peæeſentiam exhibentes.

N Vot modis dicantur ſponſalia clãdeſtina
( quidem quatuoe vel ſex· Dꝛeimo · qe
mittuntur ſolenmtates quedam que ibi requi
runtur de honeltate · ſez ꝙ benedictio detur in
facie eccleſie · ⁊ vt ſponſa ab his ſub quoꝛũ do⸗
minio poteſtate eſt petatur· æ recipiat æ do⸗
tetur. a eum ducta fuerit biduo vel triduo ſpõ

ſi oeationibus vacent · æ caſtitatem cuſtodiant

aliter em ſponſalia contracta adulterina credũ
tur.non tamen eſt peccatum ſi omnia hec nõ in
teruenerint.vt.xxx:q:v.c.j·.ij·xiij .· ⁊ p totũ·
GSeeumdo modo dicuntur clamdeſtina. quia
lam contrahuntur ſme aliquibus teſtibus· vt
I. c · j. ⁊· ij · peolhoibetur autem ne quis ſme dote
iuxta poſſibilitatem. ⁊æ publicis nuptijs id ẽ cõ
uiuijs vel teſtibus publice vocatis contrahat
vt. xxx.qv·nullum· ⁊ iũge quod no·õ · de ſpõ⸗
ſalibus.ſub rubeica de matri · ꝗ. qualiter con⸗
trahatur · ſub · J. ᷓuig autem. S · quid ſi matri⸗

monium ſme dote · ¶ Tercio modo dicitur clã

deſtinum quando aliquis contrahit ſme licen⸗
tia epiſeopi exquo ſemel ligatus fuit alicui eti
am per verba de futuro foætiꝰ ſi per verba de
peelenti: de hoc dixi · S̊.de ſponſalibus · J. vl ·
v. fi·quod intelligo fieri ñ debere etiã ſi bãna

de quibus ſequitur pꝛopoſita foꝛent · vt ſic dif

ferat a ſequenti ·hunc modum notauerunt do⸗

ctoees. æ hoc intellige etiam de maioei id ẽ pu

pere. ſecus de impubere · ille em etiam pema
ſponſalia nõ debet facere ſme licentia epiſcopi·

½ is poteſt dici quintus modus · ar· S.t.· j· vbi ·

2z. c acceſſit. æ· c·continebatur · æ: c· duo pueri ·
Sẽ. j. Item quia contra incerdictum eccleſie · ·

de matri. contrac:contra interdieccle. ⁊ iunge
quod no:.j·de eo qui fur:oedi · ſuſce · J.j · ⁊ 18 PpO

—. „

teſt dici ſextus modus. ¶ Quarto· quia licet

ab epiſcopo licentiam impetrauerit contrahe⸗

di · vt. S. t.)· acceſſit · continebatur · de ulis · ·g.

2=

j. æ. c. duo pueri · non tñ debet contrabere niſi

peemiſſis bannis eccleſie. vt in concilio gene⸗

rali.. e. cum inhibitio· Rlibi dicitur ꝙ celam fa

cere videtur quia celauit aduerſario· nec em̃

denunciauit ſi modo timuit eius controuerſiazʒ
aut timere debuit· nec hm ſeriium eius reſupi⸗

nam extimationem ſequi opoztet · ne melioeis

conditionis ſit ſtulti ꝙᷓ periti · ff. ꝙ vi aut clã.
l. nij. G. vltimo.æ l. ſeruus · Hic autem clam fa⸗
cere dicitur · quando quis nõ peemiſſis bannis
eccleſie contrahit vt dictum eſt · ſicut peobat
concilium generale · .· e · cum inhibitio. cuiꝰ? HG

pa ſunt hec vnde pꝛedeceſſoꝛum noſtroeum ve

ſti gijs inherendo:clamdeſtina coniugia peni⸗
tus inbibemus peobibentes etiam ne quis ſa

cerdos talibus intereſſe peeſumat: quare ſpeci
alem quoeundam locoeum conſuetudmem ad

alia generaliter peozogando.ſtatuimus vt cuzʒ
matrimonia fuerint contrahenda · in eccleſijs y

peeſ biteros publice peoponantur compe?enti

2

termino peefinito.vt infra illum qui volu erit
⁊æ valuerit legitimum impedimentum opponat

2æ ipſi pꝛeſ biteri nipilominus inueſti gent vtruʒ
aliquod impedimentum obſiſtat· cum aute ap⸗
paruerit peobabilis comectura contra copulã
contrahbendam. contractus interdicatur exp̃ſſe
donec quod fieri debeat ſup eo mamifeſtis con

ſtiterit documentis· Exponamus ſingula. Vñ
peedeceſſozum noſtrozum veſtigijs imnherendo

in his que rite ſtatuerunt vt B· ⁊· S de iurame⸗

calum. c.j. ſed ea que male dixerunt coærigere

poſſumꝰ. cum non habeat imperium par in pa
rem . vt · 5· de elect · innotuit· quia ſalua honoei
ficentia maiozum · æc.· vt dixi · ;̊. in p? ohemio ·

HE. j. ſub. de ipſius igitur · x· qᷓ igitur diuer
ſa ſcripta· ingia i. matrimonia de p̃ſen
ti. hec em verba matrimomum ⁊ coniugium ſi
nonima ſunt.vt no.õ.de matriq.⁊ vnde dica⸗

tur · ¶ Quid ergo de ſponſalibus · non videt

q ad ea hec conſtitutio ſe extendat · et eſt ven
quo ad verba. cum in nullo loco iſtius conſti⸗
tutionis loquatur niſi de matrimonio vel con⸗
iugio per verba de peeſenti contraheẽdo · vt ap
paret in litera. j· per totum · Sed puto ꝙ mens

aliud velit ˖ que ſequẽda eſt · vt · ff · de excu · tu ·

ſcire opostet.greca eſt. ꝗ· aliud · ⁊ ideo ex mẽte
dico ſponſalia clamdeſtina ſicut coniugia ł ma
trimonia peohibenda.alias non bene peonide
retur periculis animarum cum multis modis
ſponſalia firmentur æ poſtea equiparentur ma⸗
trimonio: vt notatur.õ.de mat rimo.. vltimo·
ſub · ¶. vt autem · · pꝛeſumptoeũ.⁊.·e/·. vtrãũ

clamdeſtina· v. ꝙ ſumulier. æ ideo dixit in ru⸗
beica de clamdeſtina deſpoſatione non de clam

deſtino matrimoniovt vtrunqʒ includeret· ad

hoc.j.eo·ca· j· ſedᷣm quam expoſui vno modo
I· e. vtrum. ⁊ patet.S.in pem. ſumme iſtiꝰ.t.
ſt et alia rõ.ne videlicʒ homo admittat młb
s9 vxoees.a mulier multos viros· hm ea que
no.S.·de deſpon.impu.. ⁊ que ſponſalia· quia
ſieut in eodem.ꝗ. continetur· qᷓuis conſangui⸗
nitas peobetur et ſic ſoluantur ſpõſalia.mhil⸗
ominꝰ publice honeſtatis iuſticia intelligitur

Senerata.quare conſanguinitaſ hincinde impe

ditur · H tamen de conſuetudine non ſeruatur·
⁊ iunge quod no.j.e.omento ſuper verbo con
tractus interdicatur expeeſſe ·Denitus inbi
bemus ⁊.·penam apponimus· I. ſi qius vero
⁊ ſequenti bus.ne aliquis ſacerdos etiam ſi par
rochialis non ſit·ſed æ parrochialis G̊ peohibe
re debet.nec regularis aliquis debet intereſſe
vt · .· . ſane ſex hoc autẽ ꝙ ſacerdotibus æ re⸗
Sularibus ſpecialiter peohibetur· videtun
alij poſſunt ĩ bidem intereſſe· ar. ff· de iudic · I.
cum peetoe.vel dic ꝙ hic accipitur ſacerdos ꝓ
quolibet clerico.vt: g.de cohacler.æ muli:c·
ij·⁊· cſi aute.⁊ de pĩgnoꝛ.c.j·xj.q j.de ꝓſona.
et eſt verum ꝙ omnibus peohibetur.etiam lai
cis· quare omnibus dixi penitentiam iniungen
dam.his maioeem æ alijs minoeem. vt dixi.j.
e. quã penam. ſuper verbo menti · ſz his · tñ
pena oedinaria non videtur imponi niſi ſacer⸗
doti parrochiali regulari:vł dic vt no.j. e. ꝗ.
quam penam.ſuper verbo cõmenti.regularis
4 Talibus ſc mrimonijs vel ſponſalibus clã
deſtinis · ¶ Deeſumat.ſed potius firmiter peo⸗
hibeantur contrahi quouſqʒ fuerint publicata
NMNuare. ſczʒ qe ip̃a peecipimꝰ publicari.ne pe
ricula animaꝝ inde peoueniant ſi clamdeſtine
contraheretur · Specialem quoeũdam loco⸗
rum.puta beluacenſis eccleſie ⁊* quarundã ali⸗
arum · vt.S de ſpon: cum in tua.⁊.· j.qui matri.
accu.poſ.cum in tua. Conſuetudmem · De
ſpeciali ↄſuetudine ⁊ ſpecialiſſima.generali et
Seneraliſſima.dic vt no.sS·de conſue. J. = de vᷣ
= peoꝛogando. ⁊ ſie B cõſue⸗
tudo hodie facit ius æ appeobatur qmia rõna⸗
bilis viſa elt. vt · S.· de conſue. c· le Braru⸗
mus.·. id eſt firmũ ius facimus: vt cum matri⸗
moma ſubandi ſine ſponſalia · vt dixi. S. ſup v⸗
bo ioconiugia an eccleſijs · non ergo in
alijs locis:ar · S.de reſcrip:cuzʒ dilecta.peope
finem · vel dic ꝙ hic non eſt vis dũmodo par⸗
rochanis hec publicent ſimul vocatis æ coad
unatis· ſicut dixi · S.de elect. ꝗ. vbi fieri debet.
ideo dicit in eccleſijs· quia ibi etiam non voca
ti coadunãtur ſingulis diebus dominicis ⁊ fe⸗
ſtinis· vt.S·de parrochijs · vt diebus domiĩicis
Quid ergo ſi ciuitas vel caſtrum łnerit in⸗
terdictum.publicetur in predicationibus · vt
·de ſenten.excom. reſponſo.⁊ ſic non deneget
lacerdos vocem ſuam captiuis cõtinere neque
untibus. ſed benedictionem non peeſtet.cũ ip⸗
ſam exceptam non inueniam a generali interdi
cto·ſolus em̃ baptiſmus.æ penitentia moeienti

um ⁊ cruce ſignatoenm ac peregrinozum⸗atqʒ
viaticum con firmatio epiſcopalis excipiun⸗
tur· niſi occaſiõe peiuilegij apoſtolici aliud cõ⸗
tingat· vt · Z.· de ſponſalibus.non eſt nobis. ]. ð
pemten:ꝙ in te.⁊ de ſenten.excõmu. reſponſo·.
Et hoc intelligas niſi hy ꝗ petũt publicatõ
nem fieri maioei excommunicatione ſint ligati
nam tales nullatenus audiret ſacerdos.cũ non
debeat eiſoem participare· S. p metꝰ.c.ſacris·
⁊ Patet in his que no·ĩ·de ſenten.excom· . et
que ſit Hena Quid ergo ſi tales contrabant
⁊ poſtmodum egitimum impedimẽetum appa⸗
reat. nunquid pꝛoles illegitima cenſebitur:æ e
dicedum ꝙ ſic · ſi excommunicatio iuſta fuerit·
ar· S·de conceſ:peeben· quia diuerſitatem · ff.
de regulis iuris:ꝙ quiſqʒ exculpa ſua damnuz
ſentit.j.de cle.excommu.miniſtrã.ſi celebeat.
Der peeſbiteros.ſcilicet parrochiales- quia
ad illos pertinet. vt dicã.j..ſane.ſubaudi tuł

per alios de mandato conſenſu peeſ biterox

parrochialium. quia feciſſe videtur qui p ali

facit.S.de offi.deleg.in literis.ĩ.de ſenten. ex

com.mulieres. Dublice peoponatur.id eſt in
publico ſiue in communi ita ꝙ omnes audiant.
ne decetero poſſit cari ignoeantia. vt ⁊ dixi · ·
ꝗ·quam penaʒ. v.ſane.fit ergo hec pꝓublicatio
IPter ignoeantes · ¶ Quio ergo ſi tota patria
H nouit. ſicut fuit quãdo tractabatur matrimo
nium meer dominum ludouicum regem frãco⸗
rum filium ludouici qin auinionem obſedit ˖ et
dominam margaritam filiam domim rapmũdi

berengarij comitis peouincie.qui hen. iij⸗ regi

angloeum aliaʒ filiam ſuam elionoz nomine ma
trimonialiter copulauit. nunquid dicentur ma
trimonia illa clãdeſtina. ex eo ꝙ ſolennitas iſta
ibidem ſeruata non fuit· non videtur. quia cer
ti certiceari nõ debent.vt.S: de elect.cũ inter
vniuerſas.æ· ff· de acti: emp·æ ven.l.j. in fine.
maxime cum per dominum papam greg.ix.fu
erint illa matrimoma appeobata. vnde ñ eget
alio adminiculo.ar. C de teſtam. omnium. et

8. de conſti:eccleſia.⁊= de electi.ſigni ficaſti. er

exquo pars maioe hominum hoc ſcit.lata cul⸗

pa eſſet hoc ignoꝛare.vt.ff.de verbo.ſigni.la⸗

2

te culpe/S· de poſtub · peeł.c.j.⁊ hoc ſcʒ ban

na ꝓponant nõ admittit etiã hodie cõſuetudo

in magnatũ matrimonijs:ſicut comitũ.march
ionum ſimilium.quod poteſt concedi ſcilicʒ

ꝙ non ſit neceſſe banna peoponi quando vocat
vxoeem a remotis partibus. æ publice nucios
mittit · ſic em̃ in facie eccleſie contrahi poterit
matrimonium inter ipſos. nec off endetur mes
iſtius conſtitutiomis. tutius tamen eſt vt m ec⸗
cleſia peopo natur publice hodie in Hoc caſu⸗
⁊ aſſignetur terminus vſqʒ in diem craſtinazʒ in
qua deſponſetur · vt ſic ſervuemus mentez æ ver
baideo etiam ſequitur. Competenti termi
no.quaſi diceret hm ꝙ eſt publicatum ⁊ diuul
gatum per famam diu eſt. vt. S̊. peoxime dixi.
vel modo de nouo peopoſitum poterit heeuioe
⁊debet peolixio⸗ termmus aſſignari. ec elt ar⸗
Zumentum ad id quod no.õ.de ſpon. J. quali

ter: vl dic opetenti.id e trino. ſimilis expoſitõ

8

ſ. de ſen excõ· ſacro.ar· õ · de vi · ⁊ ho · cle · c. fi·
2æ de oſti ex literis· xij:qijm digne. ⁊ B innuit

decre ˖ qᷓ picit· banmna ꝗponenda in płi loquẽdo

5.de ſpon· cum in tua· .· qui matri· accu.nõ po·.

c · fi.ergo ſaltem duo termim aſſi gnandi ſunt

ar.ijij · ꝗ· nij · . item numerus·a ſic expone re⸗
ſoluendo ſingularitatem in pluralitatem · ſicut
fit econuerſo·j.de peiui.vt peiuilegia · in fine ·
dico tamẽ arbitrarium ſim ea que no · ⁊ ſic ali⸗
quãdo tres terminos· aliqñ vnum terminũ aſſi

gnabit. ar. hi c. a· · de conuer · coniu · ex publi⸗

co.⁊. C· de mgenuis æ ma. diff amari · ⁊.· ff · de
optione legat · mancipioeꝛum.ſicut ⁊ no · S · de
do eontu· ꝗ. qualiter depꝛehendatur · ⁊. v · ſe⸗
quentibus· ¶ Sed quis arbitrabitur in h̊ caſu

certe etiam parrochialis ſacerdos cui B com⸗

mittitur .· j · e · G. ⁊ ipſi peel biteri. niſi foeſan in⸗
hibitio ſuperioeis obſtet · vel ſtatutuʒ aliquod

ſinodale · vt patet in his que no·j. de pnñijs · ·

eui cõfitendũ ſit. hx · ij · v. nec in hoc requiro·
aſequentibus · in quo caſu erit ad inhibentis
arbitrium recurrendũ· ar. S. de maio· æ obedi.
eum inferio?. ¶Qui voluerit æ valuerit id eſt
potuerit. hoc ideo dic.quia quilibet admittit
ad impediendum futuz mrimonium nõ firma
tum · vt. õ.de ſpon.peeterea.ij.J.de Ogna ·ſpi
tua nos· licet videatur cõtradicere · ᷓ. de ſpon.
cum in tua.ſed aliquotiens impedit quis infir
mitate.del annis puerilibus:. vt.. qui matri·.

rubeicella.que exceptiones · v· excuſatur tñ ·
quod die vt no.õde ſpon..fi · v.· itezʒ octauo⸗
2. v. item tercio. ¶Legitimum. id eſi verum
iuſtum.naz ſi malicioſum opponat canonice pu
nietur. vt. . e. c · C. vlt. ⁊ ex hoc ꝙ dicit legirti⸗
mum impedimentum vt . .. e. c · J. pari· apparet
qp hec oſtõ in qu olibet iuſto ĩpedim̃to locũ hẽt
non ſolum in gradu peohibito · vt dixi in . e · c.
G.pari.æ pᷣcedenti·⁊ ideo etiam ſequit Hic ali
quod iuſtum impedimentũ obſiſtat St ipſß
ſbiteri ſe parrochiales. vt:je·c.. ſane ·· Ni
hilominus·ſcʒ non ob. ꝙ in eccleſia publica⸗

runt.⁊ ↄpetentez terminũ aſſignarunt . ꝙᷓuis nł

lus appareat qui aliquid opponat · ibono⸗

miuus. id ẽ nõ ideo minus.¶ Inueſtigent · p ſe

ex officio ſuo diligenter · ¶ St inquirant · ſcʒ ab
antiquioꝛibus oſanguineis vicinis qui meliꝰ
peeſumuntur ſcire veritatem.vt· j· qui matri.

accu·poſ.ſub rubꝛicella ·libellus accuſationis

v.·ſi ergo aliquis ⁊ peecedenti · Vtrum alia
quod impedimentum obſiſtat · no·igitur ꝙ; ꝙ⸗
tumcũqʒ; partes renuncient peoductioni teſti⸗
um in mr̃imonialibus cauſisſicut iam vidi de
facto.⁊ q;tũcũqʒ iurent ꝙ vlterins non peoba
bunt ſed renuneiationi ſtabunt.non obſtat ta⸗
le iu ramentum qumĩmo iudex ex off icio veri⸗
tatem debet inquirere quouſqʒ certificet. vt
H·⁊ ·õ·de ſponſicut. in fi·æ. c· conſultationi·.
·Sde iuriur·quemadmodũ ·I.vlt.⁊. c · ad no⸗
ſtram. ij · · . de conſan · a affi · c. j totum arbi
trio boni iudicis ↄmittitur · vt · · de ſpon · cũ
in tua ·quaſi in medio.⁊.jde fri:⁊ male·frater
nitatis · c· vl ·õ. de peoba:cum cauſam · xxx ·
q: vꝛindicantem · S· de fide inſtru. cũ iohãnes·

accu.poſ.c.fi·= dicam in ſumma ipſius · ti · ſub

4†

ad fi. quia de tanta re ſegnius agendum nõ eſt
vt · xlij. di · quieſcamus · lxj · di · miramur · vij · a⸗

ij · (·fi. ff. de carbo. edicto · l. · C. ij. ¶ Cum aut
apparuerit peobabilis coniectura. id eſt ꝓba

bilis peeſumptio· exemplum.õ.de teſti · ſuꝑ eo

ij· . j æ de ſpon· peeterea: ⁊ de conſan.ſup eo.

Contractus interdicatur expeeſſe id eſt ſpe⸗
cialiter· vt no.j.e· ꝗ. quã penã · V· ſane · ⁊ dic cõ
tractus ſponſalioꝝ non firmatoꝝ iureiurãdo

vel fide data · multofoztius nullo modo con⸗
tractoeum.de hoc no · S.de ſpon · . quis ſit ef⸗

fectus · ⁊æ:c. vlt · S·fi.⁊ ex hoc habes ꝙ nullus
debet contrahere etiam ſponſalia ſine licentia

eccleſie.æ eſt ratio· vt no.õ ·e.ꝗ. ſup verbo diu

gia · ⁊ dic ſine licentia eccleſie · id eſt pꝛel biteri

parrochialis intelligas quando contrahentes

ſunt puberes · ſecus puto in impuberibꝰ. quia
ibi licentia epiſcopi requiritur. Item in diſſol⸗
uendo · vt dixi · · V · tercio. ⁊· v· quarto· et de
ſpon. u· fi.æ licet ; conueniat menti iurispeo
pter pericula que inde peoueniunt vt patet.j·
e.ꝗ. ꝓximo.⁊. . vtrũ · V.j·tamen ſi hoc in ſpõ⸗
ſalibus non ſeruetur ſicut nec conſuetudo ſer⸗
uat.taliter contrahens nullam penam oꝛdina⸗
riam patietur.ar· ff · de penis · ſi peeſes · ⁊ iunge
uod no.j· e.. quam penam·v· minquid idez⸗
Done quid fieri debeat · ſcz vtrum debeant
oniungi vel non · Zuper eo manifeſtis con⸗
ſtiterit documentis id eſt inſtrumentis vel te⸗
ſtibus.vt no.õ.de fi:inſtrum̃..quid ſit inſtru⸗
mentum.quia ſuper re incerta· c. vt.xj·q iij.
graue:⁊ apparet...quare peꝛohibeãtur · ꝓſi
interdicto ſpeeto contraxerint · vide penã · ·
e · ¶.quam p enam · v · ſi quis ·

Vare peohibeantur.æ quidem quia qui
male agit odit lucem vt · S· de offi · del.
conſuluit.⁊ ideo peohibentur etiam clamdeſti
ne electiõ es · vt. õ·de elect· quia pꝛopter · in fi·
tenebee em̃ apte ſunt ad ſubijciendum ptum·
ff · de ven · inſpi . l. j· ꝗ. mittantur · Deohibentur

etiam ꝗpter periculnm anima; · quia mutata

voluntate alterius ſponſorum non poteſt fieri
fides iudici · vnde conuolant ad ſecunda vota.
a parãt ſibi laqueumnam in iudicio anime cõ⸗
ſuletur eis ne reddant debitum contra conſci⸗
entiam · in foꝛo autẽ iudiciali excõmunicabũt᷑
niſi reddant · tolerent ergo excõmunicatõnem ·

vt. · de en exeom inanſtioni. z. S, de reſtit·

ſpoli · literas. ꝗ.penbł · ¶ Nemo em̃ contra oſciẽ
tiam vemre debet. vt ibi · ⁊. S· de peeſcript· c.
fi.æ de ſcru:in oeð · fa·c.vnico.xxviij · q·j·ꝗ.j.
Hic tamen notandumꝙ conſcientiaꝝ alia

tenerrima ſcrupuloſa ſiue ſinderiſina· ð hac po

teſt intelligi · l.· C· de fide inſtrum̃ · l· vltia · ante
finem · ibi · cum foeſitan quidam ſub tali reuerẽ
tia tenti · æc. .de ſimo·.a ſi queſtiões · circa peĩ

cipium.hanc ha bent pleri qʒ ſimplices theolo

¶ Flia dura voluntaria vel capitanea ſeu
ſenſualis · vt hy qui non timent peccare publi⸗
ce:æ de pctis ſuis etiã gloꝛiari.j.de exceſ.pᷣla·
ꝙᷓ ſit Sue· æ in aut.ð reſti.⁊ ea q̃ parit ĩ.xjmẽ
ſe .· J. ⁊ vnũ ſiquidẽ.coł.inj⁊ hãc pleriqʒ legi⸗
ſte hñt iudicãtes ð pctis bñplacito volũtatis

i

non credentes ſe peccare dũmodo hm legẽ hu

manam iudicant.quia qui peccat non peccat le

gis autoeitate.xxiij.qiiij:qui peccat·ergo ſe⸗

cũdum ipſos foenicari peccatũ non eſt.ff· ð cõ

cu · l. j· ſed certe male dicũt · vt apparet in his

que no.S.de ſpon · ſub rubrica de matri · J. qd

ſit matrimoniũ.v.quod aũt · in pein.æ ſe.tales
decipit tenebeaꝛ peinceps in lucis angelum

ſy tranſ foemãs.S.ne cłi:vel mona:nõ magno

Xlia modeſta iuſta ſeu ratõnabilis:vt in bo
nis canoniſtis· ad quos nedũ laici ſed æ religio
ſi in multis caſibꝰ.quos potes exẽplificare p
ea que no·õ.de pᷣſcrip.ſub rubeica.de p̃ᷣſe ripti
one reꝝ ĩmobiliũ.ꝗ.que ſunt neceſſaria.v· mi⸗
chi videtur· ſe · recurrere debent ꝓ oſciẽtijs

infosmandis. vt.j.de ſimo.p tuas ·ij.ĩ.de ſen.

excom·inquiſitioni ·õ · de cenſi . ſignificauit. ·
de iurepatro.cura.S.de ſta.mo· J. pe.⁊.c· ſe.
5· de vi · ⁊ ho.cle · vt clericoeum.S.de oł· oꝛdi.
irrefragabili.S.de conſtic.j⁊. c.ne innitatis.
⁊· cfi:⁊ in ↄcosdantijs ſignatis · S·e.v.nemo·
⁊ peecedenti. ideo dicit dnñs noſter ꝙ decet et
expedit vt dſcientie puritati non deſit iudiciuzʒ
rationis · vt in aut.d.n.de regu:extra.non ſo⸗
lũ · ꝗlicet igitur. ſ Ergo peima angelica· ſecũ

da beſtialis · tercia rationalis · poteſt dic Igi
tur ſi qui peimo clam contraxerit · ſecũdo vnꝰ

ipᷣoꝝ in facie eccleſie ad ſecũda vota cõuolat
compellet᷑ ſecunda vota tenere⸗ qᷓuis em̃ vera
ſimt peima ſponſalia.tñ vera credenda non ſunt
niſi manifeſtis indicijs cõpeobentur.niſi mani⸗
feſto iudicio ↄuincantur ·niſi iudiciario oedine
publicentur· vt:xxx.q:v.ꝗ.his ita:eccleſia er
So non iudicat de ocultis ſed ſolꝰ deꝰ. vt ibi.
⁊z ·.de ſimo.ſicut:in fi:⁊.c:ſe.in fi.⁊ ideo mul
totiens ligatus ꝑ eccleſiam abſolutꝰ eſt apud
Pn econtra.vt.ĩ.de ſentẽ.excom.a nobis:
Seè nũquid defertur iuramentũ ſemiplene

Pbanti · dic vt no.õ · de iur̃iur. ſub. g. nunc re⸗

deundum · ⁊?· J. ſup quibus.in illa queſtione.x
vᷣ·quid de cauſa monachatõis · Et no.ꝙ qᷓ;uis
clamdeſtina matrimonia ꝓhibeantur fieri.fa⸗
cta tñtenent ſi aliud impedimentũ non ſubſit
I·e.ca.j:xxx.q:v:noſtrates . in fine · et · J. ſed

obijcitur.⁊ no.S.de fer̃.capellanus.ſalua tam

ena ſiue penitentia que ſemp eſt infligenda·
Quid ergo ſi tales redeuntes ad coꝛ ſecũda
vota renuũt · ⁊ ad terrã ignotam aufugiũt ibi⸗
dem ↄfitentes peccatũ ſuum ⁊ agendo penitẽ⸗
tiam de ↄmiſſis.⁊ quidem ſi cum licentia iudic᷑
non excõmunicati tranſeũt tuti videntur. ſin⸗
aũt excõmunicati vel ſme licentia excõmunieari
poſſint.⁊ quocunqʒ vadant debent ſententiazʒ
obſeruare.eis em̃ piculoſum eſt ſi ſe ingerant
ĩde cle excom.miillud..illud.cõmunicãtes
aũt reddit ꝓbabilis ignoeantia excuſatos · vt
ĩ.de cle.excõ.mi.apoſtolice · ⁊ vide quod no.
5· de do. ſub rubeicella · de contu . J. qualiter de
peehendatur.
V FTrum clamdeſtina mrionia publicis p̃⸗
diudicent vel econtra.⁊ qiudem ſi anteq;
ſecnnda vota pꝓfecerint publice ambo ſpõſi cla⸗
deſtini ipᷣm mrim̃ clamdeſtinũ voluerint eccle⸗
ſie voce conſona publicare · mſi iuſta cauſa im⸗

pediat · ſunt ab eccleſia admittẽdi. ⁊ pinde eſt

ac ſi abinicio in facie eccleſie ↄtraxiſſent. vt · ·

e:c. ij · ⁊· . de conſan.⁊ affini · c. j· ⁊ ſic intellige
dictum gratiam:quod habes:xxx · q v. ꝗ. hys

ita · ⁊ finem illius decreti:xxx·q:v. aliter.ibi.
niſi voluntas ꝗꝓpeia.⁊c. æ eſt H veꝝ quo a fir
mitatem mrimonij·quod æ ante appeobatõem
firmũ erat.õ.de fer̃᷑. capellanus.a quo ad Peo
batione eccleſie.non tñ omnino quo ad legiti
matõem filioꝝ ꝙᷓuis aliqui ↄtra ſentiant · de H
tangitur·j· e · ꝗJ. ꝓx.x· ſi quis autẽ·z. . Pari
modo. Quod ſi mulier vel vir negauerit · vi⸗
ro imcumbit peobatõ·i.illi qui ꝓ matrimonio
ſtat · vt. .·e.c.j.nam ſi vir negat mr̃im ↄtractuzʒ
2* mulier aſſerat. G̊ muliebeis ſexus conuertit
in virilem a ecõtra:æ ſic dicitur mulier vir a v
tute animi.⁊ vir mulier a mollicie cosdis.vt· x
xxij · q·vij. J. h̊ illud ambeoſij· eſt bona expo⸗
ſitio ſi teſtes ppa reãt.ałs ꝗpeie ponit viro.
ꝗ · d· ſi mrionium p teſtes ꝓbari non poteſt vbi
tñ coniuges ↄfitentur ſpõſalia·h vir dicat ma
trimoniũ firmatũ pꝑ caruis copulam æ mulier
neget vel econtra·ſtãdum eſt verbo viri.· quia
caput eſt mulieris.vt ·xxxiijq v· cũ caput.et
q·j.ſi quis vxoeem · nam ſi uuret ſe cognouiſſe
credĩ ei · vt· ·t. j continebatur. H· · Idẽ ſi

iuret ſe non cognouiſſe · vt. 8.ti. j· duo pueri.
vnde expone ſi quis clamſubandi cognouerit

aliquam ſcilicet quam publice deſponſauerit·
vel quam ipſe deſponſauerit ſcilicet per ver⸗
ba de futuro ſicut vterqʒ confitetur · æ mulier
vel vir· æc. deſponſatcõem.ſubaudi firmatã caxr
nali copula ſubſeqñti. viro incũbit ꝓbatio. ſcʒ
quia ſtatur iuramento ſuo:et ſzm hanc expoſi⸗
onem apparet ꝙ hec ꝓhibitio nõ ſolum in ma⸗
trimonijs ſed etiam in ſponſalibus locũ habet
vt no·õ.e·· quot modis.ſuꝑ verbo ↄmẽti:cõ⸗

iugia.vᷣ ·quid ergo· hoc aũt quoð dixi ꝙ ſtan⸗

dum eſt iuramenteo viri aſſerentis ſe muliere
cognouiſſe· bene ven eſt niſi vbi vir iurauerit
ſe ip̃am cognouiſſe.⁊ mulier peobat ſe virginẽ
per aſpectum · vt dicam.j.de frigi:q. qualiter.
v· ſmaũt maritus.Item ꝙ dixi eſſe ſtandum ver

bo viri urantis ſe non cognouiſſe mulierez cũ
mulier contrarium aſſerat intelligas qñ æ vir
ip̃am peobat virginem ꝑ aſpectum . alioquin

crederetur mulieri ꝓ mrimonio ſtanti · vt appz
in ſuꝑioẽ · ⁊ in his que no·jĩ.de frig· . fi. v · ;
ſi marito·⁊ ſeqñtibus.⁊ ſic habes ꝙ clamdeſli
na pᷣcedentia pᷣiudicant mrionijs publicis con
trahẽdis· quod credo veꝝ vbi ambo gbhentes
HBofitentur:etiã ſi ſecũda firmata ſint iuram̃to
vel fide data · ꝙᷓuis ſecũdis fiat oculta eluſio.
qꝛ in dubijs tutioꝛ via ⁊ certioꝛ reſpectu anĩe
eſt eligenda. Rlij tamen contradicũt · ar. j. de
conſang·⁊ affini· ſuper eo · ſed certe peo me fa⸗
cit potius ꝙᷓ; cõtra.⁊ hoc etiã qð dixi ꝓbatur

S. de ſponſa · iuuenis.⁊=· · de cle · excom. mini.

illud. ⁊ ̊ tutioe eſt.qe minus malũ eſt ſi ſemel
deieret . ꝙᷓ ſi imperpetuũ adultere . vt. xxxij ·.
q:vij. q̃d in oĩbus peccgtis adulterio grauiꝰ.
Item non pᷣſumo ꝙ aliquis debeat deierare.ar.
ĩ·qvij·ſanctimus.Vnmi tñ contrahentiũ nõ ere
deretur in peeiudicium ſecundoꝛuz dummodo

ſpõſalia iurata eſſent hm quoſdã.vt·õ·de ſpõ.
peeterea:ij:quod dic vt no·õ.de ſpon· ¶. a qua⸗
liter diſſoluantur· v· Item tercio · ¶ Qatrimo⸗
ma autè ſecundo loco publice cõtracta in fo⸗
ro iudiciali peeiudicant p̃eedenti bus elãdeſti⸗
nisſcʒ que per teſtes legittimos peobari nõ
poſſunt · ſed in penitentiali ſecusvt noõ. . qᷓ⸗
re:quare ergo ſtat eccl eſia publicis:quia diui⸗
nare nõ poteſt.vt ·S.vt beneficia eccleſiaſtica ·
vt noſtrum.q.j.nec vnqꝙ; credendum eſt ſpõſis
etiam ſi ambo vel omnes peo peimo clamde⸗
ſtino confiteantur:exquo anteꝙ; ſecundũ ↄtra
heretur non fuit facta fides eccleſie per teſtes
vel vↄfeſſionem.lIdeo ſi quis bina comugia clã⸗
deſtina contraxit.in poteſtate ſua eſt ab inicio
ꝙ maluerit publicare· ſed caueat ſibi ne pꝛimi
tus ſecundũ publicet.nam poſtea non credere
ꝙ aliud p̈ceſſiſſet niſi per teſtes ꝓbaretur. et B
ꝛuſte dieitur·albs multotiens eolluderent adin
uicem ſponſi.vt.jde eo qui cog⸗ſan· vxſue-
ſuper eo. nτι. de teſti. ſuper eo⸗ idem eſſet ſi ĩ
peeiudicium ſpũalis mrimonij ↄfiterentur.pu
ta ſolennis voti·ar.j.e.q; nobis.⁊ ideo dicunt
quidam ꝙ exponi debet vel diſiunctiua peo et
ne ſit contrarium.j:de rap.cum cauſam. ſed vi
de ſuper hoc quod no.j.de eo qui cog:conſan.
vx · ſue · J⁊ quid iuris:illud notandũ⸗æ die
pt ibi dixi Quid ſi peto diuoetium fieri int
me æ vxoæem meam illa ratione quia dico me
aliam viuam habere·non peobo.nunquid moe
eua illa contra quã agebam cõtrahere poſſum.
Vel quid ſi iuro de aliqua quam peto ꝙ vxo⸗
mea eſt:ipſa nihilominꝰ ꝓpter defectum ꝓba
tionis abſoluit· nunquid ea viuente poſſum cõ
trahare cum aliadicas ꝙ in talibus ſimilibꝰ
ſum mee conſcientie relinquendus. 6· de iuriu⸗

cum tali ſecundo exquo pemã abſoluiſtis: ſed
quia non debeęeo contrahere niſi pꝛemiſſis ban⸗
nis; vt . · e cum inhibitio · ideo peto ꝙ mande
tis ſacerdoti meo ꝙ hoc publicetur in eccleſia
ſicut debet⸗quid conſu les ep̃o in B caſu nam ſi
admittit petitionem ergo tacite videtur dare
li centiam contrahendi⸗ ſi non admittit eodem
modo videtur eam denegare · ſed neutrum fa⸗
cere debet. vt · · de juriur · mulieri .· He · ita di⸗
cet epiſcopus · cariſſime tu iuraſti ꝙ cũ cali quã
iam abſoluimus ꝓ verba de pꝛeſenti ↄtraxeris
icentiam publicandi tibi non poſſumꝰ denega
re.cum te tue ↄſcientie relinquere teneamur.
ar · xxviij/dide his.placet ergo nobis ⁊ ſuſti⸗
nemus ꝙ pᷣſbiter hec banna ꝗꝓponat · nos tñ ꝓ⸗
ſprer hoc non intendimus tibi dare exp̃ſſeł ta⸗
cite licentiam aliquam contrahendi.immo ob⸗
teſtamur te ſub aſperſione ſanguinis ieſu criſti
ꝙ ſi ſcis te verum iuraſſe nullatenus ſecũdo cõ
trahas ne contra tuum venias iuramentũ. qðᷣ
ſ feceris a ſanguine tuo munde ſunt manus no
ſtre.xliij.di:epheſijs.⁊ eſt ſimile quod no.õ.ð
voto· ꝗ. quot ſint ſpecies · ſub.. votoꝛ · x. qͥd
ſi is qui ſimplex votumæ ſequentibus.
Vam penam patiantur clamdeſtine cõ⸗
trahentes æ ſui pñtiam exhibentes: = qᷓ

mulieri.xxxiijdi habuiſſe! Sed pone ꝙ tali
venit ad epᷣm dicens:domine volo concrabofe .

ꝙ puniun i

dem ſi peimo modo peccent aliqui · ſed tribus
vltimis non offendant non eſt peccatum ꝓ oĩa
vt patet.S· . j. v.j· ĩdeo dixi per omma · quia
ſi ſine benedictione ſolenni vel oblatione in ec
cleſa moæe ſolito facta ſpõſus ſponſam ſuã car⸗
naliter cognouerit vterqʒ peccat · quia venit ꝗ
generalem conſuetudinez eccleſie· ⁊ contẽptoe
cõſuetudinis eccleſiaſtice ſicut p̃uaricatoe le⸗
gis diu ine punitur · vt · xj · di· in his · ¶ Sinaũt
ſecundo modo deliquerint · peimũ vero terciũ
⁊ quartum non off enderint· patiuntur penam
aliqñ perpetui adulterij ſeʒ ſi anteꝙ; ipᷣm publi
cauerint ad ſecunda vota tranſierint. hm ea qᷓ

no. 6S. e. ꝗ. quare.æ· . vtrũ. Quod ſi a peimo

ſecundo ⁊ quarto abſtinuerint .ſed in tercio de⸗
liquerint · iniungenda eſt penitentia ↄtrahen⸗
tibus ⁊ vt puto ſcienter peeſentiam ſuam exhi
bentibus licet mino.ſecus ſi de peꝛeſenti habu
erint bonam fidem.quia credebant ꝙ haberet
licentiam.vel quia neſciebant ꝙ cum alia con⸗
traxiſſet · ar.ꝗ̊.t·j.duo·in fi .·⁊· ·de diuoꝛ ·poe⸗
ro.⁊: xxxiijiq.ij:ſeculares:⁊.õde ſpon.c.j: et
c·cum apoſtolica.v c·ad id quod. Si veroin
ſolo quarto deliquerint· puniun contrahẽtes
ſui peeſentiam exhibentes· ꝓut legitur in cõ
cilio generali.j·e·cũ inhibitio:cuius verba ſüt
hec· ¶ Si quis vero huinſmõi clamdeſtina vel
interdicta ↄmgia inire peeſumpſerit in gradu
Phibito etiam ignoæanter.ſoboles de tali con
iuncti one ſuſcepta pꝛoæſus illegittima cenſea.
de parentum ignoeantia nullum habirtura ſub

ſidiu m cum ill talicer contrabendo nõ exper⸗

tes ſcientie.immo ſaltem affectatoees ignoeã
tie videantur.
Dari modo peoles illegittima cenſeatur · ſi
ambo parentes impedimentü ſcientes legitti⸗
mum pter omne interdictum etiã in ↄſpectu
eccleſie dtrahere peeſumpſerunt · Sane ſi p⸗
rochialis ſacerdos tales ↄiunctõnes ꝓhibere
Otẽpſerit· aut q̃libet etiã regł aris q eis pᷣſum
pſerit intereſſe · per trienniuzʒ ab officio ſuſpe⸗

datur. grauius Bniua ſi culpe qualitas

poſtulauerit. ¶ Zed is qui taliter copijlari
pᷣſumpſerit etiã in gradu conceſſo ddi Suaben
tentia imgaranc i quis aũt ad impedien
dam legittimã copulam malicioſum impedim̃
tum obiecerit.canonicam nõ effugiet vltionẽ
vt · · e. cũ inhibitio · . ſi quis.vſqʒ in fi:ſic patzʒ
filios ⁊ etiã in ſeip̃ᷣos clamdeſtie
Otrahẽtes · ¶ Si quis vero huiuſmõi clamde⸗
ſtina ſcʒ nõ ſeruata ſolẽnitate de qua dixi.S.· ꝗ.
j. v. quarto · ¶ Vel mterdicta ſcz pꝑ ſacerdotez
ꝓbabili comectura apparẽéte · vt · . e · Y· quar⸗
to. ¶ in gradu ꝓhibito· puta · quarto vbł citra
vt.· e·cũ inhibitio·in pem. æ.de ↄſang. nõ
debet · Nunquid idem in alio quouis impe⸗
dimẽto legittimo.non videtur.quia cũ hoc pe
nale ſit reſtringedum eſt. ar. de pe · di. j. pene ·
ff · de penis · ſi peeſes.⁊.l.interpeetatione.⁊.ᷓ·
de conceſſioñ·peebende .conſtitutus.⁊æ de hil
que fiunt a maioei parte capituli · queſiuit · et
ſic erit hoc ſpeciale in gradu peohibito:ſicut
⁊ ibi no.ꝙ in hcaſu denega vxoꝛis reſtitutõ

t.· de reſtit'. ſpoli:literas. . ꝗpterea.hm ep
qdaʒ ibi exponũt p̃ᷣſertim.i maxime. ſed puto
idem in quolibet legittimo impedimẽto.vt Pz
in · ꝓ. pari mõ.je: c nam eadem rõ debet nos
mouere que ⁊ papam moueret.vt.õ.de reſeri.
ſup literis. in fi.æ idem in ſimilibus iudicãdũ.
vt. S. de reſeri· inter ceteras.æ vox illa eeſer⸗
tim ſupeadicta exponeda eſt.i.maxime. Eciã
ignoeanter · qe ſi ſcienter illegittima eſſz ꝓles.
etiã ſi in facie eceleſie ↄtraxiſſent · vt · j. e. c. j·ꝗ.
Pari · Oe tali iunctione ſczʒ clamdeſtina vel
interdicta.quod dic vt.S· expoſui. Suſcepta
id eſt nata· intelligas anteq; mrimoniũ per ec⸗
eleſam fuerit compeobatũ. nam ſi poſtea na⸗
ſceretur:licet antea generata æ ocepta eſſet le⸗
gittima cenſeretur · vt.j·qui fi:ſint legit· quoð

nobis · Fliqui vero G largius intelligunt· qdᷣ

die vt no · . qui fi.ſint legit.ꝗ. an vtruqʒ Zenus
ſuccedat · v. item ſecus ſi clam ↄtraxerint. Il
legit tima.æ ſic non ſuccedet: vt dicam.j.ꝗᷓ fi.
ſint le · C. an vtrũqʒ genus ſuccedat. apparz 8
ꝙ ſi qui ↄtra interdĩctũ eccleſie ↄtraxerint im⸗
pedimentum ſcie ntes.ꝙᷓuis denunciatio facta
fuerit ĩ eccleſia.ſi poſtea inter ipſos ex iuſta cã
dinoetium celebeetur · filij illegittimi remanẽt
ꝙᷓtumcunqʒ parentes habuerint bonam fidezʒ.
de hoc.j/de matri ·con.ↄtra inter·eccł· ꝗ. qd
iuris. v· ſi ppetua.⁊. ·ę· xᷣ.etiam in cõſpectu
eccleſie · ⁊ ſequentibus. VDe parentum igno⸗
rantia.qdlicet in multis articulis debeat eſſe
ignoeantia excuſata · vt.õde ↄſti · ↄgnoſcẽtes
⁊ de reſcri.ſupꝑ literis.⁊.ff.mandati · ſi ꝓcura⸗
toeem. J. ignozantes:quinimo in hoc caſu ſi al
ter tm̃ ↄiugum impedimẽtũ ignoeraet. peoles
legittima remaneret dũmodo in facie eecleſie
Otraxiſſent· vt.. qui fi·ſint le·ex tenoee.qꝛ nõ
poteſt eſſe partim liber partim ſeruus.vt.ff. ð
ſta.lib·ſi duobus. ꝙᷓuis Lau. qᷣdixit ꝓ.l. C.ðᷣ
inceſt.nup.qui ↄera:tñ exquo clamdeſtine ł cõ
tra interdctm eccleſie hunt non excuſantur.
ꝙᷓunis ambo parentes ałs ꝓbabiliter ignoearet
Taliter.ſ.clãdeſtine vł q interdetm eccłie:
MNon expertes ſcientie. vel ꝓ ĩmo affectato⸗
res:cc· videant · i pᷣſamantur · ⁊ eſt p̃ᷣumptio
iuris ⁊ de iure·quare ꝓbatio in ↄtrarium nõ
admitteretur. ſup quo vide . · de peeſumpt · ꝗ.
quot ſpẽs.v·alia iur̃ ⁊ de iure·⁊ ideo puniuntꝰ
Otrahentes rõne doli· ſeu frandis ſue. ſeu etiã
inobedientie · Dari modo.i. pari ratione quã
ꝓxi ·dixi. Impedimtũ ſcʒ gdꝰ peohiti.vt.g.
Pximo·ꝗ. immo quodcũqʒ impedimentũ Pbe⸗
idem inris videtur.qma eadeʒ eſt ratio. vt ibi
dixi · Magiſter tñ meus intellexit ſupioꝛem ꝙ.
in gradus ꝓhiti impedimento tm̃. H aut gene⸗
raliter ſicut verba ſonant.ſedò non curo indaiſa
re.qꝛ litera occidit · vt.j.de ſacra vnct.c. vni⸗
J.pe ·.de ver.ſig.intelligentia:⁊.c.ĩ his.
f Stiam in ↄſpectu eccleſie.ſcʒ cum ambo ma
m fidem habent vt peecedit. ſecꝰ ſi alter bo⸗
nam fidem haberet · vt dixi. .· J. ꝓxio. ſic ergo
in duobus caſibus peoles illegittima cenſetur
ſcʒ ſi parentes clamdeſtine contra interdi tum
eccleſie ↄtrahuntqᷓuis ambo impedimentum
ignoeent.vt no · S· ꝓximo · v.in gradu ꝓhibi⸗

to⁊ ſeqñtibus.⁊ ſi ambo ſcientes impedim̃tũ

etiam in facie eccleſie ↄtraxerint.⁊ q̊ verum in

telligo ſi mrimonium parentibus viuentibus
fuerit accuſatũ ⁊ diuoetium celebeatũ⸗ Pun
quid ergo poſt moetem pentum queretur de B
mrimonio.vel etiam poſt moeteʒ alterius tim̃
videt & ſic · · qui fi.ſmt le.lato·⁊: c. cauſam·
Sʒ cõtra.qe poſt moꝛtem nemo accuſari poteſt

vt · xxxiij · q/ij :admonere.circa terciã partẽ pei

me columnęæ· xxiij.di:quoeũdã.⁊. C.ſi accu
ſacoe vel reus moetuus fuerit.l.j.ij.iij.⁊. inij·
1 Quicquid in hoc caſu alij dixert di · an ip̃is
vinentibus mrionium fuerit impeditum · æ tũc
nihilominꝰ quereret' de ipᷣo poſt moetem rõne

hereditatis.⁊ ſic poteſt intelligi.c.latoꝛ.⁊ cõ⸗

coꝛar. C. ſi accu· vel reus moz.fu·l.vlt.æ. C.
ne de ſta. defunc ;ᷓuis· non quo ad ðtegẽdum
delictum parentũ vel eog pumendos. qe mo⸗
tui puniri non poſſent nec ↄueniri.vt · Sᷓ. de re⸗
ſerip:ſignificauit.æ.· ff· que ſen.ſine ap. rſcin.
l.vl. Quid ſi parente viuente mrimoniũ non

fuit impedituzʒ· adhuc puto de hoc queri poſſe

infra quinquẽnium rõne hereditatis.æ ſic ſimi
liter poteſt intelligi.c.latoe.elapſo aũt quin⸗
quennio non poterit.vt.C· ne de ſtatu defun ·
in rubeica.⁊.lſi mater.æ ſic intellige caſum ex
peeſſum ꝓ hac via.j.qui fi.ſint le · puenit. vñ
quod dicit decre.de decennio.j.de Oiu.ſeruo·
licet. in facto ↄſiſtit.ſic em de facto otigit · ſed
ide eſſet de quĩquẽnio. vt ꝓbãt illa iura q dixi
e H mtelligas quo ad illos qui in facie ec⸗
cleſie ↄtraxerunt.vt dicũt ijura peeallegata · in

iquũ em̃ eſſet ſi exquo in facie eccleſie Otraxert
⁊tanto temꝑe ſimul quiete manſerunt deberet

poſt moꝛteʒx ipoꝝ peoles illegittima iudicari
vt. · qui fi· ſint le cum mter.j. veterem.æ.c.
