Hf119_fol_2_4_5
author: Henricus, de Segusia

N 1245 11912285 021

lutnkmunumuenenn ne

4

¶Incipiunt rubꝛeice in libeum quartum-
Oe ſponſalibus et matrimonijs
De matrimonijs·
De deſponſatione impuberum.
De clamdeſtina deſponſatione ·
De ſponſa duoꝛum ·
De conditionibus appoſitis in deſponſatione
vel alijs contractibus·
Qui clerici vel vouẽtes matrimonium contra⸗
Here poſſunt.
De eo qui duxit in matrimoniũ quam polluit
per adulterium ·;
De conmgio lepꝛoſoꝛum ·
De coniugio ſeruoeum;
De natis ex libero ventre ·
De cognatione ſpirituali ·
De cognatione legali. .
De eo qui cognouit dſanguineam vxoꝛis ſue ·
De conſangumitate affinitate·
De affinitate ·
De frigidis æ maleficiatis.⁊ ĩpotẽtia coeũdi·
De mrionio ↄtracto ↄtra interdictum eceleſie
Qui filij ſint legitimi.
Qui matrimomum accuſare pñt ł teſtificari ·
Si mulier petat aliqʒ in virum vel ecõuerſo pe
titoeio vel poſſeſſoꝛio. an a qualiter reſtitutio
ſit facienda
Quis admittatur ad accuſationẽ matrimonij ·
De li bello accuſationis·
Que exceptõnes ↄpetant cõtra accuſatoꝛem
matrimonij.
Qui teſtes requirãt in aceuſatiõe matrimonij
⁊æ quibus exceptiomibus repellantur.
De diuoecijs·
De donatõibus inter virum æ vxoꝛem-
De donatõibus ꝗpter nuptias· ⁊ ſponſalicijs·
De do tibus peomittendis æ conſtituendis·
De donatõibꝰ ſimplicibꝰ inter ↄiungel vetidis
DOe dote poſt diuoꝛcium reſtituda⸗·
De ſecundis nuptijs·

Incipit quartus liber de ſponſalibus ·

et matrimonijs.

Oe nunc os ex oſſibus
meis.et caro de carne
mmea. ⁊ ꝛpter hoc reli
quet homo patremet
matrem. et adherebit
oxoei ſue · et erũt duo
in carne vna. Der hec
verba ꝓtoplaſti. id eſt
peimo plaſmati ſcʒ adã
matrimoniũ de quo au
toꝛ tractare intedit. inſtitutum fuit.vt no J.
e · ſub rubꝛicella de mr̃i · J. vbi. quod eſt magnũ
ſacramentũ in xp̃o ⁊ in eccleſia.ſicut paulꝰ ex⸗
pomt. vr. S. de biga: debitum. licet aũt cleri⸗
s cotinentia indicatur.tñ ſepius cadũt et de
ficiunt · qe ſpũs ꝓmptus eſt.caro aũt infirma
vt apparet.õ.ĩ peimis·iij:titulis ꝓximi libei:
Et quia qui non poteſt eontinere debet mr̃io⸗
nium ðtrahere nam ſem apłm. meli9? eſt nu⸗

bere ꝙᷓ vei · ¶ ExAplicito ideo 3 tractatn de vi
SCSxpꝑ 9

ta ⁊ ho.cle.p que clerico mulieris ↄſoætiũ ꝓP⸗
hibetur.videamus de mrim onijs ꝓ que mulie
rem ſecum habere conceditur. Sic poteſt con⸗
tinuari cũ peinciꝑio li.px.vel etiaʒ cũ ſupioꝛi
Pxima rubeica. H Vel ſic.tractauimꝰ de con⸗
tractibus ren in medio libei ſupioꝛis ꝓximi.-
unc videamus de ↄtracti bus pſonan· et ſic
mr̃ionijs· ꝓ que maſculi⁊ femine diungunt
For aliter.qꝛ oꝛdo clericoꝝ dignioe eſt cetu
laicoꝛum.jdeo poſtqᷓ; ctractauimꝰ de cauſis cle
ricoꝛũ.tractandum e de cauſis laicozum.peeci
pue de his que ad iudicium eccleſaſticum ſpe
ctant ſcʒ de mrimonio.⁊ qm̃ ꝑ ſponſalia ad ma
trimonia puenitur.apponamꝰ rubeicã de ſpõ
ſalibus mr̃imonijs. videntes. OQnid ſint
Gonelia3 e
cies ſponſalioꝝ ?· Quis poſſit cõtrahere ſpõ
ſalia. Qualiter Srrabanrurgffe is ſit effe
ctus Et qualiter diſſoluantur¶ Subſequẽ
ter videbimus de ſecunda parte rubꝛice · ſcilz
de matrimonijs;
Vid ſint ſponſalia.mentio æ repꝛomiſſio
futuraꝝ nuptiarum.vt . ff. e. l. j.
T vnde dieantur · ⁊ quidẽ a ſpondendo
id eſt ꝓmittendo.nam moeis fuit vete
ribus ſtipulari ⁊ ſpõdere ſibi vxoꝛes futuras
vnde ⁊ ſponſi et ſponſe appellatio nata eſt · vt
ff. e.l.ij·⁊.iij.Et no.ꝙ dicitur ſibi.nam pꝓ hoc
videt' ꝙ non alij. qð dic.vt no.j.e.ꝗ.qualiter
contrahantur · Sed nunquid ex hac ſtipula
tiõe agi poteſt ad intereſlſe · vel aliquaʒ penam
pecuniariam. H?. nõ. ar. C. e.l.j. nam ſicut iĩbi
dicit.alij deſponſata · poteſt renunciare ſpon⸗
ſalibus ⁊ alij nubere. ergo ſine pena criminali
vel ciuili·ar.ff. de redibit act. cum aũt · J. ex
cipitur.j/nec em̃ debet quis decipi legis auto
ritate · C. de his qui ve·eta.impe.l.j. Et ẽ röõ
quia mr̃imonia debent eſſe libera m contrahẽ
do · diſtrahendo. et retinendo. vnde nec pena
hac occaſione ꝓmiſſa peti poteſt. vt · C. de in⸗
uti · ſtip. l. ij · ⁊. ff. de verbo. ob. l. ticia et · l· ſ

St vnde dicãtur. ¶¶ Quot ſmt ſpe

ſtipulatio facta fuerit.⁊=.C.e.l.vlt.in fi.⁊ de
nup·neqʒ ab inicio·⁊.je:gẽmaet eſt hec com

munis ⁊ ſolennis opinio.ꝙ;ᷓuis aʒo aliquo tem

poꝛe dixerit hane ſtipulatõnem mitti ad in⸗
tereſſe.ſi femina diues erat et nobilis. et vir
diſcretus æ potens · Magiſter meus iacobꝰ
dixit ꝙ refert vtrũ pena ſtipuletur inter con
trahentes vel parentes eoꝝ in quoꝝ poreſta
re ſunt.æ tunc peti non poreſt.ſin aũt inter ex
traneos· rũc peti poteſt.ar.ff. de cõdi. et de ·
cum ita.æ. l.ticio·j. ꝗ. j.æ.l.mulieri·et in.l. he
res. · fi ·quod admitto.niſi in fraudẽ fiat.Eit
em̃ frauſ de pſona ad ꝓpſonam. vt no.õ.de con
tra·emp· ⁊ ven. ꝗ.qualiter reſcindatur.ſub..
illud aut notandũ.⁊. S.ſequentibꝰ. Verbi gra
ſi inter amicos otrahentium fit. ⁊ in tractatu
ip̃ius otractus pᷣſumo fraudẽ. ꝙᷓuis extranei
ſint hy qui ſpondent · ſecus ſi cũ tractatur de
matrimonio inter aliquas pſonas· fit ſponſio
inter extraneos. de hoc mrio loquẽtes et fo⸗
te inter ſe contendẽtes.quaꝝ vna dicebat ta
le matrimoniũ fiet. et alia non fiet. et tunc illa
dabis mihi c. ſi nõ fit.dabo.ᷓ p to agi poſſe
quia non eſt tam pena ꝙᷓ; ſponſio - Qualiter
ergo ꝓuidebitur burgenſi diuiti volenti collo
rare in mrimonium fiſiã ſuam alicur no bili et
potenti · ſed pecunia indigenti · He· det magnã
quãtitatem pecunie ꝓ arris.æ ſſpuletur ipas
in quadruplum.tunc em̃ qñ arre dantur.ſi per
donantẽ ſtet quominꝰ mr̃im ſequatur.amittit
arras.ſi ꝓꝑ recipientẽ arras reſtituet.et de ſuo
reddet tm̃dem non amplius.niſi ꝑ ſpãle pactũ
arre in quadeuplum fuerint ſtipulate.intantũ
em̃ poteſt extendi ſtipulatio. et non vltra vt
C.·e.l.fi·.q oĩa:.· Eideiuſſoꝛes etiã aliqñ dãt*
vt · de eo qui cog·ↄſang.vx.ſue.veniens.ſed
non poteſt peti pena ſicut ꝓbatum eſt. niſi le⸗
gibus ↄſtituta.ſcz qa arre aliqñ in quadrupluzʒ
repetuntur.vt no.j. ꝓx. S. hm hoc intellige-
C.ſi nup:ex reſcrip.pe.l.vmca in fine. Zed
quare pmittit lex arre quadꝛuplum repeti. er
non penamcum mr̃imonialis oſenſus liber eẽ
debeat · J. e. cum locũ.et adeo videatur impedi
ri liber dſenſuſ ꝓꝑ metum amiſſiõis arra ſicut
p metum amiſſionis pene·et ſic in vtraqʒ eadẽ
ꝓhibitõnis ratio videtur extendi. Hẽ· non ea
dem-immo diuerſa eſt rõ. nam pena eſt odioſa
arra vero fauoeabilis pena em eſt ſignũ mr̃io
nij diſtrahedi et puniendi diſſentientem et fit
p verba negatiua ſic.ſ.ſi non otraxeris dabis
mihi penam. c. marchaꝛ. Sed arra ſignum eſt
mr̃ionij ↄtrahendi et remunerandi oſi entientez
ad HB inſtit. de Otrabhen · emp · circa peinci · et fit
p verba affirmatiua. ſcʒ ſic. do tibi arras iſtas
vt cũ filia mea qhas.quas lu cratur is qui re⸗
cipit matrimomio tali ſecuto exſ, peciali pacto.
alias em̃ reddẽda videtur ex otractu pfecto.
FS acti· emp. er ven· ex empto.ꝗ. is qui vina-

detur innuere a rio ſenſu. ꝙ recipiens ſemper
lucretur arras.mſi aliudò dictũ fuerit a traden
te·tradens ergo in traditõe rei ſue ſcʒ arre pt
Penam apponere ſicut placet.ff. de pact. ĩ tra
ditõibus:et poteſt ſperari lucrum ſeu retentã

ſi matrimonium ſequatur.ſed ꝓ appoſitõez pe
ne nibil poteſt lucrari ſeu retineri· cum nichil
tradatur· ſed potius mine ꝗponi videantur·
Conſiderauit ergo lex · ꝙ ſi is qui arras recipit
contrabat potius inducitur ad hoc cauſa dile
ctionis æ fauoeis a lucri quod ipᷣm trahit · ꝙqᷓ
metu quadeuplatnõis: a ſic in hoc caſu mrimo⸗
nium pᷣſumpſit liberum et contractum ꝗꝓpeia
voluntate. ſed in pena eſt quaſi totu m contra⸗
rium pᷣſumendum.exhoetatio igit peemij fa⸗
uoæabilis eſt æ bonos remunerat · ſed pene cõ⸗
minatio odioſa æ malos punit · vt · ff · de iuſti · ⸗
iur̃.l.j:æ ſic aliud in arra que inducit hominem
fauoeabiliter attrabendo·aliud in pena que in
ducit homine odioſe concutiendo terrendo ;
a B. C. ꝙ me. cã: l. j · ⁊ vl . ff · de cõ · ⁊ de · titio ·
j. J. j. Ceſſat tñ hec pena arrarum ̊m leges
qñqʒ ratione tempoꝛis · ſi em ſponſa ſponſum
in eadem ꝓuincia degentem per biennium ex⸗
pectauerit.æ cum ꝓ ſponſum ſtetiſſet alij nup⸗
ſt· nihil fraudis. i·pene eſt ei que nuptias ma
turando vel mutando vota ſua eludi diutiꝰ nõ
eſt paſſa. C.e.l:ij ſmautem ſponſus ad aliaz ſe
Puineiam tranſferat debet ꝑ triennium expe⸗
ctari· C. de diuoꝛ. æ repu · liberum. de hoc tam̃
die vt no ·j. e.J. ⁊ qualiter diſſoluantur·ſed ⁊ ſi
aliqua neceſſitas ſponſum impediat · puta·. infir
mitas.moes parentum. capitalia crimina. aut
longe peregrinationes que ex neceſſitate fiũt·
tenet' expectare ſponſa quouſq; neceſſitas illa
ceſſat · ff. e· ſepe · ¶ Item ceſſat arrarum petitio
ſi ſponſus moꝛtuus fuerit.niſi foete cauſazʒ im
pedimenti peebuerit · C. e· arris · nec diſ: vtruz
oſculum interuenit · ꝙᷓuis in donatõe ſponſali
tia diſtinguant · C· de do · añ nup · ſi a ſponſo·
BZed = ceſſat ꝓpter condicionem vel cauſam
legibus interdictam · puta · ſi de iure matrimo
nium ſequi non poteſt.C.e.l.vltia · J. patrem ·
* Quod ſi mr̃imonium recuſatur ꝗpter impu⸗
dicam conuerſatõem · puta · quia ñ medebat
niſi herbas ł carnes crudas:vel ꝗpter religi
onis qrietatez· puta·qe cruciabat tota nocte
ad crucibulum hm az · vel ꝗpter ſecte diuerſita
tem.in quo exemplum poteſt pom canonicum
de illo qui exiuit religionem · qui non debet ſe⸗
ulariter viuere · . de regl · conſulti· ad finez .
Item exemplum in his que no· :e:ſub rubei⸗
cella de mri · J. j.· v· diuini. vel recuſetur qe nõ
poteſt generare vel concipere.ſi hec nota erãt
tempe ſponſalioꝝ ſibi imputabit qui cõtraxit
ſi vero latebãt arre redduntur · ſed pena ſimpli
ittitur · C e · ·. fi · I. his ̊ quoqʒ; adijcimꝰ.
Fdhuce ceſſat ꝗꝓptee minoeitatem etatis· liczʒ
pater æ mateeauus ⁊æ auia teneantur in duplũ
narras acceperunt ˖ C·e · l. fi · N:j· ⁊· J. j· c ij⸗
Quid ſi pĩgnoea data fuerunt nunquid reti
nebuntur loco arrax· ſic hm azʒ:quia equipan
arris:·C.ſi rect · ꝓ.l·vnica · qʒ ſatis pᷣt admitti
ſi matrimoniũ de iure valere potuit··⁊ hoc pa⸗
cto data ſint pĩ gnoea · alio quin cõtra · ar· j· de
do. inter vi·æ vx·. æ ſi neceſſe.S·de arbi: expoſi
ta:æ apparet in his que no.S·e· v· h ⁊ ceſſat ·
Vot ſint ſpecies ſponſalioeum · due· nam
alia eſt nuda et ſimplex · alia firmata et

duplex. uda 20 mplex dicitur cum ſpõſus
ſponſe nude ſimpliciter pꝛomittit ꝙ eam du⸗
cet in vxorem· et econuerſo·vt. S·eoð · J. quid

ſint ſponſalia.⁊. · e · ad audientiam · · c. ſi inter

Eirmata vero æ duplex · allia fit arris inter⸗
uenientibus vel pignoeibus loco arrarum da⸗
tis · vt no. S.· J. ⁊ vnde Xlia interueniẽte anu
li ſubarratõe.xxvij ·.qĩj·ſi quis vxoꝛem · ⁊. c. ſi
quis deſponlanzrF
ſponſatio.aliud anuli ſubarratio · cum in dictis
capitulis diſiunctiue ponantur · ar · S.· de reſeri
ptis · inter ceteras · deſponſatio em̃ conſiſtit in
pactione ſponſalioꝝ · ſubarratõ aũt in ſponſa⸗
litia donatione . de quo die vt no . · de do · inter
vi. ⁊ vx · ſub rubeicella de do· peopter nuptias ·

Eit etiam aliquando h̊ ſubarratio interuenien⸗

ti bus doms ⁊ muneribns hm moꝛem teree · · ð
matri.ꝗᷣct· ↄtra inter·eccle.c.j .· Vtrum autẽ
per hanc ſubareatiõem peobetur matrimomiu

no.j.ę.ſub rubeicella de matriꝗ.qualiter con⸗

trahatur⸗ illud etiã conſueuit queri. Flia
fide interpoſita ſeu iuramento quod idem eſt.
vt no.S.de ar bi:qualiter cõſtituatur · ſub· .

ſed mẽs. v. æ idem eſt.⁊ patet· · e · peeterea · ·
T ij · c · de illis · c veniens ad nos et · c· co⸗

miſſum · ⁊.· c. requiſiuit ·

matrimoniũ.quod dic vt no · ·. e. ſub ru
eicella de matri· · quis poſſit · Vbicunq; etiazʒ
ꝛohibetur mr̃imonium peohibentur ⁊ ſpon⸗

ſalia.ff. etοmnio. ſed etas minoe attenditur·

ꝙᷓ in matrimonio · quia in ſeptimo anno ſponſa⸗

ſia cõtrahbi poſſunt. æ foete citra ſi malicia ſupꝑ

pleat etatem æ mulier temptata fuerit· vt patz

j. e.juuenis· ⁊ de delicto puer · c. ]· alias ante

ſeptem annos contrahentes nichil agunt: niſi
poſtea ratificent · xxx · q·ij· vbi non eſt · vnde ñ
poſſunt ſponſalia ante ſeptimũ annũ accuſari·
licet denuntiatio admittatur . vt · .e · t· j . ad diſ
ſoluendum. h contra. quia in ſponſalibus non
eſt determinata etaſ vt in mrimonio. ff· e ·ĩ ſpõ
ſalibus.ij in peinc. H?. verum eſt ꝙ non tãta.
cum in ſpõſalibus ſufficiant ſeptem anni: vt in
fi.eiuſdem.l.vł non· vt in mrimonijs· quia in
ſponſalibus vna ⁊ eadem etal eſt tam in maſcu
lo qᷓ; in femina ſczʒ ſeptennis.ſed in mrimonijs ẽᷣ
diuerſa.quia duodecim amni ſpectantur in mu
lie⸗e.xiiij· in viro·quod dic vt no.j.de deſpon ·
impu ꝗ.⁊ qualiter peobetur.xx· ſecundo · ⁊· J·
que ſponſalia: H·:j ⁊æ· · ſequentihus·
Valiter contrahãt .nude ⁊ ſimpliciter·
firme æ dupliciter. quod dic vt notatur
quot ſint ſpecies· Contrahuntur etiam
P ſe inter peeſentes per hec verba · accipiam te
in meam:⁊ accipiam te in meũ. vel alia ſimilia
conſenſum expeimentia de futuro.j.e.is qui fi
dem u. c· ſi inter. I. virum. ⁊.j·de ſpõſa duoꝝʒ.
c· j.· ſed in abſenti a contrahunt per literas vel
nuncium.conſtat em̃ abſentem abſenti deſpon⸗
deri poſſe ſi abſens hoc ſciat. puta.quia nunciũ
miſit: vel de conſcientia ſua fit.vel poſtea ratũ
habeat · ſu baudi ꝙᷓuis de hoc ab initio nihil ſci
ret · æ hoc quottidie fieri videmus . nec refert
vtꝝ ſcriptura interueniat vł nõ.fff · e · ſuffi cit ·

St eſt no.ꝙ aliud eſt de⸗

Vis poſſit contrahere ſponſalia: is qui

——

tñ no.circa hanc materiã ꝙ licet marit

2 de reſcrip · olim ex literis

a · l. ſequenti·⁊.l:in ſponſalibus.iij.j. qui cle·

vel vo · veniens · S· de conuer . coniu· ex parte.

xxx ·q:v.nec illud.xxxij.q·ij.honoeantur · j. de
matri:contrac· con · mter.eccł. c. j. æ. ij 1. Noc
18 P nũ
cium ſuum poſſit vxoeem ducere.mulier tñ per
Peium nuncium non poteſt nubere · ſed vbi
maritus ꝓ nuncium vel literas contrahit. non
videtur vxoꝛe eſſe niſi deducatur in domuz viri

ſicut dicit lex ˖ ff. de ri · nup · mulierem. et . l. ſe⸗

quentibꝰ.ſed non puto ꝙ hm canones ſint ſub
tilitates huiuſmõi admittende . ar. S̊. de dolo
⁊ contu·c.j.x⁊ · de indiẽ · dilecti · ſicut ge vir p̃t
p nuncium vxoeem ducere ſic æ mulier virum
quia non ad imparia iudicãtur circa mrimoniũ
·de diuoe · gaudemus. J. quia vero.· nec vl
li vnꝙᷓ· in fi ·⁊ ſolus conſenſus ſme traductõne
facit mr̃ioniũ·niſi foete etas vel aliud ĩpediat·
vt no.j.e·. v·contrahuntur etiã.a ſub rubei

cella de matri · ¶ qualiter impediat'.non ſolum
autẽ ſponſalia carnalia contrahi poſſunt in ab⸗

ſentia· ſed æ ſpiritualia.G. epeeben. accedẽs ·
5

cium contrahunt ſponſalia hec verba ſatis vi
dentur congrua · ꝓmitto tibi de mandato tał
domini mei ⁊ nomine eiuſdem ꝙ ipᷣe ducet teĩ
vxoeem ⁊ B in aĩam ſuam iuro. Verſa vice pu
ella nuncio rñdebit. ꝓmitto tibi nomme do⸗
mini tui recipienti et ſibi per te ꝙ ego ducam
ip̃m in virum niſi ꝑ ip̃um ſteterit ⁊ B iuro. æ ſi
ſit mr̃imonium de peeſenti. poterit ſic dicere
nuncius puelle· talis dominus meus ſalutat te

⁊ mandat tibi ꝙ ipſe ꝓ me ſiue me mediante ac
cipit te in ſuam ⁊ conſentit in te tanꝙᷓ in vxoꝛẽ

Scontra puella poterit reſpondere.x ego te
med iãte recipio dñm tuum in meum.cum ipſe
me m ſuam te nunciante recipiat.æ in ipᷣm con⸗
ſentio tanꝙ; in dñũm æ maritum. Vel beeuiꝰ.cõ⸗

ſentio his que mihi nunciaſti. hec compeoban
tur in iuribus allegatis æ in ſalutatõe amnũ⸗
ciatione beate æ gloeioſe ſemꝑ virgims marie
facta a gabeiele archangelo ad G miſſo. vt no.
gSde biga. qualiter a peomotõe. Et ſunt HBq

plura ſpecialia. Dꝛeimum eſt. ꝙ nuncius ſpe⸗

cialiter ad hoc miſſus.vel quod plus eſt etiam
negocij geſtoe alienum factum poteſt peomit⸗

tere·⁊ alij ſtipulari ↄtra illud.ff.de 8bo.ob.

ſtipulatio i ſta habere licere.æ. inſti. de imutili
ſtipu· ꝗ.ſi quis alinm.⁊.. ſeꝗ ¶ Secundum ſpe
ciale eſt. ꝙ vbi litere mittuntur ſine nũcio poſ
ſit inter abſentes ſtipulatio fieri. contra illud
inſti · de inut . ſtipu · ꝓ. item verboꝛum. vel die

ſponſa non eſt neceſſaria ſtipulatio. ſed ſufficit

nudus conſenſus ſicut in miimonio. vt no.j·e.
ſub rubeica de matri. J. qualiter contrahatur.

⁊ apparet in ſupioeibꝰ.⁊. in his que no.õ.e. J.
vnde dicantur. Tercium ſpeciale eſt. de

alieno facto iuratur. j. e.ex literis ſilua.con⸗

tra illud.ff.rer amo.marcellus.æ ff. de in li⸗

tem inrando. videamus · ſed non tenetur adil
R no. ]. de deſpõ. impu · . vlt. Y. quid g“.

Quid ſi peniteat abſentem ant ec puella ad
quam mttebat conſenſerit. ſed ip̃a poſt pemi⸗
tentiam talem conſentit.vid et ꝙ non ſint ſpõ

Vbi vero p nun⸗

ſalia. ar. ff· de iuriur · ñ erit. J. vlt. . ff· de acq·
hereð ·ſi quis bona.· penb · ⁊· l. qui ſeruuz · C.
de repu·licet· Sed otra:quia valet nihilomĩiꝰ.
ar·ff · de acqui.poſ.qui abſenti·⁊ de aqua plu.
ar · in diem. ff · de diuoe · ſi penituit · · de deſpõ ·
impu · de illis · · . vlt · p quam videtur poſſe di
ci indiſtincte·ꝙ exquo aliquis legitime etatis
ſemel conſenſit in alium· nõ poteſt poſtea peni
tere · ſed illud loquitur. qñ conſenſus peruenit
ad illum in quem conſentit · So. die ꝙ ſi reuoca
tio ꝓpuenit ad ꝓcuratorem re integ· id ẽ anteq;
mulier cõſentiret nihil actum elt· ar.ã· de Pcu
ra:in noſtra.æ. c. mãdato.ſi vero ꝓuenit poſtq;
mulier couſenſerit. æ de hoc poteſt fieri fides
eccleſie · ſimiliter non valent ſpõſalia· quia nec
vere nec interpᷣtatiue concurrerũt conſenſus.
⁊ in his duobus caſibus poſſunt intelligi peĩa
iura.ꝙ ſi de mandato ꝓcuratoeis et conſenſu
mulieris ſubſecuto fiat fides · ſed de diſſenſu
ſeu peni tentia non liqueat. ſtatim eccleſia peo
ſponſalibus reputat.quia non iudicat de ocul
ris. ·de ſimo.ſicut tuis · m fi. æ ſic poſſunt ĩtel
ligi iura ſeeunda peo aduerſa parte inducta.
1 fand ſi nec conſentit.nec diſſentit.nec de B
cogitat is qui nuncium miſit tempe illo quo
puella conſenſit.dicas ſtandum eſſe ſponſalibꝰ
pter fauoꝛem mr̃imomj.õ.de ſen · ⁊ re iudiẽ ·
duobus · tum/quia non habet obicem contra⸗
rie voluntatis · S. de bapt'.maioees.in fi.tum
apter iuris poteſtatem · ſim quam etiam inter

abſentes ſponſalia contrahuntur · vt no. 5.· e · .
. j· ⁊.· · ſeqñtibus.æ· ꝓbatur.xxxij.q· ij. J.

cum ergo. 8 Contrahuntur etiã ita demũ in⸗
ter filioſ familias.ſi parentes in quoꝛum ſunt
poteſtate conſentiant.qui videntur conſentire
ſi ſcientes non contradicant . ff. e. in ſponlalibꝰ
vnde pater filiam abſentẽ deſponſat · . ð ma
tri · contra· otra interð.eccł · ex ſtents:in pein.
ſed illud intelligitur quãdo poſtea conſentit fi
lia. vt ibi no.per magiſtros. Doteſt autem filia
diſſentire ſi ſponſum indignum ſibi eligat. vel
moꝛibus ſuis indignum.ſed que non contradi
cit conſentire videtur. ff · e · in ſponſalibus.j· .
in ſponſalibꝰ.⁊.il:ſpõſalia.⁊.liſed que patris ·
⁊:l:filio · nec ſp ſeqᷓnda ẽ volũtas młieris 5 vo
lũtatẽ pꝛis · qꝛ pleꝝ qʒ ip̃ᷣiꝰ femine dſiliũ inue⸗
nit aduerſus ꝓpa ↄmoda laboꝛare · vt. C. e. l.
penb.æ ic videt requirendus con ſenſus pare⸗
tum· alioquin nulla videntur facta ſponalia
etiam ſzm canones ·xxxv.q; v.noſtrates· ⁊æ. c.
ſequenti · xxxij.qij cum ergo dicit. ⁊.c.ſe⸗
quetibꝰ.⁊.qiij · c.j· · e.ex literis · ij. . c. ſiẽ ex
literig. J. de deſpon · impu. continebat. xxij.q.
iiij tribus.⁊·.q vlt.pueri: Idem videtur de tu⸗
toꝛibus · vt.xx.· q.ij · c. j. ⁊· ij. ſed hec omnja in⸗

telligas vera ſm leges.ſecus ſʒm canones. vt

ar· expeeſſum.j.qui matri:accu. poſſunt · vide⸗
tur . ibi. ſim leges. quaſi diceret.aliudò ſzm cano
nes · quiitamen in hoc caſu ſequendi ſunt. nam
matrimonia iure poli non iure foei reguntur ·
vt ·. ij · q.nj · ꝗ· Bdiſtin guendũ. vel H intelligas
de honeſtate · de neceſſitate enim non requirit
m canones niſi conſenſus perſonarum de qua
rum diunctõne queritur.xxvij ·qij.ſufficiat.

Fe N

xxxij.qij.c.vlt.j·e:cum locum· ⁊. c·cũ apud·

⁊ ſine pᷣo nihil agitur qtumcũq; etiam pater
æ mater conſentiant.xxx · q·ij · vbi non eſt · S. ð

reſti · ſpoli.ex parte · m mulieris· niſi foete filij
ipſi voluntati parentum ſe ſubijciant · æ tũc nõ
dicitur liber conſenſus·ĩ.de condi · appo · ſuper
eo.⁊. c.per tuas:conſenſus enim illarum per⸗
ſonarum requiritur in ſponſalibus qui æ in ma
trimonio.ff.e.in ſponſalibus·j· J.j.⁊.· l.· ſpõſa⸗
lia.ergo ſicut conſenſus parentum ſolus nõ fa
ceret matrimonmũ inter filios· ſic neqʒ ſpõſalia·.
quia neceſſe eſt ꝙ is cuius nomine ſponſalia cõ
trahuntur ſciat.æ conſentiat.⁊ ratum habeat·
vt · no. Se· J. H.j. ⁊ hec intelligas eſſe vera ſi
filij ſmt ĩ cunabulis· ſicut dicit illud · c · xxx · q·
ij. vbi non eſt. Sed contra.j e · c. j· S· de regu ·
cum te · æ· ca · cum ſimus · xx.q· j·addidiſtis · et
tribus · c-ſequentibus · de hoc die vt no · · de
deſpõſa · impu · J. ⁊ que ſpõſalia :vex his patzʒ·
2. G. quid iuris · v· ſin autem pubes · =.· vᷣ · quid
ſi impubes · Sed 2 contrahpuntur ſponſalia
aliquãꝰo per parentes:aliquãdo per filios.ali
quando per vtroſqʒ · vt ſtatim tetigi · S · V. ꝓx ·
2 vide . · e. ſub rubẽ.de mr̃io· ꝗJ. qualiter impe⸗
diatur. v· ſeptimo c · de deſpon. impu · J.
ſponſalia · v· ex his — Fliquando etiaz
contrahuntur pure aliqñ ſub condicõe.vt no
j. de condi.appo· ¶· que condicio·
1, Vis ſit eff ectus. vt is qui ſponſalia cõ⸗
traxit alij nu bere peohibeatur. ⁊ vt ma
Trimonmiũ contrahere æ conſummare ꝑ cenſurã
eccleſiaſticam compellatur.niſi in caſibus no⸗
tatis . · e . ſeqñ · ⁊ hoc eſt verum dũ modo ſpõ
ſalia pura fuerint ⁊ tenuerint et in pubertate
contracta ſint. j· e · ſi inter · ⁊ c· ſicut · · de ſpõ ·
c.j· ſed ⁊ ſi in pupillari etate contracta ſmt. mi⸗
hilominꝰ ſuo tempoꝛee cenſura eccleſiaſtica ex⸗
ercetur· maxime ſi iuramentũ interuenerit. qðᷣ
æ in pupillari etate peeſtatur · j· e ex literis· ij·
æ no.5S. de iuriur · J. quot comites· ſuper illo x⸗
bo.iudi cio Item hoc intelligas quando in⸗
ter partes de quarum comunctõe agitur con⸗
ſenſus interuenit· nam ſi inter parentes tantũ
deſponſata ſit alij nubere non ꝓhibetur · mſi
foete filius tacite ratificaſſet · ſic poteſt intelli
gi. l· quã alij dicũt coerectam. C· e·l. j· xxvij.q.
ij.deſponſatam.poſſunt tñ peti arre· vel pigno
ra retineri · hm ea que no.S: e· J. æ vnde dicãt ·
vide · · de deſpõ · impu · ꝗ. finali. ⁊ peecedẽti.
Quid ſi condicionalia ſint · dic vt no · ſ. de cõ
1.appo ·ꝙ. que condicio in ſponſalib⸗ 4 Sf⸗-
fectus etiam is eſt vt generẽt quandã publice
honſtatis iuſti ciam.qua impediente nullus de
ↄſanguinitate ſponſi ſibi ſponſam poterit co⸗
pulare.j.e.ſponſa·xxvij·qijſi quis·j· ⁊ · ij · ep
ſi ſcienter tales inter ſe contraxe rint · filij ſuſce
pti ex hoc matrimonio illegittimi cenſebunt.
j · qui fi ·ſint legit · refeꝛente · ⁊ hoc verum eſt
etiam ſi citra ſeptem annos ſponſalia contra⸗
cta fuerint malicia ſupplente etatẽ ⁊ puella te⸗
ptata.j·e.iuuenis:alioquin contractus ſponſa
lioꝛum citra ſeptimum annum habitus nullus
eſſet. nec pareꝛet aliquã publice honeſtatis iu⸗

ſtitiam niſi in ſeptimo anno ratificaretur. . de
deſpõ. impu · c. ij · æ nj · æ· c· duo . ſuper quo við
.õ.e. . quis poſſit contrahere · ſed quis peima
ſponſalia inter maiozes ſeptem annis contra⸗

cta nulla ſint conſanguinitate impediente · ni⸗

hilominns oeitur h iuſticia · vt · · e · ad audien⸗
ti am . ¶ Ex his vero no · ꝙ quando ſponſalia
nulla ſunt conſenſu deficiente · nõ videtur ꝙ ge
nerent hanc iuſticiam · ⁊ hm hoc conſanguineꝰ
furioſi continui:ſponſam eiuſdem furioſi pote

rit ducere in vxoꝛem cum conſenſus deficiat ·

·e.dilectus · xxxij ·q · vij. neq;ʒ furioſus: B83
nunquid hec iuſtitia publice honeſtatis hodie
locum habet · dicas ꝙ ſic · nam cum ipᷣam ſub⸗
latam mueniam in vno caſu tantũ · ſcʒ in ſobo⸗
le ſuſcepta ex ſecundis nuptijs · vt no · j. e · ſub
rubei.de matri · . qualiter impediatur · v · de⸗

cimo.xæ ſeqñti · videtur ꝙ in alijs caſibus durz

qui habentur·.xxxv·qiijpoero.·ff de adopt .
l:in adoptionem.ff · de ri · nup · ſiqua mihi . J· ſi
vxoꝛ. ⁊ generaliter vt nullus de conſanguini⸗

tate ſponſi· cc. vt· ẽ·no· Verum quidam contra

rium notauerunt · dicentes ꝙ exquo ſublata ẽ
in ſobole ſuſcepta ex ſecundis nuptijs in qꝰ ma
ioei equitate fultiebatur· multofoetius in alijſ
reuocata videtur.ara minoꝛi· nam et de ſimili
bus idem eſt iudicium. ff.de les·non poſſunt·.
et ſic hm iſtos hec iuſticia in nullo caſu hodie
locum habet niſi in ſponſa fratris· de qua vi⸗
detur ꝓhibitum in teſtamento veteri ⁊ in no⸗

uo.iuxta illud· non licet tibi habere ſponſam
fratris · j.e.ad audientiam nec ob·xxxv.q·x.

fraternitatis· vbi dicit greg · ꝙ qui talia impe

dimenta diſſoluit negat verbum dei: quia illo

verbum verum eſt de inferioee pap̃ · ſed nũqd
ip̃i qui ̊ ſcribunt ſunt inferioꝛes: ergo peima
opinio verioꝛ eſt. ⁊ P ꝓx · c.· æ P cõſuetudinẽ cõ
peobatur · ¶ Quid ſi certum tempus cõpeehen
ſum fuerit in ſponſalibus · die vt · · e · ¶. ſeqñti.
⸗Vnum tamen non omitto ꝙ ꝙuis· S. dixeri.
ꝙ ĩs qui ſponſalia contraxit cogendus eſt per
eccleſiam mrimonium cõtrahere ⁊ conſũmare
aliqui tñ dicũt contrarium.quia inuite nuptie·
qꝙ vbi wuramentum internenit vel fides inter⸗
poſita eſt.habet locum compulſio· alias autez
non compelletur · C. e. l·.expeeſſum videtur ·
j.e· peeteæea ·ij · ad idem · ·. e · cũ ĩ tua · ĩ fi · · j.
ð deſpõ · im . c. .· ⁊ · · de illis . · · ij · Veriꝰ vide
hm ca. ꝙ etiam vbi ſponſalia nuda ſunt locum

Pabet coercõ.nam ex nudo pacto actionẽ da⸗
mus . vt no · 5. de pac · J. quis ſit eff ectus · igit

ſi infra tempus aſſignatum a iudice non appa

reat is qui vocatus eſt ad iudicium.ratione co

tumacie excommunicabitur · j. e.non eſt nobiſ·

ſic indirecte compelletur · vt de nolente fiat

volens.xxiij ·qvj·vides.ſicut ⁊ di citur de illo

qui non vult oedinari. vt no · S· de eta · ⁊ qual ·

oedi · J. oedo · Y· circa HB queriturnec obſ. · e. p

terea ˖ ij. quia idem eſſet ſi iuramentum interue⸗

mſſet dñmodo de impedimento fides fieret · ·
de eo·qui cog: conſang. vx · ſue · de illo . ⁊ ideo

ibi ſubaudiẽdũ eſt maxime · cum eſſent ſpõſalia

„

s

de futuro.i.de conſang.⁊ affi.ſuper eo.ꝗ.ſup
illa · ⁊ de hoc no · S. e . J. H. j· ⁊· . e · ¶ Peox· ·
item tercio.⁊. v.item octau.

Tqualiter diſſoluantur · per lapſuzʒ tem
oeis · ſcilicet ſi certum tempus appoſ
tum fuerit æ elapſum ſit: nam poſtea is ꝓ quez⸗
non ſtetit impune nubit.ſed alij datur pemiten
cia de fide mentita.j·e.ſicut ex literis Gnn
ſi terminus appoſitus nõ ſit.videtur expectã⸗
dum tempus legale · de quo diximꝰ · S. J. ⁊ vn⸗
de · Y· ceſſat tamen. vel melius dic. ꝙ iudex in⸗
ſpecta qualitate perſonaꝝ tempus legale po⸗
terit abbeeuiare vel peoeogare · quo elapſo re⸗
nitentem excõmunicabit.vt ſtatim no .S. e .
ꝓxmo · MK.j·æ· v. vnum.⁊ no.ſimie.õ de ele
ctõne · J. vtrum · x· ſed eſto. ꝙ Hq arbitrarium
ſit imuitur · ff. e.l.penuł · ¶tem ſecundo ſol⸗
uuntur ꝗꝓpter infirmitatem ſupuenientem co⸗
poꝛalem· talem que inhabilem reddit · puta.qe
naſum amiſit ſponſa.vel facta eſt lepeoſa.ł ali
ud ſimile.vel ſpiritualem · puta · foenicata eſt·
vt · S. de iuriur · quadmodũ .· H.j.⁊· . quod ſi
poſt huiuſmõi ·j·de coniu.lepeo.c.fi.vel ſi in⸗
cidat in hereſim. nam æ illud mechatio eſt· xx
viij·q.j .· non ſolum.⁊æ vide.S. .⁊ vnde · V. qð ſi
macrimoniũ.aliud in mrimomo. vt no.j.e.ti.
ſub rubeica de mrimonio.ꝗ.quis ſit eff ectus·
tem tercio ꝗpter affinitatem ſupuemiente.
I·de eo qui cogno.conſang· vx.ſue.c·ij. ⁊ e.
fraternitati.⁊.c.ex literis. in quo caſu ſi ſpon⸗
ſalia firmata erant ad minus duo teſtes idonei
exi guntur.alioquin ſi non erant firmata ad di
ctum vnius ſoluuntur · vt. ã· de teſtibus · ſuper
eo · vnico:æ intelligunt quidam firmata per
iuramentum. vt · · e · peetereaij·⁊ intelligunt
B dictum ob reuerentiam iuramenti. ar · S. de
iur̃iur.c.ſi vero:⁊.c:verum.⁊æ ſic ꝙᷓuis deus ñ
faciat differentiam inter ſimplicem loquelam
iuramentum·xxij.q· v.iuramenti: eccleſia cñ
facit. Tu dic firmata per verba ð peeſenti.ã
⁊ ſi iuramentũ interceſſit · poſſet illud deterius
contingere ꝙ in veritate non eſſet vxoe. et ſic
eadem ratio remaneret · ergo idem ius.ar.Sõ.ð
conſti.trãſlato·jde conſang.tua ·et ſic ſubau⸗
diendum eſt maxme · J. e. peeterea.ij · ibi. niſi iu
ramentum interueniſſet. vt no · S. e. J. ꝓximo
vᷣfi ·hoc tamen intelligas quãdo vnus teſtis
non eſt ſuſpectus.alio quin contrarium eſſet di
cendum. ⁊ iðᷣo bonus iudex arbitrabitur inſpe
cta qualitate perſonarum. vtrum malicioſe vł
bona fide · vel a ſuſpecto vel non ſuſpecto hoc
ꝓonatur ⁊ ſic non admittet vel admittet.ar.
S·de iuriur· iuramentum.ꝗ.vlt.æ conſulo iu
dex ſecreto loquatur mulieri que peccatum di
citur cõmiſiſſe · ⁊ ſi ſibi videtur ipſam iuram̃to
aſtringat dicere veritatem. æ idem faciat de
perſonis alijs ſi que ſunt que ipᷣm inſtruere va⸗
leant in hac parte.Sed æ ſi quis malicioſum ĩ⸗
pedimtum obiecerit· canonicam non effugiet
vꝓltionem · ꝓbatur hoc · j. e. cum in tua · et · . de
clamde deſpon. cum mhibitio · H · j. . vlt · et
vVnde quod no de ſimili materia.j· de clamdelt ·

8
„

e adoleſcens.

deſpon. J. vtrum clamdeſtina.i Fanc doctri⸗
nã tenes magiſter iaco: archidya.laudu. de⸗
terminauit caſum ſatis extraneum. Fccidit em̃
filij quoeudã burgeñ leodieñ· eum quibuſ⸗
dam beginis ſiue beginabus peregrinati ſunt
⁊ cum eſſent hoſpitati quadã die in hoſpitio in
quo optimum vinum vendebatur et eent bñ
potati ⁊ inebeiati · vnus de illis ſurgens de⸗
nocte intrauit cuiuſdam begine cubile. et ipaz
doemientem ignozantem. ſicut per eundem
archidyaconũ compꝑtum fuit.cognouit im⸗
peegnauit.nec mireris.quia quaſi idẽ accidit
de loch ⁊ filiabus ſnis que ipᷣm inebeiauerunt
⁊ ſe neſciente miſcuer̃t.vt · xv:q.j.inebeianer᷑̃t.
demum cum parẽtes dicte begine voletes pal⸗
liare verecundiam ſuã deſponſaſſent ipſam fra
tri illius qui eam cognouerit ̊ ignoeantes ad
dictum illius fuerunt ſoluta ſponſalia.qæ licet
begina factum negaret· tñ peemiſſa diligenti
mquiſitione inuentum eſt per circumſtãtias ꝙ
ſic erat · ſed nec illum qui eam cognouerat ha⸗
bere potuit · impediente iuſticia publice ho⸗
neſtatis . Item quarto ꝗpter ſponſi fugam

ſi tranſtulerit ſe vir ad aliam ꝓuinciam nec in⸗
ueniri poſſit.j.e.de illis·ſuper quo vide quoò
no. S. e. J. M. j.

Item qumto ꝗpter foetiꝰ vĩ
culum ſuperueniens. vt ſi ſponſus contraxerit
cum alia per vba de peeſenti · niſi ſpõſaʒ antea
carnaliter cognouiſſet · vt. e. veniens·j· 2· ij.·
c·is qui.⁊· c:ſi ĩter.⁊ de ſpõ.du.c.j.q ſi ado

leſcens ſponſam de futuro temptauerit nõ tñ

cognouerit · ⁊ ſubſequẽter cum alia per verba
de peeſenti contraxerit.adhuc ſoluũtur ſpon⸗
ſalia: quia nihil obfuit conatus ſie eff ectu·.
ui ſi peima ſponſalia nuda
ſunt · ſecunda iuramento firmata. videtur e ſe
cunda peeiudicent peimis · ar. j. ei peeterea.ij.
dic contrarium niſi foete carnalis copula inter
uenerit · quia tunc eſſet matrimonium peeſum⸗
ptum . j· e · is qui fidem . ⁊. e · ſi inter · ſed ⁊ car⸗
nalis copula peecedens ſponſalia nihil opat .

—

·e · vemenl· ij. ſic ergo iuramentum non ſoluit

ſponſalia peecedentia mſi alind ĩungatur · quia

non eſt vinculum iniquitatis.5. de uriur̃ · to.

ar · xxij.q.iiij.in malis·⁊.q.v.iuramenti:mul⸗
tominꝰ peeindicãt ſi peima iuramento fuerint
confirmata.j.e.ſicut ex literis. I. eem ſexto.
ſi ſponſus ad religionem tranſeat · vt.·e. com⸗
miſſum · ⁊ no · · de conuer. coniu g. . qualiter.
¶ tem ſeptimo qnãdo ſponſalia otracta ſunt

in pupillari etate· æ veniens ad pubertatẽ con
Barfiienne deſpon · impu. de illis/et/c. a no⸗

bis·Item octauo.de cõmuni diſſenſu eoꝛ q̃ᷓ

conſenſerunt diſſoluũtur.ſicut a ſocietas com
muni diſſenſu diſſoluitur.ff· peo ſocio. verum

‚ꝗ.penl·⁊ · l.actione·.diximus.⁊ inſti. ꝓ ſocõ
FJ·manet · ⁊ hoc intelligas etiam ſi fides data
ſit · vt · ·e · peeterea · quam decretalem intelli
So de iure communi hm Tan: æ gof· q;uis h.æ=

ſequentes ipſam intellexerunt de comparatia

permſſone · quia dicit in fine ꝙ G poteſt in pa⸗
tientia tolerari: iuxta illud.multa per patien⸗

tiam tolerantu r.c · S̊de peebẽ. cum iã dudů

—

0ſMR

in kine · vnde ⁊ ſerip ſerunt ꝙ papa in dicta de⸗

cretali.peeterea:non papaliter ſed magiſtrali⸗

ter reſpondeat · Zed tu dic ꝙ papaliter reſpõ⸗

deat de ur. ſicut enim cõmuni conſenſu con⸗

traxerunt: ſic communi diſſenſu ſe poſſunt ab⸗
ſoluere autoeitate eccleſie · ar. J. de regul iur ·
omnis res:⁊ no· de ſimili materia.S · de iur̃iur̃·
J.quot comites.v·penł.æ de conuer· coniu·

F. finali.S·ſed quare magis· ⁊ ſeqñ.a· j.ð ſpõ

ſa duoꝝ · ¶que quibus· v.aut vtraq; de pee⸗

ſenti.mſi foete ĩpuberes ſint· quod dic vt no ·

ĩ.de deſpon · impu .· J. finali · v· ſi vero · ⁊· V· ſed
peo deo· Dotes etiam ſi vis intelligere decre ·
quãdo capitalis diſcosdia eſt oeꝛta inter ipſos
vñ dicit ne deterius inde contingat · æc.· in hoc
enim caſu differtur reſtitutio ſeu etiam dene⸗
gatur in matrimonio iam contracto ⁊ etiam
conſummato vt · S. de reſtitut · ſpolia·ex tranſ⸗
miſſa.a.c· literas. J. vlt.⁊ vt noin ſmmma eꝰ⸗
dem ti · . quãdo ſit facienda reſtitutio· V· de⸗
cimo·quãto magis ſpõſalia ſine metu periurij
ſolui debent · Doteſt etiam dici ꝙ iuramentum
habuit conditionem tacitã · vt · ar · S. de iufiur ·
quẽadmodum.melius tamẽ eſt vt ip̃am intelli⸗
gas indiſ. ⁊ ꝙ dicit · ne deterius · æc· puta. adul⸗
terium. Zed ſi talis cã:ſ· capital inimicicia
allegetur cõmuniter diſſentiant · facilius ſol⸗
nuntur . Sed ſi alter diſſentit tantũ nec eſt di⸗
ſcoedia capitalis.licet foete ſibi diſſentienti nõ
videatur apta · vel quia deſiderat aptioeem . vl
ditioꝛem · peimo monetur ⁊ poſtea cogitur · ·
e · ex literis.ij·⁊ hm hoc expone potius · id eſt
peius.j.e:requiſmit · ſi antem capitalis ſit ini⸗
micicia:æ inimicus deſideret matrimoniũ com
pleri vr ip̃am interficere poſſit ſed ſpõſa diſſen
tiat:tunc non eſt cogenda·ſed potius monẽda
⁊ ſic illud potius ponitur electiue ſiue peiua⸗

