dotes venirent. Item exemplo lepeoſi quẽ
dominus a pctõ mũdauit . poſtea vt hm·l.
ſacri ficium offerret ſacerdoti peecepit·. ð pe.
di . · . ſi aũt coe noſtruʒ·hm gof·æ rapx? Tu
dic ꝙ quicunqʒ criſtianus moætaliter peccat
duplici vinculo ad ſatiſfaciendum aſtringit
Vnum quo ligatur quo ad deum· ⁊ iſtud ĩ cõ
triti one remittitur · Iliud quo ad eccleſiam.
⁊ hoc per confeſſionem ⁊ ſatiſ factionem iniũ
ctam abſolutionem pꝛeſ biteri relaxatur· et
hoc compeobant dicta exempla:a hoc etiam
expeeſſiꝰ pꝛobatur.j.de ſen· excom· a nobis·
i.· . j· ibi · vinculum ergo quo peccatoe liga⸗
tus eſt apud deum.in culpe remiſſione· ſub⸗
audi per contritionem ohtenta · diſſoluitur ·
luò aũt quo ligatus eſt apud eccleſiam cũ
ſententia remittitur.ſubaudi b cu a peeſbite⸗
ro abſoluitur·relaratur · vt ibi ſequitur in ex
emplo lazari · St hoc intelligas ſine peccatũ
ſit notoꝛiũ.de quo ibi videtur loqui.ſine oc⸗
cultum q;uis de occultis apparere non poſ⸗
ſit mſi ꝓ confeſſõem. nec ipſa eccleſia poſſie
pumre. S· de ſimo.tua.·ĩ fi.⁊.c · pce .· fiß̃ Sa
cerdos igitur dei mmiſter. ei cui iam deus
per coedis contritionem peccatum dimiſit.
latiſ factionem imponit penam tempoealez
iniungit · alleuiat · vel remittit · ⁊ hm Hoc in⸗
tellige de pe.di · j· multiplex· c. quem peni
tet.in fi · æ di · v.conſideret·in fi ·qui · ⁊æ iudex
conſtitutꝰ eſt animarumde pe · di . · verbuz.
* ſic dominus remittit eternam penam. pee⸗
ſbiter tempoꝛalemqe peo quolibet peccato
hec duplex pena debet' .de pe ˖ di. j. ſi petm̃.
c. c- ſic peimi hoĩeſ.a. d. vij. c · fi · quod tñ ſic ĩ

telligas · ꝙ peimo æ peincipaliter eternam

meretur penam peccatoꝛ · qui ſi non conterat
nulli alij at ringitur ſmantem conteritur· a
deo ipſa eterna remittitur. ſed in tempoealez
commutatur.vt in eil dem ca.compeobatur·
½ hanc tempalem poteſt ſacerdos remittrre ĩ
totũ vel in partem· hm ea que no·.e· ſub ru
beica·de remiſ. ad quid valẽt.illud etiã
conſulimꝰ . Nullũ aũt peccatuz ſme pena eſt.
aut em̃ punitur tpaliter ꝓꝑ hominem aut eter
naliter ꝓ deum · vt baaudt arnis⸗ eff ectꝰ.

ſub. S. is eſt igitur eff ectus Tria vero no-

circa hanc materiam.ſcʒ ·ofeſſione·otritionẽ

mundationem. Confeſſio non eſt res ſigni.h
ſignum tm̃ ſceʒ ↄtritioms · Contritio vero eſt

res ſigni ſcʒ ↄfeſſioms.⁊ eſt ſignum mundati

onis. Mundatio aũt non eſt ſignũ alicuiꝰ rei
heſt res ſigni tm̃ ſcz contritionis · ſicut no·
de ↄſe.eccle.vł al.di.ij..⁊ quãdo/dð̊.peimũ
eſt foemã viſibilis.⁊ ſe 2an. Secnnda dieta
eſt confeſſio.de qua exquo de peima ſcʒz ↄtri⸗
tione ſatis no: bene eſt vt de ipſa aliquid di⸗
camus. SEſt autem confeſſio hm ꝙ hic acci
pitur· canonica coꝛã ſacerdote peccatoꝝ fa⸗
cta declaratio:et dicitur eonfeſſio quaſi ſim?
vel ex toto vel vndiqʒ faſſo: nam ille confi⸗
tetur qui totum certũ fatet · ff. de ofeſſis

certum· ſuper quo vide quod no·S de Ofeſis

☛ —— 2) — — „„ — —— — — -A EG

ter pecrn
ſinge
lndiez
ccleſan
nem inii
Natureet
oc etiam
Anobis⸗
to lr
done ſah.
leſtanei
peelbite:
ur iner
peccati
.ſiue e⸗
non poſ⸗
apoſßt
ſ82
m deug
dimiſie.
porale,
nboe in⸗
empeni
rinder
derbiy.
atn. pee:
peccato
ſipain.
din ſiej
eternam
omterat
ritur⸗a
voꝛalez
batur⸗
ietrrei
ſubu
udetia
enaelt⸗
aut eter
ffech.
ro no ⸗
ricione
ignig
eroeſt
undeti
cu⸗⸗ ni
ntno⸗
peinn
4 dietd
zon
jo di⸗
cacci
77 fa⸗
ſim

feſie

SSL

J· qualiter intelligatur hec regula.S·certe
et peeceò .· De tercia dieta ſatis no.je · .
quis ſit effecdtus. HM
Vis debeat conſiteri:omnis peccatoe
C quicunqʒ ſit ille.qui actuale peccatuz
cõmiſit.Noc ideo dico.qe ſine peccato oeigi
nali nullus eſt genitus de ſemine viri mult
ers· qꝙ;uiſ aliqui in vrero matris ſanctifitati
legantur. ſicut ieremias:iohannes baptiſta.
beata æ gloeioſa domina noſtra.egãat enim
veritatem. ſeducti hm Rugu.qui ſe abſq; pec
cato iactare audent.in multis enim offendi
mus omnes.nec infans vnius diei abſq; pec
cato eſſe poteſt·de pe.di.iijG. item ꝙ frequẽ
ter æ.· c. ſe · adhuc pfidi inſtant· poſt mediuzʒ
v· negãt em veritate· ergo ſiũ ſit ĩ di gnitate
conſtitutus ſiue pꝛinatus.clericus vel laicꝰ
mulier vel maſculus.pauper vel diues.nobi
lis vł ignobilis. iuuenis vel ſenex.exquo ad

annos diſcretõnis peruenerit confiteri tene⸗

tur· vt dicit concilium generale.f. e.omnis.
patet in his que no.j·e..que penitẽetia ſit
St ĩtellige q̊ annos diſcretõnis exquo ſcilicz
quis diſcernit inter bonũ æ maluʒ. ſuper quo
vide quod no. S. de delic. pue . v. patet ex ſu⸗
Ferioeibus.⁊ ſequentibꝰ.⁊.j.e:.cui. ſub.ꝙ.
veruz ⁊ ſeqn · ¶ St beeniter · H tria ſunt ĩ pee
cepto.ſczʒ· contritio. confeſſio.æ ſatiſ factio·

De eõtritione no:eſt. &e· . quibꝰ 2 quot

⁊ ſub..quał·
De cõtfeſſione

dietis · ſub. . quid ſit cõtricie.
ſub · J.⁊ quis ſit effectus.⸗

in tren.ij.eff unde ſicut aquã coe tuum. DS.

Eff undite coꝛã illo cosꝛda voſtra:Iac v. Con
fitemini alterutrũ peccata veſtra- De ſa⸗
tiſfactione vero legitur MatB.iij. facite di⸗
gnoꝶ fructus penitentie · ¶ Item HG̊ omnia p̃
cipi intelliguntur a dño cum dicit.penitenã
agite æc. Drima.ſceʒ contritio bona eſt. cõfeſ
ſio melioe · ſatiſ factio optima·de pe.di.iij · p⸗
fecta·⁊ di · v.conſideret.⁊ di.vj.qui vult · et

di · vij · S. j· ergo videtur ꝙ ſine cõfeſſone ſalꝰ

non eſt.ꝙ verũ eſt ſi contemnatur.alias ſola

contritio ſufficit · vt no. ̊'e · C. quibus ⁊ quot
dietis · ſub· J. illud aũt qri conſueuit· v. hug.

dixit · ⁊ ſeqᷓni/ Nunquid ergo tempoee neceſ
ſitatis eſt confitendum heretico.vel ſciſma⸗

tico.non:quia nõ habet eccleſie claues niſi

ſit catholicus ·de pe.di.j. verbum dei.æ. c.

que penitet.⁊ di.d.conſideret. di · vj·c. j· et
Sed dolere

di. iij · inter hec hircus.j.⁊.ij· s
debet peccatos de peccato.æ quia tamdin di
ſtulit cõfiteri·⁊ G ei ſufficit. ſedᷣm ea que no.
5· ſub · J. ⁊· V. peoxi:induco⸗nam foete talis
poneret ipᷣm cito in deſperationẽ vel alique⸗

erroꝛem·ſicut phariſei iudam confitentẽ eis.

cui dixerunt· quid ad nos · tu videris· de pe·

di · vj. c. j.a talibus em̃ vel etiazʒ notoeijs pec

catozibus nullum ſacramentũ recipiendum
eſt excepto baptiſmo.xxxij.di. . verũ. j. q· ·
ſacramenta:nam æ peimi excõmunicati ſunt
qui non poſſunt abſoluere.xxiiij·q.j. audiui⸗
mus.niſi minoei excõmunicatione ligati · ꝗ̊.

9B⁸² cle.excõ.mi.ſi celebeat.

Squibus peccatis facienda eſt cõfeſſio

hic no.eſt ꝙ omne peccatum aut eſt oeigina
le ·aut actuale · Fctualium aũt.aliud ve:
niale· aliud moætale. Originale peccatuʒ
dicitur illud quod omnes trahimus ab adã .
qui cum ſine peccato creatus eſſet·per pctĩ
coæruptus eſt · vt ꝓbatur de pe.di.ij·ꝗ. roma
nos.v· peinceps:⁊æ ſeqn.⁊a peece.⁊ ſic ſemen
ſuum coeruptum a abhominabile factum eſt
nec potuit poſtea aliquis non coeruptus de
tali ſemine generari: vt no.õ· e · J. Pxi · H. j.
facile eſt enim vt naſcatur a coꝛrupta arboee
fructus coeruptus.⁊ ꝙ a lepeoſo generetur
lepeoſus.⁊ ideo cuʒ foemato coꝛpoꝛi ĩ vtero
matris de taſi ſemine ifunditur anĩa· vt. lvj·
di. naſci.neceſſe eſt vt ip̃a anima quodammõ
infi ciatur æcoerumpat. ſicut a ꝓparet qñ bo
num vinum ponitur ĩ vaſe coerupto ⁊ ibi mo
ram trahit.vt de pe·di. iij· J. ſiue aũt quis di
cat:⁊.c.ſeqn·in vaſe em̃ fetido vel oleum vt
vinum facile coerumpitur.ad idem.ff.cõmo⸗
dati · in rebus. I. fi ·ff . locati· ſed addes J. j.
ff. de ac· emp. et vendi.tenetur..ſi vas.de ra
dice em̃ infecta bonus fructus exire non po

telt · · q.j.fert .et a tali peccato quod natura

liter ineſt a natura coꝛrupta ꝓcedens nõ po
teſt quis purgari ꝑ penitentiã. anima tamen
que ex hoc deturpata erat abluitur in baptiſ
mo.ar · de pe · di · ij. Rnon eſt mirum. v. quicũ
q;· ſine quo baptiſmo ſaluari non poſſumus.
de cõ.di.iiij: placuit vt quicũqʒ puulos. ſed
et in adult' neceſſaria eſt coꝛdis contritio.ð
pe · di · tres actõnes · quod dic vt no·S. de
bap·.quis ſit eff ectus:¶ ¶ Veniale vero pec
catum dicit illud quod quotidie cõmittimꝰ.
quod pꝛouenit ex oeiginali peccato · cuiꝰ fo
mes remanet in homine quãtumennqʒ bapti
3 tur et ideo defacili labitur.quia ſine veni
ali iſta vita non ducitur.id eſt: vix ducit. hm
OGreg·xxv · di · qlis.de H̊ intel ligit ꝙ ſepties
in die iuſtus cadit.de peni.diſe iij · ſepties.
Nunquid ergo tale pctm̃ confitenduzʒ eſt
d hB videtur reſpõdere beda ꝙ non. vñ ipe
ait exponens illa verba apoſtoli.cõfitemĩ al
terutrum petcata veſtra· ſcilicet coequalibꝰ
quotidiana æ leuia. Suioza vo ſacerdoti pan
damus .τ 1 ſed * grauioza coequalibus
pandenda ſunt cuʒ deeſt ſacerdos = vrget pe
riculuʒ: vemialia vero etiã ſacerdotis oblata
copia licet confiteri etiam coequali. Et B
ſufficit vt pleriqʒ doctoꝛes dicunt.dum cam̃
ſacerdos nõ contemnatur.æ ſcm hos nõ eſt
neceſſe cõfiteri vemialia ſacerdoti ⁊ ſi ipſius
copia habeatur.dummodo tamẽ ſᷣ ex cõtem⸗
ptu nõ peetermittatur· æ merito.nam ipſe cõ
temptus moetalis eſſet. etiã ſi perſona ↄtem
neret ꝙᷓdiu ab eccleſia tolerat'·̊. de copba-
cłi:⁊ mł i.veſtra·quod vtiqʒ ſaluatoeiſ noſtri
docemur exemplo:qui inde bucellũ tradidit
a quo ſe tamen traditurũ peeſciuit:de dle· di.
ij· liquido · Flij inter quos eſt Bay·dicũt
ꝙ nedum moꝛtalia ſed etiã venialia ſacerdo
ti qui ligandi ſoluendi poteſtatem hẽt pan

denda ſunt ſi ipſiꝰ copia habeat. ar. ꝓ eis ð

pe · di · jagite penitentiã.

FTn dicas diſtinguenduz eſſe iĩter venialia
æ venialia-habent em tres gradus ſicut apo
ſtolus teſtatur.ſcilicet:lignũ.fenum⁊ ſtipu
lamxxv.di. ꝗ. nunc aũt·· ¶. alias · Der li⸗
gnum maioæea venialia intelligunt. ⁊ que ni
mis ſunt inueterata vel in conſuetudine iam
deducta · que ex ip̃a frequentatõe æ contem⸗

ptu moætalia reputant.vt · · de iureiuĩr · et ſi

xpũᷣs..quedam:æ ſcm hoc intellige quod
dicit Juguſt.nullum peccatũ eſt adeo venia
le quod nõ fiat crimmale dũ placet·. vt. xxv ·
di. F. criminis· æ.· J. ſeqᷓn. Hinc etiam Ruguſt
æ iſta debet cõfiteri ſi fieri poſſit· de his dici⸗
tur: vitaſti grandia.vide ne obeuaris arena.
quia hm Juguſt. non rekert æc ·˖ vt no · Z e · ·
quot a que ſunt actiones.v.tercia? Oer fe
num intelligas minoea.æ ;B confitenda ſunt
ſaltem ĩ genere · de pe · di . ij · de quotidianis ·
Der ſtipulam itelligas mimma vemalia
que in ſola cogitatiõe conſiſtunt:⁊æ que ad co
ſenſum non perueniunt · vt de pe . di · ij · ſic tri⸗
bus:æ de his duobus generibus intelligas
ꝙꝓ multis modis mundantur 2 delent. ſ Dei
mo per dignam euchariſtie ſumptionem · de
cõ:diiij. cum omnes.⁊æ.c.ſi quotienſcũqʒ ite⸗
ratur Scðo per aque benedicte aſperſionẽ
de cõ.di.iij.c.aquã ſale conſperſam benedici
mus populis: vt ea cuncti aſperſ ſanctificen
tur. ⁊æ.· · coinquinatos ſanctificat æ purgat.⁊
cuncta bona multiplicat.a inſidias dyaboli
auertit.⁊ a fantaſmatis verſutijs homĩes de
fendit· ¶ Tercio per ieiunia æ elimoſmarum
largitõezʒ.lxxxij.di· peelbiter · de pe · di · j·e me
dicina: æ c. q;οbeem di. iij- ſane cauenduz .
Quarto per oꝛatõem dominicam.de pe· di.
iij· de quotidianis Quinto ? deuotam tun
ſionem pectoꝛis·de pedi.j.tres actiones.⁊
di · ij . ſi eſt mquit. Sexto per generalẽ con⸗
feſſionẽ in eccleſia factã·de pe·di · iij · de quo
tidianis.per quã non ſoluz venialia:.ſed etiã
moetalia de quibus non poteſt recoꝛdari de
leri intelliguntur · Vnde Fugu. ſi a mete pe⸗
nitentis aliqua exciderint:confitet veritatẽ
deo cũ generaliter dixerit · deus qui noſti oc
culta coedis:opera mea æ delicta a te ñ ſunt
abſcondita·quibus veniam largiarisæ hec
eſt veritas cõfitentis quã diligit deus:vnde
plab · ecce veritatem dilexiſti · hmn Hay. ſ CLa⸗
ueat tamen ſibi peccato.nam hm Io. criſo.
nullum inuenitur delictoꝛum tale remedium
ſicut eoꝛũ cõtinua memoeia·quod intelligas
quando recoedatur cõterendo nõ delectado
alias cõtra · lxxxj.di · valet · Debet ergo reco⸗
dari peccatũ quo ad contritionẽ· æ qui B nõ
facit in periculo videtur conſtitutus.Ideoqʒ
hm Fmbꝛeoimputari debet peccatoꝛi ſi obli
tus ſit.quia foꝛte contempſit æ diſtulit confi
teri. ot de pe.di. iij · . ſiue aut quis dicat. et
c.iudas. æ· c. in ſalicibus.talis enim videtur
ignoeantie aff ectatoz.qui ſieut a ſciens pu⸗
mitur · vt.S.de clam·deſpon.cum ĩhibitio. .
ſiquis vero huiuſmodi clamdeſtina. Et de ta
li itelligi poteſt quod dicit Io· criſo. S nũc
obliuiſcaris peceatozuzʒ tuoeũ tunc eoeũ re

.

diug requilierit
rit. Si Si ad concoediam reuocare

coedaberis nolens quãdo in toto mundo ꝑn
blicabuntur · a in conſpectu ꝓferentur oim
tam amicozum tuoeuz ꝙ inimicoeum. de pe.

di. /·. non ita intelligendũ eſt. ⁊. c. ſe · nunc

autem ſi recoederis. Vel intellige G; de illo

qui ſine penitentia vitam finiuit·æ de illo ꝗ
admonitus ſepe æ ſepius ſemper vſqʒ ad vlti⸗
mum exitum obſtinatus extitit· æ tunc tantuzʒ

ficte contritus non potuit emendare · ſcoõm

decre S· de rap · ſuper eo . I.j· ⁊ ſcᷣm hoc po⸗
teſt intelligi dictum mbeo quod no·j. e.
'genamo gurginr ſcdðm Grego:æ ſequen.

Septimo purgantur venialia per benedi
ionem epiſcopalẽ· vnde in li. numeri dexit

dominus aò moyſen aaron· Vos pomte no
men meum ſuper filios iſrahel.ego autez be

nedicam eos · j· q.j· dictum. St malach. ij· ma
ledicam benedictionibꝰ veſtris.ſczꝭ.o vos he

retici æ ab eccleſia remoti:ergo benedictõni
bus illoeum qui tolerantur ab eccleſia bene

dicam. ad B. j.q:j: maledicam.⁊. J. ⁊: c· ſeqn.

QQue autẽ dicantur peccata venialia enu⸗

merat Jug: dicens que autẽ ſint minuta pec
cata.licet omnibus nota ſint:tamen quia lon

gum eſt vt omnia replicentur opus eſt vt ex

eis aliqua nominemus · Quotiens aliquis
in cibo aut potu plus accipit ꝙᷓ neceſſe ẽad
minuta peccata nouerit pertinere · ¶ Quoti⸗
ens plus loquitur ꝙᷓ opoetet ¶ Olus tacet
ᷓ expedit · Fcuottgns pauperem ĩpoꝛztune

petentem exa ſperat·/ Quotiens cum ſit coꝛ

poꝛe ſanus alije ieiunantibuſ peandere volu
erit. S mno deditus tardiꝰ ad eccleſi

am ſurgit · Quotiens excepto deſiderio fi⸗

lioeum · ſu ꝓple:vel cauſa reddendi debitum
vel quia continere nõ poteſt vxoeem ſuazʒ co
gnouerit · Qulien⸗ in carcere poſitꝰ tar⸗

Infirmos tardiꝰ viſitaue⸗

neglexerit./Si plus aut peoximũ aut vxo
rez · aut filiãaut ſeruũ· exaſperauerit ꝙ; ope⸗
tet · ¶ Si cuiqꝙ; maioei pſone aut ex volupta

te aut ex neceſſitate adulari voluerit · Si

pauperibus eſurientibꝰ nimiuʒ delicioſa vel

ſumptuoſa cibaria peeparauerit.Si ſe ĩ ec
cleſia aut extra eccleſiam fabulis ocioſis de
quibus in die indicij ratõ reddenda eſt occu

pauerit· S dum incauta iuramus et cum
hoc ꝓpter aliquã neceſſicatẽ adimplere nõ po

terimus vtiq; piuremꝰ. St cum omni faci

litate vel temeritate maledicimus.quoniam

ſcriptuʒ eſt.neqʒ maledici.ſubaudi.ex odio·
niſli peniteant regnũ dei poſſidebũt · xxv· di.
G.nunc aũt.⁊. C.alias·v· que autem ſunt mi
nuta peccata. ultis vero modis dicitur
peccatum veniale.nõ tamẽ ſimpliciter veni⸗
Ale eſt. ſed dicitur veniale quia venia dignuz
eſt.· ſic eim peccatũ moætale poſt cõfeſſonẽ fa
ctam dicitur veniale · de pe · di · j. ſerpens. et

c·ſicut peimi.quod in veteri lege moete non

„2

puniebatur ſed ceremonijs expiabatur · de

Pe · di . vj. c. · Item illud qd hẽt cauſam venie
annexã · ſcʒ ignoꝛãtiã ł modicã negligentiã ·

Vñ apo·ignoꝛãs feci·et vemã merui · de · pe.

dbi
ſupi
toa
excẽ
4
tt
cati
tari
nen
peim
eſt q
peec⸗
cdit
vero
mille
pcti
pece
tias
cat
euge
jom
ꝛho.
in ean
peius
Ing⸗
ſieut.
no.
ſunt
mod
eſt.n
niſſn
vider
peec⸗
quie
wPill⸗
uiſßm
30 pñ
Faml
mea
tame⸗
catun
peece
ſus.
ſieut
ta ein
tero.
catio⸗
cumn
dim.
ris n⸗
tural
dem
etiq
ce⸗ en

vnum
Padu
kem ſ
euran
Unde
adult
onez
deld

Oim
der pe.
ſeennne
de ille
deillo
ad ulti:
ne tantu,
re. ſcön
boe po:
no. .e .
ſequen.
benedi
en diit
omtene
gutez be
ch. iſ⸗ma
o vos he
edictöni
eſia bene
c· ſeqn.
lia enn⸗
uta per
gnia lon
ſt ot er
Aliquis
elle ead
Quoti:
us tacet
poꝛtune
w ut coꝛ
ere volu
deecleſn
derio fi⸗
debitum
ſuqz co
ſits tar:
iſicaue⸗
uocare
nut vro
qy opee
volupta
fei
iola vel
Rileiee
ioſis de
eſt occr
et cum
tenopo
mni faci
gnonian
x odio⸗
vd⸗
h ſumem
dicitu⸗
ter ven⸗
dignng
ſone fi
ens · er
te non
tur de
n venie
gent̃

di. nij . . finis· dam tamẽ ignoeantia non ſie
ſupina · xvj·di. ꝙ dicitis . j. ꝗq. uij· . item pecca
to acho · xjq:nij.excellentiſſimus.õ.de cki ·

excõmiſtapłice.·

Ictuale vero moetale petm̃ dicitur vł cõ
ttitur ex volũtate ꝗꝓpeia.ugꝰ.Omne pec
catũ adeo voluntariu eſt.ꝙ ſi non ſit volun
tarium nõ eſt pctm̃ .Et hm Imbeo. diabolus
neminẽè aſtrictũ iugo ſeruitutiſ poſſidʒ.niſi ſe
pꝛimo ei peccatozu ere vendiderit · xv.q.j.nõ
eſt ꝙ cniꝙᷓ · ⁊ duobus p̃cedẽe.c. Origo aũt
peccati dyabolꝰ eſt.qui p libeen aàrbitriũ ce
cidit hm Grego.de pe.di.ij.peĩcipiũ: Inuidit
dero homiĩ quẽ ſua fallacia decepit. ha bz em
mille nocendi modos.xvj.q.ij· viſis. Sʒ
ptm̃ habet gradus ſuoſ: vno modo cirea idẽ
peccatũ quod grauius dicit ꝓpter circũſtan
tias grauioꝛes · nõ tam ꝗꝓpter ipſas nomẽ pec
cati ĩmut atur. Ilio mœdo inter diuerſa petã
Circa idem pctĩ· vtputa ·ſi clericꝰ vł lai
euns eandẽ mulierez cognoſcat. grauiꝰ hoc⸗
ipᷣm ſcelus in vno ꝙ;ᷓ ĩ alio iundicat'. S. de vi.
⁊ ho.cłi·vt clericoꝛũ moꝛes.ſed ⁊ ide⸗ petm̃
in eandem pſonam . in cõſenſu malũ.in facto
peius · in cõſuetudine peſſimũ. exiſtimat hm
Ing · vj·di · teſtamentũ. ad fi · ⁊ de pe · dil. ij ·
ſicut· ⁊ ſunt q̊ notande tres moetes.de q̃bus
no. S. e · ꝗJ. quibus 2 guot dietis. h. j· vx. Hij
ſunt tres moztui. Atem m Grego.tribus
modis peceamus. ignoeantia tunc graue
eſt. infirmitate tune gramꝰ.ſtudio ⁊ tũc gra⸗
uiſſimũ · de pe · di. ij. ſicut· ⁊ di · vij · J. j. Ee
videtur Imbeo.cõtradicere dices. graniter
peccat qui ſibi ꝓmittit impunitate. grauius
qui cõtemnit.grauiſſime qui ignoeat ſed dic
ꝙ illud dicitur ad terroæe · Vel expone gra⸗
uiſſime·id e.piculoſiſſme:qe nõ poteſt cogi
ad pñiam pagendaʒ cum neſciat'.ſm lo. Vel
grauiſſime· qn ignoeꝛãtia ſequit' ex cõtẽptu⸗
bm ea no.· e. ſub. J. tu dicas.v. caueat

tamẽ· ¶ Inter diuerſa vero peccata hẽet pec⸗
catum gradus ſuos duobꝰ modis peimo ĩter

peccata eiuſdẽe generis:ſicut adulteriũ ⁊ ĩce
ſtus:ſcdᷣo inter peccata diuerſoꝛũ generum.
ſicut adulteriũ æ hoomicidiuz · ¶ Inter pecca
ta eiuſdem generis dicit vnũ pẽtm̃ maius al
tero· Vnde Rug. adulterij malũ vincit foeni
catione. vincitur aũt ab inceſtu.peius eſt em̃

cum matre ꝙᷓ cũ aliena vxoee concubere ˖ ſed

oĩm looeuz peſſmũ eſt vt ſi vir membeo mulie
ris nõ ad B conceſſe voluerit vti · vſus em̃ na
turalis ſi vltra modũ ꝓlabiturin vxoee qui
dem veniale eſt. in meretrice dãnabile. vſus
etiã cõtra naturã execrabiliter fit in meretri⸗
ce:execrabiliꝰ in vxoee.xxxij.q.vij.adulterij
Sevd jiĩter diuerſoeũ generũ peccata dicit
vnum alio grauiꝰ.ſicut homicidiũ grauiꝰ ẽ
ꝙ; adulterium hm Rug xxxiij.q.ij.ſi ꝙ veriꝰ
Item ſacri legiũ ꝙᷓ fractio voti.xvij.q.iiij.ſi⸗
cut antiquitas· xxvij.q.j.nuptiaruz.nec obſ.
illud clemẽetis.xxxij.q·vij.quid in omnibus

adulterio grauius qe illud nõ mfert negati

onez ſed raritate.qò.defacili nõ inuenitur.
del die grauiꝰ.id è cõmuniꝰ. Tribus aũt

modis naſcitur peceatũ in homie . ſcz · ſugge
ſtione demoms:delectatõne carnis:conſen⸗
ſu ſpiri tus · de pe · di . j. . alie contra·⁊· c· pec
catum⸗ „
Que autẽ ſint peceata moetalia. no · S· de
accuſationibꝰ.ꝗ.quis ſit eff ectus accuſatõis
vᷣ. ſed que ſunt illa crimina.æ ſeqn:æ legitur
ad Bom̃.j. Idolatria.· Viciu cõtra natu
raʒ · Iniquitas: Malicia. Boenicatõ
Fnuaricia. equicia. Inuidia. Fo
micidium. ontentio. olnuS. ((a
lignitas. ¶Sulſurratio. etractio. Cõ
tumelia. ſapbie⸗
maloeũ. Bedienria linſipivtia Vn⸗
compoſitio: Quibus adiungunt' a hij qui
ſunt. Sine affectione · Rbſq; federo =
miſericoꝛdia.·St lubiungit ꝙ qꝗᷓ talia agũt
digni ſunt moꝛrte ¶ Item ad gak. ¶ Oamfe

ſta autẽ ſunt opa carnis que ſunt. enica
tio · ) Inuidia. Impudicicia: Cuxuria.

Fuaricia Sed 2 ſeptez ſunt peincipalia
vicia. ſcz · Bupbia, GReciie: F lurmi
ra· ula. In idia · Fuaricia · vñ
verſus: at ſeptem vicia dictio ſaligia·
xxxij · q· vij:non ſolu: a diſcrepant penitus in
ter ſe. de pe · di. iij. inter H hircus · ¶ Bupbia
em̃ deſiderat iniuſticiam· poteſtatez terrenã·
xxiij·q:iij·ꝙ autẽ.æ habz hos comites.Seui
ciam · xlj· di:ſepe. udaciam ſiue inobedietiã
c.diicõtra moæèé. Impatientiã · xj.q.nij. Ita em
ſepe. Impeudentiã · xl vij· di.ſiẽ hij.Dõpã ſecu
larem.vnde ĩ geñ.In diebus illis erãt viri fa
moſi a potentes in ſeculo. Oritur etiã ex B
inanis gloꝛia:iactantia· ꝓpocriſis:⁊ pꝛeſum⸗
ptio nouitatũ · ¶ Iccidia. que eſt quoddã te⸗
dzum boni ·de pe·di . v. c.j.Ee habet ſecũ hos
comites· toepoeẽ iguauiãde pe · di. ij. ĩ ter
H hircus· · =. ij⸗ Euxuria aus eſt ĩfirmitas
frangendi vires nature:æ multis modis qᷣbꝰ
Hhomo a deo ſeparat agitur ⁊ operatur.xxxij.
q·vij.non ſolum Et habet hos comites · ven

tris ingluuie/ xliiij:di: . j. ⁊. c.comeſſatões· ĩ

veſtimtis molliciẽ · xxj.q:iiij · c.j.ſopoeis rſo
lutõem· vnde Ouidiꝰ Mollierant aios lect⸗
Ivmbea tuos.coitus delectationẽe.·ij.q.j· qui

letatur · ⁊· c. ſcelus.xxiiij.q.iij.an non diſtri

cta vltione feriendus eſt. Iñ ezechiel · xvj. B
fuit inieium imquitatis ſodome.ſaturitas pa
nis.æ abundantia.æ ocium.xxxij.q.vij.flagi
cia · vbi dicit' ꝙ ſi oms homies ita peccaſſent
om̃es hoĩes eſſent combuſti. Ex hoc vicio
Seneratur· cecitas mẽetis.incõſideratio.ĩcon⸗
ſtantia·p̃cipitatio.amoe ſui.odiam dei · affe
clus pᷣſentis ſeculi:hoeroe vel deſperario fu⸗
turi · / Ira·que plerũqʒ; innocẽtes damnat.
Vnde iacobus.lra em̃ viri iuſticiam dei non
operatur.xj·qiij:· ſi ergo.⁊. cum apud· h
ſi hec incontinenti remitut' non eſt peccatuz
moetale.xxv.di · J. nunc autem. ⁊=. J. alias. Ex
hac oꝛiunt lites. cõtumelie.blaſphemie.odi
um.timo metis. clamoæ. et indignatio Et hba
bet hos comites· audaciã:mutationẽ faciei.
impeudentiã · xj·qiij.ſi epiſcopus foete ira⸗

eundus · et. c. ep̃i ſi ſacerdotali moderamie.

atio· Inuentio

æ iniuſticiam · xj:q iij illa ppoſitoꝛũ:⁊a patet
in his que· no.S· e · · ſupbia · Qula que ẽ
edacitas vltra condignu nature.qᷓ ſapoꝛibꝰ
æ nitozibus excitatur · de cõ · di · v. ne tales ·
c.quimqʒ modis:Sx hac oeitur inepta leticia ·
ſcurrilitas · imundicia: multiloquiũ.ebetudo
ſenſuũ circa intelligentiã · Inuidia q̃ intꝰ
æ extra cõburit hoĩem · vñ · v · Inuidus juidia
cõburitur intꝰ extra.ſt habet comites· do
loeẽ de bono alicuiꝰ.gaudiũ de malo · de pe ·
di. v · cõſideret· lnde · v· Inuidus alteriꝰ mar
ceſcit rebus opimis.Oracius. Inundiam fidei
nõ inuenire tiräm Maius tozꝛmentũ:Ex hac
oeitur odiũ. ſuſurriuzʒ detractio· exaltatio in
aduerſis ꝓximi aff lictio in ꝓſperis · Fua
ricia que eſt radix oĩm maloꝛũ · xlvij. di · ſicut
hij.⁊.xiiij:q. v:quid dicã. St ſunt huiꝰ hee co
mites.rapacitas æ tenacitas · de pe · di · v. cõ⸗
ſieret.puſillanimitas æ contemptus fidei·
xxviij:q.j. idolatria.⁊ ex his ſequitur moetis
æ mentis obliuio hm Iero/xxxvij· di· nõne vo
bis videtur. ¶ Ex bac oeit ꝓditio. fraus· fal
lacia:piuriuminiqtas:⁊æ cõtra miam coedis
obduratio · Sed * p augu cõnumerantur
motalia·xxv· di: ꝗ. nunc aut· æ. J. alias tam̃.
Quidq d inuenies ſcriptũ. cauẽdũ eſt tibi ne
indifferenter ꝓmptus ſis peccata moztalia
iudicare:miſi vbi certa ſcriptura tibi ↄſtat ꝙ
moꝛtalia ſunt. Doteris tñ qrenti reſpondere
peccatũ eſt B. æ inducere ipᷣm ad penitentiã ·
alioqu in cito hoĩes aliqui foꝛſitan deſpera
rẽt · ¶ Hoc tñ tibi tradi põt ꝙ regula ·ꝙ vbi
cunqʒ aliqᷓd cõmittitur ĩ cõtemptu dei. ſicut
in hereſi.vel eccleſie ſicut ĩ rebelli æ obſtina
ta ĩobedietia.vel ĩ detrimentũ ꝓximi ex cer
ta ſcia ſicut in rapina. vel in oꝓpeobeium ſui
ſicut in foenicatõe.qe hm apłm qui foenicat
in coepꝰ ſuũ peccat · motale peccatũ poterit
iudicari:a de oĩ bus his moætalibus cõfiteri
opoetet: ⁊ ſic intelligas totũ iſtum tractatũ
Illud aũuũt cõſueuit queri· que ſcz ſit differẽ
tia ĩter moetal ia peccata æ crimĩalia- O&d q
notandũ ꝙ iter h̊ eſt talis diff erẽtia· qualis
inter genꝰ a ſpẽm.nam om̃e crimmale moeta
le peccatũ eſt.ſed nõ conuertit.Dici cur aũt
criminale q̃ſi capitale illud ſcʒ peccatu qdᷣcũ
qʒ ſit illud qð inducit depoſitionẽ.vel deca⸗
pitatõem. vel exiliũ· vel intruſionẽ carceris
que æà in ure ciuili publica iudicia a ꝓpellan
tur. ff.ð̊ public. iudi · l. j·æ per totum Oulta
vero ſunt moetalia que hᷓ̊ nõ ĩiducunt· que ⁊
in iure ciuili peiunata delicta dicuntur · ff. de
peiua·delic.ꝓ totum.et ideo ad diff erentiaz
non crimialia ſzʒ moetalia ſimpliciter a ꝓpel⸗
lantur:ſed ⁊ largo mõ omne peccatũ vocat'
crimen.xxv.di:. criminis:æ maxime moetale
G.de teſti bus.teſtimomũ .¶Et licet ꝗꝓpeie lo
quendo crimmalia multa ſint.tñ ſub beeuita
te aliqua pſtringemus. Drimũ peccatum
criminale eſt peccare in fidem trinitatis. xxij
q .ij·pꝛimũ:xxxij:q· vijquid in omibus.ẽ em
peimu p̃ᷣceptum decalogidñm deũ tuuʒ ado
rabis æ illi ſoli ſeruies. Scm eſt peccatũ
cõtra naturã: nam ꝓꝑ ̊ que cũ deo debet eſſe

ſocietas violat· xxxijq:vij. flagicia/æ plus
peccat talis ꝙ cum matre ꝗꝓpeia cõcubendo ·
eadem cauſa q- adulterij malum æ de ſolo
verbo tali fedat᷑ os ⁊æ polluit aer · de pe· di.
· ſed æ cõtinuo. Ferciũ eſt homicidiũ · qðᷣ
eſt hoeribilius ſiue terribilius om̃i peccato:
xxxiij·q ·ij. ſi ꝙ veriꝰ.l·di.placuit.⁊:c miroe⸗
Quartũ crimẽ leſe maieſtatis:lxxix· di · ſi
quis papa.vj.q:j.verũ.in.l.ſiquis eũ mili
tibus:ibi ſignata:etiã ſi cõtra pontifices ma
chinetur quis· iij.q vic· iij · ¶ Qnintũ ſacrile
giumcũ qs ſcʒ fran git ecciam violenter:ij·
q:j· in peimis · xxiij·q· v·rex debet. ⁊. c · ſunt
quedã ·xvij.q:iiij.ſiquis ꝑ dolũ:a c. ſiquis ĩ
atrio.⁊. c. frater · ⁊æ· c· quiſqs inuentꝰ. ⁊. ce de
flagellatoeibꝰ· ⁊· c· ſiquis ſuadente :’i Sextũ
iceſtus · iij.q:nij:cõſanguineoꝛũ.xxxv · q· iij.

de inceſtuoſis.⁊. q· viij: ſalubeiter·⁊: c de in

ceſtuoſis.⁊ peins eſt cõcubere cu matre ꝙᷓ; cũ
vxoꝛe aliena. xxxij.q:vij:adulterij malum.
FSeptimu cõſpiratio.xj· q:jcõſpirationũ
æz.c.ſiqui elerici .· ⁊. c:ſiqui clericoꝛũ · ¶¶ Octa
uum adulteriũ.qð in vtroqʒ teſtamento dete

ſtabile eſt. xxxij.·vij. quid in omnibꝰ.nazʒ qᷓ

peccat in matrimoniuũ peccat in deum auto⸗
rem matrimonij e. q: inj: nemo ſibi blãdiat
Nonum elt falſum teſtimomũ·xxij· q· inj.
non deierabis.vj. q.j· quicũqʒ·S·de falſarijs
falſidicus · ¶ Decimũ eſt ſimonia. cuing re⸗
ſpectu oĩa alia mihiluʒ reputant.S·de ſimo.
ſicut ſimoniaca.⁊. c: tanta.p q· vij.c· fi· æ: ꝗ⸗
j. qui ſtudet · Vndecimü vſura.g · de · vſur.
qæ tua.⁊· c. cum tu· ¶ Nec ſunt maioea crimi
na.que grauia ſunt a accuſatione damva⸗
tione digniſſima· lxxxj:di.apłs ·in quibꝰ ſine
decoloeatõe eccleſie ſi notoeia ſint defacili
diſpenſari nõ põt· ſecus ĩ alijs minoeibꝰ quã
uis moꝛtalibꝰ.j.qvijdiſpenſatõnes·⁊· c· ſi
illa:exceptis rebaptizatis quibuſdã alijs
de quibus no· S. de tpi· oeð· S.æ a quo · v. ĩ H
tñ notabis differentiã · et ſe· et de accuſatio⸗
nibus ¶. quis ſit effectuſ accuſatõis · v · ſed qᷓ
ſunt illa. et ſe · ¶ Sed et quicũq; peccat moꝛ
taliter dicit largo mõ ĩ ſpĩ ſanctũ peccare·
qꝛ talis patrẽè et filiũ et ſprritũſanctuzʒ offen
dit. de cõ· di · iij· c.fi · Tam ſpecialiter pctim̃ ĩ
ſpiritũſanctum dicitur odiũ:qꝛ ſpũs amoꝛ ⁊
benignitas eſt. płs. qui non diligit manet
in moæte· de cõ:diiiijquomõ.et:c· queris a
me· Item obſtinatio metis.quãdo ſcz aliq̃̊s
impenitens vitã finiuit. de pe ˖ di · j hoc eſt
blaſphemia: ⁊ c· ẽ pctm ad moetẽ.· Deſpe⸗
ratio.ſicut ĩ camde pe · di.j· .ꝙ aũt. v.cain
quoqʒ · ¶ Dreſumptio nimia de miſericoꝛdia
dei · cũ ſeʒ aliquis ſemꝑ peccat et credit eua⸗
dere impumt?. ſicut oeigenes · de pe. di. oij.
G.ꝙ aũt · xv.di.ſãcta romana.Vł ſecure pec
cat vſqʒ ad moste credẽs vltimo penitere · de
quo apłus.maledictus qui peccat in ſpe.de
pe · di · vij · c ·· Blaſphematio cõtra ſpiritũ
ſanctũ: de cõ.di. inj · ꝓJ. hij vero· ¶ Zewiare
diſcoꝛdias·xl vjidi:ſaditionariog ¶In ſũma
igit' huiꝰ.. oꝛiginale nõ requirit ↄfeſſionẽ
vt no. S. e · J. H. j· G· oꝛiginale· ¶ Veniale

plue
bendo.
deſola
pedr.
eccqto,
emo⸗
eu mil
teegne
ſacnile
erei, .
e·ſunt
ſabisi
ler de
eri
veci
cde in
recci
alun.
ationi
O
to dete
naz q
uto:

fi rg.
eepſur⸗
acfimi
damna:
bo ne
defaili
by qva
ciſi
jalijs
ſatio:
ſed ]
e mor
ccare⸗
offen
pcti
moe
manet
neris a
aliqs
oc eſ
Deßpe⸗
vcairn
coedi
diteua⸗
diof.
re pee
ere de
iritu
wjiare
ſum
ſione⸗
migl

aliquod requirit ſpecialem confeſſionez· aliqð
Beneralem.aliquod nullam. vt no.·e· ſub· ꝗ.
tu dicas · V. j.ij et.iij. q;uis ſit tutius omĩa cõ

fiteri. quia bonarum mentium eſt æc.v.di :· ad

eius · ¶ Moetale vero quodcunqʒ ſit illud cõ
fitendum eſt ſi homo recoꝛdari poſſit. alioqn
ſufficit generaliter eonfiteri · vt illud patet in
his q no.õ̊· e/ſub· G. tu dicas · Y. vj · et ſe · ſcõm
hoc intellige conciliũ generale quod vult om
nia peccata confiteri debere.j. e· omnis:⁊ iu⸗
ge qð no · j.e.ꝗ.cui.ſab· verum. ⁊ ſe · ſttez
de peccatis peeteritis confitendũ eſt non ð fu
turis·. vt patet· S. de cle · exeõ. mmil . illud · J. il
lrid. ff. de vſuris.l· j. licet ſit ar.Otra.j.de ſen:
excõ.ſi vero.
Valis debet eſſe confeſſio⸗ olun⸗
taria-. [Emara. Diſcreta (Beſti
Erequẽs.( / Integra.
oluntaria.non coacta ſient ofeſſio achoꝛ
ſed ſpontanea ſicut cõfeſnho latronis dextri in
eruce · licet em dolere debeat ꝗpter peccata qᷓ
commſit · debet tñ gaudere ꝗpter vitam quam
recuperat.vt ſic in eodez ſubiecto cadat dolo⸗
er gaudium· iuxta ps:ſcðᷣm multitudinẽ dolo
rum meoꝝ in coede meo: conſolatõnes tue le
tificauerunt animã meam.de pe · di. vij. ca. fi.
Et ſi vis ſcire que confitentẽ debent inducere
ad hoc vt voluntarie confitea. vide quod no.
Se.ꝗ. quibus a quot dietis:ſub· ꝗ. que indu⸗
cunt contritionem · ſed ſicut ait Ie.non eſt qui

EE

agat penitentiã ſuper peccata ſua a dicat.qd

feci ·de pe.di. nj. inter B hircus·

Imara:Dõ.Rugiebã a gemitu coꝛdis mei

de pe · di· iij· ille rex · Iere· xxxj · Statue tibi ſpe
luncam.pone tibi amaritudĩesdirige coꝛ tuũ
m viam rectam. ¶ SZigna huiꝰ amaritudinis
multa ſunt · ¶ Deimum ſignum eſt verecdia
RFugꝰ.laboeaãt mens patiendo erubeſcentiam
et qm̃ verecundia magna eſt.pena eius qᷓ ern⸗
beſcit peo cheiſto fit dignus miſericoꝛdia:Nã
ſceðm Imbeo· verecundia magna pars eſt ſatiſ
factionis: vt de pe:di.j.quem penitet· Fugꝰ.
caueas ne verecundia ductus diuidas confeſ
ſionem . de pe /di. v. c·j.in. S . udicio nãqʒ eo⸗

dis (: Secundũ ſignum eſt humilitas. poꝰ

humiliamini ſub poteti manu dei. vnde ⁊ pub
licanus non audebat oculos ad celos lenare·
xcv· di.eſto.xxij.q.ij.cum hHumilitatis · Deni⸗

tentia nãqʒ ſcðᷣm ugꝰ.eſt humilium τ bono

rum fidelium pena quotidiana de pe · di. j⸗g.
eſt em̃. ¶ Tercium ſignuz ſunt lacrime.vt..
e.ſub . J. H·j. Ihere. in treñ.ij. deduc quaſi
toerentem lacrimas ꝓ diem noctem.non deſ
requiẽ tibi.neqʒ taceant pupilli oculi tui.Cri
ſoſtomus ·lacrime lauant delictũ quod pudoe
eſt confiteri · id eſt· enm pudoꝛe verecundia
confitendũ · de pe · di· j. . lacrie. æ no · S. e .·. v·
peimum.Oõ.fluminis impetꝰ letificat ci · deꝛ
Quartum ſignum eſt foetitudo.ſicut patet
in magdalena.que adeo foetis fuit in confitẽ
do.ꝙ nulle pudoee obſtante publice confeſſa
fnit turpitudinem peccatoæauz · neqʒ timuitad
hoc de pe · di. iudicet.in fi:ibi.atqʒ H expedi

re vtilitati eccleſe ac. Quintuz lignum eſt

peomtas obedientie. ve ptz in demino noſtro

hieſu cheiſto qui factus eſt peo nobis obedieſ

vſqʒ ad mostem. moetem autem crucis · JFug

ponat ſe penitens ommino in poteſtate iudiciſ
in iudicio ſacerdotis:nihil ſibi reſeruans ſui·
vt omnia eo iubente paratus ſit facere peo re
cuperanda vita amnime. quecunq; faceret peo

euitanda coepoeis moæte· æ hoc cuz deſiderio
quia vitam recuperat infinitam · ð pe· di · v· cõ
ſideret. v. in his omnibꝰ.

Diſcreta:cuius etiam multa ſunt ſigna:
imũ ſignum eſt ſi querat diſceretum con

feſſoes. Jugꝰ· ſacerdotẽ quere qui ſciat te ſol

nere ligare. de pe· di. vj · c. j. B autẽ fieri de⸗

bet de licentia ꝗpeij ſacerdotis:j.e· omnis· de

pe · di. vj placuit · ¶ Quid ſi non vult dare li
centiam. videtur ꝙ ſufficiat petere · ar · · de
regular̃ licet· ſed dic quod ad ſuperioeem re⸗
eurri debet. ar· 5· de iurepa. nullus. Signũ

ſecundum eſt ſi non excuſat ſe:nec alium accu⸗

ſat. abs peoditoe eſt vel detractoe · ꝓuer · xviij

iuſtus in peincipio accuſatoe eſt ſui.de pe. di⸗
j uis venit amicus eius et inueſti gabit eũ⸗
cui ſi non reſponderit veritatem. in futuro ha

bebit multos accuſatoꝛes · ſcʒ deum.pꝛopeiam
conſcientiam: dyabolumpeccata. ⁊ etiam to⸗
tum mundum. Sap iij · pugnabit cuzʒ eo oebis

terrarum ↄtra inſenſatos· Dõ.nõ declinet co⸗
meum in verba malicie æc: xj.q· iij · excellentiſ
ſimus· DsS· meditatꝰ ſum nocte cũ coede meo;

et exercitabar ⁊ ſcopebam in me ſpiri tũ meũ.

Idem.deus meus anmmciaui vitam meaz tibi
et iunge quod no· j.e.ſub.ꝗ.integra· v· ad idẽ
facit.· Eallit autez hoc foete in hereſi æ qui

buſdam alijs caſibus · ar· S. de confel · c. j. æ in

his que no.je·.ꝗ. in quo tenetur ſacerdos · S·

quid ſi aliquis confitetur. Item fallit vbi cir⸗
cumſtantia facti talis eſt ꝙ aliter nõ poſſit cõ⸗
fiteri peccatum . vt ſi cognouit quis matrẽ ſu⸗
am. vel filiam· vel vxoeem peopelaz contra na

turam. vel r ler roßpir ſit ab imperatoꝛe

cum non ſit mſi vnus · ¶ Item cauere debet ꝙ
ſicut peccatum quod fecit non celet · ſic nõ di
cat quis ſe commiſiſſe peccatum quod nõ com
miſit · Vnde augꝰ ſuper põ. veritas de terra oꝛ
ta eſt aτπ veritas de terra inquit oeitur. id eſt.
confeſſio de homine; vt ſe accuſet · ⁊ ſic iuſtici
de celo peoſpexit · id eſt· a deo data iuſtificatõ
penitenti ·q;d·deus · parcamus huic qui non
parcit ſibi.ignoſcamꝰ quia ignoſcitde pe.di.
j · veritasIdem.ſi tu accuſas te deꝰ excuſat te·
ſi tu excuſas te deus te accuſat ·ſi tu tegis deꝰ

dete git · ſi tu detegis deus tegit. Idem. cũ hu

