liere cꝰ iura potioꝛa ſũt.ar· S· qui clerici ł vo.
veniẽs · ð treugaet pace:c.j.et · C.ð iurĩ.et fa
cti igno.l· i.et ð edicto diui:adei ·tolł.l.vl · S.
ð poſtul · p̃la · bõe.ij. . fi · OQð ſi vnꝰ diuguzʒ
foenicat' carnaliter.alter ſpũaliter:nũquiò fi⸗
et Opẽſatio carnał et ſpũał foenicationis hine
et ĩde · nõ vr · nã hee foenicatões diuerſaꝝ ſũt
ſpẽ · vñ nõ ↄpẽſant·ſicut nec ſpei ad qu ãtita
tem fit ↄpẽſatio. ff · ð vↄpen · ſi duenerit. h 5 qe
foenicatõnes iſte ſiłes ſũt.et ið quo ad diuoe⸗
tiũ opãt.xxviij·qjidolatria et:c.iã nũc.⁊ mł
to foetiꝰ idẽ opari debẽt quo ad recõciliatõez
qꝛ? pꝛonioꝛes debemꝰ eẽ ad diungendũ eᷓ ad ſe
pãdũ·ar.õ· vt lite ñ ↄte.ca.j.ĩ fi·et B no· gof.
ad idẽ · · ð teſti bꝰ· licʒ ex quadã · in fi.tu dicas
ꝙ ſi accuſat' quis ð ſpũali et excipiat ð carna⸗
li. in accuſatiõe nihilominꝰ ꝓcedetet ſi um⸗
cat accuſatꝰ.niſi reuerti voluerit nec ðpẽſatõ
ad mittet ß pꝰ ouerſationẽ dpẽſatio locum hᷣ⸗ʒ
Smãt ſuꝑ carnali ꝓponat' accãtio:et ð ſpũali
excipiat exceptio admittet᷑.⁊ ſup ea peimitꝰ
ꝓcedet᷑.⁊ ſi ð ipſa appeata lapſus ñ peniteat

—.“
—rM

vlterius ñ audieturad qdð accedit quod no.;
de oe · cog· ⁊· · de hereticis.q.qua pena· hm B
intellige iura inducta ſuperius ꝓ tra· ⁊ ad
B f auoꝛ dei ⁊ aĩaꝝ picula noſ inducũt.q̃ etiã ð
ꝓbant .õ.de duer mfi ·ex lr̃is · ẽ.de excep ·ex

ceptõ em.j·e.de illa:⁊: c.qtox·c· gau demus ·

¶ Q uid ſi vir adulteret' oculte · vxoꝛ aũt mani
feſte · nunqd vir pᷣt accuſare vxoꝛẽ ⁊ dimittere
ſme peccato·ñ.qꝛ vxoꝛi ñ deficit ius excipiẽdi
h ꝓbatio. ff · de admiſt. tu · duo ſunt titij · foete
miũ vir egiſſet pꝓmm̃am ⁊æ non vxoe · xxxij · q · ·c ·
a. ij· hm gof · Sed nunquid digne penites p̃t
repellere accuſantez · vide ꝙ ſic · ar · l· di · kerꝛ ·
imo poſt xpᷣi ↄſoetium adultera nõ vocatur·xx
xij . q j.non eritdicas ꝗ· qꝛ pina nõ tollit acti
onem nec accuſatõem.xxxij.q.ij·admonere · mł
tominus exceptõem.ff · de ſupficiebꝰ · l. jg. qð
aũt.ff.de reg iur :inuito:. cui damus· Ltez
ꝙ vir dimittat vxoꝛem in caſu iſto lex elt · xxxij
q:j.dicit· h̊ quod legis eſt in pm̃a non deletur
ſicut nec in baptiſmo·xxvj ·di· vna tm̃. qð etiã
peccatum non eſt ſolui · inter peccata credi non
debet. xxvj· di · deinde · hm gof · H iunge ea que
no.j.de doñ · inter vi · ꝓ vx · ſub rubeica · de dote
poſt diuoe · reſti · C. fi. ¶ Sed nulla iſtanx ſupea
dictaꝝ exceptionũ maritus repelli poteſt · Ote
ſtabitur lis:⁊ fient poſitiones· Et ſi mulier con
fiteatur habebitur ei fides ↄtra ſe · vt · j. e.ex li
teris.· ⁊æ· I.de adul:c.penł.qe nec vinculo mrio⸗
niali paraturip̃iudicium.æ ſic non ob· S.deleo q̃
ↄgno.ↄſan.vx · ſue · ſup eo. Si negauerit recipi
entur teſtes quos iudex diligenter examinabit
querendo a auolibet teſte vbi vidit.⁊ quo tpe
Si vidit nudũ cum nuda in eodem lecto iacen
tes.ſi ſeſe agitantes · ſi opus ullud exercentes ·
ſi vterqʒ erat apte etati s ad illnd opus exercẽ⸗
dum . ſi vidit cõmiſcentes. æ ſiqua ſecretioea pu
tauerit inquirenda · ſi nocte vidit eos camerazʒ
intrare mane egredi · ſi pluries hoc contigit·
ſi fama loci q̊¶ habet ·ſi ſtrepitum audiuit tenui
pariete diſtans cũ ipſos vidiſſet intrare · ſi ſolꝰ
erat tunc non ꝓbaturſi aliquis erat cum eo et
tunc ꝓbatur· dũmõ a ille alius in hocipſo iura
tus ↄcoꝛdet.inquirat etiã ſi ꝓ tenebeoſa ⁊ ob⸗
ſcura loca a ſuſpecta·viderit ꝓſonas de quibꝰ

agitur ſepius ſmul conuerſari · ⁊ vagari ſolum

cuᷣ ſola.⁊ de fama loci.hG̊ em̃ adminicula ſunt ꝙᷓ
uis non faciant ꝓbatõem plenamG; omnia cõ⸗
ꝓhbantur. õ. de pᷣlump · illud · · c · tercio · et de
teſtibus.p̃terea. Caueat aũt iudex ne lenonẽ
ſiue alium ſocium.vel pticipem eiuſdem crimi⸗
nis teſtem idoneũ reputet · quod qñz ex ↄfeſſio

ne eiuldem teſtis dephenditur · h pticipes repk

luntur.vt.õ.de teſti · veniens·⁊· C. de teſtibꝰ.
qm̃.æ no.õ.de teſti ·ꝗ. quis poſſit· v· item in cã
ↄmunis criminis. a ſe · vnde ꝙ dicit decre · ů· de
teſti · peeterea· ↄſcioſ·expone · i · certos · qe diſta
bant tenui piete vt dixi · t no· ꝙ ſi maritus de
peehendit vxoeem in adulterio etiã cũ ſacerdo
te · poteſt tenere vtrũq; inutum ſine excõmu⸗
nicatione ꝓ· xx · hoeas vt vocet teſtes per quos

WN

poſſit ꝓhare adulterium. vt · ff · de adul . capi⸗
te · æ in hoc caſu licet manus inicere ſme metu
excoĩcationis·vt · .de ſen· excõ·ſi vero alicuiꝰ

anrtne do Bi vero accuſans dekficit in

ꝓbatione · abſoluetur accuſatus · et debec eſſe

cantus iudex · ſ. ꝙ ſi teſtis dicat de adulterio

omiſſo alio menſe · vel alio loco· vel euz alio ꝙ;
cum illo de quo in libello cõtinetur · nõ faciat
ſcribi · quia nec de illo agitur · ſed potius dicat
calis teltis iuratus ſuper tali facto. nihil ſcit ð
eo ſup quo ꝓducitur · Sinaũt dilucide ꝓbetur
quia tales requiruntur ꝓbationes · vt · C. de
bat · l.vl.æ de penis · qui ſententiaʒ · tunc feret
ſententiam iuberiſ, af ectus eius ſententie
hic eſt · ꝙ maritus abſoluitur ab eius cohabi⸗
tatõe æ ſeruitute mutua.⁊æ adiudicat ſibi dos.
quia hm petitionem quam.S·no.formanda eſt
ſententia. vt · .· de ſimonia .· licet heli · · de oꝛd ·
cog · cum dilectus · · vl · C · de fideicõmiſ.lib·
l. vl.æ. ff. cõi di. vt kundus· ⁊ poteſt religionez
intrare ea inuita · xxvij · q:j· agathoſa · ⁊ In ſecu
lo viuere continenter· alias em̃ recuperare co
gitur etiam ſi iuraſſet eam non recipere· vt · 6·
de iuriuỹ · tua nos · · · e · ex literis · hm .t · intk
lexit ꝙ ibi lata fuit ſententia:quia dicit ꝙ cum
conſilio capituli continentiã indixit vtriq; ep̃s
ſubaudi hm. t· ſententiam diuoetij ferẽdo quo

ad thoeum.æ ſic ſententie tales ferende ſunt S8

co nſilio capituli· vt · xv · q; vij · eps · æ· c· nullꝰ.
lxxxvj· di. ſi quid de quocunqʒ alias incipit · ſi

quid vero ad aures · verutn vinculũ mrimoni⸗
ale nõ diſſoluitur · vt no.õde mẽr̃i · J. quis ſit ef

fectus · Exceptões aũt ſupeadicte cũ ꝓẽ ptoꝛie

ſint:obijci poſſunt qñcunqʒ ante ſentẽtiã.vt· C
ſenten. reſcin.nõ poſ.pemptoeias:⁊ ſi de nono
emer gant etiã poſt ſetentiã hin quoſdam.ar.õ
de of· dek· inſmuãte · quod nõ puto veꝛx · ſaluo
eo quod no .· S· e. v. quid ſi ſm̃a diuoetij · ¶ Itez
effectus iſte eſt vt maritus dotẽ lucretur vt ·
t.j.plerũqʒcũ tercia parte quãtitatis eiuſ dem
dotis ſi mulier liberosg nõ habet .vt · C. de ad⸗
ult. aut.ſi adulterio·. Mõ ſolũ ꝗpter fonica
tõzʒ carnalẽ ſeparatur matrimoniũ ſed etiaz
pter ſpũalem · diſ. vtrum alter duoꝝ infi deli
um ↄuertatur ad fidem noſtram.vbi quidem ſi
alter eum relinquat qui nõ vult ſequi eum qui
recto tramite incedit · vł ideo vult ſequi eũ vt
eum trahat ad moæcale peccatum· vel cum eo
cohabitet in cõtumeliam creatoꝛis · ſoluit᷑ ius
matrimonij:i. ius quod ꝓuenit ex matrimonio
id eſt quo alter alteri tenetur reddere carnale
debitum ideo poteſt ei dari licentia ↄtrahedi
vt . J. e. qᷓto.ad fi. H.· jæ in hoc caſu intelligi
tur autoeitas apoſtoli dicẽtis · ſi infidelis diſce
dit diſcedat · quia non eſt frater vel ſoꝛoe ſub⸗
iectus ſeruituti ĩ huiuſmõi ·ſubaudi · redditiõe
debiti carnalis.xxvnj:q·jſi infidelis. ⁊ ſi ↄtra
xerit anteꝙ;ᷓ alter conuertatur.tunc in ip̃ᷣo cõ⸗
tractu ſecundo ſoluitur ius matrimonij.i · vin⸗
culum matrimoniale.quia non erat ratũ · ſed ſi
conuertatur infidelis anteꝙ; contraxerit cõuer
ſus fidelis mrimoniumcogitur conuerſus an
tiquus nonum conuerſum recipere: ꝙᷓuis dum
erant in infidelitate libellus repudij miſſus fu
erit · qe tale repudiũ veritate euangelij repeo⸗
vatur nec obſ: ꝙ de nouo conuerſus cũ alio in
ifidelitate xiſſet a carnaliter ↄgnitꝰ fuiſſzʒ

ni⸗
er
die
C0
o
r5
no
tez
di
em

ſi
ni
vt
0o
8
nio
ale
Gdi
ig
ſce
ib⸗
ie
74
6
n⸗
1
er

☛D =£

m

lieet obeſſet adulteriũ cum alio nõ marito ſal⸗
tem putatiuo commiſſum .e gaudemus · J.
qui autem.vſqʒ ĩ fi:nec obſtat ꝙ in ſcðo gradu

vel tercio ↄſangnitatis attineat ſibi ł affinita
tis · vt · . e gaudemꝰ. HE. j. ⁊· c· vl. ⁊. S· ð con
ſan. æ affinitate · de infidelibus · nam ⁊ filij ex
tłi mr̃imo. geniti ſiue añ ↄuerſionem ſiue poſt
exqꝰ omnes cõuerſi ſunt legiti reputantur · vt
5S.qui filij ſint legitimi·c· gaudemus:Duto ta
men ꝙ in hoc caſu antiquus conuerſus poſſet
intrare religionem imito nouo conuerſo.exqꝰ
anti quus fuit licentiatus ꝑ eccleſiam.ar.õ̊ · de
conuer · diugc · vltimo · ein autem alter di
ctoeuz fidelium labatur in hereſim. licʒ maio⸗
appareat contumelia ereatoeis:nũqꝙᷓ tñ relicto
dabitur licẽtia hẽdi ·⁊ pꝑ q̊ͥ obuiatur malicijs
quoꝛũdaʒz qni plerũqʒ figerẽt hereſim æ ab ip
ſa poſtꝙ; relictꝰ nupſiſſ reſilirent · et nuberent
cui vellent·quare cogetur relictus adherere
reuerenti ſi ſentẽtia diuoæcij lata non fuerit qꝰ
ad thoeum · vt. j. e · quanto · J. j· et ſequenti. Et
eſt ratio diuerſitati ſ:quia inter fideles matri⸗
mon um ratum eſt et verum · ſed inter infideleſ
non eſt ratum quamuis verum ſit. quod die
vt no·̊.de matrimo.ꝗ.vl.v.quis ſit eff ectus
rati · Doteſt ergo ſententia diucæcij ferri quo
ad thoeꝛum ꝗꝓpter carnalem vel ſpiritualem foꝛ
nicationem . ſemper tamen diuges ꝓmanet. vt
·e·c·ij:Nã exquo matrimo.ſeł tenuit et ſum
matum fuit minter fidelesnunqꝙ; pᷣt tale vinculũ
dirimi niſi moetis interuentu.vt·xxxij.q · vij · c·
yet · ij et in aut · de nup · J. deinceps · Sed pꝛo⸗
pter foemcationem poteſt accuſari quo ad mu⸗
tuam ſeruitutem.Et ſi ſententia lata ſit non co
gitur relictus cohabitare reuenerenti ſiue ipᷣm
recipere.vt · · e.de illa.quod verum eſt ſi reli⸗
ctus vult religionem intrare.ałs cogetur. vt
5ᷓ.· de conuer.iug.c.vlt.Eit etiam ſepatõ quo
ad mutuam ſeruitutem ꝑ introitum religionis:
quoòd dic.vt no.Side duer:iug·J.qualiter· et
iunge quod no.õ.de ↄuerſione infidelium · ¶.
qualiter conuerti.v. notandum autem · et ſeqñ
tibus⸗
OS qualiter fieri debeat.patz ex peemiſſis ꝙ;
ñ agitur de crimine adulterij quo ad thoo⸗
ri ſeparationem in omnibus oedo iudiciarius
ſtricti ſſme ſeruandus eſt. ſed quando querit
de federe matrimonij non vſquequaqʒ ſeruatꝰ
1 eſt non ꝑ omnia.vt.õ.vt lite non contelſ.c· j.
Quia altera parte abſente ꝑ contumaciam reei
piuntur teſtes:vt.õ.vt lite non conteſ·qm̃ fre⸗
quenter . . j·et ſe.ſed vtraqʒ parte peeſente ſer
uandus eſt oedo indiciarius · vt patet · S. vt li
te non ↄteſ accedens · ij. ꝗ. vlti· et in hijs q̃ no.

B.t· jeſub illa Bubeicella.libellus accuſacõis.

Ex quibus autem cauſis fiat diuoecium querẽ⸗
do de federe matrimomj· ſ. vtrum tenuerit nec
ne: patet ex hijs que no·S: de matrimonijs · ꝗ.
qualiter impediatur:et m ſuo tractatu de quo

libet ſpecialiter no. Et ſicut dixiꝙ in cauſa ma⸗

trimomali ſeruatur oedo iudiciarius vtraqʒ; P
te peeſente · Sic eſt et in cã appellacõms.vt pa
tet.S.· de teſta· Rainaldꝰ.et· C. de tempo · ap.
l. vlti · J illud · Debet autem iudex ſententiã

diuoꝛcij partibus tradere in ſcripturam publi
cam redactã ne filijs ſuſceptis ex ſecũdo mr̃iꝰ
Sbatõne def:ciete valeat peeiudiciuzʒ genera⸗
ri · St ſi hoc non fecerit. ꝓpoterun: teſtes qui
ſententie incerfuerunt publicari· t qualit de⸗
bet fieri publicatio:no.qᷓ d fide inſtru· J. de
publicatione. Et ne aliqua dubitatio vel intri⸗
catio oeiatur · debet iudex ponere totum peo⸗
ceſſam:· ſcilicet qualiter libellus oblatus fuerit
et ilos ad quos pertinebat citauerit · et ipᷣis p
ſentibus litem conteſtari fecerit· et ꝙ viderent
iurare teſtes eis denunciauerit · et peopoſitis
hincinde diligenter auditis et allegationibus
et deliberatione habita atqʒ conſilio cum peri
tis · et ſtudio circa libeos· ſententiam tulerit.
Vel qualiter libello oblato accuſationem m ec⸗
cleſia publicauerit.et hijs ad quos ptinebant
contumacibus et nullo defenſoꝛe apparetne ·
ex officio peoceſſerit.et teſtes receperit.et di⸗
ligenter examinauerit · et ſic conſilio habito
ſentent iam tulerit· ̊ quibꝰ omnibus erit a te⸗
ſtibus qui interfuerunt ſententie inquirẽò . Et
ſi non peobant peoceſſum ſententia nõ valebit.
compeobantur B.sS·de teſtibus· ſignifi cauit.x
c·albericus:et de reſtitu · ſpoł.cum ad ſedem.
in fi· et de peoba:quoniam contra falſam · et qͥ
filij ſint legiti mi. per venerabilem · J. j. et· C.
de re iudi. geſta · Sed ſi peoceſſus in nullo ĩpu⸗
gnetur · nec aliud fuerit queſitum· omnia pee⸗
ſumuntur ſolemniter acta · vt · · de teſtibus · ſi
cut. et inſti . de fideiuſ. in fi · et de hoc plenius
dixi in titulo generali de teſtibus.et de ſentẽ.
et re mdi:· Quid ſi ſetentia lata non ſit in ſcri
ptis nũquið valet dicunt quidam ꝙ ſic.vt.S·
de teſtibus· albericus.ſed certe non dicit quin
in ſcriptis recitata fuiſſet · Sed ꝙ nõ fuit reda⸗
cta in publicam ſcripturam: quare videretur
diſ- vtrum altera pars fuerit contumax æ tũc
valeret.vel peeſens et tunc non valeret.vt.C.
de ſen. ex peri · re · l. j· et. ijj ·q.j.in peimis · in fi.
et vt dixi · S. e · J. H. j. Vel die ꝙg non refert dũ
modo de veritate conſtet · Quia nec iſta ſenten⸗
tia tranſit in rem iudicatam· quod dic vt no.
ſupea · de ſentẽ. et re iudi.ſub Rubeica.de ſen⸗
tentia · ꝗ. qualiter peoferri debeat.v. quid de
cauſa matrimoniali · et · S. quo remed io. ſub · .
hoc tamen notandum· ſſcſam no· ꝙ ſi vxo⸗
machinata ſit in moetem viri · et cogmta fuerit
quamuis vir qui aliquem occiderit defenden⸗
do ſe ſme pena ſit:tamen mulier poſt moetem
viri ſme ſpe coniugij remanebit. vt · · e. c · j. et
ſicut per · l: iudicium de moeibus ſublatum eſt.
quod nõ tolerabat ꝙ mulier peopter vnũ ma
lum moẽẽ poſſet repudij libelium mirtere · ſed
pluribus coadunatis et coniũctis tantum. pu⸗
ta ſi ſmgulis di eqns erat ebeia· vel in lecto ſo

lita erat mingere vel turpioea et hoæri bilioea

facere · ad hoc · C. de diuoẽe·: l. vltima. J. vltimo.
ſic hodie nec ex vna cauſa ſola nec pluribus ſi
mul iunctis quantumcumqʒ; hoeribilibꝰ licet
libellum repudij mittere. cum talem repudia⸗
tionem in euangelio veritas deteſtetur. vt· ].
e · gaudemus. J. quia autem:et ſic ceſſant om⸗
nes leges que loquuntur de libello mittendo

foenicationis ca uſa ſola exceptaob qua metiã

infidelis poteſt mittere libellũ repudij æ vxo⸗
rem dimittere:-non ta men aliam ducere et ſie
poteſt intelligi:je gaudemus· J. penul. et vl·
G quis ſit effectus v· .· de adulter· J. que pẽa.
S·ſed et ſecundum . l· diuimam et ſequentibus ·

De donationibus inter vie
rum et vxozemRubꝛeica·

Voniã iudex qui de matrimoniali cau
ſa ↄgnoſcit· ognoſcere habz de acceſ⸗
ſoens · ſicut de do inter virum ⁊ vx⸗
oꝛem factis:vtrum valeant nec ne ⁊
Se dotibus reſtituendis-bene eſt vt poſt tra⸗
tatum de diuoæcijs ð hijs acceſſozijs videamꝰ
dicentes quid iur ſit. Sed quia diuerſa ſunt ge
nera donationum quia aliqn dat ſponſus ſpon
ſe:aliqñ vir vxoei: hunc oꝛdinem ſeruabimus:
vt nibil de ↄtingentibus obmittamꝰ. Dei⸗
tractabimus de doñ. ꝗpter nup:et ſponſa.
Secundo de dotibus Pmittendis et oſtitu
endis · ercio de donacõnibus ſimplicibuſ
inter diuges vetitis : Quarto de dote poſt
diuoꝛcium reſtituenda · que eſt ſecunda pꝓs hu⸗
ins Rubeice ·
De donationibus ꝗꝓpter nuptias et ſponſalicijſ
Bubeicella. .
Lc vidẽdum ; ſ! Que ſit donatio ꝓ⸗
pter nuptias : Qualiter fiat do⸗
natio ꝓpternuptias: Qua actõne
repatatur · ¶ Quid ſit ſponſalicia donatio:

Oee ſit donatio ꝗpter nuptiasilla quazʒ ſpõ⸗

ſus ſponſe facit: vel alius eius nomine · SZ3

ſ etiam alij nomine ſponſe fieri poteſt · vt · ff . de

4

iur̃ do: pꝛofectitia:Hx·j·et.. ſi quis patri:er

. ꝙ. ſed et ſi curatoz:et: ꝗ. ſed et ſi gonas. ꝗ.

ſed ſᷣ pater quis· ſicut er go marito datur dos
nec aliqua dos eſt ſme matrimomo · vt dicam
ĩ·de dotibhus ꝓmitteneis · ſic vxoꝛi datur do⸗

natio ꝓpter nuptias· nec ſme matrimonio eſſe

poteſt· vnde hec donatio antiferna vocatur:et
Dicitur ab anti qð eſt contra·et ferna quod eſt
donatio ſiue dos · vt · C· e·l· vle et· ·e·nuper in
fine.
Valiter fiat donatio ꝓpter miptias.et quið
fieri poteſt ãte nuptias vel poſt marito di⸗
te. Tale quid dono tibi peopter nup:vel in

dotalicium·et ſufficit ꝙ in poſſeſſonem induca

tur:non tamen pcipiet fructus· immo maritꝰ

ad ſuſtentationem ſui et vxoeis:ałs cum equa⸗-

litas hincinde requiratur· nullã vtilitatez vſe
queretur maritus ex dote receꝑta:cum tantun
dem peiperet mulier de ſuo· et ſic dos non ſuſti
neret onera matrimonij quod eſſe debet ·˖ vt· ff·

de iuj do ˖ ſed is · Cibi · et· : de vſur̃. ſalubꝛiter ·

qumimmo dico ſufficere ꝙ; nudo ſolemni tamẽ

verbo fiat donatio:quia ſtipulatio ſola requi⸗

ritur:in auten · de equali dotis·ꝗ.h̊ igitur · col.
vijialłs ſequeret ꝙ pauperes non poſſent vxo⸗
res ducere aliqua dote data.cũ equalitas hĩic

inde requiratur-niſi foete inueniret amicum

qui ſibi ↄ modaret pecuniaz ditis gratia: vt di
ues videretur quouſqz tradidiſſet et poſtea re⸗
cuparet · vt · ff · Omodati · ſi mihi . S. vlti · et. l. ſe⸗
Vel die ꝙ poteſt eonſuli ꝓꝑ ea que no i· e. ſub ꝓ

xima Bubeĩica qnuis conſtituat dotem. H⸗ ali⸗
quandonon tamen exigitur inſmuatio q;tũ ad
mulierem.licet excedat ſummam quingentoꝝ
aureo ſed quo ad virum requiritur: quia ni⸗
ſi inſmuatio facta ſie:non lucrabitur dotem etiã
pacto locum habente vltra quigentos ſolidos
et ſic ſpecialis fauoz non ꝓtenditur ad virum
ſed ius cõmune tantum ſibi ſeruatur · vt · C·e · au
cẽ- eo decurſum elſt- et in auten vt ſpon. largi
H.· · colb· ix: er vt fratrum filij · ꝗ illud quo⸗
q;ʒ:colł.ĩx· ¶ St no.ꝙ inpeopꝛie appellat do⸗
nationem peopter nup: ſponſaltitiam largiratẽ
Sicut B eadem impeopeie vocatur dos · I· e·⁊
ſi neceſſe.et· c. nmuper · H· j· Id quid ergo fit
hec donatio. Hẽ · vt mulieri ſit optime conſul⸗
tum ĩ dotem ſoluto matri monio quia de ea ſa⸗
tiſfiet mulieri ſi maritus non Habeat aliunde.
vnde ſi immobilis ſit maritus eam alienare nõ
poterit:nec obligare vtpote alienam vt in die⸗
cto auten:.h igitur:et ſequen· Item q;uis mu⸗
lier poſſit renũciare tacite ipothece etiam cõ⸗
ſtante matrimonio.non camen iuri quod habz
in donacõne peopter nuptias:miſi ſecundo cõ⸗
ſenciat. vt: C- ad velb. eciam conſtante · et l· iu
bemus. et auten· ſiue a me ſed ſicut dos debet
redire ad heredes vxoꝛis· ſic donatio peopter
nuptias ad he redes mariti · et ſemper pinguiꝰ
jus hʒ in dote vxoꝛ diuoætio celebeato· vt m au
ten. & equali: do: his conſequens· colbł: vij.
vt immobilia ante nuptiales donatõnes circa
finem.colbł v · vnde ſi mulier ↄſenciat non ſo⸗
lum ſemel ſed bis alienacõni donacõnis peopt
nuptias ·parat ſibi peeiudicium.maxie ſi in cõ
munes vſus vertatur · vt · S. de Otrahen · emp. p
uenit ·˖ C. ad vel· aut ſiue a me · ſuper hoc vide
quod no⸗õ· de otrahen · emp · J. qnaliter reſcin
datur. S·de contractu ad ↄtractumet de iure
inrando. ꝗ. quomodo cenſetur · v. nedum ꝛura
mentum ſuper vſuris:et accedit · · e · nuper · in
fi.vbi dicitur ꝙ mulier dat dotem viro.vir mu
lieri donationem peopter nuptias: Eiebat
olim hec donacõ peopter nup · ante nuptias · et
ideo vocabatur donacõ ante nup:ſed hodie cõ
ceditur fieri etiam poſt nup:et vt nomẽè rei con
ſequens ſit.mutatum eſt nomen et vocat do⸗
natio peopter nup⸗vt inſti ·de dona · eſt ali⸗
ud. et ſic hodie et ante nuptias et polt fieri pᷣt
verum ſi ante nuptfit poteſt excedere quanti⸗
tatem dotis et . . ſubſiſtere · vt · C· de pac duẽ·
l· ex moete · Sed vbi fit poſt matrimonium cõ⸗
tractum non debet excedere quantitatez dotis
i pſa dote iam peeſtita.vt:C·e.t.il. vlti · I· ſi er⸗
0.St eſt ratio:ne quid in fraudem donacõnis
inter virum et vxoꝛem ꝓhibite attemptetur·
ſed hec hodie aliter ſe habent.nam et in quan-
titate et in pacto debec eſſe equalitasvt in au⸗
ten.de equali.do·ꝗ.hoc igitur ·colbł.vij et ſp
maius pactum de lucrando ad minꝰ reducit·
C. de pac· conuẽ· tam ſuper dote . l· legem·
Quid ergo ſi in vno apponatur pactum de

“
K.

10:

u⸗

er:

n⸗
un

⸗

di

lucrandoin alio minime:nam minus dicit qð
nullum eſt · vt · ff · de tribut. act · illud . minꝰ
nunquid ergo pinde eſt ac ſi in neutro nullum
fuiſi pactum appoſitumnon·immo pactuz ſu
per dote factum et ad donationem ꝗpter nup·
tendet. vt · C· e il · vl · J. ſin auũt donatio ·
Doteſt aũt donatio et dos ꝗpter nup · qñaʒ
geri ex voluntate.h et diminui. vt · C· e · ſi cõ
ſtante.hodie vero altera ꝓpte augente neceſſe ẽ
ꝙ et altera augeat·ita ꝙ ſi maritus nullos cre
ditoꝛes habet· mulier poteſt augere in rebus
quibuſcunq;:abłs ne quid fiat in frandẽ eredi⸗
tozum neceſſe eſt ꝙ mulier augmetũ peeſtet in
rebus immobilibus·ſi ipᷣas habeat · et ſic appa
rentibꝰ.Nã ſi res immobiles habeat ⁊a ditat ſe
augmentum feciſſe in pecima et creditoees ne
gant·nullo in hac ꝑte vtetur peiuilegio dotis
aduerſus creditoꝛes alios ãterioꝛes.vt ĩ aut·
de equalitate dot ·.aliud quoqʒ· colł.vij·ſed
ſi creditoees ofiteanturcur nõ vteret mulier
peinllegio. nam cuilibet Heber fides contra
ſe.S.ð diuoe.ex litceris.xnij q ij. . j.ff.ò int.
act.de etate. J. j. ſeber auũt dos redire ad
mulierem milla ↄſuetudine obſtante. qe publi
ce intereſt mulieres indotatas non remanere.
ff · ſo. m.l.j.ſed ꝓ pactũ quod hincinde equa⸗
liter factum ſit ipam amittit·donatio aũt ꝗpt
nup. ad maritũ vel eius heredes. et dos ad he
edes mulieris reuertet'. niſi pactuzʒ impediat
vel otraria ↄſuetudo terre· ſic intellige ·.e·
cafi·. vnico.vel foete in vtroqʒ caſu ↄſuetu⸗
do impedit repetitõem.qe ↄſuetudo debet eſſe
cõmunis ſicut et lex:vt.iiij di.ent aũt lex.nã
Oſuetudo legem imitatꝰ inſtitde iur.natura⸗
li Sex non ſeripto·peimũ tñ dictum bemgniuſ
videtur.quia nõ memini illud verbum in legi⸗
bus poſſe reperiri.quare videt ꝙ dñs greg il
lud appoſuit in fauoee mulierũ. vñ non eſt re⸗
tozquendum m leſionem eaꝛz. C. de legibꝰ.qð
fauoee·et ar.in aut · de equalido.ꝗ.his conſe⸗
quens· colb:vij.ff.de bonis dam.il.vl..pe.ff⸗
de iur. do· l· je ff. ð peiuił.credi . l. ij · J. ſi ſponſa.
et· l. intereſt:nam et relatio ad ꝓximũ dictum
Facienda eſtet maritꝰ poteſt ſibi acquirere vi
ctum ex multis canſis ex quibus mulier ñ poſ
ſet.que fozte compellet meretricari.nec viris
de betur tantus fauoz quantus mulieribus: vt
indictis iuribus:et patet.· C.e.ſ a ſponſo:a in
dubio peo dote interpᷣtandum eſt · ff. de reg·
jur . in mhi guis d iur.do:in ambiguis æl.
nuptura:in fi·et faciunt ad idem iura inducta

.j. rubeica ſequen· de dotibus ꝓmittendis· ꝓ.

quid iuris de pact'.et ſequen · et ſic de Oſuetu⸗
dine gallicana quecunqʒ; acquirit maritus cõ⸗
ſtante matrimonio:ſibi et vxoei ſue cõmuniter
acquirit · vnde et ſo ·ma.ſunt cõmnniter diui⸗
denda. vt. I. e.c·n·als aũt de iure cõmum pᷣſu
mitur viri eſſe quicquiò vxoe habet. niſi ꝓbet
ꝙ aliunde queſierit. ff.ð̊ dona.inter virũ vx ·
quintus mucius: C.·eetiam.
Va actione repetat et quidem ſi dona
io conſiſtit ĩ ſpecie et traditio facta fue
Petetur directa rei ven. h ſi interueit vtili
intellige in aut ·de equał · do· J. ſn autẽ ſub

poteſtate.vbi autez eſt in quantitate peomiſſa·
agetur pſonaliter ex pacto· et ſic aget mulier
Otra heredes mariti pacto exiſtente· Ouid
ergo ſi nulla donatio facta eſt ex parte viri. h
mulier dedit tãtũ dotem · nam neqʒ equalitatẽ
quam dixi appeobat conſuetado· nuquid ſo. m·
aget mulier ad donatõem ſibi adiucandaz que
facta non eſt. Quidam dicunt ꝙ poteſt agere
mulier ad tantam ꝙᷓtitatem quanta eſt dos· vt
C·e:aut .dos data:ſed dominus azʒ.Otra:nam
dos non debet cedere lucro mariti niſi ex qui⸗
buſdam pactionibus.vt.C· de rei vx:act · J· il
lo· non ergo donatio ꝗꝓpter nup· peti potelt · vt
detur hoc ipᷣo ꝙ dos data eſt · cum equis paſſi⸗
bus ambulent. poteſt tñ agere ↄſtante matri⸗
monio ↄdi.ex lege:vel iudicis officio: vt con⸗
ſtituatur donatio ꝗpter nupcias.ſi tñ mulier
dotem dederit vel obtulerit ·˖ et cum res ſit mo
bilis eam ↄſignauerit et depoſuerit at ſi ꝑ di

lapidationem dos non datur:et donatio dene⸗

gatur.vt in aut · vt ex act.dot .inſtan..vlti ·.
colb.vij:ergo cõſtante matrimomo poteſt ſibi
conſulere mulier.et pactũ de dote extendetur
ad pactum donationis ꝗpter nup:als ſo· m·nõ

poterit peti donatio que nulla fuit·

Vid ſit ſponſalicia donatõ· a ſponſo ſpõ
ſe vel econtra facta collatio. ſed econ⸗

cra.ſcʒ ꝙ ſponſa ſponſo conferat raro cõtingit

quia feminarũ genus auariſſimũ eſt. vt · C. e. ſi
a ſponſo.et.ff.de dona.inter virũ = vxoeem .ſi
ſtipulata· ⁊ ad vell · ſe · con · ſed ſi ego · in fi.
rkae aũt donationi licet ſimpliciter fiat · ·
non peopter nup. ineſt iñ ſemꝑ tacite conditio
nupciarum.ſczʒ ſi matrimoniũ ſequatita ꝙ ſiñ
ſt etit ꝓdonantem.totum recuperat ꝑ ↄditõez
ſine cauſa:vel retinet ſi adhuc non tradiderat
vt · C· e. cum veterũ.·Si vero ſtetit ꝑ caſum
diſ · vtrum ſponſus ſponſe donauerit · et tunc ſi
non interuenit oſculum totum reuocac? oſcu⸗
lo autez interuemente reſoluit donatio ꝓ pte
dimidia tm̃ Vel ſponſa dedit ſponſo.et tunc to
tum reuocat interueniat oſculum vel nõ ĩter⸗
ueniat ˖ vt. C· e· ſi a ſponſo.Et eſt foete illa ratõ
quia ſponſa vtroq; caſu dicit dare oſculũ ſpõ
ſo non recipere · fit em̃ gratia ſponſi· vt ad ꝗpa
alacrioe redeat.ſed ſponſa ſemꝑ grauat et ve⸗
recundia afficit ſeu ruboee:quare vtroqʒ caſu
fit interpᷣtatio ꝓ muliere·Sic tñ valet donatõ

ſi ante matrimoniũ qctum fiatnam ſi conſtan⸗

te habet locum quod dicam:j· in rubeicella
de donationihus ſimplicibus: Quid ſi dubi
tetur vtrũ donatio facta fuerit ante matrimo⸗
nium vb poſt · diſ. vtrũ donauerit ſponſus ſpon
ſe in domo ſponſe:et tunc videt facta ante ma
trimoniũ· et tenet donatio.· In donauerit ei in
domo ꝗpeia ſcʒ ꝗpeia ipius viri cuʒ iam tradu⸗
cta eſſet· et tunc videt facta ↄoſtante matrimo
nio:quare non valebit:vt.C.e. cum inte.
Se licet ſolo conſenſu matrimoniũ ↄtraha⸗
tamẽ foete ꝙtũ ad hanc ꝓhibitõem ñ videtur
conſtare quouſqʒ traducta ſit.quare in itinere
poterit ei donare· pt· ff de dona. mter virũ et
vxoeem. l· pe. S. j. 7 Nec antẽ donatio ſponſali
cia ex ingtitudĩe reuocat.ſic et alie donatões

=

S

ſimplices · vt no· ꝭ̊·de dona.ꝗ.qnaliter reuoca
impeopeie aũt a Otra ydeoma ſermoĩs donatõ
ſponſalicia donatio ꝓpter nup.plerunqʒ voca
tur · vt no · S e · ¶qualiter fiat· Svet no.
De dotibus ꝓmittẽdis 2 oſtituẽdis Bu.
Via dos pᷣſtat ſicut donatõ ꝗpter nu
ptias de qua.Sdictum eſt mulieri.=
aliqñ habet imiciũ a ſtipulatõe.aliqñ
a pollicitatione · qꝛ pollicitatio eſt ſo
lius offerẽtis ꝓmiſſio· vt· ff· de pollicita.l.iij.
licet abuſiue et equiuoce pollicitatio recipia:
ꝓmiſſionis nomen . vt. ff · de Decnezs na⸗

dum. J. j. et de his videamꝰ.dicentes Qua⸗
liter petat' dos ꝓmiſſa.ſi incipiamꝰ a ſtipula⸗
tõne vel pollicitatõe uer ſpecialia H̊ inne
muntur ¶ Quid ſi maritus cauerit ſe recipiſſe
id qð nõ recepit· ¶ Quid ſit dos · Qualit'
diuidat“ Quis ↄſtituat dotem et qualit cõ
ſtituatur · In quibus rebus cõſiſtat· Md
quẽ ꝓtinet comodũ vel incomoduz: autoꝛitate

dotis vel deterioeate · d que ptinet picu⸗
lum euictionis eius Quid iuris de pactis
in ea appoſitis.

Valiter petat dos ꝓmiſſa: et quidẽ ſi ſti
pulatõ interceſſit.⁊æ certũ ꝓmiſſum fuit
etit cõditione certi · Si incertũ ·agit actio

ne ex ſtipulatu.vt inſtit.de ver · obli. ſin autez
nuda pollicitatione ꝓmiſſa fuit.de iur in alijſ

actio nulla daret ⸗ vt: C.locati ſi ibi que· ab. ſi
tibi que · alind in dote. vt · J. e · ꝗ. quot ſpecialia⸗
datur ergo ex ftipulatu marito vel patri eiꝰ ad
hH vt dos tradat qñ incepit a ꝓmiſſione · ſecꝰ ſi
incepiſſz a donatõe:ꝙ;uis quidã ᷣdixerĩt ꝓ·l·
Cde iur̃.do.ili.j.et competit ex ſtipulatu ſiue
vtilis pᷣceſſit ſtipulatio· ſiue minus vtilis· ſiue
nulla · vt · C. de rei vx · act · l. vnica · H · j. ſepe
em̃ fingit · I.ſtipulationesvt.ff.de adopc · his
verbis.a ſi eui plus ꝙqᷓ; P.l.fal.ñ.q. ltẽ ſciendũ
cũ ergo dicat · l.in actõne hmõi ex vtroqʒ late
re ineſſe ypothecã.patz ꝙ actio datur vtrimqʒ
Sed ꝙ dixi actõem hãc locũ habere etiã ſi inuti
lis pᷣceſſit ſtipulatio·.non eſt ſimpliciter intelli⸗
gendũ · quid em̃ ſi ſtipuloꝛ mihi fundũ in dotezʒ
dari æ domus ꝓmittat certe nõ valet.ĩmo in⸗
epta eſt ratione diſſenſusqð ergo ſupea dixi lo
cũ habet qñ inepta eſt ratione inepte ↄceptio⸗
nis · opoꝛtet emm rẽ qualitercũqʒ ↄſentire· vt
dixi . S· de henda empti · et de quibus rebꝰ
v. cũ aũt dixeriĩ ·et ſequentibꝰ.ꝗ Quid ſi dos
euicta fuerit · dixert quidã ꝙ ſi vxoꝛ dedit ma⸗
rito et tradidit:agit maritus ↄtra vxoꝛẽ ð eui
ctione actione ex ſtipulatu · vt · C· de rei vxo·
act · l.vnica · J. et vt plenius · ibi· de rebus do⸗
talibus euictis·et ideo coꝛrigit · C· de iur · do ·
A.j.ſed certe in dicto:ꝗ.nõ dicit ꝙ. der ex ſti⸗
pulatu re euicta:ſed ꝙ tacita ypotheca datur
contra eum vel eam qui vel que ꝓmiſit dotem
ſiue faciat ammo donandiſiue ꝓ ſe ſiue dicat
ſe non teneri. ſiue putet ſe teneri · relinquit em̃
pietatis cauſa ex qua ſolutũ repeti nõ põt· vt
.ff · de condi:cauſa daſi donaturꝰ.qꝗ. ſiquis in
debitam. ff · de iure dot · ꝓPmittendo· H. j· et
lege quẽadmodũ · I. pater · et de condi · inde · cũ
i· G. ſi mulier

opiam· vt no· j

Vot ſpecialia H̊ inneniunt ·quĩq Dꝛi⸗
mo:ꝙ ex nudo pacto oꝛiat actio.C. de
SSr.. pPmil ad exactõem Secundo gqe valet
ꝓmiſſio ſi ita dicat ſocer · ꝓmitto ꝙ dabo tibi.
dotem.nõ adiecta ſpecie vel qntitate· arbitrio
tuo. vt . C.de dot᷑ · ꝓmiiſſicut ea.nec obſ.l.j·
eiuſdẽ.t.qꝛ ibi ñ interuemt ꝓmiſſio:⁊ ↄſtabat
eam nõ iuterueniſſe· licet in inſtrumento ↄtine⸗
retur de ꝓmiſſione facta:legatum aũt ſic reli⸗
ctum nõ teneret· ff. del · i . l.· J. ff. ð iur · dot · cũ
polt· . gener · ¶ Tercio quia pactuʒ tacite pᷣ⸗
ſumitur interueniſſe:nam ſi voluntate donãtis
plura ſcripſiſti ĩ inſtrumento te accepiſſe noĩe
dotis ꝙᷓ; acceperis· pᷣſumit' pactũ ſubſecutum
de his petendis qᷓ deſunt · vt · C· eiſ voluntate
Rraac ꝓmiſſione paterna ſimplicit fa
cta:qe ſi ſimp fcã ſit a pr̃e ꝓmiſſio· pᷣſami ꝙ ð
rebꝰ Pijs ꝓmiſerit · ꝙ ſi pr in inſtrum̃to dixe⸗
rit ex rebus paternis et maternis vel aduenti⸗
cijs dotẽ ſoluendã.et pater eſt nõ ſoluẽdo.fie⸗
ri debet ſolutio de bonis filioꝝ · h ſi ſoluendo
eſt. ð̊ bonis ꝗpeijs ſoluet · vt · C. e · l.· vl. ſecꝰ fo⸗
te ſi alius eẽneus ꝓmittat.nã et in auia habe⸗

mus ꝓꝙ ea q̊ impendit: de pr̃imonio neptis po⸗

tius videt expendiſſe ꝙᷓ ſuo.ff· ð neg· S· neſen⸗
nius et idẽ in tutoee · vt. ff) de admil · tu · cum
pꝰ moetez ꝗ. j·¶¶ Quinto.qꝛ tacite ypothece
mſunt.a ſic obligant' tacite res ꝓmittentis do
tem ſicut et ſuſcipientis: ⁊ hodie omẽes omo do
tes actõe ex ſtipulatu petunt.vt· C.ð rei vx·
act'.l.vnica · H.·jet.. vt plenius:
Vid ſi maritus cauerit ſe recepiſſe id qðᷣ
nõ recepit · hic debes ſcire ꝙ dotẽ ĩ c̃ti
Yate facit numeratõ in ſpecie aũt facit peeſtatõ
nõ ꝓmiſſio vel ſcriptura q;tum ad hoc vt muli
eri repetitio detur:nec em̃ repetere põt niſi re
ip̃a dederit dotẽ · vt · C· de dote cau · nõ nume ·
.l. j. et qui po· in pigha ·aſſiduis:et hoc eſt ve
rum niſi ſilentium poſſit marito imputari: vt qꝛ
tacuit toto tpe matrimonij conſtantis · ſed non
durauit ? bienniũ· et eo ſoluto ꝓ annũ. Si au
tem biennio durauit ꝑh citra · x· an. et ita tacuit
toto tpe ↄſtantis matrimonij.ſoluto mr̃imoĩo
habet exceptõem ipᷣe et heres ſuus infra tres
menſes tm̃.ꝙ ſi matrimoniũ vltra decẽ annos
duranit et ſemꝑ tacuit· imputat ſibi et heredi
ſuo.niſi ſit minoe.xxvannis.nã ſi minoe ẽ iu⸗
uatur beneficio reſtitutionis ĩ mtegrũ · vt· C.
de dote cau· l. vl.et aut .ibi poſito:
O Vid ſit dos . quod a muliere vel eiꝰ pte
marito vel eius parti · ꝓpter onera mr̃i⸗
nonij datur vt ꝓpperuo ſit penes eum id eſt. ꝙ;
diu durat marimoniũ niſi maritus vegat ad in
I· de dote poſt diuoe. reſlit . I. et
qn competit · et dicit dos ferna·i.donatio que
ꝓpter matrimomũ ↄceditur ·et ſine eo non põe
eſſe · ⁊ ꝓhibet Ipter matrimoniũ ſicut ſimplex
donatio · vt · C. de donat · añ nup · cuz multe · et
ao hoc vt dos ſit opoetet ꝙ matrimoniũ ↄtra⸗
ct um ſit.non ſolũ de facto ſed ⁊a de iure. vt · ff.
de iur · dot . l · iij · ¶ Sunt et quedaz alie res q̃ᷓ
pafernales vocant.et a muliere iuxta doteʒ in
domũ viri inferunt. et ſic dicte a para quod &
iuxta · et ferna qð eſt dos · et ſi ea mente ĩferant

— —
—— —

— — — u

fiaut viri. eius erunt · als mulieris. Si in du⸗
bio. p̃ᷣſumit' mulier eas ſibi retinuiſſe.et iðo de

poſiti ouenietur maritus.vel etiã mandati. Si

vero cuſtodiam commiſit.et ſimiliter poterunt
vendicari · Sed ſi dominiũ tranſlatũ ſit in mari
tum· agetur conditione certi · vel ſine cauſa · vk

ob cauſam.et hee tres appellant' apud galloſl

peculiũ.vt.ff.de iur.dot ·ſi ego ſeye.I.dotis:
de his aũt nõ debet maritꝰ ſe intromittere mu
liere inuita.qe qᷓuis bonũ videret' mulierez qᷓ
ſeip̃am viro committit.res etiã eiuſdẽ pari ar⸗
bitrio gubernaritñ equitas que cõtrariũ vult
in hoc caſu p̃fertur.vt.C.de pactis duen·tam
ſup dote. l. hac lege ð ſi mulier nomia i.
cautões feneraticias marito ↄceſſerit loco par
afernarũ· et publico inſtrumento hoc aſſcripſe
rit actõnes quidẽ competũt mulieri ſed tñ ma
ritus eiꝰ noie eas mouere poterit ſime cautõe
rati:cũ certũ ſit eũ habere mandatũ.ſed et mu
lier hoc exigere põt ꝑ ſe vł ꝑ aliũ quẽ voluerit
anteꝙ;ᷓ maritꝰ exigat·et maritꝰ in hac exactio
ne adhibere debz eamdiligentiã quã ꝗpeijs re
bus pᷣſtat: ⁊ ſi mulier fecerit ſibi ꝓ his ſpecia
le pignus a marito obligari · eo debet eſſe con
tenta· ałs omnes facultates viri peo his obli
gantur.vt.C.de pactis ↄnentis tam ſuꝑ do⸗
te · l. vl · n alijs aũt rebus que nec dotales
ſunt nec pafernales.agit maritus q;uis cõſtet
eum nõ habere mandatũ cauet tñ de rato.ſed
ſi mulier in vna re eum ꝑpmittat ſpecialiter age
re.in alijs videcur ꝓhibuiſſe · vt · C· de Pcur.
maritus.
Valiter dinidat dos.et quidem alia ꝓ⸗
fecticia:alia aduenticia. Et dicitẽ ꝓfe⸗
icia que a patre.vel auo.vel peoauo. vel ſus
perioeibus tanꝙ; a patre ꝓfecta eſt.ſ.de bonis
eius· nec refert vtrũ filia vel deinceps in pote
ſtate ſit vel emancipata.qe non ius poteſtatis
ſed nomen parentis facit dotem ꝓfecticiã.· er⸗
