Vid ſit ſoꝛs·⁊ certe hm aug.ſoes nõ eſt
aliquid mali. res in humana dubieta
te dininam indicãs voluntatẽ · vt · xxvj · q. ij ·
ſoes.æ hm B; ſoes licita eſt: vt ꝓbatur ꝓ exem
pla infinita:xxvj · q· ij · J. 3 ſecundu leo⸗
nem papãnj.ſozs nichil aliud eſt ꝙᷓ diuina⸗
tic æ maleficiũ a ſanctis patribꝰ damnata:⁊=
ideo Phibet ne exerceat decetero ſub ana⸗
thematis interdicto · vt · xxij.q: v· ſoꝛtes:⁊ ſe
cundũ h̊ ſoæs illicita eſt.nec credenda eſt. ne
qʒ exercenda.vt.xxvj:q:ij· his ita reſpõde
tur.⁊. c.ſequẽ · ⁊·q v·ꝓ totum ¶ Soes enim
eſt ars diumandi:diuinatio aũt ꝗꝓpeie in ma⸗
lo accipitur: ꝗꝓphia vero in bono· vnde dicit

canõ.j.qjnunqꝙ;· nunqꝙ; diuinatio in bonam

partem accipit videbant' em quidã ſibi eſſe
ꝓphete · Hh qe pecuniã accipiebant· ꝗphia eo⸗
rum facta eſt dininatio:æ diuinatio eoeum ꝗᷓ

èò 1 RKr EE

videbat Bia declarata eſt diuinatio· nec
obſ.qð dicit aug· ſoꝛs nõ eſt aliquid mali vt
no. · e · ¶. HE · · dic em ſoes nõ eſt · i. non erat
aliquid mali dũ pmittebatur. hodie mala
eſt exquo ꝓhibet.nec em̃ in hoc exempla ſe
qui debemꝰ ꝙ ionas vel mathias dicar ele⸗
ctus fuiſſe ſoꝛte.vt:xxvj.q:ij:nõ ſtatim· ⁊ ca⸗
pitulis ſequentibꝰ. ¶ Vel ꝙ Ioſue ex pᷣcepto
domini ꝑ ſoste exquiſinit peccatũ achoꝛ.j.q
mj · S. item ꝓ peccato achoe
te dep̃hendit ionathan filiũ ſuum comediſſe
fauũ mellis ↄtra edictum qð poſuerat · xxij
qij . item opponit᷑.qꝛ illa æ ſimilia pmitte
bant' ante euangeliũ.que tpe pfectionis di
ſcipline ſunt eliminata ·xxvj:q:ij.. hbis ita:
ergo h̊ tpe illo licitũ erat quo fiebat autoꝛi
tate diuma. vnde faciẽtes excuſant' a ſoetile
gio ſicut a rapina·. vt .xmj·qv.dixit.⁊ ab ho
micidio·xxnjq.vnj.occidit:⁊ ab adulterio.
vt · S̊· de diuoe · gaudemus. ⁊ vt no · · do cki ·
pug· in duel · Can ſit offerendũ · V. nec excu⸗
ſat. ⁊ pᷣceden· ⁊æ ſequẽ: ꝙ Item alia ratione ñ
obſtant exempla:qꝛ peiuilegia ſinguloꝝ nõ
faciunt legem cõmunem . vt· xxvj.q·ij· non ex
emplo·.¶ Vel dic ꝙ ſoes nõ eſt aliquid mali
in ſui natura. ꝓhibetur tñ ne ꝗꝓpter aſſiduita
tem vtendi labant᷑ homines in vdolatriã · ſi
cut dicit de iuramento⸗:a vini potatõe · S· de
iur̃iuran·. ⁊ ſi xpᷣs:. quidã. Vel aliter.ſoes
non eſt aliqui mali.immo ⁊ exempla ſupea
dicta ſequi poſſunt ſine peccato in caſu queʒ
habes· . e· ¶. in quo caſu.v· vlti · ꝗ Vel ſie ·
ſozs nõ eſt aliquid mali quo ad ſcientiã.h ex
ercitiũ malũ eſt.qð dice vt noS.de magiſtriſ
C.·quã ſcientiã ·⁊· V· ſequen.
nus diuinationis a ꝑpſis fert' allatũ fo⸗
re. Varro aũt dixit diuinationũ quattuoꝛ ge

Vot ſint eius ſpecies:ſcire debes ꝙ ge⸗

nera foꝛe· ſicut ſunt quattuoe elem̃taFit eizʒ

diuinatio in terra que vocatur geomantiaa
geos qð eſt terra· æ⁊ mancos qð eſt diuinatio
Eit etiã in aqᷓ æ B vocat ideomãtia.ab idoe
qð eſt aqua: Item fit in aere que aerimancia
appellat ab aere· Item in igne que nominat
piromantia a pir qð eſt ignis. æ qui dicant

ſoztilegi æ quare no.S. e.t in pein · Diuim
q

autez dicti ſunt quaſi deo pleni/quia diuina
re ſe plenos foꝛe ſimulãt:⁊ aſtucia quadam
fraudulenta hominibꝰ futura coniecturant.
Sʒ aug dicit duo genera foꝛe:artem ⁊ furo
rem. ſ.quia alij ꝓ quandã doctrinã hominũ
falſam ſen ſuꝑſticioſam ex quibuſdã ſignis
coniecturando in multis cõmittunt ſiue de⸗
linquũt· alij quaſi furioſi a demonijs attriti
vaticinia p̃dicunt.Sunt autez diuerſa nomi
na taliũ ⁊ ſecte diuerſe.quid aute obſeruent

æ quare diuerſis nominibꝰ nuncupent. legi

tur · xxvj. q: ij. ill.æ. qni·æ. mi.c.j¶ De ge

neribus etiã demonũ varia nunciatũ innenn

es · e ·q; ſciendum · ¶ St ꝙ demones p exterio
ra mentes hominum et motus animoeum co
gnoſcant et comp̃hendant res occultiſſima ẽ
vt · e. q.quodã loco.· Flij igitur demones
conſulunt ex quibꝰ quaſi licetioei vanitate

el ꝙ ſaul ſoꝛ

õ

——ʒ—

ide
alſar
nonen
Memal
nplaſe
e ae
ninete
Pperpen
horſg
ſaulſa
medice
texxij.
pmitte
onis di
ita.
t qutor
aſortie
Tabho
ulten.
dachi.
ec excu⸗
cione
lon no
non er
dmali
ſiduite
Atriä⸗
ede
ter ſoꝛs
ſupen
luqe,
Vael ſe.
tiä er
agiſi

8 8e⸗
tüͤ fo⸗
noꝛ ge
Pit ei;
mmtia⸗
ajnatio
abidee
mancta
winet
dicane
Diint
djuina
zadam
uran⸗
1futo
omini
ſgnn
nede⸗
annti
1nom
nent
e leg
Dege
nnent
xten⸗
nc
mae
ones
ia

⁊ auruſpicũ:i.hoeas æ tpa obſeruantiũ ⁊ in⸗
ſpicientiũ ·⁊ augun.i.ad volatꝰ auiũ æ vocẽ
intedentiũaliaqʒ ſigna reꝝ vel obſeruãtias
im ꝓaiſas hoĩni occurrẽtes ferentiu libei ad
HB genꝰ ptinent.q̃n dicãt minꝰ delinquũt· vt
xxvj.q· ij· illuò.⁊æ.qv.nõ opoetʒ.⁊.c.aliqti
q̃ om̃ia ꝓhibent᷑ vt ibidem.
N quo caſu ꝓlaibeat vel ↄcedat.⁊ qui
dẽe ſoes in om̃i caſu generaliter ꝓhibi⸗
ta eſt. Vñ aplsdies obſernatis⁊ menſes.⁊
tpa:⁊ annos·vñ timeo ne foete ſine cã labo⸗
raueriʒ in vobis· xxxvj⸗/q:ij: S. his ita rñdet.
Ligature igic ſiue remedia ꝗᷓ medicoꝝ q
qʒ dilſciplina odemnat.ſiue in p̃cantatõibus
ſiue in notis qᷓs caracteros vocãt· ſeu alijs qᷓ
buſcũqz rebꝰ ligãdis vb ſuſpẽdendis oſiſtãt
ꝙᷓuis phiſica vocet vt nature ꝓdeſſe videat'
ſicut ĩ ſũmo auriũ vel digitis cã ſoetilegij de
oſſibus ſtrutionũ anſulas.i.anulos deferre.
damnate ſüt · ¶ Rut ſi tibi ſingultieti dicatꝰ
vt dextera manu pollicẽ teneas·his Fodiñũ
SZunt ⁊z hi qͥ ſaltũ mẽbei timet. ¶ Vel ꝙ duo
bus iũctim ambulãtibꝰ ꝑpuer aut lapis inter
nenies ip̃os dimdat malũ nunciatũ credant.
Vr q domi redeũt ſi pes foete off eſus fue⸗
rit. Qui etiã ſeruãt cõſtellatões.ſiue o
ſtella aliqs natꝰ ſit. vł quotta ſit lunaNł᷑
la em̃ talia dł his ſiłia ſũt a vere fidelibꝰ ob
ſeruãda.nec futura diuinãda ſen p̃ᷣnunciãda
Mec furta ĩ tabuł ſeu codicibꝰ reqrenda.
nec aliqᷓ diuinatio vel ſoes credẽda.ot.xxvj
r ilud. ⁊. q; v.ꝗ.j. ⁊ p totũ
⁊· I· e. c· j·⁊· ij · ¶¶ Sʒ nũqd ĩ colligedis ligniſ
vel putãdis vineis:vel terris coledis.vel in
dandis potõibꝰ. licet lunã ↄſiderare æ tpis
q̃litatẽ · dicas nõſi fiat ſuꝑſticioſe.vdel ſi ere
dat neceſſitatẽ ineſſe ſupioeibꝰ.ſupioea enizʒ
nõ ſunt cãe reꝝ licet ſint ſigna reꝝ.x ſie in⸗
telligas· xxvj·qv.c.nj.ałs aũt B iicet ſicut
docet aſtronomia· æ ſicut ſeruãt nedũ medici
h = coloni expꝑti:⁊ facit ad h; q no.q.e.. S
ligature.ꝛbi:q̃ medicoꝝ æc.· B em erx arte ſũt
nõ ex ſoæte:æ naturalit oſideran nõ ſupſtici
oſe· ſuꝑpſti cioſa igic repbant. Nã p hemo
nũ fallaciã illudit' curioſitas haana.qnñ ho⸗
mines id impudẽter ſcire appetũt qð nłla eiſ
rõe cõpetit inueſtigare · vt· e.q.nec mim.·ad
fi · peime columne. Sʒ ⁊ q̃er mulieres q̃ ꝓfi
tent ſe necturnis hoeis eqtare cũ diana vel
herodiade a demonibꝰ illuduntur⸗ inuenies
xxvj:q · v.epi ·¶ De pᷣſ biteris vo q̃ altaria de
nudãt · vel cantãt requie ꝓ viuis vt moeianꝰ
legit.xxvj ·q· v ·quicũq; · NHodie igit ñ eſt
1i:eſſe nõ debzʒ auguriũ in iacob.nec diuina⸗
tio in iſrł · qui em̃ ſine ſaluatoee ſalutem vult
habere.⁊ ſme ſapiẽtia ſe peudentẽ fieri exiſti
mat · nõ ſanꝰ eger · nõ peudẽs h ſtultꝰ?. egri
tudine aſſidua labozabit.⁊æ ĩ fatuitate noxia
ꝓmanebit.vtxxvj·qij:q̃ ſine ſaluatoꝛe. Et
beeuiter.nec dies egiptiaci.nec kalẽde ianu
arij· nec initia menſiũ: nec dies· nec menſes.

nec anni· nec curſus lune · vł ſolis.vł ſideꝝ

nec ſoꝛtes apł oꝛ· obſeruari debent · nec car⸗
mina herbarumnec pictacõle:i.caracteres

ſeriꝑti:eredi debẽt.ĩmo hec ⁊ ſimilia pᷣter ſin
bolũ oeatõez dñicam ↄdemnant. vt/xxvj·
q:vl.ſi qs haledas. ⁊.· c·p̃cedẽ · ⁊. c. ſeq̃ntibuſ
T⁊. qv.nõ licet·¶ Verumtñ demoniũ ſuſtine⸗
ti licet petras vł herbas habere ſine incãta⸗
tione · e. q; e · fi · ¶ S qui p onodecim celi
ſigna naſcẽtiũ moees.actꝰ.⁊ euentꝰ.aut quẽ
effectũ vite habeat qui naſcit conant' p̃dice
re reꝓbant.xxvj.q.mj·igitᷣ.v.genethiliaci
appellati ſũt·⁊.qij.illud.v.neqʒ ab hoc ge
nere ſupſtitionis. Sʒ nunqᷣ;d licet recurrere
ad ſoetes ⁊ ad inſpectionez aſtrolabij vł als
inſeriptões ꝓ rebꝰ pditis recupandis.dicũt
quidã ꝙ ſie·dũmodo nõ fiãt inſcri ptões hu⸗
iuſmodi cũ inuocatõe demonũ vel alicniꝰ ſu
ꝓſticionis.dicas Otrariũ · vt. .e.ex tuaꝛꝝ · et
apparet in his qͥ no.S.eę: G. v. nec furta.⁊ pꝛe
cedentibꝰ æ ſeqntibꝰ.nec obſtat.xxvj.q.ij·.hi.
qui.nec ꝙ dieit ꝙ nõ ſtatim.tñ cũ nõ ſupeſt
humanũ auxiliũ recurrere poſſumꝰad dminũ
xxij.q.ij:queritẽ.qe loquunt de cõpata per⸗
miſſione.nec obſtat·xxxvij.di.ſi quis grama
ticã .nã licet dicat ibi ꝙ geometria æ ariſme
trica habeãt in ſua ſciẽtia veritate.ſubdit tũ
nõ ſunt ſcietie pietatis. vel rñde vt no.õ.e
.quidò ſit ſoꝛs.v.ſoꝛs igit eſt ars diuinãdi
ſeqntibꝰ.vſqʒ in fi · Nec moueat' q̃s quia
plerũqʒ; euenire videt q̃ ab alijs p̃dicunt'. B
em̃ pmiſſu dei fit.vt ipᷣi qui q̊ vidẽt vel audi
unt ꝓbent q̃li fide ſint vel deuotõe erga de
um·. Vñ in deutronomio ait ppło moyles · ſi
ſurrexerit in medio tui ꝓpha aut qui ſomniuz
ſe vidiſſe dicat.⁊ pᷣdixerit ſignũ ant poetẽtuzʒ
⁊æ venerit qð locutꝰ eſt.⁊ dixerit tibi eamꝰ et
ſeqᷓmur deos alienos quoe ignoeas æ ſeruia⸗
mus eis:non audies verba ꝗp he aut ſomnia⸗
toeis · qe temptat vos dñs deꝰveſter.vt palã
fiat vt diligatis eũ an nõ.in toto coꝛde ve
ſtro· ⁊æ in tota aĩa veſtra.deũ veſta ſequimi⸗
ni ip̃m timete. mãdata eiꝰ cuſtodite.⁊ au⸗
dite voce illiꝰ.ip̃ᷣi ſoli ſeruietis.⁊ ipᷣi adhere
bitis· vt · xxvj.q· v :nec miax· J.vl. †¶ Plerũqʒ;
etiã ꝓ malos miracula fiũt· qð dic vt no.õ.ð
venerat·ſanctoꝝx · Et ſic ꝓhibet᷑ oĩs ſoes
om̃is diuinatio.æ oĩs fantaſia.qe ad ſolu de⸗
um ptinet noticia futuroꝛx. vt.xxvj · q. v· C. j.
ff · ð iudi . h ⁊ ſi reſtituat.. vl.vnde appetes
talia peccat nõ modicũ.qe vult viden ſimiliſ
deo. ꝗꝓpter qð lucifer a celo cecidit· adam pa
diſum amiſit · nec em̃ papa ſuſtinet q; aliquis
attemptet ea qᷓ̃ ſibi retinuit peiuilegio ſpãli.
vt · S · de tranſlat.epi.c.j.⁊ de vſu pallij.niſi
ſpecialis.⁊ de of.leg· ꝙ tranſlatõez. ijdeo in
om̃ibꝰ ꝓhibita eſt ſoss.etiã in electõibꝰ. vt
I·e·c.vl.⁊ no.S.eę..qd ſit ſoes. Soes autẽ
aliqñ ↄceſſa eſt ⁊ ꝓpmiſſa.ſ.ſi fiat ad dirimen⸗
das lites.vel ſi ↄtentio ſit de electõe aliquo
rum æ in oĩbꝰ mueniat pitas vtrobiqʒ · exem
plo mathie.hm Io. lau. rai · xxvj.q·ij · non
exẽplo.⁊·q.v.nõ liczʒ·h ̊ͥ ſpeciale fuit vt ibi
dieit. ideo ſoetis vſus in electõibꝰ ppetua
hibitõe damnat.vt.j.e.c.vl.q;uis.Nijdem
dicant deũ poſſe ↄſuli ſoꝛtibꝰ apoſtoloꝝ ex⸗
emplo:.qui eas nõ faciebãt niſi collecto cetu

fratꝝa · æ pᷣribus ad deũ effuſis vt dicit beda
in.c.nõ exemplo.qð nõ credo veꝝ niſi fierz
autoeitate pape dic ergo ꝙ in caſu iſto vel
iteꝝ eliget.vł ſupioe grati ficabit hm gof.
qð dic vt no.õ · de elect .ꝗ. ꝗᷓliter facieda ſit
electio.poſt verbũ ↄeilij·⁊ ſanioe · v · vbi aut
omia eqlia ſunt.¶ Sʒ in iudicijs dubijs ip̃azʒ
admitto in his qᷓ tpalia ſunt · vt · ff· de iudi · h
cũ ambo:⁊. C. cõmunia deł.ſi duobꝰ.xxj:di.
cleros.⁊ ſic intellige ꝙ ſoes nõ eſt aliqd ma
li.vt no· q̊. ¶. qꝗ̃d ſit ſoꝛs.⁊· ff .· famił.herciſ.ſᷣ
q̃ ſunt·⁊ de fideicõmiſ.liber:generaliter · ·
qd ergo· qð intelligas de ſoate ſimplici · que
fit cũ locis vel cũ paleis ſine aliq̃ᷓ ſupſticõe ·
Re ſit pena ſostilegoꝝ · æ quidem hm l·
vbononꝝn publicatio ðöcapitatio.vt no·
5· ̊ magiſtris· · quã ſcientiã · x·ars·h̊ hm ca
nones imponit ſpualis pnia·xl.dieꝝ · vt . .·
e c.j.⁊ ſi peccatũ notoein eſt euchariſtia de⸗
negat .de Oſe.di.ij · ꝓ dilectõe · ¶! Ite ecclia

ſtica ꝑena infligit ·qe ſi clericꝰ ſit deꝑonen⸗

dus eſt in monaſterio detrudendꝰ.ſi laicꝰ

excõmunicandus·qð exaudi qñ dictã pniam

agere renuit. vel ſi criminaliter accuſet. ſic
intellige·xxvj·q:v·nõ opoetet.⁊. c.ſi q̃s ep̃s
aut p̃ᷣſbiter.· ⁊æ. c aliquãti.⁊.ꝗq:vij· admoneãt
vt inde qñ pnñiam ↄtemnit agereab excõica
tione incipiendũ ſcias · vt.xxvj.q:v.ſi q̃s cle
ricꝰ · creſcete ↄtumacia:augmẽtari debet
pena:etiã in laicos.qui ſi ſerui ſint verberibꝰ
caſtigant. ſi liberi in ↄcluſione dignã diſtri
ctã qʒ ſunt ĩ penã redigedi · vt · e. q; otra ido⸗
loꝝ· Eps etiã tales turpiter dehoneſtatos
ð peochia ſua eicere debet · xxvjq v· epi · qe

decaluare p̃ᷣt eos:æ veſtes æ capillos ante

retro incidere:ſicut in quibuſda locis ð ↄſue
tudine obſeruat᷑.⁊ de hac decaluatõe loquiꝰ

xxxij:.q: -ð benedicto·h̊ æ tales mfames ſũt
ij.q· vnj:quiſqs. Cũu igit om̃ia per dñũm fa
cta ſint·quiſq̃s credit poſſe fieri aliquã crea-⸗

turã in meliꝰ aut ĩ deteriꝰ immutari:aut trãſ⸗
foꝛ mari in aliã ſpeciẽ: vel in aliã ſimilitudi⸗
nem.niſi ab ipᷣo creatoee fiat. ꝓculdubio in⸗
fidelis eſt æ⁊ pagano deterios vnde omibus

ne talia vł bis ſimilia credat eſt publice nã

ciandũ.hm gre.vtxxvj·q:v.ep̃i:ad fi ·Ec
cleſia tñ in caſu ſoetilegia eredit.⁊ ꝓpter ipᷣa
matrimonia ſeꝑat:xxxnj ·q·jſi ꝑ ſoetiarias·
qð dic vt no.S.de frigidis.· q̃liter.v.fite
buntur. æ ſequẽ· .
De colluſione detegenda⸗ Bubeica:
Voniã in accuſatõibꝰ criminũ de qᷓ
bus dictũ eſt ſepe colluditur.dica⸗
mus. Quid ſit colluſio. Æ uis

colludat· ¶ Qualiter quis à lite di

ſcedere poſſit · Qua pena colludes feriatc᷑.
HVid ſit colluſio:inter acteze æ reũ lates
fraudulenta duentio:qua interuenien
te.aliquãdo delicta remanent impunitavel
etiã cõmittunt'.vt colligit.j.e.c.j.a.c. audi
uimꝰ.æe c. vl.que aliquãdo cõmittit in crimi
nalibusaliquãdo in ciuilibus:vt ibidẽ:ali⸗
quando in cauſa ſtatꝰ.puta.cũ dñs accepta

pecnnia vel alias malicioſe Ymittit ſe a ſer⸗

uo ſuo in ſtlatus indicio ſupari.que colluſio
detegenda eſt · æ dant p̃mia detegęti · qe ad⸗
iudicat ei ſeruꝰ.vt·ff · eel.j.q dic vt no.õ.
de ſnĩa ⁊ re iudi/ſub rubeica de re iudi. ¶. qui
bus noceat.v.quinto:⁊ ſeqntibꝰ. n crimi
nalibꝰquoqʒ cõmittit.quãdo.ſ.accuſatoꝛ ve
ras criminũ ꝓbationes abſcõdit ſeu diſſiłat.
falſas vero excuſatões admittit:⁊ ꝓ B̊ incid:

in viciũ p̃uaricatõis·⁊ extra oꝛdinẽ ꝑunitur

ij ·qnj: pꝓuaricatoe · v· ſci endũ .· ⁊· J. pᷣuarica
toꝛe· vel quãdo accuſatoe in vniuerſu ab ac⸗
cuſatione deſiſtit:⁊ ꝓ G; incidit in viciũ tergi
uerſatõis: ⁊ is in quinqʒ libeis auri punit' et

infamis fit.ff · de p̃uaricatoꝛibꝰ.p̃uaricatõis
in fi · ſi abſens eſt accuſatoꝛ ⁊ citatuſ nolit

ꝓcedere · gramꝰ punit. ff · de pems. abſentẽ

F. ij · ¶ Sz ⁊ clici ꝓlerũq; colludetes ſup ee
cleſia quã poſſiðẽt ſe ſupari ꝓmittunt· retine

tes eande.⁊a certã penſionẽe ſupanti reddẽtes
vt ſic ſuꝑpantes in eccłiaz illã poſt moetẽ ſuã
ſuccedãt:h nõ valet qð agunt:ĩmo tales ec⸗
cleſia ſuꝑ qua colluſu eſt ſunt merito ſpoliã⸗
di ſeu peiuandi.cũ in fraude eponꝝn æ alioeuz

ad quos collatio eccłiaꝛ pertinet talis col

luſio actemptet·vt:·e· audiuimꝰ.

Vis colludat: ⁊ quidẽ colludit peinci⸗

alis ꝓpſona que ad iudiciũ ꝓuocauit·

vel ꝓnocata eſt · ¶Colludit aduocatꝰ·qᷓ ſi

in cauſa criminali colluſerit extra oedinẽ pu
nit .ij.q· nj . notandũ..p̃uaricatoz.· Col
ludit &τ ꝓcuratoe qꝗᷓ doloſe ſe in lite patit ſu⸗
perari.otra quẽ agit de dolo ſi ſoluendo ſit
alias cõtra illũ cù quo colluſum eſt in ſubſi⸗
dium.niſi in ſe trãſferre paratꝰ ſit actionẽ.ff

de dolo. ele gãter· ꝓ. ꝓenł· ar: ff.de eo ꝓp que

factũ eſt·l· fi · ¶ Colludit layxcus· colludit ⁊
clericꝰ· vt patet in his q no·S.e.ꝗ.ꝓxi·

Valic' quis a lite diſcedere poſſit:. æ cer⸗
Wlte aut lis eſt ſpiritualisaut tempoæalis

Si tempoæealis. aut ciuilis eſt aut criminalis
aut mixta- E ciuilis ſit lis· poteſt quilibz
diſcedere a lite ꝓ pactũ vel trãſactione⸗niſi

famoſa ſit actio in quo caſu ſi paciſceretur ſi

ne licentia iudicis infamis remaneret reus.

h iuſſu p̃toꝛis liceret ſme aliqua infamia· vt
ff.de his qui no.infa:athletas/ꝗ.vl.⁊.l.ſe.

2· l· furti:¶. pactꝰ.⁊· . qui iuſſualias autẽ li
bello ſemel oblato:.aduerſario otradicente.

nõ licet diſcedere ſine metu expenſaꝝ.vt .· C.

quomodo ⁊ qñ index · aaten·qui ſemel.⁊ no:
8. de libelł· oblat.·. vta actoe Si vo cri⸗
minalis cauſa ſit: lite nõ dteſtata diſcedere li
cet.vt.õ.de accuſatõibus·licet.qe vero. ff ·
ad turpilł · mulier.⁊·l.queſitũ.niſi nomẽ re⸗
ceptum fuerit inter reos:vel niſi ex hoc ipſe
accuſatus remaneat infamatus ęetiã reo non
conſentiente/alias non licet niſi de cõſenſu
iudicis ⁊ rei · vt · C· de aboli.l.nj.⁊.v·q:j·qui
dam. Sinaũt accuſatoe aliter deſtiterit · in⸗

cidit in turpilł.ſi crimen qð intendebat pu⸗

blicũ erat·.vt.C.ad turpilł.l.j.⁊ punitur fi⸗

deiuſſoꝛ eius in q;titate pꝛomiſſa:æ ip̃e extra
oꝛdinẽ punitur peo motu iudicis cuʒ nota in
famie · vt · C. ad turpilk. l. ij · æ. ff · de cuſto et

er
ha
ſia
ſec
ſen
ve
nic
oe
ſ
in
bo⸗
vq.
gen
jnag
i;
put
de
ſni
dir
nat
fer⸗
via
hoͤſ
du1
n
ſedi
nera
ctic
lis
me
pte
c·v.
ſac⸗
ed
offt
lion
ecu
iiqni
vel ⸗
tur d
Ailer⸗
unues
idee
Abſe
coll
lia
der
eqn
ſt
deb
abo
3

aqguer

licio
co
Amcrt

ſit (0
tus
vsd
liar

ollut⸗
gead⸗
tno. .
Nq
Renimm
ſatond
diſſber.
indd
punitu
ancz
abac⸗
itergi
mier
lcatg
Anolit
obſente
ſup ee
tfetine
ddeteg
lete ni
les er:
polja⸗
lioei
is col

panci⸗
Ncau⸗

onef
pque
noit

ꝛcer:
ralis
inalis
libz
e⸗niſt
eturſ
ſens⸗
ia⸗t
iſe.
nte li
ente⸗
⸗C
no⸗
vcn⸗
ereli
ſo⸗f⸗
ne e⸗
pe⸗
non
nſi
n
einte.
epn
rfi
N
n
4

—

gquem penituerit

exhi.reoꝛ.l.vl.⁊ de p̃uari. ſi is . S ſi pꝛi⸗
natum erat extra oedine punit᷑.ff· ad turpil·
ſi quis repetere · in fi · Noc ſecundũ · l. Nazʒ
ſecundũ canones omne erimen publicũ cen⸗
ſetur. vnde nõ licet diſcedere p trãſactione
del gratiã ſine autoeitate iudicis factazʒ als
nichilominꝰ queret de erimine etiã ſi extra⸗
oꝛdimarie in modũ inquiſitõis querebat. vt
I. e.c. j· ⁊· ij · ?· e · vl⸗ ludex tamẽ in crimme
in quo diſpenſare poteſt indulgere poterit
abolitionem ⁊ gratiã facere ſi ꝓptes ↄſentiãr
v.q· ij. ſi peimates ·xc.di·c.j:⁊·c·ſtudendũ. ij
q · nj. ſi quẽ penituerit. ⁊· G. p̃uaricatoæ·alias
inquiret vt dictũ eſt.C.de generali abolit'’.
l. ij. . l. indul gentia · In cauſa aũt mixta.
puta · quãdo agit᷑ ad thoꝛi ſepationem . vt ·
de ꝓcura · tue · quãdocũqʒ recedi poteſt ante
ſniam.vt. S. de adul terijs · ſi vir ſciens . ⁊ de
diuoecijs· ex literis · Nec mi: nam ↄdem⸗
natam de adulterio poteſt ſibi vir recõcilia⸗
re S. de ↄuer- ↄmgaudem?. S. de dona. int'
vi. ⁊ vx ·plerunq;ʒ · xxxijq:j·de benedicto · qe
nõ ſolũ ſepties ⁊c& vt · 6· de iuriurã quẽadmo
du. ¶ In ſpirituali tñ licet quandoqʒ p grati
am a lite diſcedere. 5 qui ſine iuſta cauſa di⸗
ſcedit punit .ij.q: dij:quapeopter · S.ð ſimo.
nemo.Sz ab ea non licet diſcedere p trãſa
ctionẽ vel pactũ.quãuis admittat amicabi
lis cõpoſitio.qð dic vt no · S.de tranſact. J. ⁊
in quibꝰ ceſſet· · itẽ ceſſat in ſpiritualibus
pᷣterꝙ in cauſa matrimeniali:vt.õ.ð traſact.
c. vl.⁊ de reꝝ pma.c· vl. ¶ Vbi vero in cau
ſa crim inali vel ſpirituali aliter quis deſiſtit
qꝙᷓ; debeat.ad iudicè ptinet nichilominus ex
offiꝰ ſuo inquirere/·e.c.j.⁊. ij. C.de aboli⸗
tiombꝰ.l.ij.⁊.l.fallaciter:ita ꝙ ſi in moduz
accuſationis agebatur.queretur iterum ð an
tiquis criminibꝰ.alias ſi colluſum non eſſet.
vel ſi ageretur in modũ inquiſitionis· quere⸗
tur de nouis tantũ · · e.c.fi.⁊.S·de cele.miſ.
literas· vbi ergo colluſũ eſt.iteꝛ queretur.
nec em̃ tenet ſentẽta p? colluſione lata·ij:q·
nj.ſi quẽ penituerit· ff· e.l·ij.æ· nj.a·l.ſnmiam
ideo ſicut ꝓbata pᷣuaricatõe denuo accuſat'
abſolutus:ff· de peeuari.l.nj.ſic ⁊æ peobata
colluſione vt dictum eſt· de HB no.õ.de ſentẽ
tia re iudi · ſub rubeica de re iudiꝗ. quibus
noceat· ſub:ꝗ. G̊ tamen regula.v.⁊ qð dixi ·⁊
eneneie Sed vbi ex iuſta cauſa vult de
ſiſtere aliquis:iudex abolitionem indulgere
debet. C. de abolitionibus.l· j. æ· ij · q: nj· ꝗ.
abolitio.
NWa pena colludens feriatur · ⁊ quidẽ ſi⸗
ne pena renſte⸗ nõ debet. vt · ij. q · nj · ſi

1

ſit co lluſio·v. ſed ⁊ clerici · Qualiter etiazʒ

in criminalibus puniatur nota in · e · ꝗꝓ. quid

ſit colluſio· v. in criminalibꝰ. ¶ In cauſa ſta
tus is qui colludit perdit ius in pſonam illi
us de cuius ſtatu agebatur.æ applicantur il
li qui colluſionem detexit · ff · e · l. j. C. e.l. fi·
fᷣde in ius vocan.adoptiuum.ꝗ.patronum·
Qualiter etiã puniatur aduocatꝰ æ ꝓcura⸗

Qlericus eniz ſuper bene
RM ficio colludens peiuatur eo:vt no.S.eę· J. qð

toꝛ colludens no.S.e/ꝗ. quis colludat/ In
alijs autem cimlibus cauſis punitur collu⸗
dens peo motu indicis quẽ deluſit. z. de of ·
deb. de cauſis · Et beeniter omnes calumnio⸗
ſi peo qualitate admiſſi criminis extra oꝛdi⸗
nem puniuntur.vt.ff.ad turpil . ⁊ in peiuatiſ
æ ſi peinatum ſit crimen/officio iudicis cłpa
coercetur.vt.ff· ad turpilł · ſi quis· J. vl . ⁊ de
pᷣuancat.l.ij.dic vt no·in ſuperioꝛibus.⁊· S
de calumniatoẽ·J.⁊ qñ·⁊ ꝗ. quali pena:
De delicto pueroꝝ· RGubeica.·
Wia nedũ delicta a maioeibus an⸗
is cõmiſſa punienda ſunt·ĩmo eti
am ſi a minoeibus annis cõmittan⸗
– tur· licet nõ ita ſeuere· vt patet ex

ſequentibus videamus de delicto pueron⸗

exquo vidimꝰ de delictis maioꝛumdicenteſ
quãdo ⁊æ qualiter puniãtur.⁊ certe diſtingue
dum elt. vtrum minoe delinquat ex culpa ſeu
negligentia non ex ꝗꝓpoſito animi· an ex cer⸗
ta ſcietia? Si minoe delinquat ex culpa ſeu
negligentia non ex ꝗꝓpoſito· mero iure obli⸗
gatur · ſed tamen reſtitutionem petere poteſt
ſiue ciuiliter conueniatur:ſine criminaliter
accuſetur. C. ſi aduerſus delictum.l.j. /Si
vero ex certa ſcientia deliquit.ſi quidez ciui⸗
liter conueniatur non reſtituitur· niſi potue⸗
rit confiteri ne teneretur dupli maluit ne⸗
gare.hic em̃ in hoc caſu ſolum reſtituitur vt
peo confeſſo habeatur · Item ſi potuit trãſige
re.maxime in negocio ſiue actione penali:re
ſtituitur ot habeatur peo tranſacto.ſcilicet
tanta quãtitate quãta tranſigere potuit. ꝙ ſi
certa ſumma nõ apparet aceipietur æ eſtima
bitur arbitrio boni viri · qua veriſimile eſt eũ
tranſigere potuiſſe · vt · ff · de mmo. ſi ex cauſa
FC.nũc videndũ.⁊. .ſi in cõmiſſum· nec effici
tur infamis:cũ autoeitate iudicis fiat tranſa
ctio · vt· ff · de his qui no·infa.fur.ꝗ.qui iuſſu
Sed ſi ↄueniatur ex delicto ſuo cõmiſſo ex
oſito nõ parcitur ei.tamẽ ſecundũ quoſdã
in falſa moneta fallit G̊ regula:quia ibi par
citur impuberi: C.de falſa mo.l.j· ad fe·ſedò
certe ibi non dicit ꝙ deliquerit. quinimo ex⸗
cuſatur æ p̃ſumit ignoeare.ergo in ꝓpeio de
licto non parcit · vt. C.de penis.impunitas
xv·q·jilla·.xxj··v·ſi quis cniulſ libet.vbi qᷓ
clericũ damnatũ pꝓ ep̃ᷣm defenſare vult.non
excuſatur ꝗpter etate vel ſexũ.h nec in alijs
parceit?. niſi qᷓtenus miſeratio etatis ꝓduxer:
ꝛudice ad mediocrẽ ſiue mitiozẽ penã.vt.j.e.
c ·j · de oſe · di · mj · c· eos · ff. de minoꝛ.auxiliũ.
CG- in delictis.ſic ⁊ parcit ſenectuti · ff · ð ter
mino amo.l.ij ad ideS.de apoſta.ex litera:
rum. In adulterio aũt vel alio crimine qð
ꝓ adulterio lex iubł · punit.puta.ſi p̃ciũ acce
pit ꝓ comꝑto ſtupeo.vel domũ p̃buit ad ſtu
peum vel adulteriũ cõmittendũ· diſtricte pu
nitur. in nullo em eidem parcitur aduerſus
pᷣcepta legum venienti cũ cõmittat in legem
vt · ff de minoꝛ· auxilium. ꝗ. in delictis:æ. l.
ſi ex canſa.¶ Sinautẽ petat ſibi ſubueniri in
delictis. non a ſe ſed ab alio cõmiſſis·puta.
vt liceat ei accuſare delinquente q̃ liberatus

eſt a pena criminis pᷣſcriptione tẽpoꝛis · nul⸗
lo modo reſtitui ratõe etatis.licet maioe re

ſtitueret ratione abſentie · vt.ff.ð̊ mino?. au
xilium. æ ex quibus cauſis maio ſi qua Et
dicit ꝓpeie delictũ qð cõmittit in omittẽdo

dictů quaſi derelictũ plerũqʒ tamẽ pon itur
⁊ his que omittunt.⁊ ꝓ his q̃ fiunt ſeu cõ

mittunt . lItem licet maioe ſui coꝛꝑis ludi⸗

beiũ faciens ipſo iure infamet ·vt·C.ex qui⸗
bus ca.infa:irroga .l.pnlł ·ipᷣe tñ ſeruat ille⸗
ſus vt ibi · fote qꝛ ſe tantũ ledit ñ aliũ Itẽ
iuuat' minoe ſecundũ pla: ipſo iure vbi ha⸗
bet ratũ delictũ ab alio cõmiſſum.qe nõ ve⸗
re crime admittit qui ratũ habet.h ſecunduz
a3· B nõ ꝓbatur lege: immo ratihabitio cum
fiat animi ſcietia retrotrahit. vt.ff.õ̊ vi æ vi
ar. l·. j· · quotiens.⁊ de reg· iur. G̊ iure· ¶. j··
Datet ex ſupioeibꝰ ꝙ locutꝰ eſt az · de mi⸗
noee maioeexmj. annis minoe em̃· xmj.ãnis
nõ tenetur. l iulia·de adulterijs · ff de adul
terijs·ſi minoetamẽ ſolet in quibuſoã mali⸗
cia anticipare tpa pubertatis ·S.de deſpõ. im
pubeẽ · a nobis.⁊. c.puberes.⁊ aliqñ atrem⸗
ꝓtant ꝙ foſan cõplere nõ poſſunt.S.ð ſpon.
juuenis · ⁊æ. c.fi:in quo caſu ipſos peccare in⸗
telligas: ſi alias mulieres attẽptauerint ꝙ;ᷓ
vxoees· ius tamẽ pᷣſumit ꝙ in pueris locũ nõ
habent peccata que mebeis genitali bꝰ com
mittunt'. j.e.c.j.vnde dicit ꝙ ome delictũ
cadit in impubere pᷣterꝙᷓ delictũ carnis · qd
intelligas quo ad penã ſpirituale æ peniteti
am a ſacerdote petendã.exquo tamẽ.vij.an⸗
nos exceſſit/qe talis pot eſt mentiri æ veꝝ di
cere· vt dicit aug.in epiſtola ad renatũ epᷣm.
ſic em̃ habet in gloſa ſuꝑ · e. de dſeẽ · di · mj ·

puuli.ſeptennis etatiſ pueri æ mentiri æ voꝝꝛ

loqui ·.a ofiteri æ negare:iam poſſunt·⁊ ideo
cũ baptizant᷑.⁊ ſimbolũ reddũt.⁊ ipᷣi ꝓ ſe ad
int errogata reſpondet· Nã æ mendacijs ⁊ p

iurijs eſt plena puerilis etas.j·.e.c.j.⁊ qᷓuis

iurare nõ debeãt.xxij:q.v.pueri:⁊.c.puuli:⁊
c·honeſtũ·ſi tame iurauerit valet pupilli iu⸗

ramentũ.põt ergo puer deierare.ff. de libe.

cã · l · vl.⁊ furtũ cõmittere.vt· ff.de furt'.im⸗
pubere etem̃ maloꝝ moæes ĩfirmitas animi
n excuſat.vt · C.ſi aduerſus delictũ.l.j.̊ de
notat mens verbi poſiti..e.pueris grandiu⸗
ſeulis.nõ dixit infãtibꝰ.nec dixit pueris grã⸗

dibꝰ . h Zrandiuſculis· q.d· de maioeibꝰ. vij.

annis loquoeinfantibꝰ ergo in nullo impu⸗
taret.vt.C.ð iur:delibe.ſi infaãti .qꝛ eiꝰ etaſ
qu id videat ignoeat.C. de fal⸗mo.l.j.ð oſe.
di · mj · eos · ff. de edilk · edicto · cũ aũt · . exci⸗
Pitur.vnde nec piurare poteſt.qe ſciens fal⸗
lere nõ videtur.ff· de iureiurã. qui iuraſſeet
de iur̃ fac.ignoꝛãtia.l.vl.⁊ de arbit'.diem
ꝓferre. J. coã. ⁊ de acqr̃.hẽdi.pupillꝰ.æ ex
quibꝰ ca:in poſ.ea.ſi ꝓpupillus.Inuenitur tñ
in dyalogo·ꝙ quidã puerv.annoꝝ iurans.

deteſtãs.ſeu blaſphemãs·a dyabolo raptus

fuit· Sed in illo malicia ſupplebat etatẽ. nã
ſi nõ eſſet doli capax.etiã ſeptẽni nõ imputa
retur peccatũ.ff.de reg.iur.pupillꝰ.ff.ad.l

acq̃ł · æ ſi ᷓcunqʒ ¶.jff. de dolo · heredibꝰ .

G: j· Illud aũt regulariter dicit in iure ꝙ; mi
noe.vij· an· nõ ſentit · vt · S.· no · ⁊ ideo non pu
nitur ·Sic æ alienatus a mente nõ tenetui
x· q.j.aliquos. æ. c.illa.xvij. q.j. gonſaldus

qd quidam dicunt verum niſi culpa ſua inci⸗

Flij nõ admittũt hanc diſtinctõez. maioe igi

tur. vij· annis delinquere poteſt quo ad deu.

⁊ ſpnᷣaliter puniri vt dixi:jSʒ nũquid maio⸗

vijan· minoe· xmj.tꝑaliter puniendꝰ eſt. de
ſpirituali pena nõ eſt dubiũ vt dixi:qᷓuis mi
tius agat cũ eovt no · ̊. e. viß ſi ↄueniatꝰ.
ſic intelligo·j.e.c.j.tpalis aũt ꝓena videtur
qꝙ nõ ſit imponẽda. vt · .e.c.ij.Sʒ otra in cõ
coæ· ſignatis.õ̊ · v · h̊ ſi Dueniat'.⁊. C.ſi aduer
ſus delictũ.l. j. ⁊. ff.̊ dam· infec.· damni · J¶.

1Ker ad ſik . ſe. cõ. l.ij. . impubes.
1

deo dicũt quidã ꝙ ſi pupillꝰ ꝓximꝰ ſit pu Z
bertati punit etiã tpaliter.ſinaũt ꝓximꝰ ſit
infantie nõ tenet. ſic diſ.ff.ad.l.acquił.h̊ ⁊

ſi:. iniuriã · ⁊· ff. ne vis fiat ei qui ĩ poſ.miſ·

eſt. l. j. I. H edicto·⁊· ff. ð doli excep.apud cel
ſum· J. illa.⁊. G. ſequẽ·⁊ de furt'.impubere·231
de res. iur· pupillꝰ.æ hm h̊ intelligunt ↄcoꝛ
dantie ſignate iã ꝓximo de infãte vł ꝓximo
infãtie · nec ob..e·:c.ij.quia ibi abbas vole

bat punire patre ꝓ filio. vnde illicite facie⸗

bat · vt· C· ne pater ꝓ filio.l.vmca.⁊ ff· ð̊ mi
noꝛ · ſi pater·qe peccata ſuos debẽt tenere au
tozes: vt· S· de his que fiũt a maio parte ca.
queſiuit· cũ dicat᷑ ꝙ ſi infra:xmjan. deli⸗
ctum cõmiſit.nichil exigat a patre abbas.
patet a otrario ꝙ ſi poſt· xmjancõmiſit. po
teſt abbas exigere a patre penã niſi dicas ꝓ
Otineat gratiam in peincipio:vel niſi ſubau⸗
dias maximemultoties em vacat ar.a heio
ſenſu · vt · S. de teſtis.ad B. æ. C ð ep̃is a2 cki ·
Ouenticulã · Vel dic ꝙ ſi minoæ.xmj.an.de

linquat · tenet reſpondere q̃tenꝰ intereſt illi⸗
us ↄtra quẽ deliquit · vel licet vltra teneat?*.
mero iure pt petere reſtitutõnez· ar: in his q

no · S· e · v. ſi vero ex certa ſciẽtia.h̊ tñ loꝛis ⁊

virgis caſtigari p̃t. vt.ff.ad ſilł.ſe.cõ·l.ij. .
impubes · ⁊ Ppentes leniter.ꝓ iudices vero

ſeuere:hm ꝙ atrocitas facti requirit.vt.C.

de emendatõne gpinquoꝝ · l. vnica.⁊ ſie ãte
nus pena tpalis pecũiaria vltra intereſſe de-
lictũ paſſi reqritſubuenic minoei.ſ ĩ coepa
li nõ ſubuenit.niſi quatenus ac.vt· S.v.ſᷣ ſi
Dueniat'.æ de Bᷓ noĩ·de pñijs.. eui.ſub. S.
cui pueri · Illud nota dignũ.qꝙ in quodam

omiſſo iuuat minoe mulier ip̃o iureſ. qñ nõ
petijt tutoꝛẽ filio ſuo· C.ſi aduerſus delictũᷣ

l. ij. æ licet de h̊ no·S. ð̊ pig. . qualiter Otra

hat.ſub·. . ↄuẽtionaliũ.v.quiniĩmo.⁊ ſeqn ·

hie tñ pleniꝰ terminat·igi qe q̊ materia pea

cticatoeia eſt· ſcire debes ꝙ nõ ſolũ matri im
ponit neceſſitas petedi tutoeem. quinĩmo æ-
oĩbꝰ qᷓ ex teſtõ vel ab inteſtato ad ſucceſſio⸗

nẽ eiuſdẽ pupilli ꝓximi vocan . ꝙᷓuis olizʒ re
pellerent' ab ĩteſtato tm̃.ff·e.l.j.⁊.l.fi.⁊.C.

de legit · he redi. ſciãt: legatũ vero ſiue fidei⸗

cõmiſſũ·ſibi ſub hac ↄditõe ſi pupillꝰ inteſta
tus vel ſine liberis moꝛtuꝰ fuerit relictũ nõ

mmechn
pnonzn
tenenn
nlaldus

n net

nlaniez.
mmei
edden
1 mao⸗
v de
Puis mi
eniate.
detur
aincz
ſadver
Imm 4.
ubes.
ſepe
Nimſe
lu⸗
ol.miſ⸗
ud cel
herd⸗r

Oc0?

rimo
vole
acie
Fmi
nerean

teca.

delt⸗
bbas.
lit po
ca8 9
ſubau⸗
heio
chi .
n. de
tüli⸗
eat.
bi8 4
is 2
ij
vero
nt⸗C.
rte
ede⸗
0epa
T
b.
dam
mino
ſici
Otra
in.
nea
im
o2
o⸗
te⸗
C.
ei⸗
no

amittit · ff · e· le fi · ꝓ. penł¶ Si vero is qui ad
ſucceſſionẽ vocat ꝓximo tutoẽ nõ petierit·
a ſucceſſone pupilli repellit. æ ſeques poſt
ipz admittit.ideoqʒ ſi mater nõ petijt admit
tuntur hi q̃ venirẽt ſi mater nõ fuiſſet. aut ſi
nemo ſit bona vacabũt.ff.ad tertulł.ſe· cõ·
ſiue ingenua . I. fi · ̊ qdin aliqs de parentela
ſupeſt fiſcꝰ excludit.C.vñ vir = vx.l.vnica
Debet ergo mater tutoeẽ petere filio ſuo
confeſtim ·i · vbi peimũ pᷣtoeis copiã habuit
huic rei ſedẽtis.niſi foꝛte infirmitate vł alia
magna ex cauſa impediat' tutoeẽ petere· ita
tñ vt nullo modo ãnale tempꝰexcedat · vt · ff
ad tertulb.ſe.cõ⸗l.ij.ꝗ. ↄfeſtiz ·q̃ſi dicat.citra
annũ aliqᷓ poteſt admitti excuſatio:⁊ penam
patit᷑ mulier ſi excuſatõez non afferat. ̊ ela⸗
pſo anno nõ poterit excuſari ea ratõe ꝙ tuto
rem petere fuerit ĩpedita · ⁊ eſt ſimile q no:
5· de reſcri p·. ꝙ cui pindicet.v.ſ̊ quomõ in
telligemꝰ. ¶ Quid ergo ſi ꝑ totũ annũ impe
dita fuerit:· ⁊ quidẽ mittat ꝓcuratcæè ad pe⸗
tendũ anteqꝙ; annꝰ lapſus ſit.· C.qui petãt tu.
vel cura· cũ a maenb P Quid ſi nõ pᷣt inue⸗
nire ꝓcuratoꝛs.faciat dteſtatõez ante lapſuzʒ
anni·ar. C.de annali excep. vt pꝓf ectiꝰ.Sꝭ.de
of.oꝛdi.paſtoealis· ki⸗ ni ſi ſemel co⸗
piã pᷣtoꝛis habuit ⁊ ſic in moaa fuit.⁊ poſtea
cõpulſa ſiue admonita a libertis vł pentibꝰ
infra annũ tutoæeẽ petiſt· ⁊ quidẽ in penã in⸗
cidit.ſecꝰ ſi nõ habniſſet copiã iudicis nec ĩ
moꝛa fuiſſet.qe tũc nõ excluderet'.ff.ad ter⸗
tulb.ſiue.· ſi mater·v· quid ergo ſi petijt ·
Quid ſi ideo non petijt qe pater qui ipſam
tutrice reliqrat B ꝓhibuit· æ quidem incidit
in penã: niſi petat vel adminiſtret · vt · e · . v.
quid ſi pater Quid ſi filie· vel nepti.vł ne
poti nõ petijt· vel ſi ñ petijt curatoꝛẽ.ſubau⸗
di ad litẽ. etiã impuberi dari.nã matris ſolli
citudo in petẽdis curatoꝛibꝰ nedũ tutoeibꝰ
verſat vbi impuberi curatoe peti debet · ff.e
I.j4 Itẽ q;d ſi p̃gnans eſſet.vel cũ puꝑillus
ud hoſtes eſſet nõ petijt bonis curatoꝛẽ da
ri. Itẽ qͥd ſi furioſo nõ petijt dari tutoꝛẽ vł
curatozẽ · ⁊ quidẽ in oĩbus hijs caſibꝰ in pe⸗
nã incidit ·˖ vb ex verbis vel ex mete:qe eadez
ratio eſt in oĩbꝰ.vt.j.eę:q.v.filijſ aũt.⁊ ſeq̃n.
vſqz ad · V. nõ ſolũ. Quid ſi indignũ · i.mi⸗
nus abile ad tutelã ſcienter petijt · ſ. tribꝰ tu
telis oneratũ vł ałs peiuilegiatũ.⁊ talis ſu
ſcepit· excuſata ẽᷣ · Si locupletẽ ⁊ pᷣtoe dedit
qᷓ;uis moeibꝰ indignũ.excuſat.Si paupem.ñ
excuſat.quis iudex errãs ipᷣm dederit · vk pe
titione ſecutꝰ matris.in B em caſu delictũ iu
dicis eſt.h̊ æ marris etiã punit ↄſiliũ·h nec
excuſat' ſi peiuilegiatꝰ ſe excuſauit · vł vbi p
toe indignũ dedit · ¶ Sʒ etiã punit ſi tutoee
p patrẽ minꝰ legittime datũ decreto nõ pe⸗
tijt ofirmari.ff.qᷓ petãt tu·vel cura.l.fi.H·
j· Et ſi tutoẽ dato excuſato vł reiecto vł mo⸗
tuo ↄfeſtim aliũ nõ petijt.⁊ ſi datũ nõ cõpu⸗
lit immiſcere ſe tutele· qꝙᷓuis illud nõ impu⸗
tet' ſi ſuſpectũ nõ accuſauit · vt oĩa B ꝓbant
e . l. ⁊æ. e· J. ab illo.v.nõ ſolũ.vſqʒ ad· S. cõfe⸗
ſtiz · · ff · · l. ij · niſi foꝛte pluribꝰ datis:⁊ vno

—

remoto vel moetuo aliꝰ ſupſtes ſufficiat · h
ſi tutoꝛe accuſato decernat' alios adiũgi· in
cidit mater in penã ſi nõ petijt · licet nõ tene⸗
atur facere ſuſpectũ.vt.õ.no⸗æ.ff.e.l:fiiq.j·
2 G.fi · Sz nec excuſat mater iuris ignoeã⸗
tie velamẽto.vł ꝙ dicat filios naturales æ ñ
legittimos.nã æ talibꝰ debet tutoꝛẽ petere.
alias ſe ſucceſſione indignaʒ reddet · vt · C. q̃ᷓ
petãt tu · vb cura.l·fi.¶ Vec q dixi vera ſunt
ſi filiꝰ impubes moꝛeiat.̊ excuſat mater ſi fi
lius pubes moeit. qᷓuis ei impuberi tutoæẽ
ñ petierit infra annũ.vt.C.ad tertuł.ſe:cõ.
matres. æ· l. om̃ezʒ· C. de legittimis heredibꝰ⸗
ſciãt · ¶ Secundo excuſat i moætalitate filij
Hueniatur ˖ vt ˖ ff ad tertulk. l· ij. . confeſtim
frerei o excuſat' ſi infirmitate vel alia cau⸗
a legittima.vel qe nõ habuit copiã iudicis·
impedita fuit ˖ qdð die vt no · S· e · V. debet er⸗
80· ⁊ ſequen· ¶ Quarto excuſat' ſi ꝓcurato⸗
quẽ ad petendũ tutoeẽ miſerat moætuꝰ eſt. C
qui petat tu: vel curacũ a matribꝰ.qð intel
ligas niſi exquo audiuit moetẽ ꝓcuratoæis ĩ
moea fuerit petẽdi vel aliũ ꝓcuratoze mitte
di vt patet in his q̃ no·S̊· e · v. h punic· et

S ·quid ſi ſemel ¶ Quinto excuſatur ratione

minoeis etatis. v no · z· e · ſub · J. H.· .· ¶¶ Se
xto excuſat ſi filijs penitꝰ egenis nõ pecijt.
Septimo ſi cũ nõ eſſet in moea in petitione
tutoeis · a libertis vł pentibꝰ p̃uenta fuit. ſi⸗
cut ꝓbant hi duo caſus ff.ad tertulł.i.ij.G.
ſi mater. S· ꝙ ſi penitꝰ egenis.⁊ ſeq̃n/ Octa
uo excuſat' ſi ꝓpter vtilitate pupilii G̊ omiſit
vel q legatũ maiꝰ in hẽditate ſub hac ↄditi
