tũc vz. vt · ff· ð iur̃ dot · ꝓmittedo·æ lmutus·
Ht. vel a marito vxoei ꝓꝙ dote reſtituenda · =
tũc ſi añ mrm vel ↄſtãte mrimõio det nõ tenet

datio.ſiẽ ru beica innuit · C· ne fideiuſ ł mãda·

dot · dent · l. j. · .· e· p vrãs ¶ Quidã tñ dicũt
ꝙ maritꝰ nõ cogit dare· ſi tñ dederit tenet ad

exẽplũ ceſtamẽetꝗrij tutoeis vꝛ inſti.ð ſat᷑ · tu. J.
Sʒ3 certe rubeica ꝓBitoeia ẽ

ſed ⁊ ſi ex teſtõ
et ſic nõ vz qað 5 fem̃ elt · vt. ff· ne qᷣd i loco pu:
l. ij· H · jet · J. jæ no· S. vt bñ.ec·a ne ſeð va·
rubeica autez ꝓhibz marito ne det · vxoei aũt
ꝓhibz textꝰne petat · ꝙ fit vtriuſqʒ cã · ne.· ſ. cã

pPfidie genere ſi ge fit eiũ ñvʒ · C· ð legibꝰ.ñ

dubiũ. f..ð̊ donat· mt vi a vxoæẽ · l. iij. J. ſci
endũ. ⁊ de fideiuſ. cũ lex . ſimile . ff · de ar bitris
z ſi ĩ ſeruũ · J. . ¶ Sz = quidã dil · vt ex cer
ta ſcĩia renunciatũ ſit legi:⁊ tũc vʒ datõ · Jut p
ignoeantia.a tũc ñ vʒ· ff·: ſiquis caut'. ſʒ et ſiqs
q. p· ſj nõ eſt illud verũ in ꝓhibitis ex cã mr̃i⸗
monij·qe mrimõia debẽt ee libera · vt · · ſpõ·
gẽma.æ no.S.ð ſpon·. q̃d ſint ſpõſalia: nec fi
et fraus de pſona interpoſita:ſic no · S. ð̊ hẽ·
mp· . qualiter reſcindat ·ſub· ꝗ· illud aut ·
Ven dñs inno · videt velle ꝙ ſub cautione

tradat quã maritꝰ pſtare põt ··e ·ꝓ vrãs ergo

ſub fideiuſſoꝛia ſi ipam pᷣſtare poſſit · ſz expone

ſub ea cautõe · ſ· nuda . quã põt· ſubaudi defaci
li pᷣſtare.ł quã põt:i:dz·qꝛ aliã pᷣſtare nõ dʒ vt
dem̃ e·a ſic facit ꝓ.æ loqt de potẽtia iur᷑ ñ fa

cti · duplex ẽ em potẽtia· vt · S. ð r̃ſcrip · ſciſcita⸗
tus:ſʒ ſi maritꝰ ſo.m.fideiuſſoꝛẽ dederit· tenz

datio · vt · ff. ſo · ma . ſʒ Pſtante · J· qucẽ · ⁊ · C. de
rei vx·act.ꝗ. cũ aĩũt Licet auᷣt dixerim dotẽ
poſſe exigi ſo · m·⁊æ qnzʒ eo Oſtãte·aliter tñ æ ali
ter fit exactio · nã ſoem · ita fit vt mulier de do⸗
te exacta q̃dqd voluerit faciat · ſz vbi fit miri?

Dꝛiĩa.qe ſatiſdatõ aĩm tutoeis ma⸗
utat vt inſti. ð ſuſgec. tu/ ꝗ. nouiſſi

oſtante nõ hzʒ mulier licentiã alienãdi · ſʒ p̃t vti
fructibꝰ ad ſuſtentatõzʒ ſui.⁊ mariti: a filio ·
vt. C.de iur.dot᷑ . vbi. ¶ Mulier etiã qnz exi⸗
git dotẽ p rei ven · ſo · m · qñ res date fuerunt
inextimate: Idẽ põt mrimõio dſtante ſi marituſ
male inchoauit vti ſubſtãtia ſua · vt. C· ð iure
dot · in rebꝰ.dẽ dic ⁊ de rebus extimatis:qð
intellige qñ vir nõ eſt ſoluendo ad extimatõez
pᷣſtanda · ſicut ðe in re empta ex pecunia donata
qñ vir cui donata erat factꝰ eſt nõ ſoluendo · vt
.ff.de dona.inter: vi.æ vxo.l.vdxoe marito·
In his aũt rebꝰ habebit młier rei ven · vti⸗
lem. mariti eſt em dominiũ directũ de ſubtili⸗
tate.l⁊ de iur̃ naturali.vt inſti·de reꝝ di · J. P
traditõem. ⁊. C· de rei ven. dote · ⁊ ð iur̃ dot.
in rebꝰ.nec ob.ꝙ ibi dicit naturaliter res ĩ mu
leris dñio ꝓmãſiſſe · em̃ ꝓ tanto veꝝ eſt · ſ. ꝓ
ipᷣa intelligat dña rerũ dotaliũ de iur̃ natura⸗
li· qꝛ ex pis alit æ ſuſtentat.⁊ ꝗpter ꝓmiſcuuz
vſum vide dña ut ⁊ filij qdammõ dicũtur

dñi vmẽte patre vt nihil deſit eis pᷣteec; admi

niſtratio · vt. C.ð furt' · qᷓuis ff. reꝝ amo· l. j·½

et inſti · de heredi · ql . . ſui · ff · ð lib'.⁊ poſthu.
in ſiis.ſic ergo q;tũ ad hoc mulier dña intellii⸗

gitur qdammõ.⁊ 1mo dicit hac rei veritatẽ ñ
eſſe deletã ſine ↄfuſam ꝗpter ſubtilitatẽ · l. q di⸗

cit tranſ ferri dñiũ in maritũ · æ tam tał ſubtili

tas quo ad comodũ.ũñ qᷓ;tũ ad ſubtilitatẽ legis
notari põt : vt.ff.ad velł · aliqñ.¶ Nuic vero
vtili rei ven.q̃ dat mulieri mrimonio cõſtante
obijcit vſucapio triennij.⁊ pᷣſcriptio longi te⸗
poeis ex quo mulier põt mouere actõnem. ve

C.de iur · do.in rebꝰ.ꝗ.vl.ſecꝰ in dotali p̃dio

inextimato· qe illud nec alienari põt neqʒ pee
ſcribi· vt. C· de rei vx·act.. ⁊ cũᷣ lex · C. ð̊ fun
do dot · eẽ · ⁊.· ſi fundũ . Sup quo videndũ
Quid ſit p̃diũ dotale · ¶ Qñ ⁊ quo peiuile
gio gaudeat·

currãt · ſ.ꝙ mrm ſecutũ eſt.⁊ traditõ pᷣ⸗
dij interuenit ˖ vt no· õ· de dotibꝰ ꝓmit . J. quiſ
Oſtituat. S.traditõe:nec diſ.vtrũ pdiũ ſit ruſti
cũ ł vebanũ:nec vtrũ totũ datũ ſit in dotẽ vel
Vs eiꝰ · vt · ff · ð fũdo dot · i. dotale pᷣdiů · H· j·
2.· q. j. . S. dogale · ¶ Vide tñ ꝙ ſine traditõne
fiat dotale pᷣdiũ.dt.ff · de fundo dot · l. ſi fun⸗

dum.qꝛ alio poſſdente æc vſucapiete fundũ mu

lieris dedit eũ in dotẽ:æ ſic cepit eſſe dotalis
vt ibi ðe · ſz intellige ꝙ induxit eũ in poſſeſſiouẽ
volens ei dñiũ acquiri. ⁊ ſie acqſitũ fuit ei do
miniũ · licz nõ poſſeſſoꝛ ſit· ff.ð̊ acq̃ren.rerdo ·

lib' bõ i tñ · ⁊ de dona · inter· vir· ⁊ vxo.

ſi vxoe filio en regulare eſt æ frequentiꝰ
Oſueuit accidere · vt p traditõem vacue poſſeſſi
onis traſ ferat dommiũ in accipientẽ · vt · C· ð

diſtrac · pig. qᷓ p̃diũ:⁊ de ꝓba. cum res Flij di
cunt ꝙ in illa · l. ſi fundũ · fuit ceſſa actõ.ſʒ certe

tũc nõ diceret fundꝰ dotalis· ſʒ actõ ceſſa:nec
eſſet marito acquiſitum domimũ:vt/ff. ð̊ iure
ſi ſponſalibus. J. fi. æ· ff. fam. Herc. l. pla⸗
ſſItem dotale eſt peedium quando eſt in⸗
extimatum ·extimatum enim empticium eſt· vt
Cde rei vx·ac·.⁊ cũ lex iuł.niſi extimatum
eſſet vt appareret quanti factũ eſſet deterius·

Vid ſit p̃diũ dotale· ⁊ q̃dẽ cũ H duo co⸗

—

—,, —
— — ——
— —

— — — —

vel niſi ſic extimetur vt mulieris ſit electio qðᷣ
repetere malit · vt · ff. de fundo do·l.ꝙ ſi fun⸗
dus ·. . C· de zur do · ſi inter m . Nec refere
an muleir det in dote peediũ quod habet . vel
quod ticius ſibi debet. Sed ſi ticius debet pee
dium aut .· x. in poteſtate ſua eſt quod malit p̃⸗
ſtare · Si autem debet peedium. aut ſtichum⸗
moetuo ſticho peedium debetur˖ Si fuudum
coenelianũ aut ſempeonianũ· alterum p̃ſtando
liberat .j ſi coenelianũ alienauerit nõ dz ſem⸗
Paonianũ alienare.ꝙ ſi fecerit de facto. * pꝰea
coenelianũ recupet et ip̃ʒ p̃ſtet vide ſem Pnia⸗
num ab inicõ recte alienatũ. vt· ff. ð füdo do⸗
ſi marito ðbitoei.et · l· erit Wꝛedium aũt qua
ſi dotale cenſet qñ tradit ſponſo mrim̃ꝰ nẽ duz
ſecuto · Item ſy leget' dotali ſeruo· vt. ff. de fů
do do · · iij · et · iij. Itẽ ſo. ma.· nã et ſi maritꝰ ſie
in ſeruitutẽ hoĩs redact⸗ vel ſeruiture plene·
one eñ vl fiſeꝰ ip̃m alienare nõ p̃t.ꝙᷓuis fiſeus
ſpy idoneus ſit ſucceſſoꝛ ⸗ ſoluendo · ff. de fundo
dota.il· iiij.et:l.etiã directo
Vando ⁊ quo peiuilegio gaudeat. æ cer
e Peiuſlegiũ magnũ eſt. qꝛ nõ põt alie⸗
nari.vx· S̊.dixi.quod ven eſt niſi neceſſitate in⸗
ſtante· vt puta.ſocius qui habebat p̃diũ omu⸗
ne cũ muliere ꝓuocat maritũ ad diuiſionẽ . ip̃e
aũt maritus ꝓuocare nõ põt.ne alienatõ volũ
taria videat · vt. C. de fũdo dot'.mariti.⁊. ff-
de ddi. fur · l. iðᷣoi¶ Iteẽ alienat' de neceſſita
te·qñ maritus nõ vult cauere ð dãno infecto.
ed p vniuerſitatẽ trãſit ad heredez mariti cum
ſua tñ cã ne videlicet alienecur. vt.ff. de fundo
dot ·l.j Itẽ ſi expediat mulieri vt in pecuniã
Duertat. del vt cũ alio ̃dio pmutet. vt.ff. &

iure do.l. vlt . abs aũt nec p̃dium alienari põt.

nec ſeruitus remirti.ne P B dditio p̃dij deteri⸗
oe fiat. vt · ff. de fü. do · lex. x· l. ſeqũ. als eſt. F.
* incipit. inlianns · . l· ſed nec ¶ Et verbů alie
natõis late accipit quolibet ↄtractu P quez
dominiũ trãſ fert'. vt. C. de fũ · do · l. j. ·. ff. de
verbo.ſigni.alienatõis.⁊ no. S. de rebus eeck⸗
nõ alieñ · J. quid ſit alienatio.jĩmo largius acci
Pit ſcʒ ꝓ quolibet Otractu.ſcʒ ꝑ queʒ ius in re
Oſtituitur. vt. C.de rebus alie.nõ alie.l. fi. vñ
vſucapio p̃ſeriptio hoc noĩe tine . quod.ſ.
intelligas quo aò hoe ne inchoari poſſit. nam
ſi peius inchoata fuerit bene pficiet. xt · ff. de
fun.do. ſi fundũ. ⁊ de verbo- ſigni.alienatõig.
nee Pdeit ↄſenſus mulieris. vt inſti. quibꝰ ali.
licet vel nõ · . j. licet ſecus ſit m donatiõe
pter nuptias.vt.õ. de Otrahe emp.æ ven. per
nemt iæ in aut. vt immobilia añ nup. colł.v.x
equatł. dot ꝗ. vlt. colł. vij· quod die vt no. 5.
de iufiurg. quo cenſetur. vᷣnedum ſup vſur̃⸗
NQuid ergo ſi dotale prediũ fuerit alienatũ.
certe ↄſtante matrimonio p̃t ip̃m maritus ven
dicare · veniens H ꝓpein factũ ·qe ñ ꝓceſſit de
jur · vt. C. de agri. = cẽſi. quẽadmodũ. li· xj ma
trimonio aũt diſſoluto reuocabit muliee aliẽa
tionez. niſi ſoluto matrimonio paciſcat' ne pe⸗
tat · vel niſi heres extiterit marito· et deductis
legatis ꝓtitate dotis eſt habitura de heredita
te mariti · nã quod ex hereditate ſeruare ñ põt·
a poſſeſſoee vendicabit · vt⸗ ff · de fundo dot'. l⸗

dotale.ꝗ.ſi vxoẽ. Deodeſt etiã poſſeſſoꝛi ꝙ p̃din
dorale lucro mariti ceſſit. vt · ff. de fũ do dota.
fundũ dotale. 1 Sedð nũquid res mobilis do⸗
talis alienari põt.in ſeruo exp̃ſſum eſt ꝙ põt a
marito manumitti dů tũ ſoluendo ſit. vt · C · de
ſeruo pigno.da.l.j.æ idem foæte in alijs. als
fruſtra videt ſeripta.l. iub · in fundo dotali. ſi
idem eſſet in alijs rebus mobilibꝰ.⁊ qð in vno
vetat in alijs pmiſſum videt. vt. ff. de fundo
inſtruc · lega · queſtũ · J. jo ẽ reſpondeo. J/ Itez
no eſt deleta ſubtilitas.l.qꝛ mulier in rebꝰ do

talibus habet ypothecariam actiõem. vt. C.·

de iur do. in rebus. quare przʒ ꝙ nõ eſt Directe
dña. res em̃ ſua nemim obligari põt niſi alius
habeat ius in re. vt. ff. de excep:rei iudi.i:pe.
ꝗ· j· ⁊ ad tre belł.debitoe.æ de pig· act.ſi rem
alienã. vtile ergo dominiũ nõ impedit ypothe⸗
cariã actõeʒ ſicut ałs. C. ad trebelł.aut'· ↄtra
rogSatus Itẽ nõ eſt deleta ſubtilitas.l.qe ſo
lus vir põt iubere ſeruũ dotale adire heredi⸗
tatem non mulier. niſi reſtituat ei mii monio
Oftante. vt. ff. ſo· mr̃i ſeruus dotalis.⁊ ſolꝰ vir
vendicat rem dotalẽ.vt. C. de rei vendi. dote.

e maritus obligatus eſt ad reſtitutõzʒ rei dota

18 τ tenet de dolo. 2 culpa.x ſeuicia · quaſi
rebus alienis.æ theſauꝛz inuentũ quaſi in alieo
reſtituit ꝓ dimidia. vt. ff. ſo.mũii · diuoꝛtio ꝗ. ſi
fund. abs incipit . ſ vir · æ. l. ſi vſtãte. ꝗ. ſi maritꝰ
T5 quẽ det' actio ð dote. quidem actõ
que marito Opetit dat ↄtra Pmittentez.

ſiue ꝓ ſe ꝓmiſerit. ſiue alia. ſiue faciat anio

donandi ſiue nõ. ſiue putet ſe teneri ſiue nõ in⸗
telligitᷣ em̃ relictũ pietatis cauſa. ex qua ſolu⸗
tum repeti nõ põt.vt.ff · de Odi cã da.ſi dona⸗
turus· J. ſi quis indebitam · de iu re do. ꝓmit
tendo · Xαι. . æ l. quéadmodũ. pater · de cõ
di · inde. eum is· ꝗ. ſi mulier. atur etiam mu
lieri contra maritum ⸗ heredem ſuum ad dore
repetendã actio. vt no.g. . cui datur. xᷣ ß et ſi
iſta. in fi. Fctio aũt que datur mulieri ma⸗
Sis peiuilegiata eſt ꝙ; illa que datur viro. licet
em̃ vtraqʒ habeat tacitam ypothecã. tñ ypo⸗

theca mulieris pfertur creditoꝛibus tpe peio⸗

ribus in tacita ypotheca ·. vt · C. qui po · in pig ·
ha.l.vlt.quod dic vt no · ̊. de pig· J. qualiter

H contrahatur. S. ↄnentionalium. quod non re⸗
Peritur in ypotheca viri circa res Pꝛomiſſoꝛis

doris. item hoc peinilegiñ non datur here
di mulieris extraneo.h filio eius tm̃ vel nepo⸗

ti · vt · C. de peiuik. do.l. vnica.= qui po.j pig.

ha.l vlt. Item mulier habet aliqñ rei vendi in
rebus dotalibus · vt no. 5. J. æ qñ· v. mulier eti
m:· que non repitur in viro ita circa res ꝓmiſ⸗
ſas in dotem.
qualiter condemnatio in ea foemari de
eat · ⁊ quidem ſi res mobilis = inextima⸗
ta data fuerit in dotem incõtinenti fit cõdem⸗
natio.in rebus autem jmobilibus vel ſe moué

tibus . vel etiam in copalibus.poſt annũ. qð

tn ad funus neceſſarium eſt ſtatim exigitẽ.vt. ff
ſolumatrimo: ſi filia.videtur tamen velle hec
litera ꝙ continuo aSi poſſit. licet non ſoluatur

ance tempus olim autem ſoluebatur annua.

bmia. tnima die · vtr. de pact. dot · l· aliud ·

Si ergo immobilia ſtatim ſo.ma. non reſti⸗
nuntur- tenetur maritus beres eius ad frau
tus a penſiones in mobilibus autem æ ſe mo
nentibus tenetur ad vſuras poſt armum · ⁊ ve⸗
cturas namum ſiue iumentozum a operas ſer
uoꝛum . vel queſtus ciuilium annonaruʒ· vt. C-

de rei vx · act· . exactio 2 foꝛte dies domi⸗
no ſine muliere interpellat · vt ibi innuit ;
HNabet autem maritus beneficium ne con⸗
Aemerar vltra ꝙᷓ; facere poſſit· immo habeda⸗

eſt ratio ne egeat· quia abſurdum eſſet q mauli
er videret mendicantem quem tociens vidit
ſupea pectus ſuum exa gitantem non tamẽ de
ducitur es alienum. Item maritus aliquãdo in⸗
ſolidum condemnatur:ſcz ſi in odium mulieris
deſijt facere poſſe · vel diminuit ſubſtantiã ſuã
vel ſi mulier eum conueniat ꝙ dolo malo dimi
nunt res dotales vel eiuns dolo ĩterierit res do

talis · vt · C· de rei vx · act · J. cũ aũt in exactõe
et. ff. ſo · m · · etiã g. licet· æ· l· maritus · ⁊ de re

—

udi.non tm̃.⁊· l. ſcut autẽ·⁊ A · ſed hec · ⁊· l· in⸗
ter · in fi · X· . ſ cum ꝓcuratoee · 2. l · ⁊ ſi fideiul
ſoꝛ.. ſi maritus æ. l ſciendum ⁊ de reg; inr · l⸗
in ↄdemnatione .. Iks ãt habet pꝛedictũ be
a

neficium.nec ip̃

mittit ratione pacti · qe con

tra bonos moæes elſt tale pactum · vt · ff · ſo· m·
alia. J. Irem nec ratione ſententie · quia ꝙᷓ⸗
nis inſolidum condemat? ſit adhuc retinet be
ne ficium. vt · ff. de re indi .neſenmus. . vl. ca⸗
nere tamen debz de reſiduo ſoluendo ſi pueni⸗
at ad pinguioꝛèe foꝛtunã · vt · C· de rei vx · act·
.g. cum autem Ded maritus ahqñ obijcit
compenſatõem pter res amotas · vt· ff · rerum
amo.l.j· vnde videndum de act · rerum amota
rum. 7, Quando locum habz · Curdetur ;

St

contra quẽ · ¶¶ Et in tum Quando

intentetur . ½ Et qualis ſit ·

Sactione rerum amotarũ quãdo locum
pabz· æ quidem quatuoꝰ ſunt neceſſaria
ad h̊ vt locum Habeat · ſ· ꝙ res maritt ab vxoꝛe

dolo malo amoueatur vel econtrario· vt · ffere
rum amotarum . Item cũ.æ· l.mulier et·l·.
pmittẽdum vxoꝛem percipere nurũ ½ Pnurũ
ſi tñ vir ſuus ſit in poteſtate ſui patris · nam ſi
eſt emancipatꝰ. communi ijur tenebitur nurus

ſocero ſuo actõe fur ti

Hil . ¶. vxoꝛ? · ¶ Secundo requir ꝙ mrimomu
teneat de iure · Tercio ꝙ mrimonium dtra⸗
RKum ſit vnde dcubina actione iſta non tenet
vt · ff · e · ſi concubina · ſed non refert vtrum res
amote eſſent peopeie · vel pignoei date · vel do⸗
tales vtrum Peijs manibus amoueam.vl cõ
ſinum.del auxilium datum ſit vt amouerentur

et ſufficit ꝙ celate ſint

vb ↄtractate · vt · ff · e. ſi

Senubia . J. ſi res.⁊· J. vl · ⁊· . h ſi diuoæcij · æ· l·
ſi rem quam· ⁊· · ob reg amotas- Quarto re
quiritur ꝙ dolo malo fiat · ab ceſſat· cum naſca
tur ex de licto · id elt · ex furto · licet quidã ex⸗

timauerint coniuges inter ſeñ committere fur

tum ꝓpter communem

vite ſocietatem.quaſi vi

ciſſim res vnius ad alterum ptineat. Zed alij
melins ſenſerunt . ſ·furtum inter ſe facere · ſicut

inter patrem ⁊ filium ·

ſed non eſſe furti actoez

vt. ff. e · l. j. l · ſ mulier. J. vl. / Srgo genera
liter vbicunq; actõfurri inter extraneos com
petit. habz locum hec actio inter coniuges
In caſa tamen aliq nõ fit furtum. æ tamen
atur hec actõ · vt cum ſeruꝰ mulieris wſſu do
mine diuoæcij cauſa res mariti amouerit · hic eĩ
non facit furtum. quia nibil contractat cauſa
lucri ſui · uec vide opem ferre furtum facienti
cum mulier nõ faciat furtum · æ licet ſeruus in
facinoeibus dictis domine non deberet obtẽ⸗
perare · tamen hic habz locum hec actio · vt · ff·
e. ſi mulier- . ſi ſeruus ſ QS ſi ſolnto matri⸗
monio res mariti quondam amouean: locũ nõ
habʒz hec actio.ſed furti agitur · vt · ff· e. ⁊ ideo
H. j· in honoꝛẽ ergo marrimonij turpis actio
vel penalis · vt furti vel rerum amotarum non

dacur mrimomo conſtante · vt · C Ce . ¶. ij · ⁊· ff · e

l· ij Sxigitur iĩgitur ꝙ fiat amotio conſtan

te mrimomo a cauſa diuoæcij· ꝙ ſecutum ſie

diuoæcium.vel ꝙ fiat cauſa ſperate moetis· ſe

quatur moæs · vt · ff · e · ſi mulier. H.· · 2. l. reꝛz.

Si ergo mulier res amouerit cum de viri vita
deſperaſſet· ⁊ vir moetuus fuerit· datur heredi

ſuo actio rerum amo·æ peti · heredita· a ad ex⸗

hibendum. ſi motuo viro res amouerit añ

aditam hereditatem non facit furtum.idðᷣo ven

dicabitur res aut veniet in hereditatis pcti ·
vt . C· e.contra·. ſed ⁊ ſi moꝛte ·

¶ Wi detur quidem coniugi cujus res
mote ſunt.⁊æ heredibus eius · vt · ff. e ·
mulier habebit·. . l. marcellus · H· · a· l· ſi mu
lier . . vl. ðð „
T contra quem.⁊ uqidem contra coniu
gem quondam amonentem. ſine ex ꝓPe
perſone facto conuenia . ſiue alterius · puta · ſer
ui ſui vel alterius cui extitit heres · quod mira
bile eſt · quia lic deherz mihi teneri actiõe fur⸗
ti vxoꝛ mea· ſicut is teneba' cui ſuceſſit. Item ſi
ſeruus ſuus mihi furtuz fecerit · deberet mihi
teneri actione furti noxaliſed etiam in vtroq;
caſu ꝓpter reuerẽriam perſonarum furtiua tĩ
competit conditio.æ non furti actio · vt · ff · e ·
ideo· ¶. ſi ſeruus Item competit prem ex per
ſona filiefa · vt videlicz damne quatenus locu

pletioe factus eſt vel dolo malo fecit quo mi

nus fieret · ſed ſi agat de dote nomine filie · ĩ to
rum dekendere tene . vt . ff·e · ⁊ deo . J. vl · X. A·
de dolo. a. l-ticia.æ ſic multa conſequimur de⸗

fendendo. que non poſſamus conſequi agendo

ſic. ff. de cõpenſa. l· ſi cum filiofa.⁊ de redibit ·
act'. ſi ſeeuus mancipium: æ ſi certũ petat . cũ
fundum. ꝗ. ſeruus . / St quod di xi de filiafa·
ſeruatur æ in filiofa· amouente: tem heredes
amouentium tenentur cõditione furtiua · ſieut

peredes Furis. ſed tamen non oĩno ſic· quia he⸗

res furis tenet etiam ſi nihil ad eum perueme
ſed hic heres tenetur tñ̃ in q;tum ad eum per
uenit · vt · ff · e · contra · J. jtem heres · · C.e · l.

2
— ——

—☛= ⸗ —

— — — —

— —

Tin quamtum.⁊ quideʒ vt res reſtitua⸗
tur:nec diſ; an res extet vel deſierit exta
re:caſu vel ſine caſu· puta: mulier res amotas
diuoꝛcij tempoꝛe comedit.vendidit · vel dona⸗
uit. vel quauis alia ratione conſumpſit. vt. ff.

e:ſi concubina. ꝗ. non ſolum.et.il.et ideo · . Itẽ

verum eſt OQð ſi res non reſtituatur. extima
toa quanti actoe in litem iurauerit · ñ em̃ equuʒ
eſt inuitum peecio alteriꝰ ſuas res vendere: vt
ff:e.ſicut dos·. ſi mulier.et·l.non enim.
St ſiquide peeſtita ſit extimatio rei ab amo
uente · et poſtea deſmat poſſdere.habet actio⸗
nem in rem.quia emptoeis loco habendus eſt.
vt · ff · e · ſi peopter res NHoc ſi ille qui agit
rerum amotarum peobauit intentionem ſuam
ſcilicet res amotas fuiſſe: ſi autem non peo⸗
bauit.pmittit ei ·l.deferre ſacramentuʒz reo vt
iuret diuoꝛcij cauſa nihil amotum eſſe· dum tñ
actoꝛ peius de calumnia iuret · Jurare autez
cogitur reus ſi ip̃e dicatur amouiſſe.ſecus ſi di
cat ꝙ filius amouit.ex cuiꝰ perſona agitur cõ
tra patrem · G̊ enim pater de facto filij non co⸗
gitur iurare· cum ſit iniquum de alieno facto
alium iurare · idcirco nec heres eius qui amo⸗
uiſſe dicitur iurare cogitur.nec licet reo refer
re ſacramentum nõ magis ꝙᷓ ſi furti conuenire
tur · vt. ff. e · marcellus· ꝗ· qui rerum · et · ¶. vlti.
et · · non magis

G Vando intentetur. ⁊æ quidem ſoluto ma⸗

trimonio. ſed ⁊ ſi pendente ijudicio rein
tegretur matrimoniumſoluitur iudicium re⸗
rum amotarum · ſed ſi reintegrato matrimomo
iterum matrimoniuʒ accuſetur: facto diuozcõ
et iterum manet accuſatio rerum amotaruz ob

res amotas cauſa peioꝛis diuoæcij. Item ob im

penſas ⁊ donationes in peioei matrimonio fa⸗
ctas · vt. ff· e· reinte gratum. ⁊.· l. vl.

8 qualis ſit hec actio.⁊ quidem perſo⸗

nalis perpetua.a peetoeia.eſt.vt.ff.re
rum amo.il· ſi mulier.ꝗ. hec actõIn ſumma
non eſt p̃ᷣtermittendũ · ꝙ ſo. ma.debet reddi doſ
mlieri· æ donatio ꝗpter nuptias marito.⁊ que
communiter obuenerunt diudenda ſunt · ⁊ qui
cognouit de matrimonio.⁊ de his acceſſoꝛijs
cognoſcere debet · vt. j.e.c.j.et·ij.⁊.c de pꝛu⸗
dentia · .· c. vl. in fi- ſuper quo vide quod no.
Jð ·de donat inter virum ⁊ vxoꝛem. ſub rubei⸗
ca de do· ꝓpter nuptias .qualiter fiãt.S.de⸗
bet autem. Quod autem dixi ꝙ iudex debz
cognoſcere de dote · intelligas qñ fuit petita
et pꝛobata q;titas ante ſententiam.⁊= idem cre⸗
do ſi maritus petat mulierem in vxoꝛem quam
dicit ſecum cõtraxiſſe ⁊ dotẽ ꝓmiſiſſe.In vtro
qʒ em̃ ẽ ratio.quia cui committitur peincipale
et acceſſoꝛium.ff.de iur̃.o.iul·ij.õ̊.ð̊ of.deł.
Peeterea· ⁊ · c · peudentiaz· ¶.p.æ vl.⁊.c.ſuſpitio
nis cauſa · ⁊ eadem die poſt ſententiazʒ põt in B
iudex ſupplere · vt ar · ff. ð re iudi.paulus.ałs
ſi lapſa die petat· vel etiã eadẽ cũ ñ conſtet de
ꝙ̃titate· non videtur ꝙ iudex eccleſiaſticus de
beat ſe intromittere. ar · S. ð of · dek. in litteriſ⸗

comperto erroæee abſtinuerit ˖

ff · de re iudi. index · ⁊ ſeðᷣm hoc poſſunt intelli
Si iura qne contra dicere vidẽtur · j· e. c· ij · · ð
Diu · ſeruoꝛ · c· ij· In pleriſqʒ; tñ regionibus ec⸗
cleſia indiſ.has cauſas audit · etiam ſi peincipa
liter moueantur:quod poteſt ð ↄſu etudine · vt
ð ·de iudic · nouit · HC.j·ad fi.⁊ vide qð no· j.
de fo· compe..quibus ex cauſis.ſub.I.ex pee
miſſis patet · ſed ⁊ G de iure eſt.vt no.̊.qui fi⸗
lij ſint le giti · .qualiter et a quo .Sᷣ: poteſt et
illud dici ·

ſ Dos igitur reſtituenda elt mkieri matrimo
nio ſoluto.ſed ob.aliquando conſuetudo · · e ·
1c· fi· ꝗ·j· aliquando pactum· vt i bidem. quod

dic vc no. ̊ æ. ſub rubeica de donationibꝰ ꝗpt'

nup· J. j· x ·debet autem dos· ⁊ peecedentibus
Obſtat aliquando adulterium. vt.j.e. ple⸗
runqʒ· inde eſt ꝙ ſiquis nuptias inceſtuoſas ſci
enter contraxerit.dos donatio peopter nup⸗
tias confiſcari debet.ſi vterqʒ ſeiebat impedi⸗

mentü · vt · C· de ince . inutilibus nup. qui con

tra· niſi papa pꝛopter bonum pacis aliter di⸗
ſponat · vt.·ę.⁊ ſi neceſſe.vel diſ: vt no.j.e.x.
quid ergo · Iitem de bonis ſuis teſtari nõ po
teſt adultera in extraneos · ſed ſcᷣm ius codicis
m deſecendentes licet vſqʒ ad tercium gradum.
ſcʒ peonepotem.in aſcendentes vſq; ad ſecun⸗
dum gradum·ſ.auum.æ in perſonas linee col⸗
lateralis vſqʒ in tercium gradum · puta· fratrẽ
⁊patruũ ·ſed ab hereditate arcentur qui ince⸗
ſtis nuptijs contrahendis conſilium pꝛebueĩr̃t
alłs autem vocantur perſone iſte etiam ab inte⸗
ſtato · vt. C.de ince.⁊ inutił · nup · ſiquis Sx
cuſatur autem is qui in facto errauit. dum tñ
tem iuuatur
quis ohtentu minoeis etatis.dum tamen factꝰ
maioe abſtinuerit · vt· C. de ince. nup· qui con⸗
tra · ſin autem in iure erratum fuerit· quantum
ad penam adulterij non excuſatur mas vel fe⸗
mina:ſed mulier ab inceſtu excuſatur in totum
Item maſculus ſi errauit in gradibꝰ canonica
conſtitutione pꝛohibitis · ſiue iur̃ ciuili.puta.
quia credebat aliquam poſſe nubere ſuo tutoei

quod lex peohibet.ſed tamẽ canones minime.-

excuſatur in toto. ſin autem errauit in gradi⸗
bus vel impedimentis diuina lege peohibitis
tunc non excuſatur maſculus in totum. ſeð

quo ad penam releuatur.vt. ff · de adult'. ſi ad

ulterium · J. non nunc. in fi.·ibi:cum adulterio

xc· et · I. ſtupeum autem . in fine. nec obſ.in. C.

de interdicto matrimonio inter tu· et pu.l.j.

quia ibi clam fuit contractum vnde peeſumi

ſcientia·ſecus ſi palam. quia tunc peeſumitur
bona fides· vt. ff. de ritu· n. l. vl ima et. de
clamde . deſpon · cum inhibitio · ⸗ Quid ergo
ſi alter ſciuit impedimentum. alter ignoeauit;
vtiqʒ quantum ap ſcientem habent locum ſu⸗
peadicte pene. Item quantum ad mhiben⸗
dam reperitõem dotis vel donatõis ꝗpter nu⸗
ptias · ſufficit ꝙ is q vult repetere ſciuit ipedi⸗
meru a iure ꝓhibitũ. nã ſi ſciret ĩpedimetũ · H
errabat in iure.competit repetitio.non actõne
de dote ſed conditione ob cauſam vel ſine cau⸗
ſa · vt. C· de condie · ob. c · da l. j· et · ff · de ddic.

ſine cauſa:anuncnloet ſcòᷣm hoc poteſt inceiſᷣ

gi.· j. eea ſi neceſſe·ſed p.dixit· q ⁊æ ſi nõ erraſſet

in iure.repeteret- cum cauſa matrimonij data

ſit.æ cauſa ſecuta non ſit:et ſic non videtur da⸗

cum tam ob turpem cauſam ꝙ; ob nullaz · vt di⸗
cit e·l -auunculo.æ fotaſſe opinionem eius ſe⸗
cutus eſt papa.e:⁊ ſi neceſſe.ſed inſpecto iu⸗

re ciuili veriꝰ eſt ꝙ intelligatur quando erra⸗

uit in jure · ar .· ff · de condic · cauſa da · l. j. in fi · ⁊
.. jj“*τι C.ſolu.maſi ignoeans Item ignozanti

poteſt relmqui a ſciente in teſtamento.ſed igno

rans non poteſt ſcienti relinquereę. vt. ff· de ri⸗
tu.nup· peefertur.⁊ deł ·. l· vl.· Iure autem
autenticozum impomitur acrice pena ſeienti =

contabenti inceſtuoſas nuptias quia tam dos
ꝙ bona omnia confiſcantur. æ damnantur exi
7 „ . „. 2
lium- et cingulo denudantur ſi quo potiant

ſi viles ſunt verberantur .ſed ſi habet filios le

Siti mos ex peioei matrimonio tunc ſubſtantia
kilijs applicatur.et filij efficiuntur ſui iur̃. ſed
patrem alere tenentur· Sed filijs deficientib?
ommbus aſcendentibus a collateralibus exclu
ſis.contiſcantur bona vt dĩctuz eſt.vt in aut·

de inceſtu · et nefar · nup · M.· j· colb · iij · ſed per

aliud aut · videtur ꝙ vſqʒ ad tercium gradum
dz hereditas generi reſeruari vt in aut/ vt nul
li iudi.ꝗ. vl.colł.ix.excepto crimine leſe maie
ſtatis: in quo vetera iura peecipit ſeruari Vel
dic ꝙ illud aut · vt nulli indi · locum habet in

damnatis ad moztem naturalem. vel ciuilem.

vt quia damnatur quis in metallum.vel poe⸗

tatur in inſulam.et ſic dicitur peoſcriptus:ſed

vbi peopter delictum nihbilominus remanet ci

nis.imponitur ei pena confiſcationis bonoeũ ·

vel ommium vel partis: ſcᷣm qualitatem deli
cti · Vel quod dixi de confiſcatione · ſpeciale eſt
in hoc delicto inceſtarum nuptiarum in alijs

aut vt cum lͤnwi⸗,. generaliter eſt ſeruan

dum ſcom az.

Sed pone ꝙ maritus accuſa⸗

nerit vxoeem de adulterio: quo peobato fert
ſententia quo ad thoeum et quo ad dotem
quam amiſerat mulier. vt.je.plerunqʒ: demuz

mulier vel ahus petit matrimonium nullum ꝙ
nunciari peopter conſanguinitatem vel aliud
impedimentum perpetuum.quo peobato peo
nunciatur matrimonium nullum fuiſſe· nunq̃d
mulier poterit docem repetere nõ obſtante pei
ma ſententia· T. no.ꝙ ſic.quia nunc apparet ꝙ;
non fuit matrimoniumm. ergo per conſequens
neqʒ adulteriuzʒ commiſſum nec dos fuit · C. de

condic.ob cauſam.l.j.:e:æ ſi neceſſeibi.vtpo⸗

te cum in eos matrimonium æc· apparet ergo ꝙ;

decepta fint eccleſia in peima ſententia. ergo e
reuocanda.quia ex euentu pendebat. S. de fri⸗

gidis.fraternitatis· S. j·a . vl· witate mani⸗
feſtata non obſtat res indicata.· ð̊ purga. vul
gari.c.ij·et:viij·di· veritate · S.· qui filij ſint le.
per tuas..nos igitur ·ff de condic. ſine cauſa
ſi fullo.æ. l.auunculo.æ. C. de re iudi.l.j.nam
et per ſententiam ſecundam tollitur peima.õ·
de ſen. ⁊ re indi inter monaſterium · ⁊.c.ſe·⁊ ex
nona S de diuoe.ex litteris·j.e.et ſi ne⸗

Item quid obfuit conatus cum miu⸗
um Habuit effectum. S,/de ſpon. c · fiff.

ceſſe·
rianu

gquod quiſqʒ iur.l.j. in fi:· ¶ Sed contraquia
res iudicata peo veritate accipitur · vt. ff. 8 re

iudi· res iudicata · ſf·fam̃.herc̃ · cum putarem⸗
nam æ peima ſententia a qua appellatum non

fuit ius fecit inter partes etiam ſi contra ius
liti gatoeis lata fuerit:S de ſen:æ re indi: cum
inter vos· a. ffede liberis agno:ſiue contra ꝓ⸗
nunciauerit ideoq; æ ſententia ſecunda contra
hbanc peimam lata nulla eſſet · ij.q/ vj. . diffini⸗

tiua · Solutio:puto ꝙ non poteſt repetere

dotem.nec in hac materia conſidero veritatem

ſed mentem æ intentõem cum opere ſubſecuto·

ar · S: de bigamis ſuper.⁊. c. vltio: nam ⁊ ſi in
veritate aᷣulcerium non commiſit·tam̃ adulte

rata fuit intentione ſua conſiderata· ſcdᷣm quazʒ

iudicãda eſt. nã ex coede peocedòunt adulteria

et delicta·xv.q.vj.ca.j.ante mediumibi:cum
magis ſit inſpectoæ ac. ⁊æ. xxij·q: vqui periura
re. ⁊ de pedi.j.ſuper tribus:⁊. ff.de furt . qui
minrie. .ð̊ ſem excõ:cũ volũtate:⁊ ſliuria ex ał

fectu conſidera xv.q.jillud:nec enim nega⸗

ri poteſt qnin hec mulier ex affectu iniuriazʒ fa

ceret illi quem verum marituz reputabat· æ ſic

in dolo fuit ſine quo non committitur adulte⸗
rium. ff. de adult ·l. pe.xxxiiij ·q:ij in lectuzʒ·

ſic enim in dotalibꝰ bona fides excuſat. vt ibi

et. S· qui filij ſint legi· ex tenore · ſic æ mala fi⸗
des ſi aſſit conumcere debz · vt peobatũ eſt · et
in hac opinione fuit lau:æ gof·æ bar.⁊ iop
Et lcet peima ſententia·ſ.t· bemgmioꝛ ſit.
quia magnus fauoe attenditur circa dotem ·˖ vt

.·S.de ſententia ⁊ re indi · c.fi:ff.ſo:ma.l:j·tam̃
ſententia lau: verio eſt:quia delictum pꝛopei⸗

um omne peiuilegium excludit· C· vbi ſenae b

clari.il:j. in fi.per hanc eti am ſentẽtiam occur

ritur quarundam malicijs que foete falſas peo
bationes inducerent ad conſanguinitatem peo
bandam adulterio commiſſo ne amitterent do
tem ſuam.æ talibus occurrendum eſt · S· de di⸗
uoꝛ· quanto.ꝗ.fi.Et beeuiter ſatis puto ſolutã
hãc queſtionem in.l.dicente· ꝙ donatio facta
inter virum vxoeem non valet vbi matrimo⸗
nium non tenet.ne melioe ſit conditõ delĩqus⸗

tis ꝙ;ᷓ non delinquentis · vt. ff · e·l · ij · . ·· et ad
idem in aut . de reſtit. ⁊ ea qͥ parit in.xj· menſe

Jq.vnum ſiquidẽ· ⁊: ff .quod vi aut clam.ſeruꝰ·
et etiam ſi matrimonium putatiuum ſit tamen
quia nomen matrone aſſumpſit adulterium cõ⸗
miſit·: quare de adulterio accuſari poterit.quia

nec matrimonium nec etiam ſpem matrimonij

permittitur violare . ff. ð adult.ſi vxoꝛ. ⸗H· ·

et .· J. j. ⁊: ij . ⁊ adde quod no:S·ð re iudi.ſub ru⸗
beica de ſententia. . quot ſint ſpecies · ſub · J· h
nunqui eſt hoc ſimpliciter verum· .

. De ſecundis nuptijs. Rubeica;

Vdiuiſtis de nuptijs in genere q̊ va⸗
ent ⁊ que nonnunc in ſpecie vtrũ ſe
cunde nuptie licite ſint videamus-
NVeel ſic · diximus dotem poſt dinoæeci
um reſtituendã æ merito.dotatas enim eſſe fe⸗
minas ad ſobolẽ peocreandã ciuitatẽ libenis

— ⏑

— — — — A

— — — —

replendam publice intereſſ. vt. ff · ſo · ma · l. .· qe
ergo diuoæcio lato ⁊ dote ſalua facta aliquan⸗
do ſecunde nuptie contrahuntur ad Hanc lſo⸗

bolem peocreandam.dicamus. Qne dican

contrahere nuptias. Quare et qualiter pu⸗

tur ſecunde nuptie. ¶ In licitum ſit ſecundaſ
niantur enabd nubentes· Vtrum

et a quo hee pene remittant

Ve dicantur ſecunde nuptie · æ quidem
qnecunqʒ conſecuntur peimas ſecunde
Runtur etiam ſi milleſime ſint · vt. C· e. ſiquis

J.talem.licet vulgo ſcom dici conſueuerit qð

ſtatim poſt peimum ſequit.que autem ſit diffe

rentia inter hunc.t.et illum.S.de ſpon.duoeũ ·
dic vt ibi no. G

4
Nlicitum ſit ſecundas Otrahere nuptiaſ
ſic ſeᷣm aug.qui non damnat bigamos
nec trigamos .·nec ſi dici poteſt octogamos.vt

xxxj.qpaperiant.ſequitur tame irregularitaſ

et ideo ꝓmoueri non poteſt ao oedines ſacroſ

ſecundas contrabes nuptias. vt noS. biga·

Sed dtra. qę licet ſcdᷣm apoſtolum liceat ſecun

do contrahere:tamè ſcòm veritatis ratõem ve
re f oenicatio elt · vt · xxx).q.j.. ſed obicitur · in
fine · et tribus · c. ſequ entibꝰ · ſed dic ꝙ illud ve

rum elt qnando illicite contrahuntur. vel quo
ad oedines ſacros recipiendos · vel illud dictũ

eſt ad expoetatõem viduitatis non ad damna⸗

tionem ſecundarum nuptiarum. de hoc. 5. de

bigamis ꝗ. qualiter bigamus.v. in cellula qͥn⸗
ta · et · V· ergo bigami. ¶ ubens ergo ſecun⸗
do adulter non eſt. ſicut nec ſimpliciter voues
immo qui tales diuideret grauit' peccaret. vt
xxxj · di. c·jet comugatus dicitur in caſtitate
viuere.vt.xxxj:di.micena.et ſic licite ſunt ſcde
nuptie · vt.xxxj·q.j:deus maſculũ.et.c.ſeque⸗

tibus. Vel dic ꝙ illicite ſunt quo ad benedictõ

nem: quia niſi virgo cum virgine contraxerit

non debet ſacerdos intereſſe. vt.xxxj.q.j·ð his
1 eſt. non debet benedictõnem peebere · et ſic

deſponſatio debet fieri m virgimtate · vt no . S·

de cleri. iu . quam penam. Vel quo ad hoc
vt benedictio detur.de quo no.õ. de clamde.

deſpõ. ꝗ. quot mõis· S. j· 8 ſiue vir ſiue mlier
ab bigamiam tranſeat· quia notoeium eſt eum

vel eam coeruptam foꝛe.benedictio non p̃ſtac᷑

et quia cum abs benedicti fuerint non debz he

nedictio iterari.vt·j.e.vir.ſicut dicitur ð alijſ

ſacramentis non iteran.õ.de ſacra.non iteran
S. et que ſunt iteranda.non tamẽ eſt vis ĩ coe⸗

ſi duo contrahant matrimomum et

que no.j· e · · quid ergo ſi duo. ſSed quid

mbo bene

ruptione ſed in benedictione. vt difer in Hhiſ

dicantur· demum ante cõſummatum matrimo
mum fertur diuoæcium ꝗꝓpter impedimentũ cõ

ſanguinitatis peobatum vel aliuo canonicum-

et vterq; ipoeum cõuolat ad ſecunda vota. nũ

quid benedictio dabitur in his ſecũdis nuptijſ

et viderur e ſie. quia intentio peime benedictõ
ns deficit. per conſequens æ effectus. ar⸗6·8

of · del · eum ſuper abbatia.S.de pꝛebendis c.
fi · nunc enim apparet ꝙ peime nuptie que nulle

=SG

fuerunt non poſſant videri benedicte · ar. S. de
deſpon-impu.ad diſſoluendũ.ff· de iniuſ.rup·

ir · teſ. nam et li. cum ſimilibꝰ.e deficientet peĩ

cipali deficit et acceſſoꝛium· ff.de reg iur.cum
peincipale .nec valet quod ſequit' ex eo vel ob

id. S de elec qualiter nec obeſt conatus qᷓ ef⸗

fectum non habnit · S. de ſpon · c. fi. et videtur
in henedictione ineſſe conditio·ſ.ſi nuptie ſecu
te faerintſicut dicitur in dote.ff· ð iure dor'.
ſtipulatione· qind plura. non peohibetur bene⸗
dici niſi ad bigamiam tranſiens. vt.j· e. vir. h

tales non ſunt bigami· 6· de bigamis debituz.

xxxinjdi. valentino. Item benedictio videtur
magis reſpicere conſum matõem matrimonij q;
contractum.vnde dicitur · ſis fecunda in ſobo
le æc. Item decre · · e· vir. videtur loqui de coe⸗
rupta quando dicit vir vel mulier-et non dicit
virgo· ar.S·de acempti.et ven. ex empto. ſi
quis virginem.xxxmj.di. ꝗ. vi dua vero. S23
contra. quia mulieris appellatione etiam vir⸗

80 continetur · vt in euangelio. quid mibi et ti

bi mulier.⁊ iterum mulier ecce filius tuus. aò

idem. ff .· de ver. ſig· mulieris.· ff· de edik. edie.

queritur. ꝗ.mulierem.Deeterea. nuptie non di
cuntur peopeie benedici ſed ipſe perſone.æ non
poteſt negari quin benedicte ſint ipſe perſone.
ar:S·de tempoeibus oedi:conſultatiomi. ſpiri⸗

„

tualis enim benedictõ tante efficacie eſt P ſem
per tranſit.niſi inneniat obicem cõtrarie volũ

tatis · S de baptiſmo.maioees. in fine.etiam ſi

per deriſum vel ioeum fiat. vt · j. q. j. . ecce · et
