ſen. excõ· tua nos:ꝙ die vt no · S· de rap · ſub
rubeica de incendiarijs· J. qua pena· v · ſed
ſcdᷣm canones ·æ ſequentibus · Triceſimuſ
octauusqui cõmunicat heretico inſcius an⸗
no pemtèàt qui ſcienter quinq; annos. Qui
permittit hereticum cantare miſſam ignozan

ter quadeaginta dies · ſi ꝓ reuerentia eius p

annum. ſi in ſubuerſionem fidei tanqꝙ; hereti⸗
cus damnatur.niſi per decez annos peniteat
Siquis receſſerit ab eccleſia ad hereticos cõ
fugiensa alios ad hocjdem faciendum in⸗
duxerit. duodecim annis peniteat· tres extra
eccleſiam. ſeptẽ inter audientes duos extra
cõmunioneʒ .a ſic duodecimo annoe cõionezs
ſme oblatione percipiatxxiijqj·ſiquis de⸗
derit. ]Triceſimuſnonus: qui ignoꝛãter co
gnoſcit duàs ſoꝛoꝛes: vel matrem æ filiam·t
amitam vel neptem. ſeptem annis peniteat ;
Si ſcienter:perpetuo caret coniugio·xxxiin·
q·fi:ſiquis cum duabus · ¶ Quadꝛageſimꝰ·
qui cum beutis coierit · pluſeᷓ per ſeptem an
nos peniteat· idem ꝓ inceſtu.xxxiij · q· ij· hoc
ipᷣm. ⁊.·J.ſeq̃n. Quadeageſimuſpeimꝰ.pa⸗
tronꝰ qui res eccleſie dilapidat:annua excõ⸗
municatõis ſententia irretitus peniteat xvj⸗
ꝗq ·vijfilijs · ¶ Quadꝛageſimuſſecund?ꝰ. qui
luſtrat domum ſuam cum magicis æ incanta
coeibus:quinq; annis peniteat xvj · ꝗ · v. qui
diuinatoꝛzes. a. c. non liceat· ¶ Quadeageſi
muſterciꝰ.ſi mus comedat coapus xp̃i · ſacer⸗
dos quadeagita dies peniteat; Si perdidit:
triginta dies. de con. di: ij· qui bene · Si incau
te dimiſit ꝙ;uis nibil nephandum inde acci
derit. tribus menſibus ab officio ſuſpendat.
6. de cuſto: eucha.c.j. ¶ Quadeagelimuſqr⸗
tus.qui iurat non facere pacem cum ꝓximo
ſuo⸗ anno peniteat· ⁊ ad pacem redeat.xxij.
q iiij·qᷓ ſacramento · ¶ Quadeageſimuſquin
tus. ꝓ Piurio· ⁊ adulterio:⁊æ homicidio· dan
tur regulariter ſeptem anni. Idem ꝓ foenica
tione licet ñ ita aſpera penitetia iniungat.
xxxiij.q· ij· hoc ipᷣm.a. . ſequẽti · ¶ Quadea
geſimuſſextus· qui ſci enter rebaptizatur ſeptẽ
annis peiteat.faciẽdo tres quadeageſimas:
æ feria quarta ſexta iĩ pane æ aqua ieinnan
do.h̊ ſi ꝓꝙ vicio hereſis hoc fecerit:ſi autẽ ꝓ
immundicia.id ẽ: ꝙ ſalute cospoeis obtinen
da. vt. ̊. de apoſta.cij.tribꝰ annis peniteat
de conſe· di. iiij· qui bis· æ talis qui bis ba⸗
ptiſatur vel etiam confirmatur fit de foeo ec
cleſie æ cogitur fieri regularis · de con· dil · v.
dictum eſt · Quo tpe autem hee tres quadea⸗
geſime ieiunãde ſmt.no.õ · e·in · v· viceſimuſ
ILicet autem om̃s circumſtantie diligen⸗
ter ſmt attendende:peincipaliter tamẽ conſi
derande ſunt qualitates ꝓpſonarum. Ham ſi
ſeruus ſit ⁊ timoee peccauerit obediendo do⸗
mino in atrocioeibus. mitius puniendus eſt
xxij ·q:dqui compulſus.xij.q:ij· cum deuotiſ
ſimam.æ tamen in talibus nõ tenebatur obe
dire. xj·q: ij.ſi dñs:lxxxvj:diſ.an putatis ·
xxiij.qiiij.duo iſta nommaiꝙ ſi voluntarie

peceauerit acrius quã alius etiam in coepe
punietur · xxnij·. q:j· qui contra pacem . xij· q·
ij· qui manumittitur· iij:q·xj· ſiquis ex fami⸗
liaribus.nec eſt ſeruo iniungẽ oa pegrinatio

per quam dominus qui in culpa non elt ſer⸗

ui ſeruitio nimmm dekraudetur · · de ſenten
tia excõ·relatum · c
¶ Si vero peceatoꝛ liber ſit· totam peniten
ciam a canone ſtatutam ſi fieri poteſt explere

debet · xxvj. q.vij·ſacerdos · de pe · dil. · non

nulli vero · ſed ex cauſa poterit moderari · vt
no · S· e· J. V.· certum elt ·

Si diues ſit· inquiras caute aſtute que cã
mouit ipᷣm ad peccandum · æ ſi pure confitea

tur. veniaz ꝓmittas · de peni · di ; vj · c . j· ad fi ·

æ impone penitentiam in ieiunio oeatione.=
elemoſina conſiſtemem · æ ſi delicatus ſit ca⸗
ueas ne aſperum ieiumum iniungasxlj· diſ·
non cogãtur · ſed aggraua eum in elemoſinis

de pe. di . .. medicina:nec dicas ꝓpter hoc ve

nalẽ dominũ.ſed qe peccatoe vendidit ſe ere
peccatoꝛũ dyabolo · quare ſuo ſe ere reconci

liet deo · xv.q:jnon eſt·in fi···

¶ Bi ſit puer. non tenet ↄfiteri quouſq; ad
annos diſcretõnis peruenerit:j.e:omnis.id ẽ
quouſqʒ ſciat diſcernere mter bonum æ malũ
8.de delict. pue· pneris antea em neſciunt
tales quid faciunt.xv· q:j.itaqʒ;· in · v · vn ð

pupillo æc. ad fi:⁊ de conſe ·di:iiij· eos quos

ad fi ·Sq æ ratione fragilie etatis e minoe pe
nitentia imponẽda vt in dicto. ideo etiã
inter plenam æ ſemiplenam pubertatẽ diſtin
guendum elt · ſicut no. S.de deſpon · impu:

⁊ de frigi · ⁊ de delic · pue · ⁊· m. e · · cui · ſub · J·
cui pueri· Cum diſcretõne ergo que eſt mater

omnium virtutů· q · ·peeſenti S de offi ·
cuſto.c.j.eſt penitentia imponenda.vt anĩe
hominum coerigantur nunc plectendo nunc
ignoſcendo.quia G ſolum bene agirur.xxiij ·

q· v. ꝓdeſt· ⁊ multa bona peeſtantur innitis-

xlv. di . ⁊ qui emendat · Si ſenex fnerit. die
vt no · S.· e · ¶. quando confitendum · v. ltẽ cõ
fitendum eſt tempoꝛe puericie.·a ſeqᷓn. ASi

peelatus ſit ⁊ publice peccauenit· acrius quã

alius puniri debet ꝓpter exempli perniciem.

xj · q·iij · peecipue··de voto:magne · lxxxiij ·

di · nemo quippe · Si vero occultum ſit pſuz
mitius punias:quia vbi malum oꝛitur · ibi de

bet moꝛi · ij · q·j· i peccauerit l · di · de his ij ·
Preſbiter tamen magis puniendus elt ꝙ;ᷓ dia

conus·⁊ ſic ꝓcede deſcendendo:nam Sradꝰ
dignitatis vel oꝛdinis peccatum aggrauat-
xl·di. homo xpᷣianꝰ.lxxxix · di· ad hoc diſpen

.„-

ſatioĩs · ad fi · ð pe. di · iij · S· finis · j· v· poero

ſcm iuſticiam. vbi dicit · in domo patris mei

manſiones multe ſunt ſic enim intelligendũ
elt de domo inferni· ⁊ de domo huiꝰ můdi ·

ſſgi ſit monachus vel alius religioſus· in⸗

iungas ꝙ decetero ſeruet regulam quã peo⸗-

feſſus eſt· quia hm Jꝗugu·hoc eſt ſumma peni

tentia·xij.q.jnõ dicatis · dbi dicitur ꝙ ſi vl
tro confitetur · pcatur ei oꝛetur pꝛo ipſo · ſi

necne
n
famt
ednmt
maſe:

peniten
Perle
diſipon

eqaecz
confie
)⸗adfi⸗
ationee
as ſicr.
npljd⸗
emoſinis
erhoe ve
ditſe ere
teconei

uſ; ad
msed
wali
veſciune
Hond
os quos
nmorpe
deo etia
te diſtin
himpn.
ſub⸗.
ſt mater
deoffi⸗
ve anie
donune
xriij⸗
nnitis⸗
ent die
lre e
.
fius qua
rnicien⸗
lxrnii
ſtapſiz
r ibi de
his eij⸗
ſtch di
gred
granat⸗
cdiſpen
enn
tnis ma
jgenon⸗
mud⸗

8 in:

peo⸗

a pen⸗

ſibl

ipſo⸗

conuincitur grauius puniatur. Non tamẽ in⸗
iungatur tali in clauſtro ꝗꝓpter fratrum ſcan
dalum ieiunium ſpeciale hm baſilium· xx.q.
iiij · monacho.⁊. G. fi. Hoteſt tamen puniri in
ciboeum abſtinentia.cum ⁊ ſme ſcandalo poſ
ſit comedere magis vel minus.Item in oea⸗
tione.Qð ſi ſolitarius ſit tali indici poteſt ie:
iunium. ⁊ ſi inuenias ꝙ ſme peelati licentia
ꝓpeium teneatterreas ipᷣm.quia niſi maioei
ſuo reddiderit ſaluari non põt.⁊ fit eius oea
tio in peccatum.xij.q.jnolo.&t ſi inuemas
ſit tranſgreſſoe regule.acriter punias. naʒ
ralis hm Girego. magis delinquit ꝙᷓ ananias
ſaphira.qᷓ ſancto ſpiritui ſunt mentlti. xvij.
jananias.æ que ſme conditiõe vouet tał.
ſme conditione reddere tenetur.xxvij.q.j.nu
pꝓtiarumxxxij · q.viij c· dnico.

Si ſit begina æ cadit in peccatum carnis.
Srauabis eam in ozatiombus. ieiunijs. æ in⸗
iunges eidem ne decetero impieratez nutriat
ſub ſpecie pietatis.xviij.q.ij. pernicioſam. æ
c.ſeqn.Et ſi votum non fecit.conſulas cõ⸗

rrahat exquo continere non poteſt· Nam hm

Ihero·melius eſt coniugium ſubiſſe æ ambu⸗

laſſe per plana: ꝙᷓ ad altioꝛa tendere a in peo

fundum inkerni cadere.xxvij.q:j.nuptiarum

bonum.

Si ſit monialis.diſtinguenduz eſt inter di
uerſos gradus momalium. Nam quedã ſunt
laice.quedam cozrupte ⁊ ꝓfeſſe conuerſe. et
iſte minus peccant ꝙ;ᷓ conſecrate.xxvij.q.j.
c.· j· ⁊· c· hee vo. Klie ſunt velate velo ꝓ⸗
feſſionis tantum.æ iſte magis peccant ꝙᷓ pei
me. minus tamen ꝙᷓ conſecrate. ¶Flie con
ſecrate.⁊ iſte magis peccant.de his duobus
Seneribus · xxvij·q.jnec aliqᷓ.⁊·c.de viduis
⁊· c que xp̃ᷣo · ¶ Flie diaconiſle.⁊ hee ſimili⸗
ter magis peccant.xx.q.j. ſanctimonialis.
Flie abbatiſſe. hee ſimiliter magis pec⸗
cant · xx · q·j· iuuenculas .· IEſt æ ſextum ge⸗

nus· nam æ alique ſunt aſſiſtrie.ſcʒ incluſe. et

qui tales coꝛrumpit acrius eſt puniendus ꝙ;
ſi coerumperet aliam monialem.xxvij.q.j.ſi⸗

quis rapuerit. Flie etiam ſunt conuerſe ſe

culares non ꝓfeſſe.vt ſunt cõuerſe ſeculariũ

eccleſiarum· plebium vel hoſpitalium ſme

regula appeobata.æ iſte minus peccant: naz
⁊ ſi contrahant tenet matrimomum. vt ꝓba⸗
tur a contrario ſenſu ·xxvij.q.j.vt lex conrti⸗
nentie.
Si ſit ſecularis omnino.conſidera vtrum
ſit puella æ virgo ſub poteſtate parentum cõ
ſtituta ⁊ nimis laſciua:æ tunc afflige eaz ie⸗
iunijs æ diſciplinis ne cadat in peccatũ luxu
rie · nam luxuria mulierum ferenda non eſt.
imo quia acrioe eſt qᷓ virroæꝛum acrius eſt do⸗
mandaxxxipqiiij: meretrices· eſt tamen ni⸗

hilominus æ ſi peccauent conſola nda · qꝛ ſexꝰ
muliebeis magis dẽt moneri terreri · xxvij ·

q.j· de viduis ·

ISi ſit eoniugata.pꝛeuideas ꝙ ſine ſcanda

dalo viri pemtentiam imponas. ſczʒ ꝙ in ab⸗

ſentia vini affligat ſe diſciplinis æ ieiunet.pᷣ⸗
ſertim ſi maculauerit thoꝛuʒ viri. ad qð nulla
conditione debuiſſet induci xxxij·q;/v.ꝗ.cum

ergo · in peeſentia vero viri abſtineat nõ a q̃li

tate ſed a quantitate ciboeumſicut no· · e.
ſub/.ſi ſit monachus.æ inſiſtat foꝛtiꝰ oꝛatio
mbus.a ſi foete aliquod crimen publicum cõ
miſerit ꝙ bene ſcit maritus.puta.oppꝛeeſſit fi
lium vel ſimile quid cõmiſit tunc ſub pᷣtextu
illius peccati ſi poteſt fieri etiam de occulto
penitentiã agat:ſic ꝙ decetero mereatur vo⸗
cari caſta non adultera. xxxij.q.j. quod datũ
tibi æ. c· non erit turpis. nomen enim adulte
rij vicij nomẽ eſt non nature.æ egreſſus vicij
virtutis operatur ingreſſum.xxxij.q.j.cuz re
nunciatur.
Si ſit vidua.aggraua ip̃am in ĩieiunijs et
oeatõnibus ſuis magis ꝙᷓ; alias mulieres.nã
tales oeatiombus ſuis æ meritis debent ec⸗
cleſiaʒ adiuuare · lxxxj.di· vidue. a ideo ſi vi
dua non poteſt ieiunare eſt o-atiombus ag⸗
grauanda/vt ibi.⁊ ·xxxj·q:j.quomodo virgi⸗
nibus.

si ſit meretrix· inducas vt ceſſet a pecca⸗

to·eidem ſi ceſſauerit veniazʒ pollicendo. alio
quin ſaluari non poteſt. Nam ad talem ꝓhi⸗
bet dominus accedere . cuiꝰ publice venalis

eſt turpitudo/xxxij:qiiij. meretric es.xxxiiij.

di · vioua · Sed 2 ſi dicat ꝙ ceſſare non poteſt
non elt danda penitentia· quia nec potes · de
bes tamen ei conſulere vt faciat elemoſmas
*omnia bona que poterit.vt ſic dominus eã
reſpiciat. ⁊ coæ illius illuſtret ad peniten tiaz
faciendamde pe.di.v.falſas.in fi qð dic vt
no. S.e. J. ⁊ an ficte penitenti.ſub. J. quid de

operibus· v· quid ergo ſi aliquis pemteat.

ſequentibus·
Sic ergo ꝙuis canones certas penitẽtiaſ
imponant in caſibus.poſſunt tamen ex cauſa
augmentari æ minui. conſideratis his ð qᷣbꝰ

no. · e. J. HE· j. V· certũ e ·æ reſpectu lacrima
rum ⁊ contritõnis · de pe · di · iij . de penitenti
bus: æ magnitudine peccati ⁊ altitudine di⸗
gnitatis· Nam ab epiſcopo vſq; ad vltimum
mmiſtrum.ſicut minoꝛẽ maio⸗ peecedit ho⸗
noee.ſic etiam crimine. æ quẽ maioe ſequitur
culpa.maioei implicetur vindicta.l.diĩ. quia
tua. alias.quia ſanctitas.xxj.q.j·nulli fas.æ
ideo clerici ſunt magis qꝙᷓ laici puniendi pao

pter exempli pniciem xxj·q: iiij .p̃cipimꝰ .&t

quia raro clericus vere penitens inuenitur.
non em̃ confunditur quia peccauit. ſed quia
gloeiam ſuam amittit hm criſo.de pe · di. j. qs

vnq;. St hm ambeo facilius inuenitur qui ſer

uat innocentiam. ꝙ; qui agat veraʒ penireétiã
de pe.di · j· ſunt qui arbitrantur. quod beda

exponit de clericis luxurioſis.ij q·dij.ſecuti

ſunt · ¶ Quid ſi aliquis ſacerdos babet par⸗
rochianos cecos: mutosfurioſos.vel demo

S niacos. Si nutu. vel ſeriptura. vel ſigno poſ
ſunt confiteri.faciat homo quod poteſt · xxij.

q· v· faciat.ſm autem.oeet ſacerdos ad domi⸗
num ꝓ talibus:æ faciat orare populuz vt do

minus illuſtret ceꝛda ipᷣoꝛum ad penitentiaz

æ miſereatur eisſic docet Fugu: de con · dil·
ij · ſolet queri · tüc em̃ ei · ſcz ſacerdoti nihil im

putabitur.eum de contingentibus nil omiſit

xlnj· di · epheſijs ·

Quid ſiquis in fine penitet vb in ſanitate

ſeò penitentiam non compleuit· vel cõpleuit
penmitentiam ſibi iniunctam · ſed minoꝛez quã
debuit· quia ſacerdos imperitus æ ſimplex ne
ſcimit. vel non potuit modo debito arbitrari
nec tamen ipᷣ̃m abſoluit ſimpliciter. ſed ſcðm
quod no· gee · S. que penitentia · V · ſacerdos ·
æ G. an ficte penitenti. ſub· . quid de ope⸗
ribus. YS. ad B dicas· Ed hoc ſciendum eſt · ꝙ
tzm leonem nemo eſt deſperandus dum in
coepoꝛe cõſtitutus eſt· quia non nunꝙ;ᷓ qð dil
fidentia etatis diff ertur.cõſilio maturioei ꝓ⸗
ficitur.de pe · di vij· c·j· Exemplum habes in
latrone· cuius ⁊ ſi ſera fuerit pemitentia · per
fecta tam a accelerata fuit indul gẽtia · tan⸗
ta enim poſſet eſſe contritio:q; ſufficeret ad
omnem penam delendam ita ꝙ talis anima

nec per purgatoeium tranſiret: ſed ad patriã

nullius moæe impedimento retardante con⸗
uolaret.verum G; periculoſum eſt · ⁊ incertuʒ
eſt a nobis · vt patet ĩ his que no·õ· e · J. qua⸗
lis. ſub. ꝗ. feſtina · ¶ ꝓbat Rug· de pe · di · vij ·
C. j. æ. c. nullus expectet:æ no· S· e · ꝓ. quãdo
confitendum ſub. confitendum

Wibus. a qualiter. a quibus a in quan

lum. facienda eſt reſtitutõ male acqui
ſitoeum-Breuiter reſpondeas quod damnum
paſſis· vb heredibus.ſiue ſucceſſoꝛibus eoꝛꝝ
ſi excant. ab his qui damnum dederũt vb he⸗
redibus eoꝛum. ¶ Et inſolidum ſi facultas

ſuppetit facienda eſt reſtitutio al ioquin fru

ſNratoꝛia eſt penitentiaquia hm ꝙgugn· non
dimittitur peccatum niſi reſtituatur ablatũ.
6ᷓ.de vſurig · cum tu. xiiij· q; vj. ſi res:⁊ no de
hoc plene. · e· ſub · J. fi ·ꝗᷓ incipit · ſed que foe
ma ſeruãda eſt·æ iunge quod no⸗S.de teſtis
C. ad quid hereſ tenetur.ſub·: ꝗ. tenetur. ⁊ · S.
de vſuris · ꝓ. que pena; ⸗

Ouid de peelatis vel alijs clericis tenen
tibus adminiſtratiõem eccleſiaſticam æ male
adminiſtrantibus nunquid tenentur eccleſiã
reddere indemnem . ſic · · de elec . ꝙ ſicut . ¶.
fi.æ hoc intelligas ſine peelatus de rebus ec
cleſie expenderit in melioꝛatõem ꝗpeij patri⸗
monij- vel etiam ſi pter nimiam diligentiaʒ
ꝓPeiozum negocioezum neglexerit negocia ec
leſie ꝓcurare: æ ſic ẽè eccleſia damnuʒ paſſa·

Sed æ de culpa ſeu negligentia ꝓcuratozis
ſui ſeu vicarij videtur teneriS· of· archið·

ea q·.de ſtatu mo.cũ ad monaſteriũ ·. płt.

ff. de cuſto· ⁊ exhi:reozum.l.fi. SBed a ſi ð

ſuo aliqua expendit in negocijs ecceleſie ula
poteſt recuperare · vel etiaz heres ſuus· vt ſic
fiat quedam cõpenſatio hinc æ inde m gre ·
ij·. q· vij·latoæ · in fi:⁊ ſcdᷣm conciliũ beacha⸗
reñ · xij · q· nij · cc. ij · ⁊ ar · õ· de rebus ec ·

non alie · epiſcopꝰ. io⸗ autem intelligas

quando grauis eſt leſio· vel etiam quo ad ali
enationem vel dimmnutionem rerum immobi
lium vel mancipioꝛum eccleſie· vel etiã red⸗
dituum ſuozum· ec em̃ peohibetur peelatis
quo minus poſſit de fructibus ⁊ perceptis
redditibus quos ſuos faciũt aliqua erogare
ſcoòm ea que notantur.õ.de dona.. ⁊ quid·
Sed ⁊ ille peelatus ad reſtitutõem aſtrin
gitur qui ꝓpeium habet · S.de peeben· de mul
ta.a de appella.repeehenſibilis. Poſſunt au
tem omnes habere ꝓpeium· exceptis religio
nis iugo aſtrictis · puis aliud eſſz qndo erãt
omnia cõmunia · tempoꝛæe ſcʒ eccleſie peimiti

ue · Hij autem qui habent ꝓpeiũ tenentur de

ſuperfluis ſeu de his que ſupſunt largas ele
moſmas erogare· hm h̊ intelligexij:q.ꝛepi⸗
ſcopi.⁊.c:ſmt manifepe.⁊ ꝙ dicit Tugult · ſi
peiuatim que nobis fſufficiant poſſidemus · ñ
ſunt illa noſtra ſed pauperum.quoeum ꝓcu⸗

rationem quodammodo gerimus: non ꝗꝓpeie

tatem nobis vſurpatõne damnabili vendica
mus.Et ꝙ dicit ſero·ꝙ dominus non dignac

habere partem eum illo qui ꝗum habet · ?
alias mł tas autoeitates poſitas.xiĩj ·q.j· cle⸗

ricus qui:⁊æ ſeqn.c · vſqʒ ad· his omnibus:⁊
omma ſequentia:e:vſqʒ in finem queſtionis·

que peobant ꝙ ꝓpeium habere non poſſunt.

Quid de his ꝗᷓ donant ſua inhoneſtis mu

lieribus: vel mimis:vel ioculatoꝛibus:Si ꝓ

pter peccatum quod cõmittunt.vl ꝗpter car
nalitatem vel fauoeem ſeculi.h̊ faciunt· pec
cant moetaliter. Ixxxvj.di donare⸗æ tenentur
reſtituere eceleſie ſi ꝓgeium habent. De his
etiam qui taliter receperunt non eſt dubium

q tenentur ad reſtitutõem faciendaz · xiiij q ·

vjſi res · Si vero cauſa elemoſme ad ſuſtenta

tionem nature conferant·. nõ peccant: nec te
nentur ad reſtitutiõem dum tamen alias ab-

ſtineant a peccatis · lxxxvj · di. paſce · xij. q· ij·
æ ſi illi:⁊. c.gloꝛia epiſcopi · xl vij.diſ.ſic hij·

B maxime hoſpitalitatis cauſa:licet quãdo

qʒ caſu foꝛtuito veniunt.nec alias quid cõ⸗
mederent defacili inuenirent . ar · xlij. di · qui⸗
eſcamus.xj·q· iijqm multos.j·ti.j.ſi vere · ⁊
c.cum voluntate.¶ Zed cui fiet reſtitutio ab
Hiſtrione vel a meretrice qui ñ debuit hoc re
cipere ꝓpter petm̃ cõmittenduzʒ. nunquid illi
qui dedit.nõ · ſed ſucceſſoei ſuo vel ſuperioe
qui ̊ in vtilitatem eccleſie expẽdat. ar·xvij·
qiiij·ſiquis in atrio·S.de of.oeð.cũ nos.·
de cleri: coniug: diuerſis fallacijs· in fi:nec
ob..de decimis. tua nobis· ¶.j· x· peetextu.
quia illud intelligitur quandonis qui tenet
ad reſticutõnem non recepat a clerico id qdð
tenetur reſtituere:æ ſic non erat clericus pti
ceps in delicto.vbi ergo particeps ẽ clericꝰ
non fit ei reſtitutio vt ꝓuniatur in eo in quo

del iquit· ̊· de iurepatro:paſtoeał · ⁊ de tꝑẽ ·

oeòͤ. litteras
¶ Cund ð muliere que filiũ ſuſcepit de adul
cenio· vel partum ſupponit · vt ſic hereditas

. .

Algn
0d a

innoh
taned
eltg
ſcepes
rogane
quid.
aſtnin
eml
nt au
derat
Amti
tur de
dasele
]epi:
gultſ
mus.
n peu
nepeje
endiea
nnat
bet.⸗
ele⸗
big
onis⸗
ant⸗
ismi
,i
ter car
t pee
nentur
Debis
abium
bltenta
necte
18 ab⸗
hin⸗
wado
nd co⸗
igar⸗
vere⸗
nao ab
hocre
idillt
enioe
roi⸗
08.87
fl.net
textu⸗
tenet⸗
id
18 ptl
ſenc⸗
no
pe·

dul
Ditas

°

mariti ad filum ſuſceptum de adulterio vel

ſuppoſitum partum pueniatNHic no.ꝙ ptus
ſuppoſiti accuſatio nullo tempoee clauditur
vnde poſt moetem illius qui commilſit de B
querendũ eſt.ff.de falſis.qui falſam.J.j. cõ⸗
tra regulã hm quã crimina moete extinguun
tur·xxnij di· quoꝛundam· C. de falſis.quere
lam.non tamen eſt ̊ accuſatio popłaris.ſedð
his tantuz quoeũ intereſt competit · ff. de fal
ſig · lex coenel · ij · J. · ¶ Tali autem mulieri

nõ videtur ꝙ poſſit de leui conſuli.qe ſi hoc⸗
reuelat multiplex periculum imminere põt·
quia foete vir dimitteret eã.⁊ ſic cõtinere ne

queuntes vterqʒ adulterabitur.fierẽt guerre
inter paretes viri æ mulieris.⁊ homicidia cõ

mitterentur · Dreterea.quid pꝛoderit ſi fiat B

reuęlatio.quia nõ eredetur ei de adulterio in

peeindiciuz filij foeſitan qB negantis. nec foz-
ſan ſuppoſitio ꝓbari poteſt.⁊ ſic non obeſt fi

lio quem nuptie legittimum demonſtrant. ff⸗
de his qui ſui iuris ſũt.filiũ.⁊.ar.S.qui filij
ſint legi·per tuas·⁊ de ꝓbationibus·p tuas
Si vero hoc non reuelat· durãte hac frau
de non videtur ꝙ debeat ei penitentia iniun
Si:ar.·e:ꝙ quidam·xiiij·q.vj.ſi res. :
tali mulieri etiam durante frande iſta 6
penitentia deneganda· ſed ſiaue maritus ha⸗
beat alios filios. vel parentes qui ab inteſla
to vemirent.ſiue alios heredes ſibi ĩſtituerit
ſiue ꝗꝓpter q̊ dimittat quod non inſſituat. naz
⁊ quo ad ̊ peccat mulier indiſtincte. quia p
hHB videtur impedire factionem liberam teſta⸗
menti · C· ſiquis ali · teſta · ꝓhibu. l. j. æ. ij. in
his omnibus caſibus eſt eidem mulieri p di⸗
ſeretuʒ ſacerdotem competens ſatiſ factio in
iungenda.⁊ B eſt quod iegitur tocum æ ſolui
tur æ& expeeſſim determinatur.. e.officij.
¶ Se no· ꝙ dicit diſcretum ſacerdotẽ ſubau
di tu.⁊ cautum.vt ſcʒ ſciat hoc celare ⁊ qui

non publicet··e.omnis.⁊ no.S.e..ĩ quo te

netur ſacerdos:⁊ vt ſciat conſulere mulieri-
⁊ vt cautius faciat:conſiderare debet quali⸗
tates perſonarum. tam mariti.qꝙ; mulierniset
filij putatiui· & eniʒ mulier dominatur viro
⁊ confidit de ipᷣo intantuz ꝙ ſecure poteſt ei
dicere ⁊ ο inde faciat quidquid voluerit-
ſieut alique mulieres inneniuntur.de quibꝰ
dicitur vnl gariter in lombardia.q lumbare
ſine beagmerium poetant.æ alique etiam ĩue
niuntur que ſcientibus viris adulterantur-
nec viri audent inde loqui.⁊ ego etiam inue

ni aliquam quã maritꝰ non poterat cognoſce

re · ⁊ ſuſtinebat ꝙ ab alio cognoſceretur. et
filios tamen ab alio ſuſceptos nutriebat tan
ꝙᷓ ſuos · in tali caſu tute poteſt ſacerdos con
ſulere ꝙ h reuelet marito.⁊ exquo conſentit·
quo ad reſtitutõem mulier eſt abſoluta:quia
conceſſum eſt marito de ſuo diſponere ſicut
placet. C. de iudeis:nemo exterus. C. man⸗
dati in re mandata. Si vero periculum im
mineret in reuelacõne marito facienda. ſicut
maioei parte peeſumendum eſt. æ filius pu
tatinus ſit homo ſimplex a ſpiritualis times

deum. recepto iuramento a muliere ꝙ B non
ꝓPonit malicioſe.æ a filio ꝙ ſecretuz teneat:
ſi ̊ tamen viderit expedire· poterit ̊ in ſecte
to filio reuelare æ inducendus erit vt intret
religione vel ad remotas vltra mare vel ali
bi ſe tranſ ferat regiones.⁊ de hereditate nil
habeat vel contingat.a ſic quo ad ſatiſ facti
onez hereditatis mulier ſimilit er eſt ĩ tuto·
Sed nunqᷣd tenetur filius de conſumptis
bona fide:non putoar· C. de rei vendi. certũ
eſt · mulier tamè tenetur ſicut no.je.vᷣ.ſeq̃n.
¶ Quid ſi filius non eſt talis.nec vult cre⸗
dere mulieri:neqʒ conſilio ſacerdotis acqui⸗
eſcere.vel ei periculum eſt reuelare:tunt nui
lum reſtat remedinm. niſi ꝙ mulier ſi qpeiam
habeat his qui ab inteſtato venirent:ł alijs
ſeriptis heredibus.quo ad valoes partiſ iſtiꝰ⸗
fulij putatiui.⁊ exti mationem per eum cõſum
ptoeum.ſatiſfaciat competenter.Vel ſi tales
non extant.faciat inde elemoſmam de epiſco
pi dioceſani conſilio ⁊ conſenſu.ſicut no.ſi⸗
mile · . e. ſub · J. quid de peedam ementibus·
v·quid ſi non poteſt reperiri dominꝰ. ¶Ve
rum ſi ꝗpeium non habet.vel non poteſt ad
pꝓlenum ſatiſ facere.doleat de peccato:qpo⸗
nens firmiter in mente ꝙ quãcito poterit ſa⸗
ti faciat iuxta poſſe· Satiſ factio etiam ſi fa⸗
enltas faciendi adeſt caute fiat:per eundem
ſacerdotem ſczʒ vel aliam interpoſitam perſo
nazʒ· que ⁊ cante hoc ſciat facere.videlicz ſic
ecendoquedam perſona tenetur vobis im⸗
tantuʒ ecce ego vobis redoo accipiatis qð
veſtrum eſt. VYel ſi non poteſt ſatiſ facere mu⸗
lier · poterit dicere ſacerdos vel alius quem
is ad hoc faciendum idoneum reputat. que⸗
dam perſona tenetur vobis intantum. peni⸗
ret multum de peccato.ſupplico peo deo et

ſalute anime veſtre ꝙ; ei remitratis.ſic intelli

Ze · .e· officij·⁊ ar.xxij.q v.̊ videtut· ſuper
quo vide quod no.õ.de vſuris· . qᷓ pena. ſub
J.alia a iudice · v·quid ſi feneratoe partẽ pe
cunie · ⁊ ſequeti ·⁊ peecedẽ· In hoc tamen di⸗
ſtingui poteſt ſicut no.j.e.ſub..ſed que fo⸗
ma ſeruanda eſt. S· quid ſi is qui tenetur reſti
tuere · ⁊ ſeqnti: Sed ⁊ conſiderare debet ſacer
dos qualitatez perſone cui B; dicet. nam ſi fo⸗
te ſuper H̊ eſſet fama:vel is cui dicit G̊ aliquã
malam ſuſpitionem poſſet habere de muliere
pꝛopter quod foete ad dominum terre recur⸗
reret. ⁊ ip̃am faceret ponere in toꝛmètis · me
lius eſſz tacere.et cõtritio ſufficeret mulieri.
ar xxij.qij.ne quis. Iliud etiazʒ caueat omni
no ſacerdos.ne G; reuelet iudici cuicunqʒ·ẽ.
de exceſ· peela· dilectus · ¶ Quid de naufra
Sijs·et quidem talia poſſunt occupari vt ſal⸗
ua fiant et domino reddantur.ſient cõſneuit
no.S de acccuſa. cum dilecti:eſt tamen to⸗
tum reſtituendum. ff. de incendio.ruina. nau
fra:. l. ſiquis ex naufragio:non obſtante con⸗
traria conſuetudine vel ſtatuto. et dem de re
bus peregrinoeum in hoſpitijs moetuoenm,
quod dic vt no.ꝗ̊. ð̊ raptoꝛibus ſub rubeica
de incediarijs· ꝗ. cõtra que· et· . et in quantũ

et. . qua pena:et.õ.de pegrinãtibꝰ.. et quo
peiuilegio: S· de peinilegio.æ ſeq̃n· Oe peda
gijs vero dic vt no.ð· de cenſibus · ꝗ· ex qui⸗
bus cauſis.v.exactiones autem pedagioeũn;
* ſehn.
uid de queſtis tallijs· æ quidem ſi ap⸗
pareat iſtrumetũ inde factũ qñ dñs colonis
cõceſſit p̃dia.ſic aliquotiẽs fieri oſueuit: pa⸗
cta ſeruanda eruntᷓ; de pact'. antigonus:
nam ⁊ quilibet in traditione rei ſue poteſt pa
ctum apponere· S. de cõdi · appo · verũ · xviiij ·
q· ij. eleuterius: æ⁊ ſi de his que certa ſunt ali⸗
d retinuerit ſubditꝰ.ł ſubtraxerit · k diminu
erit. k celauerit ex certa ſcia.debet tãꝙ fur et
latro ad reſtitutõem faciendam induci· Idem
intelligas a ſi inſtrumetũ non extet · eſt tame
antiqua tallia a certa.ſi ſcitur vł creditur ꝓ⸗
babiliter ꝙ; abinitio ex iuſta cauſa fuerit im
poſita· hm ray· quod dic vt no·S. de cenſibꝰ
ꝗ.quis cenſus Si vero nõ eſt dictũ quot⸗
ta tallia fiat· ſed indefinite dictum eſt ꝙ dñs
in tali homie vel tali caſamento poſſit talliã
facere: intelligi debet moderatam conſidera
ta facultate Pominis ſeu caſamentiar · · de
cenſibus · cuzʒ apoſtolus ·· fi · x.q:iij c· fi · ff·
deb · iij · ſi filie · ff. de iur dot · qro · C. de nup·
ſi furioſi:æ ſi de Bhabet dominus leſam con
ſcientiam. inducatur ad reſtitutõem faciendã
Quid ſi ſubditus non exactꝰ tacite vel ex
peeſſe·ſine fraude æ dolo aliquid vltra domi
no obtulerit · licite recipit dominus: nec tene
tur ad reſtitutõem.arxviij.di:de eulogijs:j·.
q:ij.placuit.licet em inhoneſte exigeret.ho
neſte tamen recipitur.ff· de var.⁊ extraozð.
cog:l.j ꝗ.ẽ quide res ſanctiſſima.S· de ſimo·
dilectus filius &in fine.= c.æ ſi queſtiones
ꝗ.· fi · ¶ Si vero violenter vltra exigit domi
nus ad reſtitutõem tenetur: xiiij·q· vj.ſi res·
æ patet in his que no.õ·:ꝙ metus cauſa · ꝗ. q̃⸗
liter retractetur· v. item ꝓ conſti tutõnes. et
ſeqn · ¶ Quid ſi difficilis ſit reſtitutio· quia
foꝛte tot exegit dñs ⁊ peedeceſſoꝛes ſui.ꝙ ſi
venderet quidquid habet.ad reſtitutõem nõ
ſufficeret · Seripſit rap⸗ꝙ poteſt ei mederi B
modo· ꝙ remittat bomimibas in recompenſa
tionem aliquã ſeruitutem ad quã tenentur ei
imperpetuũvel det aliquã certam unmunita
tem vel libertatem. vel faciat inde aliquod
hoſpitale vel aliam elemoſmam cum cõſenſu
2= voluntate damna paſſoeum vel ſucceſſozuzʒ
eoꝛum.ſuper quo vide quod no·õ.de vſuris
ꝗ.que pena·ſub:.G alia a iudice.v.quidò ſi fe
neratoe ptem pecunie· ſeqn · .

Cuid de militibus qui nihil peipiunt in
Hhominibus ſuis niſi tallias:-G; vix credibile
eſt him ray.quia vix erit quin adminus pcipi
ant dominn iuſticias.æ caualcatas:æ ſimilia:
Si tamen ita eſt. dixit rap· ꝙ de volüutate ho⸗
minum eſſet aliquid certum ſtatuenduʒz ꝙ; eis
darent in ſignum dominijne alias penes ta
les milites inutile æ vacuum nome dommij
remaneret . ar · xviij.q·ij · eleuterius.j·q· iij· ſi⸗
quis obiecerit · aod ſi Subitetur quid vl

6

quantum debeat eſſe illud.recurrendũ eſt ad
coninetudine vicinozũ.ar.S.de offi.archidi.
c.fi.õ.ð̊ cenſibus:ſuꝑ eo.a.c.in eccleſijsc·
di.contra moꝛem.⁊æ ſi diuerſe ſunt conſuetu⸗
dines illa eligeda eſt que melius postari po
teſt ſme grauamine ſubditozꝛum.ar.õ · de con
ſuetu.cum olim in fi · g· de cenſibꝰ.ex parte·
ff · del · iij. nimis. ff. de regulis ur. ſemp · Et
Hhoc intelligas tunc verum.niſi foete domini

ex aliqua cauſa vedidiſſent . vel donaſſent · vl

remi ſiſſent · id quod in talibus hominibꝰ cõ⸗
ſueuerant percipere ⁊ habere:nam ſi hoc eſſz
nullus eſſet dandus regreſſus ſuas remitten⸗
tibus actiões.ff.de redibit'.act: queritur·ꝗ·
ſi venditoe.⁊ no·S.de renunciac· ꝗ.quis re⸗
nunciareItem hoc eſt intelligendũ veruz eẽ
niſi ſubditus contra dominum p̃ſcripſiſſet li⸗
bertatem· ot patet in his que no.S:de immu
nita. ec· Sa quibus muneribus · Y· ego puto
de pꝛeſcrip·ſub rubeica de peeſcrip. rerum
immobilium. ꝗ. que exigantur. ſub· J. quar⸗
tum. .
Quid de rapina vel pꝛeda · &. eui dentiã

Puius quelſtionis no·rap·ꝙ quinqʒ; requirun

tur ad HBᷓ vt bellum ſic mſtum:ſcza.perſona·res
cauſa:animꝰ· æ autoeitas · ¶ Derſona. ſcz a⸗
bilis ad pugnandum.ergo opoetet ꝙ ſit ſecu
laris cui licet ſanguinem effundere nam ele
rico non licet.xxiijq; viij.clenci:.⁊.c·his a
quibus.niſi in neceſſitate ineuitabili.qð dic

vt no· ̊.de homicidio.. qua pena.vᷣ.ſm aũt

fuit ineuitabilis · ¶ Res·vt ſeʒ ſit p?o rebus
repetendis · vel defenſione patrie · xxiij · q· ij ·

c.v.æ⁊.qiij.foꝛtitudoa. q;viij.ſi nłla.¶ Ca.

puta·ſi ꝗꝓpter neceſſitateʒ pugnetur.vt ꝓ pu⸗
gnam pax acquiratur · xxiij·q:j· noli. ¶ Fni
mus . vt non fiat ꝗꝓpter odium.vel vltionem·
vel ꝓpter cupiditates· ſed ad corectionem et

pter caritatemiuſticiam ⁊ obedienciã · xxiij

q·j· quid culpatur.⁊:c·militare:æ tunc non ẽ
delictum · ſed ꝓpter pᷣdam militare peccatuʒz

eſt · ¶ Futoꝛitas · vt ſcʒ fiat eceleſie autoeita

te · pᷣcipue vbi pugnatur ꝓ fide vł autoꝛitate
peincipis.xxiij.q:j:quid culpatur · a· ꝗ · ij · c·j ·
Be quia per G̊ nõ plene inſtrueris de iu
ſto bello.recurre ad id quod no·õ.de treuga
pace· ¶. quid ſit iuſtum bellum · NHoc tñ

teneas. ꝙ is qui iuſte pugnat non tenetur ad

reſtitntõez peede. ſed fit capientis vt ibi no ·

2 ꝓbatur di·j· ius gentium.xxiij·q vij ſi de
rebus.⁊ B; intelligas ſiue capiatur de rebus
imiuſte pugnantis. ſiue valitozum vel homi
num ſuoeum.quouſqʒ iuſte pugnãati de debi⸗
to ſuo.vel iniunia. vel off enſione illata · vel
dãno dato ſibi vel ſuis · ⁊ intereſſe ſuo· ſit iu⸗
xta ꝗꝓpeiam ⁊ ſanam conſcientiam plenarie ſa
nſfactum.vel donec looſtis paratus ſit ſatiſ
facere · vel ſe iuri pariturum off erat· Hios au

tem intelligas ſuos.qui plus hominẽ ꝙᷓ deũ

timentes ſequuntur dominum ſuũ in bello il⸗
licito.cõtra id quod legitur · xj· q· nj inlianꝰ
2zc. dñs· XFlios aut qui ei non pᷣſtant oſiliũ.
auxiliũ vel fauoee. nõ credimꝰ puniendos.

quia pena ſuos debzʒ tenere autoꝛes æc.8· de

mendi N 8
ofiarhid

dvr conſuetu

arde con
ſber pane⸗
u.ſenp
dete dommn
onaſſntd
ominibo z⸗
mſ hoe⸗ .
8 kemitten⸗
uentun
eHaris re⸗
ndi vermg e
pſeipſietli
9 8,de immnn
Hrego pat⸗
eſenip. fern
ſub .. quan⸗

d euidentiz

c, requirun
perſona-res
rlona⸗ſcza:
et p ſie ſeeu
ere⸗ nam cie
ei 2.c his
rabili qd die
na. v.mn aut
it peoo febus
errij⸗gi⸗
inkla. (Ca.
tur⸗de ppu⸗
holi. (Dri
vltionen⸗
ectionemet
enciã xxii;
tune none
e peccatuz
he autoelta
lemtoꝛtate
r gie.
fens dem
6de treugt
Poc tn
tenetur ad
s vt ibi no⸗
ur derebus
m vel bon
ſtidedebi⸗
hillata u
e ſuo ſit in
lenane i
mo ſt ſitl
eellos ab

his que fiunt a maioei pte capitłi·queſiuit.
lvj · di. ſatis peruerſum.S.de conſtitutiombꝰ⸗
cognoſcentes· j· q· iiij · c. j. ¶ Quod autez di
ctũ ẽ teneri illos qui dommũ ĩ iniuſto bello
ſequuntur · intelligas quando hij qui ſequun
tur de hoc certi ſunt.vł peobabiliter credũt
iniuſtũ ee bellũ quod gerit.maxime vbi ec⸗
cleſia hoc ꝓhibebat tales excõmuĩcabat.

Si vero eerti eſſent vel ꝓbabiliter crede⸗

rent ꝙ iuſtũ eſſet:in nullo tenerentur:niſi fo⸗
te haberent coꝛruptã cupiditatis intentiõem
vt patet in his que no·S.e.S. animus. ſcòm
ray· Sed h repnto perienloſumquia ſola cõ⸗
ſcientia non facit iuſtum beilum- ĩmo autoei
tas iuris vel iudicis eſt quantuzʒ ad B peinet
requirenda.vt patet in his que no·S. de treu
Sa ⁊ pa·.·quid ſit iuſtum belluʒ. ¶ Quod ſi
ꝓPbabiliter dubitat vtrum zuſtum ſit ve min
ſtum · adhuc poepter bonum obedientie excu
ſatur.xxiij.q.j.quid culpat᷑.hm rap.B dicas
verum ſi inquiſiuit quantum potuit.⁊ Pitio⸗
resz conſulnit.⁊ ſemper dubius remanſit · ali⸗
oquin affectatoe ignoæzantie ſient nõ expers
ſcientie puniretur · · de clamdeſ.deſpon.enz
inhibitio· J. ſiquis vero· nec excuſatur ꝓpter
timos em amt tendi fendi. vel incurreẽdi dam
num aliund tempoeale. xxxij.q:v.ita ne.licet
metus culpam quo ad partẽ attenuet quo ad
penitentiam iniungendã circa ieiunia = oea⸗
tiones. quod metus cauſa.ſacris.Sed æ au
toeitas iur̃ vel iudicis requ iritur.vt no.S.e.
Sv· ꝓxi · Vbi ergo habetur autoeitas iudicis.
diei poteſt ꝙ æ ſi index errauerit.ad pugnan
tis tamen cõſcientiam recurratur.æ in B caſu
poteſt habere locum diſtinctio dicta in foꝛo
penitentiali: ſecus in contencioſo niſi erro⸗
apte detegeretur ſuo tempe:vt patet in his q̃ᷓ
no.õ de ſen:⁊ re iudi:ſub rubeica de ſenten⸗
tia · quot ſunt eius ſpecielſ · ſub · S. ſed nunqd
eſt H ſimpliciter veruʒ. ⁊ peecedð. Sed nun
quid hij qui ſequuntur tenentur inſolidum.
diſ. vtrum ſcirent peedam cõmitti debere. vk
etiazg ĩgnoearent. tamen venientes ad peedã
nõ abſtinuerũt:immo alios adiuuerunt. æx ta
les.⁊ etiam hij qui conſilio:vel auxilio· vel
adulatõne.vel detractõne ſeu cauſa cõſimili
induxerint tirannum ad p̃ᷣdam faciendaz. vk
guerram mouendam iniuſte. tenentur inſoli⸗
dum. ſi ſciunt vł eredunt ꝙ tirannus ad hoc
dt inductus alias non facturus.vel non tan
tum facturuſ quo ad id quod plus feciſſe cre

ditur ex tali inſtigatione.ar.Sꝭ. de homicið.

ſicut dignum.j.t.j.quante.xvij.qiiij.omnes

ij· q· j·notum.lxxxiij.diſ.erroꝛ.⁊.c.facientis

Si vero ſciunt vel credunt ꝙ ꝗꝓpter h̊ ad hoc
non fuerit motusnec ꝗpter talia plus vł mi
nus fecit · tune nõ tenentur miſi ĩ quantũ ad
eos Pnenit vel oe his expenderunt.æ ĩ quã⸗
tum damnum dederunt. per ſe vel p familiã
ſuam.directe vel occaſionaliter ad B· 6. de

ſen. * re iudi.cumi. æ a. ̊ de eta.⁊ quali.tuã

I·t·j.inter alia.xj.q.ĩiij.qm̃ multos.ff· ſi cer⸗
tum pe· ſi ⁊ me ⁊ ticiuz · in fi.S.de iĩmur cap̃.
fi. Seo qui ſi vnus ſatiſfecit inſolidum

—-

—

ſiue pꝛincipalis ſiue alius. ceteri omnes libe

ranturar.ff.de regulis iur̃. bona fides· ff.ð
eo per quem factum eſt l.j..ſi plures et H
intelligas quo ad deum de magna equita⸗
te.nam quo ad penam adhuc poteſt mſolidũ
quilibet cõueniri · ff. de iur.o.indiadeo:æl.
peeceð· . fi.ff· ad.l·acquił.Item mela.. ſed
ſi pluresxij:q.ij· cum deuotiſſimam.⁊ inxta
verbum zachei dicentis.ſi quez defraudaui
reddo quadenplum de quo tangitur.xiiij.q.
vnon ſane.in fi· vnde ſanum eſt conſilium ꝙ;
de hac pena quilibet humiliter miſericosdiã
petat. ⁊ de hac pena quadeupli.plene no:S.
