e · deus qui . ⁊æ.· c oĩs· Sde homici·ſic dignuz.
Sde teſti.cũ cãm que inter archiep̃ᷣm .H· j·S
de tranſac'.c.fi.
L is ſit effectus vere pñie· vt Homo re:
aretur ⁊ renouet.nec deſpiciat in eo
ð fuit · qe iam incipit eſſe qð ñ fuit · ̊· ð̊ ſum.
trini.c·j..pe.l.di·ferrũ Ad h̊ tñ no.ꝙ pec
cata tribus modis purgant aut em donant.
aut delent. aut tegunt · Wenane pctã per
gr̃am baptiſmi.ita ꝙ ſi baptizatꝰ tũc moꝛiatꝰ
nec purgatoeiũ ſentiet · de pe:di :vij: nullꝰ ex
pectet. Felene p memoꝛeiã ſanguinis xp̃i.
de ↄſe. di. iiij · baptiſmi vicẽ · Tegunt autẽ
P caritatẽ · de pe · di. ij · caritas eſt. Verũ ex
ceptis pueris et ↄtinue furioſis qui ꝓ baptiſ
mũ ſaluant.in omibꝰ alijs intelligas peccata
donarideleri· et tegi: p verã pñiam nõ aliter
vt et no.õ.de baptiſ..quis ſit effectꝰ·ĩ.ꝝ ve
ram ↄtritõem.ↄfeſſione.⁊æa ſatiſ factõzʒ. licet et
qñqʒ Otritio tanta poſſet eſſe ꝙ ſola ſufficeret
ad ſalutẽ plenariã ↄſequendaz. ideo beatꝰ eſt
qui ſe põt reparare poſt lapſum · vt omĩia B ꝓ⸗
bantur de pe · di · iij · J. ille rex · Sed ſi nõ poſ⸗
ſit qiis ↄfiteri ·ꝓ verã tñ ↄtritõem ſaluꝰ erit·
ð pe · di . iij · peima oſolatio.xiij.q.ij.c.fi.⁊ no.
8·eiꝗ.quibust ⁊ quot dietis.ſub/.quis ſit ef⸗
fectus ↄtritõis.⁊ ſub·ꝗ.illud. Id h̊ etiam
vt vera ſit pñia.neceſſe ẽ ꝙ ↄfeſſio facta ſit ta⸗
lis qualis ↄuemt ·qð dic vt no⸗S·e⸗ꝗ. qualis·

et. ꝗ. cui Ofitenduz neceſſe eſt igit ↄfitens

nihil celet:nã falſam pñiam eſſe ↄſtat.cũ ſpee
tis pluribus de vno ſolo pñia agit · aut cũ ſie
agitur de vno vt nõ diſcedat ab alio Vnde
ſcriptũ eſt · qui totã legẽ impleuit.offendat ãt

in vno.factꝰ eſt omnin reꝰ· Sicut em̃ ſi in pec

catis omĩbus eſſet inuolutus·ita ſi in vno tm̃
maneat:eterne vite ianuã nõ intrabit.FFalſa ẽ
etiã pñia:cũ penitens ab officio vel curiali vł
negociali nõ recedit.qð ſine pctõ nullatenus
agi põt:aut ſi odiũ in coꝛde geſſerit ·aut ſi of
fenſo cuili bet nõ ſatiſ faciat.aut ſi offeſus of

fendenti nõ indul geataut ſi arma ↄtra ꝛuſti⸗

ciam geratIdeo imno-ijep̃os ⁊ p̃ᷣl biteros ad
monetne hmõi falſis penitentijs:laicoꝝ ani
mas decipi ⁊ in infernũ detrahi patiantur · vt
omĩa hec ꝓbant de pe · dy v. e· fi · Grego.
idẽ dicit· ⁊ addit· falſas pñias dicimꝰ que non
hm autoeitatẽ ſanctoꝝ patiz ꝓ qualitate cri⸗
minũ imponunt.vel qñ quis bona alteriꝰ in⸗
iuſte detinet mſi reſtituat·de pe· di. v · falſas
qð qualiter intelligat:die vt no · j.e..q̃ pñia-
et · ꝗ. quibꝰ et qualter ¶ Qð aũt dieit vere pe
nitenti nõ licere exercere miliciã vel negociũ
pꝛiſtinũ.mtelligi põt ð ſolẽniter penitentibꝰ·
qui nõ debẽt ſeculariter viuere.de pe · di. v. cõ
trariũ · et · · di. lud · Dõt etiã incelligi qñ deli
quit in ip̃o officio.⁊ eſt ei iniunctũ in pñña ne
dec etero B exerceat.tũe em̃ ſi ꝗ munctõz re⸗
deat maniłeſtũ ſit· debz excõmumcari · ð pe.

diev. de his· xxvj.q/ vij:de hĩs · xxvij.q.j. de⸗
uotam.ałbłs aũt honeſta exercere põt · Vñ leo ·
qualitas lucri negociantem aut arguit aut ex
cuſat.Et gre:negociũ qð ante ↄuerſionẽ ſine
peccato extitit. B etiã poſt ↄuerſionẽ repete⸗
re culpa nõ fuit: vt hec ꝓbant ð pe.di· v.qua
litas:et:c.negociũ·Verũtñ tutius eſt abſtine⸗

re a negociationibꝰ ꝙᷓ; ip̃as exercere· etiã ſi ab

Hinens inde diſpendia patiat'. qę difficile eſt
inter emetis vendeutiſq; cõmerciũ nõ interue
n ire peccatũ.vt in dicto·c.qualitas:et ad idẽ
S.d vſur̃ · in ciuitate.et in his que no.j· e. C. q̃⸗
bus ⁊ qualiter ·ſub · J. quid de negociatoeibus

¶ Sed et ad H vt vera et pfecta pñia agatur
neceſſe habet peccatoe ſe oĩno iudicio ſubijce
re ſacerdotis nihil ſibi reſeruans ſui.vt para⸗
tus ſit facere ꝓ recipienda vita anime· quecũ
qʒ faceret ꝓ euitanda coepoeis moete et hoc
cũ deſiderio.qe vitã recuperat infinitazʒ. cum
gaudio em̃ hoc facere debzʒ immoætalis futu⸗
rusqᷓ faceret ꝓ differenda moete moeiturus
vt de pe · di · vtc.j.poſt mediũ·in. .ĩ his oĩbꝰ
dolens:querat ergo et ſu beat dignos fructꝰ
penitentie · vt ibi dicit ad fi· et peimo offerat
deo mentẽ ꝙᷓ; aliã oblatõez.et ſic tripliciter ſa⸗
tiſ facienduz eſt creatoei oꝛe:coꝛde. ⁊ ope · ſic
tripliciter eſt offenſus· ad qð ꝑtinet q no/S.
e¶. quibus et quot dietis: H. j. ST
ergo ei oꝛatio ↄtra peccatuz oeis ſiue ſupbie·
que ſi pura ſit peccatũ purgabit · de dle · di · v ·
nõ mediocriter · Heiums ↄtra peccatũ coe⸗
dis ſiue carnis.ieiuniũ eĩ curat vulnera delin⸗
quentis et cũcta ſanctificat · de pe · di. v. ſit ti⸗
bi ieiumũ · ¶ SRlemoſma otra peccatũ opis ſi⸗
ue auaricie.Si em pecuniã habes peccata tua
elemoſims redime de pe · di. j. medicina · et · c.
ſiquis domũ . æ c.quẽ penitet:⁊ c· agite · Sle⸗
moſina em̃ omĩa bona pficit · Vñ luce:iiij. da⸗
te elemoſinã.⁊ ecce omnia munda ſunt vobis
de pe · di · j· medicamentũ.et· c. tres. ⁊.c. qᷓob⸗
rem. Sed = dici põt ꝙ ſatiſfactio in duobꝰ
Oſiſtit. ſeʒ in eleſimone largitõe.⁊ carnis ma⸗
ceratõne · B òus igit ꝓ ſub·J. ꝓſequamur.

glemoſina triplex eſt · / Deima cõſiſtit in
coedis ↄtritione.qñ aliquis ſeipᷣm offert deo ·
iuxta illð.miſerere aĩe tue places deo.De hac
intelligas qð in eccłia legit.ſicut aqua extin
it igne: ita elemoſma extinguit peccatũ
VW Secunda ↄſiſtit in compaſſone.qua cõpa⸗
timur alienis aduerſitatibus tanꝙᷓ noſtris.de
hac job.viij. mecũ ↄualuit miſeratõ:æ ab vte
ro matris mee egreſſa eſt mecũ · ¶ Tercia con
ſiſtit m fide viua ſiue dilectione nõ ficta.⁊ ca
ritate operoſa.qñ ſcʒ ⁊ qualitercũqʒ damuſ cõ
ſiliũ b auxiliũ ꝓximo indigenti·ergo nedũ cõ⸗
ſiſtit in rerũ largitione.h etiã in ↄſilio aduoca
tõnis:a cura tã ſpũali qꝙᷓ; coepoeali. De hac do
minus luceiiij · Date elemoſmã.⁊a ecce omnia
munda ſunt vobis.Fmbeo.paſce fame moꝛiẽ
tem· ſi nõ pauiſti occidiſti · lxxxvj · di · paſce . de
hoc pleniſſime no · S· de tpi · oꝛdi · C. ⁊ cui · ſub
A. vij. tegula·. . L

niungat

Carnis aũt maceratio ſiue caſtigatõoſi⸗
ſtit in quatuoæ·ſ.oꝛõnibꝰ.vigilijs:ieiunijs.=
flagellis .· Vñ apꝑł s ad teſſalomc ſine intermiſ
ſione oꝛateid ẽ.nõ intermiſſis hoeis canoni⸗
cis · de quibꝰ põ · ſepties in die laudẽ dixi tibi.
56· ð cele.mii · c · j. Vel ſic.ſine intermiſſone oea
te.i: iuſte viunite ⁊ ecerna ðᷣſiderate· Iuſtus em̃
nunꝙᷓ deſunt oeare.miſi deſimat inſtus eſſe · ſem
per em̃ oeat qui ſꝑ bñ agit· d idẽ hiero.xxij⸗
d· ſancta· Rug. Ipm deñderiũ boni oꝛatio eſt
et ſi ↄtinuũ eſt deſideriũ ↄtinua eſt oeõ
Sſt ãt oꝛõ piꝰ affectꝰ mtis ĩ deũ tendẽs · et
plerunqʒ ne pigritet in voce ꝓꝛumpens.
Vel ſic· oꝛõ eſt ↄgeries vocũ ad aliq̃d im⸗
petrandũ in deũ tendentiũ · xx · di · ca. fi. ¶In
oꝛõe aũt nõ debet peti tpalia pᷣciſe ⁊ peicipali

ter · heterna · ſpualia· et ꝓtinẽtia ad aĩe ſalute·

Vñ ſuꝑ illud·ij. coꝛ.ij· virtus in infirmĩtate
Pficit.dicit glo aug. Cũ ea que deus laudat
et ꝓmittit petitis·ab illo ſecuri petiteilla ei
Bicio deo dcedentur: Qñ autẽ petitis tꝑalia
cũ modo petite.⁊ cũ timoee illi ↄmittite vt ſi
ꝓſint det. ſi ſcit obeſſe nõ det · quid em̃ peoſit
vb obſit nouit medicus nõ egrotus. Docet
em magiſter noſter petere qͥ ad ſalutẽ ꝓtinent
ſicut apparet in ſeptẽ petitõnibꝰ quaſ docuit
nos petere qñ dixit·dũ oꝛare volueritis · dice⸗
tis ·pat noſter ec · Aubi h reſtrinxit ad tria · ſ.
fidem:ſpem.⁊ caritatem.q pᷣcipue ſunt peten
da · Vñ luce · xj · Quis aũt ex vobis patrẽ petie⸗
rit panẽ.nũquid lapidẽ dabit illi· Eut piſcez.
nũquid ſerpente dabit illi · Fut ſi petierit ouũ
nunquid poærigit illi ſeozpionẽ. Der panẽ ca⸗
ritarz piſe⸗ fide:ꝓ ouũ ſpem.volũt deſigna
re ¶ Sunt aũt. xiij. que in oꝛõe requirunt.ſ.
ꝙ ſit · ¶ Fidelis· Vñ ps.miſerere mei qm̃ in te
Ofidit amma mea · Secura. iaco · j. poſtulet
in lide nihil heſitans. de h.xxinij:q:ij..ij
Humilis · Rcci · xxxv. Qeatõ humiliantis ſe
nubes penetrabit · de dſe.di · v. nõ mediocric
Wiſcreta · Math̊·xx. neſcitis quid petatis.
Iaco.iiij ·petitis ⁊ nõ accipitis eo ꝙ male pe⸗
tatis · ¶ Deuota potius coꝛde ꝙᷓ oꝛe · ſpeg. j.
anna loquebat' in coꝛde:⁊ vox illius penitus
nõ audiebat . Fug. Quid ꝓdeſt ſtrepitus la⸗
bioeum ſi mutũ eſt coe.· Gre · qui indeuotꝰ oeat

Vñ verſus ¶ Cũ coe non oeat.lingua inuanũ
laboꝛat · ¶ Verecunda · vt in publicano qui ñ
audebat ad celũ oeulos leuare.luce· xviij·
VSecreta ·Mathᷣ · vj · tu aũt cũ oeaueris ꝛc · ð
Oſe · di · .·c.pe.⁊ fi Iſidorꝰ.Oeatio peiuatis lo
cis opoꝛtuniꝰ funditur. Dura. de pe. di. j ·
impoetuna · Dañ·xiij. Dixit ſuſanna. Dñe tu ſciſ
ꝙ ho iſti malicioſe ↄpoſuerunt aduerſum me⸗
ſſcacrimoſa.pſa.xxxviij. Fudini oeꝛõem tuã
et vidi lacrimas tuas · Tho· iij · VYVbi dici ꝙ ſa⸗
ra in oeõne pſiſtens.depᷣcabatur deũ cũ lacri
mis · dicit gloſa· oꝛõ deũ linit: lacrima cogit.
hec vngit· illa pungit · Fctenta · Oõ· inten⸗
de voci oꝛõnis mee· Scci ·x· Quſce moeientes
ꝓdunt ſuauitatẽ vnguenti.Berũñ· omẽs nobis
cauſam deeſſe gram·ſ̊ iuſtius gratia cõqueri⸗
tur nõ nullos ſibi deelle † Comums etiã plꝰ

iudiciũ ſibi keter Oſe · di · ij · qe coꝛpus ·

—

—
☛

— —

vʒ ꝙᷓ; ingularis xx · di · e. fi · erui da · Iere.

v · Maledictutz homo qui opus dei nogligẽter
facit · ð̊ oſe.di.d:nõ medioeriter.⁊·c eiumũ.
Exo.xxxij · Aut dimitte eis hanc noxãaut ſiñ
facis · dele me de libeo tuo · Operola. rob.

xij · Bona eſt oeatio cum ieiunio ⁊ ele ſina-

Math.v· Beati miſericoedes.qm̃ ⁊c · Kfſñ⸗
Duaexemplo amici qui panes ñ panẽ acomo⸗
dauit · Luce· xj · St apłi pſeueranteg in oꝛõe ſpi
ritumſanctum receperũùt.act'.j. Valer aũt
oꝛõ p̃cipue ꝗ vicia ſpũalia. Vñ hiero.ſup illð
math·xvij.marci.ix·.h genus demonioꝛ nõ
eijcitur niſi m oꝛõne ⁊ ieiumo.ſic ait.medici⸗
na cuilibet moꝛbo eſt adhibẽda · nõ ſanat ocu
lum qð ſanat calcaneũ.ieiunio ſanant peſtes
coepoeis.oeõe vero ſanant' peſtes mentis
ĩgilijs ſimiliter maceratur caro:q̃ nobis
indicunt omihꝰ.æ maxime pᷣlatis · Nõ · nõ doꝛ
mitabit · neqʒ doꝛmiet · qᷓ euſiodit iſrahel. Lu
xij · Sint lumbi veſtri pᷣcincti.⁊ lucerne ardẽ⸗
tes in manibꝰ vris· ⁊æ vos ſimiles hoĩbꝰ expe⸗
ctantibus dñm ſuũ qñ reuertat a nuptijs æc.
et ſi venerit in ſecũda vigilia.⁊ ſi in tercia vi⸗
gilia venerit.⁊ ita inuenerit· beati ſunt ſerui
illi En aũt vigilare ſomnũ coꝛpis a ſe excu
tere · Treñ · ij · Coſurge:lauda ĩ nocte. in pein
cipio vigiliaꝝ.vt ſcʒ ſomnũ coæpis a te excu⸗
tias · Deouerb · vj.Vſqʒquo piger doꝛmis ac.
et ſubdit· et venit tibi quaſi viatoe egeſtas.
Sodẽ·xx· Deopter frigus piger arare noluit-
mendicabit in eſtate · Bed = vigilare eſt mã
datis diuinis attẽdere.Ecci · xv. ltioea te ne
queſieris :h q̃ p cepit tibi deꝰ diligẽter attẽde
Eodẽ ·. Si voluęris mandaca ſeruare.⁊ hec cõ⸗
ſeruabunt te. Iterũ· Vigilare eſt ſuꝑ ſeip̃ᷣm
vigilias noctis cuſtodire·Luce.ij· grant in re
õe illa paſtoees cuſtodietes vigilias.Math̊

xxvj. Vigilate ⁊ oꝛate ne intretis in tem tatõ

nem·j· pet·v.ſobeij eſtote ⁊ vigilate ¶ Vigi
lare ẽ etiã ad deũ mẽtis oculos aperire.Deu-
xxviij· Erit vita pendens añ oculos tuos. ſczʒ
xp̃ᷣs in cruce poſitꝰ.⁊ nõ credes vite tue.Deo
uer bi. vij · Qui vigilauerit ad me mueniet me.
hec ẽ quarta vigilia m qua venit hieſus ad di
ſcipulos ſuosl Mos aũt plati vigilare debe
mus ſpecialiter:qe paſtoꝛes ſumꝰ.⁊ talibꝰ in⸗
dici vigilare · vt ſtati no · j̊.e.v· iterũ· Vñ geñ.
xxxj · Oixit iacob ad laban· Xx· ãnis fui tecũ.
oues tue ⁊ capee ſteriles non fuerut.arietes
gregis tui nõ comedi ·nec captũ a beſtijs oſte
di ti bi · ego damnũ omne reddebã. quidd fur
to pierat a me exigebas.die noctuqʒ eſtu ve⸗
gebar ⁊ gelu. fugiebatqʒ ſomnus ab oculis
meis, nvtinã tales eſſemus omẽs ſpũales paſto
res Vigilare ergo debemꝰ qe doctoꝛes ſu⸗
mus · h qũo docebimꝰ niñ ſciamꝰ · h qũo ſci⸗
mus niſi ſtudeamꝰ· j.thimo.iiij:attende tibi ⁊

doctrine ·˖ Codẽ · dũ venio attẽde lectõni· ex

Hhoetationi: ⁊ doctrine· Math̊.vl· eũtes in mũ

dum pᷣdicate euangeliũ omni creature · ¶ ODe
bemus aůt · Nedocere · ſcz Credenda · ſẽ ar⸗
ticul acienda 2 ſexuanda ſiẽ man

data Fugienpa ·/ſicut pctã Timẽda · ſicut

moetẽ eternã · A Querẽda ⁊ appetenda. ſicut

—

regnũ dei ⁊ iuſticiã eiꝰ · NHec ſunt · v· verba que
apłs vult ſuo ſenſu ſequi m eccłia dei·. vt ⁊ ali
os inſtruat magis ꝙᷓ.x.milia verboꝝ ĩ lingua
jcoꝛ ·xiiij· F/ Ite vigilare ðbemꝰ·qe cuſtodes
infirmoꝛ· ſ.pctõ ſumꝰ.j·e.euz infirmitas
St.j.coꝛ.xj.mł ti infirmi et imbecilles int voſ
⁊ dozmiũt młti · Duo ĩfirmi ſunt· coepꝰ ⁊ aĩa
Otraria appetẽt esſpũs quidẽ Pmpt? C.caro
aũt infirma:qe coepꝰ qð coerumpit aggrauat
animã.Vſqʒquo paruuli diligitis infantiã. et
ea que vobis noxia ſunt queritis· /Ite quia
nutrices ſumꝰ.j.ad coꝛ· ij. lac dedi vobis in
potũ nõ eſcã.j·e.deꝰ qui · Daruuli petierunt
pane:⁊ nõ erat qui frãgeret eis.Treñiiij. Fd
heſit lingua lactẽtis in ſiti.ſ· verbi dei.ibi di
cit gloſa.talis nõ põt dicere ego ſum paſto⸗
bonꝰ.h bñ põt dicere ego pono animã meã ꝓ
euibus meis. YVItez q ſumus ſpeculatoees.
Szechxxxiij·fili homĩs.ſpeculatoꝛezꝝ dedi te
domui ilrk. NArs a⸗ ſumꝰ ianitoes:nobis eiĩ
dedit claues regni teloꝝ· ij · reg iiij. iſ boſeth
doemiebat ianuis apertis.æ ancilla hoſtiaria
obdoemiuit.æ intrauerũt hoſtes ⁊ occiderũt
eũ.vigilate ergo oẽs:qe aduerſariꝰ veſter di⸗

abolus tanꝙ;ᷓ leo rugiẽs circui querẽs quẽ de

uoeet
Ieiunium vero triplex eſt. / Deimum eſt
abſtinetie coꝛpoealis:a cibo ſeʒ abſtinere.⁊= B
dñꝗa inſtituit peimo in paradiſo.æ poſtea ſãcti
ficauit qñ ſcʒ xl:diebus ⁊=· xl.noctibus ĩeiu⸗
nauit· ath;.iiij. Hoc debent quatuos conco
mitari. aimn eſt largitas: Iero: q mandu
caturꝰ eras ſi nõ ieiunares da pauperibus.=
i eiuniũ tuũ ſit ſaturitas anime nõ marſi upij lu

crum. A1eennd eſt leticia · Math· vj. cũ ie⸗

iunatis nolite fieri ſiẽ ipocrite triſtes · / Ter
ciũ ẽ hoea cõpetẽs· nã ſicut legit. j.reg.xiiij
Ionatas adiudi catꝰ fuit moꝛti · quia pᷣuenit ho
ram. ,Kuaren eſt mẽſura · Rug: mens auidi⸗
tate ciboꝝ laſſata · pdit oꝛõis vtutẽp/ Scdz
ieiuniũ eſt afflictõis.a gaudio.ſ.tempoeali ſe
tempare ·; erciũ ieiumũ eſt ſpũale.a pec⸗
cato ſcʒ mòetali abſtinere.⁊ ð his no.õ.ð& ob
ſeruatõne ieiunij · J. qu id ſit ieiuniãũ ? Flagel
la etiam multa ſunt. /Oeima em̃ conſiſtit in
armis penitẽtialibꝰ.ſczꝗ cinere·cilicio:⁊ lacrĩs
l· di. in capite · T/ Secunda i pectoeis tunſio⸗
ne · genuflexione·. ⁊ diſciplinis.ð pe.di · j· treſ
ſunt actõesin· · altera vo pñia · Tercia
in peregrinatõnis afflictõne.de hac.S. ð pe
regrinantibꝰ.a de voto..quot ſunt ſpecies·
uarta in tribulatione æ cꝰlibz egritudi⸗
is afflictione · B ſuſtinnit Iob. de his apłs ·
ad heb· xij · flagellat dñs omne filium quẽ re
cipit · ZRit ĩgitur cautꝰ ⁊ diſeretus ſacerdoſ
et dicat penitenti poſt iniunctam penitetiam
ꝙ omnia bona que fecerit.⁊ omnia mala que
ſuſtinuerit.ei ꝓficiãt ad ſalutem.æ ei peo peni
tentia hec omnia iniungat · tunc em̃ ei valebũt
omnia ſi a peeſ bitero imungant· et penitẽtia

ſit deuota. de pe.di:j.in actõe.et.c.agite pe⸗

nitentiam. et no.j.e.ꝗ. que penitẽtia.v. ſacer⸗
dos et · ſequetibus. eS eſt ige effectꝰ pe⸗
mtẽtie · vt ů pfecte in ̊ mũdo fuerit ſatiſfactũ

„

anima ad patriam euolat.aut ſiquid purgan⸗
dum remanſerit igne pur gatoeij purgabitur-
Deus em̃ cum ſit inſtus a miſericoes· ex miſe⸗
ricoedia penitenti ignoſcit nõ reſeruans pctmn
ad penã eternã· Ex iuſticia vero impunitũ non
relmquit delictũ.Rut em̃ homo punit aut de
us · Vñ aug.Et ſi ↄuerſus vita viuat ⁊ nõ mo⸗
riatur · nõ tn ꝓmittimuſ ꝙ euadat omne pena·
nã peius puniedꝰ eſt igne purgatoꝛio: qui in
aliud ſeculũ diſtulit fructũ ↄuerſionis Is aut
ignis et ſi eternus nõ ſit· miro tñ modo grauiſ
eſt. Excedit em̃ penã quã vnꝙ; aliquis in hac
vita paſſus eſt: nunqꝙᷓ in carne tanta pena inue
ta eſt.licet mirabilia martires paſſi ſint toeme
ta.de pe · di. fi. c. j· ¶ Idem poſt ſpecificatõez
multoꝝ peccatoꝝ moetaliuz dicit. Quicunq;
aliqð de iſtis pctis in ſe dnari cognouerit· ni⸗
ſi digne emendanerit. a ſi habu erit ſpaciũ lõ
go tpe nõ penituerit et largas elemoſiuas nõ
erogauerit · et a peccatis ip̃is ſe nõ abſtinuerit
q · d· ſi impemtens ſine ↄtritione deceſſerit
o tranſitoꝛio igne de quo apłs ait.purgari
nõ pot erit·h eterna illũ flãma ſine vllo reme⸗
dio cruciabit:xxv·di· . abs.nã ⁊ ſcðzʒ gre:qua
lis hinc quiſq; egredit talis in iudicio pᷣſen⸗
tatur· e. ca · et · q. qualis · Itẽ eff ectus is eſt
vt qui frequenter reſurgit ꝓ ꝓpniam· iuſti voca
bulum nõ amittat · de pe. die nij ſepti es et alia
bona ↄſeq̃t de quibꝰ no.S.e.¶.qᷓ inducũt ho⸗
minẽ· ſub · ꝓ. bonoꝛ

NWe valent ad hoc ne quis poſt verã pe⸗
Irnitentiã et ſalutẽ ſpualẽ ↄſecutã patiaꝰ
recidiuũ. De hoc merito videndũ eſt ˖ qe null⸗
õt ptm̃ vitare niſi in earitate exiſtat·de pe ·
di. jj. ſi em inquit. Vñ gre· in moealibꝰ.li· vij.

Sx ſe nanq; omnis vite temptatio eſt· cũ ex ſe⸗

ipſo naſcit vnde perimat.que ⁊ ſi ſemꝑ virtꝰ
ſuccidat ·ex infirmitate generat ꝙ ſemꝑ ſuc⸗
cindi neceſſe eſt · Verũtñ.qe vnguenta nõ redo
lent latius niſi cõmotanec aromata ſuffragã
niſi mcendant'.ita nec ſancti vii niſi in tribu
lationibus virtutes innoteſcũt: Dena em mter
rogat:ſi quietus quis veraciter amat· Vnde
P patres antiquos is vi iuſtꝰ deſcribit. qui
tanꝙ; ſidus in tenebeis eluceſcit. ho er⸗
go ne quis recidiuũ patiat.valent illa qᷓno.
B.e. ꝗ.que inducunt hominę:et opponant cõ
traria otrarijs vt curent· Vt. ſ. ↄtra mali⸗
ciam chain abel innocentia opponat⸗ Vñ gre.
Ebel em̃ eſſe retinuit quẽ cain malicia nõ exer
cet.xxiij.q/iiij.hec aũt vita·⁊ · vj · q · j.· . B ec
tunc. ¶ Item cõtra immundiciam lamech eſt
enoch mundicia opponenda · qui cum deo am
bulauit. Geñ. vj. ¶ ĩtem contra inobedientiã
gentilium ante diluuium eſt noe obedientia
opponenda.de pe · di · j· peedixerat. Itez cõ
tra auariciã effron abrahe largitas:xiij.qij.
poſtqꝙᷓ effron · al incipit.poſtꝙ; pᷣcio · xxxv · di ·
ſexto die. in fi · xlij. di · ¶. j. et · c. quieſcamꝰ.
NItem g luxuriã gentiliũ.⁊ foenicatões ſpi⸗
rituales æ carnales: opponẽda eſt caſtimonia
yſaac diugalis· ⁊ Otra impatientiã ſuꝑboeum

qui habent ſpiritũ in naribꝰ· tolerãtia patiẽ

tia Iacob·qui multos laboꝛes tolerauit mł⸗

ta Badks eſt tã a ſuis ꝙ;ᷓ alienis · xxij · q · ij.· J. fi.

Item ↄtra ingratitudinẽ falſoꝛ amicoꝛ qᷓ

mala peo bonis retribuũt Ioſeph benignitas

qui bona ꝓ mat reteibuit · xxij:q:iꝙ; ioſeph.

abs ꝙ ait. de tali bꝰ retributõnibꝰ legit.xxiij·

q·iij · ſex ſunt differentie · ktẽe ꝗ crudelitate

et tirannidẽ puerſoꝛum dnoꝝn.moiſi manſuetu
do. de pe · di. ijj · ꝓoppomt' de moiſe aaron ·

tẽ ↄtra diffidentiã ⁊ deſperatõem manda

toꝛeum dei quã ſequunt' impij· de pe. di · iij. iu

deis · opponatur fiducia et ſpes quam habuit

ioſue ↄtra aduerſarios. quibus deuictis a ſu
peratis· in terrã ꝓmiſſionis i. ſupernã ieruſa⸗

lem introduxit populũ · viij · q · j· licet · et · J. ſi
ergo·: æ ſic de alijs · Nam ſicut ait gre:dtraria
Heijs curantur ·

¶ Sant etiã quatuoe columne celeſtis editi⸗

cij. quibus ſine eſtu diabolico poteſt quis ad

celũ leuari ¶ Deima columna eſt vt deſpiciaſ

mundũ · qꝛ ipᷣe perit ↄcupiſcentia eius ſcdᷣm

apłm.xxiij. q.v· quid igit. ¶ Secunda eſt vt

neminẽe deſpicias: qe neſcimꝰ qualis vnuſquiſ
qʒ ĩ die indicij appareꝑit. xj ·qjſacerdoti bꝰ·

xlv.di.vera iuſticia.Tercia eſt vt deſpiciaſ
teipᷣm· nõ tñ quo ad vireutes a opa ipᷣaꝛꝝx · ſed
quo ad hoc ne credas nimis valere· xxj. q: iiij·
c.j.xxx ·di·ſiquis viroꝝ· ¶ Quarta eſt vt cõ
temnas te ſperm·qe ſcᷣm apłm. ſi hominibus
cõplaceres ſeruus xp̃i nõ eſſes · ij.q: vij.accuſa

tio. Vnde verſus ·

— .

¶ Spernere mundum ſpernere nullum. ſper

nere ſeſe ·
. ernere ſe ſperni·quatnoꝛ hec bona ſunt
ðuc tñ ale neceſſe ſunt ad volandũ · alio
quin volare non poteris·:⁊ ſunt hee· fides bo
na et recta ·ſpes firma ex vno latere. caritas
emĩata ad deũ ⁊ ꝓximũ ex altero· Inðõ ꝓſper
nde iſtis geminis virtutũ qm caret alis;
Celoꝝ ad regnũ nõ habet vnde volet . de
pe · di · i caritas eſt· et uunge quod no · S· e C. q
impediunt · ꝓ totũ·⁊ ¶. quibꝰ et quot dietis·

. „

ſub · que inducũt ↄtritõem·

N quo tenet ſacerdos illi cuius ↄfeſſio
nem audiuit. Sece in peimis tenet pec⸗
catum ſuum abſcondere ⁊ ſecretum tenere ita
ꝙ nec peoximis nec extraneis: etiazʒ ſi ſcanda
lum oꝛeiretur niſi reuelaret: aliquo mõ recitet
ſcðm grego · de pe · di · vj· ſacerdos. nid
ergo ſi ſcit multa homicidia parata.que etiaʒ
in effectũ ꝓducent niſi hꝰ recitauerit·diec qðᷣ
in hoc caſu põt reuelare talibꝰ qui nõ pñt ob⸗
eſſe:caute tñ.nõ ſpeci ficando ꝓpſonã· ar · in hiſ

que no·ĩ·.e.v· ſed quid ſi tu·ar.xxij.q:v:h vi⸗

detur · vbi H innuit augh ſi tale ſit ꝙ nõ poſſit
reuelari ſine ↄfeſſionis ꝓditõne⸗niſi de ↄſenſu
Ofitẽetis fieret neceſſe eſt abſtinere· vt ĩ dicto
c·tenet igit hoc ſecretũ tenere ſacerdos.adðᷣo
qp dſulimus ei bona fideꝙ nec verbu nec ſi⸗
gnum.nec nutũ.nec geſtũ· inde faciat· nec in

genere nec in ſpecie.⁊ hoc eſt multos q mò

ludunt ⁊ rident inter ſe dicẽtes · hodie audiui

itin
aſg f.
lten
ſnita
pſeb
Perii⸗
delit
nſuern
garon.
nand
ifin
dabuit
aſn
leruſa⸗
eri
Nraria

edſfi⸗
gigad
picia,
lcöm
eſt vt
ſuif
tibo⸗
piciaſ
ſed
riün⸗
vt co
nibus
ceuſa

ſper

aſune
alio
bo
fitas
ſper
llis⸗
de
Cq

ets⸗

eſſo⸗
per⸗
ita
nda
etet
nd
tiaz
ob⸗

ſit
ſu
to
do
ſi⸗
in
nd
ni

talẽ ↄfeſſionẽ·et licet non nominent ſpeciali⸗
ter ·˖ tñ dicunt quidã miles . vel quidaz comes ·

vel quedã mulier cõmiſit tale peccatũ: æ cum
ſint in loco vbi audierint confeſſionẽ ⁊ vbi eſt
perſona.ſic narrant omnia ·ꝙ aliqui circũſtan⸗
tes diecturant quid velit dicere:ſicut vidi ali
quotiens de factoſed nõ refert vtrũ res peo⸗
peio vocabulo expeima vel digito vel certis
circũlocutionibꝰ oſtendat · ff. ſi cer· pe. certũ
eſt · S. de ðſang.tua · S·de teſti.licet ex quadã.
et ꝓ hoc multi ſieut experti ſumꝰ retrahunt
talibus ↄbfiteri. Caueas ergo ꝙ exquo aliquid
ſcis in ↄfeſſione.decetero nõ loquaris de hoc
incaute:quia lingua de facili labit᷑: a in mul⸗
tiloquio peccatũ nõ deerit· Maxime aũt B ca⸗

nendum eſt qñ circũſtantia nimis ꝓpinqua eſt.

ſicut no·S.e.ꝗ. quał.ſub..diſcreta.v. fallit
aũt hoc.niſi foete requirat a te ꝙ iuſticiam fa
cias de peccatoee.vbi potes excõmunicare il
lum qui cõmiſit qᷓ;uis tibi ↄfeſſuſ fuerit.h ſine
aliqua determinatione⸗õ·de of:oedi. ſi ſacer⸗
dos · ls aũt etiã epiſcopo tuo nõ debes hoc
ſpecialiter reuelare:q;uis loꝰ tibi ſub pena ex⸗
cõmunicatõnis pᷣcipiat ·S. de exceſ.pla.dile⸗
ctus· nam in hoc maioe es ep̃o·cũ geras viceſ
dei · ar. S·de of. delega· ſane qe· vnde nõ tene⸗
ris ei obedirexxj.di. inferioe · iqui etiaz
ſunt qui nõ eredunt ſe peccare qñ dicunt:opti
me confeſſus eſt talis· h̊ ⁊ hic põt eſſe pericu⸗
lum· quid ad te.deꝰ ſcit æ nullus aliꝰ.ergo ni
ſi te ĩemet qui ↄfeſſus eſt ꝓducat in teſtẽ ta⸗
ceas:⁊ ſcm hoc intellige·S·de ſimo:nemo.æ
de fri · ⁊ male:c· fi· . jibi.poſtmodũ pꝓ pᷣſ bite

rum de cuiꝰ parroc hia vir extitit feciſti inqui

ri · ſubaudi tu de plano a vicinia.nec em̃ intel⸗
ligas ꝙ de ↄfeſſione ſibi facta aliq̃d deat reue
lare · vt. Sno · ¶ S quid ſi tu neſcis dare con
ſilium peccatoꝛi.in hoc caſu tm̃ licitũ eſt tibi
a peritioꝛe ↄſilhium caute petere.igit tutiꝰ eſt
in omnibus alijs abſtinere: excepto eo qð no·
8. e · . ⸗H..· ⁊ hoc eſt qð dicit ↄciliũ generale
ĩ.e · omnis.ꝗ.vl/vbi ſic habec?. Caueat aũt
oĩno.ne verbo.vł ſigno.aut alio quouis mõ
peodat aliquatenus peccatoꝛẽ.h ſi peudentio
ri ↄſilio indiguerit.illð abſqʒ vlla expeeſſione
ꝓſone caute requirat · qm qui peccatũ in peni⸗
tentiali indicio ſibi detectũ pᷣſumpſerit reuela
re.nõ ſolũ a ſacerdotali officio deponedũ de⸗
cernimus: veꝝ etiã ad agendũ penitẽtiã per⸗
petuã in artum monaſteriũ detrudendum ·
In q ſalte ſubandi ſilẽtiũ tenebit.õ.ð ſta:
mo· cũ ad monaſteriũ.. in oꝛatoꝛio.S3 · de
pe · di·vj·ſacerdos.vbi ðe: oĩbꝰ diebꝰ vite
ſue ignominioſus pegrinãdo ꝓgat.Fliqui di
cunt ꝙ illud coerectuʒ eſt ꝓ concilium genera
le.Vel dic quod illudò faciet omnibus diebus
quibus penitentiaʒ aget ·xxx.q.jſiquis ſacer
dos: qua completa in monaſteriũ detrudetur
ſcòm conciliuʒ generale ¶Quid ſi aliquis cõ
fitetur ſe incidiſſe in hereſim æ alia peccata cõ
miſiſſe a quibus vult ceſſare.nõ tamè ab here
ſi · vł vult recedere ſed non vult ſocios nomi⸗
nare · timens ꝓditõem vł piuriũ. qꝛ foete iu⸗
rauit nõ reuelare.vbł reuelat h̊ nõ vult ꝙ pᷣſ bi

ter ðtegat.quid faciet ſacerdos.dicũt quidaz

debz adire epᷣm ⁊ dicere ei · euſtodi vigilial
ſuꝑ oues tuas qe lupꝑꝰ ĩ grege · Flij dicũt ꝙ
põt horeuelare tali qui ꝓdeſle põt et ñ obeſſe

ar. xxij q v· B videtꝰ ad fi tutius eſt ꝙ peimi

dicunt · uid ſiquis tibi confiteat qe do⸗
miuit in eccleſia eũ aliqua muliere. nunqᷣd de
bes B; epᷣo denunciare.non.niſi mulier ̊ pu b⸗
lice confiteat. vbi quidem ad inſtantiã eiuſez

ſup hoc teſlificari poteris quo ad ipam. dum

tñ celes nomen adulteri.ſic intelligi põt.õ·ð
adulterijs: ſi gficaſti · Nec ob.ꝙ eccieña ſemel

polluta reconcilianda eſt.qe illud põt intelli⸗

Si qñ eſt diffamatũ · als peel biter qui hoc ſcit

tanꝙ; deus:.põt ibi ſalua cõſcientia celebeare.

ar.·de ſen: excõ:cum non ab homine· Vel die

qꝙ; tutius eſt· ꝙ h reueles in genere epiſcopo

ſic dicendo talis eccleſia eget reconciliatõe
non queratis a me vltra.ar in dicta decre · ſig
ficalti.⁊.õ̊·ð̊ of.oedi/ſi ſacerdos.nam in talĩ⸗
bus nõ dſueuerunt teſtes induci.a decre:loqᷓ
tur indiſtincte.õ· ↄſecraeccle: vł alta:ſi ec

cleſia · de hoc no · S. de ↄſecra.eccle · di. j. gq. an

ſit iteranda· v·c B quod pᷣmiſſum e.

Zecũdo tenet⸗ ſacerdðos oeare- = elemo
ſinam impedere:= alia bona facere ꝓ illo qui
Dil0 qu
peccata ſua ſibi ↄfeſſus eſtivt de pe.di · vj. qui

vult confiteri· Nam ſcm alexandeum papaz
et martirem· ſacerdotes populi peccata come

dunt ; quia ſiis peecibus ea delet æ conſumũt
qui eo citius exaudiunt a domino quanto fu⸗
erit melioꝛes·iij·q:jnłli.j·q:j ipᷣi ſacerdoteſ.
ð pe · di: iij·int B; hircꝰ.xvj.q.j:ſunt nõ nulli.
in fi⸗ Beb⸗- etiam facerdos in peincipio miſ
ſe ante canonem conſecrationis oeare peo vi⸗
uis qui ſi bi confeſſi fuerunt in peimo memeto
et pꝰ canonẽe oeare peo moetuis qui ſibi ↄfeſſi
fuerunt in ſecundo memento: dicente beato

aus: non ſunt peetermittende ſupplicationes

peo ſpiritibus moetuoeum·quas faciendas P
omnibus· in criſtiana æ catholica ſocietate lau
damus· et ideo loco competenti. ſez in dictis
memento ſicut dictum elſt eccileſia dominum
depꝛecetur. vt de conſe · diſ. j. viſuz ¶X Zed et
ſepe debet ĩpſum viſicare nõ negligere · vt ſci⸗
at quomodo penitentiam continuet· æ eum cõ
foetet ⁊ infoemet ſcõᷣm ea que no · ã· e..quali
ter ſacerdos· ſub· ꝗ. poſt penitentiazʒ. æ ſe·⁊. ꝗ.
que indueunt homineʒ · Et ſi foete aliquod oc
currit dubium· peritõeꝛem conſulat.caute tñ ⁊
ſeᷣm doctrinam traditam.S· e. . H? ··· Caue
at etiam ꝙ hoc peetextn non frequentet muli
eres.nec pᷣas ĩ loco ſecreto æ ſuſpecto aliqua
tenus viſitet: nam periculoſa eſſet talis viſita⸗
tio et ſu ſpecta· Vnde lucius papa.Clericus ſo
lus ad femine tabernaculum non accedat nec

peoperʒneq; ſme maioeis natu ſacerdotis iuſ

ſione· nec ſolus peeſbiter cum ſola femima fa⸗
bulas immiſceatnec archidiaconus ſub pee⸗
textu humilitatis aut officij frequẽter mtret
domicilia matronaruz. aut foete per elericos
aut domeſticos matrone mandet aliquid ſe⸗
trete· ſi agnitum fuerit. et ille deponatur.

er ula a liminibꝰ eceleſie arceat· vt · lxxxj · di.
clericus ſolus:⁊ iunge quodð no · S· de eo qun
cꝗ noconſang· vxo· ſue · quot modis.
SZed et tenet ſacerdos ei qui ſibi Ofeſſus
eſt compati⸗ ⁊ ſi Fen ꝓ ipᷣo onus penitentie
ſuppoꝛtare a eũ rleuare· ar·S· ð pᷣſump · mãda
ta.⁊.l.ò:ponderet · vbi dicit · alter alteriꝰone
ra poꝛtate .⁊ ſic adimplebitis legẽ xp̃ᷣi · Ynde
et elementi alt beatꝰ petrus · Clemens tanq;
omnibꝰ pᷣeſſe volens · ſingulos ꝓut poteris
iuua.⁊ ſingulos releua.qꝛ ⁊ ſinguloꝛx onꝰ ac
ſolicitudine poetas · viij ·q:jclemens:O ſacer
dos non negligas bec · ſta ſuccinctus lumbos
tuos inuigila ſup oues tibi cõmiſſas: oea ⁊ ie⸗
iuna ꝓ ceterig frequenter. æ cũ deuotione ſa⸗
cri fica.laboꝛa. opus fac euangeliſte æ apoſto
li dicentis · plus omnibꝰ laboeaui·⁊ cũ omnia
bñ feceris.dic tñ te ſeruũ inutile· incũbit em̃
tibi onus gramſſimũ.nec ſolũ tibi h æ multis
alijs opoætet te ſubuenire.æ nexeſſe eſt laboeiſ
pemtentis ſis ꝓticeps.qui ⁊ eiuſoẽ coærectio⸗
nis debes gaudio ↄſolari · de pe · di · vl. c. · ad
fi.æ iunge qð no.õ.eę..qualiter ſacerdoſ.ih
j· v.aſſit aũt beniuolꝰ:Et omnẽ iactãtiã caue⸗
as.ſicut docet amb⁊ gre:vj.q.jimitare · ⁊c
ſunt plurimi. Caueas eẽ ne ipᷣa foeſan pt
hoeroee peccati tibi ↄfeſſi plus ſolito vilipen
das cũ ipᷣm ex hoc plus diligere debeas· nec
ab aliquo decetero debeat ↄdemmari· vt no.ð
ni⸗ ſit effectꝰ.⸗H. j·
Tercio tenet recipere id qð ſibi ab eo ob⸗
latum fuerit.i.nõ debz reſpuere ex ↄtemptu
ſuperbie.ſicut aliqui magni plati faciunt · qua
ſi ſt eis dedecus vilẽ pauperis oblatõem reci
pere.cũ tamen xerſes ꝓſarũ rex potentiſſimus
dixiſſe memoꝛat. non minus regium eſt par⸗
na ſuſcipere munuſcula ꝙᷓ; ĩgentia elargiri·Nõ

debz igit oblata aliquis tali intentõe ſperne.-

re q;tůcunqʒ magnꝰ.etiã ſi ſit is qui in eccłia
ſupᷣmaz manũ obtinet: nã tota eccleſia dei ab
elemoſinis ſuſtentat· ⁊ qᷓ;tũcunq; peelati inde
ſupbiant.tñ debent eſſe memoees ꝙ quidquid
habent pauperũ eſt.⁊ ſemꝑ ſe debent quo ad
humilitate pauperes reputare. ſicut ſacri ca⸗
nones atteſtantur ·xvj·q:j·c fi.xxiij.q. vij· ꝙ
aũt.⁊.q viij:uenioe.xij:q:j nolo vt aliquis.
et.c·futurã.a ſcᷣm aug: Dñs noſter ihs xpᷣGs
elemoſinis viuebat ·xij·q:j:habebat:ad idem
eſt qð dicit hieroxij.qij.aurũ Licet igit
ſacerdotes ſint vicarij hieſu xp̃i · de pe · di iij.
int hec hircus ·ij.⁊= ep̃i · vt · xxj · d · m nouo.⁊ c

qᷓ;uis.⁊.xxxiij.q: v.mulierẽ· nõ debz tñ pter

hoc ſuꝑbire h humiliari potiꝰ.cũ ſcðz hiero.
nõ ſanctoꝝ ſunt filij qui Fora tenent ſancto
ſed q̃ exercent opa eoꝝ.xl.di.ũ facile· e
cipiat ergo ſacerdosa epᷣs elemoſinã ſibi obla
tam q;tũcunqʒ modicã.a ipᷣam cum fratre ſuo
paupere partiat.ſicut amb'.vult.lxxxvj.di.ñ
ſatis·ad finõ tñ ea intentõne pñiam audiat vł
iniungat· vt aliquid a penitente recipiat. nam
ſi hoc faciat· apnd diſtrictũ indicez qui nouit
omia Suiter ſe aſtringit·S.ð ſimo.tua noſ.ad
cc ke. a . nt nõnulli. ⁊· qiij nõ ſolus.
aueat ergo ne qn peccatoꝛ venit ad eum

cauſa ↄfitendi · in peinciplo.meðio.vł fine· ad
burſazʒ reſpiciat vt peccatoꝛi indul geat · ſicut
faciunt aliqui miſeri:q dſiderant vtax penitẽs
ponat manũu ad burſam ſoluendã et tũe miſe⸗
ricoꝛditer agunt cũ eo· del manũ reneat ⁊ tũc
mſericoꝛdiã retrahunt.que miſericoedia non
eſt ſpũalis ſed burſalis:nec excuſant et ſi in⸗
tendant hoc pauperibꝰ erogare: nã qui male
aceipit vt bñ diſpenſet · grauat potiꝰ ꝙᷓ uue
tur·-q.jnõ eſt putandaet:qiij ex młtis· et
xiiij.·q; v · neq; em̃ · Sed ⁊ cũ ſacerdotiũ venale
expomt · ad eterne retributõnis pᷣmiũ ↄſidera
tio ñ habet .S.ne p̃ᷣlati vices ſuas · qm̃· ⁊ q̃ ex⸗
cutit manus ſuas ab omni munere beatus eſt ·
et quo ad intentõem pꝛauã ⁊ coeruptõis mate
riam talis habitat in excelſis · ſceðm gre · xj. q ·
iij. qui recte.⁊ iunge qð no.j·e · ¶.⁊ ad qͥd. ſu b
C. ſed nunquid tenet: Qnarto tenet ſacer
dos ei de penitentia ſua ſi ducatur in teſtem
ab ipſo penitente teſtimoniũ ferre · ſcõm ea
que no · S. de teſti · ¶. quis poſſit · v· h qũo ſciã·
enet etiã econuerſo ſi penitere noluerit
et notoeꝛium eſt·vel h ſcic tanꝙᷓ homo·ipſum
apð ecckłiaz ſine ep̃m denunciare · vt no · · de
accuſa.ſub rubeica de denunciationibꝰ. ꝗ. q̃s
põt. Sed ⁊ vere penitenti tenet Oſilium ⸗
auxilinm dare ſcm qð vires ſuppetũt.·e.om
nis:adeo:ꝙ bonus paſto: ꝓ ouibus ſins etiazʒ
animã ſuam dabit · quas nõ ꝗꝓpter ſperanda be
neficia · nõ peopter ↄſanguinitates vel affini⸗
tates ſed pter hoc tm̃ ꝙ ſunt nature ſue par
ticipes tenet diligere· ⁊ ad bonos mozes ad
eternã vitã ↄſequendam eaꝝ ſaluti ↄſulẽdo·
et in eoꝝ peccatis ac periculis ſicut ĩ ſuis ꝓ⸗
peijs cogitando ⁊ eis ſubueniendo · de pe · di ·
ij. . ergo ſi caritatẽ deo exhibeamus ·. et · c · ſe ·
et · G. qui vult · ⁊æ· J. hinc etiã auguſtinꝰ·

Tad quid tenet᷑ is qui ofeſſus eſt con⸗
feſſoei. Scce in peimis tenet᷑ ab ipiꝰ re⸗
pꝛehenſione ⁊ diffamatõe cauere ⁊ abſtinere.
tam in tacendo ꝙᷓ in non audiendo. Bacerdo⸗
tes em̃ qui peopꝛio oꝛe conficiunt coepus do

mini. ab omnibus ſunt timendi obediendi. ñ

dilacerandi aut detrahendi · quia a quibus ſe
populus domini benedici ·ſaluari.aut inſtrui
cupit:nullatenus debet eos arguere · populꝰ
em ab eis docendus eſt ⁊ coerigendus · nõ ip̃i
ab eo · quia non eſt diſcipulus ſuper magiſt
vj · q· j. ſacerdotesc ſe·⁊. c · ex merito·⁊. c·
deterioꝛes· et · lxij · di · docendus · ¶ Tenet' ec
eius inopiam releuare·ſcòm ea que no.õ · de
parrochijs.ꝗ. in quibus ·ſub·I. hoc tamẽ ſcien
dum . vꝓ ·ſed nunquid tenetur. ſe · ⁊ in certis
feſtis offerre æ eius miſſam audire · vt ibi no·
Sz ⁊ debet ei decimas et peimitias ſolue⸗
re.ſicut no.õ·de deci. .fi.ſub·ꝗ.vij.⁊. G.a qui
bus · ⁊ G. eui danda ſit · Sed nunquid tene
ei tempoꝛe quo confitetur aliquid conferre ·
non videtnw · quia et cõfeſſio:⁊ penitentia · et
ſacerdos iudex · ſpirituales ſunt · vt ð pe.di ·iij
ille rex.et diſ.vj:ca.j· v.caueat ſpiritualis iu
dex · ergo nihil debet dari · ſed gratis eſt gra⸗
tia conferenda · ·q:j·capᷣ · pemo · Et ſecundum

ee

õ

no
lite

1
dis
xoj
Pan
lat⸗

dſa
offe

apa
ai
m
der
ſe⸗
ij.

he⸗a
ſieue
miteg
miſe:
Ttüe
Anon
male
une
det
nale
dera
gex:
eſt⸗
mate
.
ſab
ſacer
eſtem
mer
ſci.
nopit
ſam
de

n2
„om
ena;
abe
fini:
par
0

„dlr
ſ.

on⸗
re⸗
re⸗
do⸗
do
diñ
ſe
kui
uls

*
ec
de

tis
0⸗
ne⸗
zui
ne

*
iij
in
a⸗

bedam.non ſolũ venditoees doni dei ſunt qui
vendunt ſpũalia ꝓ pecunia.ſ æ q honoꝛẽ vel
laudẽ de talibus lſpüualibꝰ expectat · qe n pura
et ſimplici intẽtione dãt ſicut a dño accepert ·
nã in omnibus non nũmus ſed deꝰ honoꝛari
