qua examinatione·pnnitur vt. ſ.e.euidentia
ij ·q:j de manifeſta·õ.de elect· bone memo.
mag·J. contra· C.ð accu:ea quidem . in aut'.
quomodo opoꝛtet epiſcopos· vl. ⁊. c· ſeqn·
Jꝗ.HG̊ notabis · S·de clamdeſt.deſpon· cum in
hibitio· æ. c· cum in tua:⁊. ff. qui ſatiſdare
cog.ſi vero. qui peo rei qualitate.et de in
integ · reſtit. l. j. S· de filijs peeſ biteroꝛum ·
quoniam.j.de purga:cañ.cum dilectus·ij.
q:j·ſcelus quod lotharius rex.5S. de teſtibus
cog·ſuꝑ eo.ideo in his eſt oedo iudiciarius
oedinem indiciarium non ſeruare vt. · de in
reiurã· ad noſtrã.nj.æ ideo abſens æ nõ cita⸗
tus condemnatur ab apoſtolo.S.de ap. cum
ſit romana.in fi·ſecus in manifeſtis · xj · q.nj
eoꝛ qui accuſantur.S. ̊ dnoæ.poero.quare
debet cauere iudex ne notoeium putet HG̊ qð
manifeſtum exiſtit.vt · ꝗ̊.de reſcriptis· cũ cõ
tingat · penb · ⁊ de appelł · puenit·. ⁊æ. c.con⸗
ſuluit · ſed diſ. quot modis dicatur notoeium
* que pena imponatur in quolibet = qualit
qð dic vt no·S·ð cohi:cłi.⁊ muli.G. quid ſit
notoꝛium. ⁊ de tpẽ· oedi. Item quo ad ex⸗
cõmunicationis ſententiam ferendam. ſemꝝ
debet monere ter delinquentem is ad quem
cosrectio ptinet qᷓtumcunqʒ peccatoꝛ noto⸗
nus ſit · vt · . de lententia excõi · ſacre · . de
ap· cum ſpeciali. ¶Sunt a alij caſus in qui⸗
bus fit condemnatio ſine oedine a ſine accu
ſatoꝛe · ¶ Duta in tutoe male adminiſtrante
ſuſpecto.ff · de ſuſpec.tu · l.nj. . peeterea.
n teſte cozam iudice vacillante vel male
teſtificante · C. de teſti :· nullum. In calum⸗
niatoꝛe · ij .q: nj . notandum. C. de calum.il.
· ff · de bonis liber. qui cum maioæ. G. ſi liber
tus · qd dic vt no.j·t.j· .fi. vᷣ · punitur.et p̃⸗
ceden · In marito accuſante vxoꝛez de leno
cinio conuicto m modum replicationis.ff. &̊
adult'. l.j· G. ſi publico. ſIn crimme falſi ſe⸗
cundum quoſdã . Cde fal. vbi.Sed æ. l.illa
intelligi debet quando de falſo non inciden
ter ſed peincipaliter agebatur.æ de his calſi⸗
bus plemus no·ᷓ· vt beneficia eccleſiaſtica
ſub. J. item traditur B alia regula. Xlias
regulare eſt ꝙ nemo patitur penam oedinari
am ſine accuſatoꝛe.ij·q.j.nichil.ff.de muñ.
⁊ hoñ·reſcripto·.ſi quis accuſatoæe · ſed pe⸗
nam extraoedinariam patitur multis modis
vt apparet ſupea in tribus peoximis rnbeicel
lis.Sed et clericus de delicto ſuo gloꝛians
ſine oedine punitur licet non accuſetur. vt
ĩ· de exceſ.peela.qᷓ; ſit.omnes etiam iudices
extraoꝛdinarie puniri poſſuntſecundum ea
que no.in ſequẽeti.vꝗ Is autez oꝛdo de quo
no.õ.in rubeica ꝓxima ſeruatur ſecundũ ea

que no·quãdo inquiſitio fit ad q̊ vt aliquis —
beneficio ſuc remoueaturſſed et ſecundum „

et cañ· ad quemlibet iudicem ptinet exceſ

1
ſus ſubditoꝛum laycozum et aliquotiens cle
nicoꝛum etiam ſine aliqua fama in quirere et
Eunire . hoe enim publice mtereſt.j. de ſñia

excõ·vt fame · j· ff · ad· l· acq:ita vulneratꝰ

tamen faciant in occultis non puto de rigo⸗

HG. fi⸗ff · depoſiti.bona fides.ih?. j. ff. de fi⸗
deiuſ. ſi a reo·G. fi.C.ad·.l.iuł ·repet '.l.j.et
no.S.e.ſub peoxima rubeica. æ qualiter.
circa pein.⁊ peocedetur in his de plano ſine
aliqua ſolennitate·ita ꝙ iudex malos expel⸗
lat æ bonos admittat/aliquando in pecuania
puniendo:aliquando cozpus toequendo.vł
excõmunicando.vel ſuſpendendo pꝛeout vi⸗
derit expedire·qe G̊ omnia arbitrio ſuo cõmit
to:attenta qualitate ꝓſone.delicti quãtitate
qualitate etatis.ſexus.conditionis.loci:cau
ſe: ⁊ tempoeis.vt.Sð tranſac·c.fi.ff.de of.
peefec · vebis.l.j.⁊.ij ⁊ ð̊ of.ꝓconſulis.nec
quicqᷓ;. de plano:⁊ de o.pᷣſidis.l.nj.et.l.
illicitas.a.l.ſequen.⁊ · l. congruit.⁊æ· l.d iuꝰ
1*C.de of.peefec. peetoz illir.⁊æ oei:l. nj. et
m autende collatoeibꝰ.. iubemꝰ . nj. colb ·
ix:a in auten domini noſtri· extra · ð cenlibꝰ
romana. . notoeia:æ de penis. romana:æ de
ſententia excõi.ſolet. in pꝛimaſ⁊ poteſt pe⸗
na imponi impedienti inquiſitionem fien. vt
ff. de fugi. l. nj:a.· l. j·. C. j·æ. G. B autezꝭ· æ 6 de
of.oedi:c:· c irrefragabili-æ de vi ho.
cleri.vt clericoeꝛum moees.hic etiã iudex de

occultis inquirit aliquo denunciante· puta

teſte ſynodali.vt.j·e.ſicut olim: iunge qð
no.de mcendiarijsꝗ.⁊ qua pena.⁊ pcede·
Datur em̃ cuilibet licentia denunciandi:ma
xime ſecundum. l. non ſolum officialibus ſci⸗
tra inſcriptionem aliquã · C. S accuſa ea qui⸗
dem. mj:q: mj. ꝗ. aliqnando ſſed etiam cuilibz
ar· ff. de pet · here item veniunt· ꝗ. a quo ff ·
de admini. tu. quidam decedens . S. fi ſneduz

libero · ſed ⁊ ſeruo.ff.de of.peefec.vebis:l.j

J.q autem.inſtitt.de his qui ſui iur̃.vł ali.
ſunt · S. fi · ..de collu.detegen.crimina.xxmj.
q:nj: ecce qui etiam denunciatoꝛes his que
denunciant aſſiſtere mbentur. vel ꝓhibent*
vt habet alia litera · ff · ad turpilł.ab accuſa
tione . nunctatoees.ſed nec ſtatim eis cre⸗
dendum elt ; C. de accuſat.ſinguli.¶Sinan
tem delinquens vocatus conkiteatur ad rati
onem poſitus.j.e.ſi conſtiterit· vel notoꝛius
eſt vt peobant concoꝛdantie peoxime indu⸗
cte.⁊.S.de coha.cleri.æ muli:c.fi.⁊ duobus
c.peecedentibus · vel alias iundex ꝑ ſe certifi
cari poſſit· ex mero ⁊ puro officio ſuo aliquo
tiens interdicet matrimoniũ fieri.S.de ſpon.
cum in tua.S.de clamdeſt.deſpon:cum inhi

bitio· aliquoties dirimet · 6· de ſpon. ſicut ex

lr̃is:aliquotiẽs pñiazʒ ĩponetS.ð ſpõ.c.mj.in
fi ·aliquotiens excõmunicatũ denunciabi ·
de teſti · cogen · puenitij. ⁊ compellet teſtes
dicere veritatem.vt no · S· de teſti · cogen. SF. ĩ
quibus cauſis· S.ſed contra·⁊.S.dico·.⁊. .
⁊ quare·vell'aliquotiens delinquens ꝓ ipſuzʒ
iudicem arbitrarie punietur.etiam ſi contra
ipſum iudicem vel familiam ſuam cõmittatꝰ
exquo notoeium eſt · vt in auten· domini no⸗
ſtri:extra de penis:romana. et ſicut de facto
ſeruant indices maxime ſeculares ſquicquið
re iur̃ ꝙ ſit alicui legittima defenſio denegã
da / ſed in notoeijs cum nec poſſit haberi le⸗

/

8

*

gittima defenſio· ꝑ cõſequens hecjpſa dene⸗

atur: C. de acculſa:ea quidem:et:l.ſinguli.

de peñ: qui ſententiam ſvnde qtumcunqʒ
ſit aliquis infamatus.ſemper ei legittima de
fenſio reſeruatur·õ·de excep. cum inter peio

rem. I.equaliter·ij· ꝗ. debet igitur·. In noto⸗
rijs poteſt delinquens puniri arbitrarie. et
ſic poteſt iudex eccleſiaſticus in pecunia pu
nire notoꝛium delinquentem · dũmodo ꝓpeiuũ
marſupium non fartiatur:quia auaricia in ta
libus repeobatur.vt.·de penis: licet.ar.õ·
de decimis ˖ c. j. ⁊ de cenſibus:.c.ex parte.et

e·ea que.ſed ſi G̊ facit bono animo:q peeſu⸗

mitur ex eo ꝙ ſibi non retinet ſed pauperibꝰ
erogat. licet quidem.quia pena que magis
timetur infligenda eſt.et contumacia creſcẽ
te debet augmentari et pena: vt · S. vt lit'. nõ
conteſ.quoniam: in fi:ergo ſiue plectendo
ſiue ignolcendo· h̊ ſoluʒ bene agitur vt vita
Hominum coeri gatur:vt· xxnj.q· v · peodeſt
ſeueritas· et.c.eſt iniuſta. conuertentes aũt

ad coæe ſuſcipit deus;: vt in auten. vt non luxu

ri :· contra naturam. in peincipio.colb.vj·qð
die vt plene no.õ̊.de o. oediI. quid perti⸗
net. Sꝓ debet etiã punire delinquentes ·
De calumniatoeibus Bubꝛeica;
Via calumniantes depoſcit ſimili⸗
tudo ſupplicij ad vindictam vt · C.
de accuſa. l. vlti:æ pleriqʒ calumni
ole accuſant· vt de pena iſtoꝝ ſciaſ
quid iuris ſit.poſt titulum de accuſationibꝰ
apponitur rubeica ðͤ calumniatoeibꝰ. in qua

videndum eſt . ]CQuis digatur calumniatoe

Quis tergiuerſatoæ· Quis peeuarica⸗
to.his enim tribus modis accuſatoeum te⸗
meritas detegitur · vt· ff · ad turpilb.ſe ·O.l.j
in peinci:ſubſequenter videndum.Quali⸗
ter ſme metu calumnie poſſit quis deſiſtere

ab accuſatione. Quando debet quis puni

ri de calumma-

uali pena calumniatoe
afficiatur·

) Vis dicatur calumniatoæ. is qui falſa

crimina intendit.ij· q. nj. notandũ ve
roet talis.l.remia punit⸗ vt.ff.ad turpilł.l
j· S. calumniari.⁊. . calumniatozibus intelli
gas quando ſcienter G̊ facit hm go.j.e.c.ij.
die vt · · e·. . quando·
Vis tergiuerſatoz iſ qui terga vertit ac
6) cuſato:et citra abolitionem in vniuer⸗
um deſiltit ab accuſatione· et tunc punitur
per turpilł.ff.adò turpilł.l.p . tergiuerſari.
1 C. ad turpilb.l. j.
Vis peeuaricatoz. is qui vera crimina
abſcondit peodita cauſa ſua.nam peena

ricatoe dicitur quaſi varicato⸗:qui diuerſam

partem adiuuat peodita cauſa ſua · qdð nomen
labeo a varia certatione tractum ait.nã qui

peenaricatur ex vtraqʒ parte cõſiſtit· quinim
mo ex aduerſa.vt. ff. de his qui no.infa·ad⸗

lethas · ¶.penł.et.ff. de peeuaricat .l.j.⁊ ta:
les extraoedinarie puniuntur · vt · ff. ð pꝛeua
ricat ·l.ij.et·l.accuſatoꝛ· et.l.ab imperato⸗

re · Eduocatus autem non peopeie peenarica

toꝛ dicitet ideo ſiue in publico iudicio ſiue

——

erl
ſul
co⸗

i.
nee
0
do:
eer
du
Peii
nta
F.5.
et
elu⸗
rib⸗
38i8
eſes
n5
endo⸗
dita
deſt
aut
lurn
S
rti⸗

in peiuato p̃uaricatꝰ fuerit extraoꝛdĩarie pu

nitur. vt . ff . de peeuaricat.l.pꝛeuaricatõis.

omnes leges iſte canoniſate inueniunturij⸗
q:nj:. notandum vero/æ. . peeuaricatoe:

deſiſtere ab accuſatione. æ quidem per
Abolitionem. Eſt enim abolitio accuſationiſ

alia ſpecialis · Generalis abolitio eſt il la
qua omnes accuſationes penmuntur.a hee
a ſolo peincipe indulgetur ob leticiã aliquã
vel ob honoeem domus diume.vb ex aliqua
alia cauſa.ex qua ſi accuſatoe intra pᷣſtitutoſ
xxx · dies non repetienit reum.nõ incidit in
turpilł.nec enim videtur deſiſtere qui exem
pꝓtum reum non defert.eximitur autem reus

abolitione publica interueniente:vt · ff. e · ſi

interneniente· ſed ⁊ aliquando peinceps re⸗
mittit penam non tamen remittit coepalem

infam:am.⁊æ ideo damnatum notat:i.notatũ

relinquit. vt. C.ò generali abol itione· l. vl ·
ij ·qnj· ¶. peeuaricato⸗:ad fi. Specialis au
tem abolitio eſt illa qua vna tantum accuſa
tio extinguitur.⁊ fit tribus modis. ſDeimo
pPer peincipem ſponte ſua h̊ facientem ꝗꝓpter
diem inſignem. aut publicam gratulationez
aut ob rem ꝓſpere geſtam. ¶ Secundo p ac
cuſatoꝛem G poſtulantem.
accuſantis vel accuſati.vel bienniũ trãſactũ

ſme culpa accuſatoꝛis.vt.ff.de abolit.abo⸗

litio · æ· l.vel ob rem. ⁊=.l.aut peiuatim. ⁊æ. C.
ſi reus vel accuſa.moæ· fu.l.ij.⁊.l.defunctꝰ

⁊:l·ſi vt ꝗponis. Ila auteʒ⸗ que a peincipe .

nullo poſtulante indulgetur inducit ferias
repentinas:Sed illa que fit accuſatoꝛe po⸗
ſtulante:a quolibet oꝛdinario qui de crimĩe
cognoſcit tribui poteſt · non a delegato.¶ Sʒ
oedinarius ꝙꝓ tribunali ſedens cognoſcit.

non de plano·h nec delegare h poteſt. vt· ff

e · l· j · ¶. abolitõ.ij.q.nj. . Puaricatoz.v:abo
litio pᷣuatim. ſſ FHec igit indul get cã cogni
ta vtraqʒ parte peeſente · verſatur autez ĩ cau
ſe cognitione an per calumniam accuſatõem
apoſuerit · ⁊ tunc abolitio denegatur.an per
erroeem. ⁊ tunc ſi reus carceris vel verbeꝝ
ſuſtinuerit iniuriam.non niſi eiuſdemlolſenſu
conceditur:ſed ſi non ſuſtinuit etiam eo con
tradicente indul getur infra.xxx· dies . miſi
coeꝑoea liberoꝛum hominum fuerint laceſſ

ta toementis:tunc enim etiam vtroqʒ volen⸗

te non concediturpoſt.xxx.autem dies non
datur · ſicre⸗ ſunt caſus in quibus nullo mo
do nullo tempoee conceditur abolitio. in
quibus tam accuſatoꝛi qꝙᷓ; accuſato incumbit
peobatio:puta in maieſtate violata.aut pa⸗
tria oppugnata vel tradita aut peculato ad
miſſo/aut ſacramentis deſertis:aut erimẽ fal

ſi· vt · C.e.fallaciter.⁊.l.penł.æ ad.l.coa.de

falſar᷑.vbi. Sciendum eſt autem ꝓꝙ ſi accu⸗
ſatos abolitionem petit ꝗꝓpterea quia ab ac⸗

cuſato pecuniam accepit vt deſiſteret· dene⸗
Satur. niſi cognatos accuſaſſet · vel pꝛoſeque
retur ſuam iniuriam vel ſuozum. vt. C. e· I.

vlti · ſed H qð dixi de cognatis intelligas qñ

Valiter ſine metu calumnie quis poſſic

pemptio· Ibolitionum autemalia generał.

Tercio ꝑ moꝛte

er fallaciam non accuſauit · Flij ̊ intel⸗
enune etiam ſi ꝓer fallaciam.nec diſ. vtrum
ſic erimen ſuper quo tranſigi liceat· nam pol
ſe vel non poſſe tranſigi reipectu accuſati di⸗
citur.accuſatoꝛi autem ſemper illicitum eſt
pecunia interueniẽte deſiſtere · vt. ff. ad tur⸗
pill · ab accuſatione·⁊=. C.ad turpilł.ſi femi⸗
na.nmiſi in duobus peedictis caſibus. AIbo
litione autem a peincipe indulta licet accu⸗
ſatoi repetere reum infraxxx.dies vtiles·
computandos ex eodie quo ferie finite ſunt
vt · C.de generali abolit.l.j.⁊.ff e.aut pei⸗
uatim/·xxx. Sed vbi aliquis impetrat ab
olitionem non admittitur poſtea niſi pein⸗
ceps ei indul geat.et ſic impetrat abolitio⸗
nem abolitionis. vt.C. e.l.j.⁊æ. ff.e. mulier.
vltim̃. Abolitio autem peincipis locum
non habet in iilis criminibus in quibus ac⸗
cuſatoæi æ accuſato incumbit peobatio · vt · ff
e. l. penł · ¶ Sed ⁊ citra inſcriptionem licet
deſiſtere ab accuſatione· vt no.õ.de accuſa ·
Hꝗ. qualiter peocedatur· v · ̊ ſine crimen.et
no. · e · J. ſequen · ſub · S. ſic patet· v.no.a lios
caſus in quibus ſme pena licet deſiſtere.
Vando debet quis de calumnia puniri.
Ca) * quidem ſi in peobatione deficiat. vt.
C⸗j.* C. de aduocat'. diuer· iudic. l. j. ff. ð
teſti · l.nj· ꝗ. diuus. C· de famo.libel.l.vnica
in fi · ⁊ ad · l. iulb · de vi publi.ſi quis fundum-
⁊ de fructibus ⁊ lit.expen. non ignoeat.et
de pena iudi.qui mab · iudi · auten · nouo iure
ij:q:nj.qui non pꝛobauerit.æ.q.vnj.quiſquiſ
⁊. c.qui crimen. Niſ al iud ſuadeat iudici
peeſumere officij neceſſitas.vt. C.qui ac.nõ
pol.l.ij· ff.quibus vt indig · tutoꝛem · Vel
perſonarum nimia peoximitas. vt. C. emat
⁊c l · calumnie · ¶ Vel eius cui ſucceſſit auto⸗
ritas. vt. C· ei mater.G. ſi extraneug. . ff. de
bonis liber.qui cum maioe.vlti.¶ Vel dã
ni rei fatalis vt · ff: de bonis liber.qui cum
maioe· I. ſi patris. Vel intimus doloe ad⸗
miſſi criminig.vt. ff · ad. l· ijul · de adult. ᷓuil
adulterium. †Vel delicti enoemitas. vt. ff.
de fal · mo. l. ½ Vel peomiſſionis teſtium
deceptio·ij ·q. nj· paulum. Vel temeritas
ſen caloe iracundie quo peruentum eſt ad ac
cuſationem. nam inconſultus caloe vicio ca⸗
lmmnie caret · ij · q.nj: G. notandum. in fi. æ. c.
ſi quis iratus: G̊ ſecundum cañ.nam ſecundũ
I. tenetur quis·licet rali motu deliquerit ex⸗
quo perſeuerauerit in motu.licet mitius pu⸗
niatur· C.de adul.gratus.niſi obſtet peeſeri
ptio· C.de iniurijs. ſi non conuicij.ſed ſi nõ
perſeuerauerit.ſine pena eſt.ff. de diuoe.l. nj
ff· de res · iur.quicquid.æ perſeuerare intelli
Situr.exquo fideinſſoees dat.ff.de public.xæ
vect. l. — Non ergo is qui in peo⸗

batione deficit peotinus calumnmiari peeſu⸗

mitur.vnde eius inquiſitio ſpectat ad iudi⸗
cem·qui reo abſoluto animi deſtinatione. ff.
de verbo. ſig· fugitiuus. cum poſt ſententiaz
abſolutionis B non liceat· C·e.t l.j. ð̊ accu
ſatoeis intentione incipiet querere · qua men

te videlicet ductus ad accuſatõnez peoceſſit

condemnabit eum ſice vel abſoluet quoꝛuz
alterum ex foema ſentetie apparebit . ij · q. m·
G.notandum vero· ſin ſupeadictis autem
caſibus a ſimilibus poteſt exaudiri· non eniz
vtiqʒ qui non pꝛobat peotinꝰ calumniari vi⸗
detur. vt · ff. ad turpilk. lj. . calumniatoꝛibꝰ
t C· e.qui non peobaſle · vel ſic intellige ˖ nõ
enim vtiqʒ ⁊æc: q:dò:non eſt neceſſarium argu
mentum.non peobat:ergo eſt calumniatoæ.
poteſt namqʒ trariũ eſſe· eſt tamen ꝓbabile
argumentum .
udex igitur ſi per peobabiles coniectu⸗
ras accuſatoeem erraſſe reꝑpierit.abſoluet eũ
puta quia ſemiplene peobat.Sinautem nul⸗
lo modo peobet.neqʒ famaz neqʒ aliquid· in
euidenti calumnia reperitur· ⁊ ideo legitti⸗
ma pena feriends eſt · vt · ij · q; nj · ꝗ. notandũ
vero· ⁊· ff. ad turpilł.l.j.. calumniatoeibus
Ie. c · j· ⁊· ij · ¶ Sed quidam dicunt ꝙ; nullus
peeſumitur calumniari niſi vuincatur.Flij
autem dicunt ꝙ ſacramento ſuo purgat calũ
mam accuſatoæ· ar · S. de teſtibus · peeſentiũ ·
Z c. vlti.æ qui matrimonium ac.polſ.c.vlti.
Flij aſſerunt ꝙ in illis cauſis in quibꝰ nõ
iuratur de calumnia peeſumitur calumniari
eojpſo ꝙ non peobatin alijs minime.XFli
diſtinguũt mter criminalia a ciuilia · Ego
puto generale ꝙ qui non peobat calumniari
peeſumiturſiue iuretur ſine non iuretur:ſiue
ſit ciuilis cauſa ſiue criminalis:ſed non ſem⸗
per punitur tanqꝙᷓ; calumniatoz immo ad ar⸗
bitrium iudicis B redigo.qui cõſideratis ꝓ⸗
babilibus coniecturis inter qualitates pſo⸗
narum ⁊æ criminum diſcernat ſic peonunci⸗
et.ar.in his que no.S·e · ¶. H. j5B· niſi · ⁊ ſe⸗
quentibus.⁊.e · ſub · ¶. H· j.⁊ de B noõ.ð do
lo Otu·ſub rubeica de contumacia · J. qua
pena .ſub.. illud autem· ¶ Qð ſi index peo⸗
nunciet accuſatoꝛem calummatum fuiſſe · cõ⸗
demnat eum. ꝙuis enim de pena nichil dixe
rit· tamen legis poteſtas aduerſus eum ni⸗
chilominus exercebitur.quia licet facti que
ſtio ſit in poteſtate iudicis·ſcilicet vtrum vi
deatur calumniatus vel nonpene tamen ꝙ
ſecutio non eius voluntati mandatur · ſed le⸗
gis autoꝛitati ſeruatur· Sed ſi iudex peonun⸗
ciet non peobaſti.pepercit accuſatoꝛi · vt· ff.
ad turpill · l· j. . calumniatoeibus · ij · q · n· .·
notandum vero· qð ⁊ ex cauſa facere debet ·
nam et iuſtam cauſam potuit habere venien
di ad iudicium vt dictum eſt · æ peobatur · C
e.qui non peobaſſe.Sed ſi iudex nõ queſiuit
de calumnia ſiue non peonunciauit · durante
pzimo iudicio adhuc peonunciare poteſt po
ſtea non poteſt.C.e.lj.niſi de nouo calum⸗
niatoe accuſetur· C. de adno⸗ diuer · iudi ·˖ l. j
vel incontinenti poteſt lata ſententia. quia
talia ineſſe videntur · vt no.j.e:i.quali pe⸗
na. S. punitur ergo· ſequen.
Seic patet quando quare punitur calum
niatoe. ſed tergiuerſatoꝛ per turpilł. ſe · o·
punitur · vt no⸗̊: . quis tergiuerſatoꝛ Ha⸗
bet autem locum turpilł.quãdo quis ab ac⸗
cuſatione publici criminis cauſa iam oꝛdina

ta deſiſtit. vt · C. ad turpilł.l · j. ſecus in pꝛi⸗
uato crimine: puta ſtellionatus· expilate he
reditatis furti- iniuriarum tunc enim ceſſat
turpillianum ſed tamen iudicis officio cul⸗
a accuſatozꝛis coercebitur.vt . ff · e · ſi quis ·

FG. ſi ſtellionatus Item cauſa oedinata ideo
dixi · quia ſi lis non erat dte · licet libellũ ob

tulerim. vel crimen minatus fuerim non te⸗

neoe h̊ ſe.conſultovt ·ff · ad turpilł.queſituʒ

nec enim accuſo ſed accuſare volui · vt · ff. rez
ra.ha. amplius.ſecundum az. Sed iob vi⸗
ſam eſt locum habere turpilb . ſi poſt libellũ
oblatum quis deſiſtat: vt. ff· ad turpilb. in
ſenatug.. qui poſt· ⁊.l.de calumnia · ⁊æ· l· pe⸗
nult'. PDominus innoc nj. diffiniſſe vide
tur.dicens ꝙ citra inſcriptionem licet deſi⸗
ſtere ſine pena legis:ergo a contrario ſenſu
poſtea non licet ꝙuis etiam lis non fuerit
Otel.pt.õ.de accuſat.licet·. vlti · v· quia ve
ro ·. ¶ Ie tamen deſtitiſſe videtur qui in totuʒ
renunciauit non qui diſtulit- nam ſi neceſſi-
tates ſuperuenerunt quibꝰ impeditus peoſe⸗
qui non potuit· eis ceſſantibus poteſt peofer
re accuſationem æ vindictã poſtulare · S3
qui infra tempus a iudice ſtatutum reum nõ
pertulerit.deſtitiſſe videtur.vt. C· ad turpil
lianum.l.vlti · ff · e ab accuſatione · ¶. deſti⸗
tiſſe · æ. l.deſtitiſſe ·⁊.l.in ſenatus· . qui poſt

2= C. qui accuſa:non poſ. non eaſed ⁊ qui

tranſigit cum aduerſario deñnſtit ·˖ vt · ff. e. ab
accuſatione:nec diſ.an liceat tranſigere · qe
licet reo redimere ſanguinem ſuum quocun⸗
qʒ modo poteſt. vtff.ð̊ bonis eoꝝ qui mo⸗.
ſibi conſci.l.j.⁊ de peeuat᷑.l.in omnibus · ſed
accuſatoe incidit in turpilb · vt · C·. e · ſi femi⸗
na.⁊æ. l.quãuis:⁊ ad.l.iuliam de adulterijs·
ſerui · ¶.j· tutoꝛ autem moꝛtuo pupillo cuius
nomine accuſationem inceperat ipſam peoſe
qui non tenetur · vt · ff · ad turnilt⸗ag ſ IFc
cuſare vero videtur qui accuſatoeem ſubie⸗
cit.vel ſubmiſit · vel inſtigauit.vel mandat
alicui a inſtruit eum ad accuſationem capi⸗
talem faciendam:dando pꝛeobationesalle⸗
gando rationes ſenbendo accuſationes · et
merito eſt B.nam diffidendo crimmi qð mo⸗
uet.et exuendo ſe periculo calumnie vel de⸗
ſertoeis: merito calumniantis ⁊ deſiſtentis
pene ſubici debet.niſi ſuboꝛnatus accuſatoe
peobauerit crimen qð intendere ſuſcepit · nec
intereſt per ſe vel per alium quis mandet ac
cuſationem· hic tamen qui miniſt erio vtitur
alieno.non ex verbis ſed ex ſententia ſenatꝰ
cõſul:punitur:ſubmiſſus autem accuſatoꝛ pu
nitur verbis ſententia · ꝓPter q̊ ſolum ꝙ mi
mſterium alieni timoꝛis ſuſcepit · vt. ff. e .l ·. ·

¶¶antepenbł · ⁊. l. in ſenatus · HE · j. Sʒ nec

is accuſat qui dicit aliquem in h̊ ſeo · inci⸗

diſſe · vt . ff · e. l. j. ꝗ. ante penł. Minoꝛ autez

xxv · an · impune deſiltit · ⁊ mulier . vt · ff · e. l.

Gaccuſationem · Sed contra · C· ad turpill ·
ſi femina. Doteſt diſ.vt ſi de iure admittatur

puta quia peoſequitur ſuam iniuriam vel ſu⸗
oeum tunc incidit · alias non incidit. licet Gᷓ

diſ. in alio accuſatoꝛe repꝛobetur in dictoꝗ.

„

— — — „ — —. —.

—
—

die

accuſatoeem. Vel dic · li deſiſtit pacto inter⸗
ueniente tunc incidit· alias contra· ſed ⁊ im⸗
pune deſiſtunt omnes hij de quoꝛum calum⸗
nia non permittitur agi · vt · ff. ad turpilb · in
ſenatus· . eos · ¶ Eſt autem pena huiꝰ legis
in ſenatus· infamia. ⁊=. v· lib.auri extraoedi⸗
naria pena.⁊æ quantitas peomiſſa peo exhibi
tione exigitur·vt.ff.de peeuar᷑.l.nj.⁊.C.de
exhi · reis.l.nj:⁊· C·ad turpilł.l.ij:alios au
tem caſus in quibꝰ ſine pena deſiſtere licet ·
no· S. e. ꝗ. qualiter.
Vali pena calumniatoe afficiatur.æ qui
dem pena calumnie eſt eadem vel ſimi⸗
is que imponeretur accuſato ſi conuictꝰ fu⸗
iſſet· ⁊ eſt H apertum ꝙ ſi crimen erat extrao⸗
dinarium. imponitur eadem que peo tali im⸗
poni conſueuit · vt· C· de calumniax.l.vl· ij.
q:vnj:quiſquis.⁊.c.qui crimen.ff.de pᷣuari·
ab imperatoee · ⁊. ff · ad turpilł.l.⁊ ĩ peiuatis
⁊ ſi foꝛte eadem pena imponi non poteſt·pu
ta quia ſubdyaconus accuſauit dyaconum.
vnde non poteſt amittere gradum quem nõ
habet · degradet ſubdyaconatu.⁊= in ſupple
mentum pene verberibus publice caſtigatꝰ
in exilium depoetetur.vt..e.c.j.⁊· v.ql vj.
quia.vnde decre: ſumpta fuit· Nedum au⸗
tem calumnians accuſatoæ punitur · ſed ⁊ de
nuncians.æ inquiſitionem impetrans· æ peo⸗
ſeques.peo arbitrio iudicis punietur. Vnde

ſi quis peelatum ſuum denunciauerit.æ non

peobauerit ſufficiẽter q intendit.ab officõ
⁊ benelicio ſuſpenditur.ne quis facile ad ſu
oeum infamiam peelatozum peoſiliat.⁊ B ſu⸗
ſpenſio durat quouſqʒ innocentiam ſuã pur⸗
Sauerit·qð intelligi poteſt iuramento ſolo ĩ
hoc caſu:ex eo ꝙ aliquid peobauerit licet ñ
ſuff icienter. vnde etiam non debuit ſuſpẽdi.
ſed hoc factum eſt ad terroꝛem · vt patet · · e ·
c.ij. Item quandocunq; pena oedinaria lo

cum non habet ad extraoedinariaʒ ſe aſtnin⸗

gere debet quilibet etiam ſi in modum exce⸗
ptionis opponatur crimen·habita diſ. quaʒ
no.õ. in rubeica de excep.ſub ſumma ð accu
ſat.⁊ ſic quelibet calumnia puniri debet ex⸗
traoedinarie· ſaltem peo motu iudicis.vt.S̊.
de accuſat'.ſuper his.⁊ patet · .e· J. H. j. C
de aecuſa: ea quidem . ff.ad turpillianum.ab
accuſatione· Jnunciatoees.C.de decur᷑.l.j.
li·xij. ¶ Dumitur ergo calumnia ſolo officio
iudicis· cum crimen intentatũ non eſſe cõmiſ
ſum ſententia declaratur · ſed poſtea ex inter
uallo non poteſt.vt.C.de calum.il.j.niſi foꝛ
te eadem die ar ˖ ff · de re iudi . paulus · .
vel incontinenti · vt.ff.ad turpillianum · l.j.
Jꝗ.calumniatoeibꝰ.ibi:reo abſoluto ⁊c.ſeò
intelligi debet animi deſtinatione ·˖ vt no · 5ᷓ.
e· · quando · Yꝓ. non ergo · ea enim que incon
tinenti fiunt ineſſe videntur · vt. ff. ſi cer. pe.
lecta.C.de pact'.petens.õ·de elect.officij.
ed videtur ꝙ etiam ex interuallo poteſt

de ealumna puniri . vt. · e · c. jeled die ꝙ illð
fit autoꝛitate pape:⁊ fuit factuʒ cauſa exem

pli vt ceteri terreantur.ſicut et dixi de capi⸗

tulo. ij · · e · t· et · e. v. nedum. vnde non eſt

trahendum ad conſequentias · vt inſti · de inĩ
natur F plane ſ dic ꝙ decretalis h̃ ſci
licet·. ·e.c.j intelligitur quando reus petijt
ante ſententiaz ꝙ puniretur calumnia aduer
ſarij·̊ iudices noluerunt exandire vt innuit
litera · vnde negligentia vel dolꝰ indicis nõ
debet peodeſſe calumnianti:et ideo punitur
poſtea.ſed·l.loquitur quando non fuit peti⸗
tum· et ideo reus debet ſibi imputare · ad 1o
ſupea de donatione inter virum et vxoꝛemð
peudentia·et · S. de teſtibus . per tuas · Sed

quomodo poteſt condemnari nullo libello

oblato contra eum⸗ih. quia factum eſt no⸗
toeium iudici·et ideo in hoc caſu nec accuſa
toꝛ nec teſtis exigitur · vt no· õ̊. de accuſat ·
ſub rubeica de criminibus ſine oedi.ꝓuniẽ;
nee emm iudicio meo lites ex litibus oeient'
C.·de · fide inſtru · l. vlti· in fi ·⁊.o· ð reſcript .
nonnulli.
De ſimonia = ne aliquidò ꝓ ſpiritualibus
exigatur vel Fmittatur.
ictum eſt ſupea de accuſationibus
in genere · æ quia ſuper criminibus
pꝛoponunturincipit tractare ð ip
ſis.peimo ponendo rubeicam de ſi
monia tanꝙᷓ de illo crimine cuius reſpectu

alia peo nichilo reputantur.vt · j. q.j.patet·

⁊·q · vlti · c. vlti · ⁊. .e.per tuas..ceteras.vn
de etiam et hereſis appeliatur.vj.q·.j· . ſed
licet· tamen aliquando dicuntur aliqua cri⸗
mina maioæa reſpectu maioeis pene que im⸗
ponitur · ⁊ ſic ſolue.j:e.per tuas.ad fi · H.j
⁊.· c· licet · . penł ·puta erimen leſe maielſlatiſ
ſed in veritate mmus eſt · quia plus eſt offen
dere diuninam maieſtatem ꝙᷓ; tempozalem. vt
j· de heretiẽ · vergentis · Fic videnduz eſt
Quid ſit ſimoma · ¶ St vnde dicat ¶ Qua
liter cõmittatur · Qui ad accuſationem ſi⸗
moniaci admittantur· ¶ Qua pena feriãtur·
Que diſpenſatio ⁊ a quo circa eos adhibe
atur †Cuid ð pecunia data occaſione ſimo
niace pꝛauitatis
Vid ſit ſimonia.et quidem ſtudioſa vo⸗
untas ſiue cupiditas vendendi vl eme
i ſpiritualia vel ſpiritualibus annexa ſecũ
dum da et alios doctozes antiquos. Sed B
deſcriptio non videtur bona.quia innuit qp
ſola intentione ſimonia cõmittatur. tamen
falſum eſt quo ad eccleſiam licet quo ad de⸗
um verum ſit. vt. . e· tua nos · in fis nam ſi q̊s
tali intentione ductus intrauerit monaſteri⸗
um aliquod. et receptus ſit ꝙ aliquid daret.

ſi tamen nullo pacto interpoſito intrauit. li

cet poſtea aliquid dederit.non cogitur renũ

ciare beneficio ſine conſoetio taliter acquiſi

tonec recipiens reddere quod r̃cepit.immo
talis ſimonia per penitentiax aboletur.quia
B non offenditur eceleſia ſedð ſolus deus · vr
ĩ· e.c.vlti ·qui ex intentione iudicat Bominẽ
xxij.q:v.qui periurare.ſed eccleſia non iudi
cat de occultis ſed ſolus deus. vt · ſ. e. ſicut ·
in fi· et. xxxij·qv.cheiſtiana.ideo dicitur q;
ſi omnia que in hoc ſeculo cõmittuntur per

eccleſiam punirentur: locum dꝛuina iudicia

*

non haberent . vt · vj · q:j.ſi omnia // Sʒ ↄtra

ĩ.de vſur̃.conſuluit·xmj·q: nj.c.j vbi ſola m
tentione ſine pacto committitur vſura· He⸗
falſum eſt m indiciali foꝛo ·vt.j.de vſuris/
in ciuitate:ſed in iudicio anime inducitur
vſurarius ut taliter recepta reſtituat.vt dicit
decretalis· conſuluit ¶ Quare ergo a hic nõ
eſt idemvt in iudicio anime inducat abbas
vt peecium reſtituat:⁊ monachus vt benefi⸗
cio ſiue conſoetio taliter acqmſito renũciet ·
Doteſt dici ·quia vſura vtraqʒ:l.condemna⸗
tur indiſ.æ ideo eſt peohibita in nouo teſta⸗
mento · quia condemnata eſt in veteri · Idẽ
ergo in peohibitis quia ſimoniaca. ſicut in
ſacramentisvnde dominuſ venditoꝛees co
lumbarum eiecit de templo.j·q.njex multis
⁊ ſic poteſt intel ligi·j·q.jqui ſtudet· ⁊.c.·re
periuntur.⁊·q:n·non ſolum·⁊.j.q.jeos:
Sed decretałb · Geeg· allegata·.e. c · vlti⸗
mo·loquitur de ſimoniacis quia pꝛohibita ·
emere enim benefieium in veteri teſtamento
non erat peohibitum. hodie igitur eſt ſimo⸗
niacum quia peohibetur· ſic no⸗ vin · · de
officio deł · ex parte .vnde ⁊ hodie ſimonia

cum eſt emere vicariam-caſtaldionatum ad

uocatiam· æ huiuſmodi.j.e.ad noſtram.j-q·
j·ſi quis epiſcopus:⁊: q:njſaluatoꝛ· ⁊ in his
non obeſt ſola voluntas:ſed requinitur actꝰ
ſecundum gof.verum eſt quo ad eccleſiam
vt dixi · ¶ Vel poteſt dici ꝙ ideo aliud eſt. j.
e.c.fi:vt ſi non reſtituatur ei id quod dedit.
quia monachus nichil peopeium habere po
teſt. vnde quantumcunqʒ reſtitueretur ſibi
peecium.ſemper monaſterio pecunia perma⸗
neret.õ.de ſtatu mo:cum ad monaſterium.hᷣ
ei qui dedit pecuniam vſurario ideo reſtitue
tur quia peopeium habet.ꝙ¶ St G̊ videtur · ꝙ
ſi epiſcopus tali ſpe ductus oꝛdinauerit cle
ricum ſecularem.⁊æ poſtea pecuniam recepe⸗
rit quam ſperauerat in iudicio anime indu⸗
catur vt pecuniam reddat.⁊æ clerico dici de⸗
bet qui eandem intentionem habuit ne ſuuzʒ
officium exequatur quouſqʒ ſecum fuerit di
ſpenſatum. Zed quo ad eccleſiam celebea
bit· quod ſatis admitti potelſt·quia ſicut di⸗

ctum eſt eccleſia non iudicat de occultis· vł
dic aliter vr dicam infra · quid de pecunia⸗
S⸗ennd ratione non videtur bona ſupea

icta deſeriptio:quia innuit ꝙ ſine ſtudioſa
cupiditate vendendi vel emendi ſpiritualia

non cõmittatur ſimonia quod falſum eſt. vt
patet in inferioꝛibus. die videtur ꝙ ſie

deſeribi poteſt. ꝗ¶ Simoma eſt ſpiritualium

vel annexoꝛum ſpiritualibus peecedente pa

cto peomiſſionis conditioniſ,modi · ſeruitij ·

pꝛecium vł cmuſuis temporalitatis receptõ
ſiue donatio· vt in inferioꝛibus apparebit·

¶ Voco autem ſpiritualia o-dinem vel eccle

ſiam aα quodliber beneficium ſpiritnale q

gratis neceſſario debet offerri . vt · 3· ð pben.

relatum. æ de of· archipeeſbiteric. vl· Spi

ritualibus autem annexa ſunt fructus peo⸗
nenientes ex hbis beneficijs ſpiritualibus· et

ita ſi emit alteꝝ iſtoꝝ ſine quo nec reliqunzʒ

nobis · 2. c· tua.

peouenit. neutrum inemptum derelinquit ·
Spiritualia namqʒ ſine tempoꝛalibus in nul

lo peoficiunt:ſicut nec anima ſine coꝛpoꝛe
coꝛpoealit viuit · vt · j. q:nj.ſi quis obiecerit·

ſecundum da ˖ B intelligo quando fructꝰ im⸗

perpetuum venduntur · id eſt ipſum ius per⸗
cipiendi · vt · S. de rebus eceleſie non alie· ad
audientiam. j. q.nj.ſi quis peebendas.j.e·nõ
ſatis· ſecus ſi ad tempus venduntur fructus
non ipſum ius percipiendi · vt dicam infra
ne peelati vices ſuas · v· item peelatus · ⁊ ſe⸗
quenti · Sed 2 B diſtingue· vtrum emat quis
perpetuo fructus a peelato qui habz ius cõ

ferendi beneficium eccleſiaſticum.æ tũc eſt

illicitum. In ab illo qui beneficium recepit

2 poſſidet · a quo poteſt fructus emere imper

petuum. id eſt ꝙᷓ diu vixerit beneficiatus ſe⸗
cunduʒz lauren. ar · ̊· vt beneficia ec.ſine di.
con.c.vnico..fi :⁊ que ſit ratio dixi infra ne

pꝛeelati vices ſuas · v· ſed quare · ¶ Item ⁊ ec⸗

cleſia poteſt dari retento ibi certo cenſu im⸗
perpetuum cum conſenſu epiſcopi æ capituli

vt. S. de religioſis domi· conſtitutus· ⁊. .e·

querelam.ſed peecedente pacto donationez
vel receptionez ſecutam.neqʒ ante neqʒ poſt
aliquid debet exigi vel recipi·vel etiã nullo
peecedente pacto exigi violẽter obtentu ali
cuius conſuetudinis etiam ſi conſuetudo ſit

vt detur aliquiò peo paſtu vel paſtillo. vel

peo voce vel peo calamo ſine ſeriptura · vt· ..
e. c.j.⁊.·jq:nj:ſi quis obiecerit.⁊ · c· ſi quis
peebendas. ſed gratis poteſt off erri gratis

oblatum.ſicut tenet curna:⁊ peobatur.j.e.

dilectus filius &.. in fi. æ. c a& ſi queſtiones.

J. vltim. /¶ Vel dic ꝙ annexa ſpiritualibus
ſunt iurapatronatus.que peohibentur vendi
ſicut ⁊ ſpiritnalia · vt. S·de iurepatro.c· ð̊ iur̃
⁊ ·c quia clerici·æ de rerum permuta · quelſi⸗
tctumæ de iudic· quanto.Dicitur autem ſpiri
tuali annexum peopter quandam conſequen

tiam. quia ſcilicet cad it in layxcum.æ a laico
quaſi poſſidetur: cum nullum ius ſpirituale
in lapcum cadat peeterqꝙ; ias funerandi. ff⸗

de moetuo infe .˖l. )· peeter ius eligendi ſi ex

peiuilegio competat·S· de iurepatro:nobis

ſecnndum gob. idem dicitur in multis alns
iaribus ſpiritualibus exquo a papa concede
renru: vexxxil, gverum. . de decimis· a

ed annexum ſpirituali
eſt ius percipiendi peouentus ratione cano⸗

nie vel peelature:nam licet ſpirituale ſit tale
ius tamen dicitur annexum peopter tempo⸗
ralitatem que ineſt percipienda ſecundum

gof · In his ergo omnis conditio · omnis

peomiſſio·omne pactum tempoæzalis commo
ditatis · inducit ſimoniam. vt · 5. de reruz per
muta. queſitum· ⁊ de pactis.c. vlti . ⁊ · · q· ij ·
ꝙᷓ; pio·ſecus ſi poſtea gratis off eratur · vt. ·
e.tua nos· MX. . ⁊. . j. ⁊ no.õ· e · v· item ⁊ ec
cleſia· qu edam enim ſunt que a ſi inhoneſte
petantur ac. vt.j.de magiſtris· S. vtrum a ſco
laribus·. S.· ſi vero magiſtro.ſed caueat quili
bet de intentione mala. vt no · 6. e · . H· ·
Item licita Oↄditio æ que de iure eſt apponi

—

poteſt · vt · c · dil · in ea . et. S de elect!. ſignifi⸗

T vnde dicatur et quidem a ſimone
maso dicitur ſimonia:qui peimus in
ouo teſtamento voluit emere grati⸗
am a beato pecro.Vocatur etiam cupiditas
Giezitica.inde Giezite·a Giezi ſeruo heli⸗
ſei qui peimo in veteri teſtamento gratiam
ſanitatis vendidit naaman peincipi aſſirio⸗
rum . vnde fuit percuſſus lepea qua naaman
laboeabat.et naaman ſanatus eſt. vt.j. qj.
qui ſtudet.et.c.cito turpem.et ideo dicitur
ꝙ tales cum giezi et ſimone accipiant poæci
onem·.e·:non ſatis.et.c.ſequenti·et.c.ſicut
peo certo.ſic et qui ſibi aſſumit honoeem ceuzʒ
dachan et abiron quos viuos terra abſoꝛbu
it participare iubetur· vt · S. de elect.licz de⸗
uitanda. J. ſi quis autem. ſe Ex peemiſſis pa
tet ꝙ peopeie loquendo venditoe ſpirituali⸗
um giezicus nominari debet. emptoe vera ſi
momiacus eſt· Seò vſus obtinuit qð vter⸗
q; ſimoniacus appelletur ſecundũ gotł·

Valiter committatur his verſibus com
peehende. M ðèð
unus-lingua.caro.timoe· atqʒ fauoꝛ po
Pularie.
Impediunt gratis ſpirituale dari.
Runus q triplex eſt· ideo dictum eſt · be
atus qui excutit manus ſuas ab omni mune⸗
re · nam eſt munus a manu·quia ſcilicet dat
pecunia· Ittem a lingua: ſcilicet fauoæ vt
ſequitur · ¶ Item ab obſequio.puta ſeruitus
indebite impenſa.j.q.j.ſunt nonnulli.intel⸗
ligas pacto peecedẽte in vtroqʒ caſu. Vn

