ſi fundus.emptoꝛ aũt bone fidei expenſas re
petet· S· de reſtit· in inte S· c· j· xij · q· ij · valte
rane.in auten de nõ alie:aut ꝓmut'.rebꝰ ec.
JG.ſi quis igit. colb·ii.
6 ☛☚ qualis ſit· ciuilis æ perpetua· heredi⸗
us dat æ in heredes:⁊ licet turpis ſit·
nõ tñ infamat ſicut nec cetere dditões · ſed ⁊
ꝓſonalis eſt:ad Hͥ inſti . oblig· que ex delic.
naſ . vlti.⁊· ff.de obſequijs.l.honoei:⁊.l.li
cet:⁊ de act·⁊ oblig.ceſſat:inſtitt.:de act.q.
appellamus · Tenent' auͦt heredes fur in⸗
ſolidum· nõ quatenꝰ ad ipᷣm ꝓpuenit ſi ſolus
ſit· ſi plures heredes fuerint quilibet tene
tur ꝓ ea pte ꝓ qua heres eſt. ff· ee m oditõne
dum tũñ intelligas ꝙ ſi res furtiua in totum
ad vnũ ex heredibꝰ puenit. videt' ipſazʒ nõ ſo
lum ꝓ pte reſtituere h̊ totam ff. comoda- l.
nj· . heredes· ſecundũ gof. ¶ Conſueuit aũt
queri vnde na ſcat' hec actio· Et dixerũt qui⸗
dam eam naſci ex maleficio. lij ex varijs fi
Suris cauſax·i ex quaſi maleficio vel quaſi
ↄtractu:æ ſie intelligũt.ff.de act. ⁊ obli.l.j.
Sʒ ſ̊ nõ poteſt dici ꝙ ſoꝛtiat naturã actio⸗
num que dant' ex maleficio vel quaſi.qe ille
dant' noxaliter in manumiſſum. ſß B otrari
um eſt · vt no.ã.e·· . ⁊ Otra quẽ v. competit
eciã Ite ille nõ dant᷑ in heredẽ ſi ad eũ ni⸗
chil puenit. vt · ff ex delic · defunc · . vſed Nᷣ
dat. vt inſti · ð ob lis:que ex delic.naſ .: vl.
ſ Nec obſ·ff.de compenſa ꝙ ambo.S. quoti
ens-cum em dicat compenſatonem locuũ ha
bere in actionibꝰ que ex maleficio naſ.⁊ ſub

iꝛjcit · idẽ in cõditione furtiua· bene innuit ꝙ

non oeit ex maleficio.HG̊ em̃ ꝓnomen idez in
diuerſis ſolet notare eandem iuris cenſuraz

Aa nec ꝗꝓpeie imitat' actiones que ex Otra
u

naſcunt vł quaſi.qꝛ ille nõ dant' noxali
ter h peculiotenus· vt · ff · de his q eie · vl etf·
I.j. . cũ ſeruꝰ.̊ Gq̊ da vt dixi.̊. J. ⁊ otra quẽ
S. cõpetit etiã· Dicas igi hanc actionem

foæe anoemalã: ex varijs figuris cauſaruzʒ
nalſciquia varia a diuerſa habet inſigniacũ

omnis generis actionibus aliquid cõmunicz
partim cuʒ his que ſunt ex contractu vł qua
ſi.partim cum his que ſunt ex delicto vel q̃i
ergo omnis obligatio tripertite naſcitur· qa

aut ex cõtractu ſubaudi vel quaſi:aut ex ma

leficio· ſubaudi vł quaſi: ſient ſubaudit qua
ſi per totum.ci. inſtit de oblig: que ex quaſi
contractu:aut ex variis feguris canſarum ſi
cut iſta anoꝛmala.ſic intellige · ff · de act· es
oblig. l.· j·

6

492
mit
oec
ten
ſito
e
com
cerit
hus⸗
timns
pele
dell
mol
ini
tali⸗
crim
lie⸗
tonl
vela
tur.
datur
io.
penſe
e cor
kamk
pact
oꝛdi⸗
tame
feck
tuum
ante
ſbite
nega
placu
tonmie
ditur⸗
non at
endun
harten
opem
qaee⸗
ſuam
ſeſſo⸗
pt.
ſteff.
bet te
ex qu
defu
peele
quir⸗
quta
ſalani
conde.
peeſen
dum 1
ſu
det
in
nalig
en

indie

deof.

Nn
tepei
udj
0.6,
urto⸗
pen⸗
t,no⸗
1 fi
ntl
um.
tüe
ic⸗
8 re
Ute
Hec⸗

redi⸗
ſ⸗
ſedz
elie⸗

14
ſt
ſ1
1

6 Va pena fur afficiatur· ⁊ quidem aut ſur
ripuit rem peiuati: æ tunc ſi criminaliter
asgatur . ſcᷣm.l.vł fuſtigabitur.vł in exiliũ
mittetur ſecundum arbitrium udicis . h non
occidetur·nec membꝛeis mutilabitur vt ĩ au
ten · vt nulli indi.. qe vero nos.colł.ix · po⸗
ſito.C·de ſeruis fugi :l.nj auten.h̊ nouo iur
Qð intelligas quãdo occulte æ ſine armis
cõmiſſum eſt crimen:alias ſi aggreſſuram fe⸗
cerit.ſiue cum armis ſiue ſine arms· in domi
bus · vel itineribus. vel in mari· penis legit:
timis ferietur. vt in· e. auten. Sunt autez pe
ne legittime ꝙ fures ipſi capite puniantur.
vel ſuſpendantur.ſi ſepius B; cõmiſerint ⁊ fa
moſi ſintceteri in metallum damnantur vel
in inſulam relegantur.vt.ff· de penis · l. capi
talium: ꝗ. famoſos.⁊. J. craſſatozeſ.⁊ qui egit
criminaliter nichilommus poteſt agere ciui
liter.vt·ff · de furt. l. vlti· Sed ſecundum
conſtitutionem.frið.ij.ſi quis.v.ſoł.valens
vel amplius furatus Ffuerit laqueo ſuſpenda
tur · ſi minusſcobis ⁊ foepice excoꝛiet' a tũ
datur . vt in li · feuò:de pace tuenda.cõſtitu⸗
tio · Z. c· ſi duo hominel . J. ſi quis · v.ſoł.Ta
men ſecundũ ca·ſi furtũ occultum eſt.æ ſpõ⸗
te confeſſus ſit: poſt reſtitutionem ſi tamen
eam facere poteſt· intelligas æ penitennam
pactam vel partem penitẽetie.recte ad ſacroſ
oedines ꝓmouetur · vt· I·. e.c.ex literis. Si
tamen quis in ipſo peccato dep̃henſus inter
fectus fuerit· cum cõſtet eum m moætali moe
tuum:eccleſia non oeabit peo ipſo. ſecus ſi
ante mostem pᷣſ bitero.aut dyacono.ſ.ſi pee⸗
ſbiter non adeſtconteſſus ſit.qma tunc nõ
negatur cõmunio·vt·j.e.c.ijiad B.xxnj.q.v
placuic. ¶ Iccuſatus autem æ confeſſus vel
conuictus deponitur æ in monaſterio detru⸗
ditur · vt · S.· de iudic. at ſi clerici·. j.⁊.c· enz
non ab homine.⁊. · ð̊ pems.tue.· Allud ſci
endum eſt .· ꝙ qui cum fure partitur.ſcilicet
partem capiendo.vel ipſum occultando.vel
opem·.vel conſilium.dando.vt inſti · ð̊ obli.
que ex delic.naſ.ſi vero ope · occidit animã
ſuam. rens autem indicatur qui querente poſ
ſeſſoꝛe furem non indicat · vt. . e.qui cũ fure
Et accipe poſſeſſoee m quelibet cuius inter
t· ff de verbo. ſig. interdum. Et ſic quili⸗
bet tenetur indicare furem · ar.ff.de iur fiſci.
ex quibuſdam. ꝗ. diuus: C. de fal. maioee.· et
de furtis · eiuile eſt . æ de his qui ad ec.ofug.
pꝛeſenti · ⁊· ff · de recept · l. j. x· j.⁊. C. de his
qui reos· vel latro⸗oceulta.l.j. ¶ Sed cõtra
quia non teneoe indicare ſine iudicio.id eſt
ſalario · nec enim turpiter accipio.vt.ff. de
condic.ob turpem cauſam l.mj·ꝗ. vlti·⁊ de
peeſcript'.v·ſolent ¶ Quibus.l.dicunt ſtã⸗
dum legum doctoees:dicentes ꝙ nullo iur
ſpeciali cogitur quis indicare furem.tamẽ iu
dex ex bono regimine ⁊ ex equitate quã debz
habere pee oculis.dt.õ·de cauſa poſ·paſto⸗
ralis·ĩ fi·⁊· ff.de eo qð certo loco dani opo⸗
tet.ꝙ ſi epheſi · compellet ſcientem ad furem
indicandumar · in ſuperioeibus iuribus. æ=. ff
de of. p̃ſidis.l. nj:æ. l.congruit:⁊ de fugiti⸗

uis ˖ l.]. ij. æ. nj. Magiſtri mei dicunt al iud ſe
cundum. l. aliud ſecundum ca. Doteſt di⸗
ci ꝙ in foꝛo iudiciali.ſiue canomico ſiue ciui
li refert. vtrum nolit indicare ꝓpter lucrum
qð inde ſentit · vel quia participauit· vel qe a
fure pecuniam recepit ne indicaret. et tunc
tenet ſicut fur.et h̊ ẽ q no.decre·J.e.qᷓ cuzʒ
fure partitur·talis enim turpiter recipit. eti⸗
am ſecundum.il.vt · ff.de condi.ob turpẽ cau
ſam. ſi a ſeruo meo·¶ Fut non vult indicare
Ipter amiciciam et humanitatem quã cũ eo
habet·et tunc non eſt cogendus. ſed eſt ĩ po
teſtate an velit vendere amiciciam peo dena
rijs· ſicut quidam faciunt aduocati amicos
quoſcunq;ʒ habeant pꝛo pecuma impugnan⸗
tes· et tales turpiter accipiunt.vt.ff.ð Odic.
ob turpem cãm· idem eſt.. ſi tibi indicium.
turpiter aũt acciperent ſi indicare tenerẽtur
vt ·ſff · de condic · ob turpẽ cauſam.l.vl.et.S.
de ſimo.c.nemo.¶ Pico tamẽ ꝙ ꝙᷓuis tales
non accipiant turpiter: inponeſte tamen pe⸗
tunt vel exigunt · hac de cauſa · vt legitur · ff
de var̃.⁊ extraoedi·cog.l.j. ꝗ. eſt quidem res
ſanctiſſima · In peimo ergo caſu doloſe nõ
vult indicare; et deo cogendus eſt. et ſi qᷣd
datum eſt per actionem de dolo repetitur.
in ſecundo licitum eſt.et ideo non repetitur
H eſt qð diſ.l.ff.de peeſcript’.verbis.ſe lent
et ſie parcitur amicicie:et vicinitati.vel ꝓxi
mitati · ar · ff · de recept. l. ij · et de verbo · lig·
late:. amicos. es in iudicio anime peo⸗
culdubio reus iudicatur.et ſic loquitur.j.e.
qui cum fure.v.non fur ſolum ac· et accedit
C.de famoſis libellis.l.vnica. Illud aũt
repꝛobo:.ꝙ iudex ex officio eum cogat ꝓut
no. ſecundum dominum meum . S.· e · V. quibꝰ
legibus · ſed et quãuis non cogatur aliquis
indicare·cogetur tamen contra indicatũ te⸗
ſtificari · vt patet in his que no.õ.de teſtibꝰ
cogendis· . in quibus. .Et ſciendum ꝓ ſi
furi dedero vt michi reddat rem meam vel
indicet:vel etiam ſocio eius· per conditionẽ
ſubaudi furtiuam ſecundum dominum meüũ.
repetitur:vt.ff.de condi.ob turpem cauſam.
1. mj in fi. Fut ſurripuit hommem. et ſic
cõmittitur crimen plagij.Rut rem ſacram.
et ſic cõmittitur crimen ſacrilegij. Iut rem
publicam et ſic cõmittitur crimen peculatꝰ.
vt· xxnj · q: mj· quid ergo.De ſingulis igitur
apponamus rubeicas ſpeciales

d legem flauiam ð plagiarijs · Rubeica

Ie videnduz Eeereid hec lex
4

ocum habet. t que ſit pena hu
Rus legis.
Vando hec lex locum habet · tũc q̃dezʒ cũ
quis liberum hommem. vel ſeruum alienum
ſciens vendit. vel aliter alienat. vel ipſum
vinctum retinet · vel celat· vel ei ſuadet vt a
domino fugiat.vt · ff. e.l.j.et.l.f̃ᷣama.et.l.eũ
et. l· penult.. vlti·multomagis ſi quis libe
rum vel ſeruum de ciuitate in ciuitatem vel
queuis aliũ locũ expostauerit. ve: C eit:qm̃.

ZSed qui ſupeadicta facit ignoeãter credẽeſ
filiũ ſuũ vel ſeruũ ſuũ non tenetur.del ſi ere
dit Bvoluntate domini facere. vc. ff· e· l. le⸗
gis flauie · h̊ H ſecundũ pla.exaudi.ſi ꝓbabi
liter erratvt·C·e.l.plagij crimmis. Tu tñ
ſubaudi maxime ſecundũ az · ſatis eſt em ꝙ ñ
cõmittat dolum.vnde nec lata culpa G; dolo
compabit.ſicut nec in:l.coꝛ.vt.ff.ad.l:coe·
de ſicca· in lege · æ. C. de his qui ſibi aſſcri· in
teſ.ſenatuſconſultũſ Item excnſav ſi patat
alienũ eũ ſuꝰ ſit· vt plus ↄſideremꝰ verttatẽ
ꝙᷓ opinionẽ· vt . ff. de falſis.impubere. E. et ſi
ſeruo· ¶Sʒ = ſi quis ſeruũ ſuũ vendiderit pu
re dũ in fuga elt.hac·l.tenet᷑.ſecus ſi p̃cipi
at ꝓſequendũ vendendũ ſi appeehenſus fu
erit · vel ſi dicat emptionẽ valere ſi fuerit ap⸗
phenſus· ltem ſecus in abſente ſeruo qui nõ
eſt fugitiuꝰ.Item ſecꝰ in coheredibꝰ ⁊ ſocijs
vt. C.·e.in fuga.⁊. ff·e.l.nj.a peinci pio vſqʒ
ad finẽ · æ· ff / de Otraben · emp. ¶.qð ſepe· ſi
quis amico.Itẽ ſecus in eccleſia que pt ven⸗
dere ſeruũ ſuũ fugitiuũ·xij.q/ij.fugitiui⁊.õ
de rey ꝓpmu.iniuſtũvel ila ca:exandienda
ſunt ſecandũ p̃dicta. G
T que ſit pena huiꝰ legis/æ quidẽ crimi⸗
nalis infligitur æ ciuilis · Criminalis⸗ vt
ſeruus vel libertꝰ qui in lege cõmiſit beſtijs
ſubijciat.Ingenuꝰ aũt ignobilis gladie feri
tur. h̊ nobilis in metallũ damnat. ⁊ ſic ſemꝑ

capitalis pena imponit. vt. C. e. l. vlti · æ· ff ·

e ·L.vlci.in fi· e ſic qui furat homine mo⸗
te moeit'.ſ.ciuili vt dictum eſt.vel materiali
vt · · e · c.· j. ꝗ Secundũ H ca:imponũt penam
moætis.h Otra.õ.ne cleri:vel mo.ſententiazʒ·
Ideo dic moete · ſ.canonica ſiue ſpũali.i.ex⸗
cõicationis inee innoda.ſic.õ̊.de maio
⁊ obedi · ſi quis · ¶ Verum ex ſuꝑioꝛibꝰ patet ·
pla.erraſſe · qui dixit G crimẽ exoꝛdinariũ:ni⸗
ſi vbi oebat pater filio· nã · C.e · l. qm̃ .loqui⸗
tur generaliter ĩ liberto:a ſexruo:⁊ accuſatio
publica eſt.vt · C· e.plagij· Simnlis aut pe
na pecuniaria olm ſtatuta fuit.h hodie ceſ⸗
ſat · vt · ff · e. l. vl.datur tñ actio ð ſeruo coꝛ.
ciuił ·⁊ furti.ſi malo animo quis alienos ſer
uos ſuſcepit vt pᷣſtet eis refugiũ fugiendi.vt
ff · de ſeruo coꝛ · l. j: in peinꝗ. ꝓſuadere.⁊. ·
vt tñ. ꝗJ.ð filio.a. ff·e.l.penł. idẽ peinceps
qð dic vt no.S. in rubeica de ſeruo coꝛ:· Sʒz
2 furti actõ.⁊ ſerui coeruptidat᷑ etiã plagio
nõ cõmiſſo·vt qe nõ coerupit vt fugeret · nec
ſurripuit vt expoætaret ·h ſi tenet de plagio
etiã peedictis actionibus tenetur.vt.ff· e · l.
penb · . j. ⁊. ij ·
ODe crimine ſacrilegij·Bubꝛeica·
quitur de crimine ſacrilegij.dica
mus igitur. Qualiter cõmittatur
ſacrilegiũ:¶ Et quaſi ſacrilegium.
Et q ſit pena ſacrilegij,.·
4 Qualiter cõmittat ſacrilegiũ:qñ ſacꝝ a
acro aufert'. vł ſaca de nõ ſacro.vel nõ ſa⸗
crũ de ſacro.vt · xvij.q:mjquiſqᷓs.v.ſimilit
¶ Bz3.· tñ nõ admittit duo mebea vltima h per
mũ tm̃ · dices ꝙ in duobꝰ ſecũdis cõmittitur
furtũ quidquid dicerẽt decretiſte.ideo dicit

I· locus facit vt idẽ crimè ſit furtũ vł ſacrile
giũ ⁊ capite luendũ vel minoꝛei ſupplicio · ff
ad · l. iub. pecu.diui.⁊ de penis: aut facta:G.
locꝰ.h·l.illa ſic ſupplenda eſt·locꝰ.ſubaudi
vł res arrepta.facit vt idẽ crime ⁊c· Ite alia
L.diui. ſic eſt ſupplenda: Bes peiuatoꝝ ſi in
edem ſacrã depoſite ſubtracte fuerint.furti
actione.nõ ſubaudi tantũmodo:ſacrilegij eſ
ſe· ⁊ ſic ↄcoedant cũ.c·quiſqs· ſic vmptum
erit leges canonibꝰ ↄcoedare · vt · C. ̊ mołf⸗
dot'.l.vnica.lij dicũt aliud hm· l.æ aliud
hm ca.qe cũ crime ſacrilegij canonicũ ſit. mi
nime induci debet argumentũ aut'evt cleri⸗
apud ꝗꝓpeios ep̃os dueni:ꝗ.ſi vero eccłiaſti⸗

cũ:colł.vjcũ legũ ſãctio·ſacros debeat imi

tari canones nõ ecõtravt ⁊ patet in his que
no·.de vſur:G. an aliquo caſu.H?. j.⁊.· V. ſe.
1. . pce.v.fi · Sacꝝ aũt locũ intelligas q̃ᷓ
rite deo ꝓ ponti ficẽ ſecratꝰ fuerit· nõ peiua
tim autozitate alicuiꝰ ſacerdotis vł layci· nã
peiuatꝰ dicit' etiã ſi interneniat talis antoei
tas. Sdicule aut vł res ſacerdotũ incuſtodi⸗
te:ſi ab aliquo violenter ſurripiant ampliꝰ
ꝙꝓ ꝙ furto.a minꝰ ꝙᷓ; ꝓ ſacrilegio:imponitur
pena:vt.f.ad·.l.iubł.peculatꝰ.ſacrilegij capi
te:⁊ inſti · de reꝛ diui . . nulliꝰ. Sʒz hm ca⸗
nones eccłie ⁊· xl.vel ·xxx.paſſibꝰ circũqua⸗
qꝙ poſitis debet immunitas. ꝙ die vt no˖ ᷓ.
de immunitᷣ.ec. ꝗ. à in quantũ. v immunita⸗
tem.⁊æ quicũqʒ pſonis eccłiaſticis iniuriam ir
rogauerit ſacrilegiũ cõmittit · vt·xvij·q.mj.
quilqs:⁊· c· ſeq̃n.⁊· ¶qui aũt:⁊.C.de epis et

cleri:ſi quis in h̊ genꝰ.⁊ de iniurijs·atrocem

vnde qd dixi · S. e · x · ſac ibi: edicule autez
vel res ſacerdotũ ⁊c⸗ intelligas qñ extraxl.

paſſas poſite ſunt.⁊æ ideo dicit ampliꝰ ꝙᷓ pꝛo

furto.⁊ minꝰ ꝙᷓ; ꝓ ſacrilegio.qe quaſi ſacrile
Sium eſt.⁊ no·j· e · ſub · G. lequeti · v· ſed ⁊ ma⸗
lefactoees.
Sct quaſi ſacrilegiũ qualiter cõmittatur.
quando quis diuine legis ſanctitatem omit
tit per ignozantiam.aut violat ꝑ negligenti
am vel ↄtemptũ Itẽ diſputare de pemcipali
ꝛudicio:crim? em ſacrilegij eſt diſputare vel
dubitare an is dignꝰſit qm elegerit impatoe
jIte recipe honoꝛẽ in terra ꝓpeia niſi alicui
HB vltro oceſſerit impato⸗:vt.C·.e.l .j.⁊.ij:et
nj·ſimiliter de iudicio ſummi põtificis diſpu
tare nõ licet: æ ſacrilegij reatũ incurrit q̃ iu⸗
deis publica officia cõmittie vt·xvij.qmj.
Jꝗ.qᷓ auteᷣ.⁊. c·ſeqn.⁊·. ean .)ionoees vo
nemini ſunt offeredi miſi praro ob penuriam
hominũ · vt · ff. de decur. eos ¶¶ Deetoees aũt
rome fieri nõ debet niſi rome lare foueãt.vt
C.·de oł: p̃toẽ· l.ij:· Oftem peocuratoei ceſa⸗
ris quilibet poteſt aſſidere in ſua peouincia.
quia publico ſalario nõ fungitur.vt.ff·ð of.
al· L. vlti.ſecus in aſſeſſoꝛibus alioeum indi⸗
cum . vt · ff · quibus ex cau·ſi cui ·¶ Sed a ma
lefactoꝛes ⁊ rapteæzes rerum eccłeſiaſticarũ
æ clericoeum ſecundum caſunt qnaſi ſacrile
gi puniendi ·vt · Sde foꝛo compe · cum ſit ge
nerale · æ: c· cõqueſtus· ⁊ etiã ſicut homicide
tenent.xij:q:ij.qui abſtulerit· quicũq; · p̃dia

nas
nos

v⸗

velf
alie
ciat
ſac

en
pier
cure
mu
ſint
ſuam
penit
tenet
dbjal
hecer
etemn
tolln
ligie
ſepe
f
fi
cluite
f..de
ne
tus.
ecun⸗
vta/f
abee
cipit
mnn
becul⸗
uͤbnl⸗
Mamv
gide
gud
cunii
pobit
por
gtab

Sijef
Ptum
hof.
emni⸗
eri⸗
ai⸗
que
ſ.
n
veind
ci⸗ni
oei
odi⸗
ply
itur
api⸗
ca⸗
a⸗
08”
nita⸗
mit
1 nj⸗
iset
cen
ute;
xl.
peo
file
ma⸗

ur.
mit
ti
pali
del
oe
jeni
jet
bpn
j⸗
vo
lam
it
t

.

1

nulli liceat: de B plenius· ̊· ð immunic'. ec.

St que ſit pena ſacrilegij:a certe inſpecta
qualitate pſone.æa rei conditione.⁊ tempoeil
æ etatis·⁊ ſexus.crimen clementiꝰ vel ſeueri
us caſti gatur.pleriqʒ em̃ iudices ſacrilegoſ
damnant ad beſtias·pleriqʒ vmos exurunt.
alij in furcam ſuſpendunt.h moderanda eſt
pena vſqʒ ad beſtiaꝝ damnationem eoeum
qui manufactiua templum effregerunt· ⁊ do
na dei noctu tulerũt· Ceten ſi quis interdiu
modicum de templo tulit:pena metalli coer
cendus eſt. aut ſi honeſtios ſit depoꝛtandus
vt. ff. ad. · iub. pec ulatꝰ ſacrilegij · l.ſacri⸗
legij penam. Ve qui perſonis eecleſiaſti
cis iniuriam irrogant capite puniunt'. vt in
iuribꝰ allegatis.S.e·ſub.G.qualiter. v. ſed ſe

1 quantum. æ. G. fi.

cundũ ca Item ſecundũ ca.excõmunicati⸗

onis pena imponitur.vt no.õ.de immunit'.
ec . ¶. que ſit pena. JUN⸗
od legem iuliã peculatꝰ. Bubeicella.
Icamus quãdo habeat locũ Gᷓ lex-
Ec que pena imponat.
uando habeat locum B; lex.æ=
te habet locuʒ ꝓ pecunia publi
ca intercepta. vel quocũq;ʒ modo otaminata
vel ſi m aurum.del argentũ.vel es publicũ
aliquis indet. i.intus det.Gᷓ eſt aliquiò adij⸗
ciat vel immiſceat.ferix ſcilicet vel ſimile.in
ſacra · vt in vaſis eccleſie.in religioſa.vt in
oꝛnamentis ſepuleri.nec ſepantur ab interci
pientibꝰ vel ↄtaminantibus qui dolo malo
curanerint vt ab alio intercipiatur vel cõta⸗
mietur · vel qui in rem ſuam verterunt. niſi
ſint tales quibꝰ vtiqʒ liceat puertere in rem
ſuam · h ⁊ ſi donatũ deo immoetali quis acce⸗
perit vel interceperit.ſiue abſtulerit.hac.l.
tenetur · vt · ff· e. l. j. . m· h. j. ¶ Secus eſt
vbi aliquis inuenit theſauꝝ in aliquo loco.
nec em̃ fit locus religioſus ꝗpter theſaux.
etem̃ ex monumento non quaſi religioſus ſit
tollitur· q em̃ ſepelire quis ꝓhiberur id re⸗
ligioſum facere non poteſt.at pecuniã quis
ſepelire nõ poteſt.miſi foꝛte cauſa cuſtodie.
ff· e · l. mj· . vl. ⁊ de acquir.poſ. peregre.
ieen ſecus in pecuma peiuati vel alteriul
iuitatis ꝙᷓ rome.in his em̃ furtum cõmittit
ff · de furt ob pecuniãff/e.l.mj. . fi. Sed
⁊ in caſu in pecunia pꝛiuati cõmittit pecula
tus·puta ſi ego fingens me creditoeem fiſci
eũ non ſim · a debitoee ſuo pecuniã exegerim
vtff.e.ſacrilegij capite. . eodẽ.ſecꝰ ſi exigã
ab eo qui michi ⁊ fiſco debet.nõ enim mter⸗
cipitur pars que fiſco debetur.quia mehilo⸗

mimus debitoe remanet obligatus. dt. ff. e.

peculatus nequaq;· Nac etiã.l.tenet qui
tabulaʒ eneã vel aureã oↄtinentem leges.fo⸗
mamve agroꝝ· aut quid aliudò.fixerit.vł ali
quid immutauerit.vł in tabulis publicis ali
quid deleuerit. vel mutauerit. vel minoeeẽ pe
cuniã ſcripſerit ꝙ ꝓ qua vendiderit ipſa res
pꝓublica.vel locauerit.vel q̃ muros ciuitatis
Vfoꝛanerit.vł aliq̃d inde abſtulerit.vt · ff · e

tabulã · a. l. hac lege æ. l· qᷓ proꝛauerit. tez

in eo qui pᷣdam ab hoſtibꝰ captã ſurri puerit ·
ta lis etiam in quadeupluzʒ condemnatur-vt
ff· e.l.penult’.
Et que pena imponaturcapitalis aduer⸗
us iudices qui d admimſtrant pecuniam
publicam intercipiũt.⁊ contra illos qui eis
miniſteriũ peebent· vel ab eis ſcienter ſuſci⸗
Piunt.̊ ↄtra alios qui hac.l.tenentur.ſtatu
itur pena depoætationis. ⁊ eſt accuſatio pu⸗
blica.æ quinquẽnio ſopitur.⁊ in Beredes da
eur · vt inſti.de public iudic. G. itẽ lex iulb . pe
culatus. æ. ff. e. peculatus crimen.æ. l. vlti-
Eſt æ alia lex iuł᷑.de reſiduis.que locũ ha
et contra eũ qui pecuniã ad vnum vſum de
legatam in aliũ vertit.vt · ff e . l. ij. vel eam
retinuit· æ hac.l.tenetur is apudò quem ex lo
catione· emptione:alimentaria ratione.alia
ve cauſa aliqua.tota pecunia publica.vł ꝓs
eius quã accepit reſedit damnatꝰ.ant ampli⸗
us tercia pte quã debet punit.vt. ff/e.l.mj.
Cj. /a penã dicit pla· interpᷣtatione ſua
extendi in quadeuplũ.ſed hoc eſt contra ver
boeum ſignificationẽ · die ergo amplius ter⸗
cia pte · ſ.qe pecunia quã debet ĩ̃ſtituet:⁊ ter
ciam ꝓtem eiuſdẽ.vdt ſi debet · xxx · xl.ſoluet.
ſie · C. de inof.teſ.l.ſi quis ſuo./ Cũ eo autẽ
qui pecuniam a debitoꝛe erarij recepit vt ad
erariũ deferret ⁊ eã retinuit.non poteſt agi
pecunie reſidue actione.qe cum peiuatus eã
deberet. adhuc peiuata remanſit. nec eſt fa⸗
cta publica · ſed qui recepit inter debitoees
computatur.⁊ ideo is qui B impio vtitur.ab
eo ipſam pecuniam exiget· pignus capiedo.
ceoæpus retinendo.mulctam mdicendo. ſi p
annum retinuit · eo lapſo tenetur hac actõne
quia lex iulia reſiduozum ipſam pecuniam
poſt annum reſiduam iuſſit · vt.ff.e.ti. cum in
eo. In heredes autem datur hec actio.vt.ff.

eůl: vlti·
— E De vſuris.Bubeica.
elibauimus ſupea de furtis et ra
otozibus:æ quia nullus impeobioe
fur vel raptoe ꝙᷓ; vſurarius.⁊æ quo
ad reſtitutionis legem paꝝ refert
vtrum pꝓ furtum. vel rapinã vel vſuram res
peruenerit ad aliquem.xmj:q.mj.ſi quis vſu⸗
ram· ideo poſt tractatus rapine a furti ſubij
ciamus de vſuris· dicentes Quid ſit vſura
&t vnde dicatur· ¶ Quot ſint eius ſpecies.
Deęeo quibus rebus deturſ Ex quibꝰ cau⸗
ſis 41 Qualiter petantur ⁊ re⸗n ali⸗
caſu vltra ſoꝛtem quide liciteexigatur.
ualiter otractꝰ vſurariꝰ deregar ſCue
na vſurarioeum.
Wid ſit vſura ausneunan ſolutioni rei

utuate acce eli rei vſus gratia.

ſp one interpoſitaſvel hac intentione ha⸗
bita in eodntractuſvel ex actione haabita ex
poſtfacto · Quodcunqʒ ideo dicitur ſquia
ſiue ſit pecunia e ecitaſene fruct an⸗
ne echtanamn vet cupella vini⸗⁊ poſtremo
quodcunqʒ nomen imponas lexquo vltra ſo⸗
tem exigis vſura eſt vt· xmj·qnj· vſura.⁊.c.
pleriq;:ſie· ̊.de ſimo.intantum. a. c.ea que.

e*

P a' ſiſter r-

. ſa Rei mutuate ideo dicit ſa in ↄtractu mu

i tm locũ habet· hm. g·⁊= fay⁊ quaſi ameg
htu iunge regulariter ideo Ricoß. in caſi
bus a autoeitate legis vſure p̃ᷣſtan Arez nul
lum mutuñũ ſit derncraſot patet in his qᷓ no.j
eiꝗ. ꝓ quibꝰ.⁊· ex auibꝰ regulariter non
pᷣſtatur niſi in mutuo Eſt aut mutuũ qð de
meo fit tuũſ⁊ habet locũ mutuũ in his rebꝰ⸗
qne pondere . numero· me ſara- aſiſtunciv⸗
in maſſa auri vel argenti ſpecuma ſoleoſfru⸗
mento ſotref⸗ cer · pe. l. ijt inſti · quibꝰ modiſ
re otrahit'.ob.circa pein/qð ergo ſẽpſit ray·
nõ cõmitti vſurã niſi in his rebꝰ tin im quibꝰ
oſiſtit mutuũ ſintelligas quo ad deracku far
in alio otractu regulariter nõ dicit' cõmitti
vſura· vt: S.no Doꝛro quo ad vſurã aliud eſt
nã ſi tibi mutuo aliqdſ⸗ tu ꝓ illo mutuo ꝓ⸗
mittas michi veſteſvel eaui vel p̃diumfvel
aliqᷣd aliudſqð nec in numerb.menſura.pon
dere gaſe vſura eſt ſvt·xmj · q · nj· pleriqʒ·
c· vſuraſſi cr aaſd hac de cauſa exigatꝰ
vſura e ſarne ſi nõ eſt mutuata h locata · vt
no.S. de dolo ⁊ dtu · ¶. j· St eſt ratio ſcᷣm
quoſoãſqe piculũ rei locate ad locatoæeez p⸗
tinet h mutuate rei ad debitoes ot. f de rei
ven. ramis zende incendiũ nõ liberat de⸗
bitoꝛẽ · vt. C. ſi certũ pe· incendiũſh hac rati⸗
one ↄſiderata fenꝰ nauticũ licitũ eſſet/qð tñ
falſum eſt.vt.j e. nauigãti ·Flij dicũt hãc
rationẽſqꝛ mutuũ debʒz eſſe gratuitũſh exque
pecuma interueniret tranſiret in lotationezx
Sut no·S.de comodato/· q̃d ſit comodatũ ·
S. gratuita: ⁊ de locato:ꝗ quid ſit locatio ·
Tu dieke ila ratio eſt qꝛ rei locate domi⸗
niũ retinemus ſadeo ꝙ Oouctoe de ꝗpeietate
queſtionẽ referre nõ veſc⸗ ·ð pig·act'.ne ere
ditoees ideo ꝓ vſu rei ꝓpeie qm cõcedimꝰ
pecuniã recipimꝰſqð licitũ eſt ſqe nec aliq̃s
cogit de ꝗpeio beneficiũ facere · x · q · ij · Pca⸗
rie · xij.q: ijp̃carie ſh rei mutuate dominium
tranſ ferimꝰ ideo vſu rei ꝓpꝛie debitoeis.
impeobe pecuniã exigimꝰ ab eodẽ ſad HG· ff. ð
rei ven·ſi nauis te vſus rei locate aliquis ẽ
ſine ↄſumptione (vſus aũt rei mutuate nuliꝰ
eſt ſine ↄlumptõe Ipſiꝰ rei vſus gratia iðᷣo
dicir ſa⸗ ſi nõ gratia st GRenrislei lo⸗
co pene apponeretur ſine fraudeſalind eſſet·
vt patet.S.de arbi.dilecti ·⁊· xij.q:ij:frater⸗
nitas Eſt aũt differentia inter vſurã penã·
ſnam vſura p̃ſtatur ratione ſpacij tpis nempe
quidqd ad menſem dat· ad compꝑutatõez an⸗
ni redigit · vt. C.e:auten·ad Hſ̊ pena nõ pᷣ⸗
ſtatur hm ſpaciũ alicuiꝰ tpis ſn/h hm ꝙ int’ par
tes ouenit æ vt pactũ ſeruet·j· de penis · cõ⸗
ſtitntꝰ. Vel ſeſpene pᷣſtat qꝛ nõ fit qð due
nit vel qꝛ non ſoluit qð drber fde arbi · di
lectiſſ̃ vſura p̃ᷣſtat vt ſoꝛs nõ ſoluat ſoꝛtiſ
ſolutio diff eratur.j· e· ſuluitſvnde vſura
pena aliqñ vident otrarieſimmo aliqñ vſura
excludit penã · C· de iur. do · impe · l· ij añqʒ
ipᷣm debitũ. ff · depoſiti · ſi hoĩem. . quotiens
ſim gof. ] Dactione interpoſita ==
ideoſqe æ ſi nullo pacto ab mitio interueni⸗
ente nec ex actione ex poſtfacto habita de⸗

ne aliquo pacto/dũmodo ma

—

bitos aliquid gratis eerrer recipi/ poſſet ſi⸗
a intetione ab
initio caruiſſet (nullã em̃ maculã oblatio ſu⸗
ſcipiendi ingerit que nõ ambiẽtis petitione
ꝓceſſit.j.q·ij · ſicut epᷣm.ſimile no.õ.ð ſimo:.
J. qd ſit ſimonia · v .· vl Ooero ſi hac intenti
one peincipaliter ductꝰ vt aliqᷣd mibi dares
tibi mutuaſſem pecuniã alias nõ mutuaturꝰ
licet in foꝛo iudiciali nõ poſſem cenſeri vſu⸗
rarius · vt · j· e.in ciuitate ſtñ in pnñiali indu⸗
cendꝰ ſum vt pecuniã ſic receptã reſtituãqe
p beatũ lucã euangeliſtã immo pꝑ dñm dictũ
eſt · mutuũ dantes nichil inde ſperãates ·˖ vt · ·
e.c· j.⁊.c.Oſuluit · HC.j · xmq.njſi feneraue
ris ſſi tñũ alias eſſem mutnaturꝰ i ſecundario
ſpero ꝙ michi ſubuenias vel me remuneres.
in nullo vel in modico pecco · ar.lxj · dil · qd
ꝓderit.lix · di· ſi officia· lxxvij· diſ· in ſngul
j.q.ij. ꝙᷓ pio:ã.de teſtis·cũ ĩin officijs· ff · de
pet'. Hereð · hæſi lege · ꝓ. Oſuluit · 3. de ſimo·
cua Vel ſi dicat᷑ ſimpliciter æ indiſtincte ſo
la ſpe cõmitti viciũ vſuraꝛ ſdici p̃t ꝙ ad pur
gationẽ delicti nõ eſt opꝰ reſtitutõe · h ſuffi⸗
cit pñia ſola ſicut dicitur in ſimo·S. de ſimo.
c.fi·hm gof· G̊ nõ placetſͤ dic vt no.õ.nam
Huic intentioniſdecre. laitfeſtnamfaſte
contradicit quare aliud ſit in vſura qꝙᷓ in ſi
monia · vide qð no.S:de ſimonia · . quid ſit
ſimonia.
T vnde dicatur · quidẽ dicit vſura ab
Avſu rei ·quia dat ob vſum reii.pecunie
vel dicit᷑ vſura quaſi vſuera ·i.vſus eris·hoc
eſt pecunie.qð ad idem recidit· nomine autẽ
pecunie ↄtinet quidquiò homines in bonis
habent . j· q:j· totũ·h vſura non cõmittic miſi
in contractu mutui:qð dic vt no·S.e· J. j· x·
rei mutuate·
Ne ſint eiꝰ ſpes · due · peima eſt ſpůaliſ
equa. ſecũda cozpalis miq/ Deimũ
fenꝰ.ſ.ſpũale ⁊ equũ aſpicere ⁊ exercere de⸗
bemꝰ · vt qð ̊ miſericoꝛditer pciter æ tpalit
ribuimꝰ.a dño qui gratant' multipliciter ⁊
imperpetuũ manſura tribuit recipe valeamꝰ
xlvj.di.ſicut ñ ſuo.nã ꝙ vno centuplũ acci⸗
piemꝰ.æ vitã eternã poſſð bimꝰ.us. miſer
Hhomo cur feneraris Homini fenerare deo⸗et
Sen accipies. ⁊ vitã eternã poſſidebis.

Scdm vero fenꝰ.ſ.coꝛpale ⁊ iniquũ:·eſt il⸗
ud de quo h̊ ſpecialiter tractatꝰ habetur:æ
ſubdiuidit eſt em̃ fenꝰ ſoetis · ⁊ fenꝰ fenoeiſ
q̃ hm exercet etiã hm. · antiquã infamis eſt⸗
nj.q.vij. G. tria·⁊ no.j.e· · qᷓliter petant.vᷣ.
æ B notandũ · hm iura ca:in vtraqʒ; peccatũ
moetale cõmittit' æa ifamia irroga . vj⸗a· jem⸗
o quibꝰ rebꝰ det.⁊ quide fames
pecialiter pecunia: largo autẽ modo
Pom̃i re in qᷓ̃ muruũ ↄſiſtit·ſ̊ in ſpeciebꝰ nõ
habet locũ niſi m caſibꝰ.nam hm.l.poſſeſſoꝛ
hereditatis bone fidei in hereditatis petitio
ne fructuũ ꝓceptoꝝ añ lit.oteſ.pᷣſtat vſurã
i lit. oteſ. vt · ff · de pet · hẽ · heres · J. vlti ·

Item ſi teſtatoꝛ legauerit michi rem vt ea
iſtracta pecunia vterer. æ heres in pᷣſtando
mozam adlaibeattenet ad vſurã. ß ſi legatũ

ſier
bo⸗
381
die
ten
vt
„.l.

leb
ncot
ſidel⸗

10.
inc
6
mer
latie
inſe
deb⸗
mine
lemt
ſſic
leete
ſacte
paud⸗
ſara:
far
mar
vtſ
temt
culo
cien⸗
temm
exiſt⸗
ſetha
dip
lavt⸗
ſunce
toſoe
bemn
luma
chil.
ſide
ſeru⸗
trant
bito⸗
Per
diu
dii⸗
deg
lt àl
caſui
ditta
dum⸗
nao⸗
Mlua
Plan
de D
fiin
verb
ci;

fietſn
neab
ione
ſimd.
ienii
dayes
aturd
mdu:⸗
ige
dicti
dre
erane⸗
dan
ereg.
dild
ingue
ffde
ſimo.
ckeſo
dpur
jmo.
nam
keſte⸗
pinſ
id ſie

bra ab
cumie
8 hoc
eauts
honis
mſi
5.

alil
ejmu
de⸗
galne
ter ?
eam
acci⸗
miſer
eoet
ebis⸗
eſtil⸗
tur⸗
enheil
6 ⸗
,/;/
rcatu
jon⸗
990
noõ
ſoꝛ
tio
ura
lti.
tea
de
atn

ſit vt ea dtat nõ ſine ruboee vſuras deſidera⸗
bo·Itẽ ſi teſtatoe herede damnet vel ſtatu
as vel ymagines ponat in municipio. elapſa
die a iudice aſſignata herede moeam facie
te· vſuras pᷣſtabit vſqʒ ad terciaʒ centeſime·
vt G̊ omia ꝓbant'.ff.e.in fideicõmiſſo· . vl.
⁊. l.cũ quidã.. vlti

quibus cauſis.⁊æ quidẽ ſecundũ.l.an⸗

tiquas ex ſtipulationibꝰ habitis int' par
tes: vel pacto nudo in contractu bone fidei
incõtinenti appoſito.vt.C. de pact'’.in bone
fidei · ff · e cũ quidã · J. ex locato. depoſiti.
publia. lucius.⁊.l.lucius.in fi · ¶ · ¶. quintꝰ
⁊· C.·de pact.inter emp.⁊ ven.in initio.ldẽ
in cõtractibus ſtricti iur̃.ff. ſi certũ pe.lecta
.· h cũ ſoetis·niſi in caſu· ſ.qñ mutuu in nu⸗
mero ↄtractũ eſt.nã tunc neceſſaria eſt ſtipu
latio· ſoluta aũt nec repetit' vt indebita. nec
in ſoete accepto fert.vt.Ce.quis ·Si tñ
debitoe talem vſurã ſoluat creditoei non no
minatiʒ ̊ ſimpliciter nõ accepto. feret' in ta
lem vſurã ·niſi ꝓ ipſa pignꝰ obligatũ foꝛet.
ſ ſi creditee pignꝰ ſibi obligatũ diſtraheret
licet accepto ferre p̃eium etiã in vſurã nudo
pacto debitã · vt.ff.de ſoł.in his:. vlti. ⁊æel.
paulꝰ reſpondit.. paulꝰ. Szʒ3 ſi mutuũ ĩ me
ſura Otractũ ſit.etiã ex nudo pacto ðbet vſu
ra · vt. ff.e.l.etiã · ¶ Itẽ in tranſiecticia pecu
ma etiã ex nudo pacto peiuatus vſurã petit·
vt:ff. ̊ nantico fe.piculi ꝗ. in his.¶ Eſt au⸗
tem tranſiecticia pecunia ſiue nautica · qᷓ peri
culo ereditoeis in nauigio ſuſcepta dat trai
cienda· Quaſi nautica eſt· qñ pecunie mutua
te in me ſuſcipio piculũ ſi aliqua dditio non
exiſtat.puta ſi piſcatos nõ capit piſces .ſi at
letha ſupetur in pugna.⁊ exiſtente dditione
ad ip̃m qð credidi recipiaz cũ centeſima vſu⸗
ra · vt· ff. de nau · fe. piculi. ie ergo pol⸗
ſum centeſimã vſurã ſtipulaii·q̃ anno renoln
to ſoetẽ duplicat.⁊ incipit currere exquo na⸗
uem nauigare ↄueniat · ⁊ ꝙdin ptinet pericu

lum ad creditoꝛé. vt. ff. de nau.fe.l.ij. æ. l. ni

chil. ertinet etiã ad creditoee periculuz
ſi debitoei nichil poſſit imputari.vbi v nõ
ſeruauit locum nauigij. vel ñ illicita in naui
tranſpoætabat · ꝓtinet pꝛculum ad ipſum de⸗
bitoeẽ · cũ ip̃e in culpꝑa ſit·vt.C.de nau.fe.cũ
onas·alias neqʒ caſus foꝛtuitꝰ neqʒ ince⸗
diũ liberat debitoeẽ ˖ vt. C. ſi certũ pe. incen
diũ. ⁊ inſti.quibꝰ mo.re dtrah.obli·.j.⁊ iũ⸗
Se qð no.j.e.. an aliquo calu.ſub.. in alijs

ũt caſibus.
Rmoe⸗a etiã veniũc vſure vel quaſi moea
it aut moꝛa iure cõmuni ⁊ ſpeciali:ſed ꝗpter

caſuũ varietatem plene nõ pᷣt diffiniri qn cõ
mittat' · vt ait lex · ff · e. moꝛa.Sʒ tamẽ ſecũ
dum azo · Moꝛa fit iure cõmuni.cum quis
maioe · xmj lannis · vt·ff.de verbo. obli.ſi pu
pillus· Interpellatus per diei appoſite la
pſum · vt · ff · de verbo.obli.ſi fundum.æ. C.
de Otraben ſtipuł. magna.æ. 6. de locato.c
fi in fi· lae p litis conteſtationem vt.ff. ð
verbo oblig. nemo· in fi· Vel p ipſiꝰ hoĩs
cui debet᷑ denunciatõezʒ:congruo loco = te⸗

ſione · = leij.

poee factã·vt.ff.e.moea.⁊ de verbo· oblig.
ſi ex legati · ¶ Cui intelligat ſe debere vel in
elligere debeat . vt · ff. de rebꝰ credi. ꝙ te·
NS amiſſa rei repetede inſtantia.ſine cau
ſa diſtulit rei ſolutionẽ vel pᷣſtatione. vt · ff. e
moæa. ⁊.l.ſciendũ . ¶Effectꝰ aũt moꝛee is eſt
in ↄtractibꝰ bone fidei:⁊ legauſ.⁊ fideicom
miſſis.qui licet ſtricti iur̃ ſint.in q̊ equipantꝰ
Otractibꝰ bone fidei · C. in quibꝰ caſibꝰ in in
teg reſti.nõ eſt neceſſaria.in minoꝝ · vt piat
vſurã · ſecus in otractibꝰ ſtricti iuris.vt. ff. e
moea · J. j. ⁊ deł.ij.ſi quis ſeruo.æ.l.qui ſoli⸗
dum. P. j. ⁊æ. C. de Odic. inde. l. j. ec mo
ra etiã facit rem vel intereſſe extimari tanti
officio mdicis · ꝙᷓti erat tpe moꝛe.vel poſtea
fuit quãdocũqʒ ante ſnĩam.niſi moea purga⸗
ta foeet · vt · ff · de edẽdo. vbi . S. j. æ de tritico
vmo ⁊ oleo · l.penł.⁊ vlti.⁊ de act.emp.ra⸗
tio· ꝗ. ſi pꝑ venditoeẽ.a de re iudi:ſi kalendis
⁊ de ðdic · fur · in re· æ de verbo. cbli.quotieſ
in diem. Sindneit etiã petitõezʒ fructuũ per
officiũ iudicis in quolibet otractu ſi petam
qð aliqñ fuit meũ · vel eiꝰ a quo habeo cauſã
alias exigit' lit'.oteſ.in dtractu dũtaxat ſtri
cti iuris · vt/ff· de vſuris · videamꝰ . ij. E. ſi acti
on.⁊c· H. j. bialgar cauſa · ⁊· ¶.ſi poſſeſ⸗

debiti · vt · ff · de inof. teſt. ⁊ ſi quis ſuo. ¶ St
facit etiã rei piculũ indiſtincte pertinere ad
reũ:etiã ſi erat pitura penes actoꝛeè.qe ſatis
eſt ꝙ poterat non ꝑire. vt. ff. dek · j. cũ res · ¶.
vlti · nec ob . ff. depoſiti · ſi plures . C. vl . qe li⸗
cet ibi eſſet ðduentus non tñ erat in moea.q⸗
habebat ꝓbabile cauſam reſitendi. puta. ꝓ
pter expenſas.⁊ B expᷣſſius ꝓbat in auten.
de depoſito.a de nupt'.colł.vj·cũ em̃ ibi di⸗
cat teneri eũ qui interdicit depoſitario ne mi
chi reſtituat ð caſu foetuito.multomagis te
netur depoſitarius ſi ſine cauſa detineat = p
fidius facit. Tamẽ cirea reale actõeʒz illð
ſpecialiter eſt notandũ.ꝙ ſi erat bone fidei
poſſeſſoꝛ ab imitio:.æ ſic factus male fidei ex
poſtfacto· vł in mo-a ſit.diſ.an eodẽ modo
eſſet pitura penes actoꝛẽ a tũc nõ tenetur.vt
ff · de rei ven. ltẽ ſi verberatũ · J. vlti.als te⸗
net? ergo ꝓficit initiũ bone fidei ſicut alias
in eodẽ ti · ſine aliena:.ꝑ ſi iuſtã cãz Habuit li
tigãdi indi. nõ tenet'. vt. e.ti. vtiqʒ aũt?/ Et
illud ſcias.ꝙ qñqʒ dicit quis male fidei qua
licercũqʒ ſciat hereditate ad aliu ptinere ꝗꝰ
ad fructꝰ a ſilia:vt:ff.de pe·here.ĩtẽ vemũt
C¶petitã.⁊· ¶.a quo·⁊· lihj ⁊ ſi lege· .. ſi aũt.
en in rei ven.fit male fidei poſſeſſoe lite
eſ· tum ad fructꝰ.vt.C.de rei ven.certũ
remanet tñ bone fidei poſſeſſoꝛ quo ad vſuca
pionẽ triennij complendam.æ ot ſuos faciat
fructus ſi obtinuerit.alias ipſos reſtituit ſi⸗
cut ⁊ rem vſucaptam poſt litẽ dteſ.vt.ff.peo
emp. l· ij · in fi. æ. e.t. qui ſcit· . vlti.⁊ de rei
ven · ſi poſt. Itẽ q;tum ad fatalitatẽ.vt. ff. de
petx.heredi.illud · h quo ad peeſcriptionem
nullo modo videtur poſſeſſoꝛ.qe interrũpit
litis conteſtatione· vt no.S. de litis conteſ.
Aꝗ·quis ſit eff ectus .⁊. C.de reiven.moe.

t aliqñ punit in tercia parte

—

Iure autem ſpeciali fit moꝛa fauoee liber⸗
tatis circa fideicõmiſſariaz libertatem Bipſo
ꝙ nõ peeſtatur:a B inducit vt matri det ma⸗
numittendi canſa . vt · ff. de fideicõmil. libe ·
cũ vero:. ap aret.⸗ Ite fauoee curſus bien⸗
nij. B ſi maler parit vſuras/vt· C.· ð̊ iur̃ do·
l.vl.G. vlti ·¶ Eit etiã ſpecialiter ꝗpter odiuz
ſicut in fure ⁊ p̃done · vt · ff · de vi ⁊ vi ar · · ·
C. rectiſſime·⁊.· I. pnł · ¶ tem in meticuloſo
ſed in eo di . vt. ff · qd metꝰ cauſaitẽ ſi cũ ex⸗
ceptione· S. ꝙ ſi homo: ¶Speciali etiã iure
fit moea in ꝓpſona minozum Bipſo ꝙ quis eis
non ſoluit qð pure eis debet · vt · C. in quibꝰ
ca:.in inte.reſti.nõ eſt neceſ in minoꝛ; · nam
