vt · S. de ſpon · J. quis ſit effectus⁊ patet · .e ·

continebatur · in fi. St G̊ͥ no· ꝙ ſi ſponſa minoe

vijan. traducatur in domũ ſponſ·æ ibio. vij.

annos adimpleat. tacite ratificant᷑ ſponſalia ·

q;uis anteꝙᷓ expleuerit ſponſus carnaliter co⸗
gnouerit matrem ſponſe.quare ſi poſt · vij · an⸗
impletum cũ matre ſponſe ſponſus cõtraxit · de
bet inter ipſos diuoetiũ celebeari · ⁊ ſic patet ꝓp
affinitas peecedens · ſponſalia ſequentia nõ im⸗

pedit quo ad generandã iuſticiam publice ho

neſtatis. impedit tñ mrimonium cũ filia adim⸗

pleri · ĩideo non habebit filiam affinitate p̈ce⸗

dente impediente:neq; matrem impediente iu
ſticia ſequentis publiee honeſtatis · ⁊ ſic vnnz
eſt impedimentũ alterius · ⁊ quo ad hoc intelli
guntur ſolui ſponſalia · ſicut no · · de ſpon · J. ⁊

qualiter diſſoluãtur · icem tercio· quod intel
lige hm ꝙ H no· ſinaũt ſponſus cũ matre ſpõſe

contrahat ante ᷓ ſponſa· vij · an. adimpleuerit ·
ſponſalia ſoluunt · ⁊ ſic non poteſt ↄſequenter
ratificari nec tacite nec expeeſſe. Idem eſt ⁊ ſiñ

traducatur dum tam̃ ſimul maneant m lo · et

poteſt eſſe ratio illa.quia circa illam etatem ali
quotiens temptant infantes.quod foete adim⸗
plere non poſſunt.S.de ſpõ.iuuenis · ⁊· c ado⸗
leſcens · j· e.atteſtationes:⁊ facit optime ad h

‚Bð

=

I· de eo qui cog:cen · vx· ſue. veniens.iĩbi.ex cõ

uerſatõe diutia:.& H dic vt no.j.e.vxᷣ.ex his Pz.
ꝙ ſi ſponſus ſponſam ſuam minoeem vij annis
non traduxerat.ſed in domũ patris vł matris
ſine ſponſo manes hm Io.vij· an · adimpleuerit
nunꝙᷓ ratificantur ſponſalia miſi ſponſa in ſpon
ſum terum expeeſſim conſenſerit anno vnj · ad
impleto · ſic intellige dinerſi fica.j·e.literas.
que in peimo caſu loquitur. ⁊ · c· acceſſit.qð ex⸗
audias in ſecũdo.Itẽ ſi ſponſus ſponſazañ.vij.
an· a ſe eiecerit.· eum ꝗpꝛio facto diſſentiat ſpõ
ſa voluntarie eiecta.vel ſi effugiat. ſpõſalia ſol
uuntur.niſi ⁊ poſtea expeeſſus conſenſus inter
ueniat.vt.ar.·e.atteſtatões.GRay · tñ indiſlin⸗
cte ſcripſit.ꝙ ſponſalia contracta ante· vij. an.
ſiue ꝑ filios ſiue ꝑ parentes rati ficantꝰ tacite
completo.vij.anno·æ mrimonium poſt inchoa
cam pubertatem. peeſertim ſi ſimul moꝛent . ſ
niſi exponas p̃ſertimi.tm̃.ᷣ puto falſum. vt
patet in his que no.j.e·SG.ex his. Spõſalia
ergo que nulla ſunt dſenſu deficiente vel etate
impediente. nullam iuſticiam publice honeſta⸗
tis generant.ſecus que nulla ſunt impediente
conſanguinitate. vt ⁊ no.õ.de ſpon. I. quis ſit
effectꝰ.v.eff ectꝰ etiã is ẽ.nã ſi puella cum fr̃e
tuo ↄſangumeo ſed non vterino ſponſalia con
traxerit.qꝙ;uis ſpõſalia nulla ſmt ex eo fratri
tuo attinet in quarto gradu ex parte matris
ipſius fratris tui.te tñ qui ex alia matre es im
pediente publice honeſtatis muſticia habere ñ
Poterit in maritum.vt.õ.de ſpon.ad audienti
am·æ ſic habes ꝙ ſicut affinitas p̃ᷣcedens ñ im
pedit ſponſalia ſequentia quo ad effectũ publi
ce ho · iu · generandum . vt · S. dixi · ita nec cõſan
Suinitas· vt ſicut in pᷣcedenti vnum eſt impedi
mentum alterius.ita ⁊ B. nam fratrem tuũ ſpõ
ſum ſuum habere non poteſt con ſanguinitate
impediente. nec te publice honeſtatis juſticia
renitente.lij intelligunt decre· ad audientiã-
qñ temptata fuit.hm decre· õ. de ſ põ: iuuenis.
ſed melius vt illam decre.iuuems · trahas ad
illam ad audientiam ſzm hunc iutellectũ· vide⸗
licet. ꝙ ille iuuenis erat Oſanguineꝰ prime pu
elle.æ ideo tum ꝗꝓpter oſangumitatem. tũ peo
pter ſponſalia qualiacũq;.tum ꝗpter temptati
onem que foete effectum nõ habuit. naſciẽ que
dam publice honeſtatis iuſticia. qua impedit
iuuenis remanere cum ſecũda puella ↄſangui⸗
nea peime ·⁊ ſic triplex funiculus difficile rum
pitur:æ foatius oꝑatur ꝙᷓ ſimplex.vt.õ.ð treu
Sa ⁊ pa.c:j als em conatus nõ obfriſſʒ. vt. ã.
de ſpon·c.fi:nec extraosdinaria pollutio.vt. x
xxv·q.iij eroedinaria.vel dic ꝙ conatus ſine
effectu gignit publice honeſtatis iuſticiazʒ. vt
in.c·iuuenis.ſed nõ inducitur matrimoniũ pee
ſumptum· ⁊ ideo iuuenis cum alia que nõ ſit de
ſanguinitate iponſe ↄtrahere non ꝓhibetur
vt in · c. vlt. de ſpon: Item extraoedinaria pol⸗
lutio.i: extra vaſa emiſſa. nec aff ectu maritali
temptata:non inducit publice honeſtatis inſti
ciam.vt in:c.eroꝛdinaria· ſed mtra vaſa emiſſa
æ maritali aff ectu temptata eam inducit · vt in
c:iuuenis.⁊.ĩ.de eo qui cog· ↄſan · vx. ſue. fra⸗
ternitati.St eſt in hac decre.duplex cauſa quar̃

mrimonium dirimitur · him gof. ſez publice ho
neſtatis iuſticia que ſurgit ex ſponſalibus.⁊ eti
am eadem ſiue affimtas · de quarum altera du⸗
bitatur an rata ſit ex pollutione vel pollutõis
temptatione que foete compleri nõ potuit eta

tis defectu impediente. vt in illa inuenis.quã

uis cum peima nec verum mr̃imomium ex foæ⸗
ma cõtractus fuerit nec peeſumptum.cum co
natus non hahuiſſet effectum · vt.õ.de ſponſa·
c · fi · ¶ Verum eſt ꝙ ꝓhibentur ſponſalia con⸗
trahi ante pubertatem. vt dixi . ̊e · J. quaſi in

peincipio. niſi iuſta cauſa inſtet· puta:.bonũ pa⸗

cis· vt · I e · v. vnde verſus.
Vt pax ſeruet moderamẽ iuris habetur
ð hoc.iij:q.vj G quippe· S· de treu. ⁊ pa · c. j·
⁊ eſt ar·ꝙ ſponſalia non debent cõtrahi ſine cõ
ſenſu epiſcopi.vt no.j ·de clamde · deſponſa. J.

quot modis · v· quarto.ſuper verbo ↄmeti⸗ cõ
SS tn contrahantur tenent. j.e· de ill.

dũmodo ſint maioꝛes·vij· an. vt no·5. e · · S. ð
ſpon.. quis poſſit contrapere. mr̃imonium tñ
non tenet nec contrahi poteſt quouſqʒ perue⸗
mat ad etatem legittimã: æ ſic impubes nõ po
teſt contrahere matrimoniũ niſi ſponſalia tiñ-
uid ergo ſi deſponſat aliquam per verba
de peeſenti · dicunt quidam nõ valet neqʒ vt
mrimonium etate impediente neq; vt ſponſa⸗
lia cum ipſa contrahere non intendant ſed ma⸗
trimonium.⁊x ſic quod intendunt non poſſunt.
quod poſſent non intendunt. vnde voluntas et

poteſtas adinuicem ſe impediunt. 5. de offi · de

les: cum ſuper abbatia.= inducunt peo ſe.j. e·

a nobis · xx · q·j· firma.j· de frigi · ꝙ ſedem ·= ex

peeſſum videtur.ff.de ſpon · queſitum tamẽ ſi
in eadem voluntate perſiſtũt vſq; ad legitimazʒ
etatem·. firmatur matrimomum ratihabitione

cacita..· e. de illis m vltimum appeobo ſi ſpon

ſam cognouerit·õ·de ſpon · is qui fidem . J. de
condi · appo· ſuper eo · · de eo qui duxit in ma⸗

ſignifitauit.j.qui matri:accunon poſ. inſup·.

bvel ſi ipſam in domum ſuam traduxerat ˖ ibi⸗
dem legitimã etatem expleuerit · alioquin ex⸗
pꝛeſſus conſenſus neceſſariꝰ foæet quo ad B vt

vxoe intelligeretur · vt. ff. de. ri. nupti mino⸗
rem.j. e. atteſtationes ſſicut idem notaui ĩ ſpõ

ſalibus contractis ante ſeptẽnium.S e g. H·

Sed ⁊ illud dico ꝙ ꝙᷓuis non valeat mẽimoni
um cum impubere contractum vt matrimoniũ

ſvalet tamen ꝓut valere poteſt ſe cʒ tanꝙ;ᷓ ſponſa

lia:vt peobatur.j.e.a nobis.⁊.c duo pueri.æ
c· ad diſſoluendum · a contrario ſenſu· · expeel

ſum eſt. j. e. c. vltimo · = no · · de ſponſa. ſub ru⸗
L beica · de matri · J. qualiter contrahatur.v. ſed
2ſi Panlugfe⸗ in hoc cõcoꝛdant·tan.io.⁊ gol ·

et vide quoð no. j.e. I.quid iuris . ſmantem
pubes.⁊· v·ſi vero impubesſnec ob · ff. de ſpõ
ſa · queſitum. quia ꝙ dicit ſi fuerint nuptie col

late · expone id eſt per Ppa rentes cõceſſe.æ ideo

traducta fuicnullis verbis cum ſponſa habi⸗
tis. nec in peeſentia ſua nec aliquo alio modo ĩ
ſponſum conſenſit tacite vel expeeſſe.æ ideo ſo⸗
la deductio ſine verbis ipſam ſponſam non fa⸗
cit vt ibi ſequitur. ⁊ legitur.õ.de reſti. ſpolia.
ex parte m. malienieſ amatamẽ IFla.⁊ Rap⸗

7

ſcripſerunt · ꝙ tunc valet matrimonium vt ſpõ!

ſalia quando contrahentes mtendebant cõtr⸗
here ſponſalia. non aliter ſa ĩta ſi non valet vt
ago.æc. non babet H̊ locum ftamen expectare
tenentur vſq; ad etatem legitimam· non ratiõe

mr̃imonij ſed ratione peomiſſoms· quia peom

ſerunt fidem matrimonialem etiam ſi nudear.

xxij.q viĩuramenti·ſed G ſumunt potius ex ca

pite ꝙᷓ ex iure.⁊ ideot· adhereas et teneas vt
peedixi · Ex his patet ꝙ; filijfamilias aliqñ ꝑ
ſe ſponſalia contrahunt: aliquando per paren⸗
tes· et vide diſtinguere decre · inter filios pu
beres impuberes.dicit em̃ ꝙ filium adultuz
non poteſt coniungere alij mrimonialiter ſi ali⸗
quo modo filius non cõſentit.quaſi diceret ta⸗
cite vel expeeſſe ſmpuberem autem poteſt cui
vult matrimomaliter tradere:⁊ poſtꝙ filiꝰ ad
ꝓfectaz etatem puenerit.omnĩo debet hoc ad
implere. vt · .· e. c· j. ⁊ idez videtur diſtingui in
mr̃imonio ſpirituali.õ.ð regu· cum te · æ· c. cũ
ſimus. ⁊ xx.q addidiſtis · ⁊ iij · e · ſequentibꝰ.
nam ſicut ibi dicit:monachũ facit aut paterna
deuotio.ſubaudi qñ eſt impubes· aut peopeia
peofeſſio.ſubaudi quãdo eſt pubes· cũ ergo h
duo equiparetur · vdetur ꝙ tm operetur vnuz
qtum ⁊ reliquum. Id hoc dic ꝙ ſolꝰ cõſenſus
parentum non obligat filios etiam quo ad ſpõ
ſalia cuiuſcũqʒ; etatis ſint · xxx ·qij · vbi nõ eſt·
verumtñ ſi ipſis filijs cõſentientibus expeeſſe
vel tacite· puta quia peeſentes ſunt æ non con⸗
tradicunt : patres nomine filioꝛum contraxer̃t
filij obligantur.Idem eſt ſi ipſis filijs abſenti⸗
bus ⁊ ignoeantibus ſed poſtea ratificantibus.
ad hoc· fr. de ſpon · Liiij.· æ. v · Idem eſt ſi ſponſa
traducta fuerit: vel ſi ſimul manentes ad legit
timam eratem puenerint ſme cõtradictõne.hm
Io.quod intelligas ſi ſciebant ſponſalia cõtra⸗
cta.⁊ aliquo modo videbantur conſentire· pu
ta vocabant ſe coniuges vel alio modo ꝙ;nuis
etiam pueruli:a ſic poteſt pater nomine filij cõ
trabere ⁊ ip̃um obligare · hoc eſt quod innuit
ĩ·.e.c.jĩbi.cui vult matrimonio tradere.quaſi
diceret licet filia tradi cõſueuerit traduci in
domum ſponſi · vt no · S· de ſpon. ſub rubeicella
de matri.¶.qualiter contrahatur · v· idem vide
cur: 2.3. ꝑ· . j. M tame filius tradi poteſt.
quia quo ad matrimoniu m ptinet non ad impa
ria iudicantur· vt·.de diuoe: gaudemusꝗ. ge
vero · xnec vlli vnꝙ licuit. Et poſtꝙ; filius ꝓ⸗

uenerit ad legitimam etat em. ſubaudi ſic tras

ditus mozando cum ſponſa nec contradices.
omnino debet H adimplere q · d· cum ſponſalia
firmata intelligantur tacite eoipſo ꝙ ſimul mo
rabantur. aæ non contradixit ad legitimã etatez
perueniens: per cen ec: cogetur cõtrahere ma
trimonium ε conſũmare . hm ea que no. 5· de

ſpon..quis ſit effectus.⁊· ¶⁊ qualiter diſſol⸗

uantuxr· v. iteʒ octauo· Sicut ergo in mrionio
ſpirituah filij traditi a parentibus obligantur
niſi adueniente etate legitima contradixerint ·
vt no·S de regularibus·J. æ qualiter oblige⸗
tur.⁊æ· ¶·. ⁊ dtrum exire:ſic ⁊ in carnali ·Vbi xo
traditi non ſunt,nec expeeſſim nec tacite con⸗
ſenſerunt:non puto ipſos aliquatenꝰ obligari:

immo adeo inualida ſunt ſponſalia ꝙ rec publi
ce honeſtatis ĩuſtitia oeĩtur ex eiſdem. et vide
ſuper hocõ·de ſpon:. qualiter contrahãtur-
v.contrahuntur etiam · æ hm hoc quod Bᷓ no ·
intelligas iura ibi poſita peo ⁊ contra· Alij di⸗
cunt ꝙ illud quod legitur . · e · c · j. omnino de
bet hoc ratum habere. intelligẽdum eſt de ho
neſtate non de neceſſitate: Flij aſſerunt ꝙ ſpon
ſalia contracta per parentes nomine filioeum
impuberum ipſos filios omnino obligant· ſi
ne conſenſu parentum contracta non valẽt · ad
quod pertinet quod no.S.de regularibus J·⁊
qualiter obligetur·⁊. ꝗ. vel reuocari: ⁊. S· de ſe
pulturis.ꝗ. ⁊ apud quam eccleſiam.⁊=. ff · de ri ·
nup. ſi ita pater· æ.· l. ꝙ ſi filiꝰ.⁊.l.filiꝰ emanci
patꝰ. Sʒ quo ad mr̃im pertinet non obſtantibꝰ
luribus ciuilibus que parentum conſenſum ex
igunt.ſublatis etiam his peoxime tactis dua⸗
bus opinionibus ⁊ quibuſlibz alijs· teneas vt
peedixi· Quod autem dixi impuberem ma⸗
trimonium contrahere non poſſe · intelligas ni
ſi ſit peoximus pubertati.ita ꝙ malicia ſeu vi⸗
ripotentia etatem ſuppleat.⁊ hoc neſcitur niſi
per euidentiam · vt patz· j. e.c. vltimo · ⁊ no.S⸗
e.ꝗ.qualiter · v·tercio. ⁊1. e. v. ſi vero impu⸗
bes.⁊ ita quantum ad hoc de quo hic querit
nulla niſi cognita fuerit videtur peoxima pu⸗
bertati · Alij dicunt hoc arbitrarium eſſe · ar ·
ff. de iur. deliber · l· j. S· de dona · apoſtolice. et
æ hoc no:tan.æa gof· Sed guilelmus naſo dixit
illam pubertati peoximaʒz iudicari debere ·˖ que
eſt circa duodecimum annum per octo vel quĩ⸗
decim dies · quia in illo tempoee non poſſet per
pendi aliqua permutatio · ar · peo ipſo bonum.
ff. de vſuca.rerum mixtura.. labeo·.⁊.ar·j.e·
c.finali.ſed q; ibi dicit æ etatem in ea penden
tia non ſupplebat.expone id eſt per euidentiaz
rei.quia videlicet non fuerat cognita. ſupple:

non peobabatur. Item facit peo ipſo· · e atte⸗

ſtationes · ſed dic ꝙ illud quod ibi dicit circa
finem.xiiij. anni· eodem modo intelligendu eſt
ſcz ſi mulier vellet allegare ⁊æ peobare ꝙ ſpon⸗
ſus eam carnaliter cognouiſſet· quia cum cona

tus fuiſſet eam cognoſcere · ſi inneniretur coe⸗

rupta peeſumeretur a viro cognita.⁊ ideo mu⸗
lier dubitatiue dixit ſe credere ꝙ virgo euaſil
ſet . et credit ei qe vxgo ↄtra ſe conkitet. xiiij·
q · ij. J. ĩ. ff. de interro · act · de etate. J. j. abs ſta⸗
retur verbo viri. j. g.arencbaruref. Nuic obij
cio· nunquid mulier nedum contra ſe · immo et
contra matrimonium confitetur · ſic ergo non
debet ei credi. poſſet enim eſſe ꝙ litem mouerz
vt ei crederetur · · de diuoe · ex literis · ⁊ de eo
qui cognouit conſan.vxoꝛis ſue.ſuper eo·.ideo
qp dicit · j. e · atteſtationes· credit . ſubaudi ve
re credit· ipſam enim inſpici fecimus · xxvij · q·
j· nec aliqua nam ad iudicez pertinet vt per ſe
inquirat.vt no.ĩ.de clamde · deſponſa · J. quot
modis ſuper verbo cõmenti · vtrũ aliquod im
pedimentum obſiſtat · Vel dic ꝙ tunc creditur
mulieriquando nulla habetur ſuſpitio contra

ipſam et ſic creditur ei ↄtra ſe.vt ⁊ plene no·

ĩ· de eo qui cog:conſang.vx· ſue.J.⁊æ quid iur
-‚illud notandũ et ſequetibus.ſi tamen vellet

mutare conſilium.a peobare ꝙ eam cognouiſſz
cirea decimumquartum annum · vel ꝙ. xiiijs.
mno expleto in eam ↄſenſiſſet admitteda eſſet
I:e:atteſtatõnes· in fine· Flioquin ſi mulier eſt
mtegraſacramentum viri exigitur.cum peeſũ
ptio ſit peo muliere ex eo ꝙ temptata fuit. vt
ibi dicit · in fine. Vel die ꝙ illud kit ad cautelazʒ
Peopter periculum animarum.· 2 intelligitur
quando vir temptauit eam cognoſcere. hooc
coeam indice allegatur:vel quãdo tantũ ſtete⸗
runt ſimulꝙ iudex poteſt peeſumere maliciam
⁊æ mulier fuit ſemper cum viro · ideo debet iu⸗
dex occurrere periculo animarumalias nõ ha
beret locum hm tan. Sie ergo dicitur aliquis
pubes quando eſt circa decimũquartum annuz
Em guilelmum. quodæ ſi non de.viij · vel. xv.
diebus ſicut idem intellexit concedatur. de tri
bus tamen diebus videretur poſſe concedi.ar.
5.· de regalaribus: ad noſtram.= ſic poſſet intel
ligi.j.e·atteſtationes. æ. cde illis · ij. æ: c. fiñ.
vt. S.de ſponſalibus.iuuenis.ar. C.de erroꝛe
aduoca.l.ii:quod quicquid.j. vel.S· notetur
veriꝰ eſt.vt apparet in his que no.S. de regu⸗
laribus· J. æ vtrum exire. v. quinta. Flij di
cunt ꝙ tunc videtur quis pubertati paoximꝰ·
quando eſt in vndecimo anno · vt..e.cõtineba
tur. ꝗ.j·⁊ certe iĩbi fuit cognita · SFlij dicunt q;
quando tantum ſemeſtre tempus deficit ad cõ
plendum· ⁊ hoc expeeſſim videtur dicere.l.ff.
de excu · tu.non tãtum · tunc em̃ poteſt furtum
facere = alias delmquere.vt· I. de delicto pu⸗
eroꝝ · c: j. inſtit.de obli.que ex delictona:q. ĩ
ſumma. ff · de regulis iur.pupillus· ff. de fur⸗
tis · impuberem. ff·ad ſilui.ſena:conſul.excipi⸗
untur . ff. de except .doli · apud celſum. que ĩ
tutoee ſed oĩa hecvba ſunt bona · Tu die ꝙ ˖ l.
allegata.non tm̃.circa tutelas. aæ non matrimo

niia locum habet.in matrimonijs em circa ma⸗

ioea periculum vertitur.a ideo cautius eſt agẽ
dum:xlij.diquieſcamus.alia iura non faciunt
ad rem.nec em̃ ſequitur poteſt furtum facere.
ergo matrimonium contrahere · licet foere ſe⸗
queretur ergo poteſt ſponſalia contrahere · ꝙ;⸗
uis em̃ in vtroqʒ conſenſus requiratur· tamen
aliter æ aliter· nam in ſponſalibus ſufficit con⸗
ſenſus eius qui eſt doli capax· et ideo ſufficit
etas ſeptem annoꝛꝝ. vt no· S. de ſponſa.. quis
poſſit contrahere ſponſalia.⁊.S·e · J. H · j. ſed
in matrimonijs nõ ſu fficit ꝙ ſit doli capax im
mo requiritur ꝙ ſit naturaliter potens vt ſic lo
quar·.peout peobatur.j.de fri gi:⁊ malefi. ꝙ ſe
dem · quod nõ pᷣſumit eſſe impubes.vt expꝛeſ
ſim peobat decre: in contrarium allegata· j. de
delicto pueroꝛum·c· j. ergo naucq; intelligetur
naturaliter potens.niſi peobetur per euidenti
am.quantumcũqʒ ſit peoximus pubertati · vt
2 no.S:e: ꝗ. qualiter. v. ſecundus · æ. H. terciꝰ.
2⁊ ſic ſicut peetoeꝛ certum numerum annoeum.ſ.
xvij· ratus eſt ad peocedẽdum in publicum · vt
ff.de poſtu.l.j.ꝗ. puericiam· ſie papa certũ ni

merum annoeuz· de quo no · ;· e · J. qualiter · v.·

ſecundo. ratus eſt ad matrimonium contrahen
dum. a ſi ſubtiliter conſiderare volueris.nota⸗

. „. .

bis ꝙ numerus annoeum inducit peeſumptẽez

iuris:q contrahentes tunc æ non ante apti ſũt

ad matrimonium contrabendum non tñ eſt p̈⸗
ſumptio H iuris æ de iure: quia aliquotiens tm̃
apti ſant ante · quod tamen per euidentiam tm̃
pꝛobatur · vt · S. no. ſed nec tũc ſemper potens
eſt quilibet. vt apparet in his que no·j. de fri⸗

gidis:ꝗ.qualiter a2 quando.v. vbi autem ma⸗

ſculus.tamen eccleſia ſemper ſtat a2 peeſumit
matri monio quouſq; ſicut ibi no. ᷓ̊ peeſump⸗
tio impeobetur. ¶ Quid ſi adoleſcens interim

ad ſecunda vota conuolauit; viri magne auto

ritatis dixeruntꝙ ſi naturaliter erat impotes
quando receſſit a peima a ſecundam cognouerit

tenet matrimonium ſecundo loco contractum
ar·j· de frigidis.. finali.v.gof. vero:peo et

tra.vt.je.atteſtationes.⁊ de ſponſa duoꝛum-

*9

cvltimo:æa· ſqui matri.accu·poſ· inſuper · et

apparet in his que no· 6. e ꝗJ. æ qualiter pꝛ'obe
deffectu membei aliud accideret vt no· J. ð fri

Vid iuris ſi aliqui etatis diſparis inſimul

es contrahit cum pubere · aut pubes cum

impubere. 4 pubes contrahit cum pubere
cuis diſpa ris ſint etatis quo ad etatem perti⸗
net · ſi aliud impedimentum non ſubſit. tenet cõ
tractus ſiue ſponſalioꝝ ſiue mr̃ionij. vt ſtatim
no. S. e · peox· J. vx.penb·æ. vlt. ſunt autem ali⸗
qua alia impedimenta.de quibus no.õ.de ſpõ
ſalibus · ſub rubeicella de matti · J. quis poſſit
contrahere matrimonium. æ. . qu alter impe⸗
diatur. ſSinautem pubes cum impubere cõ
trahattenetur pubes expectare donec impu⸗
bes veniat ad legitimos annos. ligaturenim
adeo pubes ꝙ non poteſt repeobare ſemel ꝓ⸗
batum · minoæ tamen veniens ad annos legiti⸗
mos ſi non conſenſerit poterit reſilire.j.e:de il

lis ·j· ·ij ·æ ca nobis.⁊ ex eo ꝙ in caſu peemiſ

ſo impubes veniens ad pubertatem contradi⸗
cere poteſt· ſcripſerunt quidam doctoees ma⸗
gni ſponſum vel ſponſam cogi non debere ad
matrimonium contrahendum. Lau vin· qui⸗
dam alij ſeripſerũt ꝙ ille decre · de illis. ⁊ a no

bis · locum habent cum ſponſalia contrahunꝰ

inter minoees ſeptennio. ſed hoc mihil eſt: quia
repeobatur in decre · de illis · ibi. ſi vero alteru⸗
ter iſtoꝛum ad annos pubertatis perueneric. in
fra eoſõ an.altero exiſtente· ſubaudi ſicut exi⸗

ſtebat cum ſponſalia contrahuntur.id eſt con⸗

cracta fuerunt. Item illa decre.a nobis· loqui
tur de ſponſalibus infra nubiles annos cõtra⸗
ctis &. Dama. dixerunt ꝙ in decre. de illig
contrahentes ⁊ ſi ſeptennes eſſent vel maiozes⸗
tamen non intendebant contrahere ſponſalia

quod potuiſſent.ſed matrimonium quod nõ po
terant etate impediente.⁊ ideo adueniente pu⸗
bertate libeꝝ erat eis eõſentire vel diſſentire
ſed H repeobatur. e. J. æ que ſonſalia. v. ve⸗
rum eſt · æ ſequenti · Item repeobatur.j· e. de il

lis · J.mulier autez · vbi innuit ꝙ mul ier ꝓ vba

contrahant.diſtingu endum eſt· quia aut

ä

de peeſenti contraxerit: vnde dicit ad annos
aptos mr̃i venerat. nupſit id eſt nuptias otra
xit· ergo perinde eſt ac ſi dixiſſet matrimonium
vt apparet in his que no.S. de ſponſalibus ·
ſub rubeicella de matrimonijs· J. ⁊ vnde dica⸗
tur. vnde in decre · ſequitur · cum in eum ſemel
conſenſerit.ſcʒ per verba de pꝛeſenti · amplius
non poterit diſſentire · Tu die ꝙ vbi puberes
contrahunt ſponſalia ſi alcer in matrimonium
conſentiat alter diſſentiat· is qui diſſentit ꝑ cen
ſuram eceleſiaſticam compelletur ad matrimo
nium per ſponſalia inchoatum conſummandũ ·
hm ea qᷓ no.·5S· de ſponſalibus.ꝗ. æ qualiter diſ⸗
ſoluantur · V. item octauo. Si vero alter impu⸗
bes eſt non cogitur:immo ſi adueniente etate
contradixerit ſponſalia interueniente autczita
te etcleſie ſolui debent. vt no.õ.de ſponſalib?ꝰ?.
Fg.æ qualiter diſſoluantur· v. item ſeptimo· et
S. item nono ſ. e.v.· ſi vero impubes· ſe-
vS. ſed coꝛam quo.æ ſequenti · ⁊ de clamde · de⸗
ſpon.ꝗ.j.S.tercio · Nec mireris ſi impubes nõ
compellatur ꝙuis em poſt infantiã æ ante pu
bertatem ſponſalia contracta teneant · non tñ
ſunt ad ̊; ſeu intantum efficacia vt coactionem
inducant.niſi forte is de cuius coactione agit
fuerit peoximꝰ pubertati.de quo dic vt no ·g.
e. . æ que ſponſalia· v. quod autez dixi · ⁊ ſeqñ
ti · vel mi is qui conſenſit maxime interueniẽte
iuramentoquando ad etatem legitimam per⸗
nenit non contradixit · ſic intellige ne contradi
cat:õ.·dę ſponſalibus: ex literis · ij·æ ſicut vnꝰ
cogitur alter non cogitur · ſie alias hoc contin
git: nam̃ ſi impubes religionem ingreditur · ad
annos diſcretionis vemens requiritur vtrum
in religionem conſentiat:æ ſi conſenſerit peofi
teaturalioquin redeundi ad ſeculum licentia
nõ negetur. xx · q· j· illud · Sic queritur a cle
ricis volentibus peomoueri ad ſacros oedines

vtrum caſte æ ſme vxoee viuere velint.ſi hoc ſe

ſpoſponderint ſeruaturos peomoueantur alio
quin licentiam datam ab apoſtolo quam aufer
re non poſſumus non negamus · xxviij · di · de
his·ad idem in aut· quomodo opoetet epiſco⸗
pos. ꝗ. ergo oꝛdinandus epiſcopꝰ. coll · jſin p⸗
miſſo ergo caſu pubes compellendus eſt ñ im⸗
pubes· Idẽ contingit ⁊a alibi.j · de eo qui duxit
in matri:quam polper adult · peopoſitum et

T · de adult · J. j. æ· ij.· ⁊ in hoc concoedant tan. a
10.a gof.quibus aſſentio · Dubes em̃ foetiꝰ ob
ligatur qꝙᷓ; impubes· quia maturioeis conſilij e
vt no · Ste · J. ⁊ que ſponſalia· v· verum eſt. ple⸗
rumq; em̃ etas impuberis quid videat ignoeat
C.de fal.mo·l.j.ad finem.⁊ ſciens fallere non
videtur.ff. de aliena.iudi:mu.cauſa facta/nã
æſi· vnde ⁊æ hm.l.ſme conſenſu patris vel tuto⸗
ris contrahere non poteſt: nam ſme tuto⸗is au
toꝛitate non obligatur-hcet alium ſibi obliget
vt inſtit · de inu · ſtipu · ꝗ. pupillus· ⁊ de autoꝛ·
tu.in peinc᷑ · de hoc tamen dic vt no. õ· de ſpon ·
Hꝗ.qualiter contrahantur· v. contrahun etiã·
:·S· e. I. que ſponſalia · V· ex his patet.Quid
ergo ſi nomine impuberis filij conſentiètis vel
ratificantis pater ſponſalia contraxerit · ⁊ qui⸗
dem filius alij nubere non debet.ſi tamen nup

ſerit tenet matrimomium vt · ſ: e · duo pueri⸗ h
ſi filius hoc iurauerat eſt ei danda pemitentia

de fide mentita non parentibus nam æſi parẽ

tes bhoc iurauerunt.nõ tenentur tam̃ ad alind
niſi ꝙ bona fide curent æ laboꝛent ꝙ matrimo⸗
nium ſequatur: cum em̃ alienum factum ꝓmit

tant.dicendum eſt ipſos ad hanc tantum dili⸗

gentiam quam iam diximus immediate nõ vl
terius obligari. vt· ff· de ver boꝛꝛ obli · in illa

ſtipulatione · · l.quotiẽs quis aliũ= inſtit. de

imutili ſtipulatione · J. ſi quis aliuz · 2· ff · ð ſpõ·
ex literis · ij. ⁊· · de matri · contracto contra in
ieture eccleſie · c· j.⁊· xxxij.q· vlt.c· vnico ·

Si vera impubes cum impubere contrahat
tenent ſponſalia :dũmodo ſeptẽnes ſmt vel ma
ioꝛes.ius tamen reclamandi remanet eis ſolũ.

ſed aſi ambo citra etatem legitimam reclama⸗
uerint· cum maturitas conſilij ſiue diſcretiois
de ficiat minime audiuntur ˖ vt · · e. de illis · ·

H. j· ſed ⁊ ſi alter ipſoꝛum cum peimo ad pu⸗
bertatem deuenerit ñ reclamauerit decetero

non auditur . ſic intellige · S· de ſponſalibus · ex
literis. ſed ſi tunc reclamauerit ille vel aliꝰ qui
minoe remanſerit.nec in alterum conſentire vo

lu erit. ĩudicio eccleſie poterunt ſeparari · vt · ·

e. de illis . .· . j· hoc ſiue per verba ð futuro
cõtraxerint ſiue per verba de peeſenti . vt · · e ·

a nobis. Dicit etiam decretalis ꝙ ſi ita fuerĩit
etati peoximi ꝙ potuerit copula carnali cõiun

gi · id eſt ꝙ fuerint carnaliter coniuncti· cũ nec

de hac potentia poſſit aliter apparere · vel ge
non deerat triduum de etate · vt no · S· eiti · ¶.

que ſponſalia.v. huic obijcio:⁊ ſequenti· hin

hoc expone ·ꝙ potuerint·id eſt poſſe peeſumã⸗

tur. minoeis etatis intuitu non poterunt ſepa⸗

rari.ſi vnus in alium iuſſus fuerit.ſubaudi pee
ſumptione iuris ⁊ de iure conſenſiſſe · intellige
per carnis copulam S. de ſpon is qui fidem ·
per verba de peeſenti quando erant peoximi ꝑ
tres dies.vt S.no.ſic ĩtellige·.j· e · de illis · ij · h
ſi puberes ſint· per illatam violentiam ſe pote⸗
runt excuſare:miſi poſt violentiam accedat con

ſenſus · ſnbaudi tacitus vel expeeſſus · · e · de it
lis. ij . v.· ſed cuiuſcüqz . . ce ex literis · quod dic
vt no·S.· de ſponſalibus.ſub rubeicella de mẽr̃i ·

Jꝗ.qualiter impediatur· v·ſeptimo vis · ⁊ ſeqñ⸗

tibus. ed peo deo quare non datur impu⸗

beri licentia cõtrahendi cum alio exquo recla⸗

mat · licet citra amnos diſcretionis: cum tamen
tunc non denegetur vt ſtatim no.S.v.peoxio-

.. peopter infirmitatem conſilij. vt ibi dixi .
in· G· ſinautem pubes: a quia nõ poteſt eſſe ꝙ

cras vel poſteras peniteret de ſecunda ſicut ð̊

peima.j.e·a nobis: ⁊ ideo non debent ei leges

ſiue canones ludibeio fieri.immo in hoc iuue⸗

niles caloees bonuz eſt coartare · ſicut alias di
cit lex · C· de bonis que lib'.cum non ſolum ·ꝗ.
filij·⁊· ¶. vbi autem· maxime quia nec is cõtra⸗

here permittitur niſi cauſa cognita · vt no · S· e·

J.· ⁊ que ſponſalia:ĩn peincipio.⁊ ideo a cauſe
cognitione non permittitur defacili reſilire· =
ſaltem interim ſilebit guerra peopter quam pa

cificandam ipſa foeſan ſponſalia ſunt cõtracta:

ĩ·e. vbi· vnde et ſi in totum diſcosdias fugare

⁊ pacificare non poſſumus.tamen peout polſſi⸗
bile eſt refrenamꝰ· ſicut no.S. de treuga ⁊ pa.
J. de cuius belli treuga.deliberabit ergo pu⸗
pillus in pupillari etate an ſibi expediat cõñili⸗
um.nec em beeni tẽpoee ſunt matrimonia ſme
maturitate conſilij reſcindenda.⁊ dubium non
eſt omnia omnino que conſilio recto gerũtur.
iure meritoq; æ firmit ate fulciri · C· de repuð.
dubium. nec tenetur quis alterius ſequi conſili
um · quia non eſt obligatoeium. vt no. S. ð his
que fiunt a peelato ſme conſenſu ca:ꝗ.in quibꝰ
conſilium. ¶ Quid ſi impubes contraxit cum
impubere · ⁊ impubes non contradicit adueni⸗
ente legitima etate. dicunt quidam ꝙ firmat
matrimonium . ita ꝙ non poſſi decetero ad ſe⸗
cunda vota tranſire.ſic intelligunt.j.e. de ill.
j· I. finali.ſed ꝙ ibi dicit. non poterit diſſentire
exponend eſt diſſentiendo contradicendo b⸗
bis tantum.ne contrahere compellatur effice⸗
re:immo nihilominus per cenſuram eccleſiaſti

cam compelletur · vt no.ꝗ̊.e. ꝗ. v. ſmautem pu⸗
bes · ltem inducunt · j. e · a nobis · ſed expone

ibi dicit: confirmetur matrimonium. id eſt con
trahendo per verba de peeſenti communi con⸗
ſenſa firmetur. nunꝙ; enim alias ſponſalia ſeu
matrimonium inter impuberes habituʒ. quod

idem eſt. vt no.õ..æ que ſponſalia.v.quid 8⁰°

ſi deſpõſat· niſi traductio vel carnis copula in⸗
terueniat ſolo tractu tempoeis ſicut puto po⸗

terit confirmari.vt ibidem no· nec em̃ tempus

ſolum eſt modus tollende obligationis. multo
minus inducende · vt no. · de cenſibus. J. quis
cenſus ſoluendꝰ eſt. Sʒ et intelligi p̃t miim̃ fir
mari qñ ſił moeãtes explent etatẽ h qui mrim
ñ ſpõſalia õxerãt.⁊ ſic pñt intelligi pᷣdicta iura
ſecus ſi ſepatim moeabant'. ł ſi ñ mr̃im ß ſpõſa⸗
lia ↄtraxerunt.ſic no.ſimile in ſpon.· e. I. et q̃
ſponſalia:ergo quo ad iudiciũ eccleſie ad HB vt
P mð̃io judicet requirit ꝙ pſone ſmt nubiles.

idonee . et legitime · et ꝙ inter eas dſenſus de p
ſenti interueniat tacitꝰ ł exp̃ſſus.ſicut ⁊ innui

in his q̃ no.S.e.. v.ſmaũt pubes.ibi.ſi vo al

ter ĩpubes ẽ ñ cogit.æc. ¶g corã quo debz

fieri H Otradictio ſeu reclamatio.æ quidẽ coꝛã
epiſcopo.j.e.duo pueri · J.j. et ſic intellige qð
legitur.j. e.continebatur. ;?. j. æ. c.de illis.
I· j · vel coꝛam miſſo dominico · id eſtofficiali.
· de frigidis · c · j. J. j.æ· ar. S. de regularibus.

ceij . ]. de conſang · c. . J. fi. vel alio iudice ſuo et

ideneo. quod dic vt no.j·de matri· contracto

contra interdictum eccle ·ꝗ. a quo fieri poſuiit·

uid ſi non poteſt haberi copia epiſcopi vel

officialis · dic ꝙ tunc ſufficit ꝙ fiat coꝛam peo

peio peeſ bitero.⁊ m eius defectu coꝛam vica⸗
rio·ar · S. de appella.ſi iuſtus metus.a de offi·
dele · paſtoꝛalis· J. finali· vt tamen ꝙᷓcito pote⸗
rit coꝛam epiſcopo veniat contradictionem
ſuam peoponere nõ omittat · ar· . de ſen.excõ.
decetero.in fine.· Quid ſi non reclamat bo
ſed facto quia cum ſimul mozantur vnus ab
altero recedit ante legitimam etatem nec poſt⸗
ea conſentit.⁊ quidem talis reclamatio videt
ſufficere: vbi inter tales non ſponſalia ſed ma⸗
trimonium contractum fuit. ſic loquitur.· e·

1t

atteſtationes. Quid ſi pubes qᷓ ↄtraxit cum

impubere non expectat vſq;ʒ ad legitimam eta

tem.ſed mutata voluntate contrabit cum alio

pubere per verba de peeſenti: dicas ꝙ ſecundũ
matrimonium tenet· quia peimum tenere non

potuit impediente etate.nec claudicare poteſt

quo ad effectum cum ſit relatiuum.eſt em̃ cõ⸗

iunctio maris æ femme vt no.õ ·de matrio /ꝙꝗ.

quidò ſit matrimomum. foetius tñ obligat pu
bes ꝙ; impubes in hoc.vt ſi impubes factꝰ pu
bes conſentiat.alter cogitur conſentire æ ma⸗
trimonium conſummare hm gof· æ vide ˖ 5.· e.
v· quid ſi pubes contraxit.et peecedenti · x.
ſmautem pubesibi.pubes em̃ foetius obliga⸗
arae: Quid ſi impubes factus pubes exp̃ſ

ſim rati ficauit ſponſalia ante etatem nubile cõ

tracta ſed alius diſſentit· æ vocatus per epiſco

pum in iudicin m contrahit cum alia per verba
de peeſenti: adhuc puto ꝙ teneat ſecundum ma

trimonium.vt apparet in his que no·j.de mr̃i.
contracto contra inter. eccle.⁊· S.de ſponſa. ꝗ.
qualiter. v· item quinto . et hoc intelligas mſi

ſponſa traducta eſſet vel alias ſimul moæarent'

hm ea que no.S.e.ꝗ.æ que ſpõſalia.H.j.⁊. v.
ex his patet · traductio enm et carnis copula

Quid ſi iuraſti mihi dare vnam de filiabus
is in vxozem non nominataʒ cum plures ha
beres. · liberaberis quamcunqʒ dederis.qe

hon urivt · I. de cõmgio lepeo.. finali.

tui ꝓmiſſoeis eſt electio.ſicut in alijs peomiſſi

onibus obtinet. vt inſtit. de ac .· F. peeterea · ff·

de re do · plerumq; ff· de cõtrah. emp· ſi ita.
Quid ſi omnes moeiantur peeter vnam. ad

illã mihi dandã teneris.ar. ff.de eo ꝙ certo lo

co.il.ij. G. qui ſtichum.ff de contrah · emp. ſi in

emptione · . ſi emptio. Quid ſi vnam michi

Quid ſi vnam ex illis cognouerim. aliaʒ Pa
ere non potero.ar.ff. de ſolut. ſtichu aut pã⸗
Philum· quod mtelligas verum ſi contempla⸗

tione illius tractatus peecedẽtis ipſam ↄgno⸗

uerim hm gof. vel ſi non eſt matrimoniuz. ſaltẽ
cogeẽd⸗ ſü dſentire · ar · .· de eo qᷓ du . in ma. ꝗpo

ſitũ· ĩmo vide mr̃im pᷣſumptũ.ar.j.ð eo q du.

in ma:ſignificauit.⁊. c. veniens.⁊ de iu.ſer.

APoſuit ·de Odi.ap· ſupꝑ eo.⁊.c·pꝓ tuas.æ no.
ſimle queſtõz · S. t. j· ſub rubeicella de ma. .

qualiter hat.v·ite quid ſi in pñtia pluriũ fi
liaaz Raid ſi iuraſti mihi dare filiã tuã cer
tam ⁊ noĩatam cũ plures hẽes:⁊ ſi non poſſem
illã hẽe aliquo caſu interuẽiente debniſti dare

aliã.æ ſi nec illã dare debeas terciã: ſic de ſm

gubł.vide ꝙ tal ↄſenſus.ſ.dicõalis nullꝰ ſit
ff · de reg· iu · actꝰ· ſic electio Odicõalis nulla ẽ
vt in aut.d.n· ex de elect· ſtatuimꝰ.̊ p decre-
8.de ſpõ:ad audiẽtiã.⁊ pꝑ ea q no.j. ð ↄdi ap.

pz3 ꝙ ad peimã dãdã teneris iur poſſe·qe ne ad
aliud obligat te B̊ iuramtũ niſi ꝙ bona fide la

boꝛes ꝙ ipaz habeã. vt no. · e. J. v. quid ergo

ed nunqu id teneris ad ſecundam. quidez

aut peima conſenſit expeeſſe vel tacite. puta.
quia ipſa ſciente ⁊ non contradicente fuerunt

obtuleris. ſed ego nõ acceptaui illam ſed aliã.
liberatus es a iuramento. ar. ff. de cõdi. inde.
is· ff. de ver. obli.ſi ſtipulatꝰ ſum damaʒ

H

contracta ſponſalia.vel licet ignoeante tamen
ratificante cum legitime eſſet etatis · æ ſic te⸗

mnuerunt ſponſalia mter me peimam. S de ſpõ
ſalibus:ex literis ſiluan.·de matri · contrac

cõtra interdi:eccł · c· j vnde ſecundam Habere

non poſſum.S:de ſponſalibus· ad audientiam.

j.e.duo pueri·aut peima in me millatenus cõ⸗

lenſit ⁊ ſic teneberis ad ſecundã: æ ſic de ſingu

lUs.: vt apparet·· e: ex literis 5 de reſti · ſpoli ·
ex parte: m muli eris.ſuper qꝰ vide quo no·

5. e. ꝗ. ⁊ que ſponſalia · H: j· V· ex his patet ·

De clamdeſtina deſponſatione · Rubeica ·

Gimus.S· de ſponſalibus æ ma⸗
trimonijs · æ qm ip̃a publice non
clam iubentur contrahi. vt dixi
in ſumma de matrimonijs J. qua
liter.dicamus de clamdeſtina de

ſpõ ſatione · ſubaudi pꝛohita.ſic· S. de cohabi ·

clericoꝝ a mulien· Vel ſic · quoniam impubes

de quoeum deſpõſatione peoxime diximus peo

Pibentur coniungi niſi ex cauſa. vt · S· t · j· vt H

ſeruetur a eauſa diligeter examinetur. clamde⸗
ſtina ſponſalia peohibemus · ⁊ ſic videamus et

apponamus ſpecialem rubeicamde ela mdeſti⸗
na deſponſatione . Vel ſie · dictum eſt · S· de ſpõ

ſalibus in genere æ in ſpecie· ⁊ quia quandoqʒ
palam contrahbuntur quandoqʒ clam · nam te⸗
ſte ſalomone aque furtiue dulcioees ſunt · dica⸗
mus de clamdeſtina deſponſatione · exponẽtes
Ouot modis dicantur ſponſalia clamdeſtina
¶OQuare peohibeantur. ¶ Vtrum clamdeſtia
publicis peeiudicent vel econtra · Quam pe
nam patiantur clamdeſtine contrahentes æ ſui

