et reconciliandi peccatoꝛes:et hãc nõ habet
mſi ſacerdos· Tfel beeuius. vna eſt foei cõ
tentioſi.alia voluũtarij pemtentialis.vt no:S·
de ſen. excõ. quis poſſit excommunicare · ſub

J. nedum autem ius ¶Ded ſiue dicas vnam

clauem ſiue duas B eſt veritas ꝙ quidqnid li

gatum eſt in terris a ſacerdoti bus · ligatuz eſt
et in celis· ſubaudi tuclaue non errante: ałs
contra vt patet·].de ſen excõ:.a nobis.ij· Sa⸗
cerdotes autem hanc poteſtatem habẽet a do⸗
mino dicente quozum remiſeritis peccata ac·
Nec obſtat ꝙ ſingulariter dictuʒ eſt petro · ti
bi dabo claues regni celoeuʒ Quia ſcõm gre·
ſicut petrus reſpondit vnꝰ ꝓ oĩbꝰ.ſic et ei re⸗

ſponſum eſt et data poteſtas vni peo omnibꝰ
Item quia illud fecit dominus ad denotanda

eccleſte vnitatem.et vt petrum caput omniũ

oſtenderet · vt patet · xxinj : q:j·loquitur:· ⁊· c·
quodcunqʒ · ¶ Dicendum eſt igitur. ꝙ et ſi

ſolus deus dimittat peccata:ta men ſacerdos
officium ſuum exhibet peniten tiam imungen⸗
do· Vnde ambꝛo · verbuz dei dimittit peccate.

ſacerdos eſt index ˖ de pe. di ·j .· verbum dei · le
ro:quibuſ dominus dimittit peccata · tegit ne
in iudicio reuelentur:et ad h no. S. e · ſub ru⸗

beica de penitẽtijs · ¶quibꝰ ⁊ quot dietis: ſub
Jꝗ.illud · ·ſacerdos· et.j.e:.ad quid valent·
H. illud etiam conſulimus. ¶Sed ⁊ ſacerdo⸗
tes parcunt ĩ penitentijs abſoluunt· Rug·

ſacerdotes poſſunt confitentibꝰ parcere. qui⸗

bus em̃ remittunt deus remittit.ldem· cũ ve

raciter ad deum conuerſo peccata dimttunt
ab eis dimittuntur quibus ip̃e veraci conuer⸗
ſione coniungitur (Hdem. ſacramentum gra
tie dat dominus etiaz ꝑ malos:ip̃am vero gra

tiam non niſi ꝓ ſeipᷣm vel ꝑ ſanctos ſuos:⁊ iõ
remiſſionem peccatoꝛum vel yx ſeipᷣ̃m facit · vk

per ipᷣius columbe membꝛea- quibus ait ſic.cui

dimileritis ac. Pemittit ergo ſacerdos cõ⸗

fitenti ſatiffactionem de peccato in totuz. vl

in partem quo ad offenſionem dei et eccleſie ·
licet oneret ſe et ineaute hoc faciat.vt patet

in his que no.j.e.ꝗ.quis poſſit.⁊· . ad q̃d va⸗

lent . v.tu teneas.⁊. fateoꝛ· ⁊· v· illud etiã
conſulimus.Satiſfactionem autem pematam
remittere non poteſt. nam ſi peccatoz habet
vnde ſatiſ faciat:non dimittitur ei peccatuz ni
ſi reſtituatur ablatum·ſcdᷣm aug·S· ð̊ vſuris ·
cum tu:·j ·xiiij ·q· vj:c.j· Sed ſi nota pauper
tas eum exeuſat.ſufficit cont ritio· Eſt tamẽè ei
loco reſtitutionis quam facere non poteſt alia

penitentia iniũgenda· quod dic vt no.õ.e.ſub

rubeica de pemitentijs · S· fi . ſub ꝗ. quid ſi is q̃
tenetur. ⁊ ſe.
Dieanrar autem ſacerd otes ligare multis
modis · ¶ Oeimo ligant vel ſoluunt · id eſt. li
Satum vel ſolutum oſtendunt.ſicut patz in le⸗
peoſis quos deus peimo ꝑ ſe mundauit · demũ
ad ſacerdotes miſit. per quos oſtenderentur
mundati. 14 Item in exemplo laʒari · nam et ſi

quo ad deum aliquis ſit ſolutus.non tam quo
ad eccleſiam niſi ſacerdotis iudicio declare·
et ſcm hoc intelligitur illud ambeoſij· quan⸗

tuſlibet moetui fetoe ſit aboletur omnis:et. j.
poſtqꝙᷓ ſacrum redolet vnguentũ: æ ſurgit mo⸗

tuus defunctus:et ſolui iubentur eius vincu

la.quia adhuc in peccato eſt æc. ð pe · di · j · qn⸗

tuſ libet · · de ſen. excõ · a nobisij· Secũdo

ege vnn
ndnid
igaen, l
karter aeg
ii⸗ de
bite do:
ecatazt,
tperyo, ti
Om gre⸗
cet a re:
vommibe
notande
r ommin
tur⸗ ,e,
I. 8 erſ⸗
ſacerdos
mniungen.
tpercate,
anmdei⸗ſe
dtegitne
e⸗ſub fu⸗
ieriglnb
valent⸗
ſacerdo:
Jug 4
ere · qui⸗
m cü ve
mmttunt.
iconuer⸗
numgra
efo gra
o87 10
faclt· ve
it ſecui
rdosci:
totuz. de
ccleſie.
t patet
q0 va⸗
ud ertia
mnatam
habet
ratm m
vſunis
pauper
tame ei
eſt alia
,e. ſub
ſiis

multis
detſtelu
zinle⸗
demn
rentur
mer ſ
nquo
lare.
uan⸗
et
moe
oincu
cudo

ligant eum ſatiſfactõem imponunt confiten
tibus.vel ſoluunt dum de ea aliquid dimittůt
vel ꝑ eam purgatos ad ſacramentoꝛum com⸗
munionem admittõt. Vnde leo· cheiſtus hanc
pꝛepoſitis eccleſie tradidit poteltatẽ · vt confi
tentibus penitentie ſatiſ factõem daret.⁊ eoſ⸗
dem ſalubei ſatiſ factione purgatos:ad cõmu
nionem ſacramẽtoeum p ianuam reconciliatio
nis admitterent:et hoc ad poteſtatem clauiũ
pertinet· Vnde augꝰ.fruſtrat claues eceleſie
qui ſine arbitrio ſacerdotis penitentiam agit
ſi ſine oeis confeſſione. criminis indulgentia
impetratur- errioligane vel ſoluunt ex⸗
commumicando. vel ſententiam relaxando.de
quo ſatis tractatur.j.de ſen· excõ:⁊ ſcᷣm hoc
exponenda eſt illa autoeitas.xxinj·q.j·qðcun
qʒ: vt ſcʒ ſic dicas · ¶ Ligat petrus aliquẽ.ſci
licz ligatum eſſe oſtendendo.ſoluit petrus ali
quem ſolutum eſſe demonſtrando lLigat pe
trus penitentiazʒ vſqʒ ad certum tempus imũ
Sendoad quagzʒ pagendam exquo ſic miuncta
eſt ligatus è peccatoe. Soluit petrus ip̃am pe
nitentiam relaxando ſiue remittendo.id eſt. ſa
tiſ factionem iniunctam. nam ſolus deꝰ pecca
ta dimittit vt dictũ è. ¶ Item ligat petrꝰ ex
c ommunicãdo. abſoluit abſolutõis benefiaũ
impendendoſcòm dictũ hug: cardinalis.
Se⸗ no· ꝙ triplex eſt iudicium. ¶Deimũ
dei · quo deus mundat animam in contritõne.
et hoc duo ſequentia pꝛecedit et tẽpoee · et di
& nitate.et eff ecta · Eſt em hoc iudicium illiꝰ
qui claudit nemo aperit.aperit ⁊ nemo clau
dit · ſcðm rai · ¶ Quid ergo ſiquis non contri
tus accedat ad ſacerdotez et confiteatur æ ab
ſoluatur.poſtea tamen conteritur.vider ꝙ nõ
ſit fructuoſa confeſſio talis·quia contritio p̃ᷣ⸗
cedere debet vt peemiſſum eſt. Flij dicunt ꝙ ñ
eſt vis dummodo poſtea ſubſequatur Secũ
dum iudicium eſt petri ſiue ſacerdotis in eccle
ſia militante · de quo · S. dictum eſt ꝙ tribus
modis exercetur · vt no · S. e· ſub. J. dicuntur.
Tercium iudicium eſt appꝛobatõnis eccle
ſie triumphantis.ſczʒ celeſtis curie appeoban⸗
tis in celis abſolutõem vel ligatõnem eccleſie
militantis factam in terris · Vnde gre · tũc eſt
vera abſolutio peeſidentis.cum eterni ſequitꝰ
arbitrium iudicis · xj.q.iij · tunc vera.Leo.Ma
net petri peiuilegium· vbicunq; ex ipius equi
tate fertur iudicium.xxii.q.j· manet ·

Trum fiat remiſſio eque per malum vt
er bonum mimſtrum: Quidam dicunt
ꝓ non· Vnde aug. Remiſſionem peccatoꝛũ vel
pſeipᷣm facit deus:vel per columbe membꝛea.
Oeigenes· NHec poteſtas ſoli petro conceſſa eſt
et imitatoꝛibus petri. Embeo · Iudicet ille de

alterius erroee · qui non habet quod in ſeip̃o

condemnet· Grego:In grauibus peccatis quil

poſitus.dum ſuis premitur aliena non diluit

quia cum is qui diſplicet ad intercedendũ mit

titur ⁊c̃.iij ·q· vijindicet·etc. in grauibus ·

Dicas ꝙ per bonum mimſtruʒz fit remiſſio
ex officio ⁊ vite merito·pꝓ malum vero a ſi nõ
ex merito vite · quia illud in tali deficit · fit tñ

ex officio ꝙᷓdiu ab eccleſia tolerat. Vñ math·
xxiij· Suꝑ cathedeam moiſi ſederunt ſcribe
phariſei · que dicunt facite:que autem faciunt
facere nolite · Augꝰ. Dictum eſt a domino m
numeris ad moiſen et aaron.vos ponite nomẽ
meum ſuꝑ filios iſrael:ego dominus benedi⸗
cam eos:vt gratiam traditio ꝓ miiſteriũ oe⸗
dinati tranſ fundat hominibus: nec voluntas
ſacerdotis obeſſe aut pꝛodeſſe poſſit.ſed meri
tum benedictionem poſcentis · j· q: j· dictum.
Cetera que circa hunc articulum deficiunt.
plene no.S.de tpioedi:. et a quo· v. hec igi⸗
rur ſit fides tua:et de cohabi.cle.et mulie· ꝗ.
quid ſit notoeium · .vt aũt pᷣmiſſoꝛum

£ Tan ſacerdos poſſit commutare peni⸗
tentiam alicuiꝰ penitentis. Dicas ꝙ ſic
dum tamen ſubditus ſit.ſed ex cauſa hoc face
re debet et diſcrete.lxxxj.di:peeſ bit · Excipe
tamen vota reſpectu ſimplieium ſacerdotum
quod dic vt no·S·de voto:. qualiter et cuiꝰ
autcꝛitate· et:. vtrum ꝓ quem.et caſus ad
epiſcopum ptinentes.quos noõ.e· ſub rubei
ca de pemtentijs:. cui confitẽdum ſit· v.nec

in hoc requiro·et ſequen·
G) Vis poſſit facere remiſſones.Et quidẽ
peiuatas que fiunt in confeſſonibꝰ qui

libet ſacerdos curam habens.vel de licentia
ipius quilibet alius in his que ad ip̃m ptinẽt
et in ꝙtuʒ poteſtas ſua extenditur.facere põt

vt apparet in his que no· . e. G. peoximo.æ. J.
quid remittit.et ſub rubeica de penitentijs ꝙ.
cuiet· . æ an ficte.ſub.q. q̃d de operibus. S.
ad hoc dicas.et ſe. Generales autẽ et ſolẽ
nes: que ſczʒ fiunt in peedicationibus et P lit:
teras peo edificandis hoſpitalibus. eccleſijſ-
pontibus. et alijs pijs locis vel cauſis· epiſco
pali dignitati anmnexe ſunt.et ideo ab inferio⸗i
bus fieri non poſſumt.etiã ſi abbates ſint.õ· de
exceſ.peela.accedentibus. Spiſcopi autẽ per
totam ſuam dioceſim et archiepiſcopi p totaz
ſuam peouinciazʒ tales remiſſiones facere poſ
ſunt · vt. · e · ꝓ autem · et· e · pe. Sed caueãt
ꝙ non excedant ſtatutũ numerum in concilio

generali.j/e.noſtro.Ideo decreuimus vt cuz
dedicatur baſilica· non extendatur indulgen⸗
tia vltra annum in ipᷣa ſcʒ dedicatione. ac de⸗
inde in anmniuerſario dedicationis tempe.xl.di
es de iniunctis penitentijs mdulta remiſſio nõ
excedatet hoc obſeruanduz eſt ſiue ab vno ſo
lo ſiue a pluribus epiſcopis dedicetur. q· d · et
ſi centum ſint epiſcopi.noluimus tamẽ ꝙ qui
libet annum det. ſed omnes ſimul vnum annũ
tm diuidant ſicuc placet.vt ſic in hoc caſu tm̃
poſſit vnus ſolus ꝙ;tum centum ui ergo
ſi quilibet dederit vnum annum. vel quilibet
xl.dies in vna peedieatione. certe ð conſuetu⸗
dine ita fit tota die.ſed hoc eſt contra mentẽ

Seilij generalis. quod ideo artauit epiſcopos

ne ꝗpter huiuſmodi remiſſiones indiſcretas
ſuperfluas· contingat contemni claues eccle
ſie · ⁊ ſatiſ factionem penitentie eneruari· vt pz
ecum ex eo:ꝗ.ad hoc.quia per mdiſcretas

.

ergo quod dtra legem fit p legem diſſolui me
retur. x.di· vdes Vel dicamus indulgentias
valere quo ad pᷣterita: qe młta fieri nõ debẽt

que tñ facta tenent:S. de iuriur·quẽadmodũ.
et ne contingat populum decipi. Deelati tam

qui hoc fecerunt agant penitetiã: et in poſte⸗
rum caueant ne excedant· ar · 3: de cõſe · eccle·

vel alta: aqua: Sed et in litteris oↄceſſis Hmõi
indulgentie. xl. dierum nume nõ excedant ·

j.e.cum ex eo: in fi · ¶ Quid ergo ſi eidem do
mui oceſſit dioceſanus xl.dies: ⁊æ metropoli⸗
tanus aliosxl· dies: et vna ⁊ eadẽ die legunt
hmòi littere eodem loco:nũquid dans ele⸗
moſinam habebit · lxxx · dies · ſic · ſi fiat obten⸗
tu indul gentie vtriuſq; quia neuter excedit ·
rel Haccr.s. cu ex eoĩ fi ⁊. c· pe· Flij in⸗
telligunt ꝙ circa annum reſtringitur poteſtas
non circa.xl.dies.qd· ſi ꝓlures ſunt epiſcopi
plures:xl.dies: dummodo ſimul collecti non
excedant annũ poterunt ↄcedere.non tñ ꝑlu
res annos et ſcòm illes iſta clauſula ſiue ab
vno ſolo ⁊æc·pᷣcedẽtia tm̃ determnat nõ ſequẽ⸗
tia.ad hoc· : de appel· inquiſitioni · Sed certe
hec que dicunt de anno et· xl · diebus cõtin⸗
Zunt ſe·et de eodẽ martino loquũtur · ergo di
cta regula et p̃ᷣcedentia et ſequentia determi⸗
nat.vt ꝓbat eadem decre.inquiſitioni lij
ſic intelligunt illam regulã:ꝙ ſiue vnus ſiue
plur es ſint epiſcopi:nullus ipo debet exce⸗
dere p ſe namerũ · h tñ quilibet eoꝛꝛ ipᷣm con⸗
cedere põt.et hunc intellectuʒ interpeetata ẽ
cõſu etudo que optima eſt iur̃᷑ interpeesS · de
ↄſue/cum dilectus ·et facit ꝓ hac interpᷣtatio
ne. quia nõ ꝓdeſt indulgentia niſi ſubditis · vt
ĩIe.qꝙ aũt·.et ſic diuerſi ſubditi diuerſoeũ epi⸗
ſcopoꝛum annũ tm̃ vel.xl. dies tm̃ repoetant
et non vltra.nili foꝛte vnus diuerſis ſubſit · vl
licentiam habeat a ſuo iudiceſicut no·j· e· ¶.
ꝓximo. ſIn talibꝰ tñ tutius eſt peelatis pei
mo mtellectui adherere· ⁊ potius reſtringere
ꝙᷓ laxare· Vnde et metropolitanis indicitur.q;
caueant ne excedant in talibus ſtatutuʒ peimi
cõcilij generalis.m aut ·d.n ex·e:romana.ꝗ.
fi.· ¶ Sed nunquid electus ↄfirmatus non tñ
Oſecratus põt facere hmõi indulgentias. non
videtur · gqe epᷣ̃alis dignitatis ſunt.g· de exceſ·
peela:accedentibꝰ· et ſic ñ epᷣs ipᷣas facere ñ
põt ar.õ·de conſe:ec.vel al.aqua · Dõt dici ꝙ;
epᷣalis dignitatis · id ẽ.iuriſditõnis ſunt.nõ di
co ep̃alis oꝛdinis·ſic electus ↄfirmatus ſicut
etiam ↄſuetudo appꝛobat ipᷣas facere poteſt.
ar.s· de elec:tranſmiſſa.quia talis iuriſditõem
epᷣalem habet · vt ibi no· et põt ſoluere et liga
reet has remiſſiones facere:exquo ꝗꝓpeius iu
dex eſt. vt patet · .· e.ꝙ autem · tutius tñ faciet
talis ſi ſe abſtineat.maxime ſi ſacerdos non ſit
quia talis nẽ videtur habere poteſtate clauiũ
quo ad penitentias iniungendas vel ip̃aꝝ re⸗
laxationes ſed ſoli peeſ biteri tm·vt no.õ.e.ꝗ.

quid remittit · circa que habent hmõi indulgẽ

tie operari · vt..e⸗cum ex eo. ad hoc·

(Jbee ꝓlint · ſubditis tm̃ illius qui in⸗
dulgentiã facit. non extraneis. vt · j. e⸗

—

ꝓ aũt · et ᷓtum ad hoc ſubditi intelliguntur

archiep̃i nedũ hij qui habitant in ſua dioceſi:
ſed in tota ſaa ꝓuincia.:e.noſtro Quid er
So de his qui deferunt diuerſas litteras epi⸗

ſcopoꝛumet legunt omẽs in vno loco.aſſere⸗

tes ꝙ talis ep̃s facit tale indulgẽtiã· et tab ta
lem · et ſic de ſingulis. nunquid ꝓdeſt confitẽ
ti ꝙ omnes remiſſiones accipiat:dicas ꝙ; nõ · h

illi tiñ qui ſubeſt epᷣo indulgentiã facienti ·m⸗

ſi foete et is qui confert habeat licentiã a ſuo
iudice ꝙ tales indulgentie ſibi ꝓſint.ar. ̊.
de fo· ope · ſignificaſti:ꝙ in talibꝰ neceſſariuzʒ
eſt · ſicut no.S.e:ſub rubeica de pñijs · ¶. et an
ficte penitenti · ſub · . quid de operibꝰ . v· ad
hoc dicas · et ſe.Licet aũt nõ peoſit elemoſma

quo ad indulgentiã acquirendã · ꝓdeſt tñ tãc;

ſimplex elemoſina:quia nullum bonũ irremu⸗
neratum ſcðm aug · ¶ Sed ⁊ viuis tinñ Plunt
non moetuis · ſient em membꝛũ copale putri
dum ⁊ reſecatum vel moetuũ non põt nutriri
vel viuificari cibo coepali:ſic nec membeum
ſpũale coꝛpis cheiſti · qð eſt eccleſia · ci bo ſpiri
tuali ·iõ excõmunicatis·hereticis·ſciſmaticis
ſic exiſtetibꝰ.nõ ꝓſunt oꝛões·nec ieiunia: nec
elemoſine·neqʒ remiſſiones. quo ad effectum
ſpũalis nutrimenti.Fhic tñ eſt diſſenſio. vt ptz

in his que no. G̊. e· ſub ru beica de pñijs· ꝗJ. qui

bus moetuis ¶ Sʒ nec moztuis ꝓſunt remiſſio
nes hmõi licz alia ſuffragia eccleſie ꝓſint · qe
caritas ſola ꝓdeſt in purgatoeio.cũ ſcðz peo⸗
ſperum ſit in omnibꝰ fidelibꝰ opoſa.ð pe · di.
ij caritas eſt vt mihi vide · in fi · ſed poteſtas
clauiũ non habet ibi locũ· Nec obſ.ꝙ eccleſia
ſoluit et lgat poſt moetẽ:xxinj · q.ij· ſane peo⸗
fertur.ĩ.de ſen.excõ.a nobisij.qꝛ ibi fit abſo
lutio ad ↄſolatõem viuoꝛx fideli.et abſolui
tur moꝛtuus·i.anteq; moꝛeret abſolutus fuiſ
ſe ꝓꝑ ↄtritõem mõſtrat.Ligatio vero ſiue ↄdẽ
natio fit ad ↄfuſionem viuoꝝ infideliũ. et li⸗
gatus ſiue ddemnatꝰ dũ viueret fuiſſe mõſtra
tur ⁊ ſic vitã finiſſe · Sed in veritate quo ad il
los qui iam meætui ſunt nihil opat ſcdᷣm dem̃
husgS.cardi.nam vbi te innenero ibite iudica⸗
bo· et ſiue arboe cadat ad auſtrũ ſiue ad acq̃⸗
lonem ibi erit · ar. xiij · q:ij.ĩ pᷣſenti ſeculo·xxv
di · qualis · vel ibi fit abſolutio quo ad vincu⸗
lum tm̃ ⁊ iudiciũ eccleſie militantis · id eſt. de
clarationem quandã.añ quã cũ moetuꝰ ſit pꝰ
excõmunicatõem.nec dſtet abſolutũ fuiſſe.nõ
eſt oꝛandũ ꝓ ipᷣo nec ei cõmunicãdũ:j. ð ſen.
excõ · cũ ðᷣſideres · Abſoluit ergo eccleſia talẽ
poſt moete non quo ad effectũ:ſed declarat ꝙ;
nõ obſtante vinculo excõmunicatõnis omnes
ꝓ tali libere oeent · Vel moꝛtuũ ↄdemnat · id ẽ
declarat vt nullus ꝓ ipᷣo oeare pᷣſumat. qð iu⸗
diciũ ñ ſp certũ eſt · h̊ ſepe fallit æ fallit.vt in
dicta decre · · de ſen. excõ · a nobis . ij · nec moe
tuos ſed viuos tĩ aſtringit · qui ſubſunt eccle
ſie militanti · æ iunge qð no·õ.e.ſub rubeica ðᷣ
penitentijs..qñ confitendũ.ſub.q.confiten⸗
dum · vV. et ſi tales · et ſe =ð
OD quiò valet.⁊ in ꝙᷓtũ · Rd B ſunt diuer
Vſe opiniones. Nã quidã dicũt ꝙ valent

ð

auo ad venila tmalij quo ad delicta ĩgnomi⸗

gunen
doeeſ⸗
d er
eras epi:
to aſere:
er tal t
kconfitz
dcpno
entl⸗m:
naa ſuo
dr. 5.
ellarig
Petan
9.ad
emoſina
ſttntic
irremu
n pfunt
le puti
mutfiri
mbeum
bo ſoii
naticig
nia nec
ectum
vtptz
. qui
remmchio
int,ge
Peo:
pe · di.
Stellas
ccleſia
nepeo⸗
it abſo
boolui
us fuil
e ode
erli⸗
nöſtra
dadl
ndem
ndica:
dacq⸗
xxv
vincu⸗
eſt.de
ſie po

ſſe.nö

öſen.
tale
ratq
mnes
ide
Pin
vt in
moe
ccle
a d
en⸗

juer
lenr
om

nie · alij quo ad pnñiam neggliẽter factà vł mi
nus diſcrete arbitratã æ imunctã · alij ꝙ ĩ put
Satoꝛo tĩ ſcʒ quo ad diminntõem pene ipiuſ
u teneas ꝙ valent ad id in qᷓtum oceſ⸗
ſe ſunt · eũ em̃ papa vocatus ſit in plenitudinẽ
poteſtatis.ceteri aũt in ꝓtem ſ olicitudinis. ij
q·vj. qui ſe ſcit·S· de vſu pallij. ad honoes. nõ
eſt tutũ ↄtra tãtã poteſtatẽ clauiũ diſputare.
ad hꝰ.ꝗ̊.de exceſ: pꝛela.tanta.l:di· ponderet ·
de pe · d. j·. agite.Et cũ ꝓ quolibʒ peccato mos
tali duplex pena debeat. ſcʒ eterna que p con
tritionezʒ dimittit. ⁊ tpalis que ab eceleſa im
ponitur.qð qualiter intelligat no.õ.e.ſub ru
beica de pñijs · S. quibꝰ et quot dietis· ſub.ꝗ.
illð. v· ſacerdos· ⁊ ſe· põt eccłie miniſter ip̃az
penã tpalem ex cauſa alleuiare · ⁊ in totũ k in
partẽ remittere.ſicut ⁊ no.S e· G. q̃d remittit.
v· remittit iĩgit ſacerdos:nec refert qualiter⸗
cũqʒ ec· ſatiſ fiat dũmõ tñ ſatiſ fiat. vt apparz
in his que ibidẽ no. Nã qualitates pñiaꝝ æ te
poæa · ſacerdotis arbitrio cõmittũ.ð pe · di. j.
C. non ſunt hee.et no.õ.e..quid remittit.
Quid ergo ſi papa facit generale remiſſio⸗
nem ꝓ ſubſidio terre ſancte.⁊ aliquis vere pe
nitens ⁊ ↄtritus aſſumit crucẽ.credẽs firmit᷑
omnẽ ſatiſ factõem tꝑale remitti et ſic moeit.
credẽdũ eſt ꝙ nec purgatoeiũ ſentiat.¶¶ Quid
ſi dat elemoſinã vt indul gentiã annalẽ lucretꝰ
valet ſibi ad onus pñie ſubleuandũ. h ꝗpt'
duo· ſeʒ· ꝗꝓpter deuotã erogatões.a qe obligat
eũ qui facit remiſſionẽ ſcdᷣm rai: immo ꝗpt fir
mam fidei puritatẽ.ac elemoſine ⁊ clauiũ po⸗
teſtatem. Quid ergo ſi is cui mũcta eſt pe
nitentia ſeptenis dat· vij· denarios ꝓ talibus
indulgentijs acquirendis. nunquid eſt oĩno li⸗
beratꝰ· Scripſit rai:ꝙ h̊ ñ põt ſcire aliqs moe⸗
talis niſi ſibi eſſet diuinitus reuelatũ.na maio
ritas æ minoeitas remiſſionũ attenditur ſcòðm
tria· ſcʒ ſcdᷣm maioꝛẽ et minoꝛẽ deuotõem ipiꝰ
penitentis ·⁊ ipᷣoꝝ qui ſuffra gant ·a ſcoᷣm nu
meruz eoeꝛundẽ·quoꝛꝝ mẽſurã nullus põt ſcire
niſi ſolus deus.⁊ ſic ꝑ ↄſequens neqʒ menſu⸗
ram remiſſionis ad h̊ de ↄſe·di. inj · queris· et
di · v · nõ mediocriter · ⁊ pe · di. j. quẽ penitet.

in fi.· ¶ Tu dicas credendũ eſſe ꝙ oĩno libera⸗

rus eſt.de quo dubiũ nõ eſt quo ad eccleſiam
militantẽ· vñ nec tenet vlteriꝰ ieiunare· Nã pꝓ
indulgentiã remittunt pñie iniuncte. vt patz
ĩ·e·cu ex eo:· ad B.ibixl.dies ð mmiunctis pe
mitentijs ⁊c· Sʒ dices · ſic peccatũ manet impu
mtum.quod eſt ↄtra augdicentẽnullũ malũ
impunitũ :nullũ bonũ irremuneratũ. ⸗H. nul⸗
lum eſt impumtũ.quia cheiſtus peccata noſtra

tulit· ⁊ ꝓ peccatis noſtris moætuus eſt· ⁊ peo
oibus nobii paſſus ẽ. Minĩa em gutta ſangniſ

cheiſti ſufficeret ad expiatõem omniũ peccato
rum · ⁊ redemptõem omniũ hominũ · qui vnꝙ;
fuerunt.⁊ eſſe poſſent.cũ reſpectu dei totꝰ mũ
dus nihil. gutta vero ſanguinis cheiſti res p̃ᷣ⸗
cioſiſſima ſit· cũ igitᷣ qualitas ꝑſone conſueue
rit extimatõnez augere· ⁊ reſpectu filij dei nul
la ſit extimatõ vt patet in his q̃ no·.õ.de ma⸗
ledicisꝗ.qualiterlub.ꝗ. blaſphemantes· S.
eleganteret filius dei non ſolum guttam ſed

79

totum ſanguinem fuderit ꝓ peccatoeibus et

peeterea martires peo fide et eccleſia ſangui⸗

nem ſuum fuderunt.æ vltra quam peccaſſent

puniti fuerũt· reſtat in dicta effuſione ome
peccatum pumtum eſt.⁊ B. id eſt B ſanguiniſ

effuſſio.· eſt theſaurus in ſcrineo eccleſe repoſi
tus cuius claues habet eccleſia: vnde quãdo

vult poteſt ſcrineum aperire:æ theſauru ſuuzʒ
cui voluerit cõmumcare remiſſiones a iudul⸗

gentias fidelibus faciendo:et ſie peceatũ nõ
remanet impunitum. quia punitum fuit in fi⸗

lio dei · ⁊ martiribus 2 ſanctis ſu is · ſcðz domi
num hug cardi · Nec obſtat illð aug.qꝛ aut ho
mo punit peccatuʒ tempoealiter aut deus pu

miet eternaliter · vt innuit de pe· di. vꝛj. ca· fi·

quia punitur in confeſſione ꝗpter verecu ndiã
vt patet in his que no.S.e.iſub rubeica de pe
nitentijs· . qualiter · ſub· .amara. ¶ Itcem p
crucis aſſum ptõem vł peregrinatõem vęł aliã
iniunctõeʒ [Ergo maioeitas æ minoeitas re
miſſionis non atteditur ſeðòz illa que dixit raĩ.

ſed ſcom fideʒ penitentis.⁊ volũtatẽ ac prãtẽ
largientis· vt no.ò̊.e. v. qᷓd ſi dat elemolinam

FEateos tamẽè peelatus indiſcrete faciens

remiſſiones hmõi ſe onerat. ⁊ ꝙ oꝛões ſancto

rum valent peccatoei ad gratie impetratõem
nec non⁊ elemoſina.⁊ quodlibet ð genere bo
noeum. vt no.S·e:ſub rubeica de penitentijs
Jꝗ¶.et an ficte penitenti:dlam æ per oꝛatõnem
damielis ſolntꝰ eſt populꝰ iſrahel a captiuita
re.Der ozatõem moiſi remiſit deus iram iſra⸗
hel populo æ ei pepercit. Id oeatõnem dauid
remouit deus plagaz a populo ſuo.Et teſte ia
cobo·multum valet oeatio iuſti aſſidua. ¶ Il
lud etiazʒ Oſulimus:ꝙ is qui tales remiſſiones
acquiſiuit.non vtatur eis in hac vita.ſed reſer
uet in purgatoeiũ: ꝙᷓuis em̃ de neceſſitate non
teneatur facere penitentiam imunctaʒ. qe⸗ p
remiſſiones hmõi ⁊ ſi indiſcrete fiant. ſatiſ fa
ctiones tñ penitẽtie eneruant ſcdᷣm ciliũ ge
nerale·.e.cũ ex eo.. ad G.qe ſczʒ nõ põt cogi
P eecłiam ad ieiunandũ i qð remiſſuz ẽ p ta⸗
les indul getias · tñ qe neſcit vt rũ ſacerdos in⸗
iunxerit ei pñiam q;tam debuiſſet. nã 2 bodie
vix impomit debita pnie qtitas:eũ ꝓquolibʒ
moetali ſeptẽnis pñia regulariter debeat.
anteq; ꝓͥ vno peccato moztali pficiat?. multa
cõmittunt . nã quilibz paſſus:æ q̃libzʒ remiſſio
nucij ·⁊ qðlibet verbũ dictũ ꝓ vna koenicatõe
cõmittẽda· ſcᷣm quoſdã moetale ẽ ⁊ qe cũ id

qð ñẽ pur gatũ in hac vita/debeat pu rgari in

purgatoeio. fatuꝰ e ſimptex qui ibidè hmõi
indulgentias nõ ĩ̃ſeruat ·cũ ſi ip̃as ibi reſerua
uerit.tot diebꝰ quot ei remiſſi ſunt ſit mitiꝰ in

purgatoꝛio ꝙ; fniſſet:⁊ guioe ſit ibi pñia vniꝰ

diei ꝙ H centũᷣ· ſcdᷣm ea q̃ no.̊ee. ſub rubeica
ð pñijs· . qs ſit effectꝰ.ſub. . is ẽ eff ectꝰ .
et Hitelligas de pticularibꝰ remiſſionibus
que fiunt ꝑ papã vel alios inferioꝛes.dicẽtes
em de iniuncta pnia relaxamus. Secus de Ze⸗
nerali æ vniuerſali. per quam omnis ſatiſta⸗
ctio remittitur: que a ſolo papa fieri eonſue⸗
uit · ibi enim euolat ſi in tali ſlatu moꝛiatur.
vt notatur. 8· e · · quid er go ſi papa facit æc.

Idem potelt intelligi etiazx ſi ſimpelx ſacer

dos penitenti am limitet· dicens ab omnibus
his peccatis et alns de quibus non recoeda⸗

ris abſoluimus te:æ iniungimus peo pemten
tia ꝙ vadas vltra mare · vel ÿ ieiunes p trien
nium tibi autoeꝛitate eccleſie et noſtra omnez
ſatiſfactõem aliam remittetes· nam hac com⸗
pleta et ex cauſa miuncta.non eſt cred endum
ꝙ vlteriꝰ in purgatoꝛio afligat· licet peel bit
oneret ſe aliquando·vt no.· e · v· fateoꝛ tam
vnde fatuus elt ſi ſic abſoluit · immo ſcõm foꝛ
mam fiet quam no.·õ· e.ſub rubeica de penite⸗

tijs · J. et an ficte penitenti.ſub · J. quid ð ope⸗

ribus · v. ad booc degi pñia · v.· lacer
dos tamen ſibi conſulit. Sic licet in foꝛo peni
tentiali et peiuato poſſit ſacerdos remiſſionez
facere etiam in totum ſedᷣm quod dictum eſt·
in publico tamen a ſolemniter hoc nõ poteſt
etiam epiſcopus · cum ipſius poteſtas circa an

num et xl · dies reſtringatur · ve no · ů · e .· J. quiſ

poſſit.

Brir operantur · patz p ea que dicta ſunt
5. e.J. ꝓximo. ꝙ in hac vita ſiue in hoc
mundo. vbi ſcʒ quo ad penam eſt vnum maluzʒ
et triplex bonum. hlam lſoic eſt pena punitoeia
quod malum eſt.Item hic eſt pena tranſitoeia
pur gatoeia· ⁊ meritoeia·que tria bona ſunt
In pur gatoeio autem quo ad penam ẽ vnũ
malum æ duplex bonum.nam ibi eſt pena puni
toꝛia.tranſitoꝛiaet pur gatoæia. ſedò nõ elſt ibi
meritoꝛia: Ideoq; hee remiſſiones ſiue indul⸗
gentie ibi operãtur · ſed illis tm̃ pꝛoſunt ⁊ cir
ca illos tm̃ operantur quibus dum viuerent
facta fuit remiſſio· ſedᷣm ea que no· g̊ie S· xi
mo· v illud etiam conſulimus· et patet in his
q̃ no.õ·e..qbus moꝛtuis· ſub · J. ſecũdi dicũt ·
CQuid ergo de indulgentijs in quibus con
tinetur· ꝙ quicunq; poærexerit piã elemoſmaz
habeat peo anima patris vnum annum peo in
dulgentia.nũquid hec indul gentia anime pa
tris iam defuncti pꝛoderit · Dicunt quidam ꝙ
ſic. ꝙ non eſt tenendũ: qꝛ ptãs clauiũ nõ extẽe⸗
ditur ad tales: eum non ſint de foꝛo eccleſie h
de foꝛo dei. vt patet in his que no · S̊. e · J. q̃d
remittat · ſub. ꝗJ. dicuntur autem ſacerdotel · et
J.quibus pꝛoſint · v.ſed et viuis.Dico tamẽ
qꝙ; elemoſma factasnon ex vi indulgentie h ex
vi elemoſine ꝓdeſt anime patris· ſicut ⁊ alia
ſuffragia eccleſiaſtice caritatis: vt ibidez no·.
et no · ſi. .· e.J.quibꝰ ꝓſint · v · quid g ð his qᷓ
dekerunt · Stiã hi qͥ taliter populuz decipiunt
grauiter delinquunt aie tamen ſic obijci
tur· dominus papa dicitur conſtitutus a deo
iudex viuoꝛum et moꝛtuoꝛum· S.· qui filij ſine
leg. per venerabilem· ꝗ. rationibꝰ.v· ſane cuzʒ
deutronomiumad fi ergo poteſtas clamum
etiam ad moꝛtuos extenditur. Sed die ꝙ illð
verbum conſtitutus non facit ibi relationem
ad papam ſed ad cheiltum Item ſic obijcit·
anime que ſunt in purgatoꝛio.aut ſunt in via.
et ſic ſunt in foro eccleſie militantis ·et ſic ope
ratur ibi poteſtas clauium aut ſunt de foꝛo
eccleſie triumphantis et ſic non videtur ꝙ eis

pꝛeoſint ſuſt ragia eccleſie militantis· Jd p
dici poteſt ꝙ duplex eſt via· Vna iĩcerta nobjs
et variabilis· que in hac vita habetur.æ qui in
tali eſt· quo ad omnia eſt de foꝛo eccleſie mili
tantis · de pe · di· j· eccleſia cheiſti Flia cer
ta ſaltem ĩ genere et ĩmutabilis. quia certi ſu
mus ꝙ omnes qui ſunt in pur gatoeio ſalui fi⸗
ent . et in hac via dicitur eſſe anima que eſt in

purgatoꝛio.⁊ talis quo ad ſpem certazʒ ⁊ mfal

libilem eſt de foꝛo ſiue ſocietate eccleſie trium
phantis · Quo ad ſolutionem vero: vel conde⸗
nationem · vel remiſſionem. ex vi vere ſentetie
et efficacis mnullo ſubeſt eccleſie milicanti a

qua iam abſo luta eſt triumphante eccleſia cõ
pꝛobãte· vt patet in his que no· õ· e · . quid re
mittit. ſub .ſed et notandum · Quo autem ad
participationem oꝛatõnumelemoſinarũieiu
nioꝛum. et ſacrificioꝛum. eſt de foꝛo ecc leſie
militantis · vt patetxiij·q; ij :anime defuncto⸗
rum.⁊æ c.tempus:Sed ⁊ quo ad ſupplicatõeʒ

ſandtozum ⁊ curie celeſtis eſt de foꝛo eccleſie

triumphantis · vna enim eſt eccleſia cuius parſ
miliat in terris·alia tnumphat in celis: ⁊ to

ta eccleſia deſiderat duotas adiuuari ⁊ ſaluaſ

fieri.de pe.dil.j.hij duo.· Tria etiam ſunt
in eccleſia dei que ſuam ſꝑ retinent effi caciam
a quocunqʒ etiam peccatoꝛe fiant.ſczꝭ virtus.
verboꝛum. virtus ſacramentozum.⁊ deſideriũ
eccleſie ·. Dõ . Dabit virtutem voci ſue: ad hoc
xv · q · fi · c · fi · xiij · q: ij ·peo obeunti bus· Yeruz
quo ad alleuiationem vel omnimodam remiſ⸗
ſionem eſt tantum de foꝛo dei ·qui quãdo pla
cebit ipᷣ̃am in gloꝛiam collocabit:qui etiã adð
ſupplicationem et deſiderium eccleſie triũphã
tis:⁊ ſuffragia eccleſie militantis:mouetur æ
ei citius miſeretur- Nec obſtat ꝙ eccleſia dica
tur poſt moetem abſoluere vel condemnare ·
quia impeopꝛeie ponitur quo ad effectũ · vt pz
in his que no· Se . . qui bus peoſint.v· ſed et
viunis. In inferno autem nihil operant iſte
indulgentie: quia ibi nulla eſt redemptio. nec
eſt ibi aliquod bonum quo ad penam ĩmo om
ne malum · ibi em̃ non eſt pena meritoꝛia. nec
purgatoeia:nec tranſitoꝛia.ſed tantum puni⸗
toꝛia et eterna:Hug tamen dicit ꝙ ibi eſt al⸗
leuiatio·vt noõ.e:ſub ruheica ð pnijs· . qui⸗
bus moꝛtuis:ſub ꝗ magiſtri canonum· ſin
paradiſo etiam nihil operant.quia anime ibi
dem exiſtẽtes nõ egent noſtris ſuff ragijs me⸗
dicatis · vt hec omnia patent per ea que no·õ.
e.ſub rubꝛeica de penitentijs·quibuis moe⸗
tuis · ſed nos potius ipſaruz ſuffragijs indige
mus· quibus interuenientibus ad earundem
ſocietatem perducere dignetur qui eſt benedi
ctus in ſecula ſeculoꝛum amen. .

De diſpenſatombus- Gubeicellaj

Ic beeuiter no. Quid ſit diſpenſa
tio · ¶ Quot ſpecies diſpenſationũ.
Quis poſſit diſpenſare · ¶¶ Qua⸗
liter facienda eſt diſpenſatio

— — –, — — —

ſds
nanob
quin
cleſe mi
na certiſn
jneelſt in
1 1 mkal
ſie trium
elconde⸗
ſentetie
litann,
ccleſiac
ſquid re
autem 3d
narjein
deccleſe
defunco:
plieatoe,
veccleſte
unus parſ
elis⸗ to
ſaluaſ
lam ſunt
ficaciam
3virtus.
deſdeni
àd hoe
9Femz
mremil⸗
ddopla
netiä ad
triüph
onetur:
eſia dica
emnare
. ve p
ſed et
int iſte
tio. nec
jmo om.
zia⸗ nec
m pun:
bj eſt l⸗
Squi⸗
. In
jme ibi
eno;⸗
8 moe⸗
indige
undem
benedt

—

penſa
lonn⸗

Qua⸗

4

Etr vocatur vulnusquia ius vulnerat ·xxiij · q

Quis ſit effectus diſpenſationis.

(v ſit diſpenſatio. ri goeis iuris ꝓ eum

ad quem ſpectat miſerieoss facta cano
nice relaxatio.vt colligitur.j· q:vij · . niſi ri⸗
goe · et · e ſequen· a in inferioeibus apparebit

iin· ip̃a pietaſ:circa finem. Circa quod tres re
regule ſunt notande· ¶ Deima regula eſt · ꝙ
qui peccat moꝛtaliter poſt baptiſmum peomo
ueri nõ potelt· xxv.di:peimum · xlvij.di.quo⸗
nam · l. di. illud. · q · vij · iquis omnem. Sge
cunda regula eſt. ꝙ pꝛomotus qui poſt ꝓmo
tionem ſuam moꝛtaliter peccauit · deijcitur ſi⸗
ue deponitur · l. di · qui ſemel. a⸗cap· ſi ep̃ᷣus · et
vaßeſ poſt oꝛdinatõnem.lxxxj.diſ diaconus·
Tercia eſt ꝙ depoſitus ab oedine nõ reſti⸗
tuitur.l dic.j·et·ij · et · e· peruenit · et · c. poſt⸗
ꝙᷓ.quod qualiter intelligatur no·S de tꝑi·oe.
Cet cui ·ſub·.peima regula.et.õ.de accuſa·
Hꝗ·quis ſit effectus.vᷣ.ſed que ſunt illa crimi⸗
na · et ſe. ⁊ ſub..queritur autem · ¶ AHee aũt
tres regule colligi poſſunt · l.di.vt ↄſtituere
Vbicunqʒ autem micius agit᷑ ꝙᷓ; dicte tres re⸗
Sule requirantvel als rigoe iuris relaxat ſi⸗

ue temperatur · diſpenſatio dici poteſt EKic

tamen notanduz. ꝙ alind eſt rigo⸗:aliuò ius.
aliud equitas.aliud diſpeſatio Ffügoe E di⸗
ſtrictio iuris et auſteritas.ſcripta aliquoties
ad terrozꝛem.ſcòm qð dicit canon.ꝙ non ẽ dã⸗
da communio etiam in fine vite· his qui defe
cerunt in accuſatione clericoꝛum.ij:qiij.ſiqᷣs
epiſcopum.Item ⁊ qð non oeetur peo illo qui
peeſ biterum nominauit tutoæem in teſtameto

filio ſuo.lxxxviij· di. neqʒ · ſed iſte ri goꝛ nõ eſt

ſernandus niſi vbi timetur exemplũ mali ·xlv
di · ſed illud · ¶ Sed et quandoqʒ ri goe idem

eſt ꝙ ſubtilitas iuris.ſic. · de reſtitu.ſpoł.in
litteris · =· e·ſepe cotingit· ſ Ius autem ẽ ars

boni et equi:cuius merito qs nos ſacerdotes
appellat ·id eſt.ſacroꝛum peeceptoeum mimi⸗

ſtros · vt no. ff. de iuſti · et ur. l. . . ijus· ¶Eqᷣ⸗

tas vero media eſt inter rigoee ⁊ diſpenſatõez
ſiue miſericoꝛdiam.C · de iudic· placuit. Hec
aũt a cipꝛiano ſic deſcribitur · eqiitas eſt iuſti
cia dulcoꝛe miſericoꝛdie temperata.Vel die ·
equitas eſt motus rationabilis regens miſeri⸗
ccediazʒ æ rigozem.hec em̃ eſt equitas ꝙᷓ iudex
qui miniſter iuris eſt ſemper debz habere pee
oculis. ff. de eo qð certo loco da.opoetz · ꝙ ſi
epheſt · in f · vt ſcz ſciat bonos remunerare· ma
los punire.via regia incedere·et ſe rationabi
liter regere:non declinans ad dexteram lb ad
ſiniſtrã · ff. ð iuſti · et iur · l. j. J. j · v. iuſticiã nã⸗
q; colimꝰ · xlv· di·diſciplia.⁊·c.⁊ q emẽdat ·l.
di · ponderet · in f. æ· cdomino ſancto·:xxvj·q.
vijalligant· ¶ Sed nunquid diſpenſatio eit
jus · dicunt quida ꝙ ſic · quidam ꝙg non. Flij

dicũt ꝙ ſcom quod eſt in diſpenſante nõ ẽ iuſ

ſed poteſtas a iure conceſſa⁊ eſt quedã actõ·
verum ſcðm ꝙ eſt in eo cum quo diſpenſatum

eſt: ius eſt peinatum non communeet eſt que

dam paſſio.ad hocS · de filijs peeſ biteroeꝛuzʒ.

.

ex tue.xxxiij· qij incerfectoꝛes.et.c.in ado⸗
leſcentia· Tu dic ꝙ hoc verum eſt. ſed diſpe
ſatio eſt rigoeis ⁊c · vt no · . e · ¶. H.· j·

ot ſpecies diſpenſationum · di cas ꝙ di
ſpenſationum· EFlia eſt debita.
Klia peobita. Flia eſt permiſſa.

Debiea eſt diſpenſatio vbi multoeum ſtra⸗
Zes iacet et timetur de ſcandalo· l.di · vt eon⸗
ſtitue retur: quod qualiter intelligat'.et in q?

caſu vitandum ſit ſcandalum et in quo nõ.dic
vt plene no⸗s· de renun. ꝗ. cuiv. graue ſeanda
lum · ¶ Item debita elt ratione tempoeis.ł p⸗
ſone · vel pietatis.vel neceſſitatis vel vtilna⸗
tis eccleſie · vł euentꝰ rei.ſicut ̊ ſmngulariter
peobantur.j·q:vij..niñ ri goz.et.c.ſe.vſqʒ ad
.· ecce quibus de cauſis⸗ket beeuicer vbicũqʒ
perſona.res:locus.cauſa:exigit · q̊ debita eſt
diſpenſatio · xxix · di. c· j. · ij · I. di. domino ſan⸗
cto.in verbo:peecipiũt⁊ in verbo· neceſſe ſit
et · c· conſiderandum · Vnde et diſpelare · eſt di⸗
uerſa diſcrete penſare· in animo an relexatõ
iuris expediat verſare.etx ſi expedire videat ip
ſius rigozem relaxare.· Licet autem ex cau⸗
ſis peedictis debita ſit diſpenſatio.æ etiaz pec
cet peelatus ñ diſpenſando.ar.ij.q v.quanto
in fi:tamen ſubditus non poteſt ipam petere

niſi foete ſupplicando.licet ei debeatur. Sic

melioe de eccleſia deberur epiſcopatus · viij ·
q·j·licet:nec tamen poteſt petere· e · q· in ſeri⸗
pturis.ſcðm rai. elius exemplimm elt in po⸗
ſtulato.vt patet in his que no·õ· de poſtula-
peela· .et vtrũ.-gof·ſequens opinionez. t.

ODꝛohibita eſt autem diſpenſatio. vbi non
poteſt fieri ſine decoloꝛatione eccleſie.⁊ vbi⸗
cunq; ñ ſubeſt iuſta canſa diſpẽſandi. j· q. vij ·
et ſi illa.et·c.tali.õ: de elec· mnotuit·J. młta.

et · ꝗ. fi.
Dermiſſa vero poteſt dici diſpenſatio ĩ ca⸗

ſu:puta.ſiquis ad accuſatõnema icuius con⸗
uictus eſt vaſa ſacra vel aliã rem eccleſie ſub
ripmſſe · hic enim poterit epiſcopus etiam
foete contradicente aduerſario diſpenſare · er
ſie poteſt intelligi · l· di · ſiquis peel biter. ſcdᷣm
hug. Sed et aliter poteſt diſtingui de hac ma
teria:quod dic vt no.õ.ð filijs pꝛeſ biteroꝛ.
¶· fi :v· nam diſpenſationũ alia vlũtaria.æ ſe.

Vis poſſit diſpẽſare:papa.ſp.ĩ oĩ caſu.
et omm impedimento a iure humano
ſiue poſitiuo inducto diſpenſare poteſt ſtes
et circa ius diuinum. dum tamen peeceptum
