cauendũ eſt ne h̊ duo miſceantar ·õ· de rernz
permu.ad queſti ones · hoc em̃ ꝓhibitum eſt.
⁊ ſic intellige.xxj:q·ij ·pᷣeipimus.videt eti⸗
am ꝙ ſine autoeitate epi poſſit cõmitti cura
ad tempꝰ ꝓmodicumpeofectione neceſſaria
imminente. ar. ff· de of· eiꝰ cui man· eſt iur · l.
· 6. de arbit. c·ij · · e· querelam.q foete ad
mitti poteſt p vnum duos vel paucos dies.
alias contra · x·q:j.ꝓ tocum.qe nec peregri⸗
nari poteſt rectoe eccłie ſine licentia epiſco⸗

pi ·de dſe · diſ. u. nõ opoet et· nec in totum pᷣt

iuriſditionẽ ſuã cõmittere.ff.de of.p̃ſi:lega⸗
tus.qᷓ;uis in quibuſoã poſſit.ff. de iudic· cuz
pᷣtoe· S. j. ·de peniten eo oints.In ſumma
no.qꝙ is qui iuriſditionem aliquã ꝓ pecuniã
acquirit.ab officio qð taliter adeptus eſt et
a clero remouendꝰ eſt. ↄcedens aute peiuat
poteſtate ↄferendivt quiibet puniat' in eo

in quo deliquit · vt· I. c.j. ⁊æ· i· S· ð̊ iurepatro

paſtoꝛał.⁊ de cpẽ.oꝛdi.literas · qñqʒ etiã de
ponitur.lxxxj· diſ dictum· qñqʒ ad tempus
ſuſpenditur · vt · j·q j· quidquid. Secunduz

autẽ leges talis incidit in. l. iub: de ambitu.

nam B.l.locũ habet qñ quis ꝓ pecuniã ſe fa⸗
cit eligi ad aliquã dignitatẽ leun adminiſtra⸗
cionem. in ciuitate romana nõ vendicat ſi⸗
bi locum.qe peinceps eligit ſibi magiſtratũ
qui ſolutꝰ eſt legibus.ldeo dicũc ꝙ in curia
romana nõ cõmittitur ſimonia. ad idẽ ar·q
no·.j·t.j· . vtꝝ a ſcolaribus m.dico.habet
ergo locũ in ciuitatibꝰ alijs ⁊æ municipibus
in quibꝰ electio ad populũ vel clericũ perti
net vt · ff · ad · l· iub. de ambitu · l · j. HK. ·· · C
ad. l. iub · repet'. l. vlt.ſed quo ad iuriſditões
tpales eſt H intelligendũ:quando pecunia
datur clam alicui peiuato: qe ex hoc videtur
aſpirare ad pecumã publicã ſubeipiendã · le⸗
eus ſi ꝓmittitur in publica concione cinita⸗
ti vel municipio volens peodeſſe tantũmodo
nõ peeeſſe · vt · ff · de pollici · l. j. . ſi quis · ⁊ de
adminiſ. tu · non extimo · vnj · q·quicunqʒ · et
ff. de off · ptoẽ · barbarius ¶ Flabet etiã locũ
B.l. ꝓ nouo vectigali inſtituto·æ ſi quis in:
greditur domũ cognoſcẽetis de criminali cã
ſiue ſit accuſato·vel accuſatus:⁊æ imponit
Huic pena.c.ſolið.⁊ infamie.ſed ſi quis aliũ
conuincit in integrum reſtituitur· nõ tamen
pecunia recipit h̊ data in quadeuplũ repeti⸗
tur · vt. C. ad.l.iub · repetj'.l.vlti.in fii? Ttezʒ
habet hec. locum cum quis ſuſcipit digni⸗
tatem vel adminiſtrationem ſecundo quãa pei
mo rĩ᷑nuerat.⁊ imponi huic pena ðpoetatõil
vt · C· ad.l.iub·de ambitu.l.vnica.ſed fallit
in aſſeſſoee · ve · C.ð of.aſſeſ.liceat.⁊ ĩ ꝓcõſule

npe
ũ
ta
lune
tang
per
eali
oſi.
⸗
ne⸗
eny
eſt.
eti⸗
cura
karia
ur.k.
ted
dies.
ſegei
umpt
legr
eiy
mma
uma
ſt et
inat
n eo
atro⸗
iade
npus
morg
bitn.
ſe ſa⸗
iſtra⸗
t ſi⸗
tratu

tuna

rq
abet
bus
erti
10
ões
unia
detur
diſe
iuira⸗
nodo
,
loen
ion⸗
gic
oie
men
eti⸗
le⸗
gr,
are
No
Alt
ſal

qui · vj · kaſcibus · i · vicibꝰ poteſt ereari ·vt.ff
de of. ꝓconſuł.l.antepenł.vel dic· vj· faſci
bus · i. vj. menſibusqe non ampliꝰ durabat
eius officium ſecundũ azʒpauca tñ ex his de
conſuetudine hodie obſeruare videmus · D
¶ De magiſtris æ ne aliquid exigatur peo li
centia docendi · Bubeica·

⁊=.·· . vtrum a ſcolaribꝰ. ·⁊ tales.
S. quid ſi magiſtri.æ ideo tan ꝙᷓ ſpiritualiſ

nia Iubicit G rubeica ð magiſtris æc in qua

videndũ eſt is dicat magiſter. ¶ Qua

lis debeat eſſe. ¶ Qnã ſcientiã docere debe⸗

at. ¶ St qualiter debet docere · ¶Vtꝝ a ſco

laribus collectã leuare poſſit · ¶ Quid iuñ ſi
aliquid exigat vel ꝓmittat ꝓ licentia docẽ

di · Fn clericꝰ ſtudio inſiſtens debeat pci⸗

pere fructũ beneficij ſui.

ſiue negocij pᷣ ceteris curã gerit · vnde
agiſtratꝰ vocant' ꝑ deriuationez a magi⸗

ſtro veniendo. pᷣceptoe cuiuſlibet diſcipli⸗

ne magiſter vocari poteſt a monedo ſiue mõ⸗

ſtrando. vt . ff · de vbo · ſig· quilibet ergo · et

magiſter vocat qui regime habet pꝛe ceteriſ
vt. f ·de ex.act'.l·j. magiſtrum· æ generali
ter quicunqʒ aliũ inſtruit vel regit ab eo me
rito magiſter vocatur.vnde hoc nomẽ com⸗
petit carpentanijs · pelliparijs · ⁊ quaſi omni
bus ſimilibꝰ.quare doctoees legũ dedignã⸗
tur magiſtri vocari:⁊æ male:qꝛ ſic vocantur ·
vt in ꝓhemio.ff· C. penł.Dicit tamen placen
tius ꝙ ſi dico petrus magiſter venit⸗ intelli
gi debet de carpentario vel ſimili.h ſi dico
magiſter petrꝰ venittunc intelligitur ð ma
giſtro literaꝝ · Sicut ⁊ qñ dicitur bonus ho⸗

mo eſt.ꝛntelligit de ſancto ⁊æ honeſto.Si ve

ro dicat᷑ homo bonus eſt.intelligitur de vi
rili ꝓbo.
Valis debeat eſſe. ⁊ quide ydoneꝰ. ſ. ho
neſtus in mozibꝰ. æ diſcretus in ſcietia
guã docere intendit ˖ vt · j. c· j. ij · ⁊. nj · ¶ Ma⸗

Ziſter em̃ peimũ moæzibus demũ facundia il⸗

los quos docet pᷣcellere debet · vt · C. de pꝛo
feſſoꝛibꝰ.magiſtrosli·x:imperitus ergo ma
theſeos riſui patebit·vt.xxxvij· diſ.qui ð mẽ
ſa·nam qui alios docere debet · nõ debz que⸗
rere ab alijs edoceri · vt in auten·de ſanctis
ep̃isꝗ· damus · ideo neophitus ad G; onꝰ aſ⸗
ſumi non debet ꝙᷓums ingenioſus ſit · ſed is q̃
ſcientiã a maioꝛibꝰ ſuis traditam ſibi ſeruat
eo modo quo audiuit docet.vt ·xxxvij.diſ.
relatum.⁊.S̊·de elect'’.cũ in magiſtrum.qð
de theologia potiſſime intelligendũ eſt ⁊ ſer

uandum. q ibi Otra dicta ſanctoꝝ pata nõ
eſt dicendũ niſi antoꝛitate pape fieret ĩ qui:

buſdam.qꝛ ⁊ ſi papa contra fide ſcribere vel⸗

let non crederem eiin alijs aũt ſcientijs poſ

ſumus dicere dtra maioees· qð dic vt no·õ ·
in ꝓhemio · · j. O· qui ergo diuerſa ſcripta

Via ſcientia donum dei eſt · vt · xxj ·
Na-jrenertimini no-S in ꝓphemio
jin peima columna · vᷣ · de ipſiꝰ igit*

vendi nõ poteſt:ideo poſt tractatu de ſimo⸗

Vis dicatur magiſter· is qui alicuiꝰ rei

eerem aũt ſufficiens ſit magiſter vel non
defacili dep̃hendi poteſt in lectionibꝰ et di
ſputationibꝰ.inſufficientia em magiſtri nłla
poteſt tergiuerſatione celari.vt.õ·de eta · et
quali.c·penł .⁊æ. vl.a quolibet tñ debemꝰ ad
diſcere ſine indignatõe.vt no·S· in ꝓPHemio
Hẽ?. j. x.nec dedisnerrr l, nũquid religi⸗
oſus æ maxime monachus poteſt a debet in
magiſt aſſumi.nõ videt'.qe hm heronimũ
ad deſideriũ ripariũ · nõ docentis ſed ꝓplan
gentis habet officiũ:nec debet paſcere h pa⸗
ſci· vt · xxj · q.j· monachꝰ.⁊ multis ·˖ e· ibi ſeqn
tibus. Item qe ſecundũ Geeg· nemo poteſt
eccleſialticis officijs ſimul æ monachali re⸗
gule deſeruire· xvj.q: j. nemo. multominus
monachali æ magiſtrali. Et ſicut dicit' in cõ
cilio vſpalenſi.in vno ⁊ eodẽ officio non de
bet eſſe diſpar ꝓfeſſio· æ coherore æ cõiungi
non poſſunt quibꝰ vota a ſtudia diuerſa ſunt
xvj ·:q· vij·nouaigitur non videtur ꝙ clerici
ſeculares æ regulares quo ad officiũ docen⸗
di ſimul coniugi poſſint.quia ſecundũ aug ·

bonus monachus vdix bonum clericũ faciet

xvj · q·j · legi · H̊ ſi nõ facit bonũ clericũ.ergo
nec bonũ magiſtiʒ· tales igitur ĩpelli debet
ab officio magiſtrali.qe in talibus male con⸗
coꝛdaret cithara cũ pſalterio:ar.S·de cleri.
Om dinerſis · æ· c· ꝙ a te · 3 Otra · quia hm
hiero·ad ruſticũ monachum.multo tempoꝛe
debet diſcere monachus que poſtea doceat.
ſed caueat ne ſit miles peiuſꝙ; tiro.⁊æ ne pei⸗
ſit magiſter ꝙᷓ; diſcipulꝰ.xvj ·q.j.ſic viue.⁊.c
ſi clericatus· Itẽ ſi monachꝰ vdones eſt p̃ ce
teris : qe eminentis ſcientie eſt æ vite ſanctiſ⸗
ſime.nunqᷣd eſt meliꝰ ponere talem in cathe
deam ꝙᷓ; inhoneſtũ · vel nõ tam honeſtũ cleri⸗
cum ſeculare.ſic hm Io:criſo· ar.xl.diſ.multi
ſacerdotes.⁊ ambeoſiꝰ.xvj.q.j. doctos.⁊.c.
ſequen. maxime cũ gratis doceant.æ ſic in B
eccleſie cathedeales valeant releuari. vnde
nõ ſunt ꝓhibendi m lat'.⁊ generale ↄciliũ
ĩ·e.c.j·⁊ penłt'.nec em̃ ſunt ꝓhibendi ydo⸗
nei. ·e·quãto:ydone?ꝰ aũt dicit qui moꝛibꝰ
æ facundia alios peecellit· ſicut no.S. e. J.
¶ Solutio.aut talis ingerit ſe ⁊ ſic eſt repel
lendus vt in peimis concoe · aut a ſuperioꝛe
ſuo mittit' æ ab illo ad quẽ ptinet licenciat
⁊ ſic eſt admittendꝰ · vt · xxj · q:j · moderamine
C. ſunt nõnulli. æ c.ſi clericatꝰ.æ. c.mona⸗
chos: ⁊c : e:non autẽ. æ cin parrochia. c.
ſequẽti · dum tn a ſcientijs pꝛohibitis abſtine
at ·qð dic vt no·S.ne cleri :·vel mo·.q̃ pena
cum enim ſpecialiter peohibeatur religioſiſ
de quibuſdã ſcientijs · vt· S.ne clerici vel mo
nachi.non magno.de alijs B; conceſſuzʒ vide
eur · ̊.· de pᷣſumpt'.nonne.maxime de theolo⸗

gia ad quã indiſtincte admittendi ſunt tam

ſeculares q; regulares:quia generaliter æ= in

diſtincte hoñ.nj· hoc indicit.j· e.ſuper ſpe⸗

cula:hoc etiam requirit ſalus anmmarum et
publica vtilitas· vt apparet · S. ne cleri· vel
me · ſuper ſpecula.que peeferenda eſt peiua⸗
te.õ· de renun·niſi cum peidez· . nec putes:
igitur in hoc potiſſime obedire debet abbati

monachus cum non ſolum vtilitas peopeij
monaſterij h generalis eccleſie B expoſcat·
ar.xvj. q-j·monachi.õ.de poſtulan:ex ꝓte ·=
5S· de poltubk · peela · bone · · . nos igitur · ⁊ de
cłi.nõ reſi.ad audientiã·⁊ iunge qð noõ·de
ſtatu mo.. vtꝭ populũ.⁊.j.de heretic. . fi·
H. liquet ex pᷣmiſſis .⁊ ſeque · ¶ Mõ obſtat ꝙ;
monachus nõ docentis habet officiũ:quia
ilud ven eſt mũñ ad illud officiũ elrgatur.
ec obſtat illud ggSnemo p̃t æc. qe illud ve
rum eſt ſimul æ eode momẽeto:h diuerſis Ho⸗
ris poteſt exercere vtrãqʒ vitam · ſicut ⁊ ple⸗

riq; faciunt clerici ſeculares:Nec obſ.yſpa⸗

leñ ociliũ.qꝛ veꝝ eſt ꝙ ſub vno ⁊ eode tecto
nõ debẽt eſle diuerſe ꝓfeſſionis hoĩes · i · cõ⸗
trarie vt ibi h certũ eſt ꝙ ſub vna eadẽ vni
uerſita te diuerſoꝝ coꝛpoꝝ hominũ genera
ſunt diuerſa.h nec quo ad officiũ monalſterij
pPtinet.clericoꝝ ſeculariũ æ regulariũ ſtudia
Diuerſa ſunt.qe vtriqʒ ſtudent:vtriqʒ; docẽt.
eandẽ doctrinã. ſ. gramatici gramaticã· dya
letici dyaleticã:⁊ ſic de ſingulis· oero
ſi vniuerſitas magiſtroꝝ æ ſcolariũ ↄſtideret

certũ eſt ꝙ ſingulariũ ſcientiarũ modi æ ſtu⸗

dia ſunt diuerſa.⁊ tñ vnum coepus faciũᷣt · =
inſimul coherent-τ inſimul Siungunt' -nec
illud aug. obſ.ꝙ bonus monachul vix facit
bonũ clericũ.q ⁊ ſi fiat vixtñ fit · ſic · ff. ð iu⸗
dic.vix certis ex cauſis
Vam ſcientiã docere deb eat · ⁊ quidem
qꝙᷓlibet que ad inſtructionem anime vel
ꝛpoeis vel reꝝ faciat nõ impeobatã· ergo
gramatica· dyaletica · rethoeica· muſica · ge⸗

ometria.ariſmertrica:aſtronomi a:doceri poſ̃

ſunt·⁊ pee oĩbus theologia ·vt ·xxxvij · dil · ſi
quis gramaticaz. æ ꝓ totù quid aũt doceant
artes iſte his verſibꝰ compᷣhende·
Geamatica.
Quidqd agant artes ego ſemp p̃dieo ptel
Dyaletica.
Me ſine doctoees fruſtra coluere ſoꝛoæes ·
Bethoꝛeica ·
Eſt mic hi dicendi ratio cũ floee loquẽdi ·
Muſica.
Inuenere locũ ꝑ me modulamina vocum.
PGeometria .
HBeꝝ menſuras ⁊æ eaꝝ ſigno figuras·
Friſmetrica ·
Explico p numeꝝ que ſit ꝓpoetio reꝝ ·
Eſtronomia·
Kſtra viaſq; poli veras michi vẽdico ſoli.
rs etiã mathematica ad inſtructionem
doceri poteſt nõ ad exercitiũ.vt · xxxvij · diſ ·
legimus.⁊.c.qui ð menſa·ſed mathematica
quo ad vtrũqʒ legi poteſt:atheſis enizʒ cũ
aſpiratione ſignificat quadeunium.æ eſt pe·

ſillaba beeuis. Gateſis ſine aſpiratione eſt

ſcientia diumandi · vnde verſus ·
Scire facit matheſis h diuinare mateſis.
4 Inde mathematici qui capitali pena ple⸗

Ccti debent vt · C. de maleficis.nemo.æ ðð hac

dicitur ꝙ culpa ſimilis eſt tam peohibita di

ſcere qᷓ; docere.vt · C·de maleficis ·culpa·

Diuinant antem tales matematici · vel cir

lari⸗

cea ſomnia. vel garritum. vel volatum auium
obſeruant dies kabł·hoeas. lunam.puncta
æ tempoea· qð peohibitum eſt · vt · xxvj. q. vl.
ab illo.ce.non licet.vſqʒ in fi . ⁊ dicam· . de

ſorrleg ſennodlnrt i ſpecies.⁊ ſequenti·

Tales ſecundum.lad limen altaris acce⸗
dere non debent alias concremantur nec
aliquis debet eos ſuſcipere ſeu cõſulere · als
depoetantur bona omnia publicantur · et
diuinatos gladio vltoe feriri debet ˖ vt . C.
de maleficis· nullusa. . culpa.⁊æ lnemo.
t ſi quis tali arte muliere ad luxuriam ꝙ
uocauerit.beſtijs ſubicitur . vt · C.ð̊ malefiẽ ·
multi. Idem kfoete ſi aliquem veneno extin
xerit.quia HG̊ plus eſt ꝙᷓ; gladio pimere vt. C
de malefic . l. j.ch hij omnes · l· coz. recte tene
ri videntur tantũ.ff· ad · l.coꝛneł · de fal · l. j.
F. j. ¶ Quilibet autem admittitur ad accuſa
tionem talium ſicut in crimine leſe maieſta⸗
tis · quia et diuinam maieſtatem offendut et

ſi quis per teſtes cõuictus fuerit:eculeo de

ditus vnguliſqʒ; ſulcantibꝰ latera perferret
penas.C· de malefic. l· ⁊.ſi excepta. † Male
ficium autem nullius ꝗꝓpeia temeritate peo⸗
dat- quia peeſumitur ꝙ h; faciat ne facinoeis

reos ſocios publicaret· vel vt ſub H̊ pᷣtextu

inimicum occidat · vt· C. de malefic·l · vl. led
illi qui H̊ faciunt ne laboꝛes hominumven⸗
tozum grandiniſqʒ lapidatione ſternant. nõ
pena ſed peemio ſunt digni · vt · C. de maleki
cis· eoꝛum. Fec ars.ſ. matematica peohibi
ta eſt.quia iniqua ⁊ ilicita quo ad exercitiũ
vt dictum eſt. ſed eſt quedam al ia que ꝙq; uis
licita ſit quantũ in ſe eſt· tamen ilicita repu
tatur reſpectu quarundam perſonarum qui⸗
bus auditus ꝓbibetur.quod dic vt no.S. ne
clerici vel mo·S que pean.

T qualiter debet docere:peimo ponen⸗

Ado caſum ſiue dicendo ſenſum litere ·
SZecundo legendo literã æ exponendo. et
eti am conſtruendo ſi difficilis appareat.
Tercio inducendo ſimilia · ¶ Quarto indu
cendo contraria æ ſoluendo diſtinguendo
Quinto queſtiones faciendo ⁊ determinã⸗
do. ¶ Sexto dicendo notabilia ad que ⁊ q̃lw⸗
ter induci debeat decretalis. non tñ q̊ omia
ſemp p oedinem ſeruari poſſunt.vel qe obli⸗
joni traditur. vel quia non plene pᷣuidetur
Sunt etiã qui gloſas legunt ſicut textum.
qð vdeotis placet. a mouentur ex eo qę coe⸗
rigunt apparatũ. æ ſic curant de verbis tan⸗
tum. ſed certe quo ad intelligendam mentez
et eea e magiſtro expedit neqʒ ſco⸗
Magiſter autem non debet parcere ſi
bi nec alijs in cathedea:quo minus veritatẽ
dicat ſecundũ didicit ven eſſe credit . vt
xxxvij. diſ.relatũ.qe ſi veniret ↄtra oſcienti⸗
am ad gehennã edificaret ˖ æ grauiꝰpeccaret
ꝙᷓ; etiã aduocatꝰ.ar.xj.q:nj·peecipue.dictũ
em aduocati non ſequit h potiꝰ impugnat .
haddiſcentem eredere opoetet · ideo ſi magi
ſter male doceat faciet delmquere ſcolares
3S. ð voto voti re.magne·. USi vis ſcire an

vnsꝰ magiſter poſſit locar̃ ſcolas alij dtiguas

ſe

finmn
ncta
hol.
ode
ni⸗
gecer
ſe nee
1
uret
t,C.
no.
m p
efie.
extin
Vt.
tene
li⸗
ccuſg
eſtg⸗
Nütet
eode
erret
Rale
peo:
noeis
textu
l.ſed
ven:
. n
maleki
ohebi
greitiu
Uepe
n quit
ehe

nen⸗
re⸗
0et
at⸗
indu
lendo
mina⸗
qli
oi
obli⸗
detut
ttun⸗
ecoe
gtant
nente
ſo⸗
el
tute,
ede
nei⸗
Nret
di
1
ſagt
res
ean

nas

Trum a ſcolaribus collectã facere vel
Neuare poſſit · diſtinguüt doctoꝛes ⁊ di⸗
cunt in diſtinctõe ꝙ ſic ſi nõ pPcipiat ſalariuʒ
de publico· nõ em̃ tenetur ꝗpeijs ſtipendijs
militare · vt no.ꝗ. de ſimo· ꝗJ. qualiter cõmit⸗
tatur.v· in caſibꝰ.⁊æ ſequẽ·⁊ ar · xij · q · ij · qui⸗
cunq; · ⁊· ce· eccleſiaſticisxxvnj·qj·iam nũc
in fi ·ſicut ⁊ iuriſpitus poteſt vendere cõſiliũ
iuſtũ.xmj.q·v.nõ ſane·xjq:m·.nõ licet.⁊ ar.
5· de vi · ⁊ Ho:cłi ·cũ ab omni.⁊.mj·q.nj.v.
item venturis · Ideo ſtatutũ eſt ꝙ in omnibꝰ
locis in quibꝰ ſuppetunt eccleſie facultateſ
ſiue ſit cathedeabł eccleſia ſiue alia ponatur
magiſter in gramatica cui competens bene⸗
ficiù aſſignet.ſeu pcipiat fructꝰ vniꝰpᷣbende
nõ tñ ꝙ ꝓpter HB canonicꝰ efficiat .· e · quia
nõnullis · J. j· qð antiquitꝰ de om̃ibus locis·
* p alexandꝝy de eccleſijs cathedealibꝰ tm̃
ſtatutũ fuit · · e.c.j·⁊·xxxvij · diſ. de quibuſ⸗
dam · ¶ Quid ſi eo pacto recipiat' in canoni
cum aliquis magiſter vt ſeolas teneat.dicũt
hB ſimoniacũ:qe omnis pactio ceſſare debet ·
vacante tñ pᷣbenda poteſt iſtud onꝰ ei anne⸗
cti · vt · · de pᷣben · ſigmificatũ. Sed ⁊ videt
ꝙ tali pacto recipi poſſet.quaſi intelligatur
fieri ꝓmutatio de ſpirituali ad ſpirituale.vt
S. de re pmuta · ad queſtiones · vt patet in
his que no.S.e.in pein.in dtinuatione rubei
ce.⁊· · e.v.tales · ⁊.v·quid ſi magiſtri ¶ſEt
nunquid currit tempus · vj· menſiu canoniciſ
qui aſſignauerunt pᷣbendaz magiſtro·vt no.
5·e · · α j. ſi nõ eligãt.nõ.autoeitate ↄcilij
generalis.j.e.qe nonnullis.licet curreret ſi
fructꝰ retinniſſent ad tempus.ar.õ.vt bñfi·
ec:vt noſti.j.q · njſi quis obiecerit · et.c.ſi
quis pᷣbendas· ¶ Quid ſi nulla vacat p̃ᷣben⸗
da· expectet' quouſqʒ vacatar.S.ð̊ pꝛeben.
dilectꝰ filius.ij.vel quilibet de eccleſia det
tantũ do ſuo quouſqʒ ſiec datũ vnã pᷣbendam

4 dide qð no· S.ð ferijs ꝗ. vl.v· q̃d ſi magiſter.

faciat · ar. S. de his que fi:a ma· pte · capᷣ· c. fi.

⁊ ·ð · de ec · edi. c. de his.nec obſ.õ.de pᷣben.
c·antepenbł·.qe illa mtelligitur quãdo aliq̃s
peiuatꝰvolebat recipe·petens ꝙ ſibi aſſigne
tur p̃benda que defalcaret de pbendis alio
rum·ergo in diuiſione illa verſatur pemata
vtilitas. G̊ aũt publica que peiuate p̃ferenda
eſt · vt. S. de pol.pla. bonę:j· Jj.⁊x·õ.· ð renũc.
niſi cũ peidem· · poero · In metropolitana
aũt eccłia theologus ponat' ⁊z gramaticꝰ.ni
ſi de duobꝰ nimis grauata foꝛet· in quo caſu
debet ꝓuideri theologo in metropoli:⁊ per
aliam eccleſiam ciuitatis vel dyoc. gramati
co· Sc tales magiſtri clericos eiuſde eccle
ſie ⁊ etiã pauperes extraneos gratis docere
debent. ſed ab alijs extraneis. ſ.dꝛuitibꝰ ꝑolſ
ſunt collectã leuare· ſic intelligůt · j. e · c. j.
c.qꝛ nõnullis. Sʒ ↄtra.qe ſciẽtia dei donum
eſt · xvj.qj.reuertimini.circa finem.vnde vẽ
di nõ debet . · q· nj · nõ ſolũ. immo gratis eſt
gratia ↄferenda vt ibi.⁊· õ̊.de ſimo.intantũ
· · · .· e· ꝓhibeas.⁊ vere phyloſophantes
Pecunia Otemnũt.vt.xij.qij.gloꝛia ep̃i:als
incipit·ſocrates.⁊.ff.ð iure immunitatis.im

6

honoꝛibꝰ..phyloſophis.ltẽ doctoꝛes phy
loſophantes inter quos ſũt iuris ciuilis peo
feſſoꝛes · ff· de inſti.⁊ iur.l.j.ſi pecuniã exe⸗
gerint ↄtra ꝓfeſſionem ſuã facient·C.ð mu.
patri.l.ꝓfeſſio.li.x.¶ Dico ſi magiſter pan
per ſit. vel obligaeng liue pcipiat ſalariũ ſi
ue non· licite recipit collectazʒ. ſicut de ep̃o
dicit'. qui ꝙ;uis nõ poſſit exactiones vel tal⸗
lias in ſacerdotes facere.pmittitur tñ vt ſi
manifeſta cauſa a rationabilis extiterit poſ⸗
ſit eũ caritate moderatũ ab eis auxilium po⸗
ſtulare · vt · · de cenſibꝰ.cũ apoſtolꝰ.. inhi⸗
bemus.æ de ef.oedi:conquerente.m fi.ſic ⁊
ſcolares magiſtro ſuo ſubuenire debent · qe
cũ cuilibet in neceſſitatis arti culo aſtringan
tur· vt patet in his que no.S. de poſtulando
¶ꝗ. vlti · · itẽ om̃es · ⁊. v. ̊ nunquid poteſt.=
S · quid ſi clericꝰ.multofoetiꝰ magiſtro.ideo
dicit lex· ꝙ cũ ſabinus non haberer ampliſſi
mas facultates· ab auditoꝛibꝰ ſuis fuit plu:
rimũ ſuſtentatꝰ.vt · ff· de oꝛig· iur̃.l. ij · J. ⁊ vt
obicitur· vl · columnaeſt ergo docẽetis neceſ
ſitas releuanda·vt· .e.qe nõnullis.⁊ eſt ei
dandum mſpecta ſcientia.facundia:a labo⸗
re · ar · ff. de var · ⁊ exoꝛdi.cogni.l.j.. in ho⸗
noꝛarijs · S̊.de p̃ᷣben. de multa. ⁊ inſpecta di⸗
gnitate ⁊ facultatibꝰ ſcolaris.vt.ff.de ad⸗
miniſ·tu.cũ plures · . curatoꝝx · Idẽ videt; ſi
in vebe romana doceat:nam talis immunita
tem habet ſiue pcipiat ſalariũ ſiue non peipi
at . vt · ff. de excu · tu · in · l. greca.ſi duas. am
plius · ad idẽ ar.in his que no.õ.t.j.v.in ſũ
ma:⁊ · V. hm.l.auten·nã ⁊ qui pᷣſtat obſequiũ
debet aſſequi beneficiũ·xij.qij.caritatẽ · S̊.ð
pᷣben · cũ ſecundũ apł m.æ· c.extirpãde · C. cuz
1gitur: ⁊ ſcolares magiſtros ditare debent
ſuis munificentijs · vt.ff · de donac. acquiliꝰ.
⁊ vtiliter fiũt expenſe in mercedibꝰmagiſtro
rum. C. de nego · ge · ſi patrono.⁊ ſacerdotes
qui in templo erant aliqua recipiebant pꝛo
ſumptnu · j. qj .duces:alias iudices · ad idem
ff· de olf · pſið · plebiſcito· ff. de of. ꝓcon · ſo⸗
lent.ꝗ.fi·in tali em̃ articulo ↄſtituto intelli⸗
8⁰° B iura = ſimilia.¶ Si vero magiſtro nłla
neceſſitas immineat · et habet ſalarium quod
ſufficit ad victũ ⁊ veſtitum· nichil debet exi
gere · Idem dico ſi pcipiat beneficium ð quo
debeat ſuſtentari ⁊ poſſit.poterit tamen gra
tis oblatum reciperevt · S.de ſimo·dil ectus
filius · in fi · x·q:m.peiſcis·xij.qj·eccleſiaſti
carum · xvnj · di · de eulogijs · j · q · j. quidquid
inuiſibilis· ⁊æ· c·placuit.⁊ ſic accidit qð dici
conſueuit ꝙ; quedã ſunt que licet inhoneſte
petantur honeſte tamen recipiuntur · vt.ff. ð
var̃.⁊ exoe· cog · l.j.v.eſt quidem res ſanctiſ
ſima · Si vero non habet ſalarium neqʒ be
neficium · vel habet ſed non ſufficit.vel non
recipit in ſcolis.quãtum deeſt tantũ exi gere
oteſt · vt dixi.̊· v · dico. ⁊. e · J. ꝛ H. j.ſ̊ in nul
lo caſu debet aliquid exigere a paupere.cuz
ipſius pauꝑtati debęatc potius ſubuenire. vt
S· de cenſibus.licet· Et B; intelligas ĩ ma⸗
Jro qui aptus eſt pdoneus ad docendũ.
Ceten ſi quis tempꝰ p̃ueniat.⁊æ cathedeã

1

immature aſcenderit magiſtralem- intendes
magis addiſcere ꝙᷓ; docere:ſuũ negm̃ gerit ñ
alienũ · ff. de nes. S· ſi pupilli:. nj· æ tali æ ſi
ſua nõ ſufficiãt nõ eſt ꝓuidendum ex debito
in expenſis · h ſibi imputet qę⸗ ſaam wpieiem
non aduertit ·˖ ff. ad. ¶. acq̃l · idẽ iurisſecũdũ
Baße uin ſi magiſtri quibꝰ ꝓuiſum eſt cõ
petenter. nichilominꝰ a clericis eccleſiarum
in quibꝰ beneficiati ſunt æ alijs pauperibus
talnas exigunt· nunqᷓd ſimoniã cõmittunt.
dicas ꝙ ſic· nam in templo vendẽetes ſunt q̃
qð de iur̃᷑ quibuſdã cõpetit ad peemiũ lar⸗
giunt.j.q:j.in templo. Itẽ nõ ſolũ vendi⸗
toees columbaꝝ ſunt:æ domu dei domũ ne⸗
gociationis faciũt· qui ſacros oedines· largi
endo p̃cium pecume. vel laudis · vel honoeiſ
acquirũt.veꝝ hij quoqʒ qui gradũ vel grati
am in eccleſia ſpirituale.quã domino largi⸗
ente pceperunt.nõ ſimplici intentõe h cuiuſ
libet humane retri butõis cauſa exercent · vt
.q:m.nõ ſolũ :·ſecundũ gof·
Vid iuris ſi aliq̃d exigat vel ꝓmitta
Ipꝓ licentia docẽdi· æ certe exactũ reſtitu
tur. æ ꝓmiſſum remittitᷣ. vt· · e· pec hibeas ·
H?.j.ſic.S.de iuriuran:ex adminiſtrationis
z. I· de vſuris·p tuas.ff· qᷣ metus cauſa· me
tum · S. h ꝙ pᷣtoe · debet em cuilibet ydoneo
gratis ocedi docendi licentia ab illo qͥ hãc
poteſtatẽ habet de ↄſuetudine · vel de peini
legio· vel de iure·puta cancellario pariſieſi.
archidyacono bonoñ.magiſtro ſcolariũ:vel
ſacriſte · vel pceptoꝛi · vel epᷣo h ſi cõſuetudo
nõ appareat · ad ep̃m æ capitillũ ſimul ptine⸗
re videt. vt · J. e. qę · C. veꝛ · St ſi quis pdo
neum volentẽe docere impedierit ˖ vel ab eo
aliquid exegerit · officijs æ dignitatibꝰ ſpoli
ari peecipit'.dignum eſt em̃ vt nullũ fructũ
ab eccleſia habeat· qui cupiditate animi dũ
vendit docendi licentiam ꝓfectum eccleſia
ſticũ nitit impedire · vt ꝓbatur HB· J. e. c · · .
penł.æ vlti.⁊.c·quanto· 32½ ſi quis in lo
cis ↄgruis magiſtros ponere diſtulerit · ſupe
rios inferioeis negiigentiã ſupplebit · vt. · e
ꝓhibeas. Sz3 nundd ſi is ad quẽ de peiui⸗
legio.vel ↄſuetudine. vel de iure · ptinet da⸗
re licentiã docendi gpter B pecuniã exege⸗
rit ſimonia cẽmittitur.nõ.neq; em̃ venditur
vel emit᷑ ſpirituale vel ſpirituali annexũ.ſed
cõmittitur crimen ↄcuſſionis· cũ p̃textu offi
cij ꝓ imp̃ᷣſſionẽ exigit qdᷣ nõ debet.vt patet
in hijs que no · · de ſimo. .c fi · v · fi · z ideo qᷓ
exigit eſt dignitate æ officio ſpoliandꝰ · · e.
c.j·æ. c. quãto.in fi · hm gof· eſt tñ ↄtra ar· in
his que no· S.t.j . v. peima ratio:⁊æ ſequẽtibꝰ.
Et licet ex pte dantis recipiẽtis videat
turpitudo verſari.æ ſic videt potio? Oditio
poſſidẽtis qᷓ; repetentis.ff· de Odic · ob cauſã
I. nj.xmj.q v.nõ ſane.tñ in G̊ caſu ⁊ ꝓmitte
ti ſuccurrit' æ ſolueti..e. ꝓuideas.nõ in fa⸗
uoeẽ ꝓmittentis vel ſoluentis ſ in odiũ exi⸗
gentis · vel dic ꝙ non verſat G turpitudo ex
Pte ſoluentis.exquo em̃ ydoneꝰ eſt ydoneuz
æ iuſtũ eſt qð requirit.j.e·c.jiergo ſi impedi
tur vel nõ ꝓmittit' facere qð a re appec ba

—

tur.licet ei vexationè ſuã redimere ˖ S. ſimo

nia. dil ectꝰ. hm gof. ¶ ¶Quid ſi is qui habet

poteſtatẽ ↄcedendi vult in ꝓpeia pſona rege

re.nunquid poteſt alij licentiã denegare · ar ·
c ſice · xcnj· dil · illud · h otra credo etiã ſi val⸗

de ydoneꝰ ſit · ar · · de ol · archipeelbiteri · c ·
penb. nã adhuc impedit docentem addiſcere
⁊* diſcentẽ·talis em̃ foeſan audiret aliũ q̃ nõ
audiet ipᷣm.⁊ amoe magiſtri:⁊ modꝰ docẽdi.
et eloquentia· multũ in hmõi opantur.
N clericꝰ ſtudio inſiſtens debeat pcipe
fructũ beneficij ſui. ⁊ certe ĩ ſtudio the
ogolico ſic. důmodo licentiã habeat a p̃lato

Qui ſi malicioſe licentiam differat a ſupioei

poteſt peti.ar· ã. de iurepatro.nullus.Si
ne licentia aũt p̃lati ꝗpeij nullꝰ adire debet
ſtudiũ · vt · S. de cleri · nõ reſi ·relatũ ·⁊ no.S.
de cleri · nõ reſi· ¶.ij. q;uis ſtudens dicat' ab
ſens ex cauſa ꝓbabili vt ibi.⁊. ff· ex quibus
cauß.maio:nec nõ.St eſt ratio.quia nõ debz
dart licẽtia etiã in theologia niſi homini bo

ne indolis ſiue docibili.alij etem melius fa⸗

cerent ſi ſe inanibꝰ ſumptibꝰ non vexarent ·
ar. ff. de inof. teſ. l. jih docibiles etiã mitten
di ſunt ⁊ ad ſtudiũ theologicũ inuitandi · et
in h̊ caſu.ſ.qñ inuitant ⁊ mittunt debet mit
tens eis ꝓuidere in ne ceſſarijs. vt. · e · ſuper
ſpecula. iH?. j· 44 Flias aũt ꝗꝓpeia voluntate
docentibꝰ in theologia ſiue ſtudentibꝰ. non
ſubuenit' ab eccleſia ſua in oĩbꝰ neceſſarijs.

poſſunt tñ tales ꝑ quinqʒ annos integros p⸗

cipere fructꝰ p̃bendaꝝ ſuaꝝ autoeitate ſe.
apo. ſuff ulti.qᷓm habent a ↄſtitutõe: ſapꝑ ſpe⸗
cula.nõ obſtante contraria conſuetudine vk
ſtatuto.cum denario fraudari non debeant
in vinea domini opantes. vt · . e. ſup ſpecula
FC. j. In alijs ergo ſcientijs nichil pcipiet
ex debito a cõtrario ſenſu niſi gratia ei fiat·
vel hoc Habeat eccleſia de ↄſuetudine ſpeci
ali. Sed nec ſtudens in theologia quottidia
nas diſtributões pcipiet.vt · ̊.· de pben. licz
niſi ſpeciali peiuilegio impetret.vt · · de · v.
ſis· olim. ſel dic ꝙ in eccleſijs in quibus
ſunt diuiſe peebende non percipiet quotidia
nas diſtributiones . vt in · c · licet · ſed vbi ha
bent omnia in cõmun ſecundũ decre . · de
vita ⁊ hone· cleri :quoniam·extimabitur quã
tum poſſet expẽdere ſi peeſens eſſet tm̃ ⁊ per⸗
cipiet · vel ſaltem quolibet die dabitur Peu⸗
ratoꝛi ſuo id quod perciperet ſi peeſens eſſet
æ etiam quotidiane diſtributiones que dant
pᷣſentibus licet non interſint hoẽ canonic.⁊
ſic intellige . · de verbo · ſis· olim· alias ĩ ec⸗
cleſijs illis in quibus habent omnia cõmu⸗
nia H peiuilegium fruſtratoeium eſſet in nul
lo autem caſu quotidianas diſtributiones qᷓ
dantur tantũ his qui interſunt hoeis cano⸗
nicis peipiet ·niſi G impetret peiuilegio ſpe⸗
ciali: vide qð no.S.de cleri·non reſi:circa
pꝛin. Sed ⁊ ſi cui indultum fuerit vt in ſtu
dio fructus ſuarum pcipiat p̃bendarum. de
ſtudio generali intelligendũ eſt nõ ð ſtudio
ſpeciali alicuiꝰ caſfri.vel ville.cũ h̊ in frau⸗
dem fiat · vt · S;.de cleric·. non reſi:tue·qð dic

Ime

ege
qr.
val:
ue.
tere
ind
edn

ipe
the
ato
ſoei
gi
ber
0.8.
iab
ibus
deb
bo
3fa⸗
ne⸗
ten
et
me
pper
tate
non
niſs.
18
eſe⸗
ſe
e ve
cant
tula
biet
lat⸗
eci
dia
licz
P⸗
bus
idia
dibe
zde
qui
pen
pen⸗
eſſet
dant
ie⸗
ſec⸗
Gnnn
jl
es
zno⸗
ſpe
irca
ſtn
de
dio
dus
di

vt wi no · ¶ In ſumma no· omnes ſcolares ad
quemcũqʒ locum veniant cauſa addiſcendi
HB imperiali peiuilegio gaudere: ꝙ nullus iu
dex eis iniuriam inferre peeſumat· nec dam⸗
num ſuſtineant etiã ob alteriꝰ hominis eiuſ
dem peouincie delictum.quod aliquando ex
quoꝛundam peruerſa conſuetudine factum
fuiſſe reperitur.· Temeratoeibus autem hhu
ꝛuſmodi legis pijſſime.⁊ iudicibus ſeu recto
ribus illiꝰ tempoeis qui B vindicare negle⸗
xerint· ipᷣo iure infamia irrogatur. I.. om
nibus his res ablate in quadeuplum exigun
tur:⁊ dignitate ſiqua potiebatur imperpetu
um carent · ſi quis contra ſcolarem li⸗
tem mouere voluerit:datur ſcolari electio
vtrum malit coꝛã domino ſuoſiue magiſtro
vel loci epiſcopo·conueniri. i quis aũt
ipſum ad alium iudicem trahere attemptaue
rit.peo tali conamine a cauſa ſua cadit · etiaz
ſi iuſtiſſima moueretur.vt in conſtit'.frið.ð
ſceolaribus ⁊æ eozum peiuilegijs.l: friderici-
que incipit.habita:qð qualiter intelligatur
quo ad electionẽ iudicis pertinet plene no · ᷓ
de foeo compe. . quibꝰ ex cauſis .v.itẽ rati⸗
ne peiuilegij· æ ſequẽtibus.
IWDe iudeis ſarracenis æ eoꝛ ſeruis Bu.
S his qui ſpiritumſanctum ꝑ ſimo⸗
niam blaſphemant expoſuimus ſu⸗
pea Nunc dicamus de his qui deũ
male colendo inhonoeant. æ ſic de
iudeis æc. quia hec rubeica tripertita eſt·
peimo dicamus de iudeis· ſecundo de ſarra⸗
cenis·tercio de ſeruis eoꝛum videamus. peo
ſe quentes peimo·

ui dicantur iudei E⸗
vnde dicantur · In qui bus rolerentur · ¶ Et

in quibus grauentur. Que pena imponat
ipſoꝛ peiuilegia nõ ſeruantibꝰ.

Da indeis:
Vi dicantur iudei · hij qui ad literam
moyſaycam legem tenont.ſcilicet cir⸗
cumcidendo.æ alia legalia ad literam faciẽ
do.ideo hij qui nimis adherent litere iudai⸗
zare dicuntur. vt · S·de ſacra vnc.c.vnico· ꝗ.
penb ·qð cheiſtiani facere non debent. vt · v.
diſ · ¶. j. æ· vj · diſ. J. pnł.õ.de celebeat'.miſ.cũ
marcthe ꝓ. ceterum· ⁊ de ↄſti.tranſlato.
IT vnde dicant. a nomine dignioꝛis tri⸗
bus. ſcilicet a tribu iuda que inter ałs
bellicoſioe extitit.⁊ in bellis peimam aciem
⁊æ regni peiuilegium obtinuit · ſcilicz vt ð ea
ſola rex crearetur.ſicut ex tribu leui ſacerdo⸗
tes accipiebantur. Dicuntur etiam hebeei ab
heber cniꝰ familia cultũ tenuit vniuſ dei.ceę

teris ydolatria fedatis· hm da.

quibus tolerentur.⁊ certe vt habeãt
veteres ſynagogas· ⁊ eas reficiant ſecũ
dum peiſtinam foꝛmam ſi coeruerint.non al⸗
tius · non latius· non pꝛecioſius· peo magno
enim debent habere ꝙ in veteribꝰ ſinagogil
⁊ ſuis obſernantijs tolerantur.vt.ĩ.e ĩudei
⁊·c · conſuluit.· ⁊ · C.e.l.vlti:q. illud.⁊ in eã

vetantur cheiſtiani irruere. vt. C. e. in ſyna⸗

Soꝑꝶa.Sice no.ꝙ alind eſt reficere· aliud ð no
uo facere · vt · ff· de no · oxz. nunc · l· . ꝗ. opus

nouum. =. G. qui edificium.æ de itinere actu⸗
qʒ peiua.vnde:G. reficere· eſt tamen cõtrariũ
ar. ff⸗de moetuo inferendo.l.j. edificare ·
Atem permittitur eis matrimonium cõtra⸗
Here inter ſe.ſed addit lex ꝙ B facere debẽet
ſecundum.il.romanam non iuxta ritus ſuos·
ſed cauere debent ne cum cheiſtianis contra
hant · vt· C.e.nemo.æ.l.ne quis.ſed dec.per
mitit ꝙ; iuxta ritum ſuum contrahbant. vt · ꝭ̊.
de conſang · de infidelibus.et dixi in ſumma
de diuoetijs · ꝗ. quot modis · v.non ſolum.et
de conſang. . vſqʒ ad quottum gradum· v· ſi
vero infra hos gradus. Item permittit eiſ
agere ⁊ conueniri apud iudices noſtros oedi
narios.non apud ſenioees eozuz. ſed arbit
poſſunt eligere etiam iudeum.cuius ſenten⸗
tiam oedinarius exequetur qð eſt mirabile.
vt · C.· e · iudei romano · ¶ Sed nec in ſabba⸗
tis ſuis trahi debet ad iudiciũ.nec ipſi alios
trahent.quia feſtiurtates ſuas ab eis permit
timus celebeari.æ ſibi laudabiles quas ha⸗
buerint hactenus conſuetudines ↄſeruantꝰ
nec debent cedi vel percuti vel occidi.ſeu in
ſuis feſtiuitatibꝰ perturbari.nec pecuma vł
alie ree auferri ſine iudicio poteſtatis terre⸗
ne · nec ſepulcra eoeum eff odi obtentu alicu
ius pecunie · vt · E. e. die ſabbato. ⁊. j.e.ſicut
iudei · . j. . Dermittitur etiam eis ſua
peout melius poſſunt vel poterunt vendere
ſicut cheiſtiano·quia iuſtum eſt cuiqʒ ſua cõ
mittere · vt · C. de iudeis · nemo exterius. nec
debent cheiſtiani in eos ſeuire ⁊ ſi ſceleribꝰ
teneantur.ideo emm iudicialis vigoæ in me
dio poſitus eſt· ne quiſq; audeat ſumere vl⸗
tionem · vt. C.e ·nullus. Quid ergo ſi iudi
cialis vigoe in medio poſitus non ſit · dixit
pla ·vacare hic ar.a contrario ſenſu.Sed az.
contra:admittens ꝙ tunc poſſimus nobis di
cere ius cauſa tuitionis· vel noſtra recuperã
di · vel nobis debitum acquirendi.non vt vl
tio ſumatur mutilando vel occidendo. ar. C
de decunonibusgenerali.li. x. æ in auten.
vt indi · ſine quoquo ſuffragio.ſi quis autẽ
colł·.ij.⁊æ.· C.quando liceat ſine iuð.vindictã
ſumere · l. j. ff · ad · I acquił.itaqʒ.quemadmo

dum. ſiquidem · ad · l. uł. de adult'. marito.
ſi ergo iudex non ſit in medio· ad arma et ri⸗

xas poterit perueniriideo dicitur. cur arma
⁊ rixas ⁊c̃ · f · de vſuf · equiſſimum.⁊ paruum
eſt iura eſſe in ciuitate æc. ff · de oꝛig. iur. l. ij
F.· poſt oeiginem.nec refert vtrum iudex nõ
habeatur vel inutilis habeatur·S. de tranſ⸗
lat.epiſeopi· inter coꝛpoealia· . ſed neqz· et
ff · ꝙ euiuſqʒ vniuerſitatis· l.j.ff.qui ſatiſda.
cog quotiens.quod dic vt no· S.· treuga et
pace ꝙ. quid ſit mſtum bellum.et.õ.de reſti.
ſpoł.. quis ſpoliatus.ſub..intelligendum

⁊ · · ſequenti · ⁊· S. de ſententia re indi. ſub

rubeica de ſententia. . quis debet ſententiã
S. fallit hoc foete· er ſequen. Licet ergo P
peia culpa iudeos ſeruituti ſubiecerit · pſos
tamen tolerat pietas cheiſtiana. ipſi ingra
ti pẽo gratia reddũt contumeliam. peo fami⸗
liaritate contemptuzʒ:impendẽtes nobis illã

–w

6

retributionemquam iuxta vulgare pꝛouerbi

um mus in pera ſerpens in gremio-ignis in
ſmu.ſuis conſueuerunt hoſpitibus exhibere
xnj:q.j· his ita· v item pꝛecepit dominus.
nam ſunt quidam qui quod nephandum eſt
dicere nutrices cheiſtianas habentes.non ꝓ
mittunt eas lactare filios cũ coepus cheilte
ſumpſerint.mſi peimo per triduum lac effu⸗
derint in latrinam· quaſi intelligant ꝙ coe⸗
pus cheiſti incoepoæetur a ad ſeceſſum deſcẽ
dat. ſed falſum eſt. vt de conſec̃ · dil · ij · tribus
gradibus· æ. c· credere:a alia inaudita com⸗
mittunt a deteſtabilia.que a fidelibus ſunt
minime tolerãda.ne ſi cheiſtiani q̊ negligãt
que inducunt confuſionem fidei:indignatio
nem dininam incurrant.quia facientes æ cõ⸗
ſentientes ac.S.de offi · del. cej. J. de ſenten⸗
tia excõica.quante: H habentur.j.e·⁊ ſi iude
o8. H.· j· .j. Sed nonne peccat eccle⸗
ſia dum ſinit iudeos ritus ſuos obſeruare vt
ſupeadictum eſt.non.quia non appeobat ſed
permittit quoò autem permittimus noleétes

peecipimus: id eſt concedimus: quia malas

hominum voluntates ad plenum peohibere
