ſi debebat in diem vel ſub conditione· nõ po
teſt ei imputari ſi non ſoluat interim· cũ nec

ſoluere teneat. Idem ſi pure debebat pu⸗

pillo non habenti tutozem.quia nec tali ſol⸗
uere potuit: quid ergo poterit ei imputari-
nec ob. ꝓ minoeibꝰ ſit in lucro ſuccurrendũ
vſure em̃ non ꝗꝓpter lIncrum h ꝗꝓpter moꝛã nõ
ſoluentium infligunt᷑. vt.ff. e cum quidam
C· ſi pupuloꝶ Durgat' aũt h ſi minoe factꝰ
ſit maioæ·qð eſt mirabile· vt. ff· deb. ij. ticia ·
ſeyo·. vſuras.⁊ ſic purgatur re ipſa curſn tẽ
pois8: e etiã fit moꝛa fiſco·ſ.ſi ei nõ ſol⸗
uatur qð debetur ex ſuo ↄtractu · vt. ff· e· cuz
quidã· J. fiſcus. ¶ oza aũt cõmunis purga
tur ſtipulatõe nouandi animo interpoſita· vł
non nouandi ſi tñ res erat in pᷣſentia· vtff: ð̊
con.fur· ꝓui:⁊ de ſolut ·qi deceę· J. j· Diur
gatur aũt oblatione:depoſitione·⁊ conſigna
tione· vt· C.e.acceptam.ſed opoꝛtet depoſi⸗
tionem durare:alias nõ videtur depoſita · ff.
e · debitoꝛ · ⁊ in · l.acceptaz in fi Borr vbi
vſura nõdum cucurrit·puta. ꝓmiſſa erat ma⸗
ioꝛ ſi non ſolueret minoꝛ.minoee oblata ipᷣo
iure nõ currit maioe · vt · C· e.l.ſi ꝓ te nõ ſtat
Idem ſi creditoe pſiſtat in petitione minoeuzʒ
cũ poſſet maioꝛes petere·.dt · C· e:aduerſus.
*τι qα. Sx quaſi aũt moza veniũt vſure
vt ecce emptoe re ſibi tradita nõ ſoluit pᷣciuz
vt · C. e· l.ij.⁊ de act · empt.⁊ ven.curabit·
Item vbi creditoe pecuniã redactã ex ven
ditione pignoꝛis vltra ꝙ; ſibi debetur m rem
apeiam conuertit · ff · de pis· act’. ꝙ;nis · J. vl ·
⁊c 1lſi autẽ · ¶ Idemqʒ; in ꝓcuratoꝛe curato
re qui pecuniã domini in ꝗꝓpeiã vtilitatẽ con⸗
uertit. vt · ff· mandati· idemqz· J. ſi ꝓcuratoꝛ
⁊ de nes. g· qui ſine · ¶ Sed ⁊ ſi fenerauit · di
xerant quidam ꝙ tenetur quaſi ex moꝛa · ſecũ
dum az dicitur ꝙ duenitur ſicut de ſoꝛte . lte
ſ adhibuit moã cõuemitur nõ tanq; ad vſu⸗
ram ſed ad intereſſe·ſicue de ſocio qui moꝛã
adhibuit in reddendo eo qð ex ſocietate lu⸗
cratus fuit · ff . ꝓ ſocio:ſocius qui:⁊ ð admiſ.
tu · tutoꝛ qui · . ſi vNſuras ·

C Valiter petantur ·ſi deducte ſunt in ſtipu

aationem vel pactionem.condi · certi;
Doero ex duobꝰ pᷣſumuntur in ſtipulatio⸗
nem deducte. ſcilicet ſi in inſtrumento conti
neatur ipſas ꝓmiſſas:nam pᷣſumitur ꝙ inter
rogatio pᷣceſſerit · vt · C · de contrahen . ſtipu ·
l.j· C e. l.· j Item ex diuturnitate tempoeis

vt. ff. e. eum de in rem verſo. Quod intel⸗
ligas qnãdo induco ſolutionem longi tempo

ris ad ꝓbandam ſtipulatione ſecus ſi ago ex

tempoee · vt · C · e. creditoe:æ de opis liber .l.
opis · ar. ff. de act' · ⁊ õä fe
re· . placet. ⁊ de reg̊:iur̃.fauoꝛabilioꝛes.⁊ ðᷣ
act'. æ oblig arrianꝰ?. Woi aut vlure petun
tur iure actõis· poteſt ſubici regula generabł

vt ſiue duret peincipalis actio ſiue nõnibil⸗

ominꝰ agatur ꝓ vſura·h vbi ex moea debe⸗
tur.põt imploꝛari iudicis offeciũ ꝙdiu pein⸗
cipalis actio ðᷣurat:cui deſeruit ipſum offici

um. ſiue incidenter extenditur · ergo ſi actio

peincipalis vel etiã ꝓpothecaria nomine de⸗
biti ꝓ pignoee competens ſolutione vel pee
ſcriptione ſit ſublata. amodo agi non poterit
vſuris· vt · C.e. in bone fidei · ¶. h ſi kinitũ
*.L. eos qui. H. j·. ⁊æ depoſiti.l·mj·⁊. ff. ð̊ eo
ꝙ certo loco da:opoætet. centum.Doero ad
vſuras futuras non extenditur officiũ indiciſ
vel quia ad iudò icẽ nõ pertinet futuri tempo
ris tractus.vel quia in poteſtate actoeis eſt
exigere ſoꝛtem.maxime ex ſententia debitam
vt ; Ke⸗l. F. nec tñ etuntur aũt vſure mi
noees vel maioees ſecundũ diuerſitatẽ per⸗
ſonaꝝ nam illuſtres æ ſupilluſtres trientes
tantum ſtipulari poſſunt h negeciatoeeſ vſqʒ
ad beſſeʒ· alij om̃es ſtipulantur ſemilſes · vn⸗
de verſus.
Diſcant illuſtres ſtipulari poſſe trientes ·
t mercatoæzes poſſunt ſibi querere beſſes.
nerere ſemiſſes poſſunt cõmuniter om̃s.
In tranſiecticia aut pecunia licet ſtipulari
vlqz ad centeſimã vſurã ·que equipatur ſoꝛti
in anno.vt no·S. . ex quibꝰ cauſis·v.eſt au
tem. vt em centeſimꝰ numerꝰ plenus ⁊ perfe
ctus eſt æ nichil vltra ipᷣm numerat' niſi ad
peincipiũ redeas ata vſura centelma eſt ple
na ⁊ pfecta · quia nulla maioe inuenit. ⁊ eiꝰ
reſpectu dicitur pᷣſtari vſura vſqʒ ad terciam
centeſime:⁊ eadẽ dicitur triens reſpectu ſoꝛ⸗
tis. vt computatione ad annũ facta triẽs nõ
tranſcendat terciã parte ſoætis · puta ſoes eſt
xxx ·eius vſura triens erit.x·eiuſdẽ vſura bes
erit.xx.⁊ eiuſdẽ vſura ſemis eritxv· vt B; oĩa
plene ꝓbantur · C. e.t. l eos qui.
quã ſtatim vocaui ſemiſſem vocatur ſextupla
a lex qð eſt totũ ·et plica ꝙ eſt pars ſiue me⸗
dietas. q et alio modo dicitur emilia:ab emi
qð eſt medium ſiue dimidi · et olon qð eſt to
tum · que · ſ. totam ſoꝛtẽ continet quo ad debi
tum.et medietatem totius quo ad vſuramet
ſic ↄtinet medietatez centeſime:ſecundũ hoc
intellige · xlvij.di.qm̃. ¶ Vſura aũt cẽteſima
raro pᷣſtatur · vt ꝓ trãſiecticia pecunia.⁊ pꝛo
expenſis factis in rem cõmunem reficiendaz
et ꝓ re iudicata:et ꝓ eo ꝙ tutos pecuniã pu⸗
pilli clanculo conuertit in vtilitatem ſuam·
vt · ff de nau· fe nichil intereſt · ¶. ꝙ in ſingu
ios·.et · · periculi.et de neg· g · qui ſine · et. C

„

de vſuris Be. et de ediki · peinatis · ſi
V

ve ꝓponis · Vltra ea que dixi nõ poteſt qͥs
vſuras ſtipulari · etiã obtentu alicuiꝰ conſue
udimis vt · C. e . l· penł · Vlllud ſciendũ elt ·

[S3 2 illa

yf
pen
140
pbe
coea
one
leut
tur ·
fis/
ex es
ſcituf
ier⸗
uſmo
hus e
omt
tum
ſemn
here
Al j⸗
feme
autet
loll.
nodie
dij⸗2.
vnam
lenag
insa
cerut
lan v
mane
tniti
farun
terin.
je pee
pſeq
dubin
ia ſael
ciapn⸗
doopo
ſgride
perio⸗)
dearbi
guo⸗§.
lebi
turam

mel
empo
doer
derel.
üfe
e5
Petan
Mera
debe:
bein⸗
fici
actio
ede:
Aper
dterit
kinri
ee
oe
mndici⸗
enpo
is eſt
jtam
femi
per:
entes
oſc
e8evn⸗

ntes⸗
eſſes⸗
oms.
pulan
ſoꝛi
eſtan
perfe
fſi ad
ſple
1 ei⸗
ciam
nſoe⸗
s nõ
eſt
nades
thoin

fillt

tupta
e we
bem
aſtt⸗
ddeb⸗
D
üͤhoe
zehm
1o
enda⸗
piu
am
inge
et⸗
igl
ſtas
nſue
⸗

ꝙ fructus cum vſuris ex ſpeciali pacto com⸗

penſari poſſunt· vt. C.e.ſi ea qð intelligas
admiſſum ꝗpter incertitudinem fructuuzʒ qe

ꝓbabiliter dubitatur vtrum vſuris valeant

coequari St hoc notandu:ꝙ; h in ſtipulati
one quantitas vſurarum adiecta non fuerit.

leuioees que frequentantur in regione debe

tur.vt.ff.de adminiſ.tu.tutoe qui:q.ex cete⸗

ris.omes alie illegittime dicuntur. vnde nee

ex eaꝝ peomiſſione naturalis obligatio na⸗
ſcitur.nec ſi vſure vſurarum peomittantur·vt
C·e-eos:. ſi quis autem.æ l.ol.⁊ fenus hu
iuſmodi exercentes infames ſunt · vt · C· ex qͥ
bus cauſis infa:irro · impeobum · ¶ Sed nec
omitti debet legem in quibuſdam caſibꝰ cer⸗
tum ponere numerum vſurarnm ponit enim
ſemiſſeſ quando ab herede indigno aufertur
hereditas · vt · C· de his quibus vt indignis
A¶ : j· Statuitur eti am triens creditoei qui

rem eccleſiaſticam accipit obligactam. vt in

auten.de aliena· ⁊ emphit .. G̊ etiã ſuꝑ ipſis
colb.ix· 1 Itẽ æ in agricolis ſtatnitur·. vt peo
modio accipiat in anno octauam partẽ mo⸗
dij · ⁊ ꝙ pecunia quã dedit accipiat ſiliquazʒ
vnam peo ſolido.vt in auten· nullum mutuã
tem agricole:alias incipit· vt nullus mutu⸗
ans agricole· colł.mj· olim tamen apter in⸗
certitudinem peecij quãcunqʒ licebat ſti pu⸗
lari vſuram.vt.C.e.oleo:j Hoc de iure hu⸗
mano.nam ꝓpter mundi neceſſitates non po
tuit impatoe ex toto caſſare obligationẽ vſu
rarum.ſedò tñ minuit: Lege autem dei que ve
teri nouoqʒ; teſtameto continet omnes vſu⸗
re peohibite ſunt æ execrate· vnde non valet
ꝙ ſequitur ex eo vel ob id. C· de legibus. nõ
dubium. cum æ impatos dicat inſtituta lega
lia ſacros canones imitari · in auten. vt cleri
ci apuò ꝓpeios ep̃os:. vl·colł.vj.⁊ quomo⸗
do opoetet ep̃os: I. ſed etiã ſic eum. certũ eſt
ſiquidem ꝙ lex mmoꝛeis non derogat legi ſu
perioeis · quia nec pari impari poteſt.vt.ff.
de arbit'. nam magiſtratꝰ.⁊æ ad trebelł.ille a
quo:. tempeſtiuũ.quomodo ergo ſeruꝰ abo
lebit legem domini ſui. certe h eſſet ↄtra na
turam vnde paulo dictum eſt.dun eſt tibi
Otra ſtimulum calcitrare.az.
Naliquo caſu vltra ſozętem quicꝙᷓ licite
exigatur:audiſti agʒ. ꝓximo innuentez qp
non ſe eſt ven generaliter ſa vſuram vtriul⸗
qʒ teſtamenti pagina deteſtatur ſvnde etiã ꝓ
redimenda anima captini nõ poteſt ecen⸗

vt:j.e.quia.⁊.c.quomã:⁊.c.ſuꝑ eo ſnec enizʒz
ptextu pietatis eſt impietas cõmittenda.j.
q·j · non eſt putanda · S· de Ouerſione infideli
um.c.j·xxxnj · q p Dicat xmj · q v. c. ij. æ. c.
nenzer hſm. lhee locum habẽt nam impa
toe appeobat quattuoe concilia· in anten · de
ec · ti · H. j. colł · ix ſſed in niceno vſure ꝓhi⸗
bite ſunt· vt · xlvinj.diſ.quoniã multi:p conſe⸗
quens ⁊ ſecundũ leges B; aũt remanet ꝙ di⸗
cit lex fructus ſemꝑ in ſoꝛtẽ computari debe

—

re:ſicut no · S.de pig: . quãdo efficaciter ·. v.

illud aũt certum eſt.⁊ ſequen. [OQmdã legi
ſte voluerunt dicere ꝙ nõ obſtat concilium

nicenum.xlvij.di.quoniã ſquia illud tantum
de clericis æ nõ de laicis loquitur (⁊? ideo vi⸗
detur laicis conceſſum ſqe qð de vno ꝓhibe
tur æc· S.de pᷣſumpt . nonneſß certe cuis il⸗
lud concilium de clericis tantum loquatur·
autoꝛitas tame ſacra que in eo inducitur ge
neralis eſt/aτ tam in clericis ꝙ; in laycis lo⸗
cum habet Sed cũ de peccato agitur ſi⸗
let virtus legis ciuilis ſpacti ſesſnernoinis
iuram̃ti vt no.S.de of.archið· .qð ſit eiꝰ o
ficiuʒ · quare aũtſ⁊ in talibꝰ impatoe vult
qꝙ; leges ſue ſequãtur nedũ peedicta quattu⸗
oe cõciliaſſed generaliter canones vt no:
ã. m ꝓhemio. . vnde habuit oeiginez v. eſt
igitur G; noſtra ſcientia.æ leque ſcanones aũt
H ꝓhibent tam clericis ꝙᷓ; laycis ſvt patet in
his que no.j.e.. qua pena.⁊ ꝓbatur.j.e.c.j
X· ij · · S· de iureiuran.ad noſtrã· ⁊ de pig· cũ
contra.a· c· ngenincate Eſt ergo regulari⸗
ter veꝝ a hoc firmiſſime teneasſe non licet
vltra ſoꝛtem aliquiò exigere ſfallit tamen in
caſibus· ¶ Deimo quãdo eccleſia accipit in
pignoꝛe à vaſallo ſuo feudum qð ab eadem
tenet (vt tamen vaſallus interim non rema⸗
neat obligatus ad fendum ſeruiendũ. vt · S6.
de feudis . c · · æ. · e. conqueſtas. Qð dicũt
quidam ſpeciale in feudo eccleſiaſtico ſe eſt
verum ꝙ in alio non reperitur expeeſſum.
Moneoæe tamen quia aut licitum elt aut il
rum Si licitum ſergo ⁊ in layco:quia ea⸗
dem ratioſergo idem ius · S. de oſtit.tranſla
to· C. de liberis p̃teritis · l· j. S̊. de oſang · tua
Si illicitum. multommus debet ↄcedi cłlico
̈ laycoſqe licet vſura reſpectu laycoeum ſit
execranda ireſpectu clericoꝝ tamen eſt exe⸗
crabilioe vt . ·e · c. j. æ. ij (nam æ multa licẽt
laycis que clericis illicita ſunt vt.lxxxvnj·
dil · foenicari.S·de teſtametis.filius.æ ne cle
rici vel mona.c·j.⁊ per totum.S.de vi.⁊ ho.
eleri ·c.fi multofoetius igitur ĩ ſeculari feu
do dico B locum habere ar 5.de de dona p
tuasſquia nõ debent eſſe viri eccleſiaſtici ex⸗
actoꝛes · vt· ̊.de cen.ex parte. ad fiſſi em̃ ve⸗
nalitas reputatur reſpectu laycoꝛum ſmulto
foetius reſpectu elericoꝝʒ · j.q:j. nullꝰ itaqʒ·
Et poteſt in vtroqʒ illa naturalis rario aſ
gnan ſuia vaſallus(ſecundũ dominum me
um)non eſt dominusſꝙ; uis habeat vtilẽ acti⸗
onem ſvelſſecundu Hlioghon eſt maio? do
mimus ſeu directo. ſed viiliter tanenmſon e
vaſallus peeſumitur velle donare fructꝰ ſqe
ad antidoæea eſt naturaliter obligatus. ar. 8.
de teſtis · cum in officijs. ⁊æ. ff. de pec'. here.
huſ lege ꝗ. oſuluit.a ar.opti.in aut'’.de nõ
eligen. ſecũdo nubẽ. GJ. nõ ſolũ.ad fi · colk. j
ibi. H aũt aliq̃d adeſſe pegrinum c qe res
dekfacili reuertitur ad id qð ſibi ius natura
ab imtio oceſſit ſvt · ff de pact. ſi vnus. J. pa
ctus.æ· S.· ſeq̃n. ⁊. S· de of . del. ſup queſtionũ
J.poero:æ de cencũ venerabilis.ibi.nec m
telligat æc ſnec ob.ſi dicas ꝙ nõ ſemp trãſ:
fer feudũ in vaſallüſtimo plerũqʒ is qui poſ
ſidet a nemine recognoſcitſrecipit illud ab
alio a volũtate ſvel vt a tirãnibꝰ defẽdat

vbi dicta ratio videtur deficere ſdico nõob⸗
ſtat talis oppoſitio/qe q;uis plerũqʒ ſic fiat.
tame ꝓ maioꝛi parte peimo modo fieri cõſue
r⸗ ilud qð cõmuniter fit nõ ꝓraro ſpectã
dum eſt. ff. de legibꝰ.nã ad ea (Itẽ ⁊ ſi ſecun
do modo fiat ñ naturã feudi r cipietengo ſi
cut feunudũ iudicandũ eſt·ar.õ⸗de ſta:mo⸗re⸗
colentes:·fi :⁊ de voto.magne. cũ igit.ff
ſi quis cautõibꝰ.ſi en/ꝗ.qui miuriaꝝ · Dee
terea ex tenoee decre. J.de feudis apparet p
nõ eſt peiuilegiũ éꝙᷓ ad ↄſultationẽ factam re
ſpondet' de iureſtẽ aut eſt vſura aut nõ St
eſt quomodo papa peiuilegiabit alique ↄtra
pᷣceptum dñi ſdicunt quidã ꝙ h eſt vſurariuʒ

quia Phib itů g⸗ nõ placet:æ accedit qð noĩ
esv. in alijs.⁊æ ſeque· ¶ Quid ergo ð emphi
tloeota.⁊ ſoete ide ge eadez aeioſbol die
diſſimile eſtqe nonĩta gratuite recipit ſicut
vaſallꝰ cũ ꝓ introitu donauerit certã quãti
tatẽ pecimneſe dic papã ſup Gq; ↄſulendum·
us de vſufructuario ꝗpeietario obligã⸗
te (Bi habeat cauſam liberã a ꝗꝓpꝛeietario idẽ
videt ſalias dtra Notamẽ rai: q quidã do
lunt B peiuilegiũ extendere ad colomas.et
maleſquĩa in oolonijs B peinilegiũ nõ inue⸗
nitur expᷣſſum ſſic no.in ſumma de caſrbꝰ.ſub
t: de decimis . O. quid ſi miles detinet miuſte.
a ſequẽ ·q·d.qð peiuilegiũ excuſet ab vſura
qð nõ ꝑuto.vt no.õ.e.v·moueoe tñ · Becũ
do fallitquãdo clericus redimit a laico poſ
ſeſſionem tpalem ab eccleſia cuiꝰ eſt res ſibi
beneficio aſſignataſ laycꝰ male tenet ſſñ
ueſfeudũ qð habet erlelatecni obligatũ
nomine eccleſieſſic intellige · . e.c · j. vlti ·
c cqueſtus ſne cõtradicat. 6. ð ſimo.que⸗
relã i foete illud veliſ mitelligere ð dectma

vel de alio beneficio ſpiricuali:·æ ne cõtradi⸗

cat · ̊. de decimis · c. fi) vel poteſt intelligi ſe
cundũ ꝙ no· S. ne pᷣlati vices ſuas:v.item ſi
pᷣlatusæ ſequentibꝰ.⁊ ð ſimonia:.·j· vVeHB in⸗
telli go · æ pᷣceden · ¶ Tercio quãdo ſine om̃i
peccato datur gratis oblatũ Faneas tamen
de intentione peauaſqꝛ ſi illã haberes pein⸗
cipaliter in foꝛo penitetialiinducendus es
vtallud qð vltra ſoꝛtez accepiſti reddas ſvc
e.ↄſuluit · ⁊· c.in ceiuitate · ⁊ no ·õ̊·de ſimo.
. quiò ſit ſimonia“ e ⸗ pactione-
Quartoſquãdoquis vendit plus ad tempꝰ
cũ tñ nõ eſſer incõtinenti enditwraſ ꝓba⸗
biliter dubitat' ven id qð vendit ſit plꝰ vk
minꝰ ſolutionis tpe v kanſis ſi certe mẽ
ſure ad tempꝰ amanaſe ꝓbabiliter dubitat
vt · S ſic intellige·jelin ciuitate · ⁊ c oſulu⸗

it· . ⁊ an ne gociatoꝛ· ⁊.· c · vl · J. j. ⁊· ij · ¶ NHoc Nᷣ

nõ Licet clericis ſeis em̃ vilius emere ⁊ cari⸗
us vendere turpe lucꝝ eſtſvt · xmj· q: nj· qui⸗

cunq;.⁊.S ne cleri.vel mo hm inſtituta.Cõ

boꝝ-ſ.qñũ nõ erant vendituri tpe cõtractus
ſdeꝰ em coꝛ interrogat nõ manũ· xmj·q.v.
ſi qð inueniſti ·xv.q·vj.ſi ſacerdotibꝰ.in fi.
xxij.q· v.qui ꝓpiurare.· ¶ Quid ergo ſi decete
ro qᷓ̊ ꝓponant vſurarijſut faciãt fraudẽ legi ·

ſulo etiã vſurarijs lapcis ꝙ notẽt:mentẽ ver

e qd ſi dãt · x · ſol · tpe meſſiũ: ꝓ · x · ſext .ĩ pa

temE

NR

ſcate ſoluendis ſnunãd ꝓbabiliter dubitari

pᷣt ꝙ minꝰ valeat bladũ in ꝑpaſcate qꝙᷓ; in meſ
ſibꝰ ſideo meliꝰ ⁊ tutiꝰ faciet ſi a talibꝰ ↄtra
ctibꝰ deſiſtãt ·˖ vt · · e·in ciuitate · Dubitari eĩ
p̃t vti minꝰ vel plꝰ valeatqe de futuris et
Otingentibꝰ hm ariſto ·non eſt ventas deter
minata/ Doero nõ pᷣt dubitari ꝓbabiliter. ſ.
hm ſolitũ curſum regionis qᷓ ↄſderãdus eſt.·
ꝓut innuit mens verbi. ꝓbabiliter. ⁊ ar · S· ð
ſponſa.ex literis · æ· ff· ̊ fundo inſtruc.lega·
cũ delamomsG. agzinã:⁊ de fluminibus · l· j.
Quid ſi vendat ꝓ pᷣcio qð in inſtãti currit
Ey ſi plus valet vſqʒ ad paſca vult ꝙ ullõ pluſ
ſibi det (ſi vero minꝰ valet nõ vult ꝙ pᷣcium
ſibi minuat'. ꝓculdubio ipᷣm indico vſurari⸗
um ſcũ ipᷣm in pactis videã claudicare.vt ar.
C.de ſolu·l.penł .ff. &̊ dam · infec· qui bona
J.ſi quis ·qꝛ ⁊ ꝓ ſocio ſi nõ fuerit.G.ariſto.
¶ Quinto repetit fideiuſſos a debitoee vſu⸗
rasſa acceſſiones q̃s occaſione debiti habu⸗
it neceſſe ſoluere creditoziſfoꝛte quia iuraue
ratſecundũ gokb · vt · Se de fideiuſſo · puenit · et
c.Oſtitutꝰq dic vt no.õ:de fideiuſſo.. ad
qᷣd is ꝓ quo fideiuſſit· Sexto qñ ſocer obli
Sat genero ſuo ꝓ quãtitate dotis poſſeſſionẽ
aliquã 8 em nõ cõpetat gener fructus in ſoꝛ
eſt kacia ta⸗ pleruqʒ; nõ ſufficiunt fru
ctus ad onera matrimonij ſuppoetãda.t · ·
e:ſalubeiterſß vbi dos ꝛbi onera matrimoni)
vt · C. de iur dot . ꝓ oneribꝰ ſideoq; cũ ꝓ do
tali pecunia p̃dium obliget ſſicut ex aliquo
Honeſto luero pecumie odralis ſi haberetur
ſuſtetarent' onera matrimonij:vt.õ.·ð̊ dona.
inter vi · ⁊ vx · p veſtras ſſic ⁊æ ex fructibꝰp̃dij
qð ĩ locu pᷣcij ſuccedit.le.cũ tu.in fi · ff. dek ·
ij· im patoe.in fi.⁊æ.l.ſeqn.ſecũdũ gof.⁊ huic
rationi ↄſonat textus.¶ Sʒ certe reddi p̃t ⸗
alia ratio ſhec.ſ. vt dos remaneat ſalua muli
eri quã allas ↄſumi ↄtingeret t ſic vtilitas
ublica lederet. ff. ſoluto matrimonio:l· j.
* qe B nullũ otrabit' mutuũ⸗ vt no.S (Deima
eĩ ratio etiã mutuo adaptari E ſi recipio
peediũ tuũ obligatũ ꝓ·x · libẽ quas tibi mu
tuoſa de quaꝝ lucro vinere Wonebaſonn
ſuccedit loco p̃cijſæ tñ fructus cõputant᷑ in

in quo regulariter æτ nõ in alio ↄtractu Ba

ſaaa reg h B ideo eſt ſqe mutuu Otrahic
1

ocu h̊ qd dicitur de vſura.vt no.õ·e. . j·. H.
rei mutuate⸗ ⁊ ſeq̃ntibꝰ· nec verſat B publi⸗
ca vtilitas ſpoero in ꝓmiſſione dotis verſatꝰ
vt · S.noſnec mucuũ aliqð eſt ↄtractũ · ⁊ iðo
fructꝰ inſoetẽ Parnnsdiuto nernne in

Juerſo caſuvt ponamꝰſſoluto matrimonio
Heredes mariti obligãt mulieni poſſeſſionem
aliquã ꝓ dote ſuaſqe nõ habẽt vnde ſoluãt·

nunqd fructꝰ cõputabunt᷑ in ſoetẽ dicas ſic
vt. ff/de ſolu ·ticia.⁊ ar· ff ·quibꝰ ex cauſis ĩ

poſ.eat.fulcimꝰ.⸗h?.ja de ven. in poſ.mit.

1.j· G olti· ⁊æ vt in poſ-lega-is cui:.queri ·et

del . . filius: apuò marcellũ.⁊ imputet ſibi
qꝛ non recipit inſolutũ.· ¶ Septimo ſm lau.
qũ vendo tibi fundũ certo p̃cio vt infra cer
tum tempꝰ michi ſoluas ſa ſatiſ facis lapſo
termino potero vſuras p ereſeũ fruct 18 rei

mercal
derepe
nomo
mo⸗
indeie
leepn
vt no
arca
upſe
medi
bis ei
ſien
fam
ſilolt
tura
pacti
ligae
dem
30 no

vendite tuos facias ſe michi tñ nichil ſolui⸗
ſti. vt. C· e.l·ij.⁊ idẽ in otractibꝰ bone fidei
tũc nõ repetit quaſi vſura ſſ hm ꝙ inter ſit

moꝛã adhibitã nõ fuiſſeſff. ſocio·ſociũſqð

intelligas qñ intereſſe eſt intra rem vel cum
petit cauſa damni vitandi nõ lucri captãdi ·
ff. de act'. empt'.⁊ venð · ſi ſterilis · S. cũ per
vẽditoeẽſa iõ caute dixit canon ſincreĩt ſu
ſceperit.xmj ·qmj:ſi q̃s oblitus hm gof/Vel
die in caſu iſto competere actõez ex ↄtractu.
He officiũ iudicis 15 ad vſuras had intereſ
eſqð verius eſt. ff. de dolo elegãter · SF. nõ ſo
lum.a · C· de act · empt. ⁊ vendi · l. ij · .· ff. de
act · emp.⁊ ven · l. j ſde petitione aũt intereſſe
dic vt no · S· de ſnĩa ⁊ re indi .¶. q̃s ſit effectꝰ.
ſub · S. h ⁊ ge. ⁊ · V. ſe · ⁊· V · fi · IEdẽ p̃t intelligi
in his caſibꝰ in quibꝰ ex moęea veniũt vſure ·
de quibꝰ dixi · · e C. ex quibꝰ.ſub· . ex moꝛa
ſqe h; non dicoe aliq̃d recipe vltra ſoꝛtẽ h po
tius intereſſeſa hm cañ · intereſſe peti poteſt.
xmj ·q:mj:qm ibi ad queſtũ ⁊c̃·⁊.xij · q· ij. ſi
quis de cłicis.⁊ ar.ff.de eo qð certo loco.l
ij · ¶. vlti ·⁊ ꝓ ſocio:ſociũ qui meoſa idẽ foete
eſt vbi vſura a lege pmittitur ſæ loco pene ñ
fraudulẽete ſuccedit:ſicut no exemꝑlaõ.de
poſiti · . cui det · v.F̊ ⁊ ſi extraneꝰ ſi contra

xmj · q:nj/ pleriqʒ · ¶ So illud in mutuaſæ qd

dicit quidad accedit ſoeti vſura eſt ſillud eſt
veꝝ qn ex pacto dat'ſvel aliqd excogitatur
in fraudẽ vſuraꝝ ſdiuina etiã pagina in mu
tuo tm̃ vſurã ꝓhibere videt ſvnde in enãge⸗

lio.mutuũ dãtes nichil inde ſperãtes ſæ pſal

miſta·qui pecuniã ſuã nõ dedit.i:.mutuo tra⸗

didit · ad vſuram / qð dic vt no.ã.e..j· v. rei
mutuate.ſſOctauo videtur ꝙ poſſis habere
vſurã ab eo cui merito nocere deſideras · vt
xmj.q:m·ab illo.hm lo.Et quis eſt ille.⸗b.
hoſtis romani impij⸗ vt· C. de cõmercijs et
mercatoꝛibꝰ.nõ Siu ſvnde infideli poſſũ tra

dere pecumã ad vſurãſdicitue em̃ in dentro

nomio ·xxnj · c· nõ fenerabis fratri tuo pecu⸗
niã ol aliã rem ad vſurã ſ alieno ſinde dicũt
iudei ꝙ vſuras licite recipiũt a xp̃ianis.⁊ ma

le · ꝓut ſequit' ſideo cogant᷑ ipᷣas reſtituere·

vt no·ĩ· e:. vl nã in deutronomio·xxvnj.c.
circa pein · dicit. fenerabis gentibꝰ multis.

med iũ ſaduena fenerabit tibi tu nõ fenera

ſe ipſe a nullo fenus tabi in · e. c. vltra
bis ei ↄtra ſideo alij exponũt illud·c.ab illo

ſic ſnulli nocere debes · ſic a nullo petas vſu
ram/ Honoſſi vendo tibi rem tali pacto · ꝙ;
ſi ſoluo tibi vſqʒ ad duos annos ires reuerta
tur ad me G; em̃ facis fructꝰ tuds · vt · ¶C. de
pactis inter emp · ⁊ ven· cõmiſſoꝛie/qð intel⸗
ligas qnñ peeciũ iuſtũ eſt ⸗ nichil fit in frau
dem vſuraꝝ ſalias ↄtra ·S·de Otrahen.emp·
ad noſtrã.ad B. C· ̊ pact · inter emp · fundũ
Dorimo a pecunia comodat ad pompã.
F.comodati.l.nj · J. penl.⁊ · I. ſeqnti · Vnde
cimoſqn noie pene ꝓmittit dũmodo nõ fiat
in fraudẽ vſuraꝝx · xij.q·ij.fraternitas⁊.c·
in legibꝰ.S.de arbi:dilecti.in fi · Duodeci
mo qn vendo fructꝰ ad tꝑs (licet em plulſ ſa
tis ꝓcipiat emptoe de fructibuſ. ſnõ tñ tener

michi aliqd reſartire ratione incertitudinis.
vt. C.· e. ſi ea · ff de heredit. vel act · ven · cuz
hereditatẽ · ⁊· l. ſeqn· erciodecimoſſi is q̃ᷓ

mutuauit occaſione mutui laboze ſubijt in

cuiꝰ cõpenſatõezʒ fructꝰ ꝓceptos ſuos facit.
vt.õ.de rebꝰ ec.nõ alie:ad noſtrãſvel illud
fecit papa q̃ dñs ẽ vt citiꝰ rcnpari poſſet res
eccleſiaſticas·ar ·S·de rebꝰ ec·nõ alie.c.ad
audientiã. hij o caſus ĩ his verſibꝰ ↄtinen
Peuda ſfideiuſſoꝛ ꝓ dote ſtipendia cleri.
enditio fructꝰ ſceui velles iure nocere.
endẽs ſub dubio ſp̃cium poſt tpa ſoluẽs
ena ne in fraundelex cõmiſſoeia.gratis
ãs: ſocij ꝓempa.plꝰ foeteſmõis dat iſtiſ
ne tñ om̃ia intelligasſqñ nichil att em⸗
tatur in fraudẽ vſuraꝝ ¶ ? ꝓbabiliter dubi

cat de fructibꝰ Oſiderata Oſuetudine regio⸗

nis vti ſint plꝰ vł minꝰ p̃cio valituri· ar.j.
e.c.vlti ſt ſic ratõe ꝓbabilis mcertitudinis
multa ſunt licita q̃ alias nõ licerẽt ſvt.xnj.q·
ij · nõ eſtimemꝰ.ff · de ventre inſpi · l · j· J. j. ⁊ ð

iudic · ſi qꝗs ex aliena ſet in H̊ cẽmunezʒ opinio

nem hoim dico ↄoſiderandã hm dñm meũ· ar.
ĩ.de ſponſalibꝰ.ex literis·ff · de fluminibus
l.j.⁊ de funõ· inſtruc·lega ·cũ delamonis:ꝗ.
azinã. ⁊ no · S· e · V· qd ergo.⁊ p̃cedẽ.
n alijs aũt caſibꝰ oĩ D licet regula
riter vltra ſoꝛtẽ quicꝙᷓ recipei/qe quidq̃d ſo⸗
ti accedit vſura eſt/⁊ vſura illicita ed vtri
uſqʒ teſtam̃ti æ vtriuſqʒ; iuris pagina deteſta⸗
a e Po Lai⸗ qcunqʒ nomẽ impo⸗
nas vſura eſt · xmj· q· nj·pleriqʒ ſom̃is em̃ vſu
ra æ ſupabundantia ꝓhibet' in lege · vt · j. e.
Oſuluit &ε ſic nõ eſt vis in mutatõe nominis.
dt·S·de ſimo:ea qᷓ·⁊æ. c. intĩ. E nunqd ꝓ
traſiecticia pecunia debet' vſura videtur qp
ſie ſqꝛ ibi nõ eſt pigulũ debitoeis ⁊ ſic exce⸗
dit naturã mutui ſenos ea que no.õ.e. ꝗ.
ex quibus cauſis S· eſt autem tranſiectitia.
ſea⸗ em̃ naturalis quare ꝓ mutuo nõ poſſit
exi gi vltra ſoꝛtẽ h̊ videt t res mutuata

trãſit in dominiũ recipiẽtis ꝓut no· S. . j.
rei mutuate:⁊ ſeq̃ntibꝰ ſæ ſuũ eſt ꝓiculũſvnð
Otra naturã elſt ꝙ rem ꝗꝓpeiã ſibi locem ſſi em
petã a te·x.qe cũ pecunia tua lucraris nũq̃d
tibi appareo furioſusſſic ꝓculdubioſa ĩ vſu
ris etiã ſimiliter agit quare illanz lageter

.*

merito damnat ⁊ iundicat execrabilis ſqe ex
alteriꝰ ere lucꝝ petit vt no·S · J.⁊ vnde di⸗
catu G ratio videt' deficere in trãſiecti⸗
cia ſc piculũ recipiat in ſe eritoe alias

video q; en vſuraria pceptio reputat piculi

rationeſicut nec dñs vſuras ſue pecunie exi

git/quã curatoe ſub ſuo piculo mutuauit/

ff · mandati.idẽq;¶· ſi mandauero ſnec ſociꝰ

a ſocio ſi cõmunem pecuniam ſuo piculo mu
tuauit ſff · ꝓ ſocio·ſi vnꝰ.ꝗ.ſi vnꝰ.¶ Itẽ exqꝰ
ereditoe in ſe retinet vienluſſorar⸗ pt vſũ rei
ꝗpeie Otractꝰ aũt locatõis licitꝰ eſt æ cõceſ⸗
ſus· ſicut no.õ·de loca.⁊ cõducſquare ergo
hibet in B caſu· vt. j. e. c. fi rere orge
Alind i creditoee eſt ſalind in locacoze eſt qe
creditoe generaliter trãſfert dominiũ· loca⸗
toe retinet ſite res locata vſu deterioe efficit

qð in mutuo nõ dtingit · vbi ñ eadẽ pecunia
que mutuo accipitur alia eiuſdem generis
reditur.ff.de rebꝰ credi· cũ quid.In tranſie
cticia etiã pecunia ⁊ ſi creditoe in ſe retineat
periculũ.pecunia tñ ſalua remanente habi⸗
turus eſt dñs aliquidò vltra ſoetẽ quẽcunq;
exitũ cõmercium habeat ·ſiue debitoe lucre⸗
tur ĩ mercibꝰ.ſiue ꝓdat.⁊ ideo Otrahit nau
ticum fenꝰ.vnde ⁊ ſic intitulat in.C. ⁊. ff· ð
nautico fenore hm gof. IĩIdeo vt oſtendat ꝙ;
vſura eſt.dicit.e· nauiganti:recepturꝰ ali⸗
quid vltra ſosteergo vſura eſt.exquo vltra
ſostẽ recipit·.e.Oſuluit:Szʒ hee ra tiones nõ
ſoluũt oppoſita·ideo dic ꝙ h̊ eſt ratio natu⸗
ralis quare pecunia trãſiecticia nõ obſtante
ꝙ creditee in ſe piculum retinet vſuraria re⸗
putat.qe aut recipies iuuat ſe de denarijs·
aut nõ.Si nõ iuuat ſe:iniquũ eſt ꝙ credito⸗
ab eo lucꝝ exigat qdð nõ habuit.Si iuuat er

8So nõ remanet dominiũ penes creditoꝛ· qeꝛ

Oſumptione amittit ⁊ efficit alteriꝰ.vt · ff · ð
ſolutoibꝰ.ſi aliemi.æ.ff.ſi certũ pe.ſi a furio⸗
ſo.ꝗ.vl.⁊.l.ſequẽ:nam ⁊a ſi fur.⁊ ſic res em⸗
pta efficit debitoeis· etiã ſi de aliena pecu⸗

ma empta ſit· qe h̊ eſt regula:vt no.õ·de cõ⸗

trahen.emp.. vl.quare patet ꝙ nõ debz ab

eo lucꝝ exigere ſi re ꝗꝓpeia vtit ⁊ cũ ea lucre
tur: vt ſupea dixi · piculum igit' quod in ſe re
tinet ipᷣm in nullo releuat h̊ potiꝰ oneratum

relinquit · imputet ergo ſibi ꝙ appoſuit· picu
lum em recipe ĩ ſe voluit ⁊ potuit.⁊ ideo va⸗
let pactũ.vltra ſummã exigere voluit h non
potuit ⁊ ideo nõ valet.vt· S. de pactis.c · fi ·
Ptem lucri potuit ſtipulari.vt · ̊.de donat'.
inter vi ·⁊ vx·ꝓ veſtras noluit:⁊ ideo non

habebit· quare ſibi dici poteſt qð voluiſti ñ

potuiſti · q potmiſti noluiſti.vt.Sj.ð of.del ·
cũ ſup· ⁊· C· ſi qs alteri vel ſibi: multũ inter⸗
eſt. ¶¶ Vſura ĩgit repꝛobat. ſocietas admit
titur æ honeſtũ lucꝝ eſt. ꝓut no.S·ð dona:

inter vi:·æ vxſub rubeica de dot · ꝓmit· J. F

qñ cõpetit.v.qð aũt dixi·dũ tñ diebꝰ oceſſiſ
mercimoniũ exerceat alias illicitũ eſt.vt· g
de ferijs. c· j· Quid ergo ſi cõtrahat' ſocie
tas ꝙ vnꝰ ꝓonat pecuniã a aliꝰ opam.licitũ
eſt.dũ tñ luca damnũ cõmuniter ſentiant.

Quid ſi piculũ ꝑtinet ad recipientẽ inſoli

du. lucꝝ inſolidũ ad tradente illicita eſt
talis ſocietas æ etiã leonina.Doero h̊ fieri
pᷣt ꝙ ᷑cipiẽs piculũ ſentiat inſolidũ ⁊a lucaa
parti at. q;uis quintꝰ mutiꝰ cõtrariũ ſcripſe⸗
rit.im G ꝓꝑ Seruiũ repᷣhenſus.qð ipᷣe ſeruiꝰ tñ
ſie intelũgit.ꝙ ſi in quibuſdã mercibꝰ recipi
ens lucratꝰ fuerit:⁊ in quibuſdã amiſerit.lu
cro cũ damno ↄpenſato:ſi qͥd lucri ſupeſt de⸗
beat diuidi inter eos:qe nec lucꝝ intelligi
niſi damno ex tota ſocietate deducto. Et ſi
dictũ nõ fuerit ĩ ſocietate quotta ps dari de⸗
beat· vt tercia:media· vel quarta.ð media
ꝓte lucri dictũ videt.vt oĩa G̊ ꝓbant.ff. ꝓ
ſocio:ſi nõ fuerint.æ inſti.ꝓ ſocio:ꝗ.de illa:
ſequẽtibꝰ.Gof.tñ ⁊ alij adheret quinto
mucio ⁊ ſeruiũ rephendũt.Sʒ ſi fraus nõ in⸗
terueniat dixit aldꝛicus ꝙ de rigoee iuris.a

ex oi pacti.⁊ natura Dtractꝰ appꝛobati a lici

ci.talis ſocietas eſt licita:nam ꝓ maioei pte
mercatoses lucrant'. ⁊ iura ad ea que freque
tius accidũt adaptant.ff.de legibꝰ.nam ad
ea.Nec moueat te ꝙ piculũ pecunie ad reci
pientẽ inſolidũ ptinet:⁊ non totũ lacꝝ· naʒ
æ* Stractꝰ ex ouentõe legęe accipiũt · ff · depo⸗
ſiti. l. j.. ſi Dueniat.ff.de reg.iur.cõtractus
quidã · ff.de pactis· in emptoibus.⁊:l· in tra
ditionibꝰ. ff· ade l. acquił ·ſi ſeruus ſeruũ· ꝗ· ſi
calicẽ.⁊ ad hãc opinionẽ aldeici ↄfirmandã
poſſunt multa induci:q? ⁊ B in multis alijs
caſibus tingere p̃t · ¶ Quid em̃ ſi mercatoe
vendit tibi equũ ſuũ ⁊ tradat pᷣcio.c·libeaꝛ.
tali pacto interpoſito· ꝙ quidquid tu qui mi
les es lucraberis ſup equo cũ eo diuidas · et
quidquid ipſe qui mercatoe eſt cũ centũ li⸗
beis lucrabit᷑ in mercimonijs tibi cõmuniczʒ
certe G̊ pactũ tenet. Si dicas nõ eſt mi⸗ ·
qꝛ cũ vterqʒ pactũ apponat vt poſuiſti · com
mune eſt piculũ ⁊ vtriqʒ ĩminet hinc ⁊ inde·

quare poteſt tolerari · H ·certe ⁊ ſi ab altera
ꝓte tm̃ fuerit in ipᷣo ↄtractu:vel pauloante.·

vel poſt incõtinenti.appoſitũ· valet· vt ꝓba

tur. C.de pactis.in bone fidei · ⁊æ Lpetens · æ

ff. de pactis iure gentium . J. ͥ cũ nulla.⁊· ·
quimmoez tmnemm dubiũ quin ad merca⸗
toze piculũ.c. libeanꝝ ſibi traditaꝝ inſolidũ

ptineat· ⁊ ad te militẽ piculu equi tui · ¶¶tẽ
in comodato pleruũq; ad comodantẽ piculuz
rei comodate imſolidum pꝑtinet· ⁊ vſus como

dati ad comodatariũ inſolidũ.vt patet.õ.de
comodato:c.vnico⸗ Idem in re locata·exce⸗
pto ſalario:h ⁊ in multis alijs ↄtractibꝰ idẽ
poteris repire.in quibꝰ ad vnũ ptinet lucꝝ
inſolidũ.æ piculum mſolidũ ad alteꝝ · nec
turbaris inde.multofoætiꝰ opoetet ↄcedi q;
ſic poſſit ſocietas ↄtrahi ꝙ ad vnũ totũ picu
lum ptineat ſocioeum.æ lucꝝ dinidi de beat
inter ipᷣ̃os·tẽ ad maritũ piculum pecunie
dotalis ſibi tradite ꝑtinet inſolidũ cum dñs
ſit. C. de rei ven·dote.⁊ tñ de ↄſuetudine vk
ex vi pacti lucꝝ cõmanicabit nõ ſolũ ex do⸗
te ꝓueniens ̊ aliter qualitercũqʒ ſic p̃dt in⸗
telligi ·S· de dona. inter vi · ⁊ vx · c · ij. Hãc
etiã ſocietatẽ videt cõpeobare ſatis apte de
cre:S.ð̊ dona · inter vi.⁊ vx·p veſtras · ad fi.
nec em intelligendũ eſt ꝙ dos cõmitta? mer
catoꝛi piculo viri mulieris · ar · ff. ſol. matri
monio.l.jh̊ hac ſocietate habita vt dote ſp
ſalua manete ꝓs lucri reddat.de qua vt ibi
dicit onera matrimonij ſuppoætent'. Sed
ꝙᷓuis talis ſocietas h̊m ala.nõ iure ſocietatiſ
ex vi pacti licita poſſit dici:tñ nõ eſt omni
no eꝗᷓ. ideo in indicio aĩe ↄſulerẽe ꝙ ſ is q̃ pe
cuniã recepit ip̃aʒ foetuito caſu amitteret · iſ
q tradidit pceret ei 2 graue detrimentũ eiꝰ
vitaret· ſicut no in ſimili qõne. j · e · V. quid ð
his · ⁊ ide oſulere in quolibz cõtractu·Eſt
tñ veritas m Iob = azʒ ꝙ talis ſocietas non

tenet. nã quo ad ſoci etatẽ ptinet.mſi aliud

dictũ ſit· ptes ſꝑ eqᷓles ſunt·p̃t tñ agi in qeꝛiũ
¶Lq; ad vnũ ptineãt due pꝑtes lucri.ad aliuʒ
tercia.ſi mõ plꝰ ↄtulerit ſocietati vł pecũie

51
dec
ad
ſeqn
Ei⸗
ril
lige
tecg
e
ple
eut
in
due
pte⸗
vel
tur
tus
bat
tra⸗
6
ſus.
emu
ſone
en
Nez
ſper
cepe
quz

e
ipe⸗
reque
im ad
deci
n
depo:
nactnn
in 1
gi
handa
dlijs
rato⸗
bꝛan
mimi
ageet
ntüli⸗
mume
ticon
inde⸗
altera
ante.
tpba
en8.
.
erca⸗
ſolida
Ae
geulig
8 como
et ⸗de
exce⸗
ibo ide
tluen.
n nee
redi
picu
ebeat
cunie
ndns
ine ve
exdo⸗
eptin⸗
⸗
apeede
,4dfi⸗
tar mer
,matti
hote ſp
aytibt
ved
ciemni
ſtomm
ise
terereſ
ti e⸗
idd
N
4 non
alnd
n hein
aliz
cuie⸗

vel ope.vel eniſlibet artis · is qᷓ plłꝰ recipit.
ff. ꝙ ſocio:ſi ñ fuerint.inſti · ꝓ ſocio·. j. ali⸗
ter nõ.qe ſocietas qdaz ius frnitatis eſt · ff·
ꝙ ſo · veꝝ . M· j. Et B eſt ratio ſpãlitatis qᷓre
ex vi pacti talis ſocietas nõ valebit. ꝙᷓuis in
alijs ctibꝰ pactũ appoſitum teneat. vt · ·
no· Nec obſtatinſti.ꝓ ſocõ. G. ⁊ adeo ꝗ quin
ti mucij· qe ꝙ iba dicit poſſe ↄueniri vt q̃s lu
cri ꝓtem ferat æ damno nõ teneat. intelligi
opꝑoetet ð dãno ⁊ ð luero mercimonij vł᷑ ope
nõ de capitali ·⁊ G eſt qð dicit ſeruiꝰ.neqʒ ei

lucꝝ intelligit niſi omi damno deducto. ne
8

qʒ damnũ niſi om̃i lucro deducto · ß p̃t coiri
ſocietas ita.vt eiꝰ lucri qd reliquũ in ſocieta
te ſit om̃i damno deducto ꝑs altera ferat'.x

eiꝰ damni qð ſimiliter relinqur ꝓs alia capi

at.ff · ꝓ ſocio.quitꝰ mutiꝰ.ideoqʒ ſi in vna
cã ꝓs fuerit expᷣſſa.veluti ĩ ſolo luero vł ĩ ſo
lo damno· in altera vero omiſſa. in eo quoqʒ
qð pᷣtermiſſũ eſt eandẽ ptẽ ſeruari opoetet · in
ſti · ꝓ ſocio:.illnd expeditũ ẽ · fõqʒ ſic ſcri
pꝓſit gof.in ſũma ſua · vis dare pecuniã tuam
nanigãti vł euti ad nũdinas vł alij mercato
ri ſine peccato.pone tu pecuniã. ⁊ aliꝰ opaʒ
pſonale ⁊ pecuniã tantã vel minoeẽ· plerũqʒ
em̃ qð pecnnie deeſt opa ſupplet᷑.ᷣ z⁊ cõmu
nicetis picula·damna. æ lucra· ff. ꝓ ſocio.i.
v. J. j. æ. l· ſi nõ fuerint· ⁊ ſeqᷓn. uid ð his
qᷓ oues vendũt vel donãt æ tradunt monaſte
rijs ſub q̊ pacto·ꝙ ꝓ q̃libet oue recipiant in
anno duos ſolidos.cũ fructꝰ cuiuſlibʒ ouis
valeat.v.ſołl.vel·mj. ꝙ;uig oes oues tradi
te moiantur:nichilominꝰ remanet ex pacto
monalteriũ obligatũ ac ſi viuerẽt· h pꝰ moe⸗
tem tradẽtis ꝓptinẽt om̃es ad monaſteriũ etiã
ſi numerꝰ centuplicatꝰfoeet ex vi pacti.dico
HB licitũ · ar.ꝗ̊·v · gof .ramẽ.æ ſeq̃n· æ. v. duo⸗
decimo· nec p̃t eeclia reſtitutõezʒ petere exqꝰ
traditõe leſa ñ fuit· ꝙᷓuis euentꝰ moetalitatiſ
ſequat nec em̃ videt circũſeriptꝰ mĩoe⸗ q vſꝰ
elt iure cõmuni · vt · C. de i integ· reſti. mino
rũ. l· vl. ff · de neg · S. h an vltro · qð ven ĩtel
ligas niſi oues infecte eſſent ⁊ ad moetẽ pa⸗
te.⁊ nõ ꝓſpexit monaſteriũ moetalitate eue⸗
nire poſſe.vt.ff.de minoeibꝰ.veꝛx · I. ſi locu⸗
plentoei. 1Col ulo tñ tradẽti ꝙ ſi talis caſuſ
euenerit.inſpecto lucro qð fecit.monaſtenũ
in ouibꝰ q̃s foste longo tpe habuerat inſoli
Dũ exigat vel remittat· ⁊ partiatur.⁊ ſentiat
Ptem damni.nec vnqꝙᷓ cũ iactura monaſterij
velit locupletari.vt · ff . de ðdi.inde.nã hG̊ na
tura.Itẽ caneat ſibi trades.nã niſi totꝰ duen
tus ↄſentiat nõ tene monaſteriũ ð ouibꝰ ab
bati vel ceilerario ſub pacto p̃cedẽti vł dſiłi
craditis vel donatis.vt.õ.depoſiti.c.j:⁊ no.
6· de his q̃ ſia p̃la. . in quibꝰ requirat' oſen
ſus. v · ite qꝰ ad obligatõezʒ. NQuid ð his qᷓ
emũt ab eccłijs vel monaſterijs certas poſſei
ſiones tenendas toto tpe vite ſue.ita vt poſt
eoꝝ moetẽ ad eccleſiã redeãt · Rai.⁊æ gof.iu⸗
dicauerũt tale ctũ vſurariũ · eo ꝙ hominel
ſperãt viuere · ⁊ ſic ſperãt hoĩes ſe ampliꝰper
cepturos de ꝓuentibꝰ poſſeſſonũ ꝙᷓ; pecunia
quã dederũt.æ ſola ſpe otrahi vſuravt no.

int vos.

6.e. .j. v.pactione.ſi tñ dat quis vᷣnã poſſeſ
ſione vt reci piat aliã equiualente l icitus eſt
Otractus. hm ea qne no.õ.·de pᷣcarijs · ¶.j· et
ij · ¶ Certe ſalua pace ipᷣoꝝ minꝰ bene vidẽ⸗
tur ſenſiſſe.nã ita hoĩes poſſunt ſpare lucꝝʒ
in h̊ vltimo dtractu ſieut in peimoæ adeo li⸗
