ſeẽ · di. mj · cũ ꝓ ꝓuulis:⁊ ſic patet quare ꝓ vni
onem carnis ad vnionę ſpiritus p̃cedentem · i.
ad ↄgnatõem ſpũalem ̊ eſt ad ↄpatermitatem
vel ↄmaternitatem nõ ꝓpcranſitur.ꝙᷓuis ptrãſe
atur ad vnionem carnalis cognatõis.vt.xxx.q
mj.poſt vxoꝛis·ſicut ergo ꝓ ꝗꝓpeium baptiſmũ
non ꝝx extraneũ quilibet ſaluat · ſic ꝓ ꝗꝓpeiã ſu
ſceptionem non extraneam acquint cognatio
ſpũalis. Pr tem ſiue ante ↄpaternitatem ſiue
poſt naſcantur filij diungi ꝓñt · niſi de illa pſo⸗
na agatur ꝓ quam ventũ eſt ad cõpaternitatẽ⸗
vt patet ex p̃miſſis.⁊ ſic hodie tenendũ eſt qᷣe⸗
quid quondã inter ſe iura diſcrepare viderent
hm da· ⁊ tan.⁊ licet ðdſuetudo ↄtraria poſſzʒ im⸗
pedire mr̃im ↄtrahendum non tñ dirimeret iã
Otractum.S:de ſpon · dulicet.⁊.c.ꝓ tuas.m
gof. Flij dicunt ꝙ etiã hodie ſeruãda elt cõ⸗
ſaetudo que ſcandalũ induceret niſi ſeruaretꝰ.
vnde ſi in aliqua terra mr̃im dtractum inter fi
lios duoꝛ Opatrum poſt ↄpaternitatem geni⸗
tos:erroꝛem induceret ĩ populo dei ⁊ maximũ
ſcandalum generaret ſi ↄtractum remaneret·
ſepandum elt. vt. ·. c. j. in fi.æ· cſuꝑ eo.w.cete⸗
rum.⁊·x·itaqʒ:nec ob ꝙ poſſet oppom ꝙ mñi
monium fuit inſtitutum in paradiſo. æ a dño⸗
vt no.õ.de mr̃i·ꝗ.vbi.a legitur · xxvj.di.dein⸗
de opponitur. æ ideo quos deus diũxit hõ nõ
ſeparet · vt.xxxnj.q·ij.quos deus.qe exquo pa
pa h̊ appeobat vt in dictis decre· ita debemus
tenere · vt.xix · di. in memoꝛiã · ⁊. c.di.ↄtra mo
rem · ⁊ · xj· diiquis neſciat. nam æ multa alia im
pedim̃ta ꝓ ↄſtitutõem eccleſie ſunt inducta· q̃⸗
bus interuenientibus ſepantur iuncti a deo
P hominẽ·ſed non debemus dicere ꝙ homo ſe
paret exquo fit H̊ autoꝛitate pape.ĩmo deus G̊

Facit qe romanus pontifexr nõ puri hominis ſʒ
veri dei vꝛcem gerit in terris.vt.Sde tranlſla.

epᷣi: inter coepalia.⁊.c.ꝙ;ro.æ ideo poteſt de iu

re ſupea ius diſpenſare.inducendo impedime⸗

tum de nono.vt in exemplo poſito. iunge q

no.õ.qui cler.vel vo.ꝗ.quis vouens. b. hBᷓ etiã
locũ hnt.¶ Ideo em hec ↄſuetudo ſpectanda
elt · ꝙ licet hodie reſtricta ſit inbibitio carnał
copule vſq; ad quartum graduz · æ ſic in quĩto
recte Otrahatur·. vt· õ de clamde.deſpon: cum
inhibitõ.⁊· j· de ↄſan.æ affi:non debet: =z. c. fi.
ſi tñ in aliqua terra abhominabile habet ꝙ in
quinto gradu remanerent cõmncti. ſzm ipſos
eſſent ſepandi.qe ⁊ papa hq appeobat.vt.·.ð cõ
ſang· æ affi.ꝙ dilectio.nã poteſt de iure ſupea
ius diſpenſare.remouendo antiquũ impedime
tum.quare reſtrinxit inhibitionẽ carnalis co⸗
pule vſqʒ ad quartum gradũ vt dixi.vnde ſi cõ
ſuetudo appeobaret ꝙ ego poſſezg ↄtrahere cũ
ſoꝛoee mea ſpuali·i: cũ filia patrini mei vel cuz
filiola patris mei:ſub diſſimulatõne pteriri dzʒ.
vt · · e · ſup eo · v· vex · ⁊ ſc ille . J. reſpicit pein.
decre · ¶ Sʒ alij dicut ꝙ ĩſpicit · Y· ceteꝛ· .„.
itaqʒ reſpicit pem.decre· ¶ Da· dixit · ꝙ illud
quod dixit · N itaqʒ · ⁊c. ſcz c ſepentur. intelli⸗
gi debet ad tꝑs non ꝓpetuo:vt.õ· de ſpon.cũ

zinn fi·⁊· ĩ:de mri ·otra int ec. litere.

Elij intelligunt vt pᷣmiſ · · v. ſed alij dicũt ·
vident tñ intelligere mius ſubtiliter qe ſcðᷣm
hunc intellectũ nimis magnã violentiã facimꝰ
litere · nec vneꝙᷓ fuit intellectꝰ condentiſ.qꝛ.vᷣ.
itaqʒ ponit expoſitiue ↄtinnatiue vt natura
ſignificatõis docet · v· aũt: veꝝ · aduerſatiue.
nam h dictio ita ſemꝑ ↄſueuit Otinuare: a B; di
ctio veꝝ aduerſari.quare ptz ꝙ illi duo. v. ce
teꝝæ taq;: & eode mri“ loquũtur. h. aũt· ve⸗
rũ.de alio.quare ĩnuit ꝙ vult redire ad peimũ
caſam · Euic aũt intellectui manifeſte ↄtra⸗
dicit. S· de Oſne. c. vl. . j.⁊.c.qco. æ de trãſ⸗
act·c.vlæa de ſpon.du:c.vlt.⁊ qð no.in ſũma
de ſpõ · du · J. que quibus. vᷣ.aut vtraqʒ ð pñti.
ſed poteſt dici ꝙ ibi loquit de oſuetudine que
ſcãdalum nõ inducit:NHec rñſo nõ ꝓdelt. vt pz
5· de renunc · niſi cũ peidẽ· J. ꝓ graui quo qʒ lcã
dalo. ⁊ de vo· ⁊ vo.redẽ· magne·ꝗ.cũ igi.æ ſe.
⁊· j· de no· opꝑ:nunc.c.j· ¶. ſu ꝑ eo:⁊ de reg. iuỹ.
qui ſcandaliſauerit. Ndeo dic ꝙ oſuetudo ap⸗
ꝓbata ꝓ papã pᷣt inducere impedimentũ· æ re⸗
mouere in his in quibus papa poſſet.ſicut eſt
in gradibus canonica inſtitutõne ꝓhibitisg· et
alijs ſimilibꝰ.⁊· ar·.de ↄſan: af.qe circa· ſecꝰ
in ꝓhitis lege diuina in quibꝰ loquun' qria.ad
qð accedit qð no.õ.ð teſti.q.æ vta poſt publi
catõz: v. Hᷓ ſi ſit alia cã.Sʒ æ oſuetudo q̃ ſcã⸗
dalũ generaret vide poſſe appeobari ꝓ papaʒ
qꝰ ad pᷣterita·etiã vbi ab inicio ipᷣe diſpeſare ñ
poſſet ·ar · · de ſpõ · du. c. fi. ibi. in mrionijs de
cetero hedis · q· d· ſec? in ia ctis. q̃ foete ſiñ
ſcãdalo ſepari ñ poſſet.ad B· ̊·de oſe.ec.ł al
aqᷓ·⁊ · S.de ſpõ · du · lz. in fi. p quã vide ꝙ papa
ibi diſpeſare poſſit· alioquin ex ſentẽtiſſapłico
rum aie decepte fuiſſent· Glij dicũt ꝙ= Preri⸗
ta ſi accuſarent ſeparent. ar. S. de p̃beñ · cũ iaz
dudü · in fi Prem oſuetudo exquo ꝑ papam

repeobat . ſcʒ ꝙ nullũ ſcandalũ inducit· nõ excu

ſat · .· de ↄſang· ⁊ af · quod ſupꝑ his· ꝗ. vnico.· vł

pt intelligi in gradibus diuma lege ꝓhibitis ·
vel in diſſenſiõibꝰ quas no.s·e· ¶. qualiter cõ⸗

traloat'. ⁊ dixi in · Y· ſma · t. ¶ Flij dicũt intel

ligũt ꝙ licet ↄſuetudo qᷓ ſcandalũ generat . pſo

nas ad otrahedũ legitimas illegitias reddat ·

vt. I. e. c.]·⁊.c· ſup eo.⁊ ð dſan· ⁊ af· ꝙ dilectõ
xxxij.q:mj obiſcium.̊ tñ nõ poſſz facere O
ſuetudo qtũcunq; generaret ſcandalũ · ꝙ pſo⸗
ne illegitime legitime redderent. ſic manife
ſte videtur loqui.ĩ. de ↄſan. ⁊æ af · quod ſup hil ·
ad fi · 2· c. nõ dz · J. fi · H H nil alind eſt dictũ · niſi
ↄſuetudo efficacioe ſit ꝗ legẽ diuinã ꝙᷓ; Hũa⸗
nam. æ ideo ñ placet · qe dicũüᷣt iura. S· de teſti.
licet ex quadã.in fi·⁊ de reſti · ſpo lras · Itẽ qe

in dicto · c. obijcium· mos reddit legitimas ꝓſo

nas illegitimas ad õhendů. 5 id quod inten⸗
düt · iðdoqʒ tene vt no.ð· e · ve ideo dic ꝙ Dſuetu
do. ſequentibus ½

T an aliquis poſſit habere duas ↄmr̃es
B̊ q̃ſtio incipit tractari:xxx· q· mj · q̃ ſpũ

alem. æ. c. illud etiã · æ. duobꝰ · c · ſeqn. ⁊ · c· vlt ·
vbi ꝓba ꝙ licitũ eſt habere duas omres kdu⸗

os ↄpẽes.⁊ ꝙ illicitũ eſt · na adinuicez hͤdicüũt·

Bay. ſoluit ̊ mõ· ꝙ ſi vxoꝛ mea ſuſcipit filium

berte de ſacro fonte·= poſtea vxoꝛẽ meã carna
liter ↄgnoſco· tunc berta efficit᷑ mipbi ↄmater
nec vnqꝙ; eã ducere potero · vt · xxx · q· mjc· ⁊
c· vl.ſi aũt poſtea vxoꝛẽ meã non O gnouero nõ
efficit berta mibi ↄmater.⁊ ideo mea moꝛtua
ip̃am bertã in vxoꝛẽ habere nõ ꝓhibeoꝛ · vt · e ·
cã.⁊·q: poſt vxoeis.⁊ diſ gra·e· . notandu⸗
St ideo Io: æt· aſſert ip̃i gra· in ̊ caſu erraſ
ſe. Vñ dicũt ꝙ ſup hac queſtõe ita tenenduʒz ẽ ·
refert em̃ vt pẽnitas vel ↄmaternitas pᷣce⸗
dat mẽim vel ſequa . Si pcedit licite pᷣt quis ha
bere duaſ ↄomr̃es. vbi gra: maria a berta facte
ſimt ↄmr̃es· poſtea martinꝰ ꝗᷣxit cũ maria ⁊
nouit eã. maria iſta moætua poterit jhere cum

berta.æ Bᷓ eſt cã.qe ꝓꝑ vmonẽe carnis ſeqñtẽ non

tranſit ad vnione ſpũs pᷣcedentẽ. vt . xxx · q· mj
poſt vxoeis obitũ. S in aũt ſequat ↄopẽmtas
ſiue ↄmaternitas æ mr̃im pᷣcedat · ſubditin gun
qꝛ ſi vxoꝛ tua ſuſcepit filiu alterius mulieris · il
la cuiꝰ filius ſuſcipit' efficit tibi ↄmater · vxo
re tua media quã Ognoueras · iðᷣo vxoee tua

moetua ñ poteris eã hẽe in vxoꝛẽ vt dixi in co⸗

uerſo caſu· ᷓ̊. ꝓx· . S.obliqᷓ·. ¶ Quid ſi alia mer
filiũ vxoꝛis tue quẽ de alio viro ſuſcepat tenu
erit ĩ baptiſmo.æ poſtea cũ vxoee tua factꝰ fu
eraſ vna caro:illa mulier eſt ↄmater vxoeiſtue
æ nõ tua · nõ em̃ fuit tibi ↄmaternitas acquiſi⸗
ta.qm̃ vxoe cua nihil egit acquirẽdo Omaterni
tatè illã· potius paſſa eſt.æ ideo moetua vxoꝛ
tua talẽ Smr̃em vxoꝛis tue poteris vxoẽeẽ hẽꝛe ·
Ið ẽ ſi filiꝰ tuꝰ ab aliqꝰ ſuſcipia que genuiſti
ex alia muliere:q nõ eſt acquiſita ↄpaternitas
vxoei tue · et ideo te moetuo poterit vxoe
hẽe taleʒ cõpẽem tuũ in maritum· vnde in his
caſibus pᷣt aliquis habere duas commatres
æ aliqua duos patres · vt · xxx · q:mj· qui ſpua
lem. ⁊. c. ſe. ¶ ¶ Et idem vide ſentire gra· e · J· fi·

qe in caſu iſto nõ Omũicatur paſſio ſpualis · ſic ĩ

pcedenti ſupioei actio ſpũalis:vñ verſus ·

Que miĩhi vel cuiꝰ mea natũ Ffonte leaauit
Hec mea ↄmater . fieri mea nõ valet vxoe·
Siqua mee natũ nõ ex me fonte leuauit:
FEanc poſt fata mee· nõ idem vetaboe hẽe·
IFmbos ↄpatres facit actio · paſſio nunqꝙ;·
Que eſt rõ .· .. vir vxoe p actõem carna⸗
lem ſiue copalem efficinnt vnũ coepus ⁊ vn⸗
ſpũs.cũ ergo actõ coꝛpalis ſit.paſſio vero mẽ
talis· nõ eſt min ꝙ actio actõem trahit æ n paĩ
ſionẽ.hm heñ.ſen.in actõe em̃ coepus acquirit
quod eſt idez cũ alio diuge· in paſſione auũt aĩa

pati que nõ dicit eadẽ cu aia diugis- ſiie⸗ in

actõibu s acquirit vxo⸗ Opẽnitatẽ ꝓ tactũ pꝛo

pꝛij coepis quod eſt idẽ cũ marito. In paſſiõibꝰ

aũt acquirit vxoe ꝓ tactũ nati ſui quez ab alio
ſuſcepit · ſiue ꝑ tactũ ſui patrini:⁊æ qui cu mari⸗

to nnllã habet ↄmunicatõz· nõ eſt ergo mirum
ſi diuges actões tanqꝙ; ꝗpeias ſibi ↄmũicãt· et
nõ paſſiones tanꝙ; eneas. Qmd ergo ſi alter
ↄiugum ꝓpeiũ filiũ ſuſcipiat de ſacro fonte · vl
filiũ mariti illegitimũ quem habet de alia mu
liere ſuſcipit vxoe·ideo vt inter ſe ⁊ vi ſaum

dioetiü celebeat. certe quicquid dicãt canoñ·
antiqui. hodie non ſepabi ꝗꝓpter h mr̃im· qe ſ

ignoeanter fiat.ignoꝰantia debet eſſe excuſata
Si in fraudẽ· fraus ⁊ dolus nõ debet patrociĩa
ri · vt · . e· ſi vir vel mulier · ſz tñ ei qui in fraudẽ
H facit. ᷓuis ꝓpoſitũ ſuũ ſit ſme effectu· eſt pe⸗

niteria iniungeda . vt · · e. Icto · in fi · ſed tali in
terdicit' mrim poſt moetem legitime vxoꝛie:

vt no.õ· de mri· ꝗ. qualiter impediat. v. ſuſcep
tus ·.ſ neceſſitate inſtante excuſata eſt. ar · · de
hoĩcidio.c· ij. ⁊ẽ adde quod no. S· de bapt · ·. qs
poſſit.v · ſʒ naunquid pater· Daid ſi aliquis la
icus baptiſauit puellã tpe neceſſicatis.· nunqd
eã poteſt habere in vxo 6. Hrts quid ſi quis in
minoribus oedinibꝰ ↄſtitutꝰ hat cũ illa quã
Peꝛijs manibuſ baptiſauit· nunquid dirimetur
mrim. SHe ad vtrũqz caſum ꝙ ſic · qe filia ſua
ſpũab ẽ.xxx · q.j·oẽs · ⁊ · c. ð eo qð interrogaſti.
p que dixit Ray· ſeqñs · t· ꝙ impedr mr̃im 5be
dum.h ſi qras vt òctũ dirimat: oſulas pein-
Se cũ nouus ſit caſlus.õ· de tranſla:epi· c · j.

Dico ꝙ ſi ipᷣm ↄſulas merito tibi obiurgan⸗

do poterit rñdere · aut nõ intelligo qð queris·

aut fatua eſt ↄſultatio tua:nam ſi ſuſcipiens ſe
pPetur de quo nulli dubiũ eſt· multofoetiꝰ bap⸗
tiſans qui peincipalis eſt· æ cuiꝰ manibus bap⸗
tiſat'.ar· ff. de teſta. domicius · « B ſatis ꝓbat
dictũ. c· oẽs. vñ puto ꝙ; h̊ errauerittſicut ⁊ in
ſeqñti qſtõe cuiꝰ ſoło O ꝓPbat iſtð idẽ · ¶ Qnid
ſi filius ſacerdotis qui baptiſauit puellam con
trahit cũ puella.nunqnid valet.t· dixit ꝙ ſic·
qe HG edictũ ꝓhibitoeiũ eſt · ⁊ foete official cã:
tuarieñ errauit in ſma ſua occaſiõe iſtiꝰ opimio⸗
nis quã inuenire potuit ſcripcã in ſumma·t · de
mr̃i:⁊ ſponſa.ſub rubeica de Ognatõne ſpũali
æ diuerſis ſpeciebus eiuſdẽ · æ ſic ptz ꝙ antiqui
nõ ſp aſtrut veritatẽ · vñ in hac qſtõe ⁊ ꝓx · ſu
rVioei credo· t. male dixiſſe · vt · ·· ec. vl. grego.
Quid ſi filijꝰ ſacerdotis contrahit cũ mulier
quã pater ſuꝰ recepit ad pmam· videt ꝙ mrim

nõ debeat tolerari. Nã blbiter qui cũ tali ðmi
ſee puni ſi publicn fuerit ac ſi eiã filiolã co
gnouiſſz ·qꝛ ſi ep̃s eſt.xv.an:pemiteat.ſi ſacer⸗

dos ſimplex. xij· an.ſed tñ nõ deponit vt·xxx
q:ij oẽs · æ· c ñ optz.vex tñ ꝙᷓuiſ illi canoñ.ita
dicãtnõ tñ hi tanta affinitas inter filios vt .V
p baptiſmũ:quare dico tenere diugium quia

nuſe inuenit ꝓhibitum nec ratio ſubeſt quar
pPęphibeatur. ar · ᷓ.·de ſpon cum apud.
De cognatione legali.Rubeica:
Ictũ eſt.õ:de cognatõe ſpũali. nunec

deamus⸗ Qaid ſit legalis Ognatõ
4 Quot ſpecies ↄgnationis legalis
Qualiter trahatur·¶ St qualiter diſſolua
Quis ſit eff ectus ¶ Quando æ qualiter im⸗
pediat mr̃im vel diſſoluat.
¶id ſit legalis cognatio· æ quidẽ legalis
cognatõ eſt quedã ꝓximitas ex adoptõe

tractatur ad inſtructõem ſimplicium dicamꝰ:
¶ Quid ſit adoptio.¶ Quis poteſt adoptare.
Quis adoptari- Hẽ
Quid ſit adoptio.extranee pſone in filiũ vł
nepotem.vel deinceps legitima aſſumptõ·hm
tan· Hᷓͥ nõ placet.qe mmis generalis eſt ⁊ inſuffi
ciens · Vnde dixit plac · ⁊ iob.ꝙ adoptio eſt le⸗
Salis actio· ad ſolatiũ eoꝝ facta qui liberos ñ
habent· pene naturã imitans. ar· C· e· cum eũ⸗
=: ff· e.adoptio:ij. Hec nõ placuit azʒ. qe et ab
his qni liberos habent fit adoptio:q;uis alijs
facilius ↄcodatur.vt.ff.e.nec ei J. eox · ⁊. J. pᷣ
terea.⁊·l:ſi quis nepote.æ inſtit .e..iicet. Vñ
dic hm az. ꝓ adoptio eſt legitimus actꝰ ꝑ quò
quis effi citur.hahet.vel noner ,5 qui ñ

eſt · vt · ff· e. l· j·æ inſtic.e: q. minoæẽ. Sed cer
te deſcriptio placentini æ iob bona eſt. vnð die
ꝓ adoptio eſt legalis actio.ad ſolaciũ eoꝛ⁊ fa⸗
cta.i · inuenta peincipaliter · qui liberos nõ hñt
id eſt habere nõ poterãt. RGomani em̃ antiqui O
ditoꝛes legũ ⁊ alij ſolliciti fuerũt ne quis ſme

herede decederet . ne defunctus afficeret iniu

ria· vt inſtit· qui æ quibus ex cãis ma.nõ poſ.
CG.j:·æ ſic curauerũt vt qui filios non poterant
habere naturales ſaltẽ filiũ haberent legalem
vt ptz· ff·e:ſi pater.ꝗ.vlt.⁊.l.ſe.⁊.ilſi ei · J.nj·
Ven tñ h̊ cã fuit ↄpulſiua:qe foete ali quis
nobilis· diues. ⁊ potens.dedit cãm edicto ſiẽ
ealphurnia.nec ꝗpter h̊ ſequit ꝙ licet ille no⸗
bilis qui filios habere nõ poterat huic edicto
eãm dederit · ideo nõ poſſt adoptare etiã is ᷓ
filios habet.ar.ff.de poſtu · l. jꝛ F. ſexũ· v·oeigo
Et bene dixerunt pene naturã imitans. iõ em̃
natu minoe maioẽ adoptare nõ p̃t.qꝛ ꝓ mon⸗
ſtro habet ꝙ filius foꝛet maioꝛ pꝛe: vt inſti ·e.

CC. mmoee ;
an p̃t adoptare · ptz ex p̃miſſis ꝓximis q
maioe natu minoæé natu.nõ eꝗ· AItẽ byy quifi
lios hñt ⁊ qui nõ hñt.vt inſti.elꝗ. femine. ne⸗
eeſſe eſt aũt ꝙ is qui adoptat ſit paterfamilias
id eſt ſui iuris· ⁊ talis qui generare poſſit · ſʒ et
qui non pᷣt generare adoptabitdũmõ tñ nõ na
enraliter impedia ſʒ ꝑ accidens· caſtratꝰ ergo
naturaliter frigidus.ſ.caſte natus.nõ adop⸗

.

dicendu * cognatõe legali. æ vi

Pueniens. æ qe in iure canonico de hac pParum

vt · ff e. l· j. in fi ·

arrogatiõi

exp̃ſſum vtri

ta bit Spado aũt.i: q̃ cũ gladio ſeu ſpata ami⸗
ſit fres· de quo ſatis loqui.õ.de coꝛ· vici:·. ex
que impediũt · v.in enucho · ⁊. · de fri. ⁊ male.
Ique impotẽtia.vaccidentał.adoptare p̃t
Minoe vero ſexagena rio arrogare nõ p̃t niſi cã
Ognita:qe magis debet dare opam creatõi fi⸗
lioꝛꝛ ꝓpeioꝝ · h bñ pt adoptare · vt · ff. e. l. ij. F.
illð.æ·l.ſi pater..vl. x· l.ſ. e. æ inſti . e. J. H. ⁊ iliðö
Mulier aũt adoptare nõ p̃t ſ̊ maſculus tm̃.niſi
⁊ mulieri H peincipali reſcripto ↄcedatꝰ ad ſola
ciũ filioꝛ in bello pꝓemptoꝛʒ · vł ꝓ fidei katho
liee defenſione amſſoꝝ· vt.ff.e.nã ⁊ femine.etr

inſti · e. ꝗ. femine·

Quis adoptariqnilibet. tam maſculus ỹᷓ fe
mima· dumõ ſit minoe natu adoptantis · vt. P
xio· J. ⁊· ffe· adoptio.ij·adopta aũt Pns ⁊æ vo⸗

luntarius tm̃· vt. ff.eneqʒ abſens.

Vot ſpecies ↄgnatõis legalis.i.adopti
onis · ſcire debes ꝙq nomẽ adoptõis ge⸗
nerale &. tranſit aut in ſpeciale nome⸗ dicitur
arrogatio. remanet in generali= diciẽ adoptio
/Dich aũt arrogatio.qe is 4
arroga. rogat.ĩ. interrogat' an velit habere
in pꝛem arrogantẽ.itẽ ⁊ arrogãs interrogat'
an velit habere arrogandũ in filiũ. vt. ff e. l. j
in fi.⁊· ln. lkiee aũt due ſpẽs · ¶· adoptõis et
5is fere in omnibꝰ ↄuemiũt. Ideo dieo
fere.qe in quibuſdã diſſonãt· vt ecce adoptanm
filij familias nec cranſeũt in ptãtem adoptãtis
Brrogan pꝛeſ familias æ tranſeũt in ptãteʒ pa

tris · vt. ff. e. l.j · in fi · vnde vſus.

Frrogo qui ſuꝰ eſt ⁊ habz mes eſſe neceſſe.
Datris adopto ſuũ neec pꝛis deſmit eſſe.
Itẽ adoptio fit cuiuſlibet magiſtratꝰ Opetẽ
tis autoeitate · dũmõ apud eũ ſit actio.ſ. qe hz
me impium· æ mixtũæ iuriſditõez. vt.ff.ę.l.
ij · ⁊. de of · ꝓcõ.l.ij.⁊ ideo apud delegatũ non
vide fieri poſſe.arrogatio aũt fit tm̃ peincipis
autoeitate. Itẽ in arro gatõe requirit: verbũ
uſqʒ · vñ infas nõ p̃t arrogari ſz ad
optari tm̃.vt.ff. ę.l.j..l.nj⁊.l.in adoptõibꝰ
X.· ¶· etiã ntame fire⸗ aliquo arrogato.ſtatim
ipſe ⁊ res ſue·⁊ liberi qui erãt in ptãte ſua · ſub
ijciunt ptãti axrogatoeis. vt pz ex ſupioeibꝰ.
vt · ff· e · ſi pẽ. 3 Eſt ⁊ ſpeciale in arrogatõe im

puberis q autoeitate peꝛincipis fit.oſidera em
an arrogans ſit maioe. lx.an.qe tũc pᷣt· an velie
arrogare plures quod nõ ꝓmittit .an libertuz
alienũ vł maioæs ſe vel eũ qui fuit in tutela ſi ua

vel diuitem cũ ip̃e arrogatoꝛe ſit paup vel ĩho

neſte vite.⁊ in his denegat. Sz æ illa Zenerał

dſideratio habe vt ita demũ pmitta ſi arro ga
toe naturali ↄgnatõe vel pura æ ſanctiſſmaaf
fectõe ad H ꝓtedere videa . vt ar rogator ſa
tiſdet ſeruo publieo de reſtituẽdis bonis illis
ad quos bona pueniſſent · ſi in ſtatu ſuo pman⸗
iſſet arrogatus.⁊æ ꝑ q̊ ꝓuidet' ſubſtitutis X le
gitimis heredibus arrogati: legatarijs. ⁊ fi
deicõmiſſarijs · qui agere poſſent moetuo arro⸗
Sato.qua ſtipularõe ſeu cautõne omiſſa agi p̃t
vtili actõe ex ſtipulaut. vt ſic hereditas vel le
gata petant ex ſtipulatõe tacita vel expᷣſſa. vt
ff. e.ſi pꝛ.ꝗ.vl.⁊.· l.ſe.⁊.l.ñ aliter· æ. I. his ver
bis · ⁊.l· aũt · nam actiõe ex teſtam̃to agi ñ pᷣt

.
7

ex pupillari ſi ubſtitutõne vel peti · here · cũ pu⸗ ſenſus nudꝰ acquirit filiatõz nec ſoluit · nec mu⸗

pillare teſ. enanuerit minima capitis diminuti⸗
one pupilli que ↄtingit ? arrogatõz cũ moetu
us ſit pupillus in ptate aliena · ſecus ſi ſui iuriſ
deceſſiſſet · vt · ff. e. nec ei · . eoHWn⅓.* inſti: qᷓ: mo⸗
t. infir. . alio· ⁊. J.nõ tñ. Sed illud in hac ar
rogatõe ſpeciale notabis·qe ſi arrogatoꝛ eum
emancipauerit ſme cã · vel in moete eũ exhere⸗
dauerit.tene' ei relinquere quartã ꝓptem bono
rum ſuoꝝ pᷣter bona que ad pꝛem adoptiuum
tranſtulit vel'ei acquiſmuit · qe illa hʒ pᷣcipua · et
hec quarta ↄditõe ex · l· peti pt. vt inſti · e · J. cũ
impubes · v· h aſi decedens · · ff de inof. teſt⸗
papimnanus S. ſi quis ex eis · p̃t aũt arrogatoe
huic arrogato ſubſtituere vſqʒ ad hanc quar⸗
tam.nõ vltcra.nec extendit vltra pupillarẽ eta
tem.⁊ B locũ habet ſiue loco filij ſiue loco ne⸗
potis fuerit arrogatus · vt · ff. e · ſi arrogatoe·
Valiter otrahat · dictuz eſt · · ꝓx · ¶qe
adoptio dtrahit in ip̃ᷣo impio mgr̃atꝰ.
arrogatio aũt autoeitate peincipis interroga⸗
tõe Hincinde facta vti vnus velit reliquuz
patre ꝓ filio nſti · e · H· j. ⁊· ¶· ſeqñtibus ·
. 8

T qualiter diſſoluat ·⁊ quidẽ ꝗꝓ emanci⸗

atõz · Rſt em̃ emancipatio patrie pote⸗

ſtatis relaxatio.coꝛã opetenti iudice facta· di
cta ex eo ꝙ e manũ · i·ptãtem patris ponit fi
lius · vt · ff · e. emancipatis · ⁊ inſti. quibꝰ mõis
ius patri·potel.ſol· ꝗ· p̃terea · Eit erg o emanci⸗
patio corã iudice · dicente eo qui emancipat · ꝙ;
adoptatũ a ſua manu.i· a ſua ptãte dimittit· et
dicitur iudex competens oꝛdĩnarius exoedi
narius.æ etiã qui habet ex ↄſuetudine · vt in
dictis. l. ⁊ C· de eman · l. · vl. ⁊. ff · de mann·
vindicta · l· etiã · C. vl. vel peiuilegio ſpeciali cõ
eſſo a peincipe · ar.j. de excef pla: accedẽtibꝰ.
4 Eit aũt volũtate pẽis ⁊ volutate filij ↄcurrẽ
te æ vtriuſq; pñtia.nec locum hñt iniurioſa ra
piſmata vł fi gurate venditões · b peemiũ dimi
dij vſufructus poteſt pater retinere in rebꝰ ad
uenticijs · nõ in caſtrẽſi peculio vel quaſi caſtrẽ

ſi. ⁊ ſp vide' retinere niſi remittat noĩatim · ſed

tñ emancipans vel peculiũ vel alias res eman

cipando loco p̃mij donare pᷣcipĩ · vt · C· ð emã
cipa·l · vl. ⁊ inſti · e. p̃terea. ⁊ · C. de bo · q̃ lib ·
l. añpe · J. j. =.· ꝗ. pe. Oð ſi quis filiũ abſentez
emãcipare velit ⁊ infãtẽ qui ðſenſu caret. H fa
cere pᷣt autoꝛitate reſcripti a peĩ cipe ĩpetrati.
vt tñ h ĩtime iudici ſub cuiꝰ iuriſditõe vſiſtit ĩ

petrãs Sina üt vſenſũ hꝛet:ↄſenſus illiꝰ emãci

pandi abſentis requirit· pᷣcedens vk ſubſeqñs·
æ ſic abſens emancipari p̃t· nec em als vcede⸗
ret peinceps reſcriptũ in piudiciuzʒ alicuius. vt

C.de emanci.nec auus · ⁊· ar · ů· de of · del · ſup

colł.vij. Dater aũt nõ cogitur emacipare fi⸗
liũ:ſicut nec filius cogi emancipari vt dixi · vñ
talis actus ſ:emancipatõis vt adoptõis dicit
oſiſtere in voluntaria iuriſditõe nõ in ↄtẽtioſa·
æ fit ↄcilio:i:apud iudicem apud quẽ filij vo⸗
luntas ↄciliatur volũtati pꝛis.⁊ ecõuerſo·⁊ vi

eo.⁊ ad aut/qᷓ/mo. na ef · ſui · J. generalit

detur ꝙ in emancipacõe neceſſaria ſit ſcriptura

ſicut ⁊ dſenſus: idem in adoptõe · qꝛ nec con⸗

de epke ſcz ſme ſolẽmtate facte⸗vt · C· ð ꝓba · ñ

nudis. æ de emã ñ nudo.⁊ ð adop · l· vl.⁊ ð pa

ogitur aũt pater filium emancipare in ca⸗
us?Deimo ſi male afficit filiũ ſuum vᷣbe⸗

tria ptãte. abdicatõ · ff · de pac · ius agnatõnis·

ribus ↄtra pietatẽ· ¶Secũdo · ſi Opellat eũ in

coæpus ſuũ peccare· Tercio.ſi filius eſt arro
gatus impubes·. ⁊ pubes factus ꝓbat ſibi non
expedire arrogatũ eſſe· Quarto.· ſi pater ag⸗
nouerit legatũù ſibi tali mõ relictũ vt filiũ ſuũ
emanciparet · vt · ff · ſi quis a pentibus manu⸗
miſus fuerit · l· diuus · ⁊ de ↄ. ⁊ de · ſi cui . ⁊· ff · e
non nuũq;. ⁊. C. de epᷣali audi · l. lenones · Sol
uitur tñ adoptio moete naturali · ſi is qui adop
tauit tpe moetis filij arro gati ſui iur erat · abs
remaneret in ptãte patris illius in cuiꝰ erat pꝛ
vt inſti · qui. mo. jus pa.po · ſol · J. j · ff · e · ſi pꝛ
Item ſoluĩtur moete ciuili· ſez cum pater dã
natur in metallum:vel in opus metalli.vel de⸗
poetatur in inſulam: nam ſi relegetur nibilomi
nus retinet liberos in ptãte ſua · vt inſti · quibꝰ
mo· ius pa· po · ſol . J. cum aũt · ⁊· . pene · Item
Pter delictum etiam ſme amiſſione ciuitatis
vt ſi contraxerit inceſtas nuptiasin aut.ð in⸗
celt · nup · . ſanctimus · ismate ſoluit que
liberat curialem a curiali cõditione · vt ſi fiat
patriciꝰ.ↄſul · pfectꝰ p̃ᷣtoꝛio.pᷣfectꝰ vebis· pfe
Etꝰ onentis qui auguſtialis foete dicitur.q̃ſtoꝛ
magiſter militũ · patronus fiſci·princeps agen
ti um in rebus· magiſter ſacri ſcrinij libellozuz ·
magiſter ſacri ſcrinij memoꝛie· peincipum ſacra
rũ epiſtolaꝝx æ ſacraxx cognitionũ æ diſpoſitio
num . vel ſi kiat eps · vt · C. de decur · l · vl. li · x · et

im aut' · oſtõ· q̃ digni:ꝗ. pe.colł.vj.⁊ inſti ·qui.

mo. ius pa·po.ſol.ꝗ.filiul familias ·· Item ſi
ferat' ſententia ↄtra patrẽ petentem filiũ· nihł
ominꝰ in poteſtate remanet · vex ꝓ emancipa
to habetur . vt. ff. de Odi. inde . iulianus.
Vis ſit eff ectus · ⁊ quidẽ effectꝰ eſt vt ac
quirat' filiatio æ patria poteſtas adeo ꝙ
ater neceſſitate famis inſtante filium vendere

pPoſſit · vt · C· de pꝛibus qui fi · diſtrax · l. vl. Licet

videat' otradicere verbũ ibi poſitum · ſangui
nolentos·ſed exponit.i.in ſanguine puniedos

Item effectus eſt vt impediat mr̃im · quod die

vt . · J. qñ. Item effectus eſt vt filiꝰ caliter ac⸗
quiſitus ſuccędat patri·ſed hec oĩa intelligas
hm dil · hancꝭ Cum quis adoptatur · aut ꝑ ad
optionẽ · aut ꝓ arrogatõem· Si p arrogatõz
tunc tranſit in ptãtem adoptantis· ita ꝙ ab in
teſtato ſuccedat tra teſtamentũ querelã ha
beat · cũ in B caſu ius ſui heredis ⁊ onus habe
at.a antiqua iura remaneant intacta. vnde ĩ HB
caſu locũ habent oĩa ſupeadicta · vt H ꝓbant .
C.e·cũ in adoptiuis · ꝗI.vl.ff.e·ſi arrogato · et
inſti.de inof.te.. tam aũt· ¶Si vero p adopti
onem. olim idem erat . vt inſti · e. HE · . et. ff· e . l
j. et. C·e·cũ in adoptiuis:⸗H.j.ſed hodie diſt
qꝛ aut adoptatur ab auno paterno vł materno
vel ab exneo MSi ab extraneo adoptat.ñ tra⸗
ſit in ptãtem ſed remanet in ptãte pẽis naturał
nec ad quicquã ꝓdeſt talis adoptio. niſi qe ab
inteſtato iura ſucceſſionis habet · vt inſti · e · · h

bodie . 2. C. e. cum in adoptinis . J. ſed ſi quis.

ſe · x. ex B ptzʒ.·
adopꝑtaturtunce qꝛ naturalia æ ciuilia ura con
currut ide ĩuris eſt qð de arrogato. qꝛ tranſit

Vtꝛ aũt Puffen mirim in h caſu.vide.j. .

in ptãtem quo ad inſtõem æ almentoꝝ pᷣſtatõzʒ

⁊ ola alia que hincinde debent.⁊ B intelligas
de auo vel ꝓauo vel alio ſuꝑpioei a quo recte ðᷣ
ſcendit · ſecus putarẽ ſi daret in adoptionẽè ali
cui de collateralibus · vt patruo.vel fratri · vłᷣ
filio.ſic intellige inſti ·e· . ſi vero · ⁊· C. e. cũ in
adoptiuis· J.ſi vero.dic ergo ̊ vt in. x ſupio⸗
ri · ſi p arrogationem. JJMM
ſoluat.H̊ no·ꝙ triplex reſpectus habet'
n adoptõe:nam ibi ↄtrahitur Ognatõ in linea
aſcendenti rarintas idem eſt. col⸗

OW Vãdo ⁊ qualiter impediat mñim vbk dil

laterali.Item affinitas. Cognatio deſcedẽ
tium ↄſideratur inter adoptante ⁊ adoptatum
loco filij vel alioꝝꝛ qui ſunt medij inter adoptã
tem ⁊ adoptatum . na loco filijnepotis.vel ꝓ⸗
nepotis.⁊ deinceps· adoptare licet. ſiue ſi imt p
ſone mtermedie· vl habeatur vxoe vel non. ſed
ſi non habet ↄtra naturam eſt.quare dicit ĩ de
ſcriptõe · pene naturam imitans·qe nõ P omnia
imita· vt inſti. e. J. licet. ⁊ · ff. e. qui in adoptõz
·l.qui vxoꝛes · Cognatio vero collateraliũ
att ẽditur inter illum qui adoptatur æ illoſqui
bus agnoſcitur · i· qui ſunt in poteſtate adoptã
tis · ipn adoptato ex latere veniẽtes. vt filij na
turales a legitimi ipſius adoptantis. vel alij
filij arrogati.vt.ffe qui in adoptõzʒ. alijs le

Si bus ꝓxime dictis Iffinitas aũt attendi

inter vxoeem adoptantis et adoptatum.ibi em̃
nulla cognatio elt · vt · ff· e. qui in adoptionem.
eſt tñ affinitas vt patet · . ꝓx. v.aſ. cendentinz ;
ſimliter attenditur inter adoptãtem filij ad
optati vxoeem · =WD et deſcenden

tium Ognatio impedit mrim dtrabendum· = di

rimit iam contractum durante filiatione; vb ſo

luta per emancipationem vel alio modo.Idem
in affinitate legali.vt · ff. de ri · nup · adoptiuꝰ ·
⁊· · nipil intereſt.æ· lſe· quin etiam æ mſti. de
nup . J. ergo· ⁊æ. J. affinitates.⁊ ſeqñtibꝰ Col
ateralium vero cognatio impedit mr̃im cõtra

hHhendum ⁊ dirimit iam contractum durante ad

optione· ſed ea ſoluta non dirimit contrahẽdũ
nec impedit iam contractum.vt· j.e.c. vnico·

⁊·xxx ·q:nj ita diligere.a·c.poſt ſuſceptuzʒ. ſic

contrahere cum ſoꝛoꝛe adoptata. Certe nec
patruus adoptiuns cum nepte adoptiua vł
nepte.vt patet.õ.i.cognatio deſcendentium
⁊ · v·ſequenti · Dari ratione nec cum filia pꝛis
adoptiui · Si tñ frater tranſit in poteſtatem pa
tris adoptiui: vt quia arrogatus eſt vel adop

ergo frater naturalis * rarrile poteſt

tatus ab auo paterno vel materno· æ habebat

filiam in poteſtate eo tempoꝛe quo adoptatus

fuit.· vt patet · S. J. ꝓx·v.ſi vero· Secus ſi ab ex

traneo adoptatus fuit.Item ſecus ſi mulier fu⸗
erit arrogata:nam cum filia talis fratris adop
tiui vel ſoeoeis adoptiue cõtrahere poteſt. cũ

nec naturali iure nec ciuili ſnt coniuncti.⁊ ſic

intellige ꝙ filij duoꝛum fratram adoptiuoeuz

Sinaũt ab auo pẽno vel mr̃no

ſuba udi licite:coniunguntur:a hm h non coe⸗

ri git · inſti · de nup. ꝗ. fratris aũt.⁊. J. duoꝛum.
C·de nup.in celebeandis:licet mens legiſla
toꝛis alia fueit: vt ptz in.l:illa:in celebeadis .
ſed leges legibus concoꝛdare ꝓmptũ ẽ. vt · C.
de mof.dot .l· vna· Ex hoc videtur inter
filium naturalem patris adoptiui extranei · et
filiam adoptiuam. mrimonium peohibet' du⸗
rante adoptõne · cum ciuili ſaltem iure iungan
tur: ſed tñ aliqui contradicunt. Otra quos fa⸗
cit quod legitur a ſenſu otrario.inſti.de nupt-
¶.· ſtatus.ſeð ꝙ ipſis facit ratio ſeqñs·? ¶ Si q
ras que ſit rõ ꝙ filius naturalis patris adopti
ui æ aui filie adoptiue · poſſit otrahere cum fi⸗
lia filie adoptiue.cum ipſa filia adoptina tran⸗
ſeat in poteſtatem pzis. H?. qe cum mulier nul
lum habeat in poteſtate · patet ꝙ filia filie non
poteſt tranſire in poteſtatem patris adoptiui.
æ ſic non agnaſcitur filio naturali ·Sct ad B
inſti · de here · quali · ⁊ dif · J. itaqʒ · ⁊. e. c. S. illud
⁊· ff·e:ſi pater·⁊ ideo filia arrogata etiaʒ filio
naturali patris adoptiui ſed illegitimo iungi
poteſt · qe nec iure ciuili ei agnaſci poteſt qui ñ
eſt in ptate · vt inſti · de pa poteſt.ſecus in cog⸗
natione ſpũali.vt.S.t.j.c.vl.nam foetio⸗ debz
eſſe eognatio dei ꝙᷓ impatoeis· vt.xxx.q.nj.ita
dili gere · ⁊ H in ſu mma ſufficere debent.
De eo qui cognouit conſanguineam vxo eig
ue ˖ Rubeica· MVUD
Lene expediuimus de cognatõe ſpũ

. nali · ſed qe affinitas qñqʒ pᷣcedit ma
=trimoniũ otrahendum. qnqʒ; ſequit
Stractũ ſme inceſtu.qñq; cũ inceſtu· quod ↄtin
Sit ſi ↄgnoſcat ↄſanguineã vxoeis ſue legitime
vt ſciamus quid iuris ſit de his interſeramꝰ ru
beicã de eo qui ↄ gnouit ↄſanguineã vxoeis ſue
Tar Quot mõis ↄgnoſcunt mulieres-
8

uid iuris ſit ſ ↄgnoſcat' ↄſanguinea ſpõſe
t qͥd iur ſit ſi O gnoſca Oſanguiea vxoeis-
Vot mõis ↄgnoſcunt' mulieres. = 6sr

duobꝰ · ſcz ſpualiter a carnaliter · Ppi

„

tã dſanguinea ꝙ; affinis vel exnea religioſa vel
alia diligenda ſit · tñ familiaritas mmia ⁊à cohba

bitatio repꝛobatur · xvnj.qij:·pnicioſam· Vnð

dicit Ilero. Si cũ viris habitent femine. non de⸗

erit viſcariũ diaboli. vt patet· . e. vemens · J.

deinde · Deecipue etiã tactus vitandi ſunt · Inᷣ
Home de villa noua· Ni fugias tactꝰ vix eui
tabitur actus. Flas ergo vita ne moꝛiaris ita.
Greg ·qᷓdã pᷣſbiter pᷣſ biterã ſuã vt ſoꝛoꝛẽ dili⸗
gẽs ſed quaſi hoſtẽ cauens.ipſam ad ſe ꝓpius
accedere non ſmebat.xxxij· di.peeſ biter quidã
ad idez. S. de peeſump · cum in juuentute · ergo
feminam quam bene videris conuerſantem me
te dilige non coæpoeali frequẽtia.quia ſi bonũ

eſt mulierẽ non tengere· malũ eſt ergo tãgere⸗·
hm fero · xxxij: di. hoſpitioluzʒ· juge que no⸗

Carnaliter vero cognoſcit mulier duobus

odis · ſcz licite a illicite. icite cognoſcit

ali æ legali.nũc videndũ erat de car⸗

ritualiter Ognoſcunt diligendo. viſitando · qdʒ
tũ nõ multũ freqñtandũ eſt . vt. ̊· de vi. ⁊ hoñ.
cle .monaſteria.ꝙᷓuis ergo quelibet bona mekr

E coha · cle ·⁊ muli .J. vtrum cohabitatio.

w

vxoe a marito mõ debito.æ hoꝛis debitis · ad
ꝓlem ſuſcipiendam.ſic quidam cognouit vxo⸗
rem ſuam Seneſis c⸗mi Si vero cognoſcat᷑
cauſa libidinis ſaturãde· adulteriũ dicitur:· qð
dic vt plene no · . de ſpon · ſub rubrica de mri ·
q.qualiter ↄtrahatur· · ſed effectus. ſe⸗
ñtibus· ſed ſi mõ debito canonice cognoſcitur
Pllieire aũt dicitur ↄgnoſci qñ cum peccato
fit.ĩ.e·tranſmiſſe .⸗HC· j·ad fi·ibiillicitaz rem
Omittere non expauit· Talis ant· Fliqñ cog
noſcẽ foenicarie ſeʒ qñ ſoluta a ſoluto quẽ poſ
ſet habere in iure cognoſeit . · de elec. innotu⸗
it. He.j· . de filijs pſbi.c.j·¶ Fliqñ adulteri
ne. puta· qñ eſt comugata= alij adheret. J. qui
fi.ſmt legit'.cãm q· de adult' .p totũ li⸗
qñ inceſtuoſe.puta · qn admittit cõſanguineum
vel affinem · vt in hac rubeica· æ e. p totum⸗
ſ. de diueẽ · ſignificaſti· ¶ Fliqñ contubernioſe
ſcʒ qñ pᷣſbiterum admittit cũ qꝰ de facto ↄtra
xit. S. de cle.ↄin· ſane ſacerdotes./ Fliqñ mõ
ſtruoſe ſcʒ ↄtra naturam: quod multis modis
accidit. etiam cum vxoꝛe:in quibus maius pi⸗
culum elt expeimere ꝙᷓ tacere· foenicarius aũt
coitus quilibet illicitus largo modo genera
liter appellatur· vnde oplectitur adulteriũ vt
patet..e.diſcretionem· S.nam ⁊ ſi·j·de diuoẽ.
ex lris · ⁊ inceſtum· j.e·c ·j·. Doæmire etiã dicit
quicunqʒ ognoſcit mulierem illicite · vt patz.
de adulterijs · ſigmficaſti · qꝛ peccat moetalit·
põ illumina oculos meos ne vnꝙᷓ obdoemiã in
moete.i.in moꝛtali peccato·ſed beu doꝛmita⸗
uerunt omnes dozmierunt. „
Vid iuris ſit ſi cognoſcatur ↄſanguinea
ſponſe ·⁊ quidem ſoluũtur ſponſalia. vt
Batet. 6- de ſpõ . æ qualiter diſſoluant. v· itẽ
tercio coerumpitur etiã publice ho neſtatis iu
ſticia. Videoe em̃ ↄmittere quaſi inceſtum.i· ve
re meeſtuzʒ ↄmitto.vt no·j·de adult · J. quid ſit
inceſtus.⁊ ideo imponit' mihi pina paulo ma⸗
ioꝛ ꝙᷓ; ꝓ adulterio.qꝛ inceſtus adulterium vin
cit. vt·xxxij·q:vij.adulterij · qua peracta vel
pte eius· ex diſpenſatõe eccleſie potero contra
Here cum alia · vt · · e. c ij · M. j. RFlij dicunt
ꝙ ibi mater ſponſe erat vxoeꝛata·a· ideo ↄmiſit
ſponſus filie adulterium· off edit publice ho

.

neſtatis iuſticiam· quare ork paulo ma⸗

ioꝛ pemitẽtia ꝙᷓ ꝓ adulterio· Ven intelligo
ſieut dixi · qꝛ ⁊ ꝗꝓpter ſolam offenſionis publice
honeſtatis iuſticiam interdicitar mrimoniũ in
poſteruʒ ſicut ꝓ inceſtu.vt ꝓbatur de deſpõ·
impu.duo pueri·ad fi ·v· ſi vero legitime: ⁊ iõ
neceſſaria eſt diſpenſatio ſi ↄtrahere velit vt di
xi · ideo ꝙ dicit ipᷣa de . ij· .· e · ſi ſponſe carnali
ter adheſit . ſubaudi maxime qtum ad B qð ſe⸗
quitur de diſpenſatõe·qe in vtroqʒ caſu diſpen
ſatur ſi ↄtinere nõ poteſtvt·xxxnj·q/ij: in ado
leſcentia.ſed quo ad id quod ſequi eſt differẽ
tia vta ognouerit:qꝛ ſi O gnouiſſet ſponſazʒ an
teqᷓ matre ſponſe pᷣſumptum eſſet mrim · vnde
affinitas ſupueniens ipm nõ ſolueret· veꝝ eaz
filiam ſeʒ ſponſam ſuaz habere non potelſt ſiue
ducere · qꝛ iam duxerat · ſi tñ ipſa ſponſa habe⸗
bit ip̃m · q · d· ipſa exigere poteſt ſed ipſe nõ· vt
· e; traſmiſſe · nec aliã ducet ſponſa legitia vinẽ⸗

te nec poſt moætem · intellige miſi timeretur de
inconti nentia vt dixi. Vel dic nunqꝙᷓ eam.ſ/ma⸗
trem ſponſe · vel aliam ſcz pꝛeterꝙ ſponſam· pt
ducere. ꝙ ſi peimo cognouit matrem ſecudo
ſponſam. nunqꝙᷓ; eam ſcʒ mr̃em ⁊ filiam vel aliazs
poteſt ducere · ſcz niſi timeatur de incõtinentia
vt ſepe dixi · ſic intellige · · e · ce ij · vnico · ⁊
c·ex literis· ⁊ ſic affinitas pᷣcedes impedit mĩi
monium ↄtrahendũ a dirimit iam contractum

—

vt:·j.e.fraternitati.a.S·de ſpon. iuuenis / Et
no.ꝙ de affinitate p̃cedẽti creditur teſtimonio
vnius. etiã illius qui delictum ↄmiſit quo ad h
vt mrim ſuum impediatur. vt dixi · · de ſpon·
q.⁊ qualiter diſſoluant · xv· item tercio · ſecꝰ ſi
iam contractum eſſet·qe tunc non crederet vᷣ
bo vnius. vt dicam in mferioeibus· ¶¶ Si vis
ſcire an ꝓ extraoedinariam pollutõnem cõtra⸗
Hatur affinitaſ. vide quod no.Sde deſpon· im
pu · . ⁊ que ſponſalia:S· ſponſalia ergo.
T quid ĩu ris ſit ſi cognoſcat conſangui⸗
ea vxoꝛis.æ quidem ſi iam cognouerat
