mulier poſſit replicatõne adiunari · vt ibidẽ · et
5̊.· de eo qui cog · cõ · vx · ſue· diſcretõem · J. · et
jj.J.de adul ·:c.pe·et vl.ff.ſo:ma · viro atqʒ vxo
re· ſi gꝗ mulier ꝗꝓpeia volũtate exiuit · ñ audit
petens reſtitutõezʒ. qæ ipᷣa ſe peiuanit· vt· xxxij
q·. j·· de bendicto ¶ Zed qm agens neceſſe habʒ
ꝓbare intentõem ſuã. vt · C· de eden · quis accu
ſare. S̊. vt beneficia eccleſiaſtica. vt nrm · ſcire
debes ꝙ poerecto libello inducie dari debent
deliberatoꝛie · vt no · z. de libel · obe et de dulatõ
nibus . ⁊ ꝓba iij:qiij·offeratur· c. de indu⸗
cijs.die aũt adueniente vel etiã anteꝙ; aſſigne
jurabit quilibet ſtare mandatis eccłie:⁊ de ve
ritate dicẽda.ſicut generalis ↄſuetudo ſeruat
et ꝓbatur.õ ·de deſpon:impuatteſtationes:⁊
de ap · queſtioni . ⁊ de elec dudum · S8. ꝗJ. ptibꝰ
et · ꝓ. tandez· ⁊· c· cũ dilectus · J.j·⁊ · ij· licet al
ſacramentũ calumnie in his ſpũalibꝰ non p̃ſte⸗
tur · vt · 6̊. de iuramento calũ/litteras.nã h; iu⸗
ramentum · ſ. de veritate dicenda in qualibz cã
nececeſſariũ puto · vt·xxxj·q ·ij· ſi veruz eſſe · et
GS.de iur̃iur̃.ex litteris·et tñ reſpondendum eſt
ſcðm ꝙ; quilibet credit verũ foꝛe: nec deierat.
q;uis aliter ſe habeat res · vt no·õ·de iuriur̃.ꝗ.
quot comites: v in veritate · Cof · tñ aliter no
tauit.qð dic vt no · o · de iur · calu · · quãdo · vͥ.
vnũ tam non omitto.⁊ · vꝓ.peimũ · ⁊ ſequentibꝰ
Debet ergo interrogari pꝛimo agens·ſecũ
do reus · vtrũ ſint vera ea que in libello ↄtine⸗
tur: ſi vterqʒ aſſerat· planũ eſt qð iniungetur
eis ꝙ ſimul reuertant · miſi aliud canonicu ob⸗

ſiſtat · vt · · de clamde · deſpon · c· ij . et de dſan ·
et affi · c. j. æ interro gabit' alteruter alterutro
p̃ᷣſente· ar · S· de iudi · at ſi clerici · ⁊ ð do · ⁊ dtu ·

peout. .· · de ver · ſis· foeus: circa finez · aliter

non obeſſet confeſſio.vt no.õ·de ↄfeſ.. quali
ter intelligat. S p̃ſente aduerſario.ſed quidã
ſigillatĩ æ ſecreto ſiue ſeos-ſum eos interrogãt
et male· ſi tñ agatur in foema iudicijniſi foete
Hhoc faciat iudex cautus ad extoꝛquendã meliꝰ

veritatem nec aduocatus debet reſpondere

ad factũ.vt · S·de iudi. paſtoꝛalis: ⁊ ſiquis du
bitauerit ꝓbabiliter. inducias ĩpetrabit · ſcðz
ea que no · g · de iuẽ · calũ · C. q; pᷣſtandũ ſit · · h
nunquid.Qõð ſi maritus confiteat ↄtractum.
ſed excipiat de adulterio· æ vxoꝛ ↄfiteat adul
terium · habetur ei fides dtra ſe · vt · . ð diuoe ·
caex litteris· Sed almd ſi ambo diuges con

fiteantur impedimentũ · ꝗꝓpter quod oĩno ma⸗

trimonium ſepararet. vt·Sde eo qui cog·con.
vxo.ſue.ſuper eo/Sed ſi maritus matrimoniuzʒ

neganerit.tunc incumbit ꝓbatio mulieri · ?⁊ p
quos teſtes cõuemet G̊ peobari vide et dic vt
no.5. de teſtibus · ꝗ. quis poſſit eſſe teſtis. v.

vbi aũt.· uid mris ſit ſi deficiat in ꝓbatio
ne· oino abſoluit vir·et relinquit mulier con⸗
ſcientie ſue vtrũ ↄtrahat nec ne.vt · · ð iuriur̃⸗
mulieri. Vtrum autẽ in hoc caſu ſit deferẽdũ
iu ramentũ · dic vt no · g· de iuriut · ſub illo · ſub
. nunc redeundum . ꝗJ. et in quibus · V· quid ð
cauſa monachationis · ¶ Sed hoc ſcias · ꝙ mu
lier ad omnia reſtituenda eſt · ita ꝙ& gaudeat
pacifica poſſeſſione et ꝓlena ſecuritate· vt · iij ·
q.j.reintegranda · ſed ſi mulier ex aliqua cauſa
veriſimili dicat ſe virum ſuũ habere ſuſpectũ
cũ vir eã ſibi petat reſtitui.ad officium iundiciſ

ſpectat iubere cauere ſufficienti cautõne · ꝙ in
lecto⸗et in menſa.et omnibus· tractabit eam

ſicut vir debet tractare vxoeem · nec ledet eam
in pſona.vel rebus ·vel aliquo modo eaz dehbo

noſtabit.ſalua cozrectione maritali æ honeſta·

et hanc cautionem debet maritus peeſtare per
iaramẽtum vt.xxxij·q.j· de benedicto Eoe
ma iuramenti hec eſt.dicet em̃ iudex marito·
ab iſta die inantea iſtam comugem tuam quam
iniuſte dimſſeras ita tenebis: ſicut maritus ſuã

coniugem debet habere in dilectione ˖ et debi⸗

ta diſciplina:nec eam ꝓ vllum malum ingeniũ

a te ſeparabis·nec ea viuente aliam accipies ·
ſic deus te adiuuet et H̊ ſaucta dei euangelia.
vt · xxxv.q.vjab iſta die inantea iſtam coniu⸗

gem.Sed ſi mulier non confidit de iuramento
viri · quia foꝛte vir parum timet ſacramentum
illam cautõem peeſtare debet quam magis ti⸗

mebit · ſcʒ pignoeatiacim. vel fideiuſſoꝛiã ſub

pena peomiſſa · vt ar · S· vt lite non dte · quoniã
frequenter.in fi:et de reſti ·ſpo.ex tranſmiſſa:

etc . c· litteras· in fi · et de pꝛeſump · litteras · J. f⸗
et · ff. man· ſi mandato ticij : ꝗJ. vl.xxxiij ·q· v. ꝓ⸗

deſt · et. q· iiij · ea vindicta· quia ſicut ibi dicit
illa pena infligenda eſt que magis timeturet

in his iudex ex perſonis dicta a facta penſabit
vt · C· ſiquis imperatoei male. l· vnica:

. 1
„

i
vt
0*

n⸗
.
H
dö
mnu
eat
ij.
uſt

eiſ
n

nä
pi⸗
m
8
ia⸗
ir

ni

cunt · et ſequen.
tuntur ad accuſatõem . ar ·j· de diuoꝛ · poero.

Quis admittatur ad accuſatõem mrimonij

Stendimus qualiter agatur ad matri
monium coniungendum · nunc videa
mus qualiter agatur ad diſiũgendũ·
dicentes quis admittat ad accuſan
dum. Scienduz 1gi ꝙ ſi agatur ad matrimonij
vmculum diſiungendũ.aut impedimentũ per⸗
Petuum qð ponitur non eſt peccato ſubiectuʒ
Puta.de frigiditate. artatione. vel maleficio
agitur.et h; ſoli coniuges admitti debent · cũ
nec alioꝛum interſit de H̊ agere. vnde et inuitiſ
extraneis pñt ſił moeari · vt· ᷓ. de frigidis · cõ⸗
ſultatõni.dummodo caſte viuant.xxxñj· q.v·
qð ðᷣo pari.ałs de adulterio accuſare poſſent.
6.· de offi. oedi · ca.·. ¶ TLcem vbi ꝓpter erroꝛem
petitur diuoæcium ſoli coniuges admittuntur
ar · S. de coniugio ſeruoꝝ . Poſuit · Idez qñ
agitur ad thoei ſepatõem.vt no.jĩ.de diuoæ. .
quot modis·v. j. ¶ Kut tale eſt impedimẽtuz
quod peccato ſubiacet · puta.agitur de conſan
Suitate vbi quilibet admittendꝰ eſt.⁊ ſic actõ
vel accuſatio iſta popularis videt'. vt.ꝗ̊.ð co
ſpi.tua nos.quia huiuſmodi coniunctõnes ne⸗
farie ſunt et coitum inceſtuoſum inducunt · ve
apparet in his que no · S· de eo qui cog.conſan.
vxo · ſue ¶ Vernntamen decretũ dicit ꝙ extra
nei repellunt' dum aliquis de conſanguinitate
ſupereſt · tales em̃ ſcʒ peoximi · puta.pater·ma
ter · frater · ſo-oz. patruꝰ.matertera.et toca eo
rum peocreatio ceteris p̃ferũt.vt plene ꝓbã⸗
tur hec omĩa.xxxv·. q: vj · Oſanguineos.S. de
ſen. et re.iudi.tenoꝛ.et hoc intelligas tam de
accuſatione ꝙᷓ teſtificatõne. Et eſt ratio· qe te⸗
ſtes qui melius veritatem ſciunt ſunt alijs pee
ferendi.vt . C· de teſta.domicius.et tales pl
laboꝛant in ſcienda geneologia ſuaitũ cartis.
tum recitatione maiozꝛum.vt· ·e.videtur.C.ðᷣ
in integ.reſti · minoꝛ. de tutela.et de liberali
cauſa.ſi filium ad idem. ff. de adulterijs . l. j⸗
J¶¶fi ·et.l.ſi mari tus:et.C.de adulterijs · l. ;⸗
uis.· Tamen in multis locis hoc non ſeruat.
et male.duʒ tñ peopinqui ſupſint honeſti æ an
tiqui æ bone fame · quia ſi ita eſt non ſunt extra
nei ſine ſuſpitione · ſed ſi tales deficerent · tune
etiam vicinos bone fame admitterẽ.= ſic intel⸗
lige · S.·de cog·ſpũa.tua nos.ar.õ.ð frigi ·lau
dabilem . et · c· fi. quod intelligo niſi fama cre⸗
beeſceret · tunt em etiam extraneũ admitterem
ar · in his que no·j.e.ſub rubeicella que exce⸗
ptiones · .ſed nũquid is. et ſe.⁊j.de accuſa.
ꝗ· quis poſſit acenſare · et de denuncia. J. quis
poteſt denunciare· et de inquiſitõnibus · J. qñ
pPꝛocedatur · et.õ:de cognatõne ſpi·J. quis ſit
effectus.v.effectus vero tereie.et. v. aln di⸗
ffram maritus et vxoe admiiʒ

diſſoluendum.

ca· ſignificaſti ·et.j.de ſen.excom. inquiſitioni
et ſcòm hoc intellige.õ.de conſang.c.j.et ca.
non debet · in fi · vbi habes ꝙ nulllo tempoꝛe
obſtante accuſatoꝛ auditur·

*

ibellus accuſationis Rubeicella.

Gs petrus conſanguineus guilł. in
tali gradu:accuſo matrimoniũ· et ꝓ
uoco ad dinozcium quatenus de fa⸗
cto conſiſtit int ꝛpſum guił · et mar
garetam vxoeem ſuam· ⁊ peto peonunciari ma
trimonium inter ipſos nullum fuiſſe· et vtriqʒ

dare licenciam cum alio contrahbendi. hec illa

ratione.quia pꝛedicti ·g.et.m.attinent ſibi in
quarto gradu cõſanguĩtatis.et hec offero me
legitime peobaturum.compeobatur · j· e · ca:.j·
et ca · inſuper · et · · de conſanguinitate · ca. j. ⁊
ca non debet. et de teſtibus· ſeries.⁊ de peo⸗

bac. jurauit.et de reſtitu. ſ oliato· litteras..

pꝛopterea.et ſequen. erum illud ſcias ꝙ;
matrimomium impeopeꝛie dicitur accuſari. quia

huinſmodi accuſatio vel actio et ſi de crimine

ſit.non eſt tamẽ eriminalis: ſed mixta inter cri⸗

minalem et ciuilem 5· de peocur. tue. ſic et
querela inofficioſi teſtamenti mixta eſt. vnde

plerumqʒ vocatur querela · vt.ff. de inofficio⸗
ſe teſtamento.l.j.eoc qui querelam peoponit

petitionem hereditatis exercet · ff. de inofficio

„

ſo teſtamento · qui de inofficioſo.et ſic ſapit na
turam cimilis actionis. Xliquando vero vocat
accuſatio: C.de mofficioſo teſtamento·eũ qui.
et multe alie mixte ſunt·quod die vt no· 5̊. de

peocur ꝗ. m quibus. Et ſcias ꝙ vbicunq; de

perpetuo impedimento agitur ſiue a coniugi⸗
bus ſiue ab extraneis.petendum eſt vt peonun
cietur matrimonium nullum.æ vt coniuncti ne
pharie ſepentur.Der ſcripturam autem nõ po
teſt abſens abſentez accuſare.j· e.a nobis. ij.

A · vlti · per ſ eripta· nec denunciare.j.de accu

ſatiombus denunciationibus æ mquiſitionibꝰ

inqniſitiomis· ſcᷣm goffredum ˖ Ilimj contradi⸗

cunt vpi de federe matrimonij agitur ceum cõ⸗
tumacia exigente recipiantur teltes concra ab
ſentem· ꝗ̊.vt lite non conteſtata. ca:j:⁊.· c.qm·
Jꝗ.·j.·⁊· ij · Vel dic ꝙ tunc habet lotum denun⸗
ciatio.ar.õ.de deſponſatione impuberum. ad
Oblato libello quilibz in
rabit ſtare mandatis ecclie · ſcz quilibet coniu
Sum.nam citandi ſunt cum factum eos peinci
paliter tangat · ẽ· de reſtitutione ſpo. ex litte
ris. deaccuſationibus denunciac. inquiſi⸗

tionibus: illa Peepoſitoeuz/ ałs nõ valeret ſen⸗
tentia ſi is oꝛdo udiciarius non ſeruaretur. ſię

int ellige · S· qui filij ſint legi · p venerabilez· J.
.j· ſed ſi Otumaces appareant tůc non vſqʒqua
qʒ ſeruatur oꝛdo mudiciarius · quod dic vt no-
ꝭ6. vt lite non conteſtata. ꝗ. Item vbi agitur de
matrimonio.= citatõnes ſcribi debet. a taliter
fieri ꝙ bari poſſit. ar.j·ð ſnĩia excõ·ſacro· qð
dic vt no· S. de dolo et õtu · J. qualiter dephen
datur. v· dico nõ eſſe credendũ · de ꝓba · J. qd
debet ꝓbari · ſup verbo · ſunt ĩ ſcriptis redigẽ
da: æ ſi hij quos negociuz peincipaliter tan git
defendere nolunt:puto ꝙ accuſatio publicada
ſit in eccłia. et ſiquis affinis vel cognatꝰ velit
defendere mr̃imomũ · audiet · demũ his de⸗
ficientibus quilibet extraneus admittet·ſicut
dixi in accuſatõe · · ꝓ.oñdimus · ar · ff . in quibꝰ
cauſis in poſ ea.h̊̊ aũt· ⁊ de damno infec. l. iij.
. p̃tozet ex quibꝰ cauſis maio·ĩ integ. reſti ·
ergo: qͥnimmo etiã inuitis ↄiugibus puto de⸗
fenſoee audiendũ · ar. ff· de lib · cã · l. j· ij . n
et de appel · nõ tm̃ · et B poptime com bant.
g:qui filij ſunt legiti platũ.⁊. j· c· j· er⸗
So aliquis apparet defenſoꝛ. audiet. et pote⸗
rit repellere accuſatoæẽ ante li · dte · · ð ðſpon.
impu ad diſſoluendũ · ſed lite ↄte.mini me · cuz
hec exceptõ dilatoeia ſit. ar.ẽ · ð ſen· re iudi·.
inter monaſteriũ: Si nullꝰ defenſoꝛ apparet · iu
dex de plano inquiret: a ſi coeã eo ꝓPbet' impe
dimẽtũ. inter oiuges ſententiazʒ diuoæcij feꝛet
adhibita Suitate ꝗ adhiberi debet circa tantã
ſnĩam.quimimmo ⁊ hoc facere põt nullo accu⸗

ſatoze comparẽte mmia infamia oꝛta · h ſp citã

di ſunt quos res tangit· æ publicandũ eſt an ali
quis velit accuſare vel defendere⸗ ſic intelli ge
:de diuoe.poero· in fi:s ð acenſa· qualiter . ij·
.debet:a ea q̃ no.õde clamdeſtina · deſpõ⸗ ꝗ.
quot modis. v· quarto. ſupꝑ vbo illo· cõmẽti ·

inueſtigẽt. ſequen:⁊ · ᷓ·de ꝓba· ſieut Oſue⸗

tudo: ⁊v:c· ad noſtrã ·
Oue exceptõnes competant dtra accuſato
rem matrimonij Rubꝛeica⸗
Ictum eſt quis accuſatoz admittatur
dicamus quibus exceptõibus repel⸗
latur-. Deimo põt obici ꝙ extra⸗
neus eſt · vnde eſt admittendus aliq?
de parentela bone fame ſupſtite: vt dixi · S. ꝗ.
ondimꝰ? ¶Secudo Pgtänguzen vt · SB. ð

excep· exceptõem · Tercio· ꝙ nõ eſt mrimo⸗
niũ.neqʒ; ſponſalia· etate impediente:= iðo qðᷣ
nõ eſt: accuſari nõ põt · vt · · ð deſpõ · impu · ad
diſſoluendũ ¶ Quarto.qe nõ ꝓſequit᷑ publice
accuſatõem ſuã h̊ clam poerigit libelliũ lſuũ. vñ
nõ eſt audiendus cũ iurare nolit· nec voce Pa
aliud de ꝓmat · vt · · e · a nobis · · de accuſa· m⸗
quiſitõms.S.nec ad petitõem· ⁊:ij·q· vl. x ſcri
pta. unro a aceuſat grã turpis ꝗqſtus.
puta.vult extoequere pecumã a marito qᷓ vxo
ris pehemens amatoꝛ exiſtit · vñ etiã in hoc ca
ſu mater repellit . vt · .. e· ſigni ficante · ij · q j.
hibent . C. de inof.te· filia.⁊ de inſti · ⁊ ſubſti ·
rephendenda. = de Odi · inſti · cũ teſtatoꝛez · nec
em mrimonia legitime ↄtracta· etiã obtentu
patrie poteſtatis dirimi opoetz· vt. ff. de lib.
exhiben:l/jein fi·a. l:ſequen.æ ar.S.de ſpõ no
eſt nobis. ¶ Itẽ qe malo zelo mouet generali

ter. qꝛ habet odio alterũ ipoꝝ ingum. vel ex
aliqua iuſta cã ⁊ ꝓbabili eſt ſuſpectus· vt· J· ð
accuſa·cũ p.mãconella.⁊.c· cũ dilectus.vł qꝛ

opoeteat · õ·de ſpon.cũ in tua · ¶ Itez gqe ſciuit
qñ mr̃imoniũ qctũ fuit.⁊ ſciebat ĩpedimentũ
et tacuit . etiã ſi clamdeſtinũ erat.nã exquo cer
tus erat nõ debuit certioæari · vt · · de elec . cũ
inter vniuerſas. ⁊. ff· de act · empti · et ven · l. ·
in f. ¶ Vel ae mihil oppoſuit infra tꝑs ĩ eccia

eſt piurus. vel abs nrcie accuſa · eũ

aſſi gnatũ:qñ banna edebant i eccbia · vt · ů · de

ſpõ· cũ in tua.⁊ de clamde · deſpõ · cũ inhibitio
Excuſat cñ ſi erat ext:a ꝓuinciã · ſiue dioce
ſim.del qe denunciatio ñ potuit ad eũ puenire
puta:qe infirmus erat nimis· vel furioſus: vel

impubes. vel ſi iurare voluerit ꝙ poſtea didi⸗
cit ĩpedimentũ:nec ad hoc ex malicia ꝓcedit

ꝙᷓuis ̊ andierit.etiã ab his qᷓ vntes fuerũt ⸗
tacuerunt vt· .e.cũ in tua ’// Sed j·qe illi a
quibꝰ audierũt ĩpedimẽtũ nõ admittent · ergo
nec ĩſti · abſurdũ e em̃ illos admittere quoꝝ re
pellerent' actoees. vt·õ·de teſtibus · licz · ij· et
j.de hereticis· frnitatis · ¶ Solutio · illud in
teſte. G̊ ĩ accuſatoee.·Rõ diuerſitatis B ẽ·qe ac

cuſatoæ nõ ꝓbat h teſtis· quare mrimoĩo pᷣindi

ciũ nõ para ¶ Quid ſi tꝑs lapſum ẽ h adhuc
nõ eſt mrimoniũ ctũ: dieo e ſp audiendum
re integ· i.añꝙ; mrioniũ qᷣctũ ſit vt ponis ꝙᷓtũ
cũqʒ ſiluerit.vt.Sde ſpon. cuz in tua · ar · S. de
elec · in cãis · J. ki · · de Oſan. ⁊ affi . ſup eo · ⁊ de
eo quĩ cogcõ.vx ·ſue · de illo. Aui ſi iõ ta⸗
cuit.qꝛ nõ habebat ꝓbatões paratasnõ vide
tur repellendus. ar · S· de Oſan. ⁊ affi · c. ]· et · ij ·
.q · vij·plerũqʒ.ſicut nec repellit ſi iðo tacuit
qæ vidit aliũ accuſantẽ: que voluit docere p̃ua⸗
ricatũ fuiſſe.ff· ̊ pᷣuarica.l.iij.:qe nudo ver
bo potuit ĩpedire. vt . S. ð ſpõ · pᷣterea· ij. ¶¶S2
nũquid is qᷓ repellit ab accuſatõe repellẽdꝰ ẽ
a denunciatõe:nõ vider.ar· S·de iureiur̃. quẽ
admodũu . J. vl · · de deſpõ · impu · ad diſſoluedũ
Nã ad denunciatõz canonicã q circa cõmittẽdũ
peccatũ attendit quilibet admittit·S· ð cog.
ſpũ.tua.ad quã admittit etiã is q̃ accuſare nõ
põt · S. de iureiur:quẽadmodũ·ad fi · ĩ qua etiã
qualiſcũqʒ noticia ſufſicit· xxij:q· v. videt·
et ĩ qua ꝗꝓa turpitudo nõ obſtat · ů· de ſpõ · Pte
rea.æ qua iuramentũ pᷣcedẽs nõ impedit· xiij·
di . nerui . h hec in denunciatõe euãgelica non ꝓ
cedunt ſedðᷣm gof·/qð dic vt no·j.de accuſa ·ſub
rubꝛicella ð denunciatõibꝰ.ꝗ.qͥs põt· v · gof·
notauit ꝙ q̃libz · Tu die ꝙ ĩ mriꝰ vbicũz gpter
ſuſpitõem repellit ab accuſatõne. repellit ⁊ a
denunciando vt. · ð accuſa· cũ opoꝛrteat · 2· c·
ſequen.ne ꝓ vnã viam expulſus· ingrediat ad
ide pꝓ aliã.qð eſſe nõ debet · S· de ꝓcuñ.· tue · ff ·
pꝓ ſocio.iõqʒ·ff · de ↄdi · inſti. qᷓ ſub dditione.⁊
vide qð no. ſup B.j.de accuſa. ſub rubꝛicella

de denunciatõibꝰ. qs põt denunciare ·Ve

rũ ep̃s ex offieio inquirere põt ſi infamia oeta
ſit· vt. de diuoe.poero.ſicut etiã facit qñ ali
quis accuſat æ nullꝰ apparet defenſoꝰ· vt dixi
S· ꝓxima rubeicella peope fi ar.·de officio
oedi · ca.· Inder autem quando ex offi.
peo cedit · actoꝛe apparente et nullo defenſose

e!
re
del
de
dit
t
ſin
5
te

te

N

10
1

cõparẽte debz eſſe cautus nam debz attendere
vtrum coniuges diligant ſe adinuicem vere ·
tunc ↄfeſſio ambo piudiciũ parat cum alijs
adminiculis in peimo gradu ſcðo · Vel ficte ·
et tunc etiã nullam peeſumptionẽ inducit· ſeðz
ea q̃ no.õ̊.ð eo q̃ cog·cõ.vx ·ſue·. ⁊ qͥd iur.v.
illð nota · Ittendere debz etiã vtz accuſato⸗
vel teſtis ſit notoꝛiꝰ:excõmunicatꝰ.ſac rilegꝰ.
foꝛnicatoe. vſurariꝰ.et ſic ipᷣm ex of.ſuo repel⸗
let · ar. S. de teſtibus.teſtimoniũ. et de excep.
exceptõʒ· Ittẽdat etiã ſi fama ẽ ꝙ ſint oi ã gui
nei·quia æ G̊ͥ adminiculũ p̃ᷣbet.õ.de ſpon. cum
in tua.xxxv.q.vj.ſi duo.j.de diuoe; poæro.et
ſemꝑ in dubio mrimonio iam otracto iudicʒ
vt. S.de teſtibus.licet.ij.in fi.et.ff. de penis
abſentẽ Item ſi ſententiã diuoæcij tulerit. dʒ
tradere litteras que totum ꝓceſſum otineant.
vt dicã.j· de diuoꝛ J. vl. v. debet autez iudex
ſententiã.et ſequenti.
Qui teſtes requirant' in accuſatõne mr̃imo
nij et quibus exceptõibꝰ repellant' Bubeica
c— Via in accuſatõe mr̃imonij teſtes de
ſiderantur. videamus quales debeãt
eſſe · et certe bone opinionis er omni
exceptõne maioees.nõ domeſtici.ne
q; familiares nimis.nʒ ſuſpecti.vt.õ.ð&̊ ↄſan-
et affi · c. j.· et de teſtibꝰ. in litteris.et.c. licet.=
j ·e.ti · inſuꝑ.et beeniter qui nõ põt eſſe accuſa
toe· ð̊ quo dixi.õ.ꝓxima rubeicella.nec teſtis
eſſe poterit.vt..de accuſa.cũ opoeteat · j: X d
mittuntur ergo ↄſanguinei et etiã extraneis
feruntur qñ querit de cõſanguinitate · vt · j. e.
didetur · q dic vt no. õ·e. ſub rubeicella quis
admittat.et eſt hoc veꝝ qñ querir vtrũ ma⸗
trimoniũ qð p̃ᷣtextu ↄſanguinitatis accnſat ſit
dirimendũ vel non.ſicnt dicit dicta deere . vide
tur . et · xxxv·q vj.c.j.Idem eſt ſi querat' an fi⸗
lli aliquoꝝ poſſint ↄtrahere et cõſanguinitas
opponat.õ.de ſpon.cũ in tua. ſi vero agatur
vtrũ mrioniũ ſit ↄtractũ·tũc habz locũ diſ. qᷓ
habet · S. de teſtibꝰ. ſup eo. Sſt ergo ſpeciale
in mrionio vt parentes admittantur in teſtes.
ſunt et multa alia ſpecialia. qð dic vt no. S de
ſpon· ſub rubeicella de matrimonijs · ad fi.ſub
ꝗ. vt autẽ.Sv.ẽ em̃ fauoeabile: ſeque.
FAenelliee⸗ aũt teſtis ſi nolit iurare.vt.j.e.a
nobis · et. S. de teſtibus. nup· quantecunqʒ re
ligionis ſit.vt ibi.Nec credo ꝙ in HB valeret re⸗
nuciatio partiũ.ar.õ.de eo qui cog. cõ · vx · ſue
ſup eo.et in his q̃ no.õ.de clamde. deſpon. ꝗ.
quot modis.·quarto.ſuꝑ illo verbo cõmen⸗
ti . vtrũ aliqð impedimentũ: Scðo.tercio.et
quarto.repellitur ſicut.õ.dixi de accuſatoæe⸗
St qualit' inquiri debeat dic vt no. S. de dſan⸗
guinitate · J. vſqʒ ad quottũ Zradũ . v et qe mu⸗
dex · ¶ Debet aũt iurare teſtis ꝙ veritate F
pe

vtraqʒ pte:nec gr̃a:vel amoee.vel odio.v
cunia. dicet · g. de teſtibꝰ quotiens. que defi⸗
eiunt circa teſtiũ receptõem et examinatõem ĩ
titulo de teſtibꝰ pleniſſime notant. ¶ In ſum
ma notandũ ꝙ denunciatio aliqñ fit in criptis
aliqñ ſñ ſeriptis.ſʒ meliꝰ et tuciꝰ ẽ vt ĩ ſcriptis
fiat· ſic dixi· ꝗ̊.de accuſa.et ar.̊· ð reſti. ſpok.

2 α

lras · ⁊. j.e.a nobis.et magis Peie de mrioniũ

denunciani ꝙᷓ accuſari. cũ nec inſcriptio fiat.h
denunciat vt a peccato recedant· et põt fieri ĩ
hunc mundũ · ¶¶ Sgo petrus denuncio vobis
domine epiſcope matrimoniũ quod tractatur
inter martinũ et bertã ↄtrahi nõ debere. quia
ſunt ↄſanguinei vel affines ĩ quarto gradu ·
HB ſcit talis et talis:Vel ſi iam dtractũ ſit dicet
matrimoniũ quod ↄtractũ eſt mter mar ·⁊ ber.
de facto.nõ debere tolerari de iure ꝗꝓpter talẽ
cauſam.et eam ſcit talis et talis.nec puto ꝙ B
ſit neceſſaria trina monitio qð exigitur qñ ałs

denunciant' crimĩa.vt dicã · . de accuſa. ſub ru

beicella de denun. F. quis poſſit. v. in vtroqz. ⁊
ſequen. St eſt ratio.quia quantũcũq; admone⸗
retur non poſſet eam dimittere ꝗꝓpeia temerita
te. vt..de diuoe · poero.etc. ane. Fis qui⸗
dam diſ. gradus in libelk. ar. S. de ceſlbꝰ. ſeri⸗
es· ⁊ de oſan.tua nos.ſʒ Gͥ nõ puto neceſſarium
in libello ſed in teſtimonio tm .· ¶¶ 1tem in bis
libellis plures cauſas puto poſſe adijci indiſti
cte· qe cũ de periculo anime querat nõ refert
ex qua cauſa piculũ euitandũ ꝓbet. de H dixi
õ.de libelli obla:· . quid debeat continere. v.
t· dixitt
De diuoecijs Bubeica
oniã accuſatõne p̃miſſa.et facta re⸗
ponſione. et habita ꝓbatõne. ſentẽ
tia diuoæcij kerenda eſt. Dicamus de
diuoecijs. Quis poſſit ſententiaz
diuoecij ferre·dic vt no. S.de mrionio 5 inter.
eccle.Otrac.G.et a quo fieriꝑpoſſit.hix aũt vidẽ

dum. Quid ſit diuoꝛciũ. Et vnd dicat'.

uot mõis et ex quibꝰ cãis fiat St qua⸗
liter fieri debeat.
Vid ſit diuoeciũ. et quidez inter virũ et
vxoẽẽ legitime ſepatio fa cta:Legitime
dicit.qe ſcriptũ eſt.quos deꝰ Diunxit ho

mo non ſeparet. ſczʒ violenter. ſine lege . abſqz

ratione· non em homo ſeparat quos pena dam

nat quos reatus accuſat.quoſ maleficiũ coar

tat/xxxiij·q ij quos deus·
Tvnde dicat. et quidẽ dicit diuceciuz
Diuerſitate mentiũ.vel qe hij qui ma⸗

trimoniũ diſtrahũt in diuerſas ptes eũt.vt.ff.
e.· l. ij. et.ff · ð ver. ſig· inter ſtupeũ · ꝗ. dinoꝛciũ
et· l. inter diuoeciam.·
6 Vot modis æ quibꝰ ex cãis fiat.æ quidẽ
aliqñ fit qꝙ;tũ ad thoei ſepatõem tm̃.qñ⸗
ꝓtum ad fedus matrimoniale diſſoluendů
Quantũ ad thoei ſepatõz fit.qñ.ſimulier vel
vir foenieat · vt · xxxij qj.dixit dominul 2X. q·.
vir interueniente. omnes accuſationes · verun
tamen adultera accuſari poteſt quo ad penã le
galem vel canonicam infligenda. tunc quili⸗
bet admittitur. vt tractatur.j.de aduli.n ſum
ma.ſed quo ad diuoecium ſeparandum non ad
admittit aliquis niſi maritus.vt no. g. t. j · ſub
rubeicella quis admittatur ſed i8 audiẽdꝰ eſt
et debz poerigere libellũ cõ tinentem nomẽ ma
riti accuſantis: æ vxoeis accuſate: illiꝰ cũ qꝰ
aeulteriũ dicitᷣ perpetratũ.æ locũ.⸗ annuz et
menſem. in quo perpetratum eſt. et ſub quo cõ
ſule. ſed non cogitur quis diem lapponere ve
hoeꝛam ſed ⁊æ nomen iudicis coꝛam quo accuſa⸗

50

—

4

tur apponendum eſt · licet non pꝛopeium ſaltẽ
pellatiuum. Vñ verſus ·
Conſule.menſe· die · coꝛã peetoꝛe · ꝓfeſſus.

re deferre reum.crimen. loca· pone ſodalẽ
Et licet hoea: dies non meſis· peetereatur.
vt. ff · de accu · libelloꝛum · ij · q · vii· er libello
rumnon tñ debz maritus inſcribere · i · ad penã

calionil ſe obligare: ne ip̃o ſuccumbẽte effectũ

voluntatis ſue dſequeret'. tñ ꝓ pꝛocuratoꝛẽ
poteſt cãm agere · et vxoe ſe defedere · qe H que
ſtio non ẽ mere criminalis h̊ mixta. Tucius ta⸗
men et melius tracta in pnñtia peincipalium ꝓ
ſonaꝝx · vt omnia B ꝓbant'. S· ð ꝓcuẽr · tue · ij · q
vl · l. vlti · et· xxxiijqij· admonere · Libellus
igitur põt dmode ↄcipi in hunc moduzʒ FRnno
dnice incarnationis. . cc· xxxix · dño gregix
ſummo põtificatui pᷣſidente. et dño hugone e⸗
piſcopo dignen regnante x · kk. decembeis · ĩidi⸗

ctione· xij. ego martinꝰ accuſo bertã vxoꝛeẽ me

am ð adulterio apud te dñe falco iudex domĩ

digneñ epiſcopi · qꝛ dico illam ↄmiſiſſe aduiteri
um in burgo digneñ · m domo guitł · de mẽle no
uembeis pntis anni.cum petro andeee · offe⸗
ro me legittime ꝓbaturum · ideo peto ab eins
cohabitatione et a ſeruitute qua ei ſum ligatꝰ
abſolui · et dotẽ · ccc · lib · quã ab eo Sſecutus
fui cum.c. libeis. que faciunt terciam ꝑtẽ quã
titatis dotis cum ipſa b-liberos nõ habeat mi
Hi adiudicari.æ in his eam mibi condenari . ſzʒ
ſi b· liberos habeat tunc nõ petet niſi dotẽ quã
recepit ſibi adiudicari· Qnod ſic foꝛmandus
ſit libellus pꝛobatur in ſupioꝛibus iunbus· =
jĩ.de donainter virum et vxoꝛẽ · plerunqʒ · et
.C. ad.i.inl. ð adul aut'.ſi adulterio ¶ S3 B no

tandum · ꝙ ſi dotẽ petat inſcribere debz quo ad

ipſam · in aut· vt liceat matri = auie.qquia ve⸗
ro plurimas.colł.viij.alia aut ſubſtantia ſua
applicatur fiſco vł mõſterio in quo retruditur
vt in aut'. vt nulli iudic/. adulteram·colbł · ix⸗
Sʒ pone vxoẽẽ filiamfamił nunquid marit?ꝰ
huc lucrabitur dotẽ peofecticiaz que ad pa
trem redire debz. vt no· J. ð dote poſt diuoeciũ
reſti · J. cui datur · ·ß ⁊ iſta actõ ·⁊ ſequẽ · et vi
detur ꝙ ſie · qe intelligitur ꝓpeium patrimoniũ
mulieris. ff· de mmoeibꝰ. dniq; · ad fi: nec dos
in bonis patris ẽ.ff · de colla · dot · l· . in fi · et
:penul .nam ⁊ dos ſequitur filiam ſine eman⸗
cipatam ſiue exheredataz. vt · C. de rei vx· act·
l.vnica· ꝗ. videamus· alias facit filia condi⸗
tionem patris deterioꝛẽ·ff· ren amotarum ·l.
iij. in fi · in. ·h ſi pater·⁊ videtur caſuſ:l· C·
ad. l· iuk · de adult · l. fi. ad fi · S3 Otra qe nõ
pᷣt pater defraudari dote ꝑ filiam.ff.ð diuoꝰ
ſi filia· in aut de nupt · J. è quoqʒ · colb· iiij · ar⸗
Jõ:de pactis · filius.et de rebus creditis:nec fi
lius·ſiue ꝓ ſtipulatum ſine ꝓ·l.redeat ad prẽz
C.de iur.dot᷑ſi genero.⁊·l:ſi dorem· ⁊ de rei
vx · act · l.vnica· E. accedit:et de pac:conuent⸗
ex moete · ⁊ ar · peo hac via.ff· ſo mafilie:quia
ſoli patri competit exercitium actionis· licʒ cõ⸗
ſenſus filie exigatur · ff.ſo.ma·non ſolũ.So
lutio:ſi dos recaſura ſit ad patrem non lucrat
ipſam maritush ſi non eſſet recaſura bene lu⸗
crabit ff · ſo ma · le ij· et ſie intellige · C· e. t. l· cõ

ſenſus. ꝗ. ſin vero cauſaz et ſequenti · hm iuk·
Sʒ nũquid ⁊ ſi ſeparatio thoꝛi facta ſit· adhue
remanet matrimonium. æ ſic non eſt locus peti
tioni dotis: ar. in bis que no.S·de matrimoni⸗

is.J. quis ſit effectusideo videtur ꝙ; vinente

filia nequeat pater recuperare dotem habel
opti · fimie in peelato vaſallo alicuius peinci⸗
pis.nam ſi peelatus committat felloniam con⸗
tra dominum amittit eccleſia feudum ꝙᷓdiu p̃⸗
latus viuit · ſed poſtea recuperat · vt in li · feudo
rum de capitulis conradi regis: ꝗ·ſi clericꝰ ve
luti epiſcopus Sicut autem maritus poteſt
accuſare vxoꝛemſic et vxoꝛ maritum q quan⸗
tum as hoc non ad imparia iudicantur · vt · · e⸗
gaudemus g. ſane · 2.· xxxij:q·j· ſi quis vxoꝛem
2z. q. vpeecepit dominus · æ c cheiſtiana· q⸗
vij · apoſtolus·Otraar · xxxij: q · vij · quid in om
mous. ⁊=. c.ſequen · vxoe · ſed ibi eſt falſa littera
veruntamen facilius auditur vir ꝙᷓ vxoꝛ · vt in
p zoxi·c: vir enim habet peinilegium ꝙ iur̃᷑ ma
riti ſei licet ſine inſcriptione metuqʒ calumnie.
lx.dies vtiles poteſt accuſare vxozem: qð vxo
ri ðᷣnegatur.vtxxxij:q·j·ꝗ· hoc imnm eribus
æ·l· ſequenti ·nij·q:nij:ꝗ.aliquando Quods
autem mulier acculſet in hac cauſa quo ad penã
canonicam habes.. vt lite non conteſt.c· · ſes⸗
ens in pena legali. vt no·· de adul terijs · ꝗ. qᷣᷣ
ſit adulterium in li ſic intellige · xxxij· q · ·· hoc
in mulieribus:ſIus autem mariti in quatuoz
conſiſtitſ Deimo ꝙ ex ſola ſuſpitione adulterij
reã facit.iiij.q iiij· aliquando · C· ð adulteri⸗
is q;uis · de adulterijs:maritus· quod mtelli
gas de pſumptione violenta hm goff · xxxij:q
.· dixit· S de peeſump- litteris · Serumde qe

peefertar alns volen: ibus accuſare vt deã· l⸗

qꝙ;uis. ' fr- de abulterijs ſi maritus ¶ Tercio
quia non inſcribit:ſaluo eo quod dicitur/e de
peocur tue · nouo tamen iure cum marit? agit
ad penam legalem in foæc ſeculari contra vxo
rem- inſc ribere teneturvt in aut vt lic eat ma
tri et auie. . cauſas · Quarto quia de calum⸗
ma non punitur niſi euidens ſit · C· de adulteri
is: iure mariti· f. adulterijs · is cnius · J. vlt ⸗
ſed hm in ra canonica non videtur ꝙ pena tali⸗
onis locũ hẽat.ſiue crialiter agat.xxxiij: ꝗ· v·
hec imago·ſiue ciuiliter · · de Pcur · tue · ſcoõm
Zoſt·
Generaliter ergo anditur maritus volẽs at
cuſare vxoꝛem ſuam de adulterio. dicente dño
in euangelio ꝙ nullus debet dimirtere vxoꝛez
ſuam niſi canſa fozæmicationisergo hac de cau⸗
ſa potell eam dimittere etiã ꝗpeia antoeitate·⁊
ſi perat reſtitutionem obſtat exceptio adulte⸗
rij· vt.j.e. gaudmꝰ · J. ſane · ⁊· J. f· quod dixit · t.
verum elſe ſi ſit crimen notozium.vel vbi muli
er h̊ cõ fite· vt:I·e.ſignificaſti·et · c·ex litteris
alias ſi occultũ ſit nõ obſtaret talis exceptõ pe
tenti reſtitutionẽ · vt · · de reſti · ſpolꝛa · Itẽ cum
quis . ſm. t.et · e in litteris · et · c · ex ↄqueſtione

..e. poeeo· H. j· licet obſtaret in petitoeio.xx
vij · q · ij · agathola · hm al · IRi · dicunt ꝙ in vtro
q; obſtat exceptio adulterij quamuis occulti;
du tñ in beeni poſſit ꝓbari.ar·õ·ð depo. bona

fides · . fi · C. ð open·l.f. Dicas ꝙ exceptio

i,
eni
elli
*

ſatõnes.alias accuſationes-

occulti adalterij euius pbatiões offeruntur
Vate · obſtant petẽti reſtitutionẽ quo ad thoeũ

ar. 6 · de relſti · ſpoli· hitteras· J. peeterea- nam

ſſi·ĩ· viij.dies peobari poſſint notoꝛiuʒ de · vt in
au · d· n. de ſnia excom . J. ſolet queri . J. in peima
quibus elapſis plena fiet reſtitutio niſi fuerit

facta fides: e sr intelligi:xxxiij:q·ij.eccle

ſiaſtica hiſtoeia ¶Et G̊ intellexit gof.de adul
terio ↄmiſo poſt eiectionẽ. nam dↄmiſſum añ nõ
obeſſet petenti reſtitutionẽ· vbi quis ꝓpeia au
toeꝛitate dimiſiſſet vxoeeʒz · vt ouincit/ſ.e. ſignĩ
ficaſti..de adulintelleximꝰ· æ ar xxxv· q. vj.
mulroꝛ · xxxiij · q·ij· ſeculares · et ſic jm ipſuz
non licet diro vxoẽẽ dimittere autoeitate ꝗpeia
etiã ob cauſazʒ fornicationis.ad qð facit quod
no·õ · de ſpon. ¶. vl · ad finem · ſed ↄcradicit ei · x
xxij · q·j·dixit dñs · et ꝑ torũ· Iðo intellige hm
qð no · S.· ab illo · Y. dieas · vſ; ad · V· ⁊ hoc · hm
quem intellige omnia iura ſupius allegata· hm
H obſtat mulieri reſtitutione petenti adulteriũ
H queſtio no · ·e·ex litteris.et ð adulte·c· fi · h
qñqʒ iuuatur mulier exceptione vel replicatcõe
vt.q/de eo q̃ co·cõ.vxo.ſdiſcretionẽ· ꝗ. naz et
1· ¶ Deimꝰ caſus eſt ñ et ip̃e eodẽ vicio labo⸗
rat · nam ſi m caſu pꝛecedẽti vir excipiat ð adul
terio.iĩpſa replicabit de eodẽ vicio · et ſi marit?.
accuſet.ipſa excipiet.vt.xxxij·q.vij.nihil ini⸗
quiꝰ.et · q.ij·per totũ.et·.e.ſigmificaſti · et · c ·
ex litteris·et ita cũ maritus nõ debeat eẽ vxo⸗
ri aute tolleèdi bonos moꝛes.nõ debet ab ea
exigere caſtitatem quaʒ ipſe non ſeruat · vt.ff.
de adul · ſi vxoæ· J. iudex.ĩmo paria delicta mu
tua Openſatione abolent.vt · ff.ſo:ma· viro atz
vxoee.j.de adulterijs.c:penul.et vlti · C· ð in⸗
of· teſta · in arenam. ¶ Secundꝰ eſt ſi ipſe idem
eam ꝓſtituit· non obſtat ſibi exceptio vel repii
catio lenocinij.vt · õ · de eo qui ↄgnouit conſan
guineã vxoꝛis ſue.diſeretionẽ.et ff· de adul. l·
ij· ·ſi publico · ¶ Tercius ẽ qñ caret dolo· pu⸗
ta qe credebat vin defunctũ et ita duxit aliuzʒ
nã legitimo veniente eũ recipere cogit.dũmõ
exquo habuit noticiã vite viri.non pmiſerit ſe
a ſcðo ↄgnoſci vt:xxxiiij · q:jcũſp bellicã..de
ſeðis nup · dñs · eadem rõne excuſat' ſi latẽter
ab alio ↄgnoſcat que credebat maritũ ſuũ. qe
marito mmis doemiente q in ſummitate came⸗
re iacebat · venit aliquis et intrauit cũ ea lectũ
et deubuit cũ ea tanꝙᷓ maritus:ſuper quo cre⸗
detur ſacramento ſuo.habito reſpectu ad hõe
ſtatem et alias ꝓbabiles diecturasvt.xxxiiij
q·ij in lectum · ar · xxxv·qiij. extraoedinaria.
Sadẽ ratione excuſatur ea que ſzm ritum ſuum
libello repudij recepto alij nubit.naz talẽ foꝛ
nicatõnem non poterit ei maritus obicere vtro
qʒ poſtea ad fidem conuerſo.ſecus ſi cum alio
foete foenicata foeet · vt · ꝑe. gaudemus . ꝗ. pe⸗
nul. et vlti · et ita adulteriũ ſme dolo numq; cõ
mittitur vt. ff · de adul · l. penul · Quartus ẽ ſi
vi fuit oppꝛeeſſa vt.xxxij.qvpeopoſito.ff. de
adul · vm paſſa. et. l. pe · qd intelligas de vi ab⸗
ſoluta · non conditionali.omnes emm cauſatõ
nes apoſtolus amputauit · xxxij:q· vij:oẽs can
tones limu ſi recõ
ciliauit eam ſibi poſt adulterium commiſſum.

vel eam adulterantem ſcienter retinet.vt·xxxij.
¶ꝗq·c.j·ij·et:iij.ſero enĩ repbauit moꝛes quoſ
ſemel appeobauit. vt.ff · de adul. ſi vxor · in fi · ĩ
quo caſu reus eſt lenocinij:ſcilicet quando ſine
reconciliatione ſcienter talem retinet · t quan⸗
do eam ſibi recõciliauit · debet ipſa mulier duo
bus anms vel tribus penitere · et qᷓdiu illa pei⸗

tet poſt penitentiaʒ abſtineat ſe ab ea.vtxxxij

q·jſiquis·jec.ijiet. c. apud miſericoꝛdẽ · et ſi
non pſeuerat in adulterio ſed penitet poſt peni
temtiam poteſt eam retinere maritus · vt. e·cau
ſa et · q· non erit.nec eo inuito poteſt mulier re

ligionem intrare:quia eam inuitam põt recon⸗

ciliare etiã ſi ſententia lata ſit.et· · duos ãnos
ipſam a religione quã intrauit reuocare · vt · C ·
ð adul · aute. hodie. et · ů · ð duer· cõ· gaudemꝰ
nec ꝓderit mulieri exceptio rei in · vt. ff · de ex.
re: iu: euidenter:nec tñ debet ip̃am ſepe recõci⸗
liare.vt ··de adul.ſi vir ſciẽs.vt roqʒ aũt caſu

bigamus efficĩ.qð dic vt no.õ · ð biĩgamis· ꝗ.

quot ſint ſpẽs·v.quintoet· v · nono· et legitur
xxxiiij· di · ſi cuiꝰ · et · c · ſe · aliqui vero faciunt ð
tercio caſa tres.⁊ ſi H facere volueris poteriſ
notare · vij· caſus· a ſi ſnia diuoꝛcij lata
ex cã foenicatiõis ab vxoee ↄmiſſa:maritꝰ inci
dat in idẽ crimen · nũquid coget vxoꝛem recu
pPare·quidquid alleget dico ꝙ ſic · qe res ð fa
cili ad naturã ſuã redit · ar.õ.ð o · dek · ſup que
ſtionũ.ꝗ. poeo · et · ff · ð pactis · ſi vnus. J. pactꝰ
et ſequẽti ·et ar·õ ·ff· ð con· inð.naturaliter Nã
ꝙ marito faciũt duo·adulteriũ ab vxoee com⸗
miſſum · et ſnĩa rei iu.q̃ de iure ciuili ẽ · Deo vxo
re faciũt pluraadulteriũ · ſa viro ↄmiſſũ.p qð
exceptio adulterij vxoꝛis tollitᷣ.pieulũ incõ⸗
tinẽtie · vĩculũ mrĩoniale· qe nec fractũ erat p⸗
ceptũ apłi. ꝗ qð nulla exceptio · ſ. ciuil t̃ pꝛo
deſſe det . vt; · ð cõiugio leꝓſoꝝ.c.ij· in fi. et
equitas a iure naturaũ deſcẽdẽs:nõ è ergo mi
rũ ſi oĩa G̊ exceptionẽ rei iu.tollũt· cũ foꝛtioea
ſint· vt ar.S.ð frigidis.fraternitatis · et ð ſen.
et re iudi·latoe· tẽoe: ↄlãguinei:et ar.ff.ð pac⸗
ſi vnꝰ.ꝗ. pactꝰ ne peterzʒ:dz S nũciari ꝓmu
