tum matrimonij ſemel diuiſum. p pnñiam rein
tegrari non potuit· nec etiã per baptiſmum

q;uis peccatum abolea'. vt. xxvj.diſ.deinde

et.c.vna tantũ.et no.S.de bigamis.G. quare
bigamus · v. tercio:et· S.nono.ar. contra. .
de bigamis. c· penk. ſcðm B intellige.j.e· ſi
vir ſciens · ¶ Item obſtat viro ꝙ accuſations
factam ei remiſit.xxnj.q:mj. ſi illic. 4 Item
poteſt mulier obicere marito lenociniũ hac
em̃ exceptione mulier æ extraneus. repellũt

maritum accuſa ntem et peeterea ipſum pene

ſubieiunt · Et h̊ eſt ratio quare ſeruꝰ domino
eam obicere non poteſt· quia videtur obtine
re quandã ſpeciem aceuſatõnis.nam = ex ea
imponit pena.vt.C.eę· l.qm.a.l.ita. ãt ita
demũ ven eſt ſi obiciat hB exceptio ab mitio

anteqꝙ; nomen accãti recipiat' inter reos.po⸗

ſtea em̃ nõ repelleret. młr eñ ip̃aʒ poſtea ma
rito obiciens ipſum onerat licet ſeipſam non
releuet.nec maritũ ſubicit pene.dt.ff.ę. j.
ꝗ.ſi publicoet eſt ar · violentũ. qꝙ exc eptio
pemptoꝛeia nõ opponat in criminalibꝰ quã⸗

docũq; ante ſniam.mſi dicatur G ſpeciale in
crimine lenocinij.qð dic vt no·ã. & except.

Jꝗ· ⁊ q · ſub · J. ̊ ð dilatoeijs.vitẽ ĩ eiuilib⸗
et ſeqᷓntibus. ¶ De quibuſdã ex his excepti⸗
onibus et multis alijs no.S· de diuoecijs . .

quot modis.ſub.ꝗ. generaliter ergo auditur

maritꝰ eet · v.ſeq̃ntibꝰ. C”BSz3 et ſi marnꝰ vxo
rem caupom ꝗpoſuerit nõ p̃t aceuſari.qe vi:
legũ laqueis atłli 8a

Peedit · hm gof· S nunqd marito aceufan
ti de adulterio carnali.obſtat exceptio ð ſpi

rituali adulterio ab eo cõmiſſo.nõ videtꝰ.nã
* iſte foenicatões diuerſaꝝ ſpecieꝝ ſũt · ergo
no compenſant'eff. pig· act'. ſi cõuenerit⸗

Dicas contra.nam idem opantur quo ad ma
crimonium ſeparandum xxvnj.q:j· ydolatria
gciam nunc: de B no plenius 5 de diuoꝛ⸗
cijs: quot modis· · quid ſi vnus comugũ
VFlie autem exceptiones que oliʒ habebãt
locum in ſolennitate verboeum exiſtentes;
vt ſi caderet aſillaba cadebat a cauſa · hodie
non habent locũ.eſt em̃ indignum vt peeſti⸗
gia verſuti iuris excludant vltionem pudo⸗
ris.i-caſtitatis violate que retinetur pudoꝛe
vt. C.e-ita.⁊ dicitur pꝛeltigium quaſi pꝓſtrin
gens aciem oculozum.ſ.obumbꝛatio quedã
quia videtur alicui videre id qð non vddet·
vt in mimis æ incantatoeibus patet inde di
cebantur peeſtigia qauedam obumbeationes
verboeum quibus obumbeantur delicta. et
ideo dicebatur ius verſutumquia ꝑ quaſdã
verſutias. i-machmationes verboeum repel
lebatur quis ab accuſatione ſecundum azo⸗
vel ſecundum mar.dicitur verſutuzʒ ad exem
plum veſtimenti·quando illud eſt mtus qð
debet eſſe extra.⁊ ecõuerſo:ſic erat verſutuz
jus qꝛ qð erat puniendũ abſoluebatur · ⁊ qðᷣ
erat abſoluendum puniebatur. ¶is autem
exceptionibus vel ſimilibus non obiectis.
admittitur accuſatio ſi lege non peohibeatc
accuſatoeis perſona: ſecundũ ea que no.S. S
accuſationibus.. quis poſſit accuſare:⁊ affe
rentur pꝛobationes per teſtes extraneolſ· h =
domeſtici ſpecialiter in B crimine cum queſti
one recipiuntur · vt .· C· e in adulterij· de di
uoe:conſenſu. S. vir· ⁊æ. ff· e. vim paſſam. J. vl.
peohibetur mannmiſſio ſeruozum vxoeis;
etiam ſi eos non habuit in vſu ſuo infra.lx·
dies . ⁊ poſtea quandoqʒ · vt ſi tam beeui tem
poee accuſatio adulterij) non potuit termina
ri · Sed patris ſerui æ extranei ita demuz peo
Hibentur manumitti ſi habuit in vſu eos mu
lier. vt · ff · qui æ a quibus manu.peoſpexit · et
C.e.l.nj.⁊æ·l.vlti ·⁊ publicantur ſerui accu⸗
ſati· vel accuſate:æ accuſantis patris mulie⸗
ris non extranei · vt · ff · e· ſi poſtulauerit · · iu
bet.⁊. G. ratio:⁊. S. haberi·⁊ · S· ð eo · peouide⸗
tur tamen domino ſeruozum per cautionem
que exponitur in ſimplum vt ſi moꝛiatur in
queſtione ſeruus accuſati · peo ſe computet
vnam medieratemquia a eius gratia toeque
tur accuſati ſeruus· aliam vero medieratẽ pe
tet ab accuſatoze conditione ex · l·. vel ſi fiat
deterioe peedicto modo· petat pꝛecium dete
rioꝛationis:·æ ſerui ſic deterioꝛati peeciuʒ ha
beat a fiſco⸗vt · C.peo quibus cauſis ſerui ꝓ
peemio accipi · lib.l· penb · ſed vbi ſeruus ac
cuſatus tosquetur.peeſtatur duplum · ita de⸗
mum ſi fuerit abſolutus · vt. ff · e · l m . ⁊. l. ſi
poſtul auerit.Hc.j·⁊· . penb.⁊ vlti.⁊·l.q; au
tem. ¶Dlerunq; tamen per peeſumptiones
L. connincitur adulterium · vt ecce ſi quis de
adulterio fuerit accuſatus · æ obtentu peoxi⸗
mitatis ſe excuſauerit:ſi poſtea cum ea con⸗
trahbat habetur peo conuicto vt · C· ei ſi qui
adulterij · ¶ Item iure nouo cautum eſt · ꝙ ſi
quis ei quem de vxoee ſuſpectum habet ter
in ſcriptis denunciauerit ſub pᷣſentia teſtium

⸗

fide dignoꝛeum ne cum ea conuerſetur · ſi po⸗
ſtea inuenerit eum conuenientez vxoei ſue in
domo ſua.vel vxoꝛis · vel adulteriaut in po
pina·aut in ſuburbanis · ſme periculo pnmnet
eum · ſed ſi alibi eos ſimul innenerit · tribꝰ te
ſtibus conuocatis tradat eum indici · qui nł
la alia peobatione queſita habet puniendi
licentiam.ſi tamen in ſacro oꝛatoeio inueni⸗
antur loquẽtes · poſt trinam denunciationezʒ
dictam. licet merito vtrãqʒ perſonam deken⸗
ſoꝛi eccleſie.id eſt peelato tradere:aut alijs
clericis.⁊ ad eoꝛum periculum hij duo ſeruẽ
tur diuiſi · donec iudex hec cognoſcens mit⸗
tat ad epiſcopum ciuitatis. quatenus iſti tra
dantur ei vt debeant ſuſtinere toꝛmentũ · vt
in auten.vt liceat matri æ auie· . his quoqʒ;
æ= ·G. quia vero ita ccempiuntur . colb.vnj · de
Hᷓ tamẽ dic vt no·S.ð̊ immunit · ec · · in quã
tum. in diſ.que incipit:cum quis ad eccleſiã
confugit · æ· v· ſequentibus · Mualitercũqʒ
autem ſiue per pꝛobationes apertas·ſiue ꝑ
peeſumptiones violentas.vt dictum eſt.peo
bato crimine ſententia ferẽda eſt vtraqʒ par
te peeſente.niſi accuſatoz patefacto crimine
ꝛuſta de cauſa abſit. vt. Ce⸗quamuis indu⸗
bitati ·
Ve pena ſit imponenda:⁊ certe ſecũduz
ca.clericus deponitur-lapcus excõmu
Rcatur.lxxxjdiſ:ſi quis clericus · ar · vj · q . j·
illi qui.⁊ vide qð no:õ·ð cohᷣi·cleri· æ muli.
F. quam penam patiuntur. Sʒ ſecundum .
moyſaicam mulier lapida batur · vt · xxxnj:q
v· B ywago an kor⸗ etiam penitentiali in
iungitur aliquotiens reſtitutio facienda ſe⸗
cundum ea que noj.de penitentijs:.quibꝰ
æ qualiter · ſub · .quid de muliere que fel ium
ſulcepit de adulterio · Secundũ vero⸗li ci
uilem talis tenetur.l.iub.de adulterijs⸗æ eſt
miruz ꝙ vocatur iulia cũ lata fuerit ab octa
uiano augulto · vt .· ff · e. l. · qui non reperitur
vocare iulius · ſed auunculus ſuꝰ dictus eſt
gaius iulius ceſarqui autoꝛitate ſua nõ po:
puli annuentia habuit imperium ß foete ob
reuerentiam auunculi voluit octauianus le⸗
gem iuliam ab eius nomine nuncupari vel
Ffoꝛte cepta fuit h. liab auunculo·ſed nepos
perfecit. PDena autem huiꝰ.l.capitalis eſt
ſic tam maſculus ꝙᷓ; mulier moei peecipiun
tur. vt inſti · de public .· iudic · C. item lex iub. ð
adultenjs · æ· C. e: caſtitati:vel dic ꝙ in ma⸗
ſculo G verum eſt· nam imponit' pena quaſi
ꝓ ſacrilegio · ⁊ ſic ſacrilegos nuptiarum gla
dio puniri opoetet · vt ·˖ C· e. quis adulten).
ure vero noue auten mulier verberata in
monaſterium mittitur. quã licet viro recupe⸗
rare infra biennium.quo tranſacto: vel viro
peius moetuo. mulier tonſa in monaſterio ꝑ
petuo remanet in habitu monachali · duabꝰ
partibus ꝗpeie ſubſtantie liberis ſi habet ap
plicandis tercia monaſterio- liberis autem
non extantibus deuoluetur tercia ꝑs ad pa⸗
rentes huiꝰ iniquitatis ñ ꝓticipes ſeu oſenti
entes.due monaſterio tradi debent· parenti
pus vero deficientibus om̃is eiuſ ſubſtantia

ſe
ſt

mo
ſtin
ſdu
peo
dan

cidi
rer
pe⸗
mi
era
diſ
po⸗
der
ſi⸗
no⸗
ſan
de
dat
eſi
w.
nſa
tepe
par
her

po⸗
ein
W do
mer
die
ni
nendi
wem
none,
efen:
aliſg
erus
mi⸗
itra
idt
nocß.
ſede
nqui
cleſi
gei
ſuey
lpeo
3par
mine
ndu:

uduz
comn
34
muli⸗
duml
nſeg
aliin
daſe⸗
gunb⸗
lium
let
velt
oct
ritur
8eſt
po⸗
eob
le⸗
iwel
epos
ſgelt
piun
ul⸗d
me⸗
guſ
ng11
en⸗
ain
pe⸗
nro
p
by⸗
ap
em
;
nti

monaſterio queritut pactis dotaliũ inſtramẽ
toeum omni caſu ſeruandis. vt in auten. ve
nulli mdi.. ſi quãdo:colłix.C.e.autẽ.ſed
hodie.et ſi maritus in peobatione deficiat te
netur ad talionem.vt in auten.ve liceat ma⸗

tri et auie· ꝗ. qe xo plurimas.et.. cãs.colł.

vni· in aut’.vt nulli iudi:ꝗ. adulſterã.colł.ix
Ses opponitur:ſecundũ hq̊ vir volens re⸗
cedere ab vxoee indirecte conſequetur inten
tionem ſuã·quia eo deficiente in peobatione
in monaſterio detrudetur.⁊ ſic ſeparabitꝰ ab
vxoee · .raro contingit caſus iſte.⁊ ideo ñ
eſt curandum.ff.de legibus.nam ad ea.Vel
die ꝙ index aliter eum puniet in caſu iſto. vl
in bonis ſuis· vel aliter caſtigando.arS. de
accuſationibus · ſuper his.. poſt confirmati
onem.⁊ de calummatoeibus.c.j.Vel meliꝰ.
vir non conſequetur intentionem ſuam niſi
vxoꝛi placuerit · quia poterit ipſum ſibi inui⸗
tum reconciliare·ſicut ⁊ maritus vxoeem cõ
uictam.ſicut poteſt recon eei = ac
cedit.ã.de peocur̃ · tue. Ergo per publicã
perſonam imponitur pena ſecundum peemil⸗
ſa.ſed ⁊ per peiuatam imponitur lege pPmit⸗
tente ·˖ Dater enim qui habet filiam in pote⸗
ſtate· occidere poteſt omnem adulterum euz
ea inuentum ſine pena aliqua.ſed Gᷓ; in domo
peopeia vel generi:debet tamen vtrunq;ʒ ſi⸗
mul incontinenti occidere.non alterum tan
tum · vt. ff. e · . ꝓater.æ. I. nec in ea lege. a. l.
ꝙ ait. ⁊. ·nichil intereſſe.maritus aũt adul⸗
terum depeehenſum in domo ſua tantum. et
humilem.æ cui non debet reuerentiam.ecci⸗
dere poteſt · vt · ff. e. marito. .j.⁊.l.ſi adul
terium · . liberto.vel retinere per.xx.hoeas
vt teſtes mnducat · qii poſtea accuſatoꝛi teſti
monium ferant · vt · ff · e. capite . ſed H genꝰ te
ſtimonij non multum aꝑpeobat placẽ.niſi cũ
adulcera detineat adulterum ſociatum.æ eſt
pꝛo eo.ff .qð metus cauſa.metum autem nõ
vani hommis. ⁊.· l.ſequentibꝰ.hhodie autem
etiam m alijs locis videtur adulter poſſe oc⸗
cidi · ſecundum ea que no. S. ꝓxi· G. v. item iu
re nouo.Qð ſi alius· vel in alio loco qᷓ lex
permittat fuerit occiſus.pena imponitur. h
mitigatur vel ratione tempoeis · puta.qe nox
erat· vel ratione doloꝛis.quia iuſtus dolo⸗
difficile temperat'. ideo imponitur pena de⸗

poetationis · vł relegationis.peout iudici vi

debitur temperanda.vt.C. e. grams.æ. ff. e.

ſi adulterium. . ſi maritus·¶¶ Vxoꝛem autez

non licet occidere q;uis in abulterio dep̃hen
ſam · ſed ſi quis B̊ fecerit non punitur.l.coꝛ.
de ſie · ſi enim humſtis eſt in opus perpetuũ
datur . ſi honeſtioe in inſulam ręlegatur.vtff
e·ſi adulterium.. ſi maritus. ANoc tamen
no·ꝙ non poteſt quis penam relegatõnis in
inſulam vel depostationis inferre miſi pein⸗
ceps.vel papa ·vł is qui beneficio peincipiſ
peiuilegium cognoſcendi vice peefecti obti
nere mernerit. vx. ff · del. nj . l. ·. Hij quibus
⁊· J.a peefectis.Lex autem diuina h̊ conce
dit de gladio ſpirituali ñ materiali.vt · xxxnj
q · ij· interfectoꝛes.⁊·. G. ſequen.⁊.c.incer hec

Sed = ſecundum. l. diuinam licet marito
vxoeem dimittere ob cauſam foenicatioms.
illã em̃ cauſam ſolam excepit dominꝰ.xxxij.
q:vij·dominus.⁊. c.omnes cauſationes.als
omnes accuſationes· ¶ Sed nunquid h̊ fieri
poteſt ſine licentia eccleſie ·quidaz dicunt q;
ſie · Husg̊. vero ⁊ quaſi omnes moderni dicũᷣt
P non · Tu dicas ꝙ h̊ aliquando fieri poteſt.
non tamen neceſſe eſl.quia dominuſ domino
rum H̊ permiſit non iuſſit· ſecundum auguſti
num · xxxijq·vij.c·j.⁊.ij.⁊· c.apoſtolus.⁊·c
ſequen.æ per totum.⁊ ſecundũ Io.vbicunqʒ
eſt foenicatio vel fosnicationis ſuſpitio libe
re vxoe dimittitur.xxxij.q·j.dixit dominus.
ad idem. S. de eo qui cog· conſan.vx · ſue · di⸗
ſcretionem. nam ⁊ ſi.alias ſi eam adulterã
ſcienter cognoſceret non reconciliatam nec
penitentem· puniretur. vt·xxxij · q·j· ſi qiis
vxoeem· ⁊· c·ſequen. Ergo quo ad carnale
debitũ non reconciliate ſed inpenitenti red

dendum iubet dominus ipſam dimitti p in⸗

terpꝛetrationem ſanctoeꝛum qui dicta ca · fe⸗
cerunt.vt et appareat in his que no· S; e. ꝓ.
qualiter · v· repellit · ¶ Sed et H pmittit non
iubet quo ad aliam mutuam ſeruitutẽ.ſic in⸗
tellige· xxxij.q:vijiapoſtolus.et quo ad hꝰ
intellige ꝙ licz viro ⁊ nulli alij.ſubaudi eo
inuito·vxoeem iudicare.vt.vij.q.j.ſicut alte
rius· vt ⁊ apparet in his que no · ̊.qui matri
monium ac.polſ.ſub rubeica·quis admit· ad
accuſa · ¶ Sed nec h̊ iubet neqʒ permittit.
quia nec de G loquitur quo ad lucrandaʒ do
tem vel penam aliam que non eſt ſine indice
infligenda. vt apparet in his que no. 6· de
ſponſalibus:G.fi:ad fi · ¶ Verumtamen ſi di⸗
mittitur ſine autoeitate eccleſie· ipſi agenti
obſtat exceptio foenicationis tantuzʒ. nec ad
huc quo ad h̊̊ vt eccleſia ipſam nõ andiat ali
qð ſibi peeiudicium peeparatur.immo ipſam
ſemper audiet eccleſia cum effect quouſqʒ
de crimine ſibi fuerit facta fides·Qnuid er⸗
8o ſi maritus certus eſt de adulterio ſed nõ
poteſt vxoeem cõuincere · et ideo ab eccleſia
que de occultis non iudicat excõmunicatur.
ſuſtineat excõmunicationem ſi ipſam incoeri
Sibilem ſentiat.aut coerigibilem reconciliet
vt.S.ad B.j.de ſen,excõi: inquiſitõi.et.õ.de
reſti · ſpoł·lras · S. pe.nã ſi ſciat ipᷣaz incoerigi
bilẽ · puta.qe ipſam cuz adultero dep̃hendit.
et dixit ei effrons ꝙ peopter ipſum maritum
non dimitteret quin cum illo et alijs pecca⸗
ret et voluntatem ſuam faceret eundem ma⸗
ritum quo ad deum talis ſententia non liga⸗
bi · ad H. . e. ſi vir ſeiens.xxxij:q.j.ſi ꝗᷓs vxo
rem.et. ꝗ.ꝙ ſi in adulterio.ergo ſi contra au
tozitatem eccleſie ipſam licet dimittere. vt
patet ex peedictis· multo foztius ſine autoei
tatequando ſcilicet non contradicit.nec P⸗
cepit· licentiam enim datam a domino aufer
re non poſſumus.qe nec apoſtolo qui mino⸗
eſt·xxvnj.di·de his.ad fi.nee obſ.ꝙ nõ licet
ſine autoeitate eccłie ob aliquã canſam vxo⸗
rem dimittere.qꝛ hec cauſa ab illa regła exci
pit. vt pz ĩ his q̃ no.S,.de ſponſa.. vl.in fi.

Vbi vero coeam eccleſia Gonitur.⁊æ auto
tate eiuſdem dimittitur· ob. ſibi nedum fo⸗
nicationis exceptio·ſed etiam rei iudicate.q̃
æ litis conteſtationem impedit · vt mm auten·
domini noſtri de lit.conteſ:extra·exceptõis
Doteſt ergo vir ob cauſazʒ foznicationis ab
vxoee cõmiſſe ipſam d imittere vel iudicio ec
cieſie · vel peopeia voluntate· nec mirumnã
æ ipſa adultera B facit· vt· S·ð donat'’. inter
viruz ⁊ vx:plerunqʒ·⁊ in vtroqʒ caſu obſ.mu
lieri exceptio etiã quo ad dotem.niſi æ mari⸗
to replicatio obſit· vt ibi.⁊· · e.intelleximꝰ
que decretał hanc ſatis determinat queſtio⸗
nem ſecundum h̊̊ intellige unge hic que
no.õ·de diuoecijs · J. quot modis · ſub · J· ge⸗
neraliter.
Vid ſit ſtupeum . æ? quidem ſtupeum eſt
illicita deflozatio virginitatis · xxxvj· q
IJ. jevbi dicit que ſit differentia inter coituſ
illicitos· Dicit enim ꝙ foenicatio pꝛopeie cõ
mittitur cum concubina ſcilicet vidua ſine
coærnpta. Sed ſi virgo volens cognoſcatur
parentibus non contradicentibus · tunc pꝛo⸗
pꝛie dicitur ſtupeum.ſed ſi innita vel paren⸗
tibus contradicentibus matrimonio non in⸗
terueniẽte tũc dicitur raptus:ſecus ſi matri
monum interueniret ˖ vt · . t. j· c. penł.adul⸗
terium vero cõmittitur cum vxoꝛata · vt dixi
6.· G. j· De inceſtu habeſ.j·e.ꝗ.quid ſit in ceſtꝰ
Dicitur tamen ſtupeum ꝗpeie cõmitti cũ vir-
gine tantum.licet impeopeie dicatur cõmitti
cum vidua.vnde largo modo poteſt dici ſtu
peum cõmixtio turpis illicita coꝛpozum ſo
lutoeum.
Vando cõmittatur: æ certe committitur
quando quis habet rem illicitam cũ vir
Gine vel viduaniſi ſit meretrix vel licita cõ⸗
cubina ſecundum · l · Item cõmittitur in pue⸗
rum. vt . ff. e · inter · J. j.· ⁊.· ¶. ſtupeuz · H · . ⁊· ¶.
j·ſed æ ſecundum canones concubina nunqᷓ;
eſt licita · vt patet in his que no·S. de eo qui
cog: conſan.vx·ſue:. quot modis· S.ill icite
æ ſequentibus;
fra q tempus puniatur.æ certe infra
quinquennium admittitur actio quãdo
ſine vi cõmiſſum eſt ſtupꝛumſi autem ꝓ vim
ſit oppeeſſus maſculus vel femina · ſine peefi
nitione tempoeis admitut · vt.ff.e:mariti·ꝗ.
quinquenniũ.⁊ · · vlti ·
qualiter puniatur.⁊ quidez ſecundũ
ſi honeſti ſunt qui deliqueruntpars
dimidia bonoeum ſuoeum publicanda eſt ſi
vero humiles ſunt relegantur æ in copoee
coercentur · vt inſtit.de publiẽc· indiẽ · J. itez
l· iuł.de adulterijs.⁊ hoc intelligas quando
ſine violentia cõmittitur.nam ſi violeter op⸗

peimatur quis imponatur pena capitalis· vt

inſti · de public iudic· . ſinautem p vim · Idẽ
quando cõmittitur in puerum etiã ſine violẽ
tia aliqna· vt. C. e⸗cum vir· Item ſi tutoe ſtu⸗
pꝛauerit eam cuius tutoe fuit:depoꝛtatur et
eius bona publicantur.vt.C.e· ſi quis eam
cuius tutoe fnit coerumpit. l. vna- Mulier

etiam que cum ſeruo ſuo occulte rem habuiſ

ſe detegitur ſubicitur ſententie eapitali·h bo
na perueniunt ad cognatos: licet alias ap⸗
plicentur fiſco · C· de bo · dam · l. fi · ſeruꝰ euã
manumitti non potelt. vt · C· de coll · dete g·
l. jet · ff de here · inſti. his verbis · S.· j. immo
comburi peecipitur · vt · C. de mulieribꝰ que
ſeruis ꝗpeijs ſe immiſcuerunt.l.vnica · ſed ſe
cundum ca · ſi quis virginem defloauerit do
cabit eam · ſic· ff : de donat'. inter virum vx ·
ſi quis vxoꝛi·⁊æ. C. de dote cau:non nu. l.q ij·
aut eam ducet vxoꝛem ſi pater pnelle cõſen⸗
ſerit· ſed ſi pat renuit· ſubaudi et puella:alła
contra ·.vt. . t.j.c · vl. H · j. xxvij · q· ij. ſuffici⸗
at.õ· de ſponſa· cum locumtenetur aſſigna⸗
re dotem iuxta modum quem virgines acci⸗
pere ↄlueuerunt · vt · · e · c · ·· ſcilicz · cõſidera
ta conſuetudine regionis.et facultatibꝰ aſſi
gnantia: et dignitate puelle· iuxta arbitrinʒ
boni viri · ar · C· de epᷣali audi.l · penb · et · ff· ð
iur̃ dot · quero·et.l.ſiue generalis:et deł.nj

ſi filie.et:xxx.q.v.nullum. et ſi ſtupeato⸗

ipſam accipere renuit in vxoꝛem·caſtigatꝰ ſi
ne verberatus excõicatuſq;:ſ· quo ad cõmn⸗
nionem ſacramentozum·quouſqʒ videbitur
indici reuocandum. in monaſterium ad agẽ⸗
dam perpetuã pñiam retrudit.de quo nunꝙ;
exibit · vt. · e. Puent ·

Vid ſit inceſtus.æ certe illicita macuala

tio cõmiſſa cum conſanguinea vbł affine
ine ſit matrimoniũ.ſiue non . vt · ff · e · ſi adul
terium. H · j. et de H ſatis dixi.S.de eo qui
cog · conſan.vx · ſue · Set quid iutr᷑ ſit ſi cogno
ſcatur conſanguinea vxoꝛis· et cõmittatur in
ceſtus cum filia filie vel filij oxoeis · vt in le
uitico.c·xvnjet vmcit adulterium·xxxij.q·
vij · C. ſunt enim et. c· adulterij malum.⁊ no-
ſ· e.· ¶. ſequen · V· illud tñ certũ eſt ·
qualiter puniatur:ſiquidem cõmitta
Kkur contra.l.ſcienter.eadezꝭ pena impo⸗
nitur ſecunduʒz · l· que peo adulterio · Si vero
per ignoꝛantiam iuris a marito cõmittit pe⸗
na miti gat · et ſic exaudiri debet qð dici pu
mendi coerectione inceſtũ excuſari · vt · ff · e·
ſi adulteriũ. nõnunꝙᷓ· et · inceſtum· Sed ſi
cõmittatur a femina ꝓ ignoeantiã iuris natu
ralis vel gentium punitur vt maſculus · ſi p
ignoeantiam iuris ciuilis excuſatur in totuʒ·
et idem in minoee · vt · ff · e ſi adulterium · F. j.
et. ¶. idem imperatoees· ⁊· C. inceſtum · ſed ⁊ ſi
diſtrahat illicitam coniunctionẽ anteq; accu
ſetur.non tenetur hac pena.vt.ff. e · ſi adul⸗
terium · ¶. idem pollioni:et eſt B peeſtitutum
quinquennium vt in lencinio · vt · ff. e·l · ma
riti· S. ̊ quinquennium. Illud tamen certũᷣ
eſt ꝙ ſemp maioea ſunt peccata ſcientiũ ꝙᷓ; ig
noꝛantium.et ꝙ inceſtus maioe eſt adulterio
ſ foenicatio ab adulterio vincitur · licet etiã
vſus naturalis in meretrice ſit mostalis“ in

vxoæe tamen venialis · ſed ſi contra naturam

meretrix cognoſcat execrabiſis eſt. m vxoee
aũt execrabilios indicatꝰtxxxijq vij · quẽ
admodũ⸗et/cadulterij: et ab illo quèadmo⸗
du vſqʒ ad· S. his autoꝛitatibꝰ tractat' q̃ᷓ cri:
mina incõtinetie maioa vł mioꝛa iudicent⸗

Km
pdo
poßl
ergo

nen

ver

erti
io
tia
in
am
ee
nne
,!

tradicit lex. æ ſequenti. —
nenit a cogitatione peecedent peccatuʒ eſt.

Vis dicatur leno.et quidem qui adulce
rum vel adulteram ſubiecit· vel ꝓP com⸗
PPerto Rupeo pecuniam accepic vel damna⸗
tam de adulterio duxit · vel queſtum ex adul
cerio vxoeis fecit. vel depeehenſam adulte⸗
ram retinuit.ſecus ſi ſuſpectam habeat.⁊ p⸗
textu incredulitatis ignoeantiã ſuam valeat
obumbeare. ſed pena tenetur is cuius opere.
vel conſilio.dolo malo.factum eſt.vt depee
henſi in adulterio pecunia.vel ractõne alia
interueniete. ſe redimerente.vt. C. e. l. ij. æ. l.
caſtitati · et.ff. e. is cuiꝰ. Hc.j.et..ſi iure.et
l· mariti: h. j·et ¶. j. ec ij. et· m.
Ve ſit pena lenocinij/eadem que adul
rerij· vt · ff· de minoeibꝰ.auxilium. eſt et
F' quinquennium p̃ſtitutuz · vt.ff. e· mariti · J. H
quinquennium.
Ifine videndum eſt de pollutione no⸗
cturna.de qua dixi.S.de ↄſecra.ec.ſub
dil. ij. G. a quo. ſed B plenius.Dicunt au

tem quidaʒ ꝙ quando ex infirmitate Peedit

non eſt peccatum.vt.vj.diſ.c.j.ibi.omnino
HB illuſio non eſt timenda.quia hanc c· gg-

B pollutio paſſio eſt.æ potius imputatur ad

penam ꝙ; ad delectationem.æ ideo in ſ̊ caſu
non peohibetur quis a confectione euchar⸗
ſtie: multominus a perceptione ſecundum
bug⸗: ¶Illa vero que peocedit ex craputa ẽ
vemale. vnde in. e. e. habet exinde anim⸗ ali
quem reatum. æ in B caſu non peohibetur q̃s
a perceptione euchariſtie.peohibetur tamen

a confectione.qma plus eſt conficere ; per
cipere · nazʒ quicunqʒ; conficit ⁊ percipere de⸗

bet· non econuerſo.de conſe.di.ij.relatũ.ni

ſi foete neceſſitas immineat.puta.dies feſtꝰ
concurrat in quo non conſuouit celebeare ni
ſi peelatus.vel non eſt alius ſacerdos.ar.ð
dle · di. 3 ſicut· lv.di ·peiſcis.xxj. q.j.c.j ſic in

tellige · vj. di. teſtamentum. æ. c. ſequen. et in
telligas peccatum H̊ peouenire ex ingurgita
tione non pollutione:quia nullum peccatuzʒ
committitur dozmiendo. vt no j· e..ſed cõ
Sed illa que peo⸗

.

B; tamen dii.quia ſi illa cogitatio non peeceſ

ſit a conſenſu tunce veniale eſt. alias moetale
Et ſecundum opinionem iſtoꝛnz accidit ſe
cundum lauꝙ aliquis neſciens peccat moe

caliter æ venialiter. æ opatur euam bonum. æ
meretur vitam eternamquia a ſi coepus doe
mit anima tamen vigilat. vnde illud. co⸗ me
um a te deus vigilat . ¶ Idem dicunt in fu⸗
rioſo ſi culpa ſua inciderit in furozem.xv.q

jſi quis·in fi.Immo neſciens peccat.xxxij.q

vij. quẽadmodum Sed cõtradicit lex que
dicit ꝙ neſciens non peccat.ff. de act.⁊ ob.

ex maleficijs.J. ſi quis õ videt?

P doemiens nõ peccet.xv.q.j. ſi concupiſcẽ

tia · ⁊ doemiens furioſo compatur . ff.de acqᷓ.
poſ.l.x-.adipiſcimuret ita nõ peccat? / St

ergSo in nocturna pollutione homo nõ venit
ad conſenſum.nullo modo peccat
uenit.peccat moetaliter. Hanc opmionem fo
uet hug·a peobatur. vj.di. non eſt peccatũ.

S3 ſi p⸗

.

tempus in q

*

ibi. luxurie xc̃.· ⁊.xxij:qv.qui piurare quia
voluntas ⁊ pꝛopoſitum ⁊c. j. de ſententia ex⸗
cõi:cum voltuntate.¶ Et dicit augꝰ. q; om̃e

peccatum eſt malum voluntarium adeo p ſi

non eſt voluntarium.non eſt peccatum.xv.q
1· J. cui ſententie. Prem beatus leo dicit in
ſermone epiphanie qui incipit dies·eirea fi
ſine delectatione nullum eſt peccatum-
Gee g. tamen videtur dicere ꝙ; peccatũ ſit
in pollutione nocturna.vdt ſupea dictum eſt.
vnde m deutronomio · xxnj.c.dici t. q ſi doe
miens peccanerit.lauatur aqua 3 Tu dieas
ꝙ ſi vigilando æ ex peopeia ſollicitatione ac
cidat moetale eſt.ſi doemiendo non peccat
moetaliter.niſi cogitatio pꝛecedens ad con⸗
ſenſum perueniat vt dictum eſt. tunc etiã re⸗
Putatur peccatum moætale non ipſa poltutõ
que dozmiendo accidit· ſed ipſe conſenſus.
quia qui viderit mulierem ad concnpiſcen⸗
dum eam ⁊c̃.xxxij.q.v.qui viderit.Multi ta⸗

men quocunqʒ caſu accidat abſtinent Apter

reuerentiam ſacramenti· æ eſt bonum conſili
um·non tamen peccat moetaliter contraue⸗
niens.niſi vbi peccatum cõmiſſum eſt. vt no.
ar · xmj.q.j.quiſquis.Sed æ de honeſtate de⸗
bet ſe pollutus etiã ſi non conſenſerit repu⸗
tare peccatoaem.q totum peobat vſidoeæusg

vj⸗ diſ. non eſt peccatum. quia talis pollutõ
ſolet peocedere ex immundis cogitationibꝰ⸗

p̃cedentibꝰ.⁊ hͥ debz ſuſpicari.qe bona mẽ
tium eſt æc. v.di.ad eiꝰ vero dceubitũ. V
De raptoeibus. mcendiarijs· æ violatoæi
bus eccleſiaꝝ. Rubeica·
Voniam crimen adulterij de quo ſu

Pea plene tractauimus ſepe cõmit⸗
titur mulieribus raptis· ſubijcit HB
rubeicam de raptoeibus. addens 8ð
ncendiarijs æ violatoeibus eccleſiarum. et
ideo peimitus videamus de raptoeibus re
Secundo de pena raptoeis ceoꝛpoꝝ .¶ Ter
cio de incendiarijs · Quareo de violatoei⸗
bus eccleſiaꝛx ·

De rapto⸗jbus.Gubeic.
lae Qni ſit rapto·¶ Quis p
do4 4 ua actione teneat raptoe.
1. nando locum habet
t St contra quem
ntum.] Qualis Gna
pena teneat' raptoe crimmaliter accuſatꝰ.
Vis ſit raptos.⁊ quideʒ qui res alienas
mobiles vł ſe mouentes dolo malo ali
aukert vel etiam mulieres vt patet ex ſe⸗
quentibus.⁊æ h de rebus pematoeum non ee⸗
cleſiarum. nam in illis diceretur cõmitti ſa⸗
crilegium.xij.q.ij.nulli liceat · et. c.peedia.
ð ·de fo.compe.conqueſtus.Dicicur tamen
peopeie cõmitti rapina in rebus. raptus in

Infra qð

mulieribus. vt. . e. c.j.⁊.·xxxvj.q.· j. . j.
⸗ Vis peedo. is qui alios peꝛedatur.vt qni
lJitinerarijs ſine itineranubug aukferunt

Bona ſua. 4 1 Secundo dicitur peedo miles qᷓ

vltra ſtipendium ſibi taxatum querit· dcir⸗
co enim ſunt militibꝰ ſtipdia oſtitutaene dũ
ſumptꝰ querit p̃ᷣdo craſſet.xxnj.q.jimilitare

wrercio dicitur peedoe peelatus qui vltra ꝙ;
legato ſeruiat extoequet a ſubditis querens
potius peedam ꝙᷓ ſubſmdiu in ſubiectis · S.· de
cenſibus · pleriqʒ · ¶ Quarto iudex pecunijs
ſeu patrimonije inhians qui alienam jurgiũ
reputat peedã ſuam. C.ad.il.mł · repet.· oma
Va actione teneatur raptoæ vi bonoꝝ;
aptoeum. G em ꝓ rapina ſeu depoatio⸗
competit· = ꝓ damno dato.iᷣ· vbi quis col
lectis hominibus damnum dederit · tenet
collectos ſeu collectoꝛes ex peimo edicto p
coeis infra annum in duplum. poſtea in ſim⸗
pluz · h nec credit azʒ.collectos excuſari quo
minus teneantur de iure cõmuni ſi damnum
dederint · Ex ſecundo aũt edicto agit Otra
eum. qui ꝙᷓuis homines non collegerit:tame
collectis hominibus a quocunq; vel quacũ
qʒ occaſione turba collecta ðᷣdit alicui dam⸗
num in ea. æ agitur dtra eũ qui dedit damnu
infra annũ in duplum.poſt annũ in ſimplũ;
turba aũt ꝗpeie dicitur · x aut· xv-hominum
non paucoꝝ Item et h̊ ſecundo edictotene
tur ille cuiꝰ dolo malo in turba damnuz da
tum elt. vt · ff · e · l. ij · H. j. . l. p̃toe ait cuiꝰdo
lo malo⸗et qð dixi ſecundum az ꝙ teneatur
homo collectꝰ ſiue coactꝰ.nedũ qui coegit

ꝓbatur . ff. e. l. ij · S. ſi quis nõ hoĩes·

Vando locum habet hᷓ actio: patz ſupea
. 2„ in deſcriptione ꝙ ſpecialiter locum ha
bet in rebus mobilibus vł ſe mouentibus et
ꝓhbatur inſti · e · . qne nõ ſolũ:non ergo babz
locum ſi res immobilis paꝝ occupata ſit ni⸗
ſi in caſu.ſ.quãdo expelloe de fundo in quo
ſunt mobilia:nam gratia mobiliũ hac actõe
agi poteſt.a nichilominꝰ interdicto vnde vi
gratia rei immobilis · vt · ff. de vi vi arel· j·
F. ſi fandus· Dicuntur antez immobilia peo
peie inuadi.mobilia vero occupari vel rapi:
vt inſti · e. . que non ſolum· ſed impeopꝛie do
mus dicitur etiã occupari · vt · C; de rei ven ·
domum. Vis etiã interuenire debet ablati
ua non compulſiua:nam ſi aliquo modo etiã
tacite dephendatur patientis voluntas:ceſ
ſat B actio.⁊ plures ſunt ſpecies violentia⸗
rum. vt no.õ.de his que vi metuſve cauſa fi:
F. quid vis.⁊. I. ſequẽ .¶ Item opoetet ꝙ do
lo malo violentia inferatur· nam ſi quis rem
ꝓpeiam violenter rapuerit credens ſibi lice-
re.ceſſat G̊ actio.licet mulctetur per conſti⸗
tutionem.ſi quis intantam inſti · e · C. h neduz
talia:æ peeceò:æ iunge qð no· j· de furtis · J·
quid ſit furtum. v.frauduloſa · vis enim ſine
dolo non cõmittitur · ſed dolus bene cõmitti
tur ſine vi.vt.ff.e.l.ij.· doli ·⁊· J. hac actio
ne. et habet locum nedum ꝓ pluribus rebus
ſed etiam Flste modica · vt · ff · e · l· ij · J. qᷣ

ait peecos·BSi etiã publicanus pecus meũ
abduxerit dum putat me aduerſus·l.vectiga
lis aliquid cõmiſiſſe æ ſic moeiatur.nõ tenet
q;uis errauerit:ſecus ſi ideo incluſit ne pa⸗
ſcatur vt fame periret.qe tunc tenetur. ff; e ·
L. ij. . ſi publicanus·
Vi datur. certe ei ex cuius bonis res
rapta eſt. licet non eſſet in bonis· ſufficit

des tenentur iuxta facultates defuncti · vt.

enim ꝙ interſit non fuiſſe raptam puta⸗ quia
erat ei cõmendata:vel locata:vel pignoæata
vel depoſita. vel vſufructus conſtitutus in
ea. maxime ſi interſit ſua eam non fuiſſe ra:⸗
ptam.non vt accipiat dominij extimationem
ſed H ſolum ꝙ eius bonis · id elt ex eius ſub⸗
ſtantia res dicitur ablata cum pena · ſcilicet
trplici-Et generale eſt ꝙ cui dat᷑ actio fur⸗
ci in re ſurrepta clam.eidem datur in re abla

ta.ac pꝛo re depoſita datur actio furti depo

ſitario·ſi in re depoſita culpam admiſit · vel
pꝛo cuſtodia pecuniam recepit · vel ſe depoſi
to obtulit. Vtilius tamen dicitur ꝙ ꝙᷓuis cel
ſet furti actio⸗-hec tamen competat: cum non
minima ſit differentia inter furem qui ꝙqtum
poteſt crimen ſuum celat et raptozem qui ſu
um delictum publicat · vt · ffee · l. ij · J. in hac
actione ·
contra quem.contra raptozꝛem⁊ eum
ui ei peebuit opem vbł conſiliũ vt no.
·de furt᷑· . ↄtra quẽ · S· dat etiã · ⁊· e. ſub
rubeica de pena rap. coꝛ· .1s autem raptoæ:
æ ſequen· nõ tame videtur teneri furti qᷓ pee⸗
ſtitic opem rapine ·. vt · ff · de furt · eum vendi⸗
dero. F. cum raptoe · In heredes vero non
datur etiam in eo qð ad eos puenit . qꝛ ſuffi⸗
cit ꝙ ceneantur dditione furtiua vel peeto⸗
non eſt hanc actionez pollicitus in heredẽ·
competit tñ ſecundũ naturam aliaꝝ actionũ

que inſur gunt ex maleficio.heredibꝰ aute ra

pinaz paſſis· ⁊ eiꝰ ſucceſſoꝛibꝰ datur B actio·
vt · ff. eel· ij· J. vlti . Sed ſecundum ca· here

„

e. in literis. q dic vt no.õ·de ſepultuna: ·

quibus interdicaturꝗ/ Nec eſt p̃termittendũ

ꝙ raptoe nedum hae actione · ſed rei ven. cõ⸗
di. furtiua:æ act· furti: conueniri poteſt· Fur
ti dico non manifeſti niſi in caſu:ſcilicet quã
do quis ex domo ĩ qua nemo erat rapuit · tũc
enim tenetur iſta actione de bonis raptis in
quadeuplum· et furti nec maniteſti actio tol
bcur vt.f. & furt'.ſi quis ex domo:ſecundũ
pla. Sʒz ſecundů azʒ. foete tollitur actio fur
ti facta ex actõe per hanc actõez · nõ dico ꝙ
impediatur natiuitas vnius per alteram · vñ
ſi peimo agitur actõe furti:G̊ nõ denegat in
eo ꝙ plus eſt in ea · vt . ff · e. l. j. ¶ Doteſt ⁊ il
ludò dici raptozem nõ teneri furti nõ manife⸗
ſii ſi dephendatur in rapina.licet p·dixerit
contra.ſicut innuit.l.peedicta· ſi quis ex do
movnde ſic potelt intel ligi ꝙ dicit. l· cũ ra⸗
ptoꝛ omni modo furtuz faciat.maniſeſtꝰ fur
extimandus eſt ſua publicatione · æ ex dñi de
p̃henſione· ⁊ ideo tenet vtraq; actõe · h ille
cuiꝰ dolo raptum eſt. nõ tm̃ furti· ſ.manife⸗
ſti · qe nec eſt dep̃ᷣhenſum· vi bonoꝝ rap· teę
netur et cur nõ teneatur furti non mamffeſti
cum illud ab initio ſit cõmiſſum nõ video.li
cet.l.videat dicere ↄtrariũ ·ff· de furt'. ecum
vendidero. . cũ raptoe ·
WAra qð tempꝰ et in quantũ·⁊ quidé in
]fra annũů vtilem datur in quadeuplũ in
ꝗquo quadeuplo ineſt rei perſecutio· Lludei tñ
experniũtur in duplũ tra xpᷣianos raptoees ·

com
488
conl
nult
(.en
be 6
peln
hagn

p
lor

guis
Ngtz
ugin
kenn⸗
dem
ſih⸗
tliee
ofun⸗
abl
depo
tpel
poſi
8cel
non
Prum
gunſn
nhae

Teum
e no.
.ſub
ptoe⸗
jpee⸗
endi⸗
non
ſuffi⸗
deto⸗
nede⸗
Nioni⸗
ntefa
ctio⸗
here
tie⸗
nqd.
tendi
n⸗co:
.Pur
tqui
tüe
tig in
0 tol
undo
ofur
co
Amedi
gan n
dl
anife⸗
drent
erde
cüre⸗
ſofur
dinde
Fi
mife
pte
Felti
eo⸗li
cum

dein
üͦin
eitn
es⸗

vt no:.qð metus cauſa ꝗ. qualiter retracte
tar · ſab · ꝗ: puniuntur.⸗H.j. ei ſub· . habet

autemet:v. ſequenti:poſt annum autem in
ſimplum datur · vt · C. e · t. l· j⁊. ij. et vltim.
4 Vtilem annum accipies.ccclxv.dien · in
quibꝰ habet poteſtatẽ expiundi dtra rapto⸗

rem vel dñm raptoeis.⁊ ſi cũ domino actum
ſit infra annũ æ ab eo exactũ:deinde agatur
cũ manumiſſo·obſ/exceptio rei iudi.vt.ff. ·

I. nj.

Otinet rei pſecutionem ⁊ pene. actio

3
Tũurti otinet penãà tm̃· vt inſti · e · J. quadeuplũ
Item actio furti ſemp eſt pꝓpetua. vt inſti. de
perpe·⁊ tpẽ· act.in pein. Item furti actio

qñqʒ datur etiam furi.vt no·j.de furt ..cui
detur · v. ex honeſta cauſa.h de hac nõ repic
qð raptoꝛi detur · Itẽ de furto alij facto qnqʒ

repitur ꝙ alms agit· nõ ita in rapina.Itẽ fi⸗

lio rapto.licet rapina cõmittatur · vt· j. e· in
archiep̃atu.nõ tñ aget pater vi bo:rap·quia
fulus nõ eſt in bonis nec ex boms· h furti ex

perietur/ vt inſti · de obli. que ex delic · naſ. ¶
interdã · Doteſt ⁊ illud dici·vt ꝑ rapinã etiã
modicam creditoe cadat a iure crediti nõ ita

foete cadet etiã p furtũ magnũ.ſm az.

Va pena teneatur raptos cnminalit' aa

cuſatus· et certe aut queris de raptoꝛe
ſue pᷣdone renz aut coꝛpum. nã copa qñq;

rapiuntur. vt patet. S. in· ꝗ. quiò ſit raptoꝛ.·

Generaliter igit' videamꝰ de penis mferẽ
tis violentiã:ſubſequenter ſpecialiter de pe⸗

na raptozum virginũ ſiue coepum.¶ Eſt er⸗
8o ſciendũ ꝙ ſi quis cum armis cõmittat vi⸗
olentiã.ſecundũ.l.poteſt.il.iuł.de vi pu.ac
cuſari · que locũ habet etiã ſi quid fiat qdð ꝓ

violentia reputet puta ꝙ arma in domo ha
buerit cauſa ſeditionisſecus ſi cauſa venati
onis:vel itineris.vel nauigatõis·vel cauſa
mercimonij· vel qe hẽditate obuenere habu
it. vt · ff · de vꝛ pu. l.· j. ij · æ. nj.:H. .⁊. S. j. Sed

quandoqʒ non punitur violentia puta ſi fiat

ad ſai defenſionem.vt no.õ̊.de reſti.ſpoł. .
quis ſpoliatus.ſub/ꝗ. intelligendũ eſt auteʒ
1. V· ſequẽ Ilias ille qui eſt expulſus cuzʒ
aliquid fecerit ad vindictam. vel cum ex in⸗
teruallo poſſeſſionem ſuam recuperauit pee⸗
donem de ea expellendo.criminaliter æ ciui
liter punitur.vt· C.de vi pu.ſi quis: et inſti.
de public · indi. J. ꝛtem lex iub · de vi · ¶ Sʒ ſin
