commumicationẽ qꝛ exoĩcatio nedũ pri

uat a participatiõe ſacmentoꝝ ſ̃ eẽ a cõ⸗

pocab elec nõ eos. vt ĩ. c. kua de hie 61 . .
fat 1 ekus et no eps btict e n müione hoĩm yt in ca noðᷣ · de exce · ſed

—

—
—w

—,gd.,

interdictũ ſolũ priuat apᷣarticipatõe ſa legiũ hĩe ſig oollegij n aliter eis dce⸗
o cramẽtoꝝ. ¶ Vltĩo ꝓ declaratione lre dit᷑. pᷣma ꝑs põit qrelã. a dat iudiceʒ i
at. qrit qſint iſti rectoꝛes frmitatis pᷣbij 8 diſcretiom· cã? ac ¶ No. primo exter ·
RKne. HS ⸗ in tex. Do. ſũt qdã hentes iuriſdi⸗ ibi nõ ↄſueuerunt c. optimũ ar. ꝙ ius
Nage onẽ ſup cley ex ſpali ꝓuiſione aut in collegnj pt᷑ queri ex conſuetudiĩe ꝓh fa⸗
Rae ſtitutione· ¶ In glo · · ibi q ßm leges ne cit q no· Inno.in.c poſtulaſti · de uure⸗
ſd mopt opelli h nõ ẽ abſolute neꝝ qnrĩimo pa. ¶ Vo.· ij · ꝙ licet ſint plures clerici bñ
tc Pt exrofficio opelli de q; dic vt no. in . d. l. ficiati ĩ eadẽ eccia nõ tñ ꝑ hoc dicũt᷑ cõ⸗
S inciuilem. 2= plene dixi in · d. c.q cũ fur̃. ſiime gllegd 5 eu acere capitulũ S
tän ea · glo · ibix in h erat maioꝛ biewe⸗ nõ poſſint hal ere igna collegi nec e⸗
e oꝛibo zc.· per hanc ratiõz ĩferũt dot· ꝙ gialiter ſe ↄogregare collegiu ergo oſti
in eẽ ꝑ papã nõ pt᷑ ſacerdos ↄpelli ad dete tuit in eccia velꝑ priuilegiũ œſſũ a ſu⸗
acn gendũ peccatuů in p nia ↄfeſſũ. nã in illo periori pꝗ fudatam eccĩazʒ vel ſi a prĩcipio
N. . actu ſacerdo ẽ ſpalis vicariꝰ dei papa fuit oꝛdinatũ ꝙ eccĩa eſſet col legiata vel
t⸗ Z ẽ generalis vicariꝰ dei et ſpãlis q ad il⸗ ſi longo tpe vixerũt collegialiter et ſüt
na. . lam ſpeciem eſt maioꝛ generali. de offi. ſi poſſeſſione oollegij de q vide pꝑ Inno ·
cldüäkr lega · in . c. ſtuduiſti . et no . bñ glo. et Foc in · d. c poſtulaſti·et per Jo· an.ĩ. d. c. no⸗
iptüun M dictũ qꝛ eſt ð multos ſimplices ſacerdo bis · de rurepa. ¶ Uo · tercio abbatiſſa
Ainm6 tes q reuelãt peccatũ ep̃o ſen peccatotẽ poteſt hr̃e iuriſdictionẽ ſuꝑer clericos
tiaoh ſeeui alteri ſacerdoti. licet dicãt eßi ego re de iure ſpãli eſt hoc ſecꝰ? aũt de iure cõ
ge mS uipiam in ofeſſione 9 nullo mõ dz dice⸗ mũui; C Oltĩo collige. ex tex · quẽ poſſe e
WNtfk re. q: tanq̃ʒ deꝰ nõ indiget ofeſſiõe et qꝛ ſe opponere ꝓ ſuo preiudicio rolentibu⸗
bhfan illud eſt peccatũu aiteriꝰ et nõ ſuũ a H̊ ſal⸗ indebite erigere ſigna oollegñ et ĩiducit
imn aaau caſu. c.ol.- de pe· z emi SEx h⸗ ex tex ··⸗ hoc ad . q· ¶ Quidam vft yti priuatis ar
· mEetlam infert ſi ſacerdos ꝓducit in te⸗ nms altenus nũqiuid poſſit p illũ ꝓhibe
ounemg ſtem in iudicio ꝙ recta oſcientia pt di⸗ ri · et primo diſcutiendũẽ nunqd qs poſ
eſtſmn cere ſe mhil ſcire ſi h tantũ ſciebat vt de ſit poꝛtare arma ſeu inſignia ptãtis qbo
ca us · nã qᷣs pt hre duplicẽ oſcientiam ſiue licte vtit exns milla digintate et tůc ñ
ltr HZ ſcientiam · vnã vt deꝰ . aliã vt homo · in habens illam digmtatẽ ommttit falſum
n e. teſtẽ nero ꝓducit vt homo nõ vt deus. eis vtendo . . eos · et auod no. ff. de fal . fa
4 n D 2 tanq̃ʒ homo nihil ſcit. vnde ſine mein ct. c.j. S· de cleri.nõ oꝛdi · mi.a qð ibi di
icn periurij recte pr dicereſe mihil ſcire pu xi. quedã ſũt mnſigma ſingularis digni
nchaf to tamẽ ꝙ ſi ſciret vpt deus et vt homo vt tatis qbus vtunt᷑ reges principes et no
Gnm qꝛ ipſe vidit tanqᷓ; homo a audiuit vt de biles et iſtis priuata ꝑſona vti nõ poteſt
liit us in cõfeſſione ꝙ h cãu tenet reuelare pt · l. · C· ne li · penden. qᷓdã ſũt inſignia
köNe vtute iuramtti alias aũt rt dicit Inn in ſeu arma qᷣbo vtunt᷑ priuate ꝑſone · ⁊ aut
,aſdd all.c.oĩs · ꝗꝓxe fi · nũq̃; debʒ reuelare miſi vtuntur ex oonceſſione principis et indu
vggetn ſubeſſet maxĩa neceſſitas vel vtilitas vr bie vti poſſũt · aut ceſſat prĩcipis coneſ
ſin imineret ſcandalũ / tunc eni pt᷑ dicere et ſio et ᷣmuiter tenet᷑ vt qlibʒ poſſit ſume
Vidſkc reuelare exqͥ ſcit etiã vt homo· ¶ OQund re ſibi certa mſignia ſiue arma ſicut oĩa
Muenn aũt ſi quis iuraint nõ reuelare ſe ecreta z) noĩa ꝓpria aſſumunt᷑ ad placitũ vt vnꝰ
hmofſi poſtea ꝓdueit in teſtẽ nũquid poſſit re ab altero cognoſcat vt inſti . de lega . C ſi
ccti uau uelare cũ videat᷑ poſitus inter duo iura⸗ Is m noĩe · et m.l. ad recognoſcẽdos. C.
Erot menta õiria Inn. in. cqualitex · el ·j. g. de de inge manuita et arma põt quis aſſu
d tuoar accu · notabiliter dicit ꝙ aut agebat iu / mere vt vna parentela diſcernat᷑ ab alia
in n nrnramentũ extendè ad iſtũ caſũ et fuit te⸗ Hed an poſſit ſumere arma alteriꝰ vide
Dleie merariũ cũ nõ poſſit qᷣs ſe aſ krigẽ ad 6 tur primo ꝙ ſic nã ſicut licitũ ẽ aſ ſumere
Neſ 4 iuramentũ cũ ſit ð publicã vtilitateʒ ã nomẽ ꝓpriũ alteriꝰ vt ĩ.ł. duo ſũt tici · ff.
DNon d nd oogitauit iſtũ caſũet iuramentũ ad de teſta · tu. ita videt ꝙ etiam arma poſ
ct 7 hoc nõ extendit ar · m. c j · de iuriur .· li. ri ſit qs aſſi umere cũ eade ſit ratio ĩ vtriſq;
dulane J ¶ Et m fi · glo. qd pᷣmo dictuũ ẽ plꝰ pla⸗ et h eſt ven vt ille non poſſit pᷣtendẽ ali⸗
tgcgf . ct Hoſt · et ꝓ dicka glo facit · c cum ad quod pᷣiudiciũ viputa qꝛ aſ ſumit arma
en quorundam. S. eo.ti· tene menti · longe diſtantia ſe ec? vbi ſubeſſet illi ali⸗
dchpi —A ſ qð pᷣiudiciũ vt qꝛ iſte noiuter aſſumẽs
Ohn J lecta. Non pñt ſbditi ſin eſt homo facinoroſus et exoſus et ꝓpter
ctlccg Zulares ĩpᷣiudiciũ pᷣlati erig vmta tem armorum timet ille interinmn
geden . . ſigna collegn h. d. vel ſic · Pri⸗ Pter iſtum ſeu vice ipſiꝰ et põt tũc nmn
. ies regfariter neqũt oſtituẽ col plorari officium ſupioris yt ille nõ vta

eiſdẽ armis q; ad ſuꝑioꝛeʒ ſpectat qᷣes
populoꝝ vt m. l. · Gquies ff de offi · p⸗
fee. vr. idẽ ẽ vbi interſt reipubliœ vt· q;
bonꝰ artifex ſeu mercatoꝛ vtit qbuſdaʒ
iſignijs a alꝰ? vult vti ill vt hẽat ↄcurſũ
et ſie decipe populũ pt᷑ enĩ hoc per iudicẽ
ꝓhiberi rõe predicta. ¶Cocludo g ſie
ꝙ quilibz priuatꝰ eẽ põt aſſumẽ ſibi cer
ta inſigma ſeu arma i nõ pot aſſumere
ſeu vti armis alteriꝰ qñ tẽdit in eꝰ pre
iudiciũ ſeu reipublic et de his per BPar.
im tractatu de inſig et arnmn · ¶ In glo⸗
j. in fi · H glo · nõ reddit ſufficentẽ rõz ⸗
re iſti deria non poterãt facẽ oollegiũ et
iõ ꝓ clarioꝛi doctrĩa pꝰ Inno H et Bar ·
I. f. C. ð colle · illi · ſcia ꝙ regularit᷑ oĩa
collegia ſũt ĩterdicta q; hoĩes nõ debẽt
facẽ iſta? õuẽticulas ſeu congregatiõ⸗
cũ ex eis timeat cõſpiratio ſeu ↄiuratio
5 principẽ ſeu ciutatẽ h ven niſi apro⸗
bet᷑ a iur̃ gẽtiũ rela iure poſitiuo · nã q⸗
dã ſũt collegia qᷓ approbãf a iuregẽtiũ
qᷓdã ſũt collegia ꝗᷓ approbant᷑ a wur̃ po
ſitiuo · Riure gẽtiũ aprobat collegiũ ci
uitatis caſtri vel ville · . ex h iur ff · de iu
ſti · et iur · et ͤd ibi no · na dt hoĩes mul
ta agẽ in fauoꝛẽ et omodũ cimtatis/ iõ
6ʒ ꝙ plure inſib conueniãt. R iur poſi⸗
tiuo approbant collegia illoꝝ qſt ut ali⸗
cuiꝰ artis vt ſũt piſtoꝛes barbitonſoꝛes
vel ſimiles vel alicꝰ ꝓfeſſioĩs vt ſũt ſcho
lares vel ſi faciũt cã pietati vt ad ſbue⸗
mendũ oppreſſis ꝛc · e iſti hñt multa a⸗
gere ad vtilitatẽ illi? ꝓfeſſioĩs ſeu art
iõ iura pmittũt vt poſſ int ſimul cõueni
re et facẽ vnũ coꝛpꝰ vñ ad ꝓpoſitũ hꝰ. c·
clerici ſin gulares cũ nõ hẽant aliqᷓ vĩter
expediẽ da nõ pñt ꝓpria auẽte face iſtas
ↄgrega uoẽs et ↄſtituẽ vnũ collegiũ mi
ſi a pricipio fuerit oꝛdinatuʒ vt eccĩa ſit
collegiata tũc eĩ cũ ipſi clerici deant pro

.

mouere vtilitatẽ eccĩe liate ſe ↄgregãt

et faciũt vnũ coꝛpus · h ſtide qbo m tex ·
nõ repᷣſentabãt illã eccĩaʒ i erãt ſingula
riter ibi beneficiati et de mã collegiorũ
vide h ꝑ Inn · 2 ĩ c· cũ ab eccleſiay de off ·
oꝛdi.et ꝑ Sart · in · d. lfi · ff de colle · illi.

Rauem. Oui z iuramen
Ptum negat pᷣlatũ dũm ſuũ vel

oꝛã ſeculari iudice de ipſo cõ

Pmo deciſe narratfem q;d ſb triplici diſ
iũctiua pumiri mãdat · ibi diſcretiõi · caꝰ
ꝛc̃. ¶ No· j.ex tex · ꝙ epᷣs pt et dz dici do
nnnus ſbditoy et ꝙ ſbditꝰ negã eum
dñm ſuũ dz acrit puiri vt h· ¶ Cont hoc
facit · c· ij. de dona · vbĩ ðꝛ ꝙ prelatus ẽ ⸗
curatoꝛ et nõ dñs · So. dicit Inno e. .

querit᷑ vel ipm ĩuadit deponi dʒ p. d. z

ꝓcedere rõe preſtiti iuramẽti als aũt ñ
erederet ſbᷣditũ peccare ſi nõ rocaret eũ
dñm hprelatũ ar · x · q · iñ · cauendũ · ꝓ h
faẽ ᷣm Hoſt · qꝛ qᷣ dicit neꝝ nõ peccat ·l·
eũ qnocentẽ ff de miut · vel m Jo. an ·

licet ipſe p̃latus dicat᷑ ꝓcuratoꝛ reſpe

ctu rey · tñ reſpectu ſpᷣ ditoy pt᷑ dici do
minꝰ Mihi placz opi · Inno · pt licz ho⸗
neſtũ ſit vt ſvditꝰ appellet eũ dñm nõ tñ
neceſſariũ ꝓ h̊ bo · tex · xcv. di. in · . eſto
ſubiect9. vbi ðꝛ ſciant epᷣiſe ſacerdotes
eẽ nõ domĩos ꝛc · h qñ preſtat iuramen

tum ep̈ a recipiete dignitatẽ vel ecciaz

ab eo tuc appellat dñs ꝓ h tex. optimus
m. c. cũ clerici ꝗ· de · ſig· et de foꝛma illi⸗
us iuramẽti puto iſtũ tex · loqui nã iſte
iurauerat obedire donnno ſuo ibi ſuũeſ
ſe dominũ ꝛc̃.vñ negãdo eũ poſtea do⸗
minũ ſuũ venit õ iuramẽtum h circũſpe
cto iuramẽto non putarẽ ſubditũ exee
dere ſi appellaret eu platum vel patrem
ad h q;d nõ. in · A· c eſto ſubiectꝰ. etin ··
q̊ʒ Sui de cri · fal · ¶ S no · ꝙ preſtãs ꝰ

ſilium a auxiliũ oſpirantibo õ epᷣm ꝓpri

um debẽt deponi et ſentiũt h doc. ꝙ etiã
debẽt tradi curie ſeculari · et ita exponũt
v̈bũ abſcidatis poſitũ in tex. fac· xi.q·j
ſi qs ſacerdotũ· tz h dickũ nnhi nõ placz
pmo ꝑ iſtum tex · qͥ ſimplicit non mãdat
iſtũ abſcidi ab eccĩa vmuſali / ab eccia
ãbianẽſi go nõ dz tradi curie ſeculari niſi
ſit ĩoꝛrigibilis eẽ ſi viuret õ epᷣm ꝗpri
um licz aliqᷓ glo · ſentiãt opoſitũ hz ð hoe
dicẽdum vt dixi m.c cũ nõ ab hoĩe · c·
at ſi clerici· de iudi · ¶ In glo · ibi fideli⸗
tatẽ et obe dientiã · nõ glo. ꝙ clericꝰ reci
piens beneficiũ ab epo iurat ſibi nedum
obedientiã ſ eẽ fidelitatẽ · ꝓ hter · in · d. ·
cleria de . ſig. ;d tenuit etiã ibi Hoſt·
lieet qdam ð ſz homagiũ non preſtat ꝓ
ſpũ alibo qꝛ ulud preſtatur tm̃ a vaſallo
ratione feudi qͥd habʒ a domino hcleri⸗
cus non ẽ vaſallus ep̃i liet ab eo reeapi⸗

at beneficiuz niſi reperit ab eo feudũ⸗·

Imis.ponit. xv · Fuami⸗
a ulata religioſis a qbus pre⸗/
ipit prelato abſtinere · ſcdðᷣa
ib · quo circa· cãꝰ ꝛc. CVõ pmo ex tex ·
ꝙ religioſi tenent viuẽ nedu zm regu⸗
lam iz etiã ßᷣm inſtituta oꝛdĩs nã vlt re⸗
gulã habẽt q̃ſdã ↄſtitutioẽs editas ꝑ to
tũ oꝛdinẽ ſiẽ frẽs predicatoꝛes maxine
qſm eoyꝝ regulã poterãt hre ꝓpriũ ĩcõ
mũi i ex vſtitutiõibo pꝰtea editis nullo
mõ hĩ̃e pñt aliqd ꝓpriũ eẽã ↄmũivt no.
fred · onſi · xñ· et pro hoc ter · in · ſe. m
prin · ¶ Ocdo no · religio ſi nõ tenent

n
ii
h
e
.
ſe
de
P
es
ſen
iz
hns
l
iſſte
ſüe
ado,

aüſe

ſr

utnn
ene
ſtis⸗
npi
gtii
it
n9
öpr
mädr
berui
ini
npi
Dbe⸗
ed
i
neden
n0
ſtt⸗
⸗
nup⸗

6

lam
spne
ſde
ter
gn

obtẽpare epiſcoꝑo ð regulã eoꝝ a ſede

apoſtolica appꝛobatã et ſtatuta oꝛdis
appꝛobata. ¶ Tercio nõ ꝙ religioſi non
tenẽtur ↄfiteri epᷣo vel rectoꝛi parochie
vel ab eis recipe coꝛpꝰchriſti ſj adiuicez
audiũt ofeſſiões vel ofitẽt᷑ poꝛi eoꝝ ſᷣm
no · m. c· j · xxj · q·j.Hoſt· in ſum.de peni·
C cui · dicit ꝙ abbas debet ofiteri epo ſi
nõ eſt exemptꝰet mõchi debẽt ofiteri ab
bati qꝛ quilibet debʒ ↄfiteri ſuꝑioꝛi ſuo ⁊

H̊ßH viðꝛ rõnabile tñ iure nõ ꝓbat᷑ nã pᷣal-

Kc.j · xyxj.qj: videt o ferre pᷣuilegiũ ei vt
inter ſe poſſmt ↄfiteri et vide qð ibi nõ·
Xrchi.Itẽ nõ ibi eligiſepulturã · ⁊c̃.ar·
. ligioſ us pt᷑ ſibi eligere ſepulturã et
icit Jmoẽ · ꝙ h eſt puilegiũ iſtoꝝn mi⸗
noꝝ et pꝛedicatoꝝ cũ decedant ext mõ⸗
ſterium Hoſti · diẽ ꝙ quilibʒ pt ſibi eli
gere ſepulturã qꝛ refertur h̊ electio ad
tpus moꝛtis quo abſoluit ab obedientia
ſupioꝛis arg.in.c de vxoꝛe de ſepult · ſed
hodie dic vt ĩ.c·fi.de ſepul.li.vj· ꝙ nul⸗
lus religioſus decedẽs m mõ ſterio pt ſibi
eligere ſepulturã ſ ſi longe diſtat a mo

naſterio et cõmode ad illud reuer ti non

pt᷑ tũc licite pt᷑ ſibi eligere ſepulturaʒ vt

ĩd · cſi · et ita pt᷑ indelligi iſte tex · CItez

no · ꝙ religioſi etiã mẽdicantes lʒz nõ ha
beant populũ pñt tñ habere campanam
et cęmiteriũ qð limi ta vt nõ·m.c patẽti⸗
bus ꝗ.· de pꝛuile. Sed cirea h̊ eſt dubium
nũquid religioſi pñt qͥſſibʒ reape ad ſe⸗
pulturam et hodięe de mioꝛibo et pᷣdica⸗
toꝛibo dicẽdũu eſt ꝙ ſic vt ĩ clemẽ · dudũ
de ſepul · de alijs pᷣo religioſis nõ ſic pᷣui⸗
legiatis ſũt opi · Immo · videt velle ꝙ ſie

Hoſti · dicit de mẽte unuris vt ſi habẽt po⸗

pulũ poſſint reciꝑe qͥſſibet ibi eligẽte ſe
pulturam alłs aũt nõ niſi ibidẽ hoſpita⸗
tus decederet. xvj ·q· j· c.)· plꝰrmhi pla⸗
ct pꝛĩa opi·que vide ꝓbari ĩ. c· frater⸗

miateʒ. de ſepul · et tenuit Archi.ĩ pᷣal.

c.j· et ita habʒ ↄſuetudo · ¶ No · ibi cele⸗
bꝛet pꝛimas miſſasxc. ꝙ religioſi etiã

mẽdicantes licite celebꝛãt pᷣmas miſſas
Itez no · ibiᷓ. domoꝝ ſuaꝝ ambitũ.ac.

ꝙ decollatis et oblatis religioſis ĩ eccle
ſijs eoꝝ nõ poſſunt pᷣlati rel rectoꝛeꝭ ali
arum eccĩaꝝ aliquid ſibi vendicare qꝛ vi
dẽtur eis illa collata intuitu elemoſyne a
non noĩe oblationis ſecus diẽ vbi aliqðᷣ
oꝛatoꝛiũ vel imago eſſet intra parochiã
alicuius tũc em oblationes ibi facte ce⸗
dunt rectoꝛi parochie h̊ pꝛobat᷑ ꝑ locum
a ſpeciali ĩ. cad audientiã · de eccle. edif.
fãc qð nõ · ĩ.c.paſtoꝛalis · de his q̃ fi a p·
et ĩ Nica de paroch. ac · ¶ Vltĩo no. ꝙ
do natio facta ꝓ oꝛnamẽtis altaris et ꝙ

libꝛis eccleſiaſticis equipant ¶ Oz q̃ro
de qbo religioſis loquit᷑ iſte tex· So· di
cũt quidaʒ ꝙ de oĩbo Inn · videt᷑ velle ꝙ

loqᷣtur de pᷣdicatoꝛibo et mĩoꝛibo a de ha
bstibo ſilia Puilegia et ꝓh̊ ibi tex. ð regu

lam a ſede aplłica appꝛobataʒ· ac. Ego ſa⸗
tis puto ꝙ omnes religioſi regulariter
appꝛobati debẽt eſſe exẽpti ab iſtis graua
mibo de quibo ĩ tex · ¶ In glo · fi ·ĩ fi · quo
ad frẽs pᷣdicatoꝛes a mĩoꝛes dicẽdũu eſt
hodie vt hẽt ĩ d· cle · dudũ. qͥ ad alioj dic
vt le · et nõ.ĩ. . reqᷣſiſti · et ĩ · ·fi · de teſta ·

Imis pꝛaua.ꝑomi· xi
guamĩs pᷣdicaton et minoꝝ a
qiubo pᷣcipit pꝛelatos abſtinẽ
et ſeda ibi quo crca: Caſus ac· ¶ NVo· p
ex text. ꝙ vbi fit mentio de pdicatoꝛibo
et mĩoꝛibo ſpĩ oꝛdine ſeripte pᷣmttut p⸗
dicatoꝛes vt hic etĩ .c quoꝛũ dã · de elec.
li · vj.et ĩ oĩbo locis vbi de eis fit mẽtio.
rõ eſt qꝛ oꝛdo pᷣdicatoꝝ fuit pᷣmo appꝛo
batus ꝑ eccĩaʒ romanã qᷓ; oꝛdo mioꝝ li⸗
cet paꝝ ante· m Jo. an. et rectat h Jo⸗
cal · ꝙ oꝛdo predicatoꝝ fuit appꝛobatus

Mecxvj. ãno. ab DHonoꝛio· in. quu ſuceſ
ſit Inno· qin ꝓm ſerat ſe factuꝝ 2⁊ eoðᷣ

ãno fuit appꝛobata ĩſtitutio mĩioꝝ ⁊ ide
tenet Jo· an · ĩ d. cquoꝛũdã ĩ nouel · de mi

noꝛibo tñ ibi nõ fãc mẽtiõz · ¶ Et er pᷣdi⸗

ctis v̈bis nõ oꝛdmẽ ſeruãdũ circa iſtos
ligioſos ĩ honoꝛibo defe rẽdis vt illi ma
gis honoꝛẽt᷑ quoꝝ regula pꝛius fuit ap

probata. ¶ Scdo no .ibi ĩ altiſſima pau/

ptate ac· ꝙ frẽs nedũ mĩoꝛes ſed pᷣ dica⸗
toꝛes dicant᷑ eſſe ĩ altiſſima pauꝑtate ⁊
hoc iõ q nõ poſſunt hre aliquã ꝗꝓpetateʒ
nec ĩ particulari nec ĩ cõi ſ debẽt viuè ex
elemoſ yms vñ mendicitas mcerta debz.
eis tribuere neceſſaria ad H.c.. de exceſ.
pꝛela. li. vj · et de reli · do. c.j· eo · lib. et qᷣ
no · ĩ d . c quoꝛuũdam . et pluries dixi ꝙ ſiẽ
frẽs mĩoꝛes nõ pñt hr̃e ãnuos redditꝰ p⸗
petuos.vt ĩ clem̃· exiui de ꝑadiſo·¶cũq;
ãanui reddit?de ð. ſig ita nec frẽs p̃dica
toꝛes qꝛ debẽt puire deo altiſſmma pau⸗
ptate vt h̊ ðꝛ vñ relicta q̃ cõiter fiut in
hac ciuitate ſenaꝝ hoſpitali ſãcte Marie
de la ſchalaſcũ hoc onerevt det certũ an⸗
nuũ redditũ ãnuatim pᷣdicatoꝛibo et mi
uoꝛibo alns mẽdicantibo religi oſis nõ va
lent q; eſſet hr̃e ꝓpꝛietateʒ qᷓndaʒ et tot
poſſent eſſe amui redditus/ꝙ nõ epoꝛ⸗
teret mẽdicare qð eſt õ regulam ꝛiſti⸗
tutionẽ eon pdi ꝛes tũ nõ ſũt inca pa
ces ex regula eoꝝ ſed ex mſtitutioĩbo q̃s
po ſtea coiter fecerũt de pᷣdictis vide per
1red · cõſil. xij· et ſe. et per Jo.de ligna.

poſt Bar · m dicta cle · exiui de padiſo ·
¶ õ tercio ibi cũ ꝓceſſionaliter veni⸗
ant ⁊c.tex · ſingularẽ ꝙ frẽs pᷣdicatoꝛes
et miĩoꝛes nõ tenent᷑ ſꝑ ire cũ epo et clero
ad pꝛoceſſioneʒ et nõ q; dicit ex lein cau
ſa ſecus g ſ doct · ſi ex magna cauſa fie⸗
ret proceſſio vtputa ĩ nouo mtroitu ep̃i
vel legati vel imminẽte peſte ſeu alio ffa
gello vel ad generales letamas que fi⸗
unt poſt paſcha añ feſtũ aſcenſioĩs ꝙ pᷣ⸗
dickis faãc. xvj · q-j. reuertimm.a de oſe.
di · ijj · rogatiões nã qð oĩbo immiĩet ab
omibo debʒ explicari de offi · archi. cad H
et ĩ c· ij . S. de elec. et idẽ ꝑ oĩa puto ð alijs
religioſis vt teneãt᷑ ꝓ ſſtis a cõſimilibo
caulis ad pꝛoceſſioneʒ venire · ſecu ybi
ꝓceſſio fieret ex leui cã et pondero tert ·
mpꝛin· qui videt᷑ tm̃ de pꝛedicatoꝛibo a
mioꝛibo facere mẽtiõeʒ cã exemplivt ptz
ibi vtputa fratres · et ea q̃ dicũt᷑ cã exem
pli nõ reſtringũt diſpoſitionẽ gnaleʒ vt
m. c.j.ne cle. vel mo · vnde dioo ꝙ oẽs re⸗
ligioſi vt quietiꝰintẽdant diuinis nõ de
bent er leui cauſa cõpelli vt reniãt ad ꝓ
cſſionem ſecꝰ autẽ ex magna cã vtdixi.
¶ Ouarto nõ ꝙ de iure oñ oẽs vligio
ſi etiã pꝛedicatoꝛes et mĩoꝛes ſũt ſbiecti

eßis locoꝝ naz omes tã religioſi qᷓ ſecus

lares clerici ſhiecti ſũt epᷣis locoꝝ de iur ·

ↄni vt ĩ ·c.cũ venerabilis de reli. do · et. x

◻

viiñj · q.iñ · p totũ · ſʒ ſũt exẽpti ab iſtis de

bus h et a quibuſdã alijs iuribo expᷣſſis
hodie iſti pꝛedicatoꝛes et mĩoꝛes ſũt ex

toto exempti a iuriſdictiõe epoꝝ vnde

non poſſũut ex q̃ounq; cã ab eis excĩcari
circa h tñ inſpicienda eſſent eoꝝ pꝛiuile
gia et ſeruãda vt ĩc.· poꝛro. de pꝛuule ·
¶ Et aduerte ꝙ licz tpe huiꝰ. c.iſti pᷣdi⸗
catoꝛes et mĩoꝛes eſſent ſubiecti ep̃is nõ
puto tñ ꝙ ꝓpter exẽptiõzʒ poſtmodũ eis
ↄceſſam releu ent᷑ ab illo onere veniendi
ad cſſionẽ ex magna cauſa fiẽda.nã
exempti ex multis caus ſbᷣjciũt epis vt ĩ

cã hereſis x ĩ qbuſdaʒ alijs vt ĩ .c ad abo⸗

lendaz de heret. Itẽ rogare deũ ꝓ ſalute
ppli oibo clericis unmmmere debʒ tã exẽ⸗
ptis qᷓ;ᷓ nõ exẽptis ar · ĩ.c.· reuertimmm pall ·
¶ OQuiĩto nõ ibi villas ac. ꝙ etiaz ĩ villis
licite religioſi pñt hr̃e mõſteriũ debẽt tũ
honoꝛabiles eẽ vt h mnuit tex · ibi ad ho⸗
noꝛabilioꝛes. ac. ¶ Vltĩo nõ ꝙ iſti frẽs

arte tua · S· de dec

Inta. iolans interdictũ
riſdictiõe et clauiũ ptate ſe
puat · h · d · vel aliter et ſic. Non

ſeruãs interdictũ ſuſpenſus ẽ ab officio

et beneficio et oĩ iuriſdictõe hᷣ · d · H vnuz
intellectũ · Pꝛimo ponit et àgguat cul⸗
pas epi. Scdo ibi licʒ at · recitat cſſionẽ
ipſius et culpas alioꝝ fautoꝝ et irritos
decernit actus p?ĩterdicti ſnĩaʒ violatj·
Tercia ibi quia vero · punit fautoꝛe qui
bẽfica receperũt et qui mterdictũ viola
uerũt et ꝗ illud ſeruãtes oppſſer̃t? eos ci
tari mandat ad curiam Caſus ac. C Nõ
pmo extex. ꝙ ptᷣas eccie appellat᷑ clauis
et aduerte q ĩ pꝛin · loqt᷑ m ſingulari et
mmnuit vnaz eſſe clauez eccĩe · t poſtea lo
quit᷑ m plurali et mniut eẽ plures vt ptʒ
ibi Petri claues ꝛc̃ · et dic ꝙ ĩ vtate vna
eſt claicis et eſt vna ptᷣas ſ̊ ĩ plurali dicũ
tur q;ꝛ vltra pꝛateʒ debʒ hr̃e pꝛelatu di⸗
ſcretionẽ · vna eſt g clauis ptatis / alia
diſcretionis. vnde dicim ?ꝙ papa pt oĩa
claue nõ errante de q; · xxiin· q.jc manet
vide ꝓ pdictis bo · glo · . Gj. xx · di · i ·
claues.et qð nõ · Imo · in. c.· qnto de cõ⸗
ſue· ¶ Scdo nõ adimttẽdã ſpontaneazʒ
ceſſioneʒz pꝛelati qin ob delictũ ſuũ pri⸗
uandus p nĩaʒ veit et eſt ſanũ cõſiliũ ad
vitandũuũ dedecus et infannã vt pꝛius ce⸗
dat qʒ expectet ſnĩaʒ ar · eoꝝ q̃ le.et nõ ·ĩ
l.ſi reus · ff de ꝓcur. et ĩ. clicet hely. Z · de
ſymo · ¶ Tercio nõ ꝙ clericus nõ valẽs
reſidere ĩ bñficio ſuo ꝓpter potentiã Ty⸗
ranni ſeu imq dñi nõ debʒ pꝛmuari bñficio
ſuo tanq̃ʒ nõ reſidẽs nõ em̃ ſibi eſt inpu
tandũ ſi ſine culpa exulat ꝙ h c. paſtoꝛa
lis. vñn . q · j · et q no · Imo · S· c. ꝓxj · fac
ldi:.ſatis puerſũ.¶ Nõ q̃rto ibi ptꝰ m⸗
terdicti violationẽ ac. et tene menti iſtã
l̃am ꝙ ꝑ ĩterdicłũ nõ ſuſpenditur wuriſ
dickio pꝛelati etiã circa ſpũalia hic enim
irritat᷑ duntaxat ſnĩa excõmunicatõis 2
ĩterdicti et oollatiõis bẽ ficioꝝ a ĩſtituti⸗
ones attentate pꝰviolatiõz iterdicti fẽa
gꝰ añ ĩterdictũ tenẽt virtus g iterdicti
eccĩaſtici refert᷑ duntaxat ad exercitiũ oꝛ
dimis eccĩaſtici ñ at ad iuriſdiciõz · Et er
ha ex ſa ĩfert᷑ ꝙ ꝑ violatiõʒ ĩterdicti qͥs
pdit mriſdictiõs vnde ſuſpedikeoipo ab

oĩ ptate et ad h̊ ẽ iſta a ſingulari ſᷣ ve⸗
rũ itellectũ. ¶ Vo· v· ꝙ violãs ĩterdictũ
etiã pape nõ eſt ipſo facto puatꝰ benefi
cijs nec excõmuĩcatus ſ̊ puãdꝰpꝑ ſniaʒ · ſu
ſpenſus bñ ẽ ſ dñ em ĩtellectũ nã etiã ho
micida a irregłaris nõ ẽ ipᷣo fẽo p uatus
bẽficio ſuo ſi homicidiũ ſeu irregulaitas

nõ debẽt nec tenẽt ſoluẽ decimas de fru⸗
ctibohoꝛtoꝝ ſũt gꝰ ĩ hͥ pꝛiuilegiatii edi 45
xi de hoꝛto et nõ de alijs qꝛ iſti mendicã⸗
tes nõ poſſũt hr̃e alia pꝛedia pᷣter hoꝛtos
vt ĩ · d. cle. exiui. ¶ In glo · ĩ · de hoꝛto⸗
rũ ĩ fi· de alijs religioſis nũ quid teneãt
ſoluere decimas die vt le. et nõ. ĩ· c. nuper

dich
de ſe
Mon
dffpi
Pnn
Ral
moni
h.
dit
Apioln
20086

C

dulie
Nſta⸗
Virn
meye
raldei
lnbd
as/ale
wbioi
tape
dieji
detc⸗
intunen
ſuipi⸗
ſlni
piusc
eE
i
o
tid
ibiſe
ſtmpn
vaſon
Pnr
thn
tici
Urun
enm
noß
ſtiun
kfit
Garck
Gtin
chii⸗
i⸗ 1
yw

6

ſecuta eſt ipſã benefieij collationẽ vt ap

te pꝛobatur ĩ c· ex litteris · Sᷓ. eo. fãc . c. cle

ricis · Z.· ne cle · vel mo · et ſic itellige Inm·

m. c.cum noſtris de ↄceſ· pꝛeb · ¶ Sexto

collige ꝙ mijceẽtes manus temerailas ĩ
clericũ nedũ tenẽtur ꝓ abſolutõe ire ad
ſedẽ aplicam vt ĩ ꝗᷓ ſiquis ſuadẽte.xpij.

q.iij · qdð tñ limitandũ eſt vt dicam ĩ · c
puenmtt de ſen. ex · ſed pñt opelli ad man

datum pape ire ad curiã vt ꝑ eum ibidez
puniant naʒ iſti tales licʒ laici ſacrilegi
ſunt et rõe ſacrilegij ſoꝛtiũtur foꝛũ eccle⸗

ſiaſticum yt ĩc cum ſit ghale. de fo · ope ·
¶ Vltimo pt᷑ colligi delegatũ pape poſ

ſe pro executione delegatioms ſue ĩuo⸗

care auxilium brachi ſeculais de quo tñ

dicendum vt nõ. ĩ. c. ſigmificaſti · de offi ·

deleg. pbi plene dioo . ¶ In glo . · verb.

irritas· hec glo.multũ intricate pꝛocedit
et ↄcluſio ſua ſtat ĩ ꝙ violãs ĩterdictũ

eſt irregularis 2 ſuſpenſus ab om̃i offiꝰ

et beneficio z⁊ iuriſdictõe · Et vt habeat
clare tota mateia tria vidẽda ſũt · pꝛimo
nũquid loco ĩterdicto cenſeãt interdicte
pſõe. de pena ĩterdictũ violãtis.ʒ qñ
quis dicat violare ĩterdictũ et ſic qũ in⸗
currat irregularitem et ĩ h̊ vltĩo videbit
effcũs ĩterdichi. ¶ Quo ad pᷣ ↄclude
quicqᷣd dicat glo.ꝙ loco interdicto p⸗
ſone nõ ſũt directe ĩterdicte ſ reſpctu ad

illũ locũ dũtaxat vñũ ſi ĩterdiceret᷑ ̊ ciui

tas et nõ ꝑſõe licite pñt clerici huiꝰ aui
tatis celebrare alijs loci qꝛ reſpectu ali
oꝛũ locoꝝ nõ ſũt ꝑſẽe mterdicte ſed hic

nõ poſſut celebrare tanq́ʒ pſone cẽſeãt

ſuſpenſe quo ad locũ ĩterdictũ dũtaxat

non alibi de hᷣ eſt tex · ĩ . c ſi ſententia et. c.

is qiu de ſent · excom · lib · vj · ¶ Quo ad
ſcdᷣm cõclude ꝙ celebꝛans ĩ loc ĩterdẽo
rel ſi pſona eſt mterdicta et celebrat m⸗
cur rit irregularitateʒ a q̃ per ſolũ papazʒ
liberari pt᷑ vt ĩ pꝛeal:cis qui · ⁊x eſt ſuſpẽ

ſus ab omi poteſtate clauiũ et officio et

rõ eſt qꝛ vt dixi interdictus ſimpliciter
rel reſpectu loci eſt ſuſpenſus pt ĩ ·c iꝰ q
de ſen. ex · li · vj. ſi ergo celebrat incrit ir⸗
regularitatem vt m.c.j·de re iudi · li · pj ·
et irregularitas h intẽdit vt nõ poſſit iſte
ſequi regulas traditas ab aptlis et eccĩa
ſiaut aln clerici vt ĩc.j.de re iudi · li. vj. ẽ
ergo vt dixi ipſo facto ſuſpẽſus nã a iu⸗
riſdictio ↄꝑetens pᷣlato habʒ dependẽtiã
ab oꝛdie pt?eius collationẽ vt nõ · ĩ. c. c

dilectus de oſue ; non tñ ꝑ h eſt pᷣuatus
bene ficio ſuo ipo facto nt h̊ pꝛobat᷑ i tex.
¶ Ouo ad terciũ pꝛincipale ↄclude poſt

Imo · et doc. ꝙ illi ĩcidũt ĩ irreglaritatẽ

nõ buãdo interdictũ qui exercẽt aliquid

deputatũ alicui oꝛdimi eccĩaſtico 2 fa
cunt tanq;ʒ clerici qd ꝓcedit ſiue ſint ⸗
ſbyteri ſiue ĩferioꝛes clerici vt dixi m. c · ij ·

de cle · ex · mi · vnde ſi diacon? diẽ euãge⸗
liũ vel ſubdiaconus epiſtolã tãqᷓ ſbᷣdi⸗
aconus:pel accolytus exerct offn ſuũ

tanq; acœlytus efficitur irregularis vt ĩ
d. c.j. et ibi dixi· ſecus at᷑ vbi exercet᷑ ali
quid nõ deputatũ certo oꝛdini vnde can
tans Nnſoꝛia vel dicens pᷣs · non officiã⸗
do pꝛmcipaliter ecciazʒ ſed vt quilibʒ ali

us laicus nõ efficit irregularis et bñ ſᷣm
Imo. Idez ĩ bñdicente miſſaʒ ar · xliiij.

diſ. c.fi. q; illud nõ eſt deputatũ certo oꝛ
dinm ſed de oſuetudine illud exercet idi⸗

ſtimcte etiã a nõ oꝛd matis vt ẽ videre in

epiſtola q̃ ex ↄſuetudie cõi dicit᷑ ſine ap
paratu ꝑ quẽcunq; vñ ſi excõicatus pel
ſuſpenſus vel interdictus tali modo di⸗
ceret eptaʒ nõ ĩcrit irregularitatẽ · Idẽ ſi

exercet ea q̃ ſũt iuriſdictõis. vñ tpꝑe ĩter
dicki nõ ẽ irregularis aliũ excõicans vel

abſoluẽs dumodo nõ abſoluat tãq̃ʒ ſacer
dos videlicet cũ ſolẽnmitate de q̃ in ca no⸗
bis . el . i · de ſen. ex · ¶ Cõclude go breui

ter ꝙ mriſdictionalia nõ ſũt prohibita

tpe inter dicti nec exercens ea tpe excõi⸗

catio nis efficit᷑ irregularis.Ide ſinõ de⸗
putata certo oꝛdim vel ſi ſũt deputata tñ

ex conſuetudine exercentur ꝑ quemcũq;
refertur gꝰ mterdictum ad oꝛdinẽ et ad

quedaʒ alia de quibo ĩ. c. nõ eſt · de ſpõſ ·
et · .· qd ĩ te. de pe · et re · et. c fi. de ſen · ex ·
li · vj. ¶ Sed circa predicta dubitatur
qd de audiẽte diuina. Cõclude po?doct ·
maxiĩie Hoſti · ꝙ aut audit diuina ex de⸗
uotiõe qᷓdaʒ et iſte nõ eſt irregularis licz

male fadat · aut audit diuma autoꝛizãdo

vt qꝛ pᷣlatus pᷣcepit celebꝛare et tũc effici
tur irregularis q; iſte ingerit ſe dimms ⸗
violat ĩterdictũ et h ĩnut vbũ violauit
zc̃ · de quo ĩ tex . et vide bo · glo · in cle · ar⸗
chiepo de pꝛiuil . Caueat g pꝛelatu tꝑe
excõicatioms ſuſpenſioĩs rel interdicti
ne faciat ooꝛã ſe celebꝛare aut interſit ce
lebratiõi qꝛ viðꝛ tũc autoꝛizʒare ·

De nouioperis

nunciatione.
¶ Continuat᷑ h̊ͥ NKica · S. viſum eſt de er⸗

ceſ. pꝛelatoꝝ ĩ genere nũc reſtat videre ĩ
ſpecie de exceſſu q fit ĩ edificando. vel po⸗

teſt ſic continuari · Sup viſum eſt de ex
cſ. pꝛelatoꝛum in ſubditos et etiaʒ de ex

cl · ſubditoꝛum in pꝛelatos verum quia
aliqui qnq; delmquũt in ↄtemptũ mris

ſeu ſuꝑioꝛis· Ideo ſpnjcit h Nica de noui

opꝑis nunc· et qn dicatur nouum opus et

2 o HRXNHE.

de ſolennitate adhibenda in denũciatiõs
et in quubo rebo habet locũ hec denũciatõ
lene nõ · p gloꝗ · eo · c·ij. a die vt ibi ·

Ntelleximus. edifiau

poſt nunci atiõz noui opis de⸗
moliri debz expenſis oſtruẽtis

—

H.d. vel aliter et ſic · etiã eccleſia edifica

ta poſt nunciatõʒz noui opis deſtruenda
eſt expenſis ↄſtruẽtis · h. d · cũ ſe · Inp⸗
ma ↄſultatio ·ĩ Scdᷣa reſpõſio ibi q; Ca
ſus ac. ¶ Nõ pꝛĩo ex tex.quẽ poſſe denũ
ciare nouũ opus noſe eccie ſibi ſubiecte
et hoc q; ſua mtereſt rõe ſbiectioĩs ſicut
em̃ pro ſubiecta eccleſia quis pt᷑ agere/⸗
vt m. c· fi · de ſue · ab inteſ · et ĩ ele. j. de re
ſcrip·ita et opus nouũ nunciare iſta em̃
eceleſia baptiſ malis erat ſubiecta ipᷣi pꝛij⸗
oꝛi ideo pꝛioꝛ hic fuit admiſſus· ¶ Nota
ſedo ꝙ leges famulãt᷑ canonibo· canões
vero debẽt adiuuari oſtõibo legũ · Et elt
rõ q;ꝛ nnpatoꝛ velit nolit quoſdã canões
tenet᷑ ſequi a obſeruare vt ĩ · · fi · de pꝛe⸗
ſerip· ⁊ qdð ibi nõ · et· j. dicaz ſj nõ ſic eſt m
æccleſia neœſſario em̃ nõ tenet᷑ obſerua
re leges ſed eas appꝛobat qñq; ĩ auxiliũ
ſuũ et eſt rõ rõis q impatoꝛ cũ ſit mfe⸗
rioꝛ pt᷑ tigari a papa ſ nõ ligare vt ĩ.c cũ
ſerioꝛ · de ma· ⁊ obe · et ĩ aut. de eccle · ti ·
m pꝛm· et · j. C· de ſum · tri · ¶ Nota ter⸗
cio ꝙ cauſa ecel eſie debet decdi ꝑ ius tci⸗
uile ĩ defectũ canonũ oẽs em̃ leges pᷣnci
pũ nõ õ dicentes canonibo ſũt appꝛobate
p eccleſiã vt patz hic et ad h ſolet quoti⸗
die allegari iſte tex · Et idẽ dicendum de
ↄſtitutioibo appꝛobatis ꝑ pꝛmeipeʒ hoc
dieo ꝓpter edita a iuriſconſul.q̃ fuerũt
poſtea appꝛobata ab impꝑatoꝛibovt ptʒ
mii· ffoꝝ. naz et illa debet iura Pnapum
dici qe ola noſtra facimꝰ xc.pt.l·ij. C. de
xe · iure enu · et ĩ · c ſi apoſtolicede pᷣben.
li· vj. ¶ Vo. quarto a tene menti tex · ꝙ
mra ciuilia nõ dicũt᷑ pꝛeiudicialia eccle⸗
ſijs qñ poſſũt ſe hr̃e ad pᷣiudiciũ x fauoꝛẽ
et h dico qꝝ licet cautũ ſit ꝙ lex mꝑpialis
dãnoſa eccleſijs nõ ſit recipienda vt nõ. ĩ
c.fi· de ſolu · tñ nõ ðꝛ penali qñ diſponit
ghnahiter et pt᷑ ſe hre ad oommodũ et dã⸗
nu vnde eccleſia ↄſtructa pt ꝰdenũciatõʒ
noui opis venit deſtruẽda autoꝛitate le⸗

ſi alter hepi · ¶ Vltĩo nõ ibi ß legũ a ca⸗

nonũ ſtatuta ac̃ · ꝙ libello ſuſtẽtando ĩ qͥ
ð: peto iuſticiazꝭ mihi fieri õ canõesx le

ges vel leges a ſtatuta ſeu ↄſuetudies

pũt gꝗꝰ multe ſpẽs iuriũ ſim acoumulari

ĩ eode libello. Et nõ ꝙ eadẽ cã pt᷑ termĩa
ri leges et canones licite gꝰ conoiſta al
legat leges vbi et᷑ ↄcrũt canones q; foꝛ
tioꝛ viðꝛ ille caſus xvel illa deciſio vbi coon
currit duplex diſpoſitio x ſic ĩtellige nõ.
ĩc.ſi ĩ admitoꝛiũ · x· di · ¶ In glo. ĩ . ad⸗
iuuantĩ fi.dic poſt Jo·an et cal · ad dẽ⸗
do aliq̃ cũ querit᷑ an et qñ debeãt obſerua
ni leges rel canones mytroq; foro ꝙ ã
ſumus ĩ materia ↄcernente peccatũ veli⸗
terpꝛetatiõe directa iuris diuim ſeu in
varietate opinionũ et tũc ĩ vtroq; foro
ſeruãdus eſt cã ?canoĩs ſeu ipſe canon et
nõ lex auilis q i iſtis ſimilibo ſolus pa
pa hẽ pĩ ateʒ et ĩpatoꝛ ĩ cõcernẽtibo aĩaʒ
eſt ipſi pape ſubiectus et tenet᷑ ſuas le⸗
ges obſeruare qnnnmo oĩs aĩa ẽ ſibi ſb⸗
dita ĩ ha xcvj · di · ſi mmpatoꝛ · et · c. duo et ĩ
c om̃es pꝛmcipes de ma · et obe · vide gl ·
iĩ regula poſſeſſoꝛ · de reg. iur · li · vj · facit
qð nõ · ĩ c cũ eſſes · de teſta · et faciũt nõ.
Il.fi · C. ſi ius vel vti · pu · Di vero ſumꝰ
extra hos caſus et tũc aut deficit diſpoſi
tio iuris ciuilis vel varie ſũt opi · et debet
ſeruari canon ĩ vtroq; foro ar. optimũ H5
nã ſi deficẽte lege recurrit᷑ ad oſuetudi⸗
nez vel ad ſimlia vt ĩ· l nõ pñt · ff de legi .
foꝛtius debet recurri ad canões exquo ꝑ
eos ille caſus eſt expᷣſſus cũ canon ſit ma
ioꝛis autoꝛitatis qm ſit vſuetudo argu·a
ſimnli. xj · di · quis neſciat.⁊ imꝑatoꝛ ge
neraliter dixit ꝙ leges nõ dedignãt ſa⸗
cros canones mmitari g ĩ caſu dubij de
rure auili ſeruãdus eſt canon · Si v̈o lex
non deficit et tũc aut canon aut leges ſibi
dicũt lieʒ em̃ vtraq; ſit rõnabilis ĩ ſe tũ
ꝓpter varias rões poſſũt ſibi ↄtradicere
et tũe quelibʒ lex ſeruãda eſt m foro ſuo
vt nõ · i. c. ij. de arbi · li · v· ⁊ mm dicta regu
la poſſeſſoꝛ et maxie hoc hĩᷣ locum ĩ oꝛdi
natorijs iudicioꝝ ĩ quibo etiam laici ſbij
ciũt᷑ foro eceleſiaſtico et clerici foro ſecu
lari vt nõ · ĩ. c· quod clericis· de foꝛ.comp·

et cle. compẽdioſaz de iudi · ¶ In deci⸗

ſoꝛns clerici iudicant᷑ ĩ foro eccleſiaſtioo
m canones tm̃ et ita laici ĩ foro ſeculani

ine e rte g. CN quinto qenuſa nõ exats non
r:. . ⸗ debz capella ſeu eccia edificari infra linn
2 tes alterius eccĩe rõ ẽ q oĩa ſpũ aliau⸗
2 lius parochie ſũt attributa illi ecce paro

m leges tm .· ¶ Ded dubmm eſt quid
ſi derici litigãt ĩ foro ſeculari nũqᷣd debe⸗
ant ſeruare leges ↄtradicentes canoĩb⸗
vel ſi laici m foro eccĩaſtio deteãt ſᷣuare
canones pdicentes legibo de hac mateai
ſatis prolixa recurre ad nõ. in d. c. qð cle
ricis et plene tango in · c. eccleſia ſancte

chiali vnde piudiciũ illi gnaret ſaltẽ fẽi
ſi alia eẽt eccĩa ibi edificata quẽadmodᷣ
ſi vnus epũs vellet exercẽ epᷣalia ĩ dioo⸗

fd —

Marie deconſti · Si vero non õðdicãt ſibi
adinuicz et tunc aut ſunt leges impia⸗
les aut leges ſeculariũ inferioꝛũ · pꝛmmo

caſu ſeruãtur leges in foꝛo eccleſiaſtioꝰ

yvbi deficiũt canones vel etiam vbi ocur⸗
rũt cũ canoĩbo vt h̊ miſi ſit lex mere dam⸗
noſa eccleſijs quia illa non recipit᷑ niſi ex
pᷣſſe apꝛobet᷑ ꝑ papamyt ĩ dicxo.c eccĩa
et · c fi · de oſti · ¶ Scdo caſu cũ ſũt leges
ſeculariũ inferioꝝ non ſunt ſeruãde ĩ fo
ro eccleſiaſticeo ſiue ↄtradicãt ſiue nõ etiã
ſi fauo ꝛezʒ afferãt ſi ꝓcedũt ntzoſ. ex di
ſponendo tanqᷓʒ hñtes iuriſdictõʒ ſecꝰ ſi

afferrent men fauoꝛem et ſaperẽt pᷣuile

iũ qdðᷣdã.exẽ extãtibo agnatis maſcu
is feĩie nõ ſuccedãt naʒ clericus agnatus
excludit feiam lʒz ſit clericus de quo plene
ĩd.c.qð cleric.⁊.c.eccĩa · ¶ In glo·ĩ rer.
ſiue iure ſiue ĩiuria ibi a ẽ ſimnle ĩ excõica
tiõe xc̃. et dic ꝙ eadẽ eſt rõ m ptriſq; nã
in denũciatiõe eſt autoꝛitas pꝛetoꝛis nã

Apter eius autoꝛitatem debet edificans

oĩno deſiſtere poſt denunciationẽ donec
denunciãs ꝗ. tres menſes pꝛobet de iure
ſuo vt in. c· fi j.eo · in excoĩcatiõe eſt auto
ritas eccleſie et cenſure et vt magis time

atur · ¶ Ved oppo. ↄtra h̊ et otra tex. et

videtur ꝙ ea que ſunt attentata ptꝰappel

la tionem extraiudicialẽ non remũt irri⸗

tanda niſi ſint ↄtra ipſam appellationez
et pꝛius iuſtificetur ipſa appellatio vt ĩ.·c.
cũ nobiꝭ et qð ibi nõ · de elect · et ĩ. bone
de appel. facit . · non ſolum eo · ti · li · vj · ita

deberet eſſe ĩ denunciatiõe · nam denũci⸗
atio eſt qᷓdaʒ appellatio et ꝓuocatio ex⸗

traiudicialis non g debʒ demoliri et de⸗

ſtrui id qð iure factũ eſt ideo debent ex⸗

pectari finis et euentus denunciationis
So. õriũ videtur difficile ĩ videndo rõnẽ
diuerſitatis. Sed bꝛeuiter conclude ꝙ ĩ

denũci atione hoc ſpeciale mductum fuit

Pter rixas euitãdas et qꝛ tractat ð mo
dico pᷣiudicio namᷓ. tres mẽſes debʒ de
nuncians ꝓbare de iure ſuo vt õ· dixi a

ſi non ꝓbat ille admittitur ad edificã⸗

dum cũ ſatiſdatione et ĩ moꝛa modici tẽ
poꝛis non eſt piudiciũ ideo ſtatutũ fuit

yät poſt denunciationem oĩno ceſſet᷑ ab
opere als ꝓpter ↄtemptũ pꝛetoꝛis mdu

centis illam ꝓuiſioneʒ omne edifiaum

iur vel miuria · i· ſiue de iure ſiue nõ ſibi
coompetat vemit deſtruendum. ſed ĩ cau⸗
ſa appellationis eſt alia ratio q; ibi dat

amdet er cã bienmũ vnde duy eſſz ꝙ ꝑ
quãlibʒ appellatiõz deberet pars ſuũ relĩi⸗

quere vel ijnde ad vlterioꝛa non ꝓcedere

exqͥ adhuc nõ tulit ſnĩaʒ et ſic nõ eẽt fun⸗

ctus offð ſuo vtĩ d·c.nõ ſo lũ.et de h ali⸗

quid nõ.iĩ d.ccũ nobis · ¶ Oz circap̃di⸗
a dubitat nũqund ſit rey indiſtickte vt
ome edificiũ pꝰ denũciatiõz veĩat deſtru
endũ exqͥ de iure fieri poterat terx · iſte vi
detur relle ꝙ ſic dũ diẽ ſiue iure ſiue ĩiu⸗
