naturaliter. H. j· ideo etiã repeobad teſtis qᷓ

aſtruit pꝛobare negatiuã..de cauſa poſſeſ.
Pbpeie.cũ eccłia ſutrina: S. nos igit.
. Vottus numerꝰ compurgatoꝝ · ⁊æ qua⸗
les compurgatoees requirant'. De nu⸗
mero dic ꝙ epiſcopꝰ purgat ſe manu duodena
ſui oedinis. ſacerdos ſexta.diaconus trina·ij.

q·viomnibus · li legitimi · ⁊. · p̃ſbiter ſi a ple

be: et ſic põt intelligi.j.e.c.j. Subdiaconꝰ ve
ro tot compurgatoꝝ teſtimonio infamiã pur

gabit quot diaconus ſuã.quia eodẽ honoee et
Peiuilegio gaudz æc. vt.õ·ð ſeæ·ñ o⸗.miram'.

et de eta·et quali. a multis· vnde verſus·
CDontificẽ pariũ manꝰ purgat duodena

Sexta ſacerdotem leuitã tercia purgat
Maioe maioei minoe é adhibenda minoei⸗
Q

Quęẽè plebs infamat purgabitur in manife⸗

ſto.ar..de penitentijs.c.j.S de ſimo:ex tue⸗

—

ue choeus ante choꝝ ſua ſit purgatõ p
ſto·id eſt. parata.Et no.quod dicit:que plebs
ac et quẽ choeus:.æc.q:d.ſi publice infamatꝰ
ſit inter laicos cozaʒ ipſis purgabit ſe:ſi vero
inter clericos ti infamatus ſit·tunc coꝛã cle

ricis tm ſe purgabit. vt innuitur·j· e. c.ij in f.

de accuſa.qualiter:ij.j.ad fi -nam vbi na
ſcitur malum ibi moꝛiat :q.jſi peccauerit·
Sed certe hodie tenent omnes ꝙ numeruſ
compurgatoꝝ arbitrarius eſt. vnde duo pei
mi verſus coeri guntur et abijciendi ſunt.
Tercius· ſ. maioe maioei æc tenendus eſt.

ſed qð dicit eſt adhibenda. ſubaudi. arbitrio

indicis · vt ꝓbatur · ꝗ· de ſimo · cũ eſſent. ad fi ·
·S .de accuſa.cũ p.manconella:⁊.c.inquiſitõ
nis · S. penb · in fi ·: ij · q v:.omnibug:in fi ſe· ex
tuarũ · et.c. cũ ĩ iuue tute· I. fi · ¶ Eſt tñ caſus
in quo foete numerus arbitrarius nõ eſt.S.de
fri gidis:laudabilem:..- qð dic vt no · in ſum
ma eiuſdem · . qualiter · w. ſed nunquid ſuffi⸗
NQuales aũt debeant eſſe compurgatazes.
Dꝛeimo requiritur ꝙ ſint eiuſdẽ oedims.vt no·
· e · J. M.j·. Eſt en notandum. ꝙ qñ hi q eiuſ⸗
dem oedinis ſunt inimici ſunt infamati b eſſe pᷣ⸗
ſumunt admittunt' compurgatoees oedims
inferioeis:ar.e.cũ in iuuentute· ꝗ. fi.ijq:v.
ſi legicimi.idem videt ſi tot epiſcopi nõ inue
niuntur:e.quotiens: quinimmo ex eadẽ cau
ſa clericis deficientibus laici antterent?. ij·
q: v.omnibas:vel etiã femne· ar · xviij. q. ij·
in decima. Tales aũt requirunt compur⸗

gatoees·qui vitã et ↄuerſatõnem infamati co⸗.

gnoſcant·j.e:cũ p.manconella.qui etiaz vici⸗
ni ſint et honeſti · J. e· cũ dilectus· ¶ Et ñ tm̃
debet bhre noticiã i famati æ vitã et ouerſatõ
nem pᷣſentem · ſed etiã peeteritazʒ · vt patet.j:e.

inter ſolicitudines · Jiem i git . ibi. qui Ouerſa
tione et vita ipiꝰ nõ tã moderno tpe nouerint

ꝙᷓ tranſacto:et ſic videtur ꝙ a tꝑe natiuitatis
debeat ſe quis purgare: ò id quod no. e. ꝗ.
qnaliter: · nec illud.et ſe · Sed dic ꝙ; ideo hoꝰ
dicit · qe ſi in peeterito fuiſſet malus:nõ mueni
ret defacili compurgatoꝛem ·ar..·e. c.j·S. de
peeſump:mandata ff· de edendo. ſiquis ex ar

gentarijs· S.j:ibi:·quid em ſi humilis ⁊ deplo⸗

ratus c. Vel ſpeciale eſt in crimine here⸗
ſis ꝓ purgęt ſe de peeſenti ⁊ peecerito ꝓpter
periculũ fidei.ſicut ⁊ ſpeciale eſt ꝙ cũ quarta
decima manu ſui oedinis purgatio indicit · et

ꝙ compurgatoees requiruntur vita ꝓbati. vt

ibi dicit in peeceden. S. accedentes.et hoc ꝓ⸗

pter immanitate criminis et periculũ fidei · vt

infamia ↄuertat' in famã:et ſcandalũ omne et
ſuſpitio de catholicoꝝ mentibus deleat· vt

e.t. ꝗ.peecipias. Ebls aũt ſufficit ꝙ quis

purget ſe de tpꝑe poſt ſuã ꝓmotõem elapſo.vt
no⸗·S.e . J. Px · V· ſed ſufficit · 1 Nỹ ergo debz
inquiri de cõpurgatoꝝ natõnibus et alijs cir

cũſtantijs ac ſi deberent oedines celebeari ·

e
noej⸗
anüfe⸗
tue⸗
t
plebe
fumae
verg
ei de
pinf.
bina
nerit.
weruſ
10 per
.
geſt.
bitnio
dfi⸗
niſt
eer
aſas
de
ſum
ufi⸗

Rhno⸗
eiu⸗
dims
ht.
inne
ca
1,;
1⸗
dur⸗
co⸗
ici⸗
cin
t
.
erſa
rint
atis
9.
“
eni
de
ar
lo⸗
re:
ler
tta
et

vtinã nepe epiſcopi noſtri tẽpoꝛis ſic diſcute⸗

rent dedinandos.ſed ſufficit ꝙ ſint bone fame

in ſuis oedimbus miniſtrantes. nec in iudicio
S erimine condemnati.⁊ ꝙ ab eccleſia toleren
tur.vt.ĩ.e.conſtitutꝰ.non ergo ſufficeret ꝙ mi
mſtraret in ſuis oedinibus ab eccleſia tolera⸗
ti ſi infamia laboæarent . licet ſecus ſit qñ queri
tur vtrũ ab infamato poſſimus recipere eccle
ſiaſtica ſacramenta.vdt.õ̊: de cohabi: cleri: et
mulie · veſtra · et· c. fi.⁊ penł.

euſari· dicunt quidã ꝙ ſi accuſatione pẽ

modum de eodẽ crimine accuſari nõ põt.ſicut
in abſolutione vel m abolitõe obſeruat.õ̊. de
accuſa · ð his .xxiij.qiiij.ſi illic·ij.q:iij. abo
litio· ne de delicto eiuſde hoĩs ſepius queratꝰ
ff. nau:caupo·ſta:licet.niſi in caſibus: ff· de
pᷣuarica .l.iij.ff.de accuſa·ſi eui..iſoẽ.ſecꝰ ſi

nulla pᷣcedente accuſatõne fuit purgatio indi

cta et pᷣſtita.nã tũc denuo põt accuſari.ar.ij.
q· v· G habzʒ ꝗꝓpeiũ:et.c.mennã·iĩbi em̃ purga
tus ſe purgat · ſi tñ ceſſauerit accuſato· id eſt.

ſi nullus eũ accuſet.innuit ergo ꝙ poſt peimaʒ

purgatõz admittit accuſatio.ad ide ar ·xxxiij

qij admonere· vbi quis poſt pemtentiã ac⸗

euſatur · ktte ſicut poſt abſolutõnem indicit
purgatioĩta poſt purgatõem admittenda eſt
accuſatio·S.de accuſa: veniens · ¶ Lau. dixit
ſiue accuſatio pᷣceſſerit ſiue nõ.nunꝙ; accuſa

tus purgatus põt de eodẽ crimĩe accuſari.qe
iuſiurandũ maioeis autoeitatis eſt ꝙᷓ ſnĩa· ff. ð8
iuriur · l. ij · et idem oſequit quis ꝓꝑ iuſurandãũ

qð ꝑ ſnĩam.ff.de iur̃iur.h et ſi.q.ſi cũet pee⸗

toꝛ tuet iuſiu.ff · de iuriur.l.iij. E.j. et piuriaũ

ſolũ deum habet vltoꝛem.C.de rebus credi.

et iur̃iur · l. ij · C. de arbitris.aut ·decreuit· et
iuſiurandũ bona fide exactũ actionẽ popula-

ribus ¶ Bicas ꝙ rõe infamie de nouo exoꝛte
põt iterũ accuſari et indici purgatio.ar.S.de
iufr · calum.ceterũ.õ · de teſ:cogen.pᷣterea:̊· ð

exceꝑ·paſtoealis.j.e.cũ in inuẽtute · H · j . J.

· ⁊· fi:et ſic põt intelligi:ij·q:v.̊ habʒ.et.c.
mennã.· Sim aüt querat de infamia pceden
te iuramentũ purgatõnis: ⁊ terminꝰ aſſignatꝰ
fuit · . quẽ apparerzʒ accuſatoe ñ apparuit· ñ

poterit accuſari:ar.õi:de clamdedeſpon.cum

inhibitio·niſi foete mala fide eſſz indicta pur

gatio·qe tũc poſſz iterũ ateuſari ·arff · ð iuriu·
eũ qui · I. in popularibꝰ.et.lłſi duo · ꝗ.fi: b niſi
imineret piculũ aĩe.et is qui vult accuſare ab
ſens fuiſſet. S.qui ma·ac · poſ. c·fi · Vel dic
ꝙ ſine terminꝰ aſſignatꝰ fuerit ſiue nõ.ſiue ac
cuſatio p̃ceſſerit ſiue ñ.pꝰ purgatõzʒ pᷣſtitã rõe
i famie pᷣterite accuſari ñ poterit.niſi accuſanſ

ſuã vł ſuoꝝ ĩiuriã ꝓſequa· ff.ð̃ accuiſi cui:.ꝗ.

hiſoem. vel niſi doceat peimũ accuſatoꝛẽ pee
uaricatũ fuiſſe.ff· de p̃uarica · l. ij. k miñ velit

ꝓPbare ꝙ purgans deierauit.qð fieri põt eum

ſacramentũ purgatõnis ſit iudiciale· et cõtra
iudiciale iuramentũ ꝓbatõ admittatur · ff· de

iur̃iu· admonẽdi. ſeðz gof. C. ð rebꝰ creð · l· .
Weñe pena deficientis in purgatõne·

N purgatus de eodẽ crimmne valeat ac

ente fuerit indicta purgatio et peeſtita · poſt

effe⸗

Regulam trado tibi · ꝙ ſient puniretur ac⸗
cuſatus de crimine de quo impetebat ſi ↄuin⸗
ceretur.ↄſiderato modo agendi· ſic idẽ accu
ſatus paniet ſi in purgatione deficiat · Vnde
ſi accuſet quis de crimne qð depoſitõez indu
cit: ⁊ indicat purgatio:in qua pranda accuſa
tus deficit· deponetur.S: de ſimo:de H antez·
ĩdem ſi m modũ inquiſitõis a gat et ſit crime
exceptũ et immane de quo quis etiaʒ in modn
inquiſitionis depomtur:puta: homicidium ſi
monia·S· de accuſat inquiſitionis · S de ſimo·.
per tuas: vb hrĩſis:ĩe-inter ſolicitudines:Seð
contra.S·de ſimo. inſinuatũ: vbi nõ fit depoſi
tio ſed tantũ peiuatio a beneficijs· et tamen e
crimen exceptum:ſ.ſimonia:Dic ꝙ ibi plures
deliquerant et iðo peit multitudini: qe grane
erat omnes deponere.ar.S.de:cler̃.ex. miniſ:

latores al autez ſi vnꝰ eſſet tantum vel pauci

fieret depoſitõ.igitur ſi in modũ exceptionis
opponat crimẽ vt excludat quis a beneficõ.
defectus purgatõms eande penaʒ inducet. :
de accuſa accedes · ſcðm gof· VYel die ꝙ vbi in
modũ accuſatõnis querit de crimine · habz lo⸗

cum qð ſupea dictũ eſt· vbi vero in moduů de⸗

nunciationis vel inquiſitõis.arbitraria erit pe
na: ſcòm ea que no·S·de accuſa.quis ſit eff e
ctus. et

ximus ſupea de pur gatõe canõica:
nunc dicendum eſt de vulgari .
¶Cuid ſit vulgaris purgatio

Vid ſit vulgaris purgatio · æ quidẽ eſt
de obiecto crimine innocentie oſtenſio

tia qne ex tali pur gatõne conſurgit valeat re⸗

ſub rubeica de inquiſition·.quis ſit

Me purgatione vulgariEubeicaa⸗

uare ſit ꝓhibica. n ſent?

quaz ſibi vul gus inuenit vel ſequit. canonice

tñ repeobata ·vt·Sõ.ne elerici vel monachi.ſen
tentiam.⁊ apparet ex ſeqnentibus· ſicnt e du⸗
ellum.purgatio aque frigide: ferri cadentis.
caſei benedicti.⁊ ſimilia:vt/j.e.p totuz⸗ij:q.

v.monomachiam:mennã.ſuluiſti ·que = di⸗

cuntur indicia peregrina.vt.St.jex tua
Vare ſit ꝓhĩta.multiplex eſt ratio.
Deima ratio eſt.qꝛ inuenta fuit dya
bolo fabeicante· ij ·q: v.mennam.æc c. cõſului⸗
ſti. ¶ Becũda. qe deꝰ ꝑ eam temptari videtur
j ·e:c.fi ·h ꝙᷓdiu habzʒ hõ aliud qð faciat.deũ

temptare nõ debzʒ. xxijq.ij· querit cur patri⸗

archa:xxiij.qfi· ſi nulla- I ercla· qe p eam

is qui in nulla culpa eſt ſepe punit. vt·e ca

ſignificantibus· quod ẽ ſatis pnerſũ· lvj· diſ·
ſatis ꝓpuerſum · ̊.de ↄſtiturõmbns· c.· ij. nec ec
officiũ etletharũ ſcðʒ lau:locũ habz. C.ð gla

diatoeibus · · vmea: li.xj. C.ð act.et obli.ne
gantes. licet ſitar · ꝗͥ.ffad.l.acqᷣł.qua actõe
CC.ſiquis in colluctatõne· ¶ Yec obſtat ꝙ de
golia ⁊ de dauid poſſet opponi.qe illud fuit
factũ oedinatõne diuma.æ ideo dauid excuſa
ij.q:v.mennã.ſicut et petrꝰ qui gemmũ cõ⸗

miſit homicidiũ.xxnjq· vl.occidit. et patriar
chas plures vxoꝛes habentes · S̊· diuoꝛc gau

demus.· ſpecialia em nõ ſunt trahenda ad con⸗

ſequentiã · S̊.de deeſ.pᷣben · Oſtitutꝰ ad fi.
N ſentetia que ex tali purgatõne inſur
git valeat retractari.nõ videt· qe ſi nõ
ppellec' in rem tranſit udicatã · licet alit ſe
abeat veritas· ̊.·ð ſen· et re iudi · cũ int voſ.
et per ea que poſtea emergunt ſententia non
retractatur.S ſententia et re udicata. inter
monaſteriũ. et. e· ſe. nec error detectus ſenten
tiam retractat ff. famił.hrc· cum putarexꝭ· C.
de vdie · mdebil··· ¶ Contrarium tamen te⸗
nendum elt: nam errore detecto retractabitur
ſententia · vt expᷣſſim he beꝰ·j.e.ſignificãtibꝰ.
vbi iudex ſicu: ex officio ꝓceſſerat et condem
nauerat.ſic erroꝛe manifeſte detecto ex eodẽ
officio retractare põt.ſicut et interlocutoeꝛiazʒ
ex officio retractat etiã:·x. diebus elapſis· qðᷣ
die vt no· S. de ſnĩa et re iuudi · ſub rubeica de
ſnia.. quot ſunt eius ſpecies.v.nõ tñ tranſit:
quinimmo et ſi iure oedmario lata ſit mhiloĩꝰ
retractari põt· cũ ſit lata ↄtra ius ſcriptuzʒ· et
180 nulla e. ij · q.vij.. di ffinitiua · Y: itẽ ſi ſen⸗
tentia· C. de ſen- et mterlo.o:iu.ꝓlatã.qð dic
v: no.S.de ſen:et re iudi:ſub ru beica de ſentẽ
tia·ꝗ.quot ſint eius ſpes:ſub.ꝗ.diffinitiua.nã
et ꝗꝓpter delictũ aduerſarij aliqñ retractatur
S· de diuoæ:ex litteris.ſcdðᷣm.b.ff. de iuriur.
admonendi·. C.de tranſac.ſi ex falſis.In G̊ em̃
caſa detecto erroee apparet ꝙ; ſnĩa falſa æ nul
la fuerit· autoeitate nulliꝰ ſeu falſe ⁊ repeoba
te ꝓbationig.ſic ergo vtroqʒ iure eſt merito
retractanda ſcz io:S: de excep: cũ venerabi⸗
lis.. intelleximꝰ.C.de falſis:querela.ſma em̃
ꝗꝓpter erroꝛem ꝓbabilèe retractat.xxxiij· q-j.
c.ĩj.S·de fri gi:fr̃nitatis · ff.de condi ſine cau
ſa· ſi fullo.ff.qñ act' .ð pecł ·anmalis eſt · l· j.· ¶.
fi.ałs eſt·l.ij· ff·de iuriur:admonendi: xxxv.
qĩix:ſniam· et·c.graue.qð dic vt no.õ.ð ſen·
et re iudi.ſub rubeica de ſnĩa:.quot ſint eins
ſpecies.ſub·ꝗ.ſed nunquid eſt q̊ ſimplicit ve⸗
rum · xe h quid ſi poſt ſniazʒ· QS vis ſcire qᷣd
ſit duellũ:quid monomachia et alia q̃ in G ti.
deficiunt videre iunge ea que no.õ · de cleri.
pug· in duello.pꝓ totum?
Oe iniurijs et damno dato. Rubeica-
Bactatũ eſt ſupea de criminibꝰ et ex
ceſſibuſ:h qꝛ ex his iniurie ꝓueniũt
et damna frequentiꝰ inferunt᷑ · iðᷣo
ð apponit B rubeicã de murijs et dã
no dato. Vel ſic.qe accuſatoꝛe deficiẽte in
peobatione et purgatõe canonica p̃ᷣſtita abſol⸗
uitur reꝰ.vt apparet in his q̃ no:S.de purga;
cano. et ſic accuſatoe ſiue denunciatoe actone
imuriaꝝ ⁊ ð dãno dato tenet · ff· de ini ur. jtẽ
apud labeon.ꝗ.ſiquis libello.et·.e.olim. p⸗
miſſo tractatu de purgatõne· videamꝰ de iniu

rijs æc. explicantes · Quor modis dicatur

iniuria. Quis poſſit iniuriã facere ¶ Quot
modis fiat iniuria. Cui det' hec actio.

¶Contra que s detx. Et in qtũ det. ¶ Et
qualig ſic hec actio · Subſequenter apponemꝰ

rubeicas de damno dato et de pauperie.
Vot modis dicat' iniuria.⁊ quidez Ze⸗
Aneraliter dicit' iniuria quidquid nõ iur
pecialiter aũt dicit iniuria iniquitas

1

et iniuſticia ĩiudicantis.quaſi ius iniquum ſine

iniuſtũ· ex eo ſic deã ·ꝙ iur̃ et indicio caret·

PPicit᷑ etiã muria culpa vt ĩl.acqł. Iſe
et iniuria dicitur ↄtumelia alicui facta ł dcã
et ſic accipit in iſto tractatu · ꝓban h inſti · e ·
t . in pein · et · l· jtẽ apud labeonez · ¶. Duiciũ · et
ꝗ.abduxiſſe.

pnñt.⁊ ecõuerſo·Eallit aũt in furioſis =
infantibus qui dolicapaces nõ ſunt · qui licet
patiant' iniuriã.ipᷣam tñ facere nõ pñt.Doteſt

em̃ quis pati iniuriã = ſ neſciat· ſed nullus fa⸗

cit miſſi qui ſcit ſe inuriã facere.vñ ſi cũ q̃s cer⸗
tat vł ꝓ iocũ pcutiat nõ tenet iniuriarũff/e.
illud · xx· q:· illud ·

Pre. verbis · et litteris ·¶ He fit iniuria
quotiens manus infert Verbis irro gatur
ini uria qñ duiciũ fit:et dicit ↄuiciũ a ↄcitatõ
ne vel a ↄuentuh̊ eſt a collectõe vocũ.cuʒ em̃

in vnũ plures voces ↄferunt' ſpecialiter con⸗

uicium dicit.quaſi ↄuociũ·qð fit nedũ pᷣſen⸗
ti ſed etiã abſenti:nã ſiquis ad domũ vł taber
nam tuã venerit.Ouiciũ facit etiã te abſente · ſ
vociferatus ſit vel alios ad vociferandũ in⸗
duxit ꝗ̊ certam pſonaz. nã rei incerte nulla eſt
executio.ff. e.l·:j..iniuriam· et· l.jte apud la
beonem. J. ↄuiciũ.⁊· J.feciſſe ·⁊· ¶cui.Dar em̃
homicidio crimẽ eſt: verbis alin laceſcire⸗Vñ
angꝰ· Non minus periculũ eſt lingua mentiri
ꝙ; manu ſanguineʒ effundi ·˖ xj · q· in. quiſquis:
Cui ↄſonat ps .Quoꝝn os maledictõne plenũ

eſt. ve · pe · eoꝛ ad effunden. ſang. ¶ Litteril

vero fit iniuria.cũ quis libꝛʒ · vel carmen· vel
hiſtoe iã.ad infamiã alicuiꝰ ptinentẽè ſcripſit.ł
Opoſuit· vl edidit · vb dolo malo fecit quo qͥd
eoꝝ fieret· putadimiſit ſcripturam cadere in
platea ff: de ver.· ſig: late: Nec diſti guit' vt

nomie ſuo ł alteriꝰ h edidit· expᷣſſo noĩe ꝓpeio

illius quem inf amare intendit ł nõ expᷣſſo.Ro
dem mõ tenet qui hmõi ſcripturã curauit ven
dere · k emere · Sode mõ tenet qui ſine ſeriptu
ra notã vel ſignũ aliquod hoꝝ ꝓdiderit. pu⸗
ta· veſte lugubei bł ſqualida vtit ĩ ininriã alies

vel barbã dimittit. capillos ſubmittit.ff · e ·

jtẽ apud labeonẽ·I.ait pᷣtoꝛ ne quid infaman⸗

di cauſa: ⁊ ſequentibꝰ.v.q.j. quidam maligni

ſpũs ·St no.ꝙ ð famoſo libello agi põt cri⸗
minaliter ſcðzê · l. ad penã capitis. tã ꝗͥ illuz q̃ᷓ
fecit ꝙᷓ ꝗ illũ qui inuenit: niſi ipᷣm coæruperit

vel cõbuſſerit:b inuentũ nulli reuelau erit/C.

de fa.libel.l.vmca · v·q.j.ſiquis famoſum li⸗
bellum et põt in h eaſu quilibz de populo ae⸗
cuſare.et accuſatoeĩi oſtituntur pᷣciũ ꝓ mõ ſub
ſtantie accuſate ꝓſone:vel ſi erat ſeruus ꝓdu
cit' in libertate quid em̃ ſi publica vtilitaſ ex
hHoc emergat · ff· e. lex· J. fi ·⁊æ. l.ſenatuſ ↄſultũ.

et · Q· de famo·li.l.vnica.Nõt et ciuilit agi vt
dem̃ eſt actõne iniuriaꝝ · qᷓ nõ publici iudicij

h peiuati ↄtinet q̃relã.C·e:l.iĩinriaꝛx · ff. e · oſti
tutõnmibus · . vnico· vñ ⁊ de omĩ iniuria etiã ſi
deſcendat ex:l.co.ciuilit agi põt:vt ibi.et ð

omni alia ꝙᷓtũcumqʒ acroci:ff ·e.pᷣtoꝛ edixit· ¶.
poſſe hodie · ¶Sed ſedðz ca · qui famoſuz libel⸗

Vis poſſit imuriã facere. hi qui et pati

Vot modis fiat iniuria.tri bus modis.

nſine
.

N⸗
iſte⸗

t pari
1

licer

oten
18 fa⸗
Scer:
ef⸗ e⸗

odis⸗
niurie
Gatr
ritato
menñ
com
ſen⸗
aber
teſi
in⸗
geſt
dla
areñ
e⸗n
entiri
uis⸗
lenu
teril
hvel
ſitek
dc
rein
N
rio
bo
ven
pen
fe·
nan⸗
gni
erit
C.
nli⸗
oae
ſub
du
ſer
ve
cij
Nti
iſ
rö
el⸗

.

lum ↄficit flagellaꝰ et exeõicãt.v.q:j:q̃ in al⸗
terius · et. c. hi qui · ¶ Sed 2 ſi certũ ſit quis
Ofec erit: põt accuſari æ deponi· cũ ſit gue cri
men· et accuſatõne et dãnatõne digniſſimum.
xxv· di I. nũc aũt. S* et iniuriã facere itel
ligit qui ĩ iniuriã ðbitoeis. fideiuſſoees ido⸗
neos repeobat łᷣ interpellat.vł domũ abſentie
ſignat.b liberũ ꝙ fugitiuo capit.vel ſtupeum
etiã in ſeruã cõmittit.vł aliquẽ habz ludibeio
vel in inferioꝛẽ vicinũ aliquid ꝓijcit. ł in ſupe
rioꝛem fumuz immittit · ff · e. ſi credi toꝛ · ⁊. l. ſj
iniurie · · l. ſi liber·⁊. l·ſi ſtupy · et·l· ſiquis.
et · l · p.a · ff.qᷓ ſatiſda:cog.ſi x· ꝗ.fi: In his ve
ro:vij.caſibꝰ agẽdũ ẽ actõe miuriaꝝ · ñ quaſi
S libello ł facto famoſo.ĩmo debet oſtendi ꝙ;
Hhec facta ſint aĩio miuriandi.
Item iciendũ eſt ꝙ omiĩs iniuria aut infer⸗
tur in copus· aut in digmtatẽ.aut ad infami
am ptinet· ¶ In coepus fit.cũ quis pulſatur.
verbera'.b cũᷣ qͥs vi in domũ alteriꝰ ingredit
In his ãt tribꝰ caſibꝰ agit iniuriaꝝ exl.coꝛ.
&t eſt pulſare ſine doloꝛe cedere Verberare cũ
doloꝛe · Sed ⁊ dicit' verberare abuſiue qui pu
8nis cecidit · ff. e. jtem apud labeonẽ · C. verbe
raſſe. Domus vero accipienda eſt nõ ſolũ ſi ꝓ
pꝛia ſit · H ⁊ ſi dducta fuit·. gratis ceſſa.ſedð
tñ ad meritoꝛia ł ſtabu la nõ ꝓtinet· vt omĩa B

Sbanr. ff. e . l. .· . omneqʒ: et·.I. lex coenelia de

iniuñ · H · j. J. · et. ij · et · ij. ¶ Eoete et in his
caſibꝰ aget imiuriaꝝ ð iure pᷣtoꝛio cũ filiofa⸗
milias pulſato.detẽ pa tri pᷣtoꝛia actio iniuria⸗
rum.filio vero det' ex.l:coꝛ:ff. e-lex coenelia
FJ. illud. 7 dignitate vero minuendez fit
iniuria · cũ comes mat rone a bducit·⁊ dicitur
comes qui comitat᷑ et ſequit .ſiue liber ſit ſi⸗
ue ſeruus mulier vel maſculꝰ: b etiã pedago⸗
gus.nõ tñ tenet' qui cepit abducere · ſed qui
abduxit vt comes nõ eſſet cũ ea.h non mtere ſt
vtꝝa vi fecerit.ł pſuadendo vt eaz relmque
rec · ff · l. e·. J. omneqʒ · et · l.jte apud labeonẽ.
qꝗ.comitẽ·et· . abduxiſſe · d infamjã autẽ
alieꝰ fit iniurta cũ alicuiꝰ pudicieia attempta
niſi femina ancillari ł meretricia veſte induta
ſit· q fit ꝑ appellatõem ł aſſectatõem· Fppel⸗
lare dicit blanda oꝛõne pudiciciã alieuiꝰ attẽ
ptare.cũ ſeʒ agit' vt ex ꝓpudica impudica fiat.
h qui verbis turpibꝰ vtit nõ temptat pudici
ciam.h̊ et iniuriaꝝ tenetꝰ· Gſſectari vero ẽ cuzʒ

quis tacitꝰ frequenter ſequit' ↄtra bonos mo

resaſſidua em̃ frequentatio nõ nullã infamiaz⸗
pbet · ff. e · l· j. ꝗ omnẽ qz · æ· l· Itẽ apð labeonẽ
.tenet .⁊ · S. ſiquis · et · J. itẽ aduer ſus·et..qᷓ
turpibꝰ. et pce · et·l · ſed eſt quelſtionis · J. fi· et
· ſequentibus.

Vi detur hec actõ: paſſo iniuriam· ſine
Prie. qð nõ eget exemplo ·ſiue ꝓ aliũ · nã
et ſacerdoti dat B actõ · maxime ſi ei induto
ſacerdotalibꝰ iniuria ſit illata. que et atrox ðe
i B cãn · C· e:atrocẽꝙᷓuis capitale penã remit
tere debeat ·˖ C· de epiſ· ⁊ cle· ſiquis in G̊ genꝰ
Datit' autẽ iniuriã qͥs ꝑ alm · ſicut pat ꝓfi
liũ quẽ habet in poteſtate.vt inſti.e·q.patit ·
vſq; aðo.vt ſi filiũ meũ etiã ↄſentiẽtẽ vẽdide

ris.ł ludibeio habueris· ł in popinã ł ad aleã
duxeris · iniuriaʒ mihbi teneris meo nomme n
tñ nomine filij qui ↄſenſit: qe nulla eſt imuria
que in voletẽè fit.h̊ ita eſt ſi ſciebas ipᷣm eſſe fi⸗
lũfamibł· licet ignoeares cuiusnã et ſi credas
ipᷣm eſſe premfamdł.nulla mihi patri dabitur
actio · ff · e ·l · j. J. vſqʒ adeo·et:l.en.. cũ aliqs
et · l.ſiquis ſeruũ: Satis eſt em̃ ꝙ cuicũqʒ patri
voluiſti facere iniuriã: liud eſt cũ quis facit
mihi iniuriã quẽ putat ee petrũ.cũ tñ ego ſim
Sguilłs·pᷣualet em qð peincipale eſt vt ſcz exti
memꝰ eũ mihi miuriã facere.nã certꝰ ſum ego
licet putet me aliũ eſſe ꝙ; ſim. ff.e.eũ/.ſi iniu⸗
ria· i vero filiofa.nõ ↄſentiente h inui⸗
to fit iniuria.dat ei actio iniuriaꝝ ⁊ ſuo no⸗
mine: ff. de act · et obli.filiuſfa. exerciciũ aũt
actõnis patri eompetit:adeo.vt nõ tm̃ ipᷣe pr
verũ etiã ꝓcuratoꝛ patris generabł ł ſpecialis
pᷣferat filio in exercenda actõne· niſi foete pr
vel curatoe moeet agere. vł abſens ſit. ł pñs
ſed nõ idoneus.æ actõem remittit · tũc em̃ licet
filio agere etiã inuito patre· nã ſi pr̃ eſſet ho⸗
neſta ꝓſona poſſet actõem remittere etiã filio
inuito.Sʒ vbi pr abſens eſt.cã cognita dat fi
lio actio ł etiã denegat. De iniuria vero illa⸗
ta nepoti agit filius auo abſente· ad cuiꝰ offi
cium pꝓtinet etiã viuente auo filiũ m omnibus
tneri · Qõ ſi filius egerit·denegat᷑ patri actio
nomine filijet econtra.vt G̊ plene ꝓbant· ff·
eiſi vniꝰ iuſſu·. ait p̃to.vſqz ad f. l·
¶Fodie vero nõ videt ꝙ pater q;tũcũqʒ ho
neſtus ſit poſſit remittere actõeʒ filio ↄpeten⸗
tem ipᷣo inuito.ar.C.de bo⸗:mat·l.j.⁊ de bo⸗
nis que lib.l. fi · ſcðᷣm azg · ¶ Nõ ſolũ patimur
iniuriam ꝓ liberos quos in poteſtate habemꝰ⸗
ſed etiam et ꝓ ſeruos noſtros in duobꝰ caſibꝰ
Deimus caſus eſt ſi fiat in eis leuis iniu⸗
ria. ſed ad ſuggillatõem noſtrã· ¶ Secundus
quando et ſi non ad ſuggillatõem noſtram.a⸗
trox tñ iniuria infertur eis:maxime. ſi verbe⸗
rentur vel queſtioni ſubijciant ſin vero alia
miuria inferatur non datur actio niſi cauſa co
gnitanam ſi leuiter maledicatur ſeruo vel p⸗
cutiatur· non datur actio ac ſi infamatus ſit·
vel facto aliquo.vel carmine ſenpto.conſide⸗
randa em̃ eſt qualitas ſerui·ſit bone frugi.oe⸗
dinarius. vel diſpenſatos.an vulgaris. vel me
diaſtinꝰ. male notꝰ ſit· vłb male fame.et ſic cõ
ſiderata qualitate tam ſerui ꝙᷓ iniurie dabitur
actõ vel denegabit licet iniuriatoe credide⸗
rit ſeruũ libeꝝ eẽ.ſic intellige ꝙ dici.iniuria
fcã ſeruo inulta ñ relinque a p toꝛeinſti · e.ꝗ.
jtem apud labeonem. ꝗ. ait peetoe · ⁊· J. ſiquis ·
et· . peetoꝛ ait ſi quio.et:. mterdum.C·e.do
minum. licet aliqui intellexerint ip̃ᷣm ſeruum
agere poſſe vbi eſt atrox iniuria· qu od ñ pla⸗
ciit iob nec azo · Videtur tamen ꝙ nulla
actõ deberet dari domino niſi ad ſuggillatio⸗
nem iniuria illata eſſet.ſicut nec datur patri fi

lio verberato vbi verberatus credebat filiuʒ
eſſe patremfamilias: vt notatur · 5. Sed certe

ibi aliud eſt. quia et ſi non detur patri · a
tamen fi lio ſicut et ſi faciam miuriam vxoza—.

te quam puto viduam.non datur marito actẽõ

ſed mulieri · hic aũt ſi domino denegaret· euz
nulla det ſeruo actioremaneret ſeruo iniuria
impunita.qð eſſet imquũ: Inde eſt ꝙ dat actõ

filio: vel vxoei liberti·quando patri vel mari

to denegatur.ne ſcʒ remaneat impunita. ffee.
non ſoluᷣ:ꝗ pinł.HG ita mſi verberans credat ſer
uum ſuũ eſſe gpeiu quẽ verberat · b alteriꝰ ꝙ; ſit
cũ ſi ſciret cꝰ eſſet nõ verberaret hic em̃ actio
denegat ·f· e:itẽ apnò labeonẽe:ꝗ. interdum.
e et ſiquis ſeruũ cõmune verberauerit.
non tenet: cũ iur dominij factũ ſit. ff. e. Item
apud. ꝗ. ſi cẽmune ¶ Vbi etia alienus ẽ oĩno

non licer ei imuriã facere. Cee: l. j. Eſt eñ diſ.

vtrũ verberatus ſit aduerſas bonos mozes:
vel ſine iuſſa domini queſtio habita ſit. vel cũ
inſſa:ſed modu exceſſit is qui ipᷣm in queſtione
poſuit et tunc teneturvel leuiter cauſa coere

ctioms ex tuc ñ tenet . In magiſtratu etiã dici

ꝙ ſi ſeruum honoꝛe oenamẽetaq; petulãter at⸗
temptantẽ occiderit:.non tenet .queſtio autez⸗
Otinet toementa:et coepoeis doloze æ malaz

manſionem.ſed nuda interrogatio ł leuis ter⸗

ritio ad ; edictũ non ptinet.ff.e.jtem apð·ꝗ.

Peetoe ait qui e ei ennio nens

nemet. queſtionie. Qund ſi ſeruus meus
non ſit licet in eo habeã vſufructuʒ vel bona
fide poſſipeam. non poſſam agere miſi in meaʒ
iniuriam fuerit verberatus. et in hoc differt a
Weio.licet aliqui neſcierint inter eos differen
ttam aſſignare. ff. e ſtem apud. . pe-æ añpnł.
Eedn et p vxoees noſtras patimur imuriaz
iogoqʒ ſiquist vxoæem tuã vel filiũ verberaue
rit duplex tibi actio cõpetit· C· e. l.ij · non aũt
pPatinnrur vxores p maritos. nam vxores
maritos derendi volumus non econtra [BS3
et ſocer nomine nurus.vxoeis. flij.q̃ in pote⸗
ſtate ſit agere poteſt et ſic fiet vt ex vna iniu⸗
ria trnibꝰ competat actõ.nec vna ꝑ alia ↄſame
tur: puta vxoei mee filiefa iniuria facta enã
et mipi:et patri: et ĩ i oxoꝛi: competit actio.
vt inſti· e. . patitur.ff. e · l. i et fi. ⁊. l. ij. Sed ⁊
ſtem apu: iponſum quody. Bic ecckie
competit nomme clerici:quod dic vt no. j. de

ſen:exco.ꝗ. qualiter hec abſolutio.ſub.. ſcðm
B. ledð cui applicabit·⁊ ſe.¶ Item ſi fiat in⸗
iuria cadaueni defuncti cuiꝰ fumus heredes
agere poſſumus. ſpectat em ad extimatõnem
noſtram ſi qua ei fiat iniuria. Idem eſt et ſi fa⸗
ma eius cuiꝰ heredes ſumꝰ p aliquẽ laceſcat
F· e.lj· iĩce aut p ſemetipm. et ſe· ꝗ. et ſi foe⸗
te.æ. J: quòtiens. ¶Er põt quis agere per ſe.
Põt P alium ff· e.nõ ſolũ.ꝗ. agere
¶Ontra quos det . ↄtra eu qui fecit iniu
riam. in euz qui ecurauit vt fieret · in

illum qui mandauit imuria fieri: et in ipm q ali

um Oduxit vt iniuriã faceret. ⁊ in pſuadentez

vt inſti. e. ꝗ.non ſolum. ff.e.nõ ſolun
et J.ſi mandatu..ꝗ. pculus. Eſt
dum ꝙ hec acto datur noxaliter a

j. K⸗

um hec act& dat quodã modo
nmrabili· eſt em in arbit no dñi an velit ipy ſer⸗
unm qui muriam fecit verberando exiibere
vt ita ſatiſfaciet ei q iniuriã paſſus eſt. b noxe
dedit eum. vel litis extimatoez ſuſtineat. ff. e.

ſed ſi vnus · ¶cũ ſeruns · ¶ HNlud etiꝗ netabil
ꝙ ab imuria excuſat quis rõne delicti ꝙ vere
cõmiſerat is cui ↄuiciatũ eſt· nam peccata no⸗
centium nota eſſe ⁊ expedire æ opoetere· ff· e
eũ qui nocente.⁊· C.e· ſiquidem auiaʒ tuã · v.

nam ſi pſeuerat.ałs tenet iniuriaꝝ nunciatoeꝛ
fre ſi non es nunciato⸗ Quid ſi voces ali
quem cucurbitam vel baſtardum et verum di

eis: vtiqʒ iniuriaꝝ teneris · vt pʒ ex peemiſſis
et· lvj·di.naſci.et iunge quod no.õ · ð teſtibꝰ
cogen·ꝗ in quibus: v· non ergo cogit.æ· v⸗
ergo ad ꝓbatõem niſi h̊ dicas ex cauſa:puta.
quia vult ꝓmoueri.·ð̊ purga:cano/accedẽſ.
vel quia petit hereditatẽ qua poſſides.S. qui

filij ſint legitimi.cauſamet:c.latoꝛ. aErcu⸗

ſatur etiam quis quia fecit iniuriã cauſa vene⸗
rande reipu· vt ſi magiſtratꝰ ſcutum alicuiꝰ p⸗
foeauerit quia in hello ſe male habuit · ff. e. ꝙ;
reipublice:ideoqʒ; et excuſat' ſacerdos a cano:
ne ratione turbatõnis diuini officij.j. deſſen;
excõ.veniens: Sed ⁊ ratione dignitatis pee

ſumitur aliquo ꝙ nõ animo imuriandi quid
agat.vt ſi miniſter reipublice iubet alique du

ci quia decreto peetoeis non obtempat. nam

iuris executio nõ habet iniuriã. Sed nec tene

tur qui non patitur mibi honoees decerni. et
ſi cui competat conductio ⁊a diuini viri alium

introduxerunt:non tenentur iniuriaꝝ· idem
in ceteris munenibꝰ = honoeibus: Sunt alu
caſus in quibus quis excuſatur . ff.e.immiuriaꝛz
H. j· et: J. j· ij· æ iij. æ ſe.· ⁊. que iur̃ poteſta⸗-
tis a magiſtratu fiũt ad iniuriaꝝ actõez ñ per
tinent.Inde eſt ꝙ nec magiſter incidit in cano-
nem ſi cauſa coerectõnis ſcolarem in minoeibꝰ

oꝛdĩnibus conſtitutũ pcuſſerit:j.de ſen.excõ.

cum voluntate. .ſi qui vero. Sen noe aſtro
logus vel alus ſoetilegus tenetur imuriaruz

ſi furem dixerit eum qui non eratſeò alias eũ

tenent conſtitutõnes· ff.e.jtem apud.ſiquis
aſtrologus.quia capitaliter puniri debet · C·
de malefi.æ mathema:l nemo.æ no.õ· de ſc æ⸗
tilegis ρε0anec dat liberto aduerſus patro
num.ff·e.non ſolum..qq;· curare debzʒ tam 2

iudex ex officio iniuriam compeſcere: C. eeuz

nec patronos · Penetur aurem appellato⸗

ſi iudici a quo appellat eonuiciu dixerit.et eũ
Sraui infamia condemnatur · ff.e. iudici · ſed et
agitur contra eum qui in mari peohibet me pi
ſcari·vel in aliquo loco publico agere.ł ſede
re · vb re mea peopeia vti non ſinit. ff· e.iniuria
rum. ꝗ. ſiquis me peohibeat· ¶ Et contra eum

qui per iniuriam alicuius me interpellauerit
vexandi mei cauſa · ff:e.iniuriaruz· ſiquis ꝓ
ininrtam. 1ſCrnannis autem conductoei qui
publice q̊ conduxit detur licentia peohibendi
ne quis ſic piſcetᷣ quo minus conductione ſua
fruatur.vel cui a peincipe peiuatum ius ↄceſ
ſum eſt. vt. ff· e. ſane · idez tam intelligo ſ lõ⸗
ga conſuetudĩe aequiſiuit ibi aliquis ius pei⸗

uatum: ar.j·de ver · ſis·ſuper quibuſdam q. p̃

terea· ałs tamen in mari quod commune eſt ſi⸗

cut aer ñ põt qͥs ꝓhiberi vt dem̃ ẽ· ec ſrañ eði
meas velit pifcari·et q G facit imuriarũ tenet
q Phibuit· ſed nec aucupari ꝓhibet qs nii’ũ

*

ꝙ ingredi quis alienũ agrũ ꝓhiberi põt. in la

cum tñ qui mei dominij e vtiqʒ piſcari aliquezʒ
ere vocm. e.iniuriarũ . fi· et᷑ pᷣcedẽ.
Siquis dero petat aliquem de libertate in
ſeruitutẽ que ſcit liberum eſſe.ł ꝓclamanti ðᷣ
ſeruitute in libert atẽ ſcienter renſtit vel ꝑ ca
lumniam.neqʒ id facit ꝗpter euictõem vt euz
ſibi ↄſeruet imiuriaꝝ tenet' · f.e:non ſolũ.. f·
et · l. ſiquis de libertate · git et ↄtra illuʒ
qui liberũ infamandi grã ſeruu dixit. C. e⸗ qui
liberos· et · l. ſe · St quicunqʒ cauſa minuende
opinionis alicmꝰ aliquid fecerit vł dĩxerit in

iuriarum tenet: C.e.ſi nõ es nunciatoæ- . St

Otra eũ agit qui veneno vel alio modo mentẽ
alicuiꝰ alienauerit.ff eijt ẽ apud.⸗H?. j. ¶ Et
Otra ipᷣm qui licet nõ ꝓcuſſerit manne tñ qua⸗
ſi vapulaturꝰ ſiue pcuſſurꝰ leuauit · is tam te

vtili actõe.ff.e. jte apð · J. j· Sʒ ſiquis ſen

tentiã ferendã indicauerit · vł rem meã p iniu
riam occupauerit.vel nõ obligatũ quaſi debi⸗
toꝛem appellanerit iniuriarũ tenet. ff.e· jtem
apud . J. jdem. et · J. ſiquis bonaet..jtẽ ſiquis
pignus · ⁊· J.ſiqui nõ debitoꝛem · St no.ꝙ
alique iniurie a liberis irrogate leues vel nul
le repurant' que tñ a ſeruis facte graues intel
liguntur.creſcit em̃ ↄtumelia ex ꝓſona facien
tis · ff · e h ſi vnus. J. quidã.quod dic vt no .j.
e · J. ſe · V· auget.et. ſe.
T in qtũ det .m q;tũ paſſus imuriã ad
aim reuocauerit vt ita iuret ſcòz quolſ⸗
damego iuro ꝙ peius vel potiꝰ vellem lucra
ri.c·qᷓ; pati hanc muriã · Sʒ ſcm az. ſic debet
dicere· peiꝰ vellem · c · de meo amittere qᷓ; talez
iniuriam paſſuʒ fuiſſe: qe pene mollede ſunt ñ
exaſperande . ne quis in infinitũ iuret eſt a iu
dice taxatõ p̃mittẽda· ff· e.oſtõibꝰ.ĩ fi.inſti.e.
Jqꝗ.pena · ff.de penis:l.pꝓnb. Inde eſt ꝙ eõe
floꝛentinũ qe banmuit epᷣm feſulianũ ꝗ̊ deu ⁊
eccleſiaſticã hbertate. ꝗꝓpt iniuriã banni.⁊= ex
penſaꝝ et damnoꝝ extimatõem.taxatõe iura
mento pᷣmiſſa in mille liberis vſualis monete p
dicto ep̃o ↄdemnat .ſe.olim.̊ q;tum ad miu
riam intelligendũ eſt ſicut dixi · ſ. ꝙ iuret q̃̊s
p vellet ꝑlꝰ tm de ſuo amittere ꝙᷓᷓ tale imiuriã
recepiſſe//Qertũ eſt em̃ ꝙ grauius quis ſentit
ſi de ſuo amitit ꝙ;ᷓ ſi nõ lucrec de alieno·
Doteſt etiam iudex dicereura vſq; ad· c
q;to nolles hãc ĩiuriã tibi fcãz fuiſſe ñ dicat
q;to nolles ipᷣam tibi fieri h factaʒz fuiſſe qe ſp
facienda eſt relatio ad tempus quo facta fuit
nã et ſi poſtea grandis dignitatis factus fue⸗
rit ñ auget iniurie extimatio.ff.eiiuriarũ · j·
Rusget tñ extimatio ↄſiderato tpꝑe quo in
iuria facta eſt ꝓpter multa: ↄſiderat em exti⸗
matio ex pſona:ex tpe·ex re ip̃a .· Sx ꝑſena

cũ magiſtratui b parenti ł patrono fit iniuria

ab huili hoĩe ł liberis ł libertis.ł archidia · a
clericis · ů·de etate⸗ ealieen bone · ⁊ adde qð
no · S· ð maio.⁊ obe · J. f.

cioe ei extimãda ẽ qᷓ ĩoſpcũ fit ¶ Be. vt ſi vul
nꝰ ẽ ulatũ b os ꝓcuſſuzʒ Sʒ et ꝙᷓtitas vulneris

ↄſidera et locꝰ vulneris vt in oculo vł alio

loco · t notãdũ ꝙ atrocitas extimãda eſt

Tpe.vt ſi in ludiſ
vbk in ↄſpectu pᷣtoꝛis fiat ł in ſolitudine· atro⸗

nedum ſi coepoei · ſed etiam ſi non coꝛpoꝛei in⸗
iu na inferatur.puta.veſtimentis ſciſſis: comi
te abducto:conuicio condictosin foro vel in
theatro inferatur :ff.e.pᷣtoæ edixit· · vltimo⸗
et · l· mulieres et.l ſe .M.j. ⁊c .j· et · ¶. h et ſi
vnus. J. quedã·et inſti :e.. atrox- et: . pena.
Sed et auge qñ expenſe ⁊ damna ſib cũ in
iuria extimantur: ee.olim.⁊ noS:e.· inde
eſt Is aũt qui agit.clare æ apte ⁊æ lucide dʒ
foemare libellu:cũ diſcrimie em aliene extima
tionis vagari nõ debet:tenet ergo expeimere
nom̃ iniurte.nece dicat illã ł illã imuriã.h põat
certam. æſi plures ſunt oes ↄiungatſ. in eodẽ
libello· nec em pmittere ei de ſingulis agere
ſeparatim. ff· e·pᷣtoe edixit· H · j· et · I. ꝙ autẽ
ptoe ait.et. J. ſi mihi plures.
T qualis ſit hec actõ.p̃ᷣtoeia.niſi in illiſ
eaſibus in quibꝰ diximꝰ ip̃am ex.l.coꝛ.
deſcendere · vt no. S. ei. quot mõisiub.. itẽ
ſciendũ ẽ · Y· m coæpus:⁊æ cauet eade:l ne pr
vel patronꝰ·ł ſocer.ł pᷣuignus·b vitricꝰ· b ge
ner· ł ↄſobeinus.vel qui de ↄſanguinitate ł af
finitate iniuriati ẽ ſit iuòx·ff·e.lex coenelia·
ne foete rõe affectõis nĩis extimaret imniuriam
ſeðm azo·immo quia ſuſpecti nõ debent eſſe iu
dicesiij·q:v·qe ſuſpecti ⁊ no.õ.ð appel.ſub
rubeica de recuſatõnibus· Et no· ꝙ ſcoðm
mar: ⁊ pla.eſt actio iſta ꝓpetua :qñ ſeʒ deſcen
dit ex lege coenelia· qe actõnes ex.l.deſcendẽ
tes ꝓpetue ſunt · inſti · de ꝓpetuis actionibul-
M·j:al aũt ad exemplũ pᷣtoeiarũ annalis eſt.
et eſt annus ↄtinuus niſi vbi facta eſt imuria
pꝓ metũ.tũc em̃ eſt annꝰ vtilis · ff.q metus cã.
tem ſi cũ exceptione.ꝗ.ſatis eſt Sʒ3 bul.io⸗
ec.aʒ · ſemꝑ ipᷣam eſſe annale dixerunt·et annuz
Otinue currere.niſi vbi ꝓ metũ illata e vt dem
elt · C·e.ſi nõ ↄuicij:que loquit' et in attoci m
iuria:ergo derogat regule generali que dicit
actiones ex lege deſcendentes ꝓpetuas eſſe
ſcòm ipᷣos.̊ certe ſalua pace ip̃oꝝ nõ loqui
in aliquo illoꝝ trium calaum qui deſcendun
ex·l.coenelia:⁊ etiã ſi c eſſet poſſet incelligi
quãdo agebatur iure pᷣtoeio.ſcòm ea que no.
ðõ ·e·¶·quot modisſub:.jtem ſciendum · v·
foete ⁊ peeceden. NHeredi non datur hec actõ
nec in heredẽ · mi lite ↄoteſ. nam ad ſolam vin⸗
dictam eſt peodita:. mſti ·de ꝓpetuis actõibꝰ.
Hq·non oes ·et.penales·ff.e. inmurianx · j. et
iij⸗ ſſ Eamoſa eſt.ff.de his qui no:infama at
