in vno coepe· iunge qð no.j·e· . æ ad quid.

tantes inobedietes. ſeſe iactantes æ extollè⸗

ſub · C. quid ſi ſac erdos vbi etiã ĩuenies quid

iuris ſit de miſſis quas ĩ penitẽtia inungůt

Decimum · qe ſibi adinuice muident⸗ = li⸗
uoeis edacitate ſeſe mutuo cõſumunt· æ ideo
raptoeibꝰ deterioꝛes ſunt ⁊ euã homicidis.
ð pe·di·.homicidioeũ:vj.q.j·ex merito·⁊. c.
deterioees· c ſumma iniquitas · Vndeci
mum.qe fingũt ſe longius ire · vt reuelet vel
velent odia · onð ſubdoli ſunt.fallaces:⁊ in⸗
conſtantes: mulca ba inhoneſta ⁊ illicita ꝓ
ferentes·cõtra iura ·xxij.q.ij.nec artificioſo.
*. om genus. „ c.is aut. à q v. iunraméti.
⁊ tñ ſcᷣm ambeo.nõ ſolum filij dyaboli ſunt
qi peccant in vbis fallacibꝰ.ſed etiã ĩ ope⸗
ribus ſimulatis.eę.q:cauete· St hm Ihero·quo
ti es loquimur nõ loco vel tpe opoetuno. aut
non cõuenit audientibus toties malꝰ ſermo
exijt de oꝛe noſtroe.q; quoties· uodeci⸗

mũ eſt · qe nõ recte pemtenti ferũt teſtimoniũ

vel vere penitente accuſant. coerupti munere
inuidia.vel fauoee· quod eis ꝓhibetur ˖ S. de
ſimo :nemo: Terciũdecimũ.qe cuz prochi
ana ꝓpeia ꝙᷓ dð cõfeſſionẽ admittunt foenicã

tur in quo caſu epᷣus · xv· an · p̃ſbiter · xij.peni

tere debet.⁊ ſi in ↄſcientiã populi deuenerit
deponatur xxx·qj.nõ debet.⁊.c· ſiquis.⁊.c.
omnes. uartudecimum. qe peccant in ſa
crificijs· dum holſtiã fractam off erunt· vinuz
ſine aqua vł ecõtra benedicentes:vel ponen
tes plus ð aqua ꝙᷓ de dino.In peinatis domi
bus aut bis in die ſine cauſa.celebeãtes: aut
ſine lumine·aut ĩ eccleſia violata aut ſuper

altari moto vel enoemiter fracto. aut in alta

ri in quo eade die celebeauit ep̃s ſine licetia
vel nẽ cuſtodiũt criſma vel euchariſtiã ſicut
debent; nõ mundant ſeun lauãt veſtimẽta vel
vaſa eccleſiaſtica ſicut decet.vt GB. ꝓbantur·
5S· de cele · miſ c:j· ⁊.c· cõſuluiſli .·⁊ c· ex pte ·
cc.ſane·⁊æ. c.te referente: ⁊. c. ꝓnicioſus.õ·
de cõſe· ee. c: j. x.c.conſuluiſti.⁊·c.ligneis
⁊ de cuſto:eucha·c.ij.de conſe.di.j.c·j.⁊.c.
ſicut non alij·⁊æ. c.ſuff icit·⁊· c. nemo.⁊.c· ve

ſtimeta· ⁊=. c· vaſa· de cõ di. ij· ſcriptura· ⁊æ· c·

in ſacramentoæ c. fi:æ de his omnibꝰ? iueni⸗
es pleñ no.S·de cõſe.eccle . di · ij · ⁊ de cuſto.
eucha ninrumdeciwi qꝛ ſubuertũt po
pulum in omni loco ponetes ſcandalum.ver
tunturã laqueũ toeꝛtuoſum.hm hero.xxiiij.
q.iij:tranſ ferunt peincipes· vis plura
peccata notare contra clericũ. in hac ſumma
ſatis inuenies in diuerſis rubeicis:nimis em̃
ꝓPlixum eſſet cũ q̊ ꝓlixa ſint omnia ſingulari
ter denotare.
Qui imperatoꝛvidetur ꝙ pape a nõ alij.
qꝗq ei immediate ſubiacet.⁊ ab eo cõfirmatur
vel repeobatur. inungitur eoeonatur.õ. de
elec· venerabilem. J. ·½ liqur vero dicunt
ꝙ; ep̃o leodieñ.in cuius dioc.eſt aquiſgra nũ
vbi coꝛonatur in regẽ ab archiep̃o colonieñ
& ibi eſt caput regni.locꝰ em ille celebeis e·
ibi ↄſueuerũt cõcilia celebeari.xxxvj · q.ij ·
c.·fi. Tercij dꝛcũt ꝙ põt ↄfiteri cuicũqʒ vo
luerit dum eſt ſanus:qę legi nõ ſubiacet. ſedò
ipᷣe ẽ lex anĩata ĩ terris ·xxnjq. viij. ↄuemoe

nes gnn
imnngi
ne ide
neidg,
entoene,
Vnde
elet
cege⸗ n
ramet,.
ali ſane
li ope:
ero⸗n
uno. zu
ſerno
ſinoni
munere
tuy⸗,de
pochi
foenej
ei peni
nenexrit
68...
nt in ſa
vinng
ponen
is dom
tegu
t ſuper
malta
licitid
ia ſient
eta vel
antur⸗
er pte⸗
ſus.
gneis⸗
·7.c.
c ve
r⸗
iveni⸗
euſto⸗
tüt po
umever
pnii⸗
plur
ſumma
is en
gnlant

z ali
matut
„6de
jcunt
rani
nieñ
ise⸗
di⸗
3 vo
ſed
mor

ix · diſ· c. j· C. de legibꝰ. digna vox. inſlit!. de
iure naturali · I.ſed æ peincipi:a ĩ aut'. de cõ

ſulibus.ad fi · eol · iiij. ſi aũt infirmetur tunc
debec ↄfiteri illi epᷣe·j: emꝰ diociacet· Tu
die ꝙ imperatoe æ impatnx de cõſuetudine

antiquiſſima cunꝰ memoꝛia non extat certos

habẽet cõfeſſoees p̃ᷣlatos:qui ſunt magiſtri ca
pelle ſue.⁊ ſub ipᷣis tenent alios capel lanos
quotidianos quibꝰ cõfitentur. qui habet cu⸗
ram animarũ ſuarũ de cõſuetudine nõ repeo
bata ꝑ dñm papamillis ergo cõfiteãcurar.
S.· de fozo compe.cũ contingac:·j·de ver. ſig.
ſuꝑ quibuſdã.. pᷣterea:papa tamen ſi vellec
poſſet talẽ cõſuetudine repeobare.æ ĩhibere
ꝙ ſine licentia ſua non eligerent cõfeſſoæem.
quod hactenus factũ eſt eſſet mediocriter
tolerandũarS. de cõſe.ec.vel alta aqua.er
80 tutioe via ꝙ tales ꝓ ſe æ familia ſua im⸗
petrent lĩcentiã cõfeſſoꝛes eligendi:niſi alio
peiuilegio ſint muniti:.qe decre·.ec.fi. non

videtur niſi de clericis intelligenda eſſe·nec

puto quod papa p illam intellexerit impera⸗
toꝛi licentiã dare· vt patet ibi.peelatis. ᷓuis
ad eum ratio extendat que redditur ĩ peinci
pio decretal.
facit iuſticiam · ꝓpter qdð venmũt intẽ peſtates
in populũ ⁊ flagella/xxin.q.iiij.ſiquis 1git?*

violentos:æ. q: v.regum:de nullo em magis.

placere poteſt deo ꝙᷓ ſi iuſticiã exerceat.com

peſcendo eos qui in ſuã æ alio⸗ũ pmciem de

hachantur.xxiij:q:v.quali nos. Non em̃ ſme

cauſa gladiũ poetat.ĩmo pᷣ̃uij ituetur mucro

nis vibeamina. vt homicidas. raptozes. æ ce

teras hominũ damnoſas iniquitateſ damnet
⁊ ſuo compeſcat timoee · xxiij q·v.ſunt que⸗
dam enoemia. Secundo peccat impugnaã

do ſanctã eccleſiã matrẽ ſuam.qꝙᷓ; tenetur de⸗
fendere ⁊ tueri.vñ qñqʒ deponitur.S. elec.
venerabile ꝗ. obiectõi.⁊æ. I. fi.quia ſiue impu

gnata ſiue turbata fuerit eccleſia tpe regimi

nis ſui peincipis · is qui tuitionẽ ip̃iꝰ ſibi cõ⸗
miſit· ſez dens. exiget ratõem· xxiij.q v. pein
cipes · in . ereie: aailrinen: clericos

in foeo ſuo placitare in pſonalibus· xj. q iij.·

Otinua lege:æ: c. nullus.æ. c. inolita.⁊. c.pla
cuit · ¶Quarto.qe ĩmiſcent ſe electionibus
pᷣlatozum cõtra iura.lxiij·di.ſacroeũ:=. G. ſe ·
vιc adeianus ι c ego lodouic?. , de elec.
ſacroſancta.⁊æ: c.ſiquis.niſi B; habeat de dñi
pPape peiuilegio ſpeciali.a ſic intellige:.S· de
iurepa:nobis fuit:.j. Quito:qe odio ali
quos exheredant ⁊ deiciũt. ⁊ quoſdã ex leni
opinionis aura ſublimãt/xv·q.vij·ſexta acti
one⸗ exto:qe ſine cauſa pedagia ↄcedũt;
vel pecuniã mutant .qð dic vt no·S.·de cenſi
bus. ex quibus · v·quiò ſi moneta:æ ſeq̃n.=
vexactiões· ſeqᷓn· SZeptimo.qe impera⸗
toe ſine p: inceps reliquit vxoeez ſuam ꝗpeia
temeritate· ̊.qui filij ſint iegit· p venerabi
lem:ꝗ. videbatur · ¶ Octauo:qe labit in he
reſim.xj·q:iij inlianus. Nono.qe non ve⸗
neratur epᷣos.ſed ipᷣos mutilat·capit.⁊ occi⸗
dit . 6. de maio. ⁊ obe. ſolite.⁊ ð elec. venera

bileʒ. ꝗJ. eos igitur.⁊æ iunge qð no· . de elec-

Deccat aũt imperatoꝛ qe ñ

quis eligi· ſub ĩitem ſciendũ . ·ne dum ĩ
pꝛelatis.· ⁊ ſeqᷓn.

G rex:dieunt aliqui ꝙ dño pape vbi nõ⸗
r

cognoſcit ſupioæé ar · S. qui fil ij ſnt legit·
P venerabile· videbatur. v inſuper cũ rex·

lij dicunt P ſi ſanus eſt cuicũ q3 vult p̃t
cõfiteri :ſient dictũ e de imperato⸗e.S:e. ſab
udie ꝙ ſi habet domici
lium ꝗpeium æ peincipale in aliqua ci uitate ·
illi epo ſubeſt de iure cõi.niſi ſeeus obtineaat

G cui impatoe.

de/ conſuetudine cuiꝰ non extat memoꝛia.vł
pe iuilegio ſpeciali:ſicut no.ĩ impatoꝛe.S.e·

ſub· eui impato⸗.æ G; qð dixi de cõſuetudĩe

intelligas.que alicui eceleſie certe ᷓ̊ peiui⸗
legium dat.nam ꝙ ipe poſſet eligere quẽcun
qʒ vellet:̊ non ꝓputo qð cõſuetundo ſibi cõce
dere poſſet· qꝛ eſſet eccleſijs oneroſa.⁊ cõtin
geret inde diſrumpi neruũ eccleſiaſtice diſci⸗

plimecõtra iura.S de conſue:c.j.⁊. c.cũ ĩter

vos·in fi:æ ipᷣm fieri acephalũ:qð irrationa⸗
bile eſſet.xciij.di:nulla ratõe:⁊ iunge ꝙ no.

I·e.ſub/ꝗ.cui dux.v ·cercio.⁊ B quo ad pſo⸗
nalia:nam quo ad res quas m diuerſis tenet

dioceſibus· cuilibet ſuo dioceſano ſubiacet ·
ſcðᷣm ea que no.S̊:de reſcrip:.q poſſunt obi⸗

ci:vᷣ:centeſimo.⁊·. v.ſed eſto:⁊ ſeqn. / Item

de peccato cõmiſſo in diuerſis locis videt᷑ ꝙ;
poſſit cõfiteri cuilibet ep̃o·ar.in his que no.

S:de foeo cõpe/ quibus ex canſis. . 6. e.g.

H.. j· v tercio. qð tamẽ ſic intelligas. vt ꝓ⸗
peio ſacerdoti ſemel in anno omĩa confiteat
vel alij de licentia ſua:j·e.oĩs.alias nõ eſſet

pnia itegra:hm ea que no.õ.e.G. qualis ſub

ꝗrintegra.Deccat aũt reges trahẽedo cle⸗

ricos ad foeũ ſun.vnde deponendi eſſent P⸗
peia di gnitate · hm. b. xj q.j·nullus.ij.nã qui

celeſtem milite pulſat:eiuns foꝛũ ſeq debet

xq:jxp̃ianis.æ de hoc plene no.õ.de foꝛo

pmuſſis:ꝑ totũ: /Scdo: qe a clericis æ eccle
ſijs a pſoms eceleſiaſlicis penſiones æ ꝓcu⸗
ratões banna extozquet: cõtra iura æ eccle

ſiaſticam libertate.⁊ ideo tenentur pena.xx.
libearnz auri aſtricti: xxyv:q ij quecũq;ʒ ĩgitc'.
In quo caſu actiõe iniuriarũ tenent'. . de in⸗

iurijs olim ad idexxiij· q· viij. J ᷓuis . nam
plꝰ innat eccleſia regnũ oeatõibus qꝙ; armis
armiger: vt in: l.ibi ſequeti·quicunqʒ: æ de Gᷓ

no plene: S. de ĩmunita:eccle . a quibꝰ mu⸗
neribus. æ/ ꝗ. in quãtũ:ſub/ ꝗ. ſed nec alia im
munitas: / Tercio:qe ducũut ſecũ ad exerci⸗
tcum ſacerdotes Otra mura xxiij.q.viij: quo au

ſu.æ. c: ſiquis epiſcopus:. æ: c. ſi vobis fratres

c:c·repᷣhenſibile⸗/xxvj:di,/ſiq̃s vuit põtifex.
quod intelligas qñ vadunt vt pugnet pſona
liter vt ibi.ſecus ſi ad dandũ conſiliũ vadãt
in iuſto bello.S.de voto·ex multa.G. pe.æ fi⸗
qð dic vt no:s. de treu.æ pa. quid ſit iuſtuz

Quarto:qe non faciunt mſticiã· vnð ſunt

deponendi · xv· q.vj: alius regum em Pzinum

eſt facere mdicin æ iuſticiam xxiij. q v. regũu⸗

Quinto: qe tallijs æ exactiombus popuiũ

bellum:v.quinto ratiõe pſone.æ ſeqntibus

dei aff ligunt indebite cospoeibꝰ iniurian
cur. de quibus deo tenentur reddere ratõez ·
xviij.q:v.nõ ſane.⁊ · xxiij.qiiij · qñ vult des.
2. c.ſi eccleſia: in fi · Sexto· qe occupant
alienas terras æ nõ ſunt contenti ꝗꝓpeijs fini
qus ·xxiiijiquiij· tranſferũt.⁊ tales nõ ſaluã⸗
tur:etiã ſi bene adminiſtrent· niſi res alienaſ
reſtituãt ſcdᷣm augu.xinij.q:v. neqʒ em̃.quia
tm leo. nuncᷓ pagũtur bono exitu que malo
ſunt ĩc hoata peincipio:lxj· di:miramur. ⁊ iõ
etiã poſſunt iuſte impugnarieſt em iuſtũ bel
lum rebus niis defendéedis vel repetẽdis
xxiij: q.ij· dñs · Item non ſumunt arma cõtra
ſarracenos qui terras noſtraſ ꝑ iniuſticiã de
tinẽt occupatasxxiij: q:viij.diſpar nimirũ
eſt. intendũt occupare ſi poſſent · vt · ĩ · c. ibi
ſequẽtibus: nec ò excõicatos · xxiij·ꝗ· v· oĩm
veltrũ. = c. excõicatoꝛũ.⁊.qviij omĩi timoee
æz. c: ſi nulla.æ.· c· vt pꝛidem· Septimo · cuz
vnus rex vni mulieri vix ſufficiat· voluũt tam̃
plures habere. tenere. ⁊ cognoſcere. ſiẽ equꝰ
emiſſarius mulus quibꝰ nõ eſt mtellect?.
in anime ſue periculũ æ ſcandalũ plurimoeũ.
quare ⁊ excõicari a deponi deberent tales ſi
icoæri gibiles appareret. hm Nicolaũ « Gre;
ar. xj.q iij · pcipue.cũ nulli liceat habere plu
res. S. de diuoe· gaudemꝰ. Octauo.cenmẽ
ſacrilegij· ⁊ leſe maieſtatis.⁊ vſure cõmitctũt
ijudeis ſu ꝑ xpᷣianos ſua officia concedendo.
liiij· di. nulla.xvij·q:iiij.cõſtituit· nec ob · ·
de iude · ex ſpeciali: vbi ĩnuit ꝙ B poſſunt cõ
mitti iudeo a xp̃ianis non ſuſpecto:qe illud
ſim quoſoã de compatiua pmiſſione eſt intel⸗
ligendũ· ſicut æ illud qð dicit: ꝙ ſiquis vult
interficere vxoꝛẽ ſuã vt accipiat aliazʒ· peimã
dimittat a nõ ĩterficiat: nec enim ꝓpter hoc
ab adulterio excuſatur:ſic rex ſi talia iudeo
mittat.nõ a peccato ſed a pena tẽ poæali ex
cuſatur.qð dic vt no.õ de iudeis . SF. ⁊ in qᷣbꝰ
grauentur·ꝓ totũ⸗a ſpãliter in ·pñt tamen
peincipes . ¶ Nono in decimis æ ĩ peimitijs
quas nõ ſoluũt·ad quas tñ ſoluẽdas tenent .
xvj ·q:j·reuertimimiæ c· deci e xxiij.q/ v.di⸗
cat aliquis · ð cõ.di.v:quadeageſima· vbi di
citur ꝙ ita tenetur quis ad decimas rerũ ſic
ad decimas dierũ · Decimo in augurijs ꝗ
ſequunt quidã ⁊ in ipis confiduntæ in qbuſ
dam alijs ſostibus ⁊æ ſupſtitionibus a vera fi
de deuiãtes xxvj.q.v.augurijs.⁊.e.epi.⁊ iõ
ſine luce ſunt tales.qe nihil meliꝰ reſpledet
in peincipe qꝙᷓ recta fides · C· de ſumma trini ·
inter claras:xcvj.diſi imperatoꝛe · bler *
ſimilia reges caueant alioqᷓn non ſunt digni
nomine regio appellari.hm illud ·
Bex ſuperes ſi tu ſupes p̃ceptoꝛ honoꝛis
Degener es ſi degeneres a laude peioeis ·

Cui dux . dicunt quidaz ꝙ metropolitano
ſi ipᷣm habet iuſuo dncatu·ałs illi infra cuiꝰ
dioc. delmq̃t.vj·qiijiplacuit.S.ð foꝛo ope ·
poſtulaſti Tn dic ꝙ illi ep̃o ĩfra cuiꝰ dioc ·
habet domicilia peincipalevñ ep̃s peageñ
dioceſanꝰ regis bohemie nũc· quondã ducis
tulit ſententiã diunoætij inter ducem behemie

æ vxoꝛem ſuã.S· de teſtibus.conſtitutis · ij. et
beeuiter ide die ꝓ diri i rege · S· e ſub · C. cui

rex. eccãt aũt duces · Drimo in tallijs et

exactionibus indebitis. xitij: q v. non ſane.
Scòoqe faciunt cõſtitutões imo potius

deſtitutões iuas cõtra eccleſiaſticam liberta

tem. S· de rebus ec. non alienã.cũ laicis· peo
pter qð tam pi ꝙᷓ; ſcriptoꝛes ſeruitoees ſunt
excõicati ipᷣo iure:⁊ feudis que tenent ab ec

cleſijs ſunt peiuãdi· j.de ſen· excõ.nouit · æ· c·

grauem: æ poſſunt feuda alijs potentioeibus
concedi:qui ipᷣa petant ꝙ eceleſia recogno
ſcant. S. de feudis. c· ij · V Tercio qð eſt cõ⸗
mune quaſi omĩbus peincipibus mũdi · vo
lunt habere capellas ſuas a capellanos ſine
autoeitate epᷣali æ volũt ꝙ capellani habeãt
curã anĩarũ ſuarũ. vxoeuũ:⁊æ familieę: ꝙ obla
tiones eis factas vbicũq; etiãẽ miſſam audiãt
ſuas faciant æ inburſent. q; iuri cõmuni nõ

putamus conuenire: niſi foeſan ſup his ſint a

ſede apoſtolica peiuilegiati ſpecialiterſicut
apparet in duce burgundie· cuiꝰ capella mul

tis peiuilegij's eſt mumtaS. ð pe iuilegijs· ců

capella.vt tñ ſcias ꝙ alicui clerico ĩ aliqua
dignitate cõſtituto·ne videatur peiuilegiuz
plonale.õ.de offi·dele qm abbas · talia ppe
tuo cẽmittantur ałs laicus non debet ſe tali
bus intromittere-nec habere poteſtatezꝭ com
mittendi curã anime ſue. vel vxoeis vł fami

lie.cim vult.vt apparet in his q̃ no· S. ne pꝛe⸗
lati vices ſuasg · v. ſed videtur: a ſeq̃n.⁊ ide

faceret ↄſuetudo antiqaa·ar.S. de exceſ· pla·
accedẽtibus· ad fi:⁊ de pᷣſcrip.cũ olim.et no·
5S.ſub. C. cui rex · v. tu dic· ⁊ ſub· ꝗ. cui ĩpatoꝛ·

H. tu dic. ale æ alia cõmittunt. æ quaſi

quid qd nolde rege impatoee: ducibꝰ ⁊ co⸗
mitibus poterit adaptari.
Cui marchio· dicunt quidã ⁊c̃· vt no.õ.· e ·
ſub. . cui dux · Rt no.ꝙ marchio minoe eſt du
cęe.maioe tñ comite· vnde marc hio dicit' ſpe
ctabilis.comes clariſſimꝰ.ij.q. vj.anterioꝛũ ·
in · V. illo viz.. ſed certe hm diuerſarũ cõſuetu
dines regionũ debent talia iudicari. ſicut ec
de alijs officijs eccleſiaſti cis no.S· de of/ ar⸗
chidi. J. ⁊ quibꝰ p̃eſſe intelligatur.⁊ de offi·
archipſbiteri · S.que ptinent · V· de his cardi
nalibus:æ de offi:peimicerij: nã in regno yta
lie ꝓlanum eſt ꝙ maioees ſunt marchiones·
æregno alamanie In regno vero arelateñ.
æ vieneñ. comites ſunt maoees:vnde nomen
comitis pᷣponitur in literis:ſicut dicitur · co⸗
mes ſabandie æ marchio italie· comes 2 mar
chio ꝓuintie · Et beeuiter. de omnibꝰ talibꝰ
Habenti bus latas iuriſditõnes· æ in diuerſis
epᷣatibusſiue ſit dux·ſiue marchio:ſiue co⸗
mes. dic vt no · S. e · ſub · J. cui rex · Deccãt
aũt hij om̃s cõmuniter.Drimo .qe liberos ho
mines ſubijciũt ſeruituti a eis Sues exiſtũt.
xiiij.q: v.non ſane:cum tñ nullus liber ſeruꝰ
debeat fieri.niſi qñ vendit ſe ad p̃cium ptici⸗
pandum. xxix· q:ij· relatum æ in quibuſdam
alijs caſibus. de qbus dic vt no.S. de ſeruis
non oꝛð·ꝗ. qualiter liber ſeruus fiat. Sed ſic
dicit Salo· beene regnũ non parcit ſubditis.

— —

N☛ , . ee ,—

——

— - — —

qe ĩ lata gente gła peincipis:æ in diminutõe

populi cõtritio peincipis denotatur.j.q.iiij.
S. Item pꝛo peccato achoe.⁊. S. Item dauid·

Secundo ·qe in licitis æ honeſtis ſupioꝛi⸗
us ſuis inobedientes exiſtunt:æ plerumqʒ

quia paupꝑioæees ſunt ipᷣos deſpiciunt æ con⸗
temnũut · vñ pctm̃ ydolatrie incurrumtxxxij.
diſ· ¶. verum.xxnij:qj.quid cul patur.⁊.q:v·
cum miles. ¶ Tercio.quia ꝗpeia temeritate
peias vxoees abijciunt:æ alias ĩtroducunt
⁊ polluũt · credẽtes ſibi neſcio ex qua cceru
ptela cõſuetudĩs h licere·õ.de diuoe. poero.
⁊ ð ſponſał.c.j. ¶ Quarto ꝙ ex peimo ſequi

tur: quia de adulterio nati ſucce dunt.æa ſic iu
re ſuo peiuant heredes legittimos qui debe

rent ſuccedere: nec ſaluari poſſunt niſi reſtitu

2—

an . ]· e · officij. S. de vſuris · cum tu · J. ſuper

his · ⁊ no· S.e ſub· . cui rex.v. ſexto.· ⁊· .· e· t.
.quibus a qualiter.ſub·. . quid de muliere.
Uninto⸗ qina non ſeruant iuſticiaʒ panpi.
maxime · qui nõ habet quod off erat.⁊ ideo ñ
auditur.xj.q.iij:·pauper.quẽ etiam plerunqʒ
ſauſpendũt ꝓ modico:æ ideo quãdoqʒ ſine iu
ſticia per peincipem occiditur.nam qui non

timet iuſtum iudicem.nõ credat euz pacificũ

vel beniuolum inuenire xxiij.q:v.regum.

Sexto· qnia epᷣos ⁊ alios clericos nõ hpo

noeant ſicut debent.õ·de maio:⁊ obedr ſo⸗
lite · ſed eis ura ſua ſubtrahunt:⁊ plerunqʒ
ſubijciunt ſeruituti.de quo tenent im tremen
do indicio reddere ratõem.quia G; faciunt cõ
tra iura.jdi. ius publicum.xj.q.j.continua.
6.de mur̃iur̃.puenit.j.æ c.nimis de iure diuĩio
z c. ſeqn. eptimo:quia ꝓ nihilo æ defa
cili monent guerraſ.qð ⁊ ſi magna cauſa ſub
eſſet autoeitate ꝗꝓpeia facere non deberent⸗

qð dic vt no.õ.de treuga ⁊ pa:I.q̃d ſit iuſtũ

bellum. ⸗¶ Octauo.qe non reddũᷣt decimas:
neqʒ peimitias:nec oblatões eccleſijs qbus
debentur · de conſe · di · · omnis.⁊ no.õ.e.ſub
AJ.cui rex·v: nono. ⸗oMNono:qe ſiquis vaſal
loꝛum ſuoꝛũ vel homĩes ipᷣos quandoeunqʒ
off endat in aliquo:ip̃ᷣm nulla lata ſententia
exheredant.⁊ dicunt ſibi ius · vel ip̃imet ſen
tentiam ferũt ſicut placet.⁊ poſtea exequun⸗
tur cõtra iura:. Cne quis ĩ cauſa ſua iudicet
vel ius ſibi dicat· C· de his qui ad eccleſias
cõfugi. damnamus· C. de indeis. nullus.ff.
quoen lega·l.jæ ideo tenentur ad reſtitutõzʒ
quia nihil intereſt vtrũ G fiat nulla ſententia
vł vicioſe lata:ff·qui ſatiſda·cogũ:quotiẽs
ff.de auto· tu.nulla differentia. Decimo
in iuſticia diff erenda: nam æ ſi aliqui inueni⸗
antur qni nullatenus foeſan vellent iniuſtã
ferre ſententiã:tot tamen dies aſſignant · et
affli gunt partes laboeibuſ a expenſis· ꝙ aut
coguntur iuri ſuo renunciare vel ip̃m vende
re.vel alias cõponere ſup ip̃o · ſicut als legi
tur.õ·de reſcriptis.non nulli.ideoqʒ tenent
ad reſtitutiõem totius intereſſe·⁊ als puniri
debent · ar. S. de reſcriptis · c · fi · S· fi · ⁊ · c· cete
rum · in fi. C. de iudic · ſanctimus · · l· ꝓPeran
dum . ꝗ. illo ꝓeuldubio · ¶Sed ⁊ omnia que
de impatoꝛe.rege.⁊ ducediximus·his ⁊ om

nibus quamcũqʒ; poteſtatem terrenã haben⸗
tibus. qui ꝓ modulo ſuo adaptant ſe poten⸗
tiozibus in malicijs exercendis: poteris ada
ptare. DU .
GCui peocer ſeu baro.dic ſicut no.õde re⸗
ge ſub.¶.cui rex·qð dq̊m eſt qñ talis æ tantꝰ
eſt . ꝙ ciuitatem vł ciuitates habet ſub ſe. Si
vero caſtra tantũ habeat: debz confit eri illi
ſacerdoti infra cuius prochiam ꝗꝓpeiũ æ pein
cipale domicilium habet.vel de ip̃ius licen⸗
tia alij:j·e.omnis· Quid ſi in diuerſis ca⸗

ſtris habeat domicilia:nec apparet quod ſit

peincipale vel caput baronis.videtur ꝙ pol
ſit confiteri cinlibet ꝙᷓdiu:j.ſuam prochiam
moꝛaturff.ad municipał:aſſumptio/ penkt·
2 1eius qui-: celſus.S· de prochijs.c. fi · S.
de foꝛo compe· ex parte · Sic habe bit plures
iudices ſpiritualeſ.⁊ hic verti poſſz fraus et
periculuz·dicas igitur. qma aut in h caſu cõ
fiteatur omĩa cuil ibet:aut de licentia epiſco
pi ſui vnum ſibi eligat cõfeſſoꝛem.ne contin⸗
gat ſibi diuidi confeſſionẽ·quod fieri non de
bet · vt no. õ · e · . qlis.ſub·. integra · Quiò
ſreaſtra æ domicilia ſint in diuerſis epiſeopa
tibus·dic ꝙ ab vtroqʒ epiſcopo licentia ĩpe⸗
tretur·ar..de ſen:/excõ:cum illoeum..ſi xᷣo
caſtralis- Vel recurratur ad metropolitanũ·
ar.S de decimis: qm̃.⁊ de foꝛo compe.ſane.
uid ſi ſunt dmerſarũ ꝓuinciarum.recur
ratur ad peimatẽ vel ad papam.ar.S. de iur
patro.nullus.æ in alijs iuribusS. ꝓxime al
legatis: In his tamẽ caſibus tutius eſt ad pa
pam recurrere · qe illud eſt ſine queſtioneix·
q:iij· cuncta per mundum.æ. c.ꝓ peincipalẽ.
j.e. c. fi · I Deccant aũt tales in concuſſioni
bus.in rapinis.in tallijs.æ in bellis imuſtis
æ ſpolijs ·⁊ homicidijs. ö̊. de rapto.c.j.gꝭ̊. de
iureiur.ſicut ⁊ ĩ.⁊. e:ĩij:xxiij:q:viij·vt peidẽ
in alijs notatis: S:e: ſub/ꝗ. cui marchꝛo· H.
ſed * omnia: pꝓ totũ.
ꝗ Cui miles ſimplexplanũ eſt ꝙ ſacerdoti
ſuo prochiali vel alij de eiꝰ licentia:j:e.oĩs.
ij aũt milites peccant qe non ſunt cõten
ti ſuis ſtipendijs· ſed cõcutiunt homines cõ⸗
tra ſententiã Io:dicentis.neminem cõcutia⸗
tis . neqʒ calumniã faciatis· eſtote cõtenti ſti
pendijs veſtris· xxiij· qj. paratꝰ.ad fi:æ c.
militarein fi :a xxxvj · di. non ſatis · in fine ·
Seðo peccant impugnando patriã dñũm
ꝓPꝛeium.cui ex vi fidelitatis ſeruire tenentur
* ſi B non faciunt peccant.ff. de iuſti.æ iur̃.
vt vim.ff . ð reli.⁊ ſũp·fun:minĩe· xxiij · q.j.
q̃d culpat.et:c.ſũma miicie · xxij.q.v.ð fo⸗
ma: Tercio.qe fauet dñis etiã ĩ illicitis. ⸗
ſeruiũt in bellis illicitis: quãdo potiꝰ debe⸗
rẽt recognoſcere impatoæe celi.xj.qiij.iuli
anuns · ꝗ¶ Quarto in toeneametis.S. de tozne
amentis.per totum · Qumto in duellis · qᷓ
tota die off erunt æ acceptãt·contra id quod
no·S.de purga vulgari:⁊ de ełi · pngnã. in
duello⸗· Sed æ in alijs peccant de quibus
narani S.eiab illo ſub·q.cui imperato=.vſq;
¶¶ Qui mereatosplanum ẽ. a dic vt no:õ· e.

ſub.eui miles. Deccant aũt mercatcees
æ mercénarij in decimis peronalibus ques
non reddunt quas reddere tenentur ne di⸗

cam de peedialibꝰ.xxxij · diſ. peeter hoc· xvj·

q· j.. decime · de decimis · paltoꝛalis.⁊· cetua
nobis · cdo peccãt mercatoꝛes · quia ſub
ſpecie liberalitatis æ pietatis vſuraz palliãt
vendendo ad terminum vltra ꝙᷓ deb eant · 6·
de vluris cõſuluit.⁊ de hoc die vt plene no ·
56. de vſuris· S. qualiter cõtra ctus · Tercio
peccant in contractibus etiã veris: qauia iter
vendentes ementes diffici le eſt nõ interue
nire peccatumde pe · di . v · qualitas lucri.nã
æ vendere carius ꝙ;ᷓ ematur turpe lucrum eſt.
xnij. q.nij. quieunqʒ :· Quarto peccãt ven⸗
dendo peregrinis tranſeuntibus carius ꝙỹ
vꝛeinis. S de contrahen. emp· c · j· Quinto
in falſis ponderibus ⁊ menſuris· S· de HHen·

emp. vt menſure · ¶Sexte· in mendacijs et
periurijs infinitis·que cõmittunt quandoqz
anteq; vendiderint ſex nummatas mercimoeni
ozum ſuoeum. iurant enizʒ æ aff irmant melio⸗

non reperitur· tantum conſtitit per deum. nõ

habebitis ꝓ minoei peecio:æ in omnibus mẽ

tiuntur.⁊ plerunqʒ; accidit ꝙ ꝓ luero vnms

obuli commirttunt tria vel quattuoz peccata

moetalia magna . xxij. q· ij· pꝛimuz · 2 ce⸗ mihi

autem æ c. omne genus. qviuramenti . 2„

adde quod no. .· e · F. quibꝰ ⁊ qualiter · ſub. .
quid de negociatozibus:· Septimo nõ ſer
uando fidem datam nec iuramentum peeſti⸗

tum in ſocietatibus vnde nec eis fides erir

ſeruanda.S· de iureiutr · e. i . · e · ſicut ⁊· j· in
fine. vnde verſus.
Erangenti fidem fides frangatur eidem ·

&t fruſtra petit debitum qui ꝙ debet non im

rendit · xxxij ·q:vj· nihil miquius · et · c· ſeqn ·
Ocauo.non ſoluendo ad terminum ſicut
inrauerunt.niſi iuſta cauſa ipᷣos excuſet· S.ð
pignoꝛ.ſigmificante. Nono·tranſ ferendo
ſead regiones remotas æ nimiam moæaz tra⸗
Hhentes. dbi cum diuerſis alienis vxoeibus
adulteriũ cõmittunt/æ ſuis cauſam adulterij
pꝛebene· ·de ſponſal ibꝰ .ĩ pe eſentia de qui
bus quot mala ꝓueniant nemo eſt qui igno⸗
rat.Sunt a alia infinita que quilibet dili
gens per ſe poteſt notare.Sedð H· no.ð falſis
mercatoeibus ꝙ in moete de toto laboee ſuo
nibhil ſecum aff erent niſi ſtereus fame.æ pec⸗
catum ſupea doeſum.ſicut dicit Criſoſtomus
in illa palea.lxxxviidi eijeiens · ad idem . e ·
diſ. conſequens.

ICui ruſticus.peel bitero parrochiali. vel

alij de ip̃ius licentia.jſ·e·omnis· Dcrant
autez ipſi ruſtici · ¶ Drimo in decimis peedi
alibus æ perſonalibus quas non ſoluunt.æſñ
ſoluunt diminuunt· deducendo de fructibus
expenſas ⁊= ſalaria colonoꝛum: æa alias frau⸗
des adhibendo. 5.de decimis · ceum homines
de oꝛtona.⁊æ.c. cum nõ ſit in homine.⁊· c· cũ
non eſt in poteſtate · E ecundo peccant ru
ſtici diuites non reuerendo dominos paupe
res. nec eis in vite neceſſarijs peouidendo⸗
quia cuz cuilibet fame moeienti deberẽt ſub

Hyoenda àa

uenire. xxxvjdiſ. paſce · c. non ſa atis. multo
foztius dommo ſunt aſtricti: ar.· de teſtame
tis: cũ m officijs· ercio peccant iura do
minoeum ip̃ᷣis ſubtrabendo. a cum eis placi⸗
tando æ vexando labozibus expenſis alt
quotiens alijs potentioeibus dando · q̃ ipos
cõtra veros dominos ꝓtegant · in quo quide
debitũ non remittitur ſed augetur · S· de iure
zur̃. ea te.õ.de decimis· tua nobis. ptextu

vero nequitie.ad B. C.· de agri:⁊ cen· quead

modum. æ. 1. litibus. 2 1 cum ſatisæ* -' nemi

ni aũt liceat.li.xj.⁊ in autꝰ. de queſtoꝛe · col ·

vj.S. de cenſi.omnis anima :· Quarto pec⸗
cant in feſtis que non colũt ſed frangunt et
violantcum in ip̃is nullum mercatum.nul⸗
lum opus ſernile:ſit faciendũ · · de ferijs · c·
J.æ li ·⁊ de con.diſ iij · c. ·· quod die vt no. .
de feris. C. quid in eis agi debeat.æ. ꝗ. quid

non. Qumto in homicidijs· periurijs: fal⸗

ſis teſtimonijs · foenicationibus:/æ alijs pein
cipalibus æ ↄmunibus vitijs· iniurijs· ⁊ dam
ms.vicinis per ipos datis · S· de iniurijs ·. ſi ri
xati· G. ſi leſic quiſpiazʒ. ⁊æ· c. ſi egreſſus· ⁊· c. ñ
culpa tna.æ multis alijs. num tam̃· no.

qꝙ vita iſtoeum tutioe eſt ꝙᷓ quieſcentium de⸗

licioſozum. diuitum. æ ocioſoꝛũ· vñ · H.
Diuitijs vti res eſt aduerſa ſaluti·
Daucos crede bonos quos beat eris honos
Mollicies veſtis. coitꝰ. gula. cura quietis.
Doſſunt luxurie quattuo eſſe rote·xxxv · dil ·

eccleſie pꝛineipes ergo res age tutus eris.

æ de hoc no · S· e · ſub. ꝓ. cui monachi · Y. ſep⸗
timo. ſ Item in geoegicis Virgiliana canũt
carming. . L
O foetunatos nimium ſua ſi bona noꝛint

.gricolas: qbus ip̃a ꝓcui diſcoꝛdibꝰ armis
FEundit bumo facilem victũ iuſtiſſima tellus

Si non ingentem ꝛc · .
t ſecura quies et neſcia fallere vita ·

En pueri.⁊ quidez ꝗpeio ſacerdoti exquo
diſeretõnem habent. · e omnis· ¶ Deccant
autem hij. DPrimo in crimine ſacrilegij· æ tunc

ſunt ab epiſcopo abſoluendi. · de ſen · excõ·
cfiSecundo ⸗ in crimine furti æ periurij ·

qma et mendacijs æ piurijs plena ẽ etas pue
rilis: S. de delic · pu · c. ·· Tercionon reco⸗
gnoſcendo a deo bona fotune.gratie:⁊ na⸗
ture.nam æ viciuʒ ĩgratitudims talis incur⸗
rit· anſti · quibus modis tutela finiI. finitur
autem tutela. Quarto.calumniando ·˖ C· ð
epiſcopiſ ⁊ clericis · omnes · fi · Anines.
etiam adulterando vel foenicando nam hec
etas aliquando anticipat vt:S · ð̊ deſponſa.
impuber · impuberes · ⁊. c. de illis · · c· a no⸗
bis: ⁊ narrat Grego in dialogo:ꝙ quidã im⸗

peegnauit matrem ſuam in nono anno.æ de

ſalomone dicit ꝙ in vndecimo anno habuit
filium· Gee autem ſpecialia non ſunt tra⸗
cõſeqnentiam.nam peima facie pee
ſumitur ꝙ impot ens ſit quouſqʒ euidenter ð̊
contrario conſtet·: ⁊ ſic intellige · S. de delie.
pueroeũ:c · j· S.de frigidis · ꝙ ſedem · ltem HB
intelligas de dolieapace:æ intelligitur doli

mm... .

—., i—.

iii
ſ

— — —. —2...

capax qnando eſt ꝓximus puhertati hm quoſ
dam.ff · ð̊ acti.⁊ obli.l.j. Tua dic q; hoc potiꝰ
Per exterioea bonꝰ vir eſtimabit.ar.õ. de pee
ſumpti:ex ſtudijs. vt tamen ſcias ꝙ etiam i ta
libus non ſunt ſicut in adultis crimma puni
enda· xv.q.j·.vt itaqʒ. Si vero non ſunt
dolicapaces· non tenentur confiteri: = ideo
non eſt curandum cui confiteantur. tales em̃
furioſis comparantur. quia eoeum etas quid
videat.ignoæat· fr ide acquiren · poſ.l j. G. fu⸗
rioſus. C. de falſa mone:l:j.ad fi:de cõ· di.
iiij · eos quos · ad fi.

Cui ruſtici in alienis parrochijs hieman⸗
tes vel eſtiuantes. vel hij qui ſe tranſ ferunt
ad alienas peouintias nõ animo remanendi
ibi· ſed foste ad tempus ſe obſequio aliquo⸗
rum magnatum vel peincipum deputantes.
certum eſt ꝙ tales ſi laici ſunt poſſunt ſe trãſ
ferre quo volunt dũ ſint liberi:æ ſi. ibi ſe trãſ
ferunt animo ꝑpetuo remanendi· facti eſſent
Parrochiani illoeum in quoeum dioceſibus
vel parrochboijs moearentur.S· de parrochijs
Hꝗ· fi·. IFlias autem dicendum eſt ꝙ ſi tales
non intendunt relinquere domicilium anti⸗
quum· antiquo peeſbitero. vel de licẽtia ip̃iꝰ
alij æ non aliter confiteri debent. Eſt igitur
bonum conſiliuʒ ꝙ tales a iudice ſuo ſpiritu⸗
ali licentiam obtineant: vel ſaltem contite⸗
antur ſub ſpe ꝙ peopems iudex ratificet · hm
ea que no.õe..⸗H.· j··Et idem dicendum eſt
de familia nobilium.niſi aliud peiuilegium
v. papa habeant peo ſe ⁊ familia ſua.ſcòᷣm ea

que no.õ·e.ſub.q.cui dnx. v·tercio.Quid

de familia epiſcopi vel archiepiſcopi. Si ſit
de aliena dioc/ idem videtur quoò æ in fami
lia alteriꝰ peincipis laici. Si o ſit de dioc-
Peopꝛeia.tunc ei confiteri debet · vel cui ipſe
mandauerit· Sed ⁊ poteſt ꝗꝓpeio ſacerdoti de
cuius parrochia eſt confiteri.vt patet in hbis
que no.õ· de offi·archipeeſ biteri· . que per⸗
tinent. v · octauo. Quiò de his qui hacte
nus hanc fosmam non ſeruauerunt.ſed ſim⸗
pliciter confeſſi ſunt cui volebant.a= ſimplici
ter ignoeanter hoc fecerunt· non credẽtes
peccare.non accuſo ſed excuſo:fecerunt enizʒ
iuxta verbum apoſtoli largo modo dicentis.
alter alterius onera poetate: ⁊ ſic adimplebi
tis legem xp̃i.⁊ iuxta regulam quam genera
liter videtur tradere iacobus apoſtolus di⸗
cens· Confitemini alterutrũ peccata veſtra.
= oeate inuicem vt ſaluemini. de pe · dil. . c.
fi:· que quãuis aliter intelligantur. vt no.õ̊.

e · ꝓ. de quibus · vx. quid de veniali .· tamen ſi ñ

contempſerunt.quia hoc ignoeabant. ſalui

ſunt.qꝛ contritio mundauit eos · æ fides vni⸗

nerſalis eccleſie.a clauis petri xj.qiij.il lud
⁊·c.abſit·⁊.c.pl erũqʒ.⁊.c. quomodo.de pe.
di . iij inter hec hircus:⁊. c.peima ſolutio.et
ctalis eſt mibi deus · nam & ſi ſacramentum
deficiat: fides tamen non deficit ſacramẽti·
ᷓ· de bhaptiſ.debitum:a de peeſ bi.non bap ·
c· j.⁊. ij.ideoqʒ; e hoc medioc riter tolerandũ:
ſed decetero exquo certificati ſunt ſi contem

nerent damnantur . ar.õ.· de conſe ec: aqna.
viij· di · conſuetudo:a de con.diſ.ij.ſcriptura

4

Vando confitendum eſt. æ certe quan
⅛ docuâq; bomo peccauerit ˖ vnde et ſiſe⸗
pius cadit homo per peccatum.ſepe eſt ſur⸗
Sendum per penitentiam.nec tardari debet
confeſſio.vt patet ĩ his que no.õ. e· ¶ qualis
ſub· J. keſtina.⁊ ſub. ꝗ. frequens. ſ FJominꝰ⸗
tamen ſemel in anno confiteri opoætet. St in
paſchate adminus.niſi conſilio peopeij ſa⸗
cerdotis abſtineat· debz recipere euchariſtie
ſacramentum alias viuus ab ingreſſu eccle⸗
ſie arceatur·⁊ moetuꝰ eccleſiaſtica careat ſe
pultura.ꝙ ne quibus cauſetur ignoeantia de
bet frequenter in eccleſijs publicari.j·e· om
nis. X&. j. de hoc no. e: J. an peccata di⸗

.

miſſa. 11 Item confitendũ eſt tempoꝛe pueri⸗

cie. vt no · S·e. J.peoxi ·ſub. . eui pueri · Itẽ

tempoee ſenectutis· in quo caſu ſi eſt in eta

te decrepita·ſcilicet vltra ſenum iam peoceſ

ſit.puta poſt.lxxx.annos:al leuiari debet ie⸗

iunijs æ grauari oꝛationibꝰ· de pe· di. v. c. j·

et ſi habet pecuniam redimat cum ipᷣ̃a pecca
ta ſua.de pe.di.j medicina.ſi nihil habet ex

cuſatus eſt·õ.de vſuris:cuz tu manifeſtes. .
illi aucem. S. de ſoluci:odardus.xiiij.q· vjſi

res vo ſit ſenex. puta:inter.lx·et· lxxx·

annos cõſtitutus·foꝛtius puniri debet ꝙᷓ de

crepitus: tales enim cum peccant. iuuenes

ad mteritum trahpunt. vnde Grego. laqueus
iuuenũ omnes malii ſenes: et maledictꝰ puer
centum annoæũ.ijq.vij:paulꝰ dixit. /Quid
ſi ſit ita ſenex ꝙ omni diſcretione caret: dic
ſicut dixi de pupillo et furioſo· vt no· g̊. e· ꝗ.
Sꝓximo ſub·. cui pueri.v· ſi vero non ſit do
licapax. n fitendum eſt tempoꝛe ſanita
tis· et eo tempoꝛe quo homo poteſt peccare
ſunt relinquẽda peccata:et Hq̊ penitentia cer⸗
ta eſt et indubitabilis: Si autez tunc vis age
re penitentiam quando peccare non pores.
peccata dimiſerunt te non tu illa:et hec pe⸗
nitentia eſt incerta:non tamen eſt denegan⸗
da · hm Rugn. de pe. dil· vꝛj. c. j. Tempoæee
igitur infirmitatis confiteri opoetz. vnde di⸗
cit conciliam generale. ꝗ/ Diſtricte peecipi
mus medicis cozꝛpozum. vt cum eos ad infir
mos vocari contigerit. ip̃os ante omnia mo⸗
neant et inducant vt medicos animaruz ad⸗
uocent: et.j.cuzʒ cauſa ceſſante.ſcilicet pecca
to ꝗꝓpter quod foete miſit dominus infirmita
tem.ceſſet et eff ectus · oc inter alia de⸗
dit canſam huic edicto.q; quidam in egritu⸗
dinis lecto iacentes:cuʒ eis a medicis luade
tur vt de animarum ſalute diſponat. in deſpe
rationis articulum incidunt.vnde facilus pe

riculum moetis incurrunt. VSi quis medi⸗

cus tranſgreſſoe extiterit. ab ingreſſu eccleſie
per epiſcopum arceatur Ceterum. cuz ani
ma ſit multo peecioſioe coꝛpoee.ſub intermi
natõe anathematis ꝓhibemꝰ. ne qᷓs medico⸗
rũ ꝙ ſalute aliq̃d egro ſuadeat· qdð in piculũ
anie cõuertatur. vt omnia hec Pbantur. ſ· e.

cum infirmitas. /¶ Sic peelſ biter ad infirmũ

vocatus non debet penitentiam dene gare ·

alioquin reus erit animarum intelligas quo
ad denegantem p̃ᷣſbiterum.nam infirmus in

cõtritione ſaluabitur.vt· no· S. e· ¶. quibus et
quot dietisſub· illud aũt:quia dñs dicit/
quacũqʒ hoꝛa conuerſus fuerit peccatoꝛ ad

penitentiam · vita viuet æ non moꝛietur: Nam
impoetuna in euangelio mulier tande me⸗
ruit audiri.⁊ clauſo cum ſeris hoſtio: media

licet nocte amicus ab amico panes tres acce

pit. ⁊æ deus ip̃e qui nullius vicitur viribꝰ ·
peecibus vincitur publicani · de pe · di . j· ſpoe
tuna.Vera em̃ cõfeſſio in vltimo tempoee po
teſt eſſe · xxvj· q· vj · ſi pᷣſbiter · æc· cognouimꝰ

v. c.p̃br· ⁊ iunge qðᷣ·no.·ĩ· e· . que ipediant ·

ſub · J. deſperatio· v. tercium · Criſtus eniz de
cruce latronem tulit: a homicidij penaz mar
tirium fecit.de pe·di.jmpoetuna: / Inkir⸗
mo tamen nõ eſt iniungenda penitentia· ſed
innoteſcẽda qualitasꝶ æ quãtitas·vt ſic dicat
ſacerdos· ſi tu eſſes ſanus talem pñiam debe
