dam vel in modum inquiſitionis de plano =
ex officio queratur· tunc ſecundum equitatẽ
peoceditur. æ B diſ.j. de ſimo· p tuas. WVbi
vero ratione peiuati intereſſe is denunciat
qni accuſare non poteſt. index ex officio ſuo
peocedet.⁊ ſi nulla monitio peeceſſerit:exem
plum·õ̊·de deſpon.impube.ad diſſoluendũ.
⁊ in his que no.õS.de pig·ſub.. cum conſtet
A¶.·quiò ſit vſufructus · VS.eſt æ legalis:et· j.
e · v · ſed dico · et ſequenti · et talis denuncia⸗
tio iudicialis pura poterit appellari. ra.
men ſecundum.l. non videtur q; aliquis poſ
ſit denunciare niſi executoe vel officialis. vt
C. e · t. . ea quidẽ.et · ff. de of.pᷣfec.veb · l. j.
C. penb·nec tamen ſemper talibus credi de⸗
bet.quod dic vt nota.õ.de dolo et contu. ꝗ.
Aner depeehendatur ˖ H. dico · pᷣceden.
S= dico ꝙ; etiã hm. l. quilibet admittit' ad
denunciatõez. etiã ſeruꝰ ſi ſua int erſit.· vt. ff.
de of · pfec · veb. l. j. ꝗ. qd autem dictum eſt.

ꝓꝙ deſiſtere poſſit.ſicut dixi in accuſatione.S

Intereſt autem cuiuſlibet ne delicta remane

ant impumita · vt .· ff. ad · l.· acquił · ita vulne⸗

ratus· et· .de ſententia excõi:vt fame · VYeʒ
ſi non peobatur delictumtenetur denunci⸗
ans actione iniuriarum · Sinautem ꝓbatur.
nec bonum eſſe nec equum denunciantez ob
eam rem cõdemnare·quia peccata nocentiũ
nota eſſe et expedire ⁊ opoetere · vt · ff· ð in
jurijs · eum qui· uinimmo et ipſi iudices
ſeculares ex officio ſuo inquirãt · vt no · j. ſub
rubeica de criminibus ſine oedi · punienð.
ſſSed a ſi quis denunciauit crimen alterius
poſtea peoſequi noluerit re integra· videtꝰ
de accuſa. ꝗ. qualiter.v.̊ ſine crimẽ·⁊ ſeq̃n.
ſESi vero re non integea deſiſtere velit pu
niri debet:quia ðtractoees ab officio degra
dantur excõmunicantur.Xintelligas ſi accu
ſentur æ conuincantur · St ſi emendauerint ſe
quãuis reſtituantur ad cõmunionem:non ta
men ad clerum.xlvj · diſ.clericus · ⁊ · c · ſeqn ·
Sũma eſt enim iniquitas talium.vt · vj · q·j·
ſumma iniquitas.Hſt enim homicida interp
tatiuus · vt · vj · q · j. deterioꝛ es. ⁊.xj · qnj ·quiſ
quis: ⁊ de penitentia diſ. homicidioeum·
qð tamen dic vt plenius no.·de maledicis
qualiter qlibet genus.
Vis denunciar quil ibet. SZubditus em̃
denunciari poteſt. vt · S. de offi · archipee
biteri:c. vlti · Item dominꝰ ſen peelatus · vt
I·e.c.ij.⁊.c.cum opoꝛteat:.⁊a ſequenti · ⁊.c · p̃⸗
latoeum.i Seqnitur igitur ꝙ æ par denunci
ari poſſit niſi in vtroq; caſu denuncians per
exceptionẽ repelli poſſit:·qð dic vt no·8.e..
quis poteſt denunciare· ⁊· v. ſequenti· ⁊· · e.
· ſequenti ·v · ſmautem denuncietur et ſe⸗
quenti · .
Valiter peocedatur in denunciatione.⁊
) quidem diuerſo modo ·˖ Fut enim fit de⸗
ſunciatio ad coerectionem peccati tantum.
Fut ad peiuationem beneficij tantum· Fut
ad vtrumq;· ſcilicet tam ad peiuationem ꝙ;

coerectionem. vt patet in his que no.S. e. .

quis poteſt denunciare · v. ego audeo· Si
denunciatio fiat ad coerectionem peccati tã
tum.vocabitur peccatoe: æ peeſtabit iuramẽ
cum de veritate dicenda tam denuncians qᷓ
denunciatus·ſi tamen denunciatus peccatũ
negauerit ⁊ non ſit iuratus · vel mratus con
fiteatur crimen· cogetur penitentiam agere
⁊ ſatiſ facere ꝑer cen·ec. vt no· S.de ſpon. ad

audientiam ˖ Idem ſi neget peobetur per

teſtes.vt· .de vſuris·per totum.æ dicam.j.
de penitentijs. Si vero conuinci nõ poteſt
⁊æ nulle peobabiles coniecture apparent·ab
ſolui debet · æ iniungi penitentia denuncian
ti ex eo ꝙ iniuſte peeſumitur denũciaſſe.alłs
ſi non vult denunciatus penitentiam imun⸗
ctam recipere apparentibus coniecturis · vł
etiam denuncians contra quem peeſumit᷑.qe
non peobauit · debet index iniungere purga
tionem illi vel iſti. publicam vel peiuatam.
habita conſideratione peccati denunciati·

an ſit manifeſtum vel occultum . vt · . de pe⸗

—

nitentijs. c.j.⁊æ. c·queſitum.⁊ ſi renuerit pee⸗

ſtare vel defecerit in peeſtandapunietur tã
qꝙᷓ; conuictus · vt no.j·de purga ·cano.c· fi·
S inautem denuncietur erimen ad peiuati
onem beneficij tantum.vel etiam ad vtrũqzʒ
ſcilieet ad coꝛrectionem æ peinationem · tuc
ſiue iud ex ſit oedinarius ſiue delegatus ad
locum accedat ſi poteſt in quo degit is qui
denunciatur·et faciat poerigi libellum de⸗
nunciationis anteqꝙ; veniat ⁊ ipſum offerri
denunciato:aſſignata die vtriqʒ parti in qua
deſcendere debet. qua adueniente faciat ve⸗
nire partes et litem conteſtari· ſi tamen de⸗
nunciatus nichil obiciat contra denuncian⸗
tem.Naʒ et ſi vult obicere poteſt· puta quia
eſt mimicus.vel excõmunicatus·vł quia nõ
monuit ipſum.vel quia dicit non debere de⸗
nunciationem peocedere ex eo quia non eſt
infamatus ð illo crimine· in quo caſu peimo
de fama opoꝛtet inquiri · quod dic vt no · S.· e
¶¶.quis poteſt.et.v.ſequenti.poteſt etiã obi
cere contra iudicem.bt no.j.e. ſub rubeica
ſequenti· S. æ& qualiter.v. vnde ⁊ indicem. et
ſequenti. Sed ſi is qui denunciatus eſt ni⸗
chil obiciat:neqʒ iudex aliquid obicere de⸗
bet niſi caſualiter.vt.S·de except·exceptio

nem.æ ſic intelligo ꝙ non eſt ſubito peocedẽ

dum ad mquiſitionem exquo denunciatus
aliquiò obicit. quia quelibet exceptio iuſta
admittenda eſt. vt · · de offi. deb · ex parte. ⁊
de except'. cuʒ inter peioꝛem·⁊. ſ̊ · de deſpõ ·
impube.ad diſſoluendum.ſed ſi nichil obici
tur tunc peocedat · niſi foꝛte denunciatꝰ iter
arripuerit ad ſedem apoſtolicam ſine fraude
ſie intelligo.j.e.cum opoæeteat·Si non po
teſt accedere ad locum index. tunc citabit
partes.⁊ ſi denunciatus contumax appare⸗
at· etiam lite non conteſ.poterunt teſtes reci
pi ſicut dicam de inquiſitione.j.de inquiſic.
C.· et qualiter · ad fi ·v.ſunt etiam recipiendi
Flias lite conteſ.æ recepto iuramento fi⸗
ent poſitiones et peobationes:et recipiũtur

teſtes quos denuncians nominauerit · vt · . e

cum opoeteat · et.c· ſequenti ·¶ Sed denun
ciatozes videntur poſſe recipi in teſtes · vt ·
de teſtibus · in omni . · de ſimo · licet hely . ¶.
cum igitur · ibi · omnes monachos.qvi vel ꝓ

ipſo vel contra ipſum ⁊c · Secus ſi in moduzʒ

accuſationis agatur.quia qui ſemel apparu⸗
it inter accuſatoꝛes teſtis eſſe non poteſt· ot
ĩ· cum D.et h̊ go:intelligit indiſ.ſed dic ꝙq

peima concoedãtia intelligenda eſt ſicut lo⸗

quitur:ſcilicet quando fit denunciatio ad
penitentiam.in ſecunda agebatur ad ſimoni
am et contra regularem · quod dic vt no.j · ðᷣ
ſimo:G.qui ad accuſationezꝭ·v·ego.alias au⸗

tem oedo iudiciarius eſt ſeruanduſ.vt expeeſ

ſim innuitur.S. de dolo et contu:veritatis.
.tandem. et. S. nos iSitur. ꝗ Hec debet pꝛe
latus denunciatus grauioe exiſtere ſubdito
pendente cã denunciationis.vt.j.e.cũ dile⸗
ctus · et · c· oliz · et beeuiter hincinde ꝗpoſita
diligenter audiri debẽt ˖ vt. . e. cũ opoeteat
Iudiciaria enim grauitas ſemp ſeruari debee

nnmmnmmm

Prpprrrerrrer

vt . .· e. lieet..j.et ſi denuncians per con⸗
feſſonem denunciati vel alias ꝓbauerit qð
intenditferet ſñia otra denunciatũ.als de
nunciãs puniendꝰ eſt. vt· j.de calum.c ij . et
ibi dicam, Nec illud omittendum eſt. ꝙ ſi
denuncians peobauerit denunciatum male
fame foeepoteſt denunciatus ꝓbare ſe bo⸗
ne fame foæeę. vt· · e.licet · in fi· et · S̊. de ſpõ·
cum in tua./Qð autem dixi indicem citare
partes· verum eſt in oedinario indiſtincte et
in delegato:niſi certã foemã habeat accedẽ
di ad locũ.tunc em̃ alibi non poterit exami⸗
nare factum · vt.S.:de reſcrip.cum dilecta.et
de of · del · venerabil n. et · e. quoniam. et. j. e·
peelacoeum.
Vis ſit effectus· et quidẽ vt dennnciatꝰ
conuictus remoueatur a beneficio · vel
mterdicatur ei oedinis executio. vel miun⸗
Satur ei rei reſtitutio.puta quando quis nõ
poteſt agere perfectam penitentiam eo rete⸗
to ꝙ; vicioſe adeptus eſt et ſupꝑ quo denunci
atio facta eſt.ot in vicio ſimonie in oedine.j
qj.ſi quis neqʒ · et.q:vij.requiritis.vel be⸗
neficio.xnj.diſ.nerui.vel re furtiua vel vio⸗
lenta·xmjq.vj.ſi res aliena.vel per dolum
queſita quã ſicut violentam reddere quis te⸗
netur · S· de reſti.ſpoł.ſepe· vel quando peri
clitatur adminiſtratio a qua remoueri debet
admmiſtratoe etiam ꝓpter negligentiam diſ
ſolutam et incoerigibilem.vt.gõ̊. &̊ of:cuſto·
c·j·et de of.archidi.ea que:eſt ergo peccatũ
moetale in peelato negliglentia diſſoluta.
lxxxj·diſ.dictum.xvnj.q:ij abbas.C.de of.
peefec · oeientis.l.ſi quis. et in magiſtro to⸗
lerari non debet. vt · C. de peofeſ.et medi.l.
ij· li·x. Yt tamen regulariter feratur ſenten⸗
tia iuxta foemam mudicij. vt puta ſi agit' ad
coerectionem tantum.ſpiritualis pena tantũ
imponetur.et nichilominꝰ minngetur ſatiſ⸗
factio tempozalis in caſibns ſupeadictis et
ſimilibus ſi qui reperiantur. Si ad tempoea⸗
lem.et ipſa peonunciabitur. S ad vtramqzʒ.
et vtramqʒ infliget iudex. vt..e.qualiter.ꝗ.
vl · et de ſimo · licet · . j· ergo in H̊ caſu neceſſe
eſt ꝙ libellus offeratur ad Gᷓ vt ſciat index
qualiter debet peonunciare. pt ar.inſti.de

act. S. curare.ſed et in q̊ caſu habet denunci

atus exceptiones et contra teſtes et contra

dicta. vt no.q. e· . ꝓxi · v. ſmantem denunci
etur · ſicut et ſi ageretur in modum inquiſiti⸗
onis habita diſtinctione inter regularem et

ſecularem.vt.ĩ.e.c: qualiter.in fi.⁊ ð ſimo.
r tuas·et iunge qð no.S.ð of.cuſto.in fi.
Item effectus is eſt.vt is qui non peoba⸗

uerit qð intendit de calumnia puniatur. vt

no· · c. ·· quali pena.v· nedum autem.ergo
nõ licʒ iudici parcere· vt no.j.e.ſub rubeica

ſequenti ·˖ J. fi · et. S̊. e ſub rubeica de accuſa.

Fquis ſit eff ectus · v· puto.et ſequeti·
De inquiſcionibus. Gubæica.
Ictum eſt qualiter peocedatur ĩ mo
Dum denunciauonis- Mung de in⸗
quiſitionibus viendũ eſt Quid
ſit inquiſitio Quis poſſit inquire

re. Contra quem inquiſitio fieri poſſt
¶ Quando peocedatur ad inquiſitioneꝗ] Et
qualiter peocedatur · Quis ſit effectus.

Vid ſit inquiſitio.alicuius eriminis ma
nifeſti ex bono et equo iudicis compe⸗
tcentis canonice facta inueſti gatio. vt colli⸗

Situr in inferioeibus.
G Vis poſſit inquirere· is qui poreſt coeri
Sere et punire:vt epiſcopi.s · de officio

oedi·. c. j. ſed et archiepiſcopi de epiſcopis·⁊
Fatriarche de archiepiſcopis · vt patet · J. e·
qualiteret de ſimo.de HGet.c.dilectus fi liꝰ
.· er· c · licet heli. ¶ Sed et aliquãdo inqui⸗
rit is qui poteſt punire ad ̊ vt ſuperioei de⸗
nunciet· B tamen facit autoeitas ſuperioeis.
vt · jeſicut olim.S. de teſtibus cogen.pee⸗
terea· et · C· de accuſat'.ea quidem.et in con
coedan·. quas no· ᷓ· de denunciationibus .
uis poteſt denunciare · v. tamen ſecundũ. l.
Fin quo caſu intelligi poteſt ꝙ ſuperioe iu⸗
dex peocedit ad inquiſitionem ex officio de
nunciantibus non peoſequentibas. cum ta⸗
les debeant eſſe iurati.et publicati ſint quia
publice electi· et quãuis non ſit infamatus
18 contra quem fit inquiſico ſed non remo⸗
nebitur a beneficio· immo pena infligetur ar
bitrarie et occulte · vt · J. e. ſicut· xxnj.di. quo
niam quidem . et. j. de ſy. dilectus filius F.
ide⸗ autem peelatus ex officio inquirere
debet · quia ſanguis ſubditozum ab eo requi
retur in die iudicij. vt. S. de of.archidi. c.j · ⁊
c· ad B.et de of.archipᷣſbiteri.c·nj· et de of.
peimicerij· c· vnico.et de offi.oꝛdi.irrefraga
bili· et de regularibus·c.vl.et de ſtatu mo-
cum ad monaſterium.. peioꝛ. Vnde licet
hely ſummus ſacerdos bonus exiſteret ſeili⸗
cet quantum in ſe erat.quia tamen exceſſus
filioꝛum ſuoeum efficaciter non coerexit.eti
am in ſe vindictam diuinam excepit. dum fi⸗
lijs in bello peremptis · idem de ſella coeru⸗
ens fractis ceruicibus expirauit.vt in dicta
decre · licet · et · xxxvij.diſ.legant.ergo tanto

diligentius debet peelatus aſſurgere ad pu

niendos ſubditos quanto damnabilius oß⸗
fenſas eoeum deſereret incoerectas.vt. j e.
qualiter.ij:· penb⸗

Ontra quem inquiſitio fieri poſſit. patet
x ſuperioeibus ꝙ contra ſubditum.ſiue
ſit peelatus ſine alms.verumtamen facilius
fit contra ſubditos minoees ꝙᷓ; contra ſubdi⸗
tos epiſcopos · qui ex officio tenentur neduz
arguere· ſed etiam coæri gere.excommunica⸗
re · interdic ere · aut ſi uſpendere. ex quibus fre
quenter odium multoeum incurrunt. vnde
videndum eſt ne concuſſis columnis coeru⸗
at edificium.vt infra·e. qualiter.ij: .j.xij · q
ij· gloeia epiſcopi. IIn his tamen delictum
peobatum eſt ſeuerius ꝙᷓ; in ſubditis caſtigã⸗
dum. nam ſecundum beatum ggS.. Scire pee⸗
lati debẽt ꝙ ſi peruerſa vnꝙq; perpetrauerint
tot moætibꝰ digni ſũt.quot ad ſubditos ſuos
pditõis exepla trãſmittũt.vt · xj.q.m· p̃cipne

ſunt ſub dit repiri · ¶ Si ergo ſacerdos qui
eſt vnctus delinquat:faciet peofecto delin⸗
quere populuz· que enim a pꝛelatis fiunt de
facili trahuntur a ſubditis in exemplum.vt
5S·de voto et voti re · magne:nã ſi clerici vnũ
deum peedicant et alium colunt · dicent lay
ci vbi eſt deus clericoꝛum:vt ibi dicitur. de⸗
bet ergo peelatus eſſe ſpeculatoe et ſpeculũ
vnde in pein. tobie verſificati ·
Sccłie turonenſis apex.ouiũ ſpeculatoꝛ
Et ſpeculum·peeſul bartholomee· faue ·
ꝓPbatur.S.de elect· cũ in cunctis ·
Vando ꝓcedatur ad inquiſitione · æ qui
dem aut inquiſitio fit aliquo ꝓſequente
denunciante · ⁊ tũc die vt no ˖ S· de denũ ·
Fut ex officio: aliquãdo deficiente denun⸗
ciatoee etiã ex officio inquirit iudex · vt · ̊. de

ergo tot moetibus s ree numero polſ⸗

denund. . quis poteſt· S. quando occultum

St hic ſubdiſ.vtrum queratur de inquiſitõe
facienda cõtra regularem·de quo dic vt no⸗
ſ.de ſimo·.qui ad accuſationẽ ·v. ego dico ·
ſequenti· Vel contra ſecularem. æ tune aut
fit inquiſitio Ootra epiſcopũ·aut inferioꝛem·
inquiſitio fit contra epiſcopum · ſiue ſit
egularis ſiue ſecularis nunqꝙᷓ peoceditur m
ſi quando fama tanta eſt ꝙ nõ poteſt ampliꝰ
ſine ſcandalo tolerari ſine periculo dilapida
tiomis.vt.· e· . qualiter·ij· . ·· ꝗpe finem· et
c.pᷣlatoꝛum.⁊ de purg can.cũ ĩ iuuẽtute.S·
de pᷣſamp· cũ ĩ iunuentute . S· de dolo dtu. ve
ritatis. Si vero fiat inquiſitio ↄtra clericũ
ſecularem inferioeem epiſcopo · ſufficit kre⸗
quens fama æ clamoſa inſinuatio licet nõ in
ducat ſcandalũ · h nec ad peimam infamiam
moueri debet ſuperioe · immo tunc demũ quã
do ſepe a ſepius aures pulſat.compeobant
HB.j.e.ſupꝑ his:⁊· c·qualiter.ij. Hx? · · ⁊· ¶·j.et
I · de ſimonia.licet:G. j.⁊.lxxxvj.diſ.ſi quid ð̊
quocũq;·ij ·q.j·deus omipotens.h aliquo
tiens fit ex puro officio ſine fama · vt no.j.e.
C. ꝓxi · circa pein· ⁊· · e · ꝗ. quis poſſit·

T qualiter ꝓc edaturaliqñ ſecundũ iuĩr
rigozem vt quia fit aliquo peoſequente
ſiue denunciante ad penam tempalem impo
nendam. aliqñ de plano quando · ſ.ex officio
fit. licet tunc aliquis oeꝛdo ſeruet.vt · · ſe⸗
quitur. ¶Si fit aliquo peoſequente ſiue de
nunciante. lis ↄteſtabitur · ⁊ in alijs ꝓcede⸗
tur ſicut no.õ̊.de denunc· ¶. qualiter peoce-
datur · v. ſmautẽ denuncietur . qd intelligas
niſi generalis fiat inquiſitio tam in capite qᷓ;
in membeis tunc em de plano ꝓceditur ſi
ne ſtrepitu..e.olim.ſm gof·etiã ſi nulla fa
ma pᷣcedat.vnde ⁊ quolibet anno viſitat ep̃s
quãlibet eccleſiã: tunc inquirere debet ex
officio puro tam de clericis ꝙ;ᷓ de laycis· ſic
poteſt intelligi qð no·S· de of· archidi · F. qd
ſit eius officiuz · ſub · Sꝓ. patet.j.e·ſub rubeica
de crimiñ . ſine oedi · pu · is autem ordo. et
ſequentibꝰ · et · S· e· · quis poſſit.¶ Eit et ſe⸗
cunda diff erentia· qe quando cõtra ſingula⸗
rem ꝓſonam fit inquiſitio non admittuntur

teſtes niſi legittimi· vbi fit generalis inq̃ſi
tio ibi recipiuntur teſtes quantũcunqʒ crimi
nolſi· Et eſt ratio-quia ea que domi fiunt nõ
poſſunt defacili ꝑ extraneos h tantum dome
ſticos cõpeobariS:de teſtibus veniens ij ·
G. fi · C.de diuoæecijs et repu/oↄſenſu:. ſinau
tem aliter. Ideoqʒ tales admittuntur quales
inueniuntur.niſi ſint inimici capitales et cõ
ſpiratoꝛes.hij nempe fidem nõ facerent niſi

dicta ipſoꝝ p alios ꝓbarentur· hic ergo de
e

plano ꝓceditur · t tercia eſt differentia ·
qꝛ vbi agitur de crimine ſingularis perſone
iurãt teſtes plenã dicere verttatẽ .j. ð ſimo·
licet · ¶cũ igitur.v · qe tñ · quando vero agit
de ſtatu eccleſie tunc iurant de duobus. l. ꝙ
plenam dicant veritatem. ꝗq· d· nichil celent
de veritate· ꝙ dieant veritatem meram. ſ. ſi
ne adiunctione falſitatis ſup omnibus hijs
que ſciunt vel credunt in ſua eccleſia refoe⸗
manda.tam in capite ꝙᷓ in membeis.exceptiſ
omino occultis· que nullo modo ꝓbari pol
ſunt.illa em ſoli deo relimquimus qui ſcruta
toꝛ eſt coꝛdium.vj.q.j.ſi ommia.xxxij· di⸗:eru
beſcant.in fi ·et tunc ſtatur dicto teſtis ſme

iurati:ita ꝙ nõ licet ei ahquid addere vel di
minuere niſi fote incõtinenti coerigeret. vt

S8. de teſtibꝰ cogen. peeterea; el iurãt qp
ad interrogata reſpondebunt. in quo caſu ſi
ep̃ᷣs interrogauerit vtrum alienauerit bona
eccleſie· ſi dixerit ꝙ ſic.licet ei poſtea interp

tari ſcilicet ꝙ B fecit neceſſitate debitcoꝛũ vr

gente.Et ſi confeſſus fuerit ſe aliquos ſymo⸗
niace oedinaſſe · licer iungere · ven eſt igno⸗
ranter:Et ſi dixerit etiã ſe aliqua de naufra⸗

gio recepiſſe.licet declarare.verum eſt cauſa

cuſtodie · vt omnia G ꝓbantur · S· de ſentetia
re iudi.cum. · ¶· · et. J.e · c.qual iter·j.⁊·c

ſequenti·non tamen teſtificari debet ſuper

occultis:ſicut no:et peobatur in dicta dec.
qualiter · in fi·et ſi teſtificati ſunt non va⸗
let teſtimonium.quia non iurati deponunt ·
vt · .e · inquiſitõlis:G.j. v.ad G; reſpondemus
Et debet religioſis peouideri etiam lite
pendente cum peopeimum non habeant . vt · j.
e· ex parte·.et.c·olim.I.V.⁊.O·quod dic vt
no·S ·.e.ſub rubeica de accuſat. quis poſſit
ſub · ꝓ. admittuntur . v. H autem quod dictuz
eſt. St ſi quis confiteatur contra ſe.habe⸗
tur ei fides · vt · S· de elect · per mquiſitionem
ſed et ſi duo concoꝛdant contra alium ſuper

occulto crimme non condemnatur- cum nec
inquiri debuerit de occulto.vtS. no. v. eſt

et tercia · et ſequenti :nec eſt peocedendũ ad
inquiſitionem eoeum que in cedulis occul⸗
te traditis continentur. Sunt autem teſtes in
ſecreto exammandi:et eſt repellendus ſi cõ⸗
fiteatur ſe inimicum illius contra quem teſti
ficatur.niſi in fraudem h̊ faceret.qð erit per
iudicem ſubtiliter inquirendum· vt.j.e.inq;⸗
ſitionisJ. peimo⸗ ſPBeder dici poteſt ꝙ ñů
de ſtatu monaſterij vel eccleſie tantum que⸗
rat aliquo impetrãte et ꝓſequete· lis ↄteſta
bit. æ libellꝰ offerat ab illo q̃ ꝓſequi in q
ꝓonet ea in quibꝰ petit eccliaz refoꝛmandã

4

Nere

de

oſ
ta
n
ne
di
vt
uſ
ona
erß
zw
mo:
no:
ra⸗

nſa.

lla
1

C
d⸗

us
jte
1.
eve
ol
n
be
nem
wer
hee
10
u

N

N

vt . · de teſtibus · cum olim. Veꝝ quando iu
dex ex officio ſolo ꝓcedit·habet locũ qð di
xi ·· e:ſicut olim.etiam ſi ad inſtantiam ali⸗
quoeum impetrata ſit inquiſitio:exquo gene
ralis eſt.nec ipſi qui impetrauerunt peoſe⸗

uunt. vt · S.ò ſententia et re mdi.cũ I. et &☚t

Oð ſi alias ↄtra ſingulare pſonam inqui⸗
itio fiat æ iudex ex officio ꝓcedit · debet p̃la
tus cũ aliquibꝰ de canonicis ſuis deſcende⸗
re ad eccleſiã in qua degit is qui infamatuſ
eſt· nõ quidẽ a maliuolis vel inimicis.h ab
honeſtis ⁊ diſcretis · vt·xj.q.nj.in cunctis.
⁊z equaliter.ij:G.j.⁊·⸗H? ·j.⁊ vocabit illũ
Otra quẽ debet fieri inquiſitio niſi ſe ꝑ cõtu⸗
maciã abſentauerit · vt.õ · de reſtit.in integ.
c.ij.⁊ de dolo ⁊ cõtu·veritatis .in quo caſu

peimo inquiret de famaibi vbi conuerſatus

eſt.qe meliꝰ ibidem inuenit veritatem. vt · ·
de elect · poſtꝙ;ᷓ · æ· c· ſcriptũ eſt.xxnj.q·.j. pa⸗

1 e ratus · xm·.q.ij · ſuꝑ peudentia:talis em̃ exti

7

.

mationis habetur quis qualis eſt in ciuitate
ſua · vt · ff · de qſtionibꝰ.de minoꝛee.in fi /ſet in
quiret a bonis ⁊æ grauibꝰ an talis ſit infama
4Ntus de tali crimme. ſi dicant ꝙ ſic.recipiet
duos teſtes vel tres ·qui ſi iurati hocideʒ aſ⸗
ſerant cedet poſtea ad inquiſitionẽ/alias
ꝗꝓpter dicta paucoꝝ nõ iudicabit' infamatꝰ
is cuiꝰ fama apud bonos ⁊ graues leſa non
exiſtit · ſic intellige · · e.inquiſitionis.· vnde
non ꝓcedet ad inquiſitione cũ nõ debeat fie
ri ſup occultis · vt no.õ· e · v· vel zurant · ⁊ p⸗

ceden · nec obl. j · e. c · fi · vbi ad denunciatõez

quinq; mandant inquiri · qe ⁊ ſi ſupioe cãm
cõmittat.nichilominus eadẽ ⁊ quelibet alia
legittima exceptio ſalua manet hm gof.õ.de
of · del . ex pte · ij . ¶ Si vero pſens eſt is ↄtra
quẽ fit inquiſitio. vocandꝰ eſt ⁊ ſunt ei expo
nenda ⁊ ſcribenda crimina de quibꝰ inquiri
debet . v. qij· ſi peimates·⁊ ſi dicat ſe nõ eſſe
infamatũ· inquiret iudex pꝛimitꝰ de fama vt
5· dic vt bi. S dicat ꝙ penitentiã egit et
ſecũ diſpenſatu eſt· audiet quidẽ· ⁊ ſi ᷓ ꝓba
uerit abſoluetur.ſecundũ ea que no.õ.e.ſub
rubeica de accuſa· . quis ſit effectus.ſub·ꝗ.
hßͦ nunquid penitentia · ⁊ ſi petit diem ad deli
berandũ· dabo.⁊ quãlibet iuſtã exceptõem
tam vtra dicta teſtiũ ꝙᷓ; ↄtra teſtes ſibi reſer⸗
uabo. vt . · e · qualiter · ij · J. debet. Vnde et
indicẽ poteſt recuſare ex iuſta cauſa.ar.j.e.
ad petitionẽ.⁊.c.qualiter.ij..j.ad finẽ.ibi.
non ex odij fomite · æ exp̃ᷣſſum eſt· õ̊.de ap · cũ
ſpeciali. Vel poteſt dicere ꝙ criminoſus ẽ
ni·q · vij· iudicet.xxv.diiſ c.vlti.xxvj ·di.vna
tm̃.⁊ iunge ea que no.õ.e.ſub rubeica de de
nunciationibꝰ.ꝗ. qualiter ꝓcedat.v.ſinaũt
denunciet.⁊ ſequeti · Er ſi ↄfiteatur crimẽ
ad rationẽ poſitus:habetur ei fides ↄtra ſe.
⁊ remouetur ab admimiſtratione ſi crimen B
exigat··e.ſi oſtiterit: ⁊.c.cum dilecti.in fi.
⁊ de exceſ.pᷣlat.ex literis.⁊.ĩ.e.ad petitõezʒ
Gual·ij ·q·j ·nos in quẽqᷓ;.S.de confeſſis.c.
cũ nper 8 edðd nunquid mitiuns agendũ eſt
ſi confiteatur ꝙᷓ ſi conuinceretur.dicas ꝙ ſic
ſi anteqꝙ; videret peobationes paratas con⸗

feſſus fuerit.l.diſ.pᷣſbiterum· ⁊.e.ſi quis pꝛe
poſtera · ij.q.j: in peimis· xij.a.j·non dicatis
miſericozꝛdiam petens cum lacrimis veriſ nõ
fictis.⁊ iudiciũ non requirens.õ·de elect · in
notuit· . multa· S· de tranſla:epi.inter coꝛ⸗
poꝛalia:G.vlti.niſi habeat ſuſpectusar · ff·
de accula.ſi cui.. hiſdẽ:õde pᷣſumpt'.man⸗
data · xlv· di·diſciplina ·̊ ſi exquo vidit peo
bationes paratas confeſſus ſit ꝓ Duicto ha⸗
betur.vt in ſuperioeiĩbus concoedantijs · ⁊· ·
de ſimoð B. Vel dic in vtroqʒ eſſe arbitrariũ
inſpecta qualitate perſone æ criminis · vt · · e
inquiſitionis. H.j: æ. ꝗ̊.de tranſac. c · fi · ⁊ ap
paret in pis que no.S. ſub rubeica ð accuſa ·
D. gquis ſit eff ectus.v.puto tamen · ⁊ ſequẽ ·
Si autem crimen negauerit.tunc requirũ⸗
tur teſtes· qui non valent de auditu vel cre⸗
dentia teſti ficantes· vt · e.· inquiſitionis · ꝗ.
vlti · qui etiam cogendi ſunt vt teſtimonium
ferant.vt no.õ.de teſti · cogenð:.in quibus
cauſis.v·ſed cõtra iſtos.⁊ ſequenti Sunt
etiam recipiendi li.non con.maxime infama
to per contumaciam abſente.vt · S̊. vt lit'. nõ
cõteſ.quoniam · . in alijs:nec enim eſt cum
quo lis conteſtetur niſi conteſtaretur cum
fama vel iudice · vt patet · j. e · qualiter. ij . J. j.
ibi:non tanꝙᷓ idem accuſatoe ſit index ⁊c.· et
emendatus de crimine admittitur cum ciui⸗
liter agit vt quis ab adminiſtratione remo⸗
ueatur.vt· S. de teſti.teſtimonium.niſi ſint in

imici vel conſpiratoees.vt·j.de ſymo.p tuaſ

et vide qð no.õ.e.ſub rubeica de accuſa:ꝙ.
qualiter·ſub·ꝗJ. oblato.vᷣ.adueniente. et ſe⸗
quenti:et accedit · ·e · cum opoetet · et ſeq̃n.
ca:. ¶ Sed ſecundum gof · hanc diff erentiam
notabis inter inquiſitionem que fit ex offi⸗
cio· et laz que fit aliquo peoſequente.quia
iundex vbi ex officio pꝛocedit faciet iurare il
lum contra quez peocedit.dt ſuper eo ð quo
inquirit ad interrogata reſpondeatI.e.cum
dilectus · ſed quando fit aliquo peoſequente
tunc non faciet illum iurare contra quem ꝓ
cedit· ſed is qui peoſequitur pꝛobabit ſi po⸗
teſt· et ſi non pꝛobauerit punietur.j.e · cum
opoteat · et· cſequen. Ego tamen puto ꝙ in
vtroq; cogatur iurare dicere veritatem. vt
patet in his que no.S.e.ſub rubeica ꝓxi· .
qualiter. nec aliqð ius dicit ꝙ non cogatur
lurare.immo potius contrarium.õ. de ꝓba.
ſicut conſuetudo.et · c.ad noſtram. Sed et
ecundum gof · ſecunda differentta eſt. quia
Vbi iudðx ex officio ꝓcedit · publicatis atte
ationibus denuo ab alijs teſtibue inquire⸗
re potelt · ij. q· j· notum. et · q · v. habet HB peo⸗
Peiumet.c.mennam.vbi vero pꝛocedit ali⸗
quo peoſequente · tune non liceret alios reci
pPere:quia timeretur de ſuboznatione.ar.in
his que no.S.· de teſtibus: . ſuper quibs.an⸗
te finem · v· ſed nunquid. qð puto verum niſi
foꝛte eſſet cauſa in qua verteretur periculuz
anime · vbi quidem liceret iterum alios reci⸗
Pere.ar.S.de ſpõ.ſicut ex lñis.in fi·et patz in
his q̃ no·S.de teſtibꝰ..et vtꝛz poſt publica
tionem · x · ſi tangit piculum ae et ſequẽti ·

Qð:ſi index vult inquirere · ſubditꝰ vero
dicit nolo ꝙ inquiras·̊ pᷣfigas terminũ ac⸗
cuſare volenti bꝰ.⁊ ſi nullus apparet paratꝰ
ſum me purgarevidet᷑ ꝙ ſubditus audiri de

beat · qe qð petit oꝛdinariũ eſt·qð vero iux

dicit extraoꝛdinariũ · ad qð nõ eſt recurren⸗
dum cqdiu oꝛdinariũ ſupeſt . ar · ij · q · ·· multi ·
in fi.ff . de mino · in cãe . ij· Otrarium tñ tenẽ⸗
dum eſt. qe purgatio ſequitur inquiſitionem-
ar.ĩ.de purgat· cano.inter ſolicitudines:vt
⁊ apparet in his que no.·e.. fi. v· is ergo
eſt oedo · Sed nuͦquid infamatus poteſt ꝓ
bare innocentiã ſuam ꝓ familiares æ cubicu
larios ſuos· nõ videt .qe domeſticũ teſtimo⸗
nium repeobatur·vt no.õ · de teſtibꝰ.. quis
poſſit.v.item iur̃ ciuili:⁊ ſeque:h Otrarium
ven eſt · xij · q:ij .· manifeſte.ij.q: vij.cũ paſto
ris. ⁊ patet in his que noS.de teſtibꝰ.ꝗ. q̃s
poſſit· v·ſed quomodo ſciam Quid ſi is qui
nõ eſt de dyocimpetret fieri inquiſitione cõ
tra platum extraneũ:æ quidem pᷣſumit ꝙ nõ
caritatiue h odioſe moueat cum nõ interſit
ſua hm gof.ſecus ſi ſit de ececleſia vel dyoce
ſi.·xvj·q.vij.filijs :·S.de rebꝰ eccłkie nõ alie · ſi
quis pᷣſbiteroꝝ ·Quid ſi adiutoe inquiſiti
onis aliqua exceptõe repellat.nunquid aliꝰ
admittetur.vel iundex ex officio ſuo ꝓcedet ·

dic ꝙ alius admittetur.j.e:cũ opoeteat · ar·

ff.de inofiteſ.poſthumus· ¶.·j .·hm gof.dicit
etiã ꝙ, iudex ex officio ſuo ꝓcedet · vt no · ᷓ.
e.ſub rubeica de denuntiat ·. quis poteſt.xvx
qð ſi in B caſu.nam ⁊ hm goł:dic etiã ꝙ iuðx
cũ inquiſitio ex officie ſupioꝛis ꝓcedat ite⸗
rum iterari poteſt · ij · q· v ·habet· æ c. mennã ·
ꝙ tñ exaudias pendente inquiſitõe.vt no.S.
e· . vꝓ. vbi iudex·ſecus mi inquiſitione finita
qe nõ debet de delicto eiuſde hominis ſepiꝰ
inquiri · S.de oł.debł · licet · ff · nau ca.ſta.liczʒ
FC.fi · niſi ex noua foꝛma.vł niſi inquiſitoꝛes
vel teſtes de coeruptione duincerentur.j. de
collu·detegen:cũ eclamoe:æ ar in his ꝗᷓ no.
8. e.ſub rubeica de accu:. quis accuſari.v·
aliqui etiã in ꝓpetuũ Quid ſi fama habuit

oꝛtum a maliuolis dic nõ eſſe peocedendum

in inquiſitõe · · e · qualiter · ij · .· j. J. ð̊ purg.
cano:cũ in iuuentute:æ patet in his que no.
6· e· . v. qð ſi alias dtra ſingularẽ·h cũ dif⸗
ficile ſit ꝓbare hmõi oꝛtum:cum ab incerto
autoee ꝓcedat · de oſecra · diſ. mj:ſanctũ ·dici
poteſt ꝙ a ſi ceſſet inquiſitio · non tñ ceſſabĩt
purgationis indictio·j· e · inquiſitõis · ¶. fi · V

ad ꝙ hm gokb · dic vt no · S.· e · ſub rubeica ð de
nunciat. . quis p̃t · v· ego audeo:⁊ ſeq̃n.

WVis ſt eff ectꝰ · ⁊ qudẽ ſecundum gof.
aut agit' otra p̃latum· aut Otra pematũ

ſi agatur contra pᷣlatum·tunc remouendꝰeſt

ab adminiſtratione exemplo villici · · e· qua⸗

liter.ij:nec erit pena arbitraria:nam facti qᷓ

ſtio m arbitrio iudicantis eſt.pene vero ꝓſe

cutio nõ eius voluntati cõmittit.h legis ar

bitrio reſeruaturij.q: njꝗꝙ. notandum ff. de

xbo.ſig ſi ꝗ̊. Si vero fiat otra peiuatum-

tunc erit arbitraria pena.j.e.inquiſitionis.
M.j.in.fiet ar.j·de ſimo:.c·de regularibꝰ.

æ= c. diledtus excipiunt' tñ crimina que noS
e.ti · ſub rubeica ꝓxi · ¶. q̃s ſit effectꝰ.in pein.
ab ilo verbo vel interdicatur · vſqz ad llud
verbum. vel quãdo piclitatur · Tu vᷣo die

q; quãdo agitur de generali ſtatu is eſt effe⸗

ctus.ꝙ coerigenda refoemãda ſunt om̃ia.
tam in capite ꝙᷓ in membeis circa pſonas et
ſtatũ ipſiꝰ eccłie:ita ꝙ ↄſuetudines laudabi
les ⁊ pᷣſcripte non remoueant ·ꝙ loco irratio
nabiliũ vel nõ pᷣſcriptarum ponant' ſtatuta
rationabilia ſine cuiuſqꝙᷓ iniuria · vt ar . S· de
Oſtit · cum om̃s.in fi·⁊.c.cũ.)-⅛¶.vl ·g̊.ð ma
io:et obe.ſolite.et de cõceſ.pᷣben. ex pte · in
fi ·et de his que fi a maio:par·capᷣ.c.j.⁊.· S.
de ↄſue. cũ conſuetudinis.eęt·c.vl. ff · ð oſti.

pein · l.penł. et de legibꝰ. minime · Qð ſi in

quiſitio ↄtra ꝓſonas ꝓceſſerit · et tale crimen
ꝓbatum eſt qð etiã poſt penitentiã impedit

executionem.vt homicidiuzʒ·et ſymonia ſiue

in oedine cõmiſſa ſiue in beneficio· vt · · de
tempẽ·oeð · c· vl.⁊·.de ſimo.accuſatũ·et is
Otra quẽ inquiſitio ꝓceſſit eſt ſecularis.idez
eff ectꝰ ſequit qui et ſequitur aceuſationem.
ſic degradat cum nota infamie · vt . j.q · nj
c.vl.j.de ſimo:inſinuatum.ſecꝰ ſi regularis
ſit j.de ſimo.de HB.et·c·dilectus filiꝰ R. In
B ergo grauantur ſeculares.ſed in alio rele
uantur.q ex leuioeibꝰ cauſis remouent' re⸗
gulares ꝙᷓ ſeculares.vñ nec ſupeadicta foe⸗
ma vſqʒquaqʒ ſernatur in regulanbꝰ.j.e.q̃li
ter.ij.in fi.et.c·olim.I·V.et.D.Multe enim
exceptiones oceduntur ſecularibus que re⸗
gularibꝰ denegant.vt.ĩ.de ſimo·ꝓ tuas.h
tn oedone mnocens ↄdemuetur reſeruat're
gularibus.j·e· ad petitionem galterij· exem
plum·j.e.olim..V.et.D..j·et.õ̊.de exce⸗
ptionibꝰ.cũ inter peioꝛẽ · ¶ Si vo dilapida
tio ꝓbetur·que peeſumitur eojpſo ꝙ magnã
ſummam pecume quã inuenit expendit et in
aliam eccleſiaʒ obligauit: niſi foꝛte ꝓbaret
cariſtiamdefectũ fructuũ.expenſas neceſſa
rias · vel aliudò ſimile.vt··de ſimo.licet heli
¶. quia vero.debet remoueri a villicatione
ſecundũ euangelicã veritatẽ · vt · . e · quali.
Jꝗ.j· ſed ſi aliud crime ꝓbatum ſit.arbitraria
erit pena.vt.j.e.q̃liter.ij.G. .v.ſi cũ.⁊ G; oĩa
habent.j.e.inquiſitionis·ih · j· Nuic aũt
ꝙ dixi ſymoniacũ nõ habere executionem vi
detur cont radicere.j.de ſimo·ex tue:⁊.c.ma
theus.h̊ ibi loquit de occulto qui quantum
ad eccleſiam non eſt ſuſpenſuseſt tñ ſuſpen
ſus quo ad deũ quo ad ſe . · de ſimo · ſicut
in fi · et · c. ſequen · S. de cohi. cli. et mulie · c·
vl. Vel diſ. hm gof · vtꝝ ſit ſimoniacus in o⸗
dine ſuſcepto.et tunc q;uis occultus ſit ſu⸗
ſpenſus eſt quo ad ſe et quo ad alios·j· q.j.
reperiunt.ſicut notos ius foenicato.õ.ð co⸗
habi.cli.et mulie · veſtra·et·c.fi.Et eſt ratio
qꝛ talis ſimoniacus habet caracterem vicio
ſum:jq:m:quibuſdaz narrantibus:et a tali
non debet quis recipe oedines.j.q.j.ſi qui a
ſimoniacis · ¶ Vel ſit ſimoniacus in oedine
collato:et talis nõ eſt ſuſpeſus quo ad alios
ĩ de ſimo· ꝓ tuas· et ideo a tali poſſũt recipi

no
dein.
llud
ddie
ſfe⸗
Nig.
ſager
ddabi
atio
tue
de
ma
e in
1.5.
Dlt.
dſiin
nmen
pedie
ſine
de
et i9
dez
dem.
qnz
aris
.ln
rele
wie:
for⸗
eali
enim
nere:
o
atte
xrem
xce⸗
ida

1 in
aret
eſſa
heli
one
fanis
30a
auͦt
mvi
t,ma
tun

ſere
⸗

eedines ꝙ;diu ab eceleſia toleratur.ſecundũ

Sof ſuper h vide qð no.õ.de tpẽ:oꝛdi.G. æ a

quo· v · hoc igit. Si aũt de crimine ſuper
quo inquiſitũ eſt nõ conſtat p ofeſſonem ne⸗
q ? teſtes dumtaxat ꝑ famam.ſi enimen ð
quo inquiſitum eſt habet facti pſeuerantiaz.

puta adulteriũ erat vel fosnicatio.admonen

dus eſt peimo ſeoeſumpoſtea coꝛã teſtibus:
⁊æ ſi infamia adhuc durat ſuſpendit vſq; ad
ſatiſ factione ↄdignam·.ĩ,de purg. cañ.ſi 48
p̃ſbiter.alias nõ debet ſtatim ſuſpendi ꝗpter
infamiam niſi enozmitas delicti vel ſcanda⸗
lum h̊ expoſcat.ĩ.de purg.caninter ſollici⸗
tudines- Ceteꝝ ſi omnes teſtes dicãt ipſum
innocentem.nõ ſuſpenditur.nec purgatione

oneratur.niſi ex abundanti ad tollendã fa⸗

cti infamiã.ij.qv.habet.⁊.c.mennã.ſecun
dum gof.ergo ſecundũ ea que dicta ſunt ꝓ⸗
cedere debet iudex. exquo de infamia con
ſtat indicenda eſt purgatio:ad quã demũ re
currituraccuſatoꝛe.denunciatoæe.⁊ teſtibuſ
deficientibꝰ.⁊ ſi ipſam p̃ſtiterit abſoluetur.
alias punietur tanꝙᷓ ↄuĩictus · vt.j. de purgᷓ.
cañ.c·.ij·⁊· c.nos inter alia.⁊.c.ex tuaꝛz · et
c.cum D.⁊ de ſimo.de hoc.⁊.c.inſinuatum.
⁊· S· de cohi · cleri · ⁊ muli.tna·⁊ de ꝓbatio⸗
nibus. c·ij ·? e.ad noſtram.ij.q.v.omnibus
xv.q·v.c.j.¶Is ergo ẽ oedo:accuſator vdo
neus apparens pee omnibus anditur. ip̃o de
ficiente denuncians.iſto non apparente.fa⸗
ma publica exiſtente æ frequenter accuſante
iudex debitũ ſui officij exequetur.⁊ ſic ĩ neu
tro caſu erit idem aceuſatos ⁊æ iudex.vt ꝓba⸗
tur plene ꝑ iura pᷣ̃allegata.æ· I.e.qualiter.ij
C.·j⁊ de ſimonia.licet hely..j.in fi · om̃ibꝰ
alijs ꝓbationibus deficientibus aò purga⸗

tionem canonicam puenitur tanꝙᷓ ſuffragiã

miſeroeum. vt ⁊æ no.j.de purg.ca.G. quando.
⁊ ſic in inqui ſitione oꝛdo indicianꝰ qui pee⸗
miſſus eſt ſeruari bet. qui ſi omittatur totũ
retractabit.vt.ĩ.e.qualiter.j.⁊.c.ad petiti⸗
onem galterij· · qui filij ſint legit.c.p vene
rabilem. . j. Item is eſt eff ectus. vt qui nõ
ꝓbauerit qð intendit de calumnia puniatur
vt no· j.tc.j.·quali pena. v· nedũ aũt. ¶ Vn⸗
de dico ꝙ vbi fit inquiſitio aliquo ꝓſequen⸗
te vel denunciante.non licet mdici penam
ſtatutam in iure diminuere.vbi vero in iure
non reperitur certa pena ſtatuta.del arbitra
rie puniretur denũcians ſi in peobatione de
ficit. vel vbi index ex puro officio pꝛocedit.
nec eccleſie nec anime periculum imminet.
arbitraria erit pena.ſic intellige ſuperioꝛa.
⁊ qʒ no.ðõ.eęſub rubeica ꝓxima· ꝗ. quis ſit ef
fectꝰ.⁊ ſub rubeica de accuſationibꝰ..quiſ

ſit eff ectꝰ. v. puto ⁊ ſequentibꝰ.

De crniminibꝰ ſine oꝛdine punisdis Bu-
Vdiuimꝰ qualiter quattuos modis
crimina puniuntur.ſcilicet accuſã⸗
doexcipiendo.denunciando. inq;⸗
rendo.aliter tamẽ ⁊ aliter.⁊ in om

de quinto modo.ſcilicet qualiter pumantur

nibus his oꝛdo indicianus aliquis ſeruat.
in illo ſtrictius.in h̊ ſimplicius. nunc ponitt

ſine oedine. St eſt ſciendũ ꝙ notoeius pec
catoe:ſine accuſatoee. ⁊ ſine teſte · = ſine ali⸗
