mo.⁊ talis in·l·iub·repet .incidit .vt · ff· ad
l· iul · repet · l. .· G. j.ij.⁊.l.eadẽ · ¶. fi·⁊ in.l.
coꝛneł.j.q.j.concuſſionis · ¶ Eli ꝗꝓpter par⸗
ticipationem eiuſdem criminis.j·de adul · e.
penlb · et vl · æ· S· de teſtibus · veniens · j·· C. de
libera.cauſa.ſi filium· vnde ⁊ maritus repel
litur ꝗpter lenocinium ff · de adult. l. ] . ſi
publico:⁊æ B itelligas:.ſcilicet participẽ nõ
admittendũu eſſe niſi foete denunciatiue ſeu
exceptiue agat'.Sõ.de teſtibusquoniã ·.de
adult'.ſingnificaſti.ſecundum gof· æ iunge
qð no.S.de cõtfeſſisq.qualiter·v· contra ſe.
et ſequentibus. lij ꝓpter reuerentiam ſi⸗
ue conditionem ſuam.vt quia ſunt liberti vł
liberi · vel ſerui vel familiares· quibus et im
ponuntur pene varie ꝓ varietate perſonax
ff · e· qui accuſare.in fi·⁊.·l ·hij tamen. .· j. C.
qui accu:non poſ iniquum.⁊· l.ſi quis ex fa
miliaribus. et· l. vlti. FJeo nec beneficiati
admitti debent contra eccleſiam-S. de po⸗
ſtulando.c.fi.nec liberti eceleſie contra ec⸗
cleſiam.xij ·q·ij · liberti · ⁊. c.octaua · ſecuduz
Sof·tamen familiares admittuntur ↄtra epi
ſcopum.j.e.nulli:⁊ canonici contra platum
ĩ.e-licet:.⁊· c veniens:⁊ monachi contra ab
batem. · eolim · I.V.⁊æ. D.⁊: c·ex parte.h̊ au
tem non eſt contra eccleſiam:cui expedit vt
malus peelatus remoueatur.vt patet .j.e.q̃li
ter.ij.⁊æ· c.peelatoeum. lij ꝓpter pauper⸗
tatem. vt qui minus ꝙᷓ; quinquaginta aureos
labent in bonis · vt · ff. e· alij.æ. l.nonnulli.
EFlij ꝗpter parentelam· ꝓximus putanãqʒ
frater & i de leui crimine accuſare poſſit· de
magno tamen non poteſt niſi peoſequat ſu⸗
am iniuriam vel ſuoeum.vt.C. qui accu · nõ
poſ.ſi magnum · ⁊æ· l.peopter · ⁊. l· ſi ſoꝛoeꝛem.
ff.e.hij· ſed B fallit in liberis · vt in · e. l.· . j.
Mec omnia inuenies ˖ ij . q. ·· ꝓPloibentur.
.ff.e.qui accuſare:mj.q.vlti·ca.j.⁊.c.omni⸗
bus;
Vdmittuntur omnes ſupea dicti excepto
inimico capitali qi nunꝙᷓ; admittitur· nj. q

v.c.ij·⁊· .de ſimoma.licet·⁊. c.per tuas.ett

am in except' criminibus:de quibus dixi 5.
H. peohibentur.æ eſt de exceptis hereſis in
quo frater admittitur · S· ̊ pꝛeſumpt'.literas
æ ſimonia. æ tamen non admittitur inimicus
ĩ.e · cum D.xv ·q·nj·ſane.a.c·nemini · j. de ſi⸗
mo·tanta·S.de confeſſis · e.jxl.diſ. ſi quis
papaalias autem etiam contra clericos qui
antea erant male fame admittuntur in hijs
criminibꝰ etiam layci criminoſi ·ij.q.j.in pei

mis.j· de ſimo.tanta ·⁊.c.per tuas.ihi.talis

contra talem. in alijs vero laycus vł quiuis
alius qui eundem oedinem non habet accu⸗

ſare non poſlet · ij · q· vij. ipſi apoſtoli.⁊.c.te⸗

ſtes.et per totum.niſi ſuam vł ſuoꝝ inmriã

ꝓſequant .in quo ĩ teſtimoniũ ñ admittũtur

dl.
rati
nae
S
iter
dene
a
m.
vqr⸗
.e.
de
pel
en
de
mge⸗
ab.
. ſt
tive
im
n
C.
efa
ati
po⸗
ec:

vt. S. de teſti. decetero · ¶ Koc autem qð di⸗
ctum eſt ꝙ nõ auditur ille qui minoe eſt oedi
ne volens accuſare maioꝛem. coꝛrigitur · ij · q
vij · latoe · ⁊. c.pᷣſumunt.nam clericus epiſco⸗
pum accuſare poteſt vt ibi:⁊ monachus ab⸗
batem· in quo caſu eum ꝓpeium non habeat
debet ei ꝓuideri de bonis monaſterij · vt · · e
ex parte:⁊. c. olim.H.V.⁊ .D. ꝗ. fi:Et idem vi
detur dicendũ in ſeculari ſi egeat · qe nichil
intereſſe videtur quo ad q̊ vtrum ꝗpeio care⸗
re debeat vel careat. immo plus eſt factis qꝙᷓ
verbis · ff· de legibꝰ. de quibus · S. ð appel.
vt noſtrum ergo ſubueniendũ eſt mendican
ti egenti·ar.S·de pᷣben.cũ ſecundũ apoſto
lum.S.de renunc· ad ſupplicationem.S.ð ſo
lut .odardus. ff.de furt.itaqʒ fullo ·xcm.

dil· dyaconi · igitur in ̊ caſu foetius eſt ſub⸗

ueniendũ ſeculari ꝙᷓ regulari qui foete ꝓpei⸗
um habet.S.de ſta.mo.c.ſuper quodam· ⁊æ. c.
cum ad monaſteriũ:. j.ideoqʒ regulari locu
los habenti dico occurrendum B auxiliuʒ
denegandum.S.òde of. oedi.quãto.S. ne cle
rici vel mo.c.ij:æ ſeculari egenti ſiue clericꝰ
ſiue laycus ſit de bonis cõmunibus ſiue in

quibus ius habere pᷣſumitur dico ſuhbuenien

dum.nam æ ;B volunt iura. C. de oedi· cog.l

fi· ff.de inof.teſ.ſi inſtituta:.G. vl.ff.de pet·

hereðᷣ.dĩuus.ꝗ. h̊ ⁊ ꝗpter familie.⁊.l.hs fu
rioſ. h ⁊ ſi.ff. de liberis agno.ſi quis ali.
CS·ſolent. ⁊.l.ſi neget.. de iur · deli.filius.ff
vt in polſ.le.l.penł · ¶ Quid ergo ſi contin⸗
Sat matrimonium accuſari.⁊ mulier non ha⸗
beat quid expendat.dico maritum compellẽ
dum a expenſas mulieri faciendas.vt ar.in
peedictis iuribus.⁊ potiſſime in duohus vl⸗
timo allegatis.æ in his que no.S·qui matri.
accuſa·pol.ſub rubeica ſi mulier petit in vi⸗
rum · v. qiid ergo de expenſis.in quarũ quã⸗

titate æ extimatione digmtatem æ facultatẽ?

mariti conſiderari opoætet.ar.ff.deł. nj. ſi fi
lie. ff. de alimen. æ ciba.relict'. cum alimen⸗
ta.ff.òe iur.do·quero.⁊.l.cum poſt diuoæci
um. J. geñ. Doteſt igitur monachus abba⸗
tem· ſiue peioeem vbi abbas non eſt.accuſa⸗
re· vt dixi · ſed al ium accuſare non poteſt.vt
I·. e·ex parte.qð intellige eontra voluntatez
abbatis · ſed de voluntate abbatis admittet
vtilitate monaſterij exigente/ar.S. de poſtu⸗
lando· ex parte. et · C.de bo·que liber.l.vl.
ij·q· vij:cum paſtoeis.alias niſi interſit mo⸗
naſterij non ſuffieeret licentia abbatis.cum
moetuus ſit mundo · xvj:q.j.placuit · q;uis de
nunciare poſſit ad penitentiam non ſolũ fra
trem ſed etiam extraneum quemlibet fidelez
etiam abbate contradicente.ad h̊ em̃ tenet
quilibet ſecundum hBiug. quia generaliter di
ctum elt · ſi peccauerit in te frater tuus æc. cu
ius dicti ſine peecepti executionez nulla ob⸗
ligatio iuramenti. vel voti· vel obedientie.
vel ꝓfeſſionis· debet impedire.cum magis
obediendum ſit deo qᷓ; hominibus · ad B xj.
qm:iulianus.S.de iuriuran quemadmodũ.
g. vl. æ de iudic · nouit · ij · q.j· ſi peccauerit·
6· de teſti. in omni · ſecundum T. de HB.j.in ru

beica de denunciationibus. . quis poteſt.
Flij vt ala.⁊ g. nalo intelligunt q; ᷓuis
monaſterij non interſit· monachus tamè ali

um accuſare poſſit de licentia abbatis.ij.q.

vij·cum paſtoeis· Iſſentio dicto · t.· ſcilicet q
non admittatur monachus ad accuſationem

alterius niſi interſit monaſterij· abbate nibil

ominus imꝑante· cum nec aliter etiam in ci⸗
uilibus admittatur.vt.õ· de ſyn. c· j. ⁊ ð po⸗

ſtulando. ex parte · ſſSuper eo autem ꝙ di⸗

ctum eſt ðᷣe laycis non admittendis contra
clericos· dixit bae. melendus. ꝙ layci bo⸗
ne fame admittuntur contra clericos.æ illa
ec · ij · q · vij · c · j . ⁊· ij . ⁊ per totum . intelligũt de
laycis criminoſis:ſed eis aperte Otradicit· S
de teſtibꝰ . decetero. miſi in exceptis crimini⸗
bus vt dixi. in illis enim dicunt quidã om
nes layci criminoſi infames admittuntur
ad accuſandum 2 teſtifi candum. etiam mere
trix · · de ſimo. tanta · ¶ Flij dicunt ꝙ null⸗

laycus admittitur contra clericos etiam ex

ceptis criminibꝰ.niſi grauata ſit eozum opi
nio: vel niſi quis ſuam vel ſuozum iniuriam
peꝛoſequatur: ꝓut no.ſecundũ da. S.· e .· V· ad⸗
mittuntur · æ ſic ſenſit gof.quia generaliter
ꝓhibentur layci clericos accuſare.ij.q.vij·
ipſi apoſtoli.⁊ ca.teſtes.⁊ p totum. Sed ſi
queras in quo ſint ergo crimina excepta.ihẽ
quia infames admittuntur contra laycos in
famatos & contra clericos infamatos.·ij.q.j
in peimis Item teſtes admittuntur etiã cõ
tra clericos atijs ãminiculis interuenienti⸗
bus· · de ſimo.licet.⁊.c·p tuas.ſcðm Zof·
an. vero mediam viam eligens dixit· ꝙ
omnos laici ſi ſunt bone vite ⁊ bone fame.æ
cłlerici ſimiliter admirtuntur. layci in except'
criminibus. in alijs minime niſi peoſequãtur
ſuam iniuriam vei ſuoeum.vel niſi in caſu.5.
de ſeruis nõ oedi. nullusalias ᷓ crimina ñ
videntur excepta Si vero layci ſunt crimino
ſi vel infames tales non admittuntur niſi et
clerici fuerint male fame.quia tunc admittũ
tur niſi ſint mimici · vt colligitur.j·e.cũ.D.

2 de ſimo·tanta.per tnas · licet help.õ. de te⸗

ſti · decetero. ij · q: j. in pꝛimis.circa finẽ. ltez
excipiuntur participes.vt.õ.de teſtibus.ve⸗
niens. j·. cõtra clericos vero ſimoniacos qui
libet indifferenter admittitur adð accuſandũ

⁊ teſti ficandum . vt · J. de ſimo · tanta · . j. et

c· pe ece.ſi ominus: et· c· licet. quia. ex⸗
ceptis conſpiratoeibus æ mimicis capitali⸗
bus. vt ibidem. . vl. ᷓixit tamen Io. lai
ci ſi bone fame ſunt poſſunt accuſare peelatũ
ſuum.quia ſua intereſt bonum habere peela
tum. ar. ij · q . vij clericos · xxnj.diſ.c.illud.h
ſecundum eundez cõmunide eſt opime ꝙ nõ
poſſunt niſi ſuam vel ſuoeum iniuriam peoſe
quantur æ. vt 6. Un fine no. regulariter
H verum eſſe · ꝓ quilibet admittitur ad accu⸗
ſandum ſi ſuam vel ſuoeꝛum iniuriam ꝓſequa
tur · vt no · S. e .v. pꝛohibentur.a peobatur · ij
j. peohibentur . ff. e. hij tamẽ.mj.q.fi · oĩbꝰ
IItem H regulare eſt ꝙ qui nõ p̃t accuſare.
nec denunciare. nec teſtifican·nec oedines

recipere poteſt · et ſie G̊ quattuoe regulariter
equiparantur. vt peobantur B.·e · cum opo⸗
teat · S. de telti · e · vlti · ij . q · vij · teſtes . Eal⸗
lit.quia aliquando poteſt quis accuſare qui
non poteſt teſtificari · vt · ᷓ· qui matri·accu.
non pol · e · vlti · ⁊ de teſtibus · licet vero. Itẽ
aliquando quis poteſt denunciare et nõ po⸗
teſt accuſare.õ.de deſpon:impube: ad diſſol
nendum. et de iur do · qu?z admodum · . vlti ·
Igitur ſi legittimis non fuerit accuſato⸗
non fatigetur accuſatus · j. e· c·· in fi · intan⸗
tum vt ſi foete infamatus ſit purgatio indi⸗
catur.j.e· veniens · in fi · S.· de cohᷣi · chi .·⁊ mu
lie. c. penk · S. de ↄkfeſ. c · j· in fi · ij · q · v· peel bi
teri. vel vt iudex ex officio inquirat· · e·qua
liter· ij: · de colluſio: detegen·crimina.ſecũ⸗

dum gof.
is acenſari · et quidem maſculus et ke

ina· peeſens tantum non abſens · vnde
et contra abſentem libellus off erxri nõ pote⸗
rit. C.e.abſentem· et de exhibendis vb trãl⸗
ferendis reis.l.ij · v.q: ijerelatum · Itez vi
uus non moetuus.xxnj · diſ.illud · xxxm · q· ij·
admonere:niſi in caſibus quos habes.:ff· e·
ex iudicioꝛum · et ad · l. iul. pecul. l. vl . tez⸗
de hereſi . xxmj · q.j·c.fi · vel ſi hereticos inſti
tuit heredes.·de hereticis:ſi quis epiſcoꝑꝰ
vel ſi in notoꝛio crimine deceſſerit. lxxxvnj·
dil · neqz · xxnj.q·v·placuit· Idem in crimine
apoſtaſie · C· de apoſtat apoſtatarum:et ad
l. iuł.maieſ.et repe· vt dicunt · l· ſuperioees.
Sed er ſi conſciuerit ſibi moetem.vel poſt li
tem conteſtatamvel poſtꝙᷓ depeehẽſus fuit
in ſcelere.auferuntur bona heredibus.quia
durius eſt ſeipſum occidere ꝙ;ᷓ peincipem tru
cidare . ff · de bo · eoꝛum qui ante ſententiam
moe.ſibi conſci · l.nj· C·. ſi reus vel act.moe·
fu·defunctis.Si vero pendente appellatõe
moꝛiatur.et bona expeeſſim adempta ſunt· p
ficienda appellatõ eſt. ſinautem tacite · extin
guitur crimen.per conſequens et queſtio bo
nozum.vt · C.ſi reus vel ac · moæ·fu.l.vlti⁊

vide ſuper hoc quod no· õ·de appell · quid

ſi pendente appellatione· et de clamde · de⸗
ſpon. . quam penam · ſub· ¶. pari modo · v· nũ
quid ergo · Iccuſatur pubes· et etiam im⸗
pubes dummodo capax ſit intellectu. vt . ff⸗
de re iudi·pupillum.No·de hoc.·· de deli⸗
ctis puero · S·patet ex ſuperioeibus·et ſequẽ
tibus et · v· ſed nunquid; vnde ex ingratitu⸗
dine in ſermtutem redigatur. vt inlti · quib?ꝰ
modis tutela finitur · . item ſi in ſeruitutem
et accedit ad hoc · C. de penis· impunitas·
Doteſt accuſari liber · poteſt et ſeruus · ſed
non de omni crimine · quia non de illo qo pe
cuniariam penam imponit cum peopeium nõ
habeat:ergo non accuſatur · l· iub · de vi pei⸗
peiua Item non accuſatur.l:illa que impo⸗
nit penam amittende ciuitatis · quia nec ci⸗
uis eſt. nec caput habet de iure ciuili· vnde
nec .l.pompeia de paricidijs accuſatur·quia
patrem non habet·immo ſpurius intelligit.
nt · C. de ſuis ⁊ legit · her̃.l.ex libera · Sed de

jure canonico qð a naturali oeiginem habu⸗
it poteſt· ar. in his que no.s· de coniugio ſer⸗
uo. C. j. æ &. et an conſenſus · ⁊ qui fülij ſint le
git· C. an vtrumqʒ Senus alatur· natura enim
omnium cõmunis elſt· ſic et deus ius cano⸗

nicum .· vnde maioei ſimplicitate gaudet qᷓ;

ciuile.õ · de iudiẽ · dilecti · Item nec · L. coe · de
iniurijs foete accuſari poteſt·. quia ſolet ple⸗
runqʒ; imponi pena amiſſionis ciuitatis arbi
crio iudicis. vnde coenelius actoe illiꝰ..ait
ne hac.l.accuſaret ſeruus· In hac tame.l
et omnibus ſupeadictis in quibus ſeruuʒ ac⸗
cuſari non poſſe diximus intelligas quo ad
penam ſtatutam oedinariam infligendam.
recipietur ergo accuſatio vt durioꝛem penaz
patiatur.ſcilicet cospoꝛalem· quãuis pecu⸗
niariam effugiat· Sed ⁊ illud certũ eſt ꝙ pe
na metalli æ« naturalis moetis ſeruis conue⸗
nit. ↄpeobantur hec ·˖ C· ad · · iuk · de vi pub ·
ſeruos qui. in fi ff · e hos.ꝗ. omnibus.Sed
dominus peo ſeruo poteſt defenſionem ſuſci
pere. ff. e· ſi ſeruum · et de public indiẽ · ſcien
dum. Nunquid igitur poteſt monachꝰ ac⸗

cuſari · vtiq; · vt patet· . de ſimo · dilectus fili

us . non tamen quo ad penam pecuniariã ;
quia peopeio caret · xij.q:j·nolo:niſi foeſan
abbas vellet eum defendere⸗ ſicut de ſeruo
dictum elt · · et adde qð no..de ſimo·· qua
pena.ſub · . per indicem · Picer autem do⸗
minus poſſit recipere defenſionem ſerui vt
peoxime dixi · aliud tamen eſt in libero aceu
ſato.cuius defenſionem quo ad peincipalezx
cauſam nullus recipere poteſt. ꝙᷓuis admitta
tur ad allegandas cauſas abſentie · liez mar ·
contradixerit. vt peobatur.j.e.vemens. C.· e
reos. ff· de publiẽ · indiẽ · l . vlti · S. · Vtrũ au⸗
tem hoc indiſtincte ſit veruz querunt aliqui
et dicas ꝙ non. immo diſtingue: vt no . S. de
peocur̃.. et in qua re.¶ De filiofa.certum ẽ
q; accuſari poteſt ſecundum az · ſed et ſeruus
mittendus eſt ad ſedem apoſtolicam ſi cleri⸗
cum percuſſit· ſecundum dil . decre · · de ſñia
excõirelatum.
Begulariter igitur verum eſt ꝙ poteſt q⸗
libet accuſari:·Fallic tamen in caſbꝰ.Dei⸗
mo excipiuntur quedam perſone imperpetuũ
ꝓpter ſumme dignitatis honozemet quia ſo
lute ſunt legibus · vt papa et impatoe.qui ſu
per ſe iudicem non habent · vt patet in his qᷓ
no. S.qui filij ſint legit· qualiter et a quo-
et de conſti · C. quando conſtitutio · w. ratio · h
dic ꝙ imperatoæ ratione peccati accuſari po
teſt coꝛam papa· cui omnes reges et peinci⸗
pes peccatoꝛes ſubditi ſunt · vnde et impera
toe in his ſubmittit ei caput ſuumet leges

ſuas.vt. C. de ſum · trini · l · vlti · et · l. · et in au

ten. vt cłici apud peopeios epiſcopos cõue ·
CG.ſi vero eceleſiaſticum · colł.vj·S.de indi ·
nouit.ſuper hoc vide qð no.õ ·de electq.q̃s
eligi · ſub · ¶. item ſciendum. S. nedum in pee
latis:et ſequẽ:papa ergo tanqꝙᷓ ſuperioe om⸗

nes iudicat et ipſe a nemine iudicatur · vt · ix

q·nj · alioeum · ⁊ e · ſequen . g · de elect · licet ·
in fi . et · e venerabilem· Excipitur vnum

um

ſolum crimen ſuper quo papa accuſari poteſt
Ouocato foete ſuper hoc concilio generali.
vt · xl· diſ: ſi papa:et patet in hiſ que no·S.de
ofleg. . quid pertinet.v.illud quidem· æ ſe⸗
quentibus: ſed et papa aliquando ſe ſubmit
tit iudicio impatoꝛis·ij.q.vij.nos ſi in com⸗
petentquia ꝙᷓ;uis maioe ſit.eſt tamẽ receptũ
ꝙ impio minoeis iudicis ſe ſubmittere poſſit
vt · ff de iur̃di . omniũ iu· eſt receptũ. lij
ad tempus excipiuntur ꝗꝓpter honoeem publi
cũ et adminiſtratõem ſibi cõmiſſam · vt magi⸗
ſtratus·qui durante officio accuſari non po⸗
teſt niſi circa adminiſtratõem delinquat · vt
ij·q:j.peohibentur·vnde ſi alias accuſaret.
ꝙᷓuis accuſatio admittatur·defertur tamẽ ex
aminatio vſq; ad finem honoeilſ ſui · vt.ff· ad
l·iub.de adult'. ſi adulteriũ · S. vl · et · ff. e. l.
hos · HC. j· Quid ergo de comitibꝰ et alijs
iudicibus oedinarijs noſtri tempis · dicit do
minus meus ꝙ poſſunt accuſari et conueniri
ne ius meũ imppetuũ amittã· nam· l.S. dicte
locũutur de his qui tempalem iurditõnem ha
bent · et· ff. de iudic. pars literarũ: et de in
ius vocã· l.ij: vnde quod diff erebatur tunc
nõ auferebatur.ff · de iudicijs·ſi debitoei ·qᷓ⸗
re nec ſibi nec ſuiſ poterat ius dicere.nec cõ
tra ipſum poterat dici. vt.ff.de iurdi. omniũ
iudi: qui iurditõni · Hodie ſecus.ne ius meũ
amittã · vel ipᷣ̃e vel ſui ſuũ:cum ꝓpetui ſint ⁊
oedinarij naſcantur non creẽtur.quod patet
ex mente.ilᷣ·que dicit.q; vbi piculum erat.ne
actio tempe periret audiebat vſqʒ ad lit'.cõ
teſt · vt. ff · de of. p̃ſið.ſenatus · Quare et epi⸗
ſeopi accuſant' a ſubditis cum ppetui ſint.
vt patet · S· ¶. ꝓxi.v. q̊ autẽ quod dictuʒ eſt.
ar:tamen eſt.ꝙ nõ poſſunt accuſari hi miſi p⸗
mo a peincipe fuerit impetratũ· ff. ð̊ fideicõ
miſ. liber . cum vero · S. vlti · et. l. ſequenti. S3
quod dicit dñs meus veriſſimũ puto. Legati
ergo domini pape vel impatoꝛeis vel alij tẽ⸗
poeales durante adminiſtratione non accuſã
tur · ff· e · hos. nec hi qui habent ius reuocã⸗
di domũ · vt · ff. de iudiẽ · l. ij · quod dic vt no.

5g· de except ·ꝗ. quis ſit effectus ſub. F. Item
eff ectus eſt aliquot'. et vide quod no. õ. de

ap· ſub rubeica de recuſatõnibus.ꝗ.ex quibꝰ⸗
cauſis.et de ſententia et re iudi: ſub rubeica
de ſententia · . quis debet ſententiam · v. ſed
nunquid ſins· et ſequentibus. Fliqui etiazʒ
imperpetuum excipiuntur. puta ſi qnis ſemel
accuſatꝰ fuerit. abſolutus ſuper illo crimie
nõ poteſt decetero aceuſari.j· e·de his ·xxxv
qix veniam · Quia de delicto vnius homĩs

ſepius querendum non elſt ff. nau. cau. ſta-li

cet· in fine · ̊. de of · lega: licet.ſiue abſolua⸗

tur ab obſeruatione iudicij · vt in. l. licet. ſiue

a parte vel per abolitõnem remiſſum fuerit.
vel abſolutus ſit accuſatus p ſententiam- ge
remiſſum ſemel delictum in vltõnem non re⸗
ducitur · vt · xxnj ·q.mj.ſi illic.et.ij.qnj·.no
tandum. ij · q:fi: in fi·niſi in duobus caſibus
ſcilicet ſi accuſatoꝛ ſecundus doceat peimuz
peeuaricatum fuiſſe · vt · ff · de peena : l· n. vel
pꝛoſequatur ſuam iniuriam vel ſuoæuʒ. et do

ceat ſe ignoꝛaſſe accuſatõnem a peimo fuiſſe
peopoſitam · vt. ff·eſi cui.. hijdem. ¶ Sed
nunquid pendente iudicio ſuper vno crimĩe
poteſt ab alio acculſari:dic vt no·g· de oedi⸗
ne cog· v·ſinautem vtraqʒ criminalis· et. ⸗
ſequenti · ¶ Item non accuſatur is cum quo
diſpenſatuz eſt · quod die vt no . · e. J. quis ſit
effectus· vx·ſed nunquid · Item ab alio de⸗
latus alium accuſare non poteſt.ij.q.j·peohi
bentur. quod dic vt no. S. peoxi · J. v· alij
pter ſuſpitionem calumnie-
Valiter peocedatur in accuſatione. et

Ati; vt dixi. 6. . peoximo. &. jqui debet
continere nomen accuſantis: et accuſati· et
crimen · et monſem. et locum· in quo commſi⸗

ſum eſt · quod die vreff · e. libell oꝛum er in

aut .de exhibenreis · . ſuſcepto.et no.̊. de
diuoe. quot modis. v.quantum.et ſequen·
Noc ſiue crimen ſit publicum ſiue ſit pei⸗
uatum. vt · ff · de peiuat delic.l.vlti · et po⸗
reſt dici ꝙ non ſit neceſſe inſcribere. quia na
turaliter ineſt inſcriptio. cum calumniantes
ad vindictam poſcat ſimilitudo ſupplicij · vt
Caꝛe. l. vlti· ſecundum azʒo.ij·q.fi · quiſquis· et
qnj. calumniatoe· et.c. qui non peobat: iu
uatur · · de calumniatoeibus.c.j.et.ij. Klij
dicunt ꝙ inſcriptio neceſſaria eſt.ar · C.de fi
de inſtru;l. nj. et de exhiben. reig. l. ij · ibi · ſo
lemni.l.aæc: m·q: vnjlibelloꝛum.v. Item ſub
ſeribere · quod ſecundum canones veriufſ eſt.
cum ſine inſcriptione accuſatio non admitta
tur/id eſt. reus reſpondere nõ cogatur.vt. ·
e. ſuper his · · ſed cum in modum. et. c. quali

ter · · penult.· Doteſt ergo dici ꝙ adueniẽ

te die ad deliberandum data· non cogerur re
ſpondere reus niſi accuſatoe inſcribat. h nec
accuſatoe mſcribere cogitur immo ſine metu

calumnie et pena aliqua poteſt ante inſcri⸗

ptionem reſllire · vt · j. e · licet · J. vlti · V · quia
vero. ij .· q.nj.ſi quem· et·c.ſi quis iratus. ſedò

poſt inſcriptionem non poteſt deſiſtere niſz

ex cauſa· C· de abolit᷑· lij.ijq. nj· paulum
ex cauſa autem poteſt peti abolitio.dum ta⸗

men reus non ſit paſſus aliquam iniuriã car⸗

ceris vel vinculoꝛum· C· de abolit· fallaci⸗

ter Item licet poſſit quis deſiſtere ab ac⸗

cuſatione citra inſeriptionem factaz vt d ixi ·
tenetur tamen actione iniuriarum illi cui li⸗

labeonem..ſi quis libello. Doteſt etiam
aliquando poſt inſcriptiones deſiſtere ð con
ienſu accuſati ·et aliquando h facit autoeita
te peincipis · quod die vt no · j. ð calum . S. q̃li
ter ſine metu calumnie. Sunt tame caſus in

bellum obtalit. vt. ff. de l Item apuò

quibus inſeribere non eſt neceſſe · ¶ Deimus

ſi crimen leue ſit · nam hoc de plano ſine ſeri
ptura iudex diſcutiet.vt.ff.e.leuia. quanto⸗
magis hoc in eiuilibus locum habet · vt no.
5· de libell . oblat'. S. vtrum libellus. v. et B
verum eſt. et ſequenti. ¶¶ Secundus. in his
que executoees denunciant. C. e: l. ea quide.
ff. de off i · eefec ˖ veb. l. . . penul.j.e· ſicut
olim · !Tercius quando mulier accuſat

quidem libello oblato in peeſentia ac

4

peoſequendo ſuam iniuriam vel ſuozum.xv·
q.m·de crimine. et no· e· . quis poſſit ac⸗
cuſare.G.æ& no⸗ Quartus in crimine apoſta
ſie. C· de apoſtatis.l:apoſtatarum. Quintꝰ
vbi cheiſtianus iudeam in vxoeem duxiſſe ac
cuſatur. C·de indeis · ne qni · Sextus · vbi
maritus acculat vxozem iure mariti de adul
terio·ĩ.lxdies:mj·q:mj ·· aliquando·C · de
adult. l. qᷓuis: et · l. iure mariti:de hoc tamẽ
dir vt no· j. de adulter · Set infra que tem⸗
poea.Sveitem maritus et pater · et ſequenti ·
4— Septimus· in accuſatione falſe monete:C
de fal· mo.l.j. Octauus vbi tutoees accu⸗
ſant de falſo peoducentem inſtrumentum cõ
tra pupillum ſuums niſi manifeſta calumnia
detegatur · C· qui ac:non pol·l.ij·et H ideo ·
quia hoc faciunt ex neceſſitate officij. mdez er
80 vbi heres accuſat de neceſſitate vindican
do moetez defuncti cui ſuc ceſſit.vt:ff· quibꝰ
vt indignis.ltutoæ. ſ¶ Nonꝰ.in crimine abi
geatus: C· de abigeis · l.· ¶ ¶ Decimus · in ca
ſibus in quibus ſine acenſatoꝛe aliquis con⸗
domnatur. puta in notozijs . Ceea quidem ·
mj.q· mj. G. aliquandoet de B·j· ſub rubeica
de criminibꝰ ſine oedi.punienò: vbi æ alios
caſus poteris reperire.
Oblato libello ſiecut peemiſimus·:dabun⸗
tur foete reo.xx· dies ad deliberandum ficut
in cauſa pecuniaria:naz ad diſponendas res
ſuas componendoſqʒ; meſtos penateſ dantur
ſecuduz. l· xxx · dieſ vt · C.de exhi.reis:nullꝰ

Fdueniente autem die ad deliberandum

data debent opponi exceptiones ab accuſa⸗
to ſiquas habet ante lit.conteſt.poſtea non
poteſt · cum nomen accuſati intee reos reca⸗
piatur.vel ſtatim vel poſtea incontinenti ſi⸗
ne contrario actu: vt: C· de adult': adul terã·
et · ff de adulte ſi maritus· . peeſcriptiones⸗
quod intelligas ſi dilatoꝛia ſit que repellit
accuſantem non tamen alios vel ſimiles In
peremptoeijs autez poteſt dici idem quod in
ciuil ibus · ſ. ꝙ poſt lit'.conteſt·poſſint oppo
ni· vt · C. ſententiam reſcin· non pol.l.vl⸗ Vi⸗
detur tamen contra in exceptione lenocinij
que peremptoꝛia eſt. et tamen ante non põt
opponi niſi ꝙᷓ nomen alicuius inter reos ſit
receptum.vt.C· de adult·quoniamet · l · ita
nobis . et. ff. de adulte · l. .· G. ſi publico in fi.
et de H no.õde except . et quando · ſub · ·
h de dilatoeijs· : item in ciuilibus et ſeãn.
Si ergo nullam exceptionẽ opponat reꝰ
iurabit ðò calum.S.de iur.calum.. in quibꝰ
et conteſtabitur lis: et ſi confiteatur planuz
eſt ꝙ habetur ei fideſ contra ſe · ij ·q·· nos in
quenqꝙᷓ;. ̊: de rerum permutatione: cum olim·.
et donec peonuncietur in publicis vinculis
detineri iubetur. P· l·ff · de cuſto· et exhi· re ·
ſi confeſſus · ¶Sinautem negauerit reus id
ſuper quo accuſatur:debet iudex in cauſa
cedere.non mendicatis ſuff ragijs decretoeũ
vel relationumquia talibus credere non de
bet. immo exigitur ꝙ accuſatoe habeat peo⸗
bationes luce clarioꝛes:v.q:vj.mennam.C.·
de peobat'.ſciant cuncti · C· e ·t· ſingulis · et

que omnino concosdent non diſcrepent . C.
de pen qui ſmazʒ. S·ð̊ cohabi clerico:⁊æ mu.
tua. ! Queſtioni autem iubetur adeſſe reus
rea- ſiue accuſatoz reus æ dat aduocatis
facultas intereogandi. vt . ff · de adult'. ſi po
ſtul auerit · SG. queſtioni · ſ Item ab accuſatoee
tantum peobationes requiruntur niſi in caſi
bas quos no · S· vt beneficia eccle · ſub·. J. da⸗
tur B; a alia regula. in quibus hincinde peo
bationes admittuntur.æ peobatur.C. de abo
lit.fallaciter.⁊ de falſis.l:vbi.ſemꝑ tamẽ
obtinet regula vt reus in dubio abſoluatur.
C·de edendo. qui accuſare· ⁊ ſemper obtinet
ſecundum omnes ꝙ qui non peobat quod in
tendit peeſumitur calumniari niſi peobet cõ
tra. C. de aduoc. diner . indi. l. j. æ dicetur. j.
de calum · C. qn debz. ih. j. ⁊ ſub · S. iudex · v
ego. Eallit tamen in caſibus · puta in mari
to accuſante iure mariti vxoꝛem de adulte⸗
rio.C.de adul᷑.qꝙᷓ uis.ff· ad turpilł · l.j· .· ca
lumniatoeibus.qð dic vt no·j.de adult. . ⁊

infra que tempoza. · item maritus et pater

ſequenti:
ec ſi vterqʒ veniat locum habent.aliaſ
ſi reus contumaciter ſe abſentet· citari debz
ter per interualla.xxx: dierum ſicut diximus
in ciuilibus · S· de dolo.⁊. ↄ./. qualiter dep̃ᷣ⸗
endatur· æ de iudicijs.ſub· . poerecto:non
ter per ſingnlos tres dies.licet quidam hoc

dicant per. l. ff.de public. iudi:inter accuſa⸗

tozem. nec enim dicit ꝙ ſic ſit facienduʒ. ſed
ſic factum fuit.immo innuit non faciendũ
Quid ergo ſi accuſatus citatus ſit legitti⸗
me æ nullo modo veniat annotabuntur bo⸗
na- nec feretur diffinitiua ſententia · vt · ff.
penis · l. abſentem · æ· C. de requiren· re.l.j.

½– no. 6. vt lit. non conteſ. v. item recipiunt

Fccuſatoee non veniente citabitur pꝛedicto

modo. Sed pena imponitur/vt · C· qui ac.
non poſ.qui crimen. æ vt infra certum tempꝰ⸗
cri. queſ.ag.l:.ij.⁊ ad turpilb.l. ij. Sed et
reum vocatum neceſſe eſt exhiberi vel tranſ⸗
mitti . ſi tamen iudex G peeceperit · ot · C. de
exhi. re · l. vlti. alias non debet hoc fieri ſine
peecepto iudicis niſi in caſibꝰ· Deimo fal⸗
lit in falſo monetario.vt.ff·de fal· mone. l.·
j. in peinci · ¶ Secundo in deſertoꝛe miitie ·
latrone publico.æ raptoee virginis· nam cũ
cales occidere liceat ſecundum⸗l.multofoe⸗
tius licet inuitos repᷣſentare · C· quando lice

at vnicuiqz. l. j. æ. i. ⁊ de rap·virg.· l. j. Idẽ

foete in fure · ff. de kur . interdum · ¶. qui fure ·
Tranſmittendus eſt autem quando accuſa
tur in loco m quo deliquit.⁊ ipe eſt alibi:vt
in auten. ut nulli iudic ; g. ſi vero . no · g · de
foꝛo compe. quibus ex cauſis· x · item rati
one delicti · ¶ Miles etiam ſi alibi deliquit
tranſmittitur ad magiſtrum militum. æ ſi eſt
militare delictum.puta quia alienauit arma

ſua.tunc magiſter militum ſolus cognoſcit

æ fert ſententiam. æ idem in ciuili cauſa.vt
C.de iuriſdie.o· iudi.de magiſterio.⁊ de of ·
magiſtri militum.l.j.in fi.⁊ de re mili.lvl.

M.· je li·xij. ⁊æ. ff. de re · mili · qui commeatus·

nſ⸗

ine
fal⸗
ea⸗
te ;
nci
foe:
lice
lde
te⸗
ſa
vt
de

it
ſ
na

vt
⸗
.
g

Qð ſi commune ſit delictum enoeme. ig

cognoſcit apud quem cõmiſſum eſt.quia om⸗
ne peiuilegium huiuſmodi reatus excludit ·
vt · C. vbi ſena.vel ela.l.j.⁊æ.ff.e·l.vlti ·als

peeſes habet cognitionem tantum. ſed traſ⸗

mittit ad magiſtrum milituʒ vt penam impo
nat · vt · C· de exhi. æ intro · reis.l.j.ff· ð exhi ·
reisde militibus:æ. l.non eſt.⁊ dere mili.

I.nj. H. j. nec di·ſinter caligatum æ non ca

ligatumquia a caligatum dicit lex remitet
dum. Reo exhibito vł tranſmiſſo æ oblato
libello vt dictum eſt refert vtrum conficea⸗
tur crimen· æ tunc cuſtoditur vt dixi. S. v. ſi
ergo nullam· eſt tamen velociter imponẽda
pena · vt · C· de cuſto · re · l · olti · vt ſcilicet eũ
modico tempoee ſteterit in carcere educatur

poſtea æ ducatur apud acta.vt appareat an

in confeſſione pſiſtat vel velit eam coerige⸗

re ·⁊ quaſi ſub publico teſtimonio cõmemo⸗
rantia admiſſi criminis fiet · vt iudicibus im
modice ſeuientibus freni quedam temperieſ

adhibita videatur.vt. C. de cuſto·re. ſi quis
in ea. Sed ſi crimen negauerit ⁊ eſt graue
accuſatus debet detrudi in carcerem.vt.ff. e
diuus · fiet ſtatiʒ inquiſitio crimims · ꝙ ſi eã
dem diff erri opoetet:cuſtodietur accuſatus.
vt tamen ferreas manicas æ inberentes oſſi⸗
bus non paciatur interim.ſed ſi qualitas cri
minis poſtulauerit ꝓlixioe es cathenas non
cruciantes habere debet.carcer em̃ ad cuſto

diendum non puniendum eſt inuentus. ff. ð

penis:aut damna.J. ſolentſed nec debet eẽ

in tenebeis.ſedò luce homini neceſſaria ſuble

unari debet · ⁊ in nocte euſtodia geminetur.
in veſtibulis carceris æ ſalubeibus.i.tutioei
bus ſiue ſalutaribus locis debet recipi.Dici
tur autem veſtibulum locus ante carcerem
vt posticus ante domum·.æ dicitur ab aue.
quia ibi ſalutabantur antiqui ſecundum azʒ.
ſed ſecundü dominum meum nõ eſt poeticus
immo locus in carcere conſtitcutus.ſic fote
dictus quia ibi veſtiebãtur.ad B. ff. cõmuni

di · arboꝛ · ¶. de veſtibulo · lix · di. ſi officia.Ite
rum autem adueniente die ad lumen reduci

debet incarceratus. vt· C· de cuſto.re:l.j.
Doſſunt plures eiuſdem ſexus in vno car⸗
cere ſiue clauſtro recipi · Sed diuerſi ſexus
diuerſos carceres requirunt.vtC· de cuſto.

re · I. quoniam · ¶ SZed mulier hodie in mona

ſterio includitur ſi grauiſſimum ſit erimen ꝓ
quo accuſatur:·ꝓ peinato autem fiſcali debi
to vel peiuato delicto.dato fideiuſſoee di⸗
mittitur · ſed ſi non poteſt dare ⁊ B; iurauerit.
iuret de iudicij obſeruatione· in debito autẽ

ſe aut virum ſuum aut queuis al ium legiti

me reſpondebit.⁊ ſi noluerit reſpõdere in re
bus ſuis legittime ꝓcedetur· vt m auten.vt
nulli iudi. mneceſſarium . Maſculi ergo ſo
li hodie cuſtodiuntur per ſtratoees qui eis
ſternunt lectos.⁊ cõmentarienſes qui comi⸗

tantur captiuos ſed cum humanitate ceuſto⸗

diendi ſunt non aff ligendi fame vel ſiti vel
fiigoee.nec ſubtralbenda eſt eis audientia.

adeo ꝙ neminem audiant. vł a nemine audi

4

antur clamantes.æ ſi euſtodes contra B; fece
rint:maxime interueniente pecunia: capita⸗
li pena afficiendi ſunt· alias iudex infamat
ꝙ& motu ſuperioeis iudicis periculum ſubi⸗
bit. ⁊æ cõmentarienſis ſingulis·xxx: diebꝰ de
bet ingerere inudici numeꝝ perſonarum vari
etate delictoꝝ elauſoeum.oedinem.etatem
q; ecunctoeum alias erario infert.xxx. libeaſ

auri · iudex circa hoc negligens peiuatur di-
gnitate mulctatur in.x.libeis auri.vt · C. ð
cuſto·re · l. vl · ¶ Quid ſi captiuus cuſiodiazʒ
euaſeritpatitur cuſtos eandem penã quã pa

teretur incarceratus · vt· C. de cuſto.re. ad
cõmentarienſes:niſi cuſtos pꝛobet ipſuz eua
ſiſſe caſu foetuito. vt.ff· de cuſto.re.l.nl.nec
tirom cõmitti debet cuſtodiaalias in culpa
eſt qui cõmittit· ⁊ duobus ad minus cõmitte

da eſt· alias pena imponitur . vt · ff. de cuſto.
re· l. vlti · In hac cuſtodia detinetur quouſ

qʒ cauſa finem accipiat · vt· C. de exhi. reis · ¶
1· in fi :· nec tamen ſtatim condemnatur ꝙ;uis
conſtet de crimine·immo iterum redit in car
cerem. æ poſtmodum adducetur τ audietur
ſi qu id obicere velit · vt· C· de euſto. re . l. ſi
quis:vel illud intellige quando confeſſus ẽ
vt no·S·e · ſub · S. reo exhibito.⁊ habes.ff.de
queſtionibus ·l·. .· · diuus · ⁊æ ¶. ſi quis.h quã⸗

do conuincitur per teſtes nichil expectatur

vt · C. de cuſto.re.l·j·⁊.l.vlti.m pein.niſi qñ
ſeuerioꝛ pena impoſita eſt· vt. C· de penis. ſi

vindicari · ¶ Sed ſi crimen Sraue non ſit nõ
incarceratur ·˖ ſed poteſt dimitti ſub cuſtodia
militum vei ſub fideiuſſoeia cautione.æ B in

dex extimare debet peo qualitate perſone et

cri minis.attento honoee.⁊ ampliſſimis facł
tatibus innocentia ſeu fama perſone.et di⸗
gnitate eius qui accuſatur. vt.ff.̊ cuſto.re.

1.j. æ damnatur fideiuſſos in certa quãtitate
ſi eam peomiſit· alias ſecundum conſuetudi⸗
nem ſi appareat:conſuetudine vero deficien
te arbitrio ſuo cui B cõmittitur.ſeò ⁊ extrao⸗
dinariam penam imponit fideiuſſoen ſi dolo
non exhibeat reum.vt.ff· de cuſto· reo.ſi qs
reum . ſed et dominus peo ſeruo poteſt fide⸗

iubere anteꝙ; recipiatur in vincula:.æ poſtea

niſi poſt longum tempus hG deſideret · vt · ff.
de euſto. re · ſeruus · Nec ſecundum. l. lo⸗
cum habent ſed et ſecundum canones ſi reꝰ
contumax fuerit excõmunicatur · qui ſi infra
annum non venerit. interpeetatione iuris
conuicto habetur · xj·qm·rurſus.j.de hẽti·
excõmunicamus.j·G. j· ⁊ idem eſt in cauſa ci⸗
uili · in qua locum miſſio non habet · xj. q.nj.
quicunqʒ · ſecundũ goł. Tu dic vt no.̊.ð of.
del · ¶. que iurditio · vᷣ · vb perſonalis.⁊ ſeqn.
Si vero infra annum venerit.ſatiſfactiõe

expenſarum peemiſſa aundjetur. ſic intellige

:de indic · c· j· Sed et ſi actos non vene⸗
rit excõmunicatur.v.q· j.quidaz. ſed et ſi poſt
modum vemat ⁊ de accuſatione peniteat au

dietur · .· e. licec · ij. q:nj. ſi quem penituerit.

qð dic vt no. S. e. J. H. j. · B ſijue crimen ſit

publicumet ſequen. ſed ſecundũ canones
clericus delinquens et incoerigibilis poteſt

ſub arta euſtodia detineri · vt · · de ſententia
excõi.vt fame.⁊ beeuiter in vtroqʒ foeo hãc

cuſtodiã arbitrariã puto.cõſuetudine appeo

bante et lege cooperante · vt · ff · de cuſto · re ·
Vis ſit eff ectus accuſationis.⁊ quidez
Jot reo conuicto imponatur pena oedĩa⸗
* certa ſi in iur̃ ſtatuta inueniatur nam
index qui mo llioeem aut durioꝛem penã im⸗
poſuerit ꝙᷓ ſeriptã reꝑit· grani infamia nota
turalias arbitrio ſuo pena cõmittitur· vt · C
de vi publica vel peiuata·ſeruos qui · in fi.
æ ne ſanctũ baptiſma iteret.l.nj.S.ð of · del
de cauſis · S. j. æ de tranſac · c · vl · in humanio
rem tñ ſemp declinare debz ſententiã · vt ibi·
Veꝝ vbi in modum accuſationis agitur ·
poteſt iudex penam legis mitigare ex caulſa ·
puta quando non ex pꝛopoſito led caſu · Pce⸗
dente culpa fuit delictum cõmiſſum. ita ꝙ;
delinquens dolo caret · ff · de penis · reſpici⸗
en dum . del inquunt . vel quia non habet
eff ectum iniuria.ff. de penis · ſi quis aliquezʒ
