finali ·qui incipitquid ſi adoleſcens. Sed quis

iudicabit de hoc ſcilicet vtrum ſmt eiuſ dem
conditionis.æ einſdem nature: ideo ꝙ; dicit. c.

fraternitatis.cuius ſimili:expono id eſt homi
nis· quia ſecundus eſt homo ſicut et peimus;
neuter frigidus:neuter maleficiatꝰ.vterqʒ le⸗
gitime etatis.ideoqʒ expone vt.õ:no.v.vide⸗
tur tamẽ · Sed ⁊ diſſimilitudo poteſt notari in

defectu vel nimia carnoſitate: ſeu quantitate-

vel groſſitudiue lancee pirilis· ſim Vincen . de
quibus dic ſieut:jno · Quid ſi mulier dicit
ꝙ vir non poteſt eam cognoſcere.ſuper hoc de

fectum membei viri allegans. m hoc caſu dico
virum inſpiciendum per hommes expertos et

honeſtos · ſicut dixi de muliere arta. S- e. v· ſi

vero impotentia:quia eadem ratõ eſt vtro biqʒ;

ergo idem ius.õ.de conſang·tua · C·de liberis

peeteritig vel exhereð.l.j· ad. l. fal-l- finali-

nam enuchi nedum per ſectionem fiũt. ſed eti
am ſic naſcuntur. vt.õ. de coꝛpoꝛe viciatis.c.

ex parte bartholomei ·ad finem.ergo non me⸗

. .

lius ꝙᷓ oculata fide poterit hoc peoberi· et ad
idem faciunt.⁊= in hoc caſu poſſent intelligi iu
ra inducta:S: de deſponſatõe impuberum·ꝗ. 2
qua liter ꝑeobetur.v. peimo. Sic etiam poteſt
intelligi ·.e.laudabilem.ibiſi frigiditas peiꝰ
peobari non poſſit· ⁊ gloſa tan: quam ibi fecit
⁊ quam repeobaui.õ:e·v. vbi autem maſculus
licet non putet ꝙ hunc habuit intellectũ. Hec
expertus ſum in duabus cauſis de facto. in qui
bus feci inſpiei virum nedũ per laicos ſed etiã
per clericos.æ innentum eſt in vna cauſa ꝙ vir
habebat membeum ad modum verruce et ita
paruuꝶ ꝙ vix poterat mingere. æ teſticuli erãt
ad modum cicerum · ica ꝙ vix diligenter palpã
do poterant reperiri. in alia habebhat vir tefti⸗
culos ſuper virgam. æ ipſam vir gam adeo ine⸗
ptam ꝙ videbatur monſtrum:= inſuper omm⸗
no imberbis erat.poſſet etiam eſſe hPermofrodi
ta· Sunt æ alia quedam ſecreta que audiui ab
aliquibus que ſcribere erubeſco. ſed ſi iudex
vult michi credere · enm hic non litigetur de
lana· ſed de anima.per inſpectionem.⁊ omnes
alios modos circumſtantias ſuperioees æ in
ferioees: in hac materia tam ex parte viri ꝙᷓ; ex
parte mulieris omnem dili gentiam quam pote
terit ad hoc vt veritatem quam porerit mue⸗
mat adhibebit.ſimile notatur.S.de ſponſalibꝰ

ſub rubeicella de matrimonijs· J. qualiter cõ⸗

trahatur. v. conmuiucunt?. = S. e. . quid ſi vir.
Quid ſi mulier alledet magnitudinem mem
viri ·dicens ꝙ non poteſt ipſum tolerare ·
dixerunt aliqui ipſam eſſe andiendam ſi ſit ine
qualitas innaturalis · conũderata aliozum di⸗
ſpoſitione membeoeæum.æ dicit auicẽna: mu⸗
lier qñqʒ non eſt anguſta ſed nõ conuenit ei ſu⸗
us par.⁊ ipſa iterum non conuenit pari.æ indi
get vnnſquiſqʒ eoꝛum permutationeaudini ta
men a muliere experta:ꝙ hoc vix aut nunꝙ; ac
cidere poteſt.dicunt aliqui talia relinqueda eẽ
iudicio expertoeum.ego tamen papam conſu⸗
lerem in hoc caſu. 1 Quid ſi vir habeat mem
beum nimis nodoſuùm alias carnoſum audiuĩ
ab expertis ꝙ; hec poſſit eſſe iuſta cauſa.nam in
firmitas que elephantia vocatur poſſidare oc
caſionem que reddit naſum etiam groſſum. et
loc de facto expertꝰ ſum. æ ad has duas que
ſtiões facit·j.e. Ffraternitatis.ꝗ. nee tame. bi ⸗
cuius conſimili.=· cꝙ; ſedem. ¶Quid ſi arta
eſt mulier ita q nulli eſt cognoſcibilis peeter
diuinum miraculum:vel inſciſionem Zrauem.
iuſta eſt cauſa diuoetij vt.j.e.Ffratermtatis.ꝗ.

penultimo· Quid ſi a peimo viro nullatenꝰ

poteſt defloari et iõ ſepata eſt.ſed per freqñ⸗
tem vſum ſecundi redditur apta peimo. hic diſ

ſenſio eſt. dicut enim communiter ꝙ in hoc ca⸗

ſu non eſt reddenda peimo et ſie intelligunt
quidaʒ · j.eodez. fraternitatis: J. fi. Fin otra⸗

—

„

æ= hij peobabilius dicere vident' triplici ratiõe
Oeima eſt.quia per opus hHumanum abſqʒ;
iuino mi raculo facta eſt peimo apta. vt · j· e·
fraternitat is inos tamen· Secunda. quia
nunc apparer ꝙ impedimetum fuit tempoꝛale
quod ex poſti acto ceſſauit· ſed nullum tempo⸗
rale impedimentum matrimonium di rimit ſzm
omnes. Te rcia: quia ſzm teſtimonium muli
eruz apparet nũc eccleſiam eſſe deluſam · ſic em̃
teſufi cantur ꝙ mulier adeo eſt arta ꝙ mull vi⸗
ro apta eſt. vt:j·e.fraternitatis· 5Hc · .·. quod te
ſtimonium:eyquo a ſecundo viro cognoſcitur
apparet falſum fuiſſe· et ineo ſententia reera⸗
ctatur. vt infra e-fraternitisꝗ. nos tamen-
et hoc amplectoe de iure ſcripto: q;uis tutius
ſit ꝙ papa in talibus non expeeſſim determina⸗
tis cum noui caſus ſmt conſulatur ·

/ De matrimonio contra interdictum eccle⸗
e contracto-

Oſt alia impedimenta matrimonij cõ
ſequenter eſt de eccleſie interdicto
videndum. quod generaliter impe
dit ſed nõ dirimit · hic igit videndũ
— creurri⸗ f Quid ſit eccleſie inter⸗
dictum. £ quo fieri Paſne . Quid iuris ſit

e matrimonio contracto contra interdictum

eccleſie.

Vid ſit eceleſie interdictum· peohibitio

contractus matrimonialis ſiue peecep⸗
tu peohibitoeie factuz ſeʒ qñ peohibet ne quid
fiat.hoc em interdictum ab interdicendo dici

ſecus in interdictis ciuilibus:nam illa ideo in⸗
terdicta vocantur · qe inter duos dantur.vt in⸗
ſtit · de interdictis · . ſunt autem qui putant ·

Quo fieri poſſit · æ⁊ quidem aliquando a
canone · ſcʒ qñ papa ex certa cauſa conſti

tuationem faciendo peohibet contrahi matri⸗
monium· boc aliquãdo inducit tempoꝛale im⸗

pedimentũ:æ tunc impedit matrimoniũ tõtra⸗
hendum. ſed non dirimit contractum· J.e · J. q̃d
juris de mrimonio · Y. ſi tempoꝛalis · Fliqñ
vero inducit perpetuum impedi mentũ · æ tale
interdictuz impedit ⁊ dirimit. de tali loquitur
xxxv·qnj.contradicimus.⁊.S· de conſan· æ af
fim· non debet.· 1 Fliqñ a iudice qui de hac

cauſa cognoſcere poteſt: cum em matrimoniuz

magnum ſacramentum ſit in eccleſia dei. vt.ð.
de ſpon . du · c. j. ⁊ de bigamisdebitum.non po
teſt de ipſo cognoſcere de ure cõmuni niſi epi⸗
ſeopus·ſed queſtiones ſuper eo mote ad ipſum
erunt perferende vt · xxxv·di· perlectis· vel ad
officialem ſuum: qui vocatur miſſus· vel ab eo
ſpecialiter delegatum. vt· S. de frigi · æ male · c.
j· ⁊ de regular᷑ · c.ij·⁊ de inſtitu.ex frequentibꝰ
qrelis.je · c. j·⁊· ij · ſʒ æ capitm· archidiaconꝰ
archipeeſ biter·abbas.vel alius miniſter eccle⸗
ſie.ex ſpeciali peiuilegio·: vel de ſpeciali mãda⸗

to epiſcopi.vel conſaetudine pꝛeſcripta. HBᷓ pt.
aliter non. ſic intellige· S. de teſtibus · albericꝰ
æ de telli. cogen · pterea · Qð hee due deere · di
cunt · ſez capicłm cognoſcere poſſe · intelligi pᷣe
generaliter ſede vacante· tum quia ſuccedit in
muruditione · tum ꝓpter perieulum anime · 6· de
maor᷑·æ obedi.cum olim: ⁊ vt li:non conteſt.
quoniam. S.· j.I.de heretic· ad abolendam ·
j'ſed in alijs ſeruatur conſuertudo vel peimile⸗
gium ſpeciale/vt.S· de frigi· fraternitatiſ· H
⁊· j.de exceſ:peela·accedentibus:· ⁊· 5· de cõ
ſangui.⁊ affi:c.j.ergo non poteſt fieri interdi
ctum niſi ab illo qui de hac cauſa cognoſcere
poteſt · hm da. Sz male dixit · qe ⁊ a parrochi
ali ſacerdote fieri poteſt· vt patet·g · de clãde .
deſpon. cum inhibitõ.⁊ tñ talis cognoſcere nõ
poteſt.vt patet ex peemiſſis. Ouo em requirun
tur ad hoc vt aliquis de hac cauſa cognoſcat·
ſcʒ poſſit indicare·⁊ ꝙ ſciat indicare · vt · S. de
conſang·⁊ affi · c · · in fi · qdð quidam intelligunt
ſaltem per experientiam· ꝙᷓuis canones igno⸗
ret· ar· C.de iudi:certi.⁊ in aut · de iudicibꝰ.
E· j · et · c··colł.vj quod michi non placet.
quia hic tractatur de periculo anime · aliud
de fundo. vnde conſulo epiſcopo ideote vt pe⸗
rito deleget · idem etiã ſi neſcit conſulere pecca
toꝛi · ⁊ ſic ſpiritualis iudex debet eſſe cautus
diſcretus. vt · · de peniten · deus qui · Nj · ⁊· e
officij: in fine.⁊. e.omnis vtriuſq; ſexns · ¶. ſa⸗
cerdos · Quid ge ſi is qui neſcit ſed ideota eſt
fert ſententiam· videtur ſententia lata a nõ ſuo
judice · ergo non valet · vt · S. de conſue . c · nj . et
de iudi · at ſi clerici.æ.· C·ſi a nõ compe· indi· l·
fi.⁊ ſic ipſo iure nulla·Examinetur ergo iudex
⁊æ ſi neſcit reſpondereapparet ipſum nõ eſſe iu⸗
dicem de hoc em̃ aliter conſtare non poterit:
ar · S de elec· congregato.a de eta· æ qualita-
cum ſit ars artium· ⁊· c. vlt · nec erit deleganda
niſi perito ⁊ exercitato · vt · xxj · di · J. · ⁊ · ij · q ij
c. vlt. de peni . di · vj· c ſed non puto ꝙ; ꝓpter
hoc ſolum ſit irrita ſententia exquo habet po⸗
teſtatem iudicandi. ꝙᷓuis ſcientiam non habeat
nec etiam ir ritanda niſi peobato erroee· ſed eo
comperto bene irritabitur.ar.S· de frigið· fra
termtatis. I. j· ⁊ in fine · ⁊ de ſenten. re iudic ·
tenoꝛ:latoꝛ· ⁊· e·conſanguinei · ⁊ hoc intelligo
tam de erreæe facti ꝙᷓ; iuris : hm hq̊ quod dixi
8. ꝙ alius non poteſt de hac cauſa cognoſcere
niſi qui habet poteſtatem æ ſcientiam· exponẽ⸗
dum eſt . non poteſt · id eſt non debet · et ſie eſt
conſilium.ſed ſi non habet poteſtatem tũc nui
lo modo poteſt· immo irrita eſt.vt.õ.dixi·quia
amon ſuo iudice lata.⁊æ ſzm hoc illud verbũ p̃t
poſitum · S· de conſanguinitate ⁊ affinitate t c· j.
in fi ·peopeie æ impeopeie tenetur · peopeie re⸗
ſpectu poteſtatis:impeopeie reſpectu ſcientie.

de remiſſionibus J. j·.

⁊ iunge quod no·ĩ·de penitentijs· ſub rubeica

Vid iuris ſit de matrimonio rontra in⸗
Jterdictum eccleſie contracto: ⁊æ quidem
aut interdictum fit ſme cauſa.⁊ tunc nullũ eſt
interdictuz · ar · ·. de accuſa:cum dilecti.J. j. qe
ſine cauſa volentem tranſigere peetoꝛ neminez

.
c
di
tin
de
eſ

1

hler

c
di
tere
chi
de.
en
run
ſeat.
de
unt
mo:
bo.
cet.
d
tper
ecca
tus
ſe⸗

in
dem
eſt
d
ine⸗

audiet. ff. de trãſact · eum hy· ꝗ. vult i gitur oea
tio:·x· ar · xxnj.q:vnſ.occidit· ⁊æ in his que no.
8.de libelli obla.I. quid debeat. v· in perſona⸗
libus · Fut cum cauſa.⁊ tunc ſubdiſ quia aut
cauſa eſt tempoꝛalisaut perpetua. ¶ Si tem⸗
poealis:puta interdicitur ne cõtrahatur ꝗꝓpter

ferias:non eſt contrahendũ mrimomum ſed cõ
tractum tenet · de hoc no · · de ferijs . J. quid
non. v. item licet miimonium. ¶ St no. ꝓin H

caſu non interdicitur cõſenſus matrimonmialis-
qui ſolo conſenſu perficitur· ſed ſolennitas nu⸗
ptiał · hm gof.⁊ ray· vt.õ.de ferijs:capellanus
xxxnj·qmj.ñ opoætet.a.c.ſe. te mterdicitꝰ
traductõ ſoelms.· vt.j.e.nec vxoꝛem. ſtte car
nalis copula hm ray· quod intelligit gof. qñ ẽ
peeceptum:ſecus qñ eſt conſilium· ſzm ea q no.
5S· de ſpon· ſub rubeica de matri.I. quis ſit effe⸗
ctus · v· ſed nunquid · Sgo puto ꝙ hodie con
ſenſus ⁊ ſolennitas interdicatur· nam his diebꝰ
non interponet eccleſia autoeitateʒ ſuamſicut
æ de facto ſeruari videmus.nec ſme autoeitate
eccleſie eſt matrimoniũ cõtrahẽdum.ałs penã
habet ⁊ clãdeſtinũ indicat.vt.õ.de clãde. de⸗
ſpõ · cũ inhibitio.⁊ ſic ꝓ ↄſeqns omnia ſeqñtia
Phibentur.licet mr̃im teneat ſi contrahatur.
⁊ idem dicas in ommbus caſibus qui impedi⸗
unt mĩrim ↄtrahendum. ſed non dirimumt ĩiã cõ

tractum · quos no.S.de mri: ꝗ. qualiter impedi

atur · Y· crimen· æ ſe · )Si perpetna:aut vera
aut falſa. Si vera incontinenti ſeparãtur. et

negotio examinato ppetuum diuoætium fert

⁊ ſic pendente lite ſeparant ·i. ſeparati mozanꝰ

vt .· J.e.c.vl.⁊:xxxv·q.nj:contradicimus: et.õ.

de conſang. æ affi · non debet. in fi · ⁊ de eo qui
dux · in mrĩi:quã pol.p adul.cum haberet · in fi·
⁊ de ſpon· du.tua in fi .xxxnj.q: mj.nõ opoetz·
x · di · vides · C· de legibus. non dubium. xxxv.
q:nj. imꝑiali.niſi conſuetudo que ſcandaluz ge

neret. æ multitndo ↄtrabentium vel defectus

peobationis·vel indulgentia dñi pape rite im⸗
petrata· in impedim̃tis perpetuis canonica con
ſtitutione inductis.diſpenſatõz concedat.vt.S̊

de cogna.ſpuᷣalic.j.in fi.⁊.c.ſuꝑ eo.⁊ ð ↄſan.

dilectõ· qe circa.quod die vt no.S.de ↄgna-
ſpũali.ꝗ. quis ſit effectus· v.effectus vero ter
cie ·⁊· S de eo qui dux.in mri ·quã pol·p adul-
in fi:adeo ꝙ ſi etiam in facie eceleſie ↄt abat
æ ambo parentes impedimentũ ſciebant · pꝛo⸗
les illegitima cenſebitur· quod dic vt no· · de
clamde· deſpon.ꝗ.quam penã.S.pari. ſup illo
verbo ↄmenti· etiam in conſpectu eccleſie · et
hm hoc etiam intellige · 3. de deſpon. impu. ad
diſſoluendum . Si vero canſa ꝗpter quam peo

hibitio facta erat non ꝓbetur vera.non ꝗꝓprer

hoc ſolum ꝙ mr̃im contra interdictũ eccleſie ꝰ
tractum eſt dirimendũ eſt· ſed pim̃a miungi dẽt
de inobedietia . ne pᷣceptũ eccie deluſoeꝛiua við
atur· ad tempus poteſt ſeparari mrim · æ vtriqʒ
interdici carnalis copula·ſi tñ vterqʒ malam fi
dem habuerit. abs illi ſoli cui interdictum fa⸗

ctum erat ſciens contraxerit. videtur interdi

cẽdum ne carnis debitum exigat· ⁊ p̃cipi endũ

vt ſoluat exactũ.⁊ ſic mtellige· · e.c. j.ij.æ· nj

=.· S. de ſpon. venies mariota.æ. c· cum apłica.

ſui fiant .

quo tempoee elapſo lbere pũt ſimul ↄmiſceri ·
2 eſt tempus arbitrarium. ꝙuis decre · ponat
vnũ menſem· ſ. e:c.j.in fi · ⁊ H̊ͥ idem·ſ.ſepari ad

tps·poteſt fieri qñcunqʒ otrahitur, otra inter

dictum eccleſie ex cauſa factũ · ſiue ppetua ſit
ſiue tpalis.vera vel falſa:⁊ ſm hoc pt exponi
ſepa ran.ſcʒ ad tpꝑs· S.de ſpon.tua · in fi.⁊. xxx
nj·q:mj·non opoætet· ⁊.· O. non licet· ¶ Quod
ant dixi pendente lite coninges abinuicem ſe⸗
Parandos æ poſtea ad tempus. intelligas veꝝ
qnñ ab inicio contra interdictum eccleſie expi⸗
ſim factum vt non ↄtrahant eſt contractum.
ſecus ſi ſme ꝓHᷣtõne aliqua inter ſe vel in facie
eccleſie contraxiſſent· quia exquo ius ſemel ac⸗
quiſitam eſt.non eſt turbanda ipſa poſſeſno vel
quaſi niſi peobatione facta.æ ſic ſoluitur.. vt
li · pen. laudabilem · æ· ·t· j. cum inter. I. veterẽ
quod dic vt no.S. vt·li:pe.ꝗ. æ qualiter.v. itẽ
ſi contingat · Vel dic ꝙ illa decre· laudabilem⸗
locum habet qñ ab imicio in facie eceleſie con⸗
traxerunt· alłs ſi clam opponatur impedime⸗
tum pꝓpetuum. etiam pendente lite poterũt ſe⸗

Pari debebunt · qiia tũc ab inicõ cõtra inter

dictum eccleſie generale contrahitur· quod ꝓ
hibet clamdeſtina mrimonia cõtrahi. quod ve
rius credo.vt. S.de clamde.deſpon· cum inhi⸗
bitio· M.· · z. ꝗꝓſi quis aũt· æ.xxxnj.q: mj ñ oꝑ
tet · ⁊.· . e · c · vlt · Mec locum habent qn mr̃im
contrahitur contra interdictũ eccleſie conſtitu
tionis ſeripte.vel contra interdictũ iudicis in⸗
ferioeis pape.Quid ergo ſi ↄtra interdictũ
pape interdicentis æ ꝓrnunciantis irritum ſi cõ
trahatur· videtur ꝙ non valeatar.S. de elec.
innotuit. in fi · ⁊ de peebe inter cetera.õ. de de
ſpon.impn. ad diſſoluendum.in fiñ. æ de ſpon-
du. tua · in fiñ · ſi ei conſtitutio ſcripta ex cauſa
hoc diceret irritum eſſe:multofoætius ſi lex vi
ua · ar · ff· de arbi · celſus . . ff· de cõpenſa. ſi cuz
militi: naʒ æ vxoe vina foetioe eſt ꝙ;ᷓ moætua.vt
in aut ·de inſtrum̃ · canteł. . ſi vero tale aliq̃d

contigerit quale ĩ armenia: colb.vj. Dixit gof̃.

ꝓ mrimoniũ contractũ tenet ꝑ iura ſuperioea.
Mihi videtur ꝙ in hac queſtione curredum ſit

ad intencione pape:qui ex cauſa reddit pſonas

abiles ad contrahendũ. nam ſicut generalez ſu

per hoc condit ↄſtitutionemſic = ſpecialem.

localem·. æ perſonalem.ad hec· xxix di · ſcie dũ.
ſi ergo intendit ꝙ mrim contra tale interdictũ
ſuum factum nõ valeat: nullum eſſe mrim judi

cabo: vide quod no.õ.qui cle vel vo·: ꝗ. quis

vonens. G. tu dicas . ſe ·

POui filij int legitim æ qui non.

„

Gimus.S de matrimonijs.= quia
les eſt vnum de bonis matrimom
nec tñ quelibzʒ.quia nec qnelibet ha⸗
berur ex matrimonio: æ ideg videa⸗

mus qui filij ſmt legitimi dicentes. Quot

ſunt genera filioꝛum. In vtrunqz genus ſuc

cedat. ¶Fn vtrunq; genus alatur. n in
ter vtrunqʒ ſit matrimnoin interdictũ· Qua

liter peobet filiatio veriuſqʒ generis Qua⸗
liter et a quo filij illegitimi legitimentur. vel

4

R

6 Vot ſunt genera filioꝝn · quidem ſeptẽ

ADlam alij ſunt.Legitimi æ naturales
vt ſuſcepti ex legitimo mrimonioxxxijq mj⸗
liberi. dicuntur etiam filij legitimi hm ˖ le vete
ris teſtamẽti. ex dñis = ancillis de volũtate vx
oꝛum ſuſcepti · vt· xxxij:q.mj dixit ſarra ad a⸗
beaha . u:c- iſte abeahe. æ. c- recurrat, Flij le
Bitimi = ciuiles de his no- S. de cognat lega.
liiegi z ſpnᷣales:de his no:q:de Oↄg⸗
* 1
na indubitat⸗ affectu habita /¶ Flij natura⸗
les ab inicio.ſed ex poſtfacto naturales æ legi
timi.= hy pñt dici legitimati.j.e.tãta. f Flij

Elij naturales tm. vt nati ex concubi⸗

ſpũales tm. vñ omnes ſumus filij pape vl qua

ſi: ĩ.de cri.fal. ꝙᷓ graui:· Flij neqʒ naturales
neqʒ; le gitimi reſpectu Patriſ. vt ſpurij ſczꝭ nati
ex inceſtuoſo vel ꝓ:l· etiam humanaz damnato
coitu· vt· I: J. ſe · V· ſpurij · ¶ Dicuntur aũt ſpu
rij vulgo qñti: q̃ſi de ſpuma riualliũ ſiue coæri⸗

nallium nati. Que auteẽ ſit diff erentia inter ſpu

rios æ« manceres nothos de quibus habes

erp venerabilem . ꝗ. pe · dic vt no · S · de fi · pl bi ·
Illa em differerentia que ibi no: muenit in hy⸗
ſtoeijs. in rubeica: quibuſ non eſt fas eccleſã
dei introire· vel poteſt dici mãcer de ſcoꝛto na
tus.ſpurius qui patrem oſtendit quem nomina
re fas non eſt ſcʒ de adulterio natus: notle ve

ro natus de inceſtu:naturalis de concubina. HB
diſtinctio filioeum ſine pars eius habet. xxvj
di deinde opponitur xxxmjdi. ſi quis viduã.
ꝙ in aut quibus mo. na: ef:ſui.in peima colum
na:c:· J.ſi quiſ aũt.colł.vij.æ vt liceat maæ a.
ꝗ.fi:colb.vnj:xxx.q:j·omnes· ⁊æ: q.nj.ita dili⸗
ligere.· Hec aũt diſtinctio hm iura ciuilia et
canonica fit· nõ naturalia: Nam ſicut ab inicio
omnes liberi naſcebant ſic naturales.vt pꝛo⸗

bant. c. ſupiꝰ allegata· qᷓre hodie etiã ſpurij na

turaliter generantur.non tñ ſunt legitim. Vn
ſicut medela adinuenta eſt vt ſerui libertatem
ODſequantur.ſic etiazʒ ꝙ illegitimi legitimari me
reantur. vt in aut · quibus mona:effici · ſui · in

peꝛima columna. colb.vij. ⁊æ vide ſup h qð no:
53.· de dſan af- . æ vnð dicatur: æ de fi· p̃ſ bi.

ꝗ. quis dicatur filius pᷣbiteri ·
N vtrunqʒ genus ſuccedat.⁊ quidẽ pei⸗
nmiſ ſcz legitimi ε natu rales ſuccedunt.=
omnibus pᷣferũtur. vt in aut · de ſuc ab inte.
colb· ix· æ C·ð ſuis les here.pꝓ totũ:· aut

in ſucceſſione·æ dicuntur legitimi exquo publi
ce in facie eccleſie cõtraxerunt parentes uis

inter eos mrimonium non poſũſit eſſe.dum tamẽ
alter coningũ habeat bonam fidem. vt· j. e. cũ
inter io ·æ· c.ex tenoeeſecus ſi ambo ſciunt im⸗
pedimentũ. vt. j. e.referente· Itez ſecus ſi clã
Otraxerunt impedimèétum ignozabant. quia

tunc nõ excuſant filij ſuſcepti ex tali mrionio

anteqꝙ eſſet pꝑ eccleſiam ↄpeobatum. puto tam̃
ꝓ ſrnaſcantur poſt ↄpeobationem mrimom ꝙ;
uis antea concepti ſmt legitimi er̃t· ſic intłige

vtero: inſti 8 inge . J. -' 2 e· oceptus ex mrio
putatiuo ſed publice contracto ante ſentetiã:

ſed poſt ſententiam diuoæcij natus legitimꝰ re
putatur.vt· e:cum inter:ſupꝑ h̊ vide qð no.

de clamde deſpon/ ꝓ. quam penã· ſup verbo cõ
menti ſuſcepta· ⁊ ſuꝑ alio verbo:etiam in con⸗
ſpectu eccleſie ·¶¶ Flij tñ hᷣ largius intelligũt
dicentes ꝙ etiam nati añ aꝓpbatione. legitimi
cenſen poſt appeobatione· ⁊ facit ꝓ eis fanoz

peolis:⁊· S· de clamde · deſpon . c · ij · .· e. tanta.

ſed contra eos eſt odium parentum· ar. S· de fi
lijs pᷣſ bi literas: ⁊ mens ⁊ verba ↄcilij genera
lis:S.de clamde· deſpon. cum inhibitio · . ſi qᷣs
veroæ ſe.cui ſto·addito tẽpamento quod dixi
nec ob · decre:a nobis· quia iam rñſum eſt: nec
decre. tanta.quia loquitur in filijs ſuſceptis ex
concubina · ¶ Sed que poterit ratio reddi
ꝙ filij ſuſcepti et nati in concubinatn legitti⸗
mantur ꝓ conſequens mrimonium · ſuſcepti ve
ro æ nati in mrio clamdeſtino illegitimi cenſean
tur. cum vtens mr̃io caſte viuat. xxxj · di · nice⸗
na.alius vero luxurioſe: æ ſic plus videtur ha
bere luxuria caſtitate cõtra·l.in aut ·de reſti ·
2= ea que parit in.xj. mſe.ꝗ. vnum ſiquidẽ·colt.
mj. H?.hoc facit conſtitutio eccleſie et duerſa
conſideratio Deima em̃ ñ cõſiderat peccatũ
vel odium pazentum ſed fauoꝛem peolis tin·
ideoq; eſt tanꝙᷓ fauoeabilis dilatanda · ¶ Be⸗
cunda vero conſiderat peccatum dum Ppa⸗
rentum æ non fauoꝛem peolis:a ideo reſtringẽ
da et ſtricte iterpretanda. Deima etiã a iure ci
uili iuuatur. ff. de cõcubmis · · j· licet vtriqʒ
peccent moætaliter. tñ magis ſcandaliſatur et
magis cõtemni videtur eccleſia in caſu vltimo

ÿ in peimo.æ ideo delinquétes diſtrictiꝰ vult

pꝓunire · puniuntur autẽ magis parentes in fili⸗
os ꝙᷓ etiam m ſeipſos.ff· quod me.cã· iſti qui⸗
dem · ideo etiam in filios punit ipſos · vnde H
dicitur paternum ſupplicium:in aut.qui:mo:
na. ef:le· ci:colb.vj:ad hoc.je. ꝓ venerabi⸗
lem/g. vide ba. v.ipᷣe quoqʒ · ⁊· J. fi.⁊æ adde qðᷣ
no e. ꝗq fi· ſub/ꝗ.legitimantur . vere autez·

2 · H. fi. ¶ Foc etiã no. ꝙ filij ſeruoꝝ ſuſcepti
ex legitimo matrionio legitimi ñ ſunt· neq; qꝰ

ad gedines neqʒ quo ad hereditates. quia cum
pater nihil ꝗꝓpeium loabeat:filius ei ſuccedere
non poteſt. vnde etiam filius ſacerdotis le giti⸗
mus ꝓatri non ſuccedit in hereditate ſpiritua⸗
li. vt no.õ·de fi:pᷣſbi · Item ↄmiſſo crimine
leſe maieſtatis matrimoniũ non ſoliitur· ⁊æ tam
filij non ſuccedent· C:adel.iułmaie.quiſquis
vj q:j. verum. Sv:ſi quis:idem in crimine Pe
reſis. j.de hereti· vergentis 1 esieim vero
æ ciuiles ſunt adoptiui:· hy aliqñ ſucceedunt·
aliqñ non.quod dic vt no.S.de cognale q̊s
ſit effectas:⁊c v-‚ſeqñtibus.†/ Spũales aut =
legitimi ſunt filioli: hyp quo ad ſuceeſſionẽ ex
tranei reputantur. Naturales tm.ſ.nati ð
concubina vnica que in domo indubitato af⸗
fectu coniuncta eſt.vt. ff· de concu.l. jeij· v. nj
& tali que in vxoeem haberi poſſet · vt. ff. de cõ
cubi.l.vnica:ex teſtamto ſuccedunt ſiquidem

pater legitimam peolem habuerit- licet natu⸗

ralibus æ matri eozum vntiam relinquere vel
ſoli concubine ſemiuntiam nõ vltra·nam quod
vltra relinquet deſcendetibus ſi ſuperſunt ap⸗
plicatur. S6 deſcendetes deficiant h̊ aſees
dẽtes ſupſunt. relicta legitia parte aſcẽdẽtibꝰ

t

.aA8

— — — — õ

quod reliquum fuerit licet diſtribuere natu ra⸗
libs. Sʒz ſi aſcendentes 2 deſcendentes defi
ciunt licet eos inſolidum inſtiruere · ¶ Ib inte
ſtato autem ſuccedunt naturales vna cum ma
tre ſua viriliter in duas vncias.non ſupſtite ꝓ
le legitima liberoꝝ nec dinge. . SZed ſi ꝓles
legitima vel coniunx ſuꝑſit· debet naturales
ſaltez ali a ſuccedentibus arbitrio bomi viri-
Sieut autem ·et ĩ quantum.et quando · ſuc
eedunt liberi naturales pntibus · ita. in tm̃· et
tunc ſuccedunt · parentes liberis.vt par pietaſ
ſeruetur eis et idem de naturalibns nepotibꝰ
eſt ſeruãdum.vt in auten.qui mo.na.ef · ſui J.
diſcretis · vſqʒ ad illum..qm̃ vero· et· C· ð na
turali ·li ·l.vltima.et in anten.ibi poſito· licet.
Quod autem dixi ꝙ ſupſtes ↄiunx legitima
excludat liberos naturales ab inteſtato · vide
iniquũ·quia agnati excludunt diugem.vt.C.
vnð vir et vxl.vnica:at naturales excludunt
agnatos in duas vncias non ſupſtite coniuge.
vt · S. patet: Ergo naturales ſaltem in duas vn⸗
cias excludunt et diugem.quia ſi vinco vincẽ⸗
tẽ te · multofoetius vinco te · vt · ff. de diuer·
xtem·peeſde acceſſionibus · ſed H fallit regu⸗
la illa · St eſt foete racõ· fauoe · et honoe· et ſo⸗
cietas mr̃imonialis· ꝓter que volmt lex ꝙ vi⸗
uente vxoe legitima natuarales non ſuccede⸗
derent in memoꝛiã matrimonij pᷣteriti ne muli
er inde ſcandaliſaretur:argumẽ· C· reruʒ amo.
taruzʒ lij ff. rerum amotarum- lege ſecunda
ſiſteʒ fallit regula in alio caſuff· ad tercull.
l. ij . ¶.obiciturff.qui po.in pig. ha. claudiꝰ
d etiam in mari triplex genꝰpiſciũ ſeu dẽa
Moꝛene · locuſte · purpures:quoeum piſeium
vnug ab alio vincitur non econtra.Nam moæe
na a locuſta vincitur.Locuſta a purpure. Dur
pure a murena: habet ergo cõiunx poteſtatem
diaboli · quia naturali obeſt et ſibi mpil ꝓdeſt
b imtio autem naturalesſed ex poſſ facti
legitimi · quod ↄtingit ꝑ ſubſequẽs matrimo⸗
nium et alijs modis de quibus dicitur.j.e. .
qualiter · et a quo·naturalibus et legitimis in
omnibus equipantur · Spurij autem. man⸗
ceres: ⁊ nothi:cum iura agnatõnis non habe⸗
ant· vt no.S·de ↄſan.et affi..et vnde dicat .
nec patri ſuccedunt.nec alicui ex paterna lmea
Et ſi quid talibus relinquatur ·reſtituendum ẽ
ſoboli legitime · aut fratri·aut ſoꝛori:aut pꝛi.
aut matri: ſi peedicti non extãt · ſi extant. a diſ⸗
ſimulauerint vel tacuerint · infra duos mẽſes
inuadit fiſcus res taleset toꝛquet amaſiam vt
veritatem ditat de rebus ſibi vel alij relictis.
vt in auten. qui.mo · na.et · ſui⸗ S. vlti · et · C · de
naturalibus.li·l·j· Heres etiam inſtitutus · ſi ta
libus legatum tacitum cõferat.quartam ſuaz
amttit · C· ad. l. fal · etiã · ff · de vſuris .· eum qui⸗
dam . J. tacito · ff · de his qu ibꝰ vt indi. aufer ·

here l· her es qui.⁊. l· in fraudem. Immo e

tiam ſem · d· m· ſpurius nulli ſuccedit.ſeex ince⸗

ſtuoſo coĩtu natus · vt · C. ad oæfi · ſi qua illu⸗

ſtris. ſecus de vulgo queſitis.quia tales iura

ſanguinis retinent· et matribus ſuccedũt· mul

tofoetius naturalis· Idem intelligas de xi⸗
mioerbus linee materne · et econtra ſic intelli⸗

onem . et ſequen.

gehat.ff. vnde Ognati · hac pte: et · l. ſi ſpuriꝰ ·
inſti .ð ſena: conoæfi:ꝗ.in nouiſſime:· Elii di
cunt ꝙ illa.l:ſi qua illuſtris: ſpecialis eſt in illu
ſtribus: quibus caſtitatis obſeruan ia pcipuuz
debitum eſt · vt ibi dicitur.tali emm non ſucce
dit natus de inceſtuoſo coitu ſed alijs bene ſuc
cedit · ¶ matribꝰ inferioꝛibꝰ. pẽi vero ſiue ſu⸗
perioei ſiue infimo. nullo modo:quia hoc eſt
paternum ſupplicium:vt in auten.qui · mo·na·
ef ·: . . vl· colł. vj:ff·ſo:ma:liſi ab hoſtibus.et
ſic magis punitur in patre ꝙᷓ in matre:quia æ I
fieri debet.vt.xxxij.q.vj· indignantur. Vi⸗
detur tamen ꝙ dominus meus dicat meli?. ge
tales pntibus non ſuccedunt · vt in autẽ· qi⸗
mo:na:ef·ſui..vlti:colł· vij appellatione pa
rentũ pater mater ↄtinentur vt. ff· de in ius
vocandð. l. iiij · . j· et de v·ſi appellacõne · et B
eſt ad dicit decre · · e · per venerabile. F. vl · qe
ſi tales neqʒ a patre neqʒ a matre aleẽdi ſunt vt
dñt autmultominus ſuccedent · ¶ St hoc in⸗
tellige de natis ex inceſtuoſo cortu p· l· canone
cõꝓbãte. hoc iõ dico: qma ſcdm canones oĩs
coitus ꝓhibetur æ dãnatur excepto cõiugali
vñ foemcari omnibꝰ omnino nõ lſicet · i · nei ſi⸗
ue cłico ſine laico aliqꝰ mõ lzʒ· vt: lxxxvnj· di.
fonicari:⁊ ſecundũ h̊ intellige·xxxv·q·ni.c.j.
et ij ⁊ cquedã lexet:q:vijc: vnico · Verũ
tam̃ ſatis poſſet dici ꝙ oĩs ſpuriꝰ poſſit ſucce⸗
dere matri niſi illuſtris ſit.vt · ff · ð ĩof · c· ſi ſuſ⸗
pecta ·..ſi de inofficioſo: Nã ois filius illegi⸗
timus eſt niſi ex inſtis nuptijs ſit ſuſceptus· vt
pzʒ ĩ his qᷓͥ no· ̊· de mri m̃.. vbi. et ad id de cõ·
di · mj· firmiſſime et ar.·e.p venerabile· J. vl
in fi: vbi dicit tales priuandos ſjm · l · Deredira
te paterna.non tñ dicit materna et ideo videt⸗
in auten · qui:· mo:na· ef· le.ꝗ.j hoc nomẽ pa
rentum patribus tantum ſupponat · ſed dnñᷣs
meus intellexit vt dixi · et vbi iuemebat qp ſpu
rius agere poſſz:exponebat.i· vnlgo queſitꝰ.
Si auderem ponerem os in celum:et iunge qðᷣ
no· S· de ſuc.ab mteſ.ꝗ.fi · ſub.ꝗ.circa ſu cceſñ⸗
vtrumqʒ genus alatur.nati ex inceſtuo⸗
o coitu nequa · hm. l· vt no · · e. J. Px· h·
videtur tamen et. J. e p venerabilem· F. vlti.
ſed ſm cañ.benignius agitur. quia volunt q;
etiam tales ſm facultates vtriuiq; pntis alan
tur · vt · S·ð̊ eo qui duxin ma:quã pol:p adul-
cũ haberz· in fi · Rt eſt rõ diuerſtatis iuris ciui
lis et canonici diuerſitas:quia ciuile habet oei
ginem ab homine. ſient et ius gentium · et ideo
magis ri gidum.Sed canonicum a iur naturali
Pcedit · v · di. J. j. Rt ideo bemgnius agit· Nec
mirum ſi vult ꝙ inſpecto iure naturali homies
filios ſuos alant. Nam et animalia ex hoc iure
fetus pariunt et educant · vt inſti. de iur̃ natu.
in pein· ſm ius cano.inſtante neceſſitate paſce
fame moꝛientẽ · quia ſi non pauiſti occidiſti. et
ſic ſim hoc quodlibet Senus ali debzʒ. vt.lxxx
vj·di · paſce · ¶ Tam et ſzm · l. diumam minoꝛes
triennio magis egent ſolacio materno qᷓ; pr̃no
vt · ã· de ouer infide · c. vl · ideo ab ipᷣa matre a
li debent · quod dic vt no.j· ð̊ infan et laugui.
expoſi · . qui parentes alere teneantur.⁊ iunge

quod no.õ.ð tẽpooꝛdi · ꝗI. et eui · V. vij · vegla
Hoſpitalem; .
Ninter vtrumqʒ; ſit matrimonium interdi⸗
ctum. inter legitimos æ naturales ſic· quod
dic vt no · S. de conſan · ꝗ. et vnde dicatur · Item
inter naturales a legitimos · quod dit vt no · ů·
de ogna legali:et inter naturales ſpirimales
vt no·õ.de Ogna · ſpiri · ¶ Quid de legitimis ci
uilibus ſpinitualibus · nũquid poſſunt ſił con
trahere: videtur ꝙ ſie· quia hoc edictum Phi⸗
bitoeium elt · vt · 5· de ſponſa · cum apud cõtra ·
quia eadem ratio publice honeſtatis iuſticie
ramanet inter eosnam legitimi loco naturali⸗
um habentur· quare non poſſunt ſimul contra
here · ar· xxx · q.nj ita diligere/dicas ꝙ ſuper S
papa conſulendus eſt· quia de nouo emer git·⁊
deo nouo iure indigz · ar . ff. de ventre inſpi · l ·
· in pein · m dubio tamen peo matrimonio iudi
carem ar:6. de teſliilicet ex quadam. in fi ma⸗
xime ꝙ tales ꝓhibicõnes modice ſunt ratõis·
vt apparee in hijs que no.õ · qui cle.vel vo · ¶.
quis vouens:G·ergo monacho'et ſequentibꝰ
Quid de expoſitis et vulgo queſitis· poſſũt
contrahere cum quolibet:quia non deficit ius
ſed ꝓbatio · vt no · ide dlan · ꝗet vnde dicat ·
et S· ſequen·
¶ Waliter ꝓbetur filiatio vtriuſqʒ; generis ·

get qnidem maternitas legitima et naturalis p

.

teſtes pꝛobari poteſt ·ſ.p obſtetrices que int⸗
fuerunt vt. ff. de ven . inſpi · l. j. J. de inſpicien⸗
do·etx. . ſequen · Daternitas autem ꝓbatur p
nuptias:nam quicũqʒ ſemen appo ſuerit mari⸗
to acquiritur qui eſt dominus ventris:et eſt ra
tio.vt no· õ.de naex libero ventre · J. j · V · ſʒ ã
eſt ratio.h̊ eſt quod dicit lex· quia mater ſemꝝ
certa eſt. pater autem is eſt quez nuptie demo
ſtrant · vt · ff · de in ius vocan. quia ſemper· niſi
fozte maritus anniculum inueniat qñ patet ꝙ
ſuus non eſt. vt · ff · ð hijs qui ſui iur vel al ſũt.
filiũ.ff̃ · de liber. ⁊ poſthau:ſi poſthumus · · vl ·
et de carboedicto.lij. pomponius · ſtat' eti⸗
am in hoc caſu verbo viri vel mulieris ·˖ ſcilicz
patris et matris · ſi ĩm filium nominent ⁊ aꝑ⸗
pellent. et affectuʒ paternum gerant er ga eũ.
talibus enim peeſumptionibus violentis ſtabi
bitur peima facie:niſi contrarium ꝓbetur⸗ vt
5 de pꝛeſumptionibus · afferte: et · e · illud . ff· ð
adop:l.vl.ꝗ.ſi vero: maxime ſi inueniat in poſ
ſeſſone filiationis.poteſt tamen ꝓbari contra·
et ſie ſoluitur · Cide ꝓba · non nndis · nõ epliſ.
et de teſta. neqzʒ ꝓfeſſio · et:ff · de ꝓPba · impato⸗
res: grande ergo pꝛeiudicium facit ꝓ filio pꝛo
feſſo patris.vt ·ff/de libagno:l.j.· iulianꝰ·
Et quauis ab inicio negauerit· ſi camen poſtea
deuictus peecibus aliquoeum ipſum tanoꝙᷓ fili
um tenuerit.nõ poterit poſtea denegare · vt · ů ·
de ꝓba.p tuas: immo ſimile:quia ibi ſtatur v⸗
bo viri:et non ſolum illi ſed teſtibus · ideo vt
ꝓles legitima reputetur· Nam et ſi qui aliquẽ
filium nominauerint:ſtatur eoꝝ verbo contra
rionec creditur filius in caſu quem habes· j· e.
tranſmiſſe · St eſt ratio m illo caſu· quia ſi ibi
ſtatur verbo parentum contrario · ꝓles nõ cen
ſebitur illegitima: nam ibi fuit nutritus puer

1

tempoæe illo: quo pater putatiuus hebat vxo⸗

rem legitimam quam expulerat et adherebat
matri putatiue · et ideo a vicima vt ibi dicit pu
or ille ſpurius credebatur · que in dubio debet
legitima cenſeri ergo expoſitus debet legiti⸗
mus reputari ar · .e latoꝛ · et · c · ex tenoꝛe · ⁊ tn
non peeſumitar matrimonium niſi peobetur·
vt · xxx·q:v.aliter.· Certe idem videtur dicenð
in expoſito · quia non ↄſueuerunt exponi ꝓ ma
ioꝛĩ parte niſi illegitimi· nam parentes leiti⸗

mi licet pauperes eoſ nutriũt ꝓut poſſuntar ·

ff· de legibus · nam ad ea · ¶Item legitima et
ciuilis ꝓ teſtes ꝓbabitur · vt· ff. ð Pha · ab ea
parte · C. de adop · l· vl · er de emancipa· l. mj.
I Item legitima et ſpiritualis ꝓ teſtes· vt · S.

de gna · ſpi · veniens · et e · vl . ¶ Naturalis tñ

per ceſtes et famam et recognitõnem· et aff e⸗
ctionem. vt · 5· de ꝓba · p tuas · C· de nup · ſi vi
cinis · ff. de ritu nupt'. in libere · et de concubi
nis. in concubinatuxxxij · q· mj.liberi.·Quid
de ſpuria paternitate · Certe vulgo conceptus
non poteſt patrem oſtendere · vteff. de ſta · Ho·
vulgo·natus de adulterio oſtẽdit ſed non licet
norminare⸗ vt ibi et inſti · de nup . J· ſi aduerſus·

verumtcamen et hec ꝓbatur p famam et affe⸗

1

ctionem et nominationem ſiue confeſſionẽ illi⸗
qi dicitur filius · ar ·ſde pur· ca aecedens· 6*
de reſerip. inter ceteras.et de fipeeſ. michael ·
et per totũ · poteſt tamẽ filius ſacer dotis pur⸗
gare ſe ſi ſola infamia laboꝛet · vt · .· de pur · ca·
accedens. In ſumma no.eſt circa hanc ma⸗

teriam ad ꝓbandam filiationẽ ꝓdeſt patzz

ꝓfeno. ff · de Pba · etiaz matres · ff · de lib · ag·
l·j.. inlianus· Item affectio. g · de peeſump · al
ferte. C· de rei vxo:act.l:vnica· ꝗ. ſileat:et ar·

C. de adop · l · p · J. ſi vero · xxiij · ꝗ · in · ea eſt vin
dicta. C.de moffi · teſta·ſi mr · ff de ritu nup·

non ſolum · ff · ꝙ metus cauſa. iſti quidem . ff · de

adul in ea ˖ ſed licet Hfilio pꝛeſumptionez

inducant.non tamen peobacõnem faciunt quo
ad ſucceſſionem·et ſic intellige · C· de ꝓba · nõ
nudis et alias leges contrarias · ·ſignatas · ſi
cut et ſi pater filium ſuum neget · pꝛeſumptio

eſt contra filium ſed non ↄuincitur. vnde nec

negatõni ſtatur · ff. de li · agno · l · nj. ff · de inof ·

tel ſi inſtituta · J. .· ſzm Gof. dic · vt dixi · S · e · J·

per totum ·
MWaliter et a quo filij illegitimi legitimen⸗

ur · vel ſui kiant · et quidem legitimantur per
peincipem tpalem quo ad tpalia. p ſpũalem q*

ad ſpualia · qe iuriſditõnes ſunt diſtincte · vt in

