q; de officiooꝛdi ·libꝛo ſexto · nam talia iu
ramenta ſunt illicita et contra bonos mo⸗
res ergo non obligatoꝛia vt m regula non
eſt obligatoꝛium de regu · mr. li · vj · vide
quod legitur et notatur m·c.mtimauit.Sẽ·
de teſti · ¶ In glo.m rer. copiamibi teſti
um nonmnna pondera g. ſentit enim aperte
ꝙ etiam pꝛelatis regularibus inquiſitis
exhibenda ſunt nedum dicka teſtium ſed
pſorum nomina hoc ſentit · quia in littera
non fit mentio de nominibus ſed tantum ·

de ipſorum dictis quia exhibere nonnna
conſiſtit m ſubtilitate iuris que non ob⸗
ſeruatur contra regulares ſed certe hoc vl
timum dictum Hoſtieñ. eſt contratextũ
in.·c.qualiter·¶. debet ſupꝛa eo · vbi dicitur
per ſuppꝛeſſionem nominum ipſorum
pꝛebetur audacia infamandi quia audaci⸗
us proſiliunt ad mfamandum cum ſciunt
ipſorum nomma ſuppꝛimenda ergo non
conſiſtit tantum in ſubtilitate ſed in inda⸗
gatione veritatis que in dagatio non eſt o⸗
mitteda etiã ↄtra pꝛelatum regularem vt
nota · in pꝛealle.c.qualiter vnde mihi pla⸗
cet dictum gloſe · Ad textum poteſt reſpõ
deri ꝙ tacite mcludit ipſorum nomma cuz
in depoſitiomibus dicatur talis iuratus
ſic et ſic dixit fateoꝛ tamen ꝙ ex cauſa poſ⸗
ſent ſuꝑrimi etiam nomma ad hoc textus
notatur m.c.fi · de hereti.libro vj·et quod
nota · Imocencius in.c.quoniam frequen
ter m pꝛin · pt lite non conteſta. et ipſe eti⸗
am dicit m caſu huius.c.hoc eſſe arbitrari⸗
um . Et aduerte qina doct. hic videntur ſen
tire aliam ſpecialitatem in regularibus vt
contra eos poſſit fieri mqunſitio etiam ſine
infamia allegant.c.m ſinguhs cum ſequen
ti de ſtatu regul. Sed hoc dictum non pu
to verum. quia illa iura hoc non probant
loquuntur enim m imquiſitione generali in
qua ſi reperitur abbas oulpabilis remoue
tur ab adm miſtratione et idem eſt in ſecu
laribus et m.c pꝛecedenti et in · c..· de off ½·
oꝛdma · et qð plene notat Bartolus in.lij.
Eſi publico · ff. de adult · et pliene tetigi m
Kc:qualiter et quando ſupꝛa eo · Sed mqui
ſitio ſpecialis ad penam non poteſt fieri cõ
tra pꝛelatum ſecularem ſine imfamia pro
h adduco · c.q̃lit᷑ pall · vbi õð omnem pᷣlatuʒ
et ſubditum expoſcit ifamiam precedere
vt poſſit fieri mquiſitio et poſtea ibi fit mẽ
tio de regularibus et facit · c. licet Hely. de
ſymo .· vbitex · fac mẽtiõʒ ð ĩfamia õ regitẽ
¶ Extra gloſam oppomitur contra textuz
et videtur ꝙ iſti monachi non potuerunt
petere reſtitutionem· quia nihil propꝛie⸗
tatis habent nec poſſeſſionem nomme pꝛo
pꝛio · xij · queſtione ·. j · nolo et . c. non dicatis
et hic in fine littere et ad ꝑpetendum reſti⸗
tutionem opus eſt probare poſſeſſonem
et ſpoliationem vt in.c.onſultatiombus =
ð officio dele · Solutio dicit Innocenciꝰ ꝙ
iſti fuert auditi ex gratia x per viã prouiſi
oms hoſti · dicit ꝙ immo per viaz iuris ſal
tem ex vi denunciatioms. ¶ Circa hoc pi

ſumus amimaduertere de quo facta fuerit

ſpoliatio· nam ſi facta fuit de monaſteri⸗
ot quia fuerunt expulſi de monaſterio

nn
ob/
Cerhoey
ontntert⸗
vbiden
ummſenn
Nuanden
naum ſeutt
laerom
ſdnm
nononeſt 9
eSulann
demign
wteſtn
mnomman
lis iuanes
rcanſa
dboctera
pj etqol
amfüeten
etipſeen⸗
Fearbitrn
videnturſe
gulanbusrt
bettamſie
aum ſequen
tumnonpl
nprobant
generalim
wmoule
eſtin ſecu
)doſh⸗
usm.
netetigin
Dedmazu
teſtfienc⸗
famiapro
ſem plang
nprecden
talbifitmi
rtſely.
niaö negii
ontrater
npotermt
Pilpfopne
nommeyd⸗
nondicnc⸗
cun reſ⸗
bſſeſonen
ationblet
nocena,
yñ pwui
3 uns
aborß
ckafun
vnaſten
naſten⸗

tunc ſatis poteſt procedere opi · Hoſt. q

per ingreſſum monaſterij acquirit ingreſ

ſus ius in ipſo monaſterio vt ibi deſerui⸗

at et alimentetur ar ˖ m.c. fi · de rog · et qð

no. in · c poꝛrectum eo · ti. vnde ſicut cle⸗
ricus ſeculari expulſus a benefido ſuo nel
a iure pᷣſentandi rocem in electione po
teſt petere reſtitutionem licet non habe⸗

at dominium illorum iurium ita et reli⸗

gioſus poteſt recte petere ſe reſtitui ad
monaſterium vnde iniuſte fuit abiectus
ſalt em imploꝛando officium ſuperioꝛis
Poteſt et ſecundo mtelligi ꝙ iſti fuerunt

1 poliati pꝛioꝛatibus quos poſſidebant et

tunc dicit Imocen · ꝙ iſti non debent au
diri petentes reſtitutionem ar · mc:cum
ad monaſterium· & tales de ſtatu regu.
quia propꝛio nomine non poſſident nec

monaſterium dicitur ſpoliatum aim
1

ſideat Hoſti · et Gof · hic contra pote
ci ꝙ per viam oꝛdmariam non audiun⸗
tur aum ſint remouibiles de pꝛioratibus
ad nutum ſuperioꝛis ſed per viam denũ
aationis et imploꝛationis officñj ſuperio
ris deberent audiri:quia videtur abbas
malicioſe eos ſpoliaſſe vt poſſet proſecu

tio negocij pꝛincipalis aliquantulum im

pediri et facit quod no.Jmocen.in·c.in⸗
ſinuante · S. ne cle · vel mo.et Joan.an · in
c.cum ſingula · de pꝛeben. li · vj · m nouella
er idem poteſt dici m ſpoliatione aliaruʒ
rerum neœſſariarũ vt reſtum librorum
et ſimilium de quo pvide quod legitur et
notatur in c. cum dilecta · S· de Nptis.

Relatoꝛum. cõtra 3
latum infamatuʒ de dilapida
tione inquiritur de veritate
et mterim mterdicitur ſibi omne genus

alienandi . Vel poteſt iuxta litteram ali

ter ſummari et ſic Contra pꝛelatum denũ
ciatum de dilapidatione fit commiſſio ſu
per veritate inqiurenda et pendente ne⸗
gocio debet ſibi mterdici poteſtas alie⸗

nandi · Diuiditur nam in prima ponitur
epiſcopi denunciatio · In ſecunda ipſius

coommiſſio ibi diſcretiomi que duo facit
pꝛimo mandat mquiſitionem fieri et re
mitti · ecundo inquiſitionis terminum
aſſignari et alienationem interdici ibi ei
dem Caſus · ꝛc̃ · ¶ Nota pꝛnmo ex tex. ꝙ

lieet dicta paucoruʒ non mfamẽt vt in. c.
muiſitionis m fine.S.eo.tamen ad di
cctum paucorum denunciantium commnt

titur inquiſitio et tenuit Hoſ.hic ꝙ pꝛi⸗
mo debent ibi mquirere de mfanna Jo.
an· hic oontra. per tex.qui dicit inquira

tis veritatemꝛc̃· ſed pꝛimũ dictum mihi

plus placet· quia ex quo papa hie non
expꝛeſſit ꝙ iſtum haberet pro mnfamato
commiſſa ſimpliciter inquiſitione verita
tis videtur tanq̃ʒ pꝛeambulum et antece⸗
dens commiſſum negocium ſuper mfaĩa
quia non eſt reriſimile ꝙ m ſimplici com
miſſione papa roluerit violare regulas
iuris pro hoc videtur tex · cũ ibi no · in . c·
cum opoꝛteat.S.eo · ¶ Secundo nota ꝙ
non ſolum rerum quis eſt prodigus ſed
etiã quandoq; fame ſue et dicitur prodi
gus fame ſue quando quis non curat de
mfamia turpiter viuendo et talis negli⸗
gens famam ſuã crudelis eſt vt dicit tex
xij · q·j · nolo ſic quandoq; quis dicitur m

imicus ſuiipſius vt quando agit contra

propꝛiam vtilitatem et honeſtatem vt in
c et qui emendat · xly · diſti · ¶ Nota vl
timo ex fi. littere ar · quia verbum vendẽ
di non concernit alias ſpecies alie natio⸗
nis ſed tantum illam ſpeciẽ alienatioms
in qua interuenit pꝛecium· In contrariuʒ
facit tex · m.l·’ſtatu liberi. & quintus ff de
ſtatu libe · et facit tex · in· illicitas m pꝛĩ.
ff de offi · pꝛeſi · vbi verbum venditio ſeu
emptio compꝛehendit omnem ſpeciem
alienatioms · Sed conclude ꝙ vbi nõ fit

commemoꝛatio pꝛecij rverbũ venditio oom

pꝛehendit omnem alienationem vt in iu

ribus pꝛealle.ſed vbi fit ommemoꝛatio
pꝛecij vtputa quia dicitur non vendidit
pro exiguo pꝛecio· vel ſimilia verba appo
nuntur tunc verbum venditio non coompᷣ⸗

hendit alias ſpecies alienatioms · Ad hoc

adduco tex · m.l.nj · C· de pꝛedi · curi. ſine

decre · non alie · li · x · et vide quod nõ · Bar ·

m . l. diul .· . dele · j · et Cy · in · lij · C· de vſu

capi · pro emp. ¶ In glo.fi · in fi · de modo
procedendi contra pꝛelatum ſuper dila⸗
pidationis negocio plene no · m. c· vene

rabili de offi. dele · et per archi · m · c· vul⸗

turane · xij · q· nj. et ego pleniſſime tango
m dicto ·c. venerabili. vbi tractatur an ⸗
quando poſſit fieri interdictio alienatio
nis et quando debz dari coadiutoꝛ · ¶ Sz
circa iſtum tex · quero nunquid omms ali
enatio erit iſti pꝛelato interdicta Im
hic dicit ꝙ poterit alienare res que ſer⸗
uando ſeruari non poſſunt facit · C· de ad

mimi · tuto · l qui tutoꝛes Doſtiẽ.contra
per iſtum tex· qui generaliter prohibet

omnem alienationem ergo non tantũ m
terdicitur alienatio rerum immobilium

ſed etiam mobilium · ¶ Item aulibet pꝛe

lato eſt interdicta poteſtas alienãdi im
mobile vt in. c. null de rebus eccleſie nõ
alienandis. ergo vt iſtud capitulum ſeu
iſtud interdictum ponat aliquã ſpeciali

tatem debet mtelligi etiã de omnibus mo
bilibus fatetur tamẽ ꝙ poterit alienare pẽ
dente inquiſitione pro expenſis ſibi fiendis
ex quo remanet in admimſtratione dictũ
Imo·plus mihi placet quia intelligendo
indiſtincte vt non poſſit alienare res que
ſeruando ſeruari non poſſunt iſtud inter⸗
dictum eſſet contra vtilitatem eccleſie · Itẽ
videmus ꝙ in generali prohibitione alie
natioms que fit tutoꝛi non vemt interdi⸗
ctum bonoꝛum que ſeruando ſeruari non
poſſunt vt · · tutoꝛ qin repertoꝛiuʒ· ff de ad
mini ·. tuto · et m pꝛealle · qui tutoꝛes. ¶
Secundo quero hic iudics quibus facta
fuit comnnſſio ſtatuerunt terminum parti
vt compareret coꝛam iudice ad quem fit re
miſſio et hoc quia expꝛeſſe hic iſta pote⸗
ſtas fuit eis tributa nunquid poſſmt ceſ⸗
ſante ſpeciali ommiſſione hanc citationeʒ
facere quod eſt querere nunquid iudex cer
ti articuli pt ſe infoꝛmet et referat poſſit ci
tare partes vt coompareant ooꝛam iudice
ad quem fit remiſſio et Inno · hic ꝙ ſic nã

iudex a quo appellatur hoc poteſt vt mcp
ſonas et m· c· cum ſit romana .de axꝑ · foꝛti⸗

us ergo hoc poterit iſte iudex ne cauſa re⸗
maneat ſine termmo et h dictũ ſatis placz
nam commiſſo pꝛincipali videntur com⸗
miſſa concomitantia et acœſſoꝛia ad cauſã
vt m· c pꝛeterea et m· c prudentiam de offi.
delega. et melms in cle · j · de KNp · vbi tex ·
vult no. ꝙ iudex impetratus per litteras

ſurrepticias poteſt pronunciando htteras

ſurrepticias eſſe condemnare inpetrantẽ
in expenſis ſubmit tit Irmo · ꝙſi ab iſto iu
dice certi articuli fuit appellatum et ipſe ñ
deferens apellationi proceſſit m cauſa nõ

poteſt amplius hunc termmum ſtatuere

mouetur quia ſuꝑer pꝛmcipali non poteſt
cum appellatum ſit et pꝛius expediendus
eſt articulus appellationis vt m.c vt debi⸗
tus ſupꝛa de aꝑ · Super appellatione non
poteſt. quia ei non detulit hoc vltimuʒ di⸗
ctum non procedit · quia iudex qui non ðᷣ
tulit bene poteſt ſtatuere terminuʒ ad ap
pellationem proſequendam · vt in.c obla⸗
te et quod nota · m. c. cum appellatiomibus
de appell. li · vj · niſi ſaluetur dictum Immo ·
vt illa iura procedant quando immediate
ſtatuit termmum ad appellandum et pro⸗

ſequendum ſecus ſi pꝛius proceſſit in tota

cauſa et poſtea vult hunc terminum ſtatu
ere · ¶ Vltimo queritur nunquid penden
te hoc negotio contra pꝛelatum valeat alie
natio facta per eum. Dicenduz ꝙ ſi fuit fa

cta poſt mter dictum eſt ipſo iure nulla

hm Inno. ſicut emim non valet alienatio fa
cta contra legem moꝛtuam. xij:q.ij · ſine

exceptione et m regula q̃ contra ius fiunt
de reg · iur · li · vj · ita nec facta contra legem
ammatam · ideſt contra pꝛincipis pꝛecep⸗
tum. nam pro eodez debet haberi ᷣm Inn.
ꝙ aliquid fiat oontra legem amimatam vel
moꝛtuam quod no. ſecus ſi per contractũ
aliquis ſe obligaret de non alienando · qꝛ
tunc nõ impeditur alienatio. De hac tamẽ
materia dic vt pleue nota · mc. Raynaldus
de teſta . per Inno · et doct · iuris cuuilis in
c.fi · C. de re · alien · non · alie · et per Barto ·
in.l. filius · diui ff· de lega · j · Si rero im⸗
terdictum non eſt factum et tunc valet ali
enatio ſi eſt facta cum ſolennitate muris
et mcaſu debito exquo remanſit ſin admini
ſtratione quod ſentit hic Joann. an · et vi⸗
detur textus m. c. veritatis ĩ fi · de do · et oon
tu · vbi irritantur tantum alienationes fa⸗
cte poſt interdictum vel exoommmncatio
nem ſine ſuſpenſione.

De calumniatoꝛibus.

¶ Continuari poteſt hec rubꝛica ad pꝛec
dentes hoc oꝛdme. Supra viſum eſt de ac
cuſatoꝛibus et delatoꝛibus criminum ven
tamen quia iſti quandoq; calummiunt᷑ ido
oompetenti oꝛdime ſubnectitur hec rubri⸗
ca de calumniatoꝛibo. Et aduerte quia ac
cuſantium temeritas detegitur tribus mo⸗
dis · quandoq;ᷓ enim calummantur· quan
doq; priuaricantur.quãdoq; tergiuerſant
Calumniari eſt falſo crimma impendere
et pena regularis calumniantium eſt ſimi
litudo ſupplicij · Priuaricari eſt colludere
aum reo admittendo falſas probationes x
veras ſimulando et dicuntur iſti pꝛiuarica
toꝛes · quia conſiſtunt ex vtraq; partenazʒ

videntur eſſe contra reum et tamen eius ꝑp

tem wouent tacite et iſti puniunt᷑ arbitrio
iudiciario vt · j · et · N · ff· de pꝛuarica · Ter⸗
giuerſari eſt ĩ totum recedere ſine licentia
nidicis ab accuſatione et iſti tergiuerſato
vs pumiuntur in quinq; libris auri.l·in ff

de priuarica · et pro pꝛedictis vide bonum
tex · n. qij . Gnotandũ er m .l. ffad turpil ·

NAUm foꝛtius.

¶ Dubdiaconus calũ⸗
moſe accuſans diaco
tnum ſubdiaco natu pꝛi
uatur et publice verbe
ribus caſtigatur et m
— exilium mittitur · Duo
faeit · Primo ponit et aggrauat culpam
iudicis. Secundo pomt calumniatoris

us funt
nen egen
epecnp,
ehn)n.
lnctamy
conmcki
lenand⸗
Nhache
Raynade
1s aulign
tperden⸗
Linnn
unepeletzl
Mate uun
ſtinaden
nn anep⸗
dedoeen
nationesf
mmnnent⸗

16.

Ncaadpen
ſumeſtder
minumte,
nmuntid
Pe nubn/
tequin at
busmo/
tur quan
giuerſank
mmpender
melt ſimi
colludere
bationes
pꝛiuanich
parte m
menerusp
e arbitno⸗
rica Ter⸗
ſinehoeytn
vgiuerſem.
aunilißß
nidebonun

ſeounl

Nius.
conus
ſns dun
Nconatup⸗
blie⸗ t
gotur
t alpan
maton

penam ibi quia caſus· ¶ Nota pꝛimo ex

tex. ꝙ conſtitutus in oꝛdine ſacro vide⸗
tur homo ſacratus · vnde Inno. exponit
texr. ibi ſacratis hominibus·i. hoĩbus eõ
ſtitutis m ſacris· ¶ Nota ſedo iudieẽ de

bere ex officio ſuo punire accuſatoꝛẽ calũ
nioſum et ſi non facit eſt maxima redar
gutione dignus. Et pondera tex · ibi ex
diffimitione veſtra ꝛc̃ · ꝙ caluminatoꝛ de
bet puniri ex officio iudicis in ipſa ſenten
tia · quia reus abſoluitur concoꝛ.j. C·
eo. et dic vt plene dicam in gloſa finali.
¶ Tercio nota · ꝙ ſi calummiatoꝛ non eſt

prunitus tempoꝛe ſuo et reus fuit abſolu
tus poteſt poſtea pumiri ex nobili offico

mdicis. Et videtur hic tex · m hunc in⸗
tellectum pro no.in.lłj· ffad turpilli.
¶ NMota quarto quem poſſe accuſare cle
ricum maioꝛis oꝛdinis · quia liœt nõ poſ
ſit ex toto pumiri ſimilitudine ſupplicij.
quia non habet illum oꝛdinem poteſt ta
men pena commutari vt hic· ¶ Vltimo

collige ex tex . duo · Pꝛĩo ꝙ eccleſia habet

penam verberum etiam reſpectu elerio

rum ita tamen ꝙ non tendat ad effuſio

nem ſangiunis vt in · c. m archiepiſcopatu
.de rapto · Secundum ꝙ habet penaʒ
exilij põt ergo eccleſia elericũ deliquente

publice rerberare et in exilium mittere

quod no· et concoꝛ· mra allegata in glo·
et vide Jmocen. m. c qualiter · ij· S. titu.
proxrmo · ¶ In glo · in verbo pꝛiuari of⸗
ficio iſta glo. hoc mtendit ꝙ ſi calumnia
toꝛ puniatur m ipſa ſententia · quia re⸗

us fuit abſolutus non poteſt poſtea pu⸗

mri mſi per viam accuſatiomis tunc ille
qui accuſat debet ſe mſcribere ad penam
taliomis hoc verum miſi iudex pronuncia⸗
uerit accuſatoꝛem fuiſſe calumniatum.
Nam tunc poteſt ex mteruallo penam ca
lumnie inf ligere · quꝛa ſatis eſt iudicem
pronunciare ſuper delicto · quia ſtatim
renit imponenda pena iuris.ij· q.iij·C.
notandum et. l. j· ff ad turpilia · Dincen.
extra gloſã dicit ꝙ foꝛte hoc crimen erat
notoꝛtum vel ᷣm Hoſtien.iſte diaconꝰ
aecuſatus appellauit et ideo in cauſa appel
latioms potuit inf ligi iſta pena et cauſa
fuit remiſſa ad eoſdem iudices de conſen
ſu appellantis · et ſic non ob · e acoepta de
appella.· ¶ Et ex his habes duas limita
tiones ad · l. j.. C· de calumnia · alleg· pro
contrario et oompꝛehendendo clarius ma
teriam aduerte poſt Bartol.im.l.j · Gj·ff⸗
ad turpilli. et ad· · cleros . pꝛiuaricato:
ff de his qui no· mfa · ꝙ de calumnia po⸗

teſt quis pumiri multis modis · pꝛimo ex

officio iudicis mercenario · et tunc pena

debet mſeri mipſa ſententia et ita intel⸗
ligatur.l.j. C· de calum · vel per totam il⸗
lam diem qua lata eſt ſententia abſoluto
ria quia tanto tempoꝛe durat iudicis of

ficum in acceſſoꝛijs vt m · c cũ appellatio⸗

nibo de appell · li · vj. et .· . paulꝰ⸗ · ff de re iu
di · poſtea puniri non poteſt ex officio iu

dicis mercenario · quia expirat ex quo

lata eſt ſententia ſuꝑ pꝛmcipali renit em̃

acceſſoꝛie ad ipſum factum pꝛncipale ꝓ

hoc.lł.rij · C.depoſi· ſecundo modo calum
niatoꝛ poteſt puniri ex officio iudicis no
bili et ſic poteſt mtelligi textus in pꝛeall.
l.jC.j · ad tur pilian. et notabiliter pro⸗
batur hic bm vnum intellectum et ex ta⸗
li officio poteſt proœdere etiam longe
ſt ſententiam abſolutoꝛiam· exquo eĩ
commiſit delictum in pꝛeſentia iudicis
poteſt iudex etiã ſecularis ex officio ſuo

nobili poſtea inquirere et punire ar. m.l.

nutlum. C. de teſti · et quod no · Bartolus
m.l. ij. Cſi publico· ff de adulte · Et ſeðᷣm

hanc opinionem non opoꝛtet dicere ꝙ

iſtud proceſſit hic ex ſpeciali diſpoſitio
ne pꝛincipis quia idem eſt m quocun
iudicio · vt ſupꝛa dixi· Tercio modo pote
puniri calumniatoꝛ per viam accuſatio⸗
nis vt ſi non fuit pumius in ipſa ſenten⸗
tia abſolutoꝛia poteſt de nouo accuſari
ſicut de quolibet alio delicto pt hie in glo.
et in pꝛeallega.lj· Et ſi queriturquan
tum tempus poteſt accuſari vel ex offi⸗
cio nobili pumiri ſunt opmiones.quu⸗
dam dicunt ꝙ ſt atim abſoluto reo· ar⸗
gu · in pꝛealle j · Barto · ibi dicit ꝙ. . tan
tum tempus poteſt mquiri velaccuſari
quanto tempoꝛe durat accuſatio delicti
in quo fuit calumniatus· qiua punitur ca
lumnia adinſtar illius delicti quod vide
tur ſatis rationabile et notandum.Poteſt
etiam et q̃rto pumri ᷣm modum hic tra

ditum in glo. vt pꝛimo pronundetur ſu

per calumnia poſtea ex mteruallo fiat ex
ecutio pena iuris que ſtatim renit nnpo
nenda ex ipſa pronunciatione pt.S.dixi
per hoc habes declarationem huius glo·
et materie · ¶ In glo · in ð. verberibus op ·
et videtur ꝙ iſte ſubdiaconus accuſatoꝛ
non debet propter calumniam ſubijci ver
beribus nec in exilium depoꝛtari quia ca⸗
lumniatoꝛ tantum puĩtur ſimilitudiĩe ſup

plicij et ſic ſuſtmere debet illam penam

tantum quam ſuſt muiſſet accuſatus con⸗

uictus · ij. q.iij·qui non probat · ſed accu

ſatus de crimine fuiſſet depoſitus vt in.c.
tue ᷓ. de pems non autẽ rerberatus ergo
nec iſte calummatoꝛ de bebat verberari.
So hoc factum fuit m ſupplementũ pene

7

“
2

ſm glo · quaſi dicat iſte accuſatoꝛ non po
terat pumri ſimilitudine ſupplicij· quia nõ
habebat oꝛdmem diaconatus quem habe
bat accuſatus quapropter pꝛiuatur oꝛdĩe
quem habet et mn ſuplementum imponit᷑
alia pena quod no · ex quo habes modum
pumendi laycum criminatoꝛem clerici vt
ſi onuincetur de calumnioſa accuſatione
cum non poteſt pumiri ſimilitudme ſuppli
cij quia non habet oꝛdmem puniatur alia
pena ad arbitrium iudicis ſicut obſeruat
quando pro delicto de quo quis accuſatur
nõ reperitur certa pena vt no · ĩ pꝛealle.&
pꝛiuaricatoꝛ.m · d· l. j. ad turpii.·

Um. dilectus. denunciatoꝛ in
probatione criminum deficiens
ab officio x beneficio ſuſpendi⸗
tur donec mnocenciam ſuam purget. Et m
in pꝛima denũciatio et cauſe oommiſſio.ĩ
ſcda proceſſus exammmatio et abſolutio de
nunciati · m tercia pena calummoſe denun
ciantis. ſecunda ibi cum autem · tercia ibi
rvobis.caſus ꝛc. ¶ Nota pꝛimo ex textu 6
ad denunciationem vnius tantum poteſ
committi inquiſitio etiam contra epiſco⸗
pum denunciatum ad hoc ꝙ dixi poſt Jo.
an. in. c.licet · S· ti. pꝛoxio ¶ Nõ ſcdᷣo ꝙ con
miſſa examinatione alicuius cauſe non vi⸗
detur oommiſſa diffmitio ſed debet diffi⸗
nitio reſeruari et renntti ad delegantem ð

quo m ·. c.j. de ſequeſtra. ¶ Item no · ꝙ licz
denunciatoꝛ non ſe inſcribat ad aliquaʒ pe

nam tamen puniri debet ſi deficit m probã
do. Item collige denunciatum abſoluendü
ſi ſufficienter crimma nunciata probatañ
ſunt et non eſt locus delationi iuramen⸗
ti in ſuplementum probationis · pro hoc

pide bonum textum cum glo ˖ in. c. tam litte

ris ſupꝛa de teſt · ¶ In glo · j. in fi · no . glo ·
ꝙ licet maccuſatione vel in pura inquiſiti⸗
one non reqiuratur ad monitio vt no · in · c.
lieet hely · de ſymo · ſecus quando mqinſi

tio committitur ad denunciati alicuiu et

no.glo· qina contrarium ſenſit in · quali
ter et quando · S. ti · proximo. et ibi dixi ·

¶ In gl. ij. ibi calumniari pꝛeſumitur ſicut
in accuſatoꝛe ꝛc̃ · Nota bene gl · iuncko tex ·

ꝙ de calummnia conuincitur accuſatoꝛ ſeu
denunciator eoipſo ꝙ non probat et idem
Bartolus in · l.j.ad turpil.et in· adletas
EC pꝛeuaricatoꝛ ff de his qui no · mfa · et ibi
eſt glo·ſingularis de hac materia ponens

caſus exceptos in quibus non ſtatim pꝛe⸗

ſumitur calumnia ꝙ deficit m probando·
Primus caſus eſt quando quis accuſauit

ex neceſſitate officij vt in tutoꝛe pᷣt in.l· ij.
C· qui accu·non poſ· Secundus caſus eſt
quando ex neceſſitate hoc facit · vt quia he
res qui tenetur vĩdicare necem defuncti ·
l.oum fratrem. C· de his qui· vt indignis
TCercius ratione immenſi doloꝛis · vt quan
do maritus accuſat vxoꝛem de adulterio vt
in quamuis· C.de adul. OQuartus quan⸗
do propter immenſitatem delichivt quan
do accuſat de falſa moneta.nam yvt faciliꝰ
reperiatur accuſatoꝛ ius non vult vt defi⸗
ciens in continenti pieſumatur calumnia⸗
ri vt · j .· C. de fal · moneta · Item fallit pm
Bartolum ibi ratione infamie. vt ſi accuſa
tus erat mfamatus de delicto pro hoc bo·
tex · in.l.miles · mulier · ff. de adul . Item ſi
audiuit illum crimmoſum a fidedignis per
ſoms · ſecus ſi a vilibus facit · c inquiſitiõis
ꝗ. de ſen · exoo · Item fallit ſi teſtes decepe⸗
runt accuſatoꝛem vt quia promiſerunt te
ſtificari et defecerunt. pro hoc bona glo · ij ·
q· ij · paulum · Item fallit ſi ſemiplene accu
ſatoꝛ pꝛobauit hm Dinc.et facit quod no;
Jo · an: mc cum dilecti · de elect. et ſpe. in
ti. de accu · ad fi · In his ergo et ſimilibus
caſibus licet quis deficiat m pro bando nõ
pꝛeſumitur ſtatim calummiari ſed iuder ex
officio ſuo debet mquirere ptrum fuerit ca
lummatus et ſi reperiret euidenter calum
mam pumet calumniatoꝛem etiam miſtj
caſibus vt in pꝛeall.l.j. C.j · ad turpil. et nõ
glo· m pꝛealle. pꝛiuaricatoꝛ· regulariter
ergo extra hos caſus et ſimiles oommums
eſt oprno ꝙ eoipſo ꝙ quis deficit in pro

bando pꝛeſumitur calumniari et ſine aljs

iudicijs poteſt pumri calumnia quod e⸗
uidenter probat᷑᷑ hic vbi papa ſe tm̃ fudat
ꝙ non reperit aliquod delictoꝛum proba⸗
tum et facit.ij.q·iij · qui non probat et ij·
q·viij.quiſquis · Dicit tamen Bartolus in
dicko · Gpꝛiu aricatoꝛ ꝙ iſta non eſt pꝛe⸗
ſumptio iuris et de iure immo admittitur
probatio innocentie et ideo dicit ſe putare

ꝙ antequam mudex pumat calummiatoꝛem

debet ſibiſtatuere termmum ad proban⸗
dum imnocentiam ſuam. Sed hoc dictum
videtur prima fronte contra iſtum textum
pbi papa non ſtatuit termmum ad ſe excu

ſandum immo in continenti mandauit eũ

puniri ſciliœt ſuſpendi donec probare m⸗
nocenciam ſuam · et videtur m hoc iſte mi⸗

rabilis vt pꝛimo pumatur iſte calumniatoꝛ

de calumma et poſtea recipiat probatio⸗
nes ſuper mnocencia em deberet eſſe totũ

oppoſitum maxime ſedam illam theoꝛicas

Sartoli · Et ſenſit hic Hoſtienſis. Et ideo
admittitur iſta probatio mnocentie ·

lse
honed
r
vef
npot
nenec
guode
nerdor
ſatis
alſat
atim
ſator.
nesſ
manu
bution
craſſa
eemne
ſuamp
dſaen
tavone
nlig
Poſti
Id
ſäi
An
Hof
leo
nea⸗
ltat
ſtude
vdeen
nnſſan
Poſuun
ostalt
Nhi!
uuanen
gateene⸗
Mhakt
ſepung
tmangr
cene⸗
deſup
glo⸗

inli.
useſt
Rqzirbe
ndanck,.
18 pcn
£
Atkisen
Gngn
mptfaal.
PMevtd⸗
7calamni
kem fallten
. ptſicrag
prohorby.
adal en
dedignu
Cimluſtos
ſtes aag
omiſenntte
cbomgoi
mipleneau
etqodt
eck ſpen
etſimilbu
probandond
iſed udere
umfüentea
entercalum
tiomn mniſ
uppl. eno
egllanier
8oohhnums
dfarnpd
iietſimadns
hmia quode
ſetmfide
uumprobe
probatetff

Bartolasn

noneſt pe⸗

no admitet .

datſepuan

Aumnmin
nadprolae

Oboedicu

iſtumtetmu

umod ſetll
mandauktl
eprobinenn
mtveltrnn
tcalmni
tpwbenm

enteſſen
m theona⸗

nſis.Eti
nnooentt⸗

quia et ſi non plene tamen aliqualiter ꝓ
bauerat vt in text alias emim ſcedᷣm eum
nonadinttitur purgatio imnocencie al⸗
legat quod habetur in aut · de iudi · Gpoꝛ⸗
ro.etſic ſentit aperte ꝙ ex toto deficiens
in probando venit pumendus pena calum
nie nec admittitur probatio mnocencie
quod eſt contra Barto. in loco prealle.

nec docto · hie hanc contrarietatem tangut

ſatis putarem poſſe eque diſtmgui vt ac
auſatore ex toto deficiente iudex non de be
at imponere penam momentaneam accu
ſatori niſi prius admittat ſuas probatio
nes ſuper mnocencia · nam ſatis eſſet inhu
manum et acerbum non admittere pro⸗
bationes cum poſſet ex cauſa a calummia
excuſari et pro hoc bonus text · hic in fin.
et in · cj · ð elect· libro vj:ſed penam ſucœſ
ſiuam propter preſumptionem oꝛtam ex

deficientia poteſt nmponere cum illa linn

tatione donec ſe purgauerit et ita poteſt
intelligi iſte tex · et ſic non procederet opt·
Hoſti·hic ꝙ purgatio non admittitur ſi
ex toto defeciſſet mprobando poſſet tamẽ
ſaluari dictum ſuum quando vellet ſe pur
gare per iuramentum tantum prout ipſe
Hoſtien · ſentit ſecus ſi per alias reriſumi
les preſumptione vt ſupra dixi et hic nõ
in eadem glof · ibi per ſaxramentum ſuum
et cetera ſed proprie fi · gloſ· concludit ꝙ
iſtud arbitrarium erit quia puègationes
hodie ſunt arbitrarie quaſi relit ꝙ uti cõ⸗
miſſarij poterunt mdicere purgationem
per ſuum ſacramentum rel adiungere du

os tel tres oompurgatores ᷣm ꝙ eis vi⸗

debitur Hoſtien · hic dicit ſufficere ſolum
iuramentum quia non habetur tex · de puꝛ
gatione · Sed certe oprmo glo. mihi plꝰ
placet quia textus dicit ꝙ canomice debet
ſe purgare et purgatio canomica eſt arbi
traria vt ꝗ·de purgatio.canon· per totum
et j. queſtione v.omnibus et. c. conſului
ſti · Item poterit canonice purgare inno⸗
cenciam ſuam probando aliquem moduz
de ſupradictis rel conſinmnles · ¶ In eadez
glo · ibi pena lius qin denunciat et cete⸗
ra · Sed contra hoc et contra tex · foꝛtiter
opponitur ille qui denunciat agit ad pemi
tenciam a ideo non tenetur ſe mſcribere ad

aliquam penam etiam extraoꝛdinariaʒ vt
dicit text · m· c. ſuper his ſupra tit· proxumo
tem pena calumnie eſt yt puniatur ſimi

tudine ſupplicij ſed iſte denunciatozꝛ non
agebat ad aliquam penam ergo deficiens
bic non debebat puniri Innocent · hic non
reſpondet ad contrarium ſed dicit not · ꝙ
grauiori pena afficitur denunciatoꝛ caluũ⸗

nioſus qm denunciatus conuictus quia

denunciatus conuictus fuiſſet oompulſu⸗

tantum agere penitentiam ſed denuncia⸗

toꝛ calumnioſus hic ſuſpenditur ab offi⸗
cio et beneficio domin · Cardin · dicebat ꝙ
opoꝛtebat mtelligere iſtum textum ꝙa·
ebatur ad certam penam quaſi velit ꝙ
ic loquatur de denunciatione canomca et
finis erat ad certam penam imponendam
iſta ẽ magna reſtrictio ad iſtum terxt · et
contra opi.ommium doct. et hoc.·c hacte
nus · per omnes intellectum eſt vt proc⸗
dat etiam cum agitur per penitentiam et
minime ſunt mutanda et cetera · et ad hoc
adduc iſtum textum in fin. dum dicitur
iſtum debere ſuſpendi ne de facili ad mfa⸗
miam prelatorum proſiliatur: pondera⸗
tur ergo fama que oritur ex denunciatio⸗
ne et non pena· Item ſi fuiſſet actuʒ ad cer
tam penam ſuiſſet facta mſcriptio ad pe⸗
nam extraoꝛdinariam vt in · ſuper his pᷣ
all · et ideo mtelligo iſtum textum vt pro⸗
cedat etiam in denunciatione que fit adpe
mtentiam · Et ad contraria reſpondebo a
primo ad·c ſuper his fateoꝛ enim ꝙ de⸗
nuncians non habet ſe mſcribere quia nõ
agit ad penam ſed ſi deficit tunc propter
infamiam quam conatus eſt mferre denũ
ciatoꝛ debet puniriprout dicitur hic· nam
mfamare alum eſt graue delictum · de pe
niten. dſſtmctio · prima honmcioiorumet
pj.queſtione j.deteriores et·c ex merito a
p· queſtione j.c.j.et ij.et hoc apeꝛtiſſime
rluit littera m fin · hic nam aliqualiter
non pumiretur denunciatoꝛ ð facili quiſq;
proſiliret ad denunciandum alium nec va

let argu · non ſe inſcribit ergo non debet

pumri tolle inſtantiam obijciens contra
electum non confirmatum non ſe inſeri⸗
bit quia non tendht ad penam vt dicit tex
tus m.c.ſuper his ſupra tit · proximo · et de
fidens in probatione tamen punitur vt m

c.primo de electi:libro ſexto · Nec ob.ij ·

contrarinm quia in odium calummooſi m⸗
duckum eſt vt pumiatur ſinnlitudine ſup
plicij ſed ſi non reperitur conſimilis pena
quia ad penam non agebar debet puniri
alio modo quia non debet calummoſe pro
ſilire ad mfamiam alterius et crimina non
debent remanere impunita· Et peꝛ hoc ha
bes mtellectum huius · cet rationem ipſiꝰ
tene menti.

Deſymonia.
¶ Continuari poteſt iſta Rubrica ad pre
cedentes hoc ozdme · Supra viſum eſt
de accuſatoribus et calunmiatoribus nũe
reſtat videre de his criminibus et quia

3 — 6 — ;
NrA⸗ G

video ꝙ officium ſcriptorum poſſit eſſe
tale vt neceſſario requiratur ad oꝛdimez

pande de Prevend · et ibi pono concluſio⸗
nem ꝓꝙ ſi benefieium habet adnnniſtra⸗
tionem oꝛdinis vel executionem clatuus

inter cetera ſymonia obtinet primũ lo⸗ Vegitime oonferendum · et ꝛdeo ſimpli⸗ in⸗
cum nam cetera reſpectu huius ꝓ nihi citer poteſt dici ꝙ ex quo non habet ſa⸗ no
lo reputantur . j. q· ultima·c·fi ideo tra⸗ Larium de publico recte poteſt pro labo yri
ctaturus auctor de criminibo pᷣmittit re ſuo pecuniam exigere et iſtud. c volu ſt
de ſymonia et quid ſit ſymoma vnde di it m Inno.tollere conſuetudmem quo ten
citt modis contrabat᷑ z quis adnnt⸗ rund am locorum in quibus omnes offi a
tit adaccuſandum xrel teſtificandũ et qᷣt ciales et mniſtri petebant peamniam n
modis dicat᷑ quid ſpirituale vide plene Quo ad ſecundum conclude ꝙ pro ip⸗ ⸗
j· q· j· in ſũma et m glo · ſe · Et ꝓprie ſy⸗ ſis ſpiritualibus non debet aliquid con⸗
monia eſt voluntas ſtudioſa rel cupidi ferri etiam gratis · pro hoc iſte tex · mfi. i⸗
tas emendi relvendẽdi aliquid ſpiritu vbi ordinandus prohibetur dare ſed ſi d
ale vel ſpirituali annexum et dixi polun⸗ non pro ipſis ſpiritualibus principaliter 2
las vel cupiditasqina ſpiritualia vẽdi ſed ex charitate quadam aliquid ſponte
non poſſunt ſed ex volutate ſola vendẽ⸗ confertur licite recipi poteſt vt m · c. et ſi di
di vel emendi egreſſa tamen ad actum ueſtiones.eo.tit. ¶ Oxꝓpo· extra gl. di
committitur ſ S Pntke tex · et videtur ꝙ no tarius indi⸗
— Noꝛdi ſt mcte recipere poſſit nam ĩ curia roma Vm
Breu d nando. na notari exigunt cumas et papa ſcit 4
mari · Eps ꝓ oꝛdine ab et tolerat immo? ſibi facta taxato qn⸗ g
eo cõferendo rel mĩſtri tum ſolun debeat pro qualibet bulla er⸗ ſin
vel no tarij mhil tpale So et m alns locis notarij licite recipere an
exigere debent Etduo poſſunt ar · in.c m cauſis ·S. de re nidic·
ſũt dicta · ſedm ibi ꝓ oꝛdĩatõe · Caſus· nam ipſius anie actio noſtra debet eſſe IK
ꝛc. ¶ Mota pri mo ex text · ꝙ vbi princi: iſtructio ſicut dicimus in actiombus 8
pale debʒ eſſe Ituitum omma acceſſoria chriſtt me ſanifſcaſt de cleckio · li. vj. 4
et circunferentia debẽt etiã eſſe gratuita Sol. dicunt docko ꝙ in curia romana .
vnde nõ ſolum ꝓhibet ep̃us qᷓ oꝛdinem notarij non habent ſalarium ideo licite
afert aliqd ꝓ oꝛd me reciꝑe ſed etiaʒ alij exigunt rel in curia romana non habet 1
miniſtri qᷣ ſunt acceſſorij et coadiuuant locum titulus de ſy monia ſicut nec in eu 4
ipſum epiſcopum m cæle bratiõe. ¶ In bir principis habet loeum .l. iulia / de am a,
glo.ij · ibi archidiaconus et ſi mtelligit i gnod eſt verum ᷣm Hoſtiẽ. in his tm
deeoloquitur tert de poce qua wocant que ſunt ſymomiaca quia pro hibita ſe 1
promouendi vel foꝛte ð ũlla roce qua re qis m prohibitis quia ſymomaca vtdi ge
ſpondet in ſcrutimo ſᷣm foꝛmam. c. vm cit glo .· mn c exparte de ofn. delega. dicit hn
a de ſerutinio rel mtelligi potelt ſeᷣm Hoſtiẽ.· ꝙ lit papa non ligetur propri m
Goffre /de diacono qui cantat euange a oonſtitutione m his que ſunt ſymo⸗ gui⸗
lium et hoc magis conſonat antique. maca q; ꝓhibita tamen deberet ipſe p⸗ er⸗
Sed poteſt dici ꝙ m rtroq; ipſorum a eeteris abſt mere ꝗ etſim ſe hoe non ſit nen
m quibuſcunq; admimſtrantibus hoe malum eſt tamen ſpecies mali a qua pꝛe Onn
c.pendicat ſibi lo cum quia oꝛdo debet g cepit apoſtolus abſtinendum vt in · c ců Nn
tis conferri. ¶ In glo · m rer . vendere m ab omni ſpecie mali de vi. et ho · ele Itẽ
fi · duo ſunt hic exeminanda. Primum decoloratur ſtatus eccie ergo debet ab⸗ r
nunquid notarius poſſit licite pro ſuo la Linere.). q. vñ. et ſi illaſet hec faciunt ad n.
bore aliquid capere· Secundum nunqd 4 notabilem nunquid papa inuoluatur er
datio alicuius temporalitati? ſponte ob crimine ſymonie ſi de facto recipit pe⸗ m
e. lata poſſit licite ſine pꝑetcato recipi. Xd cuniam pro collatione aliquius prelatu n
primum conclude breuiter poſt gloſ. et re ſeu beneficij ſed expreſſe ñ vperibãe cvi
doc ꝓ aut notarius habet ſalarniuʒ de pu q examinatam per docto · niſi qe dom. ne⸗
buco puta ab epiſcopo et mhil debʒz ex⸗ Car. hic ſimpliciter dicit ꝙ non commit nrc
igere · Aut non habet ſalarium et tunc à tatur ſymonia quaſi mferendo hic ex pᷣ⸗ ntat
ſuum officium eſt adeo neceſſariuzʒ in oꝛ dictis ꝙ titulus beneficij videtur de iu⸗ n
dinatione vt mſi ipſe ſcribat oꝛdo nondi re poſitiuo et papa eo iure et miſtis nõ pain
catur recte collatus et tunc cum officiũ lig atur vt in. c.propoſuit de coneeſ · pre⸗ ntn
ſuum ſit de conferentibus ad oꝛdinatio⸗ ben · Ego ſemper tenui oppoſitum et ita hel
nem mhil poteſt exigere · Ego tamen ñ repetendo· quia vero in capitulo extir

dooſn
int
ten li
ſidem
innal
Ponsc
Peannen
. Phn
gſiquden
ſtihn
Ndanſd

intinn

hriſpore
kytnegf
boeng
