80 ꝓfecticia eſt ſiue ip̃e dederit vel alius man
dato eiuſdem vel eius noĩe et eo ratum haben
te· vel curatoe ſuus ſi ꝓdigus ſit. Sed ſi pater
repudiauit hereditatez · vt gener ſibi ſubſtitu⸗
tus admittet et eam in dotem haberet · Iuł. ꝓ
bat hanc non eſſe ꝓfecticiaʒ.qꝛ nihil ero gauit
ſed ñ acquiſiuit · Idem in legato. ꝓban B. ff. S
iur̃ dot .ꝓfecticia.⸗XC.jet: .j.et..vlti · Sed
foꝛte iuł · veritatem ſimpliciter eſt locutus. ali
ud eſt tñ fictione iur̃.qe patris facto dotẽ ↄſti
tutam negari non poteſt:et duo actus vident
mnterueniſſe:quaſi pater peimitus heredĩtatem
adierit · vel legatũ acceperit · et poſtea in dotẽ
dederit. vt · ff · fundo dotali.ſi nuptura.q. vl.
et inſtit'.p quas ꝓ·nobis acquirit · G. j.ſ̊ ſi pa⸗
ter non tanꝙ; pater ſed extraneus dederit dote
nõ ẽ ꝓfecticia.vt ſi pater voluntate filie in ao
tem dederit quod ei debebat. vel ſi extraneus
parenti donauit vt peo filia ſua in dotem dec.
erüt igitur iſte adnenticie que non peoficiſcun⸗
tur a parente et tanꝙᷓ a parete · vt. ff· ð iur᷑. do.
pꝛofecticia · ꝗ.ſed ſi patri ·et·l.vl.ideo bene ap
poſui im rubeica de dotibus pꝛomittendis et
conſtituendis in plurali æ in genere· qꝛ plures
ſunt eius ſpecies et varia earum iura:vt.C.de

lege auia.

rei vxoꝛie act'.l.vmica. .accedit et de iuĩ. do ·

Vis conſtituat dotem et qualiter cõſti⸗
y tuatur. et quidẽe a qualibet muhere no⸗
ine ſuo vel ab alio extraneo nomie eiuſoẽ et

H oſtit uitur ex voluntate · vt. ff· e · Pmittendo·

HK. j. ex neceſſitate oftituit' a patre · auo · et
ſupioꝛibus.ſed non a matre niſi heretica ſit · vt

‚C. de dotis ꝓmil.l.vl.ibi·neq; em̃ ⁊c· et · ſf. ð
colb.do· dedit. et · C· de ur · do · neqz mater: et

de hereticis.cognouimꝰ. ſſ Item ↄſtituit ex
neceſſitate a tutoeꝛibus et curatoeibus· ſ. di
gnitate nataliũ et facultatibus. vñ et ſi vltra
facultatem ꝓmiſſum eſt.ipᷣo iure nõ tenet peo⸗

miſſio· vt. C.de ep̃a.au.tam de mentis · ⁊.· ff· e·
quero· et . l. ſiue generalis.hinc eſt ꝙ ſi pr̃ dare

iuſſerit dote filie arbitrio tutoeis · videt elcm
arbitriũ boni viri:nec eſt diffi cile HG extimare
ex dignitate· ex facultatibus.ex numero libe⸗
roeum.vt.ff·dele g iij ſi filie · ⁊· ff · e. cũ poſt· J.
nuptijs · ſodð aũt dixi ꝓmiſſozẽ dotis vltra
vires hereditatis a turoeihꝰ vel curatoeibus
factã nõ valere.intelligendũ eſt qñ bona fide
ꝓmiſerũt · qe de equitate gaudent exceptione
vt .: ff de admiſ. tu. cũ pꝰ.ꝗ.j· Sʒ ſi aĩo donandi
vel decipiendi hoc facit tutoz vel curatoæ.
tunc tenet in pindiciũ curatoꝛis.Sʒ ſi minoe fe
cit ꝓmiſſionẽ · ipᷣo iure nulla eſt quo ad G̊ qð vl
tra facultates ꝓmiſſum ẽ · vt.ff.e · ſiue generał
et hoc intellige qñ ꝓmiſit ducenta et nõ hẽat
niſi centũ·ſecus ſi ducenta hrẽt licet centũ de⸗
beret · qe tunc tenet ꝓmiſſio· reſtituit'.vt.ff.
de mino ſi ex cauſa·ꝗ.in dotis.ſed heres muli
eris nõ reſtituet.cũ ipᷣe ſuo et cõmuni iure do⸗
tem repetere poſſit·h Otradicit lex q̃ dicit eum
reſtituendũ · C. ſi aduerſus dote · l. j. h illud in⸗

tellige qñ mulier fecerat pactũ ð lucranda do⸗

te. vel dic ꝙ ibi agit ꝓ Kuchſhy⸗ pᷣteriti tꝑis.
ar. ff. de vſufruc. queſitũ. Flias nõ Spibe
tur mulier vniuerſa q̃ habʒz in dotẽ dare · vt. C·
de iur · do. nulla.niſi decepta ſit.ſ.qꝛ vltra facł
tates ꝓmiſit · vt dem̃ eſt. vel niſi ideo qe nimiũ

feſtinauit · ſ.qe nupſit ante tꝑs · vt. C· de ſcdis

nup · hac edictali · H. j· et · l. j· vel niſi habeac

filios auibꝰ facit imuriã·qe magis dat in dotẽ
ſcõo marito ꝙᷓ relmquat cuilibet iſtoꝝ· vt in

dictis legibꝰ.vel niſi dos inofficioſa ſit · vt· ¶.

de inof ·˖ do. l. vnica. Conſtituit' etiã dos ſti

pulatione: vel nuda pollicitatione.vt no · 5.4.

qualiter petat.⁊ cũ adiectõne pſone · vt ſi mu

lier ꝓmittat · x. in dotem.et ea ſoluere marito
ſuo aut ticio · G em̃ ticio ſolui põt · h maritꝰ te
netur qui ſibi ſtipulatꝰ fuit.nec mirũ:qꝛ æ ma⸗
ritus eam alij creditoei ſuo delegare poſſet.vt
ff. e· ſi mulier ita dotem.et mſti · de inutib· ſti.
G. ſiquis alij; Peonmerir⸗ etiã dos aliquan
do pure · aliqñ ſub oditione expeeſſa vel tacica
nã et hec ↄditio ſemꝑ tacita ineſt ſi nuptie ſe:
cute fuerint· quare ſi nunciꝰ remittat' defeciſſe

videt conditio · nec cõualeſcit ſtipulatio licer

poſtea nupſerit. qe ſtipulantes ſic de peimis
nuptijs intellexiſſe credunt. vt. ff. e. ſtipulatio
ne:· et . le etiã licet· et.l.dotis ꝓmiſſo.Rliquãc
etiã ꝓmittit ſolui ad diem vel vſq; ad certum

tempus · vnde ſi fiat pꝛomiſſio ſolutionis faci⸗
ende vſqz ad annũ. numeratur annus a die ma⸗
trimoni] contracti : vt · ff · e· tali facta ſtipulatio
ne · Sed ſi tys apponatur incertum vt ſi mihi
ꝓmittat dotẽ cuũ moeiet non valet ꝓmiſſio· qe
extenditur ad hoc tempus quo matrimonium
non ſit knturum.Si vero ſimpliciter ꝓmittat-
et ego poſtea facio pactũ de nõ petendo qꝙdin
vixerit: valet vtraqʒ pactõ · vt · ff e · iub · ſcribit
Sic mulier non põt pᷣtendere ſolutõem vſqʒ ad
tempus moetis ſue:quia nulla eſſet dos q̃ one⸗
ribus matrimomij ſernire nõ poſſet gFliud in pa
tre vel extraneo:quia illi bene poſſunt ꝓtende
re vſqʒ ad tempns moꝛtis ſue.Et eſt ratio·quia
poſſent moꝛi ↄſtãte matrimõio. vel ſi pemteae
eos vel conualuerint odicetur donatio.vt · ff·
e.l.ſi pater mulieris. ¶ Traditione etiã con⸗
ftituitur dos.ſiue tradatur res marito.vł alio
nomine ſuo:dum tñ marito pᷣcipiente vł poſtea
ratum habente fiat. alł ſpectat periculũ ad mu
lierem · ſed ip̃a repetere põt quod dedit · vt · ff·
.e:quẽadmodũq.j.nec rofert an res coꝓpoꝛał
tradat. vel ĩcoꝛpalis qᷓ tradat.vt ſi cõſtituit
marito vſufructũ in fũdo ſuo dotis cauſa· quo
caſu ſi maritus amittat vſufructũ non vtendo
mulier nihil petet cuz ad ip̃am reuerſus ſit · nã
vt culpent alij te · maritũ qe negligens fuit·
me. ſ· vxoꝛem laudare neceſſe eſt.ſipm virũ cuʒ
ex negligentia ſua lucrũ habuerit · ſin aũt muli
er alienauerit ꝓpeietatez rei que ſine eius emo
lumento plemoe eſt facta dotis exactõne· tene
tur ei maritus nã ſi vſufructũ nõ amiſiſſet non
vtendo: comodo mulieris cederet eius reſtitu
tio:qꝛ et ſi nõ ꝓtinus ad eam tranſiret · tñ vel p
cio vel beneficio ſine incomodo mulieris ad
peietatem reuerteret.qe ꝗꝓpꝛietarius a marito
emeret · et ſic illa pecunia dotalis efficeret.ſedò
et ſi vir vſufructũù nõ amiſerit:mulieri habenti
fundum cedat vſuf ructũ · ⁊ ſic cũ ꝗꝓpꝛietate cõ⸗
ſolidabitur.a ſi mulier non ſit fandĩ domina.
Hhabet actõez ↄtra virũ vt dimittat a ſe vſufru
ctum.qꝛ mulier ei us pᷣcium ↄſequi ab alio ſpe⸗
rat: aut cuiuis alij magis vuit facere grãm ꝙᷓ;ᷓ
ad immicũ peopeietariũ tranſferre vt · C e · cũ
in funda.J. ꝙ ſi mulier.ſed = ſi mulier habens
vſufructũ in fundo viri dimittit eũ a ſe vt vir
plena pꝛopeietate fruat.ſi matrimomũ moete
vxoꝛis ſoluitnil eius heredi reſtituet.qꝛ vſu
fructuarij moete extinguit᷑ vſufructꝰ · ̊ ſi moꝛ
te viri.vei diuozcio & cauſa lato.ſoluat mrm
tunc vſaufructus reſti uit mulieri · vt. ff. e. cuz

in fundo · He · j. Acceptilatõne ettã ↄſtitui

eur dos. qñ·ſ-mulier accepto fert marito ſuo
debitoꝛi cauſa dotis oſtituende et cũc etiã in⸗
eſt conditio ſi nuptie ſequant᷑ · vt· ff · e. ꝓmittẽ
do· C. acceptilatõe · ⁊· l. lieet · · j· Mec refert
vtrũ mulier accepto ferat· an exeraneꝰ. qꝛ tũe
vide quadam beeui manu acceptilatũ.⁊ a mu⸗
liere in dotem datũ.ałs ꝓ liberam ꝓſonam nõ
acquiritur ↄditio · Si vero nuptie ſequantur et
pura obligatio acceptilata fuit · ſo · ma· non eſt
ipᷣa reſtituenda· ̈ erit dos ſoluenda infra ſua
txpa.Si vero obligatio fuerit in diem vł cõdi⸗
nonalis. s oſtante mr̃imonio dies venit vl cõ

ditio extitit idem ve peidẽ · ałs ſo· m. reſtituen
da erit obligatio in ſtatũ paſtinũ · vt. ff. e · licet
JG.j.qꝛ obligatio pꝛimaadueniente die extin
Zuitur p acceptilatõem .· h obligatio que ſequi
tur acceptilatõem nõ extinguitc'. vt ibi ꝓbac.
et ff. de ſolu.ſicut acceptilatio. Nõ ſolũ ac⸗
ceptilatione ſolenni. ſimpliqe remiſſione debi⸗
ti ↄſtituit dos.et ſi erat quantitas. idip̃m ia
dotem erit.æ reſtituet infra ſua tempoea vt
ſupꝛa. Sin aũt erat ſpecies:x illa erat viriquaa
dam beeui manu põt res ipᷣ̃a videri pueniſſe a
virũ.⁊a ſi erat ancilla.parcus eiꝰ ſo.ma.reſtitu
etur mulieri tanꝙᷓ dotalis.Si autẽ ſpeeies non
erat viri.magis videt ad eum liberatio pue⸗
niſſe qᷓ; ĩa res.ideoqʒ ſi erat ãcilla debitapar
tus eius mulieri non debet. vt.ff.e.ſi ſponla⸗
libus.ꝗ.j.idẽqʒ eſt ſi mulier nuptura filio meo
mibhi pꝛomittat in dotẽ id quod filiꝰ meus ſibi
debzꝛ. niſi appareat młierẽ ſenſiſſe vt ĩ dotẽ cõ
uertatur id quod opoetet me peeſtare nomine
filij ꝓ act.de peculios vel de in rem verſo· vt
.ff · e.nuptura.tũc em̃ ſpectabit qᷓtum ſit ĩ pe⸗
eulio.vel in rem verſol cepe ꝓmiſſionis ſi poſt
nuptias facta ſit ꝓmiſſo: Si ante. ſpecta ꝙtũᷣ
fuit in peculio tpe nuptiaꝝ poſtea ſecutarum
Idem ſi mulier ꝓmittit mihi alternatiue ꝙ fili
us meus ſibi debz · vk ꝙ ſibi debeo⸗ h hic vide
cur datum in dotẽ id quod pater debet. q;ui⸗
diſ. vti facta ſit ꝓmiſſo añ nuptias· vł poſt

dvt .: S̊. ⁊. ff. e. ſi pater · ꝗJ.j.⁊. l.quid ſi nuptura·

Delegatione etiam cõſtituit dos· ̊ refer:
vta deleget pr̃em.auumpꝛoauũ· vł extrane.
Si prem:nullus iudex audire debz mulierez q
vult ꝙ imputet' marito·qe eum · ſ.pr̃em ad ſo⸗

lutõnem faciẽdam nõ vrſerit· multominꝰ cur
ipᷣam non ↄuenerit vbi ip̃amet fecit ꝓmiſſon⸗
Si vero excraneũ dele gauerit.qui ipi mulier

obligatus erat non ex cauſa liberalitatis. im⸗
putatur marito ꝙ ab eo nõ exegerit ſi factꝰ ſ:
non ſoluẽdo.Idem ſi ex cauſa liberalitatis ob⸗
ligatus erat ĩ ·x·⁊ x·pꝛomiſit ·quia q;uis ſi cõ⸗

neniretur a muliere cui dederat non condene⸗

retur vltra id quod facere poſſet· tñ a marito
eui nihil donat inſolidum uenietc.vt· ff. de re
iudicata.l.neſennius· ̊ ſi talis debitoꝛ pꝛom
ſiſſet viro ſoluere id quod mulieri debebat:net

adiecta quantitatetũc videt peomiſiſſe id ſo

lum quod mulier ab eo poterit extoequere. q⸗
verba cũ effectu intelligeda ſunt · vt. ff.· nequi⸗
eũ qui ĩ ius vo·vi ex · l. pe · J. docere · h ꝙᷓuis min
lier nõ poſſet ab eo extoꝛquere niſi intum fa
eere poſſetvt.ff.e.ſi extraneũ.illud tñ imput⸗
tur viro ſi ipᷣ̃am ꝓ acceptilatõnem liberauit · vt
eff· e · vir ab eo.Sin aũt accepto ferat delege⸗
to iuſſu mulierisipᷣe quidez ꝑdit dotemæ res
mulieri perit ſi accepto ferat poſt nuptiaſ· mi
lier tamẽ tenet mandati actõne:æa hocipᷣm con
uertetur in dotem ꝙ mulier mandati iudicõ re
manet obligata· Vnde ꝙ dixi rem mulieris pe
riſſe pꝑ conſequẽs efficitur.nam ſi ceperit ðð do
te agere merito ſecũ compenſabit ĩ id qð erat
obligata marito.ꝙ ſi maritus añ nuptias acce
o ferat· æ poſtea nuptie ſequant. mhil vide
dotem eſſe · et ita res mulieri perit· Sin aute

—

ae:
19

5
en

m

e

ul.
mn

1
†. 1

nuptie non ſequantur nulla eſt acceptilatio de
ficiente conditione que tacite merat peomiſſio
ni dotis.pꝓ conſequens a acceptilatõni. vt. ff.
de iur̃.do:debitoe mulieris.æ.l.nõ enim. æ· l.
ſine · Si tamen mulier velit conuenire debito⸗
rem quem ſponſo delegauit.pendente conditio
ne nuptiarum non poteſt . vt · ff · e · ſi debitoe ·
ſcom azʒ· al beemanie ergo peomittenti do⸗
tem competit hec exceptio.ſ.ꝙ non condem⸗
netur niſi in ꝙᷓtum facere poteſt.in hac queſtio
ne tam iura ꝙ; doctoꝛes diuerſificare vident ·.
Tam̃ tu dicas referre vtrum mulier cni facta
eſt donatio agat · puta: matrimonio ſoluto.cũ
ipᷣo conſtante non fuiſſet exacta dos:nec ẽ im⸗
putandum marito qui non fuit in moea peten⸗
di · ſic hec exceptio competit · ſic poteſt intelli⸗
gi · f · de jur.do. ſi extraneus · ibi · vtcunqz· id ẽ.
aliquantulum.ſcõm quod ſequitꝰ. parcendum
marito qui eum non peecipitauit ad ſolutõnem
qui donauerat.q ònon jmputatur ſi nõ vemit
cum ſacco ſoluere paratus.ff· de ſolut . qdð di⸗
cimus·ergo ſi fuit in moea imputabitur·expo
ne ergo quod dicit in fine.l.quod alius · ſ.do⸗
natarius · eius· ſ.mulieris periculo.at cui acq̃ᷓ
ritur.cum nec in moea exigendi fuerit maritꝰ.
et ipſa nunc agat · ſed ⁊ quod. ̊. dixi. ibi · qui⸗
q; in id auod facene poſſet ſi conueniſſet:ſubau
di . mulier cui donatio facta fuit· B em̃ pius di
uus ⁊c·et mhhilominꝰ legitff.de re iudi. inter
eos·J.is quoqʒ.et.l:cũ ex cauſa. 5 ſi ma⸗
ritus agit matrimoniao conſtante. is qui do⸗

tem pꝛomiſerat æ contra quem agit ſocer erat

et nihil in fraudem factum fuit durante matri
monio·hec exteptio competit.ff · de re iudi · ſi
cut autem.et.l.ſeò B ita.Soluto vero marimo

nio ⁊ conſtante.ſi peomiſſio facta fuerit frau⸗

dulenter · puta.quia pꝛomiſit dotem maximaʒz
quam ſciebat ſe ſoluere non poſſe filiam ſuã ał᷑
non ducturo·inſolidum condemnabitur.ſcðm
hoc intellige peemiſſas leges· ff. de iur · do. l.
penb · ibi · ceterum ſi manente affinitate æc. æ.l.
ſi extraneus.ibiſed ⁊ ſi pater æc. nec etiam in
hoc caſa contrarium pactum ſeruandum eſt.
vt patet in his que no · õ· e · v. ſed quid. ¶ Si
vero is contra quem maritus agit erat extra⸗
neus.diſ·quidam.vtrum peomiſſio peimo fa⸗
cta fuerit mulieri que talem poſtea delegauit
marito.æ tunc inſolidum condemnat. ſic intel⸗

ligunt. ff.de re iudi:neſennius· ibi· æ quiò de

eo qui ꝓ muliere æc· vł vtrü marito ⁊ non mu
lieri peomiſſio facta ſit. et tunc condemnabit

in quãtuz facere poteſt·a ſic intelligunt · ff. de

iur · do·ſi extranens ¶ Flij dicunt ꝙ refert
vtruz is qui peomiſit hoe ex neceſſicate fecerit
puta:quia erat debitoe młieris.⁊a ſic inſolidũ
condemnatur extraneus ·vel ex mera liberali⸗

tate · æ ſic competit hec exceptio· Sed hoc re⸗
peobatur in dictal:neſenmnius · vbi dicit ꝙ do⸗
nare volebac. et ſic non faciebat ex neceſſitate

Tu dicas ipᷣm indiſtincte inſolidũ condemnan⸗

dum. nam quo ad extraneuʒ attinet .· ſemp · id ẽ

mdiſtincte hoc verum eſt · vt · ff · de iur.do. l · p ·
in pem et· l. pdicta.neſennius nec em̃ dicit ꝙ
peimo malieri dederit vel miſerit ˖ ſed ꝙ peo

ne. ibiidem ſi ex cauſa liberalitatis æc.

muliere cui donare volebat marito eius dotem
peomiſit · ergo non eſt vis in diſ· quam alij faci
unt · Nam et ſi de muliere nihil dictum ſit. tam
ip̃ᷣi acquiri accipiemus ad quã rei comodum re

ſpicit:ſicut dicit dicta.l.ſi extraneus· in fi.quã

alij ꝓ ſe inducunt. ſed tu ipᷣam expone ꝓut no·
S. e. nunqu id ergo extraneusigitur ſemper
indiſtincte inſolidam condemnabit. niſi pactũ
contrarium obſtet · vt · ff · de pack ſiquis credi
derit. vel ſolue ſic aʒ. vt no.ꝭ̊.e. S· eiſGen
ed
quid ſi is qui condemnandus eſt in id quod fa⸗
cere poteſt paciſcatur ꝙ inſolidum condemne⸗

tur.dicas ꝙ ſi hoc peiuilegiuz competat fauo

re perſone.puta:pater erat:vel ſocer· vel mari
tus.non valet packum. ſie intellige ff.ſo. ma.
alia cauſa. ꝗ. ele ganter · et· l. ſequentes Sin au⸗

tem ratione contractus communis hincinde.

ſicut in actione ꝓ ſocio.a tutele· tenet pactuz ·

ſie intellige. ff· peo.ſoc verum . J. je et ſequenti
bus. ff · de re indi· ſi conuenerit · æ. · peecedẽti.

Quid ergo in liberal contractu.dicas non
valere pactuz· ar · ff · de redibit. act· ad res do
natas · .de cenſibus.ex parte·⁊= ſupeadicta.l.
alia. . eleganteret hoc ideo ſic mterp̃tmaur
nequis a munificẽtia retrahatur.ar· Cad tre⸗
beił·ſanctimus.⁊ de reſcin.vendi· ratas.
1 Sed quid ſi mulier agat contra· dictũ ex⸗
traneũ matrimonio conſtante ſcdᷣm caſum queʒ
habes . C· de iur · do . S· adhuc · dicendum eſt
et hie inſolidum condemnetur cum vices ma
riti gerat · ar · ff · ſiqs caut . ſi cũ . J. q iniuriax ·
et ad hoc fauoe mulierum:onera matrimonij.

et ꝙ is qui peomiſit potuit legem apertius di⸗

cere· nos inducũt · ar. ff ſo.ma.l.j.et.ff.ð pac
veteribus:ar.· qui matrimomũ.ac.poſ. videt

6· de ſententia et re iudi.c.fi.

Nauibns rebus conſiſtat.æ quidõ in re⸗
bus apeiſs · æ in bis in quibus aliquis
abet vdtile dominiũ ꝓuta. feudalibus rebus
ſi ſic acceperit ꝙ ſibi ⁊ ſuis heredibus feuduz
ſit conceſſum.licet ĩ his non poſſit aſſignare do
tem vxoei ſue ſine conſenſu domini · Zed ſiqᷣs
acceperit ab alio terram aliquam qᷓdiu vixerit
tm̃ poſſidendam:nec talem in dotẽ peo filia da

re poteſt niſi domino conſentiente. vt.j.e.nup

ad hoe.C. de litigioſis.l. vl. C. mandati· p di⸗
uerſasæ C. communia del · aut'. res que ſub⸗
iacet · que faciunt peo et contra· ¶ Item conſi
ſtit dos in pecunia. coæpoealibus incoepoꝛa
libus · vt · Z. ꝓx. ꝗ. ſſ Item in rebus immobili⸗
bus.et ſpeciebus exſimatis.ſeò ſi in extimatio
ne decipiatur alteruter. etiam maio⸗ xxv·. an ·
eè ſine alterius dolo.etiã non vltra dimidiam
iuſti peecij. vt aliquid in dotem ſ⸗ Peciale conſti⸗
euatur. ſuecurrit ei· quia non conuenit aliquẽ
luerari cum iactura alterius. vr.ff eꝑe · .q j. J. vl ·
Si ergo mulier decepta eſt ꝙ ſeruum mino⸗
ri extimatum in dotem tradidit.reſtituetur in
integru m. vel vt ſuppleatur iuſtum peecium.
vel ſeruus reddatur data electione marito. et
hoe ſi ſeruus viuit· als mulier debz eſſe Otẽta

extimatione niſi dolo mariti fuerit decepta. vł

rniſi mulier minoe fuiſſet que ante moetem ſer
iapotuit muenire emptoæzem iuſti peecij. vt. ff.
.e.· ſi res · J.jſeðd GB quod dixi: dolo mariti:ẽ foe
te ſcòm opimonem ſceuole:quia peincipis con
ſtitutio aliud dictare videtur.C-ſo:m.l.ſi cir⸗

cumſcripta · In caſibus etiam habetur dos
peo conſtituta licet conſtituta non ſit · dos em̃
que peius in matrimõio data eſt. vertitur ĩ po⸗
ſterius matrimonium-niſi aliud peobetur con⸗
ueniſſe. ꝙ ſi non diuoecium ſed iurgium fuit·
dos eiuſdẽ matrimomj eſt. vt · ff. e · l. dotẽ que.
et.l:ſi non diuoecium:hᷓ ſi muheris erat actio
de dote peimanam ſi erat extranei nõ cõuerti⸗
tar in ſeeundum matrimonium dos miſi conſen
tienti ſtipulatoꝛe dotis · vt · ff. e.ſtipulatõ ð do
te. ſ[OQð dixi dotem peioeis matrimoni) ĩ po⸗
ſterius conuertiintelligas patre motuo.nam
ſi ſapereſt cõſenſus patris requiri .ar.ff.ſo·m⸗
l. ij. Vel foæte ſcòm canones ſecus eſt· cum fi⸗
lia inuito patre poſſit nubere:arĩ his qᷓ no.ẽ·
de ſpon. ꝗ. qualiter contrahãtæ ar- e.ð̊ peu⸗
dentia:et de ſecũdis nup: c· pe·et vl · immo cer
te qꝙ;nis matrimonium teneat videtur B dos ac
ceſſoeia: ſed debet ſibi imputare is qui cum ea
contraxit ſme dote:maxime ſi pater ex iuſta cã
contraxerit: puta.quia maritus vilis perſona
erat.ar·C.de ſpon.l:pe.⁊ de nuptijs· vidue·
et.liin comunctione Sʒ ſi cuʒ voluntate pa
tris contraxerit. nõ licet patri quicꝙᷓ diminue⸗
re ð dote pꝛioeis matrimonij.vt in aut · ̊ equa
li:do.ꝗ.quia vero iam.l.ſcripſimꝰ.colł.vijpo
*ſita.C·de rei vx:actaut ſed q;uis. nec enim
ſtandum eſt voluntati filie cuius conſilium cõ
tra peopeia comoda plerunq; laboeat · vt · C. ð
ſpon · l.pe.⁊ accedit · ff · de pac· dota:l.j:. pa⸗
cta. ¶ Doteſt ergo quelibet res in dotem da⸗

ris minoe tamen immobilia dare non poteſt niſi

decreto interponñᷣto vt ; C· de adminiſtratõe.t ·
iex. Item aſſignari debet ſcᷣm di gnitatem
et facultates: vt no·S· I. pꝛoximo· H· ]· et.v.
ſequenti · .
D quem pertinet comodum et incomo⸗
dum autoꝛitate dotis vel deterioeate.
et ſiquidem dos extimata fuit periculum per⸗
tinet ad maritum-niſi res ante nuptias ex toto
perierit. vt · ff· e· plerunqz;· ꝗ. ſi autem. ⁊ de pe⸗
riculo æ comrei ven.quod ſi pendente.Sed ſi
dos inextimata fuit pertinet ad mulierem pe⸗
riculum et comodum ·. vt. ff· e · plerunqzʒ· H· j·
qJ. ]. . G. ij:· demqʒ elt ⁊ ſi dos ſit extimata ·ſed
ęlectio reſeruata eſt marito expeeſſim vel taci⸗
te.vt aut rem ant extimatõem peeſtaret · cũ em
alternatiue obligatus ſit ſua eſt electio.niſi in
contrarium actum ſit. vt · ff. e plerunqʒ. J. vl·
et. C. de condi ; inde. l · vl · Idem ſi extimata ſit
dos nõ vt peeſtetur extimatio · ſed vt appareat
quantum deterioe facta ſit ſo:ma:vt · C.· ð iure
do·ſ inter virum:et in hoc caſu ſi maritus ſic
eęxtimatam ancillam receperit:⁊ caſum deterio
rationis culpa ↄtingentis vel ſine culpa. non
m̃ periculum pemptionis in ſe ſuſceperit: non
retine partus ancille. Idem ſi periculum pem
ptionis ſed non deterioꝛatõnis in ſe ſuſceperit

ras · ⁊ de excep · doli.l · vl.· Nj ·

ſed ſi vtrunqz eaſum in ſe ſuſceperit · ſ· deterio⸗

rationis æ pemptionis tunc retinebit partũ· vt

.ff. e· ſi mancipia· ⁊:. C.ſoma·l.ij · et iunge qð
no.õ·e.. quis conſtituat·v· traditõne· Sm
aũt doti inextimate ↄtingat augmetum.ſi qui⸗

dem contractũ ſit:putaalluuio vel ſimile · idez

eſt in lucro a in damno :· Si vero augmentũ
ſit ſecretum. puta.fructus:ſ pcipiatur cõſtan⸗
te matrimonio ptinet ad vrrum ſi tñ ſuſtinuit
onera matrimonij · ab ſecꝰ · vt. ff e. do tis · N·
j. ⁊· J. ſed ſi fructus.et ſo.ma · in inſulaʒ·.vſu
Elec in fru

cLtibus et fetibus animaliũſecus in partu an⸗

cillarum. quia non eſt in fru ctu. vt. ff · e plerũ

q&- C. ſerui: æ l. cũ pꝰ. ꝗ. vl.⁊ ð vſuris:ĩ pecudũ

et inſtit. de reꝝ di . in pecudum. Item ſecus

in his que non ex re vel opera ſerui dotahs ac⸗
guiruntur ˖ vt ˖ C. de rei vx · act · ꝗ. cunq;· Item

ſecus in arboeibus decidentibus que non fue⸗

runt cedue vel germinales abs greminales .
Item ſecus in lapidicinis muentis et ceſis ſi ta⸗

les ſunt vt ibi lapis non naſcatur:nam ſi tales

ſunt vt renaſcãtur ibi:quales ſunt ĩ gallia ⁊ in

aſia:-fructus earum pertinẽet ad maritũ· vt· ff.

e.òotis:et ſo·ma.l:ſi ante et · l.diuoecio · J. ſi

fundum. Ser nunquid B verum eſt vbi q̃s
matrimonij onera ſuſtinuerit etiam ante nupti
as.· putapuellam nondum nubilem duxit ⁊ eã

aluit æ ſultentauit. ⁊ poteſt dici de equitate ꝙ

ſic. Si vero poſt nuptias percipiãt fructuſ
ex peedio ꝓ poetione eius tempoeis quo matii

monium ſtetit. in vltimo anno fructꝰ ptinent

ad virũ.peo alia aũt poetione qua nõ ſtetit ma
trimomum reſtituuntur mulieri deductis expẽ

ſis: quia nec aliter dicunt fructꝰ et computa

tur peimꝰ annꝰ matrimonij quantũ aò B ð quo
hic queritur ab eo tempoæe quo iſta duo ↄcur⸗

runt·ſ.q; matrimonium ↄtractum eſt.⁊ peediũ

dat um eſt in dotem vt · ff· ſo. ma · de diuiſione ·
et.l. ſi antea· æ· l. fructus· æ· l.diuoecio. . j.
et.. impendia· æ=. J. vl· ſecus autem eſt in pecu

nia data in dotez nec em houius vſuram peeſtat

maritus niſi poſt annum: vt.C,/de rei vx.act ·

ꝗ. exactio ·.Cũ autẽ dos eſt extimata: omne

comodum et incomodum ſpectat ad maritum

poſt matrimonium contractum · vt. C· de iure

do. eum dotem . et. S· e · J. H· ·

D quem ptinet periculũ euictionis eiꝰ ·
ad mulierem. Diſ.tamen· Si em̃ extima⸗

ta eſt agetur ex empto ſi poſt nuptias perijt ſi
ante. malieris damnum eſt ſimpliciter vt. C. ð
iure do.l.j..ſim autem:et · I. quotiens · ⁊ · ff · e ·

plerunqʒ· I. ſin autem· qð autem ↄſequitur ma

ritus ſiue ſit ſimplum ſiue duplum in dotem cõ

uertetur .qe et ſi vera ſit venditio:non tam̃ eſt

ſimplex immo fit dotis cauſa · vt · ff· e. quoties

Sin autem dos fuit inextimataet datõem
dotis peeceſſit pollicitatio vel peomiſſio de do

te danda aget vir contra peomittentem ex ſtipu
latione vel pollicitatione. quia non eſt datum

quod dari debuit vt per euictõem declaratur
ven.l.ratio.Sed ſi dationẽ nulla pᷣceſſit pactio

uit

ti
t
mma
be
td

vt . ff. de dote peelegata. l·· · ·

non tenetur malier de euictione. niſi dolo de⸗

derit rem alijenam vel alij obligatam · tunc em
in onere matrimonij non famoſla actio de dolo
ſed in factum competit · vt · C. de iur . dor · l· j·
Vid iur̃ de pactis in ea appoſitis· quan
do apponantur · et a quibus: et quis ſit

et poſt. vt · ff · e. l. .· H. j. non tamen in omm ca⸗
ſu·neqʒ; ab omnibus hoc pactuz fieri poteſt.Si
enim vir cũ vxoee paciſcatur conſtante matri⸗
monio cauſa donationis·et pactum conferatur
in tempoꝛe matrimomij non valet · vt ſi vir con⸗
uenit vxoꝛi dare fructus annuos vel mercedeſ
fundi dotalis· verumtamen ſi conſumpſit peo⸗
peijs. vſibus id quod donatum eſt habet exce⸗
ptionem.quia et actionem haberet ad petẽdũ
ſi tantundem de pꝛopeio ſuo conſumpſiſſet· vt
*ff· e·quidam.et.l.inter ſocer᷑..conuenit:⁊ ð̊
donat'· inter virum et vxoeꝛem.quod autem. J.
jetlſi id quoò.ꝗ.vl.et.l.ſ ſtipulata.&Et e ra
tio.ne donationes inter virum æ vxoeem fcãs
confirmari contingat· Sadem ratione non va⸗
let pactum appoſitum ne agatur ob res dona⸗
tas vel impenſas neceſſarias· vt.ff.e.conuemiri
Sin autem pactum collatum ſit poſt matri⸗

monium ſolutum:tenet. niſi inuitetur aliquis

ad furandum.vt ſi paciſcatur ne agatur ſoluto
matrimonio rerum amotarũ:quia tune demuz
maſcitur hec actio.vt · ff.e:conuenire.et. ff. re⸗
rum amotarum.lrerum quidẽ·ſeò poſt diuoꝰ⸗
cium fieri põt pactũ de rebus peide donatis ł
amotis.vt · ff· e ob res:et iunge qnodò no.õde
conſue ꝗ.· qualiter peobariv.fi.et.S· qui filij
ſint legi:ꝗ: qualiter et a quo.v.quid ſi impera
toæ faceret legem. Sed et ſi conuenit vir cũ
vxoee ante matrimonium. vel poſtea· vt quo⸗
cunqʒ modo ſoluto matrimonio liberis interue
mientibus dos apud virum remaneat. ſi quioẽ
ſoluitur moete mulieris et liberi ſuſcepti fue⸗
runtſernatur pactum. ſmi autem ſoluatur ma⸗
trimonium moete vmi non ſeruatur. quia fi⸗
eret conditio mulieris volentis ſecundo nube⸗
re deterioe · vt. C. e.l.iij· et· l· inter virum. æ. lI.
qꝙ;uis patriſed ſi diuoꝛcõ ſoluatur cenet pactũ
f Hac eade
ratione ſcilicet quia deterioe fit conditio muli
eris volentis ſecundo nubere non tenet pactũ
de dote vlterioei die reddenda · niſi poſt diuoꝛ
cium fiat et ex caula · vt· ff · e. le licet · æ. l· ð die.
et · l.attillicinus.t eſt ratio: quia et ſi añ nu⸗
ptias fieret hoc pactum·tamen aliqua eſt cau
ſa amoeis futu ri:ſed diuoetio facto non ↄſue⸗
uerunt ſe diligere diuertentes · ꝙᷓuis pleriq; cũ
bona gratia diſeedant. vt · ff. de donat . inter vi
rum et vxoeem· cum hic ſtatus:. diuoecium.
vñ etiã ſi ante nuptias pactuz fiat vt iſdem tẽ
poꝛibus reddatur dos quo ſoluta fuerit · et tẽ⸗
pus ſolutionis vſqʒ in quinqu ennium differat
non valet pactum.niſi pactum h̊ fecerit ð con
ſenſu filie que ſibi heres extiterit · vt · ff. e. attil
licinus: et· l.aliud.· Doteſt ergo mulier paci
ſcendo facere conditionem melioeem non dete
rioeem/ puta ſi appoſuerit terminum ꝓpinquio

efectus Quando apponantur- ante nuptiaſ

rem non vlterioẽẽ · vt · ff · e. dem ſed ⁊ ſi poſtea
apponat terminum legalem valet. quia redit
ad id quod ſibi ius ⁊ natura conceſſit · vt · ff de
pactis.ſi vnus:·pactus:v:ꝙ ſi nõ vt tolleret
et ſi paciſcatur vt fructus perceptos vlterioei
anno lueretur młier valet pactũ. vt · ff. e. bebi
us: . vl ·. deterioꝛem igitur facit conditionem
quando paciſcitur de dote nullatenus redden⸗
da. vel vlterioei die reddenda ·˖ vt. ff· e · ſi pater
ꝗ.ex pactis.⁊ l.dt autem.æ.l. liberis· H· j·
vel ſi paciſcatur vt maritus ſolummodo dolũ
peeſtet non culpam.æ eſt hoc ꝗpter vtilitatem
nubentium · als em̃ poteſt remit ti culpa. licet
non dolus.vt ·ff.ð̊ comodato.ſi vt certo.q in⸗

terdum.⁊æ depoſiti.l.j..ſi conuenit. Sedò ⸗

paciſci poteſt vt periculũ nomĩs debitoꝛis de⸗
legati pertineat ad maritum.nam et vt dos ex⸗
timata que eſt periculo viri ſit periculo mulie
ris paciſci poteſt · vt· ff. e.pompoꝰ ait · et · l. euz
maritꝰ. facilius enim remittitur culpa viri cir
ca perſonam extraneam.qꝙ; cum res ſibi traditꝰ
in dotem. r ſi inter virum æ«τ vxo⸗
rem fiat pactum non animo donandi etiam cõ
ſtante matrimonio · bene tenet ˖ vnde ſi ſit vtile
mulieri ·poteſt paciſci vt fiat permutatio dotiſ
de pecunia ad rem et de re ad pecuniam · vt · ff.
de iur̃.do.ita conſtante · z. l.ꝙ ſi fuerit· ⁊z. ff· e.
l.ſi mulier Sic = valet pactio vt peedia ex
timata in dotem eonuertantur:æ tenetur mari
tus de dolo ⁊ culpa ·vt.ff.e.cu maritus · · j.
Idemqʒ ſi fiat pactum vt quanti plus venerit
peedium.id in dotem ſit. valet.nam et ſi mino⸗
ris pꝛecij ſit · mulier ſupplebit.et ſi dictum ſit
cp quanti venerit ; tanti in dotem ſit. valet· ſine
vendat pluris ꝙ; valeat.ſiue minoeis· ꝙ ſi cul
pa mariti mmoeis venerit. idip̃m muljer conſe
quetur/ꝙ ſi maritus non vendat. peeſtabit iu⸗
ſtam extimationem vel eam que facta eſt.ff. e·
ſ pater · ꝗ. penubł · 2 vl. ITtem ſi conuenerxit vt
fructus in dotem conuertatur-æ mulier onera
matrimonij ſuſtineat. valet· vel ſi maioꝛem pe⸗
euniam dedit vt maioe pars fructuum in dotẽ
conuerteretur · ve · ff. e. ſi conuenerit · Item
ſi paciſcatur vt fructꝰ ſoluantur creditoꝛi mu
lieris· æ ipſum pactum fit ante nuptias.valet
pactum · ſed dos diminuitur: ſi matri monio
eonſtante· non valet:quia pura donatio eſt. vt
.ff. e. liberis J. vltim. Sed et ſi mulier
dedit viro fundum ˖ c. extimatum. vt eundem
reddat maritus ſoluto matrimonio vel.c. da⸗
ta mulieri electõe.et maritꝰ poſtea vendat fũ
dum ducenta· tenetur maritus vt vel ducenta
reddat ˖ vel fundum ˖ c. extimatum. æ hoc verũ
eſt ſi venditio facta fnuerit de voluntate mulie
ris· abs ſi ſine voluntate venerit omnino tenet
reſtituere fundum ſcᷣm pactum · vt. ff. e·l.vł.
PE. — „J Item poteſt paciſci de fructibus fun⸗
d dotis vxoei dandis.vt ipſa tamen de ſuis ſe
alat· ſed quod vltra fructus dotis datur reuo⸗
cabitur · vt· ff· de donat . inter virum et vxoeẽ
ex annuo·nec enim iſta ẽ donatio ſed quañ que
Dam compenſatioquia ⁊ ſi nihil dotis habue⸗
rit maritus tamen debet ei neceſſaria exhibere
et imputabitur ſibi ꝙ muliere recepit ĩdotatã

2 .

tit ſocero moetuo te

vt.ff.de donationibus inter virum et vxoꝛem.
ſiquis pꝛo vxoꝛe · ff· e. inter ſocerum· J. conue⸗
nit ·Itẽ aſi ñ fructus dotis vir dedit vxoꝝ.
ſed faciat pactũ de non petenda dote ꝓmiſſa
et ipſa pactum de ſuſtinendis oneribus matri⸗
monij · valet. ꝙ ſi mulier poſtea dederit certam
ſummam marito vt eam alat:poſterius pactũ
ſeruabitur. vt · ff. e. ſi pater·ꝗ.ex pactis. in
terponuntur etiam pacta ſuper dote reddenda
et hoc ita demum valet ſi fiat conſentientibꝰ
omnibus qui dotem repetere poſſunt· abs non

conſentienti non nocebit · vt · ffe e · lej· . pPacta

Sed diſ. nam ſi extraneus dotem dederit põt
quodlibzʒ pactum apponere incontinenti ipᷣ̃a
datione. ſed exquo dedit nõ poteſt niſi conſen
tiente muliere. vt · ff· e ob res: J. ſi extraneus·
Eſt aute extraneus quilibet qui non habet mu
lierem in potellate:et talis peeſumitur donare
niſi expeeſſim ſibi reddi ſtipuletur · vt · C· ð rei
vdxo.act· .accedit:⁊ de pactis conuentis tam
ſuꝑ dote.ex moete · in fi: ſed pater qui eam Ha⸗
bet in poteſtate ſtipulari poteſt ſibi dotem red
di quandocunqz ante nuptias dando dotem.
poſt nuptias autem non poteſt niſi incontinen⸗
ti.ff. ſo·ma:quot · Simplex autem pactio etiazʒ
incontinenti facta non nouat actõnem dotis
patri æ filie per leges competentem · vt · C· de
iure do.auia: æ no.ĩde do.poſt diuoe. reſti · ¶·.
cui datur.v.eſt æ alia:⁊ peeceden. ⁊. G. æ quan
do competit. Quid autem ſi pater ex inter⸗
uallo ſtipuletur ſine conſenſa filie.cum iã vtri
qʒ per.l:ſit acqſita actio ·certe ſoli pri nocebit
pactum ⁊æ pꝛoderit · vt ſi pactus eſt de dote vi⸗
teria:i die peeſtanda ·nec em̃ nocet filie niß cõ⸗
ſenſerit. vt · C· e · cum dos.etl.aliud. hHic tamẽ
pater etiam ante diem nomie filie agere poteſt
ſicut a in tutoee dicitur · dt. C. de bonis qᷣ lib·

A. vlti . J. ſin autem patre. et. ꝗJ. filijs autem et

bonis maternis l.· j. et de adminiſ · tu · quidã
Sin autem pactus eſtð dote citerioꝛi die p
ſtanda. comodum eius tempoeis erit patris: ł
ſi ĩ inicio ↄuenit de ñ repeteda· et pꝰea ð repe

tẽda ↄueit ſolꝰ ipſe aget· Si vero ſola mulier

de dote experia'ñ pꝛoderit ei neqʒ nocebit pa

ctum pfis · ff · ſo · m. l · ij .· C. ſo. m·l· ij ¶ Dr eẽ
ſibi ⁊ certe perſone conſulere poteſt. ſcʒ ne ab

eo vel filio ſuo petatur dos.vel ne petatur cõ
ſtante matrimonio: quia videtur dictum ip̃o ſo
cero viuente naz ſi intelligeretur vxoee viuen
te non valeret · quia fructus dotis non ſentirẽt
onera matrimonij · vt · ff. e auus· et: l· cum pa⸗
ter.æ. l· vltima/ꝗ. vltimo· a ſi maritus non pe⸗
ur culpe nomine . vt. ff.
2eob res. ꝗ. vltimo. Dotelit etiam paciſci in
continenti de dote ſibi reddenda: vel tali filio
ſuo expeeſſim nomiato filia moetua:æ dabi fi⸗
lio vtilis actio ſi pater filia pꝛemoetui ſint ·

et ſi dixerit pater ꝙ peemoetuo illo filio reſti⸗

tuatur heredibus ſuis vtilis eſt ſtipulatio· vt
ff.e· ſi ita conuenerit.⁊æ. l.pater cum ·Qð
ſi filia paciſcatur ſine patre faciendo conditio
nez patris melioꝛem peodeſt a patri.quia per
filam patri acquritur non ꝑ patrẽ filie ſcilicet
directe. nam quandoqʒ vtilis datur actio.ſ·

quando ſibi pater tanquam heredi voluit pꝛo⸗
uidere. ſed ſi filia fecit pactum quo conditõ do
tis fiebat deterioæ · ipi agenti emancipate vel
patre moetuo obſ.quandoqʒ exceptio · vt dice⸗
tur · · de dote poſt diuoꝛ· reſti · ꝗ. ⁊ quando oõ⸗
petit· vbi ponuntur caſus in quibus defertur
ei actio dotis · ⁊ · V. huic vero vtili · ſed patri ñ
nocebit pactum filia peemoætua ·˖ ſed ſi ea viuẽ
te conſenti ente repetat adiecta perſona filie
ſibi oberit · vt.ff · e. cum dos.licʒ videa contra
dicere · ff. ſo.ma.l·ij . vbi dicit.nec eam actõez
amſſſam quam habet adiũcta filie perſona · ſed
ibi loqui quando filia fecerat ꝙ maritus peo
miſerat extraneo dotẽ reddi · vt ita ſibi ⁊ pri p̃⸗
iudicium pararet quod non potuit · ſed ſi hec fi
lia cum marito ſuo paciſca ad actõnem ſibi pa
randam . puta peomittendo ei penam ſi ipᷣa vel
pater ab eo dotem repetat·. non nocet patri ni⸗
ſi adiuncta filia agat:tũc enim ex qualibz cau⸗
ſa neceſſe habz finam defendere ex qua conue
niri poſſi licz maleficium ſit.puta furtũ vel in⸗
iuria:vt.ff. rerum amo.l.j.ꝗ.vl:⁊ hic pater nõ
remanet obligatus ex perſona filij ex illo con⸗
tractu ex quo ipſe agit peopter filij perſonam
tunc enim ſiue cum filio ſine ſine eo agat · ꝓꝓ fi⸗
lio reſpondeat. vt · C· de compenſa . ſi conitat.
æ comodati:l· penub. ff · de pigno· act . ſi ſer⸗
uos pignoꝛatos:

De donationibus ſimplicibus inter coninges
vetitis · Ru beica ·

