tum.qe augmentãtur tali bona tpalia et ſalꝰ
tpalis · xvj-:q.j.decime. Vñ G̊. .
e pudoe emendet. cõuerſio maios habũdet

Cautius inſtrueris: ſuffragia plura mereris.

— —— —

ptimu e.quia quidòqd acquirit = opatur i tu⸗
to eſt· ſed peccatoe ſub caſu pditõis exiſtit.
nam theſaurizant iuſtis diuitie ĩpioeuz. xxiij ·
vij· queaomodũ:poſt mediũ:æ laboæes ĩpi
oꝛum iuſti edũt.eꝗ· quicũq;. S apᷣ.x. Tuſli ve
ro tulerunt ſpolia ĩpioꝛũ.xxiij.q.v.de liguri
bus . et· ꝓ. notanduz · auũ⸗qe ꝓlongat
vita: cum econtra ſit in peccatozibus. Dſał.
Viri ſanguinum non dimidiabũt dies ſuos.
Ecci.vij.ne impie agas multum. ne moeiaris
in tempe non tuo. didem.xj.qiij:epiſcopi

Hec tribuit vires cõfeſſio ne recidines e

ſi ſacerdotali:m fi. ¶ Nonum eſt.quia vbiqʒ;
ſecurus vadit a nihil timet. cũ econtra ſit in
peccatoꝛe· vt no.S.e.ſub/.mali ſtatꝰ.v. ter⸗
cium :· æ« ꝓbat idem Grego xxij· di · de cõſtan
tinopolitana.ad fi.⁊.xxv.q:ij:de puilegijs
I¶ DVecimũ eſt. qe facilius addiſcit · Sapi· in
maliuolam animã nõ introibit ſapientia ac.
Vndecimum eſt. qe ſi ſit laicus multiplica
tur in ꝓle · Oſał. Eilij tui ſicut nouelle oliua
rum ĩ circuitu menſe tue.Ecce ſic benedicet
homo qui timet dñm. uodecimũ eſt · qe
ſemꝑ diliget a bonis:⁊ ſi qñqʒ moleſtetᷣ in
malis.xxiij.q.iiij:·ex his·
e ĩterrogatões fieri debent vel poſſunt
b audiente cõfeſſionẽ· Id hoc dicũt ali
ui æ ſic vtuntur etiã multi religioſi ꝙ nulle
interrogatões fieri debent.ſed ſimpliciter de
bet audire ſacerdos ea que peccatoꝛ cõfiteri
voluerit·⁊ poſtea hm audita ⁊ confeſſa peni
tẽtiã iniungere: ad hoc videtur facere illudò
criſo.de pe di.j. non tibi dico vt te ꝓdas · h
ſtatim ſequitur cõtrariũ ar⸗quando dicit ĩ ꝑpu
blicũ · ergo a cõtrario tibi dico vt te peodas
in cccultũ:a ꝓculdubio h̊ opinio piculoſa ẽ
quia multi ſunt ſimplices:.qui ſi inſtruantur
vere cõfitebunt᷑.⁊ ſi non inſtruantur ſemꝑ in
fecibus remanebũt.vt patet in hijs que no·
56· e· ꝗ. qualiter ſacerdos. ¶Eſt etiam falſa B
opinio nam in Bᷓ; foeo ſacerdos eſt udex · vt
dicit Imbeo. de pe · di · · verbũ dei · iudicantẽ
aũt opoetet cuncta rimari ·hm eleuteriũ: xxx ·
qꝗq· v. iudicante. nam a ſcòᷣm Grego. graue ni⸗
mis eſt ſuꝑ re incerta certam dare ſententiaz
xj·q:iij· graue.Ideo ſuper illo loco·qui ſme
peccato eſt primo in illã lapidem mittat. di⸗
cit Jugu· Caueat ſpiritualis iudex · vt ſiẽ nõ
cõmiſt crimen nequicie:ita non c areat mune
re ſciẽtie.opoꝛtz em̃ vt ſciat agnoſcere qᷣdq̃d
debz indicare. Iudicaria em poteſtas B expo
ſtulat · vt diſcernat ꝙ iudicandũ obuiat. nazʒ
ſi B iudex tpalis debet facere:⁊æ diligens me
dicus tẽ palis hoc faciat.qe ſi cauſam igno⸗
ras qũo curas.⁊ ſi cauſam mo:bi ignoꝛãs cu
ras· non eſt tui muneris ſed foꝛtune· multo⸗
foetius facere debet ſpualis index a me⸗
dicus ſacerdos cõfeſſos·qe vbi maius pericu
lum ĩminet cautius eſt agenduz vt · xl ij .· diſ ·
quieſcamus. e bienrer en H apte deter⸗
minet generale cõciliũ.j.e.omnis:non eſt B
amplius imos andũ:qę iniuriã facit ſinodo.q̃ᷓ
ab ea ſemel iudicata diſpoſita iterus reuo
uere ⁊ diſputare cõtẽedit · C de ſum · tri · l. iij.
Sac erdos aũt ſit diſcretus ⁊æ cautꝰ.vt mo
re piti medici ſupinfundat vinu oleũ vul⸗
neribus ſauciati:diligenter mquires æ pecca
toꝛis circũſtantias peccati· quibus peuden
ter intelligat quale debeat illi peebere cõſi⸗
liuz · æ cuiuſmodi remediũ adhibere. diuerſis
experimentis vtendo ad ſananduz egrotum.
Nota ꝙ dicit diſcretus æ cautus· Diſcre⸗
tus em debz eſſe · vt no. õ̊.e. . cui cõfitendũ ·
ſic ergo neceſſe eſt ꝙ non ſolũ poteſtatez.ſed
etiam ſcientiã habeat.a penitentiales cano⸗
nes de quibꝰ no · j. ei E. que penitẽtia·ñ igno

ret.ſicut ałs legit' ſi.S.de conſanguinitate
c.j·ad fi · Sit igitur diligens inquiſitoe · ſub⸗
tilis inueſti gator: ſed ⁊æ cautus· vt ſapiẽter ⁊
quaſi aſtute interrogetet a peccatoꝛe extra
loat ꝙ foꝛte ignoeat· Sedò et ĩ G̊ cautus ſit. vt
nec plures interrogatõnes faciat qᷓ; foꝛte ex
pediat:ꝙ ſpecialiter ĩ ĩterro gatiõibus modi
peccandi:et maxime in pctõ foenicatõnis et
gule cauedũ eſt· ne foete ſibi modũ quẽ nun⸗
ꝙ andiuit apiat.⁊ peccatũ qð nunqꝙᷓ; fecerat
quodã modo inſtruat et iducatet ſic tali me
dico ſpirituali accidat ſiẽ fatuo medico coz⸗
poeali :qᷓ quibꝰ putabat adhibere medelam.
medicinis pceptis moætis piculum mmcurre⸗
bant . ã · de eta.et qualuad aures· ꝓcedat igi
tur ſicut inſtruitur.j.e.ſub:.de luxuria:· Sv⸗
peccaſti cõtra naturãet ſeqn · ¶ Vt autẽ tu
qui foeſan ſimplex ſacerdos es melius iſtrua
ris: ſcire debes ꝙ interrogatões iſte cõſiſtũꝛ
¶ Circa pſonas · ¶ Circa pctm̃ · ¶ Circa cir
cumſtantias pſonarũ et peccatoꝛũ.vt patet ĩ
cõcilio ſupeadictoet..e·deus qui · et de pe ·
diſ. v. c. j.de ſingulis ergo per ſub/. ꝓſequa
mur.

Circa pſonas ſic inſtructus eſſe debes · ve

pꝛimo cõſideres vtrũ ſit ouis tua ł extranea
et vtrũ ſimplex ſie:et talem ĩſtruas hm queò
no·'e. ꝗ. qualiter ſacerdos· Vel dilcreta.et
talem ſimpliciter audias:nec multum ſcrute
ris.cũ in omnibus ſit inſtructa:niñ feete tibi
des aliquid reuelauenit plus ꝙᷓ ſibixcv. diſ·
eſto ſubiectus · unt aũt iſte interrogatio
nes que circa pſonas cõſiſtunt et cõſiderare
opoetet· ¶ Qnis eſt qui peccauit Cum ã̃⸗
libet peccauit:nõ dico quibus.qe non debet
alium accuſare ſed ſe tm.vt no· S e. ¶. qualis
ſub/ S. diſcreta. Contra quos deliquit. vt
ſic ſcias qualis emenda ſit facienda: ad G̊ fa⸗

cit quod no:S· de iniurijs· et ĩ quantũ det

et. ·e· ꝗ. quibus et qualiter· per totuzʒ · Co

ram quibus nam ex ̊ peccatũ augetur.ad B

inſtit.de iniurijs · S. atrox · et qð no· S· de te⸗
ſti bus · S. ſup quibus · vᷣ. de pſonis. ¶ Si hoc
fecit ꝑ ſe vel ꝓ aliũ· ꝗꝓpꝛio motu vel ad mãda
tum ſeu ſuggeſtionẽ alterius· et qualis· vtruzʒz
ſeʒ eſſet dñũs · vel pater· vel extraneus.ad B.ẽ

ð̊ homicidio· ſicut dignũ.j·e:mulieres · ¶ Si

miſit nuntios · ſollicitatoꝛes · ¶ alos conſi
liarios. ¶ Zcrutatoꝛes vł exploeatozes aſtu
tos vel ſimplices.ad extosquenduʒ ſecretum
alicuius vel ipᷣm decipiendũ
Circa peccata ·que ſcʒ ſunt pctã que cõmi
ſit·et pe incipaliter querat de ſepteʒ peincipa
libus vicijs · ¶ Drimo tamẽ ſtet ſacerdos in
genere⸗ et hm ꝙ expedire viderit deſcendat
ad ſpecialia · ar:ff · de queſtionibus · l. j. G. qui
ueſtionem.
7 De ſuperbia ergo ſic inquirere põt.·¶ Eu
iſti ſuperbꝰ.ſi dicat ꝙ ſic· audiat ĩ quo et q̃⸗
liter·ſi dicat ꝙ nõ vł᷑ nõ plene expeimat. di
cat ei · kariſſime tu foete nõ nouiſti quid ſit ſu
perbia.ſed pauci ſunt ſme ip̃a·et idez faciat
in omnibꝰ alijs peccatis de quibꝰ duxerit in
quirendũ.vnde dicat · reſpõde ergo mihi hᷣm

nditae
beſub⸗
bbeter
eenen
8 ſt. N
detee
ig od⸗
ſohiget
nenun
fererg⸗
Nli me,
coꝛ:
lam.
neurre
dar ig
na⸗ V
auts n
Ziſtrn
coͤſiſti⸗
reair
patet,
depe⸗
bſogn

e8⸗vt

ranea
qued
etaret
ſernte
ne ubi
y di⸗
gatio
derare
umi⸗
debet
Malis
ntev
Bfa
det

ſoo

ad h

ete⸗
boc
made
vern

conſi
aſtu
tum

tön
cipi
18 I
nde

gi

En
q⸗
di
rſu
iat

n

deturpando!
ſcoꝛdiag:

—

ſanam conſcientiam.

veritatem.
ioeis tui· O
pſiſti ¶ De ſcientia. vel facundia. vel pulcri
tudine · vel cantu. vel nobilitate · vel digni⸗
tate. vel gratijs quas deus tibi dedit iactaſti
te vnqᷓ bintumuihi.· ¶ Fliu taneq; vilioeé te
contempſiſti· uperioei tumendo te parifi
caſti · vel ꝙ melius deberes tenere locum ſuũ.
quia melius ſcires æ poſſes ip̃m regere aliquo
tiens ↄcupiſcendo cogitaſti · ixiſti vnc;
verba ſuperba æ obpeopꝛeia alicui. Dercul
ſiſti per ſuperbiam. FFumens coede conten⸗
diſti. iſputaſti.vilipendiſti· blaſphemaſti

malſti ſcienter autoeitati ma

ona nature.gratie.et foetune que Habeſ

cogitans a deo recognouiſti · et ei gratias non

egiſti.vel ac ſi hoc habeas a te.deũ reco no⸗

ſcere ⁊ eidem regratiari contempfiſti. Fliu
et non te iudicaſti · ¶ Laudem.honoeem. Zlo
riam.⁊ iudicium.que ſolins dei ſunt vſurpaſti
et tibi attribuiſti. vix erit aliquis ſi bene reco
ZSitet qui euadat
e inuidia ſic. diſplicuit vnꝙᷓ tibi bonum
alterius cauſa innidie· placuit tibi maluz cau
ſe inuidie. Cauſa inuidie ideo dico. quia cauſa
iuſticie diſplicere poteſt bonum- maluz pla⸗

cere:ſine pcõ/vt peccatoei ſeʒ daret vexatio

intellectũ.pſa.xxviij·⁊ tantũ 5 ſola vexatio

dabit intellectum auditu· ¶ Detra iſti alij

vel andiuiſti libenter detractionem. ¶ Dixi⸗
ſti vel audiuiſti cauſa infamandi maluz. vk de

.

pſona·vel rebus.vel dictis.vł factis.alteriꝰ
Taeuiſti bona alterius ne locum tuum oc⸗
cuparet:vel gratioſioe te eſſet aliquibus.
daſti vnqꝙ; hominem:a in fine ꝓ tamẽ. vel pnr.
vel per ſed· vel ꝑ niſi: aliquid detraxiſti.vt to⸗
tum vituperares cauſa inuidie. hoc ideo dico
quia ſi notoꝛiũ eſſet publice:et ſi occultum eſ
ſet et hoc ſcires tanꝙᷓ homo. occulte non in⸗
tentione diffamãdi bene poſſes dicere vicium
alicuiꝰ incoærigibilis. vt alij ꝓ ipſum decipi

Beminaſti diſcoedias inter fratres · Lau

non poſſent · vel vt caueres amico tuo qui de

ipſo confidit. nam quidquid agant homines
mtentio iudi cat omues.
De na ſic. habes aliquem odio. ſeʒ pſonam
alicuius que tanꝙᷓ creatura dei diligenda eſt
Peccata aũt ⁊ erroꝛes cuiuſlibet odiendi ſunt
et etiam pſequendi · ¶ Dixiſti conuicia.vł di
centi reſpondiſti quaſi te vindicando· ⁊ p irã.
hoc ideo dico.quia ſecꝰ eſſet ſi cauſa coærectio
nise idem intelligas in ſequen. Perecuſiſti
aliquem. Dniſti contumeliam patri vł ma⸗
cri · carnali vel ſpirituali ¶ Damficaſti aliquẽ
per te vel ꝑ alium· accuſando ipᷣm apud domi⸗
num. vel impediendo bonum vel honoẽẽ ſuũ⸗
vel ponendo ignem· vel calcando arboꝛees. vl

res ſuas furando.vel rapiendo.vel ałs ꝓ vio

lentiam ocenpaãdo· æ quia ipᷣm habebas odio
iſti rixas Beminaſti di

neitaſti lites ¶ Vediſti mquaſ
muſtum conſilium. ¶Yulnera

— 4

—

ſententias:

nam ce Feciſti vnqᷓ vel dixi⸗
ſti aliquid peo laude mundana vel honoee le⸗
culari habendis ¶¶ Impugnaſti vnq; ſcienter

Quod alioeum erat tibi aſſeri⸗

aduocatus:

ſti. ¶¶ Occidiſti cauſa odij. Occidit ſol ſup
iracundiam tuam: vel ſtatim odium ꝙtum ex
parte tua eſt remiſiſti Mouiſti juiſtũ bellu
¶Eeciſti piurationes.vel ałs colligationes
vel alias illicitas pactiones:etiã ſine iurame⸗
to cauſa odij vt poſſes te vindicae.
De accidia ſic. uiſti vnc tepidus æ re
miſſus ad bñ agendum cũ poſſes Hepuliſti
ate gratiam inſpirãtem.quod eſt qĩ;cunq; ho
mo cogitat aliquod bonum facere vel dicere.
cui non acquieſcit.ſed ſtatim peimos motus
extinguit · quos tamẽ in peccato nutrit vbi el
ſent extin guendi vel extirpandi · VDimiſilli
vneꝙ; ire ad eccleſiam vel peedicatõnem Pter
pigriciam æ ſe egniciem

Euiſti nimis delicio

ſus. uliſti confiteri maxime ꝓp annum-
iſti penitentiam tibi iniunctam per⸗
agere; fficinm eccleſiaſticum tibi miun⸗
tum di

n diligenter exequi neglexiſti Diſtuliſti
iuſticiam reddere ex pigricia. Molmiſti ce⸗
lebꝛare· confeſſionem audire · ꝓPter laboeꝛez vi
tandum.quia potius volebas quieſcere.
SBrtaxiclieoxime tuo egenti conſilinz
cuum vel auxilium peopter pigriciam ſolam
PDiſuliſti ex negligentia reſtituere aliena-
ncidiſti vnꝙ; in deſperationẽ·Euit vn⸗
q; tibꝛ Pain laboeem vitanduz tedium vite

tue iſti negligens circa obſeqmium fide
le domini tui a quo paſcebaris.æ induebatis.
et alia bona recipiebas. ¶ NMeslexiſti ſernare
iuramentum tuum; 9 Dilnliſtimeretnane
red dere ſalarium de quo conueniſli. vel aliter
conſiderato laboee ſuo = ſeruicõ ipᷣm remune

rare: benedictus is qui in his nõ peccauit

¶De auaricia ſic ¶ Emiſti ſimonaicꝰ ¶ Vſia

rarius · Dominus violentus. Nudex iniu
ſtus Incautus conſiliarius. auilloſus

ptoe falſariusgs. tro- Deriurns
Bacrilegus . Luſs⸗ DWetarum agro⸗
n eum colendoꝝ violato⸗
e⸗ Ealſus mercatoæ. Mominum quoeumli⸗
et æ maxime viduarum.pupilloeum. paupe⸗
rum æ aliarum mſerabilium perſonarum.op
pPeeſſoe cauſa lucri iniuſti et auari · Hic non de⸗
ſcendo ad ſpecialia.quia nimis eſſet peolixũ.
⁊ ipᷣa in diuerſis ſummis iſtius libei reco llige
re poterit diligens inda gato⸗ 1 ec excuſet
ſe quilibz ab hoc vicio.nam etiam dommni no
biles genere ſed ñ moeibꝰ.æ ĩ dignitate oſtitu
ti ipſam deſtituentes. quaſi mercatoees facti
ſunt· et quaſi omnem viam æ modum adinueni
unt huic vicio ſeruientes. neminem accuſo. h
yſa·c.j.dicit · omne caput lauguidum æ omne
cos merens: a planta pedis vſqʒ ad verticem.
nõ eſt in eo ſanitas.Rodem loco·quomodo fa
cta eſt meretrix ciuitas fidelis:plena iundicij ·
iuſticia habitauit in ea.nunc autez homicide.
argentũ tuũ verſum eſt in ſcoꝛiam.vinũ tuum
mixtum aquapeincipes tui infideles. ſocij fu
rum · omnes dilgunt munera. ſequuntur retri⸗
bhutiones;

e gula ſic. ¶ Fuiſti ebeioſus ſemel æ tũc

videtur veniale ; vel pluries et quaſi de dſue⸗
tudine hoc habes- et tune eſt moetale · ¶ Co⸗
mediſti vltra ꝙ; deberes etiã vſqʒ ad crapulã:
ſuper quo vide quod no.S.de tꝑi ·oedi· . cui ·
ſub · J. tercia:¶ Fregiſti ieiunia in pemitentia
tibi miuncta:vel conſuetudinaria. ſeu indicta.
peopter guloſitatezꝭ: ſuper quo vide quod no.
6. de bler⸗ ein g. guen jeiunandum ſic et
CC.quando non ¶Gecepiſti non ieiunus euka
riſtiam· vel confirmatõem. vel alia ſacramen⸗
ta eccleſie ſanus et foetis.nullo imminente pe
riculo.vł imminente.ſed peeuidere tibi potui
ſti · ſuper quo vide quod no · S· de ↄſecra · ec·.
die ij⸗ auiſti te ſplendide· pauperibus iux
te poſitis nimis eſurientibus et fame moeien⸗
tibus te ſciente.et ſubuenire contemnente vb
negligente .· ¶ Comediſti mmis peopere id ẽ
ante bozam terciam communibus diebus ˖ vel
ante nonam in ieiunijs. vl anteq audires miſ
ſam cum poſſes audire:ſed magis volebas ſa⸗

ciare ventrem ꝙᷓ mentem· vel anteꝙ;ᷓ appetereſ

nec eras infirmus.nec debilis · ſed cauſa gulo
ſitatis tm̃ vel inhoneſte ſocietatis hoc feciſti-
Inuitaſti alios ad equales potus vł ad bi
bendum nimis. Daraſti tibi ſpecies vb ele⸗
ctuaria non cauſa medicine.ſed vt vinum me⸗
lius tibi ſaperet ad bibendum et te foetiꝰ in⸗
citaret vltra ꝙ; nature tue expediret ¶¶ St nũ
quid pꝛo alijs talia paralſti et eis peopinaſti ·
t nunquio de cibarijs idem feciſti · ꝗ St
nunquid plura fercula ꝙ; nature expediret ti⸗
bi et alijs peopinaſti · Nunquid in ſcanda⸗
lum aliozum contra conſuetundinem regionis
feria quarta.vel ſabbato:vł alijs diebus· car
nes palam et publice vel alia cibaria comedi⸗
ſti · ꝗq Et nunquid moee canine totum comedi
ſti vel bibiſti vt gule tue ſatiſ faceres non na⸗
ture.et conſocijs nihil dimiſiſti nec aliqd eis
dediſti. Ec nunquid moꝛre veſino ſeu leoni⸗
no miis auide m cibum etiam viliſnmũ gule
flamma accenſus.nõ dico comediſti ſeò deuo⸗
raſti. ¶ Aunquid diuites et non pauperes te
cum ad menſam aduocaſti:et ipſos vltra ꝙᷓ; na:
tura requireret refeciſti · quis eſt is qui ſe poſ
ſit de omnibus his ſalua conſcientia excuſa⸗

re;
De luxuria ſic Commiſiſti foænicatõnẽ·
que eſt.quando ſolutus ſecularis cognoſcit ſo
lutam non virginem nec religioſam. ⁊? ¶ Com⸗
miſiſti ſtupꝛum quod eſt virginem deflozare·
ꝙ / Commiſiſti adulteriumquod eſt cognoſce
re coniugatam. vel cognoſci ab vxoeato·
Commiſiſti inceſtum. quod eſt quando co⸗
gnoſcitur conſanguinea vel affinis carnalis ł
ſpiritualis· vnde et ad religioſas perſonas ex⸗
tenditur. / Deccaſti contra naturam. quodò
eſt qñ mulier alic cognoſcitur q; natura requi
rat ·quem modũ cũ quilibet naturaliter nouit
et cum ipᷣm natura exponat.omnis alius qui⸗

cunqʒ ſit ille eſt contra naturam. quos modoſ

nec volo ſcribere.nec conſulo tibi ꝙ reueles ·
vt no. S. e. ¶. H. j. v·nota qð dicit · Sʒ ſic cau
te dicas· tu bene ſeis modum qui naturalis ẽ
accidit tibi vnꝙᷓ aliter pollutio · Si dicat ꝙ ñ ·

nihil vltra queras:Sĩ dicat ꝙ ſie.queras vtꝝꝝ
doꝛ miendo vel vigilando: Si dicat doꝛmien⸗
do. queras vtrum cum muliere vel ſine mulie
re-quã concupiuiſſet vel cuzʒ alia et an nimis
diebus peecedentibus bibiſſet vel comediſſet
et q;tum eſt tepoeis qð ſibi ñ æciderat.quia ſi
ſemel in menſe accidat tantum· poteſt peeſu⸗
mi pollutio naturalis: et talis non eſt timen⸗
da · quod plene dic vt no · S̊ de adulterijs · J. ꝗᷓ
ſit pena lenocinij.v.in fine videndu eſt. et ſe⸗
quentibus. ꝙ¶¶ Si vero dicat ꝙ vigilando ac⸗

cidit ſibi pollutio:queras vtrum ſine muliere

Si dicat ꝙ ſic.queras quomodo· ſin autem di
cat ꝙ cum muliere · queras vtrum extra vaſa
vel intra ·et quomodo. et ſic caute peocedas
ne ipᷣm aliquo modo de modo inſtruas · h po⸗
tius ab oꝛe ipius extrahas qui commiſit· Sed
et non ſolum de operibus· ſed et de locutioni
bus.nutibus:et cogitationibus· et alijs ſimi
libus queri debet·dicas ergo· ¶ Concupiui⸗
ſti vnꝙᷓ aliquam mulierem in coede tuo concu
piſcentie coſentiendo· moæetale eſt · q Incita⸗
ſti vnꝙᷓ aliquam ad libidinem ꝑ te vel per aliũ
vel per oſtentationem tui: oꝛna mentoꝛumve
tuozumſicut faciunt alique mulieres:et peo⸗
pter hoc ſpecialiter plus ꝙᷓ peopter deum ad
eccleſiam et peoceſſiones euntes · et per foeuz
corizantes ꝙq Riſiſti vn; vel cantalſti: vel nu⸗
tum feciſti alicui mulieri:vel ipᷣa ti bi. cum in⸗
tentione illius pecccati committendi · q Inci
taſti vnꝙ; te cum non appeteres. comedendo
electuaria calida.vel alio modo·ad libidinez
exercendam. ¶ Dixiſti vnq; mendacium. vel
verbum ocioſum.peo aliqua muliere bhabeda
G, Flic tamen no · ſcòm augs· octo ſunt gene
ra mendaciozum. de quibus no.S. de unur ·
C.quot comites:v·dꝛcit tamẽ et ſequeutibꝰ·
Verum ex verbis aug ibi poſitis traditur ma
giſtraliter alia diſtinctio beeuioꝛ et planioe ·
quoniam mendacioeum aliund permcioſuz ſiue
malignitatis· aliud officõſuzʒ ſiue pietatis ali
ud ridiculoſũ ſiue iocoſitatis · xxij · q ij · ne qs ·
¶ Dernicioſuzʒ medaciũ ↄpeehendit peima·. v
genera per aug: enumerata.xxij q ij peimuz·
H¶ Officõſuz vero tria vltima genera per eun
dem auguſ. enumerata ibidem et additur de
iocoſo· ed nonne quodlibet mendacium
moꝛtale eſt.ita videtur · Os· perdes omnes qꝗᷓ
loquuntur mendacium. Item· os quod menti⸗
tur occidit animam· Rugꝰ: nec artificõſo nec
ſimplici verbo opoztet quemquã decipere · q⸗
quolibet modo mentiatur quis· occidit aĩam
.„d ho dicas cum aug quod omne menda⸗
cium eſt peccatum.xxij:q·ĩij.mihi non abſur⸗
de videtur omne quidem mendacium eſſe pec
catum· ꝙ & liquando tamẽ eſt moetale · aliqñ
veniale · Dernicioſum em̃ peccatum · id eſt· qðᷣ
nocet pꝛoximo·de quo no· õ.ꝓxi·v.pernicio
ſum · ſemper eſt motale.xxij:q·ij · peimum· et
c. ne ais Sendactenn vero officioſum · id
eſt.quod nulli nocet et pꝛodeſt alicui · de quo
no.S·vofficioſum.et iocoſum ſimiliter e pee⸗
catum veniale in homine imperfecto ſeðz om

nes. xxij · q · ij ne quis · Si queras qð pctĩ

ſit maius. offieioſum mendaciũ · an ĩiocoſuzʒ · In
Hhoc eſt diſſenſio· Quidã em̃ dicunt p maiꝰ eſt
officioſum:quia fallit ꝓximũlicet nõ noceat
quod nõ facit iocoſum· Flij aũt dicuut ꝙ offi
cioſum minꝰ eſt.qꝛ ꝓdeſt alicui qð nõ facit io
coſum Zed nũquid in Pfecto homĩe o mne
mendaciũ eſt pctin moætale.dicũt quidã ꝙ of⸗
ficioſum moetale eſt pfectis:iocoſuz vero ve
niale · Si queras ab eis quare ꝛocoſum non eſt
moꝛtale eis ſicut officioſum · cũ peimũ ſcʒ io⸗
coſum nulli peoſit qd nõ eſt moetale.ſcðᷣm ve⸗
ro ſcʒ officõſum peoſit.Reſpondent ꝙ iocoſuz
non fit ex animo. nec ꝑ ipᷣm homo aliũ inten⸗

dit decipere · ſecus in officioſo· Flij dicunt

ꝙ mendaciũ officõſum ſi eut ⁊æ iocoſum in ho⸗
mine pfecto veniale eſt. ſed tñ grauius eſt ꝙq;
in imꝑpfecto homine.⁊ hec opimo humanioe
eſt· ſcz rai.paima tñ tutioꝛ eſt.ar.v.di.ad eiꝰ
vero ↄcubitũ· no aũt dictũ eſt de ioco⸗
ſo mẽdacio.intelligas qñ nõ dicit ad fallenð-
quia nouit ille cui dicit iocãdi cauſa fuiſſe di
ctum:ſicut innuit auguꝰ.xxij. q:ijene quis.
oc etiã intelligas niſi foete dica ex qua
dam cõplacentia.ſeu delectatione· ſen frequẽ
tia aſſueta · ſicut faciũt mmmiioculatoes:a eiſ
ſimiles.nam tunc põt dici motale.⁊æ tunc ve
re habet locũ ꝙ ð omni vbo ocioſo c. Rug.
Nullũ peccatũ adeo vemiale eſt. qð nõ fiat cri
minale dũ placet.xxv.di.q. alias. ꝗ lemo

aũt pfectus dicit religioſus. qui ex toto renũ

ciauit mundo cheiſto: Oat h·v. Si vis pfe⸗
ctus eſſe vade vende omĩa que habes ⁊ da
Pauperibus ⁊c multo foetiꝰ epᷣs. qui ſicut di
Snitate peecellit. ſie etiã religione = ſanctita
te debet alijs pᷣeminere · J. de voto.ex multa.
X..j. ad fi. Flij intelligunt illũ es pfem̃ qui ſi
moæeret' ſtatim ad eternã pacriã conuolaret·
Quið ſiquis mẽtiat' alicui cauſa placendi
ſeu adulatõnis.videt moꝛtale.vt patet in hiſ
que no·õ·e.v.hoc etiã intelligas. Sed vtra⸗
dicit augꝰ.ponẽs tale peccatũ inter venialia

vt patet in his que no· S· e.ꝗ. de quibꝰ pecca
tis · ſub· J. tu dicas· v· qᷓ aũt dicant· So.tri
bus modis dicit' quis adulari· g Peimo. at⸗
tribnendo alicui bonũ qð nõ habet · æ hoe di
cunt quidã moetale·alij veniale. Dotelſt tñ di⸗
ci ꝙ ſit moetale ĩ mimis ⁊ ſimilibꝰ.ſicut appa
ret in his q̃ no.õ·e · v. hoc etiazʒ. in alijs vero
quibꝰ hoc foete perraro = ex euentu accidit
veniale Secundo. appeobando malũ quod
habet q̃s: ⁊ hoc ſcdᷣm omnes ſemp eſt moeta⸗
le · ar · lxxxiij · d· erroe · · de ſen· excõ. q;to· ad

hec duo membea ↄpeobanda facit quod legi

xxij · q·ij.peimũ · xlvj.di:ſunt nõnulli:=. c.cleri

cus:· Tercio ſupexaltando bonũ qdð habet
et hoc eſt venale: ⁊ ſic intelligas dictũ aug·

Qð ſiquis querat a me honnnẽ latitantẽ in
domo mea intendens eum occidere. nunqd de
beo mentiri ⁊ dicere ꝙ neſcio vbi ſit · videtur
dicere augꝰ.ꝙ in hoc caſu mentiri nõ debeo ·
nam ſcom ipᷣ̃m nullus etiã ad ſempiternã ſalu⸗
tem eſt opitulante mendacio deducendꝰ. 1dẽ
Ne quis arbitretur ꝓfectũ ſpũalem hominẽ
P iſta tpali vita.moete euiꝰ ſua vel alteriꝰ nõ

malum grauius faciat.

caſu mentiendu elle;

occiditur anima debere mentiri · ſed taceat · vt
ſic neqʒ peodat:neqʒ; mentiatur: neqʒ occidat
animã ſuã peo coepoee alteriꝰ. xxij.q.ij·neq̃ſ:
Iſidoeuſ.Omne genus mendacij ſumope fuge
nec qualibet fallatia vitam alicui⸗ defendas
caue mendaciuʒ in omnibus.xxij:q.ij· omne·
Zugꝰ.periculoſiſſime admittit hec compen⸗
ſatio:vt nos faciamus aliquo maluz ne aliꝰ
xinj. di. qd ait· ⁊ Bte⸗
nent pleriqʒ doctoꝛes· 77. Flij dicunt in tali
I Var lipi ſic de⸗
beo ꝓcedere Deimo debeo tacere ſicut do
cet augꝰ.xxij·q.ij:ne quis.⁊ hoc qñ nullum
in taciturmtate mea vido periculũ imminere·
alioquin ſi periculũ imminet. puta·:qe ex B cõ⸗
uincit querens ꝙ intus ſit ille quẽ querit · de⸗
beo me tranſferre ſi poſſuʒ ad aliã materiã in⸗
terrogando eũ de aliquo alio facto· xliij. diſ.

in mandatis· vel poſſum reſpondere aliquod

verbum equiuocu .puta non eſt B.id ẽ.non co
medit . vel aliud ſimile. ſed huic otra dicũt ſu
peadicte autoeitates et maxime autoeitas iſi
doꝛi . Dicas ꝙ ſic poſſum reſpondere. ſ ta⸗
lem queris curre ꝙcitiꝰ illue ita tñ ꝙ oſlẽdã
ei aliam viã quã fugiens teneat : vel al iũ locũ

quęè intrauit latens · æ dicã ei ꝙ miſi cito currat

foete nõ poterit ip̃ᷣm ↄſequi. nec etiã innemire
Vel ſic.frater:multi intrat domũ iſtã ⸗ exeũt
quos ego non video ·neqʒ ſcio: ſi eſſet hic ita
bene poſſes tu vel alius ipᷣm videre ſieut ego⸗
Si multum inſtet querens. nec ei iſta verba
ſufficiant · æ⁊ domus ſpacioſa ſit.potero dicere
des ſcit neſcio vbi ſit.id ẽ · in qangulo domꝰ
latitat · ſie debeo intelligere.a ſi poſſum ipſum
tenere in verbis his vel ſimilibꝰ. ita ꝙ; nulluz
periculũ immineat. bene erit.alioquin potero
ei dicere.ego ſcio ipᷣm ⁊ ſtatim oſtendã tibi.
hoc nõ poſſum bono mõ facere.niſi peimo mit
tam quodam.æ ſic mittere poſſuz ꝓ ep̃o vł
dño terre qui ipᷣm ſaluet.Vel ſi dñs terre ipᷣm
querit.vł timet ne ipᷣm interficiat.finalit de
beo infoemare meã oſciam ad negandũ æ di⸗
cere · nõ vidi ip̃m diu eſt · poſſum em̃ din intel
ligere ſicut volo.Vel dicã ſimplicit' infoꝛma⸗
ta oſcĩa · nõ eſt hic · id e· in loco vbi teneo pe⸗
des meos· VYel etiã ſi ſimpliciter negem · ñ pec
cabo ↄſcĩa inf oemata: nec dicaz mẽdaciũ. qðᷣ
nihil aliud eſt ꝙᷓ ↄotra mentẽ ire: qe nõ intẽdo
ipᷣm fallere.nã ſcðᷣm aug: men daciũ nihil ali
ud eſt ꝙᷓ falſa ſignificatio vocis cũ intentione
fallendi.xxij·q.ij.q.ille ergo · ⁊ · e · is aũt. et HB
ſatis innuit aug· xxij.q.ij.peimũ.Snec ſe qſ⸗
ꝙ in recte noſtris factis tam male moueri ſen
tiat· vt fiat etiã ammo deterioe. longeqʒ a pi
etate remotioꝛ. ⁊ ad hoc faciunt młta exepla
poſita· xxij· q·ij. vtilẽ·æ· e.querit' cur priacha
metiri voluit · æ. S. jte opponit' ꝙ iacob mẽti⸗
endo. /Sz3 nõne eadẽe actione meret quis et
demeret in mẽdatio pietatis. ita videt'. nã in

eo qð mendaciũ eſt demeretr. in eo vero qð pi

etas eſt meret. ⁊æ hoc apte vider ꝓbari poſſe

exemplo obſtetricũ ·qᷓ abſtinẽdo ab occiſone
pueroeu merebant'. mentiendo vero pharao
ni demerebant · qꝛ mẽtiebant· pᷣmiũ eternũ

fuit eis mutatũ in tempoeale: ſcᷣm aug· xxij.
q· ij·ſi quelibzʒ culpa· Sed ↄtra: qꝛ eade actõe
nõ põt q̃s mereri æ demereri ar ·S· de baptiſ.
maioꝛes. ¶.ſed adhuc querit /lvij · di · c · vnico
Hloc reliquit rai:diſputationi: Tu dicas ꝙ;
nunqꝙ; eadem actione põt quis mereri ⁊ deme
reri vitã eternã cum effectu.vt in vltimis cõ⸗
coedã poteſt tamẽ mereri quo ad cõmutatio⸗
nem. vt in pemis ↄcoꝛ · Queras etiã ð om⸗
mbus alijs vicijs · que ſi vellemꝰ ꝓſequendo
ſcribere.nimis eſſet ꝓlixum.ſed hec ſufficiant
ſine ↄcoꝛ.quas in ſuperioeibꝰ ſub·¶. omiſimꝰ
ex certa ſcientia cauſa beeuitatis · ad inſtruen⸗
dos vtcunqʒ ſimplices ſacerdotes · cũ alijs qᷣ
S.no.et. ·ſubſequunt et ꝑ iura poſſunt om⸗
nia ↄpeobari ꝗꝙ Quid ſi maritus adducens ſe
cũ vxoꝛem ſuã.confitet coꝛazʒ ea quod anteqꝙ;
eam duceret ↄgnouerit ſoꝛoeem ſuã · quid erit
ↄſalendum.cũ vxoe dicat ꝙ nõ credat· immo
putat qð hoc dicat in fraudem· marito ↄſulazʒ
ꝙ nec reddat debitum nec exigat:mulieri ve⸗
ro quod exigere põt h̊ nõ reddat.· ¶ Sm aüt
quelibet veniat ſeparatim ⁊ idem ↄfiteat .tũc
ei põt ↄcedi ↄſulendo ꝙ; exi gat et reddat:ar

jĩ.de ſen.excõinquiſitiom.S:de iur̃iur:mulie

ri·et iunge quod no.õ.de iur̃iur · ſub· J. nunc
redeundu. ꝓ. et ſup quibus· S· quid de cauſ-
monachationis: ⁊ ſequentibꝰ.
Sare circumſtantias pſonaꝝ et peccatoeuz
Sebes inquirere ſcdᷣm quod illis vernbus cõ
tinetur-
Quis ·quid· vbi:p quos.quoties.cur:quo
modosquando⸗ B
Quilibz h ſeruet anime medicamina dãdo·
Ergo ſcire debes ꝙ hee circumſtantie quo
ad pſonas ſunt ↄſiderande · ſcz vtrũ ſit ¶ a
ſculus vel femina: Iuuenis vel ſenex ·
Liber vel ſeruus· abilie vel ignobil ·
I¶ In dignitate vel officio eccleſiaſtico vel ſe⸗
culari ↄſtitutus:vel peiunatus.· Sane men⸗
tis vel furioſus: ꝙ ſtutus æ ſciens vel ſim⸗
plex et ignarus· ꝙ Solucus vel diugatus
VVLaicus vel clericus. Secularis vel re⸗
ligioſus Litteratus ł illicteracas Deo
pinquus.vel affinis:vel extraneus. omi
nus vel mercennarius / Fgricultoz. ꝗ¶¶ Cau
po· Delliparius vel alius operatoæ b mer⸗
catoæ:ſocius ł non.vel homo ocioſus⸗ Chri
ſtianus iudeus hereticus· vel paganus:
Contritus et penitens vel irridens Can
te tamen interrogandus eſt: puta in foenicati
one.ſi erat virgo vel coerupta · vidua vl mere
trix· Oiu gata vel ſoluta·ſecularis vel regula⸗
ris · ↄſanguinea vel extranea:non querat nom
quia ſicut peccatoe nõ debet aliũ ſpecifican⸗
do accuſare.ſic nec peeſ biter interrogare · et
de B no.S·eſub/ꝗ.circa ꝓſonas:v· cuzʒ quali
bet · Sed beeuiter ð pſona que et qualis ſit cõ
ſiderandũ eſt diligenter: et ſcdᷣm qualitate ip
ſius de diuer ſis peccatis alijs inquirendũ eſt
et etiaz penitentie variande· ſicut apparet ex
his que no.S·e.. cui ↄfitenduʒ ſit: ſub.ꝗ. cui
papa:et ſequentiet·.e..que pnia.
Circumſtantie vero peccatoꝝ ·alique ſunt

concomitantes alique allicientes · vt no· . e⸗
JG.qualis ſab ꝗ.integra.v.no.ꝙ dicit · ⁊ ſe ·
e dcomitantibus inquiri debet a cõſide⸗
rari opoætet: Quid ſit co mmiſſum et quale
vtrũ ſczʒ ſit peccatũ ſapbie ł alterius generis.
Vtrũ ſit veniale vel moetale· ſcõm ea que
no.S.e. de quibꝰ peccatis.et.S.e. ſub · ꝗ. cir⸗
ca peccata. ¶ Vtru ſit enoeme vel medioe re
Deimcipale vel acceſſaeiũ· vt patet in his qᷓ
no·· e ·v.pꝓ quos. Manifeſtũ vel occultuz
ſcòm ea que no.õ · de tpi · cedi · S. ⁊ cui. ſub · ·
peima regula · ¶ Recens vł quatriduanum.
antiquũ et fetens·ſcm ea que no · S. e · J. qbꝰ
et quot dietis . . hi ſunt tres moetui · ⁊ le · ſie
camen vt de vſitato querat in ſpecie · de inuſi
tato caute æ in genere · ſcðõm ea que no · ; e.
ſub · de luxuria.S.peccaſti dtra uaturam ·
ſe · /Vbi ſit commiſſum.ſcʒ loco ſacro aut ꝓ⸗
phano.in domo mariti ·patris · domini · vel ali

bi· / Der quos· ſcz mediatoees:internuncioſ

omnes em̃ tales ſunt rei et ꝓpticipes eiuſdem
damnationis · Item cum quibus · et ꝓ qui
bus · et contra quos · vt de hoc no.S · e · ſub · ¶.
circa ꝓſonas. ¶ Quotiens · vt non ſolum ipſa
peccata· ſed a vices et iterationes querat:æ ſi
recoꝛdatur: dicat quotiens cognouit mulierez
et quot mulieres· / Quotiens fint ebeioſus
vel alios inebeiauit. et quot: Quotiens di⸗

xit verba ↄtumelioſa.vel falſa et nociua. ⁊ cõ

tra quos:et quot.æ ſic de ſingulis.St eſt ratõ
vna·.qe vulnus iteratũ tardius ſanatt. /Cur
id eſt. quali intetõe ̊ fecerit: vta ipᷣe temꝑta
tiones pᷣuenerit vel a temptatõe p̃ᷣuentus fue
rit: ſcᷣm ea que no· g·e.ſub · ꝗ. de luxuria · vH·
incitaſti vnqꝙ. et ſe · ⁊ ſub · C. de gala · vx· paraſti
tibi · ⁊ le · ta ſponte vel coactus· æ an cõ
ditional i coactione vł abſoluta.ꝙ In cupi⸗
ditate vel pauptate. ꝙ& Et vcrũ ludendo vel

nocendi aĩo. ꝙ Qũo· de modo ſcz agendi et

patiendi: æ peeparandi.æ operandi .⁊ cogitan
di. loquendi.⁊ vtrũ latenter a ꝓditionalit·.
vel apte patenter.⁊ ꝙ; alius nõ ↄfidebat de
ipᷣo vtrũ dando pecuniã· vel mnando. vk pꝛe
ces offerendo· vt mutauerit habitũ.vl fin⸗
xerit ſe aliũ ꝙᷓ eſſet.et ſic de alijs:qᷓ ſcõᷣm rai.
melius acta ꝙᷓ lectione ſciuntur. Tu dicas ꝙ;
deterius. ge deterius elt agere ꝙᷓ audire ſed
foete voluit dicere melius · id ẽᷣ. plemꝰ. b ꝙ tu
tius eſt ſacerdoti vt peccatoꝛ hoc ꝓ ſe addi⸗
ſcat· qᷓ; ꝙ ꝓ incaute interrogatõis lectõzʒ ab eo
inſtruatur: quod dic vt no ; S. e · ſub . C. de luxu

ria · S · peccaſti ↄtra naturã:a ſe· Qñ. vtruz

ſcz die bꝰ ſolemnibꝰ vel peiuatis. tꝑe quadea⸗
geſime ſacre vel alio · vti tpe vigiliaꝛaieiu⸗

nioꝛz· vel alio. vtꝝ pꝰ pacẽ refozmatã vł añ ·

vtꝝ poſt pñiam vel añ ij/ Doero in ſumma cir
ca religioſos hec ſunt ↄſideranda· ſcʒ ¶ Dee
latus negligens . Diſcipulus inobediens

enex obſtinatus · ¶ Iunenis ocioſus·

urialis religioſus· / Cauſiò icꝰ ꝗ1 Flabi
tus pᷣcioſus. / Cibas exquiſitus · G Bumoe
in clauſtro · Lis in capło · ꝗ Diſſolutio imn
choꝛo · Irreuerentia circa altare · ꝗ Sacra
negligere / Mobilis ſupbꝰ /auꝑ inuidꝰ

die
tſe.
ſden
cual⸗
heng,
eaque
Gelr:
oere
boog
uleiy
b.
um.
lerſe
nuſ
e.
dm⸗
ut P⸗
velali
hciof
ſdem
qgoi
b.g.
ipſa
rſi
erez
oſus
8 di⸗
100
racõ
Cur
npta
fue⸗
H⸗
raſti
nco
upi:
vel
et
tan
it.
de
ſee
fin⸗
rai⸗
8
ſed
t
di⸗
eo
m
luz
ea⸗
iu⸗
⸗
tir

¶ Deopeĩetarius· ¶Cuſtos luxurioſus.

Q Contra hoſpites queruloſus. ¶Introituſ

ſimoniacus.
clericis aũt ſeceularibꝰ inquirendũ eſt.
¶ De vite babitus honeſtate ·¶ De ſimo⸗
ma.¶¶ De negociatione a alijs que ptinẽt ad
anariciã · ¶ De dilapidatione ſi adminiſtratõ
nem habete et ꝓdigalitate ¶ De hoſpitalita
te nõ ſeruata e n facta elemoſina · Ue

cepeione beneficij et negligentia ſeruicij
FWe venatione⸗ ./De re ularitate De
adnocatione De ludo- Je eccłia ĩ qua
quis canonicꝰ eſt nõ defenſa ſed foꝛte oppeeſ
ſa. ¶ De electione ↄtra ↄſcientiã facta We
ↄſpiratione · ¶ De ſtatutis ep̃i et peeceptis
ſinodalibus nõ ſernatis. De inuidia e
odio· ¶ De dtemptꝝ ⁊a irreuerentia peelato⸗
rum.
= ſecularibus: ¶De violen⸗
.

rijs ; e coꝛrupta iuſticia: /¶ De nõ facta.

e dilata.
Xmiliti bus. De rapinis · ? De adulte
rijs · ¶ De falſis teſtibus inductis. De fi⸗
delitate facta et nõ ſeruata.
mechanicis · ꝗ De mendacio De per
iurio · ODe furto. De opere ficte facto-

NRburgenſibus et mercatoeibus · De ba
ratis æ vſuris · Oe falſis menſuris: Y Fal⸗
ſis ponderibus · ¶ Venditõe tpis · Et alijſ
frandibꝰ circa ↄtractꝰ adhibitis;
¶ IZruſticis. De feſtis fractis. ¶ De de⸗
cimis cenſibus = tributis ſubtractis: ¶ Oui⸗
bus æ alijs aialuibusfructibꝰ = alijs rebꝰ vi⸗
cinoeũ ſublatis: De terminis agroꝝ euul
ſis et ſimilibus.
mulieribus de peccato carnis = ſoetile⸗
gijs: ſuperbo oenatu·: vano· ſumptuoſo.litigi
oſis verbis ⁊ ocioſis et ↄtemptu viri· quubꝰ⸗
ali que nõ ſubeſſe ſed dominari volunt. æ alijs
omnibus ad Hᷓ ptinentibꝰ. oꝛdinatõ ezʒ apłi
qui caput mulieris viꝝ decreuit · xxxiij·q.v·
cum caput · ¶ De omnibꝰ ſupeadictis ⁊æ alijſ
multis qᷓ nõ pñt ſcribi per ſingula dʒ confiteri
peccatoꝰ ſi recoꝛdat et ↄteri · ¶ SZed ⁊ de bo
nis omiſſis·que ſeʒ potuit facere ⁊ nõ fecit · vt
patet in his que nota:S.e ſub.ꝗ.de accidꝛa ·
et quippe dicunt delicta ·i.derelicta· ð qui
bus ps.delicta quis intelligit·ot põt reſpon⸗
deri ꝙ pauci:· ¶ Item de omiſſo · ſeʒ tpe mutili
ter lapſo·qe ſcdᷣm berñ.ſicut capillus nõ peri⸗
bit ð capite.ita nec momentũ de tꝑe.Idẽ om
ne temꝑpꝰ tibi impenſum.requiret qualiter ſit
expenſuʒ · Põt tñ dici ſicut idẽ dicit:nihhil cari
us tpe. ſed heu nibil vilius hodie expendit⸗
tẽ quia aĩias ꝓximon. nõ ſolũ inſtigando-
vel malũ exemplũ pᷣbendoł alio mõ:deo ab⸗
ſtulit.nec per bonũ verbũ vł exemplũ ab oꝛe
cruẽto diaboli eripuit:h etiã ereptas a ſe ł ab
alio in malo ↄfirmauit· Itẽ qe fuit cã mali
exempli multis.⁊ qe nõ fuit cã boni exempli
te de triſticia quã bonis peccando intulit
et leticia quã eis bñ opando nõ dedit · Neez
quia eccłiam dei ſcandaliza uit et inobedienſi

ei fuit. ¶ Nec ſolũ cogitet quid et quali fe⸗
cerit.ſed ꝙᷓ iniuſte tã benignũ · tã vtile.tã miſe
ricoedẽ ·tm̃ creatoee tm̃ dnimnõ alienũ h ſuuzʒ
deum.offendit. et in off enſione tãdiu pPleue⸗
rauerit · ꝓbantur hec omiĩia de pe · di. v. c. j. .·
