lbomine.
cta teyen
nfiuf. ui
ni excom:
ene reco⸗
ndo. 10f
erſcziura⸗
etur no
am ſihie
nte⸗ Hec
6,rap.
rdusr⸗
aliter 5.
veſtras
Gillian
queno⸗
ctg. ſub
iby⸗

guiiura
rp Mä
um. vel
nrecon
ub...
düce⸗
m.2 tu
excom:
leſie p⸗
gmip
el coꝛn⸗
ei des
guolib;
lacr
inoen
arnie⸗
nos
aneil
ſunt
el je⸗
foeti⸗
owin⸗
ſtm
öem

noſtram. æ hune famnlum tuum quem excom⸗
municationis cathena conſtringit. miſeratio
tue pietatis abſoluat. Doſtea dicat autoeita⸗
te dei omnipotentis.æ beatoꝛum apoſtoloꝛuzʒz
petri et pauli.a eccłie ſancte ſue.⁊ noſtra:ab⸗
ſoluimus te a tali ſententia. ⁊= reſtituimnus te

cõm uniõi et participationi eccleſie.⁊ omniuz

fidelium:a eccleſiaſticis ſacramentis.= ſi vis
ſcire vnde hec foꝛma potuit habere oeigineʒ.
dide quod no· ̊.· de ſeruis non oedi. ꝗ. qualiter
ſeruus fiat liber. S aut vindicta. ſi⸗ eſt
appeo banda cõſnetudo. immo potihꝑ abuſio
quoeundam ſimplictum ſacerdotum dicentiũ;

abſolutõem remiſſionem excommunicationũ

et ommum peccatozum ac. ⁊ non dicunt abſol
uimus · ſicut et ſimiliter ex eadem abuſione de
nunciant aliquem excommunicatum. licet nul⸗
la verba apta ad ſententiam peeceſſerint. tał
em̃ ſententia non videtur valere.dt no.ũ· e.· ꝗ.
Hρν j- ſcòm rai. quod poteſt dici verum niſi ap
pareat ꝙ pꝑ hec verba intendit ligare vel ſol⸗
uere. quia exquo de hoc conſtaret foete tene⸗
ret· ar . .de ver.ſig.intelligentia:æ ſe·⁊· ca· in
his· nam ⁊ ſi dicat ſub pena excõmunicatõms

hoc pꝛecipio.æ appareat de intentione. talig

eſt exeommunicatus.vt no.õ.de ſagita · Sʒ re⸗
ſponde ꝓ rai·quod tunc hoc ꝙ dicit peecipio
eſt equipollens verbis ꝑ que deberet dari ſen
tentia · ſcʒ abſoluo vel condemno.vt dicit illa
decrein his. Bedò ſupeadicta verba potiꝰ vi⸗
dentur habere vim ſimplicis oꝛatiomis qꝙᷓ ſen
tentie.ſicut dixit rainam ⁊ ꝙᷓtumcunqʒ epiſco
pus excommunicato communionẽ reddiderit
niſi ſcz fozmã eccleſie ipᷣm abſoluerit · ñ eſt ei
communic andum. j. e. cum deſideres · H. j.⁊
c · ꝙ in dubijs · HE. .· Vel die ꝙ quo ad condem
nationem ſequenda eſt voluntas iĩudicis:ſecuſ
quo ad abſolutõeʒ quod die vt no..e..qua
liter peoferatur. H. j.ergo abſolutio vt·õ·
no · ſeðm foꝛmam eccleſie ſequi debet:⁊ Ho fa
cto debet ſacerdos appeehendere manum ſaã
dexteram: ⁊ in eccleſiam introducere commu⸗
monem ei criſtianam reddendo ¶ Bed 2 ſi ſo⸗
lemniter anathematizʒatus fuerit ſcdᷣm foꝛmã
quam no.õ·e. .quot ſunt ſpecies.v.vna · tũc
multofoꝛtius eadem foꝛma ſeruanda eſt. ſed
et tunc epiſcopus qui ipᷣm excommunicauit in
perſona pꝛopeia vel per alium epiſcopumar.
S· de conſe.eccle aqua.debet venire ante ia⸗
nuas eccleſie ⁊.· xij· peeſ biteri cum eo.qui euzʒ
hinc ⁊ inde circumſtare debent · ſi ille terre
pꝛoſtratus veniam poſtulat.⁊ de futuris cau
telam ſpondet. abſoluant eum.vt · S. dicendo
ſeptem penitentiales pſalmos cum peecibus
ſupeadictis · Non ꝓbant' expeeſſim P ius om⸗
nia ſupeadicta·tam ſatis colliguntur..e:cum

deſideres . . fi. · c. a nobis· ij · S. penl · . xj. q
iij· cũ aliquis · Sed multi minus bene hãc foe⸗
mam hactenus ſeruau erunt · non tñ putamus

defeciſſe effectũ abſolutionis quo ad deum.

ſi abſolutio foete defecerit quo ad eccleſiam
militantem · ar. · de baptiſ· debitũ · et de pſbi

tero nõ baptiſato · c.ij. et. ĩn ved nee diei
mus omnia ſupeadicta eſſe ð ſubſtantia· immo
ad bene eſſe er inſtructõem ſimpliciuz ſacerdo
tum hec ſcripſimus · Que autem ſit ſubſtanti⸗
alis fosꝛma in excommunicatõne maioei · colli
Zitur· j. e· cum deſideres· vbi peobatur ꝙ iurã
dum eſt.⁊c aà nobisij . abſolutõnis. Et que
foema in anathematizati abſolutõne ſeruanda
ſit· patet·xj.q:iij.cum aliquis. ed nunqd
nudo verbo poteſt relaxari hec ſententia. ita
videtur · ar. J.ð reg.inris:omnis res.ff.ð reg·

inu ris.· nihil tam naturale- t hoc conceſſit
iohBvt no. :. e. ꝗ. quis poſſit ab hac ſententia-

ſub · ¶. ſed quis abſoluet.S:ſed nunquid ſi cle⸗
ricus. Et ranſcripſit ꝙ quaſi omnes doctoꝛes
hoc concedunt:ꝙ ſicut valet iniuſta ſentẽtia.
ſic et valet iniuſta abſolutio quo ad eccleſiazʒ
militantem quia nihil tam naturale · 2c. Sʒ
hie fallit illa naturalis ratio.vt patz ex pᷣmiiĩ
ſis. Et eſt ratõ.quia ſpiritualia faciliꝰ cõſtruũ
ꝙ; deſtruantur.S.de tranſla.epᷣi: inter copo⸗
ralia.⁊ vt magis timeatur æ reuereatnr cenſu
ra eccleſiaſtica.que ſpecialiter animaz ligat-
.de rebus ec · non alie.ſiquis pᷣſ hiteroeꝛum.⸗
no. ſimile · S. e · C. qins ſit effectus · ſub. . ᷓtũ⸗
cunqʒ · vx · cuʒ eccleſia:⁊ vt ſcias ꝙ grauiꝰ eſt
eternam ꝙᷓ; tempoealem ledere maieſtatem..
de hereticis· vergentis.ſic ⁊ in momento pec
catũ committitur h non in momento agit pe
mtentia ſeptẽnis vel eciam decẽenalis · vnde et
ſi ᷣſ biter ĩ momento foenicatõez cõmictar· tñ
participatõem ſacramentoꝝ et communionẽ
hominum ſi ꝗꝓpter hoc excommumcatus ſit dif
ficulter recuperat · vt patz · lxxxij.di.pᷣſbiter

ſi foenicationem. nã et ꝑ excommunicationis

ſententiam delictum ſuum notoꝛmm reddit' ⸗
ergo ſemꝑ quouſqʒ eccłie ſatiſfeeerit. p mi⸗
ſtrum eius reconci hiatus fuernteuitatur. . ð

coha. cle · et mlie · veſtra · et. c. fi · no. S. e. ꝗ.

Pxi · ſub · J. ſed quis abſoluet regulares· v. h
numquid ſi clericus. Qð ergo dicunt iura ali⸗
qñ hanc ſententiã relaxari...e.ſacro. et ĩ aut'.
do· noſtri.extra.e.cum medicinalis · . ſupioꝛ.
intelligas eccleſie ſolemnitate ſeruata. Fecus
auteʒ eſt in interdicto vł ſuſpenſione. que ſen
tentie reſpiciunt loca.vel coꝛpoꝛa · vł officia.
vel alia coepoꝛalia vel incorpoꝛalia.non ani⸗
mas· nam ille ſententie ſolo verbo contrabun
tur.a ſolo verbo contrario diſſoluuntur- ðo
ſi oẽs magiſtri eiũ tenerẽt.hãc ſententiã de
fende · pĩ Leet quo ad deum valeat abſolutio
ꝓtumcunq;ʒ ſimplex · quia ſola contritio ſuffi⸗
cit:tamen quo ad eccleſiam militantem a ſen⸗
tentia iuſta nunꝙᷓ poteſt abſolun aliquis niſi
foema ſeruetur.in minſta autem habet locuz
P dicit rai ·et quod no · ſcm ip̃m · · e. x. et B

conceſſit · quod dic vt no·j.e.ſub. q. ſin autez.

v · h quid ſi excommunicatoe.

4 Cnartum etiam debet obſeruare abſoluẽſ
poſt abſolutõnem. vt ſcʒ ei mandata faciat iu
ſta et rationabilia. poſſet enim ab minſtis · mi
quis:et irrationabilibus appellari argu..

₰

de pactis· c· fi·⁊ de appel·vt debitus: æ cap̃·
cũ ſpẽtiali. quod vt melius faciat conſidera⸗
re debet vtrum eſſet ligatus a canone vel iudi
ce · m a canone ligatus erats eſt ei imunge⸗
dum mter cetera vt contra illum canonem nu
ꝙᷓ; magis veniatniſi foete in caſibus exceptis
a iure. ¶ Vnde incendiario iniun gendum eſt
ne vnꝙᷓ mag igneʒz apponat · xxiij· ꝗ · v· peſſimã
quod intellig debz niſi foete ratõne iuſti bel
l· de qe dic vt no · . ð treuga et pace · J. qd ſit

iuſtum bellum. æ. 6 de vo ꝙ. in quo caſu · nec

em̃ eſt alicui iuris beneficium auferendũ · xx⸗
viij · d. de his vnde percuſſoꝛi clerici iniun⸗
gitur ne decetero celericuz vel religioſaʒ per⸗
lonam percutiatniſi ratione peelationis: vel
magiſteri)· vel ſocietatis· quod poteſt intelli⸗
gi cauſa ioci: vel aliter ſicut no.õ· e· . qᷓ pol
ſit excommunicare.ſub· ꝗ· ſecunda regula · x·⸗
quartuſdecimus.a ſubaudi vel niſi in alijs ca
ſibus a iure conceſſis: in quibus non incurrit
aliquis excommunicationem· quos no · S· e · ꝗJ.
quis poſſit excommunicareſub · ꝗ. ſupꝑ illo au
tem canone· ed aliquotiens ſuꝑ h ſuffi
cienter cauere debet ſicut no. 6· e · ꝓ. quis poſ⸗
ſit exceommunicare: ⸗HC.j·ab illo·x· ſeptimus
vſqz ad · Y· quintuſdecimus · ¶ Bed quando
epiſcopus abſoluit aliquem iniectoꝛem ma⸗
nuum tempoeale impedimentũ habentẽ qua⸗

re nõ poſſit accedere ad ſe· ap· ſcᷣm ea que no.

6. e. .· quis poſſt excommumcare · ſub · J. ſecũ
da regula.quaſi ꝑ totum· eſt iniungendum ab
ſoluto vt ꝙᷓẽcito impedimentum ceſſauerit· de
beat ſe repeeſentare pape vł eius legato man
datum ſuum recepturus adimpleturus· j.e.
decetero· in fi ·æ*c.ea noſcitur.in fi · et. c · ꝙ de
his.æ·c.q;uis incideris Excipe puerũ vt ibi⸗
qui q;uis impedimentũ habeat tempoꝛale. tñ
ꝗꝓpter fragilitatem etatis plenius excuſatᷣ.· .
e·ca.fi.ſin aũt perpetuũ ſit impedimentũ.per
petuo excuſat' vt in eiſdem iuribus compeoba
tur · ¶ Bed quid ſi nõ ſeruat mandatum. nun⸗
quid ĩpᷣo iure reincidit in eandem ſententiam;
Dicunt quidaʒ ꝙ ſie.quia ceſſante cauſa.ceſſat
effectus et peiuilegium ar⸗pꝛo ĩpſis ·j.qj.q;
pꝛo neceſſitate · xxvj:q;:vj:qui recedunt.⁊· c.
his vero.lxiij ò ꝗ. verumS.·ð decimis · ſugge
ſtum.S.de voto:magnein fi C:qui bonis ce
dere poſſunt.l.fi.⁊ ſi vis plures concoe.vide
5· de pꝛiuilegijs:ꝗ.qualiter amittat'.v. ſepti⸗
moa ſequen· u dicas contra.nam = liber
tas ſemel ꝙᷓuis iniuſte obtenta non retracta
C.ſi aduerſus liber.l.j.⁊ obligatio ſemel exti
cta non reuiuiſcit:ff·de ſolu:qui res:ꝗ.areazʒ.
ad idem.xxiij.q: iiij:ſi llic:⁊ ſi vis plures cõ⸗
coꝛ·vide.õ.de penitentijsꝗ.⁊ vtrum pecca:
ta ſeł dimiſſa ſub . de iure canonico ¶ Quid
ergo fiet· nunqnid ita ð ludet eccleſiam.nõẽ pu
to.ſed ab eo qui talem abſoluit vel ab alio iu⸗
dice ſuo erit pꝛo pĩiurio ↄtumacia pumendꝰ
ar.5 · de iudi · nouit · H. j. ⁊· J.j·.⁊ f. ð̊ poſtu.
peela.c.j.fi·ſed et ab eo qui ipᷣm abſoluit ẽ
in eandẽ ſententiam reducendus a qua dece⸗
tero non abſoluetur ſine ſatiſ factione ↄgrua-
ſcom ea que no·õ.eſub/.ſcòðm./æ no⁊ ar

*

5̊.de reſcrip. ceterũ · G. f.⁊.c·fi·in fi.ce.ſacro.
Jꝗ.nerum ſi contra.m fi ·· c. graue · ⁊· · de p
ſump-litteras: I·.quocirca: 7 Kui igitur ſi⸗
quis ob fauoꝛem religioms receptus ſit ⁊ ab
ſolutus ſcòm ea que no·õ/eę. .quis poſſit ab
hac ſententia.ſub.ꝗ. ſed quis abſoluet regula
res.S‚quid ſiquis fugi ens:⁊ ſe :nũquid ſi exit
infra annum eſt reducendus in eandem ſentẽ⸗
tiam· patet ꝓ peemiſſa ꝙ ſic nam ⁊ ꝓpter fauo

rem religionis: a ſic ꝓpter tempoꝛale impedi⸗

mentum abſolutus fuit · vt modo apparet litz
ab inicio perpetuum quo ad hoc ð quo G; que
ritur poſſet eſſe · vt patz · Sde voto-ſcripture ·
ergo debet ei imungi dt ꝙ abſolutione ſua ad
ſe ap· accedat.vt patz in his que no · g · e · V · h
et quando epiſcopus: poteſt em̃ dicere pꝛela⸗
tus religionis qui ipſuzʒ abſoluit: cariſſime tu
vis exire:·modis omnibus non poſſum te peo
hibere exquo infra annum es · vt:S. ð regula
ribus.ſtatuimus.a in aut ·d.n· extra de regu⸗

la:non ſolum.debes tamẽ ſcire ꝙ tu debes re

cedere cum veſte cum qua veniſti:ſcm regu
lã beati benedicti .vt/õ:de regula·ſuꝑ eo.in
fi.ſed tu veniſti indutus duplici veſte·ſczʒ coꝛ
poeali.ecce induas eamnec non et ſpũah ſcilz
excommunicationis ſententia:ecce in ip̃am te
reducoinduas eã: ⁊ ſic potes exire ⁊ quo vo⸗
lueris ire · conſulo tamẽ ꝙ facias te abſolui
¶ In his tamen omnibulſ caſibus videtur.q;
ig qui in eandem ſententiam ipᷣm reducere de
bet .poſſic ei aſſignare terminum perxl dies
vb ab ad arbitriũ ⁊ dicere ſic:niſi ĩfra tale tꝑs
te repſentaueris pape vel eius legato· vel ſal
tem iter arripueris ↄtinuãdo poſtea iter tuuzʒ
in eam ſententiam te reduco· a qua ſententia
nullatenus poteris appellare · ar · S.ð̊ appel.p
ſonas·.ſi autez ·⁊· c·ad hoc ⁊· · ⁊ iũge quod
no. S· e · ſub · J. ſcᷣm· v. ⁊ no·ꝙ aliquoti ens
Ouid ſi talis poſtꝙᷓ reductus elt in eandẽ
ſententiã iterum vult intrare hane religionez
vel aliam:nunquid poteſt ⁊ debz abſolui per
pꝛelatum religionis· non videtur.ar · S· de p̃⸗
ſump.mandata.⁊ de pꝛocur̃.c.j.talem em̃ in⸗
conſtantiam merito recuſabit iudex · ff. de ꝓ⸗
curatoꝛ.in cauſe·⁊ ar · ff · de adminiſtra. tu· cũ
queritur · Sed contra.ff.de minoeibus. ait pᷣ⸗

toꝛ. . reſtitutuſ.ał incipit lex:⁊a ſi ſine · pemmis

concoꝛdantijs puto ſtandum· ne tali fiant le⸗
ges ludibeio · C.ð bonis que liber · cum nõ ſo
lum · S. vbi autem puerilis etas·

Bin autem talis ſit a iudice ligatus: æ con

lat ꝙ offenſa notoꝛia eſt· nõ debet abſolui ni⸗
ſi pꝛemiſſa ſatiſ factione.ſcdðᷣm ea que no.S.e.
ſub · ¶. ſcðm· ¶v Bi vero dubia eſt· abſoluendꝰ⸗
eſt talis non obſtante cuiuſꝙᷓ contradictõne ·
et poſt abſolutõeʒ ſunt cauſe merita a partibꝰ
andienda · Et ſi apparuerit iuſte fuiſſe ligatus
remittetur ad excommunicatoꝛem abſolutus
vt eius ſententie ſeu mandatis pareat· ꝙ ſi fa
cere renuerit.in eandem ſententiam reduced
vſqʒ ad ſatilfactionem condignam inuiolabi
licer obſeruandã · Sʒ ſi apparuerit ſnĩa iniuſta
nullũ mandatũ fiet abſoluto · ſic intellige · · e·

eeſaeno⸗
e dez
digiin ſi
poſtr a
net regul
gundſ eyit
dem ſents
pier ZB
mpedi⸗
paretlie,
noe
enpture.
dheſug a
erß
ere pꝛelz.
mnſſmetu
im te peo
d jegula
de regn⸗
debeg re
m regu
up eo.m
eſcz coꝛ
allſeit
ſpam te
guo vo:
bſolui
etur
cere de
el⸗ dies
aletps
vel ſal
er tun
ntentic
ppekyp
quod
eno
eande
gonez
uiper
der ſ⸗
em int
dep⸗
turci
ait ⸗
mi
nt le:
nöſo

1coN
luim
.ee⸗
ꝛend⸗
one⸗
rtib⸗
tus
tus
ſifa
cer⸗
labi
juſta
ſe

ſacro. ꝗ. caueat. et. ꝗ.ſequenti.et. c. venerabil ·

8. 8 reſtit.ſpoł.litteras. in fi.ẽ· de of. deł. cũᷣ
contingat·ꝗ.fi · et.c.pꝛudentiã. ꝗJ.fi : Qualiter

autem iniuſte excõmunicans puniri debeat.

die vt no.ðõ.e· ꝗ.q ſit eiꝰ eff ectꝰ.ſub. Hi fſũt

eff ectꝰ. Noc ãt ñ pᷣtermittas.ꝙ; lʒ olim ſcðz

antiquos canones audiretur qlibʒ volens do
cere de iniuſta excommunic atione.xj.q-iij.ſi
epiſcopus foete iracundus: Hodie tame non
auditur niſi in duobus eaſibꝰ.ſcʒ ſi dicat ſen⸗
tentiam poſt appellatõem legitimam interie⸗
ctam.vel mtolerabilem errozem in ſententia
fuiſſe expeeſſuʒ.S.de of.deł· cum contingat-

T·e.p tuas: ¶ Et põt dici intolerabilis erro⸗

quodlibet peceatũ moetale.vt ſi epiccopꝰ di:

cat excommunico te niſi ꝓ tali heretico cele⸗
beaueris· xj·q.nj:ſiquis epiſcopus.vel qe cre

dis in deum vel quia pemtentiam agis. l qe

non furaris·:vel foænicaris.vel ſimile q; noto
num eſt peccatuʒ eſſe · xj · q.iij · ſi is qui peeeſt.
et duobus . c· ſequentibus. Vnde apoſtolus.ſi
vox aut angeli ð celo vobis euangelizauerit
peecerꝙᷓ vobis euangetizauimus anathema
ſit · ¶ Doteſt etiam dici intolerabilis erroe
cum expeeſſe contra ius conſtitutioms Snun

ciatur · ij· q: vj. . diffinitiua · v. ſi ſententia. ff.
quue ſententia ſine ap· reſcin.l.j· G. ij. calis em̃

erroe ſententiã reddit nullam.ſicut et exhere⸗
dationeʒz nullã reddit. ff· de liberis et poſthu.
· fi·et·lſequenti.⁊ datõnem tutoeis. ff.de
tuto.⁊ cura:dalſeie· ⁊ obligationem. ff.ſiqᷣs
cautõnibus.ſed ⁊ ſiquis..fi. [dde terciũ
caſum.quandocũqʒ conſtat notoeie ſententiã
non tenere · in quo caſu põt metropolitanꝰ de
elarare ſubditum epiſcopi ſui mmiuſte fuiſſe li⸗

Satum ⁊ ſi ad ſe·ap.fuerit appellatum. S̊. de

appel· ſolicitudinem/. ſi vero notozium. pu⸗
ta:excommunicauit epiſcopus ſubdituʒ quia
non ſoluit· x· in quibus fuerat die feriato ſen⸗
tentialiter condemnatus.õ.de ferijs.c.fi · 83
iſte caſus eſt idez cum ꝓximo.nam ũ̊ intolera⸗
bilis erroe expeimitur euidẽter. vnde pone ex
emplum ꝑ id quod no⸗·e.G. quibꝰ ex cauſis.
ſub · J. ꝓ autem dixi ·v.quid ſi epiſcopꝰ.⁊ idẽ
eſt vbic unqʒ de imuſto mãdato epiſcopi noto
rie liqu et. vt dicit dictus. . ſi vero notoeiuz.
allegatuſ.ſcòm rai: Tu dic ꝙ vbicunq; excom
municatus aſſerit ſententiam nullam eſſe.ſem⸗
pPer audiendus eſt etiam hodie anteꝙ; abſolua
tur·quod in/vij· caſibugꝶ contingit· quidquidò
no.rai · vx no.õ.de cleexcõ.miniſ ꝗ. qualiter
excuſentur Sed et illud nocandu elt · vbi
aliquis petit ad cautelam ſibi abſolutõis be⸗
neficium impertiri:auditur ſcðᷣm quod no j.
e· v·quid ſi excommunicatꝰ dicatet in aut.
d. n. e · e · ſolet · ⁊ ad idem. j· e· cum deſideres
· ſecunde · ⁊· e ptuas·J.nos igitur. ſed hoc
in pꝛeſentia partium fieri debz.ſ.eivenerabi⸗
li.Et eſt ratio⸗quia timenduʒz eſt ne notoeia ſit:

offeſa: in quo caſu denegaretur abſolutõ ſcðz
q no· in dicto.v. quid ſi exeõmunicatꝰ.æ ſe.

niſi foꝛte de mandato pape fiat contrariũ:qð
quandoqʒ ex cauſa p̃cipit.puta · quando ñ ſunt

alij qui teſtificentur vt rerum veritas ſalua fi

ſtione.⁊ ſcᷣm hanc di⸗ intelli

M W ”õ
. ,
.
/

at. ſie poreſt intelligis. de teſti. veniens · ij ·
in f. usg. tam dixit tunc demũ ſententiazʒ

excõmunicatõnis continere intolerabilem er
rozem quando fertur ꝓ contrario eius q*
ferri ſolex· cum igitur ferri ſoleat peo contu⸗
macia vt no.S· e· G. quibus ex cauſis. certũ eſt
ſi excommunicecur aliquis iõᷣo quia obedit
ſuperioei ſuo:ſententia continet intolerabilẽ
erroꝛem · ſed quoð.S.dixi verius eſt:nam ⁊ ex
cauſa H peecipi poſſet · vt patz·S.ð exceſ: pla.

tanca. i hHis q no·j. e. ꝗ. ⁊ que ſit pena· ſub.ꝗ.

humile.v.quid de cłericis ſſe Quid ſi excõ⸗
municatus dicat cauſam dubiam immo etiaz
nullam vel falſam excommunicatoz antem ip
ſam aſſerat notoꝛiam.in caſu iſto ſi exeõmuni⸗
catus petat ſibi impendi abſolutionis benesi⸗
cium ad cautelamabſoluitur cum cautione iu
ratoeianiſi excõmunicatoe vel is peo quo ex⸗
communicatio lata eſt infra octo dies peoba

uerit ꝙ cauſa mamfeſta exiſtit · ꝙ ſi fecerit· nõ

eſt niſi peius ſufficiens peeſtetur emenda ſen
tentia relaxãda. vt in aut:d:n.ex.e.a nõ nul⸗
lis · in pein. a. in peima Quid ſi dicat ipaz
nullam.quia lata eſt poſt appellatõem. ł quia

continet in ſe intolerabilem erroꝛem. vel alio

modo ſcõm ea que no.õ· de cleexcõ.mimiſ. .
qualiter excuſentur tũc anteꝙ; fiat abſolut.
ſemꝑ vtriuſqʒ partis peobationes admictun .
Per quas apparebit vtrum abſolntione indi⸗
Seat conquerens. vel denuneiandus ſit potiꝰ
non ligatus. de of · delr cum contingat. ꝗ. j.
etr · ij· Iges nunquid pendente peobationuzʒ
iſtarum articulo eſt vitandus ligatus ranq; ex
communicatus· dicas ꝙ ſic in his que ad iudi

cium ptinent excepto hoc articulo de q agi
tur in quo admittiturextra iudicium vero eſt
iöm officijs ſcʒ dininis.poſtulationibꝰ:electio

nibus-necnõ æ alijs omnibns legitimis acti⸗
bus admittendus.vt in aut' den ex. e. ſolet a
nonnullis. ad fi· P. j.=. G. in ſecũda vero que
m ha as decre j. e. p
tuas.æ alias ſupaadictas 2. 8.-Se of. oedi. a8
repeimemdaz. ¶ Zed quid ſi excommunicatoz
ſuuʒ recognoſcens errozem vult ip̃m coerige
re · ⁊ ſic ſuam ſententiam reuocareĩs aũt pꝛo
quo lata eſt ſententia contradicit appellat
eriam ne h fiat. Si certus eſt ꝙ errauerit po⸗

teſt ſe coerigere.nõ obſtante appellatione ad

uerſarij:æ idem eſt vbicunqʒ aliquis offert ſe

paratum ſtare inri æ petit abſolui-nec & offeſa

notoꝛia:5. de appel.qua fronteq.j. . de offi.
del · cum contingat..fi:Seð ⁊ ſi ijudex qui ex
communicauit dubitat vtrũ errauerit. poteſt
ipᷣm abſoluere.ſufficienti cautione ab eo rece
pta ꝙ inri pareat cozam illo ad quem appel⸗
lat ł delegato ſuo.⁊æ ſi ſic erroꝛẽ ſuũ coerexe

rit. omnem penã vitabit. caueat ne volunta
te puerſa erroꝛem in p̃iudicium alterius men
tiatur ſi canonicam voluerit effugere vltõem

ĩ·e· ſacro.G. Ffi.⁊ licet dieat ꝙ ſnã põt in B̊ calu

reuocare ſententiã⸗nõ intelligas nudo verbo

ſiẽ no. . e · ſub. J. ter ciũ · V. b nũquid de nudo

vbo · vel die ꝙ vbi ollat ꝙ miuſte lata eſt tũc

nudo v̈bo p̃t relaxari ł reuocari.dvt inuit. j· e⸗

7

ſacro.. caueat · ibi· abſqʒ grauamĩe reuocare
et · C. fi· ibi.reuocare.⁊ ibi reuocet· ⁊ ſic loq̃t
xxiiij: qnij.· comperimus. et illud fit autoꝛi⸗
tate pape qui nõ hʒ neceſſe aliqua foemã ſer⸗
uare vt no· 6:e. ſub · J in maiSei · Y· Item non
obſtatſic etiam loquitur.·de accuſa olim.
I. V. ⁊.D.⸗H.j.ibirelaxatis excommunicato
num et ſaſpenſionum ſententijs æc· nam de iit
conſtat ꝙ iniuſte ſunt· æ in aut· O· n. cum medi
cinalis ꝙ. ſuperioꝛ. ibi · ſine difficltate relaxaſ
Sed vbi certum eſt ꝙ tenet vel dubitatur ibi
neceſſaria eſt abſolutio ſolemnis· · e ſacro· J·
fi.ibi:execommunicatũ abſoluatet in aut·d.
n ex.e.ſolet a non nullis· ꝗ· in peima. ſcðz H
intellige · S. ð reſcrip: ab excommunicato· qðᷣ
verius eſt. dum tamẽ ſententia interim ſit ſer⸗
uataalioquin ſi contempta fuerit · ratõne con
temptus incepit ligare· vt no· · e · J. quis ſit
eius effectus · S· et hec omnia. ⁊ ſe · ⁊ deo ſo⸗

lemnis abſolutõ neceſſaria eſt in hoc caſu.igi
eur ſi inneneris aliqua alia iura que innuant
qp nudo verbo poſſit tolli excommunicatõ nis
ſententia. ip̃a intellige quando conſtat ꝙ ſentẽ
tia eſt iniuſta. vel ſubaudiri debet ꝙ abſolu⸗
tio ſequatur ſi certum eſt ꝙ tenuit vel dubita
tur · ſic. v.q:jquidam.ad fiibi.non ſit peiua⸗
tus.ſubaudi ſi reconcilietur et abſoluatur · et
poſtea eidem communicetur: et ſic vlterius ñ
ſie peiuatus cõmunione:nam alio modo añq;
abſolutio facta ſit· exquo ſententia ſemel te⸗
nuit. non eſt excommumcatis communicandũ
niſi peniteant.et per manus impoſitõnem ſint
reconciliatixxiiij.q iij: notandum.poſt medi⸗
um.æ idem ſi dubitatur vtrum tenuerit· et eſt
ratio vt no·Se. qualiter peoferatnr· ⸗H.j·
S.ſolutio.et:vG.tu tamen teneas.⁊· .⁊ quali⸗
ter hec abſolutio.ſub · ¶. terciũ · V. ſed nüquid
nudo verbo. et ſequentibus: nam et inuemo ꝙ;
vbi quis iniuſte eſt excommunicatus facto
abſoluitur.õ.de appel:ad pꝛeſentiazʒlicet igi
tur ſufficiat contritio et ſimplex abſolutio qꝰ
ad deum. non tamen quo ad eccleſiam militan
temideoq; nedum vinus abſoluitur ſeruata
foꝛma.quimimmo s moztuus peo quo etiam
oeandum non eſt quouſqʒ foema fuerit obſer
nata· vt patet.ea nobis · ij · H.· j· ⁊ · ¶· penl·
et per totum.Qui auteʒ tenent contrarium de⸗
leant dicta iura.nam ꝙdiu in codice remanſe⸗
rint ſic tenebo.⁊ iunge quod no.õe· ſub · J.
in maioꝛi.S.nec obſtat.j.e:a nobis.Qð ſi di⸗
catur ſcdzs foꝛmam ecccleſie relaxetis:aliquo⸗
tiens tantuʒ ſonat ac ſi diceeret abſoluatis: ſic
S.de reſcript .capitulum ſancte crucis · in fi.
Sed pone ꝙ aliquis ꝓ pluribus cauſis ſi⸗
ue exceſſibus vna ſententia ſit ligatus ab vno
pꝛelato.æa facit ſe abſolui vno exceſſu tacito.
nunquid ꝓdeſt ei abſolutio · non.õ·de of.oꝛ·
ex parte· St hoc intelligas quando malicioſe
et ex certa ſcientia hoc tacuit.⁊ ſic illud tan⸗

ꝙᷓ quod ponitur.j.e· euzʒ pro cauſa · ad fi · eſt ex

peeſſiuum veritatis· Sin auteʒz ex negligentia
ſeu ignoeantia hoc acciderit.tenet abſolutio·
ſed ad ſatiſ faciẽdum de cauſa quã tacuit: mo⸗

nitione pᷣmiſſa eſt ꝓ cenſuraʒ eccleſiaſticã com

pellendꝰ.x ſic illð tam de quo dixi nõ eſt ex
pꝛeſſiuum veritatis ſed ſimilitudinarium· ſiẽ
intellexit:t· et· compeobat HB.dil. · ð reſcrip ·
ſuper litteris: et ſcdᷣm ̊ intellige · ̊.·ð reſcrip ·
dilectus filius abbas.⁊æ ð cohabi:cle.⁊ młꝛi.
ſuper eo.⁊æ omnia alia iura que circa hanc que
ſtionem induci conſueuerunt. que omitto ex
certa ſcientia cauſa bꝛeuitatis. vt tamen ſcias
ꝙ in facto ꝓpno vbi quis adultus et diſcretꝰ
eſt. contra oblitionem vei ignoꝛantiaʒ allega
tam pꝛeſumitur violenter · S. de reſcrip· ab ex
communicato.et· I. e cum illoꝛumad finem.
¶ Quid ſi ꝓ diuerſis cauſis a pluribꝰ pᷣlatis
in aliquẽ ius habetibꝰ.vdel a pᷣlatis ⁊ ſcriptis
canonibus. diuerſis ſentẽtijs idẽ ſit ligatus.
icas bꝛeuiter ꝙ a qualibet ſentẽtia eſt abſol
uendus añꝙᷓ cõmunicetur eidem · ar · ff · de no
u operis nunci · de pupillo · ꝗ.ſi ex pluribus·
ijqiij· S. notandũ· et licet gof · no. ꝙ vltima
abſolutio Ofirmat p̃ᷣcedentesar.ff · de ſerui⸗
ruſti · pdi · p fundũ.ff. ad tre.l · · H.· .·m f · hꝰ
tñ nõ dico.nam is qui par eſt vel inferioe con
firmare nõ habetvt patet in his que no· S·ð
ↄfirma.vtili I. a quo fieri debet ſed h̊ aſſero
qꝙ quou ſqʒ vltimo abſolutꝰ fuerit. ſpꝑ ligatꝰ
remanet.vt apparet in his que no · S· e· ꝗ. quis

ſit eius effectus.ſub:G illud etiã notandũ ẽ.

et ided quo ad cõmumonẽ recuperandã nihil
ꝓſunt ei abſolutõnes pᷣcedentes · ſed tunc de⸗
mum erunt fructuoſe cũ ab omnibꝰ fuerit ab
ſolutus:ſicut vides ꝙ ſiquis ð mille peccatiſ
ſatiſfaciat & vnũ ſoluʒ moetale retineat.nihil
Pdeſt ei penitentia de mille quo ad vitã eter⸗
nam. ſed tunc demum eunz de illo qð retinuit
penitentiam verã egerit·ſibi incipit eſſe peni⸗
tentia fructuoſa · de pemtentijs: ꝙ quidaz ·
de pe · di · ij· J. fi. Quid ergo ſi de vno ex⸗
ceſſa tantum vult ſatiſfacerenunquid eſt ab
ſoluendus.non.quia non vere penitet · ſed eſt
dandum ei conſilium ⁊ inducendus vt de om
nibus faciat ſe abſolui.ã · ð̊ penitentijs.ꝙ qui
dam · et iunge quod no.õ. de penitẽtijs · J. qͥʒ
ſit effectus · v.ad hoc etiam vt vera ſit peni⸗
tentia:⁊æ. . et an ficte penitenti· S. vltimo.
Quid ſi ſit ab vno abſolutꝰ. qꝛ neſciebat
pꝛelatus ꝙ aliquo alio vinculo eſſet ligatus
non eſt ei talis abſolutio fructuoſa·intelligaſ
tu quo ad communionem recuperãdam vt di
ctum eſt · ̊. tenet tamen abſolutio mero iure ·
ſed non eſt denunciandus abſolutus ſi pee⸗
latus poſtea veritatem intelligat quouſqʒ ab
ommibus fuerit abſolutus:nam excommuni⸗
catus non ſuſcipit partẽ in eccleſia · xxxij · di ·
peeter hoc. et ideo excommunicatus in vna
eccleſia execommunicatus eſt quo ad omnes.
xj·qnj.ca.ij.et.nij.q·vic ·j·⁊. vij.q.j· ſiquis
peeſ biterſedᷣm hꝰ expone intellige· ſ. e· of⸗
ficij.ad fi · ibi·reſpondemus ꝙ ſuppeimẽti ve⸗
ritatem abſolutio recepta non peodeſt· ſubau
di quo ad vitam eternam. ſi iuſte ligatꝰ rema

*net · vel quo ad communionem eccleſie recupe

randam etiam ſi imuſte et veritatem intelli⸗
gens · ſciliedt peelatus a quo petitur abſolu⸗
tio.abſolutõezʒ ⁊c.vel veritatẽ mtelligens pꝰ⸗

eſter
ſi
nip.
wer.

10 ex
ſtiag
ets

ega

em⸗
dis

abſolutionem defacto obtentam. abſolntõem
hmõi.id eſt· abſolutõnis denunciatõem. exhi
bere · i. facere non debet.licet ibi ponantur ab
alijs varij intellectus. ¶ Sed nunquid ſic ab
ſolutus partim ligatus eſt ⁊ ꝓcim abſolutus.
non.ſed q;tum ad eccleſie ſentẽtiam ſiue ſolem
nem reconciliatõem eccleſie eſt ab vno vincu⸗
lo ſolutus ⁊ alio remanet ligatus Item ſi ſatiſ
fecit de vno.et ab illo abſolutus intelligitur
quo ad minus ſupplicium tolerandum. de pe-
dil. iij· ſiquis autem.ad fi. ⁊ · J. fi· ibi ſequen.
Sed eſto ꝙ veniat ad vnum peelatũ et di⸗
cat ꝙ paratus eſt ſatiſfacere de omnibus.nun
quid iſte mittet ipᷣm ad alium peelatũ· alius
remitter ipᷣm ad peimũ.et ſic nunꝙ; abſoluet·
In hoc caſu puto ꝙ is ad quem peimo venit re

cepta cautione ſufficienti ꝙ de alijs ad man: o

datum alte rius ſiue alioꝝ ſi foꝛte plures ſunt
ſatiſ faciatip̃s abſoluere poſnt dẽat · ar. j. e.
cum illoeum ꝗ..fi.vel committat vnus alteri.
vel omnes vni vices ſuas· quod fieri põt exqꝰ
ex officio competit · ꝗ̊. ð of.oꝛ.c.fi:et ille cui
cõmiſſum eſt.abſoluat ꝓ ſe et ꝓ altero vł alijſ
omnibus.et in hoc caſu vna abſolutione tol⸗
lentur omnia vincula.ſicut et qñqʒ plures ob
ligationes vna acceptilatione tolluntur. qᷓ· ð
acceptila: pluribus.Cde tranſac.tranſactõe.
et no.sS· de ſolu:q. quot ſint ſpecies.ſuſ rubei
ca de acceptilationibus.ſub.ꝗ.ciuilis:d·ẽ au
tem acceptilatio·et ſequentibus: hoc modo
cõpetentius et cõmodius abſoluetur.
T que ſit pena partici pantiũ excõmuni
catis Supꝑ hoc diuerſe ſunt opiniones:
Quiðã ei dicunt ꝙ et ñq̃s cõmunicet excõmu⸗
nicato m crimineligat tm̃ minoꝛi excõmunni⸗
catione:niſi qñ excõmunicatꝰ eſt cũ pticipibꝰ
ſuis· et ſic intelligunt.j.e·qð in dubijs·⁊æ·c.
ſe et in hac opinione fui· Io. ¶ T. dixit ꝙ; et
ſiñ ſit excõmumcatꝰ cũ pticipibꝰ · tñ quicũ qʒ
excõmumcato cõmunicat in crimine · eadẽ ſen
tentia irretitur.j.e.nuap.ꝗ. in peimo.et..is au
tem. Sen quidquid ſcribat hoc teneascũ

7.

quis pticipat excõicato· aut ligatus eſt excõ⸗
municatꝰ a papa.aut ab alio· Item aut is qui
pPticiꝑat cum eo facit h ſcienter· aut ignoꝛan⸗
ter Siquis pticipat eum quouis excõmuni⸗
cato ignoeanter.intelligas tu vbi Pbabilis ẽ
ignoꝛãtia.oĩno excuſatur.ꝗᷓ.de ele. excõ.miſ·
apklice· ⁊. e dgmnliraait. Ff Gl vero aliquiſ
PVti cipat ſciẽter cũ execõmunicato a papa in di⸗

.⸗ . .⸗ -. — „ . „ ₰ T⸗
uinis officijs· eadẽ ſentètia irretit.j.e. ſigmifi

municare. v· viceſimuſſeptimꝰ.¶ Si in alijs·
pPuta.in oſculoin ſalutatione.in mẽſa vel ſimi
libus.nõ tñ in crimme · ł cũ excõicato ab alijſ
etiã in diuinisrefert vtꝝ ligatus excõicatuſ
fuerit cũ pticipibꝰ a fautoꝛibꝰ ſuis · k ip̃e ſol⸗
ſit excõicatꝰ de pticipibꝰ nulla facta mentõe

cauit· de quo die vt Prrsceai poſſit excõ

Si erat excõicatꝰ cũ ꝓptieipibꝰ ⁊ fautoꝛibꝰ

tũc ꝑticipãs qualitercũqʒ in eãdẽ ſnĩazʒ inuol⸗
uitur · ⁊ ſic põt intelligi ſentẽetia.t· qui hoc ge
neraliꝰ ĩtellexit· æ: · e·ſacris.et ſic. põt ec ĩtel
ligi · xjiqiijexcõmunicatos · et. c. cũ excõmu
nicatis:·Sin aũt nihil fuit dictũ de fautoꝛi

bus ſed de pticipibus tñ̃ · tũc pticipans eidẽ
in quouis crimine licet nõ damnato.eadẽ ſen⸗

tẽtia irretit.⁊ ſic intelligi põt · I· e· q; in dubijſ
¶ꝗ.· fi · ⁊ · J. ſe · ¶ Si vero in alijs ð quibꝰ noõ.

e. v. ſi in alijs· tũc tm̃ minoei excõicatõne liga
tur.a ſic põt intelligi.xj.q.iij. qui cõicauerit.

ð ſi nec de pꝑticipibꝰ neqʒ de fautoeibꝰ
aliqua fuerit fca mentõ.refert vtꝝ 18 q ptici

pat excõicato pticipet ei in crimine ꝓpter qð

damnatus ⁊ excõicatus eſt· ⁊ tune eadẽ ſenten
tia damna . ⁊ ſic intellige quod no. 8 e . V. T.
Dixit ſicut et expᷣſſm ꝓbaturj.e:ca.ſi ↄcubi⸗

ne · ⁊ in aut . d· n· ex. eę.ſtatuimus. Vel alijs

quibuſcũqʒ.æ tunc tm̃ minoꝛẽ excõmunicatio
nem incurrit pticipans. vt ptz.j.e.nup. ꝗ. in ſe⸗
cundo· omnis em̃ excõmunicatꝰ.jin oſculo.ſa⸗
lutatione.ſimplici oꝛeõe.menſa ⁊ etiã oĩ collo

quio.⁊ quo ad conſiliũ = auxiliũ · intelligas tẽ
poꝛale eidem impendendũ.ł etiã fauoee ei im
pertienoum. gener aliter eſt vitandꝰ.vt expᷣſ⸗
ſim ꝓbat ·xj·q·iij:ſicut apłi.⁊ q̃tuoꝛ. c· ibi ſe
quentibus:e.nuꝑ· .in ſecunda: vnde verlꝰ⸗
68 ꝙ delictis anathema quis efficiatꝰ.
S9.ozare.vale:cõmunio.menſa.negatur

vt ⁊ patet in his que no.õ.e.. quið ſit excom

municatio:⁊. ꝗ.quis ſit eiꝰ effectus.⁊ hoc ve
rũ ẽ miſi ꝓpꝰ appel latõeʒz legitimã fuerit s li
Satus ·qð dic vt no.j.e.ſub.ꝗ.fi · v.illud tam̃
notanduͦ . Fiec aũt excõicatio in terciã per⸗
ſonam nõ ttanſit · id ẽ.ſiquis excõmunicatꝰ ſit
minoei excõmunicatõne ꝓ eo ꝙ Pticipauit ex

cõmunicato maioei·ego qui ſum tercia pſona

reſpectu excõicati maioꝛi.nõ ꝓhibeoꝛ ei qui

ſcʒ minoei ligatus eſt pticipare xjqiij:excel
lentiſſimus· ⁊ ſe. ¶ Ib hac generalitate que
dã pſone excipium p Zre ·xj·q iij· qm̃ młtos.
vbi ſic legitQm multos peccatis noſtris
exi genti bꝰ ꝓ cauſa excõicatõis perire quoti
die cernimus· partim ignoꝛantia· ptim nimia
ſimplicitate · ptim timoee · ptim etiã ex neceſſi
tate. nos demicti miſericosdia. anathematis
ſencentiam ad tempus ꝓut poſſum⸗ tpamus
Rpoſtolica itaqʒ autoeitate ab anathema⸗
tis vinculo hos ſubtrahimꝰ.videlicʒ. vxoeeſ:

filios:ſeruos.ancillas.ſeu mancipia.nec non

ruſticos ⁊æ ſeruiẽtes :· ¶ Nec nõ æ omẽs alios
qui nõ aðo curiales ſunt vt eoꝝ ↄſilio ſcelera
pPerpetrent · Et eos qui ignoꝛant excõmu
nicatis cõicant. ¶¶ Siue illos qui cõicant cuzʒ
illis qui excõicatis cõicant. eaicic, autẽ
aut oeatoeſiue pegrinus. aut viatoe in terrã
excõicatoꝝ deuenerit.vbi nõ poſſit emere · vel
nõ heat vñ emat· ab excõicatis accipiendi licẽ
tiam damꝰ. Et ſiqᷓs excõicatis in oſtetatẽe
n ſapbie h hũanitatis cauſa dare aliqd volue
rit ñ ꝓhibemꝰ. vñ verſus.
le. lex· humile. res ignoeata. neceſſe.

ec anathema quidẽe faciũt ne poſſit obeſſe.

Veile. i. vtilitas ptieipãtis facit q pticipãſ
nullo vinculo ligetputa.ſi petat ab eo qð ei
dz · · e · ſi vere · abs excõicatꝰ ex delicto ſuo cõ
modũ repoetaretiõqʒ ſi nolit ſoluere.põt etiã
in iud icio ↄuemri.õ.de indicijs intelleximꝰ.

YllItem vtilitas anime excommuni cati excu⸗

ſat · vt ſiquis eum coeri gat·et ad petendã abſo
lutionem ei conſulat et eũ inducat·x. q cu
excommunicato · Aſdeoqʒ et ad peedicatozʒ

admitti poſſunt ſine ſcrupulo ↄſcientie · .. en re

ſponſo noſtro. HE .· j· Vnde et excuſant Hij
qui cauſa p̃dicationis et confeſſionis habitant
inter eos:a quibus etiam licite po ſtulant ⁊ re
cipiũt elemoſmas ſi aliter mter eos nequeut
labitare.j·ecum voluntate·· pꝛedicatoꝛes.
xcuſantur etiã et ſi aliqua alia verba a p⸗
dicatione vel confeſſione remota: incidenter
vt apud ipᷣos magis peoficiãt mterponant.⸗
e.cum voluntate::H. j. ergo ſi alia intentõne
poc faciant.ſententie minoeis vmculo aſtrin
guntur-Caueant ergo ſibi:nã euolat emiſſum
ſemel irrenocabile verbum-
ex:ſczʒ excuſat aliquaſ perſonas:nam ⁊

pter eandem legem que eſt inter virum vxo

rem-excuſatur vxoꝛ a communione mariti ex⸗
commumcati. vt · xj·q· iij · quoniã multos · ſcðz
gof.Noc autem facit lex que vult ꝙ vxoꝛ obe
diens ſit marito.ð qna dicitur ꝙ vxoe moetuo
marito ſoluta eſt a lege viri · 6· de ſecundis nu
ptijs.c.pe.et fi·⁊ exquo tenet᷑ ei reddere de⸗
bitum nulla exteptione obſtante. õ· ð ↄĩugio
lepeo.c.ij:· Et hoc intelligas exquo de ma

trimonio conſtat.net eſt ꝑ eccleſiam inter ip̃oſ

carnale commercium interdictum. nam ſi H
eſſet: ⁊ ideo eſſet excommumcatus vir quia ni
bhilominus cognoſcebat mulieremtunc muli⸗
er carnali commercio conſentiens eadem ſen⸗
tentia inuolueretur · ar. · e.ſi ↄcubine · SBed
nunquid idem eſt in ouerſo caſu. ſcz ſi mulier
ſit excõmumcata:excuſabitur vir cõmunicans
NDicunt quidam ꝙ ſic quia non ad imparia iu⸗
dicantur · S· de diuoꝛ· gaudemus · ſane vẽdi⸗
ca.et eadeʒ fide eſt ſuperioe inferioei aſtrictꝰ
qua inferioꝛ ſuperioꝛi · vt.xxij:q; v· de foꝛ⸗
ma. ¶lij inter quos eſt gof. æ raimũdꝰ. di
cunt contrarium- quia viris feminas ſubditas
eſſe ⁊ pene famulas lex eſſe voluit · xxxiijq/v.
hec imagoideoq; imputatur marito partici⸗
panti cum poſũt cogere vxoæeʒ ad ſatiſ factõ
nem faciendam æ abſolutionem petendam:ar.
vij · q.· ſicut · xxxiij:q:ij:placuit.j.e:quante· ⁊
xxvij· q· j· de filia ep̃iæ facit ad hoc quod di⸗
cit lex: vxozes a viris:non viros ab vxoeibus
defendi volumꝰ. ff. de iniur̃. l. ij · Tu dicaſ
referre vtrum mulier excommunicata ſit peo⸗
pter matrimonium quod dicitur contractũ il⸗
licite.⁊ tũc idem eſt ꝙ dixi in viro · vt no · Se·
S.a hoc intelligas· ¶ Vel alia de cauſa · foæ⸗
te pꝛopter delictuzꝭ commiſſum æ tunc vterqz
excuſatur quo ad reddendum carnale debituz

exactum vt patz in his que no. S· e · ſub · J. H

j· in fi. ſic intelllge opinionem peimaʒ ⁊ iura
