pus ſunt ſuſpendendi.⁊ eſt eiſoe diſcreta pe⸗
nitetia iniũgenda · vt.j.e.latoꝛes.ad B.l.di.
vt Oſtitueret·xlmj. di.cõmeſſatõnes·ix.q.j.
oedinatões·xxnj.q.nj· nõ poteſt.⁊.c.ipᷣa pie
tas · ]··q: vijquoties · S· de tꝑẽ· oꝛdi.c.ij.⁊ ad
H ꝙ dixi de numero.xl.accedit.·de teſtibꝰ.
c.cũ cauſam q · lij dꝛcüt ꝙ illud fit ex ſpe
ciali mandato pape· ⁊ ideo dicit fraternitati
tue mandamꝰ.nõ dixit reſpõdemus · ̊ innuit
litera qñ papa debeat diſpenſare · qð nõ cre⸗
do· qe voluntas ſua debitũ eſt ⁊ iusquare
cũ vno ſolo ſi vult poterit dicpenſare Pie
ergo ꝙ cũ illo qui admonitꝰ deſiſtit p̃t epᷣus
ſi voluerit diſpeſare quo ad h̊ vt nõ depona
tur.ñ tñ quo ad irregularitate otracta ſicut
tenet ↄſuetudo.ſic poteſt intelligi.j.e.cłici
⁊c· c.poſtulaſtis·vt ⁊ node hG.S.eę· . j. E.j.⁊
v· ſeqn· Videret etiã ꝙ niſi exceõmunieatus
ab oꝛdinario incurrit irregularitatẽ· qꝛ ſnĩaʒ
oꝛdinarij violauit· poſſet oꝛdinariꝰ ſecuʒ di⸗
ſpenſare.ſicut ⁊ abſoluere:.qꝛ cui cõmittitur
peincipale ⁊ acceſſoeiũ · S.ð of·del. pꝛudetiã

cdog
eideſti
dſde⸗

Gpann
n ſi⸗e,
ptin 5 e
oto iner
eoqfur.
millon.
ale wan:
acuitd⸗
ſſtitde
ud mellt
rphann
Nbitereh.
llut
F deleg⸗
diſpeſe⸗
ec pbe.
mmiboo⸗
ſn tin.
enioꝛib⸗
Plhner
ſitnſ
poteſtel
tö mann
gidelllo
elles⸗de
mocente
ae
bo..3
cocati
latudi⸗
depone
poſias⸗
adten
nen pe⸗
beldi
jpa pie
j.70
eſtib?⸗
er ſpe
mitati
innuit
noͤcn:
quare
tepd
8 ond
a
ckie
p⸗
atus
ſnin/
id
aiu
ii

pnł. et fi· æ innuitur H. · de ſen · excõi · cuz
illoaum. ſed ſicut dixi conſuetudo refragatur-
4 illud autem certũ eſt· ꝙ cum illo qui excõ
mumcatum ſe ſctens. diuina officia in contem⸗
leum elaumm.quia admonitus diligenter no
uit deſiſtere. pᷣſumpſerit nõ dico celebeare h
potius q;tum in ipᷣo eſt ꝓphanare: non poteſt
aliquis citra ſedem apoſt.diſpenſare.ectiam ſi⸗
nodus · xj· q iij:ſiquis ep̃ᷣaus damnatus· æ.c.ſi⸗
quis ep̃us in concilio · ad idẽ · J. de exceſ peeł.

Ictum eſt.S.de clerico excõmunica⸗

ca.fi.
IJo clerico nõ oꝛdinato miniſtrante.Rubeica ·

to mimſtante.ſubijcitur ð clerico ñ
oedinato miniſtrante · ſciendum igi⸗
tur · Qualiter et a quibus nõ oe⸗
dinatus debeat abſtinere · et ualiter puma⸗
tur · St qualiter excuſatur · † Der quez et
in quo cũ eodẽ poſſit diſpenſari
Valiter æ a quibus non oedinatas de⸗
ͦbeat abſtinere: æ qualiter puniatur· ad
oc ſcias ꝙ nullus debet aliquodð officium ex
ercere tanꝙ; oedinatus cũ nen ſit. ergo nõ di⸗
cat quis epł am tanꝙ; ſubdiaconus cum nõ ſit
nec dicat enangelium tanꝙᷓ diaconus. nec miſ
ſam tanqꝙ; ſacerdos · nec etiã baptizʒet tanc ſa⸗
cerdos:nec aliquod alind officinz eccleſiaſti⸗

cum attemptet tanꝙᷓ ille qui non eſt. ał ab ec

cleſia abijciat nunꝙ; magis oedinetur ſub⸗
audi niſi ꝑ papã cũ eodez fuerit diſpeſatů. vt
T· e· c· j·x· ij·xj·q:iij·peiuilegiũ.xxv.q.ij· ſic ð
cet · ſic ꝓpumt' in eo in quo pᷣſumendo deliquit
vt · 6̊· ð̊ immunit · ec. c· vl. S·t. j. paſtozalis.ff.
de furtis.qui vas· J. furem· Idem videtur ſi ñ
ſit rite oedinatus· puta.quia nõ recepit imꝑo
ſitionem mauus.ſ.c.ij.q;uis ibi ponat oe⸗
dinatõne. de quo dic vt no · . ð ſacra:ñ iterã-
ꝗ· et que ſunt iceran.æ de ſacra vnc.ꝗ. a quo ⁊
qualiter: tales etiam in crimen falſi incidunt-
vt no.ð/̊ crimine· falſ.ꝗ. ⁊ qualiter cõmitta⸗

tux· peeterea.
T q̃liter excuſaꝰ.· ⁊ certe p̃miſſa locũ hñt
quando dicit aliquid tanꝙ; in officõ cõ

ſtitatus.quod adhuc rite non recepit.vt dem̃
eſt· ſecus autẽè ſi dicat epł?am tanꝙᷓ clericꝰ tẽ⸗
poee neceſſitati s.· ſ.quia alius p̃ſens non eſt q̃
ſubdiaconus ſit· nee tenet manipulũ in manu:
ſic· S· ð vita æ hoo· cleri.vt quiſquis peeſ biter.
Iitem ſerus ſi baptizet tempoee neceſſitatiſ
tanꝙ;ᷓ quiuis alius non peeſumendo officiũ ſa
cerhotis.xxx·.q:.j·ad limina.xciijdi.diacões-
de conſe . di . iij · conſtat: quia a quolibet ofer⸗
ri poteſt. vt.õ.de baptiſmo:. quis poſſis
4 Item ſecus ſiquis dicat in pꝛiuato euange
lium:nam æ monialis aliquando ip̃m dicit.ic
in matutino · xxvij.q.j.diaconiſſazʒ· excuſat eẽ
ignoeantia a tanto licet nõ a toto · vt · · ti. j. e.
vnico· miſſa autem neqʒ publice neqʒ peiu atiz
celebeanda eſt niſi a peeſ bitero rite oꝛdinato
quod dic vt no.õ.de ↄſe.ec.vel al.ſub diſtin ·
ij· .a quo.ad H.lxviij · d· peel biteri ·· q. vij.
daibertum. . de iurepatro.q autem. in fi. de
conſe. diſ.j.c.j· in fi·⁊ quod no · õ.de eri.falſi·
Fj·qualis ſit acceuſatio.v.mutandi

) Sr quem in quo eum eodem poſſit di
ſpenſari· ⁊ certe nullus cũ iſto diſpenſa
re poteſt quo ad hoc vt ad maioꝛes oꝛdines

aaſcondat miſi ſolus papa·ſicut nota · de ſuperio
ri · S.t.j. . an cum eis.poteſt tñ vt puto ep̃us

cum tali diſpeſare vt in oꝛdine ſuſcepto rema⸗

neat . ipo tñ peimitus muxta arbitriũ bienmo ł

crienmo vł ſcòm ꝙ placuerit ſuſpenſo.⁊ ſic be

neficium poterit retinere: vt tam ſibi diſcreta

pententia iniun gat'. ita ꝙ in ſeculo valeat ſe⸗

curius remanere ꝙuis eidem religionem ĩtra

re tutius ſit ad ſalutem · vt. · e. cij. Goff ·
tamẽ noꝙ ep̃s diſpenſare non põt in hoc vt
ſuum officium exequat'. ſed circa beneficiũ di
ſpenſare poteſt. vt ⁊ dixi.ne ſuſtentatõne pei⸗
uatus ad ſeculum reuertat'.j.e.c.ij.ſic plerũ
q diſpenſatur in beneficio nõ in officio· l. di.
ſtudeat · xx viij· di.peeſbiterũ.lxxxj · di. dictũ.
ne in vituperium eleri mendicet miſer cſericꝰ
in plateis· xciij· di.diaconi · ã̊. de renũ· ad ſup
plicatõem. 6. de ſimo. matheꝰ. in fi. Quid
ſi aliquis ᷓ faciat cauſa ioci: æ certe ludꝰ noxi
us in culpa eſt: ff. ad.l· acquił.nam ludus .g.
de homicið ↄtinebat . non tñ credo ꝙ hãc pe

nem patiat niſi ſeruaret ſolennitatem. licz ał

debeat penitere · ar · ff. de ver · ob obligatõnũ.
xd. qjillud·in fi.quia voluntas ⁊æ ꝗpoſitum
diſtin guunt maleficia· j.de ſen.excõ cum vo⸗
luntate · ar. . quia a ſi baptiſmus p iocum fi⸗
at· caracter tñ ipeimit'. vt no. ̊. ð baptiſmo.
J.quis ſit effectus.v.effectꝰ aũt ·

e clerico ꝓ ſaltum ꝓmoto· Rubeica-
Sdum clericus nullo modo odina
tus peohibet adminiſtrare officia
eccleſiaſtica.quimimmo æ non rite oꝛ
inatus:quia nulla differentia ẽ æc·

ff. qui ſatiſda.co:quotiens.a de act'. en nul

ladi fferentia.idᷣo apponit de clerico ſaltuz
Pmoto.m qua rubeica videndum- Quare
Phibeatur.· ¶ Quã penã patiat'. Qualic
excuſetur. Iaquo diſpenſet.
Vare ꝓhibeatur · dixi· S. ꝓxi.ſ.qꝛ nul⸗
ia differentia eſt ac et quia de gradu ĩ
grað aſcendendũ e. vt · xciij· di. legim. ad fi.
ff. de mi. vt gradati · æ.l.honoe. ꝗ. gerendoꝝ.
.C· vt digm.oꝛdo ſeruetur · l. j. . . li. xij. ⁊ P
cta interſticia.lxxvij din ſmgulis· ⁊. c. quicũ
qe: et ſequen· caſum igitur appetit quĩ per ab
rupta querit aſcenſum. xlviij.di.ſicut: i0 que
rendum eſt de bedinbus clerici peregrimi.

ne koete ſaltum fecerit. vt · · ð eleri. peregri.

.c. j· in fi· Sed nuquid talis recipit caracte
rem. Dixit.hHu:ꝙ ſi laicꝰ oedinetur ad alique
ſacrum oedinẽe clericata non peemiſſo· nullum
recipit oedinis caracterẽ. nam ſicut mulieris
et viri coniunctio vnum faciunt coepꝰ· vt· õ̊.
de regular ad aplicam:ſic clericatus æ ſacer⸗

dotium vnũ faciunt epiſcopũ.ad H.xl· di. ſic·

Seo ſi de minoeibus oedimbus alique habeat

recipit ſacrum. ¶ Vin. vero dixit ꝙ bene reci
pit qs ſacrũ ꝙᷓuis nklũ habeat de minoeib?
peeter epiſcopalem· quẽ nemo recipere poteſt

niſi ſacerdos ſit · vt. · de excelſ.paeb.ex literiſ.

(

peope fi. v. cum igitur· ſi cam oedinet in epi
ſcopum quis non recepto ſubdiaconatu ⁊ dia
conatu:epus eſt· dum tam̃ fuerit ſacerdos · ſed
illum oedinem quem nõ recepit conferre non
poterit· ar.j.qj·gratiaet.c.vẽtum.et.q.vij·
daibertum. et de conſe · dĩ · iij · quũo · ¶ihi
videtur ſcðm bertanduz ꝙ qualitercũqʒ oꝛdo
conferat.ſiue gdatim · ſiue x ſaltũ· ꝙ cara ct
oferat'.nõ tñ executio:dum tũñ is cui confer⸗
tur cheiſtianus ſit· ałs contra·cũ baptiſmꝰ ſit
faundamẽtum ⁊ ianua omniũ ſacmtoꝛũ. vt · ꝗ·
de peeſ bitero nõ bapt· veniens· vnde funde⸗
mento deficiete ſupedificari nõ poteſt· ergo
a contrario poſtea poteſt · ſcʒ quo ad caractere
non tñ quo ad executõem.⁊ idᷣo quod amiſſuzʒ
eſt caute ſupplendum eſt et diſpenſandũ · vt B
peobantur.ilij·di.ſolicitudo·j·e· c· vnico.⁊.S·
de tempor · ozð · ꝙ tranſ latõem.æa.c· conſulta⸗
tioni.et ·c.litteras.etic.dilectus. et apparet
in his que no.õ.de ſci ſmacicis· . quid iuris
et: ꝗ̊.de ſacranon iteran.c:j·et·ij .· dammodo
in foema eccleſie conferat᷑ · vt ibi. ¶ Nõ ob⸗
ſtat.c.xl.di.ſicut· nam ꝙ ibi dicit· clericatꝰ et
ſacerdotium faciunt ſacerdotem verum eſt ri
te oꝛdinatum.cum alijs oedinibus gradatim
et canonice receptis · ODoero.qꝙ;uis inoedinate
collatus ſit nihlominus tñ eſt oꝛdo ſacerdota
lis.nec obſĩ·de exceſ.peeł.ex litteris · nõ em̃
negat qn caracter epiſcopalis tranſ ferat.ſed
ꝙ ipᷣm exercere non põtquod puto verũ aðo

ꝙ nihil confert talis epiſcopus niſi in ſacerdo

tio ꝓmotus ſit. ꝙᷓuis ipᷣe caracterem recepit:
St eſt ratio:quia cum moetuus ſit æ frigidus
male dabit alijs vitam · nec obſõ·de oꝛð. ab
epiſeopo qui reſig· ep̃a:c.j·quia ĩbi viuit cara
cter ſacerdotalis ·qui aliquas reliqu ias p̃ᷣſtat
caracteri epiſcopali:ſcʒ quo ad caracterem in
alium tranſferendũ · nõ tñ tm̃ poteſt iuuare ꝙ;
in aliũ tranſ ferat viuificantẽ ſiue viuũ.vt no-
¶õ· de ſci ſmaticis·.quid iuris · Quid ſi ali
quis minoæ.xiiijan. ꝓmoueat ad ſacros oꝛdiĩ
nes · nunquid cogit continere ſi qñ puenerit
ad le gitimam etatem cõtrahere velit · dicunt
quidãa ꝙ ſic · ar · S. e c· vnico · ̊· de temꝑpr.oꝛðᷣ.
vel non eſt compos.vt ita plus poſſit oedo ꝙᷓ;
votum. Flij · ar · xxxij·q·j· integritas· et · ᷓ·
de regularibus · ad noſtrã:ſignificatũ.cum ſi⸗
mus.·cum virum·et iunge quod no · de hac ma

teria · S. de tpẽ · oꝛð · ¶. et cui · ſub · J. fi · qui inci⸗

pit · ſed ⁊ peeter regulas ſupeadictas.vᷣ· requi
ritur etiã etas.⁊ ſequentibꝰ.

W◻ ern penã patiatur · vt ab adminiſtra⸗

tione abſtineat · abs meidit in penam ſu
perioꝛis tituli: cum non ſit rite oꝛdinatus.vt
patet in his que no.S̊·t.j· . j·
4 Valiter excuſec.in totũ non excuſatur
BPminuit' tam̃ pena ꝗpter ignoꝛeantiã ꝙᷓ⸗
uis non ꝓbabilem oĩno · vt..e:c. vni co: et ſi
dubitet an omes oꝛdines gradatim re ceperit
credi debet honeſlis viris inter quos conuer
ſatus eſt. vt ibidem et · S· de peeſ bitero nõ ba

☛ veniens ·

altum nõ tñ miniſtret · imunget pem⸗

RN Ouo diſpenſet. ſi ſeienter ꝓmoneat p

executõ oꝛdinũ ſuſceptoꝝ · vt · j. e. c· inmmotuit

tencia.et ſupplebit caute qð incaute omiſſum

do · z. · de lacra · non iteran · c. j. Idẽ ſi mi⸗
ſtrauit ſed credebat ſe ꝓmotum foæee gradatĩ
licz vicini qeium aſſerant · cũ idem ꝓmotus in
minoei etate in hoc ↄſentiat · vel ſupplebitur
gradus omiſſus:et diſcreta penitẽtia iniunge
tur.et id quod factũ neſcit non videbit ite⸗

eſt. et ſic ꝑ epᷣm diſpenſabit dnenn

rari · vt · J. e · c· vnico. ⁊ de conſe · di · j· ecclia · ſo

lennitates· et.di.iiij· ſi nulla · Si tñ ſcienter
per ſaltũ ꝓmotus in oꝛdine non gradatim re

cepto mĩſtrauerit · in cidit in mente ſuperioeis

cituli:et ſic non poteſt cũ eodem niſi ꝑ ſedem
apoſtolicam diſpenſari · quod dic vt no· S. in
ſuperioei titulo·ꝗ.ꝓ que et in quo ·

e eo qui furtiue oeꝛdines ſuſcepit· Rubeica⸗
MBactatuz elt ˖ 5· de clerico ꝓ ſaltũ ꝓ
moto.et quia plerunq; furtiue ſal⸗
tum faciunt.apponit rubeicã ð eo
gqui furtiue oedines ſuſcepit · in qua
dicendum. ualiter dicat quis furtiue ozꝛ
inari ue pena furtiue oedines ſuſcipie?
uo cũ eodem diſpenſet·

ꝗꝓpeij ſine exeaminatõne ꝓmouet.vt · lxiiij. di·

ex ↄſcientiam.⁊· xxnij · di . qñ epiſcopꝰ.in quo
caſu non peoſunt littere archidiacom. vt 6G·

de af · archð. ſignificalſti · Par⸗ oꝛdinat fur⸗
tiue quis qñ quatuosꝛ mmoꝛib
ↄtentus. vna eadem die ſubdiaconatꝰ oedi⸗
nem erinie cſ.ecn Vel cũ duos ſa⸗

eros ſimul recipit.vt·j.e.innotuit. el cũ

n quibus caſibus nec ſupioꝛi ſuo obedieſ

radu omiſſo ſaltũ facic · vt· S.t.j.c.vnico·
h nibuse de tp̃i.oedi · dilectus · tñ ſupe

rioꝛ tanꝙ maioꝛ plus delinquit · ⁊ ideo magiſ
eſt puniendus vt. S· de tran la · epiſ· inter coꝛ

poꝛalia:. vltimo·

Ve pena furtiue oꝛdines ſuſcipientis

) et certe vt ei de rigoee iur̃ interdicatur

nuleommnus aſcendere poterit ad maioees⁊

.

oc intelligas etiã qñ vna die recipit omnes
minoees oedĩes æ vnũ ſacrũ:ſiue duos ſacros
ſimul.vt no·ae· ꝗ. j·

cutione ipᷣius· H· ĩmo male.q gerit ĩ aĩio ꝙ;
aliũ re cipiat.a ita aĩ ðſtiatõe pccat ĩ r̃ceptõe
pꝛimi · ff · Y. ſig · fu gitiuꝰ.In ſcdðᷣo dʒͥo peccat
re ipa:⁊ ſic quia in vtroqʒ peccat. in vtroqʒ;

punitur · ſcm gof·vel die vt no · S · ð tp̃i · oꝛ

et qualiter · v · ſed nunquid in . c · lr̃as ·

id eſt.que fuit anathematiſata.et tunc cũ ex⸗

cõmuicatus ꝓmoueat nõ poteſt aliquis ſecaãa

diſpenſare niſi papa.ſcm ea q̃ no · S̊. de cleri⸗
co excõi.miſtran·.vl. Fut nõ fuit fcã ex⸗
cõmunicatio.et tunc põt cũ eodez epᷣs ꝓ ſuo
arbitrio diſpenſare iniuncta penitentia cõpe⸗

tenti · ¶ Sed et ſi excõmunicatus ꝓmoueat

laliter dicat quis furtiue oedinari· ?=
certe cũ quis citra gſcientiam epiſcopi

9 odinibus nõö5

. Sed opponit.peimuz
oꝛdinẽ bene recipit · ergo non dz puniri in exe

Quo cum eodez diſpenſet ·⁊ quidẽ aut
ffuuit ꝓhibitio facta ne quis oꝛdĩes fur
ue ſuſcipiet ſub interminatõne anathematiſ

ru

del
tur
ine
et

deel
nes
ingt
wvii
pen
merr
indt
erſe
cu⸗
fatic
nent
gum
ſuoy
ce ·
tur⸗
man⸗
nare
din⸗
deſu
naut
auſa
ſarum
Po.
räͤn
et ſeg
exced
ſen ſe

omiſin
Rſſein
uin,
ddre
Pnonni
aiminn
debit
eerlig.h
nſaienter
1datin
pperioig
x ledemn
tno din

Bubei.
pſi
urtineſt ⸗

ecaden
brr.n ua

urtine o

ſuſeipis

inan⸗

Neinquo⸗

mnat fur⸗
nibus ſ
atedi⸗
duos ſa⸗

Vel ci

vmeo⸗
obedjel

tñ ſupe

magiſ

ter coꝛ

bentis⸗
dicatur
motuit
oees⸗

tomnes

gſacos
peimiß
i mexe
jio 9
cepte
peccat
wrroq
i0).
3
ideaut
ſesfur
ematiſ
cier⸗

ſecu

clen⸗
caer
p ſi⸗
cope⸗

hneer

pmittit papa ꝙ cũ eo diſpenſetur ad religio⸗

nem migrante · et ſie ſol⸗ Papa diſpenſat. vt. .·
e:c.j·ałs in minoeibus oedimibus tm̃ diſpen
ſat epi ſcopns.vt ibidez innuit a contrario. et
xxv· di. qualis. 3 et ſi religione intrauerit
pPõt cũ eo abbas ſuꝰ diſpſare ſi viderit expe⸗
dire.· vt. . e. cũ · h. æ de ſen.excõ· cũ illoꝝ. ⁊ H

in caſu illo in quo recipit quatuoe minoees et
4

vnum ſacrũ ſimul. Flij intelligunt ꝙ m iil⸗
lo.c·cũ.h.j.e· intelligendũ eſt de abbate epi
ſcopo.aliquotiens em̃ epᷣus in vna eccleſia eſt
abbas in alia · vel foꝛrte eceleſia eadem eſt epi
ſcopalis æ regularis.ſic.5S.ð iudic. cauſaz qꝗ.
ſed intelligas ſicut peemiſi· †] Si vero duos
ſacros in ſeculo quis receperit: non diſpenſat
epiſcopus cũ eodem. Sed ſi tranſit ad religio
nem dummodo laudabiliter ↄuerſetur pote⸗
rit cum eo dioceſanus de licencia ſedis aplice
diſpenlare · vt. J. e. innotuit ·

ſbus p̃latoꝝ et ſubditoꝛꝝ. Bu beica;

exce
ͤ Vlciphariam per diuerſas rubeicas

Sz ne platis aliqua ex h ſub repat
elatio.ſubijcitꝰ G rubeica de exceſſibus pᷣlato⸗
rum in ſubditos· ꝙ nec peelati queſo ad animũ
reuocent currunt em̃ inter infamiã et bonã fa
mã.vt ſeductoees et veraces: vj · q:j· ſunt plu⸗
rimi · ſedᷣm gof. Vel ſic. ſed qe peelati plerunqʒ
delĩquũt ĩ ſaubditos·æ ſubditi ĩ platos. ſu bijci
tur rubeica de exceſſibus platox ſubditoꝛ
in qua notandũ eſt. OQualiter excedant hic
et mde· et qualiter puniant' exceſſus.
Valiter excedant hinc et inde et quali⸗
ter ꝓuniant' exceſſus: ⁊ certe ðlinquũt
peelati in ſubditos exigendo tallias ⸗ exactio
nes ĩdebitas · et quidẽ puniunt ſi ſint exennia
in quadeupluzʒ.multofoetius ſi ſit extoetũ · vt
xviij · di · qm̃quidẽ · ¶ Zed ſi grauãt alique in
Scuratõnibꝰ.ducendo equitaturas vltra nu
merum in laterañ.ↄcił·conſtitutũ. reſtituent
in duplum ecckie leſe.vt.õ.de cenſi. cũ apls;
et ſententia lata occaſione iſta ñ tenet. vt · j. e ·
cũ ad quoeundã · isen et ſi occaſone ꝓcu⸗
rationis que debet' legato.vel ſi ratõne ſub⸗

uentõnis ap.ſe.leuauerint vltra ꝙᷓ debent co

Suntur illud reſtituere eccłie.⁊æ tantundẽ de
ſuo pauperibus erogare.vt:õ. de immumt.
ec · quia pleriqzʒ . H et dignicate peiuandi viden
tur · vt. S· de cen· ea que · ¶¶ Tales igit debet
mandare memoꝛeie/ꝙ manus ſuas deberst ſer⸗
uare innoxias deo et peincipi · nul lũqʒ; lucruz
Otingere.vt ĩ ant᷑ · ð̊ mã.pein.ꝗ.j.colł.nij. C.
de ſupĩdicto · l · j· li. x· ff. ð dam. infec. ex dãni ·
in aut . de colla . J. quoq;· coł.ix.niſi ex mag
cauſa et ſpealibus exigant caritatiuũ æ mode
rarum auxiliũ.xvj.q.j . nouarũ · S.de cen.cũ
apks · S·de iur̃pa.pᷣterea.quod dic vt no·g̊. de
iĩur.ĩmu· ꝗ. a quibꝰ muneribꝰ.S. añpe æ pᷣce
et ſequen.õ.de cen. I. ex quibꝰ anig: kee,
excedunt imuſte excõmunicando.interdicẽdo
ſeu ſuſpendendo. vel qe H faciunt ſine cõſenſu

äl

capituli ſui:· vt.xv.q.vij.nullus· vel ge nõ ſer
uant oedine iudiciariũ· vt. · e· ca ·:j· puta· qe .
ſententias ſuas fulminãt et excõmunicant· ſcz
nulla pᷣmiſſa monitõne.vt. · de ap · rephenſibi
lis · ij · ·· nemo· Vel qe ſmne cauſa ſuboitos im
plicant ſententijs.qð cauendũ eſt. cũ H̊ ſit ma
ioe pena q inueniat in eccłia xxiiij ·q iij · coꝛ
ripiãt.Vel qe ex odij fomite ad HB ꝓcedut. vt
8.de accu.qualiter · ij. J. j.ad f· xj.q iij. . ſi er
80 et. ꝗ. cũ ergo· Dena aũt excõmumcãti iniu
ſte talis infli gitur. vt damnatus ſeparet' a cõ
munione ꝙ;tum viſum fuerit ſuperioei· xxnij.
q· iij. de illicita. ij. q- j. nemo eps. Sza et ſi
talis ſententia ferat po ſt appellatõem legiti
mamdegradari debet ꝓferens ſaltem in cri⸗
minalibus· ij. q: vj. decreto. Icem tenet? ad
intereſſe. vt · .de ſen. excõ·ſacro..caueat-
St miuriarũ actõe · vt.xj· q.iij:illud.a.ca·
temerarium St crimine ſacrile gij.xxnij · q·
iij nõ in perpetuũ. Et extraoedmarie pum
ri poteſt. ar.j·e.c.j.¶ Ergo non debet qs ex⸗
commumcari ex leui cauſa · qꝛ non niſi ꝓ moe⸗
tali.vt.xj.qiijinemo epᷣoꝝʒ · et. c. ſequen.
7 Hoc e em ſententiã fulminare.qñ ex leui cã
vel alias miuſte fertur.nec ſeruat oedo iudici
arius· vt.j.e·ca.nimis peauaJ. j. Mec re⸗
fert vtrũ nu lla cauſa ſubſit vel miuſta:ar ff.
auto.tu ·nulla differentia Vnde ſi ſacerdoſ
excõmunicet niſi furem reuelauerit nulla eſt
ſententia. vt · . e· dilectus· quia h ſcit tancq; de⸗
us. vt · S· de of ·; oed · ſi. ſacerdos · ergo in h; caſu
maioe eſt quolibet oedinario · ar. S̊. de of. deł.
ſane · quia· xciij·di.c.vl.et ſic ab inferioeæ li ga
ri non põt.vt.S: de maio.et obe.cũ inferio2.
et talis ſententia continet in ſe intolerabilem
erroeꝛem· ergo nõ valet.vt.õ.de of· elega.cũ
tingat. et.ĩ.de ſen:excõ.p tuas.. St illi 4
non ſeruat oedinem interdicit ingreſſus eccle
ſie ꝗᷣmenſem.vt.j.de ſen.exeõ· ſacro. H?.j.
Sed et hodie delinquenti circa boc nona
pena imponit. quod dic vt no.õ. de ſen. et re
udi. ſub ru heica ð ſen..quał.ſub. Pura.
q̃d ergo ſi dico excõmunico te· et ſequẽ. et de
hac materia inuenies.j.de ſentẽtia excõ· ¶. qͥs
ſit eius effectꝰ.ſub.ꝗ.hi ſunt effectꝰ ¶ Quid
ergo ſi interim celebe at· deponendus videt'.
quod die vt no . g· de cleri.excõ.mi.. qualiter
pumiatur · et.j.de penitentijs.ſub rubeica de
diſpen. J. quis poſſit diſpenſare. ſub · J. ſunt au
tem caſus· v·xiij. J SZed et excedunt qe in iu⸗
dicijs clericoꝝ ſuoꝛa non vtunt conſilijs.con
cra id quod legit.xv · q.vij.c.pe.⁊ fi.poc em̃
tenent facere · ſicut et peeſes pᷣſentibus offici
alibus ſuis iudicare debz. C. de ſen.æ interlo.
om· audi · cum ſententiam.quod dic vt no.g· 8
his que fiunt a p̃ᷣla:ſine con: ca.. in quibꝰ cõ
ſilium et · · de accuſa · . fi · ſub. . ſed nunquid
B · in ſumma.x ſequentibus: Nec parũ ex⸗
cedumt quidam mmium rigoeem ſeruando- alij
in nimia relaxatõne rigozis. cum ex vtroq;
vnum faciendum ſit temperamentu. vt nec vi⸗
Zoe iuſticie ſit rigidus.nec manſuetudo ſit dil
ſoluta·xlv.di.diſciplina. EFlij ſuper be pdi
cando et ſine compaſſione condemnando· xlv.

di. Habet hoc peopeinm. et: c· dera iuſticia.
Flij indignos ad oedines ꝓmonendo: de
quibus dicit canon· ꝙ B facit nimia remiſſio

ſucerdotum noſtroeæum qui pompam multitu

dinis querunt· ⁊ putant ex hac tur ba aliquidò
ſibi dignitatis acquirii vel quibus alind pᷣſta⸗
re non poſſunt diuios oedines largiunt qp tñ
diſtricti opoætet eſſe iudicij:magnũu em̃ eſt om

ne quod rarũ eſt· lixdi · ſi officia⸗. Rlij exꝗ

ſita ⁊ ſingularia cibaria exquirendo⸗ nam ali⸗
quotiens ſicut dicit hiero.natꝰ in paupere do
mo ⁊ in tugurio ruſticano.qui vix milio ⁊ ciba
rio.id eſt: familiari pane rugientẽ ventrem ſa
turare poterat. nũc ſimilã a mella faſtiditxij
.q·ij.gloeia ep̃i · ¶ Ilij circa diuitias ⁊ oena
menta omne ſuũ ſtudiũ apponendo. ſed ð mi⸗
mſtris nullam aut modicam curam habẽt · vn
de hiero.marmoea mtentauro ſplendent la⸗
quearia. gemis altare diſtingnit æ miſtrozuz
cheiſti nulla eſt electioxij·q:ij. gloꝛia epiſco⸗
pi. vtinam ̊ hodie circa altaria ponerent
Flij ſe ſuperbe extollendo vbiqʒ quod tñ
fieri non debet:dicente capło.epiſcopꝰ in ec⸗
cleſia in conſeſſa p̃ᷣſ biteroꝝ ſublimioꝛ ſedeat
intra domũ vero pᷣboꝝ collegaz ſe eſſe cogno
ſcat.vt · xcv·di · epiſcopus. · ¶ Flij quia ſime
ceęrta ꝙᷓtitate pecunie nolunt abſolutõnis be⸗
neficiũ impertiri ·S.: de ſimo·ad aures: quodð
incelligas quãdo ipᷣ̃am pecuniaʒ petunt ꝓ be
neficio abſolutõnis quod ſimoniacum ẽ· ſecuſ
eſt ſi ꝓ pena ſiue mulcta impoſita æ neglecta
quod dic dt no·.: ſen.excõ:.· æ qualiter hec
abſolutio.ſubꝗ. ſcoðm.i.⁊ nota ꝙ aliquo tieſ·
Quid ſi petitur rõne conſuetudinis · nõ vi⸗
detur valere talis conſuetudo:qe irrõnabilis
eſt. vt ar: in dicta decre:ad aures ·ibi · qm igit
indi gnum ac̃.dic ſi conſuetudo ſit ꝙ ꝓ abſolu
tione petatur non valet · S· de ſimo· non ſatis·
Sm aurẽ ſit conſuetudo ꝙ petat ꝓ Oↄtuma
cia punienda.valet:ar:j.de penis:dilectꝰ · ꝗ.
vt lite non ↄteſ.qm frequenter.fiet idẽ di⸗
cendum eſt de ſtatutoin his ergo caſibus ab
ſolm debet libere excõmunicatus⸗æ eo abſolu
to cogi poteſt ad ſatiſ faciendũ de pena:h non
ante poteſt exigi · cum nec ꝓ illa fuerit excom
municatus. ſic intellige ·de ſimo· ad apł icã ·

et. c. ad aures.a iunge h quod no.õ·de ſimo

F·qualiter · ſab · J. lin ua · HY. ſed nunquid licz
mihi.⁊ ſequentibus. ¶ Excedunt etiam ðtra

Hhendo vel diminn endo redditus ſubditoeꝛum

quod facere non debent ſed potins eos defen

dere tueri · vt · S·ð reſti ·ſpoł conquerente·
vbi etiam bene ꝓbatur ꝙ non debet ſibi dice⸗
re ius ſuperioe·ſed coꝛam iudice contra ſubdi
tum litigare· cogitur ergo damna data reſar⸗
tire.vt · S.de reſti.ſpoł .grauis:⁊ pena extra⸗
oedinaria puniri poteſt· ⁊ ſunt omia reintegrã

da. vt. J.e· c.ij·nec debent eos irrationabilit

grauare nec inhoneſte tractare· ſed tanꝙᷓ fili⸗

os ⁊= fratres fraterna caritate tueri æ Honoea
re.vt:j.e.c.j.æ · S·de maio·.⁊ obe · ꝓ tuas nec

ergo debet derogare inferioꝝ honoeꝛibꝰ.j· e ·

adò hoc⸗quia ſicut nolunt grauis oneris ſarci⸗

nas ferre:ita nec debent alijs impoetabile põ

dus imponere · ij · q; vj · qui ſe ſcit. ⁊. c. q ſe ſeit ·
Vtrum autẽ vacante dignitate vel pei benda
poſſint diminui redditus · dic vr no · S. ne ſede
vacante· . æ de qua ſede: a vt bene fi · ec· J. j ·
1. SZed = excedunt denegando ſacramẽta ec⸗
cleſiaſtica malicioſe ⁊ ſine cã ·ĩ quo caſu videt
ꝙ alibi poſſunt accipiar.S. de pᷣſcrip· eũ olim·
quod verum elt in peiuilegiatis vt ibi· a in ca
ſibus conceſſis · vt·S:de regular ·licet· ⁊ de ſe⸗
pulturis·c· j. alias cõtra· S· de tpẽ · oeð · p trãſ
lationem.⁊. c. ad aures.·de penitentijs.om⸗
ms · ſed eſt recurrendũ ad luperioeez · g· ð iur̃⸗
patro.nullus:ſed ⁊ aliqua ſunt que neceſſaria
vegente neceſſitate a quolibet accipi poſſunt ·
de conſe. di. iij· ſanctum eſt . S de ol · oꝛdi · pa
ſtoealis· . prerea · ¶ Deelatꝰ etiã excedit cõ⸗
ſentiẽdo ꝙ fur purgetur ĩ ſua pᷣſentia cũ ferro
candenti. æ dictando vel conſulendo penã ſan
guinis · æ ſi hijs pᷣſentiam ſui exhibeat:m quo
caſu deponẽdus eſt. vt · · e · ex litteris · · · ne
cle: vel moſententiam. nec tñ ꝓhibetur ĩmo
conceditur ꝙ reges conſultis pꝛelatis iuſticiã
faciant. vt.xxiij q.vnij·peſſimã· in fine:qð in

telli gunt quidam etiam qñ periculum moetiſ

reo imminet · ſed in genere diffiniẽdo ſcz vt di
cat.bene dixit lex ꝙ adulter eſt capite punien
dus vt · v·q vj.delatoei: caueat tamen ꝙ ma⸗
gis conſulat ꝙ; ſuggerat.vt ar · ff · de queſtioni
bus . l. j. ꝗ. queſtionem · Ploc credo falſiſſi⸗
mum. immo ſi imminet periculũ · debet inſtare
ꝙ citra moetem pumiatur · vt · .· de indicijs · cũ
non ab homine.xxiij.q/v.reos:etiam vbi tra⸗
ditur beachio ſeculari: vt·· de ver · ſigni · no⸗
uimus: ſedᷣm hanc decre intelligo decretum
ſuperiꝰ peſſmã.ſcʒ quo ad clericos quos pu⸗
nire nõ debent qᷓtumcunqʒ excedant quouſq;
degradati ſint. vel intellige ſcðᷣm ca. S· de ol ·
oedi · . j et de homicidio· tua· ¶. ad vltimũ · et
c. poſtulaſti.ałs Otra·l·di · ſiquis viduaz. qð
dic vt no:S. de hoĩ: S. quis dicatur homicida·.
et:G. qua pena. ¶ Beeterea delinquunt inſti⸗
tuendo ſeip̃os in eccleſijs ſibi ſubditis. vnde
coguntur eas dimittere· vt habes · .· e · ad au⸗

res· et eſt ratio.vt no · S.de iurpatro · ſub · J. il⸗
lud aũt. ſed nec debet de vna filia duos gene⸗

ros facere.alioq̃n ea vice peiuatur iure ↄferẽ

di. vt· j. e. inter dilectos· · vltimo · Illð ſci

ant ſupioees ꝙ non debent decurtare religio
ſoꝛũ pejuilegia·ałs ſua decurtabum . vt · · de
peiuił · dilecti · ergo mhil exigant ab abbatibꝰ
contra oedinis inſtitutaj·e.ſane · ᷓ· de ſimo⸗
ne dei eccleſiam.nã et ea ad qᷓ abbates tenen⸗

tur ſcripta ſunt · xviij. q · ij · B Gienob Hee

JS. de of.oꝛð.conquerente: ¶TIdeoqʒ ſi epi⸗
ſcopi indebita et inſolita exigant poſſunt hoc
abbates iure ꝓPpeio denegare . .· e · ſane. et · c · cũ
ad quoeundaz · x· q:j.quia cognouimus. niſi p
latus eſſet in poſſeſſione vel quaſi eius qð exi⸗

git.tunc em̃ illud ſubtrahere ſubito non lice⸗

ret · dt . S̊.vt lite pen.a memoꝛia·xvj· q · i· vo
lu mus.xvij · di · J. hinc diſti guedũ · ſeðm gof ·
S.·de elec.querelam. iatkes vice igitur ca
ueant religioſi ne ſuis peiuilegijs abutantur·
et ne peopter indulgentias inſoleſcant · ſed in

ſeſin
überd
ne ſede
brcſ
meta ee⸗
ſadder
0 en Oln
vaine
. deſe
dptii
18, 0n
,5 jur⸗
ceflaria
voſſunt⸗
d
tedit c
cu ferto
penaſan
emquo
5 e
etur imne
luſticiz
ne⸗gdin
moetil
z vedi
pumen
ncpwa:
veſioni
d kala:
er inſtare
diciſsci
vbitra⸗
grn⸗ no⸗
ecretum
nnospur
quouſh
deok ⸗
timü-et
naz. q
micida⸗
Nt inſti⸗
. vnde
ad au⸗
il⸗
os gene⸗
re feri
öſ
teligi⸗
vt ·ſde
pbacib⸗
de ſimd⸗
8 tenem
bbates
6 ſep⸗
uunthee
er cc
miſi
5 exi⸗
nlice⸗
iin vo
gol⸗
cur e
mntut⸗
ſedi

hũilitate regulari ſic degant vt eccłiaꝛꝝx p̃lati
Pmpti oees ſint ad exhibenen eis de ſuis ma⸗
lefactoeibꝰ iuſticie complemen ſeozũqʒ; pei⸗
uilegia diligentius et ꝓpfectius ſtudeãt obſer
uare ˖ S de decimis · nup · in fi · Ceterum ſi ſimi
lem cum alijs vitam ſuſceperint. ſimilem ſen⸗
tiẽt cũ eis in legi bꝰ d:ſciplinã ·S.ð ſta.mo.re⸗
eo lẽtes. ſeðz gol · qð dic vt · J. ð pꝛiuił..qua⸗
liter amittat'. ſub. . h æ dici p̃t Sunt autẽ
hodie omnes religioſi peiuilegiati: vt non co⸗
gantur ſecularibus peccata ſua confiteri. vel
eukariſtiam accipere.ſed ipᷣam poſſunt in ſuis
oeatoeijs reſeruare: æ fratres ĩ ſuis cimiterijs
Peijs ſepelire.⁊æ ſepulturã eligere. ita ꝙ nec
compellunt' ad eccleſiam parrochialeʒ peimo
funus deferre:campanã licet eis habere ·⁊ ꝓ
peium cimiteriũ.⁊ qñ voluerint hoeis tñ com
petenti bus celebeabunt ſacra miſteria· cõmu
mcabnntqʒ eukariſtia fratres:ſacerdotescle⸗
ricos:et laicos.nec nõ numerũ cereoꝛum lã
padarum et alia oenamenta iuxta voluntatez⸗
intelligo æ poſſibilitatem habebunt:⁊ peimaſ
miſſas quo peimo voluerint m ſuis eccleſijs in
telligas celebeabunt.⁊ quiòquid eis offertur
ad diuina officia· vel ↄfertur pia denotõe fi⸗
delium inter viuos intelligas· vel ad oenamẽ
ta et pias cauſas bona fide relinquit.integre
Pcipient · vt · ·e·nimis iniqua.i¶ Oedo autez
fratrũ pᷣdicatonꝝn et minoꝝ in his etiaʒ hodie
ſpãliter eximit. vt ñ ↄpellãtur venire ad ſi⸗
nodos vb capitula ſeu ſerutinia.nec ↄſtitutõi
bus ſupioꝝ ſubiaceãtnec fidelitatem.id eſt
obedieęntiam alicui faciant iuramento firma⸗
tam.·Quid ergo de manuali ·videtur a con
trario ꝙ ipſam facere debeat · ar.S. de inſtit ·
ad decoeꝛem.et de maio· et obe. legebat · Vel
dic ſeruanda peiuilegia ſpecialia ſi que habẽt.
alias ↄtra ·xviij.q.ij ab bates.et:c.abbatibꝰ·
xcin.di:a ſubdiaco.⁊. c.nulla.tñ ad ꝓceſſionẽ
P leui cauſa nõ coguntur venire.q.d.ad leta⸗
nias poſſunt vocariar · de conſe · di · ij · roga⸗
tioneset.xxiijq.iij.non poteſt · poſſunt etiã
ad honoeabiles cimtates non obſtante p̃lato
rum ꝓterua ꝓhibitione accedere· Nec cogũ⸗
tur de fructibus oetoꝛx vel de habitacuł ſuiſ
decimas dare · ꝙᷓuis peelati dicant ꝙ; ſi alij ibi
moearentur decimas haberent inde. Doſſunt
etiam ſibi miniſtros ⁊ cuſtodes peeficere.nec
tenentur in his peelatis aliquibꝰ obedire. vt
.enimis peauaet ſi occaſione iſta ꝙ in his ñ
obediunt aliqui peelati in eos ſententias tule
rint · non vident valere · vt · . e· ſane. ꝙ etiã po
tes intelligere pꝑ aliam · S.de ſimo.ne dei eccle
ſiam · ¶Cõmuniter delinquunt clerici incõti
nentia que ↄtra naturã eſt laboꝛãtes. Iꝓpter ꝙᷓ;
tres ciuitates.ſeʒ ſodoma.gomoera.atʒ ſegoꝛ
que et pluribus alijs nommibꝰ eſt vocata · et
due ꝗpter vicinitatem ipᷣanx · ſcz adaman.⁊ ſe⸗
boim. et ſic · v. incendio dſumpte ſunt. vt· · e.
clerici.⁊ ð pe · di . j. ꝗ. ſed et continuo.⁊ ĩ ant·
vt non luxu.ↄtra naturã.colł.vj:xxxij.:vij·
flagitia.S.de vi:et ho.cle.vt clericoꝛ ⸗Sʒ3
cur nubit vir in feminam. id eſt. ad modũ feie
vires poerecturam.quid cupit vbi ſexus locũ

ſuum perdit · ſcelus eſt id ꝙ non peoficit ſcire ·
vbi ſexus mutatur in alteraz foꝛmã: vbi amoe
qu eritut᷑ nec videtur.tales ergo infamesin⸗
ſurgenti bus legibus:armatis iuribꝰ. ſunt vl
toee gladio feriendi. vt C·ad. l. iub · Sð adult ·
cum vir. ]Sed ſcòm canones clericus ſecu⸗
laris deponitur · vel ſubaudi religioſus in ar⸗
ciuns monaſterium detriditur ad perpetuã pe
mitentiam peragendam ſed laicus excõmuni⸗
catur: .e.clerici. ¶ Sed nec debet clericus ðᷣ
ſua incontinentia publice gloꝛiari. als ꝗpter
ſcandalum et infamiam oetam ab officõ ⁊ be⸗
neficio ſuſpendetur. Sed nec confeſſio dz mu⸗
lieri cum qua ſe ſcelus cõmiſiſſe fatetur pᷣiudi
care in aliquo · vt · j.e. q; ſit graue.ar ij.q/v.
interrogatum.S.de ↄfeſ.c. ·õ.de adult · ſig⸗
ficaſti.et · ff. Sadulterijs. denunciaſſe.
Subditi vero delmquũt in ſuperioees ſub
trahedo ſe ab illoꝛ obedientia · ꝙ nõ poſſunt
facere etiam autoeitate archiepiſcopicũ non
habeat poteſtatem in ſuffraganeoꝝ ſuoeum
ſubditos · vt · J. e.ſicut.niſi in caſibꝰ quos no·
S· ð of ·oeð ·.quid ꝓtinet · v.e aũt ip̃e arche
piſcopꝰ·et ſequen.ad qð accedit· õ· de renun ·
admopet c c. lecte· et de foꝛo compe · ſignifi⸗
caſti · ¶¶ Offendunt peeterea peelatos ſubditi
erigendo contra ip̃os ceruicem et calcaneũ.in
quo caſu ſi vicarius inſurgat contra pſonaʒ ec
cleſie falſo aſſumendo ſibi ꝓpſonatum. nedum
peiuatur beneficio ꝗꝓpter fidem non ſeruatam
vt . S· de iur̃iur·querelam.ſed in toto epiſcopa
tu ad executõeʒ ſui officij decetero nullaten⸗
admittetur: vt.j.e.illud·aſtricti em̃ ſunt vica
rij ad ſeruiendũ eccleſijs et ꝓſonis.vt.õ·ð of.
vica· ad B·Sed et archidiaconus qui otra
fidem homagij pᷣſtiti ? debitam reuerentiam
epiſcopum dominũ ſuum foee denegauerit · vl
ſuꝑ rebus ſpũalibus ipᷣm ad foꝝꝛ ſeculare tra
xerit· vel innaſoei ip̃ius ep̃i vel ſocioꝝ eius et
fratri eiuſdem cum ſuis complicibus cãm vel
conſilium pᷣbuerit.tanq; membeum putridum
debet ab archid iaconatu æ eccleſia remoueri
perpetuo·ita ꝙ beneficia ſua ꝑ illos ad quos
donatio pertinet ꝓſoms idoneis conferantur.
vt . · e· grauem · Sic peiuatur clericus qui con
tra eccleſiam a qua beneficium obtinet ꝓ ex⸗
traneis aduocatusꝶ vel ꝓcuratoe eſſe pᷣſumpſe
rit · vt · S· de poſtulando. c. vl · ar. S.de dona· c·
ixcvj · d.ſi imperatoe.xxij.q.v·de foꝛma
Item offendunt ſuperioꝛes quãdo ſunt tã⸗
ꝙ; ſingulares in aliqua eccleſia.æ fabeicant ðᷣ
nous ſigillum quod nunꝙᷓ conſueuerunt habe
re · quod facere non debent · ſi fecerint nõ de
bent vti eo.vt.j.e.dilecta:ergo a contrario ſi
tanq; collegium congregati ſunt licet eis ſigil
lum hab ere · vt · S. de ap· ſignificauit.⁊· S. de
elec · cũ inter. GB.iunioeeʒz· et.c.cũ inter · B· ſeni
oꝛem · licet tñ cuilibet habere ſigillum tãq; ſm
u lari et pemato.quia et laico licet.vt.ff. de
ꝓcur᷑.ſi pꝛocuratoeem·et · C. de rebus alienis
non ali. l. ij · et ſdm certum oedinem quem ha
bet · vel officium.v el rectoꝛiam. vel dignita⸗
tem.in qua qunibet conſtitutꝰ eſt faciet fieri
caracterẽe ſiue impeeſſuram· de ſi gillo quippe

anuli talis ſimlitudo imaginaliter expeimit“
qualis habetur in ſigillo eodem eſſentialiter.
quaſi.di:ſeulptura ſiue imago regis regem re
peeſentat.epiſcopalis epiſcopũ:⁊ ſic de ſingu
lis: vtĩ.de pe.diij..peincipiũ· v· quid naqʒ
boni : et· ; de fiòð · mſtru:inter dilectos. ſed
contra.et ar· ff.qui teſta.facere poſ/ ad teſtiũ
J.ſignum.Sed et ſiquis ꝓpeium ſigillum non
Habeat .põt alieno onart. debet autem B ex⸗
peimere in hũc modum. quia Paie tarebaz
ſigillo.ſigillo tał pꝛeſentes litteras ſigillani.
ar· C. de teſtamentis.ſi vnus:et inlſti:de teſta.
q.poſſunt.Vtrum ãt tale ſigillum fidẽ faciat ·
et contra quẽ · die t no·S.de ꝓba.. quot ſpe
cies · S.x.et ſeqᷓn.Sed qũo ſciam vtrũ ali⸗
qui ſint ĩ ecełia tanꝙᷓ ſingulares vel tanꝙ col
legium. H ·per ſpeciale peiuilegium eis con
ceſſam ſi appareat · ar · S.de conſue · cũ dilectꝰ ·
ꝗ.ij:et de elec· ſacroſancta.et.ff. de illicitis
collegijs:l.iij.vet ĩ ſumma:quod dic vt no:.
·õ.·de ſindico.ſub·.quid ſit ſocietas·x.tradiĩ
tur autem hic regula. et ſequen· ꝙ ſi non ap⸗
paret.conſiderandus eſt vſus eceleſie · ſi enim
nunꝙᷓ habuerunt cõmunes tractatus. non ele
gerunt .nec ꝓ ſindicum reſponderumt nec ar⸗
ch am cõmun·vel ſigillum cõmune· hactenꝰ
