pa fuit. ff.aò l acquił·ſi ex plagis.. quidã·
SZed ⁊ ſi cams cũ duceret ab aliquo aſpe
ritate ſna euaſit ⁊ damnũ dederit. ſi ab alio
nõ foetioee h̊ equali·ar.ff.de frigidis.frater
nitatis · J.j.ibi cuiꝰ cõſimili ⁊c.⁊ · ff. dek · .cle

Sato·in pein.firmiꝰ cõtineri potuit·vel ſi per

eum locũ duci nõ debuit:ceſſat hec actio æ=
tenetur · l· acqł· is qui in enlpa fuit. ſItem
ſi inſtigante aliquo anial damnũ dedit · et ſi
equus doloꝛe cõcitatus calce petienit· ceſſat
B actio.⁊ tenet' is qui eũ ꝓcuſſerit vel vulne
rauerit magis actõe in factũ qᷓ;. l.acquił: qe
nõ ipᷣe ſuo coꝛpꝑe damnũ dedit. Idem ſi eo pal
pante equũ recalcitrauerit: ¶ Quod ſi vna
qᷓdeupede ĩcitante a lia damnũ dedit · eiꝰ que
cõcitauit noĩe noxaliter eſt agendũ.ſiue per
quadeupedẽ dãnũ dederit · ſine ꝑ aliã rem ꝙᷓ;
tetigerit · vt oĩa ꝓbãtur.ff.e·l.j:ab illo..
ait peetoꝛ.vſq; ad:. in beſtiſs.⁊ inſti· e. ꝗ.·
X ij · ¶ In feris ant beſtijs nõ habet locum
B actio.qe cũ natura earũ fera ſit:nõ videtur
dare dãnũ cõtra naturã ſui generis · dt.ĩſt'.e.
Jꝗ.licet aũt.⁊ hoc intelligas de actõne dire
cta:nam his vtilis locũ habet.ſi tñ nulli
homini põt culpa aſeribi in eo ꝙ damnũ da
tum ẽ. licet in culpa ſit ex eo ꝙ anial habuit
vt inſti · e · J. fi·ff·e.l.j·. in beſtijs. Psi vero
equus ĩ quo inſideo mulã tuã olficiat·⁊ mu
la tua recalcitrans crus meũ frangit· contra
te ð paupie agi põt. ff.e.agaſo. FFa demũ
aũt dat hec actio directa ſi quadeupes dam
nũ dederit·nã ſi bipes fuerit cõpetit utilis.
ff. e.l· penł. ISt no· eſt · ꝓ is qui de paupie

tenetur põt etiã quãdoqʒ ex edicto edilium
cõueniri · quo ꝓhibetur ne quis canez: verre
apeũ · vrſum· leonez:pantherã:a generaliter
alindue qð noceret anĩal ſecũ ſolutũ habeat
vel ligatũ· que cõtineri nõ põt vinculis:quo
minus quo vulgo iter fit cuiqꝙ; nocere poſſit
vel damnũ dare · ſi aduerſus B; factũ fuerit
homo liber pierit.ducenti ſol idi p̃ſtabũtur ·
ꝙ ſi eidẽ citra moꝛtẽ nocitũ fuerit: quanei bo
num equũ iudiei videbit' cõdemnabit. vt
tñ defoemitatis ratio minime habeatc· quia
libeũ coapus extimatõeʒ nõ recipit ſed iĩpen
ſarum ĩ curatõe factarũ:æ operarũ amiſſaꝛ ·
⁊æ quas quiſqʒ ꝗpter debilitate amiſſurus e.
ff · e. ex hac.⁊· ff. de edil · edicto· hi em̃ ñ erũt
ad HB inſtit.e.ꝗ. ceterũ ·⁊ ð obliga· que q̃ſi ex
malefi·naſ. J. ob hoĩem. ¶ Ceterarũ vero re
rum damnũ datũ in dupluz reſartitur. æ nmibi
lominus agi põt de pauperie:ſiue anĩal ferũ
ſit ſiue non·ſic em generaliter dicit aliudue
qð noceret. ctiões vero exquo penales
ſunt · ꝓ eodẽ facto cõpetunt æ ſimul cõcurre
re poſſunt. ꝓbant' B olĩa inſt.e.q.penul.⁊ fi.
2=· ff · ð edił.edicto.hij em.a. l. ⁊ generaliter.
. ¶·qua vulgo: Id huius aũt materie eui
dentiã ſic diſtingue· cũ plures actõnes pena
les eidẽ cõtra eudẽ cõpetũt.aut oes ſunt pe
nales · aut omes ſunt rei ꝓpſecutoeie: aut alie
penales·alie rei ꝓſecutoꝛie · Si om̃s ſunt
penales:⁊ oẽs ex vno delicto · tũc vna tollit
aliã ꝓceptõe:niſi in eo in quo excedit.ff.vi
bonoꝛũ rap · l· j.ff. de act'. ⁊ ob. qui ſeruum
H· j· æ· l · cum ex vno delicto·licet ſimul cõ⸗
currant:æ ſic nõ tolluntur cõcurſu ſed pcepti
one tantũ: vt inſti·e. . vlt. ¶ Vbi aũt plures
actões penales ex diuerſis delictis inſurgũt
vna nõ tollit alterã pceptiõe · ff. de peiuat.
delic · nunꝙ;ᷓ · Si vero om̃s ſunt rei pſecuto
rie æ cõtra eundẽ cõpetunt· tũc tolluntur ad
inuicẽ ꝓceptõne nõ cõcurſu.ff.locati ⁊.O· ſi
merces: culpe. auo ſi cõtra diuerſos·
tũc etiã ꝓceptõe tollunt.ff.de tabulis.exh̊.
locũ:q. cõdemnatio :· Verũ ſi alia eſt penał
alia rei pſecutoꝛia·ſi illa que penal eſt e pe⸗
nalis oꝛiginaliter: tune vna pꝑ reliꝙ; nõ tolli
tur.ff.de furt:ſi pignoee.. cum furti.B tam
fallit in caſu·ff nau.ca.ſta:idem. .j· Et ẽ ra
tio ſpecialitatisqe ibi altera cõpetit de iur
cõi· altera de iur ſpeciali Sin aũt illa que
penalis eſt nõ eſt oꝛiginaliter penalis. tunc
vna per alterã tollitur · ff. quoò metus cauſa
metum. J. licet⸗
Vi detur · damnũ paſſo ⁊ heredibꝰ eiꝰ.
ſiue ſit dñs rei:ſiue detento⸗.puta cõ
modatariꝰ e· vel cõductoe.ł fullo:qe ipox
itereſt qꝗᷓ ſunt alij obligati: ff.e.Gq̊ actio·
Ontra quẽe cõpetit.cõtra dñm quaden
Apedis peeſente nõ p̃teritũ:igitur ſi an
te litem eõteſtatam moeiat animal. videt ex
tincta ̊ actio. ſecus ſi poſt.ff.e·l.j. q. æ cum

in quadꝛupedibus. ff· de noxali actõe.ſi plu

rimũ· . li · m fi· ibi · ⁊ moetuo ſeruo æc= Idẽ
qʒ multo magis ſi poſt litem conteſtatam ab
alio ammal occidatur. nam ibi dño actio.l.

acquił.cëpetit contra occiſoꝛe a liberatur
ab eo cui pauperies facta eſt p ceſſione litis
acquił · actõis · ff. e. l.j· .· ſi poſt litem ·Si
vero animal quod nocuit pluriũ dñoeum eſt
ſinguli inſolidũ noxaliter tenentur · ff; e · l. j·
F.ſi cõmune:Excuſari tñ poteſt dñs quadeu
pedis ſi damnũ dederit ab alio cõcitata· naz
cum arietes vel boues coenua cõmiſiſſent.2
alter occidit alterũ:ſi quidem occiſus eſt is
qui aggreſſus eſt ceſſat hec actio.ſed ſi js qui
non ꝓuocauit peat locũ habet . ff · e · l· .· I.· cũ
arietes· atur aũt hec actio in eum qᷓ cõ⸗-
feſſus eſt quadeupedẽ eſſe ſuã ⁊ ſi ſua nõ ſit ·
ff.· de ĩterr oga.act.ſiquis imurie ſed ⁊ ĩ he
redeſ datur.ceteroſqʒ ſucceſſoees:⁊ quaſi he
redes æ in quaſi quoſlibet dominos ff· e · l.
.fi· ?
Valis ſit adtio:noxalis eſt competit
ad extimatione noxie. Eſt autez noxia
p̃m delictũ· Fut ſi is contra quẽ agit nolit
peeſtare exti mationem. liberatur dando ani
mal quod nocuit æ ip̃m anial dicitur noxia:
on verſus ſſ Noxia delictũ ·delinquẽs noxa
vocatur:· ꝓbantur B. ff. e. lep in peinci pio æ
inſti.e. 6p. j. ⁊ ſatis poteſt dici vt in hac acti
one damni reſtitutio ſit in obligatõne:. noxe
aũt deditio in ꝓmiſſioneſicut ⁊ in noxia cõ⸗
miſſa a rationali anĩiali.id eſt· ſe ruo. ff de re
indica. miles. J. j. ij: ⁊ ̊ͥ mani feſte innuit.
I·e· c.fi.ꝙ ſi anialia: Interdũ ta mẽ libe
ratur dñs ꝓ noxe deditione · puta. ꝗpter me⸗
dacium ſuũ: vt ſiquis in iure interrogatur an
ſua eſſet quadeupes ·reſpondit · non eſſe ſuazʒ·
nam ſi ip̃am ſuã eſſe conſtiterit cõdemnabit
inſolidu.ff.e.l.j.. interdũ · Itẽ ſi fera tua
mibi damnũ dedit.⁊ nõ curaſti eam ꝙ; debu⸗
iſti dili gẽtiã abhibere inſolidũ tenebeeiſ. ·
e.c.fi · G. ꝙ tamen.ff·. e.l·j . ſed ⁊ canis.⁊· ꝗ.
generaliter. ⁊· . in beſtijs · Eec actio ciui
lis eſt · ? ꝓficiſcitur ex.lxip tabularũ.ffe·.
j· H. j. ⁊· C. ait p̃toe · ¶ SZed nunquid datur ĩ
duplum. dicũt quidã ꝙ; ſic· ad exemplũ.l.ac⸗
quił · vt no·S·e ſub rubeica de damno dato.
FG.æ in quantũ v. vbi vero· hm agʒocõtra · qe
pene nõ ſunt ampliãde ſed potius reſtringẽ⸗
de ff. de penis · interpeeta tõe ·
PDe penis Rubeica.
Seqʒ modo ſatis tractatum elſt de di
uerſis criminibꝰ. ſed qe ipſa crimĩa
unienda ſunt. cũ nec remanere de
beant inpunita. J. de ſñia excõ · vt
fame· ꝗ.j.ff· ad.l·acquił·ita vulneratꝰ..fi·
dicamꝰ de penis· [Luid ſit pena · ¶ Quot
ſunt ſpẽs penarũ· ue · « quibus· ⁊ p quẽ
inferende ſunt. ¶ Quando ſunt mijferende.
quibus a ex ꝗbus cauſis extenuentur.
in ſit pena ·delicti debita coertio ſeu
Jſatiſ factio lege ł alio iure limitata. qe
ene certe ſinguloeũ peccatoꝛũ ſunt · Vel pe
na eſt noxie vindicta.⁊ ẽ generale nomẽ oĩm
delictozum. vt colligitur.ff · de V. ſig̊.· aliud

fraus. ⁊: lſi qua pena eſt: æ de hoc no.s. de

ſnĩa et re indi · ſub rubeiba.de ſñia · ꝗ. fi.ſub
ꝗ.ſed æ caſus.vbi inuenies notatuz quid ſit

mulcta.a que ſit diff erentia inter penam
Vet ſunt ſpecies penarũ:generaliter ſũt
Itres nam alie pſonales alie reales idu⸗

cte tñ ĩ odiũ pſonarũ · alie mixte··
¶ Derſonales hm iura ca.ſunt iſte. ¶ Suſpẽ

ſio· ! Excõmunicatio⸗ Wepolto. n⸗
truſio · ſ Carceratio. erberatio⸗
racteris imp̃ſſo. Seruitus· Driuilegij
clericalis denudatio· Curie ſeculari facta
expoſitio. elegatt ſique poſſunt reꝑi
ri · W⸗ ſuſpenſione· excõicatione · depoſiti
one.legit ·xxiij·qiiij · foeteõ.de iudic. cum
non ab homine · ¶ De intruſione muenies.
lxxxj.di.dictũ·⁊· e.ſiquis clericus ·xvj ·q· vj·
de lapſis·xxvij.q.j.ſi qua monacharũ.⁊a. c.ſi
quis rapuerit ··e.tue · ¶ De incarceratione
S.depoſiti · grauis· S·de apoſta:a nobis· . de
ver · ſigni.· nouimus · ¶ De verberatõe· v. q·
veilli qui · vj ·q:j.G. veruz . in fine · ui · q ij · ¶·
Item in crim mali.v·ſi ea rei cõdicio xxiij.q
v.circũcelliones·citra tam vindictã ſangui
nis intelligas graue:S. de rapto. in archiepi
ſcopatu·õ·de cleric.pcuſ.c·ij. ¶ De caracte
ris impeeſſione.S.de crimme falſi:ad audien
tiam. Der ſeruitute · xv · ꝗq· fi · cũ multe · ã. de
iudeis ita quoeundã . penul. ¶ De peiuile
gij clericalis denudatõe ˖ S· de vita hone.
cle.c.fi·I.de ſen.excõ.m audientia.⁊.c.con
tin git · ij. ¶ De traoitõe facienda curie ſecu
lari . S: de cri:fal· ad falſarioꝛum. J. j. g · de he
reticis · ad abolendã . illos·⁊æ qualiter fiac
̊ traditio legitur · I.de verbo·ſigni.nouimꝰ
H:j · De relegatõne etiaʒ traditõne. ·.
de iudeis. cuz non ab homine · ad fi:que ple
rumqʒ iniuſte ĩfligitur.⁊æ de facto tantũ· õ·
de arbicris-e. fJfJ.
HBeales vero in odium pſonaruz inducte
hee ſm cano·poſſunt dici · in poſſeſſionem rei
petite vel alias ꝓ modo debiti declarati miſ
ſio·S· vt lite non conteſta·qm frequenter.·
in alijs · æ ſeqᷓn.Sde eo qui mittit᷑ ĩ poſ.cau
ſa rei ſeruan.per totũ:· Beneficij pꝛiuatio.
6.· de coha.cłi.æ młi.æ de clericis coniuga:
per totum.õ · de ĩuriur · querelaz · quod plerũ
qʒ ex vi obligatõnig fit· S. de elec· cum dile⸗
ctus. . penul.⁊ fi. Eiuſoem ſuſpenſio ſiue
ſubtractio.S.de cłi.non reſi:cum ad B.⁊.c.
tue.õ.de ap·poſtoealis · in fi · ⁊. c. puenit. ẽ̊·
de hereticis · excõmunicamꝰ. ꝗJ. ·. ¶ Berũ om
nium cõfiſcatio · S.de iudeisita quozundaʒ.
c. c. ad liberandã terram ſanctã · PDecunie
mulctatio.õ.de rapto·ĩ archiepiſcopatu.S·
de iudeis poſtulaſti · S. de maledicis · c · ij · qd
dic vt no.·S. de ſen.⁊ re iudic.ſub rubeica de
ſen . J. fi · ſub · . ſed ⁊ caſus:⁊ ſupᷣ de offi · oꝛð ·
.quid pertinet· v.debent etiã puniri delin
quentes· æ ſeqn· “
Nixte aũt poſſunt dici que ptim ſunt per
ſonales.ptim reales. puta.quando eccleſia
indicit exilium: nam ad indicèe eccleſiaſticuʒ
poc ptinet ex cauſa.nam eccleſia habʒz inſen
ptionem · ꝓſcriptione·exiliũ:relegatiõem.l.
Di accedes:ĩj· q; vj: biduũ xvjq:-ꝗ. nouarũ

ham

terſit
idu⸗

Siße
(r
ſeg
faci
trepi
poſtei
cum
eweg.
d.
1ciſ
ſatione
eſde
dige
ruieg⸗
ſangri
cbiepi
Aracke
ndien
de
Niunle
hone.
ccon
ie ſen
dehe
ter iat
ſoumd
oͤne⸗,
ne ple
ntii

ducke
em fei
ati mil
ter.
ol. cau
iuatio⸗
htiuge⸗
dpleri
mdile⸗
ſo ſue
B.vc.
nit⸗6
erüom
unden⸗
ecumne
atu⸗5;
ci,
rica de
fi⸗oe⸗
jdelin

nt per
cleſis
ſticu,
inſen
em.
jouan

——

⁊· l.placet· Hee tamen pene inter ſe differũt
vnde verſus.
BSxulabit ſine ſpe pr̃ie.redituſqʒ reiqʒ ·
nſcriptus manet ĩ patria h̊ re ſpoliatꝰ.
Amittit ꝓſcriptꝰ opes · nõ poſſe reuerti ·
Quiſqʒ relegat' ſua cũ remeabit hebit.
9. Doteſt ergo dici relegatio perſonalis. vt
no · S. e. ¶. ſub · J. pſonales · vV. fi· qui incipit · ð
relegatõne · ſed licut ꝓbant iura his verbis
cmiſcue vtimur ¶ SZed mixte poſſunt dici
terre interdictũ generale.õ.de of. deł.ſane.
6G.de ſponſa.non eſt nobis. Rbſolutio va
ſalloeũ a fidelitate.xv.q: vjnos ſanctoeum.
iuratos · S· de heret. c. fi . I. e.c. fi · ¶ Iuri ſpa
tronatus peiuatio.j.e.in qᷓbuſoã.⁊.c.graue·
EReliquiarũ de eccleſia extractio S. de iu
repatro.c.ij. 1 Sunt ⁊ alie varie pene cõtra
raptoꝛes:hereticos· ⁊ fautoꝛes eoeun.⁊ iude
os.æ ſarracenos. æ alios. varie delinquẽtes
in iure canonico ſparſe. q̃s ĩ ſingulis ſuis tra
ctatibus plene curauimꝰ denotare. De pe
nis aũt legalibꝰ dic vt no:j.e.ꝗ. que quibus
Sed nunquid pſonalis pena poteſt cõmu

tari in pecumariã· dicas ꝙ non.quia nõ ſunt

puniende res ꝙ delictis. in aut'. de manda⸗
tis pein.ꝗ· opoꝛtet · coll. nj · · e · licet · xxj· q·
vjiallud·nec ob. õ̊. vt lite non conte· qm fre

quster · ad fi: vbi dicit ꝙ pena que magis ti

metur impom debet · ſcʒ miſſio i poſſeſſioneʒz.

vel excõmunicatio· nam qlibet il laruzʒ elt de
bita æ oꝛdinaria pena peo contumacia q;uis

ma gis oedĩariũ ſit ꝙ fiat miſſio ſi poſſt locũ

.

habere.ꝗ.vt lite non cõteſtue caſualiter tñ
mutari põt ꝑſonalis in pecuniariã.q̊.de rap.
in archiepiſcopatu.õ.de iudeis. poſtulaſti ·
hm gof· Tu.dic vt no.S.de of.oꝛð.. quid p
tinet · v. debet etiã punire del mquẽtes.Hoc
etiã non omittoꝙ licet gof. reſtringat illud
qðᷣ dicitur ꝙ pena que magiſ timet infligen
da eſt ad duos caſus tm̃ de quibus loquitur
litera · S. vt lite non cõ:qm̃ frequenter· in fi.
vt. 5õ. innuit· eſt tñ generalius intelligenduz
quo ad coectionẽ hominũ ptinet.nam ſiue
plectendo ſiue ignoſcendo h̊ ſolũ bene agit

vt vita hoĩm coeri gat .· xxiij · q · v · Pdeſt · Iõ

.

diminuitur vt plene no·S: de accuſa. J. quis
ſit efecne t nunquid realis ſiue pecuni
aria in ꝓſonalẽ cõmutatur.ſic.qñcunqʒ dam
nati inopes inueniant᷑.h̊ em regulare eſt.xij.
q·ij: frat erĩtas:xinij ·q.vj.ſi res aliena ·xij.q/
ij · ¶clibertus:ff.de in ius vocan · l.fi.æ. no.õ
de maledicis·. qualiter.ſupꝑ verbo cõmenti
id in penã aliam cõmutetur·
Ve · ⁊æ quibus.⁊ ꝓ quẽ inferende ſunt.
BB notandũ eſt ꝙ delicta quattuoz mo

qʒ quãdoqʒ augmentatur pena ex cã.2 qnñq;

dis cõmittunt' Eacto · vt furta hoĩcidia

Dicto. vt cõuicia ⁊æ in fide aduocatiões·
Secriptovt failanzes inſtrumeta ⁊ falſos
ibellos cõficientes. Conſilio.vt cõiurati
ones ⁊ latronũ conſcietia.quoſqʒ; alios ſua⸗
dendo imiſiſſe vel monuiſſe ſceleris eſt inſtar
Septe etiã modis attenuatur vł a Zraua
tur pena · ſcz. ¶ Cauſa· ¶ Derſona. PTew⸗

poꝛe· Loco:· ¶ Qualitate Quantitate.
Suentu. ¶ Cauſa. vt ĩ verberibus a magi⸗
ſtris vel parentibꝰ illatis cauſa cozrectõms
nõ iniurie: puniunt aũt cũ quis cauſa iracun
die pulſatus eſt · ¶ Derſona dupliciter cõſi⸗
deratur.eiꝰ qui deliquit.⁊ qui paſſus ẽ·aliter
em̃ puniuntur ſerui ꝙ; liberi:æ aliter qui ĩ pa
rentẽe vb peelatũ:aliter qui in extraneum.vel
eq̃lẽ.vel ſubditũ.manus intulit.ſed ⁊= etatis
ratio habet'. ¶ Loco.vtrũ in eccleſia ſeu ci⸗
miterio.ĩ p̃toꝛio vel loco peiuato.quis delin
quat.nam locus facit vt idẽ de quo agit fur
tum vb ſacrilegiũ iudicetur:.vtrũ ve acriſ vl
mitius puniatur ·/ Tempe. vtrũ de nocte vl
de die . vt diſcernamus emanſoæe a furtiuo ł
effractoee. vel diurnum furem a nocturno-
Qualitate· vtrum ſit manifeſtũ.vł nõ ma

nifeſtum acrius vel lemꝰ delictũ. Quanti⸗

tate vtrũ quis ouem vel ſuem vel totũ gregẽ
ſubripuerit · Ruentũ puta a demente cõ⸗
miſſum eſt.tamen apud grecos foætuiti caſus
exilio voluntario luebantt.¶ Eurtoꝛũ etiazʒ
domeſticoꝝ ſi leumea ſunt nec admittitur ac
cuſatio:nec ſunt publice puni eda· puta.ſi ſer
uus domino. libertus patrono: mercenarius
ei cum quo moꝛat᷑· rem ſubeipiat· nec etiaz ꝓ
his leuioeibꝰ furtis ciuiliter agi põt ·Dęo
bantur h. ff.e.reſpiciedũ g. furta · ⁊æ. l.aut fa
cta.⁊·l.:queòam · ff · de furtis · ſi libertus pa⸗
trono· ⁊.· Sᷓ de homicidio: ſicut· de pe.di.’j.l.

aut facta · ¶ Sed in aliquibus terris ſcelera
Srauius puniunt.æ multiſ craſſantibꝰ opus
eſt exemplo.vt dicta. l. aut facta. . penul· =

fi · ¶Derpenſa igitur qualitate delicti · ĩpo⸗
nuntur pene ſecundu. l. quarũ ſeptez ſunt ſpe
cies tres em ſunt capitales.quattuoe ñ capi

tales.Capitales ſunt. vt ſi caput ampute

tur gladio nõ cum ſecuri vel falce Ltem ſi
furcis ſuſpendat᷑.vel viuus cremetur. vł vn
Sulis ferarũ beſtiarum latera ſulcent Itẽ
ſi beſtijs ſubijciatur.nõ vt lapidetur.vel cru
cifigatur.vel de ponte vel de monte iactet.
quia hoc fieri non debet.ff. e. aut damnum
J. vita· ⁊c ·l· ſi diuĩio.ꝗ. non poteſt.æ· l.capita
lium. H. j.⁊· J. famoſos.⁊. l. ſiquis aliquiò

g. ].X. · C: de malefic: æ mathe· ſi excepta· ſe

cundum azo ·Secunda ſpecies capitalis e
que dicitur mołti peoximaputa.metalli co⸗
ercio· Flij tamen damnantur in merallumet

pij Sraniozibus vinculis puniuntur. Flij in
opus metalli.æ hij leuiozibus Flij in mini⸗

ſterium metallicoꝛũ.id eſt. vt ſeruiãt damna
tis in metallum.ꝙ ſi in perpetuũ ſit· ſerni pe
ne ſunt. Si ad tempus: cinitatẽe amttunt. Si
damnati in metallum. libertate æ cinitatem.
quãuis æ ſeruus ſic damnari poſſit· ita q; do⸗

minus eius dominm amittit. ſecus ſi ad vin⸗

cula ſit damnatus. ff. e aut damnum. ꝗ. eſt pe
na. ⁊· : inter eos. æ. . in miniſterium. 2 J. ſer

nuos. FTercia ſpecies capitalis eſt depoeta
tio in opusꝶ publicu:non dico damnatio ĩ me
tallum. æ B libertatem conſeruat ſed ciuitatẽ

adimit. ff. e. quidam hanc peeſes ꝓpuincie in
fligere nõ põẽt.ſed eſt a peincipe cõfirmãda

Maioees autẽ iudices.ſicut p̃ᷣfectus p̃toeio/
peefectus vrbis hanc penam impon ut: ff e.
diui fratres: æ l· aut damnũ · cum penaet
G. ſe. ¶Non capitalis vero pena eſt que ad
extimationez non piculum capitis pertinet·
æ eſt quadenplex ·¶ Drima relegatio ad tẽ
pus vel etiam in perpetuũ·dum tamen bona
non adimat. Beda nfamia vel dignitatis
amiſhio- Tercia.ad dignitatẽ · ſeu officiũ ·
vel foeuminterdicta aſpiratio: Quarta.
verberũ caſtigatio: ꝓbantur B. ff· e.capitaliũ
H. j.æ.· . cetere pene ·æ łſiquis foete · ꝗ.fi·⁊
duabus. l·ſeqntibus.ff· de interdi · relega·
relegatoꝛum · S. ad tempꝰ · ¶ Et no·. ꝙ plus e

interdicere foꝛo ꝙᷓ aduocationibusnam in

peimo caſu debet abſtinere damnatus ab om
nibus foꝛenſibus negocijs in foeo · in ſecũdo
vero debet abſtinere ab aduocationibuſ ĩ fo
ro.ſed alijs in foꝛo non ꝓhbibetur operaʒ da
re.ff· e moeis ¶ Sunt quedam pene a qui
bus dehent indices abſtinere ˖ ne ſez in kacie
alicuins ſeribatur pena.nec em̃ debet facies
maculari que eſt ad ſimilitudinẽ celeſtiſ pul
cheitudinis fi gurata: C. e:ſiquis m metallũ
NHec debet addici piſtoꝛibus ł alicui alij
coepoei non cõpoſito etiam obtenta religio
ms:C· e. ne quis · ¶ Ieem veterani æ eoeuz li
beei ĩ peimo gradu tantũ pena metalli æ ſope
ris publici non afficiuntur.· Kem nec decu
riones:vel eoꝛũ libe:i.vł parentes.ĩ quocũ
qʒ gradu ſint:qui nec furcis ſuſpendi debent
nec comburi ⁊ ſiſic damnati fuerint li beran
& ſuntconſulto tamẽ peius peincipe.vt vel
pena pmutetur vel liberetur· C·e. honoe ff.
e.moꝛis· . fi·¶ Mec liber ſic poteſt damna
ri vt in perpetuis vinculis detineatur. C.·.e.
incredibik · ¶ In omni etiã ſupplicio ſeueri
us punitur ſeruus ꝙᷓ liber.infamis qm bone
fame exiſt ens.ff · e:capitaliũ·ꝗ. fi.

¶Eſt autẽ pena imponenda illi qui deliq̃t

qꝛ pena ſuos debet tenere actoees · ̊· de his
que fiunt᷑ a maioei pꝓte:c·: queſinit · C. e ſancti
mus.æ conſideratur peeſens ſtatus in publi⸗
cis criminibus æ in crimine iniuriarũ · ffſi ex
nox·cau.agatur.l.penul.ĩ pematis vero ſta
tus peeteritus.vnde ſi tempoee delicti erat
ſeruus.nũc factus eſt liber.tanqꝙ; ſeruus pu⸗
nietur.⁊ ecõuerſo.ff·e.ł.j. ¶ Non eſt ergo
vnuſꝓꝙ alio ꝓpuniendus:nec vxoꝛ peo marito

vel econuerſo:nec filius ꝓ patre vel ecõuer

ſo · S· de pignoꝛibus· ex litteris · ꝗ. j. C. ne vx
oꝛ ꝙ marito.in rubeo a in nigroxvj.q· vj. il
lud. j· q· iiij.c. j·S.de purga· vulgaric.ij.
Sed contra · xv·q· vlicum multe · vj. q. j· q̃ſ

quis·̊.de ſponia:nẽ eſt nobis .S.de of.dek·
ſane.⁊. c. D.æ G· ¶ ¶Sopeima iura qᷓ dvolunt

ꝙ alius ꝓ alio non moeiatur locum habent
quo ad penas eternas· in quibꝰ generaliter
deruʒ eſt ꝙ peccata ſuos debent tenere auto
res:æ ꝙ filius nõ poꝛtabit iniquitatẽ patris
FHoc tamen fallit in oꝛiginali peccato. quod
ad omnes tranſit.⁊ ab adam deſcendit. Vnð
apoſtolus· per vnum hominẽ intrauit mo⸗s
per omnes tranſit a iterum in adam pecca

mus·St eſt ratio vt no.j.t.j.G/de quibus pec
catis:h·oei ginale:⁊ ſeqn.ITura vero poſterio
ra in quibus punitur vnus ꝓ alio locum ha⸗
bent quo ad penas tẽpoeales:æ ſic loquitur
xxiiij.qiij ſi habes·j.q/iiij·a· item ꝓ pec⸗

cato ciuiũᷣ · vſqʒ ad.·his ita reſpondet᷑᷑. hm

gof. 1ed hm hug. a io:ad intelligentiaʒ
Huius materie notabis ꝙ triplex eſt pena.ſczʒz
eterna:coepoealis:æ ſpiritualis ¶ Sterna pe
na nunqꝙᷓ; punitur vnꝰ ꝓ alio.vt · j.q/iiij.c.j.
2: cC. iã itaqʒ. niſi ſit imitatoe ſceleris · vbi qui⸗
dem non tam ꝓ alieno qᷓ; ꝓ ſuo delicto puni
tur:j·q:jcito turpem.S·de renun.niſi cuzʒ pꝛi
dem . J. perſone vero irregularitas · ⁊ ſic ĩtel⸗
lige · j· q.inij· contra dominus ad wmoyſen.
Coepoealis pena duplex eſt· quedã enim

Oſiſtit circa coepꝰæ illa ſepe punitur vnꝰ ꝓ
alio: vt patet per diuerſa exempla · j.q. iiij· ꝗ.
Item peo peccato cinium · Quedam circa

ſtatum vt eſt ſeruitus vel mfamia.⁊ illa etiã
ſepe punitur vnus peo alio.vj · qj. . verum ·
xv.q · li · cum multe : S. de fib · peeſ bi· litteras
⁊z quaſi per totum· S·de pur·cano: accedens
ĩ.e.ad aures· ⁊ c.in quibuſoam.· Spiritua
lis vero pena quadeuplex eſt · ¶ Drima ẽ pe
na excõmunicatõis.⁊ illa nunꝙ; punitur vnꝰ
peo alio.xxiiij.q.iij.ſi habes · Secunda ẽ
pena interdicti loci:⁊ illa frequenter punit
vnus ꝓ alio·S·de ſponnon eſt nobis·S. de
of · del · ſane · ?· c. p:⁊ g· ¶ Tercia remotio ab
oblationibus. æ illa ſimiliter punitur vnꝰ ꝓ
alio.xvij.q:iij.miroz. Quarta oedmisæ=
illa punitur vnus ꝓ alio-nam maritus repel
litur ab n nurd kren del ictum vxoeis.

xxxiiij· di · ſi cuiꝰ· ¶ Item ſi pater emit eccle
ſiam ꝓ filio ip̃ᷣo ignoeante.licet non repella
tur ab oedinibus.eccleſiam tame amittere de
bet ·.·q; v.c.j.õ.de elec hi cnius:q · de ſimo ·
de regularibꝰ· duobus. c. ſeqn · Breums
expedias te:ꝙ vnus non punitur ꝓꝙ alio. ſedò

pena ſuos teneat actoes.qð regulare eſt.fal

lit tamen in caſibus.õ.notatis· ⁊ in multis

colligere ꝑ ſeip̃ᷣm ·

alijs non notatis N diligens lecto⸗ poteſt

cognoſcentes.lvj.di.ſat ꝓuerſum · xvj.q; vl.
inuentum.ſubaudi.vel ſine cauſa.⁊ hoc eſt
quod exponit decre · ã.vt lite non conteſ· qm̃
frequenter · G. ſi vero aliter abſens· v· ſi autẽ
de carnali cõiugio·in fi. ¶ Cauſa vero con⸗
ueuit his verſibus denotari · Daupertas.
odium.fauoevicium · ſcelusoꝛdo·Der⸗

ſonas ſpoliant · ⁊ loca iure ſuo· ¶ Dauptas.
pter quã vniunt' due eccleſie altera amit
tit dignitatẽ ſuam · xvj·q-j⁊ tempoeigs qua⸗

licas · Odium.ſcʒ.ciuium interficientium

ſuũ epi Tapi.xrv. . ita nos.j·ead aures.

⁊.·c· in quibuſdaz · ¶ Vicium. ſcz · lepee · · de
clerico debilitato:tua nos · ¶ Eauoe.ſciliczʒ

cõſtantinopolitane eiuitatis xxij · di. renonã

tes. ¶ St ſcelꝰ.xxvij:qfi multoꝛũ. no.S.

e.v.ſoõca.a ſeqn · ¶ Ordo. ꝗpter cuiꝰ fauoꝛẽ

dominuſ ſeruum amttit ·˖ luij · di · freques. ge

neralis·. æ acceditff. ð operis liberto·ĩterdũ

Sſt igitur regula ꝙne⸗
mo pemat ure ſuo ſine culpa ſua · õ· de Ovſti ·

—

nper
ſteri
n be
uitu
Pper:
dkn
nti,
enaſ
enape
ſei.
iqui⸗
pani
pe
itel⸗
pſen⸗
enmn
vr⸗ 9
inß
naͤten
acti
erum.
tteras
edeng
mmitna
depe
v⸗
mdee
pum
, der
dtio eb
y p
nis⸗
tepel
xoꝛis.
eecle
pella
ede
ſimo⸗
eums
. led
eſt.fal
nultis
poteſt
ge:
i
l
ve
e/ qn
ſaute
o con
ertas⸗
npeb⸗
aamt
8 qua;
mnaun
zures⸗
16,0e
ilic,
noni
0.5.
auoe
80
terdi

vbi ratõe dignitatis ſuperuenientis amittit
quis operas quas habebat ĩ liberta· quia in
dignũ eſt ꝙ liberta ſermiat exquo tantã ade⸗
pta eſt dignitatem.
Interfectoeibus peeterea clericoꝛũ a iure
erta pena infligicur. nam ſiquis ĩterfecerit
peeſ biterũ:ſexcentoꝛum ſolidoũ.ſi diaconũ
quadeingentoeũſi ſubdiaconũ trecentozum
ſolidoaũ pena ferietur.æ foꝛte hodie extima
bitur ſicut diaconus: ar·S. de ſeruis nõ oed·
miramur:æ de etaæ quali:a młtis.Si epiſco
pum nongentoeũ.ſi monachum quadeingen
toeum ſolidoeũ pena eſt puniendus.vt· xvij.
qnij·qui ſubdiaconũ . ⁊=· c.ſeqn.paeter peni⸗
tentiam que eſt:xij. annoꝛũ ſi peeſbiter inter
ficiatur·.t· j.c.ij. Sed cui applicabit B
pena · dicunt quidã ꝙ confiſcanda eſt. C. de
modo mulctarum.l.mulctarũ:ſed contra.qꝛ
vbi de mozum coerectõne agitur fiſci ratto
non habetur. C. de ſecũdis nuptijs · l. j·g. j.
Dicas ꝙ pene exacte per indices eccleſi⸗
aſticos·ratõne delicti damnum vel iniuriam
eccleſie contingens · eccleſie qᷓ; ſic contingit
eroganda eſt: vnde compoſitõ peeſ biteri de

qua·S· no·eccleſie quã tenebat reddi debet.

·e·c.ij ad idem.q.de ſimo:audiuimꝰ .xxvij.
qj·ſiquis rapuerit·xviij·di.quomãquidem.
8.· de cenſibus · ꝓcuratõnes.in fi· in aut'.de
ſancti · epiſ.. ſiquis rapuerit · xvij·q.iij. ſiq̃s
deinceps.C.Sð raptu virgi.l.vmca.ſm gof.
ideo iniuria facta clerico. videtur ⁊ eccleſie
cuius ẽ irrogata · vnde ipſa agere poteſt etiã
ſi clerico quo ad perſonam ſuam fuerit ſatiſ⸗
factuz· · de ſen · excõ·:cum deſideres. C. fi · ad
idem.S· de foꝛo compe:c.ij.S.de indeis.po⸗
ſtulaſti·⁊· ij.qvij:accuſatio.in fi.⁊ de G̊ no.
·ð ſen.excõ.⁊ qualiter ̊ abſolutio.ſub..
.ſeò cui applicabitur:æ ſequentibus.
. Si vero damnum vel iniuriam aliquã pei

conuentionalis:S de arbi.dilecti · æ ar. j·e.
conſtitutus:ſiue ſit a iure inducta.õ·t.j.c.j.
ij. ⁊· iij·⁊ fi: ſiune a indice infligatur. vt:no.õ
t· j· ſub rubeica de inmurijs·J. cui detur.⁊. G. ĩ
quantũ.m gof:Tu dic vt no.õ.de offi.oꝛð.
F.quid ptinet.v.debet etiã punire delinque
tes · PDoteſt em̃ iudex eccleſiaſlieus in ex⸗
penſis punire.ſiue tempoee diffinitine ſen⸗
tentie · · e. calumniaz· ſiue antea.õ.de appł.
repeehenſibilis.õ·de ſequeſtra. poſ:ad B g.
de dolo ⁊ contu · cum dilecti · in fi.õ·de peo⸗
cur̃.anditis.ſcõm gofrede hoc dic vt plene
no.S·de dolo:ſub rubeica de contumacia.ꝗ.
qua rairin ine, etiam contumax vel

doloſus· ⁊ ſeq̃ᷓn ĩtez imponere poteſt mul
ctam pecuniariam.j.e.dilectus.nam omni⸗
bus magiſtratibus ꝓmiſſum eſt iuriſdicõem
ſuam defendere penali indicio ſuo· exceptis
diuini mris iudici bus:ff. ſiquis ius di. non
obtem.l.vnica.ff.ſiquis in ius voca.nõ ierit
lij: vnde æ penas pecumarias imponere po⸗

teſt oꝛdinarius. ff · de iuð · l. ij. J. fi · Item dele

gatus.C.de ſpoetuł.l:ij.Item arbit'.ff.de ar
bitris· non ex omnibus ·ſcᷣm gof. De mulcta

tam reſpiciat: a ꝓplicabitur ei pena.ſiue ſit

imponenda die vt plene no.S de ſententia
re iudi.ſub rubeica ð ſnia·I.qꝰ remedio:ſub
Jꝗ.h caſus ſunt· De arbitro dic vt no.S· de
arbitris · ꝓ. qualiter ad eff ectum · ſub · . ſunt
autem diſſimilia. vx · ſed nunquid poteſt puni⸗
re contumacem.æ ſeqn · ¶ Sed nunqd poſſũt
pſone eccleſiaſtice penas exigere· dic ꝙ polſ⸗
ſunt ſi a iure inducte ſunt · ſicut ſunt ille de
quibꝰ no.sS· e · ſub· J. H.· j. ⁊ ha bes·xij: q·ij ·
epiſcopus qui mancipium.xxiij.di · quãquã ·
in fi ·xij·q:ij:cum deuotiſſimam.x vij·:q:inj· ſi
quis contumaxquiſquis:ſiquis domum.qui
ſubdiaconumidem eſt æ« in conuentionali:S
de arbi.dilecti.ad fi..e.conſtitutus Sedð
contra·abſit enim vt eccleſia cum augmento
recipiat quod de terrenis rebus videtꝰ amit
tere. lucra peecijs querere:xij.q.ij.fraterni

cas . Solutio. loqmtur in penitentiali fo⸗

ro:nec.obſ.õ.de cenſibus·ex parte·quia lo⸗
quitur in voto cuius menſura erat incerta·
ibi redditur ratio illius reſponſionis ĩ litte⸗

ra:nec obſ.õ.de dolo ⁊ cõ:c.j.quia intelligi⸗

tur quando infra annum reus offert cautio⸗
nem de ſtando iuri· nec obſ.j.e. ſunam.qe ĩbi

peo maioei parte ſatil factum erat in ſoꝛtem.

æ nichilominus pena inſolidum petebatur.
quod erat iniquum.ſed non denegat qinmn
rata peti poſſit· In quo tamen ſic diſ. vtrũ
ſub pena peomittatur id quod conſiſtit ĩ dan
do. vel faciendo · ¶ Si in dando conſiſtit in
ſo lidum cõmittitur·ſed obſ.doli exceptio ſi
ſolida pena petatur · ff · de vbo· oblig. l. ij · J.
fi ·ff-ſiquis cau.ſi ſeruum.ꝗ.ſi plurium·æ ſic
intellige.j:e.ſuam. Si ĩ faciendo æ factũ
eſt indiuidnum. tunc ſimiliter cõmittitur in⸗
ſoliduʒ ·ff. famił · herec̃· Heredesg. an eaff.
de ver.ob. ſtipulationum..fi· vero di
uiduum:tune ꝙ parte tantum cõmittitur pe
na:.ff.rem ratam haberi.ſi peocuratoe.⁊ hoc
dil · ff · de vtobli. l. ii. . cato · ¶Sed quidã
dicunt indiſ.ꝙ quãdo peomiſſio in facto cõ⸗
ſiſtit ſemper inſoliduʒ committitur pena.ſed
de equitate non fit condemnatio niſi peo par
te · ff de ver · ob; in executionibus.in pein.et
‚ penb.ff · depoſitiſi duo hr̃des. ſcòm gof.
Tu dic de hac queſtione vt no.õde arbitris
Jꝗ.qualiter conſtituatur.ſub.. ſed mens. v.
ſeo nunquid religioſi.æ ſequentibus ·¶ Sed
⁊ ſiquis epiſopum mterfecerit· bona peopeia
applicanda ſunt eccleſie ſponſe ſue· xvij · q.
nij: ſiquis deinceps: multofoetius debet pei
uari feudo quod ab eadem eccleſia tenet.ita
ꝙ ſibi vł ſucceſſoꝛibus ſuis.ſubaudi.vſqʒ ad

quartum gradum nec iſtud feudum reſtitua-

tur· nec de nouo aliud conferatur.que pena
mitioe eſt q; peima · ſic intellige.j.e:ad aures
Nam Hodie quicunqʒ clericum alicuius ec
eleſie · nedum canonicum.rectoeem:vel pee⸗
latum. occidere vel mutilare peeſumplerit.

omni iure quod in eade eceleſia vel ab eadẽ

eccleſia habet vel tenet peiuari debet. ꝛca
ſua poſteritas vſq; ad quartum Zradum ĩ cle

ricoꝛum collegium nullatenus admittatur.
nec in domibus religioſis peelationẽe aliquã

aſſequatur.ĩ.eęin quibuſdam· ſacri . ⁊ iunge
quod no.S.de iniurijs:ſub rubeica de damno
dato. . quibus det .· v· ſed datur ovtilis · et
ſeqn.
llud autẽ non eſt omittendũ ꝙ cogitati⸗
onis penam nemo meretur.ff·de penis· cogi
tationis.de peni · diſ:j·cogitatõnis·ſuꝑ quo
potes ſi placet diſtinguere in hunc modum-
um queritur vtrũ cogitatio puniri debe
1 vel locus ſit penitentie refert vtrũ quera⸗
tur de delictis.vel contractibus· æ vtrũ aga
tur in fozo contentioſo · vel penitẽtiali./Si
queritur de delictis a agatur in foꝛo conten
tioſo.aut voluntas ſtetit in ſuis finibus ⁊ nõ
eſt ꝓceſſum ad actum · æ ſic nullam penaz me
retur. vt in dicta:l.cogitatõnis· ff · de. fur. l.
ſiquis ⁊· l. j.⁊· L. inficiando· ff · de acqr ·po ·
poſſideri· I.ſi rem apud te.niſi ĩ caſibus·ſieut
in crimine hereſis· S· de hereticis.ad abolen
damæ. c excõmunicamusJ. credentes· Lcem
in crimine leſe maieſtatis. C.ad· l. iuł.maieſ⸗
quiſquis.⁊ in eo qui cogitauit fugientem de
eceleſia extrahere· C· de his qui ad eccleſiazʒ
confu.l.fi⸗ſcdᷣm Iob.ibi tam ꝓceſſit ad actũ
æ eodem modo poteſt intelligi peecedens · ·.
quiſquis · ¶ Si vero voluntas ad actum ꝓ⸗
greditur æ actus ꝓficitur.puniendus eſt quã

tumcuqʒ peniteat: nemo em̃ inquit.l.tali pec

cato peniteétia ductus innocens eſſe deſnit;
ff · de edik. edicto· quis ſit fugitiuꝰ· poſt pn·
ff·de furtis:qui ea mente.ff. vi bo.rap· non
ꝓdeſt · ff · ꝙ quiſquis iur.l.iij:⸗H · j· ff · de po
ſtuł.l. j. g. beſtias niſi in caſibus in quibꝰ· .
certa tempa penitentie locus eſt. ff. de ſeruis
fugi · l · j. .j.ff · de publica.⁊ vec ·l. j· E. ꝙ ſi fe
cerit.ff· ꝙᷓ metus cã. Item ſi cum exceptõe⸗⸗
ſat' clemẽter.C·de . crimi. ſtelli · l. j. Quod
ſi actus non perficiatur.æ is qui peoceſſit ad
actum ip̃m perficere potuiſſet · ſed noluit qe
penituit.non incidit in penamĩmo ei parce⸗
dum ẽ. ff· ad · l.· coꝛnel. de fal: qui falſam · ff·
de iniurijs · Itẽè apud labeonẽ · ꝙ. ſi curaueris
nih moete ſibi cõcierit · vbi punitur ↄſcientia
criminis iam cõmiſſ.ff · de bonis eoeum qui
mo.ſibi conci.l.iijſcòᷣm iob.Et niſi in crimi
ne leſe maieſtatis.Et in illum qui molitus ẽ
de eccleſia extrahere fugientem. vt no · 6· e⸗
v.· ſi queritur de delictis · Sin aũt ideo nõ
fſicit actum quia non potuit · licet bene vo⸗
luiſſet pficere·puniendus eſt ac ſi feciſſet · ff.
ad.l.pomp· de parri.l.j.in fi·ff. de re mili ·
.l. iij· G. is qui · C· ſi quacũqʒ peedi. poteſl. j·
C.de epiſcopis ⁊ clericis: ſiquis non dicam
C.de furtis.ſiq̃s alieno:C·ad l.iuł.ð̊ adul.
eum qui.C.de inceſnup· qui cõtra · ⁊æ· ¶· ſiq̃s
inceſti. C· de ſepul. vio. l.j· ff. ad · l· coenel . ð
fal.ſiquis legatũ.ff·ad.l.coeneł · de ſicca.di
uus · S· de bigamis .nuper.⁊c· a nobis: ⁊ hm
Poc intellige ꝙ voluntas 2 poſitum diſtin⸗
guunt maleficia.ff· de furtis · qui iniurie· . ð
ſen. excõ.cuʒ voluntate · xj ·q.iij· ꝙ pᷣdeceſſoꝛ
ſiquis gladiũ ſtrinxerit vel cũ telo cauſa
occidendi hHomine ambulauerit · vt Hoĩcidia
tenetur · ff · ad · l. coenek · de ſie · l. j. ⁊ has.l· ꝓ

magna pte canonizatas inuenies ˖ de⸗ pe · di.
j·ſiquis non dicam· ⁊ ſeqn· quas oms intelli
gas ſcdᷣm peemiſſam diſ. ¶ In contractu aũt
nibil obeſt vł ꝓdeſt cogitatio niſi contractꝰ

pficiat. ff · de cõdi · ⁊ demõ. B Oditõ. C. de fi

de inſtru.conctractꝰ · nec ꝓdeſt conatus ſme
eff ectu · õ · de ſponſa . c · fi · nec ſufficit gerere
mente niſi expeimatur oeead B. C.de condi ·
ob cauſam.ſi repetendi.ff · de verbo · ob. quid
quid aſtringende · C· de nuptijs · imperial · J.
ſed ſi talis· C. de act'.æ obł/ſiquide donati
oms cauſa. C.· ꝙ metus cã cum te ff· de au⸗
ro argen: lega.l.ijff· de dona . l · v · . ki· et
l. generaliter. ff · de dote p̃lega. cuzʒ quis.ꝗ.
l.ff. de duobus re:debẽduos’ Contractu
aute inito æ perfecto locus eſt penitentie ſi
erat mnominatꝰ. re integra ſi non intereſt ad

nerſarij. ff· de condi · cauſa da · ſi pecuniam ·

l. dedi. ¶ In nomĩiato etiã gratia alteriꝰ tm̃
contracto.locus eſt penitentie reſpectu illiꝰ
cuius gratia eſt cõtractum . ff · depoſiti · l. .· ·
penul.niſi foete aliquis decipiat. vt · S. de
cur.mãdato.⁊.c.auditis · S· de· reſcriptis · ex
pte decani:vbi etiam licet penitere · valet id
quod iam actũ eſt. vt ibidez· ⁊ ar · S· de reſti⸗

ſpoł. audita. . penul.ſed nec in pᷣindicium iſl

lius cuius gratia habitus eſt cõtractus peni
tere licet. niſi ex cauſa.ã:cõmodati· c. vnico.
æ de locato· ꝓpter ſterilitatẽ·C· ̊ dona· que
ſub modo·ꝓfecta donatio· C· de reuo . dona ·

l.fi. S:de dona.c.fi. In contractu vero ha

bito gratia vtriuſq; non eſt locus penitẽtie ·
niſi ⁊ ambo· vel oms ſi plures ſunt cõtrahẽ
tes peniteant· C· de acti· æ obligati · ſicut in
initio:C.de elec.in cauſis.fi · vbi pfici in⸗
telligitur poteſtas data exquo hij qui reciꝑi

unt inceperũt ea vtiideoqz; eum res non eet

integra æ gratia vtriuſqʒ poteſtas cõceſſa·po

ſtea non potuit reuocari vt ibi dicit: omnmibꝰ

em̃ expediebat vt cito ꝓuideret eccleſie · ñ
diff erret . S. ð ęlec · ne peo defectu·⁊· c. cũ
inter vniuerſas: Elec in foꝛo cõtentioſo ·
nam in penitentiali ſiue in iudicio anime ſo⸗
