et quia pꝛima huo non cadant in matrimo: con
tracto ab illo qui non poteſt reddere debitum
Videamus de frigidis et maleficiatis qui non
habent potentiam coeundi · et quia nedum iſti

ſed alij impotentes ſunt · Dcamus generaliter

de impotentia coeundi:quia matrimonium nõ
tam ex conſtitutione canomca qᷓ; naturalit' im
peditur· enucleantes: Quid ſit impotẽtia co
eun ai Quot eius ſpecies · NQue impotentia
coeundi impedit matrimonium: que non·
Qualiter et quando diuoecium ob hãc cãm

fieri debet·

Vid ſit impotentia coeundi · etquidem vi⸗
0 cium ſeu defectus naturalis ſeu acciden
talis quo quis imp ditur alteri carnalicer con
miſceri vt ĩ inferioꝛibus apparebit ·

Vor eius ſpecies · due . nam vt apparet in
deſeriptione:lia naturalis.alia acciden
dentalis . Sed naturalis aliquando cõtingit
pter defectum etatis · tam in homine qᷓ in fe⸗
mina: ⁊ ſic eſt communis vtri qʒ i tan
apter frigidiratem mmiam · et ̊ eſt maſculina
qnia tantum in homme locum habet. Fliqn
ꝓpter nimiam artacõneʒ · et hec feminea appel
Krur. ſSectdencalfutn autem alia violenta
alia occulta. .. äl

à

IJnium. que non- Haturaliu impotentia

MNRd impotentia coeüdi impedit matrimo⸗

communis v triqʒ ſexui tempoꝛalis eſt: nam ad

—.—

—

quentibus

nio . J. et quare ·

ueniente pubertate expirat: ergo ꝙᷓdiu durat
tantum impedit matrimonium contrabendum
vt.xxx·q:ijic· vmco·infra eodem quod ſedẽ ·
vnde dicitur ꝙ omne delictum cadit in impu⸗
berum peeterꝙᷓ delictum carnis· quare maſcu
lus minoæ· xiiij· an. de adulterio accuſari nõ po
teſt. · de delic · pue. c · · ff · de adulterijs · ſi mi⸗
noꝛ · xxv:annoꝛum et beeuiter de hac impotẽ
tia et matrimonio talium dic vt plene no · 6· de
deſpon · impuber · ¶ aſculma vero naturabk
impotentia ſcilicz fri giditas in homine perpe
cua eſt æ impedit matrimoniũ contrahendũ · et
dirimit iam coneractum · vt · xxxiij· q · j · ej· et
ij · et infra · eodem · c ·t· et ſeeundo· et · c⸗ lauda⸗
bilem. St talem frigidum appello caſtratũ· vt

.

infra. Sſiculo.accidentalis autem Nec dicit ĩ

Poc caſa matrimonium contractum diſſolui · h
a pꝛincipio nullum fuiſſe vt ĩ autent · de nup ·
q.ſi vero · colł.iij · Feminea autem· ið eſt ar
tatio in muliere vel aliud inſtrumenti impedi⸗
mentum a natura contractum · vt infra eodem
ex literis · aliquando impedit et dirimit · aliqñ
non · di · enim vtrum poſſit ei ſubueniri ope me
dicoeum ſme graui peri culo coꝛpoꝛali· tunc

non impedit nec dirimit . als ſi nullo modo iu⸗

uari poteſt. vel poteſt ſed tamen graue piculũ

imminet tunc et impedit et diremit · ]. e· frater

nitatis · J. per H autez· et · J. j · V · nos tamen · ge

non poteſt eſſe vxoe que apta non eſt ad viriles

amplexus: vel quia mſtrumentum naturale im

peditum eſt · aut quia deeſt competens. qꝛ foe⸗
te vix mingere poteſt · vnde perinde elt ac ſi
non haberet · · e · ex literis · et · e fraternitatis:
zHxe· · ar gu. ff · ꝙg cuiuſq; vniuerſitatis · l· j· ad

.

fl.et qui ſatiſda·cog· quotiens · et de autoꝛita⸗

te tu. nulla differentiaet· õ· de tranſ la epiſco

pi · inter coꝛpoꝛalia · . ſed neqʒ . vnde dicit lex

ꝙ mulier que ita arta eſt vt mulier fieri nõ poſ
ſit non eſt ſana.immo in redibitione eſt ·. ſic er

illa que nullo modo purgatur et que bis ĩ mẽ
ſe purgatur·quare patet ꝙ ſemel in menſe pur
gari debet · Sin autem ſanari poſſet· peride ha
betur ac ſi nuncq;ᷓ moꝛboſa fuiſſet · vt . ff · de red⸗
bit · act. queritur. ꝗ. mulierem· et duabus · l . ſe
Quid ſi ita lata ſit ꝙ non poſſit
Ognoſci · vt de facto fuit apud graſſam· Item
quid ſi vicio vulue aboetiuos pariat · Itez quid
ſi naturaliter ſterilis ſit· vel ałs vicioſa coepoẽ
vel ſi vicio veſice collectum humoꝛem continẽ

non poteſt .· ſed in lecto mingit · vel inter co⸗

xas quando debz debitum reddere non turbe
ris: nam ſimilia et turpioea audiuntur · nec ſũt
talia ab animarum medicis ignoeanda · et vide
H impediant et dirimant · eum duo bona ma⸗
trimonij deficiant · et cauſe peincipales ⁊ fina⸗
les ꝗpter quas matrimonium contrahitur . ſci⸗

licet fides et euitatio foꝛni cationis · et ſuſce⸗

ptio peolis · de i⸗ dixi ſupꝛa · de matrimo

les ſunc in redibitione peeterꝙ illa que natura

7

tquare ˖ Heecipuum enim munus femi⸗
narum eſt concipere et conceptum tueri· æ ta⸗

liter ſtenlis eſt · vt · ff. de redibit · act'.queric ⸗
Px · j· X. G. . 2· ij · dicas ꝙp qualitercumqʒ impo
tens ſit ad carnale debitum reddendum· matri
monium impeditur quia decre non diſ. vt · ee.
ſedem · Zecus ſi Ognoſcibilis ſit quoquomo
do.qꝙ;uis concipere non poſſit · vel in lecto mi⸗
gat.vel moetuum pariat · quia hoc edictum ꝓ⸗
Hibitoeium eſt · vt · S de ſponſalibus· cum apð.
mſi foete dominus papa contrarium reſponde
ret? NHec autem ommia intelligas quando in⸗
ter potente contractum eſt matrimoniũ igno⸗
ranter· Nam ſi ambo ſciunt impotentiam et vo
lunt ſimul contrabhere · vel poſt contractum ſi⸗
mul remanere hoc quidem poterunt· non tam̃
eredas ꝙ ſit matrimonium · ſed eſt decretum eꝙ
qui talem Habere non poteſt vt vxoꝛem ˖ ſaltez
Pabeat vt ſoꝛoꝛem. equa lance mulier habebit
maritum vt fratrem ˖ vt · j. e. laudabilem. H.:
j· V. ꝙ ſi ambo· Idem videtur ſi ſolus potens
ſciuit. ar · · de diug. lepeo · peopoſuit · et· e · vl
ti. et de conuerſi· Oiugat · quidam intimauit.
et · f · ꝑe lege commiſ · lij ? Qð ſi vterqʒ; ĩigno⸗
rat· habet locum diuoæcium vt dixi ¶ Sin au⸗
tem ſolus potens ignoꝛeat . in ſua poteſtate erit
vtrum velit diuoꝛclum celebꝛari · ar · S de eo qᷓ
duxit in matrimonium quam pol. per adul. c.
j· et· c. vemens:et no.ſimile.õ · de peeben · ꝗ. et
qualiter· ¶ Verum potens ſemper peeſumtur
ignoꝛans· ff· de ꝓba · iuris · nec enim credibile
elt ꝙ potens ſcienrer contrahat cum impotẽéte
f. e.conſaltationi· Sed ſi ſcientia peobetur
cogetur eam retinere tanꝙᷓ ſoꝛoꝛem vt dixi ·
quia eccleſia romana ita conſueuit indieare · ſie
potes intelligere decre: peecipientem: quã alij
dicunt conſilium peebentem . · e. conſultacõi ·

ar·5. de ſententia et re iudicata: in cauſis · xj ·

diſ. quis nelſciat · xij · q· m· nolite · nec ob · xxxij ·

q· j· inte gritas· vbi dicit ꝙ caſtitas ſuaderi pᷣt
non impari. quia illud verum eſt ab initio ·. ſe⸗
cus ex poſtfacto · vt · · qui cle. vel vo · c · vlti.
et ˖ 5. de baptil. et eius effec · maioꝛes · J. Item
queritur ˖ V. verum in kie et de ſta · monach · cũ
ad monalſterium. in fi · ¶ St poteſt dici has de

cre· intelligendas quando tale quaſi matrimo⸗
nium contrahitur publice in facie eccleſie · nec
ipſam quaſi mat rimoniũ ſcienter debet admit⸗
tere ſacerdos ·niſi potens publiee voueat ꝙ; ea

vinente non adhereat alip et ideo poſtea peeci⸗
ſe cogetur · ar · xxxiij.q · v ꝙ deo et · .· e. fraterni

tatis· J. j. v· vel niſi ſe voto · De voto ſolemni
ſimplici dic vt no· · qui cle· vel vo.ꝗ.quis vo
uens · quis non· Quidam tamen dicunt ꝙ arta⸗

cio nõ diſſoluit matrimonium et ſic intelligũůt

dickum. c· j. e. conſultatõni· ſed repꝛobãtur · ſ·
e·fraternitatis. Flij ſic exponunt literam · ibi ·
romana tamen eccleſia conſueuit · ac · ſubandi
ↄſulendo et monendo.non diffiniendo vel ſen

tentiando · et hec eſt communis opinio · Doteſt

et illud dici · ꝓ ;uis matrimonium non reſcin⸗
datur ad petitionem ſcientis vel qui expreſſum

votum emilit vel ſaltem tacitum p̃ſumit' emi⸗

ſiſſe·tñ ſi talis cam ſcdðᷣa muliere ↄtraxerit ma⸗

trimo.tenebit · qe votum ſimplex licet impedi

at matri monium trahendũ.nõ tñ dirimit ma

trimo· iã otractũ:q dic · vt no.õ· qui cle.ł vo·

¶quis vouẽs. Sʒ certe nullũ ius dicit ꝙ a⸗
liquis opelletur talẽ retinere.h ꝙ ſi dſenciunt
ſił moeari q̊ pnñt facere.młier tñ nõ pᷣt eſſe vxoꝛ
ſz pᷣt teneri tãq; ſoeoæ· ſic enĩ expᷣſſe ioquũtᷣ dcã
iura· :e.Oſultacõi ·et.c: laudabilẽ · ẽ ·j.ad fi·
ibi . ꝙꝓ ſi ãbo ↄſenciũt · æc·q:d. viuere pñt caſte
ſib moꝛãtes· q̃d ni.Nã h̊ͥ facer̃ poſſent ſi verum
eſz mrimo.inter ipᷣos·xx xiij:q v.qð deo pari.

Sjz3 nec cogũtur votũ emittere · xxxij:q·je inte⸗
gZritas. Intelligas ige ꝙ ꝙ;diu eis piacebit ſie

moeabũt · Nec eccłia vn ꝙᷓuis peccãtẽ cũ alia
coeri gere poterit de occultis: xxxij: q· v· xpᷣia⸗
na.h nee vir niſi peimo ex cã ꝓuocet ad diuoꝛci
um cũ effectuimpetrabit ab eccłia licẽtiã cuzʒ
alia hedi. æ B quicqͥᷣd·· no. fuerit eſt tenẽð.

Fccidẽtab aũt violẽtia ðꝛ q̃ violent' ĩfertur

vt ſectio q̃ ĩpedit ſpadoi.is qᷓ ſpata ſeu alio

gladio virilia amiſit · mrimo · Ihere · et ſi õxe⸗

rit ſepabitur exqꝰ ſectõ pᷣceſſerat.Secꝰ ſi poſt
mr̃imo.qctũ accidiſſ · na exqꝰ ſet tenuit mrimo
niũ:nullo imp edim̃to ſu ꝓueniete tollitꝰ vt no
5· de mrimo. J. j· et. ꝗ.quis ſit eff ectꝰ.⁊.J.vl
⁊ð ſpon · duo · J. q qbus · v·aut vtraqʒ · de pñ⸗
ti · · · de Diu · lepꝛo · ſie ĩtellige · · e. qdð ſedez ·

⁊· xxxij·q. vijilli qui ſania· xxxij q.fi.hij qui

m rimoniũ·· q. j . dixit · ¶ Quid ſi dubitetur

vtz p̃ceſſit vel nõ:pᷣſumit ꝙ impedimentũ ma

trimomũ p̈ceſſerit.ar· C.de edił · act'. l.nj · et
hm h ſectio impedit et dirimit· ſuper quo vide
quodð no:S.de coepoꝛe viciat. I. et que impe⸗
diat · Ve ⁊ in eunucho. ¶ Quidam autem dicũt
qꝙ; hac impeditur caſtratus.ſic ſcripſit · t· ma
le · quia caſtratus idem eſt ꝙ frigidus· vnde di

citur calſte natus · vt no · ᷓ̊·de Ogna lega:ꝗ. q̃s

poteſt adoptare·et legic' inſti ·de adop · . ſed

illud · Eſt tam verum ꝙ& ꝓmſcne vrimur hijs x½

bis· ſpado· caſtratus eunuchus · ſed vera ſigfi⸗

cacõ ſe habet vt dixi · eunuchus aũt ad vtrũqe

ſe habet · ⁊ accedit · ů · vt lit. non dteſ.qm̃ freqn
ter · ꝗ· ſi vero aliter Euerũt tñ q̃ dixerut ꝙ ſpa⸗
dones ↄt rahere pñt.quia mr̃imo.in quibuſdã

humanitatis ſolaciuz elſt:xxxvij.q:j.nuptiaꝝ·

æ ar · xxxiij·q· v.ꝙ deo. et male · vt ꝓPbaui · ⁊ ꝓ⸗
bat . ff · de iure do· ſi ſerua . . ſi ſpadoni · Secus

eſt ſi ſaltem vnũ teſticulum quis hẽret.qꝛ tał

õhere poſſz. ⁊ ſic pᷣt intelligi·l · ff · de libe · ⁊ po

ſthu.ſʒ e qſitũ ·ꝗ.ſpadonẽ · ⁊. ff. de edil · edie · l.

filiꝰ.nã ⁊ B militat.ff.de re mili:q cũ vno/iðo
etiã dicit lex ꝙ ſpadonũ multa ſunt genera · ff ·
de vᷣiſis·ſpadonũ Occulta vero accidẽtalis
impotẽtia eſt illa qᷓ ꝓueit ex maleficõ ſiue vio⸗
lentia aliqᷓ· ⁊ gladioaliqñ enĩ maleficiãtur ho
mies ita ꝙ reddũt' impotẽtes om̃ibꝰ p̃terqᷓ;
vni · Hhoc maleficiũ vocatur ſoetilegiuz ſiue fa

ctura.⁊ ſi ila cum qua dumtaxat cone pᷣ̃t vxoꝛ

legitima ſit tunc bonum videtur ſoꝛtilegium
cum vitetur adulterium vnde hoc mõ fuit ma

leficiatus comes quidam qui vt fertur · et vt
ego intellexi ab his qui veritatem nouerant ꝓ

xxx · an ſtetit et amplius ꝙ non poterat ↄgno⸗
ſcere niſi vxcꝛem ſuam · ſed poſtea euanuitftẽ

aliquando maleficiatur homo adeo ꝙ non po⸗
teſt cognoſcere vxozem ſuam ſed bene ↄgno⸗

ſcit omnes alĩaſ.et ſi tale maleficium ſequatur
ma trimonium iam contractum ipſum non diri
mit · ſicut dixi de alijs impedimetis · · Y. ꝓxi ·
Si vero maleficium peecedit et matrimo⸗
monium ſequatur:vt quia concubina maleficia
uerat virum amaſium ſuum · ita ꝙ alijs impo⸗
tens reddebatur.ſicut multe inueniuntur.vel
qu ia ſpecialiter fuit factum maleficium ne cũ
illa perſona cum qua volebat contrahere poſ⸗
ſet aliquatenus rem habere refert vtrum im⸗
pedimentum ſit tempoꝛale vel perpetuum
Si tempoꝛale eſt maleficium:nullũ pꝛeſtat im⸗
pedimentum matrimonio;· Si vero ſit perpetu⸗
um impedit contrahendum et dirimit iam con
tract um. vt.xxxiij.q:j·ſi p ſoeciarias.¶ Sed
quo modo ſcietur an ſit tempoeale vel penpetu
um · H· ab initio quodlibet maleficiũ pᷣſumi
tempoæeale· quia omnis homo pubes. creditur
potens ad coitum · ſʒ exquo per triennium co⸗
habitant dantes operam ſtudioſam carnali co⸗
pule.ſi adhuc durat maleficium peeſumitur es
pꝓpetuũ · vt·· e:laudahilem·et.c.vlti· Qui⸗
dam tam̃ doctoꝝ ſenciunt in contrarium dicẽ

tes ꝙ nullũ male ficium ſeparat iam contractũ

nec eſt de conſuetudine romane ecclie ꝙ ſepe
vñ dicũt ꝙ illð: cſi ꝓ ſociariaſ.hodie nõ tenz.

⁊ rõ:qe o m̃e maleficiũ tpale ſolin pᷣt ſine di⸗
uĩc miraculo ſaltẽ ꝑ eũ q ᷣm induxit.q quic⸗

qᷣd ligatur ſolubile ẽ·ar· .e fraternitatis· J.j·

v·i nos tñ.⁊ in autẽde nup·ꝗ.nuptias:⁊ facit
hijs exm̃ comitis:qð no.õ.e.v:occulta SZ32
o pi.iſtoom̃ino eſt abicienda tãqꝙᷓ; dura à nis
o teroſa · qe pᷣſtarz materiã homicidio ⁊ adulte
rio:. ſi hõ ſtarzʒ cũ vxoẽ a eã ð gnoſcẽ ñ poſſzʒ cũ

eſſz potẽs idoneꝰ alijs mł ieribꝰ ⸗Ite nec ſol
ui ſp pᷣt ꝓ illũ qͥ fec ł qe maleficꝰmoetuꝰẽ· ł qꝛ
editũ e maleficiũ:ł qꝛ maleficꝰ ñ pᷣt ł neſcit ð
liere hm Gof· Itẽ rõnabiłr ꝓba eos male ſetirᷣ.

qꝛ due cãe peĩcipales ꝗpter qᷓs ᷣhpi mr̃i · vt di
xi:S.S · qd ſi ita:in tłi deficiũt.ſʒ ipᷣis duabus

deficiẽtibꝰ mr̃imo · nullů erit · Iõ tene vt dixi
hm · t. Eit etiã aliqñ maleficiuzʒ ne młier ocipi

at· b aboæetũ faciat · qð dic vt no· ̊.de homic.

„J. quid ſit homicidiũ⸗· v· pꝰ infuſionem · et ibi
hẽs de poculo amatoeio. —

Valr qñ dinoetiũ ⁊ ob quã cãz fieri debz
uidam dixerũt ꝙ qñ allega cã fri gidita⸗
tis.b ſectõis:b artacõis ſtatã pᷣt diuoecium cele

beari · qm̃ iſta impedimenta ſunt manifeſta: vt

ſ· e.c· j· Si vero maleficium allegat .tũc expe⸗
ctatur triennium.vt in auten· de nupcijs.. per
occaſionem T. dixit ꝙ q;nis hij peobabiles

habeant rationes. tamen indiſtincte credit tri

ennium expectandũ niſi manifeſtiſſimis ſignis

et ꝓbationibus conſtet illos frigidos eſſe· vel

mulieres artas · ſic intel lexit.j·e.laudabilem;
Sʒ ſi audeo dicere vterqʒ errauerit ſaluo ho
oꝛe ſuo:nec puto ꝙ hſcripſiſſ ·t.ſi circa hãc
materiã pſpicaciter ſtuduiſſet · vnde cmibus

cancellatis ſic diſtingue: ¶ Si diuoecium ce
lebeari petaĩ ob impotentiã coeũdi maſculi⸗
na impotẽtia allega naturał · puta frigiditas

aut maſculus peouocat ad diuoecium · aut feia

Item aut maſculus expleuit · xviij: an aut nõ·
Et ſiquidem maſculus maioe. xviij· an. ad
diuorcium ꝓuocat · et vxoe confitetur B; ideʒ
quod maritus aſſerit·dico tempus ar bitrariuzʒ
aut vnius menſis aut trium aut anni · ꝓ quod

debent ſimul moꝛari · et peeſtabunt ſacramen⸗

tum · de quo habes · · · ſed ſi vir · et ſequen.
quibus elapſis ſi per rectum iudicium ecclie
poteſt peobari virum impotentem.diuoecium
ſtatim cclebeabitur:et mulier nubet in domĩio
ſy viro indicetur ne aliquam ducat · Si autẽ du
xerit · ſubaudi et cognouerit · reus piurij habe
bitur.et peioꝛa connubia repanda erunt etiam
ipſa muliere contradicente ſi fuit conſcia frau⸗
dis · ar · ff· ad · l. iu · de adulte · ſi vxoe · · iudex
et v. vlti.Si vero non fuit conſcia:poteſt eum
repellere obiectu adulterij:ar.xxxij.q·j. de be
nedicto·et · q: vjnihil iniquius·ſm da⸗
autem hoc rectum iudicium maſculus iurabit
ſe naturaliter frigidum.i· ſe non poſſe ↄgnoſce
re aliquam mulierem.nec moueri ad volunta⸗
tem coeundi am ſi aliquotiens moueretur ſʒ
non poſſet perficere.non eſſet naturaliter frigi
dus vt dicam · ſ · V. ſed ſi vir · et. ve ſequenti ·
Mulier iurabit ꝙ nũꝙᷓ vidit pſum moueri· nec
virgam erigi · licet hm magiſtrum meum eam
diligenter manu palpauerit· et omnem diligen
tiam adhibuerit vt opus carnale ſequeret in⸗
fra tempus elapſum a iudice ſtatutum et qui⸗
libet habe bit.vijꝗpinquos·vel ſi non ſuꝑſ ũt
vicinos bone fame qui iurabunt ſe verũ crede
re qnod ↄuiuges iurauerunt et ſic diuoetium ce
lebaabitur ſic intelligo·j·e: laudabilez· J. ſi au
tem· Seð hij· vij cõpurgatoees debent ogno⸗
ſcere conuerſationem ꝓſonarumar. de Pur⸗
ga:cano.quotiens·et:c.cum.p.manconella.
c. cum dilectustamen nec illud omitto ꝙ mẽ
beum viri inſpiciendum eſt ſicut per expienti⸗
ſum edoctus· quod dic vt no.j· e.xv. finali.
Seo nũquid ſufficit ſi recipiatur ſacramen
tum aduobus vel tribus ꝗꝓpinquis· vel ipſis
deficientibus ab alij bone fame vel neceſſari
us eſt numerus ſeptenarius completus. et qᷓð
videtur ꝙ duo vel tres ſufficiant· quia in oꝛe
duoꝝ vel rrium teſtium ſtat om̃e verbum ˖ 3.
de reſti. cum eſſet · et · c relatum· Item quia nu⸗
merus eompur gatoeum arbitrarius eſt: vt ap

—

aret..de purgatione cano·quotiens:et· c· ex

tuarum· Item licet in accuſatione epiſcopi
cardinalis requirantur · lxxij· teſtes· tamẽ tres

vel etiam duo bone fame et opimionis ſufficer̃

videntur⸗ij · q:nij · peeſul · et · c. nullam . et · J. ſed
HB; vel ſpeciali · et facit ad hoc quod no.ð · de
teſtibus.ꝗ. quottus numerus·ſeð non puto ꝙ;
in tam ſolemni et periculoſa cauſa cum non in⸗
ueniam ius expꝛeſſum a numero ſtatuto recede
re debeamusar.C de fideicõmiſ.l.fi. xx· di.
de quibus/xlijdi quieſcamus S· de tranſla.
spiſcopi· inter corpoealia.ꝗ. ſed neq;· õ. de de⸗
cimis ad andientiam ff· de poſtulando· l· i. S.
pueritiam· qui matrimo:acculſa · poſ· videt.qᷣ
de ſen · et re indi . fi · nee enim ĩ hac cauſa vte⸗
dum eſt argumentis remotis vel conſuetudĩe
aliqua contra conſtitutionem ro.ec·õ· de ſpõ·

dam in fi ¶ Idem dico ſi mulier pzouocat ad⸗
diugecium et vir idem confitetur · ſed tamen ſi
vir cum alia contraxerit:iurantes ſcilicet con⸗
iuges · rei piurij habebuntur · et pen itentiam
agentet inſimul reuertenturapparet em mo
do ꝙ cauſa odij et ſuggeſtione diaboli hoc fa⸗

denemerffie ar · S· de teſtibus⸗ licet ex quæ
e

ctum fuit · vt. .· e. c. · J. ſi autem ſtatim· et · c

laudabilem. in fi·et · xxxiij · · j· c · j· et · ij· nec in
ſupradictis videtur diſtinguendum eſſe/ vtruz

mulier virgo ſit · vel coꝛrupta exquo vtergga

impotentiam confitetur · vt patet · · e. c. .· He
j.et· e: laudabilem· S· ſi autem· ſec us ſi alter ne
getvt apparet in ſequentibus
rito ꝓuocante ad diuoæcium ex hac cauſa mu
lier aſſerat ſe ab eo cognitam· puto ſtandum
verbo mulieris . mſi vi ipſam conuinceret per
aſpectum · vt in ſequenti v· quamuis · ca: videa
tur dicere ꝙ in hoc caſu ſtandum ſit verbo viri
vt. S. de deſpon · impuberum · duo puen · vV· fi⸗
ſed non obſtat.quia ibi ſiue ↄ gnouiſſet ſiue ñ
non poterat matrimonium confirmari impedi
ente iuſticia publice honeſtatis. vnde creditur
ei in pꝛeiudicium ſuum.¶ Sed ſi mulier ſe ↄg⸗
tam aſſerat ab eodem in caſu iſto merito ei ere
di debet. quia vt credo vix inueniretur aliqua
que hoc aſſereret niſi verum eſſet · cum ſciret ſi
bi peeiudiciuz generari .maxime quia tales cõ
ſueuerunt colaphiſari ſtimulis ſathane· ve · S⸗
de eo qui ↄgnouit conſanguineam vxoeis ſue:
c.ioꝛdane· ltem quia cum rea ſit et ſi nibil pꝛe
ſtiterit abſoluenda eſt · vt. vj · q· vlti · actoe·C·
de peobac · actoe· et de eden· qui accnſare:naʒ
et multi incurrerent piurium vt poſſent dimi⸗
di ab vxoꝛe ·et ideo nõ creditur eis contra ma⸗
trimonium.vts·de eo qui cog: con· vx · ſue ·
ſuper eo · credendum eſt igitur mulieri que
matrimonio confitetur · ſic ałs exponitur · S.
de clamdel. deſponſa · c· ij · quod dic . vt nota ·
S de clamde deſponſa.ꝗ. vt rum clamdeſtina-
v·j· et ſequenti. fSm autem maritus aſſerat ſe
cognouiſſe vxoꝛem:muliere contradicente æ di
uoetium petente.ſtandum eſt verbo viri · quia
vir caput eſt mulieris · vt · S. de deſpon · impu ·
continebaturet · xxxiij:q.jſi quis acceperit.
niſi mulier ipſum conuincat de piurio per aſpe
ctũ coꝛpoꝛisvt · xxvij.q·j:nec aliquaet·õ.de
ꝓba · ꝓpoſuiſti:et:c·penul:quod dic vt no·̊·
de peobac·. J. et quot ſunt ſpecies · v · viij· Eit e
tiam peobatio per inſpectionez ergo ſi mulier
ſit coerupta caueat cui nubet · quia ſtatur vbo
viri · nec coeru pta ſe poteſt virginem oſtende
re eum non ſit ˖· vnde lzm hoc intellige · · e · c · j.
Jꝗ.illa.et ꝙ dicit cur tãdiu.ſubandi maxiĩe · qe
idem et ſi ab initio reclamaſſz exquo matrimo
mum contractum erat · ſed quia tamdiu tacuit
eſt maioꝛ pꝛeſumptio contra ipſam ·ar.in his qᷓ
no. S· v. ꝙ ſi marito· Sed alij dicunt e ille
ꝗ·coeri gatur ꝓ ſequentem.quod mihi nõ pla
cet · nam et poſſet ſaluari aliter.vt ſcilicet mu
lier coerupta contrahens audiatur.ſi in nouita
te ſcilicet inter duos menſes ꝓclamauerit · et ſi
maritus ipſam ſe aſſerat cognouiſſe · vt · ſ· e · t·
c.j· finali.⁊ ar · S.de conuer.iu:ex publico

uod ſi ma

4

a.
ſe

ma
gu⸗
t⸗
aſe
ode
d⸗
Ete
hler
bo
ne
/.
no
it
4
le
la
nu
icl
t
co

ſmaũt per annum dimidium taceat. poſtea ñ
auditur · vt. S· de ſponſalibus · ad id quod· *ſic
expeeſſim loquitur:j.e·c.j. illa autem. Tu ve

ro etiam in hoc abicias:a dictum ꝗ. illa au⸗
tem intelligas m cozrupta· ſequentem vero in
virgine· ᷓuiſ mutroqʒ vir mulierem ſe aſſerat

cognouiſſe: ſed virgo ipſum per aſpectum con

uincit·quod coerupta facere non poteſt·/S3

quid ſi coerupta dicat ꝙ maritus ſectus eſt.vł

defectum membei patiatur· æ quidem audien⸗
da eſt m hoc caſu.vt patz in his que no· ã̊.e . .
peoximo·. v. accidentalis.æ. · e.J.v.finali · Sʒ
coꝛam quo fiet hec reclamatio·dic vt nota· ẽ·
de deſponſatione impuberum . ꝗJ. fi. v· ſed coꝛã
quo:¶St quid ſi maritus frigidus ipſam coꝛ

rumpi faciat vt dotẽ ipᷣam retinere poſſit. Et

quid ſi vxoe faciat ſe coerumpi vt partus quezʒ

ab amaſio ſuſcipiet in heredirate frigidi ſucce⸗
dat · nam multe fraudes ⁊ diuerſe circa hoc ad
hibentur. vt patet.jde penitentijs.officij.nec
ius nec magiſter poſſet ↄmode ſiue defacili hin
iuſmodi frandibus obuiare.multe namqʒ vie
ſunt ad malum hominibꝰ peeparate. vt ĩ aut'.
de nuptijs. J. mitioꝛes. vnde ⁊ ſi circa hoc ius
conderetur de nouo.foete ipſius obtentu con
tingeret millemilia matrimonioeũ legitimoꝛx
ſolui.peo vno quod infirmitate legitima nõ te
neret. quare recte dictuz eſt ꝙ nullum ius per
om̃ia ſufficere poteſt.vt no.Sin pꝛohemio· v⸗
qui ergo diuerſa. ⁊ ideo de duobus malis mi⸗
nus malum eligendum eſt. ⁊ ad ea que frequen
tius contingunt ſunt iura adaptanda . ff. de re
bus dubj.quotiens.j.de regulis iuris.eſtote.

ff. de legibns· nam ad ea· ſuper hoc etiam vide
quod no.j· de penitentijs .¶. quibus æ qualiter.

ſub. J. quid de muliere · ¶ Sed ſivir dicit ſe

moueri ad coitum.vel ꝙ alias mulieres cogno

ſeit · tune patet ꝙ maleficium allegatur· æ ideo
Per triennium debent ſimul mœæari ad peecep

tum iudicis licet gof.dicat ꝙ non elt ius in p⸗

cepto iudicis:qnia hoc nõ inuenit' in iure cau⸗

tum.ſed tamen quo ad mentem videtur hoc ſa⸗
tis cautum per hoc ꝙ; debẽt confiteri peccata

vt ſequitnr. ergo innuitur ꝙ tempuſquo ſimul
fuerunt ante confeſſionem non debeat compu⸗
tari. hoc etiam ſatis innuitur.j.e.laudabilem·
in peincipio· ibi · ⁊ indulgendum ſit · ſubaudi a
iudice · nec obſtat · ſed cõcoꝛdat. j. e.litere.quia
licet ibi poſt octo annos videat' petitio facta
fuiſſe.tamen intelligi poteſt ꝙ cauſa fuit antea
diutius ventilata. æ ad peeceptum iudicis pem

etntiam egerunt æ ſimul cohabitanerunt· ſeut

manifeſte innuitur in. j⸗ . ad finez· ibi · quod
poſt plures terminos.ſubaudi a iudice datos·

æ innnit ꝙ ſi per triennium contineant ſentẽtia

diuoetij fert .⁊ ſic intellige· . quo circa. ergo
ad peeceptum iudicis debent ſimul moeari hꝰ
modo. ¶ Confitebuntur ambo peccata ſua.qꝛ
aliquando mfirmitates ex peccato pꝛoueniũt
vt · · de penitentijs. cum infirmitas· ⁊ iniunge

“

tur eis recepto ſacramento vt ſimul cohabitet
bona fidedet vterqʒ operã cum omni diligẽ
tia ad debitum carnale hincinde reddendum.
vir in perficiẽdo · mulier in patiendoeita ꝙ; neu
ter alniquam fraudem adhibeat. nec pꝑ ipᷣm ſtet
quominus carnalis copula ſubſequatur. ⁊ ſi ſic
per continuum triennium ſimul cohabitaner̃t
⁊ in capitetrienni) veniant iterum ad epiſcopũ
dicentes iurantes ꝙ ſicut peomiſerant fece⸗
runt.nec poterunt effici vna caro.tũc receꝑto
illoeum iuramento ⁊ peopinquoeum. ſicut no-
5· H. ſi diuoetium. ⁊ ſequentibus matrimoniũ
dirimetur · ⁊ dabitur vtriqʒ licentia contraben
di · vt no · S. · ſed quomodo.æ habes.j·e.c.vl
timo.⁊· xxxnjq:j:ſi per ſoꝛciarias. ꝙq Verum
dici poteſt ꝙ ſi ſimul cohabitauerunt per octo
annos vel circa.⁊ ſme peecepto iudicis.æ non
reperiatur ꝙ vir aliquam cognouerit. tempus
arbitrarium erit· quia peeſumitur vir frigidus
vt · I. e· c· finali.ſic intellexit gofredus. ſed ſem
per tutius eſt ꝙ a tempoee peecepti iudicis de
beat triẽnium computari: vt patet ex pꝛemiſſis
Si dicas periculum eſt exquo tanto tempoꝛe ſi
mul ſteterunt · . imputet ſibi ꝙ tamdiu ta⸗
cuit. j· e · c · j · ff de except . doli. pure · J. finali.
Sedð quomodo intelligemus id quod dictũ
eſt de continuo triennio· nunquid intelligi de⸗
bet ꝙ circa hoc debeat ſtudere die ac nocte · nõ
puto hanc mentem . ſed ſuff icit per maioꝛem p
tem anni maxime per ver continuum · quo con

ſuener̃t homines ad luxuriam foetius incitari

ſimul cohabitauerunt.⁊ bona fide operã dede
runt · ar. ff. de aqua quot. ⁊ eſti.l.j.. duo autẽ
genera·⁊· . quod autem.ff· de ſerui · ve · p. foea
mẽ· ⁊. lſeruitꝰ. Quod ſi infirmitate vł alio ca

ſu impediatur · videt tempus reſtituendu eſſe⸗
P

ar · ff. de itinere actuqʒ pei ·l.ij· G.ij. nj· æ. mj⸗ et
var cõtra.ff.de ſta.liber: cum heres.ꝗ. ſticij

us· ¶ Quid ſi per maritum ſtet.quia nõ vult

cohabitare.vel per mulierem. dicas excõmu⸗
ni candum eum per quem ſtabit. cautõnẽ ido
neam exigendam vt cohabitet . ar · · vt li · non
conteſt·quoniam/ꝗ.vltimo ⁊ · I. t · j. c. · ij. ⁊. nj
Sed quid ſi vir non eſt maleficiatus.nec na

turaliter frigidns. ſed quaſi frigidus- naturali

ter mouetur erigitur · ſed nullatenꝰ perficit
vel habet duas virgas vna impedit reliquam
vel ꝙᷓcito apponit virgam ſeme ſpargit. vł be

ne immittit · ſed non perficit. multa talia æ ſimi

lia de facto habuicozam me.æ tam in iudi cijs
ꝙ; in confeſſionibus quotidie poteris experiri.

* dicas in talnbꝰ qpſi poteſt iuuari electuarijs
vel medicinis aliquibus planum eſt · ſi non po⸗

teſt· in aliquibus ex his conſuleduſ eſſet papa-

tamen ſi puella virgo ſit æ vterqʒ tonfiteatur.

in omnibus his expectandum erit triennium-
quo elapſo qnaſi naturaliter frigidus· quezꝭ mu
lieres in ꝓuĩicia vulgariter deſ bernatũ vocãt-
foꝛte poterit diuidi ſzm ea q̃ dixi ð naturaliter
frigido· tamen tutius eſt vt papa ſuper hbijs

–

que merito videbuntur dubitabilia conſulat.
St nota ꝙ index in omnibus inferioeibus
uperioꝛibus ex officio inquirere debet ·˖ vtruz
vir aliquam de vicinia cognouerit.vt · j· c · vlti.
æ an mulier vᷣgo ſit ſi mihi credere voluerit
omnem quam poterit ſtudebit diligentiam ad
hibere · arbitrando perſonas hincinde · et ſta⸗
tus. ⁊ qualitatem.⁊ famam tam peincipaliũ ꝙqᷓ;
acceſſoꝛioꝛum · a hm hec via regia incedet . hm
qꝙ· Sex .doceo.quia totũ cõmittitur arbitrio
ſuo.ar.S·de officio delegati ·de cauſis.⁊. ff · ð
vſuris.moꝛa ·⁊ de teſtibus ·l.nj.⁊ de ver boeuz
ſigmific.l.cõtinuus.⁊æ · ff · mandati ·luciꝰ ticiꝰ·
de donat'.apoſtolice·quia nec per ius omnia
terminari poſſimt · ⁊ ideo vbi dubitabit ſemp
conſulat peincipem.quia de tanta re ſegniꝰ nõ
eſt agendum.xlij·di:quieſcamus.lxj· di. mira⸗
mur.S· de tranſac.c.vlt.⁊ no.· e · v· fi.· Vbi

autem maſculus maioꝛ eſt· xmj · annis vel · xv.
quia in hac etate conſueuerunt eſſe pubereſ.vt
no · õ · de deſpon · impu · ꝗ. qualiter peobetur · x

ſecundo inducitur.ſed minoæ:xvnj.ad huc non
habet plenam pubertatem licet pubes ſit· ar⸗
S· de regularibus.quia in inſulis.plena em̃ pu⸗
bertas eſt.xvnj.anni in homine · ſed in mulie
re.xvij·vt: ff·de adoptarrogato·J. non tam̃.
de alimẽ:⁊ ci ·le.l mela.j. MH.· ⁊ inſti · de ad⸗
opt.ꝗ.minoꝛemæ ideo in hoc caſu ſcʒ quãdo
eſt minoexvnjannis· licet maioæxmj annis:
dico ſemper triemium expectandum.vel quo⸗

uſqʒ·xvnjanni ſmt completi: vel vltra dari ad

arbitrium iudicis · hm ꝙ videbit qualitates p⸗
ſonarum æ tempus quo ſimul ſteterunt · vt..e·
c· fi· quicquid allegetur. quicquid confiteat.
⁊ ideo coꝛrecta eſt·l.que dicebat biennium ſo⸗
lummodo expectandum · C. de diuoꝛtijs . l· in
cauſis·quia edocti ſumus ex his que inter hec
peouenerunt quoſdam amplius ꝙᷓ; bienmmũ tem
poeis non valentes. poſtea potentes oſtenſos
minſſtrare filioꝛum peocreationi.vt in aut · de
nuptijs· · per occaſionem:verum ſi lapſo trie⸗
no iurauerũt ſe nõ poſſe camaliter cõmiſceri.
æ dicũt ꝙ vir nullatenus mouebatur ad coitũ ·
nec infra hoc tempus motus fuit. apparet ꝙ;
frigiditas allegatur · ⁊ ideo ſi hac de cauſa ce⸗
lebearetur diuoztium.⁊ maritus poſtea cõtra
hat.ſeparabuntur ſecundo contrahentes. hm

hoc poteſt intelligi quod dicit litera ·.e. lau⸗

dabilem · H· j· vnde ꝙ ibi dicit · ſi fri giditas
peius peobari non poſſit · ſubaudi quia maritꝰ
erat · xvnj an · vel · xv · Sed tan · dixit puta· quia

manifeſta ſigna ⁊ peobationes erant parate · et

ſic non videtur intellexiſſe literam ſed erraſſe.
vt · no · S.· e · ¶. H.jniſi foete excuſes eũ· vt no.

I· e. vᷣ ·quid ſi mulier dicat:que em̃ alie peobati
ones extare poſſent niſi ꝙ temptet det opam

efficacem. ⁊ tamen edocti ſumus. æc. vt· S. e.

vS· Non tamen ignoeo ꝙ ⁊ doctoæes ſentiũt cuzʒ

tan· ſed ego expono quod habel in.l.in cauſis
inbecillitatem nature ſcilicet quia tarde pube⸗

ſcit · vt · · de deſpõſat · impuberum. puberes·
⁊ ſic imbecillitas nature · id eſt ſimplicitas ſeu

mollicies que pꝛonenit ex defectu etatis. non
ent impedimentum perpetuum . ſed et l. in hoc
caſu dicant cõiuges ꝙ bene mouebatur ⁊ eri⸗
gebatur ſed non poterat perficere:tunc appa⸗
ret ꝙ ex calua maleficij ſoluitur.⁊ ideo dic vt
no. S.·e. · ſed ſi vir dicat · ¶ Doero vbi acci⸗
dentalis a violenta impotentia allegatur · vt
ſectio. meontinenti poterit diuoetium celebea
ti.⁊ mulier ĩ domino nubere.quia hoc oculata
fide peobahitur hm ea que no·S. IJ.peoximo·x
accidentalis autẽ.·⁊ de pꝛobatõnibꝰ.ꝗ.⁊ quot
ſunt ſpecies · v. octauo fit etiam peobatio ꝑ in
ſpectionem. ¶ Si vero ĩpotentia feminea alle
gSatur · puta artatio · de qua dixi · S.· J. peoximo.
v. femmea · tunc ſimiliter hm ea que dixi ibi al
ſero matrimonium incontinenti dirimi poſſe.

hoc modo.vocabuntur matrone fide digne et

experte in opere nuptiali · ar. ff. de ven. inſpic ·
l.j· H.· j. v.iĩgitur ·⁊ ſub periculo animaruz ob
teſtabuntur a ſub fide ſua ꝙ eam ſcilzʒ artazʒ cũ
manu ⁊ oculo diligenter inſpiciant. an ſit coæ⸗
rupta · an poſſit fieri mater ·⁊ ſi referant ipſam
coeruptam conuincitur accuſans matrimonmũ
ʒz quia ſepe fallitur manus oculus · poter̃t
iterum æ alie vocari magis experte. que etiam
H diligentius conſiderent · vt.S· de pꝛeobat · c.
penultimo:ſmautem dicant ipſam virginem et
matrem fieri poſſe · tunc impedimentum eſt ex
parte viri.⁊ ideo diligenter iudex inquiret an
vir moueatur ad coitum vł non. ⁊æ ſic peeſumet
frigiditatem vel maleficium.⁊ pꝛocedet hm ea
que no. S. e · ¶. H · j. ⁊· xſeqñtibus:vſqʒ ad · x
poꝛro· ¶ Quid ſi mulieres aſſerant ipſam non
poſſe fieri matrem naturaliter · in continenti po
teſt diuoeꝛtium celebeari.⁊ dabitur viro licẽtia
cum alia contrahendi · ſed mulieri continentia
indicet · vt. I.e.fraternitatis: ⸗H· j·nec obſtat
quod dicit in peincipio.ibi.cum quo ꝓ multos
annoſ.narrat enim factum.nam nec anni ꝓſunt
niſi ſmt aſſignati per iudicem·hm ea que no.õ.
e · v. ſed ſi vir:a epiſcopus nullum tempus aſſi
gnauit · ſed incontinenti ſententiam tulit.⁊ tam̃
dicit papa ꝙ iuſte peoceſſit · licet deceptus fue
exit · vt in . J.j · eiuſ dem decre · v · nos tamen ·
7 Si tamen diuoetio lato mulier inueniat euʒ
cuiꝰ induſtria poſſit humſmodi ſeras reſerare
ſiue medico iuuante· ſiue virilitate nature· nuc
apparet eccleſiam deceptam fuiſſe retro.a iðo
peioꝛi viro reſtituetur·niſi votum ſolenne emi
ſiſſet · vel religionem intraſſet pꝛofitendo. vel
niſi adultera fuiſſet maritus exciperet cõtra
ipᷣam · ſed ſi maritum alium duxerit· ꝙᷓdiu caſus
dubitabilis eſt · id eſt quouſqʒ peima vice cog⸗
nita fuerit.nam poſtea ſcire poteſt index eccle⸗
ſiam deceptam. poteſt adherere ſecundo · vt ·
e:fraternitatis·.j.⁊ ſic ſententia lata per erro
rem peobabilem retractatur exquo veritas in⸗
uenitur. · de purg· vulg· ſignificantibus. a. ff
de condi. ſine cauſa:l.ij:quia hec ſententia ni ꝙ;ᷓ
tranſit in rem iubicatam · vt æ·S. de ſentñet re
iudiẽ ·latos.tenoe:conſangninei.ſed ⁊ ſi redde⸗
tur apta peioꝛi per frequentem vſum ſecundi⸗

1
be
⸗
u

le

— =m ——

— — — —— — —

videturꝙ peimo ſit reſtitneda · vt. .· e · c· frater⸗
nitatis· ꝗ. vltimo · Quid ſi in peima vice ſeu
poſt pemam vicem. id eſt exquo ſecundus vir
eam cognouit· peimus repetat eam.vel ipſa pei
mum virum.apparet ex ſuperioeibus ipſam re
ſtituendam · Et quid ſi non poteſt eam cog⸗
noſcere:adhuc ipſa reſtituatur ſecundo.et ſie
in infinitum ſcdm̃ Io. St dixit ipſam relti⸗
tuendam peioei viro bis non tercio: quia nec
licet tercio appellare.vt.õ.de appellat. ſua.
ij · q: vjſi quis in quacunq; · æ· C. ne in vna ea⸗
demqʒ cauſa liceat tercio ꝓouca · in rubeo a in
ingro · ¶ Videtur tamen ꝙ ſi ſecundus eã cog
noſcit · reſtituenda ſit peimo.cum quo per trie⸗
nium remanebit. quaſi peeſumatur malefieia⸗
tus fuiſſe · ſzm ea que no· S. e · V. ſed ſi vir . ita
ꝙ ſi interim eam cognoſcere poteſt cum ea re⸗
manebit alias laꝑſo triennio reſtituetur ſecun
do ſme ſpe reſtitutionis peimo faciende. æ hic
erit caſus in quo quis poterit peiuari iure ſuo
ſme culpa ſua.ſed non ſme cauſa:vt.S. vt li.nõ
conteſt:quoniam frequenter. g.ſi vero· æ excu
ſatur mulier de adulterio:quia dolo caret · vt
xxxmj:q·ij· in lectum. ⁊.ff.de adulterijs · l. pe
nultima· ⁊ Im hoc poteſt exponi qᷓdiu articu⸗
lus iſte dubitabilis eſt.j.e: fraternitatis:J. j.
ad finem · ¶ Gofredus vero ſic no.circa huc
articulum · ꝙ ſi mulier non erat cognoſcibilis
pꝛimo ſicut ſecundo:puta quia erant homines
dinerſe conditioms æ dinerſe nature. tunc non
reintegrabitur matrimonium · nec reſtituetur

pPeimo viro.ſed ſi ↄgnoſcibilis erat peimo cuiꝰ

ſimili commiſcetur·tunc habet locum reſtitu⸗
tio ⁊ reintegratio:⁊ B plane videtur ſonare li
tera· I· e.fraternitatis· J.] · ⁊ facit peo eo opĩo
vnoeum magne autoeitatis quam no· S. de de
ſponſatione mmpuberum.ꝗ.⁊ que ſponſalia· S.
