ſi neſcit diſcernere· eſt ad dioceſani diſcretam
peouidentiam recurrendũ.j.e.monachi.vbi ð
monachis et canonicis regularibus ̊ cauetꝰ
Sed inno. G extendere videtur ad omẽs clau
ſtrales æ peelatos ip̃oꝝ·ergo ĩ eccleſijs regu
laribus vbi peeſunt pꝛepoſiti vł peioꝛes · licʒ
abbates nõ ſint.tamẽ tales ſubditos ſuos ab
ſoluere poterunt: ſicut mamfeſte inmuiit.j. e.
cuʒ illoꝝ; .. vbi dicit.qui ſi clauſtrales.no.
qð dicit clauſtrales in genere. demum ponit
tenoeem decre.alex.ſupeadicte.poſtea ſequi:⸗
tur· nos tñ in religionis fauo⸗eʒ. no.qð dicit
religionis in genere. æ vt euagandi materia
ſubtrahatur.que ratio ad omes religioſos ex
tenditur. ⁊ in omnibus locum habet.S.de re⸗
Zula·c.f.⁊· Sne cle·vel mo.non magnopere.
maioæeem eis: ſcʒ religioſis omnibus gratiam
exhibere volentes.Eſt autem maioe in tribus
Deimo·quod dictum erat t de monachis
et canonicis regularibus ad omnes religio⸗
ſos extenditur.cum tñ clauſtrales ſint vt dem̃
eſt · nec mirum:quia æ clerici ſeculares ſub eo⸗
dem tecto doemientes G habetSde vi. æ ho-
cle · qm · in fi. ꝭ½ Secundo.quia nedum abbati
bus:ſed omnibꝰ peelatis eoꝝ B ocediturvñ
ſequitur:eoꝛx peelatis: no:nõ dicit abbatibꝰ
ſicut alex · dixerat ſed peelatis. nã aliqui ſunt
religioſi qui non habent abbates.ſed pꝛepo⸗
ſitos vel peioꝛes.vt patet.õ·de ſtatu mo.ca-
fi· in fi·S. de maio.æ obe·cum in eccleſijs:· qðᷣ
intelligas ſi ſit ſacerdos peelatus.et hoc eſt
quod declarat a addit alia decre · j.e. canoni⸗
ca:non em laico ſed petro ſacerdoti commiſit
deꝰ clanes regm celoꝛũ.xxj · d. ĩ nouoxxnij
q· quodeunq;. ¶ Zed nunquid ſi clericꝰ el
ſet abſoluere poſſet.nonne et electus ofirma⸗
tus · qð poteſt fieri de ſubdiacono tm̃. vt no.
S8 de eta.⁊ quali:a multis. excommunicat.õ.ð̊
elec·tranſmiſſa:⁊ nonne quicunqʒ poteſt liga⸗
re et ſoluere · xxj · di. inferioꝛ.Dixit Ioh·ꝙ ſic.
nam ſcm ipᷣm ad quẽ ꝑtinet excommunicatio

9 7 Wα

et abſolutio ar.ã.de ſimoad aures.⁊ ſicut nu
do verbo excõmunicat quis· ſic ⁊ nudo verbo
abſoluitur · ar · xxiiij · q· inj. ↄpimus.v. H̊ͥ no⸗
v.qj· quidam.ſed trariuzʒ eſt verum· vt e J. ſe

quitur · ꝓbatur.xxnij·qnjinotanduz · ⁊ no

ĩ·e..ec qualiter · ſub ꝗ· terciũ · v. ſed nüquid ·
EFd hoc poteſt dici. ꝙ quando quis excõmuni
catus eſt.triplici vinculo mtelligitur eſſe liga
tus · Vno quo ad deum ratione peccati: peo⸗-
pter quod excõmunicatur · quo ligatꝰ fuit qꝰ
ad deum ecito cõmiſit· quod ꝑ ſolam contri
tionem aboletur· Secũdo · quo ad ſponſaz dei
eccleſiam quã offendita tali non põt quis ab
ſolui niſ ꝓ ſacerdotem cui confitendũ eſt · vt
no. 5. de penitentijs · C. cui confitendũ ſit· Ter⸗
cio·quo ad ſententiam eccleſie in ĩm latazʒ· in
qua æ deus ligat·æ quam eccleſia tenet ſerua
re quouſqʒ relaxata ſit· ⁊ ſolẽnis reconciliatio
ſubſecutaĩgit quo ad relaxatõnem faciendã
intelligi poteſt ꝙ ab hac quicunqʒ poteſt ſol⸗
uere regulariter· æ ligare põt: et econtrario·
ar. . de reg iur̃.omnis res: ꝙᷓuis hoc fallat in
caſibꝰ. vt noS: eſub· ꝗJ. ſi vero ſentẽtia · ⁊ ſub
G.eſt et alia regula:verũtam nõ eſt ei commu
mcandum quolqʒ ſolemnitas abſolutionis ſe⸗
cuta ſit · de qua no· j.e. . et qualiter · ſub · J. ter
cium.quã nõ põt facere niſi ſacerdos ſit · vt in⸗
nuit. ·e:canonica· S.ð ſepulturis: parrochia
no:et alijs iuribus ſequentibꝰ· g· de peniten⸗

tijs.noua quodazS. de rap in litteris· Nec mi

reris ſi hoc notet qᷓunuis nounũ: cum em̃ mmo⸗
ris excommunicationis abſolutio requirat ꝓ⸗
peium epiſcopũ vel ꝗꝓpeꝛium ſacerdotem.vt.j.
e: nuper.multofoetius hoc requirendum eſt in
minoei ſic etiam intelligas:e.cũ deſideres.
H?. j. vbi dicit. ꝙ licet excommunicatus iura
uerit ſtare mandatiſ eccleſie·⁊ q;uis epᷣs cõmu
nionem ei reddiderit · ſcz nudo verbo nõ ſerua
ta fozma:nõ eſt tñ eidezʒ cõmunicandũ niſi fue
rit ſcdᷣm fozmã eccleſie poſt ſacrametũ peeſti⸗
tum abſolutus in fine dicit idẽ.⁊ dẽ innuÿ
xxinj:q/ iij:notãdũ poſt medium.vt ⁊ no·j· e⸗
C.et qualiter·ſub.ꝗ. ſin autem talis · v. ſed qᷣd
ſi excõmunicatoz:hocjdem comꝓba· j.e. q
in dubijs · H· j·. ibi:· donec ꝑ eccleſiazʒ:id ẽ.mi
niſtrũ eccleſie ſcʒ ſacerdotem.de pe.di ·j.ver⸗
bum dei · et vide ſup hoc quod no · S.ð conſe·

ec · di. iiij · et · 6· de penitentijs · ꝙ. quibꝰ ⁊ quot

dietis· ſub · S. illud · V. ſacerdos.⁊ ſub titulo ð
remiſſionibus..quid r emittitſub· . dicunt.
et ſub · . ſequen· igitur qñ ſubdiaconus abſol⸗
uit ab hac ſententia:debet dicere abſoluto vt
oſtendat ſe ſacerdoti.qui et ſi non poſſit ipſuzʒ
abloluere a ſententia iudiciali. regulariter tñ
poteſt ipᷣm abſoluere et excõmumcare ratõne
coeꝛrectionis peccati:et quo ad poteſtatem cla
uis foꝛi penitentialis. et quo ad reconciliatio⸗
nem ſolenem ⁊a eccleſie ſatiſ factionem.h̊ em̃ in
abſolutõne excõmunicati requirunt · vt. õ̊. de
vita et ho.cle.qm̃in fi.et ad peeſbiterũ ñ mi
noꝛem in oedine ptinent · ar.õ̊.de ſepulturis
parrochianos· õde rap· in litteris · xxvj: q · vj
c·fi·S.de of·archipeel biteri.cij.⁊. iij · ⁊· e.
nuꝑ· ovt et no.õ.inoꝛ ergo ſacerdote nõ po⸗

terit abſoluere · vt patet in his que no qᷣ e ꝗ.
quis poſſit excõmunicare · ſub · ¶.nedum autez
iuſ· S.tu dicas:et hꝰ ſatis innuit .ſ.e.a nobis

ij. et de pe · di . j.· quantuſlibet.⁊ ẽ ratio · vt no·

ĩ. e. J. ꝓximo · ſub· ꝗ. tercium · · ſed H fallit il⸗
la naturalis ratõ· et ſic etiam põt intelligi · ꝗ.
de ſimo · ad aures · ibi: faciatis abſolui· ſubau
di. pꝓ aliquẽ peeſ biterum ſi excommunicatoꝛeſ
id non fecerint.id eſt.ſi nõ abſoluerint ſi pee⸗

ſbiteri erant · vl · id elt · ſi ĩm abſolui nõ fece
rint ꝓ peeſbiterũ.id eſt: reconciliari vbi p̃ſ bi

teri non erant Tercio:quia nedũ h̊ concedi

tur de his qui in boc cõmiſerunt poſt introitũ

religionis·h etiam de his qui ante introitũ cõ
miſerunt. vnde ſequit .ꝙ etiã talibus· ſ. de ſe
culo fugientibꝰ qui religionis habitũ in mo⸗
naſterio receperunt ⁊ac̃ · ſeut ſupea pᷣmiſit · ĩ qꝰ

caſu alex denegauerat abbatibus abſolutio⸗

nem in quadã decre· quã hodie non habemꝰ . h
erat in antiquis.æ incipiebat·: conſuluit · ⁊ eius
tenoe ponit .j.e.cum illoꝛx · q·j:ibi.⁊ alibi di
cat ac·abſolutionis beneficiũ ⁊c.qᷓuis ante in
ttoitũ H cõmiſerint ⁊c · vt. S· 1 igit ð̊ hac
materia plenã vis habere doctrimã · ſic diſ. cũ
queritur a quo abſolui debeat clericus qui in
illum canonem.ſiquis ſuadenteincidit ·refert
vrrum ſit clauſtralis regularis; vel clericus ſe
cularis: ¶ Si ſit clauſtralis regularis · refert
vtrũ miecerit manus violentas in epiſcopum
vel abbatem vł in alium peelatumſiue mem
beum mutilauerit.vel effuſionem ſanguinis.
intelligas grauem enoemem fecerit ſcom iu
ra.ljdi·qui in aliquo ·õ.ne cle.vel moſenten
tiam.in quo caſu non poteſt abſolui citra ſedẽ
apoſtolicam.cũ talis caſus grauis ſit. nec poſ
ſit ſine ſcandalo pᷣteriri. dei in alium cleri
cum ſecularem citra effuſionem ſanguims. ł
in aliuzʒ religioſum manꝰ iniecerit temere vio
lentas in quo caſu ſi ante ingreſſum religiomſ
hoc accidit: põt abſolui ꝓ pꝛopeium p̃ᷣlatum.
Sin autem poſt ingreſſum religionis H acci
dit ˖ H erat clericus ſecularig que pcuſſit· citra
ſedem ap.abſolui nõ põt · Si vero erat reli
gioſus eiuſdẽ ſtri · tunc ꝓ ꝗpeium peelatũ
abſoluitur. Si alterius clauſtri · tunc ꝓꝑ pꝛo
peium abbatemintelligas vel alium peelatũ
ſuum.vt·Senoæ eius qui paſſus eſt iniuriam
abſolui debet · OQð ſi peelatus religioſi ĩ ali
quo dubitauerit: ꝓnidentia dioceſani epiſco⸗
pi eſt adhibendaſicut H omnia memb⸗a col⸗
liguntur ⁊ ꝓbantur.j·ecuʒ illoꝛx · ab illo.ꝗ.
qui ſi clauſtrales.vſqʒ ad· ꝗ.ſi aũt hos aò oꝛ⸗
dines Pmoueri · autez ſit clericus ſecu⸗
laris · mittẽdus eſt ſemp ad ſe ap: niſi foꝛte p⸗
cuſſerit ſocium eiuidem menſe · leuiter nõ enoꝛ
miter · vel alium leuiſſime · de quo eſt ad arbi⸗
trium epiſcopi recurrendum· de vita ho.
cle · qm . J. fi · · e. ex tenoee· in fi.⁊.c· ꝓuenit. et
ipᷣe caueat ꝙ eque arbitretꝰſcðz ea que no· S.
e· ſub · J. ſed K dicunt quidã·et miſi in alijs caſi
bus m quibus etiã laici abſolui poſſunt ab epi
ſcopis:vt no.õ·e.ꝗ.quis poſſit excõmunicare.
ſub · C. ſuꝑ illo aute canone· ¶ Verum ſi talis
dum tenebatur ligatus tali ſententia ꝓmotuſ

no ,
Dum re
eawbi
no dro⸗
nelligi,z,
lui ſabn
umicatoef
nne 4 Pee:
aino fee
vbi pfbi
9 coneed
Kirroiti
nrroitic
ug ſ deſt
itüin mno:
bſolutio⸗
dabem
nlt. xeiug
ralibidt
ig antein
ic'ð bae
ſe dil. ei
8 qujin
terefert
iens ſe
8 fefert
ſcopum
e mem
guinis.
ſcöm iu
bſenten
tra ſede
nee poſ
m clen
ims.l
ere vio
igiom
ltum.
Bacci
Citra
rat reli
relatü
ppeo
eelatu
uriam
piſeo⸗
4 col:
llo.
0 oꝛ:
ſecu⸗
ꝛtep⸗
enoꝛ
arbe⸗
1 ho.
it. er
96;
caſi
ept
are ⸗
alis
otuſ

fuerit ad oedines.refert vtrũ ſit ſecularis cle⸗
ricus vel regularis ¶ Si ſit clericus ſeculariſ
et ſcienter ac in dtemptum:quia ſciebat a fcm̃
et ius·ſic ꝓmotus fnerit:talis eſt a ſuſceptis
ſic oedinibus imppetuũ deponendns· ſſ Zed
ſi erat facti cuius nõ recolebat · vel iur̃ qð ne⸗
ſciebat ignarus:diſpenſari poteſt cũ tali.nõ tñ
Parchiepos vł epiſcopos.ſed eſt ͥ ſummo põ
ti fici intimanduma quo ſedᷣm rigoꝛem vł eqj⸗
tatem reſponſum pꝛodeat.pꝛout diſcretio ſua
viderit faciendũ · ꝓbantur hec omnia · j. e · cuz
illoꝛum·. ⸗x· j a pꝛincipio vſqʒ ad.qu ſi clau
ſtrales.⁊c. Quid ſi talis religioſus fuerit
et in dtemptum vt.õ/oꝛoines ſuicepitab exe⸗

cutione oꝛdiis ⁊ officij debet ppetuo mane⸗

re ſuſpenſus. ed ſi erat facti vel iur̃ igna
rus vt · S·monaſterij vtilitate penſata poterit
abbas cum tali poſt iniunctã = pactam peni⸗
tentiam regularem diſpenſare.⁊ hoc verũ eſt
niſi graue fuerit ⁊ notabile factumſicut no.
5· e · v ſi igiĩ de hac materia:⁊. S· ſin aũt poſt
ingreſſum· tunc em̃ cũ ſieut ibi notatur abbati
bus abſolutio denegetur.multofotius et di⸗
ſpenſatio eſt eis deneganda · cum illi videant
maioea peohibita cui vetita ſunt minoea · j. e·
cum illoeum. 5c.j· ad fi · ¶ Fut is qui fecit
adultus fuerit et diſeretus · vt violenter ↄtra
obliuionem ſcz facti.vel ignoꝛantiam ſcʒz iur̃.
pꝛeſumatur ¶ Pꝛecipit aut abbatibꝰ vt hac
fosmam diligenter obſeruẽt.quia peiuilegiũ
meretur amittere qui ꝓmiſſa ſibi abutitur po⸗
ceſtate.ſicut h̊ totum colligitur.j.e:cũ ilioxz
ꝗ· fi· Quid de religioſis qui non habẽt pᷣ⸗
latum ſacerdotem.dicas ꝙ eſt ad dioceſanũ re
currendũ.ſine ſint homines ſiue mulieresar·.
ĩ·e·de monialibus.et·c.canonica.et alijs iu⸗
ribus ſequentibusalins em̃ ipᷣos abſoluere ũ
poſſet.maxime ſi rectoe laicus eſſet q;uis reli⸗
Sioſus.ar.in his que no.õ:ne pꝛelati vices ſu
as · V · ſed videtur · et ſequentibus. niſi per
pape peiuilegium ſpeciale· ar · · de iur̃patro⸗
natus· nobis fuit · J. j.⁊.xvj.q.j.hinc eſt etiã.
NQuid ſi religioſus etiam ſocium vel alium
religioſum extra clauſtrum exiſtens peuſſerit
recurrat adð dioceſanum. quia nec G; abbatis
peiuilegium locũ habet.ar. e.monachi.⁊.c.
cum illoe-um.et.lxix.di:qm̃ videmꝰ.S.ð eta.
et quali.cum contingat: ⁊æ caueat dioceſanus
ꝙ nõ abſoluat eum mſi in caſu in quo abſolue
ret clericum ſecularẽ · quia cum hoc peiuilegiũ
concedat fauoꝛe clauſtri vt ibidem libentius
cõmoæẽtur · reſtat ꝙ peiuilegium meret amit⸗
tere æ vt no.q. e. v· ſed ſi erat facti · ⁊· e · ſub
q.⸗H?. j’¶ Quid ſi religioſus inijciat manuſ
violentas in pᷣſbiterum ſiue clericum ſecularẽ
qui ſecum in eodez clauſtro commoꝛatur æ ſo
cius eſt.videtur ꝙ debeat abſolui.ar.õ.ð vi⸗
ta et hone:cle.qm̃.j:e.ex tenoꝛe.in fi · Sed cõ
tra·quia h ñ debet tolerari vt ſecum moæet'.
vt · g· de ſtatu mo.c.fi · . pe· et monialibus hꝰ
conceditur peiuilegio ſpeciali..e:de monia⸗
libus.ergo alijs hoc denegatur.Solutõ · ſi oc
cultum ſit et iniuria leuiſſima ita ꝙ; ſcandalũ ñ
immineatputo ꝙ ꝓ dioceſanum abſolui põt.

alioquin ↄtra.vt.j.e:cum illoꝛx · x. ꝙ ſi cleri⸗
cum ſecularem· ¶ Quid ſiquis fugiens de ſe⸗

culo vult intrare religionez:confitet ſe tñ ex

communicatum.nunquid põt et debet recipi

anteꝙ; abſoluatur/dicas ꝙ non.quia nõ eſt ei
communicandũ · xj·qiij:cum excõmunicato⸗
EZed nunquid pᷣlatus religionis quam vult
intrare ipᷣm poteſt abſoluere · Rai:no.ꝙ nõ.ni
ſi ita aſtrictus eſſet ꝙ non poſſet redire ad ſe⸗
culum.tunc auteʒ hoc poſſet facere · quia iam
aſtrictus eſt religioni ſaltẽ in genere · et ſic ra⸗

tione dnbij ſoꝛtitur foꝛũ iſtius pꝛelati · ſicut et

vagabundus dicitur illuz habere indicẽ apð
quem inuenitur · ff. ð judi · heres abſens · Cõſu
luit tamen ꝙ poſt confeſſionem iterum ad om
ne dubium tollendum faceret ſe abſolui.⁊ di⸗
xit H maxime locũ habere in illis monaſterijs

vbi ſic obtinuit de longa conſuetudine papa
ſciente et nõ ↄtradicente · quia conſuetudo in

talibus dat eiGez-ir-d-dl oqueſtus: me

lius·S· de of.legati · ꝙ tranſ latõnem Xlij
dicunt ꝙ peelatus cuius religioneʒ intrare de
ſiderat ĩm abſoluere poteſt · ſed ſub conditio
ne . l. ſi ibi remanſerit·ałs eo recedente a eadẽ
excommunicatõ rediret ¶ Tu dicas indiſ. q;
talis peelatus ipᷣm poteſt abſoluere pure ſi
ne aliqua conditione · ;uis dici poſſet ꝙ condi
tio inſit ipᷣo iure.h ſcʒ ſi in eadem religione p⸗
ſeuerauerit· ſient et ałs inſunt condiciones ta
cite· vt no.õ · de iur̃iur.ꝗ. quot ſpecies.v.ha⸗
bet autem iuramentum.et ſequentibus. et h

eſt verum ꝙ abſoluere poteſt niſi exceſſus gra

uis ſit et enoemis.vt ſatis colli itur. . e · cum
illozꝛum. ꝗ. qui ſi clauſtrales· et lĩe.æ in his que
no· S. e. G. vel in alium clericum ſecularem.et
e · ſub· ¶. H. j· et · S.de of.deł.peudentiam .
penb et fi.æ ca.peeterea. in fi· Quid ergo
ſi taliter ablolutus exeat et ad ſeculuz redeat
dic vt no.ſ.e.. et qualiter hec abſolutio fieri
debeat · ſub · J. quartum · · qrid igitur ſiquis
ob fauoꝛẽ.⁊ ſe·

T qualiter hec abſolutio fieri debeat.
n minoei excommunicatione non tradi
tur alia fozma niſi ꝙ G confiteatur peopꝛio ſa
cerdoti ⁊ dicat excommunicatus ſum confite⸗
oꝛ.⁊ expeimat ſpecialiter cauſam quare ip̃am
ſententiam incurrit · et ſic faciat ſe abſoluj. vt
ſatis colligitur · j·e.nup· J. in ſecundo. et. v. q̃
veroc· duobus · Debet tamen ſacerdos hec
verba vel equipollentia dicere.abſol uimꝰ te
a vinculo excommunicatioms huiꝰ ꝙᷓ; confeſ⸗
ſus es.⁊ ab alia ſi teneris · inqᷓtum poſſumꝰ et
debemus reſtituimus te eccleſiaſticis ſacra
mentis.· Nam ſententia que abſolutõem vel cõ
demnationem nõ ↄtinet nullius oſt momenti ·
· q·vj. . diffimtiua. Et intelligo Apeium ſacer
dotem:parrochialem ꝗpeium. vel dioceſanuz.
vel illum qui de licentia ipᷣoꝝ electus eſt. qñ
itz qui confitetur ligatus eſt a canone · Nam ſi
ab homine ligatuſ eſt confitenſ.ab illo qui tu
lit ſententiam vel ſuperioꝛe ſuo erit abſolutõ
impendeda. vt patet in his que no. S. e. J. ꝓx.
R.· j· et ſub · J. ſi vero ſententia lata ſit. Et eſt

hoe indiſ· verum qñ ſentẽtia lata eſt in aliquẽ

ſpecialiter nommatum. Smi aut mm genere au⸗
trcoeitate canonis-homims. vel ſtatui. tunc ſi
. . 77 .„ 11 6 .
Pferens velit alijs abſolutõnem ſubtrahere;

debet dicere abſolutõem aurt taliũ nobis ſpe

cialiter reſeruamus· ar·: ĩ· e· nup· et ſic jutelli⸗

ge quodð no· in. I. et ſub · ·̊ · ꝓximo inductis⸗

et . quis valeat excommumcari. v· nõ ſubdi

tus · et ſequentibꝰ

In maioei aũt excõmunicatione a quocũqʒ

ata ſtr. ſin ga can one ſiune ab hHomine· quatuoꝛ

ſunt pẽſanda · ei mũ ẽ ꝙ G̊ foema ſeruãda ẽ
vt excommunicatus in omni caſu anteqꝙᷓ; abſol

natur iuret ſtare mandatis eceleſie · ꝙ tamen
quaidam dicunt non eſſe de ſi ubſtantia· nã liber

ras vbicunqʒ; obrenta ſit et ſi minus iuſte nõ

reuocatur. C. ſi aduerſus lib'.l:j · et · ij · Deete

rea.aliqui abſoluuntur ſine iuramento· qð nõ

valeret ſi iuramentũ eſſet de ſubſtantia. ꝙ aũt
hoc fiat innuitj.e:a nobisij· S. abſolutõis:·
nam ibi abſoluitur is qui moetuꝰ eſt· de qao
certum eſt ꝙ amõ iurare non põt et eſt expᷣſ⸗

fum· j. e:ſuꝑ eo:nam et iuramentũ potius in⸗
troductũ eſt de ðſuetudine et ad cautelã ꝙᷓ de

iur ri goꝛe · .. e. cũ ðſideres · H · j. ¶Tu dicaſ

Scra leʒ ꝙ iuramentũ eſt de foema et eius ſub

ſtancia: vt patet.j.e.ex tenoee· ibi · quatenus

recepto ab eo iurameto acergo ſi nõ recepto

juramento abſolueret nõ valeret.quia foema

reſcripti exacta diligentia ſeruanda eſt. ita ve

nec oꝛdo p̃poſteret.alioquin irritum erit qð

agitur · vt pz. G· reſcriptis · cũ dilecta: · pe·

et fi. S. de of.deł. peudentiã · H· j· et · c· vene
rabilis · in fi.ff· mandati:diligenter· ad ide · ].
e.decetero:ibi:recepto iuramento ſcðm mo⸗

rem eccleſie ec:qui mos hodie oĩino ſeruandꝰ

eſt. qꝙᷓnis olim ad cautelam fuerit mtroductꝰ

et hoc eſt q ꝓbaturj:e· eũ deſideres⸗ K. j·

ibi· Hẽ. ꝙ eum cautio iuratoꝛia ꝙ hodie qui
excõmumcati ſunt pᷣſtant i oĩno pᷣſtare de bet
adeo ꝙ abſolutio aliter facta nõ valeat: vt· ẽ.
et· J. ꝓhbatur.potius ad eautelã ex cenſuetudi
ne ecckie .· ꝙᷓ rigoꝛe canonũ ſit· i· fuerit oliz in
ducta.neq; momenti tam validi reputec'. ſub
audi. ſciliczg ipᷣa ſola pᷣſtatio iuramenti ꝙ; ad ſo
lu tionem ſufficiat.hic ergo ꝓbat ꝙ licz necel

ſaria ſit quo ad obſeruatõem foeme· nõ iñ lul⸗
ficit.nam et alia requirunt vt ſequit ·· et

batur in fi. Hx.· j.ibi:nec epᷣs nec alij cõmuni⸗
care debent eidẽ· niſi fuerit ſcᷣm foꝛmã ecele
ſie poſt iuramentum pᷣſtitum abſolutus. ergo
requirit ꝙ peimo iuramentũ pᷣſtetur et demũ
alia foema ſequæ. vt et ꝓba in fine eiuſdẽ de
cre.ibi: et niſi foema eccleſie que ꝓ abſolutõ
ne talium introdòucta eſt.ſcʒ de ↄſuetudine qꝰ
ο iuramentum. et de iure quo ad aliaʒ fozꝛmã
que ſequi debet·obſeruetur · nõ eſt communi⸗
candum eidem ad idez eſt quod legit.j. e.nu

per · Jepe · in F· et· ce. ᷓuis· vbi eſt hoc expᷣſſam ·

et ideo ſiquis abſolutus fnerit iuramento non
peeſtito.iterum eſt iuramento pᷣſtito abſolue⸗
dus quia non valuit peima abſolutio exquo
foꝛma ſeruata nõ fuit ·ar · S. ð̊ pꝛeſ bi.nõ bap·

—

ca.fi · Mec obſtat.j·e·a nobis · ij. . abſolu⸗

tionis quia intelligi debet heres vel aliqᷣs
alius de parentibꝰ iurabit vice moætui ſare
mandatis eccleſie ſeu excõmumcatoeis. ⁊ ver
berabitur moæe lolito cũ penitentiali pſalmo
er oeatione dommica: et alia oꝛõne conſueta;
hac ſcz de qua no-j.e.ſub.qꝗ.terciũ:EC· · Vel

die verius ꝙ ibi nõ eſt vera abſolutio cum ef:
fectu.ſed eſt potins abſolutõis iam facte de⸗

nunciatio· que et ſine iuramento et ſine verbe
ri bus fieri põt·ſupꝑ quo vide quodò no:s· de
penitentijs · ſub rubꝛica de remiſ.ꝗ. quis poſ

ſit. v.ſed et viuis.et ſequen. ttem non ob·

ſed potius quod ſczꝭ notaui compꝛobat · j· e ·

ſuꝑ eo.quia illud fit autoꝛitate papeę· qui nul
li foeme canomce ſeruande aſtringit.S.de cõ
ceſ.pᷣben· ꝓpoſuit · et e eonſtitutus vnde ⁊ ſi

ex certa ſcientia excommunicatũ aliquẽ ſaluta
ret poteſt dici ꝙ ꝓ abſoluto habeatur. quis
non debeat pᷣſumi ꝙ hoc faciat ex certa ſcien⸗

tia niſi G expeimat·ar/g· de peiuił · cũ olim · j·

G.fi. ⁊. ·e.ſi aliquando.xciij·diſ· ſi mimicus:

nam et y falutatõem fit indignatõnis recõcili
atio· lxiij· di. eum adeianus.et ꝓ pacis oſculũ

pꝛeſumitur quis ſacramentis eccleſie conſenti
re · de conſe. di. ij · pacem pꝛinceps nuda vo⸗

luntate nulla alia fozma ſerunata manumiittit-
ffde manumiſ apud eum.et hoc verũ eit niſi

de cõtraria intentione appareat ſcᷣm quoſdã ·

Flij dicunt ꝙ h ita demũ verum eſtſi appa⸗

reat ꝙ ꝑ boc ip̃m ſoluere intendat · eſt igit di⸗

cka decre:ſuꝑ eo/-ſpecialis:et ideo non eſt tra

bhenda ad ↄſequentiam.õ·de cõceſ.peeben· eõ
ſticutus · ad fi et ꝙ hoc verũ ſit ꝓbat exp ſſin

textus iĩp̃ius decre.ibi·ſi nullatenus poſſunt in
daci ad pᷣſtãdũ iuxta foꝛmã eccleſie iuramtũ.

Hota ergo ꝙ foema eceleſie requirit vt iuram
tum peeſteturet ibi.·hac vice. ergo non aha.
et hac vice etiam iutelligas autoeitate huiuſ
noſtre littere ſpecialis: Et que ſit ratio quare
Hoc concedit ſine ſpecialitatis ſtatim ſubdit ·

ibi · cum interdum conſideratis ac; Sed et di⸗

cit hac vice cum ꝓmiſſione que ſcʒ loco iura⸗

menti ſuccedit:cum et iner iuramentum ꝓ⸗
miſſionem ſimplicem quo ad deũ nulla ſit dif⸗
ferentia facienda ·xxij:q· v.iuramenti.ad idez
S.de maio· et obe.cum in eccleſijs · nec obſ· ꝙ

dicit reſpondendum. ſubaundi em̃ indulgendo
vel determinando . in quo caſu poſſit aliquãdo
ri goe iur̃ temperari ¶ Sed queritur vtrũ ex:⸗

communicatus debeat iurare ſtare mandatis

iudicis abſoluentis· vel mandatis eccleſie. Di
cunt quedam iura ꝙ mandatis indic ˖ 5̊. ꝙ me

tus cauſa:c· j·j.e.ex tenoꝛe · Flij dicũt ꝙ man
datis eccleſie .· ̊·de ap.ad H. et·.e. cum int'

parrochianos. æ. e: cum deſideres. Doteſt
dici ꝙ vbi quis excommunicatus eſt ab homi

ne quem Otempſit.debet expeeſſe iurare ð ſtã⸗

do mandatis excommunicatoeis ſi apparuerit
ip̃m inſte ligatum fuiſſe· ·e· nuꝑ.in fi:et.c· ſa

cro..verum ·ſed cõtra in fi.⁊a ſi alicubi inue⸗

nias ꝙ iuret ſtare mandatis eccleſie · exponi

debet i. excommunicatoeis vel iudicis · Hec

tamen poſſet notari diff erentia ꝙ; quando iu⸗

rat ſtare mãdatis iudicis ñ meludit ſucceſſoæ·

del li
weruj llan⸗
oeſ ver
iali pfaln
conſuetg⸗
pel
tio cum et⸗
nfactede
ine verbe
no. . de
quis pol
n non ob.
obat ſ.⸗
beguim
ir8edeeo
vnde rſ
que lluez
ur. Guis
erta cien:
eu olim.
mimieng⸗
1 recöili,
18 ofculi
conſenti
nuda vo:
numittit⸗
rü en ni
nquoſdi⸗
kſtappe⸗
ligte di⸗
neſt tra
eben e⸗
texfſim
oſſunt in
aramtu⸗
t juran
on ala.
te huiuf
oquare
ubdit⸗
det di⸗
o iure⸗
um 1:
ſit dif⸗
ad idez
obl.
lgendo
iquädo
eru ex
indatis
eſie⸗Di
,ge
wen
. int
Doteſ
bhom
zuerit
t.cſa
inne⸗
xpont
Pjec
do in⸗
ceſoor⸗

quando vero mandatis eccleſie tunc includitꝰ

ar.õ·de of.deł · qm̃ abbas. ſcdðᷣm gof᷑. ꝗ Tu
teneas ꝙ non eſt facienda vis vtrum excõmui
catus iuret ſtare mãdatis eecleſie.vł iudicis
ſczʒ epiſcopi. nam in vtroqʒ caſu idẽ eſt ſenſus
ar · vij · q..· ſcire debes · et ideo aliqua iura po⸗
nunt vnum mooum-alia alium.vt.õ.no·ideo
qʒ et ſi iuraui ſtare mandatis epiſcopi vł iudi
cis vt indicis· nõ aſtringoꝛ pſone ſed dignita
ti vel indicature·quare ipᷣo remoto del depo⸗
ſito. ſibi nõ remaneo obligatus ar.ᷓ·ð elec.
p inquiſitõem.et.c.venerabilẽ ꝗ.fi · xv ·q.vj.
alius.ff· de ſolu.eum quis: C. dt nemo vicari
us pꝛo alienis vicarioꝛum debitis teneac·l·
vnica· li.xj.õ/de noui operis nunci. cum ex in
iuncto.iH· j· Sueceſſoi autem talis aſtrictuſ
remanet.S.de iur̃iur᷑.veritatis.Secus ñi iurezʒ
ſtare mandatis epiſcopi vel iudicis · non vt epi
ſcopi vel iudicis h̊ pſone·quia tunc pſonale in
telligitur iuramentumideo pſonam eius cui
factum eſt non egreditur.ar · S. ð̊ vſu palł·ad
hoc·S. de iur̃iur: denies: ⁊.c.quintauallis.Ve
rum quo ad iuramentuʒ fidelitatis oic vt no.
5.de iuriur . quomodo cenſeatur.ſub. ꝗ. cui

cm etiam requiritur aliquando qð abſo
lutionem pꝛecedere debet · ſcz ſatiſ factõ ſine
emenda ſufficiens.Hic tamẽ dieſt vtruzʒ quis
excommunicetur ꝓ contumacia vel ꝓ offenſa
ſeu culpa dubia.et cunc ſufficit iuratoꝛia cau
tio: Vel ꝓ offenſa ſeu culpa notoꝛia · et tũc nõ
eſt ſententia relaxanda miſi peiꝰ ſufficies eme⸗
da peeſtetur. Vtrum aũt offenſa ſit dubia vel
notoeia.non eſt recurrendũ ad iò quod videc*
indici vel alij· ſed ad veritatem.vt ſcʒ non ere
datur verbis nudis alicuius.ſed illa dicatur
tm̃ notoꝛia.que euidens æ manifeſta eſt ꝑ con
feſſionem vł ꝓbatõem legitime factam. intel
ligas in indicio et ante ſententiam excommu
nicationis latam· nam et ſi modo poſſit ꝓbari
cauſa vera·non tame ꝗpter hoc diceretur eui⸗
dens ſed dubia.niſi fote infra octo dies peo
vari poſſit· nam tunc notoꝛia diceretur · vt ꝓ⸗
bat' i aut.d.n.ex·e-ſolet a nõnulł᷑.q.ĩ peima
igitur. Sed et manifeſte euidens reputat' illa
offenſa que nota eſt euidentia facti.que nulla
poteſt tergiuerſatione celari.peobant' cmnia
Hec ·I.ti· jiex parte.⁊·c cum olim:Beeuiter tñ
illam intelligas manifeſtam ſiue notoꝛiãque
notoꝛeia eſt iur. vel facti · vel pᷣſumptionis.qð
dic vt plene no.S. ò coha.cle.⁊ mulie.. quið
ſic notoꝛium. Gnotoꝛium autem triplex eſt.x
ſe. Et no.ꝙ aliquotiens excommunicac qᷣſ
peo contumacia· et tñ ñ ſu fficit pꝛeſtare iura⸗
toziam cautõem ad hoc vt abſoluatur.imo ne
ceſſaria eſt emenda quedam ſiue ſati ſfactõ vi
delicet: quando contumacia pꝛegnans eſt. pu
ta: aliquiò iniuuctum eſt ſub certa pena a indi
ce·ar· ff̃ · ſiquis ius di.non obtemꝑa·l.vnica.
vel ałs in ↄtemptum iudicis eſt commiſſa. vñ
et pena arhitraria lui debec.æ ſic poteſt intel
ligi·ꝗ̊.·de penis.dilectus.õ.de ooe.dilectꝰ
et·i · ve lite ñ conteſta.qm̃.ꝗ.fe· NHam et talis
con tumacia off enſa eſt nocoꝛia ↄtra iudicem

commiſſa: lIdem eſt quando aliquis excommn
nicatus fuit pꝛopter contumaciã æ poſtea ab
ſolutus · ſed noluit expectare mandatum· vel
expectauit ſes noluit obedire· ĩmo apparuit
Otumax ſicut peius:⁊ ideo fuit ſecundo excõi
muncatushic enim non abſoluetur quouſqʒ
mandatum ſaſceperit.a peo poſſe adimpleue⸗
rit vel adimplere ineeperit. Et eſt ratio: qe pei
ma contumacia iam facta eſt offenſa notoeia ·
ſic intellige·S.de of.oe.ſignificauit.⁊ ar.S·
de pꝛocur̃:c.jet de pᷣſump· mandata.⁊ expᷣſ⸗
ſius.õ·de ap·queſtioni: Sed a vbi aliquis ex
communicatur peo contumacia · non debz ab⸗
ſolui niſ ⁊ de expenſis peimitꝰ ſatiſfaciat.qð
dic vt no · S. de offi · dekt . que iurditio · VY. vl ·
ed ⁊ ſi offenſa notoꝛia ſit et contra deum
tantum commiſſa. abſolui poteſt debet añq;
ſatiſ factio penitentie adimpleta fuerit: alio⸗
quin plerunqʒ mmis diu ſtaret excommunica
tusſuper quo vide quod no.õ·ð ſimo G. qua
pena feriatur·ſub.ꝗ.per iudicem.v. ſed et cũ
his:⁊· · de penitentijs ꝗ. que penitentia. vt
em̃ ibi no.pꝛo quolibet peccato moetali datur
penitentia ſeptem annoꝛum regu lariter · et B
ſatiſ factio debet fieri de peccato.nunquid er
80 interim ſtabit excommunicatus.non· ĩmo
recepto iuramento ꝙ ſtabit mãdatis eccleſie
ſtatim abſol uitur.vt patet in adulterio etiam
notoꝛio.ᷓ.ꝙ; metus cauſa·ca.j..fi·⁊.õ.de eo
qui duxit in ma.qꝙ; pollu.per adul. ſignifica⸗
ſi · in fine · Zi vero eſt impenitens = in pecca⸗
to perſeuerans.non abſoluitur.⁊ abſolutꝰ in
eandem ſententiaz reducitur quouſqʒ manda
tum eccleſie facere incipiat firmiter obſeruã
do· ö̊.de appel.queſtioni·S· de offi·ce. ſigmifi
cauit.æ iunge quod no · ꝗ̊· vt lite non conteſta
ta· ad fi · Vcum autem hee due pene 1eEi ve:
ro contra hominem pꝛiuatum. vel eccleſiaʒ. vkł
peelatum offenſa notoꝛia ſit commiſſa.tũc de⸗
bet pꝛecedere ſatiſ factio.vt nota · S.e.ſub. .
M.. j· ſcᷣm hoc intellige · j. e · per tuas.q. pe.
et vl.õ.ð appel.qua fronte..j· XFlioquin iu⸗
dex qui hoc omiſit.de ſuo tenetur ſatiſ facere
ar · C. de iudi.ſancti mus et in his que no. g.
de dolo et contu: ſub rubeica de contumacia-
H¶. qua pena ·ſub·.ergo eſt modus in rebus.
vS̊ · lud ſpecialiter.⁊ ſequenentibus apa
tamen qui ſolutus eſt legibus non ſeruat hoc
ſemper · cum iniectoꝛes manuum ⁊ incendiari⸗
os notoꝛios tota die remittat abſolutos nul⸗
la pꝛemiſſa ſatiſfactione· mandat tamẽ ꝙ mſi
ſatiſ fecerint in eandem ſententiam reducant
hoc autem iðo foete facit quia euzʒ papa mł
tum diſtet· periculũ eſt in moea · ar.· e.ſacro.
caueat · ibi qui abſqʒ periculo moꝛe poteſt
⁊c · ⁊ · S. ci · i c · fi · ð conſe · di · iij. baptiſandi · et
c. ne quod abſit · di. v. baptiſari. ¶ Fbs aũt
requiritur ꝙ ſatiſ factio peecedat · vt nota.õ.
Satiſfactum autem competenter intelligas
qualitercunq;ʒ otentus ſit is qui offenſus fuit
vt apparet in his que no · õ̊. de ſolu⸗J. quid ſie
ſolutio · ¶ Bed cui applicabitur ſatiſfactio
pPecuniania que debet fieri peopter violentaʒ
manuum iniectionem · Dixit gof · ꝙ ſi manus

.

iniete fuerint in monachum vel conuerſum⸗
ſatil factio pꝛeſtita monaſterio applicetur.ar·

xij· q· j· non dicatis et melius q̊· de ſtatu mo⸗
naho· cum ad monaſterium · .· · ad fi · ſicut
et ſatiſ factio imurie ſerni applicatur domino

inſti · de inurijs · ꝓ. ſeruus autem. et ar · ff · pꝛo
ſoc'.ſi fratres · S. ᷑i· mii incipit · l. cum duobꝰ

Sin autem in clericum ſecularez tunc eidez

clerico reodi debet.niſi in contumeliam eccle⸗
ſie ſie pulſatus:nam tune poteſt etiam eccleſia
agere actione iniuriarum. ar inſti · de iniurijs
g. ꝙ ſi vſufructus. ⁊· I. ſequenti · ꝙ ſi libero ·
nam et ei debetur ſatiſfactio in cuius contu⸗
meliam iniuria facta eſt.S. de ſimo· de H aũt ·
et.c: audiuimus· xxvij· qj.ſiquis rapuerit · et
in aut .de ſanctiſ: epiſcopis· · ſiquiſ rapuerit
col · ix. oteſt dici ꝙ in clerico ſeculari du⸗
plex ſemꝑ iniuria intelligitur facta fuiſſe vna
eccleſie = altera clerico·⁊ quilibet poteſt ſuã
remittere ſine alterius peeindicio · vt patet · ·
e.cum deſideres · S. fi. ⁊.· c· contingit · j.· ⁊ ꝙ ec⸗
cleſie cuius eſt clericꝰ dinoſcatur fieri miuria.
expꝛeſſum eſt · S·de foꝛo compe · c· ij · ⁊ ar · . ð
judeis·poſtulaſti· ijq·vijaccuſatio.in fi· vn

de de eompoſitione pꝛeſ biteri interfecti ꝓ⸗

tinet medietas ad dioceſanum æ medietas de
ber pauperibus elargiri · S· ð¶ penis · c · ij · ſic
abs in perſonam vmus multiplex iniuria col⸗
ligitur.ff· de iniuril.j..vſqʒ · ff · de pact · et
hrdi ꝗ.filia. ⁊æ. l. in Perſona licet auteʒ ita ſit
de rigoꝛe. ꝙ tamen hodie ex tal iniuria agat
epiſcopus vel eccleſia vix videmus ¶ Bed ⸗
eccleſie generali ſemper intelligitur fieri iniu
ria.cni ſatiſfaciendum eſt per reconciliatõem
ſolemnemde qua noj·e·ſub · ꝗ. tercium · de
illa videtur loqui.j.e.cum deſideres· in fi · et
hanc necnen a pemtentie iniunctionem nõ po
teſt aliquis facere mſi ſacerdos ſit adminus.
vt no · S: e · J. quis poſſit ab hac ſentẽtia· ſub·ꝗ.
ſed quis abſoluet regulares:v·ſed nunquid ſi
clericus: de hoc etiam no.õ.de penis · J. que
quibus.ſub ꝗ.interfectoꝛibus.v·.ſed cui ap⸗
plicabitur. æ ſequen. ¶ Quid ſiquis ſit cano⸗
nicus diuerſarum eccleſiarum· vł diuerſas ec
cleſias ſeu perſonatꝰ habeat· que eccłia aget
peo iniuria coꝛpoꝛali eidem facta.ODoteſt dici
ꝙ actio inter eccleſias diuidatur/ar.õ· de te⸗
ſtamentis · relatum · ꝗJ.fi: Vel diſ in caſu iſto.
vtrum certum ſit ꝙ in cõtumeliam vnius ſit ſi
bi facta iniuria. vt quia peo adminiſtratione

negociozum ĩp̃ius accidit.vel ałs certum eſt.

et tunc illa tantum aget :vł dubitetur.vt quia
peo adminiſtratione negociozum vtriuſqʒ ec⸗
cleſie accidit.nec ałs poteſt certificari · ⁊ tunc
vtraqʒ aget · vel epiſcopus infra cunus dioc'·
ſita ſunt om nia beneficia ſua:vel archiepiſco
pus infra cuius peouinciam ſi in diuerſis epi⸗
ſcopatibus ſita ſunt.als recurrendum erit ad

peꝛimatem vel papam ar · ff. de iniur. jtem apð

labeonem. .ſi vſufructum· ⁊.fi.⁊.l.ſequẽ·

et inſtic.de iniur·ꝗ.ſi commum ſeruo.⁊. ꝗ̊ · de

decimis · quoniã · ⁊· S· de foeo compe . ſane ·
ed coꝛam quo iudice extimabitur hec in⸗

iuria.Dic ꝙ ſi clericus trahit laicum coꝛã ſecu

lari iudice ad ip̃ius arbitrium recurretur: in

ſtit᷑ · de i niur. I. ſed poſtea· S.ð ſoꝛo compe. cũᷣ
ſit gene rale. S i coꝛam eccleſiaſtico quod põt

fieriivt in pꝛoxima decre:⁊. ð foꝛo compe·

ſi clericus lacum tunc et coꝛam eodem fiet

extimatio · ff. de indic · de qua re. ar · S· de con⸗
iugio ſer:pꝛopoſuit: æ de dona· inter vi: ⁊ vx

curratur ad indicem ſecularem- ed qind
ſi laico vidente ⁊ ſciente clerico nec contradi
cente nec aliquid petente · abſoluto· deponat
poſtea clericus querelam cozam iudice eccle⸗
ſiaſtico.vel ecẽ ſeculari·ñ videtur ꝙ bo facere
poſſit· quia ſi contradixiſſer non abſolueretur

c. ſ.ij.⁊æ.iijsvix videmus hodie ꝙ inBgr hoc re

ſine ſatiſfactione · ⁊ ſic hoeſpſo ꝙ tacuit. vide

iniuriam remiſiſſe· ar · S· ð ſententia æ re iudi.
qꝙᷓuis raulariter· ff. quibus modis pig·b ipo·
ſol.lucius.i Datet ex peemiſſis ꝙ hoc ſcõᷣm
non elt de ſubſtantia foꝛme.quia et aliter abſo
lutio facta tenet· eſt tamen de foema uur̃ ſiue
de iuſticia:⁊ ideo index qui eam nõ ſeruat ob

ligatur. vt noiõe.vſi vero contra homine.

et ſequentibꝰ· ſcedðᷣm quam multa facta tenent

que tamen fieri non deberent . · ð riur̃. quẽ

admodum⸗ Jed ponamus ꝙ is qui excom⸗
municatus eſt peo offenſa notoeia bene reco⸗
gnoſcit eam·tamẽ dicit ſe non ſoluendo· ⁊ of
fert ceautionem quam poteſt pꝛeeſtare ſczʒ iura⸗
toꝛiam.nunquid debet abſolui · videtur ꝙ nõ
nam et quandoqʒ non abſoluitur etiam ſi hãc

peeſtet cautionem.xj.qiij. qui iubente· Nec
excuſatur ſi factus ſit non ſoluendo.õ.ð̊ rap·

ſuper eo·dicas contra.õ · de ſolu.odardus·ar ·

C·ð epiſcopis ⁊ clericis·aut᷑ · generaliter. S.

de dona · inter virum vxoeem · per veſtras ·
xiiij ·q: vjſi res ·S.de vſuris.cum tu/o.illi au
tem· dum tamen cedat bonis.ſcòm ea queno.

5S· de ſolutionibus ꝗ·quis ſit eius eff ectꝰ.ſub

H hooc autem · V· quid ergo · ⁊ ſequentibꝰ ·

¶Tercium eſt de foꝛma.vdt poſtꝙᷓ is qui iura

uit ⁊ ſatiſ fecit ſicut debuit · abſoluatur ꝓ illũ
qui tulit ſententiam.del ſuperioꝛem ſuum.vel
alium autoꝛitate ſua:⁊ per ſacerdotem recon
cilietur .ſcdᷣm ea que no.õ · e ·¶.peoxi · ſub. I. h
quis abſoluet regulares.v·ſed nunquid ſi cle⸗
ricus· Et honeſtum·et quaſi conſuetum· ⁊ tu
tum elſt:ꝙ fiat hoc modo:ſpoliabitur excom⸗
municatus·. ⁊ ponet ſe ante ianuas eccleſie ꝓ⸗
ſtratus vel flexis gemꝑus coꝛam illo qui ipᷣm
abſoluere debet. qui tenebit virgas vel coꝛi⸗

ZSias in manibus:æ dicendo miſerere mei deꝰ
verberabit eum percutiẽdo ſemel in quolibz

verſu · vel magis vel minus· leuius· vel acriꝰ

ſcm ꝙ cauſa contumacie maioꝛ vel minoe re
quirit et poſt pſalmum dicet · gloꝛia patri ꝛc·

kyriebł · xpᷣeł.Ryrieł ·pater noſter.⁊ ne nos in
ducas æc· Saluum fat ſeruum tuum vel ancil
lam tuam.vel ſeruos ⁊ ancillas ſi plures ſunt
domine nihil pꝛoficiat inimicus in eo.vel ĩ ea
vel in eis · Eſto ei.vel eis.domine turris foꝛti⸗
tudinis.domine exaudi oꝛõem meam. dominꝰ

vobiſcum oꝛemus.deus cui peopeiuʒ eſt mi⸗
ſereri ſemper et parcere.ſuſcipe depeecatõem

Heurfern ,
20 comppe, ei
ſpod poͤt
070 compe,
eoden ſiet
r8de com
er i. ⸗
boen
edqnd
e contradj
depongt
dee ecce⸗
Pbo fzeer,
ſoluereru
acuitvider
rreindi.
P1Sek ipo⸗
boe ſezn
aliter abi⸗
mauf ſine
ſeruat oh
