lethas · J. fi etiã ex ꝓſona ſerui.C.ex qbꝰ cau⸗
ſis infamia irrogatur.iniuriaꝝ· remittiẽ autẽ
mfamia ꝑ peincipem·ꝙ fit qñ leuis ł nulla e·
puta:quĩa dixit quis equum ſuum nõ eſſe mi⸗
noeis valoꝛis ꝙᷓ capillos capitis tui.facile eſt
rare; S. de ſenten. et re iudi- cum te.-
e ſpeciale in actõne iſta:quia pꝑ pactum
tollitur. ff.de pactis ſi ti bi.q. quedam Sed
et diſſimulatõne tollitur.inſti.e..fi.nã ſi paſ
ſus imuriam ipᷣam ſtatim ad animum ſuum nõ
reuocauerit: ⁊ poſtea ex penitẽtia remiſſaʒ in
iuriam recolere non poterit.ff· e · non ſolum ·
CG.j·nõ tñ intelligas ipᷣam nõ eſſe natã· niſi di
cat quis.hanc imuriã ad animuz reuocolicet
quidã imponant · b · B dixiſſe· ar.l·peoxime.ꝭ.

inducte.Nã ꝙ dicit ſtatiz ad animũ reuocaue
rit.ſubaudi tuſed ip̃am remiſit diſſimulando
puta: ludendo. bibendo. comedendo. cũ illo qᷣ
hicicur miuriã feciſſe. vel expᷣſſim ꝓ pactũ · vel
tranſactõez · vel iuramentũ vt ibi ſequit.Doe
ro:et ſi non dicat ad aĩim reuoco: pʒz ꝙ nata e·
abls male diceret ipam abołi.vel tolli· vel re⸗
mieti:que nec nata eſt nec vlla eſſet · ff· de ver ·
ob. decẽ.ff.ð̊ iniuſ.rup.irri·te.nã et ſi.S.de cõ
ſticutionibus.cũ acceſſiſſent.. ꝓꝑenł·⁊ fi.S.de
reſerip.palſtozalis. J.fi.añ fi. St illud nota
bis ꝙ de omni iniuria põt agi ciuiliter æ cri⸗
minaliter.et tollit vnuzʒ indicium ꝓ aliud. ff·
e.ꝓ ſenatus:⁊ ·l p̃toe edixit · I.j.q; iðo eſt. qꝛ
vtrunq; ꝓpomtur ad vindictam. Doero ſi
de atroci iniuria actum eſt actõne miuriarũ·
mhilominus agi põt ad extimatõez damni ex
A¶acquił.et econuerſo. ff.e.jtem apud. .ſiqs
pverberato.nec em̃ in actõne iniuriarũ hHabet
ratõ dãni h ↄtumelie.vt no.õ. .et in qtum ·
ꝓbatur. C·e.dñm tem in hac actõne ſpe
ciale eſt vt illuſtres per ꝓcuratoees accuſent
vel accuſentura Ferat ſentetia ò ip̃os etiã
abſentes ⁊ non ↄtra ꝓcuratoees. C.e l. fi.
Vbi vero ciuiliter agit' otra aliquẽ actõne
hac caute facit ſi ꝓcuratoeem ↄſtituat· qe ſic
nec ip̃e nec ꝓcuratoe ſuus infamie notã incur⸗
ret: imo ipᷣazʒ vitabit: ff·de his qui no.infa·l·
furti .I.ſiquis alieno·quod eſt dignum nota.
De damno dato. Bubeicella:
Ic vdendum eſt. Quid ſit dãnuz
ſQue actio cõpetat ex damno da
to·. n locum habet hec actio.
ebus detur · Contra quos
at.

compet
actio⸗

Vid ſit damnũ . diminutio vel ademptõ
patrimonij.⁊ dicit a demo. vel a dimi⸗

damnũ reſtaurãdũ eſt.et aliud e damnoꝛ re⸗
ſtauratio.aliud ſatiſ factio expenſarum.j· e · in
noſtra.
¶ʒ Ve actõ competat ex dãno dato.æ qui⸗
6) dez acquib. ſic dicta ab acquilio plebis
ebuno. qᷓ ip̃am in aduentino mõte tpe diſco⸗
die popnli a plebis ↄſtituit: ⁊ poſtmoð ↄcoe⸗
dia facta vice legiſ eſt habita.ff.ad · l. acquił;
j.ff · de oei ·iur l.ij. ꝗ. deinde cum eſlet ·

damnũ cłpa alicuiꝰ datũ eſt: aliter em
15 tenet qs de iniuria ł de dãno.j.e.c· f. H.
jj · ff· ad · l acquił ·.ſ et ſi·ꝗ: iniuriam· ¶Ergo
duo requirunta ꝙ damnũ datũ ſit.⁊ ꝙ culpa
dantis dãnũ pᷣceſſerit:igit ſi nullũ dãnũ datuz
ſit ceſſat H̊ actõ.vtſi oluã meã maturã ðcerp⸗

ſiſti. ł ſegetẽ ſecuiſti.ł ſeruũ meũ pueꝝ caſtra

ſti æ pcioſioeẽ feciſti.G̊ eĩ nihil mihpi diminni

ſti ·h ditõem meã melioꝛẽ feciſti · ⁊ expenſas

quas in pᷣdictis feciſti donaſti · i· fingeris do⸗
naſſe · ſn aũt aliquid hoꝛ interemiſti ſiue ſub
ripuiſti · furti teneris. ⁊ ꝓ ſeruo caſtrato iniu⸗
riaꝝ erit agendũ· aut exedicto ediliuzʒ. aut ex
Lxij:tabulaꝛ ĩ quadeuplũ 58

n q;tum detur. ¶ St qualis ſit

τ patrimoniũ ˖ ff. de damno infec l. iij · ið

Vando locũ habʒzʒ hec actõ.⁊ qiudẽ qñ

e
1 n u Sin aũt oliuaz
vel meſſez immaturã colle giſti · damnũ dediſti

et iõ locũ hʒ hec actõ ·ff. adl.acqᷣł. ſi ſeruus
ſeruũ · J. rupiſſe · ⁊· J.oliuã · ⁊. J.ſi ſalictũ:et. .

ſe. ff · de edib · edic. ediles . J. h ⁊ em · ¶S3 = ne
ceſſe eſt ꝙ facto hoĩs interueniete damnũ de

vſqʒ ado.vt ſi vſufructuarius riuos patiatur
cozumpi· b vites ñ ſucciderit· nõ tene.l:acqᷓ.
ff · de vſuf. ſi cꝰ. .deniqʒ· nec obſ.ſff.ad.l.ac.
ſi ſeruꝰ ſeruũ. . ſi foenicariꝰ.qe qð dixi locuz
Hhabʒz cũ ſine fcõ hoĩs ex coeæruptõe ip̃iꝰ rei dã
nũ ꝓuenit.Doero ſi ꝗꝓpter negligentiã homĩs
ignis ñ ex ip̃ᷣis rebꝰ h extrinſecꝰ ꝓueiĩat· acq·

tenec'. vt m· .ſi foznicariꝰ: a. ·e.ſi egreſſas

ſicut æ vbi ex negligentia plauſtrarij lapides
ceciderint danu dederint. ff· ad. l. ac. ſi ſeruꝰ
G. ſi ex plauſtro- Culpã etiã oĩno neceſſe ẽ
interuenire ałs ceſſat hec actõ.⁊ iõ neqʒ furi
oſus neqʒ infans dolo carens actõe iſta tenet
ſecꝰ ſi ſt dolicapax · ff.ad.l.acqᷣł.l.v . iniuri
am · . de delic · pu. c · j. ¶ Iᷣo nõ tenet ꝗᷓ defẽ
dendo ſe dãnũ dat · du tñ modũ ſeruet · al . ff.
ad · l·acq·ſciam.ꝗ.qui aliter.talis em culpa ca
ret · qe ſlcõm · l. facit · ff · de iuſti · et · iu · vt vim.
hac rõe excuſoe ſi furezʒ nocturnũ inter fecero
vt dicit in tabernario repoſceti lucernã.vt iñ
cũ clamoee hG teſtificer.̊ de die nõ licet niſi ſe
telo dekendat · h et quẽcunqʒ ferro me petẽtez
qꝙ;uis nõ peuciente interficere licʒ. ſufficit em
terroe armoꝝ · h ſi potui ipᷣm cape nõ occiden
do occidi hac actõe aſtringoæ. ff.ad.il.acq/l.
iiij · J. fi· æ· l. v.⁊.l.ſi ex ꝓlagis/.ta bernariꝰ.
S. de hoĩ.c.ij·⁊· iij. Sʒ nec magiſtratꝰ te
qui ſuo reſiſtenti impio danũ dedit. ſin aũt ſme
cã h; faciat tũc te . ff·ad.l:acq̃· qnẽadmoð · ꝗ.
magiſtratꝰ.ff.de imurijs imuriax· J. qᷓ ure.
qð dic vt no.S.de treuga ⁊ pace..qð ſit iuſtũ
bellũ .· ¶ Zine culpa etiã ẽ qui alteriꝰ impul⸗
ſu.ł ventoꝝ violetia.dãnũ dedit · ff. ad. l· ac.
quẽadmodũ·q.ſi nauis.⁊l.ſi ex plagis.q.ĩ di
uo capitolino. llud aũt nõ excuſat a culpa
ꝙ quis dicat ſe ignoꝛaſſe ſi põt ei aliqᷣd impu⸗
tari · vt ſi puto ꝓcutientẽ me pcutere æ pcutõ
aliũ · ff· ad . l·ac· l.v· .].⁊· l.ſciam.ꝗ.pe.vñ ⁊ ĩ
hac actõe culpa leuiſſimma imputa . ff·ad· l.ac.
in lege· iõqʒ ſiquis ciſternã fecerit ⁊ ipᷣaʒ aper
tam dimiſerit.ł ſic nõ cooperuerit ꝙ aĩal non
poſſet in eã cadere.et bos ibi ceciderit.tenet
j :e.c:ij· ¶ Vec autẽ culpa plerũqʒ pᷣcedit ca
ſum· vt in exemplo s ꝓxie poñto.et vbi quis
facit foueã in loco ꝓ quẽ publice itur.ł in mu
lione qui ꝓ impitiã æ infirmitatẽ impetũ mu
li retinere nõ põt · qui male ↄpoſuit lapides
in plauſtro.b in ſtipulã ſuã igne ĩpoſuit die vẽ
toſo · bqe nõ adhibuit diligentiã quã debuit.

qꝛ qui occaſionẽ dãni dat dãnũ dediſſe videt·
eff · ad. · ac. qui occidit . in H. æ. · e. ti:c. vl ·
Doero ſi omnẽ diligentiã adhibuit ita ꝙ nih̊

omiſit· de ↄtingentibꝰnõ tene . ff·ad.lacqui
occidit · in hac· ⁊. l qui foneas· ⁊.l.idẽ iuriſ

Jꝗ¶·⁊ mł ionẽ.⁊. l.ſi ſeruꝰ..ſi ex plauſtro.j·e.
ſi egreſſus · ⁊· c. fi · . j·et· O. nec ĩgnoꝛãtia. et
ꝗ. fi. uandoqʒ vero culpa ſequit factuʒ

vt in medico qui bene ſecuit poſtea circa cu
ram negligens fuit. † Qnc in facto.vt ſi me

dicus imꝑite ſecuerit · ff· ad.l.ac· qua actone ·

ſeſt.

fu⸗
titn
. ope
edie
it v⸗
com
dito
ſien
pp⸗
et a
ron
nec

fnn
⸗
gr
e
mmüde
pati
elar
4.
db
i ben
reid
homig
Nt aeg.
ſin
lpides
ſilenp⸗
neceſes
eqzfun
Uatene
Pimun
ſqdesi
Ahf.
ulpaca
t vim.
fecero
vt ñ
twiltſe
peratez
ficitenn
occiden
laeql.
ernan.
fat e
zuͦt ſine
nod..
ure⸗
ſit iuſt
impul⸗
lac.
gi di
culpa
impu⸗
peuto
voꝛi
dle⸗
ch dpet
jal non
tener
edit ea
biqvis
inwu
etu mu
apides
tdie ve
debuit⸗
vider⸗
cl
ynß
1 qun
juriſ
e .
la⸗ et
actuj
rcacu
tüme
kore⸗

F. fi· et · l. dem iuris. et ꝓbantur hoec tria.q.
de etate et quali.ad aures·ꝗ·̊ homi· tua nos
¶ Qulpam vero ſemp intelligas · ſic vt etiaz

dolus nomine culpe ↄtineat.ſicut apte ibi in
nuit. f. ad.l.acquił · l.v..iniuriã.ff·de mino
ribns:ſi ex cã· ¶. ſi mulier:dbi denegatur actõ

mulieri ·quia culpa:i.dolo a marito diuertit ·
nam ſi ſine dolo hoc feciſſet reſtitueret .vt.e.
I.ũne videndũ · ergo quidquid dolo fit eul⸗
pa fieri iutelligit.ſed nõ douertit ·nec obſ.qð
dicit lex ſi dolo vel culpa quid factũ eſt.ff. ð
admĩſ:tu.ſ̊ tutoeis.qe ſignificatio verbi qñzʒ
reſtringit ex adiunctis vel ſuppoſitis ſpecie⸗
bus.ſcòm ago. ¶ Quandoqʒ tñ de culpa non
agitur· quia culpa vnius cũ culpa alteriꝰ com

penſatur · It qñ ex vna pte dolus cõmittitur ·
ex altera culpa depeehenditur· dolus culpe p
ponderat:= ideo in caſibus ſolus dolus venit
in hac actione · quod eſt qñ culpa reperitur ex

parte damnũ paſſi.vtꝑput a.plures iaculantur
in campo:percuſſus eſt ſeruus pꝑ illuʒ campũ
tranſiens.non tenetur percuſſoæ: ſed imputat
ſeruo qui non debuit intempeſtiue ꝓ campum
iculatoeinz iter facere.Sed ſi dolus interueĩt
tenetur ꝓcuſſo:quia dolꝰ et fraus nemini de
bent patrocinari:S.ð reſerip.ſedes · in fi ð̊ do

lo et otu · c. ij · et de elec· c:ij ·puta:qe data opa

in eum iaculatus eſt- nam æ ludus noxiꝰ ĩ cul
pa eſt:ſic et imputat illi qui ſe tonderi patit
in loco piculoſo vbi de ðſuetudine cũ pila lu⸗
ðbat vnde nõ tenec' tonſor foste nec pcuſſo⸗
niſi data opera illum qui rað bax ꝓpcuſſerit·ſic
ĩitellige:ff.ad.l.acquił.Itẽe ſi obſtetrix ·.fi.et
i· Icẽ mela·⁊æ· l.ſi ex plagis..fi · ¶ Sʒ nec te

net qui putat arboꝛe ſuꝑ eũ loeũ ꝑ quẽ nõ eſt
iter publicũ vel priuatũ niſi data opera ĩ trãſ⸗

euntẽ ramuz lecerit · ſed et ſi iter erat ⁊ peocla⸗
mauit nõ tenet deqʒ diſtinguit᷑ in eo qui fa
cit foneam cauſa ceruorum capiendoꝛuz· ff ad
l.acquił:ſi putatoe · et · l·qui foueas ·l. di · hi

q̃ arboẽ.⁊ ſcdᷣm hoc intellige · ·ec · ij · ⁊ no·

S·de homicidio · ¶. qua pena feriat · v· ſi ve⸗
ro cõmiſerit facto· ⁊ ſequẽ·
Vibus det· et quidez directa dat hero
Hid eſt· domino rei in qua damnũ datũ ẽ

et eiꝰ ſucceſſoꝛi vniuerſali · I:ppellatione etiã

domini hereditas continetur.ff.ad· l.acquił.

jtem mela. J. legis · æ· l. ob id · ⁊. lliber homo.
J·ſi ſeruus : ¶ Vtilis vero datur his qui non
ſunt dñi puta vſufructuarijs: bone fidei poſ⸗

ſeſſoꝛibus.tituluʒ habentibus.alłs videtur ꝙ;

agere non poſſint poſſeſſoees.ff.ð reli.⁊ ſũp·
fu · l. ij · J. fi · ff · de ſerno coꝛ. l · · ¶. j. ſed habẽs

titulum aget vtili actione vel in factũ ratõe

operarũ.ff · ad · l. acquik · ſi dominꝰ · ff. de edik
edicto. iuſtiſſime . J. fi·ſed et creditoꝛ compe⸗
tit vtilis vel actio in factum· nam vbicunq;

competit vna ⁊ alia ſcdᷣm azo. Iget tamẽ cre⸗

ditor.l.acquił:ita demũ ſi debitosꝛ ſaluendo ñ

ſis:vel ſi pſonalis actio tempoee ſit perempta
ꝓbatur hoc · ff. ad. l· acquił. jtem mela· J. vl.

et añpenb · z. · qui occidit· . pignoꝛi Si ve
ro mihi in re debita vł ꝓmiſſa detur damum
nec aliquod ius mihi competit in re· quia nec

tradita fuit. nec obligata ſiue pignoꝛata eſt

mibi. datur debitoei hec actõ· ſed ipaz ceder
mihi creditoei: ff. ad.l.acquił: Bſ cripture.
Quod ſi amimal mihbi ꝓmiſſam occidit ab
ipᷣo qui ꝓmiſit.perpetuat contra ſe actionem
⁊ contra fideiuſſoees:⁊ contta patrem.ſi tene

batur ex filij ꝓſona.ff.de ver·ob·ſi ex legati ·

et · l·ſi ſeruꝰ ſtipulatus.de illo:et..nuc· et
J.an filius :· Sed ſi a fideiuſſoꝛe occidatur
poſt moæam rei æ ſuam tenet peiſtina actione
et directa:· Doſt moeaʒ ſuam tantum. tenetur

peima actione ſed vtili· Si ante moꝛam ſuã et

rei peinci palis.tenetur de dolo tantum. ff· de
dolo · ſi fideiuſſoz.ff.de vſuris. moea· ꝗ. fi·
Sin ãt occida a me ſtipulatoee anteꝙ; de⸗

bitoe ſit in moa.libera debitoꝛ æ ego teneo⸗

ei hac actione · Sed et ſi debitoe erat in moꝛa
adhuc l berarer·ego tamẽ non teneoe ei.l.ace⸗
quib. ff· ad· l· acquił.legis acquilie · ¶ Vbi ve
ro ab extraneo occiditur liberatur debitoe . h
ego creditoe agam de dolo. ff· de dolo. arbi⸗
trio. · fi · ¶ Scripſit tamẽ rog.ꝙ ſiue occiſo⸗

mihi creditoei voluerit nocere ſiue non ſemp

dabitur actio · l.acquiłdebitozi· ſed ipam ce⸗
det mihi creditoei: vt quod dicitur creditoei
dari de dolo ſic exponat id ẽ.actio:l.acquił.
ceſſa peopter dolũ.
libero homini vulnerato non directa: qmia ne
mo dominus eſt membeoeum ſuozum.ff· ad. l.
acquił.liber homo.⁊ tunc agetur ratõne ope
rarum amiſſarum et expenſarum.ſeò def̃foꝛmi
tatis ratio non habetur ff· ſi quadeu.pau Fe⸗
ciſ.di catur.ex hac..e.c·j in quo caſu agit pa
ter etiam finofamił.moetuo peo impenſis et
operis omiſſis. Nam iuris fictione pater et fi
lius vna eademqʒ perſona extimantur· C. de
impuber· æ ali.ſubſti .l.vl. Sic vir ⁊ vxoe ſunt
duo in carne vna.S·de duer:ↄiu:ad apoſtoli⸗
cã:⁊ arad B ff.ad.l.acquił.qua actõne:·H·

jet ꝗ.ſiquis in colluctatõe· adde quod no·.·

e · Y. ſed et az · reſpondet · et ſequen · ¶ Quio

ſi homo liber moeiatur.nunquidò habet locuz

hec actio· St quidem ſi in publico certamine
occiſus ſit ceſſat hec actio: quia non iniurioſe
factum elt ſed cauſa gloꝛie et virtutis. Sin ãt
in peiuato:redundat i eum crimen qui cauſazʒ

maloeum peebuit · C. ad · l. iub · de vi publica⸗

qm. ff · ad · ·acquiłl.qua actõne. .ſiquis · ſic er
go tenebitur.l.acquił.ſi liberum homineʒ in⸗
terfecerit ſcðᷣm azo. ¶ B· ꝗ.· et eſt ꝓ ipo. ff. ð
cił.edicto·que vulgo.et duabꝰ.l.peeceden·
ff.adl.acqmiił.h̊ ſeripture.. fi. ¶ Sed azo
reſpondet ꝙ heres teſtatoꝛis non agit.qe ab⸗

ſurdum eſſet vt ſui teſtatoeis conſequeret ex·

timatõem · ff. ad.l:acquił.nam ſicut.ſi domi

nus ſeruum· nec obſil ·ff · de edik · edic · qe ibi ñ
fuit damnum datum a libero homine ſed a fe

ra beſtia· licet incuria liberi hominis interue⸗
nerit · et ideo ñ poteſt agi ·l.acquił.Et eſt hoc
mirabile· quia in hoc caſu non datur· l· acqł.

heredi ip̃i autem defuncto daretur ſcᷣm az.

immo eerte defuncto non daretur.quia defun

ctus nec de occiſo agere poſſet.nec de vulne⸗
rato·ff·ad·lacquił.nam ſicut:G. ſi dominus.

ed a datur vtilis adtö

Iludð tamẽ certuʒ eſt· ꝙ peo vulnerato age
re poſſet idem HhHomo vulneratus ſi viueret · vt
no. S. e ſed datur. a qnis liberum cozpuſ
non recipiat extimatõem ab homine· extiman
tur tame impeſe æ opere etiaz future que pee
ſtari non poſſant a moætuo.dbt ibidem no.⁊ ꝙ
batur:ff de his qui deie · vel effu· l. fi · Sed
a lege qñqʒ fit extimatio:que poteſt potiꝰ
pena dici. Nam ſi eſſet vera extimatõ alit exti
maretur nobilisaliter ignobilis.ſed non diſ·
immo aliquando dicit ꝙ quinquaginta aureo⸗
rum condemnatio fiet · ff de his qui deie · vl
effuð·l· /. B in factum actio: aliquando ſo⸗
lidoꝛum ducentoꝝ ff. de edik · edice que vul
o·et foete fit illa extimatio ratione operarũ
amiſſarum æ impenſarum.que defacili peoba⸗
ri non poſſunt nec extimari:nam aliter extimã
dum eſlet in iuuene aliter i ſene· aliter in debi
li aliter in ro buſto:aliter vno tempoee aliter
alio.ff. de condi: indebi:ſi non ſoꝛtem . liber⸗
tus· ff.de ſoluc .inter arti fices:in aut · de in⸗

ſtrumto.cau·⸗H?.j.colb.vj.al iter ĩ vna regio

ne aliter in alia · ff. ad. l·falci·pꝛecia. ꝗ. fi · ff. de
eo ꝙ certo loco da:opoꝛtet · l.iij:.· fi · et · l. ſe ·

hec autem actõ que de occiſo competit nõ da
tur heredi iure hereditario.immo popularis
elt. ;uis is cuius intereſt vel qui affinitate vł

conſanguinitate occiſuʒ ↄtingebat pee ceteris
admittatur:intelligas peo dimidia parte.nam
Peo alia dimidia aget fiſcus:ſcoòm aʒ: vt.ff.ad
ſilł·ſenatuſ.O.l.lege:.fi.C.de aſſeſ.l·iij· h =
annalis eſt. ¶ Si vero libero homini nocitum
eſt.iĩpᷣi ꝓpetuo datur ſi alius velit agere infra
annum. ſed nec heredi competit iure heredita

rio.quaſi nõ ſit damnũ pecuniariũ nam ex bo⸗

no et equo introducta eſt·peobant hec omĩa
ff. de his qui deię: vel effu.ſi vero plures.ꝗ.
hec autem actio· Sed qualiter extimabun
opere future vbi liber homo debilitatus eſt.
vel aliud intereſt. nam incertum eſt hoc. ff. de
iudicijs· ſed et ſi reſtitauatur.æ ſic non pertinet

ad indicem. ff. de vſuris ˖ l. j· . j ad fi. nec põt

Oari certa ſententia meerto.xj.q.iij.graue
C.· de ſen · que ſine certa quan: ꝓfe.l.inj.:h?.
tractus futuri tempoeis nõ ptinet ad iudicez
vt ſupꝑ incerto ſententiã ferat·vel ſuꝑ vſura qᷓ
eo tempoꝛe quo petitur non debetur · vt . ff ·
vſuris · l. j· ſed bene pertinet ad eum quo ad ex⸗
timatõem certam faciendam eius quod iam de
betur ſiue in obligatione eſt. vt in materia de
qua agimus:qua facta certam põt dare ſentẽ
tiam ne ex dolo ł culpa ledentis alius repoe⸗
tet damnum.ff. de dolo · l. j. exti mabit igit iu
dex ꝙ;tum poſſet viuere is qui debilitatus eſt
et in quo conſueuit ⁊ ſcit operari:vel ſeruire
domino alicui qui ei ꝓuideret in victu et ve⸗
ſticu et ſalarium certum daret.vel aliter eũ re
muneraret. vt apparet in his qͥ no.S/e. q. v· h
et a lege · ⁊ ar· ff· ad.l:falcið · her editatũ cõpu
tatiom.ff. de tranſac·cũ hij. ꝗ. modꝰ. ff · ð pig

act.vł vniuerſoꝝ. ff· de vſuris.qui ſemiſſes

quo facto deferet iuramentum vſqʒ ad certaʒ
ꝙ̃titatem de qua ſibi vide bit. ff · ð edik. edic.
que vulgo · ad fiar·g · ꝙ metus cauſa · c. fi·ij.

q.j.in peimis:C· vñ vi · ſi qñ· in aut .ð iudic
J ·opoetet.colł.vjſicut et ałs fit ↄdemnatio
in futu · ff· ſi ſeruitꝰ ven. haꝝ · ⁊ l.egi · S. de

ſepulturis· in noſtra.ꝗ.talẽ. Et eſt ratio.q is

qui agit eo tempoee quo agit habet ius ꝓhi⸗
bendi in futurũ ·ſicut ⁊ in materia noſtra habʒ
ius petendi quo ad futuꝝ tempꝰ.vt no.ꝗ̊.
ed ⁊ pena certa ſtatuta eſt ↄtra occiſoꝛes
clericoꝝ ·quod dic vt no.j.de penis:¶.que et
quibus:ſub·ꝗ. interfectoꝛibus · ¶ Quod aũt
dictum eſt de publico certamine non habʒz lo⸗
cum in ſeruis ſed in liberis hominibꝰ tm̃.Cõ⸗
modatario aute neqʒ directa neq; vtilis com
petit · ff· ad · l.acquił:tem mela.. eum.ſecus
in actione que ꝓ pauperie competit · ff. ſi qua⸗
deupes pan. Fe· di. l.ij.licet aliqui ↄtradicant ·
ſed ꝙ dicit ˖ l competere actõem · l. acquil · in⸗
telligas de directa ſcðᷣm azg.· ¶ Dicunt' et alio
modo competere directe actõnes ⁊ vtiles· nã
ſi damnum detur a coepoee in coepuſ directa
competit ·puta:ſeruum tuum ſtrangulaui ·
ĩ a non coepoee in non coꝛpus.dat' actio
in factum.vt ſi miſericoꝛdia motus ſeruũ tuũ
compeditum ſolui:conſtat em̃ ꝙ coæpus ſerui
non eſt leſum · nec ipᷣa ſolutione damnikficatus
es.ſed magis ꝓpter fugam ſerui ſequentem · h
et in hoc caſu poteſt dici competere vtilem.l·
acquił .actõnem.ſcm aʒo.¶ Duod ſi det a
coepoee in non coꝛpus.competit vtilis actio·
l.aquił ·puta.anulum tuum de manibus tuis
excuſſi vt ĩ mare caderet·in hoc em̃ caſu ex cõ
cuſſone mea damnitficatus es licet coepus ñ
ſit lelum · ¶ Idem eſt ſi detur a nõ coepoee im
cozpus:puta:pano rnbeo fugaui armentum
tuum.peecipitata ſunt pecoea· ¶ Deobac' B
diſtinctio inſti · e · J. fi · et · ꝓJceterum. Vt er⸗
S directa competat.neceſſe eſt ꝙ a coepoee ĩ

cczpus damnum datum ſit . ꝙ dñs agat.

Ontra quos competat:contra eum qui
dãam dedit · C. e. l. ij: et ĩ eo qͥ opẽ ᷣdit
eca. fi · MÆν Vnde ſi alius tenuit æ alius
interemitis qui tenuit:l.acquiłb tenet . is ve
ro qui interemit actione in factum tenet'· Sʒ
et is qui canem irritauitſi canem tenuit tene
acquił.ſi non tenuit tenetur actione in fem̃·
FKFeent mela. J. ſi alius:a· J. item cum eo
Quid ſi pbres percuſſerint. ſed apparet cꝰ
ictu res interieritille de cuius ictu letali con
ſtat tenetur de occiſo:ceteri de vulnerato. vñ
et ictum cuiullibet in hc contemplari opoe⸗
tet · ff. de ſiccarijs.l.fi · ¶Sed ſi non apparet
cuius ictu perierit· omnes tenentur de occiſo
ne maleficia remaneant impunita· ⁊ vno ſolue
te penam ceteri non liberantur.ſed vno ſoluẽ⸗

te extimatione rei ceteri liberantur · cuz ita ſit

in condicione furtiua.C·de condi. fur · l· j. qð

delictum grauius eſt iſto. ff · e · illud. Eſt

autem pena vnum ſimplum ratione inficiatio
nis : ⁊ in eo obtinet quod dictum eſt · ſed pe⸗
na poteſt eſſe in repetitõne.xxxdierum ł anni
et hec tollitur ꝓpter rei perſecutõem peeſtitã.
ff.de act ob·qui ſernum.G. fi.multomagis
ceſſabit hec pena ↄtra vnum- ſi ab alio et dam

num reſtitutum ⁊ repetitõms ſit habita ratio

tuo
mer
m:

ſiſ
fit
des
vn
vul
nis
cor
cel
eu⸗

feſt
bus
C.

inte

rul
ſut
le

f. lqa:
radicane⸗
me. in⸗
bet alo
ptiles.
direck
lauj.
N'actio
un cuu
as ſerui
ficatns
nteme ß
btilem.,⸗
ſidet
ig achio⸗
bug tuig
ſuer eo
oꝛpusß
ppoeem
wentum
obar h
UVrer.
poeei
at.
m qui
eödit
alins
.s ve
et⸗G,
U tene⸗
in feñ̃⸗
neo
aret e?
ali con
to. vi
iopoꝛ⸗
ppane
eoeciſo
oſolue
hſolni⸗
jraſt
. q
7
iatio
1 pe⸗

anrſi

ſtitů⸗
nagis
t dam
fratio⸗

Vbi autem plures vulnerauerunt ſeruum
meum non eodem tempe ſimul collecti ſed di
uerſis tempoeibus.vnus hodie alius craste
netur vcerqʒ; de vnlnerato tm̃.ſi vtriuſqʒ vul⸗
nus moætale non fuit. licet mea negligentia

moes ſerui fuerit ſubſecuta ¶ Sed ſi vtriuſqz
Dulnus moꝛętale erat certum eſt eum moeitu

rum ex peimo vulnere.tenetur vterqʒ de occi
ſo.extimatio tñ nõ eadẽ in vtriuſqʒ pſona fiet
nam qui peioe vulnerauit tm peeſtabit ꝙᷓtum

anno ꝓximo a tempoæe vulneris computãdo

fuerat valituruspoſterioe vero tanti tenetur

quanti anno quo vita deceſſit plurimum vendi

poſſet⁊ excimatõms hereditatis amiſſe ·ſi Fo⸗
te ſeruus heres ab aliquo fuerit inſtitutus: et

idem in vno homine plura vulnera inferente

ſernatur · ꝓbant iſtafre·jtem mela · ꝗJ. celſuſ.

et. l.huie. ſi ſeruus.⁊.l.ait lex quanti:⁊· l. qͥ

occidit · I.fi ⁊. lillud.q.fi·⁊·Ll ita vulneratꝰ·
et · l. ſi ex ꝓlagis:⸗H· j·
Igitur ⁊ dra illum qui iuſſit damnũ dari.
et excnſatur is qui dedit ſi tũ peecipiens ha⸗
bnit ius peecipiendi.puta dñs vel pater erat
cui parendum elt niſi in atrocioeibus: ſ ſi ha⸗
duit ius imperandi tener vterqz bantur B

ff. e:libꝰ homo ſi iuſſu.ff · de reg.iu.ad ea· ff·

de iniurijs.non ſolum ꝗ.peoculus.ff· de aqna
pluarcen.ſi colonus in fi.⁊ inſti · de noxa.
omnis; 1 vero ſeruus damnuz dedit. tene
tur dominus noxaliter ſi ip̃m poſſideat.Sed ſi
alius ſiue bona vel mala fide poſſideat. poſſeſ
ſoe tenet.Sed ſi communis ſeruus meusg æ tu
us dederit alij damnũ. vterq; noſtrũ noxaliter
tenetur inſolidũ: Sin autẽè te iubente mihi dã⸗
nũ dederit.teneris miphi ex tua ꝓſona:l.acqł
Si vero conſenſiſti ·c eſſat noxalis actio·dat tñ
communi diuidundo actio· aut mihi adiudice
tur ſeruus: aut htis extimatio in ſimpluʒz pꝛe⸗

ſtetur.⁊ ad idẽ tenet is cui tu vedidiſti parrẽ

tuã: Sʒ ⁊ tenet ſeruꝰ lib factꝰ· ſeruo do mo⸗
tuo agere non poſſum niſi de eo qð ad te ſociũ

meum pnuernit ff · e · ſi ſeruus ſeruuz . J. j. 2· J· ſer⸗

u aũt.ff ·de noxa.act ·ſi ſeruus ↄmunis·⁊. l.
anpnł.fr.famł᷑·Hrc.⁊ puto..fi.⁊.ff· ð furt·
ſi ſeruus cõmunis.¶ Nec ille excuſat qui cõ⸗
fitetur ſe damnũ dediſſe · ꝙᷓuis non ipe ſed aliꝰ

dederit. ſed ſi damnũ datum nan elſt non tenet

vnde ſi confitearis te ſeruũ meũ occidiſſe vel
vulneraſſe:q;uis non occideris vel vulneraue
ris tu ſed alius. confeſſoꝛia actõ tua.id ẽ.actꝰ
confeſſionalis remittit mihbi ꝙ non habeo ne⸗
ceſſe ꝓbare te ipᷣm occidiſſe · cogoe tñ peobare

eum a quocunqʒ occiſum eſſe.nam ſi viueret k
moete naturali moetuus eſſet non obeſſet con
feſſio · ff. e. jnde neratius:. fi a.· l.G̊ aptius⸗

.l.pꝛoinde.ff.de interrogaact.l.confeſſioni⸗

bus.a.l.ſi is.⁊ ſic actio ponitur ꝓ actu · ſicut

.C.de ſacro ſan.ec: aut'.G ius:ff. de donacꝰ·

inter vi.⁊ vxo.l.iijq.fi · Gliter accipitur con⸗

feſſoꝛia in ſeruitutibus.vt no · ã.de pᷣſcrip.ſub
rubꝛica de p̃ſcrip · rerum immobiliũ · ¶. que res
ſub· . Item non curnit pᷣſcriptio·vᷣ · quia vero
legere.⁊ ſe · ¶ Vel põt dici actio confeſſoꝛia

actio.l.acquił.que datur in confitentẽ ex con

feſſione ſua:.illa em̃ remittic᷑᷑ cõfitenti. nũc ve

ro agenti et peobanti hominẽ viuum eſſe · ſcðz

a30. [Vbi autem tutoæ curatoæ: peocuratoz
vel quiuis alius confitetur abſentem dominu

occidiſſe hominem.vel vulneraſſe.vtilĩs ↄfeſ⸗

ſoꝛia dat' in eos.nec enim poſſunt domino ab⸗
ſenti peeiudicare niſi ratuzʒ haberet · vel ſup cõ
feſſone facienda ſpeciale mandatum dediſlet ·
jff.e.peoinde ꝗ.ſi curato · ff interroga ·ac·
ſi defenſoe.⁊.l:quĩ ſeruum. ff · de confeſſis·cer
tum · J. ſed an ⁊ ip̃is: etiam in hoc caſu datur
iudex non rei iudicande. ſcz vt iudicet vtrrum
dam num datum ſit aut non. ſed extimande · ſ.
vt extimet q;tum ſit damnum.⁊ extimatõnem
in eondemnatõeʒz deducat· quia nulle alie ſumt
partes iudicis m taliter confitentem. ſic intel⸗
lige⸗ff e.peoinde. Quid ſi actoe malit peo
bare damnum magni litem facere· reus ve⸗
ro qui fatetur damnum dediſſe paratus eſt ex⸗
timationem indicialẽ ſoluere · n audiet acto⸗
quia boni peetoeis eſt litem dirimere. ff. ſi cer
tum peta.l.quidam extimanerunct. Noc cũ
nullo libelio oblato ad ſimplicem poſtulatio
nem actoeis confitetur reus. Sin autem m⸗
diciario oedine ſolenni cauſa cepta eſſet· tũc ex
timaretur damnum ꝑ peobatõzʒ actoeis· inſti·
de ver · ob. J. fi · ff · de pꝛeto: ſtipula.l.fi · Sed
et rei aſpectus teſtificari poſſ·ar· ff. de fer᷑.l.

ij· in fi·ff. finium regun.ſi irrupcõe. C· de ad

miniſtra.tulex e ſi pꝛobatio deficiat
nunquid iundex deferet iuramẽtum actoei· foe⸗

te non.niſi imperuoſa violentia datum ſit dam

num. ſicut legit.C.vnde viſi quando.S· qdʒ
metus cauſa· c. fi. In eſtimatõne etiam dã⸗
ni eſt cõmunę nõ ſingulare pᷣcium attenden⸗
dum· ff. e.ſi ſeruũ men/ſc̊m azʒ· ff· ad· l.falci:
peecia rerũ.⁊.il:in·l.falcidia:j·⁊ · ij · J. fi ·

N q;cum det. in ſimplum ſi reus fateaꝰ
ſe damnum dediſſe in hoc autẽ ſimplo
tantum ip̃ius coepoeis in quo damnũ da⸗

tam eſt fit extimatio· ſed etiam vtilitates coe⸗
poꝛi in quo damnũ datum eſt coherentes ſunt

extimãde.ſiue ſint intrĩſece.vt ſi occidiſti vnũ
ð duobꝰ bobꝰ.⁊ alter qui remanet neſcit tra
here ita bene cum alio:extimabitur em̃ q;tum
deterioꝛ eſt factus.Sine extrinſece. vt ſi occi
diſti ſeruum quem ſub pena debeam tradere ·ł

qui heres inſtitutꝰ erat:ſicut peobat ꝓꝑ diuer
ſa exempla alia inſti· e · . illud · ff. e· ait lex. et
l · peoinde.x. l.inde neratius ⸗h·]. æ. J. idez

iulianꝰ.⁊. J. h = ſi ſernus . 4 Datz igitur ꝙ per
l·acquił·damnũ nobis datum ↄſequimur. æ=
amiſiſſe dicim·ꝙ auũt ↄſequi poiuims cogimꝰ

erogare· ff· ð̊ res· iur ·nõ videtẽ. ff. ð eo ꝙ cer⸗

to loco· l.iij· I. f. extimatio vero communi pee
en nener, vr no· S. e.I. ꝓximo · V. fi.

t in ſumma vt generaliter dicam · omnia

cõmoda que rem pꝛecioſioꝛem facerent veni⸗

unt in extim icõneę· quoꝛum ommum fiet exti
matio ſi ex peimo capite·l.acquił᷑.aga quan
ti plurimires retro fuerit infra annũ.ff. e· inð

neratius.ꝗ.in ſumma:

F 1 F qð ſcienð eſt.ꝙ olim erant tria capi

ta ſine capitula:l.acquił · ſed hodie ſcðo ſub⸗

lato duo tmmodo locum habet· Ex peime

capite agitur de homine occiſo:et de quadeu

pede occiſa que numero pecudum eſt, et gre⸗

gatim habetur. vt ſunt ouescapee· boues

equi.muli:aſini.ſues. Sed canis inter pecndel
non eſt. Sed nec alique beſtie imn namero pecu
dum ſunt · ſicut vrſi:.leonespãthere. Slephan
tes ant et cameli quaſi mixti ſunt nã æ iumen
toeum operam peeſtant.æ natura eoeuz fera e;
ſed quia in eis peeualet natura benignioe pei⸗

mo capite continentur. inſtit .· e. H. j. ⁊. ¶. p

autem. . ꝗ. his autẽ verbis · · ff · e · l. ¶ Ce⸗

terum de omni alio damno cauetur p terciuzʒ

caput ꝙ hodie eſt ſcðᷣm.ſiue damnum quis de
dit ex eo ꝙ veſerit · vel fregerit · vel ruperit · et

ponitur rumpere peo cozrumpere. vnde ſi lo⸗

lium vel auenam in meſſem alienam inieceris
vt eam inclmares.interdicto ꝙ vi aut clam. te
neris domino a colono.ſed cl agence ca⸗
uere debet amplius non agi.
actione in factum.ilacquib.ſubſidiaria nõ di⸗
recta:nam directa locum habet vbi res coerũ

pitur vel mutatur:G; autem ſeges nec coeru⸗
pta eſt nec mutata.licet alind ſit applicitũ cꝰ
ſeparatio eſt moleſta · Tenebitur ergo.l.ac

quił. is qui vinum effu dit: vel acetum fecit ·

aliter viciauit:nam æ B rupti appellatione cõ

tinetur · ¶ Item rumpere dicit qui loꝛis ł pu
gnis cecidit· vel telo vel quouis alio vnlnus ł

tu moeè᷑ in flixerit·a fit B extimatõ quanti ꝓꝑlu

rimi retro fuit res.j·xxx·dies? Deobant HG
omma mſti · e. J. capite · ff· e ſi ſeruus ſeruũ:ꝗ.
Huiꝰ legis.⁊· ¶.tercio capite·⁊æ. . ſiquis·et.ꝗ.
nunquid ler. Sic iſte due actiones retro re
ſpi ciunt ſicut ianus de quo dicitt. ¶ Iane bi⸗
ceps ami tacite labentis oeigo. Tu ſolus ſup
is poſt tua terga vides.a dic ſuꝑ his.ſcz me
ſibusqd.tu ſolus ſuperas alios menſes in B
quia poſt tua terga vides.ideo depingit' cuzʒ
facie duplici ante a retro reſpiciens. Si q⸗
ras quare peimum caput ad maius tempus ꝙ;ᷓ
tercium referatur. H&ι. quia in peimo agit' de
occiſo.in ſecundo ð vulnerato ſen rupto.æ iõ
in pemo quia maius delictum ↄtinet eſt acriꝰ

puniendum.ff.de of· p̃ſdisdiuus:quis enim .
dubitet ſceleracius eſſe commiſſum Vle⸗

vindica ·xxiij·.q.j:non afferamus.
ro is qui conuenit negat ſe damnuz dediſſe et
per teſtes conuincitur damnat in duplum. et

duplabitur omne id quod ſimplanduʒ dixDimꝰ2
Ce negantem. Si vero p iuramenti dela-

tionem a reo factam actoe peobauerit · in ſim⸗
plum tantum tenerur.ff.e-l.inde neraciusꝗ.
hec actio.ff · de iur̃iur: eum qui.ff·q; metꝰ cã ·
jtem ſi cum exceptõne·.quadeu plabitur.ff.ð

ſeruo coæ.in B·ff.de lib:.eauſa:non tm̃. Gq̊ ante

vtrum confiteatur conſiderabit᷑ ante lite.cõ·
quia ante non poſt poteſt penitere. niſi mino⸗
eſſet qui reſtitneretur.ff·de noxa.act · electio
ꝗ. neqʒ · Elabet autem locum hec duplica

tio in directa.a vtili actione: æ in factũ.vt pzʒ·

C.·e.lpe · ¶ Et in ſumma ne quaſdã·l: exodi

Sed ⁊ teneril

bi ve⸗

videamur omittere. ſcire debes ꝙ ſiquis peuſ
ſerit ꝓximumeſtimatõem operaꝝ impeſas.
in medicos factas ei tenet reſtituere: j. e · c. j·
Si quis autem iumentum alterius in:erfe⸗
cerit. foueam in qua cecidit faciendo. ꝙ moꝛ⸗
tuum eſt ſuum erit.h eſtimatõzʒ pᷣſtabit · e · t. c·
ij· OQð ſi bos meus coernupeta q bene nõ.
cuſtodieram ipᷣm tuũ interfecerit reddam bo⸗
uem peo boue.quod autẽ moetuum eſt meum
erit · .·e · ſi bos · ¶ Zed aſi in agruz vel vineã
tuam ego vł animalia mea damnum dedimꝰ?.
eſtimatem peeſtabo. · e. ſi leſerit · ¶ Plec an⸗
tem ſic intelligenda ſunt:ſi animal meum con
tra naturam ſui generis motum ſit ad damnũ
dandum. puta· bos coenupeta eſt qui ↄſueuit
eſſe domeſticus.tunc reddo eſtimatõem. b ani
mal ꝓ noxa tradam.ff.ſi quadeu:pau.fe.di · l·
j· G. ⁊æ generalit. inſti · ſi quadeu ·pau⸗fe· di in
pein·.e.c· fi..ꝙ ſi animalia: dicetur plemꝰ
.ĩ· e.ſub rubeica de paupie · ¶ Sed et ſiquis
domum vel agrum alterius voluntarie ſuccen
derit · omnia ſublata vel ſuccenſa tenetur reſti
tuere: ꝑ trienniuʒ pemtere..e:ſiquis domũ
in omnibus vero iſtis eſtimatõnibus intel
ligas arbitrium boni viri vel iudicis requiren
dum vt patz. · e· in noſtra. in fi.⁊ inſti.ð ac·
C: peeterea quaſdaʒ actiones:æ in bis que no.
·S · e.ſub rubeica de iniuriſs.. ⁊ in ꝙᷓtu.
NT qualis ſit hec adctio.ciuilis non p̃to⸗
ria: nam legis vicem ceperunt obtinere
plebiſcita· vt no.S.e·ꝗ.que actõ.⁊ idðo perpe
tuo competit cum ęx.l.deſcẽdatinſti: ò pꝓpe·
et tẽ · act · in pein. ¶ Eeredibus datur in caſu
vt no · S. e· . quibus detur.⁊ etiam alio: puta
quando nõ intereſt ſua:vt ſi interfeciſti ſeruũ
quem heredem inſolidu = liberum inſtitueraz
HB em̃ neqʒ ſubſtitutus ei neqʒ legitimus meuſ
heres aget·. quia ſi viueret neuter eſſet heres
f · e. iñ neraciꝰ.ꝗ. j. ¶ Sʒ ſi Pparte inſtituil
ſem ipᷣm.coheres eius aget acquibff.e.ſi dñs
n heredes vero non datur niſi de eo quod
ad ipſos puenit.ff.e.inde neraciꝰ..hãc actõ
nem. vb niſi lis fuerit conteſtata· C. ex delic ·
defunc · l· vnica ꝗ videtur ſcom canones· ar
:de ſepul.parrochiano·S.de raptoꝛ.ſuꝑ eo/
on eſt famoſa.cum detur viro ↄtra vxo⸗
remetiam matrimonio ↄſtante· ff· e.ſi ſeruus.
CG.ſi cum maritus.⁊ dabitur tm m ſimplum fa

uoee matrimonij- cum quo conſtante neq;ʒ fa-

moſa neqʒ penalis actio locum habet · ff · ð ſer
uo coæ·l.fi.ff. rerum amo·l· i · Eſt tñ pena
lis natura ſui hec actio ratõe peeteriti tempo
ris.m quo foete plurimi fuit res qꝙᷓ nunc ſit · li
cet quandoqʒ penam non exigat.ſic et homo
ſemper riſibilis eſt· licz non ſemꝑ rideat.·⁊ ho
mo rationalis q;uis non ſemꝑ ratõne vtat'. ad
hoc inſti.e. . his autem verbis Sʒ ſtricti
iuris eſt hec actio:a ex maleficio· vt inſtic · de
obliga · que delic· na⸗·

De panperie · Rubeica⸗
Via in titulo iſto de tri plici tracta-
tu fit mẽtio.ſ. ð iniurijs · ⁊ dãno da
to ab hoĩe in quo locum habet ac
quił.⁊ dato ab animali:in quo locũ

ean⸗

giept
inpel
meaft
r
birete⸗
ebenens
ddam be
ſt meummn
eldinez

deding.

llee au⸗

umcon.
ddamm

1 Dnent
emn kann
fedich

rfediin
nrpleni⸗

et ſignig
leſuccen

tur relte
sdomi

ugintel
equiren
li. a⸗

queno⸗

th.
non be⸗

obeinere,

operpe
rincalu
pute⸗
ti ſemi
titnerq,
9 meul
heres
lſtituif
ſidñs
0 quod
e acto
delie⸗
xes .
ſupeo⸗
ayxo⸗
emuus⸗
lumfe

tch ft

dſer
pen
tenpo
eſtel
hono
ho
iad
nichi
der

ſc
0
e
ſocl

habet de paupie · ideo has Hubeicas dignũ
duxi ꝓp oedmẽ a ꝓponendas. ¶ In hac aũt ru
beica de paupie videndũ occurrit· ud
ſit ꝓaupies. Que actio naſcat' de paupie
NQuãdo locũ laaber · Cui detur · ¶ Con
tra que cõpetat. Qualis ſit actio.
Vid ſit paupies.damnũ datũ ſine iniu
C ria facientis· nec em̃ põt dici aĩmal fe⸗
ciſſe ĩiuriã qð ſenſu·i.ratione caret. ff.e.l.j.
Oait peeto.impeopeie tñ aliqñ dicitur miu
riam cõmittere etiã res ĩanimata. ff. cõmoda
ti · ſi vt certo· . plane ſi cõmodaui:.
Ve actio naſcat' de paupie:actio in fa
ctuz· ſed ⁊ dici põt ſimpliciter de pau
erie nulla alia facta adiectõne · deſeendit
ex · l. xij:tabularum · ff· e . l. j· · j· inſtit' · e.

XK. j.
1 Vando locũ habet:a quidẽ ita demuzʒ
G locuz habet ſi nullius holĩs inſtinctu

vel eulpꝑa interueniente anĩal cõtra naturam

1 cõſuetudinẽ ſui generis damnũ dederit
licet ſua cõſuetudo talis ſit· puta·.ſi equꝰ peſ
ſundãs fnerit.nã maioe ꝓs nõ peſſundat: vel
bos coenupeta: qe ⁊ maioꝛ ꝑs nõ coznupetit
ergo ſi equus calcitrãdo vel peſſundãdo. vel
bos coenupeta coznupetendo cõmota ferita
ce damnũ dederit.habet locũ G; actio.ꝙ ſi ꝓ
pter loci miquitatẽi.aſperitate vel duriciã·
ſeu pᷣſſurã·aut ꝓpter culpã mulioĩs·aut ſi plꝰ
iuſto onerata quadeupes damnum dedit. ceſ
ſat Bactio.⁊ agit ex.l.acqiuł · ꝗᷓ eũ qmi ĩ eul
