la voluntas punitur. vt patet de pe · di · j. ho
micidioꝛũ· a · v. ca·ibi ſequentibus.vj · dil . te
ſtamẽtũ·xxxij·q:v.ſicut em̃:⁊.c.j.qui viderit
viij ·q.j· ſciendũ.deus em̃ non ex operibus iu
dicat ſed ex coꝛde · xxij.q· v · qui periurare. et
coꝛ reſpicit non manum xinj: q· v.ſiquid ĩue
niſti · ⁊ ex coꝛede ꝓcedunt adulteria· hoĩcidia
æ cetera peccata.xv.qvj·c.j·ante medium et
ad fi · talia em cum latentia ſint· ſoli deo.⁊ ſa
cerdoti eius vicario ſi confiteãtur.relinqui⸗
mus vindicanda vel remittenda ſic itellige

xxxij · di. erubeſcant · vj · q · .ſi omnia · xxxij · q·

vcheiſtiana.j· de pñis: omnis ꝙ;uis ⁊ intrin
ſeca ꝑ extrinſeca ſepiuſ p̃ſaumant .ad G· xxvij
q.jnec aliqua·xxxj:q·ij.ſi verum.de cõ· di.
iij· de penitetibꝰ. xxxij·qv·nec ſolo. Qð
itelligas de cogitatõe deliberata: ſciliczʒ ex⸗
quo quis conſenſit peccato faciendo. multo
fostius ſi delectabilis ſit · vt de pe · dil · · ſup
tribus. Quid ergo de temptante. æ certe
cogitatio tẽptans dũmodo reſiſtatur ĩ nullo

— ——

nel
nai
nuch
„defi
oſe
erere
rondi⸗
gnid
ialg.
onati
eau:
liret
us.
tractn
ntie
feſtad
ſam
ſn
nill⸗
4
„dep
let id
heſti⸗
um il
8peni
onieo.
que
dona⸗
erohe
itetie
erahe
cut in
ici in:
reapi
on eet
ſi po
nmb?
ſie.ñ
c.ci
tioſo⸗
me ſo⸗
iſeho
dilte
vidertt
bus in
re et
d ine
icidia
iumet
o⸗1l
ingui⸗
telligt
rleg⸗
incnn
xxvI
5„ d⸗
z ex⸗
nulto
ſuy
certe
null⸗

punitur.ſed potius meretur:quia nec coꝛona
bitur niſi qui legittime certauerit· ⁊ pᷣmi mo
tus non ſunt ĩ poteſtate noſtra:æ beatus qui
tenebit a allidet paruulos ſuos ad petrã ſic
etiam poteſt intelligi de pe.di.j:cogitatõis:
æ hm hoc cõſueuit exponi moꝛaliter quod le
Situr · j.q.iiij . econtra. ¶ Sed quantum⸗
cunqʒ q̃s ad actum ꝓceſſit ⁊ ipſuʒz perficit · ſp
eſt locꝰ penitẽtie in hoc mundo quo ad deuz
a eccleſiam ſuam ſponſam. de pe.di·.j·ſi agi⸗
mus penitentiam. ⁊: c· ſeq̃n.penitentes enim
* reuertentes ad coe ſuſcipit deus: vt ĩ aut'.
vt non luxu· con.na.circa pein· colł.vj⸗ nec
ecc leſia alicui claudit gremium ſuum. C· de
ſumma tri.l.fi/.pe.jq:vij:ſiquis omne.

Wando ſunt inferende . cauſa diligenter
Jexaminata lite conteſtata in confeſſum
Sel conuictum ferenda eſt ſententia-non ali
ter·S.de conſtitu:eccleſia. in fi.ij.q:j.nos in
quẽquã·lite vero nõ conteſ pumitur ſcdm · l.
pecuniariter.vdel pena imponitur que extima
tionem contingit: ⁊ poteſt ꝓcedi vſqz; ad re⸗
legationem.In accuſatoꝛẽ autem nunqꝙᷓ; gra⸗
unius ꝓceditur ꝙᷓ pena turpiliani contineat.
ſed nec debet aliquis ſuſpitionibus condem
nari·quia tutius eſt delinquentez abſoluere
ꝙᷓ innocentem condẽnare· ff· e: abſentem.⁊ ĩ
eęriminali ꝓbatõnes luce clarioeꝛes exigune
C.de peobationibus.ſciant.C·de fal.vbi.⁊
v·q · vj·cepiphanium.ſed ⁊ quandoq; pᷣſum⸗
ptiones ſufficiunt. vt no·õ·de adul.ꝗ. quali
ter in accuſatione·ante fi.v.plerumqʒ tamẽ
⁊ ſequẽ.⁊ iunge quod no.õ·de accuſaꝗ.qua
liter peocedatur.ſub·..oblato libello.v.ſin
antem neganerit.

Quibus ⁊ ex quibus cauſis extenuent
ι quidez a maioeibus iudicibus de cau
ſa cognoſcentibus extenuantur ex cauſis.
¶ Drimo peopter etatem · j. de delic · pue · c.
j. in pein· ¶ Scðo peopter violentiam abſo⸗
lutam·S. ꝙ metus cauſa.ſacris.l.di ·ponde⸗
ret · xxxij.q:v.ꝗpoſito virginali. ¶ Tercio ꝓ
pter ignoeantiam.xxxiiij.q: j.cum per belli⸗
cam:⁊ q: ij in lectuʒ · S· de clerico excõ⸗mi.
apoſtolice · ¶ Quarto ꝗꝓpter extremã neceſſi
tatemõ. de furtis·ſiquis peopter neceſſitatẽ
6· de homicidio· interfeciſti. ¶ Quinto peo⸗
pter diuinam reuelatione.õ.de diuoꝛc:gau⸗
demus . Sexto generaliter ꝗꝓpter qualibet
iuſtam cauſam.ff· qui ſatiſdare coguntur.l.
fi · · de pignoeibus·ſignificãte· S.de iuriur.
beeui · xv· q·j..vt itaq; ebeietasxd.q.ijſa⸗
ne · x.c:inebeiauerũt·ff.de of.peeſi·diuuſ.et
de B no.õ· de accuſationibus:. quis ſit eff e⸗
ctus· Y· verum · penis etiã infligendis
conſideratur nobilitas. xxiiij·q.j.qui cõtra
pacẽ.j· e· c·fi · ¶ Dignitas.s.de officio deł.
ſane· æ. c.paſtozalis·ij.q.vij.quiſqs:xlv.di·
eum beatus . ¶ Diuerſa qualitas. ff. kn ſer
uoeum. ꝗ[Ordo. l. di · contumaces. Stas
5· de delic · pu · c.j· in fi·æ· c. ij. ¶ Metꝰ. õ· ꝙᷓ
metus cauſa· ſaeriſ.l.di:peeſ biteros·¶ Inſa

nia.xv.q.jſiquis inſaniens: ualiens de
licti.aliter em̃ punitur vis publica qᷓm peiua
ta: furtum manifeſtum ꝙᷓ non manifeſtuz · ff·
de vi pu.⁊ peiua· per totum. ⁊ no.õ.ð furtis
Hꝗ.⁊æ in quantum.S.j.⁊.ij:⁊ ſeqᷓn · Qualitas
tepus.locus:euentus.ff·eaut facta. Qul
titudo delinquentium.l.di:vt conſtitueretur
5S· de cłi:cxcõ.: mmiſ.latoꝛes.⁊ iunge quod
no· S. de accuſatiombus·· quis ſit eff ectus

* dic vt ꝛibi no.

De penirentijs æ remiſſionibus Rubeica
lſericoes miſeratoe dominꝰ? cuis

Jricoeꝛditer ſemper agens. ac ſalutez
peccatoeum ſitiens per huius mun

di pelagum periculoſe nauigantibus = quan

doqʒ fluctuantibus multa remedia obtulit.
inter que ſpecialiter parauit duas naues ſiũ
tabulas.de peñdi.jimultiplex miſericoꝛdia
dei. ima tabula eſt baptiſmus. in quo
vetus homo exmtur a nouus induit de quo
ſatis dictum eſt · S· de baptiſ. ⁊ eius effec · per
totum. Iecunda tabula eſt penitẽtia · que
per peccatum moetale naufragium paſſis ne
ceſſaria ẽ hm Iero·ð pe.diſ·j.ſecũda tabula.
poſtc.ſuper tri bus:⁊ G perquã neceſſaria e.
etiam vna conſideratione habita plꝰ ꝙᷓ; bap⸗
tiſmus neceſſaria ẽquia per ipᷣm baptiſmũ nõ
ſubuenitur miſi ſemel æ peoficit ad ſalutem.
ſed per veram penitentiam ſepms. baptiſmꝰ
enim ſacramentũ irreiterabile eſt.penitentia
vero iterabile· Reiterans nanqʒ baptiſmum
puniendꝰ eſt. vt no· S· de apoſta · ¶. que ſit pe⸗
na:Sed quiſquis ꝓlapſus in peccatũ pꝑ peni
tentiam ſemper poterit repari hm concilium
generale:õ.de ſumma trini.c.j. penul. Ta⸗
men hm Rmbeo.pauci ſunt hãc agentes.Vñ
ipſe ait· Dlures inueni innocentiaʒ baptiſma
lem ſeruaſſe ꝙᷓ veram penitentiã egiſſe·ð pe.
di e ij · reperiuntur. ⁊ di:j· ſunt qui arbitrantꝰ
ĩdeo ne imperitia ſacerdotum ſimpliciuz eis
potiſſiẽ ſit nociua · dicto ⁊ expedito tractatu
S.·. ꝓxi ·t.de penis que in tribunali coepoei in
fligunt.dicamus nunc de his que imponun
tur in iudicio animarum:æ ſic apponamus ru
beicam de penitentijs æ remiſſionibus. plena
rie tractãtes · Qund ſit penitetia · Quot
que ſint actiones penitentie· ¶ Quibus ⸗
quot dietis ſit ad penitentiam gerandum.
uis debet confiteri. ¶ De quibus pec⸗
catis facienda eſt confeſſio.⸗ Qualis debet
eſſe confeſſio · Cui confitendũ ſit · ¶ Quan
do confitendum eſt Qualiter ſaceròos de
bet ſe habere erga confitentem. ¶ Que i pe⸗
diunt penitentiam · Que mducunt hboĩem
ad veram penitentiam faciendãa. Que ĩiter
rogatõnes fieri debent vel poſſunt ab audi⸗
ente confeſſionem. Quns ſit eff ectus vere
penitentie· Que valent ad Gᷓ ne quis poſt
veram penitentiã æ ſalutem ſpiritualem con⸗
ſecutam patiatur recidiuum. ¶ In quo tene
tur ſacerdos illi co cõfeſſione audiuit. ſee

lſericosdie non eſt numerus: miſe

ad quid tenetur is qui confeſſus eſt cõfeſſoei
Vrrum penitentia debeat icerari · An
peccata ſemel confeſſa iterum neceſſe ſit con⸗
fiteri ·¶ Et vtrum peccata ſemel dimiſſa ite⸗
rũ redeãt · ¶ Et an ficte penitenti vel in pec
cato moetali exiſtenti peoſint opera de gene
re bonoeum · ¶iQuibus moætuis ſuffragia
eccleſe peoſint · ¶ Que penitẽtia ſit pro pec
catis ſingulis iniungeda:· ¶Quibus a qua
liter.a quibus. æ ĩ quantũ. facienda eſt reſti
tutio male acquiſitoꝛum. Doſtea ſubijcit'
rubeicella de remiſſonibus · Doſt quã au
to rubeicam de diſpenſationibus ſubiungit ·

) Vid ſit penitentia·. Juguſt · Denitẽtia
Wen quedam vindicta dolentis punies
in ſe quod dolet commiſiſſe · de peni/dil ij·
penitentia eſt. Sed ſcðᷣm Imbeo. Gresg pe
nitentia eſt mala peeterita plangereæ plan⸗
genda iterũ ñ committere · de pe · diſ/ iij e c··
* vj. Vnde penitentia dicitur quaſi penaz te
nens. vel pene tentio a puniendo:quia requi
rit ꝙ peccatoe in ſe ſemper pumat vleiſcẽdo
quod commiſit peccandoalioquin ſi paucis
diebus quis penitentiam agat demũ ad pec
cata redeat. merito percutitur peimi paſtoeis
ſententia · qui ſic ait:· canis reuerſus ad vomi
tum:æ ſus lota in volutabeo luti: de pe. dil.
jij. c.iij.⁊.c.ſunt quidam· ⁊. c.irriſoꝛ:⁊ beeui
ter ad hoc faciunt multe autoeitates ſancto
rum poſite de peni.diſiij.a pein. vſq ad· J·.
ſed verba· circa pein:tercie columne:Occaſi
one quozum verboeum dixerunt aliqui: ꝙ ſi
quis veram penitentiam egerit. nunquã po⸗
ſtea moetaliter peccabit·quod falſum eſt· vt

pzobatur in his que no· S· e. in continuatio
ne rubeice. v· ſecũda tabula · Sed hee au-
toeitates nõ ſunt ad diuerſa tempoæa. ſed ad
illud tantum in quo quiuis agit penitentiaz

referende ot illo ſcʒ tempoꝛe quo quis com
miſſa plangit alia non committat: nec etiam
cõmittere peo ponat:vt dicit gra:m dicto/·
ſed verba. ¶ Vnde ibi dicit iſidoeus · irriſoe
eſt ⁊ non penitens qui adhuc agit quod peni
tet. nec videtur deum poſcere ſubditus ſed
ſubſannare ſuperbus ·¶ Fugꝰ.· inanis eſt pe
nitentia quam inſequens culpa coinquinat-
Idem· Non peoſunt lamenta ſi replicent pec
cata.
rie quis defleat adlouc tamen auaricie eſtibꝰ
anhelat.&t peecedit.qui ſic alia deploꝛat vt
iterũ alia cõmittat· adhuc penitentiam agere
aut ignoeat aut diſſimulat · ¶ Iidoeus. Mul
ti lacrimas indeſinenter fun
nen deſinunt.quoſdam accipere lacrimas adò

penitentiam cerno-æ aff eétum penitentie nõ

hHabere. ¶ Fugu.Denitentes · ſi tamen eſtis
penitentes æ non irridentes mutate vitam-
mutate moees.reconciliamini deo · ¶ Zuffi
cit ergo ad veritatem penitentie cõmiſſa plã
gere.⁊ firmiter in animo pꝛoponere alia nõ
cõmittereque ſi committantur·apparet nũc
qꝙ peima penitentia non fnit perfecta:nec ꝓ
deſt ad ſalutem niſi homo per aliam peniten

Greꝑo.Quid peodeſt ſi peccata luxu

nt « peccare

tiam iterum reparetur. æ hoc peobat gra per

g.

mulra dicta ſanctoꝛum· de pe · diſ· iij · ab illo
Jꝗ.ſed verba ſuperius inducta · vſqz ad · J. qp
frequenter penitenti·⁊æ c. adhuc inſtant · ibi
ſeqn.⁊ alijs ſĩe ·
0 Vot ⁊ que ſint actiones pemtẽtie · tres
Aſfſcdöm Rugu- ima eſt que nouum

enim baptizanduz · ſubaudi adultum ⁊ diſere
cum. peniteat vite veteris nouam vitam im⸗
choare non pcteſt.recipit tamen talis cara⸗
cterem licet non gratiam.quouſqʒ fictio re⸗
cedit.ab loac vero paruuli ſoli:ſlubaudi fᷣu
rioſi continui:quia non poſſunt vti libero ar
bitrio excuſantur· vt no. õ·de baptiſmo·ꝗ.
quis ſit eff ectus · Secunda vero actio pe⸗
nitentie eſt quã quis facit poſt bapceiſmuz de
peccatis moetalibus:de qua no.õ· e· J. quid
ſit penitentia.que ſcilicet agitur de his que
legis decalogus continet.a de quibus apo
ſtolus ait·ſi noſipſos iudicaremus nõ vnqʒ;
a domino indicaremur · St ſedðᷣm Grego · Fut
Homo ipſe in ſe penitus pupicr aut des vin

hominem parturit. a fit ante baptiſmum niſi

dicans hominem percutit Tercia eſt agen
da de peccatis venialibus. que humane fra⸗
gilitati quãuis parua tamen crebea ſubrepũt
æ que ſi collecta contra nos fuerint ita nos
grauabunt & oppeiment.ſicnt vnum grande
peccatum. Quic enim itereſt ad naufraginz
vtrum vno grandi fluctu nauis operiatur an
paulatim ſubrepens aqua in ſentinam. æ per
negligentiã· culpam.delicta:.at qʒ contepta
impleat nauem atqʒ; ſubmergat: ꝗpter hoc ne
ceſſe eſt vt ieiumia ⁊ oꝛ-atõnes elemoſime in
uigilent· in quibus dum dicimus dimitte no
bis debita noſtramanifeſtamus Habere nos

quod nobis dimittatur atq; ĩ his verbis hbu

miliantes animas noſtras- quotioanaʒ quo⸗
dammodo agere penitentiam non ceſſamus:
pꝛobantur B de pe.diſ.j.tres actiones-a. c.
ſequen de con:di inij:tunc valere·a· c· agãt
æ. c.ne quod abſit.x.c·ſine penitentia⸗-

☚ Vibus a quot dietis ſit ad penitentiaz

¶ Oris ↄfeſſio-

—

baptiſ.maioees·J. hic vero dicimus·

ꝓperandumæ* quideʒz tribus nam tres
ſunt Die evidelicet⸗ GCoedis concritio
Operis ſatiſfactio·Cni·
ſoſtomus · Derfecta penitẽtia cogit peccato⸗
rem omiĩa libenter ſuff erre· in coede enim eiꝰ
contritio· in oꝛe confeſſio.ĩ opere tota humi:
litas: B eſt penitentia tota fru᷑tuoſa·de pe·
di. iij . perfecta:quia enim tribus modis deũ
off endinus.ſcʒdelectatõne cogitatõis · im·
pudentia locuttonis· ⁊ ſuperbia operis qua
ꝓPpter vt contraria contrarijs curentur. dele
ctationi cogitatõnis opponitur contritio:im
pudentie locutõnis cõfeſſo· ſuperbie operis
ſatiſ factio:ar..de regu: iu.omnis s 9. .
his tribus peccati Srrnpud ſoger Fiel. 5ns 8
locutionis æ operis.beatus lero. exponens
verba Rmos ꝗꝓphete comminantis azabel re
gi damaſci ⁊ dicentis ·ſuper tribus ſceleribꝰ
damaſci ⁊ ſuper quattuos non conuertaz eũ.

te in
Piat:

pori
ſuan
diet
tan⸗

que
apo
dnnq
Fare
vdjn
gen
fia:
püͦt
nos
ande
girg
Ur⸗an
1der
tinea
c e
nein
te no
nos
8hn
gno⸗
8.
c.

8⁰t

nuaz

ttes

W

9
to⸗
eH
umit

pe⸗
deñ
im
qua
dele
. in
ens
de
De
68
ens

Aſe

ſi⸗

ait. Iuxta tropologiam poſſumus dicere· pei
mum peceatum eſt cogitaſſe que mala ſunt·
ſeðm cogitationibus acquieuiſſe peruerſis·
tercium quod mente decreummus opere com
pleuiſſe · Quartum poſt peccatum non agere
penitentiam· æ ſuo ſibi compłacere delicto.
de pe· di. j. ſuper tribus · n ſunt tres moꝛ
tui quos do minus legitur ſuſcitaſſe.ſczʒ· fil iã
archiſynagogi quã ſuſcitauit infra domum-
quia ipſam intus inuenit· ecce peccatũ cogi⸗
tationis· de H de pe · diſ. j. J. non ſunt HB.⁊.c·
quẽ penitet. in fi · ktem fifius vidue quem ſu⸗
ſcitauit ad poetam ciuitatis.ecce peccatum
locutionis · de G̊ de peni ·di.j.fleat.Lazarus
quem ſuſcitamt in ſepulehro iam fetentem.
ecce peecatũ operis · de hoc · de pe. di · j. quã⸗
tumlibee · Vel die ꝙ per filium vidue intelli
gere poſſumus peccatum operis.in quo ĩclu
dieur peccatum locutõms:quia vix perpetra
tur malum opus quin æ malum verbum pᷣce⸗
dat Oer lagarum vero peccatum conſuetudi
nis deſignatur Et noctandum.qꝙ; puellam ver
bo· puerum motu lazarum cum fremitu.· cta⸗
moee·⁊ lacrimis.ſuſcitauit· vnde vᷣ Moꝛs
mala moꝛs intus. malus actus moæs. foeis
vſus · Tumba. puella: puer. laʒarꝰ.iſta no
tant ·Fanc verbo. hunc motu. lacrimãdo
ſuſcitat illum· ſciliczʒ . lazarum xp̃s. In ſuſcita
tione enim puelle non inuenimus aliquas la
crimas emanaſſe · Sed in ſuſcitatẽne filij fle⸗
bat turba que ipſum ſequebatur.In ſuſcitati⸗
one vero lazari flebat martha. flebat ⁊ ma⸗
ria pꝛo fratre ſupplicantes· flebat æ turba q̃
mariã fuerat ſecuta lacrimis marie ineirata⸗
in quo docemur publice peccantibus ſuff ra⸗
Sia eccleſie ⁊ ſanctoeuz neceſſaria foꝛe.vt
batur· de pe.di.j.quem penitet. circa fi. Vñ
Imbeo.fleat peo te mater eccleſia.⁊ culpam
tuanm lacrimis lauet· de pe. di. j· fleat. 6
his tribus dietis videtur locutꝰ fuiſſe moy
ſes dicens. deus hebzeozum vocauit nos vt
eamus viam trium dierum in ſolitudine. ſa
etificemus domino deo noſtro.ne foete acci⸗
dat nobis peſtis aut gladius· id eſt culpa in
peeſenti pena ĩ futuro.
ſiuit gloꝛioſa virgo maria filium ſuum ⁊ jue⸗
nit· hec eſt ſcala cum tribus gradibus quam
vidit iacob erectam a terra vſqʒ; in celũ æ do
minum mnixum ſcale. Eſt autem innixus peo
prer tria Dnmam eſt vt gigas gemĩe ſub
ſtantie. penitentem. æ ſcalam. ſcz. penitentiã
foetiter ſuſtineat. Mernndo eſt vt aſcẽdes
cum foete laboꝛaułerit æ fatigatus fuerit in
ipſum reſpiciat.iuxta pſał.lacta cogitatum
tuum in domino ⁊ ipſe te enutriet. &t mat̊.
X· venite ad me omnes qui laboaatiſ æ onera
ti eſtis ⁊ ego reficiazʒ vos· Vnde augu. Pijce
te in deum.nõ enim ita crudel is eſt vt ſe eri⸗
piat te cadere permittat· Tercium eſt ve
vſq; ad cacumen ſcale aſcendenti manum
Poerigat · ⁊ ipſum ſuſcipiat.⁊ cum tri pudio ĩ
ſuam gloꝛiam introducat- rima igitur
dieta eſt contritio.circa quã quatnoe ſunt no
tanda· Quid ſit contritio. Que inducunt con

In H triduo que

apparebit.

tritionem. Qualis debet eſſe contritio. Et q̃s
ſit effectus contritõis.

Quid ſit contritio·dolos pꝛo peccatis ve

rus ⁊ anxius.cum ꝗꝓpohito abſtinendi.confitẽ
di:a ſatil faciendi.aſſumptus. Inde ioelis.ij.
Scindite coeda veſtra ⁊ non veſtimenta vr̃a.
de pe · di · . ſcindite:poſt.c.in hac actãane.cir
ca fi ·tercie colũne. ne doloe vt ait bern
ardus debet eſſe triplex. ſeilicet:acer. acrioe.-
acerrimus. cer debet eſſe · quia dominũ deũ
noſtrum omnium creatozem off endimus.
Icrio=·quia patrem noſtrũ celeſtem qui nos
multipliciter paſcit umpugnauimus. Scerri⸗
mus vero· quia redemptoꝛem noſtruzʒ qᷓ nos
reõemit peopꝛio ſanguine.æ a peccatoꝛũ vin
culis liberauit.æ a crudelitate demonum et
acerbitate gehenne potenter eripuit · quãtuz
in nos eſt iterum crucifiximꝰ. Set ⁊ de tri
bus debemus dolere. ſcilicet · de cõmiſſo pec
cato.de obmiſſo bono.⁊ de amiſſo tempoꝛe·
Vet dic ꝙ contritio eſt a malo ad bonum.a
dyabolo ad deum · conuerſio· Vnde Iceb. ij.
conuertimmi ad me in toto cosde veſtro.cõ⸗
nerſio autem eſt coꝛdis vndiqʒ verſio·de pe.
diſ. je conuertimini.
ue inducunt contritionem. octo. ri
mo commiſſoeum cogitatio.vnde ezech. Be⸗
cogitabo tibi om̃es annos me os in amaritu⸗
dine anime mee · cõo pudoe de peccatis
cõmiſſis. Iobres dignas confuſione agunt.
Naum nij. reuelabo pudenda tua ĩ facie tua.
Treñ·nijdenigrata e ſuper carbones facies
eoꝛenz · renck deteſtatio peccati · peopter
cums vilit atẽ iple peccatoe vilis factus eiſt
abiectꝰ. lere· ij. q; vilis facta es nimis ite⸗
rans vias tuas.Ioh. viij.qui facit peccatum
ſeruuꝶ eſt peccati . Gugu.hhomo ne tibi vile⸗
ſcas · appende te ex pꝛecio · Dhiloſophus.
maioꝛ ſum ⁊ ad maioea natus ꝙᷓᷓ vt fiam man
cipium cospoeis mei. Seneca· Si ſcirem deos
ignoſcituros ⁊ hoĩes ĩgnozaturos dedigna
rer tamen peccare ꝗꝓpter vilitatem ipſiꝰ pec

cati · Quarto timoe de die iudicij. Iero. quo

tiens illum diem conſidero ·toto coapoee cõ⸗
tremiſco · Ide · ſiue cõmedo.ſiue bibo. ſiue ali
quid aliud facio.ſemꝑ videtur illa tuba ter⸗
ribilis auribuſ meis infonare.ſi urgite moetui
venite ad mdicinʒ· Grego· quid faciet virga
deſerti · vbi cõcntietur cedeus paradiſi. Dei
ma pe · iiij · ſi iuſtus vix ſaluabitur.impiꝰ vbi
uinto timoe pene gehenne.
Apoc.xix·appꝛehẽſa eſt beſtia:⁊ cũ illa pſeu
do ꝗꝓpha. ⁊ qui acceperũt caracterẽ beſtie.=
qui adoeant imagine eiuſ miſſi ſunt in ſtagnũ
ignis. Idem xxj· timidi8. 2 meredulis exe⸗
cratis · ⁊ homicidis · æ oenicatoeibus. æ ve⸗
neficis· ⁊ ydolatris. omnibus mendacihbus.
pars illoꝛũ ĩ ſtagno ardenti igne ſulphure

quod eſt moes · ij. ad Ho· vj.ſtipendia peccati

moes · BSexto doloz de amiſſone patrie ce⸗
leſtis · Iᷓpocatł · iij . tene quodð habes vt nemo
accipiat coꝛonam tuam · Sodè · xxvj. beatus
qui vigilat ⁊ cuſtodit veſtimenta ſua ne nu⸗
dus ambulet videant turpitrudinem eius.

Septimo doloꝛ de multiplici offenſa ere⸗
atoeis. vt no.S. e · ſub · C. quid ſit contritio · v ·
iſte dolos · ¶ Octauo ſpes. ſcz triplex · VYenie
qua peccatũ remittitur. Gratie · qua bene ope
ratur. Gloeie:qua remunerabitur · Ipoc in·
ecce ego ſto ad hoſtium ⁊ pulſo·ſiquis audi⸗
uerit vocem meam a aperuerit mibi ianuam
ego intrabo ad illum.⁊ cenabo cum illo.æ u
le mecũ · qui vicerit dabo illi edere de ligno
vite. ſedere mecum in theono meo.huic ho
ſpiti panis parandꝰ eſt· vt no. j· e · v. noli igi
tur cum cam. Eilius etiaʒ dei pꝛecurſe⸗
ſuus in peincipio ſue pᷣdicationis clamãt · pe
nit entiaz agite · ſubaudi.ſecuri de peemio · qðᷣ
ſtatim ſubiungitur. Vnde ſequitur:a ꝓpeopin
quabit enim regnum celoeum. Item Mathei
ix:non veni vocare iuſtos ſed peccatoꝛeſ ad
penitentiam;· non ſolum dominue ſed
etiam tota celeſtis curia non minus dulciter
qꝙ; efficaciter hoꝛtatur miſeram animaʒz ad pe
nitentiam faciendam. Canticoꝛũ: vj · Reuerte
re.reuertere ſunamriſ.reuertere · ruertere · vt
itueamur te · Quater dicit reuertere· peopter
quattuoe genera peccatoeuʒ · quaſi diceret · o
ſunamitis id eſt.anima captiua · quã ſcʒ dya⸗
bolus ꝗpter delicias huius mũdi peccata
que cõmiſiſti trahit ad inferos captiuatã · at⸗
tende tibi reuertere a peccato immunde co
gitatõnisreuertere a peccato turpis locuti
onisreuertere a peccato praue operatõnis ·
reuertere a peccato obſtinate cõſuetudinis ·
de qbus no e aPᷣ.jG· Hij ſunt tres moe
tui: æ ſeqn. Iterum quatuoe modis reuertere
ſcʒ. per coꝛdis contritionem· ceis cõfeſſionẽ᷑
operis ſatiſfactionez · bone vite Honeſte cõ
unerſationis cõtinuationẽ· quia qui perſeuera
uerit vſqz in finem H̊ᷓ̊ ſaluus erit· fplee aũt

debes facere vt intueamur te · id ẽ· vt ſic pol

ſimus videre in te imaginem ⁊ ſimilicudineʒ
dei · z⁊ ſic eſt vox celeſtis curie · vel noſtram· ⁊
ſie eſt vox trinitatis· vel intueamur te · ſcilicz
p dilectõez ⁊ gratiã · vt hm illud Io·xinj · ad
te veniamus. per gratiaʒ ·?⁊ manſionem facia
mus.per gratie efficaciam.⁊ vt ſic a patre re
cipias potentiam· a filio ſcientiam vel ſapie⸗
tiam· a ſpirituſancto voluntatem ſpontaneaz
benefaciendi æ bene operandi.quod eſſe non
poteſt dum fueris ĩ peccato· Iſai: iniquitates
veſtre diuiſerunt inter vos æ deum veſtrum.
Salomon. in maliuolam animam non introi
bit ſapi etia· nec habitabit im coepoee ſubdi⸗
to peccatis.Sed penitentia ꝓacta reuertitur
ibi deus. Oſee.ij. Sponſabo te mihi in fide ·
ſponſabo te mihi in iudic &τ miſerationibꝰ.
æ ſponſabo te mihi in ſempiternũ · Snont
bo te mihi in fide· id eſt. baptiſmo fidei.⁊ ſi
B vinculũ per peccatũ ruperis ſine fregeris.
iterum ſponſabo te mihi in iudicio miſerati
onibus · id eſt· ſacramẽto pnĩe.per quod mul
tas miſerationes ſepius conſequeris · æ ſi ſic
deceſſeris ·ſoonſabo te mihi in ſempiternum.
te mecum cum vtraqʒ ſtola in m cubicu
lum in die iudicij introducens. late ter di
cit ſponſabo te:ad notan duʒ triplex teſtimo

nium triplicis dilectõnis · ſcʒ · coꝛdis: oꝛia·
operis · ¶ Vnde ⁊ ter queſiuit chꝛiſtus a pe⸗
tro an diligeret eum.S· de elec · ſigmficaſti ·
Iterum ter dicit ſponſabo te · quia ter ſine
tribus modis deſponſatur anima peccatrir ĩ
conuerſione · ſcʒ· per contritionem. per cõfeſ
ſionem·⁊ ſatiſ factionem· vt no.S · e · J. H. ·
NHec tamen verba leroſic exponit · ſponſa
bo te ⁊æc no· miſericoꝛdiam dei · meretrix diu
foꝛmcata ad virum reuertitur-nec reconcili
ari viro ſed ſponſari dicitur. æ vide diſtan⸗
tiam inter dei 2 hominũ coniugia: homines
de virginibus non virgines faciunt ſed deꝰ?
meretricibus iunctus virgines reddit?Ieẽ
no.cũ ſeðo dicit ſpõſabo·duas apponit de⸗
terminatõnes.ſcʒ ·iudicium ĩ ſingulari.⁊ mi⸗
ſeratõnes in plurali·ad peiuilegiũ miſericoe
die deno ctandum · ¶ Si vero adhuc de miſe
ricoꝛdia venia dubitas. curre ad exempla
Dauid cuius adulteriuzʒ habuit comitem ho
micidium.æ tamen miſericosꝛdie aquis vtrũ⸗
qʒ diuina diluit clementia.de pe· di . iij · S. da
uid · c. ſeqᷓn· mariemagdalene· petri · mathie
theolonarij. pauli perſecutoeis latronis in
cruce pendentis. ⁊ aliorum ꝙplurimũ· quos
poſt peccata grauiſſima ĩſpexit miſericosdia
ſaluatoꝛis· in odoꝛem hozum vngentoꝛũ cur
rendum eſt. Vnde · B· ſuper cantica: omnino
ꝓpter manſuetudinẽ que in te peedicatur cur
rimus poſt te domine hieſu:andientes ꝙ; non
ſpernas paupere.peccatozẽ non abhoereas ·
non hoeruiſti confitentem latronem non la⸗
crimantem peccatricezʒ non chananeã ſuppli
cantem nõ depeehenſam in adulterio ˖ nõ ſe⸗
dentem in theolonio.nõ ſupplicantem publi
canum.non negantẽ diſcipulum.non pſecu⸗
tozem diſcipulozũ.nõ ipſos crucifixoꝛes tu⸗
os. in odoꝛem hozũ vngentoæũ tuozum curri
mus. ¶ Idem/peccaui pctm̃ grande· turbat·
conſcientia ſed non ꝓturbabitur · vulnerũ em
domini recoꝛdaboæ · Idẽ · quid tam ad mo⸗
tem conſtringit eternuzʒ ꝙ non cheiſti mozte
ſoluatur · ¶Fugu. loquens ad deum patrẽ.
Merito mihi ſpes valida ĩ xpᷣo eſt ꝙ ſanabis
omnes languoæes meos per euz qui ſedet ad

dexteram tuã. æ te interpellat peo nobis: ali⸗

oquin deſperarem. ulti enim æ magni ſunt

languoæes mei ſed amplioe ẽ medicina tua.
ldem · ille tuꝰ vnicus redemit me ſangui
ne ſuo.Nõ calumniẽtur me ſuperbi quomã
cogitabo peecium meum. ¶ Noli ergo cum
cham deſperare de venia · quia plus põt deꝰ
dimittere ꝙᷓ tu peccare · Sed nec euz oeigene
nimis pᷣſumas de dei miſericoedia · ſed ita gra
num.id eſt·animã vel cogitatões inter duas
molas loas.ſcz timoeis et miſericoedie conte
ras.vt ex farina ſic trita· barutello diſcretio⸗
nis mundata:aqua lacrimarum cõmixta.bo⸗
num panem et delectabilem · in clibano coæ⸗
dis igne caritatis decoctum pares· et hoſpi
ti off eraſ tecum cenare cupienti et ad hoſtiũ
pul ſanti · vt no·S · e · ſub · ¶V· octauo·
¶Qualis dẽet eſſe tritio: vniuerſał· Otinua:
1 „. -.— . —
hñs ꝗꝓpoſitũ ołitẽdi a ſatiſfaciedi · Szechiel·

koen

em ee
catoꝛ
los hi
höͤhbe
tua .
dach
cent
Dem

rig⸗
ficalli
er ſine
camng
Er ciel
ſponſt
tnx din
concil
ſtan⸗
mines
d des
n de:
am:
iſenco⸗
demſe
denpl
Nem bo
3 vtri⸗
da
nathie
nis in
quos
oedia⸗
zücur
wnwo⸗
tur cut
non
Nreag⸗
on la⸗
ſüppli
„noſe⸗
npubl
plecu⸗
es tu:
curri
nrbat
ru em
d moꝛ
moete
gane
wabis
ddet ad
digalt
ni ſunt
tna⸗
angni
von
30 cum
ot de
igene
Itag
duas
econee
creto⸗
coꝛ
hoſß
oſtii

tinud⸗
chiel⸗

recogitabo ac. dt no.õ· e· ſub. S. q idncũt · in
pn. DS- lauabo p ſingł as noctes lectũ meũ
lactimis meis ſtratuʒ meũ rigabo Idem · quo
niã ego in flagella paratus ſum· ⁊ doloe me
us m conſpectn meo ſemper.Mec eſt ſatis ꝙ;
doleat · ſed ex fide doleat:⁊ non ſemper dolu

iſſe doleat.ſcdᷣm Jugu.de pe.di iiij:h apoſto

SEt quis ſit eff ectus contritionis · patet ex
vi nominis ſatis ꝙ debet eſſe cõſeques rebꝰ.
inſti ·de dona. eſt æ aliud.xxj·di.cleros.q̊.
de pꝛeben· cuʒ ſcdᷣm apoſtolũ · ¶ Dicitur em̃
contritio quan ſimul oel ex toto tritio Qð
paſſiue poteſt intelligi æ actine. Daſſiue. qe
totum coe ad litterã teritur a ſcinditur p ni⸗
mia anguſtia:doloeeira.⁊ ind ignatõne quã
concepit cõuerſus cõtra ipᷣa peccata: Ioheł.
ij. Scindite coꝛda veſtra & nõ veſtimenta ve⸗
ſtra.de pe·dil.j·ſcindite.Dõ. Sacrificiuʒ deo
ſpiritus cãtribulatus.coꝛ contritum et humi
liatum deus non deſpicies · / Dunge ergo
⁊ percute coꝛ tuum.ſi neceſſe fuerit etiam ſpi
ms:clauis· lancea.⁊ alijs quibus ipſe xp̃ᷣus
peo te fuit punctus in cruce:vt peobant au⸗
toeitates poſite ·S.e.ſub/. que inducunt· v.
idez ·peceani grande peccatũ. æ ſe. 4 Bern·
Viſa cheiſti paſſone.qms tam delicibſus vt
non abſtineat.quis tam malicioſus vt nõ pe
niteat · quis tã durus vt nõ condoleat· Greg.
ſi paſſio domim ad memoꝛiã reuocetur.nihpil
adeo durum videtur quin equo animo tole⸗
retur. Ectiue poteſt etiã mtelligi ·quia cõ
tritio tanqꝙ; foetiſſima machina cõterit totam
congeriem peccatoeũ · que quaſi murꝰ ſeparat
deum a peccatoee.vt patet ĩ his que no.õ.e.
ſub. ꝗJ. que inducunt. v.G autez debes facere
Itẽ diſrumpit laqueos ? cathenas dyaboli ·
Dõ.Laqueus contritus eſt æ nos liberati ſu⸗
wun⸗f. ltem quia deſtruit carcerem penale
quẽ demones in inferno pauerant peccatoei
eneruat vires demonũ:quod ſigmificatum

ẽ in ſampſone·qui poſtqꝙᷓ creuerãt capilli eiꝰ

viribus reſumptis cõcuſſit duas columnas =
domus coæruit · ita.ꝙ ipſe enz philiſteis mo⸗

tuus eſt. Der ſampſonẽ intellige peccatozem

penitentẽ.per capillos dona ſpirituſſancti. P
cõtritionem vires reſumi ſine reſtitui·p duas
columnas duas cõcupiſcentias.ſczʒ · concupi
ſcentiam carnis æ ſuperbiam vite: vel concu
piſcentiam malũ perpetrandi a pigriciam ſen
negligentiam bonũ operandi ·talis penitenſ
interkieit ſe · id eſt · veterem hominẽ qʒ exuit.
domum infernalem ſibi patam ſubuertit.phi

liſteos. id ẽ. demones occidit.quia poteſtas

eoeum in tali penitente extinguitur. i. vires
ad nocendũ ei decetero eneruantur. Pjec

em̃ eontritio inxta põ.conterit beachium pec

catoꝛis.⁊ maligni.ſcʒ dyaboli · iſta repat mu
ros hieruſalẽ quos deſtruxit nabuʒardã.Vñ
põ · benigne fac domine in bona voluntate
tua.iĩ. contritione a te ſolo gratis dara ł dan
da·ſion· id eſt.anime vt ſequatur·⁊ ſic edifi⸗
centur muri hieruſalẽ.ſczʒ.per ip̃am contritio

pem. . EFlec eſt que parit peolem boni opis

Vnde geñ · iij · dictum eſt ene. in doloee piea
St beeuiter · cõtritio mundat animã a rea⸗
tu culpe. liberat a pena gehenne. ab hoeren
da demonum ſocietate:æ a viliſſima peccati
ſeruitute. ſed reſtituit bona ſpiritualia que
homo amilſerat per pctm̃. ſocietatem.ſcz· ſpi⸗
ritualem· cõionem bonoꝛũ eccleſie que dicit.
parti ceps ego ſum omniũ timentium te · de fi
lio ire filium gratie reddit.de filio dyaboli
filium regis altiſſimi· a per cõſequens efficit
heredem dei · coheredẽ aũt xp̃i ·
7 Hlud autem queri conſueuit· vtrũ ſola cõ
tritio ſine confeſſione peccatuz deleat. ſuper
quo varie ſunt opiniones· 78 rimi dicunt
ꝙ; ſola coedis contritio non ſufficit ſi peeſbi
ter aſſit · de pe · diſ; j· c. fi · ¶ Secundi dicunt
ꝙ per ſolam contritionem fit remiſſio ſed cõ
ditionalis · ar. de pe· diſnij· ſane· ĩ fine Ter
eij dicunt ꝙ ſufficit contritio ſi facultas non
ſuppetat pemtendi.ar.xlv.di·c.due · ¶ Gra
tianus ſcripſit ̊ lectoeis arbitrio relinquen⸗
dum de peni · dil. j. . quibus autoeitatibus.
Quarti dicũt ꝙ per contriti onem ſolã pec
catum non deletur.aſſerunt enim ꝙ ſicut tri⸗
bns modis dominuz offendimus ſez. coede ·
opere:⁊ oee.ſic a tribꝰ modis ſatil facere ne⸗
ceſſe habemus· vt innuit criſoſde pe.di.iij.
ꝓfecta·⁊ no.S.e·. H?.j..criſoſtomus ec
obſtant autoeitates que innuũt per ſolam cã
tritionem peccata aboleri: quia intelligende
ſunt cum oeis cõfeſſionem articulꝰ neceſſita
tis excludit·ſcʒ.cum quis vere conteriturſed
moete peeuenitur vel aliquo alio iuſto impe
dimento confiteri vel ſatiſfacere impeditur.

¶Fus· dixit.ſola coꝛdis contritõne deleri

peccatum in adulto.ſi vere conteritur. æ peo
ponit decetero non peccare.= de cõmiſſis cõ
fiteri ⁊ ſatiſfacere·⁊ ſi poſtea oeis confeſſo ⁊=
ſatiſ factio non ſequatur.ptm̃ iam dimiſſum
in centritione non redit· peccat tamen moe⸗
taliter is qui poteſt confiteri ⁊ ſatiſfacere et
h non facit· ⁊ ſic intel ligit de peni · diſ.j.ma
Sna:nec obſautoeitates innuentes pecca⸗
ta non dimitti ſine confeſſione æ operis ſatiſ⸗
factione.quia intelligi debent de confeſſiõe
interioei que eſt recognitio peccati in mente
ſua · vel ꝗpoſitum confitendi.vel gratia qua
ſic homo diſponitur vt doleat de peccato.⁊
ꝓponat confiteri ⁊ ſatiſfacere ſi locus ⁊æ tem⸗
pus aff uerit.Idem intellige de ſatiſ factione
interioei·que eſt doloe interios æ amaritudo
anime de peccato cõmiſſo æ vt abſtinere peo⸗
ponat · de peni.diſiij.ſatiſ factio:⁊. c.ſi apo⸗
ſtolus.⁊ diſ.j·. his verbis.¶ Sed ei ſic op⸗
pomtur ·exquo ſola contritione delentur pec
cata.ad quid opus eſt oeis cõfeſſone ⁊ ſatiſ
factione·⁊ ipᷣe reſpondet.quia neceſſaria ſũt
ad humilitatem æ iuſticiam exercendam de
pe·di. iij· ꝓductio?: æ vt ſatiſ fiat eccleſie qᷓ
leſa eſt ex peccato.·Flec vlcima opinio ce⸗
lebꝛioe eſt· ⁊ hanc teneas.non tamen intelli
gas ꝙ ipſa contritio peccata dimittat.ſed in
ipſa contritõne gratia dei condonat omnia li
beraliter · Vnde Imbeo. verbum i. kil ius dei

eollit peccata.ð pe · di · j. verbũ. Rugꝰ·nemo
tollit peccata mundi mſi ſolus deus · qui eſt
agnus tollens peccata mundi. de dſe · di · mj
nemo tollit· Sed æ coedis contritionẽ pee
cedit gratia ſpirituſſancti · ſicut exterioee ſa⸗
tiſfactionem peecedit interioe contritio· in⸗
telligas in omnibus gr̃a pᷣueniente· vñ vſus
Quicquid habes meriti pᷣuẽtrix gr̃a donat
Nil deus m nobis pᷣter ſua dona coonat.
e oſe.di. mj gratia. vn peccati remiſſio at
cribuẽda eſt gratie dei · Vnde Engꝰ. Recleſie
caritas qne per ſpiritumſanctũ diff unditur ·
in coꝛdibus que participes ſui ſunt peccata
dimittit · de ↄſe · di my eceleſie caritas:Itaqʒ
dei gratia eſt cauſa cauſe contritionis· natu⸗
raliter em peecedit gratia contritionem . ſe⸗
quitur inde dilectio·qm̃ qui gratiam habet·
diligit · ¶ Inde ſequitur contritio· qm̃ qui di
ligit conteritur qe off endit.ex hac ↄtritione
ſequitur peccatoꝝ remiſſio.ſic peoceſſus iſte
colligitur de pe· diij. omnis· qui non diligit
manet in moete · ¶ Caritas aũt eſt via aðò cõ
tritionem et peccatoeum remiſſionem. ſic em̃
ſine via nemo peruenit quo tendit · ita ſme ca
ritate que dicta eſt via nõ ambulare poſſunt
hHomines ſed errare: ⁊ ſme caritate quomodo
quis veram cosdis contritionẽ poterit habe
re hm Rug.q · d. non poterit · de pe · di· ij · F.
ergo ſi caritatem deo exloibeamus · . c· p̃ce ·
*. G. cum ergo qui criminaliter peccat.et. c.
ſeqñ.· Deoſper. Caxitas ẽ vt mihi videtur·
Becta voluntas· 7 Ib omnibus terrenis
ac peeſentibus peoeſus auerſa.ſ Inſepabili
cer deo iuncta vnita.Igne quodam ſpiri
tuſſancti a quo eſt æ ad quem refertur inceſa·
Inquinamenti omnis extranea ¶Coerup⸗
tionis neſcia:· Nulli vicio mutabilitatis
obnoxia · eerer omnia que carnaliter di
liguntur excelſa· ¶ IFffectionũ omnium po⸗
te inmaſ Diuine contemplationis auida
In omnibus ſemper inuicta. Sũma ac⸗
tionum bonazꝛum ·Salus moeum.] Einis
peeceptozum celeſtium· Moes criminum-
ita virtutum; irtus pugnantium-
alma victoeum· Fnima ſanctarũ mẽ
tium. Cauſa meritozum bonoeum. Dee
mium perfectezum. Sine qua nullus vnqꝙ;
deo placuit · ¶ Cum qua nec potuit aliquis
peccare nec poterit · Eructuoſa in pemte⸗
tibus:· Leta in peoficientibus. Gloeio⸗
ſa in perſeuerantibus· ¶ Victoeioſa in marti
bus · Operoſa in omnibus omnino fideli⸗
bus · ¶ Ex qua quicquid eſt boni operis vi⸗
uet · de pe · di · ij. caritag eſt vt mihbi videcur ·
columna.j Quod aũt ·õ · no · v· hec vltima
opinio.ſcʒ ꝙ ſolus deus peccata dimittit · nõ

intelligas excludi patrem neqʒ ſpiritumſan⸗

ctum.nam inſepabilia ſunt opera trinitatis.
ð ↄſe · di. iij · omnes.in fi:⁊ di.mj.quomodo.

vera ſit.patet ꝓ exemplum lazari quem domi

nus peius ſuſcitauit viuificauit dicens· la

zare veni foꝛas. æ demum is qui fuerat viuꝰ

egreſſus fuerat a diſcipulis abſolutus · xj·q.

nj.tunc vera· Datet hoc etiam pꝓ.x · lepeo
ſos qui in via mundati ſunt anteꝙ; ad ſacer⸗
