hodie: quecunqʒ ſit intentio:quia exquo ludus
illicitꝰ er repꝛobactus eſt.bono animo fieri nõ
poteſtar.ff.de furtis.in furti actione··ð re⸗
Sulis iur· eſtote:ſi ergo dicat quis ꝙ Hhoc fa⸗
ciat bona intẽtõe . vel cauſa recreatõnis·aut
ludat ſine denarijs exq? ludit ad aleas ł taxil
los:aut accipiat vnũ ludum de appeobatis ſi
velit facere ſponſionem alioquin adminus in
indicio contentioſo nullatenus credã ei quin
ex capibitate hoc fatiat-quia ſemꝑ peo maio
ri parte ſic fieri conſueuit· ar · ff.· de legibꝰ· nã
ad ea et- 6 de deci c. j. de cenſrea que. æ c.

ex parte · Bin aũt vis ſcire que et quot pec
caca ci rca ludũ illicituz cõmittant᷑: æ quis lu

dus dicatur licitus ł licitꝰ. dic vt plene no.
S. de exceſꝰ peelaꝙ. qualiter excedant. ſub. ꝗ.
clerici vero etiã ad ludũ· ꝓ totũ·
Quid de negociatoeibꝰ.Hic no.ꝙ quedaz
ſunt megocia ĩ ſe et ex natura ſui illicita · ſicut
vſnra.himomameretricium ⁊ ſimilia.que ſine
moetali peccato cõmitti non poſſunt. ⁊ B nõ
ſolum clericis ſed etiamlaicis et cunctis ho⸗
minibus ſunt penitus interdicta τ omnes ob
liganeur exquo ſunt dolica pates xnij. q iiij.
nec Poc quoqʒ;:: q-- reperiuntar. lxxxvnj. di.
foznicari6. de dilic-pueroni c-. et S. de lur⸗
iurã: et ſi cheiſtus. quedam· lia ſunt ne⸗
Socia que ex natura ſui non ſunt mhoneſta ſed
ex adiuncta cauſa puta ex perſona ex loco-
ex tempoee:ex iniuſto exercicio. fraudulen
ta mtentõne vt vendicõ· locatio- a ſimiles cõ
tractaug: æ etiã quaſi otractꝰ? vt tutela- cura
negocioenm geſton et ſimies. in quo mebeo
ec omnia mechanica· ſiout ſunt artes textoeie
ſataee-et ſimiles- includunt. Trier ex per⸗
ſona inboaneſta ſunt elericis Rug Nemo mili
tans deo implicat ſe negocijs ſecularibꝰ.Dõ.
quoniam nõ cognoui negociati ones ſicut ha
bet vna liecera-Glia Habʒ litteraturam intro

ibo in potentias domini·ſcᷣz hoc intellige. S

ne clerici nel mona - ca.j· Laicis ãt licita ſunt
xxxvj di: pernenit · lxxxviij.di · foenicari·
in tũ caſus in quibus hec ſecularia ne⸗
Sbeia etiam clericis fſunt conceſſa. Deimul
eiſt in clerico habente iuiſditõëem eccleſiaſticã
ſua coempoealem · xj· q· -c· ſ·ex: ijꝰ ete c.experi⸗
entie- lxxxix- di inicatum gecundus vbi
index ſecularis negligens eſt circa iuſticiã red
dendam inter ſaboitos talem em̃ poteſt excõ
muanicare eccleſiaſticꝰ iudex quouſqʒ iuſticiã

faciat vel defectuzʒ ipius ſupplere.xxiij· ꝗq· v·

adðmmiſtratozesSde foss compe licet⸗ ete⸗
ex tenoesexcepta ſan guinis vindicta que eſt
clerico penice internicta&'ne eleri⸗ mona-⸗
ſenteneiam. Tereins-quande agitur de tu⸗
tela miſera bilium perſonarum qua etiam mo-⸗
nachus tenec ſaſcipere- Ixxxvj. di peruennt⸗
lxxxvij:di pꝓ totum-IxxxvnꝗdicνEe c epe

gubernatõema licet laicus cogatur recipere
tutelaz illius cui ab inteſtato ſuccedere debz
inſti. de legit· pro · tu.in clerico tamẽ ſecus eſt
qui ſuccedit ab inteſtato nec recipere cogitur
lxxxvj · di · puent · DZed nunquid quodð· S·
dixi monachum cogenòum recipere tutelã mi

ſerabilium pſonarum indiſtincte veru eſſe · nõ

videtur:quia nec epiſcopus nec monachꝰ de
bent tutelam gerere· in aut'de ſanctiſ.epi·ꝗ.
deo amabiles eolix· ſed illi legi dero gatum
eſt ꝓ canones ſupeadictos.hoc tñ adiecto ꝙ;
in monacho eſt abbatis autoeitas requirenda
ar.xvj· q.j. monachi · ¶ Vel dic ꝙ teſtamenta
riam vel datiuam tutelam nullo modo recipe

re poſſunt. et ſic poteſt intelligi. lxxxviij· dil ·

c·fi·xv-q-generalirerxx. q iij:cipeianꝰ· et
quod dictum eſt de monachis. idem intelligi
debet de canonicis regularibus et alijs reli⸗
gioſisar.S de poſtulando.ex parte: j· ti · j. cũ
illoeum. ꝗJ.j· iy et. nj· ¶ Quartus caſus eſt qñ
clericus indiget nec habzʒ abs vnde viuat ar.

lxxxvjdi · ꝓneit ibriauaricie cauſa ſuſcipiũt.

xcj· di clericus. Cetera que circa hanc mate⸗
riam deficiunt require · S. ne eleri vel mona-
per totum· vbi plemiſſime expeditur. ¶Ex lo
co vero B inhoneſta dicuntur. qñ in lIupanari
vel in alio loco vili ̊ exercet'.nam in talibus
latebeis ſolent committi adulteria. = nutriri
Heretice peauitates. ad B. ff· de iuſti. et iur · l.
pe.ff.de arbitris · ſi cuʒ dies:.ſi arbit · lxxxj·
di in omnibus.xxvij.q.j.ſiquis ſacro.xxxv. q
vj · ab iſto- Nec obſtat quod dicit ambeo. ſczʒ·
ꝙ lupanaria non infamant caſtitatez · ſed caſti

tas etiam loci abolet infamiam · xxxij · q· v. to⸗
lerabilius quia illud verũ eſt de infama iũ.
Doero: ſemꝑ remanet infamia facti ſeu ſuſpi⸗

cio: que ſaltem peopter alioꝛum ſcandaluz eſt
vitanda:S:de noui opis nunci.cum ex iniun⸗
cto·. pe. ¶ Sed hodie ratione loci inbhone
ſta ẽ negociatio in eccleſia· vnde dominꝰ emẽ
tes et vendẽtes eiecit de templo · quod oeige

nes diligeter exponit.ſicut legitur · xvj·q. vij

et Hdiximus.In qua etiam non ſunt placita ſe
cularia exercenda · · de immunitate ee · c· j· et
que circa hoc membeum deficiunt ibidem in
ſumma inuenies plenius no- ¶[Ex tempoꝛe ec
dicuntur inboneſta. peeſertim iudicia: ſi ex⸗
erceãtur in tenebeis: quia qui male agit odit
lucem. S· de of· dele · cõſuluit?quod die vt ple
ne no.S·de iudic · ꝗ. qualiter et quando: Item
er rempoee feriarum.quod ditc vt ple. no · · ð
kerijs · ¶· quid non. ¶ ¶Ex iniuſto autem exerci
cio ſen fraudulenta intentione inbonelſta diei⸗

tur negociatio quando fraus in ppis commit

titur: vel vltra uſtum et licitum modum ex⸗

tozquetur · qð dic vt no ̊·de contrahen.emp·

FG.·qualiter reſeindatur.et.ꝗ.quibus meſuris.
et · · e · . cui confitendũ: ſub· ꝗJ. cui mercatoꝛ.

itcem quando pluris vendit tranſeuntibuſ
vicinis quod epiſcopi debent coerigere. S·
de contrahen.emp.epiſcopus. c.j¶ Cuz qa

mentitur · iurat * deierat· vt melius· citius.
et cariusg· vendat · illicita eſt etiam hmõi nego

ciatio vel potius defraudatio.eſt emm omne

—

——.—

AJꝗ. que pena periurij.

mẽdaciũ interdĩctũ · vt no · · e · S. q̃ ĩterro ga⸗
tiones. ſub· I. dixiſti vnqᷓ mendaciũ ¶ Quid

pictoeibus. mercatoꝛibus qui vix vendũt ſex
numatas aliquarum rerum quin ſexies menti
antur vel deierent: multis alijs modis ibi
peccent · non dico de conſuetudine ſed de lon⸗
giſſima coꝛruptela ¶ d hoc dicendũ ꝙ quo

ese faciet ſacerdos de pelliparijs · ſutoꝛibꝰ·

Itiens talis mendaciũ ſcienter dixit· moetaliter

peccauit: ⁊ quotiens ꝓꝑ medacium ꝓximũ ſuũ

decepit.vel carius ꝙ;ᷓ deberet vendidit · ad re⸗

titutõem tenetur · Sin autem ignoæancter

mentitꝰ eſt vł ex impeouiſo· quia lingua labit

eſt · vel etiam ſcienter ſed intendit et ſcit illudò

ſi bi peodeſſe vt ſic ſe ſeruet indemne.⁊ ꝓximo
non obeſle · quia ſatis valet res p̃ciũ ꝓ quo da⸗
tur.⁊ ſic nõ e deceptio nec in valoee nec in re
q uia non vendit vnam rem ꝓ alia.nec aliquo

alio modo.tũc poteſt dici veniale æ ſic põt in⸗
telligi · xxij · q.ij:peimũ ſcm rai· Verũtamen
exquo aſſdue et de conſuetudme mentit quid
quiò dicat rai: ex equitate benignitate · tam
de veritate moztale videt ·. ſicut ⁊ ebeietas ſi
aſſdua ſit eſt moætalis · xxv· di: G. al. vt ⁊ patz

JG. dixiſti vncq; mendacium · Si vero iurat
et deierat: moetaliter peccat aliquando· et ali
quando venialiter ſeòm quod no.S·ð iur̃iur ·
nde ſacerdos debz
tales in viam rectam diri gere inducere in⸗
quantum poteſt.vt recto fine laboeent ·et re⸗

in bis que no. S. e ꝗ. quæ re cren ſub

ctam intentõem habeant: ſme omni fraude

omnia ſua officia exerceant bona fide:a cõſu⸗

lerem talibus ꝙ de licentia epiſcopi ſui ſcirẽt

quantum poſſent lucrari in menſura bladi. et

vini. ſimilibus:.vel qtum peo libra peſſent

vlera quã emerint vendere in recompenſatõe
laboeis et expenſarum. a ſi ſic venderent ſine

mendatio· ipos crdere eſſe in tuto quo ad pec

catum negociationis ar. S: de Otrahen: emp.
c·j· Sde voto· c.jet· ca.magne · J.fi ·x ·qjre⸗

genda. et ſic poſſet intelligi · Ixxxviij di . foꝛni
cari · Flij autem qui hoc non faciunt. ſine peri

culo vix euadunt et ſic poteſt intelligi quod

dicit leo. difficile eſt inter vendẽtis ementiſqzʒ

cõmercium non interuenire peccatum. de pe ·
di · v/qualitas. ¶ Sunt em̃ quinqʒ ſcòm rai
que vix abſqʒ peccato exercentur.ſcʒ·Q]Te⸗

gSociatio. intelligas non limitata ꝓ epiſcopum

Vt no· S. e. v · ꝓxi. ¶ Cura reifamiliaris
8 Deocuratio:· ¶ IFdminiſtratõ · ¶ alicia
de pe · di · v. falſas ·et· c.negociuʒ · xxv· di · qua
lis.lxxxviij·di. eijciens · ¶ dde ſextum · qð
quaſi periculoſius eſt omnibus ·ſcʒ aduocatõ·
vt patet in his que no · S.de poſtulando. ꝗ. qᷣd
Ptinet ad officium · et · · e. ſub · C. quid de ad⸗
uocatiset.ꝗ. cui confitendum· ſub. ꝗJ. cui ad⸗
uocati · ¶ Ded et ſeptimum non obmittas.ſczʒ
epiſcopatus o fficium: quo nihil miſerius.tri⸗
ſtius· damnabilius.periculoſiꝰ· ſi ꝓpfunctoꝛie

. . . . —.
res agatur ·xl·di:ante omnia licʒ hec duo me

bea ſub peocuratione et adminiſtratione in Ze⸗

nere valeant compee hendi. t beeuiter omĩa⸗

pertineutia ad vitaʒ actiuã · periculoſioꝛa ſunt

ᷓ ea que reſpiciunt contemplatiuam· ã· de re⸗
nunc' .miſi cum peidẽ: . ne putes: a no.S in ꝓ

hemio. ꝗ. vnde Habuit oeginem: v. ciuili vo·

4 Quid de hbis qui faciunt baliſtas. arcꝰ. gla

dios. lanceas.cultellos. toxicũ ſiue venenum
ſubtalares pictos:aurifrigiumet ſimilia · de

quoeum officioeum lucro viuunt vendendo et

emendo. In talibus p̃cipue eſt intẽtio conſide⸗
randanam ſi hoc faciunt vt alius his abutatꝰ

peccant moætaliter faciendo et vendẽdo. ⁊ ec

peccata ex his ſequentia videntur talibus im
putanda· ar ·ij · q:j·notum . in fine· xj·q.iij.ci

pu õ fi · xxvij · q· ij· ſi tu abſti⸗

nes · SBSi vero dicat 18 qui talia exercʒ ꝙ ha
buit bonam intentionem quia credebat hᷓ ali⸗

cui eſſe neceſſarium.vel vtile · vel animum Ha⸗
buit indifferentez ; vel de hoc nihil cogitabat
diſtingue.vtrum res talis ſit que ad humanũ

vſum poteſt eſſe vtilis· ſicut arma in bello iu⸗

ſto.cultellus ad ſcindendum panem.vel pictu
re ad oenamentum eccleſie:ł quedã venena qᷓ
ad ſanitatem coꝛpoꝛis a medicis componunt
et tunc non peccat ſaltem moztaliter hoc faci

endo niſi ex aecidęti.ſ ex pſona æc.ſicut no.õ̊.

e/ſub· ꝗ. quid de negociatoꝛibus:x̊ · alia ſunt
negocia · et ſe: niſi foete conſcientia ei dictet
ꝙ is cui vendit ad abutenduz hoc querit· xxiij
q·viij · de occidendis v ·q; v nõ omnes ¶ QS

ſi nullo vſin humano apta ſunt · vt aurifri gia

et picture/que fiunt ad vanam gloziam tm· ⁊
ad venenum malum ⁊ moætiferũ: tunc peccãt
talia exercenteſ.faciendo.tenendo· vendẽdo⸗
vel ałs alhenando · ar·l.qᷓ.dicit:q ſiquis famo
ſum libellum inueniat:non debet alijs oſtede

re ſed deſtruere . als peccat moætaliter: C. de
famoſis libellis· l.vnica · v· q:j· p totum.a ad
hoc optime facit.l.diſtinguens inter venenũ

bonum et malum:regulam adijciens. ꝙ flagi

cioſe rei · id eſt· que nullo modo pꝓ adiectõnem

alterius rei ſiue materie poteſt eſſe vtilis viui

bhumanonec emptio:nec mandatum neqʒ ſo⸗

cietas valere põt.vt · ff· de cotrahen / emp · qui
venena. St beeuiter oĩa mala que inde ſequũ

tali poterunt imputariſicut et no.S·e. ſub. ꝓJ.

H.·. et ſic põt intelligi illud generale · q oc⸗
caſionem damni dat · damnum dediſſe videtur
6· de iniuf · c. fi. ſcᷣm rai.
¶ Quid de facientibus elemoſinaʒ de alieno
ſiue de illicite acquiſitis · dic ſicut no. in deci⸗
ma. S· de decimis ꝗ. fi · ſub · J. queritur vtrũ de
illicite. ed nunquid monachus vel alius
religioſus põt facere elemoſinam. videtur q;
non:quia nec volũtatẽe nec peopeiuzʒ habz. xij

q·j·nolo.et.c.non dicatis. Et hoc verum eſt ð

puro clauſtrali nullam adminiſtratõem nullũ

officium · habente · niſi hoc faceret de licentia
abbatis de rebus cõmunibus·ar.xvj.q: j.pla

cuit · et · c. monachi · õ.de poſtulando.ex pre·

de conle · die v· non opoꝛtet · vel niſi videat ho

minem ad moetem eſurientem· tunc em̃ hꝰ po
teſt facere de licentia ſummi abbatis.lxxxdj ·
di · paſce.et:ca:non ſatis:quia in tali caſu ſunt
omnia cõmunia.xlvij·di ſicut hij· nõ obſtãte

— — — — „

,—

öde e
aulipo⸗

anchg
venemun
innhha⸗de
dendoer
conſde:
abutgn
do. zei
bug im
enſepei
tuabſt:
nezphe
t halt
num he⸗
gitabet
umani
bello in:
elpictn
enenaq
vonumt
oc facj
tno.5.
ja ſunt
dictee
txnii
ifnigi
nti⸗;
eccat
dedo⸗
famo
oſtede
C.de
n16d
enenu
flagi
nem
vſui
b⸗
d
equi
ub.
goe:
delur

ſeno
eci⸗
aͤde
fius
r ,
t
eſö
ulli
mnia
pla
ce
bo
vo
nt
re

. DZ . . aDe ec mnents — .

etiã Otradictione abbatis inferioꝛis· xj· q· iij ·
qᷓ reſiſtit· viij·d· q̃ moees ¶Si vero admim
ſtratõzʒ hʒ ·cũc nõ ſolũ põt ſed debz q̃dquid ſu
pereſt pauperibꝰ erogare ſcðz rai: xij·q: j- ae
tua- in fi · et:q.ij.aurũ.lxxxvj.diiñ ſatis: xlvij
di · ſiecut hij .· xvj.q j.qm quidquid· ed qd
ſi religioſus accedat ad ſcolas vel ałs in pere
grinatõ em vadit ð licentia abbatis. nunquiò
põt facere elemoſmã:dicas ꝙ ſic.qe eojpᷣo ꝙ
abbas licenciauit ip̃ᷣm· videt ei ↄceſſiſſe ꝙ fa⸗
ciat omnia bona que honeſti ſcolares = pere⸗
Srini facere oſueuerunt ·ar.ff· de ꝓcur.ad rez
mobilẽ.⁊æ· lad legatũ· ã.ð of. deł.p̃terea.ff.
de iuriur̃.l.ij.ff · de iudi · ſi longiꝰ·ita tñ ꝙ mo
derate hoc faciat.ff· ad maceð.ſe.O· jte ſi fi⸗
lius.· ꝙ dicit· Ofirmando ſe illis inter quos
vꝛuit · xij · di . illa · xlj · di· c. j. ⁊.c.quod dicit d
minus —
Rrie de vxoꝛe mmd ſine licentia vin xo
teſt facere elemoſinã· videt ꝙ nõ. qę eũ ſcan⸗
dalo viri hoc facere nõ debet·ſicut expᷣſſim le
Situr.xxxiij·qvꝙ deset qe nec votu poteſt
emittere ſine ↄſenſn viri ·xxijq; v · vna.etica.
manifeſtum.⁊æc noluit:æ qe vxoe pene eſt ð fa
milia viri.⁊ vir dñs et caput eius: xxxiij·q;
v · hec imago.⁊ccum caput.æ c: mulierem
PHBoſi habet res parafernales:id ẽ.ꝗpꝛ ias
hter dotem· põt æ debʒzʒ inde facere elemoſinã
etiã viro inuito:C de pac:ouen.hac lege ·
1J S2 ⁊8 quibuſoã rebꝰ viri.ſcʒ pane· vino·
et ſ milibꝰ.que bono appeobato moee olue
uerunt ad diſpenſatõzʒ vxoeis ptinere·põt mo
derate dare peo deo.infoeꝛmans ſibi ↄſciam ꝙ
maritꝰ h debeat ratũ ha berelicet foete oꝛe
aliqñ ꝓhibnerit G̊ maritus· ¶ Solent em̃ ma
riti ꝓhibere talia ad terroet. vt ſic ⁊ ſi non in
toto.tñ tempent ſe a tanto· Doteſt ⁊ ſibi ifoꝛ

mare ↄlciam ex qualitate pauperis ̊ quo cre

dit ꝙ ſi maritꝰ videret ei poerigeret · ar · inſti.
de obliga · que ex delie· maſ.ꝗ.placuit· Sed et
de licentia viri hoc põt ⁊ debʒ facere indiſtin
cte.in quo caſu caueat ne ſibi accidat ſiẽ ber⸗
te:cui q in ꝓptibus francie maritꝰ ſuꝰ qui mer
catoꝛ ⁊ diues erat ↄceſſerat:et ip̃a moꝛiens B
omĩa reliquit arbitrio mariti ſui.qui nibil vo
luit ꝓ eius aĩa erogare·.ſed poſtea ſuꝑ h req̃
ſitus reſpõdit.berte fu alama it quant que ele
ſen peilti ſe ſen ait · ¶ Sin aũt modis omnibꝰ
credit ꝙ marito diſpliceret ſi daret · nec põt ſuã
ↄſcĩam infoeæmare ·tũc doleat qe dare non põt
nullatenꝰ tñ det cum ſcandalo mariti.ſic intel
lige · xxxiij·q:v.q deo: ⁊ alia iura poſita · S.·e.
S · ꝗꝗᷣd ð vxoꝛe:et h verũ ẽ niſi videret paupꝑe
fame moꝛeientẽetunc em̃ põt elemoſinã facere
de licentia ſummi ſponſiſicut no:S.de mona
cho · S. e · ſub. ¶. ꝓx · v.h nunquid monachus ·
St no·ꝙ ſicut de rebꝰ mariti ñ pñt dare ele
moſinas vxoꝛes · ſic nec ð rebus dotalibꝰ qua

rum dñs eſt maritus · C. de rei ven · dote ˖ C· de

iur̃.do.in rebus ¶ Item caueant vxoꝛes a mẽ

dacio· ſeʒ ne cum dederint mentiant dicẽtes

ſe nõ dediſſe foete ꝗpter metũ viroꝝ ne in tẽ
poꝛalem eterna qua meruerunt retributio cõ⸗
mutetur·ſicut legit ð̊ obſtetrieibꝰ· xxij:qij

ſi quelibet. l
Quio de filiofamilias.dicas ꝙ de caſtren⸗
ſi vel quaſi caſtrenſi peculio põt facere elemo
ſinam- nam q̃tum ad illud paterfamilias cen
ſetur · ff. ad maceð · l. j. J. fi: et: l.ij·C. de inoffi·
tel.f. ¶ De aduentitio aũt vel ꝓfecticõ ꝙ;⸗
uis peimũ ſuũ ſit quo ad ꝗꝓpeietate.ſecundum
quo ad ſpem ſucceſſionis:⁊ ſic intellige ꝙ qd⸗
ammodo dñs rerũ paternarũ etiã viuente pa⸗
tre intelligit: inſti.ð heredũ qualitate æ dif·
.hᷣ ſi ſui:· nõ tñ põt nec dz inde facere ełiam

niũ ſicut noin vxoee.S.e. ſub. J. quid ð̊ vxo⸗

re:et.v.ſe.⁊ ĩ mõacho.S.e.ſub:q.ꝓx.v.h̊ nũ

quiò monachuset ſe·et in his caſibꝰ in qui⸗

bus põt ałs donare · ſcðz quod no· S. ð dona ·

G·quis poſſit donare·v·q; dixi:⁊ iunge quod
no. S· de peculio.ꝗ.quid ſit peculiũ.⁊ ſe et qð

no· S· de voto et voti redemp· J.quis vouere
poſſit·v.ergo ſi vouerit dare elemoſinam.

OQuid de his qui excõmunicati fuerũt ⁊ tẽ⸗
poee execõmunicatõnis acquiſierunt negoceiã
do vel ex dono recipiendo· Item ð his qui ał
illicite acquiſierunt beneficia eccleſiaſtica.vł
caſtra.vel alia.et inde multa ꝓceperũt.⁊æ qui⸗
dem tenent' totũ reſtituere ſi aias ſuas ſalua⸗
re velint. vt ꝓbat · S. de eta· et quali · cũ bo⸗
ne: et de cleri:excõ.mĩſ:poſtulaſtis.·ð̊ elec.

vmquiſitõem·⁊ de pᷣben·dilecto filio · in fi ·
de his que fiunt a peela.ↄtinebat. et de iure

patro:cuᷣ dilectus.in fi · S̊·de ſimo.matheꝰ.⸗

vide quod no · S. de iudeis . J. ⁊ in quibꝰ gra-
entur · · ſecundo. ⁊ ð teſta.. q̃s ſit effectꝰ·

ſub · J. j· ·x·⁊ peodeſt ̊ notare:⁊ pᷣceð · ⁊· S. de

pĩg· ſub· J. cum conſtet . et qualiter amittaꝰ

v1·maxime. et ſe· ¶ Sed nunquid excõmunica
tus obligat ſibi aliquem otrahendo. non vide

tur adminus ciuiliter:qe ſibi ſunt cum effectu

oes actus legitimi interdicti · vt · · de ſen. ex.

G. quis ſit effectus·ſed æ omnes cõtractus.

vnde et alienatio ab eo facta irrita eſt· vt peo
baturS.de dolo ⁊ Otu: veritatis.ad fi.qe om
ms eſt eis participatio interdicta · vt no · · de
ſen. excõ. ꝗ. ⁊ que ſit pena.⸗ẽ?.j·v.ł in alijs·
ſe tñ alij obligare poteſt: conditõem igit ſuã
Oetrioeem põt facere:ſed melioeẽ nunꝙ;. ar · 6.
he arbi· cũ dilectus· S.de iudi⸗ intel leximus.
nin foete defendendo ſe in iudicio.q. S excep.
cum inter peioꝛẽ · Sſt igit natura excõmuni⸗
ati Otraria nature pupilli:qe pupillꝰ ſine au

ceiĩtate tutoeis põt aliũ ſibi obligare.licz ipe

non obligetur.qe ſme autoꝛitace tutoeis licet
ei Oditionem ſuam facere melioeem · ſed nõ de
erioeem: vt inſti:de aut · tu. c. j· ſic et pee⸗
latus quo ad eccłiam idem facere põt .· e de
dona . c. ij · Quidò ergo ſi ex contractu inito
eum excommunicato tempoee excommunica⸗
tionis debeo ſibi.c.libeas.dic vt no · · de ſen ·
excõ· ꝗJ ⁊ que ſit pena · ⁊ ſub·I.qd ſi teneoe ſa⸗
cramento· v·ß quid dum ſi aliquis eſt excom
municatus;
Sed que foema ſeruanda eſt in reſtitutõne
illicite acquiſitoꝛum· hec.vt ſp peimo ſatiſ fa⸗
ciat ſpoliatis k damnũ paſſis k eoꝝ heredibꝰ

2*

regularit ſi inueniri pñt·iij · q:j. reintegrãda·
5.de reſti ·ſpoł/ꝓ totum.S:de vſuris· cũ tu:et
intelligas ſatiſ factum exquo ex cosde remiſe
runt quahtercunqʒ ſati ſfactũ fuerit· etiã ſi do
nauit is cui erat facienda reſtitutio· lieet aliq;
picant ↄtrarium · dum tñ ſit ꝓpſona que donare
poſſit· que donatio exquo ꝓfecta eſt. poſtea ex
penitentia non reuocatur- ſuꝑ quo vide quod
no.ũ. de vſuris. ꝗ. que pena· ſub·. alia a iudi⸗
ce. v· quid ſi fenerato⸗·a ſe: ⁊ Pce · · S· e⸗ ſub
Jꝗ. quið de muliere que filiũ ſuſcepit de adul
terio · Vꝓe verũ ſi ꝓpeium non habet . et · S· de
ſolu. ꝙ: quid ſit ſolutio.⁊ de dona.J.quis polſ⸗
ſit donare· ⁊. . ⁊ quid. et:. et qualiter reuo⸗
cetur: vide tñ oedinem ſolutõnis faciende · vt
no· S. de teſtaꝗ. ad quid heres· ſub · ꝗ. tenet.
v. ſed cui dz peimo ſoluere · Et hoc verum
eſt ubi in p̃udicium alterius acquiſitum eſt.
puta quia raptũ eſt vel extoꝛtum ab aliquo·
vel p iniuriam cõmiſſuzʒ ita ꝙ interelt illiꝰ cun
debet fieri reſtitutio qualitercũqʒ; etiã inter⸗
ſit· puta:deflozata eſt virgo· qð dic vt no8·
de ſpon· ſub rubeica de matrimonijs: · quali⸗
ter contrahat · S· G in indicio eccleſie: et ſe ·
Vk qe intereſt quo ad famã · vt no. S· e · ſub
Elquid de accuſatoꝛibꝰ· v. obligant᷑ etiâ ta⸗
les· Idem eſt ſi interſit heredis alicuius· ſicut
Patet ·S. e.ſub· ¶. qͥd de muliere.⁊æ multis alijs
ſuhb. J. ſe · 4 Vbr vero nullius intereſt tñ al il⸗
licite acquiſ um eſt.ita: q; ſine peccato retine
ri nõ põtſicnt põt exemplificari ꝑ id qð no-
S. e· ſub · J. quid de his qui excõmunicati. Itez
et vbi alicuius intereſt.tñ neſcit quis vel vbi
ſit ip̃e.vel heres eiuseſt totũ pauꝑibus ero⸗
gandum · vel etiã ſibi ꝓ elemoſma ſi egeat re⸗
linquendũ·ſicut patet in his que no·S· e. ſub
qꝗ.qu id de teſtibus·et ſub· ¶. quid de aduoca⸗
tis · ⁊ lub· . quid de p̃dam ementib?· ꝓ.· quid
ſi raptoꝛ idem et donatoæ:a ſe a debẽt expom
talia in pias cãs:. æ maxime in alimoniã pau⸗
perum.vł redẽptõem captiuoꝝ · ar.S.ð pig ·
C:j. x· qiĩp B ius: ⁊æ pᷣcipue in villa.æ ſi villa ne⸗
ſcitur in dioceſi vbi talia ſunt cõmiſſa autoei⸗
tate dioceſani:ar· lxxxviij·d. epᷣſ gubernatõz·
x ·q:jregenda:et:c· ſe.xijqij quatuoæ· et: c·
ſe ˖ vj· q ij. placuit.nj:q.vj·.c. j ·S. de penis.c·
ij·S· de ſucceſ.ab inteſta.c·fi ·S.de iudeis. cuz
ſit · S.·de rap.c.j/S.de teſta.Iohes.⁊. c·tua:⁊
c.nos quidẽ: ⁊ in aut de ec · titulis. ¶. ſi autẽ
P receptione:.cobł·ix.C.·cõia ð ſuecel · in · l· fri
derici que incipit.omnes peregrinos:ꝗ.j. C·
de epi et cle.nulli licere· ff ad munici.qui ex
vieo· ¶ Sedò aliquotiens oĩno reddit pecu
nia illi qui eam illicite dedit. qð dic vt no.õ ·
de ſimo ꝗ.fi.aliquotiẽs eccłie vt ibidẽ no· ali
quotiens ſupioei vt no··e. ſub· . quid ð pla⸗
tis: V· ſed cui fiet reſtitutio. ¶ Quid ſi is qui
tenetur reſtituere factus eſt nõ ſoluendo· põt
diſ vta oĩno nihil poſſit reddere · vł poſſit ali
qund ſed nõ totũ · vel põt h ñ omode · ſcz abſaz
periculo ſuſtentatõnis ſue·necnõ vxoeis atqʒ
familie: Vbi nihil oĩno põt ſoluere ſeu red
dere · lufficit ↄtritio et gpoſitum reddendi qñ
commode poterit · xiiij· q· vj ſñ res· S· de ſolu.

odardus. qð verũ eſt ſi nota eſt paupertas· ·
de vſuris · cũ tu· I. pe·talis em̃ nec excõmuni⸗

cari dz vt dicit· c. odardꝰ.nec aliqua pena mł

ctari · vt dicit.c· cũ tu · Sed qualiter intelli⸗

gis ꝙ ſit nota panptas:et quidẽ qñ cedit bo⸗
nis · Ideoqʒ tali debet ſacerdos conſulere ſi de

pauptate dubitat ꝙ boms cedat. ſcõm ea que

no· S. de ſolu ꝗ. quĩis ſit eius eff ectus.ſub..B

autèe notandum · ¶ Sed nunquid ſu fficit hic
ceſſio· ita ꝙ nulla ſit alia penitentia imniungen⸗

da . non.qꝛ nec ſolutio vel ſatiſ factio etiã ple⸗

narie ſufficeret. vt no · · e. lub · C. qd de p̃dam
ementibus:· qui ſi rap? o=· ſub: ¶. quid de

rapina · valiqui tñ dicuntibi. ↄfite bunc ꝑec
catum ſuum· Nam licet eeſſio ſeu ſolutio quo

ad ſatiſfactionẽ leſionis ſeu iniurie ꝓximi ſuf
ficiat:adhuc tũ noneſt eccleſie ſatiſ factũ · ſic

dicitur. ſ. ti . j cum deſideres · J. fi ergo iudex
eccleſiaſticus et cheiſti vicarius· ꝓ iniuria in
leſione ꝓximi facta deo:qui pᷣcepit non furtũ
facies: in quo omiĩs iniuſta ⁊ illicita alieni oc

cupatio ſiue acquiſitio ꝓhibetur. qui etiã di⸗

xit: diliges ꝓximũ tuum ſicut teipᷣm et ꝓ trãſ

greſſione diuim pᷣcepti p̃dicti iniunget penite

tiam ſalutarem·et ſic eccleſie ſponſe cheiſti cꝰ
antoꝛitate hoc fit: et ſponſo ſuo cheiſto ſimili
ter ſatiſ faciet· ſcdᷣm ea que no · S.e..que pnia·

et in hoc ſepe delmquunt plurimi ſacerdotes

credentes ſufficere ſatiſ factõem et mhil alið
imponunt · ſed ſimplicitet abſoluũt · In hoc ec

ſepe delmquunt multi peccatozes qui credũt

ſibi ſufficere ꝙ ſatiſ faciant:nec tranſgreſſionẽ
quã fecerunt poſtea ↄbłitẽtur· ſed certe exquo
quis ſemel hoc peccatũ commiſit quantacun

q; penitentia ducat᷑ et non ↄfiteatur hoc · cõ

temnens intelligas inmnocens eſſe non deſmit.

ſicut als dicit lex ff.de redibit · ac. quis ſit fu

gitiuus· ff.&̊ furtis.qui ea mẽte:ff.vi bo:rap.
non ꝓedſt · ¶ Si vero non eſt nõ ſoluendo om
nino ſiue ſimpliciter.pata:quia poteſt in ꝓtẽ
ſatiſfacere ſed nõ in totum.vel in totũ ſatiſfa
cere põt ſed nõ ↄmode tunc ſacerdos debz ta
lem inducere ad ↄtritõem æ veram penitentiã

peragendam B modo · dicat em̃ ei fili quid viſ

eligere de his duobus. vel reſtituere id quod
potes.et penas gehenne euadere. cum deo

eternaliter gloꝛlarit nõ reſtituere h retinere

et in ꝓppetuum cũ diabolo toementis intolera⸗
bilibus cruciari · Si dicat ꝙ eligit toementa ·
inducat eum ad Otritõem ſcòm doctrinã tradi
tam. S.e. ¶quibus ⁊ quot dietis · ſub· C. que in
ducunt hominem: Si nullo modo põt induci.
apparet ꝙ ei non poteſt dari penitentia ſed cõ
ſilium tm̃ . q die vt no · · e · C. et an ficte peni
tenti · H.fi·qni incipit:ſed quid ſiquis dicat.et
ꝗ·ad quid tenet .ſub.q·j. vᷣſed pone·⁊.· ꝗ. qͥs
ſit effectus· v.· ad hoc etiam ¶Sin aüt a pein
cipio vel ex poſtfacto ꝓ inductõem diſcreti ſa
cerdotis eligit penitentiã et ↄteritur ð pecca

to· tunc dicat ei ſacerdos:q; emendet ſtatim ł

infra certum tempus quidquiò poteſt ↄmode
emendare · ſubaudi de reſtitutione ad quã faci
endam tenet et ð reliquo petat veniam humi
liter et deuote · li põt ipam inuenire bene eſt·

—, — — -

—

— „ — — rmrm ——

penagz,
apenn
lerirelli
needit bo⸗
rom e ge
8, ſub
hffiett he
miungen.
qudde
dunc per
uti quo
Prim ſaf
faciſi
go inder
imurian
non furu
aliem oe
un etiäde⸗
net ptrif
et penits
baiſti es
ſo ſimlli
lepfia⸗
rerdotes
nbil ali
ln bor eẽ
un credut
greſſone
e exquo
antacun
hoc cõ
ndeſmit⸗
his ſirfu
bo · rap.
ndo om
in pte
ſatiſfa
debz ta
wtertia
quid viſ
id quod
um deo
eunere
rolera⸗
menta⸗
i tradi
que in
nducl⸗
ſed cõ
te peni
icat et
Ks
apein
reti ſa
ecca
cim k
nede
fati
hum
eſt

ſent no · S. e · ſub · J. c · j. ¶ Si nõ põt.tũc cſᷣ
voluncate illius cui debet ſatiſfieri: paulatim
ſingulis menſibus.vel annis.vel alijs tempo
ribus emendet ꝙ poterit. vel componat vł cõ
ueniat amic abiliter cũ ipſo leſo ſiue ſpoliato.
ei de ſuis redditibꝰ moderate ita ꝙ ſibi victꝰ
remaneat: quouſqʒ plenarie ſatiſ factũ fuerit
ſi vita ſuꝑſit aſſignando.et iunge qð no. õ.e
ſub ꝗ. quid ð queſtiſ. v· quid ſi difficilis ſit re
ſtitutio·⁊ ſub. I¶. quid de rapina · V· ſed quid ſi
vnus · et · ſe · ¶ Quid ſi plures ſunt · et alij vo⸗
lunt dilatõem concedere vel in totũ remitte⸗
re · alj nolunt.tunc debet ei ſacerdos ↄſulere
ꝙ vadat ad indicem otentioſum · ⁊ ꝓcedat ſi⸗
cut no·õ·de ſolu .. quis ſit eius effectus· ſub
SG.·B autẽ · v. quid ſi plures ſunt creditozes.=
ſe · Quid ſi nullam põt inuenire miſericoe⸗
diam.tũc abſq; dilatione tenet vel ſatiſface⸗
re: vł bonis cedere.x talis peccatoe ſemꝑ eſt
in moꝛa· ff · de Odic. fur · in re furtiua.et ar.õ.
de ſimo.cum in ecckie · S.ð teſta.fiſius noſter-
maxime vbi leſi egent = fame pereũt.ne inter
uenienee paululũ moee· inuemri non valeant
qui redimanede dlſe·di.iiij:· venerabilis.⁊ c.
ſe · et · cne quod abſit·et di.v.baptizari:ſempꝑ
em̃ vitanda eſt moꝛa vbi timet periculum. vt
ĩbi.⁊.xxviij.dide ſiracuſane.et·õ· de elec· cũ
inter vniuerſas. et.c.ne ꝙ defectu. S3 qd
ſi non ĩmineat tale periculum:æ isg qui tenet
reſtituere nõ põt induci ad reſtitutõem ſtatizʒ
Faciendam.nec is cui debet fieri reſtitutio ad
dilatõem aliquã ↄcedendam · puto ꝙ diſeretꝰ
lIacerdos põt ſuã ↄſcientiã infoemare ex eo q;
intendat Serere vtiliter negociũ creditoꝛis ·
nam ſi videt ꝙ aliter non poſſet recuperare in
Perpetuũ.vel non ita cito.vł non ita mode.
Potelſt recepto iuramento et alia ſufficiẽti cau
tione ſi habere põt:dilatõem cõcedere: ⁊ ſub
tac Odicõe ſi B adimpleuerit infra diem ab⸗
ſoluere peccatoꝛẽ · vt ſic creditoe qð ei debz re
cuperet.⁊ peccatoæz nõ recedat a pᷣſbitero de⸗
ſperatus: ad quod facit qᷣ no:õ.e.ſub.q.quidò
de p̃dam ementibus· v. quid ſiquis emat reʒ.
bant hec · ff. de ne · ge · ſoluendo · ff. ð mino ·
l.ait pᷣtoe· .j·ff.de pig:ac.ſolutum.ꝗ.ſolutã.
ff.de ſolu.ſoluere.· ed pone ꝙ guerra fᷣue
rit mter duos milites ł peincipes · ⁊ hincinde
iniuſta et młta damna data ſunt.poſtea facta
eſt pax inter ip̃os:et damna hincinde data re:
miſſa.nunquid hec remiſſio excendit' ad loomi
nes et valitoꝛes vtriuſqʒ:nõ videtꝰ niſi et de
cõſenſu vtriuſqʒ eozundem ſit facta · ar. C· de
tranſac.l.j.et.l·tranſactõnis placitũ ·lpee⸗
ſens.⁊·l.pactũ:õ.de maio.et obe.ca.fi.ff.de
tranſac.l iij.⁊ .lquicũqʒ tutoꝛibꝰ.et·:l.nulli
ff · de pact·ſi vnus · O. pacta.v·et in ſumma.
et.l.ſi ↄuenerit.Vel niſi foꝛſan aliter nõ poſſ
haberi pax: vbi quidẽ vtiliter partis gerit ne
Socium vtriuſqʒ:⁊ ſie põt intellligi.ff.ð pac
Zuen tionũ·aliter em̃ qũo poſſez remittere ius
hominis mei · cũ nec poſſem ab eo tantũdẽ ex⸗
toꝛquere ſine rapina.vt patz in his que no.õ·
e · ſub . quid de queſtis · ¶ Quid de iilis qui
ſimul furtũ cõmiſerunt vel rapinam.nunquid

quilibet ꝑõt abſolui reſtiruedo id quod ad eũ
puenit · cũ nec ad aliud ſoluendũ vel is k alt
cõſocius induci poſſit · vide quod no · ů · e · V. h
quid ſi nõ immneat .et ſub· quid de rapina:
v· quid ſi neuter raptoꝝ · et pce · ¶ Zin autẽ
hanc fosmã ↄtemnat peccatoꝛ.nõ eſt ei ſecuri
tas ꝓnmittenda:qꝛ nõ dimittit peccatũ mſi re
ſtituatur ablatũ.xiiij.q:vjiſi res.ideo conſide
rare debet talis verba aug:dicentismhil vi
lius vel miſerabilius ꝙᷓ; pter nümum deũ cõ⸗
temnere.nihil enim peodeſt homini ſi vniuer
ſum mundũ lucretꝰ· amme vero ſue faciat de⸗
trimentuzʒ:S. de ſimo:matheꝰ.in fi· Faciat er
80 poſſe ſuum dũ viuit.dum ſanus eſt:⁊ tutꝰ
recedit hinc ⁊ ſecurꝰ.xij:q.ij:faciat · de pe.d.
vi · c· j· et · ij.· ¶Cetera que circa hanc reſtitu
tionem deficiunt.S.in diuerſis titulis hꝰ ſum
me pleniſſime poteris reperire · ⁊. · ti.j. per to
tum. ¶ Noc aũt in ſumma notent æ conſide⸗
rent ſacerdotes:ꝙ ſcᷣm ꝙ maioe vel minoe fu
erit fraus:vł dolus: vł violentia. minoæ ł ma
ioꝛ debz eſſe diſtrictio iudicantis. æ vbi maio⸗
apparet Otritio:maioe eſt venia vel remiſſio

milericoediter facienda. Sed et qe quaſi to

tus mundus vb fere⸗ libenter occupat alienũ
et difficulter reſtituit. vnde HG̊ vicio quaſi to⸗
tus elt irretitus humani generis cetus quia
a maioei vſq; ad minoeem omnes auaricie ſtu
dent · ſicut no.õ.e.. que interrogatõnes: ſub
Jꝗ¶.de auaricia · igi ſic dʒ ſacerdos equitatem
rõnabilem ſeruans p medium currere. ne ſeue
ritate vel remiſſione nimia aliquos ſibi confi
tentes deſperatos vł minus ſecuros reliquat
et ſic perire faciat quos ad rectã viã ab inuio
diſcreta equitas poterat reuocare- inſtru⸗
ant etiã raptoꝛes et omẽs iniuriatoꝛetꝑ.ac eo
rum complices medici ammaꝛ et ſpũales iu
dices. vt ſemp ab his quos off enderunt hu⸗
militer veniã poſtulent ne iln remaneant in rã
coꝛe·ſed potius hinc et inde ex toto coꝛde · nõ
ficto h vero.ſibi adinuicem remittant omnia.
vt a patre celeſti peccatoꝝ ſuoꝝ remiſſionezʒ
pleniſſmã valeant ohtinere · ee omnia ad
coꝛrectõem peccatoꝛx · doctrinã ↄfitentiũ. et
inſtructõem ſimpliciũ ſacerdotnm ſcripſimus
Cũ em̃ in foo pñiali nõ de periculo lane aga
ſed anime que elt pᷣ̃ciſoꝛ omĩbꝰ coepibꝰ = mũ
danis alijs· æ mimicus hominis aſtutus.exp⸗
tus et callidus hoſtis noſter infinita retia tẽ
dens circueat querens quem deuoæet: cauere
debent laboꝛare vigilanti ſtudio.ſpeculato
res·paſtoees· aduocati· medici.⁊ magiſtri ani
marumomni doæmitatione doemitõne peo

cul pulſa:et ignozantia que tales nõ excuſat.

I·ð reg· iur.penultima regula. vt omnibꝰ cir
cumſtantijs diligenter ſerutatis = ↄſideratis.
tales pmas iniungant · ꝓ m die iudicij audire
mereãtur. enge ſerue bone a fidelis⸗qe ſuper
pauca fuiſti ſidelis· ſup multa te oſtituã. intra
in auom dm tni · ad quod nos pducat hieſuſ
cheiſtus filius dei vim. qui cum patre et ſpiri
tuſancto viuit regnat deusp omnia ſecula
ſeculoꝛum amen.

Ie videndnz ¶ Quid remittit ſacer
dos in pemtentia Vtrum fiat re
miſſio eque ꝓ malum vt per bonim
emimſtrum. ¶¶ Et an ſacerdos poſſit
commutare penitentiaz; alicuius penitentis .
Quis poſſit facere remiſſiones · ¶ Quib⸗
pꝛoſint · . quid valeant et in quantum.
Vbi operantur ·

—

Vid remittit ſacerdos in penitentia: vi
detur ꝙ mihil · nam in contritione deuſ
deleuit peccatum ⁊ mundanit peccatoeem · vt
patet in his que no·õ · ſub rubeica de peniten
tijs . quibus ⁊ quot dietis.ſub · ꝗ· illud · V· H
vltima opinio· et ſe. ergo ſufficit ꝙ ſemel mun
datus ſit. nam in mundato quid mundabitur
maxime exquo mundatus eſt a deo · qui opus
imperfectum non nouit.õ.de bap:maioeeſ. ·
ſed adhuc queritur.⁊ ſic videtur ꝙ nipil ope⸗
rentur ille clanes quas dominus dedit ſacer⸗
dotibus dicens· quoꝛũ remiſeritis peccata ⁊c
Fd hoc notandum · ꝙ in hoc loco dicunt cla⸗
ues ſcientia diſcernendi inter peccatum ⁊ pec
catum. ⁊ poteſtas ſoluendi atq; ligandi· xx ·
di · J. j. Et dicũt aliqui ꝙ hee ſunt claues vt in
dicto· J. ſatis colligitur· et ex eo ꝙ dominus
dixit c laues in plurali vt et legitur · j·e· noua
quedam.Sõ· de penitentijs·c · fi et ſcðᷣm hoc ſe
pe contingit ꝙ aliquis habet vnam clauẽ ſine
altera.puta.poteſtatem ſine ſcientia: vel ſcien
tiam ſine poteſtate:tamẽ ſcientia non dicit cla
nis niſi in illo qni poteſtatem habet: a ſic ſeðz
iſtos ſacerdos ſimplex et ideota:licet poteſta
tem habeat:non tamẽ poteſt abſoluere vel li⸗
gare cum ſcientiam non habeatar.ꝗ·ð ↄſan.
ca:j· de pe.di. vj. S. j. ¶ Flij dicunt ꝙ non eſt
niſi vna clauis tantum que quidem eſt pote⸗
ſtas ſeu iuriſditio: dicun tamẽ claues plurali
ter ꝓpter plures eius effectus· qui ſunt liga⸗
re et ſoluere· vel claudere et aperire ad mitar
clauis materialis. Ideoqʒ et in ſingulari = plu⸗
rali ponitur·õ·de exceſ.peela.tanta.⸗H? · j· Sci
entia autem clauis non eſt.ſed neceſſaria ẽ po
teſtatem habeti ſicut lucerna in tenebeis am⸗
bulanti ne ałs cadat:quod dicit dominus. ſi
cecus cecum ducat ac̃ · S̊.de eta: et quali.cum
ſit ars artiũ ¶ Ooteſt dici ꝙ due claues ſunt
vna quo ad poteſtatem ſpũaliumalia quo aò
poteſtatem tempozalium.vt no.S· qui fi. ſint
leg· I.qualiter et a quo.v ·ergo quo ad maio
ritatem · ¶ Vel due claues ſunt · vna examinã
di et diff imendi in indicio dubia · ⁊ p cenſurã
eccleſiaſticam coercendi.cnius exercitiũ com
mittit eccleſia iudicibus ſins ꝙ;uis non ſmint ſa
cerdotes.Sde elec·trãſmiſſa:⁊ de eta:⁊ qua.
a multis ·. ¶ Flia audiendi. et abſoluẽdi.⁊ co
ercendi peccatoꝛes·de plano et ſine ſtrepitu ·
