ſellaret inteſtina emiſit · xix: di anaſtaſius.
VDicunt autem aliqui ꝙ ſufficit ſi confitea⸗
tur deo · ſie tenent greci · de pe · diſj · eap · ki ·
AXlij dicunt ꝙ epiſcopo hoſtieñ· qui ipſum
conſecrat· vnde ſuperioꝛ eſt· ar · xciij·di ·domi
nus noſter · ⁊ expꝛeſſius · ̊ de elec venerabilẽ⸗
GC. j. veeſt emm regulariter. Flij dieunt ꝙ
cardinalibus· qui peoculdubio vice metropo

litani funguntur.xxiij.di.in nomine domini ·
icas ꝙ poteſt ſibi eligere confeſſoꝛẽ que⸗
unq; voluerit. nam et in contentioſa iuriſdi⸗
tione hoc receptum eſt.ff.de iuriſdi om. iu.
eſt receptumij.q:v.mandaſtis.et:c. audituz
eſt · i · q: vij.nos ſi meompetenter· et:.cũ ba⸗

laam. młto foetiꝰ in voluntaria poteſt ſe ſub⸗

mittere cuilibet ſacerdoti:quia quantum ad B

vnuſquiſqʒ ſacerdos tenet locum dei viuen⸗

tis · ⁊ loco dei poteſt abſoluere penitentem.

xjq·iijabſit · ⁊ de pe · di. iij · inter H̊ hireus·j·
et. ij·l.diſde hiset ſic etiam in foeo peniten⸗

tiali factus eſt papa mmoe æ eonfeſſoz maio⸗
vt in peedictis iuribus · æ hoc innuit criſoſto·
xl.diſ multi ſacerdotes:⁊ ad hoc·j.e. ne peo⸗

dilatioue

us pumiri debent:cum domino pape aſſiſtant.

4 Eui cardinales.nam æ hi ſi delinquãt. acri

exemplo ade ð quo dicit augꝰ: qꝙ; quanto erat

deo peoximioetanto magis peccauit · de pe⸗
dil · v· conſideretet exemplo lucifeni· de peni ·
di · ij.· peincipium. De his yſa. qui ſunt iſti qui

vt nubes volant ac̃· vbi dicuntur columbe pꝛo

pter ſimplicitatem quam habere debent · can
didioꝛes niue quo ad moees = vite mundiciã⸗
rubicundicees eboee antiquo quo ad caritatẽ
ec paſſionis cheiſti memoꝛiam. Sunt emm car
dinales cardines hoſtij ſancte ecc leſie · qina ſi
cut hoſtium regitur cardinibusita ⁊ ſancta ec
cleſia regitur ipᷣis cardmalibusſcòm anacle⸗
tum · xxi di.ſancta romana eccleſia · in fi. ⁊ de
hoc no·S· de of.arc hipeel bi.I. que pertinent
ad offi cium· v·tercio ¶ Caueãr igitur ne ſint
deacones ſtantes inxta archaz domimi. xxxvij
di · legant epiſcopi: ⁊ ne ſint nebule æ nubes
ſine aqua deustionis lacrimarum.turbimbul
demonum agitate · vt peobat beatuſ petrus ⁊=
jhero· de pe · di · i ſi enim inquit.⁊ beda·ij·q.
vij. ſecuti ſunt· idò eſt.non capiantur ſuperbia
que mater eſt omnium viciozum· Eecleſiaſti ci
x inicium omnis peccati eſt ſuperbia. non va

na gloꝛia que omnem virtutem euacuat non
amoee pecunie que tanꝙᷓ venenum eſt fugien⸗

da:non amoee parentumne eos in vita coero

dant taneꝙ; muſce moeienteset eos poſt moe⸗

tem deſpiciant · dicentes · bene fecit mibi h me
lius facere potuit.De alijs quibus attentiꝰ in

ſiſtunt curalius eſt vt taceamꝰ. Sed die noctu
qʒ non ceſſent virtuti bꝰ ſtudere:vt peobat au
toeitas iſodoei · xxiij·di his igitur lege patrũ.

et ambeo. xij· q. rcui poætio deꝰ eſt.⁊. Ixxxj·

per ſententiam remoueantur· et ſine ſpe reſti⸗

tutioms deponantur ·ã.de cleri:non reſiden;

in eccleſia.⁊ capᷣ.ex geſtis·ad exemplum luci

feri ·de peni.diſij.peincipium. ¶ Confiteri

autez debẽt pape · ſine cuius licentia non poſj

ſunt teſtamentum condere.nec etiam mutatõ

nem facere:ſedòm conſuetudinem romane ec⸗

cleſie que ſeruãda eſt· ̊· de ſenten· æ re iudi.

in cauſis ] Flij dieunt ꝙ diaconus confitea⸗

tur pᷣſ bitero· pꝛeſ bit epiſcopo.epiſcopi om⸗

nes peioꝛi epiſcopozum: peioe papear· xciij.
diea ſubdiacono · ercij dicunt ꝙ peniten
tiario domini pape · ar · xciij.di.cap̃ · fi · xcnij ·
diſ · cap. j· E die ꝙ ſi eſt abſens ab atrio
romani pontificis cauſa legationis:potelt eli
gere confeſſoꝛem.ar · .e· ne peo dilatione · Bi
pPeeſens eſt · diſ inter peccatum publicuz vt il⸗
lud confiteatur pape · et occultum vt illud ſuf
ficiat domini pape penitentiario ↄfiteri.Flij
dieunt ꝙ in vtroqʒ ſufficiat penitentiario con
fiteri quo ad ſaluatõnem anime. non tam̃ quo
ad diſpenſationem quam penitentiarius face⸗
re non poteſt:niſi ð ſpeciali mandato pape · ſi
cut curia tenet. Seð et tutius puto ꝙ quilibzʒ
a papa licentiam habeat vt ſibi poſſit eligere
confeſſoꝛem.cum tales eidem ſubſint immedi
ate/ar ·. eommis exceptis epiſcopis qui om

nes in h' ſunt peiuilegiati · · e · c. fi· quo ad oc
culta peccata non publica. vt patz in his que

no:j. e/. vtrum pemtentia.ſub·ꝗ. his peeliba
tis. “
¶ Cui capellani et curiales.hi qui ſunt de fa

milia domini pape· penitentiario ſuo non alij.

Hi vero qui ſunt cum ſingulis cardinalibus·

poſſunt de licentia domini ſui qui ipſoeum cu

ram habzʒ de conſuetudine curie etiam alij cõ⸗
fiteri. ar: vjq: il . placuit. et · q:iij· cap · j. .
e omnis. Bed τ penitetiario domimni pape poſ
ſunt omnes ſine licentia aliqua confiteri· vr ꝓ
bant concoe.ſignate.S e.ſub/ꝗ. cui cardina⸗
les. .tercij aſlerunt.

Cui patriarcha.et quidem ſi peccatũ ſuuʒ
publieum eſt grauius eſt puniendum ꝙ in in⸗
ferioꝛibus:quia tales tot moꝛtibꝰ digni ſunt
quot perditionis exempla ad ſubditos ſuos
tranſmittunt · ſcdᷣm gregoxj·qiij · peecipue·
8· de voto magne. J.j.et in hoc caſu debet a ſo
lo papa puniri· Vnde grego.quedam de pema
te veſtro clementio ad nos perlata ſunt q̃ nul
lo modo debent ſub ſilentio peeteriri · ne totũ
coeæꝑpꝰ quod abſit moebus inuadat.ſi languo⸗
in capite curatus non fueritij·.q. vij · ſicut in⸗
quit.lnnocen.iij puniuit patriarcham antio
cenum· ꝗ.de tranſla:epiſcopi.capᷣ.j. Et Gelaſi
us ⁊ Felix conſtantinopolitanum.peo eo:quia
veteris factus eſt imitatoe erroeis · et ſi non
fuerit inuentoe peopeie hereſis.Scribit emm
Selaſius papa. Ichacius non eſt factus inue⸗
toe noui erroꝛis · ſed veteris mitato · Item fe⸗
lix in eandem concosdat ſententiam · FÆ:ñchaci⸗
us inquit non fuit noui vel peopeij erroꝛis in⸗
uentoe· ſed aljeno facinoei ſnam miſcuit com⸗
munionem· peopter quod merito eadem cum
hereſiarcha quem ſecutus elt pena feriendus
fuit · quod ſaluatoeis noſtri ſentẽtia docuit.qe
dum ceco cecus ducatum peebetambo in fo⸗
ueam dilabun· xxiiij:q:j.achaciꝰ · NHicolaus
bituriceñ. peimatem peo eo ꝙ iudicabat cle⸗
ricos narboneñ.quia ſcm meeni regulas cõ⸗
cilij: ſua peiuilegia ſeruentur eccleſijs. iuxta

et obe. dilecti filij.

que ſcdᷣm antiquitatem:et ſanctoeum patrum

ſanctiones interdicitur:ne metropolitani cle

ricos:niſ ſoꝛte pec cauſis que apud ſe termi⸗
nare non poſſunt· vel ſi epiſcopus ſuus deceſ⸗
ſerit res eccleſie ſue iudicio patriarche com⸗
mittunt.patri archa ad ſuam trahi permittit

peeſentiam: Deimates enim vel patriarche ni
hil peiuilegij pee ceteris habent epiſcopis.ni
ſi quantum ſacri canones ocedũt: ⁊ peiſca cõ⸗

ſuetudo illis antiquitꝰ Otulit:ix·q:nj. ↄqſtus
St leo dioſcoꝛum alexandeinum patriarcham
peo eo ꝙ non ſeruabat tempoꝛa inſtituta in oe
dinibus conferendis . Ixxv · di · ꝙ a patribus ·
et conſecratione epiſcopoꝛum . e · diſ · ꝙ die · et
celebeatione miſſarum.de conſecra ·di ·ꝓ. noſſe ·

et in alijs multis· xxinij · q. j· beatiſſimus· Se m⸗
noceñ · tercius de falſitate repeehendit hiero

ſolimitanum.õ.de his que fiunt a pᷣlato· quan
to.et capᷣ·peec eden · Et grego·ix· patriarchaz

grandenſem. eo ꝙ contra canones exegerat

.

iuramentum a caſtellano epiſcopo·S de maio.
e talibus et ſimilibuſ
ſpectat coerectio ad ſolum papam . in occultis
vero poteſt ſibi eligere confeſſoꝛem· j· e· cap̃ ·

fi· niſi ſit in curia:quia tunc debet confiteri pe

nitentiario ſcðᷣm quoſdam. . BPꝛoeniter dicas
ꝙ epiſcopi et ſuperioees: etiam non exempti ·
in occultis peccatis etiam grauibus · et publi

cis leui bꝰ·regulariter poſſunt ſibi eligere etiã
ſine ſuperioeis licentia peouidum et idoneum

confeſſoꝛem.j.e.ne pꝛo dilatõne.licet aliqui
ipſam intelligant in exemptis et remotis tan
tum.dicentes ꝙ illa dictio exemptis determi

nat illam clauſulazʒ:epiſeopis æ ſuperioeibus.
ſed male natauerunt mentem iloeum verbo⸗

rum.necnon et illius ſuperioeis. nam ſi intel⸗

lexiſſet de exemptis tantum.non dixiſſet ſupe

rioꝛis.ſed ſerui ſeruozumj.de ſenten excom.
relatum · in fi.vel ſedis apoſtolice. ar · S· de ſi⸗
ma· capᷣ·antepenbł.j.de ſen· excom· non dubi⸗
um.· et cap̃ · nuper.ſed dixit ſuperioꝛis· vt quo

ad exemptos includeret ſe:quo ad non exem⸗

ptos alios ſuperioꝛes.ar.õ.de elec.ne peo de⸗

fectu:nec obſtat illud quod dicit in peinci · de⸗
cre.ne peo dilatione quia illa cauſa fuit com⸗

pulſiua non finalis.ſicut ⁊.·e.cum infirmitaſ

J. j· ff · de poſtulando · l. j. J. ſexuz · V. oꝛi go· eſt

igitur hoc ſpeciale peiuilegium epiſcopoæuz ·
ſicut et illud · · de peiuileg: ꝙ non nullis · et
in aut · dñ̃i noſtri de ſen· excõ:qꝛ periculoſum.

Qauſa autem finalis eſt periculum animarum

quod plerunqʒ immo ferquẽter cuilibz epiſco⸗

po imminet · ꝓuta·viſitat dioceſimoccurrit ex

commicatus quem foete defacili vitare non
poteſt quin ei in aliquo participet.ligatur mi
noei tam ipſe ꝙᷓ capellanus ſuus:quis enim ce
lebearet miſſam ſi epiſcopus non poſſet ſibi eli
gere confeſſoæe ſine archiepiſcopi ſui licentia·
non capellanuſ:non epiſcopus.quia non abſo
luti ſine graui peccato hoc facere non poſſent
S·de cleri · excõ ·mmiſ. ſi celebeat. nec abſolui

poſſunt niſi a peopeio ſacerdote.j.ð ſen·excõ.

ey.

trum
i cle
term.
deref⸗
e com
mitri
che n
bigni
ca co⸗
daſtug
rcham
taino⸗
fibug.
die er
noe⸗
Gemm
thiero
,quan
archez
egerat
maio.
ilibuſ
ultis
cap.
ten pe
dicis
empti.
tpubli
re eri

Dneum
Aliqui

tis tan
etermi
ejbus.
erbo⸗
intel.
ſupe
om.
deſie
duhi⸗
otqvo⸗
exen:
ode
el⸗de⸗
com⸗
mital
goe
eiij
liset
oſum.
arum
piſoo⸗
jter
non
mi
ce
jeh
tia⸗·
vſo
ent
olui
rco

ð

nuper. retardabitur ergo officium epiſcopi.qᷓ

ſcienter non debet cum hoc peccato celebeare
Igitur vt hoc euitetur periculum permittitur
ꝙ poſſit ſibi eligere confeſſoeem- quo facto·
vnus alterum ahſoluere poteſt:j· de ſen.excõ.
duobus. et intelligas ꝙ calem debet eligere
qui non ſit excommunicatus.et qui cat holicꝰ
habeatur· vt patet in his que no q. e GJ. quis
debz confiteri..nunqᷣd ergo tempoee necel
ſicatis:et cum hoc epiſcopis et ſuperioꝛibus
non exemptis.necnon inferioeibus exemptis
per ſpeciale peiuilegium concedatur.non pu⸗
to ipſum expirare etiam ſi quis adò curiam ro⸗
manam accedat.xxv· q·ij · J. j· et cap· ſequen·
alius autem inferioe hoc ſibi vſurpare nõ de⸗
bet · S· de peiuik. ſane · ꝙᷓuis hoc poſſit qui libʒ
a ſuo indice per ſpeciale peiuilegium ſiue per
ſpecialem licentiam ſibi conceſſam et ſine litte
ris impetrare.j.e. omms. vel a papa. ar.S. de
cleri.n reſiden· fraternitati.ix. q.iij: cuncta-
et cap· per peinci palem.et patet · . e· c.fi.xvj.
qj·peruenit.aliter nullus debet confiteri ex⸗
traneo ſacerdoti ſed peopeio tantum Tñ ſci
as tres eſſe perionas quibꝰ immedjase ſubeſt
quelibet auima· ſcʒ papam. dioceſanam. peo
peium ſacerdotem· vt no. S· ð of· archipeeſ b.
¶.q ptinent.v.octauo·et ſe.⁊ alteri iſtoꝝ ſp
opoetet confiteri · et non alij extraneo.niſi ca
ſibus quos no.õ· e. . c. - V. tu dic ꝙ ſacer⸗
808. et ſe. In publicis autem et grauibus
ſuo peopeio tantum ſacerdoti confiteri opoæ⸗
tet· vt no.S.e.ſub ꝗ. eui cardinales· v. confite
ri autem. In iudicio autem contencioſo nulin
credi debet ſine peobatione.vnde non iudica⸗
bo aliquẽ mſi de delegatione ſui iudicis certꝰ
ſim · S· de foꝛo compe · ſi gnificalti. S̊. de offi.
del · cum in iure. ideo citra ſedem apoſtolicazʒ
non poterit patriarcha puniri.et ſic loquũtur
concoæ· inducte. S.· e · ſub. J. H. j· In pemitenti⸗
ali vero credam cuilibet ſi dicat ſe habere licẽ
tiam a ſuo indice: ipſe ne mentiatur caueat-
HNam ſcõ m aug.nec humilitatis cauſa mentiẽ
dum elſt · ꝓ ſi ea de cauſa mentiris. mentiendo
eris peccatoe.xxijq.ij.cũ mentiris.et de hoc
ipſo penitentiam agere debz. ſeðᷣm ea que no⸗
8· e. J. H· j. v. tu tamẽ dic referre · et. J. qua⸗
lis.ſub.. diſcreta.v· jtem cauere debet-
Sed quam poteſtatem habet confeſſoe ele
ctus ab epiſcopo.videtur ꝙ illam quaz ha bz
epiſcopus in ſubdituzʒ quo ad abſolutões pec
catoꝛum· ergo nec ſuper irregularitate ſecum
poterit diſpenſare in caſibus qui ad papam
pertinent :qnia in electione quam fecit nõ po
teſt ſipĩi amplius concedere poteſtatis quã ipe
habet · ff· de reg. iur . nemo· Ilec obſ.ſi dicas
talem confeſſoꝛem oꝛdinarium.peo eo. qp a le
ge videtur recipere hanc poteſtateʒ facta ele
ctione per epiſcopum.j·e·ca.fi· quia talis in⸗
riſditio ſemper ſuccedere videtur loco illius
quam habet is qi eligit vel iuriſditionẽ tranſ
fundit · ergo eiuſdem nature debet eſſe · ar · ff ·
ſiquis cau·ſi eum.ꝗ.qui miuriaruz· C· de indi.
apertiſſimi.ad fi · ¶Sedò contra:quia epiſco⸗
pus et exemptus ęligit ſibi confeſſoeem de li⸗

,

„

centia pape:j: e.c· fi.ergo confeſſos electꝰ vi

detur habere eandem pot eſtatem quam papa
habet·nam ſi ò licentia Peopeij ſacerdotis eli
gam mihi pꝛopeium ſcõm concilium·j· e: om⸗
nis· iſte electus habet poteſtatem et vices 8Ze
rit peopeij ſacerdotis· ergo ſicut et in quibuſ
caſibus peopeius ſacerdos poſſet me abſolue⸗
re:et electus poteſtar·xciij.di.ca.fi.et· xciiij.

di: c· j· S. & of· deł. ſane: quia poteſt dici ꝙ vbi

exemptus eligit habet poteſtatem penitentia
rij pape· de qua notatur · S· e.ſub.I. cui cardi⸗
nales · v. tu dic · Si vero alius eligat.hhabzʒ po
teſtatem iudicis illius cui ſubeſt 78 qui eligit
et hoc per iura.S· peoxime allegata. vt tamen
ſp publica ⁊ Sma excipias. vt pz inhis qᷓ no.j
e:ꝗ· vt pniĩaſub . his peelibatis. ¶S3 nu
quiò poteſt epiſcopus diuerſos eligere et ſe⸗

Pius variare.certe non conſulo ꝙ hoc faciat.

cdiu illius quem eligit poteſt habere cc piam

et niſi poſſit alij in ſubſidium confiteri · vt tam̃
ſi moærale ſit confiteatur illi quem ele git qci⸗
to pius copiam habebit.vt patet in Pis que
no.S:·e.ꝗ.qualis.ſub.ꝗ.integra · v. nec ſufficit
Iin venialibꝰ autem videtur ſecus vt patet in
his que no· S. e. . de quibuſ.v.nunquid ergo
tale peccatum. cet ſe· ſed et ſi non habet copiã
Peopeij confeſſoeis. puta.quia moætus eſt vol
receſſit ab eo:tute ſibi aliim eligit · ar. g · ð ſe
cunð.nup.c.pe.et fi · ¶· de iudi.peoperandum
¶.· ſin autez in medio · Sed et ſi epiſcopꝰ habe
ret diuerſos confeſſoꝛes quib⸗ tñ omia pecca
ta ſaa vellet contit eri ſine diuiſione commen⸗
dandus eſſet⸗ ſed ſi in fraudem hoc faceret de
teſtandum. ¶ Sed nunquid eoip̃o ꝙ epiſcopꝰ
alij confitetur videtur ſibi ip̃m in confeſſoꝛez
eligere · non videtur · ar. S. de elec. eccleſa j
Dicas ↄtra:m talibus em̃ plus eſt factis = m
tencione mentis ꝙᷓ verbis.ar.ff. de legibꝰ⸗ · de
quibꝰ..de mao·et obe:legabatur. xv.q. vj
c· j· ad fi. St beeuiter in ommbus his intentio
nem et bonam fidem tantũ requiro.et illa mi⸗
hi ſufficit· ar· ẽᷓ· de peeſ b'.non bapt.c.j.et.ij ·
et de baptiſmo· debitum cui non congruit ðò
iur̃ apicibus diſputare ff. mandari· ſi fideiuſ⸗
ſoe· ¶quedam · ¶ Sed nüquid archie piſcopꝰ
debet ſcire quis eſt eonfeſſoe epiſcopi.ſc. ve⸗
lit nolit epiſcopus:et etiam ipſum poteſt com
pellere vt ſibi confiteatur ſi ſuſpectum habe⸗
at confeſſoeem.quia ⁊ ab ipſo de anima epi⸗
ſcopi ratio exigetur · ar · ã. de of:oꝛdi.paſtoꝛa⸗
lis.⁊. c.irrefragabili:in aut.d.n.de cenſibꝰ.
extra: romana. nec iſtud peohibet decre. j. e.
ne peo dilatione. ſed cum intendat occurrere
animarum periculis potius hoc ad mittit;
¶ Cui archiep̃us · dicunt quidaz patriarche
ſuo ſi ipſum habet pꝛopiuquus ſit· alioquin
pPape·⁊ ſi in peccato ſit non debet ſtare in pec
cato vna hoea diei. ð pe. di. j. et vemet inquit

moiſes nam æ ille rex dauid talis æ tam potẽſ

nec exi guo momłto penes ſe paſſus eſt vt ma

neret delicti conſcientia.de pe · di · jij ille rex.

et · e: ſepties in die cadit iuſtus. Zed ſi iuſtus
quomo cadit · et ſi cadit qũo iuſtus· dic ꝓ qui

reſurgit per penirentiam nomen iuſti nõ amit⸗
tit ODeeſertim peelatus qui nullo modo ſub
ditog iudicare debet dum habet in ſe quod
condemnet. iij . q; vij · indicet ille · et · c. in gra
uibus · et. e. poſtulatꝰ dñs mdicare· Rt B ꝓbat
gre. xj · q nj.plerũq; . æ aug. ð pe·d.vj. ꝗᷓ vult
ofiteri ·qd ec ð quolibzʒ inferioei intelligedũ ẽ
&St ſcm gre.in grauibus peccatis qᷓs poſitus
dum ſuis peemituraliena non diluit· Cunctiſ
enim liquet.quia dum is qui diſplicet ad inter
cedendum mittiturirati ammus ad deterioea
peouocatur.xlix.di · . j·et. iij · q: vij. in graui⸗
bus.tamen et talis abſoluere poteſt ꝙ;diu ab
eccleſia toleratur· vt no·j.eę.ſub rubeica ð re
miſſionibus ꝗ. vtrum fiat ¶ Vbi autem remo
tus eſt. dicunt quidam ꝙ ſi crimen eſt notoeiũ
patriarche debet confiteri· et ab illo caſti gari
iij . q: v·quia ſuſpecti.j:de ſen.excõ: venerabi⸗
lis.Idem ſi occultum ſit et enoeme. Confiten⸗
dum eſt etiam pape vbi inferio? non poſſet di
ſpenſare.xxj.di: inferioꝛ.⁊Ttez ſi pertinet imme
diate ꝗad papam-et eſt infra italiamdebet pa⸗
pe confiteri ſaltem ſemei in anno.cũ talẽ opoe⸗
teat ð neceſſitate ſemel in anno iuxca idꝰ maij
romanam eccleſiam viſitare xciij: di· mxta. et
ar.5: de elec. mhil eſt. ꝓ. ceterum. Si vero
eſt vltra italiam.et eſt peccatum notoeium vł
enozme.pape eſt ſimiliter confitendum.ĩx.q/
ij. ſi aute aliquis.et hoc peobat grego. Ixxũij

di · honoeatus.et.capᷣ.vbi iſtaij·q· v·quanto·
et cap· qua de cauſa.lxiij.di:ſalonitane:· IIn

vcroqʒ tamen caſu ſi infirmus ſit poteſt cunli⸗
bet confiteri.xxvj·q; vjſi peeſ biteret ca.qui
recedunt: ⁊ cap ·hi qui in tempoꝛe ne interue
niente paululum moee: inueniri nõ poſſit ꝙ re
dimatur· vt in diſ.v· baptizari · in hoc enim ca
ſu nec ſatiſ factio interdicenda eſt.neqʒ recon⸗
ciliatio deneganda:quia miſericoedie domini
nec menſuras ponere poſſumus: apud quẽ nul
las patitur venie mozas conuerſio. ſcòm leo.ð
pe · diſ .· ·. multiplex· Sed et ſi occultum eſt et
non indiget diſpenſatione · poteſt confiteri cuĩ
libet · . e · cap · fi· . Quidquid autem diſtigua
tur per iſtos vel alios dic vt no· S. e. ſnh· ꝗ.
cui patriarcha · vbeeuiter dicas ꝙ epiſcopi.⁊
ſequentibus·

O i epiſcopus: dicunt quidã quad ſi eſt ex⸗
emptus.idem dicendum eſt ꝙ; et in archiepi⸗
ſcopo eſt no·S·e.ſub·ꝗ.cui archiepiſcopꝰ.ali⸗
oquin debet confiteri archiepiſcopo ſaltem ſe
mel in anno.quando ſcz venit ad concilium ꝓ
uinciale quod quolibet anno habet fieri · xviij
di. quoniamquidem.S de accuſa. ſicut olim·
Tu dic vt no· S.e.ſub:. em priarcha · v· bee⸗
uiter dicas.et ſe. ¶ Ded vt ſciãt epiſcopi a q̃⸗
bus abſtinere debeant · et de quibus opoꝛteat
confiteri:notent infraſcripta quibus docent
in quibus excedant . lf Deimum in quo ex⸗
cedunt epiſcopi eſt. ſi ſcienter põtificalia of
dificia celebeent · vel dictẽt ſnĩas · vel etiã iu⸗
dicent ſubditos · dũ in moetali ſe ſciunt conſti⸗
tutos.ar·S̊·de cohabi·cleri .et mulie· cap · fi ·
et. ̊.·de tpi·oedi·queſitum · et patz in his que

no. S.e· ſub . J. cui archiepiſcopus· H· j ·

Secundum elt · ſi cõferãt beneficia indiſcre

te · maxime obtentu carnalitatis: perſomsimi⸗
nus idoneis ad talia beneficia obeinenda. 6. vt

bene eccle · vt noſtrum· S. de peeben. graune·

quod dic vt no. · de ſimo. J. qualiter· ſub · J.
lingua. ¶ Tercium ſi indoctum et minus ido

neum ſcienter oedinãt · vel illum qaui vnum pe⸗

dem tenet in mundams et alium in eccleſiaſti

cis: Theronimus ſuper malachiam- Si off era⸗

tis cecum animal ad immolandum nonne ma⸗

lum eſt ec · Cecum animal off ert qui oedinat in
doctum in loco docti: Magiſtrumqʒ facit qui
vix diſcipulus eſſe poterat:Claudum offert.
qui lucra terrena querentem locat: vtpote pe⸗

dem in diuerſa ponentem vnum in mundanis
æc. xlix · dĩ · capᷣ· fi·
peo indignis ſcienter: lidi: miroz· Qultis aut
modis dicuntur indigni vei minus idonei hij

unartum eſt. ſi rogant

qui oꝛdinari debent quos omnes repellere te⸗
nentur/quod die vt plene no· S de tpi: oedi·
¶.et cui·et ſub/.ibi ſequentibus continenti
bus regulas apoſtoliet de ſeruti: in oꝛdi.fa:
C. quando fieri debeat · ¶ Quintum eſt: quia
trahuut monachos et alios religioſos de mo⸗
naſterijs ſine cauſa et contra voluntatez ab ba
tum · lviij · di. c· j · et · i · xviij · q· ij· quam ſit · et
cap̃ · lumnoſo:· ¶ Sextum eſt. quia conferun⸗
oedines loco remunerationis cum non habet
aliud quod conferantque tamen oedinis col
latio debet eſſe diſcreta et diſcreti iudicij· qe
rarum eſt omne quod magnum ẽ. lviij· dè:ſi of
ficia. ¶ Septimum elſt . quia ipſi indiſcrete ex
laicis peomouentur · lviijdi:Hoc ad nos:et.c.
oedinatos:vel quia peincipium electiamis ſue
fuit aliter vicioſum. vnde non poteſt bono exi
tu peragi cum malo inicio fuerit inehoatalxj
di · miramur · et cap· m ſacerdotibus:et ca. mi
ſerum. S. de elec · per inquiſti onem· ſuper quo
vide quod no.S· de elec; ꝓ quis elegi · ſub. ꝗ.
jtem ſciendum · ¶Octauum eſt.quia peomo⸗
uent clericos ſme titulo ani poſtea mendicare

coguntur.lxx · dĩ:neminem. et cap̃· ſanctoenz⸗

5· de · peeben epiſcopus · ¶ Ronum elt: quia
indiſ. ſine litteris peopeij peelati clericos reci
piunt alienos:lxxj · di · illud · et caß. ſiquis · et
cap · de aliena· et cap· clericos vnde receptus
et recipiens deponi debent. j· q· ij · quoniaz di
uerſoꝛum · et capᷣ.placuitc:vbi etiam dicit. ꝙ;
non ceſſabuut a tali peccato niſi acrius punian
tur · ſufficiunt tamen littere pape:ã· de cle · nõ
reſið · fraternitati:et innge quodò no. S de cle·
peregri · ¶ Decimum eltquia negligunt peo
peios clericos idoneos et relinquunt eos qua⸗
ſi oues errantes.lxxij·di · epiſcopꝰ¶ Vndeci⸗
mum eſt · quia peomouent aliquos imutos.nul
la cauſa hoc exi gente niſi fote odijvtlxxiiij
di . epiſcopus · et. capᷣ.geſta:et capᷣ· vbi iſta.et
capᷣ·honoeatus: æ capᷣconſuluit · quod die vt
no.s · de eta. et quali · ꝓ oedo⸗ v· eirca Hho que
ritur. et ſe. Duodecimum eſt · quia non ſer⸗
uant tempoꝛa inſtituta in oedinibus celebean⸗
dis. qð dic vt notatur.õ·: de tempoꝛ· oedi · ¶.
quo tꝑe oferedus ſit Terciumdecimũ eſt.

—, — — — —— ¾ — — — . —

— — —

nnt⸗
Drane.
ſub 4
ug ido
n e:
ſiſi
fera.⸗
lemg:
Watin
t qun
fen,
dte pe:
danig
gant
ls auͦt
nehij
erete:
edi
nenti
quia
emo:
abba
ſteer
erun.
haber
8 col
iſ g
ſiok
e er
et.cC.
iglue
wen
xlr
m
quo
b.
mo:
icare
geg⸗
qui
ſec
6 et
pens
Gdi
t
mian
e.no
cle⸗
peo
gu
eci⸗
nul
iiij
et
vt
gue
ſer⸗
an⸗
ſt⸗

quia nõ ſeruãt interſticia tempoꝝ in ſinguliſ

oedinũ gradibꝰ obſernãda· lxxvij:di. P totũ ·
et dic vt no.s· ð tpi.oꝛ. . qlit. v.jtẽ cũ delibe

ratõne ¶¶ Delinquunt etiã in B epi.qe añ etatiſ

maturitatem. ante tempus examinis· ante me⸗
ritum obedientie: ante experientiam diſcipli⸗
neèoedinum tribuunt honoæes. vt. l xxviij. di ⸗
quid eſt manus.et per totuam. Decimum⸗
quartum eſtquia ſuſtinent clericos in delicto
ſuo.nec coerigunt.obtentu obſequij ſibi pꝛeſti
ti·vel carnalis fauoeis.vel pecunie coeruptio
nis.lxxxiij: di:.ſiq̃s epiſcopꝰ.et.c.erroe.et·c·
conſentire · et · S. de of.oꝛð · irrefragabili. in f.
Quintumdecimum eſt. quia omitttunt pu⸗
nire delicta vt populis placeant·quod plebi
commiſſe ſibi pernicioſum eſt. et quia magis
vtuntur conſilijs laicoeum ꝙᷓ clericoꝛum. cum
tamen populus docendus ſit nõ ſequendꝰ. lxij
di · docendus lxxxiij. di. nihil illo paſtoee · et
lxxxiiij · di. peruenit· et.c.nunciatum. PDeci
mumſextum:quia nihil volunt pauperibꝰ ero
Zare · Vnde Srego. epiſcopi nomen poetat in
aniter · ſi largam manum non habet. ſ neceſſi⸗
tatem paciẽtibus non ſuccurrit. ſi alienam in⸗
opiam ſuam non credat.lxxxvj d. frẽz nrĩ̃m· ⁊
cnon ſatis · ecimumſeptimum eſt. quia ne
gligenter defendunt viduas: oeæphanos.pau⸗
peres. ⁊æ alias perſonas miſerabiles ad defen
ſionem eccleſie ſpectantes · lxxxvij.di· per to⸗
tum · ¶ Octauumdecimum quia nimiam curã
habent de rebus tempoæalibus.cum cam̃ ſeri
ptum ſit ꝙ epiſcopi nullam rei familiaris curã
ad ſe reuocent ·ſed lectioni:oꝛationi.et verbo
peedicationis tantũmodo vacẽt · lxrxviij.di.
perlatum eſt·et duobus.c.ſe. onumdeci⸗
mum:quia vni perſone plura beneficia confe⸗
rant· contra apoſtolum ⁊ grego·lxxxix · di. ſm
Sula. ¶Viceſimum.quia nolunt habere ico⸗
nomos·ſub quoeum teſtimonio res eccleſiaſti
ce gu bernenturconera iura.lxxxix.di. volu⸗
mus.etc.quia in quibuſoam.xvj.q.vj.quoni⸗
am · ix ·q·iij cum ſimus.et ſi habent iconomoſ
nolunt habere niſi laicos.cõtra Sregolxxxix
di · indicatum. xvj:q vij:noua actione · vel cõ⸗
ſanguineos contra conciliũ tolletanuz. Ixxxix
di · decenter.vbi epiſcopus vſqʒ ad annum ſu⸗
ſpenditur.et iconomus mi duplum punitur
Viceſimumpeimum elt· quja vnus inuidet
alteri.⁊ laboeat vt cadat · et eẽ adinuicẽ diſere
pant in diuinis.xc · di · c. penubł.et fi · & Viceſi
mumſecundum eſt. quia appeopeiant ſibi om⸗
nia bona eccleſiaſtica.ſolus em̃ epiſcopus m⸗
cumbit bonis.ſolus ſibi vendicat vniuerſa · ſo
lus occidit vniuerſos.hoc eſt peincipiuz litis
et detractionis.et oeigo criminis:et ido a cle
ricis accuſantur/et damnantur a domino hie⸗
ſu cheiſto:quia clamoe eozum intrat in aures

domimni ſabaoth· ſcm hiero/xciij.di.diaconi ·

Viceſimumtercium · quia cõtemnũt peeſbi
teros· et vbi epiſcopi ſunt non permittunt ip
ſos facere officium · vel peedicare. ac ſi eſſent
Sibboſi. vel ideote.vel eis inuiderent · cum

tamẽ epiſeopi ad hoc facti ſint vt ſeimata tol

lerentur · et de conſuetudine tantum peeſunt p

[biteris· deberent enim eccleſiam dei regere
in communi · xcv.di · olim. cum enim peel biter
cheiſtum conſecret quod maius elſt- quare pee
ſente epiſcopo non poterit peedicare. e · di . ec⸗
ce ego. CGaudeat ergo epiſcopꝰ ſi bonos habe
at peeſ biteros.qui nec habeant ipſuz vt pein⸗
cipem· niſi et ipſe habeat eos vt ſenatozes: e·
di:eſto ſubiectꝰ. Viceſimumquartum- quia
oedòmant per pecuniam.et tales incurrunt le⸗
Peam.j.qj.cũ oꝛdinetur epiſcopus.et.c.eoſ.
et·c cito turpem.nec de radice infecta bonꝰ
fructus exire poteſt.e.q. ferturet niſi talis re
nunciet ſaluari non poterit: ſcðᷣm Srego.j.q.j
ſiquis neqʒ. !Viceſimumquintum. quia et
multis alijs modis cõmittunt ſimoniaz · ſuper
quo vide quod no.õ. de ſimo.ꝗ. qualicer com⸗
mitatur. 7 Viceſimumſextum. quia vtuntur
conſilio clericoꝛum extraneoꝛum. et ſuos qui
melius ſcirẽt · vellent. et poſſent · conſulere · cõ
temnunt.S· de his que fiunt a peelato:nouit
Viceſimumſeptimum. quia laici ſciunt eo⸗
rum conſcientiam et peeſ biteri ignoeant· nec
habent ſecum idoneos cubiculatios.ij.q. vij
cum paſtoeis.et.c.peruenit ꝗ Viceſimuocta
uum .quia et ſi diuĩin clericatu fuerint · ſunt tũñ
ideote· et permittunt ſe in epiſco pos peomo⸗
neri ·xxiijdiquia epiſcopi.xxxviij. di : omneſ.
Ideo de talibus dicit dominus. Quia tu ſcis⸗
tiam repuliſti a te · et ego te repellam.j·q.vij
conuenientibus · j. q· j.viliſſimꝰ: quod intelli⸗
8as de defectu nimio.vt · S· de eta. et qua · ;⸗
uis. aliter imperfectum ſcientie ſupplere põt
perfectio caritatis· S̊.de renun.niſi cum pei⸗
dem ꝗ. peo defectu quoque ſcientie. Vi⸗
ceſimumnonum.quia cum peomoti ſunt negli
Sunt addiſcere vel doceri.contra ſanctum cie
mentem qui reputat tales infideles· xxxviij .
di:nullus epiſcopus· &t ſcðdðᷣm grego· ſtultus
eſt qui in eo maioꝛem ſe eſtimat: vt bona q̃ au
dierit addiſcere contemnat.xxij.di·de conſtã⸗
tinopolitana · Idem peobat augꝰ· xxiiij q iij ·
ſi habes circa mediuzʒ. St Innocẽ dicẽs ꝙ epi
ſcopus peopter exercicium legendi poteſt ac
quirere ſcientie margaritam.q.de renun poſt
tranſ latõem· J. cecerum· v jtem ſiquis pter
litterature defectum.nam omne artificium
pter continuum exercitium recipit incremen
tum · ff · del · iij · legatis ſeruis. G. oenatricibꝰ. .
riceſimum.quia nolunt vel neſciunt ca⸗
nonibus obedire: quare deberent ab admini⸗
ſtratione vſqʒ ad condignam ſatiſfactionẽ re
moueri ·xxv· q·j.ommia decreta·xv.diſ.ſancta
romana eccleſia.xix · di · ſi romanozum. ñnij.di ·
. fi·qui enim neſcit obedire canombus.non
eſt dignus altaribus miniſtrare · xxv.q.j. hac
conſona·nam canones inſtinctu ſpirituſſancti
facti ſunt.il · di · ſi ille · et · c. ſiquis diaconus. lx⸗
xx · di illud ſane. vnde et eoꝛũ violatoꝛes pec
cant in ſpiritumſanctum · xxv.q.j. violatoes· J
et. c· ſunt quidã.iðoqʒ qe epiſcopi ſepe et ſepi
us contraueniunt.ſepe et ſepius puniuntur:qᷓ
de exceſ.peelato.nimis imiqua:et: capᷣ. nimis
Peaua.et:ca·tanta· ijgitur pꝛeſumptuoſuzʒ val
de eſt altruere ꝙ ſtatutis ſacroꝛum canonum

in ſua firmitate manentibꝰ per ſolam bibliam
regi poſſet eccleſia ſancta dei:ſed ; tantuzʒ cõ
ſueuerunt aſſerere ius canonicum ignoeantes
qð tamẽ eoſdem aſtringit · vt patet · S.ð ↄſti
c.j.et fi··de tꝑi:oedi.vel nõ eſt compos:⁊ B
multi ſancti compeobant · xꝑ · di . et ſequẽ · tri⸗
busdi:per totum.et augꝰ.xxxviij:di.q̃ ipᷣiſ
riceſumumpeimum:quia ſunt nimis credu
li in peeindiciuʒ alioeumet anteqꝙ; eis conſtet
de crimine ſuas ſententias fulminant. contra
grego· dicentem· ſiquid de quocunqʒ clerico
ad aures tuas pueũñrit.facile n credas:lxxxvj
di . ſiquid vο ð quocũqʒ· ꝙᷓuis em̃ qdam vera
ſint tamen in iundicio nõ ſunt credenda mſi cer⸗
tis indicijs demonſtrentur·ſcdᷣm aug xj⸗q: iij

qᷓ;uis: Ideo non ſolum ille reus eſt qui fallum

de aliquo peofert· ſeo etiã ille qui aurem ſuazʒ
cito criminibus peebet.xj.q:iij.non ſolum· et
ſi non eſſent auditoees non eſſent relatoees · qe
nemo inuito auditoei libeter refert · vjq:j: ex
merito · graue ergo et indecens eſt ſuper re du
bia dare certam ſententiam. ſc̊m greg xj· q;
iij: graue· nam ſcᷣm eundem in ambiguis non
eſt abſolutum.id eſt·certum iundicium ferẽdũ⸗·
xxxiij.di.hHabuiſſe:et ideo incerta nullus pon⸗
ti ficum iudicare peeſumat q;uis vera ſint·xxx
q:v..his ita reſpondetur:et frequens debet
eſſe inſmnuatio æ clamoſa anteꝙ;ᷓ fiat inquiſitio·

ſedᷣm concilium generale S. de acccuſa: quali-

ter.ij. ¶ Triceſimũſecundum · quia nolunt ĩ ec
cleſia columnas erigere quos nouerunt melio
res:ſed quos ipᷣi magis diligunt · ⁊ qaoꝛũ ob⸗
ſequijs ſunt deliniti ·viij.q.j.moiſes.multi em̃
edificãt parietes et eccleſie columnas ſubtra

Hhunt.xij.q.ij.gloeia epiſcopi· NTriceſimum

tera um/quia paulatim quolibz anno ius par⸗
rochiale ſubtrahendo ſibi appeopeiant· ita ꝙ;
canones offendunt ſcʒ concilium toletanum x
qiij.quia cognouimus:⁊ c inter ceteraxvj·
q-j conſtitutum eſt · ⁊ de hoc no.̊· ð cenſibꝰ.
G.et qualiter facienda ſit.⁊ ð decimisſub·ꝗ.
duodecimo ˖ riceſimmu mquartũ.quia indi
ſcrete nituntur vlciſci ſibi ilatas imurias per
ſonales.contra ca.j.q:vijſiquis omnem tra⸗
ditionemin fi:xlvj·di ·ſeditionarios· vnde in
diſerete iniuriantur et excommunicant xxiij.
q:nij: inter querelas:Volunt eſſe actoꝛes ⁊ iu⸗
dices · ⁊ tamen cum perſona actoeis aſſumitur
judiciaria poteſtas amittitur .ij.q:j.ſciendũ
et iðᷣo epiſcopus actoe vel reus non debsz eſſe
iudex.xj.q:j.ſi cleriecus.injqĩiijc ·jet · ij · qd
dic vt no·Sde ſen: æ re iudi.ſub rubeica ð ſen
riceſimumquintũ quia peo minimis cul⸗
pis paratos etiam ccerigi excommunicant · cũ
tamẽ nemo excommunicari debeat mſi peo ma
Snis peceatis quando aliter coæri gi non po
teſt.xj·q:iñj.epiſcopi.⁊. c. nemo Pricenmo
ſextum· quia expellunt illos qui pꝛedeceſſoꝛi⸗
bus ſuis fideliter ſeruierunt. ⁊ quod deterius
eſt remunerattone ſeruicij ꝙᷓ; receperant ſpoli⸗
ant.ↄtra ca.xij⸗qij:· B hHuius placiti.xvj:q;
vj · illud· rncrmumſeptimim u⸗ aduo

catis vel ſeruientibus nolunt reddere quod

peomiſerunt nec ipſos remunerare· contra in
ra:xij:qĩj· quicunqʒ; ſuffragio·⁊ ca: eccleſi⸗
aſticis · ff · loca.qui operas: f:de var:a exoe·

cogni.l.j.ꝗ. in honoearijs: Triceſimũocta

uum.quia volunt ꝙ eis credatur in peeiudict
um alioꝛumↄtra iura.vjqijepiſcopus:.=c.
ſi tantum.et · c· placuit · xx· q; v· c· i · ¶ Trice
ſimumnonum.quia ſoli volunt clericos depo⸗
nere· cum tamẽ in depoſitione peeſ biteri req̃⸗
rantur ſex epiſcopi peeter peopeium qi debz
eſſe ſeptimus.In depoſitione diaconi tres· cõ
tra cap · l.di . tudeat · xv · q; .de crimine · et · q ·
vij. felix· et.c· ſi peel biteri: etem ſolꝰ auferre
non poteſt honoeem epiſcopus licet ſolus poſ
ſit dare · xv· q:vij:ſexta actione/S· de tranſla
epilſ: inter coepoꝛalia · H·j· poſt pein· vnð nec
minoꝛes clericos ſolus ðponere poteſt niſi cũ
capitulo ſuo.xv·q:vijepiſcopus nullius cau
ſam.quod dic vt no· S̊·de accuſa. . quis ſit el
fectus · ſub/. ſed nunquid. in ſumma. et ſe.
uadeageſimum:quia impugnant exemp⸗
tos iniuſte nec ſeruant eozum pemilegiaxvj.
q/j·frater noſter·S·de peiuilegijs.dilecti.⁊: c
quanto. Quadꝛageſimumpeimum. quia li⸗
gant ⁊æ abſoluunt ſine cauſe cognitione· vnde
diuerſas penas pati debent · vt.xxiij · qiij · de
illicita. .ð̊ ſen excom.ſacro.Sicut enim quoſ⸗
dam gratia fauoeis ſublimant · ſic plerunqʒ ali
os odio inuidiaqʒ humiliant.xv.q.vij· c· j·
Quadeageſimumſecũdũ·quia in commnuijs
non faciunt legi ſacras lectiones.xliin.di. ꝓ
reuerentia:· nam dum coepuſ diuerſig ferculiſ
reficitur.niſi lectione retrahatur lingua detra
ctioni relaxatur.vt dicit grego.in moealibuſ
li..et ad idem.xliiij.di:conuiuia:et.c.peece⸗
denti. Suadeageſimumrrtetinn quia in ec
cleſia vel dum in pu blico peodeunt· mndumen
tis lineis non vtuntur.et pallia habent diffi⸗
bulata:contra concilium generale· S· de vi · et
ho · cle. clerici officia: ad fi · ¶ Quadeageſi⸗
mumquartuz· quia magis curant de conuiuijſ
qꝙᷓ de diuinis officijs/inde peocedit peccatum
luxurie.inde fabule ocioſe· inde młta alia ma
la peoueniunt · xliiij⸗di · . j·æ c ſequen.per to
tum.Inde conſurgunt ad concentum auium·
matutinum ſincaopa continua tranſcurrentes;
et vix celebeant quater in anno.S· de celeb'.
miſſa:dolentes. Inde faciũt cantari ſibi miſſam
iuxta lectum in domo:vbi ſpurcicie multe fi⸗
unt · vnde diuinam pacientiam ad iram peouo
cant.et ſanctius eſſet miſſam non audire ꝙᷓ in
domibus ipſam audire.in quibus ſine magna
cauſa ſunt nullatenus celebeande ſcom ſan⸗
ctum felicem.de conſecra · di · j. c· j·et ca.ſicut
non alij. 4napaageſmumcninrum. quia
cartas et inſtrumenta eceleſie non cuſtodiunt.
immo et res dilapidant male adminiſtrando-

