dininum ſeu euangelicuz quo ad peccata mo⸗
talia non offendat . ſie intellige. . de conceſ-
peeben · peopoſuit.xxv.q.j. ſunt qui dicunt·
ab. ſunt quidã dicentes· ꝙ qualiter intelliga
no· 8ede reſcrip· . quas vires · ſub. ꝗ. põt au⸗
tẽ quis · ¶ Fliqui etiã dieũt ꝙ tra quatuoe
concilia diſpenſare nõ põt·xv·di. illð qð flm
eſt: vt patet ex peemiſſis.æ ꝓbat'. S. de elec.·
ſigni ficaſti aiunt· ⁊=.c.innotuit:q. quãuis.

nec obſ.illud gregoxv.di·ſicut ſancti euan⸗
gelij quatuoꝛ libeos· ſic et quatuo⸗ concilia
ſuſcipere et venerari me fateo · quia illud in⸗
telligendum eſt quo ad tranſgreſſionem et ar
ticulos fidei qui ibi continentur· contra quoſ
papa diſpenſare non poteſt· quo ad alia vero
intelligi debet ꝙ grego.non in perſona ſua et
ſucceſſoꝛum. quibus legem imponere nõ pote
rat. ff. de arbi. nam magiſtratus · ſed in perſo⸗
na loquitur eccleſie generalis· ſiue alioꝝ pẽe
latoꝛum ⁊æ ſubditoꝛum qui ad hanc ſuſceptio
nem et veneratõem tenentur.nec poſſunt ↄtra
hoc regulariter diſpenſare · ¶ Zunt tamen ca
ſus in quibus non diſpenſat etiam papa· ſczʒ in
Hhomicidio voluntario.l.di: miroe: x alijs caſi
bus quos no · g · de tpi · oedi · Cet a quo · v · di⸗
cas ergo·a ſe·a· g· de bigamis · J. fi · ⁊ de hac
mat eria tractatum eſt.S· de ſen. et re iudi · ſub
rubeica ð ſententia: ꝗ. quot ſunt eius ſpecies ·
ſub. ¶. ſed nunquid eſt hoc ſimpliciter verum ·
beeuiter.
In quibus autẽ diſpenſare poſſint epiſco⸗
pi diſſentiunt doctoꝛes · Dicunt em̃ quidã· ꝓ
contra peimas duas regulas quaſ poſin· 6 e ·
CG. quid ſit diſpenſatio: poteſt epiſcopꝰ diſpẽ
ſare in adulterio et mmoembus crimmibus in
criminibus autẽ maioeibus adulcerio nequa⸗
qᷓ; poſſunt diſpenſare epiſcopi· niſi in caſibus
a iure expeeſſis.S· ð iudicijs · at ſi clerici · nam
et hocjpᷣo quod hoc de quibuſoam concedit·
de alijs ꝓhibetur · xxv· di . qualis · · S trãſla.
epi.int'coꝛpalia.h neʒ · C· de ꝓcur᷑.maritꝰ.
xpeimitur autem in quibuſdam maioeibꝰ
adulterio.in quibꝰ ꝓmittitur epiſcopis diſpe⸗
ſare.ſicut in hereſi et in ſacrilegio· l·dĩi. pſ bi⸗
teros.⁊. c.ſiquis lbiter · Item aliquotiens in
matrimonio ↄtrahendo ·xxxiij:q:ij antiqui:⁊
aliquotiens cuzʒ ſimoniaco· quod dic vt no· õ·
de ſimo · ꝗJ. que diſpenſatio:⁊ aliquotiẽs in ali
quo homicidio.quod dic vt no · S. ð homi · ꝗ.
que diſpenſatio. Item cum ſciſmatico.l:di. vt
conſtitueretur: Item in dignitatibus ⁊ oedim
bus ſcõm Io· IFln cõtra quod dic vt no.õ. de
eta:⁊ quali:. etas:⁊.oꝛdo· et ſi qui ſimiles
reperiantur in inre expeeſſi · ¶ Rlij dicunt ꝙ
indiſ:poſſint epiſcopi ↄtra dictas duas regu⸗
las peimas poſitas:õ·e· I. quid ſit diſpenſatõ ·
diſpenlare· niſi vbi expeeſſim eiſoem a iure ꝓ
hibetur.ar.lxxxij·di · peeſbiter.et de pe · dil ·
vj · c · j· ad fi.ibi:itaqʒ pontifex iuſtus atqʒ di⸗
ſcretus.non cogitur ſuos ſacerdotes abijcere
ſemp.nec mox reſtituere · niſi ſtatutum fuerit
a romano pontifice.vbi em̃ latoe canonis ſibi
non retinuit. videtur hoc alijs inoulſiſſe · · de
ſen· excom:nuper.. in ſecundo vero. et ar. ff·
ex q̃bꝰ cau.maio:nec nõ· qð eis inq̃t licebit

n: autẽ caſus expꝛeſſi in iur̃ in qbꝰ eis
Hibetur diſpeſare Hegulariter em̃ in irregu
laritatibus diſpenlare non poſſunt · que in caſi
bus ↄtrabuntur · ODꝛimo in homicidio.l.
di· miroꝛ · quod dic vt no · · de homicidio · J. q
diſpenſatio. Secundo m ſimo· ꝗqnod die vt
no.õ.de ſimo·ꝗ.que diſpenſatio.·Tercio in

illo qui celebꝛauit vł ałs officiauit in oedine
ſuo excommunicatus maioei excommunicatio
ne. vel ſuſpenſus.vel interdictus ab homine.
vij. q · j· ſiquis pᷣſbiter · xj·.iij:ſiquis epiſcop⸗
j. et. I. ⁊ ar.õ.de poſtuł ·plac.jet expeeſſuʒ
ſ. de ſenexcõ.cum illoꝛum· Ricet aliqi dicant
Otra · ar · ij /q. v·qua de canſa:quod dic vt no·
5ᷓ· de cle.excõ:mimiſ ¶. an cum eis diſpenſari
poſſit · Quarto in clerico q̃ accedit ad iudi⸗
cium peincipis contempto iudice eccleſiaſtico
xxj · q· v ·ſiquis tpiſcopus · ¶ Quinto· in biga
mo.S.de biga:nuper · ⁊· c· fi·quod dic vt no ·
5S de biga. ꝗ.fi. ¶ Sexto-in clerico non oꝛdi⸗
nato mmiſtrante.quod dic vt no· S· de cle. nõ
oedi. miniſ. S. p quem · ¶ Zeptimo in clerico
per ſaltum pꝛomoto:quod dic vt no SG. cle.
per ſaltum peomoto · ꝗ. fi Octauoin illo q̃
furtiue oꝛdines ſuſcepit:quod dic vt no⸗S. de
eo qui furtiue oꝛ· ſuſce· a quo cum eodez di⸗
ſpenſetur. Nono.decimo · vndecimo · duo⸗
decimo. in quatnoꝛ caſibus · no.S· de tꝑi ·oz ·
F. ⁊ a q. vᷣ. di cas ergo.⁊ ſe · ¶ Terciodecimo
in oꝛdimato extra tempoꝛa · vel ałs illicite· et
ante diſpenſatõnem obtentam miniſtrante hm
quoſdam . ar.S·de ſacra:non iteranc·· lij · d·
ſolicitudo.ſed certe non pꝛobant ꝙ in tali ca⸗
ſu aliqua irregularitas incurratur· quamuis
talis grauiter peccet. nec eſt tali interdicta
ipᷣo iure executio officij oꝛdinis ſui:ſed potiꝰ
interdicenda · · de tpi · oedi · quod tranſlatõʒ·
Dicas igitur ꝙ dioceſanus cum tali poterit
diſpenſare · vt · ix·q· in. lugdunenſis · · de txi ·
oꝛdi.conſultationi.niſi interdicta eſſet ſibi ab
Hhomine executio ⁊ poſtea celebearet · vt patet
in his que no.õ· e · v · tercio· vel niſi papa vel
alius de ſpeciali mandato ſuo tales ſuſpendat
vt · S· de tpi·oꝛdi· cum quidam.⁊.c.litteras.⁊
c.dilectus.in fi·in hoc em̃ caſu cum nullꝰ ſit
ſuperioe · vt · S· de elec · licet · in fi · reſtat ꝙ in⸗
ferioe contra ſuperioꝛis ſententiam non pote
rit diſpenſare:nec mpam relaxare · xxj.di. in fe:
rioꝛ· S.de maio.⁊ obe. cum inf erioe. quod dic
vt no· S· de tpi .oꝛdi:ꝗJ.⁊ qualiter:æ iſte caſus
multos alios habet ſub ſe vt ibidem patet
Quartodecimo · in ſuſpenſo etiam a cano⸗
ne a diuinis officijs. vt patet in aut’.d.n. de
ſen. re iudi.cum eterni:⁊ de ſenexcõ.cũ me⸗
dicinalisſicut et no.j.ti.j. quis ſit eius ef⸗
fectus · ſub. ꝗ. hi ſunt · V.ſexto.· ¶¶ Qdeoqʒ noto
rius foenicatoæ celebꝛans irregularis fit. nã
et talis ſuſpenſus eſt a diuinis.s ·de coha.cle.
et mulie. veſtra · a ſic poteſt intelligi:õ.de vi.
et ho ·cle.vt clericoꝛũ .ſiq̃s ĩgiturItẽ ſimo⸗
niacꝰ celebeãs.s/de ſimo·tanta · J. j· Quid
ſiquis a pontificalibus ſit ſuſpenſus · dicunt
quidam ꝙ non eſt irregularis pontifex in pon
ti ficalibus celebeans. quia pontificalia non
ſunt de ſubſtantia:nam et ſine ipis poteſt qð⸗
libet officium expedirienec debemus iudica⸗
re aliquem irregularem niſi vbi hoc inuenit
exp̃ſſuzʒ · ar · ð pe· di ·j·· pene ¶ Quid ſiqs ſuſpẽ
datur ab mgreſſu eccleſie tantum.non eſt irre
ularis.quia et extra eccleſiam celebeatur.
Quintodecimoin illo qui excommunicatꝰ

— — — — —

edine
hmaniezti
b bomine,
3 epiſcopy
expeeliy.
qun dicane
die be no.
diſpenlan
nrad iudi⸗
rleſiaſdicv
dain biga
leveno.
nonoedi⸗
decle.nz
n denco
8.5 cle.
.nillo
tno. . de
eodez di:
mo⸗ duo⸗
etpi⸗o
lodecimo
llicite et
rance ßm
lij · d.
1talica:
gnarmmis
terdicta
ed pori⸗
nllaro⸗
potenit
detpi ⸗
tſibi ab
vepatet
apa vel
ſpendat
teras.7
ullo ſit
m⸗
npote
infe:
od die
e caſus
atet ;
1cano:
deh. de
cü me⸗
us ef:
noto
fit. ni
aecle⸗
de vi.
ſimo⸗
Quid
dicunt
inpon
a wn
ſq⸗
dica⸗
emt
uſpe
irre
tur

cac

oed nes recepit.j.ci. j. enm illoꝛam H. j.
Sextodecimo in illo qui ſententia ſangui
nis dictat.vel ſcribit/vel artem cirurgicaʒ ex⸗
ercet· vel pur gationi vul gari:vel vindicte ſen
ZSuis· autoeitatem vel benedictõem ſuã p̈bet

ec p̃ᷣſentiam ſui exhi bet. vt. ̊: ne cle.vl mona-

ſentenciam. ᷓ de homicidio.tuae: H.·· æ. de
exceſ.prela:ex litterisq. Fi· ſed in lais vlłtemis
caſibꝰ qui ſub ſextodecimo cõtinencur. dum⸗
modo homicidium vel membei ùminutio nõ
ſeq uaturvidec ꝙ epiicepus valeat di ſpenſa⸗
re:ar.S. de cleri.pug in ouello.c·-j. quod die
vt ibi no- ¶ Decimoſeptio: vbi quie impedi⸗
mentum hahbens line diſpenſatione oedinatus
fuit:lxxxj·di.ſiquis ſine examinatione.æ ar. S⸗
de clam deſpon.cu inhibitio.g. ſiquis vero⸗
qð dic vt noS ſcru. ĩ oe. fa. J. pin fi.⁊. . f-
Decimooctano. in religioſo leges vel phi
ſicam audiente · vt imuitur.õ.ne cle.del mo·ñ
magno in fi:ete ſuꝑ ſpecula.H?. j⸗ Deci⸗
monono-in religioſo in apoſtaſia ꝓmoto⸗ q
die vt no.S. de apoſta. G quali. v·ſed ſi mo
nachus. Ec beeniter nõ conſulo ꝙ aliquẽ irre⸗

SZularem inoces niſi vbi in iure imnenies hoc

expæeeſſumnam reſtringenda eſt et nõ ò tatan
da irregularicas- cum odiolſa ſit æ penalis-ff.
de penis ſi preſesde pe.dppene.ff& lib'.æ

poſthacum quidã:

S3 * pter irregularitates pᷣdcãs. ſunt alij
caſas in quihus epiſcopi nõ diſpenſant.nec e
epiſco pasg põt diſpenſare vt vm eccleſie duo
pPe elati equaliter pſinc.xxj⸗q ij c.pe. HBᷓ em̃ mõ
ſtrum echqma in vno coæpoee duo capita pꝛe
eminerene· 6. of. o: quia in pleriſqʒ. Nec
in pluralitate beneficioꝝ · ã. de pᷣben. młea-

qnod die ve noS. de p̃ben. . vl. ſub. J. æ illuò

omittendum. ⁊ ſub · J. ſed ⁊ gof᷑. ¶ Kec cũ ſi
lijs peeſ bitero quod dic vt no·S. de filijs
peeſ biteroꝝ: ꝙ. fi Nec in defectu etatis.
qðᷣ dic vt no. de eca: qualiG. etas ¶ IHec
cum ſuſpenſo in conſilio ꝓpter miuſtam colla⸗
tionem beneffficon n quo calu nullus diſpe⸗
ſat niſi ſolus papa: ⁊æ quatuo pemcipales pa⸗
triarche. de pben graue in fi. er i alns
caſibus ſummo põtifici ſpecialiter reſeruacis
qui ꝙᷓplures ſunt.vt no.S·de of. leg · S. quid

pPtinet: v· illud quidem notandum et ſeque-

(NCapicalum vero nãdoqʒ diſpenſat vt· 3.
de ſimo-ex inſinnatione.ꝗ. de pᷣben. rum non
ignozes-nam eccleſia equiparat' ſenatui. xvj.

q:.j·eccłia= ſenatus reſticnit aliquẽ fame ſue-

ff. de poſtulãdo-l.j· de qua-
Cantra terciam vero regulam poſitã. . e-
¶¶¶ quid ſit diſpenſatio.nullus põt diſpenſare
niſi ſolus paꝑa · l.di.c.j.et.ĩj.ee·ij.q.vj.iĩdᷣo·
5.de cle.non reſi ex tue .nam nec pᷣſes peouin
cie poteſt illum reſtituere quem damnauit. ff.
de queſtiombus.lj in fi-quod intelligas de
ſolem niter degradato. Xliqui cñ voluerunt
dicere ꝙ epiſcopus poteſt reſtituere degrada
tum- ꝓ quibus facitx-q·iij epiſcopus.pſbi
ter:aut diaconus ſed illud intelligitur quan
do conſtabat degradatõem nullam eſſe-puta-

quia non aff uit legitimus numerus epiſcopo
rum.vel als non fuit oedo iudiciarius obſer⸗
uatus· ſeòm ea que no· õ· de accuſa· J. quis ſit
effectus · ſub· ſeò nunquid penitentia · x. in
ſumma.⁊ ſe- ꝗfeem peo eis eſt:xlvj·di cleri
cusg maledieus:ſed ibi expoui debet degrade
tur.i.ſuſpendatur
. Valiter facienda eſt di penſatioa qni⸗
dem iuſta et certa cauſa hꝰ exi gente cõ⸗
Rerata: vt patet in his que nota. S· e· J. quot

ſpecies: alioquin ſcòm b'. non diſpenſatio ſed

diſſpatio dici debet· Nam et qui indi gnũ ſciẽ
ter peomonet peccatat grauiſſime xlix: dĩ. ſa⸗
cerdotes: et qui ſine iuſta cauia diſpenſat· peo

pter indiſcretam diſpenſatõem deponendꝰ eſt

ſi ſuper hoc fuerit accuſatuslj.dr.c.j.in fi·=
c·qui m aliquo·in fi.quod foete locum Habz
ſi tercio vel ſecundo monitus incoerigibilis
ſit.⁊ ꝓpter hoc ſuſpenſus adhuc in ſua tuma
cia ꝓleueret violans ſententiam ſuſpenſionis.
ar. G. de p̃ᷣben. graue.J. volentes · æ de vita et
hone.cleri: vt clericoꝛꝛ moꝛes· .ſiquis igit.
et . S de exceſpeela· tanta. vt tame ſcias de⸗
poſitiones epiſcopoeum ſedi apłice tm̃ reler⸗
uandas · iij . q; vj-nis. æ· e multũ.=tα dudu.
Vis ſit effectꝰ diſpenſatõnisvt digne
recipiant ecclenaſtica ſacramenta a be
Ficia. nullꝰ em in moetali ↄſtitutus ꝓmoue
ri debet regulariter niſi peracta pemtentia.
xł· di· multi ·xxv· di.illud.xj·q.iij.audi.quoò
qualiter intelligat. dic vt no. : de tpi. o=· &.

et euiſub· J. peima regula. ¶ ſtẽ effectus eſt

vt iam ꝓmotus ſuũ officiu lieite exequatc.qð
non põt exquo moetaliter peccauit· niſi et pꝰ
penitentiam obtinuerit diſpenſatõez. qe ſuſpẽ
ſus eſt ꝙtum ad ſe. ij. q. vij. J. qe ergo· qð qua
liter intelligar no..de tpi·oeð. .et cui · ſab
J.peima regula:v. in notoeio ꝑ ↄfeſſionezʒ.
4 Meet erea· iſte eſt effectus · vt beneficiũ q
ałs licite teneri nõ põt· liecite reneat diſpenſa
cione obtẽta:S. & cle.oiug. diuerſis fallacijs
̈ cle· ꝓe gri. c.fi.. de ſup.negli.p̃la. c. lit⸗
eras- ſſSʒ æ effectus is eſt. vt ſuꝑ illo crimi
ne ſup quo diſpenſatũ noſcitnõ poſſit qͥs de⸗
cerero accuſari. qð dic vt no. S·& accug. qs
ſit effectꝰ.ſub· . ̊ nũq̃d pñia.v.p diſpẽſatõz.

De ſententia excõmumcatõnis.Nubeica·

Voniã delicta ð quibꝰ . S. p̃miſimꝰ
nũc coæpaliter in foꝛo ↄtẽtioſo.nũc
ſpuᷣaliter ĩ pñiali.ſunt pumiẽda.x ali
qui inueniunt incoerigibiles q̃ ſunt
Sxcois ſnia pcellendi· cũ G ſentetia ſit pena cõ

tumaciũ a rbelliũ · xj·q.iij.nullꝰ.æ. c. certũ ẽ.

ab inicio medicinał e.jq. ij. młkti. licz ſi inco⸗
ri gibił moeiat ſit moætał: vñ ⁊ ðe eterna moæ
tis danat/xj. q' iij. nemo· iõ ꝑꝰ tractatũ ð pe

nis coepalibꝰ z pñijs ſpuũalibꝰ q plerũ q; ſper

nunt· ſubijeit tractatꝰ iſte de ſmia excõis. in
quo viondũ é. Quid ſit excõicatõ Quot
ſunt ſpes excõis Quis poſſit excõicare.
Quis valeat excõicari. CQuibꝰ ex cau ſis
ſnĩia excõicatõis ſit ferenda· nalit' Pfera
tur. † Quis ſit effectꝰ Quis poſſie ab Bac
ſnia abſoluere ¶ Et q̃lit' abſoło fieri deat.

Et que ſit pena participantium excommu⸗
nicatis.

Vid ſit excommunicatio: Gliquotiens
Ja participanone ſacramentoꝛ excluſio

Fliquotiens a cõmunione fidelium ſeparatõ ·

xj.q: nij· ¶. euidẽter · i · q: miij · engeltrudam. .

de excep. a nobis · · e.ca pe · ¶ Vel ſic · excom

municatio eſt a qualibet licita cõmunione vl
legitimo actu ſeparatio· vnde adam põt di
ci excommunicatus fuiſſe quo ad eſum ligni
vite · cum dominus dixit: videte ne foete ſuma
tis de ligno vite.xj· q· iij · ¶. euidenter · ¶ Die
ꝙ extõmunicatio maioe eſt ſententia · que ſi ri⸗
te feratur. ea quo ad deum ligatur anima
Ligatus autem qualitercunqʒ a cẽ munide
et partici patione hominũ et ſacramẽtis eeccle
ſie ſeparatur · xj ·q:iij· nemo.æc· omnis cheiſti
anus. et in dcoedantijs ſignatis · S e · J· j · M·
j·qua pena nulla maioe reperitur.vt no·j· e· J·
quis poſſit excommunicare · ſub · neduz aut⸗
HG. alij · St dicit lex · ꝙ pene maioꝛis viſum eſt
verſari inter homines et hominũ carere ſuf⸗
fragijs:qꝙᷓ eijci ext ra ciuitatezꝭ puta · in exiliũ
deſerti et nemoeis · C· ne ſanc · bap · ite · hi qui
ſanctam· St alibi bannitus a rege excõmum
catus equiparant.vt ĩ h · feudoꝛa. Eic incipit
lex conſuetudinis regni:c. domino guerraz et
aliqui libei habent hic · ſub · t· de pace tuenda
Wino⸗ autem excommunicatõ eſt illa qua
quis excluditur tm ab eccłie ſacramentis· S‧
cleri · excõ.mĩiſ.ſi celebeat.a iunge quod no·
8· de cleri: excõ.miniſ ꝗ.j. ¶ Excommunica⸗
tio vero in genere eſt extra cõmunionẽè licitaz
poſitio.⁊ ſic intellige qð dictũ ẽ·õ·e. v. l ſic ·

Vot ſunt ſpecies excõmunicatõnis:mł
te ſunt· nam quot ſunt ſpecies cõmunio
ms. tot pñt eſſe ſpes excõmunicatõis · vt patzʒ
S.e· . ꝓx· v· excommunicatõ vero · hee tñ de
quibus frequentius agit eccleſia æ nos freqn
tins tractamus a loquim' due ſunt ſpecies tĩ
na ſpecies exeommunicatioms eſt que di
citur anathema que ſczꝭ excludit ab ĩgreſſu ec
cleſie: ⁊ cõmunione fidelium.⁊ etiam ſacramẽ
tis · que dicitur excommunicatio maioe ſcom
Sof · Yel dic · ꝙ dicitur minoe excommunicatõ
quando ſimpliciter peofertur ſme ſolemnita⸗
te ·puta.quando dicit index excommunico ta
lem.j.e:ca:pe:· Quando vero cum ſolenitate
tũc dicit anathema· Eſt autẽ hec ſolemmtas:
ꝙ debẽt · xij· ſacerdotes epiſcopũ circumſtare
et lucernas ardentesid eſt- candelas in mani
bus tenere.quas in ↄcluſione anathematis.ł
P id eè'excõis.q·d·excommunicatio erat ante
Hanc ſolenitatem· ſed modo põt dici anathe⸗
ma.pꝛoijcere debent in terram æ conculeare
pedibus · xj. qiij:·debent · ⁊ de hoc anathema⸗
te põt intelligi q eſt mucro epiſcopalis · xvj
q:ij·viſiſ.in fi quia nullus põt excõ municare
cum hac ſolemmtate niſi epiſcopuſ ſit adminꝰ
et de hoc no. j· e · . qui

re · ſub· ꝗ. nedum aute· EFlia vero ſpecies ex

communicatõnis eſt que dicitur mmoe excõ⸗

mumcatio.que a ſacramẽetis eccleſie tm̃ ſepat

oſſit excommunica⸗

vt ptz in his que no:S · e. ꝗJ. ꝓx · V· minoe · NHec
qñqʒ a iure ↄtrahitur a tunc tm̃ a ſacramẽtis
eccleſie ſeparat ·niſi foꝛte participet qs in eri

minie crimmoſo· vt no·j·e..quis ſit effectus

Quandoqʒ ab homine:⁊ tunc qñqʒ ſepat a ſa
cramentis tin:quandoq; etiã a cẽõmnunione fi⸗
deliũ · vt ð hoc plene no.S.ð cle· ex · mil · J. .· et
ĩ:e..quiſ poſſt ab hac ſnia⸗H· j·⁊· I· e. · ſe.
ſub. ¶. minoꝛ: Sedò ⁊ minoe excommunicatõ in
duas ſpecies diuiditur · vt no.õ· ð cleri.excõ·
mil. J. j· .· notandum eſt ·

Vis poſſit excommunicare.æ quidẽ ius
liquando excommunicat minoei excõ
municatione tm̃.vt ſtatim tactum eſt.S:e · ꝗ.
ꝓxi.v.alia:·liquando vero maioꝛi excõmu⸗
nicatione. in canonibus ſcz late ſentẽtie · qᷓ plu
res ſunt. ¶ Deimus eſt · cũ quis incidit in he
reſim iam damnatam.ſicut arriani neſtoeiani
et ſimiles·̊ quibus habesxxiij.q:j:c··ij.⁊
iij · ⁊æ· qiij.quidam· vł ſiquis nouam confin⸗
Sgat· St generaliter quicunqzʒ ꝓ romanaʒz eccle
ſiam vł ꝓ ſingulos epiſcopos in ſuis ciuitati⸗
bus dioceſibus tanqᷓ; heretici ſunt damnati
excõmunicati ſunt quocunqʒ nomine ceſeant
S8.· de hereticis ad abolendam æ c. excõmuni⸗
camus. Secundus elt · cum quis dekendit
vb receptat hereticos.S·ð hereticisſicut ait

¶Tercius:ſiquis dicat romanam eccleſã nõ

eſſe caput:⁊ ei tanꝙ; capiti noluerit obedire ·
xix: di. nulli fas: Funrens⸗ Kanis in cleri⸗
cum vł pſonam religioſam q;cunqʒ manus inij
cit violentes vł temerarias ·xvij.qiinj: ſiquiſ
ſuadente·j.e.parrochianos.⁊ c. contingit·j·
et quaſi ꝓꝑ totum. G autem intelligas ð religio
ſo·cuiꝰ religio eſt appeobata · S.ð religi · do·
c·fi·⁊ iunge quod no.S.ð regularibus·q.quiſ
ſit regularisv· quiò ð ruſticis.⁊ ſequentibꝰ
Quintus · cum quis poteſt defendere cle⸗
ricum a violenta manuũ iniectione τ nõ fen
dit · · e· quante pꝛeſumptõnis:ꝙ Io:⁊ alij qui

dam intelligunt ſiplidicer ſicut ſonat dicẽtes

h introductum in fauoæem clericoꝛum · quo⸗

rum defenſio ad ius ꝓpublicum ꝑtinet:j.dr iuſ

publicum: ⁊ in odium laicoeuzʒ. j.e: contingit.
ij· Scm iſtos qualitercunqʒ verbis vel factiſ
HB poſſum pꝛohibere:ſententiam incurro ſi nõ
peohibeo. Sed qe h̊ nimis durum eſt· ido alij
Hhoc reſtringunt ad illos qui tm̃ ratione pote⸗
ſtatis ⁊ officij hoc peohibere poſſuntxxiij · q
iiij. foete:⁊.c.Ouo iſta nomina · Dic hoc eſſe in
telligendũ ec ð illo qui a ſine ratõe poteſtatiſ
vel officij hoc pꝛohibere nõ potelſt· poteſt tñ
et aliter· puta.quia ſcit h' fieri debere p illũ.
cui ſi diceret caueas ne iſtud facias· ſtatim ali

us abſtineret vt ptzʒ ſatis apte in· e · decre · q;

dixit · ne autem ſolos violentie huiuſmodi au⸗
toꝛes · id eſt · qn hoc faciunt vel peecipiunt fi⸗
eri · vb in B expeeſſim conſentiunt · aliquoꝛũ p̃⸗
ſumptio extimet puniendos:facientes con⸗
ſentientes pari pena plectendos catholica cõ
demnat autoeitas eos delinquentibus faue⸗
re interpeetans· ſubaudi:quamuis expeeſſim
nõ conſenſerint·.tam̃ hooc fieri debere ſcietes.

+— ——

— - 2 —

4¾ — ⏑

weſlee
aneng
inen
eecheg
laraſe
mone ſi
ier
egſe.
ncaton
1exco⸗

deing
excõ
8ee
xcömu
pn
lt mn he
lorian.
eipiſ⸗
confin:
erele
imtati⸗
umnati
eleane
muni⸗
fendit
cut ait
hãno
edire.
cleri:⸗
8 ini
ſiamnl
git⸗⸗
eligio
do ⸗
quiſ
ntib⸗
ecle.
ofen
qun
etes
quo⸗
dril
ngit⸗
factiſ
ſino
alij
ote⸗
ſein
til
te
llüͤ⸗
gi
au⸗
ſit⸗
p⸗
n⸗
6
e:
m
6

eum poſſint: ſubaudi:nudo verbo tĩ hoc peo

Hibere · manifeſto · ſeʒ ſibi facinoei deſimunt ob

uiare · lxxxiij. di . J. j. et· cſe.et.c. erroz.⁊ Ilxxx⸗
vjidi: faciẽtis.ff· ad ſilł ſe · O.l. ij· ¶. potuiſſe ·

et · J. ſe · et · J. pe · æ⁊ hoc hodle compeobatur in

autend. nextra.e. dilectoig. quidem. vbi

innuitur ꝙ hoc pechibendum eſt nedum ver⸗

bo ᷣ ⁊ facto.ſicut intellexit lo· vt iam. j̊.no.
et plus. ꝙ Gq; nedum m clerico patiente iniunã
ſed etiã in vicino vł peoximo locum habetr
4 Sextus.in illo qui nec manum inijcit.nec
aliqꝰ mõ ↄſentit ꝙ hoc fiat.tñ ip̃m clericũ in⸗
uirum retinet.ponendo foste ei cuſtodes· vel
infra domũ aliquã meludendo· · e · nuꝑ. J. j.
¶Septimus inductus eſt contra poteſtates

conſules:et rectoꝛes.⁊ alios officiales laicoſ

ciuitatum et alicꝝ lotorn. angarias æ exactio
nes indebitas eccleſijs.ſaceròotibusæ eoeuz
Poſſeſſionibus. et alia ſua vniuerſa onera im⸗
Ponentes/ ſiue foſſata. ſiue expeditiones· ſeu
alia quelibet que agendalarbitrantur de bo⸗
nig eccleſiarum. clericoꝝ· æ pauperuz cheiſti
vſibus deputatis.compleri fere cuncta vole⸗
tes:ſubaudi cum effectu.vel iuriſdicõem Pla⸗

toꝛum et autoꝛitatem quã habent in ſuis ho⸗

minibus enacuantes.ſi em̃ tales qui in his cõ
miſerint competenter admoniti non deſiſtunt-
tam ip̃i ꝙᷓ fautoꝛes eoꝝ excommumcatõm ſe
nouerint ſubiacere. nec debent reddi commu⸗
moni donec ſatiſ fecerint competenter · Et qð
dictum eſt de exactõmbus: generaliter intel⸗
l gas verum eſſe niſi papa pemus cõſentiat ho⸗
die · ſicut hec ꝓbanturS. de immu.ec· non mi
nus · et· c. aduerſus. ꝗ.j.et de hac materia ple⸗
nius nota.S: de immu:ec. J. a quibus muneri⸗
bus · v· ab angarijſ.æ ſe.⁊. J. in q;tum · ſub . J. h
nec ula immunitas. †Octauug muentus eſt
contra illos qui ſupeadictis ꝓximo ſucceſſer̃t
niſi. I. menſem erro ꝛem ſiue exceſſum pdeceſſo
rum purgauerit. p̃deceſſoeibus nibilominus

excõmunicatis remanentibus donec vrriqʒ ſa

tiſ fecerint competenter.S. immu.ec.aduer
ſas.ꝗ. fi:· ¶ Sed nunquid vtriqʒ inſolidum te⸗
nentur ſatiſ facere anteꝙ; abſoluanturnõ· jm
mo altero ſoluente alter liberabitur a damno
dato· ar. ff.de eo per quem factum eſt.l.j..ſi
plures. ff · de his qui deie · ł effu. l. iij. Gzʒ ctũ
ad Otumaciã puniendã· intelligo ꝙ vterqʒ ſa⸗
tiſ facere teneatur. Neuter em̃ abſolui debet
quin iuret ſtare mandatis eccleſie.excepta ſa⸗
tiſ factione damni dati.vt patz in his que no.
I·e. . et qualiter hec abſolutio: Ideoqʒ intel⸗
ligo ꝙ tunc iudex iniunget ratione ↄtumacie
quod ſibi videbi tur imungendum ¶ NHonus
eſt ↄtra illos qui decetero ſeruari fecerint ſta
tuta edita * ſuetudines introductas contra
eccleſie libertatem.niſi ea de capitularibꝰ ſi⸗
ue cartularijs ſuis łᷣ alijs libeis · xj· q.j. . Hec
ſiquis anti quata.intelligas aũt h̊ quo ad ſta⸗
tuta in ſcriptis redacta· infra duos mẽſes p⸗
hmõi publicacõem ſententie fecerint amoue⸗
ri. Ergo in duobus caſibus ſunt tales excõmu
nicati quo ad ſtatuta. Deimus elt · ſi ip̃a de li⸗
beis ſuis infra duos menſes non deleuerint.

Secundus.ſi ipᷣa ſeruari fecerint quis deleue

rint verum quo ad conſuetndines in vno tm̃·
ſcz ſi ip̃as decetero ſeruari fecerint:ſic intelli

ge.j.e.nouenit fraternitas tua: ¶Vecimus

in bis qui decetero talia ſtatuta fecerint.

Vndecimꝰ. contra illos qui ipᷣa ſtatuta ſcri

plfſerint; Duodecimus· cont ra poteſtates
conſules.rectoees et conſiliarios· locoꝛum

vbi hmõi ſtatuta cõſuetudines decetero edi

te fuerint vel ſeruate.ſubaudi tu ꝙ;uis nõ ſta

tuerint nec ſeruari fecerint· vt diff erat a p̃ce⸗

dentibus caſibus· Et eſt ratio vt no.S· e· v·
quintus · WTerciuſdecimus: contra illos qui

ſcõm ea pᷣſumpſerint iudicare · ¶ Quartuſoeci
mus.contra illos qui ſcribere pᷣſumpſerint iu⸗

Dicata. ſicunt hec omnia colliguntur.j.e· no⸗

uerit frateruitas tua. ab illo. v· jtem excõmu
nicamus. vſqʒ in fi. Sed contra:quia nõ vide
tales ſint excõmunicati h excommunicandi.
I·e· grauem.ſed illa littera ſic eſt exponenda·
Ideoqʒ fraternitati tue mandamus quatenus
in conſiliarios æ officiales ciuitatis ipins· mſi
ſtatuta ipᷣa deleri fecerint· idonee ſicut res
exigit caueri ꝙ ſimilia der o non debeant
attemptareexcõ municatõmis ſententiã mbł
Sare peocures·ſubaudi ratione contumacie.
quia nolunt idonee cauere ac.· æ inſupꝑ excom⸗
mumcaros denuncies quia hoc attem ptarũt
vt ·.e· nouerit. Sed a ſi excommunicatos a iu
re icerum dicamus excommunicari ab homie
n abſonũ eſt nec abſurdum· nã ⁊ excõmũicatꝰ
excõmũicat.j.e:cum peo cauſa.⁊ eodẽ modo
intelligi debet.S. de rebus eccleſie nõ alienã ·.
cum laicis. in fi · vbi dicit.pᷣſaumptoeibus p cẽ
ſuram eccłiaſticã compellendis.vł ibi.ſubau
Omi põt.hodie tñ tales excõmumcati ſunt ip
ſo iure · vt. j. de ſen. excõ.nouerit· que eſt hon.
iij· et ſic eſt poſterioꝛ ↄſtitutõne.cu lai cis . que
facta fuit in concilio generali tpe inno in · p
deceſſoeis eiuſdẽ honoeij.et eodem mõ poſſet
intelligi illa. grauẽ. que ꝙnis ſit poſterioe in
ſcriptura tñ foete fuit peioꝛ in iudicatura.b re
ſpõde vt. ꝗ. ¶ Sʒ qualit ĩtelligis ꝙ tales de
beant idonee cauere ꝙ decetero talia nõ com⸗
mittant· vt· q̊.no:dicas ſub certa pena ipo⸗
theca· vł datis ſuffi cientibꝰ fideiuſſoꝛibꝰ.ar.
5·de pᷣſump·litteras.J. quocirca:⁊ ̊ͥ notat ſa
tig mens verboꝝ.idonee ſicut res exi git · x
Quintuſdecimuus· contra incendiarios ⸗

violatoees ecclłiarum.j.e.conqueſti ſunt. xj⸗

qiij:canonica.xvij qiiij omnes eccłie. xxiij
qv.peſſimam · S·ð raptoeibꝰ· in lit teris · Flij
autem qui aliter off endunt eccleſias vł bona
ipſarum diripiunt · non ſunt ipᷣo iure excõmu⸗
nicati ſed excommunicandi ſi ſacrilegi iudi
centur. ·de foꝛo compe.conqueſtuſ Qud
antem de incendiarijs tenere debes · vide · õ⸗
de raptoꝛibꝰ · ſub rubeica de mcendiarijs · .
⁊ qua pena incendiariꝰ. iunge H quod ibidẽ

Fnsr ſub rubeica de violatoꝛibꝰ eccłiarum

e
Sextuſi deciꝰ.cũ qᷓ; a paucõeibꝰ qꝙᷓ; a duabꝰ
ptibꝰ cardinaliũ ĩ ſummũ põtificẽ electꝰ.ele
ctõi ð ſe feẽ ↄſentit· ⁊ ꝓ papa ſe gerit.ſi hũili
ter noluerit abſtinere · · ð elec · licz I. pᷣter ea⸗

“

Decimuſſeptimus. contra illum qui de ter⸗
cia parte cardinalium confiſus nomẽe pape ſi⸗
bi vſurpauerit· nec non et hi qui eam recepe⸗
rint.5. de elec. licet. ¶. ſiquis autẽ · de quo ple
nius no · S. de elec . J. qualiter · ſub · S. et no . ꝙ
in electione ſummi pontificis: quem reqinre
poſt foeæmas.et ante· I. quo tempoꝛe. Deci
muſoctauus. cum quis per ſe vel ꝑ alium fal
ſat lireras domini pape: cum fautoeibꝰ et de⸗
fenſozibus ſnis · ¶ Decimuſnonus cum quiſ
ſcienter vtic litteris apoſtolicis etiã ab alijs
falſatis. Hi duo caſus peobantur: de crimi⸗
ne falſi.ad falſarioꝛum.qð qualiter intelliga
tur: no· plemus· S. de crimine falſi· ꝗ. et quali
ter pumatur· G. poæro· et ſe · ¶ Viceſimus · cõ
tra illos qui deferunt armaferrum· ligna Sa
leas- naues. ſaracenis. vel regimen nauium
galearum ſuarum exercent vel aliquod aliud
lubſidium eis impendunt in diſpendium terre
ſancte vel cheiſtianoꝝn· S. de mdeis ita quoꝛu
dam. et · cap.ſignificauit· et. c· ꝙ olim · et . c · ad
liberandã et de hoc plenius no. S· de indeis ;
ſub rubeica de ſaracenis:ꝗ. qualiter erga ip⸗
ſos cheiſtiani debeant ſe habere · Viceſimuſ
peimus. contra illos magiſtros vel ſcolares qᷓᷣ
tractant cum aliquo bononieñ. ciue de ipſius
hoſpi cio· in inquilmi ſcolaris pꝛeiudicium ſeu
eo irrequiſito·S· de locato et co · c·jq; decre.
aliqui dicunt localem ali generalem. qð dic
vt no· 6̊.· de lora.⁊ cõſub· . nunc videamꝰ · ꝗ.
peopter ſterilitatem. V. ſiquis autem ſcolaris
et ſe. Viceſimuſſecundus:contra quoſcũqʒ;
religioſos leges vł phiſicam audientesS· ne
cleri vel mona:non magnopeet · c· ſup ſpecu
la. H. j· et. J. j· Viceſimuſcercius contra
archidiaconosdecanos. plebanos: peepoſi⸗
tos: cantozes: et alios clericos ꝑſonatus ha⸗
hentes:necnon peeſbiteros: leges vel ꝓhiſi⸗
cam audientes.niſi infra duoꝛum meſium ſpa
cium a ſtudio iſto duxerint deſiſtendum. vt.
ne cleri. vel monaſuꝑ ſpecula:G. fi · q; qualit
intelligat in vtroqʒ caſu/pleniꝰ no·S ne cle.
vłe mo·ꝗ. que pena immiſcentium ſe · V· vt reli⸗
gioſi·et ſe · Viceſimuſquartus· contra illoſ
qui artem illam moetiferam et odibilem. bali
ſtariozum ſczꝭ æ ſagitarioꝛumaduerſus cheiſti
anos ⁊ catholicos exercent· S·de ſagitarijs· c
vnico. et hoc intellguut quidam quando bel⸗
lum iniuſtum eſt vt patet ex mente verboæuz·
cheiſtianos æ catholicos · ſed certe non intel
ligo ꝙ tales ſint ipᷣo iure excõmunicati ſed ex
communicandi:quia multitudini parcendum
eſt ab inicio.l.di.vt cõſtitueretur· et quia nõ
dicit hoc capłm· ſed tantum dictam artem · vt

dictum elt. ſub anathemate peohibet exerce⸗

ri: quod qualiter intellgat no. pleniꝰ m ſum⸗
ma ð ſagitarijs · ⁊ dic vt ibi.a·.e·. quis poſ

ſit ab hac ſentetia· . ſexto Viceſimuſquin

tus:cum quis participat in crimine· crimino⸗

ſo ⁊ peopter crimen ſuũ excommunicato e ·

iceſimuſſextus.contra illos peincipes ·

Rnten ↄcubine.a ĩ ant · d. n. .e.ſtatuimꝰ⸗
V

pꝛelatos · ſeu quaſuis alias eccleſiaſticas ſecu
lareſve perſonas· que quẽpiã cheiſtianoeꝛuz v

———
—

aſſiſmmos interfici fecerunt vel etiam manda⸗
uerunt. quanꝙ;ᷓ moæs ex hoc foæſitan nõ ſequa
tu r.nec non a contra illos qui dictos aſſiſmos
receptauerint. vel defenderint . vel occultane
rint. tales em hodie non ſolum excommunica⸗
tionis æ depoſitionis ipſo facto incurrunt ſen
tentias· ſed ſunt cum omnibus bonis ſuig om
nibus cheiſtianis expoſiti et perpetuo diffida
ti .ita ꝙ exquo de pᷣdictis vel alĩẽquo ipſoeum
peobabilibus conſtiterit documentis · ſez ꝙ
aliquod ſcelus ram excrahile cõmiſerint. nul:
latenus alia excõmunic atõis vel depoſitõnis
ſeu diffidatõms aduerſus tales ſententia reqꝗᷓ
ratur.h z beneficia talium ꝓ illos ad quos p⸗
tinet colło libere cõferantur· vt in aut ·dn ·
ex . de homicidio: ꝓ humani redemptione ge
neris: 4 Viceſimuſſeptimus.in illo qui ſpon
te æ ſciẽter participat excommunicato a papa

in diumis officijs.· eſignificauit· æ hunc ri⸗

goeem inducit magnitudo vocis ſine iudicis.
vt no.j· e.. qnis poſſic ab hac ſen tẽtia· v ter
cius: ſcʒ pape:æ excellentia illoꝛx in quibꝰ cõ
municat ſcʒ diuinoeum officiozumæ hoc in⸗
telligendum eſt de diuinis officijs o mnibus.
tam de his que:ĩ·.eccleſiam dicunt ꝙᷓ extra · ſ.
de hoeis canonicis.⁊ ꝙ dicit ſponte· nõ intel
ligas excludi vim conditionalem ſed abſolutã
tant um. S ꝙ metus cauſa.ſacris: æ cum H con
ſtit utio penalis ſit non eſt extendenda ſcom
gof · ff · de penis. interpeetatione · ⁊ de pe · di. ·
F. pene · immo dic cum H;ᷣ conſktutio nõ pe
nalis ſed medicinalis ſit. ̊ tamen ſpecialis ·
non eſt ad anos extendenda: mſti de inr̃ natu·
gen · 2 ciuili . ¶. plane·S· de elec · licer · . ki ½
Quid ergo ſiquis participat in diumis of⸗
ficijs excommunicatis a canonibus ſupeadi⸗
ctis· nunquid eandem ſentetiam incurrit: non
puto: quia mitius agitur cum lege ꝙ; cum mi
niſtro legis. ff de arbitris celſus. Viceſi⸗
muſoctauus.cõtra illos qui remanos aut ali⸗
os cheiſtianos peo negociatione vel alijs ho⸗
neſtis cauſis nauigio vectos capere· aut rebꝰ
ſuis ſpoliare· peeſumunt: aut naufragium paſ
ſos ſpoliant rebus ſuis:niſi moniti ſatiſ faciãt
vt.S· de raptoeibus. excommunicatio.æ nota.

5S· de raptoeibus ſub rubeica de pena rapto
coꝛpoznm.S. fi · Viceſimuſnonus. contra

illos qui innitunt oedinationibus vel aliena

tionibus a ſeiſmaticis factis · g.de ſciſmaticiſ:.
c.j· V. pe · ¶ Triceſimus· contra religioſos ñ
dekferentes habitum extra monaſterium qua⸗
lem eſſent intra monaſteriũ geſtaturi vt ĩ aut ·
d. n.· ne cleri.vel mona. ex· grauis. .

Sed ⁊ ſiquis ab vſnranio publico oblati

nem receperit · vel ip̃m admiſerit ad eccleſia⸗
ſticam ſep ulturam.⁊ qð acceperit reddat· et
donec ad arbitrium epiſcopi ſui ſatiſ fecerit ah

officij ſui maneat executione ſuſpenſus·ꝗ̊. de
vſuris· quia in omnibus in fi-Caueat ergo ne
interim celebeet:ałs irregularis fit. vt noS.
de pe · ſub rubeica de diſpenſatõnibus · J. quis

poſſit·ſub · · ſunt autem caſus· v·quartodeci⸗

1 Super illo autem canone quem poſui·5· e.

2
VE.. 2 6%

6

n mande⸗
lnſen
Paſſſnoh
Neultane
mmunicz.
Urrunt len
6 ſuig om
odiffid⸗
pſoanm
6. ſcz 9
ht. nul
olitönig
Mtia re
quog :
lut den
ſone g
qul pon
0 4 Papa
hune li:
indie.
1,ter
qunbe e⸗
thocin⸗
nmibug.
extra. ſ.
intel
bſolutz
n Bcon
a ſcöm
pe⸗ dif.
ono pe
clalis.
r netn⸗
fl⸗
mis of⸗
upradi⸗
fit pon
rtummi
Viceſi⸗
ut ali⸗
gs ho⸗
treb?
mm pal
ſfaciät
note.
ptoy
ontra
lliena
ticiſ⸗
ſosi

qua⸗
„
aut?

lati
leſa⸗
te' e
itah
de
ne
5.
tum⸗
ece

e⸗

· V· quartꝰ.⁊ habes.xvij ¶q· iiij: ſiquis ſua⸗
dente cõſueuerunt tradi due regule. DOri⸗
ma regula eſt H·ꝙ quicunqʒ ĩ religioſa per
ſonam manꝰ inicit temere violentas: excõmu
nicatus elſt ip̃o iure · hec autem regula fallit
in caſibus· ¶ Drimo in apoſtata percuſſo · q̃
ſi a pcuſſoꝛe clericus ignoeatur.= Bᷓ certũ eſt
Ppercuſſoe hunc qui comam nucriebat cleri
cũ eſſe ignoꝛabat.non ligatur. Quid ſi du
bitetur · poteſt ſe Purgare ꝗꝓpeio iuramento;
ꝓ ſi iurare renuerit ꝙ ip̃m eſſe clericum igno
rabat· tanq; excõicatus vitandus eſt donec p
ſedem apoſtolicaʒ abſoluatur.j·e.ſi vero ali
quis· ecundo· in clerico militaria arma
Serente. exquo tercio admonitus per dioce⸗
ſanum ſe noluerit coerigere.j.e.in audietia.
ercio· in clerico qui nec in modo ton⸗
ſure. nec in veſtimentozꝛum fozma.nec in qua
litate negocioeũ ·ſimile clerico quicqᷓ; oſten⸗
dit.ſi tercio admonitus er dioceſanũ ſe nõ
coerigit. j.e· contingit. 1. Quid ergo de goli

— o- 220 Ardig. 2 quidè ſi publicus æ noroeius ſit nec

/eſt ſpes de coerectiõe· non didetur ꝙ hoc pei

uilegio gaudeat.ar.õ de ſtatu mo.recolstes
J. j. S ne cli · vł monachᷣ.c.ij. S· de apoſtatꝰ.
c.j·S·de cleri.cõiug. lohannes.quia dilitas
vite non pmittit tales huiuſmodi peiuĩlegio
dignos eſſe. C. de adult·qui adulteriũ: i li.
⁊ omne peiuilegiũ huiuſmõi reatus excludit
C.vbi ſena.vel clariſ l. j.æ. C. de ep̃is æ cle⸗
ricis: Seneraliter. Flioquin ſi de nouo icipi
at talia·⁊ ſpes ſit de coerectõe.eſt dioceſani
ep̃i reqᷓrenda monitio.j. e. in audientia-æ. c.
contingit.ij. Et beeniter · quouſqʒ habeat rei
euidentiã. G̊ videtur retinere peinilegiuz ;⸗
diu ab eccleſia tolerarur.õ. de coha.cleri.et
młi. veſtra· ¶ Quarto. in clerico exercente
negocia ſecłaria:ſi tercio admonitꝰ? pꝓ dioc.
ſe non coerigat.õ.ð vita honeſt.cleri.c.fi.
Quinto. in relinquetibus tonſuram pu⸗
blice contrahentibus m fraudem iurium dñi
ſecularis· quod intelligas etiã ſi tonſurã lhac
intentõne ſola deferunt.puta.qe non habent
