homicida li⸗
cet: ſecundũ ea que no. lanrrz. vero q̃s

facto.in diſ.ibi notata ?¶ Eit autez circa iſtũ

triplex diſpenſatio· agna vt peomotns

ad ſacros oꝛdines nõ in eis ſed in minoꝛ ibꝰ

tol eretur. vt.j.e.continebatur aice. vt ĩ

ſacris toleret.l.di.clerico.j·e.tua nos.:hx

Sed ⁊ cum voluntario homicida
poteſt diſpenſari circa beneficia · vt.j.de cle
ric · pug:in duel.henricus ·in fi.ar/xxvnj.di.
peeſ biterum·xcnjdi dyaconi · S̊.de renunc ·
ad ſupplicationem. Quid ſi quis in infan⸗
tia homicidium committat ·videtur ꝙ admi⸗
nus per papam diſpenſabitur.cum nec talis
teneatur.l.coz.de ſic. ff· e · infantem. de vſe.
di. mj · eos · xv.q·j·illud · ff · de acquir̃.poſ.l.j.
G.j·. .de delic· pu:c·jeæ de ſententia excõi.
c.j·⁊= c. plti. C.de fal.mo.l.j.ff.qui ⁊ a qui⸗
bus ma.lib’.non fiant/pupillus/ar⸗contra.

14 i ee⸗ peomoueatur. . e-latoꝛ.ſecũ

xv:q:jſi quis non iratus:credo ꝙ poſſit et
deceat ipſum in hoc caſu canonice diſpenſa⸗
re:quia potius videtur caſualis ꝙᷓ volunta⸗

rius· ⁊ cum caſuali diſpenſare poteſt.vt no.
G. De neceſſario euitabili æ ineuitabili dic ut

P/e. ꝓxi · v·ſi neceſſitas.⁊. vſeqᷓntibꝰ.

De tozneamentis · RHubeica.
Epe contingit ꝙ in toeneamentis
perpetrantur homicidia de quibus
ſupꝛa diximus.ideo ſubicit rubeicã
de toꝛneamentis: ſubaudi peohibi

tis. GB videamus · Que dicantur toereamé⸗

. ta. ſ Quare peohibentur Que pena mro⸗

bedientibus infligat.
Ve dicantur toꝛneamenta.æ certe nun⸗
dine quedam ſine ferie in quibus mili⸗
8 ex condicto. vel conducto.ſiue edicto·.

gquia triplex eſt litera:ad oſtentationem ſua⸗
rum virium audacie temere congregantur

vt eolligitur · j.e·c.j.⁊ vocat h̊ decre:ferias
tales deteſtabiles:licet:l.permittant aliq̃d

facere ad oſtendendas vires. ſiue haſtam vi

beando. vel pilum iaciendo · vel currendo ·
vel ſaliendo. vel luctando ·˖ vel pugnãdo. in
his etiam caſibus ex·l.ticia.publicia:⁊ coe

nelia· ſponſionẽ facere licec: vt.ff.de aleatj
ſolent: ⁊ l-ſequen:Sedò ⁊ veſcendi cauſa liczʒ

ludere · vt in · l. ſequen.⁊ ſi quis in colluctati
one ſiue in publico certamine damnum de⸗
derit.non tenetur.lacquił.cuz virtutis glo
ria æ non animo miuriandi hᷓ factum ſit; vt
ff · ad ·l.acquił.qua actione.a.ſi quis in col⸗
luctatione · vt de his no·.de exceſ.peela:.
li · ſub · J. licet tamen ludere · ⁊. vſequen·nec
cales infames fiũtvt·ff· de his qui noinfa.
atlethas.G̊ ſi pugnet q̃s cauſa virtutis oſte⸗

dende. ſecus ſi GB facit cauſa auaricie.ſciliczʒz
operas ſuas locandotunc enim ſiue pugna⸗

uerit ſiue non infamis efficitur.vt· ff· de po⸗
ſtuł.l.j/ꝗ. beſtias· NHec autem toeneamenta

ſecundum carepeobantur ꝗꝓpter cauſam que

ſequitur:non obſtancte ꝙ cauſa ludi facta di
cantur:nam ludus noxius in culpa eſt. ff· ad
acquił · nam ludus:S·de peeſumpt'. c.j·.
quis enim ludos appellet ex quibus crimina

oeinntur · vt in peohemio· ff · veteris. A. illud

vero ſatis neceſſariũ·
Vare peohibentur·pꝛopter moetes ho⸗
minum æ animarum pericula que inde
lepe pꝛoueniunt.vt . ·e·c·j· debent enim fu⸗
tura pericula pꝛeuideri · ⁊ debet quilibet di⸗
ſcretus ſibi peoſpicere in futurum.quia de⸗
bet cogitare h̊ euenire poſſe· vt · ̊. de elec. li⸗

cet:æ de ſeruis non oꝛdi · c. j. ⁊ de oblig· ad

racioc· c.j· xxnj· di:in nomine domini · xxij · q·

j. in nono.⁊ de conſe · di. ij⸗/ peruenit · S. de iu
reiuran.⁊ ſi cheiſtus. quedam.ff. loc· ⁊ cõ
Due ˖ ſi quis domum ·. B ſubiungi.v.ſed an
ex locato.

Ve pena inobedientibus infligatur · et
quidem ſecundum.l.nulla:vt no · S· e· ꝓ.
Jed ſecundum ca . is qui occidit debet penã
pati homicide voluntarij· qð dic vt no· S. t. j

FC.qua pena:⁊ ſequen./Sed nunquid in

toeneamento neceſſitas imminens excuſabit
vt no · S· t. j· penb · vx. ſinaucem fuit· non · ge

ad hanc neceſſitatem vltro æ ex peopoſito ſe
ingeſſit. ar.ff. qð metus cauſa.ſi mulier.H.·

nam ab initio fuit enitabilis:ergo ſibi impu

tet · pt patet in his que no· S.eę· . peoxi.indu
do&.
tur carere debet eccleſiaſtica ſepultura. ꝙᷓ uiſ
ſi ibi moetuus fuerit. i:moztale vulnus acce
perit · ei poſcenti penitentia non negetur.vt
ſ:e.c.j·ad fi:per conſequens nee viaticuʒ eſt

8 autem qui in tozneamentis occidi⸗

2 – — — — — —

11

Npeame⸗
ena ro:

ente hun⸗
dus mili⸗
edicho
onem ſuz⸗
Negann,
ge⸗fenias
nraliqd
aſtam vi
rrendo.
l. co⸗
e aleat.
auſa lie,
olluckzni
mnumde:
tutis glo
um ſiove
peela⸗g.
nen. nec
1jnfa.
tis oſle:
erſeilicz
P pusna⸗
depo:
eamenta
nam que
facta di
eſt .ad
ptcij.
cnmina

Gillud

tes ho:
ne inde
mimfu⸗
bet di⸗
uia de⸗
llec li⸗
ol⸗ad
rriſ,
8,de in
lor⸗aco
b⸗ſedan

arur
etpen
no,64
guid
renibe
non.
oſtol
X
impn
imn
ccd'
acct
ur,t
9 Al

negandum · vt ar · xxvj·q· vjli quis de eoꝛpe
l.di. penitentes. ⁊. . de pemtentijs.qdᷣ in te
æ ſic conceditur qð plus eſt.⁊ qð minus eſt
denegatur · ſimile · lxxxvnj·di· epiſcopus gu
bernationem. j.q:jſi qui ep̃i·⁊a.xxxnj.qij:la
toꝛem.lxxx · di · epiſcopi non in caſtelł.ff. de
ritu nup·l.oeatione.⁊· C.quando imp·inter
upil · indi . l· vnica. Contra.xlmj.di.nulli
iceat ·xxnj · q:vl.ec.vl.xxxij.q:vij.apoſtolꝰ.
in fi · xxmj:qj·miramur.õ:de decimis.ex par
te.·de ſententia excõi.cum illoꝛum.ff. ſer
uis expoe · cni pacto: ſSolutio:contraria ve
ra ſunt æ regulam faciunt:qð vero in ſimili⸗
bus dicit ſpeciale eſt. Et eſt Bᷓ rario ſpeciali⸗
tatis· vt terroee deſiſtant milites ab his fe⸗
rijs:ſic· ·de raptoꝛibꝰ.c.ij nam quo ad ani⸗
mam nil obeſt vk ꝓdeſt vilis aut peecioſa ſe
pultura · vt.õ.de ſepulturis:ſacris·xnj.q.ij.
animehij antem ſoli hanc penam patiũtur.
qui animo ludendi veniunt æ ibidẽ decedũt.
ſubandi vel vulnus letale accipiunt· vt no.
6· ꝓxi.v. circa pein· ¶¶ Sinautem cauſa repe
tendi debita ſua ibidez aliquis veniens mo⸗
tuus fuerit caſu foetuito:non denegabit' ſe⸗
pultura:maxime ſi coepus cheiſti ſuſceperit.
æ ſacri olei fuerit vnctione punctus · vt.j·e.
c.ij.ideo dicit maxime:quia ſufficiunt certa
indicia pemtentie · vt · · de ſententia excõi· a
nobis· ij·⁊ ſic voluntas ⁊æ peopoſitum diſtin
SZunnt maleficia:j.de ſententia excõi.eũ vo
luntate · ff· de furt · qui iniurie.ih. j.⁊ ſemp
eſt ad animum recurrendum.xxij.q·ij · is aut
c homines. Item ſi clericus moꝛiat ibi
dem non videtur ſepultura peiuandus:qᷓ;uis
peo eo non oeetur · nec oblatio peo eo fiat.vt
xxm:q:vl:quicunqʒ· certe ſi ludendo moetuꝰ
eſt non videtur ꝙ penam vitet.ſecus foete in
ſequenti queſtione que incipit.quid ſi aliquiſ
illuc accedat · Quid de militibus qui illue
accedunt animo pugnandi:non tamen occi⸗
dunt nec perentiunt tamen ab alijs aliqui

ſunt occih.nunquid tales milites poterũt

monueri · dixit gof:ꝙ noneoꝙ ad rem damna
tam æ peohibitam acceſſerunt · ⁊ idẽ dicit de
illo qui intereſt bello illicito· impeditur em̃
talis peopter culpam p̃cedentem · vt · xx.q.j.
c· fi.⁊ de pe.diſ.j.ſi qu is cum telo.⁊ ar.a cõ
trario ſenſu.j·de clen.pꝓcuſ.peeſentium.⁊æ. c.
continebatur · ſecundum gof. æ meliꝰ.lj. di.
ſi quis poſt acceptum.⁊.c·pᷣcedenti.¶¶ Quid
ſi aliquis il luec aceedat cauſa videndi Huiuſ
modi ludum. Si ſit clerieus · videtur ꝙ ean⸗
dem penam debeat pati:.ar.õ. de vita æ bo.
cleri.v · ad alias·⁊ in auten.de ſanctiſ.epis
JC. interdicimus.colł.ix:ſed laycis h̊ videt
cõceſſum.vt · ff· de his qui no.infa.l.ij.G. ait
peetoe · ar · ad B. S.ne cleri.vel mo:ſententiã.
Sed contra.quia hij ſolum patiuntur penam
qui animo ludendi illue accedunt · vt dixi·
cum ergo conſtitutio penalis ſit à odioſa.re
ſtringenda eſt æ non dilatanda.de pe.dil. j.
J.· pene. ff. de penis · ꝗ. ſi peeſes.⁊x·l.interpee
tatione.æ alex· nj.qui vtrunqʒ fecit.ſ.tam cõ
cił · laterañ. ꝙᷓ decre · potuit interpeꝛetari per

decre.concił᷑.quia eius eſt interpeetari euiꝰ
⁊ condere · vt . .de ſententia excõi.inter alia
ſed foete habet locum pena decret .xxnj.q.
vlti · quicunq;· j· vt no. S̊. v.itẽ ſi clericus mo
riatur ibidem.
De cłicis pugnãtibus in duello.GBubꝛica
— H ſuperioei titulo diximꝰ pugna
voluntaria cauſa etiã virtutis peo
bande peohibita. nunc dicendum
N.eſt de pugna peohibita. que ab ali
quibus offertur æ recipitur peobatione defi⸗
cienteæ ſie apponit autoe de clericis pugnã
tibus in duello.Vel ſic.diximus de toenea⸗
mentis in quibus multi pugnant.nunc ð cle
ricis æc· in qiibus duo pugnant dicamus:
Videndum igitur · ¶ Quid ſit duellum Fn
ſit offerendum vel recipiendũ. Ii Que ſit pe
na clerici in dnello pugnãtis.·
Vid ſit duellum . quidez ſingularis pu
gna inter aliquos ad peobationem veri
is inuenta- nam qui vincit peobaſſe intel⸗
ligitur.⁊ ſi non vicerit in peobatõne defeciſ
ſe · ⁊ dicitur duellum quaſi duozum bellum-
Monomachia autem dicitur pugna ſmgula
ris inter duosa monoſ qð eſt vnuũ.æ machia
qð interpeetatur pugna:æ B peobantur.j.e.
e·· ⁊.ij ·⁊ ĩ.de purga· vul gari.ſignificãtibꝰ

„„

J· ij· q: v.monomachia·
ſit offerendum vel recipiendum.⁊ cer
te nequaꝙ; · Immo etiam ſecundum. l. ro⸗
manam repeobatur . vt · C. de act. ⁊ oblig. ne
gantes: æ de gladiatoeibns.l.vnica:quãuiſ
enim dauid 2 golias ſimul pugnauerunt.nõ
tamen peo.l.teneri debet · quia in talibꝰ de⸗

us temptari videtur ˖ vt · ij · q: v. mennam. ibi.

vnlgarem deniqz · ⁊ videtur · ·· de purg. vul.
· quare ſit peohibita·deus a utem temptari
non debet · xxij.q ij·querit.nec obſtat ꝙ cri
men leſe maie. dicitur crimen perduellionis
ff · ad · l· iu · maie.l.vlti·non ideo enim dici⸗
tur perdnel lioms.vt duellum admittatur in
eo.ſicut quidam intellexerunt ⁊ male.ſed di
citur perduellionis· i:·crimen hoſtis vel ho⸗
ſtile · ff. de verbo · ſig. quos nos hoſtes·æ no.
ĩ.ð maledicis · J.j.ſub· J. alij maledicũt pein
cipem· v· aliquando vero tales· /¶ Nec excu
ſat conſuetudo loci ſieut quidam dicere vo⸗
luerant· inducentes peo ſe illud.mos quan⸗
do erat crimen non erat xxxij.q:mj.obijciũ⸗
tur:quia illud conceſſum fuit diuina reuela⸗

tione · qui mos ſcilicet diminitꝰ a deo quã⸗

doqʒ inſpiratus interdum etiam fas cenſet
per quem ſicut iacob a mendacio.iſrahelite
a furto.ſampſon ab homicidio.ſic ⁊æ patriar⸗
che qui plures leguntur habuiſſe vxoꝛes.ab
adulterio excuſantur.S. de diuos:gaudemꝰ
C: quia vero pagam: ¶ Nec admittas dilſ. il
loꝛum qui dicunt referre.vtruz quis offerat.
vel oblatum ſponte ſuſcipiat.⁊æ tunc moetali
ter peccant· Vel inuitus iundice peecipiente ·
cum aliter euadere non poſſit. vel res ſuas
ſaluare:æ tunc excuſaturar.g. de homicidio
interfeciſti · J.j.ff. de iuſti · æ iur.æ vim. nam
⁊ ſi peeceptum indicis a tanto excuſet: non

tamen a toco-ar · 5· q metus cauſaſacris · et
56. de tpẽ. oedi · dilectus · ? potius debemus
jacturam rerum ſuſtinere ꝙᷓ huic malo ↄſen⸗
tire.̊·de homi:ſuſcepimus.æ om̃ia mala pa
ti.xxxij·q:v.ita ne ad G etiam ptinet qð no·
j. de loetileg· · . quid ſit ſoes · ideo clericꝰqui
duellũ offert vel oblatũ ſponte ſuſcipit · ſiue
victus ſit ſine victoe.de rigoꝛe iuris deponi
debet · vt · j. e· c · j·. licet cum eo diſpenſari pol
ſit. ſecundum ea que no · S. de homicið · · que
diſpenſatio. fEt ſi homicidium contingat fi
eri in duello.omnes irregularitatem contra
hunt qui duello conſenſerunt.ſiue pugnan⸗
tes fuerint· ſiue iudices peecipientes · ſiue al
ſeſſoees. vel conſiliarij· vel ſcriptoees · vł ad
uocati · vel quiuis ali ar.õ · t· ij · ſicut dignũ
2z. j. e c. ij·æ patet in bis que ne.S· de homi.
q.qua pena.vᷣ.illud autem· ⁊.· je· ¶. peoxi:
ſr, tame lombarda: æ municipalis. in mł
ds caſibus admittunt duellum. æ conſtitutõ
frið · dicit· ꝙ ſi quis hominem mnfra pacez cõ
ſtitutum occiderit/poteſt ſe per duellum de
fendere ꝙ ad tuitionem ſui copoꝛis eum oc
cidit. ⁊ ſic abſolnitur· mſi notceium eſſet ꝙ GB;
impugnando feciſſet · vt in conſtit.feuð.de
pace tuenda:c ſi quis hominem.ſed non de⸗
bet aliquo caſu admitti vt dictum eſt.quia
ꝓbatio deceptoꝛia eſt.⁊ ideo ſententia in rẽ
ud icatam non tranſit immo veritate cõper⸗
ta retractanda eſt · vt · · de purgat⸗· vulgari.
c. ij ·
Ve ſit pena clerici in duello pugnantis
æ quidem irregularitas æ depoſitio. vt
no. S. . peoxi. æ ar. Ij· di . ſi quis poſt æ tales
pugiles homicide indicantur. licet non in ꝓ
peia perſona ſed per alios pugnent · quia ho
micidium tam facto ꝙᷓ peecepto · conſilio ſi⸗
ue defenſione · non eſt dubium poſſe cõmitti
vt . J. e.c.ij·qð dic vt noõ.de homici·ꝗ· qua
pena:⁊· · ſequen. ⁊. .peoxi · v.ſi tamen · ⁊ ſe
quen·cum ergo ex hoc facto ſequatur mo⸗s ·
eadem eſt cauſa peohibitionis de qua dixi⸗
mus · S.t.j· . quare.⁊ plus.quia deꝰ hic tem
ꝓtari videtur · vt ſu pea dixi · ¶ Si tamen neqʒ
moæs neq; mutilatio interuenerit· poteſt cuzʒ
pugnante quo ad beneficium miſericoediter
diſpenſari · .e · c. j. ⁊· ij· in fi ſic · xxvnj · di · pee
ſbiterum.l.di.ſtudeat.licet ergo cum homi
cida non diſpenſetur ˖ vt no.õ· de homici · ꝗ.
que diſpenſatio⸗v.cum voluntario · illud eſt
verum quo ad officium.ſecus quo ad benefi
ciuzʒ. vt peobant iura peedicta ſecundũ gof ·
immo nec quo ad beneficium curam habens
animarum diſpenſabit inferioe papa · ſi ſit ho
micida voluntarius:ſecus quando nec homi
cidium.nec mutilatio interuenit · vt ſupea di
ctum eſt. Sed nunquid talis habebit bene
ficium vt titulum aut vtſtipendium· dicunt
quidam ꝙ vt ſtipendium · vt ſic quaſi laycus
habeat.⁊ extra eceleſiam ſit.xxxij · di · ſi qui
vero: a B innuitur ſatis · l· di . ſtudeat ˖ Flij in
ter quos eſt gof · dicunt ꝙ vt titulum vt · · e ·
c. j. ⁊. ij · in fi·
De ſagittarijs · Rubeica.

Voniam homicidium de quo ſupꝛa
peemiſimus grande delictum mudi
caturideo artem illam moꝛtiferam
æ odibilem baliſtarioꝛum æ ſagitta

rioꝛum aduerſus cheiſtianos catholicos ex

erceri decetero ſub anattsemate peohibemꝰ.
vt · j. e.c· vnico. NHoc autem intelligenduʒ

eſt de bello voluntario a indiciali · ſecus de

romano:qð dic vt no⸗õ.de treuga ⁊ pace · J·
quid ſit iuſtum bellum. æ ſic contra ſarrac e⸗
nos non peohibetur · g · de jndeis · ita quoeũ⸗
dam. ⁊c c.ad liberandam · unquid ergo
contra ipſos conceditur · ita videtur · ar · xxv
diſ. qualis · S. de peeſumpt · nonne · qdð non
admitto.ar.S. ne cleri· vel mona ſententiaz·
licet ſit ar· contra in his que no ··de homi ·
F. penbł · v. illud · nam vbi iuſtum eſt pꝛeliuz
non refert qualiter pugnetur · vtrum occulte
vel ex inſidijs · xxnj·q.ij:dominus noſter iu⸗
bet.iuxta illud. Nichil refert armis contin⸗
gat palma doliſve:æ alibi. Dolus an virtus
ſit. quis in hoſte requirat · ſed foꝛte nichilo⸗
minus baliſte æ arcus peohibentur apter ni
miam duriciam ſubitam moeus illationem
Vel melius in bello iniuſto omnes indiſtin⸗
cte peohibeo · In iuſto vero perſonas clerico

rum cohibeo.ſed legem laycis non impono

Sedò nunquid qui venit contra hunc cano⸗
nem eſt excõmunicatus· eum B peohibeatur
ſub pena anathematisita videtur · ar. lxnj·
di.ſalonitane.⁊. · de eo qui furſuſ oeꝛdines
c.j· Dicunt quidam illud habere locum quã
do peohibitio fit ab homine · ſecus ſi a lege ·
xxx · di. per totum ar · ff· de arbi · celſus / Sʒ
die ꝙ etiam ſi ab homine B verba dicantur
non eſt excõmunicatus qui venit contra · h
exeõmunicandus. niſi ita dixerit quicunqʒ
furcum fecerit excõmunicatus ſit· ideo peo⸗
hibemus ſub pena anathematis ne furtuʒ fi⸗
at· vel niſi appareat ꝙ pꝛoferens h̊ verba ꝓ⸗
ferat animo ferendi ſententiam. ar. j. de ver .

ſig · in his· tunc enim veniens contra eſt ex⸗

cõmunicatus · ſic intellige æ ſolue contra.S·
de loca.⁊ oduc · c.j.⁊ de iur᷑pa · relatum · ꝑ de
ere.õ.de ſimo.ſicut nobis.⁊ ſic quãdo canon
late ſententie non peecedit vel non intendit
hᷣ peoferens qð peemiſi.cõminatio eſt· vt· C
cõmina:epiſtolas in rubeo ⁊ in nigro· S.de
ap · cum ceſſante·ſed quando peecedit vł hoc
intendit peoferens · facit ſententiam. vt.jj· de
ſen.excõi.a nobis.j Sed qualiter cõſtabit
de intentione peoferentis· dic ꝙ quando HB
expeeſſit:aliaſ a verbis non recedam. ff· deb.
nj: non aliter:æ de exercito · act · l. · · ſi is

nauem. . in re igitur dubia. Sed nunquid

in dubio debet quilibet ſe reputare excõmu⸗
nicatum.vt.j.ð cleri·excõmu · miniſ· illud · ·

licet · ſic.quando factum dubium eſt . ſed hec

verba certa æ clara ſunt. ex quibus non po⸗
teſt elici ſententia lata niſi alie circumſtãtie
appareãt · Quid igitur ſi iudex monuit ter
malefactosem ꝙ emendaret.æ quarto HGᷓ; pꝛe
cipit ſub pena excõmunieationis · foete ̊ de
bet ñputare ſe excõicatũ ·ar · xij · q · ij · mdigne

— e e.

— —. — ———————

ſipe
nndi
feram
agitn
oer
dbeng.
Sendyy
cus de
eng.
mrace⸗
noru⸗
ergo
rexxv
5ð non
tiqz.
hom.
peeling
beculte
Uerin
contint
wirens
chilo⸗
ter ni
ionem
diſtin⸗
lerico
npono
ccano⸗
beztur
rlenj.
dines
umqui

cantur
ntra⸗F
cunq;
opeo⸗
ti fi
bay⸗
ever ⸗
eſtex⸗
ra⸗⸗
ocanon
ntendit
tbt⸗
·5de
vl hoe
dr de
öſtabi
andoß
.del
ſſisi
unqnid
rcont⸗
llud⸗
ſedbee
onpo
nſtäte
nie ter
35
ßtde
jne

⁊· de ſen.excõi:ſacro:ergo tutuʒ eſt ꝙ abſti
neat.⁊ ſe execõmunicatum reputet donec cõ⸗
ſuluerit peoferentem. ar.S·de ſpon iuuenis
· de reg· iur·eſtote · nam excõmunicatio me⸗
dicinalis eſt non moetalisij.q.j.multi.Dici
mus autem ꝙ canon iſte non eſt late ſenten⸗
tie ſed ferende · Hec debz aliquis ſe reputare
excõmunicatum per verba talia.niſi aliquid
appareat de p̃dictis:ad h.S.ne cleri.vł mo.
clericis· S. j·⁊ iunge qð no·.j.de ſentẽtia ex
ꝗ. qualiter peoferatur · S· ſolutio:⁊ ſequen·
unt tamen qui dicunt referrevtrum di⸗
cat in penam excõmunicacionis·æ tũc eſt ca⸗
non late ſententie · vel dicat ſub pena.⁊ tũc
eſt cõminatio.ſed G̊̊ ex ſeipſis habent.æ con⸗
tra textum.lxnj·di.ſalonitane ·⁊· S.ð locato
c·. j · Ilij dicunt referre vtrum iudex peeci
piat diffiniendo. ⁊ tunc veniens contra eſt
excõmunicatus:an conſtituendo.⁊ tunc eſt
excõmunicandus. Flij dicunt referre vtz
index peecipiat aliquid fieri ſub interminati
one anathematis.⁊æ tunc non eſt canon late
ſententie · · de iure patro. relatum.vel ſub
diſtrictione. ⁊ tunc eſt canon late ſententie.
6· ð̊ immunit'.ec:non eo minuſ.in fi. Tu dic
vt no⸗õ· e · v· ſed die · vſq; ad. vᷣ· ſunt tũ ·
POe adulterijs ⁊ ſtupeo.æ alijs criminibꝰ
ad incontinentiam pertineẽtibus.⁊ de noctur
na pollutione · Rubeica·
Gimus ſapea de homicidio.æ quia
in decalago peohibito homicidio
ſtatim mechia peohibetur. Ideo et
nos hunc oꝛdinem ſeruemus.ſic di
camus de adulterijs · Quid ſit adulterium
Quis admittatur ad accuſattonem. Etc
intra que tempoea.Quis poſſit accuſari de

adulterio · Qualiter in accuſatione ſit pꝛo
cedendum · Que pena ſit imponenda. Fn⸗
nectentes · Quid ſit ſtupeum. NRusndo
cõmittatur.· nter quod tempus puniatur.

qnualiter — — ſit inceſtus
Et qualiter puniatur · ¶ Quis dicatur le⸗
no. ¶ Que ſit pena lenocinij Sub quo no.ð
pollutione nocturra.
Vid ſit adulterium. quidez alieni tho
ri violatio · bt.xxxij.q: v.non mechabe⸗
8adulteriuz enim peopeie in nuꝑpta cõmit
titur.ff · e.inter liberas/. lex iuł. Et dici⸗
tur adulterium quaſi tranſitus ad alterius
thoꝛum.vel tranſitus thoei vnius ad alteꝛz
vnde non eſt adulterium ſi maritus aliquam

ſolutam cognoſcit.vel etiã non ſolutam ea

ratione quia ab vxoee ſua deceſſerit.h ea ſo⸗
la.quia thozum alterius maculauerit. nec
enim dicimus maritum coerumpi vt feminã.
quare mulier maritum ſuum accuſare non po
teſt de adulterio ea ratione.q ſuum thoeum
vel etiam alienum violatum dicat · quia ĩ pu
blico iudicio non admittitur mulier niſi ſuazʒ

vel ſuoꝛum iniuriam peoſequatur.vt.C.e.l·

I·⁊ qui accuſa:non poſ.de crimine.¶ FHoc qꝰ
ad penam legalem infligendam.ſecus quo
ad abſolutionem mutne ſeruitutis.ſcilicʒ vt
fiat ſeparatio thoei.ibi enim dicitur aoulte

rium alieni thoei violatio vt dictum eſt. vel
ſui thoꝛi deturpatio.⁊ ſic quandoqʒ cõmitti
tur adulterium reſpectu vtriuſqʒ· ſcilicet co⸗
SZnoſcentis = cognite.vt cum vterqz coniu⸗
Satus eſt. quandoqʒ; reſpectu cognoſcentis
tantum.vt cum vxoatus ad ſolutam accedit
tune enim peopeium thoeum æ vxoeem ſuam
comquinat . xxxij ·q.j.in coniugio·quandoqʒ
reſpectu cogmte tantum.vt cum ſolutus a

conmgatam accedit nam æ illa ſmiliter in⸗

quinat virum ſuum. quia vir æ vxoe non de⸗
bent ad imparia mdicari. vt no.S. de diuoe.
. quor modis · v. qtum ad thoei.in fi.
Vis admittatur ad accuſationem. = qui
dem ſi accuſetur coeam eceleſiaſtico iu⸗
:nullus admittitur niſi maritus vt no.
89· qui matriaccuſa.poſ.ſub rabeica qui ad⸗
mittantur ad accuſationem. Sed ſi accuſa⸗
tio fiat coeam ciuili.tunc admittitur maritꝰ
pee omnibus nam maritum genitalis thoei
vindi cem eſſe opoetet. C. e.quãnis· is etiam
patri mulieris peeferendus elt. niſi pater do
ceat generum infamem.aut arguat eum ma⸗
gis colludere cum vxoee qᷓ; ex animo accuſa
re. alias autem peefertur maritus vt dictum
eſt.qui peo pẽſione iuris ⁊ maioei doloꝛe mo
tus aceuſatione exequitur.etiam ſi pater pei
mo libellos obtulerit · nec diſ.teneat matri⸗
monium aut non.ſit vulgaris vel non: nec
em̃ ſoli atrides vxoꝛes ſuas amant· Inde vir⸗
gilius ·Coniuge peerepta non ſolos tan⸗
Sit atrides · ff.e.ſi vxoe.. plane:nec ob. C.
e.ſi ea que · · l. que adulterium. quia ibi nul⸗
lo modo erat vxoe:æ ponitur ibi adulterium
peo ſtupeo.pꝛomiſeue enim vtimur bis ver⸗
bis· licet peopeie adulterium in nuptam cõ⸗
mit tatur · peopter partum ex altero conceptũ
compoſito nomine · ſtupeum vero in virginẽ
idnamqʒ cõmittitur.vt.ff.e. intor· G. lex.
Nedum autem maritus · ſed ſponſus ad
accuſationem admittitur.quia nec matrimo⸗
ninm nec ſpes matrimomij permittitur viola⸗
re:niſi foete ſponſus velit accuſare illũ qui
peimo cum ea matrimonium contraxit . vt · ſf
eiſi vxoꝛ·. diuus.⁊.G.ſi minoe.⁊.l.miies. .
querebatur. ⁊.· C.e·peopter violentiam. Szʒ
nec obſtat ꝙ maritus ſit filiuſ fa.nam æ taliſ
etiam inuito patre. adulterium poteſt argue
re:⁊ conſeqii vindictam peopeij doloꝛis.vt
ff· e. inter filios.⁊. l.filiumfamil ias. / Fic
autem videtur conſiderandum an ſit liber an
ſeruus· nam ſeruus etiam violatuʒ rontuber

nium non poterit vindieare.vt. C.e. ſerin · et

hoc eſt verum quo ad penam legalem ſecus

puto quo ad abſolutionem mutue ſeruitutis

ar· in his que no· S.de coniug· ſeruo G. je et
fi. Stas vero mariti non eſt conſideranda
ar·S· de reſtitut .ſpoł.ex parte:· nam æ mino⸗
xxv· an· admittitur curatoee ſuo actoee peo
ſuo thoꝛo vindicando non alieno. vt · ff. e· ſ
maritus.. lex.C.e. ꝗꝓpter· .h ⁊ ſi ipſa⸗
T intra que tempoea.æ quidem poſt ma
NAritum admittitur pater mulieris iur̃ ma
riti · id eſt vt peeferat' iur mariti ceteris infra

lx.dĩes· ⁊ eſt mirabile de his· lx· diebꝰ. quia
qæ marito patri dantur:vtriq; tamẽ ſimul ce
dunt q;uis vnus alij peeferatur · vt.C. e · ma⸗
ritug. nam æa ſi neuter eozꝛum accuſet· tamen
vtriqʒ cedunt · ſed cũ infra:lx· dies occupat
maritus accuſationem.idò qð reſiduum eſt de
lx:diebus non cedit patri donec ceperit ac⸗
cuſare poſſe:dt.ff·e.ſi maritus peeuenerit· ⁊
l.ſi maritus ſit in magiſtratu· in pein. ¶ Dee
fertur autem maritus infra. lx · dies etiã ce⸗
teris poſt mehoantibus accuſationem · ſed
his elapſis p̃ᷣfertur tantum concurrentibꝰ et
non peeuenientibus niſi foste patrem cõcur⸗
rentem excipiamus:poſt maritum autẽ pater
eodem modo ceteris peefertur · vt. ff. e. l· j· ¶·
vlti · 2. l. ij·. Item maritus ⁊ pater infra· lx·

dies iure mariti accuſantæ ideo quãuis non
peobent qð intendunt.non tamen peeſumũu⸗

tur calumniari niſi calumnia euidẽs eſſet · vt
ff. e⸗quãuis· ⁊.l·is cuius:. vl.⁊.mjq:mj··
aliquando.æ. . e. maritus · ¶ Doſſunt tamen

hij accuſare mure ſpeciali æ iure cõmuni:ꝗ Iu
re ſpeciali.i.iure mariti:ſcilicet ſine inſcripti

one:nec ebſtat · S· de peocur̃.tue.m peinci·qe

loquitur cum accuſat poſt.lx:dies ſecunduz
Sof·accuſare etiam poſſunt æ ſine metu calu⸗

nie · vt dictum elte ex ſola ſuſpitione:mj.q:

mj· S. aliquando.C.·e:quãuia. ·e.maritis nõ
tamen ex ſola ſuſpitione mulier damnabitur·

vt . ij .· q:j.peimo.ff· de penis·ahſentem· HC.j

niſi lit ſuſpitio iuris · C.e.auten. ſi quis ei · 3
de cohi.cleri.⁊ muli.c:ij⸗æ noj· ¶. qualit in
accuſatione· S. item ure nouo.ſecundũ hoc
intellige· xxxij.q.j.dixit dominꝰ. ¶ Sed foe⸗
te hec que dicta ſunt ð calumnia æ de inſeri⸗
ptione hodie coꝛriguntur.quia Bipſo ꝙ non

paobat maritus peeſumitur calumniatae. ve
in autẽ · vt liceat matri ⁊ auie· ¶quia o plu
rimas.æ. S. cauſas. ⁊. S.ſi vir de adulterio.et
ij ·q: vlti· c.ij .·⁊. nj.vel intelligitur quando

elapſis· lxdiebus nõ iure ſpeciali ſed cõmu⸗

ni fit accuſatio· ſecundũ gof.qð non placet
ſed dic vt no.j:e .que pena ·v.iure vero.no
uo: ¶ Deſiſtentes autez ab accuſatione ĩ tur
pillianum incidunt.vt: Ce. abolitionem:ſi

ſine abolitione deſiſtant.vt ibi · ⁊æ . ff· e. l. j.· .

j· æ. l.queſitum.nec obſ.ff.ad turpilł ·¶l. in ſe
natus.eos:quia illud in patronis eſt intel

ligendum. æ B intelligas quando extraneus

accuſat· De calumnia autem mariti agitur ſi
ſit aperta.¶ Item poſt ̊ tempuſ æ quandoqʒ
intra. vt ſi infra:lx.dies negauerit ſe actu⸗

rum de adulteriopoſtea iure mariti non au

ditur. ſed iure extranei admittitur infra: mj.
menſes vtiles. vt · Ce.mre mariti · ff· e.l.nj⸗
Jq.BG in maritis⁊. l.ſi maritus·· ſi negauerũt
ozte iure mariti admittuntur quedam
enumerate perſone.ſcilicet ꝓater.frater.et
auunculus ·˖ vt · C. e.quãuis ·ar.op.j.de ſentẽ

tia excõi.ſi vero/ꝗ.nec ille compellendꝰ eſt.

poſtea alij omnes admittuntur cum publicũ
crimen ſit · vt dicit · l· dictaquãuis ꝗͥ Compu
tantur autem. vj: menſes a die diuozcij com⸗

putati in ea que nupta eſt:tempoee autem cõ

.

niſſi eriminis in vidua compnutatur quinquè
rmum continuum:quo elapſo quil ibet repel⸗
litur:niſi impediatur per pꝛeuenientis ⁊ per
ꝓſeuerantis accuſationem. Tamẽ Iob viſum
eſt quinquennium foꝛe vtile a ſui peincipio.
vt . ff e · mariti · S.· ſex · æ· .peeterea · ⁊· J. quin⸗
quennium · ⁊· l. quinquennium· ¶ Sed ð hoc
dubitari poteſt an extranei habeant . vj · men
ſes in nuptaan.m.æ.l.videtur innuere de
mj. ff · e. l.nj· ꝓ. hoc in marits····
Vis poſſit accuſari de adulteno.æ certe
Jis qui dolo cõmiſit adulteriũ ſine dolo
enim non cõmittitur.vt · ff · e. l. penł.is ergo
qui ex certa ſcientia maritalem thoeum vio⸗
lauit accuſari poteſt · dum tamẽ libera ſit mu
Lier que paſſa eſt adulterium:nam quo ad ſer
uas attinet locum habet actio imuriarum. et
de ſeruo coꝛrupto·⁊ l acquil · vt . ff · e. l. pe ·
æ l. miles ꝓ. penb. æ. L. inter · C. de diuoec ·
vxoꝛe · dic vt no · S.· e · ꝓ. quis admittatur · x · HB

autem. ccuſatur aũt tam adulter ꝙᷓ; adul

tera.⁊æ quandoqʒ non coniugata velut coniu
gata tenetur:ſcilicet vbi coniugata miſit li⸗
bellum diuoscij marito ſine cauſavt poſtea

cõmacularet viduitatem ſtuper quadam peo

cacitate · vt · C. e . l · penb · ¶ Item tenetur et is
qui vel que domum ſuã pꝛebuerit vt ſtupeuz
adulteriumve cum aliena matrefamił.vł cuũᷣ
maſculo fieret ſciens·vel queſtum ex adulte
rio ſue vxoꝛis fecerit: nam cuiuſcũqʒ conditi

onis ſit velut adulter punitur.⁊ appellatio⸗

ff.e.qui domum. ¶¶ Sed ⁊ tutoꝛ qui pupillã
ſuam ducit in vxoæez contra ſenat: cõitanq;ᷓ
adulter teneturſecundum ca.credo contra

ne domus i igrnree continet.vt

ar:· in his que no.õ·de ſponſalibusJ.æ qua-

liter impediãtur · Y · vl· ſed ſi ſtupeauerit eaz
ſine matrimonio tunc iſtud admitto· ⁊ patic᷑

maiozem penam ꝙᷓ alias imponatur peo ſtu⸗

peo.minoꝛem tamen ꝙ; raptoæ· ꝙᷓuis tantazʒ

debuerit pati :⁊ ſic illud quãuis ponitur ad⸗

uerſatiue non eoꝛrectiue· vt. C. ſi quis eam
cuius tutoæ fuerit coæruperit. l:vnica· Idem
in cutatoee ſi adultam ſuaʒz ſtupeauerit · vt · ff
e · qui pupillam· ¶ Magiſtratus ettam in ho
noꝛe poſitus ſeu quocunqʒ miniſterio publi⸗
co reus poſtulari poteſt.ſed differtur eius ac
cuſatio⸗⁊ cauet iudicio ſiſti in fine honoeis.

ff. eiſi adulterium ꝓ. ···
Valiter in accuſatione ſit pꝛoced endum

æ certe dicunt quidam maritum admit⸗
kendum ſine libello · ar · C. e. quãuis · ſed ꝙ; di

cit eum non teneri vinculo mſcriptionis. nõ

dicit ideo quin teneatur libellum ſcribere.

ideo quia ſi non peobat · nõ peopter hoc pe⸗

ſumitur calumniari ſecundum.l.antiquã · vt

no. 6. e. . inter que tempoæea. item mari⸗
tus ⁊ pater.⁊ ſequenti ·:dic ergo ꝙ neceſſe ha
bet inſcribere ſe ad penam talionis aſtrin⸗

gere · vt · S· de peocur · tue · ⁊ iunge qð no· e

ꝗ. qua pena· v· ijure vero nouo· nſtituit

autem accuſatio de adulterio ſoluto demum
matrimonio niſi peimitus quis lenocinio

maritum acceuſauerit-hodie autem etiam ma

trimonio eonſtante poteſt inſtitui.æ ſi aceu⸗
ſatio vera oſtenditur.tunc repudium poterie
mitti.vt in auten.vt liceat matri ⁊ auie.: ꝗ. qe
vero plunmas.colł.vnj. ¶ Debet etiã accu⸗
ſare peeſens pᷣſentem. non p peocuratoꝛeʒ· vt
no:ã· de aceuſationibus:. quis accuſariet
iurgia cinilia vel criminalia que ſunt de eo⸗
dem crimine debent poſtponi.vt. C.eę.adul⸗
terij accuſatione· ¶ Doſſunt autem in peinci⸗
pio opponi dilatoeie exceptiones.i. anteq;
quis inter reos.peeſens non abſ. ens⸗ꝓbabili
cauſa ⁊ neceſſaria:recipiat᷑.vt. ff·e e · l. ſi mari
tus.ꝗ. peeſcriptiones·⁊ · J.j.⁊ vt no.qᷓ.de ac⸗
cuſationibus · . qualiter·ſub· .oblato. v. j.
uta dicit nupta a ſe non eſſe inchoandazʒ
accuſationem niſi nuptias peeceſſerit nuncia
tio.ſ.q; non nuberec.qꝛ de crimine adulteri)
volebat eam accuſare nee diſ. p quẽ fiet nun
ciatio.libeꝝ vel ſeruu. vel qualiter fiat.ſ.in
iudicio vel extranam in ea que dinertit nee
adhuc nupra eſt poteſt aceuſatio ineipi.vł a
vidua.vel ab aduttero.ꝗ Item excipe poteſt
ꝓ non rite accuſat iure mariti ·cum.lx.dies
lapſi ſint· vel qꝛ plures non ſunt admittendi
ad accuſationem.licet ſeeus ſit in crimine in
ceſtus. vt om̃ia G peobantur.ff.e.ſi maritus.
iy S· penł· æ vl.⁊.l:qui vxoei:⁊. l.denunciaſſe
⁊· l.vim paſſazʒ. duos.⁊.G. inceſti.⁊.l.nihil
vl ·¶ Deremptoꝛia aũt exceptio quãdocũ
q; opponi poteſt· vt ſi dicat.v.annos vb. vj.
menſes elapſos · de quib⸗ no · S. e · J. æ intra q̃
tempoꝛa.v · deſiſtentes aũt.⁊ ſequẽtibus.vt
C.·.e.adulter. poſt quinquenniuʒ.ff.e.t.ſi ma
ritus peeuenerit.vel ſi maritus dicat deſtitiſ

ſe · vt. ff. e. l. j. G. j. . l.abolitionem.vel ſi di⸗

cat mulier adulteriũ abſolutũ foꝛe.tunc em̃

exceptionem ſemꝑ habet mulier niſi pꝑ collu
ſionem abſolutus ſit.ſi em̃ colluſio detegat

licet dum nupta eſt defendat.diuoæcio tñ fa

cto accuſari poteſt.⁊ tñ ↄdemnato adultero

nõ pꝛeiudicat' adultere.nec ↄfeſſio vniꝰ no⸗

cet alteri.vt.ff.e.denunciaſſe· G. querit. et.l.

adulter . J. penk. ⁊ vl. . . e· ſigmficaſti. ¶ ẽ
excipit qe maritus impudice viuens nõ fuit
vxcæi autoe colẽdi bonos moees. que res po
teſt etiã vii damnare:non rem ob compen⸗

ſationem mutui crimims in vtroſqz cõmuni⸗

care · vt.ff·e.ſi vxoe.I. iudex · · e.intelleximꝰ
et·c.tua·ꝗ.de diuoæcijs.ſignificaſti.ff.ſoł.
matrimonio.viro atqʒ vxoæe.õ.de iureiuran.
tua · xxxij.q.vj.per totum. ¶ Bepellit etiam
vxoe maritũquia cuʒ expuliſſet eam pꝛopter
adulterium de quo accuſat · poſtea reconcili⸗
auit eam ſibi:vel ſcienter retinuit · vel eã co⸗

Snouit.⁊ ſic ſero accuſat moꝛes eius quos ſe
mel peobauit . vt · ff. e. ſi vxoe. F. vl. ſi em̃ reti⸗

net eam puniendus eſt tanꝙᷓ patronus turpi

tudinis.xxxij.q.j· ſi quis vxoꝛem. et · c. j. . C
e.l. ij · quia moetaliter peccat ſi eam non de

nunciet ad penitentiam.ij.q.j.ſi peccauerit.
non obſ.iuramento ſiue penurio in contrari⸗

um peeſtito · ſcilicet ꝙ non denunciaret.vt. S

de mreiuran. quẽadmodũ .ꝗ. vl.et quamuis

etiam penitentiam egerit.nichil ominus tñ

—

litas vite tale nõ patit
ri · vt. C. e.qui adulteriũ.B tñ hm canones ñ

..

eam accuſare poteſt ad ̊ vt ab eius coha bi⸗
tatione diſcedat:xxxnj. q:ij.admonere · puni⸗
tur ergo tanꝙ; patronus turpitudinis ſi ante
pñiam eam ſcienter cognoſcat.ſed poſt peni
tentiam eam reconciliare poteſt.non ſolũ ſe⸗
mel. ſed ſeptuagies ſepties· i. in infinituz.nã
ſic exponenda eſt illa autoeitas poſita.6. de
iuriuran.quemadmodũ. J. vl 4 Bed contra
quia non debet eam ſibi ſepe reconciliare.vt
·e · c.mj.in fi · So.non ob.quia illud dici
tur ad terrozꝛem et quia ad interceſſionem ec
eleſie non reconciliabit eam ſepe.ne eceleſia
videatur ei dare licentiam peccandi. nee eſt
intercedenduz ſi incoerigibilis appareat · qe
iam conſuetudini deputauit. C.· de epᷣali au⸗
dien. l. m. et· ff. de re mili. l. nj. C. ſi tironibꝰ.
et. ff · de penis·l.mj ·xxv.q.ij.ica nos.xxxv.
q· nj. extraoedinaria: immo nec in B caſu re⸗
conciliare debet. vt patet in his que no. fe
ꝗ.· que pena · v ·quid ergo ſi maritus certꝰ eſt
igitur vxoee reconciliata poſt pñiam non
Punitur maritus tanꝙ; patronus crimminis
ſi eam retineat · ¶ Sed nunquid bigamꝰ effi
citur· ſie · vt.xxxmj · di.ſi cuius· et ſic videtur
decipi maritus autoeitate iuris.xxxij ·q·j.q;
autem. et · c. non erit.et peimuat' jure ſuo ſine

culpa ſua ſed non ſine cauſa.quia ſacramen⸗

