contra ca:xvj.q:j· in canonibus xxviij· diſ ·

de ſiracuſane · xij · q·ij· et ſi illi:et ca. vultera⸗
ne. vnde ſi ſe non coerigant debent deponi . xij
qij· apoſtolicos· Quadeageſimumſextum

quia res alienas vſurpant ·: xvj· q:vj . placuit ·
nec ipᷣas reddere volũt a peedeceſſoꝛ bus oc⸗

cupatas: eoꝛundẽ peedeceſſoeũ ſanctitatem et

— — — 29— —

Ntra
dceß
eio
whh
eudie
n,e,
ien
depo⸗
ri req
ndebz
18 c
eteg⸗
ufene
ugpe
ranlla⸗
nönee
miei
lug can
l ef
netſe.
demp:
vxj.
vnde
i de
qaof.
nqgal
mums
de p
culi⸗
detra
Alibuf
eee⸗
nee
umen
viret
geſi⸗
mwijſ
Ntum
jae
erto
jum⸗
ntes⸗
eb'.
ſam
tef
ond
Pin
ora
dſen⸗
ſcut
grin
e⸗
do⸗
nn
p
um
it
net

Oſcientiã peetendentes. cũ tamẽ nihil interſit
quo ad periculum anime inuadere alienũ aut

cienter detinere . ſicut dicit concilium gene⸗

rale · S.· de relti · ſpol · ſepe contingis. ⁊ ideo qhᷣ
alienum eſt reddi debet · S. de te amentis. fi⸗
lius·quia mhil perire credimꝰ vtilicatibus ec
cleſiaſticis.ſi que ſunt aliena reddan. liiij. di.
Zeneralis.in kꝗ uadea geſimũſeptimu · ge
non cognoſcunt ſeipᷣos:cuius ſeminis. cuius
vite · cꝛnusve generis ſint.h̊ in cathedeis ſuis
et coenibus gloeꝛiantes.p̃ſbiteros ⁊ clericos
fr̃es ſuos deſpiciũt ⁊ ↄtemnũt · ß ſi ſe attede⸗
rẽt.ñ paterent ſacerdotes mĩoꝛes ſedere iux)
ſcabellum pedum ſuoꝛum infra cameram ſuam
in qua epiſcopus debet recognoſcere ſe colle⸗
Sam eoeum.ꝙᷓuis in eccleſia et extra cameraʒ
ſuperioeꝛ ſedere debeat · xcv· di. epiſcopus ĩ ec
cleſia. Nam ſeòm greõꝗᷓ· cum culpa non ſubeſt·
ſeðm rõem hamilitatis omnes equales ſumꝰ
xxij. di. de ↄſtantinopolitana · in fi: als incipit
apoſtolice· ⁊ ideo epiſcopo ſuperbo dicenduz

eſt gnochoſolitos: Iuuenalis· ð celo veit gno

thoſolitos· i: cognoſce teipſum. Nã ſieut dicit
greg dominus oſtendit petro vt ſe cognoſce⸗
ret· antec;ᷓ ipᷣm vmuerſe eccleſie pꝛeeponeret ·⁊
idðᷣo ꝓmiſit ipᷣm cadere.vt in ſe addiſceret qua⸗
liter eſſet alijs miſerendum.l.dĩ .Oſiderandũ
et· e· fideliez factus eſt petrus.qnid em̃ into⸗
lerabilius ſcdᷣm jhero.ꝙ ꝙ natus in tu gurio
ruſticanoqui vix poterat habere panem ð mi
lio vnde ſaturaret ventrem rugientem. nunc
faſtidiat mella ⁊ ſimilam· id eſt · panem de flo⸗
re farine mundiſſimo ⁊ ſubtiliſſimo factũ:⁊ ꝙ;
venter plenus ð ieiunijs diſputet · xij.qij.glo
ria epiſcopi.Socrates · v· MUK
der te cognoſcas alios. magis vtile nil ẽ⸗
Bic magis vebanus nullus in oebe manet⸗
Quadeageſimanmoctauum. quia faciunt in⸗
diſcretas ſuperfluas remiſſiões. quod dic vt
no·.e· ſub rubeica ð remiſſiombꝰ..q̃ poſſit:
et. ¶. ad quid valent. .fateoꝛ tamen: ⁊ ſe.
„Ban⸗ ⁊ multa alia in quibus excedunt pee⸗
lati· que in diuerſis locis huius ſumme.⁊æ ſpeci
aliter.ꝭ̊· de exceſ peela · I. qualiter excedant.
poteris reperire neminem tamẽ epiſcopoꝛum

repeehendimus cum ſint patres · ſed vt a deli⸗

ctis abſtineant admonemus. conſcientia con
ueniat vnumquemqʒ vj.qjoues · vnj.qjqui
vos ⁊.· c qualis.⁊.c.ſe.ad fi.

ui ab bas· dicũt qͥdã diſtingnedũ eſſe. vt

ſi exemptus ſit ⁊ remotus a romani pontificiſ
atrio poteſt confiteri cui vult de occultis. Sʒ
ſi eſt peopinquus.ſoli pape vel eis penitencia
rio:⁊ hoc quando non habet ſuꝑ ſe alium ma
ioꝛem.nam ſi haberet patreʒ abbatem· ſiue ex
emptus ſiue nan.ei confiteri debet.ar.S.ð cõ
ſue · cum dilectus · . ð ver · ſig· abbate · Et bee⸗
uiter idem dicũt ð abbate exempto. qð dem̃ ẽ
de patriacha et de non exempto⸗ vt dictum
eſt de archiepiſcopo habente patriarchaz vel
peimatem · ⁊ de epiſcopo.õ.e. in ſuis ſub. J. Si
non habet alium abbatem ſuper ſe. nec eſt ex⸗

emptus:pꝛopꝛio epiſcopo debet confiteri · qe

ille eſt iudex ſuus.lxj:di:obitum · xij · di . c· fi ·

niſ koꝛte ſceðᷣm regulam ꝑ ſedem axoſlolicam
appeobatam poſſet ſibi eligere cõfeſſoes · alit
autem hoc facere non poſſet ſine licentia.j· e.
omĩs .dic vt no. õ.e.ſub.ꝗ. cui patriarcha. v.
beeuiter teneas.⁊ ſe. Que autem ſint vicia

ti beeuiter perſtringamus · In peimis pec⸗
cant·quia hac ſpe ⁊ intentione ſpecialiter du⸗
cti habitum regularem aſſumunt vt abbates
iant cõtra ca.xvj.q.vij: per laicos.õ· ð elec:

quibus abbates peo magna F⸗ ſunt irreti⸗

officij· ⁊= c.cum ad noſtram.in quo etiam mul

ti religioſi delmquũt. paupertatem· ⁊ laboꝛe
et eſuri em fugientes· vt diuites fiant. qu iete
degant · ſplendide reficiantt· æ ð talibus dicit
greg. ꝙ non intendunt ſeculum fugere h imi⸗
tariliij.di·c. vnico. ꝙ Secudo. quĩa quãdoqʒ
abbatiam emunt.æ tales niſi re nuncient ſalua
ri non poſſunt · vt no.õ.ð ſimo.. qua pena · ſub
¶. per iudicẽ· et · I. f. ¶ Tercio.qꝛ nullum re⸗
cipiunt niſi caritate pecunie vel alterius tem
poealis commodi interueniente.tacite vel ex⸗
peeſſe.ſuper quo plerunqʒ obtentu abolende
conſuetudinis ſe ſatagunt excuſare · S· ð̊ ſimo-
veniens · qui ſi accuſentur deponendi ſunt. 5.
de ſimo· dilectus · et. c.licet heli.et.c.ꝓ tuas.
abs ad arbitriuʒ iudicis puniuntur.S. ſimo-
iuramentum.et de accuſationibus.inquiſitio⸗
ms · quod dic vt no.õ.de ſimo.ꝙ. qua pena fe⸗
riantur. uarto:quia eccleſias in quibꝰ ha
bent iuſpatronatus ſibi omnino appeopꝛeiant.
nec ponunt ibi vicarios peopeios perpetues
et poſitos ita grauant vt non poſſunt hoſpita
litatem tenere.nec epiſcopo in epiſcopalibus
reſpondere · ̊. de peeben.de monachis.⁊ ca.
auaricie· et de ſupplen.negli.pa ela.c.ij·q̃ om
nia ſunt ab epiſcopis quibuſ ſubſunt nulla ob
ſtante conſuetudine coerigenda · S. de peebẽ ·
extirpãde·⁊ in.c/ſupeadcĩis. Qnumto· qe ad
eccleſias ad ipſos pertinentes ſine pecunia ne
mmem repꝛeſentant vicium ſuum vtcunqʒ;
palliant · plerunqʒ eccleſia vacante ſuper eaʒ
mutuum recipiunt vſqʒ ad aliquam certã ſum
mam pecunie.et demum ipſam ſic obligatam
conferunt.dicentes ꝙ quelibet res tranſit cuz
onere ſuo·vt.õ:de pignoꝛ.ex litteris:⁊ de de⸗
cimis.paſtoꝛalis · ſed ſei pſos ſeducunt.cũ etiã
epiſcopis hoc non liceat: ummo vacante eccle
ſia etiam fructuſmterim percepti ſunt futuro
ſucceſſoei fideliter reſeruandi. v⸗l aliter in vti
litatem eccleſie conuertendi.õ. de offi.oeð.
cum vos·et qui aliquid inde ſubtrahit·. etiaz
ſi epiſcopus ſit.tanꝙ; furti æ lat rocinij reꝰ ho

noꝛe ſuo peiuari debet.x.qij.c:fi.tales enim

exactioues et conſimiles ſunt penitus inhibi⸗
te. ⁊ ſiquis eas receperit. tenetur in duplum
reſtituere ipſas.in vtilitatem grauate ecckie
conuertendas · õ·ð ſimo·audmiimus. quod in
telligas ſi p-opeium habeat.q· de pꝛeben. de
multa · S. et ſi vltra ſex.et de appel · repeehen⸗
ſibilis· ꝗ.ſi autem. ałs hoc in penam aliam cõ

mutetur · ar · Sde maledicis. ſtatuimus poſt

medium capituli· ꝗᷓ exto · quia dant poſſeſſi
ones aliquas.vel certam pecuniam. vel do⸗
mum commodant alicui tali pacto ꝙ decimas

certarum poſſeſſionũ eis ſoluant.vel apud eos
epulturam eligant.que pacta in peeiudicium
eccleſie parrochialis facta minime ſunt ſeruã
da. · de pactis· pleri qʒ: etiam ſi iuramentũ in⸗
terueniat/vt no· S. de ſepulturis.ꝗ. an licitũ⸗
Hequid ſiquis eligat ſepulturam in aliquo mo
naſterio. v ſe· = quia negligunt
punire monachos ugitiuos · xviij · q· ij · abba⸗
tes peo hamilitate · eos reuocare inquirere
et recipere.ſalua oꝛdinis diſciplinaõ. ð regui
lar᷑· c.fi · ¶ Octauo·quia recipiuut monachoſ
alienos ſine litteris commendaticijs · xviij ·
ij. abbates peo humilit ate· in fi et · c· ;ᷓ ſit ·
¶ Nono:quia indiſcrete monachos ſuos eij⸗
ciunt.S · de reſcriptis. cuz dilecta:in quo moꝛ⸗
tis eozum rei ſunt · ar · xvj· q:j· placuit · De⸗
cimo.quia monachis ſne cauſa litteras dimiſ
ſoeias concedũt. æ credunt monachi ſe per ta⸗
les litteras ab obedientia ſolutos: quod tam̃
verum nõ eſt quouſqʒ; ab alio ſunt recepti.lxxj
di · llud quoq. c de aliena. 2 c-clericos: vij
q:j.non opoæetet.⁊· c · peruenit . xxj.q · ij · ca · · et
ij. vbi dicit leo ꝙ non debent dari littere dimiſ
ſoeie niſi conſtet quarene ouis erret.⁊ perdi
ta inueniatur ſine paſtoæe.lxxij·di.epiſcopus⸗
Vndecimo: qe reuertẽtes vel alios fratres
delinquentes . ſicut latrones cum aliter coæri⸗
gi poſſent· ponunt in vinculislxxiiij· di quo⸗
rundam p laicum faciunt capi vel verbera⸗
ri :· cum B; per monachum vel ſaltem clericum
fieri deberet et poſſet in quo caſn excommu⸗
nicationis vinculum nõ euadunt . · de lenten.
excõ.vniuerſitatis:⁊ G eſt noema peaue ↄſue⸗
tudinis · que quaſi peo lege in quibuſdem par⸗
tibus inoleuit · ſcᷣm quam non debent coꝛeri⸗
gi.ſj ſcðs beati bñdicti regulã ⁊æ apoſtolica in⸗
ituta.S· de ſta · monac B. ea que· H. j.
Duodecimo.quia ſi aliqui ex cauſa æppel⸗
lant · appellationi facte non deferunt. ſed ap⸗
pellantes capiunt æ verberant.vel excommu⸗
nicant·õ· de accuſa:olim..vV.et·D· peopt qð
ad ſedem apoſtolicam ſunt mittendi . 3. de ap⸗
pel· de peioee·quod dic vt no·j.de accuſat.G.
quis poſſit accuſare· ſub· . admittunt ¶ Ter
ciodecimo:quia quoſoam monachos ex carna⸗
li amoee exaltant·alios ex odio· vel inuidia. k
quia bene viuunt bene adminiſtrant. et bene
faciunt · oppeimentes· xv·q.vij.c· j· ¶ Quar⸗
todeci mo· quia ſub ſpecie pietatis impietatez
palliant esoccaſione hoſpitalitatis mãducãt
carnes extra refectoeium illos quos familia⸗
res habent ſplendide ſecum reficientes. alijs
qui pondꝰ poꝛtãt diei eſtus eſurientibꝰ ĩ re⸗
fectoeio·cum tñ ſine delectu ꝓſonarum nũc hi
nunc illi eſſent ſcðᷣm regulam euocandi.ð cõ.
di· v.carnem.õ.de ſtatu monach. cũ ad mona
ſterium. . in refectoꝛio aintodecimo⸗ ge
de infirmis debilibus vłl medicina aliqua in
digentibus non curant· quibus tamen in infir
mitoꝛio eſſet competenter tam in carnibus ꝙ;
in alijs· et in refectoeio ad ſuſtentatõem natu⸗
re que non poteſt vti communibus .de ſpecia⸗
li cibo aliquo ꝓuidendum.S. de ſtatu mona:-
cum ad monaſterium:.poero debiles ¶ Zex

todecimo · quia permittũt aliquos monchos

abere pecumiam contra autoeitatem ſancto⸗

rum patrum· S. de ſta :monach;: monachi a. c

ſuper quodam · ¶ Septimodecimo· quia eccle
ſias·decimas.æ alia ſpiritualia recipiũt ð ma⸗

nu laici:· et curam animarum commitunt mo⸗
nachis ſine licentia epiſcoꝑi:et ſacerdotes hha

bentes curam inſti cuunt et deſtituunt p ſe ꝓ

libito voluntatis· et ałs vſurpant iura epiſco⸗

palia contra iura· xvj.q.j· peruemt. S· de pbe⸗
m laterañ· S. de peiuit· cũ æ plantare·. cta

uodecimo:quia monachis nobilibus parcunt

ob potentiam amicozum· cum tamẽ exquo in⸗

coerigibiles ſunt eſſent eijciendi de monaſte⸗

rio ne inficerent ſanas oues·S.ð ſta. monach.
ea que ꝗ. · xlv · di . ſed illud. et in artioꝛibꝰ mo
naſterijs detrudendi ˖ et ſi reſiſterent · vſqz ad

obedientiam excõmunicatõms vinculo inno⸗
dandi. · de regular · c. ki ·
Cui monachabbati. qui ipᷣos non ſolum
extrinſecus b̊ ⁊ int rinſecus cognoſcere debet
ar.S. de tꝑi oedi.ad aures:quẽ et ſuper caꝑita

ſua loco dei poſnerũt·ita.q nec velle nec nol⸗

le habeantxij:q: j.nolo.et c.non dicatis· xiij.

di· nerui · ſed abbate abſente. vel etiam peeſen
te de licentia eiuſdem· vel de cõſuetudine ·˖ vk

ſcm ſtatuta regule:peioei:ar. S·de ſta:mona.

cum ad monaſterium J. peioæ. et ſe. ¶ St nun⸗

quid epiſcopo · ſic.ſi volunt · qui etiã penitetiã

abbatis poterit relaxare: quia ſuperioeis au⸗

toꝛeitas ſemp videtur excepta: ar.S· de iuiur̃.

venientes · decet tñ ꝙ ipᷣm ſemper ad abbatez
remittat· ar · S de of oꝛ. quanto.et:c·adð re⸗
permendam · et ! c cum ab eccleſiaruzʒ· et iunge
quod no· S. de of.oꝛð·ꝗ. quid Ptinet · Y· quid

de ſubditit · ¶ Et licet ſint ꝙ;pluria vicia mo
nachoeum · hec tñ ſunt deteſtabilia penitus

condemnanda · Deimo caueant ne contra
abbatem conſpirent eos volentem coæerigere ·
qauod pleri qʒ pᷣſumunt et eum deponunt. ⁊ de⸗

mum alium nituntur facere· cui nulla poteſtaſ

remanet dũ monachis incipit ſubiacere · xvnij
q·j· nullam poteſtatem · ¶Secũdo delinquůt

monachi quia conſpirant aliquando nõ ſolum
ad depoſitõez abbatie ſed anime · Reut illi qui
in necem beati benedicti ſe armauerũt . vij · q.
j ¶. quando vero omnium ſubditoꝝ · xviij. q;
ij· ecce in toletano.⁊ tales ſunt infames nee
in teſtimonium aòmittunt · xj:q:-conſpiratio
num. et · c· coniuratõnum · S.de ſimo.ꝓ tuas:et

Cc.Hcet heli. et · S̊. de ſen. et re iudi: cum· I.⁊ *₰

ercio.quia incautam familiaritatem ſoñt
eum mulieribus:quas ſibi cõmatres faciũt cõ

„„-

xviij · q · ij · Puenit · j· et · c. pnicioſam· ¶ Quar⸗

to· quia incaute cum momalibus ↄuerſantur.
xviij·q.ij· monaſteria.et:c:decima actione. al
in decima · et· c. diffinimus · vbi dicitẽ ꝙ non li
cet monacho conuiuari cum monacha.nec ſe⸗
cum in eodem monaſterio manere. nec loqui ·
etiã cum conſanguinea·niſi ꝓꝑ verba compen⸗
dioſa · ita· ꝙ cito recedat et ſub teaſtimomio ab
batiſſe · et idem videt de abbate · quia nec cle
ricus nec laicus debet ipſarum monaſteria

Nehoz
ſincke.
i
Waecce
t öng⸗
unt o⸗
teghe
pſey
clſeo⸗
eßbe.
O⸗
areune
quoin
onalter
wonach,
zibo n
dſchad
D inno⸗

nſolun
edebet
tapitz
ee nol
8rii,
peeſen
me⸗ ve
wong.
Sthunn
miteti,
s aur
Unint⸗
bbare,
drer
unge
gnid
tiamo
enitus
ontra
gere
7der
teſtaf
xvij
ncuit
ſolum
ligei
i⸗
nee
jratio
ag
d
nhit
irt
liep
uan
tur⸗
h,4
ni
ele⸗
ni⸗
den
ib
de
is

rrrrrrrre f ꝝ ᷑ꝝ ᷑ .᷑ ᷓ

frequẽtare.õ.de vita ⁊æ hone.cleri.monaſte⸗
ria.¶ Quinto.qe nõ erubeſcunt matrimoniũ
contrahere.xxvij· q.j.vt lex.⁊.c.impudicas:
= licet matrimoniũ nõ teneat:tamen bigami
ſunt effecti · xxvij.q.j. quotquot·⁊=· c.mona⸗
cho. (q Sexto.qe vagant extra monaſteria
ſme licentia abbatis ſui.xvj · q.j. ſi. cupis · æ c·
quidam monachiæ· c.ſeqn.⁊ c. legi epłam.
S9. de of.oeð.quanto.· ¶ Deptimo.qe volunt
eſſe ocioſi:cum tñ arma hoſtis antiqui ſmt oci
oſitas æ voluptas.apta ad miſeras anĩas ca
ptiuandas.S.de renunciac. niſi cum peidẽ. .
verũ ſi ꝓpter.⁊ idem ꝓbat Iero.de cõ.diſ. v·
nuꝙ;. vbi æ dicit. facito aliquid opis vt dya
bolus ſemꝑ te inueniat occupatum:æ ſubin⸗
ferrurama ſcientiã literarũ. ⁊ carnis vicia ñ
amabis.⁊ de B no.j.e.ſub.G. cui ruſticus.v.
vnum tñ no: ¶ Octauo qe volunt comedere
carnes ⁊ ſi nulla neceſſitas ĩmineat.quod nõ
lieet· de con.di.v.carnem.vbi monacho gu
ſtanti vel ſumenti carnes ĩponitur penitẽtia
vj.menſin:ad idemõde ſtatu monach;. cum

ad monaſteriũ. J. in refectoeio. ¶ NHono qe

Sgloiant de nobilitate ſua æ potẽtia amico⸗

rum · ꝓpter qð nolunt regi ad libitũ ſupioeꝛis

ſed alijs dñari contendut.qð ꝓhibet ↄciliũ
generale.Sde ſtatu mona· ea que.G.j.⁊æ glo⸗
riam mundanã æ cõninia cõia appetunt ⁊ ſe⸗
quuneur cõtra ethimologiã vocabuli. ſcòm
quã monachus ſolus ⁊ triſtis ſedere det.nec
de mudo diſputare cũ moetuus eſt mũdo. mo
nachus em̃ dicitur a monos quod eſt Fnr
achos qð eit triſtig ·xvj:q.j.piacuit · ¶ Deci
mo.qe volunt habere cellulas a domibꝰ cõ⸗
munibus ſeparatas· nec volũt abſtinẽtiazʒ cõ
munèẽ facere · xx · q:nij.c.monachum. æ= · c. ſe ·
de monachis. =. ꝗJ. veruz · ( IVndecimo quia
ꝗꝓpeium habẽt.õ·de ſtatumonach.cũ ad mo
naſteriũ·⁊· c.monachi.⁊.· c· ſupꝑ quodã.æ no-

8:e. · ſextodecimo. ¶ Duodecto· qe ſibi ad
muicem muidet.æa ſie ſunt ſpũales homicide

detrahendo ſibi adinuicẽ.vj.q:j.deterioꝛes.-
nam homicidiũ cõmittitur.odiendo.detrahẽ
do. manibꝰ occidendo · de pe · di.j· homicidi⸗
oeũ.quod eſt cõtra re gulã veritatis:hm quazʒ
cauſa cõmendandi tui nihil des facere quo
minoe alius fiat:alias dedignabitur in te ca
ritas habitare · xj.q:iij.ſiquio ergo.quod et
legiſlatoeis euãgelici doctrina hoetat'. ego
inquit gloeiã meã ñ quero ac · ¶ Terciodeci
moqe aduocati exiſtunt ĩ placitis elericoꝛũ
⁊æ etiã laicoꝛũ in quo tñ contra canonis ꝓh
bitione delinquũt. xvj.ꝗq.j.de peeſentiũ. ⁊.Sõ.
de poſtulãdo ex pte eetboctime: quia
phiſicam ⁊ ius ciuile audiunt · vñ ſunt excõi⸗
cati ipᷣo iure· ⁊ in mulcis alijs delinquũt · vt
patet in his que no.õ.ne cłi ·vel monach.ꝗ.
penul · æ vlti.
ni decanus. ep̃o ſuo certe cui ſubeſt · vl
de ĩ licentia alij· · e. omĩs. de pe.diſ.vj. q̃
vult·. ⁊. c.placuit:⁊ confiteri pñt de multis.
rimo:qe ſuis epiſcopis graues æ ſuper
bi exiſtunt · S· de appel.dilectis. ¶ Secũdo
qꝛ in ipᷣius epiſcopi cõtemptũ abſtinent a di

uinis. .8 of. oeð irrefragabili. . ceterũ ſi ca
nonici. ¶¶ Tercio·:qꝛ ꝓ peccato alteriꝰ eccle
ſiam interdicũt:·de hᷣis que fiunt a ma-pte
ca.queſiuit.¶ Quarto:qe ſigillo capitłi ſme
conſenſu ipſiꝰ ſigillant:ꝭ.de ꝓbatoibuster
cio.⁊ de teſtibꝰ.tam literis.. vl.( ¶Quinto
qe qð cõmune eſt ſibi appeopeiãt·S·de pben
dis rõ. q;uis em peimo ſibi ꝓuidere poſſint·
tame quod ſupeſt tenentur dmidere = paupe
ribꝰ erogare.xij ·q·j. fi. ¶ ¶ Sexto.qꝛ nolũt
ad ſacerdotiũ ꝓmoueri cũ ad q̊; teneantur·S·
de etate æ quał.c:j· ¶ ¶ Septimo.qe ep̃is con
ſentiunt in peccatis/5S. de elec· p inquiſitõzʒ.·
ctauo. qe nolunt ſurgere ad matutinu-
nec alijs hoeis canomiis intereſſe.volũt pei
pere ꝓuentum nolũt facere ſeruitiũ · cõtra
nura· S· de cłi.cõiu· diuerſis⁊. c. p̃ceð· vnde
ſi admoniti per ep̃m non ſatiſ faciant deponi
poſſunt a cłicatu.xcij·di · c.fi· Nono.quia
ſe abſentant ſme licẽetia ep̃i.õ· de cki. ñ reſi·
ex pte· ⁊. crelatum.de cõ·di:v.nõ opoætet.
VDecimo· qe audiunt leges· . necle. vel

mo.ſuper ſpecula.¶ Vndecimo. quia indiffe

renter exercent aduocati officiũ.S.de poſtu
lando:.c · fi.⁊· c.j. ¶ Duodecimo.qe ſunt ni⸗
mis ſupbi illiceratos æ ſimplices cõculcan⸗
tes æ volunt eos ſuppeditare.⁊ eis m oĩbus
dñari cõtra autoeitate apoſtoli petri.qð etiã
epiſcopo non licet ·xcv.diſ/eſto ſubiectus:
Terciodecio·qe plura beneficia plures
dignitates tenent ſme diſpenſatõe.⁊ ſi diſpẽ
ſationẽ habent ip̃am nõ ſeruantcũ ibi ſempꝑ
cõſueuerit apponi.ꝙ cura anĩarum vel eccie
obſequiũ non negligatur · ſed hoc facit auari
cia ambitio nimia qua tantũ labozant ali⸗
qui ꝙ nequeunt ſaturari.vt· S· de p̃ben. qe in
tantuʒ c cum iam dudu æ de cle. non reſi.
relatum. ⁊= c.pᷣced. ꝓpter qð redduntur ineli
gibilesvt in dicta:decre:cũ iam dudu. ⁊.· S.
de elec . dudum. ij.
Cui archidiaconus.epᷣo cui ſubeſt ⁊ ſi ſit
maioe poſt ip̃m·S. de officõ archidi · c.j.xxv·
di. plectis· vł de licentia ſua alij. vt no. S. e.
ſub · J. ꝓxi· in decano.¶ St ;uis hij in mbtis
delinquãt.h̊ tñ ſunt que frequentãt. ¶ Dri⸗
mo.qꝛ faciunt tallias in pᷣſbiteros qð eis ñ

licet · xciiij· dic.fi:S:de cenſibus.cum apłs
Aꝗ.inhibemus. ¶ Secũdo.qe volunt habere

vaccam albã vel aliud certũ tpale ꝓ inueſti
tura facienda.S.de exceſ.peelapuenit.S. de
ſymonia· cũ in eccleſijs.⁊.c. intantũ. ¶ Ter
cio: qe clericos in ſuis peccatis tolerã 2
cunia quã extosquẽt̊. ð penis.licʒ. Quar
to.quia excõicatoſ nolũt abſoluere niſi pᷣmo
recipiant certaz pecunie quantitatẽ·j.qj.
quilibet ergo:æ e.nullus ep̃s.õ·de ſimo·ad
aures. Sanno. de vendunt iuriſditione =
vices ſuas.õ.ne p̃la.vi.ſu.c.j.⁊.ij:· ¶ Sexto

quia nolunt ad dyaconatꝰ oedinẽ ꝓmoueri.

5.· de eta.æ quali · c.j:æ de elec:cum in cũctis
G· inferioea.lx.di. innouamus. ¶ Septimo
qe opponunt ſe indebite ↄtra epiſcopos quo
rum occuli ſunt. vnde aliqui epiſcopi vellẽt
ſe amſiſſe occulos.ad hoc ·Sẽ· de.of.archidi.

ad hoc · xciij.diſ legimus.⁊ ꝗpter hoc talis
archidiaconus eſt tanq membeũ putridu ab
eccleſia merito remouendus.S· de excelſ.pᷣla.
grauẽ. ¶ Octauo·qe in defoemationẽ hone
ſtatis ſue volunt cum quibuſdã mulierculis
habitare·lxxxj.di · archidiaconũ Nono· qe
ſunt circa ſuũ officiuzʒ negligẽtesã de offi.
archidi· ea que ·
Cui archipeelſ biter. epᷣo cui ſubeſt·xxv·
1. perlectis. 5. de of· archipeeſ. c · ij · æ inj
eccãt aũt archipeeſ biteri · qe ſunt negli
tes circa ſuũ officiũ:quod quale ſit a ĩ qui
bus verſetur·no.S.de of· archip · ¶. que perti
nent.⁊ qe non iudicant:nec aliud quod etiã
ꝛuſtum ſit faciunt miſi pecunia mediãte: qua
ſubtracta ſtatiʒ ſubtrahũt iuſticiã·hm greg.
xj·q.inj· qui recte t HB itelligas de archi
peel bitero ciuitaten.ldem de rurali:qui ali⸗
quãdo vocatur archipᷣſbiter ruralis.vt.S· de
of.archip̃ſ.vt ſingule.qui aliquãdo deca⸗
nus vocatur.S. de ołf· archidi· ad B. . fi-ali⸗
quãdo plebanꝰ.S·de offi · oꝛð.cũ ab eccleſia
rũ:qñqʒ abbas licet ĩpeopꝛeie · · de renunc ·
ex tranſmiſſa·
Cui peepoſitꝰ ſiue peioe:nam ⁊ peepoſitꝰ
dicitur qui quandã peioꝛatuſ curã pᷣ alijs ge
rit. ·de ver:ſig· ꝙᷓuis:Dicas ſi ſit religioſus
cẽfiteatur ſuo ſuꝑioei a quo eſt caſtigandus
⁊ inferioæes ab eo.õ ·de iur̃iur.ſicut tuis:õ.ð
maio.⁊ cbe.cum in eccleſijs.Si vero ſit ſecu
laris:epᷣo vł pñiario ſuo·S.de cłi ·excõ.mĩſ-
Ppoſuit· ꝗJ.j.vel ei qui eius curam habet. vel
de licentia eiuſoẽ alij.· e.oĩs.
Cui ſacriſta ſiue theſaurarius.ep̃o ſuo vł
alij qu i curam eius habet . vt no · S· ꝓxi · ſu b
gꝗ. in Frenits. G Deccant aũt iſti·qꝛ neglie⸗
tes ſunt circa ſuũ officiũ:circa cuſtodiam ve
ſtimentoeũ ⁊ vaſoꝛũ eccleſiaſticoꝛũ:que qñ qʒ
faciunt tractare per laicos vel mmoæees cleri
cos.cõtra iura .xxiij·di.non liceat quelibet.
⁊zc. nõ opoæztet:diſpenſatiue tñ quãdoq; tan
Suntur ab accolitis vt in c nõ liceat. alle⸗
Sato·de HB.S.de of.ſacriſte.c·vnico · ltez
peccãt circa lummaria ˖ 6· de of- cuſto: c. j.
2· ij · ¶Deccant etiã circa oedinatõem hoſti
arumæ peeparatõem incenſi· curam bapti⸗
ſterij · xxv ·di· ꝓlectis · ad fi.
ui magiſter ſcolarũ:ep̃o ſuo cui ſubeſt.
æc· vt no.S·e.ſub.. cui decanꝰ.DHeccãt autẽ
tales.iſſ DPrimo.qꝛ vendũt docendi licentiã
5ide magiſtris.quãto. Scðo·qꝛ dignis li
centiam denegãt· ̊· de mgĩris · peohibeas· q̃
ſi directe accuſarent' a ſuo trono amoueri de
beret.j.q vij· ſanctimꝰ. Tercio.quia cuzʒ
ideote ſint ꝓmittunt ſe adð ; officiuʒ ſublima
ri · ar. S· de eta:⁊ q̃li.ad aures.ff.ad.l:acqᷣł ·

idem videtur · xxxvij.di ·qui de menſa.⁊.c.le

ant . xj· di · miſerũ .· · de elec. cum imn mgrm ·
uarto.qꝛ cõſpirant contra epos · õ̊ de ca
lumniatoeibꝰ.c.ij. Quinto:qe ma giſterinz
ambiunt . ar.xxiiij·di.qñ epiſcopus:hij enim
qui ambitioſe ꝓmouent᷑ crudeliter a dyabo
lo punientur · viij ·q.jillud ĩferendũ/j·q/j·
non eſt putanda:in fi

mo:quia cũ indoctos æ inſufficientes

Cui cãtoꝛ. epᷣo æc.vt no · õ·e.ſub. . cui de
canus.Deccat aũt quando nihil ſcit de cãtu
neqʒ de officio ·⁊ ꝓmittit ſe ꝓmoueri se
cat admittendo indignos ĩ choeo.æ dignos
eij ciendo · ¶ Deccat tradendo libeam ſiue ꝑ
ceptiões quotidianas abſentibus ab officõ.
⁊ officiantibus ſubtrahedo.Deccat ſtatu
ta æ cõſuetudines eccleſie cẽtemnendo · vio⸗
lando.æ vilipendendo.
Cui canonici · ep̃o ⁊c· vt no.õ:.e.ſub·¶.cui
pꝛepoſitus.⁊ ſub·. cui decanus. Deccãt aũt
canonici rimo.qꝛ vtilitate vel neceſſita
te exigẽte nolut ad oedies ꝓmoueri· Ixxiiij.
di ſiqui clerici · ⁊æ c. placuit· S. de eta· æ q̃li.
queris · ꝗq Secũdo: qe per amb tionem pmit
tunt· imo quandoq; ꝓcurant.ſe detrudi ĩ lo
cum vꝛiuentis·õ· de cõceſ· peeben. c. j· vij · q.j ·
eum qui ·= c. non furem. iij.q: ij · audiuimus
Tercio.qe cõiuratõnes faciunt.xj·q:j·cõ
iurationum.⁊.c.conſpirationũ: ⁊. c.ſiqui cle
rici · ⁊· c. ſi clerici.⁊.c.ſiqui clericosa f Cuar
to-quia ſunt nimis delicati:nec volũt eccle⸗

ſiam frequentare·lxxxjdi:maximilianꝰ:æ.· c·

ſiquis:j. ij iij.⁊: iiij · ⁊ per totũ.õ.de cle: non
renden. c· penb·⁊ fi.ſicut ⁊ no.S.e.ſub..cui
decanꝰ.v.octauo¶ Quinto:qe accumulãt
pecuniam de pᷣbendis· nec volunt aliqd pau
peribus elargiri.xij:q.j·.fi · ĩmo quod peiꝰ
eſt canonicus ex inope diues factuſ.ex igno
bili glo⸗ioſus:incipit negociari de bonis ec
cleſiaſticis·⁊ talis ſcᷣm Iero:quaſi quedã pe
ſtis fugiẽdus eſt.lxxxvjidi.negociatoee cle
ricum. exto·qe male viuunt canonici ca
thedealis eccłie luxurijs debachantes vnd
poteſt dici ꝙ tota ciuitas capite deoꝛſuz pen
det.ar.xxxij.q.vj:c. fi.nam ⁊ totus ciuitatis
ſtatus ꝑ tales cõturbatur.maxime quãdo no
lunt epiſcopis obedire · xvij· di· . hinc etiazʒ·
laboꝛent ergo æ ſtudeant circa opa caritatis
nam debent eſſe lume honum ⁊ ſpeculũ ciui⸗
tatis · xxj · q:iiij· c· fi· ¶ Septio · qe diſcoꝛdãt
in capitulis ꝑptes ſibi faciũtmaxime circ a
electõnes.in quibus iam quaſ nihil de deo
agunt:ſed ſequunt' carnalitatis aff ectũ tam
pemati ꝙᷓ p̃ᷣlati.nõ iudiciũ ratõnis.ad B.S.ð
his que fi · a ma par.ca. c·j.⁊· c.dilectus:a
c·cõgregatio:⁊ cauditis · æ. c. cõſiderauimꝰ
⁊ de pben· graue · ⁊ iunge qð no · S. de pben ·
Jꝗ.qualiter.·liberevbi inuenies exempluz
de aſino. Bi de his vicijs vel alijs aliqs ĩ
ſe aliquod regnare ſenſerit.curet ſuo ſatiſ fa⸗
cere creatoꝛi: qui eum expectat ad penitẽetiaz
xciij.di· diaconi: ad fi.
¶ui doctoe ſiue magiſter. illi infra cuius
parrochiazʒ moæat Gᷓ eſt iudici ſuo:alius em̃
non poſſet ip̃m abſoluere vel ligare · ix.q:ij.
ð
len⸗
ctiant.faciunt ſe ꝓꝑ p̃ces æ munuſcula alijs do
ctoꝛ ibus data in magiſtrũ ꝓmoueri:⁊ ũbi li

centiã dari.ſicut no.ſimile.S·e.ſub.. cui ma

giſter ſcolarũ vix em̃ erit bonꝰ magiſter qui
non fuit bonus diſcipulus.S.de eleccum in
magiſtrũ.lxj⸗di · quid ꝓderit. ſed nec ãtiqui

ſen de
deci

ſr
Ngnos
n ine .
dcfiez
atſtarn
do i

ber
cat au
ceſſita
leriif.
li
mpmt
adi ile
diſegn.
iuimus
gſc
Quar
teecle⸗
P.,e.
enon
JScui
mulze
d pan
d pei⸗
igno
onis ee
ed pt
re cle
nici ca
8, vnd
iz pen
ultatis
dono
etiqn ·
itatis
ciui:
edaͤt
circa
e deo
u tam
H.5d
Tus⸗
dunm
ben⸗
ppluz
licsi
titiez

cuins
8 em

89 d
bili
m
qui
nin
ni

magiſtri ꝓ nonis ſunt deſerendi · valde enim
iniqnũ eſt et abſaurdũ vt noui magiſtri.vel ru
des.vel imperin.p̃ferant' magiſtris antiq̃s
⁊ appeobatis.lxj.di.ſtatuimus: niſi foete no
uo a deo ſit aliqᷣd melius reuelatũ. xcv.diſ.
eſto ſubiectus. Secundo peccãt · qe deſpi⸗
ciunt ſubditos cathedeati.⁊ ꝗꝓprer vicium ar
rogantie ea qᷓ ſciunt recte docere nõ poſſunt.
xlvj.di.hoc habet.æ ille ꝓculdubio ſcanda
liſatur in deũ qui recte ñ docet · xciij.di. ille ·
EStiamqʒ tales faciũt iniuriam cathedee · xl.
di . multi õäz contenũt
ſimplices: qᷓ magis voluerũt vitare vicia mo
rum ꝙᷓ verboeum · xxxviij.di . qᷓuis · v. h licet
· c.ſedulo. Quarto.qꝛ conantur dicere ñ
vtilia ſed ſubtilia· vt vndeantur ab homibus
⁊ vocentur rabi.a ſic confundũt auditoees.
xliij · di · ꝗ. fi· ⁊· xlix·di:c.j.⁊ in vanis dialeti
coeũ argumẽtis æ argutijs varijs die ac no⸗
cte toequent.quos Iero:dani ſenſus ⁊æ obſcu
re mentis nominat:Origenes vero eos ranis
quibꝰ pcuſſi ſunt egiptij cõparat.xxxvij.dꝛi.
nõne ·Quimto:q? docent falſa ĩ cathedea
contra cõſcientiã vt aliquibꝰ placeant.⁊æ iſti
ſunt falſi doctoees.xxij:q. ij.pmũ ẽ capitale
hij mal ſunt.⁊ ideo eoꝛũ doct rina mala.j.q
vij· cõuementibus. exto. qe tacent veri
tatem.ne vicia quibus vacãt ꝓdant ⁊ ſeipᷣos
repeehendere videantur.j. q:j· vil iſſimꝰ.iij·
ꝗ · vij · im Zrauibꝰ Beptimo.in falſis cõſi⸗
lijs que dant ꝓ pecunia ꝙᷓuis iuſtuz vendere
poſſent:.xj.q.iijnon licet:que ergo male ex⸗

toeſerũt reſtituant.ł pauperibꝰ eroget. xiiij·

q·vſi habetis.⁊..multipliciter.⁊.c.non ſa
ne·⁊ per verã pñiam ſuo ſatiſfaciãt creatoꝛi.
al ioquin cum dyabolo in perpetnis cruciati
bus punienturde peni.diſ.j/ G. his autoeita
tibus.
Qui aduocati: illi.· cuius prochiam æ.
vt no:õ.e.ſub/q.eui doctoeDeccant autẽ in

multis. Cimo a⸗ ſub dolo fouent cauſas

ꝓScedendo cõtra ꝗꝓpeium clientulũ:æ tales p⸗
uaricatoees ſunt ⁊ infames·ij.q iij.G. notan
dum. ⁊æ no.õ.de calum.. quis peeuaricatoe
Scðo.qꝛ cauſas deſperatas fonẽt contra

cõſcientias· ⁊ tñ ſcriptũ eſt.· impeobũ non de

fendas · xj·:q.iij.ſiquis vero.⁊ de G̊ no.õ.de
poſtulando.. quid ptinet · vS. caueat·⁊· J. q̃s
poſtulare· v·æ illud notandũ · ?ITercio· qe
dilatõnes ſupfluas nitunt' obtinere ad h̊ tm̃
vt fugiãt ⁊ negociũ ꝓtrahatur · õ̊· vt lite nõ

conte ˖ c·. j. æ de dolo ⁊ cõtu. ꝓut . iij. q.vij.ꝗ.

tria: v· peeterea nõ licet aduocato:in quo ca
ſu pena duarũ librarũ auri afficienduſ eſt p
iudicem · C. de iudiẽ · ꝓperandũ · J. llo ꝓcul⸗
dubio. / Quarto.recipiendo nimis magnuz
ſalariũ:paciſcẽdo ſuꝑ certa parte litis cũ gra
ui damno litigatoeis· ꝓpter qð deberent ab
aduocatõe reuocari.iij· qvij· ꝗ.tria.vᷣ.arcen
AnTlGtesa⸗iSnozinres jura cum ne⸗
ſciunt quid dicãt aliud.obpeopꝛeijs certant·
iij·q·vij· v.ſiquis adeo ꝓcax fuerit ¶ Sexto
quia vbi eſt copia aduocatoeũ:vt alijs luerũ

ſubtrahant q̃ boni ſunt.pꝓuiſſimo ſalario ſunt

cõtenti tanꝙᷓ diles æ abiecti.iij.q· vij· G. tria·
veapud vrbem. eptimo.qe recipiunt ſa
larium nimis maa tmp la ſua facundia
⁊ laboꝛem quẽ ſubeunt.quãtitate cauſe.⁊ fo
ri conſuetudine. ff.de var.⁊ extraoe.cog·l.j
g. in honoearis · Octauo: qe faciunt poſi
tiones cauilloſas vt aduerſam ptẽ decipiãt.
Inducunt clientulũ ad deierandũ· ponendo
⁊* reſpondendo·infoemãt falſos teſtes ⁊ que
runt.æ ideo tanꝙ;; homicide tenent'.æ ĩfamia
Ppetua notantur.xxij·q.ville qui homineʒz
⁊. c· ſiquistz cẽõnictus· Nono:qe recepto ſa⸗
lario nõ curant de cauſa.nec ſtudẽt nec vigi
lant circa eam.æ ſic ꝗꝓpter eoeũ negligenti azʒ
aliquotiens amittit clientulus bonã cauſaz.
ideo ip̃ᷣ»i obligantur. ar·S.de eta.æ qua:adò

aures:ff·loca:⁊ cõ·ſed addes F. illud ½ De

cimo:quia ſciunt ſe ideotas ⁊ ĩſufficientes:æ=
nihilominus ſalariũ recipiũt. ⁊ ꝗpter inſuffi
cientiam ſuã canſam amittunt vnde in culpa
ſunt.ar.ff.ad/l.acquił.idem iur᷑.ff. de · offi ·
peeſið.illicitas · . ſicut. inſti ad.l.acquił/ꝗ.
imperitia · ꝗ D ndecimo. qe vbi ſufficientes
ſunt · alijs inſufficientibꝰ vices ſuas commit
tunt: vnde ip̃i tenentur.ar. ff. de peeſerip ·
ver·apud labeone. J.fi:mſi foete clientulus
ſciens peudens cõtentus fuiſſet.quia eo in⸗

uito non poteſt hoc alij cõmittere. ar. ff · de

ſolu· inter artifices.⁊ ſi eo ĩſcio hoc fecit·de
buit ſuſpicari hocipᷣm non pmiſſurũ ſi ſciret.
ar· ff. de furtis. qui re ſibi cõmodata: h?.j·
ad fi. TRaril faciãt igit aduocati his quos
peedictis modis vel alijs leſerunt. ⁊ p verã
penitentiã ſuo ſatiſ faciant creatoꝛi.ſi nolũt
apud inferos ppetuo cruciari :de pe. di. vij.
idcirco.nec em̃ in die iudicij habebunt de al

legatõis nitoee. i: eloquetia ſubſidium.ix.q.

iijaliozũ.⁊ iunge qð no.õ.de poſtulã·ꝗ.q̃d
pertinet· per totum-
Cu iuriſcõſultus:illi.j.cuius prochiam
E. vt.S.e.ſub.. cui doctoꝛ.Dicitur aũt iuriſ
conſultꝰ is qui queſtiones ſibi factas ſoluit
determinat ꝓ ius.nõ aduocat · ſed ſi ſibi pee
ponat' queſtio de facto ipᷣam ſoluit ſicut ũbi
videtur· ⁊ de iure reſpondet.⁊ hij olim cõſti⸗
tuebantur a peincipe.æ eoꝛum opmio vim le

Sis habebat inſtide iure naturali ·ꝗ. reſpõſa

peudentũ.æ di. ij· reſponſa · Hodie aũt tales

non inueniunt' ſed ti hij qui cõſitlum dant
cedendi vel litigandi. qui ſi rectũ conſilium
dant · cõpetens ſalariũ recipere poſſunt·xj·qa ·

jij · non licet·⁊ de his idem tene quod no.in
doctoeibus ⁊ aduocatis.õ·e.ſub . cui aduo
cati.⁊ ſub·ꝗ.cun doctoe.
Mai peeſ biter prochialis.epiſeopo ſuo vł
alij cui foete ſubeſt ſpũaliter æ tẽpaliter. vel
ſibi adinuicem cõfiteri poſſunt de licentia p̃ᷣ⸗
lati ſui:ꝙ tñ non multum expedit ne conſcij
ſimilium criminũ ſibi adinuicem deferãt· ar.
xvj·q·ij·viſis:poſt mediũ.ibi:humani moeis
eſt illum vereri euius indicio æ volũtate nũc

eri gitur nunc depeimit.⁊ ſic contingeret pe

nitetiã eneruari.⁊ gratiã fieri carnali fauoee

quod eſt vitandũ·je.cum ex eo·.ad h·ẽ· de

ſimo·nemo:⁊ multum ꝓuidendũ eſt de peni
tentia clericozũ æ maxime ſacerdotũ.qe ſcòᷣm
quod dicit Criſoſtomꝰ· de pe · di ·j· quis aliqñ
vidit clericũ cito pniam agente:æ ſi depeehẽ
ſus humiliauerit ſe· nõ dolet qe peccauit. ſed
cõfunditur qe perdit gloiam· Et idem dicit
Fmbeo· e . di. ſunt qui arbitrantur. æ no.j· e⸗
C. que pnia: ſub·G.· ſic ergo q;uis:⁊ licet hij
multa rauia comittere nõ fozmident. ali
qua tñ ad memoꝛiã pſtringamus· ꝓ Drimuz
petm quod in eis aliqñ poteſt notati e. quia
pmittũt ſe indignos ad eccleſiaſticã miliciaz
ꝓmoueri.xxiij:ditales· ⁊æ. c: his igit patrũ.
8. de eta. æ quali:cum ſit ars artiũ; 7Scöm
eſt · qe quãdoqʒ ꝓmouentur ꝓꝑ ſimoniacã pea
uitateéevnõ celebeare non debent ˖ 5̊. de ſimo·
tanta·⁊æ c. tue fraternitatis· j.q j.quiſqs per
pecnniam. ⁊æ c: reperiuntur. Terciũ · ge ni⸗
mis incõtinenter viuũt.xxviij.di:ſi diaconꝰ.
8 de cchi- cle a muli pꝓ totũ.æ de cle· coniu.
c.iij· Quartũ· qe immiſcent ſe ſpectaculis
* pompie mulierũ: a cõuiuijs publicis vite
inhoneſte·vſuris.lucris turpibus. fraudibꝰ.
amoei pecunie. ſeculari bus officiſs a nege⸗
cijs :. munera recipiũt ꝓ beneficijs medicine
dei.doloſi ſunt · cõſpiratoees: lectãates odiũ.
emulatõnes· obtrectatõezʒ. inuidiã· ſunt vagi
oculis: effreni lingua: æ peculantia * geſtu
fluido laboꝛantes ĩuerecudi ſunt. obſceni.
virgines ½ viduas à abs mulierculas freque
tes: doctrinam. lectõezꝭ: pſalmos imnos:can
tica fagient es · hm ꝙ; ᷓ omia tangit pſidoꝛꝰ
monendoꝙ talia caueantxxiij dil his igit'
IQuinin: auia libentius dant iaculatoꝛi b
meretxrici ꝙᷓ pauperi: plus diligunt venari ꝙᷓ
dno pſallere.lxxxvjdi: qui venatoeibꝰ. æ. c:.
dare. æ c eſau ſed multa alia inboneſta ſe
cularia eis interdicta notata inuenies·6. ne
clerici vel mona:G. que ſunt ſec łaria· er
tum.q? hoſpitalitate nõ exhibent. quibꝰ in
iudicio extremo dicetur hoſpes fui æ non ſiu
ſcepiſtis me. xlij⸗ di . . j. Septimu. qe ſupe
rioeibus ſuis infideles ſunt: æ inuident æ de
trabunt. æ ſupericees eiſde cum tamẽ potiꝰ⸗
deherent eſſe cénexi adinuicem vinculo ca
ritatis · lxxxix.diſ ad B.xxiij: diſ- quãq;. xxiij.
q· v : peodeſt. ctauũ·qe vnus ſubtrahit
alij prochianos ſuos tam viuos ꝙᷓ moetuos
in quo grauiter delinquũt.æ ad reſtitutiõem
tenẽtur omniũ perceptoꝛũ.S· de parrochijs.
c· ij· iijix · q ij. per totum. de pe· di. vj. pla
cuit · S. de ſepulturis. ex pte canonicoꝛumæ
c·ſe ·⁊c. c.in noſtra · ¶ Nonum:quia multa vi
cia ſub ſpecie virtutis palliant.nam cuʒz ſint
auari volunt videri boni diſpenſatoees. cum
ſint crudeles volunt videri mſticie ʒelatoes
cum ſint remiſſi volũt videri pacienteſ· Sepe
em vt ait Greg. vicia ſe eſſe virtutes mẽtiun
tur.vt tenacia parcimoniã effuſio largitatẽ.
crudelitas ʒeluũ.⁊ remiſſio pietas vult videri
xlj· di · ſepe . ij · q. vij· . his ita reſpondet. vij.
q·j· . hoc tunc obſeruãdũ · S.de hereticis.ſic
