rebus dubijs in ambiguo·

Vot modis accipitur. Datet ex pᷣmiſ
e multis modis dicitur verbuz vn
vſus.· Eſt verbum xpᷣGus.pſoeatõnis:⁊ vna.
ZSermoqʒ ſecretꝰ: ſine figura lacens· S
verbum xpus·ſcz filius dei·quia ſicue ꝑ bu
expeimitur voluntas homĩs · ſic ꝓ filium dei
voluntas patris · de pe · di. . verbũ dei dimit⸗
tit peccata· hm gof · Vel iõ hm augu · qe ſicut
verbum hHumanu integrũ æ verum· vnũ ⁊ idẽ
a maltis pcipieur vno æ eodem momentovt
ſi dico deus audientibus mille hominibus:
quilibet ipᷣoꝛum ipᷣm pcipit·⁊ ĩ auribꝰ ipᷣoeũ
integrum infigitur ſic verbum id eſt. filius
dei integ æ verus. vnus ⁊ idem. ſ. Alud coæ⸗
pnus quod ſumpſit in vtero virginis.æ qð de⸗
dit apoſtolis vno æ eodez momento in diuer
ſis locis Oficitur pcipitur · ſieut ꝓbat Gre.
de con. di. ij · quid ſit ſanguis · ¶ Verbũ parſ
ozatõis. nam æ quelibet pſozatõis: que ſunt
octo:dicitur verbuz. ſcʒgeneraliter æ largo
modo. ¶ Et vna ſez pars dicitur verbum. ſ.
ſpecialiter æ ſtricto modoſicut ð his duobꝰ
no.S. e. V. j.c ij · ¶ Sermoqʒ ſecretusvnde
. dicitur. habeo verbum ad te⸗qð a criſis di⸗
citur inde apocriſarius.id ẽ·ſecretus nunciꝰ
5.de elecſignificaſti· ¶ Siue figura latens.
vnde in euan gelio.ediſſere nobis parabolam
hanc.a alibi · ſimon habeo tibi aliquid dice
re.duo debitoꝛes erãt æc- Sune quedaz
figure latentes ꝗpeia habentes noĩa. ¶ Dri⸗
ma dicitur aufereſis: qñ ſcʒ peincipiũ dictõis
aufertur.ſicut patet in G exemplo.teſtes con
ſueuerunt ſuꝑſtites appellari:nunc autẽ Pte
ablata·id ẽ⸗ peincipio dictõnis ſup· ceſtes
vocantur.j. e-fozus ꝗ. teſtes antiq̃tns. ¶ Se
eunda dicitur ꝓſopopeia:i:confozꝛmacio no
ue pſone.vt cum dicitur iſte puer credit·quia
ſcʒ ſacramentũ fidei ad credendum ſuſcipit·
vel hodie eſt paſſio vel reſurrectio xp̃i · ið eſt
eius ſacramẽti:ſeʒ paſſoms vel reſurrectõis
feſtum hodie celebꝛamus · de con · die uij· que
ris.ante fi. ¶ Tercia eſt antonomaſia·cñ· ſ.
aliquid ꝓ excellentiam atribuitur alicui ve
cum dicitur apłs. mtelligitur paulus. xxxij
q.vijapłs.æ oum dicitur vrbs intelligitur
roma:sõ·de ꝓnijs: ſignificanit · inſtit. de iure
natu.gen⸗ ⁊ eiui · . ſed ius cinile· ¶ Quarta
eſt ſynodoches:vt cuʒ pars ponitur ꝓ toto.
Qieut nomine mechie intelligitur omis coit⸗

/

illicitus. nomĩe furti omnis rei illicite vſar⸗
patio aliene · ij · q · iiij · meretrices · xiiij · q.
v. penale · ¶ Qumta antitoſis· ſcz qñ pomt
caſus ꝓ caſu. vt cum dicitur: ſermonẽ· id e.
ſermo quẽ audiſtis non eſt meus · ſic Axxo· di ·
oꝛdinatões·xviij.q·ij.qnidam. ert3 yper
bole.ſez exceſſus veritatis · vt tu es albioꝛ ni

ne. u½ illud frigidius glacie pectus amantis

erat · fit etiam cũ plus dicitur ⁊ minus ſigni⸗
ficatur.puta: nihil ẽ grauiꝰ adulterio · xxxij·
vij⸗quiò in omnibus. ptima liptote·

vt cum minus dicic' 2 plus ſignificatur · ff. ð*

hereð.inſtit.l.j· G. ſi autem. æ· l.quotiens:
Octaua pleonaſmos· quãdo ſczʒ ſuphabun
at dictio· vt cum dicit᷑ petrus videt oculo ·
iſte eſt monachus regularis.xx· q iij · pᷣſens·
HNona themeſis vt cum eadẽ dictio inter⸗
odjcitur · Theodoeꝰ Quo res cũqʒ cadit teſtis
ma ſedulꝰ aſſit quoe res cũqʒ· id eſt · quocũqʒ

res cadit-teſtis niſi ſedulus aſſit· ad B· f· de

minoꝛibus · ꝙ ſi de ſpeciali.ff. de iudicijs. ſi
poſt acceptũ · Decima ſmcopa· quando ſcz
aliquid aufertur de medio dictõis · vt cũ po
nit audacter ꝓ andaciter · viij. q: eaudacter
Vndecima ironia:quando ſezʒ aliquid dici
tur ꝓ deriſionem vel p cõtrarium vt cuʒ dici
tur.o quanta integritas nos non ſolum non
fugimug ebeioſos ſed etiã imus ad eos Ptici
pantes èum eis xj· · ij · ad menlam. in fine ·
Duodecima eſt efegeſis id e· expoſitio p̃⸗
cedẽtis ſermonis. vt cũ dicitur vſuraz aut ali⸗
quã adinuentõem· vbi plerũqʒ; exponit᷑ igno
tum ꝓ ignotius.xlvij · di · qm multi · Tercia
decima antropoſpatos. id eſt· hũana Ppaſſio ·
qñ ſcʒ aliquid attribuic deo quod conuenit
homini- vt cum dicitur deus iratus-6. de re

bus ec.non ali:ſiq̃s pᷣſ biteroꝛũxxiiijiq-jodi

æ Pieci · ¶ Quartadecima capineſis i nimia
humiuliatio ſicut papa ex nmma hũilitate vo⸗
cat ſe ſeruum ſeruoꝝ dei S⸗de ſnĩa excõrela
tum. ad fi S ĩ peima cõſtituttone huius libei
in pein-· OQuimntadecima conceptio · q̃ndo
plures pſone ſmgulares cõpeeheduntur ſub
numero plurali. vt cum dicitur ege æ tu legi
mus· ſic·õ·de cõſtit.cũ acceſſiſſent·ſed ⁊ plu
res alias poteris reperire- iura tamẽ conſue⸗
uerunt vei frequẽtiꝰ · 6. dictis · ideoq; ip̃as te
tigi alijs non inſiſtene
fde dicatur· ab aeris verberatu dici⸗
Jenr verbumqua cõmune accidens eſt
oĩibus ptibus oꝛatõis· ꝓt patet in his qᷓ no.ẽ

e. G. quid eſt verbum-

6 Ve eſt diſtinctio verboꝝ·⁊ quidẽ mul
tiplex eſt.quia om̃s diſtinctõnes·õ· o.

ſumma in diuerſis locis ſub diuerſis tituliſ

collocate.diſtinctõnes verboꝝ ſunt:nam et

üie ip̃is nulla poſſet expeumi diſtinctio · verũ

camen ſicut iſte titulus generalis eſt . ſic ⁊ di
ſtinctõem verboꝝ poſſumꝰ fac ere generale.
dicams igitur. ¶ Verboꝝ alia contemnẽeda.

alia diligenter ebnſideranda:. CLontemnen

doeum verboꝛ · Aia⸗ orile a · B em̃ gene
raliter cõtemnenðda ſunt nec credẽda · vt patzʒ
in his que no.6. de ſaztilegis:per totum niſi

EE

õ

in caſu ĩ quo eccleſia dirimit matrimoniũ ob
cauſam ſoꝛtilegij · xxxiij q.j.ſi ꝓꝑ ſoetiarias.=
no:de h̊ plenegᷓ. de fri gið ·⁊ malefi Hꝗ.· q̃ ĩpo
tentia. x· occulta.æ ſeqn. Flia maledica.
⁊ B ſimiliter regulariter ſunt contemnenda.
reuertuntur em̃ ſepius ĩ caput ꝓferentis.xj.
q. iij. inter verba · ⁊æ. c.illud plane.æ plerunqʒ;
cõtrarium operantur.j. q: j. maledicam. In ca
ſu tame ſunt timéda. ve cum ꝓferuntur ex of
ficio· vt patet in His que noS.ti.j.ꝗ.quid ſit
excõmunicatõ. =. G. quot ſunt ſpecies.⁊=. ꝗ. qͥs
ſit eius effectus.⁊ plerũqʒ punienda ſunt. vt
Patet in his que no.g. de maledicis. J. qliter
quodlibet genus. Flia noua.ſicut fabule
alia verba ocioſa: que cõtemnenda ſunt.i.

fugienda.xlinj.di. reueretia.tamẽ ⁊ ð ip̃is

ſi Pferantur cõfitenoum eſt ⁊ in diuino indi
o ratio reddenda. quia de omm verbo oei

— 2⸗

olo.æc. iligenter cõſiderandoꝝ verbo⸗
rum. lia rethoeica. in quibus nõ eſt glo

inſudandu. quis aliqᷓ ſepe contrarium faciãt
ff · de oeig. jur̃. l.ij. S. poſi hos:æ ᷣ intelligas
Seneraliter. nam æ qnqʒ placandus eſt zudex
P verba dulcia 2 humilia. ff. de his qᷓ ĩ teſta.
dele.peoxime· poſt medium. ibi.æ aduocatig
iſci dicit zc. æ licet verba idem ſignificent·
quãdoqʒ tamen eſſe Poteſt ꝙ vno modo Po⸗

ſita repulſam pꝓferens patietur.æ ſlio modo
dicta ad exauditõis gratiã admittentur- ar.
8 e indic examinata. vnde dici conſuenit ꝙ

vis eſt in vbis.lapidibus. æ in herbis. q̃ tria
quidaʒ ſemel expe⸗ fuit. dum ꝓPter mala ver
ba que dicebat ſocio ſuo ſociꝰ ipᷣm impinxit
in foſſato· vbi æ punctus eſt ab vrti gis·æ la⸗
pis de muro in capite ſuo cadẽs · ip̃m vſqʒ ad
effuſionezx ſanguinis vulneramt. æ tune reco

Snoſcens erroꝛs ſuum a ſocio petijt veniã di

cens:ꝙ nunc didicerat q; Vircus erat in bis

Apter que ſocius ip̃m ĩpinxerat. = herbis qꝗᷓ
ipᷣm pupugerant.⁊ ĩ lapide qui eũ vſqz; ad ef

fuſionem ſanguĩs vulnerauit. Flia imuri
oſa· ⁊ B; ſunt Punienda.vt no.S.ð iniurijs· J.
⁊* in quantũ.⁊ pᷣcedẽtibus.

in textu· vel redacte ſed nõ determinate.S. ð
celebea.miſſa: cum marthe · J. vltimo. . ;. de

reſtit.ſpoł.litteras. nos aũt.⁊ p̃cedentibꝰ
Xlia impeobanda. vt interpeetatõnes ca⸗

uilloſe. ſicut. S. de peimł · in his. 6. de deci ad
audientiam. Aliappeobata. vtpote per
ius determĩata· 6. de fide inſtru. paſtoealis.
* opiniones magiſtroꝝx in ſcriptis redacte =
determinate. ⁊æ hm quas eſt etiam iudicandũ.
ſicut. z̊.de deci.c.j· ff. de daminfec:ſi edił.
ante fi. lia ſunt vtilia extra iudiciũ · quo
rum aliqua ſunt obligatoeia. vt. õ. de pact'.
c.j.⁊ p totum. C. de act'. x obli. ſicut.¶ Flia

non obligatoeia ſeò tantum conſulentia· de

quibus ſalomon.omnia fac cum conſilio a ñ
Penitebis.ff. man.l.ij.ff. de his qui no- infa.
ob ̊ verba.&ſt tamẽ quandoq; & neceſſitate
requirendũ conſilium licet non ſequendũ· ̊.

. pPcedet lia vtilia ad
doctrinam ⁊ in iudicio. quoꝝ aliqua ſunt ꝓ⸗
babilia · vt opiniones magriſtroꝝ ñ redacte

de elec. cũ in veteri lege . . de arbi. cũ olim.
EHoeũ oĩm alia ſubſtãtialia.õ⸗de reſcrip ·
cum dilecta : Flia indiff erentia iſtoꝛum
ommum. Klia certa.æ tunc a ſignificatiõe
verboꝝ reredendum non eſt. ff. de exercit’.
act.l.j·G. ſi is qui nauem. ff· dek. iij. non ali⸗
ter · Flia dubia. 2 regulariter nõ mali⸗
gne ſed benigne ſunt interpeetãda· j. de reg·
iur.c.ij.S.̊ decimis.ad audientiã . de H. .
e · J. ſequentibus. B

Valiter verba dubia interpeetentur.
diſ. trum queratur de interpeeta
tione reſcriptoeũ ſeu peimlegiozum. vel ver⸗
boeum in indicijs vel in cõtractibus habito⸗
rum. ¶Si quen tur de interp̃tatõe reſcripto
rum vel pemilegioaũ: tunc magis ſtanduz eſt
intentõmi ſcribentis ſi de ip̃a appareat ꝙ; ver
bis ſcripture.õ. de reſcript'.ſuper litreris.in
fi.⁊. c. cum cauſam que.õ.de of · dele. ſup eo
5· de decimis. ex multi lici · 6. de peiuilegijs.
quãto.⁊. c.j his. Ideoqʒ q;uis verba pei
uilegiozuz cõſideranda ſint· vt. S· de peiuile
SRis · poero. æ.· c: accepimus. plus tamen con
ſid eranda ẽ mens.ff. de legibugeſeire leges.
x ij:· d. humane. f. e intelligetta X: C· j hi-
Sc idé intelligas in teſtis. in quibꝰ mens
peioe potẽtioꝛ eſt ꝙ vox.ff. de ſupel. lega.
labeo.j fi.vñ ſi teſtactoꝛ mihi legauerit ſeruũ
ſub appellatõne ſtichii qui tamen pamphil⸗
vocabatur.non ſtichus debetur ſed pamphi
lus. nomina em ſignificandoꝝ hominuz gra
tia ſunt repta. ? quo modo ᷣ itelligat' dum⸗
modo ſciatur nihil intereſt. inſt. de legat. g.
ſiquis in nomme.⸗ idez eſt ſi in fundi nomie
ſit erratum.ſecus ſi in rebus· puta.veſte.au⸗
r0 I.ento. ſimilibus. rerum em vocabula
iĩmutabilia ſunt. hominũ aut mutabilia vt .
ꝓPbantur · ff. dele. j. l. iij. i vero queritur
de verbis in iudicio habitis quo ad citatẽõez

libellum pe incipium iudicij. fit interpee

tatio actoee æ cõtrꝗ reum. alras ſemper di
ceret reus ego non ſenſi de G· e ſcz condem

naretur. 2 ideo iudicium red itur in inuituz.
ſcʒ reum. vt ſic fiat quo ad peincipium interpỹ
tatio Otra ĩp̃m. ff. de verbo.ſigni. inter ſtipu
lantem . F. j· ff. de judic. ſolemus.ã̊.de cᷓ poſ.
* ꝗpeie. cum eccleſia ſutrina. . verum qm in
queſtione.·In medio autem iudicij cogen
dus eſt vterqʒ. ſcʒ tam acto⸗ P reus.vt certũ
ponat ⁊ reſpondeat. ꝙ ſi incertuz ſit. æ aò in⸗
ſtantiam ptis aduerſ⸗ e * Peeceptum iudicis h̊
noluerit declarare fit interpeetatio contra il
lũ qui declarare debuit hoc facere noluic.
ff. de interroga.act'. etate. J. nihil intereſt
ff· de confeſſis. certum. HX. j. alioquin ſa iter
rogatus non fuit.nec iniunctum ei vt decla⸗
raret dubium. fit interpeetatio pillo qui po
ſuit vel reſpãdit. ſiue actoe ſit ſiue reꝰ. ſic ĩ⸗
telligas.l.ff. de iudic. ſiquis intentõe ambi⸗
Zua· ⁊ ar⸗ ff. de his que in teſtam.delentur.
l.· pe · circa medmum. ¶In fine vero eſt reo
* contra actoeem interpeetatio facienda. ff.
de re iudi.inter pares.inſti.de interdictis· ꝗ.

recinende . S· de fide inſtru inter dilectos/.
fi · 6. de Pba · ex litteris· niſi cauſa fauoeabił
ſit ex parte act oꝛis: quia tunc fieret peo E
interpeetatio. 6· de ſen. re indi · c· fi · ½ Ve
rum in cõtractibus di quia aut cerzum eſt ꝙ
nouconſenſerunt *τ tunc valet· aut certuz elk
Eν1Ienſerunt 4 tunc non valet· quod agitur

f. & contraben empt in venditione xxx· q ½

j. vbi · ¶ Fut dubitatur verum conſenſerine

vel non. a tunc ſi valet intellectus hm vnam⸗

partẽ tim̃. hm eandez fit interpeetatio⸗vt res

magis valeat ꝙ; vt peat · ff· de rebus dubijs⸗
quotiens in actionibꝰ. æl. vbi · ff · de verbo⸗
obbi. quotiens · ff · de reg iur · quotiens ˖ S· de
fide inſirn· inter dil ectos. . ceterum memo⸗
rati · . e · ti · abbate· J. cõtra ꝙ; fuerat· i ve⸗

ro valet hm intellectum vtriuſqz· tunc id qadðdð

verilimilis eſt accipiendũ elte ff · de vSbo⸗ob;
eum qui kalendis* qÿ quandoc; cõſneuit ack
cidere ſequendũu elt xxviij. di · de ſiracuſane.
æ a id quod magis ijuri cõmuni cõuenit · eſt
interpeetatio applicãda · õ · de ↄſuetu· ceum di

lectus. J. fi · Vel fit interpeetatio contra illuz⸗

qui legem potuit aptius dicere. ff· de pact ·

veteribꝰ. ff · ever. ob quidquid alſtrin gẽde ·
„ iunge quos no.de pact · ꝗ: que ſmt diuiſi
ones: ſub. . fieri poſſant æ alie diniſionel · H·

Item pactoeum alia certa alia ob ſcura⸗

aliquando fit a papa aliquãdo a lega
o ſuo-aliquando a magiſtroaliquando a cõ
ſuetudine· aliquãdo a jur. æ B cadit diſ·quia
mterpeetationũ alia generalis æ neceſſa ria *
inſcriptis redigenda æc: que omiĩa dic vt ple
ne no:5. de reſcript . æ de ipius interpzeta⸗

4

que a papa diffiniendo vel indicando feunt

Omnino ſtandum eſt. S. de len · ⸗ re indi cau

ſis. ¶dem in his que a iure fiunt. ſicut ha⸗

4

bentur exempla multa⸗ C e. ti. · ff· e· ti. P to⸗

tum. Bed peeter illas interpeetatiões in⸗
uenimus æ alias nã nomie beneficij non con
tinetur rectozia vel pſonatus: de peeben ·
c· fi · æ G verũ eſt in contentioſis· ne iuri eo
ad quos pertinet electio detrabaturar. . de
elec. cum terra.⁊.· c· j· ⁊ · · de offi · dele · ſuper
eo. vbi ſimiliter reſtringitur iterpeetatione
his ad quos ſpectat inſtitutio pᷣmdicium ge⸗
neretur. peebenda vero nomine beneficij con
tinetur. 6 de p̃ben illoeum vbi vero agit*
de fauoæe · puta· de peinilegio vel indulgen⸗
tia in fanoꝛ em relenatõnis debitoeum eccle⸗
ſie alicuins ſiue epiſcopalis menſe conceſſa
Hh; omnia beneficioꝛum nomine continentur-
ſed nõ extendit' alias ot pz.ĩ· e.tua· iĩbi. in B
caſu c hm gef. nid ſi mandetur alicui
cy perro Prideat ebeneficio eccleſiaſtico ĩ
eiuitate ebeedun. nũquið poterit ei Puidere
in dioc: bel ecõuerſo:non S.· de reſcrip· radul
phus· æ. c.· ſignificauit. Duid ſi pꝛecipiat
alicui archiepiſcopo ꝙ Puideat martino de
rfictoeeeleſaltico in ꝓuincia ſua vł aliqꝗᷓ
eccleſiarum ſuarũ nũquid includuntur eccle

Quo kieri debet interpꝛeetatio· quide

ſie cathedꝛales · ſie · etiam Pꝛia· ar.· 5. de pꝛe⸗

ben. p illoeuz · · de vſet palk. c· j· Bed qjre
non includitur ciuitas ſub dioceſi ſicut ſub

ꝓuincia · H.· qa aliuð eſt ciuitas· al iud dioc ·

æ dioc. non ita large ſonat ſicut ꝓumcia-ĩmo
eojpſo ꝙ de dioceu tantum facio mentonem⸗

videoe excludere cinitatem a iura volunt ꝙ;

in relcriptis fiat memio de dioẽ ˖ vel einitate
ſed de Puimcia hoc non requirunt· qmia talis
mentio nimis eſſet cõfuſa 2 Senerahs7 ifra

ꝓuinciam ſunt omnes cauſe eiuſdez Puincie

agitande non extra ideoqů; metropobł a ciui
tates ſuffraganee inc luduntur vt in omnib?
zus reddat᷑ · vt patz: vj· iij. ſcitote · 2· iij · q·
vj.non liceat· ⁊:c. ſeqn · ¶ Ite ceinitas ⁊ dioẽ ·
cozrelatiua ſunt ſicut pater ⁊ filiꝰ.ergo vnuz
non eſt reliquum ff · de rerum pmut. l· j · ſed
uincia non eſt coerelatiua quo ad ciuitates
ſeo potius collectiua ſeu concluſiuanam *
concludit ſub ſe etiam cinitatem a qua deno
minatur τ alias vt patet ĩ dicto capitulo · ſci

tote. ⁊æ. c. non liceat· ꝗ4 item zus ĩterpeetat

illam conſtitutõem laterañ:concilij poſitam

6. de concel pzebennullam. Nam ad archie

piſcopatus vel epiſcopatus non ſolet extẽdi

ſed ad alia minoea beneficia coartari6. de

eonceſ. p̃ben, dilectus· quod dic vt no.ĩ ſum⸗
ma. e. ti· G. · · quod tempus⸗ (Becundoin
cerpzetatur ꝙ non habet locum miſi vbi pee⸗

bende ſunt diſtincte 5. de conceſ. pben- litte

rag. ¶AKTercio fit interpeetatio ꝙ in ſex men

ſbas de quibus ibi loquitur non computat

.

tempus ignoæantie vel impotentie iuris · vt ſi

quis fuerit excõmunicatus vel ſuſpenſus · ·
8 concel.peeben. quia diuerſitatem. coꝛpoeũ

tem & iure meerpeetatur * exponitur ele

Alio. id elt confirmatio·5. de conſue: cum di⸗
lectus · ¶ Bed fit interpeetatio ꝙ nounalis

nomine intelligitur terra de nouo 4 cultu⸗
ram redactade qua non extat memoeia ꝙ ali·
as Fuerit culta de qua tamen æ parrochialis

eccleſia decimam exiget· non obſtante peini⸗

legio religioſis conceſſo. vbi ſi non percipe⸗

ret⸗ grauiter ſiue enoemiter lederetur · .te · qd

per nonale · ar. 5. de deci ſaggeſtu . Der
ia etiam verba quibus papa in aliquibus
ſuis vei peiuilegijs conſueuit recipimuſ vos
an filios. ſpecialis non mtelligitur facta ex
emptie· ſeð ꝙ tales ab alio ꝙᷓ a papa vł lega

co ſuo excõmunicari vel interdici nequeãt de

clarat intelligas tu vel delegato ſuo· ar · ·

Dde offi · lega· ſtuduiſti. Eiunt quedam alie

anterpeetatiões Podie. vt omnia ᷓ; patent in
ant'. d. n extra e veniens · icet etiam di⸗

catur ꝙ eccleſia eſt p̃lato ecõtra · vij . q · ·
ſcire debes . ⁊ ꝙ appellatõne eccleſie tota ꝓ⸗
uincia continetur 6 de ꝓſu palł.c.j · Rliquo
tamen monaſterio exempto ſine eccleſia- non
intelliguntur parrochiani exempti niſi in

peiuilegio Hᷣ ſpecialiter expeimat· vt i aut

domini noſtrn: extra e.ad perpetuam [Bed
que vis eſt vtrum ſit quis exemptus vel pei⸗
milegiatus ꝙ non poſſit excõmumcari · vł in⸗

terdici vel fuſpendi. H · exempt? nõ poteſt

—

SS

regulariter coꝛam oedinario conueniri.peini
legiatus poteſt.qui ⁊ ſi non poſſit excõmun:
cari: poterit tamen mulctari:æ bonozum ſuo⸗:
rum poſſeſſionis miſſionem patiar.S. vt lite

non conteſ.tue.æe quoniaʒ frequenter J. fi.

alias omnes penas.excepta cenſura eccle⸗

ſiaſtica· contra cõtumaces inductas poterit

foemidare de quibus no.plene:ã. de dolo.
ſub rubeica:de contu:. qua pena· ¶ Ntez il⸗
la clauſula que in reſcript. apponi cõſueuit.
ꝙ ſi non omnes:vel ꝙ ſi non ambo ⁊c inter⸗
peetatur ꝙ intelligendum eſt qð ibi dicit.nõ
Potueritis·tam de impotentia iuris ꝙᷓ Facti.
5· ð reſcrip·ſciſcitatus:æ alia decre.interpee⸗
tatur eandem æ aliam.õde of · dele. peuden⸗
tiam dicens ꝙ i8 qui non poteſt intereſſe.nõ

poteſi alij cõmittere · S.de offi.dele· coꝛam.

quod qualiter ĩtelligatur die vt no·S. de of.

dele · J. quid ſit eius officium· v· magiſtrali⸗ .

ter. ⁊. v· peece ·⁊ ſeq̃n. ¶ Vecretalis. pꝑ tua
S.de ſimoniainterpeetatur aliam decre. eiuſ
dem. ti · licet heli · ¶ Item decre. ſuper que⸗

ſtionum articulis· interpeetatur illam cum te

couſulente.S: de offi.dele.vtramqʒ in eo titu
lo poteris reperire.Sʒ æ decre.S. de eõſang.
⁊ affi:vir qui a ſtipice.interpeetatur aliã eiuſ
dem ti · non debet· ecretalis etiazʒ S. qui
filij ſmt legitti.per tuas· in fi. interpzetatur
aliam. e.ti:tranſmiſſe· dum dicit. que in caſu
diſſimili loqnitur. SCodem modo decke. e. ti .
cum inter iohannem veterem. interpeetatur

per aliame.ti.ęx tenoee.⁊ decre.õ.de cõdi.

apꝑ.de illis· per aliam decre. e.tci. ſuper eo-
Zed decre.· de ſen.excom.cum illoeũ.

interpeetatur alias.e.t. monachi. æ. G. de vita

⁊ honeſt · eleric· quoniam·quod dic vx no.õ.
ti·j· · quis poſſit ab hac ſententia.ſub.. ſeòᷣ
q̃s abſoluet regulares.¶ Dreterea decre 5.
de cogna:ſpũali:c.j:interpeetatur illos ca⸗

nonesxxx.qiiij·ſuper quibnus· ⁊æ.c.poſt ac⸗

ceptum.Et decre.ð.ti.j. inter alia.decre·pee
cedenteʒ ꝙ in dubijs. ſicut ⁊. I.e·decre.cum
olim: determinat decre·peeceò:ex parte.

Vando artetur interpeeratio· quando
q; in peocuratione exbibenda.ne ſub⸗

diti vel hij qui eam debent nimium aggrauẽ
tur.S.de cenſibus.quanto· 4 In peimitijs 2
dotis vt auaricie nota vitetuùr. S de degimis.

c ·j·ad fi.õ:de cen.ex parte. In decimis ra
tione odij· vt cum laicis ſunt conceſſe⸗6. de
his que fiunt a peelaxo.cum apoſtolica.vnð
in hoc caſu occaſione decimatiõis antique ũ
ſunt decime noualium extirpande.õ. de deci⸗
mis:tua ⁊. odia em̃ ſemper ſant reſtringen
da·õ ·de conſang.⁊ affi.ꝙ dilectio . hm Gof.
⁊ fanoees ſunt ampliãdi.ff.ð liberis.⁊ poſt⸗
hu:cum quidã· ¶ In contractibus vt io qðᷣ
non erat vel non apparebat tempoꝛæe contra⸗
ctus:non videatur vensitũ · ff. de cõtrahen.
empt'.ruptilia.⁊el· in lege· ff. ̊ pactis · tres
fracresff. de tranſact'.qui cum tutozibus.in .

fi·. ¶ Quandoqʒ etiam fanoæe rei reſtringitur

interpꝛetatio.nas ſiquis nummes indiſtincte

legauerit.æ neſcimus de quibus ſenſit· enne
ſumitur coniectura ex pluribus:.In peimis
ſpectatur conſuetudo patriſ famił⸗¶Scðo
conſuetudo regioms in qua teſtatoe conner⸗
ſabatur. Sg æ mens teſtatoeis patriſ famił· et
legatarij dignitas:vel caritas: vel neceſſitu⸗
do. ſpectanda ſunt. Item ſumme peecedentes
etiam ſubſequentes · ff.dele.j.ſi ſernus plu-
rium· ꝗ. ſi numerus nummoeum. uod ſi
nee ex his coniectura capi poſſit. tunc locnzʒ
habet ꝙ exi guioees debetur. ff· del. in · num⸗
mis- &c eſt ratio. quia cum heres damnatus
ſit nummos dare.æ aliud non apparet in po
teſtate eius eſt quos dare velit a ſic ſe libera
re: ff · del·iij qui concubimmam.ꝗ.j.
Tquando peoæogeturratione fauoeis
Aaquandoq; vt patet in his que no.S. e.
Ja quo fieri debet. ſed peeter illas.⁊ peo
baturj.e.tua.ſic fauoee religioĩs illud ver
bum.laboees.extenditur ad omia que quidã
religion ꝗꝓpeijs manibus æ ſumptibus exco⸗
lunt·. S de decimis.ex parte· Eadem ratione ſi
quis leget vina:æ vaſa dinaria que non exee
pit vpidetur legaſſe· ff·de vino.tritico.⁊ oleo
lega/ſi cuiJ.ſᷣ vinum.ff.̊ penu lega⸗qui pe
num.ꝗ. fi·⁊· ¶· namqʒ. ¶ Bic æ auibus legatis
debentur auiaria-ff/ deł.iij.auilꝰ legatis.
etenim in teſtametis non vtiqʒ ad diffiniões
deſcendendum eſt ceum plerumqʒ; teſtatozes
abuſiue loquãtur.et homines ꝗpeijs nomin:i
bus ſeu vocabulis non vtantur · ff · del · iij · ñ
aliter. ꝗ. ti tius · ¶ Bic et ſiquis alicui vniuer
egauerit.et libeos ſuos ĩter

ſas cartas ſnas I

peetetur legaſſe · cum nos ratio vrgeat: puta

quia nihil aliò ꝙᷓ libeos habebat ſtudioſus
ſtudioſo relinques· ff. deł.iij· libeoꝛum ꝗ. q;
tamen. ed et iuſta interpeetatõne quan⸗
doq; generalitas pꝛozogatur vt cũ quie ob
ligat hona ſua.quia non ſoluz ð peeſentibus
B intelligitur ̊ etiam ð futuris.C. q̃ res pig. e

obli.poſ.l.fi. ¶ Ice cum quis fundum vł vil

lam obligat nihil excipies videtur et iuſpa
tronatus quod in eccleſia obtinet obligaſiſe.
5. de iur̃patroex ſitteris·s·.de ſen·et re ꝛudi.
cum bertoldous· Eſt et ar. ꝙ ſi aliqᷣs peinceps
ciuitatẽ vel caſtrum ſimpliciter donat. mbii
videtur ibi retinuiſſe· et· ar· ff. de of. pᷣfec · vr
bis.l.j in inicio epiſtole· v· enm vrbẽ ipᷣaʒ
et de H no.õ.de iurepa. ꝗ. qualiter tranſ fera
tur. S· venditioq.
¶Ouod aũt dicatur generale interdictum
Oſueuit dubitari · ſed hodie interpeetatur ius
Senerale interdictuz cenſeri non ſolũ quãdo
regnũ vel ꝓnincia interdicitur.h etiã ſi villa
vel caſtrum vnicum et ſolum interdicatur/ĩ.
eicum in partibus. ¶ In qua materia norare
debes ꝙ in quolibz generali interdicto ꝗdã
mtelligunt ſemꝑ excepta ipᷣo iure. Deimi
eſt baptiſmus puulozum. Beon ſt penitẽ
tia moꝛientium.ſicut de his duob legitur
5. de ſponſalibꝰ.non eſt vobis il Tercium
eſt viaticum.quod nec vere penitentibus er
decedentibus regulariter eſt negandum. &.
de penitetijs: ĩ te. H. j.qð et ad aſſumètes

eruces extenditur et alios pegrines· vt in· e.
decre. ꝙ in te . J. fi. ¶ Quartũ eſt peedicatio
1 Quintum eit cõfirmatio epiſcopalis· ſicut
de his duobus caſibus de baptiſmo ꝓbat
6. de ſenten.excom.reſponſo · ⸗ Sed ⁊ quod
aliquibus religioſis cõceſſum erat in eccleſia
iterdicta celebeare· extendit Hodie ad quolſ⸗
dam alios:quod dic vt no· S· ð peini . ꝗ. quid
operetur · ſub. ꝗ. poſſunt æ nonnulli.⁊· v. pce⸗
dentibus · ¶ lud in ſumma notandum eſt⸗
ꝙ nomine cenſure eccleſiaſtice · non ſoluz in⸗
terdicti ſed etiam ſuſpenſionis excõmuni⸗
catõnis ſententia continetur: que pene cu di⸗
uerſe ſmt diuerſimode infhigunt · in quo qui⸗
dem rerum = pſonaruz circumſtantie ſunt ſpe
ctande:⁊ his conſideratis debet diſcretus iu
dex illam infligere de qua magis nouerit ex⸗
pedire.j·:e.querenti:ergo ab inicio dignitati
deferat 2 perſone· vt patet. S· de of. dele . e·
paſtoꝛalis.⁊a in his que no.õde penis·.que
quibus. . perpenſa igitur qualitate:⁊ ſeqn.
1⁊. C. fi.ſub.J.ĩ penis.Igitur peimo interdici
poteſt epiſcopo igreius eccleſie:ſacerdotale
officiũ· vel terra ꝓpeia ſi quã habet.S· de of·
dele. ſane quia.nec miruzʒ nam vſurario ab
inicio eſt parcendum vt patet. S. de vſuris:
quia in omnibus.æ c.cum in dioceſi.⁊c pee
terea.Dołeſt etiã illa pena infligi que magiſ
timeri debz. ſed vna inflicta poteſt infligi
æ alia.nam creſcente contumacia. æ pena eſt
merito augmentanda. S. vt lite non con.quo⸗
niam frequenter.G. fi. ¶ Sin autem in penis
eccleſiaſticis infligendis velis gradatim et
temperate ꝓcedere contra contumacẽ laicũ.
peimo infliges minoeem excõmunicatõnem.
interdicendo cõmunionẽè altaris:æ ne obla⸗
tio eius admittatur vel etiam eccleſiaſticam
ſepulturã.vt.õ.de vſuris.quia in omnibus:õ

de here⸗excõmunicamusj: ꝗ. ſane.ſcᷣo vero

ipᷣm excõmunicabis maioei excõmunicatiõe ·

ij. q. j. multi. ¶ Si vero clericus tõtumax eſt.

peimo ſuſpendes vel interdices ei ingreſſum
eccleſie.ſcdᷣo excõmunicabis:tercõ degrada
bis.arõ.de vſuris:paeterea.et expeeſſum.S·
de dolo et con. veritatis· xxiij:qiiij. fozte.
el ſi incipias a depoſitõne.puta:quia aceu

ſatur et conuincitur de crimine quod depoſi⸗

tionem inducit·hm ea qne no.õ.de accuſa:ꝗ.
quis ſit eff ectus · V· ſed qaue ſunt illa · et ſeqn ·
ipᷣm incoerigibilez excõmunicabis mmoꝛi ex
cõmunicatõe:ſcòo anathematigabis maioei
et ſolenni excõmunicatõe⸗et demum cum ec
cleſia nõ habeat vltra quid faciat. poteſtati
tradi poterit ſeculari · vt.õ̊·de iudicijs:cũ nõ
ab homine· j.e.nouimus. ¶ Sis tamẽ cautꝰ
vt non punias vnum ꝓ alio.hm doctrinã tra
ditam. 5· de penis. ꝗ. que quibus.ſub·.ꝗ.ẽ aũt
penaergo ꝓ delicto paucosum canonicoenz
non interdicas eccleſiã cathedealem. ſed de⸗
linq̃ntes puni ·argue:et caſtiga · vt· S̊.de his
que fiunt a maioeĩ parte capituli .queſiuit · et
in auten.dñi nri ·de ſen excomextra.romana
F. fi. Sed nunquid ꝗpter delictum totius
capituli vel maioꝛis ꝓtiscũ tamen epiſcopꝰ

non delinquat.in eiuſdez epiſccpi peeiudiciũ
poterit ab aliquo delegato interdici eccleſia
cathedealis. non videtur.ar ·g· de offi · oꝛdi ·
irrefragabili · J. ceterũ · ꝙᷓuis gpter delictum
domin terre vel ciuium h̊ fieri poſſit.et ſic in
tellige.õ· de peiuilegijs· ꝙ nonnulliset:c·
petiſtis· nec em debet puniri ſponſus et ſpõſa
ſpiritualis ſme culpa ſua:õ·de conſti ·cogno
ſcentes.xxiiij.qiijiſi habes·reddet igit ſpi⸗
ritualis ſponſus penſum debitum. ſcz · diuinů
off icium. vt · Sᷓ. de cel ebea · miſ. c. j.ſponſe ſue

ſpirituali nulla ob.exceptõne.ſicut et de car

nali ſponſo legitur·Sde coniug· lepeo· qm̃
G. fi· Dicas ꝙ ꝓ delicto domini et ciuiuzʒ

poteſt terra interdici · vt ꝓbant mura ſupioꝛa.

et.S.de ſpon.non eſt nobis. eem et ꝓ de
licto epiſcopi:ar· S·de of · del· ſane quia · vbi
eſt de terra epiſcopi Gᷓ expeeſſum ęt ar-expeeſ
ſum/S.de appel.dilectis·H. . ¶ Itrem et
belicto totiꝰ capituli vel maioeis partis: ar.
5.· de his que fiunt a ma.p.ca · queſiuit· ſecꝰ
ſi mino⸗ pars ſeu ſmgulares deliquerũt · ſup
quo vide qð no·õ. elec. quid iuris de ex⸗
penſis· v. ſm autẽ de cõſenſu partis capituli.
et ſequentibusſaluo peiuilegio pontificiali
de quo habes. 6. de peiuib · quod nonnullis-
quo tamen vti non poterit vbi ꝗpter delictũ
ſuum ꝗꝓpeium interdicti ſentẽtia lata eſſet.vt
ibidem ꝓbatur.et· ᷓ̊.de penitentijs · ꝙ in te.
Sedquid ſi dominus aliquis tempoealis
ſupponat terram ſuam.et perſouã:et familiã
iuriſditõni alicuins epiſcopi extranet· ip̃am ĩ
ſe et peedicta ex certa ſcientia ꝓrogãdo· nun
quid poteſt ex vi talis ꝓrogatioms familia
aliter non delinquens excõẽmunicari· et terra
iterdici.De familia videtur ꝙ excõmunicari
non debeat niſi delinquens · xxinj·q iij· ſi ha
bes.ſed ſi monita a ſeruicio et participatõne
non deſiſtit.excõmumcari poterit vt in aut ·
domini noſtri.de ſen.excõ.ſtatuimus· ſi ve⸗
lit abſtinere a ſeruitio·remuneratõnem ſuam
poterit exigere ac ſi ſeruiret· cum ꝑ ip̃am non
ſtet.ar·ff.ð ſtatu liber.l.nij:.ſtichus· ſuper
quo við quod no·õ·ti · j· E. et que ſit pena · ſub
C.humile.terra etiam ex tali conuentione ĩ⸗
terdici poteſt · vt · · de jureiur · ex reſcripto· et

de offi · dele · p · et g· Sed nunquid clerici

tenentur ceſſare a diuinis officijs: non videt*
cum em̃ clericus non poſſie pſonam ſuam al⸗
ceriuæ iuriſditõni ſme conſenſu oꝛdinarij ſui
ſupponere · vt · S. de foꝛo compe · ſignificaſi.
multominus ex ꝓrogatione domini tempoea
lis et laici ſupponi pot᷑eſt· quia nec habent
laici in perſonis vel rebus eccleſiaſticis ali⸗
quam poteſtatem. S. de rebus eccle:non alie.

cum laicis:et de conſtitu:eceleſia · Dicas ꝓ

ſi ꝓpeius dioceſanus conſenſit in ꝓeogatiõe·
planum eſt · Sed et ſi non conſenſitaòhuc pu
to ꝙ clerici tale interdictum ſeruare tenean⸗
cur.vt optime innuunt dicte decre· ex reſeni⸗
pto·et·decre · p·et g. Nec obiura contraria
inducta.Hoc enim de plano fateoz. ꝓ laicus

per ſpecialem conuentõem non poſſet ſuppo

nere alij ecclęſias vł perſonas eccleſiaſticas

f— ——

— —

–—

terre ſue · ſed tñ cum vniuerſitate tacite tran
ſeunt.ſi cut apparet in his que no·õ· de jure⸗
Patro·.qualiter tranſferatur. S.· venditioqʒ
¶Quid ſi in tali pꝛoꝛogatõne dictũ ſit. ꝙ ps
q̃̊ pacta venerit vel ip̃a nõ obſeruauerit ex
cõmunicetur nulla alia pꝛemiſſa monitõne ·
puto ꝙ nihilominus ſit monenda.ar.S. ti:j·ſa
cro.⁊ in aut.dn.de ſnĩa excõ.extra.cum me
dicinalis·ſuꝑ quo vide qð no·S. de rennnc-
H.que poſſunt renunciari.ius aũt publicũ
æ ſeqᷓntibus. In fine noꝙ quicunqʒ eſt ex

cõmunicatus: ⁊ ab officio ⁊ beneficio eſt ſul⸗

penſus · vt patet·S.de ap.paſtoealis·.fi.ſed
non cõuertitur. Arem quieunqʒ ſuſpenſus
eſt ab officio.videtur ſuſpenſns a a beneficio
ar · S. de cele · cõiu.diuerſis fallacijs.⁊.c q; a
te:ſed non cõuertitur · Item quicũqʒ ſuſpẽ

ſus eſt a ſubdyaconali oꝛdine.ſuſpenſus itgl⸗

ligitur ⁊ a dyaconali ſacerdotali:ſed nõ cõ
uertit.ar· S·ð coepoee viciatis· ſignificauit
⁊ de ele · debili. miniſ·: peeſentium.ergo ſuſpẽ⸗
ſus a ſacerdotalibus.ſuſpenſus eſl ⁊ a ponti:
ficalibus.ſed non cõuertitur.q;uis etiam ſu⸗
ſpenſus a collatõne oedinum ſimpliciter.ſu⸗
ſpenſus intelligatur a collatione cuiuſlibet

oꝛdinistamẽ ſuſpenſus a collatoge diaconij

⁊ p̃ᷣſbiterij·a collatõne ſubdiacomj æ alioeũᷣ
inferioeum oꝛdinum nõ videtur ſulꝑenſus.vt
innuitur·ꝗ. de tempoꝛz. oꝛdi.dilectus filius⸗
in fi. ⁊. c. litteras.ad fi. Sic eni mterdicit
ingreſſus eccleſie· interdicitur æ officiũ infra
eccleſiam. non econtra.ergo ſuſpenſus ab of
ficio ſuo poteſt eccleſam intrare = diumum
officium audire.dum tamen caueat qꝙ nõ of⸗
ficiet · ſecus dicerem ſi eſſet ſuſpenſus ſimpli⸗
citer a diumis·quia tunc nec officiare poſſet
nec cum alijs audire.ar.in iuribus ſupeadi⸗
ctis.⁊ · ff. de pems· moeis.õ.de ſen excõ · cuz
illoꝛũ·õ.de decimis.ex parte.iij.ff.de ſeruis
expoe.cui pacto.lxiij· di.in ſinodo.æ⁊ ĩ aut'.
dñi noſtri · de ſen.excõ.extra cũ medicinalis.

De regulis iurie Bubeica.

D extremi operis conſummatõem.⸗
anditoꝛũ necnon ſtudentiũ legen
tium inſtructõem ⸗ pfectiſſimaʒ do
ctrinam.diffinitõnes ſiue regule iu

tractatum de verboeũ ſignificatiõe. inſtar li⸗
bei.ff· intitnlatur hes rubeica de regulis iu⸗
ris.in qua videndum eſt · OQuid eſt regula
nde dicatur · Qualiter. æ vnde⸗ ſuma
tur·
vid eſt regula.compendioſa æ genera
C lis pluriuʒ traditio · que rem que é bee
niter enarrat.vt colligitur.ff.e.l j · Verũ hm

Zrãmaticam. regula elſt multoeuʒ ſimiliũ col

lectio.Aliter etiam ſumitur regula.5õ.de re⸗
gular.dt no·ã.de regular.. ⁊ vnde dicat'.

8 Mie dicatur. dicta eſt regula ex eo ꝙ
recte dncit · nec aliquãdo alioꝛſum cra
hit.Vel ex eo ꝙ regat vel noemã recte viuen

ne Ppponuntur. Ideoqʒ in fine libꝛi poſt

di pꝛebeat.vdel quod diſtoꝛtuz peauũqʒ ẽ eo⸗
ri gat· iijdi · regula. Sic videtur ꝙ regula ſit
ius · ſed contradicit lex · ff. e. l. j. vbi dicit. nõ
vt ex regula ius ſumatur.ſed ex iure quod eſt
regula fiat.¶ Solutio. ex regula non ſumit
ius defacili quin exceptões recipiat. Vel nõ
ſumitur ius ĩ ſmgulis· ̊ vniuerſaliter æ gene
raliter tantũ.fallit tamen ſepe in caſibꝰ.imo
hm quoſdam nec aliter ẽ regula miſi fallat · ſi
cut patet ĩ his que no.õ.ti:x-ꝗ. quis poteſt ex
cõmnnicare· H?. j.⁊ ſub.ꝗ.j.⁊ ij. Ideo dicit
omnis regula ĩ iure periculoſa.vnde a ait ſa
binus:ꝙ quaſi cau ſe cõiunctõ eſt · id eſt. mul
ta coniungit. æ multoꝝ coniunctoꝛũ vniuer
ſalem doctrinam tradit:que ſimul. ꝛd eſt ſta
tim.cumid eſt poſtqꝙ;.ĩ aliquo viciata eſt.ſ.
per exceptõnem.vt cum dicitur hq̊ regula fal
lit in tali caſu.perdit officiuz ſuum· quod eſt
multoeum coniunctoꝝ vniuerſalẽ ſiue gene
ralem doctrinaʒ tradere.vt æ. ;̊. no.quaſi di
ceret: cõſiderato caſu in quo fallit perdit of
ficium ſuum quia deficit· æ in eo regula non
eſt · ſic intellige · ff · e· l. j. V.⁊ vt ait ſabinus.
In decretis tamẽ idem eſt canon ⁊ regula
nam canon grece regula latine dicitur.vt di.
ꝛij. canon. —
WVWaliter a vnde ſumatur. de ̊ aliquan
tulum tactũ eſt.õ.e.ꝗJ. ꝓxi. Multis em̃

modis ⁊ ex iure ſumitur regula vt ibi nota.
BBumitur aüt vel ex ſigno vniuerſali. vt. .

e:omnis res:ff · e:omnia.vł ex ſigno indefini
to· ·etue· ff· e. femine.æ.lquidquiò.vdel ex
aliquo generali dicto.j.e. eſtote.a.c · quod ñ
eſt licitum. oc autem notandũ· ꝙ quedaz
ſunt in quibus regule vel diffinitõnes tradi
non poſſunt·. neqʒ tradite ſunt.quia difficile
eſt aliquoꝝ diffinitio. Drimo poteſt ᷣ vi
deri in moea. cuius diffinitõ non traditur. ff.
de vſuris· moꝛa. ⸗H?. j. impenſis factis
in rebus dotalibus.nazʒ a ſi deduci debeant.
non tamen facile eſt in vniuerſum Diffiniri. h
ſm gula ex genere a magnitudie impendioenz
extimari poſſunt. ff · de impen. in rebus dot.
factis.quod dicitur. in fi. Tercõ in fide te
ſtibus adhibẽda· ideoqz B fidei recipientis
iudicis relinquitur:qmia ip̃ᷣe magis ſcire põt

alius · ff · de teſti teſtiuʒ fides · v. verba epi
