oĩs hereticꝰ eſt excõicatꝰ · ¶ Dicit etiã here

ticus qͥ peiuilegiũ romane ecckie ab ip̃ᷣo ſum
mo eccłiaꝝ capite traditum conat- auferre.
xxij. diſ E q̃ cõmunionẽ catholice ec
cleſie nõ recipit in autẽ · de peiuil · do · here ·
mulie. nõ peel · poſt pein · v· igit ſacrã cõmu
nionẽ ac · colł vnj. ſe q̃ traſgredit p̃cepta
ſedis ap · xix · diſ. nul . Fr q̃ vult ↄtraire de
cretis apoſtolicis · xix · di
uielt. Ax⸗ q̃ ea nõ recipit nec epłas decre⸗
tales ãplectit .xx · dil · de libellis· nã pari iur

cenſentur decreta a decretales · xix · di. c · · in

„

fi:⁊ peccatum paganſtatis eſt apoſtolicis
ceptis contraire · lxxxj · di · ſi qui ſunt pſbite⸗
ri. ¶ Sed ſtricto modo dicitur hereticꝰ qui

aliter ſentit de articulis fidei ꝙ;ᷓ romana ec⸗

cleſia·xxinj.q:j · HG eſt fides · ⁊· c· qmn eſt autez

fides de re non viſa · de pe · diſ· mj. in domo ·
de ole· dil · mj · venit · « qui non recipiut quat

tuoe concilia-C. e.quicunqʒ·⁊ de ſumma tri·
I. vl. æ in auten. de ec . titulis · · · eolb · ix · vn

de impatoe vult ꝙ ipſe = leges ſue in his ſe⸗
quantur ꝓ omnia ſacras regulas· vt no/· in
Phemio. . vnde habuit oe ginẽ· . eſt igitur

noſtra icientia· æ ſequenti · . · e· qualit
deuitetur. G. ſi quis etiã · =· · qualiter depee
Pendatur. v. attendenda eſt ſimplicitas.
æ ſequen. ad fi: Item ð euchari ſtia · penitẽ
tia. matrimonio:æ alijs ſacramentis eccleſie
non eſt aliter ſentiendum ꝙᷓ romana eccleſia
ſentiat· nec docendũ · Hij em̃ qui faciunt.
ſi notoeium ſit:et om̃es alijvel hij quis ab

initio occulti · exquo ſinguli ep̃i ꝓp dyoceſes

ſuas cũ cõſilio clericoꝛx vel clerici ſp̃i ſede
vacan cum ↄlſilio ſi opoetuerit vicinoꝝ epi
ſcopoꝝ · hereticos iudicauerint.ſunt perpe⸗
tuo vinculo anathematis innodatt · vt· · e.
ad abolendã . H· j. ¶ Flis annectunt᷑ 2 hij
qui aduerſantur fidei catholice. ꝓut ſtatuit

dominus Innonjpater iuris diuini canoni⸗

ci æ humani.S. de ſumma tri · æ fide catholi⸗
ca.firmiter.æ cdamnamus vnde cuz eis de
bet continuari· itaqʒ·poſitum.j·.e· excõmuni⸗
camus itaq; quia ex pdictis capitulis vt pu
to inferre intendit · ¶ Zed et his credentes
hodie p dominũ · g8 Diunguntur vt j.e.· ex
cõmunicamus: ij; vlti · Eereticoꝝ enim
alij perfecti· i. in erroꝛe ſuo firmi excecati ·
hij non timent moetem.ſciunt erroꝛis articu

los et exponuntet licet multa falſa pꝛedi⸗

cent. tamen nõ dicunt contra io qð credunt
nec contra mentem ſuam aliquid aſſerunt · et
ſic nullatenus mentiuntur.alij ſunt creden
tes errozibus eoezundẽ · et ſic poteſt intelligi

j. e.c. j. ¶ Dicitur aũt hereticus ab herciſcoꝛ
herciſceris · i · diuido dis ˖ Inde fanik · herc · i.
ijudiciũ ſubſtantie diuidende · inde àhHeremi
ta quaſi diuiſus ab alijs · ita hereſis dicit

diuiſio· i · ſepatio a fide catholica ſecũdũ az ·

Heretico igitur vel ſciſmatico· et poſt pauca
id eſt vt beeuiter me expediã · omni homni

iſ. nulli . æ xx · dil · de

qui nõ tenet eceleſie catholice vnitateni · ne
q; baptiſmus · neq; elemoſina q;tumlibet co
pioſa· ſcilicet quo ad ſaluationem valet · Va

let tñ quo ad minus ſuppliciũ tolerandum.
de peni. diſ. ni ad fi. · poteſt etiam · ⁊ vt citi

us conuert atur:ſeu bona tempalia peomere

daſubaudi valetxxij · q · ij · ſi quelibet · in fi ·

ideo dicitur ꝙ de nemine deſperandum eſt.
de pe · diſ . vi · nemo · xxxij jq · ij · ancillam · ſed
neqʒ peemiſſa · neqʒ moꝛs ꝓ cheiſti nomine
ſuſcepta. ꝓficere poterit ad ſalutẽ hm euge⸗
nium vt · .· e · firmiſſime ·
Ve ſint ſecte hereticoꝛum et quid em in
decretis · lxxx · ſpecialiter connumerant

*
ſpeciali. Et in fine ponit regulam generalem
ꝙ quicunqʒ aliter ſentit vl intelligit ſcriptu
ram ꝙᷓ ſenſus ſanctiſpiritꝰ flagitat a quo cõ⸗
ſeripta eſt: licet de eccleſia non receſſerit · po
teſt tamen hereticus appellari · vnde non te⸗
netur nec debet in talibus reſpondere igno⸗

rans. Ideo ait apoſtolus. vt peobati manife.

ſti ſtant· hij enim inquit a deo bene paobati
ſunt qui bene poſſunt docere · vt q̊ omnia ha
bentur · xxmj. qnj · quidam · et · V· ſequen . vl⸗
qʒ in fi:queſtionis·
Valiter depeehendatur quis in hereſi ·
et quidem ſi papa certam foemam man

lecta.et de ol· dek · venerabili · Sed ⁊ de 6

denunciationem ſuper quo vide in ſingulis
rubeicellis de accuſatõibus:æ denunciatio⸗
mbus. æ inquiſitionibus· Vt tamen ſcias
eſſe peeceptum ſingulis archiep̃is et epiſco⸗
pis vt quilibet per ſe vel archidyaconum
ſuum vel alias honeſtas vdoneaſqʒ pſonas
bis aut ſaltem ſemel in anno ꝓpeiam parro⸗
chiam circueat in qua fama eſt hereticos ha
bitare et ibi tres vel plures boni teſtimonij
viros vel etiã totam viciniam ſi expedire vi⸗
derit iurare compellat. ꝙ ſi quis hereticos
ibidem ſcierit· vel aliquos occulta conuenti

cula celebeantes quare habentur ſuſpecti ·

vt. C. de epiſcopis et cleri · conuenticula · et
j. e.cum ex iniuncto· H. j·s · de of · del · con
ſuluit · J. j. xj· qjeoniurationum. et no. · e ·
C. vlti · Y. ſi queras · vel ſi ſciunt aliquos a
cõmuni conuerſatione fideliũ vita ⁊ moeibꝰ
diſſidentes · id eſt diſcrepantes per quod ſim
pliciter habentur ſuſpecti ar · xlj · dil · quiſ qᷓs
et · ꝗ. vlti · et· lxxxvj · dil · inferioꝛum culpe·
xxm.q · vnj· peeterea · epiſcopo ſtudeant indi

care.xxij.q:j:ſi quis per capillum · S.ð ſimo ·

nemoaccuſatus autem ſiue indicatus ſi vo⸗
catus per epiſcopum ſe ab obiectis non pur

Zauerit . ſubaudi ad arbitriũ epiſcopi · vt no ·
jĩde purga·cano/. quotus numerus vel ſi

poſt purgationem exhibitam in pꝛiſtinam la
batur perfidiam canonice puniatur · vt .e.
excõmumcamus · I· adijcimus · duerte ta
men ſane mtelligendo· quia vocatus aut cõ⸗
fitetur erroꝛem ſuũaut negat · Si ↄfitet vo⸗

catus timoꝛe ꝓbationis· index videat ip̃m

5. xj. vltimas non nominauit autoz nomie

Det ipſa ſequenda elt · vt · S. de reſcrip · cuz di

queri poteſt ꝓ accuſationem. in iſitionem ·

ne
eo
Va
um.
citi
dee
nki⸗⸗
nled
nmine
nge:

min
an
dne
alem
ripen
noco⸗
nitpo
onte
jgno⸗
mife,
bati
Aba
n. vl⸗

reſi⸗
nman
cazdi
1deh
onen.
gulis
nano:
ſcias
piſeo⸗
onumn
ſonas
arro⸗
38 ba
noni
re vi⸗
ticos
uenti
hecti⸗
ularet
con
⸗
uose
eib⸗
d ſin
nuiſes
ulpe
ind
ſimo ·
ſvo⸗
pyt
no⸗
el ſi
n la
ſee⸗
teta
rco⸗
vo⸗
jn

Otritum et ſperet de duerſione ſua·p̃t ei par⸗
cere iniũcta penitètia ſalutari:et młtofoetiꝰ
hH facere debzʒ.ſi volũtariꝰacceſſerit ad pniazʒ
Item multofoetius ſi inquiſitos certum ter
minum appoſuerit. ꝓmittens ꝙ ſi infra illuz
veniret ⁊ peniteret miſericoꝛditer ſecũ agere
tur. ſicut de facto vidi.⁊ ſie p̃t intelligi:l.q;
poſt moetẽ patris heretici nõ publicati filiꝰ
ſponte vemes ⁊ penitenſ hereditatẽ habeat
vt · Cemanicheos.æ tunc purgat ſe.i.abiu
rat hereſim. ꝓut dicã ·I..qñ.⁊ ſi poſt talem
purgatõeʒ ſiue abiuratõeʒ in ipſam reciderit
tũc canonice pumetur.i.ſine aliqua audien⸗
tia·ſeculari iudicio relinquat' puniendus.
Idẽ ſi iam purgauerat ſe infamatus·⁊ poſtea
recidiſſe in hereſim ↄuincat.ſic intellige.j.e
ad abolendã · S. illos quoqʒ Si vero nega
uerit æ ouictus fuerit. ↄdemnari debet pꝑ ec⸗
cleſiaſticũ iudicẽ ad quẽ iſtud ptinet.vt· j.e.
að abolendã · F. j. H.. ⁊ · J. j. ⁊.ij.·⁊ no.j.e·
J¶·qualiter deuitet .pᷣſentibus poteſtatibus
ſecularibꝰ.vel eoꝝ baliuis ſiue baiulis vel
ppoſitis caſtellanis.caſtallionibꝰ ſeu mini⸗
ſtralibꝰ.vt aĩaduerſione debita puniat. vt.ĩ
e· excõicamus itaqʒ.:hc.j.i ¶ St qe inter ſolli
citudines noſtras illa debet eſſe p̃cipua· vt
vulpeculas.i.hereticos qui latent ad modũ
vulꝑecule capiamꝰ.vt..de purgatõe·ca. in
ter ſollicitudines.notandũ eſt ꝙ hereticus
dephendit etiã is qui leui ſaltem argumẽeto
a iundieio catholice religioniſ æ tramite ſiue
a fide catholica detegit deuiare. vt. C. e.il.
ij· ⁊ ſic indicia fidẽ faciunt.ar.ff.ne vis fi.ei
qui in poſ.miſſus eſt.ſi quis.. vl.⁊ ð carbo-
edicto· carbonianũ . cauſe cognitio.quid⸗
quid em̃ diſcrepat a fide xp̃iana fidei xpiane
Otrarium eſt.iuxta illud·qui nõ eſt mecũ cõ⸗
tra me eſt:C.de iudeis celicolaꝝ.in fi · xxmj
q:j·quomã vetus oeiens.in fi. BZed qð vo
cas tu leue argumentũ. intelligo leue.i.peo
babile · ⁊ qð defacili apparet.⁊ ſic vocatur
leue ꝓpter leuem ꝓbationem.puta.ſuſpectꝰ
eſt ne vualdenſis qui nõ iurat. ſi ergo nulla⸗
tenus vult iurare dicens ꝙ peccatũu eſt. vel
etiã hoc nõ expeimens. ꝓ Duicto habetur.vt
Ie.excõmunicamus itaqʒ. S.ſi qui aũt. Itẽ
ſi graui infamia laboeat de alio genere he⸗
reſis ·quocũqʒ volueris:puta.qe cõuerſatur
cum hereticis æ familiaris eſt eis.ſi clericus
ſit ab officio ⁊ beneficio ſuſpendit' ꝓpter im
manitatem criminis. æ purgatto arbitraria
Pbatione deficiẽte legittima indicit. qᷓm ſi
peeſtare renuit vel deficit in p̃ᷣſtanda. ꝓ ↄui
cto habet.⁊ ſic etiã poteſt intelligi.j.e.ex⸗
cõmunicamus itaqʒ. G. adicimꝰ.alias ſi ip̃az
peeſtet abſoluit.purgatione et abiuratione
recepta publice.ſic tamen vt ſi bonus cleri⸗
cus fuerit.p p̃dicationem ſuã publice here⸗
ticos quos familiares habuit deteſtetur. et
vbiqʒ deſtruat et confundat.ad qð etiam ex
officio ſine accuſatoee aliquo ꝓcedetur. vt
omia iſta ꝓbantur.j·de purgatione ca inter
ſollicitudines· et B intellige tam de clerico
ꝙ; de laico grauiter æ cũ ſcandalo infamato

Sinaũt ſola ſuſpitõe habent notabiles li
cet nõ graui tñ ꝓbabili.⁊ ſie nõ obſtat · ij. q
v.oĩbus.iuxta oſideratõez ſuſpitõis qualita
cemqʒ pſone indicet purgatio.q̃m ſi p̃ſtare
renuit excõmunicatur et ſi in excõmunicati
one ꝑ annũ vnũ ſteterit tanqꝙᷓ; heretieus con⸗
demnat.⁊ ſic intellige ſiue expone leui:i.ꝓ
babili argumento.vt.j.e.excõicamus ita qzʒ
·qui aũt.¶ Ioẽ de fautoeibꝰ.defenſoeibꝰ
⁊ receptatoeibꝰ hereticoꝛx.· ſi hac de cauſa p
annũ ſteterint excõicationis vinculo innoda
ti · ſ magna pena imponitur· vt no· j. e. ex⸗
comunicamꝰ itaq;. . credentes. a idẽ de cre
dentibus vt ibi. h Hodie credentes ſine aliqᷓ
exceptõe heretici iudicantur.vt.j.e.excõica
mus:·SS in fi.licet poſſet trahi ad innocenti
am · ̊ nõ puto de mente ꝙ trahat. nec tamẽ
ꝓpter h̊ innoc· abeogatur. nam inter creden⸗
tes credences diſtingui p̃t· ð h̊ dixi.Se.· &
j· v·h ſtricto.in fi · ¶ S nunqᷣd idẽ ſi ꝓ alio
crimine ↄdemnatus ſit · ſ. ꝙ hereticus iudice
tur ſi ꝙ alia cauſa excõicatus p annum ſtete
rit · non habetur tamen ſuſpectus de hereli·.
etiã ſi ꝓ Otumacia lata fuerit ſententia. ⸗Hẽ.
ſic · ⁊ ideo poteſt indici purgatio vt purget
ſe.niſi ꝓꝑ papã foete nobilitati parcatur· N cñ
ſatiſfacere vult.alias fideles ſi quos habet
a fidelicate ꝙ;diu dũs in ſñia ſteterit abſoluũ
tur · vt. J.· de penis.c· vlt'’.= ar.S.de eca.æ q̃li
tate· cũ bone. nec facias vim in eo ꝙ decre⸗
tales ille loquunt' ð̊ biennio æ triennio. nar
rant em̃ factum · qe ſic ↄti gerat· h idẽ eſt eti⸗
am ſi ꝑ annũ.vt·S. ꝓxi·v.æ dicũt ca.ꝙ ſi q8
criminaliter vel einiliter accuſatꝰ ſine ↄuen
tus.et Otumax excõicatus p annũ ſteterit:eo
lapſo peo conuicto habetur.vt.xj. q. nj. rur⸗
ſus · et· e · quicũqʒ ·ſuper G̊ vide qð no.j.e⸗.x̊
conſiderandum· ⁊æ ſequenti·in fi et quod no.
S. vt lite non conteſ G vlti.lex tũ bona accu
ſati cẽtumacis annotat.que reæuperat veni⸗
ens infra annum:eo lapſo bona confiſcãtur
licet ſi ſe velit defendere audiatur de cri mi⸗
ne · ſed bona non recuperat.vt.ff.de requitr̃.
reis· annus Ergo ſola p̃ſumptione vel ſu⸗
ſpitione· quãuis vehementi non tamen pPeo⸗
babili.de tanto crimine non condemnatur
quis·exquo negat æ paratus eſt eccleſie obe
dire · h ex ſuſpitione et obſtinatione et lapſu
anni per quem excõmunicatus ſtetit contem

nendo eccleſiam et etiam petri claues vt di

cit illa.j.de penis.c. vlti.et de exceſ.peela.
c·vlti·alias ſi ſola ſuſpitio Hhahbetur. quãuis
vehemens:et paratus ſit hereſim abiurare.
recepta tanta ſecuritate cum iuramento ꝙ ti
moæee pene tempoæealis debeat coerceri ad⸗
mittitur· et imponitur ei diſcreta penitentia
ex qua appareat vtrum in tenebeis ambulet
an in laceet ſi bene agendo penitentiam.
catholicum et vere conuerſum ſe ſtenderit.
non debet indebite moleſtari. liae ſi fi⸗
ctam penitentiam agat tanꝙ hereticus con⸗
emnaturet ſic nõ otradicit his que diximꝰ
ſed concoedat · ã. de pᷣſumpt'. literas.⁊ vide
qð no/s:de pᷣſumpt..vl.x.et eſt notandũ.

Conſiderandum etiã puto an erret in arti
culis fidei: quos quilibzʒ ſcire debet. maxime
clericus:⁊ ſunt.xij· vel · xmj · vt no·g · de ſum
ma tri· S. quot æ qui articuli.⁊ compeobant.
5de ſumma tri.cC.J· ⁊· C. de ſumma tri · l. vl ·
æ ſi ſuper his interrogatus alique articuloꝛ
denegauerit ſiue non crediderit niſi penite⸗
at ſaluus eſſe non poterit · qꝛ hec eſt fides ca
cholica Sed attendenda eſt ſimplici⸗
tas æ malicia in his que etiã in alijs attendi
ſiue aduerti conſueuit· ⁊ ſic leue argumentũ
ſufficiet vel ñ ſufficiet. ⁊ vehemens ſuſpicio
hm ꝙ dicũt iura alle gata · · de p̃ᷣſump · lr̃as
2. C: e:t. l: ij: nã ſi diſputando veritas que
ratur.vel aliquis liberuʒ fecerit in quo erra
uerit· ſi tamen aſſerat ſe credere id qð ſacro⸗
ſancta catholica romana eccleſia credit. et
paratus ſit coꝛrectionem recipere · ei merito
parcendum videtur ar · 5· ð ſumma tri · c. vl ·
F. ſi quis igitur: eſt enim romana eccleſia · vt
ibi dicit- omnium eccleſiarum domina a ma
giſtra.⁊ hoc idem aſſerit imperato⸗. C· de Iũ

. .

ma tri. L. vlti « in auten de ec · ti. HE· · · G. j·
colbł · ix. ¶ Et ſic debet iudex conſiderare qᷣs
eſt qui loquitur·⁊æ cui·⁊ quio· ⁊ quando:nam
ex pſonis dicta penſanda ſunt·quia ſi per er⸗
rozem aliquis lapſus ſit· venia dignus eſt ex
quo vere penitet intelligas · vt. C· ſi quis im
peratoei maledixerit . l· vnica. nec lubeicum
lingue dekacili ad penam trahendum erit ;
vt. ff. ad.l.iuł.maie:famoſi.ar· õ·ð tranſac ·
c.vlti· in fi· ergo ſi obſtinata mente ⁊ ex ſtu⸗
dio.dicas eccleſiam ſine eccleſiaſticos iudi⸗
ces non habere poteſtatem ſoluendi = ligan
di. vel cum eis de fide catholica contra arti
culos fidei diſputaueris. hereticus iudicariſ
vt · C. e· quicun q;· ⁊ hoc compeobatur.ff · de
re mili. l. mil ites . irreuerens· nõ tamen eſt
de fide catholica coadunatis turbis publi⸗
ce diſputandum.vt.C. de ſumma trini· nemo
clericus: eredere igitur apoſtolicam eccleſiã
2 ipſam ſequi · ⁊æ ei obedire eſt de articulis ſi
ue coarticulis quare rebellis hereticus in⸗
dicatur · vt in ſumbolo:æ. C· de ſumma tri · l. j
quia etiam iniuſte ligatus ſententiam excõ⸗
municationis ſeruare debet .xj.q · nj · ſenten⸗
tia. vnde poteſt dici ꝙ ſi ptalem eontemptũ
per annum in excõmunicatione ſteterit · ex
cũqʒ cã volueris debeat hereticꝰ iudicari.⁊
ſie intelligi poteſt · qð no · · e · V · ſed nuũquid
2 accedit ·˖ 5. e· g. j. x · dicitur etiã hereticus.⁊
ſequen. et iunge quod no. · e · J. ſequen · v · et
B intelligas.
Valiter deuitetur: eo modo quo eccłia
peecipit vt ſequitur · · e· g. etiã ſi ſit pa⸗
Eter. filius. vel maritus qmia in B; caſu nõ eſt
frater vel ſoꝛoæ huic ſermituti ſubiectus · et
deo ſi ifidelis diſcedit:diſcedat ſecundum
apoſtolum · vt . xxvnj · q· j · ſi infidelis · et no.
de diuoe . J. quot modis · ꝓ. non ſolumVita⸗
ri autem debet exquo eſt per eccleſiam con⸗
demnatus vel denunciatus ergo ante nõ te
neoꝛ vitare · vt a contrario ſenſu · .e. excõmu
nicamus itaq; ꝗ. ſi vero clericus· v·ſi qs aũt

ſfieut dicitur de vſurario. · de vſuris · quia in
omnibus· qð intelligas de occulto:nam no
toeius vitandus elt etiã ſine denunciatione
cum nulla poſſit tergiuerſatione celari·puta

quia publice peedicat contra fidem ad B.

de cohi. cleri:æ mulie⸗ c. vlti · ⁊· c· veſtra · vk
gqe impugmnt xpᷣianos·xxnj ·qviij · diſpar · et · e
ſequen· ⁊ ſecundũ hoc intellige.xxm:q· j·c.
j· ⁊. ij. æ· S. j.·⁊ · vnj.q·mj:nõne · Et licet B
decre.dil.inter hereſim damnata æ non dam

natam tamen hodie omnes damnate ſunt

quocũq; nomine cenſeantur · vt · · e · lcut ad
abolendam.æ. c. excõmunicamus itaqʒ · · de
purgatione ca · inter ſollicitudines · ſed occł
cus non eſt vitandus publice licet in occul
to ipſum indicem euitandum ar · · de ſenten
tia excõi: cum non ab homine . elt eceleſie
qᷓcitius nunciandum . vt dixi · · J. ꝓxi · N· j.
Srgo cognitio·examinatio· ⁊ condemnatõ
iſtius crimmis ad eccleſiaſticum indicẽ pti⸗
net peincipaliter non ad ſecularẽ · licet ſecu
laris executionem habeat · ad qð facit quod
no.5S. qui fi. ſmt legit· . qualiter ⁊ a quo.nã
ratione peccati eccleſia iuriſditionem habet
etiam in tempoꝛalibus · S· de iudiẽ .· nouit · .
non igitur · et ſequen NHoc em̃ indubitatũ
elt. ꝙ deus eſt omnibus poteſtatibus pꝛepo⸗
nendus vm. diſ. que contra moꝛes · in fi · xj ·
q· nj· iulianus · et · e · qui reſiſtit· ergo et eius
vicarius.S. de tranſ la·ep̃i · inter coepoealia

et .c.quãto/S. vt benefi · ee · e · vnico · vnde do

minus ad bieremiam ecce conſtitui te æc.
xxxvj · diſ S. ecce · S· de maio · et obedi ſolite.
G. potuiſſes.ſecunduz gof· ⁊ ideo ſeculares

canqꝙ; inferiozes. ſiue ſint tempoꝛales ſiue ꝑ⸗

petui: in peincipio adminiſtrationis ſue te⸗
nentur iurare publice. ꝙ de terris ſue iuriſdi
tioni ſeculari ſubiectis vniuerſos Hereticos
ab eccleſia denotatos ſtudebunt extermina
re bona fide et totis viribus · vt · · e. excõmu

nicamus iĩtaq;· moueantur ·Debent etiã

iurare vt requiſiti a iudicibus eccleſiaſticis
ipfſos bona fide et efficaciter iuxta officium

ſuum adiuuent contra hereticos · quod ſacra
mentum ſi peeſtare renuerint · vel pꝛeſtitum
tranſgreſſi fuerint· illo quo potiebantur ho⸗
noꝛee peiuari debent intelligas quando erat
tempoꝛalis poteſtas. nec ad alium honoꝛem
eligitur peeuaricatoz aut contemptoẽè Huiuſ
modi muramenti ci uitas autem que his mſti
tutis reſtiterit. ſi ad cõmonitionem ep̃i ſe nõ
emendauerit. aliaꝝ debet carere cõmercio ci
uitatuʒ · et epᷣali di gnitate peiuari · vt · J. e. ad
abolendã· J. ſtatuimns. et· . cluitas · / S3 ſi
dominus tempalis . i· ſeculans ſed perpetuꝰ
monitionem eccleſie ſpeeuerit· ꝓ metropoli⸗
tanum et ꝑ compeouinciales epos eſt excõ⸗
municandus · et ſi nec ſic reſipuerit · ſed in ex
cõmunicatione ꝑ annum ſteterit/ſignificanð

eſt ſummo pontifici.qui anno elapſo vaſal⸗

los ſuos a fidelitate denunciet abſolutos·=

terram exponat catholicis occupandam · ſal

no iure domini peincipalis · ſi ppſe particeps
non ſit.nec aliquod obſtaculum ſupꝛadictis

—–.

ain
1no
one
duta
H.
N
etec
ſe⸗
erh
1dem
ſun
t ad
ſ de
decl
cul
enten
cſeſie
Ri.
mnaö
et ſeen
tquod
no. na
babet
nitS.
itati
epo:
fi. xj.
t eius
ealia
ndedo
tert.
ſolite.
nlares
ſiuey
ſue te:
junſdi
eticos
fmina
cöm
t etia
ſticis
jclum
dſacta
AMitum
turho⸗
do erat
noren
prinl
s inſi
iſen
ercioan
je⸗0
9
pern⸗
koli
xco⸗
in er
rand
aſal⸗
0‧2
nſaul
ceps

ictis

epponatalias eandem penam patitur etiaʒ
ſi nullũ dominuz ſup ſe recognoſcat · vt · · e ·
excommunicamus itaqʒ . ſi vero dominus.
Sic eceleſia cõtra rebelles beachiũ inuo⸗
cat ſeculare·xj·q:m.ſi quis ſacerdotuʒ·⁊· c·
petimus· Hdeoqʒ manu militari ſunt hereti
cis bona om̃ia auferenda:qe ſecundũ yſido⸗

rum æ auguſtinũ alios ſanctos:ipſa bona

nullo mre poſſunt heretici poſſdere.Natura
li non:qe ſecundũ ipſum omia ſunt cõmunia
j· diſ. ius naturale.ec jure diuino ſicut fili
us dei oſtendit dicens· auferetur a vobis re⸗
gnum dabit' genti facienti fructũ· Itez la⸗
boees impioeũ iuſti edent· ¶ Itẽ omnia ſunt
iuſtoꝝ · vnj.diſiquo iur.xxnj.q:vij.c.j.ij. et
nj:ar· S̊ene cle.vel mo.relatũ:ſecundũ gof.
ray· Item nec ciuili nec canonico· vt pa
tet in his que no.j.e.ꝗ.qua pena. Sed nũ⸗
quiò catholici ꝓpeia autoꝛitate poſſunt here
ticos ſpoliare.videt ꝙ ſic.naʒ et eceleſia de
dit generalem autoeitatem peiuilegiũ cru⸗
cem ſumentibus contra ipſos · vt no.j.e.v.
hij autẽad idemxxnj:q: vd·ſi audieris⸗⁊.q
vnjom̃i timoee.xæ. c.ſeqnen. Beo uei⸗ eſt
ꝙ; ſemꝑ fiat ſpeciali edicto peincipis vel ee⸗
cleſie· ne alias ex cupiditate vel vltione po⸗
tius ꝙᷓ mſticia vel obedientia pugnare vide

antur. xxnj.q:j· quid culpatur.⁊=. q ij.c.j.et

q:nj·ſex differentie · ſecundũ ray.⁊ gof.⁊ iun
ge qð no.õ.ð voto.I.fi ¶ Vij aũt qui ſancte
crucis aſſumpto caractere ſe aſtrinxerint ad
hereticos exterminandos illa gandent in⸗
dulgentia.illoqʒ peiuilegio ſunt muniti·que

ad terram ſancta accedentibꝰ ↄceduntur · j.

e·excõicamus itaqʒ·ꝗ· cathol ici. ¶ Si quis
etiã epiſcopus nogligens ſuꝑ his fuerit vel
remiſſus.æ certis apparet indicijs ipᷣm negli
gentem circa exterminium fermenti heretice

peauitatis deponendus eſt æ aliꝰ ſubeogan⸗

dus qui velit æ poſſit qð dictũ eſt adimple⸗
re· vt· ·e.excõicamus itaqʒ J.vl.õ:de elect.
in cauſis: in fi ·non em̃ ꝓdeſt alicui peiuile⸗
Sium exemptionis vel aliud quo minus ſup
eo fiat inquiſitio æ puniat.⁊ ad p̃ceptum ec

cleſiaſticum teneat'.vt.j.e-ſicut ait·⁊.c.ad

abolendã. in fi.⁊.c.excõicamus itaqʒ·.ſane
clerici· in fi· Sʒ a ſi quis epᷣs p pᷣdicationẽ

ſuã aliquẽ locũ in hereſim lapſum ad fidem

catholicam ↄuertit.ſpacio triennij ip̃m pᷣſcri
bit.vt.Sde pſcript.c.j.¶ Eps aut debet eſ
eſ cautus:qe non debet ꝓ nichilo ꝓuinciam
pᷣtextu hereſis cõmouere:nec grauamẽ infer
re: vt in auten.de man.pein· S. neqʒ occaſiõe
religionũ·colł · m· St G; intelligas quãdo
nulla indicia apparent. æ qñ nõ eſt ꝓuincia
infamata: alias qui reſiſtere vellet excõicat
vt.S.nam ſecundũ aut'’.ad eccleſiã pertinet
hoc iudiciũ.vt in autẽ.de peiuił ·dot'.here.

mulieri.nõ pᷣſtan.colł.vnj.circa pein.ibi.et

ad h̊ omes æc.· æ totũ ſtudiũ impatoeis eſt vt
ſubditi deu recognoſcant honeſte vmant.
q:d· ſi aliqua lex inueniatur nutriens pecca⸗
tum moetale:non eſt ſequenda neqʒ tenẽda.
qꝛ non eſt intentionis noſtre · ſic intellige qð

—

legitur in auten.vt nõ luxu:ↄtra na.in pein
colł·vjæ quomodo opoæ:ep̃os· M.j.colb.
j:æ in auten.de eccleſia.ti.x.j.colb.ix.In
eccleſiaſticis em̃ negocijs æ examinatõ.⁊ pu
nitio.æ mulctatio.ad iudicẽ eccleſiaſticũ ꝑti
net.nõ ad ſeculares qui in nullo debẽt in ta
libus pticipare:quinimmo nec de his aliq̃d
ſcire debent · vt in auten · vt clerici apud peo
peios ep̃os conueni:. .ſi vero eccleſiaſticum
colł .vj. C. de ſum.tri.l.ij.⁊.l.vdictoe · ibi · ſu
ſeipimus aũt ac. Nõ ergo debet legiſta ð pec
catis moætalibuſ iudicare vel diffinire. quia

nec de eccleſiaſticis ad ipſum quicꝙᷓ ptinet

vt apparet ĩ his que no·S.qui filij ſint legit
timi. J. qualiter æ a quo· tum ratione natu
rali.æ ſequen.nec debet eccleſiã vel inrditi⸗
onem eccleſiaſticã impugnare· vnde quilibz
iudex ſecularis tenet' iurare B qd ſequitur.
Doſtqꝙ; em̃ eos iurauit articulos qᷓ ad ſui tri⸗
bunalis iuriſditionẽ tuendã expoſiti fuerint
ſubiungat vt ſequit .t cõmunicatoe ſum fi⸗
dei catholice apoſtolice eccłie.æ nullo mo
do nec vllo tpe aduerſaboe ei.nec aliuʒ quẽ
cunqʒ pmitto ſiue pmittam inqꝙ;tum poſſibili
tatem habebo vt in auten. iuſiuran· qð pee⸗
ſta· ab his qui adminiſ· ſuſci · circa pein.ibi ·
⁊ cõmunicatoe ac̃.colł.ij.ſed qui dicit quem
cunqʒ nullũ excipit.vt.õ̊.de maio.⁊ obe.ſoli
te · F. penb · immo ⁊ ipſe impatoe venerat pa
pam tanq; patrem.æ cupit augmentari fideʒ
catholicã:⁊ ſi qð dubinz mouetur ſanctitati
ſue deferre rekerre. æ credere ſicut credit.
deo noſtro gratiae agere.æ hereticos exter⸗
mmare. vt. C. de ſumma tri.l.vl.⁊.de of. pᷣ.
africe · l. j· ſi ergo videt' ſeculari ꝙ eccleſiaſti
cus grauet eũ:non debet violenter reſiſtere
ſicut quidã faciunt.hᷣ ſummo pontifici ↄque⸗
ri debet de B· · e · E. j · vx · dicit. et ſequenti. et
J. Pxi. v·ffi.
ͤTWa pena feriat'. æ certe magna·æ nõ ſo⸗
8 um vna ſed multis dinerſis. B ideo
ſe HPereticus omes offendit ˖ qdð em̃ in religi⸗
onem diuinã cõmittitur. in omniũ fertur in⸗

iuriam. æ ideo publicum crimẽ dicitur. vt · C

e·t· manicheos· nõ ergo debemus dimittere
inultum obpeobeiũ illius qui peobea noſtra
deleuit. vt · S· de iudeis · in quibuſdam . F. vlti
mo:quia longe grauiꝰ eſt diuinam qꝙᷓ tempo
ralem offendere maieſtate. vt.j.e.vergentis

2 in auren. vt nõ luxu. a na. coll · vj. ⁊ di

citur· · de maledicis · ¶ Quo auteʒ ad penas
pertinet· notandum elſt ꝙ leges diſtinguunt
inter hereticos: nam quidam ſunt qui turpio
ra peedicant æ in maximo ſunt erroze. vt ma-
nichei·. ſamaritani.barbarice.pagani. monta
niſte · taſcodeogi · æ oephice.quibus ꝑ legem

omnis legittimus actus interdicitur. vt. C. e

quicunq;. ⁊. l.quoniã multi.G. idcirco.vnde
cũ alijs homimibꝰ nichil ex legibꝰ vel mo⸗i
bus habent cõmune.hij nec inter viuos pa⸗
ciſci:nec in vltima voluntate aliquid alicuai
relinquere poſſunt· etiã filijs infid elibus ſe⸗
cundum aʒ. ⁊t. nec etiã fidelibus.ſecunduz
pla.Io:æ lau:· Deo aʒ. C. e. manicheos. a. .

cognouimns.æ auten ibi ſignato⸗ ide de ne⸗
ſtoeianis: vbi dicit ꝙ bona hereticozum de⸗
uoluentur ad agnatos æ cognatos oꝛthodo
xos:nec debet dici hm gof· ꝙ coerigantur.l.
p decre·ſ:e· vergetis: niſi in terris que tem⸗
poealiter ſubſunt iurd itioni romane eccleſie
vt in pein· decre. innuitur manifeſte· nam. l.
maioei equitate nitunt ꝙᷓ decre:nec em̃ pu⸗
niendus eſt filiꝰ ꝓ patre⸗C.ne filiꝰ peo pa
tre æ pena ſuos debet tenere autoæees · 6. de
his que fi:a maio.par·cap̃ · queſiuit:⁊ eccłia
omnes debet inuare: omnes amare.vnj. q· j·
clemens:nec alicui debet claudere gremiuzʒ
C.de ſumma tri ·l.fi:·ergo equitas legũ pᷣfe⸗
renda eſt iuri ſtricto ngosi canonico· C· de
iundic.placuit.l.diſ:eos:ff · ̊ penis ſi plures
Nec obſtat ꝙ in erimine leſe maieſtatis puni
untur heredes. gqe ibi timuerunt leges ne fi⸗
lij eſſent ꝓpaterni criminis imitatoees vj· q j
quiſquis cũ militibꝰ.qui timoe fallit-exquo
eccleſia ꝑ certa indicia videt ꝙ filij ſunt oe⸗
thodoxi·. ¶ Deo pla:j:e. vergentis· ꝓ qnã di
cunt magiſtri I0:a laur leges coeri gi⸗qe ta⸗
les omnino tanqꝙᷓ; crimine leſe maieſtatis te⸗
nentur· æ ideo hona om̃ia ↄfiſcant publi⸗
cantur· nec moueat te filioꝝ exheredatõnis
miſericosdia.qe in multis caſibꝰ filij etiam
ſecundũ diuinum iudjiciũ coepoealiter puni⸗
untur.vt patet.j:qmj/.item peccato iſrahe
litarum.j.q:j.cito:æ ſecundũ canonicas ſan
ctiones aliqñ fertur vltio non ſoluzʒ in auto
res ſceleris:h etiã in ꝓgenies damnatoeum
Vt:S de filijs p̃ſbiteroꝛ ꝓ totũ ·xv·q;/ vnj·
cũ multe. · de penis.in quibuſdã. vt ⁊ dicit
decre:vergentis St eſt ratio.qe foꝛte pater
magis verebitur exheredationèẽ filij ꝙᷓ ꝓpei⸗
am:arff· qð me.cã.iſti quidẽ .⁊ no·S· de pee
ſumpt'..quot eiꝰ ſpecies:i.alia nature·als
aũt regulare eſt ꝙ bona damnatoꝝ ad here
des Pueniunt. C· de bonis dam aut /bona·
½ 6 verius videtur⸗ ¶Verũtamẽ peima ſen
tentia ſaluari poteſt.qꝛ ſnia agʒo:æ leges ſue
i. ꝓꝙ eo inducte intelligi poſſunt quãdo he⸗
reticus moztuꝰ eſt ante accuſatõez æ denun⸗
ciationem cum occultus eſſet. Sententia
pla·locũ habet poſt accuſatione: vł ꝓpoſt cõ
demnationem. pel publicatõez⸗ ſecnundum ea
que no.õ·e.gG. qualiter deuitetur · circa pein ·
ibi· vitari aut debet· a . qualiter depeehen
datur. S. aduerte. Vel die ꝙ etiã poſt ſñiam
latam pᷣt intelligi vera lex æ ſñia azʒ intel⸗
ligitur loqui de miſericoꝛdia non de rigoꝛe
B dicit decre vergentis.ibi: nec ad eos æc
* ar. - e: excõmunicamus itaq;: · ſane. ¶ Wa
nichei auũt de ꝓfidoeibus ſunt ˖ vt · C. e· qui⸗
cunqʒ æ in apoſtatis idẽ dicitur ·˖ C· de apo⸗
ſtatis.apoſtata · hij etiã ſecundum.l · nedũ
gontra alios h̊ nec inter ſe teſti ficãtur.vt· C.
ęæ manicheos.: æ 1. quicunq;-*. . quoniã mul
ti · ad.l. iub. maie.l.penb· ſecundũ B intelli
ge ꝙ omnes heretici.ſ.occulti.teſtari poſſũt
in filios fideles non in infideles· qe ſi appa
ret de infidel itate parum eis ꝓderit teſtimo
nium: cũ bona ſint publicandalicet ſi ante

condemnationẽ reſipiſcant. ꝓſit eis quo aò
partem legitti mã ſine fructibꝰ tamẽ· ꝙ ſi om
nes intideles ſunt. ſuccedit fiſeus ·ſ.ipſis cõ
uictis æ publicatis· ⁊ B intelligit·l.de pdi⸗
ctis maioeibꝰ hereticis.De alijs aũt dicit ꝙ
cognati ſi inueniantur ſuccedũt·ſi non inue
niuntur ⁊ hereticꝰ laycꝰ erat:ſuccedit fiſcꝰ
ſi clericus infra annũ ſuccedit eccleſia·quo
elapſo fiſcus ſuccedit · vt· C· e· cognouimus
æ auten.idẽ de neſtoꝛianis:a in auten. vt cũ
de ap.co.. generalẽ. ¶ Iſti etiã heretici fili
as ⁊ neptes neceſſe habent dotare· ⁊ donati
onem pter nup. ꝓ liberis dſtituere · vt · C. e.
cognouimꝰ.ꝗ.vlti. Inter ſe etiã viciſſim teſti⸗
ficantur: h contra oꝛthodoxos teſtificãtur
in contractibus vltimis voluntatibꝰ.Iudi
cialia aũt teſtimonia.i · que fiunt ſuꝑ teſtimo
nijs vł ↄfeſſionibus expoſitis in iudicio·de⸗
negata ſunt hereticis contra catholicos· vt

C·e.qcunqʒ· ⁊ ꝙ dixi eos inter ſe teſtificari

poſle· intelligas de iudeis æ paganis:contra
ozthodoxos auũt nullo modo videntur admit
tendi · vt· S.de teſtibꝰ.iudei:⁊ no:in ſumma.
HCquis poſſit· v · fides: Dicũt aũt quidam in
nouellis ↄtineri·ꝙ contra oꝛthodoxũ teſti fi
cari nõ poteſt hereticus miſi vbi curialis ad
curiam reuocat Vel die ſupeadicta intelli⸗
gi poſſe de receptato:ibꝰ.ar.in his que no.j
FG.que pena.quibus legittimi actꝰ ꝓmittun⸗

tur infra annum computandũ a temꝑcee de⸗

nunciationis. poſtea ꝓbibentur. vt ibi di⸗
xi.S.hanc aũt· ¶ ſezʒ dicit · l. ꝙ ſi quis doce
at hereſim patitur penã depoꝛtatõis· h ſcola
res in· x· libẽ? .damnant.ꝙ ſi ouenerint in tẽ
plum vel ſacri ficiũ damnantur ad moætez. vt

ganis.l.j.¶ Cũ etiam taleſ penas pati antur
nullis gaudent peiuilegijs.vt. C.e.curialeſ
et auten· item peiuilegiu dotis.nec capiunt
ex alicuiꝰ vltima voluntate · vt · C· e· l · vlti ·
nec creant' mimſtri eccłie.nec alios poſſunt
creare · vt · C.e · omes·et de epi.audi:archige
rontas:nec ad regimen reipublice creari de
bent · C. de indeis · l. vl. q¶ in nullo aũt loco
Ouenire debent vt hereſim doceãt:alias do⸗

C tani Vagan⸗ hmõi libeos.a de pa

mini locoꝝ ↄſentientes peiuant'. æ eccleſie

aſſignantur locaQðòð ſi domini ignoeent. et
autoees eoꝝ viles h; ſcierint · fuſtigant. ſed
honeſti ↄdemnant' in.x · libẽ · vt · C. e · quicũ⸗
qʒ:· nemo hmõi libeos.⁊· ¶. ꝙ ſi·⁊: . eos ve
ro·et ſic loca que tenẽet heretici eceleſie ap⸗
plicant.ovt.C· e· cuncti · ¶ Sʒ otra· qe ofiſca
ri debẽt · vt · C. e.ſi quis oꝛthodoxe.certe ho
die eccleſia p̃fertur · vt in auten: de eccle·ti.
G. ſi aũt oꝛthodoxos: ¶ Canones aũt quibꝰ
in hac parte ſtandũ eſt.penã. i Excõicatõis
epostatõnis. ¶ Ben omniũ ablationis
Militaris pſecutionis- urie ſecularis
traditionis · imponunt. Nã omnes hereticos
tataros:patarenos·paupes de lugduno· paſ
ſaginos. Ioſeppinos:amaldiſtas. ſperoniſtaſ
æ alios quibuſeũq; nominibus cenſeantur.
qui licet diuerſas habeant.facies · i · diuerſi
generis ſunt⸗tame caudas habent adinui cẽ

= — —.. — — - —

☛ — —

0m
di⸗
hnne
fiſ⸗
n.
mus
tcu
fili

⸗
e

eolligatas: qe de varietate Oueniũt in idip̃m
id eſt ad eundẽ finem.ſ. infernalem tendunt
excõicantur ipſo inre anathematizãtur· vt
ĩ·e:excõicamus· C. j· SS· ita ꝙ exquo ð ip⸗

ſoeum erroæe ↄſtiterit. vel qe notoꝛium eſt q

Ouicti ſunt.ſi clerici ſunt degradati traduntꝰ
curie ſeculari ſi layci relinquunt' poteſtati
ſeculari aiaduerhone debita puniendi:ita ꝙ;
bona laycoꝝ ↄfiſcantur.bona vero clerico
rum eccleſijs a quibꝰ ſtipendia perceperant
applicantur.vt·j.e.ad abolendã ·⁊.c· excom
municamꝰ itaqʒ · · j· diſtinctione legali re
pulſa.que legit .C.e·qm̃:vbi diſtin guit in⸗
ter maioees Hereticos æ minoees · ꝙ ſi plure:
ſint eccleſie· inter ipſas ſecundũ ꝙ magis ꝑ
cipiebat ab vna ꝙᷓ ab alia diſtribuunt· vt ar ·
5S· de teſta· relatũij.in fi · ¶ Deponitur etiaz
hereticus.ſiue ſit clericꝰ ſiue laycus.vł pa⸗
pa vel imꝑpatoæ.vel alius inferio.ab omi di
Snitate·xl.diſ:ſi papa ·xxmj.q.j.qui cõtra pa
cem··e:ad abolendã..j.⁊.ij.⁊ degradatus
traditur curie ſeculari.vt ibi · ¶ Qualiter au
tem debet tradi poteſtati ſecułari clenicꝰ de⸗
gradatus.⸗H.dixerunt aliqui ꝙ eccleſia ma
nualiter æ coepaliter debz tradere depoſitũ
curie ſeculari:⁊ ſic intellexerũt · ·e.ad abolẽ
dam. S.de iudic· cum nõ ab homine·j.de cri
mine falſi:ad falſarioꝝSʒ iſte peauus intel
lectus coerigendus eſt.nam a eccleſia ꝓ ta⸗
libus intercedere debet. xxnj ·q· v. reos · C·
de ep̃ali audi addictos·quomodo ergo tra⸗
deret ip̃os manualiter puniedos.ldeo dic q;
pᷣſente ſeculari poteſtate eſt eis degradatio
celebeanda:⁊ cũ fuerit celebeata ·diceturei
vt in ſuũ foꝝ recipiat degradatũ.⁊ ſic intel
ligitur tradi · ꝓ eo tñ debet eccleſia efficaci⸗
ter intercedere.vt circa moetis periculuz eiꝰ
ſñia moderet ·vt · · de verbo· ſis · nouimꝰ. et
licet in hereſi leges imponãt penam vltimi

ſupplicij· vt · C·e· arriani · quã moztem inter⸗

pᷣtatur lex alia·ff.de pems:vltimũ ſupplici
um ˖ de Oſnetndine tñ tales cremant.qe ⁊ vi
ui crematio eſt vltimũ ſupplicium.ff · de pe⸗

nis capitalm. I St no:ꝙ licet quilibet des⸗

datus nõ ſit tradendus curie ſeculari ꝙcito
degradatus eſt.qe duplici pena cõteri nõ de
bet · vt · ̊. de indicat ſi clerici · in fi.tũ in tri⸗
bus caſibꝰ incõtinenti traditur.¶ Oeimꝰ eſt
in crimine hereſis · vt · e .· ad abol endã · J. ]· ⁊
ij · qd veꝝ eſt niſi incõtinenti poſt depᷣhenſi⸗

onem redire voluerit ad agendã perpetuam
penitentiã in carcere detrudendus ˖ vt · ·· e .

excõmunicamus·.damnati.⁊ eſt h foete cõ⸗
ueniens ſatiſ factio de qua loquit decre·ad
abolendã · Vel poteſt aliter intelligi · vt no·

S.e· ꝗ. qualiter dep̃hendat.v.aduerte · Qua

re aũt talis tradit perpetuo carceri · ratõ eſt
qꝛ ſi haberet libeꝛ aditũ ⁊ exitũ timendũ eſ
ſet ne alios coerumperet.⁊ de ſimoniacis ita

fit.que ⁊ hereſis vocat.vt no·õ· de ſimonia

LG.quis dicatur æ ſimoniacꝰ. Secundꝰ
caſus eſt in falſario literaꝝa domini pape · vt
ſ·de crimme falſi.ad falſarioꝝ · ¶ Terciꝰ ca
ſus eſt cũ quis ꝗꝓpter calumniã quã intulit ꝓ

pꝛio ep̃o deponitur.xj.q: j.ſi quis ſacerdotũ

Et eſt ratio.qe tale delictũ capite luendũ eſt
vt. ff. de re mili. om̃e delictũꝗ. Otumacia. et
l.milites irreuerens · ⁊æ qui nõ obedit epo
indubitanter reꝰ exiſtit æ repeobꝰ.⁊ qui ſcan
dalizat epᷣm deũ ſcandalizat·xenj·diſ· nulla
