no.S·:de ſpon.ſub rubeica de matrimonijs g.
qualiter contrahatur· S. quid ſi alter.et ſeque⸗

tibus · ⁊ de baptiſmo · J. quis ſit effectus. bene

dictio ergo ſemel recepta amitti non poteſt 5·
ð diuoe:qnanto.quia quod factũ eſt nequit ñ
fieri ·xxxi.q.v.ſi paulus.ff.ð cap.⁊ poſtli.re.
in bello · J. facte.nec obeſt ꝙ intentio videt⸗ de
ficere· quia licet intentio nuptiarum deficiat.
non tamen intentio benedictionis. immo dãſ
et recipientes intendebant dare benedictõem

et recipere: ⁊æ matrimoniu; tenere.ar· S. ð ſpõ
ſalibus. ex litteris · j.⁊.c: conſultationi.ideoqʒ

non caret effectu quod tali tempoæe datuz eſt
et receptũ · ar · C. de teſta. l. j ⁊· iij · q: vij. . tria
et opti.ar·õ· ð oediiab epiſcopo qui reñ 8epi.

c·j· ⁊ de ſacra vnc.c.vnico.æ de ſacra. ñ icerã.

c.fii⁊ de bigamis· nuper.⁊.c· fi:· ⁊ etiam ſi nõ
valet vt ago· valet tamen peout valere poteſt.
ſicut dicit generale beocardum.æ natura ma⸗
8is ſpectanda eſt ꝙ;ᷓ vicium tempoeale.ff. ð li⸗
beris et poſt.ſiquis poſthumos· h.j. etiam
acceſſoeium foæte foetiꝰ eſt peincipali.et ſic re
manet quis peincipale deficiat. ar. S. ð jur̃iur.
debitoees· Vel dic ꝙ alind eit in acceſſoeio ſpi⸗
rituali æ naturali ꝙ; tempoꝛali. vt patet ex ſu⸗
perioeibus.et in his que no.o· de ſpon.duoꝝ.
J· in qui bus.vᷣ. aut vcraqʒ ð pᷣſenti. ſequen⸗
tibus. et ſi conditio ſubintelligitur valet quod
agit. æ conditio Po non adiecta habet'. ar· 6.
dð ↄdic appo.c· fi.ĩ fi:nec obſtat qð dicit. J. e.

vir · ibi· ad bi Gamiam· expone em̃.i· ao ſecunda

vota· ]·e ·. c.j· ſed hBoc ideo dicit· quia p ſecun⸗
da vota ſepius contrahitur bi Samia ergo nõ

eſt vis niſi in benedictõne iam recepta ·que ite
rari non poteſt.ſicut apparet in illo c.vir · ibi ·
quia cum alia vice benedicti ſint· non debet eo
rum benedictio iterariet ar. S. de bigamis· qe
circa:quod verius puto quicquid alij dicant·.
e hac autem benedictione nihil exi gi dz
obtentu etiam alicnius conſuetudinis · nec peo
carta.vt.·de ſy·c.j:et.c:cum in eccleſie · j. q ·
ij· ſicut epiſcopumj.de ſi/ſententia. anal
quibus tamẽ eccleſijs obſeruatur de conſuetu⸗
dine peaua ꝙ indiſtincte benedicunt. in alijs
non inſpiciunt bigamiam viri ſed mulieris tm̃
dicentes ꝙ benedictio tantum mulieri peeſtat
ſed male dicunt:quia non ad imparia iudican⸗
tur.vt.õ·de diuoæ: gaudemns· I. ſane. in fi · ⁊ ſi
ue vir ſine mulier ałs receperit benedictõem-.
nõ debet benedictio iterari · communis em̃ eſt
vtriqʒ .neqʒ; vnus ſine altero eam recipere põt
et ideo ſi alter eozum ſecundo contrahat nõ da
bitur benedictio.nam caro benedicta trabet
ad ſe nõ benedictam·vt ſic tota vna ſimul effe
ctap carnis copulam.S·de regular̃ad apoſto
licam.cenſeatur benedicta· ar · S.de ſe⸗ eccle⸗
ſie vel alta:·quod in dubijs·ſanctificatur enim
vir infidelis p mulierem fidelem · ⁊ econuer ſo
vt · xxviij.q.j.j: ibi ·ſiqnis frater· ¶¶ No.tñ
bꝙ conſuetudo attendenda eſt et toleranda⸗
ſi ĩam papa ſciat non ałs: et facit ad hoc lqð
no· S. de cog·ſpua·ꝗ.quis ſit effectꝰ.xv.effectꝰ
vero tercie·et.v.alij dicunt:ſed certe in ſacra⸗
mentis et huiuſmodi non excuſat conſuetudo
niſi ꝓꝑ papaz vei per ins appeobetur.5S.ð tẽpo·
oꝛdi:c.ij. ¶ Gof· dixit ꝙ talis benedictio ite
rari poteſt ſicut exctrema vnctio.vt no.S.ð ſa⸗
cra.nõ iteran. . et que ſunt iteranda· quia bene
dictio que ſuꝑ homines fit nõ peohibetur ite
rari:j·q:jmanus.qd.hhec non fit ſuꝑ aſinos:
ſed certe nec aliqua benedictio ſacramentab ſu
per aſmos fit.ſed ſuꝑ homines · nec tñ ſequit
ꝙ quelibet valeat iterari · ꝙ ergo innuit illð ca
pitulum.manus· ꝙ benedictio que fit ſup ho⸗
mines iterari poſſit· veꝝ eſt niſi vbi in iur̃ ꝓhi
betur. vt · · eic. j · v iij · uid g ſi duo ad bi
gamiam tranſeant qui tñ nunqꝙᷓ fueruut bene⸗
dicti · vtiqʒ tales poterunt beuedici vt apparz
er pᷣdictis. ſic non eſt vis in bigamia ſed potiꝰ
in benedictione · vt ꝓbatur. .. e · c · ij · et ideo
teneas vt dixi quo ad futura.⁊ quod hactenꝰ
factum eſt.mediocriter tolerati põt.ar.S. de
ↄſecra:ecvel alta:aqua:quia facte cauſe infe⸗
cte fieri nõ poſſunt:f· de capti.⁊ poſtli reuer·
in bello.· J. facte · ¶ Capellanus iĩgitur qui be⸗

nedictionem dabit contra ea que peemiſimus ·

ab officio bñficioq; ſuſpenſus· cum teſtimonio
epiſceopi ꝗpeij litterarũ·ad ſe· ap · eſt mittenduſ
quare videtur ꝙ alius diſpenſare non poſſit · vt

— -

j.e.ca.j.Sed ꝙ dixi licitas foꝛe ſecundas nu⸗

ptias· verum eſt motuo pꝛimo viro. vel ſi cer
tum nuncium receperit aliqua de moete peio⸗

ris viri · ſcdᷣm ea que no· S.de ſpõ · duoeum . ꝗ.
an liceat habere· habes· · e· dñs ·
NVare et qualiter puniant ſcᷣm leges ſe
cundo nubentes · æ quidem puniunt' ꝓ⸗

pter duo.ſ. ꝗpter nimiam feſtinatõem· a ꝗpter
non ſeruatam affectõnem filijs peioeis matri⸗
monij. erimie feſtinatio in mulieribus tãtũ
punitur infra annum continuũ a moete mariti
computandum vnde ⁊ ignoeanti cedit tempꝰ

et ideo elapſo anno eadez die poterit lugubꝛia

ſumere et deponere · vt · ff. de his qui no. infa·
genero · triſtioꝛ autem habitus a alia inſignia
remittunt.æ loco iſtoꝝ annus abſtinentie ſub
rogatur. vt · C.in quibus.c· infa.ir · decreto ·
et hoc intelligas quando ſme culpa mulieris

matrimoninm ſoluitur. nã ſi culpa ſua· ꝓ quin⸗

quennium abſtinere iubetur · vt · C· de diuoe . l.
conſenſua. ꝗ. Hð miſi. Foc poteſt exaudiri p ea
que no.S ð matrimonio contracto ↄtra inter ·
ec . . quid iuris.et de eo qui cog · con· vxo · l. J.
quid muris · v. in fi· ſic ergo vxoe lugere cogit
virum · ſed maritus non luget vxoeem · vt . ff·
de his qui noin fa.vxoees:qualitercunqʒ ma⸗

trimoniũ ſoluatur ſiue dꝛiuoecõ. ſiue ꝓ moetez

vt. C.de repu:dſenſu· . vir etiã:· Ite ↄgti ł

asgnati nõ cogũtur lugere · vr · ff· de his qui no.
infa.l.liberoeum. ?. j.æ.· ¶· pareẽtes ¶ Cec au

tem feſtinãtia ꝓpter duo punitur · ſ. Pter tur⸗
batõnem ſanguims:ne videlicet de pꝛole du⸗
bitetur cuius ſit . vt. ff. ð his qui no · infa · libe⸗
roꝛum.ꝗ.ſi talis.et· C.de repu· conſenſu · ¶. qðᷣ
ſi peet hoc.ſi ergo pꝛegnans non eſt · vel pee

gnans remanſitet peperit: æ maritus talis fu

erit qui non erat lugendus· puta.hoſtis pduel
lionis. ſtati m nubere poteſt.vt.ff. de hʒis qui
no.infa-liberoꝝ· . ſi talis.⁊ . non ſolent · er⸗
8o in hoc caſu elapſis tribus menſibus a moe⸗

te peioais viri nubere poteſt· eũ em̃ neceſſe ſit

vt concepto partu ex peioæe marito pariat in⸗

fra menſes nouem æ dies octo · ſi nubat pꝰ treſ
menſes nunꝙ; poteſt parere ex ſecundo infra
nouem menſes a moæte peioeis computandos

cũ partum ex ſecundo marito ↄceptum haberi
opoeteat in vtero adminus p ſeptẽ menſes: vt
ff· de ſtatu ho·ſeptimo. ſftem punit hec fe
ſtinantia ſecunda rõne · ſnequid ſuſpitõis ma⸗
ligne cauſam pᷣſtet viro ſecundo.eo ꝙ velocit᷑
ad nuptias feſtinauit · vt in aut · de reſtit · ⁊ ea
que parit in.xj.men.q.vnum ſiquidez · ante fi·
colb.iiij. auͤeni aũt mimis feſtinantis pe
ne multe ſunt. licet mrimoniũ immaturatũ · id
eſt · minꝰ matix · teneat · vt in aut · de reſtit·
et ea que pa.in.xj.men..vnũ ſiquidem · ibi·ad
legitimas ⁊c nã punit in ꝓſona ꝓpeia:qę infa⸗
mis efficitur ipo iure · Itẽ in rebus ꝗꝓpeijs. quia
vltra terciam partem non dabit in dotẽ ſecũdo
viro:nec in vltima voluntate relinquet · vt · C·
e. l · j· H. j. ⁊. G. peeterea · ſecũdo viro:· ſed alij
dare poteſt ſicut voluerit ſcõm azʒ · Item pu
nitur in rebꝰ alienis · h di. in perſona relmquen
tis · an ſit peios maritus: vel alius.Si pꝛioꝛ ma
ritus aliquid reliquit excluditur mulier a reli⸗

cto oĩno:defertur autem.x.pſonis ð cognatio

ne ip̃ius peioꝛis viri: hoc eſt filio ⁊æ filie mari⸗

ti etiam ex alio matrrmonio habitis · ¶Scdo

nepoti nepti eiuſdem · ¶ Tercio patri æ mñi
eiuſdem. VQuarto auo et auie eiuſdem.

4

⸗
ſi⸗

de
6

Quinto fratri ⁊ ſoꝛoꝛi eiuſoẽ· vel foꝛte fra
. ⁊ ſoꝛoꝛ quia in eode gradu ſunt cum auo =
auia admittunt'. vt. C. e.l.j. G. his eciam. ibi.
quãq; G̊ͥ æc̃· Qð ſi relinquens fuerit agnat⸗
vel cognatus vſqʒ ad tercium gradum· bene
capiet ab eo.ſed in quarto gradu non capiet·
neq; ab extraneo.vt · C· e.l.- q. omnium.et. .
eandem quoq;. hec in relictis. nam donata a
marito inter viuos amittere debet fozte per
ſencentiam · C. e · l. ij. Sed nunquid appli
cabuntur et his quibꝰ diximus applicari reli⸗
cta · lex em̃ ñ expeimit · iõ dixit aʒo ad quoſlibʒ
mariti heredes ſuo oedine deuolui. EQuid ſi
cognati eiuſdẽ ei donauerint inter viuos. foete
capiet · quia ñ inuenit peohibitů.Pec locũ
habent ſiue liberos habeat ex peioꝛi marito ſi⸗
ue non habeat · ſed quo ad remiſſiqnem penarũ
eſt differentia. vt no..ꝗ. vtrum · ¶ Quas aũt

penas diximus ſuſtinere mulierẽ.j. tempus lu⸗

ctus nubentẽ.eaſdem patit mulier que contra
ſacramentum ſuſcepta liberoꝛum tutela legiti
ma nubit ſcòðo.anteqᷓ eis tutoꝛem fecerit oꝛdi⸗
nari · et quod eis debet ex geſtione tutele ſolui

turet in plus punit'.qꝛ non ſuccedit filius ab

inteſtato.nec ex teſtamento.ſeu ex vi ſubſtitu⸗
tionis· ſi foꝛte filius moꝛiat' in pupillari etate
ſed ſuperioꝛ ſuccedit vſqʒ; ad terciũ graduz ve
dictum eſt· ꝓbant hec · C· ad tertulbł· ſe. ↄ. om
nem. et in aut de nup·ꝗ.ſin aũt turęlam.quod
die vt no·j · de ðlie . pu · ſub · . ill ð Et heedẽ
imponunt᷑ pene ei que parit in · xj. menſe. vł. .
tempus luctus que ſtupeo cogmita eſt· qꝛ h de
cies milies plus pecrauit ꝙᷓ ea q̃ nupſit· vt in
aut. de reſti. ⁊ ea que parit in.xj.menſe · J. vnũ
Cuʒ autẽ młier poſt diuoꝛciũ culpa ſua factũ
nimiũn feſtinauit uubere.dicit·l. matrimoniũ
eſt ipᷣo iure nulluz. G̊ exaudias ſcòm ea q̃ no.õ⸗
ð matrimonijsq.qualiter impediatꝰ. aut mo
nialem · et ſequen.et ipſa eſt infamis et dotem

amittit · vt · C· de repudijs. conſenſu · J. hoc

Sie vidiſti ð pena q̃ imponit ꝗpter nimiaʒ
feſtinatõem:qua Ppeckalicer mulier aſtringitur
non maritus: reſtat videre de illa que imponit ꝰ
apter non ſeruatam affectõnem filijs peioeis
matrimonijque cõmunis eſt viro et mulieri-et
quã patiunt etiam ſi poſt tempus luctꝰ nubãt
in hoc em̃ caſu punitur parens m rebus ꝗpeijs
nec em̃ poteſt donare ſecundo marito ex cauſa
dotis vel donationis ſimplicis que moete con

firmari ſolet.vel in vltima voluntate relinque

re vltra ꝙᷓ vni filioeum pꝛiozis matrimonij cui

minoꝛ poetio derelicta eſt.nec tñ legittima ali⸗

quis ipᷣoꝝ defraudari debet niñ ex canſis que
de mofficioſo querelas excludũt·
yi de matre meaidem de auia mea· ſubaudi ſi
mater nõ ſuperſit.et de peoauia. et ð pr̃em meo
auo vel pꝛoauo.et ſi vltra ꝙᷓ vm ex filijs peio⸗
ris matrimonij det' ſecũdo viro vel ſecũde vxo
ri· ip̃o iure non valet donatio. ſed applicat fi⸗
lijs peioꝛis matrimonij. p.l.hac edictali. C. e-

Bed lex vltima vule ꝙ applicetur nedum libe
ris pꝛioꝛis matrimonij et ſecundi·autenticãũ

autem reſuſeltat · l: hac edictali. et dicit ꝙ ad

St qð di⸗

ſolos liberos pꝛiozis mrmonij peinet. et ſiquiſ
eozum moꝛit' relicta ſobole legittima · ad eam
defert. vt in aut·de nuptijs.. optime vero.
colł·iij · nec ob· C. de dona.añ nup.ſi liberis.
nec eĩ dico ꝙ mulier teneat ſernare dotẽ filijs
peioꝛis matrimonij· ſed tm̃ tenetur dare cuili⸗
bet ipᷣoꝝ vt dictum eſt ᷓtum dat ſecundo ri⸗
ro vndecunqʒ ꝓueniat · ¶ Sed illud queric·
quot tempus debeat ſpectari vt ſciamꝰ an tm̃
reliquerit · et dicit aut.ſpectandũ tempꝰ mo⸗
tis binubi vel bnube parientis. poteſt em̃ eſſe
ꝙ hic mulier legauerit vel inter viuos donane
rit ſecundo viro vltra ꝙᷓ vni filioꝛũ.ſed poſtea
reuocauit·qe ambulatoꝛia eſt voluntas · vt . ff.
de donat .inter virũ et vxoꝛẽ · cũ hic ſtatus.
ait oꝛatio· ¶ Item põt eſſe ꝙ omia dedit ĩ do
tem ſecũdo marito.h qe moetua muliere ad fili
os ſuos redire debet. nulla querela hic opus
eſt. vt in aut.de nup.q.qꝛ vero hactenꝰ. Sed
ſi ponas mulierem pactã de dote lucrandaibi
tempꝰ donatõnis dotis dſiderandũ eſt nõ tem
pus moꝛtis: cũ mulieæ ſimplici volũtate tale pa
ctum immutare nõ poſſit ſicut le gata. iĩmo et
ſi cum alterius voluntate vellet diminuere do
tem et dotis pactum in peeiudiciũ filioꝝ nõ
liceret ei · vt · C. de donat. ante nup.il· p.et vl.
nec dicas illã · l coeri gi per aut. immo cortir⸗
matur in aut'.de nup· G. de augmentis · Ttez
punitur hec mulier in his ommbus que dſecu
ta eſt a peioꝛi maritoqualitercũq; ad eã perue
nerit quo ad ꝓpeietatem· nam vſufructũ m die
vite ſue retinet· vt in aut .de nup. S. ſi vero ex
pectet. et. C.e · femine · et defertur ꝓpꝛeietas
filijs peioꝛis mrimonij.ſine ſint heredes vtriuſ
q; parentis.vel alterius: vel neutrius.licet oli
ſaleẽ poſterius moeientis opoꝛteret eſſe Bere⸗
des repelluntur autẽ ſi ſint ingrau veriqz pa⸗
renti: vel ſaltem poſterius moꝛienti· vt in aut⸗
de nup. ꝗJ. ſoluto igitur.ibi.⁊ dabuntur B. ac.
et. ꝗ. infirmas.ibi.æ ſuper his quoqʒ lucris =ẽ
et ſic qda ſunt ingti · alij Sti· ad Sra tos equali
ter defertur hoc beneficium. æ ſi res mobiles
fuerint:mhpilominꝰ conceditur mulieri vſufru
ctus.ſi tame idoneam fideiuſſionem peebuerit
P earum rerum pꝛecium vel eaſdein res reſſi⸗
tuat liberis peiozis matrimomſj. vel eoꝛũ filijs
et taxabitur pꝛeciũ ꝓꝑ arbitros a matre æ filijs

commuriter electos· ſacramẽeto peeſtito ð exti

matione iuſta facienda· ꝙ ſi fide uſſoeem pee⸗
bere non poteſt · vel nõ vult peodeſſe.res apð
liberos peioꝛis matrimonij manere debent . ſi
tamen et ipi idoneam fideiuiſſonem peebue⸗

rint mnlieri · ꝙ vſumfrnctum ve! Peo vſufru⸗

ctu ipſarum rerum peeſtent ſcm peecium ta⸗
xatum terciam partem centeſime vſure ſmguk
annis · vel ſi liberi omnes moeiantur antecᷓ ma
ter. res omnes mulieri reſtituant'. Sin autẽ au
rum erat in donatione vſurarũ cautio exponi
tur vt dictum eſt. nec exi gitẽ aurum ab heredi
bus niſi ⁊ vni ſubſtantia aurum habeat. idẽ
intelligas de qualibet re mobili. ad quam ſol⸗
uendam non ſufficit defuncti ſubſtanti a. ſed ſi
neuter hanc fideinſſionem peebeat vel offerat.
beedem res apud mulierem manebunt vſq;

—

in diem vite ſue; et bona ſua omnia tacite peo
Eis reſtituendis obligabuntur ex eo die ex ꝗ*
hee res ad eam pernenerint. vt· C· c· hac edi⸗
ctali. ꝗ. his illud:et in aut de non eligen · ſecũ
do nuben .· . aliud vero · colb · ]·. ⁊ de nup · ¶. quia
vero:ſed ſi vterqʒ off erat ſatiſdationem.aut in
ter ſe concoꝛdabimt · aut ſozte dirimetur:alias
mulier pᷣferenda eſt · ſicut peoxime dixi quãdo
neuter offert: quia contrarioꝛum eadem elt di
ſciplina· ſcðᷣm hoc intellige · S̊.de pĩgnor᷑ · cum
conſtet:quod autẽ dixi de tercia centeſime vſu
rarum hodie non tenet: eum vſure repeo bate
ſint vtroqʒ teſtamento et vtraqʒ lege vt dicaz
infra de vſuris.vnde hec et ſimilia ſupple et
interpeetare per decretalez · S. ti. j· per veſtras
ſcilicet vt pecunia ponatur ad qliquam mẽſam.
et ꝓte honeſti lucri accipiet mulier vſufructua
ria loco vſure · vt ibi dicit. vel dic vt no · . de
vſur. ¶. an aliquo caſu· v· ſeptimo· in fi · ¶ Qð
ãt dixi res reſtituẽdas mulieri moetuis liberis
omibus peiozis matrimonij intelligas ſi dece
dunt ſine liberis et ab inteſtato · als liberi ſuc⸗
cedumt liberis.⁊ liberi peioꝛis matrimonij poſ
ſunt teſtari inter fratres.cũ falcidia ſua nõ pei
uetur mater · ¶ Item ab inteſtato ſuccedit ma⸗
ter vnacũ fratribꝰ et ſoꝛoꝛibꝰ defuncti in viri⸗
lem poꝛtõem vt cũ in rebꝰ que ad defunctũ a
patre puenerũt habeat mulier vſufructũ tm̃·.
vt in aut.de nup·· hinc nos:et.. qm mater·.
in donatõne aũt ꝓppter nup · diſ . Si em nõ fe
cit pactum de lucranda dote idem elt qað dixi
de alijs rebus. Sed pone ꝙ pacta fuit lucrã
da tercia ꝓte donatõnis ꝗpter nupſi filios nõ
haberet:ſi vero haberet lucraret totã · ſi dece
dat. vnns ex filijs ſuccedet in terciã ꝓtem eiꝰ
partis q̃ Otingebat defunctũ ex donatõe ꝗpt'
nup.quaſi videat' equipollens ſiue nõ habeat
filios.ſiue heat:h decedat · et ſi mulier aliquid
ex his rebꝰ alienauerit. Ofirma alienatõ ꝓ ſu
peadcã poꝛtõe · ꝓ alijs aũt ptibꝰ in qᷓbꝰ ſucce⸗
dunt fres defuncti alienatio nulla ẽ ſi nulli
fratres ſupſunt ·et ſic mulier inſolidũ heres ex
tet.ↄfirmat' in totum alienatio.h a fratres ab
hac ſucceſſione repellunt ſi fratri defuncto in⸗
grati extiterint: volentes ei parare moetẽ. aut
cri minalem inſcriptõem.aut ſubeſt iactura· vt
in aut.de nup · ¶. qm infirmas·et ·.qm̃ ingra⸗
titudinem · et · ꝓ. hinc nos. vbi patet ꝙ non eſt
diſ· nubat mulier ante moꝛtẽ filij:an poſtea· ⸗
ideo coærigi aut de nõ eligen. ſcdo nubẽ. ꝗ.
cũ igitur ·que dicit indiſtinc: eam vocari in ple⸗
nam ꝗpꝛeietatẽ · et ideo illa aut. coerigebat · l.
.C.ad tertulł· in ſucceſſione.ſed peioꝛ auten·
coerigit ꝓ hanc poſterioꝛem de nup · et ſic. l.
C.xreſuſcitatur Vel nota tria genera rerũ·
dotem · er donatõem ꝗpter nup· in quibus tene
q; no.S.de dona:inter virum a vxoeez ſub.ru
beica de dona· ꝓpter nup: Iltem ea que obueni⸗
unt filijs ex hereditate paterna.m quibus nõ
ſuccedit mater niſi quo ad vſufructũ.vt ĩ aut.
de non eligen ſco nuben.ꝗ.hG̊ nos diu ꝓſcrutã
tes · Item que obueniunt filijs non ex heredi⸗
tate pr̃na h aliunde · et in eis ſuccedit mr̃ etiazʒ
quo ad ꝗꝓpeietatẽ · vt in aut. ñ eligen· ſecũdo

nuben. ꝗ. cum igitur reliquũ · Qnecunqʒ au
tem dicta ſunt de muliere ſecũdo nubente · ide

intelligedum eſt de viro ſecundo nubente ˖ pee

terqꝙ;ᷓ in cautione et ſatiſoatione: que non vider
poſſe interpom inter ꝓatrem et filiumfamil · vt
ff·. ad trebeł · l. imperatoꝛ.⁊.C.ð bonis que li⸗
ber . cum opoetet · J.non aũt · ¶ SZi vero nullꝰ
ad ſecundũ matrimoniũ conuolauerit · vir dotẽ
quam lucratus eſt a peioꝛi vxoꝛe ſeruare tene⸗
tur filijs pꝛioꝛis matrimonij: vt ĩ aut· neqʒ vi⸗
rum quod eſt ex dote · colbk · vij · ſed hodie cõce⸗
ditur viro a vxoꝛi virilis poꝛtio ſcòz liberoꝝ
numerum in dote et dona· pꝛopter nup. vt ali⸗
quid amplius habeat is qui ſecundo nõ nubit
eo qii ſecundo nubit.alia autem que lucratur

vir vel mulier a pꝛecedenti coniuge habz ĩ ple

nam poteſtatem vt in aut vt fratrum filij· ꝗ.
penub. coll · ix. et · C· e.hac edictali·ꝗ.· vlti · ſi tñ
lucra in alium expeeſſim non tranſ ferat·: pꝛeſu⸗
mitur ea ſeruare filijs pꝛiozis matrimonij · he
redem ergo extraneum inſtituendo non videt
filijs adimere· vt in aut de nup· J. ſoluto igit
ſed per · l. C. adimere videbatur extraneum in⸗
ſtituendo pꝛo ea parte pꝛo qua heres extat · vt
C.e.ſiquis. J. j. æ- ij. Iliud nõ eſt omttendũ
quia quod dictum eſt de ſucceſſione parentum
binuboeum non coærigi per aut · de hereð · ab
inteſta · colk. ix. quia vt ait· y:non fit ibi men⸗
tio ſecundarum nuptiaruz· vnde quod ibi diei⸗
tur indiſ· hic determinatur . vt · C. ad tertulk⸗
.Al. fi. in fi· L
Trum et a quo hee pene remittant⸗et
quidem ſcðm quoſdam pena infamie vł

alia tangens pſonam mulieris vel illius cui nu

bit· remictitur ꝑ apoſtolum · ſed pena rerũ mi⸗
nime remittit.quia nec pᷣſumitur ꝙ de mente
apoſtoli fuerit vdt ð his ſe intromitteret · licʒ B;

facere poſſz ſi vellet · vt apparet ex his q no.S.

qui filij ſint legi ·.qualiter et a quo ·v·ego⁊
ſequen· ſed hoc non eſt peeſumendum · ar . · ð
ſtatu mo· in ſingulisq.poꝛro:ſic intelligunt
.j.e.ſupꝑ illa. Vel die ꝙ pena que imponitur
pꝛopter nimiam feſtinatõem· de qua dictũ eſt
a peincipio ſumme vſqʒ ad ſub · J. ſic vidiſti de
pena· aliqñ remittitur a peincipe. Si enim fili⸗
os non habet ſolo reſcripto remittitur infamia
Idem ſi filios habeat ⁊ ſolius infamie remiſſio
poſtuletur.ſcòm azʒ · Sin autem poſtulet remil
ſionem ceterarum penarum.ſupplicare quideʒ
licet ei · non tamen habebit aliquam vtilitatez
reſcripti.niſi filijs ex pꝛioꝛe matrimonio natis
pure · et ſine conditione. ⁊ ſine retentione · me⸗
dietatẽ vſufructus ſubſtantie ſue dederit int
ipſos equaliter diuidendã· ꝙ ſi aliquis ipſoeuz
moꝛiatur relictis filijs.hij loco defuncti ſucce
dut. Si nullos filios habebat · tũc ſuccedunt

ei fratres matre excluſa.quia ſi omnes fratres

ſine liberis moꝛiantur · vltimo ſuccedit hec mu
lier · et ſic recuperet ſuum ſemiſſem ex moete vl
timi fratris. alia antem onera inter matres et
fratres viriliter diuid untur: et poterant eſſe
olim alij legitimi ſucceſſoꝛes: puta fratres con
ſan guinei ex parte patris tm̃ · vt· C.ad tertuł⸗
ſiquis · æ· l. ſiqua: ⁊ in aut de nup · ¶. peime ſi⸗

de
e

NR
Ii
ot
nen
din
ten
i
bit
tur
Pie
19.
iti
ſſu
he
det
it
mm⸗
de
du

li
a
ſſo
m
de⸗
re
ne⸗

e
n
es
nn
vl
et

,

quidem ſed hodie non ſunt legitimi: qe mater

peefertur fribus ↄiunctis ex altero parẽte tĩ
vt in aut. de heredi. ab int .ĩgit᷑ defunctus
ſi ergo a peincipe remiteitur infamia. vt. ff · ð
his qui noinfa.ſolet.et ĩ.de ſymo.ex diligeti
in fi · S:de ſnĩa et re iucũ te et etiã a ſenatu: vt
ff. poſtuł.l.j.ꝗ.de qna.multofoetiꝰ ab apko
vt · I. e.ſup illa.qe mulier moætuo viro ſuo ſolu
ta eſt a lege viri ſui:ergo iuxta p̃ceptũ apłi ſta
tim nubat in dño vt ibi dicit. ed nunquid
alie pene remittunt'iĩta videt .quia ſi circa peĩ
cipale diſpenſat.et circa acceſſoeiũ.ar.G· t. j.
de peudẽtia. als mulier autoeitate apłi decipe
retur · q; non eſt dicendũ. vt · C· ð his qui ve ·
eta · impe · l. j. nec dz eccĩa alicui imcere laque⸗
um.xxvij·qij.de viduis.ij.qe a in his ſacre·l.
nõ de dignant' ſacros canones imitari. et ideo
nulla iactura legalis if amie affici debz mulier
que oceſſa ſibi ab apło vtit poteſtate · vt · . e.
cũ ſcm.et h quidã vt da.indiſ.ſcripſerunt.&r
eſt ratio.qe hodie mrimonia iur̃ poli iudicant
nõ iur̃ foꝛi·ij.qiij. . hinc colligit. ccez quare
puniret ſi hat mr̃m · Nã etiã et talis dicitꝰ ca⸗
ſte viuere· xxxj·di.mcena- 1 ij vero 5. quia
nõ eſt veriſibe ꝙ vno verboò bĩa jura · õ. dcã et
ſic rõnabilia vol uerit apłs ſubuertere ar · de
elec · eecłia. et licet indiſtincte dicat apłs mu⸗
lier moꝛtuo viroſoluta a lege viri nubat ĩ do
mino: tñ cũ diſtictõe põt intelligi.nubat · ſ· pꝰ
annũ:nullo filio peioæis mrionij ſupſtite. ⁊ ſic
qð.l:omiſſum eſt nõ omittet religione iudican
tis.ar.ff.de teſtibꝰ·queſitũ ſcio.et ar. ij· q.iij.
·hinc colligit . ¶ Et h patet ex H ꝙ in. c.vl.
j.e:hec ver ba dtine bant ex.iij.cũ iĩgit ad ſe
cunda diſponas vota tranſire. ſciens ꝙ meliꝰ
eſt nubere ꝙᷓ vri.tuũ in dño ꝓpoſitũ cõmenda
mus.· et ne id tibi vel ei qui te duxerit in iactu⸗
ram vel infamiã ab aliquo imputet'. autoꝛita⸗
te pᷣſentiũ expesſſius inhibemꝰ.que hodie ſunt
reſecata ꝓ compilatoꝛẽ · quaſi voluerit intelli
gere ꝙ infam ia remittat ꝓ apłm ſ non iactu⸗
ra aliarũ reꝝ· el dic mediã viam tenendo.
pene quas poſui a peĩcipio vſqʒ ad ſub.ꝗ.
vidiſti · remittunt'. ſed alie locuʒ habẽt. ¶ ñ
de veritate et rigoee iur̃ indiſtincte puto veraʒ
opinionem da.quam no.õ.e. v.ſed nunquid.
Pai nihil ad impatoeẽ vel leges quo ad
mĩñimonia vel ex ip̃is ſequentia: vt apparet in
his que no.S. qui fi.ſmt leg· . qualiter et a qꝰ

S·et in ſumma B maioeitas.⁊ ſequen·et h̊ vide

eur.y· volu iſſe.vt no·̊·ð ſucceſ.ab inteſta · ſub
¶ꝗ· ſic vidi ſti.v.vbi nulla ſecundaꝝ. nuptiarũ

fit mentio · et. · e · J. ꝓx · ſub. J. vl. in fine.

Einis libei quarti.

.
E
.
—
R
4
—
.
A
3
— „ .
3 —
U—„

⸗
—
4
O
*
—

. „ „ „ . - „ 8 —
Incipiunt rubeice in libeum quintum·

e accuſationibusdenunciationibus et in
guiſitionibus;
De accuſatiombus.
De exceptionibus
De denunciationibus
De inquiſitionibus.
ODe criminibus ſine oedine puniendis;
De calumniatoeibus ;
De ſimonia æ ne aliquid pꝛo ſpiritualibꝰ exi
gatur vel peomittatur -
e peelati vices ſuas vel eccleſias alijs ſub
Annuo cenſu vel peecio concedant. .
De magiſtris æ ne aliquid exigatur peo licẽ⸗
tia docendi ⸗
Oe iudeis æ ſarracenis eozꝛum ſeruis;
e indeis ;
De ſarracenis.
Oe ſeruis indeozum et ſarracenoeum-.
ODe hereticis;
De ſciſmaticis·
De apoſtatis et iteranbus baptiſma·
De his qui filios occiderunt ·
De mfantibus languidis expoſitis ·
ODe homicidio voluntario vel caſuali ·
De toeneamentis.
De clericis pugnantibus in duello ·
De ſagitarijs;
He adulterijs æ ſtupeo æ alijs criminibuſ ad
neõtinentiã ptinẽtibꝰ æ nocturna pollntõe
De raptozibus incendiarijs violatoeibus
Iccleſiarum.
De raptoeibus;
De penis raptoꝛum coꝛpozum⸗
De meoendiarijs;
NDe violatoeibus eccleſiarum ·
De furtis:
Oe ſeruo cozrupto·
De condicione furtiua;
Ko legem flauiam de plagiarijs⸗
Oe crimine ſacrilegij ·
d legem mliam peculatus
Oe vſuris ˖
Oe crimine falſi:
Oe ſoetilegis ·
Oe colluſione detegenda ·
De delictis pueroꝛum ·
ODe clerico venatoee;
de clerico percuſſoꝛe ·
Oe maledicis;
Oe clerico excõicato depoſito vł interdicto
iniſtrante.
Oe clerico nõ oedinato miniſtrante.
Oe clerico per ſaltum peomoto·
Oe eo qui furtiue oꝛdines ſu ſcepit ·
He exceſſibus p̃latoꝛum æ ſubditoeum.
e noui operis nunciatione.
Oe peiuilegijs exceſſibꝰ peiuilegiatoꝛ ·
Oe purgatione canonica.
De purgatione vul gari ;
Oe iniurijs damno dato-
De damno dato ;
De pauperie .

e penis·

e penitentijs et remiſſionibus.·

e remiſſionibus·
e diſpenſationibus ·
e ſententia excõmunicationis ·
e verboꝛum ſignificatione ·
e regulis iuris·

Incipit liber quintus de accuſatõibꝰ.de⸗
nunciatõibus:æ inquiſitionibus.

Tinaz homines ſapent

ſima ꝓuiderent⸗ maioei
vtiqʒ ſtudio peccatoꝛꝝ
inquinamenta vitaret.

mus.ideoq; ⁊ peccato⸗
res ſumꝰ.In peeuarica⸗
B “ tione ſiquide peimi ho⸗
minis.ꝓmago dei in omnibꝰ cõmaculata eſt
hominibꝰ.ita etiã vt recepta in viſcera ptui
aptata humane viuida ſemina·peccati cõta⸗
Sione tabeſcant:qð in pſalmis cuiuſuis oee
moetaliũ deplangit dauid.Ecce inquit in in
iquitatibꝰ ↄceptus ſum.⁊ in peccatis ocepit
me mater mea· Et accedit · xxvij:q.ij.om̃e ita
qʒ ·⁊ · xxxnj.q:mj:vir cũ ꝗꝓpeia.Nedũ aũt alie⸗
no ſcelere peemimur.h ꝗpeia culpa ⁊æ mali⸗
cia:ſacraꝛx autoeitate literaꝝ polluti eſſe cõ
uincimur· ⁊ miſer generis humani defectus
vicioſius multo in ramoꝝ ꝗꝓpagine dilatare

cepit·quod in radice vicioꝝ germinauit In

multis em̃ ait ſcriptura deliquimꝰ om̃es æ.

Dececata vero ſeu maleficia nõ debent rema⸗

nere impunita. Dicamꝰ qualiter puniant' fi
lij ſuſcepti ex matrimonio de quo·S.pᷣmiſimꝰ⸗

el ſic · egimꝰ ſupea de cinilibꝰ actõibus.

nunc de criminalibus. geer ita· viſo de ac
cuſatione matrimoniali in ſpecie ſupea libeo
ꝓximo qui matrimoniũ accuſare poſſunt ꝓſe
quentes·nũc de accuſatõibꝰ plene ⁊ genera
liter tractandũ eſt · ſie videamꝰ de accuſatio
nibꝰ.denunciatõibus:⁊ inquiſitõibus dicen
tes. Quot modis puniatur crimen alicui⸗
* Ainom quinqz· ſe
do⸗¶¶ Denunciando. Inquirendò. Z me
oedine · vt in notoꝛijsvt..e.ſupꝑ his.æ.c.qᷓ
liter · ij· . penł.nec Otradicit illud.c.ſuꝑ bil
HNam veꝝ eſt ꝙ crimẽ tribꝰ modis poteſt op

poni vt ibi.Sʒ quinqʒ modis agit ſiue queri

tur de crimine vt puniat'. vt ſupea dictũ eſt ·
de ſingulis igit' ſingulatim ⁊ p ſe videamꝰ.
De accuſationibus.Rubeica.
Ic videndũ eſt. Quid ſit accuſa⸗

tio.Quig poſſi geuſero ] Auis

aceuſari·Qualiter ꝓcedat in ac
cuſatione·
ationis ·
Vid ſit accuſatio:⁊ quidẽ criminis ali
cuiꝰ hoĩs apud iudicẽ competentẽ in
ptione interueniete legittime facta dela⸗
tio· vnde accuſare michil aliud eſt ꝙᷓ reum
criminis aliquẽ ꝓ libellũ deferre vei facere
ad vindictã · vt h̊ colligunt..e.ſupꝑ his.C.
qui acen.nõ polſ.l.cũ ratiombꝰ.⁊.l.nõ igno.
rat· æ.· l. ſi quis ex familiaribꝰ.ibi.eiꝰ extima
tionẽ ⁊c·ff · de accuſatõibꝰ.libelloꝝ·ibi.reã
deferre æc.· æ de peiuatis delic.l.vl.⁊ ad.il.
iul · de adult. l. ij. S. ſi publico.vbi defecit
accuſatoe:qꝛ libellꝰ nõ fnit oblatꝰ.æ ar.ff.
de laſpec · tu. l· nj. . pᷣeerea.̊ G; fallit in caſi⸗

⁊ intelligerent ac nouiſ

Sʒ qe omes filij ade ſu

Fecuſando. Sxcipie

uis ſit effectus accu

bus in quibꝰ nõ cogit᷑ aliquis inſcribere.vt
no.j..qualiter.
Vis poſſit accuſare.⁊ quidẽ quicũqʒ nõ
beur de⸗ m edicto de ꝓeuratoee
e teſtibꝰ.⁊æ de matrimonijs·oſueuit dici.
vt · ff · de ꝓcur̃. l. mutus.ff.· de teſtibꝰ. l.j.S.ð
ſpon.cũ apud. Deohibent aũt quidã ꝗpt
ſexuz vt mulieres. vt · xx . q: nj.de crimine · ij.
q.ꝙhibent᷑.ff.e.l.fi ·⁊ B regulariter veruzʒ
eſt. Fallit tñ in caſibꝰ.admittunt' em̃ in accu
ſatione ſimonie.legis iulie de annona.⁊ ma
ieſtatis.⁊ coenelie:teſtameti·hereſis.frauda
ti cenſus. fraudate annone.æ ſuſpecti cerimi⸗
ne · xv· qnj:ſane.nemini.ff.ad.l.iuł.de an⸗
noñ.l.vl.⁊ ad.l.iuł.maieſtatis.inquiſitioni
bus.æ de accuſationibꝰ.il.ij.⁊ inſtitut'’.de ſu
ſpec · tu · S. j. qᷓ ꝓſequunt' ſuã iniuriã vel ſu
oeum.qe rũc ſup om̃s admittunt.ff.e.l.j.et
I· ij. i.· j.⁊ qui appellatõe ſuoꝝ ↄtineantur
ibidè legit.Sʒ ⁊æ hm iura cañnadmittit' muli
er in crimine fraudate annone.ij.q.j. ꝓhibẽ
urg Muliere⸗ imonie.j.de ſimo.tanta.
⁊ ide dici poteſt in exceptis alijs criminibꝰ.
puta dilapidatõe.ij.qvij.quapeopter.nã et
equipatur crimini fraudate annone in quo
mulier admittit vt dictum eſt.¶ Et no·. ꝙ; in
caſibus in quibꝰ mulier admittit' non inſeri
bit· nec in turpillianũ incidit · ff · ad turpilb.
1· j· ꝗ. accuſatõeʒ· æ. I. muliere.nec obſ.C.ad
turpillianũ·ſi femina.nã ibi deſtitit ab accu
ſatione pacto coerupta · 1 Flij ꝓpter etatez
vt pupilli.ij.q.j. ꝓhibentur.ff.e.qui accuſa
re· ⁊· . ij · ¶. pupillus:niſi mn caſibꝰ in quibus
admittuntur tutoee actoee . ff · e. l. j. S. j. er go
cũ pupillus ꝓhibeat.relinquit ꝙ adultus
autoeitate curatoeis accuſare valeat.ff.ð au
toeitate p̃ſtanda.l:datur · ar· ff. e.qui accu⸗
ſare · ⁊ de popu·actõe ·l.mulieri.C.de auto⸗
ritate tu: claꝛz . ſ̊ de adulterio accuſare non
poteſt etiã adultꝰ niſi velit thoꝛ ꝗpeiuz vin
dicare. ff · ad· l. iub. de adult'. ſi maritꝰ ſit in
magiſtratn. .lex. Icẽ ſecus in teſtimonija.qe
in crimmalibꝰ teſtificari nõ poteſt mino⸗:xx
annis · vt · ff. de teſtibꝰ. in teſtimoniũ. ¶ Ilij
repellunt' ꝗꝓpter bonũ publicũ.ne.ſ.ledatur
reſpublica.ut milites qui iurãt ſe nõ emtatu
ros moetẽ ꝗꝓpter rempublicã· vt. C.qui accu.
nõ poſ.l·nõ ꝓhibent. ⁊.l.ſi crimen. ſic æ hij
qui magiſtratũ æ poteſtatẽ habent ꝓhibent
alm accuſare durãte officio.qe nec ipſi inte⸗
rim ſine fraude Oueniri poſſent. ff. ad. l. juk.
de adult'. ſi maritꝰſit in magiſtratu.qð intel
ligas de his qui habent meꝝ imperiũ.ſecuſ
in modicis hm gof.ff. de imurijs.· nec magi⸗
ſtrati bꝰ.⁊ de accãt'.qui accuſare. Flij peo
pter crime·qe criminoſus criminoſum accuſa
re nõ poteſt · nj.q.vij·qui ſimme:⁊.c·poſtulatꝰ
1· · poero · ad fi.j.q.j.multi.etiã ſi modo nõ
ſunt criminoſi qe ſufficit ſi fuerunt. vj.q.j.ᷓ
crimen· xxv · di. e. vl. ſuper quo vide. S. de te⸗
ſtibꝰ. . quis poſſit eſſe teſtis.v. fama.æ ſeqn ·
NHac eadem ratione æ infames repellunt'.
vnde condemnatus de crimine repellitur cũ
ꝛinfamis ſit · ff. e.qui iudicio.h ſecundum· l. H

ven eſt ſi extraneũ accuſare velit· h aceuſa⸗
toꝛem ſuũ accuſare poteſt ſi ciuitatem vel li⸗
bertatem nõ amiſit:puta qe nõ eſt depotatꝰ
nec in metallũ damnatꝰ.h relegatꝰ.vt · ff. ð
public· iudic · is qui · qð mirabile videtur · ge
odemnatꝰ judicio publico infamis eſt · ff · de
public.ĩudic · infamem·łh foete ei remitti de⸗
bet ſi ꝓuocatus voluerit ſe vlciſci.ar. ff. de
be.liber.qui cũ maioe·. ſi libertꝰ.⁊ ſi obti⸗
neat nõ videt calumniari · ſecꝰ ſi ſuccumbat
ff.e.ſi cui· .j· æ de bonis eoꝝ qui ante ſente
tiam.l.j.hm az · B tame ſecundũ cañn.nõ ꝓce⸗
dunt . vt patet. J.e.v. eadem ratione.⁊ ſeqnti.
WSZed ⁊ illi gpter crimen ſuũ ꝓhibent qui
ad ſacrilegos magoſqʒ; cõcurrunt.ij·q;vnj·
quiſquig. Flij ꝓpter pᷣiudicium · vt ſi accu
ſo te de furto ſerui mei michi die martis ſub
tracti.tu accuſas me ꝙ ipſum pcedenti tem⸗
poee interfeci.Bᷓ em tua ſecunda accuſatio p̃
indicat mee peime.vt.C· qui accuſa·nõ poſ.
I. j. ¶Flij gpter ſuſpitionez calumnie vt qui
ſemel calumniati ſunt.ff.e.ſi cui.G. Hiſdẽ.ibi
ſi cauſam æτιπι vel quia ſemel deltiterit ˖ ff. ad
turpilb · I.ij. I· e· veniens.⁊ qui ſuboenati cõ⸗
tra me falſum teſtimoniũ tulerunt.quia tũc
peeſumuntur inimici mei:quare me accuſare
nõ poterunt.vt·j·e.cum p:manconella:æ.c.
memimnimꝰ .¶ Ergo inimici ⁊ ſuſpecti repellũ
tur: vt.nj·: q.v.quia ſuſpecti ·⁊æ cohabitantes
inimicis ſeu amici inimicoꝝn quia infeſtatio
nes blaſphemie affectõ ſolet amicitie incita
re · vt · · e. repellãtur .· ⁊· c cum opoꝛteat.⁊.C
de inok. teſ. liber. ff. de of · pee · ve. l.j. . cum
patronus. ¶ Sed que inimicicie repellunt.
dic iſtud eſſe arbitrarium: quia æ in fraudem
B poteſt quis aſſerere vt etiã a teſtimonio re⸗
pellatur · vt.j. e.inquiſitionis ·⁊ de ſimo·per
tuas ¶ Fadem ratione repellit hm canonel
accuſatꝰ æ Odemnatꝰ.ſi vellet accuſare accu
ſatoꝛem ſuũ qᷓ;nis asg.tra dixerit· vt no.· vᷣ
al ij ꝓpter crimen· certe ſuſpectꝰeſt ergo re
pellendꝰ . J. e .cum O· talis em infamis eſt·er
80 nõ audietur niſi ſuã vel ſuoꝝ miuriam ꝓ
ſequatur· S.de teſtibꝰ. c.· fi · ff · e qui ĩudicio·
mo nec pendente accuſatõne ip̃ᷣm reac
cuſare poteſt· nec aliũ accuſare · qe timenduz
eſt ne ſocios habere vellet.⁊æ tñ non minꝰ ar
deret · ij · q.j · multi · in fi · nj.q · xj·c · j· ã̊. de te⸗
ſtibꝰ.c.vl.ff · de public. iudi . is qui · h Hoc in
telligas quando vult me reaccuſare de pari
vel minoei crimine:nec ꝓſequitur ſuam iniu
riam vel ſuoꝝ · alias ðtra· vt.C.·.qui accuſa-
nõ poſ.neganda.⁊ qui poti · in pignoæee ha.l
fi · nam de maioꝛei poteſt· vt· nj ·qxj·negãda
patet.S. v. alij ꝗpter p̃iudiciũ · C· de adul⸗
terijs · I.adulterij · ¶ Xlij ꝗpter ſuſpitionem
turpis queſtusõ.qui matrimoniũ aceu.non
poſ.ſignificante. ac ratione repellit' is
qui duos in diuerſis iundicijs accuſauit.et
vult accuſare tercium iudicio nonduz finito
ſed aſi duos in eodem libello accuſet. ꝗꝙᷓuis
coꝛam eodem indicetercium tamen non po⸗
teſt accuſare niſi ſuam vel ſuozum iniuriam
ꝓſequatur · C· qui accuſa.non poſ.cum ratio

nibus. æ. ff · ð adulteri js · inter liberos.. vl.
zff. e. hos accuſare/ꝗ.l.iulia·¶ Et hac rati
one repellitur qui ob accuſandũ vel non ac
cuſandũ.vel teſtificandum vel non teſtificã
dum aliquid acceperit:in quo caſu peel biter
videtur ſimoniam committere · . de ſimo· ne
