aliquando:.⁊ ſequẽtibus ¶ Supeadicta om
nia vera ſunt niſi ꝓbabilis ignozantia excõ⸗
municatum excuſet · hm ea que no.S de cleri.
excõmu:miniſ.J.qualiter puniatur.v. quid
ergo ſi ignoezanter.
Dm ſunt effectus quo ad excõmunicatũ.
ſeò æ quo ad excõmunicatoees effectus ſuos
habet. Nam is qui iuſte excõmumcat meret
apuò deumcum faciat iuſticiam- quam co⸗
lere ſummum bonum eſt xij.q.ij· cum deuo⸗
tiſſimam · ꝗ] Si vero iniuſte excõmunicat.li
cet ſententia ſit tenenda.excõmunicatoe tam̃
eſt puniendus. Et vt hoc melius intelligas.
ſcire debes ꝙ ſententia excõmunicatõnis tri⸗
bus modis dicitur iniuſta.ſcʒ ex cauſa.ex ani
mo.æ ex oꝛdine. er eauſ⸗ dicitur iniuſta
excõmunicatõis ſententiavel quia nuila p⸗
tenditur in ſententia in aut'. d. n.extra.e. cũ
medicinalis.vel qe ſi peetendatur vera nõ
eſt. vel quia a ſi vera ſit. non ramen eſt ſuffi
ciens rationabilis. vt.j.eę.ſacro:.j.⁊æ ar.õ
de ap. vt debitꝰ.⁊.c.cũ ſpeciali.ff.de auto-
tuto: nulla differentia. ¶ Ex animo verc di⸗
citur iniuſta excõmunicatõis ſententia· quan
do ⁊ ſi cauſa expeimatur vera a rationabilis.
ab eo tamen qui excõmunicat non ad coere⸗
ctionem. non ex ʒelo iuſticie.ſed mdignatio⸗
nis· inuidie. vel odij fomite ꝓmulgatur. xj⸗
q.iij.illa ira.æ in aut d.n. extrae.cuʒ medi
cinalis. Ideo tutum conſilium eſt. ꝙ ſiquis of
fenditur.nõ pꝑ ſe ſed per alium qui cantatine
moueatur ſententiam ꝓmulget.vel ſi per ſe H
facere vult adminus non faciat B dum mo⸗
uetur.ſed permittat motum colericũ aliquan
tulum reſidere ([ESxtra oꝛdinem autẽ die in⸗
iuſtã hãc ſententiã·q̃ndo a ſi cauſa vera æ ra

tionabilis peetendatur:æ pozferens caritate

moueatur attamen non p̈ceſſit admonitõ cõ
petens.vel non fuit facta coꝛã perſonis ydo

neis · j· e.ſacro.a licet aliqui exponãt ibi.cõ⸗
Peteti · ið e· trina.per caxij·q:ij.indigne. tu

tamen dicas:competenti·id ead arbitrium

iudicis· ſiue trina ſiue vna ꝓ omnibus. maxi

me in notoeijs · xxinij. q.iij.de illicita.⁊ patet

in his que no.S· de dolo contumacia. .et
qualiter depeehendatur.in pein. ⁊ ſub· J. tez
ter debet citari.· Flodie etiam talis oedo

traditur. vt cauſa expeimatur.æ in ſcriptis fe
ratur.⁊ excõmunicatoz exemplum ſcripture
huiuſmõi teneat excõmunicato tradere ĩfra
menſez ſi ſuper h̊ fuerit requiſitus ſuper quo

ſcz ſuper requiſitõne facta ſi foete negaretur
vt conuinci poſſit facilius requiſictus fiat pu

blicum inſtrumentum. vel littere teſtimonia
les inde cum ſigillo autentico habeantur.vt

in autd.n· extrae:cum medicinalis. Si

quis autem defectus ſuper p̃dictis notari va
leat · ſententia dic etur iniuſta.ſieut de his tri

bus modis plene ꝓbatur. xj · q· iij · c. quid er
So: cum ergo. a. 0c- ſi epiſcopus Ffozte ira⸗-
cundus. cuius effectus eſt vt ꝓferens multi

pliciter pamatur· Drimo punitur quia te

netur excõmunicato actione iniuriarum. xj.

q:iij:illud.a· c.temerarium · ¶Secundo eſt

tancq; ſacrilegus puniendus.xxiiij.q:nj.non
i perpetuuʒ. ⁊ hee due pene foete ſpecialiter

locum habent quando ſententia ex animo eſt

iniuſta · Tercio quia carere debet cõmuni

one hominum: æ arceri ab in greſſu eccleſie ĩ⸗
quantum ſuperioꝛj viſum fuerit equum.xx
nij. q: iij· de illicita.⁊ B; foete quando iniuſta
eſt ex cauſa ſpecialiter locum habet. Quar

to. ſñi feratur non ſeruato oedine illiul decre ·

ſacro:interdicitur ei per menſem vnum igreſ⸗
ſus eccbe ⁊ ipᷣo iure:ĩ·e:ſacro.⸗E.j.quo ela⸗
plo rellitutus eſt ipᷣo iure· ar. lxxxj·di · ſi qᷓ ſũt
ſanincaſ ſententia iniuſta appeat.ad in⸗

tereſſe condemnatur excõmunicato- alias ni:⸗
hilominus ſi enlpe qualitas poſtulauerit ſu

pPerioeis arbitrio puniendus·j.e: ſacro.. eun

qʒ aduerſus excõmunicatozꝛem. Sexto.ho

die non ſolum ab ingreſſu eccleſie:ſed etiam

a diuinis officijs per menſem vnum nouerit
ſe ſuſpenſum. ideoqʒ ſi interim celebeat irre:
Sularitatexz incurrit: ſuper qua citra ſedẽ apo
ſtolicam non poterit diſpenſari. vt patz ĩ his
gque no: S. de penitentijs. ſub rubeica de diſ⸗
penſationibꝰ.ꝗ. quis poſſit diſpenſare.ſub· .
ſunt autem caſue · ·terciodecimo. Et hoc iõ

eſt: quia a diuinis officijs ſuſpenſuſ celebeat

ſecus ſi ſuſpenderetur tantum ab ingreſſu ec⸗
cleſie. vnde per penaʒ illius decretał. ſacro.

non efficiebatur celebeans interim irregula

ris quia non continebatur ibi de diuinis of
ficijs quicqꝙ· ſed hoc addidit dominꝰ noſter.
volens ꝙ talis incurreret irregularitatem.
ſed et addidit ꝙ talis ad expenſas condem⸗

naretur· et ꝙ idem oedo interdicti 2 ſuſpen⸗

ſionis in ſententijs obſeruetur· vt ommia bec

ꝓbantur ĩ auten· d. n. extra· e.cũ medicinał·

7

ſuſp.
ipo
ina
Bn
tia⸗
exe
au
rer

iſ⸗

e

cegnid er
forte ir
ens mulei
nqtin ſe
drum xj.
undo el
ij non
becizliter
animoel
tcoͤmupi
ccleſie 8
Zuum
o miuſt
ua
ldeere⸗
migne⸗
gnoela⸗
ſiſſit
t.4din:
ias ni⸗
erit ſu
Gcun
xto⸗ho
etiam
nonenit
it ire:
eapo
i bis
edlſ
ub.
voc io
ebeat
lnec⸗
dero⸗
gul
9 0
ter.
em.
m:
en:
bee
al⸗

Spiſcopi tamen a ſapioꝛes hodie nullam

ſuſpenſionis vł interdicti incurrunt ſentetiã

1po iure.mſi a ð ipᷣis ſpecialiter caueatur: vt

in anten.ò.n.extra:e: quia piculoſumæ de

H no· S. de ſen. ⁊ re indi ſub rubeica de ſenté

tia· ꝗ. qualis. ſub/g. pura.S. qᷣd ergo ſi dico

excommumico te·æ peeæcedð.æ ſeqn. Ib bis
autem omnibus excuſat cauſa ꝓbabilis ꝓPfe

rentem maxime ſi landabilis opinionis ex⸗

iſtat· j e·ſacro: cunqʒ aduerſus.⁊ ſeq̃n.

Ouantumcũqʒ autem iniuſta ſit ſententia

dum tamen non ſit nulla:tenenda eſt timen

da· vt patz in his que no.õ. e · ¶. HC·j. v. et HB

omnia intelligas.⁊ ſeqn. = Pbatur · xj·q.iij.

J j · ⁊ · c · j. · J. ſi ergo iniuſte deiecti.qð ſpeci

ale eſt in hac ſentetia.nam alia nulla ſenten

tia eſt timenda vel tenenda niſi oedo indicia

rius ſeruet. C.de ſententijs æ interlocu. om

nium indi. ꝓlataʒ. Tenet aũt quãtũ ao eccle
ſiam militante que frequẽter fallitur.xxiiij.
q-ij· ſiquis non recto. xxxv·q:ix.ſententiã.õ̊.

de fri gidis· fraternitatis· S.de ſententia = re

mdilatoæ: 5 de reſti. in inte ex litteris. ſed

non ligat quantũ ad deum. qui nunꝙ; fallit

—

neqʒ fallit. . e: a nobis. ij. xxinij q· in . deus.
⁊· c.de illisibi.ſpirituſſanctus diſcipline ef
fugiet fictum· de con.di.ij·panem.quod in⸗

telligas nin cõtemnatur. vt no⸗S. e. S. H. j.
v·ꝙ ſquis eam contempſerit. l Sed euz ee
cleſia romana non habeat macu
gam.vel aliquid huiuſmodi.xxj di · Puis · et

de pe.di.j eccleſia.nec aliquid ab ea iniuſtũ
Peedere debeat.que tenetur alios in ſua iu .
ſticia cõfonere.õ·de ſupplen.negli:peela.li

cet: quare ſtatuit quod ſentẽtia iniuſta liga⸗
ret.⁊ ſic videtur dediſſe peelatis materiã ma
lignandi = in ſubdirotz ſeuiendi.ihẽ.nõ fuit
hᷓ ſaa intentio· ĩmo tales punit acriter· vt pa
tet ſn his que no.S. e. ſaub. ꝗ. hij ſunt eff ectus
v·peimo.æ ſeqn. ideo h̊ fecit.vt magis cla⸗
uesz eccleſie timerentur nec contemnerentur
I·e.per tuas.I.nos igitur· v. verum.æ in ma
ioꝛi reuerentia haberentur.dum viderent ho

mines etiã per iniuſtas ſententias ſe ligari · ?

vt homo bene conditus p obedientie meritũ

creſceret.ininſte etiã ſententie parens: ⁊ ſe li

* 5

gatum recognoſcens · xj.qiij.quid ergo · St

eadem ratõne ſtatuit.vt ſi ab eadem romana

eccleſia iugum graue ⁊æ vix ferendum eriã im
pPonatur.pia tam denotõe toleretur.xix.dil
in memoꝛiam. SZZ
lllud etiam notandum eſt ꝙ; duplex eſt ef

fectus huius ſententie. ſcz eiectio. ligatio.·

Scom peimum effectũ · execõmunicatus ſemel

amplius excõmunicari non poteſt.quia qui

ſemel foeis eijcitur amplius expelli non põt
niſi reuertatur.quid em̃ adò nos de his qii fo

ris ſunt hm apoſtolum.õ.de diuoæ. gaudemꝰ
ij · q· jmulti.S·de iudicijs. cum non ab hoĩe.

.2722

xxiiij.q·j· c.· ij · . iij · ¶ Verum hm eff ectuz li
Satõnis:ſemel excõmunicatus ĩterum poteſt

excõmunicari.DHoteſt em̃ ligatus ampltius li
Sari·⁊ foꝛis poſitus diucius extra teneri. Nã

amneqʒ; ru

ſi ligatus tenetur foꝛis diuerſis ligaminibꝰ?⸗
ponamus.x.⁊ quodlibet ad tenendum ip̃m li
Satum ſufficiat: parum ẽ nouem ſolnere quo
ad B; vt intus reuertatur.niſi ⸗ decimum ſol⸗
uatur.æ hm hoc excõmumcatus⸗ iteruz. ite
rum:æ quoties opus eſt. exeõmunicari poteſt
ſic intellige.j.e.cũ ꝓp cauſa:⁊. cofficij a. iij.
q· nij engeltrudam.xj.qiij. excetlentiſſimꝰ.
æ conſimiia iura- Nunquid igitur excom
municatus alium excõmumcatum vitare te⸗
netur· patet ex p̃ᷣmiſſis ꝙ ſic.nam ⁊æ⁊ peccatuz .
pPeccato addi poteſt:et excõmunicatus excõ⸗
municari:et talis peccat moetaliter hm ea qᷓ
no.j.e.. et que ſit pena.ſub/ꝗ.neceſſe:vᷣ. ſed

nunquid. et lub. leqn.

CYe poſſit ab hac ſententia abſoluere. SH

iſ. vtrũ qratur de ſentẽtia canomis. vel

(hbomis. S queritun de ſentetia canonis.et la
toe canoms ſibi abſolutionem nõ retinet. po

teſt abſolui quilibet a ꝗpeio epiſcopo vł etiã
ſacerdote·nam ex G̊ ꝙ ſibi latoe eam ſpeciali
ter non retinuit: videtur hanc alijs cõceſſiſſe
ſcʒ ꝙ a tali ſententia abſoluere poſſmt.j.e·nu
Fer· in ſecundo. vt et no. j. e· et qualiter.
zH.j. Fic tamen notanduz. ꝙ minoe excõ
municatio aliquando infligitur ip̃o facto ſi⸗
ue ipo iure quo ad deum tantum: aliquotiẽs
quo ad deum et eccleſiam · ¶¶ Quo ad deum
tantum infligitur.quãcito peccatuz moetale
cõmittitur:etiam cogitando.Salomon⸗puer
ſe cogitatões ſeparant a deo ldem. ſpirituſ⸗
ſanctꝰ diſciplie effugiet fictuʒ · xj·q: iij audi.
talis euchariſtiaʒ et cetera ſacramenta ecele
ſie recipit ad damnationez ſuam. S. de coha.·
cle:et mu.c.fi· Hoc tamẽ notandũ: ꝙ per ſo⸗
lam penitentiam tollitur talis ſententia.̊.ð̊
ſimo:nemo dei eccleſiazʒ.s.de tempoꝛi.oꝛdi.
queſitum. eram quo ad deum et eccleſiã
infligitur minoe excõmunicatio PDrimo cũ
quis cõmunicat excõmunicato. quod dic vt
no.jſ· e· · et que ſit pena· ꝙ Scòo.cum quis
ſacrilegium cõmittit · xvij·q.iiij. miroe.quodð
die vt no. S. de fur. ſub rnubeica de crimine ſa
crilegij. J.j.et ð immunit.ec. G. et que ſit pe
na.· Tercio.cum quis eſt notoeius foenica
toa.· de cohᷣi.cle.et muli:veſtra· uarto
cum quis eſt ſimoniacns.S. de ſimo.tanta
Quinto.cum quis recipit eccleſiaz vbł ali
q̃d ſpirituale de manu laici ſme conſenſu epi
ſcopi:xvj.q.vij.ſiquis deinceps. et · S. de iure
patro:p̃terea· J.j.ar·q̊.de elec. quiſquis.nec
ob·̊.de iurepatro:cura.vbi dicit. ꝙ talis ſit
excõmunicandus.qe illud intelligi debet de
maioei excõmunicatõe. BS exto:quãdo q8
artem baliſtarioꝛum vel ſagitarioꝛuzʒ exercet
contra xpᷣianos.licet alij B intelligãt de ma⸗
ioꝛi excõmunicatiõe.vdt no.õ. e · Y. quis poſſit
excõicare· .) G. viceſimuſqnartus· Se
ptimo· in diſſdentibus. Octano· in paupe
rum oppꝛeſſoeꝛibus. lono.in publicis vſu
rarijs.S·de vſuris:qe in omnibꝰ. Decio.ĩ
publicis meretricibus.ſicut de his quattuo⸗

Pximis caſibus et quibuſdam alijs no.õ. de

prochijs · J· in quibus · ſub · S. hic tñ ſcienduz ·
H. ſunt tamen quedaz pſone· et ſequentibus ·
eetwo wilis quibus denegatur ec⸗
cleſaſti ca ſepultura.æ hij ſunt młti caſus ſiẽ
no.5.de ſepulturis· . qᷓbus interdicarur· vbi
æ aliqui ex ſupeadictis notantur· ¶ Duode
cimo in quolibet notoeio peccatoꝛe: qui et
viuus æ moætuus repellitur a ſacramentis ec
eleſie. niſi pemitentiã egerit:⁊= p ꝗpeiuz ſacer
dotem fuerit abſolutꝰ.lxxxviij·di · neq; · xcv·
di. illud · xiij . q · ij · peo obeuntibus · de cõ· di ·

ij · ꝓ dilectione-· .
E ſupeadictis caſibus qlibet abſolui po
teſt a ꝓpeio ſacerdote cum intelligantur de
minoei excõmunicatõne tantum Mam æ ſiqᷣs
incurrat maioeis excõicatõis ſnĩam autoeita
te canonis· idem eritſicut eſt videre in mul⸗
tis caſibꝰ no· S. e..quis poſſit excõmunicare
HE. j. ⁊ B eſt verũ niſi vbi latoꝛ canonis ſibi
ſniam ſpaliter reſeruauit· vt no· S· e · J. M. j·
Beſeruauit aũt ſibi dñs papa abſolutõez ſpe
cialiter in canbus qui ſequuntur· ¶ Drimꝰ
caſus eſt in incendiario eccleſie· cðs. in
effractose æ ſpoliatoꝛe eccleſie· exquo tamen
hij duo ſant pꝑ eccleſiam denunciati· Nã liezʒ
ante denunciatõem citra ſedẽ apoſtolicã ab
ſolui poſſint.poſt denunciatõem tamen non
poſſunt ſicut de incendiario ꝓbatur · · e tua
æ de eff ractoꝛe · j.e· cõqueſti· ¶erciꝰ.ĩ illo
qui ſcienter æ ſponte pticipat cum excõmuni
catis a papa.æ eos ĩ diuinis officijs recipit
j.e.ſignificauit· EFlij G̊ inttelligunt qñ papa
excõmunicauit aliquos ⁊ pticipantes cũ eis
vel qñ pticipabant in crimine· ꝓpter qð dicit
tales eadem ſnia inuolui ar. j· e. nuper C. in
peimo:. a. c. cuʒ in dubijs· ⁊æe c· inter alia.Sed
ſaniſ videtur equũ quod peim ſentiunt. vt ſic
excellentia vocis ⁊ ſnie pape peinilegiũ ha⸗
beat.ſicut æ excellentia manus habz peiuile⸗
gium. ar.S·de tꝑẽ ·oꝛdᷣ. cuz in diſtribuendis;
quod die vt no · S· e· . quis poſſit excõmuni⸗
care. Hc· j· S · viceſimuſſeptimus · ¶ Quartꝰ
in falſario dñi pape.õ:de crimine falſidura:
2z.:c. ad falſario AMAQuintus. in illo qui in
crimine pticipat criminoſo. talis em̃ nõ põt
abſolui mſi ab illo qui tulit ſententiazʒ. vel a

ſuo ſuperioꝛe· .·e· nuꝑ.. in peimoæ duobus

c·ſequentibus.æ. c. ſi cõcubine · Vnde = ſi pa
pa ſniam tulerit. æ pticipans cũ tali æ taliter
ab alio abſolui non poterit ꝙᷓ; a papa· Diner
ſificatur caſus iſte ab illo quem notaui· :e:
SH.tercius:qma G loquitur ĩ participatõe cri
minis non diuinoeum officioenz ˖ ibi vero in
caſu conuerſo· ¶ Sextus. in capellano ſeðᷣo
nubentem benedicente qui æ ſi excõmunica
tus non ſit.mittendus eſt tñ ad ſedẽ apoſtoli⸗
caz officio beneficioqʒ; ſuſpenſns.vt·g · de ſe⸗
cũdis nup.c.j .· ¶ Septimus · in illo qui inicit
manus violentaſ in clericum.xvij · q; iiij · ſqꝗs
ſuadente · quod indiſtincte verum eſt. niſi ali
q̃s a ſede apoſtolica habeat peinilegiũ abſol
uendi · puta:qꝛ h̊ concedit aliquibus p litte⸗
ras ſpeciales: vbi quidem quantuſcunq; ſit
exceſſus· ſi ſpecialiter ⁊ ex certa ſcientia com

—

mittitur. is poteſt abſoluere cui cõmittitur ·
æ ſic intelligas.j.e:mulieres· de his.q̃ nec
poteſt h̊ alij delegare · vt · · ð ol · del · quoniã
apoſtolica ſedes ·
Zed dicunt quid am ꝙ de leui peuſſione
poteſt ep̃ᷣus abſoluere indiſtincte · vt · j. e · per
uenit ˖ vbi dicit ˖ de his abſoluendis qui cle⸗
ricis non enoꝛmem ſed modicã a leuem iniu⸗
riã irrogarunt · tue fraternitatis arbitrio dux
imus committendum · ¶ Sed vt H decre · ſa⸗
ne intelligatur: puto mter pſonarum conditi
onem. iniuriamq; grauem leuẽ: leuiſimã:.
arbitrio boni viri. Foee ꝓſpicaciter diſtinguẽ
dum. SBane intelligatur.ſic ſemꝑ è ius in⸗
telligendũ :nam verba iur non ſunt calumni⸗
anda.ff. ad exbibendũ.l.pe.⁊ verba debont
deſeruire ĩtentõi:·õ.de appel:ſecundo req̃ris
j. ci. j. intelligentia· =. c in his: æ vitanda eſt
interpꝛecatio calumnioſa.vt patz · S· de peiui
legijs · in his· ⁊· S· de decimis ad audientiazʒ·
uto.hoc ideo-quia ala:.indiſ: dixit hanc
decre. cõtinere indulgentiã ſpecialezʒ · ꝓ quo
facit id qð in decre ·ponitur: duximus cõmit
tendum . non dicit reſpondedũ· quod dicit
Fraternitatis tue arbitrio- non ergo alterius
arbitrio niſi æ ſpecialiter alij ſient tibi com
mitteremꝰ. ar. S. ̊ peinilegijs· ſane: ꝙ ala·
æ opinione hac facit·quia abſolutio talium
exceptis qbuſdã caſibus eſt ep̃is æ etiã archi
epiſcopis generaliter interdicta· vt expeeſſiʒ
legitur·.e.cuz illoꝝx · ſed reſponde et expo⸗
ne vt no·ĩ·. e. v. duximus cõmittendũ:· ¶ Flij
dixerut indiltincte ꝙ cõtinet ius ↄmune. ar.
6. in ꝓPhemio huius liben ꝙ. quo nomine nun

cupetur. S· decretalis:alioquin fruſtra mem

beanas occuparet: a officeret· a in erroꝛẽ du
ceret potius ꝓdeſſetxix:di:ſi romanoꝛum
inij. di.erit aũt lex.⁊ ſic in leui imuria ð qua
H decre.loquitur· põt quilibet abſoluere.Nã
æ leuis iniuria poteſt leuter emendari. S de
accuſa.cum dilecti · J. - ad fi.que etiaz nõ in⸗
famat.õ· de ſen:a re indi. cum te:· ¶ Opinio⸗
nibus igitur maioꝛum meozũ derogare non

cupio:nec aliqʒ vbi comode luſtineri poteſt

eius opinio expᷣſſim repꝛobo:ꝙ et hic vitat
Inno.tercius pater iutr᷑· õ.de reſtitſpoł· lit⸗
teras. nos aũt. S de cele . miſ· cum marche
CG.fi:neqʒ ſequacibus ſilentium impono· qe
cuilibet coeri gere licet:ne dicam ſalua infe⸗
rioꝛum ſed etiaʒ ſupioꝛum honoꝛificentia· ix ·
di. neq; quoꝛũlibet·S· ð̊ oecimispaſtozalis·
ibi.ſme p̃iudicio melioeis ſnĩe· neq; enim ſuc
ceſſoeꝛibus ſilentium ĩponere poſſamus· pari
poſt nos poteſtate functuris. S· de elec.imno
tuit. J. ;ᷓuis autem et· ̊. in ꝓhe· huius libei.
Ferso diuerſa:ad fi:et.v. ibi ſequentibꝰ.
inter pſonarũ conditõz:aliter ei agendũᷣ
eſt cũ libeis· aliter cũ ſeruis· aliter cũ femis
aliter cũ viris.aliter cũ pmlegiatis· aliter cũ
nõ peiuilegiatis.Sunt em̃ aliq ĩ hoc pꝑeiuile⸗
giati ꝙ abſolui poſſunt ꝓ dioceſannz ĩ caſibꝰ
quos no.õ.e.. qs poſſit excõmuĩcare · ſub · J·
ſoper illo aut canone: qð dic vt ibi plene no.
¶Iniuriamqʒ Srauemleuem.æ leuiſhmam.

jur
dit
no
he.
ſin
ter
di⸗

8,nee
quoni

alſione
leper
gnicle:
minin⸗
no dux
cre. ſa⸗
onditi
hmä.
ingue
lus in⸗
debent
reqis
da en
e pein,
thane
Pqno⸗
cömit
dicit
tenus
jcom
hala.
alum
rchi
peeſſg
erpo⸗
Fii
le⸗ar⸗
enun
imem
ee di
eum
qua
⸗Ni
5 de
6 im
mnio⸗
non
oteſt
vitat
⸗lie:
arebe
o⸗ ge
inke:
a⸗
alis⸗
n ſue
0pen
inno
libei
ri⸗
endn
emd
eren
aile⸗
ſib⸗
no
nan⸗

ſicut alias diſtinguitur iter caſuʒ foetuitũ·le
uem ⁊ latam culpam. atqʒ leuiſnmaz· ᷓ de cõ
modato· c. vnico.S. de depoſito.c.ij.nazʒ ⁊ ꝓ
caſu foꝛtuito nuliꝰ⸗ excõmunicatꝰ elſt · vt pa⸗
tet.j. e.ſi vero alicuius. G. officialis· in fi· qe
is pnideri non poteſtõ.de homici.· Io Bes
⁊· c.fi·⁊ in talibus voluntas ⁊ ꝗpoſntum ſũt
Potiſſime attendenda.j.e.cum voluntate.nã
ex coꝛde ꝓc edunt furta.homicidia.adulte⸗
ria. violentie.⁊ cetera peccata. xv. q· vj. c. j·
ante fi · t ſi dubitetur vtrũ ex animo ꝓceſ
ſerit· videtur ceredendũ iura mento accu ſati. J.
e·ſi vero aliquis.niſi ex facto = ex cauſa con
trarium liqueat vł manifeſtiſſime p̃ſumatur.
Puta.quia adulteratur quis.turbat diuinum

officium.talia em̃ vel his ſimilia. quia bono

animo fieri non poſſunt:notum ẽ ꝙ ex coeru⸗

pta mente ꝓceſſerunt.j.ð regulis iuris.eſto

te· Ideoqʒ ⁊ ſi dicat quis ꝙ talia ludens fece
rit· nipilominus obnoxius ⁊æ culpabilis indi

catur · S· de Pᷣſamp· c. j. ¶ Sed in dubio peo

babili poteſt facere ſe abſolui is qui ꝓbabi⸗
liter dubitat ꝑ dioceſanum ep̃m ad cautelaʒ.

I· e.cuz deſideres.S. ſcðᷣe. Caueat tamẽ talis

de cõſcientia · qꝛ ſi in caſu nõ conceſſo de quo
non dubitat p epiſcopum faciat ſe abſolui ·
ſeipᷣm ſeducit · ar · S̊ide reſcrip.cum otingat.

in fi:a de ap.cõſuluit·j·⁊· c· vt debitugs· c.

cum ſpeciali.i·j· ad fi.⁊.ꝗ.exceſſu.⁊ Patet
ĩ his que no·S.· e. ꝗ. qualiter ꝓferatur. ſub.G.
ſecũdo quero· v.ſed ⁊ oici poteſt.⁊= ſub.. qᷣd

ſi aliquis ſpuit· S· ideo in ſupeadictis.⁊ ſub

C:quid ſi dicat quod neſciebat.⁊.v.ſequen.
Bed quã dices grauem vel enoemem miu
riam· ?.ſi oculus pcutiatur.ſiquis vulnere
tur.ſi fuſtibus cedatur.ſi in theatro.vel ĩ fo
ro.vel in conſpectu iudicis.quis pcutiatur.
inſtit'.de imuĩr. . atrox.· ¶ Multo foꝛtius ſi

in eceleſia vel in cimiterio verberetur.j.e.cũ

cauſa · xvij.q:ĩiij ·quiſquis.⁊. . qui autem
Decretalis etiã graus reputat æ enoemez
leſione· ſi inferioꝛ in ſuperioꝛem manus im⸗
ciat.pnta · ſubditus in dñm.vdel iueicem. vel
peelatum.vel ſi pueniatur ad eff uſionem ſan
Suinis intelligas tu iiliꝰ membei de quo fa⸗
cile exire non conſueuit.quid em̃ ſi ꝓpter le⸗

uem tactum exiret de naſo:maxime in eſtate.
ſic intellige.·e.cum illoꝛum..j.v·nos tůũ.

Sed enoemem reputat. vbi ſcandalum
eſſet ſi peutiens abſolueret᷑.ideoqʒ nõ abſol
uitur monachus ſi pcutiat elericum ſecularè
ĩ· e cum illoeum · ¶. ].· S.qð ſi clericum pcuſſe⸗
rit ſecularem: ⁊ eſt alia ratio que tacta eſt.õ·
e · v.decretalis etiã · nam æ clericus ſeculariſ
maioe ⁊ ſuperio⸗ monacho reputat.xciij.di.

a ubdiacono. Leuis autem poteſt dici in-

iuria.ſi par parem · ſiue non ſubditus nõ ſub⸗
ditum · in loco peiuato non coeam iudice.ple
no tactu percutit malo anĩo ⁊ ex deliberatio

ne.citra tamen ſanguinis eff uſione· ¶ Leaiſ

ſima vero poteſt reputari ·ſiquis ponat leui ⸗
ter manus ſup clericum malo animo· vł acci
piat eum x veſtes.vel ꝓ habenas.vel etiam
per bufetum.vł manũ·vł ꝓ beachium.a ipᷣm

leuiter trahat.dicendo.qdð ſi non venerare:
reuerentiam clericale:a nõ expaueſceret me⸗
tum canonis·xvij. q: uij:ſiquis ſuadete. vſqʒ
ad feces theotonice verberaret eum vel face
ret verberari:⁊ hoc intelligi poteſt vbi ſupe
rioꝛ vel etiã par eſt is qui verba ꝓtulit.⁊ ſic
traxit eum vł etiam inuitũ detinnit. ¶¶ Quid
ergo ſi laicus erat is qui h̊ fecit. non eſt iudi
canda leuiſſima ſed leuiſ quantũcunqʒ modi
ca fuerit ĩ B caſu etiã ſi citra manunuz miecti
onem clericum inuitum detineat.quantũcun
qʒ potenę:quantũcunqʒ; nobilis ſit vł deli⸗
catꝰ.vt patz.j.e:mulieres:ꝗ. de his.⁊.j.e.nu
pPer. Ideo aũt non debet extendi peiuilegium
abſolutõnis quo ad laicos.quia nulli laico
ſuper cleri cũ datur tanta autoeitas · j. e.ſi ve
ro alicuius. . officialis· ſup quo vide qð no.
8: ne cle.vel mo·ꝗ. que ſunt pꝓmiſſa clericis.
v:ſic multo magis.⁊ ſeq̃n.⁊ quia in ipᷣoꝛuzʒ
odium et fauoeem clericozum ̊ imunitas eſt
cõceſſa.ĩ.e.contingit.ij.in fi ·ĩꝛdeoqʒ inquãtũ
fauoeabilis eſt poteſt abſolutõ ampliari.ſed
erit inquantũ odioſa eſt reſtringeda · ar. ff· ð
liber̃. poſthu.cum quidã·⁊ ar.ad HG.j.e·vni
uerſitatis æ c quod de his: æ. c. quãte.a. ij.
q· dij.laicos· ⁊. c.laici. æ quia clericus maio⸗
eſt laico·xxj· di.cleros.õ.de maio.⁊ obe.ſoli
te.xcvj:di.duo ſunt· ergo ſcandalũ imminet
ſi talis abſoluatur. vt patet in his que no.õ.
e. v. ſed et enoemem: ęt.v.decretalis etiã.et
ſic triplex ratio reddi poteſt quare aliudð qnñ
agitur de abſolutõe clerici · et alind qñ de ab
ſolutione laici queritur eſt cenſendum. Ve
ergo in ſumma recolligamus vtilitatẽ eoæuz
que.õ.in ̊ ſub.S.ſparſim ſcripſimus.notãda
ſunt diligenter que in peoxi.ſe. v. dicemꝰ?. pu
ta. Bi iniuria grauis ſit et enoemis · nuliꝰ
abſolui poteſt citra ſe.ap.vel aliuʒ mandatũ
hHabentem ſuꝑ hoc ſpãle.nam et qñ quis ſup
hoc peimlegiatur in genere vł in ſpecie. ſ p
talis iniuria excipi cõſueuit. dt patet.j. e· c. ſi
vero alicuiꝰ.ij. j. in fi.et:c. puenit.et.c. cũ
illoꝝ · J. j. et. ij · et· c.relatuzʒ. ꝓpe fiet.c· cano
nica·ergo nec legato apoſtolice ſedis hoe li
cet in ̊ caſu niſi et poteſtatem receperit ſpe⸗
cialem. non obſ.iuribus ſequentibus. que in
leui iniuria ſunt intelligenda· vt no. in ſeqn.
v. (IUn leui aute iniuria nullus abſolui põt
niſi ꝑ ſe:ap.vł legatũ ipᷣius cui ĩ hoc caſu ex
officio legatõis hoc iã licet.ſic intellige · ·
de oł:lega.qð tranſlatõem. et iura ſequetia
(Sed et inter legatos ſubtiliter diſtingus
dum eſt. nã ſi ſit legatus qᷓ emanat de latere.
talis in ꝓmincia ſua exiſles poteſt abſoluere
ibidem delinquẽtes ſubditos·et etiã nõ ſub⸗
ditos aliunde venientes. et ſibi occurrentes
vel ad eum accedentes · ſed et extra ꝓuintiã
abſoluere poterit vndecũqʒ veniant occurrẽ⸗
tes. Legarus vero q̃ non emanat & latere ·
ſed alias ei cõmittitur legatõis officiũ infra
ſuam ꝓninciam exiſtens põt abſoluere ſuos
ſi ubditos roe domicilij et pcti.ł rõe pcti tm̃.
non dico rõe domicilij tm. extra vR Puintiã
exiſtens abſoluere nõ poterit hos vel illos.

lle aũt legatꝰ qui nec emanat de latere ·
nec ei cõmittitur legatõis officium ſed ei ra
tione dignitatis ſue tantũ cõpetit· ſicut eſt re
menñ:æ cantuarieñ. nec extra ꝓuintiam ſuam
nec infra aliquos poteſt abſoluere æ hec ve
ra ſunt niſi peimis. ſecundis· æ tercijs; ampli
us p ſpeciale peiuilegiuʒ cõcedatur. ⁊æ hoc ẽ
quoð totuz determinat grego· diſtinguendo
Hhoc modo tacite oł expeeſſe · S· de of · lega. ex
cõmunicatis. ſcᷣm hanc intellige iura 6·
of. lega· c. j.æ. c. ꝙ tranſlatõem.⁊.c· volẽtes·
2 j. e. C. j: in fi. ac. ſi vero aliquis in. fi.æ c.
ſeqn. æ.tc. ea noſcitur. in fi·æ. c: quid de hi
fi de bis tnbus generibus no. S.· de of. lega.
CG. quot ſpecies · ¶¶ Quod aũt dixi legatuʒ 4
nec emanat.nec ei cõmittitur legatõnis offi
cium. ſed ei tm̃ ratõe dignitatis ſue competit
legati meritum. neminez poſſe abſoluere in 5
calu. verum eſt regulariter. B em fallit in ca⸗
ſibus illis aalijs omnibꝰ qui ep̃is ſunt con⸗
ceſſi. de quibus no.S. e. . quis poſſit excõmu
meare : ſnb. . ſup illo aũt canone ¶ Sin at
iniuria leunſima ſit· in hoc caſu quilibet epi
ſcopus abſoluere põt·a ſic intellige . · e · pPue
nit · que decretalis vt patʒ · S.e. ſub . J. H.· j·
vbi poſui verba ipᷣius non fuit cõtenta dice
re modicam ꝓ ſe em. vel leuem ꝓ ſe tantum· h
otrunq; cẽiunxit: dicens leuem æ modicã · q⸗
d. leuiſimam · ¶ Irbitrio boni viri tale enĩ
debet eſſe arbitrium epi · æ iudicẽ · ff · de · ob·
cõtinuus actus ff· de imur. ſed ſi vnus· . ait
j. ⁊. ff· de. ver · ſig· illa verba · · de iureiur. qn
tauallis- æ c. veniens.5 de arbi: c. j. Fo⸗
re pſpicaciter · id ẽ· ſubtiliter· nam ſubtilitas
pſpicua a intellectualis compeobatur.8. de
frigi· fraternitatis· .j· ·nos tam. ⁊= ð ferijs
capellanꝰ:ante fi· ſed ꝓnicioſa æ ſophiſtica
repeobatur · xxiiij:q· jſciſma· de iudic. dile⸗
cti.ff. man. ſi fideiuſſoæ· Sꝓ. quedam.ff. quibꝰ
mo-pigvel ypo· ſol. ſicut in re coe ali. J. ſi
debitoꝛi. 2. C. ad trebel.ſanctimus · † Diſtin
gZuendum.qe diſtinctões ↄtrarietates ſoluũt
opiniones ſaluant.vt patet· ã.de peeſcrip ·
ſuper litteris· · de of· del · ſup queſtionũ ar⸗
ticuł . g· de reſti. ſpoł · litteras: S.de ſimo· per
tuas.j· ę inter alia·æ· c.per tuas.⁊.· c inquiſi
tioni. . Scðm ſupeadicta pᷣmiſſa.decre.j.e·
Puenit · ſic conſtruenda eſt « legenda ⁊ etiaz
exponenda . ¶ De bis· ſubaudi vel iunge cle
ricis qðᷣ eſt: j ·æ ſi iungistunc dicas ⁊æ eiſdezx·
ſi ſubaudistũc dicas qui clericis vt· · ſequi
tur.ſubaudi :vel alijs peiuilegiatis: qui cle⸗
ricis.ſubaudi vel alijs religionis perſonis· vt
patet in his que no.S.e:· qualiter ꝓferatur
ſub. ꝗ. ſm auũt queras:non enoemem.qꝛ tunc
om̃es ad ſe.ap.ſunt mittendi vt patet in his
que no.S. e. ꝗ.· v· ſi inuria grauis ſit · Sed
modicam a leuem. id é leuiſſimã inmrinã ir⸗
rogarunt abſoluendis.i: vt tales poſſis ab⸗
ſoluere i Duximus cõmittendũ · id eſt · dele
gandum. ; ant delegatio in ſucceſſoæe tran⸗
ſit. a ratõne oedinarie poteſtatis ↄpetit: ſicut
æ alias põt ſimile colligi ·S. de of. oꝛðᷣ· paſto
ralis· J. ceteruz· S de hereti· ad abolendã . ꝗ.

fi. j. e.relatum. a ſic eſt indulgentia reſpectu
inferiozum epiſcopis ſed ius cõmune reſpe⸗
ctu epiſcopoeuz· qe hoec poteſtas omibus epi
ſcopis eſt cõmunis· ſimile · S· de peiuilł · quod
non nullis. j. e· nuper · in fi · S· de iureiur · ⁊ ſi
xpᷣ̃us· . fi. Tue fraternitatis arbitrio· a qðᷣ
tibi dico omibus epiſcopis dico. ſi: lxj · di · mi
ramur. de pe. di. . non ita intelligendũu eſt
H. nunc aũt ſi recoederis · in fi · quod tñ arbi⸗
trinz cũ boni viri eſſe debeat · vt no · S. e · v· ar
bitrio boni viri: non eſt nimium extendendũ
ne pape peiuilegiũ vſurpet. ar · S. de of. leg
quod tranſ latõem· õ· de peiuib.dilecti · in fi ·
. e.cum illon · S. fi · xvij: q nij · ſiquis ſuaden

„

te.æ ar.ã. de tranſla epi· c. j· ¶ Opoꝛtet igi

tur vt in Pis arbitrandis puraʒ mundã atq

rectamnon declmantem a dextris vel a ſmi
ſtris: conſcientiã geras Babeas:⁊ ſic pꝛoui
deas ne quã leuẽ des reputare muriaz· leuiſ⸗
ſimam reputes vel ecõtra vt patet ex i qᷓ
no. 5S.e· v. tue fratermitatis· 2· · ⁊ ſi dubitet
teip̃m ſeducis ſi intromittas te de miſterio
gazelmo-ar · ff· de reg iur. culpa. ff.ad ·l.ac
quił · idem iur. S· de homici:tua nos.v· nos
igitur.quia cũ iudex non ſis niſi ĩ caſibus cõ
ceſſs. j· e. cum illoꝝ· in alijs non potes ſol⸗
uere vel ligare · S. ti · quod aũt · · c· omĩs J.
ſiquis aũt · ¶ Flec aut diſtinctio æ mens eiꝰ
oteſt ſumi ex· l. ff · de iniurijs· item apud la
beonez. F. Proe ait: ſiquid aliud. ⁊ de pe · di · j·
5 louiuſmodi.
Sivero ſentẽtia lata ſit ab homĩe· is qui
eam tulit põt ab ea ab ſoluere· nã re gulariter
qui põt ligare ⁊ abſoluere · xxj. di. inferioꝛ · B
tame fallit in caſibus Drimo i delegato
dñ pape · qui poſt diffimtiuã ſniam ab eo la
tampõt non parentè ſnĩe excõicare · ſed elap
ſo anno nõ põt ipᷣm abſoluere· S.· de offi · del ·
querenti · † Beðo fallit m excõmunicato. qᷓ
qᷓdin excõmunicatus eſt · nec aliũ excõicare
poteſt· nec illuʒ qui excõicauerat abſoluere.
quod verũ ẽ de maioꝛis excõicatõis ſentetia
ligato·xxiiij.q·jaudiuimus.ſecus in minoei
excõicatõe..e·duobus · ſTercio fallit ĩ in
cendiario quẽ oedinarius põt excõicare: ſed
poſt denunciationẽ non põt ipᷣm abſoluere.j.
e·tua·hm quoſdã. Sʒ certe puto ꝙ a ſententia
ſua ipᷣm abſoluere poſſ· etiam poſt denuncia
tionẽ.nõ tamẽ a ſnia canonis:ſic no·S· e. ſub
F. in ſupeadictis · v· peimus· ⁊· ᷣ. ſecundus ·
ſic:j.e.cum peo cauſa Quarto fallit in ele
ricis exhibentibus hereticis eccleſiaſtica ſa⸗
cramenta:quos oedinarius ſuo põt peiuare
officio.ſed reſtituere nõ poteſt abſq; indulto
ſedis apoſtolice ſpeciali.̊. de hereticis· ex:
cõmumcamꝰ.j..clerici· anee in ſuſpe
ſis per conciliũ a beneficijs ↄferendis · ꝓ eo
qꝙ ind ignis ſcienter poſt ſedam admomtõem
non coærecti ↄtulerunt eccleſiaſtica bñficia
hanc enim ſniam nullus excepto ſummo pon
tifice· vel vno ex quattnoe peincipalibus pa
triarchis. poterit relaxare.6· de pben · Zue ·
Sexto in degradato.qui æ ſi degradetur
ab oꝛdimarijs· ipm tñ reſtituere non poſſunt:

.

— — — — — .
—— —

— — — — — — — 2 ————

— — – – = –⏑

ſpechi
ereſpe:
ugepi
qnod
irl
NW
diem
ndüͤeſt
1 arbi⸗
Par
dendu
inki⸗
muaden
tet igi
atc,
Aalm
cpeoni
,leuſſ⸗
bieq
abieet
ſſteno
dl e
b- nos
us cõ
8lol⸗
nis .
ns ei⸗
pud la
ediſ⸗

is qui
aniter
ioe⸗
egato
eola
elap
dek.
to 6
icare
nere.
tecia
moei
Rim
ſed
ereiſ⸗
entia
uncia
⸗ ſab
dus⸗
mncle
caſa⸗
inare
dulto
geer:
ſaſpe
peo
toem
icia⸗
pon
6 Pd
Zue⸗
etur
ſunt⸗

ſed papa hoc poteſt cm̃.ã · de cleri · non reſi. ex
tue.et de hoc no.õ.de penitentijs. ſub rubei⸗
ca de diſpenſationibus · . quis potelſt. ſub· ꝗ.
Otra terciam· Septimo in excommunicato
maioꝛi vel minoei excõmumcatione in caſu ·
nam ⁊ ſine peel bitero pꝓfecte potuit ligari: ñ
tamen abſolui poteſt niſi a peeſ bitero· vt patzʒ
in his que nota ·j.e.ſub·.ſed quis abſoluet
regulares·v·h nunquid ſi clericꝰ.
Eſt a alia regula.ſczʒ ꝙ qui poteſt abſoluere
poteſt ↄdemnare · xxj. di igferio⸗ fallit hoc
Deimo.in epiſcopo accuſato.quẽ metropo
litanus cum ſuffraganeis poteſt abſoluere ñ
tamẽ odemnare · jij .· q; vj · quis · Becundo.
in ſenatoee vel clariſſimo.quẽ accuſatum pee⸗
ſes poteſt abſaluere non tñ ↄddemnare.C.vbi
ſena. vel clariſ.l.quotiens..ſed G ſolummõ
Tercia etiazʒ regula eſt.ꝙ inferio: ſuperio
rem non poteſt ligare vel abſoluere · de qo di
vt no.õ.eę· ¶. quis valeat excõmunicari. . E
quid ſi papa mandat alicui ꝙ aliquẽ excõmu⸗
nicet:nunquid talis poteſt abſoluere. videtꝰ
ꝙ ſic·ar.xxj·di.infenoe.ff.de reg· iur̃. nemo⸗
nam excõmunicatio et abſolutio pari iure cen
ſentur · ð pe · di · j.j verbũ · qd verum eſt qñ papa
mandat alicui ꝙ excommunicet committendo
cauſe cognitionem· Doero.ſi papa iam diffini
nit negocium· ⁊ mandet excommunicari rebel
lem vel notoeium peccatoꝛez · talis non poteſt
abſoluere ſed tm̃ excommumcare ſicut ei com
mittiturquia nõ iuriſoitio ſed purum tm̃ mi⸗
niſteriũ delegatur. õ · de of. dek · qm̃ã. ¶SZed
queritur an epiſcopus poſſit relaxare ſenten⸗
tiam a ſuo archdiacono.decano:ſeu plebano.
vel alio ſub eo iuriſditionem habente.latam
ſine cõſcientia illius qui tulit et ſine congrua
ſatiſ factione· ⸗.non debet hoc facere · vt.õ.
de of.oedi· cum ab eccleſiarum.⁊.ca·ad repei
mendamſi tñ hoc fecerit tenet relaxatio ſeu
abſolutio ſua ·ar.xj.q:j.de ꝓſona.nam ⁊ defẽ
ſoꝛ ciuitatis · cui epiſcopus comparat.non ꝓ
hibetur cognoſcere de cauſis inferio mumi⸗
cipalium magiſtratibus pᷣtermiſſis.in aut.de
defenſoẽ. ciuitatis. in pein.ñ idem ſeruatur in
metropolitano a ſubditis ſuff raganeoꝝ ſuo⸗
rum quoeum ſententiã nõ poteſt archiepiſco⸗
pus reuocare.niſi cauſa excõmunicatioms p
appellatõʒz vel ſaltem querelã ſimplicẽ aò ipᷣm
delata:j.e.p tuas.õ·ð of·oꝛ. ad repeimẽdã.
Et eſt ratio quare aliud in metropolicano. qe
non eſt oꝛdinarius ſubditoeum ſuff raganei ni
ſi in caſibus: vt no.̊.ð ofoe:ꝗ. quid ptinet.
ſub · ꝗI. ſunt autem diſtincte iuriſditiones
Se nunquid metropohtanus q̃rela ad eũ
delata ſuꝑ ſentẽtia excõmunicationis a ſuffra
ganeo late · hz neceſſe remittere excõmũicatũ
ad ſuff raganeum abſoluendũ.dilſ:quidã.vt
per appellationem deferat ad ipᷣm · et tunc ſi
vult pᷣt remittere ſed non cogiturj· e.ꝑ tuas.
vel ꝓ querelam.et tunc habet neceſſe remitte⸗
re.s·de of·oedi ·ad repeimendaz.· · e · ſacre · J·
caueat · niſi periculuz ſit m moꝛa· vt ibi· Et po
teſt eſſe hec ratio· quia foztius erimitur ſub⸗
iectus a iuriſditõne ſuffraganei ꝓ appellatõ⸗

. ☛☚

nem ꝙ per querelã · nam ꝙᷓcito appellat · q ad

illam cauſam in qua appellat exemptus eſt a
ſua iuriſpitione.S.ð appeldirecte.⁊.c· paſto
ralis·:non ſic in illo qui conqueritur.qe quouſ

qʒ liteʒ fuerit conteſtatus non dicitur agere

ſed agere velle. ff · rem ra: ha·amplius ⁊· l. qꝰ
em̃ tutioꝛc· uic tamen ſic obijcitur · nã et
is qui non appellat verbo·ſed vadit ad qu ere

lam ꝗꝓponendam.itinere arrepto videtur ipſo

facto appellare · ſic · S̊.de appel.dilecti.ſed ii
lud locum habet q;tum ad appellationẽ extra

iudicium factamet ante oedinatõnem cauſe⸗

poſtmodum em̃ neceſſaria eſſet appellatio vo⸗

cis.ſcòm ea que no.õ.de appel.Gꝗ.qualiter.

Gol · tñ ſcripſit:ꝙ ſiue ꝑ querelam ſiue per
appellatõem tranfferat cauſa ad merropolica
num⸗pot eſt deferre ſuffraganeo ſuo ſi volue⸗
rit· alioquin non tenett. ⁊= ſic ſcᷣm ip̃m iura S
videntur H innuere · de honeſtate intelligẽda
ſunt nõ de neceſſitate.
ed quis abſoluet regulares cum incidũt
in canonem late ſententie pcutiendo clericaom
vłl alium religioſum. Dicit alex.ꝙ abbas qui
