res agere· ⁊ vſqʒ; ad tale tempus · ſed quia in
firmus es tibi non iniango dico tñ tibi ꝙ ſi
deceſſeris facias talem elemoſinã · ſiue iniun

gas heredibus tuis qð ip̃am faciant pꝛo hac

penitentia: nes autoeitate dñi noſtri iheſu
criſti · ⁊ beatoꝛum apoſtoloꝛũ petri pauli.⁊
ſancte eccleſie.æ officij nobis omiſſi æ noſtra
abſoluimus te ab bis peccatis æ ab alijs de
quibus non recodaris · æ ſi ſic moeiatur. eſt
amicoeum æ oatiombus elemoſmis a din⸗

uandus oleo ante moetẽ pungendꝰ?· ſacro

viatico reficiẽdus · ꝓbantur hec · xxvj:q· vij ·
ab infirmis. Sin aute conualueris iteruz hu
militer confitearis- vel nobis.vel alij de li⸗
tentia noſtra.⁊ facias penitentiã que fuerit
tibi iniuncta . vt in dicto:c· ab infirmig.a. l·.
dil. de hit · xxvj.q:vj.ſiquis de coepoꝛæ c.
ſequenti. St ſi tales decedant contriti · vel
cum certis ſignis cõtritionis· etiam poſt moꝛ
tem abſoluuntur ab eccleſia.id eſt. abſoluti
fuiſſe in contritõne oſtendentur.ſic poteſt in
telligi.ĩ· de ſentẽtia excõ.a nobis · ij: a vt ob⸗
latio peo talibꝰ fiat · xxvj·q · vj: ſiquis fuerit
moætuus.abs:ſi aliquis fuerit mostuus · vt =
no·j.e:ſub rubica de remiſſonibꝰ · J. quibꝰ
peoſint. v.ſed ⁊ viuis · Idem multofoetiꝰ
fieri debet.ſi dum miſſum fuit ꝓ peeſbitero
obmutnit. vel amens factꝰ eſt anteqꝙᷓ peelbi⸗
ter veniret dum tamẽ habeat de ſignis teſti⸗
monium. quia foete tendebat manꝰ ad celũ.
Peutiehat pectus.dicebat.miſerere mei deꝰ.
eſto mihi ꝗꝓpicius.beata maria oea ꝓ me. vel
ſimile quid.multofoetius ſi nutum facieb at
cum pᷣſbiter adueniſſet·talibus eim̃ extrema
vnctõ euchariſtia admiſtranda ſunt · et q̃d⸗
quid humanitatis poteſt fieri exhibendũ · et
ſi euaſerint: penitentiã faciant ad arbitrium
ſacerdotis · xxvjq vj:qui recedũt.⁊.c·p̃ceð.
et tribus c · pcedentibus·

aliter ſacerdos ſe debz habere erga
confitentẽ· et quides peimo conſidera

7

fitetur homim ſed deo et ideo ſi nũc detegit

ri opoztet. vtrum fit prochianus ſuus et tũc
ipᷣm audiat: vel extraneus et tunc ipm remit
tat.niſi in caſibus quos no.S:e·ꝗ. cui confi⸗
tendum ſit · HE .· ¶ Sxquo aũt poteſt vel de

bet audire cõfeſſionezꝭ :doceat eum de foꝛma

confeſſionis· et peimo conſideret vnde elt · et
vbi fuit nutritus · vbi cõuerſatus:et ſi videt
eum ſimplicem et ideotam.doceat eum pater
noſter · et aue maria.et credo in deũ ſi neſcit·
vel moneat vt addiſcat.vel doceat etiam qli
tex debet confiteri.dicendo ei· hij. tot · et ta⸗
les.ſunt articuli fedei tue· vide ſi vnꝙᷓ in eis
erraueris vel dubitaueris malo modo et pſe⸗
ueranter.nam hm Steff anum. dubius in fide

ĩfidelis eſt · S.· de hereticis · c..¶ Dicat etiã

ei· B ſunt mandata legis. vide ſi ſeruaueris
vel in eis vnqꝙᷓ off enderis · poſtea deſcendet
ad ſeptem moetaliade quibus no S: e ꝗ. de
quibus· et·/e. que interro gatõnes. ſub· ꝗ.
de ſuperbia. et ſeqn· oceat mp̃m etiazʒ fo⸗
mam confitendi · vt nec patm̃ nec circũſtan⸗
tias c elet.j.e·deus qui:et no· S. e. ſub· inte

gra.v.perdam.et ſeqn. Dicat etiam ei qð

louml iet et ponat ſe ad pedes ip̃ius et ſi ſie
femĩa inſtruat ip̃am quod ſempur ſedeat.nec
faciem ip̃ius reſpiciat.quia dicit abacuc · fa⸗
cies mulieris ventus vrens et hm doctrinazʒ
que traditur oſee.ij· auferat foenicatõnes a
ſua acie:et adulteria ſua de inedio verboꝛeũ
ſaoꝛum Sxinde moneat ipm ad confitenð·
peimo pio. dulci.et ſuaui eloquio inducẽdo
ad cõpunctionem et cõfeſſionẽ. et ꝗꝓponat ei
beneficia que contulit ſibi deus creando et
recreando- anime eternitatem. vite beeuita⸗
tem mundi mutabilitatem-fallaciam et de⸗
ceptionem· xp̃i pietatemqui non venit ꝗꝓpter

iuſtos ſed ꝗꝓpter peccatoeꝛes/ſicut patet in pe

tro· pauloet latrone.de quibus muenies ſa
tis no.ã.e.. quibꝰ et quot dietis:ſub. F. que
inducunt.S.ſi vero adhuc· et ſpecialiter paſ
ſionẽ. de qua Ieremias in treñ.o vos qui trã
ſitis per viazʒ ꝛc. Item.recoꝛdare paupertatis
et traſgreſſionis mee abſinthei et fellis. Iſa-
xlix. nunquid poteſt obliuiſci mulier infantẽ
ſuum. vt nõ miſereatur filio vteri ſui · et ſi ob
lita fuerit illa:ego tamẽ non obliuiſcar tui·

ecce in manibꝰ meis deſcripſi temuri tui co

ram oculis meis ſempꝑ· dicat et alia de quib?
no·j.e.G.que inducunt. Iterum dicat ei· ſi
totũ quod cõmiſiſti vere confitearis · ſine du
bio remitettur tibi calpa·et ego te abſoluazʒ
a pena. de pe · dil. ji verbuz dimittit peccatũ ·
et ſacerdos eſt index · et in quacũq; hoea ecẽ.
de pe · di. vij . c· fi · ſunt eniʒ ſacerdotes vicarij

xp̃i· et habent claueſ regni celoꝛum· et abſol

uunt ante diẽ iudicij · de pe . dꝛi. ij· ĩter B hir
cus · i· ad idez · xj · q· iij · abſit · Sed et nimiã
verecundiam auferat ei·dicens· quia non cõ

peccatos ſacerdoti peccata deus teget i die
iudicij· Item ſi confitebitur nihil celans:ab⸗
ſolutionem obtinebit.ſi negat veritatem cõ⸗
dẽnabitur · ei etiam tm̃ credat ſme teſtibꝰ.qð
totũ contrariũ eſt in foꝛo cõtentioſo:In hoc

nr

eig

do
ei

tq
de⸗
ter

ſa
ve
al
ri
18
.
te

tamẽ conueniunt ꝙ in vtroqʒ credic cuil ibz
concra ſẽ.Sed ⁊ dicai ſibi ꝙ ſi timet verecun

diam hominis vnius maide verecundia inde

ſequetur· qe velit nolit.quidquid celauerit·.
opoete bit eum confiteri in cõſpectu totiꝰ ce⸗
leſtis curie.⁊ amicoꝛum ini micoeuz. de pe·
dil· .· . ex his.v.nũc aũt ſi recoꝛderis pecca
tozum tuoeuʒ iunge quod no.j· e. . que im

Pediãt·ſub. ꝗJ. pudoe. ⁊· S.e· . G. qualis. iub. J.

amara.v.pemmũ Si nec ſic ꝓficiat addat
de penis inferni.Soph̊.j.vox diei dom ama
ra· tribulabitur ibi foetis. dies illa dies ire
c.lſaxiij .· vnuſquiſqʒ ad ꝓximum ſuũ ſtupe

bit· facies cõbuſte vulrus eoeuzʒ: æ iunge qðᷣ
no. S· e. · qualis · ſub.ꝗ.feſtia.⁊· j.e· . que in⸗
vult cõfiteri · ꝓcedat

ducunt hominẽ·
in interrogatõibus ſicut no.j.e. .q ĩterroga
tiones· vt ſic ab oꝛe ſuo extrahat quod foꝛte
ignoeat aut verecundia ductus occultat.nã
clauis apertionis eſt ſermo interrogatõis
coerectõis·quia increpando culpã detegit qᷓ
ſepe neſcit is qᷓ ppetrauit.xliij: di.ſit rectoe.
ſan⸗ aũt bemuolus de vicijs ad virtutes
aratus eri gere peccatozë. ad onus ſecum
pPoꝛtãdũ off erat ſe paratũ. vt no.õ.e. G. ĩ quo
tenetur ſacerdos. ſub . ſecundo tenetur. V.
ſed ⁊ tenetur.⁊ p totũ . Habeat igit dulcedi

nem m aff ectu pietatis· nõ terreat.quia tm̃

aff ligitur iuſtꝰ quantũ amat. Vnde æ apoſto⸗

lus·qmis infirmatur ſcʒ peccando.æ ego non
infirmoe.ſcʒ cõpacienò. vij· q.)· ꝗ. ſed tũc ob

ſeruandum. Caueat tamen ne ipᷣm indiſcrete

abloluendo· ꝓpter nimiã foete pietatem. cuzʒ

B contritio non exigat.quia nec tãta eſt. abu
tatur iudiciaria poteſtate.de poni.di:vj. qui
vult cõfiteri. e tamẽ intelligas ꝙ oĩa
Hᷓ ſuperioꝛa æ inferioꝛa ſemꝑ ad vnguem ſer⸗
uanda ſint· ſed diſcretus ſacerdos hm ꝙ qua
litas pſone ?⁊ vboeũ exi get.eliget quod ſibi
neceſſariuz videbitur vel vtile. B enim ſcribi
mus ad inſtructõem ſimplicium ſacerdotum
oſt penitentiã iniunctã moneat ip̃m vt
honeſte viuat.ius ſuum vnicuiqʒ tribuat.ff.
de iuſti · æ iur.l.j.quia ſcm Grego. ſummum
bonum in rebus eſt ec. xij. q.ij. cum deuotiſſi⸗

mam. /, Item moneat penitente ꝙ vitet here
ſim ydolatriam· Homicidiũ:adulterium.fal

ſum teſtimoniũ.⁊ ꝙ credat diem udicij ⁊ re⸗
ſurrectõezʒ fnturã.x·:q.ij:placuit. Inducat

eũ ad ſoluendas decimas ⁊æ peimitias aliter

ſaluari non poteſt.xvj.q·j. reuertimini · æ. c.
decime · ¶ Et ꝙ ſolnat legata a debita pᷣ̃de⸗
ceſſoꝛum ſuoeũ.⁊ maxime pijs locis relicta.

aliter vſqʒ; ad euacuatõnem fidei moetaliter

peccaret.xij.q:ij.qui oblatiões: ⁊. c.clerici.

4 beeuiter· omne peccatum moꝛtale eui⸗
tet. ⁊ quod ſibi nõ vult fieri alij ne faciat. ij.

q:vj·decreto.l.di:põderet · ij·q.j.peimo.xnij·
di:duo mala.⁊. c· nerui.⁊ ꝙ faciat om̃e bonũ

quod poterit ſemꝑ vt ip̃ᷣm de⸗ illuſtret. de
bono in melius peoficiat aſcẽdat · de peni ·
di ij· querendũ eſt. et. c·pennata animalia. =

ſi ſic pſeuerauerit ſaluus erit et ſecurus hinc
exibit· hm Fugu. de pe · di. ij · qui egerit.a. c

poſitus.et:c.agens pnñiam.

Si vero ſacerdos habeat aliquẽ parrochi

num peccatoeẽ publicũ:qui non vult confi
teri neqʒ vllo modo penitere· peemiſſa moni⸗
tione debet eum excõicare vel ſuperioei de⸗
nunciare.xxxij.q.v.peeceptũ: fEt ſi habeat
odium cõtra fratrem.de bet eum ad paceʒz fa
ciendam cõpellere.xc · di:/placuitet· c· ſiq̃s

cõtriſtatus · xxij.q iiij.qui ſacramẽto.· J/ De
bet etiam ipᷣm compellere ad penitẽtiã agen
dam de piurio.foznicatõe.adulterio. et alijs

criminibus/S.de ſponſalł.ad audietiamĩ fi·

de cle · cõm . c. j. xxij.q.j.peedicãdũ: et vnde⸗

cunqʒ; claruerint crimina puniant'. hm greg;
xj · qiij.· p̃cipue.et ꝓſperuz.xxiiij:qiij. ecce.
et ſi inobedies fuerit expellatur ab eccleſia.
nec poſtea defacili admittat. xj. q. iij.qui iu⸗
bente.latentia aũt delicta vindiclam nõ ha

bent · xxxij: qv.xp̃iana.vj.q.j.ſi omia. IVe

rum circa hãc cõpulſionem doctrina gugu.
et Gres⸗eſt ſequeda · ſ.ꝙ peimo arguat cpoe⸗
tune:ſcʒ admonedo coeripiedo ·˖ Secũdo im⸗
poetune ſuſpendendo· incerdicendo. Tercio
creſcẽte Otumacia excõicãdo. xxiij·q.iij ica
plane·et:c.foꝛtexliij·diſ.ſit rectoe· Zin
autem hoc cõmode fieri foꝛte non poteſt peo
pter multituòmẽ vel potentiam homimmũ.adò⸗:
moneat eos verbis et terreat quantũ poterit
et faciat quantũ in ſe ẽ quidquid poteſt.et ſic
hm quoſoaʒ liberabit animã ſuam dicens cu
apoſtolo:munde ſunt manus mee a ſangnine
omniũ veſtrum · xliij · di· epheſijs · xlvij· di.q;
ad nos attinet· et hm Aug. xxiij · q:iiij · diſpli
cet· Tu dic vt no.S·de renunc · J. cui · Y. gue
ſcandalum.et ſequentibus.et ſi non vult ali⸗
quis cõfiteri ſaltem ſemel in anno: peocedat
ſicut no.S.e. ꝗ. quando- ec tamẽ duo ſa⸗
cerdos incoerupte cuſtodiat. ſczꝭ quod nulli
noceat· et ommbꝰ poſſe ꝓdeſſe velit. xnij.q.
vedeniqʒ. S.de poſtuł.c·fi: nec malum faci⸗
atnec factu appeobet.xxiij.q:uij.ita plane-

We impediunt penitentiazꝭ. mul ta. ſed
WMN quatuc peincipaliter. ſ.pudoe. timoe.
ſpes. et deſperatioo.
/Dudo⸗ eniz multos retrabhit· et peecipue
ꝓpocritas et ſuperbos. qui volunt apparere
hommibus de foeis ſani et pulcri: cum rame
interius ſint infirmiſſimi. turpiſſimi⸗et omni
ſpurcicia repleti. Ideo em̃ peccatum ſuũ quiſ⸗
qʒ celare deſiderat:ne iniquitas ſua alijs ma
nifeſta fiat.dòe pe:di.j. taciturnitas. 318 0*

contra hunc pudoæꝛem elſt triplex medicina.

rima cõſideratio rationis naturalis. Si
em non erubuiſti peccare quod mhoneltum
et inntile fuit· non debes hm rationem natu⸗
ralem erubeſcere cõfiteri quod honeſtum et

vtile eſt · Bern. O inſania hommũ nimia- pu⸗

der ablui et non pudet inquinari.pudet ſoe⸗
des abſtergere et non pudet contrahere· ab⸗
ſtergitur caliga et contemmitur aĩa. TSeda
medicina eſt virtus dunne intuitõnis cui ni⸗

hil celare potes. etiam minimam cogitatio⸗

ne:S·de iudi. nouit.5S. de ſimo.tua nos: in fi.

jebee.iiij:oꝛa nuda ſunt oculis eins et aꝑta
ad quez nobis ſermo· Boetius: magna nobis
indicta eſt ſi diſimulare noluerimus bene vi
uendi neceſſitas.cũ omnia faciamꝰ? in cõſpe⸗
ctu iudicis cũcta cernentis· d qd ergo illi
erubeſcis confiteri: qui G̊ nonit etiã anteqꝙᷓ fa
tum eſſet · Urer a medicina eſt comꝑpatio
future cõfuſionis Naũ:iij:Reuelabo pudẽda
tua.-æ oſtendam gentibus nuditatem tuam-
æ regnis ignominiã tuã.Iere.xx. Cõfundant'
vehementer qe non intellexerũt obpeopeiuz
ſempiternũ qð nunqꝙᷓ delebit. Soph·j. Scru
taboæ ieruſalez in lucernis:a viſitabo ſuꝑ vi⸗
ros defixos in fecibus ſiis· Scci.ni.· Eſt con
fuſio adducẽs ignominiã ſiue pctm̃.⁊ eſt cõ⸗

fuſio addncens gloꝛiã.Jugu· Eſt ↄfuſio tem

palis que eſt ad hoꝛazʒ.qᷓ quidez peodelt · ſcz ·
pturbatio anim reſpiciẽtis ſua pctã ·⁊ reſpe⸗
ctione hoæeretis « hoeroze erubeſcentis: * ru
boꝛe coeri gecis· tali cõfuſione volo cõfund⸗
ñ eterna a ꝗᷓ petõe cupio liberar .
timo⸗ etiã ſimilit młtos retrahit.qæ ti
ment peccatoees ꝙ nõ poſſent facere pnñiam ꝗ
eis imniungeret a cõtra hoc impedimerũ tri⸗
plex poteſt remediũ adhiberi Drimũ reme
dium eſt pᷣſentis pene modicitas · ¶ Secudũ
eiuſdem leuitas. Terciũ eſt ipᷣius momen⸗
tanea beeuitas: um ex aduerſo vitetur fu

ture pene· †agnitudo incom arabilis
Fcerbitas inelerabilie iernit⸗s in⸗
fernalis. at B. xxv. Ite maledicti in ignem
cternũ ere. xx. qui fugit arma enea mcidet
in arcum ferreũ.Iob.vj.qui timet pluniam· i.
penam tempoealem irruet ſuꝑ eum nix: 1 &.
pena eterna: Iſaie· xxxiij:capło· quis poterit
habitare de vobis cũ igne deuozante.2 qs
Habitabit ex vobis cũ ardoꝛibus ſẽpiternis
Idez. xxx · in fi.peeparata eſt ab heri thophe
ta regi · pparata.ꝓfunda:æ dilatata: nutrimẽ
ta eius ignis a ligna młta · flatus dñi ſicut
toerens ſulphuris ſuccendens eã · Tophet
eſt carcer inferni: interpeetatur em gehbenna
pauoꝛis · vel plena pena ſtultozũ:
pes.que multos retrahit a pñia.⁊æ eſt tri
1 r.YDrime eſt ſpes diu viuendi. ſed refre
natur autoeitate iacobi canonica iiij. dicen
tis.que eſt vita noſtra:vapoe eſt ad modienz
apparẽs. æ deinceps exterminabi. Iob· xiij.
Homo natꝰ de muliere· beeni viuens tempe
repletur multis miſerijs æc. SZecũda ad theſ
ſał · v· dies domini ſicut fur ita ĩ nocte veni⸗

et· cũ em dixerint pax ⁊ ſecuritas·tunc repen

tinus eius ſupueniet interitꝰ“ ſicut doloe in

vtero habẽtis.⁊ nõ effugiet.arci.xj· Vigi

late:neſcitis qñũ dominꝰ veniet:ſero.an me⸗
dia nocte/an gallicantuan mane: ne cuz ve
nerit repente inueniat vos doemiẽtes· Iob·.
xx· Laus impioꝛũ beeuis eſt. ⁊ gaundiũ ypocri
te ad inſtar puncti.Si aſcẽderit vſqʒ ad celuzʒ
ſupbia eius:æ caput eius nubes tetigerit.q̃ſi
ſterquil iniũ in fine ꝓdetur:æ qui euz viderãt
dicet · vbi eſt. velud ſomniũ aduolans nõ in⸗
nenietur.tranſiet ſicut viſio nofcturna-æc.

Scda elt ſpes tpales dinitias acquirendi

Flãc rerenat dñs luce · xij· NHoĩs cuiuſdã di
uitis vberes fructꝰ ager attulit: æ cogitabat

inter ſe dicens ac. ⁊. · Inĩa· habes multa bo

na repoſita in annos plurimosreqmeſee.co

mede · bibe · epulare · dixit aũt illideꝰ · ſtulte ·

lac nocte animã tuã repetamalias repetent
ſcʒ demones · a te · que aũt paraſti eunꝰ erüũt ·

ſic eſt qui ſibi theſaurizat æ non eſt in deũ di

ues: Iob.xxvij.diues cum doemierit ſecũ ni⸗
hil aff eret· aperiet oculos ſuos æ nihil inue
niet · appᷣhendet eũ quaſi aqua inopia: nocte
oppeimet eum tempeſtas: tollet eum ventus
vrens a velud turbo rapiet eũ de loco ſuo;

emittet ſup eũ flagellũ æc nõ parcet de mann

eius fugiens fugiet · ſttinget ſup eum manus
ſuas:.a ſibillabit ſup illum mtuens locũ eiꝰ·
ercia eſt ſpes de miſericoꝛdia dei conſe⸗
quenda.qui nemin vult perire-Iſaxxx· Dro
pterea expectat nos deus vt miſereatur nr̃i.
2 ideo exaltabit' pcens nobis· ſed ſtatim re⸗

frenatur ibi G ſpes· qꝛ ſtatim ſequitur· quia

deus iudicij dominꝰ ·.beati om̃s qui expectãt
eum. ſ.pniam agendo:Vnde ſequiturploꝛãs
ſeʒ peccatoz penitens:nequaq; plozabit.ſczʒ·
meternũ.miſeransi.ſi miſeriaris anime tue
agendo pñiazʒ miſerebitur tui deus ad vocẽ
clamoꝛis tui: ſtatim vt audierit reſpondebit
tibi.ſed tñ penitentia neceſſaria eſt de qua ſe
quitur: dabit vobis dñs panem artũ et aquã
beeuem· q· d.ad ſuſtentatõz nature:et ſequit
et erunt oculi tui vientes peeceptoee tuũ
et aures tue audient verbũ poſt tergum mo⸗
nentis: ſubaudi et dicentis pniazʒ agite zc. B
via eſt· ambulate in ea.neqʒ ad dexterã· ſ. ꝓ⸗
ſperitatis:neqʒ ad ſmiſtram ſcz aduerſitatis·
qſi diceret:nõ confidatis de ꝓſperitate · nec
timeatis aduerſitatẽ ſeu penitẽtie aſperitate.
ſed ſi vultis vt miſerear. ꝓfectam penitentiã
faciatis· Hec duo ĩpedimenta: ſ.ſpes et timo⸗
pcipue retrahunt vſurarios et auaros· qui ni
hil volunt reſtituere ſed ſempꝑ acquirere:vnð

cõparantur inferno Drouerbi.xxvij. infernꝰ

inſaciabiles. Stulti ergo ſunt qui ſperant
de miſericoedià dei ·et ſic in peccatis dies ſu
os finiunt.de eiſdem iuſticiã non timentes.ð
qua dicit Greg: ad magnã iuſticiam iudican
di ptinet.vt nunꝙᷓ careant ſupplicio.qui in
hac vita nũqꝙᷓ voluerũt carere pctõ ·
Deſperatio.ſcʒ duplex. runa Edeſpe
ratio veniam obtinedi. et hanc inducunt tria
Eimi eſt conſideratio peccati quãtitatis
cut chain- Geñ.iiij. maioe eſt iniquitas mea

et perditio nõ roplepuntur·er oculi hominnz

qᷓ vt veniam merear· Cõtra hanc cõſideratõz

opponitur paſſio dñi noſtri ipeſu criſti · que
foetioe eſt ad diſſoluendum qꝙᷓ peccatum ali⸗
quod ad ligandũ · Iob· vj vtinam appende⸗
rent peccata mea et calamitas quã paciar
in ſtatera.quaſi arena maris B; grauioe appa

reret · et iunge hie quod no⸗S· e· ti quibus ⁊
quot dietis · ſub · ¶que inducũt vtnitionẽ · V.

noli igitur cum cain deſperare. Scðm eſt
cõſideratio frequẽtatõnis· cogitat em̃ pctõe
ad quid confiteboæ cras em̃ iterum caderem

———

Nd
abar
tabo
ed
ulte⸗
eent
efüt
Nüd

per pctm̃ ⁊ ſic per pñiam reſurgerem neceſſe
eſtz et rurſus iterũ caderẽ. ſic nibil eẽt agen
dum ꝙ; confitendũ.foeſan etiam me nec deꝰ
nec dei vicarius ſacerdos audiret qui toties
ad vomitũ renertoæ· et ideo non confiteboe;
ſed contra hanc opponitur il lud verbũ dñt.
nõ dico tibi ſepcies· ſed ⁊ ſeptuagies ſepcies
id e· qñcunqʒ. finituʒ em̃ ponitur ꝓ infinito-
Vñ augu · qualis q̊ medicus eſſet q malũ te⸗
ratũ neſciret curare.medicoꝛx em̃ eſt cencies
infirmũ cencies curare:Idem· oĩs quãtũcũqʒ
quotieſcũqʒ peccatoe.cuiuſcunqʒ oedinis.
etiã ſi fuerit ſacerdos.qui me cõfeſſus fuerit
coꝛã hominibꝰ.cõfiteboꝛ ego eum æc. Idẽ
Scimꝰ peimos patres noſtros.æ in omni tpe
ecccleſiã dei · ſemp vſqʒ in ſeptuagies . qð eſt
ſemp·peccata remittere⸗de pe.di i. . irem
ꝙ frequẽter·⁊.c.ſe.adhuc pfidi inſtant·ideo
cui plus datur plꝰ diligit · de pe · di · iij · ſepti
es·⁊ iunge qð no·S.e.. q̃lis.ſub:G. frequẽs
erciũ ẽ cõſideratio dinturnitatis qñ ſczʒ
peccatoe cogitat.tm̃ inueteratus ſum in hoc
peccato:.⁊ tamdiu tenui ꝙ; nunqꝙ; magis miſe
ricoꝛdiã obtinebo.⁊ ideo nõ cõfitebo. Con
tra hãc opponit ſe pſał.dicens.miſericoꝛdia
dñi ab ererno vſq; in eternuz ſuper timentes
eũ · Eech.quacũqʒ hoea cõuerſus fuerit pec
catoꝛ æc: de pe.dꝛ.injiad huc pfidi inſtãt. Leo
Denitẽtia que dilata eſt.cũ ſtudioſiuſ petita
fuerit non negetur.vt eo modo ad idulgẽetie
medicinã anima vulnerata pueniat· Idez. mi
ſericoedie dñi nec mẽſuras ponere poſſumꝰ.
nec tꝑa diffinire. apud quẽ nullaſ patitur ve
nie moeas cõuerſio·xxvj:q.vj: his qui ĩ tẽpe
Et augu·exponẽs illud verbũ ps.non abſoe⸗
beat me ꝓfundum.neqʒ vrgeat ſuper me pu
teus os ſuiũſic ait· puteuſ eſt ꝓfunditas hu
mane immiquitatis. in quã ſi cecideris nõ elau
det ſuper te os ſuũ · ſi tu claudis tuũ:cõfitere
ergo ⁊ dic de ꝓfundis clamaui ad te dne⸗
dñe exaudi vocem meã:⁊ euades · de pe. di · i.
non abſoꝛbeat.⁊ iunge ea que no. S. eg. qn
cõfitendũ eſt. v. confitendũ eſt. et ſeqn· et. G.
quibus ⁊ quot dietis · ſub. ꝗ. que inducũt. S.
octauo. ⁊ ſeq̃n.⁊ ſub.ꝗ.quis ſit eff ectus: et
Secunda deſperatio eſt poſt veniã iam ob
tentã in bono pſeuerandi.cogitat nempe ini
quus · ꝗqᷓd valeret mihi venire ad cõfeſſionezʒ.
nam ⁊ ſi poſſem veniã cõſequi·non tñ poſſem
in bona vita pſeuerare.qe nimis ẽ arta h̊ via
⁊z mee cõtraria volũtati · Vellem em̃ come

dere · ia ieiunare · Vellem doemire · ĩa vigi⸗

lare · Vellem gaudere · ipᷣa lugere · Vellẽ poſt
cõcupiſcẽtias meas ire:ipſa abſtinere:Vellẽ
dinitias · ip̃a paupertatẽ. Vellezx delicias.ipᷣa
aſperitatẽ · Vellẽ in mundo honoæeʒ· ip̃a peo
xp̃o obpeopeia patiEt in ſumma.vellem vi⸗
uere mundoip̃a dño ihu xpᷣo.ſed ⁊ quis pol
ſet reſiſtere diabolo.cui ſunt mille modi no
cendi·xvjqij ·viſis/lj NHuic deſperatõi ſunt
tria remedia opponenda. rmũ remediũ
eſt moetis cõmemoꝛatio.que omĩia mundana
oſtendit vana ⁊ tranſitoeia · Sccleſiaſtic/xij.

ſi annis multis vixerit homo.æ his omnib⸗
letus fuerit.meminiſſe debet tenebeoſi tpis

er dierum multoeũ:qui cũ venerint vanitatis

arguentur pᷣterita·quid em̃ valet viuere mun
do. et dies mł tos vite ſue huic vacãdo amit
tere.cum moes oſtendat vanã cõcupiſcentiã
carnis que datur eſca vermibus.et concupi⸗
ſcentiã oculoꝛũ cum ſecũ nihil deferat p̃ter
viliſſimu ſudariũ.er ſupbiam vite cũ nunc ſit
ſepultus in elemeto infimo ſcʒ terra et tera⸗

tur pedibus qui olim ꝑ ſuperbiã alios cõſue

uerat pedòibus cõculcare. In his autem conſi
ſtit quidqd in mundo eſt. Io.ij.ca.ij.om̃e qð
in mundo eſt cõcupiſcentia carnis eſt.et cõ⸗
cupiſcentia oculoeuz. et ſuperbia vite.· Dlak ·
ne timueris cũ diues factus fuerit homo. et
cum multiplicata fuerit glozia domus eius.
qm cum interierit nõ ſumet oĩa ec· Bern ſi di
cis mihi durus eſt G ſermo.nõ poſſuʒ mundũ
cõtemnere:nec carneè meam odio habere. dic
mihi quelo vbi ſunt amatoꝛes mundi ꝗqᷓ ante
pauca tpꝑa nobiſcũ fuerunt·cõſidera q̃d ſunt
et qͥd fuerũt.nihil ex eis remã ſit niſi cineres
et vermes· hoĩes tñ fuerunt ſicut tu · cõmede⸗
runt: biberũt.riſerũt.duxerunt in bonis dies
ſuos.a in puncto ad mferos deſcenderũt. qd
eig ꝓfuit beeuis leticia. inanis gloeia. mũdi
potentia:carnis voluptas.falſe diuitie.ma⸗
Sna familia:mala concupiſcentia· vbi riſus.
vbi iocus.vbi iactantia. vbi arrogantia. de
tanta leticia quanta triſtitia. poſt tantã volu
ptatem quãta miſeria·nihil eis accidit quin
tibi accidere poſſet.qe homo es · qe homo de
humo.limꝰ de limo.Scci ·vij. in omnibꝰ⸗ ope
ribus tuis memoeare nouiſſima tua et in eter
num nõ peccabis.Sapiens. ſumma Phia eſt
aſſidua moetis meditatio. ero. Siue come⸗
do.· ſine bibo.ſiue lego·ſiue ſeribo.ſiue aliqd
opis alterius facio.ſp inſonat auribus meis
vox illa terribilis. ſurgite mostui venite ad
indicium · Secundũ remediũ eſt hoſtis de⸗
bilitatio. Iſa: Incurua te vt tranſeamus.q.d.
diabolus.nõ poſſum ꝓ te tranſire nec tibi no
cere miſi peimitus volũtate ꝗpeia incurueris
Ihero·parũ timendus eſt hoſtis qui non põt
vincere niſi volentem. Noc ſignificatum fᷣuit

ath· vij · vbi dicit legio demonũ dñ o· ſi eij⸗

cis nos hinc.mitte nos in Sregẽ pꝓoæcoeũ. et

ibi dicit gloſa.niſi quis moæze poeci vixerit.

diabolus in eo poteſtatẽ nõ accipit · ergo re-

ſiſtite diabolo et fugiet a vobis.pone ergo

ꝓetm̃ quo factus es ſeruus diaboli. et ſtatim
victoeem ſenties letabundũ. Terciũ ẽ ho
mmis foetitudo· q foetitudo ex quattuo⸗ P⸗
uenit ·/Drimo.ex depoſitõe peccati.et vin
culoeũ liberatõeet leticia ſpirituali. Salo.
ammus gaudes etatem floidã facit.ſpiritꝰ
vero triſtis deſiccat oſſa.Ide.ſecura mens 46
iunge cõuiuiũ.om̃s dies peccatoeꝛis mali. Sic

etiã eris armatꝰ.foetis.et a carcere liberatꝰ

Seccſ·inij · Oelioe eſt puer paup et ſapiens.i.
penites· qui nouus hõ factꝰ eſt hm Greg.l·
di · ferrũ.· rege ſene et ſtulto.i· ĩpeitẽte qᷓ rgit

a peccato inueterato · qui neſcit ſibi p̃uidere

in poſterum· cũ et de carcere catheniſqʒ quis
egrediatur ad regnũ · id eſt · de ſeruitute dya
boli eripitur in libertatẽ dei:quod fit quãdo
pharao cuʒ omibus egiptijs ſubmergitur in

mari rubeo.exo · xiiij · id eſt· amara aqua lacri
marum.p paſſionis xpᷣi memoeiã rubꝛeicata·

cdöo:ex aſſumptõe armature·de qua apo

lus ad eph̊:·. induite vos armatura dei.
vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias diaboli qe
non eſt vobis colluctatio aduerſus carnem ⁊
ſan gumez.ſed aduerſus peincipes poteſta
tes:aduerſus mũdi rectoees tenebzarũ harũ ·
contra ſpiritualia nequicie in celeſtibus · æc.
ſtate ergo ſuccincti lumbos veſtros in verita
te.⁊z induti loꝛica iuſticie:æ calciati pedes in
peeparatõe euangelij pacis· in oĩbus ſumen
tes ſcutuʒ fidei: in quo poſſitis omnia tela ne
quiſſim ignea extinguere: æ galeam ſalutis
aſſumere.⁊ gladiũ ſpiritus.qð eſt verbũ dei ·
ercio.ex ſocietate exercitus omniũ iuſto
rum:qe cum peccatoæ ꝙ̃diu in peccato pſiſtit
ſolus ſit.⁊ idec ve ſibi:qe cũ iam ſarcina pec
catozum ꝓſtratus ſit nõ habet ſubleuantem.
vt ait ſalomon.⁊ ꝓbatur.lxxxj ·di. in omĩbꝰ
Exquo vero confiteꝰ.tam cito aſſociatur exer
citui omniũ iunſtoeum qui ſunt in eccleſia dei
æ omniũ angeloeũ a ſanctczum · Dſab · parti⸗
ceps ego ſum· ſcʒ eccleſia.omniũ timentium
te ac hec ſocietas figurata eſt Iudith.xvj.æ=
qm aſſirij non adunati in fugam ibant pᷣcipi⸗
tes: filij aũt iſrabel vno agmine ibi pſequen
tes. debil itabãt oms quos ĩuenire potuiſſent
Anarteer dei illuminatõne · ꝓtectiõe .⁊=
ſlluati õe: pſał:Dñs illuminatio mea ⁊ ſalus
mea quẽ timebo Dñs ꝓtectoꝛ vite mee a quo
trepidabo.Iob · xvij. Libera me domine ⁊? po
ne me iuxta te. vt cuiꝰ uis manus pnugnet cõ
tra me⸗ bq rom.viij. Si deus peo nobis quis
contra nos· cũ ergo hoſtis ſit ti depeeſſus ·
æ tu tantũ robozatus:noli deſperare ſed ia⸗
cta cogitatum ruum in dñm ipᷣe te enutriet

aleir 2 alia ĩpedimenta notari· ꝗDri

mo-ꝗpeij peccati leuigatio ſine attenuatio;
æ alieni extẽſio ſiue aggrauatõ.ↄtra B Salo.
pondus pondꝰ?. menſura ⁊ menſura · vtrũqz
abloominabile eſt apud denz. Item ˖ quid tibi
deſt ſi mł tos habes ſocios in penis.nõ em̃
ipſa ſocietatis tue pluralitas tuũ alleniabit
cruciatũ·iĩmo certe grauabit.qe ſcdᷣm Rugu·
non ꝗꝓpterea minus ardebunt.qe cum multis
ardebunt. ij · q:ji mł ti in fi:quinimo magis·
quia quãto plura ligna ſunt in igne tãto ma⸗
ioe eſt ignis.Sapiens · ſi om̃s deberent ſalua
ri peeterq; vnus timerem ne ego eſſem ille ·
ſi oẽs deberent damnari p̃terqᷓ vnus:laboꝛa⸗
rem ꝙ ego eſſem ille. Sannbe culpe ma⸗
ioꝛum ſiue ſuperioeũ conſideratio:contra qð
legitur ecci : vij. peauus homo vitabit coere⸗
ctionem iuxta voluntatẽ inueniet ſibi com
paratõem. Tercio delinquẽtiũ multitndo
et huic rñſuz eſt. ̊· e. ſub · J. · pmo · ꝓx · ppo
ſito · ibi · itẽ q̃d tibi Eod- FjGnate peccati
conſuetudo:ſed certe non minuit B; peccatuz
ſed augmentat de ſimo:non ſatis.õ· de cõ

–

ſuetu.c.fi·nam et hm Rugu· ſi om̃es gentes
talia facerent. eodẽ criminis reatu diuma le
ge tenerentur. xxxij·q· vij:flagicia: uin
to coꝛdis elatio: cõtra qð eſt exemplum ploa
riſei dicentis· nõ ſum ſicut ceteri hominũ æc.
et publicani ptucientis pectus ſuũ et clamã
tis · dens ꝗꝓpicius eſto mihi peccatoꝛi:de qbꝰ⸗
dñs .· Imen dico vobis · deſcendit H iuſtifica⸗
tus ⁊c. Luce.viij. ¶ Sexto peccati delectatio
quod ſpecialiter in gula et luxuria locum ha
bet· contra quod tria ſunt opponenda:Dri
mum eſt delectatõis beeuitas· Greg momen
taneũ ẽ quod delectat·eternũ quod cruciat:
Bern/o quantus luctꝰ.quante vigilie· ꝙᷓ; ma⸗
gnum feſtũ ꝓ minima libidine. cðm eſt
pctĩ vilitas · Seneca · ſi ſcirem deos ignoſci⸗
turos:et homĩes ignozaturos· dedignarer tñ
peccare ꝓpter vilitatẽè ip̃iꝰ peccati · Sed et ĩ
vilitate ſeruitutis inducit pctm̃.Tullius· xl⸗
lum ego liberum dicã cui mulier impat- le⸗
ges imponitVocat:veniendũ eſt · Sijcit . ab
eundũ eſt . Doſcit·dandũ ẽ.· Oinatur· extime⸗
ſcendũ eſt · hune ergo non tantũ ſeruũ ſed ne
quiſſimũ ſeruum ego iudico· erciuz e pe
ne ſeueritas.lob immittet ĩ eos vim furoeis
ſui· et pluet ſuper eos bellum· q·d·quot ſunt
gutte in pluuia:tot dabit dominꝰ impio to⸗
menta:.et iunge qð no.õ.e..q̃ ĩpediũt pñiazʒ
ſub· ꝗ. timo. .magmitudo·
Ve mducunt Homies ad verã penitẽtiaz
aciendam et quidem tria peincipalia.
ali ſtatꝰ peccatoꝛũ liberatio ſiue euaſio
nerſoeum cõſideratio · ꝗ¶ Ponoeuʒ mul
tdeum acquiſitio·
.ali ſtatus peccatoꝛũ liberatio ſiue eua
10.vt no.S. e. . ꝓxi · ſub · J. ſca deſperatio·
vVe tercium elt. et ſeqᷓn· in peſſimo em̃ ſtatu eſt
peccatoz impemitens. æ qe non vitatur malũ
niſi cognitũ: audias quot mala eueniunt ĩpe⸗
nitenti notoꝛio et rebelli: et maxime excõica
to. aimum eſt.qe talis ſepatus eſt a deo
et traditu

s98 dyabolo·hm hero · xj· qiij:audi

deniq; · ¶ Becunduũ eſt · quia cito pit memo⸗
ria eius· Vnde pſał. Vidi impium ſupexalta⸗
tum et eleuatũ ſicut cedeos libanitranſiui a
ecce non erat:queſiui eũ et non eſt inuentus

locus eius · de pe.di · iij . achab · ¶ Terciũ ẽ ·

quia timet vbicũqʒ eſt. Dſał.timoe et tremo⸗

venerunt ſup me. et contexerũt me tenebee ·
Tere.ij ·ſcito quia malũ et amarum ẽ receſſiſſe
a domino deo tuo. Rd idem eſt að dicit Gre ·
de tali · xiij .·dil. nerui . poſl mediũ · in · V· quip
pe reatũ · ibi · vndiqz metuit · et ſuſpectꝰ om̃e
latus ptimeſcit · ¶ Quartũ ẽ·quia perdit bo
na tempoꝛalia et minoeatur vita · Oſab · fiãt
dies eius pauci.et epiſcopatũ eius acci piet

alter · ſcerutetur feneratoe ſubſtantiazʒ eius · et

diripient alieni laboꝛes illius et peobatur ·
xxiijdi:in nomine dñi ante fi· uintum.
quia eſt hominibus odioſus · xxiij· q · vj · iam
vero. extum quia remotus eſt a teſta⸗
meti factione actiue et paſſiue:iij · q: nijcon
ſanguineozꝛum coniunctõnesi-ꝗ: vij.nõ po
ceſt erga homies elſſe fidelis. Sepamurn.

ð ———— —, —, 444 ——

— — —

—

— — ——-— – —

— — ——,

t

eens
ratio⸗
tueſt
malu
tipe:
roica
deo
audi
emo⸗
Alta⸗
ſum⸗
entus
ciüe⸗
emoꝛ
ebꝛe⸗
eſſiſſe
(ve⸗
gip
ome
dit bo
,fiaͤt
iptet
geet
tur ⸗
um⸗
jam
ſta⸗
cen
po
dum⸗

quia nullum genus ſacramenti ei debet ex⸗
hiberi · xco · dil illud.xxxiijqij. admonere.
ctauum:qe ſempꝑ cadit de malo in peiꝰ.
rego·. ꝓpeccatũ qð per penitentiã non dilui
tur ſen purgat᷑ acad idẽ de pe · di. iiij · c. .. ij .
· 2. iiij· ⁊ ſeqn. Nono qe exquo ĩpenitẽs
eſt peccat in ſpiritũſanctũ. de pe ·: di.iij· inter
hec hircus.j.⁊. ij. in fi.⁊ diſj · ¶. q; aũt · G. B ẽ
blaſphemia·. æ no ·õ· e· I. de quibus peccatis
ſub · ꝓ.ſed ⁊ quicunqʒ; peccat. ecimo. qe
ſi ſic moeiatur ſine fine toequebit.hm Zreg⸗
de pe · di. voluiſſent iniqui: æ di. vij· J. fi. in
fi · ⁊ talibus non eſt oꝛ-andũ qui ſic moætui
ſunt · xiij · q · ij. ꝓobeuntibus.
erſoeũ cõſideratio· St peimo conſi
erari debet diuina gratia.qꝛ quos pᷣdeſtina
uit: hos pꝑ optionẽ vocauit hoꝛis « modis
⁊ tempoeibꝰ ſicut decuit. vt ꝓbat Rugꝰ. de
pe· di.iij adlouc inſtant pfidi.⁊æ. c.intantuzʒ.
⁊ dii iiij: . finis· ſaluat em deus ex gr̃a quos
ex iuſticia damnare poſſet:xxiij.q nij.nabu⸗
chodonoſoæ.nõ ſis ergo ingratus gratie dei
ſicut nec apkus erac- Scbo conſiderari de
bet illa imago diuma que vocat' ſinderiſis
in qua homo factus eſt ad imaginè dei · Vnð
daunid accedat homo ad coe altũ æ exaltabi
tur deus:qui quãto magis inſpicic. tãto ma⸗
gis in mente fidelis altioe apparebit. ſcdm
Grego· de pe: di. ijdum ſanctam eccleſiã.in
fi. NHuic ſinderiſi ſempꝑ acquieſcẽdũ eſſet · que
ſemꝑ volenti peccare æ etiã peccanti remur⸗
murat· que etiã nec in chain nec ĩ iuda extin⸗
cta fuit· qui huic obedies eſt nõ errabit. nec
ipᷣm cõſcientia accuſabit. ⁊ ſic nõ timebit iu⸗
dicia alioeũ. hm Jug· xj·q· nij· ſenti.⁊ ſi erra⸗
uerit cito penitebit · Tercio ſunt cõſideran⸗
de quattuoe dotes peincipales q̃s deus infi⸗

xit in aĩa. ſeʒ. ¶ Temꝑantia abſtinẽs Diu
dentia diſcernes apientia eliges 02

titudo fulciens æ munies· xj· q:iij: eſtimant
4 Quarto cõſiderari debet timoꝛ diuinꝰ de
ppetuo cruciatu.Dõ. Initium ſapientie timo⸗
dñi · de pe. dil . ij· ſicut. vbi dicit &ug:ꝙ ſicut
ſeta introducit linũ ꝛta timoe caritatemałs
incipit · e· ſiquis tantã · ¶ Cuinto vite beeui
tas· vt recolat multos coetaneos ſuos moæ:⸗
tuos = paucos viuos· certe plures pelles ag
noeum venaſes muenies in fozo ꝙ; ouium.⁊
hoomo exquo attigit annũ quinqua geſimum
ſemꝑ eſt in deſcenſu hm greg· lxxxvj.di.mul⸗
ta nequicia:ad ide.xiij.q.iy illuò. Sexto
infirmitas coepis. nam egritudo carnis pec
catũ repellie:de pe.di.j.poteſt er ⸗ Septi
mo defectus potetie·qe ⁊ in viſu ⁊ ĩ alijs ſen
ſibꝰ niſi diſſimulet videt ſe deficere. videt ſe
incuruari et caneſcere:que oĩa ad verã peni⸗
tentiã mnuitant.Vn.maledictus puer centum
annoꝛũ.hm ꝓſa.et greg.ij.q:vij ·paulꝰ dixit
ctauo deſcenſus mundi.qe ſcòᷣm apłm.
pit ſiue tranſit mundus et cõcupiſcẽtia eiꝰ ·

et videt religiones multiplicari: et hoĩes iu⸗

nenes a tepoeali vita cito rapi.de pedi · iij·
ſi ex bono · Nono ſcripture ſacre cõſiderã⸗
de ſunt.que aperte dicũt peccatoꝛes debere

cũ diabolo ꝓpetuo cruciari · de pe. di. iij ⸗ iter
Hircus· j. et· ij. et· c. quid ergo turbammi.
Decimo ſanctoeũ remuneratio.que a ĩ vi⸗
tà quãdoq; a ĩ moete ſemp magna eit.de pe.
di. ij. ſi em ĩquit.S.de ſum. tri.c.j..fi.⁊ no⸗
8. de reli.æ vene· ſanct · ¶ Vndecimo · qe iu⸗
gum dñi leue eæ cito poteſt a miſericode iu
dice veniaz ĩpetrare de pe. di. ij. talis eè mihi
deus. Zunt em̃ ſepte modi quibꝰ peccata de
leri poſſunt· Vnde verſus·
Bunt ſeptes deleri modi quibus oĩa poſſunt
Eons. elemoſina:martir· cõfeſſio· fratrum
In ſe pctĩ dimitt ere. flere reatauam.·
aguĩs æ carnis xp̃i ſuſceptõ digna.ð pe · di ·
iij: ule rex. ꝗꝙDuodecimo.qe aliquazʒ debet
inuenire viã qua cendat ad gloziam. xxii: q-.
inj · obtinere nequaquã poſſunt.i¶ Terciode
cimo remuneratõez que expectatuùr a xpᷣo qñ
dotabitur amma cũ coꝛpe· vnde . J.
eſus amicicia. ↄcoedia:plena poteſtas.
ax ſecura decus. ⁊ gaudia ſunt animabꝰ
Coæepa ſanctoꝛũ ful gebunt· foetia.pulcra.
ibera:ſana cita: ſme fine manentia leta.
e peni.diſtinc · iiij· S. fims.æ. G. ſic itaqʒ pec⸗
cata:
Bonoeum multoeũ acquiſitio.que multa
ſunt ¶ Drimũ bonũ quod acquirit p pnĩam
eſt: quia cũ cõuerſatio eius iam ſit plus ĩ ipuũ
ꝙ; in carne. celeſtis eſt eff ectꝰ.de cõ.di.inj.
non exquo· vx ab hac vetuſtate vita ſpiritus
vſq; adeo ⁊c ꝙScòdm. qe de ſtatu ſuo ſecurꝰ
eſt· nam dimiſit incereũ renet certũ.æ ideo
qu acũqʒ hoea in B ſtatu moꝛiatur adò deũ va⸗
dit · hm Rug. de pe · di · vij . qui egerit. ¶ Ter
cium.qe anima ſua reſpicit ſiemꝑ deũ qui eam
creauit· poſtꝙ; nõ ẽ pᷣſſa tenebeis peccatoꝝ ·
de pe · di · ]·. ⁊ veniet inquit moyſes· ⁊ diſ. 1ij⸗
ille rex ⁊ di.nij.ſi ex bono.̊ diſcernere poſ
ſunt ⁊ in ſe cognoſcere qui ſunt filij lucis.et

qui filij tenebearũ. Quartũ.qma eſt parti
ceps oĩm bonoꝛũ qᷓ finnt in tota eccleſia dei.
ð pe · di · vj. qui vult · v.laboeat itaqʒ penites
in eccleſia æc· et di. jragite penitentià qualis
agitur in eccleſia uintuͦ · q⸗ recupat om̃e
bonum qð amiſerat p petm̃.de pe.di nij· de
ꝓtuſo ſlacculo.Vnde verſus.
Quod per pctm̃ fuit in te moætificatum.
Eiet adhuc Sgratũ fuerit ſi vmificatũ· Sex
