ſpem redeundi ad clericatuzʒ. nec ep̃us tales
retinut ſub foꝛo ſuo.nec beneficiũ conceſñt
diſpenſatiue. vt. õ· de cki. cõiug· expte tua.=
c.IoHᷣs.⁊· c.diuerſis.⁊ eodem modo intelli⸗
8a8. S. de peiuilegijs. ex pte · que eſt pars pee
cedentis.ſed ⁊ aliter intelligi poteſt vt ſtatiz
ſequitur · ¶ Sexto.in illis qui habitu cleri⸗
cali cõtempto tirannidi = crudelitati ſe inne
recunde imiſcent · vel ſeditõem æ guerrã mo⸗
nent · vel publice attrociter del inquũt · j. e. cũ
non ab homĩeꝗ.in articulo.æ.c. pꝓpendinus
5· de apoſta. c. j.⁊ ſic poteſt etiã intelligi.5.
de peiuił. ex pte. ¶ Septimo. in illis qui cõ⸗
tra inhibitõez dioceſani publice factam reci
piunt aominiſtratõem ſecularium pſonaruz.
nam ſi tales ꝗpter fraudulentuʒ computũ ca
piantur.eſt indignũ eis ab eceleſia ſubueniri
per quos conſtat in dei eccleſia ſcandalũ Ze
nerari · ̊. ne cle.vel mo.c.ij.quod dic vt no;
8.· ne cleri· vel.mo. G. æ qᷓ ſunt pmiſſa clericis.
vᷣ· ſed nec p̃dia. ⁊ ſeq̃n Ghe ſi abbas vel

parente.

alius p̃latus inferioe epiſcopo ſup peedictis
monuerit clericum ſibi immediate ſi ubiectum
* clericus incoerigibilis eſt. nunquid amit⸗
tit Hpeiuilegiũ: dicunt quidã ꝙ; non· qe non
innenirur H̊ expeeſſe cautũ niſi in ep̃o·⁊ ſic vꝛ
detur epiſcopoꝝ peiuilegiũ ſpeciale.æ ſic nõ
debet h aliꝰ ſibi vſurpare.S.de peinile. ſane
ar. S.· de elec: tranſmiſſaS. de exceſ.pla.ac⸗
cedentibꝰ.Eſt tam ar.cõtra..e.ex tenoee· et
c· vt fame.ꝗ.j.⁊.c᷑.cum illoeũ.. nos tamen.
c.canonica.æ Oico ᷓ expeeſſum in peelatis in
Senere.j.e.in audietia. Octauo.i illis qui
non ex odio. vel inuidia. vel indignatõne · h

iocoſa leuitate percuciunt.j e.c.j.v.nec cie

rici · lono. ĩ magiſtro qui B facit leuiter
I·e · eum voluntate.J. fi.cauſa coerectõis vel
intuitu diſcipline.j. e.c.j.v.neqʒ magiſter.
Decimo. in illo qui vim tpate repellit.j.
e·ſi vero alicuius.. ſi clericum:quod quali⸗
ter intelligenduz ſit no · 6. de reſti · ſpol. . qs
ſpoliatus.ſub. intelligendũ. v. in repellen
da.æ ſeqᷓn · ¶¶ Vndecimo. in illo qui inuenit
elericuʒ. cũ vxoꝛe.matre.ſoꝛoee.vel filia P⸗
peia· turpiter agente.has aũt pſonas q pei⸗
uilegium nõ excedit . j. e · ſ vero alicuius· ꝗ.
nec ille cõpellendus eſt. nodecimo in
illo qui G facit de mandato peelati ꝓpeij.j.e.
ex tenoee.q;uis em̃ nõ debeat verberari etiã
ex cauſa coerectõnis p laicum.alioquin ⁊ p⸗
ceptoe ⁊ verberatoe in excõicationem jcidut
je· vniuerſitatis attame de mandato p̈lato⸗
rum capi poſſunt clerici ad iudicinz trahi ⸗
etiã violenter.dum tñ nõ amplius capientiũ
* lacoeum violentia ſe extendat· qᷓ; defenſio
vel rebellio exigit clericoeũ j. e · vt fame tue
G. fi. erciodecimo.ĩ turbante oiuina of
ficia:q;ᷓ pᷣſ biter vel alius ad queʒ ſpectat po⸗
teſt eijcere de eccleſia.j.e· vemens.æ. c. cum
voluntate. J. ſiqui vero. Quartodecimo. in
eo qui ratõe officij qð in eccleſia obiinet cle
ricum peutit · 7Enmtvbeclno.! ſenioꝛe ec
cleſie qui cauſa deuotõnis H facit. PSexto
decimo. ĩ eo qui p̃ᷣlatus eſt æ leuiter coerigit.
Decimoſeptimo in domino famulum co⸗
rigenre ; Decimooctauo.in ꝗꝓpinquo ſiue
ſicut hi quinqʒ caſus ꝓPbantur · j. e·
cum voluntate . J. fi. qd qualiter intelligat.

no. S· de teépo oedi. g. æ cui. ſub ꝗA. decima re⸗

Sula· ¶ Decimonono.in clerico depoſito ⸗
tradito curie ſeculari.6. de iudic. cum nõ ab
hoĩe· xvij.q.iiij:ſiquis deinceps . ſecus ſi nõ
ſit traditus quãuis degradatus nã talis pei

2

nilegium retinet.lxxxj.di.dictum. in memo⸗

riaz peeteriti officij. ar. C. de queſtoriba. ſer⸗
uos. non ſolum. æ. ff. de decur· l. fi. ⁊ de hoc
no.S. de iĩmunitate eccle· ꝗ. in quantũ. vᷣ ſed
nunquid hoc peiuilegiuz. 2 qui cle.vel vo.q.
v. ſed nunquid clencus. Viceſimo. in ele
rico ad actum peoꝛſus contrarium clericatui
tranſeunte· vel quia factus elt milel nec ton
ſuram dekfert. quia nec ad Hoc eſt cogendus⸗
5. de clerico coniug. c. vt conſul tatõni. ergo
a contrario ſi tonſuram velit deferre poreſt

⁊ retinebit peiuilegium iſtuoquãuis aliqui

2 2 —

contrarium notent Dicunt etiã quidazʒ ꝙ bi
gamus non retinet hoc peiuilegium per ca·
Ixxxinj · di · quiſquis · ſed de hoc dic vt. no· S·
de vi. æ honelt · cle · F. in quibus · S· adeo aũt
inniti tondentur. a ſeqᷓn. ¶Secunda regula
eſt · ꝙ quicunqʒ in hunc canonem incidit ad
ſedem apoſtolicã eſt mittẽdus · quia citra ab
ſolui non poteſt·ſed ſunt caſus in quibus fal
lit hec re gula · ¶ Drimus eſt · qũ excõicatusʒ
eſt in moætis articulo conſtitutuſ · hic em̃ que
cunqʒ fuerit leſio abſolui potelſtxvij· q · iiij ·
nquis ſuadente.· e·non dubium.⁊· c· ea no⸗
ſcitur · F. fi · æ· C. quod de his · ⁊· e · ꝙᷓuis incide
ris 6. de of. oeð. paſtozalis· . peeterea · · ci ·
j· in te . ĩ fi · ⁊. c· vlti · ⁊ de hoc no.· S. ti. j· ſub
rubeica de penitentijsꝗ. cui confitenduz ſit ·
H.·j. H. ſeptimo.æ ſeqn· Eſt tñ tali iniungen
dum. vt ſi euaſerit debeat ſe ſedi apoſtolice ſi
enoemis fuerit leſio. vel eius legato ſi non ẽ
enozmis:vel ſi ſup Bſ.enoemi ſpeciale man⸗
datum habeat. p̃ſentare · ſup B pñiaʒ receꝑtu
rus.ſic ĩtelligas.j·e. ea noſcitur · J. fi · 8 e
cundus eſt.qn quis habet inimicicias capita
les vel ałs iuſtas excuſatões q̃re non poteſt
ſe ſedi apopeeſentare. .e· decetero · ¶Ter⸗
cius. in hoſtiario qui p̃textu officij clericum
non tamẽ grauiter leſit· · e· ſi vero alicuius·
H.j. ([Quartus in officiali qᷓ arcendo tur
bam.non ex ꝓpoſito ſed ex caſu foetuito· qui
tamẽ aliquo modo potuit pᷣuideri ita ꝙ ĩ ali
qua negligẽtia dephendat· clericũ peuſſit ·
ſm aũt in nul la culpa eſſet· non crederez ipᷣm
aſtrictum exquo non poſſet ei caſus aliquate
nus ĩputari.ſic intelligeĩ.e.ſi vero alicuiꝰ
F. official is:ar · ẽ. de homi · lohãnes · c · fi ·
Qintus:n mulieribus . ¶ Sextus in ſe⸗
nibus 2 valitudinarijs .· [Septimus. i mẽ⸗
beis ſuis deſtitutis- ĩtelligas ica ꝙ accedere
non poſſunt · ſicut iſti tres caſus ꝓbantur.j·
e. mulieres. æ. c. ea noſcitur· Octauus · in
infirmo hm quoſdamqð intelligas quando
non eſt ſpes de cõualeſcentia · Nonus in
paupe hm quoſdam.quod intelligas qndo ẽ
tanta pauptas ꝙ non poteſt ad ſedẽ apoſto
licam accedere:⁊ eſt ei verecundũ hoſtiatim
mendicatuz ire · ſic intelligas · · e . ꝙ de his ·
alioqum · ſi non eſſet ei verecundũ mittendꝰ
eſſet· ſicut ꝓbatur. e.ea noſcitur · H· ·· J·
J. ¶ Decimꝰ. in monachis æ canonicis regu
laribus. I.e.cum monachi⸗ ⁊. c· cum illoꝛum
ndecimus. in his qui ſui iuris non ſunt.
ſieut filijfamil · ⁊ ſerui. je· mulieres · qdᷣ tam̃
intelligendũ eſt vbi filius vel ſeruus h fecit
m fraudẽ ſernicij patri vel dño peeſtandi · vł
vbi pater vel dñs qui in culpa non eſt graue
detrimentũ pateretur ꝗpter filij vel ſerui ſui
abſentiam.debet tñ eis in recõpenſatõez la⸗
boꝛis itineris alia ſatiſ factio imungi· j. e. re
latum. ¶ Duodecimus . in his qui nobiles
magne potentie ſunt:a ita delicati ꝙ laboꝛẽ
eundi ad ſe · ap. nequeunt ſuſtinere· peins tñ
eſt ſup q̊B romanus pontifex oſulendus · IZdeo
qʒ iſte caſus nõ erat notandꝰ niſ ip̃m in ſum
ma Goffredi inueniſſem nota tũ qui nec im

△

exponit · ſed B eſt veritas· ꝙ ibi potiꝰ iure de
legatõnis ꝙᷓ officij abſoluitur · vt patet· ·e·
mulieres S. de his vero. erciuſdecimus:
in pupillo.j · e. c · · ſine ante pubertatem ſiue
poſt poſtulet ſe abſolui · · e · c · fi · Quartuſ
decimus. in his qui cõmuniter viuunt.æ ſub
vno tecto dozmiunt. ⁊ in eadẽ domo veſcun
tur-etiam ſi ſeculares ſint · S. de vita ⁊ honelſ.
cle. c. qm vt ait ſcriptura.ad fi. hm Hʒ intelli
ge . · e.ex tenoee · in fi· ibi· ant in eadem ecele
ſia ſocius eſſe noſcatur· non em̃ ideo excipit
caſus ille vt liceat ſocium peutere irato aĩo
ſed ideo ꝗe ſepe accidit· nam cõmunio parit
diſcoediam. ff · deb ; ij · l. eum pater · · dulciſſi⸗
mis. ideo non eſt iniungendũ id p quod veri
ſimile ſit piurium imminere · · de coha ele ·
æ młi.clencos. a de p̃ᷣſump· litteras·⁊ quia
ſi H̊ accidat: citra ſedem ap· talis abſolui po
teſt. ꝗ Quintuſoecimus · in monialibus· · e.
de monialibus. Sextuſdecimus· in Hoſpi
talaris ſancti Iobannis ieroſolimitani.ĩ· e.
canomca: ¶ Decimuſſeptimꝰ. in his qui cle
rico non enoemem ſed modicã leuem inin⸗
riam irrogant. B em̃ o tu epiſcope tue frater
nitatis arbitrio duximus relin quendum. f. e ·
pPuenit · qð dic vt no ·j. e. ꝗ. quis poſſit ab hac
ſententia abſoluere · De monachis cano
micis regularibus. monialibus:a hoſpitala:
rijs ſancti Iohis ieroſoli:diuerſos caſus no.
quia æ alij ſic notant. ſed hodie idem eſt ĩ om
nibus religioſis quod dic vt no · · e. I. quis
poſſit ab hac ſententia · ſub · J. ſed quis abſol
uet · : pa imo:⁊ ſeq̃n.
Nedum aũt ius· ſed miniſter iuris excõ⸗

municare pot eſt · ¶ Sed quis eſt hic miniſter
qui excõicare põt· Super HB diuerſe ſunt opimni
ones · Nam quidam dicũt ꝙ ſolus ep̃s excõi

care poteſt nõ inferioz· nam excõmunicatio é
mucro epiſcopalis·xvj:qij · vilis. in fi · vbi di
cirur.felici mucrone epi:ſacerdotum piacula

reſecentur. Et ſcòᷣm augu Ip̃a etiã damnatio

nominatur quã facit epiſcopale iudicium. qᷓ

.

pena nulla maioe in eccleſia inuenit᷑· xxiij

ꝗ· nij. coꝛripiantur. ¶ Secund dicũt ꝙ non
ſolum ep̃i:ſed ⁊ inferioees pᷣlati qui peeſunt
collegijs. vt abbates non benedicti · dum tñ

fuerint cõfirmati ·S· de ſimonia.ſicut tuis·?

peioees æ ſimiles excõicare poſſunt etiazʒ ma

ioei excõmunicatõne · S· de of.oꝛð · cum ab ec
cleſarum. ¶ Tercij dicunt ꝙ quilibet ſacer

dos habens curaʒ animarũ poteſt excõmuni
care · ij. q · j· nemo · xv. qiiij· c · j· · ð offi · oꝛð ·

ſi ſacerdos · xj · q·j· experientie· ⁊. c. ſacerdoti⸗

bus. ¶ So. dicas ꝙ nullus poteſt excõicare
excõmunicatõne ſolenni que dicitur anathe⸗
ma niſi ſolus epiſcopꝰ.vt no · S.e· ¶. quot lůt

ſpecies excõmunicatõis:v· vna ſpecies excõ

municatõis eſt.a ſeqᷓn.⁊ in B caſu intelligas
veram ſententiam peimoꝝ · ¶ Flij autẽ pee:
lati omnes qui ſpiritualem iuriſoitionem ha
bent de cõſuetndine vel de iure Omuni. puta
quando per electionem creantur.nec contra
ria conſuetudo ſiue deſuetudo repugnat· ex⸗
cõmunicare poſſuntetiã maioꝛi excõicatõne

iuede
tetſe,
amug.
temſiue
narruſ
ſub
veleun
. bonel⸗
imelli
necele
xcipic
to aio
parit
uleiſhi
od deri
aecle.
1 quia
lui do
ugſee.
bo
m.ſe.
guicle
nimin⸗
frater
n⸗ſe⸗
b hae⸗
cano
Mtala
8 no⸗
ſtiom
quns
abool

exeo:
opini
excoi
atioe
bidi
jcula
atio
m⸗.
rinij.
non
eſunt
um tm

ni8=7

zma

bece

ſacer
nuni
5-
ot⸗
care
che⸗

xco
156
ee:
ha
ata
tra
ext
öne

ÜS „F

qᷓ;uis peeſbiteri non ſint · ar. xxv · di. perlectis
lxin · di. ſi in plebibus. õ. de offi·archið.c.ij.
5· de ap. repꝛehenſibilis.S. ð̊ maio.⁊ obe.cũ
in eceleſijs.õ· de of.oeð quanto:quod intel
ligas etiã ſi curam animarũ non habeant.ex⸗
quo iuriſditõem ⁊ ſubditos habẽt.ĩter quos
poſſunt cognoſcere æ diffinire circa ſpualia
Naʒ iuriſditio ſme modica coertõe nulla eſſz.
ff · de ofeius cui man:elt · jur· l· fi· qd decre.
exponit de ſnĩa excõmunicatõms.õ.de offi·
dele . ex litteris · Ec intellige qd vecatur mo⸗
dica.qe modice appeeciatur hodie⸗⁊ modica
eſt inter mandanos:qui tm̃ ſectantur tpalia
de ſpiritualibus non curantes. Verũ quo ad
periculuʒ ſiue ligamen anime nulla maioe re
peritur.xxiiij·q.iij:coeripiantur iunge qo
no:õ.e.q.quid ſit excõicatio·ſi vis ſcire qui
ſunt hi qui hanc mriſditõem ſpũalẽ habent
plenius vide notata·S. de of· archið· J. quod
ſit eius officium. v. item excõicare.æ ſequen.
Elij aũt qui curam animarũ nen habent-
etiã ſi ſacerdotes ſmt.non poſſunt excõĩcare
hm ray· cum nõ habent iuriſditõem in ſubdi
tos.nec inter eos valeant iudicare.niſi fote
HB de conſuetudine haberẽt.que iuriſditiõem
dat. ix ·q:iij:cõqueſtus.õ.de elec. duduz. ij.
tandem · ¶ Tu dicas ꝙ quicunqʒ ſit ſacer
dos habet poteſtates excõmunicandi æ abſol
nendi.quo ad poteſtatẽ clauium ſiue clauis
foei penitentialis· non tamẽ habet exercitiũ
niſi curam habeat ·ſicut patet in his que no·.
8. de penitetijs . ꝗ. cui confitenduʒ ſit. S. non
obſtat· ⁊ ſeq̃n· Exquo vero euram habet· ĩ no
toeijs habet poteſtatẽ excõicandi æ exercitiũ
p̃miſſa admonitõe:æ in omnihus Pis que ſme
ibelli oblatõne expediri poſſunt.õ⸗ð clam.
deſpon. cum inhibitio.æ ſic itellige quod di
eunt tercij:vt no.õ/e.v.tercij.⁊.xj q·iij· au⸗
di . 7c qũo ſacdos · xvj.q.j. alia.ij.q.vijq.
Item cuʒ dauid.õ· de eo qui fur.oedi.ſuſ.c.j·
patet in his que no Jð̊ ·de penitẽtijs.ſub ru
beica de remiſ. J. quid remittit.ſub.ꝗ.dicũtur
aũt ſacerdotes:⁊. ſe.quis poſſit ab hac ſen
tentia.ſub.. ſed quis abſoluet· v· ſed nunqd
clericus · niſi foete contraria cõſuetudo æ ſn
perioeis inhibitio h̊ impedjat. vt patz in his
que no:õ·e·valij aſt peelati.æ:q. de pñijs
Teui confitendũ ſit. vᷣ. ſeptimus ſi ipᷣe ep̃us
n occultis vero vel que requirunt iudici
alem indagineʒz nõ poſſunt excõicare.niſi cõ
traria cõſuetudo vel ſpecialis delegatio ſiã
eõceſſio eis plus indul geat:nam ⁊ capł m de
cõſuetndine vel indulgentia excõmunicat et
interdicit · S.de reſcriptis · ex ꝑte decami.⁊ ð
conſuetudine.cũ inter vos.j.t.j.ex pte.⁊ ſic
intellige ſnĩiam rap· quazʒ no.õ.e. v· hj vero.
Sinau aliquis curã loabet alicuius par⸗
rochie nec ſacerdos eſt.iſte non poteſt excẽi
care· nec abſoluere:quo ad poteſtates claniũ
quã non habet· ¶ Quod ſi aliquis paelatus
habeat iuriſpitõem tempalem in aliquos ho
mines ſuos·nec ałs pᷣſit iuriſditõi ſpirituali.
talis de mure.vel de cõſuetudine· vel peiuile
Sio ſpeciali:ex cõmunieare nõ poteſt.ſed ałs

1

eedet ſicut faceret iudex tèmpalis ar · 3. ð
offi · oedi.dilectus. ⁊ de iurepatro.cum dile⸗
ctus.ꝗ. nos igitur. ¶ Verum ſi p̃latus ĩ ali⸗
quo loco vtrãqʒ iuriſditõeʒ obtineat · vtroqʒ
gladio vri poteſt.ar.S.qui filij ſunt legi . per
venerabilem. HE?.j.ad fi· v.id aũt ĩ patrimo
nio beati petri ·⁊. ò·de ap.ſi duobus.ꝗ. fi· et
in auten. d· n· extra:e⸗dilecto. dum tame ab
effuſione ſanguinis abſtineat. qð dic vt no-
5.ne cleri ci vel monachi .. que ſunt permiſſa
clericis.ſub.I. clencis.vᷣ.poſſunt tamen cle⸗
rici · ⁊ ſeq̃nti · ¶ Doteſt tamen excõmumcare
iudex ſpꝛiritualis oedinarius.poteſt ⁊ delega
tus·S.de offi·dele.peeterea.⁊æ· c.ex litteris.⁊
c· querenti · ¶ Sed excõicatus non poteſt ex
cõmunicare · xxiiij ·q· j· audiuimꝰ. æ iunge qð
no.õ.de ſen.⁊ re iudi.ſub rubeica de ſnia. ꝗ.
quis debet ſententiam.hm q intellige⸗j· e. ſi
quẽ · vbi innuit ꝙ quicunqʒ index eſt excõica
re poteſt ·
Minoe aũt excõmnnicatio etiam ab hoĩe
infligitur.nam hm om̃es epiſcopi alij infe⸗
rioees peelati excõmumcare poſſunt minoei
excõmunicatione.õ.de of.oedi:cum ab eccle
ſiarum · vnde ip̃a mino⸗ excõmunicatio qñ⸗
qʒ infligitur a ſacerdotequandoqʒ a ſeipſo.
de pe · dil. j· facilius. Et qñ infligitur a ſeip̃o·
aliquotiens male fit · vt quando putat B ſibi
ſufficere ad ſalutem.de pe.di. ihne qui arbi
trantur. Qnandoqz; bene⸗dt quãdo hoc facit
peccatoꝛ cauſa reuerentie. de con.di ij· quo
tidie · de pe . di · j. facilius · ⁊ di · ij. qui ſcelera

te. elius tamen eſt ꝙ autoeitate ſacerdotis

H faciat.de pe· di · j. in actione.nam ⁊= hodie
adminus ſemel in anno neceſſe haber qmilibz
adultus ſiue diſcretus enchariſtiam ſumere ·
niſi de licentia abſtineat ꝓpeij ſacerdotis..
de peni: omnis· Sed ⁊ aliquotiens mino⸗ ex⸗
cõmunicatio infligitur ipᷣo iure ſiue facto qꝰ
ao deum tantum aliquotiens quo ad deum
eceleſiam.quod die vt no.õ· e · ¶ quot ſunt
ſpecies· ⁊. j/e. . quis poſſit ab hac ſnĩa abſol
uere · v·hHic tñ notandum.⁊ ſecn.

is val eat excõmunicari · ſubditus et
inferioe reſpectu peoferentis vel ca⸗
mis ab eo lati:j·e a nobis.j z. c. ſi quem.
* B intelligas de ſubdito xp̃iano.iudeus em̃
vel paganus excõmunicari non poteſt. quid
em ad nos de his qui fois ſunt.S de diuo⸗.
Saudemus.ij.q.j.multi· Item hoc eſt verum
niñ peinilegiuz obſtet· xvdjq.j· frater noſter.
quod dic vt no.õ.de peini.ꝗ.qualiter amitta
tur. ſub · J. ſed dici poteſt · lgit ſuperio⸗
non poteſt excõmunicari ab inferioee.õ.de
maio⸗⁊ obe · cũ inferioꝛ.xxj: di. inferioe. Hec
aut regula fallit in caſu hm quoſdaʒ.ſcʒ quan
do ſuperioe imperio inferioeis ſe ſubijcit. xj.
q· Puenit · ff. de jur · om. zu. eſt receptum. SZ3
certe exquo ſuppoſuit ſe ſuppoſitio tenuit
iam non eſt inferioe ſed ſuperios in eo in quo
ſe ſubmiſit. quod hodie in clerico defacili ñ
obtinet · vt patet in his que no:ã.de of· dek.
ꝗ·quibus modis: Bclencus autez. Sunt

æ alie due regule circa hanc materiã · de b⸗
no.j·e.ꝗ. quis poſſit ab hac ſentẽtia.⁊ ſub· J.
eſt æ alia regula. ¶ Hõ ſubditꝰ etiã excõica
ri non poteſſ·quia ſententia a non ſuo iudice
lata noò tenet· S· de iudic· at ſi clerici · ix. a · ij.
per totuzʒ · deoqʒ ſiquis ita dixerit · qui furtũ

fecerit excõmunicatus ſit · ſubditos tin Kas-
ferentis aſtringit··e⸗ a nobis. j· ꝙ intelligi

debet de extraneis 2 non ſubditis: qui alibi

extra iuri ſditõem ꝓferentis delmauũt · ff · ð
iur̃· om. iu. l. fi· Sed ⁊ de his qui infra terri⸗
tozium eiuſdem furtum faciunt intelligi põt
dum tamẽ ignoæent ſententiã latam nec tan
tam moã traxerint qð ſcire pꝛeſumanturar ·
5.qui matrimoniũ · ac pol · c· fi · C. de adult⸗

—

ſi ea.nec em̃ ligatur aliquis excõis ſententia

niſi ſciens · · e.ſignificauit · ⁊. c · eũ deſideres ·

nec iſte extranes tenet ſcrutari archana alte

rius regni· C· de cõmercijs mercatoeibus·
l. mercatoees · Si vero B ſciat· vel nimiaz mo⸗
ram ꝛbi traxerit · hm ea que no · S· de prochijſ

F. quis intelligatur parrochianꝰ · V. quid ð

ſcolaribus.õ · de conſti·ꝗ· quando cõſtitutio
intipit artare:iam incipit eſſe ſubditus ratõe

delicti = ſententie late nam de furto tenetur
ibi reſpondere vbi cõmiſit · · de raptoꝛibus

c.j.vj·q.iij·placuit: ⁊ no·ẽ · ð̊ foꝛo compe · J.
quibus ex cauſis· S· Item ratione delicti · Sʒ
æ peeſes aduerſus extraneos homines delin
quentes imperium habet · nec em diſtinguit
vnde ſint.· ff. de offi · peelidis · l iij · ¶Et elt H
intelligendum de ſubditis extraneis. non ſu

perioeibus ſen paribus quo að dignitatẽ vel
uid ergo ſi metro⸗

officium indiſtincte.
politanus vemat cõtra talem canonem a ſul
fraganeo latum æ in dioc- ſuffraganei⸗ dixit
lauꝙ; non ligatur. cum ip̃e oedinarius totiꝰ

ꝓuincie ſue ſit . ix · a iij · c· ij · ⁊ in eodem cõſen

tit 1o E peomicialis dixit ꝙ calus eſt peo
hac via:õ. de p̃ben· graue · · e'a nobis · · ⁊ e

ar. in aut'·& defen. cini non habeéte. colk.
iij· æ. xxj.di.inferioe · ff · de arbi. l. ij. æ idem ẽE

ſi epiſcopꝰ in parrochia plebani ſui delinqt·
HMus· vero dicit contra· quia talis non li⸗
gatur ſententia iudicis: tunc em̃ vera eſſz ſen
tentia laur̃.ĩmo ligatur ſententia canonis· ⁊

quia ſcienter incidit in factum damnatum-

xxiiij · a · . c · · ij · · uj · ⁊ · ar · xcvj · diſ· duo · vbi
ambeo · rõe crimis in ſua prochia cõmiſſi dã⸗
nauit imperatozẽ· ꝙ alias non feciſſet. ⁊ pꝛo

hac via facit. quia talis delinquẽdo ⁊ ex cer

ta ſcientia cõtra canonem veniendo ſe facit

inferiozem: ar · xl di ;· multi · ad fi · æ ſic inferio

ris imperio tacite ſe ſubmitrit quod fieri põt

ij · q:ej nos ſi incompetenter vnde iam non

eſt ſaperioe. vt no. e. . igitur ſupeno⸗
uid eñ dices ſi metropolitanus ſcienter

celebeet in eccleſia a ſuff raganeo interdicta
qui etiã excõmunicauerat omnem ibidẽ cele
ſeance Hiee no· · ei . que ſit pena

ub. C. qͥd ſi epiſcopꝰ· v· mih videtur ꝙ ray ·

* iunge quod no. S.· ð peiuib. ꝗ. qualiter amit
catur: ſub . ſed ⁊ dici poteſt·æ de offi⸗ dele ·
EC. ꝙ ſit eius offirxium. V· ſed per que arguet

Blee obſtat quod oꝛdinarins dicat totiꝰ
ꝓuincie· quia H̊ non eſt verum mſi in caſibus

quo nullus eſt B. Nec obſtat· 6· de pꝛebe ·

graue · qe ibi non incidit in canonez ſed de⸗

Nquit conferendo beneficia. ⁊ officio ſao in
quo ſuperioe eſt abutendo· vnð ab inferioꝛe
puniri non poteſt. Nec obſ.in aut'.de defen
ſoꝛ.ciuita· S. non habente · qna nec ibi aliqs

canõ pᷣceſſerat.æ ihi etiã loquitur quo ad de⸗

poſitionem.quã etiã quo adð epiſcopũ nõ poſ⸗-

ſet facẽ metropolitanꝰ.iij · q· vj· q;ᷓnis.nec ob
ſtat· .e.a nobis . quia tum ratõne canonis·
tum ratõne delicti per canonẽ iam damnati
incipit eſſe inferioe vt dictum eſt. Quidqd
tamen dicatur licet quo ad ſuperioꝛes vl pa
res dignitate. vtputa archiepiſcopos extra⸗

neos. quibus ſcilicet non ſubeſt epiſcopus ꝗᷓ

dictum ꝓmul gauit canonem. æ etiaʒ quo ad

exemptos · ſupꝛadicta locũ habeant:non tñ

quo ad illũ cui ſubeſt · puta:metropolitanus
ꝓpeium ĩmo certo certius teneasquod ſicut
ſententia vel canon ꝓferentem uon ligat·ſic
nec ꝓferentis ſuperioꝛem. Ergo licet ca-
non pape om̃s aſtringat · vt in juribꝰ ꝓ hug ·

—

inductis. æ.5. de cõſti. c. j·a fi · xj· q· in. p pein

cipalez. canon tamen infertoꝛis nuꝙᷓ ligat ſu
periozꝛem ꝓferentis ſicut nec ꝓPferentem S.

de maio:·* obe cum inferioe ff · ð arbi· l· pe ·
æ iunge quod no · · e · ti· J. ⁊ que ſit pena · ſub

g.quid ſi epiſcopꝰ·æ. S· de maio· ⁊ obe . S. qs

cui.⁊ de conſti.ꝗ.qualiter cõſtitutionibus· et

g. quando cõſtitutio · . ratio:a ſeqn:· Flij
auteʒ omnes tali canone aſtringuntur. (ſ83
opponitur: remiſſiones facte ab epiſcopis nõ
ꝓlunt niſi his qui ſubſunt ſue iuriſditõni · vt

. de pe· quod autem.qualiter ergo ligabun⸗
tur non ſubditi tali ſententia: cum peimuz vi
deatur fauos abile· G odioſum. ⁊ fauoꝛes ſint

ampliandi. odia reſtringenda . ff· de liber · et
poſlhu· cum quidam· ⁊ cõtrariozum eadẽ ſie
diſciplina · d hoc dicunt quidam ꝙ remiſſio

ideo non tranſit in alienũ parrochianum · qꝛ

in talem non textenditur iuriſditio. ſed in ſen
tentia excõicatõis ſecus ẽ: quia ille ratõe de
licti efficitur de foꝛo excõmunicantis.GB no ·
b.j.e.nuper.ſuper illo verbo:tunc erit abſo⸗
lutio· in gloſa que incipit : colligitur hic · ſed

certe h̊ eſt replicare incõueniens· ͤ enim eſt

quod querebam. que ſcz ſit ratio ꝙ ratiõe de

licti ſoꝛtitur quis foꝛum æ non ratõne bene⸗

ficij . ¶ Vixit vincen· ꝙ h eſt ratio· quia ani⸗

me conſulitur vtrobiqʒ ideo em̃ remiſſiones

reſtringuntur · vt amma diutius aff ligatur. ?

ſic per veram penitentiam liberetur· excõmu

nicactio autem dilatatur. quia æ medicnalis

eſt Pe ad animam non moetalis . ij· q⸗je mul⸗
LI*

per reſtrictazʒ. vt patet in his qᷓ no.ẽ · de peni

tentijs · ſub rubeica ð remiſſionibus· J. a qᷓ̃d
valent · Item excõmunicatio moetalis eſt ani

me dummodo cõtemnitur · ij . q. ·· multi· ⁊ pa⸗

tet in his que no · S. e · in continuatõe ſumme

iſtius. 2. j. e. . quis ſit eius eff ectus· hoc

EFSBed nec iſta placet multuʒ. quia per re
miſſionem factam cõſulitur anime potius ꝙG

— ——— — — — —

* ₰☚ S 4 * .

„
4 omnia intelligas. Die ergo ꝙ; hec eſt ratio. hoc fecit.vel Bᷓ ſcit ſacerdos etiam ſeneen⸗
de ⸗ remiſſio ꝓuis fauoeabilis deo reſtringitur. Pferens · ſed tane deus 6. ð l ri⸗ 1 cer⸗
6 ſod ne vileleat eceleſiaſtiea inriſoitio ne peni⸗ dos. vel is qu i cõcubinam tenet de exrbmu
cio h en tentie ſatiſfactio enernetur · S. de penitentijs mco te ſi vlterius tenueris concubinam. ve
inf om cum ex eo · ar. . de conſue⸗/ cum iter vos.⁊ ꝓ⸗ omnes illos qui mpedierint teſtes dicere ve
zm encee pter hanc rationẽ etiam peiuilegium aliquã⸗ ſtatem cuzʒ iam minati eſſent aliqui.⁊ ſic erãt
de defen do ſtricte interpeetatur. vt patet.j.ti.j.cum in culpa G. de teſti · conſtitutus.ſen offenſa·
eibialiis in partibusexcõmunicatio vero ideo dilata ſcʒ noteeia contra eccleſiam vel hominez cõ .
noad de⸗ tur. vt 18 qui in factum damnatum ſci enter ⁊ miſſa. j. de vᷣbo. ſig. ex parte:æ. c·cum olim·
u no poſt Ptinaciter incidit.maxime in eo in quo deli⸗ pPeec eſſerit. ̊ em̃ poreſt excõmunicari ſicut pᷣ⸗
8ehec ob quit puniatur. nec em̃ debent remanere male notatum eſt. S.e.ſuper illo verbo. vel culpa.
anomis. ficia ipunitca.j.e. vt fame.xxiiij q: iij :eece au quibus merito adò iniungendam ſatiſ factõez
dammnati tem. æ quia tali imputari poteſt: quia ſciẽter hu iuſmodꝛi.ſ. cʒ infra certum diem ſequentez·
Qudd 2 impendenter ſe videtur damnare z ligare- vt. G. æ taliter. ꝓhoiibendo ſimilia · vt ſcz dicat
es de pa vt patet in his que no. I.e. . que ſit pena. ⁊ ſi q̊ decetero feceris: q;mis de deliao com⸗
os extrat ſub. J. quid ſi epiſcopus:= ſub. J. ſed nunquid miſſo ſaciſfeceri 8· excõmunico te. vł quando
ſcopus excõmunicatus. H. ſed quid ſi alias ligatus plures ſunt· omnes illos qui decetero ſic fe⸗
quo ad Quid ſi i18 qui hunc canonem ꝓmulgauit cerint· ſicut poteſt poni exemplũ in ſpeciali.
non ti hB ſcʒ modo. excõmunico omes illos qui fur 3:de ap. queſtioni. S8de of.oꝛð. ſisnificanit ·
volitanng tum fecerint moꝛiatur. vł tranſ feratur.ł de⸗ in generali autem. 1 e-Srauem. z. c. nouerit.
nod ſient ponaturnunquiò excomunicatus eſt q̃ᷓ po⸗ 2. 8. de clerico xc0. mi: ꝓpoſuit. ꝗ. inducan⸗
ligat ſ ſtea facit furtum. didetur ſie·quia ſcnipta tur.aut alia rationabilis ꝙᷓ in illis ſententijſ
leerca epiſcopoaum anathematizant pPoſt moetem- expeimant cauſa ſubſit. puta· excõmunico om
pbaß. x⁊ facere poſſunt decrerum vt quicunqʒ ita fe nes illos qui ſunt cruceſignati niſi cerucez fe
neppen cerit excõmunicatus ſit. M.q.inij.nullus:õ.ð rant · hec enim dicetur iuſta ſententia in fauo
igar ſn maio· ⁊ obe· c. ij. ⁊ B ſaus videtur expeeſſum rem crucis. vt alij ſezʒ exemplo deferentiũ ad
temns. niſi a ſuperioꝛe fuerit renocatum. . de loca· ſumendam ip̃am = deferendã foetius ammen
dilpe⸗ ⁊ conduc/veſtra.õ· de of · les · c. fi. Sed cõtra rur vel contra tolerantes hereticos hm quoſ
ena⸗ſub Juia mmterdictum non durat vltra iun ſoitio⸗ Dam. Sʒ certe hij ſunt excõmnnicati.S. de he
nem interdicentis.ff. de penis.l.fi:cui vide⸗ reticis excõmunicamus. dic P de hoc recur⸗
be is tur ſtandum niſi aliquiò ſtatuerit diffiniedo. rendum eſt ad arbitrium bonz viri. 5. de. of.
nbige ff· de of. p̃fec. vrbis· l.j. . fi· vel niſi a ſucceſ dele de cauſis. æ. c.ſuſpitionis.= de appelk ·
Olm ſoee expeeſſim confirmetur. 5. de loc.æ con. vt debitus. Eſt aũt rationabilis multis craſ
1. ( c.j. quod em̃ ibi di cit ꝙ ſucceſſo⸗ cõfirmauit. ſantibus joem delictum cõmittentibus.ff.
pleo intelligi debet quo ad excõmunicatõnis ſen de penis: aut facta. J. fi. vel vt no. j. e. J. = qᷓ⸗
tomdt tentiam.que alias non valeret niſi quo ad cõ liter q abſolutio. ſub. J. quartum. v. in his ta
gabun⸗ ſtitutõem que perpetua erat.õ. de of.lega.c. men ommbus.æ mbłta alia exempia poni pñt
umm di fi. NHodie tamen talis excõmunicationis qne nec poſſunt omnia de facili numerari. qꝛ
ees ſnt ſententia ferri nõ debz. ſicut legitur in ant. pPlura ſunt ne ocia ꝙᷓ; vocabula.ff. & pᷣſcrip.
liberet O.n- extra e romana. ꝗ. caueant etiã ne tales verbis. l. iij. ed quid valet B conlſtitutõ·
ade ſit ſententias ſiue ſpecialiter. putaexcoõmunico exquo de inſta cauſa recurritur ad arbitrium
emiſſio pPetrum quia ita fecit · vel ſ ita fec erit.vł 8Ze indicis etiã Pferentis.⸗H. ad tria· PDrimũ
uum . qe neraliter. puta quicunq; ſic fecit vel fecerit elt. ꝙ hodie in ciuilib⸗ non eſt aliqmis excõ⸗
dinſen ſit excõmunicatꝰ.in aliquo ꝓfuturas vi de⸗ municandus niſi moꝛa p̃cedat . Scdm.
atöe de licet ſi tale quidò fecerint.nec etiam ꝓ iam cãõ non eſt excõmunicandus aliquis etiã com
hno⸗ milſſis.· ſub hac foema · ſi de illis infra tale tẽ miſſis vel cõmittendis niſi expeimatur cauſa
t abſo⸗ Pus minime ſatiſ fecerint · ꝓferre peeſumant · rationabilis in ſontentia quare H fit. trer⸗
hic.ſed niſi moea in exhibenda ſatiſ factõne.puta.qe cium eſt. quia ſi aliter fiat. vel cauſa minꝰ ra
nim eſt a diem iam elapſuz no ſoluit vel ſatiſfecit tionabilis peetendatur. ſentetia relaxabitur
tioe de talis em̃ ſic poteſt excõmumcari.excommuni 2 Pferens ad arbitrium judicis punietur.et
bene: co B. niſ ſcz vl. q ad talem diem ſatiſ fecerit. alias penas patietur. de quibꝰ habes j aut'.
na ani⸗ cum ſatiſ facere neglexerit in tali termino iaz On extra · e. cuz medicinalis. de quibus etiã
ſſones elapſo.⁊ ſic poteſt intelligi. ꝗ̊. de ap p̃ᷣterea. no. 6. de ſen. ⁊ re iudi. ſub rubeica de ſentetia
atur vel culpa quia negligetes ſunt aliqui epiſeo Tqualis. ſub. .pura. v. quid ergo ſi dico ex
rcönn Pi vel clerici circa diuina officia · tunc enim comunico te ſi te Pparaueriſ. æ. j. e. G. quis ſit
analis rite fertur talis ſententia. excomunico illos eius eff ectus· v. ſiquis aut defectꝰ.æ ſeqn.
mlt qui non mterfuerint diuinis officijs hm quoſ E ud aüt certum eſt. ꝙ ſi iudex non ſer⸗
pern dam · p̊ᷓ non placet. ĩmo dic eculpa. id eſt. deli uans hanc foemam ſit puniendus. nihbilomi⸗
ius cto notoꝛio.in quo caſu poteſt ſie excõmuni nus eſt interim tenenda ſententia æ timenda.
pem cari. niſ vſʒ ad tale tempꝰ ſatiſ feceris excõ⸗ vt patet in his que no.j.e.. quis ſit eiꝰ eff e⸗
d ad municatus ſis.non dico ſie feciſti in ſpecie. ctus. ed nec poteſt aliquis ligari peia
ani in genere autem ſic · quicunq hoc fecerit niſi ſententia. quia ſeipm nemo ligare poteſt vel
pa: vſh ad tale tempus HB; reuelauerit vel ſatiſ fe ſoluere ff. de lpe niſ. Piin c. j. C. ne
umme cernit excõmumcatus ſit. qñ ſcz neſcitur quis quis ĩ cauſa ſua iudi. l· vnica. S

ſt tñ cõtrariũ

.

cõmuncet cũ illo qm excõmunicauit · ſenten
tiam incurrit ˖ Zed die ꝙ ibi non ligatur ſen⸗
tentia gpeia ſed canomis vt no. ]· e· . que ſit
pena participantiuz · ſub. quid ſi epiſcopus
aliquem nam a ſi expeeſſim diceret ꝙ parti⸗
cipans cum excõmunicato ab eo non ligare
tur. non valeret · ar· ſ· e.nuper. xj· a · iij · exco⸗
municatis ccum excõmunicato· Ktem
ſucceſſoꝛ ꝓf erentis vei par eius ſua ſententia
ligari non potelt · ff · de arbitris- naz magiltra
tus · 6 de elec innotuit · · ꝙᷓuis · ed nun⸗
quid excõmunicatus excommunicari potelt ·
diſ· vt no. j· e· quis ſit eius eff ectꝰ. ſub · J·
illud etiam⸗ PSer 2 is qui deliquit eſt excõ
municandus-non alius in odium iliꝰ ˖ vt pa
tet · S.ð̊ his que fi ·a ma·p .ca.queſiuit.xxiiij
q·iij . ſi habes· ideo vniuerſitas non eſt excõ
municanda neqz; collegium. quia ſic cõtinge
ret ligari innoxios ·etiã puerum vnius diei⸗
Juten d. n. excrae· romana · J· li · ſed loij qui
vniuerſitate culpabiles ſunt excõmunicari
poſſunt vt ibi. puta ſi ſic dicat'. excõmunico
om̃es illes qui pticipabunt cum tali excõmu
nicato. p̃miſſa tamẽ admonitiõe. in aut . den ·
extra.e:ſlatuimus: Sed æ interdicti ſententia
ꝓ delicto alterius peomul gatur · · de ſpon⸗
non eſt nobis · s· de offi. dele · ſane quia·

ar. . e. eum deſideres · vbi innuitur ꝙ ſi ep̃us

Vibus ex canſis excõmunicatõis ſen⸗
J centia ſit ferẽda. videt dicere decre.
duabus de cauſis fertur G; ſententia· ſcz ꝓ
cõtumacia· vel off enſa. · t· j ex parte · ⁊· c·
cũ olim. Off enſa dico· puta.ſi aliquis juſſus
ſeu monitus noluerit maleficium emendare:
ſeu ſatiſ facere ſieut debuit de off enſa quã cõ
miſerat · 3. de ap· cum ſpeciali· Sed certe et
cõtumacia eſt. ff · de rei ven qui reſtituere ·
igitur ſi recte inſpiciatur non debet excõmu⸗
mcari aliquis maioei excõmunicatõne niſi
cõtumacia.xj · q· iij. ſi epiſcopi ſacerdotali mo
deratõne. æ. c. nemo epoeum. ce certum. et
no.5. e. in cõtinuatõne huius ti: enenme
cia vero triplex eſt. dicitur em̃ contumax qui
citatus non venit· Item qui veniens non re⸗
ſpondet. Item etiã is qui venit æ reſpondet h
illicenciatus recedit · ſicut ꝓbantur Bomia-
xj· q· iij · certum eſt. Sed = cõmittitur cõtuma
cia illa aliquãdo in latendo⸗ vel abſentãdo ·
vel ne citacio ad ipᷣm pueniat curando. ·
vt li.non cõ· qm̃ frequenter ve nõ reſtituen
do. ff· de rei ven⸗ qui reſtitnere · vel non ſatiſ
faciendo de off enſa ſiue delicto · · ti · ·ex Pte
vel nõ exibendo . ff · de ap · credito · iuſſus·
vel penitentiam nõ agendo · xxxij· q·v. peece⸗
ptum.õ·de ſpon·ad audientiam-vel alias nõ
obediendo ˖ Sᷓ. de maio · ⁊ obe. ſiquis. ¶ Qð
ergo dicit canon xj· q iij certuz eſt P bhis tri
bus criminibus aliquem exc õmunicari debe
re. expone · id eſt · ꝓ his tribus ſpeciebus con
tumacie: nec ſolum ꝓ his tribus ſpeciebꝰ cõ⸗

tumacie-ſed 2 ꝓ alijs de quibus dictum eſt·

8

æ de quibus plenius no · g de dolo 2 contu.
ſub rubeica de contumacia · · qualite r depee

hendatur · Omnis em̃ cõtumacia graue erimẽ
poteſt dici · elt em̃ quaſi peccatum ariolandi
repugnare velle/ quaſi ſcelꝰ ydolatrie nol⸗
le acquieſcere. vij· q· j· ſciendum. ASed
diuerſis caſibus a iure ſiue canone infligit·
vt patet in his que no:· 5. e· . quis poſſit· H.·
j. 2 . quis valeat · ꝙ nec ſme contumacia eſt
nam æ= qui venit contra ius contumax poteſt
dici etiam furioſus. 5.· de tẽpo · oꝛ · vel non 6
compos:
Winoe etiaz excõmunicatio cõtumacia
po elt imponi. v. · ij· peeſenti · x. q· ii · audi⸗
Doteſt etiã impom ꝙ alijs culpis cõmilſſis.2

Poc duobus modis ˖ ſcz · P aliquibus culpis
cõmiſſis nomine pene ad tempus a indice in
fligende ·. lxxxvj· di.tanta· nomie pemitsẽtie
a lacerdote ĩponende ˖ de pe. di · · in actiõe·
patet in bis que no.5. e· ꝗ. quis poſſit excõi⸗
care· ſub . minoe autem-
Quod autẽ dixi · S · quẽlibet ſcz poſſe excõ
municari gpter contumaciam generaliter eſt
intelligendu; vbicunqz· ſ. lubditus iuſtis pᷣ⸗
ceptis indicis renuit obedire hm ea que no.
5· de maio: obe · J· a ad quid obedies: S6*
quid ſi peelatus pᷣeepit clerico ſuo ꝙ vadat
romam vbł alio negocijs eccleſie· ille nõ
vult obedire. dicẽs ꝙꝙ alij ſũt ibi magis v?do
nei vel peioꝛes eo. nunquid hec excuſatio iu
ſta eſt. non. quia oꝛdo in legationibus ñ ſer⸗
uatur. ff· de legationibus ſciendum . . penk·

„.

Zed nunquid excuſatur ꝓpter curam rei fa
miliaris· nõ- quia cõis vtilitas p̃ferenda eſt
peiuate · 3· de poſtuł . peeb. bone j· Ee plu⸗
rimoeum vtilitas vnius vtilitati vł volũtati
pferenda elt. vij · q· ſcias. in aut · de reſtitu;
* ea que parit in. xj· menſe · J. obeem⸗ nec Pp⸗
latus debet vtilitatẽ ſuam vtilitati eccleſie
p̃ponere· alioquin eccleſia cui pfuit vel cuiꝰ
miniſter extitit· ea ſibi munera vendicabit qᷓ
