CG. teſtamentum. ⁊. G. inſtrumenta . ff. de fal ·
l. j. C. is qui. æ 6Betiam in maioeibus deli—
ctis ſeruandum elt. ff de penis . abſentem . J·
j. vnde ex eodez delicto aliquis plus ⁊ ali⸗
quis minus punitur· ſecundum ꝙ plus vel
minus eſt cõmiſſum delictum. ff · de offi · pſi ·
congruit. ih. j. ⁊.· ¶.· diuus · . penb· õ. de vita
et honeſta.cleri.c.clericoꝛum· . ne vero. iu
ſtum eſt enim ꝙ ſicut accuſanti ex cauſa par⸗
citur ſi non peobauerit qð intendit · vt no. j·
de calum.. quando debet.ſic accuſato ꝙ;⸗
uis conuicto vnde etati parcitur quo adò
ͥ vt pena mitioe imponatur· excepta pena ·
julie de adult. ſubandi vel conſimili. ff · de
minoz. auxilium ꝙ. in delictis.æ de B no. j.
de delict · puero · vY· ſed ſi conueniatur. ſe⸗
quen · Item parcitur ſenectuti. ff· de termi⸗
no amoto.l.ij. ſed aliter punitur nobilis.
aliter plebeus· aliter liberaliter ſeruusff.
de penis · ſi quis aliquid.ff· de re milita.non
omnes · S. fi. ff· de fal . l· falſi/ ꝙ ozdine⸗ vel
quia per laſciuiam deliquit · ff. de ſic. l. mjj.
F. j. de B no·j· de penis · S. fi · Sed ⁊ ex
cauſa augeri poteſt penaputaquando mul
tis craſſantibus opus eſt exemplo.ff · de pe⸗
nis.aut facta·. fi· B in oedinarijs crimini
bus. In extraoedinarijs autem tunc dice⸗
tur pena diminm vel augeri: cum iudex non
ſeruat id quod in talibus ſeruari conſueuit ·
ar.ff. de dam infect'. ſi finita· . j· ff · de flu⸗
miñ. l. j. C. de edifi · pei · ſi peeſes « melius.
ff.de var̃eæ exoedina:criminibusſacculanij
C. ſunt quedam ſecundum dominos · l· qui
ſic intelligunt ſupeadicta iura-æ. ff· de his
qui no· infam̃.quid ergo·. pena grauioz. C.
ex quibus·cau.infa ·irrog · poſſidoneum.⁊.· ¶
2z ſi ſeuerioe · Duto tamen de mente vtriuſ⸗
q iuris.qꝙ vbi quis cri minaliter accuſat·et
Oficet ſe cõmiſiſſe delictũ · poſſit ex cauſa iu
dex penam diminuere ˖ ar · C· ad · l. coꝛ. de ſic ·
L.j.⁊æ ar·S̊·de elec innotuit. multa.i.di.c.
nj.æ. lvj· diſ.qe ſimpliciter.⁊ ſic intellige · ff

ad municipa.oꝛdine · S. · niſi foete timoee ꝓ
bationum confiteretur. vt no . · e · ſub · . ſe⸗
quenti · queritur · V · ſi contfitetar.vel niſi im
mineat periculum eceleſie vel anime vt ap⸗
paret in inferioeibus ſjs Si vero negat ad⸗
Huc idem eſt vbi h̊ expeeſſum in iure repitur
æ ſic intelligas ſuperioea iura conſimilia.
aliag neqʒ mollioe neq; durioe imponetur
ꝙᷓᷓ iure expeeſſuz ſit.immo in H caſu ſic maioꝛ
iudicab itur ſicut minoæ· vt. S̊. de iudiẽ. no⸗
uit · J. ·· B. ceterum. nj · q· ix · c· fi · ⁊ excõmuni⸗
catus ſicut non excõmunicatus.S · de excep ·
cum inter peioeem · S. j· ſecundum hoc in⸗
tellige · S. de iudiẽ · at ſi clerici · ¶. j · ⁊· ij · · c ·
cum non ab homine. ad B ar· S: de ſolu . c·.

fi.ff. de peobationibus · cum de indebito . C.

de non nume pec· auten· contra qui peopei⸗
am.ſic non expedit alicui negare vel menti⸗
ri. C· e.l.fi. C. de calumniatoꝛibꝰ · l. fi. ff. de
tribut. act .illud· penb· minꝝ enim videre
tur æ iniquiſſimum eſſet ſi calumniã accuſa⸗
toeis diceremꝰ puniri ſupplicij ſimilitudine
vbi in ꝓbatione deicit · qdᷣ tñ veruz eſt. ⁊ ac
cuſati calumniã que ꝑ negationem ab eo fa
ctam pᷣſumitur diceremus exquo conuictus
eſt poſſe ꝓ iudicem moderari. cũ · l· apte in⸗
nuat ↄtra.ff · ad turpilł·l.j.. ſinaũt ꝓnunci
auit. ff · ad municipabł · oꝛdine · S. j. quas tamẽ
domim .l. intell igunt ſicut voluntdicut em̃
qꝙ; poſt ſententiã latam nõ eſt in poteſtate iu
dicis vt in ꝓximis.l. ⁊ · ff · de pems. Hodie ·
vel hoc nõ poſſunt iudices ſine cauſa.ſed ex

cauſa æ in ipſa ſentetia poſſunt de pena dimi

nuere ꝓPpter cauſas ſupea dictas · h certe nec
in ipſa ſentẽtia q̊ poſſunt· vt ꝓbant iĩiura in⸗
ducta. S. e· C. H.j.niſi cũ temperamento qð
̊ᷓ pono.excipe etiã fugientẽ ad eccleſiã · S· ð

emunit'. ec. inter alia:nã æ penas ob malefi

cia ſolui magna ratio ſuadet . ff. de fideiul · ſi

a reo·C. ĩid qð vulgo.æ idem intelligas ſi in

modũ denunciatõis agat᷑ vel ex officio · vbi
tñ miſi certa pena infligeret periculũ ecclie

vel anime immineret ˖ B em ſemꝑ vitãda ſüt.

ar. S· de his que fi.a maio.pꝓte ca· c. j· ⁊ ð iur
iuran.ſicut noſtris.ĩ·e:platoꝝ · S· de pſcrip ·

c.fi.⁊ de oſue.c.fi. vt ⁊ patet in his q̃ no·j·.

e.ſub rubeica de inquiſitionibꝰ..quis ſit ef

fectus · ⁊ de denunciationibus· . penl. ⁊ fi·

Sʒ ſi certa pena ꝓ ius nõ imponitur.arbi⸗
traria erit infligenda vt ꝓbant ↄcoe · ſigna⸗
te. S· e · C. H.· j. ¶ Vbi vero iudex ex officio

puro ꝓcedit. nec imminet in diminntõe pen
culum eccleſie vel aĩe·poteſt penaʒ ex cauſa
diminuere vl grauioꝛem imponere . ſic poſ
ſunt intelligi ſine calumnia mra quaſi om̃ia

ſupeadicta.vt tñ caueat ipᷣe iudex ꝙ vbi ver

titur piculum anime ſine delectu pſonarum
Pcedat · S. de ſta · mo · ea que F. j· alias aũt in
Hhis q;ᷓ ex officio pendent · vel vbi lex H pmit⸗

tit. æ penas diuerſas imponendo h; ar bitrio

iudicis relinquit: parcendum eſt ab initio di
gnitati pariter æ perſone ˖ 6. de of. del . c. pa⸗
ſtoeab. H?. j⸗ι & ſane qe ad fine hm B intel
lige. ff. de penis · reſpiciendũ · H. .· ff· ad . l ·

p:
ad:
tur
li.
tur
ſioe
ho:
ni:

in
*Ce
C.
C
pei:
mii⸗

efi
ſi
in
pbi
lie
ſt.
i

rbi⸗

eoeneł · ð falſis· l.antepenł.⁊ quod dicit ali
bi · l. ꝙ in incendio ſeu naufragio· om̃ino vt
in ceteris cauſis ex perſonarum conditione
* rerum qualitate· diligenter per iudicem
pene ſunt extimande.ne q̃d durius aut remiſ
ſius ꝙᷓ; cauſa poſtulauerit infligatur.ff. de
incen.rui· nau.l:mjꝗ. ns mel iut.
peculatus.ſacrilegij penam. Iudices ta⸗
men noſtri tempoeis non ex cauſa legittima
diminuunt vel commntant. ſed immiſericoe
diter * crudeliter agentes.atqʒ iuſticiam in
animarum ſuarum periculum puertentes.de
linquentibus parcunt qui puniri debent. et
peo pecunia iuſticiam vendunt punientes
pecuniam ꝓ delictis · qð die vt no.s.de of.
oedi · . quid pꝓtinet.v.de bet etiã punire de⸗
linquentes· ⁊ ſeq̃n.ſecundũ h̊ intelligas qð
no.ĩ ·de rap.ſub·ꝗ. in ſumma.⁊.·.ſub rubei⸗
ca de mquiſitõibus:.ꝗ.quis ſit eff ectus.v. ſi
vero dilapidatio· nn autem no.circa
hanc materiam.qꝙ vbicunqʒ aliquis cõmiſit
erimen ꝗpter qð merito decapitandus eſſet.
* mulctatur in pecunia:conqueri nõ poteſt·.

⁊ ſi index velit habere quicquid poſſidet te⸗

poeale·nam ſicut legitur Iob ij. pellem peo

pelle ⁊æ cuncta que habet homo dabit ꝓ ani

ma ſua: quinimmo æ talis dare debz quicq̃d
fuerit poſtulatum· Exodi.xxj·dominũ illius
occident.ꝙ ſi peꝛecium ei fuerit impoſitum.
dabit ꝓ anima ſua quicquid fuerit poſtula⸗
tum. EN ergo is eff ectus.vt clericus accu
ſatus conuictꝰ degradetur ſi qualitas cri⸗
minis B exigit · accuſatio em̃ ad degradatio⸗
nem intẽditur. æ ideo dicitur ꝙ iuxta fozmã
iudicij ſententia dictari debet. j.e. ſup his.
et · c. qualiter · ij · J. .· · ¶.penb · ⁊ de ſymo. licz
hely. F. j. ¶ Sed que ſunt illa crimina que de
poñitionem inducunt. ⁊ quidem non inueni⸗
tur expeeſſuʒ in canone:nam clericus tumul
tum faciens in ſynodo non deponitur. v. q.
m· in loco:nec qui cantauerit duas miſſas
ſub vna cõmunione.de conſe · di. ij. relatum.
nec epiſcopus ſi citatus ad ſynodum nõ ve⸗

nit ˖ xvnj· diſſi quis autem. ⁊z. c.decernimus

tamen quilibet peccat moetaliter.ſimiliter
Peo temerario iuramento nõ deponitur quis
JS.de iureiuran.ca:ſieut · Tradunt autem
quidam peo regula ꝙ quodlibet crimen moꝛ
tale inducit depoſitionem niſi ſpecialiter a
canone excipiatur.ar.:de iudic. cum non
ab homine et · c· at ſi elerici · Flij dicunt
ꝙ nullum crimen inducit depoſitionem niſi
ſpecialiter a canone expeimatur· que ſenten⸗
tia ma ioei equitate innititur ſecundum Io.
St gratia exempli dico tibi ꝙ h̊ ſunt capi

talia crimina que depoſitionem inducunt.

PBSacrilegium. Fomicidium. Fdul⸗
terium. Foenicatio. FEalſum teſtimoni⸗

um. apina ſub quo continetur vſura:

Furtum. Superbia. Inuidia. Rua
ricia ¶St ſi longo tempoæe teneatur iracun

dia SS ebeietas ſi aſſidua ſit · tv.xxv.diſ.
. alias. Item dilapidatio.vt.xij . q:ij.apo

ſtolicos · ⁊.c.peeſbiteri.ſed olim ſuſpende⸗

batur ab adminiſtratione:æ hodie ſecunduz

quoſdam cauſa pendente.nj:q:ij.quia ea.C.

de luſpect · tu · l. eum. quod verum elt ſi luſpe
ctus ſit· alias datur coadiutoe ad cuſtodien
dum . vt · . de ſymo⸗licet:. quia vero..e.p̃ᷣ⸗
latoeum.õ·de oł.dełl · venerabił.⁊ de ſolu·.
in quoeundam. et quilibet admittitur ad ac⸗
cuſandum.vt in auten.de non alie.re.eccłie
colb · ij. ¶ Icem periurium.õ.de tempo.oꝛð·

queſitum.õ.de reſcrip.c.ij.ſicut homicidiuz

⁊ inceſtus.vt.õ.de dolo et contu.veritatis.
Duplex contumacia.vt in clerico excom
municato vel ſuſpenſo miniſtrante vel inter
dicto · vt · S.de vita et hone.cleri.vt clerico⸗

rum. J. ſi quis i gitur.et no.j.de cleri.excõi.

mmi:noſtra · ¶ Symonia.vt.j. de ſymonia.

de B. et. c. ea que.ĩ ·e.cum dilecti. Et de⸗

mum publica crimina ſcilicet et capitalia.qꝛ

nec omnia capitalia ſunt.vt · ff. de publiẽ · iu

die · l. · et · ij · ¶ Sed et quedam ſunt crimina
peiuata que depoſitionem inducunt. vt fur⸗

tum et ſimilia · vt. · de penis· tue.¶ Et po⸗

teſt dici ꝙ crimina moetalia inducta a iure
naturali depoſitionem inducunt quecunqʒ
ipſa ſint · vnde et peopter inobedientiam de⸗
poſitus eſt adam · ſic et hodie inobediens de

ponitur · vt · S· de maio·et obedi.ſi quis.ar.

non tamen peo omni.ſcilicet quando inſur⸗
git ex his que ſtatuta ſunt in conſtitutione
canonica.vt patet · S.e · V. ſed que ſunt. et de
his apparent exempla.j. in titul is ſequenti⸗
bus. in fi · cuiuſlibet tituli. ¶ Ergo ſine ac⸗
cuſatoꝛe nemo damnandus eſt. id eſt de gra⸗
dandus. licet alias ſit puniendus. vt.j.de ſi
mo · dilectus filius *ι Vnde ait domins mu⸗
lieri · mulier vbi ſunt qui te accuſant. nemo

domine ait illi ihßs. nec ego te cõdemnabo

vade π deo traditur regula ꝙ nemo dam⸗
natur ſine accuſatoee.vt; S. vt benefi.ecc ki.
vt noſtrum. fallit in caſibus quos no.S. in
ſumma . e. t· ſub · Fitem traditur Hq̊ alia regu⸗
la⸗
Queritur autem.xv·q:vnjſi clericus cõ
fitetur crimen quod f ecit ante ſuam oedina⸗
tionem.vel conuincitur peccaſſe ante oedi⸗
nationem ſuaman poſſit officio frui:h̊ diſ.
an ſit tale crimen qð inducat depoſitionem.
aut non· SZi non inducit depoſitionem.acta

penitentia poterit remanere in oedine. xlvnj

dil. ſicut · Si vero inducit depoſitionem
⁊ confitetur m penitentia.non abſtinebit ab

officio· l.diſ. de his. ſimiliter ſi confitetur

extra ius·quia non obeſt.xv.q·v.peeſbiter·
et ; S· de ĩudic · at ſi clerici · verumtamen ſi in
publico confitetur·ſuſpenditur ab officio et

benefixio · vt · j. de exceſ· peela.qꝙᷓ; ſit graue.

et ar · · e.ſi conſtiterit.S· de elect’.per inqui
ſitionem· nam vndecunqʒ claruerint crimna
puuiri debent.xxmj.q.nj.ecce. ¶ Si vero cõ
fitetur in iure crimen foemcati onis· deponi
tur ab officio quod ſuſcepit illo crimine ce⸗
latoita tamen ꝙ nomen illius oedinis reti⸗
net. et in alijs inferioꝛibus miniſtrare poteſt
xv · q · vnj· c·j·et.c.ſi quis peel biter.

=Gð

S ofitetur adulterium vel ſimile omnino
ponitur · vt.lxxxj · di · ſi quis clericꝰ.xxxmj

di . c. vl. l diſ.ex penitentibus ·xxxj · diſ. ſi qs
ſine.æ. c.ſi quis ep̃s:ſed B capitula intelli⸗
git Io.quando confitetur timoee ꝓbationuz
tunc em ſiue ante ſiue poſt cõmiſerit idẽ eſt.

vt et apparet in his que no· j·de heretic · J. qᷓ

liter depꝛehendatur· vauerte tamẽ·æ ſeqᷓn ·

et tetigi · · e · ¶. · j· v. puto tamẽ·⁊· . e· ſub

rubeica de inquiſitionibus · S. et qualiter· v ·
ſed nunquid. ¶ Si vero ſponte confitet·ad

tempus debet ſuſpendi:et acta penitẽetia vel
parte · ex diſpenſatione epi reſtituitur.xv · q·
vnj. c · ij · et loquitut ibi de foemicatione ſine

qua hodie pauci inueniuntur.il.diſ.quia tua

ſanctitas · defectꝰ igitur noſtri tempoeis ac-
xxxmj · di· fraternitatis· et ideo remanet ĩ oe⸗
dine et peomouetur ex diſpẽſatione nõ als
ſi fuerit infamatus:alias per ſolam peniten⸗
tiam aboletur. vt · xxxnj · diſ. habuiſſe · et · S· ð
cleri ·diu · ſane · ij. et de tempꝛ · oꝛdi · e · vlti · et
qui cle · vel vo · c. j. ſed de iure cõmuni depo⸗
neretur ex nimio rigoee · vt · lj· di · ſi quis ep̃s
ꝙ die vt no · · de coha. cki · et muli · ꝗ. et qli⸗
ter.v·ſ̊ nõne foꝛnicatio:et ſeq̃n ·

Sed nunquid penitẽtia pacta de aliquo

crimine poteſt accuſari ſup eodem· . peo
moetali peccato duplex pena debetur · ſ·eter
na.et tempalis· vt dicam·j.de penitentijs·
C. quibus et quot dietis · ſub · S. illud. v. ſa⸗
cerdos igitur: et tempalis duplexſ ſpãlis
publica vel occulta · vt:·de penitetijs·oĩs ·
et per totum.et iudicialis publica · vt · · e ·
totum. Scire ergo debes ꝙ p cõtritionem
et penitentiam pena eterna remittit' et abo⸗

letur.xxxij ·q.j non erit.et.c.apud miſerico?

dem . . di · ferix · vj · q:j· illi qui:et· c.beatus.
Denitentialis vero occulta ꝓ ſacerdotem
ꝓpeium iniungit' et moderatur.j· de pnijs · ſi
gnifi cauit · et · c· deus qᷓ: et c.oĩs · h P ꝗpeiuz

ep̃m remittit ..de pñijs ·qð aũt · et·c· cũ ex

eo. . ad B et ꝓ eundẽ imponit' publicaqð

dic vt no · õ · de of· archip̃ſbi. ¶. que ꝓtinent ·

v̊ · quinto· et ſeq̃n.et.·de pñijs ·ſub ruheica
de remiſſionibus. quis poſſit facere · Der

diſpenſatõez autem pena tempalis iudiciał
remittit ergo ſi nõ eſt diſpenſatum accuſari

poteſt ad cpalem iudicialem penã imponen⸗
dam. ſecus ſi diſpenſatũ fuit · et ſic intellige
j.ð ſciſ.fraternitatis · õ · de fil · pſbiteroꝝ · ex

tua . xxv · di.c · vl · xxxnj· q· ij · admonere · j· q. ·

ventũ. xv· q· ij · F biter · C.de generali aboli.
p totũ.Der pniaʒ igit aiam ſaluare poſſumꝰ

ꝙß nõ infamiã abolere . ij . q· nj· Hinc colligi

*

—

tur. njiq:mj.oſanguineoeumſufficit ergo ꝙ
antea fuerit crimmoſus · vj· q.j· qu crimen·
ij·q · vij · querendũ · et · c · ſi qui ſunt. Tempo

ralis aũut pena iudicialis nulli occulto pec⸗
catoei imponitur-h nec pñialis niſi ofitenti
ſic intellige qð dicit· latentia delicta vindi⸗
ctam nõ habent · xxxij · ꝗ · v · xp̃iana · vj . q · j. ſi

oia.ij.q.v.dſuluiſti · xxxij·diſ. erubeſcant · in

4

fi . et ideo ſi quis ſit emendatꝰ de crimine ſic
ſcilicet ꝓ pniam egerit.ꝙᷓuis ſecũ diſpeſatũ

que fiunt a peela.quantoet · c · nouit ·

nõ ſit.nõ repellitur ab accuſatõe vel teſtimo
nio in cauſa ciuili.dũmodo ipᷣ̃m infamia nõ
comitet'· alias Gᷓ eſſet ei imponere penã cedi
nariã ſine ſentẽtia qð eſſe nõ debet · et ſic non
ob.õ.de teſtibꝰ.teſtimoniũ · et de except'.de

niqz· ꝙ tamen die vr no. S· de teſtibus. J. . G

infamis· Videt tũ ꝙ nemo poſſit accuſari ſu⸗
per crimine qð cõmiſit ante ꝓmotioneʒz ſuã·
ar..de pur:cañ:c·.fi.h dic ꝙ ibi nõ dicit G.
h nõ cogitur ſe purgare· n ſumma non eſt
ptermittendũ · ꝙ licet ſolus epCᷣs honoeẽ da⸗
re poſſic·tñ ſolus auferre nõ poteſt · vt · xv. q ·
vij. c:j·et· c. vlti ·ideo epᷣs accuſatus.ſine p⸗
ſentia · xij · epᷣoꝝ degradand? nõ eſt · h in de⸗
gradatione pᷣſbiteri requirunt᷑ ſex · ⁊ in deg⸗
dati one dyaconi tres · vt · xv · q· vij · ſi quis tu
midus . ⁊:c.felix·⁊. c·ſi aũt · de ſubð yacono
idem. quia peiuilegio gaudet eodẽ ˖ vt. · de
ſeruis nõ oedimiramuret ar· de eta· li.
a multis alios aũt inferioees ſolus ep̃s cum
conſenſu canonicoꝝ ſuoꝝ damnare poteſt.
vt.: e · c. ſi auteʒ· et · S. ſeq̃n· xxj · di· ſubmittitur

¶Hodie vero ep̃s ſine ſpeciali mandato pa

pe nõ deponitur· ꝙᷓ;uis metropolitanus cum
epᷣis poſſit exammare cãm vt.nj·q.vjq;uis
et · c. dudũ · et · S· de tranſla· ep̃i.c. ſIce ep̃s
poteſt condemnare nõ dico degradare ſacer
dotem et peiuare benekicio cum ſuis clericiſ
vt cõſuetudo generalis eccleſie ſeruat. xvnj
qij.ſi quis abbas.xvj·q·vij:inuentum.õ.de
iudi · at ſi clerici·xj:q:njſi quis epiſcopus.
Idem videtur in degradatione: vt ar. in eiſ
dem capitulis et.S. indic. cum non ab ho

minecum nec facile ſit tot epiſcopos cõöuo-

care · vel ꝙ dicit ꝙ degradare poſſunt epiſco
pi · verum eſt ſi legittimus numerus aſſit. als
nulla eſt depoſitio facta.ar de elect. trãſ⸗
mula · et · j. e · ad petitionem · S. qui filij ſint le
gitti · per venerabilem · S. j. et de H no. · de
penitentijs· . eui confitendum ſit · ſub · F. cui
epiſcopus · v· triceſimum nonuz qd enim nõ
mutatur quare ſtare peohibetur · vt . C. de te⸗
ſta ſanctimus·et de ap · peecipimus · in fi ·
[Sed in denunciatione et inquiſitione non
requiritur numerus epiſcopeeum ˖ ſed ſufficit

ꝙ m peeſentia clericoæuʒ fiat· vt no.j· in ſuiſ

ſpecialibus rubeicellis. De conſuetudine
tamen anudiunt epiſcopi per ſe vel offi ciales

ſuos omnes cauſas ad fozum ſuum pertinen

tes indiſtincte ſme peeſentia canonicoꝛum
ſuozꝛum.quod quo ad examinatõeʒz cauſe nõ
repꝛobo. ſed quo ad diffinitionem puto in
grauioeibus de neceſſitate iuris ipſozum ca
nonicoeum conſilium reauirendum. bis
BZSed
nunquid electus in epiſcopum et confirma⸗

tus poteſt audire cauſam clericoeum crimĩa⸗
lem. videtur ꝙ non. niſi foete vbi crimen in
modum exceptionis opponitur.qui enim nõ

poteſt oꝛdinare· neqʒ degradare poteſt · S. ð

parrochijs nullus· quod etiam de minoe ibꝰ
clericis eſt intelligendum. v. ꝗq . vj· quia iu⸗
xta:nam et tales degradantur · xj · q · nj · epi⸗
ſeopus.xv · q·vij:ſi autem· ſecundum gofre ·

nec etiam debet de B cognoſcere exquo non
poſſet iudicare.ar.õ̊.de cauſa poſ.⁊ peopei.
cum ſuper · ad fi · Magiſter meus dicit cõ⸗
tra:quia quãuis non poſſit diffinire · poteſt
tamen cognoſcere. ar:nj:q.vj.quãuis·⁊· c.du
dDum.t eſt ratio.quia cum cauſa criminalis
per biennium duret. C. de indic. peoperan⸗
Dum.⁊ electus conſecrandus ſit infra ſex mẽ
ſes.6: de tranſla:epiſcopi. inter coepoꝛalia·
. ſed neqʒ : patet ꝙ cognoſcere ad peeſens
⁊ peonunciare cum conſecratus fuerit nõ diſ
crepant ſed concoedant · ¶ Tn die ꝙ talis
poteſt cognoſcere ⁊ etia peonunciare ad de
Sradandum quãuis degradare non poſſit.
ar. ff · de dam. infec. l. nj· . duas. ⁊ de re iuð·
a diuo pio.⁊ de offi:eius cui manda.eſt iur̃.
I · penbł.C. vt poſſeſſio.vbi cognitio miſſionis
facienda demandatur.quia ĩuriſditionis eſt
poteſt ergo delegatus decernere ponenduz
in poſſeſſionem· ſed tamen ponere non poſſet
quia illud meri imperij eſt.ff.de iurdic.om.
iudie iubere ff · ad muñ. ea que · J. magiſtrati⸗
bus.ſic ⁊ electus confirmatus poteſt peonũ
ciare degradandumita tamen ꝙ in examina
tione legittimus numerus epiſcopoeum aſſit
* ad eius peeces poterit per conuicinos epi
ſcopos degradari.ſicut ⁊ oedinari poteſt.S.

de elect· ſuffraganeis· ⁊ ſic etiã videtur loq̃ᷓ

S8.de cleri · non reſi:ex tue· ante finem · vt de
Sradationis ſententiam non peomulget · ſub
audi ſentẽtiando.⁊ demum p epiſcopos exe⸗
quendo:nam ipſe non poſſet per ſe·loquitur
enim ibi de peeſ bitero cardinali qui nec oe⸗
dinare poſſet · ſecunduz H intellige⸗xv. q.vꝛij
epiſcopus:⁊.: c·ſi quis.⁊ ſeque.⁊.S· de elec.
tranſmiſſa:que peima facie contradicunt.
Qui autem nõ peobauerit qð obiecerit pe⸗
nam talionis patitur· vt no⸗j.de ealum. .
quando.· .
ODe exceptionibus Bubeica-
Ic beeuiter videndum quare oppo
natur crimen. « quãdo. ¶Si emm
opponitur vt quis ab accuſatione
remoneatur. in modum exceptõis
poteſt opponi de maioei crimine vel minoei
quia criminoſus criminoſum accuſare nõ po
teſt. vt dixi.õ. . quis accuſare.in ſupioꝛei ru⸗
beica.nec eſt neceſſe ꝙ tunc inſcribatur.quia
non agitur vt pena aliqua oedinana infliga
tur · · e· ſuper his · V· cum autem. Idem ſi
obicitur contra teſtem in modum exceptio⸗
nis · q die vt no.õ · de teſti · S. · ſuper verbo
infamis. ⁊. v· ſequen. Vnum tamen no. ꝙ;
licet excipiatur de crimine.tamen in caſu im

ſcribere opoetet:etiam oꝛdinarie · 5. de ofeſ.

c· ij · alicubi extraoꝛdinarie · in caſibꝰ ibidez
no:ar.·e.ſuper his. ¶ Doteſt igitur obijci

crimen.vt quis ab accuſatione vel teſtifica⸗
tione amoueaturſed non poteſt obijci ad B

vt rpellatur ab exceptione.quia cunlibet he

reti co.cuilibet excõmunicaro:reſeruatur le
gittima defenſio: ergo quantũcunqʒ; crimino
ſus ſit · poteſt defendere ſe · vt no.S.de exce
pt ꝗ. quando.S. illud.a ſe · ꝗ.æ a quibꝰ.

)Siwanrem obicitur crimen ad hoe vt qͥs
repellatur a beneficio ante confirmationẽ
non eſt neceſſaria inſcriptio.quia adhue nul⸗
lum ius acquiſitum eſt quo ad exercitiuz ad⸗
miniſtrationis · æ impedit ſolum peomouen⸗
dum nullus enim infamss admittitur ad be
neficia.vt.ĩ.e. omnipotens.lxxxj· diſ.tantis
daniel. ar . C.de peocur·reum·.j.de exceſ.pee
la.mter dilectos· S̊· de teſti · licet ex quadã·.
ſed non deijcit iam peomotum.quia ad hoc
non agitur·S· de oedi.cog: cum dilectus.=
ſine accuſatoze nemo peiuandus eſt poſſeſſi⸗
one ſua.vt no.õ.rubeica peoximaꝗ. vlti. S.
ergo ſine.ff.de liber. agno.l.jin fi· S. de te⸗
ſtibus· teſtimomũ.pumtur tamen aliquãdo
niſi purgauerit ſe.punitur æ in alio.quia ex⸗
quo ſemel repulſus eſt peopter crimen.repel
litur Hipſo in alijs beneficijs peopter infa⸗
miam ſi ipſum concomitatur æ diuul gata eſt
vt · S· de elect. ſuper eo · ij. q.j. pꝛohibentur.
4 Si vero obijcitur crimen in modum exce
ptionis vt quis a beneficio repellatur poſt
confirmationem puta tempoee conſecratio⸗
nis vel oedinatioms.neceſſaria eſt inſeriptõ
Et no· ꝙ vnus ſolus poteſt in B̊ opponere ſe
ſed calumnia eius punienda erit. vt in aute.-
quomodo opoetet epiſcopos· ꝗ. opoetet au⸗
tem ĩ ipſo oedinationis tempoæe.colł. j· jdeo
ſe debet obligare ad penam extraoedinariã.
quia crimen Gᷓ modo peobatum peiuat illum
cui obijcitur iure qð per confirmationem ac
quiſierat · vt.̊.de elec:trãſmiſſa.⁊ de trãſla
ep̃i.vel electi· inter coepalia.qð pᷣt locũ ha
bere in epᷣatibꝰ æ pſonatibꝰ.qᷓ certos oedĩes
requirũt· vt· S·de elec.cũ in cũctis.⁊ ð eta⸗
te ⁊æ ꝗ̃li:c.j.Idẽ æ in alijs foete ſi ad oedines
velint ꝓmoueri:niſi cũ eis diſpenſatũ foæet
ex certa ſcietia · vel niſi foete valde vtiles fo
rent eccleſie · ar. S· de eta. a quali.queris.et
c·tuã.⁊ in his que no.õ.rubeica ꝓxi · J. Vlti ·
ſub· J. h nunquid pnñia.⁊ ſeqn· v.vſqʒ ad.v.

in ſumma- Et eſt veꝝ ꝙ ſic remouet qᷓs cri

mine dtra ip̃m in modũu exceptõis oppoſito
⁊ ꝓbato·qñ is q̃ ofirmatꝰ eſt nõ erat in oꝛdi
ne in quo eſſe debebat:alias ſine accãtoee ñ
damnaret' poſt cõfirmatõez;. ĩmo æ ſi nõ defi
cit niſi coepalis poſſeſſio ·qe iã inueſtitꝰ erat

ſi ſit infamatꝰ is cui obicit'. non auditc⸗ ex⸗

cipiẽs quouſqʒ inneſtitꝰ pacificã poſſeſſionẽ
edeptꝰ fuerit.nec poſtea niſi accuſet.æ ſi ma
licioſe opponat in expenſis dodemnand“ eſt.
qð credo ↄſtare eojpᷣo ꝙ ꝗponentes crimina
Poſita nõ ꝓſequuntur·vel ꝓſequunt 2 ſue⸗
cumbunt. vt· .e· aceedens.⁊ ſic ar:ꝙ victꝰ
victoei in expeſis ðdemnandꝰ ſit indiſtincte

qð die vt no. S.de dolo ↄtu.ſub rubeica ð

—

Otu· . ꝗᷓ pena:ſub ꝗ. ̊ de expeſis.v.liczʒ aũt
ſe . hm B intellige ˖ 5· de ap: Oſtitutꝰ.ij.in
fi · S· de oceſ.pᷣben: poſt electõez.ad fi.⁊.C.
de edicto diui adei.tolł. l. ij. æ ad.l.coeneł.
de falſis·l.ij· ideoqʒ;.qe crimẽ in Hunc mo
dum exceptõis obiectũ poſt ↄfirmatõeʒ an⸗
te Oſecratõezʒ vel oedinatõem nõ pemat eum
cui obicit beneficijs q ante fuerat oſecutꝰ.

non inſcribit excipiens ad penã oꝛdinariã · h
qe amittit id quod acquiſiuit ꝓ ofirmatõem
ideo inſcribit ad penam extraoedinariag peo
motu diſcereti iudicis ĩponendã · et ſic ð oĩbꝰ
arbitrarijs recurrendũ eſt ad arbitrium viri
boni ie iudicis · vt · ff. de iur · delibe · l.j · ff · de
ver:obli.continuus· et melius ff· de iniurijl
ſed ſi vnus · S. ait. j· ad idem . õ · de ol · del · de
cauſis. et de tranſac.c.vlii :· et cum h queſtio
nõ ſit criminalis· licet queratur de crimie p
peocuratoeem rite tractatũ vt omnia G; peo⸗
bantur.j·e· ſuper his:et accedi tquod no.S·
de except . S. et a quibus · ¶ Que aũüt poſſũt
obici contra accuſatoꝛem no:S⸗ rubeica ꝓxi·
G. quis accuſare.
DOe denunciationibus Bubeicella.
Idimus qualiter puniatur crimẽ ac
— cuſando vel excipiendo⸗ videamus
qualiter denunciando⸗dicentes
Quid ſit denũciatio ¶ Quis p̃t
denunciare · ¶ Quis denunciari ·Quahli⸗
ter peocedat' in denunciatione · Quis ſit
eff ectus;
NVWVid ſit denunciatio: criminis alicuiꝰ
apud indicẽ ſine inſcriptõne legitime
a delatio: aò penitentiaʒ pagendam vel
aliam penam legitimã imponendã · vel etiaz
ad vtrunqz · vt colligitur · j. e · c . ij · et · nj · ⁊. e ·
ſuper his · et · c. dil ectus filius · et · · et ã̊· de
iudicijs nouit.
Vis poteſt denunciare:is qui accuſa⸗
Nre. et aliquotiens repellitur quis ab
eruſatione et tamen admittitur ad denun⸗
ciationẽ · quod dic vt no· õ· de accu· ꝓ. quis
accuſare. Sunt camen qui dicunt ꝙ quili
bet admitti ad denunciationẽ· ar · xlv. diſ.
ſed illud ˖ xxmj · q:j·quiſquis.et.q.nj· tam ſa⸗
cerdos:quia cuilibet h dictũ eſt ſi peccaue⸗
rit in te ⁊c ij· q:j.ſi peccauerit · et · q/vij. qua
Pteret · Sede teſti.in omni·et ſic quilibet te
netur ad denunciationẽ vt ꝓbant iura indu⸗
cta:et G̊¶ hug.de plano ceditvt et no· S· e.
ſub rubeica de accuſatõnibus/. quis poſſit
ſub · Sꝓ. admittunt . v. hoc autem. Sed quia
Hec opinio multos conſtitueret tranſgreſſo⸗
res: ideo alij hoc benignius interp̃tantes di
cunt ꝙ illud mandatum euangelicũ ſi pec⸗
cauerit nõ extendetur niſi ad illos qui in ma
giſtratu ſunt.ſed ad illos omnes extenditur
ſiue ſint clerici ſiue laici.ergo quicũqʒ fami⸗
liam habet tenetur coerigere· xxnj: q· v · non
putes arxxnj.q:mj: duo iſta nomiaxvij⸗q·.
mjde pᷣſ biteroꝝ; · quo ad alios vero conſi⸗
liũ eſt reſpectu peccati iam cõmiſſi - nam re⸗
ſpectu peccati cõmittendi quo ad omnes p̃⸗
ceptum elſt · xxij.q:v:hG̊ videtur:ſcòm gof:ar.
opt.ffide pactis:ſi vnus:.· pacta.et ſit p̃
ceptum quo ad peelatos: conſiliũ vero quo
ad alios·eſt ar ·xxm.q/mjc ·j. hm hoc poteſt
intel ligi · · de iudiẽ · nouit · H· j· et · J. j· ibi
eum em humane æc0 et ſic vel quo ad peece⸗
ptum vel quo ad conſiliũ cuilibet dictũ eſt
ſi peccauerit ac. nõ ergo refert a quo denun⸗
cietur · xxij·q; v·hoc videtur· nam et ꝑticeps

criminis et vilis pſona admittitur·· de ſpõ.
p̃terea..·õ̊. de cogna .ſpi · tua nos · et vbi de
bona fide agit᷑ ñ eſt diſputandũ de apicibꝰ
zur̃ · ff . mandati · ſi kidetuſſoe · ꝙ nunc ad⸗
mittentur niſi honeſte pſone · xxxv · q· vj. ep̃s
in ſynodo⸗õ · de teſti · cogen · p̃terea · quia ad
actiones populares nõ admittũtur niſi ho⸗
mines integre fameff· de popula :act· popu
laris· õ· de ſpon· cum in tua · ¶ Io.dixit ꝙ qᷓ
libet admittitur cum non agatur niſi ad coꝛ
rectionem.õS.de ſen et re indi·cum·j· et a · et
melius.S· qui matrimoniũ accuſare nõ peſ.
c· vlti. Tan.notauit ꝙ infames et crimio⸗
ſi: inimici et conſpiratoꝛes repelluntur a de⸗
nunciando · vt expᷣſſim no·j.e.cum opoꝛteat
ecꝰc: ſequen:quia legitimus actus mterdici⸗
tur infamibus.j · de teſti ·licet ex quadam· et
videtur ꝙ ſententia ſua hodie agpbetur in⸗
dil · x greg. S· de teſti . c · vlti lCo, nora⸗
quilibet admittitur dũmodo bono zelo de⸗
nunciet niſi ſit crimioſus.talis em̃ cũ crimĩia
ſua nõ coæerexerit non pᷣſumitur bono zelo h
malo denunciare.Diſtinxit tamè inter denun
ciationem de peccato cõmiſſo quazʒ dixit euã
gelicam et denunciationẽ que fit de cõmit⸗
tendo quam dixit canonicã.et ad hanc vlti⸗
mã quilibet tenetur.vt:S.no et quil ibet ad⸗
mittitur · S̊.de cogna · ſpi.tua:in qua quecũqʒ
notitia ſufficit · xxij:q·v: G̊ videtur et in qua
turpitudo ꝓpꝛia non obſiſtit.S. de ſpon·. pee⸗
terea: quã etiam iuramentũ peecedens non
impedit · xnj· diſnerni:ad quam nõ faciendã
iuramentũ ꝓpeium non aſtringit.vt · S de in⸗
reiur.queadmodum.ꝗ.fi que om̃ia in denun
ciatione euangelica non dtingunt. hm gof.
Zed certe domine gof· ſupeadicta iura
ſpealiter capitulũ ꝓxi · inductuz quẽadmoð
loquũtur in denunciatione quaz euangelicã
appellant.vnde in fi ipſius:c·quẽadmoduz
dicit ꝙ denunciare poteſt ipſam ad peniten
tiam pagendam ergo loquitur non de pec⸗
cato cõmittendo ſed iam commiſſo. Deni⸗
tentia em fieri debet de peccato p̃ᷣterito non
futuro.vt patet:jde cleri: excõ: miniſtran.
illud.. illud.vnde dico ꝙ denunciatio peni
ceétialis è euangelica:⁊ ad hanc quilibet ad
mittit. Iudicialis vero canonica eſt ad qnaʒ
non Ni bet admittitur · vt apparet ex ſeque
tibus · nS audeo aſſerere ꝙ crimen alicu

ius denunciatur aliquando ad ſpirituale pe⸗

nitentiam peragendam et coerectionem ſolã

aliquando ad aliam penam imponendã peo

ut innuit deſcriptio ſupapoſita · . quid ſit ·
et patet. · e· · quis ſit eff ectus: et peeceden⸗
ti. f2 Fut enim peccatum occultum eſt. aut
manifeſtum ſ. famanon dico notoeꝛium·
1 Quando occultum eſt non poteſt denun⸗
iari crimen niſi ad penitentiam pagendam.
et in hoc caſu quilibet criſtianus admittitur
et ſic intelligo autoeitatem domini ſi pecca⸗
uerit· quia non refert quis ſit denuncians.

dümodo anima ſalueturet ſic quo ad eum =

ad ea que ſolius dei ſunt non diſcernimus in

ter ꝓſonas · qꝛ apud ipſum non eſt acceptio

.

be

4*
od
ci
g
en

*

i:

pſonarum.S·de pᷣbenvenerabil· et de diu.
leruoꝛx · c·j· nec em̃ ferendꝰ eſt ꝑpeccatoe ſi in
hB caſu velit de iur̃ apicibus diſputare vt in
peccato ſuo remaneat: cum non agatur ad
aliquam tempoꝛalem penã · ar.ð·ð Oſue. ᷓto
et · e. vl. · de ſimo. non ſatis · ⁊· e· cũ m ecclie ·
⁊ tamen poteſt eſſe ꝙ is qui denunciat ſuam
peopeiam vtilitate B conſideret. pꝓuta.is quẽ
denunciat abſtulerat ſibi rem ſuam ⁊ pꝑ hHanc
viam eam recuperabitquia non dimittitur

peccatum niſi reſtituatur ablatum.xmj ·q. vj

ſi res.ĩ ·de vſur:cum tu.ſic · S.de iudi · nouit
B eſt etiam ꝙ dicit autoeitas domini · ſi pec⸗
cauerit in te· ⁊ͤ ſic intellige iura peo jo.indu
cta. 1 Qð ſi in h caſu vellet denunciare ad
H vt tẽpoꝛalis pena imponeretur.ſcilicet ꝙ;
amitteret beneficium ſuum.vel ſimile.in hꝰ
caſu repelleretur: quia tunc demum ad hoc
poteſt quis denunciare quando crimen ma⸗
nifeſtum eſt ſcilicet fama:non dico notoeiũ
NHuic tamen obſtare videtur.qð legitur.j.eę.
Jꝗ.· qualiter·⁊=. I. dl. ſed ⁊ tunc diſ.vtrum ſit
bone fame.nec inimicus.neqʒ conſpirato⸗·.
neqʒ ab eccleſia peeciſus.⁊æ tunc poteſt denũ
ciationem peoſequi alias repelletur.ſed iu⸗
dex ex officio ſuo peocedet.ar.j.de colluſio
ne detegen. crimina · xxmj·q.nj.ecce.⁊ in hiſ
que nota.j·e·ſub rubeica de criminibus ſine
oꝛdi:punienð · ſi per teſtes fidedignos in⸗
uenerit veritatem puniet eum. vt. · e· S. ſeqᷓn.
non obſ.ꝙ inimicus denunciauerit.⁊ ſic ma
nifeſte loquitur.ĩ.e.cum opoæeteat.æ.S. de
iudic· nouit.ꝗ. nos igitur.j.e.licet.in fi.⁊.c.
veniens.in fi:æ alia iura peo.t. inducta.õ.eę
vᷣ· ſunt tamen · ar · expeeſſum.S.de peeſumpti⸗
onibus· cum in iunentute · ęc.j. de purgaca
nonica.cum in inuentute. ffneem poteſt de⸗
nunciari peccatum occultum ab eo cuius in
tereſt.vt ſupea dixi:quo ad ſpecialem vtilita
tem. alias licet ſpecialiter non interſit.inter
eſt tamen generaliter æ etiam tempoealiter.
puta·peelatus eſt cuius intereſt habere bo⸗
num ſubditum ·vel ſubditus cuius intereſt
habere bonum peelatum.vel intereſt ratio⸗
ne reipublice·nam ⁊ tunc quilibet admittit
vtputa ſi bona eccleſiaſtica dilapidentur.vt

no· S: e · ſub rubeica de accuſa · . quis poſſit.

v · peohibentur· ⁊ ſequentibus. ⁊ peobatur ĩ

auten:·quomodo opoetet epiſcopos:ante fi.·

H. licentiam · colb · j.⁊ de non alie.rebus ec.
J·penb · qui ineipit.hq̊ nobis ·coll · ij. Vel ſpi

ritualiter intereſt· quia frater ſuus animã ſu

am damnat · vt dixit guil.naſo.ſed hᷓ̊ intelli⸗
Zo ſecundum peedicta.Ideo exponitur lite⸗
ra dupliciter.ſi peccauerit in te.id eſt ſi offẽ
derit te vel tibi miuriatur.vel in te · id eſt in
damnationem tui ſi peccatuzʒ celaueris.ergo
in te · quia te ſciente delinquit. ij. q.jlſi pecca
nerit. S: de iudic.nouit.ſic igitur erros cui ñ
reſiſtitur appeobatur · xj·q:m·qui conſentit.
xxmj.qnj.qui alioeum.xxvij.qj.ſi cuſtos·õ
de of. del · c. jæ ſic manifeſte loquit᷑.lxxxoj ·
di · culpam. ien vtroqʒ tamen caſu repelle⸗
tur.ſi ad tempbealem æ iudicialem penam in

fligendam denunciat. æ non monnerit eum
quem denunciat caritatiue ter·quando mani
feſtum eſt æ coꝛam teſtibus.vt..e.c.ij.⁊.c.
ſuper his.æ. c.cum dilectus filius.⁊.j.⁊. c.
quatliter·ꝗ. penł.⁊ de ſymo.licet heli ·et ſic
in ho caſu neceſſe eſt ꝙ hec tercia admonitio
peobetur per teſtes · quando ſcilicet denun⸗
cians intendit facere denunciationem ad B
vt denunciatus peiuetur beneficio ſuo vel
alias tempoealiter per iudicem puniatur. et
talem denunciationem iudicialem appello
canonicam.ad quã vt patet non eſt quili⸗
bet admittendus.ſed ſunt exceptiones legit
time admittende. 5. de offi · dek. ex parte. ij.
ſecus ſi velit denunciare quo ad hoc vt coe⸗
rigatur æ emendetur de peccato.tunc enim
cum nemini paretur tempoealiter peeiudici⸗
um ſufficit bina denunciatio. Deima.ſacra
mento denunciantis peobatur cum monea⸗
tur inter ſe ⁊ ipſum ſolum. Secunda per ſa
cramentum eiuſdem ⁊æ vnius teſtis vel duo⸗
rum. Tercio ſi ſe non coæripuerit fit eccle⸗
ſie denunciatio · vt. ̊. de teſti · in omni . et de
iudiẽ · nouit· ⁊ hanc denunciationem appel⸗
lo penitentialem æ euangelicam· ad quaʒ fa
ciendaz puto quemlibet admittendũ. vt no.
5S· e. v· Sof.no·ꝙ quilibet · Licet G̊ nounz ſit
e tamen veritas ſi dicere audeo recitatur
ErSo beeuiter ad peccatum expiãdum qui
libet admittitur.ſi vero alicui peeiudicium

tempoaliter pararetur. tunc qmi non admite

titur ad accuſandum nec ad denunciandum

qð dic vt no · g· de accuſa. . quis accuſare.et

ſic quando poteſt obeſſe maliuolus eſt. ꝙᷓuis
pPeodeſſe poſſet · ſi autem poſſit peodeſſe ⁊æ non
obeſſe non eſt maliuolus.vt ·xxij.q.v.h̊̊ vide
tur. Igitur ſi in modum accuſationis peo⸗
cedatur omnis ſubtilitas iur requiritur niſi

in exceptis · vt erff accuſa. ꝗ. quis poſſit
—

ſub · Sꝓ. admittuntur. Si vero ſimpliciter de
ponatur crimen in modum denunciationis
ad tempoealem penam infligendam. tunc ſi
iliter ſecundum rigoeem iuris peoceditur.
Qð ſi ad ſpiritualem penitentiam imponẽ
