infra· xx· dies cõnumerandos a tempoꝛe no⸗
tionis penaz excõicationis vitabit · h mpis la
pſis ligatus eſt ipſo iure · ſic intelli go · j · e · du
ra: . vl · quis alij intelligant illud de ſente⸗
tia lata a dyoceſanoar.peo me.j.de exceſ.p

la.illad.ih. j·⁊æ. m· q nj.offeratur DZed er

aliter intelliget G̊ gof· vt no·j·e.G·h ineo.

— , — —

—

m

P
10.

fa

dite
degni
luge
tnb⸗
npond
ndei.
a der
dinaie
hrino.
,jr m
iſcs.
bel p⸗
demn
pemis
söcki
ſiq
ßal
terloj.
4pit
imiht
uicnn
num⸗
quo
o da⸗
8ͤexe⸗
nRum
vel Ar⸗
merit.
nos ſta
ent do
ieſiin

epe

na im⸗
al
lſum
a eſt
ij ad
tpu⸗
3C
ncoe
ſſuec
Nab⸗
vten
los.5
,ſ. tñ
eos
cote⸗
mins
ide
fuont
ß
rtt⸗
uin
no⸗
la
du
ne⸗
ſp

da.

eo⸗

Deeterea vſu cõmittitur falſũ ſi quis ſe ꝓ
milite Seſſit ceũ nõ eſſet.vł illicitis inſignibꝰ
vſus eſt. vel fallo èuplomate. i. interdicto
certi loci itinere beenioei via cõmeauit· æ ta
lis eſt ꝓ admilñ qlitate grauiſſime punieduſ
vt ae ff · e eos q . vl.⁊ ide eſt in nõ oedinato
qui gerit officiũ oꝛdinati.ĩ.de cleri.nõ oꝛð ·
miniſ. c.j.⁊·ij ·I Ode in eo qᷓ ſub pᷣtextu clerici
cũ munꝰs clericale nõ adimpleat alijs ſe mu⸗
neribꝰ ſubtrahpere conat'⸗ C de ſacroſanctis
ec · qui ſub p̃ᷣtextu:S.de vita:⁊ hone:cłi.c.⸗fi.
Idẽ in eo qui cũ nõ ſit clericꝰ canq; clericꝰ ni
titur eccleſiaſticũ bnficiũ obunere.õ.ð trãſ⸗
act. ex literis · S. de reſcrip·cũ adeo· ¶ DZʒz
in eo qui vſu falſũ cõmittit dil.nã ſi quis fal
ſum fabeicat.nõ vtendo non releuat' a pena
falſi.̊ is releua ad cuiꝰ manũ deuenit fᷣłm
inſtrjm q aliꝰ ↄfecerat nec voluit vti.vł eciã
vſus eſt ignoꝛãter.vt· C· e:ſi falſos codicil⸗
los:nã ſi innocentiã ſuam ꝓbet æ eum a quo
accepit exhibz liberat. vt· C. e. l. maioeẽ.ad

ide ·. de exceſ.pla.inter dilectos:G. p̃terea.

falſũ em̃ nõ cõmittit' niſi dolo:vt no:õ·e. .
qᷣd ſit falſicas. S Otra.j.e.adò falſarioꝛ · dic
ꝙ ſpãle eſt in fallario dñi papevt ſi q̃s vtaꝰ
falſis literis apłicis etiã ignoeãter nõ excu
ſetur. ut ibi.St eſt ratio.qe lr̃e pape cũ multa
diligetia æ exqſita curioſitate fiũt·S̊.ð reſeri
ptis· cũ adeo⸗xxxv.q·ix · apłice.vel dic ꝙ il⸗
la dec.ĩ.e.ad falſarioꝝ.loquit cũ q̃s falſis

literis a ſeip̃o ebtentis vtit. vbi nulla eſt ex

culatio.ut in·l.p̃dictis:qe viciũ rei e ñ ex⸗
cu ſat.C. de reſcin.ven.quiſqᷣs m gof.Sʒ B
nõ placet ꝙ ignoꝛãs lige · na æ q;ms multũ
examinent reſcripta apłica.tñ multe falſita
tes cõmittuntj.vt patet in his q̃ no.j.e.ſub
g· poero.⁊· v·ſeq̃n.⁊ aliq̃ ſũt q defacili non

apparet · vt no.in.e. ſub· J. ·nono.⁊· J.e. . f.
vS:ſinaũt ita latet falſitas.⁊ ſemp debz eẽ ꝓ
babilis ignoeãtia excuſata.S: de cleri: excõ.

miniſ. apłice.die ergo ſicut no· · e. . = q̃lit᷑
punia. v.in falſario dñi pape.⁊æ. v. pce.poe

ro. ⁊. S. e· ab illov. vſu etiã cõmitti vſqʒ ad

S· p̃terea. ¶ Qultis etiã alijs mõis cõmittit
falſũ · vt ſi q teſtm celauerit.amouerit.rapu
erit · del euerit. interleuerit. ſubiecerit. vł feᷣm
teſtm̃ ſcripſerit·ſignauerit.recitanerit. dolo

malove ea fieri curauerit · vt· ff. e. qui teſtĩ ·

Itẽ qᷓ edicta coeruperit.vel rem duobꝰ alie⸗
nauerit.niſi ad tꝑs relega.nec bona auferũ
tur.ſicut ⁊ in eo ꝗᷓ iudice coeruperit.vt.ff.e.

i: penb.æ. I.ꝗqᷓ duobꝰ.Is aũt qᷓ rè duobꝰ inſoli
dü obligauit. crimine ti ſtellionatꝰ tenetur
vt.ff. de crimi.ſtelli.l.nj. Ite qᷓ inſtra apud ſe
depoſita pdiderit aduerſarijs deponæétis fal⸗
ſum cõmittit · vt· ff. e. l. j. . is qui:⁊æ de penis.

ſi quis aliquidòꝗ.ſi quiss
Toero circa reſcripta ap.ſe.fal ſitates va
rie cõmittunt ¶ ODeimo cũ modulꝰ vere bul

le falſatur ·qe fit alius eiuſoẽ foeme.æ ſie fła
vulla min B; falſo modulo impeeſſa falſis lrñis
apponit. ¶¶Secũdo cũ foeamen vere bulle

ſublèuat' ſupius æ inferius cũ aliquo ſubtili

inſtrumẽto· æ ſic excrabit filũ.æ bulla rema

tundu ſicut eſt ſuperiꝰ p̃libatũ.

inſtru· ex lris · ¶¶

ſta.ſi vnus.
ra ε Oſtat ꝙ ab impetrãte ſit facta obeſt ar.
5g· de reſcript'.ſignificãte · et.c.radolphꝰ.Si
dubitac nõ obeſt. æ ſic intellexit decre. ex li
teris . ⁊ B qn litere apꝑte ſunt.nã ſi clauſe tũc

net fozꝛamine ſubleuato.p qð foꝛamẽ filũ fal
ſaꝝ literaꝝ immittit'. vt nichil appareat
falſitatis fozamĩa ſubleuata cũ ꝓuo malleũ
culo leuiter prundunt ercio ſcindit filuũ
ſub plicatura vere lre · æ ſie exhitur filũ ð ve
ra lra.quo facto ip̃m filũ ſcarpi᷑ ⁊æ⁊ poſtea im
mitti in litera falſa ad modũ vere plicata:æ

admcto filo ↄſimilis canapis reſtaurat' ſciſ
ſura fili antiqui.ita ꝙ reſtauratio ſub plica⸗
tura finit ut falſitas meliꝰobfuſcet Quar
to quaſi ſecũdo ſimile ſubleua foꝛamen bul
le vere ex ſupioei ti pte.h in inferioei nõ tã⸗
Situr ſubleuato vero ſupioei foeamine ſcin⸗
dit' altera ꝓs fili pendẽs q̃ſ in medio bulle

quo facto ꝑs ſciſſa ð bulla extrahit. pa bul
la ſuſtetata cũ altera pte fili que remanet in⸗
tegra·⁊ immiſſo ſũmo ptis inſciſſe ꝓ fozami⸗
na plicature falſe lr̃e reuertit᷑ ad locnz vnde
exiuit.⁊ poſtea foꝛamẽ bulle cũ malleũculo
umnto cũ
literis bullatis ⁊ redditis in eis quid ꝓꝑ raſu
ram temere immutat. ſupꝑ Bᷓ tñ diſtingur. vt
no. õ.de fide inſtru quibꝰ inſtrumetis· .
ꝙ ſi in inſtrumeto.Diſtingui em̃ vta raſura
ſit in loco vbi ius ↄſtituit æ tũc obeſt.an in
facti narratione æ tũc nõ obeſt. ut. ̊. de fide
lij dicüt vt lau.ꝙ in quo⸗
cũqʒ loco fuerit raſa carta nõ obeſt· dũmodo

ab eadẽ manu fuerit reſcripta.q ex incauſto

⁊z ſpecie litere ⁊ alijs multis modis dep̃hedi
tur. vt:C. de fide inſtru · comꝑpatões.a de te⸗
m.dixit ꝙ ſi in facto eſt raſu

nõ obeſt raſura · ff·de his que in teſ·dełb · ean
cellauerat· ar.S.ð fide inſtru inter dilectos
et de of · deb · cũ oliz magiſter·et dictis.l.cõ

paratões.et.l.ſi vnꝰ. Ego diſtinguo vt no·

S. de lfide inſtru · . quibꝰ inſtrumẽtig. Y. ſi

im inſtrumẽto. et ſequẽti · die vt ibi. ſſ Diſtin
gZuit' em vta ſint litere de ſimplici muſticia.
vt. ·e accedens.et vti ſit menſura paucaꝝ

literanx · · e · c · fi.· ¶¶ ¶ Z hodie p̃ceptũ eſt ꝙ in
literis dñi pape nec ĩ magno nec in modico

audeat q́s manũ apponere. etiã literã vnicaz

vel punctũ vnicũ coeri gẽdo.exceptis offici⸗

al ibꝰ aliquibꝰ quibꝰ H eſt cõmiſſum· alioqn

manũ apponẽs ex canone lato ĩ curia ip̃o fa
cto ſentetiã excõicatõis incurrit.qui non pᷣt
p aliquẽ citra ſe ap·relaxari. Sexto cũ ve⸗
ra carta vniuerſaliter abolita et cũ calce et
alijs puta cauertino furfure cineribꝰ et ſimi⸗

libꝰ de noug reſcri bit iuxca oſuerũ artificiũ
dealbata 1.
te et abeaſe alia ſubtiliſſima carta eiuſdẽ q̃li

eptimo.cũ carte totalit aboli

tatis et q;titatis ſeripta cũ tenaciſſimo Zluti
no counit Octauo.qñ q̃s apð ſe.ap· dſti⸗
tutꝰ.ñ ð̊ manibꝰ dñi pape·vł bullatoeis ſui.
vb alteriꝰ ad q̊ officiũ deputati.lr̃as recipit.

in quo caſu laycꝰ execicatõi ſubiaceat:cłlieꝰ

officij beneficij ſuipẽſione damnat.ſubau
di niſ infra · xx · dies peniteat · Sed ſi ꝓpſona

fal ſitatis habes.j·. eę.licet ·

magne antoeitatis fuerit. p nunciũ ydoneũ
lr̃as ab eiſoẽ recipe pᷣt.vt.ĩ·e.dura:Fliquiſ
aũt in curia romana pᷣſentialiter exiſtes ꝓ nũ
ciũ nõ impetrat.licz qlibzʒ abſens ĩpetrare va
leat ꝓ nunciũ ſpãlezʒ·vt·õ.ð reſcript .nõnłli
C. vl.æ ſic diuerſificãt dicta iura · Mlij di⸗
cũt dec᷑.dura:foeꝛe coæerectã.qe in deſuetudi
nẽ abijt nec ſerua? h tales male ðſiderauer̃t
mentẽe vᷣbi ibi appoſiti· apud ſe·ap. ſubaudi⸗
endũ em eſt oſtitutꝰ. Nono.cũ q̃s accedes
ad bullam falſas lrĩ̃as caute ꝓicit · vt de vera
bulla cũ alijs ſigillet᷑ ·ſj hee due vltime ſpe
cies nõ poſſũt facile ouinci · miſi vel in mõ di⸗
ctaminis·vl ĩ foema ſcripture · vł q̃litate car⸗
te: In ceteris aũt m adiunctõe filoꝝ dep̃he
dit vt in tercia ſpecie: vb in collatõe bulle
vt in peima ſpecie· vix em̃ erit ꝙ modulũ fal
ſuʒ nõ diſcrepet a vero.ſaltẽ in pũcto·vł mo
tione bulle.vel obtuſione ſiue obtõſione.qe
foꝛte tonſũ eſt ne appareãt ictꝰ.pᷣſertiz ſi bul
la nõ ſit eq̃lis ꝓpter peuſſionem mallei.̊ ali
cubi magis tumida ⁊ alicubi magis dep̃ſla·
qð in ſcòa ⁊ quarta ſpecie dtingit.has ſpẽs

Dep̃hendi etiã falſitas ſi papa vocz ep̃oſ

ſiue ſupioes dilectos filios · ⁊ ſi vocaueric
reges peincipes vł quoſcũqʒ cłicos inferi

oees ep̃is venerabiles fres. ⁊ ſi ſe ponat in

ſingulari numero· vł vni ſcribẽs cuicũqʒ vo

lueris eũ in płi numero ponat:qę tales lt̃e

ſolitũ ſtilũ curie impetran.æ ſie tã in bulla

ꝙᷓ filo.⁊ in carta ⁊ ſtilo curie ſũt tałr intuen
de ne q̃s veras ꝓ fłis.vel flas ꝓ veris · ad⸗
mittat. vt. I. e. q; Sraui. Sic debz decetero
obſeruari⸗anti q̃tus em̃ gre:ex hũilitate ali⸗
qñ gꝛiũ obſeruauit · vt · S. de pᷣſcrip:nichil ·⁊
de ꝓba: c.j.⁊·xxnj:di.c.eõis filiꝰ.æ xcix.di.
ecce. Ep̃s aũt ſubditos ſuos fr̃es vł ſocios
appellat.vnj.qj.qᷓd aũt·x ·q.nj.cauendũ.j.
de excel.pᷣla:e:j. Sic æ oſiderandꝰ eſt ſtilꝰ
curie in clauſuł qᷓ apponi cõſueuerũt in liis
aplicis.vt.S.de eta· ⁊ qli accepimꝰ.⁊ ð fide

inſtru·q ſuꝑ his: æ de ↄfir: vtił.poerecta.

*. c· penł.⁊ vl.⁊ ð̊ pᷣbendis·cũ hm.⁊. j.ð pe
nitẽtijs · cũ ex eo · Sʒ = ſi qs ſine ſpãli man
dato lr̃as apłicas noĩe alteriꝰ ĩpetrare pᷣſum
pſerit.niſi ſit diũcta pſona eſt tanꝙᷓ falſariꝰ
puniẽdꝰ. vt · ã.ð reſcrip.nõnulli.in fi. . Mec
igi ò reſcripta apłica opponun æ młta alia
ð ꝗqᷣbꝰ dixi · S.ð reſcrip:·⁊ q̃ pñt obici · .pei
mo.⁊.v.ſeqntibꝰ. eꝛecepto etiã cõmittiꝰ
fbm.qñ epᷣs in peiuilegijs noĩa fr̃m abſentiũ
ſeribi p̃cipit.vt · ̊· ð̊ his q̃ fi:a pᷣla.qᷓto·.ab
ſentiũ .Idẽ ĩ tabellione.⁊ teſtĩ irritũ eſt.vt
C.e.q̃ veluti.⁊ ð teſtis.hac Oſultiſſima.: Idẽ

eſt ſi aliqͥ de capło mblenpſernr noĩe capłi

alijs ignoꝛãtibꝰ.a tales ab offõ æ bñficio ſu
ſpendun. vl ſuſpeſi nũcian.vt.S.de teſtibꝰ.
tã lr̃is.. vl.⁊ ð ꝓba.tercio kta eẽ alia ꝗ̊
inſtra obici poſſunt.qð die vt no.õ.de fide
inſtru· ꝓ. quibus inſtrumentis·æ ſub: G. itẽ ob
icitur mſtrumeto. v. ſeque.

/¶Quaſi aũt fłm cõmittit' qñ tutoe vł cura

toꝛ añ depoſitũ offm cũ fiſco qhit viuẽte eo

dẽ cuiꝰ tutela vł eura agi:ſecꝰ ſi eo moꝛtuo
q;uis loꝛ di nõ reddiderit rõeʒ · Itẽ ſecꝰ ſi hẽdi
tario iur in fiſcale ctũ ſuc cedat.etiã pupil⸗
lo vłe adulto vinẽte · ltẽ ſecꝰ ſi peimo xerat
cũ fiſco ⁊ poſtea ſuſcepit tutelã vł cura licʒ
ab ea ſe potuerit excuſare · vt.ff·e.l.j. G. tuto⸗
res · Itẽ ⁊ q̃i f'm cõmittitur qũ ſibi in teſtã
aſcribit q̃s vt inde ſetiat comodũ⸗vb etiã ſer
uo ſuo.niſi in fideicõmiſſaria libertate ĩ qua
is ꝗᷓ aſcribit moꝛã fecerat · vt · ff· ad · l. coꝛ· de
fal·impuberẽG. itẽ ſi ſeruo · Dõt aũt aſcribi
ei qᷓ bona fide ſeruit·vł in q vlufructꝰhabe
t. vt . ff e. impuberẽ · C. ⁊æ ſi ei ·?· ¶. ſi dñs ·⁊ ſic

in ſeruo bona fið poſſeſſo magis ↄſidera ve

ritas ꝙᷓ opinio · ſike. ff · de furt . inter om̃s .
penk Prrscra tradi ĩ generali magis dſide
randã opinionẽ ꝙᷓ veritatẽ. vt · ff · de vſuca. ſi
q̃s id ·⁊ ð acꝗr̃.hẽdi · is q̃ putat · ⁊ deb · nj. l.
in pein. Hoc aũt qð dixi me poſſe aſcriber⸗
ſeruo que bona fide poſſideo.itelligas veꝛ
eſſe niſi foete ↄtẽplatõe mei lege ſeruo baona
fide poſſeſſo vel fructuario tũc em̃ aſcribere
nõ debeo cũ michi quera.vt.ff.de vlukru · h
æ ſi qd · Sic etã aſcribẽ mihi ñ dẽo.ſic nec
ei cuiꝰ ptãte ſũ.vł q̃ in eadẽ ptãte ẽ mecũ.
vt · ff· e.ð̊ eo.qð e mirabile:·qe mihbi młhil ac
qri h patri vł dño tm.ſ DHõt tñ in filio illa
rõ aſſignariqe etiã vinète pr̃e q&modo dul
reꝝ paternaꝝ intelligi. ut inſti.ð here.qᷓli.
æ dra. . ch ſui. In ſeruo aũt illa e rõ.qe a dño
ſuſteta ⁊ expectat pᷣmiũ ab eodẽ.nõ tñ idẽ ẽ
cũ q̃s aſcribit vxoei ſne · ut · ff. e. vxoei · ¶ S =
pᷣt intelligi ꝙ pr̃ tenea vł dñs qñ eoꝝʒ volũ
tate aſcribi.vt · ff èę· dinꝰ. Bmaũt huo meo
libertate aſcribam vt a me magno pᷣcio redi
mat᷑.teneo · Idẽ ſi michi lege fundꝰ cũ ticõ
⁊æ ticio aſcribã · vt · ff · e. ĩ puberẽ. G. pe. Eilio
etiã meo aſcribere nõ debeo dũ e m ptcãte.ni
ſi a cõmilitone ſuo h; legatũ defera. vt. ff.e
ſi pater filio.vł niſi ſit filiꝰ apud hoſtes·tũc
em̃ ſi ĩ captiuitate decedat ñ teneoe· ſecus ſi
reuerta. vt. ff · e· impuberẽ ꝗ. j. Vks filio ĩ
ptãte mea ↄſtituto etiã ex aduẽtica cã nõ de
beo aſcribere · cũ comodũ vſufructꝰ ad me
tineat · vt inſti· ꝑ qᷓs ꝓſo:nobis acq̃rat . Sʒ
ſi aſcribã exneo:patet ex pᷣmiſſis ꝙ ñ teneoe.
etiã ſi ſeruꝰ ſit qui poſtea michi ſubiciat.vt
ff· e de eo · C. vl.

Sie patet qñ qͥs dica ſibi aſcribere.Nunc
dicamꝰ qᷓtr in teſtõ aſcriba?.⁊ certe ita demũ

ſi ſigtuʒ ſit.⁊ oĩa adĩpleta q̃ ĩ ofectõne teſta
meti necia ſũt.nã nec interdẽm de tabub ex⸗
hibẽ·abr ↄpetit · nõ aũt exigit vt ſit pfectuzʒ
q;tũ ad p̃ᷣteritões· oł exhẽdatões vl irritatõ
nes. vt .· ff · ð tabub exhi. l. j. incido aut ĩ pe
nã qꝗᷓlitercũqʒ eomodũ inde ↄſeq̃r largo mõ
ſũpto vocabulo:ſiue legatũ ·ſiue hẽditatẽ · ſi
ue fideicõmiſſũ.ſiue libertatẽ.ſiue exhẽdati
onẽ illiꝰq̃ ñ exhdatꝰ irritaret teſtim.⁊ ſic mi
chi.hẽdi · vł legatario nocerzʒ· ſiune adempti
onẽ legatoꝝ a me relictoꝝ · vt· ff · e. ſi qs · J.
ſi inſtitutꝰ. Ite comodũ intelligo quoquo
mõ ad me pma facie deferatur licet alij reſti

tuere tenear · vt. ff · e · ſi filiꝰ . ꝗ. vl. ⁊.l·cu q̃dã

E 1ð

— — — —

—

— — —- — — ub

tonen⸗
edl i
tiq puptl
norerg⸗
nri l
ento⸗
tb ntiz
eiſer
tteieng
lond
ut aſenb
rtgbebe
ns ſie
dere ve
dins⸗ .
ds dde
edſuczſ
ei 1
aſender⸗
as den
ruo bong
Alenbere
nlufru.g
lie hee⸗
emecu.
mhil ae
nlioilla
odo dul
ere⸗li.
ce adſo
t ide
ſch⸗
on voli
ßuo neo
pcioredi
itico
e
praͤre ni
be⸗fe
estüc
ſecus ſi
8filnoi
fnöde
adwep
W.
ñteneo⸗.
nciat et

e Nine
tademu
ne teltn
abub er⸗
iritato
auͦtipe
rgon
itatea
tbedari
ſie mi
empti
6 S
oquo
ͦ qd⸗

Srauaſar⸗ aũt aliqñ is qui ſibi aſcribie· vt ſi

uobꝰ heredibꝰ inſtitutis aliqs adiecerit.q;
ſi alteruter heres ſine liberis deceſſiſſet · ei qᷓ
ſupeſſet æ« liberos haberet hereditas redde⸗
retur · vel ſi ſine liberis vterqʒ deceſſiſſet · vt
hereditas deinde alia manu ſcriptoei teſtam
ti reſtitueret.hic em̃ teſtamẽtario vel teſtato
ri:i.illi q̃ teſtamentũ ſcripſit remittit' pena.
ð benignitate ↄſequit' fideicõmiſſuʒz · vt. ff
e.diuus. ꝗJ. vl. FEiliꝰ etiã hereditatẽ patris
ſibi aſcribere pᷣt de equitate nõ ð iure ſtricto

ve · C· de his qui ſibi aſen· in.t.l.j.⁊. ff.e/ſi

filiꝰ emancipatꝰ.jih·j.Secꝰ in patrono.naʒ
ip̃e caret legato.⁊ venia impetrata excuſari
pᷣt · ⁊ amittit poſſeſſionẽ bonoꝝ ↄtra tabulas
vt · ff · e. ſi quis legatũ.S. vl.ſic pinguius ius
habet filius in hereditate patris ꝙ; patronꝰ

in heredirate liberti.vnde ꝑ bonoꝝ poſſeſſi
oneʒz ↄtra tabulas irritat filiꝰ teſtin in totů.

patronꝰ ꝓ pte:ideo ipᷣm filiũ cuil ibet credi
toei exeqᷓmus.vt inſti.de ſuo lib'.. ſi xo. ⁊z
ff · de legatp̃ſtan · l.jꝗ¶ ¶ Excuſat' etiã qͥs ꝗpt'
ignoeantiã inuris ſi ꝓfiteat' ſe a legato diſce⸗
dere. vt · C. de his qui ſibi in teſta:aſcribunt
ſenatuſcõſulto.⁊ G de equitate:ſecꝰ de iure
ſtricto· vt.ff · e · diuuꝰ.in pein:pᷣſumet' autezʒ
ignoꝛãtia ꝓpter miliciã.vt.C.de his qui ſibi
aſcri: in teſta· ꝙ adhibitꝰ. ⁊ ꝓpter ruſticitate
vt.ff.de ꝓbatõibus·cũ ð indebito.ꝗ. ſinaũt
18 q· ſſte excuſat' ſi ſeruꝰ vl filiꝰ iuſſu dni
vel patris ſibi aſcribat·vel legatum a ſe reli⸗
ctum adimat · vcff.e.ſenatꝰ.⁊.l.ſi quis cum
JG.j· aliꝰ aũt exneus nõ excuſa.nec valet q;
ſibi aſcribat.quiniĩmo tantũdem de ſuo fiſco
pᷣſtare tene · vt dicta · l.ſenatꝰ.⁊.l.ſi quis cũ
C.j.⁊·l. impubere..qui codicillos.⁊.C.de
his qui ſibi ĩ teſta.aſcri.ſenatꝰ. Sʒ ⁊ iuſſus
matris filiũ excuſat.⁊ voluntas filij matrem
que ſibi aſcribit.lòẽ a ſi ſeruus matris eidem
aſeribat.hi aũt excuſan a pena.h legato ca⸗
rent.niñ teſtatoe ſpãli ſubſcriptõe ſua dicat
ſe agnoſcere legatũ:ſinaũt generali ñ nomi
nando pſonã aſcribentis valet q;tum ad fi⸗
lios vel ſeruos teſtantis tin.̊ quo ad exneoſ
nichilo eſt. vt. ff . e. l. . G. inter · æ.l.diuus.
G. plane.⁊· ¶. itẽ ſenatus.⁊· J.queri.⁊. C.de
his qui ſibi aſcri: in teſta.l.vl.⁊.l.ij.vbi aũt
onus tm̃ quis ſibi aſcribit.tenet in p̃iudiciũ
ſuü. vt. ff. e · vxoei · S. j· ¶ Illud nota dignũ ·
licet in teſtameto michi aſcribere nõ debeã.
tñ me dictãte a alio ſeribete.legatum ſen fᷣ
deicõmiſſum rite relinquitur.vt · C· de. teſta⸗
mentis.dictantibꝰ· alias aũt aſcribes tene
pena · l.coe:de falſarijs.niſi venia tribuatur

vt. C. de his qui ſibi alcri· in teſta.l. ſenatus
2 ſequẽetibꝰ. ¶ ¶Smnaũt teſtatoe codicillis ſi⸗

Snificauerit ticiũ teſtm̃ dictaſſe.ſubaudi in
quo ticius ſibi aſcripſerat legatũ:⁊ ſic nõ ſo⸗

lum dictauit ſed ſcripſit. non excuſatur ticiꝰ
debet ergo a legato abſtinere.= pena falſi
ſpeciali bnficio peincipis remitci pt · ſic loq;ᷓ⸗

tur. C.· de his q̃ ſibi aſcri.in teſta · l. ij·
alis ꝓbatio in ea requirat.æ quidem
luce clarios ſi queſtio criminaliter gpo⸗

natur.nam acenſanti a accuſato incũbit peo⸗
batio:⁊ acerrima debz fieri indago·non de⸗
clinando ad dexterã vel ſiniſtrã.vt· C· e. vbi
⁊ de autoee ſcriptoee ð falſo argute queſtio
habet nõ obſtante p̃ᷣeogatiua decurionatus
vel alia· vt · C. e·ſi quis decurio.· ¶ Ven in qᷓ
ſtione falſi ſunt quedã ſpecialia hm gof.nazʒ
licʒ ab initio requira? ꝓbatõ luce clarioꝛ.tñ
exquo de inſtrumẽto ꝓducto habe certa ſu⸗
ſpicio de falſo·ꝓ falſo habet .niſi a pte peo
ducente veritas cõpeobet'.⁊ ad penã ꝓceda
tur · vt · C· de ꝓPba · iubemꝰ.qð alias nõ ↄtin⸗
it regulariter· ij.q.jpeimo· ff. ̊ð penis· ab
entem. Becuũdo ↄdemnat' q̃s ſine accuſa⸗
toze qð ałs nõ ↄtingit regulariter.ijq:.j. ni
chil.ff.de mu.⁊ hono· muneꝝ· J. defenioꝛes
in euãgelio dicit .mulier vbi ſunt q te ac⸗
cuſant: nemo dne: nec ego te condemnabo·
Phck⸗ ſi crimẽ falſi incidat ꝓnunciat' in
eo.C·e.t.vbi.qð alias nõ ſeruat ſjm.l.C.
oedi. iudi · adite· ¶Quarto qe de B; crimine
Omctus ſtatim deponit' æ tradit' curie ſecu⸗
lari.·e·ad falſarioꝝ; ·q generaliter nõ ob⸗
tinet · S· de indiẽ · cũ nõ ab homine . hm gof. h
caſualiter tin.vt no·S.de hereticis.G.q̃ pena
S. æ nota. ¶ Smaũt ciuiliter agat'. leuiꝰpeo
cedit examinatio. vt. C. e · l. vl. Pt em de fal
ſo agi criminaliter vel ciniliter·quocũqʒ iu⸗
dicio ponens elegerit peimitꝰ mſtituto.vt
C.e.damꝰ.licʒ quidam dixenint criminaliter
peimitꝰ agendũ · ar · C. de fide inſtru. l. ij. æ.
vlti. Cognoledlai de falſo ciuiliter ꝓ ex
ceptione:vel replicatione · ⁊ qñqʒ p actione
in factũ.nam qᷓ nomine pᷣtoeis literas falſaſ
reddiderit · edictũve falſum ꝗꝓpoſuit.actione
in factuʒ penali tenet'. que foete ↄtinet agẽ
tis intereſſe. vel loquit de pena quinq̃ginta
aureoꝛx · qua tenet' is qui albũ p̃toꝛis coeru
pit. vt· ff· e· qui noĩe p̃toeis:⁊ de iurdi.o.iu
di · ſi quis id qð :⁊ de in ius vocan · l.penł. er
hm hB agit infra·xxx· annos ·ſi intelligas ꝙ
Otineat intereſſe et nõ ſit penalisalioqum
infra annũ tm̃ · vt. ff. de his qui deie. vl eff u.
ſi vero.. Baũt actio. TTu tũ him gof.no⸗
tandu elleꝙ quedã litere dieuntur falſe. que
dam falſate· ¶Ealſe dicunt' duobus modis
Dꝛimo · qꝛ ꝑ falũ ſuggeſtionẽ vel veri ſap
pꝛ eſſonẽ impetrant᷑⸗q largo modo dicuntur
falſe.ff ·e.t.ſi quis obeepſerit.hee iuriſditio
nem conferunt ſecundum ipſum.et ſi nõ exci
piat de falſitate earundẽ. valet et tenet qðᷣ
fit eaꝝ autoꝛitate.de quo tu dic vt no.õ.de
reſcrip · S que poſſunt obici:ſub. I. h nunquid
ꝓceſſus: ¶ ¶ SZcðo dicunt falſe qᷓ ſimlieudĩez
aliꝙ; veraꝝ pᷣtendũt nichil tñ veritatis ha⸗
bent·qe nec verã bullã nec verã ſcripturã.
iſte litere qᷓ nulle ſunt dicunt' falſe · ſicut æ i
q̃ nõ eſt tutoe ðe falſus tutoe:æ ſłm teſtimo
nin qð nõ eſt teſtimoniũ·æ iniquꝰ modiꝰ q ñ
eſt modiꝰ.ff. de vᷣbo.ſig· paulꝰ.hee nõ cõfe
runt inriſditõexꝭ. nec valʒ qð fit autoeitate il⸗
laꝝx · vnde ſnĩa lata autoeitate taliu lr̃aꝝ nõ
eſt executioni mandãda.j.e.ſuper eo. immo
Otra talem ſententiam æ exceptio competit·

æ reſtitutio dat. ff· de iudiẽ · ſi ̃toꝛ· idez ſi

per falſos teſtes ſnĩa lata ſit · ff. de re indi . di
uus. æ lex dicit ꝙ iudicati executio ſolet ſu⸗
ſpendi · ⁊ ſoluti dari repetitio · ſi falſis inſtru⸗

mentis circũuentã eſſe religionẽ iudicantis

crimine poſtea falſi illato manifeſtis ꝓbati⸗
onibꝰ fuerit oſtenſum. qd veꝝ eſt ſi iudex fu
erit falſa inſtrumẽta ſecutꝰ. C. ſi ex falſis in
ſtrumẽtis.l. fi-⁊. l.falſas.⁊· l.j·⁊· õ·de ſnĩa
æ re indi:cũ.I.æ. R ·h ⁊ ſi executoe inuenerit
ſmiazʒ latã otra ius liti gatoꝛis eã nichilomm⸗

nus exequi debet · niſi apud delegatũ effice⸗

re poſſit vt ab ̊ onere ipᷣm abſoluat.·ð of.
dek . paſtoaabł · S. qe vero.¶ Falſate vero dicũ
tur litere · ꝗ ſi aliqᷓd veritatis habeãt· puta
verã bullã · vel verã ſeripturã · vel ven vtrũ
qʒ:aliquid tñ immutatũ eſt de peimoedio ve
ritatis. vt no.S.e. . qualiter cõmitta· ſub · ·
poero· v· ſecũdo· quinqz· V. ſeqn · Iſte ſimi⸗
liter iuriſditõez non tribuũt.æ beeuiter tene
de his qð no · de alijs · · e · V· ſecũdo dicunt

falſe. ſ oc etiã teneas ꝙ; vbi autoꝛitate ta

lium literan ſnĩa lata eſt. reuocãda eſt ſine
tempoeis p̃finitione · Vbi autẽ a vero iudice
lata eſt h pᷣtextu falſi:ſi ciuiliter agat p acti
one m factũ reuocat vſqʒ adxxx· annos· ff·
de re indi . diuus . Si criminaliter. vſq; ad · xx
C.e.ti · querelã.Si ꝓ modũ exceptõis impu⸗
gnetur· ꝓpetuo· qi exceptões ꝓpetue ſunt ·
ff.de except ·doli ·pure · JF. fi· ⁊ inſti ·de exce⸗
ptiombꝰ. ꝗ. ppetue · C. e·ti · ſi pactũ · hm Zof ·
de h̊ die vt no · S· de excep · ſub · S. H de dila⸗
toꝛijs · V· h nunquid ·
NValꝛis ſit accuſatio.⁊ certe peiuata.niſi
bi tangit cõmuniter om̃es· vt in falſa

moneta.menſura. in teſtamẽto celato vłl de

leto.vt.ff.e.paulꝰ.Hoteſt tñ dici publica ſe
cundũ az . q inter publica indicia numerat
vt . ff. de publiẽ · iudi. l· j· æ inſti. de public.
judiẽ.· G. itẽ lex coꝛneł · de falſis · Iccuſatõ
aũt de falſa moneta locũ habet cũ quis fa⸗
beicauit falſam monetã.vel fabeicari feeit·.
vel ſup eo dedit auxiliũ · vel ↄſiliũ .· vk nõ ꝓ⸗
hibuit eã fabeicari.qui tñ in totũ eã fabeica
re noluit/ĩuſta pñia excuſat᷑ · vt · ff · e · qͥ falſã
Sed ⁊ ſi quis aureos nummos tingat · vł᷑ fin⸗
gat.vł radatcapite punit᷑.vt· ff.e.q̃ nũmos
OQuid ſi non ſint aurei.foꝛte non tantam
patietur penam· h ꝓ fabeicatione comburit
vt. C. de fal.mo.l:penł · Vicũt tamen qui⸗
dam ꝙ ſi in aureis ſolidis quis reperiatur
adulter.comburitur. Si in alia moneta. capi
te punitur: æ ſic intelligũt · l. ꝓxallegatam.
* C. de falſa mo.l· j· G. ]· actoæee· æ capita⸗
lem penam interpᷣtantur minorẽ · i · depoetati
onem l. Se a ſi fur ex auro vel argento
monetam publicam falſo faciat · illo punito
ecunia in theſauro publico conſeruatur · vt
j.q.j. ꝙ; quidam.in medio· ibi·ſi enim aliqui
furtim æc. pecialia conſueuerunt notari
quedam circa falſam moꝙ Deimo ꝙ quilibz
admittitur ad accnſationem contra fabeican
tem falſam monetaz ſicut in crimine leſe ma
jeſtatis etiã infamis admittit. vt. C· ð falſa

mo.l.pent· ¶ Zecundo quia connictus ð ſo⸗

cijs ſiue conſcijs interrogatur contra illud
56. de confel.c.j· ¶ Tercio ꝙ quilibet pᷣt hüe
falſarium capere . cõtra illud · C· de exhibẽ.
æ intro.re:neminẽ · ¶ Quarto quia damnatꝰ
non appellat contra illud . ff · de ap · non tan
tum. [Duinte quia ſi dominus in peꝛoximo
conſtitutus erat. publicatur peedium in quo
cõmiſſum eſt ſcelus etiã ſi dominus ignoꝛaue
rit. niſi vbi peimo ſcire cepit ſcelus pꝛodide⸗
rit perpetratũ · ꝓ ſi dominus longe abfuerit
nullam patitur penam.h actoeelſ eius qui mi
niſterium peeſtiterunt capite puniuntur · vi⸗
due aut ⁊ ſi ꝓxime ſint de ſola ſcientia tenen
tur. h impuberes quoꝝ etas q videat igno⸗
rat nee ꝓpter ſcientiam puniuntur: licet tu⸗
toꝛes ſi in ꝓximo ſint cũ non debeant igno⸗
rare quid in re pupilli agatur · in tantũ puni
antur in quantũ a pupullo fuerat inferendu.
vt om̃ia ̊ ꝓbantur · C· de fal. mo.l·.j .ſ Nec
excu ſatur quis obtentu reſcripti peincipis ·
ſubaudi fraudulenter eliciti ſuper ere cuden
do. ſed penam meretur ſuſcipiens · æ fructum
ꝓpeie pe titionis amittit· nec iuramentum ſu
per h ſcienter peeſtitum tenendũ eſt. ſed poti
us de periurio penitentia peragenda ignoꝛã
ter tamen iurans etiã a pinrio excuſatur · vt
5. de iureiurã· quãto. iunge qð no · S.· ð cen ·
F. ex quibus cauſis · v· quid ſi moneta mute⸗
tur · ⁊ ſequen· ntandi Peium nomen nõ
cognomen datur facultas cuilibet libero · ſi

cut ab initio qðlibet imponitur · důmodo in

fraudem nichil fiat.ſed in ſeruo ⁊ libero de
frandare volente pena falſi coercetur · vt· C.
de mutatione nominis . l. vnica · 2.· ff · e · kalſi
nominis· ad q accedit.õ·de ſponſa·tua nos

2. . de cleri.non oedi · minil. c. j. ⁊ · ij · ⁊ ð ſen⸗

tentia excõi · ꝓpendimus·
Pqualiter puniatur. æ quidem ſecundũ
I. pena falſ a quaſi falſi eſt depoetatio
bonoeꝛum publicatio· ſi falſarius liber fue
erit. Sed ſi ſeruus ſit vltimo ſupplicio affici⸗
etur. vt · ff. e. l. .· . vlti · æ inſtit · de publiẽ · iu
dic· item lex coꝛneł.ð falſis· Flliquando au⸗
tem minoe pena imponitur · vt no · 3· J· quali
ter cõmittatur · S· facto· et · v. peeterea· et · V

multis alijs modis· Aliquando acrius · vt in

falſa moneta.dt.&. G. qualis ſit accuſatio· v·
accuſatio autẽ. ⁊ ſequentibus · Ounitur æ ali
quando pena relegationis· ff · e. Hodie . ff · de
exrraoeð .crimi.annona/. onerant · Fliquan
do etiam pena extraosdinaria punitur · vt. ff ·
de penis idardanazios. In mudicio vero
anime aliquando imponitur penitentia · xxx·
dierum. vc. S̊. ð contrahen· empt.c · ij · quod
die vt notat' im ſumma.e·t. S. quibus Doe
ro ſecundum canoñpena multiplex eſt. nam
falſarius domini pape qui pee ſe vel p aliuz
falſitatem exercet· ipſo iure cum omnibus
fautoꝛibus et defenſozibus ſuis eſt anathe⸗
matis vinculo innodatus Idem in his qui
ſcienter vtuntur literis falſis apoſtolicis ·

ſed tales infra triginta dies a tempoe no⸗

tionis penam excommunicationis euitant:

na
nten
ino
lquo⸗
Nedne
dde⸗
jene
jmi
vi⸗
nen
o:
ttu:
no:
pni
ndu.
ee
ſis
den
tum
nſu
oti
oꝛ
revt
ten.
mtee:
nn
oſ
o in
ode
e⸗.
falſt
nos
ſen⸗

dü
tio
fue

ſecundum ea que no. . qualiter cõmittar

. item vſn etiam cõmittitur-hoc dico ð vten

tibus nõ de falſantibꝰ. vt.j.e.ad falſarioꝝ ·

Ord erso ſi quis ꝑ· xx. dies literas tenuit
exquo falſas literas nouit. poſtea ꝓduxit in
udicio.⁊ cum redargueretur de falſitate in

continenti deſtruxit vł renunciauit· ꝓculdu
bio excõmunicatus eſt · ſod tñ ſi occultum ſit

eũ eccleſia nõ vitabit.currunt igitur eidẽ.xx
dies a tempoæe ↄſciẽtie occulte quo ad deũᷣ.
h quo ad eccleſiã a tpe ↄſcientie publicate.
ad qð accedit.S.ð ſimo.ſicut nobis.⁊.c.tua
nos · in fi.⁊. .de ſen.excõi:a nobis.ij.qꝙ; aũt
dixi ꝙ infra viginti dies vitet pena.vt.j. e·
dura· intellexit gof:in literis quas quis per
aliũ impetrauit · nam ſi x ſeipſum. vel oſcius
fuit. vel eſſe debuit.ſtatim pena incurrit. vt
I·e·ad falſarioꝝ · vt ⁊ no. S·e. J. qualiter cõ⸗
mittat· . ſed ⁊ in eo · ſĩn falſario etiã dñi
pape diſtinguitur. vtrum de falſitate dubite

tur.vel certũ ſit.Si dubitetur.tũc eſt falſari

us capiendus ⁊ in carcerem mittendꝰ.⁊ ſupꝑ
pena eſt ſummꝰ pontifex oſulendus · vt· xix·
diſ. in memoeia.:ſic intellige..e.ſup eo·õ.ð
reſcript.c · ij · ¶ Binautem vꝓ certo ſciretur ꝙp
eſſet falſariꝰ.non ꝝ ſuſpitionem hᷓ per rei eui
dentiam. ſi clerieus ſit degradandꝰ eſt.⁊ po
teſtati ſeculari tradendꝰ ſecundũ ↄſtitutões
legittimas puniendꝰ.ꝓ quam ⁊ layci duicti
legittime puniant. vt.·e.ad falſarioꝝ · C. j.

clerici etia ipſo iur̃ in G̊ caſu officijs ⁊ benefi

cijs ꝓpetuo ſunt peiuati.vt ibidem.⁊ intelli
Zitur de illo qui ꝓ ſe vel aliũ falſauic. Sʒ
vbꝛi quis ſcienter vtitur literis ab alio falſa
tis· non eſt ipſo iure peinatꝰ ſi clericus ſit.hj

eſt officio beneficio ſpoliandꝰ. i. ſuſpendẽ .
dus · ſubaudi nichilominꝰ excõicatus quo

uſq; digne ſatiſ fecerit.Laycus etiã p eandẽ
ſniam excõmunicationis ipſo iure latam ſa
tiſ facere cogitur competenter intelligas in
vtroqʒ ad arbitriũ pape.qꝛ nec pꝑ alium reſti
tui poterit nec abſolui · ſic intelligo·j.e.ad
falſarioꝝ · . qui vo.in pein.æ. c.duraG. vl.
ar · S· de pben. graue · S. penkł. ¶ Vk poteſt di
ci ꝙ ꝙᷓuis abſolutionem papa ſibi retinuerit
nõ tñ ſatiſfactionẽ.cũ dicat in iſtis ⁊ i illiſ
ſcilicet clericis ⁊ laycis.maliciã gramus ꝙ;
negligentiã puniendã.qð.ſ.qð diri de pena
imponenda in vtentibꝰ literis ab alio falſa⸗
tis ⁊ de malicia grauiꝰ ꝙᷓ negligentia punieẽ
da· etiã de his qui falſas literas impetrant
ſtatuit obſeruandũ.vt.ĩ:e.ad falſariozum.
ꝗ.·qui vero·v· ita c. En aũt malicia.quã
do expᷣſſim Duincitur de ſcientia:Negligetia
quãdo fuerunt affectatoees ignoꝛãtie.qe an
teq; vterenc nõ exammauerũt diligenter. vk
p ſe examinauerũt cum ſimplices eſſent.nec
conſilium cũ peritioꝛmus habuerũt: à ideo
ſunt in culpa quis ignoeantiã allegẽt. vt · J.
e:ad falſario · ih?. .⁊. S.de clãde.deſpon.
cũ inhibitio.. ſi quis So.⁊·xxxvij.di. J. vl.
2z ff · ad mac.l.penł.æ· j.de cleri.excõi.apo⸗
ſtolice:talis em negligentia ꝗpe dolum eſt.
vt · ff · man.ſi fideiuſſos.⁊ de redibit'.act'.l.j

G. ſi intelligat?A Binaũt ita latet falſitaf q;
in aperto videri nõ poteſt.æ per ſe ⁊ pꝑ alium
omnem diligentiã adhibuit non imputarem
ei alias cõtra.vr.ffede redibit'. act. l. j. g. cã.
1·l · ob que vicia.⁊ · S.ð̊ homicidio.Iohãnes
Z:c. vl.⁊.ldiſ.ſi duo.¶ ¶ Et ſi quis accuſetur
falſas literas apoſtolicas impetraſſe æ ipſis
vſum fuiſſe· cogunt' teſtes nominati teſtimo
nium ferre. vt.S.de teſtibꝰ cogen.cũ contra
magiſtrum.Hlodie etiã contra tales eſt ſen
tentia excõmunicationis ſub certa foema la⸗
ta in curia.vt no. S. e G. qualiter cõmittatur.
ſub · J. poero.S. quinto.⁊. v. ſed hodie. Bi
quis autem clericeus literas regis falſauerit
caracteratur in facie.peimo a ſuis oedinibuſ
degradatus· peouintiam abiurans.æ ſic abi⸗
re permittitur · vt. I· e. ad audientiam. et idẽ
intelligo de falſario cuiuſlibet peincipis ſe
cularis·quia de ſimilibus idem eſt iudicium
vt.S. de tranſlat'epi.inter coepalia. S. j.æ ð
reſcript'.inter: ceteras·et de ſtatu mo.ſuper
quozundam· Falſarius vero epiſcopi depo
nitur et in monaſterio detruditur · vt.l. di. ſi.
quis clericus· ſecundum da. vel dic ꝙ eſt ab
officio et beneficio ſuſpendendas · ſine ſuſpeẽ
ſus nunciandus · ſicut et falſariug capituli.
donec indulgentiam ſedis apoſtolice merea
tur· vt.S. de teſtibꝰ.tam literis.ꝗ. vlti. ¶ Vel
melius· dictum daintelligitur quãdo in mo
dum accuſatioms conuincitur cniminalit' ac
cuſatus. in modum autem inquiſitionis con⸗
uictus habet locum qð dixi: vt mmnuit illa de
cre:tam literis.vel quando falſarius ciuili⸗
ter conuenitur ad B vt beneficio eccleſiaſti⸗
co peiuerur:qð habet locum etiã in falſario
delegati· vel quocunqʒ vis alio.vt:5. de re⸗
ſcript.olim.ex literis · in fi· et de of.dełk· cuz
olim magiſter. cũ ergo ab obtento remouea
tur:multofoꝛtius ab obtinendo repellitur.
vt.j.de exceſ/peela.inter dilectos. . p̃terea.
Szer que ſit pena falſe carte ex dicto vel
Pgeiro legicur. vt · S. de reſcript'.ſuꝑ literis.
Et nota ꝙ ſecundum quoſdã nõ ſufficit P⸗
bare teſtes eſſe falſos miſi ꝓbentur coærupti
vt · ff. de re indi. diuꝰ. S. de ꝓba. licet. G. d
quoqʒ teſtes. et H dicebat pla. ¶lij peoba
bilius dicunt vt Iob · ꝙ ſicut ſufficit peoba⸗

re inſtrumentum eſſe falſum. vt. C. ſ ex fal⸗

ſis inſtrumen.l·penł.et vlti.ſic et teſtes. vt
pares habeant hmcinde vires inſtrumenta
et teſtes · C. de fide inſtrumen · in exercendiſ
et facit peo eis · ff. de except.qui agmiis. C.
de tranſact'.ſi ex falſis.non obſ.illa decre.
licet · Zaia ibi ſe aſtrinxit ad peobandũ vtrũ
q3 1 ed nunquid ſufficit pꝛobare teſtes eſ
ſe coeruptos.ar. ꝙ ſic.ij.q.dj·C. diffinitiua.
v venales.g.de vita et hone.cleri.cum ab
omm:econtra videtur ꝙ non. quia non ſuffi
cit peobare coeruptionem niſi peobetur ꝙ iu
dex ſecutus fuerit dicta coꝛruptozum.S.de
re iudi.cum. I.et. F. C. ſi ex falſis inſtrumen
tis· falſa· S. de teſtibus: ſicut nobis.ſimilitꝰ
non ſufficit peobare falſtatem niſ peobetur
uidicè ſecutũ eſſe illã.vt patet pꝑ p̃dicta iura

ℳ*

V

1 In fine notandũ.ꝙ qui falſum libellũ vel
amoſuʒ de aliquo compeſuit· Ouictus deca
pitatur · v· q .jſi qui:vel fote depoꝛtatur.æ
efficit' inteſtabilis·mj.qnj. l.ob carmẽ·hm
canones ſu bicit verberibꝰ.v·q:j·c·j.ſi vero
ſponte ↄfitetur mitiꝰ cũ eo agitur · e · q· c · ij⸗
in fi.æ BᷓB; cum innocẽs infamat. ſecꝰ ſi noceſ
ſm Io: peccata em nocentiũ nota eſſe ⁊ opoe⸗
tet expedit · vt · ff. de miurijs · eu qui · C · de
inmrijs· I. nj ρ Qo intelligit ago in indicio
nam nemo debet extra indiciũ aliquẽ etiã no
centez ita infamare: ſumma em̃ iniquitas eſt
detrahere · æ qui ðtrahit fratri ſuo homicida
eſt.vj.q:j.ſumma· Tria eiĩ genera homicidio
rum dicebat eſſe beatꝰ petrꝰ.abs G diſ: beato
clementi pᷣſignatur·æ penã eoꝝ parilẽ ꝙ;tuz
ad deum. de pe . di. ]· homici dioꝛ.· ſicut enim
homicidas dicimꝰ interfectoeee· ſic detracto
res.æ odientes. vt no.S· de homicið·. quot
ſpecies. =. . de miurijs. . quot modis· ꝗ In
ſumma notandũ: ꝙ ſnia lata occaſione falſa
rum literaꝝ nulliꝰeſt momenti.⁊æ opponi pt
exceptio falſi etiã poſt ſniam apuò executo⸗
rem.S. de ſnĩa æ re indi.ſuꝑ eo·⁊. ff. de iudi .
ſi p̃ᷣtoe.niſi eſſet falſitas talis que ipſo iur̃ nõ
ròderet literas inutiles· H̊ p exceptionẽ · tůe
em̃ exceptio talis omiſſa poſt ſniam nõ oppo
netur · vt · S· de ſnĩa ⁊ re iudi. inter monaſten
um.nam ſub pᷣtextu nouoꝝ inſtrumentozum
æρα vt no.S. de ſnĩia æ re iudi. ſuboæta hm I0.
de H no. S.e g. qualis· S · illud tñ.· ⁊ ſeqn· ⁊· S
de reſcript . que poſſunt obici · ſub· .h nun
quid ꝓceſſus · dic vt ibi.
De ſoetilegis. Bubeica.
Gimus ſupea ð falſitate que nihil
aliud eſt ꝙᷓ; immutatio veritatis· et
qe ſotilegi ſunt qui ſub nomine fi⸗
cte æ ſic falſe religionis: pꝓ quaſdã
quas actoꝛ ſeu apoſtoloꝝ vocãt · ſoetes · di
uinationis ſcientiã ꝓfitentur aut quarũcun
qʒ ſcripturaꝝ inſpectõe futura ꝓmittũt · vt
xxvj·q.j·. vnico:Dicamꝰ de ſoetilegis qui
falſarij dici poſſunt. vidẽtes ¶ Qui ſit ſoes
Quot ſint eiꝰ ſpecies. ¶ In quo caſu ꝓhi⸗
beatur vel concedatur · Que ſit pena ſoꝛti
legoeꝛum.
