tis videamus de illicitis · ſcz de His
que fiunt inter virum ⁊æ vxoeem con⸗
ante matrimonio.dicentes Qua
re neohihites ſant donationes inter coniuges ⸗

4 Xquo vidimus de donationibus lici

quo iure. ¶ Que donationes ab inicio valet.
vt ſie per conſequentiaʒ ſcias omnes alias ĩuti
les foꝛe · natenus reuocen.· Qualiter

reuocen· Qualiter inutiles ratihabitõe cõ
firmãtur. .

Vare peohibite ſunt donationes int᷑ cõ
iuges:⁊ quo iut̃᷑.⁊ c erte moibꝰ.ne mu
fue amoee inuicem ſpoliarem.non rempoeata
donatione ſed peofuſa erga ſe fatilitate abute⸗

tes ·nec eſſz eis ſtudium libeeos potius educã⸗

di. Eſt ⁊ illa ratio.qe ſi valerèt multotiens ma
trimonia diſcuteren . id eſt · ſeparent ; volente
donare eo qui poſſz · ⁊ ideo mrimonia venialia
foeent.quare maioees noſtri donationes peohi
buerunt: amoꝛem Honeſtuʒ ſolis amimis eſtimã
tes.fameqʒ; coniunctozum conſulentes.ne cõ⸗
codia peecõ conciliari videre· neve melioꝛ ĩ
paupertatem decideret ⁊ deterioe ditioæ fierz
vt · ff. e. l. j. ⁊.ij.in pein .· NHoc ſi mrimonium
de iure tenet.als em̃ de iure ſtricto valz dona
tio·ſed ꝓphas non eſt eã ratam tenere. ne meli⸗
oꝛis conditionis fiant del inquentes qᷓ; ñ delin
aenees ve f arrü Fwideamul ⁊· C.· e · ſi ex
rvoluntate · Sic ergo dabit' repetitio donã⸗
ti. ſi vterqʒ putabat mrimonium valere · ſed ſi
vterqʒ ſciebat non valere. vel ſolus donato-

fiſeus reperet· quia indignus eſt is cui donatũ
eſt vt rem retineat · vt. ff· er cum hic ſtatus · J·
vl. ⁊ dek · · l · vl. ar. J· .· e · ⁊ ſi nẽe · et · S· fi.ſint
leg · c· penbk · tenet autem donatio mter ſponſos
et ſponſasetiaʒ ſi ducta fuerit in domum que
per etatem vxoe eſſe non poterat · vt. ff· e. cum
hic.ꝗ.ſiquis ſpõſam·æ· l.inter eos.quod dicas
verum niſi ſit peoxima pubertati · ſcðz ea q no·
.S.de matri monijs· . vl · · peeſumptoeũ· ⁊ de
deſpon · impn · J. ⁊ que ſponſalia · V· quod autez
dixi Si autem dubitatur vtrum matrimo⸗
nium reneat vel non. diſ vt no.S· de dona peo
pter nuptias · ¶. quid ſit ſponſalicia · v. quid ſi
Oubitetur. Sed nunquid donatio concubĩie

facta tenet. vtiqʒ niſi miles ſit is qui dedit · vt

eff. e. l. iij.· J. ſed ſi aliquod · in fi · 2 de dona · l·af⸗

fectionis. =. C.e· ſi ancillam · quid ðᷣ clerico do
nante cubine ˖ dic vt no. S. de donat · .. et cui ·

Sicut autem peohibite intelliguntur dona
tiones inter cõinges ſic æ inter perſonas que
coniuges aliquo modo contingunt per patri⸗
am poteſtatem. quod quatuoz modis contin⸗
git · I. quia vnꝰ coniugum elſt en poteſtate tua-

vel quia tu es in poteſtate ſua. vel quia tu ⁊ ip
ſe eſtis in poteſtate eiuſdem · vel quia tu et ipſe

habetis comuges in poteſtate· ⁊ ideo duo con

ſoceres ſibi donare non pñ̃t · ſi ergo aliquo iſto
rum modoæum contingo maritum alicuius· nõ
potero vxoai ſue donare: a qui vxozem aliquo
de peedictis modis contingit marito ſuo dona
re pꝛohibetur · ſed ſi nullus iſtoꝛzum modoeuz

interceſſerit· donatio non peohibetur · vt in ſo

cru = nuru ſibi adinuicem donantibus dicitur
lItem ⁊ qui contingunt coniuges per pote⸗
atem etiam ſibi adinuicem donare nõ poſſunt
nõ ergo poteſt vxoe mea doãre filio meo fami⸗

lias miſi quo ad peopeietatẽm.quia vſufructꝰ

patri quereretur · niſi ip̃e filius meus miles ſit
tune em̃ quo ad omnia valet donatio · quia ⁊ fi⸗
lins meus miles ð caſtrenſi peculio poteſt do⸗
nare vxoei mee.cum in eo paterfamilias intel⸗
ligatur.peobantur hec omnia. ff. e · l. iij · J. qui
in eiuſdẽ. vſq; ad. J.nõ tm̃· æ· C·enec inter eas
ff.ad mace.l.vſq;·

Ve donationes ab inicio valentꝛc· hic
ſcire debes ꝙ peohibentur donationes

omnes omnino per quas donãs pauperioæ re

cipiens ditioæ. efficitur· aliquo autem iſtoeũ de

ficiente donatio tenet· ergo ſi maritus non fit

pauperioe donatio valet· puta: maritul inſtitu
tus repudiat hereditateʒ donationis cauſa · vt
vxoꝛ ſubſticuta acquirat hereditatem vł ab in
teſtato ſuccedat.Idemqʒ ſi hac de cauſa legatũ
repudiat. vel ſi rogatus ſit reſtitnere heredi⸗

tatem vxoei ſue. ⁊ape reſtirint nulla quarta de

tracta ſcienter donatio talis non impeobatur ·
ſecus ſi erraſſet in facto:quia tunc haberet in⸗
debite ſoluere quarte repetitõez. vt. ff. e · ſi ſpõ
ſus. C. ſi maritus.⁊. . ſiquis. ¶ Item ſi maritꝰ

rem alienam vxoꝛei ſue hona fide donauit · valet

donatio· quia non fit pauperioe · ⁊ vxoe poterit
eam vſucapere . vt · ff· e. ſed ⁊ ſi conſtãte · ⁊ ne ·
de hoc · S̊. de pᷣſcrip · ſub rubeica ·t· peo donato·

¶ Sed = ſi donatoꝛ fiat pauperioꝛ. recipiens

autem tempoealiter locupletioe non fiat· tenet
donatio. vt ſi alteruter alteri locum aliquez de

derit ſepulcri cauſa.⁊ ſi recipiens coꝛpus intu
lerit facit locum religioſum.ſed ſi non intulit
qᷓuis locum vendiderit· nibilominus donantiſ
remanet· ſed ⁊ ſi recipiens ibi inferatur· uis
mero iure ipſo peemoetuo videatur donatio ta
cite reuocata.benignius tamen eſt vt eam dica
mus valere. Idem ſi donet ei ad oblatõem faci
endam. vel eccleſiam fabeicandam · vel ad aliaſ

pias cauſas. nec moneat te ꝙ H non feciſſet ni

.

ſi a marito accepiſſet quia nipilommꝰ vz cũ ip

ſa locupletioe non fiat.x tñ fieret pauperioꝛ ſi
de ſuo erogaret · vt · ff.e.ſponſus· J. conceſſa: ⁊
ſic ſumma eſt ratio que peo religioſis facit · vt
.ff. de religi ˖ æ ſump · fu · ſunt perſone. ar. 6⸗
de teſta. c. vl.⁊ de dolo ⁊ Otu. c. ij · ¶Item va⸗

let ſi ad vngenta emenda vir dederit vxoꝛi cũ

vxoe locupletioe non fiat · vel ad alios coloees
emendos.nam in cameris mulieruz pixides in
uenies rerum mille coloæes · vt dicit ouidius
nec refert vtrum eandem pecuniam vel tantun
dem de ſua ibidez erogauerit · vt · ff · e· quod au
tem. J. ſi maritus· Item nec locupletio⸗ eſt
ſi donauerit ei ſeruam cauſa manumittendi· vt
Ce·ſi maritꝰ.ſed anteꝙ; libertas imponat re
manet ſeruus donantis · æ ſi poſt certum tempꝰ
fieri debuit manumſſio·antea facta nõ valz ·
et ſi infra certum tempus.eo elapſo fieri nõ po
ceſt · Beſoluitur æ hec donatio diuoæcio inter⸗
ueniente. 2 ſi talis erat ſeruus qui de iure ma⸗

numitti non poterat non tenet donatio · nec cõ

ſtitutione diui marchi vnꝙ; arripietur in liber
tatem. cum dominium tranſſatuʒ ſit· vt HB ꝓban

tur · ff. e · quod autem . J. penk. ⁊ vl. ⁊· l. ſi ante ·
Sed⸗ ſi donatoe pauperioe fiat æ recipies
lIcupletioæ tenet donatõ ſi in fine finiti matri

monij ſit collata· vt ſi maritꝰ vxoei donauerit
moꝛtis cauſa.h quouſqʒ moes ſecuta ſit rema⸗
nent res donãtis.vt · ffee · ſi cum · J. vl · ⁊· · ⁊ qe
et · l.ſ interim: æ B generaliter intelhigas quali
tercunqʒ fiat donatio cauſa moetis · vt. ff · e · H
interim· ſed ꝙ dicitur niſi ita fiat ꝙ nullo caſu
reuocetur · tunc enim videtur donatio int vi⸗
uos· vnde nec falcidia detrahitur ex ea ·˖ vt · ff.
.e. vbi ita· ¶ Sunt autẽ tres ſpecies donatio
nis cauſa moetis· Vna cum quis nullo metu p̃⸗
ſente · ſed ſola cogitatione moetalitatis donat
XFlia.cuz quis donat imminente periculo· Ter

cia · quando donat vt ſtatim fiat res accipiẽtis

ter imminens periculum; vel demum moete
ecuta · vt · ff · de donat · cauſa moetis · l· ij. iſte
tres ſpecies inter virum vxoeem cadunt. Sed
moete ſecuta ·vt · ff · de donat'’· cauſa moetis · l.
ij: videntur ab inicio valuiſſe ·etiam ſi ſic fiebat
donatio vt ſtatim fieret res accipientis· vt. ff.
ð donat'.cauſa moætis.ſi moetis cauſa inter vi
rum ⁊ vxoꝛẽ · a· ff · e · ſi ſeruꝰ. Sed fallit Bĩ ter
cia ſpecie donationis cauſa moetis · ſcʒ quando
ita datur vt fiat res accipientis demum moete

ſecuta · quia illa retro nõ trahitur q;uis moete

confirme · ⁊ in hac donatione q̃ retro ñ trahit
paciuntur quedam regule exceptõem . vt dicit

„*W

lex in qualibet regula.ff. de reg. iur · l. j· Videa
mus ergo peimitꝰ caſus huiꝰ donatõnis quos
ani maduertit marcellus.ſecundo regulas qne
recipiunt exceptões in hac ſpecie · Eſt autez
peimꝰ calus:q maritꝰ filiefa· vxoꝛi donauit-⸗
et ip̃a eo viuo facta fuit ſui iur̃. vł ecõtra vxoꝛ
vonat marito ſuo filiofa:ea viuente ſui iur̃ fa⸗
cto: nã res pleno iure ptinet ad euz emn donata
eſt. qe ſui iuris eſt eo tpe quo donatozæ moit.
P Seiũ ſi tpe donatõis erat donatarius pater⸗
famił · h tpe moetis filiuſfamił · jnuemac. ni⸗
hil queret' filio h patri in cuiꝰ poteſtate inue⸗
nitur. Idem ſi is cui altor donare volebat inter
poſuerit filiũfamilias vł ſeruũ alienũ.vt ei peĩ
cipaliter donaret' æ eiꝰ fieret res. h recipiens
poſtea tradat ei qui eũ interpoſuerat:quaſi va
leret donatio traditio fcã p iterpoſitũ.h tal
interponens decipit' in cogitatõe ſua.h diſ· l.
vtrü iſte interpoſitus ſit ſui iur tpe moꝛtis do
nantis. x tũc tenet donatio æ traditio. ałs que
retur patri vel dño ſcm pᷣdicta. vt · ff. e · h inte⸗
rim. J. h qo dicit'. ⁊æ. ꝗ. maritus. vſqʒ ad illũ.. .
marcellus · In his igit' caſibꝰ fallũt iſte re
gule q̃ dicũt tps Otractus inſpiciendũ.valeat
tractus vel nõ valeat.= q̃ dicũt ſpectari tps
Dtractꝰ. vt acquieat' patri ſi filiꝰ Otraxerit eo
tpe quo in poreſtate erat · vt · ff. de ver · ob. ſi fi
lius.= inſti · de inutibk. ſti. g. j. ſic nõ ſpectat
iniciũ facte donatõnis · h tps moetis illius qui
donauit . ſic regule p̃dicte exceptões recipi⸗
unt. St eſl ratio: qe licet donatio cauſa moꝛtis
ſit pactũ vel quaſi ↄtractꝰ.tñ habzʒ ſimilitudi
nẽ legatoeũ quibꝰ p oĩa cõparat' fere.vt inſti.
de donat . hee moætis cã donarões. Sʒz in
legatis ſpectat' tps moetis teſtatoeis ↄditõe

Pſone legatarij. vt acqui rat' ei ſi ſui iur eſt. vel

Ehert 6 e in poteſtate· ſicut gᷣ in tranſmiſſione
legatoꝝ ſpectat' tps moetis teſtaroeis · ſic et
indonatione cã moetis tps moætis donatoꝛis
vt. ff. de re · iu. qͥ legata. ⁊ de pig:ſi legati. et
qqñ dies lega . cedit · ů pꝰ . ꝗ. vl.⁊ & dõa. vã moe
eis:l: vl: æ licet aſſignata varietate euidẽtiꝰ ap
pPareat regulas viciari tñ æ ſi nłla vanetas ſta
tus interueniat mihilomin⸗ recipiũt exceptõez
Ouid ſi interpoſitus iſte tradit rem ſibi do
natã interponeti donatoæe viuére. poſtea do
natoee viuente decedat interpoſitꝰ.diſ.l.an fu
rit interpoſitus ab eo qui donauit æ tune res

.„

ipiꝰ ſtatim facta eſt· æ idᷣo traditio eiꝰ egit ali⸗

quid/ vt tñ pendeat donec moes ſequac? an in
terpona ab eo cui donaba . æ tũc donatia eua
neſcit.qe nullo momẽto fuit interpoſiti · qe ſi⸗
cut nõ poſſum trãſ ferre dominiũ ĩ Diuge meã
ita nec ĩ ĩterpoĩtũ ab ea·h ſ iſte ĩterpoſitꝰ dica
ab ea interpoſirꝰ.vt ꝓcuratoe ñ vt donatariꝰ.
nũeꝙᷓ in eũ trãſit dominiũ ĩ caſibꝰ.õ·no.qe q̃re
ret dominiũ interponẽti nõ ip̃i· vt. ff. ð acq̃.
erido·ſi ꝓcuratoꝛ rẽ.h ſi interponit ab eo qui
donat nihil impedit in e tranſire domimũ vt
ſtatim dixi · ⁊ ꝓcedit H qſtio in his ſpeciebꝰ do
nationñ quas. :diximꝰ trahi retro.niſi ĩ caſi⸗
bus ſupiꝰ dictis in illo· x. eſt aũt peimꝰ æc.
en ⁊ alia donatio q̃ ↄfert j. tpe ſoluti mr̃io
n

1 ideo tenet · ea. ſ· qͥ fit diuoꝛcij cã. ſepe em̃

dignitatis ſupplende opus eſt. Idem elt ſy 8/a

euenit ve 4 pter ſacerdotii · vel ſterilitatezʒ.aut
ſenectute. aut valitudine aut maliciã ſatis co

mode retineri mr̃m nõ poſſit:· ⁊ iõ fit diuoꝛciũ

bõa grã:x diſſolui mr̃m. vt. ff. e; vitricꝰ. J. j.

el cß interim J. fi · æ· l. vel ſenectutẽ. ⁊.l.· ⁊ ido.
põt intelligi ſi vterqʒ vouerat caſtitatẽ æ in⸗

tret religione· habita diſ· vtz ſit iuuenis vł ſe
nex. ſcòm ea qᷓ no. ꝗ̊. ð Duer. Diu· J. qualit põt
Duerti · Ideqʒ ſi fiat donatio in caſu depoe⸗

tationis vb exili futuri. vt. C. e. l. h̊ = ſi mo⸗s.

et · l. inter vnꝛ. / Qð dem̃ eſt de donatõihus

Phibitis.ide mtelligas ð vẽditõibꝰs ſimulatis

Si vero venditio vera eſt · h ð pᷣcio remiſſuz do
nationis cã· di · vr ille qui vendidit erat ał vẽ

Diturus æ tic tenet venditio.h reuocat' qð de
Pterito dimiſſum ẽ. vel nõ erat ałs vendituruſ

et tũc nulla elt vendi tio. vt.fr.e.ſponſus· S.cir

ca:. ¶Doero inter virũ a vxorẽ qdam donatõ⸗
nos ſunt oceſle · etiã ſi nõ ſunt collate in tꝑs ſolu

ti matrimonijq;uis donatoe fiat paupioe æ re⸗

cipiens locu plecioæ.ſ. in caſibus. 7/ Deimꝰ ca
ſus eſt ſi vir vxo⸗i dederit in refectõem domo⸗
rum combuſtarũ in
vt . ff. e. ꝙ ſi vir. ¶Scòs ſi donauit vxoꝛi an⸗
nuũ vel menſinu a tradiderit ad ſui ſuſtentatõ
nenm vſqʒ ad vires dotis. nam qð vltra tradit

tum extructõ expoſtulat

reuocat'.nec maritꝰ ex ꝓmiſſione poterit due⸗

miri ſiue dederit pecumia cꝰ vxoe lucrũ habeat

vel fructꝰ pᷣdij.vt · ff. e.ſi ex annuo PE. j. æ. 1.
ð fructibꝰ· æ· C. e.ficut Terciꝰ ſi vnꝰ ſeruiſ
vel animalibꝰ · vel veſtibs. alteriꝰ vſus fuerit.

vel mdomo ſua gratis habitauerit donationiſ

cauſa valet donatio · vt · ff. e. ſi vir ?/ Quart⸗ ſi

vV ꝙ vxoee vectigal ſoluerit· maxime ſi ca vi⸗
ri ꝓficiſcit' vxoe. vectões aũt vxoꝛeis ⁊ miſtro

rũ eius maritus ſoluens repetere non põt:non

eñ̃ donat qui neceſſarijs oneribꝰ ſuccurrit. vt

ff.e.ſi quis peo vxoee· ¶Quintꝰ ſi ſerui viri

vxoei opas p̃ᷣſtiterũt.vel q̊ͥ.nõ em̃ amare æ tan
inter infeſtos ius ꝓhibite donatõis tractan

dum eſt. ß inter diuges iunctos maximo affe⸗
ctu ⁊ ſolã inopiã timetes.vt · ff. e. ſi idð qð. ꝗ. ſi
qs⸗ Sextꝰ ſi vir ſoluit ĩ pñti qð in diẽ dz vxo
rie vt · ff. e.h ſi vir. J. quid ris. Septimꝰs qñ
vxoe donat marito grã honoꝛis vel dignitatiſ
adipiſcẽde. h eaten? eſt ratũ donũ quatenꝰ gra

nõ dico honoꝛis h quaſi oneris det· puta · gra

lati clanij· q̃ nõ mere dignitatis erat · vl vt eq⸗
ſtris oedims fiat · vel gra ludoꝝ · l. peeparando
rum autoꝛitate publica.nõ tñ dico ꝙ valeret ſi
Donar et vt in alea lnderet · vt. ff. e· qð adipi⸗

ſcende · X. l.nã.⁊.l.nup.æ accedit.ff.fam̃ .herc.
ſi filia. ꝗ. neratiꝰ aũt · ¶⸗Octauꝰ qñ fit donatã
inter impatoꝛẽ a auguſtã.qe imꝑialis ↄ tractꝰ
vice. l · obeinet · vt · C. e.l.p. =
Vatenꝰ reuoca. eatenꝰ quatenꝰ HG duo
Acurrũt. ſine in qꝙᷓtũ donatoe pauperio⸗

accipens factꝰ eſt locupletioz. vt · ff. e · ſpon⸗

ſus· ꝗ·. vl · ſi ergo ex pecuĩa ſibi donata vxoꝛ cõ
parauerit ſibi poĩũ nõ tñ vltra qð donatũ e · vt
ff·e. qð aũt·.idez diuꝰ.et· l.vxoe marito· et

lege ſi id qð · J. ſiex decio.ſecꝰ ſi maritꝰ ſoluerit
P vxoee creditoꝛi eiꝰaĩo donãdi.tũc em eatenꝰ

in⸗

dot
er
79.
u
t8
do
ve
de
ru
eit
to
l
er⸗

0:

videt loeupletioꝛ quatenus ere alieno libera⸗
ta eſt · vt · ff. e. ſi cũ mulier. cn ſi mulier pe⸗
cuniam ſibi donatam m rem ſibi vtilẽ vel neceſ
ſariã ↄſumpſerit · locuplet oe cideꝰſi ĩ volupta
riam nõ videt · vt. ff. e.̊ᷣ ſi vir· ¶.nõ vide . ⁊. l.
ꝙ aũt · ¶. ſi maritus Hoc aũt · ſ· ;ᷓtũ intelliga
tur locupletioe tpe litis ↄteſtate ↄſiderat· vt
ff · e· ꝙ aũt.in pein.⁊· . jtem diuus. Se e
no.qꝙ qꝙuis heres accipientis nõ teneat ſi acci⸗
piens in vita ſua ↄſumpſit in rem nec vtile nec
neceſſariã:tene tñ heres ſi ipᷣemet ↄſumpſerit ·
vt ·eff · ad · l. fal · qdð de bonis· I. ex donationibꝰ.
et hec omia vera ſunt ſi vnꝰ ↄiugũ alteri dona
nit pſe vel ꝓ pſonã interpoſitã · vt · ff · e · l. jij .· J.
nõ tm̃ · qʒ; ſi vterqʒ alteri donauit ⁊ vterqʒ lo⸗
cupletioe factus eſt. vtriuſqʒ donatio reuocatꝰ
Si vᷣo neut factꝰ e locupletio:.netriꝰ donatio
reuocat.Sm ãt vnus factꝰ ſit locupletioꝛ. alt
nõ· neutriꝰ donatio reuocat' compenſatõe hic⸗
inde admiſſa ſi mrimoniũ oſtat: vel p diuoꝛciuzʒ
ſit ſolutũ · Idẽ ſi ſoluat' moete illiꝰ qui non ẽ fa
ctus locupletioe · jᷣ ſi ſoluittur moete illius qui
factꝰ eſt locupletioꝛ reuocata eſt donatio in eũ
collata · vt. ff. e· q aũt.. ſi vir ⁊ vxoe.a.l: cũ B
ſtatus/ꝗ.qð ait. rMMc
Valiter reuo cet'. reuocat aũt donatio
in vxoꝛẽ collata directo:ſiue ꝑ obliquũ
i em̃ viro a alij obligata erat iĩiſolidũ.æ vir ac

cepto ferat mulieri.neuter libe rat.qe cũ *

ſim ſit innalidũ· nec valet qð tacite ineſt. i
aut accpto ferat cũ reo mulieris.ip̃e quidem li
berat mulier ꝑ pſequens nõ eſt obligata⸗
AHe generaliter tenedũ ẽ·: ꝙ inter virũ ⁊ vxo⸗
rem aut prcinentes ad eos ꝑ poteſtate.p ſe aut
P interpoſitas pſonas acta donatõis cauſa non
valeant.ꝙ ſi aliaꝝ extrinſecꝰ reʒʒ pſonarũve
cauſa cõmixta ſit ita ꝙ ſepari non poſſit · dona
tio ñ impedic. vt ecce·tenebat mihbi vxo⸗ mea

cũ alia ad rem indiuiduã pᷣſtandã ex cõmuni p⸗
dio · h in comam eoꝝ pᷣdio erat iã impoſita ſer⸗

uitus: puta.iter · vel actus · vel via.vt·ff. ad.l.
fal:l:j.ſi vſufructꝰ.Si aũt debet rẽ diuiduã.
põt ſepari ꝓſona ⁊ res · vnde ſcðm qð diſtinctũ
eſt dictũ liberari poterit extraneꝰ æ nõ muli⸗
er· vt. ff· eſi ſponſus.ꝗ.ſi maritꝰ.⁊.ꝗ.generali
ter ¶Eit etiam reuocatõ donatõnis ſi res co⸗
poꝛalis tradita fuerit ꝓ directã rei vendicatõ⸗
nem. ſi acceptilatũ eſt nulla eſt acceptilatio.et
iso peiſtina actõe agi. ſi fuit ꝓmiſſum nulla ẽ
ꝓmiſſio.ff.e.l.iij..ſciendũ. us aut re⸗
ſtituentur vbi donatariꝰ ſciuit donatõnez non
tenere· ſin ãt credidit eazʒ valere lucrifacit eog
vt : f-de vſur̃ ·l.fructꝰ.⁊· ff.e.de f ructibꝰ.
Eſt aũc no:ꝙ donatio qñqʒ ↄcurrit cũ iure
cõmani:⁊ ido tenet. reuocat·nã ſi donatõis

cã vir vel vxos nõ vtat ſeruitute decennio vel
vicennio amittit '.verũ pꝰ diuoeciũ.ſubaudi kł

ante· vel ſubaudi maxime ↄdicet · Itẽ ſi aliqua

exceptione in iudicio ſubmoueri voluerit dona

tioms cã.facta abſoluti one ꝓ iudicẽ valet qui⸗
dem h odicet · vt. ff. e.ſi ſponſus. ſi vxo⸗
Valiter inutiles ratihabitõne ↄfirmantꝰ
h no·eſt ꝙ donatio reuocat'exp̃ſſim. re⸗
cat a tacite.ERxpᷣſſim ꝓ penitentiazʒ.ſubaudi

—

verbis exp̃ſſam = ſupmam. nam ſi vxoei dona⸗
vuit · deinde penituit. mox deſijt penitere. vale⸗
bit donatio·qe h ſicut in legatis ſolemus dice⸗
re ambulatoeia eſt voluntas vſqʒ; ad vite ſupee
me exitum.⁊ heres donatoeis actõem hebit ſi
euidenter appareat donatoæs in vita ſua reuo⸗
caſſe · H in du bio ꝓcliuioꝛ erit iuðx ad ꝓnunci
andũ donatõem valere· nec dat heredi pote⸗
ſtas reuocãdi ex pſona ſua· vt ff· e.cũ G ſtatꝰ.
FG. ait. æ. J. penitentiã. ⁊ de hac materia.no· ple
nius.S.e.ꝗ.q donatões ſuh..ſed ⁊ ſi donato⸗
et · v· ſequentibꝰ. ſttem expeeſſim fit reuo⸗
catio ſi maritus rem obligauit donatã vel alie⸗
nanit quoquo mõ. vt· C· e.ſi maritus tiuus
Ded qd ſi adhuc eo aĩo fuit.vt donati vel⸗
let fingere mulierẽ in poſſeſſione p̃cariã reman
ſiſſe paratã ſatiſ facere creditoei. valet donatio
nam ⁊ ſi ab inicio rẽ obligatã h̊ aio dediſſʒ va⸗
leret. quia mulieri volenti ſatiſ facere dabitur
doli exceptio· qmmmo ⁊ ſi ſatiſ feciſſz.i. ſatiſ fa
cere ꝓmiſiſſet · ꝓꝑ doli exceptõem aſſequitur vt
credĩtoe ſibi mandet actiones ei dtra maritum
cõpetentes.vt.ff.ei cũ H ſtatus·I.ſi maritꝰ.
rarie⸗ aũt fit reuocatio ꝓ diuoꝛciũ: niſi in
diuoecio iterũ voluerit donatõem valere · pleri
qʒ enim cum bona gratia diſcedunt. ple riqʒ
cum amimi offenſione: h ſi nõ fuit diuoꝛciũ ſed
firmiſculũ.valebit donatõ firmiſculo quieſcen
te Quid tñ ſi diuoeciũ fem̃ eſt· deinde reſtau
ratur· qe eccbia reperit ſe deceptã ſcòz decre.
GS.de frigt. frfnitatis: ⁊ in diuozcio. vel muta
ta fint volũtas: ł eade durauit. nũqͥd tẽbit do
natio ſi donatoe decedat ↄſtante mrimonio· er
põt defendi ſic . ar · ff· e · H interim.ꝗ.ſi maritꝰ

et· l· cum hic ſtatus. J. diuoscium.et· C.ea ma
rito. em fit reuocatio tacite cum ſocer cõ⸗
ſocero donauit: alter eozum vel vterq; copu
latos emancipauerit. vt. ff.e. cum hic ſtatus.
C. ſicut· licet puenerit ad eum caſum a quo in⸗
cipere potuerit· ¶ Item tacite fit reuocatõ ſi
peius decedat is cai datũ eſt ꝙ ille qui donauit
nam ⁊ ſi ille qui donauit peios decedatofirma
tur donatio moæte · Quid g ſi ſimul moꝛiã
rur naufragio.ruina: vel incedio· vel ſimul ab
hoſtibꝰ capiant'.dici põt donatõem valere et
B ex ver bis oeõis defendit.ait em̃ oꝛõ ſi peioꝛ⸗
vita deceſſerit qui donatũ accepit.nulliꝰ mom̃
ti ſit donatio· h ſi innicẽ deceſſerint nuliꝰ peioꝛ
Idẽ ⁊ ſi ſimul capiunt . æ neuter reuertat.· ꝙ ſi
vnns redierit. alter nõ is videt ſupuixiſſe qui

redijt· ⁊ B eade in donatõibus cã moætis factiſ
locũ hũt. vt· ff e. cũ h ſtatꝰ..ſi ambo ¶¶ Et qð

dixi in pᷣnoeiente donatcee ſeruat' ſi Demna⸗
eus ſit in metallu.vel in ſeruile oditõem ex qua
litate pene deductꝰ. vtrobiqʒ em̃ firmat do⸗
natio ſi nõ excedat qꝙᷓtitate qngentoꝝ ſolido⸗
rum. vel ſi excedat æ fuerit inſmuata.ſ ſi ñ fue

rit inſmuata nõ ofirmat ſilentio donantis. im⸗
mo expᷣſſa ↄfirmatio neceſſaria eſt æ expſſa vo⸗
luntas.vt ſic nõ videat ab inicio valuiſſe.· nam
et vbi ſilentõ ofirmat'. fingit æ valuiſſe dona
tio ab mncio· vt. C·e donatõnes. Sin autez
maritus damnatꝰ nõ fuerit in metallũ·licet fu
erit depoetatꝰ.⁊ ſic retinuit libertatẽ· quis ci⸗

uitatem amiſerit · donatõnes adhuce manent in
pendenti · qe nec mrimonin his caſibꝰ diſſolui
et ſic ꝓp moꝛtẽ cõfirmat' vt· C.eres vxoꝛis
Hoc ſcom.l:nã ſcᷣm cañ. q̃ in caſu p̃ua⸗
let. idẽ ĩtelligas de damnato in metallũ ł ĩ ſer
nitutẽ qð ð depotato: qe nullłlꝰ caſus mr̃m ſe⸗
quens ipᷣm vinculũ mr̃imoniale ſoluere põt.vt
no.S.de mr̃imonijs:.quis ſit eff ectꝰ·⁊ de cõ⸗
iugio lepeoſoꝝʒ · v·ałs aũt.· ¶ Scðm ſupeadi⸗
cta intelliges·j·e·donatio · MH.j.a quidq̃d di
ctum eſt de dona· inter vi = vxoꝛẽ ꝓhibita.
eadẽ pene intelligas de donatõibus minter parẽ
tes æ filios factis ¶ Hee aũt iuris impoſſibi⸗
litate ꝓhibent · cũ vna cadẽq; pſona extime
filius ⁊ pater fictõe iuris · vt · C.de impub'· ⁊⸗
ali.ſub · l.vl.ſicut vir ⁊ vxoꝛ ſunt duo in carne
vna· vt.S̊.de Duer.iuiad apłicã.et ideo ñ vz
donatio facta a patre in filiũ:qe videt de vna
mann.nã manus filij eſt manus patris ſicut et
vxoꝛ · vt inſti · de inutib · ſtip · J. ei qui tuo iuri:et
de B no.õ·de ↄſan.ꝗ.vſqʒ ad quottũ gradũ · x·
et eſt ratõ. (I Eallit aũt in calibus ·ſ.in dote
donatõne ꝗpter nup. q̃ equis paſſibus ambu⸗
lant.vt.õ·/de do · ꝗpter nup · IJ. qualiter fiat.v.
fiebat.⁊ ſequen: deſcendũt de bonis patris:
vt · ff · de coll · dot . l · vl · tem cũ donat mo⸗
bilia filiofa ·eunti in caſtra.vt:C.fam̃ · herc · ſi
filiꝰ. tcem valet remiſſio vſufructꝰ in rebꝰ

aduenticijs .· Item donatio facta in alimẽtiſ

vtC de bõis q li:cũ nõ ſolũ ·ꝗ.vt autẽ ĩ vnũ.⁊
ſequen·.ał nõ tenet mero iure· Si tñ donauerit
pater fil io ↄferendo in eũ ſupꝛemũ iundiciũ vel
tanꝙ;ᷓ extraneoↄfirmat moꝛte cũ eadẽ deter⸗
minatõne qua oſtendi ↄfirmari donatõnem fa⸗
m inter virũ vxoꝛem· vt · C· e.donatões·
e qð dicit.l.donatõem trahi retro ſilẽtio
Ofirmatã intelligas ꝙtũ ad fructuũ ꝓcepeõem
vt eos intelligat ſuos feciſſe.vt · ff · dek · ij · cuz
pater · ꝗ. pr̃ filie · vel vt nõ teneat de damno da
to·nõ qꝙ;tũ ad G̊ vt dominiũ ab inicio videatur
fuiſſe tranſ latum.cũ em̃ expᷣſſa voluntas B; non
potuerit opari:multominꝰ tacita:quare remã⸗
ſit res in bonis donantis tpe moetis.⁊ idðo ve⸗
nit pᷣcipienda ĩ fam̃· hĩc · iudicio· vt · C. ð inof.
te · ſi pater. Sed ſi datũ eſſet vt ĩ peculio habe
ret . nõ veniret p̃ᷣcipienda h diundenda ꝓ here
ditaria poꝛtõe . vt · C. de colk · dot · ſi donatõz.
In ſumma B; nõ pᷣtermittes.ꝙ licet dixerim
ↄfirmari donatõnes diugũ inter ſe · vel paren⸗
tum in liberos.G̊ videt habere locũ tĩ in do
natione ꝓ traditõem completa · nã ſi ꝓmiſſio in

ſuis finibꝰ ſtetit · nã putauit papiↄueniri poſ

ſe dõatoꝛis heredẽ.lʒ durante volũtate dona⸗
eos deceſſerit· niſi vir pꝛomiſerit vxoꝛi aliquid
annuñũ ad ſui ſuſtentatõem dari · vt · ff· e · ſtipu⸗
lata· Sʒ foeꝛte opmio papĩani coerigit ꝓp oꝛõeʒ
diui ſeueri· qui ait donatõis obligatõem eẽ ci
uilem p̃ᷣmoꝛtuo donatoꝛe · vt · ff. e · l. hic ſtatus
poſt pꝛincipium

De dote poſt diuoꝛcium reſtituenda · Rubeica.

HN pꝛeima pꝓte rubꝛice ſatis expeditũ
eſt qualit ꝓmittat ⁊ cõſtituat doſ
et etiã donatio ꝓpter nup · vt patz in
ſpecialibꝰ rubeicis quas de hac ma⸗

teria poſuimꝰ.S. qe ſo · ma· ſicut ad mulierez
vel heredes eiꝰ redire debet dos · ſic donatõ ꝓ

ter uup· ad virũ vel heredes ſuos:niſi in caſi⸗
us · vt . · e.c.vl. vnico:⁊ no·õ·e.ſub rubeica

de do · ꝓpter nup·:ꝗ.qualiter fiat donatõ· v · dz

aũt dos:videamꝰ ð dote poſt diuoꝛciũ · ſubau
di · generaliter· ⁊ in caſu·etiã Oſtante mriꝰreſti
tuenda.ſ/pti mulieris:dicentes · Qua actõ⸗

ne repetit dos · ¶ Cui dat hec actio Et in
qꝙᷓtũ dat. ¶ Et qn competit· ¶ Quid ſit pᷣdiũ
dotale. ñ quo peiuilegio Peene

Et ꝗ quẽ det actio de dote · ¶ Et qualiter
emnatio in ea boemari debet ·
Va acꝛõe repetat dos vel etiã petatur
Aet quidẽ actõne ex ſtipulatu ſublata rei
ac.a attributo actõne ex ſtipulatu qð in ea

x*

bonuʒz viſum eſt.vt · C.de rei vxact .l·vnica.

Mt. j· vñ in hoc caſu eſt actõ ex ſtipulatu bone

fidei · q;uis ſit ałs ſtricti iur · vt · C.de rei vxo.
esect· ꝗJ. = ſi non ignoꝛamus:

—

Vi dat hec actio · marito vel eiꝰ patri.
ad H vt dos tradat.Si ei a donatõe doſ
inciperet:locũ G̊ actio nõ haberet ·licet quidazʒ
Dtradixerint.vt · C.de iur:dot ·l · j¶ ⁊ competit

actio ex ſtipulatu etiã ſi ſtipulatio ñ interuene⸗

rit · C. & rei vx · act · l.vnica · qð die vt no.õ· e·
ſub rubꝛeica de dotibꝰ ꝓmittendis ↄſtituẽdiſ

ꝗ.qualiter petat · Sed ⁊ iſta actio ex ſtipu

laru ↄpetit mulieri ꝓ dote repetenda/ ⁊ here⸗

die eis.˖ ſiue ip̃a dederit dotẽ ſiue alia pſona ex⸗

tranea: niſi extraneꝰ qui dotẽ dedit eandẽ dotẽ
incontinenti pactꝰ fuerit ſibi reddi. Sʒ ſi pr
auus qui filiã k neptem habʒz in poteſtate dotẽ

Oſtituit · cõmunis eſt actio patri æ filie ⁊ etiaz

pater pluſculũ hʒ · ſ.exercitiuʒ de cõſenſu filie
tpe litis ↄteſtate · q̃ tñ filia ſemꝑ videt oſenti⸗
re ſi nõ hʒ iuſtã cauſam ↄtradicendi. vt · ff. ſo ·

ma . ·.qij · ꝗ. vl.⁊.l.ſi pr ſine·⁊·l.non ſolũ.⁊.lido

tem ⁊· C.de rei vx· act·. accedit Qñqʒ etiã
agit pr̃ ſine dſenſu filie.qũ:ſ:filia latitat ne pr
Olentiat · h c arbitrari debet iudex vtrũ filia bo
ne opinionis ſit æ pr leuis:æ tũc repellat prem

vb econtra filia leuis pr̃᷑ bone fame ⁊ tũc ad

mittat.vt.ff.ſo ma.ilij.⁊.l-ſi ceũ dotẽ.eo aũt
tpe. ſt Pec ſi filia in poteſtate elſt:ałs ſi mãci⸗
pata ſit vł exheredata · ſoli filie incipit ↄpete⸗
re actio vt dos ei in quartã ↄputet · vł ↄferat
ſi deceſſerit pr̃ inteſtatꝰ.vt.C· de rei vxo · ac · J·
videamꝰ· ⁊. . ⁊ B. ⁊ eſt hic mirabile ꝙ actõ ex
ſtipu latu q̃ eſt ex ↄtractu nõ tranſit ad heredẽ
etiã li .ꝰ·ſicut ałs.ff.de opis libertoꝝ ſi ope⸗
rarũ.qð vix alibi reperit .nã ło pſonalis e B
actio · ⁊ Ppetua· heredibꝰ dat ĩ heredes. vt

½C.·de rei vx · ac· maneat · ¶ SEſt ⁊ alia diffe⸗

rentia inter prem extraneũ: vt extraneꝰ acci⸗

piat' oĩs ille q̃ non hz mulierẽ in poteſtate.qᷣ

Se ———

— — AN e — — —— —

pĩ intontinenti paciſcendo de dote ſibi ſoli red
denda · nõ ĩmutat actõem acquiſitã ꝓ·l· ipᷣi pri

⁊ filie:nec eã innouat. niſi ſtipło intercedat · ſe⸗

cus ſi ſtipule incõtinenti ·i. qñcunqʒ añ mr̃m.
poſtea nõ· vt.ff·ſo:ma.quotiens. St eſt ratio.
qꝛ ſtipulatões ↄſueuerũt nouare nõ pacta ſim
plicia:extraneꝰ aũt incõtinenti paciſcendo ac⸗
quirit ſibi actõem pᷣſcriptis verbis · St eſt ratõ

gqe ſibi erat ↄſultũ ꝓ.iᷣ· vt.ff · de nouat'’.cũ em̃.

nec ĩ h caſu eſt actio nouata vel ſublata filie ·
qe nulla queſita erat ·ſᷣ ſi incontinenti ñ paciſca
tur: mulieri videt donaſſe. vt. S· e · ſub rubꝛica
de dotibus mit · .fi · v. interponunt' etiã pa
cta · ¶ Datre aũt pᷣmoetuo agit filia.vt.C· ð
rei vx· ac. J. videamus· Item filia p̃ᷣmoetua
agit pr̃.vt· C· ſo· m · dos · nec di · ſi extet liberi k
nõ · vt. C.de rei vx.ac·.ſileat.ar: C.ð bo.q̃ li.
lij.⁊.ff.ð iur̃.do.iure ſuccurſum eſt.Sed h̊ ve⸗
rum eſt ſeðᷣm.m·⁊=p. ſi mr̃m ſoluat' diuoæcio.
ſecus ſi moete·qe tũc ſuccedũt liberi tanc ĩ ꝓ⸗

peium primoniũ mulieris.vt.ff. de mino. deni
H· I. ſed vtrũ. in fi · ⁊ inſti.de her̃.qua.⁊ dif..

ſin aũt.⁊ G̊ eſt veꝝ ſi filia erat materfa.nam ſi
eſſet filiafa · idẽ videbat ..ſ.ꝙ nõ poſſet ma⸗
ritus retinere dote etiã obtentu liberoꝝ.Sed
b. et · jo · indiſ. intelli gũt vt dixi · Conſuetu⸗
do tñ ſententie · . adheret.ſiue ſit materfa.ſi⸗
ue filia · Eic aũt no.eſt. ꝙ vbi redit ad pr̃eʒ
iur̃᷑ poreſtatis.nõ licʒ patri diminuere ip̃aʒ do
tem filie ſcdðᷣo nubere volenti niſi foꝛte ſubſtã
tia ſua aliqua clade foetuita diminuta ſit · qe tũc

nõ cogit vltra virtutẽ ſubſtantie · vt in aut.ð

equa.do·q.qe vero iamcolł.vij·qð dic vt no.
S·/e:ſub rubeica de dotibꝰ ꝓmit. ⁊ ↄſtit. . in
quibus rebꝰ..in caſibꝰ.a ſequentibꝰ. 8
ſi viuente patre filia nõ nupſerit· cuzʒ extraneo
inſtituta dotẽ pcipiet. ſi mſtituat heres cuz
fratribus · dotez oferat ·vt · C· communia vtri

uſqʒ iudi. l · fi.

. T in ꝙtum dat .ad id repetendũ qð da⸗
um eſt in dotẽ a eiꝰ acceſſiones.vt no:
· e · ſub rubꝛica · de dotibꝰ mt . C. ad quẽ P⸗
tineat comodũ. ¶ Nec põt obijci huic actioni
edictũ de alterutro ·ſ/vt vxoꝛ ſit dtenta vł re⸗
lictis a marito.del dote · debet em̃ vtrũqʒ con
ſequi niſi maritus ꝓ dote ei reliquerit. vt. C·
de rei vx · ac. J. ſciendũ . ¶ lltem non obijciuntꝰ

mali moæes vxoꝛis niſi ſint de ſpecificatis Pl⸗

P quos debet amittere doteʒ · vt · C· de rei vx.
ac· J.taceat · ¶ IHtem nõ obijcit᷑ amotio rerum
mariti niſi foꝛte hincinde qtitas conſillat · vbi

quidem poteſt dici fieri compenſatõem. vt· C.

de rei vx · ac . J. ſed nec. ⁊ de compenſa · neqz · ee
ff · ſo. m. rei indicate · J. j. ttẽ nec obijciunt

res donate a marito cũ ꝗꝓpꝛia actio ↄpetat. vt

C. e.ꝗ.taceat· ſſItẽ nõ obijciunt impẽſe fcẽ
diſ. cñ. Nã ſi neceſſarie facte ſmt ⁊ dos in ꝙtita
te et ſpecie conſiſtit· ipᷣo iure minuüt dotis ᷓti
tate expenſe in ſpecie facte. Qðò ſi dos in ſola
ſpecie oſiſtit. puta.fundus datꝰ fuit in dotem.
et tot expenſe facte ſunt ſemel vel pluries ꝙ fũ
di extimationi equiparant.ipᷣ̃o iure deſmit fũ

dous eſſe dotalis · niſi mulier ſponte. j. annũ ob⸗

tulerit viro extimatõem impenſe. Qð ſi ꝙᷓtitas
expenſarũ nõ eſt tanta quanta fundi extimatio
nulla ꝓpte deſinit fundi dotalis eſſe.h̊ tñ retine

ri põt niſi impenſe ſoluant᷑ · vt.ff · de iure dot.

ſi is qui ſtichů · J. pe · a vl · S ed ſi expenſe vtileſ
fuerint a ſine voluntate mulieris facte ſunt· hz

locũ actio neg g. Sin aut eius volũtate·actio

mandati locũ hʒ · ſi ſint veiles vel neceſſarie · In
voluntarijs aũt ſiue voluptarijs licʒ fiant vo⸗
luntate mulieris nulla actio dat ·h pmittit de
ductõ opis fieri · ſine leſione tũ peioeis ſpeciei
vt · C· e. h̊ nec ob impenſas. Een aut expẽ⸗
ſe neceſſarie quibus nõ factis res deterioꝛ fu⸗
tura eſt vel oĩno peritura · Vtiles vero q rẽ me
lioeem reddunt.ſ deterioꝛẽ rem eſſe nõ ſinunt
Volimtarie aũt ſiue voluptarie ſunt que dum⸗
taxat oenant ad delectatõem fiunt.nõ etiam
fruetum augẽt· vt viridaria.aque ſalientes.in
cruſcationes.picture: loeicationes. vt · ff. ð. v·
obli. impenſe.⁊ accedit.ff · de impenſis ĩ rebuſ
dotalibus fact.i·j.ij.ijij.⁊ inij. edum au⸗
tem competit B actio ad id qð datũ eſt in dotẽ
ſed etiam ad id qð exactum eſt imn iudicio nomi
ne dotis:quare ſi maritus ꝗꝓpt euictõem duplũ
conſecutus ſit.⁊ duplum reddet.vt. ff. ð iure
do quotiens:-

DSIE qñ competat.⁊ quidẽ regulariter.m.
ſo · vt dicit rubeica. in rebus immobili
bus ſtatim.ſecus ſi in pecunia ↄſiſtit.qð dic vt
no· j· e..⁊ qualiter ddemnatõ. atem diuoꝛ
cio facto quo ad choei ſepatõeʒ culpa viri · nã
ſi culpa vxoeis diuoæcij ſmia lata ſit dotẽ lucra⸗
tur vir · vt· .e.plerunqʒ.⁊ no.õde diuoecijs.
· quot mõis · x · libellus · ſe · ¶ Eit etiã qñqʒ
exactio matrimõio ñ ſoluto.puta.viro depoz
tato cuiꝰ affectõem vxoe non mutauit Un
quando maritus vergit ad inopiam vt · C. de
iure do · vbi · ⁊· l. in rebus· J. omnis autez · ⁊ de
ropudijs · · j.· æ. l ↄſenſus.. B niſi de qua tam̃
dz alere maritũ agentez. ff · de iur · do · maritꝰ.

AJ. manente · als non datur hec actio conſtante

mrimꝰ quis maritus ſoluere poſſit · niſi vt vx⸗
oꝛ ſe ⁊ ſuos alat:aut fundum idoneum emat·
aut in exilium vel in inſulam relegato parenti
pꝛeſtet alimoniã aut egentem virum. fratrem
ſoꝛoꝛemve.ſuſtineat.ff.de iure.do.mutus C.
manente · ⁊ ſoluto mrimomo.qꝙᷓuis. Qðò aũut
dixi dotem exigi poſſe conſtante matrimonio
vbi maritꝰ vergit ad inopiã. intelligas quan⸗
do euidentiſſimũ eſt mariti quondam ditiſſimi
facultates ſufficere non poſſe ad exactõem do⸗
tis ⁊ alioeum onerum que viro immmẽer. vt · ffH
ſo:ma.ſi conſtante. ¶ Vodie autem intelligi⸗
tur vergi ad inopiam quo ad exactõem dotis.
exquo martus incipit ſua ſubſtantia male vti.
vt in aut · de equali.do·ꝗ.illð quoqʒ. coł. vij.
Et dixit azo hoc exandiendum ſcðm opinionẽ
vel famam communem . ſ. quia communirer di

citur ꝙ male incipit gerere factum ſuum. vt

ff · de faundo inſtruc. lega. cum delamonis g.
aſinam · Gof · dixit hoc intelligendum ſi dilapi
Det. alias peopter ſolã inopiã non redderet · et

ſic intelligit autenticum · ¶ Sed hoc totum

vider deſtruere quedã decre. que dicit ꝙ mari
tus etiam pauper æ inops põt petere dotez ·
ei reſtituenda eſt ſub ea cautõne quã pt pᷣſtare
qꝛ latis pᷣt ei modicũ dotis credi cui creditũ ẽ
coꝛpꝰ vxoꝛis· vt.· e.p vr̃asſʒ die ꝙ ibi loq̃ct
qñ vir ab inicio paup erat · diligẽs tñ æ bonus
prfa:⁊ ido nõ het' ſuſpectꝰ.vt inſti · de ſuſpec.·
tu. S. pe.⁊æ vl · vñ in hoc caſu idẽ dicit · l· eꝰ au⸗

toꝛĩitate dñs inno·iij · pr̃ iur.· in hũc modũ rñdit

hancl. hẽs · C. ne fideiuſ.dot · dẽt · l. ij · ſupe⸗
rioza vero intelligu qñ pauꝑ e vel inops vicõ
Ppbdigalitatis. vt· S· de Oſue · c. pe · in HB em̃ caſu
nõ reſtituet ei ·ſʒ potiꝰ auferet᷑ ei · ⁊ mulieri re
ſticuet . vel ſi mulier ſuſpecta ſit · vel etiaz vir
ignotꝰ ⁊ paup.⁊ timeat ð fuga:cõmendari de
bet alicui mercatoei vt de ꝓte honeſti luc one

ra mr̃imomj ſuppoetent · negociatio em̃ hone⸗

ſta ẽ laicis.vt.ĩ.de raptoꝛibꝰ· excõmunicatõi.
et · C· ð ep̃is ⁊ cle · l. iij · Et B; e qð diſ. idem
dñs inno. in dcã decre.p vr̃as · ꝓe fiibi:b ſal⸗
tem alicui æc vñ ſupꝑ illo.vel · ſubaudiendũ eſt
vt p̃ᷣmiſi: Vbi em̃ maritꝰ ſuſpectꝰ E. nõ è ei tra
denda dos ec ſub fideiuſſoꝛia cautõe · Rt e du⸗
lex rõ⸗
muolũ nõ ĩ
me · ⁊ · ff· ð ſuſpec · tu·qe ſatiſdatõ Scða rõ ẽ
qe fideiſſoẽs dotiũ dari ꝓhibẽt. Sʒ cca B diſ.
vcn der a młiere marito ꝙ dote ſibi p̃ſtaãda ·
