ſeribit pvmuerſam iuriſdictionem.pt nõ
Inno. in. c cum dilectus . de capel. mon ·
alias aũt in materia odioſa et reſtringi /
bili. capiam oblationez ſtriccke · die vt dꝛ

xi in dicto·c cauſam. ¶ In gl. in · neoeſ

ſaria ĩ fi · Nõ gl· iunctotex · ꝙ pᷣſcribenꝰ
in eccleſia eertam quotam reddituum de
bet eam integraliteꝛ habere nec tenet᷑ ꝓ
rata ad onus fabric illius eccleſie. Inn.
videtuꝛ ſẽtire oppoſituʒz dicens iſtũ tex.ĩ
telligenduz de expenß factis in curia rel
extra ꝓ paſcendis clericis.ſecus in onere
fabrice · Sed dñs Anto. ſequitur glo · q̃ᷓ
etiam mihi plus placet. quia iſte textus

—

. .

loqiut indiſtincte et alia pars poteſt de
putari pro fabrica. ¶ Sed extra oppo· õ
tex · nã pro his que relinquunt᷑ pro anni
uerſario.vł ad cultuu dunnũ nõ debetur
qrta vt m· c fi· de teſta · Sol · multiplex · h
vera eſt ꝙ örium loquit᷑.de por tiõe q̃ de
bet᷑ eccłie pochiali.de relictis factis peꝛ
parochianu ſuũ alteri eccłie. h.cloquut
mcerta ta pᷣſcripta qᷓ ðeʒ mtegralitẽ ex
hiberi ſᷣm pᷣſcriptionẽ· nam h cau illa ob⸗
lata·non ſunt pᷣuilegiata nẽ puulegiũ debʒ
extẽdi ꝑ ſiſtud mẽ ratiõis vt dixi in·c.cano
me · S. de ſenten · exoommum · Abbas.

Xparte. is dicitur mo
ta cũ fuerit ↄteſtata · hoc ĩtẽ
ait. In prima pꝑte q̃rela · quã
Po diffmit ibi nos igit᷑· Caſus ⁊c· ¶ No.
primo ex tex. canomcos poſſe agere ĩ iu
dicio noĩe canonic ipſoꝝ· naʒ canonica
habet quedã iura ſeparata a ſingulis pᷣbẽ
dis · et pondera ꝙ non interuenit hoſen
ſus ep̃i. Exquo etiã mfero capitulũ poſſe
agere ꝓ rebꝰ ſuis abſq; autoritate epᷣi ·
qð tñ limita vt nõ.in·c cdoceri.ð rſcrip.
et · S. de iudi · cauſam que · ¶ No. ꝙ qñ li
tigiũ eſt cum vniuerſitate.verba ſnie refẽ
ri poſſunt ad ipſa vmuerſitatem vt patet
ibi ne canomeca ipſa.⁊c · ¶ Vltimo nota
ad id quod quo tidie allegatu: ute tex· ꝙ
lis dici mota cum ſit ↄteſtata.et licet i
ter allegetur ſimpliciter hoc dictuzʒ. tamẽ
ego puto.ꝙ poteſt hoc verbum lis verifi
cari ·tã m otentione iudiciali q̃ᷓ; extra iu⸗
diciali ꝓ hoc allego tex · bonũ m.c.forus·
g· e.vbi ponit᷑ ethymologia huius verbi
lis.nã dicit᷑ a ↄtentiõe· que erat mter diſ⸗
ceptantes de limimboagrorum que qᷣdez
ↄtentio poteſt eſſe iudicialis et extramudi
cialis · vñ intelligam de iudiciali ᷣm ſub
iectam materiã · nã etſi tex.iſte m fi ·ponð
retur ſimpliciter nõ dicit ꝙ ſemper lis di
cituꝛ mota cuz eſt oteſtata· ĩmo dicit ꝙ ↄ
ſiderata eadẽ ſmia:ac· ſic habito reſpectu
ad ſubiectã materiã · nã de modico vel ni
hilo ꝓuidiſſet iſta ſñia.ſi ilud verbũ lj
fuiſſet relatum ad tempus iĩactus lapidi

quia tunc parum rel mihil erat edificatuz

¶ In glo. Fa in fi · Sed contra hunc itel
lectum glo.foꝛtiteꝛ facit · quomã ſi denũ
ciatio fuerat remiſſa per denunciantez vel
denuncians non probauerat de iur̃ ſuo im
fra tres menſes licitum eſt denunciato e
dificare vſq; ad ſñiam· quia pendente li
te nõ debz ꝓhiberi poſſeſſor vti poſſeſſio

ne ſua.S.· vt lite pe.ꝑ to · So · diẽ do · An

to · ꝙ forte iſte cui facta fuit denunciatio
non erat in poſſeſſione illius loci · Se doer

te ſtaſo. mibi non placet quia exquo e⸗3
dificauit poſt denuntiaocinẽ aduerſariꝰ
ſuit proſecutus ius ſuum mtra tres men
ſes ſatis acquiſiuit poſſeſſionem ar.m.l.
i · m. & m operis/f de nouo.ope. nuncia.
Et eo ſolue et aliter · ꝙ h̊ non qᷓrebat᷑ nꝰ
apparet quare papa hic ꝓnunciauit.foꝛ
te enim fiunt motus ex anquibo iuribo pã
tium. ſj tantũ que rebatur q̃liter deberet ĩ
telligi capitulum ſnie faciens mentioneʒ
de motione litis · ¶ Scdo poteſt ſolui ꝙ
tpe ↄteſtate litis ite eᷣus ſeu monachie⸗
dificauerant qntuz poterat de iure oſue⸗
tudmario. ſed fuit poſtea opus deſtru
ctũ latenteꝛ ivo papa in ſma reſtrinxit ſe
ad tempus litis ↄteſtate. vt pol ſint iti e⸗
diſicare ad eũ ſtatum in quo erat tem
re oteſ· lit· qꝛ vltra non licebat ᷣm ã ſuo⸗
tud mem loci · et ideo de materia denũcia⸗
tionis dicendũ eſt vt habetuꝛ in loes ſu⸗
13· de no. ope · nunci. ¶ In glo · fi. ibi. ð
appel ·ſignificauit.et de hoc dic vt ibi plẽ
nõ · ¶ In ea · gl· ibi. ſufficit citatio · die vt
no·: m. c. gratum · et. c. lcet · de offi · deleg ·

X* Parce. Conſtitutio le⸗
gati de ſoluend a tercia moꝛ⸗
tuarioꝝ epo mtelligi debet de
his moꝛtuarijs ĩ qᷣbo de iur dĩ debet h. d ·
Cõmums diuiſio vᷣa ibi: cuʒ igit᷑· Caſus
ac.¶ WNõ j.ex tex.l .: mnouauit.qð ſucceſ
ſor ĩ officio põt idẽ ſtatuere qð prede cſ
ſor nẽ ꝓpt h̊ tollit.j. oſtitutõ · et qᷣd hz tẽ
opari pa exqᷣ diẽ illᷣ qð pꝛia · dic vt not ·
Bã · m·l. j ſ ad.lł.fal. q; ſaltẽ dat᷑ noua fa⸗
cultas agendi ex ſa ↄſtõe · nã ſᷣ̃a oſtõ nũ
q̃ tollit pᷣmã niſi ſpãliter caueat᷑· vel mi⸗
ſi ſit prorſus pria vt m.c · de oſti · li · vy.
l.quotiens·ff de ac.et obuig · ¶ Scðdo nõ
ꝙ ſtatutũ generatr loquẽs in materia iu
ris recipit exceptões · et limitatiões vt ſic
minus ledat ius vẽ qm poſ ſit · et mh iſte
tex.eſt valde notabi vt qᷓntũcunq; ſta⸗
tutum loquit᷑ generał: dẽat ſtricte mtelli
gi vt minus preiudicet tercio et iuri ↄĩ bz
poſſit. Sʒ ð predicta et õ tex · opo · ð. c·ſi
papa.Sð priuile.lib. vj · vbi · dicit ꝙ veꝛba

debet aliqd operari · Sed interpretando

iſt ſtatutũ ꝓut papa hic facit nibil op
abib eum hh ſit de iure vĩ. ad idem facit qdᷣ
no. Gaꝛ · m.l.uij · i. C. pretor ait · ff; ð dã ·
mfec · vbi dicit ꝙ ſi ſtatuto cauetur ꝙ ci⸗
tatio poſſit fieri ad perſonã · vel ad domũ
ſufficit ſifiat ad domum. licet peꝛſona poſ
ſit reperiri · Et hoc vt aliquid addat ſta⸗
tutum ad ius commune · Nam ſi intelli⸗
geretur. ꝙ ctatio prius debeat fieri ad
perſonam ſi poteſt reperiri. tũede nihilo

—

6 . — — — —

„— —

— —.— — — ——

uiret ſtatutum · cum hoe ſit de iure a ſie
aperte vult haꝛ · ꝙ ſtatutum loquens m
materia iuꝛis debet intelligi. vt aliquid
addat ad ius cõe · So.placet dictũ Rar.
nec eſt õ hunc tex. Sed ad iſtum textuʒ
aſſigno duas rationes decidendi. Prima
ratio ꝙ ſtatutum hic etiaʒ ſm iſtã mte:
pretatiõẽ aliq;d addebat ad ius cõe ; q ð
iure cõi qᷣta q̃ debet᷑ epo eſt meerta et re
licta oonſuetudimi vt in.c.certificari · ð ſe
pul·i conſtitutio hic taxabat illam qͥtaz
reducendoeaz ad tertiã ex quo ergo ſta
tutũ o pabatur · iſtud nõ debebat ita lateĩ
telligi m alia parte pt miuſte preiudica
ret tetcio rel magis dᷣrogaret iuri Et vᷣʒ
iſtum intellectũ nõ · ꝙ vbicunq; ſtatutũ
deuians a iure lo quitur generaliter · dẽt
reſtringi qᷓntũ poteſt vt minꝰ ledat u
ommune ſatis eſt ꝙ aliquid operetur
vt mexꝰ Sar · niſi faceremus illã mterp̃ /
tationẽ mhil ð nouo mduceret ſtatutuz
¶ cðda ratio decidendi poſſet eſſe quia

ſtatutum hic generaliter intel ligendo P

uaſſet eccl eſiam iure ſuo indebite · iß ſta⸗
tutuʒ nunq́ʒ debet intelligi vt reſultetta
lis abſonus · et miquus mtellectus. pro
hoc tex optimus in.lij· C. ð noxa. et nõ
Bar · m ·l. omnes populi·fr de iuſti. et iu
Et exhoc no. ꝙ ſtatutum generaliter lo
quens recipit mterpretationẽ reſtricti /
uam ne tercius pumatur ſeu priuet᷑ iure
ſuo ĩdebite. Si auteʒ ſtatutum p oĩa lo⸗
quit᷑ ſjm ius cõe ita ꝙ non põt mtelligi
vt aliqᷣd addat tũc qͥd opet tale ſtatuq
videtuꝛ ꝙ mhilß ſit ius cõe . qð ſentit gl ·
m. c·j · de oſti · li · vj. h dic qdð opatur quia
dat nouã actõʒz na poterit agi etiã vigo
re ſtatuti. vt dieit Bar. m dicxa.l. j. ad le⸗
gem fal.ſiẽ qñq; pretoꝛ decermt id quod

ius ciuile · et põt agi de iure ciuili vel iuf

p̃torio · de q no · in. c. · g · de Ep. ¶ In gl.
mp. interpretatione ibi. mterpᷣtatur ſuã
oſtitutionem. ſentit eꝛgo glo· ꝙ legatꝰ
poteſt ſuam oſtitutionẽ mterpretari cũ
oritur dubietas.ſj hoc non eſt verum in
diſtmccte. ß procedit ſi adhuc durat ei⸗
us poteſtas · nam ſi eſt functus legatio /
ne hoc facere nõ põt ar.mc.m lr̃is· de of.
dele. et ml. iudex · ff de re iudi. vñ ſi bene
ponderet tex · hic papa ratificauit illazʒ ĩ
terpretationem legatoꝝ. alias non valu
iſſet illa mtetpretatio. vt dicit hic Jo. an
et bene. et facit hoc ad. qnunqd ſt atuta
rij deputati a populo poſſunt ĩterpreta⸗
ni ſtatuta ꝑ ſe edita ſi oriret aliqua dubi
tatio · et Jo. an. hic et Gar· x coĩter legiſte
m. oẽs populi ff de iuſti. et iur. conclu
dunt ꝙ non exquo functi ſunt eorum of

ficio. Necobſtatſi dieat᷑ g eius eſt ĩiter

pᷣtari cuius eſtodere· q; in reritate nõ vi

dentur illi odidiſſe ſtaiuta t populus q

dedit autoritatem. q; is dicit᷑ facer̃ cuiꝰ

autoritate fit · vt m. c ſi dilgenti. de pſeri

etiõ recurrendũ eſt ad populũ ſeu ↄſiliũ

generale et mtelligo ꝙ debet recurri ad

populũ ſeu ad ↄciliuʒ. qn mterpᷣtatio eſt
yalde dubia ſecus ſi eit clara et iuri oſõa

quuia tunc iudex coram quo vertitur que
ſtio poterit mterpretari ſtatutuʒ ſicut di
cimus m lege coĩ et mpᷣuilegio pncipis
yt no. Inno · m.c.cu ſpãli de appel.et Bar
m d.· l. oẽs populi et glo.in.ccum veniſ⸗
ſst . de iudi. facit . Lbemignus. ff de leg et
ffde conſti. pn· et. l. vnica. C. de ꝓfeſ.
Im vrbe oſtan. li. xñ · vbi dat inferiori⸗

bus ptãs mterpᷣtandi· An aũt iudex poſ
ſit mtepretari ſñiam ſuã plẽ vide ꝑ baꝛ
Poſt gl.in.lab executoreſrᷣ ð appel.nã

ſi ẽ delegatꝰ nõ põt ꝑ.cin lris.pᷣall. Si

ordinarius et inferior etiam nõ põt · iz ſi

hbabet meꝝ ĩperiũ et tũc põt.vt ĩ dicta.c.

ab executore. vbi tex. no .· et ita dz ĩterpᷣ⸗
tari. vt non oorrigat ſeu mutet. pel decla⸗
ret tantum quod tene menti ·

Da nobis. In priuile
gio de ꝑpcipiendis fructibu⸗
bñficioꝝ appellatio bñficio

rum maiora beneficia ↄprehendit ita ↄ
mumter ſũmatur. Sed ego adderez ad

ſũmariũ qñ priuilegiũ eſt ncſſũ epᷣo
honeſta et fauorabili cauſa q ita loquit
tex· vt.q. dicã · Cõmums diuiſio.fa ibi ·

nos· Caſus ac· ¶ No.primo ex tex· vnã
iuſtam licitã cãm concedendi fructus

bñficioꝝ ad tempus videlicet ꝓſoluen⸗
dis debitis eccleſie cathedralis ſeu epiſeo
pi obligati nomine eccleſie.An aũt epᷣus
cũ capitulo poſſit hoc ſtatutum facer dic
vt no. in. c. ſi ꝓpter tua debita. de REp. li ·
vj · vbi etiã no· nunqund legatus pol ſit h
indulgere. ¶ Secũdo no. ꝙ verbũ bene
ficiũ late ſumptum comprehendit etiam
beneficia maiora quod etiam probat᷑ in
regula · j · de reg: iur . li. vj. cũ ibi not · vñ

ibi rerificat᷑ etiam in epᷣatibo et archiepi

ſcopatibo dũ dicit beneficiũ eccleſiaſticũ

non poteſt ſine inſtitutione canomca li
at hic late ſummi ſed ſtricte quia hic tr
ctatur de preiudicio benefitiorum vacan·
tium et eſt ↄtra ius cõmune eꝛgo debz fi··
eri ſtricta interpretatio vt in.cquod di
lecto · de conſan. et affi · dixi in. c. olim · .·ẽ·

e · Oed quando verbum benefitium ſtri /
cte ſũmit᷑ non ↄpᷣhendit bñfitia maiora

vt eſt tex. m.c· eum miillis. de prebẽ. li. j

facit. c. fi · eo · ti. mantiquis · So · õͤrium
videt difficile Jo. an; hic videl intelligeĩ
duobo modis· primo ꝙ weo hit fit larga ĩ
terpretatio · quia nõ trackat᷑ de graui pre
iudicio priuati. Sed certe iſta ſo.nõ pvi⸗
detur malſtmcte vera · quia multuͤ piudi
catur beneficio ſi fructus abſorbentur peꝛ
duos annos · Scda ſo · ꝙ hic tractat deĩ
terpretatione prutilegij pꝛincipis · hec et
ſo · non eſt bona · quia qñ priuilegiũ prin
adpis eſt iuri derogatiuum . vel abſorbet
ius alteꝛius dẽt ſtꝛicke mteꝛp taꝛi · vt dixi
m. colim · S.· eo. et ideo vt dixi mprm. dẽt
intelligi iſte tex · qñ conceſſio fuit facta e
piſcopo pro debitis ſoluendis. hec eſt enĩ
cauſa honeſtiſ ſima vt filij ſubueniant pa
renti et ideo materia iſta eum ſit fauorabi
lis in ſe non debet reſtringi ſi ed ampliari
et ſie intelligo terx · ibi. ĩ hoc caſu et cetera
ſtilicet vbi ex honeſta et fauorabili cauſa
ĩdulgẽtia facta eſt epo· ſecus autẽ dicerẽ
vbi udul gentiafieret tercio aꝛe eorum q
not ·˖ Jo. mon · in dicko. c· ſi ꝓpter · C In g·
fi. ibi. ab omm munere · vult ergo dicer̃ ꝙ
indiffinita nõ ſemper equipollet vniuer
ſali · q. d · ꝙ aliud eſt quando conceditur
indulgencia ſuper ommbo beneficijs. et a
laud qndo ſupeꝛ beneficijs · ſed tu dic me⸗
lius de bac materia. anet quando indiffi
nita equipoleat vmiuerſali. vt no · in · c vt
circa de elec. li · vj . hic enim fit interp reta
tio larga ꝓpter rationem predictam Ab ·

d

– Ranſmiſſe. Verbuz mo
derationis diminutionem otin
et non augmentum hocd; Cõ
miums diuiſio ſecumda ibi quo circa: Ca

ſus. et cetera · ¶ Nõ primo ex tex vnam

cauſam legitimam ninuendi numeruz n
nonicorum et prebendarum quãdo poſt
ſtatutum numerum facultates eccleſie a⸗
deo diminute ſunt vt canonici inſtituti ñ

poſſit omode viuere ¶ Scdo nõ ꝙ ſup

Eex creſcẽtia reddituum non frangit num
erum canonicorum ipſo facto et in hoc ẽ
iſte tex. no · de quo plene no.in · c cum · M.
de oſti · et dic vt ibi not ¶ Tercio nõ · ꝙ
cui dat poteſtas minuendi in cauſa dim
nutioms reddituum nõ videtur data po

teſtas augmentandi in cauſa augmenta

tioms. SExquo collige ꝙ poteſtas dele⸗
gata eſt ſtricke mterpretandaet nonex
tendenda vltra caſum expreſſe um. ¶ Vl⸗
tio no ˖ quid fiendũ eſt de redditibus ſup
ex ereſcentibus debent enim ouerti m uti
litatem eccleſie donec aliud fuerit d iſpoſi

tum . Ded quero quid ↄprehendatu⸗ hic

appellatione eccleſie · J0· an · pomt dupli⸗

cem expoſitioneʒ pr imo pt intelliga tur

epᷣus cum capitulo · aꝛ · m . cccum clerici · S.
eo. o mtelligit vt debeat cõuerti mpias
cauſas. nã qcquid ſuꝑẽ neceſſitatibo ec⸗
cleſiaruz dz oueꝛti in pias cãs ſeu expendi
xij · q · j· m. c cꝑ · Et hec expoſitio lz ſit bo
na m ſe tñ tex. vñ velle vcernerem vtilita
tem iſtius eccleſie vnde poterit ↄuerti m
fabri cam vel poterunt emi poſſeſſiones ·
vt poſtmodum poſſmt habere amplios⸗
redditus ar · in · c videntes xij. q· j. ¶ In
glo · in · excreuiſſe · ibi vtrum poſſẽt au⸗
gere numerũ h rationem decidendi gloſa
nõ ponit ſ ſatis colligit ex tex · qui axer
bũ moderatio ↄtinet dnminutionẽ ptãs
delegata non elt extendenda ad caſum ñ
expreſum in · c.· eum olim de offi · lega. Dz
papa vel epus poterunt augere numerũ
et an eps cuz capitulo poſſint augere vel
minuere numerum vel crear᷑ rel ſuprime
re dignitatem dic vt plene notatur m. c. cũ
accſſiſſent · · de oſti · ¶ In glo.pe. in fi.
Ded ſolue vbi oſtat de mente recedimu⸗
a proprietate reꝛborum italoquuntuꝛ cõ
traria. Alias aut mheremus ſignificatõ
ni verbo rum ita loquitur iſte tex. ad idez
lex non aliter . f de leg . uij · ¶ In glo. fi. in
fi. Nõ finẽ glo · naz videtur recedere ab eo
qð.S. dixit· Concludit ergo ꝓ q̃litercũq;
redditus ſine augmentatõe. ouerti debet
invtilitatem eccleſie et poteſt intelligi de
redditibo coĩbo vltra prebendas. reddi⸗
tus rero prebendarum nõ debent defacili
minui. Fateor tamen ꝙ ſi prebende erũt
multũ augmentate · uperioꝛ poſſet au
gmentare numerum prebend aruz de quo
dicendum vt plene notatu m· ccum. M.
prealle.nec obſtat õrium. S.formatuz in
glo · qꝛ; exq́ ſupexcreſcentia prouenit ex
redditibo eccleſie non eſt curandum qut᷑

.

cunq; ꝓuenerit ar. optimũ xij· q· j. ĩEfi

De regulis iuris. Rubrica
Continuatio Nice ſũmi poteſt ex glo · ſup
Hica huius ti · in vj. vel continua aliter x
ſic. Supra vidimꝰ multa iura ſpãlia · ve
rum qʒ ex wuribo ſpãlibo oẽs caſus occur⸗
rentes decidi non poſſunt congruum fuit
m fine operis ſubijcere aliquas regulas
generales · IJdeo ſe equit Nica de res · iur ·
Oonis. Uon põtbre⸗
uiꝰ ſũmari · et pone caſũĩ
c. ij. · ð ſpõ· Ca? · 2c C.
Nõ. j. ex ter · iücta goſa
appkone rey ↄphẽdieẽ pñt mecorꝑalia
n vhic op̃ᷣhendit õct? et oĩs obligatio · ð
quo vide qð nõ · in · · n. de re eccl. nõ alie ·
li. vj · et m. l mouentium ſß̃ de verbo · ſig ·

— — —

— — m — — —

¶ No· Sedo ꝙ otractus dicit᷑ naſci tẽ
e oſẽſꝰ · dicit᷑ diolui cũ otrariꝰ diſſen
ſus iteruenit · ¶ In gl · j · ibi oĩis obliga
tio ſiue õtractꝰ.Exeplũ ĩ ſtipulatõe qᷓ ↄ
ſẽſu õhit᷑ · et õrio oſẽſu diſſoluit· ptĩil
ſi vnꝰ· pactus · fr de pac· Itẽ ĩ pctu emꝑp
tõis et vẽditõis· nã otrahit᷑ ex ſolo oſẽ
ſu · et re exiſtẽte ĩtegra diſſoluit᷑ õrio ↄ
ſenſu pt ĩ · lj.C·qũ li:ab'emp.diſ· Szʒ ſi ĩ
teruenit traditio rei pꝰ venditõeʒz opor⸗
tet ꝙ etiã interuemat retraditio.alias ñ
diſſoluit vt in · d. l.· ¶ In ea · gl. j· Fal⸗
lit hec regula in mrimomio· Et rõeʒ fal⸗
lentie q̃re matrimomiũ nõ diſſoluit᷑ con
trario ↄſenſu vide ꝑ glom.c.qᷓ propter
xxvij· q.ij:nã mrimomũ eſt maximũ ſa
cramẽtũ · vt in . c· debltũ de biga · ꝙ exquo

ſemel ↄtractum eſt eiꝰdiſſolutio nõ eſt

ĩ ptãte hominũ · ¶ In ea. gl · ibi et ĩ bap
tiſmo · Ratio aſit iſt oꝝ caſuuʒ eſt·qꝛ nõ
pᷣ᷑ proprie interuenire ↄotrarius actus.
ſicut dicimꝰ m virginitate · que ſemel a⸗
miſſa ampliꝰ recuꝑari nõ poteſt.xxxij·
q · v · ſi paulꝰ · et idem in omnibus in qui
bocharacter ſpũalis imprimit· Et ĩ fi ·
glo · de hoc an in perdẽda poſſeſſione ſuf
ficiat ſolꝰ ammus vide ꝑ glo · in . l. iij · ¶ im
annttenda ffde acqui ·poſ · et cõiter te⸗

netur ꝙ ſic · ſiue ſit naturalis. ſiue ciuilis

vnde rõ q̃re fatilius poſſeſſio amittitur
qm̃ acqrat᷑ eſt · q ad acquirendum reqᷣ
ritur animus et coꝛpus ſed m perdendo
ſufficit ſolꝰ? animꝰ· Et ad. quẽadmodũ
alle. i glo · que dicit ꝙ reqiuritur vtrũ
q; in pdendo · Eꝰ ꝙ ſi mcipitur a oꝛpo⸗
re ·tũc requiritur vtrumq; q; ſolũ coꝛpꝰ

ſine animo non ſufficit. Sed ſi incipitur

ab animo.tũc ſufficit ſolus animꝰ Itez
fallit hec reglua m caſibus no·m.c.cum ĩ
ferioꝛ · de mai · et obe.nam in multis caſi⸗
bus poteſt qͥs ligare.nõ tñ abſoluere.te
ne menti · Abbas·

ptẽ ĩteꝛpetrari debent · h· d · Et
primoeo ponũt᷑ pba euãgelij. ſᷣo
v̈ᷣba. Bede expoẽntis · ſa ibi hoc loco·Ca
ſus ac̃ · ¶ No.primo ex tex.ꝙ verba euã
eglij adduci poſſunt ad deciſioneʒ cãruzʒ
qnĩmo multi canones extracti ſunt ex au
toꝛitatibo noui et reteris teſtamenti vt
dicit tex · m. c· qualiter · ij.de acouſa· Item
nõ principium pro miſericoꝛdia exhibẽ
da et in dubijs melius eſt reprehendi de
miſericordia qm̃ de ſeueritate · xxvj . q·
vlti · allegant · dz tñ miſericoꝛdia ĩmiſce

ri cuz ſeueritate · q homo non debet eſſe

nec multum miſericoꝛs nec multũ ſeue⸗

Stote. Dubia im meliorezʒ

rus ſ̊ dz iuder ĩ iubieando habere p ocu
li nnſericoꝛdia et ſeueritateʒ vide teyx⸗

cũ gl.m. c diſciplinã xiv· dil. ¶ Wõ hae

dickõe.ac· qᷓ abbreitiate ſcripta conpre
hedit aliqua vitra pcedentia compre

hẽdit id qð eſt ſolitũ ſequi · et idẽ ẽ diee

re.ac· qʒ et ĩfra ð qͥ ꝑ Sar· ĩ.l gallus.ff.

de li et poſtu · Secus · ſi nõ eſſet abbreui

ate ſcripta.q tũc capit ꝙꝓut vᷣbumſonat,/
Iteʒz no· ꝙ facta dubia q̃ poſſunt referri

ad peccatũ et nõ peccatũ debemus ſẽpꝑ ĩ

terpretari m bonã ꝑtem·et vt euitet᷑ pee
catũ ꝓ hoc vide glo.m.c. abſit · xj · q· i ·
tex · m. c ſcripturis·xcvj.divbi ponun⸗

tur rerba ĩpatoris dicentis · ꝙ ſi videret

clericus amplexantem mulieꝛẽ pᷣſumet

V cã bnñdicend h tñ dictum ĩtellige qñ

ꝙꝑte ſimiſtra pᷣſũptio nõ eſt rehemen⸗

tioꝛ que põt colligi ex ↄſetudine= q̃lita
te pſonaꝝ · q; tunc faceremꝰ interpreta⸗
tionẽ m deterioꝛem ꝑteʒ vt in · c. j · de cle ·

nõ reſi · et · xci · di. ĩ. c clericus et m.c cumĩ
iuuentute · Z.ð pur.ca· et bonus tex.m.e.
ij · xiiij · di · ¶ Vltimo not · ꝙ m malefi⸗
cijs non preſumitur bonus animꝰ õcoꝛ⸗

c.·j· de preſump· Item ꝙ ſic arboꝛ bona

vel mala congnoſcit᷑ ex fructibus ita et
homo an ſit bonus rel malu cognoſcitur

ex bonis operibus · vnde m euangelio ex
fructibo eorum ognoſcetis eos· Et not ·

ꝙ in certis non eſt locꝰ ↄiecturis et ad
hoc ſolet alle gari ſte tex · ¶ In gl· ij. in
fi. hec glo.expomit tex · tripliciter · pñt

omnes iungi ſimul ꝙ aut ſumus in cti

bus ſeu priuilegijs et tunc m dubio debe
mus interpretari rez vt potius valeat · et
tunc illa pars dici᷑ melioꝛ· Aut tracta⸗
mode re odioſa · puta m pen ĩ ponendiz
et tunc debet interptari in meliorem p⸗
tem · i · bemnigmoꝛem · qꝝ odia debent re⸗
ſtringi · vt in regula odia et in regula im
penis · li.vj· Aut ſumꝰin ↄcernentibus
piculum animarum ·et tunc debet inter⸗

pretari in melioꝛem · i. ſecuriorem q il⸗
la eſt melior an ecurior · vide bonã glo ·
m c vnico ˖ de

ruti.
Ui ſcandalizaueꝛit.
Aꝓpter ſcãdalũ euitandũ.veri⸗
tas nõ eſt obmittenda h· d.
idit᷑ nã pᷣmo ponũt᷑ verba euãgelij

Diu

o verba Bede exponẽtis · ibi vtilitas: Ca
ſus.xc.¶ UWo ·primo ex tex · ꝙ propter
ſcandalũ euitãdum ˖ non debz quis omit

tere malũ et ideo nõ debet qui dieere mẽ

datium etiã ad finẽ vt ꝓximꝰ euitet in
iuriã ſuã · xxij·q:n.in.c ne quis· nec debʒ

quisomttere malum qᷓntucunq; ꝑuuʒ

ðð

vt ꝓrimeuitet maiꝰ malũ a ſcandalũ.
de q vide gl · xiiij · di · ĩ ſũma vbi examina
tur iſte articulꝰ et de clara iſtũ tex · ꝓut
habetur ĩ.c. ij. de no · op nũ ·

neẽcitatẽ illicitũ efficit᷑ liatũ·
pmo poiĩt dictũ. ſo exepia ibi
nã . Caſac. ¶ Uõ p ex tex · ꝙ nec̃ita⸗
excuſat apctõ. rõ ẽ q; pẽm ẽ nolũtariũ
ał.nõ ẽ pctm̃.xv·q i. mn prĩ · ſj necitas
eſt oria volũtatiergo necitas excludit
pctm̃ · alias aũt pumef᷑ quis ſine culpa
quod eſſe nõ dʒ · vt m . cñj · de conſti.
¶ Vcðdo no · ꝙ in poto ĩtelligi tacita ↄ
ditõ ſi potero·iõ nõ dicit᷑ fractor voti ·
q; ꝓpter neceſſitatẽ illud deſeruit ·

Uod latenter. tlicite
factũ obligatõz nõ in ducit h
d · Caſꝰ zc. ¶ In glo · j.ĩ fi · qd
aũt ſi pᷣlat al at ↄſuetudinẽ ĩ Fuitio re⸗/
cepto · ð q nõ extat memoꝛia· In örium
dicũt doc ꝙ aut ꝓbatur ꝙ ſpõte bᷣuici
um fuit p̃ſtitũ et valet ↄſuetudo vt in.c.
ſuꝑ qᷣbuſdã·S.· ti · ꝓxi.et · xxiñj.q/ij· in. c.
Huicũ · et · c.· eleuteriꝰ · aut ꝓbat᷑ ꝙ pꝑ vim
et tůc nõ valet vt hic. et· cqiua cognoui
mꝰ.· alle · ĩ gl· In dubio vᷣo půſumendum
eſt ꝓſubditis · ar · m. c ſuꝑ hoc.de renũ·
et m . l. cũ de indebito · ff. de proba ·

Um in contempla
tione · Breue eſt ſed ſũma ſie ·
Toꝛmenta indicijs nõ pcedẽti
bo ĩferenda nõ ſũt · H · d· Caſꝰ · zæc C Nõ
primo ex tex · ꝙ iudex nõ poteſt in princi
pio cãe alia pᷣſũptõe nõ habita toꝛquere
accuſatum ſiue accuſatoꝛem · vel teſtẽ ·
Item nõ ꝙ toꝛ mentuʒ dicit᷑ cõ. Et ꝙ in
telle ctu mãe priĩo q̃ritur · qᷣd eſt qõ · So ·
queſtõ eſt veritat indagatio ꝑ toꝛmen⸗
tũ · et põt appellari qõ a querendo· q; iu⸗
dex ꝑ toꝛmentuʒ inquirit veritatẽ et tor
mentuʒ dicitur q̃ſi toꝛquens mẽtẽ · a tor
queo es · ¶ Scðdo queritur qñ proceden
duz ſit ad toꝛmẽt ů · So. diẽ Jo · An · et cõ
munit doc · ꝙ duo reqrũt᷑. primo ꝙ veri
tas aliter haberi nõ poſſit:nã toꝛmentu
infertur cã muei tigandi veritatem · et in
ſubſidium · vt in. . diu?ꝰ? pius · ff · de qo · v·
q · v. in .c.illi · vbi bonus tex · cum glo · ſe⸗
cuũdo requirit᷑ ꝙ precedãt aliq̃ indicia ſi
ue pᷣſũptões rel ſemiplene ꝓbatões· nã
ſine mdicijs nõ eſt mferenda qõ · vt hic ⁊
m .l. ex libero ff· ð queſtio. Et que indicia

ſufficiant non poteſt dari certa doctrina

tz relinquẽ dum eſt iudcis arbitrio vnd
tñ teſtis eſt ſufficiens · ̃m oẽs de quo

Uogd non eſt gropter

eſt glo · in . in · C· ad . l iuk. ma · quod ꝓce

dit niſi alia ratio ſuadeat in õrium. Nũ
qutid aũt reo petẽti dilatõzʒ purgãdi in⸗
dicia ſit dãd a añ toꝛturã · licet doc · H nõ
tangãt · dic tñ ꝙ ſic · nam etſi ꝓpria ofeſ⸗

ſio excuſari potelt · vt ĩ.ce.cũ dilecti · de ae

cu·ita et fortiꝰ mdicia aliunde ꝓpuenien
tia hñt diſpoſitõz iuris · ꝙ a iudice inteꝛ
loquente de toꝛtura adhibenda appella⸗
ri poteſtyt · m · l · ff· de appel · reci · et i · q ·
vj · nõ ſolent mp · ante ſnĩiam · et hic · quia
iudex Juare poſſet · et poſt toꝛturaʒ gra
uamen releuare nõ poſſet · Tertio quero
qualis debet eſſe toꝛtura · So · ðbet eſſe
moderata · vñ debet iuder anĩiaduertere
ad indicia · Item ad qualitatez pſone · an
ſit foꝛtis m reſiſtendo an ne. et finaliter
dz ĩ ta torquere vt toꝛtuz buet ĩcolumem
innocentie · vel ſuplicõ · vt ſic ſi deliqt poſ
ſit pati ſupplicium debitum · ſi vero eſt ĩ
nocens non patiatur defectum coꝛpori
vt . quemadmodũ ff de qõ. ¶ Quarto
quero ꝓ q̃ cã toꝛtura poſſit ĩferri. So·
taʒ in ciuili qm̃ in criminali· de crĩali pzʒ
ff. de qõ · quaſiꝑ to · et mprealle ·c· illi . ð
ciuill · . c. i · · de depo ¶ Quĩto quero qᷣ
honnnes ſunt toꝛquendi · So · tres ſunt
conditiones hominũ · quidã ſunt lberi
quidã ſtatu liberi · quidã ſᷣui· Liberorũ
quidam cõſtituti ſunt m dignitate vel
militia. et iſti regulariter nõ debent tor
queri niſi in certis crĩibus · vc ĩ criminele

ſe maieſtatis et ꝓditionis. ac · vt · l. mi⸗

les · C. de queſti · Et ex hoc dicũt quidã ꝙ
cleriais regularit nõ eſt torquẽdꝰ · quia
eſt mile celeſtiẽ militie · vt m · c. j · de cle.
egro · Alnj contra ꝑ· cſi oſtiterit · de accu ·
et p. d. c. · de depo de materia vide ꝑ gl ·
in P alle.c. illi · et · xx · q· vj · in ſumma · Cõ
munis oduſio doc · et glo. eſt ꝙ clerici ·
etiã preſbiteri ſi ſunt ſuſpecti poſſunt ex
cauſa toꝛqueri · Abbas tn dixit nõbile vẽ
bum in · d. c.i · ꝙ nõ reperit᷑ clericos eſſe
toꝛquẽdos niſi ſint mfames · vt in · d · · i ·
quod nota. Cõiter tñ tenetur ꝙ toꝛtura
non debet eſſe ita ſeuera in clericis ſicut ĩ
laicis vnde nõ debent ſupponi aculeis vl
funiculis · ſed virgis ſeu coꝛrigeatis pꝛo
H bonꝰ tex.xxiij.q:v·ci.mn fi···
¶ DSexto quero de effectu toꝛture. nun
quid valeat ofeſſio in toꝛtura facta· cõ⸗
muniter diſtinguitur an iſte perſeueꝛet
in oonfeſſio ne rel nõ. ſi non perſeuerat
nõ p̃iudicat · q̃re videtur feciſſe metu tõ
mentorũ vt · l.i. de qõ. et · xx . q · vj · in · . i ·
et · xxxj .q· ij. Lothariꝰ · Si Po pſeuerat.
tüc ſibi piuditat et dicit pſeuerare qn
ofitet iteꝝ ratificãdo prioꝛẽ ofeſſioneʒ.

ertra locum toꝛmentorum · ita ꝙ nõ vi
deat iſta toꝛmẽta · al videt facere timo⸗
re toꝛmẽtoꝝ · ita roluit h Jo · an. et Bar ·
in pᷣalle.l.j · de qõi · q no · nãẽ õ iudices
q ĩ ↄtinẽti in loc vbi ẽ toꝛmẽtũ · faciunt
ratificari ofeſſiõz ¶ Deptimo q̃rit᷑ nun
qᷣd qõ ſemel habita poſſit reiterari ꝓ eo
dẽ facto · cõiter diſtmguit᷑.ꝙ aut oriũt
noua ĩdicia · puta repit᷑ iſte ĩ mẽdatio.
vel alia ĩdicia aliũde ſupuemüt · et tũc pt
repeti qõ. aut nulla indicia de nouo ſup⸗
nenerunt · et non deberet repeti vt . repe
ti a. vnius ſ de qõi· ¶ Et ex predictis
poſſunt decidi multe · q · ſed qe. S. feci mẽ
tionez de triplia ↄdicõe pſonaꝝ pvideli⸗
cet de liberis · de buis · et de ſtatuliberis.
et tm̃ dixi de liberis oſtitutis ĩ militia vł
dignitate · dic ꝓſequendo ꝙ ſi nõ ſũt o⸗
ſt ituti ĩ malitia et digmitate.aut toꝛquẽ
tur in ſe ipᷣos.i bpt dicant pᷣitatẽ m facto
Prio · x ĩ ciuilibo non toꝛquentur.m cri
minalibus vero toꝛqueri pñt.ↄcurrenti
bus illis duobo de quibus · z. ſ. ꝙ rerita
aliter haberi nõ poſſitet ꝙ preceſſerĩt
indicia · ſi ᷣo toꝛquẽtur ĩ alios.pt eſt te⸗
ſtis qui toꝛquetur ĩ facto alteriꝰ.et tũc
ſi eſt vilis toꝛquet᷑ taʒ m ciuili qm̃ m cri
minali · n· qj.i primis · qð tñ ꝓcedit in
ſubſichũ. q aliter reritas haberi ñp̃t ·
ar· in aut · deteſti · Ciij. et. d. l. diuꝰ. Si
vero nõ eſt vilis· et tũc ſi teſtis nõ vacil⸗
lat non debet toꝛqueri · alias ſecus· vt n
dicta · ex libero · Hęc fallunt pᷣmo m mi
nore· xiiij · amis · qꝛ non debet toꝛque⸗
ni · liœt reritas ab eo ferula rel coꝛrigia
haberi non poſſit et elici vt inlj impu
beres · ff ad ſilt· et in. d. l. ex libero C. Itẽ
ſenes decrepite etatis non debent toꝛqᷓ
ri · vt · iñ · ad ſill.· Itein mulier pregnans
yt · pregnantis · ff· de penis · Si rero ſũt
ſtatuliberi · et tunc idem dicendum quod
in liberis · vt eſt bonus text · in. l. ſtatuli⸗
ber · ff ð queſtioni · Et ſtatu liberi dicũ⸗
tur illi quorum libertas eſt redacta ĩ cæ
tum tempus · vel ſub certa conditione
vt ſi relmquitur libertas ſᷣuo pꝰdacenmi
um · vel ſub certa oditione · interĩ anteqᷓʒ
impleat᷑ oditio · xel veniat tempꝰdicit
ſtatuliber· de quo im. l. · ff de ſta · li. ijn
uis vero aclude.ꝙ aut toꝛquent᷑ otra ex
traueũ · aut ð dñm p̃ſentez vel p̃terituz ·
primo cãu toꝛqueri poſſunt in ſubſidiuʒ
tñ.aut õ dñm · et tũc aut ſuꝑ facto cõi do⸗

mni et ᷣim . et toꝛq̃ri poſſunt vt in.l.qcũ

q;. C· de ſer · fugi.aut ĩ facto extraneo
et tũc regulariter ſᷣuꝰnõ dzʒ toꝛqueri cõ⸗
tra dñm pñteʒ vel pᷣteritũ tallit ĩ qbuſ⸗
dam criminibo vt ĩ crie leſe maieſtatis

adyvlterij. xc. de qͥ dicẽdů vt ĩ. Lj Cſi ⸗
uus · ff de queſti · Abbas.
Qe. Multocẽs. acriteg
offendẽs rẽ rel ꝑſonã ecciaſti⸗
cã. Caſꝰ.ac. ¶ Vo. iũcta gl.

ij onĩa bona eccĩaꝝ largo mõ poſſũt

dici ſacrata:. q; oblata ſũt eccĩe ꝓ ſacris
et ꝓrie qñ ↄmittit᷑ ſacrilegiũ et ðᷣ pena
ſacrilegnj vide bonũ tex · xxñ q·iin · c.ſa⸗
crilegn · et · c. qſ. quis.ꝑ Inno.ĩin.c cuz pro
cã.S.de ſen· excõi·

i ex timoꝛe. Oaifaẽ
aliter qᷓ; dʒ · facere non diatuꝛ
hoc dicit· Caſus.¶ UVot·prĩo
ex tex · ꝙ nõ eſt ↄſiderandũ ſolum factũ
ſed animfacientis. et maxime quo ad
deũ. qui reſpicit non qdð fit.ſed quo aĩo
fit; vt eſt text. cuz glo · in. c. j · de collu. de
te · et · lxxxyj · di. cnõ ſat · et. xiij. q. v.m
Kc ſi quid muemiſti· ¶ In glo ·j · jbi bo⸗
nus eſt · vnde ſacra ſeriptura Qui timet
deuz faciet bona · et alibi · JInitiuin ſapi⸗
entie eſt timoꝛ domini. ¶ In glo · fi. ibi
non ſit imputandum . dicit Hoſtien.hoc
rerum m totum non tñ excuſatur a tota

li culpa · ar.c.ſacr̃. qd me.cã.Jo.an. di⸗

cit oncoꝛdando et bene · ꝙ aut ex precep
to iudicis · et excuſat in totum · et ita lo⸗
quatur glo· Aut ex timore priuati · et ꝓ
dat dickum Hoſti · Abbas.

Efleat. cCommittẽs vnum
Peccatum reus eſt omnium qͥ
ad pvitam eternam. hoc dicit
Caſus etctera·

amuis. n orãtia pa⸗
ſtoris non excuſat eũ ſi lup?o⸗
ues rapit · h·d. quo ad litterã
relaliter quo ad myſticuʒ et moralem
mtellectũ. Ignorantia non excuſat pre⸗
latum in peccatis ſubditorum. hoc.d.
Caſus:ac · ¶ No. primo ex tex · ꝙ igno
rantia in facto alieno non excuſat.qñ te
net qͥs ĩidagare a diligenter cuſtodire et
Precauere· pro hoc quod no · in.c.innotu
it · ᷓ· de elect. ¶ No · Scdo paſtorem te
neri pro ouibus ↄmeſtis a lupo. quia te
netur ad cuſtodiam.et ideo ſi non adhi
buit diligentiam quam debuit · non eſt
ſine culpa Idem m prelato qui acœptã
do prelaturam obligauit ſe ad cuſtodi⸗
am ſubiectorum · vnde prelatus dicitur
paſtoꝛ· q; debet paſcere ſubiectos ver⸗
bo doctrine · et diabolus diatur hice lu⸗
pus quia ſemper nitur decipe hoĩes · et
hʒ młtos modo nocẽdi xvj · q · i. c. viſ.

Nadignum. ſpiritu⸗
alibo homagmum nõ pꝛeſtat᷑
boec dicit· Caſus. ac. ¶ Nõ. pri
mo ex tex· ibi a romane eccleſie · zc· ꝙ v⸗
ſuetudo ratione eccleſie ſequenda eſt. H̊
intellige prout notat glo · m · c)· de fum⸗
ma trimi. lib. vj · et in . nolite .· x · diſ · nam
ſi decernit aliquod ticitum rel diſponit
circa articulos fidei illud eſt ſequendum
quod tenet romana eccleſia m alijs vero
non tenemur ſequi ↄſuetud meʒ romane
eccleſie · ſed quelibet eccleſia ſeruare de⸗
bet conſuetudmem ſuam ·pt in · c· certifi
cari · de ſepul · et m· c. ð trina· ð conſecra·
diſ · iin · ¶ Vltimo nota ꝙ homagium
non preſtat᷑ in ſpiritualibus · ſed iuramẽ
tũ obedientie ſic vt m. c. qʒqm̃ · xxiij · diſ·
et. c. nullus · de iureiur · Oue autẽ ſit ra⸗
tio diuerſitatis mter hec iuramenta con
clude iuramentum fidelitatis · quod diti

tur homagium proprie concernit tem⸗
poralia· et per hoc iuramentuʒ iurans q̃ᷓ
ſi efficitur homo illius cui iurat · et eius
vaſallꝰ. et dici᷑ homagiuʒz q̃ſi honnnis
ligium · quia ligat᷑ et obligatur ilii an iu

rat · et effici᷑ homo illius · ideo in ſpiritu

alibus h interuenire nõ debet. ne videãt
hec ſpiritualia vendita · quaſi prelatus
acquirat hanc vtilitatem et nouum ho⸗
minem pro ſpiritual ibus ab eo collatis·
de A⸗ iuramento die vt notat glo · ĩ cle ·
paſtoralis· Grurſus · de re iudi · Et quid
continet ĩ ſe hoc iuramentum · vide tex·
xxij.q· v.in.c.de forma: Juramentuzʒ veꝛo
obedientie concernit ſpiritualia et ꝑtinẽ
tia ad officium prelati et licita duntaxat
et hoc habet m ſe datio ſpiritualiuz. q;
ſubditus debet obedire prelato · ad quazʒ
obedientiam chriſtus nos inducat,

Deo gratias.

Explicit lectura domim Abbatis ſuper quarto et quinto deeretalium impreſſa
Nuremberge per iduſtrioſũ virum Joarmẽ Senſenſea chmid ciuem Nurember⸗
genſem Emend atore Andrea friſner de Bunſidel viro perdiligenti Anno ſalu⸗
tis Mileſimoquadringenteſimoſeptuageſimoſeptimo die vero lune viceſimaſep
tima meſis Rprilis· Pontificatꝰ Sanctiſſim in chniſto patris 2 dñi noſtni / dni
Sixti diuma ꝓuidentia pape quarti Anno erꝰ? ſeptimo,

—

Regiſtrum lecture domini Pannoꝛmitani ſupeꝛ quarto et

quinto decretalium.

*) *
Nica de ſpõſalli ·
eccleſia reddit ·
primum dictum.
ſenſum hominis ·
j*
inter opa licitum.
contractu m fine·
rerbis quis ptat᷑.
ſnnplieciter teſtes ·
arras approbare ·
i⸗
Tue nobis ·
cõmune pꝑ hñtem·
cõtractũ vt in.c.
O,uicunq;.
in modo et non.
iij.
de conuer · infi.
ſufficit alterum.
foꝛnicationis.
¶ Vuo de pluribo ·
matrimonialiter ·
*y.
ſola poteſt produdi.
lege canomca ·
temporis nõ patit᷑.
laudabilem·eo.
*„P)
Cauſam que·
habeantur ꝓ legitimis ·
eccleſie non tñ.
abſtinendi ab here.
ex alia cauſa ·
vñn ;
matrimoniũ ſed.
diſpoſitio·
vt in . lſi ·
chriſtiani ſunt.
prioris matrimomo.
de accuſationibo·
accuſatus ↄpet ·
ꝓla. Gqualiter.
delicko quid ego ·
talis eſt immums
piijj·
erat mdicenda ·
ab excipiente ·
nunquid obijciens.
Cum dil ectus ·
ad ꝓſequendum ·
x *
ex offiõ iudicis·
vel ſubreptionem ·

homo alteriꝰ.
qñdo ꝓcedit ·
xxj.
quia et ·
etiam papa·
eſt horribilibo ſed ·
vt ꝓ ſpirituali.

xij ·
¶ In glo. fi · m ·
de quo p Gof.·
ep̃m diſpenſare ·
P renunciationẽ·
non poſſit
xiij ·
quedam ↄmĩatio·
ſacramentũ oꝛdmis ·
iſti certã poꝛtõʒ ·
¶ VBltimo nõ·

pulſio ad obſer ·

xiiij ·
de iudeis et ·
iſti caſus poſito ·
nunquid ex diſpen ·
magno iuncta:-
lege vnde ceſſante ·
xp.
di ponit in cã.
m. c.q; diuerſitatem.
quero qui ſũt illi.
cõicare excõicato.
reſponſio ibi prioꝛẽ·
xrxpj·
debito ita ꝙ male ·
in moꝛte ſciebãt·
preſſe ꝓ hibuiſſet.
ſcðᷣm videt.
Sigmificaſti ſũma.
xyñ ·
decalogi · i · legis.
qm̃ emendationi.
et aduerte qꝛ hoc·
ad mandatüũ eccleſię.
illum iudicem vbi ·
xpiij·
fructus qͥs pcipere·
ſacerdote et teſtibus.
reſtituere . · ſi et ·
rolunt licet cõe.
xviin·
apponit in lr̃is ·
nõ · ꝙ rõe duby ·
di · Oed tpe pnie ·
li · vi · ſed hic ·

* XxX *
