vxoeem anteꝙᷓ; cognoſceret conſanguineã ince⸗
ſtus ↄmittitur.ſed ſi peimo cognouerit ↄſang
uineam ꝙᷓ vxoem · leditur publice honeſtatis
juſticia adulteriũ cõmittitur · ff· de adulterijs
iudex · J. querebatur· æ de miurijs · Item apud
labeonem..ſpõſum.⁊ in vtroqʒ caſa vxoꝛ mo⸗
nenda eſt ꝙ continẽtiam ſeruet · quaz ſi ſeruare
voluerit bene erit.ałs affinitas ſupueniẽs nõ
ſoluet mrimoniũ. nec vxoe peiuabitur iure ſuo
ſme culpa:⁊ ideo maritus exactus debitũ red
det ſed non exiget · quod intelligo ſi continere
poſſit.ałs de licentia eceleſie exigere poſſet cũ
cõtrahere nõ valeat · vt dixi ·· ꝓx· · ⁊ ꝓbatur

· e.trãſmiſſe · ⁊· c· tue .· x·c.ĩoꝛdane. nec poterit

maritus obijcerevxoei adulte riũ quã ↄſangui
neo ſno in vxoꝛeʒz de facto inuitã tradidit · 2 HB
tenendũ eſt hodie . qᷓuis ab aliquibus aplicis
fuerit diſ. vtꝝ inceſtũ vel adulteriũ mamfeſtũ
fnerit vel ocultũ· alijs aſſerentibus inter gra⸗
dũ ꝓximũ er remotũu foꝛe potiꝰ dil · vt · .· e · di⸗
ſcretõzʒ./Illud notandũ:ꝙ ſi ambo diuges ʒ
fiteant' in pᷣiudiciũ mr̃ionij affinitatẽ pᷣceſſiſſe
nõ crede eis· ꝙᷓuis rumoe vicinie B acelamare
videa'. niſi ꝑ teſtes legitimos ↄpeobeꝰ. ałs mł
totiẽs adinuicẽ colluderẽt diugati · · e · ſup eo ·
multominꝰ crede exneo· vt · · e. de illo. ⁊ H in
telligas quo ad foꝝ iudiciale· in quo eccia nõ
judicat de oeultis · vt · S. de elec · ſignificaſti · ſe
cus in pmali· nã ibi ſtat ofeſſioni Siugũ b etiã
iugis.æ iniunget ne adinuicẽ miſceant · vt ·
e: veniens · ⁊ de ſen. excõ· inquiſitiõi ·⁊ hm B pᷣt
intelligi ꝗ̊· ů· de deſpon. impu . e· atteſtatõnes ·
vbi creditur ofeſſioni diugum ↄtra mrim ſʒ re
ꝓbatur in fi illius deere · Nrrde videt ꝙ bo
nus index debeat attẽdere vᷣt cũ bona fide fi⸗
at ↄfeſſio ꝗᷓ̊ mñim.ſ: ab illo qui inſtat ꝓ mr̃io.
2a tũc ſtatur ei vt ibi.ałs ꝗ vt B.æ· de diuoe·
ex lr̃is· nag ⁊ inuenio ꝙ ſi monialis capta ſit et
eiecta ducta de monaſterio a marito ſuo. et
ofiteat ꝙ añꝙᷓ intraret monaſteriũ fuerat co⸗
gnita a marito·credit ei·vt · de rap · c· pe . ⁊ H
deo· qe nolebat habitare cũ eo.vt ĩbi dicit · vñ
credĩ ei · qꝛ ofitetur ꝗ id qð intẽdit· q̃re nõ eſt

S— —

— — — — —

0 ⏑ ◻⏑ ☛ —

= — — ---—

ßDWN94444 fð

— — =

veriſimile ꝙ mẽdaciũ dicat · ar · j. ꝗq· vl. ſanctix·.

Fde Pcura.ĩ nr̃a· in fiſie nõ ob·ĩ.ð rap.c.vl.
„
4

liqui cñ exponũt.j. del ꝓ ⁊. dicentes. ꝙ ſi⸗

cut ñ credi iugibꝰ ̊ mrim carnale vfitẽtibꝰ
ſie nec credit religioſo ſi j mrim ſpũale quo re

. .

ligioni ligatus eſt dfiteat.· de regu vidua.
⁊· xxvij.di ·qð ĩterrogaſti:cur em̃ erit ĩiferioe.I
diuma·xij.q.ij.cũ deuotiſſimã. Gof·vero no⸗

tur in
titur ofeſſio · vt.j.de rapt: cũ cã. ¶ Sz a ſi aga

iud ſſs i vero vterqʒ vel alter diugum cõfite
piudiciũ ſpũalis ꝓ carnali mriꝰ admit⸗

tur ad diſſoluendum mrim ob cauſam dſangui

nitatis vel affinitatis.non ſtatur ↄfeſſom eoꝝ
niſi æ⁊ fama Ocurrat.xxxv.q.vj. ſi duo·xxxnj.q
j·requiſiſti.¶ SZi vero agitur ad ſepatõnez mu
tue ſeriitutis· Ofeſſioni eoꝝ ſtatur· j. de diuoe
tijs · ex literis E Si queras rõnem quare in hoc
caſu ſtatur conłe
nitate ofiteãtur.vt no· S.e.x ſed ſi agatur. et

peobatur · xxxj.qij: lotharius.j.de adulterijſ.
intelleximus· x· xxxv.q.vjſi duo.h̃ eſt· qꝛ ĩ pei
mo caſu non timetur de colluſione.cũ ſeparati
occaſione adulterij coniuges permaneant. vnð
altero viuente alter otrahere nõ poteſt.xxxij ·
q.j· dixit. in ſecũdo vero ſez qñ ſepan occaſiõe
Oſanguinitatis omnino ſepantur.ita q; vterqz

Otrahere poteſt.xxxv·q:vj·ñ duo.in fi:⁊.c· ab
iſto· quare timendum eſt ne colluòant hm gof.
q qna quis non diligit facile contemnit. xx.q

nj:peeſens clericus.poſt medium ca: æ ad hoc

facit quod no·hm gof·S. e.v· gof. vero:⁊. H.
ſi vero· ſcʒ ꝙ ceredatur cõfitenti ↄtra mrim ſpũ

ale· ſicut no· S. e · x· vnde videtur· ¶Sed Hnon

placet:qe ſi credereur confeſſioni ↄmgum in p

indicium mrimonij ſpũalis a ꝓ carnali · multi

multe religionem exirent. Nec video rõnem

in deere· cum cauſa.de raptoeibus.alia ẽ rõ.

hec ſcʒ quia conſtabat de mrimonio ↄtracto an

teqꝙ; intraſſet monaſterium. ſubaudi æ de tradu
ctione in domo.ſubaudi a inſpecta fuit coe⸗
rupta reꝑta· vnde non eſt pᷣſumedinm ꝙ ab alio
ſit coerupta ideo in hoc dubio melius tutius

eſt ſoluere ſpũale mr̃im ꝙᷓ carnale.Sed ⁊ ſi mo

nino conſtaret ꝙ ſibi diſpliceret· poſſet habere

locum quod dixi. vt. ů· de peeſumpt · tercio.cũ

fama et alijs adminiculis violentis · vt ibi · et

beeuiter puto hoc arbitrariũ · vt no.õ· v. vñ
videtur · ⁊ vide quod no· S. de clamde · deſpon.

Jqualiter· =· . vtrum. = hm hoc non poſſet in
telligi · xxxv.q.vj:ſi duo.vbi ſtatur confeſñſoni

⁊ fame · ſcz ꝙ hoc veꝝ eſt qñ bona fide ↄfitent

vel in foeo pmali · vt · S· vt ſic celebꝛetur diuo⸗

tium quo ad thoenm vtroqʒ vouente caſtitatẽ.

vel itlud qñ opponebat' gradus Pximus diui⸗
na lege ꝓhibitus ar · · de diuoꝛ. poero · in fin ⸗KEKv

ꝙ aliud eſt in mr̃iꝰ ſpũali· aliud in carnali. mm
carnali em̃ ñ eredi oiugi ſi ↄfiteatur ꝗ mrim
qe timendum eſt de colluſione. vt · S. no. · il⸗

ſſoni.⁊ nõ creditur ſi ↄſangni

diuerſitatis: quare alind debeat iudicari in ma
trimonio ſpũali = aliud in carnali · vt apparz · 3.
e· v·aliqui tñnec etiam ſemꝑ credendumè illi
que dicit ꝙ magis vellet deo ſeruire ꝙ; marito
adherere · quia poſſẽt eſſe ꝙ fingeret ſibi diſpli⸗
cere vt eius confeſſioni crederet · St ideo dic

x ſic erat ſcandalum in populo ·ſuꝑ quo vide: S
de Ogna:ſpir̃.ꝗ.quis ſit effectus effect? ο
tercie · Almj dil. inter rumoeem vicinie æ famã

quod mihi non placet . vel dic vt no. j. ti.· . et

vnde · ¶ In fi · no. ꝙ inceſtus impedit mrim con
trahendum⸗ vt. · e. ſi quis.⁊æ· c.exliteris.ſeò ñ
dirimit iam contractum. vt.j.e.tranſmiſſe.ſic

eſt ſimilis ſimplici voto. vt.S.qui cler.vel vo

rurſus.vt dixi ĩ ſũmaſNoc etiã ſcias:q; eqᷓ ab
ſtinendum eſt a ↄſanguineis vxoeis vt Weiſs
⁊ iõ cũ eis inceſtꝰ ↄmittitur vt.· j.t.j.c.j.⁊ ·x
xxv.qm. equaliter. ⁊.c.pozro:eodem modo =2
a cõſanguineis ſponſe. vt patet in his que no ·
5· e · ꝗ·. ··¶ E Srgo ſi qnis cognoſcat conſanguine
am vxoeis ſue vſqʒ ad quartum SZradnz inceſtꝰ
cõmittitur· ⁊ habet locum quoð dixi · · ſi O
gnoſcat oſanguineam quarti gradus vel vltra

non impeditur mrim nec amittitur ius exigẽdi

debiti. « idem intelligas ſi queratur an is ꝗᷓ co

gSnouit aliquam fozmcario coĩtu poſſit traloe

re cum aliqua cognata: hodie em̃ tam conan⸗

Suĩtas ꝙᷓ affinitas: ⁊æ publice boneſtatis iuſti
cia:quartum gradum non excedunt · . de oſan.
affi · non debet. Et quia quedam verba que
hic apponuntnr ſunt inuſitata.æ accedentibus
de nouo ad ius canonicum rara ſcire debes ꝙ
filia vxoeis mee dẽ peeuigna mea ſiue filiaſtra
ego vero victricus ſuus ſum Eilius vero mari⸗
ti mei peeuignus meus eſt. ego vero nouerca
ſua ſum · Maritus aũt filie mee gener meus ẽ·
ego vero ſocer ſuus ſum et mater ſocrus. Vx⸗
oe vero filij mei mea nurus eſt.ego ſocer· ma⸗

ter ſocrus· vt · S. dixi. ⁊ peobatur hoc· j. e· c· j· ⁊

c·tranſmiſſe.æ·S. de ſpon.ad id quod · . ff. ð ri.
nup:adoptiuus·J.nunc videamus: ⁊. inſti. de
nup..·affini tates:⁊ ſeqnti.⁊· ff. de Sradibꝰ.nõ̊

facile · ¶ affines.

De vſanguinitate æ affinicate-Bubeica-

Iximus de eo qui cognouit conſan 8
ineam vxoeis ſue per quod quedazʒ
Vaffinitas cõtrahitur· vt ge ſeias qᷓ O
uſunguinea ꝓhibeat æ vſqz ad quot⸗
tum gradum.dicamus de conſanguinitate af

finitate· peimo enn occurrit · ¶ Quid

ſit conſanguinitas.Et vnde dicatur Quid
ſit linea ↄſanguinitatis. Quot linee.· ¶Quio
ſit gradus. Qnaliter ↄputentur- ſq; ad

quottum gradũ mrim ꝓPhibeatur ualiter
arboꝛ que hic conſueuit depingi i telligenda

ſit legenda.

Vid ſit conſanguinitas· et quidem at⸗
tinentia vnius perſone ad alteram peo⸗

ueniens ex eo ꝙ vna illarũ deſcendit ab altera.

vel ambe ex eadem ſym da · Vel ſic. conſangui⸗
nitas eſt vinculum perſonarum ab eodem ſlipi
te deſcendentium vel aſcendentium carnali Pp⸗
pagatione contractum. Stipitem dico illaz p-
ſonam a qua aliqui duxerũt o⸗iginẽ ſicut adã
fuit ſtipes caym ⁊æ abel æ filioꝝ qui ab eis P⸗

ceſſert· ſęm.t.vł ab iſaac eſau ⁊= iacob·⁊ iõ iůxi
aſcẽdẽtiũ.qẽ ſurſũ verſũ fit ↄputatõ.ff.ð ꝓba-

ℳ—

ſi ar biter:⁊· ff. de Sdi . iuriſcõſultꝰ.. trãſeamꝰ
T vnde dicatur · a con sH ſanguine qua
omunem habentes ſanguinem. ſiue de

vnd ſanguine ꝓcedẽtes · vnde ⁊ ſpurij ſeu vul⸗

go queſiti conſanguineos habere intelligunt

ſiue cognatos:non tñ agnatos : qꝛ ius agnatio

onis a patre deſcenditſed talis non habet pa

trem Ius aũt cognationis a matre deſcendit qᷓ

ſemper certa eſt· vt.ff. de in ius vocan· qe ſem⸗

per macer.æ ideo retinet ius ſanguims qe ſan⸗

gnis non mentitur.a hoc pꝛobatur.ff.de gra⸗

dibus iuriſconſultus. J. nomẽ · æ ſequenti:a. ff

vnde cognati:Bac parte.x·l· ſi ſpurius. Vi⸗
detur ergo ꝙ ſpurius poſſit contrahere cum fi

lia illius qui dicitur pater ſuus.quia nihil atti⸗

net ſibi · cum ius ciuile ipſum non nouerit . ff. ð
gradi busiuriſconſultus.ꝗ.inter agnatos.⁊ p
Hoc videtur expꝛeſſum ꝙ gradus cognationis
computandi ſunt hm ꝙ hereditates deferunt
uinea doꝛmierit ſme filijs moꝛietur · vt ibi · 'e
cã·æ. q:quedam lex:⁊ q.v· ad ſedem · x· hanc
cõputationem . ⁊· q. vij · c · j· ſuper hoc vide qðᷣ
dat. S.quid de expoſitis.⁊ pꝛece· ⁊ ſeqñ·Cuũ
ergo tailes filij patrem non habeant · ne Ha⸗
bent conſangnineos ex parte patris quem non
loabent:nec ꝓbari poreſt. ⁊æ ſic non impeditur

nrionium inter ſpurium æ filiam illius qui di⸗

.

citur pater ſnus qe mallo iure ſanguinis intel
ligi tar ei iunctus nec aliquis gradus eſt ibi⸗
f. de iure codicilb. quidam referunt · et · Z.· ð

dęſpon impu. ad diſſoluendum. æ. ff· de iniuſto

up·æ irri· teſta nam 2 ſi ſub conditõne · H.· ?
dico pᷣcedentia locum habere quo ad ea que ꝓ
ueniunt ex iure ciuili: ſed cum mĩrim ſit de iure

naturali.vt no.õ.de ſpõ·dui· que quibusS·
aut vtraqʒ de pᷣſenti·S.ð ſpõſub rubeicella
ð mr̃i· ꝗ. vbi fuerit iſtitutũ · etiã int' tales dico
mrimonium ꝓhibendum . cũ pater vtrunqz na⸗
turaliter genuerit. vnde nõ eſt inſpicienda niſi
ſola coniùctio naturaliter.ar · inſti de iur̃ nat.
gen:æ cinili in pein.nam ænaturalis filius ius
agnationis non habet · atñ inter ipᷣm ⁊ nepotẽ
pat ris mrim ↄtractum diſſoluitur · vt · ᷓ· de ꝓ⸗

bat'.p tuas: ⁊ hoc expeeſſum eſt. ff · de ri · nup ·
P*

l.æ nihil intereſt. cum em̃ ciuilis cognatio ma⸗

trimonium ſoluat. vt no· S· de Ogna· le · multo⸗

oatins naturalis-quia in miimomjs ↄtrahen⸗
dis non ſolum quid liceat hm ius ſed quid de⸗
cent m Honeſtatem ſpectandũ eſt. ff. de ritu
nup ſemper: Nomẽ aũt cognatõis aliqñ ſub iu
re cinili compᷣhenditur. aliqñ ſub naturali · ali⸗
qñ ſub vtroq;· vt. ff · de gradibus · nõ facile · ·
j·H dico ſi gradus pꝛobari poſſittum ꝓ famã.
tũ pꝑ confeſſionẽ coniugũ.ſceʒ quia vxoꝛatus vi
uente legitima vxoee · ſecunde adheſit de facto
æ expulit legitimam.æ ſic hec mulier adultera
in domo adulteri moꝛando cum eo peperit· vt
ĩ.qui fiſint legit.tranſmiſſe · et· c· cauſam que.

ſup quo vide quod no · õ.de mr̃i ·q.qualiter.x

—☚

quid ſi dicaturmaxime in gdu ta ꝓximo:ar.
de diuoẽ · poero· ⁊ eſt exemplum. ff· de ri · nupt·
adoptiuus · ꝗ. ſeruiles.Idem etiã ſi publica fa

no·j· qui fi.ſmt.leæg· ꝗ· an vtrũqʒ genus e .

ma ſit· ꝙ maritus ſit filius patris ſponſe· quis
vulgo queſitus : ſi tñ coniuges confiteantur ·
als viderentur relinquendi conſcientie ſue ꝓ⸗
pter pꝛobationis defectum.ſaltem ſi dicantur
eſſe in gradibus ↄſtitutõne canonica ꝓhibitis
non diuina.quod dic vt no· S. t· j· I. vl ·. · llud
notcandum vt ſoluas ↄtrarietates ibi ſignatas
ſzm hüc intellectum·hic em̃ non deficit ius h
peobatio · vt. ff · de teſta · tu· duo ſunt ticij · et de
condi. ⁊ demon. lucius ticius · nã ſi peobari pᷣt
ius canonicũ.potiꝰ inſpicit ius naturale ꝙ; ali
ud. quare vult ꝙ filij tales alantur.vt.õ·de eo
qui duxit in mri · quam pol·pꝓ adult'· cum habe
rent · in fi · quod tñ denegant · l. vt · ſ. qui fi · ſmt
legit · x venerabilem. in fi⸗ —. ee
Vid linea ↄſanguinitatis: æ quidem col⸗
lectio ꝓſonarum ↄſanguinitate coniun⸗
Arum diuerſos gradus continens · æ= nume⸗

ros diſtinguens · ſzm da ˖ Zed. t · dixit collectio

perſonaꝝ conſanguinitate coniunctaꝝz ab eo
dem ſtipite deſcendentiũ dinerſos gradus con⸗
tinens · quod ſatis idem eſt ·
Vot linee · tres . aſcendentiũ · ſ. deſcendẽ⸗
tium.æ collateraliũ ſeu tranſuerſalium.
ĩcut triplex eſt diuerſitas ꝓinquoꝝ ⁊æ conſan
guineoꝝ · ¶ Fſcendentiũ · ſcz illoꝛ a quibꝰ is
de cuius ↄſanguinitate queritur oziginẽ duxit
ſcʒ pater æ mater· Guus aus: FSeoanus .
peoaua. ¶ F.bauus· abaua. Linea vero deſcẽ
dentium continet in ſe illos a quibus deſcend!
is de cuius conſanguinitate queritur deſcẽden
do.vtputa · ¶ Eiliusfilia. ¶ Nepos:neptis:
enevos peonereta- bnepos abnep⸗
s. 1E autem linea tranſuerſalium ſeu colla
teralium que continet in ſe illos qui nobiſ ex la
tere veniunt.a quibus non duximus oeiginem
nec ipſi a nobis:verumtñ ab eodem ſanguine
pꝛopagamur. ¶ Vt frater. ſoæoæ. Eilij duo⸗
rũ fratrũ qi fres patrueles dicum·ſeu filij du
arũ ſoꝛoꝝ q̃ᷓ dicunt oſan uneii eoꝝ filij
æ filij filioꝝ · ⁊ G ſiue equalit deſcẽdant · vt in
exꝰ poſito.ſiue ineq̃lit.vt Datruꝰ.amita &α
uunculus: matertera: æ ceteri ſupioꝛes ex trãſ⸗
uerſo · omnia hec peobantur · xxxv. q;:v. ad ſe⸗
dem . 2. ff· de gradibus l. ) . l: iuriſconſultus·
. xxxv · q· v·peĩo gradu · Et no· ꝙ due linee
deſcendentes iam faciunt trãſuerſalem.vt in B
exemplo ·filij duoꝛum fratrum attinent ſibi in
linea tranſuerſali.⁊ tñ quilibet eoꝛum deſcẽedit
recta linea ab auc eorum cõmuni. vnde quilibz
eoeum eſt in recta linea alia ab alia· ⁊ ſic ſunt ĩ
duabus lineis recte deſcendentibus ⁊ vna traſ⸗
uerſali.⁊ ſic ð omnibus alijs intelligendum eſt
tam remotioeibus ꝙᷓ ꝗꝓpinquis:
Vid ſit gradus. quidem diſtantia vnius
perſone ab alia in lnea conſanguimtatis
zm da. Vel ſm . t. gradus eſt habitudo diſtan⸗
tium perſonaꝝ qua cognoſcitur quotta agna⸗
tionis · ſub audi vel cognationis. diſtantia due
iDr⸗ ſe differut · vtraqʒ appeobari po⸗

teſt ·Ditcti ſunt aũt gradus ad ſimilitudinem
ſcalarum locoeuʒ ve peocliuium · que ita ingre
dimur · vt de peoximo in remotioꝛe tranſeamꝰ·
vt · ff · de gradibus iuriſconſultꝰ. J. gradus ·

— A ☛ —

— —

—

.

Valiter computentur.x quidem in linea
aſcendenti vl deſcendenti eo mõ Oputã

m. l. æ hm canon. ſm hanc regulã. ¶ Der⸗
ſona pſone addita aſcendendo vel deſcendendo
P carnis ꝓpagationẽ addit gradum ſed nõ mu
tat genus. Wa ſic: generata ꝓpſona gradum
addit.xxxv.qv·ad ſedem.etiã ſzʒm.l.in tranſ⸗
uerſali. vt· . apparebit.
nea ⁊ deſcendenti ↄputantur peont no· Se . ꝗ.
quot.v.aſcendentiu· æ. vlmeaſ nam pater et

mater ſunt in peimo gradu reſpectu cellule va

cue qᷓ eſt ĩ medio arboeis· quã vocãt doctoezes
ioachim · ⁊ ſic aſcende vſqʒ ad quartum Zraduz
in linea aſcendentiſin linea vero deſcendenti ẽ
filius et filia in peimo gradu reſpectu eiuſdem
ioachim· deſcende vſq; ad qu artum gradum

vt totuzʒ ſignaui.Sꝭ. ſdeoqʒ hec ↄſ⸗ in uinirag

ſzm hanc regulam poterit repiriſm linea aſceñ⸗
dẽti ⁊ deſcẽdenci . ſi vna ꝓſonaꝝ de quaꝛx qri

2 ꝓſanguinitate deſcendit ab alia. Oↄputatis eis

=omnibus pſonis intermedijs vna minꝰ.tottꝰ

eſt gradus ↄſanguimtatis.i.ſi quatuoe ſunt pꝓ⸗

gradus·ſim Vin Verbi gratia· inter truncuzʒ ⸗
abauum ſuum que eſt linea aſc endes ſunt quin
qʒ ꝓpſone computato trunco abauo. detrabe
vnam remanet quatuoæ. ergo in quarto gradu
attinent ſibiſſtem inter truncũ æ abnepotẽ ſuũ
que eſt linea deſcendens ↄputato trunco ⁊ ab⸗
nepote ſunt quinqʒ pſone · detrahe vnam rema
nent quatuoæ·ergo in quarto gradu attinẽt ſi⸗

ſone · tercius eſt Vars ſi quinqʒ quartus eſt
V

bi.⁊ ſic eſt videre de ſmgulis del. eeneu ⸗

⁊ aſcendentibus. ſin collaterali aũt linea fit

Oputatio ſʒm leges: vno mõ ſm canoñ alio⸗⸗

MNam ſzm.l.ↄſanguinitas ſic ihuenitur.Si neu
tra ꝓſonarum de quibns queritur deſcendit al
alia· Oputa gradus per quos diſtat vterqʒ a
communi pente:æ quottus numerꝰ eſt ↄmum
parente detracto · totus eſt gradꝰ . vnde ſi vna
diſtat a ↄmuni parente ꝓ quatuoꝛ pſonas. alia
P tres.cõputato ↄmuni parente ſunt· vnj· Sic

ergo attinẽt ſibi in gradu ſeptimo.ſicut eſt vi⸗

dere in trunco nepote ꝓauunculi ſui: Nam cõ
putato ↄmuni parẽte eoꝝ ſcʒ abauo.ſunt. viij
pſone · detrahe abauum rmanent. vij. ſic ergo

attinent ſibi in gradu · vij · ⁊ obtinet hec compu⸗
tatõ ſiue inequaliter diſtet vt in exẽplo.õ·ꝓx.

poſito·ſiue equaliter vt pater in trunco ⁊ ꝓne⸗
pte ꝓauunculi ſui ·a ſic de ſmgulisj vñ aliquo⸗
tiens ↄtingit ꝙ vnus gradus canonicus dupli
catur legaliter.duplex quadeuplat. triplex ſe
xtuplatur:quadeuplex octuplat.ſicut eſt vide
re in omnibus cellulis poſitis in linea tranſuer
ſali æ in trunco coequali.⁊ in qualibet alia trãſ
uerſali æ equali ſergo ſzm.l.frater ⁊ ſoeoe ſunt

ſibi in ſecundo gradu · filij duoꝝ frata q̃ æ pa

trueles dicuntꝰ in quarto:filij duoꝝ fratax pa
truelium in. vjꝰ. Sed ſzm ca.peimi ſunt in peĩio
gradu.ſecundi in ſecũdo.tercij in tercio·quar⸗
ti in qnarto. Fli quotiens vero additur ſm.l.
Sradui canonico vnus gradus vel plures ſʒm
P Zradus diſtant · ſi cut eſt videre in qualbet li
nea tranſuerſali æ inequali.ergo ſm · l. filiꝰ fra
tris ſtipitis diſtat a ſtipite tercio gradu.ſʒ ſjm

4

n aſcendeti ergo li⸗

canoñ.ij tẽ hm.l frig nepos diſtat a ſtipite
mj. Sdu. ſʒ ſim cañv. ſſtẽ ſm. l. friſ ꝓnepos
diſtat a ſtipite · v. gradu.ſʒm can⸗ iiij. ſIte ſzʒm
l.fratris peonepos diſtat a ſoꝛoee ſtipitis quin

to gradu:a ſooeis aũt filia ſexto:a ſoꝛoꝛis vα

nepote ſeptimo.Sed ſzm canones idem peone⸗
pos dſtat a qualibet iſtarum perſonaꝝ equali⸗
ter ſcʒ quarto gradu· vt omnia G̊ ꝓbantur· xx
xv:ꝗq· v·ad ſedeʒ ·⁊ ꝓ totum.⁊· ff.de gradibꝰ.
iuriſconſultus · Ergol ſzm cañ.qui ſicut idẽ
capitulum.ad ſedem.pꝛobat de ſola conſangui
nitate tractantiĩd eſt quo ad matrimoma .non
quo ad hereditatem ſzm quazʒ leges computãt
ſciendum eſt:q; quotiens in tranſuerſalibus li⸗
neis due inueniuntur perſone equaliter deſcen
dentes a ↄmuni ſtipite.quotto gradu diſtat al
tera earum a communi ſtipite· totto gradu at⸗
tinent inter ſe:⁊ ſic non diſtant gradu· ſed ſunt
in eodem gradu · vt · xxxv.q · v.parentele·er go
filij in eodem gradu attinent ſibi æ conſangui
nei germani: æ an Fgn tercij æ quarti et

equaliter deſcendunt · ¶ Smaũt mequaliter de
ſcendunt · quotto gradu remotioe illozum di⸗
ſtat a communi ſtipite · totto gradu attinent

ſibiæ ſic remotioe addit graduzʒ. vnde nõ ſun

in eodem gradu ſed diſtant gradu ſzm regulaz
magiſtroeum appeobatã.hanc ſczꝭ.quotto gra
du remotioe diff ert a ſtipite.totto diſtat a quo
libet per aliam deſcendentium ex eodem. vt · J. e
c:vltimo· greg·ſicut in ſequenti·¶. dilucide cõ

probatur

Sqʒ ad quottum gradum mrim prohibe
atur· ⁊ certe olim peohibebat vſq; ad ſe
ptimũ gradum in collateralibus incluſiue ſjm
illos qui ponũt filios in peimo gradu.ſm yſi.
vero excluſiue terminat in ſeptimo ·qꝛ ĩpſe po
nit nepotem in primo gradu.xxxv.q nj · J. hac
autoꝛeitate:⁊ ibi exponũt magiſtri pꝛez.i.filioſ
filios · i nepotes·⁊· xxxv·q;: v.ad ſedem · ad fi.
vG. ſunt em̃ quidam. In aſcendenti aũt linea
deſcendenti videtur oſanguinitas in infinitum
extendi · vnde ſzm quoſdam ſi adam hodie viue
ret non poſſet aliquam ducere ſzm hug. vt ĩſti.
de nup · J. j· ff . de ri · nupt nuptie · nj· xxxv.q v·

ꝓgeniem. æ. c. Oſanguinitate . æ c. in copulatõe

lij non faciũt vim· quia vltra ſeptimũ gra⸗
dum nulla inuenitur conſanguinitas. vt· xxxv.
q · v. ad ſedem · x.· illa quoqz · ¶ Sic dic non in
uenitur·i · non poteſt defacili inuemri. quia nõ
poteſt vel vix poteſt peobari ꝗꝓpter beeuem vi⸗
tam hommũ vt ibi dicit.⁊ ad idem.õ.de teſti.
licet ex quadam. ⸗E. j. Szʒ cum certum ſit ꝙ ab
adam omnes deſcendimꝰ. ſi viu eret in incertis
nõ in certiſ locus eſſet coniecturis · ff. de vHbo⸗
obliga:continuꝰ.vnde ſi poſſet ꝓbari bene di⸗
rimeretur. ergo nõ de ficit ius ſed peobatio.

—— ꝗ

=

vt no · S e · J. æ⁊ vnde . ⁊ adde. J. e · v. ſed nüquid

in quinto·⁊ ſequenti ¶ Tercij dicũt · ꝙ vltra ſe
ptimum gradum non repitur oſanguinitas.ve
rũ ẽ in linea collaterali. Hodie v Phibitio
cõiugał · mj· gradũ ↄſanguĩtatis ⁊ affinitat'ñ
excedit · ſzʒ ĩcluſue ꝓhibe vſq; ad quartũ Zdu
vt · S. ð clã· deſpõ · cũ inhibitio · vba concilij.

½

4 Peohibicio que qʒ coniugalis copule· quar

m conſanguinitatis æ affinitatis Sradum de

cetero non excedat qm̃ in vlteriozibus gradi

bus iam non poteſt abſqz graui diſpendio Hy⸗

modi ꝓhibitio generaliter obſeruari · Quid
ſi hodie inueniant' aliqui viũcti in quinto Sdu

ſed tñ ↄtraxerant ante iſtam ↄſtitntõnem · dixit
t. oſulendum peincipem: cum nouus caſus ſit.
cui ſignificandum eſt tempus quãto ſmul ſte
terũt. qualitas ꝓſonarum et numerꝰ liberoꝛ
et in quo gradu ſibi attinẽt ⁊ vt timeatur di
ſcoꝛdia ſuſcitari vel nõ. oẽs alie circũſtantie⸗
vt hm ̊ inſtructus rñdeat:nec em̃ debemꝰ pec
catũ nrm ↄmodis alienis acomodare . vt ꝓpter
eos ſimul dimittendos peccemꝰ.vt.j· de ſimo·
nemo.lxxviijdi quid elſt.lxxxvj·di· culpã·xxx
v·q· vnj de gradibus. ff. de ri · nup · qui in peo
uincia. . diuus xxxv· qnj· gradꝰ. HB dico de · vj
gradu vł · vij · nam quic quid ſit ðde his ĩ quinto
nõ dimittemꝰ ſimul manere . vt ex · iij · de vſang

uinitate · tue · hm · te facit eo · .· e · qꝛ circa · et

ar. quod dicit ↄſtitutio: decetero nõ excedat.·

æ qe oſtõ nõ reſpicit pterita· vt no. . de Oſtit·
F. qñ oſtitutio· v.in futuꝝ · ⁊ ſeqñtibus · et ꝓ
bat .xxx·di. añ trienniũ · ⁊· xxxv· q · nj · de ince
ſtis · ¶ Deimꝰ em̃ cõſenſus illegitimus fuit· et
ſic nõ poteſt ↄfirmari ex poſtfacto.vt. S. de eo
qui dux · in mr· c. ij· ⁊· nj· ⁊. c. cũ ha beret · ar · ff
de pᷣcario:ſʒ ſi manente · ¶ Iſſentio · t. ſi añ cõ⸗

ſtitutõis illius publicatõém ambo habuerunt

oſcientiã ↄſanguimitatis: vel alter tm. ⁊ is qui
habuit bonã fidẽ petit diuoetiũ celebeari ·ar·

6.de eo qui du. in mri · c . .· abs 5 · vt · · e . cec· ve
niens. qe ſi ognoſcit eam ſemel tacite ratificat

mrim alteriꝰ ꝓpter bonã fidẽ· ʒ pꝰea vterqʒ in

tellexerit veritatẽ· ar. S.· de Diu · ſer . Poſuit · et

c. vl. ¶ Si vero infra hos gradus ſcʒ quatuo
hodie inueniant' oiunctilepabunt' nulla ob⸗
ſtante diuturnitate tpis ·qꝛ tãto ſunt garuioꝛa
peccata· ⁊c.vt·j.e.non debet · in fi. ⁊ B intelli⸗
gas vſq; dum ↄſanguinitas recoedatur ꝑpꝛo⸗
bari pᷣt · vt · xxxv.q:nj·c·ꝓgeniem · ⁊ ꝑ totũ · et
j.e.ex literis ·⁊ no·õ.ꝗ.⁊ vnde · nec obſtat aliq̃ᷓ
Oſuetudo. vt · · e · quod ſup his · in fi · quod dic
vt · no. ̊.de ognat ·ſpir.·quis ſit effectusxx·
effectus vero tercie niſi ſint infideles qui in in
fidelitatem infra hoꝶ gradus ↄtraxerint pꝰ⸗
ea duertant.tales em non ſepantur · vt· · e · de
infide. de B plenius· · de diuoꝛ · J. quot mõis·
Sj·non ſolũ ¶ Quid ſi aliquis ↄtraxerit in quin
to æ quarto gradu reſpectu ſtipitis · H · valet
mr̃im · qę tales attinent ſibi in qumto gradu
ſiue diſtant quinto. vt no · S· e · ¶. Px · V· er go · ſie
etiã eadem rõne in quinto vel tercõ vel ſecũdo

7 non ob · ·. e· ꝙ dilectõ · vbi exigit' ꝙ vterqz con
. trahẽtium diſtet a ſtipite pari gradaſ⸗ ibi cir

ca diſpenſatõem fit interpeetatio æ artaturjet
młktitudinife obſeruate ↄſuetudini ad euitadũ

ſcãdalũ vult deferre . vt inuit ibi fi · hm gof ½
(¶ Szʒ nũqᷣd in peĩio a quinto · ñ puto. ⁊ ſic abne

os qui quinto gradu diſtat a ſtipite non pote

rit ðtrahere cu filia ſtipitis ſicut nec cũ ſtipite
poſſet· vt patz · S· e · J HX· j· imo videt ꝙ in in⸗
finitũ ꝓhibeatur otractus ꝓut no · · e · V·

alſcendenti · ? ꝓbatur.ff · de ri· nn. ſoꝛoeis pꝛo⸗
nepotem. ideo ducere ꝓhibeoe . qꝛ ei pentis lo
co ſum· er go in infinitum ·

uodeetiã taliter
ↄꝓbo· in veteri teſtamto filij duoꝝ frati. qui
in ſecundo gradu ſunt licite dtrahunt· et tñ in⸗
ter materteram æ nepotem nõ poteſt mrim con
trahi licet in ſecũdo gradu ſibi attineãt · vt · S

de reſti · ſpo· literas· Ratio diuerſitatis hec eſt .

quia in permo eſt ſecundus gradus tranſuerſał
in alio deſcendens.æ dicit regula iuris ciuilis
qꝙ cuius filiam ducere non licet:eius neq;ʒ nep
tez pꝓmittitur: quod ſemꝑ verũ ẽ in linea recte

deſcendenti. vt inſtit · de nup · C. eius vero mu⸗

lieris · ⁊· . item amitam.a ſic patet ꝙ cum qui⸗
bus ſtipes dtrahere non poteſt.nec filius eiꝰ.
vnde omnes ilh qui ſunt nepotes ſtipitis · nepo

tes vel nept es filij ſui dicuntur· æ ſic in infini⸗

tum · vt in ſupeadicta.l.ſoꝛoeis·¶ St eſt ratio⸗
quia filia a ſtipes vna caro ꝓban· adeo ꝙ etiã
ſzm quoſdam inter ipſos nullus gradus repit
vnde incipiũt peimũ gradum opntarea nepo⸗
tibus · ſjm quos hodie quartus Sradus exclui⸗
ſiue ꝓhibetar · vt ptz m his q̃ no· S. e. J. HC. j·
2z.xxxv:qnj· I. autoritate· eſt ergo, filius eadẽ
pſona cũ patre · vt. C· ̊ impu.⁊ ab · ſub. l. vl . et
vox patris vox filij et eꝗᷓ · vt inſti · de inuti · ſti⸗
C.ei qui tuo ĩuri · vnde etiã viuente patre quo⸗
dãmodo dus intelligitur reꝝ hereditariarum
vt · ff. de liberis ⁊ poſthu · in ſuis · ideo dicit ſti
pes ꝓpentes ł germani.i. filiꝰ ſtipitiſ· ſic em ex
ponitur · j. e · tua nos · ¶ St quare non idem ĩ ne
pte ſtipitis · cũ heres Hheredis ĩ infimitũ ſit he
res. ff.de pet · here.l.j.⁊ · C· ð here.inſti· l. vl.
circa pein.qe hec ꝓhibitio non tranſit in terciã
pſonam . ſicut nec exheredatio· vt no.·de ſen·
excom. ꝗJ. ⁊ que ſit pena.v.̊ aũt excõmunmicaꝰ.
qua em̃ rõne diceres de nepote eadem ⁊ de ab⸗
nepte te dicere opoetet · ar.j.e:tua nos· et ſic
falſa eſſet gregoꝛiana · ꝓ ⁊ · C· de inof · teſt · ſi
quis lrmeſſe mirabiliter ↄtradicit · · e·
qdilectõ · dic ſolutio eſt in htera · Nud enizʒ
contingit ꝗpter multitudinẽ = ↄſuetudinem qᷓ
ſcandalum gener abat ĩ regione illa de qua lo
quit ſi in quinto ⁊ ſexto gradu remanerent cõ
iugati · vnde ſi hodie idem vtingeret in aliqua
terra certa de cõiũctis in quinto æ quarto gra
du .· idem foete eſſet dicendum · nec eſſet ſtandũ
gregoeiane.vt no · õ · de ↄgna · ſpry. ¶. quis ſit ef
fectus · v. effectus vero tercie · ¶ Sed aliq iu⸗
dayzantes faciuntvim in verbis indulgentie.
quia fuit indultum ꝙ in ſexto.a non fuit dictũ
ꝙ ſexto gradu diſtãtes poſſent otrahere.⁊ alið
eſt eſſe m ſexto.⁊ aliud diſtare · is ĩitellectꝰ coꝛ
rigitur·xxxv·q:nj:.ꝗ. hac autoeitate. ⁊ · c· Pce ·
contradicimus æ in eadem decre · ꝙ dilectõ· qe
ſatis apparet ibi vtrum papa faciat vim in ver

bis vel in ↄſuetudine æ multitudine ⁊ ſcãdalo·

Item.j · e·non debet · nihil aliud pmittere vide
tur niſi ꝙ in quinto gradu ↄtrahere poſſmt · et
ſic ſzm eum qui faceret vim in verbis falſa eſſz
gregoriana ·nec eſt dicendum ꝓ abrogetur de
cre·que loquitur de ſexto ſeptimo gradu- nõ

em̃ iuri derogatur ſed exemplis que ponit ĩ an

tiqua·ſed a illa ponit ex certa ſcia vt habeam⸗

materiam ad tractandũ quid iuris Hodie ſit. et
quid iur̃ fint quondã · ad B· vij · di. fuert · qe ãti
Icat nihil ignozare debemꝰ. ĩſti. ð teſta.ĩ peĩ
Computatio aũt ↄſanguinitatis ſic fieri de
bet.cũ vis ſcire ð ↄlſangumitate aliquoꝝ q;tũ
inter ſe differant · recurre ad ſtipitẽ ſeu ↄmunẽ
Pentem a quo traxerũtoeiginẽ hi de quoꝛx cõ
ſanguinitate ꝗrit.æ dicas: comitiſſa gebẽneñ ·
pPepit comitiſſam ſabaudie.⁊ comitẽ Zuilelmũ

gebeneñ qui fuerunt fratres in peimò graou.

Quod ſi trũcus in memoeia non habet ſuffi
cit incipe a germanis.ſed non ab auũculo æ ne
pte · vnde non liceret incipe a comite guilelmo
Sebeneñ.⁊ comitiſſa ꝓuincie beatricę· ĩmo ſic
Oputabis. Comes guilelꝰ gebeñ.æ comitiſſa
matilda ſabaudie fuerunt fratres · ecce peimꝰ
Sradꝰ. Comitiſſa matilda ſabandie pepit co
mitiſſam beatricẽ ꝓuincie · ecco ſecũdus Zradꝰ
Comitiſſa beatrix pepit reginam elionoe an
SZloꝝ · ecce.iij. gdꝰ · ¶ Regĩa aũt elionoe pepe
filiũ adoardũ.ecce.inj. Sdꝰ.de quo ponamꝰ ꝙ;
agat in hac cã. ¶ ¶õ renerteris ad aliũ frem
dices ex altera linea· ſſComes guilelmꝰ ge
nuit radulphũ de gebenmis. ecce ſecũdus gdᷣ
1 Iſte radulphus nõ poſſet ↄtrahere cũ filia re
ine eliono?. ſed bene poſſet ↄtrahere cũ filia
adoardi· ¶ Item pone.radulfus genuit heinri
cumecce terciꝰ gradus. einricus genuit
pPetruʒ: ecce quartus gradust.qui eſt in quarto
Sgradu cũ adoardo filio regine eliono⸗:cuiꝰ re
Sine filiã petrus habere non poterit in vxoeeʒ
ſed bene poterit habere filiam adoardi. nec re
fert vtrũ dſanguinitas ꝗpeijs noĩbꝰ vel equi⸗
Pollentibus deñgnetur.vt q̊ omia ꝓbantꝰ. vt
I·e.tua nos. et · S.de teſti.licet · ij.ff. ſi certum
petatur certum eſt.
St qe iudex qui de hac cã Ognoſcit debet es
ſeretus.talis videlicet qui poſſit iudicare et
ſciat · vt · · c.j.in fi.notãde ſunt interro gatões
quas facere debet etiã ſi opponatur a partibꝰ
ar·S. S elec.cũ nobis olim.ꝗ.penł.qꝛ nec p pa
ctum in h renunciare licet.vt no.õ. de clamde.
deſpon · J. quot modis.ſuꝑ verbo ↄmenti.inue
ſtigent vt aliqð impedimentũ ¶ Index igit
faciet teſtem iurare in pñtia ptium. poſtea 12
ſeoꝛſum interrogabit qũo ſcit pentela. Si teſtis
incipiat a ſtipite vel germanis. ↄſiderabr qua
liter diſtinguet gradꝰ. hm ea qᷓ no · · e.· F. P?.j
vᷣ · Oputatio · ⁊ ſeqñtibus·nam ſi aliter ꝙᷓ ibi oñ
ſum eſt ↄſanguimtatem ↄputauerit vix ↄgrue
putabit· ¶ Queret' etiã ſi viderit omnes gra
dul · ſi dicat ſic· queretur ſi habebant ſe ꝓ ↄſan
guineis ⁊ tenebãt·Sufficit etiã ſi dicat ꝙ vide
rit pſonas peim gradus ·ſecũdi.vel tercij peo
Oſanguineis ſe habere.ałs ñ valet· ¶ Zmaũut
dicat ꝙ aliquas ip̃aꝝ viderit · ſed de alijs audi
uit.queretur a quo:quibus. ⁊æ qñ. Si ab ac⸗
cuſatoꝛe vel teſtibus didicit.nõ valet: // Si de
cem teſtes ab vno didicerint. non valee·
duo bone fame ab vno · vel aduobus vel decẽ
male fame.non valet · qe iniquũ eſt illos admit
ti quoꝝ repellent autoees. Si decẽ male fa
me ⁊ leuis opinionis.a duobus bone fame au
dierint nõ valet · Ergo necelſſe eſt ꝙ ſaltẽ duo

bone fame ⁊ graues hᷓ didicerint ab alijs duo
bus equalis fame.¶ ¶ Debet etiã queri vtrum
ante litẽ motaʒ teſtificata didicerit vel poſt · ſi
dicat ꝙ pꝰ repellit Si dicat qꝙ ante· interro
gatur an pñs fuerit tpe ſponſalioꝝ.· an tacue
rit· an dtradicere potnerit.⁊ tũc repellet'.ałs
admittetur. ¶ Idem ſi ſciuit ſponſalia ↄtrahi ⁊=
non ↄtradixit qualitercũqʒ h ſcierit · ¶ Ven tũ
teſtis repeobet ex eo ꝙ; fuit pñs ⁊ tacuit n6
inuenio expᷣſſum.qꝛ decre.cũ in tua.j. qui mr̃i.
ac · poſ. loquit inteſte· tñ ſuſpectũ eſt teſtimo⸗
ni · ar · . de fri · c · j·⁊æ ſuſpecti repellũtur.5õ.de
teſti · in lris · ¶ Queret etiam ſi ſcit vel credit
ita eſſe ſicut teſtificatur.ſi gr̃a.odio · timoee · k
pᷣcio inductus teſtimoniũ dicat. vt omnia H
bant.j.e.tua.⁊ qui mri.ac·poſ:cũ in tua.õ·de
clãde · deſpon. cum inhibitio. ⁊ . S· de teſtibus.
quotiẽs · ⁊.c cũ in tua · ⁊.c.licet · xxxv·q · vj · de
pentelaItẽ querat an ſit de pentela viri vel
mulieris an extraneus · vt · xxxv.q· vj ODſangni
neos· ⁊ dicam plemius de B·j·qui mr̃i·ac.poſ-
de B etiam no.S.de teſtibus. quis poſſit· ſub
¶¶· hy vero omnes · S.ĩtem cũ querit᷑ de etate.
Illud queri ↄſuenit· an hodie ſuccedat quis
in ſexto vel ſeptimo gradu rõne ↄſanguimita⸗
tis· dicas ꝙ ſic· vſq; ad decimũ gradũ· xxxv· qꝗ
v.ad ſedem. circa pein nec ob.ꝙ in.e.c.dicitur

vltra ſeptimũ non eſt gradus.ſic em̃ ⁊ hodie di

ci poteſt vltra quartum non eſt gradus· j.e.ñ
debet · nam rñdendum eſt ad vtruqz. verum eſt
mrionij ĩpediendi · eſt tñ gradus ſuccedendi vt
ibidem.Ideo ſuccedet etiã vir vxoꝛi æ ecõuer⸗
ſo·ſi omnes cõſanguinei deficiant.C· vñ vir et
vxo · quod em̃ nõ mu tatur quare ſtare ꝓhibe
vt · C: de teſta.ſanctimꝰ.⁊ de appelł.pᷣcipimꝰ.
immo ſunt qui dicũt ꝙ etiam hodie ↄmitteretꝰ
inceſtus cũ ↄſanguimea in quinto gradu· qe cũ
duo eſſent ꝓhibita ſcʒ ↄtrahere.⁊ imceſtũ com
mittere. nõ eſt facta relaxatio niſi vnius· ergo
alten remanet in ſua ꝓhibicione p.l.dictã. et
qe quod in vno dicitur in alio ꝓhiberi videt⸗
vt · ar. C.de ꝓcura.l.maritus.aliter tñ dicitur
in gloſa arboꝛisj · eq.ſe.ſub..que ↄſuenerũt
v · ſeptimo · quod verius eſt. vt apparet in hHys
que no.õ.·de eo qui ↄgno · oſan · vx · ſue · J. ⁊ qᷣd
iuris ſit · V. ergo ſi quis cognoſcat.
„
Valiter arboe que hie conſueuit depin⸗
gi ord nan ſit æ legenda.⁊ quidẽ HB

Neutiemus. Quare arbo⸗ fuerit q̊ depicta
uare ſic depingitur · ¶ Quot = que ſunt re
Sule · quarum inſtructione geneologia toti⸗
us ar boꝛis beeuiter explanat. eOQualiter ar⸗
boꝛ legenda ſit. ¶ Que conſueuerunt queri cir
ca hanc lectionẽ arboeis · ¶ Que notabilia cir⸗
ca eandem lectõnem ſmt ſcienda ⁊æ memoeie cõ

mendanda⸗

Vare arbo fuerit ̊ depicta.æ certe vti
leg expedies viſum fuit maiozibus no⸗
tri gradus attinentias oſanguinitatis ocu
loꝝ inſpectõi ſubijci-nam ſegnins irritant ani
mum demiſſa p aures. ꝙᷓ que ſunt oculis ſubie⸗
cta fidelibus. vt inſti.de gra· ꝗ. fi ſed ⁊ quedã
alia ſunt que ſunt ſubijcienda oculis.ſcʒ. /.⸗
SZrozum menſuratio æ limitatio: C. fi: regund:
lnjff:finiũ eegu: ſi irruptione xpj.q.m· inter
memoꝛacos. Imurie an atrox ſit eſtimatio.
ff.de ferijsrl.nj· Vencris inſpectio.ff. de ve
tre mſpiil j. in pein. occ Pudicicie oculta
inueſti gatjo/s de ꝓba· qpoluilti. Mulie ris
arcatio- idem eſt ſi queratur de alia inſtrum
ti infirmitate a natiuitate contracta · · de fri.
fraternitatis· æ: cꝛex literis: ff Enuchi ſectio
vel inſtrumenti virilis defectio:ſicut iam peo⸗

hari feci: qe Ba Oſimilia non poſſunt abſcõdi
Seulis:vt ⁊ no.õ:de peoba. J. ⁊ quot ſunt ſpeci
S iOtano fit etiã: æ †· & fri: : vl. E. gof- ve
romnamæ licet dicacur ꝙ oculus à manus ob⸗
ſtetricis plerũqʒ fallatur. xxvij:q·j:nec aliqua

F de ven jnſpi:l:j :jitñ ſepius mueniunt =
Silucidant veritatem. ideoq; hec arbos a ma⸗

joeibus depicta eſt in decretisa autentica eſt
vt xxxx·q;v. ad ſedem:circa fi: iĩbi talicen igitꝰ
