tiue: vt ſeʒ ſic dicas· potius eſt monendaqꝙᷓ co⸗

genda . id eſt monenda eſt · et non cogenda · ſie
expone·j.e.requiſiuit·ar.in his que no.õ·e · ¶·

vnde · Y· ſed ⁊ ceſſat:⁊ pꝛecedentibus · Vnde

notauit raymundus ⁊ Soffredus· ꝙ ſi eccleſia
ex coniunctione talium veriſimi liter peeſumat
vxoꝛeicidium vel gnerrã fieri.reſtringere debz
cenſuram.ſiue diſſimulare:alias non eſſet medi
cinalis ſed moetalis · ij · q. j. multi · St iſte eſt ca
ſus hm Ray·in quo exiſtẽs in peccato moetali
ad agendam penitentiam nõ cogitur peopter

periculum quod timetur ·qe ſine plectedo ſiuue
ignoſcẽdo · ac̃ · xxiij·q:v.ꝓdeſt.⁊· ar.opti·· qᷓ

cle.vel vo.veniens · In ſumma/bonꝰ iudex
ex perſonis a qualitate facti dicta penſabit · vt
C.·ſi quis impera ·male·l.vnica · ffe metꝰ cã ·
non eſt veriſimile · ů · de tranſac · c · vlt. in fine ·
vide · S. e. J. v. item tercio. Item nono·ſi fa
ma habeat ꝙ inter ipᷣos ſit canonicum impedi⸗
mentum· æ de fama vel ſcandalo doceatur.j·e.
cum in tua:j· de conſang.c.ij.⁊· S· de teſtibus.

ſuper eo.Et nota ꝙ in quinto caſu ſcʒ quãdo cõ

trahit cum ſecunda per verba de peeſenti · æ in

vjſcʒ quãdo tranſit ad religionem ante carnis

copulam · ſoluuntur ſponſaha ipſo iure. ¶ ¶ in
nullo autem alio caſu ſine autoeitate epicſopi

1

„

ſolui poſſunt · ar.ĩ.de deſpon·impn.acceſſit · et
c.continebatur · M· j· ⁊æ· c. de illis ·. · J. ſi vero
alteruter · ¶ c. duo pueri · ⁊ no · . v· ſequenti ·
æ vide quod no · S· e · V· item tercio · Item de
cimo.vbi aliquis vxoeatus iurauit alicui muli
eri ip̃am poſt moetem vxoeis ſueducere min vx⸗
oeem· ⁊ poſtea ipſam polluit: vel peopeiam vx
oeem occidit · vt illam cui fidem dederat poſſet
ducere in vxoeem· idem ſi mulier mach mata eſt

moęætem vel mariti legitimi vel vxoꝛeis viri iu

rantis vt peedixi vt eum habere poſſet· nam
Hy caſus dirimerent matrimonium iam con⸗
tractum.vt no.j·e: ſub rubeica de matri..qua
liter impediatur. v.quinto:a ſic in hoc caſu de
cimo ſunt tres caſas:peimus ſi polluit· ſecũdꝰ⸗
ſi ipſe occidit · tercius ſi machinatio in moztem
interceſſit· quod dic vt no⸗j.de eo qui duxit in
matrim.S· æ idem intellexit gof.⁊ ſequ enti·
[Sed a. S. e.vitem ſecundo:potes tres calſ⸗
notare · peimus eſt infirmitas que ſponſam ĩa⸗
bilem reddit · ſecandus foenicatio carnalis: ter
cius ſpiritualis.ſcʒ hereſis · ⁊æ ſic ſi diligenter
computaueris non ſolum octo caſus quos no⸗
tauerunt antiqui doctoꝛes · ſed · xiiij · in quibus
ſoluunt ſponſalia poteris numerare· ⁊ poſſunt
his verſibus compeebendi·
Crimẽ · diſſen ſus· fuga · tẽ pꝰ · ⁊ oꝛdo · ſecũda
oebꝰ.æ affinis vox publica· cũqʒ r̃clamãt
Quodlibet f ſponſalia ſoluit eoꝝ ·

Iacobus ſerena: Crimen vt · · in · V· item de⸗
cimo.jDiſſenſus.· vt in: v.itẽ octauoEuga
vt in · vlité narro⸗ Irempus: v Ce f PR.
j. ¶ St oedo.vt in.v.item ſexco. Secunda·
vt in. v. item minra doebus vt in · Veitem
ſecundo · ¶ Et affinis · vt in · V. item tercio ·
ſſ ox publica vt in. v· item nono · Cunqʒ
reclamant · vt in · v· item ſeptimo. Verum in
matrimonijs diſſoluendis requiruntur hm le⸗
ges verba certa huius ſcilicet conditõnis· tua
non vtar. ff. de repudijs · · ij. ꝓ. in ſponſalibus
Item requiruntur ſeptem teſtes rogati peeter
libertum peopeium vel karffir eius qui di⸗

uertit · ff. de diuoꝛt. nullum · Item ꝙ nõ fiat
caloæe iracundie ſeu motn colerico· quia foæte
cito peniteret · ff. de repu. diuoetium. ⁊. l. ſi pe⸗
nituit. verum hec hm canones non peocedũt ·
ſed hoc ſolum requirimns ꝙ is qui ſolui deſide
rat ſponſalia ſit ſane mentis.et etatis legitime
⁊ ꝙ cauſa iuſta.de quibus.õ.dixi peobetur co
ram iudice competenti.alias ꝓpeia autoꝛitate
non debet ſponſum relinquere · · de diuoe · poꝛ
ro·xxxij .q· ij.ſeculares·xxxv· q.vj. multoeuz·
qꝙ ſi faceret peccat grauiter:æ ideo eſt ei peni⸗
tentia iniun genda de deſpon. impu· duo pu⸗

eri. in fi. æ eſt vna ratio:quia nemo ius ſibi di⸗

cere debet ·˖ C. de iudeis · nullus. Item quia eſt

quaſi quedam pena reſpectu delicti que nõ eſt

abſq; iudice infligenda:xxxiij · q:ij. I. in hoc ca
pitulo· hm vincen excipe duos caſus in quibꝰ⸗
ſoluuntur ipᷣo iure.vt no · õ· e· J. v ·item nono.
Sicut ergo furioſus non poteſt conſentire.
ita nec diſſentire · ·. e · dilectꝰ . ff · de diuoꝛ. l. ij.
De hoc no·j · de clamde · deſpon · . j.. in omento

expeeſſe.
notoeie.hm ea que no·j· de diuoꝛ · J. quot mo⸗
dis · ſub · J. generaliter. æ de adult · J. que pena
v: ſed ⁊ hm legẽ diuinam· æ ſequenti.
De mr̃imomjs:Rubeica .—
Xpedita peima parte rubeice · de
☛W ſponſalibus· videdum eſt de ſecũda
bi fuerit inſtitutum mrimonium· Quis

concilij ire⸗ verbo.contractus interdicat

ſcʒ de mrionijs ĩ qua dicemꝰ quid

oſſit contrahere mrmimonium Qualiter con

trahatur.] St quare ¶ Quis ſit eff ectus·
Qualiter impediatu ISt qualiter diſſol⸗
atnr.
Vid ſit matrimoniũ:coniunctõ maris æ fe

mine indiuiduam vite dſuetnudinem reti⸗

nens.diuini æ= humani iuris cõmunicatio · vt ꝓ

batur inſtit · de pa.po.in pein a. ff.de ri.nup-
l· j. ⁊· xxix · qj··j.⁊· g·ð peeſump· illud. ad fi:
⁊: C·de cri:expila.heredi:aduerſus· ⁊· ff· reꝝ
amo.l.j.⁊· xxvij: q·ij. j· ¶ Maris ⁊ femine
ideo ponitur:quia in eodem ſexu non poteſt ca
dere · vt · C. ad· l. iub. de adult · caum vir. ⁊.· J. de
exceſſi:peela.clerici:æ in aut · vt non luxu.con
tra naturã·ido ñ fueẽt ab inicõ creati duo ho⸗
mines vel due mulieres.ſed peꝛimo homo de⸗
inde mulier· xxxiij:q· v.mulierem. ꝗJ. vlt.nup⸗
tie ergo peeter cõmixtõnem ſexuũ non habet
in ſe criſti æ eceleſie ſacramentũ:vt.xxvij.q ij.
cum ſocietas: Nicitur etiam maris ⁊ femine in

ſingulari.nõ marium æ feminaꝝ in plurali.qe

nec vnus mas plures feminas · nec vna femia
plures mares ducere debet ·.· de diunoꝛt · gau
demus. ꝗ. quia vero· ¶Indimduam etiam vi⸗
tam ideo additur.quia eius debẽt eſſe ꝓpoſiti
vt nunꝙᷓ diuidantur·non ergo debent diſrum⸗
pere cõiugalem compagem vnitatis · vt· xxx·
ꝗ · v .femme·⁊.xxxij ·q·fi :· per totum·ſic æ im⸗
patoe dicitur auguſtus:qua talis ꝓpoſiti dẽt
eſſe vt augeat rempublicam romanoꝝ· vt no.
in peinẽ.inſtit · ⁊ dicitur iuſtus · quia vni cuiq;
reddit ius ſuumſaltem quo ad ꝗꝓpoſitũ animi.
vt no. inſtit.de iuſti·⁊ iur.certum eſt · tamen
matrimoniũ aliquã do poteſt diuidi: vt dicam
ĩ· de diuoꝛ· ⁊ certum eſt peincipem non ſemper
augere · ⁊ iuſtum etiam ſepties in die cadere
hm az · de pem · di iij· ſeptieſ. immo dicit indini
duam reſpectu mr̃imonij cõſummati atqʒ legi
timi·euius vinculũ imperpetuũ non diſſoluit ·
etiam ꝗpter foenicatõem· vt no·ĩ:e. quis ſit
effectus · v· item effectus eſt . B tetigit · b. · de
conſansg · de infidelibus · in gloſa que incipit · ſi
mrimonium.⁊ ideo dicit vite · q de diu viut
eſt indiuiduum.ſed per moætez diſſoluit·moes
enim omnia ſoluit·vt in aut · de nup · I. deiceps
indiuidua vero vite conſuetudo eſt. talem ſe
in omnibus exhibere marito. qnalis ipᷣa ſibi e
nd eſt eſſe debet · ⁊ econuerſo · Id indiuiduã ita
qʒ dſuetudinem pertinet abſqʒ; legittimi aſſen⸗
ſu viri oꝛatiomi aliqñ nõ poſſe vacare:nec con⸗
tinẽtiam pꝛofiteri· vt.xxvij· q ij:¶·. cum ergo·
ad fi · Datet igitur ꝙ loquitur de conſummato

Item tercium ſcilicet foenicationes

it mrimonium· Et vnde dicatur.

q;uis em̃ inter conſummatũ non dNſummatum
quo ad eſſentiam matrimonij nulla videat dilf
ferentia:quia ſolus conſenſus.⁊c·xxpij.q: ij ·
ſufficiat· differunt tamẽ in quatuoe· Pir
quo ad ſigni ficatõem · õ.de bigadebitů. Ze
cundo quo ad bigamiam cõtrahendã vt ibi et

xxxiiij·di: valentino· Tercio quo ad affinita

tem dtrahendam.·j.de conſang.c.j.⁊· c.ꝙ ſup
his·que contrahit per cõſummatõem ſiue car
nis copulam.ff.de gradibus.non facile· ꝗ. af⸗
fims:quod die vt no.j.de conſang· ſub rubei⸗
ca de affinitate · . j· CQuarto quo ad religio
nis mgreſſum.S: de conuer.coniu.ex publico·
Diumi autẽ iuris dicitur cõmunicatio · quia
debent eſſe eiuſdem ſecte · nam ſi ſint diſparis
cultus.puta.vnus indeus· æ alter xpᷣianus vł
paganus:non poſſunt contrahere mrimonium

immo cõtractum diſſoluitur · C. de iudeis . ne

quis:xxviij:q:j.. ex his.in fi · Vnde in veteri

teſtamento peohibuit dominus dicens. nõ ac⸗

cipies vxoꝛem de filiabus alienigenaruz filijs
tuis:ne traducant eos poſt deos ſuos· ſed ſpõ⸗
ſalia contrahere poſſunt ſub tali conditione vt

infidelis ad fidem conuertat .xx viij· q:j· caue

xpᷣiane.non opoætet G̊ ſi tempoæee ↄtracti ma⸗

trimonij diſparis cultus fuerint.ſecꝰ ſi ex pꝰ⸗

facto · quia tune diſ vt no·.de diuo? · . quot
modis v. non ſolum· æ iunge. .· e · ſub. J. vt au
tem · in fine· Quid ſi quis nõ excõmumcatus
contrahat cum excõmunicata.aliqui dicunt ꝙ;
non tenet mr̃imonium.pꝛo quibus facit· quia
excõmunicatus etiam minoei non poteſt eligi
⁊ eſt a ſacramentis eccleſie ſeparatus·j/de cle:·
ex. mi.ſi celebeat.æ tali ſunt oẽs actꝰ legitimi
interdicti · vt patz in his que no.j·ð ſen. excõ.
J:quis ſit eiꝰ effectus.Nug·tamen ſcripſit.ꝙ
licet non debeat contrahi tale mrimonmium co
tractum tamen tenetar·xxviij:q.j· caue. ⁊. ·
de eo qui duxit in matri:quam pol.per adult
ſignificaſti:⁊æ de matri.con:ↄtra interðò.eccł.
ex literis . ·de diuoꝛt · quanto.·.e:cum apud.
quod hm iura que modo currũt veriꝰ? eſt. Si
tamen inuenirentur alique congregatões ĩ qui
bus permitteretur contrahere· ſicut hodie po
teſt poni exemplum in repenitentibꝰ æ begina
bus· ⁊ monaſterijs canonicaꝝ ſecularium de
quibus malta ſunt in germania: æ legitur.S. Sð
maioei æ obedi · dilecta.inter tales non impe⸗
diretur matrimonium q;uis diuerſe ꝓfeſſionis
eſſent · C. de epᷣa· au · ⁊ ſi legibus. æ de ſponſali
bus.l.fiſed tales dicunt impꝛopꝛeie religioſi
cum hec duo ſczʒ carere peopeio:æ ſeruare con⸗
tinentiaʒ· ſint de ſubſtantia· vt.S.de ſta:· mona:
cum ad monaſteriũ· in fi:ſed largo modo dicũ⸗
tur religioſi:ſicut illi qui in ſeculo vitam reli gi
oſam ducunt · vt · S· e· ſub rubeica de ſpon. ꝗ. et
vnde · v. ꝙ ſi matrimomũ · Plumani iuris iðo
ſubiungitur ſzim aʒ · quia ſm legem humanam
contrahendũ eſt niſi lex canonica inueniatur cõ
traria· in his em non dedignantur leges: c. vt
no:õ· in ꝓhemio. . vnde habuit oeiginem. S.
Higitur emeInm. rxvij: : i ſime qui. NHabz
in eo ↄmunicationem iuris humani · quia ſi

męimoniũ legitti mũ ſit. vxoe ſequat foꝛ viri
ſecus ſi matrimoniũ non tenet · vt no · S. de foeo

compe. ꝗ. quibus ex cauſis· v· it em ratione ma

trimonij Flabet in eo· quia hm legem hu⸗

manam aliquotiens ad decapitatõem agitur ꝓ
pter fidem mrimonij non ſeruatam. vt no.j· de
adult'. . que pena ſit imponenda·. Zedn in
eo ha bet· quia honeſtis æ diſcretis vxoꝛibus
ſunt aliquãdo ↄmumcanda conſilia. vnde etiaz
impatos de conſilio coniugis legem humanaʒ
ꝓmulgat · in aut · vt judi · ſme quoq ſuf. ꝗ. hec
omnia apud nos cogitantes: colb. ij · ¶ Nuod
autẽ in peincipio dicit cõiunctio· intelligendũ
eſt de coniumctione ammoꝝ non coæpo. ff.8
reguł iur.nupcias: ff. de dona. inter vin * vx;
cum ſtatus J. ſi mulier: hm Ia. ⁊e aʒg· S80 in⸗
telligo ammoꝝ æ coꝛpoꝝ⸗ cum dicam H diffi⸗
miri mrimonium conſummatũvt no.S⸗ v. indi⸗
niduam Nam ↄiunctione animoꝝ ſignificatur
coniunctio fidelis amme ad deum. per iuncti
onem vero eoꝛpoꝝ ↄiunctio xp̃i ad eccleſiam
S.de biga:debitum. Cõmixtio cozæpoeũ no ibi
coniunctio maris æ femine . ſed ne intelligeret
de ↄiunctione ammalium ideo addit . indini⸗
duam vite. c. per quod no.vnio ſiue comũctõ
animoeum. Eſt ergo reſpectu animalium diun⸗
ctio eospoꝛum tm.quam nos ſcꝭ homines ma⸗
rrimonium appellamus · ideo minꝰ competès
videtur gloſa poſita.ff · de iuſti ·æ iur.ius natu
rale.inſtit.de mure natu.gen.⁊ ciui · H.· j· ibi ·
hinc deſeendit maris æ femme cõiugatio: glo-
id eſt coniunctio animoꝝ non coꝛpozum.quia
hm ipᷣam gloſam non loqueretur de comũctõe
aialium quod tñ facere intendit· vt apparet in
peinc.vbi dicit · ius naturale eſt quod natura
omnia mimalia docuit: patet igitur ꝙ de om⸗
nibus ammalibus loquitur.dic ergo hinc. id ẽ
ex hoc iure naturali cõmuni omnibus amma⸗
libus ſeʒ tam beutis ꝙᷓ rationali deſcendit ma⸗
ris æ femine coniugatio· id eſt viunctio coꝛpo
tum: æ Gᷓ eſt quod exponit textus.j.di: ius na⸗
c arale-nam coniungunt ſen cõmiſcentur ear⸗
naliter Bæ illa: quam ſcʒ diunctiõem animo cõ
trabendi factam:nos ſcʒ homines mrimoniuzʒ
appellamusxxvij. q. ij. : ex his omnibꝰ · q · d⸗
reſpectu animalium beutoeũ eoniunctio coe⸗
poeum tm̃-ſed reſpectu rationabilium eſt ma⸗
crimonium:æ ſic coniunctio ammoꝝ coæpo⸗
rum. vnde ꝙ ibi dieit . c oniugatio· id eſt comũ⸗
ctio:reſpicit generaliter omnia animalia: ꝙ di
cit mrimonium eſt aò rationalia reſtringendũ.
ac ſi dicat:quicquid ſit de beutis·talis coniun
ctio non eſt mter homines abſq; mrimonio to⸗
leranda- hec piunctio ergo cum mrimomo eſt
racionalis:ſed ſme matrimonio eſt beutał · Iðo
poteſt dici ꝙ; ip̃a ↄiunctio coepoꝝ eſt de iure
naturali ↄmuni.ſ ↄiunctio animoꝝ eſt de iure
rõnali naturali: ſuꝑ G vide quod no.S in ꝓhe⸗
mio· ꝗ. vnde habuit oꝛiginex V· hy naturali le
ge:æ ſe.⁊.· · de ſpõ:du . Is que quibꝰ pᷣiudicent.
: qut vtraqʒ ð pñtieæ ſe Matrioniũ aũt ñ cõ
ſummatũ ſic pᷣt deſcribi ·mrionium eſt ↄſenſus
maris æ femine habitꝰ in pnñti:quo ſiẽ animi le
gittime ſunt vniti·ſic coæpoꝛa ꝑ carnalẽ copu⸗

ga · debitũ· ⁊. in ↄcoæ·ſeqñtibus·

lam quo ad ꝓpoſitum legittime vmanv.niſi ali

ter a deo fuerit reuelatũ vt patet··e · ſi inter ·
6. de conuer. Oin-an apłicam. a c. ij. 6. de bi⸗
Sie⸗ non
ob. quod ↄſueuit opponi de mr̃io ↄtracto ĩter
beatã æ gloeioſam vir.ma.⁊ ioſeph Nam ſicut

dicit augꝰ. beata maria Poſuit ſe pſeueratu⸗

ram vieginẽ. niſi deus aliter reuelaret . omitteſ
ergo virginita:e ſaã diuine diſpoſitioui· Oſen⸗
ſic in carnalem copulã.non illam appetendo .· h
diuine inſpiracõi in vtroq; obediẽdo · xxvij · q ·
ij. J. cũ ergo· Idẽ de eodem- Inter eos fuit pfe⸗
ctum matrimoniũ.nõ ſignificatõe h ſanctitate

onde ⁊ ſcribens ad qaandã que cũ viro ſuo vo

tum emiſerat dicit · nõ qe pariter vos tempaba

tis a ↄmixtione carnali ideo marit? tuns eſſe

deſierat. imo tanto ſanctius cõmges maneba⸗
tis. qᷓto ſanctioea ↄcoedit placita ſeruabatis

xxxinj·q· v·.quod deo pari· Idez de peimo. ome
itaqʒ nuptiaꝝ bonum implerũ eſt in illis paræ

47 —

tibus xpi· ꝓles.fides. æ ſacramentũ· Deolem

terium.Sacramtum quia nullum diuoetin· So

lus ibi nuptiaꝝ concubitus nõ fuit:quia ĩ car
ne peccati fieri non poterat ſime pudenda con⸗
cupiſcentia carnis que accidit ex peccato.ſine

qua concipi voluit · quia futu rus erat ſine pec
cato.xxvijeq·ij · omne itaqʒ. Debet igitur is

qui contrahit conſentire etiam in carnalem co
Eilan quo ad ꝗpoſitum· ⁊ ſi poſt ↄtractã a ta⸗
ii

apoſito recedere poſſet.ſicut innnit deſcrip⸗

tio ꝓxie ſupea dicta:nec obſtat.ĩmo ↄcoedat ;

ĩ.e.ↄmiſſam.quia non dicit ꝙ is de quo ibi q̃ri

tur voluiſſet religionem intrare ſed ꝙ ad Hhoc
aſpirabat ſine ſuſpirabat.æ ideo ↄtrahendo ſiẽ
anteꝙ; aſpiraret iurauerat non efficitur reꝰ vo
ti non facti.datur igitur ei conſium ꝙ contra

Hendo iuramentũ adimpleat· ſubaudi in car
nalem copulaz quo ad ꝓpoſitum etiã perpetuo

ſeruandum. niſi deus alter reuelet : cõſentiat.

ergo ſi poſtea deus ei de nouo inſpiret . po teſt
recedere a tali ꝓpoſñito a religionem intrare· æ

ßʒ innuit vbi dicit · à pꝰea ſi elegerit · ⁊c. ſinaũt
ad tempus intenderet vxoeem ducere mrimo⸗
mnium nulluz eſſet · · de odi . appo · e · ki · xxxij. q·
ij . ſolet queri ·· c· aliqn ·

T vnde dicatur. a matre ⁊ munium · id
officium dicitur em̃ mrimonium qaaſi

matris off iĩciũ· qe dat mulieribus eſſe matres·
æ ideo licet pater generationis ſit autoe ⁊ pene
oxoꝛeis dominꝰ. xxxiij .q· v ·hec imago· th mri⸗

monium plus aſeribit matri ꝙᷓ patri.qm eius

officium plus apparet in mrimonio ꝙ; officinz

viri · nam ante partũ oneroſus· in partu dolo⸗
roſus: poſt partuz laboeioſus: noſcit ſibi xtꝰ ·
vt · S de Ouer. infi.ex lr̃is· Sx hac eadẽ rõe pᷣt
dici ꝙ patrimoniũ potiꝰ a patre denoĩetur.· qæ
vir magis * viriliꝰ laboeat in acquirẽdo ᷓ vx
o. vł qe in vno graua· c.vt.ar· S. de ꝓroch.

. c.· j· ff · de iu fiut· eũ qui Sũi!t aũt hec · iiij · vo
cabula ſmomma ſiue Oſignificãtia. mrioniũ· nu
peie mnuhin. iugiũ.ff· ð ri · nup· in eo. ꝗ. H ca⸗
put · uptie dicunt a nubedo qð eſt peium

mulieris · b vt ait pſi: ab obnubẽdo · i. a velãdo

ↄgnoſcimus ipᷣm dñm.fidem.qꝛ nullum adul⸗

ꝗe mupta velata dẽet incedere.xxxiij.q.v. ᷓ ima
S0*½⅓ 6c mulieré.⸗ Velant' aũt femĩie deo ve no
uerint ſe viris ſp foee ſubditas.xxxiij.q· v.fe⸗
mine . Vl die ant nuptie a nube.nã ſient nubes
tempus obfuſcat ⁊ turbidũ reddit · ſic nuptie
dñt obfuſcare nuptã vt quo ad Seſtꝰ laſciuos
⁊ tactus coepales pertinet omnibus reddatur

obſcura ⁊ turbida peeter viro ſuo Connubi

um aũt dicitur quaſi ſimul nuptũ ¼ Coniugiũ
quaſi ↄmuni ↄſenſu iunctũ: Doteſt addi quĩ
tum ſcʒ cõſoetium.quod ⁊ ad ſeruos aliquãdo
trahitur· C. de ſer- fugi :l.vlt .Sed hm.l.incer
ſeruos ꝗpeie dicitur contuberniũ. C. 8 inceſt.
nup: cũ ancillis.ſecus hm canones.vt no. j. de
coniu.ſer. In ſacerdote vero contubermũ dici
vt · S. de cle · Oiu · ſane ſacerdotes ·
Bi fuerit inſtitutum· æ quidem in para⸗
iſo ⁊ a domino:.de frig.a ma:.c. fi· ꝗ. j.
⁊ ante peccatum·xxxij.qij.q.his ita rñdet.⁊
apter multiplicatõem ꝓlis.xxxv. q.j. cũ git
xxvj · di · deinde. Vnde dicit lex. ꝙ mhi ẽ vti⸗
lius homĩbus nuptijs æ ꝙᷓ facere homines. q·.
denon eſt homo niſi ex mriomo ſit ſuſceptꝰ. vt
in auten.de reſti.⁊æ ea que parit in.xj . menſe.
Jꝗ.Hᷓ nos merito ↄmouerunt colł.niij.Et dicũt
quidam ꝙ pꝑ hec verba fuit mrimomũ inſtitu⸗
tum· Creſcite ⁊ multiplicamini æc Tñ tan.di⸗
xit hoc non eſt verum · ſed fit potius quedam
benedictio nubentiũ.immo ꝑ hec verba Peo⸗
thoplaſti oee ꝗꝓphetico peolata. hoc nunc os
ex oſſibꝰ meis ⁊c.vt no.õ·e.in peinc. rubeice
de ſpon. ad H.j.de diuoe.gaudemus· . qe xo.
⁊ · xxxiij.q.vmulierem 5 Doſt peccatũ vero
ibidem ⁊ ab eodem · ſzm quoſdam · ſed ſim gra.
ab apło.æ extra paradiſum fuit inſtitutum ad
remedium. ſcʒ vt carnis viciuʒ cohiberet. Vnñ
apoſtolꝰ.vnuſqſq; habeat ſuã ꝗpter fo emicati⸗
onem.vt in dicto..his ita· xxxij:qij ·et vide
quod no.j.e..vlt:ſub.ꝗ. vt autem nihil.æ··
de ſpon · du · . que quibus.vaut vtraqu.
Vis poſſit contrahere mrimonium. æ qui⸗
dez quelibet perſona abilis ad cõſentiedu
* ad exactum debitum pſoluendum. B em̃ edi⸗
um ꝓhibitoemm eſt i. omnis qui non ꝓhi⸗
betur admittitur æ contrahere poteſt. vt.. e.
cum apnd·ſimile no.õ.de peocu:.quis:On er
ergo vel qui genitalibus caret non poteſt con⸗
traloere. ſed mutus æ ſurdus poteſtj·e.cũ apᷣ.
⁊.c.tue.j.de frig.quod ſedem.Dicitur autem
H puer impubes· quod dic vt no.j.de deſpon.
impu · J. ⁊ que ſponſalia · ſ Item furioſus non
poteſt contrahere.quia conſentire non pPoteſt
ĩ·e·dilectus·xxxij.q.vij.neqʒ furioſus. Haũt
intelligas de continue furioio.qui loco abñt
⁊ doemẽtis vbiq; habet.ff.de arbi · die SPfer
re· · coꝛã.⁊ de acqui.poſ.l.j.. furioſus · ſi tñ
poſt mrimonium ↄtractum in furoeez incidat.
matrimoniũ .⁊ vxoeem.⁊ filios.in poteſtate re
tinet · vt in dicto.c.neqʒ furioſus· ⁊ ff. de ſta.
ho·.q̃ furere.⁊ de his qui ſui iur̃ ſunt.pꝛe furi⸗
oſo·quod ſi habeat dilucida interualla in ipſis

pt Otrahere.ar. vij.q.jq;uis triſte.nj· q: ix. in
dicas· C.de cura.furi.l.pe.⁊ de codicilł. nec

codicillos:igi qii ̊ determiare voluerit qua

litatem furoꝛis caute ↄſiderabitqe nec omes
qui ſane metis apparet phᷣi ſunt. pleriqʒ; eĩ ſub
vmbrata quiete moæant'. ff. de acquir᷑. poſ. q;
meo noĩe· J. ſi furioſo.æ pleriqʒ in ſermomibus
diſereti appet qui q ad bona ptinet furioſum
exitũ patiunt· ff. de tu· cura:datis ab his 1.
is qui in ea · ¶ Sʒ nunquid meretrix p̃t matri⸗
moniũ qhere. ſic. ſi ſe velit coærigere xxxij. q-
J· nõ eſt culpandꝰ.j.e.inter opa. ſecus ſi nõ ſit
coerigibilis.xxxij.q.j.c.j.Beeuiter quilibz pᷣt
Otrahere matrimoniũ niñ ꝓhibea. vt no. S. e⸗

ꝗ. in pein.qui aũt ſint hy qui ꝓhiben. vide.jj.

e:ꝗ. qualiter impediatur.

Valitar hatur:a quidẽ publice cõtræbi
debet. vt dicã . :de clamòe.deſpõ.nec re
fert vt pſonis ip̃is ſti pulantibus fiat rñſio ł
alio mtermedio. pᷣſentibꝰ vel abſentibꝰ. dã tñ
h fiat ↄtrahentibꝰ ſcientibus ł poſtea ratifi⸗
cantibus.ff· de ſpon · ſufficit.⁊.l:ſe.ſup qð vid
qð no· S· ę· ſub rubeica de ſpõ.ꝗ.qualiter Otra⸗
hantur. Cõtrahit etiã ſolo ↄſenſu.ff. reg:

iu · nuptias · ⁊ no · S.e.ſub rubeica ð ſpõ.. qua
liter · x· hunt etiã ita demũ.&t eſt differen

tia inter hanc rubeicã æ illã. qe ibi ↄſenſus int
uenit de fnturo· B aũt requirit de pñti: æ ſi is

qui Otrahit loqui p̃t· qꝙᷓuis ſolus dſenſus miio

nium pficiat.tñ xba requirit eccleſia. B· ſ-lau⸗
do te · vb accipio te in meã.⁊ ego te in meũ. vł

alia qcunq; vᷣba vſenſuz expeimẽetia de Pnti : vt

I·e ·ſi mterj· de ſpõ.du · c.j. nec em̃ eccleſa iu⸗

dicat matrimoniu niſi ꝓbet ↄſenſus.æ idᷣo hm
vulgarẽ opinionẽ duo requirit eccleſia.ↄſenſũ

ſcʒ eᷣ verba vbi loqui poteſt is qui bit. Vnde
dixit gof · ꝙ coꝛde oee ghitur matrimonium
du mutuo ſe ↄcedunt vnꝰ alij. mutuo ſe ſuſci
Pint.j·de ſpõ.du.Cc.j.ſʒ vbi loqui ñ p̃t qui Ohit
ſis ſufficiũt· G ſat᷑ ꝓbari videnc.j.e. cũ ap· et
c·tue·Mihi vide ſolũ ↄſenſuz reqn irit ec
cłia qꝰ ad eëntiazꝭ mrionij. vñæ ſufficit qp dicant
ſenſimꝰ.j·de clãde · de. qd nobis · xba aũt req́ᷓ
rũt ad H vt ↄſenſus ꝓbe · ſz ſi vba deficiant

ſufficiãt ſig etiã in loqñti · vt appꝑʒz in his qᷓ no.

I·e· ꝗ. v.quid ſi dica·æ ſe.nã qualitercũqʒ aſẽ

ſus ꝓbe' ñ andeo aſſerere · neq;ʒ conſulere. ſed

nec ſcribere. vt hy hoĩes quos deus diunxit
Phoĩem ſepen . S. de teſti. lz ex quadã · in f· du
rũ eſt em ꝗꝙ ſti.· calci· nã = ſi is qui loq ñ pᷣt ꝑ ma⸗

tũ hit. vt. . e; cũ ap · młtofoetiꝰ 18 q'u loqᷓ
pt.nullꝰ em̃ ꝓ nutũ pᷣt fideicõmiſſum relmqre:
mſi is ꝗ loqui p̃t. vt: ff.deł · iij. nutu. St nun
qd ſufficit ſi ſcribat volũtate ſuã ſiñ bis.· ita
ide'. ar. C. teſta. iubemꝰ. ĩ peĩ.= l. vl· ad f ·
S&t nũqᷣd pꝑ ſeripturã mrim̃ ſpũale jhi.ſic.x
xvij. q.j.oes feie·xx.qj· viduã · j q: vijſalub

rimũ · Sc nunquid ſi ppoſt nutuz vel ſignum
ſequatur ſpõſa vi ipo facto conſentiat ſine
vbis erit mrionium · certe plus eſt oſentire fa
ctis ꝙᷓ; ꝓbis· ff.de leg.⁊ Oſtit'. de quibꝰ. · de
appł· dilecti.vnde nec refert vtrum quis ver⸗
bo vel facto cõſentiat. vt ſatis peobatur. · de
coningio ſeruoeum. c. finali iĩbi· nec facto nec
vbo lenſerit. ᷓuis em ñ rñdea interrogaroi.
ſufficit tamen ꝙ de conſenſa appareat qualiter
cunq;ſicut dicit lex in conſimili cõtractu.ſcilʒ

locac nis æ emptionis qui ſolo ↄſenſu contra⸗
Pitur· vt v iſte· ff · de verbo · obli . ſi ſtipuler· ꝗ·.
ſi in locando. ff. de act. ⁊ ob· obligationũ· ꝗJ fi·
certe expeeſſum eſt quod non intereſt · vtrum p
verba vel per ſcripturaʒ conſentiat quinimo ſi
non contradicat filia voluntati patris conſen⸗
tire videtur: multofoztius ergo ſi per nutum
vel ſignum aliud H deelarat · ff. de ſpon. in ſpon

ſalibus.⁊·l.ſponſalia · ⁊· · ſe qñ · ff · de ri. nupt·

l·ij. ad hoc··e.is qui fidem.⁊ c·adð id .xxix·q ·

j. J. j. H· his ita reſpondetur- SZSed contra · qe
non poteſt baptizari exquo loqui poteſt miſi in
peopeia pſona reſpondeat · de conſe . di . in· cũ
paruulis So aliud Hᷓ vbi verba non ſunt de
ſubſtantia contractus. aliud ibi vbi ſunt ð ſub
ſtantia· vt. j. q. j· detrahe · S· de bapt · nõ vt op
poneres Nec em abſens vel ꝓ peocuratoꝛem
pt qͥ; baptizari·ſic ⸗ deſpõ ſari · vt no·õ·ð ſpõ·
q. qualiter ꝗ hantur.quinimo aliud · qꝛ in ba⸗
ptiſmo nedum verba · ſed ꝛ foezme verboꝛz ſũt
de ſubſtantia. S.· de bapt · c. .· ſecus in matrimo
nio in quo ſufficiunt verba equipolletia · ·· e.
ſi inter· nec obſunt his que dixi · ꝙ; paruulo ꝗᷓ
non poteſt fari peodeſt conſenſus patrini · ð cõ
ſe. diniij·paruuli. quia illud inductum eſt in fa
noeem anime etiam ſi patrinus annueret fo⸗
te mibil ageret: immo neceſſe videtur ꝙ reſpon
deat.volo.⁊ ſm hoc mutus nec poteſt bapti⸗
zare. nec puerum tenere· quia nec poteſt bap⸗
tizanti reſpondere · nec ſimbolum ⁊ oeationem
dominicam docere:nec alias inſtruere · ad que
tamen patrinus fideiuſſozio nomine ſe ⁊ obli⸗
gat æ aſtringit · vt de conſe. di · mj· vos añ oĩa:
⁊ accedit · f de admi·t · l. j.· J. licentia· nec obſt·
ĩ.eitue.quia quod dicit · ſed neceſiaria ſunt qtũ
ad eccleſiam verba:ac̃ · ſubaudiri debet vel ſi⸗
gna· ⁊ hunce ſubauditum pꝛobat ſtatim ibi. nã
muti· æc.· Itẽ ſubaudiri debet · c .· Bß nee vba
ſine conſenſu ſufficiunt· hunc ſubauditum ſta⸗
tim peobat.ibi· æ pueri:æc· repete nam et dic⸗
nam = pueri ante annos · c nec ob · · e · cũ ap·
quia vacat ibi · ar· a contrario ſenſu· vel dic q
in bis duabus peoximis allegatis decretalibꝰ

loquat de vero matrimonio ⁊ expeeſſo. qd

ſi alter dieat ſe verba ludendi animo peotuliſſe
videtur ꝙ ſit peo matrimonio iudicandů Tum
quia ad cõmunem intellectum recurrendũ eſt.
nec eius ſimplici aſſertioni credendum eſt qui

mrimonio contradicit. · e⸗ex literis · j· . c· cõ⸗

ſultatiõi · Tum quia in dubio ſemper eſt ꝓ ma
vrimonio iudicandum.õ· de ſentñ. et re judic·

c. vlt · J. qin matriaccu · poſ/ videtur Tum qe P

eo quod tutius ⁊ certius eſt maxime reſpectu
amime interpeetandum eſt. æ vt res magis va⸗
leat ꝙᷓ Peat.j· de ver · ſig· ab bate · J. p· e· iune
nis.ff· de ritu nup · l.adoptiuus Jq.jin fi: alio⸗
quin poſſet illudere mrimonio iam contracto
æ dicere:ludens feci·ad hoc.õ· de peeſumpt

c.j.j. dę eo qui cognouit conſang· vxoꝛis ſue·

ſuper eo· Tum vt puniat' in eo in quo deliquit
6de tranſla.ep̃i quanto.. ceterum·⸗ Sed

contra videtur.quia ſi cauſa ioci vel doctrine

Hoc fiat:non oeitur inde obligatio · ff · de acti⸗

æ obli: obligationũ ſubſtãtia· ꝗ. verboꝛum: ar.

.

xv.q.j· illud· xxi · qij· ait · æ ſic deficiente cõ

ſenſu. ⁊c.· vt no.S. e· v: contrahbitur . peo hac

„ „◻

via poteſt induci quod no . · e · V· ecõtra vide ·

·· e.ex lit eris · ibi · ſi mrimonium contracturi
ad id faciendum . q· d· ſi non veniunt hac inten
tione nullus eſt contractus · ¶ Lixet in hac q⸗
ſtione nunc peo matrimonio nunc cõtra fuerit
iudicatum. videtur tamẽ ꝙ papa eſſet ſu per B
conſulendus quia nouus caſus eſt · ⁊ de maioei
bus cauſis.ar· S.· de trãl la · eßi · c . ·· ⁊ hoc in ca⸗
ſu conſimili videtur peobare augꝰ · de cõſe · di ·

„

jnj· ſolet queri · Sed ſim iura que modo currũt

poteſt dici · ꝙ ſi animo ludendi peotulerũt ver⸗

ba non intendentes concrahere · teſtes qui P
ſentes fuerunt æ idonei iurant ꝙ credunt eos
verum iuraſſe · maxime qe potati erant nec erat
Hoea ſobeia.contra matrimonium iudicaretur
nam ebeius ignozans dicitur · xv· q· j· ſane di xi
mus.⁊ ſic non conſentit · ar · C· de donati. nec
inuitus Quid ſi etiã in ludo beati nicolai vł
alio ſimili aliquis iuuenis peo ludo repntando

cum aliqua pediſſequa alienis oenata veſtibus

contraxit · nunquid iudicabis matrimomũ ĩter
tales · Et quid ſi domina dicat bubulco ſuo ln⸗
Dendolauda filiam meam in vxoeꝛem . æ B ille
facit ludendo·ar: ꝙ non ſit matrimnniũ⸗ S· de
teſtibus ſuper eo. HE?· j.⁊ de peeſump · quia ve
riſimile Sed ſi ambo confiteantur ꝙ inten⸗
debant contrahere.ſtãdum eſt confeſſioni eoꝛ⸗
T· de clamde · deſpon · c.j· et.ij Zinaute alter
neget· alter confiteatur · bene faceret papa ſi

2.

jus conſtitueret ꝙ matrimoniũ teneret in penã

—

illius qui clamdeſtine cõtraxit · æ qui foꝛte mõ

penitet· vnde ad inſtantiam illius non videtur
mrimonium ſeparandum . ar · j· de eo qui duxit
in matri ·quã pol per adult. c.· j · ar · j · q · j·· ſi qs
per ignozantiam· ⁊· · pꝛecedenti · ⁊ de conſe.

di. nij . ᷓms . ⁊ c · ſolet queri · et ad hoc facit qð

no.S. de bapt · ꝗ. quis ſit eff ectus · Nec em de⸗
bent laici de ſacramẽetis eccleſie ludum facere
vel deriſum. ⁊ ſic in dubio iudicarem · ⁊ adde

quod no· · e · V. ſol utio. ⁊ ſequẽtibꝰ. Ouid

ſi dicat iuro· vel pꝛomitto·vel dono · tibi ha

bebo te peo legittima vxoee· ⁊ quidem ꝙ dicit
habebo futuri tempis eſt æ ſic extenſiuũ: vnð
non obſtante ꝙ dicit peomitto quod peeſentis
tempis eſt. videtur conſenſus de futuro nõ de
paeſenti · ar · I. de cõdi · appo· ſuper eo· ſz dicas
contra-nam ſi quis iurat alicui mulieri ſe eam
vxoeem legittimam habituꝝ mrimonium eſt
inter tales xxx· qv.. ſed obijcitur. in auten.
ſi quis dĩnis· quia ſubaudiendum eſt decetero
quod tñ ſi expeeſſum fuerit dubitationem non
hHabet · vt patet · S· de iur̃iur · quemadmodüůũ · in
pein. .e.ex parte·⁊ ſufficiunt quecũqʒ; verba
conſenſum expeimentia de pee ſenti. vt no. S· e·
q. H· contr ur. 1. e. . v. item conſtituit.
et ſequenti?¶ ¶ Quid ſi dicatur ꝙ non fuit vxo⸗
vel nõ eſt vxoe.Dicas ꝙ ſufficit ꝓbare ꝙ eam
in eccleſia pnblice deſponſauerit a fubar raue⸗
rit. vel ꝙ cauſa matrimonij fuerint benedicti ·
2 poſtea duxerit in domum ſuam ? tenuerit

habuerit in vxoeem ꝙᷓuis non peobentur p⸗

ba. multotiens em pee nimio tumultu audiri ñ
poſſunt·æ mualtotiens puella cultu verecundie
inducta ſuam non expemit voluntatem. com⸗
peobatur hoc.je:ex literis.j. C. de nup.in cõ
lunctione · ff. de ſpon. ſed que patris·quod ve⸗
rum niſi violentia allegetur. quod dic vt no..
e · J. qualicer impediatur. S.ſ. eptimo. Videtur
etiam ſufficere ſi peobetur q; poſt contractum
matrimonium tenuit eam vt vxoeem atq; tra⸗
duxit · vel quia dixit ꝗ nunqꝙᷓ di mitteret eam. h
ſemper adhererz ei:nam talis vxoe poteſt dici
xxxiiij· di. eriſtiano · xxij.q.ij.ſolzʒ. Fkrem quã
uis inſtrumenta nuptialia ſola ad peobation ez
matrimonij non ſufficiant.vt no.j· e· .· N item
conſtituitur· ⁊ ſequenti:tamen peobatur matri

monium per inſtrumentũ in quo ſe cõiuges vo
cant· ⁊ per donationez peopter nuptiaſmulieri

factam tanqꝙ; vxoei cum fama et alijs indicijs.

5· de peeſump · illud · ⁊ ſic poteſt intelligi.ff·.de

ri · nup · in libere · z. ff. de concu in ↄcubinatn-
alias autem non matri momum ſed ſtupeum p̃⸗

ſumitur.niſi volũtas pꝛopꝛia ſi uffragata fuerit

⁊ alia vota ſuccurrerint. ſubaudi.tacita vel

Peeſſa.ve patet ex peemiſſis.⁊. .e.ſub.ꝗ.vt aũt

nihil. v·peeſumptoeum. ſic non contradicit h
concoedat.xxx.q.v.aliter.æ accedit optime in

aut quibus modis na ·effi · legit · J. qm autezZ.

coll · vj·ff.de ſpon.queſitum.æ de ri :nup. mi⸗

noeem. /Conuincuntur ergo male dicere Py

qui notauerunt.qꝙ inter eos qui loqui poſſunt
non iudicat eccleſia matrimoniũ.miſi verba
bentur.vt no.S·e.I. vcont rahit.⁊ leqntibꝰ.
niſi dicas ip̃os intellexiſſe de matrimomo vero
⁊ expeeſſo·nam multis alijs modis peobatꝰ ta⸗
citum æ peeſumptum.æ= hoc neceſſariũ eſt ani⸗

mabus. ¶ Quid em̃ ſi matrimoniũ quod con⸗

tractuz fuit inter aliquos ſexaginta anni ſunt
vel amplius.nunc foete malicioſe vertatur in

dubium. nec poſſint peobari verba contractꝰ9.

puta:quia omnes teſtes qui peeſentes fuerunt
obiere:beeuiter æ in ſumma vtrum verba re⸗

quirantur vel non. ⁊ vtrum ſufficienter peoba⸗
tum ſit vł ñ· arbitrio relinquo iudicis.qui in⸗

ſpecta qualitate perſonarum· antiquitate tem⸗
poꝛeiscarnis copula.æ alijs circumſtantijs · B
determinet · ꝙᷓuis in magna parte per peecedẽ
tia ⁊ ſequentia qualiter arbitrari debeat inſtru
atur.ſibe no.j·e.ꝗ.qualiter impediatur. v. ſep⸗
timo vis . = ſe us ſtliu etiam conſneuit que
ri an per ſubarrationẽ peobetur matrimomuz
vel ſponſalia· ⁊ dixerunt quidam ꝙ ſi fiat a ſpõ
ſo ſponſe peeſumitur mrimonium . ſin autema
parente ſponſi tunc ſponſalia iudicãtur · tu die
ſicut iam tetigi.S.e.. v.quid ſi dicat. refert

tamen vtrum ſubarratio fiat publice ante fo⸗

res eccleſie dicente ſacerdote· benedic domine
arras iſtas.æc̃ ſponſo ſicut fieri conſueuit ſpõ
ſam poſtea ſubarrante.⁊ tunc anuli datio indu
cit matrimoniũ.a ſic loquuntur æ ſic intelligi
debent illa iura.xxvij.qij.ſi quis vxoꝛem. et
c·ſi quis deſpõſauerit.xxx·.q.vnoſtrates.Iðo
autem interuenit anulꝰ.vt eodem pignoæe co⸗

da iungantur · vnde ⁊ quarto digito armius i⸗

ſeritur: quia vt fertur in eo quedam vena ſan⸗

Suims ad coe vſqʒ peruenitxxx.q.v. femine.

vnde dicitur ꝙ pubes anulata peeſumitur ſpõ

ſa· niſi conſuetudo terre contrarium operet.

8·de peeſump. illnd·ł niſi foete puella coacta

adduceretur que ſtatim recepta benedictione

aufugeret · ſicut dil.j.e.conſult atõmi·⁊ no. J.
e· ꝗ· qualiter· S. ſeptimo vis. .
puellam nubilem ałs ſubarrauerit cõſenſu mu

tuo accedente:matrimonium inducitur· ſed ſi

erat innubilis ſponſalia iudicãtur.j. de deſpõ.

impu·tue.quod dic vt no· . de deſpon impu⸗

J.⁊ que ſponſalia.. quid ergo ſi deſponſat.

uid ſi tempe ſponſalioeum de futuro det

annlus.non poteſt aliud ſignificare ꝙᷓ contra⸗

ctus expeimit ſcʒ ſponſalia: conſueuerũt eim̃ ta⸗

lia iocalia ſen clenodia.munuſcula ſeu munera
inter ſponſos fieri.j· de matri: contracto con.
inteedi· eccł.quia ſic anuli datio eſt ſignum n5
facti mrimonij ſed futuri.ſicut alias arre dacõ

eſt ſignum venditionis non peeſentis vel pee⸗

rerite · ſed future · vt inſtit· de contra. emp. cir
ca peinc:æ eſt arra contractus per ſe ff. ð̊ acti.

emp. ⁊ vendi.ex empto.ꝗ.ſi quis vina.ſic mual

toties ſine verbis etiã int loquentes mrioniũ
inducitur· h nec verba ſime ↄſenſu ſufficere poſ
ſunt · j. e tue. ¶ Quid ergo ſi aliquis ita dicat
Suilelme accipis ne gẽmam in vxoeem. æ ipſe
reſpondet · domine. guilelmus accipit gẽmam

in vxoꝛem.poſtea interrogat mulierem. gem⸗

ma accipis guilelmũ in virum.ipſa reſpondet
ſic:nunquid per hec verba eſt iudicandũ matri
monium inter tales · ꝙᷓuis guilelmus dicat
nunq; conſenſit· ita videtur:quia æ ſi ſe non in⸗
telligant· ad cõmunem verboeum intelligetiã
recurrirur·j.e.ex literis·j. Nec enim refert an
Zuilelmus ad interrogata rñdeat dũmodo cõ
ſenſum expeimat. vt ex peemiſſis v. patet. ſic
nec in alijs contractibus qui ſolo conſenſu P⸗
