na piurij. certe nõ: g ꝙᷓuis dñs ñ diſti guat· ec
cleſia tñ diſtiguit. vt.ff. ð teſti bꝰ.qᷓſtu ſcio.ſic
et ad ecciaʒ ptinet determĩare vt iuramentũ
uſit licitũ ł ſeruandũ.vt.S. ð electi: venerabile.

.· pe: ſic et ð̊ voto videtꝭ. ſicut etiã ĩ iurameto

videt excepta autoeitas pape: vt. 6. ð iureiu·
venietes.ꝗ.fi·ſic ⁊ a voto vide ſaltẽ ab inicio.

et ſicut papa pionas ad ᷣpenð mrim̃ abiles et

i1nabiles reddit: vt no. ·. ꝗᷓ filij ſmt legit · J. qli⸗
ter a a qᷣ: v. ego. ſic vide ꝙ H facere poſſit q-

ad votũ emitte· Inde ẽ ꝙ ꝙᷓuis pupillꝰ manoẽ

infate polſit peccare moetaliter · vt no· · de de⸗
lic. pu· ¶. j· V· patz ex ſupioeibꝰ. ñ tñ pᷣt vouere
oↄſticutõe eccie ꝓibẽece · vt no · 8· S regka· . et
qliter oblige · ſj nec ĩ aliqᷣbꝰ reli giõibꝰ mĩoe·
xvnj: an. vonere pt. vt. S.ð regła· qe ĩ inſub. nec

4

hodie qs pᷣt ſe obli gare.·: annũ qntũcũq; ꝓfi

teat. vt ĩauten..n.ex · ð regłaribꝰ.nõ loluz.

Datet & ꝙ exꝗ eccia ꝑ ſtitutõz ſuã votũ im
pedire pt. młtofoꝛtiꝰ pᷣt inter vouetes diſtin⸗

gZuẽ = diffinite ρſi a ſolẽniter vouẽtibꝰ hat·

ͦ ceneat mrim̃. G̊ ſi a ſimpliciter vonẽtibꝰ ba
teneat mri m. Nec mireris · qæ licz iſti æ illi ex vi

»*

voti = P olequẽs iure naturali here ꝓhibeã

cur- ve no. S. e. tercij. attñ p ↄſtitutõez eccie

tĩ ſepant᷑.xxvij· q.j· de viduis. c· vginez · ⁊
c.ſiq ſacro.æ c nubẽdi. et c.ſiqᷓ virgo· ⁊ · c · vt

lex ↄtinẽtie.⁊ ideo ecckia p̃t Oſtitutõez luã ar
tare et relaxare ſicut placet.⁊ iũge qð no. S· ð
ſpon.duoꝝ · J. qᷓ quibꝰ· v· aut vtraqů· et ſeque⸗
tibꝰ. ¶ Videt igit ꝙ ſůmꝰ põtifex poſſet di⸗

ſpẽſare etiã cũ mõacho ꝓfeſſo vxoee ductaz

retineret. tñ nõ ↄgruit potentie ſue· ſed nullo
modo poſſer diſpenſare ꝙ vxoꝛẽ duceret vl cõ
cubinã teneret. ſic nec poſſet diſpenſare ꝙ vxo
rẽ duceret cũ aliquo ligato alicui p verba de

plſenti · ꝙ cũ alia ꝓ verba ð p̃ſenti HgHeret.· ſi tñ

ligat⸗ p ſe h facerz.licʒ peccarz hedo. mrim
tñ teneretſic videt ꝙ licʒ ñ poſſz mõachod da⸗

ree licentiã ᷣbẽ di · ſi tñ Y ſe gxerit pᷣt ei dare li⸗

centiã retinẽdi vxoeẽ æ cognoſcẽdi. qe liez fre
gerit votũ hede æ idðo pmam agere debeat.

tn mr̃im ᷣctũ iure naturali ſeu diuino ↄſidera

to firmũ æ ratũ ẽ. ⁊ ꝓ ſolã oſtitutõzʒ eccie ſeꝑpa⸗

tur.cca quã papa poterit diſpeſare · vt · ]· ðD cõ

ſan· affi. qe cca · S· ð reſti ·ſpo.lras·nã eiꝰ e in
terpᷣtari cinꝰ odere . .· de ſentẽtia excõis.inter
alia. ⁊ cuiꝰ ẽ ligare ipᷣiꝰ ẽ æ ſoluere.S.ð maio.
a obe.cũ inferioe.nec hʒ ĩpiũ par ĩ parẽ.S· de
elec. mnotuit. F. młta· Vñ dicit aug· ꝙ dãnant⸗
tales.ſ.ſimpłr voueteſ æ hhetes n qe ingalẽ
fidẽ poſteriꝰ iniert · ſ qe Otinetie peimã fidẽ ir
ritã fecer̃t·xxvij.q.j.nuptiaꝛx ·Itẽ pelagiꝰ.ta⸗
libꝰ nullũ laqum dᷣbemꝰ inicere · e· cã ⁊ q · c · de
vmuis . ij · P q capła videt ꝙ exꝗ ſumpłr vo⸗
uẽs firmiter ꝗgponit ĩ mete Hhere . ia violauit
votũ. vñ ⁊ ð talibꝰ ĩtelligit að dicit apłs· j.
ad thimo.v. adoleſcẽtulas viduas deuita. cũ

ei luxuriate fuerit ĩ xpᷣCᷣb nubere volũt haben⸗

tes ð ãnatõz ꝗe peimã fidẽ irritã feceĩt · xxvij.
·· c· .· fi · gꝰ ꝗpt ſolã volũtatẽ vidẽt violaſ
ſe votũ · ⁊ iõ poſſ ex cã dari licẽtia hẽdi ſim⸗

plicit vouẽtibꝰ·.⁊æ ĩponi pnia ð voto violato.
2HB aliꝰ ĩtellectꝰ q pᷣt haberi.i·e· veniẽs · et
huic etiã ipſa lr̃a plane ſonare videt . ſed foete

tali eſſet dicendum. nec peohbibeo nec cõcedo.

ge nec iſtud tibi a iure ↄcedi· vt patz· S.de nur

inr · mulieri.⁊ in. c· ꝓx· alle· ⁊ iunge quod no.
5· de voto FHaualrer ⁊ criꝰ autoeitate . x. ſʒ et
de votis · Srgo monacho nõ debet dcedi ꝙ

hendo votũ frãgat· vel ꝙ meretricè retineat

— — — — — e —

— — —

ſicut innuit Faguſtinꝰ.xxvij.qj. nubẽdi. vbi

dicit · Nubendi licẽtia quibuſdã tribui.illis vi
delz qui virginitatẽ ł caſtitatẽ vidualẽ nequa
qᷓ; ꝓfeſſi ſunt· quibuſdã nõ tribuit. illis videlzʒz
que virgines vel ↄtinẽtes eſſe decreuerũt.ſub⸗
audi h̊ ſi tales p ſe xerint ⁊ cũ eis diſpenſatũ
fuerit:licite ⁊ ſme pena mr̃io vti poſſũt:⁊ huic
ſubauditui aduerſat qð ſequit. foꝛnicari aut
nulli impune ↄcedit .ſubaudi q;tũcunqʒ diſpẽ
ſec.cũ G ſme peccato moetal fieri ñ poſſʒ · hm
B intellige.S.de ſta.· mo·cũ ad monaſteriũ.ĩ fi·

No.etiã hug:⁊ ber·qꝙ dñs papa pᷣt facere mo⸗
nachũ canonicũ eccleſie ſecularis · ſic ĩtelli gũt

lviij·di · c· i · lxxmj · di · quoꝛundã · xvj · q; fi· no⸗
ua actõe: qj· ſi monachus ad clericatũ · et P
Oſequens de monacho nõ monachũ. vñ ꝙ dict

dictũã · c.j.cũ ad monaſteriũ · in fi. ibi.nec ſũmꝰ

pontifex poſſit.exponi dẽt · i · nõ ↄgruit poten:
tie ſae· ſicut exponit.xxxij.q·v.ſi paulus· J0·
Otra·h̊ quis diſputabit de plenitudine ptãtis

de qua vide quod no. S· ð of.le.ꝗ. quid ptinet

S· quid ergo ſi quis gerat ſe· ſeqñtibus · Ea⸗

teoe tñ ꝙ; B ſtatuta vere poſitiua ſunt circa hãc

materiã in multis a ex ſola volũtate dependẽt·
nam ſi verã æ& naturalẽ rõnem ↄſiderare vellet
eccleſia.citius ſtatueret ꝙ ſumplex votuʒ mnim
dirimerer . publice ho.iuſ:del legalis ↄgna⸗
tio.vel etiã ſpũalis · h ven eſt ꝙ quicquid liga
uerit ligatũ eſt · ⁊ quicquid ſoluerit ſolutũ eſt.
vt·xxmj·qj·quodcũqʒ·nec vmꝙ; erraſſe ꝓbaꝰ.
e ·cã ⁊· q:ca recta ergo fide: nec ſp rõem que⸗
rere debes.nam fidei plenicudo ↄplectit .que
plena rõis inueſtigatione nequit ↄpeehendere
mens houmana.hm AͥImbro.e:cã. æ. q: c. nõ tur
batur · in fi · Quid ſi uraui aliquã ducere ĩ vx
oꝛem:poſtea voueo ſimpliciter me ꝓpetuã con
tinentiã ſeruatu M. p̃ualet iuramtum qð p
ceſſit votum.h m gof᷑.ad B.õ. de ſponſalibus·

commiſſum. ſicut et contingit in duobus iura⸗

mentis ↄtrarijs· nã peimũ pualet exquo vtrũ⸗
qʒ licitũ eſt.vt no⸗õ.de iur̃iur.ꝗ.quot comites
v · item ſi duo · vñ ſi poſt fidẽ datam de jhẽdo

emittat votũ a muliere.qe nõ vſqʒquaqʒ obli⸗
gatoeium eſt.viro cui iuratũ fuit mrim hete.

dat mulieri lñia hedi. j.e.venies . qᷓms æ ali
ter poſſet mneelligi. ſe⸗ de Oopatiua pmiſſiõe. vt
no. S. e v tu dicas.
illa decre. veniens · . e · diſpenſat papa ex certa

ſcientia:tũ ꝗpter animi turbatõem. qe quodã⸗

mõ ꝑterrita emiſit mulier votum. tũ qe nõ fuit
inſpirata h in fraudẽ h̊ fecit. vt ſcʒ a viro quezʒ
deſponſau erat poſſit diuertere · tũ ꝓpter maiꝰ

piculum enitandũ: qꝛ foꝛte aꝑte dicebat ꝙ po

tius interficeret ſe ꝙ; Otineret· ⁊ mdeo recipt pa
pa quod hẽe poteſt a nõ ydoneo debitoꝛe.ad B
S· de ſpon. ijnuenis.⁊ . c· requiſmit · h ⁊ pᷣt intelli
di ꝙ a iam otraxerat mulier vt ibi innuit · de fi
de mentita. æ qd p̃cedit · mrim ↄtrahat:expone

id eſt mrim ctum teneat.a quod ſequitur. cui

vult. i. cui voluit.licentiã · ſubaudi in eccleſia
ſolennizandi publice deſpõſandi. S.de clãde.
deſpõ · c· ij · ⁊ iim h̊̊ plana eſt decre· qe cũ votuzʒ

ſimplex fuerit.ↄtractũ mr̃im tenuit licet ↄtra⸗
lai nõ deberet·vt no.õ.B; intellectꝰ magis pla⸗

Doteſt æ illud dici. ꝙ im

cet· Quid ſi peimo ſimpliciter voui. demũ in
ro ↄtrahere.dicas ꝙ votum ſeruare debeo qð

pceſſit impoſita pma de temerario iuramento·
·eic.rurſus. vbi vero peimo iuraui de hedo
⁊poſtea ſuſpiro ad religionẽ · habet locũ ↄſiliũ
decre ; .. de ſpon. omiſſum · m gok· Idem vide
in pᷣmiſſo caſu notato.S/e · vV. quid ſi iuraui . vt
apparet in his que no.õ·e · V. tu dicas · ibi· vi⸗

det igit ꝙ ſummus pontifex· ⁊æc Hoc etiam
teneas incunctãter.ꝙ ſola ꝓfeſſio vera vel pee

ſumprta.⁊ oꝛdinis ſuſceptio:ſolennizat votum
ſicut aꝑte colligi p̃t· ̊.de regu.ſtatuimꝰ·xxvij
q · j· vt lex cõtinentie· Vera dicit ꝓfeſſio qñ
verbis expeimi.xx.qj.vidua.õ.de Duer. iu.

du dũ · que tñ hodie infra annũ facta non obli⸗

gat ꝓfitentem oꝛdim illoꝝ qui ipſam ꝓfeſſiõzʒ
recepunt · vt in aut .d · n· e · de regu · nõ ſoluz.
quod dic vt no.õ ·de reguꝗ. vta exire.i. ſed
quid ſi ingreſſus. ⁊ ſe e Oeulta vero p̃ſupta

induci.vel ex moꝛa tꝑis ·puta qe ꝓ anmũ ſtetit

ſme reclamatõe.S. de regu.ad apoſtolicãſ Ve

p euidentia ſigna · puta·:qe qñ ingredit renũci⸗
at ſeculo.facit teſtm̃ ac ſi moei deberet.⁊ trãſ
fert oĩia bona ſua in heredes Grarios et in
pias cauſas:⁊ mutat habitũ. Vel q aſſumit
habitũ ꝓfeſſoꝛx · vel ſi nõ eſt diſtinctus. ad mi
nus legit ⁊ cãtat a facit ommia ſicut peofeſſus
5S. de regu·vidua:a· c.ſtatuimꝰ.xxvij·.q.j. vi⸗
dua· xxvij.d.quod interro gaſti.qtumcũqz aũt
voneat niſi mutet habitũ vel ꝓfeſſionẽ faciat
non intelligitur votũ ſolenne · ⁊ ſic ſolennizat
votum ꝑ habitus ſuſceptõem · g̊. de regu. ex pꝓ
te · . e· inſmuante ·j.de peiuił: vt pꝛiuilegia · .
illud.⁊ G̊ veꝝ eſt qñ votũ pᷣcedit ſuſceptõzʒ ha
bitus· alioquin ſi habitus pᷣcedat votũ nõ ſole
nizatur.ſ·e·Oſuluit· ⁊ ſic debet intelligi · S. de
regu ·ex parte · ij· ꝗ.fi · ſie etiã intelligit ꝙ ha⸗
bitus nõ faciat monachũ.õ.de reg. poerectũ.
⁊· c.vt clerici.⁊ de renunci. ex tranſmiſſa. hm
Sof·Sed ray.no.qꝙ habitus ex monaſteriũ aſ⸗
ſumptus nõ inducit ꝓfeſſionẽ p̃ſumptaʒ ſed t̃
ſimplex votũ.a ſic intellexit decre.ĩductas.cõ
ſuluit·⁊ poerectũ.¶ Si vero quis habitũ ſu⸗
ſcipiat in domo ꝗꝓpeia.⁊ votũ emittat in manu
publice pſone· vide votũ ſolẽnizaſſe · ⁊ ſepatur
mr̃im.poſtea dtractũ:ſic intellexit.j.e.inſmuã⸗

te. ⁊ H ꝗpter ꝓfeſſonẽ quã facit ñ ꝗpter hĩtuzʒ
ſuſceptu · alioquin ᷣdicerẽet peĩa iura· ſʒ dictuzʒ
gof · magis placet·Itẽ ꝓ diugis abſolutiõeʒ · ⁊

ſolennẽ caſtitatis ꝓmiſſionẽ. ſecuta oꝛdinatiõe
ſen ꝓfeſſiõe diugis lutien no. S· de duer
Diu · J. qliter · x. itẽ ſcienð·
p oedinis ſacri ſuſceptõem.xx viij.di·diaconi.
lxxxmj · di · cũ in pᷣterito· ergo teneas ꝙ p ſolazʒ
ꝓPfeſſionẽ expᷣeeſſam ł tacita · b ꝓ ſacri oedĩs ſu⸗

ſeeptõezʒ· ſoleniʒat votũ· vt patet ex p̃miſſis· æ

ſie tenet · d· n · ⁊ curia· omiſſis amba gibꝰ.õ̊.ſcri
ptis ſi qᷓ rie valeãt repiri ·q̃ eciã ideo appoſui

ne diſſenſiões ãtiquas penitꝰ ignoꝛemus. ⁊ qe

foꝛte ex p̃dictis aliq̃ vtilia eliciet diliges ſtudi
–
annũ · vt in aut · d. n. de regu: ey.nõ ſolũ.quo⸗
mõ poſſunt ſupꝛadicta locù habere· qꝛ aut hec
facta ſunt infra annũ.a tunc ipᷣm non obligãt·

tẽ ſoleniza votũ

3 cũ hodie ñ teneat facta ꝓfeſſio ĩfra

Fut anno elapſo.æ tunc non ſunt neceſſaria: qe
ꝓ lapſum anni ſolũmõ obligatur· Dicas ꝙ a ſi
hec ifra annũ non obligent Pfitentem religi⸗

om que h recipit. obligant tn ipᷣm religiom in

genere vt no· 5deregu. . vt exire ˖ V. h qᷣd
ſi ingreſſus: ſequentibbus X—
De eo qui duxit in matrimonium quam pol
luit per adulterium. l
Ictũ eſt de vno impedim̃to mr̃ionij.

ſcʒ oꝛdinis vel voti.nunc ſu bijcit de

B de eo qui duxit in mrim quã polluit
p adulterium · differt aüt iſte.t· ab illo de ſpon
ſa duoꝝ · vt ibi dixi · —

d notitiam aut huius impedim̃ti ſic puto
dil . ſi quis viuẽte legitimade facto cũ alia cõ⸗

traxerit.aut ſecũda erat inſcia:aut cõſcia: ſi im

ſcia poſt moetẽ vxoꝛis legitime eam ↄgnouit
ex hoc nouo ↄſenſu mr̃im firmat quod ab ini
cio nullũ erat· vt · eveniens.ita ꝙ; ⁊ ſi ſecũda
que ab inicio inſcia erat poſt moæte certificata
ſemel carnali copule ↄſenſerit · nõ poterit recla
mare decetero/ar:j·ð cõin· ſer · ꝓpoſuit·⁊:c. fi·
Ven ſi nuneꝙᷓ fuit certificata mulier· nõ ob·
carnali copula poſt moꝛtem ſecura.ad inſtãtiazʒ
ipſius mulieris poterũt ſponſalia ſepari.nõ ad
inſtant iam viri:quinimo ⁊ ſi poſt moꝛtẽ nõ co⸗
ouerit eam. p̃t dici ꝙ cogat cũ ea manere⁊
ie intellige. · e.c· j· ne de dolo ſuo ðmodũ re⸗
poetet alia damnũ.vt ibi dicit/⁊· ar.jĩ.de ad⸗

ult'.c:ij.⁊. C.· de tranſac·l.tranſactõne.a.j.de

dona inter vi æ vx:& ſi neceſſe-æ in alijs ↄcoz.
quas no.S. t.j..j:ad fi ¶ Sed quid ſi ab ini⸗
cio fuit ignoꝛãs/poſtea pꝛima viuente fuit cõ⸗
ſciarnon debet pati ꝙ ↄgnoſcatur a viro-alias
mĩim imꝑpetuũ nõ tolerabitur:. ar⸗S. de pᷣſcri·
c· fi · in fi · æ. c.pe. in fi ·xxxmj ·q· ij·ſi virgo · . ð
ſecũ.nup:dñs·in quo caſu eidem mulieri credi
de bz· tum qe in poteſtate ſua eſt vtrum fiat di⸗
uoætium vt pᷣmiſi:tum qe de ſententia ſua certi⸗

oe eſt ꝙ; alius· vt in aut/de here.⁊. fal..ſi ᷣᷣ

abſunt.colł:j.ſed a caueat iudex ꝙ fiat de pei⸗
mo mr̃imonio plena fides. ⁊ vtꝝ de iure tenu
erit diligenter inquirat · vt patet in his q̃ no·j.
e . v.ſed quid ſi moetua ·ſic ergo ſi conſcia viue

te peioꝛe patitur ſe cognoſci: mrim non tolera

ałks ſi alteꝝ mrim dekiciat · ſimk Efſ moetẽ pei⸗
oeꝛis poterunt remanere:ĩ/ec:fi.

cunda“ Sed quid ſi moetua peima anteqꝙᷓ ſecũ

dam cognouerit ducit terciã: dico ip̃ᷣm debere

cũ tercia remanere qꝙ;uis poſtea ſecundã ↄgno

ſcat: vt..e.veniens. Nullus em̃ fuit cõſenſis

Habitus cũ ſecũda:legitima vxoee viuente · et

ſic nõ poteſt impedire ↄſenſum cercie: aſi malã
fidẽ haberet ex eo ꝙ ſciret ipᷣm cum ſecũda cõ⸗

traxiſſe:vt: õ.de ſponcũ apoſtolica: v c. veni⸗
ens mariota: õ aũt hm gof.ex peimo cõſen⸗

ſu non inducitur mr̃im.qꝛ exquo ſecũda igno⸗

rabat ipᷣm aliam vxoꝛẽ habere vt poſtũ eſt pa
tet ꝙ errabat in oditõe homĩs:nam quaſi ſeruꝰ
eſt qui eſt alligatꝰ legi = ſeruituti vxoeis·xxij-

q· v aput nos: vnde vir nõ habet poteſtatẽ ſui

impedimto enoemitatilſ delicti · æ ſic

ſcz q

Sec B intelli
gas qñ neuter ipſoꝝ fuit machinatꝰ in moetẽ
peioeis vxoꝛis.als ↄtra:vt no:·e. vᷣ · ſmaũt ſe⸗

eoæpis ſ vxoe · xxvij:q· ij ſunt qui dicũt· erroe

aũt Oditõis impedit æ di rimit miſi poſt cercifi⸗
catõem ↄſenſus interueniat: vt no.j.de ↄ· ſer·
J:æ an mrim. Sʒ mæ illa poteſt reddi rõ qe vnꝰ
debet eſſe vnius nõ pluriũ· vt· no· S. de ſpõſa.
ſub rubeica de mr᷑̃i:. quid ſit mrim. S. maris.
ſe· vnde exquo quis li gauit ſe ſemel miimoni

aliter: durante illo vinculo non poteſt alij ſe li

gare:⁊ eſt rõ vt no.S̊.de ſpon.du·.que quibꝰ
v· aut vtraqʒ · ⁊ ſeqntibns. Sed quid ſi terci
am duxit cũ iam cognouiſſet ſecundã poſt mo⸗
tem peime· ſi tñ ipſa ſecunda adhuc ignozabat
moetẽ mr̃im peime · dic ꝙ adhuc cum tercia re
manebit · ar · S · de elec · bone me · cremoñ. ⁊. J. ð̊
Oiu: ſer · ꝓPoſuit.⁊.c:fi ·⁊ inuenies ſimile queſti
onem· j.de diu. ſer · J. fi V. quid ſi quis ðtrahit
cum ſerua ignozanter · Quid ſi ↄtrahit cũ du
abus vel · x· inſcijs · prioee viuente · H.· locus ẽ
gratificationi·qꝛ quãcunqʒ certifitatã de moe
te peioꝛis pemo ↄgnouerit.poſt maetem vxo⸗
ris legitime retinebit· . e. veniens · Sed quo
mõ intelligit' inſcia.qe de remotis ptibus ve⸗
nit. ꝓputa de lemouic.ciuitate ad maſſanã: vt.ſ·
e.veniens.⁊ finxit celibatũ vel diuoꝛtiũ latum
vel ſe ſolutum · vt· ̊.de ſpon. cũ apoſtolica· et
C.ad.il.iuliã · de adult · eum qui ·ideo inſcia ad
ulterium nõ ↄmiſit·qꝛ non cõmittit' ſme dolo
vt. ff · ad · l · iub· de adult. l. pe.⁊. xxxmj· q· ij. in
lectam.quare etiã filij legitima viuente ſuſce⸗
pti legitimi cenſentur ·ſi tñ ſecũdũ mr̃im in fa⸗
cie eccleſie ſit ↄtractum · ſecus ſi clam· quod dic
vt no:S.· de clamde · deſpõ· J. quã penã · ſub ver⸗
bo cõmenti:etiã in ↄſpectu eccleſie · et · j. qͥ fi.
ſmt le.ꝗ. an vtrũqʒ genus ſuccedat.v.itẽ ſecꝰ.
2 ſe 1Sinane ſecunda nõ fuit inſcia ſʒ conſcia
2 bene ſciebat eũ habere aliã vxozem legi
tima viuente peioꝛe nõ toleræ. vt no · ̊. de ſpõ⸗
du . ꝗ. an liceat: ⁊ in pein. Doſt moetem aũt diſ·
vtrũ alter ipſoꝝ machinatus fuerit in moeteʒ
legitime vxoeis.⁊ tunc ꝓpetuo ꝓhibetur con
iunctio a dmoꝛtiũ celebꝛat. vt· xxxj:q:jſi q̃s
viuete · ⁊.· I. e · ſi quis B.x.c.ſignificaſti. Et in
tellige machinatõem cũ effectu. ar· ̊·de ſpõ.
c· vl · v· de deſpon · impu. atteſtatõnes . ⁊ de pe ·
di · j· ¶. Baũt verba.⁊.õ·de cle·non reſi:relatũ.
Sʒ3 quis ꝓbabit HG. Ideo dicũt aliqui ſufficere
ꝙp ꝓbetur conatus · ſufficit em̃ ꝙ · l. ſic ſcripta
eſt · vt · ff qui a quibus ma ·li.ꝓſpexit.⁊· vj.q
iij · ſcriptũ eſt · de pe · di · j. ſi quis cũ telo.veruz
ſola cogitatio nõ puniret .ff.de penis · l. cogi⸗
tatõis.ſed exquo ꝓcedit ad actum punit.op⸗
timũ · ar · . de diuoe · c·j· ſic attenditur ꝗꝓpoſi⸗
tum delinqntis et affectus ſuus etiã plꝰꝙ; fa⸗
ctũ · vt.j.de ſen.excõ.cũ voluntate.⁊ar · inſti.
de obliga.que ex delicnaſ..furtũ.⁊..ſeqñti
bus. vnde ⁊ ſi maritũ in bello interfecero ñ eo

poſito vt vxoꝛẽ ſuã habere poſſem:mr̃im non

impeditur · vt · S. de Ouer.infi·c·j. verũ opinio
vt cũ effectu intelli gat ↄmũior ẽ æ magis ↄſo
na iuri · ar. ã· de teſti.lʒ ex quadã.in fi. &Si vo
neuter ipſoꝛum machinatus ſit in moztem pei⸗
oeis: refert vtrum carnalis copula interuent:·
an mrimonium ſit de facto cõtractum vel poſt
legitima viuente· ⁊ tunc ſi peima erat ſponia de

futuro tñ. mr̃imonium ſecundũ nõ impeditur.
ſi de peeſenti imppetuum nõ Ofirmabitur · etiã
ſi lata ſententia diuoetij ob cauſam adulterij a
Peimo ↄmiſſi.peima religionem intrauerit. vt
Peobatur.j· e.c.j.⁊.c ex literaax · ⁊. S. de ſpõ ·
du· accepiſti · ⁊ ſic intelſige ꝙ nemo poteſt reti⸗
nere eam quam polluit p adulterium. vt · xxxj.
q·j· c. · ⁊. crelatum . æ omnia hec vera ſcias ſi
peimũ mr̃ioniũ de iure tenuit. als valz ſe cũdů ·
vc. S· ð ſpõ.cũ apoſtolica · ⁊.c. veniẽs mariota ·
Idem ſi dedit fidẽ peima viuente ·⁊ ante da⸗
am fidẽ vel poſt. ſecundaz peima vinente cog
nouerit. nec habet ̊ locũ diſ. vtꝝ ſecunda ſit
inſcia.qe exquo fides ei datur olcia eſt. æ ideo
minus eſt ↄtrahere mr̃im ꝙ; dare fidem. qe con
trahes mr̃im aliqñ excuſati. vt dixi. S. v. ad no
titiam. fidem accipiens nunqꝙᷓ excuſat. vt.j.
eſup B· æ. veniẽs.xxxj· q·j.ilud· 2· I. B ſub⸗
audiedũ. Quid ergo e qðᷣ dici. · e.cũ hẽet·
ꝙ plus eſt mrim otrahere ; fidẽ dare. dic plꝰ
eſt. i. maius vinculũ eſt · vt patet:S· de ſpõ · du ·
ꝗ·q quibꝰ.· aut vtraqʒ.⁊· x aut peĩa pñti.
et .· v· aut peĩa de futuro · ł die ꝙ plꝰ eè mr̃im ⸗
here ⁊æ carnaliter cognoſcere.i. maius impedi⸗
mentũ æ maius peccatũ eſt ꝙᷓ ſolã fidẽ dare. vt
patet in ſupioeibus.⁊ h eſt quod dicit. ſi fi⸗
Aes dütaxat.q.d·ſme carnis copula:æ B ſequi
Quid ſi ſola fides data ſit.vel ſolũ mrim cõ⸗
actũ · ſme carnis copula peima viuente. vel ſi

ſec mndã Ognouit pema viuste. nõ tñ de facto

cũ ea cõtraxit vel fidem dedit. mr̃im poſt mo⸗
tem peime nõ impedit'. ergo ad h̊̊ vt diuoetiũ
celebeetur duo neceſſaria ſant.æ cognouerit
⁊ fidez dedit vel de facto Otraxerit cũ ſecũ
da cõſcia.peima legitima viuente.abs vnuz ex
his duobus cm̃ ꝑ ſe nõ cenſec iuſtũ impedimtu
vt · e.c.fi.greg.⁊ ſic intellige · xxx:qj· deni
q3· * J. B vltima. 2.· I. e ſigmi kalke, s. idẽ in
tellexit gof.de machinatoe ſez ꝙ ſola machina
tio ſme adulterio ñ dirimat mr̃im. q;uis em̃.c.
fi ·ĩ.e.ð q̊ nibil expeimat. tñ expeimi.j· e. c· j·
* c.ſigmificaſti.⁊.c.venies.xxxj.q.j.ſ quis vi
uente · cũ em̃ hec iura = oĩa alia de hac materia
loqñtia tractet ð adulterijs. credẽdũ eſt ꝙ do
minus papa G ↄſiderauit.⁊ id eo voluerit ꝙ⸗
tum ad mrim ꝓhibendũ ⁊ dirimeẽdũ adulteriuz
pcederet omne cãm.ſcz fidei dationẽ. machina
tõem· ⁊ ↄtractũ de facto. vel etiã ſeqret legiti
ma tñ vxoee ſuꝑſtite.vt.j.e.c.fi.⁊ ſic ſublata e
opinio hug · qui ſcripſit vnũ ex tribus pdictis
ſufficere ſme adulterio· ⁊ reddit rõem.qę ſicut
Pactũ vel ꝓmiſſio de hereditate kł pbenda non
vacãte repeobat. vt no.S.de oceſ. pben. et ec.
nõ va·ſic ⁊ de muliere nõ vacãte h̊ ab alio poſ⸗
ſeſſa:⁊ de viro non vacãte h ab alia poſſeſſo ·him
Sof· foete H̊ opinio hug · p̃t ſalnari ſi queratur
de mrimonio ↄtrahẽdoet hm BG caſus tres qui
no· s · de ſpon . J. fi . v. Itẽ decimo · ñ ſunt excipi⸗
Di 'h hm opinionẽ gof. vide⸗ q; excipi poſſmt
Quid ſi querat de mrionio dirimẽdo.fateo⸗
ꝙ ſola fidei datio p ſe:ł ſolꝰ ↄtractus de facto
habitus per ſe · nõ ſufficit. vt no.õ ſola autem

machina tio ꝓſe ſufficere videt. ſiẽ no.S.e.x.

ſmaũt ſecũda.⁊ ꝓbatur expᷣſſim·ĩ.de diuoẽ.c.j

nec ob.iĩura a gof. indacta.eæc em̃ inuenies ali
quod ius qnoð dicat ꝙ hec duo requirant. ſc
machinatio ⁊ adulteriũ. h veꝛ eſt ꝙ x maioei
pPte loquit de adulterijs. Certe ide faciũt iura
anti qua loqñtia de alijs duołus impedim̃tis.
cũ ergo papa qui nec ↄpimonẽ hug. p̃ſamit i8
noeaſſe.ſuꝑ duc bus caſibus tm̃ ius nouũ Ppmbk
SZaueritvidec in tercio opinionẽ hu 8· appeo⸗
baqe. nã ⁊ de tercõ poterat dicere ſic dixi ðij.
ð·de dec· ad audi ẽtiã.⁊ ſic etiã faciet ꝓ hu.l.
quã gof᷑.ꝓ ſe induxit.quoð nõ mutat quis ſta
re ꝓhibebit. C. de teſta:ſanctimꝰ.= ꝓ hac via
malte rõnes faciũt.cũ em̃ inter fectoei vxoeis
mhibeatur generaliter otrahere licet orractũ
teneat· vt no.S· de ſpon.ſub rubeicella de mñ-
CTqualiter impediat .ſatis equũ eſt ꝙ nõ ſoluz
nõ atrahat cũ illa cuiꝰ obtentu p̃azʒ inter fecit.
ſ æſi otraxerit nõ teneat mñim.qe fruſtra legis
auxiliũ inuocat qui ↄmittit in legez. . de vſur̃.
quia fruſtra.et abſurdum eſt illi a iuribus de
matrimonijs tractantibus ſubuemiri per quem
conſtat eiſdem ſcandalum æ imiuriaʒ generari:
S.ne cle.vel mo.c.ij.bonũ eſt ergo vt puniat
in eo in quo deliquit.ne vnq; habeat illã quam
ita nequiter ↄcupiuit.vt.S.de tranſla. epi · qᷓn⸗
co.ꝗcete: nam æ video ꝙ licet eccleſia defen
dat homicioã ad ipᷣazʒ ↄfugientẽ caſu foztuito
tñ ſi ex delnberatõe ↄmittat quis homicidiũ in
eccleſia vel cimiterio vt ab eccleſia defendatur
non defendit. vt · S. de immu. eccł. c. fi. ſic ⁊ di
cocꝙ ſi quis maritũ alicuiꝰ mulieris caſu foætu
ito interficiat mrim ñ impedi.õ.de Duer. ifi.
laudabile· J. vnico.h ſi hac intentõe B faciat vt
vxoeẽ habeat nullatenꝰ toleratur.nec de adul⸗
terio ↄmiſſo loquit aljquid decre. pᷣmiſſa. S. de
Duer.infi.laudabile Sʒz dices. licet ñ loqua
tur de adulterio ↄmiſſo· tñ ſic intelligeda eſt vt
imuitur in M. j· ibi. H triburieñ.cilij. qð ha
bes · xxxj.q.j.ſi quis viuente.regula ↄteti ſimꝰ
aſſerentis.ꝙ ſi in moete ip̃oꝝ malicioſe fuerint
machinate.æc. nam illud acilium loquit ð ad
ulterio.⁊ in h̊ figit pedem Sof. ſed h̊ eſt bacu⸗
lus arũdineus. nec em̃ m decre · laudabile.alle
Sãt verba ↄcilij.cũ nichil dicat concilium de
malicia b machinatõe. ſʒ in decre. laudabilé. al
legat mens.et interpeetatur ſeu gloſat q̃liter
intelligi debeant verba in ocilio poſita.ibi.niſi
foete idem vir aut mulier vin qui moetuꝰ fu⸗
erat occidiſſe notet.aut ꝓpinquitas.xc q · d.
papa·mẽs ↄcilij qð ponit hec duo impedimta
ſeʒ homicidiũ ⁊æ pinquitatẽ. ſub diſiunctõe vi
detur mnuere · ꝙ ſient ꝓpmquitaſ impedit æ di
remit ſic ⁊æ tale Pomicidiũ; ſcʒ ſi maritus inter
ficiat vxoeem. quod intelligas veꝝ eſſe qñ; ma
licioſe machinatur hac intentiõe vt aliaz ducat
vnde nec in ↄſultatõe decre. landabile notatur
adulterium ſed peaua intentio cum opere ſub⸗
ſecuto· ⁊ ideo dixit. qui dum ĩ captiuitate eẽnt
quarunda criſtianaꝝ viros inſi dijs ⁊ machina
tõnibus occiderũt.hoc etiazʒ apparet in.ꝗ.j. nã
ibi non poteſt dici ꝙ adulterium cõmiſſum fue⸗
rit. ⁊ dicit in rnſione. H. ꝙ cum tales non peo⸗
curauerit viroꝝ ĩteritũ.æc& thr copulari.æc.
ergo a contrario ſenſu ſi ꝓcurauerint moetem

nõ taliter ſeʒ bona fide ſed mala co pulati ſunt
nec pñt ↄtrahere.nec copulati inſit remanere.
Ound ergo ſ adulteriũ H homicidiuz foꝛtui⸗
cum ſine machinatione ↄcurrant: non putoqꝙ
mẽim ſit dirimendũ ſi de caſu foetuitu conſtet:·
quicquid dicant ver ba cõcilij ſi quis viuente ·
ibi. occidiſſe notare: qe mens ilbus verbi nota
retur innuit ꝓcuratõem ſeu machinatõem. et
ſic volũt omnes decre · ꝙ intelligat . que in ho
caſu nunꝙᷓ loquũtur de lpomicidio ſine machi⸗
natõe. vnde expone verbũ poſitũ in decre. lau⸗
dabilem.aſlerẽtis.ſabaudi nõ ſzm verba ſz ſzm
mentẽ cui ſtandũ eſt exquo de ipſa dſtat · vt · .·
de ver · ſigni intelligentia · =. c. pterea c. in
bis. De bis aũt æ alijs crimibus que impedi
unt matrimoniũ ↄtrabendũ no · S· de ſpon. ſub
rubeicella de mri· J. qualiter impediat · v. quĩ
to.æ ſeqñtibuę Illud in ſumma nõ eſt omittẽ
dum . vbi mrim illegitimũ eſt ſzm ea que pli⸗
bauimus diſ. nec ſuſceptio ꝓlis excuſat · nec di
uturmias tꝑis· ſed accuſat· qꝛ ſi ꝓceſſerũt in di
ebus ſuis diuoætiũ celebea pm̃a miũgitur · et
ꝓpter ſcandalũ ꝓpetua Otinẽtia indicit . vt · ⸗
ecũ haberet ſecus ſi eſſet iuuenis vel nullum
ſcandalũ immmeret·qꝛ tunc da licẽtia cũ alia
Otrabhendi · vt· J. e. c· ij in fi · ſup quo vide · · t·
.æ ſic aliqñ exeplo opus eſt · vt dixi · . t · j· J. j·
ven in gradibus qui nõ ſunt diuina·l. Phi
iti · aliqũ diſpenſatũ inuenitur rõne tꝑis cum
ignoeantibus ·xxxv.q· viij· de gradibus im⸗
Patoe etiã motus eſt ꝓpter ſuſceptione libero
rum æ tpis diuturnitatẽ circa illaz qͥ ius igno⸗
rãs cũ auunculo ſuo cõtraxit · vt · f · de ri · nup ·

qui in ꝓuincia. . diuus marchus.⁊.· · de Oſan.

ffi · quia circa:
De ↄiugio lepeoſoꝝ · Bubeicella

*

ro.non de pñti.ne quidã putent ꝙ
pter hoeribilitatẽ æ abhominatõem
Huius infirmitatis etiaʒ mrionia de

gio lepeoſoꝛx ·
ſus otinere noluerit inueniat aliquã que ſecũ
cõtrahat ipſam ducere p̃t · vt · · e qm · ꝗ. lepeo⸗
ſis. ¶ St eſt rõ. qe B edictum Phibitoeium eſt.
vt. . de ſpõ · cũ aput · Quid ſiqua cõtraxerit
cum lepeoſo ꝓ verba de futuro ignoeanter· vel
cũ ſano poſtea facto lepꝛoſo· lepea ſupueniens
poſtea ſoluit ſpõſalia de futuro pᷣcedentia · niſi
foete iã traduxiſſet ſpõſazʒ in domũ ſuã · vt · · e ·
lr̃as. Videt' tñ dicere ̊ decre.ꝙ anteꝙ;ᷓ mrim
ſit ſummatũ poſſit ſolui · ̊ ꝙ dicit ↄſammatũ
expone.i.contractũ · vel ideo H dicit · qꝛ ſi eſſet
ↄſummatũ iudicaret mr̃im peeſumptũ · vñ die

Oↄſummatũ. ſubaudi neqʒ ↄtractum·⁊ ſic ſpõſa

lia tm̃ ſoluit.vt ibi:⁊ · S·de iur̃iur· quẽadmoð·
2 no· · de ſpon · J. qualiter diſſoluãtur · V· item
ſoluunt' ſecũdo. ergo ſi traducta erat vł ꝑ ver
bade pñti ↄtraxit· imppetuũ nõ ſeꝑabitur.niſi
ante carnis copulã alter ad religionẽ tranſire
volueritnã ſi tranſeat. is qui remanet nubere
poteſt in dño.vt patz · õ · de ſpõ · omiſſum· ⁊ .6*
t. j. veniens.⁊ no· S.· de cõuer · diu · J. qualiter.
a h intelligas qñ ſponſa virgo eſt· nam ſi coeru

Voniã lepꝛa ſoluit ſponſalia de futu

pñti debeant ſolui ·apponit ᷣ rubeicã de cõiu⸗
n qua notandũ eſt · ꝓ ſi lepeo

pta eſſet · poſt traductionẽ nõ poſſet ſepari niſi
P moetez· vt appet in his que no·õde mri · J.

gqualiter 5hat· idem vider ſi traducta fue⸗

rit Flias aũt nõ ſolũnõ ſepabunt imo ſanꝰ
cogẽdus eſt vt lepeoſo reddat debitũ ⁊ ecõtra ·
nec em̃ ꝓpyter lepeam vel aliã infirmitatẽ quã⸗
cũqʒ aliter ſepabunt · vt · · e. qm. MC.· · J vl. et
xxxij · q: v· hoerendus · et Patet in his que no·
5. de mri · J. quis ſit effectꝰ ¶VDebet ergo vx⸗
oe iᷣm virũ ſequi vt.xxxiiij.qij:ſi quis neceſſi
tate.=. xxxij·q·vſi quis vxoeem · xiij · q. ij · vna
queqʒ; mulier. Quid em tam humanũ elſt · qᷓ; vt
foætuitis caſibus mulieris maritũ. vel vxoꝛes
viri. partici pẽ eſſe· vt· f· ſolu. mĩi:ſi ců dotem.
q. ſi maritus· in fi Monendi ergo ſunt vt de
bitum reddant · ꝙ ſi moniti acquieſcere nolue⸗
rint· nõ cogantur ſi ↄtinentiã ſeruare volũt· vł
ſi nõ poſſunt ↄtinere nec volunt. ſibi jnuicẽ de⸗
bitum reddere cogent · t. . c. ij · . vl. B tene
as quicquid· j. ſeqnetur · Klij dicunt ꝙ ſanns
non cogitur pᷣeiſe reddere debitum: vt in. c. j.
ar. xxxinj.q:ij ·ſi quis neceſſitate · et . ff · de op·
lib. ꝓ niſi· J.j.= eſt rõ. ne lepeoſi nimis impeo⸗
bi ſmt in repetitõe ſui iuris ſeu ex actõe copule
carnalis ſed potius contineãt. non tñ cogẽtur
otinentiam ꝓfiteri. ſicut abs tenet aliquis ad
aliquid faciendũ nõ tñ pciſe cogitur · vt · S· qui
cler. vel vo · veniens · Flij diſ. mrer lepꝛã que
inficit vt tunc ñ cogat p̃ciſe · vt. .·c.j. ⁊ lepꝛazʒ
que non inkicit · vt tunc cogatur peeciſe · vt . S·
c.ij. C. vlt. ſed non placet · iden tene ſicut no· .
monendi æ vide quod no. S. de cler· egrot ·
Fnle in ſumma ſciendũ eſt: ꝙ lepeoſi de ge⸗
erali cõſuetudine eccleſie ſunt a comuniõe ho
minũ ſeparandi ſed vxoꝛes tenentur ſequi eos
vt · c. nam ⁊ in veteri teſtam̃to peecepit do
minꝰ moyli: ꝙ maria ſooe aarõ ꝓphetiſſa· t
detractõis delictũ quod ↄtra ipᷣm moyſen cõ⸗
miſerat lepea percuſſa:extra caſtra.vij· diebus
egrederetur · vt mox ſanata admitteretur in ca
ſtris · xxxiij.qij:· G ipum · /Sinaũt tot lepeoſi
ſimul knerint ꝙ ſacerdotem valeãt habere · eis
Pmittitur diumis fieri participes miniſterijs ·
vt. 6. de eccł· edifi. ad aud ientiam ſ In hoc tñ
caſa queſiuit gof · vt vxoe ſana teneatur ſe⸗
qui virum· dixit ꝙ nõ· cum in cõmuni doemi⸗
ant æ in omum veſcant · Sed ſi cella vel domꝰ
daretur eis ſegregata in qua poſſent cohabi⸗
tare· tunc ↄtrarium videret dicendũ ſzm gof.
Imuit ergo ꝙ locus ſit religioſus· vtrum aute
intelligantur religioſ foꝛe · dic vt no: in ſumma
5. de eecle. edifi· J. 2 quibus ex cauſis · V· H ẽ
vna cauſa· ⁊ ſe· Quid ð filijs · dicas apud
ſanum debent moeari ne inficiantur · izm Sof.
ſuper quo vide quod no ·ůͤ · de Ouer. inki · · qua
liter conuerti · v· quid iuris de ꝓle ·
Ve coniugio ſeruoeum· Hubeica.
Ictum eſt.S.de mrimonio m genere
nüc in ſpecie dicamꝰ? de eoð. Vl ſie·
diximus de impedimento lepee qnue
ſoluit ſponſalia.ſequitur de impedi⸗
mento condicõnalis hominis : nam hoc modo
cõditio accipitur · vt no · g. de cõdi · ap· in pein ·
æ ſic dicamus de cõiugio ſeruoeum. videntes ·

En ſeruus poſſit cõtrabere mrim. ¶ Et cum
4 ¶St an conſenſus dni requirat· ¶ Et an
mrim a ſeruo ↄtractũ ſeparari poſ=tt·
☛ N ſeruus poſſit otrahere mrim.æ quidez
ßFm. l. nequacꝙ; nam copulatõ nes ſeruoꝛx
Otabernia vocat nõ nuptias · vt · C. de inceſt. ⁊
inuti· nup. cũ ancillis.⁊ idez dicit decre.de nu⸗
ptijs a ſacerdotibus de facto ↄtractis.vel his
qui in ſacris ſunt.vt.õ.de cle·oiu.ſane ſacerdo
tes · H licet lex humana ita dicat de ſeruis nõ tñ
approbat Bl.diuina. Seruus em̃ a ſacram̃tis
eccleſie que cã ſuſcipientis ↄferuntur.vt ẽ ba⸗
ptiſmus· Ofirmatio.euchariſtia. penitẽtia. non
arcetur.qe nec vllus fidelis:ar· j.de pem. oĩs.
⁊· j· q· j·ꝗ·ſi ergo ſacram̃ta.⁊ · J. ecce ſi clericꝰ.

cultũ neq; maſculus neq; femina neq; liber·

neq; huꝰ.oes em̃ in xpᷣ̃o eandẽ mercede accipi
emus· vt.j.e.c.j⁊ in aut de monachis .ꝗ. hĩc
aũt nobis.colbł:j.eſt em̃ q̊ edictum Phibitoꝛiũ
vt dixi. S. t. j. Vj.⁊ intelligas ꝓhitoeium quo
ad ius canonicum nõ ciuile.Vtrũ aũt poſſit ad
oedines ꝓmoueri · dic vt no.õ.de ſer.non oꝛdi.
ꝗ·qualiter ſeruus ad oedines poſſit puenire.
Tcum qua.cum ſerua ſeu ancilla hͥ planũ
Deveeiundna ord Peei et
cum liberta ſen ingenua.j. c· ij· iij · 1iiij· et. xx
viij ·q.ij:ſi quis ingenuns.quod intelligas qñ
liber ſeu ingenuus cũ ſerua ↄtrahit. nam ſi in
Oditione erraret nullum eſt mrim vt dicam ſta
tim. · J. an matrimoniuaim. .

WN an ↄoſenſus domini requirat dicas ꝙnñ

ſicut nec in alijs ſacramentis· de qunbus
dixi · S. e. J.jergo etiã dño ↄtradicẽte ↄtrahe
re poteſt ſeruus mñm. tñ non debet dñs ſerui⸗
tijs debitis defraudari · vt. j. t·· vnde cũ ꝓPtus
ſequatur ventrem.vt ſtatim dicam.j.t.j. effi⸗
citur partus ancille vxoꝛate eiuſdem dñi cuiꝰ
erat ancilla quicũqʒ fuerit pater· ſiue liber· ſine
ſeruꝰ.vt · ff · de ſta. ho.æ ſeruoꝝ· niſ dſuetudo
cterre ↄtrarium opetur.vt.j.e.c.licet.et · S.de
ſer · nõ oꝛð.c · vl · vel lex lombarda · quod die vt
no· in ſumma eiuſoem· t· S.de ſer.nõ oe. ꝗ. quid
libertas· Wen ſi dñꝰ ancillam ſuam dotẽ cõ⸗
ſeribendo quod in liberis tiñ mulieribus fieri
Oſueuit · vel tanꝙ; liberam tradidit alicui in vx
oeem· vel ſciens eam duci a libero homine ta⸗

ceat ex ſtudio.dominiũ eius amittit. et mulier

eripitur in libertatẽ · Idem eſt de ſeruo ſi ſciẽte
vel tradente dño ſuo cũ libera ↄtrahat.ĩ aut'.
vt liberi decetero. ꝗ. ſed ⁊ ſi qs.col.vj.in aut'.
de nup. ꝗ. ſi vero ab inicio.colł · iiij · ⁊· C. de la⸗
tina· liber · l. vnica· J. ſʒ ⁊ ſi quis. Quid ſi do⸗
minus ſerui qui eo inuito ↄtraxit petat ab eo
ſibi exhiberi debitum ſerintium· ⁊ vxoe eodem
tpe exigit debitu m ↄiugale · dic ſi dño parare
Sraue pᷣiudicium · vt ſi immici ipᷣm dñm aggre
diantar.in hoc caſu potius debet ſeruus dño
obedire q;vxoꝛi mimis impoetune opus ↄiugij
petenti. ar. ff. ad ſilb. ſe· con· ſi quis in graui· ꝗ.
ſicut oĩs. ałs tenec dñꝰ mo dicuz expectare qe
cito poterit obedire.⁊ in moꝛa modici tpis n6
eſt maximũ damnũ. ff · de judi. ſi debitoꝛi.· ⁊ a⸗
poſtolꝰ pᷣcipit debitũ reddi · vt · S. c. .·c· ij · fi·

eſt ergo dño redemptoꝛi magis obediendu qᷓ;
Hhomini:xj.q.iij.qui reſiſtit· quare ⁊ dño Buma

no inuito.ſernus ad ſeruũ ſeruoꝝ dei p̃t acce
dere abſoluendus:niſi in fraudem fecerit ſiue

Omiſerit ſeruus id ꝗꝓpter quod excõicatus ẽ vt

dnꝰ debito ſeruitio defraude. vel dñꝰ ſme cul

pa ſua magnũ ex h̊ icurreret detrimtũ· vt. · ð
ſen · excõ · relatuz. In hac tñ queſtõe dicũt ali
qui ꝙ adinuicem ſe impediunt · ff. de vſukrue ·

l· quotiens. lij ꝙ dno ſp obediendũ eſt. qe

tranſiuit ſeruus cu onere ſuo.niſi foete timeat

de adulterio· vide ſup B quod no. j. de ſpon.

ſub rnbeicella de ma . J. quis ſit eff ectus · v. eſt

etiã . ⁊ ſeqñtibus. Slij diſ· vtxe ſeruus ſciete
dñno ↄtraxerit æ tunc tenetur debitũ reddere ·
vel eo ignoeante ⁊ tunc eſt dño obediendũ. niſ

adulcerium immineat . ar. liiij · di. ſi ſeruꝰ ſciẽte
Quio ſidñꝰ vult vendere ſeruũ ſuũ vxoꝛatũ
alicui qui ad remotas partes eum ducere vult
nunquid pr· quidã dicũt ꝙ ſic.⁊ vxoꝛ debet eũ
ſequi ſicut ⁊ virũ lepꝛoſum · vt no.õ·t.j. vᷣ. dẽt
ergo vxoe; Verius aũt vide ꝙ; G̊ nõ poſſit face

re dñꝰ nec eũ tranſ ferre de vna terra ad aliazʒ.

Matrimoniuz em̃ rite ꝗctum.nec ptate dñica-

nec patria · vel vi ↄditõis appoſite in egato. di

rimedũ eſt · vt · C. ma· vtri iudicij poſſeſſiõis.

—

⁊. luin · di· fr̃nitatẽ.·qui ma.ac.poſ ſignificã

te. C.· de ino ff i · teſta. filia· ⁊ de inſti · ⁊ ſub · rep̃
HPendenda. de di · inſer. cũ teſtatos em. et ff.

de liber. exhi · l. iij . · S· de ſpon. non eſt nobis.

Nec ob. C.man · in re · ⁊ de iudi nemo exteriꝰ.
vbi dicitur ꝙ cuilibet ↄmittenda ſunt ſua. qe

expedit reipublice ne quis re ſua male vtatur.
vt inſtit· de his qui ſui vł᷑ ali.iur̃ ſunt · ¶. pe · et

ff· ð his qꝗ ſui iur̃ ł ali·ſunt·l.ſi dñꝰ. vn index

eccleſiaſticus ad denunciatiõem ꝛp̃iꝰ ſerui etiã

ipᷣm dñm ex officõ ſuo Opeſcere p̃t.ar.ff.ð of-

Pfe. ve.l. . quod aut. ru. Pabes er ſapi
deibus · ꝙ ſi aliqua mulier ex ᷓ pacto ſen ↄdici
one vel mõ det alicui in vxoeem ꝙ ſp debeant
ſił moeari:æ in certo loco- foete ĩ domo ami co

