pꝛo ea inducta a conſimilia · S e · v· ſed nunqd
idem. n autem queratur de peouiſione

ſeruitio humanoibi non excuſatur vir partici

pans vxoei excommunicate. a ſic intellige opi
nionem aliozꝛum no.S.e. v. alij q;uis vxoꝛ ex⸗
cuſet .vt no.õ·e · ſub · J. H.· j.· Nec in h di· an
ſit mulier virago:⁊ vir vecoes a puſillanimꝰ:

cum agatur hic ð periculo anime · ar · · ꝙ me⸗
tus cauſaſacris ſecus quando agitur de peri
culo tempozali.quod dic vt no.S.de teſti bꝰ
ꝗ. quis poſſit eſſe teſtis · ſub · J. ſed ⁊ ꝑſone. ·

quid de vxoee. ⁊ ſe · ⁊ · · de pnijs S· qbꝰ ⁊ qtr·
ſub. I. quid de muliere · veno · quod dicit ·
lumile i. humilitas ſiue bonũ hũilitatis
excuſat ſimiliter quaidam pſonas. puta . fili

os in poteſtate cõſtitutos. nõ intelligas emã⸗
cipatos. Item ſeru os.ancillas.ruſticos ſeruiẽ

tes: æ omnes alios:ſubandi ſubiectos: qui nõ
ado curiales ſunt vt eoꝛum conſilio ſcelera ꝑ⸗
petrentur · tales em̃ pꝓſone ante ſententiaʒ larã
aſtricte erant ad familiare obſequium exhibẽ
dum. nec poſt ſententiam tenentur ad eius cõ
trarium. immo beneficio canonis · xjq · ij · qm
multos· id agente: ſiẽ ad familiare tenent ob
ſequium · ſic ⁊ ad cõmunionẽ ſine qua illð neqᷓ
unt exhibere · j. e inter alia · J. vt igitur · vnde

ius pꝛodijt · Iðoqʒ ſiec exponi debz · Y. poſitꝰ.

xj.qiij. qm multosibi.nec non æ alios omes
qui tamẽ aðo curiales nõ ſunt ⁊c̃.qua ſi dicat
illos excipimus qui de curia ſunt nõ de conſi⸗
lio. ſſe⸗ idem intelligas de nutricibus con⸗
ſanguineis.a ſimilibus:qui ſi a domino rece
derent non haberent vnde viuerent . ar · . e. ſi
vere. ſ Sed nunquid in conuerſo caſu paren
tes licite poſſunt communicare filijs excõmu
nicatis · Dixerunt quidam ꝙ ſic: nam eadez le
ge ſunt aſtricti ſupioꝛes ⁊ inferioees ·ſicut no.

3· e · ſub . J. lex · G· ſed nunquid. Dicas contra·

nec em̃ excuſari debẽt maioꝛes ñ excõmunica⸗
ti ſi pticipent minoeibꝰ ſeu ſubiectis excõmu
nicatis.cum ipᷣos coerigere poſſint ⁊ debeãt
vt pꝛobãt iura inducta.S·eę · ſu b· . lex · V. alij·
Darentes autem debent erudire ⁊ caſti gare
filios: abs digni ſunt pena/xxxvij ·di.legant ·
S.de ſimo:lieʒ hely·non ſic ecõtra. erubeſcit
em̃ lex filios fieri caſtigatoꝛes parẽtũ.ĩ autꝰ.
de nup· ꝗ. ſi vero erpecfe⸗ cob.iiij · S.de maio·
et obe. cum inferioz · Et hoc intelligas ðᷣ ſu
perioeibus ratione officij: vel poteſtatis · ł do
minij. in quibus neceſſe eſt obedire: ff. ð iuſti⸗
cia a iur.l.ij:ff·ad.l:acquił · liber homo.ij.
Quid ergo de mercennarijs: nunquid em̃ ſi
mercennarij mei excõmunnicati ſunt teneoꝛ ip⸗
ſos vitare:ita videtur ꝑ pᷣmiſſa iura·Sed ↄtra
quia ſcdᷣm ho inducerentur mercennarij ad cõ
mittendum quid quare excommuicarentur vt
ſic fraudent me ſeruidio debito· quod vitãdũ
eſt · ar.S.de diuoꝛ·quanto/ꝗ.vlta ſic ex dolo
ſuo.a malicia.⁊ delicto modũ repoꝛtabũt
contra iura ·õ·ð dolo.iᷣ:j.ff.de dona · int' viꝛ
et vxo.æ ſi neceſſe.nemo etiam ex impeobitate

ſua debet conſequi actõem.ff · de furtis.itaqʒ

fullo.nec debet eſſe melioꝛ conditio ſtulti qᷓ
periti · ff · ꝙ vi aut clamſeruus.nec ip̃i debent
ridere de fletu meo.S.de peiuilegijs:petenti⸗
bus · ⁊ ho videtur ſatis determinari.j.e. inter
alia . vt igitur:cuius tenoeem poſui ·Sõ.e.ſub
q. H. j· ſs olutio·ſi ſine magno incõmodo
meo poſſum ipᷣm vitare hoc facere debeo· als

ei licite communicabo:vt pꝛoba.j.e.relatũ .

dei c · ſi vere. ar. xj. q. iij ãceeeſſoa.xxiij· · iiij. plone ibi enumerate vſqz ad · x. quicunqʒ; aur
lbs c. 1·xl)/ di. quiſquis· æ m intellige tura 6. enr = ts aur peregeinus tonentur comuni
* e: peo æ contra inducta. ¶Et idé intelligas care ipis excoõmunicatis ꝗpter obnoxietatez
qer⸗ de conſocijs Cuid de clericis. nuquid te qua eis tenentur aſtricte. j· e. inter alia· ꝗ. vt
. nentur cõmunieare epiſcopo ſuo excõmunica igitur· alie autem pſone ſequẽtes inter quas
1o. non· xciij· di: miratus S. exceſibus p̃la. enumerantur tranſeuntes px terram excõmuni
tar c. fi.⁊ ar. iij · q; v. quiſquis:quod intelligas catoeum.debent abſtinere a cõmunione. niſt
i miſi foete ſmt eius ſeruitio conducticie depu artieulus neceſſitatis immineat · ſed peime
efili tati· in tal bus em̃ eſt eadem ratio que ĩ alijs caueant ne in criminibus cõmunicent.alias
ema⸗ laicis mercennarijs. 1 Quid ſi aliquis pee: eodem vinculo alligantur: vt.j: e.inter alia
ui ſbiter locauit operas ſuas alicui peincipi vel J· fi:· ¶ Et beeuiter noꝙ licet in dictis caſi
uino alij excẽmunicato.Si tempe locatõis erat ex bus ſic determinaus cõmunicari poſſit cũ ex
rap. cõmunicatus non valuic cõuentio. vt patet ĩ cõmunicatis ſſant tamen etiam ĩ illisſnquan
lei hisꝶ que no: 6 e · ꝗ. quis ſit eius eff ectus. Si tum bono mòdo fieri potenieuitandivt pa⸗
hibe poſt.caueat ne ei ſeruiat ĩ diuinis officijs · . tet ex mente dictoeum iuriũ.xj.q.iij.quoniã
c e.ſignificauit:S. de hHereticis:excommunica⸗ multos.j.e.inter alia:: c⸗cum voluntate · ?
qn mus· j ꝗ. ſane clerici.eti am ſi epiſcopus ſit.qͥ ſpecialiter··e.ſi vere.in fi. deo qui di⸗
tůob tamẽ aliquoties facit ſibi celebeari. S. ̊ ele citur oeatos. æ pegrinus dici ur. quia ꝓ eode
ne⸗ excõ.miniſ.illud.ꝗ.licet:⁊ .ſeqᷓn.ſed nõ eſt ſupponunt· Vel pegrinus eſt qui vadit vlcra
onde ei in h̊ obediendũ. vt patet in his que no.õ. mare·oeatoꝛ qui viſitat limina beati petri.vł
ſito. e. v· quid de elericis: ⁊. · e J. Hẽ. j. Y. vel in heati iacobi: del alioꝛum ſanctoꝝ · ¶ Itez =
e alijs. . . H notabis.ꝙ pᷣdicti excuſantur miſi æ eis ſpe⸗
ca ¶ Hes ignoeata: ſemp em̃ eſt ꝓbabilis igno cialiter cõmunio interdicatur ex cauſ. a. ſie
nſt. rantia excuſata · ſecus ſi ſit craſſa ⁊ ſupina·õ. põt intelligi ·xciij· di · miratus.xv.q· vj. nos
vnr de oedi. ab epi ſcopo qui reſig· epiſ.c.ij. quod ſanctoꝛum.⁊. c· uratos.S. de excæ. peela.c·
eee die vt no · 6 e · J. H.· j· x· ſiquis pticipat.⁊.. fi 8S:de ſponſalibus:non eſt nobis.S. de jure .
eeſ de cõſtitutionibus . quãdo cõſtitutio:ideo iur᷑ex reſcripto. Bed nunquid pticipans v y.
en ſicent ſcientes ſi aff ectato⸗es ignoaãtie pu cum excomunicato peccat moætaliter: dicas X Pr
nn niuntur . 6· de clamdeſ. deſpon · eu inhibitig P ſic · ſi B faciat pertinaciter * in contemptuʒ — .
G. ſi vero. ed qualiter dicitur aliqᷓs ſci re/ t contra inhibitõez ſuperioꝛis · ſiue ſpecialiter
de aliquo ꝙ; ſit excõmumcatus.ſi vidit ꝙ cõ ſiue generaliter facta ſit nam m h̊ caſu ex⸗ — —
no. miſit factum ꝗpter quod incidit in canonez. ſt j. cõmunicandus pꝑticipans/non aliter. vt. ̊· &̊
44. pPuta:eo vidente clericum peuſſit.vel ſimile Wg. cleri · excõ· miniſ.ſi celeb?at.ad fi.æ in aut.
quid cõmiſit· vnde ipᷣo iure incurrit ſentẽtiãᷓ ſt De Dñ noſtri·extra.e.ſtatuimus.vbi dicit in fi.

“
s

hm ea que no:s:e:quis poſſit excõmumca⸗ 5 aliter aũt in participantes excõmunicatõ ⸗
— lata non eneacke Pferentes penã legittimã
4 poterunt fozmidareſigitur exquo ante moni⸗
A tioneʒ factã pticipans excoicari non poteſt.

r re. H· ſvel andiuit ferri ſententiã ↄtra ip̃m.
vel iam Hubtice nenuneanſpef, p̃latus ex⸗
cõmunicati ei ſpecialiter den neiauit cuiꝰ? in

h voluntaci nude pendũ eſt. xciij· di. ſi mimi P reſtat ꝙ peccat venialiterſẽxquo aũt poſt mo
. cus ſoel ab alio cni merito credendũ eſt h̊ͥ au r nitionée factam a ſpeetar excõmunicari põt.

diuit ſvel publica fama eſt taleʒz eſſe excoõmu
Apter leuem famam. vb ſi ab aduerſario eius
h audiat.nõ debet ſibi turbatam conſcientiã
infoemare ſed potius defoemare. ad B. xxij .
non ſolum.S.de poſtuł.p̃la.c.jij:q.j.peimo.
lxxxvj:di:ſiquidò de quogũqʒ: alias meipit. ſi
quid vero aò auresſa patet im Bis que no.õ.
de conſti J. quando conſtitutio.æ de accuſa-
ſub rubeica de ĩquiſitionibusG. quando ꝓSce
dendum. . J. 7 qualiter. ꝙ ſi alias contra
ſmgularem.⁊ ſeqn· “G
, Aacaſſe. id e⸗ inſtans neceſſitas excuſat ꝗᷓ
non habet legem.· de obſerua.iein.cõſiliuzʒ
J.penultimo æ vltimo:j· reg. iur.quod nõ
eſt lici tum.vt ſiquis p terram excõmunicato
rum tranſiens- emat ſibi neceſſaria victualia
ſme quibus ſuſtentari naon poteſt.ar.je.cum
volunctace: . ꝭ· ⁊ ꝓbacur⸗xjeq iij. qiñ multos
I·e.ſi vere. ¶ Igituruta demum excuſat ne⸗
DM ceſſitas ſi vera ſie æ nen ſimulacaiõ illud gre
goeꝛij inductuũ. ⸗ e· hj: we ab ſac auce 8
neralitate-recepit determina coem⸗nam ome

planum eſt ꝙ tune peccat moetali terſna ex⸗
cõmunicatõis ſententia nõ eſt Pferenda niſz
α moetali.xjq.inj· nemo.æ. c. nullꝰ⸗/ſic ergo
cõtumacia ptinax· ꝓ qua ſola fertu Bſencen
tia.vt patet in his que no.õ.e..quibꝰ⸗ ex cau
ſis:eſt moetalis: hm G itellige · S. quod metꝰ⸗

cauſa.ſacris·xj: q.iij.ſicut.⁊.c.eę cõmunica⸗
tos · et · c. qui Omunicaueritſ Ergo beeuiter ſi
quis cõmunicat excõmunicato Fa Phibiti⸗

oneʒ canonis:venialiter peccatiniſi foete ni
mis frequenter hG faciat/vel in Contõptum ca
noms comunicet eide. quia et tunc eſſet mo⸗

tale.et ſic poteſt intelligi.xj.q.iij.excelletiſñi
mus.et.c. fi.et rortalnag,Si conera
ꝓhibitõem homĩs quis excõmunicaco cõmu
nicat. moetaliter peccatcet ſic accedit quod
diei cõſueuit.ſ. mitius agitur cum lege ᷓ
cum miniſtro legis.ff.de arbitris.celſus.ff.
de compenſat ſi cum militi·ſic patet ꝓ excõẽ
municatus tenetur vitare alium excõmunica
tum. vt no.õ.e. ꝗ.quis ſit eius effectꝰ.ſub.
illud etiã notandũ.. nunqᷣd igitur.

Duid ſi epiſcopꝰ aliquẽ excõmunicauerit

æ poſtea cõmunicat cum eo:nunquid ligatur
epiſcopus: non videtur. quia nemo ſententia⸗
ꝓpeia ligari poteſt vel ſolui . ff · de arbitris · l·
penul. ff· de iudic. ulianus.ff · ad trebell · ſe ·

con- ille a quo· J. tempeſtiuũ· Cenequis i cau

ſa ſua iudi.l. vnica:iiij ·q. nij · c·· Bed cõtra⸗

rium veruz elt. ligatur em ſicut quiuis aliꝰ.

vt ꝓbatur.j· e · cum deſideres · M· · ad li nec
ob peima iura:non em̃ ligatur ſua ſententia ·
ſed occaſione ſue ſententie autoꝛitatate tam
canonis· vt ꝓbatur.j e: nuper · J in ſecundo·
deoqʒ non poſſet epiſcopus dare peiuile
gium alicui:ꝙ cõmunicando ſiue pticipando
cu excõmunicato etiam ab eo:non incurreert
ſententiã: vt apparet in dicta decre· nuper ;
xj· q: nij excõicatos:⁊.c eum excõmunicato.
Ec eſt ratio. qe nen iuris autoeitas ſed facti
queſtio iudicis ſubijcitur poteſtati · ff · ad mu
nicipał . de oꝛdine . ꝓ. durioꝛibus ˖ ⁊ pene ple⸗
cutio non eins voluntat mandatur ſed legis
autoꝛitati ſeruatur · ff. ad turpill. ſe · eõ. l. j· ·
ſm aũt ꝓnunciauerit:Ideo etiã dieit deere ·
nalli ſe poſſunt pᷣuilegio apoſtolice ſedis tu⸗
eri · quo minꝰ excõmunicatos vitare debeãt ·
2 quo minus iniectoꝛes manuum in clericos
ſmt ſicut excõmunicati vitandi· · e. nulli.qðᷣ
intelligas quãdo peiuilegium non emanaue
rat ex certa ſcientia·quod ſemy pᷣſumitur ꝑ
ſubreptionẽ obtentuz niſi contra ꝓbetur/ar·
ᷓ de confirmat'. vtił.ad noſtram. ⁊. c· ſequẽti
X.5. de etate æ quali. eam te. H. j·. ¶ Bed qd
ſiquis epiſcopus cõmunicat in damnato eri⸗
mine cum illo quem ꝗpter crimẽ excõicauit.
nunquid incurrit eandem ſniam ſicut 2 quis
als. ¶ Hie ſunt diuerſe opiniones· Scrip⸗
ſit em̃ rap.ꝙ eandẽ ſententiam incurrit æ au⸗
tozitate canonis vt. õ̊· dictuz elt in pcedenti
queſtione .· Vof· vero eũ repeehedit· dicẽs
ꝙ is qui cõmunicat damnato in crimine· non
autoꝛitate iur̃ ſed ſententia indicis ligatur.æ=
ſic intelligit · xj:q·iij·rogo·⁊·c· excellentiſſi⸗
mus. ⁊æ. · eꝙ in dubijs · Oaxime tame vin · B
nop hoc quod dicitur.j.e:nuper:. peimo
ibi:ac ꝓꝑ q̊; ratõe damnati criminis videatur
in eum delinquere qui damnauit⸗ OMini vr
detur ꝙ ray· dicat ꝓbabilius.⁊ dico ꝙ talis
ligatur a canone.⁊ ſic intellige quod legitur
xj·q:iij.ſicut apoſtoli.cum tribus.c· ibi · ſeqn
ubus · 2· . e. ſi coneubine · mirũ em̃ eſſet ꝙ ſen
tentia lata in martinũ ligaret guilelmum. B
em̃ eſſet eontra regulã.S· de ſentẽ.⁊ re iudi.
q;uis regulariter- Sibi etiã videtur gof· con
tradicere in ſolutione queſtionis qnã hm ipᷣm
no.õ.e..qualiter ꝓferatur · H. j· Zed verũ
eſt ꝙ talis ligatur occaſione ſnĩe ſed a eano⸗
ne ; Qð aũt dicitur · e · nuper · jibi · ac per B
ratione criminis æc. nõ dixit ideo ꝙ talis ſen
tentia indicis alligetur nec iſtud etiazx dicit
ſicut intellexit gofre:ſed ad notandã differẽ⸗
tiam ſequẽtis caſus:⁊ reddendã rationem di
uerſitatis quaſi dicat.quicũq; cõmunicat ex⸗
cõmunicato excõmunicatõem incurrit:eſt tñ
ibi diff erentia notanda ſi queras quis poſſit
abſoluere.Quia qñ quis ↄmunicat nen ĩ cri⸗

mine damnato ſed in alijs· talis ineurrit mi⸗
noꝛem excõmunicatõem · poteſt abſolui ab

epiſcopo vel a ꝗpꝛio ſacerdote· vt dicit eadẽ

decre · nuper · Sm ſecũdo. quia ex eo qꝙ latoꝛ

canomis æc- vt ibi dicit· quãdo autẽ ꝓPticipat
in damnato crimine tunc incurrit maioæze ex⸗
cõmunicatõem.⁊ q;uis videretur ꝙ tũe eade
ratõne poſſet abſolui a eio ſacerdote· non
tamen ita eſt. ĩmo neceſſe eſt ꝙ abſoluatur ab
illo qui ſententiã ꝓrulit.· Et eſt ratio⸗quia ra

tione damnati eriminis videtur in eum delm .
quere qui damnauit· vnde ei eſt deferendu⸗

ot ſic ei abſolutio reſeruetur· vel ſi ip̃e nõ po
teſt. puta:quia ipimet incurrit eandez ſenten

—

tiam vt. S. tune petat ipſemet eazʒ a ſupenoꝛe
ſuo vt dicit textꝰ· In alio eim̃ caſu ſi ponat ꝙ
epiſcopus tulit ſententiam vix Haberet pote

ſatem ſuperioꝛ metropolitanus ſcõm ea que

no. 6. e · J. quis poſſit ab hac ſnĩa abſolnere.

ſub. J. eſt ⁊ alia regula.vſed nunquid metro

pelitanus.quia ptici pans nõ poſſet ſup hoec

. .

nulte conqueri.eum epiſcopus ipᷣm non excõ
municauerit. nec ab eo etiam appellare:quia
nec a eoerectõne appellatur· S de of · oꝛdi⸗
licet in coerigendis. ⁊ innge quod no · S. e · ¶.
qualiter ꝓferatur. ſub · J. ſm aut · H. · ¶3
quũo poteſt exemplificari ꝙ is qui malit ſniaz
pricipane velit in crimie eriminoſo qualiter
em̃ eſt veriſimile ꝙ contra factum ꝗpemm ve
mat.H. ; quandoqʒ; aceidere poteſ·vt ſi pa
rem vel fratrẽ excõmunicauit ꝙ rapina mi⸗

Hh facta q̃m łote habz odio· ſed H fecit vel⸗

let nollet coactus ꝓ ſuperioẽ⸗æ nibilominꝰ

lacenter fauet raptoer. euʒ eo pcitur.⁊æ ipᷣm

receptat. vel ꝙ cognouit mulierem quã excõ
mumcauerat ꝗꝓpter foznicatõem. f-e-ſi coneu
bine ¶ Bed pone ꝙ epiſcopus excõmunicat
alique cũ participibꝰ ſuis· ⁊ poſtea pticipat
cum tali ſin crimine damnato nunquidò ineur
ric eandem ſententiam. ÆA bbuc ſcripſit rap;
q; ſie· vnde ⁊ a ſuperioꝛe ſuo debet petere ab

ſolutionem.vt in pcedenti queſtione dietum

eſt ¶ Bed gof ˖ in H repeehendit ꝛm · naz eõ

ſtat ꝙ pticipes lĩgantur ſententia iudicis in

B caſu.xjq.iij. exeellentiſſimus. nemo anᷣt li
atur ꝗpeia ſentetia· vt no · S.· e. ſub · J. .H· j
Bicas ꝙ talis ſ. qui ptici pat eum ſic excõ
muniato ſi ſit al ius ꝙ; ꝓferensduplici iure
eandem ſententiã incurrit. æ dupliei vinculo
alligatur- Vno autoæitate canonis « quo ad
illud vera eſt ſententiæray · vt patet in his qᷓ
no.õ. e. in peecedenti ꝓxima queſtione· Glio
autoꝛitate ſententiam ꝓferentis. æ quo ad it
lud vera eſt ſententia Sof· ¶ Bi quis iSitur
eum tali piicipante pticipauerit· quo ad ſen⸗
tentiaʒ canonis non ligatur niſi minoei excõ
munic atõne. qe non tranſit in terciam pſonã·
ve no · S. e · C. H. .. v· Gᷓ autẽ.ſed quo ad ſnĩaʒ
ꝛudieis ligatur maioꝛi ſiquis cum eodẽ ĩ eo⸗
dem crimine pticipet · ¶ Quid Rinõ fubdit⸗
Pticipat in crimine cum exeõmunieato a peo⸗
peio epiſcopo: mouie hanc queſtionem Cok⸗
ꝓPter opinicnẽ in qua erat· ſcz. m B calu li
Satur pticipans ſententia iudicis· ſoluit ꝙ&&

x:

ligatur talis.qꝛ ratione cniminis ſiue delicti
in quo pticipat iam factus eſt de foꝛo ſuo.et

bene. vt patet in his que no.õ.eq.quis va-

leat excõmunicari. . nõ ſabditus⁊ ſeqn · Z3
hec queſtio non habet hic locum hm opinio
nem quã ſequoe.quia talis ligatur a canone.
in H caſu expeditũ eſt ꝙ quilibet vndecũqʒ
ſit dum tamen baptiſatus ſit ſubditus eſt. 8.
de conſti.c.j·⁊ fi · Ideoqʒ ſic expeditur H̊ que⸗
ſtio· ꝙ vbi pticipat in locutõne ⁊ in alijs ſim
plicibus· vndecũqʒ ſit abſolui poteſt a ꝗꝓpeio
ſacerdote.vbi vero in erimine.nõ potelt niſi
ab illo qui ſententiaʒ tulit vel ſupioꝛe· vt· j·
e·nuper.⁊.õ.no·que diſ.fruſtratoꝛia eſſz ſi di
ceremus ꝙ in crimine pticipans ſententia iu
dicis ligaretur:nam certũ eſt cuilibet mtelli
Senti ꝙ vnꝰ epiſcopus nõ porteſt ſoluere ſen:

tentiaʒ alterius:quia nec habet imperiũ pa

in pareʒ· ff.de arbitris:nam magiſtratus.die

ergo vt no· S: e · v. mihi videtur.

Onio ſi teneos ſacramento dare certazʒ pe

cũuniam alicui æ interim excõmunicetur. nun⸗

quiðò teneos ei ſoluere aduemente die. videtꝰ
p ſic. ar. S. ð ee vebizozes:
contra.qe non debeo ei cõmunicare niſi cer

tis caſibus· inter quos non eſt iſte. vt apparz

ĩ his que no.õ.eab illo.ſub.ꝗ.veile- vſqz ad
ſub . ¶. quid ſi ep̃us.videtur em̃ habuiſſe iura⸗
mentum tacitazʒ cõditõem m ſe.hane ſcz ſi res
in eodem ſtatu pman ſerit · ar. xxij·q.ij.ne q̃s.
⁊ gelaſius greg.⁊ vrbanus abſoluunt a iura⸗
mento fidelitatis omnes qui excõmunicatis
tali vinculo ſunt aſtricti.xv.q:vj. alius.⁊.e.
nos ſanctoꝝ a. c. iuratos. Item quia ipᷣe non
poteſt me cõuenire nec reconuemire. iuij. q·j.
c.j·S·de excep: cum inter pꝛioꝛez. in fi.⁊ vbi
nulla eſt petitio nulla eſt moꝛa. ff. de . ob.
ſr pupillus.¶ Solutio.aliqui dicũt ꝙ ꝙᷓuis
non poſſit a me petere ego tamen ratõne iu⸗
ramenti teneoe ſoluere. ſicut eſt in vſura:dt
bant cõcoedantie inducte.õ. e · ſub. JF. He. j.
ed cerce non eſt ſimile.quia vſurarius nõ eſt

excõmunicatus.ſedð tantũmodo remotus a ſa

cramentis eccleſiaſticis.vt.õ.ð̊ vſuris.quia
in omnibus. vnde non pecco ſi ei ſoluo qð iu⸗
raui· ſed exceõmumcato ꝓhibeoe loquiæ om
nem fanoeemcõſilium æ auxiliũ.impertiri ·

ſcom ea que no · S. e · J. H. j. v. vel in alijs.

Bapeconſaluie ꝓ ego cum teſtibus veniã
ad d

omũ creditoeis ⁊æ dicam.ſitis mihi teſtes

ꝙ ego pono hic pecumam quã debeo iſti qui
ibi ſedet: vel numero vxoꝛi ſue · vel filio· vel
ſeruo· vel baliuo.nomine ſuo:æ= ipᷣo pᷣſente et

non cõtradicente · a ſic ero liberatus. ꝗ NHoc

conſilium non eſt bonum duplici ratõne· Dri
ma eſt.quia fit fraus canonibus pticipatõem

Phibenti bus.ſicut em̃ non debeo ei ſoluere

ita nec alij nomine ſuo.nec alibi ponere. ita

Pad ipᷣm puenire poſſit.ar·xlvj.di.ſicut non

ſuo:⁊· S.de peculio cle.inqrendũ.⁊ patet in

his que no:S.de cõtrahen. empt .ꝗ. qualiter
ſub · J· il ludð . Secunda eſt · quia quod ſoluerez
vxoei vel alij ꝙᷓuis nomine ſuo.non liberatret

me niſi ratum haberet· de ſua fieret volun
tate· · de iufiur.ea te · etenim ꝓcuratoꝛi niſi
ad H̊̊ ſpecialiter datus ſit non recte ſoluitur.
ff. de ſolutõibus· G iure:a patz ĩ his que no-
6· de ſolu:. ci.i faciẽda ſit ſolutio. ¶ Tu te⸗
neas ſanum æ tutum eſſe conſiliũ B. Dicas em̃
T die adueniente debeo talem pecuniam de⸗
ponere in edem ſacrã nomine creditoeis ita
ꝙ ei ſoluatur cum fuerit abſolutus nõ ante.

2 per h̊ nullam incurro excõmunicatõem. qe

cõceſſum eſt mihi ꝙ poſſum cõmunicare cum
eo etiã ad vtilitatẽ ſuam ſpiritualem.vt patzʒ
in his que no.S.e.ſub.ꝗ.vtile·v·itẽ vtilitas.
⁊ ſeq̃n.⁊ H; eſt eius vtilieas ſpiritualis.qꝛ nõ

excomumcati videntes ꝙ non recuperarent

debita ſua ſi exrõmunicarentur. magis caue⸗

bunt ſibi ne cõmittant cauſam quare excõmu
nicentur.æ excõicati incitabuntur ad abſolu
tioneʒ ſuam cijcius impetrandã. ergo nullo
masgis intereſt ꝙ ſic ĩiterpeete mur ꝙᷓ credito⸗
rum.æ ideo ſic interpeetandũ eſt æ tenendũ.
ar· ad B. ff. de minoeibus. ait p̃toe· . ꝛdem fa
ciunt. alias incipit lex:a ſi ſme.C. de reſcin.
ven.ratas.Cad trebelł:ſe.con.ſanctimus-
poſt pein. ſiue em̃ plectẽdo ſiue ignoſcendo
Hqͥ ſolum bene agitur vt vita hominum coeri⸗
Satur.xxiij· q. v. ꝓdeſt ſeueritas.⁊ iunge qð
no·j ·e:ſub. ꝗ. ſed nunquid excõmunicatꝰ.S.
ſedò quid ſi aliquis ligatus· Sed = B itelligen
dum eſt niſi foete ſupioei cõtumacia excõmu⸗
nicati exigẽte relaxauerit me ab obſeruatõe
iuramenti ꝙᷓ diu fuerit ſic ligatus. quod fa⸗
cere poteſt eceleſia·xv·q.vj.ĩuratos.õ.de pe
nis· c· fi · ẽ̊'ð iureiur᷑. venientes.= ideo eccle

ſie plus ꝙ; homini obedienduz eſt in H caſu.

xj·q·iij:qui reſiſtit·xxiij.q.j.qiid culpatur.⁊=

hoc eſt verũ miſi in eaſu· Quid em̃ ſi pagani.
vel heretici⸗vel alij Hoſtes · miuſte venirent

m beachio foꝛti ad deuaſtãdã delendaz pa

triam. æ excõmunicatus vellet ex aduerſo pu
Snare ꝙ patria.tali eſſet ſoluenda pecunia.

etitam valalli tenerẽtur ſequi talem. xj.q.nij.

iulianus. ſm ray. B; intelligas eſſe verũ ſi eet
domimus terre · vel non eſſet alius qui poſſet

patriam defendere. alias non eſſet ei ſoluen⸗

dum nec ei obediendum vt patet in his que

no. S· e. ſub · ꝗ. humile. ⁊ ſub. J. neceſſe.

quid ſi dum aliquis eſt excõmunicatus. aliꝰ

cum eo contrahit æ iurat denarios reddere.
nõ videtur ꝙ obligetur.ad qð fac optime qð
no.S·de penitentijs: ꝗJ. z an ficte penitenti.
EH. j. vſſed pone ꝙ; aliquis.æ ſeq̃n. quia cõ
tractus irritus eſt ip̃o iure.m ea que no.q.
e· quis ſit eius eff ectus.⁊· ö.de penitẽtijs
¶. quibus = qualiter. ſub.ꝗ. quid de his qui
excõmunicati.quod puto verũ quo ad cimilẽ
obligatõem· ſecus quo ad naturalemar. ff.
de condi. indebi. naturalicer.æ ĩ his que no-
· 8 pĩg · ſub · J. cuz conſter · J. qualĩter amit
tatur. v· eſt autem. æ. v. maxime.⁊ ſi in contẽ
ptum aliquis cum tali cõtraxerit. moætaliter
peccauit.hm ea que no.õ.e.ſub:.q neceſſe. G.
ſed nunquidò pParticipans·ĩ quo caſu nec iura

mentuũ peeſtitů obligaret·quia ñ eſt vinculũ

iniqᷣtatis · xxij· q: iiij· inter cetera 6. de iuriur̃.
quanto· C.· ſuper quo vide quod no.õ · de ſe⸗
pulturis· I. an licitum ſit· in queſtione que in
cipit.quid ſiquis eligat ſepulturam. · ĩ Hac
queſtione: Verũtamen videtui ꝙ exquo exco
municatus abſolutus fuerit pꝛecium poſſit
repetere cum eff ectu hm cañ.hm quos ex na⸗
turali obligatõne actionem damus vt no. .
de pactis. ꝙ. quis ſit eff ectus· Vel ſi velis di⸗
cere in odium excõmumcati ꝙ agere ñ poſſit·
adminus non debet peeciuʒ remanere penes
ilum qui cum eo contraxit ſed eſt pauperi⸗
bus erogandum. hm ea que no · · de peniten
tijs· . quubꝰ ⁊ qualiter· ſub· . ſed q̃ foema·
vbi vero nullms intereſt. vt ſic excõmumca⸗
tus puniatur in eo in quo deliquit.S· de inre
immunit · c fi a nibil ominus ſecum contra⸗
hens cui etiam ꝓpeium delictum ſine dolus
vel etiam alienus. non debet aff erre lucrum
5. de eo qui duxit in ma. c:j· ff . de dolo. l. j·
¶ Verũtamen ſoluens non repetit ꝗpter ob⸗
ligatõem naturalem. hm ea que no.õ⸗ de ſolu
tionibusq. quis ſit eius eff ectus ſub · ꝗ. ſiqs
autem dicat ſe perſoluiſſe pecuniã indebitã⸗

4 Buis ſi dũ ĩoqueris excõmunicato de ex.
. ⸗

Smunicatõne ſuavel de alijs que ad ſalutẽ
vel ad coꝛrectõnem pertinent inter poms ex
certa ſcientia aliqua alia verba incidenter⸗
vt magis apud eu ꝓficias nunquid ligaris:
videtur ꝙ ſicquia non ſunt facienda mala vt
eueniant bonaS.ð vſurig · ſuper eo. Sed con
trarium eſt verum . ar · S.· de offi· dele · Pterea.
xjq:iij: pꝛedeceſſoæ: Conſuluit tamen rap.
ꝙ tales caueant ne mmis laxent habenas. h

ſic caute q̊ faciant ⁊ diſc rete.ꝙ alioeũ coꝛda

qui foete ignozant ipſozum intentõem ſeu oc
cultam conſcientiazʒ · quantũ in eis eſt non le
dant . a bene. vt patet in his que no· S e· lub
. vtile · ·excuſatur/:vbi fuit hec queſtio ter
minata; .
¶ Sed nunquid excõmunicatus poteſt intra
re eccleſiam.dicas ꝙ non debz B; facere vllo
tempoꝛe ſi ſit ligatus maiosi excõmumcatõe
* ide intelligas de interdicto a ſuſpenſo ab
ingreſſu eccleſie.ar.xxj:di.c leros:ĩ fi xxxiij.
q:nij: vir doꝛmiens cum ꝗpeiaxxv.di. perle
etis.a de q noꝭ̊.de conſe.ec:dieij:.⁊æ q̃ndo·
vH. nullus epiſcopus · ⁊ ſeq̃ᷓn· ſ Erxcõmunica
tus aũt mmoꝛi excõmunicatõne poteſt ĩtrare

eccleſiam. æ etiam miſſam audire· ſcᷣm gof.

Rap.cõtra·quod ſecurius eſt vt ſcilicʒ uis
poſſit intrare-miſſam tamen ibi non audiat.
Gof.ideo monetur · ꝙ non eſt peiuatus niſi a
participatõe ſacramentozum Sde cle· excõ·
ſi celebeat · æ ideo dixit ꝙ poſſz audire miſſaz
qꝙuis tucius ſit ꝙ peimo faciat ſe abſoluiar.
v.di. ad eius vero concubitum. ¶ Bed nun⸗
quid ligatꝰ minoei poteſt dicere hozas ſuas
in choꝛo vna cum alijs.æ alij debent ip̃m ad
mittere: dicas ꝙ; ſic· vbi ligatus eſt quia cõ⸗
municauit excõmunicato caſualiter vł ex ne
gligentia. Ceterũ ſi ex contemptu.⁊æ Boccul
eum eſt· ip̃e pecceat moetaliter ̊ faciendo· aꝛ
æ in moetali conſtitutus ꝓpter contemptũ ſu⸗

ſpenſus eſt quantum ad ſe · ZSin ante H accide
rit ex contemptu æ notoꝛium eſt · puta. quia hH
fecit poſt inhibitõnem ſibi factam publice x
iudicem. a BB non potelſt aliqua tergiuerſatõe
celari· tunc vitare debet alios vnari. ſcðm
ea que no.ö.·e · ſub · · neceſſe . v. ſed nunquid
participans: 2 compeobatur B; diſtinctio·6.
de cohabi. cleri · ⁊ mulie. veſtra · . c'fi⸗B3

quid ſi aliquis ligatus maioꝛi excõmunicati

one intrat eccleſaʒ. nunquid clerici ibi foete

pſallentes deo tenentur exire · dicas ꝙ ſic · of
ficio dimiſſo etiã:xl·q.iij.ſient apoſtoli · et · c·
ſequentibus · ſ· e· nuper . J. in ſecũda · xxiiij·q.
j. omms qui recedit· 2 B intelligas ſi notoꝛiꝰ
ſite occultus em̃ non eſt vitandus in pub lico
ſed occulte tantum. Eſt etiam admonendꝰ? ſe
creto cante ne pcipiatur vt exeat:nam ige⸗

tendo ſe cõmunioni peccat moetaliter ad Hᷣ.

vj · q; ij · tantum. a. c· placuit · a· ij · q · jaſi pec

cauerit. Non vitare em̃ cum in poteſtate excõ

municati ſit. ei peri cul oſius eſt ꝙ non vitari
quod in eius non eſt potelſttateę · S· de clerico
excõ. mimſt. illud . penul.æ G̊ vbi omnes B

ignoꝛant paucis exceptis · puta vno vel duo
bus. nam ſi omnes ſcirent a eſſent multiiam
non diceretur occultum quia æ dictum vniꝰ

defacili ſequitur multitudo·s· de purgatiõe
ca. euʒ in iuuentute · F. ]. Ged ⁊ ſi is qmi H ſcit
caurte exiret. vt alins excõmunicatus ruboæee
confaſus qui non vult exire admonitus idu
ceretur per ̊ ad ſatiſ factõem æ abſolutõnem
petendam. non repeobaretur.j:e/cum non ab

Pomie. Pg: j. 2. ar. S de cohabicleri. muli⸗
veſtra ꝗ. item alind el. A. ni ſi publice ex

cõmumcatꝰ intrat ecclehã: æ ſacerdos miſſazʒ

celebeans videt eum venientem. debet admo
nere ipm vt exeat: qui ſi nõ vult acquieſcere
poteſt ip̃m eiſcere etiam ſi excõmunicat⸗ cle

ricus ſit. ⁊ dũmodo ſacerdos tantam poteſla
tem habeat ꝙ etiam ſme effuſione ſanguinis
h facere poſũt· ar· e.veniẽs·alias poteſt re

currere ad beachiu ſeculare qꝙ;uis videat ibi
effuſionem ſanguinis imminere ar · S de ho⸗
micidio.poſtulaſti.

Ouod ſi nullo modo
eijci poteſt pꝛeſbiter non ĩceperat canone
miſſam dimittat. veſtes exuat a recedat vt in

iuribus allegatis · S· e· in peoxima queſtione .
N¶ DSi vero iam inceperat eanonem.non con⸗
ſulo ꝙ multum reſpiciat ad ip̃m · ſed ad ſacri

ficium quod pꝛe manibus tenet diligenter at

tendat · ſed ſi ĩm exõmunicatum ſentiat ·
milommus canonem pfieiat nam ſacra mi

niſteria non ſunt interrumpenda nec dimit⸗
tenda incompleta. vij. q.j. mibil . ¶ Derfecto
autem canone ipᷣm vt exeat admoneat · ð cõ·
di. ij. relatum.⁊ ſi nõ vult exire· ſacerdos ꝓ⸗
cedat ſicut·õ· no.vt ſczʒ ipᷣm eijciat vel rece⸗

dat⸗ ed nunquid peel biter poteſt in miſſa

oeare ꝙꝓ excõmunicatis · non videtur.quia in

oeatione partici pandũ nõ ẽ cum ipſis· vt no.

6. e.ꝗ. c. j· v.ſi vero in alijs.nec admittẽdi

unt ad diuina. vt in pcedentibus queſtioni⸗

bus. ¶ Sed contra-nam ⁊ eccleſia expꝛeſſim

oꝛat in paraſceuen ꝙ talibus quando dicit⸗

— N
äsä 8 Sðð

ccide
uiah
ice »
atoe
ſedm
gnd
0.5,

ſcati
oere
0f
e
- 9.
0es
lieo
oſe
h.
pee
rcö
tani
ico

m
19

oꝛemus ꝙ hereticis a ſeiſmaticis· vt deus
dominus noſter eruat eos ab erroeibꝰ vni⸗
uerſis. ⁊ ad ſanctam matrem eccleſiam catho
licam atqʒ apoſtolicam renoeare di Znetur. H
etiam in ipa ſententia innmtur quãdo peofe
rens dicit in fi: jta tamen ꝙ ſpiritus ſalnꝰ ſie
in die indicij. 7 Dieas ꝙ in genere põᷣt oea⸗
re eccleſia ꝙ talibus vt ꝓxime dictum eſt. h
in memento ſi cogites de aliquo amico tuo
vt dens infundat in ipᷣo gratiam ita ve cõuer

tatur:non repeohonec ꝗꝓpter ̊ dicam te ex⸗

cõmunicato partictpare:ſed opus carnitatis
potius exercere· æ poluntatez domini facere
qui nemmem vult penre alias autem ſpecia
liter non debas oꝛare ꝓ ipᷣo·= cum ipᷣo nullo
modo. B enim eſt in oeatõe participare:quod
iura ꝓhibẽt vt no.S: e: J. HM. j. ve vel ĩ alijs.

Qui ſiquis ttrannus peinceps facit te ce.
le

ꝛare ip̃o vel alio excõmunicato peeſent&.
quia tu timoꝛe moetis non audes aliud face
re· beatus es ſi te ad martirium peepares ſed
quia iam receſſie ꝓ maioei parte G̊ deuotio-
dicendum eſt ꝙ ſi coactio culpam attenuet
non tamen in totum excuſabit.cum potiꝰ de⸗
beas omnia mala de mundo ſ uſtinere ꝙ pec⸗
cato cõſentire.xxxij:q:vita ne.S ecus ſi vis
eſſet abſoluta:quia ibi potius diceris pati qᷓ;
agere·= ideo te in totum talis coactio excu⸗
ſaret.⁊ B eſt quod diſtinguitur.õ·ꝙ ſnetꝰ can
ſa:ſacris: Conſueuit⁊= illud queri. vtrũ ex⸗
cõmunicatt s8 maoei excõmunicatõne tenea⸗
tur dicere hoeas ſuas ⁊ dicas ꝙ ſic: p ſe pei
uatim.non in eccleſia: non ſicut peius ĩ oedi

ne ſuo:non ergo dicat dominus vohiſcum. h

in modum oꝛatõnis.ad Hᷣ: xj.q.iij. ſi uis epi
ſcopus damnatus. æ· c· ſi quis epiſcopus ĩ cõ
cilio:nam ad hanc ſeruitutem obligatus eſt.
vt:õ·de celebea:miſſa.c·j. a qua ꝗpter deli⸗
cqtum ſuum non fit imunis.xvj· q plegi · S de
indic:intelleximus.⁊ no.S·de cleri:excõmu⸗
mmiſt. F. j· Giſi queras · ⁊=· - ⁊ H intelligas-

2Z ſeq̃n. Si vis ſcire qd iuĩ ſit de ĩterdicto

ſeruando:vide ibidem:aꝛS: de painilegijs C.
quid opereturſub. . poſſunt à nonnulli reli
Sioſi.⁊· · de vᷣbo.ſigni.q.fi.ſub.. ꝙ antem.
Quigd ſi aliquis clericus excõmunicatus
ſit in choꝛo vel in clauſtro cum alijs eiuſdez
collegijinanquid tenentun exire alij æ ipſum
ditare: & B; dixit rap:ꝙ ſic ſi notoein eſt.
Sin autem occultũ ſit.tunc talis nõ eſt vitan
dus niſi in occulto · ſigut dictuz eſt in caſu cõ
ſimili:õ·e.ſub· . ſed nunqui excõmunicatꝰ
vᷣ·ſed quid ſi aliquis ligatus.æ idem ſcri pſit
in ſocijs qui ſunt in eodez hoſpitio⸗ 1 u di
cas ꝙ in peimo caſu monendus eſt vt faciat
ſe abſolui.⁊ ſi non vult obedire poteſt cõtra
ipᷣm ꝓcedi tani; contra inobedientem æ ĩcoe
rigi bilem.ã.de iudic. cum non ab homine⸗
non tamen tenentur alij omnes ꝗpter h̊ exire
choeum. ſed potius inobedientem in aliqua
camera teneantcni etiã ſi ꝓpeium non habz
de cõmuni ꝓuideant· hm ea gne no:õ.ð tem

Poꝛl oed i :a cui ſub. g. ſeptia regula⸗alij

petunt elemoſimam:.⁊ ſequeti.In ſcõo vero ca

ſu dic vt no · Sie · ſub. humile. vᷣ. æ idem in⸗
telligas. j.æ. ij.· ¶ ¶ éIEHud tamen notandum e⸗

vbi quis dicit ſe exeõmunicatum poſt ap⸗

pellatõnem.æ de ipᷣa appellatõne conſtat.in

his que a guutur extra iudicium- ſicut in ele
ctionibus:locutionibus: menſa.⁊ diuĩis etiã
officijs· pendente appellatõnis articulo nõ
vitatur: ⁊ ſic intellige:õ·de appelł·dilectis
Jꝗ.fi: In iudicijs vero excepto appellauonis

articulo vitandus eſt in his que tanꝙ;ᷓ actoe

experitur· ⁊ ſic intellige:.e.per tuas.q.nos
i gitur.⁊.xjqiij:ſi epiſcopus foꝛte:Et ꝙ; ſic
debeant intelligi dicta iura ⁊ conſimilia. ꝓ⸗
batur in aut’.dò m.extra e.ſolet:.fi.⁊ B olim
etiam in epiſcopoaum ſententijs obtinuit ſiẽ
* hodie obſeruatur:ſic intellige q;uis cõtra⸗
rium inmuat: in autendñi noſtri.extra e qe
periculoſum/. fi.æ de h tetigi· S̊. de appelk.
JG·qualiter. ilłlluò tamen. æ de ſentẽtia æ re
indi.ſub rubeica de ſententia G. qualis: ſub
FC.· pura.S:quiò ergo ſi dicas.⁊ ſeqn. Sʒ huic

ſtanduz eſt. Sic ergo in peemiſſis obedire de

bemus. vt poſſimus ad regna celeſtia perue⸗
nire · quod nobis peeſtare dignet qui viuit =
regnat deus ꝑ omia ſecula ſeculoꝝ amen:

BDe ver boꝝʒ ſignificatione Bubeica.

que modo ſatis fundauit autoe in
entionem ſuam.tractanòo ⁊z ſatis
plenam doctrinã dando ! In pei

tercio de vita æ rebus clericoeꝛum. In quar
to de ſponſalibus æ matrimonijs laicozum.
Hn qumtode criminibus æa criminoſis pu⸗
niendis · Bed quia plerũqʒ; aliqui loquun
tur nee ſe intel ligunt.pleriqʒ cerra ꝓ dubijs
vel dubia ꝓ certis accipiunt · S. de reſcriptꝰ.
cum contingat · in fi.⁊ plerũqʒ duʒ anſam ſol
uimus nodum ligamus. j. ecum olim. ideo
poſt multa verba diff uſe tradita. in quibus
peccatum non deeſt iuxta ſalomonem dicen⸗
tem.in multiloquio peccatum non deerit. an
nectit q̊ rubeica de vbo.ſigni· vt declaran
d dubia ſiqua foeſan in ſuperioeibus dicta
ſunt materiaʒ habeamus. igi
mus . Qund eſt verbuz.
cipitur. ¶ Vnde dicatur.

ue e diſtinctõo

mo libeo de pſonis ſine iudicibus
eccleſiaſtieis. IIn ſecũdo de iudicijs · ſn

verboeum. ¶ Qualiter verba dubia interpee

tentur · MW quo fieri debet interpeeratio.

CQuando artetur ĩterpeetatio· / St quan
do ꝓrogetur. ðJU
Vid eſt verbum. hm grãmaticos. Ger⸗
bum eſt parſoeatõnis ſme caſu. eũ tem
Seibus 2 modis* fosmis: agenor vel paci
endi ſigmficatiuum. ¶¶ Hic autem aliter ac⸗

cipitur verbum.ſcʒ largo modo vt ſupponat

qualibet parte oeatõĩis per quã is qui lo⸗
quitur·quod animo gerit oee expeimitð qua
⁊ dici conſueuit.nõ ſufficit gerere mente niſi
expeimatur ⁊ oee. C. de condi. ob cauſam. ſi
repetendi.ff. de verbo; oblig. quioq;ᷓd aſtrin
gende. ffde dote peelegata:cũ quis· q.j. Otra

ar. Walia verba non deberent eſſe fallen⸗
cia.non em̃ ſunt ꝗꝓpter h̊ inſti tuta vt per ea ſe
muicem fallant homĩes· ſed dt eis quiſaz in
alterius noticiaʒ ꝓferat ꝙ ĩtendit· xxij q/ij⸗
i aũt· peccatũ eſt igitur vti verhis ad falla⸗
ciam.æ nõ ad id ad qð ſunt inſtituta · Intereſt
em̃ quẽadmodum verbum ꝓcedat ex anime
nam ream linguã non facit niſi rea mene on
verſus · ſtlon niſi mente rea fit rea lingua
mea· xxij.q· ilj· queritur · S · epᷣus aũt iſte · æ. c.
homiĩies in fi:vnde ſequitur: ꝙ qui cõtra men
cem loquitur nihil dicit · nec em̃ dicit ꝙ cogi
tat:qꝛ vox illud non ſignificat.neqʒ eſt vox
ſignificatiua ·qe illud dicere nõ intedit ˖ ff · ð
