habuerunt.ſingulares iudicane .dt.j.e· c· di⸗
lecta.ałs ſi que ꝓxime dixi cõſueuerũt ha⸗
bere et exercere: collegium iudicatur · vt · ᷓ · de
elec.c· j.et de ſindicoc·vnico.⁊.ff · ꝙ cuiuſqʒ
vniuerſi:no·l.j.¶ Quãuis autex ſingulares ĩ
peeiudicium peelati non poſſint ꝑ ſeipſos col
legiare vt patet in ſuꝑioeibꝰ· poteſt tñ hoc fi⸗
eri autoeitate pape.vel de conſenſu dioceſani
etiam inuito patrono in fauoze etcleſie · Sed
ſi archidiacono vel alieni clerico paret᷑ enoe⸗
me p̃iudicium:jeſt eidem ĩ alijs reſtaurandum
ſic intellige ſupꝛadictas decre: cum dilectus.
et:c.ſacroſancta:et de vi.et ho:cleri · qm̃.⁊ ð
ec.edi·ad andientiam· et de maio· et obe · cuz
inferios.ec de iurpa.nobis fuit · .j.ſumma er
So eſt ratio que ꝓ religioſis facit · vt · ff. de re
lig:et ſump·Fun·ſunt perſone.ar· S.ð dolo et
Otu.c.ij. ¶Kbbates aũt debent eſſe contenti
ſuis finibus:nec debent attemptare ea q̃ᷓ ſunt
epiſcopalis dignitatis:ſicut eſt cognoſc ere ð
cauſis matrimonialibus que requirunt maio⸗
res iundices · vt dixi.õ · de matrimonio qct'. ꝗ
inter. ec · J.a quo · ¶ Item non debent miunge
re public as penitentias.l.diſ.in capite · S. de
of·.archip̃ · c.ijnec litteras indulgentiaxx cõ⸗
cedere.vt:j.ð peĩtetijs·ꝙ aũt:⁊ · c.cũ ex eo·
Jꝗ. ad B.⁊. ca: ſequen:niſi foete ſpeciali peiui⸗
legio vel alia canſa legitima ſuffragante· pu⸗
ta.peeſcriptione· nam et poteſt abbas quedaʒ
ſpũalia inra pᷣſcri bere · g· ðde pᷣſcrip · auditis · et
ĩc·cum olim· ſeðm gof·vel alia cauſa ·puta cõ
ſuetudine iam pᷣſcripta:ex qua etiam ad archi
diaconum pertinet cogno ſcere de cauſis ma⸗
trimonialibus et alijs.S· de reſti:ſpo. litteras
et de ofarchidiac.c·fi · ad idem peeſtat ar.õ̊.
de iudicijs · nouit.et de foeo cõpe· eum contin⸗
gat.·ſic intellige:.e·accedentibus· mu ltomi⸗
nus licet h abbatiſſis · vt · .de penitentijs·no⸗

ua. ¶ Beligioſi em debent eſſe eontenti ſuis
peiuile gijs: quod dic vt no · S. e ſub · J. H. ver⸗
ſa vice · Clericus vero etiam ad ludum.xj.
peo·xij. mutuans publicus cenſet vſararius:
non obſtante conſuetudine gallicoꝝ · qui ſub
quadam cnrioſitatis imagine ↄſueuerunt hoc
vicium palliare.qᷓ dicenda ẽ potiꝰcoeruptela·
ergo tãꝙ;ᷓ infamis tał repellit a dignitate ad
quã vocat·qe ſcm·l. pote digtates patere
non debent vilibꝰ ⁊ indignis. vt. .· e · dilectol ·
M· j. C· de dignita· neqʒ famoſili ·xij.⁊ ð in⸗
famibusl. vmca. li·xj· æ ſunt eiſdem omnes
actus legitimi interdicti · vt · S de teſtibus. li
cet ex quadamin fi.H?.· j· ⁊æ ſic vſurarius re⸗
pellitur ab obtinendo.xlvij · di · de petro . ſed
ſi penitere voluerit poteſt peelatus ſecum di-⸗
eſare in iam obtento· vt.xxxv · di . ca · j.
Sunt igitur ludi noxij vitandi.ſicut taxil
loeꝛum· ot.S.de vi.⁊ ho·cleri.ca.clerici. ſunt
em̃ indigni.⁊ peſſimi.⁊ ſeruiles · quozum effe⸗
ctus imuria ẽ·quis em̃ ludes appellet illa ex

quibus crimina oeiunt'. vt in ꝓhemo. ff. ve⸗

teris · S illud vero ſane· ¶ Motantur autez in
ſumma de caſibus.ix.cri mina circa luduz · ſed
nulle vel pance concoꝛdantie inducuntur·nos
vero.vij:iunximus · a ſic ſunt · xvj· que in iſtis
verſibus comp̃ᷣhendes Flec cum taxillis lu

dendo erimina fiunt. ccleſie ſpꝛetus · vſu⸗

racq;· ſine rapina · 7 SZecandala · vel nuge · blal
phemia · ſeu faciendi Eurti doctrĩa. violen

tia· crimĩa falſi· ¶ St moetis cauſa · deceptõ.

perditioq; Tempoꝛis · ⁊ deſiderium · coe⸗

ruptio. iunges Iſtis peedictis adulatio ·

vitaqʒ turpis· ccleſie ſpeetus · quia Otem

nitur ꝓhibitõ ſancte matris ec· vnde peccatũ

ariolandi · id eſt. circa idoloꝛum aras nepha⸗

ri as peeces immittendi: mo em̃ arioli ſunt vo⸗

cati vt.xxvj·q:iij ·⁊.iij·c.j.⁊ peccatum paga

nitatis in hoc cõmittitur · lxxxj·diſ ſi qui ſunt

pꝛel biteri· æ quattuoꝛ euangelia contemnere
pꝛobatur inobediens · vt · xx · di · de libellis · in

fi- per inobiam relabitur quis in culpam

peothoplaſti.id eſt. pꝛimo plaſmati · ſcilz ade
xxxnij.di.quoꝛundam·non eſt ergo tutum cõ⸗

.

temnere petri claues.vt · j

ſe. Sine rapina · vult ei ludens 2 intendit

ti Bnerar vſuris:ꝗ.qualiter petantur · et
peoximum ſpoliare.vnde quo ad deum qͥ coꝛ

reſpicit raptoꝛ reputat · vt ·xiiij . q· v · ſi qð in⸗

uꝛmſti · de hooc crimine dic vt plene no · S. dei
rap.. qua pena.·Scandala.ex hoc em̃ boni

ſcandalizantur.ſedò vitanduz eſt ſcandalũ etiã

minoeum · vt · S· de renun. niſi cum peidem · J.
pao graui · · ti . · c. ij· · vl · ¶ Vel nuge · multi

plicantur em̃ mendacia:et verba ocioſa æ va⸗

na· de quibus tenemur reddere in diſtricto iu

dicio ratõem.quia de omni verbo ocioſo æc.

Hec autez vitanda ſunt.vt.xliiijdi · conuiuia·

et cauendum eſt ne quandoqʒ ſine indicõ volet

ꝑe. c. vl · Vſuraqʒ
ſcʒ maxima.vt.S.v.clericus vero illa em̃ vſu
ra poteſt in die equiparari ſoati et vltra·et tñ
maioe vſura que reperiatur in. leantiqua que
vſuram concedebat eſt centeſima·que non in
die · non in menſe · ſed in anno equiparatur ſoꝛ⸗

—
=S= ⏑ — — — — — — — ——

-. er

— –⏑☚☛ Oe

n ſis
wenn
imen.
gtiug⸗
iſah
mhoe
upteln
tlte e
patee
lechte
zöin
mned
us. li
use⸗
. ſed
ttml
ie ſunt
meffe⸗
laen
dei
nezin
·ſed
nos
liſtis
lis lu
w⸗
ba
violen
epto⸗
cor⸗
atio⸗
Rem
ccati
ephe⸗

t vo⸗

aga
ſunt
mere
igein
ſpam
zode
mco⸗

nrac

n vii
erth
gue
onin

ſon

are
endie
ſc⸗
din⸗
de
hon

gtii

1 A
nlei
va⸗
in
X·
nie⸗
let

irreuacabile verbum. vt.xliij· di.in fi. ad h
ð · de celebea.miſdolentes:et peccatum moe
tale eſt mentiri. vt no.S·de iurur̃.. quot co⸗
mites. vx·dicit tñ auguſtinꝰ.aò idem.ð · vt be
nefi eccle.vt noſtrum.q.penł.⁊. fr. ð tribut .
act .ill.G. penł. laſphemia.quia fruſta⸗
tim deſcidunt' membea illius qui te peio re⸗
demit ſanguine.⁊ ſanctoeum eins: ergo peio⸗
es indeis. qui illi ſaltem coepus integrum re
ſeruarunt· ecce magna hereſis.de hoc ſupea
de maledicis · c. ij quod die vt ĩ ſumma eiuſdez
ti · J. fi · ſub · J. blaſphemantes·et ſequentibus
Seu faciendi furti doctrina.quia cum oĩa
amiſerit luſoe· diſcit furati inopia co gente ip
ſum· vt·S.de furt.ſiquis ꝓ neceſſitatem·ecce
furtum quod moꝛtale eſt.vt · xxv · dil. J. crimi⸗
ms.dic vt.S/de furtis.poſt ru beicellam ð cõ⸗
dic.furti· qua pena fur afficiatur. v· tamẽ
ſcdᷣm canones · et ſequenti i Wolenet⸗ ali⸗
quotiens enim ad h vt aliquis ludat violenter
detinetur.vt · ff · de aleatoeibus.ſolet. ecce ſer
icus iniuſta.inſti · de iur̃᷑. pſonarum. . j·
QCrimina falſi.quod cõmittitur in falſis ta⸗
xillis faciendis·et ex certa ſcientia comodan⸗
dis ſiue locandis· S.de contrahẽ.emp · c. ij· ⁊
de hoc dic vt no · S.ð crimme falſi:ꝗ. qualiter
cõmittat.et·ꝗ.qualiter puniat?. ¶ Et moætis
cã:qe de ludo veniũt ad vba.de vᷣbis ad vᷣbe⸗
ra:ð̊ Sberibꝰ ad vulnera.ð vulneribꝰ ad ho⸗
micidia ergo a peimo de ludo ad homicidiũ⸗
quia qui occaſionem damni dat damnuz dedil⸗
ſe videtur · ff· ad. l acquił.qui occidit:in B.
et.·ð̊ miur:c.vl:.vl:ecce iniuria.ecce homi
cidium:quibus iudex ex officio occurrere de
bet· vt. ff · ð vſu fructu equiſſimũ · ¶ Deceptõ
is em̃ q̃ meliꝰ ſcit decipere.meliꝰ credit lude⸗
re · ſed eccleſia neminem debet decipere · vt · S.
de dona per ruas: nec alicui laqueum inice⸗
re·xxvij:·q:j de viduis· ij.et de hoc.õ·de col⸗

luſionibus· J.j.⁊. ꝗ qua pena:a de dolo.. j. =

HJꝗ.vl.ecce dolus:⁊ fraus· ⁊ machinatio·q ne⸗
mini debent patrocinari.vt.õ̊.de reſeript.ſe⸗
des· in fi ·⁊ de dolo ⁊ Otu . c. ij. ⁊ de elec· c. ij .
Derditioq; tempoeis.a bonoꝝ operũ. nã

Apter ludos rudes ſcolares amittunt tempus:

vt in ꝓhemio.ff.deteris..illð ſane.qð lugẽ⸗

dN G illud.

Damna fleo rerum ſed plus fleo damna
dierum·
Ouis poterit rebus ſuccurrere ·nemo die⸗
bus
Licet em̃ res amiſſe aliquotiens recuperentur-
amiſſio tam tempoeis nuuqꝙ; poterit reſtaura⸗
ri · St deſiderium. ſcʒ lucrandi.ecce cupidi
tas:que mater eſt omniuz maloꝛx · vt. xlvij. di ·
bonoeumin aut.vt iudi· ſine quoquo ſuf.ꝗ.

cogitatio · colb · ij. S. in peima ↄſtitutionę:æ de

conſtitutõnibus:nam concupiſcentiã Coe
ruptio.multiplex:ſcʒ ꝓximoeum inſpicientiũ
quos malo exemplo coerumpit ⁊ ſic deliquit
xj·q.iij.in cunctis.⁊·cſentiõ.de elec.cuz in
eunctis:⁊ de voto magne · J.j · S· de ſacra vnc·
c·vnico.ꝗ.ad exhibendum. ideoqʒ dici põt ꝙ;
domino hieſu cheiſto cuius ſerui ſumus omes

tenetur luſoe de ſeruo coerupto . ar · ff · de ſer⸗

uo coerupto.l.j.æ. l· vt tantuz. J. vl. ⁊ · l. ſeqn ·

coerumpitur. Iunges iſtis peedictis adula⸗
tio: cõmendat em̃ ludens ð peccato ſuo:æ ini

quis bene dicitur.lxxxvj.di.donare et · c. ſe ·

qui venatoꝛibus.Vnde dicunt homines· pul⸗
cer et bonus luſoe eſt dominus meꝰ· que adu
latio clericis capitale crimen eſt. xl vj di · J. ec
ce q̃re:⁊· c.ſunt nõnulli.⁊· cſe·⁊ di cit lex ꝙ ñ
opoetet laudando au geri maliciaʒ ff·. de ſeruo
coæ.l j. ꝗ. ſed vtruz· raan turpis. ecce of
fenſio honeſtatis:æ ſic leditur peimum peece
ptum iuris.̊: in peima coſtitutõne · J. ideoq;·
nam illa ratione quia inhoneſtuz eſt ꝓhibet
clericis. S.de vi.⁊ ho.cle.clerici:⁊ in aut · de
ſan:epi:. . interdicimꝰ:ꝙ autẽ maioe pars cri⸗
minum ſuperiozum ex ludo oꝛiatur · elici po⸗
teſt ex lege·ff· de aleatoeibꝰ.l.j.⁊ ex lege gre
ca que incipit.alearum ludus:æ ex·ꝗ. conſtitu
tionis · ff veteris qui/G. incipit.illud vero
ſane·
cer tamen ludere ſeðm.l. in caſibus. vn⸗
de verſuas
udere veſcendi cauſa Pmittitu r· id eſt · cã

conumijatq;.

Haſtam vel pilam iaceido · vel ſaliendo
urſum ; vel bellum nec non luctã faciedo

quaſi.d.non cũ taxillis.

Cauſa virtutis/ſcʒ ꝓbande. etiam ſponde⸗

re · id eſt . ſponſionez facere.licebit. ſez ex lege
ticia et publicia coenelia- ff. de aleatozibus.

ſolent.· ſenatus: ⁊æ duabus legibus ſequenti
bus.æ ad hoc no·S. de toeneamentis.ꝗ. j.
ESed et lex greca·alearum ludꝰ. quinq; lu
dos admittit.ſcʒ conmanouolon.ludꝰ eſt vbi

iactus in longum ꝓtrahitur.ſicut foꝛte è lu-

dere ad paletum vel ſagittare · Condonbino⸗

uolõ: ludꝰ e vbi iactꝰ in beeue ſpaciũ retrahi
tur:ſicut foete eſt lndus billiaruʒ. ketindacta
ludus eſt vbi pondus dentibus eleuatur· kei
pon ludus eſt quo equite currẽte res in ſignũ
Poſita lancea eleuatur.ſed epeijthicius ludu ſ
eſt vbi cum ligno vel alia materia ob fraudis
ſuſpitionem tali iactãtur·ſed ſcᷣm catonem ſa
pientem.troco lude:aleas fuge · ¶Vnũ tam
nota.ꝙ q;uis clerici aliquos ex his ludis poſ⸗
ſint inter ſe exercere cauſa creationis: non ta⸗
men omnes.nec aliquem vna cuz laicis ſimul

mixtis vt · S. de homicidio.latoe.et.c.cõtine

batur. In ſumma no.ꝙ epiſcopus violans

interdictum hominis ip̃o iure ſuſpenſus vide

tur · intantum ꝙ non põt alium excommũicare
nec beneficia conferre.⁊ qui ei obedit omibꝰ⸗
beneficijs eccleſiaſticis eſt peꝛuandus.⁊ offi
cio et beneficõ ſuſpendendus· ⁊ ad ſedem apo
ſtolicam tranſmittendus ꝓ meritis recepturꝰ
ad quod ſi neceſſe ẽ inuocabit beachiũ ſecula

re · vt · ee . c · vl · ſecus videtur ſi violet quis p

ceptum canonis·vt.õ· de cleri.excõ.miĩi.ſi ce

beat. quod dic vt ibi no· J. j. v. ſuſpenſi. Et eſt

ratio·:quia mitius agit' cũ lege ꝙᷓ; cum mini⸗

ſtro eius · vt.ff. de arbitris.ceiſus.⁊ de cõpẽ.
ſi cum militi.· ſſin ſumma etiam no. ꝙ peela⸗
tus dz ſubditos coerigere.⁊ ſi modũ excedit

depom debet. xlv· di · cum beatusnon tñ pao
pter hoc debet petere veniaz a ſubditis quoſ
coꝛrexit. ne Otemnat ꝗpter nimiã Hhumilitatẽ
lxxxvjdi· qñ neceſſitas: quoniã nec ſubditus
debetr eſſe plus ſubiectus quã eęxpedit · xcix · d·
ecce · ieq:vij admonendi. ſi negligens
eſt peelatus circa coerectõneʒ legat qualiter
Hely ſummus ſacerdos cadens in terra fractiſ
ceruicibus expirauit.vt:xxxvij.di:legant. et
· de ſimo-licet heli: ad hanc em̃ coerectõez
faciendam tenetur ex officio.vt·xxxvij· di/ ꝗ.
eis igitur · St ſi peccat ſubditus · in eum ꝓ⸗
cedat ſcdᷣm gloſam euangelij quã no· S· de ac
cuſati onibns · ſub rubeica de denunciatõnibꝰ
H¶.quis poteſt:et.·qualiter ꝓcedatur. Item
ↄtra negligentem ꝓceditur ſicut ↄtra delimqn
tem quia erroe cui non reſiſtitur appeobatur
lxxxiidi.erroe.et ſuſpenditur negligens ab
officio:e.diĩi.c.j.et poteſt deponi.lxxxjdi. di⸗
um quid enim excuſabit paſtoꝛez ſi eo neſci
ente lupꝰ ouẽ comedat vt.j.ð reg· iur̃.q;uis⸗
facientis em̃ culpam hahet qui qð poteſt nõ
coꝛrigit/lxxxvj · di· facientis· et · c · eet. xxiiij ·
q:iijiqui põtnec caret ſcrupulo ſocietatis oc
culte ac̃ · vt/de ſen·excõ.quante.ij·q.vijne
gligere· Si de exceſſibus ſuperioꝛum et infe⸗
rioeum vis plura videre.iunge quod no.j· de
penitentijsq.cui.ſub·.cui epiſcopus:⁊ ſeqn⸗
tibus vſqʒ in finẽ· ꝗ·

De noui eperis nunciatione.Rubeica

ficando aliquoties excedunt: æ tał
exceſſus ꝓꝑ noui operis denunciatõʒz reſtringit
videamus de noui operis nunciatione:diceteſ
n ſit nunciatio noui operis ¶ Iᷓd que
opera paneat· uare fiat · Quis poſſit
fac ere. ſani fiat· Qualiter fiat. Qua
liter tollatur· Ouis ſit effectus

Wid ſit nunciatio noui operis: illi qui
nouo in alterius pꝛeiuditiũ edificat le
Saliter facta peohibitio. vt colligitur ex infe
rioꝛibus· Palein⸗ em̃ nihil aliud eſt.quo
ad hanc materiam pertinet · ꝙᷓ ꝓhibere. vnde
non refert vtrum quis dicat nuncio nouũ opꝑꝰ
vel peohibeo nouum opus.ff· e ·l. j. ꝗ. nuncia⸗
mus.j.e:ſignificantibꝰ.aliter accipitur· S. de
accuſa:vt ibi no· ſub rubeica de denunciatio⸗
nibus J. j:

D que opera ptineat·et certe ad ea que
in ſolo fiunt.vnde ſiquis meſſem colli⸗
Sat·vel arboeem ſuccidat:ad Gq̊ edictum nõ ꝓ
tinet · vt ·ff · e . l. j. hoc autem edictum · ij · et
aduerſus futura et non peeterita.ſi enim pee⸗

terica demoliri intendas recurrondum eſt ad
interdictum·quod vi aut clam.et alia q̃ pub⸗
lica iura tuentur · vt.ff · e. l· j. J. hoc autem edi

ctum.j· IUlud autem nõ refert. vtrum fiat

emiſſum eſt ſupea de exceſſibus in
genere. ſed quia ſubditi vel alij edi

edificium ſiue opus iufra opidum: vel extraĩ
villa.vel agro:loce peiuato vł publico.exqꝰ
ſolo adheret: vt. fr· e.l.j.. ſine autem. s
ergo pertinet nunciatio noui operis ni ſicut
vox ſonat ad noua opera · Opus aute nouũ
videtur facere· qui vel edificando ð nouo · vk
detrahendo⸗ peillinaz faciem operis immutat
jff. e · l · j · ꝗ opus nouum.ſecus ſi reficiat.vel
vnum cementum addat vel ſubtrahat · tũc em̃
hH remediũ non habet locum- ff. e.l.j.. ſiquis
edificium · et. l.ſtipulatio·ꝗ. opus autez. ⁊ ſic
alið eſt facere·alið reficere.ff.de itinere actu
qʒ peiua.l.vnde etiam.ꝗ.reficere.õ.ð iudeis.
conſuluit.et.c.iudei:eſt tamen ar:contra.ff.ð̊
moꝛtuo inferen · l. j· ꝗ. edificare. Nec autez
nunciatio ad edificatõem etiam eccleſie poeri
gitur:cum non ſit conſtruenda in peeiudiciuz
alterius.vt.j.e.c.j.niſi in caſibus quos no.õ·
de eccleſijs edificandis ꝗ. finali:G. et hec eſt
vna cauſa:æ·ſe. Sxcipiuntur riui:æ cloace.
et omia generaliter in quoeum moꝛa periculũ
vertitꝰ illa em purgari et fieri poſſunt ſpeeta
denunciatione . quia publice ſalutis ⁊ ſecurita
tis intereſt riuos et cloacas curare:ff.e.ð pu
pillo.ꝗ.ſiquis riuos.etſe -
Vare fiat.et certe cribus ð cauſis.aut
J gratia iuris noſi ri ↄſeruandi.aut dam⸗
i depellendi.aut publici iuris tnendi gratia.
ff.e.l.j.. nũc videamꝰ · et·.uũciatio.ibi.ſe·
Vis poſſit facere· et quidem quicunqʒ
Vpeiuato cõmodo afficiatur.etiam ſi ſer
us ſit · ff. ꝓ vi aut clam· ꝓhibere . J. ſiquis p

tenet nũciatio a ſeruo facta.ſic intellige. ff · e ·
ð pupillo..j.homo tñ liber etiã hoc opꝰ nun
ciare poteſt.quia in tali caſu omnes ciues adò
mittũt nã H̊ reipubũice intereſt.ff · e.in peoum
ciali.I.fiet.l.ſe.nam reipublice ·dum tam̃ bo
ne fame ſit et maſculus is qui denunciatabł ꝗ·
ff.de ppła.act·l·popularis·et.l.mulieri.
aioꝛ.xx.annis nunciare poteſt · ſed pu⸗
pillus ſi pꝛinato commodo afficiatur · non ali⸗
ter: vnde nõ poteſt nunciare quod ad ius pub
lic um pertinet · ff· e de pupillo. Hc · j. Sci⸗
ens denunciare poteſt.ſed et ignoeans ꝙ opuſ
fiat · ff· e · lj· . poteſt.et expone qð.id eſt.qua
le · puta:neſcit vtrum debeat eſſe camera.ł ce
lariumneceſſe eſt tamen ꝙ ſciat habere edifi⸗
cium ſc inſtar operis· ff· e · ſtipulatio·ꝗ.

opus.Doteſt aurem nunciare dominꝰ.põt
et habens ius in re · puta.enphiteota ſuperfi⸗
ciarius · ff· e.in peouincialĩ .. ſi ergo.et· l. ð pu
pillo· I. ſextus·et· ꝗJ.naturalem rde⸗ cle

ricus nunciare poteſt · et religioſus.j.e.c.j. ⁊

ij · ᷓuis dominꝰ ñ ſit · S·de dona. c· ij. nã ⁊ cre

ditoe admittitur. ff·e.creditoꝛi. Videt igi

tur ꝙ habens ſeruitutem poſſit nunciare · diſ.
eſt tamen vtrum habeat perſonalem. aut rea⸗
lem. Siquis perſonalem ſeruitutezꝭ habeat
tunc ei a quo ſeruitutem habet nunciare ñ po
teſt· alij vero poteltff.de remiſſionibꝰ.l.j..
jtem iuliano·

ſeruum.ſed peo opere facto in loco publico ñ

Sr realem et ruſticam.nuncia

4*

ng 1
Nc⸗
N
cht
ui

tat

N⸗
a.
ſe⸗

er

re poteſt · licet ſeruituteʒ valeat vendicare fr.
e. qui viam. ſS vero vrbanam Hhabeat · cũc
poteſt.ff.ð ſeruitut. ve.peedᷣ· ĩter ſeruitutes.
ꝗ¶. fi · NHoc tamen videtur repeo bari · ff. fa⸗
mił.· hre·l. in familie herciſeũde iudicõ. vbi in
nuitur ꝙ ſiune realem ſiue pꝛedialez habeat nũ⸗
ciare poteſt. ideo dicunt alij ꝙ neuter poteſt
nunciare domino rei a quo cauſam habet. ſed
alij vicino edificanti poteſt·ff.e.l.j.. fi. æ. 1.
ij: Sed et hec ſolutio tolli videtur.ff e ð pu
pillo.. ſextus.v im poſitiuamido intelligũt
alij legem dictam. in familie herciſcunde iundi
cio.in vebanis ſeruitutibus tantũ. æfSi que⸗
ras ratõem quare alind in ruſticanis. aliuò im
vebanis.ſeruitutibus. Hc. quia nunciatio nõ
habet locum quo ad peedĩia ruſti ca vel ad ope
ra ruſticana.ſed quo ad vebana et opera ipoꝛ
vt patet in his que no.S.e.ꝗ.ad que opera
¶ Si queras quare nunciatio non habz locũ
in ruſticis peedijs. ih. fauoe agriculeure ho
nõ tolerat: ne modico momento pe reat æc· C.
de ferijs · l.ij.in fi:. compeobatur. B. ff. S aqua
pPlu·arcen · l.j·· . de eo opere. ff.e.l.j.. h au
tem edictum.S. de treu.et pa. c. inmouamus.
Quidquid tamen dicant domini vel intelli
Sant.indi:dici poteſt ꝙ is qui ſeruitutem ha⸗
bet nunciare poteſt nouum opus ſiue dommo
ſiue vicino.ſed quando domino nunciat nõ te
net nunciatio.ff.e· qui viamſubaundi quo ad G
vt opus demoliatur ſed tantum eſtimabitur
vſufructus vel alia ſeruitus quecunqʒ ſit illa-
vteff · e · l. jj · et quo ad HB̊ tenet· ff. e. de pupillo
G.· ſextus · v. impoſitiuam . ff. de ſerintut. ve.
Peeð · inter ſeruitutes. . fi. ¶ Sin aut em fiat
vicino. tunc tenet adeo ꝙ opus demoliendum
eſt. niſi ſit facta remiſſio.que ideo in hoc caſu
vtilis et in ſuperioei inutilis iudicatur.et Hoc
in ſeruitute qualibet locum Hhabet ſicut mani
feſte dicitur.ff.de remiſſionibus.l. j·C. jte iuli
ano.et. .ſe:qi mcipit· idem iulianus.⁊ ſcdᷣm
hoc intellige.ff· ſi ſeruitus vendi. ⁊ ſi foete. ꝗ.
j· ff. famił.hrc·l.in familie herciſcunde iudi⸗
cio.er go. J. fi · l. j. ff eæ: intelligi de bet quando
vſufructuarius domino nunciat.nec obſtat
concoedat.l.ſe·quia nõ eſt continuanda aduer
ſatiue ſicut domini legunt ip̃am. ſed expoſitie
hoc modo · dixi. ·l · Px · J. fi.q; vſufructuariꝰ
opus nouũ ſuo nomine nunciare non põt ac·
vt ibi patet·ſed hoc intelligi debz qñ nuncia⸗
tio fit domino:nam ſi vicino fieret bñ valeret
et hoc eſt quod dicit. l· ijj · ſi aũt dño peedij æc
dicit ergo · aũt ꝓ h·. h hoc · · qdð dictum eſt. S.
e.l. xin fi.verũ eſt qũ opus nouũ dño nun⸗
ciatur · nã ſi dño pꝛedij nũciauerit inutilis erit
nunciatio · ſcʒ quo ad h vt opꝰ nouũ demolia⸗

tur.⁊ idᷣo inntilis eſſet remiſſio: vt· S̊.no.ſecuſ

ſi vicino nunciaret. nã tũc opus demoliendũ
eſſet niſi remiſſio facta eẽ · Vnde ſequitur.neqʒ
em̃ ſicut aduerſus vicinum ita aduerſus dñm
agere· põt ius ei non eſſe inuito ſe altius edi⸗
ficare · SZed ſi ex q facto ⁊æc.⁊ ſic exponit ibi iu
lianus cuiꝰ eſt.l:illa.dictuʒ magiſtri vulpiani

qui facit peimã · l.ſcdðᷣm mentem illiꝰ.. jtez in

li ano· l.j.ff · de remiſſonibꝰ. quẽ · I. facit idem

iulianus. æ ibide exponit qualiter intelligat
ꝙ vulpianus ibidẽ indiſtincte dixerat in pce;
ꝗ· vbi dicit ius habet nouũ opꝰ nunciandi:
qui aut dominiũ aut ſeruitutẽ habzꝛ · qui · J. di⸗
recte dicit fr. e. l: j. . fi.cũ vns hicat ꝙ põt
alius qð nõ põt.idᷣo vulpianus videre ſibipi
Ocrarius.niſi ꝑ diſtinctõem iuliani ↄtinuatine
et expeeſſiue B; et ibi poſitam intentõe⸗ eiuſoẽ
vulpiam exponeres et ſaluares· et accedit aò
hocff·de dam· infec · ꝓculus. ideoqz leges.
ff·e. l· ij. æ. ff. de remiſſiombus.l.j· G. jtem iu⸗
liano.eiuſoem iuliam ſunt: ⁊ idem dicũt ſeu in
nuaunt. ⁊ quaſi eadem verba ponunt · Is
qui millum ins habet nec ſe habere cõtendit
nunciare ñ põt nouũ opꝰ.qe nec ſemꝑ vſufru⸗
ctuarius nunciare põt.nec em̃ admittit cõtra
illum a quo cãm ha bet. ff.e.l.j..fi·⁊. l.ij.nec
habens pdialem ſeruitutem. vt: S· no. e. v· ſi
realem multominus ergo admittit is qui nul
lum ius ſe habere ↄtendit.mſi foete fiat nun⸗
ciatio peo opere quod fit in loco publico. h
em̃ admittit æ ſi nullum ius peinatũ habeat.
vt no. S · e · J. M. j. nam e ſolent loca publica
ſinguloeum vſibus deſeruireff· ne quid fiax
loco publico.l.j.G.j.⁊ idðo admittitur nũciatõ
ff.e:de pupillo.. ſextus.v.publicam. Ple
dum etiam nomine ꝗpeio poteſt quis denunci⸗
are· h æ alieno.ff.e.l.j..jtem nunciatõem.
Sempꝑ tñ requiritur cauſa ſi petat' nuncia⸗
tio:nec em aliter põt quis nunciare.niſi ſe vel
illum cuius nomine nunciat· quia foæte tuto⸗
vel curatoꝛ vel peocuratoe ſuus eſt.dicat ius
habere peohibendi. vt· ff. e. ſtipulatio. Pv. j.
Vnde ⁊ ſextus diffinit triplicẽ eſſe cauſam
ſcʒ naturalem. vbi quis dicit ſe eſſe dñm rei in
qua edificatur.Itẽ publicazʒ.ſeʒ qñ ꝓhibet ali
quem in publico edificare.Item impoſitiuam
quando ſcz dĩcit ſe ius habere m re. non dico
dominium.puto vſufructum vel aliam ſerui⸗
tutem. ff· e de pupillo.. ſextus. et iunge qðᷣ
no.j.e.ꝗ· qualiter·v. requiritur. Su fficit
autem ꝙ nuncians dicat ꝙ opus fiat in peeiu⸗
dicium vel detrimentum eccleſie ſue vel ſuum

j. c ·j · M. j.⁊· c.ij..ſuꝑ eo. ⁊· c · iij · H· j·
7 Sed ſiue cauſa ſit vera ſiue falſa.ſemper te
net nunciatio in odium ſpernentis nunciatõez
edicto pꝛetoeis inductam.ideoq; demolieno
eſt opus ſiue iure ſiue iniuria edificatum fue⸗
rit poſt nunciatõnem. ff· e. l· j. H. j .· I. ptoz.
J· interdictum· ⁊. .qui i gitur.et.. ait ptoæ.
et. ꝗ. quidquiò autẽ.de quibus legibus fit me
tio · .e·c· j· . fraternitati tue:

8 fiatet quidem ommbus exiſtentibꝰ

in re ipſa· ſeruo vł libero. domino vb fa
beo.vel opifici.maſculo vel mulieri maioꝛi l
minoei. Sufficit enim ĩ re peeſenti ſic fieri nũ⸗
ciationem vt domino poſſit renunciari. ve ff.
s de pupillo.S. nunciare autem.⁊ peeceden.=
l operis ⁊.l.cuilibet:.⁊. l·⁊ ſi ſatiſdatõem..
tutoei. ⁊· l.non ſolum. PH. j. nec obſtat abſen⸗
tia dñi exquo ad ipᷣm puenire põt· vt dem̃ et
ad idem ar. ff. ꝙ vi aut ciam: aut qui alit'. G.j.
ad finez. ff. de dam . infec.l.iij. ꝗ. totiens·ſic...

2. cum ex iniuncto· GE. . ß intellige * ibi
Facta fuit nunciatõ ſucceſſozi als non cogere“
ſuecaſſoæ peopeijs expeſis opus tollere. vt ibi
icit. quia nec ſucceſſos ſicut nec heres in hãc
penã luccederet/ vt · ff · e. l. penul · ar · · de ſol ·
ca: j: licet quo ad interdictum ſuccedat· vt
notatur· j.e.ꝗ. qualiter tollatur·v· tacite·
uid ſi fiat nunciatio domino operis non
tamẽè in ipᷣo opere·puta · quia abſens eſt.⁊ qui⸗
dem.l. dicit hane denunctationem nullius eſ⸗
ſe momenti· ff. e · de pupillo· ꝗ. ſi quis autẽ fo⸗
te.ꝙ domini legum intelligunt quo ad opus
quod factum eſt poſt nuncatõnem anteꝙ; do⸗
minus veniret ad locum- Ceterum quo ad opꝰ
illud ꝙ poſtqꝙ; peruenit ad opus· intellige vel
peruenire potuit · vt· ff · de ver · obligac · conti

nuus: factum eſt cum peohibore ſcilz operari

poterit · et non peohibuit· bene tenet nuncia⸗
tio.ſicut apparet a concrario ſenſu ratõnis ꝙ;
reddit in dicto. I. ſiquis autem foeteibi . cete
rum ſi alibi æc et ibi: vt confeſtim c·:nam et
vbi fit in re ipa domino abſente.non conkeſtiz
diſcedunt operarij ab opere · ſed tunc demum
cum dominus peohibet operari· ¶Si dicas ·
ſcëm B non videtur differentia eſſe vt rum fi⸗
at operarijs in re ipſa domino abſenre ˖ vl do⸗
mino abſenti non in re ip̃a:quia vtrobiq; non
demolitur niſi id quod factum eſt poſtꝙᷓ dñs
reditdictus autem. . voluit notare differen⸗
tiam.et ꝙ in vno caſu valeret mimciatio· ĩ alio
nõ valeret · ſicut aperte dicit rubeica:lex retu
lit ſe ad ea qᷓ ꝓlerunqʒ; accidunt. ſepe em con⸗
tingit ꝙ qñ fit nunciatio operarijs in re ipſa·
operarij recedunt.quia credunt hq domino ex⸗
pedire .et ſic accidit ꝙ ipᷣo facto tenet nuncia
tio· vnde ꝙꝙ ibi dicit . vt confeſtim ab opere diſ
cedatur:ſubaundi ſicut accidere ſolet·at vbi nõ
fit nunciatio in re ipſa.non poteſt accidere vt
ſtatim facta nunciatõne:h poſtꝙᷓ dñs venerit
ab ope diſcedat · et iõ abſurduz eẽt ſi dicereꝰ
valere nunciatõem quo ad opus quod interizʒ
vona fide fit ſumptibus domim. qui in nulla
culpa depeehenditur demoliendum ar. S· de
conſti . cognoſcentesergo quo ad illud opus
nunciatio nulliꝰ eſt momenti.Et hoc eſt ꝙ ibi
dicit: ceterum ſi alibi nunciatio fiat. ſubaudi
qᷓ; dicamus ſtatim valereillud incõmodi . ſez
iniqui et abſurdi ſequitur· ꝙ ſubaudi qui non
delinquit damnetur Oↄtra· l· ff. de act · et ob·
ex maleficijs · J. j quia dum veĩtur ad opus·ſi
q̃d operis per ignoeantiã · ſcilicet operarioꝛũ
qui ĩgnoeabant nunciatõem factam fuiſſe · fa⸗
ctumꝙ non poteſt imputari operarijs igno⸗
rantibus:nec domino cum non ſit in moꝛa · de
moliendum erit · nam euenit id ẽ· ex pdictis ſi
dicamus nunciatõem ſtatim valere· ſequit. vt
Otra edictum peetoꝛis ſit factum ſubaudi qðᷣ
non eſt dicendum. ne in dictam abſurditate in
cidamus. Do⸗ro queritur quo ad opus il⸗
lud quod factum eſt poſtqꝙ; dominus potuit ꝓ
Hibere operarios et non peohibuit. dicamus
nunciatõem non valere · cuz et illa que fit in re
domino abſente tunc demum valeat. vt appa⸗
ret in his que no·s e· H. j. ratõ reddi nõ poſ

ſit. ergo idẽ ius eſt⸗ar · C. ð lib.peet · vel ex⸗
Heredᷣ · l.j· ſcdᷣs azo · ¶ Doſſet et illud dici . ꝙ;
nunciatio que fit ꝓ lapilli iactum domino ab⸗
ſenti facta nullius ſit momentiquia neceſſe e
qp in re ipſa fiat.et ſic poteſt intelligi ꝙ legit
.ff. e· de pupillo..j· vſqʒ ad.ꝗ.ſi pluriũ · ij· alie

autẽ fieri poſſunt etiam domino abſenti · vt in

.e. l.. ſiquis ip̃i:et· ꝗ. meminiſſe · et· ff.· ꝙ vi aut
clam:aut qui aliter. ſiquis denunciauerit
¶Sed videtur ꝙ denunciatio facta in abſen
tia non valeat alia ratione:nam qui nunciat re
fer re debet in teſtatõem quid et ꝙᷓtum operis
ſit factum vt no·ſ.e· . ſequen. v· eſt et ↄſiliũ
legis.ſed ̊ in abſentia ſciri non poteſt.· ergo
nec expeimi nec nunciari·HE non ſequit'. po⸗

teſt em̃ eſſe ꝙ nunciatoe ſcit qᷓtum erat edifica

tum die ſabbati in ſero: et B oſtendit teſtibus
per quos h ꝓbare poteſt.demũ die dominico
nunciat· nam ommbus diebus fieri poteſt nü⸗

ciatio · ff· e · l. j . jtem denunciatio.certe quid⸗

quiò poſtea edificabitur· dumodo ita peope
ſit dommus ꝙ ꝓhibere poſſit operarios eode
die dominico· puta quia in e adez ciuitate vel
in oetis eſt · demoliendũ erit · / Nunciatio igi
tur poteſt fieri dño pñti in opere et abſenti · et
ſi ꝓłres dñi ſmt ſufficit vm munciare:nã omes
aſtringuntur.edificanti tñ tm̃ nocebit· ff· e · ð
pupillo S.ſi pluriũ res.⁊æ. l.edibus cõmũibꝰ·
Intelligo autem omnes aſtringi exquo ad eoſ
Puemt vel puenire potuit nunciatio. nam nec
domino abſenti nocet ꝙᷓtũcunqʒ in re fiat quo
uſqʒ certificatꝰ ſitvel certificari potuerit · ff.
e· de pupillo:..nunciare autẽ.in fi.ibi ſic vt
ðdomino poſſit renunciari:ſcòm iob.a azʒo·
Veruntamen quiòquid gloſent.⁊ verba et
ens iurium manifeſte innuunt ꝙ non valeat
nunciatio in abſentia facta. ſicut peobant iu⸗
ra ſupea inducta ſpecialiter · ff· e.ð̊ pupillo · ꝗ.
ſiquis autem foete.⁊ patet in his que no.j·eę.
CC.ſe.v.iĩs vero qui nunciat:nec ꝙ valeat ĩ ab
ſentia quo ad hoc edictum pertinet · expᷣſſum
ius aliquod memini me vidiſſe · nam denuncia⸗
tione que fit per lapilli iactum h; patet· ꝙ ĩ re
facienda eſt· vbi em iaceret᷑ lapillus alibi ꝙ; ĩ
opereſi em̃ opus fieret rome· qualiter eſſet ſi
gnum illius noui operis nunciandi lapillus q̃
pariſius iaceretur:nec obſ.ff·e· de pupillo· ꝗ.
nunciare autemin fi:nec enim dicit ꝙ nuncia
tio facta in re peeſenti domino abſente nõ va
leat·ſed ꝙ valet ſic vt domino poſſit nunciari/
quaſi dicat · dummodo fiat tali qui hoc poſſit
dommo renunciare.ſubaudi tuꝙᷓ;uis non re⸗
nunciauerit.nã ſtatim tenet nunciatõ · vñ = ſta
tim ab ipᷣo opere diſcedi debet. vt dicit · ꝗ. ibi
ſe · qui incipit.ſiquis autezꝭ foꝛte· nam ⁊ adner
ſus abſentem inuitum ignoeantem peocedit
nunciatio. ff · e·l· j· . aduerſus· ſttem mira⸗
biles ſunt gloſe dominoeuʒ · nam vulpianꝰ po
nit ſummam ſuam· ff. e · l. j.· ¶. nunc videamus ·
vbi mter cetera peomittit exponere m quibuſ
locis nüciatio fiat:⁊ illð ĩcipit exponere · ff· e ·
ð̊ pupillo.ꝗ.nunciatõzʒ: vbi dicit · nũciatõʒ aũt

in re pᷣſenti faciendaʒ meminiſſe opoetebit · id
èe eo loci vbi opus fiat· ſiue quis edi ficet ſiue

— △⏑ — .urr —

· —

pe
ſe

dalen
1oe
l
egit
ſale
dr
A
gerit
abſe
8 iat 1
perig
lili
ergo
dilie
Abeg
minieo
quud⸗
Pope
3eode
te pel
i⸗ igi
ltl’et
mes
.e.
ibo⸗
deoſ
mwee
t quo
lteff⸗
ſievt
9.
tbaet
aleat
nt in⸗
lo.
j. .
i ab
ſſum
ncia⸗
ite
ihi
ſerſi
lus
lo.
unci
1o da
tiari⸗
volſt
nre⸗
jel
ſibt
duer
ccd
mirt⸗
ppo
us“
ibul
e⸗
aũt
id
ſue

inchoet edificare.et domini gloſant ꝙ ñ opo⸗
tebit · Itẽ in. J. ſequen.nunciare. dicit ꝙ domi⸗
no non opoetet minciari: et domini dicunt q;
opoetet · Item m ſequẽ.ꝗ.ſiquis foæte.dicit ꝙ;
ſi fiat alibi.· puta in fozo nunciatio · nulliꝰ eſt
momenti· et domini dicũt ꝙ valet· Deo deo qꝰ
iure gloſulant ↄtra textum.nam ⁊æ mens ↄtra
dicit.ffeioperis.⁊.l:fiĩali.nec ob · ff. ꝙ vi aut
clã:aut q aliter:. ſiq̃s denunciauerit.qe illud
verum quo ad interdictum ꝙ vi aut clam
de quo ibi loqintur · IZdeoq; poteſt dici in B
edicto nõ eſt neceſſe ꝙ nunciatio fiat domino
ſed ſufficit ꝙ in re fiat cuicunqʒ qui ibi fuerit
domini operisve nomine · vt expeeſſim legitur
ff.ede pupillo.ꝗ.nunciare.ſecus in in:erdi⸗
cto.in quo opoetet domino nũciari ſi pᷣſens ẽ
vel abſens ſi poteſt haberi copia. ałs ſuffi cit

ꝙ fiat ꝓcuratoꝛi b amicis.vt.ff·qð vi aut clã.

aut qui aliter.ꝗ.ſiquis denũciauerit. Quã⸗
uis em̃ in multis ſint ſim ilia H̊ edictum ⁊ illud
interdictum.tñ in multis differunt.nã ad alið
et aliud · aliter et aliter. competit Hͥ ꝙᷓ illò · vt
patet.ff.e·l.j· ¶ ÿ· .· et. J.j·⁊.· l· peetoæ.. G in⸗
terdictũ ꝓpetuo · ⁊ · ff. ꝙ vi aut clã.ſp.ꝗ.h̃̊ in
terdictum · Vnde ⁊ potell dici ꝙ illud interdi
ctum vi aut clam. nõ ↄpetit ex vi denuncia
tionis:niſi edificans de nunciatẽne certifica
tus ſit:· hoc autem competit et ſi ignoeet · h qꝰ
ad hoc tm̃ vt opus patiat tolli:adð hoc· ff. ꝙ
vi aut clam.ſi alius · C.j.⁊. G.ait iuł.Si dicaſ

durum elt teneri vel aſtringi dommũ ignoean

tem · H.· tñ lex ſic ſcripta eſt · ff· qui ⁊ a quibꝰ
mmu.·lib'.non fiunt.peoſpexit· Dicendum eſt

tamẽ ꝙ licet ignoeans et abſens obliget .par

citur tñ ei ſi vbi peimũ ſciuit interdixit opus
fieri et nunciationi aquieuit. ar. C.de fal.mo
lĩ.j ..j et opus factuz patiatur tolli.ar.fr.e.
l. pe · et fi · ſed ſi nõ acquieſcit · tunc ꝗpeijs ex⸗
ꝑenſis cogitur demoliri ·.e.cum ex iniuncto

ſeðm G poteſt intelligi.ff.de aliena.iudi · mu ·

cauſa facta ·lnj. J. opus.Omnia etiam alia iu⸗
ra a dominis inducta.in alio caſu loquunt. et
ideo non inſiſto.qe B ius ſpeciale eſt contra re
Salam aliozum.et tangit ratio ſpecialitatis.

ĩff.eoperis · et:l·vl.quia res vbi edificat cõ

ſideranda eſt non pſona · vt ibi dicit.ideoqʒ in
re facienda eſt numciatio non pſone. Inde eſt.
ꝙ ſi ĩ pluribꝰ locis fiat opus. non ſufficit vna

nunciatio.immo tot requiruntur nunciatões

quot ſunt opera.vt patet · ff.e.de pupillo.ꝗ.ſi
ĩ pluribꝰ. ec requiritur ſcriptura de neceſſi⸗
tate · ſed quo ad interdictumꝙ vi aut clam-
ſcriptura requiritur· ⁊ in abſentia poteſt fieri
nanciatio.quare viò etur ꝙ q;tũ ad interdictũ
illud ſufficeret vna nũciatio·dum tñ expeime
rentur omnia opera in ſcriptura · vt innuit · in
l.ſepe inducta.ff.ꝙ vi ant clam.aut qui alit '.
J¶·ſiquis denunciauerit.vVel poteſt dici ꝙ tũc
ſint tot denunciationes ſimui facte quot ope⸗
ra · ff de ver. ob· ſcire debemus · ſed ſiue vna ſi
ue plures intelligantur.hoc ſemꝑ veruz eſt ꝙ
ſimal et eodem momento facte ſunt ·ꝙ nõ po⸗
teſt eſſe quo ad hoc edictũ.immo neceſſe eſt q;
plures ſint ſeparatein diuerſis locis. ⁊ diuer

ſis tempoeibnus facte· Sed dicunt domini
hoc intelligi ſeʒ ꝙ valeat nunciatio facta ĩ re
abſente domino.exquo dñs cercioeatus eſt vt
novnde ſcòm ip̃os dices ꝙ dño nuncianduz
eſt · ſed ſi plures domini ſint ſufficit q vni fiat
denunciatio¶ ¶ Hoc etiam mtellige vbi in re
ip̃a fit vni de dominis nunciatio.ſecus putarẽ
ſi abſenti fieret:quia res ĩter alios acta ⁊c C:
res i er ali:acta.l.j.ij . ⁊ · iij . S·ð ſen:⁊ re iudi
ꝙᷓuis regulariter · St ratio eſt.quia qñ fit in re
ip̃a·res qdammodo videtur affici:et iðo om⸗
nes tenentur.cum omnes ꝓ indiuiſo poſſideãt
ff·e.l.fi.at vbi in abſentia fit.res non affici
tur ſed ꝓpſona.et ideo ip̃a ſola aſtringitur æ li⸗
Satur · Inde eſt ꝙ ſi plures domini ſmt quibuſ
opus peeiudicet.et vnus tm̃ nunciet.ceteros
non releuat · quia poteſt eſſe ꝙ alter habeat al
ter non habeat ius ꝓhibendi · ff. e. de pupillo
Jꝗ l·ſi pluriũ dñoꝛ · et ſic videtur nunciatio p⸗
ſonalis: nec res afficitt communiter ſicut in ſu
perioꝛi caſu:nec affici poteſt ſcm azʒ ꝙ intel⸗
ligo qñ noĩe ſuo tm̃ nunciat · et diuerſo jure et
a diuerſis cauſam habẽr.nam ſi nomine ſno et
ſocioꝛũ nunciaret.vnus bene ſufficeret: vt pz
in his que no·S.e.ꝗ.quis poſſit.v.nedum.Itẽ
ſi ꝓ indiuiſo et ex eadem cauſa poſſderẽt.om
