ex delic.naſ.I. placuit:ad idem.ff.ad·l.fla⸗
uiam de plagiarijs· l·legis flauie·æ q no.j
e.t.ſub rubeica:ad.l.fla.de plagi G.j..ſedò

qui ſupeadicta:æ ſequen·⁊ · S· de rap·ꝗ. quan
do lecũ habet. v item opoætet.· ᷓ. ð adul.

cun
lene
fimn.
e
noͤc
bun
.
cta
len
uen
ſecue
e
cons
ial an
unun
een
noje
diezit
areqn
dje⸗
linarn
plener
ſtalin
ſocins

.%

ßfur⸗
llto⸗ .
crediee
den fun
Afur⸗
gno⸗
1pen
ig kit
furti.
xteff.
naſg.
cunq;
ggatn
quia
hon P
detin
vlufr
ciuita
ciuita
tur fun
dereh

edce
ſupeß
baeed
feg p
onbe

—„

dns
ſue:
to
ec
do
ſtle
irtn:
lna:
c.
).
le
con
tias

boet
lato
Aus
ape

inq;
pie
no
de

3
.
tum.

inli

nifu
nnis
,ne
iri
fur
mu⸗

· quis poſſit· ⁊ de bomicidio: : quis dicat'.
v. ſed cum homieidium.⁊æ. j.de crimine falſi

ꝗ· j · nam ſicut ꝓbatur in peedictis · nec furtũ

nec erimẽ plagiarij. nec violentia:nec adul⸗
teriũ:nec homicidiũ.nec falſitas: cõmittitur
ſine doloſa intentione:ergo.quidquid agãt
homines intentio indicat omnes tame quã⸗
doqʒ teneoe ſine intentione: vt ſi ſurripio ſac
cum peeunia plenumetiã ſacci nomine furti
teneoe. ꝙᷓ;nis ipſum ſaceum furari nõ intende
rim. ſolam pecuniam.tff.e.qui ſaccum·
Contractatio ideo apponitur: quia ſine ea
nõ cõmittitur furtum. licet voluntas.vł ver
bum · vłb ſeriptnra.interueniatvt· ff. e.l. j·· .
I·a. l ſi qunis vxoei J. neq;. æ. l: inficiando. et
l.falſus:. ſi quis michi. ed ſufficit Otra
ctatio interpᷣtatiua.vt ſi falſus ꝓcuratoe vo
lens indebitum exigere. alij delegauerit ſol
uendum ſe p̃ᷣſente:nam ꝗpter peeſentiã ſuã in
ſe contractata videtur · vr.ff.e.falſus· G. h ſi
is· Vel ſi dico ſeruo tuo apud me manenti ·
ade vadit; veni æ venit. vt. C. e.alienum.
EfSoneractano etiã ſignificat omnem abdu
ctionẽ vel baiulatione puta equum vł alind
aial abducit · vt · ff. e · ſi quis vxoi· G. ſi quis
aſinum .BNMec augetur aſſidua ↄtractatõne
⁊ ſic ex ꝑeima tantu agitur ·vt.ff.e.ei qui.et
no·· e·.æ qualis: ¶ Gei.intelligas ſiue mo

dica ſit.ſiune magna.nam in ̊ caſu nõ rei fu⸗

rate quãtitas h̊ mens furantis attendit᷑.xmj
q · vj · c · fi· ad idem inſti ·de rerum diui. J. gal
linarum. ¶ Fliene ideo dictum eſt · qe in re
plene mea nõ poſſum cõmittere furtũ.ſecus
ſi alius habet mecũ rem cõmunem.vt. ff e. ſi

ſocius. niſi foete ꝓteſter iure potius meo vti

ᷓ furti conſilium inire.vt.ff· peo ſocio.me⸗
rito ·Sinaũt alius in re mea habet ius.vł
ereditoe eſt. vel bonefidei emptoe.facio qui
dem furtum æ teneoe actione furti. ſ̊ res nõ
eſt furtiua: vt· ff · e. cum es · J. j. æ· l. ſi is qᷓ re⸗
pignoei · in pein·æ de vſuca · ſequitur . J. ſi rez
⁊ emptoee · l.ſi rem · Bed econtra quãdo
ꝙq; fit furtum ⁊ res eſt furtiua.nõ tamè agit᷑
furti: vt cum filij a ſerui furtũ nobis faciũᷣt.
vt. ff. e. ſerui · ⁊ inſti · de oblig. que ex delict.
naſ. S·hij autem. ¶ Begulare tamẽ eſt.ꝙ vbi
cunqʒ furtum cõmittitur.⁊ res furtiua ſit.⁊
agatur furti. Ideo etiã dicitur · Fliene.
quia ſi nullius eſſet. puta quia hereditaria.
non poſſet in ea furtu cõmitti:niſi ab aliquo
detineretur iur̃ cõmodati.vel pignoeis· vel
vſu fructus·vt · ff. e. hereditarie Sen rei
ciuitatis non romane.id eſt ſi res ſit alicuiꝰ
ciuitatis alterius q; romane.æ ſurripiat· agi⸗
tur furti · vt· ff. e. ob pecuniam⸗.St qð dixi
de re hereditaria idem de re illius que moæ⸗
tuum puto· ff.e · ſi quis ex bonis eius.ihc.j.
Mobilis ideo apponitur.quia immobiliũ
furtum non fit· abolita eſt emm ſententia cõ
tradicontiuz. vt mſti.de vſuca· J. quod aute.
ſuper ̊ vide quod no.ã.de peeſcript'.ſub ru
beica de peeſcript.ren immobilium GG. que
res: res vero non niſi iuſtis titulis æ tradi
iomibus . ¶ Ded ſi cretam abſtuli de fundo

tuo furtum cõmiſi: non quia fodi h quia ab⸗
ſtuli. ff. e.ſi crete·æ· l.verum eſt qp pleriqz ·
Coepoealis ideo adicitur· quia incoepoea
lia tradi.vel poſſideri.vel contractari.non
pPoſſunt.vt.ff.de acquirre·do · ſeruus qui bo
na fide. . incoepalis. CQue fit inuito domi
no merito dictum eſt.qnia ſi credit dommuz
conceſſurum non cenertur. ſed in culpa poteſt
eſſe eſtimatio· vnde tenebit' comodati vk de⸗
poſiti·ſi peeceſſerat comodatum vel depoſi⸗
tum, niſi valde ſupine id putabat · vt. ff. e. ꝗᷓ
re · Qð ſi puto dominum conceſſurum fuil⸗
ſe. ſiue vere ſiue falſe G; putem.non cõmitto
furtum· quia nichil dolo facio:ſed ⁊= ſi nolẽ
te domino contracto ſed puto contractare
eo volente. furtum quidem fit ſed non cõue
nioe furti: ff.e: inter omnes conſtatS. penb.
ASed nec poteſt dici inuitus ſi ſemel michi
conſenſit.vt quia rem habuit peo derelicto.
vel peciecit · vel dedit michi poteſtatem ac⸗
cipiendi vel vendẽdi peo debito vt · ff. e . fal
ſus.I·ſi quis.⁊· ¶ſi iactam.⁊=.· l.cuz creditoꝛ
C. de pignoẽ creditoees. ¶ In caſu tamen
non teneoe etiam ſi dominus non conſenſit.
puta ſi cauſa famis nimie accipiam rem ſuazʒ
⁊ comedo.vel veſtimentũ coactus nimia nu
ditate. in quo caſu non teneos de altari ſpoli
ato veſte vel pecoꝛe · de conſe · di . v. di ſcipu⸗
los· quia furtuʒ non cõmittitur ſine dolo· ve
no.S·e·v.frauduloſa.⁊ quia in tanto piculo
redimus ad ius naturale ſecundum qð omia
cõmuma ſunt.vt inſti·de iure naturali:gen.
2 ciui · M.· · xlij.di · S. j. xij. di. c. j. xij. q.j. di⸗
ectiſſimi.ff. ad.l.rodi.ð iact. l· ·. ide · xxnj
q:vij ·qð autem.xlvij.diſ.ſicut.⁊ ideo debeo
credere dominum permiſſurum ꝙ;uis nõ per⸗
mittat: ⁊æ ſic non cõmitto fureum ve inſtt. de
oblig · que ex delict · naſ. S. placuit. ZSed ſi
eſſet modica neceſſitas non excnſoe in totum
ſed teneoꝛ reddere: vel tribus ebdomadis ie
iunare. vt. j· e·ſi quis per neceſſitatem. S3
queritur quare excuſetur quis a furto in G̊ ca
ſu.⁊ mulier in caſu conſimili non excuſetur
a foeænicatione.ff.de ritu nupt.palam. . nõ
eſt. H· quia tempoee famiſ reſ neceſſarie að
viuendum fiunt cõmunes vt dixi. qd in muli
eribus non contingit ſecundnm gof ſimmo
ratio eſt qu ia in peimo caſu ius naturale ſub
uenit.⁊ excuſat ratio naturalisſin ſecũdo iuſ
diuinum contradicit. æ accuſa turpitudo et
hoeroꝛ peoueniens ex peccato. vt peobãt in
ra inducta · S.· e · x· in caſu.æ dicta.l.palam.
2 in auten de reſtit'⸗n ea que pit in. „men⸗
ſe · ꝓ. vnum banmdem celt, nflten in peimo
caſu ſalus coepoealiſ adimeretur miſi liceret
rem alienam occupareſin ſecundo vero ſi fo⸗
nicari concederetur: ebepoæalis vita debili⸗
tareturæ ſpiritualiſ adimeretur/cũ ſine mo⸗
tali cõmitti non poſſet.ad G.xxi q· mj. J. illi
citum · vx· ex modo iurandi tunc eſt illicitum
iuramentum c. ¶Sed quare excuſatur quis
ab homicidio ꝗpter neceſſitatem lenaner

—

onis cõmiſſo.vt· S̊.de homicið. c. ij * non ex
cuſat mulier a foenicationevt.· S.n 1H. ꝓxi

HS. quia is qui alium aggreditur animo oc⸗
cidendi .ſi occidatur.ipſe qdãmodo ſe occi⸗
dit. æ ideo alius excuſatur.ar:ff. ſi quadeu:
pa.fe·di · · .· . cum arietes· ſecundũ gof. S3
æ omnia iura ꝓpmittunt defenſionem ff. de iu
ſti.⁊ iur.vt vimat mulier impeoba non defẽ
dit ſe ſed impugnat · vt patet:õ·de eo q̃ cog.
conſang. vx·ſue· Ioꝛdane.ideoq; mulier cum
peccet voluntaria non excuſatur ſed defen⸗
dens ſe cum inuitus ad tuitionem ſui coe⸗

poeis cõmittat bomicidiũ rcuſaen ui

ergo ſi mulier inuadatur. ⁊æ inuita remtẽs
coactione abſoluta cognoſcat .certe excuſa
tur. quinimmo a ſi virgo fuerit cozona dupli
catur.xxxij·q v.c.j.ij:⁊. nj⁊æ ſequẽ?. tcem

in caſu fit furtum cq;uis contractatio flat do

mino volente.vt ſi ſeruus volente domino
conſentiente michi depoæetet rem domini ſe⸗
cundum ꝙ ſibi direxeram · vt. C· e · ſi quis et
ſic voluntas ‿ oſitum meum diſtingnunt
maleficium. ff. e qui in mre· Sed æ dicit
dominus inuitulſ etiam ſi videat rem auferri
quãuis non ↄtradicatvt · ff. e.l. penk. XFni

mo lucrandi rem.vel poſſeſſionem vel vſum

ideo dicitur: qma ſi quis habee ammũ dam⸗
ni dandi τ— non lucrandi vel habet animum
libidinem exercendi cum meretrice ancilla
aliena- nam ſecus eſt in non meretrice ancil⸗
la.quia tunc mulieris volũtate non videtur
fieri. ſed licet meretrice ſit vſus:quia tamen

non fit ad aliquod pecuniarium comodũ cõ

ſequendum.non agitur furti · vt· ff. e verum
eſt. .fullo:æ. l.ſarcinatoæ: qui ancillam
Item eoeum tantum que quis voluit lu⸗
rari tenetur furti. vt dicitur de eo qui vnio
nes tantum de archa voluit auferre · ð acer
uo aliquid expoætare.vt. ff. e vul garis.xæ. l.
ſi quid fur.⸗H.· j. ⁊· J. j. ⁊ ij· -l. verum eſt.
rse ⁊ dbi voluit Iluerari vſum rei tantũ:
tenebitur extimatio ſolo vſu non ꝗꝓpeietate
ſecundum quoſdam. lij dicunt ꝓpeietatem
plenam extimandamquia non poteſt ſic ſe⸗
parari vſus rei a re:ſicut ſeparatur frumentũ
ab aceruo.a cum iure dominij teneatur fur
domino actione furti·debet plena ꝗpeietas
extimari.vt ff·e.qui iumenta:⁊.l.ſi vendide
ro.G. cum autem.· Poteſt tamen aſſignari
quandoqʒ fieri furtum ſine animo lucrandi-
vt ſi ſeruum tuum quem de furto ſuſpectum
habeo michi tradas vt eum m queſtionez ha⸗
beam.⁊ ego trado peefecto vigilum quaſi in
facinoꝛe depeeheſumteneoꝛ G furti· niſi do
minium in me tranſtuleris · vt· ff· de con.ca·
da: eum ſeruus·¶ [Qð de iure naturali ꝓhi⸗
bitum eſt.ideo iunctum eſt.vt magis foeti
us intelligas repeobatumquandoq; tamen
furtũ punitur ð mure ci.vt ſi fiat ei apud quẽ
luditur in alea.vt ff·de aleatoꝛibꝰ. l. j·
de dicatur furtum.a furno id eſt m⸗
Igro. eoꝙ clam a obſcure plerunq; de
nocte fiat· vel dicitur a fraude·vel a feredo
id eſt auferendo. vt · ff. e. l. j. vel dicitur a fur
no in quo fur plerunqʒ latet· vnde verſus·

Eur latet in furno. latro ſe pparat vltro ·
4

Vi detur actio furtiei cuius intereſt ex
lhoneſta cauſa:que regula nimis eſt lar⸗
ga. ⁊ multas exceptiones recipit· nam = eiuſ
cui debetur res ex ſtipulatione vel ex cauſa
emptionis intereſt ex honeſta cauſa.Idemqʒ
in fideiuſſoꝛibus colonoeum.⁊ creditozibus
in rebus ebligatis.⁊ mulieribus in rebꝰ do⸗
talibus.⁊ in tutoꝛibꝰ curatozꝛibus ⁊ nego
cioꝛum geſtoeibus:qui tamen non agunt · vt
ff.e.is cui ex ſtipulatu·⁊.l eũ qui.⁊.l ·inter⸗
dum ac cidit. ⁊. l. qui iniurieS. qui alienis·
l· is8 cuiꝰ intereſt non ſubeipi · Ideo talem re⸗
Sulam tradit aʒ · ¶ Ectio furti datur ei cuiꝰ
intereſt ex honeſta vel peobabili cauſa. rati⸗
one domini vel quaſi: vł ratione poſſeſſionis
vel cuſtodie quã debet domino cmus volun
tate rem detinebat. Ex honeſta vel peoba⸗
bili cauſa ideo dicitur. quia licet fur̃ interſit
rem quã ſurri puit ſaluam eſſe non tamẽ agit
furti · ſed ſi ab initio iuſte detinuerit· puta ex
cauſa comodati vel depoſiti· ſed poſtea fur⸗
cum cõmittit alij concedẽdo. vel al iter cᷓ de
beret vtendo.nichilominus aget furti inſpe
o iuſto initio:⁊ G̊ eſt caſus in quo fur furrti
agere poteſt.vt · ff· e. itaqʒ · J. ſed furti · ⁊. l· qᷓ
vas. . quid ſi ego: licet videatur contra · ff · e
eum qui: S. is autem apud queʒ. Zed poteſt
dil · ſurripiatur comodatario eidemqʒ furi:
tunc non agit. vł ei cui conceſſit ⁊ tunc agit
Vel an cõmittat furtum vtendo.⁊æ tunc non
agit-ſeu alij concedenòo a tunc agit. Ra⸗
tione dominij ideo dixit:quia dommo datur
actio cõmiſſo furto in re ſua:ſi tamen ab ali⸗
quo poſſdeatur vel detineatur:alias contra
vt no.in re hereditaria.S. e.ti · J. j. w. al iene ·
æ ſequen. Idemqʒ; æ poſt aditam hereditatem

ante appeehenſam poſſeſſonem . vt. ff. ð vſur

ſi bomo. Ve quaſi·vel ratione poſſeſſionis
per hq compeebenditur vſufructuarius.bone
fedei emptos.pater ratione operarum vel af
fectionis.cui filio ſubtracto datur actio fur
ti non conditio· ſed mater non agit Item cre
ditoe etiam ſi debitoꝛ ſuus ſoluendo ſit· ſi ta
men res ſit ei tradita vel ſpeciali pactione
obligata·ſecus ſi generali ſecundum quoſdã
Vel dic ꝙ ſpecialis ponitur peo expeeſſa ſe:
cundum az. vt . ff. e. ſi quis vxcei. S. ſed ⁊ ſi rẽ
æ.l.ſi is qui rem pignoei. æ. l. ſi filius. a. l. ma
ter.⁊ inſti ·de oblig:que ex delict· naſ.I. in⸗
terdum. v. F. furti autem. ¶ Immo = domini
tenentur habentibus ius in re. vel ex hone⸗
ſta cauſa tenentibug · ſi eam ſurri piant· cũ in⸗
detinentium foæste peopter im⸗
elius erat per retentionẽ de⸗

ducere e vlt ſo agere: vt. ff. e. ereditoeis · ⁊. l
n iniurie· ¶vl· ⁊· l. ſi is qui rem comodaſ⸗
et.æ de pig. acti. ſi pignoæe ſed B ſi res in

qua vnus habe dominium alius ius· puta

vſufructum vel obligationem pignoꝛis· ab

extraneo ſurripiaturpoteſt vterqʒ hanc acti
onem intentarevt. ff· e inter eos · ſi ſeruus
vſufructuarius.⁊· ꝗ. B actio. e cuſtodie
ideo dꝛictum eſt· quia coloni qui per nummoſ
colũt acfurti·⁊ Odic: furtiua a gũt:partianiꝰ

R

bee
eer
ſte
liſ.
ſeen
ictie
che
hent
tarun
ber⸗
etv
cio
nun
olti
exd
lij⸗
citd
min
ſe ·di
de de
nuse
lri
domn
deru
tum
ager
liten
Re
ſplan

tener

viles
dican
feſpie
lumq
mo.
flin
n
moꝛ
bern
mad

vero agit contra dominuʒ vt agat contra fu
rem.æ qð exegerit ſibi reddat·foete quia fru
ctus nonduʒz tenuerat domini voluntate · Ite
fullones æ comodatarij agunt quia eoꝝ in⸗
tereſt. ſed non agunt eoeum fideiuſſozes vel
patres · quaſi patrum videatur intereſſe ratio
ne peculij: agunt tamen patres ex perſona fi
lioꝛum· Deecario autem arrogantes ⁊ depoſi
tarij. cum de culpa nõ teneantur.non agunt
furti:niſi peius contra eos lite cõteſtata res
foꝛte fubꝛipiatur.vt · ff. e · l. eum qui · . pe ete
rea.⁊æ· an pater· ⁊· . is qui peecario·⁊æ· J. nõᷣ
ſolum. ⁊=. l.ſi quis vxoꝛi ſi ſeruꝰ cuꝰ.

GC Ontra quem detur actio furti. otra furẽ

letiam ſi impubes ſit· duũmodo ſit doli ca
pax · vt · ff. e · l. impauberem · Rgit etiã pater
contra filium ſuum ſi caſtrenſe peculium ha
beat.alias non eſſet iudicium inter eos · vt · ff
e. ne cum filio· 1s ex eodem peculio ca⸗
ſtrenſi ſi pater filie ſubeipiat. tenebitur fur⸗
ti.ſeò eum teneri actione in factum tutiꝰ eſt.
Item vir contra vxoeem vel econtra nõ agit
actione furti matrimonĩio conſtãte· leò datur
actio in factum.⁊æ qui opem tulerunt furti te
nentur. vt. ff· e· ſi quis vxoꝛi· ⁊· C. ren amo⸗
tarum.l.ĩj · ¶ St tamen in fure dil. vtrũ ſit li

ber.æ⁊ is indiſ.tenetur.vel ſeruus.⁊ is verbis

et verberibus poterit caſtigari ſed non iudi⸗
cio conueniri.niſi rem cõtractauerit poſt ma
numiſſionem.vt.C.·an ſeruus ex ſuo facto.l.
vlti ·⁊ de noxab· act · l·j·⁊ inſti · de oblig. que
ex delicto naſ ꝗ. hij antem· ⁊.ff.e.ſerui ⁊ fi⸗
lij. ¶ Videtur tamen ꝙ ꝓ furto qð ſeruus fa⸗
cit dommo dum in fuga eſt:poſſit agere do⸗
minus contra eũ qui cepit bona fide poſſde
re. vt . ff · e. ſerui · G. vlci . ſed die e ibi loquitur
de domino. i. bone fidei emptoꝛe qui domi⸗
nus eſt ð iure peetoꝛio:æ B patet ex eo.quia
loquitur de vſueapione ſerui.ſi ergo verus
domimus eſſet nõ ageret · dt ſupeadictum eſt.
Agit ergo bone fidei emptoe ſerui contra
verum dominum ſeruiſi tamen patiatur fur

tum eo tempoæe quo eſt apud peopeietarium

aget bone fidei emptos contra dommũ noxa
liter.cum ipᷣe alijs teneatur ſi alijs ſurripiat
Eſt em regula ꝙ is qui tenetur noxali actõe
iplam non poterit exercere · ot· ff· e.l.penł.
Sed ſi ſeruus extraneus michi ſurripiat 4
in eum nullum ius habeocertum eſt michi
teneri dominũ.vel bone fidei vel male fidei
poſſeſſoꝛem.vt·ff· de noxał ·l.j.⁊.l.non ſolũ

¶Liberi autẽ noſtri ⁊ mercẽnari)nobis ſur

ripientes furtum quidem cõmittunt. ip̃os
actione furti non poſſumus conuenire ſi res

viles fuerint nec ſut talia furta publice vin

dicanda ˖ vt· ff.e.ſi libertus patro.⁊ ð penis
reſpiciendum/ꝗ. furta:ſ Dactur etiam cõtra
eum qui tulit opem vel conſilium furi dolo
malo·nec diſ.ſint ſocij vel nondat autẽ con
ſilium qui perſuadet æ inſtruit aliquẽ ad fur⸗
tum faciendum. opem qui miniſterium ads⸗
iutozium peebet.ille igitur qui pannum ru⸗
beum oſtendit. fugauitq; pecus vt in fures
incideret · tenebitur furti ·ſed ſi fugauit ꝓ la⸗

ſeĩuiam tenebitur actõne in factum peo dam
no dato in pecudibus.vt inſti.de oblig que
ex delic · nal · ꝓ. interdum · · ff. e. in furti · . pe
nult'. æ vlti. = 1nam à ſi Ica demum tame
tenetur quis ope æ conſilio ſi furtum ſecutu
ſit. vt. ff· e. ſi is qui. . ſi tu Solum aũt con
ſ.lium non aſtringit me furti actione niſi fur
tum alias perpetrandũ non fuiſſet2a conſili
um meum peeceſſiſſet.nec diſ.vtrum fur pol⸗
ſit conueniri actione furti vel non.ſatis eſt
enim ꝙ furtum cõmiſſum ſit.vt ſi ſeruis vel
vxoeibus furtum facientibus quis dederit
opem vel conſilium.ſedò ⁊ ſi duo ſerui ſibi ꝓ⸗
ſuaſerint vt fugerent: alter alterius fur nõ
eſt · ſecus ſi ſe adinuicem celauerint. vt. ff· e.
ſi ſeruo.ſſ Item qui peeſtat opem quandoqʒ
tenetur ſicut is qui peeſtat opem = conſiliu.
vt ſi tu ſciens me velle furari cõmodaueris
micbi ferramenta ad hoſtium frangendum-
vel ſcalas ad aſcendendum licet nullũ pein
cipaliter dederis conſilium ad furtum faciẽ
dum. vt · ff. e · ſi pignoee · J. penk. no. q;
is qm opem tulit tenetur furti in duplũ tan⸗
tum etiam ſi manifeſtum ſit. nec tenetur con⸗
ditione furtiua · vt · ff. e · is qui opem · ⁊ de ce⸗
ditione furtiua · ꝓPpinde ·
T in quantum deturad dupluz.vł qua
Adeuplum*τ in decuplum ſecundum. I.
lombardã h̊ hodie nõ extenditur vltra qua⸗
deuplum. vt · xij · q · ij. in legibus.⁊ inſtit .de
act'. . omnes:⁊ no.õ.de contrahen·emp·ꝗ.
ad quid venditoꝛ. diſ.habita inter furtũ ma⸗
nifeſtum. æ non manifeſtum. Eſt autez ma⸗
nifeſtum furtum quando fur depeehenditur
cum re furtiua anteꝙ;ᷓ peruenit ad locũ deſti
natum locus autem deſtinatus intelligitur
in qno eodem die manere diſponebat.æ non
refert per quem depeehendatur. vtrum pꝑ do
minum vel per almm · vet · ff · e. qui deſtinauit
1. furem. Idem erit ſi ad eum compeehen
dendum occurſum eſt.niſi ſubeipientis ſtatꝰ
mutatus ſit ſeruus ergo mihi ſurripiens ma⸗
numiſſus de pꝛehenſus tenebitur michi furti
non manifeſti · ¶ Sed 2ſi cum tibi furtuz fa⸗
cerem h̊ vidiſti · abſcondiſti tamen te ne te oe
ciderem. erit tamen tibi furtum mamfeſtum-
vt. ff · e. ſi quis · ⁊· · pnł. Sʒ nec refert vtax
fur capiatur in furto· vł relicta re fugiat cu
viſus eſlſet · vt · ff · e. ſi quie in ſeruitutez:. vl.
¶Fliud autem furtum eſt non manifeſtum.
qð ex peedictis intelligi poteſt.ſcilicet quan
do non eſt depeehẽſus nec viſus.vt.ff· e· nec
manifeſtum ˖ Ex furto manifeſto agitur in
quadꝛuplum· ex non manifeſto in dupluʒ· vt
duplum dicatur reſpectu rei. æ vtilitatis ex⸗
trinſece a intrinſece·quidquid enim ſimplan
dum eſt per conditi onem. duplatur p actio⸗
nem furti. In conditione autem extimat res
quanti plurimiqʒ cepit eſſe poſtea a tempoee
mnare⸗ Item extimatur ꝙ; potui iuſte lucra⸗
ri ſine alterius iniuria.vt hereditates vel ie
gata·que per ſeruũ acquiſiuiſſem ſi michi nõ
fuiſſet bernetug Item extimat' damnum
penarum vel conſimiliuz in qð mncidit ꝗpter

furtum.hqͥ tamen damnum non extimatur q;
vſucapionem non compleuerim furto impe
ditus·vt om̃ia G̊ ꝓbantur .ff.ð̊ odic · furtiua
in re furtiua. æ. ff. e· ſi quis vxoꝛi · J. vlti· æ. I.
inficiando· S. j · ⁊· ij · ⁊.· l. is cui:q.vltiꝙ/ In ta
bulis autem vel cautionibꝰ amotis non ſolũ
ipſarum peecium/ſed ⁊ ſumma que m eis cõ⸗
tinetur extimanda eſt ſi tamẽ alie ꝓbatões
deb ne pecunie nõ ſuꝑſunt · vt · ff. e · qui tabu⸗
las Doteſt autem ̊ ſubici regula generał
qꝙ; vbi defertur alicui actio furti ratione do⸗
minij. dominiũ a peedicte vtilitates extiman
tur.ſed vbi competit ratione intereſſe.ſolum
intereſſe extimat .vt.ff.e.ſi venditio · G. cum
autem/ergo creditoe aget actione furti ere⸗
ditotenus ſi ſine culpa ſubeipiat ſibi pignꝰ
ab extraneo.ſi vero culpa ſua:aget ad ſum⸗
mam pignoꝛis cum ipſe teneatur debitoei de
culpa.ſed vbi ðbitoe ſurripit creditoꝛi.aget
creditos ad ſummã debiti tantum etiam ſi in

culpa ſit:quia debitoꝛ cuiꝰ dolus peeponde

rat ei non poteſt obicere culpam.vt.ff.e.cre
ctia.e.l-rronicoe: Fullones autem vel
conſimiles agunt furti ſi culpa ſua interue⸗
nerit· æ⁊ non doninus cuiꝰ non mtereſt non
peri re rem cum iudicio locati eam a fullone
recuꝑet · ſed ſi fullo nõ ſoluendo eſt. aget do
minus:quia eius periculo qui nichil Habet
nichil eſſe poteſt.⁊ ſic in B; caſu eſt actio iſta
ambulatoeia.vt.ff·e.iĩtaqʒ fullo.⁊.l.euz qui
G idem ſeribit.æ inſti.& oblig· que ex delic.
naſ. item ſi fullo. ¶ Furto autem in re co⸗
modata admiſſo:habet dominus electionem
an furem cõueniatan comodatariumh vna
actio per alteram tollitur.niſi dominus fur⸗
tum ignoæzans elegerit agere contra como⸗-
datarium. ſed vbi ſcienter ipſum eligit.tene⸗
tur fur comodatario.qui comodatarius. vel
ſarcinatoæ· vel fullo.non ĩ̃ſtituit domino id
qð conſequitur actione furti.cum ꝗpter fur⸗
tum incomodum ſenſerit· ſed ereditoꝛ reddit
debitoei ſi qund vltra debitum ſuum exegit·
quia rem vſus gratia non habet ſient ſuperi⸗
oꝛes: ⁊ B intelligas quãdo extranens ſubei⸗
pit creditoei · Si em̃ ei debitoꝛ ſurripiat · tũc
ei non reſtituit nec indebitum computabit.
vt . C. e. l · vlti . · .·æ. G. j. ⁊ inſti.e. . que de
fullone.⁊.ff.de pig. act.ſi pignoꝛe.⁊ loca.
⁊ Oduc.l·is qui · Datur etiã contra furem
rei vendicatio.qua qᷓ;uis actum ſit nõ tollit
conditio.ITudex tamen non aliter condemna
bit · ꝙᷓ ſi ſibi conditionem remittat que ſuper
eſt ei gratia vtilitatum.Sinaũt petitoꝛ conſe
cutus eſt ꝑ conditione extimationem lit' fu⸗
re non poſſidente·⁊æ poſtea incipiat poſſide⸗
re · poteſt dominus rem vendicare ſi paratuſ
ſit lit extimationem reſtituere. ff. e. l. eũ qui
Nedum ſupioees actiones competunt con
tra furem·. immo actio comodati ſi foete rem
ſibi comodatam ſubeipiat.ſed ſi peimo cõue⸗
niatur furti. id eſt conditione furtiua. extin⸗
Suitur actio comodati:ꝙ ſi peimo conuenia⸗
tur actione comodati · conditio furtiua ipſo

iure non tollitur. ſed per exceptionem. St eſt

ratie quia minus continetur in peima ꝙᷓ in

ſecunda·.ſic intellige.ff · e.ſi is cui.actio aũt
furti penalis non tollitur ꝓ aliqaum ipſaruzʒ
vt:ff.peo ſocio ·rei cõmums · Impliꝰ peo
uidetur domino qui per furtum rem ſuã ami
ſit.ſcilicet ꝙ res furtiua nõ vſucapiatur quo
uſqʒ res peruenerit in poteſtatem eiuſdez do
mini ſcientis vere vel interpeetatiue. puta.
quia litis extimationeʒ rec epit.vt · ff. e · qᷓuis
⁊:· l·ſi ad dominum.⁊ de vſucap̃ᷣ.ſequitur.
ꝙ autem. OQð ſi ex re furtiua puta ancilla
partus editus ſit· ⁊ ancillam peegnantẽ ſub
ripio.vel non peegnantem ſed apud me con
cipit ⁊ parit.furtiuꝰ eſt partus.⁊ teneoꝛ acti
one furti. Si autem pariat apud alium bone
fidei poſſeſſoꝛem. ꝙᷓuis partus furtiuus ſit·
non tamen agitur furti.qð ⁊ intelligas ĩ vac
ca furtiua·ꝙᷓuis contradicat.ff. de vſuca.ſi
aliena· S.j· quia illud cosrigitur ſecundũ aʒ-
ff. e·qui val.. ſi ancilla.⁊ in his caſibus cer
tum eſt partum vel fetum oſucapi non poſſe.
ſcilicet quando peperit apud furem.vel con
cepit apud furem ⁊ peperit apud bone fidei
poſſeſſoeæem· Sinautem ↄcipiat ⁊æ pariat apud
bone fidei poſſeſſoꝛem.non eſt furtiuus. nec
datur actio furti:· Sed nunquid impedit
vſucapio · dic ſi ſciat matrem alienam anteqꝙ;
concepit impeditur. h poſt æ ſimpliciter ſci⸗
uit alienam non furtiuam.⁊ ſic ignoeet vici⸗
um rei · non impeditur vſucapio· vt. ff. ð vſu
cap̃ᷣ.ſequitur..· de illo.⁊· .ſi anteq;. ⁊.l.iu⸗
ſto·.. ſi poſſeſſonis.⁊.C.de furt'.ancille.et
P emptoæe. l.ij.ſed ſi anteq; pariat ſciat fur⸗
tiuã ĩmpeditur vſucapio·ſi vero G ſcient poſt
partum interpellatur vſucapio.niſi dominũ
certi ficauenit ſe habere ancillam æ partũ eiꝰ.
Si tamen ipſum certificauerit.poteſt ⁊ denũ
ciare debet ꝙ veniat æ agat contra ipſum ſi
ius habet · quia ipſe paratus eſt reſpondere.
SEt h valde no.eſt.ꝙ poſterio⸗ ſcientia in
partu impedit q̊ vſucapionem · quia in partu
cõmittitur furtumcum in ipſum non habeã
titulum licet haberem in matremvt. ff pꝛo
ſuo.ſi ancillam⸗ſecus ſi in eo haberem titu⸗
lum ſecundum aʒ? IFgitur autem contra ip
ſum furez duobꝰ modis.ſ.ciuiliter.⁊ crimina
liter 4 Ciuiliter agitur ad penã pecuniariã.
ſcilicet dupli ſi ſit non manifeſtũ:quadeupli
ſi fuerit manifeſtũ · inſti.ð̊ oblig.q ex delic.
nal. pena · IFgit ⁊ ciuiliter ad ipᷣaz rẽ ꝑ cõ⸗
ditionẽ furtiuã:vt no.j.e.ſub rubeica ð ↄdi.
furtiua.⁊.S.e· . v.ex furto manifeſto.æ ſe.
Criminaliter mo agit ad penã legalẽ infli
Zendã · qð dic vt no.ĩ·e.q. qua pena:.poſt ru⸗
beicam de ↄdifurtiua · ⁊ iunge qð no.j.ð pe
nitentijs · ¶. quibus ⁊ qualiter.ſub· J. quid de
funbus.
I Ölis ſit ipſa actio.famoſa · vt inſti · de
Apena temere litigan:.ꝗ. penł.vnde nõ p̃t
facere pᷣſes ꝓuintie quo minus condemnatũ
hoac actione conſequat infamia.ff.e.nõ p̃t.
h̊ ſi in ꝓpeia pſona cõdemnatus fuerit.Ideo
ſanum eſt ↄſiliũ vt fur ꝓcuratoꝛem oſtituat.
ſic tam ꝓcuratoꝛ condemnatꝰ ꝙᷓ; dominus

ſi

ttu
e
0
itu⸗
i,
ina
ii⸗
pli
co⸗
di⸗

fli

infamiĩã vitet ff. de his qui no infa.fur. . ſi
ꝗòs alieno SZ3 2 caueat ꝙ ſup furto ſine iuſ
ſu indicis ñ cõponat:nec pacta faciatalias
infamiã incurret.quã euaderet ſi iuſſus iudi⸗
cis ſine conuentione partiũ interueniret · ff·
de his qui no· infaathletas.. fi.æ. l.ſequẽ
⁊· ¶· furti· h.j.⁊. G. qui iuſſu. Eſt etiam H
actio pſonalis.⁊ ex legi bꝰ datur actio furti
non manifeſti. actio furti manifeſti ex edi⸗
cto peetoeis:ideo annalis videt. ſed tamen
ppetua eſti.duratura vſqʒ ad·:xxx.an.a tem
poee furti cõmiſſi computandos.quia ex pei
ma tantum ↄtractione non ex ſequentibꝰ do
mino compenit h̊ actio.ſic intellige qð no.õ
e· · quid ſit furtnm · v· contractatio.q; locuzʒ
habet niſi dominium rei mutetur.tunc enim
ex peima contractatione que fit mutato do⸗
minio dat G actio nouo domino.ſed ea que
competit teſtatoꝛi.heredibus.⁊ ſucceſſoꝛibꝰ
eius vniuerſalibus datur · vt.ff.e.ſi domini⸗
um.⁊ de ſeruo coe.ſi heres.⁊ accedit qð no.
S8e. . ↄtra quem.v.eſt tamen in fre Vee
actio.ſ.furti in heredes nõ datur niſi lite cõ
teſtata contra defunctum.etiã ſi ad eum ali⸗
quid peruenit. eum penalis ſit. cõditione ta⸗
men furtiua tenerur heres æ ſi nichil ad euz
peruenerit· Sed ⁊ illud no. ꝙ actio furti
ipſo iure ꝓꝑ pactum tollitur · vt· ff. de pact'.ſi
ti bi · ⁊æ· l.ſi vnus.pactus.

De ſeruo coerupto.
i datur actio ð ſeruo coerupto.do
ino cuius ſeruꝰ coeruptꝰ eſt dire⸗
cta· vtilis datur illis qui habent
ius in ſeruo · ut vſurarijs. vſufructu
ariſ itoꝛibꝰ.⁊ bone fidei emptoꝛibus-
nee obſ. ff · e. l. j. C. j. vbi dicit bone fidei em⸗
ptoꝛem non agere.qe illud verum eſt ratione
ꝗꝓpeietatis.h ratione oparum bene agit vt di
ctum eſt. ⁊æ ratione incomodi qð paſſus eſt.
nee poſſunt duo ratione ꝗpeietatis expiri · h
parte experiun duo ſocij · ff. e.ſi quis ſer⸗
uum. 5. j G) Sonmnin autem ſeruꝰ
ſiue de bono fiat malus:ſiue de malo deteri⸗
oꝛ · ⁊ fit hoc ꝓpſuaſione.eſt autem perſuadere
pluſiꝙᷓ compelli ⁊ cogi ſibi parere. ff. e. l. j· ꝗJ.
pſuadere.] In hac actione extimat' quanti
ſeruus deterioꝛatus eſt. in coepoee vel ĩ ani
mo:ex perſuaſione mala æ opere ſubtracte.ſi
ue damnum q dedit incontinenti poſt coe⸗
ruptionẽ· vł poſtq; ↄfugit a domino·ß dam
num ex interuallo datum nõ extimatur.æ re

ſtituitur damnũ datũ in duplum. nec diſ. vi⸗

uat an moetuꝰ ſit. ſeruus vel manumiſſus.ff
e.ſi quis.ꝗ. vl.⁊.l.in GB.æ.l.neracius.⁊.l.do
li.ꝗ.h̊ actio.⁊.vl. Eſt autem h̊̊ actio quã
tum ad rem foæte pyetua.heredibꝰ datur. h

nõ in heredes.qe penalis eſt.ff. e.̊ actio pe
nalis.⁊ etiã nõ datur viro in vxoese matrimo
nio oſtante. ff. e. l. vl. S⸗ illud no.ꝙ pa⸗
tri datur ꝓ filio vel filia coerupta in eã ſum
mam quã ſuo iureiurã. extimauerit.vt tamen
iudex extimationem refrenare poſſit · ſicut in

actione iniuriaꝝ dicitur. mſti. de miurijs · J.

pena .ff.de iniurijs.oſtitutionibus.vł foꝛte
iudex extimabit ſummã vſqʒ ad quã cõpetat ·
ar.ff· de cuſto.reoꝝ · l.ſi quis.immo hodie
iudex extimabit ſummaz vſqz ad quã mret ſi⸗
cut dicitur in expenſis· vt no.ã.de dolo ⁊ cõ
tu · ſub rubeica de contumacia ꝗ. qua pena-
ſub . ¶. ergo eſt modus v. extimabit ergo in⸗
dex · ⁊ ſequentibꝰ.datur igitur patri ̊ actio
vtilis officio iudicis extimanda.quoniaʒz in⸗
tereſt noſtra animũ liberoꝛx noſtroꝛꝝ nõ coꝛ
rumpi. ff.e.vt tm..de filio ·

De conditione furtiua.Rubeicella.

E conditione furtiua p quã res ſub
epta repetitur · videamus. Cui
detur. ¶¶Et dera quem. St in quã
tum. Et qualis ſit.
Vi detur · ſoli domino heredi eius. vt
Aff. e.l·.æ.· l.ſed nec.licet de herede du⸗
bitauerit pla. dixit dari quaſi ſit alter ipſe.
B ita ſi dominium non mutetur. nam eo mu⸗
tato facto.⁊ ſpontanea volũtate domini · ex⸗
pirat h̊ cõditio.nec diſ.dtrum inter viuos vł
in vltima voluntate alienauerit.dũmodo pu
ra ſit alienatio. nam ſi conditionalis.condi⸗
tione pendente agit dominus æ beres eiꝰ vt
res vemat in condemnationẽ quanti empto⸗
rem inuenire poſſet·h ſi pendente lite condi⸗
tio extet abſoluitur reꝰ.ſi non extet ddemna
bitur vt dixi:nec cauetur ei ð reſtitutione fa
cienda conditione foete exiſtente.vt. ff. e. ſi⸗
ue manifeſtus· J. vl. æ· l.ſi ſeruus furtiuns.
[Sinautem mutetur dominium non volun⸗
tate domini ſed neceſſitate.nichilominꝰ du⸗
rat conditio · vt ecce res cõmuniſ michi tecũ
ſubeeꝑta eſt· tamen interim conuenis me cõ
muni diuidundo.qð poteſ.licet non poſſide
amus.ff.famil · Herc· item labeo.F. vl. ſi qui⸗
dem me pꝛouocante tibi res eſſet adiudicata
duraret ti bi conditio.quia non amiliſti do⸗
minium eiꝰ partis que tibi competit iu re cõ
muni. mic bi autem duraret in parte mea. cũ
pars mea me inuito tibi adiudicata foæet. et
deo in caſu ſatis eſt aliquando interfuiſſe
mea-licet nune non interſit. ſed in actione
furti eſt ̊ generale.vt· ff. ð furt'.l.inter om
nes. 4 Sed ⁊ ſi michi peouocato res adiudi⸗
cata ſit.peoculdubio durat conditio:maxime
ratione partis mee.quia nec eius deſij eſſe
dominus · vt · ff. e. l. ideo · Quod ſi is cni
res ſurrepta eſt non eſt dominus.ſed habet
ius in re.puta credito⸗ eſt. datur ei actio in⸗
certi· vt. ff. e.⁊ ideo.q. vlti· ¶ Sed ſi nõ erat
dominus· nec habebat ius in re.ſed ſolam
poſſeſſonem.dabitur ei conditio triticaria.
vt · ff · de condi. tritica. l. j. . ij Sed vbi ſo
lam detentationem habebat · puta.comoda⸗
tarius erat vel depoſitarius.videtur om̃i au
xilio deſtitutus.vel foete dabitur ei actio in
factum.ar. C. de agricolis æ cenſitis.l.ſ.. co
loni·ſecundum aʒo.Flij dicunt agendum cõ
ditione ex illa. l. C. de furt'.et ſeruo coꝛrup.
l· vlti · . ſed cum in ſecunda. vbert. ð bob.

Fee aũt actiones ita demũ competunt ſu⸗
periozibꝰ ꝓſonis ſi innonate non fuenint· vt
puta.ſii pulatꝰ ſum a fure ꝙ michi ꝓ cõditio
nem neceſſe habebat reddere 2 Banimo no⸗
uandi ↄſtat em tale ſtipulatõez valere⸗ licz
ſi rem ipam ſtipuler nulla ſit ſtipulatio·æ tñ
ſuꝑioe ſiue pemma ſti pulatio ide otinere vide
tur. ff de verbo:oblig ſcire/ꝗ. vl · ⁊· ff e.par
ui:æ ideo exp̃ᷣſſa nocet:nõ expſſa nõ nocent.
Itẽ ſi nõ ſtipulo: animo nouandi nõ fit no
uatio·h nec res furtina videt oblata vt pur⸗
getur moeaniſi in pᷣſentia fuerit:vt. ff · de ſo
lutionibꝰ.qui decẽ. j. ¶¶ S = ſine ſtipulati⸗
one ſi fur obtulerit rè.purgat moꝛã · ſecus ſi
paratus ſit excipere actiones· vt· ff· e· parui.
4. 1. vl. æ. C. e. l. vlti·.·
GE Otra quẽ. Otra furẽ æ heredes eiꝰ. ſi
plureſ ſint quilibet ꝓ hereditaria parte
te net . vt.ff.e·ex furtiua·⁊.l·ſi ꝓ fure· · Odi
tio. æ l. in Oditõe.h ſi foete ad vnũ ex heredi
bus res ip̃a inſolidũ ꝓpuenerit · ip̃e in totũ po
terit Ouemiri · ff . comodati.l. nj· ꝗ. heres aũt:
Smautẽ plures ſint fures· quilibet tenet
inſolidũ dditõe furtiua:h vno ſoluente cete
n liberant in actõe aũt furti vnꝰ aliũ nõ li⸗

berat.miſi aliud ſpecialiter dicat in plibus

tutoꝛibꝰ.qui de rebus pupillo ſubtractis te
nent in duplũ actõe de ratõibꝰ diſtrahediſ
vno em̃ ſatiſ faciete alij liberant.qe nõ tã vi
dent rem innito dno Otractare ꝙᷓ; pfide age
e· Nt. C. e. l.j. ⁊æ.· ff. de adminiſ.tuto· l.tres:
Dat z oditio dtra raptozem. vt. ffe. ſiue

manifeſtꝰ..ei.ſ̊ non cõpetit dtra eũ q̃ͥ tulie

Oð aũt diximꝰ furẽ Odditione furtiua tene⸗
i- intelligunt quidã de fure non mani feſto-
manifeſtꝰ em̃ nõ tenet niſi in tri bꝰ canbꝰ· ſ.
cũ rem nſ Seerevit fregit · vel eſfu

fte in rapina vel furto. vt · ff. e. peoinde ·

dir. ff. e. l. ſue · 3 die ꝙ Ula tria ponuntur
cauſa exempli.qᷣd em ſi fur nõ occidit ̊ vul⸗
nerauit · ¶Itẽ quid ſi nõ fuerit captꝰ cũ re hj

viſus. ⁊ ad eũ apphendendu occur ſuz eſt. nã

manitfeſtꝰ eſt. vt.ff.ð furt’.ſi quis in ſer uitu⸗
te:h quis negabit eũ teneri ↄditione furtiua
cũ rem mich ſurreptã habeat. vel eiꝰ furto
mihi abſit ¶ Comperit etiã in dñm ſerui ſur⸗
ri pientis de eo qð ad en pnenite ꝓ reſiduo
dat' noxatiter. hic æ dat' otra patre mpi tñ fi⸗
liofamił.otradici poteſt.vt.ff.e· ſi ſer uus · et
inſti.de noxałact. G. vltiſed ſi ſeruus manu
miſſus ſit.nõ datur directa Oditio furtiua cõ
tra manumiſſum. niſi liber factus Otractet.
vt · ff. e ꝙ ab alio:alias eſt.ꝗ. vlti:illius.l.ſi
ſeruus.qð nõ ſeruat in actione furti vł alia
noxali⸗vt ibi dicitur·
AT m quantum- ad rem reſtitnendãa. eti az
ſi melioꝛ facta ſir inpenſa ipſiꝰ furis.vt
ff. e. ex argento.æ extimac quãti pluris fu⸗
erit res a tempoee furtietiã ſi ſine culpa fu⸗

ris eſſe deſierit: qe ſemꝑ intelligit fur in me⸗

ra eſſe · vt · ff. e. in ve ·¶. ſi ex cauſa:⁊. il·qui fur
tum¶ Cõſiderat' etiã intereſſe meũ.puta·qe
nõ potui habere hereditatẽ in qᷓ ſeruꝰ michi
ſurreptus interim inſtitutus fuit. vel incurri

penam quã ꝓmiſeram.niſi ipſum ſeruũ infra
certum tempus traderem.ſedò a fructꝰ pcepti
veniunt iure actionis pcipiendi officio mdi
cis · vt · ff· e. l.· n · æ· l.m re .· vlti · de H no.ã·
ſub rubꝛica: furt'. ꝗ. ⁊ in ꝙtum · vꝓ · ex furto·
S3 nunquid ſi fur rem furtiuã ſuis expen⸗
ſis melioeauerit:expenſas ipſas repetet· nõ⸗
vt no · S.· e.· . H /'j·nec is qui a fure mala fi⸗
de emit .˖ S. de rebꝰ ec. non alie · ad audientiã
xvj.qnj vnmerſos·x· q:ij·HG̊ ius poerectum.
in fi·niſi ſibi de euictione ꝓſpexerit · vt tũe
contra ſuum actoeem agere poſſit · C. ð euic·
