diſpenſationibꝰ.. quis poſſit diſpenſare.ſub
C. ſunt aũt caſus. Sʒ nunqund talis eſt ex⸗
cõicatus·dicunt quidam ꝙ ſic· ideo dicitur.
ꝙ talis refutandus elſt.nj.q.mj. beatus.j· ð

fñia excõi·cũ nõ ab homine· S. ij· 5. ð vita et

hone.ecleri.c · vl.j.e.c.j.h dic ꝙ refutandus
eſt in accuſatõne ⁊ teſtimonio:æa ſie intellige
pmiſſa· et ſic etiã intellige ꝙ p̃ᷣmiſſa trina mo
nitione nudatur peiuilegio clericali. vt a· j.
de ſñia excõicatioms: in andie nttã.⁊.c.otin
git:eſt tamè excõicandus nõ excõicatus.vt
j. e · tue · S.de regnlaribus.c.vlti.xxvij.q.j·
om̃s· et·c.et qe·̊ hodie religioſus relinqns
habitũ excõicatus eſt ip̃o iur.ot in auten.do
mini noſtri.ex· ne cleri · vel mo. grauis. ſ Li
cet aut monachꝰ vel monacha pluries exie⸗
rit monaſt eriũ·abbas tñ cogendus eſt eũ vo
lenti reuerti recipe · vt · xxvij.q· j· puenit · et
cnee aliqua·et.c· et qe.xvj.q.j.quidam mo⸗
nachi. qð intellige hm determinatõez. S. de
regularibꝰ.c.penł. ¶Sz et ſi peimum mona
ſterium ſit de diſſolutõe ſuſpectũ.tunc cum
omnibus bonis que peimo monaſterio obtu
lit detrudendus eſt in monaſterio artioei. vt
xxvij·q.jſi qua monachaꝛx· et.c.ſi quis ra⸗
puerit.h ſecundũ monaſteriũ nõ habebit bo
na niſi quo ad vſufructũ tantũ in vita detru
ſi ·xvj·q:vj:de lapſis.ideoq; ipſo moetuo re⸗
dibunt ad peimum monaſteriũ.ſic· C· de epi
ſcopis et cle.raptoees.ſicqʒ delictũ pſone in
detrimentum monaſterij nõ redundat·quia ĩ
vita detruſi onera pſone nõ ſubijt.nec obſtat
ꝙ; foꝛte redditus bonoeum ad onera pluriuzʒ
pſonarum ſufficiunt · quia et poſſet eſſe ꝙ nõ
ſufficerent · lex autẽ debet eſſe cõmunis:mj
diſ.erit autẽ lex.hoc tamen intellige m dil-
quã no.õ·de cleri.diug·. et in quo releuan⸗
tur· vᷣ · ſolutio. et ſequentibꝰ. Veꝝ in alio
clerico aliud eſt.nã ſecularis clericus ſtatim
poſtqꝙᷓ deliquit poteſt deponi.xlvnj.diſ.quo
niam multa. †ſQmid ſi clericus qui peimam
tantum tonſuram accepit ipſam dimiſerit.nũ
quid eſt cogedus ad ipſam r̃aſſumendã.ſic·
nam per peimam tonſuraʒz clencalis oedo cõ
fertur ·õ.de eta.et quali.cum contin gat.ta⸗
lis ergo clericus eſt.xxj·cleros · lmj. diſ. ex
antiquis:ergo compellendus eſt ad tonſurã
male dimiſſam deferendam.õ.de vita et ho-
cleri·ſi quis clerieus.xx.qnj.eos. ſecundũ
Sof·qð intelligas niſi vxoꝛẽ duxerit vł alið
interueniat.Quid ſi ducat vxoꝛem.dicunt
quidam ꝙ ſi coeruptam vel ſecundam duxit.
non cogitur deferre tonſuram.qui talis irre⸗
uecabiliter a clericatu receſſit· xxxij. di. ſeria
eim et omne peiuilegium amiſit. lxxxmj diſ.

14

R

quiſquis: ceterum ſi virginem dueat compel
li debet peeterꝙᷓ in tribus caſibus⸗ Deimꝰ
eſt quando clerieus nullo modo vult retine⸗
re peiuilegium clericale.· Secundus ſi ſine
ſcandalo vxoeis non poteſt deferre tonſurã.
Terecius cum iuſta de cauſa expoſcit ton⸗
uram luxuriari æ habitũ tranſ foemari· S. ð
cleri:coniug. Iohes.õ.de vita et hone.cle.
clerici.ar.q̊.qðᷣ me. caulſa · c · j·· ſecunduz Hug·
et rapnal.u die clericum coniugatũ non

eſſe cogendum niſi ratione beneficij eccleſia

ſtici · vt dicit illa decre.Iohs.ad finem. ſi ta⸗
men ſua ſponte deferat tonſuram et habituz
peiuilegiu retinet clericale.non quo ad res
vt ; 83. de vꝛca et hone · c.fi.et. ã. de cli · diug ·

ex parte. et.c · Iohes.ſed quo ad perſonam.

xvij:q· mj.ſi quis ſuadente.qð peiuilegiũ in⸗
dultum eſt in fauoeem clericoeum et odium
aycoeum. j. de ſententia excõi:contingit. ij.
Qð ſi conſtitutus in ſacris de facto ducat
vxoꝛem· demum ad clericatum redeat. nun⸗
quid poteſt cum tali epiſcopus miſericodit
diſpenſare · non videtur · Nam clericus aſſu⸗
mendo ſacrum oedinem votum continentie
ſolennizare videtur · xxxij· diſ. ſeriatim. ergo
ſi poſtea contrahat et vxoꝛem cognoſcat ma
gis delinquit votum ſolenne violando. ꝙᷓ ſi
adulterium cõmitteret · ar· xxvij.q-j. mulierel

et c · ſequen . h ep̃s non poteſt diſpenſare ſu⸗

pea adulterium.S.de indic.at ſi clerici · G. de
adulterijs · ergo nec in iſto caſu vbi delictũ
elt maius adulterio.poterit diſpẽſare. Tu ta⸗
men dic contra.vt expeeſſim ꝓbatur.S. cłi.
coniug· ſane ſacerdotes. Sed cui acquirit
monachꝰ fugitiuus.ſuo monaſterio.ſicut et
ſeruus in fuga conſtitutusxvnj · q.ij. abba⸗
tes · ff · de acquir. pol.l.j.. per ſeruũ · Quid
ſi talis ingrediatur ſecundum monaſterium
rite et canonice:cuius erũt queſita tempoee
exquo in fuga fuit.ſecundi.niſi aliud actum

ſit. xvj· q vj· de lapſis· in auten. de ſanctis

eopie⸗7. ſi monachus.colbł. ix · et.xvnj.q
jc.vnico. Quid ſi ſine licentia abbatis ſe
cundum monaſterium ingreſſus fuerat.ſi pei
mum monalterium ipſum vagabunduz negle
xitcedunt bona queſita ſecundo monaſterio
quia peimum monaſterium ipſum peo dereli⸗
cto habuit:ideoq; ei non acquiſiuit.ſicut di⸗

citur in ſeruo peo derelicto habito·qui peio

ri domino nõ acquirit: C. de latina lib'.tolł.
l. vnica. J. ſanctimꝰ.hſ̊ app̃hendenti eũ.ff. de
ſtipuł · ſeruo· qe ſeruꝰ. Ceten ſi peimũ mona⸗
ſteriũ nõ neglexit h ip̃ᷣm vagabundũ repetijt
paimo monaſterio acquiſiuit.in aut.ð ſactiſ
epis · J. ſi monachꝰ.hjm gof.dic vt no. f. t. ij.
g. fi · V. fi · ¶ Qð ſi fugitiuꝰ reductꝰ in mona
ſteriũ noluit raſſumere habitũ. H. de bz ſub
Sraui cuſtodia incarcerari.j.e.a nobis.
Ve ſit pena iterantium baptiſma. et qui
dem ſecundum canones clerici deponẽ
ĩſunt· ar.de conſec.diſ.mj.eos quos· et.c.
quibus.layci vero excõmunicandi et pena
plectendi grauioꝛi. vt ibi. nec poſſunt oedĩa
ri · lj· diequi in aliquo · j.q.vij:qui in qualibet

rrl

vnde nec acolitus qui miniſteriuʒ peebuit ca
pellano rebaptizgamti fratrem ſuum. vſum in⸗
ſano ſoetilegaram mulierum conſilio· vt ab
infirmitate Sraui liberaret'.ſi publicum ſit
non poteſt ad altioꝛes oꝛdines peomoueri;
niſi mtret religionem cuius fauoee cum eo
diſpenſetur · ſed ſi occultum ſit et agit peni⸗
tentiam. peomoueri poteſt· nec releuatur in
totum peetextu etatis tenere vel fraterne ſa⸗
lutis. vt ifrae.c· ex literarum . Secun⸗
dum leges autem cum reiteratio baptiſmi ſit
quedam ſpecies hereſis:rebaptizanti æ reba
ptizato:qui dolo malo fecerunt · i:ſcientes
pzohibitum aliter non intelliguntur dolo⸗
ſi. C.e.l.ij: imponitur pena vltcimi ſupplicij·
qð moztem interpᷣtamur.ff.de penisvltimũ
C.ad.l.coꝛ · de ſic.l·.j.¶ Spiſcopus autem ſa⸗
cerdotio ſpoliatur· vt:· C.ne ſanctũ bap:rei·
l.j. Seo ſecundũ azʒ· ideo non excuſatur a pe
na moetis. immo grauioei pena afficiendus
eſt· cum ĩ officio ſibꝛ deputato peccauerit in
quo plurimnz honoeis ſibi extiterat collatũ
vt. C.de epiet cleri.p̃ſbiteri · et · ff. de capt.
et poſtli.reuer.lł·nmj·. ¶. in bello/et ar.S.t· ij.
excõicamus itaqʒ. S. ſi vero clericus: lz alias
dicatur nobilitati parcendũ: vt · C: de penis
decurionuũ. S: de of. deł .paſtoꝛzalis.xl· dĩ · ho
mo cheiſtianus. Sed contra· S. de indiẽ · at ſi
clerici ·p quã dicas ſufficere penã depoſitio
nis · Hoc quando certum eſt aliqueʒz bapti
zatum foæe: ſecus ſi dubitetur· q dic vt no.
G.de baptiſmo· . fi · v· ſed ſi dubitet. Iſtez
hec vera ſunt quando perfecte baptizatus
erat· Sinautem erat catecuminus vel cathe
ʒnʒatus.ſeu initiatus monaſterijs oethodoxo
rum.et poſtea ſecundũ moeem hereticoꝝ re⸗

baptizatus fuerit· imponitur baptizanti ⁊ ba

ptizato pena exilij: et· x. libeaꝝ auri· vt · C.
ne ſanctum bap . l· vl · ¶ Queri conſueuit an
in reiteratione baptiſmi caracter recipiatur·
et dixerunt quidam ꝙ ſic: et idem in reitera⸗
tione oꝛdinis· alias ? reiterationem male et
impeopeie diceretur imuria fieri ſacrameto
qð tamẽ dicit .ſ.e.ex literarum ·.jqj:ꝙ; qui
dam.de conlſe· di · m· oſtenditur. Item quia
actus qui effectũ non haberet nõ induceret
irre gularitatem: nam et alias non peeſtat im
pedimentum ꝙ de iure nõ ſoetitur eff ectum
Sde deſpon: impuber̃᷑literas et·.c· acceſſit
dic tamẽ ꝙ caracter nõ iteratur· lxvnj
i. . qð ergo conſecratur et caſualiter p̃ſtat
impedimentuũ quod de iuð non ſoetitur effe
tum.vt patet.õ.de bigamis:nuꝑ.⁊.c. fi · ẽ·

de ſpon. ad audientiam. ꝙ etiã dicitur in B ca

ſu iniriam fieri ſacramento per reiterationẽ
ad intentionem iterantiũ non ad veritatem
refertur. B
De his qui filios occiderunt · Rubeica.

Oſt illa crimina que in deũ peinci
paliter cõmittuntur. reſtat videre
de his que in hominem et nichilo
minus m deum patrantur.ſed et qe
inter B homicidiũ grauius reputaturde pi

X

ſo dicendum eſt ˖ ven qe omia hamicidia ex⸗
cedit patricidium vel fratricidium grauiꝰ
reputatur:de ipſo p̃mittit autoꝛ apponens
rubeicam de his qui filios occiderũt · ⁊ quia
tales incidunt in. ·pompeiam de parricidijſ
videamus · In quibꝰ caſibus pena.l·pom⸗
peie de peicidijs locũ habeat · Que ei? pe⸗
na· ¶ Quãdo et qualis penitentia impona
parentibus quoeum filij ad latus ſuff ocati
reperiuntur.
quibus caſibus pena.l.pompeie de
. parricidijs locum habeat.et quidem lo

cum habet vbi quis occidit parentem vł ali

quem filioeumnam in aſcendentibus et de⸗
ſcendentibus in infinitum locuz habet.æ no
mine parentum omnes aſcendentes. nomine
vero filioꝛum omnes deſcendentes continẽ⸗
tur.vt.ff · de in ius vocanð · quiqʒ:· vl· et· ¶.
ſed ſi hac· I. liberos · Sed et in collaterali
bus quibuſdam locum habet.vt in fratre pa
truelivel conſobeino:et in ꝓximioꝛibus eiꝰ
et in affimbus quibuſdam . ſcilicet vxoee · vi⸗
ro.nuru· genero:vitrico:peeuigno·ſocro·pa
trono⸗ vt · ff · e· l. ]· = l· ſed ſciendum · Sʒz et
qui peeſtiterunt opem eadem . l. tenentur · et
etiam durius pumuntur ꝙ; ſi ipimet B cõmi⸗
ſiſſent · qð eſt notandũ · vt · ff · e vtrunqz · æ· l·
ſi ſciente · Sed ⁊ ſi quis venenum emerit vt
patri daret· qᷓuis non dederit · e.l. tenetur ·
Erater autem eius qui tantum cognouerat h
patri non indicaueratrelegatus eſt· medicꝰ
ſupplicio aff ectus:Etiam eadem.l.tenet pa
ter qui in venatione filium ſuum occidit · et
qui nouercam adulterauit· Sed in HB caſu de⸗
poꝛtatur tantum pater·quia magis moæe la⸗
tronis ꝙ; iure patris eum interfecit. nam pa⸗

tria poteſtas in pietate debet conſiſtere non

in atrocitate· vt · ff· e. l. j. in fi · et · l. jj. et: l· di⸗
uus· nec ob · peedictis að dicitur. ff· e · l· pe⸗
nult. qui alias ꝓpſonas occiderint peeter pa⸗
trem et matrem auum et auiam. capitis pe⸗
na aut vltimo ſupplicio plectuntur· ꝙ em̃ di
cit pꝛeter patrem æc. ſubaudi vel ſimiles. Vk
dic illos ſolos verbis et ſententia · l· pompe
ie contineri.ſed alij multi continentur ſentẽ
tia vt in dicta.l.ſed ſciendum.Vł poteſt ali
ter intelligi vt ſtatim dicam · j· e · · ſequen · ·
immo B ideo dicit ·
Ve ſit eius pena:et certe vt patricida
virgis ſanguineis verberatꝰ · in culleo
id eſt ſaceo coeij cocti inſutus· cum cane et
gallo gallinatio id eſt capone iuxta vulga⸗
re.et cum vipera et ſimia in peofundum ma
re iactetur. vel in amnem peoximum mxta ſi⸗
tum regionis. vt omnium elementoeum vſu

viuus carere incipiat· et ei celum ſuperſtiti.·

terra mostuo.auferatur · Sed ſi mare vel am⸗

nis peoximus non inuenitur . beſtijs ſubijci⸗

tur. vt B pzobantur. C.· e.l. vnica. et. ff. e. l.

penult. Et eſt notandum · nulla alia pe⸗

na imponi debet . vt · C. e · l · vnica · et ideo mi⸗
rabile eſt qð dicit. l. ff· e · l. j locũ habere.l.
coꝛ · de ſic · h dic locü habet · ge reꝰ ea tenet
h non accuſat. vel die illud immutandũ eſſe

cert

tun

ert
del
Po
bl
ni⸗

der
au
nens
gui
tdd
Porm
hat
gezii

ede
mio
Kaln
Kde⸗
1 o
omine
mine:
etl
terali
tepe
88 eis
e⸗ di⸗
pa
Zzet
ar-et
töci:
l
ent ve
etur⸗
erat⸗
edic⸗
et'pa
iteet
iude⸗
ela:
npa:
non
di:
pe⸗
pa⸗

vel locum habet quia vtrobiqʒ imponit ea⸗
pitalis pena:hm aʒ ··Immo h ideo dꝛicit · qe

aliqui pᷣdictoeum tenent' hac.l.Fliq̃.l coꝛ/
de ſic · vt · · no · ꝓxi · ¶. V. h ⁊ ſi quis· Nec ob·
ff· e h ſciendum. dico em̃ ꝙ hij qui . l. coe · de
ſic · accuſantur æ puniunt.ſententia huiuſ.l.
Otinentur.qe moeiuntur ſicutet iſti. licet nõ
eodẽ modo.æ ſic nõ verbis h̊ rebus inſpectilſ
eadẽ.l.puniuntur.ſ.vltimo ſuꝑplicio.C.cõ⸗
munia deł.l.nj· in fi.ſecundum h̊ expone in
ſtit .de public indic· alia demũ lex.cũ pei
ma facie contradicere videatur.
Vando et qualis penitentia imponatur
,;Nparentibꝰ quoꝝ filij ſuffocati ad latꝰ re
periuntur: et certe aut certũ eſt ꝙ ip̃imet in⸗
terfecerunt ſcienter diabolo inſtigante· ⁊ ſic
impenenda eſt peniteua maioe et grauioe ꝙᷓ;
ꝓ alio homicidio· ar. in ſupioeibus.et.j ·de
homitidio· cũ iuramento· de pe · di. j·e aut fa⸗
aiflin h tñ caſu maritꝰ vxoꝛẽ recupat quã
coactꝰ abiurauerat· et ip̃a penitentiã agit ſe
cundũ arbitriũ ep̃i:ita ꝙ ſi alios habet fili⸗
os ipſos poſſit ꝑpacifice gubernare.vt.j.e.in
telleximus.Sʒ ſi maritũ nõ habet.inducen
da eſt vt aliquã religionẽ intretad qð ſi in⸗
duci nequiuerit · tutiꝰ eſt ei dare licentiã nu⸗
bendi in dno vmi ſoli.ꝙᷓ; ſi multos æ inbone⸗
ſtos admitteret amatoees.vt.j.e.veniẽs.ſic
8. de duerſi: diu·veniens· et ̊ eſt veꝝ qñ ti⸗
metur ð incontinętia vt dixi.ałs ↄtra.vt no.
S.de ſponſa.ſub rubeica ð matrimonijs· J. qᷓ
liter impediat .xᷣ · ſponſate. et de eo qui cog·
Oſan · vxo · ſue · J. quid iuris ſit · Jut certum
eſt ꝙ non interfecerũt nec in culpa ſunt.h ca
ſu foꝛtuito dtigit iſtud.et tunc de ſtricto iur

in nullo tenent'. ar..de homicidio.ex lite⸗

ris · Iohes · et· c. vlti.niſi ad cautelã velint pe
nitere · qd ſemp velle debent ꝗpter duplicita
tis ambignũ· et q exquo de periculo anime
agitur eſt via tutioꝛ eligenda· ad B.xxnj.q
dexcõicatoꝝ · xxxmj.q.ij. i lectũ.nam ⁊ bo
naꝝ mentiũ eſt c vt . S.· de obſerua ieiu · oſi
lium · ¶. cũ aũt · et · v. dil· ad eiꝰ vero. ů̊. ð ſpõ
ſa · inuenis · ideo dicitur ꝙ nee debent penteſ
omnino eſſe ſecuri ð moete taliũ.quare ſempꝑ
pcipiuntur penitere · vt · · e.de infantibꝰ.tñ
in dubio p̃ſumitur ꝙ nõ ex certa ſcietia h po⸗
tius ex incuria Hq; venerit.õ.de p̃ſumpt'.affer
te · Vnde et repentini caſus iniqtas.p diectu
ram pietatis materne emendanda eſt · C. ð in
of·teſ.ſi mater.Nã quomodo poteſt mater fi
lium obliuiſci · ij·q· vj ·ad romanã:h et om̃ez
aff ectũ vincit paternus:C.de eura.furi.l.j.

in pein · ideo ſemp aliquã penitentiã debent
agere velle. qe exquo agitur de kerorſſi

me ſecurioe via eligenda eſtvt.S̊.no. RFut
certum eſt ꝙ nõ adhibuerũt cõmunẽ diligen
tiam quã debuerũt · et ſic culpa pᷣceſſit caſuzʒ

et tunc ſi grauis ſit culpa impomitur pñia.v.

vel · vij · annoeum ſecundũ arbitriũ penicẽtio
narij · l.di · ſi qua feminaet.c⸗ſequen·ſi quis
ſponte·occulta ſi occultum ſit.publica ſi pu
blicũ ·et maioe ſi in lecto ſuffocet.ꝙᷓ ſi in cu
ms:et maioe ſacerdoti greco ꝙᷓ layco · vt · · ð

pñijs.queſitum.et licet diſpẽſetur quo ad pe
nitentiam que arbitraria eſt.vt ibi · nõ tamen
quo ad homicidiũ qð enoeme delictum eſt =
indiſpenſabile · l. di · miroe · Fut culpa que
peeceſſit caſum lemis fuit.et tunc imponitur
pñia triũ annoꝛʒ · ſecundũ h̊ intellige. j.e.de
infantibꝰ.Cleri ci etiã pentes ſi pꝑ induſtriazʒ
occiderint deponuntur · vt. · de pñijs · queſi⸗
tum · Monẽdi etiã ſunt pentes ꝙ tã tenellos
ſecum in vno nõ collocent lecto.ne negligẽ
tia qualibet interueniente oppeimantur vel
ſuff ocent.vt.inj.q.v. ↄſuluiſtli.

De infantibꝰ æ languidis expoſitis.Gu.
Valiter filij a parentibꝰ inſtigante
Dyabolo ꝗꝓpeijs manibus occidant'
pᷣmiſimus ſupea.nũc ponit qualiter
interfeciſſe videantur ipſis expoſi⸗
tis et alimentis denegatis.et ſic videamꝰ de
infantibꝰ et languidis expoſitis.ſubaudi eti
am maioeibꝰ·xxv.annis·tam filijs.qᷓ; ſeruis.
ſen libertis.vel cuiuſuis ↄditionis.dicetes.
Ipud quem filiꝰ moeari debeat et nutriri
diuoecio facto · Qui parentes alere teneã
tur · Quibꝰ exceptionibꝰ filij ab alimentilſ
repelli poſſint. uid iuris de infantibꝰ? et
languidis expoſitis ·
ud quem filiꝰ moeari debeat et nutriri
diuoecio facto.⁊ certe ſi filius ſt mino⸗
trimo. id eſt triennio. regulariter ven eſt ꝙp
penes matrem debet remanere.maioe aũt tri

ennio penes patrẽ ·ſj et iundex extimare debet

apud quem commodius moæetur. vt tamen
poſt triennium apud matrem expenſis patriſ
alat᷑.vt.C.ſolu.matrimonio:l.j.et de patria
po.· nec filium· ¶ Vnde quia ̊ ad arbitrium
iudicis ꝑtinet· minoe: triennio apud patrem
conuerſum educatur in fauoꝛẽ fidei · ne mat'
que in iudaiſmo remanet ad infidelitatis er⸗
roeem ipᷣm trahat.vt·õ.de duerſi.infideł.e.
l. et no · in ſumma. e · ti · J. quid iuris de ꝓYle
Hodie tamẽ di:dinoecio facto.vta pater
pᷣſtiterit diuoæcij cauſam.an mater. Si pater
pᷣſtet expenſas matri filioꝝ: que non puenit
ad ſecundas nuptias.apud quã filius nutrie
tur.⁊ ſi pater non ſit ydoneus paupes filij a
matre lotuplete ſunt alendi.queadmodum
egens mater a filijs locupletibꝰ eſt alenda
et qð dixi · ᷓ· de patribus et filijs.in aſcendẽ
tibus et deſcendentibus m infinttũ extende
Qð ſi mater cauſam peeſtiterit.tune apud pa
trem alendi ſunt·ſubaudi expeſis matris eti⸗
am ſi maioees ſunt triennio· vt q̊ omnia peo⸗
bantur in auten.vt liceat matri ⁊ auie · ꝓ. ill ð
quoqʒ.colł .vnj.

Vi parentes alere teneãtur. patet ex ſu⸗
erioꝛibus ꝙ aſcendentes et deſeenden

tes· et ad inuicem debent ſibi alimẽta pᷣſtare
certe et omnia onera innicem ſufferre. exce-⸗
pto ere alieno.vt.ff.de liber.agno.ſi quis a
liberis ꝗ. non tantum.et.G. parens. B em peo
uemt a natura et officio ſudicis expedit. vt
no · · de offi . indi · F. j· 4 Eſt tamen diſ. inter
patrem et lineam paternam aſcendentem-

X

æ matrẽ τ lineã maternã aſcendentem nã pa
ter a& linea ſua ita demũ tenet᷑ ſi legittimꝰ ſit
Mat'ãt æ linea ſua cogi etiã ſi vulgo dcepit
Item mater nõ cogitur alere filiũ legittimũ.
niſi patre ſuo ·ſ.filij ⁊ ſupioꝛibꝰ dełiciẽtibꝰ
certũ eſt em id qð filia parit· nõ auo mater⸗
no h paterno oneri eſſe · vt · ff · e. ſi q̃s ali a li⸗
beris · ¶. vt · ⁊.· nõ Aedaomoo⸗ * ma
ter p̃ᷣt expẽſas a patre repetere.exceptis his
que materno affectu erogaſſet etiam ſi apud
atrẽ educaret᷑. vt in dicta · l.ſi q̃s · · ſi mat
Sune æ alie diff erentie in paere · vr notari
pᷣt ex his q̃ dixi · õ.ꝓxꝗ. ð autẽ dixi pa⸗
trem ita demũ teneri ad almèta filioꝝ ſi le
Sittimus ſit.ſecundũ·l.intelligas:nã ſecun⸗
dũ canones om̃es tenent᷑ ſine legittimi ſiue
illegittimi· vt no·S.q̃ fi·ſint legit:· an vtrũ
q;ʒ genꝰ alatur· ..
Vibꝰ exceptionibꝰ filij ab alimẽtis re⸗
pelli poſſunt.⁊ quide his. 6 teneoe
tibi pſtare alimenta qe accuſaſti me · Vr qae
tibi potes ſufficere in alimẽtis:vel ex boniſ
tuis· vel artificio tuo.et intelligas ſiue pa⸗
rentes agãt ↄtra filios vel ecõtra · vt. ff · e . ſi
quis ali a liberis.I.h̊ ⁊ filiꝰ.⁊· ¶ idem index
extimare · Itẽ ſi pater agat dtra heredẽ ex⸗
traneũ filij ſui · repellit᷑ mſi in ſummã egeſta
tẽ deduct? fuerit · vt in dicta.l · ſi quis · C. itez
reſcriptũ · ¶ Sz nec diſ. in liberis · vtz ſint ĩ
poteſtate vel nõ.vt in dicta.l.ſi quię· H.j.
el dicet pater nõ teneos tibi · qe nõ es fi⸗
lius meꝰ.in quo caſu ſummatim debet iudex
cognoſcere d filiatõe.⁊ ſi ꝓbetur · decernet
alimenta p̃ᷣſtari.alias nõ·h ⁊ ſi iudex ꝓnun⸗
ciauerit ali opoztere non p̃iudicat veritati.
nõ em̃ ꝓnunciat ip̃m filiũ h ali debere · vt in
dicta · l· ſi quisꝗ.ſi vel parens: ¶ Et eſt foe⸗
te illa ratio.qꝛ ſuꝑ incidenti queſtione nõ fit
plena ̊ ſemiplena examinatio.alias ſi plena
fieret pᷣindicaret᷑.vt· C.ð oe · cog.·l. ij. ¶ We
foete eſt ila ratio:qe qñqʒ pater cogitur ale
re etiã nõ fil iũ ſuũ nã ſi vxoꝛe denũciante ſe
pᷣgnantem.maritꝰ vero denegauerit.nõ vti⸗
q; ſuꝰ efficietur ille partꝰ.ceteꝝ ſi eſſet ſuꝰ.
ſatis in iurioſum foꝛet.ſi q̃s longo tpe abeſ⸗
ſet· æ reuerſus vxoꝛẽ peegnantẽ inueniret · et
idcirco reiceret· cogit' tñ alimenta pᷣſtare do
nec eõſtet de filiatione ſicut dictũ eſt · Vt. ff ·

de liber. agno · l. j. . idẽ iulianꝰ ſcribit · Iu⸗

dex etiã qui huic rei peeeſt· debet iubere ali
menta pᷣſtari ꝓ modo faculcatum.vt. C. de
alen. liber . l. ij · et · ff. e·l.ſi quis ſicut no.de
ꝓcuratõe que debetur pᷣlatis · S.de cenſibꝰ.
.ex quibꝰ cauſis·⁊. ꝗ. Mualirer, ſi alim
ta non pᷣſtantur exquo decretũ eſt · captis pi
Snoeibus et diſtractis. is cui iniunctum eſt
alimenta pᷣſtare ſatiſfacere cogitur · vt ·. ff · e.
ſi q̃s· .ſi q̃s ex his.
Vid iuris de infantibus languidis ex
poſitis · de merito videndum eſt. expo
unt emi:extra ſe ponunt aliqui infãtes lan
guidos ante eccleſias.pietatis officio rele⸗
gato.vt alij eos videntes pietate moti r̃col
agant et educent · Ixxxvij . di ˖ ſi expoſitus ·

exponuntur filij· ſeruĩi.æ liberti..e.c.vnico
Eſt tamen dil · inter infantes et languidos.
¶ Si em̃ infans · ſ. ſeptennis ſiue paruulꝰ pu
er . vt · C: de iur · delibe · ſi infanti · C. e.l. ij. et
vlti · exponatur a patre ſciente domino vł pa
trono:vel ignoeante h̊ poſtea ratũ habente
filij ſui iuris efficiunt'.ſerui ·coloni.liberti.
aſcripticij · libertatẽ cõſequunt .⁊ de ſuo ad
voluntatem teſtari poſſunt.et ↄtrahere.⁊ ſi⸗
bi acquirere.⁊ oĩa ſicut liberi agere · vt ple⸗

ne habetur. C.e.l. vltim̃. iderur tñ ꝙ pa

ter capitalem penã pati debeat · vnde dicun⸗
cur filij ſangumolęéti in rubeica ·˖ C· e. ⁊ de pa

tribus qui filios diſtraxerũt.l.ij ·qe GB crimẽ

ſanguims pena expiandũ eſt.ad B. ff. ð̊ libe.
agno. necare.lxxxvj· diſpaſce:ideo dicitur
pater G facere exploſo.i.relegato officio pi

etatis paterne:quã nulla vincere poteſt ꝙ;⸗

diu habitat infra limites regni ſui · vt no.ꝗ.
de p̃ſumpt · S. j..v·.alia nature.ſecundũ h in⸗
tellige . I. e · c· vnico· in pein· ⁊· v · nam ⁊ in B
caſu · i vero expoſitus ſit ab extraneo eo

ignoæante nec ratù habente dixit hug. ꝙ cõ

teſtatõe publice facta in ecceleſia auditur in
fra.x.dies· quibus elapſis ſi quis eũ petere
vellet· tanꝙ; homicida tenetur.⁊ diſtringit
eccleſiaſtica ſeueritate.ſic intellexit.lxxxvij·
diſ. c· vlti.iet aũt ; ↄteſtatio in epiſtola
Otinente vt quicũqʒ ius habet in tali puero
exeat ꝓbet.⁊ ſic filiũ recupet.⁊ in loco pu

blieo ponet. ar · v·q·j.quidã ·in fi:hm gof.
de Oſimili ↄteſtatione legitur.ff. ð nlſoen

hß a ſi pupillus.. de quo palã:⁊ ſeq̃n. Doſt
talẽ oteſtatione habitã · elapſisx· diebus ne
mo anditur vt dictũ eſt · ꝙ poteſt exaudiri ni
ſi iuſta cauſa abſentie vł ignoꝛãtie petentem
excuſet·hm tenoeẽ decre.ſ.qui matri.ac·poſ.
c· vl.⁊ ideo dicit dictũ.c.lxxxvij.di.c.fi.ca
lumniatoe extiterit.⁊ ſic ſi audiuerit dteſtati
onem ⁊ ſciebat vxoꝛẽ enixã · debet puen pe⸗
tere infra.x · dies.alias videtur expoſitioneʒ

ratam habere.⁊ ſic non audit·hm ea q̃ᷓ no·S

ꝓxi · vx. EHi em̃ dies a tpe ſcientie cede e
debent. ar · S̊. de dcel. p̃ben · qe diuerſitatem ·
⁊ de ſupplen.negl.pᷣlalicet mag·⁊ ſic iuſto
impedimento detentus is qui petere debuit
reſtituendus videt' ex generali clauſula. ff.
ex quibꝰ ca · maio· in integreſti · l. j. Alij di⸗
cunt ꝙ vtiles ſunt nec currunt.nec petẽes co
piam expiundi habeat · ff · de edil · edic · cum
ſex. ff. de diuer ˖ ⁊ cpẽ . Pſcript.l.j. Sed ſi
nulla dteſtatio facta fuit · vel etiã fuit facta
ſed pater vel dominus ignoæauit : m nullo p
iundicatur ei · multominꝰ ſi eo inuito expona⸗
tur.⁊ ideo repetit infantẽ.ſed reſtituet expẽ
ſas factas niſi a fure repetat:ſic intelligo⸗C

e. l. j.ij· et.nj.ſed ⁊ quo ad expenſas dici põt

vtrum facte ſint circa eruditionem pueri:et
tales indiſtincte repetuntur · vt⸗C· e · l. j. Vk
circa alimẽta.⁊ tunc ſubdiſ:quo animo facte
ſunt · vtrum voluerit de ſuo expendere · vt B
fecerit anmmo humanitatis et pietatis ne pe
riret:et ſic non poteſt · alias poteſt repetere
arg ff · de religioſis et ſumptibus funerum-

— — ————UMNUN

= — r ☚ —

Por
ſol
us

vmie
ndog.
ulo pa
leiſe
ode 1
Nbene⸗
lbbeni.
ſio 6
eſe D
dple⸗
dicun.
de pa
erime
oͤhbe⸗
dicitar
ficio
dteſt 6
dtno.
dühin
n ꝛinh
neo en
cco
itur in
petere
ningit
pwij⸗
piſola
i puero
loropt
in go⸗

ſheact.
ebus he

udirin
tenten
e poſ.
.fi.ca
teſtati
en pe⸗
tionez
qno⸗
cedee
tatem⸗
ſe ſto
debine
ſeluf
glijdr⸗
etes eo
je⸗cum
ged !
tfacht
ullop
pon⸗
erpe
go
pot
ni·et
Ve
acte
veb
epe
tere

et ſi quis S. interdũ. Legiſte tamen diſtenctt
onem quã feci de decem diebus non habent
ſed nec. l. eoꝛum contradicunt.et ideo ip
ſis.l.omiſſum eſt. non debet omittere religio
inſtruentis · vt . ff · de teſtibus · que ſitũ lcio.
4 De languidis autẽ indiſ.dic.ꝙ ſi patervei
dominus filiũ vel ſeruũ lan guidum expoſue
rit cniuſcũqʒ etatis ſit.ſoluitur pacria et do⸗
mmica poteſtas· et efficitur ſui iuris æ liber.
ſi em̃ eũ in totũ adiuuare nõ poterat.ſaltem
debuit eũ in xenodochiũ mittere. vel eo mo⸗
do quo alias melius poterat adiuuare.⁊æ nõ
exponere.vt.C.de latina lib'.tolł.l.vnica.
S. ⁊ ſanctimꝰ.a.j.e·c. vnico.v. ꝙ ⁊ de pdi⸗
ctis · Quid ſi xenodochiũ nõ inuenit'.nec
ip̃m iuuare p̃t ⁊ ſic exponit eũ neceſſitate cõ⸗
pulſus · dieas ꝙ ipſum poteſt repetere quan⸗
docunqz · C· e. l · j.⁊æ H innuitur·j.eic.vnico·
vbi dicit·relegato pietatis officio.æ in fine
vbi dicit· alimenta impie denegari.⁊æ in hpis
caſibus in quibꝰ inuitus quis exponit. habet
locũ qð no.de ↄteſtatione.5S.e.v.ſj vero ex⸗
poſitus.ſecundũ gof.⸗ Sʒ quid ſi domnus
vel pater filiũ ſuu vel ſeruũ maioze młfante
nõ exponat.h alimẽeta deneget · hic videntur
leges ⁊æ doctoees adinuicẽ Otradicere. Scri⸗
pſit em̃ aʒ: in ſumma ſua ꝙ nõ ſit liber . h ha⸗
betur ꝓ derelicto.⁊ ideo occupanti ↄcedit
vt exp̃ᷣſſim legitur.ff. ꝓ derelicto.l.vlti. h ⁊

fecit vim in eo qð dñs dixit in ꝓxi:l.ancillã
Patri foꝛe reſticuendã. ⁊ fruſtra.qe exquo ſer

uus habetur ꝙꝓ derelicto nõ efficitur liber.
nec ſibi acquirit· ſi quis eũ occupanerit ſu⸗
us fit æ acquirit ei ſtipulatõez. vt.ff. ð ſtipu.

ſeruoꝝ.qð ſeruꝰ.ff.de noxa.ſi ſeruus · patet
igitur ꝙ talis nõ efficitur liber. ideo dixerũt
quidã magiſtri legibꝰ æ ſumme azʒ . adheren⸗
tes.;. &. tra textũ. l. ſcripſerat. j. e. c. vni

co·v. ꝙ ⁊ de p̃dictis:ibi · vel ſi alicui. Sed
ſecundũ rogeriũ is cui alimenta denegãtur

liber efficitur.ideo dixit dictas.l.cozrectas

per auten· de nupt . ſi pero ab initio puta⸗
bat. S.æ multofoetius · ¶ Vel diſ.ſcᷣm ala.
vtꝝ denegentur alimenta ſano:æ tunc occu
panti ceditur · vt in. l.antiquig.vł denegé
tur alimeta languido.æ tũc enpitur in liber
tatem· ſicut ⁊ quãdo exponitur.et ſic mani⸗

feſte loquitur auten.⁊ G̃ eſt qð dicit. gg· ſ. e

c· vmco· v · q et de pᷣdictis.ibi.vel ſi alicui
eor · ſubaudi languidoꝛ⸗h ſi exponas eoꝝ

ſcilicet filioꝛ· libertoꝝ.vel ſeruoꝝ · tũc fir

matur ſñia rogerij· ⸗ l.antique coeri guntur
et B̊ innuit dictũ auten.vbi dicit.et ſecunoũ
ꝙ derelicto titulũ ſui et nõ alioꝝ exiſtentes
q·d:l.vlti.ff · ꝓ derelicto.volebat ꝙ occu⸗
Panti ↄcederetur· et quo ad ̊ habebant ꝓp
derelicto·h nos nolumꝰ in fauoee libertatis

hodie ꝓ derelicto habeantur uo ad hoc
vt ſui fiant et nõ alioꝝ exiſtant. Binautez

ſñiam alani tenere volueris. ſie expones au⸗
ten· illi nãqʒ . ſ.languentes derelicti ſiue ex⸗

poſiti ·vel quibus alimẽca denegata ſunt· ab
ſoluti intelliguntur a nexu dominice poteſta

tis· vtpute iam oſtituti liberi:ſubaudi eonpſo

7

ꝙ languidi expoſiti ſunt. vel eis alimõta de⸗
negata· et ſubaudi.nõ eſt mi in i̊ caſu ſi li
beri fiant.nam et ſi ſeruis nõ languidis h̊ ſa⸗
nis alimenta denegentur. ꝓ derelicto habe
turſecundũ ꝙ legitur in ti. ꝓ derelicto.ta⸗
les ſerui.ſ.non languiti.ſui exiſtentes · ſ.oc⸗
cupantiũet nõ alio. ſ. antiquoꝝ domino⸗
rum qui alimenta denegarũt.non in poſteꝛz
inquietabunt · ſ-occupantes ab his Xc· id eſt
ab antiquis dominis qui eos neglexerũt· et
ſic ꝓmptum erit.l.legibus ↄcosdare.vt. C.
de inof· dotc'.l.vnica:et is videtur eſſe intel
lectus. ggS. Secunduz ͤ magis ſubuenitur
languido eni alimenta denegantur ꝙᷓ; ſano.
mouentur em̃ iure viſeera pietatis. cuʒ pter
languoees ſeu infirmitatis miſeriam. tum
pter fauoee libertatis cui p̃ᷣtoꝛes fauent. vt
ff · de alie.iudi.mu.cauſa facta.l· nj. õ.de ſen
tentia et re iudi.c.vlti:et ideo H̊ opinio ma⸗
gis placet.quia equioꝛ eſt· et iur Ocoedant
que ſecundũ alios coeri guntur. ¶ Suſcipien
tes aũt talem infantem expoſitũ vel langui⸗
dum cui alimenta denegabãtur. nulium ius
acquirũt in ꝓſona ipſins·q;uis ab initio eos
B animo nutrierint et educauerint.ne videã
tur quaſi mercimonio ↄtracto pietatis offici
um geſſiſſe · vt · C. e.l. vl. et · . e.c.vnico.v.ſa
ne · Fauet tamen ius in quodã alenti.nam
et ſi quis volens donare expenſas· expoſitã
filiã a patre aluerit.et ipſam filio copulare
deſiderauerit. pater vero contradicat de fa⸗
cto·:quia de iure nõ poteſt.tenetur pater ex
penſas reddere· vt · C. de nup · patrem. et ni⸗
chilominꝰ matrimomũ perfeci poteſt.ꝗIn
ſumma notandũ:grande peccatũ foꝛe expo⸗
ſitionem infantiũ ·quia cũ multotiens igno⸗
retur eiꝰ ↄſanguinitas· poterit ↄtrahere cuzʒ
ſoꝛoee vel conſanguinea.et ip ſam in vxoꝛem
habere · qe nõ deficit ius ſed ꝓbatio.ſicut et
de HB no· S· de conſanguinitate· C. j. et. v. ſe⸗
quen·ideo exponens de hq̊ peccato tenetur et
puniendus eſt.ſicut expoſitus ſi ſcienter cuz
tali cõtraheret puniretur. ad B.xxxmj. q.ij.
in lectum · et. . de penitẽtijs.officij. Waid
ſi abbas non vult recipere monachum fugi
tiuum. q tenetur ſalua diſcipl ina regulan.
vt·S. de regularibus.e.vlti.et no.ã. de apo⸗
ſtatis · J. qualiter · G⸗licet.dieũt doctoæes p
ſi ſie deceſſerit et aliqð lucerum reliquerit.de
negatur monaſterio repetitio.exquo malicio
ſe denegauit alimenta · ar.j.e.e.vnico.C. de
latina liberta.tol.l.vnica.ꝗ. ſed ſcimus.ſr̃. p
derelicto.l.vlti:lxxxvij.dil.c. vlci. quod ad⸗
miti poteſt ſi in hoc totus conuentus deli⸗
quit· alias delictum perſone nõ debet redũ⸗
dare in damnum eccleſie · xxj · q. vj. ſi epiſco⸗
Pum. aliter tamen ſoluitur ſecundum alios
5 de apoſtatis ꝗ. qualiter. v. ſed cui aequi⸗
rit monachus· et· H. quid ſi ſine licentia.
De homicidio voluntario vł caſuali Bu.
Aaquo de homicidio in ſpecie dixi⸗
mus· audiamus in genere.plerũqʒ
em peemiſſa ſpecie ſubicitur genus
vt · S. de reſcript'.ſedes apoſtolica.

et plerũqʒ peemiſſo genere ſubicitur ſpecies
dvt · S̊. de of·oedi·ad repeimendã · ⁊· c· cum ab
eccleſiarum.dicentes igitur ð homicidio in
enere· videamus · Quid ſit homicidium.
Quot ſpecies homicidij· uis dicatur
homicida · ſQua pena feriat· Que diſpẽ
ſatio circa eum adhibeatur ·
Vid ſit homicidiũ:æ certe occiſio homi
um.intelligas ab homine facta·nã ho
mieidiũ ſonat in actũ hoĩs ſecundũ gof.Eſt
aũt homicidiũ ab homie ⁊æ cedo cedis dictũ
nam cedo facit ceſſi:cecidi cado:cedo cece⸗
di. ergo dicit' homicidiũ · quaſi hominis ce⸗
dium. vnde in animali poſſet dici animaliſci
dium. Ideo cũ homo ex duobꝰ conſtet · ſ· coꝛ⸗
poee anima. vt.5.· de celebea· mil · in quadã
æ de hereticis.cũ chꝛiſtus.patet ꝙ nõ iudica
bitur homicidiu ſi ictu meo mulier aboztiuit
id eſt aboetũ fecit:⁊æ puerperiũ adhuc ñ erat
foꝛmatũ.ſiue erat inanimatum.i·ſine anima
nam terra · i. vulua qð ſuũ eſt recipit · receptũ
confouet.ↄfotum coæpat.cozpoꝛatũ etiazʒ in
membꝛa diſtinguit . æ inter illas ſecreti ven⸗
tris anguſtias manus dei ſemꝑ opatur.æ ſic
anima infundit. nam idẽ eſt creato⸗ ES

æ anime.ſecũdũ hiero.vt.lvjdiſ· naſci Sʒ=
ſecundũ aug·cũ de anima magna ſit queſtio ·
non eſt pᷣcipitanda ſñia · illud tñ aſſerit · ꝙ ſi
puerperiũ adhac nõ eſt foꝛmatum:qe adhuc
nõ eſt amma infuſa.nõ eſt homicidium. poſt
infuſionem aũt anime homicidiũ iudicatur ·
vt · xxxij.q. ij:q; vero non foꝛmatũ · ⁊.: c.moy
ſes.ᷓ diſ. in monacho.qui cũ cõmatre ludẽs
eam aboꝛtixre fecit · .e.ſicut ex literaꝝ S3
ↄtra· quia ſi alicui factũ ſit vel datum àd po
tandũ quo minus poſſit generare· concipere
vel parere · Bvt homicida tenetur · j. e· ſi ali⸗
quis. ¶ Solutio.dicũt quidam illud habere
locum quo ad penã legalem nam quo ad il⸗

lam poteſt homicida cenſeri · ſicut et is ſcᷣm

lI. Homicida iudicat qui poculũ amatoeium
dedit · ſic intelligunt · ff· de penis . ſi quis ali
quid. J. qui aboætionis.⁊· ff · ad · l. coꝛ · de ſic ·
ſi mulierem.æ iunge qð no.j· e· . quis dicat
S. tenet' etiã is.nõ tamen eſt irregularis tał
homicida:æ ſic nõ ꝗpeie dicitur homici da h
ↄditionaliter. vnde etiã penitentia ſpiritua⸗
lis ei iniungenda elt·lxxxvj·diſ.paſche · lxxx
vij · di. c. vl · ff ð liber · agno· necare · lv · di · ſi
quis abſciderit · Szʒ certe talis etiam ſecun
dum.l.non dice ł Homicida verus ſed inter
peetatiue· nam ſi puerperiũ infozꝛmatum erat
tenet' ꝓcutiens.l·acq̃ł.tanꝙᷓ de coerupto·nõ
tanqꝙᷓ de occiſo.ſic intelligoff · ad · l· acquibł.
ſi ſeruus ſeruũ..ſi mulier·⁊· l.quintus muti

us.ſicut dicitur de olina vel ſegete immatu⸗

ra collecta · ff · ad· l.acquił.ſuſeruꝰ ſeruũ · S. ſi
oliuã · In B; etiã caſu intelligo ꝙ mulier qᷓ
ſibi vim intulit· ſ.ante puerperiũ infoꝛmatũᷣ
ne parere poſſe. tnõafficit vltimo ſupplicio
ßͦ in exilium pomtur.ff · ad · l. coe · de ſic · ſi mu
lierem.ſi em̃ foꝛmatũ eſſet damnaret' ad moꝛ
tem. æ B eſt ꝙ voluit diſtinguere alia. l. di⸗
cens·ſi aute homo ex ea caula perierit · ſũmo

ſupplicio delinquẽs afficiet.alias aũt humi
lioꝛes in metallũ damnant· honeſtioees ο
amiſſa pte bonoꝝ in inſulã relegantur: qe li
cet nõ ſit homicidiũ· res tñ mali exemxli eſt
B manitfeſte diſtinguit. ff. de penis. ſi quis
aliquis · I. qui aboetioniſ·ſic ergo leges ca
nones quo ad h nõ diſcrepãt h ↄcoꝛdãt · liez
diuerſas penas indicẽt faciendas · ſicut et · S
no. de his qui fib · occi · ¶. q ſit eiꝰ pena · ⁊· ·
quando ⁊c.
Vot ſpecies homicidij. due ˖ ſ· ſpiritnal
cospalis Spiritualis.vij · modis cõ
ttitur. nag inter homicidas ſpirituales cõ
numerant' detractozes frati · æ eos odien⸗
teg · Item iniquitatẽ · oppeeſſionẽ · et imuſtici
am facientes Icem fratribus nõ ſuadentes
vt G ꝓbantur de pe · dil . · homicidioꝝ · om̃is
iniquitas.⁊æ c. noli:⁊ generaliter om̃is mi⸗
quus motus ad nocendũ fratri in homicidij
genere computat.de pe · dil. j· lHomicidium ·
Item homicida cenſetur qui tpe neceſſitatis
denegat alimẽta· lxxxvj · dil.paſce · ¶ Coepo
rale vero homicidium eſt copis Pemptio ·
