cte · attendẽtes de ſtatu regu · a. c. vmico ·
eo · ti · li · vi · ꝓ h qꝑ tex · H loquit mdiſtin
cte vt abſolutio poſſit fieri ꝑ ep̃ᷣm in cꝰ

dioẽ:monaſteriũ ſitum eſt.nã et mona

ſteriũ exemptũ dicit᷑ in dioẽ. vt ĩ. .· Zue ·
g · de of · oꝛdi . tene ergo ſequẽtẽ ſo · glo⸗

vt autoꝛitate hꝰ.c.epᷣus poſſit abſoluere

oẽ · Sʒ dubiũ ĩninet qęd in iſtis ſoꝛori
bus ſancti frãciſci·et alioꝝ mendicantiũ
cũ habeãt generalẽ ſupᷣ ſe hẽntem q̃ſi e

piſcopalem ſuꝑ eas· nuqᷣd poſſit ab ilo

abſolui. et pidet᷑ ꝙ ſic · ꝑ ea q̃ no· in cle ·
j· dere · ec· nõ alie · m glo · ⁊ p Inno · in. c.
ij· de tranſac. Sʒ foꝛte õ riũ eſſet dicẽd.
q; ̊ tm̃ indultũ fuit ep̃is ob reuerentiã
oꝛdinis epᷣali? ergo no liet mferioribo
Hattentare.qdð tamẽ ẽ ſatis dabitabile·.

Juere. Silocãti opaz per
ſonale ſoluiſti p̃eiũ vel eꝰ ꝑtez
et poſtea fuit exoĩcatꝰ · vele ẽ

prius · ſ ignorabas ſi ad ſatiſfaciendum

nonpf᷑ induci m opera ſic locata ſibi po⸗
teris ↄĩcare · h· d. vel breuius et ſic· Con
tractus etiã ꝗ ſine vmuĩone erplicari nõ
poteſt · nõ diſſoluit᷑ ſeu impedit᷑ pꝑ excõ⸗
municationẽ ſuperuenientem m eũ qui
tenet aliqd pᷣſtare nõ exoĩcato· h. d· Et

pmo poĩt ꝑmiſſionẽ quã ᷣo ꝓbat tribo

rõnibo. pma ibi cũ en · ſcdᷣa ibi eſt aũt-
tercia ibi pᷣterea· Cãꝰ ꝛc̃. ¶ Uo·primo ex
tex. ꝙ ab expĩcato p᷑ licite ſine pꝑena ex
ↄmũicatioms debitũ exigi et recipi· q;
exoĩcatio nõ debʒ exomũicato ↄmodum
afferre · ¶ Scdo no. ꝙ exomũicatio ſu
perueniens ĩ familiarẽ ↄducticiũ ñ im
pedit qᷓ minꝰ libere poſſumꝰ vti eius ob
ſequio· ¶ Tercio.nõ· ꝙ licet exercitium
obligationis ĩpediat᷑ ex parte exoĩcati ĩ

eiuz omodũ vt in . c. Intelleximus. S. de
iudi · Secꝰ in exercitio obligationis ex

Parte nõ exoĩcati · ¶ Quarto no ꝙ nõ
eſt licitũ dmũicare heretieo · tum ꝓpter
hereſim · tũ qꝛ quilibʒ hereticꝰ ẽ exo mu
nicatꝰ.vt in.c exõĩcamꝰ.S.de hereticij ·
¶ Ouinto no· ꝙ exñs in loco alicui ſbᷣ
iecto largo mõ pt᷑ dici de eius fannlia.
¶ Vltimo no· ꝙ habẽs neceſſitatẽ cõ⸗
municandi cũ exoĩcato debz mquãtũ pẽ
vitare eiꝰ ↄmũionẽ.Et no · ꝙ nõ tenet
quis vitare excõmũicatũ cũ damno eẽ
tpalium reꝝ quod ĩtellige reſpectu ob
ligationis pᷣcedentiꝰ. nam vmnttere ma
lum non debz vt euitet damnũ vt m. c ſa⸗
eris · · q me · cã · ¶ In glo · j ibi cũ pa
pa hic permittit. aduerte qꝛ ter poteſt

mtelligi duplicter.· Primo vt ſit h per⸗

miſſio iur̃.et hoc roluit hic Inno.m pᷣ.
permittimꝰ. Idẽ Hoſt · intelligẽdo ꝙ cõ
tractus fuit mitus añ exomũicationem
vel poſtea.̊ iſti ignorabãt. alia tz ipſe

ꝙ eſt pmiſſio ſi pãlis et ↄt net mdulgen

tiã et ꝙ de iur h. c. ꝓcedat patet ĩ exem
plis poſitiꝰ im eo · Et generaliter h̊ que
ri poteſt· nunquid teneat ↄtractꝰ initꝰ
cũ exomuicato· Poſti.̊ multum inſtat

Et concluſio ſua eſt.ꝙ aut cõtractus fu

it initus tꝑe exeommunicationis ⁊ ſcien
ter · ⁊ tunc ↄtractus eſt nullus ·qꝛ ex quo
ꝓ bibetur ↄmunio ergo et pctus initus

qui nõ poteſt iniri ſine vmumõe · Si er

go ꝓhibẽte iure lege huãna· õctus in

itus eſt nullus · foꝛtius prohibente lege

diuina et apoſtolica. C. de legi. lñ dubi
um.xxiiij.d. vides · Si vero ůöhens cum
exoĩcato · ignorabat eũ exomũicatum /
tunc concludit ꝙ octus tenet ad cõmo⸗

dum nõ exoicati · Sʒ m fauoꝛẽ exoĩcati

ẽ nullus Inn . H et comuiter modeꝛmoꝛes

Jr Do

tenent oppoſitũ dicente? contractum vs
lidum · et pro h iſte tex · qin loquit᷑ indi⸗

ſtincte. Itẽ octus eſt de iure gentium·
exomũicatõ vero de une poſitiuo. Item
ↄmũio nõ ꝓhibet᷑ in odiũ ↄtractꝰ.qͥ ca
ſů ꝓcedit opi . Hoſt · in odiũ ipſiꝰ exo
municati et iõ vᷣtus contrackus nõ dz im

pediri · ꝓ h̊ qꝛ ↄmũio cũ excõmũicatoñ

ꝓhibet ſimpliciter ſͦ ſbᷣ certa pena · et iõ
ſatis ẽ ꝙ pena vnnttat · et h ar · ſuffice⸗
ret tenẽdo opi · Cy · in. L nõ dubiũ. C· de
legi. de q̊ tñ per Gar · in . l ptoꝛ ff/ de no ·
opꝑ.nũci · Sed vt dixi vomũio nõ ꝓhibet
ꝓpter octum · et de hac materia vide qð
no. in. c. xeritatis · S· de dolo et contu.

¶ ¶SDed circa h̊ queritur qᷣd de ſpũalib⸗

Hoſt · tz hic ꝙ nõ põt exoommũicatus
acqrere ſibi ſpũalia nec alteri valide cõ
ferre ad h·c. ꝓpoſüit · et · poſtulaſti. S·
de ele · ex m· Jo. cal.diſputauit ꝙ colla
tio benefien facta ab excommũicato to

lerato valet rõe publici offiei ar · ĩ· ad

ꝓbandum de re iundi · et in . barbarius·
ffde offi · ptoꝝ · Cõclude ſic ꝙ à exoom
municatus erat notoꝛiꝰ et tunc nõ valet
collatio nec põt aliũ exoomũicare. nec a
lia geſta ſuſtinent᷑ rõe publici officij vt
in dicto . c ad ꝓbandũ· Aut erat tolera
tus et tunc collatõ alteri facta vel geſta

peruenientiã exoommũicati ß ius meus
dinmttẽ ñ teneoꝛ · ⁊ ꝓh tex. hic cui dicit
ꝙ ab exoommũicato p exigi ⁊ recipi qð
debeb. foꝛtiꝰ ge' poſſũ vti iurĩ meopᷣſen⸗
tia exoommũicati non obſtãte · Et circa
ſocietatẽ diſtinguit hit Hoſt · ꝙ à ſoci
etas fuit ðcta añ exoommũicationẽ aut
poſt · Primo cãu licite poſſũ vti · ar. hic·
Secũdo caſu aut ego contraxi ſocieta⸗
tem · à ſucceſſi in ius alteriꝰ pᷣmo cau nõ
debeo vti illa ſocietate.qꝛ deliqui õhen
do ſecũ · Scdo caſu ſic qꝛ ego non ſum in
culpa.a ſocietas habuit oꝛiginẽ añ ex⸗
commũicationẽę · licet ego ſucceſſerim in
ius alteriꝰ tpe exeommũicationis· Et ĩ
telligo oĩa pᷣdicta ꝙ non debeo abſtinẽ
a ſocietate qñ dãnũ mihi contingẽt · le⸗
cus ſi dãnũ ↄtĩgeret exoĩcato.qꝛ non te
neoꝛ ſibi ↄĩcare ĩ fauoꝛẽ ſuũ · ar · eoꝝ que
nõ · ĩ. c. nos ſcł oꝝ pᷣdeceſſoꝝ · xx · q. vi · ⁊
m.c.vᷣitati de dolo. ⁊ otu · tene menti.

fame.ꝑoteſt platꝰ 2 de
bet dericũ ſbiectũ ĩcoꝛrigibilẽ
ĩcarcerare· h· d· Pmo/Layci ci
tra metũ eroĩcatiõi de pᷣlatoꝝ licẽtia ca
pere pñt clericos · et ad iudici ducẽ . Et
ſecũda pars ibi layci · cã? ꝛc. ¶ No · pri

mo er tex · ibi Zuiter excedẽte · ꝙ Fui

rõe publici offieij valet pterq̊ʒ in exoom buß delictis clericus põt depom et m ar⸗
mũicatiõe qꝛ cũ ſit ext᷑ ecciam ñ pt᷑ alium . ta cuſtodia mãapari · qñ veriſimilit᷑ ti⸗
m

re Or

rer p Nere =

in eadẽ domo vel camera poſ ſũ eſſe cũ ex
commuicato . exquo ibi ſũ factis meis
nõ emm tũc dicoꝛ ſibi oommũicare ſ po

eijcere · Sz exoommũicatõ ſuſtinet · do
nec h fuerit patefactũ · xxnij. q.)-ĩ pri-
vbi glo. Si vero aliq̃ gerit rõe puati of⸗

ficij circa illa ſpũalia nõ valet · vñ electõ

facta ꝑ excommũicatũ occultũ ñ tz · vt
in · ceü dilectus · et qð notat ibi Inn · de
conſue · vñ in his q̃ nõ gerunt᷑ rõe publi⸗
lic officij nõ eſt dria inter occultũ a pub
licum pt no Inn. in · d. c. cum dilect? et

Zo · an. in. c)· de reſcrip. li · vi · qd no · An

aũt collatio õdinum ab exoommũicato
occulto facta valeat qͥ ad executionem·
dic vt no · in . p tuas · ij · de ſymo · et i · ·
fi · de eo qui reœ. oꝛdi · ab epiſopo qͥ re⸗
nũci · epůco · ¶ In glo · in · excomũica⸗

toꝝ ibi diuid ẽ ſocietatẽ · Et iĩ dẽ nn et⸗
eẽ

Hoſt · in. c nup · S · e · vbi plus dicũt ꝙ

tius vti iure meo a quo ſine damno reſi
lire nõ poſſũ · debeo tñ vitare oommuio

nem oĩo voluntariã · vt iacẽ ſecũ iĩ lect

vel prãdere in eadẽ mẽſa · nõ ob iura al.
in örium.qᷓꝗ.in fi.glo· ciſubijũt᷑· qina il
la ꝓcedũt ex ſuperhabundanti iuſticia.
Bel delicias debeo obmittere ꝓpter ſ 9

etur de fuga · ſi detruderetur in mona
ſterio. ¶ Et er hoe et ey tex · not. ꝙ vbi
ceſſat talis timoꝛ nõ debʒ clericꝰ Zui
bus delicki m carcere deputari · Ded tm̃
m monaſterium ad agendũ pnĩam vt m

.c tuẽ de peniᷣ · Carcer enĩ nõ debʒ depu⸗

tari niſi pro grauiſſimis delictis · vt . . pe
nultimo de hereticis et · .· nouimus · de
v.· ſig. Vide Inn. in . c· qualiter. ij· de ac⸗
cuſa · ¶ Becundo no · ibi canonice odem
nati ſub arta cuſtodia detinere e cle⸗
ncus pt᷑ carcerari m penam delicti · ſeu vt
agat ibi penitentiam de delicto. vnde de
iure canonico carcer deputari pt etiã ad
penam vt in · c. qʒuis de penis li · vi.
¶ ¶Tercio no · in· Glavci · ꝙ familia pote
ſtatis impune capit clericũ auẽte plati.
nã nõ videt᷑ famlia h̊ facere · ſ ipe pᷣla⸗
tus mãdans vt m tex · ¶ Quarto no · ꝙ
duo reqrunt᷑ ad h̊ vt clericꝰ licite poſſit
capi auẽte plati· Prĩo ꝙ clericꝰ ſit uli p̃
lato ſhie ctuᷣ. Scðdo ꝙ ad uülũ prelatuʒ
ſpectet coꝛrigẽ clericũ crimĩoſũ · q̃ſi ve⸗
lit dicere tex · ꝙ non ſufficit prel atum ba
re iuriſdictionẽ m ciuilibo· Ex qͥ mfer⸗

tur ꝙ rectoꝛ vmuerſitatis cum ad eum
mon pectet coꝛrigere cri nmnoſum cleri⸗.

eum nõ poteſt mipune mandare elericũ

ſcholarem capi · nec familia capiẽs tunc

eſſet excuſata · ¶ Quĩto no.ibi facẽ vide
antur ꝛẽ̃ · ꝙ mãdans nõ dicit᷑ vere facere
tz ficte et interpretatiue · et hunc tex · alle

gaui in· cn ulieres.S.e.et dic vt ibino -

¶ Vltimo no. õ capiente clericos etiã
in caſu licito · vt ſi inferũt violentiam vl
tra q̃ᷓ; expediat incidant in excõ mũicati

onem · Sed ꝓ declaratõe tex · ⸗ Feae .r
Ktat

rum q̃ro qᷣ ſũt itiprelati ad qͥs ſpe
coꝛrectõ clericoꝝ · Diat Inn· ꝙ ſunt epi
q hñt oꝛdinariã iuriſdictõʒ in clericos ·
xi · q ·)· de perſõa.⁊ ĩc· at ſi clerici ð iudi.
cũ ſimilibo Idẽ ĩ alijs pᷣlatis hñtibo iuri/

44

dickiõem hãc in elerio · vt ſũt abbate?

in monachos ſuos · pt xviñ ·qnj/abba⸗
tes · Idẽ puto ĩ alijs pᷣlatis ĩferioꝛibo hñ
tibo iuriſdcõʒz de iur̃ ſpãli pt in·c· irrefra
gabili j. exceſſus de of · oꝛdi · et in . e · di
lecki de apſet infert Inno · H qſdã tenere
qlibʒ iudex ec laycu vel ſocius clerici
nõ iudex poſſit capere clericũ crinnnoſũ
ne fugiat · nõ vt retineat ſ̊ vt pᷣſentet iu⸗
dici ſuo · ſicit dicit in defẽſoꝛe ciuitatiꝰ qͥ
capit criminoſũ quẽ ooꝛrigẽ nõ pt᷑ vt ii
dici pᷣſẽtet vt in autẽtica ð defen · ciuita ·

&nos igit᷑ hoſt. cenet õriũ dicenꝰ ꝙv

bi iu nõ eſt expᷣſſũ nõ licet inijœre ma
nus ĩ clericũ · Hanc materiã plene expli

o in. c. cũ non ab homine de en Seifl⸗

teneo ꝙ vbi iſta captura fit ad bonũ fi⸗

nem ꝙ euitat᷑ exoĩcatio·c·ſi qs ſuadente

diabolo ꝛc Oed ſi capio clericũ crimino
6

,

6 ſum ne fugiat nõ videoꝛ facẽ ſuadẽte dia
bolo · tz ſuadente deo et bono publico cũ

mant vt in texſIdẽ vt dixi in familia po
4

teſtati/ qᷓpoteſt capere inuentũ de no⸗
cte ſqꝛ cũ ſit pfũptio fraudis qꝛ qͥ male
agit odit lucem rt in · c conſuluit de offi ·

dele familia enĩ videt capere vt nnpedi⸗

are facinoꝛi peccat · vt in · c: dilecto · e · ti
li. vi Idẽ puto in capiente clericũ debito
rem ſuũ fugientẽ. ꝛ h ceſſat dolus a ſua
ſio diabolica. d h.lait ptoꝛ in ſi debi
toꝛem ff. de his q̃ i frau· cre:et vide Bar ·
in.l.ſi qͥs in ſeruitute ff de fur ibi tñ lo⸗
qui᷑ de clerio capiente clericũ tz idem

2 ——

putarem in layco rõibo p̃dictis Et vid

per Sal · in.l· ſi ᷓ per calũmiam. C· de epi ·
fercle. ¶ In glo · in viol enter ibi intel⸗
ligendum eſtde incoꝛrigibili. Dic meli⸗
us ꝙ quãtũcunq; clericus ſit ooꝛrigibili
tñ inpune capi põt de mãdato pᷣlati vt ẽ
tex · in · c· ſi clericos · e · ti. li · v Et ad vriũ
dic ꝙ loquit᷑ in verberatiõe h vero in ca

òð

publice ptilitatiẽ interſit nweenmug Puge

at delictũ cõnnttendũ et omittẽs obui

ptione et detruſione vt not. in dicto.eſi

clericos · et dixi in · c. vniuerſitatis alle · in

glo · Et attende qꝛ reperio h do. Anto · et
Pe · de ancha! tenẽ illã opi · quã dixi in di

R.
“

cto · c vniuerſita· ꝙ clericus nõ põt toꝛ
ri per laycũ eẽ de mandato pᷣlati ſiẽ nec
rerberari · et ita refert do · Anto · ſe cõſu
luiſſe licʒ õᷣriũ fuerit de facto ᷣuatũ x ita

habʒ ↄmunis obfſuantia et male· C In·

glo · in v.de mandato ibi meoꝛrigibiles
traditos curie ꝛc̃ · Nõ ex glo ꝙ qz q̃ʒ cle
ricus ſit incoꝛrigibilis mſi ſit traditꝰ ou
rie ſeculari nõ pt᷑ per ſecularẽ diſtringi ·
qð mtellige niſi peeſſerit depoſitio vt in
ccũ non ab homie.de iudi· vel niſi capia
tur inco:rigibił vt reſtituat᷑ pᷣlato ꝓprio
vt. · dictum eſt · tene menti · Abbas ·

Ontingit. ercõmũicatꝰ
eſt q ĩ cericũ eẽ volentẽ mãꝰ
in iecrit nriolẽtas ec ſi hoc fa
ciat ĩ ſatiſfactõzʒ pᷣcedẽtis ĩiurie · E ẽ cãꝰ
notabit. Cõmũis diuiſio:ſᷣa ibi nos aut
Cãꝰ ꝛc. ¶ Wo. pmo ex tex · ꝙ offendens
pt᷑ ſe ſubijcẽ iudicio offenſi ꝓ ſatiſfacci
one ꝓ h· c. qntauallis· æ.c vemiens de iuf
iut᷑ · qð eſt reſtringendum qñ ſubijcit ſe
arbitrio et iud icio alteriꝰ tanq̃ʒ arbitrio
boni viri · nõ aũt poteſt facere illum arbi
trum ſeu iudicẽ m facto ſuo·vt m.l·ꝑe;
ff de arbi et m.l vmca· C· ne qͥs in ſua
cauſa · Et no · ĩ dicko. c. qqntauallis.Et re
ſtringo etiã p̃dicta ad tex:qñ ꝙ ſatiſfa
ctione nõ ingerit᷑ vulneratio na nemo ẽ
dñs mẽbroꝝ ſuoꝝ · vt ĩ ·l. liber hõ ff ad
l.acqᷣl.et h̊ ptz m clerioo ſ̊ põt mtelligi
qñ ꝓ ſatiſfactione leuiter poſſit caſtiga
ri· alias aũt non valeret ↄſuetudo qð etiã
tenet Barx. in. l. j· Gnſq; · ff· de miur x al.·
h· c. ¶ Ocdo · no · ꝙ ad meurrendu excõ
mũicationẽ canonis. Si qͥs ſuadẽte ſuf
ficit miurioſa manꝰ abſq; violẽtia ꝓh
c nuper · S· eo · ¶ Tercio no · ꝙ vbi pui
legium eſt mdultũ principaliter in fauo
rem collegij ſeu in fauorez publicũ · licʒ
cõmuniter cõcernat fauoꝛẽ pᷣuataꝝ
ſonaꝝ non poteſt pᷣuata pſona illi pᷣui⸗
legio renunciare concoꝛ. c ſi diligenti de

fo· ope · Vecus dic vbi priuilegiũ prĩci

paliter ↄocermit fauoꝛẽ priuatauꝝ pſonaꝝ
z montiam fauoꝛẽ publicũ vt ptz ĩc · de
licti · de fo. cõpe · vbi bonꝰ tex · et in · c. c
cõtingat · ⁊ qð ibi no · de iur̃iur · ¶ OQuare⸗
to no · ꝙ pcutiens clericum etiam roſen
tem exquo non facit iocſe ſed animo vll

ciſcendi et ſeuiendi non euitat excõmum

cationẽ q clericus conſẽtire nõ pt᷑ cũ in

iuria fiat toti ollegio clericali · Ex qu-

imfert᷑ ꝙ dericus percutien eẽ ſeipſũ m⸗
cidit ĩ exoĩcationẽ· exq̃ h facit irato ani⸗
mo.ſicut ſepe faciũt illi qͥ tedio vite tel a
lia concupiſcẽtia ducti·ſeipſos interſici
unt ſeu vulnerãt qð oↄiter tenet᷑ hic per
doc · et facit tex in . c· ſi non licet · xxiij · q. v
Zita etiã de iure ciuili puniret᷑ ille qͥ ſe⸗
ipſum vulnerat vt no · m dicto. &vſq; ·
¶ Item no . ibi exoĩcetur. ꝙ cleric? ſpõ⸗
te patien pᷣbera nõ eſt exoĩcatus ipᷣo fa
cto.·ſ exoĩcandꝰ. Ded z hoc op · na cõ
municans crimĩoſo in crimine ꝓpt᷑ quod
incurrit exoeommũicationẽ ẽ exoĩcatꝰ ip
ſo facto vt in · c. nup. ð · e · Ded iſte cleri
aus ↄĩcat iſti percutienti eũ in h̊ crimine
damnato g incurrit meandẽ exoĩcatio
nem cũ ipſo · Multiplicit᷑ ſoluit᷑ ꝑ Jo·an·
Et prĩo ꝙ iſte pt᷑ excuſari rõe conſuetu
dims et ꝙ fiebat rõe ſatiſfactionis Eñ
vt vĩcaret in crimĩie. Scdo ad incurren
dam illã exoĩcationẽ ratione pꝑticipij · re
qrit᷑ ꝙ qͥs ↄĩcet exoommũicato ĩ crimĩe
ßz añ peuſſionẽ nõ ẽ adhuc percutiẽs ex
commuĩcatꝰ g ñ coommuĩcat exeommu
nicato qᷓzq̃ g maãdan vel ooopans añ
fẽm icurrat excõmũicationẽ ipſo facto.
yt in. c. muliere · ᷓ· e. H̊ non contiĩgit ra⸗
tione pticipij ̊ ligat᷑ tanqʒ prĩcipat᷑. Et
faẽ H rõ ꝓ hu q̃ dixi in· c nuꝑ · S· e· ⁊ pro
h glo.in cle · vmca · de oſã · z affi · ĩ P · mo
niales · Iſta tã ſo · pt npugnari ſᷣm eũ
et bñ.q; pꝰ pᷣmã ꝑcuſſionẽ ſi inferat᷑ ſe⸗
cũda.nã pꝰ pᷣmã incidit in exoicationẽ
8* in ſcdᷣa cõmuĩcauit exoĩcato ĩ crimĩe
¶ Et an tot exoĩcatioẽ? ĩcurrat peutiẽs
qͥt fuerũt pᷣbera. vide per Jo.an· m regu
la delictum de reg iut · li · vi · in mercut ·
vbi concludit ꝙ nõ · qꝛ habent᷑ ꝓ vno
facto · exqͥ vno nnpetu mferunt᷑ · et pro⸗
bat . c. ſi qs ſuadente · xvij · q · n . qð tñ li
mita ꝓut ipſe ibi nõt · et elegã tiſſime nõ
Bant · m.l.nunq̃ᷓ·ff · de priua · delicti · et ſi
no teneremꝰ ꝙ meurrat exoĩcatiõz ha
bito reſpectu ad omnes percuſſioẽs eo⸗
dem impetu inflicka⸗ tũc nõ diceret᷑ ite
cõmunicare exoĩcato niſi poſt factũ cõ⸗
pletum · ¶ Vltima ſo · eſt ꝙ aliud ẽ par
ticipare ceum exoiĩcato in crimine · aliud
ſbᷣmittere ſe nnſerioꝛdie alicꝰ cum poſ
ſit cogitare illũ remiſſuꝝ · cũ debeat quis
faale parcẽ ꝓſtrati · ¶ In glo.j· ibi in
iuria iſta dicit᷑ fieri eccĩe · nõ · bene glo ·

erx h enim ſentit eccleſiã poſſe agẽ actio

ne miurian pro miuria illata clerico qð
etiã expſſiꝰ tenet glo·in·c. prochianos

3. eo. qᷣ d eẽ ſequunt᷑ qᷣdã hic · vt refert

Inn. Ded refert ipᷣe alio tenere vrium
et videt plus ſibi placere vt niſi fiat miu

ria clerico in odium eceleſie ꝙ nõ poſſit

agere eccleſia actione miurianꝝ · ſicut qñ
inuuria fit libere perſone noð ᷣiuenti · nõ
emm poſſumꝰ agẽ actione iniuriaꝝ ni⸗
ſi fiat ad miuriam nrãm vt in · .· itẽ apud
labeonem· pe · ff de iniur̃.⁊ hanc opi-
tenet Bar · in . . Gvl q· ff eo · fatetur tñ

Inno .· eccleſiam poſſe agere ad ſatiſfa⸗

ctionez actionibo publicis.ſeu auẽte ca

nonis vt. ij . q.). in primis · xvij · ꝗ · nij · in

Kcſi quis contumax. et in · c qͥ̃ſ qs. Sed
Hoſt · dicit nõ curandũ deiſtis ſubtilita
tibus Inn· Datis enĩ ẽ eccĩaʒ poſſe age⸗
re.nec curandũ eſt denonnne achionis

3 de iudi dilecti. Dz dic et meli ꝙ in

veritate eẽ ẽ drĩa inter vnũ modũ agen⸗
di et alium · nã ſi pt᷑ eccleſia agereactiõe
iniuriaꝝ tunc pt᷑ agere cimiliter et lucra
ri pecuniaʒz in ſatiſfactionẽ iniurie· Se
cus autẽ vbi ageret actiõe publica puta
eriminaliter · q; tunc pena applicaret᷑ fi⸗
ſco. inſti · de iniut · in· Gin ſũma · Sz mi⸗
hi placet opi· vt eccleſia poſſit agere a⸗
ctione iniuriaꝝ·ſicut agit marituꝰ ꝓ in
iui ia illata vxoꝛi · et ꝓ ĩiuria illata filio
agit pr.nã ꝓpter nimã coniunctioneʒ
q̃ eſt inter clericũ et eccleſiã. Iniuria nõ
pt fieri clerico quominꝰ tangat eccleſiazʒ
ſiẽ ðꝛ de iniuria illata vxoꝛi vel filio · lj · ĩ
fi · et · l eum qui nocentẽ in fi ff. de iniur.

pro hꝗᷣ tex · hic in duplici looo. pmo tñ ibi

iniurioſa videt᷑ ꝛẽ · et ibi ſine iniuria cleri

cali ꝛc.· que pᷣba clłare innuũt ꝙ ĩiuria in

fert᷑ eccleſie:licet iniuriãs nõ faciat in o⸗
dium eccleſie · nã hic iſte faciebat ꝓ ſatiſ
factione iniurie et nõ in odium eecleſie ·
Xd idẽ bon tex · in · .ij · S· de pe. vbi epᷣs
agit ciuiliter ꝓ pᷣſbytero interfecto · et
medieta pene applicat᷑ eccie cui p̃fuit de
fũctus · Alia medietas applicat᷑ epᷣo ᷣm
vnam lect · Ad idẽ faẽ tex · in. c. cũ deſide
res ĩ fi · ⁊ qd ibi dixi · ð· eo · ¶ In ea · glo ·
ibi non eſt in bonis noſtris. intellige quo
ad tranſnnſſionẽ in heredẽ · qe actio in
iuriarum nõ tranſnnttit᷑ in heredẽ añ li⸗
tiſ. conteſt · pt in.l.iniuriaꝝ · all.in glo ·
q̃ſi ex ̊ velit arguere glo · ꝙ eps rennt⸗
tendo iniuriã nõ videt alienare bona ec⸗
cleſie · Sed glo.· j. tenet ↄtrariũ conclu⸗
dendo ꝙ ſol? eps nõ poſſit remittẽ acti
onem iniuriaꝝ opetentẽ eccĩe qð no · et
idẽ doe · hic et glo · xxiij.q· nij· in · c ſi is q
et eadẽ cã · q.v ·in.c exoom municatorũ ·
¶ In õriũ tñ fac qð nõt · vrede · conſilio
ix.vbi dicit ſolum epᷣm poſſe repudiare
legatum vel hereditatem delatam eccle
ſie ſine alia ſolenmtate.q; non dicit᷑ ex h
alienare ſed nõ acquirere ꝓh · łEHmagis

in. Gſi füdus ·ff de re . eoy et glo . xvi · q.

pi · in · GC fi · Ded volẽs cõ coꝛdare h̊ dicka

poſſʒ dicẽ ꝙ aliud ĩ repudiatiõe legati
ſeu hereditatis. qꝛ illa poſſet obeſſe ꝓp
ter Suamĩa ãnexa ·et iõ h poſſit epᷣs ſo
lus ꝓpter adniniſtratione quã hetar ·
iſti de auẽ · tu · in. Ctutoꝛ. Xliud ĩ remiſ

ſione actõis iniurie. q; rennttendo ĩcõ⸗

tinenti facit cõdictionẽ eccĩe deterioꝛez

ar · in. c ſi is qͥxxiiij·q: niij. ¶ In glo.ĩ .

oꝛ dinati ibi ſi ſit clericꝰ cõugatꝰ. Cõclu
de ſie totã glo . ꝙ clericꝰ nõ cõiugatꝰ in

quocũq; oꝛdine cõſtitutꝰ gaudet h pri

uilegio canonis. Si qͥs ſuadente dũmõ

non imſſceat ſe enoꝛmitatibo· vel ſit pri

uatus priuile gio clericali ꝓpter trinã mo

mitionem vt ĩ.c cũ nõ ab hoĩe. et.c.in au

dientia · eo · ꝓ h. c ſi qs ſuadẽte. preal·

et. c. j. S.· e · Oi vo eſt cõ iugatꝰ· et tc aut

incedit in hĩtu a tonſura et gaudet hoe
Puilegio ats ſecꝰ pt ẽ expᷣſſũ hodie in.c.

vnico de cle. cõiug · li. vi · H rey miſi ſit bi

gamus· q; ille ĩ nullo gaudet priuilegio

eccĩaſtico vt in c vrnico de biga. li. vi.

Di vo clericus ẽ depoſitꝰ et tuc aut ẽ de

gradatus actualiter et pdit h̊ priuilegiũ

et omne aliud eccĩaſticũ vt in.c. degrada

to de pems li vi. in fi. et q ibi nõt. Aut

eſt depoſitus pᷣbaliter.a ſi eſt incoꝛrigi
bilis pdit omne priuilegiũ vt in.c cũnõ
ab hoĩe · de udi. Sj vero eſt oꝛrigibit

ZSaudet hoc priuilegio. ar · in. c. degra⸗

datio in fi.· de pe · li . vi.· q; ꝑ degdationẽ

actualẽ exui᷑ omni prinleio ergo pri

us nõ pdidit. Xut clericus è hereticuꝰ a

Per dit omẽ piulegiũ · h tz Inno · i . cſi ve⸗
re. S.· eo. ꝓ h q hereticꝰ pdit omẽ pui⸗

legium vt in c.exoĩcamꝰ.s. de hereticis
RKut eſt exoĩcatus et ↄmũiter tenetur ꝙ

Zaudet h puilegio qð eẽ roluit Inno· m

dicko . cſi vere .· et glo · xxi. q· ü. ĩ. cſi qs
deiceps . 2 xxiij.q v. exoĩcatoꝝ· et ꝑ Jo.

an · m regula delictu.li.vi.m mercur· nã
6 prnuilegiũ cõpetit nõ fauoꝛe Prio / h
oꝛdinis clericalis hoc ꝓbatur aperte ĩ ·c·

1· et. c:de momialibo .S eo . vbi ſi duo cle

rici vel momales pcutiũt ſe admuicẽ ĩ⸗

cidũt in exoĩcationẽ · et tñ pcuti ens ſecũ

do peuſſit exoĩcatũ.qꝛ ule pᷣmo vᷣberaue

rat,. et mibil omiꝰ meidit in exoĩcatiõeʒ ·

ꝙ mieckione manuũ m clericũ
tenet ꝓ abſolutione ire ad ſe

NEarnan de eroĩcat?

dem aplicam. Ded ſi ex h dñs qᷣ nõ fuit
m culpa gue damnũ patiat᷑· xeł ſeruus h
fecit in eiꝰ fraudẽ abſolui pt᷑ ab epo ſi le⸗
ſio nõ fuit enoꝛmis· h· d · Cõis diuiſio·

*

ð

ſedva ibi quo circa Cãꝗꝰ ꝛc. ¶ No· pᷣmõ ex
tex. ꝙ etiã ſui ſũt capaces exoĩcatonis
et ꝙ quãtũcunq; eoꝝ velle dependeat a

polũtate dñi nihil omĩ? rõe peccati poſ

ſunt diſtringi ꝑ ecciam.et mtellige hoc

in pᷣuis chriſtianis.nã ſi eſſent infideles

nõ eſſent capaces exoĩcationis · vt mm. c.
gaudemꝰ de diuoꝛ · Sʒ tẽ atr opellũt ele

ricis ſatiſfacẽ vt m.c.poſtulaſti ð iude

Et ex h et tex · nõ. ꝙ ſicut liberi layti ſoꝛ⸗

tiunt forũ eccĩe rõe delicti eccĩaſtici·ita
et ui · Itẽ nõ ꝙ vbi miuria illata ꝑ ſuũ
ẽ enoꝛmis nullo caſu poteſt abſolui ab
inferioꝛia papa ꝓ mediocri ergo miu⸗

ria põt ſᷣuus abſolui ab epᷣo in caſibus h

expᷣſſis. ¶ No. ibi plus ſit deo q̃ʒ homĩe

deferendũ:c. ar. ꝙ uus nõ tenet obe⸗

dire dño õ pᷣcepta eccĩe ſeu der· et ꝙ ma
gis debz obedne canõiboĩ ocernentibus

peccatũ q;ʒ ip̃i dno. ꝓ hoc. xi · q· in ·/ Juli
anus et · . ſi dĩñs. ¶ Vltimo põt colligi

ꝓ qñ ꝗpter aliquã cãm excuſat quis ab
itineratione ad papã·tũc mferioꝛ abſol⸗
uens debʒ m recõpenſationẽ laboꝛis quẽ
ſubijſſet m itinere aliã ſatiſfactiõz miũ⸗
gere · ¶ In glo · i v. in vtrolibʒ ibi tz nõ

credo · et vmiutet tenetur qꝛ ex õria opi ·
mimis detraheret canoni.ſi qͥs ſuaden⸗
te · nam et ſih caſu priuetur mulier viro

ſuo ſine culpa ſua.nõ tñ ſine cã vt lit· nõ
oteſt· quomã · in. ¶ſin autem· Abbay

Acris. eroĩcatꝰ Ppter pti
cipationẽ cũ exoĩcato.licʒ eũ
ſtea nupugnet er h ſolo ꝓ

P
abſoluto nõ eſt habendas.h·d. Caſ ꝰ ꝛc

¶ Nota pᷣmo ex tex· ꝙ qñq; quis exoĩ⸗
catur cũ oĩbo fautoꝛibus et ꝑticipibo ſu
is. ¶ Ded an hec foꝛma indiſticte poſ
ſit hodie ſeruari· dic vt in· cſtatuimus.
eo.ti.li· vi · et vide ꝙ dixi m. c. qð m du
bijs · S.· eo · ¶ Oc do no · ꝙ exoĩcatus lici

te pugnat m bello iuſto · ¶ Tercio nota
ibi de mandato eccleſie ꝛc · ꝙ eccleſia po

teſt mdicære bellũ et pugnã õ exomũica
tos etinobedientes. facit · xxij · q · vin ·
in.cigit᷑ ⁊. comm timoꝛe · ¶ Quarto nõ

— — — „- „

Pzꝙ decedẽte in exoĩcatione nõ ſũt rcipi

ende oblationes nec orandũ eſt · de quo

pide qð dixi in.c.a nobᷣ.· eo. ¶ Sz opp·

53 lF' am · exquo emm iſte expugnabat il⸗

los exomũicatos ſatis apparebat de otri

tione iſtiꝰ. maxĩe cũ hoc fecerit de man⸗
dato ecice. ergo nõ optet ꝙ oſtet ð ↄtri

one pꝑ alia ſigna · cuꝰ Srium inuit tex.in

fi · So · poſſibile eſt ꝙ ex aliqua cauſaĩ
trinſeca. a nõ ꝓpter otnitionem ilios ex
pusnabat · ideo cpoꝛtet ꝙ aliter cõſtet

de contritione · Ivbbaß.
Icut nobis.excõtcato

q̃ diẽ ſe abſolutũ nõ credit᷑ ·
ꝓbet · h. d.· vel ſic · Semel exoĩ
catus debʒ vitari ſꝑ vt exoĩcatꝰ. miſi le⸗
gitime ꝓbet ſe fuſſe abſolutũ· In pᷣma
poni deciſa conſultatõ· In ßa rñſio· ibi

frimtati· cãꝰ ꝛc · ¶ o. pᷣmo ex tex · ꝙ ſe

mel exaicatus ſp pᷣſumit᷑ exoĩcatus niſi
de abſo lutione doceat ·˖ ad H̊ regula. De
mel malꝰ. de re · iut᷑ . in · vyj · et qᷣd wi no ·
bonus tex · in . .· propoſuit de cle.ex· mi ·
¶ S no. ꝙ abſolutio ab exaicatione ẽ
probãda pꝑ teſtes · vel alio mõ legitĩo· a
1õ obtinẽs abſolutionẽ ſit cautꝰ vt in fu
tuꝝ poſſit probare abſolutõʒ · ⁊ vide qð
dixi in. d. c. ꝓpoſuit · ¶ Vltimo no · ꝙ ad
officiũ ep̃i ptinet exoĩcatũ facere vitari.
¶ Sz q̃ro qs ẽ iſte cui papa in h̊ cõmit
tet vicee ſuas · doc · dicũt poſſe tex · intel⸗
ligi ĩ penitẽcionario papꝑe. Et ex hoc nõ
ab· ꝙ lr̃e pniarij faciunt fidẽ in ꝑtinenti⸗
bus ad officiũ ſuum q; d tene meti. ¶ In

glo . j · in fi· glo · apte non rũdz ad örium

ſß dic ꝙ loquit᷑ in foꝛo anie vbi creditur
confiteti · qꝛ ibi nõ tractat᷑ niſi de pᷣiudi⸗
cio ſuo vt in.cſigmficaſti.et qͥd ibi no ·
de hom. Sʒz ſecus in foꝛo iudiciali. vbi
tractat᷑ de preiu dicio alioꝝ · ¶ In glo·
fi ibi nobiliſſimus · vbi credit᷑ cardĩali
et alij hone ſtiſſime perſõe aſſerẽti ſe le⸗
gatũ ·ſ glo.h̊ rñdzʒ ꝙ ibi nulli fiebat pre
nudiciũ · ¶ Et ex hac ſo.no · ſingulanit᷑ ꝙ
nõ credit cardinali aſſerẽti aliqᷣd in pre
iudiciũ a lteriꝰ. Et iõ ſi cardmalis dicat
papam ſibi ↄmiſiſſe aliqd oꝛaculo viue
tocis tendẽs ĩ pᷣiudiciũ alteriꝰ nõ crede
retur ſibi niſi alit ꝓbaret · de qᷓ vide quod
no· in · cꝙ ſup his de fi · inſtru · tene men
ti iſt ã glo · q̃ notabilit limitat illud.c.no
biliſſimus · et fac · · vnica · C· de man. prĩ
ci · tene menti ·

Er tuas. Ci exoicatꝰ ab e⸗
piſtopo ad metropolitanũ ap
pellat ab eo abſolui pt· Met ropolitanꝰ
tñ volẽs ſuo ſuffraganeo deferri · pot il⸗
lum ſibi remittẽ abſoluẽdũ · et tenet᷑ eẽ
remittè qñ ꝓgt᷑ mamjfeſtũ exceſſũ fuit ex
commũicatꝰ· et añ abſolut· nõ audit vo
lens probare ſe iniuſte exoommũicatum
Secꝰ ſi probare vult ſnĩaʒ eẽ nullã · h.d.
yfq; ad fi · Diuidit᷑ nã in pma ꝑte ponit
falſa opi: In ſedᷣa allegatio pro archiepo
In feia allegat᷑ ð ipᷣm In qꝛta ſoluit di⸗
ſtinguẽdo. ſecuda ibi ven· tercia ibi ĩ ſar
dineſi.ꝗꝛta ibi nos· cãꝰ ꝛcẽ̃· No · pmo ex

mam eroommũicati onẽ non ſuſpendat

tex · ꝙ licet appellatio ab excõmũicanoẽ

vt hic et m.c. paſtoꝛalis· ẽ · de ap · cãm tñ
defert ad ſupioꝛẽ. appellatio g principa

liter operat duo effectꝰ· Vnũ ſnie ſu⸗

ſpenſiuũ · Aliũ iuriſdictõis deuolutiuũ
nã ſuſpẽdit regularit᷑ effém ſnĩe vt in·c.
veniẽtes.ð uriut᷑ · z iuriſdctõʒ defert ſu
perioꝛi · ̊ cũ apellat ab exoĩcatiõe non

opat᷑ niſi ſ̃m effẽm· q; iuriſdictõ defer⸗

tur ſupioꝛi pᷣmũ nõ operat᷑ per ea que
plene nõ · i.d. c paſtoꝛalis de appel · Ex
quo infert᷑ ꝙ ab exoĩcatiõe appellari pt᷑
licet opi · falſa poſita m principio ·c hr̃et
Srium. ¶ Z“ no· duasregulas ad q́s qͥ
tidie allegat᷑ iſte tex. Prima regula ꝙ
dicẽs exoommũicationẽ eẽ nullã audit᷑.
licœt ñ petat abſolutionẽ pure vel ad cau
telam · ¶ Scda regula ꝙ dicẽs exoĩca⸗

tionem mniuſtã nõ audit᷑. volẽs ꝓbare

eꝰ miuſticiã · miſi añ oĩa petat abſolutio
nẽ · St h qꝛ cũ exoĩcatio miuſta liget · ſal
tem q ad eccĩaz militantẽ.a ſic omĩ cãu
eſt impendẽda abſolutio fruſtra expe⸗
ckaret᷑ euẽtus cauſe cꝰ nulliꝰ eſſet effe⸗
ctus vt in. c cũ contingat · de offi · deleg ·
ß qñ ꝓponit᷑ nulla tũc effectꝰ ẽ maxĩꝰ.
q; ſi ꝓbatur nulla nõ ẽ neceſſaria abſo⸗
lutio.Et ex pᷣdictis infert᷑ ꝙ nõ ſoluʒ im
duobo caſibo hic expᷣſſis audit᷑ volens

ꝓYbare ſniam nullã.nõ petita aliq̃ abio

lutione · ſ etiã im omnibo caſibo vbi alle⸗
gatur nullitas · vñ iſti duo caſus ponun
tur hic gr̃a exẽpli:non gꝗ reſtringũt re⸗
gulam et eꝰ rationẽ · ad h. c.j. et quod ibi
no · S · ne cle · vel mo. et qͥ d no/per glo·
in.l.j.C.de condi.inde · nã eadẽ ẽ rõ ma⸗
lijs caſibo vbi allegat nullitas.et h ſen
ſerunt doc · hic et clariꝰ in . c· ſolet · e · ti · li ·
vi. m nouelia · ¶ Tercio no · ꝙ exvĩcatus
videt contẽnere exoĩcationẽ nõ ꝑetẽdo
abſolutionẽ q̃ʒtũcunq; ꝓponat eã imniu:
ſtam · ad idẽ · c fi · de pemis et ᷣd ibi dixi.
et no · bñ tex · qꝛ quotidie allegat᷑ ꝙ cõ⸗

temnẽs exoĩcationẽ iniuſtã ligat᷑ tẽ ex

ſuo ↄtemptu.x intellige ꝙ ligat᷑ quo ad
deũ · qꝛ contẽnit claues eccleſie nã ꝑ pri
us erat ligatus quo ad hoĩes.xi · q. in ·
c.j·et ĩõ exↄĩcatus q̃ʒtũcunq; iniuſte de
bet petẽ qᷓcito pt᷑ abſolutionem · et liti
gare poſtmodũ ſuper iniuſticia · Et ſi di
ceres exquo per prius obtinet abſolutio
nẽ ad qd ãplius diſputat᷑ de eiꝰ iuſticia
vel ĩiuſticia. die vt diẽ glo · fi · ĩ. ec cũ otin
gat de ofti. dele · ¶ OQuarto no. ꝙ archi

epus poteſt abſoluere exoommunicatũ
a ſuffraganeo ſuo · nec tenetur illum re⸗

imttere ad ſuffraganeum excommuĩca
toꝛem. miſi velit ſibi deferre · et hoc miſi

excommmunicatio ſit euidẽter iuſta.quia
tunc tenetur neceſſario illum remittere·
¶ OVed contra pꝛedicta et otra tex. op-
nã iudex apellationis non ht iuriſdicti⸗
onem ĩ pncipali. niſi poſt iuſtiſicationẽ

appellatioĩs vt ĩ c vt debit?. S. de ap · g

archiep̃us nonpt᷑ p pꝛius abſoluere cũ
eius iuriſdictio no ſit adhuc füdata ſup
Pꝛincipali · So.quidaʒ intelligũt ꝙ an⸗
qᷓ;ᷓ archiepũs abſoluat debʒ pᷣus pmitté
cauſe cognitiõeʒ ſupꝑ iuſticia et veritate
appellatioĩs. Sz certe tex · iſte videt inu⸗
ere oñriũ cum dicat añ litis ĩgreſſũ ac.
XAln aliter dicebant · Jo. an. remit tit ad
nõ · in. c. xvenerabilibo. eo · ti. li. vj · ſi up gl.
pe· et ibi videt᷑ velle hãc otentionẽ hodie
eſſe ſopitam ꝑ illud.cꝶ clare non ſoluit
et ideo die meſius ponẽdo tria mẽbra ꝙ
aut oſtat excõicationẽ eſſe notoꝛie miu⸗
ſtam et tũc fundata eſt iuriſdictio archi
epᷣi · vnde ante oĩa debʒ abſoluere · nec de⸗
bet remittere etiaz ex vrbamtate · qꝛ tůr
faceret iniuriam excĩcato ar · m. c· acce⸗
pta.de ap· Aut conſtat excĩcationeʒ eſſe
iuſtam · et tune nõ debz abſoluere · ſed de
bet oĩno remittere· qꝛ apellatio notoꝛie
miuſta non deuoluit cauſã. Aut eſt du⸗
bium de iuſticia vel muiſticia.⁊ tũc ſiue
abſolutio petat᷑ pure · ſiue ad cautelam
debz pꝛius archiep̃ᷣus ad quẽ appellauit
examĩare ſaltem ſũmarie ſi appellatũ fuit
ex legi tima cauſa · et anteq́ʒ ↄſtet ſibi de
veritate cauſe poterit hũc abſoluere re⸗
cœpta cautione. nam ĩ hoc dubio fũdata
eſt eius muriſdictio ſuꝑ appellatiõe.abſo
lutio aũt reĩt acœſſoꝛie.qꝛ nõ debʒ rema
nere ligatus exq̃ͥ oĩno abſoluẽdus ẽ.a h
caſu ꝓcedit iſte tex · hic. DHęc vidẽt ꝓba
ri in dicto.c. venerabilibo· ĩ Cſane · x du⸗
obus · Eſe · et fi. illius. c et vide ibi glo.
E de hoc ali quid ꝗ.ſuꝑ glo. Sed coñ
anc litteraʒ vidẽt multa iura militare
que dicunt excoĩcatuʒ poſſe appellare et
appellatiõʒ ꝓſeqᷣ qᷓntũcunq; iacæat ĩ ex
cõicatione q; ille qᷓ apellat·ſe defẽdit ad
uerſus ſtimutũ ſnie que tñſiret ĩ rẽ iudi⸗
ctam niſi appellaret. ſ reus qntũcunq;
erooĩſcat ?audiẽdus eſt in defenſione ſua
ge ·ꝛc· hec ꝓbant ĩ.c intellexnmnꝰde iudi.
et. c. dilecti.et.c.dilectio et · ſigmificau?
rũt · et. c·fi · de exep. cum multis ſilibus
Sol. bꝛeuiter cõclude. Paut ꝗs appellat
ab excoĩcatione quã dic miuſłã · a ſie li⸗
tigiũ eſt ſuꝑ iuſticia rel miuſt icia excõ⸗
muiĩcatioms. et ht᷑ locũ iſte tex· q erquo
fatet ſe ligatũ lʒ miuſte. debʒ añ oĩa Pe⸗
tere abſolutiõz pꝛeſtita caunone cũ nul
lus ſit effectꝰhuiꝰ dilatioĩs · Ouandoq;

quis excoĩcatꝰ appellat ſup alio artioilo
et tũc cum nõ fatet ſe excõicatũ nõ E ne⸗
ceſſe ꝙ petat abſolutionẽ · immoſi oppo
neret ſibi de exoĩcatõe pot replicare ꝙ
de h nõ eſt diſputãdũ · qꝛ tenet locũ rei.

naʒz alio tpe poterit diſputari ſup nullita

te vt miuſticia · tũc nõ impugnat excõi
catio. ¶ In glo.j.m fi.dic melius ꝙ aut
exrcĩcatio fuit lata ꝑ epiſcopũ ad inſtã⸗
tiam alterius ſbᷣditi et nõ pt᷑ archiep̃ ſe
impedire miſi cã deferatur ad eũ p appel⸗
lationem q; non eſt iuder ſvᷣditoꝝ epi⸗

ſcopi niſi ꝑ appella tiõz vt m.c paſtoꝛalis

de offi · oꝛ · Aut epũs excoĩcauit ex offiꝰ
ſuo · et tũc pt᷑ archiepũs ſe impedire ita
diſtmgunt tex · m. c. venerabilibo eo · ti.
li. vj · ĩ Pn. dic vt ibi plem habet · ¶ In
glo.n.ĩ fi.dic gꝰ ꝙ qualitercunq; alle⸗
gatio poſita ĩ pn.mtelligat᷑ falſitatẽ con
tinet · naʒ ſi ĩtelligit᷑illa opimio· ꝙ excõi
eatus nõ pꝑt᷑ apellare.q; ab cccĩa ſepa⸗
tus h falſũ eſt qꝛ appellãdo tenet locum
rei vt. · dixi. et reo qᷓ;tũcunq; crimĩoſo
exoĩcato nõ denegatur copia defenſioĩs
vt m.c cum ĩter de except · Aut inteltigit
illa opi. ꝙ nõ poterit apellare· qꝛ appel⸗
latio nõ ſuſpendit excoicati onẽ et etiazʒ
eſt falſa · q; licet nõ operet᷑ hoc caſu ef⸗
fectũ ſuſpenſiuũ · pt᷑ tamen opari effectũ
deuolutiuum vt het ĩ d. c venerabilibuß.
¶ In glo · ij. ĩ rer. ſardmẽſi . ibi vbiĩ du⸗
obus caſibus · dic melius vt · j. dixi.
iſti duo caſus ponũt᷑ gr̃a exempli · vñ idẽ
eſt vbicunq; ercĩcatio dicit᷑ nulla vt au
diatur etiã nõ petens pꝛius abſolutio⸗
nem.q; abſolutio non eſt neœſſaria vbi
excõicatio eſt nulla.ad h.c. ad diſſoluẽ⸗

dü de deſpõ jmpub. 2.l. decẽ ff. de ͥ. ob.

puatio em̃ pᷣſupponit habitũ pt ibi a ſic
abſolutio pꝛeſupponit vinoulum vt in · c·
renerabilem · de elect · Et mn fi. glo. pi⸗
de ſimilem glo · m · cſi epiſcopus foꝛte.xj
q· ij · et diſtmgue latius qᷓʒ hic yt ibi nõ·
ꝙ aut ab epiſcopo fuit appellatũ ad archi
epiſcopũ · aut nõ · Pꝛĩo caſu aut euidẽter
oſtat apellationem eſſe nullã.a debʒ ne
eeſſario fieri remiſſio vt hic ĩ fi. tex · et in
dicto ·c venerabilibo. Kut conſtat appel⸗
lationem eſſe iuſtam · et tũc non debz fi⸗
eri remiſſio etiaʒ ex vrbanitate.qꝛ fieret
miuria excoĩcato· vt m dicto.c venera⸗

bilibus. ĩ Cſane. et ſequen· Aut dubita⸗

tur de iuſticia rel miuſticia et tũc añ ab⸗
ſolutionem ſiue petat ad cautelã ſiue ñ
debet conſtare de legitinntate apellati⸗
oms apparenter et ſummarie · et tunc eſt
in optione ſua· an velit remittere an ab⸗
ſoluere · et ita intelligitur iſte tex. a ſatis

pꝛobat᷑ ĩ dicto·c venerabiliba · ¶ Ocdo
mẽbro qñ nõ fuit appellatũ · Aut excõica
tio fuit lata ad mſtantiam alterius ſubdi
ti et tunc nõ pt᷑ archiepũs ſe intromittere
exquo nõ fuit apellatum vt dicto · c. ve⸗
nerabilibo ĩ pꝛin. Aut fuit lata excoĩca⸗
tio ex officio epiſcopi · et tũc habet locum
diſt metio gio.¶ In glo · ĩ ver · intolera⸗
