ficiuntur. ff · de ver · obli· ſi ſtipuler · .. ſi in lo⸗
cando. nec refert veꝝ in peima perſona loqua
tur tabellio. an in tercia:S: de conner. conin;
dudum .· ꝗ. ſed ao iſta.quid plura.expeeſſum vi
detur··e.tua nos.ibi:ꝙ qualiter tibi conſti⸗
terit· æc. vbi minnus videbatur peo matrimoĩo
peeſumendum. ſtem aur ipᷣe conſentit.⁊ tũe
bene eſt. aut gẽmam decipere intẽdit.= ſic de
bet fraus in ſuo capite retosquen· vt.j. de eoo
qui duxit in matri.quã polluit per adult. c· j.
⁊ ar.S.de reſcrip.ſedes c· pleꝝ qʒ: namæ im
dubio docem ꝓ matrimonio indicare· vt no⸗
8· e· J. Y· quiò ſi alter dicat. ¶¶ Econtra videt⸗
verba conſenſum expeimentia de peeſenti ne
ceſſaria ſunt·j.e.tue.̊ autem potius diſſenſum
guilelmi expeimunt ꝙᷓ conſenſum nam ſi oſen⸗
tere vellet bene poſſet dicere: ego conſentio in
Semmam· æ non diceret guilelmus conſentit.
per hec emm verba cum tercie perſone ſint po
tiꝰ peeſumi debet alienũ factum eum velle P⸗
mittere ꝙ;ᷓ ſun · ⁊ ſic non valet quod agitur · vt
inſti · de inutili ſtipu.q. ſi quis aliam. ff. de ver
boobliga.ſtipulatõ iſta:æ videtur expeeſſum

ed ſi ſponſus

₰

RM

in domo ſpo

ar. in aut · vt cum de ap· cogno · J. fi · cob: viij.
quimmo deridere videtur ac ſi diceret · arma
virumqʒ cano · vt. ff · de verbo · obli · que extri⸗

ſecus · deficiente ergo conſenſu guilelmi · defi⸗
cit matrimomũ in quo conſenſus requirit vtri
uſqz· xxix · q:j..j· nec ob · · e · ex literis· j· quia
ibi certum erat ꝙ contrahere volebant · vt diẽ

litera ideo non refert qua ligua conſentiant ·

vrrum per ſe vel per interpeetem · inſtit · de v·
ob · vtz · ff · ð V. ob . l. ꝛĩ fi · h p hec Sba vide
tur ꝙ guil. velit potiuſ diſtrahere ꝙ; Ot rahere

ſicut ałs dicitur inſti · q̃ · mo· re J9· ob · J. is quo
q; in fine· verba enim ad hoc inuenta ſunt vt ꝑ

ea intentio ⸗ conſenſus expeimatur · xxij · q. ij·
is aũt· ſed H̊ colloquens conſenſum alteriꝰ ex

peimit non ſuum.vnde non eſt mr̃imonium et
hoc eſt quod dicit.· e. tua · in fine· ibi · nec foe⸗
ma contrahendi. æc.nec ob·ꝙ voluit fraudare
gemmam-nam hec fraus in aperto erata ſic a
ſeipſa decepta videtur · ar · ff· de redibit · act ·
I.. G. ſi intelligaturff· de act · ep·⁊ vẽ. l. j· ĩ fi.
⁊=.· ff.· ꝙ eum falſo tu ·l.j·in fine · ſi enim gemma
excipiat de dolo· guilelmus replicabit de lata
eulpa que dolo comparatur.ff depoſiti· ꝙ ner

ua ff. de ver. ſi-late. Iorio ren abſurde

dici poteſt ꝙ ſi ſacerdotè interrogante publice
ante valuas eccleſie ſi contractum fuerit:a pꝰ⸗
ea ſecuta ſolennitas cõſueta·erit peo matrimo
nio iudicandum.vt no.S.·e. J. v.· illud etiam et

H. q ſ alter emneueen alio interro gante · et

poſt talia venba cop.car · ſecuta fuerit · adhuc
ſtabit eccleſia peo matrimonio.nam carnab co⸗
pula verba de futuro trahit ad peꝛeſens tempꝰ
peeſumptiue . vt. I. e · is qui . ⁊· c · fi · ⁊· vemẽs.

2z. C. ſicut· ⁊ de expeeſſo diſſenſa conſenſum facit

I.esveniens mariota.⁊.c:conſulrationi·j.qui
matri.accu.poſ.mſuper/ peopterea videt a
conditione receſſum·j· de condi· appo · de illis ·
æzc. per tuas nec mirum · quia æ ſpacium tem⸗
de muliere Adem videtur ſi traducta fuerit
i.dum tamen corrupta repiat.
arin his que no.j.de frigið · I.qualiter.v. gꝰ
ſi mulier.alias ſola traductio non faceret ma⸗
trimoniũff · de ſpon. queſitum·non ita ſi ſpon
ſus ad domum ſponſe ĩerit: quia domꝰ viri do⸗

poeis Ber uden vde⸗ e·ad id quod. ⁊ c.

mwicilinm eſt matrimonij: nõ domus ſponſe · vt
ff. de riru nup · mulierem⸗ æ. l· ſequentibus · C·

ſo:matri:ſi ĩignozans· quod intelligas quando
puella eſt legitime etatis vł etati peoxi ma ali
oquin contra: vt·j · de deſpon . impu · Otine ba ·
H. j. =.· J.j· æ ſic carms copula in virgie.æ tra⸗
ductio in coærupta equiparantur · vt ar · J. e · ve
niens. I. de comug. lepeo · c · fi · S· de pꝛeobat ·
iurauit · õ· de reſti · ſpo · ex parte · m · muli eris · H
ſi voluntaria traducta fuerit · ſecꝰ ſi inuita tra
ducatur detineatur . ⁊ fugiat ꝙᷓcito habue⸗
rit libertatem.j·e:veniens ad nos: ⁊ de deſpõ ·
impu·ex literis· vnde verſus.
3 Sffuge cũ poteris ne ↄſenſiſſe puteris ·
Zu per hoe vide quod no. j e. J. qualiter impe⸗
diatur · v · ſeptimo vis · ⁊ hoc membeum diſtin⸗
ctionis aperte pꝛobat litera:j·e·tua· ibi. ⁊ in⸗

ter eos. æc- et ibi · ꝙ qualiter. æc. q · d. tu dicis
ꝓ nunqꝙᷓ; conſenſit in mulierem:nos tamen non
videmus qualiter tibi conſtare poſſit · quĩa
exquo eam cognouit tum ex verbis peeceden⸗
cebus qᷓuis indirectis · tum ex carnali copula
ſabſecuta:eſt peoculdubio matrimoniũ peeſa⸗
mendum.ar:expeeſſum.j·de condi · appo· per
cuas ſed ⁊ licet· hm.l:aliud iudicetur quando
ſponſus traducitur:aliud quãdo ſpõſa.vt no.

3. e. G. in peincipio.tamen h̊m canones non ad

imparia iudicantur· vt patet in his que no.j·ð

deſpon · impu. ꝗ. ⁊ que ſpõſalia:vex his patz·
Sin autem eam non cognouit nec traduxit

non iudicabitur matrimomum. æ hoc eſt quod

dicit · J. e. tua · ad fi · ibi · cum in eo nec ſubſtãtia
nec foꝛma ſcilicet verboꝛum.⁊c · ſubaudi tu.
nec alia indicia per que ſubſtancia peobetur cõ
tractus de quibus diximus. S. e · ¶. Y · quid ſi
dicatur. ⁊ ſe rquecibne. ſcui ſi peemittat ꝓ⸗

teſtationem ꝙ nihil faciet vel dicz animo con⸗
ſentiendi die ſi cauſa decipiendi hoc faciat ad

communem intelligentiam recurrendum eſt;
æ contra ipſum interpeetandum·j· e· ex literis·

j· xxij.q: v..ex his·⁊· c·quicunq;·⁊· q ij · ne

quis:ſed ſi timoee moetis fieret · ſola verbanñn
peobarent matrimonium ar · j. e · veniens · S· de
ap. ſi uſtus metus· S·quod metus cauſa · c ·j. x
xxj.q ij.lotharius.ff. de ritu nup · ſimulate · li⸗
ber em̃ conſenſus requiritut in mrimonio j.e.

cum locum.S·de peocur̃.accedens · quia iniuſte

„—

nuptie conſueuerunt habere triſtes exitꝰ · · e ·

requi ſiuit. vt æno.S.· ſub rubei.ð ſpon · ꝗ· quis

ſit effectus · Hoc in iudicio eccleſie contenti
oſo.nam in iudicio anime credetur ei ſi dicat ſe
nunpꝙ conſenſiſſe.a ſic intelligas · ·e· tua · vnde
expone ꝙ ibi dicit · quod qualiter tibi conſtite

rit: ſubaudi in indicio contentioſo:non videmꝰ

quia nec videri poteſt cum pꝛobatio deficiat

licet in foꝛo penitentie ſit ei credendum. Nos
autem quid iuris ſit reſcribentes dicimus : ꝙ ſi
ſubaudi tibi iſtud in ofeſſione detexerit · credẽ
dum elſt ei ꝙ res ita · æc· vſq; perſonam· ſubau⸗
di. ⁊ ideo non debet ex illo facto· c· qᷓuĩis alij

ipſam aliter intelligãt · ad quod accedit quod

„

no·ĩ· de clamde deſpon . C. quare peohibeant .
Vbi vero cauſa decipiendi æ tantũ carnalez
copulam extoequendi conſenſit aliquis in ali⸗
quam.ſi deceptoe veram vult agere penitẽtiaz
neceſſe habet illam ſine fictione aliqua ducere
in vxoꝛem · vel ſi hoc non poteſt fieri debet ei
dare virum conuenientem. vel aliter ſatiſ face
re iuxta teſtimonium veritatis·ſi offers munꝰ?
tuum ante altare· ⁊c · him ray· G melius cõpeo

batur . · de adult · c · ⁊ · j· a · xxxvj · q · ij · tria ·
iunge quod no aan cet in hac queſtione ·

æ ſequentibus. ¶ Quamuis autem dixerim ꝙ

ſolo conſenſu contrahitur mrimonium-tamen

nec conſenſus de peeſenti ſemper matrimoniũ

inducit niſi aliud interueniat· ꝓuta.quãdo trãſ

fertur in arbitrium alienum.j.de cõditionibꝰ

appoſitis · ſuper eo · cum enim ſubſtantia con⸗
tractus in alterius arbitrium ponitur contra

ckus nullus redditur niſi ille fuerit asbiteatꝰ·

4 —

C.de contra.emp.il.fi.ff.de ver.obli. ſi quis
ar bitratatu.ltem nec conſenſus inter pſonas
imubiles habicus matrimomũ inducit ſz ſpõ⸗
ſalia hin gof.vt no.j · de deſpon · impu · J. ⁊ 4
ſpon ſalia d q; gꝰ·æ. S·eę · J. V· ſed ⁊ ſi ſponſus.
St circa han c materiam queri conſueuit quis
conſenſus matrimonium inducat vtrum vide⸗
licet G̊ faciat cõſenſus ccha bitationis. aut cõ
ſenſus carnalis copule · ſi dicas ꝙ conſenſus co
habitatõis· ergo inter filium æ matreminter
fratrem e ſoꝛozem erit matrimonium. Si dicaſ
ꝙ conſenſus carnalis copule· ergo inter beatã
mariam virginem et ioſeph ñ fuit mrimouiũ.
dicas iĩgitur ꝙ de neutro ̊ ſimpliciter intelli⸗
Zendumelt · ſed de conſenſu animoꝛꝝ cauſa ma
trimonij coniunctoꝝ.· id eſt de conſenſu matri
moniali ſeu coniugalis ſocietatis · ⁊ peopoſiti
reddedi debitum. vt patet in his que no.S· e.
ꝗ·· v·matrimoninm autem non cõſummatũ.
quod etiam patet ex peime mulieris fozmatõe
quam dominus non foemauit de capite viri. ne
domina videretur · nec de pede ne ancilla repu
taretur: ſed de latere vt collateralis æ ſocia ha
beretur · ex hoc conſenſu ſiue coniugali ſocie⸗
tate opoæetet eos cohabitare.æ indiuiduã vite
ↄſuetudinem retinere · xxvij. q.ij. . cum ergo.
vt & no. S: e. ꝗ. j. v. indiuiduam. ¶Item conſti
tuitur aliquãdo dote mterueniente æ donatõe
Pter nuptias·quod dic vt no.j.de dona · inter
vi:æ vx.ſub rupeica ð dona:ꝗpter nup.⁊ ð do
tibus peomit. ¶ Quid ſi mrimonium ſme dote
contractum fuerit. videtur ꝙ nullum ſit · xxx.
q·v·nullum.iij·q.iiij:cõſangui necꝛx · xxx · q· ·

c · j· dic ꝙ illa· c. ⁊ ſimilia iura intelligenda ſunt

in matrimonio oculto quod peobari nõ poteſt
Vnde cum nec de matrimonio.nec de mip tiali
benedictione · nec de dote. nec de alijs ſolenni
tatibus appareat · per quas ſi de ip̃is cõſtaret

mrimonio pᷣſumeretur in obſcuro peo nõ ma

trimonio habetur. Requiritur ergo dos vt fa
cilius peobetur matrimoniũ · ar. ̊. de pꝛeſũp.
illud.non quo ad ſubſtantiam mrimonij. Nam
licet matrimoniũ ſme dote conſiſtat·dos tamẽ
ſine matrimonio non ↄſiſtit. C· de do. ante nup.
cum muliere:ergo poteſt contrahi mrimomũ
ſine dote . xxx.q v..ſed obijcitur· in aute · iĩ bi
poſita·ſi quiſ diuims.⁊ in aute.qui.ma.na ef ·
l·I.qmcolbł · vj.quinimo mulier indotata æ in⸗
ops m ſubſtantia viri ſuccedere debz. ſicut tra
ditur in autẽ. vt lice:ma.⁊ a.ꝗ.quia vero.coł.
viij · ⁊ de exhibñ.⁊ intro.reis.q. quãdo vero.
colł.v.poſita· C. vnð vir æ vxo.autũñ.p̃terea·
ſed nec inſtrum̃ta nuptialia ſola ſme nuptijs ad
ꝓbationem ſufficiunt.C.de nup · neqʒ ſine nup
tijs · ſicut nec peobat' ꝑ inſtrumentũ poſſeſſio.
S.de fide inſtrum.inter dilectos.nec violetia
8· de reſti . ſpo. cum ad ſedem. ergo quo ad eſſen
tiam matrimon ij ſolus cõſenſus.c.⁊ vide. 5.
ei· . H. j. z. v.contrahitur.⁊. v. quid ſi dica.
Quid ſi ita dicat · ꝓmitto tibi ꝙ ducam te in
vxoꝛem:⁊ decetero tenebo te vt vxoꝛem. cra⸗
ſtina die contrahit cum alia ꝓ verbade pſenti·
cui adherebitcerte videtur ꝙ ſecunde. quia vᷣ

ba peemiſſa cum ſint futuri tempis tractũ ha⸗
bent · ff · de verbo. obli. ſi quis ita ſtipulatꝰ ſti⸗
chum aut panphilum.æ ad tertuł.filij. et ver
ba aliquid debẽt opari:j.de peiuił.ex oꝛe. ff·

del . · ſi quando. Is em̃ videtur ſenſus: ego du

cam te·⁊ exquo te duxero decetero: æ ar. . e.
ex literis · aliud ſi ſimpliciter dicat.ñ peemiſſo
verbo futuri tempoeis ducam. habebo te ĩ vx
oꝛem · ſicut no. ·e. J. .j · vV. quid ſi dicat iu⸗
ro¶Quid ſi dixerit peomitto tibi ꝙ ꝓuidebo
tibi ſemper tanꝙ; vxoei.a alia idem reſpondet.
certe niſi peoteſtentur de intentione contraria
peo mr̃imonio iudicandum pnto. Quid ſi di
cat tenebo te in vxoꝛem quouſqʒ ponat' michor
terra ſuper oculos cauſa decipiendi ip̃am · di⸗

cunt quidam ꝙ valet matrimoniũ indiſ. et ſic

ponunt caſum·j.e.ex literis: ſed certe ſi appa⸗
ret de diſſenſu ⁊ dolo non eſt matrimomũ: niſi
foate carnalis copula ſu bſequat.·j.e.tua nos.
in fine · Quid ſi quis ur auit aliquam ducere
in vxoeem.puta·bertam. æ ipſa berta abſente
mmquid cogitur cum ea contrahere · dico ꝙ ſic
ſi cum ad ipſam peruenerit ratum habeat. ex ſi.
poſt talem ratificatõnem eandem cognouerit
matrimonium eſt peeſumptum· vt.õ. de cõuer-
coniu· ex parte.æ de iuriur̃.ſi vero. ttez qᷣd
ſi in peeſentia plurium filiaruʒ ticij ita dicit lo⸗
tharius.peomitto vobis omnibus ꝙ vnam ex
vobis ducam in vxoꝛem æ omnes reſpondent
placet. vel quelibet per ſe dicit.ego SPmitto ti
bi ꝙ ſi elegeris mecum ↄtrahere ego ducam
te in virum· æ ipſe poſtea cognouit vnam nun⸗
qund eſt matrimomũ.ſic· quia ipſo facto cõſen⸗
tiunt · ar. ff de legibus . de quibus. · 6. de ap·
dilecti · ⁊· e vt noſtrum. æ⁊ in alijs concoe. alle.
S·e · · quid ſi ita dicat.⁊ nota ſimilem queſtio
nem.j.t j· .fi. v:quid ſi vnam ex illis Quid
ſi quis iurat ꝙ contrahet cum aliqua muliere
ſed non expeimit cum qua.æ poſtea cognoſcit
vnam carnaliter-nunquidò cogitur cũ illa con⸗
trahere.non puto.quia poteſt aliam eligere ·
nec deierat cum alia contrabendo· equius tam
faceret ſi cum illa contraheret quam co⸗ rupit
nec diuideret carnem ſuam in plures:non tam̃
tutius: quia bigamus iudicatur per deere· per
quam alij Tienn cõtra:S·de biga· debitum.
vt ibi dixi Sʒ nec refert per que verba con⸗
trahatur dũmodo conſenſum expeimant de p⸗
ſenti.j·de ſpõ.du.hcet.⁊ no S.e. J. HM. j. = v
quod ſi dicatur · nec em ſemp vis eſt in verbis.

ar.S de peocura.petitio·quid em̃ verbis opus

eſt que nullus ſequitur effectus.vt. C. de do.

l. vlt Sed inter peeſentes æ abſentes con⸗

trahit. quod dic vt no.S. e.ſub rubeica ò ſpõ.
¶·qualiter contrahãtur · .c. j.⁊. v. ſeqñtibꝰ.
non tñ eſt opus ſcriptura in matrimonio.qꝙ;uis

B deſideret lex qñ liberta contrabit cum ſena⸗

toee. vel vbi illuſtres contrahũt matrimonia-
exceptis barbaris.ĩ antñ· vt liceat ma· æ auie
Hꝗ.quia vero dudum.colbł. vnj. vel ſi quis cõ⸗
trahat cum concubina.exaudias quo ad legit
timatõem filioꝝ· quia ſcdᷣm · l.aliter nõ intelli
Sũt legittimi.vt pzʒ in his q̃ no j.q̃ fi ſint le.

1

F.qualiter ⁊ a quo:v · vere autem legitimam.
mſtic · de nupt · . finali · Hautem vltimum de
concubina- 1

E T quare contrabatur mr̃imonium due
auſe peincipales ſunt.ſuſceptõ ſcilicet
ſobolis. ⁊ vitatio ſcilicet foemicatõms · xxxij:q·
ij · his ita.⁊ no ·S· e · I. vbi · vnde reſpectu pei
me cauſe pij parentes vocantur · qui animo et
voto ꝓcreandozum liberoeꝛum vxoees ducũt ·
ff · de bo · igm. liberoeum · penb · carta · De ſe⸗
cunda cauſa dicit apłs · ꝓpter foenicationẽnon
dicas exercendam ſicut quidam fatuus ſocius
meus ˖ ſed vitandam. vnuſquiſqz hab eat ſuam
vxoeem.⁊æ vnaqueqʒ ſuum virum · ad HB. · e · in
pꝛeeſentia. ⁊. c.ſeqñ · ſ· de eo qui cog cõſag· vx ·
ſue · ioꝛdane . j· de frig. malefi · c · vlt · æ. penl ·
Secundarie aute ſunt cauſe multe. ſcilicet
perſona? comunctio amiconet diuitiarum
acquiſitio.pacis refozmatio · vxoꝛis pulcritu⸗
do. ⁊ ſimilia ad B. j. t. j· c. ij · · de ſepul · ex pte ·
,Lui ſi non ꝓprer pᷣdictas Peincipales cau
S8. de qbus nec cogitat·ſʒ peopter ſecũdarias
contrahit quis matrimomũ dicas ꝙ ꝙᷓuis per
uerſe faciat· vel currus ante boues ponat ma
trimonium tams tenet· nam conſenſus de pee⸗
ſenti ſufficit · xxx ·. qij· ſolet queri · quodpatet
eti am ex eo quod legitur in geneſi· videns ja⸗
cob ꝙ rachel eſſet decoꝛa facie æ venuſto aſpe
ctu· eam diligens ait ad laban · ſeptez annis ſer
uiam tibi peo rachele · Et in deut · Si videris
mulierem pulcraʒ in medio captiuo zꝛum ama
ueris eam. volueriſq; vxoeꝛem habere· introdu
ces eam in domum tuam. ergo vita mala vb in
tentio alicuius peruerſa non contaminat con-⸗
ingij ſacramentum · ſicut nec per ſacerdotem
quatumcunq; pollutum que ſacrata ſimt coin
quinari poſſunt·: vt.S.de cohᷣ.cle.æ mu· veſtra.
Doero bona mr̃imonij peincipalit ſunt tria
fides.peoles: ⁊æ ſacramentum. Vnde auguſtiꝰ
Nuptiale bonum triptitum eſt.fides.peoles·⁊
ſacrametum.xxvij ·q· ij · omne ita qʒ· In fide
attenditur ne poſt vinculum cõiugale cũ alio
vel alia coeatur · J. e · ex pte · Sed dominꝰ hug ·
cardinalis ſic exponit· in fide attenditur · vt ſe
adinuicem dili gant debitum reddãt · ſeip̃os
q; fi deliter æ incoerupte cuſtodiãt · ⁊ ad B· ff ·

ſolu.matri.ſi cum dotem.ꝗ.ſi maritus·⁊· · de

effectus·
religioſe educatur. æ in caritate coerigatur. j.
de ſi. licet hely · ergo bonum peolis non dicit
ipſa peoles que quadoq; apter hereditariam
ſucceſſionez queritur · ſed ſpes vel deſiderium
quo peoles acquiritur ad hoc vt ad ſeruitium
dei religioſe infoemetur · vnde multi habent
lem qui non habent bonum pꝛolis · nec ꝓpter
hoc e t matri moniũ eſſe · immo mhilomiꝰ

Fedtugiſ inire vide quod no · J. e. J. quis ſit

durat · ¶ Verum ſzm fratrem hemri. teutonicũ ·
7 In fide attenditur ne alicui alij ſe exponat·.
Ne coniugi petenti debitum ſe defendat vl
ſubtrahat. Ne eidem aliquod peccatum ſug
gerat ſed animam coepus æ res ei fideliter
cuſtodiat.æ animam a purgatoeio excipiat · et

In pꝛole.vt amanter ſuſcipiat · et

conſilium æ auxilium iuſtum peebeat In ꝓ⸗

le vero attenditur· ¶ Ne conceptus impediat
¶Vt gratanter ſuſcipiatur · id eſt ſiue lit filiꝰ
ſiue fila agat inde gratias creatoꝛi. nec mur⸗
muret etiaʒ pee nimia paupertate · Vt ſtatim
baptizetur · diligenter·amanter· caute. fideli⸗
ter.⁊ religioſe nutriatur · in peima tenera etate
etiam cum peopeijs mãmis·exemplo beate ma
rie virginis· in infantia coæri gendo.a ſimbolũ
edocendo. æ ad eccleſiam æ peedicatões ducẽ⸗
do.ſi malum facerit dolendo caſtigando.ſi re
ligiõem intrauerit vel aliud bonum fecerit cõ⸗
gaudendo. In ſacramento vt comugium nõ
leparetur· vt no. S· e· J. j. Y· indiuiduam. 2 hoc
tercium bonum dicitur ſacramẽtum· nõ ꝙ ipᷣm
ſac ramentum ſit coniugium · ſed quia eſt eiuſdẽ
rei ſacre ſignum. ſcz ſpiritualis et inſepabilis
coni unctionis criſti æ eccleſie · quod ꝙᷓdiu ma
trimonium durat inſepabiliter adheret · ſuper
quo vide quod no.S.de biga/. quare biga⸗
mus:ſed peima duo bona qnqʒ comitant ma⸗
tri monium. qñqʒ non· multi em frangũt fidẽ ·
multi ſunt ſine peole· ſed nunꝙᷓ eſt matrimo⸗
mum ſine ſacramento:nam ⁊ ſi interdum, coæ⸗
poꝛalis ſeparatio fiat cauſa foznicatiõis vł ex
cõmuni conſenſu cauſa oeationis· ſacramentał
tñ ſeparatio inter fideles fieri non poteſt · mſt
cum deſmit eſſe vinculum mrimonij· puta per
moetem vtriuſqʒ vel alterius coniugum · vb ꝓ
ingreſſum religionis ante carnis copulam · ſuꝑ
uo vide quod no.j· e. J. quis ſit effectus ·

FIgIyx hoc tñ quod dixi.S· · x · qp hoc terciũ

onum eſt ſignum ſpualis æ inſepabilis coniũ⸗
ctionis xp̃i æH eccleſie:eſt ar.qꝙ etiam per ingreſ
ſum religionis non ſoluatur matrimoniale vin
culum. æ ad idem. .de diuoꝛ · ꝙᷓto · ibi · vt ſac⸗
mentum fidei. cc Inno· iij: videtur fuiſſe ĩ hac
opinione ꝙ;uis dicat ꝙ nolit a veſtigijs pꝛede
ceſſoꝛum ſuoꝝ recedere.qui cõſulti contrariũ
rñderunt vt · S. de conuer · cõiu· ex parte tua;
h ſoluitur· .e.ſub · ꝗ. vt autẽ · S. quis ſit effe⸗
ctus rati · z. · de conuer. Ojn .¶. vlt. · ſed qua
re magis.⁊ ſequenti Bua. Sen nunquid hec
tria ſunt adeo neceſſaria. vt ſi aliquid iſtoꝝ de
fuerit non teneat mſimomum. dicas ꝙ ſi tẽpe
contractus intendant coniuges hoc ſeruare ·
tenet mrimonium licet poſtea mutauerint vo⸗
luntatem · vt patz ex his que no·õ · e · ¶. · V · ma
trimoniũ aũt non conſummatũ. æ ſequenti bꝰ·
Idem dixit RBay· ⁊ ſi nihil cogitent de his bo⸗
rs. ſuffi cit em ꝙ nõ apponant conditionẽ vel
pactum vt contra faciant. ar · j. de condi · ap · ·
fi. hoc verum eſt in indicio eccleſie que de co⸗
gitatu vel intentione indicare non poteſt · ſʒ in
iudicio anime æ veritate non videtur cõtrabi
matrimoniũ·miſi ſaltem de tercio bono · ſcilicet
de ſacramento cogitent.quia ſi nõ cogitãt· g
non conſentiunt in vitam indiuiduam ducẽdã
eſt em ſacramentum ipᷣa inſepabilis animoꝛuzʒ
coniunctio.vt no.õ · e. . v. in ſacramento · ſine
qua non eſt mrimonium. vt apparet in his que
no.S.e. ꝗ. j. qᷓuis ergo non ſit verum matrimo
nium. erit tn peeſumptũ qð vero mr̃ioniũ equi
pat ᷓtum ad eccłiaʒz · vt apparz · · e · is q fidẽ ·

timuz eſlet · vt inſti. de pa · po. ⁊ de nur

de hil tribus bonis legitꝰ·xxvij.qij.oẽ itaqʒ·
Doteſt addi et tercia cauſa quaſi peincipał
ſcilicet ſolacium humanitatis· vt in ſembus.
xxvij. qj· nuptiarum bonum.ideo lex papia qᷓ
peohibet maioeem ſexaginta amms nubere
abolita eſt. C· de nuptijs:ſanctimus. verum ſi
maioe quinquaginta annis emixa fuerit ſucce⸗
dit partus licet mirabile videatur. C. de legit.

here:ſi maioę.

Vis ſit effectus.æ quidem. quia dos ẽ
aliqua. a filij legittimi æ in poteſtate ex
quo matrimonium legittimũ eſt.ſecꝰ ſi illegit⸗
J. ſi ad

uerſus.⁊.j.de donat᷑.inter vi.⁊ vxæſi neceſſe.

quod dic vt no.j.in ſumma eiuſdem.ti.ſub ru⸗

beica de dotibus Peomittendis.⁊.j.qui fi: ſint

legit · ltem effectus eſt · vt exquo tenuit int
fideles ſemel contra ctum mrimonium nullate

nus diſſolnatur.niſi per mozꝛtem que omnia ſol

uit · vt no. S. e. ꝗ. v. indiuiduazʒ. a etiam ſi alter
comugum efficiatur hereticus.vel cecus.vel
lepeoſus. vel aliquod aliud hoerendum incur⸗

rat quantumcunqʒ ſit· vt · xxxij.q.v.hoerend⸗
* cſi quis vxozem. æ· S. de in riur.quëadmoð·

AꝗA.· quod ſi poſt huiꝰ.excipe cauſam foænicatio
nis · illã em ſolã excepit domnus.j. de eo qui
cogno:conſas. vx.ſue·diſcretionem. I. ꝙ ſi foe

ſan · ſed tunc fit ſepatio quo ad thoeum tim̃ ⁊

mutuam ſeruitutem. nam vinculũ ſacramenti

remanet illibatum. vnde aut ſtabunt innupti ·
aut reconciliatõ fiet.xxxij.q· vijc.j.⁊.ij.⁊.q.

j·dixit dominus.j.e.ex parte:ĩ. de diuoe. c.
S de conuer. coniu. veniens. de hoc. I.e. ꝗ.

qualiter..nono ligamen. ⁊=. 5. e. g. j. v. indiui
dDuam. Sed nunquid vxos tenetur ſequi vi⸗

rum quocunq;ʒ ierit· dic vt no.j. de coniu. ſer ·

ꝗ.·⁊ an conſenſus.v.argumentũ habes Eſt

etiam tantus effectus matrimonij conſumma
ti ꝙ mulier non habet poteſtatem ſui coæpoeiſ
ſed vir. et econuerſo. vnde nec alter altero in⸗

uito poteſt vitam mutare. nec ad religionem
conuolare · xxvij·qij: ſunt qui dñt · et.c.ſeri⸗

⸗ „.

pſit nobis· xxxiij.q.v.c.j.ij iij.⁊æ.nij.j.e.com

iſſum. no. S. e·ꝗ. æ quare.v.in ſacramento.

BSed ⁊ effectus tantus eſt ꝙ vir cogitur red
dere debitum. ſic matrimonium cõſummare

licʒ affinitas ſupuenerit.vt.. de eo qui ↄgno.
conſag.vx · ſue· J. ⁊ quid iuris ſit ſi gnoſcatur
conſanguinea vxoeis.⁊ qñcunqʒ æ vbicũqʒ exi

Zitur reddi debet. niſi conſcientia peobabilis

„

remoedeat · · de ſecũ .nupt.dominus. erroneã
autẽ ad conſilium peelati relinquere debet. .
de ſenten. exeom· inquiſitioni.ł niſi ſuſpendat
Peccleſiam..e:cum aplica.in fine·⁊ no..de
matri.contract cõtra mterò.eccł.ꝗ.quid iur̃.
v.ſi vero cauſam ꝗpter quam.hm hoc potelſ in
telligere.xxvij q ij ſi tu abſtines.xxxiij q v·
c·j· ⁊· c. noluit· Sed nunquid peccant coniu
ges exigendo vel reddendo debitum. in ieiu⸗
nijs · vel in natali domini paraſceuen.⁊ alijs p
cipuis ſolennitatibus· de quibus habes. . de
ferijs.c.vlt. vel in alijs f eſtis quibuſcũqʒ vel
in locis ſacris · dic ꝙ exactus ſemper tenet red

dere. quia contra hoc mula eſt exceptio admit
tenda.j· de coniu: lepeo.c.ij.⁊ B ſi opoetune ĩ⸗
ſtat exigens · ſicut ioꝛdana.de qua habes · . de
eo qui cogno.conſang · vx.ſue.ĩoꝛdane. eſt
tñ cante vt differat inducendꝰ · M acquieſcere
voluerit bene quidem.alioquin debitum ẽ ſol⸗
uendum/ſed exigens peccat.xxxiij·q.v.c. no⸗
luit.Vnde apłs.j.ad coeinth̊.vij.nolite frau⸗
dare inuicem.niſi foꝛte ex conſenſu ad tempuſ
vt vacetis oeationi.a iterum reuertimini in iò
ip̃ᷣm ne temptet vos ſathanas ꝓPter incontine

tiam veſtram. hoc aũt dico hm indulgentiam.

non hm imperium · t augꝰ.xpᷣiano cum vxoee
ſua aliquando conuenire non licet.peopter P⸗
ceſſonis enim dies æ ieiuniozum aliquando cõ
uenire non licet· quia etiam a licitis abſtinen
dum eſt vt facilius impetrari poſſit quod po⸗
ſtulatur. alij dicunt ꝙ conſilium eſt non pee⸗
ceptum Io.mediam viam eligens.dixit. ꝓ
aliqñ eſt conſilium. ſicut tempe ieiunioꝝx et in
minoeibus feſtiuitatibꝰ. ⁊ ſic intelligit iura æ
autoꝛitates peoxime inductas · aliqn vero eſt
peeceptum.puta·in pꝛecipuis feſtiiitatibus
de quibus. S.· diximꝰ. Vñ augꝰ· quoties vel di⸗
es natiuitatis vel relique feſtiuitates.ſubaudi
eipue hm Io.aduenerint.non ſolum a ↄcubi⸗
narum conſoetio.ſubaudi quod moetale eè hm

jo· ſed etiam a ꝗpeijs vxoeibus eſt abſtinendũ ·

ergo hm jo. eſt moetale etiã in ꝗꝓpeijs vxoeibus
ſicut in concubinis·licet nõ tantũ :· cum B duo

hic equiparentu r. ar· S: de conſti. tranſlato.

SZed nunquid aliquando peccant coniuges
in carnis copula·diſ.quia Fliqñ cõmiſcentꝰ
coniuges cauſa ſuſcipiende peolis.æ tunc nul
lum peccatum eſt. Vnde augꝰ.coniugalis con
cubitus generandi gratia factus culpam non

habet. Ipls· ſi nupſerit virgo nõ peccat · ſi em̃

ſine peccato non poſſet fieri coniugalis concu
bitus.nõ peecepiſſet dominus poſt diluuiũ eoſ

copulari dicens. creſcite æ multiplicamini: cũ
iam ſine concupiſcentia non poſſent omiſceri.

¶Fliqñ vero cauſa reddendi debiti · 2 tũc ſibr
non eſt peccatũ · vt patet in his que no.õ·e J.

vx· ſed nunqd peccant.æ ſequẽti. Rug.redde 8
bitum aſi non exigis.redde æ peo ſanctificati⸗

one perfecta deus tibi cõputabit. ſi nõ ꝙ tibi
betur exigis ſed reddes qu od debes vxoei.
Fliquando cauſa incontinentie ſiue foenica⸗
tionis vitande.æ tunc eſt peccatum ſed vemale

Vnð Ruguſtinus · foete aliqiis dicet ſi veniaz

conceſſit apoſtolus ergo peccatum ſunt nuptie
cui em̃ venia niſi peccato conceditur · id eſt ve
niam concedens apłs.concubitum attendit cõ
in gatoeum vbi eſt incontinentie malum Incon
tinentie malum elſt ꝙ vir cognoſcit vxoeẽ.etiã
vltra neceſſitatem peocreandi filios. ſed et ibi
elt nuptiarum bonumæ ita non Peopter illud
malum culpabile eſt h̊ͥ bonum· ſed illud malũ
fit veniale peopter bonum nuptiale. Fliqñ

autem caulſa ſaturande libidinis. tunc eſt moe
tale ˖ vnde phᷣůs. adulter eſt in ſuam vxoeẽ ama⸗

toe ardentioæ· Ideo ſapiens judicio amat coniu
gem non affectu.non regnat in eo impetus vo
luptatis:nec peeceps fertur ad ipſum coitum

Nihil eſt fedius ꝙᷓ vxoꝛem quaſi adulterã ha⸗
bere . de his · xxxij · q · ij · per totum · et · q· iij ·
oeigo·
Valiter impediatur · hic ſciendum eſt ꝙꝙ
tredecim ſunt impedimenta que impedi
ache matrimonium contrahendum ſemper . di
rimunt cum diſtinctione:nam ſi peecedant con
ſenſum coniugalem tunc dirimunt · ſed ſi ſequã
tur ipſum conſenſum non dirimunt · verbi gr̃a
¶ Eurioſus contrahere non poteſt · ⁊ ſi contra
xit nullum eſt mrionium · ſi tñ aliquis ſane mẽ⸗
tis contraxerit æ paſt contractum in furoeem
inciderit non dirimit mriomum iam cõtractũ
xxxij:q· vij· neqʒ furioſus· ¶ Item qui omnĩo
ſectus eſt otrabere non poteſt. ſed ſi ſectetur
poſt mrionium non diſſoluit .xxxij·q. vꝛrj · illi qᷓ
ſani· als inci pit· hy qui mrim ſani · Item affi
nitas pᷣcedens mrionium impedit = dirimit · ſe
cus ſi ſequ at contractũ etiã ante carnis copu
lam.j·de eo qui cognocon · vxo · ſue · di ſcretio
em. æ c. tue·æ hocjd em de alijs e intelligenð
OQue aũt ſint hec impedim̃ta his verſibꝰ cõ⸗
pꝛehende ;

—

„

Sreoe. oditio. votũ:co gnatõ· crimen.
Cults diſpitas.vis:oeꝛdo·ligamẽ· honeſtas
Senſus: æ affinis. ſi foete corre nequibis·
Eiec ſocianda vetant cõnubia.intelligas in⸗

Dꝛimo ergo occurrit erroꝛ ſcilʒ pſone · vt ſi
eredam contrabere cum gemma. æ ego cõtra⸗
Hho cum berta.hic nullum eſt mrimoniuzʒ. hoc
aũt impedimentũ non ex conſtitutõe eccleſie·

ſed potius ex ſii natura ꝓcedit · cum em̃ in ma

trimonio conſenſus liber deſideret. vt. · e · cũ
locum.adeo ꝙ ſine ipᷣo cetera fruſtanm. vt. e ·
tua nos · in fi. ⁊ de ſpon · duo e · fi · 1 no · S· e·
.qualiter · ⁊æ ſub rubeica de ſpon·. ꝗ. qualiter ·

S. contrahuntur.apparet ꝙ ſi erro in perſona

nullum eſt mr̃ionium· errans em̃ non conſentit
ff. de ĩur̃ · om · iu · ſi p erroꝛem . ff· de iudi · l. ij .
C.de iur̃æ fac:igno.cũ teſtm̃.⁊· l· ideirco· ſed
ad Hoc vt iſte erroe rõnabilis ſit · neceſſe eſt ꝙ
is qui errat habeat aliquã notitiazʒ perſone cũ
qua contrahere intendit ·/ aut ꝓ viſum· aut per
auditumaut ꝓ famam.quia in penitus igno⸗
tam.non aff ectũ non conſenſum dirigere poſ
ſumus ar · ff · de cõtra · empt · cũ ab eo · J. men⸗
ſam. æ l-in lege· ⁊ de pact· tres fratres . et de
tranſact·l· qui cũ tutoeibus · in fi · vnde ſi con⸗
ſenti at quis in pſonam abſentem · aliqualiter
vt dictum eſt ſibi notam quã putat eſſe pᷣſentẽ
conſtat ꝙ non conſentit in peeſentem · ſed in illã
quam eſſe putat pᷣſentem · ſic deficiente cõſen
ſu ꝓſone deficit ⁊ mrimonium · ideo opoetet ꝙ;
aliquam notiti am habeat pſone vt dixi. alias
non errat in ea · ſz decipitur in pñte · de quo po
nunt mgri tale exemplum:aliquis an glicꝰ ru⸗
ſticus venit ad aliquã mulierem romanam no⸗
bilem ·. ⁊ dixit ſe eſſe filium regis anglie cũ nõ
eſſet· mulier nullã notitiam habens filij regis
anglie · nec ꝓſone nec nominis:contrahit cũ eo
credens ip̃m filium regis ansglie · B tenet ma⸗
trimoniũ.quia non errauit ſed potius decepta
fuit.vel non fuit erroe ꝑſone ſed qualitatis · ſʒ

diſ. facta retractant· ſubaudias ſi peecedant ·

certe cũ vbiqʒ terraꝝ habeatur notitia regis
anglie ſaltem ꝓ famam · videt ꝙ is ſit erroꝛ x
ſone.nec em̃ in pñtem pſonam · ſed in pꝑſonam
filij regis an glie conſentire videt . nee em̃ re
fert vtrum petatur ſeruus ꝗꝓpeio nomine ex⸗
pꝛeſſo · vel qui natus eſt ex illa ancilla · ff . ð rei
ven.ſi in rem· ar.õ.de teſtibuslicet ex quadã
ꝗ.teſtes.ibi.pſonas expeeſſis nominibus æc·
æ ·de conſang.tua ibi:nominibus ꝗpeijs vel
equipollentibus indicijsæc̃ · dic ergo ꝙ hoc
quod dicunt locum habet qñ non expeimit ali⸗
quam circumlocutõem ꝓꝑ quam habeatur noti
tia patris.⁊æ filij ꝓꝑ conſequens. puta · dicit ſe fi
lium regis vel comitis in genere non dicit cu⸗
ius.vel ſi ſpecificat nulla habetur notitia filij
nec patris.vel dicit ſe diuitem cum ſit pauper·
vel nobilem cum ſit ruſticus · vel bonum cũ ſit
malus vel mulier dicit ſe virginem cum ſit coꝛ
rupta.talis em̃ erroe ſcʒ fostune:vt in exẽplo
diuitiaꝝ. item qualitatis vt in alijs exemplis
non impedit mrimoniũ· vt· xxix: q·j· . j· no.
j.de coniu.ſeruo.q. ⁊ an mr̃ionium a ſeruo cõ
tractam · Secundo condicio · id eſt condicio
nis erroe qui impedit ⁊ dirimit · vt ſi credo cõ
trahere cum libera contraho cum ancilla. B
em̃ nullum eſt mrionium niſi exquo ſciui ip̃am
eſſe ancillam cognoſcendo ·vel alio modo con
ſentiam in eandem.j.de coniu · ſer · poſuit · et
de hoc in ſum ip̃ius · t· plemus dicetur · Ter
cio votum.duplex eſt ſeʒ ſolenne· quod impe⸗
dit dirimit · Item ſimplex quod impedit ſ̊ nõ
dirimit. . qui cle · vel vo · rurſus · ⁊· e· conſuluit
quod dic vt in ſum . e. c· ¶ Quarto cognatio ·
triplex eſt ⁊H vtraqʒ impedit æ dirimit · ſez car⸗
nalis:que hodie vſqʒ ad quartũ gradum tãtũ
extenditur . · de conſan · non debet · in ſum .
ipius · t· plenius expeditur · Item ſpũalis· que
triplex eſt. vna dicit paternitatis. alia frater
mtatisalia compaternitatis · quod dic vt no.
plene. · de cognac.ſpiri· Item legalis. que ſi⸗
militer multiplex eſt · vt plene dicet . . de co⸗
gna · lega· Quinto crimẽ · triplex eſt. quod
impedit et dirimit · primũ · ſi quis aliquã ꝑ ad⸗

ult erium polluerit ⁊ fidẽ dederit · ꝙ poſt mo⸗

tem peime eam in vxoeem ducat· Secundum ſ
de facto cõt raxit polluit· peobant hec duo
.de eo qui dux· in mri · quã pol.p adul· c· vl⸗
timo· Tercium ſi machinatus eſt in moetẽ pei
oꝛis ad hoc vt ſecundã haberet · vt · ᷓ. de con⸗
uerſi. infið · laudabilem · H· j· ſed Hnon ſuffi
cit ſcdᷣm gof·niſi ⁊ ſecundã polluerit viuente
peima· j· de eo qui dux · in mii · quã polb. ꝓad⸗
ult · c· ſup B· et · c.· ſignific aſti · quod dic vt in
ſum · eet · V. ⁊ idem intellexit · gof · ⁊ ſequenti.
SZunt ⁊ alia quedam crimina que impediũt
ſed non dirimunt. vnde verſus.
Inceſtus·raptus.ſponſate moeæs mulieris·
uſceptus ꝗpeie ſobolis.moæs plſ biterat ·
Vel ſi peniteat ſolenniter · aut monialem
Fccipiat · ꝓhibẽt hec coniugiũ ſociandũ ·
Inceſtus ſi quis cognouerit ſciẽter cõſan⸗

guineam ſuam vel affinem · xxxij · q · vij · ſi auis

viduã · ⁊. c· qui doemierit · ⁊. c. ocubuiſti: de H
j.de eo qui cog·ſan · vx·ſue. Naptus · ſc⸗

ſi quis rapuerit vxoꝛem alteriꝰ.xxvij·q.ij: ſta
tutũ · ſecus ſi puellam rapiat · vł ałs ſolutã. qe
uis lex inter tales mrim ꝓhibeat capitale
Pena inferat.vt· C. de raptu vir.l. vmcaæ de
epᷣis æ cleric raptozes · canones tñ admittunt
Pʒ Pnia pacta· vt.j.de rap.c.pe.æ vl. xxx vj⸗
qij . deniqʒ . et hoc intelligas ſi puella rapta
conſentiat · alioquin reddenda eſt patri.et po
teſt habere locum pena legalis · xxxvj· q· ij · de
puellis· ſi auteet.c.placuit. quod die vt ple⸗
ne no.j.de rapto.ſub rubeicella de pena rap⸗
toeis coæpoeum. ¶ Sponſate moes mulieris.
puta · ſi quis interficiat vxoꝛem ſuam.j. de di⸗
uoæc'. c·]· xxxiij.qij. admonere.niſi foæte ſit in
uenis ⁊ de ipius mcontinentia timeatur. e· q·.

interfectoꝛes.⁊æ. c.in adoleſcentia.¶ Buſ⸗a ceptꝰ

ꝓpeie ſobolis.ſcʒ ſi quis inſidiando mrimonio
vt coniugem poſſit peiuare debito et copiam
ſui ſubtrahere.omunẽ filium de fonte ſuſce⸗
Perit.xxx·q·j.de eo autẽ.de hoc.j· de cogna:

ſpirit/. quot eius ſpecies · et · J. quis ſit eff e⸗
ctus .· Moes p̃ſbiteralis. ſcʒ ſi quis pſbiten
interfecerit.j.de pñijs.c.ij. ¶ Vel ſi. peniteat
ſolen niter · vt dicut quidaz p illud.c. xxxiij.q.
ij· de his vero.æ. c antiqui. Et eſt rõ hm Plos
quia vouere intelligunt'. vnde ⁊ ſub regula ec
cleſie viuere debent. de · pe. di v. contrariuz.
et iudicantur perſone eccleſiaſtice.xj.q·j.ali⸗
ud · Hugo. vero ſcri pſit· quilibet penitens
contrahere poteſt matrimomium.niſi alicui ſit
miunctũ nomĩje pñie ne contrahat.hoc tñ fal⸗
lic ſicut dicebat in tribus caſibus. ſceʒ vxoeici⸗
dio. in raptu ſponſe alterius.⁊ in inceſtu.j qui
bus contrahere ꝓhiberur. &t eſt ratio.quia ĩ
his mrimonium ↄtaminatur.ſed ab his caſibꝰ

excipiebat adoleſcentes · ſicut ꝓbant jura in

ducta. S. e v. ſponſate.⁊. v. raptus· æ. . ince
ſtus · ¶ Rut monialem accipiat ſcz in vxoꝛem
xxvij· q.j· hy igitur. ¶ Deobhibent ſoec ſcʒ cri
mina.diuginm ſociandũ.ſubaudi · ſed non di⸗
timunt iam contractũ· vt S. e.v. ſunt et ala.
⁊ patet.de eo qui cog.conſ⸗ a8· vx · ſue. tranſ
miſſe. ꝙ;uis quidam contra aſſerant. di cẽtes
