me. vel in quo vis teſtificari ˖ vnde dieo te
non foee audiendum. ꝙ vera ſit exceptio
off ero me peobaturumſi vero iudex talem
exceptionem non admittat iuſte appellabit
vt · S. de appelbk · interpoſita ·

deni
iam
dera
gui⸗
ero
re⸗
nel
te:
ele
par
di.
cüt
tibi
.
mit
an⸗
mmis
de
can
ſimo
8,7
ſ,
mis
cani
ſie
fe⸗
Hin
ſſg.

a pena feriantur. ¶ De hac materia
C Jſic no:gof᷑ꝙ ſimoniacꝰ in oꝛdine depo⸗

nendus eſt qualitercunqʒ de h̊ conſtiterit· ſi⸗

ue ꝓ modũ accuſatõis ·ſiue inquiſitionis.ſi⸗
une denunciationis · S̊.de accuſa.ſupꝑ his:⁊. c
inquiſitionis.⁊ no.õ.de acenſat.ſub rubeica
de inquiſitionibus· ꝗ. qis ſit eff ectus · v· q;
ſñ inauiicio⸗ Simoniacus aũt in beneficio
vel dignitate ↄuictus p accuſationem depo
nitur . ꝓ inquiſitionem amouet. S. de elec · p
inquiſitionem.⁊ idem per denunciatõnez · eñ
non poſſet agi vera penitentia illo vel illa
retenta · xnj · diſ. eruß ISimeniacus etiam
in dignitcate ſuſpenſus eſt ipſo iure ⁊ decipit
animas cum adminiſtrando nichil agat ar.
5. de elec · dudum . ij. ⁊ idem in beneficio cu⸗
ram animarum habente · qe de his idem iudi
cium habendũ eſt. vt in ꝓxi · decre · C. penk. et
ar · S· de filijs peelbi:c.fi.In ſimplici vero
beneficio diſtingue. Fut eſt occultũ.æ ſic ſa⸗
ſpenſus eſt quo ad ſe tm̃.ſicut ⁊ quil ibet in
moetali peccato ↄſtitutus. Gut eſt notoꝛiuz.
⁊ ſic ſuſpenſus eſt quo ad ſe ⁊ quo ad alios.
ar· S· de ccha.cleri:⁊ muli.c.fi. ¶ Si vero ſi
monia cõmittatur circa monachatum.ouicti
per modũ accuſatõis deponunt' tam recipi⸗
entes qꝙᷓ recepti · h̊ ſi de H ꝓꝑ inquiſitionem cõ
ſtiterit.recepti amouentur ⁊ in artioꝛibꝰ mo
naſterijs collocantur ad penitentiam pagen
dam. recipientibus aũt iniungitur penitetia
donec ipſam peregerint ab executione ſa⸗
croeum oꝛdinum ſuſpenduntur.j.e.dilectus
filius . Sed quare non remouentur peio⸗
res vel abbates recipientes monachos.etiã
p modum inquiſitionis conuicti · cum H̊ ſit
pena ſimoniacoꝝ oedinaria.nt no.õ. e.v.ð
hac materia·⁊ ſequenti . . illud locum ha
bet in ſimonia cõmiſſa circa dignitatẽ habẽ
tem adminiſtrationem.ſecus ſi cõmittatur in
beneficijs conferendis vel monachis recipi
endis in quo caſu loquitur illa decre.dile⸗
ctus · vel ibi multitudo erat in cauſa. 5. de
tempo:.oꝛdi · c.ij· vel non erat vtile monaſte
rijs veteres amouere p̃ᷣlatos.S. de renuncc
j hm Sof.de h dic vt no.j.e..ſub.. ꝓ iudi⸗
cem · v· h que eſt ratio · Tu vero ſi placet ðᷣ

pena ſimoniacoꝝ ſic notabis:q; ſimoniaci di

uerſas penas patiuntur. Nam ſimoniaci pe⸗
nam patiuntur ipſo facto. ſItem puniũtur
P iudigem aliquãdo ad tempꝰ.aliqñ imppe⸗
tuum.· Ipſo facto penam patiuntur ſimom⸗
aci ·qe ſi quis fuerit ſimoniace oꝛdinatus.ip
ſe oꝛdo intus oetus occidit.nec foꝛiſ diu ſta
re poterit · vt ·.q.jquibuſdam.j.e. accuſatũ:

⁊·c.quotiens.⁊ habet caracterem furtiuũ.j

q·j· oedinationes· ⁊ ita ipſo iure ſuſpẽſus eſt.
Ideo dicit ꝙ q;uis om̃is peccatos.ſubaudi
non pᷣſciſus ab eccłia ꝓ ſñiam iudicis vel ca
nons · æ ſic tollitur obiectio de excõicatis ⁊
ſuſpenſis qui excluduntur a peicipatẽe ſacra
mentoꝝ.· nj. q:mj.engeldeudã.S.de excep.

a nobis.j.de clen.excõi.ſi celebaat.tolera⸗
tus penitens· ⁊ ſie nõ obſtat qð obijci con

ſueuit de Oſtituto in moꝛtali qui ſuſpeſus eſt

rð

quo ad ſe vt ſequitur:ꝙ loenz habet in enoe
mibus etiam occultis· æ in non mediocribus
notoeijs: nam G; etiã poſt pactam penitentiã
executionem oeꝛdinis detinent impeditã 8.
de renunc.niſi cum peidem.l.diſ.de his.S.
de tempo:oedi.c· Fi: licet aũt talis peccato⸗
ſcilicet nõ pᷣſeiſus·toleratus.⁊ penitẽs.cele
beare poſſit· tamen ſimomacus non poteſt ·
vt·j.e·tanta. Sqʒ Otra.jĩ·e.tue.Dixit da.ꝙ ibi
loquitur ð occulto.ſ̊ decretalis tanta intel⸗
ligitur de notoeioaille em ſuſpenſus eſt.j.q.j
reperiuntur · xxxij.diſ. ꝗ. verum. ¶ Et hoc in⸗
telligas quo ad alios hm.t.naz quo ad ſe eſt
ipſe ſuſpenſus quantumcunqʒ occultus ſit · ſi
cut quilibet peccatoe. S. de cohi.cłi.⁊ muli.
c. vl· j·q.j.ſi ſacerdotes.Vel dic ꝙ ſi eſt ſimo⸗
niacas in oedine etiã occultus.ſuſpenſus eſt
quo ad omnes.quia non habet caracterem
intelligas quo aò exęcutionem.j. q.j. c. ij. et
ſic loquitur · c· tãta · ¶ Hec obſtat. J. e. ex tue
que dicit ꝙ non poteſt ꝓhiberi ab executõe.
ſubaudi facti.quaſi dicat·de facto poteſt ex
equi cum crimen occultum ſit. æa tu ſcias H
tanꝙᷓ ſacerdos · quare non potes eum ꝓhibe
re · vt · S.de tempo.oꝛð.ex tua nullũ.⁊ ð of.
oedi.ſi ſacerdos.St idez intellige hm. g. na.
in illo qui ſimoniace recepit beneficium qð

certum oedinem requirebat. ꝓut legitur. .

de etate quali: c.j. æ in homicida · vt. õ̊. de
accuſa.inquiſition ĩis.⁊ de tꝑẽ.oꝛdi ·queſitum
ſed ille qui dat oꝛdinem nõ eſt ſuſpenſus ni⸗
ſi auo ad ſe tantumnec ſimomacꝰ in religi⸗
one· vt.j.e.vemens.⁊.c.dilectus filius &.
Vnde ille qui confert oꝛdinem cum nõ ſit ſu
ſpenſus quo ad alios.ipᷣo iure executõeʒ dat
h ille q̃ ſimoniace recipit nõ poſſet eã dare.
qẽ nõ habet .j·q·vij. daybertũ.⁊ ideo nõ põt
celebeare · j·q.j eunuchus.⁊.c.quibuſdã nar
rantibꝰ.lij aũt G̊ poſſunt de poteſtate offi⸗
cij nõ de poteſtate meriti.vt..e.tanta.nam
de poteſtate officij ꝑoteſt hereticꝰ celebeare
vt · j. q· j · ꝙ quidã· ¶ o. tñ dixit ꝙ qui ſemel
ſimoniace contulit oꝛdinem.decetero execu⸗
tionem dare non poterit ꝙᷓtumcunqʒ occul⸗
tum ſit · ᷓtumcunq; recipiens ignoeet. vt. j.
q·j·ſi quis a ſimoniacis· et ideo dicitur ibi
miſericoꝛditer. et· e.qreperiuntur.æ. c. qui⸗
buſoam · h H videtur repeobari.j.e.p tuas.ij.
p quã videt dicendum ꝙ ſi recepi oedinem
ab illo que ſimoniacum ignoꝛabam:executi
onem habeo.ꝙᷓ;uis etiã a quibuſdã q audie⸗
rim niſi me cõſcientia remoederetſimile ha⸗
bes.j ·de ſñia excõi.cũ illoꝛꝛ .⸗x j. et. . fi.
vbi in eodem caſu ſecularis deponitur. tm̃
ſuſpenditur regularis. ¶Dicunt etiã qudã
ſimoniacũ q;tumcunqʒ occultũ ſuſpenſum eſ
ſe quo ad omnes.vt no·ã. ⁊ notoꝛium foeni
catoeem · xxxij · diſ· J.verum.æ. c.nullus.æ. c.
peeter hoc · Et ſi queras:quare iura canoni⸗
ca hec duo crimina adeo perſequuntur. Be⸗
ſpondeo.ſimonia eſt moebus cancroſus. et
ideo ferro ignito in eo opus eſt.Eſt etiam

malum vſitatum. j.q.j.reperiuntur. Item foꝛ

nicatio carnale vicium eſt.l.diſ. quia tua

ſanctitas in fi·et ideo ĩ his pena exacerbari
debet in vtroqz. ff. de penis · aut facta · J. fi.
Suſpenſus aũuᷣt vel excõmunicatus vel de
poſitus executionem officij non habet ꝙ;uis
caracterem retineat · vt.j·qj. S· opponitur.
TIIo⸗contra dicit ꝙ hereticus excõmuni⸗
catus vel depoſitus conficere poteſt æ alia
ſacramenta miniſtrare.vt·j.q:jdominus: et
c:non nocet. et · c · dictum eſt · j. et de dlſe · dil ·
mjnon m nobis. Deeterea · que eſſet ratio
quare damnatus a deo poſſet conficere ꝙ;diu
toleratur ab eccleſia· ſed damnatus ab homi
ne nõ.q.dò.nõ video:ſecundũ Io. ¶ Sz alin
dicunt ꝙ nuneꝙ; oficiunt tales· nec executio⸗
nem habent.nam vt dicit pelagiꝰ·ſi veritate
duceremur nõ eſt xpᷣi coepus qð hereticꝰ cõ:
ficit.vt·xxmj.q.j.ſciſma nam B ſacramentuʒ
vnitatis elt. de oſe · dil. ij.· quia paſſaus c ideo
extra vnitatem eccleſie ofici nõ poteſt.j.q· j
eccleſiam. et.c.ſacerdotes:.qð etiã verum vi
detur ſecundũ Inno·qe B ſacramentuz nemo
poteſt cõficere niſi ſacerdoſ catholicꝰquia
extra eccleſiam nullus ſaluatur rite ſecundũ
claues eccleſie oedinatus · vt · ᷓ de ſumma
tri·c·j· . vna. Eſt tamen verum ꝙ licet ta
les epiſcopi oedinando aliquã executionem
non tranſferant quã non habent· tamen ca⸗
racterem quẽ habent tranſferunt mozꝛtnum
nudum qualem habent ·et ideo ſi oedinatꝰ
ignoæans fuerit·poteſt cum eo per ep̃m miſe
ri coꝛditer diſpenſari · dũmodo ignoꝛantia fa
cti fuerit peobabilis non craſſa nec ſupina.
alias ſolus papa diſpenſare poſſet · vt.· ð̊ oe

dinatis ab epi. q roſi· epiſ· c·j.⁊· ij:·quare pa

tet ꝙ ↄficit.quia ſine miſſa oedines non cele
beantur. vt · S. de elect · ꝙ licut . . ſuꝑ eo · Et
q; excõmunicatus celebꝛeet et conficiat ꝓba
tur.S. de ſacramentis non iteran · a nobis · ſe
cundum b. et vide qð no.j.de ſciſmaticis · ·
quid iuris. et hm h; intellige iura que faciũt
peo hac via·ix.q.j.ab excõicatis·et· c oꝛdi⸗
nationes: et que faciũt ↄtra · ix · q; j·c·j.et de
oſe · dil · mj · quomodo· et · j. q:j·qui perfectio⸗
nem · et . c· ventum eſt · et · xxmj·q·j.audiuimꝰ
ar:· ad hanc di.j· e: per tuas· ij · ⁊· S de ap. ſi
duobus hac materia dice vt plene determi⸗
naui · S· de tpẽ · oedi · Cet a quo · öx· hec igitur
ſit fides tua · excipe tamen depoſitum ſecun⸗
dum gof · vt ibi no· ⁊. .de elerico excõi.miĩſ:
F. j. H· ſed nunquid depoſitus
Der iudicem aũt pena imponitur · ſed re⸗
ert vtrum querat' de crimine in modũ accu
ſationis. vel in modum inquiſitõis. Si in
modũ accuſatõis:et is qui accuſatur infama
tus eſt· debet eũ index ſuſpendere ab execu⸗
tione oedinis ad tempꝰ.ſ.quouſqʒ didicerit
an veꝝ ſit id ſup quo acenſatur . vt· · e.accu
ſatum. et.c·quotiens· Itẽ ſi occultus ſit ſimo

niacusexquo tñ habent' certa indicia aget

iudex vt in iam ꝓxi:ſupioei caſu:⁊ ſic poteſt
intelligi..e.ſicut ſimomaca vbł aliter vt ſta⸗
tim dicã.·Qð ſi accãtoꝛ intentionẽ ſuã peo
bauerit · ſiue ꝓꝑ ↄfeſſione.ſiue ꝓ teſtes.qꝛ non
refert de modo duůmodo crimẽ ſufficient' cla

reat. i. ſafficienter Pbetur⸗debet peotinꝰ? eli
minari ab eccleſia dei· i· extra limites poni.
t.j.e.ſieut · G̊ eſt cum graui infamia que ſe⸗
unetur debet deponi . vt · j. q · nj · c. vlti · j. q; ij
pſ biter · xx:q:nj·ſane · et · C. de epis et eleri ·
ſi quenqꝙᷓ;· Si vero in modum inquiſitionis
queratur de G; crimine·et infamatus ſit ſecu⸗
laris qui adeptus eſt beneficium ſimoniace
ignoeanter:cogitur renunciare h nõ deponi
tur. j.e.ex inſinuatione · Si vero ſcienter · ſi
militer deponitur · vt · ·de aecãt · inquiſitio
nis.Sʒ ſi regularis eſt et eſt ſimoniacꝰ in oe⸗
dine · idem erit · ar. in his que no · S. e · . H · ip
ſo facto:et ſequẽti · et · · e · p tuas:Si vero in
beneficio et ĩignoeanter ſunt ꝓmoti· renũcia
re tenentur · vt. J. e · de regularibus · in fi · dan
tes tamen et recipientes ſunt pena canonica
feriendi · vt · . e. ſicut nobis · ¶. penb · et vlti ·
bi vero ſcienter peomoti ſunt ad conſoe⸗

cium regulare:pena depoſitõnis remittitur ·

verũtamen recepti citra concilium generale
de monaſterijs que taliter adepti ſunt remo⸗
uentur.et in alijs monaſterijs artioeis regłe
retruduntur·.ſed cum his qui recepti ſunt an
te concilium miſericoediter diſpẽſatur.vt in
alijs locis eiuſdem oꝛdinis collocentur · VE
ſi pee nimia multitudine h; fieri nõ poteſt· per
mittitur vt in eodem monaſterio poſt liberã
reſignationem remaneant: mutatis peioꝛibꝰ
ſedibus et inferioeibus aſſignatis ſecunduz
H intellige.j·e.de regularibus · hH · j. ⁊.c.di
lectus filius & :et concilium generale· quo⸗
niam ſimoniaca labes · ¶ Sed et cuz his qui
citra concilium ſunt recepti aliqñ ꝓ papaz di

ſpenſatur:et ꝙ dicit de monachis etiam ad

abbates extenditur.h̊ non cogunt' monachi
renunciare ſpũalibus· vel abbates renuncia
re tempoealibꝰ que hincinde acquiſita ſunt
nullo pacto peecedente ſed ſola intentione.
qð die vt no · S. e · ¶. quid ſit · et habes · · e . c.
vlti · vbi dicit ꝙ tale peccatum per penitenti
am ſolam aboletur · et ſic collige ꝙ facilius
et citius remittitur iniuria facta deo ꝙᷓ; homi
ni·per quod patet ratio quam querit Io · õ ·e
C. ꝛ · j· x· ſuſpenſus autem · et ſequeti · ¶ Sʒ
que eſt ratio ꝙ ſecularis conuictus in mo⸗
dum inquiſitionis degradatur et non regu⸗
laris· H?.quia in inquiſitione ſecularis ſub⸗
tilitas iuris requiritur· et ideo in his crimi⸗
nibus exceptis de ſtricto iure pꝛonunciatur
ſed in inquiſitione regularis de plano pꝛoce
ditur et ideo de plano punietur · vt patet in
his que no.S:e· . qui ad accuſationemet
ſub ti.de accuſa:in rubeica de inquiſitioni⸗
bus AItem quia regula eſt appeobata · vt q̃ᷓ
in vno grauatur in alio releuetur.vt.j· ꝓxi·

v · ſed et epiſcopus · et eanonn: iis ſi
quis confert bona ſua eccleſie ſimpliciter ſi

ne pacto.hac tamen intentione vt per bona
tempoꝛalia que off ert ſpiritualia valeat adi
piſci ip̃a alias non daturus.nec ipſum eſſent
al ias cłici rcepturi · d G dicit dec̃.qꝙ tã ille
qᷓ; iſti apud diſtrictum iudicẽ q̃ ſcrutatoe eſt

coꝛdiũ culpabiles iudicant.j.e.tua.ꝗ.HG aũt

on⸗
ſt
to
Re:
in
dei
dan
hics
ti⸗
ſor
tur.

vnde cũ nõ dicat ſimoniaci iudicant. fuerũe
qui dixerũt ꝙ nõ ſunt ſimoniaci.tũ ſunt tãq;
ſimoniaci puniedi ꝗꝓpter peauã intentõez cũ
ope ſupſecuto · ar · S· ð̊ biga.nupꝑ · m fi.æ.c.a
nobis.Tu dic ꝙ ſimoniaci ſunt·qe ſola vo
lũtate oↄmittit ſimonia.qð dic vt no·õ.e.vᷣ.
ſi vero ſcient· et · S. e. J. · Quid ſi monaſte
rium non habundat · immo eſt tenue æ dep̃ſ⸗
ſum in ima paupertate.nunquid poteſt pecu
ma dari ⁊ recipi ſine vicio ſimonie.non.ſatis
tamen poteſt concedi ꝙ G̊ verba poſſunt di⸗
cere hij qui ſunt de conuentu volenti intra⸗
re· nos libenter et gratis recipimus re aò cõ
ſoetium noſtrum ſpirituale.ſed cum bona no
ſtra non ſufficiant nobis æ tibi.depoeta tecũ
vnde vinere poſſis· Vel ſic · ꝓuideas tibi vn⸗
de viuas:tnnc em ſi ingrediens aliqua tem⸗
poealia conferat nõ cõmittitur ſimonia.nec
obſ.ĩ·e.qm.vbi dicit: pauꝑtatis peetextu vo
lentes viciũ huiuſmodi palliare.nam illa in
telligenda eſt quando non ſic caute ꝓcedit'
immo recipientes pactum faciunt æ certum
foeum.æ cu ſic cõmiſerint.nituntur ſe pᷣtextu
paupꝑtatis excuſare.ſeò B p̃textu nõ parcitur
delinquenti.ff.de ritu nup.·palam.G. non eſt
ignoſcendũ.S.de diuoe.ex literis.nam eſſet
ſanctius moei fame · xxxij.q.mjſicut ſanctiꝰ
æ omia mala de mundo pati ꝙ malo qð eſſet
afflicturum aĩam cõſentire.xxxij.q.v.ita ne.
nec obſ.ꝙ a furto excuſat famis neceſſitas.
de oſecra.diſv·diſcipulos.qe tali tempoee
omia ſunt cõmunia: ff. ad.l.ro.de iac.l.j..

cũ in eadẽ naui·ſ ſi non ſit tanta neceſſitas-

nõ excuſat in totũ ··de fur.ſi quis ꝓ neceſſi⸗
tatem. Quidò de monaſterijs vbi nullũ pa⸗
ctum interponitur · eſt tame taxatũ quantum
puella ingrediens dare debet.æ quidẽ talis
taxatio repeobat.·e.ſient ꝓ certo.⁊.c.intm̃
in fi :ideoq; ſi pactũ interponatur de tali cõ
ſuetudine obſeruanda ſimoniacũ eſt. vt· . e.
veniens · ⁊.· c· incantũ.. euʒ vero:expꝛeſſus
idem eſt ſi gratis excipiatur.⁊ poſtea cõpel⸗
latur receptus ad talem oſuetudinẽ obſeruã
dam. e: audiuimꝰ.⁊.c. Iacobꝰ.Sinauteʒ
om ↄuentione·om̃i cõpulſione ceſſante.gra
tis detur id qð eſt ſuetum nõ cõmittit ſimo
nia quo ad militantem eccleſiã. ꝙᷓuis h̊ ſit ſi⸗

moniacum quo ad deũ:ar.j.de vſut᷑.oſuluit
.xmj.q.nj.pleriqʒ.⁊ eſt expᷣſſum.j.e.c.fi.qd

.

dic vt no · S.· e. J. ·· ¶ Sʒ nunqᷣd poteſt circa B
aliqð remediũ haberi.ſic.vt moniales puel⸗
lam gratis æ ſpiri tualiter recipiant.et ſi ita
paupes ſunt ꝙ nõ poſſunt eide in neceſſarijs
Sꝓuidere· agant ↄtra patrem ad alimenta⸗ad
que tenetur · vt no.õ.ð con.infi.⁊..̊ infã.

⁊ lan·expo:.⁊ ſi moetuus eſt agant ad partem

hereditatie ſue.vt in auten.ð ſanctis epiſco
pis· J. nullam· penu.columna.colł.v.?Sʒ
epiſcopus qui recipit peomiſſionem ſiue iu
ramentum ab oedinando ꝙ eum non mnquie⸗

tet ſuper petendo titulo.del repꝛeſentatoꝛ

qui ſimile pactum recipit.penazʒ habetquia

repeeſentatoe ipſo iure ab executione oꝛdi⸗

num eſt ſuſpenſus per triennium. cedinato⸗

vero æ oꝛdinatus ſine peefinitione tempoeis
a collatõne ⁊ executione oedinis ſic ſuſcepti
donec gratiam ſedis apoſtolice mereantur
ſuſpenſi ſunt · vt·e.ſi qius oedinauerit. gg-
S queras quare he diuerſe pene ſtatuunt
. oedinans oedinatus magis delinquũt
ꝙᷓ repᷣſentatoe:cum in poteſtate eozum ſit oe
dinem cõferre vel recipere: ideo magis pu
niuntur in h ꝙ tempus nõ apponitur. vnde
poteſt tempus triennij vel decennij excedi·
⁊ ſic plus puniuntur ſecundum regulam.S·
de trãſlat'.epiſcopi.inter coepoealia· G. vlt.
de elec.in fi · c.j.j.de cleri:excõi.mimiſ:
latoees· ſed ⁊ repeeſentatos magis punitur
alio ĩſpectu·.quia ſuſpenditur ab executione
ommum oedinum. ſed oedinans tantũ a col⸗
latione oedinig quã contulit.æ oedinatꝰ ab
executione eiuſodem oed inis:æ ſic pumuntur
in eo in quo deliquerunt ſecundum regulã.
5· de tꝑ?. oedi· literas:⁊æ de inrepatro.paſto⸗
ralis; Ffſtem quia in vno grauantur in alio
releuentur: nam hec eſt regula appeobata·
vt no.S. ꝓxi · v· ſed que eſt ratio.in fi.⁊ peo⸗
batur · S.· de parrochijs · c. ] et de tranſla epi
ſcopi.inter coepalia· I. vlti.et.ff.de iuriurã.
eum qui. ¶Sed quare omnes hij non degra
dantur cum ſeculares ſint. dicunt quidam ꝙ
non ſunt veri ſimoniaci:nam tempoee quo
pactum factum fuit non erat aliquid in obli
gatione · ſed certe q̊ reſponſio non peoficit.
cum ſpes eſſet debitum iri· ar. inſtit. ̊ vbo.
oblis: . ex conditionali. vnde non poteſt ne
Sari quoniam illa ſpes que etiã poſtea omm
no extitit remiſſa ſit.et ſic eſt ſimonia vera.
cum idem ſit remittere qð dare..e.querelã·
⁊·s· de teſti · veniens· nam epiſcopus ⁊ repee

ſentatoe in ipſa oedinatione vel repeeſentati

one obligatur ad titulum aſſignandũ oedia⸗
to.vt· ̊/· peeben· epiſcopꝰ.et.c.cũ ſecundũ.
ergo aliquod cõmodum ſentiret inde. ſi ta⸗
men pactun, valeret. et ſic eſt ſymoniacũ.ex⸗
peeſſum ar. ff· de calum. l. j· in fi · et · l. ij · ⁊· nj
R.· j· quare decre· gregointelligenda eſt in
foeo penitentiali:non in iudiciali.quaſi di⸗
ceret·caueat ſibi oꝛdinans.et oꝛdinatus.et
repeeſentatoe· tale pactum interponens æ re
cipiens · quia ꝙuis occultũ ſit et pꝛobari nõ
poſſit· tamen hanc penam ipſo facto a cano⸗
patiuntur. et ſic ipſo iure ſuſpenduntur.
ſBinautem crimen peobari non poteſt.indi
citur purgatio infamato: in qua ſi deficiat
punitur tanꝙ; conuictus · vt. I. e · de B. et. c.
inſinuatum.
Ve diſpenſatio et a quo cirea eos adhi⸗
eatur.h̊ diſ.vtrum quis ſit ſimoniacus
et ſimoniace pꝛomotus.vel ſimoniace ꝓmo⸗
tus ſed non ſimoniacus.vel ſimoniacus h
non ſimoniace peomotus.Item vtrum ſimo⸗
la cõmittatur in oedine vel in beneficio.
Si quis ſimoniacus eſt in oedine· quia de⸗
dit pecuniam ut oedinaretur in ſubdyaconũ
vel dyaconum vel ſacerdotem. B nõ poſſunt
epiſcopi diſpenſare.j e·nobis.qe nõ poſſunt
diſpenſare mſi in adulterijs et minoeibus-

vt · S.de iundic.at ſi clerici:quinimmo ſecũdũ
quoſdam etiã papa diſpenſare non poteſt cũ
tali.quia ſimoniacus neceſſe habet renuncia
re ei qdð ſimoniace acquiſiuit · vt · j· q·j· ſi q̃s
neqʒ ſanctis.ſed oedini aliquis non poſſet re

nunciare cũ anime impeimatur.xxxij:qvij.·
licite · neqʒ executioni·quia illã non habet.

ideo non poteſt vicium purgarexmj.ꝗq· vj. ſi
res. S ed B̊ non credo·immo poteſt papa
cum tali diſpenſare.qe poteſt ſe vltro offer⸗

re ad depoſitionemxxj:diſ.nunc autez· ſicqOꝛ

poteſt renunciare quãtum in eo eſt·æ ſi papa
diſpenſet ſecum purgabitur vicium oedinis·
jq:vpꝛeſentium:nam et viciuʒ furti purga

tur re furtiua apud furem manente domini
voluntate · ff · de vſuca . ſi fur · · q· j· qdð quida
v.ſi foete · idem in violento detentoee · ff · de

peecario· certe· iulianus· et compꝛobatur.
Ie.p tuas·ijet· nj·et· c.penł · Aultofoetiꝰ

ergo ſi non ſit ſimoniacus licet ſimoniace ꝓ

motus:ſcilicet quia eo ignoꝛãte data eſt pe⸗
cuniaet ideo foete in hoc caſu ſi tamen oc⸗
cultum ſit poterunt epiſcopi diſpenſare.ar.
e·de ſimoniace.· Sed ſi quis ꝙmotus ſit ſi⸗
momace ad religionem aliquã ·dic vt no⸗S·
ꝓxi · J. v· ſi veroet poteſt adhiberi diſpenſa
tio ab epiſcopo.ſi eo ignozante fuit pecunia
data · Rlij dicunt indiſ:ſtandum foæee conci⸗
lio generali.j·e.quoniam. as ſi quis ali⸗

qð beneficium ſimoniace adeptus fuerit et

erat ſimplex.poſt liberam reſignationẽ ipſiꝰ

poteſt recuperare ipſum beneficium ex diſpẽe

ſatione epiſcopi ·vel etiaz capituli epiſcopo
Oſentiente.õ.de elect'.ſi alicuius · in fi:j·e·
ex inſmuatione· Sed ſi peelaturam vel di⸗
gnitatem adeptus fuerit · et ſine aliqua ac⸗
cuſatione venerit ad epiſcopum et ꝗꝓpeio mo
tu renunciauetit · poſtulans humiliter vt ipſi
us renunciatio admittatur.facta renunciati
one poterit recuperare ipſam pęeelaturam ex

diſpenſatione ſui epiſcopi.qui in G̊ non deli
quit ſi tamen vtilitas vel neceſſitas eccleſie
hoc expoſcat · vt · j.q· v.peeſentium · et· c. qui

cunqʒ · Si vero in indicio contenderit vel
vocatus fuerit.et timoꝛe ꝓbationum oↄfeſſuſ
fuerit · nõ poteſt epᷣs cum eo illa vice diſpen

ſare· vt · S̊.de elect · ſi alicuiuset.· e.nobis

fuit · ¶. j· et ſecundum B intellige.j.q.j.erga.
vij · q·p̃ſentium. et · ·de elect.ſuꝑ eo.et.j.
q.j·c.j·et· c.vl .· Vel beeuius dic ꝙ in ſim⸗
plici beneficio diſpenſat ep̃s cũ capitulo cũ
cauſa et ſine cauſa·dum tñ p̃ꝛogatiua merito
rum iſtud expoſcat · ſic intellig ⸗de elect'.
ſi alicuius.in fi ·j.e.ex inſinuatione.In du
pliei aũt poteſt diſpenſare etiã ea vice ſi ne⸗
ceſſitas eccleſie hoc expoſcat·vt in.c.peeſen
tium. alias non poteſt ep̃ᷣs diſpenſare · vt in
c.nobis fuit.j veꝝ eſt illa vice· ſed ſecun⸗
da bene poteſt · vt in. c· ſi alicuiꝰ.in pein· et

ſic decretum antiquum determinat. gg: ſi ali

cuius· et &S& determinat · Inno.nobis fuit. ff
de legibus. nõ eſt nouü · et · l. lequenti. 08
aũt diyi epiſcopũ diſpenſare poſſe.intellige

dum eſt quando non ſibi ſed alicui de ſocij⸗

ſuis ipſo ignozante fuit pecunia data alias
ſi ipſe deliquiſſet indignus eſſet poteſtate di
ſpenſandi · ar · Z. de cleri · diug · diuerſis · et h

inuitnur · ·ꝗ· v · Pſentium. vbi dicit per pecu
niam nõ epiſcopo ſed cundam pꝛincipum eiꝰ

datam · St hec mtelligenda ſunt de ſimoni
ace gmoto nõ ſimoniaco:nam ſi ſimoniacus

eſſet · ſcilicet qe ſciuiſſet ſimomã interueniſſe.

nõ poſſet epiſcopus diſpenſare in duplici vl
lo modo.h foꝛte in ſimplici poſſet inſtãte ne
ceſſicate eccleſie alias nõ. SySen Otra· quia
calcedoneñ ↄcil ium adeo ↄdemnat ſimonia
cum in beneficio ſieut in oedme. vt · j· q.nj
ex multis:et tñ vim habet euãgelij.xv· di. ſi
cut.et ad B.j.q:jſi quis epᷣs ·So.illud quan
do ſimoniacus eſt · h̊ autem loquitur quãdo
ſimoniace ꝓmotus eltvt dixi. ))Sed nunqd
ep̃s poteſt diſpenſare in ſimonia cõmiſſa cir⸗
ca officia moꝛtuoꝝ· benedictiones nubenti
um.ſepulturas:criſmatis venditões:ſacroꝝ
vaſoꝝ ſeu veſtimentoꝝ benedictões. et cõ⸗
ſimiles minoees ſpes · dicunt magiſtri ꝓ ſie

poſt pactam penitentiã · eoq; non ꝓhibetut

ar· · de ſen· excõi.nuper.nec obſtat · j· q/j·er⸗
Sa ·qe loquit in ſimoniaco ĩ dignitate:ſcut
et · ꝓ· e.nobis·in fi ſecundum gof ·

ce peauitatis a certe videtur danda illt
ccleſie in cuiuſ iniuriã data fuit· vt· je · de
Hoc · et · c · oſulere·et·c: audiuimꝰ.et in aut'.
de ſanctis epiſcopis:S. ſi dero laycus.Sʒ cõ
tra·quia reſlituenda eſt illi qui dedit · vt · · e
veniens · So · ſecundũ g. na · die ꝙ vbi totum
capitulũ deliquit reſtituenda eſt illi qui de

dit; vt in illa vemnẽs. Sʒ ſi vnus vel duo vel

aliquis extraneus deliquit · tunc habet locũ
decre.de HB.et ſic turpia lucra ſunt ab heredi
bus extoꝛquenda . ff · de calum. in heredem.
ĩ·de vſur.tua. Sed ſecundũ · t. ſi is qui dedit

pecuniam vult remanere in ſeculo nõ reſtitu

itur ei·ſi vero vult intrare religionẽ tunc eſt
ei reſtituenda.ne ſit oneroſus monaſterio ad
qð tranſit.ar.xvj⸗q·vjde lapſis·xvij·q· mj·

ſi quis in atrio· xxvij:q.j·ſi quis rapuerit.S.
de ſepulturis · c· j · ff · de iur dot · iure ſuccur⸗

ſum eſt. et accedit ad B. ff· de calum.et gene
raliter· ¶. illud · et · l. in heredem . C. ſed etiam
Deelatus vero aliquid ab eccleſia extoe⸗
quens ꝓ ſimoniam debet reddere duplicatũ
I·e.andiuimus·ſed ſi ꝑ impᷣſſionem tunc red
det quadeuplicatum · xonj · di · qm quidẽ · j. q·
j. ↄcuſſionis: concutere aũt dicitur qui peete
xtu officij ſibi cõmiſſi cõminãdo aliquid ab
inuito extoequet . ff · de ocuſſiouibꝰ. l · · et · ij ·
xxnj. q: j· militar. S
Me pꝛeelati vices ſuas vel eccleſias alijs
ſub annuo cenſu vel pᷣcio ↄcedãt Bubeica ·
Vpea poſuit magiſter ð ſimonia in
genere.nũc in ſpecie· ideo apponit
rubeicam:ne plati vices ſuas ⁊c̃· in
qua notandum ꝙ non licet alicui

peelato maioei ſiue mmoꝛei vices ſuas. id eſt
iuriſditionem ſibj competentem alij ꝓ pecu

nia concedere: vt mn ipla rubeica patet.· et· ·

Vid de pecuma data occaſione ſimonia

lias

e.c.j. Gatio multiplex eſt. ¶ Deima ratio eſt

dulgens poteſt cenſum retinere peo tempo⸗

tdi quia ſi uriſditio vendi poſſet · emptoz maio⸗ ralibus que remittit. S. de cenſi · cum venera
h⸗ res faceret condemnationes æ ſic ſubditos bilis. quimimmo m traditione rei ſue poteſt
deen aggrauaret.⁊æ iundicia ſubuerterentur equita retinere qð placet · · de cenſi:quanto.nec re
nei te repul ſa.e.c.ij.ſi ergo hac ratione conſi⸗ tentio cenſus vicium ſimonie inducit · qe non
oni derata quanta pars pecunie dari ꝓhiberet'. retinetur tali pacto vt iuriſditio remittatur·
gens multomagis quotta quia G̊ etiam aduocato Hqͥ enim ſimoniacum eſſet · vt · S· de tranſact’.
niſe. dari non debet.cui tamen quotta datur· vt ptterea quarto loco.ſed vt antique ſubiecti⸗
jarl no.õ.de poſtulando · F. quis poſtulare · V· et oms peobatio inducatur. 5. de cenſi: omnis
lene illud.cunm em̃ condemnatio ſit m poteſtate anima. ⁊ eſt iudicium libertatis · · de peiuil ·
quia iudicis: ſaltem in arbitratijs magnã mulctã recepimus ſecundum gof · [Item peelatus
onig leuaret foere vt maius lucrum perciperet · er non debet eccleſiam vacantem ſub annuo ce
n⸗ So ſi inriſditio æ officium pᷣlature conducit ſu vel certa pecunia data concedere · vt· · e⸗
diſſ in grauamen ſubiectozum æ ſubuerſionẽ miu⸗ c.penb. ⁊· · de ſimo:non ſatis· ⁊ B intellige
anan dicioeum non eſt dubium redundare ˖ qe duz de eccleſia·id eſt de peelatura que nec con⸗
id ſumptus queritur peedo craſſatur · xxnj· q. j. ducticijs peeſbitenis cõmitti debet.
ni militare · ¶ Item ſecunda ratio eſt · quia taliſ peecipimus ſnãm eẽccleſiã· ið e
nar conceſſio continet ſimoniam. nam qui vicani uentiones ratione eceleſie pe
da am conſtituit curam tradit.S· de of. vicarij. illo qui eccleſam habet intitulatam vł co
en c.fi æ ideo peo vicaria pecuniã dare ſimoni mendatam vendi poſſunt ſub certo cenſu/et
eci acum eſt. S. t. j ad noſtrazʒ · Item alia ratione tuenda eſt pactio · vt · .· e · c. olti. non obſtaͤn⸗
e continet ſimoniaʒ; quia videlicet peelati gra te contrario ſtatuto dyoceſanoeum . vt · · D
tis debent iudicium reddere · · q· m. venden⸗ locato· veſtra · qd intelligas vſqz ad certum
tes =c-non ſolũ:æ in auten. vt iudices ſine tempus τ modicum.non imperpetuum . vel
. gquoquo ſuffragio· coll · ij. ſpiricualia eniz vẽ ad non modicum.nam talis habet ius in re ;
ut di peohibentur · ⁊ inriſditio ſpiritualis elt · j· agere poteſt æ defendere · ff · ſi ager vecti⸗
qnj·ex multis· vnde ⁊ vendere caſtalliona⸗ galis.l.j. . qui imperpetuum. ff.de ſuperfi⸗
Onna tum vel yconomatum ſimonnacum eſt.j· q.j· ciebus. l· j . qð ait.vel dic ꝙ. l. ille locũ ha⸗
an ſi qmis epiſcopus· a.qm·ſaluatoæ:omnis em̃ bent in rebus peiuatozum tantum. ⁊ ̊ Gᷓ̊ no.
e de iuriſditio· omms poteſtas.a deo ⁊ ſpiritualiſ S. de rebus ec. non alie ˖ S. j. . . quibus ex
ant. vid etur · Vnde illund emanauit dinino ſalua⸗ cauſis· ⁊ dummodo eccleſias vel decimas·.·
ge toeis noſtri oz-aculo.non haberes m me po⸗ q:ij ·peruenit: nen tradat ad firmam layco.
bt⸗ſee teſtatem niſi datum eſſet tibi deſuper:ꝗꝓpte⸗ ar.S. de etate ⁊ qualitate · c·ij · nec monacho
otun . rea qui me tradidit tibi maius peccatum ha⸗ ergo a contrario clerico ſeculari poteſt eccele
nide - bet.⁊ eſt h ar · ꝙ ſi quis det pecuni vt in im ſiam ſuam ad firmam tradere.vt.S.ne clerici
Neell peratoꝛem ꝓmonueatur.vel in poteſtatem vł vel monachi:ſecundum inſtituta-ſed mo⸗
locu rectozem alicuius ciuitatis:ſimonia cõmitti nacho poteſt nomme monaſterij. vt ibidem.
redi tur·quia ipſa iuriſditio ſpiritualis eſt.ð hoc · 6. de ſimo· querelam. Sed 2 videtur ꝙ
em. j.e.v.in ſumma.⁊..ſequenei.. Datet ex p poſſit fieri talis venditio layco rligioſo · ar ·
edit miſſis.ꝙ is qui recipit iuriſditionem non de⸗ S.de deci:ꝙᷓuis ſit graue· dum tamen admmi
ſtitn bet dare pecumam peo ipſa adipiſcenda.ecõ ſtrationem ſpiritualem non habeat.quia illã
ceſt tra autem is qui iuriſditionem cõmittit bene habere non poteſt· quãtumcunqʒ religioſus
oad poteſt debet dare ſalariuzʒ in quanta parte exiſt at· S̊. de conſtitutionibus:eccleſia ſacte
mj. z non in quotta vt dictum eſt.ar · expeeſſum marie.⁊ de rebus eccle:non alie:cum laicis
its⸗ 6. de of · oꝛdi· inter cetera·⁊ de appel · perue xc · diſ · bene quidem · xvj . q·. vij· c.j.⁊. . cũ
ccur⸗ nit . 1 de peeſcri pt'.cum ex officij · ⁊ de cleri · ergo · ⁊· c · noua · ⁊· c. ſequenti · vſqʒ ad..ſñ er⸗
M eegro. de rectoeibus. x· q.ij.peecarie· xij ·. q· ij gonec enim licet laycis eccleſias regere.
aam caritatem· æ ig habebit curã animarum.æ iu nec oblationes accipere · x· q.j.quia ſacerdo
toe⸗ riſditionem delegatã non oedinariam · et ad tes· ⁊ duobus cſequenti.æ videtur ibi dici.
atu tempus non imperpetuũ.mſi quando vicari⸗ ꝓꝙ tales ſunt excõmunicati:nec mirum. quia
te us conſtituitur· vel coadiutos perpetuus da nec etiam ſacra vaſa vel veſtimenta ab inſa⸗
4 tur · vt ſupꝛadictis iuribus Peoxime alle⸗ cratis Hhomimnibus tangi debent . ð conſecra·
en gatis · Tercia ratio eſt.quia cum peelatus dil. · in ſancta.⁊. c· veſtimenta · Generaliter
oe Zgratis debeat dicare. xmj. q v.non ſane. etiam peohibitum eſt omnibus laycis ꝙ ſpi⸗
i⸗ mundas ſeruare manus. nullumq; continge ri tual ibus ſe nullatenus intromittant · S. de
re lucrum·ſi iudicia venalia exponit · deum ⁊ elect'·c.maſſana.õ̊.de arbitris: contingit.õ.
is legem offendit · vt im auten.de man· pein · J. de iudiẽ · decernimꝰ . 8 de peeſcript'.cauſam
. opoꝛtet. colł. mj · xj · a · nj . qui recte. Sʒz op⸗ ſic intellige · S· de deci · ᷓuis·⁊· e.pꝛohibemꝰ
ni ponitur. nonne idem eſt remittere quod dare Nec videtur excuſare epiſcopi autoeitas in
quo ad ſimoniam cõmittendam. S.t · ꝓxi · que Hac parte.vt ibilxxxix ·diſ. mndicatum X* iun
4 relam. 5. de teſtibus· veniens.= tame video ge quod no. S. ne clerici vel monachi . S· que
in ꝙ epiſcopus poteſt iuriſditionem ſub annuo ſunt permiſſa clericis.ſub:.g. clericis· ante fi.

1 17

—

J fee remittere · S. de relig · domi . conſtitutꝰ

Solutio· dic ꝙ pꝛiuilegium libertatis in⸗

vᷣ·ſic æ multomagis.æ ſequẽti. Ooteſt igi⸗

tur illud dici . ꝙ fructꝰ eccleſie poſſunt vedi

—
. ʒʒ—ʒ— rMZMZB

lapco.non tamẽ ꝙ adminiſtret.ſed ponetur
alius qui ei reddet.ar· S·de locato:veſtra.j.
de iudeis ex ſpeciali:æ de B. S.·t.j· ¶. quid ſit
ſimonia.v· michi videtur:nã ⁊= q;uis fructꝰ
ex ſpiritualibus beneficijs ꝓueniant non tñ
ſunt ſpirituales· vnde vendi poſſunt · vt ta
men in hac venditione ſiue locatione nichil
ſpirituale cõmiſceatur · S·de rerum permuta·
ad queſtiones ·; Raie ſi quis peelatus fru⸗
ctus vendiderit dſqz ad·vij an.⁊ incontinẽ⸗
ti pecuniazʒ receperit totius ſeptennij. ⁊ poſt
receptionem moetuus eſt · nunquid ſucceſſoe
tenetur ſtare venditioniſic.ſi pecunia verſa
ſit in vtilitatem eccleſie · ar. S. de ſol. c · j· xij ·
q·ij ·H huius placiti:⁊.c.quicunqʒ ſuffragio
alias contra:S de peecarijsc.· .⁊ imputet ſi
bi is qui pecuniam tradidit· niſi foete a pein
cipe unpetratu eſſet ſpeciali peiuilegio: cau⸗
ſa foete theologie.vel peregrinarionis terre
ſancte vei alia quacunq; de cauſa.ad hoc. ·
c:j·ſuper ſpecula·tunc vm contrabens peiui

legio peincipis decipiendus nõ eſſer· C-·de

his qui ve eta:- impetral .j Go.vero no.
ꝙ locatio non excedit vitam locantis· qe cũ
beneficia ſint ꝓſonalia: contractꝰ circa illa
Habici ꝓſonas concedentium non excedunt .
ar.S: de peeben infi:S. de tranſact'. decete⸗
ro.æ. c· veniens· 6.ð̊ vſu palł.adò B nã ⁊ cle
ricus vſufructuario compatur.vt no.j· e · v·
hß quare nõ poteſt.h vſufructuarius rei vſu⸗
fructum que habet vltra vitã ſuã locare nõ
poteſt· vnde ſi ↄductoe circa ipſam rem ex
penſas fecerit ſibi imputabit ·quia h̊ euenire
poſſe ꝙ vſufructuariꝰ moeeretur ꝓſpicere de
buit.ff doca:= Oduc.ſi quis domum/.h ſub
iungi ·h̊ foete ab herede vſufructuarij repeti
poſſunt· ar.S.de rebꝰ ec.nõ alie· ad audienti
amhm Sof· certe ſi pecunia in vtilitatem
eccleſie verſa fueritneceſſe ẽ vt vel pecunia
reddatur vel rata locatio habeatur. ar.S. de
ſob. c · j.⁊ de fideiuſſoeibus.ꝙ quibuſdã.ff · ð
Odic. inde:nam hec naturaxvij.q.fi:c. vlti.
ideo tene vt· S. no .v. ꝓxi .¶ Quid ſi quis ob
ligauerit fructus eccleſie:obuentões.⁊ oĩa
ad eccleſiã ſuã ꝓptinentia· nunquid tranſit cõ⸗
modum iuriſditõis ſi eccleſia mriſoitionẽ ha
beat.dicas ꝙ ſic· niſi fuerit excepta:quãnis
ſpecialiter vendi nõ debeat.ve no. . e. ſic et
multa alia tranſeũt tacite cum vniuerſitate ·
vt no.S.de juxepa.. qualiter tranſ ferat.v⸗
venditioeg . S3 quare nõ pᷣt p̃latus fructꝰ
eccleſie vacantis vendere.h intitulatus põt
qui minoe eſt. .qe pᷣlatus nõ habet ius in
re.i.in fructibꝰ.vt patet · x·q:ij:ſi quis epᷣs.
æ habet neceſſe gratis ↄferre· vt noõ·ð of.
archip̃ſ biteri:c.fi ·⁊ de peeben.relatũ ·h̊ vbi
pecunia intercedit gratificatio remouetꝰ· vt
inſti. de mandato· . vlti:nec ad eterne retri⸗
butionis pᷣmium habet oſideratio.vt.j.e.c.
penb - Intitulatꝰ autẽ habet ius in re·ideoqʒ
poteſt fructꝰvendere q;diu viuit· ⁊ ſic fructu
ario compatvt · xvj.q· vj.illud:q.de pecuł.
cleri.c. vlt ·¶¶ Sʒ nunq; d pᷣ̃t rectoe eccleſie cõ
ducticijs pᷣſbiteris curã cõmittere· vel etiam

eonductoꝛi fructnũ eccleſiaſtieoꝝ ad tempꝰ
c. pauꝑ ſacerdos poteſt opas ſuas ad tem⸗
pus locare· vt no·5õ · t· j· · qualiter cõmittat
B. ε ſunt hec in ar. tem fructus poſſunt
vendi ad tempꝰ. vel ad firmã tradi.vt ſtatizʒ

no.vtriqʒ etia puto ꝙ poſſit cura cõmitti per

idem tempꝰ.gratis tamẽ æ ſine pactione ali
qua autoꝛitate ep̃i interueniente · 5· de offi .
vicarij.ad h. ſup quo vide qð no·Sde of.vi
carij· S. ⁊æ in quibꝰ caſibꝰ.⸗H·]⁊. S.ſequẽ.hᷣ
