tum ſit occaſione peiuilegiatoꝝ · ip̃is interdi⸗

ctum non ſeruantibus non licet alijs exẽpluʒ

excedendi ſumere · ſed tam̃ qᷓdiu mterdictũ ſic

latum violauerint:ne de alioeum fletu rideãt

conceditur alijs de licentia ſedis apoſtolice ſi

ne tranſgreſſione aliqua celebeare.j·e.petiſtiſ
ABegulariter ãt teneas·. ꝙ per aliqd
peiuilegium ſiue indul gentiam iuri dioceſani

nullum fieri peeiudiciũ intelligitur niſi ð ipo

ſpecialiter caueatur.S.de decimis· duduz · S.
fi.S.de ↄfirmat · vtib. c· fi· J. cum ergo;S. de
of.deł.ſuꝑ eo·ante fi.ibi:non camẽ eſt noſtre

inrentionis xc̃. Inde ẽ ꝙ ſi aliqnibꝰ religioſis
concedatur. vdt eccleſias ſuas: ſa baudi in qni
bus habẽt ius tm̃ rep̃ſentandi.in peios vſlus

poſſint conuertere decedentibus rectoeibꝰ ea

rundem.non eſt tñ eis licitum ſine licentia dio⸗
ceſani poſſeſſionem talium introire.·e: paſto⸗
ralis · ſed Otra.·e.in his· vbi licet vti peiuile

—— *.

gio conceſſo ſine conſenſu epiſcopi.Solutõ

in decre· paſtoealis ideo requrit licentia epi
ſcopi · quia ei paretur peeiudicium. ⁊ ↄtemnin
videretur niſi requireretur· ⁊ qᷓmas dicat' ꝙ li
centia epiſcopi requirenda ſit. mhilommus tñ
valet pemilegium ſaluum remanet: nam æ ſi
ipſe epiſcopus malicioſe renueret conſenti-
re.haberetur recurſas ad ſuperioeemar· S6. 8
iur̃patro.nullus.õ.de ſup.negli.pᷣł · c·j· in cõ
trario autem nullum eſſet peinilegium ſi neceſ
ſe eſſet licentiam petere.cum actꝰ de quo agi-

tur celeritatem deſideret. ff. de dam infec·l.
jff.de exercito.act.l:j. H ·. j.ad finem. et ſi⸗

ne aliquo peiuilegio liceret celebeare cum licẽ
tia publice et etiam in ſecreto ſme licentia.S.
de cleri · peregri · tue. ¶ Item per peiuilegiãũ
decre: paſtozalis.peeiudicat peiuato intereſ⸗

ſe epiſcopi et reipublice quo ad hoſpitalitatẽ.
elemoſimam·et iura epiſcopalia ꝓſoluenda.õ.

de ſupplen. negli · peela · c· ij. S.· de of.oꝛð. con
querente · I. fi · S· de pᷣben· de monachis · S. ne
ſede vacante.c·j·ideoqʒ etiam ipᷣe epiſcopꝰ pt

obijcere ↄtra tale peinilegium: quia poſſet eẽ

ꝙ falſa cauſa pauꝑtatis inlſerta ſit.ar.S.de of.
del. ſignificantibus:et ideo nõ valet.õ· de cõ
ſang·et affi:quia circa.S.de of.oedi:ex ꝓte··
de ſen. excõ.cum peo cauſa:ſed in decre:iĩ his·
ſecus eſt. eum ꝑ ipᷣm peiuilegium diuinꝰ cul-⸗
tus augmentetur · qdð admittendũ eſt · S. ð Oſti ·
ex patte· reſpublica au geatur.et peccata expi
enter.xiij:q:ij anime defunctoꝝ · ſecus ergo
ſi peeiudicaretur alicui tempoæaliter. vnde et
dicit in decre · in his · ante fi:dũ tame ab aliisss

que iur̃᷑ parrochiali ꝓueniũt peoeſus abſtine⸗
ant · ¶ Der illud autẽ peiuilegin.·e· paſtoa
lis.peeiudicatur iuri parrochiali ſi vires ha⸗

beat·et ꝓ conſequens epiſcopali.x.qj.c.j· ij.·

et.iij:·quia nec aliquis ſine li centia ſua inſtitu

endus eſt · S. ð inſti.ex frequentibus· S· cle.
pPegri · c.fi.õ.de renunc.admonet ·¶ In hꝰ tñn

caſu ſufficit ꝙ etiam viuente rectoee habeat

ri·. vſed nũquid poteſt renocare.⁊æ. · e.ſub

licentia et poſſeſſio adiꝑiſcat. S·de cauſa poſ·
cum veniſſent · ¶ Cenſuale vero peinilegium
aliquando operatur exemptoeʒ · vt qñ dicitur
in peiuilegio ꝙ peeſtandus eſt cenſus ad indi
ciñ libertatis percepte.Xliqñ vero notat peo
tectõem tm̃.vt quande dicitur ĩ peiuilegio ꝙ
peeſtatur ad indiciũ ꝓcepte ꝓtectõnis· vt · ·
erecepimusg:et per hoc vltimũ in nullo pee⸗
iudicatur iuri dioceſano.vt ibi dicitur:qe nec
cenſus peotectõnis aliquez eximit· j· e· ex par
te ·iet iange quod no· . de cenſibus quod

argumentum peeſtet ¶ Sed nec ꝓ pemilegiũ
imouatum aliquid iuris acquiritur. ſed anti⸗
quũ tm̃modo conſeruat.·e:ex parte:j· et ſi
dicatur innouatio.non debet fieri niſi cauſa co

*.

Zmnta vt.·S. de Ofir· vtib. cum dilecta:e· cuz

olim eſſemuns:quia = vocandi ſunt omnes quo
rum intereſt et quos res tangitſicut nota in
pubhicatione · S. de fiðinſtru · ¶. ð̊ publicatõe.
ſub · J. et qualiter fiat:æ⁊ de hac materta inue⸗

nies notatum:S.de ↄfir.vtił· J. quali ter fiat·

Valiter amitta multis modis. Dei
ymo amittitur peiuilegiũ vnico actu cõ
trario:S.de conſti:cum acceſſiſſent: l Secun⸗
do ſpacio decennij · ff. de nundinis. l. j ¶Ter
cio ſpacio.xxx.an: vel· xl.j. e: ſi de terra.⁊æ. c.
accũbꝰ Quarto tpe limitacõis elapſo.C· ð̊
p̃ci.impa:offer.quot.et.l.reſcripta · ¶Quĩ
to per ſententiam.S.de ſen:et re iudi: ſuboeta
Hqꝗ. f· ¶ Id hoc autem vt hec membea qᷓ ad
innicem
dil · ſeðm qð no.S.de cõſtit . . qñ conſtitutio·

ſub. . licet autez· in diſ. que incipit.cuʒ peiui
legium·et.v·ſequen· vbi h̊ pleniſime expedi

tur · ¶ Sexto tollitur peiuilegium peimu per
ſeòm faciens mentõez expeeſſam de peioei · 8.
de peeſcrip· veniens ſcõᷣm gof · de quo die vt
plene no· S· de reſcrip·ꝗJ.qð cui peeiudicet ·. vx ·
ſi vtraqʒ ſcriptura ſit peiuilegium.et ſequenti
bus. P eptimo p? concedentis reuocatõnez

ar · ff. de iudic . iudi cium ſoluitur · quod tñ fa-
cere non decet ſine cauſa.ne meonſtantie vł le

uitati alceribatur:quia nemo debet venire con
tra factum ſuum.S. de cle.ↄiu.diuerſis falla⸗
cijs . S· de filis peel bi. veniens · ⁊ ꝙ debet de
fendere non debet impugnare.5S. de natis ex
libꝰ· ventre.c:vnico· ff· ſi ſeruit · ven. altius ·

ff.de Odic.iñ · frater a fratre.et turpe eſt peo

peio teſtimonio reſiſtere · S̊.de ꝓba · ꝓ tnas · h
q;uis non deceat HB;· poteoſt tamen ſi vult. ſuper
quo vide quod no.S.de oł·dełb · ꝗ. que delega

vltimo amittit. v.ſed quid ſi ille idem.

reuocatio: puta quando enoemem leſionez in⸗
cipit inferre alij· vnde ſi religioſis concedatꝰ
peiuilegium de non dandis decimis ꝗpter ni⸗

miam paupertate qua laboeabant· demũ intm̃

ditentar poſſeſſonibus ꝙ enoemiter ledantur
parrochie · et ipi etiam ſi decimas dent de ſuis

redditibus.poſſunt tamẽ abs commode ſuſtoe⸗
tari:ceſſabit pemuile gium. tum ꝗꝓpter ſcandalũ
tum ꝗpter enoemem leſionem iuris parrochia

lis · tů quia cauſa peiuilegij ceſſat.ſic intellige

ibi vientur ↄtraria ſane intelligas

Ex
cauſa tamen etc decet. etdebet. ⁊ poteſt.fieri

N

5. de decimis. ſuggeſtum. et·e. mp. · ̊ ver.
ſig · quid ꝑ nouale.ar.S·de cenſibꝰ·quanto
I¶rItem ſiquis non ſeruat peiuilegia ſupioꝛil
conceſſi ſubditis eius ſeʒ non ſeruantis. pei⸗
uilegium merito decurtatur.Xid eſt·reuocatur
j. e:dilecti. Item ſi concedat peiuilegium ali⸗
cui canonico ꝙ fructꝰ peebende ſue poſſit E/
cipere in abſentia · valet.tamẽ ſi concedat᷑ ſe⸗
cundotercio.⁊æ quarto.⁊ ſic quaſ de ſingulis
ita ꝙ eccleſia ĩã incipiat ſeruitoꝛibꝰ ſuis deſti

tin.ſiae ab vno ſiue a diuerſis·ſiue a ſede apo

ſtohlica talia ſint peiuilegia impetrata debent

omnes non obſtantibus peiuilegijs ad ſerui⸗

riuz eceleſie reuocari ·S· de cłi.non reſ cũ ad

HB. æ ar.ad idem S. de dona aplice. M·j ad

finem . ꝗ. fi · ¶ Quod tamen dixi de apoſtoli⸗
ce ſedis indul gentijs intelligas qñ hoc fit ðᷣ
ſpeciali mandato.alłs dtra · S· de iudic · cũ ve
niſſent · et · c· quia · .· ſcõᷣm ꝙ vno modo legit⸗
Nam ſi ſuperioe indulgentiã inferioeis ex cer⸗
ta ſcientia confirmanerit· non puto ꝙ poſtea
ſine conſenſu ſuperioꝛis poſſit ĩp̃am inferioꝛ re
uocare · vt patet in his que noõ· de conſti. J·.
quando conſtitutio · ſub. S. ar cat etiã in diſ. qᷓ
incipit. cum querit᷑ an capitulum· v. ſi oſtat·

et.õ· de contir: vtiłk . . quis eius effectus · ·½

et vt id quod cõfirmat᷑ ſuũ faciat/Ideo impe⸗

ratoe vel rex peiuilegium conceſſam eccleſe ·
et per dominum papam quem conſtat ſuperio⸗

rem eſſe omnibus ex certa ſcientia confirmatũ
non poterit reuocare·ſuꝑ quo vide quod no·

.de iur᷑.immunit · . in ptuz · ſub · Jah nec illa

.v: nec etiam foete· et ſe·⁊ ſ de maioꝛitate pa

pe dubitas · vide quod no· S.· qui filij ſint leg ·
G.qualiter æ a quo · ¶ Octauo tollitur per re

nunciatõzʒ gpeiam et expꝛeſſam · ᷓ· de decimis ·

nup· quod intelligas quo ad ius tangens re⸗

nunciatõem tm̃.ſecus ſi papam dvel alium æan⸗

gat vt patet in his que noõ.de dſti · . qñ cõ⸗
ſtitutio· ſub.ꝗ.licet autem.in diſ.que incipit·
cum peiuilegium. S·ſi papa:Item nec clericꝰ
poteſt renunciare ſuo peiuilegio cuilibet.etiã

ſi iurauerit.vt pateta:de fo: compe.ſi diligẽ
ti · quod dic vt no·· de fo compe · ꝗ. quibꝰ ex
cauſis.ſub..illud ſcias:⁊ pleniſſime inuenieſ
no· ·de renunc · .q̃ pñt renunciari

Vltimo amittitur per abuſumquod expo⸗
ni põt.ip ñ vſum:vel ꝓ ↄtrarium vſuz · puta ·
aliquis peiuilegiatus elb ne decimas det · quo
libet anmno petuntur ab eo·quolibet anno dat
Vel exemptus eſt· connenit ſepe æ ſepius co⸗

ram oedinario.⁊ ip̃e reſpõdet · nec allegat ali
quid de peiuilegio exemptõis:vel allegat etñ

oſtendit· certe huic merito dici poteſt · peiuile

gium mereris amittere · qe ꝓmiſſa tibi abuſus
es poteſtate · xjq:iij peiuilegium: ꝓmiſſuz em̃

erat ei non dare decimasvel non reſpondere
cozam cedinario. a ip̃e hac poteſtate ſibi per
miſſa abuſus eſt·. Neceſſe eſt tam̃ peeſcriptio
xxxan· Otra peiuilegium ſit completa.j.e.ſi
de terra· immo videtur ꝙ· xl annoꝝ.·j.eacce

dentibus · dic vt noõ.de conſti:ꝗ.qñ conſtitu

tio · ſub · J. licet autem· in diſ: que incipit· cum

peiuilegium· S·ſi in fauoꝛem eccleſiaram·

—

Sed quid ſi allegat pꝛiuilegium æ oſtendit
ſed is cui oñdit nõ accſueſcit· quia foꝛte potẽ
tioe eſl.cui pares eſſe non poſſumus.ff.de ali⸗
iudi.mu.cauſa facta:l.iij.hHj.et certe non
poteſt nec debʒz ei violentia imputari.ff. com
modati ·ad eosff.lo.⁊ oduæ ſi de damno.non
obſtante ſi dicatur ꝙ non fnit vſus:a ꝙ ↄtra⸗
rium Factuʒ eſt· quomodo em̃ vtar peiuilegio
niſi allegando. et de ipſo fidem faciendo:⸗ cer⸗

te decetero mihi imputandum non eſt · niſi fo⸗

te ſententia ferretur ↄtra me ⁊ non appellare
.S.de ſen.⁊ re iudi ſuboeta. ſeò tu quni contra
uenis temeritate ꝗꝓpeia: puniedus es · vr. · e⸗
dilecti · ¶ Sed quid ſi illeldem qui conceſſit
contrauenerit:Si papa hoc faciat. non aundeo
dicere cur ita facis:xix · di · in memoꝛiaʒ · xj · q·

iij: qui reſiſtit · Si alius inferios: non poſſum re

pugnare: nam peiuilegium lex peiuata eſt · vt

no. · e · J. quid ſit peiuilegium · et· ¶· quare dica
tur peiuilegium quilibet autem legem ſuã re

uotare poteſt· quinimmo faciendo cõtrariam
peime:peima tacite renocat ·g·de cog ſpũ· c·
ĩj· ff· de legibus:non eſt nouũ.⁊ · l.ſe nec põt
ſe quis aſtringere:l.peopeia·quia nemo põt le
Sem ſibi dicere a qua reſilire non poſſit ff · de
a rbit ·l.p·ff· deb.iipſiquis in peincipio teſti

ff.ad trebelł·ille a quo..tẽpeſtiuũ.nec ſue⸗

ceſſoei.S.de elec · innotuit · J.j.ff · de arbit'. l.

iiij. ¶ Contra·qe beneficio hominis nõ debe
mus decipi ſed iuuari.S.de cõmodato.c.j· ff.

modati.in ↄmodato/G.igitur ſi pupillares.
ocedendo etiam peiuilegium videtur ocedẽes

quaſi contrahere et paciſci ne decimas petat.

vel exemptum reſpondere compellat· ergo re

uocari non põt.vt.C· de act.⁊ ob:ſicut imn ini
cio.ff. commoin commodatoa:ꝗ. ſicut autem.
pacta etiã ſeruaunda ſunt.fr.de pac.iur̃ gentiũ
FS. ait peetoꝛ · ¶ Duto ꝙ ſi peiuilegium ſemel

tenuit.non poſſic reuocari a concedete ſine pe

na ſi ſine cauſa ; faciat.arff· de reg.iur.con⸗

ſilij. fr.de ddi:cauſa:da.ſi pecumã:adminꝰ em̃

tacitum pactũu melt · ff. de pac · l· ij. ꝙ et ſi nu⸗

dum ſit· tñ ſcᷣm cauones ſeruandũ eſt . vt no.

5· de pac. ꝗ. quis ſit effectus · Vtrũ aũt ⁊ qua
liter papa pummi debeat.non eſt men ponere

os in celum · ſed ip̃e videat ·ix ·qiij alioꝝ · et

c.· ſequentibus.⁊ no·.ð penitentijs..cui cõ

fitendum ſit.ſub·q.cui papa. Doero· ex cauſa
tangente rempublicam reuocari põt· vt patz p

exempla poſita.S· e· I. H · j. . ex cauſa· a ſe.
niſi a ſuperioꝛe confirmatũ ſit ex certa ſcientia

vt no . ů̊. v.q; tñ.⁊ ꝓbatur · · de relig. domi ·

Oſtitutus: Item re integra videtur ꝙ reuoca⸗
ri poſſit· ꝗ̊.· de elec · in cãis· S. fi. uid ſi pꝛei
uilegium pape coꝛaʒ aliquo iudice alle gatur
et oſtenditurobijcitur autem ꝙ peiuilegiũ vi
res non habet.nunquid de hac queſtione po⸗
terit coguoſcere iudex oedinarius vel etiã de⸗
legatus:non videtur · ã· de iudic. cum veniſl⸗

ſent · quod tñ intelligas qñ oꝛdinarius de iure

communi agit ↄtra ſubditũpetenſ ab eo rem
circa quam peiuilegium allegatur · de tali pꝛi⸗
uilegio nemo põt cognoſcere niſi papa · et ſi
alius de ipᷣo ↄgnoſcat nullum pape paratur

——

te
ar.
ſi t
alit
ſam
van
Pt
ine
coꝛ
po
ter⸗
iße
fi⸗e
leck
5.
deceé
ſſ
pejui
inten
grat
vita⸗
non
reco
cleri
mo?
cleſi
ne co
natm
tleſis
kicosi
ſalto⸗e
terdic
ſaos
bitür
juras
quibi
hoep
cto.
et pla⸗
deline
punir
hctun
tione
et no.
ſtem
ſit ibi
de eri⸗
dicitur
piile⸗
inquen
tatig qn
Fritati
quoqe
iieſi
peinie

hots
e alt⸗
won
conn
ehon
Oere⸗
legi
delet⸗
ſfo⸗
llars
ntta
.e.
neeſſte
audeo
x.
c
eſte ve
redie⸗
ſuare
aniam
ͦ
pot
t e
f· de
telti⸗
eſue:
bi..
debe
( ſff. .
lares⸗
cedes
petat.⸗
go re
mnini
tem.
niü⸗
emel
epe
con⸗
em̃
anu⸗
tno⸗
1 qua
vonere
n et
cui cö
cauſt
patzy
aſe⸗
ienti
domi⸗
moci
garn
u vn
po⸗
de⸗
eml⸗
jure
drenn
bper⸗
ei
Wracu

pꝛeindicium.ſic intellige.õ· de ſen. = re indi.
ſuboeta.S.·de arbi:cum tempoee. · de reſti. in
mnt · eum veniſſet· S. de elec.conſtitutis · ̊. de
capelł.mo.c.ij.ſcedᷣm gof.Vel ſcðz eundðõ dici
poteſt ꝙ vbi verba ſunt ambigua. nullus põt
iudicare ð ambiguo niſi papa.quia eius eſt in
cerpeetari cuius ⁊ condere· I.e.vt peimlegia.
ar: S.de ſeqſtra·poſ · c·. C.de legibus: 1.· qe
ſi verba clara fuerint et indubitata· tunc põt
alius cognoſcere abſoluendo ſi reperiat ꝙ cen
ſum peeſtet ad indicium libertatis.vel condẽ
nando ſi peeſtabat ip̃m ad indicium percepte
Stectionis.ĩ.e.recepimus.quia m incertis nõ
in certis locus eſt coniecturis · ff. de ver . ob.
con:inuꝰ.j.de elec. cuz inter vniuerſas.camẽ
poſtea papa nibilominus ſuũ ius pecſequi po
terit · S. de ſen. ⁊ re iudi:ſuboeta.ad fi·etiam ſi
ip̃ᷣemet ꝓnunciauerit · S· de capelb · mo. c.ij. ꝗ.
fi.quia ⁊ alius hoc poſſet·g̊·de donainter di
lectos · J.fi · de hoc no· S· e· G. quid operetur·
..· jtem h verum eſt niſi obſcurum ſit. . S.
de confir · vtil · ꝗ. quis ſit effectus
Zed et dici potelt ꝙ peiuilegiatus abutit
peiuilegio qñ eo male vtitur:puta.facit ↄtra

intentõnem concedentis.S.de poſtuł. p̃latoꝛ ·

Sratum Vel quia viuit iur᷑ cõmuni relĩqueſ
vitam peiuatam.ꝗpter cuius obſeruatõem pei
uilegium conceſſerat peinceps · vnde in G caſu
non poteſt peiuilegium allegare· S. de ſta · mo·
recolentes · J.j.· de ver · ſig · abbate · ad fi · S. ne
cleri. vel mo.c.ij:õ.de vita.⁊ ho.ecleri.c.fi.
¶ Vel quia non ſunt ↄtenti terminis ſuis im
mo vtra tenoeeʒz peiuilegij excedunt ꝓuta.ec
cleſias vel decimas recipiunt de manu laici ſi⸗
ne conſenſu epiſcopi ·excõmunicatos et nomi⸗
natim interdictos admittunt ad diuina.in ec⸗
cleſijs que ad ipᷣos pleno iure nõ ꝑtinent cle
ricos inſtituunt æ deſtituunt epiſcopo incon⸗
ſulto· qñ ſemel in anno admittunc tempoee in
terdicti ſepeliunt coepoza defunctoꝝ · ofres
ſuos licet in domibꝰ ꝓpeijs remaneant nec ha
bitũ mutent volunt tenere exemptolſ.alia etiã
iura epiſcopalia æ parrochialia vſurpando in
quibus caſibus eccleſie ſubaudi ſue · in quibuſ
hoc peeſumunt eccleſiaſtico ſubiaceant interdi
cto·⁊ quod egerint irritum iudicatur.j·e.cuzʒ
et plantare · ¶. finali · ¶ Sed quid ſi exemptus
delinquat infra dioceſim alicuius.nũquid põt
puniri ab epiſcopo infra cuius dioceſim eſt de
lictum commiſſum.⁊ peimo ꝓbo ꝙ ſic· nam ra⸗
tione delicti ſoetitur quis foꝛum.nj.q: vj.ibi.
et no.õ de foꝛo.compe.¶.quibꝰ ex cauſis.i·

jtem ratione delicti · Vbi ergo quis deliq̃⸗

rit ibi puniet omni peiuilegio ceſſante· C· vbi
de crimi.agi opoꝛ · aut ·qua in ꝓumcia ¶ Iõ
dicitur non ꝓPmittas delinquentes aliquibus
peiuilegijs vti.in aut · de man.pein · ¶. ꝙ ſi de⸗
linquentes · colł.iij· ¶ Nec ob.cingulũ digni
tatis quo minus examinet violẽtia:a ſi reper⸗
ta fuerit puniat adeo ꝙ etiam delinquens di⸗
gnitatis cingulo ſpolietur · in aut. vt iudi · ſine
quoquo ſuffra · . volumus.colb · ij . peo ⁊7 He ·
ti · ¶ſiquis autem peeter B. Concedens etiã
peiuilegium non videt intellexiſſe ꝙ peiuile⸗

re de caulis fiſe

giatuſ occanone peiuilegij deliquat ſed potiꝰ
abſtineat· vt patet in his que no. S:e. ſub· ꝗ·
H. j.⁊æ duobus·v. ſequen: immo ſiquis occa⸗
ſione peiuilegij ðliquat. fruſtra ipᷣm innocat
cum committit in legem·S. de immunit ec: c·
fi.· de vſuris.quia fruſtra :·¶ Nec em̃ peete⸗
xtu pemilegioꝝ creſcere debet flagi cioꝝ au⸗
toeitas. C· de peiuilegijs ſcob · I.ij· i.xij·
NMNMDec remiſſio peccatoꝝ dat licentiaz delin⸗

quendi.j.q.vijexigunt: Et omnèe honoeez

reatus excludit: ⁊ ideo ſiquis in aliqua culpa
vel erimine depeehenſus fuerit intra ꝓuinciã
in qua facinus perpetrauerit: non obſtante p
ſeriptione foꝛi.publicis legibꝰ ſubiacebit.C·
vbi ſena·vel cla.l.j· Iſideo etiã datum vide
exemptõis peinilegiumne quis ab oedinario

oppeimat ergo ſi exemptꝰ oppeimat oedina⸗

rium amittere debet peiuilegium.vt in eo pu⸗
niatur in quo deliquit · S̊.de iur̃patro:paſtoea
lis.xj. q:iij: peiuilegium · Qud plura nec

ↄſuetudo.nec lexnec pactum.nec appellatõ·

tuebitur hominẽè in delicto ·˖ S· de dſue · J. fi · .
ð reſcp.c.fi·ff.ð̊ pac.ſi vnꝰ.q.pacta.õ.ð ap·
cũ ſpeali.. poero:nec iuram̃tũff.ð pac.iur̃gẽ
cium:. jtem ſiquis pactuſ ſit·v. ⁊ generalit.
Sde iuriur̃.tua nos. ergo ſicut a coerectõne
appellari non poteſt.S. de of.oꝛdð · licz: ita nec

Otra ip̃am exemptõnis peinile giũ poterit alle
gari: vt exp̃ſſim innuitur. e tuarum. J. j· ad
fi ibi. ab officio beneficioq; ſuſpenſus:nullo
peoeſus peiuilegij beneficio vel appellatõnis
remedio pᷣualete ·In ↄtrarium peobo· exe⸗

pti em̃ ſubſunt pape immediate: a mo etiam ſi

delinquant ab alio puniri non poterunt· xvj.
q/..· fr nr.⁊ expeeſſam videtur.S·ð̊ ſupplen.
negli. peela· ſicut nobis· . fi: i bi:· mandamꝰ qte
nus niſi a iuriſpitione tua exempte ſint eccle⸗

ſie ſupeadicte.pᷣdictos exceſſus ſtudeas ratio⸗

nabiliter emendareergo a ↄtrario ſi exempte

ſunt non licet emendare. ſed potius eſt G ſum
mo pontifici nuncianduz. ſicut expᷣſſam habeꝰ

.S· de ſta · mo· in ſingulis· S. oedinent . ⁊. caea

que · J. B eadem Deeterea· papa bene ſcit ꝙ;
exempti delinquunt ꝙ lunt in alienis dioce

ſibus · ⁊ tñ dicit ꝙ non puniãtur vt dicunt ju⸗
ra peeallegata.ideoqʒ; quia non vult ꝙ aliquiſ

exemptoꝛũ delicta pumat ip̃emet punit ipſa
vt patet · · e· cũ et plantare· ꝗ. fi.⁊ dicit ꝙ pu⸗
nire vult · S.de p̃ben. in lacerañ: que loquitur
de eodem martino.vult em̃ ꝙ tales ſoli ſubia⸗
reant ſedis apłice poteſtati. vñ ⁊ ſi cadant imn
hereſim. ſpecialiter ocedit ꝙ in hoc crimĩe qð
immaniſſimũ eſt æ periculoſiſimũ pumiant et
demnentur ab oꝛdinar js.non tñ iur ſuo ſed
tanꝙ a ſedis apłice delegatis.ᷓ eſt exp̃ſſuʒ.õ.
de hereti· ad abolendã: . fi.igitẽ epiſcopi non
videntur B; facere ſed papa.ar. : de tranſla-
epi · inter coꝑpalia· ¶. ſed neqʒ· Datet igit ꝙ in
alijs criminibus niſi æ papa ;̊ ↄcedat ab infe

rioeibus minime punient'.nam æ Ppconſul qui

maioe eſt poſt peincipẽ nõ poteſt ſe intromitte
b2. ff· de'of. peoconſuł.nec
Si queras ratõem naturale.
1.de peiuilegio exemptõnis

quice· ꝗ. vbi.
talis poteſt re

nen poteſt iudicare niſi papa·S. de indic. eus
veniſſent multominus de ꝓſona exempta: q
dignioe eſt yſona ꝙᷓ; peiuilegium.ad hocff. ð
redibit act'. iuſtiſſime · xij·q.j· pcipimus.d.ð
donac’ inter virum æ vxozem p veſtras.q.f.
Dotelt et alia reddi ſcʒ excellentia iurdcõiſ
vt ſicut oedinatũ a papa alius ſme ſpeciali mã
dato oꝛdinare non põt ꝓpter manus excellen⸗

tiam · Sᷓ. ð tp̃i.o⸗ð · cũ in diſtribuendis:ſic nec

retentum iurdcõni pape et ab oꝛdinario exem

ptum alius poterit iudicare.vt innuit illa de⸗

cre.S.· de hr̃ti. ad obolendã · ꝗ. fi. ⁊ hec eſt bo⸗

na ſimilitudo.quia qui nõ põt oꝛdinare nec iu
dicare · S· de parrochijs. nullus epiſcopus: et

eſt hoc verum in exempto.Vel ſibi locũ ven⸗

——

dieant pᷣmiſſa ſi incipias a iudicio.vt dicas. q̃
non põt indicare:nec Perperau⸗ Otra. S de
8

maio.et obe.pꝓ tuas:

tur qui ꝓ aliũ fecit.· de ſenexcõ.mulieres.⁊=

ff. de admiſ.tu:ita autez · . geſſiſſe · vt ⁊ pz in

his que no · · e · · peeterea papa · ¶ Vel ſic ·
puniri debent delinquentes non bſtante pei⸗
uilegio dignitatis. vel nobilitatis: vel foei

vt dicunt iura ↄtraria·ſed obſtabit peiuilegi-

um exemptõnis niſi in caſibus conceſſis: nam

et peiuilegiũ imperiale obſtat.C.vdbi quis de

curiali vel coartali al · ve ↄditione puni. l· ij ·
Seò et peiuilegiũ dignitatis obſtat ĩ caſu.nã
nec illuſtres puniũ mſi a iudicibꝰ a peĩcipe de
putatis: C·vbi ſenat .ł clariſ.l.iij. HE.j· Nec

obſtat ſi delinquãt etiã occaſiõe peiuilegij· qe
et ter hoc acrius puniri debebunt · Hh p iudi

cem ſuũ.ſeʒ papam.cui erit hoc referendũ· vt

no.S.e.S. in Otrariuz. ſic igit licet deff erat

Peccati punitio · tñ non aufert ·h e iudicis ſui
ſententia expectanda.vt patet.õ · de indic · at

ſi clerici · iij · q. vj· ᷓuis.⁊· c· dudum · nam ſicut

in ꝓximis iuri bus habes clericus ꝙᷓtumcunqʒ;
delinquat nõ tñ põt puniri ꝓ iudicèe ſecularem
vt dicit illa decre · at ſi clerici:nec epiſcopus a
metropolitano degradari · ESolutio · dicit
T·qꝙ aut exempti delinquunt notoeie · aut oc
culte · ¶ Si exemptus notoꝛie delinquat pu⸗
mii põt ꝑ oedinariũ· vt · · e. patentibꝰ.⁊. ca
tuarũ:æ ſic intelligi debent iura inducta· S.e.
ſub · ¶ H · j · Z· . ſe · vlqʒ ad · V. in otrariũ ꝓbo
et patet ibidem · in · · quid plura· S1 vero
occulte delinquat.tũc nõ põt pumri niſi a pa⸗
pa · ⁊ ſiec ꝑpñt intelligi iura ĩducta ·õ·e. ſub · J.
v · in strariuz · Sed certe ꝑ eadẽ iura inducta
que loquuntur nedũ in occultis ſed etiam in
notoeijs hec ſolutio peobat·. IohB. di. vta.

exemptus delinquat circa rem in qua peiuile⸗

giatus eſt æ tunc nõ põt pumiri niſi ꝑ papã· pu

ta. male ſe gerit in officio ſuo.male ſernat reli

Sionem · dilapidat bona monaſterij. et ᷓ̊ ſatis
innuit · ̊. de ſta · mo. ea que · G. H eadẽ · Fut de⸗
linquat circa rem nõ exemptam:nõ exemptis

t hoc quidam indiſ ·
Oecedunt·: Et ſi vis hanc opimionẽ tenere · ð iu
ribus cõtrarijs te poteris beeuiter expedire·
vt ſcz dicas·ꝙ vbicunqʒ inuenis ꝙ oedinariꝰ
punit exemptos B fit autositate peincipis et
in certis caſibus:ergo ip̃ᷣi hoc faciunt vt pen
ceꝑs · immo peinceps hoc facitqꝗe feciſſe vide

gα

p̃iudiciũ afferendo et tune pumiri p̃t pordina⸗
rium.j· e.cnarum.⁊ vide ꝓbari ̊ dil.p gof.
vt no · ̊:e quio opet · S· p̃niłiatis· et ſeq̃n.
*X Piura:e. cum capella.a c· qm P feſſione
4 Be ꝓbat aũt · e· patenti bꝰ · vbi delinquũt
circa reimo in ipᷣa re exẽpta· et tam̃ pniunt᷑·
et in illa dec . tuarũ.ꝗ.verũ.vbi et circa re pri
uilegiatã q̃ ẽ vt poſſint mittere nuncios ꝓ ele

moſinis colligedis ðᷣlinquũt ·et tñ pumũt. Si

dicis H iõ eſt quia alijs pat preiudiciũ · H. ñ̃
ꝓdeſt G̊ reſpõſio:nam et vbi ep̃o· et iuri par⸗

rochiali et etiaʒ reipublice.parat p̃iudiciũ B;

nõ licet ⁊ ſi notoriu ſit· vt patza·s · ð ſup · negli ·
pla · e·ci.· nam inſtitutio ⁊ deſtitutio peeſbiteri

de qua ibi loquit nõ põt eſſe nõ notoꝛia ar· S.
de elec bone. ij . J.]·æ. ij. æ de tranſla. epiſco⸗

pi.qᷓ;to:q.ceterũnec multa alia ð quibꝰ loqt

ibi.non poſſunt eſſe non notoeia · ¶ Dici põc
indiſ: ꝙ exempti puniri nõ poſſunt ꝑ inferioeẽ

papa· vt no·q· eſub· · V. in Otrarium. ⁊ ſequẽ
tibus.vſqʒ ad.v.ſolutõ.⁊ ſcdᷣm h̊ omnes alie

opimones caſſant · ¶ Sed ne videar tantoꝛzꝛ
doctoꝛ ſentetias vno verbo tollere velle di.

ſic · ¶ Quanda queritur vtru exemptus deli
quens pumin debeat · refert vtrũ ĩ peiuilegio
hoc expeeſſim ↄtineat ꝙ; q;tumcũq; deliquat
a nemine citra ſedem ap.iudicet vel puniatur
vel alia quecunqʒ verba ſimilia idem expᷣſſim
inuenctia.⁊ tunc ſtandũ eſt peiuilegio ſicut ſo⸗
nat.j.e.poero.ſic intellige:õ.ð̊ ſupple.negli.
peela.c.ij:et ſic poſſunt ĩtelligi omnia iura po
ſita.õ̊.e.ſub..a:i.in ↄtrariũ · vſq; ad.·v. ſo⸗
lutio ¶ Fut in peiuile gio hoc nõ ↄtinetur ex
peeſſim· et tũc videtur ꝙ indilſ/ poſſit puniri.ni
ſi ſpecialis dignitas tueat tales · hoc eſt ꝙ vi⸗

detur dicere . l· cuiꝰ autoeitate ũc incepi diſti⸗
Zuere · C· vbi quis de curiali vł coartali · l. ij.

ibi · exceptis videlicet his qui armata milicia
peediti ſunt.vbł alijs qui ſpeciali beneficio peĩ
cipali ·pata:qe ſpecialiter h̊ expeimit᷑. ſeſe de
fendant.⁊ ibi:peeter eos etiaʒ qui ſpecialiter
excepti ſunt· ESed 2* B põt ſubdiſtin gui. q

et ſi in peiuilegio ſpecialiter non caueat ſed

ſimpliciter eximit · puta · qe dicit ĩ peiuilegio
p cenſum pᷣſtat ad indiciũ ꝓcepte libertatis·
vt · e. ꝓcepimus.in caſu iſto aut delinquit im
re vel circa rem peiuilegiatã non pᷣiudicando

alij· aut pindicando: Ite aut notoꝛie· aut occł

te.· ¶ Si exemptus delinquat circa rem peiui

legiatam ſine peeiudicõ peiuato alterius refre

rendum eſt pape · ⁊ ſic loquit ·̊·ð ſta.mo· ea
que · J. B eadem·æ ſic peiuilegiatus remanet in

percepta libertate · vt imuunt verba peiuile⸗
Sij⁊ ſcõᷣm h etiã põt intelligi.õ.de ſup.neg·
pꝛela.c.ij:qe ſi eccleſie ille exempte ſunt.ergo

committit' delictũ in re peiuilegiata: nec epᷣo
cui non ſubſunt ecelſie peiuilegiatoꝝ põt ali⸗
quod Piudiciũ generari · ¶ Sin aũt alij peeiu
dicat palam ſiue notoeie delinquat· coærigi
põt ꝙ malefacit pꝑ cenſurã eccłiaſticã · vt·. .e.
patentibus · ⁊.c·tuaꝝ· ¶. verum ergo p excõ⸗
municatõem · ſuſpenſionem officij ⁊ beneficij

vt ibi dicit · ⁊ patet · · de ver · ſig· querenti qd
p cenſuramnõ tñ ꝑ depoſitõem vel beneficij

gar
cane
tus
par
eod

fdine
gof.
ſein⸗
Non
n
ume.
mept
pel⸗
1,8
K.ñ
her⸗
ciaß
egl⸗
bieni
r05,
plleo⸗
lo
ioe
no
ſons
alie

ton

di⸗
deli
gio
guar
laur
pſin
tſo⸗
egli.
apo
ſo:
rer
fim
pi⸗

ſti⸗

cia
pei

ter
ge

go
tis⸗
tin
do
cck
ui
eke
in
le⸗
6.
i⸗

„
4

peiuatõem vt in dicta decre:ea que. . ᷓ¶ eadẽ
et ar · S· de eleri.non reſi:ex tue.ad fi.x.iipq
vjꝙ;nis·talis peiuilegiatus delmquens pote
rit puniriet B ꝓpter ſcandaluzʒ quod alijs im⸗
mmet ex notoeio delicto exempli porniciem
ar: in eað decreea que.ꝗ.j · xlv.di. h illud · qe
nec quo ad hec verba vel mens peiuilegij extẽ
ditur. videt em percepiſſe libertatem non pec
cati impunitate.vt dicunt iura ĩducta.õ.e.ᷣ

concedens · ⁊ ſequentibus ·Si vero occul:

te delinquat.ſiue manifente non tñ notoꝛie.hꝰ

delictum citra ſedem ap:nec examinari pote⸗

rit nec pũ̃iri · ⁊ ſic intellige · xvj.q· j. frater nr.
mſi foete teneat capellas non exemptas ratio
ne quarũ teneatur ire ad ſinodum. vel aliquidò
aliud facere·quia tunc puniri poſſet quo ad ip
ſas capellas ſi non faceret quoò deberet · . e-
ex oee · J. fi him hãc diſ.iura ſaluant· ⁊ diuerſe
opimones ad concoediam reducunt⸗= appeo⸗

bantur h̊ in aut.ò:n-extra:e.volentes.

De purgatione canonica:Bubꝛeica.

rioeibus de delictis et exceſſibꝰ pu
niendil. ſed quia plerunqʒ dũ de his
agitur ad purgatõem canonicã per
nenitur videamus de purgatione canonica·
ſcᷣm gof. ¶ Vel ſic· quia peiuile gio ceſſan⸗
te de quo · S·t.j.expediuimus. vbi quis deli⸗
ctum cõmiſit ſi conuinci poſſt puniri debet.
ſcᷣm ea que ne. S.t.j..fi:ſub..ſed ⁊ dici po
teſt · ꝓPhatione autẽ deficiente cogi ſe purga⸗
re:iõqʒ viſo tractatu de xeiuilegijsg: videamꝰ
de purgatõne canonica· dicentes Quꝛd ſit
canonica purgatio ¶ Quot ſint ſpecies pur⸗
gatõnis. EH ſit indicenda purgatio
canonica · ¶ Qualiter fieri debeat. Guor⸗
tus numerus compurgatoꝝ: Quales com
purgatoees requirantur· ſ urgatus de
eodem crimine valeat accuſari · ¶ Que ſit pe
na deficientis in purgatõne.
Vid ſit canonica purgatio.⁊a quidẽ cano
Ndi⸗ purgatio eſt ð obiecto crimine in⸗
nocent᷑te oſtenſio.ſcòm da:æ gof. Tu dic ꝙ ca
nonica purgatio eſt nocentis infamie:eccleſia
ſtice innocentie:canonice facta detectio ꝰ
Bene dico nocentis.quia infamatꝰ ad ho⸗
noees ꝓmoueri non debet. S· ð̊ accuſationibꝰ ·
omnpotẽslxxxj.di.tantis daniel· xxxiij. di.
laici ·ff.de minoẽ.reus. ulta a alia mala inð
SPueniunt · Vnde ⁊ dicitur. crudelis eſt.qui fa
mam ſuam negligit ·xij.q.j.nolo·:ſuꝑ quo vide

quod no.õ.de cohabi:cleri.⁊ muli · . quid ſit

notoꝛium · Infamie ideo dixi · quia nedũ de
crimine infamato indicitur purgatio.ſicut in⸗
nuit deſcriptio da:⁊ gof.immo et ð alio.nam
ſiquis dicatur filius ſacerdotis· purgat ſe de
tali infamia. e accedens· ⁊ tñ non eſt pecca⸗
tum illius ſed patris · lvj.di.naſci.qe peccata
ſauos debẽt tenere autoees.õ. de his que fiũt
a ma·pꝓte:ca.queſiuit.ſicut ð hoc æ alijs qui⸗
buldam caſibus no.j.e..qñ ſit indicenda.v·
hoc tñ notabis.a ſe. ¶Sccleſiaſtice innocen⸗

tie ideo iungit.quia exquo purgatio pᷣſtita ẽ

Sque modo tractatum eſt m ſupe:

non debet nocere infamia pꝛecedens vt no·j.
e· I.an purgatus.Ooteſt tñ eſſe qð nocẽs eſt
ſed eccleſia non reſpicit occulta licet vera ſint
vnde iudiciũ ſuñ fallit et fallit.j· ſen.excõ·
a no his.ſic intellige ꝙ purgans ſuam innoce⸗
tiã oſtendit.j.e.ex tnarũ:· ¶ Canonice fcã de
tectio quare dixi patet in his que no · j. e · ꝗ.
qualiter fieri debeat · ¶ Vel melius· Darga⸗
tio canonica eſt alieniꝰ bone opinionis ob ma
lam famam ſugillate ſeu ꝗpulſate ad ſatiſfaci
endum credentibꝰ ⁊ ſuſpitõem tollendam ca⸗
nomce facta declaratio vt colligitur.j.e· mo
niales. æ: c ſiquis ð gradu. ⁊=. c.ſiquis peelbi⸗
ter. ad fi H
Vot ſint ſpecies purgatõnisdue.ſ:ca⸗
nonica:que appeobatur et de qua in hꝰ
t: ſpecialiter tractatur ¶Item vulgaris que
repeobatur.vt.j.eex tuaꝝ · de qua:ſ.t.j.ſpe⸗
cialiter tractatus habetur·
Vando ſit indicenda purgatõ canonica
et quidem qñ quis infamatus eſt apud
Honos * graues de aliquo crimine deficiente
accuſatoee ⁊ peobatione certa:j·e·ſiquis pee
ſbiter.⁊·c.quotiens.et duobus.c.pᷣceden· et
c:nos mter alios· dum tñ infamia non habue
rit oetum ab inimicis·j.e.in iuuetute · J. ]· ſcðz

gof.et io q:· Videtur idem in hoc caſu ſi tanta

ſit infamia ꝙ ſcandalũ generet · ar. I· e· ca· ij. in
fi · æ. c.inter ſolicitudines.ꝗ.j·æ ſic intellige.j.
e accedens· circa pein:ibi. a ſuis emuł. æ;
Idem ſi non generet ſcandalũ ·et ipᷣe vel ꝓcu⸗
ratoe offerat ſe inſtanter et impoetune. ſ.⸗ cuʒ
in iuuentute· . ceterũ quia ꝓcuratoe.Flij
dicunt indiſ· purgatõem indicendã eſſe exquo
quis apud bonos a grau es infamatus eſt. vt
j ·e·cuᷣ dilecto..fi·⁊· S· de accuſa.qualit.q.
j:et hoc tenent · t.et.b.æ ſunge circa G̊ quod
no· S. de accuſa:ſub rubeica de inquiſitõnibuſ

J·quis ſit effectus.vᷣ.ſi autem de crimine. et

ſe. vbi inuenies foemã huius articuli plenius
expeditam. ¶¶Foc tñ notabis: ꝙ nedum peo
pter infamiã peccati ſiue delicti miungit pur
gatio·immo ꝗpter infamiam ðfectus. vt.j· e.
accedens · et no · S. e · ¶. quid ſit purgatio cano⸗
nica.v· infamie · ¶ Item qñ queritur ð impo⸗
tentia coeundi.vt no.S. ð fri . qualit æ& qñ.
.V. eſt autem Hhoc rectũ iudicium: æ fe. Fli

quando etiã indicit illi de quo habetur ſuſpi⸗

tio qð ꝑ ſuſpitõem impetrauerit.S.de of: o⸗.
ex parte · Sed et in ciuilibus aliqñ iniun gi⸗
tur:ſicut vno modo legitur.õ· ð ſen·æ re iudi.
; ad Oſultatõem · ſcðz gof· immo regulare eſt
qð arbitrio iudicis cõmittit'.vt actoee in peo
batione deficiente.pᷣſumptione vero ꝓ ipᷣo fa
ciente· reo deferat iuramentum ad ſuã innoce
tiam oſtendendã. S· de iuriur̃. c · fi · C. fi· quod
dic vt plene no · S. de iur̃iur · ſub · ꝓJ. nũc rede⸗

undum . J. qñ ſit deferendũ · Hoc etiã teneaf

qʒ tune demũ ad hanc purgatõem recurrẽdũ
eſt · qñũ alie ꝓbationes deficiunt:non obſtante
peaua coeruptela ſaxõie et dacie · vbi ſurẽ tibi

ſubreptam in vna manu quis teneat-æ offerat

purgatõem manu alia.quantũcunqʒ habeas
teſtes paratos:abſoluitur pᷣſtita purgatione·

q̃ coeruptela repeobat. ̊. de ꝓbatõnibus. ad
noſtrazʒ Scontra nec illi qui ꝓ teſtes ꝓbauerit
intentõem ſuam eſt iuramentũ mdicendũ ã. ð
ꝓbatõnibus· c.ij. In notoeijs igitur cum nulla
ꝓbatio requiratur:nõ eſt indicenda purgatio
j:e.cum dilecto:q.pe:et de hoc no.s.ð accu⸗
ſac'.ſab rubeica de inquiſitõnibus q.fi.v.is
ergo eſt oꝛdo-
YJValiter fieri debeat· hec eſt foꝛma. mim⸗
Afamatus iurabit ſe immunẽ ab ea qua la
boeat infamia⸗vnde ſi infamatus ſit quis ꝙ ec
leſaʒ ſancti petri ſimoniace peeſbitero petro
dederit: inrabit ad ſancta dei euangelia ꝙ
eccleſia ſancti petri p̃ſbitero petro danda:nec
ipe ſcz mfamatus ꝑle.nec ꝓ ſubmiſſam pſonã

nec aliquis ꝓ eo ſe ſciente: peeciũ receperit.
j·e.quotiẽs · ¶ Nec illud omitti debet · ſi qal
in dignitate certa vel oedine ↄſti tutus infama

tus ſit de ſimonia.venditõne iuſticie.inconti⸗

nentia. vel quouis alio crimine· non cogit iu⸗
rare ꝙ nunꝙ; cõmiſerit hec crimina vel alia añ
motõem ſuam:ſic em̃ poſſet cogi ꝙ a tpe na-

tiuitatis ſue non peceaſſet moetaliter · qdð eſſet
imquum vt ꝓbatur/xxxiiijdi.fraternitatis.=
j· e.accepimus· J. j⸗ 18 ed ſufficit ꝙ iuret q;
a he ꝑpeomotõnis ſue illa non commiſeritar.
S·Oę eo qui cog· con.vxſue.diſeretõez.⁊· c.
peet:fiS: de iuriur. queadmodũ.in pein. ꝗ̊.· ð
teſti:cogen: p̃terea hmõi vero teſtes. õ· de
eta.et quali.accepimꝰ..j.õde elec.ſcriptuzʒ
¶.· fi · et · J. pe.et pᷣcedẽti.ad fi:et eſt G̊ expᷣſſum
j·o·t.c. acccepimus.ꝗ.fi videt tam̃ ↄtra
arij.e:inter:ꝗ. ip̃ᷣm igicur·ſed reſpõde vt no·
infra:e.quottus:ſub..quales·v.⁊ nõ tm̃.
et ſe · lla aut foema que obtentu alicuius
penitentie dicat ſe immunem ab obiectis cri⸗
minibus reꝓbatur oĩno.nemo em̃ ſcit vtrũ di
Inus ſit odio vel amoee · vnde et ſi ſimplex fu
ero·:hocip̃ᷣm ignoeat amma mea quare hoc te⸗
merarium eſt iurare.vt.j.e:c.accepimꝰ.g. po⸗
ro⸗ Campurgarozen autẽ iurabunt ꝙ cre⸗
dunt infamatum verum juralle · vt. .e · quoti⸗
ens: in fi·.e:ca. Fi.in fi:non ergo iurabunt ꝙ;
immunis ſit ſimpliciter· ſed bene poſſunt B ju
rare ꝙᷓtum ad ꝓpeiam ↄſcĩam.j.e. ↄſtitutus:
quo em̃ poſſent h̊ ſimpliciter æ ꝓ vero ſcire.̊
eſſet incurrere anceps piurium. ff. reʒ amo-
marcellus.ff·de iuriur ·videamus · ĩnde etiaz
dicitur qð multum diſcrepat paternũ et here⸗
ditarium iuramentũ:C. rebꝰ ereð.et iuriur.

