one ſi tutoꝛe nõ haberz pupillo relictũ erat.
vłl qe hereditas erat grauiſſimis debitis one
rata· vñ expediebat ꝙ nõ inueniret' tuto⸗ ꝗ
poſſit ↄueniri · vt · e · l· . tractari.⁊· G. ego eti
am ſi mater · in B ergo vltimo calu petãt cre⸗
ditoees dari pupillo tutoee ſi ſibi crediderit
expedire.C.q̃ᷓ petãt tu ·l.mj. admonitis his
ad quos ptinet.ff.e.in·l· greca.ſiquide ali⸗
quis vel fenerato⸗ · Mono ſi mater cõmu⸗
nis filij inſtituta ſit heresita vt filio pube⸗
re facto hẽditatẽ reſtituat.ſi tñ ſatiſdatio fu
erit remiſſa· vt· e.l.. penł. Decimo excuſa
vbi indignũ petijt ignoꝛãter ſatis eſt em̃ eã
petijſſe talẽ qᷓ ex inquiſitõe p pᷣtoꝛem habita
ydoneꝰ apparuit.ff.e l. fi · J. fi · ⁊ him B intel
lige qð no· · e. v. quid ſi indignu· ſecꝰ ſi ſci⸗
enter · vt ibi no · ⁊ ꝓbatur.ffe·l.greca.q in⸗
cipit.ſi minoees· .
De clerico venatoee Bubeica.
Ictũ eſt de del icto pueroeum qui
Aerunq; p laſciuiam delmquũt.
quia clerici venantes eodem moru
delinquunt . ſcilicet per voluptatẽ
æ laſciuiam.æ quia iuuenes potentioees ſunt
ad venandum.ſubſoquenter apponit de cle⸗
rico venatoꝛe.vbi videndum eſt ·¶ Quot mo
dis dicatur venatio· Que æ quibus illicita
ſit vel licita · OQune pena clerici penatoeis:
Vot modis dicatur venatio? Sc quide
benationum alia oppeeſſiua vnde in ge
neñi:cepit nemroth robuſtꝰeſſe venatoe coꝛã

domino. i: hominũ oppeeſſoe pmittente dño.

vj · di · ꝗ. His ita lia adulatoꝛia. que fit ab

hiſtrionibꝰ ⁊ ſimilibꝰ quoties cauſa placẽdi
dicũt bona de aliquo ip̃m falſo cõmendãdo.
Ilia arenatoꝛia ·ſ.eũ quis recipit ſalariũ

vt in arena pugnet cũ heſtijs feris·ſecꝰ ðð mã

luetis · lte ſecꝰ ſi pugnet nõ peo pecunia h vt
Sbitatẽ ſuam ꝓbet ſeu virtutem expiatur.vt

in ↄcoæ:ſigna ·j.e..ſeque ·v.idem de arena⸗

toꝛia· ¶lia occupatiua.æ Bᷓ aliquando eſt
ſaltuoſa æ clamolſa·que in ſaltu ſeu in nemo⸗
re fit· canum.auiũ.hominũ.multitudine cõ

gregata. Sliqñ aũt eſt quieta a recreatiua
pPuta:qe pꝛiuatim exercet cã recreatõis.
VVe ⁊ quibꝰ illicita ſit vł licita· quidẽ

– oppeeſſiua om̃ibus illicita eſt. hac. vj
di J. his ita: Ite adulatoria e om̃ibꝰ illici⸗
ta æ infamiã infertuvt:lxxxvj·di· qui venats
ribus. æ= xlvj di. ſunt nõnulli. æ vj. q. j. plu⸗

rimi.nj:q:vij. tria Idẽ de arenatoeia · vt

m·q·vij· G. tria. vel qui oꝑas. ⁊. ff · de po⸗
ſtulã · l.j item ſenatus⁊.ꝗ. beſtias·⁊ ð hac
loquitur · lxxxvj.di.qui venatoeꝛibꝰ.⁊ duobꝰ

e· ibi ſequẽ ſecundũ gof . ¶ Occupatina aũt

ſaltuoſa ⁊ clamoſa.licita eſt laycis.⁊ ſic põt

intelligi· ff. de vi pub. l. j.æ inſti· de rey di⸗
JG. fere igitur beſtie.ff. de acquit·re.do. na⸗
turalem.æ· l ꝓpomponiꝰ.ſ clericis eſt om mo
8o interdicta vt. lxxxvj. diqui venatozibns
⁊ ca:an putatis. Sed mens ꝓximi decreti
eriã de laycis intelligitur. quib⸗ * tempoee
quadeageſime ietunioꝛ hec venatio pꝛohi
betur.vt no·j·e·ego dico¶ Sed quiera et
recreatiua conceditur clericis.ſcilicʒ quãdo
fit nõ cauſa voluptatis ſed recreationis. ad
incitandũ foeſitan appetitum vel caloeẽ na⸗
turalem.ar.õ:de homicið.dilectꝰ filius. F.
capellanus.⁊.S.de iureiuran.⁊ ſi cheilłꝰ.ꝙ.
penb · de ↄſe.di.v.ſint tibi ieiunia·j.⁊.ij diczʒ
ſecundũ quoſdã epiſcopo omnino ſit interdi
cta·ſiæ intelligũt:xxxmj.di.c.j.⁊.j.e.c.xhm
da.⁊æ· T. ⁊ quaſi omes.licet enim clericis can
ſa neceſſitatis · vtilitatis· vel recreationis.cũ
retibꝰ.laqueis. ⁊ canibꝰ.venari.dũmodo cũ
ſilentio ⁊ modeſtia fiat· nam æ monacho licz
lina texere ꝓ piſcibꝰ capiendis·de ↄſe.di. v
nuncq;.· ¶ Sed certe piſcari cõceditur· venari
ꝓhibetur.St eſt foete illa ratio.quia venatõ

fit cũ clamoee·piſcatio cũ quiete. vel qe ma⸗

ioꝛ delectatio = diſſolutio eſt in venatione ꝙᷓ
in piſcatõne venatoꝛ em̃ currit p deuia ſicut
dyabolus cũ ducit animã captiuam.ſe cũduz
Sof.æ rai Viderur tamẽ ꝙ ita Phibet' pi⸗
ſcatio ſicut venatio·ad qð facit qd legit de
beato martino in vita ſua.vbi ſic legic. mer⸗
Sos in flumine·conſpicatus piſcium.peedaʒz
ſequi.æ rapacẽ ingluuiem aſſiduis vrgere ca
pturis. fozma inquit beatꝰ martinꝰ q̊ demo⸗
num eſtinſidiantur incautis.capiunt neſciẽ
tes·captos deuoẽeãt·exſaturariqʒ nequeũt de
uoꝛatis · ſed non ita eſt ꝗpter rationem pꝛece
dentem . Nec legimꝰs ꝙ dominꝰ vocauerit
venatoees ſed piſcatoꝛes.piſcatio enim ſine
peccato fit· ſed venatio vax ſine peccato erit

Id hoc ptinet qð dicit gregoꝛius in omelia
ferie quarte poſt ꝓpaſca.piſcatoꝛem petrũ.ma
theum vocaſſe theolenariũ ſcimus.ſed poſt
conuerſionẽ ſuam ad piſcationem petrus re⸗

diſt · matheus vero ad theolonei negocium

nõ reſedit·quia ⁊ aliud eſt victũ ꝓ piſcatões⸗
querere· aliud theolonei luceris pecunias au
gere· Sunt em̃ plura negocia que ſine pecca
tis exhiberi aut vix aut nullatenus poſſunt ·
qð ergo ad peccatum implicat.ad hoc neceſ
ſe eſt vt poſt conuerſionem animus nõ recur⸗
rat.Derraro igitur ex cauſa neceſſitatis vł
vtilitatis ſaltem recreatiue æ& nõ aliter cleri⸗
cis licitum eſt venari· vt. S.no.⁊.·e.v.cleri
cis vero: Sgo dico venationem omibus in
terdictam ſi fiat eo tempoee quo debent ho⸗
mines eſſe in eccleſia oꝛare.ſiue ſint clerici
ſiue layci.lxxxvj·di an putatis.de ↄſe.diimj.
irreligioſa.⁊æ di.v.ieiunia:quia venatoꝛem.
in venatione moztuum ſubaudine obiciatur
de beato euſtachio.ne minem legimꝰ ſanctuzʒ
vt manifeſte ꝓbatur.lxxxvj.di.qui venato⸗i
bus · . c.· ſeque. vel illud intellige de venati
one arenatoeia que illicita eſl. vt no.S. e. ꝗ.
S· idem ð arenatoria·. ⁊ ſic nedũ in ieiunijs:
ꝛmmo = diebus feſtiuis quibus hommes de
bent venire ad eccleſiam-illicita eſt venatio
nam cũ his diebuſ debeat quis ab vxoee peo
peia abſtinere· vt no.S.de ſpon· ſub rubeica
de matrimonijs:. quis ſit effectus.v.h̊ nun

quiò peccant coniuges.⁊ ſequẽ· multofoetiꝰ

a venatione: niſi foete neceſſitate famis ĩgru
ente·ar.S·:de ferijs:licet· Idem ſi apei· vł vr⸗
ſi: vel alie fere:veniunt vaſtare ſegetes ⁊ vi
neas clericoꝝ vel etiã monachoeum ar.op.

C.de ferijs.l.ij·j.de res · iur . ꝓ non eſt lici⸗
tum· alijs autem diebꝰ licita eſt lapcis ꝓ car

mbus ⁊ pellibꝰ habendis.alias nõ:ſecundũ

rai. æ Sof:qui æ de ipſa venatione decimas

dare iubentur · xvj. q:j quicunqʒ.j.⁊ · S. de de
cimis· non eſt in poteſtate · ¶. j. ꝓ qð videt ꝙ;
indiſ:eis liceat:tamẽ tempoee cõpetentiar.
6.de decimis.ex tranfſmiſſa · ¶ Clericis vero
illicita eſt ſi nimis apponant mentem in ve⸗
natione:.ita ꝙ eccleſia in ſpiritualibus vł te
poeal ibus exinde detrimentũ patiat·pel ali
qð onus inde habeat.vt ꝓbatur.j.e.c.j.⁊.ij.
G.ne cleri:vel mo.c·ij.ergo neceſſitate ecele
ſie exigente licita eſt etiã clericis ⁊ monachiſ
ſicut no.õ.e.S.ꝓximo.¶ Item cauſa vtilita⸗
tis vel recreationis videt' ꝙ aliquotiens poſ
ſit venari ·ſic no ·.e · ivᷣ·ſed quieta·etiã ſi eꝑi
ſcopi ſint vel alij p̃ᷣlati:vt tamen nõ ꝓficiſcã
tur cum canibus auibꝰ quãdo debent viſi⸗
tare ⁊ peedicare· vt · S̊. de cenſibꝰ.cũ apoſto⸗
lus:. archidiaconi · ſic intellige· S.· ne clen.
vel mona.c.j.·canes vel aues· nec ob.ſed
concoedat ·xxxmj · di · c.j.p qdð capitulum di⸗
cunt aliqui venationem epiſcopis omnino
ꝓhiberi . vt no · S· e · ¶. v⸗ ſed quieta.quia non
dicitur ibi ꝙ ille epiſcopuſ venatoꝛ eſſet tan
tũmodo.ſedò incõtinens:⁊ ꝙ circa epiſcopa⸗
lia deſes erat negligens· nec de ſpirituali⸗

bus in aliquo curabat· vt apparet ibi.nulla

—

f!
r
gen
ſan
zin
der
ſaſ

tri
tu
nit
vel
ſoi
fie
70
nis⸗
wult
dicke⸗
bitr⸗
natn
omn

quo
rlci

qui
coll
cu d
malt
titur
Plir⸗
lder
dtin
cto⸗
tifie

egocinen
plſenig
unnasa
he pecez
voſſune.
eneceſ
Rfecur:
atis de
cleri:
cleri
ibugin
ent ho⸗
tcleniei
edinf.
ttorem.
cigtur
nck,
hatoer
denati
.e. 4 .
unijs.
nes de
enatio
eepeo
uubeicz
Fmnun
foen⸗
sigrn
ve vr:
9 vi
nop.
lici⸗
car
mndu
mas
ede
et
l⸗ar.
vero
inve⸗
reie
elali
rij
ecle
achiſ
llite⸗
pol
ſepi
il
viſ⸗
ſo⸗
n.
d
di⸗
no
on
an
:
li
4

grauitate moeuz æc.⁊ ſic eccleſia ſub eiꝰ regi
mine piclitabat.vt apte colligit ex eiuſdez
capituli lectiõe.ſed nec obſunt · j · e. c · i · ⁊· ij ·
nõ magis ibi ꝓhibet' ep̃is venatõ ꝙᷓ alijs
ſeruis dei· ſalua pena.qð dic vt no.ĩ· e. ꝗ. fi ·
Fliqui etiã dicũt ꝙ oĩ tꝑe illicita eſt reli
Sioſis· ar.xxxiij.q:fi:ſi nulla.ĩ fi:ſ tu dic vt
S. ¶ Quid em̃ ſi redditus neduz laicoꝛũ hᷣ et
clericoꝛũ:etiã religioſozꝛum.in venatõe ciro
grilloeũ ſiue cuniculoꝛũ ſicut in ptibꝰ ꝓuin
cie · vł aliarũ ferarũ incluſarũ in peatis ſicut
in partibus gallie ⁊ frantie·ꝓ magna pte cõ
ſiſtũt · nũqd licet eis etiã ĩ ꝓpeijs pſoĩs ſi fa
milia ſalte deficiat recolligere ⁊ vendere ve
natõem ſuã ſine peccato:dum tñ hoc faciant
tempoꝛe competenti ·

Ve pena clerici venatoeis · ſi epiſ copus
fñt· cribus menſibꝰ a cõione. ſi peeſ biter

nobꝰ. ſi dyaconꝰ ab om̃i officio ſuſpendit.
ß ſic videt q magis puniat' minoe ꝙ; maioe
cõtra illud.õ.de iuriur̃.cũ q̃dã.xl:di. homo
xp̃ianꝰ.xix · di.nulli.ſed dicũt ꝙ nõ eſt veruz
qe maioe ẽ pẽa ĩ ep̃o ꝙᷓ; pᷣſbitero ꝓpter maiꝰ
ſcandalũ.nã ſicut ex pſona iniuria cõſiderat
indicat magna vel ꝓpua.ſic ⁊æ pena.ar.ĩſti.
de iniurijs · S. atrox· ¶ Sgo dico ꝙ hoc non
ſufficit neqz ꝓdeſt. ge leendon hoc deberet ſu
ſpendi epiſcopꝰ duobus menſibus·peel biter
tribus· nõ ecõtra ideo dicas ꝙ minus puni

tur dyaconꝰ·qe cum tꝑs nõ peefig tur. pote

rit index ip̃m reſtituere.j.duos dies.vł cres
vel qñ placuerit/ſecus de epiſcopo ł pᷣſbite
ro in quibꝰ certũ tempus ſtatnit.ar· S.de of
ficio deł .de cauſis· ⁊z· ff.de iur̃.delib.l.i.
Subdiaconꝰ aũt eodẽ honore gaudet quo

⁊ diaconꝰ.qe ⁊ eodẽ peiuilegio·vt.S.de ſer⸗

uis non oeð.miramur: æ de etate æ quali. a

multis · ergo eiuſdez pene ſentiet cum eo vin
dictam. lios aũt om̃s inferioees dico ar
bitrarie puniedos cũ nulla certa pena impo
natur · vt · S· de offi · del · de cauſis. vt tamen
omni bus trina monitio vindictam peecedat.
vt · xij · q ·j · indigne.· L
e clerico percuſſoꝛe Bubeica.
Sdum per laſciuiã delĩquit clericꝰ
venando˖ imo ⁊ ꝓ elationẽ· ſcʒ peu
ciendoſic dicamus de clerico per
euſſoee · ¶ Quis dicat peuſſoe · In
quo caſu licitũ ſit peutere· NOue pena cle
rici percuſſoeis.

Vis dicatur peuſſoe· is qui eum q̃ nullo
Wiere ſibi ſubeſt verberat.etiã leuiter. vłl

ubditos etiã crudeliter. Dicitur etiã pcuſſo⸗
qui ſermone inutili coꝛda audientiũ ferit. vt
colligitxlv·di.ſane· j.e.c · ij · ⁊ de ſen · excõ.
cũ volũtate · Eſt igitᷣ duplex pcuſſio.ſczʒ ſpiri
tualis: ⁊æ coepalis Spiritualis pcuſſio di
citur p̃dicatio cõtinua mutilis vel idebita =
ꝓlixa· qe eſt tys tacendi æ tempus loquẽdi.
Ideo debet pᷣlatus cauere ꝙ nec multũ tace
at:nec loquedo ſuꝑflua dicat.xliij.diſ. ſit re
ctoe.ſicut em̃ nõ leue diſcrimẽ incumbit pon
tificibus ſiluiſſe qdð cõgruit.ſic obſeruare de
bent ne mndignis ⁊ nõ intelligentibꝰ ſecreta

miſteria æ ꝓfunda reuelent·quia vicium anĩ
eſt talia talibus vulgare · qð fit vel loquaci
tate incauta.vł adulatõe.vel iactatõe.xliij.
di · diſpenſatio· z. . ſeqʒ. æ. viij.q:i.opoætet-
Inutilis etiã æ indebita eſt poicatio ſi 8Zrã
maticam exponat ppło.lxxxvi.di.cum młta
imo debet cõſilium domini annũciare.xliij.
diſ.epheſijs:·⁊ ꝓponere ante occulos Ioĩm
dei iudicia.æ terrere cruentas cõſcientias:
Penitentiã ſuadere.ij.qi:ſi peccauerit· ¶ Sʒ
⁊ ſicut dicit aug.turba imiquoꝛũ.cũ facultaſ
eſt in pPpłis peomendi ſermone generali ob
lurgatõe ferienda eſt. ⁊ maxime ſi occaſione
atq; opoetunitatẽ peebuerit. aliquod flagel
luʒ deſuper domini quo eos appareat P ſuis
meritis vapulare.xxiij.q.iiij.nõ poteſt.tamẽ
nemmez nomiĩabit · viij.q:ij.quid aũt.in fine
in qbus omnibus ꝓfecto datur intelligi quã
ta in peedicatõe ſacerdotis debet eſſe diſere
tio:qua ſi foete caruerit.quaſi toeto naſo ĩdi
Snus ſacerdotalis officij iudicatur · xliij. di ·
ꝗ. finali · ¶ Dercuſſio vero coæpalis eſt illa
que fit manu.vel pede.vel capite.vł cubito.
vel pectoeis ſiue humeri impulſu. vel cũ ba
culo·vel cũ lapide:vł alio genere armoeuz.
q̃ ſi ex malicia vł odio fiat peccatũ e· xlv. di.
cũ btũs.⁊ ð hac ſatis no.j.e..ſeqᷓn.nec excu
ſatur quis ſi dicat ludens feci:S. de peeſup.
c · i · ff · ad · acquib· nam luduſ.hoc tamen ex
perſomis.verbis tempoee: æ qualitate facti.
arbitrabitur bonus iudex: nam ⁊ ſiquis ſoci
aliter æ ex ludo percutiat.non delinquit ff.
de miurijs illud · « no. S. de homicidio .
qua pena feriat ·v· ſed ſi dabat operam rei
illicire.
AI quo caſu licitum ſit pentere: et certe
de ſpuali nota.S.e· J.peoximo.h ⁊ ð co⸗
Pozàli tetigi ibideʒ · v· percuſſio vero corpo
ralis: æ de hac patet ex deſcriptõe:q; quãdo
ſubditi del inquunt · verberari poſſunt leuiter
tamen non crudeliter: æ cauſa coerectõis nõ
ex odio:xlv.diſ·cum beatus.xxxv.diſ· ante
omnia·j.e.c.ij.S.de raptor᷑.in arhiepiſcopa
tu.ſiue ſubditi ſint laici vt in peoximis oco·
1· C· de emeda · peopin · l. vnica ſiue diſcipu
li.pceptoeis ergo nimia ſeuicia culpe annu⸗
meratur · vt.ff · ad.l.acquił · pceptoeis.S. de
Hhomici · ad audientiã · æ. c. p biteruz ſine cle
rici· ¶ Nam æ epiſcopꝰ poteſt coerigere cle
ricos delinquẽtes·xxiij·q.v.circũcelliones.
leuiter tamen · e · q· ad fi· per alios faciat ꝓ
cuti ſi opoetuerit non per ſe· ꝓpeijs enim ma
nibus non debet epi ſcopuſ aliquem percute
re · H nempe extraneũ eſt ſacerdoti.vt.lxxxvi
di.non liceat · in aut· de ſancuiſ:epiſ . ſed ne
qʒ· colł·ix. C. de epiſ.⁊ cleri.auten.h neqz.
E H verum eſt de clericis inferiozuz oedi
nũ æ in minoeibꝰ.ſecus ſi ſint ĩ ſacris.vł ſint
ſenes honoeate perſone.tales enim nõ ſũt
ſubijciendi verberibus niſi Srauiſſime delm
quant:xlv·di.cum beatus ·xxxv · di. ante om
nia. ron hodie gre· ſic interpeetatur· pt
omnibus magiſtris æ peelatis. dominis et ſe
nioeibꝰ.clericis ⁊ conſanguieis.liceat di⸗

ſcipulos inobedientes:ſubditos iunioees.ꝓ
pinquos in minoembus oedinibus cõſtitutos
adoleſcentes. diuina officia perturbantes
vel alias delinquentes leuiter coerigere· et
bonis opibus a moeibus infoemare vt · ſ. de
ſententia excõmu·cũ voluntate ꝗ.vlt:alios

ergo non licet ꝓeutere ſine metu excõis.qð

dic vt no· · de tempoeioꝛðꝗ. æ eni.ĩ reguila
apłi que incipit:decima regula nõ pcuſſoꝛẽ
vbi ̊ plenius determinantur.a. jde ſma ex·
.quis poſſit excõicare · ſub. S. ſup illo autez
canone.v. octauo.⁊ ſequentibꝰ. ¶ Quio ſ
verberãdo ſanguiſ excutiatur· vi ꝙ peuſſoꝛ
delinquat.ar.ꝭ de raptoꝛibꝰ· in archiepiiſco
patu.j.de ſñia excõi.ecũ illozum..j.ad fi·⁊=
eſt H̊ͥ verum ſi grauiter peuſſerit æ ex ꝗpoſito
ſecus ſi leuiter ꝓꝑcutiendo guttã foste ſangui
nis excuſſerit:ar:j·.e.c eij.æ.· q̊: de crimiĩe fal ſi
ce·nj. abſit em vt ea que ꝗpter licitũ ⁊ bonum
facimus aut habemus ſiquid p ᷓ peeter nr̃azʒ
dolũtatẽ cuiqꝙᷓ; mali accideritnobis debeat
ĩputari · vt ·xxiij ·q/ vde occidẽdis: ideo Gᷓ ar
bitrariũ dico:cũ nec certa regł a tradi poſſit.

ar.S. de donac.apłice:ꝗ.vl:⁊ ð of.deł.ð cau

ſis .· Prelatus aũt debet pcutere ſubditos
ſiue monachos ſiue alios ꝑ clericos non p
laicosaliaſ vterqʒ eſt excõicatꝰ.⁊ qui p̃cipit
* qui verberat.dt.j.de ſñia excõ: vnmerſita

tis:niſi foete ſint incoeri gibiles:qui non poſ

ſunt cõmode per clericos compeehendi. tũe
enim per laicos poſſunt.vt tñ non in plus ſe
extendat violetia laicoꝛũ ꝙ; requirit rebellis
clericoꝛũ · vtJ.òe ſnia excõ.vt fame:. laici.
ebe⸗ igitur in ꝓpeia perſona poteſt mo

nachum flagellando ſiue verberando diſci⸗

plinare: vnde beatus gre-ſcribit beatuʒ be

nedictum quendã monachum virga percuti
endo ſanaſſe · quem tamen acerba monitione
ſanare nõ poterat:xlv:di:. ſalomon. poſt · e·
cum beatus·ad idem.xxiij.q: v.quidò ergo.h̊
tamen ita debet facere ſupioe.vt ipᷣm pĩietas

matrem · diſciplina vero patrem ſubditis ex

hibeat:xlv. diſ I· hinc etiam alibi. poſt. c.
ſed illud.

Ve pena clerici penſſosis.= quidezx per

Jeuſloz ꝓhibetur per apoſtoluz oedinari

vt . xlv.di.quaſi per totum · ſeð ſiquis eũ ſepi
us quem non licet. vel eum qusé licet aliter

ꝙᷓ; conceſſum ſit·pcuſſerit· ꝙᷓuis moes ſecuta
non fuerit:æ monitus ſe non coerexerit puni
tur · vt · · e. c · .· xlv · di · c. ·· ⁊c· vl · Sed = ſi
ſubditum ſemel non habito reſpectu ad oedi
nem ſibi datũ.epiſcopuſ cedi erndeliter iuſſe
rit: æ ĩicontinenti moetuꝰ fuerit.homicida iu
dicaturar.l·di.ſi qua femina: ſin aurez per
octo menſes vel amplius vel minus ad arbi
trium indicis redigendũ vixerit æ poſtea mo

riatur:q;uis peeſumatur ꝙ ex alia ĩfirmitate

moꝛtuus ſit. ſaſpendendꝰ eſt nibilominꝰ ad
tempus· vel vſqʒ ad duos menſes.vel hᷣm qð
videbitur inſpecta pſona.vt·· e:peeteærea: et
ſi ſe non emendauerit deponatur. vr. ſ. e· e · j.
*6. no. nod ſiqnis in conflictu fuenit re
ꝓellendo violentiã in que aliqui moetui ſmt

—

ſuſpenditur p biennium vel hm quod videhbi
tur iudici ·quo elapſo digne exequi poteſt of
ficiũ ſuum · vt. e· pꝛeſentium.ſed .j.e.con
tinentia. vbi ꝙᷓuis religionẽ intret non ꝓmo

uet niſi vſqʒ ad oꝛedine ſubdiaconatꝰ· Dicũt

quidam ꝙ ibi ſumpſie arma: vnde fuit in cul
pa· ar·xxiij.q:viij·.jæ c conuenio? æ 5. 8
voto/ea que/.de clericis·ſed certe hoc non
ſufficit:quia ⁊ in decrepeeſentium. lapides
ſumpſit. ⁊ etiaz ꝓiecit quod plus fuit:qᷓ etiã
armoeum a pellatione continentur. vt · ff. de
vi ⁊ vi ar: idez e· armisæ de vi publica · ar
matos.⁊ de x· ſig:armoeum.quod ergo dicit
litera.continẽtia ad frugem ac.ſubandi ma⸗
xime.⁊ ꝙ dicit ad ſubdiaconatus·ſubandi et
pꝛeſbiteratus· dummodo conſcientia non re
moedeat ip̃m:nec ĩ famia ſcandalizante labo
ret · vt S.ð̊ homicidio·.c.peticio · ⁊. c.ex litte
ris peomoueri.⁊ ĩ peeſ biterũ etiam vt dictũ
eſt. vt ſit tãq; ſacerdos altaris ac. Flij dicũt
q; conſcientia remoedebat ipſum· ſed his cõ
tradicit quod dicit litera.ibiꝙ iſla homici⸗
dia neqʒ facto c· dic ergo vt no.õ·de homi
cidio·. qua pena. .facto autem ſiue actu.a
S· quid ergo.

De maledicis Rubꝛeica.

–—

*

Er elationem æ ſuperbiam nedum
elinquit clericus percutiẽdo ſed

beica de maledicis. non de clerico
maledico vt quidam libei habentſicut in an
tiquis intitulatuz erat.ſed debes habere de
maledicis in genere.quia pꝛima decreperti
net ad clericos:ſecũda ad laicos.ergo vtroſ
q; inc ludere debes·hic videndum. ¶ Quot
ſint genera maledicoꝛeum. Qui admittan
tur ad accuſationem cuiuſlibet · ¶ Qualiter
quodlibet genus puniatur.

2*

3

4) Vot ſint genera maledicoznz. = certe
V tria. Flij enim maledicũt ſiue blaſ
phemare peeſummũt dñm hieſum cheiſtum.
lij perſonas hominũ Flij facta ipſo
rum. æ d icunc' maledici quaſi maledicentes
Generaliter etiam poteſt dici maledicus
is qui obloquitur de alio homine detrahedo
ei ⁊ eũ obloquijſ depꝛimendo.j.e.c.j:de quo
no.ĩ · e· · v·alij maledicunt equales ſibi·

icitur et maledicus blaſphemus dei ee

ſanctoeum.je. ſtatuimus. Quãuis autem

peimo tractanduʒz eſſet de maledicis dei tan

qꝙ;ᷓ de peecipuis: at.iõ.de ſumma tri ·que pei⸗
mo intitulabatur in ipſo libeo:tamen pꝛimo
tractabimus de maledicis hominũ vt innuit
oꝛdo decretalium.j·e.St eſt ratio:qe ab ip̃ᷣis
argumẽta ſumemus ad penas maledicis ma
ieſtatis altiſſime infligendas· Sienoum
igitur ꝙ maledici hominuʒz diui uncur. quia
Klij maledicunt peincipem. Flij ſupe
rioꝛem ſuũ cui ſubſunt tanqꝙᷓ; domino. Flij
equales ſibi· vel inferioꝛes:vel ſuperioꝛes·
non reſpectu ſubiectionis ſed reſpectu nobi

⁊ maledicendo · ideo a ꝓponitur ra

lit

1
ſia
ren
pe

lin⸗
eos
ſalt
verb
arbi
ſic
ter⸗
noꝛ
co·
vt⸗
cale
hi·
nan
glo⸗
ficis
jelae
juria
jeno
i
cun
non
ff.d
teſt
mar
aqᷣ
en
de
dine
ſiam
nii⸗
uis
ſſap
jo vr
quer
mel
fec
bem
qui
peec.
d⸗
dexr
Peo
mer
ſup
mod
trim
(en
bud.
delee
peeſ.

tioni

ſpo.
infi⸗
ſunt
miſl

dideh
fteſof
pecon
d Pno
lein tl
v5
poe non
pides
9 etiz
ffde
(à ar
odicit
diwa⸗
andier
nonte
telabo
er lite
tdicki
djcut
is c
mici:
vomi
u.

4

ſedum
o ſed
tur n
lenco
in an
fe de
perti
ptroſ
nuoe
ttan
iter

4
7

erte
lal
tum⸗
ipſo
ntes
icus
edo
qno
eiet
cem
tan
per
mo
nie
16
na

14
re
i,
8*

litatis ·moeum.ſcientie.diĩgnitatis: diuitia⸗

Eiij maledicunt peincipem. ſcilicet eccle
ſiaſticũ.id eſt romanum pontificẽ.vel ſecula
rem. id eſt.imperatoꝛem nam hij duo peinci
pes ſunt.vt ·xcvi.diſ:duo ſũt.a tales aliquã
do maledicunt verbis. aliquando autem de
linquunt oʒꝓponendo ſeæ moliendo contra
eos : ¶ Siquis verbis tantcum peincipi ecele
ſiaſtico maledixerit·dicendo publice aliqua
verba in depeeſſionem officij ſui æ beneficij·
arbitrarie puniri debet per indicem ꝓPpeium
ſi clericus ſit.taliter ꝙ eius exemplo ceteri
territi contra romanam eccleſiam decetero
non pꝛoꝛumpant.vt.e.c.j.Ide credo de lai
co:quia nemo pꝛincipi ſuo detrahere debet.
vt.xxiij.q:j.paratus. Sed contra.quia ſi
caloae iracundie fit non debet ad penam tra
hi·ij.qiij:ꝗ: notandum.⁊·c. ſiquis iratus
nam ſanctitas cuilibet ſacerdoti ignoſcendi
glosiam dereliquit.vt:C·de epiſcopis ⁊ cle
ricis.ſiquis in hoc genus.xxiij:q.iiij: inter q̃
relas. BDiermt ꝙ hoc contingit peopter in
iuriam romane eccleſie illatam.quaz remitte
re non debet ſi ſuam remittere vellet · ar ·
lxiij .diſ.ſalonitane·ĩ quo caſu loquit .xxiij·
q:uij:guiliſarius.⁊.c.ſi is· ar · j · de ſen. exeõ·
cum deſideres S. vlti. v· c · cõtingit.⁊ ſic etiã
non.obſ.C.ne quis in cauſa ſua iudicet.et
ff. de arbitris · l. vlti · ¶ Vel die ꝙ bene po⸗
teſt quis punire peopeiam iniuriaʒ ſibi facta
maxime ſi ſuperioꝛem non habet.ar · xlv.diſ.
æ qui emendat.⁊ dicta iura loquũtur quo ad
penam capitalem quam clericus petere non
debet . Vel de benignitate ſiue de manſuetu⸗
dine · quia nec aliquis tenetur remittere iniu
riam ſibi factam niſi velit.de pe. diſ · v. c. vl.
xxiij · q iiij · ſi illie. hm b. Non credo ꝙ ali
quis debeat vlciſci pꝛopeiam ininriametiaʒ
ſi ſuperioꝛem non habeat · vnde ſuper illud
io:viij · ego non quero glłoeiam meaz · eſt qui
querat ⁊a iudicet:dicit grego.Ilatas contu
melias patris indicio reſeruat · vt nobis pꝛo
fecto mſmuet quantuʒ nos eſſe patientes de
bemus · dum ſe adhuc vlciſci non vult ⁊ ipſe
qui iudieathoc ideo dicit. quia ſicut ibidez
pꝛecedit.pater omne mdicium dedit filio·
q·d· grego:Conſidera miſer homo- nam in⸗

dex iudienm eſt. tamen non vult in facto

pꝛopꝛio indicare· ergo nec alius hoc peeſu⸗
mere debet quantũ eſt de ſtricto iur:mſi aliꝰ
ſu ꝓonat ſe mandatis ſuis.in quo caſu ſi im⸗
moderatuz quid peecipiat· redigetur ad arbi⸗
trium boni viri.vt de iureiuran. vemens·⁊
cqumtaualb · ꝗ. ⁊ licet papa ſolutus ſit legi
bus · vt · C. de legibusdigna vox · tamen ipᷣe
delegat · . eec· jad quod accedit · ff. de offi.
pꝛeſi.ſenatus:æ de iur:om. iudi:qui iuriſdi⸗

tioni · æ. l.peetoꝛz· hoc peobatur ·S. de reſtit ·

ſpoł.conquerẽte.⁊ ̊: de accuſa:qualiter.ij
in fi.i.j.ibi:non tanꝙᷓ idem ſit accuſato⸗
xc̃ · Dico etiam ꝙ perſona æ dicta penſanda
ſunt · vt.j.ſequitur in peoximo.v·quãuis cõ⸗
miſſam contra eccleſiam punire poſſit. quod

die vt õ.de ſen.⁊ re iu.ſub rubꝛeica de ſen..
quis debet.S· item ratione rei:a ſeq̃n·¶ Zin
autem aliquis dixerit impereratoꝛem ꝓfidũ⸗
atrocemrufum.vel quio ſimile peofudit · ſi
ex leuitate ꝓceſſit contemnendum eſt. id eſt
peo contemptu puniendus eſtſeeus ſi ex cer
ca ſcientia hocipᷣm dixit· lubeicum enim lm
Zue non eſt defacilhi ad penam trabendum.
ĩgitur ad penam aliquando trabi poteſt. vt ·
ff · ad.l.iunł.maiaſ:famoſe·ſed ſi ex ĩſania fu⸗
roꝛis ſine furoee.ſubaudi nõ ficto ſed vero
contingittunc eſt miſeratione digniſſimum.
vt · ff. de offi · peeſi · cõgruit · ⁊ de penis · reſpi
tiendum. æ de re mili:omne/ꝗ. vlt. ſed ſi deli⸗
beratione habita hoc dixit. pumenduſeſt. vt
dixi · ergo eum qui talia peotulit dicimus re
mittendum vel tranſmittendum ad peincipẽ
qui perpendit ex qualitate perſonarum vtrũ
erimen peetermittendum ſit· an exquiri debe
at ⁊ puniri ·ſic intellige C·ſiquis impera · ma
ledixerit.l .vnica.eodem modo die de male⸗
dico pape · Gq excepto:quod non remittit' ad
papam ſed iudex hoc extimabit.vt· j.e.c.j·
ar. S· de tranſactionihus. c· fi · Ooteſt æ il
lud dici:ꝙ; B locum habeat quando peiuatizʒ
maledixerit. ſed decre · quando publice · nam
in publico non eſt ludendum cali ludo.maxi
me inter laicos.qui eccleſie romane æ cleri⸗
cis opido ſunt infeſti · ij.q.vij.laici· vnde ex
hoc punitur clericus etiam ſi dicat ̊ luden⸗
do · ꝙᷓuis laicus non puniretur · vt. C. ſiquis
impa ·male.l.vnica ·quia dicitſi ex leuitate
contemnenduũ eſt. id eſt deſpiciendum · Et ẽ
ratio · vt o.de exceſ.peeł · quã ſit graue· ⁊· xj.
q iij ·peecipue.⁊ õ· de iur̃iu: cum quidam·et
de voto ⁊ vore· magne · .j.⁊ quia nõ debẽt
peebere laicis pꝛeauum exemplum.et ſcdᷣm B
poteſt exponi vt pena illiusſcilicet celerici
maledici:alijs ſeilicet elericis æ laicis terro
rem æc. vt . ij·q: vij·quapaꝛopter.Sõ.de iudeis.
ad liberandam. ⁊ de calumniatoeibus · c. ij.
liquando vero tales delinquunt facto.
oꝓponendo ⁊ moliendo cõtra peincipes .vñ
incidunt in:l.iuł.maieſta· qua tenetur æ om
nes hij qui contra vrbem romanaʒ ſiue popu
lum aliquid moliuntur: vel ꝙ is de quo que
ritur ad hoſteſ peofugit vł ipſos qualitercũ
qʒ iuuat.ſcʒ.armis·vel pecunia.vel conſili⸗
vel ꝙ ſubiectas peouintias nititur rebelles
facere · vel ꝙ ſeditionem mouet in ciuitate.
vel ꝙ magiſtratus occidatur. vel peinceps.
vel hij qu circa latus eius militãt· vel ꝙ ar
ma ſumit: vel ꝙ occupat loca contra rempu⸗
blicam.ideo ⁊ B crime aꝓpellatur perduelli
onis ̊ᷣm quoſdam·quia ĩ his caſibus peoba
tio per duellum admittebatur.ſecus ĩ inferi
oeibus.ſed hm azʒo· alia eſt ratio nominis·.qe
ſcilicet perduelliones dicuntur hoſtes. vt.
ff · de · ſig · quos hoſtes.vnde dicitur erimẽ
perduellionis · id eſt hoſtile.de his.ff.e· l. j.
ij· iij ·⁊· iiij ·⁊ hec vltia ratõ vera ẽ.peima fal

ſa · ot no · S. de cle · pug.in duello. I. an ſit of

ferendum. C Doero ſi alias committatur cri
men leſe maieſtatis. non contra peincipem

vel rẽpublicã· nõ dicitur crime ꝓduellionis
ſed leſe maieſtatis tantũ · vt patz· .ꝓ exẽpla
H ꝓbantur.ff.· ad · l· iub · ma · l. vl. Et eſt rõ · qe
verbũ vrbis ſimpłr ꝓlatum romã ſignificat
vt inſti · de iur naturab. gen · ⁊æ ciuił . SG. ius.
æ 6: de voto.magne.⸗H.j.⁊ ò̊.de of.vica·tua
.··de pñijs · ſignificauit · Cõmittit ergo
crimen leſe maieſtatis tm nõ pduellionis.cũ
quis ſtatuas peincipis aut imagines qe iam
cõſecratas cõflauit:ſecus ſi nondũ eſſent cõ

ſecrate.vel ſi eſſent re ꝓbate.qð hodie ĩtelli

Si põt de imaginibꝰ ad honoꝛeʒz dñi cõſecra
tis · ſeem ſecus ĩ eo qui vetuſtate cõſump
tas reficit:æ in eo qᷓ lapide iactato ĩ incerto
foetuito ſtatuà attigerit vt.ff · e·qui ſtatuas.
*τl. nõ cõtrahbit. æ. · cuiuſcũqʒ in fi⸗ 41 ktez
tenet? hac lege qui B; crimine accuſatũ de cu
ſtodia fecerit exire · vt · ff· e. l. iiij. in fi· 1E
q̃ obſides ſine iuſſu peincipis ĩterfecit· t
qui de ꝓuintia nõ deceſſit cũ ei ſucceſſum ſit
id e · cũ ſuceſſoe ĩ regimme aduenerit · vt · ff · e.
l.i. æ ij. / Eſt æ alind crimẽ q̃ſi leſe maieſta
tis.vt in peiuati carceris exercicio.æ in falſa
mõeta: vt· C· de peiua:carc:l.vnica.⁊a de fła
mo.l.penb · ¶ Sed et crime ſimonie adinſtar
crimĩs leſe maieſ:pſequit·vj.q.j.q. poero.S
de ſimo. licet heli.penł.⁊ crime hereſis· S
de hereti · vgentis·
Flij maledicunt ſupioꝛem ſuũ cui ſubſũt
tanꝙᷓ dño.qð faciendũ non eſt.ſiue dñs ſpiri
tualis ſit ſie tpalis: vt S:de ma.⁊ obe. om̃s
æ de cenſibus:oĩs aĩa· xxiij·q:j patus.⁊ ma
xime cauendum eſt de ſpiritualibus quia
dijs · i. ſacerdotibus nõ detrahes.S. de. hzti
cuʒ ex iniuncto:ꝗ.vl·S. de ma æτ obe. ſolite.
de vtroqʒ habes·xxiij·q:v..ipᷣis aũt pein
cipibus.⁊.c· ſequęeti:ſi apud carnales.⁊. c· di
cat.⁊. .ſeqn. p̃terea.⁊.c.ſequẽ. ¶ IFlij male
dieunt eqles ſibi:vel ĩferioꝛes.vł ſupioꝛes·
non reſpectu ſubiectionis æc.qð et ꝓhibieũ
eſt · qe neduzʒ peincipi:ſed nec fratribꝰ detra
hendũ ẽ. vi · q· i · ex merito ·⁊ duobus.c.ſeq̃n.
ſed nec ſuperioe ĩferioei ſuo detraher debet
vñ nec ſni cõmendãdi cauſa debet aliqᷣd dẽre
quo minoe aliꝰ fiat · xcix · di · nullꝰ.⁊.c. ecce.
xj·q:iij.ſiquis vο Inde dauid. detrahentem
ꝓximo ſuo hũc ꝓpſequebar· xxiij.q:iiij.nimiũ.
2 c qui peceattales etiã homicide iudican
tur · vt de pe · di. j. homicidioꝛũ.et de his dic
vt no·S· de crimie falſu G. æ qᷓliter. S. ĩ fine.
2 · de inmrijs · ꝓ. quot modis: /Flij facta
ipſoꝛũ· qꝛ quidam ſunt qui vitupant quidq̃d
alij dicunt vł faciũt:licet dubia eſſent ĩ meli
oꝛem ptẽ interpᷣtanda · vt · J.de reg.iur̃.c.eſto
te · i. q· vij· ſanctimꝰ.õ.de ꝓcurato: nra.ĩ. fi.
de ſeruti.in oeð .fa.c· vnico:et de pſump.
c. vl.ff · de rebus dubijs.quotiens.⁊.l.jĩ am
biguis · IFlmd ſi euides bonũ ſit vł euidens

malũ .qꝛ tunc nobis licitũ eſt iudicare.vt S.

de iuriu. ſi xp̃s ·· quidã:·æ de elect.oſius· et

de cki. ñ reſi.c.i.ĩ·de reg.iur̃.eſtote.ff· de vᷣ.

ſig · ꝓbeũ· ⁊ de adlterijs.ſi adulteriũ· Flij
blaſphemant dñm noſtrũ hieſum xp̃maliqñ
facto et ſic habet locũ.S.de iudeis:⁊ de he

reti · ꝓ totũ · aliquãdo verbis et ſic habet loc
iſte titulus·
Vi admittantur ad accuſatõem cuiuſli
Vbet : et certe ĩ maledico peincipis ſiue
Rfitualis ſit ſue tpalis. quilibet admittit
ſiue ſit miles·ſiue minoe ĩfamis:paup fami
liaris·pater.filiꝰ.libertus.pꝛonus.mulier.
Nam cõiuratiõem lucij catiline mlia mulier
detexit· ⁊ marcũ tulium cõſule in iudiciũ eiꝰ
inſtruxit· vt.ff.e.famoſi.⁊· l.ſeq̃n.ſerui etiazʒ
toequent' cõtra dños fidiculoꝛuz· ſcʒ qe fide
faciunt·vel·qe findũt carnez toꝛmenta· quia
ſpeeta omi progatiua accuſanti æ eiꝰ accuſa
to infligunt · vt. C. e.nullꝰ.æ. l.vl. ¶ Id ac
cuſatõem aũt maledicozuz hominũ alioeum

non videt' admittendus niſi is cuiꝰs itereſt.

vt · . de · exceſ.p̃ł.graue.multominꝰ ad accu

ſationẽ illoznzʒ qui facta aut dicta rep̃hẽdũt

nõ pſonas· licet iudex h̊ et his ſimilia ex of
ficio puire deheat · vt · ᷓ de of · oꝛð. c. 1·. Dici
tur tñ ꝙ quodlibet crime hm ca.publicũ eſt.

vt no.S · de colluſione:G. q̃łr.v.ſi vero crimi
nalis.Sʒ ad acenſatõez maledicozũ dei ꝓcul

dubio quilibzʒ admittitur multo foætiuſ ꝙ;ᷓ in
ſuperioeibꝰ.quia frater.vxoæ vel ſeruus.nõ
eſt ſubditꝰ huic ſeruituti · vt no· õ̊. de hereti ·
¶. q̃liter deuitetet de doetijs. ꝗ. quot mo
dis bnon ſolum-
Valiter quodlibet genus puniatur. et
certe in cenmie leſe maieſtatis filij de
uentis puniunt'. qe licet nõ decapitent'
ſunt tame infames:nec alici ſuccedũt.licet
filie de bonis maternis falcidiã habeant. vt
C·e.l:penbł:⁊æ. ff.de penis.l. crimen. ¶¶ Cri
mine etiazʒ cõmiſſo mhil alienari poteſt. nec
emancipatio fieri vel manumiſſio: vt. C.eę.l.
penul.ꝙ. emancipatio.alias contrariũ eſt.vt.
ff.de dona.poſt cõtractuzʒ ſtem accuſatio

inchoari poteſt poſt moete. vt. C. e.l. vlt. qʒ

intelligas de crimine ꝓduellioms.vt.ff.e.l.
vl . qd dic vt noS.e. . ſub· J. alij maledicunt
peincipem. v. aliquãdo aũt tales delinquũt.
Sc notandũ ꝙ qui patefecit cõiurationem
anteqꝙ; vſus eſſet vel ad actum peoceſſiſſet.ve
niam meretur ⁊ peemiũ·ſed ſi iam ad actuz ꝓ
ceſſerat·: vemam meretur nõ peemium.vt. C.
e · l. penul. in fi · ¶Sed ſi aliquo iſtoꝛum mo
dorum non excuſetur reus Huiuſmodi crimi

nis· ſiue perfecerit crimen ſiue ad actuʒ peo

ceſſerit: dando vel recipiendo ſacramentũ ſu
per crimĩe cõmittendo vel aliquod ſimile fa
ciendo· gladio det feriri.⁊ eiuſdem hona om
nia publicari:eadem enim ſeueritate volun

tas ſceleris huiuſmodi qua ⁊ effectꝰ punt.

vt · C.e.l.penul.poſita · vi.q.j.verum· vv. ſi
quis cum militibus. nam pena hums.l.ſiũ
contra peincipem ſiue contra rempublicam
quis molitus fueritanime amiſſionez conti

net; vt inſti · de publi.iudi . ¶. ij · in quo caſu

crimen moete non extinguitur-licet in alijs
caſibus· ſcilicʒ quando nec cõtra peincipem
neqʒ; contra rempublicam committitur extin
Zuatur · ff ad · l. iub · maieſta.l.fi . /St a de

nudante queritur de participibus quod *½

blici e.
ro crimi
dei penl
luſc in
uus. nd
hereti⸗
Wot wo.

maruteet
8 fllide
rtapiten⸗
dut lieet
beant dt
n. (ci
teſt. nee
C.e-l.
eſtt⸗
cuſatio
vlt · qd
f⸗e.l.
dieunt
nqgut.
Wonem
ſſet ve
actm p
nt⸗C
um mo
ierimi
tiz peo
entu ſa
jmilefa
vondom
volun
pumt⸗
n
8.lſĩ
licam
conti
caſu
alijs
ipem
exiin
ta de
nod

in B; eaſu ſpeciale eſt.vt.S. de confeſſis.c. j.
Plee pene locu habet in maledicis facto·
ecus ſi verbis.qe tunc arbitrari e pumuntur
vt no.S. e.J.j.ſub.. alij maledicunt peinci⸗

pem · v.ſi quis vei bis.⁊.v ·ſequen. Doero

ſi quis domino ſuo ſupioei maledixerit. arbi⸗
trarie punit. vt ꝓximo dictum eſt.ſed ſi fa⸗

cto.ſubandi maledixerit.cõiuratõnem faciẽ

do. vel ↄſiliuz vel auxilium inimicis dando.
degradatio ſequi debet ſiue decapitatio:ma
xime ſi eum pcuſſerit.xj.q.j.conſpirationum

agn elefirne ei Sed ⁊ dicit capitulũ.ꝙ
a

ſi quis clericus cõtumeliaʒ aut conuicia epi
ſcopo intulerit: degradatus incontinenti tra
ditur curie ſeculari.⁊ tanꝙ; membeũ putridũ
ab eccleſia in qua beneficiatꝰ erat abſcindi
vt · xj·qj.ſi quis ſacerdotũõ·de maio:⁊ obe.
ſi quis...de exceſ.pla.grauem.lòẽ ſi epiſco⸗
pum dñm ſuum publice denegauerit. vt ibi.
Idẽ videt' ſi ei auxil ium non pbuerit ⁊ occi⸗
di pmilſerit· vł ſi manus violentas in eũ intu
lerit· vt· ff.de re mi.omne delictum I. j. · J.
vl. ⁊æ. l. mil ites irreuerens miles. nec minx.
nã qui epᷣo ſuo nõ obedit indubitanter reꝰ ⸗
repeobꝰ exiſtit.⁊ deũ ſceandaliʒat.qui eius ſa
cerdotem vł ep̃m ſcandalizat.xcnj.di.nulla
ratione·⁊. cille.xj.q:njſi aũt vobis.⁊ duo⸗
bus.c.ſequen· vbi dicit᷑ ꝙ talis deponendꝰ
eſt.etiã de tali poteſt intelligi ꝙ clericꝰ ma⸗
ledicus ſi in indicio de illo fuerit conuictus
degradet.xlvj:di.clericus maledicꝰ.⁊ iũge
q no.õ.:de heretꝰ.ꝗ. qua pena feriat.v.ter⸗
cius · ¶ Qui vero equalibꝰ vel alijs nõ dñis
maledicunt vel verbo vel facto.puniunt ar
bitrarie.facta.ſ. extimatõne miurie arbitrio
ijudicis hm iniurie quãtitatẽ æ etiã qualitatẽ
⁊ B ſi ciuiliter agat· Sinaũt criminaliter. ex
traoedinaria pena officio iudicis maledico
irrogat . vt inſti·de iniurijs:ꝗ. in ſumma. iu⸗
dicant' etiã ĩ foꝛo pñiali vt homicide.vt no.

