debetj.qiij · nõ ſolũ:ergo ſaceredos nõ de⸗
bet habere oculuũ ad munera· als ſcdᷣm gre.nõ
recte iudicabit:nã exquo p̃ciũ remuneratõnis
expectat · in deũ fraudẽ ppetrat:xj.q:nj. qui
recte · ¶ In contrariũ vide ·dicit em̃ apłs.Cõ
mũicz is q̃ͥ cathezizʒat 8bo ei ꝗᷓ eũ cathezizat·
nec eſt magnũ ſi ab eis recipiamꝰ tempoealia
quibus ſeminamꝰ ſpũalia · Et dicit moiſes.non
alligabis os bouis triturantis.i.non ſubtra⸗
hes ſacerdoti ſuſtentatõem vite quã debz ha
bere peo laboee ſuo. vt omnia H̊ ꝓbant. xiij·
q.j.. his ita·S·de pᷣben.cũ ſcdᷣm apłm· ⁊· ca·
Zraue · Er dicit hiero.płicis viris et euange
lizato:ibus cheiſti in neceſſarijs vſibꝰ non tri
bnere · ſeipᷣm damnare eſt · xvj · q:j apłicis
Item ſacerdos iudex eſt.xj.q:iij.abſit · et ðᷣ
pe.di.iij.c:jet iudices pñt recipere ſumptꝰ ſi⸗
ne peccatoij.q·vj·anterioeũ · . illud quoqʒ
nec tenet quis ꝗꝓpeins ſtipendijs militare. im⸗
mo iuſtũ eſt vt ꝓ tempoee recipiat ↄpendiuz.
qui ꝓ tꝑe impendit ſeruiciũ.xij.q.ij.caritatẽ.
nam ſcᷣm apłm.qus vnꝙ; militat ſuis ſtipen
dijs · quis plantat vmeã et ex fructu eius non
editquis paſcit gregem et de lacte eius non
comedit:q:è .nullus·xxviij.qjiam nunc· ĩ f.
xiij: q:j·ꝗ. his ita·et.j·q.ij:c.pe.nã G quod
offertur videt' potius ſtipes tẽpli ꝙ; munera
ſacerdotis.j.q:jiudices· ſſtte nõ eſt veriſi⸗
mile ꝙ peel biter ꝙ tam modico coerumpatꝰ.
S. ſimo.⁊ ſi queſtiones·⁊ in dicto.&· iudic eſ-
Item vulganiter dicitᷣ ꝙ omnes ſancti vigiliaſ
volunt.in quo ab eis quidquid ſic de vita non
diſcrepant ſacerdotes. olutio:dicas ꝙ ð
rigoee iur̃ nihil tene dare· honeſtũ eſt tñ ſbi
et equũ in ſe ꝙ aliquid det in ſignũ deuotõnis
coedis exemplo ſanctoꝝ · qui nec ad phetaſ
nec ad ſacerdotes ſine munere accedebant · ſiẽ
legit de ſaule et de vxoee ieroboam . j· q · j. in⸗
dices ad idẽ eſt quod legitur ð pe . di. j. ꝙ de⸗
bet offerri munꝰ ſacerdoti p̃ceptũ a moiſe.ibi
nõ aliũ ſtatuatis nũctũ ⁊c. circa pein.t qð di
cit apłs.vnuſquiſqʒ det ꝓut deſtinauerit ĩ co⸗
de ſuo · hilarẽ em̃ datoꝛẽ diligit deus. et ſi daſ
Ipter pᷣſentem pudoꝛz tm̃.et rem = meritũ per

dis · xxiij ·q/vj:.ex his omnibus colligit'. et

xvj·q.j.p̃dicatoeet hoc intelligas qñ ↄfitetꝰ
parrochiali ſacerdoti qui habz decimas ob
lationes ſibi ſufficiẽtes.et qñ nõ eſt ↄſuetudo
ꝙ aliquid certũ detur.in quo caſu ſeruanda ẽ
ſuetudo· Sacerdos tũñ et ſi parrochianus nõ
offerat · nõ ꝗpter hoc pñiam denegabit · nec pi
Snus accipiat.nec añ nec poſt pignus exiget
a paupe ſoluere nequeunte.alioquin parrochi
ani a ↄfeſſionibus retraherentꝰ.⁊= ſalus aiaxz
impediret.de qua magis curare debemus ꝙ;
de ſatiſ faciendo auaricie clericoꝝ · ꝓbant h̊ᷣ
j·q·j · baptiʒãdis·⁊.e: placuit vt vnulſqᷣſqʒ.xv⸗
iij · di · ð eulogijs· Si vero parrochianꝰ diues
eſt · et modicum ſit id quodð petitur · tunc pem

tõtiã liberaliter imunctã · nõ ꝓ pꝛeſ biterũ ca⸗
pientẽ pignuſ.ꝙ dicta ca· ꝓhibent · ſed p ep̃m
loci perficere compelletur·ꝗ.ð̊ ſimo: ad ape⸗
ſtolicã ·
18 ſi ſacerdos cui quis ↄfitet? pauper ſit.
tunc dixit io.de deo ꝙ ↄfitens et penitens te⸗
netur pᷣciſe aliquid dare· ⁊ ſic intellexit mra
poſita.S·e.v.in otrariũ. maxime antoꝛeitatez
hiero.apłicis ⁊cc· ip̃e tñ peeſ biter nõ debet exi
Sere eo tpe:-licet gratis oblatũ poſſit recipe⸗
re . j·ꝗ· j. placuit vt vnuſquiſqʒ:⁊· q.ijquã pio
et . c· ſicut ep̃ᷣm· ⁊ idez eſt in alijs ſpuᷣalibꝰ. xiij
q·ij:queſta.⁊=. c· in eccleſiaſtico.æ. c· pceipien⸗
dum nec tm̃ põt recipere ſacerdos gratis ob⸗
latum· immo tenet.qe nõ debet hoc ex ſaper⸗
bia refutare · qð dic vt nota.õ.e.. ꝓx.ſub..
tercio tenet · ged pone ꝙ aliquis ↄfitetꝰ
fratri p̃dicatoꝛi vel alij pauperi de licentia ꝓ
peij ſacerdotis: nihil dat ei.quid faciet p̃dica
toe ſcðz ſupeadicta.nã ſi nihil dat ei is qui cõ
fitetur · ſcðm io · de deo peccat · ergo nec vere
Ofitet.vt.j de reg.iur᷑defleat.ergo ñ poteſt
ei dare pñiam h̊ cõſilium tm̃h nec ↄſiliũ cum
nihil debeat exigere. et ſic remanet talis ĩ pe
riculo:ideo videt verius ꝙ neutn tenet' da⸗
re de neceſſitate rõne ↄfeſſionis ſen penitetie
niſi ſicut.õ· no. ſeʒ rõne indigẽtie et nimie pau
pertatis tm̃ · lxxxvj.di:paſce.et.c·nõ ſatis: In
quo caſu idez ſacerdos poſſet ei dicere · tu pee
cas cũ diues ſis et ego iuxta te fame moꝛioę
et niſi mihi ĩ tanta neceſſitate ſubnenias ſalua
ri ñ potes ·qe ſcriptũ eſtdiliges dñm deũ tuũ
et ꝓximũ ſicut teipᷣm.¶ Sed quid faciet fia
ter minoe qui nõ debet tangere denariuzʒ. nec
debz refutare qð ſibi offert. h· refutare po⸗
teſt: quia hoc non facit ex ſuꝑbia · ſed qe oꝛdo
ſuus hoc nõ patitur. Conſulo tñ ſibi ꝙ non re
futet · nec in ꝗꝓpeia manu recipiat · h dicat · ego
non poſſum accipere.ſed tradas hoc ꝓuiſoei
ſiue ꝓcuratoei oedinis mei. ſicut legit de mo

nacho·S· de ſtatu mo.cũ ad monaſteriũ · J. j in .
fi · ¶ Quid ſi ſacerdos iniunxit alicui ꝙ faci⸗

at celebeari miſſas · niũquid põt recipere pecu
mam ꝙ bis miſſis oblatã æ ip̃emet dicere miſ

ſas· videtur ꝙ nõ · nã ſacerdos bene ſciebat ꝙ
laicus nec ſciebat nec poterat miſſas cantare

ideo pꝛeſumi põt vtra ipᷣm ꝙ in fraudez ei im⸗
iunxerit.vt poſtmodũ ab eo recepta pecunia
ipᷣm ab onere pnie releuaret ·ar·xxvj:qvij·al
ligant.Item talis penitentie impoſitio nõ in⸗
uenitur a canone expeeſſa.ergo nec pꝛeſbiter
P ſe debuit inuenire . vt · ij . q. v · oſuluiſti · õ. ð
tranſ la.ep̃i.inter coæpoealia · J. h neqʒ Seo
Otra· qꝛ quatuoe ſunt peincipalia quibꝰ ſeðm

gregoliberantur anime defunctoꝛx · ſeʒ ſacri

ficium:oeatio fideliũ.ieiuniũ amicoꝛx· et ele:
moſma caroꝝ/xiij.qij:anime· et hocſdem de
viuis ꝓbatur vt patet in his que nota.S. e.
G¶.· quis ſit effectꝰ.ſub.. ſed ⁊ ad hoc · v. ele⸗
moſma· Itẽ ꝓ laboee ſuo poteſt recipere pecu
niam · vt peobant iura inducta.õ.·e · ſub · C. ſed
nunqnid· B. im contrarium. olutio⸗nõ de
bet miſſas quas ſc iniunxit celebeare · quia
ſpecies mali eſt.õ.de vita et hone.cleri. cum

ien

.

ab omni ſed vel nõ iniungat hmõi pñiam. vk ſignũ caritatis ſiue dilectionis Tercio mõᷣ
ſi miungit dicat ꝙ per alium ipᷣas miſſas faci quo ad pſeuerantiã finalẽ · AngFirmũ fũda⸗ 4
at celebeari · et per talem qui ſibi vicẽ nõ red⸗ mentum dei ſtat immobile · habens ſignaculũ .
dat · nõ ergo ꝓ prochialẽ vicinũ pᷣſbiterũqui hoc · ſcit dens qui ſunt eius · Hoꝝ fides q per
ſimili mosbo auaricie laboꝛare poſſet · ab poſſʒ dilectionẽ opaturaut oĩno nõ deficit. aut ſi P
fraus legi fieri.ar · S· de teſti · pſonas · õ· de in⸗ qui ſunt quoꝝ deficiat reperiant antecp vita 8
dicijs · cauſam qᷓ et apparzʒ im his que no. S· e· finiatur iſta·et deleta iniquitate que intercur ii
C. cm vfitendũů ſit · ſub · . cui peeſ biter · H.· j· rerat · vſqz in finẽ Pſeuerãtie deputat ·de pe.
qꝙ vitandũ elt . vt no · · de Hben · emp · ¶. quali⸗ d · ij · G. nõ ẽ mirũ · ⁊· J. firmũ · ldẽ ſicut ibi ſequi an
ter reſcindat' · ſub · S. illud et tutius eſt anime tur· nullus eoꝝ ex bono in malũ cõmutatus er
ſue ꝙ tales pñias nõ imponat · quia ſemꝑ time finit hanc vitam.et int ellige firmũ fundame⸗ e
dum eſt ne potius auaricia ꝙ; caritas ſit in cau tum pᷣdeſtinatõem vnde dicit · nullus eoꝛz · ſecz ſ
ſa:ar·õ·de cenſ · ea qet · c. ex pte · et de deci t c.· pᷣdeſtinatoꝛ · Et ſeᷣm ꝙ lhoc tereio modo ſu⸗ .
j. ad fi.⁊ ſanũ ẽ oſiliũ a talibus impoſitõibus mitur caritas· pnt intelligi ſupeadicte autoꝛi⸗ 4
ſicut et a peri culoſis ↄtractibus abſtinere · qe tates de caritate Pfecta que eſt in patria · Vel
quidquid auari ſacerdotes ſub pᷣtextu carita⸗ intelligas eas Diunctim. q- d· durante carita⸗ .
tis æ pietatis de foeis pallient: cogitationese) te nõ poteſt peccare homo habens caritatem .
tñ ſuas et intentionẽ quã habent de recipien⸗ ſceðm hug·Vel dic.non põt peccare ꝙ; ſibi im
dis oblationibus omnipotenti deo nequeunt utetur vel nociuũ ſitquia ſemꝑ reparabic·
occultare. vt. S· de vſur. in ciuitate · ergo ſi di⸗ Illud aũt aug caritas que deleri põt nuncᷓ .
cit pꝛel biter ꝙ caritas moueat ip̃m · qe foete vera kuit · expone · id eſt. incommutabilis · vel L
penitens nõ põt peregrinari· nec ieinnare · nec non fuit vera reſpectu caritatis dei. ſepe enim
oeare.nec aliud facere:oſtendat B? opera et comparatione facta ad deum talia legunt. vt 4
credã ei: vt ſcʒ ꝓꝑ aliũ non ſuſpectũ peipiat ꝙ; illð.alſtra nõ ſunt mũda in Ooſpectu eis.⁊ illö. 4
ip̃as miſſas cãtari faciat · vel ip̃as gratis cele omms homo mendaxet illud vamtas vamta n
pꝛet · vl ſi aliquid nõ retinetſed totũ quidqᷣd tum omnia vanitas · de pe · di · ij · J· fi · Sic P
offer occaſione iſta ſtudet pauperibꝰ eroga ergo caritas ſemel habita nõ põt amitti ſi pfe .
re.ſicut no.ſi·otra epᷣosS.ð of · oꝛdi · J. quid cta eſt· impfecta vero amtti pot: hoc ptz in
ptinet · ſub. ꝗ. debz etiã punire delinquentes· adam · de quo certũ eſt ꝙ caritatẽ habuit ⁊ tñ d

et ſe: nam et tenent᷑ ſubpoꝛtare pemtentem. ⸗
eũ quo ad ptem penitentie ſi indigeat releua⸗
re.ſicut noõ·e.. in quo tenet · ſub · · ſecũdo·
et ĩm abſoluere exquo ſacerdotis indicio bñ
paret · de peni · di · v·c · · et de conſecra die iij
in litteris·
Trũ penitẽtia debeat iterari · dicut qui
dam ꝙ nõ: qæ ſi vera fnit nunꝙᷓ poſtea
fracta fuit. Si fracta fuit pñia nõ fuit.vt eli
citur ſcòm ip̃os ex his que no · S. e · ¶. quid ſit
penitẽetia· h ibi reſponſum eſt et expoſitũ qua⸗
liter ille autoeitates ſunt intelligede.ſunt em̃
nõ ad idem h ad diuerſa tempa referende ;
Ttem inducunt ꝓ ſe illud apłi:caritas nun
qᷓ excidit.et multa alia que ſequunt. Rug· ca
ritas que deſeri põt nunꝙᷓ vera fuit · Idẽ · radi
cata eſt caritas· ſecurus eſto · nihil em̃ mali ti
bi accidere põt.a alias autoꝛitates inuenies·
.·e. . quibꝰ et quot dietis·ſub · S· illud autez
queri · · ſed ⁊ coedis ↄtritõem · et ſe. Neoſper
Si deũ ex toto cosde diligamus. nihil erit in
nobis vnde peccati deſiderijs ſerniamꝰ. Rug
CGaritas eſt aqua:de qua dñs in euãgelio: qui
bibit ex aqua quã ego dabo ei nõ ſitiet meter
num ·. SGzech̊. Dennata animalia minime reuer⸗
tebantur cũ inceder ent· vnũqðqʒ añ faciem
ſuã g radiebaꝰ Salomon. Iuſtoꝝ ſemita qua⸗
ſi lux ſplendoꝛis ꝓcedit · ⁊ creſcit vſqzʒ ad ꝓfe
ctum die · ¶ So · H que dicta ſunt de caritate
de pfecta pnt intelligi · dicit em̃ caritas ꝑfe⸗
cta in via vno modo quo ad ſufficientiã· quia

ſcʒ ſufficit ad vitã eternã habendã · de pe · diſ.

iij ꝗ·. hac autoꝛitate· lio modo quo ad ef

fectum · vel ſignum verbi euangelij dicentis

maioꝛem caritatẽ nemo habet ⁊c.id ẽ. maius

cecidit ꝓ peccatũ · de pe · di · ij · romanos· G⸗
adam ·. et · C. ibi ſe · vſq; ad · ¶. opponit et illð ·
Item põt poni exemplũ in moiſeaaron·⁊ da⸗
uid. vt ĩ dict o· ¶. opponit.vſqʒ ad· ¶. fugerat
ibi.ð̊o ſine caritate nullꝰ adultꝰ adherere po
teſt· et.c.ſi em̃ inquit omnis: Ex pᷣdictis etiam
patet· nõ ſolũ mter ipᷣas virtutes·ſed etiaʒ in
ſingulis virtutihuſ gradus eſſe· quod peobat
gre go· multipliciter exponens illud verbum
eec h̊. et veniebat vir ad poꝛtam que reſpicie
bat ad oꝛientem.⁊ aſcendit ſuꝑ gradus eius-
de pe.di · ij · dum ſanctam · Item augul· ſiquis
tantam habuit caritatem vt paratus ſit etiam
peo fratribus moꝛi.perfecta eſt in illo caritaſ
Sa nanquid mox vt naſcitur iam pꝛoꝛſus ꝑfe⸗
cta eſt.non· ſed vt perficiatur naſcitur:· nata
nutriatur· nutrita roboꝛetur· ⁊ cum fuerit ro
boeata perficiatur· cum ad perfectõem vene⸗
rit quid dices · mibi vinere cheiſtus eſt ⁊ mo⸗
ri lucrum.Idem.caritas in quibuſdam eſt pfe
cta.in quibuſdam imperfecta· Derfectuiſſima
autem in hac vita haberi non poteſt · de peni·
di · ij · C. Hinc etiã augꝰ · et · c· q̃ vult facere dei
man data et ſe ·
Ais peelibatis· veniamus ad ſolutõez que
ſtionis mote · ̊. in pein· huiꝰ. ꝗJ. Rd quod
ſciendum eſt ꝙ ſpeci es penitentie ſunt multe·
nam alia eſt ſolemnis· alia publica.alia peiua
ta:· Bolemnis penitentia dicitur illa que im
ponitur alicui muito·quando traditur mona
ſterio peo peccato commiſſo ſed impeopeie ſic
appellatur ·l.d. ſi ille· ſcðᷣm rai · ¶ Dꝛopꝛeie au
tem dicitur ſolemnis que fit in capite quadea
geſime cũ ſolẽnitate ð qua hẽs:l· di · ĩ capite·
et hñ p̃t ĩponi niſi ab epᷣo tm̃ · ba ſacerdote de

ond
ida⸗
uli
qper
ut ſi
vitz
ereur
epe⸗
ſeqni

Atugs

we:
ſe
ſu⸗
Ntoej:
el
Anita:
atem

na

a⸗
. ſic
au
dea
re⸗
de

mandato eiuſoẽ ſcdðm quoſdã. Flij ↄtra.quod
dic vt no.S.de ofarchipeeſ bi..que ptinent
vᷣ · quintoet ſe·et nõ niſi ꝓ crimine publico ⁊
vulgatiſſimo qð totã ve bem cõmouerit. ⁊ qðᷣ
tm̃ ad epᷣm ptinet· puta.peo homicidio · l. dil ·
placuit.ſacrilegio: inceſtu· ⁊ ↄſimilibus · que
grauia ſunt. Hozrenda.et publita de oſe · diſ.
nj· de penitentibus · Et vt beeuiter dicã.ð̊ om
ni peccato qð totã cõmouerit ciuitatẽ.vel vil
lam · vel caſtrũ · pꝑ epm pemtentia indici deber
xxvj.q:vjc.fi · peeſ biteri aut de occultis tĩ
penitentiã dare pñt.xxvjq:vj:pᷣſbiteri de oe
cultis. Notoꝛia vero debẽt peccatoees epiſco
po publice ↄtiteri.de pe· dij. iudicet · ⁊· c · in
actione pñie. et.c·que penitet.in fi · nõ inferio
ri· ec ſi abbas ſit.niſi ſuꝑ hoc ſit peiuilegiatꝰ
vel alia iuſta cauſa ſubſit · · de exceſ. pla:acce
dentibus:puta·neceſſitatis articulus: vt no.
S·e. ꝗ. cui ↄfitendũ. . j. v · vij· vbi em̃ malũ
oeic ibi moeiat.et que peccant ſecrete.ſecre
te coærigant'.que vero palã:palã puniant .ij·
qj·ſi peccanerit. Sed ⁊ ſunt quedã occłkta
de quibꝰ pᷣſbiteri pñiam miungere non pñt. q
no· S.· e. . eui ↄfitendũ. HC· .· Vv nec in hoc re
quiroet ſe Pjec ſolemnis pnia nõ dz0 impo
m eclerico niſi depoſito. et ꝓ graui crimine et
publico· ſic intellige . .e.queſitum.et qui hãc
egerit ꝓmoueri non debetnec ſi ꝓmotus ſit
minſſt rare in oedine ſic ſuſcepto.l:di: ↄfirmã
dDum illud alienũ.¶ Dublica vero pñia dici⸗
tur illa que ſuꝑea dicit ſolemnis hac rõne. qe
publice fic.ĩ·e.queſitũ.h ꝗpeie dicit publica
illa qᷓ fit in facie eccleſie· nõ cũ p̃ᷣdicta ſolemni
tate·qũ ſcʒ iniungitur peregrinatio ꝓ mundũ
cũ backbo et pera benedictis:quã quilibzʒ ſacer
dos põt iniungere. qe nec ꝓhibitum inuenit
ar · S.dðe ofarchipeeſ bi.c.ij.v.ſi epᷣs defuerit
niſi foete alicubi poſſet ↄſnetudo ↄtraria repe
riri · ar · ð ↄſe · di · iiij· ð trina.S·de cog.ſpi.ſup
eo. hec etiã nõ imponit clerico nin depoſito
et ꝓ gram crimine · de pe di.vj. ſaceròos·

Deiuata aũt pñia dicit illa que quotidie

fit a iuſtis:⁊ que ſaltẽ ſemel in anno eſt facien
da: qñ ſczꝭ aliquis ſecrete et ſoli ſacerdoti ↄfi
tetur · de pe · di iij · iuſtus · et . c. reperiunt · · e ·
omnis: / Sx his aũt ſola penitetia ſolemnis
ꝛterari ꝓhibet'.nam alie ſicut ꝓbãt iura ꝓxi⸗
me inducta quotidie iterant.⁊ ſic queſtio fcã
S· e· ¶. in pein· eſt ſoluta·qð dic vt no · S. de ſa⸗
cra: nõ iter andis· ꝗ. et que ſunt iterãda.v. de
penitentia. Ml
Irfk peccata ſemel ↄfeſſa iterum neceſſe
ſit ↄfiteri.videt ꝙ non· de pe · di. j. .

ſex his· Sed ↄtra de pedijequem penitet ·

So ſi vult iterũ ↄfiteri bonũ eſt ad maioꝛẽ

grãm et remiſſione citius obtinendaʒ vt dicit

dictũ ·c.que penitet.nõ tñ tene niſi velit poſt
qꝙᷓ; cirographo peccati qꝰ ſe ſemel diabolo ob
ligauerat eſt ſolutus/xxij:di:c.ij · xv·q:j. non
eſt qð cuiq · ð̊ pe ·d·j.medicina:etem̃ tota ſum
ma debita vacuata:et obligatio ſemel extin⸗
cta · in ꝓpetuũ nõ reuiuiſcit · ð pe · di · vi · ſiqs ·
ff.de ſolu:qui res.S. aream· / Et B qd nõ te⸗
neatur quis eadẽ peccata ↄfiteri verũ ẽ regu

lariter.de pedi.j. .nõ ita:fallit ho in eaſibꝰ.

A. Deimus eſt qn ſacerdos ſuꝰ qui imperitꝰ
e

dat ei licentiã alteri ↄfitedi.nã et diſcretio

ri iterum ↄfitendũ eſt· alioqn neſciret pñiam

dare · .e.omĩs.de pe.di ·vj . placuit: et patet
in his que · no · Se · ¶. et q̃ interrogatõnes. H?
¶Becundus eſt ſi ↄtempſit ſatiſ facere · de
Peę · di · iij · ſi apłs Terciꝰ eſt qñ audita enoe
mitate crimmisvel qñ ał nõ pꝓtinet ad peeſ bi
terum ad ſuperioee remittit ipᷣm cũ literis vł
aliter· ar.xxxiij.q:ij.latoꝛẽ·j.e.ſignificanit·
qð tñ intelligas ſi occultũ eſt.de Oſenſu peni
tentis tñ nõ aliter. vt patet in his que no.S·e·
S. in quo tenet· H.·. ꝗ Quartꝰ ſcm rai: æ
multos alios qñ venit ad penitentiã ficte.nõ
cũ ꝓpoſito abſtinendi: vł ꝙ retinuit a celauit
aliquod peccatũ.Rug· Scio dominũ inimicuʒz
eſſe criminoſo:qũo em qui crimen aliqð reſer
uat · de alio recipiet veniam · de pe · di. iij · ſunt
plures talis ergo debet confiteri ꝙ ſme cari⸗

tate et ficte oↄfeſſus fuerit · et licet de vno pec
cato pñiam egerit · tñ abſolutꝰ nõ eſt. et iõ dz

iterũ ↄkiteri · ar · ð pe · d · ij · kagerat · ĩ fi · ibi · deo
ſine caritate nłiꝰ adultꝰ adherere põt.⁊ hãc
opinionẽ vide ↄpeobare Inno.iij · S·ð baptilſ·

maioees. J. h̊ adhuc querit᷑. vbi dicit ꝙ dñs

opus impfectionis nõ nomtet ideo peccata
nõ ex ꝑte h ex toto dimittit· et ſic aut mihil di⸗
mitit aut totum· vt patet··‚eꝙ quidam

tij otradicunt.dicentes ꝙ de vno poteſt
ſat

iſ facere et ſi aliud celet.tñ eius fructꝰ quo

ad vitã eternã non pcipitur peccato impedien

te ꝙ nondum delſerit'. percipiet autẽ qñ peni
tentia fuerit ſubſecuta.ſie ut ał ſimile dicit ð
baptiſmo· de dle · di. iij · tũc valere. feſſio tñ
elt admittenda. j. O. ꝙ quidam / Et facit peo
His: qe nõ mdicabit deus bis in idipᷣm . ſicut
dicit naũ· Vel ſcdᷣm aliã tranſlatõem.nõ con⸗
ſurget duplex tribulatio · vñ exquo ſemel pu⸗
nitus eſt de vno peccato p ſacerdotẽ rempo⸗

raliter·decetero ꝓ eodẽ ñ punie · Inde hiero.

ꝙ genꝰ humanũ deꝰ diluuio.ſodonmntas igne
egiptios mari.iſral elitas in heremo· pdidit.
ſcitote eũ ideo tẽpoꝛaliter ꝓ peccatis puniſſe
ne ineternũ puniret · qe nõ iudicabit deus bis
in idipm · Zed hoc hieronimi intelligendũ eſt
de his qui inter ipᷣa flagella ↄtriti ſunt et pe⸗

nituerunt. vt ip̃emet exponit.xxiij·q:v · quiò

ergo· et de pe · di · i · C. jrẽ opponit de hiero⸗
nimo·et.autoꝛitas illa naũ. Ite ꝓ his eſt
qð dicit gre:ſuꝑ amos.iiij . Dluit ſuꝑ vnã ciui
tatem et ſuꝑ alterã nõ pluit.pars vna cõplu⸗
ta eſt·et pars ſuꝑ quã nõ pluit aruit.ibi dicit
gre.cũ ille qui ꝓximuʒ odit ab alijs vicijs ſe
coerigit · vna eademqʒ ciuitas ex pte cõpluit.

/

et ex ꝑte arida remanet:quia ſunt quidã q̃ cuʒ

quedã vicia reſecant.in alijs grauiter ꝓdurãt
¶¶ Hoc tamẽ non ad criminis veniam· ſed ad
peaui opis deſertionẽ referendũ eſt.de pe · di ·
iij ·pluit· et ꝗ. ilud aũt· ¶⸗ Quintus caſus eſt
generalis m illis ſcʒ caſibꝰ in quibꝰ ſcðz quoſ
dam peccata dicuntur re dire. qd dic vt no. ſ·
e · ¶. ſequenti ·

.

IT vtrum peccata ſemel dimiſſa iterũ re
deãt. hic ſunt diuerſe opiniones / Dei
mi dicunt ꝙ ꝙtücunqʒ quis pnñiam egerit de
peccatis · ſi poſtmodu incidat in moætale. pec
cata p̃terita que ꝓ pniaʒ factã ſibi dimiſſa fu
erant redeunt ſimpliciter· et quo ad reatuz· et
quo ad penã · a quo ad omnia: æ ꝓ his ſunt mł
te autoeitates:· / Deima eſt illa- In memoꝛiã
redeat iniquitas patrum eiꝰ. Secunda illa
euangelij- ſerue neq; omne debituz dimiſi tibi
qm̃ ro gaſti me ac:et ſequit matus dns tradi⸗
dit eũ toꝛtoꝛibꝰ quoaduſqʒ rdderet vniuerſũ
debitũ.· ſic et pater meus celeſtis faciet vobis

vbi rabanꝰ ait.ↄſiderandũ eſt ꝙ dicit vniuer⸗

ſum debitũ.qꝛ non ſolum peccata que pꝰ ba⸗
ptiſmum homo agit reputabunt ei ad pena ·

verũ etiam oeiginalia q in bapti ſmo ei dimiſſa

ſunc :· ꝙ Tercia illa aug ſi iudas teneret illud
ad qð vocatus eſt: nullo modo ad eũ ſua b pee
terita ł parentũ iniquicas ptineret:·/ / Quar⸗
ta illa greg:qua dicit.ꝙ ſi nõ dimit timus ex
coede qð i nobis delinquit . etiã illud qð per
pnñiam dimiſſuz eſſe gaudebamꝰ a nobis exige
tur./ Quinta illa aug.ſi nõ dimiſeris· reuo⸗
cabo te:⁊ quidq d dimſeraʒ replicabo tibi⸗
Sexta illa quaʒ quidã pater ait· qui dumi
beneficij oblitꝰ ſuas vult vindicare iniurias:
nõ ſolũ de futuris nõ merebit ſed etiã pᷣteri⸗
ta qᷓ iam ſibi dimiſſa credebat ad vindictã ei re
plicabunt'. Zeptima illa bede· reuertar in
domũu meam vnde exiui⸗ vbi ſic dicit beda Ti
mendus eſt iſte verſiculꝰ. æ nõ exponend? ne
culpa quã in nobis credebamꝰ extinctã ꝑ in⸗
curiã nos vacantes ↄpeimat:hec oĩa inuenies
de pe · di· ij· a peicipio:vſqʒ ad·ꝗ. Hoꝛ vero⸗
Secundi dicũt ꝙ nõ redeũt. ſed ideo dicũ⸗
tur redire peccata dimiſſa.qe ꝗpter ingratitu
dinem ita reus et damnandus ↄſtituit pecca
toꝛ cũ iterũ in moetale incidtt pꝰ pniam ſicut
ãte fuerat.⁊ facit ꝓ his:qꝛ ñ iudicat deꝰ bis
in idipᷣm:qð dic vt no·õ·e . ꝓxi .· S· alij Otra⸗
dicũt. et ſe Deoſper Qui recedit a xpᷣo· et
alienus a gratia finit hanc vitã: quo niſi m p⸗
ditionem vadit h nõ in id qð remiſſum eſt re⸗
cidit:nec in oeiginali peccato damnabit. qui
tñ ea moꝛte a fficit que ei gpter dimiſſa debe⸗
batur · vt de pe · di · nij · S.qui aũt dicunt ꝙ pec
cata et · c. ſe · qui recedit a cbeia, ATeret di
cunt ꝙ redeunt.h in quatuoꝛ caſibus tm̃·.
G Deimꝰ eſt in fraterno odio· vt apparet ĩ il
lis autoeitatibꝰ qᷓ inducte ſunt · S· e.v.ſecũda

et quarta:⁊ ſe · ¶ Secũdo in apoſtaſia vel he⸗

reſi.ð pe.diiiij:quẽcunqʒ· ercio ſi Otem
nit quis pnñiam ſibi iniuncta adimplere · ð pe ·
di · nj · ſi apłs: ſiue qñ negligit ↄfiteri · ſez per
annũ hm quoſdã.j·e.oĩs:⁊ ꝓ his duobꝰ ꝓxi
mis caſibus inducũt illuò qð dicit de ſacco
Ntnſo · et ꝙ melius eſt viam dñ̃ ñ agnoſcere.
pꝰ agnitã retroire · de pe · di · iij . de ptuſo.
c.refugientes · ⁊æ·c.ſi auerterit ſe iuſtꝰ.vbi ðe
ꝙ in ppetratione maloꝝ · nulla debet eſſe fidu
cia pᷣteritoꝛ⸗ bonoꝝ · ⁊ iunge qð no· j. J. æ an
ficte · · quid de opibꝰ · Quarto ſi pemite⸗
tie fce peniteat · xvij · q.nij:ſunt q̃ opes.vñ · v.

Erater odit· ł apoſtata fit· renuitqʒ fateri
71 Denituiſſe piget·pꝛiſtina culpa redit·
Quarti dicũt ꝙ nullo mõ redeunt · h qñ cõ⸗
mittunt peccata eiuſdem generis dicunt re⸗

dire quadã ſimilitudine:ſicut floꝛes redeũt in

vere:ad G facit autoꝛitas ber:ſuꝑ illud cant ·
ij · tps putationis aduenit · vbi ſic dicit· q ita

ad vnguẽ oĩa a ſe ſupfiua reſecauit.vt nihil ſe
habere putet putatõne dignü credite mihi.
putata repullulant.⁊ effugata redeunt· ⁊ reac
cendunt' extincta:a ſopita denuo excitantur
parũ eſt ergo ſemel putaſſe.ſepe putandũ elſt;
imo ſi fieri põt ſemꝑ·qꝛ ſemꝑ ꝙ putari opoe⸗

teat ſi nõ diſimulas inuenies· ꝙᷓtũlibet in hꝰ
coepoꝛe manẽs ꝓfeceris.Erras ſi vicia putas
emoꝛtua τ nõ magis comp̃ſſa:velis nolis ĩfra
fines tuos habitat iebuſens:ſubiugari põt h
nõ exterminari.vñ in tanto diſcrimine ↄſiliũ
eſt obſeruare diligẽter:⁊ mox vt renaſcentiuzʒ
vicioꝝ capita apparebunt · ꝓmpta ſeuerita⸗

te ſuccidere · ꝙ De iure canonico videt' ſecũ⸗
da opinio ꝓhabilioz:nec ob· autoeitates peo

prima opmione inducte·qe exponede ſunt qꝰ
ad ĩ gratitudinẽ tm̃.nã ꝙᷓto magis qͥſ dei beni

gnitate abuſus fuerit: tanto acrius punietur

peccata tñ ſemel abolita ⁊ dimiſſa nunꝙ; rede⸗
unt. Vñ gelaſius.Diuma clemetia peccata in
abolitione ſemel dimiſſa iterũ in vltionẽe veni⸗
re nõ patit · xxiij · q.iiijſi illic · Et ꝓſper dicit

q nunqᷓ; reuertit id qð remiſſum eſt · de pe · di .

iiij:qui recedit a hooc ꝓbant iura alia diluci⸗
de apte · C. de infantibꝰ expo· vnuſquiſqz · ð
pe · dyj· ꝙᷓtuſlibet· ĩ fi · v·h hieſus· ⁊æ· c miroꝛ.
et · c. tres· ⁊ di · in . H qñ ex hoc · et ꝗ. itaqʒ:⁊· c·
nõ eſt · ⁊. c.piũ eſt cred ere·⁊ di:iiij.quid ẽ qð
dicit· c qui recedit: æ c diuina clementia.
et di · v oſideret · ꝓ·piũ eſt · de ↄſecra·di. iij ·
queris.ĩ ·de ſen·excõ.ea noſcit ·⁊.c.decetero.
ff · de ſeruis expoꝛtã · ſeruꝰ · ff. de ſolu · qui reſ.
Taream.
an ficte penitenti vel in mostali peõ
Aexiſtenti ꝓſint oꝑa de genere bonoꝝ·

et quidẽ ſcõᷣm aug.nullũ malu impunitũ rema

net ·nec aliqdð bonũ irremuneratũ · vnde die ꝙ
bona q̃ fiũt mi tali ſtatu:ſicut oꝛatões.ieiunia
pere grinatõeſ:⁊ p̃ cipue elemoſime ex cã deuo
tionis ꝓ deo facte valet ad q̃nqʒ · / Deimũ ẽ
ꝙ diabolus in tali hoĩie nõ het tantã poteſta⸗
tem ꝙ;tam hr̃et ſi bona opꝑa nõ eſſent · ad qð fa
cit qd narrat gre:in dialogo de iudeo qui mu
nierat ſe ſigno crucis:⁊ ido demones nõ potu
erunt ei nocere·diabolus vero qui peiꝰ eũ in⸗
uenerat retult q̊ maioꝛi demom ⁊ ceteris in B
verba·inueni vas vacuũ h ſignatũ· / Sedðm
ẽᷓ·qꝛ vz ad aſſuefactõʒ bonoꝝ opeꝝ · ſicut ðe
de baptiſmo iohis.qð nõ valuit ad remiſſionẽ

petõn· h ad aſſuefactõz bñ faciendi æ abilita

.

tionẽ ꝙᷓdã · de dſe · di · iiij · nõ regenerant.
Terciñ ẽ ad minꝰ ſuppliciũ toleradũ ·ð pe.
di.iij · ſiqs aũt ñ hñs caritatẽ.⁊ ar ·lxxxix.di·
ad hoc deus ⁊ de peni · dil · nij · C. finis · S. de
cele.miſ· cum marthe · . fi · xiij · q: ij· tempus ·
Quartum eſt: ad coꝛpoꝛalem peoſperitatẽ
fertilitatem et duitias obtinendas. de pe di.

— — — —.G

mm9— — — —— —, — —

fari
t.
qie⸗
une e:
deiͤ
deand.
. 8 i
enihilſ⸗
reae
ntur⸗
dueſt.
vopox.
t in
4puras
lisit
poͤtß
e oſilin
dennn
erltz:
et'ſeci⸗
es Peo
unt q⸗
beni
nietur
rede⸗
ata in
eveni:
r dictt
pe di.
jluci⸗
nſchd
mro⸗.
gre.
deͤ q
entia⸗
etero.
urel.

ipeõ

cn

rema
eiunia
deno
jmue
teſta:
aöfe
niwu
potu
eü in⸗
ginh
Den
td⸗
ſone
jlita

di⸗
de
us:
tate
edi⸗

iij· caunendum· xvj.q.j· reuertimini. et·c· deci⸗
me · xxij · q · ij · ſi quel bet · ¶ Quintum eſt ad
hoc vt dominus eum reſpiciat. et coꝛ eius ad
enitentiam citius illuſtretur · de pe · di. v. fal
as.in fi · nunꝙ; tam̃ valent quo ad vitaʒ eternã
peomerendãquia qui ſine caritate eſt deo pla
cere non poteſt· vt noS:e · ¶. quibus et quot
dietis · ſub · Nillud · V. ſed et coedis contritio⸗
nem · et ſequentibꝰ ed pone ꝙ aliquis exi
ſtens in caritate multa bona fecit peo deo: de
mum incidit in moætale:et ſic bona opera que
fecerat extinguũtur·et que facit mozcua ſunt
iterũ reſurgit per penitentiã æ reuiuiſcit: nun
quid et bona opera reuuiſcunt cum eo tam ex
tincta ſiue moꝛtificata· &d hoc dicendum eſt
ꝙ illa que moetificata vel extincta fuerunt ꝓ
peccatũ ſupueniensp penitentiã ſubſecutam
reuiuiſcunt et reſnſcitantur ſicut et ipᷣe:illa ve
ro que in peccato fuerunt facta et ſic mostua
cum nunqꝙᷓ; ſpiritum vite gratie dei habuerũt·
reſulcitari non poſſunt · vnde verſus:
lla reuiuiſcunt que moeti ficata fuerunt
Viuere non poſſunt que moetua nata fuerunt
et ſcm hoc exponede ſunt autoeitates ð hac
materia loquentes· Deimo illa aug· dicen⸗
tis · pium eſt credere et noſtra fides Hoc expo
ſtulat.vt cũ gratia chꝛiſti in homie deſtruxe⸗
rit mala peioea · ſeʒ ꝓꝑ pemtentiam.etiam remu
neret et bona:nam cum deſtruit qð ſuũ non in
uenit· amat et diligit qd; in peccante planta⸗
uit. et G ſatis plane intelliguntur de operibꝰ
factis in caritate que moetificata fuerunt per
ſubſequens peccatum.ſed poſtea ꝓ penitentiã
reuiuiſcuut · de pe · di. ij. pium Berudo il⸗
la hiero·qui ſic ait.Si quado videris inter mł
ta opera peccatoeuz facere quemꝙ;ᷓ aliqua que
iuſta ſunt· non eſt tam iniuſtus deus vt ꝗpter
multa mala opera obliuiſcatur paucozũ bono
rum.intelligas tu· quin remuneret in hac vita
ad minus: nam hic loquitur bonis factis in
ſtatu peceati ſine caritate:que etiã remunerã⸗
tur quĩqʒ mod is: ad quod valet ſicut no·S.e.
¶. Y · pꝛeimũ · et ſequentihus et de pe · diſ mj.
Si qñ vides · in penł.columna.di:eiuſdem. p
omnes.ꝗ.vſqʒ ad.I.penitentia ergoſ Quid
de opꝑpibꝰ fciĩs ĩ caritate:̊ poſtea moetificatis
P peccatũ.nec poſtea reſuſcitatis ꝓ penitẽtiã
die ꝙ et ad illa v. valent de quibus no. S· e. J.
M· j. Sed ↄtradicere videtur ezech. vbi di⸗
citur· Si auerterit ſe iuſtus a iuſticia ⁊ fecerit
iniquitatem · nunꝙᷓ viuet·omnes iuſticias quaſ
fecerat non recoꝛdaboe.in peccato ſuo moeie⸗
tur· et non erunt in memoꝛia iuſticie quas fe⸗
cit · SZauꝑ quẽ locũ dicit greg. NHoc nobis maxi
me conſiderandũ elt:quia cum mala commit⸗
timus ſine cauſa:ad memoeiã tranſacta bona

reuocamus.qm̃ in perpetratione maloꝝ nul⸗

la debet eſſe fidutia bonoꝛum pᷣteritoꝛum.ſed
hoc ſubandiendũ eſt ꝙᷓtum ad vitam eternam
niſi vera penitentia ſit ſubſecuta.valebunt tñ
ad alia · vt no · S. ¶ Quid ergo ſi aliquis peni⸗
teat vel dicit ſe penitentem de peccatis:tamẽ
dicit ſe debilis nature et male complexiona⸗

tumnec poſſe ſubire onus penitentie · nunqd

talis ad penitentiã eſt admittendus et peode
rũt ei opera bona que faciet etiã ad vitã eter⸗
nam.videtur ꝙ nõ·quia nõ penitet ꝓfecte. nã
ꝓfecta penitentia cogit peccatoꝛem omma li⸗
benter ſuſtinere · vt patet in his que no·õ̊·e·¶.
quid ſit penitentia.Item nõ videt habere ca⸗
ritatem·quia caritas omnia vincit · et foetis ẽ
vt moes dilectõ · & ro:xiij· Quis nos ſepara
bit a caritate cheiſti: tribulatio. an anguſtia.
an pſecutio·an fames:an nuditas:an pericu⸗
lum· an gladius.et iunge hec que no.õ.e · ꝗ.
vtrũ pemtentia.H.j et · J. quibus et quot di
etis · ſub. . illud. v·ſed et coꝛdis dtritionem ·
et ſe · d hoc dicas ꝙ ſacerdos debet ad⸗
monere talem ad penitentiã quã miungit ad⸗
implendam. ſcõm ea que no · S.e.q.qualiter ſa
cerdos· oſtendendo qualiter adam cũ poſteri
tate ſua ꝓ vno peccato.quod ſatis leue vide
hodie · panitus eſt grauiter · vnde conſideret
peccatoe ꝙta pena debet' peo tot ⁊ tantis ſce
leri bus commiſſis:et alia que in dicto. no · ſi
poteſt eum frangere · det ei talem penitentiaz
cum voluntate ſua ·de qua veriſimile ſit ꝙ eã
poſſit ꝓficere et poetare· ne deterius ei contin
Sat poſtea violãdo · Si nõ poteſt ꝓficere ſient
vellet: nullatenꝰ dimittat eũ a ſe rec edere de
ſperatũ· nã ſacerdos q̃ penitetiã denegat reꝰ
eſt animarũxxvj.q· vj·ſi peeſbiter · =· lxxxvj·
Di. irreligioſum.j.ð reg.iur̃.c.pe. et iõ antea
iniungat ei vnũ pater noſter.ł ꝙ vadat ſemel
in ebdomoda ad eccleſiam.vel almd etiam le
uius· ſed et omnia alia bona que fecerit ſibi
nihilominus in penitentia iniungat et mala qᷓ
peo deo patieter tolerabitſicut no· g̊. e ꝗ. q̃s
ſit effectus · ſub/ꝗ.flagella.x.ſit igit cautus
Oſtendat tñ ei ꝙ illud qð minus faciet Gᷓ̊; com
plebic in purgatoꝛio.et ſic ipᷣm admittat.dũ
tñ pemteat de peccatis.vel dicat ſe penitere ⸗
ha bere ꝗꝓpoſitum decetero abſtinendi · et ſemp
ſibi eaueat ne ſe oneret ſimpliciter abſoluen⸗
o.ſcᷣm ea que no.j.e.ſub rubeica de remiſſi
onibꝰ. ad quid valet.v.illud etiã ↄſulimꝰ.

et ſe· ¶ Inducũt nos ad hoc multa Deimũ

eſt exemplũ dñi qui nunqꝙᷓ; legit grauẽ penitẽ
tiam iniunxiſſe· h̊ dicebat.vade et ampliꝰ noli
peccare · bne deterius tibi ↄtingat.Ite in euan
Selio.nolite mittere vinũ nouũ in vtres vete⸗
res · ¶ Seðm illud criſo.ſi erram modicam
pPenitentiã imponẽtes· nonne meliꝰ eſt ꝗpe mi
ſerieoediã rõem reddere. ꝙᷓ; peope aliquã cru
delitatem · xxvj.q:vijialli gant. Laboꝛeet ãt
ad hoc ſacerdos p̃ciſe vt peccatoꝝ cauſas et
radices peccandi a ſe remoueatet omnẽ occa
ſionem ⁊ opoetunitatez peccandi ꝓ poſſe aſe
tollat.ug · ſatil factio penitentie eſt peccato
rum cauſas excidere.nec ſuggeſtionibꝰ eoeuz
aditum indul gere · ¶ Sic ergo et ſi ſacerdos
Saudere nõ põt ð oĩmoda eiꝰ purgatõe.gau
deat in B.quia videt ꝙ ad purgatoeiũ ipſum
tranſmittere pet a gehenne cruci ati bꝰ hbera
tũ · vt pʒ in his q no·̊.e. . quis ſit effectꝰ.ſub
is eſt igit effectꝰ.⁊ tali erũt bona q̃ fece⸗
rit fructuoſa.qꝛ in caritate ẽ qᷓnis ñ pꝓfcã · vt
pz in his que no.õ·e.ꝗ. vta penitentia. MX.q j⸗

–—

KSed quid ſiquis dicat ꝙ non habet peopo
ſitum abſtinendi in poſterum. vel ꝙ vult ab⸗
ſtinere ab vno ſed non ab alio·dic ꝙ talis non
eſt in caritate·nec peoſunt ei bona que facit
ſubaudi ad vitã eternã· q;uis ꝓſint ad alia·de
qbꝰ no · g · e · J. H· j·eſt tñ eius cõfeſſio admit
tenda:⁊ ei de peccatis commiſſis conſiliũ ad⸗
Hibendum. et ad penitentiam crebeis æ ſalu⸗
beibus monitis inducendꝰ . · e · ꝙ quidã · et ſi
publicus ſit.adhuc erit per cenſuram eccleſia
ſticam compellendus. vt no · S· e . qualiter ſa
cerdos:ſub ꝙ.ſi vero ſacerdos:
Vibus moetuis ſuffragia eccleſie peo⸗
nt. & hoc ſciendum ꝙ anime defun⸗
ctozꝛum quatuoe beneficijs adiuuantur.ſ.miſ
ſarum celebeationibus· ſanctis oꝛatõnibꝰ.eli
moſinis.et ieiunijs cognatoeuz · vt no · S e · J⸗
et ad quid tenetur.ſub·. quid ſi ſacerdos:v.
ſed contra · Et dicit augꝰ · MHon eſtimemus ad
moetuos peo quibus curazʒ gerimus puenire
niſi ꝙ ꝓ eis ſiue altaris:ſiue oꝛationum ſiue
elemoſmarum ſacrificijs ſolemmiter ſupplica
mus·xiij:q:ij.ñ eſtimemꝰ· et.c.aĩe · Machab·
xij foetiſſimꝰ judas collatione facta:xij.mil⸗
le deagmas argenti mieroof: ibi peo pec-
moæ:ſancta et ſalubeis eſt cogitatio peo defũ
ctis exoæare vt a peccatis ſoluantur:· ¶Qui⸗
bus autem moetuis hec ſuffragia peoſint non
eſt facile determinare in ſpecie:nam et in ge⸗
nere diuerſe ſunt opiniones· Deimi dicunt
ꝙ illis qui ſunt in inferno nihil penitus peo⸗
ſunt:h cm his qui ſunt in purgatoꝛio:⁊ ꝓ his
multe faciunt rationes· Deimo: quia m in⸗

ferno nulla eſt redemptio . ¶ ¶Becundo ·. quia

eccleſia non oeat niſi peo fidelibus defunctis
quod videtur intelligendum de his qui decel
ſerunt in fide foemata ꝑ dilectionem· ſcʒ ope⸗
rante. ercio:quia eceleſia non peo ciuibꝰ
babilonis:ſeò peo ſuis tm̃ oeat vel landat do
minum quando dicit·ſanctus ſanctus.ſanctꝰ.
quaſi dicerzʒ.ſanctus peo eis qui regnãt in ce
lo.ſanctus peo his qui paciuntur in purgato
rio:ſanctus peo his qui peregrinantur in mũ
do· et peopter hanc eandem rationem hoſtia
ſacrata diuiditur in tres partes in altari;

ecundi dicunt ꝙ peoſunt omnibus rege⸗

neratis qui dum viuerent meruerunt ꝙ pol⸗
ſunt eis talia ꝓpꝛodeſſe poſt moetezʒ· nulla facta
diſtinctione· vtrum deceſſerint in moetali vel
non· et quia non poſſumus ad plenum diſcer⸗
nere qui ſuut hij qui hoc meruerunt et q ſunt
hij qui hoc non meruerunt · debemus genera
li ozatione peo omnibus regeneratis oeare.
melius enim ſuperunt iſta his quibus nõ ob⸗
ſunt nec peꝛoſunt· qꝙᷓ; eis deeſſent quibꝰ ꝓſunt.
MNam et ſcᷣm aug.eſt quidam viuendi modus
nec tam bonus vt non requrat iſta poſt moe⸗
temnec tam malus vt iſta poſt moetez eis nõ
peoſint· eſt vero talis in bono vt hoc nõ req;⸗
rat:æ eſt rurſus talis in malo vt nec in his va
leat cum hanc vitam tranſierit adiuuari · quo⸗
circa omne hoc meritũ comparatur quo poſ⸗
