militatis eauſa mentiris· ſi non eras peccato⸗
anteꝙ; mentiebaris: mentiendo efficieriſ quod
deumtaueras· et in te non eſt veritas niſi te ita
dixeris peccatoeem vt etiam eſſe recognoſcaſ-
veritas enim ipᷣa requirit vt quod es dicasnã
quomodo eſt humilitas vbi regnat falſtas: ð̊
pe.di · ii talis eſt mibi deus·xxij.q· ij · cũ hu⸗
militatis cauſa· ¶ Bed contra in his que no.

6· e · J. quis debet confiteri · H. j. In canonica

Io.j:ſi dixerimus ꝙ peccatum non habemus·
noſipſos ſeducimus & veritas in nobis nõ eſt.

ſed dic ꝙ poteſt et debet dicere:ſe peccatoꝛem
in genere:quia nemo ſine crimine viuit.vt pa⸗
tet in his que no·S.· e·ꝗ. de quibus · v. veniale
vero peccatum. in ſpecie vero nullus debz di⸗
cere etiam cauſa humilitatis ſe perpetraſſe ali
quod peccatum mſi hoc verum ſit. ſicut dicit
augꝰ · S· e· G· Item cauere debet · ¶ Hunquid
ergo peccat ſacerdos in generali confeſſione
quam facit· nõ.qe loquitur in perſona eccleſie
vnde et ſi ſpecificet aliquod peccatum in ſpe⸗
cie quod non commiſit· ſicut faciũt multi ſim
plices.non eſt eis imputanduz. Sed ⁊ ſicut di
cit ugꝰ.in vno peccato poſſunt plura nota⸗
ri. Vbi etiam dicit.et in omnibꝰ peccatis que
commiſit miſer homo ⁊c̃· non cõpeehendit ſin
gula generum.ſed genera ſinguloeum. Sed et
ſcðʒ aug:defleat peccatoꝛ: quia off endens in
vno factus eſt omnium reus:non tamen mul⸗
tum eſt appeobanda confeſſio capellano mł
tozum.immo ⁊ aliquoꝛum eſt vituperanda. qᷓ
cum habuerint rem cuʒ aliqua muliere· ſic pe

luti in mane accedentes ad altare· et gene⸗

ralem confeſſionem facientes iungunt pollutõ
nem· credentes p h̊ confiteri:ſed ſeipᷣos ſedu⸗
cunt· vt patet ex ſequentibꝰ: Nec autẽ eſt foꝛ⸗
ma competens quaʒ diſcreti ſeruant
Eoema cõſfeſſionis generalis
onfiteo? deo patri æc. me peccaſſe co⸗
gitatione· locutione· opere:et omiſſione. et in
cũctis vicijs malis.mea culpa ⁊æc. qui alia ſen
tit in ſe · conſulo ꝙ anteꝙᷓ celebeet ſigillatim et
ſecreto ſacerdoti ꝓpeio q̊ denudet.et quidez p
ſeipᷣm: non ꝑ epiſtolam.non ꝝꝓ nunciuz· e.om
nis. vt qii ꝓꝑ ſeipᷣm peccauit per ſeipᷣm erube⸗
ſcat.et iunge quod no ·õ̊.de teſtibus a. ſuper
quibusſub.. ⁊ cuncta/:d.quid ſi teſtis ſcri⸗
bat teſtimonium ſſ Ideo peecepit lepeoſis do
minus vt oſtenderent ſe ſacerdotibuſ. Et dicit
augꝰ · de pe · di. j. quem pemtet . nec em confitẽ
dum eſt verbis vel nomimbus criminum pal⸗
liatis · immo q;tumcunqʒ turpe fuerit ipᷣm pec
catum vel circumſtantie hoeri biles totum eſt
ſpecialiter expeimenduʒ · vt ſic tota ſanies apo
ſtematis expellatur · vt no· j. e.ſub ꝗ. integra-
Eeauincor- tercium ſignum. ſcʒ qð ſecrete
confiteatur ſi peccatum occultuʒ eſt. Criſoſto
mus · non tamen tibi dico vt pꝛodas te in pub
licum · de pe.di.j.non tibi dico· nam publicuz
eſt publice confitendum.de pe.di. j· quem pe
mnitet . in fi · et: c· ꝙᷓuis:ideo qui ſine cauſa pub⸗
lice confitetur erroꝛem ſuum minꝰ ſapiens re
putatur · vt patet.õ.de exceſ. peela.ꝙ; ſit gra⸗
ue · 6· de diuoꝛ. ex litteris. eanarrt⸗ ſi⸗
SZnum · quando ſcʒz fit pura intentione ſine ipo
criſi:non ad vanam gloeiam.neqʒ; timoee ſerui
li ſed filiali.et ſine aliqua fictione · de pe. di. j.
quem pemtetĩn fi:⁊·ꝗ.item taciturnitas· pſa·
xxvj: a timoe tuo domine concepimꝰ ⁊ pepe⸗
rimus ſpiritumſanctum.il.di · de his ſſ Signũ
diſcretionis quintum eſt.quando non incurſu
ſed moꝛoſe confitetur.vt patet in his qne no·
I·e · ſub · J. itegra.v.perdã.et ſe. Et ad idem
hiere · vijſcito quid feceris curſoꝛ leuis expli

cans dias tuas.de pe · di.j:ſunt qui arbitran⸗

*

tur. et.c. vide benignũ ·

Eeſtinaeccłiaſtici · v ne tardes cõuerti ad
dominum. æ ne differas de die in diem. ſubito
em̃ veniet ira illius:et in tempoꝛe vindicte di⸗
ſperdet e Ruf nullus exſpectet quouſqʒ pec
care non poteſt. Qui em̃ cum potuerunt nuq;
Ouerti voluerunt.confitentes cuʒ iam pecca⸗
re nequeunt.nec ſic facile acqiurunt quod vo⸗
lunt · de pe · dil · vij · nullus . ¶ Eeſtinandum
eſt ergo ad penitentiam agendam ꝗpter młta;
¶ Deimo ꝓpter hoee moꝛtis incertitudinem
Luce · xij. veniet dominꝰ ſerui illius ĩ die qua
non ſperat:et hoꝛa qua neſcit.⁊ diuidet eum·
partemqʒ eius cum infidelibus ponet · vnde
ei qui multa congregauerat æa diuitem ſe repu
tabat dictum eſt.ſtulte hac nocte reputet ani
mam a te que ergo ↄgregaſti cuius erunt

eundo peopter peccatozum accumulatio

nem · ᷓ.poxxij: qui in ſoꝛdibꝰ eſt ſoꝛdeſcat ad⸗
Huc.Oſee·iinj:maledictumet mendaciũ.⁊ ho
micidium.⁊ furtum.inundauerunt: ⁊ ſanguis
ſanguineʒ tetigit. Greg peccatuz quod per pe
nitentiam nõ diliitur:mox pondere ſuo ad ali
ud trahit . ¶ Tercio peopter peccatoeis erga
gratiam dei inducentem ⁊ expectantem ipſuz
ad penitentiam ingratitudine· GRo· ij· an igno⸗
ras quia benignitas dei ad penitentiã te addu
citi:tu ãt ſcᷣm duriciam tuam ⁊ coꝛ impenitẽs
theſaurizas ti bi iram in die ire reuelationis
iuſti iudicij dei · qii reddet vnicuiqʒ ſcᷣm opꝑa
ſua · Quarto pꝛopter dei elongatõem · O̊
domine qui elongant ſe a te peribunt · ¶ Qui
to pꝛeopt minoeem ad duertendum abilitatio
nem.cci.xxx:curua ceruicem filij tui in iuuẽ
tute.et tunde latera eius dũ infans eſt.ne fo⸗
te induret et non ceredat tibi·et dic exponedo
filij tui. id eſt.ſenſus peopꝛeij vel peceata que
commilſiſti · dum infans eſtid eſt.tempoee pei
mi motus vel dum recens eſt peccatum· Vnð
verſus ;· ðè

HMeincipijs obſta ſero medicina paratur
Cum mala p longas inualuere moeas
Bexto peopter finalem periculoſam ↄuer⸗
ſionem· vix em̃ aut nunqꝙᷓ poteſt homo in egri⸗
tudine conteri:quia nec de peccatis cogitare
Bufficit eniʒ diei malicia ſua ex infirmitate ꝓ
uenienſ· hero.cũ egritudine oppeimeris·vix
aliud potes cogitare ꝙᷓ ſentis · et illuc rapitur

mtentio mẽtis vbi eſt vis dolons. Fug Quẽ

moꝛbus veget . pena terret. ad veram vix ve⸗
niet ſatiſ factõem. maxime cum filij quos illi⸗
cite dilexit ſint pᷣſentes· vxoꝛ ⁊ mundus ad ſe
vocent. tene ergo certum et dimitte incertum·
age penitentiam duz ſanus es.nec differas vſ
qʒ ad infirmitatẽ · ð pe · di. vij · nullꝰ expectet
Cipeianus.peccatoæes ſi in periculo et in i⸗
firmitate ceperint depeecari: rogare illos nõ
delicti pnia:ſed vegentis moetis ammomtio
compellit:quare nec dignus eſt in moete acci
pere ſolaciũ ·qui ſe non cogitauit moeituꝝ.de

pe.di. vij. Idcirco fratres ante.c.nullus expe

ctet · ¶ Beptimo peopt dei oblimoneʒ æ cla⸗

moeis non exauditõnem· Criſoſto· ⁊ JFug· hac

Rui non eſt hodie cras minus aptus erit·

ee f

— — —. – — — — —

= —

4
i

iad
bito
edi⸗

en
gi⸗
re

ir
ur
ni
e⸗

aſĩaduerſione percutit peccatoez. vt moeiens

oblſiniſcatur ſui.qui dum vineret oblitus eſt
dei: ꝓſa:xxxiij: ve qui ſpernis. nonne = ſperne⸗
ris :· Deouerb'. xxj. Qui obturat aurem ſuã ad
clamoeem pauperis · ſeʒ cheiſti denudati pẽdẽ
tcis in cruce ciamantis penitentiaʒ agite: cla

mabit ſcʒ tempoee infirmitatis vel i die iudi

cij æ non exaudietur. Vnde Suerb'. j. vocaui ⁊
renuiſtis. æ ſeqnitur· ego quoqʒ in interitu ve
ſtro ridebo. Clamabat em̃ diues in inferno.et
in gutta aque non eſt exauditus. Math· xxo;
Clamabũt virginesdomine domine aperi no
biset reſpondebitur.amen dico vobis neſcio
vos· Oe talibus dicitur in hiere. ecce ego in⸗
ducam ſupꝑ eos mala de quibus exire non po⸗
terunt · ⁊ clamabunt ad me a ego non exaudiã
eos. ITheo dicit põ · Fonuerter⸗ domine ⁊ eri⸗
pe animam meam · ſaluum me fac peopter mi⸗
ſericoꝛdiam tuamid eſt.da mihi gratiam fa⸗
ciendi in vita æ ſanicate veram penitentiaz· vt

ſic ſalutem obtineam.quoniã non eſt in moete

qui memoe ſit tui ·id eſt.ſi vixero vſqʒ ad mo⸗
tem vix ſaluaboæ:quia nec peccatoeum nec tui
memoæeaboæ· ¶ Eeſtina ergo.ne tardaueris.
noli dicere expecta expecta. ſine mõ ſine mõ.
quia modicum h̊;̊ et modicum ibi.æ ſcðz aug·
illud mõ nõ habet modũ ·
Erequens.qð duobꝰ mõis intelligi poteſt ·
Vno modo ſic.vt ſi frequenter cadit ꝑ pec
catum· frequeter confiteatur.alioqn ſemei ca
dens ĩ terra ſemper peoſtratus remanet mſi re
ſurgat:ergo ſi frequeter cadit ⁊ vult reſurge⸗
re:neceſſe habet frequenter confiteri.vt ſic ꝓ
penitentiam reſurgat·per hoc em̃ ſacramentuᷣ
non cem̃ ſemel ſicut in baptiſmo · ſed ſepe et ſe⸗
pius ſubuenitur.ſicut no.õ:. in pein. huius ti.
in.v·ſecunda tabula.⁊ peobatur de pe. di. nj·
. autem ꝑ penitentiam non ſemel tm̃· ac⸗
ſe. ſep ties·et alijs.c.ibi ſequentibus · et · J.jtẽ
frequenter penitenti venia.⁊æ. cſe. ergo hꝰ
modðo poteſt ꝓ penitentiam iterum ſubueniri ·
id eſt .· quotiens opus fuerit ·. ff · de edendo. ve

Inti · ¶ B vox iteruzʒ. ſuper quo vide quod no·

ĩI·e.ꝗ. vtrum penitentia: ¶ Flio modo ſie po⸗
teſt intelligi: vt etiam eadez peccata frequent
confiteatur· Augꝰ.quanto pluribus confitebi
tur quis ſub ſpe venie turpitudinem criminis·
tanto facilius conſequitur gratiam remiſſiõis
de pe:dij· qunem penitetIſa.xxiij. ſume citha
ram.circui ciuitatem: meretrix oblmioni tra⸗
dica: bene cane· frequenta canticum· vt memo
ria tui ſic· Vtrum autem quis teneatur eadem
peccata ĩterum confiteri ·dic vt plene no · e ·
Jꝗ.an peccata ſemel confeſſa.
ntegra.ſcʒ vt omnia peccata dicat. ita ꝙ;
nullum reticeat.nam dominus ſumme bonus
qui opus imperfectionis non nouit· aut totuzʒ
HhHominem ſanat · ſcz ſi integra ſit confeſſio · aut
nihil ſanat ſi aliquid celet.vt · S̊.de bap· et eiꝰ
eff ec · maioees · ꝓ ſed et adhuc querit; Bed
nec ſufficit omma diuerſis confiteri · ꝙᷓuis aliq̃
Oſiderantes maximam congeriem peccatozuzʒ
ab ip̃is commiſſoꝝ; · pee nimia verecundia he
foete faciant: ſeʒ partem vnam peccatoꝝ vm

ſacerdoti reliquã alteri ſub confeſſiomis vm
bea exponendoquod cauendum eſt · Secus ſi
Hhoc non fiat in frandez: nec ꝗpter verecundiã
Omittatur.ſed ꝓ oblinionem poſt diligente cõ
ſcientie diſcuſſonem reticent ſcelera quedam·
Nam nec peccata ſemel bona fide confeſſa ite
rum neceſſe habebo cõfiteri:quoò dic vt no-

jĩ:e·J.an peccata ſemel confeſſa.igit ꝗpter ve

recundiam non debet quis diuerſis confiteri ·
Rug?. caneas ne verecundia ductus diuidas
confeſſonez· de pe.di:v.c·j. immo vni omnia
ſunt confitenda.j.e.omnis.ita ꝙ in coꝛde nihᷣ
remaneat quin effundatur. Tren. ij· effunde
ſicut aquam coz tuum coꝛam domino. ¶ No.
quod cit ſicut aquam.de qua nec colo⸗: nec

ſapoe-nec odoæ remanet in cannali- vt ſic non

tm̃ peccataſed etiam circumſtantias omnes
que peccatum aggrauant confiteatur plene
ĩIe ·.deus qui.et.c omnis.. ſacerdos.Circum
ſtantias dico ↄcomitantes æ allicientes GCõ
comitantes circumſtãtie dicunt' qualitas cri⸗
minis et ꝓſonarum.locus:tempus ꝓſeueran⸗
cia : et ſimiles.· e.deus qui.q̊. de homicidio⸗

ſteut dignum · zH. j. Kllicientes vero ſunt

oenamenta mulierum.et hominum electuaria

calipaec pocula amatoeia. ſiue alia artificia qᷓ
qniqʒ quis exercet ſcienter et ſtudioſe ad ho vt
Peccet.Sde homicidio.ſi aliquis: De bis cir⸗

cumſtantijs allicientibus legit yſa · iij · Deo eo
eleirate ſunt filie ſion· æ ambulauerunt extẽ⸗

ſo eollo.æ nutibus oculoꝝ blandiebant'. am⸗
bulabant: æ pedibus ſuis compoſito gradu in
cehebant.decaluabit dominus verticem filia
rum ſon. ⁊ erimen earum nudabit · In die illa
aukeret dominus oenamentum calciamentoeũ
et limnlas.æ toeques: æ monilia.æ armillas.et
mitras:æ diſeriminalia.⁊ perichelidas.⁊æ mu⸗
renulas.æ olfactoeiola:et inaures. æ anulos.
et gemmas in fronte pendentes: æ mutatoeia
pal la:æ lintheamina: æ acus. æ ſpecula:⁊ ſin⸗
doneg vittatz æ theriſtra- æ erit peo ſuani
odoee fetoe: ʒona funiculus.æ peo criſpanti
crine caluicium.æ peo faſcia pectoaali ciliciũ.
Altno.ꝙ quedaʒ circumſtantie adherẽt peo
peie ĩ peccato.vt deſtatõ in ſodomitico vicõ
hoeri bilicas in bomicidio. Qualitas. vtrũ ſez
peccatum ſit occultuzʒ vel manifeſtum· Modꝰ
peceandi.quantitas: vtrum ſcz ſit paruuz vel
mediocre: leue. vel graue. vel enoeme de qui

bus no:S.· de tpi: oꝛ ꝗ. et cui: ſub. ꝗ. peima re⸗

Sula· v· quinti.⁊ ſequentibus. ¶ Quedam ve
ro cireumſtãtie inherent pſone ipius peccan⸗
tis · vt dignitas.officiũ.ſexus.libertas:ecas⸗
et conſimiles.xl.di.homo cheiſtianus:⁊· c· ſi
papa · ff ·de re mili . omne delictum. ꝗ. auget·
5. de hereticis.excommunicamuſ. peeterea.

ii peecipue.xxxij.q. v. qui viderit.

Quedam autem nee peccato nec pſone ad⸗
herent· vt locus.tempus:quas omnes ꝓ poſ⸗
ſe confiteri debet. æ de quibus omnibus de bz

dolere ac penitere: inpoſterum abſtinere · P

bantur hec omnia de pe.di.v.c·j. ⁊ ſequenti⸗
bus· nam et magis peccat quis ĩ locc ſacro ꝙᷓ;
peophano·in die feſto ꝙᷓ peiuato · xxvq·j. nłli

has ſit⸗et· j.q:iijſaluato? ¶ Ed id facit geñ;
xx. vbi leguntur angeli dixiſſe loth ſalua ani⸗
mam tuam.noli reſpicere poſt tergũ. nec ſtes
in omm circaregione· ſed in mõte ſalnũ te fac
ne et tu ſimul pereas · Item dauid· ij · reg·
xxiijEgo ſuʒ qui peccani:ego qui mique egi
iſti qui oues ſunt quiò fecerunt. Iob.vij. non
parcam oei meo-loquar in tribulatione ſpiri⸗
tus mei.confabuloe in anime mee amaritudie
pla.xiiij perdam babilonis nomen:et reliqas
et germen. ait dommus · ¶ Derdam ſcʒ mani
feſtando et condemnando et confitendo.babi
lonis·id eſt.anime confuſe per peeccatum no⸗
men.quia non palliabo nomen peccati: immo
expꝛimaʒ ſpecialiter ſine aliqua palliatione qð
ſit ilud peccatum pandendo nomen ipſius⁊
reliquias.id eſt· dulcem memoeiam · frequen⸗
tiam.tactum.confabulationem.nuncioꝛuz re
miſſionem.receptionem deambulatõnem. oe⸗
namenti aptationem oſtentatõnem· æ ſimilia.
et germen· id eſt. inicium peccati · quando ſcz
peimo incepi habere voluntatem peccandi B
modo. et peogeniem id eſt· ſequelam · q · d· a
peincipio vſqʒ ad finem ſcdᷣm quod potero re⸗
cosdari: omnia hec inquam perdam.vt.S· me⸗
ditando. id eſt· anteꝙ;ᷓ ad confeſſionem veniam
juxta illud ps:meditatus ⁊ac̃· vt no.S·e·ſub · ꝗ.
diſcreta. v⸗ ſignum ſecundum · ¶ SZed pauci
ſunt qui hoc faciunt·magis enim curant homi
nes de coepoꝛibus et etiam de rebus ꝙ;ᷓ anima
bus. Vnde oeige:ſi cauſa alicuius periclitat.
conſulit iura et iur̃peritos ne amittatur. ſi in⸗
firmus ſit conſulit et querit medicos ne moei⸗
atur:ſed nullus conſulit ſcripturas ne punia⸗
tur.nullus labozat ne moeiatur moeiturus. æ
non laboeat ne peccet.vel vt reconcilietur ine
ternum moeiturus. ¶ Ittamen peecipue con
ſiderari debet contemptus qualitas · vij·q· j⸗
S.cum vero.S.de raptoꝛz· ſuper eo. et intentõ
ac volũtas·.t· ꝓxi.cũ volũtate · ff · ad · l. eoꝛ·
ð ſic · diuus et ſcm G̊ dz peccatum grauiꝰ vb
leuius reputari · Nõ enim tm̃ quid faciat. q;tũ
quo animo fiat eſt conſiderandum.xv.q.vj⸗ c.
j·in fi · ſcdðᷣm gof. Non tamen apter intentõez
poteſt aliquis exenſari ab aperto malo.j. re⸗
gul iur eſtote· et no·.e·v. non in tincto.
Circumſtantie vero requiruntur et cõtem⸗
ptus qualitas.xxiiij.q:iij:deus· et:c· non affe
ramus. ille igitur integre confitetur qui ĩ
toto coꝛde conuertitur·quia hoc requrit dñs·
Ioheb ·ij.connertimini ad me in toto coede ve⸗
ſtro aæc.et ideo toto coꝛde confitenduz eſt· iu
illudò ꝑõ: ↄfitebos domino in toto coꝛde meo
Nota o tu peccatoꝛ.dicit ꝙ in toto coede:q· ò
non in dimidio vt ſcz peccata diuidas · vt no ·
e. ſub · ¶. M.j.et · v·j. Non in tecto.quia nihil
tegendum eſt vel celandum. vt ibidem no.
on in toꝛto· vt ſcz in alium non retoeque
as crimen tuum.ſed te ſolum accuſa · vt no · 3⸗

eiſub.ꝗ.diſcreta·v.ſignum ſecundum.Nõ·

in tacto:vt ſeʒ leuiter tranſeas:ſed cum moꝛa
et meditatione omnes circumſtantias expei⸗
mas·: vt no· S.eſub · ¶. · perdã · et ſequentibꝰ
et ſub · Sdiſc reta?.ſignũ diſcretõnis quintũ

Hon in tincto:ſicut illi qui dicunt ꝙ luden
do vel bona intentione hoc fecerint · · ð pee⸗
ſump· c.jvł cauſa curialitatis ſub peetextu eẽ
conſuetudims·ad excuſandas excuſationes in
peccatis vicia ſua ſatagunt palliare ·õ.de ex
ceſpeela.miter dilectos:.·j·⁊ ð vſuris.cũ tu·
P.·j.et de conſue · quanto Hon in tracto-
vt no.õ·.e.ſub..feſtina:.et ſub· J.freqns ¶ Ec
ĩ toto ·ſubaudi coꝛde vt ⁊ ĩ ſuperioꝛibꝰ.dico ñ
ficto ſed amaro.non coacto ſed voluntario·
vt no.S.e:ſub/ꝗ. amara·et ſub/.vcluntaria.
Multum autem ſatiſ factionis obtulit· qui eru
beſcentie dominans nibil eozum que commi⸗
ſit. dei nuncio dene gauit · ſcðᷣm aug̊ · de pe · di.
j. quem penitet. ¶ Quod ſiquis hoc non ſer⸗
uauerit.caueat ſibi de eo quod dicitur amos.
iiij:leuabunt vos in conchis·et reliquias vr̃aſ
in ollis feruentibus:et per aperturas exhibi⸗
tas altera contra alteram.æ peoijciemimi in ar
mon Ceuabunt ſeʒ demones vos ſemplene
confitentes:m conchis:ſicut fit in poꝛco depi
lato.qui ſuſpenditur per pedes in concha . id ẽ
partica.cõcha em̃ pꝛopeie dicitur partica que
eſt apta ad commouedas anguillas in luto de
peeſſas:et reliquias veſtras · id eſt· peccata vł
circumſtantias quas in confeſſione occultaſtiſ
vel palliaſtis · in ollis feruentibus .id eſt. ĩ per⸗
petuis penis infernalibus. et per aperturas
exhibitas altera contra alteram·q.ò:totũ di
uul gatum et apertũ erit:et vna anima pugna
bit in penis contra alteram.et peoijciemini in
armon id eſt in mferno · Ermõ em anathema
meroeis mei vel imago triſticie mee interpee⸗

taturergo ſicut poæci peoijciuntur in archaz

vel vas aliquod ad ſaliendum. vel in cacabo
ad coquendu· ſic ad perpetuo pnũiendũ Pijciẽ
tur amme in inferno·;
VVi confitendum ſit. ſacerdotibꝰ quibuſ
Ndata eſt hec poteſtas a mediatoee dei =
hominum· qui ipos eccleſie pꝛepoſuit et ſoluẽ
di ac ligandi tradidit poteſtatem ·˖ de pe · di ·j·
multiplex · et in hoc ſacerdos index eſt · de pe ·
d·verbũ.et abs concoꝛdantias poteris inue
miri · ·e.ſub/I.cui papa. · fi. 7SBes nũquid
quilibet ſacerdos habz hanc poteſtatezʒ. Scri
pſit rai non.nam et ſi quilibʒz ſacerdos hãc
poteſtatem in oꝛdinatione ſua recipiat· tamen
ligata eſt talis poteſtas.niſi a papa vel dioce⸗
ſano hanc habeat poteſtatem. Gof⸗hoe repee
Hendit⸗ niſi hoc velis intelligere de poteſtate
generali quã ſacerdotes et maxime parrochi
ales in ſua oedinatione vel inſtitutione reci pi
unt . ⁊? eſt ſimile quod dicitur ałs ſcʒ ꝙ oedina
tiones epiſcopozum ſunt autoeitate apoſtoli⸗
ca celebeande · lxiiij · di · oꝛdinationes · ¶ Ola⸗
num eſt ꝙ rai.non intellexit hoc de generali li
centia quam quis recipit in oedinationequia
illam dicit ligatamergo ſcòm ip̃m requiritur
ſpecialis: Tu die ꝙ ſacerdos parrochialis
exquo ſibi cura animarum commiſſa eſt ab ali
quo epiſcopo:ſine aliqua licentia ſpeciali po⸗
teſtatem habet audiendi confeſſones parro⸗
chianoũ ſuozum. excommunicandi abſoluen
di⸗exceptis peohibitis quia ĩ hiis oſiſtit cura

—— — — ⏑ rà ͥ„0 — —, — —— — —„„

— — à —— —, —

: —– — — — —

— — r — — –

hden
Ppee:
enee
legin
de
i ta⸗
co.
ſer
coñ
no⸗
ria.
1 eru
mmi⸗
e di.
1ber
hos.
vi⸗
b
nar
lene
der
ſde
que
de
ave
alil
per:
nras
idi
Ona
miin
ema
D
be
bo
cie

bul
ir
lus
f⸗
e
nne
nid⸗
cri
i
en
ce⸗
e
ſte
hi
pi

· de elec. dudũ · ij. F. pe · et de of. archipſbi ·
c ·j.et·ij· et de of.oedi.c. iij.et parrochie ſunt
Diſtincte · ita · ꝙ; quilibet terminis ſuis debet
eſſe contentus.nec alteriꝰ parrochie termĩos
aut ius inuadat · et vt quilibzʒ de plebe ſibi cõ
miſſa curam habeat.et ſic cuſtodiat vt añ tri⸗
bunal eterni indicis de omnibus ſibi commiſ
ſis reddat iboneã rationẽ xiij.q:jc.j.ideN
ſacerdos parrochialis canones penitenti⸗
ales ſcire debet ·xxxviij.di:nulli.et.c. que ip
ſis· de quibus no·ĩ.e.G. que pemtentia.et iðᷣo
cum talibus a iure talia ſemel conceſſa ſunt.
non mdigent alia licentia ſpeciali.ff.de cõdi.
inſti· que ſub conditione . fi. Sic ergo quili⸗
bet parrochianus debet illi ſacerdoti qui cu⸗
rã eiꝰ hʒ Ofiteri et non alij· quia non poſſ eũ
ab ſoluere · ij. q. j. in peimis· vj: q.iij.ſcitote.õᷓ
de indt; at ſi clerici·C.ſi a non compe. iudi.l.
fi.et expeeſſius.ĩ· de ſen.excõ nuper. . in le⸗
cundo · in f· St nunquid extra oꝛdinarium
parroc hie ſibi cõmiſſe territoeium. non vide⸗
turar· ff. de iuriſdi: om.iu.l.fi:ſed illud locũ
habet in his que ſunt contetioſe iuriſpitõnis
poero:cũ pemtẽtia ſit de iuriſditõe volũtaria
quilibz incuratus ſacerdos poterit vbiqʒ par
rochianum peopꝛeinm expedire ff de of- peo⸗
conſul.l.ij et ideo de loco nihil expeimit cõ⸗
cilium generale ·j.e.omnis · ſed bene innuit ꝙ
ſacerdos extraneus abſoluere non poteſt.æ B

verum eſt niſi extranens andiat confeſſionem

de pꝛopeij ſacerdotis licentia.j. e. omnis. de
pe.di- vj. placuit Eallit tamen B in caſibꝰ
in quibus poteſt aliquis audire confeſnonem
alcerius parrochiani · Deimo. quando peo
peius ſacerdos indiſcretus eſt de pe. di vj·
placuit.nam ſcòm augqui vult confiteri de⸗
bet querere ſacerdotem qui ſcit ſoluere et li⸗
gare. de pe · di · v · qui vult: ſed hoc non debz
fieri ſine licentia.j.eomnis.et no:S:e.qua
lis ·ſub ·ꝗ.diſcreta·v.ſignum peimum.et. v·
quid ſi non vult dare licentiam· HNec tñ ſcõᷣm
gof.expedit ſemper licentiam dare: immo ne⸗
SZanda eſt ſi ſacerdos ſe ſufficientem reputet.
nam peeſu mere poteſt ꝙ ideo petat parrochia
nus licentiam vt confuſione erubeſcentie eui
tet:que eſt magna pars ſatiſ factionis.vt no.
8· e· ꝗ. qualis: ſub.. amara · v·j· ¶ Conſulo
tam̃ ꝙ de ſe non nimis cõfidat neqʒ peeſumat ·
et ſi foete parrochianus aliquam latente cau⸗
ſam inimicicie vel odij contra ipſum·ſicut ple
runqʒ accidit · vel quia eſt particeps crimmis
vb aliam habeat occaſionẽ legitimã. licentiã
nullatenus deneget ſed concedat · Zed ſi foete
contemni veriſimiliter ſe peeſumat · tunc pote
rit denegare ꝙᷓdiu ab accleſia toleratur · g· de
cohabi.cleri.⁊ mulie.veſtra: Caueat tamen ðᷣ
conſcientia.õ·de cohabi ·cl eri. et mulie · ca · fi ·
S· de tꝑpi·oꝛdi · quoniam cundo fallit qñ
alienus parrochianus tranſtulit domicilium
ſuum · ſcðz rai . et gof · ſed certe iam non eſt ali
enus ſed peopeius/õ·de parrochijsc·fi ·
ercio eum auis vagabundus exiltit · ff. ð
ijudi . l· heres abſens. aarroum qs que⸗
rit domicilium quo ſe confert peopeium relin⸗

quens:iter faciendo vel nauigando⸗nam et is
ſine domicilio eſt.ff. ad municipał: labeo. in
pein: et.l.eius:. celſus. ¶ Quinto ratõne de
licti infra peopeiam parrochiam ab extraneo
parrochiano commiſſi· S· de raptoeibus. ca:j.
vj.q: uj:placuie ¶ Sexto ratõne ſtudij.quod
dic vt no⸗õ.de parrochijs.ꝗ.quis intelligatꝰ.
v quidò de ſcolaribus. ſgebeimo tempoꝛe
neceſſitatis·xxvj.q.vjſi peeſ biter:de pe. diſ.
iij ·quicunqʒ peeſ biter:quia ſicut ait aug tan
ta eſt vis confeſſionis: ꝙ ſi immineat neceſſita
tis articulus.vt quia infirmat ad moetem i8
qui vult confiteri: vł opoetet eum intrare bel

lum et deeſt ſacerdos.non ſolum peopeiꝰ ſed

et quilibet in tali articulo poteſt etiam laico
vel etiam mulieri ſi non aſſi alius confiteri: ð
pe · di·j·quem penitet.et di:iij.qui vult.et de
conſecra:diiin:ſanctum eſtet de hoc no.j ·ð
ſen· excõ · ꝗ.quis poſſit excommũicare·ſub⸗ꝗ.
ſecunda regula.v.peimus.NHocjdem beda cõ
peobat: vt patet ĩ his que no:S.e..ð quibuſ:
Snunquid ergo tale peccatum.non tame he
retico vel excommunicato debet quis confi⸗
teri · vt no.õ·e· ¶. quis debet confiteri.v. nun
quid ergo tempoee neceſſtatis: Quod autẽe di
ctum eſt de laico vel muliere. intelligas quo
ad oſtendendam fidem ſacramenti. vnde ſi ſic
moꝛiatur ſaluaturi·de baptiſ de bituz· ſacra
mentum tamen deficit vt ibi.quia nullus põt
vere abſoluere vt verum ſit ſacramentum pe⸗
nitentie niſi ſacerdos ſitar.õ̊:ð ſumma trini.
c.j . vna.Ideoqʒ ſi talis euadat debet iteruʒ
ſacerdoti peopeio confiteri · vt· .de ſen/ excõ.
deceteroet.c.ea noſcitur·et ſi moeiatur põt
et debet ei eccleſie beneficio ſubueniri. · de
ſen.excõ.a nobis ·ij· Octauo ſi ponat ſpem
ſuam in ſacerdotem pꝛopeium vt ratum ha⸗
beat · ar · ix · q: ij.lugdunenſis· In quocunqʒ au⸗
tem caſu aliquis alienuʒ parrochianum ſine li⸗
cetia peopeij ſacerdotis audierit· iniungat ei
vt ꝙ;ᷓ cito ſi poterit ſe coꝛam ſacerdote peopeio
repeeſentet.⁊ quod actum eſt ſignificet·ar.j·
de ſen· excõ.decetero.et.c.ea noſcitur · et c. ð
his.in fi .· ¶ Si vero ſacerdos nullam curã ha
bet ſibi commiſſamtunc diſtingue.vtrum ne⸗
ceſſitas immineat.er ſic poteſt quemlibet audi
re et abſoluere.vt ſtatim no.S:v. ꝓximo.
Vel nulla neceſſitas immineat.et tunc non
poteſt audire ſcedᷣm rai. Vnde religioſi vel re⸗
cluſi non habent poteſtatem abſoluendi vb li⸗
SZandi:neqʒ baptiſandi neqʒ peedicandi.ł alia
que ad curam animarum pertinent exercendi ·
niſi fuerint electi a populo:et ab epiſcopo cũ
conſenſu abbatis vel ſuperioeis ſui inſtituti·
xvj ·q:j·alia·et · c. peruenit· et:G.ecce · et.· C. idẽ
et hocſdem no.gof.fruſtra ergo repeobauit
rai.'e · v. ſed nunquid quiliber. ¶ Tu tamen
die referre vtruʒ is qui confitetur habeat licẽ
ti am iudicis ſui ꝙ tali ſpecialiter poſſit confi⸗
teri · ⁊ tunc ſacerdos ipᷣm ſecure andiat.vt no.
8e.v·j. vb habeat licentiam in genere e eui
cunqʒ voluerit poſſit confiteri.vel ſimpliciter
Hhabeat licẽtiã vt alij poſſic ↄfiteri indiffinite·
et in his duobꝰcaſibꝰ ſi ſubditꝰ recurreret ad

&αCeſcen Wea d g⸗

diſcrertioꝛem:ſiuereligioſum.ſiue alium vk ex
cauſa ad non ita peritum.dum tamen peritum
et honeſtum·ſecure confitetur.et alius ſecure
audit:ar.j.e.ne peo dilatione. Si vero cauſaz
non habet: niſi quia vult abſcondere peccatũ
ſuum a peopeio ſacerdote: vel quia ipᷣm contẽ
nit · ſeipſum ſeducit · et de hoc ſplo debet peni⸗
tentiam agere. vnde quandocũqz tu ſacerdos
aundis alienum parrochianum. debes cauſam
peimo conſiderare ⁊ ab eo inquirere. vt ſi tuo
iudicio rationabilis cenſeatur illum audias · k
remittas peopeio parrochiano ſi cognoueris
in canſa fuiſſe vel erubeſcentiam de crimmbꝰ
vel ſuijpſius contemptum. ar · de pe. di. vj · pla
cuit. · e:omĩs:S.ð parrochi. vt domĩcis · Ol
to magis delĩiquit ſi ſuperios inhibuit expeeſſe
ꝙ religioſo alicui:vel recluſo· vel tali nomina
to ſpecialiter non confiterur· cũ in dubio obe
diendum eflet. xxiij · q:j· quid culpatur ¶õ
obſtat quod dictum eſt per gof: et rai: qui nõ
conſentiunt ꝙ religioſi confeſſones audiant.
vt no.S. e : vel nulla neceſſitasquia iura qᷓ
inducunc intelligenda ſunt de religioñis q̃ vo
lunt vſurpare parrochias ſine licentia ſuperio
ris ſui:et ſine autoeꝛitate epiſcopi.vt ipſa bene
innuunt. vel quando volut audire aliquem ſi⸗
ne licentia iudic is peccatoeis.vel quando hoc
Faciunt ſine licentia abbatis.nulla alia neceſſi
tate inſtante.vt innuitur.xvjq.j:placuit cõi·
ibi nefandiſſimo auſu peeſumat. Immo ?⁊ reli⸗
Sioſi quibuſ generaliter antoeitate apoſtolica

indultum eſt peiuilegio ſpeciali audire confeſ

ſiones. omnes ad ſe venientes audire poſſunt;
etiam ſine peopeij ſacerdotis ſiue parrochiani
licentia.dum tamen de alijg iuribus parroc hi
alibus ſe non ſubmittant:Si em ſummo ponrti⸗
fici non requiſito parrochiano ſacerdote con
fiteri licet · non ob:canone··e.omnis· quia in
omnibus maioeis autoæitas excepta ꝑhpibet.
et illis quibus ſummus pontifex munus illud
impertitur licebit idip̃ᷣm· quia non religioſus
ſed pontifex romanns.et audit et abſoluit con
fitentem: exceptis reſeruatis: cum videat is
facere qui per alium facit:j· de ſen· excõ. mu⸗
lieres.ff.de admini.tuita autem.ꝗ. geſſiſſe.?
iunge quod no·j·eiv.tamen ſcias. NHec ob·õ.
de foeo compe.c. pe.quia ibi loquitur in con⸗
tentioſa iuriſditõne quam non habet quis niſi
oedinarius.nec alia niſi oꝛdinaria poteſt ꝓro
gari quo ad perſonam vt ibi.poero ſicut con⸗
tentioſa peoeogari poteſt vt ibi.ſie eofotius

I·e.. vtrum penitentia.ſub/ꝗ. his peelibatis
Secundus in excommunicatis a canone in
caſibus illis in quibus abſoluere ñ poteſt. vt

no·j. de ſen.excõ. . quis poſſit excommunica⸗

re · H· j. ¶ercius in irregularitate contra
cta · quod dic vt no.j·e · ſub rubeica de diſpen⸗
ſationibus ꝗ· quis poſſit diſpenſare · v. in qui⸗
bus autem. et ſe · et ſub · J. ſe. ¶ Quartꝰ in in⸗
cendioxxii·q fi:ſiqunis membzoeꝛum et. ca:

peſſimam · Ouintus in crimine publico. ſi⸗

eut in blaſphemante.S.ð maledicis·ſtacuimꝰ.
¶ Sextus in voto · õ.de voto·c · j· et no . z· de

voto / ꝗ. vtrum et per quem in votis · x · quarti

dicunt · ¶ Septimns ſi ipſe epiſcopus confeſ
ſionem audiuit de aliquo pecccato.xxj.di. ĩ f·

4 Octauus ſi ſit conſuetudo m aliquo epiſco
patu ꝙ epiſcopus certa peccata audiat. vel ſi

ſibi retinuerit certos caſus.ſicut. ¶ De pare⸗

tibus qui filios oppeimunt ¶ De homicidijs
De ſacrilegijs · ¶ De falſarijs. ¶ De vi

latoeibus eccleſiarum æ immunitatis ac liber

tatis eccleſiaſtice. De ſoetulegis · ¶ Oe vi

cig contra naturam et maxime cum beutis

ODe inceſtu ¶ De coeruptione ſanctimonia
lium. ¶ De ablatoeum ſiue ſubtractoeum vel
aliter illicite acqſitoꝝ reſtitutõibꝰ De piu
rio s clãdelſtine contrahẽtibꝰ e alijs enoe

mibus que conſuetudo generalis et ſpecialis

epiſcopi reſeruat.in quibus etiaʒ epiſcopi ali
quotiens mittunt peccatoees ad ſedem apoſto
licam peopter enoemtatem ipſozum criminũ
et aliquotiens ad terroeem. 1 Sic ſunt aliqui
caſus qui non ad ſacerdotem inferioeeʒ ſed ſu
perioeem pertinet·ideo dictum eſt lepeoſo mũ
dato a domino math.vnj· oſtende te ſacerdo⸗
tibus in caſibus ſuis ſcʒ minoeibus:et ſuperio
ri in ſuis ſeʒ ſu perioꝛibus. ¶ Quid ſiquis epi
ſcopus commiſit alicui generaliter vices ſuaſ
quo ad penitentias ĩniũ gendas.nunquid taliſ
habet poteſtatem etiam in his caſibus ſpecia⸗
libus· Raiſcripſit ꝙ non.quia in generali mã
dato non vemunt talia mſi quis he expeiinat
ar · ff de peocuratoẽ. mandato generali.et.i.
peocuracoeem · ¶ ZZed contra · ff. de pigno⸗
ribus· paulus.⸗H · j· et · J. fi · S·de pꝛocuratoꝛ ·
petitio· per Hanc vltimam decre · et per iura
inducta peo rai:teneas quod dixit · et ar . · de
of·archidi · c.j.et·c.ſignificaſti · Sed nec de bz
epiſcopus hoc alicui committere niſi tali qui
diſcretus et peouidus ſit.et qui nouerit circũ⸗
ſtantias perſonarum et peccatozum. maxime

—— — —— -—

—

—

oedinaria voluntaria vt Bæ ar · ff. de of. ↄſul —c,
l·vnica.et de of.ꝓconſulis.l.ij. Demqʒ : cum
* h'& r n,)'ve quilibet ſaceedos in oꝛdinatione recipiat po⸗ plene no.j·e.ꝗ.quibus et qualiter.et ar.õ· de
Tr. à r E, 28 teſtatem ſoluendi et ligandi · dummodo mate⸗ homicidio:ſicut dignum· S.de conſangumita
H S Æ riam heat pot eſt ſoluere et ligare: materiam te. c.· S· de tranſac c · f· S.de of.deł.quoniã·
eauntem habet exquo ð licentia peopeij indicis uid de officiali epiſcopi. non puto ꝙ in
. Ne. aliquem audit . ſicut no.ſimile de · . ð elec · J. his ſeʒ penitentijs iniungendis poteſtarẽ ha⸗
TS no tempoꝛe · v· tu die ꝙ electus · et peecede. beat· ſed contentioſis tantum. in illis autem
„. 8 Nec in hoc requiro licentiam epiſcopi cõ⸗ vnum et idem conſiſtoeiuʒ eſt epiſcopi ⁊ offici
„—— F. X. iteétis peccatoeis.h̊ ſacerdotis ſin parrocchi alis· quare ab vno ad alterum non poteſt ap⸗
= * *ασ* — ani tantum. . e⸗omnis. niſi m caſibꝰ qui ad epi pellari · vt in aut·domim noſtri extra.de ap⸗
. à & ſcopum ſpecialite pertinent. ¶ Peimus eſt in pel·romana./hx· j· de hoc plene no · S. de of·
vicarij· . quis ſit vicarius· v.quid ð officiali ·

quo ad diſpenſationes.et abſolutiones.æ reſti
tutiones illicite acquiſitoeuzʒ faciendas.ð quo

ſolemni penitetia imponenda · quod dic vt no;

batig
one in
d
lunie⸗
cohtnn
mann
Min:
tecz.
ſa
umd.
de
guarti
onfel
N., ſ.
piſco
velſi
paſe:
adiſg
evio
iber
evj
Dnia
wel
eno⸗
alss
jali
oſto
enu
gui
dſu
m
do:
io
epi
naſ
gliſ
ia⸗
na
nit
l

o:

——

2 —- —

et ſe · et eſt hoc verũ niſi appareat quod h̊ ſibi
comittere voluerit · puta: quia G expeeſſit. vel
de licentia mperioeis ſui reliquit aliuz epiſco⸗
pum ſuum vicarium generalem ad aliquam ſe
remotam tranſ ferens regionem.tuuc enim ta
lis vicariꝰ omnia ſicut is qui ipſum conſtituit
poſſet ſi peeſens eſſʒ poterit expedire.vt tñ ſci
as ꝙ ſi non eſt ſacerdos debet hoc alij delega
re ·ar.S·de conſe.ee.vel alta:aqua · ſ̊. de of. le
Sa:excommnicatis · ad fi·S.de ꝓcuratoẽ. pe⸗
titio.· ff · ð of.eiuſ cui man.elt iur · l.j.xeiij· di.
e·fi ·xciiij · di · c · )·

Verum vt de hae materia pleniſſime inſtru
arisꝭ a maximo vſq; ad minimum querendo de
quolibet peoſequamur.expedientes cui ſic cõ
fitendum. incipientes a capite a quo edenda
eſt ratio · ff · de edendo· argenrarius.

Cui papa.nam ſuperioꝛem non habet. im⸗

mo tenet in terra locũ dei viuẽtis.õe vt bene.

ec.capᷣ.vnico·.ꝗ.j.v.poꝛro.S.de tranſla.epi⸗
ſcopi.quanto.æ capᷣ. pꝛeceden. nec videtur ꝙ;
pemtentia egeat.quis enim ſanctũ dubitet eſ⸗
ſe quem apex tante dignitatis attollit· in quo
ſideſaunt bona per meritum acquiſita. ſufficiũt
que a peedeceſſoꝛe teſtant.aut emm claros ad
hee faſtigia erigitaut qui eriguntur illuſtrae
ſcdᷣm ſimachumxl.d · non nos. Sed certe pee
care poteſt papaet grauius qꝙᷓᷓ alius. quia hm
Srego·quanto gradus altioꝛ.tãto caſus gra⸗
uioꝛ· de pe.di:ijpeincipium· Conſonar jhero⸗
nimi autoeitas dicentis: HMõ eſt facile ſtare in
loco petri et pauli er tenere kathedeam regnã
tium cum cheiſto.quia hinc dicitur.nõ ſancto
rum filij ſunt qui tenent loca ſanctozꝛum h qui
exercent opera eoꝛum xl· di.non eſt. Et ſcöᷣm
criſo:xlò· homo cheiſtianꝰ.et ſcds hyla:xxv.
q:j. nulli fas· dicitur ꝙ grauioꝛa delicta fa⸗
eit ſublimitaſ peccantium. Et ſcdᷣm greg̊· Nos
qui peeſumus non ex locozum vel generis di⸗
Snitate: ſed moeum nobilitate innoteſcere de⸗
bemus.nec vebium claritate:ſed fidei purita⸗
te.xl·d·nos q̃ᷓ· et aptiꝰ.cſe:ñ loca.⁊ ſcòm ſan
ctum bomfacium·Si papa malus fuerit · licee
maltos populos ſecum trahat· tamen ipᷣe eũ
diabolo apud inferos perpetuo crnuciabitur·
xl.d.ſi papa · Et ſcdᷣm ſimachum.non habebie
apud deum de allegationis mtoee ſubſidium·
quando ipſoeum factoeum vtetur teſte quo =
judice.nam et ab eo cui plus committitur plꝰ
exi gicurix·q:iij·alioꝛum. Vnde ⁊ anaſtaſius
quia achacium hereticũ occulte reuocare ve⸗
luit.diuino iudicio percuſſus fuit· nam dum aſ
