nibus peodeſſz · ar. C. de diuerſis relcrip · l. j. =
C.·ſi vnus ex pluribꝰ ap.l.j.⁊.ij·õ·de appel.
vna ſententia et ſic intellexit iob· ad h.j.e.ca.
i · ltem vm ex ſocijs edificanti nõ t fieri
nunciatio.ff.e· in ꝓuinciali.q.j.et.ij. Sedð
nec ſeruitutez habens põt dño nunciare.ſicut
no. ð· e · J. quis poſſit. v.quidquid tñ dicũt. ve
rum quia in communi edificandi ſeu demolis⸗
di ſocius inuito ſocio ius non habet.qe nõ ſo⸗
lus dñs eſt. vt · ff. vr · · parietez · et. l· ſi inter
me et te . ꝗJ. fi. ꝓhi bendꝰ eſt ne edificet.ff. cõi
di . ſabinus.peohibitione aũt facta.etiam per
lapilli iactõem opus nouum edificant poſtea
per cõi diuidundo iuditiũ.ſi tñ toti ſocietati
expediat · ff. vr. p̃. in rem communem·vel etiã
ſi non expediat per interdictum· ꝙ vi aut clã·
cogitur demoliri·ff. ꝓ vi aut clam.l.j. et.ij·⁊
l.iij. facit. Idem eſt ſi non peohibuit quia ne⸗
ſciuit · ff. ꝙ vi aut clam · l. iij· in fi · et dicta. l. ſa
binusin fi · Si autem ſciuit et non pꝛohibuit
de damno tantum agit per cõmuni dinidundo
iudicium · ꝙ ſi conſenſit. nec de damno habet
actionem · vt in dicta.l:ſabinus.ſed et ſi tace⸗
at ſocius callide ſciens opus ſolum. et ſic per
conſequens ſibi pꝛo media parte cedere· hoc
facere potuit · nec expenſas cogitur reſartire-
C de edifi · peiuatis· ſi is contra quem. ſcðᷣm
hoc intellige · ff.e.in pꝛo uinciali / Illud etiã
noꝙ ſi aliquod opus fiat ad emulatõem alte
rius.del qdð materiam ſeditõnis peebeat. vel
in publico· nullatenus eſt tolerandum. ff. de
operibus publicis.l.ii · L
Vaiiter fiat· er quidem p verba· Item
per peetoeis inhibitionem. Item per la
Pili iactum. ff.e.de pupillo.S. meminiſſe.
lllud autem ꝙ dico de iactu lapilli· in⸗
telligunt quidam vbi nulla verba mteruem⸗
unt · ſed iob mtellexit ꝙ hec verba et ſimilia

.*
=
H

uceruenire poſſint: nuncio tibi nouuzʒ opus p
jactum lapilli.æ ſtatim peoijciat lapidẽ in ipᷣo
opere æ aliqui dicũt H ter faciendũ · ar · ff . re
juoi. tumacia· xij.qij: indigne . S· ð ↄſti · ex
litteri s. j.de ſententia excõ: in audiencia.
Orene etiam aliqui vt az · ꝙ licet verbañ
ebeant interuenire · tñ nutu debet oſtendere
in iactu lapilli ne quid noui fiat · Si vis po
tes dicere ꝙ qᷓ;tum ad indicem requirunt ver
ba in loquente · nec em̃ omnis qui lapidem peo
ijcit intendit nonum opus nunciare:ſin autem
mutus eſſet tunc ſufficeret lapilli iactus cum
nutu conuementi et alijs circumſtantijs: com⸗
peobatur HB.õ· de ſpon:cum apud . in fi: et · c ·
tue. et idem dicunt quidam in matrimonijs · ſ.
ꝙ non ſufficit conſenſus ſine verbis · vt aperte
innuunt ꝓxime inducte decretales · ſed ð hoc
dic vt plene no.S.de ſpon · ſub rubeica de ma⸗
trimonijs· J. qualiter· V· mihi videtur · ſeãn⸗
tibus · 3 In hoc tñ nullaz vim conſtituo per
que verba fiat nunciatio.vtrum ſczʒ aliquis di
cat nuncio.vel peohibeo · vel interdico · ne he
opus facias· vel nouum opus · vel aliquid ſi⸗
mile.quia nec refert quid ex equipollentibus
fiat.ff· de re iudi: in ſumma .abs incipit · in ſen
tentijs· · de teſtibus· licet ex quadam·s· ꝓ⸗
curat᷑.petitio.nec qua lingua fiat: vtrum gre
ca vel latina. ar· C. ð teſtamentis: qm indignũ
ſedᷣm agonem. dũ tñ intelligat. ff. de inſti · ac·
.hͥ ⁊ ſi pupillus . ꝓſcribere · V· litteris ·
HGequiritur etiam ad hoc vt nunciatõ tene
at ꝙ cauſam quã nunciat dicat ar · C· de edic.
diui. adeiani tol.l.fi.ff. de tranſac.cum hi · ꝗ·.
vult igit oꝛatio.⁊ ſequen ·õ · ð accuſa· cũ dile⸗
cti. ꝗ. pe.ante finem.⁊ hoc verũ eſt ſi requira
tur vt no·S.e.. quis poſſit · v ſemꝑ tame als
ſufficit et ſi nude facta ſit nunciatõ ſine cauſa
ff. e de pupillo · J. cotiens.⁊· . pceden· ꝗᷓ nun
ciat.ſicut dicit᷑ et in teſte in aut ·de teſti · J. ſci
mus· no· S.de teſti · ꝗ.ſup:quibus.xv. de cau⸗
ſis:a ſub·J. æ cuncta v. quãuis enim· Is
vero qui nunciat.neceſſe hʒ quo loco opꝰ no
uum nunciet demonſtrare-ad G; vt is cui nun⸗
ciatur ſciat a quo loco abſtineat. et in quo lo⸗
co edificare poſſit· Gſi in partem fit nũciatio.
Ceterum ſi in totumſufficit ſimpliciter dicere
nuncio nouum opus f e. De pupillo..qui nũ
ciat.a ſequentibus · Eſt a conſilium.il: ꝙ ſi
quid edificatum ſit: in teſtatõem poni debet ·
vt ſic facilis ſit peobatioq;tum debeat de ipᷣo
opere demoliri · Dicet ergo tabellio.tali annꝰ⸗
æ. cum eſſem vocatus a tali æ ad talem locũ ·
et non eſſet adhuc eleuatus murus per vnum
cubitum ſicut me nſuraui videntibus ⁊ peeſen
tibus teſtibus infraſcriptis:talis qui vocaue
rat me numciauit nouum opus tali in re ipſa p
ſenti = exiſtenti · ⁊æ B ꝓ lapilli iactum.vel ꝓ nũ
cium a iudice miſſum vłl ꝓ verba · ſcðõm ꝙ erit
debet etiam apponi longitudo. æ la titudo·
et qualitas operis:hi ſunt moduli quos docet

ſumere lex · ⁊ G eſt teſtatio de quibus habes

ff·e · non ſolum · ꝗ.j.⁊· J.penul.ſed ⁊ in inſt u
mento· dies · hoꝛea · ⁊ ꝙ opus futurum ſit·ap
poni debet . a caueri debet ne obſcure aut per

2

functoꝛie quid agaturneqʒ artari debet ad⸗
uerſarius abſens cui denunciatio fit · vt · · diẽ
ad peohibendum opus non valeat occurrere ·
.ff. ꝓ vi aut clam aut qui alit · M· j· ⁊· J. ſiq̃s
denunciauerit . ſed illud loquitur de alio mar
tino· quod die vt no. g · e. .· cui fiat · · veruz ·
et ſequen · Sed ⁊ is qui nunciat neceſſe ha⸗
bet iurare de calumma ſi exigaturquod ẽ in⸗
telligendum quando denunciatõne facta adi⸗
tur peetoe ſiue index · poſtulãs ſibi remitti nũ
ciationem.niſi ille qui nunciauit iurauerit · ab
inicio enim non exigitur peetoeis autoeitas·
ff · e. l· j. . nunciatio.ex hoc edĩcto ergo ſi fa
cta nunciatõne adeatur iudexiurabitur ſi exi
gatur ·alioquin nunciatio remittetur · ſic intel
lige · ff · e· de pupillo· ꝗ. qui opus nouum · nec
dicas hoc coærigi per aut ·de his qui ingre.
ad applb . J. fi · colł.v · qe hꝰ intelligit de iura
mento qnod peeſtatur poſt litem cõteſ. quod
non eſt peeſtandum niſi ſemel. vt ibi dicit · Doꝛ
ro.l:de pꝓupillo.ꝗ.qui opus·loquitur de iura
mento quod peeſtatur ante litem conteſ.ſicut
et alia iura.ff.de dam · infec· qui bona:ꝗ. qui
damni · et. J.ſiquis ſtipulaturꝰ· ff · qui ſatiſda ·
co· de die · J. iubetur · ff · de iuriuð · l. iuſiuran⸗
dum. ꝗ. qui iuſiurandum · Qui vero alieno
nomine nunciat:neceſſe habet ſatiſoare rezʒ ra
tam dominum Habiturum ff. e. de pupillo · ꝗ.
qui peocuratoeio.quod locũ habet ſcòm bul·
eum de mandato dubitatur Flin hoc dicuͦt
ſpeciale:æ cautõnem peeſtari debere: etiam ſi
de mandato conſtet ſicut et alibi:ff. ad treb.
quidã.⁊.· ff.de mi · illud · ad fi ·. · -
Valiter tollat.⁊ quidẽ ꝓ interdictũ ð
remiſſionibus: æ per ſubſequens inter⸗

Hhabes· ff · e · peetoe ait · ¶. deinde · ſiue expeeſſiz
it facta remiſſio · vt · ff · de remiſſionibus · l. j. ĩ
pein.⁊· ff.e.ſi opus nouũ ·ſine tacite · qð ml tiſ
modis accidit. puta:quia tranſactio ſecuta ẽ
autoeitate peetoeis · vel ſine · quia nec aliud q⸗
rit peetoe ꝙᷓ vt controuerſias dirimat ergo ſi
conueniãt inter ſe vel ſponte recedant debet
hoc ratum bhabere · ff e. ,g. poſt operis.æ
J.ſequenti · idem queritur · Tacite etiã fit
remiſſio per moetem nunciatoeis anteqꝙᷓ aliud
edificatum eſſet:nam ſi poſt edificatõnem mo
reretur · heredi competeret mterdictum· Doe
ro.moæte illius cun nunciatum eſt non extin⸗
guitur:quod ⁊ ex hoc apparet · quia in ſtipu⸗
latione qᷓ ex ̊ cauſa interponitur heredis fit
mentõ.ff · e.non ſolum.. moete · ⁊ ſequenti · ¶.
quod ſi is · ſed nec ſuccedit heres quo ad pena
vt notatur.õ.eę· . cui fiat·H.j.ad finem · ⁊ ſie
inſellige. ff. e.peetoe.. hoc interdictum·

(ibes quod appellatur pechibitoeꝛium. ð qꝰ

ℳ.

Eit et tacite remiſſio ſi ſatiſpetur.j.
opere demoliendo. ſi apparuerit iniuria edi⸗
ficatum.vel ſi per nunciatõnem factum ſit qꝰ
minus ſatiſdet · ff · e· peetoꝛ. ꝗ. deinde ait pee⸗
to?. ⁊æ· . hoc interdictum · æ S. Hoc autem. et
Jꝗ.ſi aliquando. Ceterum.poſt annũ h interdi
m locum non habet . ff· e. peetoæ: ¶. finali ·
Quid ergo ſi infra annum paratus ſit ſatiſ
dare de opere demoliendo his cui denüciatio

annũ ð

di⸗

ee⸗
et
rdi
ali⸗
ſari
atio

—

Ffacta eſt:· nuncians vero dicat non eſſe recipiẽ⸗

dam cautõem. quia vult ꝓbare ſtatim ꝙ ipſe

habet ius m re:et quidem in hac queſtiono mł
ti malta dixerunt que ſcribere non expedit.qᷣ
expeeſſum eſt ꝙ is qui off ert ſatiſpatõnem ex
pectare tenetur volentem ꝓbare vſq; ad tres
menſes infra quos niſi de pindicio ſuo ꝓbaue
rit · poſtea peeſtita ſatiſpatõne · vel oblata = re
cuſata.edificare poteſt.ergo vſqʒ; ad tres mẽ
ſes eſt electio nunciantis vtrum velit cautõez
oblatam recipere · vel piudicium ſaũ ꝓbare.
Lapſis vero tribus menſibus eſt electio offe:
rentis infra anmmum. vtrum ſcz ſatiſdare velit.
vel ꝓbationum longioees inducias expecta⸗
re·quod tempus ſczʒ trium menſum nõ videcꝰ
poſſe reſtringi.ꝙᷓ;uis aʒ. B dixerit.ſicut audiui
a dño ho·bo.qui de hoc dicebat ſe dubitare ·
ſicut no.poſt ipᷣm · ff·e.aĩt peetoeæ:·ſiquis pa⸗
ratus: ꝓ bantur H. C· e ·t. L. vnica · Fliqui tam̃
libei non habent hanc rubeicam. ſed ponitur
ſub titulo de edif.peiua:⁊ B hodie ſatis aper⸗
te expomtur.j·:ec· fi:·⁊ ſcõᷣm HG̊ intell gi debet
c.j·e.ſignificantibus:ffe.ſi peius.⁊ iura ſu⸗
perius al legata · ¶ Bemittit æ nunciatõ ſiue
tollitur · ſi is qui nunciauit nolit iurare de ca⸗
lumnia · quod die vt no· S. e · J. Px · V. ſed et is
qui nunciat: exquo autem peetoe remiſit ſuam
nunciatõem impune edificat.ff. e.ſi opus no
um.:qꝙ;tumcunqʒ; vero tollatur ſeu remitcav
nunciatio:poſſeſſo tñ ꝓ nunciatõcz ver boꝛum
amiſſa non recuperat niñ aliquiò interneniat-
quod dic vt no·e:ꝗ.ſequen. .alius effectꝰ.
et ſequentibus
. Vis ſit effectus:⁊ quidem vt quidquið
edificatum eſt poſt nunciatõem et ipᷣa
ſcriptã:ſiue iure ſiue ininria edificatũ fuerit.
totnm demoliatur expenſis ipius edificantis
ff.e.l.j.⸗H.j·⁊·l:·pᷣtoe..j·⁊· ¶.ſequetibꝰ.j.e.
cũ ex miucto·ſic eſt = ĩ excõicatõe q̃ tenet et ſi
iniuſta ſit· xj·qĩij: ca.j.⁊ facit hoc autoeitas
clauium · peimũ vero ſpeetus pᷣtoeis efficit.
ſcðm gof · vt no · S. e. ꝗJ. quis poſſit.v· fi ·Eſt
et effectus vt rem afficiat. vnde et is tenetur
ad quẽcunqʒ opꝰ ſiue poſſeſſio ꝓpuenerit · ff· e.
.l·fi.non tñ quo ad penã ſuccedit· vt no.S·e·
y¶. cui fiat· H· j·· Itẽ effectꝰ eſt vt ſi i18 cui
nunciatum eſt nolit rem denfendere tranſfer⸗
tur in eum onus ꝓbatõis: ff.e.ſi peius. quod
intellige ſicut no· S· e · ¶. ꝓx · v.qd ergo:æ tol⸗
luntur hij effectus ꝓ remiſſionẽ tacitã vel ex
pᷣſam· vt no·S.e. J.ꝓx · Rlms effectꝰ e vt
qñ fit ꝓꝑ verba ↄſtituat poſſeſſoꝛe illũ cui fit ·
ſi antea nõ poſſideret · ff. e.l.j. ꝗ. in operis.ſecꝰ

qñ fit ꝑ lapilli iactũ.vł autoeitate pᷣtoꝛis· ff.

e.de pupillo.ꝗ. meminiſſe. Batõ diuerſita
tis hec eſt.qe vbi ꝓ lapilli iactum fit nuncia⸗
tio:nõ eſt ſignũ hominis foemidoloſi ti midi ł
fu gitiui b vecoedis ·ſed ẽ ſignũ audacis hoĩs
et pugnaturi ⁊ parati ꝓ vim poſſeſſionẽ ſuã re⸗
tinere ſi alius nõ acquieſcat.Idẽ eſt qñ pᷣeoꝛem
adit ꝓponẽs tali verboꝝ fozma.dne:talis edi
ficat in meo · mandetis ei ꝙ exeat ſtatim ter
ra mea alioqͥn timeo ne cum ego æ gens mea
armati ſimus ⁊ parati ad imuriã aD vim que ni

hi ĩfertur ꝓpulſandam exeat aliter ꝙ; vellet. In

hbis ergo duobus caſibus non apparet ꝙ ba⸗

beat animũ amittendi poſſeſſionem. Vbi vero
ſine peetoee venit ad edificantem.aſine lapil⸗
l iactudicitq;ʒ verba placida ſicut homo mi⸗
ſerrimus:domine vos facitis mihi imuriaz qe
edificatis in meo· rogo vos ꝙ exeatis.ał nun
cio vobis nouũ opus.h em̃ cum iuribus careſ
verboeum querat faſtidium.querens a ſuppii
cans ꝙ exeat voce humili et depeeſſa. merito
pᷣſum vt ſuſpicetur ſe poſſe repelli.⁊æ ſic amit
ci poſſeſſionem que ſolo animo ⁊ defacili amit
titur. ff.de acqr · poſ.l:j.. in amittenda . et· l·
ſi id quod.. fi.ſcõm aʒ:ad ĩdẽ.ff. de vi æ vi ar
ma· l. i. ꝗ.·ſiquis viſis armatis.æ ſequentibus
et ꝓceden: ⁊ effectus iſte ꝓꝑ remiſſonem ñ tol⸗
litur:quia licet ſolo animo amittatꝰ poſſeſſio.
nõ tam ſolo animo mii aliud interneniat· ſicut
nec acquiric recupꝑatur: C. de acquir̃.poſ. li⸗
cet · ec ita demum vera ſunt ſi nunciatio
tenuit. Aliquotiens em̃ nulla eſt vel ratõne de
namciatoeis qui non poteſt denunciare. qe nõ

habet pſonam idoneam.vt no.S·e. J. qins poſ

ſit: vel quia non eſt interpoſita eo modo quo
debet · vt patzʒ in his que no:Se.ꝗ.cui fiat: et
Jꝗ.qualiter fiat· Vel quia alia actio compe
tit: puta communi diuidundo. vel famił · Hrc.
vel conkeſſoꝛia · vt · ff· e · m peouinciali..j· ij. et
iij:ar · ſile · ff. de dam. infec · ſi edibus.⁊ ·¶. qui
bona. ꝗI. de illo · ff · fimũ . reg · l. inj. J. ſi commu
nem. in fi· ff.de mmoerbus in cauſe · ij· m pein.
ff.ð edendo.quidam.ſed videtur ꝙ bene cõ⸗
currat cum confeſſoꝛia.ff.e · de pupillo.ꝗ. ſe⸗

xtus: x · in poſitiuam · Sed ad aliud competit
Hhoc edictum. ſcʒ ad opus demoliendum. .

aliud confeſſoeia: ad ſeruitutẽ ſcʒ vendicandã
ff. e ·l.j.. fi:et·l.ij:ſicut no: ac.ff.ð dã.infec.
trebacius · et · lI. ꝓculus · ð̊ hoc tñ dic vt no· 5.
e · quis poſſit· v.quidquiò tñ dicãt· ⁊ ſeq̃n.

ſe peinilegijs et exceſſbus peiuilegiatoꝛum.
ubeica ·

Iſo de exceſſibus peꝛelatoeuz æ ſub⸗
ditoꝛum non peiuilegiatoezuz. ſcz in
duobus · t. ꝓximis.dicamꝰ de pei⸗
uilegijs æc· VYel ſic·diximus.S.t.j.
nullus edificare debet in alterius piudiciũ
poſt nunciatõem noui operis · ⁊ qma hec que
ſtio ꝓplerunqʒ; ꝓ peiuilegia ↄceſſa determinat
plerunqʒ etiã obtentu pennlegij ↄceſſi exceſ⸗
ſus iſte committit.vt de his plenam noticiaʒ
habeamus apponamus rubeicam de peiuile
8ijs ęt exceſſibus peiuilegiatozum ediſſeren⸗
tes . [ſ[Quid ſit peiuilegtum · Quare dica⸗
tur peiuilegiũ ¶ Quot ſint ſpès peiuile gioꝛx
1. Quis poſſit peiuilegiũ ↄcedere · ¶ Cui cõ
dendum eſt; 1

Quãto tpe duret. ¶ Quio
operetur · ¶Qualiter amittatur D
Vid ſit peiuilegiũ ·⁊ quidẽ peiuatũ ſiue
ſingulare ius vni vel pluribus ſpeciali
ter indultum. nec enim ell peiuilegium niſi ali
quid indul geat ſpeciale. nam ſemper debet
aliquidò ſpecialiter operari · · e. in his · J. de
ver · ſignifi · ab bate· . contra quod fuerat.C.

7

—

de theſauris.l. vnica. li: xff ad municipab · l·
jj. ad f· ff. del · .ſi qn · xxv·q · j· J. · ff de vſu ⁊
ha.diuus. Hx · j. ff· vð carbo.edicto:ꝙ labeo·

.C.de inof.teſl·fi:quaſn m medio · V· ſed pei

oe queſtio eratibi:quia non omnibus paſſim.
h quibuſdam ꝓſonis peiuilegij loco ↄceſſum ẽ
Plerunqʒ tame id quod de iure communi

competit indulget.vt· ̊.· de iuriur᷑.et ſi chei⸗
ſtus. J. fi · de ꝓcura.quia in cauſis· ſed tunc

exponi debet. indul gemus · id eſt · indultum eſ
ſe oſtendimus.Vel ið opatur:quia magis con
ſueuit timeri quod ſpecialiter cauetur · ꝙᷓ; quod

generaliter indul getur.nam ꝓ bullas magis
terrent hommes licet ius cõmune dvtineãt · ꝙ;
per iura:ad h· xj · di·quis neſciat · xxiij di . ;c
ðd de her᷑̃t· ſi aduerſus.Itẽ quia pleriq; ſciũt

peiuilegia talia qui ignoeant jura· Item qe iu-
ra male obſeruantur:et ideo ꝓ peiuilegia ino⸗

uantur⸗ ad B. S. de treuga ˖ et pa.ca· ij· ſed et

que generaliter dicunt neglecta vident niſi

ſpecialiter denotentur · ff · de miu rijs · Itẽ apð
labeõm.q:ait peetoe⸗

◻—— Vare dicatur peiuilegium:quia peiuatã

legem tribuit· vt patet in his que no.

.sS· J. Px· nam et pemilegium inde dictum eſt
ean in peiuato feratur · vt · di · iij · peiuilegia.
ed æ dicũtur peiuilegia quaſi peiuata legia-

eo ꝙ peiuatam legem ſmgulis generent·xxv·
q/· vl: peiuilegia nanqʒ dicuntꝰ. Inde di⸗
cit Hero:ꝙ peiuilegia ſnguloꝝ legem com⸗
munem facere non poſſunt.vt:e..v. Itẽ hie⸗
ronimus:et.xxvj:q:ij:non exẽplo.vnde ꝙ ro⸗
mana eccłia alicui concedit ꝓ ſpeciale peiuile⸗
ginm:abſurdum eſt autoeitate ꝓeia vſurpa⸗
re · ·e· ſane.·
Vyet ſint ſpecies peiuilegioꝛũ:et quidez
—n eſt generale· aut ſpeciale.¶ Gene⸗
rale eſt q coeposi vł eccleſie concedit' ſceòðm
gof. Speciale eſt quod ꝓſone conceditur.
ſcðm gof᷑.· Tu die ꝙ generale eſt quando cõ

tinet in ſe plures articulos.vel quando pluri⸗

bus pſonis·vel ratõe pluriũ pſonarũ ł rerũ
conceditur · vt . · e· cũ et plantare.õ·ð p̃ᷣſcrip.
veniens · =· c· auditis.q̊.de fił.pᷣſbiteroꝛ. ex
tua· b qñ ꝑ ipᷣm generał poteſtas cõcedit · vt
ibidem · et. S. de ofe lega·ꝙ tranſlatõnem.

Speciale igit dici põt qñ vni loco vel vni
one vnus articulus ↄcedit · vt patet in his

que no.õ·de reſerip· ꝗ. qd ↄtipet ius cõmune·
et · quod gratiã ſpecialem ·Sʒ3 – dici põt
aliquod peiuilegium generale æ ſpeciale di⸗

uerſis reſpectibꝰ.ſicut mons dicit magnus æ
paruus diuerſis reſpectibꝰ.vt:ſ. vnũ peꝛiuile⸗
Zium ⁊ idem dicatur ſpeciale reſpectu genera
lioeis.dicat a generale reſpectu ſpeciahoeꝛis

ſicut colligit.o·de tranſla:epi.c.j.S.ð of·le.

c.j· ⁊· c.ſtuduiſti.⁊.c.q tranſlatõnem. ſet ſic

etiã põt intelligi qʒ legit.õ.de ſepulturis:in

noſtra. .j· in pꝛin · ibi.:ꝙ tu ex peiuilegio. ſub
audi generali: ꝙ; indulgentia ſpeciali: iunge
qð no·j·e/ꝗ.quis poſſit.v‚diñs· PFlon auté?

ſcʒ generalium æ ſpẽalium. Flind reale ·
PPino ſingulariter pſonale · Süt com

muniter pſonale Ruud ſingularit' 2 cõmn

niter coepale. Flind tm coepale.Reale
eſt qð ecełie.dignitati · ciuitati · vel alicui lo⸗

co.b alicui ł aliquibꝰ ꝓſonis occaſione loci ſi,

ue cuiuſcũqʒ rei:ↄcedit.:e:cũ olim eſſemulſ·
et · c. ſequen · S· de vſue.cũ olim:.æ tale peinile⸗
giũ ꝓpetuũ eſt.⁊ rei adheret:æ ſic ſemꝑ durat
niſi foete res perimat' vel deſtruat:ſic intelli
ge · xxv · q ·i. c· jij . ⁊.iij: ⁊ ꝓ totum ff· de cenſi
bus · etatem.vel niſi in pꝑtem detrahat' p alid
ſeqũs peiuilegiũ.õ.de of.o2ꝛ.duo ſimul.vel in
totũ reuocet' ex cã· xxv·q:ij.ita nos.vel amit
tatur.̊.de ſta.mo⸗recolentes ·.j.ſed ⁊ re pẽ
pta perimit .Sde ↄſtitutõibus:cũ acceſſiſſent
ff. del.j· l· cũ res.ꝗ. fi· Singulariter pſona

le poteſt dici quod alicui vel aliquibꝰ ꝓſonis

certis æ ꝓpeijs nomĩibus expeeſſis ꝓſonalit᷑ cõ
ceditur· S· de of. lega.volentes:⁊ tale ꝓſonazʒ
illius cui conceſſum eſt nõ egredit.etiã ſi ob⸗
tentu dignitatis ↄcedat ·S⸗ de vſu palb · ad B.
in quo etiã caſu ſi aliã dignitate adipiſcat᷑· pei
uilegio ↄceſſo non vtit᷑.S.ð poſt.p̃ᷣł · bone · ij ·
JG.fi.Tale etiã peiuilegiũ ad ſucceſſoꝛeẽ nõ trãſ
fertur niſi B expeimat ſicut etiã fit lite pen·

g. vt lite pẽ:c:j·qe ſingulariter ꝓſonalia cuz

Pſonis extinguuntꝰ: nec ad alios extenduntur
vij · q:j· petiſti.S·de ↄceſ.pᷣben⸗ↄſtitutꝰ.inſti.
iur naturali.. ꝙ peĩcipi·v.plane. miſi ĩ ca
ſu ſpeciali fauoee legati apłice ſedis aliud di
catur· S.de officio del. qm. I. pe· ⁊ fi · Et ꝙ
talia ꝓſonalia cũ ꝓſonis exti guant.realia ve

ro cũ rebꝰ trãſeat æ remaneãt· ꝓba.õ.ð reſti

tutõibꝰ.cũ veiiſſet · ff· ð aq̃ quotti.⁊ eſti:l·j. .
eqſſimuz · ff· ð reg · iur· peuilegia. ¶¶ Cõmuni
ter ꝓſonale voco.qð certis plonis cõmuniter
certis ex cauſis:æ in certis articulis: ↄcedit
WPeijs nominibꝰ non exp̃ᷣſſis.vt põt pom exe⸗
ꝓlum in minoerbus.xxv·an·qui gaudent pei⸗
uilegio reſtitutõis in integrũff· de minoeibꝰ⸗
l.j. vp totum · Ttẽ in abſentibus cauſa rei⸗
publice . ff · ex quibꝰ cauſis ma. in int. reſti.
l. j·= totum · ¶¶ Sed 2 in mulieribus que

et peiuilegiate ſunt quo ad fideiuſſiones ex be

neficio velleiani · ff · ?. C· ad vell. per totum
In filijs etiam famł.qui æ iuuantur ꝓ ma

ceð · mutuum contrabẽdo. ff · æ. C. ad maceðð.

per totum· ¶ Flia etiam multa ⁊ varia talia

teris reperire.
muniter coepoeale eſt illò.quod alicui vniuer

exempla in Se coeæpoee ſparſa po⸗

ſitati.copoꝛi · vel collegio· ſic conceditur · ꝙ

quilibet ſingularis de vmuerſitate poteſt de

tali peiuilegio ſingulariter ſe iuuare ſic· j. de

ſententia excõ.contingit · õ·de foeo compe. ſi
diligenti · Communiter vero tantum coe⸗

poꝛale dices illud·quod ſic competit vniuer⸗
ſitati quod nomine ipſius allegari poteſt pꝛi⸗

uilegium· æ quo ipſa vniuerſitas poteſt.⁊ nõ

vninerſitatis ipſius ſinguli ſe iuuare. ſic · xij ·

q:ij:q manumittit.ff. de in ius vocan · ſed ſi
hac lege·I.qui manumittitur.ff· ꝙ cuiuſqʒ vni
uerſi· ſicut municipium. Ergo coepoealia

peiunegia H̊ appellantur ea que conceſſa ſunt

Fnerſea aun⸗ coꝛpoealibus.collegijs·

Duta clericis· C.de ſacroſanctis eccleſijs

Singulariter autem æ com⸗

peiui
bub⸗
144
numd

nilegi
no··
oced
fican.
f ded
udtem
reale⸗
ſucceſt
fothei
ke
indete
minos
gredi
quitur
de n

fepol
ona⸗erx

cſeet.
vbiqz
c· dile
quen
legijn
vſupe
del⸗en
C. de
mus.
quenti
e cun
ſumprn
dekide

1),
gunrur
C.del
tüinſy

larit.

raliap
ratoꝛ
neno
Sed
keeccle
in his
muner
deap
velp⸗
Aum
decen
deſen.
H.
d dej
Peek.ſe

eri

bus P.
Poteſ

Heale
ceu lo⸗
baͤſ⸗
ſem⸗
durat
eintelli
deenſ
bald
velin
lamt
fepe
ſſent
dſone
ſoms
lit 5
ſony,
l ob⸗
ddh.
1epi
ne⸗i
6traf
pen.
1cig
mtur
nſti.
jica
ddi
t⸗
lave
jeſti⸗
ſ.
muni
mier
edit
exi:
pii

ib?

fei⸗
ſti.
e
be
n
ma
ted⸗
alia
vo⸗
er
de
der
eſ
cor
ner⸗
pin
no
ti⸗
ſi
ni
lia
mt

iß

pecuilegia.que a diuerſa ſunt. de quoeum qui
buidam inueuies ſatis no.ö.de immunit'· ec.
F qunbus muneribus. et · J. in quantum·

Deedicatoeibꝰ. minoeibꝰ. 5.8ð excel. peel ·

nimis iniqua. et.c nimis peaua· j.e· ĩ his.

A Kloſpitalarijs · templaris · .. c. iſ et · ca.

ecti · et ·. e· ſi de terra. et · c. poero.⁊ tale pei
uile gium cum collegio perit· vt patz in his qᷓ
no · S.· e · v· reale · ⁊ duobus · v· ſequentibꝰ. nec
cedi peteſt quouſqʒ collegiũ ſit.õ· de ec.edi
fican.ad audientiã.ij.
Sed et peiuilegioeum. aliud perpetuũ. ali
dtempoæeale: vt patet in his que no · S. e. v.
reale.⁊ ſe. n autem perpetuum elt ad
ſucceſſoꝛes trãſit.C.de curionibus.neqʒ do
rotheum.ili.x.ff. de reg· iur · peiuile gia ·
Item peiuilegioeum aliud limitatuz aliud
indeterminatuz ]Limitatum peiuilegiũ ter⸗
minos ſuos nõ tranſ- Sreditur.qe non ſunt trãſ
Srediendi · S · ð ſepulturis.c.j.ad fi.de tali lo
quitur.S.vt lit·pen.c · j.õ.de vſu · pall. c.j· ẽ·
de pᷣſump · mandata ·õ ·de of.lega.nouit · ff. ð
gk. ꝓ vſul.l.iiij · ¶. pel · ff. de iur. om. iudi. l. f.
1 Limes aũt ex quatuos conſiderat. ex per⸗

ona:ex cauſa.ex loco·æ ex tempoæe.xxix· di.

c · c et · i. Indeterminatu autem ſemper et
vbiqʒ locum habet ·niſi aliud detrahat ·ſic. j.
e:dilecti·⁊.c·antiqua..dñice · 8t beeuit
que ⁊ qualis dicatur ſpecies ex lectione peiui
legij nec aliter apparebit.vt·j· e.ꝗ.poero.õ· ð
vſu palł.c.f᷑.ar.ff de tranſac.de his.õ.ð of·
del · cum in iur · S· de reſcrip. cum contingat.
C· de manda.pein.l.vnica.xcvj.di.nobiliſſi⸗
mus·õ · de fið.inſtro · c.jiet.iij.⁊ tribus · c. ſe⸗
quentibus · niſi et tenoe peobetur ꝑ teſtes · j.
e·:cum olim eſſemus.in fi :vel per aliud inde
ſumptum inſtrumentum æ publicatum · vt · S.
de fið.inſtro.ꝗ.de publicatõne ·
Vis poſſit peiuilegium cõcedere · papa
et imperatoe.q̃ ſupra ius ſunt.nec aſtri
guntur legibus· S.de conceſ:peeben.ꝗpoſuit
Q.de legibꝰ·digna vox.ſcm da·⁊ gof. Vn⸗
rñ in ſpiritualibus · alius in tempoealibꝰ regu
larit· ꝙᷓuis et caſualiter papa quo ad tempo⸗
ralia poſſit peiuilegium concedere.ſed impe⸗
ratoꝛ nunꝙᷓ quo ad ſpiritualia· vt patet in his
ue no· S.· qui fi · ſint leg· . qualiter ⁊ a quo ·
3See nunquid imperatoe poteſt peiuilegia
e eccleſiam ⁊ pſonas eccleſiaſtitas · ſic · vc pz
in his que no · · de immunit . ec · J. a quibus
muneribus · æ.· ꝓ. in quantũ · quod dic vt no. õ·
de appel. . a quo·xv.ſed pone.ſupꝑ illo verbo.
vel pꝛiuilegio. Doteſt æ epiſcopus peiuile
gium concedere· · de relig.do.conſtitutꝰ· ꝗ.
de cenſibus.cũ venerabilis.xvj.qij.viſis.õ.
de ſen. et re iudi:cum inter vos.j.e. cũ olim.
ij · · j. dũ tñ H faciat de ſui capłi volũtate.
õs · de iurpa.paſtoealis:ſcðm gof.õ.de exceſ.
peeb· ſicut vnire· multofoetius patriarcha.õ.
de cleri . non reſi.in ec.pᷣben· cum ad hoc.
St beeuter intelligi poteſt q; quicunqʒ po
teſt conſtitutõem facere.æ quatenus ⁊ m qui⸗
bus poteſt.æ peiuilegiũ a indulgentiam dare
pote ſt· ſup quo vide quod no.õ: de conſti · J.

BSedò ⁊ maioeitas.dignitas: æ peioeitas te⸗
oei ⅛. dant peiuilegium. quod dic vt no. 6. de
maio. et obe · ¶. in quibꝰ · æ.· J. et quid ſit pemui
legium. ¶ Dommus eriaz qui ſup omnes eſt
Peiuilegium dedit beato petro ⁊ ſucceſſoeibꝰ
vt generalem ⁊ ſupeemã man ſup omnes ob
tineat ſedes apoſtolica.ideo dicit hoc peiui
legium generale ·exquo poſtmodum emana⸗
rimt canomica inſtituta· vt· j̊.ð tranſla.ep̃i.c
j· ſed ⁊ dicitur ſpeciale ideo.quia nulli alij p̃⸗
rogatiua competit.ſicut teſtatur antiquitas

eren t. et· ꝗ. qualiter conſtitutõnibus.

et decreta ſanctoeum · que et pe iuilegium da⸗

re poſſunt. vt patet · ꝗ̊. de tranſla· epi: quanto-
M:·j. Quinimmo et cõſuetudo peiui legiũ
ſiue peiuatam legem inducit. quod dic vt no-
ðõ.de conſue· . et de virtute.
Vi concedendum eſt; et quidem ſubdi⸗
to regulariter non alij · t vt beeuiter

me expediam regulam trade m.ꝙ illi poteſt cõ

cedi peiuilegium quem conſtitutio conceden⸗
tis arcare poteſt · quod dic vt plene no · S. de
conſti · J. quando conſtitutio.Sed et aliquoti⸗
ens poteſt peiuileginm concedi illi quem con
ſtitutio concedentis non artat.ſed illud caſua
le eſt· vt patet in his que no.õq̊. J. ꝓximo.Sv̊.h

nunquid imperatoe. ⁊æ· S. de diuoe · gaudemꝰ·

et de indeis · p totum ·
Vanto tempoee duret. hoc diſtinguen⸗
dum eſt. ſicut plene no. õ. de conſli· g.

quando conſtitutio · ſub. S. licet autem. in illa

di · que incipit. cũ peiuilegiũ.⁊.· v · ſequentibꝰ

ri non poteſt niſi ꝑ inſpectionez et fidẽ

Sculatã vt patet per iura inducta. S.· e · G. quot

ſint ſpecies · ſub · J. ſed et peiuile gioꝛum. S. et
beeuiter · Quod verum eſt niñ iniquitatem
apertã contineat · quod dic vt no.õ.ð reſcrip.
J·quas vires · ſub. .poteſt autem quis impe
petrare · et ſequentibus · E · Item hoc ven
eſt niſi obſcurum ſit · et non poſſit fieri interp⸗
tatio citra illum qui conceſſt.quia eiꝰ inter

peetari cuius et Odereergo quouſqʒ is qᷣ cõ⸗

ceſſit reſponderit· negocium ſuſpenditur·j· de
ſen· excõ·inter alia · S.de indic. cum veniſſent.

Debet auteʒz diligenter conſiderari teno⸗ pei⸗

nilegij · · e· poero.et.c.recepimus. ſed potiꝰ

eſt intentõni inſiſtendum ꝙᷓ; verbis· j.q.j.mar

chion ·xxxviij· di.ſedulo.ff. de legi bus. ſci re

j.de ver. ſis.intelligentia.et.c.in his.potiꝰ

enim ſententia ſectanda eſt ꝙᷓ verba.ff. ð fun⸗
do mſtructo·lega:cum delamonis.G. aſmam-
et potioe eſt mens ꝙᷓ; vox.ff. de ſupelł lega.

labeo · et tame ſi fieri poteſt laciſſime interpꝛe

tandum elt · S. de dona. cum dilectus · ad fi · ff.
de conſti · pein · beneficia · niſi piudicet iuri ali
eno· qe tũc reducitur ad ius cõmune ſi fieri
poteſt.õ.de conſue.cum dilectus · J. pe · et fi.·
ar . C. de emancipa.nec auus. dum tamen ali⸗

quid oꝑeretur.alłs enim non eſſet peiuilegiũ

vt no · S· e · . j. et.· ij · ¶ ¶Sed ad quem pertinet
interpeetatio· regulariter ad illum qui conceſ
ſit peiuilegium · vt iam no.quod dic vt no.S.
de reſcrip· . et de ipſius interpꝛetatione ·

Vid opetetur · ið quod ſonat · qu dd ſci⸗

△—

*

7
.

Item hoc verum eſt dummodo nõ ſit amiſ⸗
Ieee dic vt no. ſ · e: ꝗ qualiter amittat·
f Ergo ſiquis ꝓ papam peiuilegiatus ſit ne
teneatur dare decimas: peiuilegiuʒ ſeruandũ
erit. de quo dic vt plene no· s· de decimis · ꝗ.
a quibus g. Lepeoſis etiã ſeruandum ẽ ſaum
peiuilegium· quod cõmune eſt omnibus · ⁊ ſin
gulariter competit ·de quo peimlegio vtru
cenſeantur religioſi · dic vt no · 3· de ec · edifi ·
g. cuius antoeitate. v.· et hec eſt vna cauſa
ed cõmuniter viuentes habent peiuile
lum coõmune et ſingulariter competens . ve
arta ſedem apoſtolicam abſoluantur · niſi ex
ceſſus difficilis extiterit.id eſt· enoemis· õ· de
vita ⁊ ho · cleri .· qm̃ . quod dic vt no· in ſumma
ee · ci. J. j. v. habent tñ peiuilegium cõmune ·
et.j. de ſen · ex · J. quis poſſit excõmũicare· ſnb
C. ſecũda regula: v· quartuſdecimus Epe
rientur etiam ſemel in anno interdicte eceleſie
i iocũdo aduentu templarioꝝ æ hoſpitalario
rum et aliozum conſimile peiuilegium baben
tium. . e.cuz et plantare · J· ꝙ ſi teplarij · quod
ſic dehʒ intelligi · vt æ ſi plures eccłie in eadezʒ
ciuitate ł caſtro vel alio loco fuerint· vna tm̃
aperiatur.j.e.vt peiuilegia · ꝗ. illud etiaz · Sic
et intelligi debet ꝙ vni tm hoſpitalario ⁊ tem
plario ſemel in anno aperiatur = non pluri⸗

bus venienti bus ſcdᷣm gof: quod intelligas

cõmuniter tĩ nõ ſingulariter competit · Doe⸗
ro ſi quelibet domus eſſet ſpecialiter pꝛiuile⸗
Siata in aliqua peouincia vł dioceſi idẽ puta⸗
rem.qꝙ vno adueniete æ admiſſoillo anno pei
uilegium locum amplius non haberet · Sed =
ſi plures domus in eadem peouincia haberẽt

quo ad peiuilegium cõmune ⁊ generale et

indulgentiam ſpecialem· ꝙ;uis eiuſdem oediniſ

eſſent videtur quelibet admittenda quo ad
vnam pſonam. et ſic poteſt intelligi auod le⸗
gitur·S· de ſepulturis: in noſtra:. .j· in pꝛin.
. Admittetur autem de domo ſic peinile⸗
giata is qui peimo venerit · ar · ff· de YZcur · ca ·
Penuł··qui licet. ꝙ ſi duo de eadem domo
ſimul occurrant æ Habent idem peocuratoziũ ;
ambo ſił admittentur ał vnꝰ ſine reliquo ad
mittendus non eſſet.arõ·de of · dełl · cãm.niſi
aliud dictum eſſet in ꝓcuratoeio:ar· S· de of·
dek. vno Quid ſi dẽſa ꝓcuratoꝛia heant· po
ſterioꝛ videtur ad mittendus · · de Pcuñỹ. c. p.
. quod fieri · ff· de ꝓcuĩ· ſiquis · · fi · ſup q⸗
vide qnod no· · de Pcuĩr · J. quis dari · vnon
ſolum ⁊ ſequen ·Sdificantibus etiam eccle
ſiam ſeruabitur peiuilegium pᷣſentandi· cum
iuſpatronatus ex hoc acquirant · quod dic vt
no.S.de iurpa·ꝗ.ex quibus proueniãt · H vbi
ſingularis pſona fundauit eccbiam · ſiue laicꝰ
ſit ſiue clericus. in fundo tam̃ patrimoniali⸗
am ſi abbas vel quicunqʒ peelatꝰ in fundo
ecckie fundat eccłiaz · tempoealia ſua facit·qdᷣ
die vt no⸗g· de capell · mo. ꝗ· quid iur· ⁊ ð of·
oedi/ . quid ptinet. v.conſueuit etiã dici ·
Deiuilegiatis autem ne poſſint excom⸗
mũicari: vel ſuſpendi ab aliquo citra manda⸗
tum ſedis apoſ· ſi ratõne loci conceſſum ſit B;
peiujlegium et delinquant in loco peiuilegia⸗

to vel circa· ſeruabitur illis peiuilegium ſuũ ·
niſi foeꝛte notoeium delictum committerent·
nam in illo omne peiuilegium ceſſat:je.parẽ⸗

ci bus. et· c. tua.nam ⁊ ceſſat auxilium iuris cõ

munis in hoc caſu · vt.õ·de appel. cum ſit ro⸗

mana. et · c · puenit · C· quoeum appel.non reci-

· ij · ſcdᷣm gfo·et iunge quod no.ð· de ſen · et
re iudi · ſub rubeica de ſententia · quo reme⸗
dio · ſub · C. B tamen notandum · x · jtem quan⸗

do inſignes · 2 de appel · J. qualiter ſub · · ſi ve

ro in iudicio.vV. quod intelligasCeterum
ſi in alio loco vel curia delmquunt ; peiuile⸗
gium non defendet eos j.e. cuz capella·⁊· c·
quoniam ꝑ confeſſionem· ſcᷣm goł· de HB tam̃
die vt no· j. e · ¶. qualiter amittatc. ſub · . ſed ⁊
dici poteſt. ⁊. v· ſequen.⁊ pce ·Operat et
pꝛiuilegium vt religioſi quibꝰ Hoc conceſſuzʒ
eſt.confratribus ſuis non excõmumcatis vel
interdictis nominatim poſſunt tempoꝛæe inter⸗
dicti eccłiaſticam concedere ſepuiturã.quod
de his confratribns tãtũ debet mteilligi· qui

qꝙᷓuis in ſeculo manentes eoæuz oedini ſunt ob

lati mutato habitu ſeculari: vł᷑ qui inter viuoſ
bona ſua dederunt retento tantůmodo vſufru
ctu · qui tamen nec ſepeliri debent in eccleſijs
interdictis: ꝙq;uis in alijs libere poſſint elige⸗
re ſepeliri · I·e· vt peiuilegia · J· · als autem li
cet annuatim dent duos vel tres vel plures
denarios· nõ maius ex hoc peiuilegiũ ꝙᷓ cete
ri communes homines conſequentur · vt ibi ·=
.j.e.cum ⁊ plãtare.ꝗ.de confratribꝰ Dolſ
ſunt et non nulli religioſi tempoꝛe generalis
interdicti.ſabmiſſa voce· excommumtatis et
interdictis excluſis· non pulſatis campanis · di
nina officia celebeare · quoðd et ad epiſcopos
extẽditur · quod et intelngi debet niſi ⁊ eil⸗
dem ſpecialiter contigerit interdici· et dum⸗
modo cauſam aliquam non pꝛeeſtiterint inter⸗
dicto.nec aliquid fraudis in geſſerint.tale cõ⸗
pendium ad imquũ diſpendium pꝛotrahẽtes
J:e.quodð nõ nullis. ed * B hodie ad om
nes miniſtros habentes curam. conceditur ſe
mel in ebdomada cauſa conficiendi cczpus
cheiſti · quod moeientibus æ penitentibus nõ
negatur.j.de ſen.excõ:ꝓmittimus · Ded et
omnibus clericis qui cauſam interdicto ñ de⸗
derint conceditur ꝙ tempoee generalis inter⸗
dicti excommunicatis et interdictis excluſis
⁊c.vt·ã · ꝓx ·vᷣ.poſſunt.cũ ſilentio tumulen.
Itaqʒ in eccleſijs ↄuentualibus conceditur ꝙ
bini et bini· vł ſimul tres:hoeas canonicas ð
quibus habes.S.de celebea · miſ.c.j· valeant
legere potius ꝙᷓ cantare · id eſt · legere et non
cantare.voce ita dimiſſa ꝙ exterius audiri nõ
poſſint · I.de penitentijs · quod in te . Et ex mẽ
te hozænm ver boeum apparet ꝙ excõmunica⸗
tus qui ſtat ad hoſtiũ eccleſie.licet nõ intret

et inde audit miſſam non ſeruat ſententiã· Sa⸗

cerdos etiam qui ſcienter ſic celebeat moetali
ter peccat·S· de cleri.excõi:miſi celebeat.· ð
ſen. excõ·nupꝑ· et ſi ꝓpter G̊ excõmumcaret et
poſtea celebearet·notã irregularitatis ñ eua⸗
deret · ſicut nec facit quando excommunicatꝰ
eſt ideo quia celebeat m cecleſia interdicta

ſt
ſen
fun
tur
aen
exc
lati
(0n
nett

eiu
ſpee
fi.̃
of.dD
inte
cone
bus
poſi
und
ceſant
rlis
goce
indec
ſcopi
vdder
centi
vale
ipſe
jech.
iuipe
wrari⸗
ſeeſt
ture
ſf.
veali
tap
decle
dece⸗
ſtepi
kleme
de ſa
quer
ſede
obije
Pfall
deb
ſing⸗
deſern
ſeeus
tusa

imſad⸗
unse
nr
Whrec,.
elner
o ſeme

m cpan.

Fve
eterum
einile⸗
,c.
etan
Hſed
erate
onceſſn
arig del
einren
ſquod
ge gi
ſuntob
rviuol
vſufru
cleſiſs
wem 1
plures
ccete
tibi⸗⸗
o
neralis
atis et
nisd
ſcopos
ꝛeil
dum⸗
ineer:
le cö:
hetes
dom
tur ſe
cepus
d no
veder
i de⸗
inrer⸗
clulſs
plen.
turg
e60
glenne
t on
inino
erni
nics⸗
mneret
·
erili
tſ)
ter
ena⸗
cad
dick

rom quo ſoam. 5.ð cleri.excõ miſ. poſtualaſtiſ
J· fi q; tamen intelligas ſedᷣm ea que no.j :de

ſen · excõ. . et que ſit penaſub . neceſſe. v.· h

nunquid participans. Bed ſy interdictũ la⸗

