ratione.et duobꝰ.c.ſequen.vnj.q.j.qui vos
ſpernit:⁊ de G̊ no.ĩ.de maledicis: qualiter
qolibet genus.S ·. h̊ æ dicit capłm· S⸗de ma⸗
ĩio·⁊ obe· J. fi· ¶ Paciunt etia penã heretici
circa bona que publicanda ſunt.j· e.vergen
tis.qð dic vt no.S· e. . quo aũt ad penas:
2 G in nullo autem loco.¶ Iteʒ nec libei ta
lium recipiendi ſunt exquo autoꝛes eoꝝ ſũt
damnati · vt · ·.e.fraternitatis.õ.de teſtibꝰ.li
cet ex quadã:niſi autoꝛitate pape aliq̃d bo⸗
ni eliciat·ſicut fnit factũ de oꝛigenexxmj·
ij:ſane ꝓferturarõ · de ſumma tri.c · vlti ·
Nec tal ibus dandũ eſt ↄſilium vel auxili
um. vt · j. e· ſicut aitnec clerici aliquid eis re
linquere debent · vt · .· e · ſi quis.⁊.c· in eos.⁊
no.õ.de iudeisJ. ⁊æ in quibus grauantur· S
h nunquid · s ſequentibꝰ . ¶ Ibſolutos etiã ſe
nouerint a debito fidelitatis.homagij:æ to⸗
tius obſequij· puta qꝛ mercẽenarius erarxqui⸗
cunqʒ lapſis mamfeſte·i.notoeie in hereſim
aliquo pacto vel aliqua firmitate tenebãtur
aſtricti · vt· I. eabſolutos.immo etiã vaſalli
dominoꝝ tpalium qui requiſiti moniti ter
ram ſuã purgare neglexerint ab heretica fe⸗
ditate abſoluunt' a fidelitate:ſecundũ ea q̃
no· S. e· . qualiter deuitet. v·ergo·⁊ ſeq̃n·
ergo vaſalli nec ſtipulatõe ſpeciali vel iura⸗
mento tenent' aſtricti ·ar · xv.q.vj.iuratos.⁊
c.nos ſanctoꝝ · qe intelligit' ſacramentũ ha
bere ðditionẽ tacitã · hanc · ſ.ſi in fide permã
ſerit·ar · xxij.q:ij:ne quis:⁊ no.õ.de iuriurã.
g. nor ſhacies Dihahet aũt iuramentů · et
ſequen ·St no.ꝙ domini tpales non ſolum
ꝓpter ſuã hereſim̊ etiã alioꝛꝛ quos dũ poſ⸗
ſunt admoniti exterminare negligunt:excõ⸗
municari poſſunt.⁊ terre eoꝝ exponi catho⸗
licis occupãde·j.e.excõicamus..ſi vero do
minus. Idem ſi peinceps negligẽs inueni⸗
atur circa regni regimẽ ⁊ iuſticiã faciendam
xvij·q ·m· ſi quis deincepsxj.q.j.nullus.j.
xxnj.qv:peincipes.vnde zacharias papa lo
douicum regem francoꝝ p̃ꝗdeceſſoꝛe pipini

alius · Datiuntur etiã æ alias penas ð qui
bus dicam..e·. que pena imponat · no.S
e· C. qualiter deuitet.
Vando ⁊ qualiter eccleſie recõcilietur.
a certe ante ↄdemnationẽ.vt no.õ.e..
qualiter dephendatur .· v· aduerte. ⁊ ſequen.
vel etiã poſt incõtinenti.vt no.õ.ꝓxi · ¶. H.⁊
no:a illa reconciliatio fit autoꝛitate epi.ſed
poſt ðdemnationẽ ex interuallo nõ poteſt re
conciliari niſi autoeitate pape:ar.j.e.excom
municamꝰ itaq;· I. ſane.æ ſic intellige qð ec⸗
cleſia nemini claudit gremiũ ſuũ . C. ð ſum.

patris fio⸗ depoſuit hac de cauſa.xv.q.vj

tri · l· vl.j·q: vij.ſi quis omnẽ.æ del icti veniã

petentibus damꝰ.C.e.manicheos.⁊ ꝙ deus
qui nõ vult moetem peccatoeis coerigentez

ſuſcipite in ant'’. vt ñ luxu.ↄtra na. in pein.
colt᷑ · vj. ¶ Becõciliatio aut fieri debet pſtito
iuramento quo hereſis abiurat'. ⁊ fides ca⸗
tholica ad mandatũ eccleſie ꝓmittitur tene⸗
da:foꝛma aũt iuramenti habec.j.q: dij.quo⸗
tiens · ⁊ de ↄſe⸗diſij:ego benẽgarius:⁊ cleri
ci ſpontanee reuertentes recipiuntur in oꝛdi
nibus ſuis ex diſpenſatõe · j. qj· omnis. ⁊. q.
vlſaluberrimuqð ſi poſt B̊ juramẽtuʒ tanq;
canis ad vomita redeat-ſine aliqᷓ audientia
ſpe miſericosdie remota damnat.vt no·S.
G·qualiter dephendat . vS.aduerte:⁊ ſeque.
* cuilibet iniungenda eſt penitentia ex qua
appareat vtꝝ ſit vere vel victe cõn erſus.vt
no· S. . qualiter dep̃hendatur.v.ergo⸗. ¶ Sʒ
queritur an cũ talibꝰ vt ꝓmoueri poſſint va
leat diſpenſari . ⁊ patet ex pᷣmiſſs q; ſic.nam
de iur̃ cõmum tales exquo reconciliati ſunt
ad laycã cõmunionẽ recipiunt.j.q vij:c.· j·
qò notandũ eſt ꝙ circa eos quadeuplex

diſpenſatio adhibet. ſ-. Semiplena. vt reci

piant' in oꝛdinibus iã ſuſceptis·ſublata eis
impoſteꝝn omni ſpe ꝓmotionis · j. q.j· ſi quis
heretice ·Olena.vt poſſint ſacerdotes fieri
1*½ n6 vltra:j.q: vij. ↄuenientibꝰ. ¶ Olenioe.
dt poſſint eſſe ep̃i nõ tñ peimates:xij.di.nos
ↄſaetudine · ¶ Dleniſſima. vt ad omes oꝛdi⸗
nes ⁊ dignitates valeãt ꝓmouerixxnj ·q· mj
ipſa pietas.
Ve pena imponat' credentibus·recepta
Ebe— fantoeibꝰ.æ certe de credetibꝰ
ixi · S. e · . j · V. h̊ ſtricto·Fautoꝛes recepta⸗
toꝛes ſunt qui hereticis aliqð oſiliũ vel auxi

liũ.i.eos in domo vel terra ſua tenere.foune⸗

re:aut negociatõez cũ eis exercere pᷣſumpſe⸗
rint.⁊ tales ipſo iur̃ ſunt excõicati.⁊ ſia iſt o

peccato ðceſſerint. om̃i pemilegio carẽt. nec

oblatio ꝙ eis facta recipit'.nec inter ehoꝛiſti
anos accipiunt ſepulturã · vt.j.e.ſicut ait.et
q plus ſolet timeri qð ſpecialiter iniungitur
qᷓ; qᷓ generaliter impatur.xxnj · di · cp. ⁊.· ff
de iniur. Itẽ apud labeone. G; edictũ.ꝓhi⸗
bet aduocatis ⁊ ſcrinarijs·ĩ·tabellionibꝰ qᷓ
in ſcrineis inſtrumẽta reponũtne hereticis.
credentibꝰ.vel fautoꝛibꝰ eoꝛundẽ.in cauſis
vel factis vel ſub his itigantibꝰ pᷣſtent pa⸗
trociniũ.Oſil iũ auxiliũ · vel fauoꝛẽ· nec ꝓ ip

ſis ↄficiant ſcripta aliqua vel publica inſtru

menta.ꝙ ſi iſti aduocati vel ſerinarij otraue⸗
nerint · ab officio ſuſpẽſ ꝓpetue decernũtur
ꝛnfamie ſubiacere:vt · j.e.ſi aduerſus ·/FHãc

aũt penã patiunt' ſcrinarij ⁊ aduocati ſi pbe

ant ſuũ dictis receptatos ibꝰↄſiliũ exquo ſũt
P eceleſiã excõicatõe notati.i.excõicati de⸗
nunciati.vt ⁊ no.õ·e·ꝗ. qualiter de uitet .e⸗
lapſo anno acpe denunciatõis vt ſequitur.
Binaũt talis receptatoe vel fautoꝛ ad vni
tatem eccleſie redierit infra annum cõputan
dum a tpe denuntiatõis admittitur. quo ela
pſo nõ dico tanꝙᷓ; hereticꝰ h tanqꝙᷓ; rebellis
inobediens penas patitur ſubſequẽtes·ipſo

em̃ iur̃᷑ infamis fit. nec ad ꝓublica officia v?ł
oſilia:nec ad electõeʒ alquã· admittit. jnte

ſtabilis eſt · i · teſtimoniũ ferre nõ poteſt.nec

teſtandi.i.teſtĩ faciendi habet liberã pete⸗
ſtatẽ.nec ad hereditate accedit· ſubaudi ex
teſtameto vel ab inteſtato:æ ſic a dtrario in⸗
fra annũ iſta poterit exercere · hm qð poteſt
intelligi qð no·S· hm.⸗. ꝗ. qua pena.⁊.· v. ſe⸗
quen.⁊ ſic erit caſus ſpecialiſſimꝰ in quo cõ⸗
municabit' cũ excõicato ſine excõicatione.
qð auteæꝛitate pape fieri potãit.ſicut ſine pec
cato celebeat in eccleſia interdicta.vt· .ð
peiuił · vt peiuilegia.⁊ cũ excõicato cõmuni⸗
catur · .de ſñia excõi:.ſi vere.ſed ſic credo ei
poſſe participari in his ⁊ ſeque · infra annum
ſi ꝓmittat bona fide ſe recõciliatuꝝ ecleſie
ideo igit' in h caſu habene mollificant æ re
ſtringuntur · vt pᷣmijs ⁊ donarijs poſſit retra⸗
hi ab erroæe: qui em nimis emũgit elicit ſan⸗
Sguine vt.õ/de renuc· niſi cũ peidem· J. ꝓpter
maliciam. Vel dic ꝙ; elaplo anno repellitur

ab his infamia legali:i.ppetua-mfra annũ

vero repellit' ab his infamia canonica.que
aboletur ꝙcito rediit ad gremiũ eccleſie· ſi⸗
cut no.de apoſtata·ĩ.de apoſtatis quali'.
S · ſi vero⸗ ſequen.qð veriꝰ eſt.ltem elapſo
anno·pꝓppetuo omibus reſpondet in iudicio.
h nullus ei reſpõdere tenetur. ſic · S. de iudi.
intell eximꝰ.puto tñ ꝙ ſibi reſeruetur queli:
bet iuſta equa æ pemptoeia exceptio ſiue de⸗
fenſio· ax· S.de except'.cũ inter peices.ſecus
dicũt quidaz de dilatozijs · qe non ꝓmittunt
eis deiuris apicibꝰ diſputare·ad Bff. man⸗
dati. ſi fideiuſſoe·.quedã.niſi foete ſibi com

petat exceptio de ſuſpecto:ar.S· de ſimonia.

p tuas · ⁊ de accuſa.cũ opoeteat.njiq:v.quia
ſuſpecti· ⁊· c accuſatoꝛes.m. ¶ Sꝛ decre. nõ

diſ.S.de except'’.cũ inter peioꝛe.⁊: c dilecte

dilecti·ſignificanerũt· venerabilẽ. Icẽ ſen⸗
tentia ab eo lata nullius eſt momenti:nec in
ſtrumeta ab eo ↄfecta aliquã obtinent firmi

tatem cum autoee ↄdemnato damnant'. et

idem in ſimiibꝰ p̃cipitur obſeruariputa qñ
excõicatus notoꝛiꝰ ſñiam ꝓfert.S.de ſenten
tia re iudi ad ꝓbandũ.⁊ hec omia haben⸗
tur.j·e.excõicamus itaqʒ· . credentes · ¶ S3
ſi receptatoe clericꝰ erat· qe maioe peccatoꝛ
exiſtit · maioꝛi ꝓena ꝓpunit'. ⁊ ideo ab officio
beneficio deponit.⁊ ſi quis tales fautoeꝛeſ
exquo pꝑ eccleſiã nũciati ſunt vitare ↄtepſe⸗
rit. vſqʒ ad ↄdignam ſatiſ factõez excõmuni⸗
cationis vinculo innodat. vt.j.e.excõicamꝰ
itaq; · I. ſi vero clericus. Tales aũt recepta
toꝛes denunciatos etiã infra annũ nõ debet
admittere clerici ad diuina·nec eis pᷣbere ec
cleſiaſtica ſacramẽta.nec ſuas oblatões vel
elemoſinas recipe:aut eos tradere eccleſia⸗
ſtice ſepulture:alias ſuo peiuari debent offi
cioad qð nunꝙᷓ reſti tuentur abſqʒ iudicio ſe

dis ap · ſpeciali.et idẽ ð regularibus clericis
eſt ſeruandũ · quibuſ ⁊ G pena adiungtur.ot

ſibi ſua peinilegia minime obſeruentur i illa
dypoceſi in qua talia p̃ᷣſumpſerint ꝓpetrare.vt
I·eiexcõicamus itaqʒ· . ſane clerici.
Ve pena falſi pᷣdicatoeis · ad ̊ ſcienduʒ
guis dicatur falſus p̃dicatoz. debes
ſcire ꝙ quilibet laycꝰ etiã religioſus falſus

— — — m... - 3 --

—„e„, —

—

„ —— — — – – — ——

ote⸗
ex
oin⸗
deſt
deſe⸗
oci⸗
ione⸗
e dee
t,5
lunz⸗
o ei
num
leſie
re
tetra⸗
t ſan⸗
pter
llir
anni
que
je. ſi
Nlir'.
aplo
cio.
udt.
neli⸗
ede:
ſecus
ttunt
man:
ſcom
onia.⸗
uia
e.n
lecke
ſen:
ein
rmi
,et
qn
ten
en⸗
8,
toe
fiao
toeel
pſer
uni⸗
am
epe
eben
ee
hel
ſin
fi
ole
cis
bt
la
vt

—

dicitur · qe om̃ibus interdiciteur officiũ pdieà
di · vt · · e · ſicut in vno coepenã vt ibi dicit.
alios dedit dñs apłos.alios ꝗphetas.alios
doctoees · i ·populariũ inſtructoꝛes ſiue lay⸗
coꝛ.⁊ ſie patet ꝙ lapci audire debent obe
dire clericis.nõ docere vel impare.õ.ð ↄſti:
eecleſia.⁊ de rebuſ ee· nõ alie.cũ laycis · õ.q̃
fib·ſint legie.p venerabilem.. ratiombus.
Vnde ꝓꝙᷓuis layci vel etiã clerici ſcolaſtici
int · i. boni elerici:nõ tñ debent rephendere
platos ſuos ſiue ſacdotes ſimplices.q̃ ꝓpter
pᷣeogatiuã officij dij vocant᷑ · vnde in. l.ſcri⸗
ptam eſt· dijs nõ detrahes · nõ ꝙ ſit niſi vn⸗
deus ˖ ſine ꝙ ſint plures dij· qe plures ſunt
qui vicẽ dei gerüt in terris.⁊ G̊ intelligas ꝙ;
nõ debent rephendere p̃ᷣlatos publice vł eti
am in occulto cauſa rephenſionis ſeu detra⸗
ctionis.niſi ⁊ pᷣlatus ſpõte ſe ſubmitteret de
innorentia ſua ↄfiſus.in quo caſu intelligit
illud dominicũ.quis ex vobis arguet me de
peccato.⁊ ſi male locutꝰ ſum ie⸗ in oc
culto licet ipᷣm p̃latum inſtruere cauſa coere
ctionis.in quo caſu intelligit ꝙ aſma balaã
rep̃hend it. ij .· q · vij · ſecuti ſunt· ⁊.c.nos ſi in
competenter:vitẽ cũ balaam.G̊ ꝓbantur. j.
e· cũ ex miuncto:G e Sʒz nec debet aliqs
occulte p̃dicare · vnde illud. pᷣdicate euange
liũ om̃i creature·⁊ qð auditis in aure p̃dica
te ſuꝑ tecta.vt.j.e.cũ ex iniũcto.⸗E.j.¶ ¶ltẽ
ad pᷣdicandũ non admittic aliq̃s q;uis dicat
ſe vidiſſe deũ in ſomnijs qᷓ mittit eũ.licet G;
miſſio ſi de ip̃a oſtaret om̃s alias ſuperet.ſed
nõ credit' certa niſi ꝓbetur miraculo. vnde
cũ oñs mitteret moyſen in egiptũ ad filios
iſrahel. dedit ei ſignũ vt duerteret virgã m
colubecẽ.⁊ colubeem in virgã refoꝛmaretvt
de dle.di . ij · reuera · h nec cuilibet miraculo
credendũ eſt · vt. l · di · ſi qs pᷣpoſtera.⁊ no·õ.
de reliquijs æ veneratõe ſãctoꝝ · v. ideo etiã
dicit · h ſufficit ad miſionẽ ꝓbandã ſcripture
diuine teſtimoniũ · vñ Io. baptiſta · Ego vox
elamantis in deſerto diri.vi.do.ſieut ait ꝓſa

ias ꝗpheta. õ ergo admittit' aliqͥ etiam

cłicꝰ niſi mittat.vt..e:cũ ex iniũcto. J.j.q̃ſi
diceret. mſi licentiã habeat a ſupioꝛi ſuo.vt
5· de indeis · c · ꝙᷓ ſit· S. j.vel niſi habeat curã
qe talis hoc habet a lege reſpectu peochia
noꝝ. vt · 6. de eta⸗/⁊ qua· ꝗ. penł.⁊.je.cuzʒ ex
iniũcto· S. vlti:⁊. Sde of.oꝛdi.inter cetera.
7 Szʒ ⁊ ep̃i ex teſtimonio ſcripture vbiqʒ pᷣdi
care poſſunt.cũ eis dicat dñs.enntes in mũ⸗
dũ vniuerſũ p̃dicate euangeliũ om̃i creature
Math. vl · vnde ⁊ dicit decretũ. ꝙ nullus au
deat p̃dicare pᷣter dñi ſacerdotes · xvj.q.j.adi
cimus ·qð de ſacerdotibꝰ ep̃is ſpecialiter in⸗
telligi ꝑpoteſt· nõ'ergo refert qͥs ep̃oꝝ p̃dicʒ
h quid pᷣdicet.Sic pᷣt ſimplicit' intelligi·xix.
diſ. ſecundũ · qdð veꝝ eſt niſi ab illo cuius eſt
dyoceſis ꝓhibeant'.tũc em̃ abſtinere debẽt
vj·q· nj.ſcriptũ.vel illud intelligit nõ ð fal

ce pdicationis h̊ iur̃dcõis.Ilij aũt pᷣdicare

nõ debẽt populo ſibi nõ cõmiſſo.niſi a ſede
apoſtolica vel loci epᷣo hãc obtinuerint po⸗
teltatẽ . vt B ꝓbant᷑.j.e·excõicamus.⁊·. ge

4 2

dero nõnulli.ibi:om̃es.ſubaudi epi.qui ab
illo cuiꝰ eſt dioceſis ꝓhibiti · vel alij quicun
qʒ volueris.nõ miſſi pᷣter autoeitatẽ ac· Di
quet ex pᷣmiſſis qꝙ; oedodoctoꝝ· i:pᷣdicatoꝝ
pᷣcipuus eſt in ecckia dei · vt · e ˖ eñ ex inun⸗
cto· .j.in pein.æ peiuilegiatꝰ.vt.õ.de ſtatu
monach.ꝙ dei timoꝛe · ¶ Deimo peinilegia⸗
tus eſt vt laycus nõ admittat. Secũdo vt
nec clericꝰ niſi miſſus.nec miſſus niſi publi⸗
ce p̃dicet · vt patet in ſupioibꝰ. Tercio vt
vicariꝰ fiat ep̃i æ ei ꝓuideat ep̃s.¶ ¶ Quarto
vt in cathedealibꝰ ⁊ regularibꝰ eccłijs taleſ
p̃ᷣ ceteris eligantur qͥ coadiutoees ep̃i fiant-
vt · ᷓ· de offi · oe · inter cetera. ¶ Quinto vt ab
excõmunicatis elemoſinas recipiant æ vſura
rijs.j.de ſñia excõi.cũ volũtate.· SZexto vt
electio citiꝰ ↄfirmetur.S.de elee.in cauſis.
Septimo vt alteriꝰ ep̃atꝰ eccłia acquirat
ſicut no · S. e · I. qliter deuitec. v.ſi quis ep̃s.
Octauo vt cibũ gentiliũ comedat· Sj.ð iu⸗
deis ꝙ ſic ⸗¶K Nono vt liceat regłaribꝰdiuer
ſaꝝ ꝙfeſſionũ ſe in vnũ habitũ ·ſ.ſuꝑius cõ⸗
foꝛmare · S. de vi · ⁊ ho. cli · deꝰ ari. igen et
pᷣdicatoꝝn oedo ⁊ fratia minoeum tanqꝙᷓ fide
les clipei fidei oꝛthodoxe.⁊ expugnatoees
obuiantiũ ex aduerſo.ſpeciali ſunt hodie pei
nilegio decoeati . vt.j. de exceſ:p̃la.nimis in
iqua nimis peaua.Itẽ peiuilegiatũ è offici⸗
um pᷣdicandi · vt no.õ.de magiſtris . an ele
ricus ſtudio inſiſtens.⁊ de ſa g. vrn po
pulũ · x · ſciendũ eſt igit .⁊ ſeq̃n.Si queras
quare debet pᷣdicatio publice fieri.⸗H. qe cõ
munis eſt · æ omibus venire volentibꝰ patuzʒ
eſt regnũ dei vnde ⁊ officiũ pᷣdicatõnis in H
noſcit pe iuilegiatũ · qe tpe interdicti p̃t fieri
pᷣdicatio tã excõicatis q; etiã interdictis.vt
j de ſnia excõi.Rñſo · qð dic vt no.õ.ð dſe.
ec · vel al · J. qñ · v · nullꝰ ep̃s.⁊ ſeqn.¶ Eſt et
alia ratio.qe timet de cõuenticulis maxime
extra eccleſiã · vt.C.de ep̃is ⁊ cłi.ↄuenticła
⁊ no.õ.e · I. qualiter dep̃eendatur.⁊ p conſe
quens de oſpiratõibus ⁊ iuratõibs. maxĩe

hereticoꝝ · de quo no.S· de ſindico. ſub. J. qd

ſit ſocietas· v.⁊ Oſpiratoꝛes.⁊ p̃cedentibꝰ
ſequẽ.⁊ legit in auten.de interdictis colle⸗
Sijs hereticoꝛ.colł.ix? Dena aũt excõica
tionis imponit clericis pᷣdicantibꝰ ſine licẽ
tia· ⁊ ſi nec ſic reſipuerint.qᷓcitius alia cõpe
tenti pena plectent.vt. j.e.excõicamꝰ itaqʒ
Jꝗ. qꝛ vero nõnulli.Et eſt ratio vt ibi dicit-
ne ſub p̃textu pietatis vᷣtutẽ ipſiꝰ impugnet
⁊ ſic timet de fermento heretice pꝛauitatis.
vt.S. ꝓxi.dixi.⁊ cũ dicat cõpetenti pena ⁊ ñ
determinet. arbitrariã innuitar. S. de offi⸗

deb. de canſis.

De ſciſmaticis. Gubeica.
Ictũ eſt ſupea de hereticis. qe in⸗
terdũ ſciſma inducit hereſiz. qe om̃e
ſciſma mtendit ſibi oſtiruere eccle⸗
ia·⁊ vniuerſale eccłiaʒ impugnare
xxmj·q.j· loquitur. ſubicit de ſciſmaticis. in
quo videndũ eſt ·Quid ſit ſciſma · ¶ St vn⸗
dicat'. ſſoua pena ſciſmatici feriantur.
. Quid iuris de oedinatõibꝰ ab eiſdẽ factis

bitandũ eſt ſceleratiꝰ eſſe delictũ qðᷣ ſer

licitus ab vnitate vel vniuerſitate diſceſſus ·
ſecundũ gof · VYel dic · ſciſma eſt illicita di⸗
uiſio ꝓ mobedientiã ab vnitate eccłie facta

vt · xxm.q: njinter ſciſma ⁊ hereſim· Ideoqʒ

ſciſmatici volentes eccleſiã dei ſcindere pec
cant in fide·quo ad articulũ illũ.credo ĩ ſpi
ritumſanctũ:⁊ vnã ſanctã eceleſiã catholicã
ad B.xxmj.q: j.aduocauit· ⁊ q̃ttuoꝛ.c· p̃ceð ·
Tovnde dicat'. æ certe hoc nome ſciſma
grecũ eſt. ⁊ dicit a ſciſſura· vt · xxmj.q· j
ſciſma.cum em̃ fides catholica vna ſit tm̃.et
vnionẽ deſignet · vt no . · de bigamis · . q̃re
bigamꝰ.Sv. in cellula quinta:⁊ ſe ·⁊· v· in vn
decima:æ ſequẽ· patet ꝙ ſi quis ab hac vni⸗
tate recedat diuiſus eſt:æ ſic ſciſmaticus· ve⸗
ſtimentũ em̃ domini ideo ſciſſum nõ fuit.h ð
eo ſoetiti ſunt·qꝛ eccleſia ſcindi nõ debet. h
tota in vnitate ↄſiſtit · vt · xxj .q· vl⸗ſicut dñĩ
veſtimentu. iffert aũt ab hereſi in pemci
pio:nã hereſitz in ſui peincipio habet peruer
ſum dogma:qð nõ habet ſciſma·.h ſi ꝑdurat
cadit in hereſiʒ · qe fingit ſe ab eccleſia recte
dilſceſſiſſe· ⁊ ideo cenſetur hereticꝰ.vt:xxmj.
q.nj.inter ſciſma.æ ſic peccat in illũ articulũ
credo in ſpiritũſanctũ ac.vt no.õ· e· . quid
ſit ſeiſma⸗Vel eſt inter G duo talis differetia
qualis inter genꝰ ⁊ ſpeciẽᷣ · qe om̃is hereticuſ
eſt ſciſmaticꝰ ·̊ nõ ↄuertitur niſi ſciſma dura
uerit. vt· S.no·⁊æ vide qð no· S. de hereticis·
G.quis dicatur.· itẽ excõicatus · ⁊æ· v· dici⸗
tur autem⸗
a pena ſciſmatici feriantt.æ certe puni
ntur a deo.⁊ hominibꝰ.ut em̃ ſciret ho
ines ꝙᷓ graue ⁊ ꝙᷓ deteſtabile ſit B crimen-
oſtendit dñs in thoee datan æ abijron·quoſ

terra viuos abſoꝛbuit.Sʒz exemplo alio B

oſtendit.nam cũ decẽè tribꝰ ſciſſe fuiſſent a tri
bu iunda beniamin.æ relicto rege ſuo alium
ſibi foꝛis ↄſtituiſſent: ⁊ tandẽſret ad eos ei⸗
roboam vt peccata ſua expeobaret eiſoẽ:a vl
tionem futuram pᷣdiceret · panem apud illos
edere aquã bibere vetitꝰ eſt : ꝙ cũ nõ cuſto
diſſet ſtatim diuina cenſura ꝓpcuſſus eſt.æ in⸗
de regrediens impetu ac moeſu leonis in iti
nere necatus eſt.vij· q.j. deni qz · vnde nec du

uius vindicatũ.xxmj.q/j.nõ afferamꝰ † Nec
obſtat ꝙ alibi dicit·hereſim eſſe maiulſ inter
crimina/eoꝙ peimũ locũ tenet in penis · xxxij
q:vij· quid in omibꝰ.nam ⁊æ ſi crimèẽ hereſis

maius ſit nouo ſciſmate:tñ exquo ſciſma radi

catum ⁊ Ofirmatũ fuerit idẽ eſt cnimẽ.⁊ vtri⸗
qʒ eſt pena eade infligenda vt patet in his
que no · ã· e · ¶a vnde dicat · B. differt. ss
bhominibꝰ etiã puniunt'. nã excõicantur.æ ſi
nõ reſipuerint deponunt.vt.xxnj· diſ.in no⸗
mine dni. æ ſi aliter non poſſunt diſtringi in⸗
nocandũ eſt beachiñ ſeculare · vt . x. q.j. peti
mus:S·de of · oedi · qm in quibuſdã· . penł·. ⁊
fi ·¶ St dicit ꝗꝓpeie ſciſmaticꝰ qñ nõ recogno
ſcit poteſtate romane eccleſie. ſic em̃ efficitur
ouis extranea ab ouili. vt·S de maio. obe-

Vid ſit ſciſma.⁊ quidẽ illicita diſſenſio
eoꝝ inter quos vnitas eſſe debet· ſeu il

ſolite· S. penb.vñ ſi aliter occuꝑet cathedꝛaʒ
qꝙ; debeatputa minꝰ canonice eſt electꝰ.fur
eſt æ latro: vij.q:j· nõ furẽ· xxnj.q· mj·tres ꝓ
ſonas.a· ꝗ̊· de iurepatro.relatũ·etiã ſi de pa⸗
ſtoee ſe · ap · queras.⁊ ibi etiã mnltołoetiꝰ lo⸗
cum debet habere ˖ vt. S. de elec. licet deui⸗
tanda · xxnj·diſ.in nomine dñi.Ideo octauia
nus Iohes.maledicti.qui vocatꝰ fuit victoe
iniuſte cathedeam occupauit · vixit aũt in ca
thedea annis octo æ menſibꝰ. vij · ¶ Huic ſuc
ceſſit guido qui ⁊æ paſcalis vocatꝰ fuerat hm
gof.Hoꝝ facta damnant:je.c.jꝗOcta
uianus etiã otra papã alexandꝝ ſciſma mo⸗
uit ⁊ fouit · vt tractat p doctoꝛes·õ·ð elec·
qꝛ diligentia. epeobꝰ etiã ⁊ valdemariꝰ
ſciſmatici fuerũt.S.ð ſac̃ · ñ iteran.c.a nobis
IEridericꝰ etiã auus iſtiꝰ ↄtra inno.nj· ſciſ⸗
ma mouit Et otto rfite ſimiliter · quem

tñ inno· idẽ excõicauit PEridericꝰ impatoꝛ
iſte · nj.otra dñm gSSOπ tande p dñũm inno. mj
depoſitꝰ fuit in concilio lugduñ · debet er⸗
go quilibet ſciſmaticꝰ timere 2 aĩaduertere ·
ꝙ licz aliqñ nauicula petri fluctuet/ſubmer
gi tñ nõ p̃t·xxmj.q·j.nõ turbatur.

D Vid iur̃ de oedinatõibꝰ ab eiſdẽ factis.
⁊z ꝓcerto ſecundũ quoſdã irrite haben⸗
†

ut oꝛedmatões ab eiſdẽ ab oedinatis ab eiſ
vt · ix · q· j. oꝛdinatões.⁊ recipientes a talibꝰ
beneficia impetratis carent benekicijs · alie
nationes etiã reꝝ eccleſiaſticaꝝ ab eiſoè fa
cte irrite ſunt· ⁊ ad eas ſine om̃i onere reuer
ti p̃cipiuntur · xij · q:ij:alienatões · et· c.ſi qua
de rebꝰ. nec em talis pᷣlatus regere p̃t.Ideo
cpe talis p̃ᷣlati dicit᷑ eccleſia vacare · ᷓ̊. de p⸗
ſcript'.c.j.et de trãſ lat ·ep̃i·inter copalia·
G.h neqzʒ · Et nundqd ſi ex altera pꝑte al iq̃d
acqſiuit cõpenſari dꝛ damnũ cũ lucro.vt.ff.
de neg. S ſi negocia· nequaq;· ar. C.ð legibꝰ
qð fauoe. =. ff. de mi · ſi index · Si quis cõ
tra Hq̊ venerit oꝛdinatõibus vel alienatõibuſ
innitens: excõicatus eſt·et hij qui de tenẽdo
ſciſmate ſponte iuramentũ peebuerint.ſacris

oꝛdinibꝰ et dignitatibꝰ? ſuſpenſi manet. vt H

om̃ia habent.j.e.c·j. Et h; idẽ intelligas
qñ epᷣs ↄotemmit excõicatõez· et facta talium
irrita habent'. vt hodie poptime ꝓbatur. ·
de exceſ.pᷣla.c.vlti·vbi etiã ꝓbatur ꝙ hi q̃ a
talibus beneficia:que catholicis et obedien
tibus abſtulerant.ſcienter receperũt. etiam
alijs beneficijs ſi qua habebãt ſuſpenduntur
nec debet quis ꝓ aliquo metu moꝛtali pecca
co ↄſentire.õ.de his que vi metꝰ ve cauſa fi-
ſacris.xxxij.q: v·ita ne ·¶¶¶ Aedũ aũt oedinati
ones a ſciſmaticis facte irrite ſunt· immo ⁊ ſi
ab exeõicatis vł ab his qui reſignauerũt epi
ſeopatui fiãt.hij tñ om̃es caracterem recipi⸗
unt. et ſi ab hereticis oꝛdinati foeent· duůmo⸗
do oedines in foema eccleſie ↄferantur. vt.j
q·j· ꝗ. ꝙ;uis · xxm· q·j·.· his autoeitatibꝰ· ⁊ B
ſiue ſcienter ſiue ignoeanter quis receperit·
Bertrandꝰ. ꝓ tanto igitur dicuntur irrite. qe
executõe carent:j· q:j·qð quidã· licet Io.fa⸗
nentinus aliter ſenſerit. quaſi nõ recipiatur
caracter cum exytra eccleſiã collatꝰ ſit:ſicut

N— — — — 0 ——— õ

dey
fur
e8 1
pat
lo:
dee
tune
icto⸗
nca
eſue
In
cta
mo:
lee.
nard
bis
lal
quen
patoꝛ
om
eter:
tere.
mer

nis.
ben⸗
beil
we
alie
defe
reuer
ſigon
ldeo
deß⸗
ala.

.ff.

allegat gratianꝰ.j.q.j· opponitur.ſed fal⸗
ſum eſt. cum poſſit cũ talibus diſpenſari quo
ad executionemnec egent alia oedinatione
B diſpenſatio fit circa ignoeantes: nã ſcien
tes indigni ſunt ·˖ S· de oedi · ab epᷣo.c. ij. ix · q
j·c· j.⁊.ij·⁊.nj.⁊ de GB.j:q.j.dominꝰ declara⸗
uit.Qð aũt excõicatus ðferat oedines. ꝓba⸗
tur.S.de oꝛdi.ab epᷣo · c. ij · b. æ vide qð no· õᷣ
de ſimo. S. qua pena.v.ſuſpenſus.⁊ ſequen · h
diſpenſatio fieri debet ex certa ſciẽtia · vt · lj.
di · q in aliquoõ.de cłi · iug· diuerſis.lxxxj
di·quicunqʒ.⁊ ex cauſa ·vt·l.diſ.clerico iaci⸗
ente . lv.di ·peiſcis · xv-q:j cum ꝓ vtilitate·
æ ab eo qui habet poteſtatez diſpenſandi.vt
ꝓPbatur.j·e. fraternitati? Sʒz quis eſt ille qᷓ
in h caſu diſpenſare poteſt· dicunt quidaz ꝙ;
epᷣs· ar. ꝓx·ca:cum em papa ibi nõ retineat
diſpenſationem.cõceſſiſſe videtur alijs.õ.de
p̃ᷣben· graue.ĩ·de ſñia excõi.nuꝑ · Eln di⸗
cunt qꝙ ad ſolũ papam pertinet.ar· S· de here
ticis· excõicamus·j ſane:quia nec cũ oedi⸗
natis in apoſtaſia alius diſpenſare poteſt· vt
I· t.j·c· fi. Ego diſ. vtꝝa ſcienter receperit
quis oed inè a ſciſmatico heretico vel excõi⸗
cato.⁊ tunc ſolus papa diſpenſat.vel ignoeã
tia ductus ꝓbabili nõ ſupina.⁊a tũc pꝓ diſcre⸗
tum pᷣlatum cũ eo poterit diſpenſari.qe ⁊ oe⸗
dinati ab hereticis diſpenſatiue admittũtur
in oedinibꝰ.vt no⸗d·de hereticis. quando
2 qualiter·⁊ ̊ diſ.ꝓbatur.S.dòe oꝛdi.ab epᷣo

qui reſigna·epᷣa.c.j.⁊· ij hj ſi queratur de epi

ſcopatu.ſolus papa diſpenſat · vt.õ.de elec.
quia diligẽtia. 7Sunt tamen ⁊ aliqui caſus
in quibus nõ poteſt diſpenſare niſi papa.qð
dic vt no· S· de tpẽ· oedi.J. ⁊ a quo.v.dicas
ergo.⁊ ſequen· ⁊. de pñijs·ſub rubeica de
diſpenſatõibꝰ. . quis poſſit diſpẽſare. ſſaci
rum tamen apparet ꝙ taliter oꝛdinatus reci⸗
piat caracterem· depoſitus em̃ qualiter dare
poterit qdð non habet.vel excõicatus vol he

reticus vł ſciſmaticus. otra iura.j.q.vij.day

bertum. S. de iur̃patro.qð aũt.õ.de dſuetu.
quãto·in fi·ff · de of · ꝓconſul.l.mj· J. añpe ·
Mq;tumcunqʒ deponat'. vel excõmunicet.
vel etiã renunciet dignitati oꝛdini. caracte
ri tamè oedinis ep̃alis ſemel imp̃ſço renuncia
re nõ poteſt · ar. ff. de of. pſið ·legatuset de

pact'.ius agnatõis. =. C. de pa.po. abdica⸗

tio.æ ideo cu illo caractere ſemꝑ remanent
alique reliquie cedims ſicut dicitur de illo
qui cedit actiones ff· de peculio.quis ergo
caſus:⁊ ꝓ ſocio.l.ij.æ. nj·⁊.C.de nouat.l.
nj·hec em incoæpoꝛalia talis nature ſunt · q
poſſunt in aliũ trãſferri · ⁊ nichilominus reti
neri · ſieut doctoe trãſfert ſcientiã in ſcolareʒ
eam nichilominꝰ retinet· vnde nõ dat taliſ
oꝛdinans qð nõ habet h potius qð habet . ſ.
caracterem.nõ tamen efficacem trãſ fert · qe
nec efficacẽ habet·⁊ ideo quo ad executionẽ
neceſſaria eſt diſpenſatio.qꝛ nudus caracter

tranſfertur · pꝑ diſpenſacionem caloꝛẽ ſumit

⁊æ viuificatur· ſic ⁊ electio nuda veſtitur per
publicationem.S.de elec·publicato.ſic ⁊ pa
cta nuda veſtiuntur · vt no · S· de pact. ꝗ. que

==Sͤ

ſint diuiſiones · ſub; G. ſupeſt · S. veſtitur aũt
pactum.⁊ ſequen· Nam ⁊ aliquando trãſfert
quis actiones vł defenſiones efficacee ĩ ali
um.æ tamen penes ſe inefficaces eſſent. vt.ff
de fideinſ.cum is.⁊ ðð nouat.⁊ delegat'.do
li.ſic æ aliqui ſunt qui honeſte viuunt ſuſten
tati beneficio:quo.ſ.beneficio ab alio deten
to foeſitan alius eſuriret.vnde vulgarit di⸗
citur· neſcit homo ſtultꝰ ſiue peauus de quo
viuit diſcretus ſiue ꝓbus.nõ mireris ergo ſi
caracter iſte crãſ feratur a depoſito.æ nichil
ommus remaneat penes ip̃m. iſte em̃ cara
cter ſpiritualis eſt.æ inuimbiliter ſpirituſan⸗
cto coopante.confert per impoſitionem ma
nuum factam iuxta ritum ab apłis introdu⸗
ctum.ſ.petro.iacobo.⁊ iohpanne.quãdo mi⸗
ſerunt paulum barnabã ad p̃ᷣdicandum. vt
lxvj.di.poero.lxxv·di·qð die dominico.õ.ð̊
ſacra vnct·c. vmco:G.j.de ſacra.nõ iterã.c.
vl.⁊ de baptiſmo.maioees·I. item queritur·
2.. vlti · I. c. debitum. ¶ Eſt aũt a aliꝰs cara⸗
cter coꝛpoꝛeꝰ et viſibilis.ſ.coctura ferri can
dentis.que furum faciei impeimitur.de B.ꝗ̊.
ne cleri ·vel mo.ſñiam.⁊.j.de crimi.falſi ad
audientiam·ſed cum iſte coeposeus ſemel ad
miſſus nanqᷓ; admittat'. immo ſi delere crede
res potius augmentares.multominus dele⸗
ri poteſt peimꝰ cum ſpiritualis ſit·⁊ ſpiritua⸗
lia fostioea ſint coepalibus · vt.õ·de diuoe.
quãto.G· ij·⁊. S.de trãſlat'.ep̃i.inter coꝛpoꝛa
lia. H. j. tranſfertur igitur in caſibꝰ p̃miſſis
caracter inefficax· æ quaſi moꝛtuꝰ.̊ p diſpe⸗
ſationem viuificat vt pᷣmiſimus. Sic legi⸗
tur de leena que embeioneʒ emittit.i. fruſtuʒ
carnis · ſ.fetum foꝛmatũ ſine anima·h poſtea
per vlulatum in eum animam infundit · dici⸗
tur autem embeio partus foematus in vtero
antequã anima infundatur · ab e qð eſt ſine.a
beion ꝙ eſt menſura· ecõtra eſt de elephante
nam ꝓ duos annos partũ depoetat in vtero.
ſSr ſi queras quare leena moætuum ſiue nõ
viuificatũ emittat fetum · elephans autez p
duos annos fetũ in ventre deferat.ratio reð
ditur. qe leo eſt animal calide æ ſicce cõple⸗
xionis vnde ſi fetus in ventre viuificarec' p̃
nimio caloee extingueret. τ ideo embeioné

emittit. elephans vero animal melancolicũ

æ frigide complexionis.⁊ idᷣo ſi cito pareree
pan vinere poſſet. ſecaundum magiſtrum ray
nalòu· Sic patet ꝙ ſciſmaticus ↄfert ecele
ſiaſtica ſacramenta·et de hac materia inue⸗

nies plene no.õS. de tpẽ · oedi· J. æ a quo.v. B

igitur ſit fides tua · ¶ Depoſitus etiã cõficit
ſecundũ gof.vt ibi no.⁊ non conficit ſecun⸗
dum eundem. vt no.j.ð clerico excõi.miniſ.
.· j·· V · ſed nunquid depoſitus. ⁊ ſequen.dic
ibino⸗† In ſumma no.qꝙ licet ſciſmatici
cum veſtimentis ſacerdotalibus benedictis
⁊æ in altaribas cõſecratis celebeauerint. non
ꝓPpter hB erit benedictio vel conſecrati iterã
da· vt·S· de ſacra: non iteran.c· ij. ſe⸗ no⸗
ꝙ eccleſia ſciſmatica exquo conuerſa eſt æ re⸗
conciliata omia iura ſua recupare debet.S.ð
elect.quia diligẽtia.a de maio·et obe· inter

ſit pe .;—
OHen ſit apoſtaſia:⁊ quidẽ temerarius re

quattuoꝛ · in ſi·xv·q: vj.iuratos·⁊i cnos ſan
ctoꝝn Sciſmaticꝰ aũt voles redire ad vmi⸗
tatem eccleſie admittit':h ad mandatũ epᷣi ſa
tilfacere tenet .⁊ debet recipi cũ manꝰ impo
ſitõe·vt accipiat ſpiritũſanctũ qui extra ec⸗
cleſiam nõ eſt.nec dari poteſt·xxmj· q/j·dici
mus· æ c pudenda. æ· c. ſciſma · Sz ſi qs
reconciliatꝰ dicat ſecũ cirea oꝛdinem miſeri
coediter diſpenſatũ . hoc tenet? ꝓbare · ſecũ⸗
dum ea q no· S. e · . v. nedũ autẽ · ad fi · ibi . h
diſpenſatio fieri debet . . ſeqn-qui inci
pit · H quis eſt ille ·
De apoſtatis ⁊ iterãtibꝰ baptiſma Hcella
Voniã heretici ⁊ ſciſmatici de q̃bus
autoe p̃miſit ĩ apoſtaſiã cadũt·ideo
ponit de apoſtatis annectẽs de ite
ruantibꝰ baptiſma: dicamus igitur·
uid ſit apoſtaſia · Quot ſpecies apoſta
1e. ualiter puniahtur apoſtate · Que
na iterantium baptiſma-

ceſſus a ſtatu fidei.obedietie · vel religi
is ·quã quis ꝓfeſſus eſt ſe tenere:.a dicitur
apoſtaſia qſ poſt ſtatꝰ.i.retrogradꝰ ſtatus.

ideo apoſtaſia eſt retroſtatio vel retrograda

tio:vnde apoſtata dicit quaſi retroſtãsxxvj
q: vlti:nõ obſeruetis· is nõ eſt aptus regno
dei · cũ ad arati manũ appoſuerit ⁊ reſpiciat
rtro·vt ·xij·q.j·ſcimꝰ.⁊·q̊.ð̊ voto.magne. .·j

Hda ſpecies apoſtaſie· a quidẽ tres · pfi⸗

dei. inobedietie · irre gul aritatis ¶ Ipo
ſtaſia pfidie dicit'. qua quis puertitur æ rece
dit a fide.ſicut iub·apoſtata de hac·ij.q.vij.
nõ poteſt. ¶St ſcias ꝙ ſi quis iudeꝰ ad fidẽ
noſtrã ſpontanee duertat'.cogitur dimittere
ritus ſuos · vt.õ.de ↄſti :trãſ lato·qe maledi⸗
ctus homo qui terrã dñi duabꝰ vijs aggre⸗
ditur · nec debet quis veſte indui lana linoqʒ;
Otexta · vt.S.de elec ·cũ cãm que:meliꝰ eſt eci
am.i.minꝰ malũ eſt viã dñi nõ agnoſcere qᷓ
poſt cognitã retroire.vt.j.e.quidã. Sʒ apo

ſtaſia inobedietie dicit qua quis pᷣceptũ ma

ꝛ0:is ſui tranſgredit' ſpontanea volũtate. vt

adam ⁊t eua:⁊ qui ſacris nolũt canonibꝰ obe
dire ·˖ vt · S̊. de maio⸗ ⁊ obe.ſi quis·⁊æ· c.illud.
ij·q·vijalieni:nj·q:mjalieni.⁊ de hac no.
8· t. ꝓxi · J. j· v· dicit. ⁊ ſeq̃n · Itẽ apoſtaſia
irregularitatis eſt.qua quis a ſtatu aſſumpte
religionis ⁊ ꝓfeſſe· vel a ſacris oedinibẽ re⸗
cedit ⁊ tanꝙᷓ lapcus conuerlſatur.vel habitu
poſtpoſito tanqꝙᷓ; clericus ſecularis · vt mona
chus.clericus cõuerſus.de qualibet iſtaruzʒ
habes.l ·diſ.c.fi·xlvij:diſ:quantũ libet.xvj.
q·jlegi ·nj.q:mj.beatus· Fit ergo q̊ plunbꝰ
modis dmittendo tonſuramvxoeem accipi
endo:exquo is qui ↄtrahit eſt in ſacris.⁊ dic
vt no.õ̊.qui clerivł vo:G.quis clericꝰ.veſtẽ
religionis abijciendo.ad ſecularem habituz
redeundo. vt. S· de vita. ⁊ ho.cleri.ex literis
I· de ſñia excõi.in audiẽtia⁊· c.perpendimꝰ⸗
xx · q:m.c ij:⁊. nj.xxvij.q.j·omnes femine.j
e.c.j.⁊. c·quidã·⁊ penł: ⁊æ vl.

◻W Valiter puniantur apoſtate.ſi ſit apoſta

ſia perfidie tanꝙ; infames omnino repel

luncur . ij · ꝗq. vij · non poteſt.vj.q.j.infames.

⁊ de dſe · diſ · mje celebeitate · ⁊ accuſari poſſũt

perpetuo cum libello ⁊ ſine libello.⁊æ viue⸗
te apoſtata nõ tollit accuſatio tpe· eo moe⸗

tuo tollitur quinquẽnio.æ accuſari põt poſt

moꝛetẽ ſicut in crimine leſe maieſtatis.⁊ cõfi
ſcantur apoſtataꝝ bona niſi habeãt liberos
vel cognatos · ut · C. e · l. J·.· ⁊.ij. ⁊· ¶.apoſtata⸗
rum.de his bonis dic vt no.õ.de hereticis.
Jꝗ.qua pena feriatur·v.quo aũt ad penas·⁊
ſeans.ſſ Bliem ſunt etiã apoſtate a teſtamẽ⸗
cis æ teſtimonijs- nec in ſtatũ peiſtinũ reuer⸗
tuntur etiã acta pnia· qd intelligas quo ad
indignatione peincipis.nõ quo ad ſaluatõeʒ
qe eccleſia nulli claudit gremiñ. vt no . S. de

hereticis· . quãdo ⁊ qualiter.· Expellentꝰ

aũt de ciuitate.niſi quia pena maio viſa eſt
impatoei verſari inter homines.æ hominum
carere ſuffragijs.vt· C·e·hi qui ſanctã· ¶Sʒ
vbi apoſtate clerici ſunt: ne peedicatione ſua
falſa in gregẽ domini ↄtagionem generent .
expellunt' de ciuitate ſicut æ om̃es heretici.
vt · C. de ſumma tri· æ fide ka.l.ij.C.e.l.vl.
ſic ouis moebida eijcitur ab ouili ne inficiat
ſanas oues.5S.de ſta.mo.ea queG.ij. ⁊ beeui
ter cũ tales heretici ſint. vt patet in his que
no. S. e · · ꝓPxi · S. j· de pena moꝝꝛ dic vt no. S
de hereticis ꝗ.qua pena. Si vero ſit apo⸗
ſtata inobedientie · infamis efficit durante
apoſtaſia: a teſtimonio repellitur.æ excom
municat'.nj.q:mj.ſi quis a ſuo· xj·q:nj.ſi au
tem nobis.⁊ ſi nõ reſipuerit degradat vt in
ſequen : Y· ⁊ iunge qð noõ:de maio:æ obe.
ꝗ.fi.· Qð ſi fuerit apoſtaſia irregularitatiſ
ea durãte ab accuſatione æ teſtimonio repel⸗
litur.⁊ infamis eſt ipᷣo iur̃ · iſ q:vij:alieni.nj
q:mjb eatus.⁊.c.ſi quis:nec ad dignitatem
eligi poteſt.xvj·q:j.legi:⁊ cleriens admoni⸗
tus ſi ſe nõ coerexerit deponendus eſt · xxj. q;
mj ſine oenatu.æ.c.pꝛecipimus ·xj·q · nj.ſiue
autem. ⁊ duobꝰ. c·ſequen. Et caret peiuile
gio clericali · vt · · e·c · j. Fec locum habẽt ſi
conſtet de apoſtaſia:ſed ſi quis fuerit de
hac grauiter infamatus · deficiẽte ꝓbatione
ad purgationẽ pᷣſtandam eſt cenſura eccłia⸗
ſtica coercendus · vt.j·e.tue.⁊..de purgat'.
cano:accedens.õ·de ꝓhat'.ad noſtrã . ⁊. c · ſi
cut. Sʒq ⁊ exquo apoſtaſia ↄſtiterit ·⁊ vł mi
nis vel blandimẽtis nõ poteſt mduci ad ma
le dimiſſum habitum reſumenduũ · poteſt ſub
graui cuſtodia ĩcarcerarti·ita ꝙ ſibi vita mi
ſera reſeruetur.⁊ ſic teneatur quouſqʒ a tan⸗
ta nequitia reſipiſcat· ve.j.e.a nobis · et ſic
oderint peccare boni virtutis amoze mali
foemidine pene . ff. de inſticia ⁊ iure. l.· ij. q
j·ſi peccauerit·xmj.q.vlt.ſi res·xxvij ·q.j.c·
vl ·˖ S. de tpẽ · oꝛdi · c. vl.xlv. diſ.qui ſincera·
xxnj:q: mjdebet loomoideo etiã reſeruatur
ſibi vita.vt vita ſibi penam exiſtimet.ſic in
crimme leſe maieſtatis · S· t· j· vergẽtis· lxxmj
diſ.quoꝛundam. /Sic et clericus vxoeem ſu
am ligare poteſt ſi cum alio deliquerit · vt pe
docente reſipiſcat.xxxnj.q·ij:placuit.
Psed et ſi monachus apoſtata in apoſtaſia

mes.
ofſiü⸗
diue⸗
wor:
R poſt
edi
bezon
ſtata⸗
neis.
1ae
ame:
euer:
no ad
ato
Zede
Allenet
viſack
minumn
6
ne ſaa
rrent.
etici.
l.vl.
fieiat
beeui
que
no⸗
tapo:
nrante
excom
ſtan
pein
kobe.
nitaril
epel⸗
hi⸗nj
atem
honi⸗
jeq⸗
ſine
zuile
betſi
it de
gtione
cckia:
gat.
ciſi
demi
dme
tſub
ami
tan⸗
eſe
nali
i⸗
e⸗
ra⸗
tur
in
emj
ſu
pe

0

õ

oedinem ſacrum receperit.quantumcunq; re
concilietur abbati æ penitentiam egerit. nõ
tamẽ poteſt abſqʒ diſpenſatione ſe·ap· mini⸗
ſtrare in oꝛdine lſic ſuſcepto ·vt · .e.c.vlca· ſe⸗
cus ſi tranſiens ad aliã religionẽ ibidem oe⸗
dinetur in p̃ſ biterum.vc· .de tpẽ. oedi · ¶. ex
pParte · Sunt æ alij caſus in quibus nõ poteſt
diſpenſare niſi papa.quos no:õ.de tpꝛ.oeð.
Hꝗ.et a quo·⁊.j·de penitentijs.ſub rubeica ðᷣ
