de pe. dil. j. homicidiuz. huius ſunt ſpecies

due.ſ voluntaria:.⁊ caſualisvt apparet ĩ ip

ſa rubeica. Voluntarium antem homicidiũ
peccatum eſt.qe contra ꝓhibitionem dminã
eſt dicentẽ·non occides ·xxnj.q·v.ſi nõ licet
niſi fiat iur̃ pmiſſione:qua iudex licite occi⸗
dit malefacto:es:qe beati qui faciunt iudi⸗
cium ⁊& iuſticiã in omni tempoæee· ſecundũ da
uid. ideo non cenſetur homicida iuſticiã faci
ens quo ad penã ·qe lex occidere videtur de
linquentem non iudex · vt · xxn.q · v· iudex·
Excuſatur æ is qui aliquem ſe ⁊ ſua defen
dendo occidit · e. c. ij. Item ſi in iuſto bello
laicus aliquẽ interficiat ſine pena eſt · xxnj·
ꝗ· j· quid culpatur · Qð ſit iuſtum bellum · vi⸗
de. 5. de treu · ⁊ pa · S. qd ſit iuſtũ belluů.
Vis dicatur homicida is qui interficit
ominem.vt patet · S· . quid ſit homici
Dium. qui æ ſiccarius appellat᷑ · j· e · ſicut di⸗
gnum · . hij quoqʒ · ſic dicti a ſicca·i· enſe vl
cultello ab vtraqʒ parte ſcindente · vnde di⸗
citur.Eſt ſicca mucro latens · ¶ Eius tamen
interp̃tatio larga eſt· vt contineat telum.=

lapidem.æ lignum·⁊ quodlibet ferrum.ta⸗

lis ergo homicida ſiue ſiccarius tenetur.l·.
co.de ſic. ve omnia h̊ peobantur · inſti · ð pu
blic. iudic · S. item lex cornelia de ſiccarijs ·

Secundum. l. autem quo ad hᷓ vt quis te⸗

neatur . l. coꝛ · de ſic · dicitar homicida quicũ⸗
qʒ hominem occiderit · Quiusve dolo ma
lo incendium Ffactum erit. uive homini!
occidendi furtiue cauſa cum telo ambulaue
rit · ¶ Quide cum masgiſtratus eſſet. publico
ve indicio peeeſſet · operã dediſſet ꝙ quis fal
ſum iudicium peofiteretur · vt quis cõtinere
tur vel condemnaretur. ¶ Item = is qui ho⸗

minis necandi cauſa venenũ confecerit· ha⸗

buerit. dederit · vendiðit · ¶ Qui ve falſuz te
ſtimoniũ dolo malo dixerit· quo q̃s publice
iudicio rei capitalis damnaret? Quive ma
giſtratꝰ.iudexve·queſtionis ĩ capitali cauſa

thum
des vo
uſege
wliec
ſiqhin
degrc
darig
leutet.
i.

intnal
ddis cö
dles c
dienn
maſtici
adented⸗
ofnis
mis inn
onmeidi
cldium.
eſſtatis
epo
mptio⸗
pecies
neti ip
micidin
dwini
no heer
ite oeci⸗
mnt indi⸗
undüͤ da
icii faci
etur de
inder⸗
1defen
bello
xxnj ;
um⸗vi:
1.
rkicit
vomei
eut dir
erlevk
ndedi⸗
gtamen
telum⸗
umta⸗
eturl⸗
li⸗öyn
eanis⸗
nigte
genen
wlon
vnin
Hplaue
igfe
inere
ui ho⸗
ithe⸗
lizt
ble
e ma
uſi

pecuniã acceperit: vt publica. l.reus. fieree.
Et qui hominem occiderit punit. non ha⸗
bita differentia cuiuſmodi hominẽ occiderit
vt · ff · e· l. j . j. ⁊. J. j: et. l. m. ꝛH. j. Z cũ
homicidium ſine dolo nõ cõmittatur.neceſſe
eſt ꝙ dolꝰ interueniat. nec accipit hec lata
culpa ꝓ dolo · quare ſi quis ſe pᷣcipitãdo ali
um occtderit · vel licet putatoe iactando ra⸗
mum nõ clamanerit ad cohertioné. l. coe. ð
ſic · nõ ptinet · ait em̃ impatoe voluntatẽè ſpe⸗
ctandã non exitũ · vt · ff· e. in lege · et · I. diuꝰ.
4faine eſt ꝙ infans vel furioſus hac.l.non
tenet'. qe alter conſilij mnocentia tuet'. al:
terum fati infelicicas excuſat.vt · ff. e infãs.
ac de cauſa excuſantur a iudex et execu⸗
toees · vt · · ¶quot ſpecies.¶ St qui deſerto⸗
rem occidit. vel latrone publicũ.ſeu noctur
num ſine diurnũ cum telo aggredientem nõ
tenebitur reus homicidij · vt · C. quaãdo licet
vnicuiqʒ ſine iuò vindic.ſi u. l. j. et · ij · ff. ad
l.acq̃ł.l.nj..vlti.et.ff e.furẽ·j.e.c.ij.⁊æ. nj.
Vel eranſ fugat.vt.ff.e.l.nj. . vlci.et.C.eæ
is qui·et·l.ſi vt.et ſic tempꝰ alleuiat pecca⸗
tum vel aggrauat· vt. C. de adult'. gratus ·
lIgitur ſi ad defenſionẽ meam alium occi⸗
dero.non teneoæ· vt no.õ. . quot ſpecies. v.
excuſatur · qð dic vt no · ̊. de reſti .ſpoł.. qs
ſpoliatus.ſub.ꝗ. intelligendum eſt aũt. ⁊. v.
ſequenti.¶ Item ſi q̊ fecerim ad opinionẽ me
am ſeruandam.vt ſi occi di eum qui michi vłk
liberis meis ſtupeum inferre volebat. vt. ff.

e. l.j. . idem diuus. ed et ſi quis per la

ſciuiam moꝛtem dederit vel meò:cus maluz
exemplum pᷣbendo aduerſa medicamenta de
derit· vel etiã ad conceptionem · ſed que ac⸗
cepit moetua fuerit.a tanto excuſatur.non a
toto.nam talis per quinquenniũ relegat'. vt

ff.· e · l. mj · J. . et. l. n.· J. ſed ex ſenatꝰ cõſulto

g8 autem qui hominem caſtrauerit.ſi ſer⸗

uus fuerit vltimo ſupplicio damnatur · is eti

am qui paſſus eſt querimoniam exponens au
diri inbetur. qe nemo liberum vel ſeruum ca
ſtrare inuitum debet.nee aliquis voluntarie
ſe ad caſtrandũ p̃bere · medico aũt qui cõtra
uenerit capitale erit.et his qui ſe ſponte pee
huerint ad caſtrandũ.h et hij qui tibeas.i.in
ſtrumenta ferrea quibꝰ quis leuiter caſtrat

faciunt: in eadẽ cauſa ſunt. vt.ff.e.l.mj. . ij

et · l· hij quoqʒ.ſecundũ azʒ. Sʒ H intellige⸗
dum eſt de his qui cauſa mercimonij G faci⸗
unt vel cauſa libidinis. ſ.qꝛ volunt ꝙ cuſto⸗
diant vxoeem ſuã. vt.ff.e.l.nj/. qui hominẽ
ſecus ſi ex cauſa infirmitatis.ſup quo vide
qð no.S.de coepoee vici · . et que impediat.
v·quid em̃ ſi maritus:et ſequen. 1 kenerur
etiã is qui pigmentariꝰeſt.ſi cui.ſ.teme.et ci
cutam ſalamandeaʒ cõmirum picuo campas
aut bubeoſtiz mandeagoꝛam vel luſtramenti

cauſa dederit catharicidas. æ is cuiꝰfamilia

ſeiente eo adipiſcende recupande ve poſſeſſi
onis cauſa arma ſumpſerit.et qui actoꝛ ſedi⸗
tionis fuerit.et qui naufragiũ ſumpſerit.qui
ve falſa nddicia confeſſus fuerit. confitenda

ve curauerit. quo quis innocens circũuenire

tur · vt·ff.e.l.mj.G. alio ſenatus ↄſulto.¶Ieẽ
⁊ is tenet' qui filium ſuum circũcidit.niſi iu
deus ſit cui G permiſſum eſt.ſ et tenetur qui
mala ſacrificia fecerit vel habuerit. vt · ff. e⸗
circũcide· et.l.ex ſenatus Ooſulto. uãuis
aũt ſecundum.l.omnes ſupeadicti homicide
reputentur ſicut expeditũ eſt.tame ſecundũ
canones aliud quo ad oedĩes ſpectat recipiẽ
dos· et executionem ipſoꝝ · nam quo ad hoc
dicitur homicida quicũqʒ homine interfece
rit ſcienter. vel occidi fecerit vel ind icauerit
vt. · diſ. de his clericis:etlj.di:aliquantos
et dixi · ů· ne cleri vel mo· . que ſunt permiſſa
ſub · . clericis etiã in ſacris.v.poſſunt tñ cle
rici · et ſequen.et de obligatis ad ra ci · J. quis
dicatur · v· item execuroz. ſ.ſententiax. et. S
e · J. )· V. ſolutio· et G̊ ſiue voluntarie occide
rit ſiue caſu·cum diſ· poſita·j·e.. qua pena.
· ſed et ſecundũ ca. h et dici poteſt ꝙ licet
ſupeadictos dicant.l.teneri.l.co.de ſic.nõ

tamen eadem pena imponit.et ſic alio alio

modo renetur·vt no·· e· J. qua pena.ꝙ Quo
autem ad deũ pertinet et penitentias. volun
tas hominis ſpectatur non exitus. vt dixi
5· v. ſed cum homicidiũ. nam ex coede homi
cidiaꝓceduntadulteria·blaſphemie.æ alia
peccata.quia deus nõ ex operibus indicat h

ex coede et animo· xxnj· q.vnj.occidit.xv. q

vj · c.j ·xxij ·q· vqui piurare.xvij.q mj·om̃es
et iunge qð no·j· . qua pena.v·quid ſi neceſ
ſe habuit. et ſequen · et. v. lin gua· et. vx. quid
ergo ſi quis in rixa· ed canones quo ad
oedines non animum ſolum ſpectant niſi ex
itus ſequatur.quo ad homicidiũ Ptinet · j. e.
ſicut dignum F· j·xv· q.j·. ſi quis non iratus.
ideo quo ad oedines aliquãdo vtrunqz inſpi
ciendũ eſt. et volũtas et exitꝰ.vt · · e.ſignifi
caſti . j. et · ij · et. c. exhibita·
a pena feriatur.et quidem ſecundũ.l⸗
Jaltioees depoætãtur· ſed humilioees be
j8 ſubijciuntur · ff. e · l. nj . J. vlci. et. I. penł.
ſecundum az. Vel die ꝙ ſi quis accuſetur.l.
coe · de ſie. et Ouincatur· capite punietur. qñ
accuſatur ex eo ꝙ hominẽ mterfecerit. vł .
P eum non ſteterit· vt inſti.de public .judi.
G.· item · l. coenelia:et ſic in vero homicidio
quilibet capite puniẽdus eſt.juxta illuò do
minicum· qui gladio peutit gladio peribit.
Sedò quando accuſatur ex eo ꝙ homicidium
interpeetatiuum cõmiſit.de quo habes varia
exempla.S.e. quis dicatur.vel quãdo con⸗
ſtat de B iudici ꝑ inquiſitionem. habet locũ
dictum az· et vide ſuper B qd no.õ. e: . quiò
ſit homicidium⸗ Sbeunde canones autem
iniungenda eſt enitentia. v. del. vij. anno⸗
rum. vt dicam.j.de penitentijs. ¶. que peni⸗

tentia · Y. vndecimus. et ſequen. et no. S. de

his qui fił · occi· ꝗ. quando et qualiter· v. p.

m ſi facere renuit.ſi ſit laicus excõmunica⸗

tur · ſi vero ſit elericus ſine per accuſationem
ſiue per inquiſitionem conuictus ſit degra⸗
datur · niſ cum eo miſericoediter diſpenſetur
vt · l. diſ. ſi quis voluntarie.et· c·ſi quis vidu
am. et ſupea de accuſationibus inquiſitõis.

e ᷣ intelligas quando iniuſte volunta
rie homicidium eſt cõmiſum.in quo caſu cle
ricus deponitur . l. diſ· ſi quis viduaz nec cũ
eo diſpenſatur · vt. J. e· ¶. que diſpenſatio· vᷣ.
cum voluntario. Si vero laycus fuerit ad ia
nuam eccleſie ſemꝑ iaceat:et cõmunionez m
exitu vrte ſue ſuſcipiat .l· diſ.ſi quis volunta⸗
rie · Quid ſi neceſſe habuit interficere.ſi ne
ceſſitas fuit euitabilis tanꝙ; homicida peni⸗
tentiam aget.ſi ineuitabilis nõ peccat.j· e ·
c.ij. nec artatur ad penitentiam niſi peopter
duplicitatis ambiguumxxnj.q/v. excõmu⸗
nicatozum.ſed interius debet dolere · ⁊ pec⸗
catis ſuis impntare ꝙ ad tantam neceſſitatẽ
deuenerit.2 penitentiam agere bonum elt.
quia bonarum mentium æc. j. e. interfeciſti ·
v. diſ. ad eius · in fi · ¶ Quid ſi caſa committi
tur Si dabat operam rei licite.⁊æ adhibuit di
ligentiam quã potuit non imputatur· Si da⸗
bat operam rei ullicite· vel non adhibuit di⸗
ligentiam quã potuit·tanꝙ,ᷓ homicida tenet
boc per iura poſita. · e · v· ſi vero facto·
Licet autem frater. rap · ſeripſerit ꝙ volun
tarium Homicidium ſemper eſt mostale-non
aſſentio. quia aliquotiens eſt voluntarium =
iuſtum.⁊ in nullo imputatur · vt patet in his
que no·ĩ.e:v. lingua. Item ꝙ dixit tribus
modis cõmitti homicidiuz. ſcilicet peecepto
conſilio.⁊ defenſione· æ quodlibet iſtoꝝ eſſe
moetale:intelligas quando peeceptum eſt in
iuſtum.vel quando is peecepit qui nõ habet
autoeitatem.alias contra.xxnj/q:mj.queſitũ
Idem iutelligas de conſilio iniuſto vel coe⸗
rupto· xxnj·.q: mjillud. Idem de defenſione
illicita æ& rebelli:-alias contra vt patet:xxnj
q:vnj.ab illo.. hiſ ita.vſq; ad:ꝗ.in regiſtro
4. C. vnde vi.l. j. C. ad. l.coe.de ſic.l.jlicet
in peimis duobus caſibus indil. fiat irregn⸗
laris.vt ſequitur · · e··.lingua: Sed er ſe⸗
cundum canones ipſo iure patitùr penazʒ Ho⸗
micida. quia fit irregularis· vt. . e. petitio.
quare quantumcunqʒ; occultũ ſit· quãtumcũ
q;ʒ penitentiam egerit:nec peomouetur: nec
ſuſcepto oedine vtitur · vt · S· de tpẽ · oedi · que
ſitum.æ de accuſationibꝰ.inquiſitionis.G̊ au
tem diſ. opꝰ eſt q̃ pᷣt his verſibus cõphendi.
Eingna sülie Feento Vois * actu.
Nulle neces caſu duo bis diſtingne ſupee
ma.i .duo ſupᷣmaſcilicet neces ⁊ caſu diſtin
guuntur · ſ̊ ſupeemũ ſcilicet caſu diſtingues
bis.a ſic ſubdiſtingues⸗/ Fd euidentiã ꝛgi
verluum peecedentiũ a totius tractatus no⸗
tare debes ꝙ homicidiũ duobus modis cõ⸗
mittitur·limgua:et facto: Lingua:cõſilio.

vt aſſeſſoꝛ vł quiuis aliꝰ exhoetatoe vel inci

tatoz p̃ceptoæ. vt iuðx vł quiuis aliꝰ pᷣcipi
ens· ꝙ ſi iuſte fiat peccatũ nõ eſt. neqz qꝰ ad
pᷣcipientẽ · neqʒ qꝰ ad exequentẽxxnj·q/v.mi
les: eum miniſter. cũ homo· æ. c.ſi homicidi⸗

um: qð etiã intelligas cum non fit ex odio · h

zelo iuſticie· vt cum odio habentur peccata
non homines.lxxxvj.diſ odio· cunqʒ non ex
delectacione fundendi ſanguinem hHumanuz

non amoꝛee ſpolioꝛum.non peecio:hᷣ peo ſola

ebedientia lhooc fit: eum doloee coꝛdis·æ ani
mi compaſſione.nã vera iuſticia compaſſione

habet.falſa dedignationem vt in ſupioꝛibꝰ
2· xxnj.q: v· lex eterna · officta.non eſt crude⸗

lis.qui malos percutit · et.xlvj · dil. vera iuſti
cia.tñ ſiue imuſte ſiue iuſte hoc contigerit:
in vtroq; caſu impedit ꝓmouendum. deij
cit iam ꝓmotum.vt.ildiſ.ſi quis viduam·et
de pe. dil. · piculoſe.⁊.j·e·ſiecut dignum · I.

qui vero·⁊. C. vlti · ⁊.c.ſignificaſti · ij· j · V.· ⁊

ſi pcuſſo. ̊ eſt ꝙ dicit peimꝰ verſus.lingua·
conſilio·p̃cepto.pdis.⁊ actu.⁊ H etiam ſi an
te baptiſmum cõẽmiſſuz fuerit · qe in baptiſmo
deletur peccatũ æ omis irregularitas ex pec
cato contracta.h illa que ſine peceato ꝓne:
nit vt B eſt.nõ deletur.in baptiſmo enizʒ cul
pa dimittitur non tamen lex aboletur.xxvj·
diſ. deinde . ⁊ c. vna tin· ſecundũ bar · Wri
dicunt ꝙ homicidium cõmiſſum ante baptilſ⸗
mum.ſiue cum peccato ſine ſine peccato.ve
in exemplo poſito.nõ impedit poſt baptiſmũ
ad h̊ inducunt.ilj:di: aliquantos:⁊. c·ſi quis
poſi acceptum · et · l.di·ſ quis vduam.ſecun
dum hug. æ hbanc vltimam opinionem putat
gof.verioꝛem eſſe · ¶ St ſi opponas ex eo ꝙ
legitᷣ.xxvj · dil · e. deinde et · c· vna · H· aliò
ibi. aliund hic· Batio diuerſitatis Bᷓ eſt.ibi lo
quitur de irregularitate Otracta ex matrimo
nio:qð ſacramentum eſt apud omnes licet
apud infideles ratũ non ſit·S· de diuoæ· gau
demus. et. c· quantoibi:infidelis ergo Otra
Hhens cum ſecunda vxoee non peccatirregn
laritatis tamen notã incurrit ipſo facto · que
baptiſmo deleri non poteſt· cũ nec ex pecca⸗
to qð non fuit ꝓceſſerit vt ibi dicit. hic autẽ
loquimur de lege iuſticie · cui? exercitium in
fideles non habent.carent em̃ iurditione tẽ
poꝛali iuxta illud: auferetur a vobis regnũ
c. — iuxta illud- cum venerit ſanctus ſancto
rum ceſſabit vnctio veſtra: nec ſpiritualezꝭ ha
bent · vt · S· de cõſti·tranſ lato.igitur cũ omni
jurditione careant:iudicare non poſſunt nec
debent · 5. de iudiẽ · at ſi clerici · ffo de iurdi⸗
om . indi · l. fi· ⁊. .⁊ qe:nam æ infames ſunt q̃
noemam legis xpᷣiane abijciunt · vj· q:.j· infa⸗
mes.infamibꝰ aũt ſunt om̃es actꝰ legittimi
interdicti · S.de teſti.licet ex quadã · EC.· j·ad
fi..de exceſ.pᷣla.inter dilectos · H.· j· in fi ·
Ideoqʒ ſñia ab eis lata ꝙᷓᷓuis in ſe iuſta ſit.tñ

ratione pſone ꝓferentis qᷓ iudex non eſt nec

eſſe poteſt. nulla eſt. ̊.de accuſa· ad petitõez
F.cũ igit .S.de · of · del · venerabili . I. fi · pa⸗
tet ergo p ↄſequens· ꝙ ſi quis ante bapciſmũ
alique ꝓnũciauerit coæpaliter punienõ· pec
cat ꝓnunciando.qe vſurpat qð ſuũ non eſt·
ex q̊ peccato ſequit' irregularitas que in ba
ptiſmo deleri nõ poteſt · – ergo ſi infi⸗
delis qui neceſſe habet obedire ad pceptum

iudicis exequit' ſniam ipſius rite latã· homi

nem ſuſpendendo v aliter occidendo. qui
dem nullũ peccatũ ̊ᷓ cõmittit· nec video re⸗
ſponſionem quare in h̊ caſu ſma · b· nõ vendi
cet ſibi locũ:nec qᷓre almd ſit in hac homici
dij nota ſiũ macka ꝙᷓ ĩ irregłaritate bigamie

tut

ſen

ur

ex
flixe

Dai
fone
orib⸗
einde⸗
mici
dai
hamner
ſeb
ngua.
nſian
ptiſmno
expee
0 Pwe⸗
ehenl

⸗ .
cato⸗dt
ptiſmi
quis
ſecun
putat
reog
Cealid
ibilo
attimo
8g.lieet
oe en
godtn
imegn
go⸗ ue
peccr
e auti
ium in
one te
regnu
ancto
lez ha⸗
omm
nt nec
jurdi⸗
ſun

finke⸗

gitum
Rin
aſicetn
eſt nee
etitöe,
fipt⸗
piſni
noper
0n iſt.
einbe
ſinti⸗
eptum
pom
zai
o le⸗
end
mici
mie

nec obſtant ca: ꝓ alijs inducta. aliquãtos.

ſi quis poſt acceptũ·ſi quis viduã a grio ſen

ſuiqe intelligi poſſunt in homicidio volunta

rio ⁊ iniuſte cõmiſſo.⁊ ſic etiã vident loqui
ſicut ipſoꝝ lectio innuit manifeſte.⁊ ſic in⸗

tellige ꝙ& quidquid ab homine dictum · et fa

ctum · ⁊ cogitatũ.eſt tpe illo quo eidẽ coneu
piſcentie mete ſubiecta ſeruiuit. ſubauòi ho⸗
mo.ſ.ante baptiſmũ·qualitereũqʒ. verbo. vl
ope · vel cogitatu.peccando· ꝑ baptiſi mü ſuh

ſequens totũ aboleat'. æ quaſi nõ factum ſit

lud aũut certũ eſt. quicũqʒ poſt baptiſ⸗
um in cauſa ſanguinis iudex fuerit.vel aſ⸗
ſeſſoꝛ.vel notarius.vel executoe.vel adnoca
tus:ſiue ꝓ actoꝛe ſiue ꝓ reo.licet aliqui diſ
ſentiant · vt no.S.de poſtulãdo⸗. quid perti
net ad officiũ· v illud tñ ſciendu. æ generali
ter quicũqʒ; aliqðò miniſterium in iudicio ſan⸗
guinis pᷣbueritirregularitatẽ ineurrit.lj.di.
aliquãtos.⁊.c.ſi q̃s poſt acceptũ.õ.ne cle
vel mo.ſnĩam· j. ð exceſ.p̃la.ex literis.¶ ¶ Ve
rum circa hane materiã hoc nocabis. q; ſi cli
cus tradat latronẽ poteſtati ſeculari: petẽs
qꝙ ipᷣm puniat citra effuſonẽ ſangumis · licz
poteſtas in latrone aĩaduerterit.nõ Pter B
irregnlaris efficitur· Nec etiã nocet ſi ſeola⸗
ris ad ↄuincendũ latrone tradiderit interſi⸗
Sna· lIdẽ ſi ſimpliciter deponat querelã de in
ruriantibꝰ ſibi ⁊ eccleſie.q;uis tales vix abſ⸗
qʒ; ſanguinis effuſione valeãt coartari. ſic lo
quitur manifeſte·j.e.tua nos. ad vltimũ.æ
c.poſtulaſti·ad idẽ·xxnj· q.nj. maximianus.
xxnj.q·v.c·j·. ⁊æ· c.vnũ.⁊: c.pena.⁊. e cũ nos
ar:ff. de bonis lib'. qui cũ maioe.ꝗJ. j. Sʒ Hᷣ
iura queſo nõ fatue intelligas.qe q̊ veꝝ eſt
qañ nõ intendebat ꝙ moeeret .nec iſtud gere
bat in animo·h expᷣſſim inſtabat vt fuſtigare
tur citra effuſione ſanguinis· j.de raptozibꝰ
in archiep̃atu · vel poneret in exiliũ·j.ð̊ ver
bo.ſig̊.nouimꝰ.vel ꝙ detruderet in perpetn
um carcerem.S · de heretic· excõmunicamus
S8S· . penb.⁊ de apoſtatis· a nobis.xxnj.q· v
non vos:ad fi· ⁊ maxime h fieri poteſt qñn eſt
leue crimen qð non ducit in moꝛtẽvt. ff. de
bonis liber̃ · qui cũ maioe·.j. G̊ em̃ ⁊ ſi iudex
ex officio vel ꝓ impeudentiã penã moetis in
flixerit michi imputandũ nõ erit.h potiꝰ de⸗
bet delinquens B imputare duricie ſue.. e.
poſtulaſti · in fiar · ff· de euic. ſi p impeuden
tiam· Sᷓ· de otrahen· empt'.c· vlti.abſit em̃ q;
ea que ꝓ bono x licito facimꝰ.ſi p̃ter volun⸗
tatem noſtrã cuiꝙ; malũ ↄtigerit nobis debe
at imputari.vt·xxnj·q:v.de occidendisʒ.No.
ꝙ dicit p̃ter voluntate:nã ſi intentio noltra
erat vt ad moetẽ damnaret'. irregulares ſu⸗
mus quibuſcuqʒ verbis fuerit intentio vela⸗
ta:licet ꝑ eccleſiã nõ ꝓhibeamur .niſi ei con

Faiias de dſecra · diſ. mj. c. ij. . l. di⸗ ferax.

ſtet p ofeſſionem vel ꝓbationẽ. vel qꝛ nichil
velabamꝰ ſ apte q̊ dicebamus· ſic intellige

Otrana.j·de exceſ.pᷣla.ex literis ·xxnji ·q v·c
ij· æ. e vnũ ſolũ.⁊ de pe · di · j. piculoſe. et ſic
ꝓbatione debficiente dicas ipᷣm relinquendũ
Oſeistie ſue · ſicut dicã · e · · itẽ H̊ mtelligaſ

ꝙuis quidã aliter ſenaar Iduin ergo ſi pla
cet tibi in mente ꝙ ſuſpenſus eſt æ ratum ha
bes:certe ratihabitio retrotrahbet æ manda⸗
to compabitur.qæ iſtud in maleficijs genera
liter traditur.ff. de vi æ vi ar.l.j. . quotiens
B intelligas veꝝ ſi gandeas de moæte pſo
ne· ſecus dicendũ eſt ſi letaris æ das gratial
deo qe malificiũ punitᷣ.licet doleas de pſo⸗
na: et ↄpatiaris figure dei:⁊ triſteris qe vnqᷓ
fecit vel cõmiſit quare tam grauiter eſt pnni
ta · ar. · e:c· ij · C.de penis.ſi quis in metallũ
·de ſnia excõi:vt fame.ideo dicit gladius
regi cõmiſſus ad laudẽ bonoꝛ a vindictam
maloꝝ j.e.poſtulaſti.ꝗ̊· de maio⸗ ⁊æ obe ſo⸗
lite· F. jih ꝓpter ratihabitionẽ nõ efficietur
irregularis cu factũ defici at · in nuo lex pꝛo⸗
motionis cõſiſtit. xv.q.j.c.fi. FEacto aũt ſi
ue actu cõmittitur homicidiũ tribꝰ modis.
aut voluntate·:aut neceſſitate:aut caſu· G̊ di
cit finis peimi verſus æ ſecundus · Si quis
actu cõmittat homicidiũ a voluntate ſpon⸗
tanea:deponitur · vt· j.e. ſicut dignũ. . vlti⸗
etiã ſi ſarracenũ interfecerit · vt · l. diſ· clericũ
qui paganũ·.⁊æ.· cde his.⁊.ĩ·e.c·penł.in quo
caſu ſi magiſter vel ſacerdos diſcipulũ vł fa
mulum ſuũu coærigendo vulnerauerat. q; uis
vulnus letale nõ ſit.ſi tamẽ ex eo infirmitatẽ
moetis incurrit:homicida a irregularis iudi
catur·quia qui oecaſionẽ moetis p̃ᷣbet moetẽ

dediſſe videtur . Secus ſi alia infirm itate

nõ ſecuta ex vulnere deceſſiſſet.vt· J.e.pᷣſbi⸗
terum · ?· c· decetero.æc·ad audientiã. ſic
pᷣceptoꝛis nimia ſeuicia in culpa eſt.ff. ad· l.
acquilł · l mj· in fi ⁊· l.p.⁊.ff. loca.⁊ Oduct·
item aerd ue iak Fiiren ſecꝰ ſi ꝓpter im
peritiã medici vel ſui negligentiã moeiatur.
vt.j·dicam. . que diſpenſatio. Et qð dixi
de caſu ſiue occaſione moetis· intelligas de
ꝗꝓpinqua.ſic intellige.ff·e.nichil intereſt· et
ad· l· acquib.qui occidit. I. penł.ſecus de re
mota:nec em̃ ideo qꝛ faber cutellũ fecit ho⸗
micida iudicat ar · ff. Iloca· ⁊ Odu·qui domũ
habebat. m fi.⁊.j.e.c.tua nos· H.· j. .c· ex
hibita: Itẽ h intelligas ſi certũ eſt ꝙ is ð
quo querit homicidiũ ppetrauerit in dubio
aũt relmquo ipſum ↄſcientie ſue. vt.j.e.exhi

bitaet · c. petitio· ⁊æ. 6. de iureiurã. mulieri.

xxxnjdi · habuiſſe.S·de eta.⁊ quali.ad aureſ
Tutiꝰ tñ faciet ſi in dubio ſe reputet homici
dam vt ſic abſtineat·cũ nullũ periculũ ſit ei
abſlinere . h celebeare piculum poſſert eſſe. H2
ſi oſtet ꝙ pPeuſſerit.etiã ꝑ officium iudicis re
pelli poterit. ſic intellige· j. e.ad aundientiaʒ
⁊:c· ſignificaſti.ij· . ꝙ ſi diſcerni hm.t. ar. õ.
de ſpon· iuuenis.j.de cleri: excõi. illud. . li⸗
cet aũt · de H dic vt in ſequenti. · h nunqnid
om̃s: ⁊. S. tñ ſatis poteſt dici. Quid ergo
ſi quis in rixa moætuꝰ fuerit· æ neſcitur quis
interfecerit· nunqd om̃s rixantes iueicabun

tur homicide. æ quideẽ quo ad peccatũ. hij qᷣ
PVeuſſerunt·et qui voluntate occidendi vene
rut ꝙuis no peuſſerũt: æ qᷓ venerũt vt occiſo⸗

ribus auxiliũ pᷣberent:om̃s hij tanc; homici⸗

de tenentur. diſcretus tñ ſacerdos maioeem

penitentiã dabit pꝛimis qᷓ; ſecũdis . ſecundis
ꝙ;ᷓ tercijs · ̊ nec illi ſunt immunes qui potue⸗
runt eripe = nõ eripuerũt ꝓbant' B· xxnjq ·
fi.ſi quattuoe· j·e· ſicut dignũ · xxnj·q· nj· non

infereda · c. fi nunq̃d om̃s hij ſunt ir⸗
D

regulares æ« ab dedimbꝰ repellunt · videtur
ꝙ ſic · qꝛ om̃s homicide indicandi ſunt · admi
nus quo ad ꝓmotione oedines indiſtincte
4pter incertitudine· ar. xxnj · q.vlti.c · vlti · ff
ad.l. ac quił. itẽ mela ꝗ. i ſi plures· ⁊ de his
qui eie vel effu. l. ij · ¶. vl.⁊. l.ſequẽ.niſi foe⸗
te certũ ſit ꝙ ex ictu alteriꝰ interierit· tunc
em̃ tenet is tanꝙᷓ ð occiſo· alij vero tanqꝙᷓ ðᷣ
vulneratoæ ideo quo ad penã · l· c · de ſic ·
vulnꝰ cuiuſq; dtemplandu æ inſpiciendũ eſt
vt appareat cuiꝰ ictu perijt · vt· e · ſignifica
ſti. ij. S.j · · · olti · ¶ Johes tñ dixit omes re⸗
pellendos. ſufficit em̃ ꝙ ſumpſerint arma· lj.
di. aliquãtos licet alij interfecerint· vt · ·· de
cleri.peuſ. Otinentia. lj· di · ſi qs poſt · ⁊· c. Pp⸗
ceden· licet nõ imputet' ſi aliꝰ interficiat me
muito.cũ ego nõ vulnerauerim. Etiã ſi amici
mei ↄtra ꝓhibitõez meã aliquẽ interficiãt in
zuri antẽ michi. nõ teneoæ. vt· · e · petrꝰ · ·· q ·
mj. qe p̃ſulatus · ;· de ſimonia. ſieut · h ſi volũ
tas turbata ſit. puta.q? nõ ↄſenſi expᷣiſʒ nec
Otradixi· imputat · vt · S· de ſimo: matheꝰ . id ẽ
videtur ſi amici mei interfecerint me ignoeã⸗
te. ar.S: de ſimo.nobis.⁊· c. ſicut nobis· ⁊· ·
de regularibꝰ.¶ Guil.na.otra ⁊ dicit nemi
nem in dubio repellendũ · ar . · e · petitio · et

dicta deere · ſignificaſti.nec ob. j· de cleri · p⸗

euſ otinentia:qe intelligeda eſt qñ oſcientia
remoedet eũ qui ſumpſit arma alias em̃ non
eſt repellendꝰ niſi ipe repellat ſe · ar · · ð cle.
peulſ· pᷣſentium lato:⁊ G̊ compeobat extraua
Zans/5· ð tpẽ · oedi . nullũ eox · ¶ Flij dieüt
ꝙ ſi oſtet ꝙ peuſſerit is qui oedinari deſide⸗
rat. ⁊ moetuꝰ ſit vulneratꝰ.ſemꝑ in dubio re
pellatur · · e · ſignificaſti · E. ſi diſcerni · h ſi
negat ſe peuſſiſſe · relin quit' oſcientie ſue · vt
in exuagan:nullũ.⁊. ĩ· de cleri · peuſ. c· pnt.·
æ fi ¶ ITñn ſatis poteſt dici ꝙ ĩ vtroq; caſu ſit
ſue ↄoſcientie relinquendꝰ.qe nec· . ꝓxi.cp ſi
diſeerni . dicit ꝙ cogatur abſtinere ˖ h ꝙ debz
H facere quaſi ↄſulendo · Itẽ qꝛ in decre· peti
tio.conſtat ꝙ peuſſerat.et hoc quãdo plures
ſunt· ſecus ſi vnꝰ tantũ percuſſit · vt no · S· e ·
vH. item intelligas · vel dic ꝙ in vtroq;ʒ ca⸗
ſu relinquitur eõſcientie ſue· niſi tanta labo⸗
ret infamia que graue ſeandalũ generet · vt · .
e.ex l̃is: æ accedit qð noS·de cogna:ſpũa:.
F. quis ſit eff ectꝰ.v· alij diesee iino aurs
certũ eſt.ꝙ ſi clericꝰ ꝓcuſſit nõ letaliter nec
animo occidẽdi.nec ad occidendũ venit ·˖ nec

alios ꝓnocauit· æ locꝰ ſuus diſcerni poteſt.
nec de occiſo tenet. nec oꝛdines recipe hi⸗

betur.licet alij peuſſerint æ occiderint · vt in
dicto· S.ꝙ ſi diſcerni · hm gof · 6 Si vero q̃s
facto homicidiũ cõmittat nõ voluntate h̊ ne
ceſſitate. aut neceſſitas fuit euitabilis· aut
jnemtabilis. Si neceſſitas euitabilis erat
ad maioees oedines non aſcendet · nec in ſu⸗
ſeeptis tolerat .niſi ex magna diſpenſatione

Flij dieunt ꝙ poſt pactam penitennã de iuf
cõmuni poteſt exequi oꝛdines officij iam ſu⸗
ſcepti h ad ſupioꝛes nõ aſcẽdet. niſi ex mag
diſpenſatõe. ſic intelligũt diuerſimode · l. di ·
de bis clericis j. =. ij Sinaũt fuit inenita⸗
bilis. dico ꝙ in nullo imputatur · vt eſt expᷣſ⸗
ſum. l. di .· quia te · j. e. c. ij · æ nj · ⁊ · c. latoꝛ · licz
Io.hanc decre · ꝓx:ex diſpenſatõe intellexe⸗
rit· dicens ꝙ ad ſupioꝛes oedines nõ aſcen⸗
det. niſi ex diſpenſatõe · ⁊ H idẽ innuit gof: li
cet em̃ in ſuſceptis cedinibꝰ toleretur · ad ſu⸗
perioꝛes tñ aſcendere nõ poteſt· nam ⁊ ſi ne⸗
ceſſitate· voluntarie tñ occidit · et lex ꝓmoti⸗

onis in facto ↄſiſtit · xv· q:jec: fi · Hug etiam

dixit ꝙ homicida in nullo caſu ꝓmouetur·⁊
ꝙ potius debz quil ibet pmittere ſe occidi ꝙᷓ
aliũ occidat:xxxij.q.v.ita ne· S· qð me.cauſa
ſacris. ⁊æ verbũ ↄſuluit qð ponit᷑.l.di.ð his
ponitur ꝓ pᷣcipit · vt · xxvnj · q · · ſic emi¶ Ve⸗
rius credo ꝙ in nullo imputetur in ̊ caſu·ſ·
quãdo nõ potuit vitare· puta fugiẽdo defen

debat ſe·timens moetẽ ſi capetur.æ aliꝰ inſe⸗
quebatur eũ iniuſte· ſecus dicendũ eſſet ſi iu⸗

ſte.ar. ã.de eta:·⁊ q̃li.c.j.¶ Flij ponunt tale

exemplum.clerieus tenehat gladiũ in manu

ad dekenſlionẽ ſuã · paganꝰ irruit in eũ ita ꝙ;
clericus nullo modo potuit vitare. et ſic pa⸗
ganus moetuꝰ eſt cũ gladio quẽ clericus te
nebat p̃ter ꝓpoſitum ipſiꝰ clerici · h in B exe⸗
lo potius poteſt dici homicidium caſuale.
1 ggo intelligo vt dixi.S. qñ fugiendo defẽ

debat ſe · ⁊ dicit · . e· c. ij. in fi . peniceat · ex.

ponei. penitere bonum eſt ar in Ocoæ. qual

no. 6:e G. quis dicatur homicida· Hac de

cauſa.ſ̊ h̊ intelligo qñ imminebat piculum
coepis- ſecus ſi timebat de rebus·= ſecus ſi
figere potuit· H em facere tenet ſi poteſt. ſi⸗
cut dominꝰ fugit in egipto quãdo herodes
ipſum que rebat interficere.vt:xxnj·q· nj· J· i-
ſic intelligo verba apoſtoli dicentis nõ vos
defendentes h date locũ ire · xxnj · q. · S · j · et
ꝙ pati debemus. e.q· miſi bella. Ideo imputa
cur monachis qui fures lĩigauerũt timentes
periculũ reꝝ · quia expediebat potiꝰ poſt tu
micam relinquere palliũ a aufugere . ꝙᷓ re⸗
bus vilibns æ tranſitozijs tam acriter in eoſ
exardeſcere · vt · .. e. ſuſcepimus Si vero fa
cto cõmiſerit quis homicidiũ caſuale·⁊ adhi
buerit diligentiã quã potuit æ debuit · da⸗

bat opaʒ rei licite· puta: pulſando campanaſ

vel reficiendo eccleſiã· cecidit tintinabulũ ·

vel lapis ex muro.vel lignũ et ſic aliquẽ in

terfecit-h qcito vidit caſũ clamauit alta vo

ce. caue caue fuge fuge in nullo imputat
ſ9i»aſus fostuitos non pᷣuidit. qꝛ nec p̃uideri
poſſunt ſecundũ H intellige· . e. dil ectus fi
lius· ex literis.ij.ſignificaſtli.j.⁊· e·lohhãnes
x·c. vlti ¶ ¶ Ideo licet medico imputetur cul
pa ante factum · puta· qui intromittit ſe de
medicina cum ſit ydeota. / St culpa in ipſo
facto.puta:quia licet diſcretus ſit in arte ·
nõ tamen ſequitur traditionẽ artig h capita⸗
neam voluntatem. ¶ St culpa poſt factum.
puta:qꝛ peritꝰ erat· traditiones artis ſequit .

quis
icue
Alat
Wen
duun
bu
diſl
ſce

ui
ſun
35
di⸗
lta
p
ie
ore⸗
ten⸗
fli
ſ⸗
he:
otin
am
di
anſa
bis
de⸗
ſu.
efen
nſe⸗
ju⸗
tale
ann
pa:
ate
exe⸗
ale⸗
defe
,er⸗
qal
e de
llum
us ſi
,ſi⸗
des
g
vos
et
uta
nes
Nitn
prr.
ne
rofit
adbi
da⸗

hanal

nl⸗
nen
nro
utct
dden
naſi
jnes
cul
ede
pſ⸗
te⸗
itan
im⸗
;

ſed nõ adhibet diligentiam cirea euſtodiam
infirmi · Si tamen neqʒ ante factũ neqʒ; in
facto.neqʒ poſt factum.in culpa dep̃henda
tur· non imputatur.ſi infirmus alias fatuita⸗
te ſua· vel auaricia· vel caſu foetuito.moꝛia:
turRecurrat ergo quilibet medicꝰ ad conſet
entiam ſuam.vtõ.de eta.⁊ quali.ad aures ·
j· e ·tua.⁊· ff.de of·p̃ᷣſið· illicitas.ꝗ.ſicuti.ff·
ad · l· acquilidẽ iuris · inſtit.ad.l.acquił · ·.
imperitia.⁊ arj·e:exhibita.h ⁊ in q̊ caſu pꝛo
pter graue ſeandalum interdicetur ei execu⸗
tio ꝙ;uis nichil deliquerit · .e.ex literis·j.⁊
a cõtrario ſenſu:j.e.ſhignificaſti · ij· J.j· ad fi
Eſt etiã conſiliuʒ goł᷑.q; ꝓmoti ⁊ maxime
Pmouendi ab ope pꝛacticali æ potiſſime ci⸗
rurgico qð inſciſionem æ aduſtionem requi⸗
rit: abſtineant.ꝗ̊.ne cle.vel mo·ſententiã. j.e

entia ꝓmouendi ·xxxnj.di.layci .· Quid de
pᷣſbitero qui dixit infanti ſibi cõmendato.
duceret equã in quadã ripa flummis.h cane⸗
ret a flumine:infãs intrauit flumẽ ſubmer
ſus eſt · ꝓculdubio hunc pᷣſbiteꝝ culpabilẽ
indico:quia debuit ſuſpicari euenire poſſe
ſicut imputatur dyacono qui nõ remouit fal
cem cum qua accinctus erat · cum ſciret ludi
conſuetudinemvt .j·e.continebatur.⁊ ſacer
doti qui non remouit cultellum a coeigia cũ
qua verberabat famulũ.dt.j.e:ad audienti⸗
amita ꝙ non aſcendit ad maioees.nee vtit
iam ſuſceptis.vt ibi:miſi cum eo ꝓ papam di
ſpenſetur· vt in illa:otinebatur.⁊.l.di.cłico
iaciente · ad H. l. di · ſepe · . c · hij qui arboꝛez
c-ſi duo · Quidã tamen dicunt ˖ = ſi in
caſuali homicidio homicida adhibuerit om
nom diligentiam quã potuit.ei tamen impu⸗
tatur quo ad irregularitatezʒ. licet non impu
tetur quo ad culpam quia lex opus requirit
deus voluntatem · xv·q.j.ſi quis nõ juratus
ß verius eſt ꝙ in nullo imputetur. Sed ſi
dabat opam rei illicite ſemp imputatur.ſine
adhibuit diligentiam ſiue non. l.di.clerico.
ſi quis voluntate.j·e·Otinebatur.in qua de⸗
cre·. eſt illicitus ludus:quia ludebat cuzʒ lay
co.ar·ij.q:vij.laycos.xxnj · di.his iĩgitur.et
ideo ludus noxius in culpa eſt.S.de pᷣſump.
c.j.ff ·ad:l.acquił ·nam ludns.ff.de furt.in
furti actione: cum eo.Sʒ clericus cum ele⸗
rico ludere poteſt.j.e.latoz.oxhibita.ſic et
yſaac ludebat·xxxij.q.mj.recurrat:⁊ ioſeph
xxij·q:ijꝙ ait fratribue ſuis ioſeph.j.qj· G.
ecce:illicita igitur res nocet.ff. de reg iurᷣ.
culpa.j·e·dilectus filiꝰ.in fi.⁊ tua nos.ihx

tua nos. cum in nullo vacillare n Oſci⸗

j. v · H̊ notabis.quia non congruebat mona⸗

choo q;uis perito alienum officium vſurpare
xv·.q·j. · vt itaqʒ :⁊ facit ad hane dil.l.di. ſi
quis viduam.æ. j.de cleri·pug.in dueł.here
ticus Quid ſi quis vadat ad interficiendũ
aliquem·.⁊ tu te illi ſcienter aſſocias.non ta⸗
men ipſum incitas ad perpetrandum homici
dium.nec cum ipſo ſuper h̊ aliqua verba ha
buiſti · nec ipſe tecum.vel habuit æ tu ex aĩo
diſſuaſiſti ei :tamen cum nolnit tibi acquie⸗

ſcere timens de ipſo michilominus te ipũ aſ⸗

ſocias.⁊ eius animi es.vt ſi foꝛte inſequere⸗
tur eum defendas. a ſic per te aſſociatus ho⸗
micidinm cõmittit· æ quidem homicida es · ·⸗
e· ſicut dignum. nec poteris peomoueri.ſic in
tellige ꝙ; defenſione cõmittitur homicidiũ.j
de cleri ·pugin dneł.henricus ·l.di.ſi quis
viduam.æ iſte caſus non cadit ſub aliquo mẽe
beo dicte diſ. ¶ Alud notandum · ꝙ quãms
clericei poſſmt inducere milites ad bellum ꝓ
pter defenſionem reipublice.vt.xxnj·q.vnj
igitur· hetatu: omni timoee. vt peidem. æ. q
·dommus.lxnj.di adeianus.non tamen in
pPeopeia perſona pugnare debent . vt · xxnj q
vnj· quicunqʒ·l.dOi.clericum.de his clericis
ĩ·e·c·penł.æ in auten. domim noſtri·ð ſen.
excõi:extra.dudum. Sed nunquid imputa
tur clerico ſi quis ibi moꝛiatur.non.vt.xxnj
q· vnj.de occidendis · · e.c.penł.licet ſit ar
cõtra · xx · · nj.eos qui ·xxnj·qvl.c.vl.S3
nunquid epiſcopi a& alij clerici incurrunt ir⸗
regularitatem· hoꝛtando laycos æ monedo
ꝙp iunent eos arma ſumant peo fide catho⸗
lica·vel etiã peo iuribus eccleſie ſue detfen⸗
dendis vel repetẽdis ˖ dicas ꝙ non. immo ſe⸗
cundum raymun:peccaret talis peelatꝰ gra⸗
niter ſi ſileret · ar · xlnj· di.ſit rectoe· ⁊ hoc ꝓ⸗
bant iura inducta.õ·e.v. ꝓxi ·⁊.v.pꝛecede.
⁊æ· HS. verum circa hanc materiam.⁊ ſequenti
bus· ⁊· S̊.de hereticisꝗ. qualiter deuitetur.
S.· ergo cognitio.⁊ ſequen · ⁊.v.ſic eccleſia.
æ ſequen.⁊.Sde voto·. in quo caſu.⁊ .õ.de
treuga ⁊ pa · . quid ſit iuſtum belluz ante fi.
in· v · qui incipit:alij dicunt indiſtincte.⁊ ſe
quentibns:quinimmo ſi epiſcopus nõ poteſt
aliter ins ſuum recuperarepoteſt ipſum con
cedere in feudum aliem peincipi potenti qni
ipſum recuperet · ⁊ G eſt caſus in quo non ob
ſtante inramento ſuo poteſt hoc modo bona
eceleſie alienare · vt · ᷓ·de feudis. c. ij.⁊ no ·
de alie · iudi · mu · cauſa fac· S. an actio.v.do
nari poteſt etiam inter viuos ·¶ Quid ſi epi⸗
ſeopus fuerit peeſens in bello.a in ipſo mul
ti fuerunt hincinde occiſi nũquid eſt irregu⸗
laris:ita videtur ſecundum ray·qui in conſi
mili materia ſequitur opinionem Io.nec ob.
ĩ·e.petitio·quia ibi hij cum quibus erat pᷣſbi
ter ab infidelibus graniter inuade bantar. h
tales male concosdant cũ domino·C.archi⸗
epiſcopo coloñ. Tu dic ð hac materia vt no.
S6. e · S· quid ergo ſi quis in rixa.æ. ᷓ. de cleri.
perculſ. que penav.ꝙ; ſi quis in conflictu
Mec eſt peetermittendum ꝙ non eſt immu
nis ab homicidij culpa qui potuit hominem
a moete ſed noluit liberare· j.e.ſicut dignũ.
CG.illi aũt.arlxxxvj·di ·facientis·alłs culpã
xxnj.q:m.ñ infereda.⁊. c. qui p̃t.⁊.qv.reoſ
2 B conſtat illum iniuſte occidi.ðde pe.diſ.j.
periculoſe.xxnj·.q.nj.c.fi:⁊ licet Gq̊ aliqui in
telligant in iudice qui ex officio G̊ poteſt de
fendere.quia ille ſolus vt dicunt ex pᷣcepto
ad B tenetur · xxnj.q; v.qui malos· ⁊. q: mj.
foete.in fi ·eſt tamen ſanum conſilium vt eri
am quilibet peiuatus idem faciat ſi ſine peri
culo ſui coꝛpoꝛis Gᷓ facere poteſt.ſecundum

dum gol

„

7
gof·quia ⁊ ad q̊ͥ teneri videtur· vt in auten.
ð.n.de ſententia excõidilecto.. æ quidam-
æ Ige qð no.j.de ſentẽtia excõiq.quis poſ⸗
excõmunicare · v· quintus·
Ve diſpenſatio circa eum adhibeat.HG̊
ſcias ꝙ ſi quis animo interficiendi ali⸗

quem vulneranerit·q;uis vulneratus moetu

us non ſit.irregularis efficitur peutiensSie
* ſi vindictam ſanguinis dictet.ſi tamẽ non
perueniatur ad detruncationem membeoꝛuz
quãuis ſanguis eff uſus ſitpoteſt diſpenſare
epiſcopus·ad Ghj.epetitio.æ de cleri ·pug.
