vrilitati ſue vel platus vel miniſter acquiſi⸗
uit. xij · q· uij · quicungz. ar · f· de admmiſ.
tu.l. tutoe · J. j· ff · cõmodati·l. ſi vt certo· I· cõ
modatum. in fi:nam æ diſſimulatio fraus
negligentia talibus imputatur. C· de perieu
lo tutoꝛuz ·l· .. C. arbitrium tutele · ¶.· quid
quid· quia nec debet cleticus occaſione oꝛdi
natõis ꝓpeiozuz negocioeũ· negocia ec cleſie
relinquere · ar ˖ vij · q· j· pꝛeſentiũ .. c· placuit
vt nemini. u. xvj · q· · qui vere. ibi · ⁊ neqʒ cõi⸗
care eccleſiaſticas gc.*τ⅓ c. vos aũt ibi · ac ſi qᷓ
opera ac. Sed cõtra. quia nemo tenetur re
iiquere ꝗꝓpeia negocia alienis · vt patz · ff ·
queadmodum tef. apxi. l·ſed ſiquis ex ſignato
ribus C· de teſtibus. l. ſi qñ · S· ij · ff · de arbi⸗
1. licet · ff. de iudic · l. ſi longius cum ſuis ſimi
libus C. de exact · tributoꝛx·l · appitoꝛes·
olutio·: HB iura ꝓbant ꝙ nemo tenetur re
linquere iim otilitatem peo alia peiuata.
nam æ ea que coꝛam arbirris indicibus agi
tantur peiuatoꝝ ſunt· poero aliud eſt i repu
plica vt ꝓbat lex quã aliqui in contrariũ m:
duxerunt ˖ C· de peda · indicibꝰ. placuit· ibi.
vel publice vtilitatis ratõe æc ſed foꝛſan nõ
cõſiderauerant niſ finem- ar. ff. de incend·

ime
ndi
nol⸗
dri
r⸗
leſt⸗
teſt
one

cia
di⸗
8.
lpis
tein
tetie
de
coj⸗

excõ
ereſt
8559,
no⸗
8
dat
no
vdo
o u
ſer
enk.
feifa
ec
plu
ntati
litn⸗
ep⸗
leſie
cui⸗
t⸗
jſi⸗

co

ne quid ex naufragijs:ante finem.ibi.a dño
quoqʒ pſonis ⁊c.ſi em̃ pᷣdicta indiſtinte ad
mitteretur excuſatio:non inueniretur defaci
li q̃ munera publica expediret · ff. de vacat'.
mu. l.j.circa peinci· obedire ergo tenetur ecle
ricus·ar. C.òde ep̃ᷣis ⁊ cleri.il ſiquis pᷣſbiter.
ad fiibi · ex geſtis negocijs.ſubaudi vel ge⸗
rendis·niſi poſſt remanendi gratiã obtinere
ar.S·de of ·deł.ſi quãdo.⁊.c.paſtoꝛalis..qꝛ
vdero:maxime hm canones· hm quos ſemper
obediendũu eſt niſi id quod iniungitur apte
ſit cõtra dñmxxiijq.j. quid culpatur. dũmo
do diuini cultꝰ obſequiũ vel eccleſiaſtica vti
litas h̊ expoſcat · vij.q.j.quia frateralioquin
inobedies moete moeietur.S. de maio.⁊ obe.
c: ij·ſi em̃ ſunt aliqua munera reipu tpalis q̃
excuſatiõem non admittunt. vt.ff · de vacac·
mul·ſunt munera: multofoꝛtius debet B̊ in
munere reipu:eccleſiaſtice ĩdiſtincte æ gene⸗
raliter obeinere · ar. ff · de iuſti · ⁊ iur · l· j· ff· de
relig·æ ſump.fu.l.ſunt pſone.C.ð ſacroſan
ctis ec.l · vt inter diuinum . C· de ep̃is = cle·
l.ſanctimus. ico tñ ꝙ equiſſimum eſt ꝙ

epiſcopus qui regere habet omnia.x.q.j.re⸗

Senda·clericum relenet ſi detrimentũ graue

ſibi viderit immere. ar. ff. ad. l. ro: de ꝛactu.

terdum. ⁊. l.ſeq̃ntibus. ¶ Hon ignoeo ꝙ ali⸗
qui diſtinguunt circa hanc materiam. vtrum
pemata vtilitas includatur ſub cõi.⁊ tũc pᷣ⸗
fert cõmunis peiuate vt ĩ iuribus ſignatis.

l · ij · ¶equiſſimũ.⁊.ff.qui Bain pig· ha.l.in⸗

S. e. I. v. ſed nunquid.⁊. ff. ꝓ ſoc· l. actione

Jꝗ.labeo.⁊=. C.de caduc:tol.l. vnica: pe⸗

nul· Vel non ĩcludatur.a tunc p̃fertur peiua

ta:qꝛ peimo tibi etiã hm oedinex caritatis ob
ligatus es:de pe.di.iij.ſane cauendum eſt.

⁊ ſic intelligũt iura cõtraria.⁊.C.de ſeruit.

l.paeſes.xix:q.ij:due ſunt.xxiij.q.v.ſi non li
cet · ¶ Flij dicunt ꝙ ſi allegans peiuatã vti
litatem certat de damno vitando audiendus
eſt·⁊ ſie intelligunt cõtraria·ſi de luero capi

endo audiendus nõ eſt. ſic intellige ura ꝓ
vtilitate peinata ĩducta· ad qð ptinet. C. de

iure deliber.ſanctimꝰ.ꝗ.ſunt vᷣo traditoꝛes
C· de codicilk. l. . ee ſ hec maxime
quo ad ſolutõem.õ.dicte queſtionis ptinẽt.
nec p omnia cõtinent euangelm. nam ſemp
peiuata vtilitas clerici ſub eccleſiaſtica con
tinetur · ar · S. e · eum deſideres · ad fi.⁊.c·con

tingit ſepe.õ·de penis.c.ij·õ·de foꝛo cõpe ·

ſi diligenti · xvj·q.jvos aũt fratres.in fine:
Bed ⁊ potius debet quilibet omnia mala
⁊ detrimenta pati ꝙᷓ; moetaliter peccare.s.qpꝓ
metus cauſaſacris · xxxij ·q:vita ne.nec de⸗
bet inobedientie notam incurrere ꝓ aliquo
cõmodo tempali.õ̊.de maio· ⁊ obeð.illnd
trum aũt antiquoꝝ reuerentie in aliq“
ſatiſfiat· diſtingue ũ placet inter publicaz =
cõmunem ⁊ peiuataʒ vtilitatẽ.⁊ dic ꝙ publi
ca pᷣferenda eſt ⁊ cõmuni ⁊ pematear · ff · de
incenð.ru.naufrag.l.ne quid ex naufragijs
In cõmuni auteʒ ⁊ peiuata poteſt diſti gui:vt
G.e.v·non ignoꝛo.ſed cum eccleſiaſtica ſx
cenſeatur publica.pter h̊ ſuperioe ſolutio ñ

— ſ=
*

imitetur · ¶ Et facit ad mentõeʒ huius ſoln
tionis quod no.õ.ð renuncꝗ.que poſſunt re

nunciari·p totum:æ de poſtulã/ꝗ.quid perti⸗

—

net · ſub · ꝗ illud in ſumma. a de pᷣſcrip. ſub ru
beica de peeſcrip·rerum ĩmobiliuz. . que exi⸗
Sgantur:ſub:.quartũ.vᷣſic notabis.⁊ ſeq̃n.·

vſq; in fi ·

uid ſi alicui iniungitur ꝙ; va⸗

dat ꝓSmounendo negocia cõtra ſeip̃m.non

videtur ꝙ debeat obedire · ar. õ. de iuriur̃. pe

titio · S· de poſtuł.c.fi.⁊ h ſatis expeimuntur
ff · de legationibus.ſciendum.o.ſi accuſatio.

[Seo nunquid qui legatõez alicuius eccle
ſie recipit poteſt cõtra ipᷣam eccleſiam duran

P ſe ſed per almm.ff.de legatõibus.l ·ij. H ·

te atõnis tempe impetrare.ſic.non tamen

j· ¶ Quid ſi epiſcopus pᷣcipiat alicui clerico
ſuo ꝙ libeos ſuos accõmodet nepoti ſuo · ł ee
cleſie renunciet vt alij cõferat.nunquid ẽ iu⸗

ſta cauſa excõmunicandi ſi in his vł ſimilibꝰ

non obediat.non puto·qꝛ in his tm̃ obedien

dum videtur que ad diuini cultus obſequinz
ptinent · vel q̃ eccleſiaſtice vtilitatis pagere

cura pſuaſerit · vij.q.j:qꝛ frat ⁊ coepiſcopꝰ.
quoꝝ neutrum eſt h̊.nam ⁊a ſi peecipiat ꝙ re

pleatur burſa ſua cũ ip̃a non egeat.non tenet

ſubditus obedire.ldeo dixit cancellariꝰ pa⸗
riſienſis ꝙ nõ tenebamur ad obedientiã bur
ſalem.ſiue argentinã.neqʒ mulinã.neqʒ equi
nam.ĩtelligas ſme cauſa mdictã.ar.õ.ð cen-

cum apꝑoſtolus·ꝗ. inhibemus.xvj.q.j. p̃dica⸗
toe. ¶ Cnid aũt ſi peecipiat clerico dure cer

uicis vt libeos ſuos accõmodʒ clerico bone
indolis. vt in ſtudio theologie ad qð mittit

ipᷣm ꝓficiat · tũc videtur ꝙ ei ſit obediendũ.

qꝛ nõ mouet ipᷣm carnalitas h vtilitas eccle
ſiaſtica ⁊ cõis·ar·ĩ dicto.c.vij.q.j.qe frater.
· de magiſtris:ſuꝑ ſpecula. olutio.ſi oc
caſione eccleſie vel de bonis eccleſiaſticis li
beos acquiſierit obedire tenetur.ałls contra
ar. /·de teſta· requiſiſti · æ de iurepatro.cũ di
lectus.. nos igitur-
Valiter ꝓferatur-hic diſ. vtrum qras
de ſentetia indicis· vel canoms. Bi
queras de ſententia iudicis · q̊ ferenda eſt in⸗
ſte.ita.ꝙ non peccet is qui peonunciat.neq;

quo ad cauſamneqʒ quo ad animũ. neq; quo

ad oedinem. quod die vt plene no.j. e. . quis
ſit eius effectus. Zed!
ficiunt·ſcias te excõmunicatũ eſſe:vel te ex⸗

cõmunicatũ cognoſcas· vł habeas te ꝓ excõ

mu nicato· vel geras te ꝓ excõmunicato. vel

reputes te ꝓ excõmunicato.ita videtur. õ. ð

teſti · cogẽdis. c · ij. . de appel · pterea ¶Hlec
em in ſententijs refert vtrũ interneniant ver

ed nũquid H verba ſuf

ba directa vł equipollẽètia · j. de vbo.ſigni.

in his.vnde ⁊ ſi dicat iudex · videtur tici ni⸗
hil debere ſeio· intelligitur ticiuʒ abſoluiſſe.
ff· de arbi · quid tamen . J. j. ¶ Rem aliquãdo
excõmunicatur quis ſola voluntate.xciij·di.

ſi inimicus.ibi: æ voluntati eius abſq; conti⸗

nua cõmonitõne obſecundare · patet in his
que no.je..·quis ſit eius effectus. S.⁊ hec
omnia.a ſe·æ ſola voluntate abſoluitur.j.e.
ſi aliquando: ¶ Etẽ ſi teſtatos ſic dicat.ſciãt

V.

beredes mei me donaſſe liberto meo taleſ res
inter viunos: ex his verbis tranſit dominiũ ad
libertuzʒ ꝙᷓuis alia donatio nõ pᷣceſſerit · ff · de
do. ex hac ſcriptura · reterea· ſi dicat te⸗
ſtatoe · filiam meã ideo exheredaui · qm ip̃am
dote ſua cõtentam eſſe volui · ꝓ hec verba cũ
voluntate ĩtelligitur facta exheredatio. ff.
de hereð · iſtitu · q̃ volebat · ¶ Bed Otra qm
verba illa de quibꝰ dixi · 6. e · Y · ſed nunqᷓd H
verba.magis videntur habere vim * natura
denunciandi ꝙ;ᷓ ligandi· ſed p denunci atõem
nemo ligatur.5. de appella paſtozalis· J· fi⸗
EVideo etiã ꝙ ſi ſic dicat teſtatos · volo ꝙ
beres meꝰ manumittat ſeruũ ſuũ cum multa
capita ſernoeũ ſibi reliquerim. ſi nõ ſit veruzʒ
ſeruos fuiſſe relictoſ.nec heredi dabit actio
ad ſeruos petendos qui relicti non ſunt: nec
ſeruũ ſuũ manumittere vpelletur · ff · del · ij ·
ticia· H. j· . ſtem nulla ẽ ſubſtitutio niſi in
neniatur inſtitutio p̈ceſſiſſe ff · de heredð · ĩſti ·
ex facto etiã agitatum. ¶ Solutio putauit
Gof.verba ſupeadicta nõ ſufficere ad excõi⸗
candũ · ar · ꝓ ipo in his q̃ no· j· e · J.⁊ qualiter
h̊ abſolutio.e · .·⁊ ſub. ꝗ. terciũ · x nec ap
peobãda.nec obſtat· ã· de ap · pᷣterea · nã ſub⸗
audiendũ eſt. te excõicoæ ſic excõicatum te
eſſe cognoſc as:⁊ eodẽ modo ſubaudiri debz
5· de teli · cogẽdis. c· ij. æ⁊ hoc ideo hm gof.
qe excõic atio odioſa eſt.⁊ iõ reſtringenda ñ
ampliãda. ff · de liberis poſthumis· cũ qᷓdã
6. de conſan: a affi · qð dilecto. Bed H ratio ñ
placet mihbi neqʒ; ſolutio.nam æ video qð nõ
reſtringit ſed dilatatur · qe ſi ita dicat iudex ·
eycõico.nõ intelligitur q̊ de minoꝛi ſed ð ma
ioei excõicatõe·j. e. ſi quẽ · æ H̊ ideo eſt·qꝛ nõ
eſt odioſa h fauoꝛabilis:· ⁊ ad medicinã ani⸗
marũ innẽta.ij.q.j 'multi · vnð ⁊ in dubio po⸗
tius debeo eredere me ligatuz abſtinere. †
temere ↄmunioni hoĩm me ingerere · · 8 cle.
excõ· miniſ illud· J. licet aũt.nã in dubio via
eſt tutioeꝛ maxime reſpectu anĩe eligenda· vt

ibi. a. S. ð ſpon· iunenis. Si igitur vis tenere
ſolutõem gof:non dicas ꝙ rõ ꝓ ipᷣm reddita
B faciat.lmmo hec eſt ratio:qꝛ ſententia que

non continet abſolutõem vel eondemnatõz
mulla eſt. vt no.j·.e.G. æ qualiter h̊ abſolutio·

H. j. MHec obſtat qð obiectum eſt. g. e. V.

nec em̃ · nam equipollentiã intelligo ſuff ici⸗
entiã · vt ſi dicat a cõione eccleſie te excludo
ad Bſ-e ſiquẽ. ¶Itez nõ obſtat lex inducta
5. e. S·Item aliqñ.nã decre·ſi aliqñ. loquitꝰ
in papaeuiꝰ voluntas.l.facit.mſti·de iure
naturali ꝗ. ſed qd peincipi placuit-De alijs
vero indicibus verũ eſt ꝙ ſola voluntate poſ

ſunt excõicare.dum tam̃ ſnĩiam ꝓferantſi tñ

hoc ſme cauſa faciant:egregie ꝓpuniunturvt
no.j.e. G. qnis ſit eius eff ectꝰ·ſub· . Hij ſunt
eff us. Zed nec obſtat·l.hec ſcriptura.
inducta. S.e G. Item ſi teſtato? quia illud cõ

tin it benigna ĩterp̃tatõe.ſicut littera dici·

Bed ⁊ qð dicit. l. qui volebat.õ. e · x · pte
rea non obſtat.qꝛ illud nõ cõtingit ꝓpter vo
luntatẽ teſtatoꝛis de qua conſtat. que etiã in
vltimis voluntatibus legeʒ facit· in aut de

nuptijs· J. diſponat · eolk. ñij · hm gof · Tu
ctamen teneas ꝙ talis ligatus eſt ſicut aꝑte
ꝓYbant decretales. 5⸗ inducte æ alia iura ſime
aliquo ſubauditu:nec ſubauditus goł·aliqꝰ
inre apte cõpꝛobatur.ſed potius repeobatur
I.e.ſi q;· ꝓ quã decretalẽ·⁊ p ca.xvij.q:mij⸗
ſiquis ſuadente· in multis alijs canonibus
in quibus aliquis incidit in canone ipo iure ·
æ p alia iura ſupioea:non facio vim vtrum di
cat iudex excõmunico te · vel ſcias te excõmu
mcatũ.vel alia quecũqʒ vis· dum tamẽ vꝓᷣba
qualitercũq;ʒ vt pᷣmiſi peolata voluntatem ⁊
conſenſum iudicis de pᷣſenti expeimant · ſicut
æ alias dicitur · 5· de ſpon. ſi inter virum. æ ð
ſponſa duoꝛz · c· ·v voluntas iudicis ſpiritu⸗
alis omno ꝓ lege ſernanda ẽé xj · q· iij · audi .
qꝙ;uis miuſta· vt apparz in his que no. ſ· e · ꝗ.
quis ſit eius eff ectus · HE· j· eoe, Oſulo
tibi ꝙ qñcunqʒ dubitas vtrũ ſis excõicatus
⁊ Phabiliter · ſemp ĩputes te ligatũ · Qñ aut
dubitas de abſolutõe tua vtrũ valeat· repu⸗
tes etiã te ligatum. æ nec valere abſolutõem
pᷣſumas: vt apparet in his que no· ·. e. J. ⁊ q̃li
ter B; abſolutio.ſub· ꝗ. tercium. ꝙuis in ſnijs
alijs ſit cõtrarium dicendũ vt apparet· S· de
ꝓhbat · ex lĩis · ff · de act·⁊ oh arrianꝰ. ff. de
reg· iur. fauoꝛabilioees.Et eſt ratõ · vt no· in
ſupeadicto ꝓximo ſub· S· cerciũ · ⁊ qe quod tu
tius eſt anie tenendũ ẽ · vt no. S· e · v. ſolutio·
tutius aũt eſt ꝙ abſoluaris:ꝙᷓ ſi decederes ex
cõicatus a abſolutiõe nõ petita · ar.xiij· q· ij·
non eſtimemꝰ. ⁊ev · di · ad eius vero cõcubitũ
æg.5. de obſer ieiu. conſiliũ . cum aũt queſie
ris: nam vbi dubitas de peccatopeccatoꝛezʒ
debes te reputare.qꝛ vt dicitur ĩ ſupeadictis
ꝓxime inductis iuribꝰ. bonarũ mentiuʒ è ibi
etiã timere culpã. vbi culpa minime rᷣpperit·.
æ in foꝛo penitentiali.⁊ vbi dubitas ð vincu⸗
lo anĩe.ſemꝑ cõſulo ꝙ in mente habeas illð
Fug: dicentis · vis te a dubio liberari · certũ
tene ⁊ dimitte incertũ · de pe · di · vi · c . j. ad fi ·
ergo ſi dubitas:ad cautelã ſaltẽ facias te ab
ſolui.qð ⁊ fieri poteſt hm ea que no · · e · ¶· et
qualiter ̊ abſolutio·ſub·. ſm aute talis· Vv·
ſed a illud notandũ.æ iunge qð no.õ.·de cle ·
excõicatominiſtrante· . qualiter excuſentur

⁊2.5. ð̊ ſcrutinio in oedi · faci· · que ſit foꝛma.
Sfozma.ante fi· t ſolutio iſta quã facit

gof·in queſtione hac · apte contradicit his qᷓ
no · hw eundez. c e · J. ⁊ que ſit pena · ſub · ¶· q̃d
ſi epiſcopus. v·ſed quid ſiqs epᷣus ⁊ ſeq̃n· et
iunge hic qð no· ẽ·ð ſnĩa a re indi · ſub rubeia

ð ſentẽtia · C. qᷓlis · HE. j· ⁊ ſub · I. pura· dbi ea
que hic deficiunt · plene poteris reperire per

totum ip̃m· · notata.

¶ Zin antez queras de ſentencia canonis. BH

ꝓfertur eojp̃o ꝙ aliquis in factũ damnatum
p canonem incidit · ideo de ſe qui deliquit

qui in culpa eſt·nõ de canone qui delictũ ꝓ⸗
hibet fieri · queri debet · ff. de regu · iur · p qs
damnũ culpa ſua patitur æc. talis non a ſe⸗
ipᷣo ligatur.ſed occaſione delicti ſiue autoꝛi
tate canonis· P apparet ꝙ Sof. male rop:

ſed

care

1
ſe
eqᷣ
axc
peg
ber
qui
feud
rech
vr
ho
1a

,
cut apee
Iura ſne
of alig⸗
peobatut
qemn.
nonibi
po ure.
verumdi
erconmn
me Pba
tatem x
mn⸗ ſient
fum. d
ſpintn
iſ⸗audi.⸗
ſ ſeg.
g dſulo
icaeng
Quaut
St⸗ repu:
butoem
Fr qli
in ſiiſs
t,5de
ff. de
no. n
wvod tu
olutio.
eres er
119, i
cubitu
queſie
atorez
ndictis
meͤbi
pent.
dinen:
88 illö
cenu
ad fi ·
te ab
eEet
lis d⸗
de ele⸗
ſentur
oema⸗
ifacit
his 4
g⸗
dnet
c
obi e

reper

nio⸗5
tuim
ur⸗
ip
Pes
aſe⸗

No⸗

eß⸗

☚

6

—

2

N

hendit ray· ĩ his que no. .· e · ꝗ. æ que ſit pena
ſub · J. quid ſi epiſcopus.⁊ ſeqn. Et hoc aliqñ
contingit autoeitate canonis a indice SPmul
Sati · qd dic vt no· S e. quis valeat excõmu
nicari · v. nõ ſubditus.⁊ ſeq̃n· F liquoties au
tem autoeitate canonis ſcripti a in iure reda⸗
cti · de quo no · g. e. G. quis poſſit excõmunica
re. H · j. inter quos on⸗ dicit · ſit iquis ſuadete

. 2

Oyabolo·huiuſmodi ſacrilegij crimen incur

rerit ꝙ in clencum vel monachu manus vio

lentas iniecerit: anathematis vincu o ſubia⸗

ceat: nullus epiſcopon illuz pſumat abſol
nore. nin moetis vrgente piculo. donec apo⸗
ſtol ico coſpectin

lentetur eins mandatum

multe mouentur queſtiones. ꝙ Fnte oĩa rũñ

notꝗ: ꝙ licet dictus canõ vide ur requirere
triaſſ.iniectõ em.dum dicit iniecerit/Ite vioa ⸗

lentiã · dum dicit violentas/ĩtem iniuriã. du

ſaſci piat· xvij q· inj ſiquis ſuadete · ſup quo

dicit ſnadente diaboloſ tñ fallit caſualiter
am aliqñ incidit q̃s in luzʒ canonẽ ſme
iniectõe ꝗpter ſolam violentiã. dum ſcz cleri
cus retinetur incluſus vel inuitus ſic ꝙ non
habet liberã poteſtateʒ abeundi j· e.nuper.
quia nõ refert vtrũ quis compedibꝰ vel pari
etibus detineatur. ff. ex quibꝰ cauſis ma.ſuc⸗
curritur ſnec multũ diff ert a ſpecie ſernitntiſ
is cui libertas recedendi nõ datur.ff. ibe⸗
ro homiĩe exhibendo.l.ij. Fliqñ aũt icidit
quis ꝗpter ſolazʒ iniuriã ſiue violentiã.vt ſiq̃s
clericu volentẽ verberet in recõpenſatõez de
licti qð clericus cõmiſerat cõtra ip̃ᷣm.j.e.cõ⸗
tingit. j. Fliqñ vero ſme voluntate æ ſme
miuria ꝗpter ſolam iniectõem.j e. dvninerſita
tis hm gof. Sed certe illð nõ fit ſme iniuria
qð apparet ibi dum dicit: temerarias manꝰ?.
ſi em̃ vbi volentez perentio dicitur iniurioſa
manus.vt in illa decre. Otingit. mul tofoetiꝰ
vbr nolentẽ pcutio.vt in illa vniuerſitatis.
Quod aũt dicit dictus canon monachuz.
P quolibet religioſo ſupponit.ſiue ſit maſeu
lus ſiune femma · clericus vel cõuerſus virgo
ſacra vł cõuerſa.j. e·prochianos.⁊. c.ad emi
nentiam.⁊. c.vniuerſitatis. ⁊. c· ð momalibꝰ
dum tñ ſit rel igionis appeobare.5. de relig.
domi.·c.fi:quod dic vt no.õ· de regularibus
ꝗquidò ſit regularis:p totuzʒ. maxime ĩ illo
v·qᷣd de ruſucis qᷓ faciũt hoſpitalia’ Quid
de conuerſis ſeculariũ eccleſiarũ.videtur ÿ*
eareãt peiuilegio.ar· j.e.prochianos ibi. re⸗
ligionis cõuerſum:æ alijs iuribꝰ. S̊· inductis
⁊· xxvij·q.j.vdt lex. Cõtrariũ tñ interpeetant
doctoꝛes.nã ⁊ exquo ſe ⁊ ſua dinĩo iuri ⁊ ob⸗
ſequio tradiderũt.⁊ ex toto tranſlati ſunt.iã
facti ſunt de foꝛo eccleſiaſtico.ſiue eccleſia
regularis ſit ſiue etiã ſecularis.a Zandere de
bent tales eccleſiaſtica libertate · xvij · ꝗ. inj.
quiſq̃s ·xij ·q.ij.eccleſiarum ſeruos.in libeo
feuð.de peiuił.ſcoł.l. vnica.non em̃ habitꝰ

ſed ꝓfeſſio religioſum faci t. S· de regula. po⸗
rectum. ⁊ videt B q̊o determinari · S. de Puik ·

vt peimlegia.ꝗ·j·nec em ſunt niſi duo genera
hoĩm.ſ.clerici ⁊ cõuerſi ex ꝑte vna. æ ex alte
ra laici·xij:q.j.duo ſunt.⁊ ꝙ tales cenſeant

religioſi appeobat cõſnetudo generalis. cui
etiam ſtandũ eſt.xj · di·eccleſjaſticarũ.

n peimis ergo quero· ꝗᷣd ſi ſup caput cle
rici vibeem gladiũ vł baculũ volens p̃m p⸗
cutere nõ tame pcutio.nunquiò ſum excõica
tus· videtur ꝙ ſic· qꝛ talis tenetur iniuriarũ.
de pe. di. j. ſiqiis pulſatus.æ ſme iniectõne i⸗
cidit quis in canoné.j· e.nup.in pein ar. de
pe · di..·quiſq̃s ·⁊· c.ſi ꝗpterea.æ.c.ſi cui. vij.
qiiij:ſicut:a idem poteſt queri de illo qui ie
quitur clericum cauſa capiendi ſed nõ capit
Bolutio.dicas ꝙ talis nõ incidit in cano
nem qui æ ini ectõem· ⁊ iniuriã.a violentiã-
exigit.niſi in caſibus per ius expeeſſim deter
minatis æ interpzetatis. vt no. 5. eiſub. I. ſm
aut. v· ante omnia.æ ſeqn.= verba intelligen
da ſunt cum effectu:sS.de clerico non reſide⸗
te:relatum nec obeſt conatus ſme effectu. .
de ſpon· adoleſcens.

¶ Vecundo quero quid ſiquis nõ iniecerit
anus ꝗpelas.p̃cipit tamen hoc per alium fi
eri ſoterq; Satur. j. e. młieres. J.j. Dercu
tiens em ligatur quia manus inicit· ⁊ qe non
debuit obedire in his que cẽtra deum ſunt.
xj·qiij.iulianus.⁊· c·non ſemp.ff· de vi vi
ar.l.j.q.quotiẽs·j.e. vniuerſitatis.⁊. c.rela⸗
tum. andans etiã ligatur. quia ꝓ aliũ
Veutit ⁊ ſi nõ per ſeipᷣm.vt dicit dicta deere.
mulieres. ⁊æ. · e· vt fame. ꝗ. fi xvj·q.vj.cõſue⸗
tudo.·in fi.ff.de admi.tu:ita aute ꝗ. geſſiſſe.
uid ſi mandat a poſtea ſtatim penituit.
mandatarins autem mhbil ominus mandatum
perfecit. non videtur ꝙ incidat.ar.ff.de ac⸗

quir.here.ſiquis bona· ad fi. Ged dicas ꝓ in⸗

cidit. niſi re integra reuocauerit. mandata
rium ſuꝑ hoc certificanerit.ar. ff. man. ſi mã
daſſem. ff· ad mac· ſi tamen. æ. l filius.ff.qð
juſſu. l j· H. j. et. S. de ꝓcura.ex inſinuatiõe.
et· c. auditis·et.c·mandato.S de reſcript'.ex
parte decani. Vel diſ. ſicut diſ. de ſimili mate
ria. 6̊. de ſpon. q. qualiter contrahantur. v. q
ſi peniteat·et ſeqᷣn. nid ſi poſt mandatũ
et ante manꝰ iniectionem deceſſit.ſed poſtea
elt ſecuta imectõ. nũquid eſt talis mandatoe
excomunicatus dicunt quidam ꝙ non:quia
moꝛte mandatoꝛis ſoluitur mandatuz. ff. mã.
inter cauſas· J.j. inſtitut'. mandati⸗G. recte. g

de offi. dele. gratum. et. c. rel atum. et. c. licz.
HRof· vero ſcripſit ꝙ talis ligatur niſᷣ man
datum reuocauerit ante moztem . intelligit
em alias in eadem decedere voluntate. S. de
baptiſ.maioees· ꝗ. vltimo. ꝗ Tu dieas q?*
ad ſententiaz eccleſie militantis nullo modo
ligatur ſub terra · ſed dum ſi uperſtes eſt tantũ
xxuij:q.j· quodcunqʒ.· ſicut et patet in his q
no. S. de penitentijs· ſub rubeica de remiſſi. .
fi. Verũtamen ſi hoc notoeæium ſit. or ab
ſoluths non fuenit in fine. vl ſigna peniten⸗
tie nulla apparuerint. haberi debet peo excõ
municaco teneri.non ex dvi ſententie eccle
ſie militantis que ipſum ligare non poteſt vt
dictum eſt. ſed ratione peccati notoeij. vnde

r

nec eccleſia oꝛabit ꝓ iĩp̃o·neqʒ; ſepelietur in
cerra ſancta hm ea que no· · ð ſepulturis · ꝓ
quibus interdicatur · v. generaliter · ⁊ ſic im
tellige dictam decretalẽ: maioæees · J· fi · ⁊ ar ·
I.ff. de manumiſ. vindicta· ſi pater · ff· dele⸗
ꝛij· ſiquis in peincipio teſti. Sin aut abſolutꝰ
fuerit· vel ſignum pñ̃ie apparuerit· cmi comu
nicabamꝰ viuo a moætuo⸗ de qua regula die
vt no· · de ſepulturis · S. quibus · · in ſumma
æ ſeqᷓn. Nam a ſi ligatus eſſet·⁊ ei non cõmu⸗
nicaremus in vita tñ in H caſu ip̃m poſt moe⸗
tem abſolueremus. j· e· a nobis· ij · que tamen
abſolutio quo ad effectum nihil operatur · h
quo ad hoc tĩ vt abſolutus fuiſſe ꝑ contriti⸗
onem monſltretur · quod dic vt no· S · de pnis
ſub rubꝛeica de remil · J. quibus Pſmt · · ſed ⁊
viuis. æ iunge qð no. .· e · J· ⁊ qualiter ̊ abſo
lutio.ſub · . im aũt · · ſed quid ſi excõicato⸗
xæ ſeqᷓn. ¶Quid aüt ſi non mandanit ; ſed tam
iniectõem factã nomĩe ſuo ratam habuit. Di

cunt quidã ꝙ incidit· nam ratihabitio retro⸗
trahitur æ mandato cõparatur.qð ĩ delictis
etiã ſi nomine meo geſtũ nõ eſt ſpecialiter lo
cum habet · vt· ff. de vi ⁊ð vi arma Aꝑ j. G. quo⸗
tiens. C. de inceſtu . nnpt. l · iij · · de ſimo.ſiẽ
6. de reſti · ſpok · cum ad ſedem · J.· fi . no. S. ð
his que fiunt a pᷣla.· in quibus cõſilium.ſub
g. illud .· S. ⁊ qm ratibabitio· ſeq̃n· . Kli
dicunt cõtra. ꝓ quibus faciunt iura-ff· man-
ſi vero·. ſi poſt-ff· de his qui no.infa:quid
ergo.ff̃· de vĩ æ vi arma.l.j..· quod ĩgitur·
utius elt ꝙ reputet ſe excõicatum· nã ex
quo ratum habet · in crimine quodammõ pti⸗
cipat· z ſic eadem ſententia inuoluitur · · e.
nuper. a. c. ſi cõcubine ad qð facit quod no.
6. e. S. H. j· v. tu tamẽ teneas· Sed dici
poteſt ꝙ in omnibus iſtis dubijs ſi ligatus
ſit. poteſt tũ per dioceſanũ abſolutõem obti
nere. ar. . e eum deſideres · J. ij .· ⁊· c. puenit ·
ſed de hoc dic vt no.j· ec· quis poſſit ab hac
ſententia·ſub · ꝗI. ſed ⁊ dicunt ·
ũuid ſi aliquis ſpnit in faciem clerici nõ
tamen manus imiecit: nunquid eſt excõmuni
catus· Ploc vidi vienne de facto · Dicas ꝙ ta⸗
lis excõicatus eſt · ar. J. e· nuper. ⁊. c. cõtingit

ij · ad fi. vbi dicitur ꝙ canon iſte ꝓ tutela cle
ricoꝝ.a laicoꝛũ violentia cõpeſcenda indu⸗

ctus fuit-⁊æ. e contingit:j vbi æ manus min⸗

rioſa puniturſſ lec aũt iniuria non miima eé⸗
exquo facies que ad ſimil itudinẽe celeſtis fa⸗
cta ſiue figurata eſt pulcritudinis maculat'.
C.de penis· ſiquis in metallũ⸗⁊.5· de hom.
c.ij.xxxiij:q:vhec o:æ ſic me aſſiſtent
extitit iudicatumſEt idem intelligas ſi in ca⸗
put vel coꝛpus clerici · vinum. vel aqua vel
oleumvel liquoꝛ aliꝰ· eff undatur. multofo⸗
tius ſi lapide · vel baculo · vel gladio· vel ali
quo alio pcutiatur. nam in bis oĩbus fit in⸗
inria copalis. ¶Atem ſi ſeindat vel rumpat

—ððð W „ 1 ☚ 45
Li . 4 ” veſtem ſuam.vel capit ipᷣm ꝓ habenas·ĩta ꝙ

in vno loco ipᷣm teneat inuitum· vel de eqno

Aer — e, nye = ad terram deſcendat ˖ vel eingulũ frangat vt

cadatvel minis terroeibns ip̃m ſme iniecti
one coepali facit inuitum ſtare in itinere vel

ſecum ire· æ GB maxime in laicis ininriantibul
locũ habent · ar· in inribus inductis. See · ſub
F.· H?ᷣ . j· Nec em̃ datur alicui laico ſupꝑ cleri⸗
cum hec poteſtas · · e · ſi vero.j · officialis·
Nec refert vtrum tangat pꝑſonam vel rem ad⸗
Hherentem exquo violenter · vel iniuriole · vel
cemerarie.hoc facit· vt apparet ĩ his que no.
56. e.ſub. . ſm aũt queras.v·ante omĩa.ar. eſt
dauid. qui p̃ᷣſcidit oꝛaz clamidis ſaul.j. regũ
xxiiij: æ de oʒa qui apponens manum ſuã ad
archam peuſſus eſt. ij · regũ · vj · ⁊ quia adherẽ
tia religioſis eodẽ quo ip̃imet religioſi gau⸗
dent peiuilegio · xvij · a nij · ſiquis contuma
ij · q· vij· G. Item obijcitur.⁊ que religioſis ad⸗
Herent religioſa ſũt.ff · de rei ven · que religi
oſis. . de indic · qᷓnto· õ· de iurepatro· de iur.
deo in ſupeadictis et · · ſcript et in oĩbꝰ
„ alijs ꝓbabiliter dubijs. aut purgabit ſe ini⸗
ciens ad arbitriũ epiſcopi · aut conſequat' ab
ſolutõis beneficiũ ad cautelaz· alias nec epi
ſcopus eidem cõmunicare debet · . e. cũ deſi⸗
deres . J. ſcðe ·
Cuid ſi dicat ꝙ; neſciebat eſſe clericum il
lum quẽ verberauitputa · qe clericus ad mo⸗
dum laici incedebat ˖ Zi certum eſt H igno
rauit· excuſatur · Item in dubio ſi velit iurare
ꝙ h̊ ignoꝛabat non li gatur . · e. ſi. vero · ij · ꝙ ĩ
telligas quo ad eccl eſiaʒ miitãtẽ · him qm ꝓ
batione deficiente ſue cõſcientie relinquit
xxxiij· di · habuiſſe · · de iureiur mulieri · Si
tamẽ veritas ſe habet in cõtrarium et B po⸗
ſtea denudet in penitẽtia debet induci vt ad
apoſtolicam ſedẽ accedatet leſo ſatiſ faciat
cõpetenter · ſed et de iurio eſt pena indicen
da · vj · q · · quicũqʒ· Trris ſi peuties vidit
tonſuram non tñ credebat ꝙ eſſet clericus·ĩ
ſententiam incidit nõ obſtante ſua falſa opi
nione dum tamẽ peuſſus in veritate clericus
ſit. ff. de iniurijs · eũ qui· S. ſi iniuria. uid
ſi laicus dicit · dñe · ꝓbet ſe clericuz pcuſſus·
nam ei qui dicit incumbit ꝓbatõ · ff · de ꝓba.
ei qui dicit· nunquid habet neceſſe ꝓbare ſe
clericũ et rite oꝛdinatumnõ· nam durũ eſſet
hoc.qꝛ foꝛte centũ anni ſunt ꝙ; fuit tõſuratꝰ ·
nec extãt teſtes · dic ergo ꝙ ſuff icit ꝓPbare ꝙ;
ꝓ clerico ſe gerebat . ſic agebat · ſic contrahe
bat.ſic publicis muneribus fungebatur . ff.
ad mac᷑ ſe· cõſu· ſi filius· et apparet ĩ his que
no.5.de fide inſtru· ¶. quibus inſtrumẽtis · H.
quid ergo ſi tabellio. Quid ſi in veritate ñ
erat clericus licet tonſurã deferret· et illum
peuſſiſti credens clericũ eſſe cũ in veritate nõ
eſſet· quia ißemet fecerat ſe tonſurari: de bar
bitonſore tm̃ ſuũ epᷣm faciena ſin vericnte nõ
eſt excõicatus · ar · ff· ð fur · inte om̃s ¶. pent.
in ki · ſed qᷓdiu conſcientiã habebis leſam des
te excõicatum reputare· et abſtinere quouſqz
poſtea ſciueris veritatẽ.ar · · e · inquiſitiõi · õ·
de ſimo. pꝓ tuas · ar · 3· de purga · vnl ga. e · ij · et
xj · ꝗ · iij · qm metos · hm vnã lecturã ¶ Quid ſi
credaſ peute petrũ laicũ. ĩ pſona errãſ ꝓcu
cis martinũ clericũ · Fla· ſeripſit ꝙ ĩ ſnĩaz ici⸗
dis nec obſ:erroꝛ pſone exq iuriari volniſti
ff· de iniur. eũ q· · ſi iniuria. S ð ĩiurijs · c. fi·

Xv/ ryn 7 —

annbit
ppeleni
ficiali.

en adr

ioſe del
que no.
aaneſt
negu
ſua a
dheri
gan:
Numar
olis ad⸗
ereligt
deiuf.
in oib⸗
t ſeimi⸗
gnat'ab
nee epi
cu deſin

icum il
4 mo⸗
Higno
iurare
iſegi
nqm p
nquit
jen⸗ Di
t hpo⸗
ivt ad
lfaciat
ndicen
8 vidit
ricus⸗i
lſa opi
lenicus
Cuid
ruſſus⸗
pba⸗
bareſe
i eſet
ſurad⸗⸗
bareq
ntrahe
curff⸗
is que
iis⸗
itaten
tillun
tateno
de ber
ate no
ſen,
mdes
nonſt
ion⸗
vißet
nio ſi
ſpen
Aoiſti
cch⸗

VV

6

¶ T. dixit contra· quia ſi peutis clericũ quẽ
credebas laicum non es excõmunicatus: ſe.
ſi vero·ij·æ ar· ꝓ ipᷣo.ſ.e.c ·j.⁊·c· veniens.ff·
de iniur. illud · J. fi. . l. ſeqᷓn. ¶ Sententiam
ala·puto tutioꝛem· Nam conſtat ꝙ in clericũ
manus violentas inieciſti · æ diabolo ſuaden
te qui te ad faciendã iniuriã laico incitauit·
ergo verba canonis ſupeadicti ligant te· vt ĩ

ipᷣis apparetæ certum eſt ꝙ imuriam feciſti ·

dicit lex ꝙ ſi credo patrefamilias illuz qui
filius eſt.patri non cõpetit actio ininriarum
ff. de ininurijs· eum quiꝗ· fi. Quid m con⸗
uerſo caſu.puta·credens percutere clericum
pcutis laicũ.nũquid es excõmunicatusar.
ꝙ ſic.S. de biga. nuper.⁊· c· fi. ⁊· ff · ad:l.acqꝗᷓ·
ſcientiam. S. j.Sed cõtra:quia indicanduz elt
ſijm quod fit non hm qð faciens intendit. ff.
ad.l.coene·de ſic.l.ij.ꝗ. diuus.ff · de iniur. ſi
cum ſeruo.=l· p̃cedenti.in fi. Dic ꝙ non es

excõmunicatus in verirtate· licz de iniuria te

nearis · vt patet ꝓ peemiſſa:

G Vis ſit eius eff ectus.apparet ſatis in
his que no.S.e. . quot ſunt ſpecies:
ffectus em minoeis excõmunicatõis. vt
ibi diximus:eſt vt exeõmumcatus non parti⸗
cipet eccleſie ſacramentis æ vt eligi non poſ
ſit · S.ð̊ cle excõ:miniſſi celebꝛat · Sffectꝰ
aute maioꝛis excõmumcationis eſt. vt nullꝰ
criſtianus cũ tali pticipet· hm ea que no.j.e.
.⁊ que ſit pena pcicipantium · ¶ Sed is ẽ

eff ectus· vt non poſſit eligere vel eligi·ð.de

cle.excõ.minilſ.ſi celebeat. Item ꝙ nullũ
beneficium eccleſiaſlicum acquirere poſnt.·
de cleri.excõ.miniſ:poſtulaſtis.S.de etate ⁊
quali:cum bone · in fi·o·de exceſ peela.tãta.

cem vt ꝙᷓdiu quis excõicatus eſt de bene

ficioꝛum ſuoꝝ ꝓuentibus nihil percipiat:

de ap.paſtoealis· in fi⸗ ed nunquid ita ẽ

de ſuſpenſo· ſic· ſi ſit ſuſpenſus a beneficijs
ſic.õ:de elec cum in cunctis.J. clerici ſane·
In ſuſpenſo aũt ab officio diſ. otruzʒ ex graui

cauſa ſit ſuſpenſus:⁊ tunc wem eſt. · de pur

ga· canonica:inter ſolicitudines · ij·q· v. ſup

cauſa.vel ex leui canſa:⁊ tunc ſubdiſ·: vtrum

diu pſtiterit contumax.æ tunc etiã peiuandꝰ
eſt beneficijs ſuis.s ·de eta:⁊ quali:cũ bone.
vel non din ſteterit · æ⁊ tunc non videtur ꝙ ei

ſint beneficia ſubtrahenda:quia B fieri non

debet niſi ex magna cauſa:xvj:q· vijĩuentũ.
æ ar.C·de except'.rei iudi.ſtipendia.Eit aũt
iſta ſuſpenſio aliquando ex leui cauſa. puta.
ꝓpter ſcandalum populi vel infamiã ſolam.
ij · q · v· p̃ſbiter:⁊ ᷓ̊ intelligas ð beneficijs qᷓ
quis ſeparata ⁊ certa ꝓcipit. quotidiana enizʒ
nullus pcipit niñ ſeruicium faciat:ſie intelli
ge · S. de peeben· liget · ⁊æ· c· cum hm apoſtolũ ·
æ rationem generaliter allegatãã. de cleri.
cõiuga.quod a te· ⁊:c· diu erſis . vel illud qñ
beneficiatus habet ꝓpetuum ĩpedimentum
alias ſententia ſuſpenſioms vei interdicti la
ta quo ad officia:non debet extendi ad bene

ficiuzʒ. vel ecõtra:ar. S de offi · oꝛdi · dilectꝰ

de pe di· j. pene. niſi aliud expeeſſim dieatur ĩ

ſententia · vt· ;. de ſolut. c. ij. in fine · ¶ Fic
etiam notabis· ꝙ ea que excõmunicatio intu
lit· abſolutio reddit · id eſt. abſolutio remo⸗
uet impedimentum quod ligatio intulerat
xv.q:vj.nos ſanctoeuzʒ. ⁊ cemratosa ar. n):
q:iiij. beatus.õ.de elec:quia diligentia:non
tamen omnia reddit: quia fructus quos ami⸗
ſit excõmumcatus iuſte q; din excõicatus ex⸗
titit poſtea non recuperabit.æ eſt B expeeſſuz
in aut'.vt cum de appel cognoſ.ꝗ.generalẽ.
v. ſi vero poſt hoc·. colł.viij.niſi ei fieret gra
tia-C· de re mili.ſtipendia. æ. l. cuʒ allegat.
li.xij.nec em̃ pena ſolet repeti: ff de condi⸗
indebi. pene ff. de ꝓcur̃. qui ꝗꝓpeio· ꝗ. vt in ce

teris.ff. de tutel · æ ratioibꝰ diſtra:l· ij. . nũc

tractemus: nec debet defacili gratia fieri· ne
cõtemnatur vigoæ canonice diſcipline. ar l.

di. c.].S·de conſue:cũ inter vos.S.· de cõcelſ.

peeben· quia diuerſitatẽ.ſm aũt miuſta appa
reat ſentetia:tunc ſunt ei reſtituenda in abſo
Iutõe.quecũqʒ in excõmunicatiõe fuere ſub⸗
lata ſiue damno data: ij ·q: v·ſup cauſa ¶ Itẽ
æ effectus huius ſententie is eſt ꝙ non poſſit
conſtitui ꝓcurato? · : de ba. poſt ceſſonẽ·
Nec conſtituere.quinnimo ſi mter conſti⸗
tuentes interfuerit. ꝓcuratoeis conſtitutio ñ
tenebit. S· de ꝓPeurat . c. fi · ¶ Et beeuiter. ex⸗

cõmunicato maioei exc õmunicatione eſt qui

libet actus legittimus interdictus.vt appa⸗
ret in auten. d. n. extra:eſolet a nõnullis.ꝗ.
fi · S.de teſti.licet ex quadam.hH·j· in fi ·̊.ðᷣ
exceſ.pᷣla:inter dilectos..j·in fi ⁊ quelibet
pticipatio.aliquo etiã peiuilegio non obſtan

te.j· enulli. æ omne peiuilegium legis = be⸗
neficiũ · vt in auten.d. n· ð peiuile·dot'. Bre.

mulieri· non peeſtan.J.pe:colb.viij.nec põt
heres inſtitui niſi ccionem eccleſie habeat.ĩ

ſeqn.colł.viij. Ee B oia intelligas etiazʒ
ſi ſententia iniuſta ſit.xj.q.iij.ſententia :· cuiꝰ
etiam eff ectus eſt quo ad excõmunicatum vr
ip̃am ſeruans mereatur apud deum apter bo⸗
num obedientie · vt patet in his que no·j.e·

auten. vt cum de ers cognoſ.generale.

ſub. ꝗ. quantũcunq;· v. ſed cum eccleſia. naʒ

ommis excõicatõnis ſententia duůmodo non
contemnatur medicinalis eſt non moætalis.h

ſi contemnatur moꝛetalis eſt.ij⸗q:jmulti.xx

iiij.q:iij.cozripiãtur·⁊.c.notandũ.in fi.æ in
auten.d.n.extrae. cum medicinalis: OQõ

ſiquis eazʒ cõtempſerit nec ſeruauerit.eff ectꝰ

eſt vt ſententia que peius imuſta eratefficia
tur iuſta ꝗpter contemptũ quo ad contemnè
tem · xj · q:iij· ¶ cum ergo· ꝗ· hic ⁊ ſi ⁊· xxiiij
q:iij.notandũ in fi æje:p tuas.G. nos· igi⸗
tur· O⸗ verum in alijs.a ſi is qui non ſeruauit
clericus ſit.⁊ de violatõe q ſe officijs diuis
ingeſſerit vumcitur.depomicur miſi cum eo fu
erit diſpenſatũ· xj · qiij:ſiquis pᷣſbiter.æ qui⸗
cunqʒ ſit qui non ſeruat tardius abſoluetur.
xjqiij·qui inbente.æ moꝛte quãdoqʒ citius
pᷣuenit.xj· q: iijepiſeopi- 4 Sed qualiter di
citur quis nõ ſeruare ſententiam a ip̃am con
temnere · qñ ingerit ſe cõion: hommũ contra
id quod no.ſ.e.a que ſit pena.idðo talibus

conſulendũ eſt ꝙ ⁊ ſi ſciant iniuſtã ſententiaz·
ip̃am tamen diligenter ohſeruẽt· xj· q:nij. c·j·
EPec vera ſunt de ſententia iuſta ⁊ etiã in⸗
zuſta⸗ non dieo de nulla. Si em̃ ſententia nul
la ſit ip̃o iure· nec timenda eſt nec tenenda·
quod qualiter æ in quot caſibus accidat · ple
ne no·õ· de cleri · excõ.mini.. qualiter excu⸗
ſentur. ged æ eff ectus eſt vt non relaxet
niſi certo modo.de quo no.j.e.ꝗ.⁊æ qualiter
h abſolutio· Aſte etiam eſt effectus · vt ſe⸗
cuʒ trahat executionẽ nec appellan poſſit ab
ea:S. appel.paſtoꝛalis.St eſt multiplex ra

tio. rma. quia criſtus ligat:a quo cuzʒ ſu

perioeem non habeat appellari non poteſt
EGriſo Nemo cõtemnat vincula eccleſiaſtica-
non em̃ eſt homo qui ligat. ſed xp̃us qui hãc
dedit poteſtatẽ·⁊ hoĩes fecit tãti honoeis di
gnos·xj·qiij:nemo.· ¶Secunda· quia nemo
excõmunicatur niſi peo cõtumacia: dt appa⸗
ret in his que no·õ:. e. . quibus ex cauſis:ſeò
contumax non auditur appellans · ij: q. vj. g.
ſunt etiaz quon· ꝗ Tercia: vt magis claues
eccleſie timeãtur. xj:q·iij. quid ergo⸗ Quar
ta· quia ſecum trahit executõem vt dictum ẽ.
Quare autem ſecum trahat executõnem die
vt no.õ.de ſen:a re iudi.ſub rubeica de ſen⸗
tentia· ꝗ. quis ſit eius effectus.v. Itẽ ſtatim
