de raptoeibus. infra quod tpus.⁊. G. ſeqn.
Sed nunquid is qui ſuum recupat: tenet
cedere actiones ſuas contra alios qui dam⸗
nu dederunt. Seripſit ray· ꝙ ſic ĩ iudicio ani
me:ꝙuis in indicio contentioſo non teneatꝰ*
niſi forte is qui ſatiſfecit inſolidum pemcipa
lis eſſet· vt ſie non ab vno inſoliduzſed a plu
ribus ꝓ partibus exigatur.In foꝛo autẽ con⸗
tencioſo nõ video qua fronte is qui peopter
ꝓPeiam punitur cõtumaciam poſſit petere cel
ſionem · ff· de adminiſtta.tu.ſi plures.ij.ff. &
tuteb.⁊ rationibus·diſtra.l.j. G nunc tracte⸗
mus.·hm ray. Quod dicit de ceſſione faci⸗
enda in indicio amme.non videtur fructuo⸗
ſum multũ.cuʒ nec ex tali ceſſione agi poſſit
niſi velis intelligere ꝙ de voluntate confiteẽ
tis publicetur ſed nec ex hoc in foo conten

tioſo agi poterit obſtantibus ſegibus.S. ꝓxi⸗

me allegatis. Dicas ergo ꝙ ſiue ceſſio facta
ſit ſiue non.alij qui nibil ſoluerunt ad rele
uandum illum qui inſolidũ ſatiſfecit. ꝓ ſuis
partibus ſunt efficaciter inducendi.nam ſol⸗
uens vtiliter geſſit negocium eozum.ergo te

nentur habere ratuzʒ quod fecit a ei ſati face

re.ar · ff. de nego.geſ:cũ pecunia.⁊.l.ſoluen
da· ⁊. L.pomponius . fi.⁊·l.ſeq̃n.ih?.j.⁊/.
j· Quid ũ neuter raptoeũ dominus erat.

nec vnus magis animauit aliuz ꝙᷓ aliꝰ ißm.

ſed ſimul cõnenerunt de faciendo cali iſnleu
vel tali rapina cõmittenda. quilibet tenerur
inſolidum.vt patet in concoꝛ.ſig· S· e · v. ſed
nunquid hij qui ſequuntur. etiam ſi vnus ſo⸗
lus per ſe non potuiſſet B perfeciſſe.vt ꝓbat
aperte.ff. ad.l.acquił.ita vulneratus ꝗ. fi.

ff · arbo. furti · ceſa: ſi plures. ff. de furtis. vul

f ſauis in teſta. liber eſſe iuſ fu.l. j·
AKliqui tamen dicunt ꝙ ſufficit ſi quilibz
P parte ſua ſatiſfaciat.Sed pꝛimuʒ non ſolũ

tutius immo verius eſt- nec enim in talibus

tutum eſt gratiam facere indiſtincte. cum hm
legem diuinam ſit reſtitutio integraliter faci
enda · Vnde luce · xix · Ecce dimidium bonoꝛx

meoeum do pauperibus. æ ſiquid aliquez de⸗

fraudaui reddo quadeuplum. ꝙ ſi non repe⸗
riatur is cuius res eſt. offerri debet domino.
⁊ epiſcopi debet eſſe.vt no.·j. e.ſub · J. ſeqᷓn.
vᷣ· fi · Vtrumq; ꝓbatur Nlumeri.v.ibi. vir ſiũ

mulier eum fecerint ex omnibꝰ peccatis que
ſolent hominibus accidere. = per negligen⸗

tiam tranſgreſſi fuerint mandatum domini

atq; deliquerint.cõfitebuntur petm̃ ſuum.⸗

„

4*

) 8 S

reddent ip̃m apud vetera·qe partem deſuper
ei in quẽ peccauerint.ſin aute non fuerit qui
ecipiat:dabunt domino æ erit ſacerdotis;
Quido de his qui nõ conſentiunt · recipiũt
ta mem de pᷣda ſcienter ex dono.vł etiã igno
ranter- ſed poſtea audiunt veritatẽ. HX& qua⸗
tenus habuerũt tenetur reſtituere. ff · ſi certũ
pe· ſi æ me ⁊ ticiumff· de condi· inde · nam B
natura: mſi foꝛte hoc cõſumpſiſſent anteꝙ ĩ⸗
telligerent veritatẽ.ff. de rei vendi: certũ eſt
ff. de vſuris. qui ſcit· fi · ad HG. ff · de pet. He⸗
redi· ſi a dño· S. fi · ⁊ duabus · l.· ſeqn· ſSed
qund de his qui inde comedunt vel induunt⸗
videtur ꝙ vxoe familia qui non habent ali
unde vnde vinant excuſentur · dum tamẽ pec
cato non conſentiant:ſed raptozem ad reſti⸗
tuendum imducant coerigendumar ˖ x.. q ·
in. qm multos:ĩ· de ſen· excoõ inter alia·?'c·
ſi vere.Sed æ pᷣdicatozes gerentes negociuzʒ
ſpoliatozũ ĩ ̊ caſu ꝓpter hoc excuſantur · · t·
.eunm voluntare · M. j. ⁊· ¶. j.· ¶ SEt hoc dixit
ray. verum eſſe ſi ſpes ſit de coærectõe· ⁊ cuzʒ
moderamme tali vt per G; nõ ſubtrahatur fa⸗
cultas reſtituendi ſpoliatoei in totum vel in
magna pte ar.ij. q vjanterioꝛum· J. Ulud.
Ouid ergo faciet vxoæ⸗vel filij · vel fami⸗
lia.ſi nulla ſit ſpes coerectõnis · dixit ray · ꝙ
ſi ſint aliqua ſepata de iuſto viuant de illis.
ſi non ſint querãt victum de amicis ſais vel
conſanguineis: vel alijs ꝓſonis honeſtis vł
querant victũ ꝗpeijs manibus ſeu hoſtiatim·
æ nullo modo comedant de rapina. Sed
quid ſi maritus cerudelis non ꝓmittit ꝙ vxoꝛ
ſua ð alio comedat: nunquid moꝛietur fame
mulier iſta.nõ ĩmo habet triplex remedium
hm ray. Drimum eſt vt viuat de dote ſua
vel ſponſalitio · Scðm eſt.vt h̊ denunciet
tal ius qui maritum compeſcant / vł etiã epi
ſcopo.ij.q.j.ſi peccauerit · xxij ·q· v · hoc vide
tur.ſed hec duo remedia inania ſunt ·qe tãta
poteſt eſſe tyrannica mariti rabies · vt neutrũ
nec cogitare nec attemptare audeat. vt patz
5.· ꝙ metus cauſa. c. j· Tercium eſt· ꝙ vbi
aliud facere non poteſt.exquo ia artata eſt.
poterit inde comedere nec tenetur.qe tempe
neceſſitatis tante etiã a furto excuſetur in to
tum.licet ſi periculum moetis non immineat
aliquod peccatũ cõmitteretur.æ ideo aliqua
penitetia iniungeretur · ſic intellige ˖ 3ð fur⸗
tis· ſiquis ꝑ neceſſitatem· B em̃ neceſſitas le⸗
gem non habet/de con.di.j:ſicut.⁊ di:v.di⸗
ſcipulos.Semper tamen tutius eſt ꝙ talis rẽ
reſtituat ſi poteſt.æ ad cantelam bonum ẽ pe
nitentiam agere· ar · S de homicidio.c. ij. v.
diad eius vero cõcubitum· ꝗponat etiam in
animo ꝙ ꝙ cito poterit illud reddet· In omĩ
autẽ caſu reddat viro debitum niſi aliud ſub
ſi impedimẽtũ.xxxiij:q/v·ſi dicat:⁊.cſecun

dum. 7. c. vna-
Qnid de peedaz ementibꝰ. quidẽ ſiquis
emat ſcienter p̃ᷣdam· vel credens ꝓbabiliter
ꝙ peeda ſit· tenetur indiſtincte· nec liberat
vendendo. vel qualitercunqʒ; alienando.nec
amiſſione:vel meæte rei:vel aliquo alio caſu

7

interueniente · quo minus teneatur reſtitnere
pcium.hm ꝙ plus valuit exquo emit. vł piꝰ
vendidit ꝙᷓᷓ emerit· vel tempoꝛe contractus

valeret · æH quidqd ex re habuit vł habere po

tuit.nullas expenſas deducendo-quia talis

contractando rem alienã furtum cõmittit.et

fur ſemꝑ in moꝛa eſt.ad Gᷓ · C. de furtis.l· ij.
ff · de fur: qui iumenta.ff.de condi.furtiua.in
re furtiua·.ff · cõmodati ·ſi vt certo:. ſed inter
dum. C· de rei vendi.certum· ⁊ qd dictum ẽ
de peimo emptoeeidem intelligas de ſeðo·
tertio·⁊ milleſimo·ꝙ ſi per plures manꝰ am⸗
bul auerit.idẽ iuris erit · ff · de mino ſed vbi ·
ff. de peti . hereð· ſed ⁊ ſi · l. S. ſũ aũt · ¶ Zin

autem ſcit ꝙ de iuſto bello eſt res in peedam

capta.omnĩio excuſatur.cum a vero dommo
emat · vt apparet in his que no·õ.e·ſub· .q̃d
de rapina. · hoc tñ teneas· i vero emes
HB neſciebat· ꝓbabiliter tamẽ h; credebat: pu⸗
ta·quia oms vicini ſui vel maioe pars.æ max
ime ſapietes ⁊ honeſti homĩes:ita credebãt
durante hac bona fide non tenetur.ſed tene

tur ſi poſtea audierit veritatez. euret alias

cautiꝰ negociari · C· de furtis.l.ij.⁊ ſi iudice
ſententiance reſtitutẽezʒ fecerit poteſt agere
cõtra venditoeez vt ip̃ᷣm ſeruet idemnem.xij.
qij ·vulterane· Sin aũt hoc faciat ad pᷣceptũ

ſacerdotis in fozo penitẽtiali.⁊ in eodem fo-

ro inducendus elt venditoe vt ip̃ᷣm ſeruet in
demnem. Zed in foeo cõtentioſo ipᷣm non po
terit emptoꝛ cõuemire · ff · de eme · ſi rem · 6. ð
cõtrahen · empꝑ· c· fe.⁊ patet in his que no·õ.
de contrabe· emp · J.⁊ ad q̃d vedito.. ĩmo
ꝙᷓuis ſpecialiter dictũ ſit · ¶ Quid ſi ſciebat

factũ emptoæ: h ignoæzabat ius vłt ignoeꝛãtia

facti ductus craſſa æ ſupina nõ ꝓbabili rem

raptam emerit. tenetur in iudicio aĩe ad reſti

tutõem.ad B. ̊.de cleri·excõ:miniſ apoſtoli
ce·dicetur aũt craſſa ſupina ignoeantia qñ
cõmuniter alij vicini dic ebant ꝙ res eſſet de
peeda ⁊ bello iniuſto· ff· de verbo · ſigni . late
culpe.vł qñ eccleſia H ꝓhibebat. ⁊ tales pu
blice excõicabat: vñ non excuſatur tali igno
rantia ductꝰ.xij·. · ij · qui ⁊ humaĩs · xvj.q j·

ſi cupis · Sð oe· ab epiſceopo qui reſig· ep̃atui

c.j· .fi.⁊æ c.ij·⁊ patet ĩ his q̃ noõe.ſub·.
ꝓximo.S.ꝙ ſi ꝓbabiliter:æ ſi ð h nihil cogi
tabat qñ emit.nec inquiſiuit quantũ potuit·
in culpa eſt·vt ibidẽ no.ĩ ſimili caſu. Quid
ſi emptoꝛ nõ poteſt reſtituere cõmode niſi fo⸗
te vendat quidqᷣd habet ⁊ poſtea mendicet·
ad h tenetur de ri goꝛe iuris · vt hm poſſe ſuũ
reſtituat·xiiij.q·vj:ſi res·S·de vſuris· cum tu
Verumtũñ de benignitate ⁊ equitate poteſt ei
mederi hm ea que no S e fub.ge 8 queſtis
v q; d ſi difficilĩs ſit reſtitutio · Quid ſi rap
toe idem donatoe vel venditoe ſatiſfecit de
peeda data vel vendita.dicas donatariũ vel
emptoeem liberatũ · verum quidqd habet de
lucro ⁊ pcepit ante reſtitutõem factam deb⸗
in vſul pauperũ erogare vbi fuit male fidei
ar.xiij· q: v.q̃ hetis · = . ſe hm rai:; ĩtelligi
poteſt de conſilio.nã purgatũ ẽ viciũ exquo

dicis plenarie ſatiſ factũ quo ad reſtitutõe⸗

—

heſttnon
me. e dh⸗
rontmnctn
bere Po
aguigtalig
comntiit
unigelii⸗
Turaugm
ſedime
dictumi
der ſedo⸗
mand am
led bi.
e ſſn
in peedamn
dommno
ſub d
deroemeg
debat⸗pin
rSrnar
credebet
ſed tene
rer alias
ſindiee
ſt agere
nem. xi)
dpcepti
odemfo⸗
ſernet n
nnon po
jem 6,
ueno 5.
Nimo
ſiſeiebat
Gnoritis
lbili ren
ead reßi
4poſtoli
nrtia qn
eſſet de
milate
aes pu
al igno
xogr.
epatui
ſub h.
bikeogi
tuit⸗
Pud
emſfon
endicet⸗
oſe ſui

faciendam vel ſi aliquid deeſt de reſlitutiõe
reſtituenduz eſt damnum paſſo · vel die ꝙ vbi
etiam plenarie ſatiſ factuʒ eſt· ſibi talis pena
imungẽda e vt puniatur in eo in quo deliq̃t.
S. de tepoeibus oꝛdi.c.litteras.et vt ſibi pe⸗
nitentia p contrariuʒ iniungatur ſiẽ no.õ.eę·
ER penitentia.i. j. v. conſulimus etiaz
Bed nunquid emptoe ſatiſfaciens.potelt
ſibi conſulere ꝓꝑ ceſſonem actionũ ſibi facien
dam contra venditose raptoee. nõ nec ali
quo alio modo· niſi qñ emit ſibi de euictione
expeeſſim caueri fecerit. qe obſtat ꝓPꝛeia tur⸗
pitudo.C.de rei ven. ſi mancipium. x.q:ij. H
ius · C· de euie · ſi fundum. de Hᷣ die vt no. 6.
e.ſub · ¶. quid de rapina:v· ſed nũquid is qui
ſuũ.⁊ ſeqn. uid ſiquis emat rem de pee⸗
da ſcienter. tamẽ hoc facit bona fide non vt
ip̃am lucretur · ſed vt ip̃am reſtitnat dño rece
pto peecie ⁊ intereſſe ſue.cum ałs dominus

rei ipᷣ̃aʒ nullo modo recu perare poſſet.vł nõ

ita defacili.æ quidem ̊ non cõmittit furtũ.
ff·ð furt'.falſus· . penł.ĩmo vciliter Zerit ne
gocium. ⁊ ideo totum poterit recuꝑperare pee
cium ⁊ intereſſe ſuum.etiam ſi res ſme culpa
ſua pimatur vel amittatur- vt tamen quioqᷓd
Pcepit ex tali re vel occaſione ip̃ius totũ cõ⸗
penſet vſqʒ ad quantitatem cõcurrentem.hm
ray·ar:ff.de nes. g. ſed an vltro. J. ij. S. ac⸗
cuſa.cum dilecti. I.fi · & Bed licet iudicio
anime eredatur ei de oſcientia ſua. in mudicio
tamen cõtentioſo nõ crederetur ei niſi publi
ce h ꝓꝙteſtaretur.ar· ff. de nes· geſt. neſenm⸗ꝰ.

C. de fur · l· ij. ff. de. admi. tu.nõ exiſtimo.g.
de beneft · eccle · e. vnico . F. j. . de elec. quia

Prer · J. fi. ¶ Qud ſi non potelt reperiri do⸗
minus rei. vel neſcitur vbi ſit · erogetur pau⸗
peribus de cõſilio dioceſani.= ̊ etiam publi
ce fiat peemiſſo banno in eccleſia · diligenti
etiam inquiſitõne facta vt omnis ſuſpitio eui
teturar. in peoxime.S. inducligs iuribus·
5.de clamdeſ.deſpon.cũ inhibitio.⁊ qii ma

trimomum ac. polſ. cum in tua. æ ſi facto nõ

inueniatur cuius ſit res. liberabitur dando
pauperibus ꝙ anima illius cuius res eſt. qe
in hoc vtiliter geritur negocium ſuũ.ar.xij.
q:ij:quatuoe.circa fi.x iunge qð no.õ.e.ſub
comedũt · z ſqn.⁊· x. quod dicit· ⁊.j.e.ſub.G.
quid de furibus. v· quid ſiquis innenerit.

AJꝗ.quiò de rapina.v.ſed qd de his qmi inde

¶Quid de officialibus iudicum. quicunqʒ;
officialis incitauerit iundicem ad miuſte iudi
candum ex certa ſcientia.vel cõtra ↄſ- ciẽtiaz
tenetur. hm ꝙ no in ſimili materia.S.ę·ſub
. quid de rapina·v.ſed nunquid hij qui le⸗
quũtur.a ſeq̃n.deoqʒ ⁊ ſi iudex ſimplex hin
cõſcientiam iudicet.deceptus tamẽ conſilio
aſſeſſoeiſ bona fide electi:quia ſcʒ ab ommbꝰ
uſtus æ pitus credebatur. ⁊ ad ip̃m cõmuni
ter tanꝙᷓ ad talem recurrebatur. excuſatus ẽ
index.⁊ aſſeſſoꝛ tenetur.ſic intellige · ff · qſ
innis. l. ij. Tenetur ectiã judex vb alleſſo⸗
ſi ſe ſentiat im pitũ ⁊ tũ ſe de iudicio itromit

tit · vt inſtit. de obliga.que ex quaſi mał.na

ſcun· x?. j.æ idem in medico.õ.de eta⸗ q̃li.
ad aures.⁊ de Gᷓ̊ no.õ.òe homici. ꝗ. penk · Y·
deo licet medico.⁊æ ſeqn.nec non 2 is qui ta
lem ſcienter eligit de cui a ip̃ius tenetur..
de offi.arehidi.ea que. 1es ⁊ ſi aſſeſſoꝛ ha
bet certum ſalariuz ⁊ vltra extoequet ·tenetꝰ
ar: · de vita ⁊ honeſ.cle.cum ab omni. Flij
autem inferioꝛes officiales.puta.nuncij ſiũ
miſſi· infulati vel ſimil es.⁊ ſi certum ſalariũ
habeant·æ aliquid per vim ? imoderataz im:
pPeobitatem extozquent iuxta moeem terre.
Puta denarium. vel obnlũ.vel aliud certum
quidò.non tenetur ad reſtitutõem. ſed poſſunt
inde facere elemoſmam. Vñ Rug. Bunt alie
pſone inferioeis loci·que ab vtraqz pte non
inſoleter accipiunt.ſicut officialis.æ q̃ amo
uetur cui admouetur officium. ab his exto⸗
ta per ĩmoderatam impeobitatẽ repeti ſolet.
magiſqʒ repeehendimus qui talia inuſitate
repetierunt. quã qui de moee ea ſi umpſerũt.
et ſubiũgit.iſti facilius ea que h̊ modo acqui
ſierut tanꝙᷓ ſua pauperi bus largiũtur. ꝙ eis
a quibus recepta ſunt tanꝙ; aliena reſtituan
rar. xiiij.q v· non ſane.hm Bay. Sed certe ñ
Pbat ꝙ de his poſſit fieri elemoſina.ĩmo no
tat factum.quod et in vſurarijs verum eſt.fa
cil ius enim induceretur vſurarius ad dãdos
decem ſolidos ꝓ deo.ꝙ; ad reſtituendos ei a
quo extoeſit. J
niò de aduocatis.et quidez tenent ad
reſtitutõem ſi in culpa ſint. In culpa aũt ſunt
ſi non erant idonei ad aduocandum⸗. puta.qe
religioſi in caſa non conceſſo.vł in ſacris cõ
ſtituti · quod die vt no. õ. de poſtulando.ꝗ. qᷓs
non: et. ꝗ. quid pertinet. . Irem ad officium.
et ſequetibus.tamen in hoc caſu non credo
ſi alias aduocatus diligenter ſuum officium
exequatur. nec in culpa ſit amiſſonis cauſe.
Pdebeat fieri reſtitutio illi a quo recepit.cũ
ſua non interſit. ſed alias eſt ei imungenduz
vt illud expendat ad pias cauſas.et ſubneni
atur peccatoei ozatiomi bꝰ et ſuffragijs ecele
ſie et illoꝛũ qui el emoſmã recipiunt.ar.xiiij.
q· v.non ſane. et. xij.q.ij· gloꝛia epiſcopi.et
caurum· et in his que no. S. e. ſub . C. quid de
Peedam ementibus. v · quid ſi raptoe idem et
donatoe. i¶ Bi vero ides in culpa eſt quia re
cepit ĩimoderatam quantitate.tũc id quoð mi
mis recepit tenet' reſtituere illi a qu extoe⸗
ſit. ſuper quo vide quodð no.ã:de poſtulãdo
quis poſtulare.S.dixit tamẽ azo· et ſeq̃n·
PKier ſi ideo in culpa eſt. quia per ignoeã
tiam ſuam vl negligentiam · clientulus ſuus
amiſit cauſam.renetur reſtituere ſalarium ſic
extoꝛtum· et damnum ꝙ ſic incurrit clientu⸗
lus.ar.ff.ad l.acquił.idem luris · 3̊. de eta.
et quali.ad aures·

onem ſupfluam. vel allegando falſo contra
conſcientiam vel faciedo poſitõz duplicẽ vk
cauilloſ a: pĩſtructõzʒ falſᷣ teſtis · k qe ĩduxit
clientulũ ſuũ ad veritatẽ negandaz. tenetur

inſolidum quo ad verum intereſſe. ſuper quo

vide qð no · õ· e. ſub · · quid de officialibus ·
ec. S. cui confitendum ſit. ſub · ¶. cui aduocati
et de poſtulando · · quid pertinet · G· ad H di
cendum.et ſeãn · 4 Bed et pauperi tenetur
conſulere gratis · xj · qiij pauper et quando
ſme magno laboæee poteſt reſpondere; nam er
ſicut gratis accepitſic gratis tenetur dare
hm ray · quod non mtelligo ſi petens conſ⸗
lium diues ſitquia et ſi non labozat modo:-
labozauit tamẽ ſtudẽdo et addiſcendo · ergo
licitum e ei ſalariuʒ competẽes exigere xj. q·
iij · non licet · xiiij · a vinon ſane.quod dic vt
no.5S·de poſtulando · J· quis poſtulare · et de
vita et ho.cleri· S. fi. V. Itez conſiſtit in Hoc ·
et ſequentibus. “
¶ Duid de teſtibus coeruptis·æ quidem ſi ꝑ
dictum ipſoeum falſum aliqua partium ami⸗
ſerit cauſam ſuam tenetur ad reſtitutõem fa⸗
ciendam ei qui damnificatus elt· ar · xvij · q·
nij . ſiquis in atrio . ff · de calum. generaliter
G.illud. j· q· · iubemus· ſm autem recepit ꝓ⸗
pter teſtimonium verü ferendum munus alt
quod · tenetur H pauperibꝰ erogare· lcut no·
in canſimili caſu · S. e · ſub· . quid de aduoca
tis · H j· idem eſt in iudice ſicut no · ̊· de
ſententia a re iudi· ſub rubeica de re ijudi · .
que ſit pena · nam ⁊ venalia teſtimonia · ſi cut
judicia venalia repeobantur · qð dic vt no. S
de telti · J. quis poſſit eſſe teſtis. v. repellitur.

q;uis expenſas ſuas moderatas recipere poſ

lit. inij. q· iij · V · vẽturis · ⁊ no · de hoc · S· de vi
ta ½ bonel; cki · C. fi. · Item conſiſtit in Hoc·

æ ſequentibus;
uid de accuſatoꝛibus denuntiatoeibꝰ
eriminum.dicas ꝙ ſi calumnioſe B fecerunt

—

tenentur ad reſtitutõem dammi dati · aliter
puniuntur vt noS. calũ.ꝗ. quando debet ·
= ꝗ. quali pena. ¶ Bed tenentur pemtetia

agere ſi ex odio ad H; ꝓcedant ·quia ex carita
te talia debent ꝓcedere · vt patet·. xxiijia · v·
ꝓdelt · ij q · v · n vos· ⁊· qj.ſi peccauerit · v· q·
jI.c. j. ¶ Obligantur etiam tales non ſolũ ad
reſtitutõem pecume ſed etiã fame · ꝙᷓ HB modo
fien debet · vt ſez vbi per ſe vel p alium dixit
cantilenam. vel libelluz famoſum legit.æ in
alijs loeis in quibus ſentiet alium dicto vel
facto ſuo ĩfamatũ.publice recognoſcat erro
rem ſuum.æ dicat ꝙ; mentitꝰ erat ꝓ os ſuum.
hm ray· ar· Se de purga: ca inter ſollicitudi⸗
nes. peecipias· ꝙ intelligaſ niſi ex tali reco
gnitione ſiue reuocatõne magis infamaret.
Non dicat ergo de tali facto imfamaueraʒ ta
lem ſpecificando crimen · ſed dicat in genere.
ego infamauerã talem de eo de quo eſt inter
vos infamatus· bene ſcitis quid eſt illud. ſci
atis ꝙ ego G tanꝙ; malicioſus æ maliuolꝰ in
ueni: mendaciũ eſt quidquid dixi · Hõ dicat
falſum ſed mendacium:qꝛ contra mentem di⸗
cebat ꝓximum infamando et tamẽ verũ po
teſt ee quod dicebat· Sed quid ſi de diuer
ſis infamatus eſt æ a diuerſis · naz ibi neceſſe
eſt ꝙ ſpecificetur. Hic ego dicerem ꝙ ad ar⸗
bitrium infamati.vel ſi grauiter arbitraretur
ad arbitrium andicis: deberet ſe purgare ar:

6· de zureiur. veniens· æ· c. quintauallis ·⁊ 3

arbitris c. ij · ed æ ab infamato tenetur

poſtulare veniam. ad H· xiiij q · vj ·ſi res· v·
ꝗ·l· quidam · vj · q· · deterioꝛes.xxxvij. dil. le⸗
Sant· ⁊ ð hoc no· S· de maledicis · · quot ſint
genera · 2· J. ql iter quodlibet genꝰ· de iniu⸗

rijs · ¶. quot modis · v· litteris ·

uid de condẽtibus leges iniquasæ qui
dem ſi ſint cõtra ius naturale quod in lege
in euangelio cõtinetur · ip̃o iure non tenent.
vnij · di · que cõtra moꝛes.xxxij.q/vijflagicia
2 patet in his que no · S.· ð peeſcrip · ſub rubei⸗
ca de p̃ſerip· rerum ĩmobi · · que exigantur ·
ſub · J. verum. Idem eſt ſi laici talia ſtatuant
in piudicinz eccleſiarũ.õ·de conſti · que in ec
cleſarumæ c- eccleſia-.æ obligantur inſoli⸗

».

dum ſtatuarij· conſiliarij. ſcriptoæes· iudican
tes.ea ſeruantes: ⁊ exequetes · . ti · j· noueric ·
2z. c. grauem ſicut de B no·j de ſen · excõ · ꝗ·
quis poſſit excõmunicare · H j. S· ſeptimus.
⁊ ſeqn· . Sen eſt ſi fiãt contra ius poſitiuũ
ad pauperes oppeimendos * iuſticiã impedi⸗
endam.⁊æ de talibus potelſt intell igi quodð le
gitur Iſa·x. ve qui condunt leges iniquas ·˖ er
ſeribentes miulſtici ag ſcripſerunt vt oppeime
rent in indicio pauperes: æ vim facerent cau
ſe humilium populi mei · vt eſſent vidue pᷣda
eozum. æ pupillos diriperent· quid facietis ĩ
die viſitatõnis æ calamitatis delonge veni⸗
entis. ad cuius fugietis auxilium. a vbi dere
linquetis gloeiam veſtrã ne incuruemini ſub
vinculo.æ cũ interfectis cadatis: æ iunge qðᷣ
no.õ.de cen. . ex quibꝰ cauſis· V· quid ſi mo
neta: a ſequentibus:⁊· S. de cõſti · S· qliter cõ
ſtitutionibꝰ derogetur · ⁊ de reſcriptis · ꝗ8
vires · ſub · ¶ põt aũt quis
4 Quid de furibus · planum eſt quod renen
tur ad reſtitutõem faciendam·⸗ fures ⁊ hij qᷓ
opem vel conſilium pᷣbuerant· qdᷣ die vt no⸗
in caſu conſimili. õ · e · quid de rapina· ⁊ ſe ·
Caute tamẽ reſtituat ſacerdos rem reſtitaut ã
in foeo penitentiali ne denndet cõfitentem-
ſuper quo vide ꝗð no · S· e · ſub. S. quid de mu
liere · ¶ Luid ſi aliquis recipit aliquaʒ rem
ad certum vſum ſibi cõmodatam.æ ipᷣe cõmo
dat alij· nunquid cõmittit furtum.ſic.qꝛ nec
ad h̊ faciendum. ⁊ ſic non ad hunc vſum com
modata erat. æ ſpeci es lucri eſt ex alieno lar
giri æ ſibi acquirere benefi cji debitoeẽ · ⁊ ere
ditoz cõmittit furtum ſi re ſibi obligata vta⸗
tur. ff · de furtis . ſi pignoꝛe · H. j · et · J. j· in H
autem caſu tenetur fur ad extimatõem vſus·
etiam re domino reſtitutaar · xiiij · q;/ vj· ſi res
hm ray. ¶ Quid ſiquis emat rem furtiuã etiã
ignoeanter. et eſt ſtatutuʒ in terra ꝙ ſiquis ta
lem rem emerit publice in mercato·nõ tenea
tur ipſam reſtituere· etiaz vero dño poſtea ve
nienti · nibilominus euincetur ab eo res ˖ C. ð
fur.l.ij· nec obſtat ſtatutum· cum ſme pecca
to moetali non poſſit teneri. vt patet in his q
no. 5S.· e. ſub · J. qd de Odentibꝰ. niſi foete eme
rit rez hm ea qᷓ no⸗õ.e. ſub · C. qd ð p̃dã emeti
bo. et. v. qͥd ſiqs emat rẽ · et ſeqn · ar. xij · a · ij·

— 2

2. — — — – — — —

0 teherur
ine
dble
quot in
ſdeinin

18, ni
n lege⸗
nenent.
d rbe⸗
Agantur,
ſlatnant
que in ee
ur inſoli⸗
eindiczn
mnonenit.
nexco.
ſeptimus.
poſitiui
impedi:
uod le
quas.et
pppeime
rent cau
due pda
facietis
ge veni⸗
vbi dere
mini ſub
unge qd
idli mo
gliter e
tis⸗i

d tenen
6u bij
vt no⸗
na⸗ le⸗
aſtttuta
tentem⸗
dde mu

lui; fem

pe con
ſaum com
jeno lar
e. cte
atavte⸗
fiind
em vſus⸗
wſſiteg
rinäeti
ſuigt⸗
no tene
oſtead⸗
es,00
e pect
in his
te en
eme
xij,

vulterane. SZed ⁊ illo calſu · obi ſcilic⸗ bona
fide vt eam dño vero reſtitueret emit· etiaʒ
expenſas bona fide factas circa eandem rem
poterit exigere.ar.q̊.de reſt.in integri · e· j· S
de rebus ee.non alieñ. ad noſtram. ff. de as⸗

quii · re · do· bone fidei emptoꝛ. ¶ Item ſi in

terim peant res non tenetur: quia non eſt in
moꝛa · Item ſi interim alienauerit durante bo
na fide.non tenetur. quia nec deſmit dolo
poſſidere:nec peecium ex re furtiua redactuʒ
eſt furtiuũ.arff.de fur.qui vas.J. finali.⁊ a
contrario ſenſu · S de ał.iu:mu.cauſa facta.
c.j·⁊ ·ij· ad hoc.ff.de pet .heredi · ſi poſſeſſoꝛ
J·reſtituere.⁊.lſi in rem.⁊.l:· vtrum. ſiquid
tamẽ habet inde lucro.illud debet reddere
dño poſtea venienti.ar.ff. de cõdi. inde · naz
B natura · SZed nunquid licet rem furari
furi.vel raptcei.vel vſurario.vt inde fiat ele
moſina:non.qe nõ ſunt facienda mala vt eue
niant queqʒ bona.xxx.q.j.noſſe xij: q: iiij.
ſie nõ ſunt.õ.de vſuris.ſup eo · ¶De talibꝰ
dicit ꝗugu:huiuſmõi cogitatio diaboli cal
liditate ſuggeritur.nam ſi totũ tribuat ꝙ ab
ſtulerat· addit potius pctm̃ ꝙᷓ; minuat.qe au

fert ſibi copiam reſtituendi: ad idem. j. q· j·

non eſt putanda · Idem. neqʒ em̃ ſi agris iniq;
ac pperam inuaſis ita quis vtatur.vt ex eoeũ
fructiqꝰ largas elemoſinas faciat.ideo ra pi
nam iuſtificet. xiiij.q· v· foete · ⁊. c. neqʒ:
Quid ergo ſi ideo furetur vt dño reſtituat
⁊ B faciat.videtur excuſatus . ar.ex p̃dictis
⁊. ff · depoſiti· bona fides.naz ⁊ vtiliter gerit
negSotiu furis · ergo cogitur q̊ habere ratum

ſ de neg: S: ſed an vlrro. J. j. ¶mQuid ſiqa ⸗j
muenit pecuniã vel aliã rem in via publica *

vel alibi· dicas ꝙ debet facere p̃comzani. et
in ecceleſijs loci ip̃ius vbi res inuenta eſt et
adiacentiũ denunciari publice coꝛam popło

ꝙ talis res inuenta eſt·æ ſi reperiat dominũ

ei reddat. peimo tñ dicat ei circumſtantias p
quas certificetur vtrũ vere ſit dñs is qui pe⸗

tit/ ałs foete multi nõ dñi peterent. ad B ff.

de fur. falſus.ꝗ. qui alienis.=. G. ſeqn. æ. no.
ſ· de vſurisꝗ.que pena.ſub..alia ab aduer
ſario ·v· quid ſi nullus apparet.Si non inue
nit dñm cũ conſilio autoeitate ep̃i ſui põt
ip̃azʒ rẽ retinere.⁊ oeet ꝓ eo cuiꝰ eſt res.⁊ Bᷓ

intelligas qñ paupꝑ æ egenus eſt is qui inue⸗
nit · abs paupibus eroget:alioquin ſi non re⸗

ſtitueret iuxta poſſe fur eſſet·⁊ ſic intellige il

lud Ru Rolers. reg. riii Pv. nauid mnue⸗

niſti · æ⁊ duobus · c. ſeqn. uid ſiquis fura

tur xp̃ianos captiuos a ſarracenis detẽtos.

nõ tenetur · ar.xxiij:q· ij.dñs·⁊.qͥ.viij · vt per
dem. z h̊ intelligas quando non eſt tempus
treuge . ¶ Quid ergo ſi treuga ſit · die q tůc

tenetur reſtituere rem ſubtractam. = extima⸗
tionem homiĩs · vel alterius rei ſublate.æ oĩs

damni dati.ar.xxiij:q.j.noli.quoð itelligit
ray: niſi foete ſarraceni cõpellerent captiuos

ꝓdolatrare· in quo caſu eriperetur captiuus
in libertatẽ· ar.liiij.dĩ .c. nulla.æ tunc nõ te⸗
netur ſubripiens· cũ exquo de peccato moꝛta
li vel ſubuerſione fidei agitur · magis ſit deo

vtrum ſit iudicialis.vel cõuentionalis.

qꝙᷓ; Hominibus ob u. xj : mnuns⸗
⁊: c· qui reſiſtit. ¶ Quid ſi xpianus captiuus
furetur ſarraceno qui eũ captiuuz detinet. ſi
fuit captus dum erat treuga quã frangebat.
ſic inuenitur in culpa.xxiij.q.jnoli:⁊ non
imminebat famis neceſſitas·tenetur ad reſti
tutõem. Sin aũt alias tempoee belli captus
fuit. vel neceſſitas famis imminebat. cum ta
lem teneatur ſarracenus paſcere·non tenec
ad reſtitutõez him Bay. 4Sed nanquis vxoe
faciens elemoſinam de rebus manti cõmit⸗
tit furtum.dic vt no:j.e.ſub..quid de Ffaciẽ⸗
tibus elemoſinam ex alieno Cetera que hic
deficiunt. S. de furtis inuenies pleniſſime
notata. ⸗
¶ Quid de vſurarijs·⁊ hi ad reſlitutõem fa

ciendam tenent'. ꝙnis de facto aliqñ retine⸗

antur vſure.qe non inuenitur index qui juſti
ciam inde faciat. ſic intellige · xiiij· q:iiij. q̃d

dicã · Sed quid ſi pena appoſia ſit niſi pe

eunia mutuata infra certũ tꝑs fuerit perſolu
ta.nunq d talis pena loco vſure ſuccedit .
i
rndicialis ſit· puta.iud ex p̃cepit debitoei ꝙ
miſi ſatiſ faceret infra menſem tale penam in⸗
curreret.nõ eſt vſura:cum ſit appoſita ad pu
mendã cõtumaciam debitoꝛis. ar. xxiij· diſ.
quãquã.m fi.ff.de re iudi · qui autoeꝛe · ¶ Si
vero eſt cõuentionalis eſt appoſita bona fi

de vt ſez debitoe metu pene ſatiſ faciat.aò⸗
huc non eſt vſura.dum tñ intentio recta fue
rit.xxiij· di quanꝙ;· S:·de arbit'.dilecti. ¶ Ex
duobus tñ peeſumitur ꝙ ſit vſura. Drimum é
ſi is qui ip̃am penam aꝑpoſuit conſueuit vſu⸗
ras exercere.ar.ff. de acti · empti = vendi · iu⸗
lianus inter eum.. idem papᷣ· ff. de vſuris · qᷓ
ſemiſſes.S.de pigno.illo.m fi. GSedm elt ſi
penam in menſes vel in annos ſingulos ali⸗
quis ſtipuletur· in auten. vt nullus mutuans

asgricole teneat eius terras· colł.iij.poſita.

C· de vſuris.auten.ad H̊. ¶ Licet aũt in iudi
cio anime cuilibet de ſua conſcientia ſit cre⸗
denduz. eſt tamé cautius examinandũ ĩqui
rendum ꝗpter p̃ᷣſumptionum circũſtantias ſu
peadictas. ¶ Quid ſi paratꝰ ſum emere mer
ces aliq̃s p̃cio.c.libearũ. in qᷣbus lucraturꝰ

eram hm ſanam cõſcientiam * ſpem firmam.
xlibeas vſqʒ ad menſem ipis ad certuz locũ

depoetatis· æ tu ꝗꝓpter nimam inſtantiaz tuã

impedis me ne emam.æ a me hanc pecuniam

mutuo recipis· æ ꝓmittis infra menſem red⸗
dere. x. libeas.nunquid eſt vſura.nõ videtur
quia loco intereſſe ſuccedit.vt patet in his qᷣ

no.sS· de vſuris· . an aliquo caſu.v.vij · ⁊ ſe·

NOuid de ciuitatibus vel collegijs danti⸗
bns pecuniam ad vſurã.nunquid ſinguli ſüt

vlurarij æ tenentur ad reſtitutẽem.non vide

tur. quia cauſa vniuerſitatis non eſt ſingulo⸗
rum.xij.q.ij :qui manumittitur.Sed dicas cõ

trariumnam quo ad delicta pertinet omnes

Hij qui cõſentientes ſunt puniuntur.a ſingu

—

lariter obligantur.nõ tanqꝙ; vniuerſitas que
aiaʒ non habet· neqʒ tanqꝙ; vniuerſi ſed tanq;
ſinguliar.ẽ· de vſuris. conqueſtus vij . q. j·

ſicut vir · xxiiij · q; iij· ſi habes· ff· met?ꝰ cau
ſa.metum/ꝗ animaduertendũ q intelligas
de his quibꝰ in mente ſua Bᷓ; placzꝭ· ⁊ ratũ ha
bent· conſentiũt· vel ꝓhibere poſſent ⁊ nõ
faciunt·j.t.j.quante. ¶ NHoc etiã teneas· ꝙ a
nullo fideli ſine etiam infideli debes vſuras
exi gere.a ſi exegeris teneris reſtituere. ſcᷣm
rap. /Quid ergo ſi a udeo vſuras exegeris
ſoluendo reddendo eide liberaberis cõue
mentius tũñ eſt vt inde autoꝛitate eccleſie ſa⸗
ti ſfacias xp̃ianis a quibus foæſan idẽ iudeus
vſuras extoeſit.vel quibꝰ eſt alias obligatꝰ
æ ſic eris liberatus ff· de neg ge · ſoluendo
2 1:cum pecuniam. vel in ede ſacram depo⸗
nas ad hocjdem faciendũ.ſicut no· in caſu ſi⸗
mili . · de ſñia excom · J. ⁊ e ſit pena · ſub · J·
quid ſi teneoe ſacrameto ¶ Sed pone ꝙ vlu⸗
rarius multa lucratus eſt cũ vſuns: nunc re⸗
diens ad coe: vult penitere:nunquidò tenetur
reſtituete etiã luerum quod fecit cũ pecunia
vſuraria.ita videtur· nam que ex radice coe⸗
rupta ꝓcedunt coerupta ſunt· xinj q.v. neq;
xvj·q.iijſi ſacerdotes.in fi:⁊ difficile eſt vt
bono pagãtur exitu que malo ſunt peincipio
inchoata.j.q.j.peincipatꝰ·S.de accuſa:qua
liter.j.¶¶ Imbeo. Si quis vſurã accipit rapi
nam Facit. vita non vinit· Iero· VYſuras quere
re.vł furari:aut vi rape nihil intereſt. ſed in
rapina a furto ad reſtitutõem videtur teneri
5. de reſti:ſpoł. grauis: ergo ⁊ in vſura:cũ B;
equipenturvt. S.. ¶ So· qe qui mmis emun⸗
git elicit ſangume.inij·di· deniqz · iõ dicedũ
eſt ꝙ non tenetur niſi ad reſtitutõez eozũ que
a debitoee extoeſit· vel occaſione ſoztis rece
pit.pacto vel intentione coerupta pcedẽéte.
æ foete etiã expenſas moderatas opas ſuaſ
deducere põt: vt in his mitius agatur cũ vſu
rario ꝙᷓ cù raptoꝛeEſt tamẽ tutu conſiliũ ꝙ
poſt reſtit utõem vſure facta· de alijs de qᷓbꝰ
tenetur forte ꝓpter p̃miſſa petatur venia ad
cautelã. hm ray. Slij ſtant indiſ.peimo dicto
Dicas mediã viam tenendo. ꝙ tenetur ad
reſtituendas expenſas æ intereſſe debitoꝛis.
in quo quidẽ lucrũ æ damnũ ſuum cõputãdũ
eſt. ſicut ſatis expᷣſſe legitur.ff ·de eo ꝙ certo
loco ·l.iij · J. pe ·⁊ fi ·⁊. L.ſeq̃n.nec eniʒ video
quare interp̃ᷣtatio ray·ſit ꝓ vſurario facieda.
ßͦ nec video quare debitoꝛe vltra inte reſſe ſuũ
poſſit petere totũ lucrum·G̊ em̃ eſſet ſuum pe

tere cũ vſuris qꝛ quidquid ſozti accedit vſu

ra eſt. xi iij.q.iij.pleriqʒ · Sed nunqd vxo⸗

2 familia vſurarij tenentur ad reſtitutonem.

die ſicut no· in rapina · . e · ſub · . quid de ra⸗
pina· S· quid ergo faciet vxoæa ſeqn. Cete⸗
ra que hic deficiunt· S. de vſuris plenius po
teris reperire⸗ S
Quid de luſoeibus ſiue aleatoeibꝰ.⁊ quið
de talibꝰ ſi clerici ſmt magna vindicta ſumi
debet. vnde in canonibus apoſtoloꝛũ ¶ Epi
ſcopus.aut pᷣſbiter· aut diaconus alee aut
ebeietati öſeruies:aut deſinat.aut certe dam
netur. Subdiaconusaut lectoz aut cantoæ·
ſimilia faciens.aut deſmat/aut cõione peine
tur.æ ſimiliter etiã laicus·xxxv.di: epiſcopꝰ

S. vi· ⁊ ho. cle.clerici:ĩ aut .ð̊ ſanctiſ.epiſ.
interdicimus· hodie vo idem videtur in ſub
diacono qð in diacono.ar.d. de ſeruis non
oꝛdᷣ: miramur · ¶ Ex h aũt ꝙ dicitur in dicto
canone:deſeruiẽs:notari põt aſſuetudo ⁊ fre

quentia nimia:ſic ergo ſi G non ducit in ðſue

ibi dicitur:deſmat:põt colligi ꝙ ⁊ ſi ̊ in cõ
ſuetudine duxerit. ⁊ admonitus deltiterit · pe
nam vitabit: licet debeat agere pñiam ð peec
cato cõmiſſo hm ray · Cx illis aũt verbis.
damnetur cõione peiuetur.habes ꝙ eſt pec
catum moetale:nam ꝓ leui crimine non ĩpo⸗
nerentur tales pene hm rap. Dubitatio non
eſt ꝙ nedum ludus aſſiduuſ peccatũ moetale
reputatur ſed etiã ip̃a contnmacia que hanc
penam exigit.xj:q. nj· nemo. ⁊æ c. nullus: et
no.j.de ſñia excõ.quibus ex canſis.· ¶ S⸗
nunquid põt repeti id qð in alea amiſſum eſt.

tudine . nõ punietur m rai. Ex ſecũdo etiã ꝙ

dicunt quidã ꝙ non. ſed eſt paupibus erogã

dum. ar. xiiij· q.v.non ſane.cum em̃ hHinc ⁊ iñ
turpitudo verſetur. melioe eſt conditio poſſi
dentis ff. de condi. ob turpem cauſam: l. iij·
* inj. Sed hodie fere oës doctoæes tenet
contrariũ ꝓꝑ legem ff.de aleato.l.li· in fi · et
in lege greca:alearũ ludus.que vlq; ad·l· an
nos repetitõem admittit Ray· vo dil. vtrũ
aliq̃s ludens voluntariꝰ æ ex cupiditate ami
ſerit. ⁊ talis nõ põt repetere.⁊ ſi lucretur ſal
tem in indicio anie tenetur reſtituere. Vel
coactus:inuitus:æ attractus vel per nimiam
impoetunitate inductꝰ? luſerit.a ſi tal is amit
tat poteſt repetere:æ ſi lucratur non tenetur
reſtituere · põt tñ Gᷓ̊ ⁊ debet pauperibꝰ eroga
re· St idem dixit de illo qui cũ mfirmus eſſet
cauſa recreatõis modicum luſit. dum tamen
alium inuitũ nõ cõpulerit: ⁊ hm hanc diſtin
ctõnem dixit iura * opiniones ſupeadictas
poſſe ad conſonantiã reduci:a ar· ad hãc diſ ·
xiiij · q v· non ſane· S.· de ſimo. dilectus:j· ff.
ſi quadeu. pau · fe · di · l. ·· . cum arietes: C.ad
l. iuł · de vi pu.qm̃ mł ta: ff.adl.acquił · ſi ex
plagis· tabernariꝰ. ¶ Hec obſtat ſi dicat
luſoꝛ ꝙ non fecit iniuriã ꝓximo qui volunta
rius luſit· nam et inuitus nolens amiſit et
iſte ludus ꝓhibitus eſt ꝓ leges· ⁊ cõtra deũ
eſt · ergo illicite acquiſiuit. ideo ex tali titu
lo etiã pᷣſcribere nõ poteritar.o. de pᷣſcp.
c.fi.iniuſtꝰ em̃ titulꝰ ⁊ illicitꝰ ꝓñ titulo eſt

hũdꝰ. ff · de pe · heredi . nec vllam· C· de agri

colis:⁊ cen· queadmoð. li.xj· hm ries
et ſunt ꝓpſone quibus eſt indiſtincte reſticuè
du quidquid ab eis in ludo lucratum ſiue ex
toetuz eſt.puta.furioſi: ꝓdigi · minoꝛes·xxv·

annis: æ maxime pupilli. Ite mente capti · ſur

di · muti.ceci .⁊ moꝛbo ꝓpetuo laboeantes: q̃⸗
bus tutoꝛes a curatoe es dandi ſunt. ⁊ ſic x
ſe etiã ꝗꝓpeia non libere adminiſtrant . ff· de
poſtulãado:l.j.in.fi.et.l ij.mſti: de curatoꝛi⸗
bus. H.. j.æ ſeqᷓn. Idem de monachis et clau⸗
ſtralibusar.xij·q.j.nolo.et.c.non dicatis.ã
de ſtatu mo- cum ad monaſteriũ: Ide ĩ vxoꝛe
ludente res mariti et in filiofamił. ludente
res paternas et ĩ admiſtratoꝛe eccłie ludete

— — — — —

— — — — - ——— —— — - —,..⸗ —

ſamleii,
dees tenet
ein fi⸗er
3ad'l an
dil vtri
RKtate amt
cretgr ſal
re. ſVel
er nimiam
alis amit
n tenetur
bo eroga
fmus eſſet
im tamen
me diſtin
radictas
hae dil⸗
tug f ⸗
es· C/ad
ſuibſi er
ſdicat
volunta
amitet
cotra dei
xtalititn
e pſenp.
titulo elt
de agti

e
e ſeſtitne
mſie er
ꝛeserp⸗
capri ſn.
eantes
nt⸗ſiey
nt⸗ fde
curato
ger clan
icatis
i vroe
lnden
e ludett

res eccleſie que pauperũ ſunt.in quibus caſi⸗
bus tutoei vel curatoei:abbati:marito· patri.
eccleſieerit reſtitutio facienda ſcm rai · ſup
quo vide quod no · j. e · ſub · ¶ quid de fac enti
bus elemoſmã· ete · ſub· C. quid ð peelatis.
IPDic ꝙ ſemꝑ ſtandũ eſtei quod no · S e · V· h
