ergo nõ poſſunt vti altari viatico miſi ha
beant pᷣuilegiũ a papa aut hcentiam a di
ocſano.et ita mtelligec.ↄcedimus. ð o
ſec. diſ · · ¶ Sed quero hodie nũqd iſti
frateres habeant pᷣuilegiũ doc · tacite ĩnu
unt ꝙ non.nam olim fuit eis hoc ocſſuʒ
q; non habebãt ita eccłias oſecratas ſic
hodie hñt ſz habebant qᷓdã oratoria non
ↄſecrata. Sed puto ꝙ vbi hodie etiam ĩ
facto accideret ꝙ haberent aliqᷓ loca non
conſecrata ꝙ fres ad illa accedentes poſ
ſint vti hoc puilegio q; ſubeſſet rõ priui
legnj · Sed õ hoc . c. op · de · . paſtoralis.S
eo.yvbi religioſi priuilegiati vt poſſint ca
pellas ſuas m vſus ꝓprios ouertere neqᷓ
unt ꝓpria autoritate poſſeſſionẽ apphen
dere · ͦ debent reqrere licentiam ordina⸗
rij ꝓſo· multa hic · et ibi dicunt doc · Sz

breuiter capiendo duas ſolutiones. dic

ꝙ iſtud priuilegiũ fuiſſet hic ĩutile ſi ha
bunſſent reqrere liœntiã ordinarij q; ſo
la licentia pape ſufficeret.”W ibi priuilegi
um non erat mutile · qꝛ iaʒ erat tranſlatũ
ius vigore priuilegn·. ·ſ reſtabat poſſeſ
ſio qᷓ̃ nõ dẽbat apprehendi ſine licẽtia or
dinarij. vel o hic non agebat᷑ de Zui p⸗
iudicio. ibi ſic· q; ibi per illam oceſſiõʒ
priuabatur ꝓo pᷣlato eccleſia et diminu
abat᷑ hoſpitalitas a puilegiũ illud potu
it eſſe ſurrepticiumet ideo debuit reqrer
ordinarij · lientiam.

Udum. griullegiũ ðde
cmis noualiũ ñ ſoluẽdis nõ
vpᷣhendit decĩas tpe puilegn ĩ
petrati poſſeſſas ab alnis miſi de poſſeſſi /
one alterius m primlegio fiat mentio · ĩ
prima pomtur facti narratio · In ſa deci /
ſio. Scða ibi.de oſilio.Caſus. xc. Nota
prĩo ex. tex. g. puilegiũ non faciens mẽ⸗
tione de poſpiòe alterius non p̃iudicat
poſpori qð intellige qñ impetratur ſuꝑ
decis noualiũ · ſecus dicit boatinus vbipᷣ
uile giũ eſſet impetratum ſimpliciteꝛ ſuꝑ

—

decimis . q; tunc valeret non facta menti

one de poſſeſſione alterius et põt eſſe rõ
diuerſitatis.nam decime ab aliquo poſ
ſident · vnde vcedendo papa priuilegium
roluit derogare poſſᷣoriboq̃re tacite fa
cit mentionẽ de poſſione · Sedus ẽ ĩ deci
mis noualiũ · q; priuil egiuʒ põt intelligi
de teꝛris qᷓ adhuc nõ ſũt redacte ad cul⸗
turam et ſic poterat eſſe ꝙ nullus habe /
bat poſpionẽ illarum terraꝝ et ſine pri⸗
uilegio momales nõ reduxiſſent ad cul⸗

turamet ſic papa de facili cõcedit tale p

uilegiũ · qꝛ nõ tendit in gue pᷣiudiciũ alio
ruʒz · Sʒ exquo terre erãt redacte ad cul
turaʒ et decime erant ſolute ex eis ante ĩ
petrationẽ priuilegij Sue preiudiciũ m
fert poſſeſiori de quo nõ eſt preſumenð
ar · m.c. ſup eo.de of · dele · et . i. C. ſi quis
a principe· ffjne qd m lo. pu · et hoc tene /
as licet Inno. videat idẽ ſẽtire in alijs de⸗
cimis et pro primo dicto facit · c. cum olĩ
5· eo·vbi valet priuilegiũ conceſſuʒ mõ
ſterio nõ facta mentione de epo. et ſic de
poſpore · ¶ Sz ꝓ declaratione tex. q̃rit
quid ſi papa eximit mõſteriũ cũ capellis
ſuis et aliqua iſtaꝝ capellaꝝ poſſidetur
a tercio nunqᷣd pruuilegiũ preiudicʒ poſ
ſeſſori.Inno· videtur primo facere drazʒ
vtuꝝ capellis ſint expreſſe rel ne · Sʒ pꝰea
videtur mndiſtincte tenere ꝙ nõ preiudi
cat poſpori quia forte ſi papa ſciuiſſet
poſ ſᷣonem alterius non dediſet priunle⸗
giũ et priuilegium dz mtelligi vt nõ p/
iudicz enormiter iuri alterius 2 mtellige
pᷣdẽa et tex. vt ad impediendũ vires pri
uilegij ſufficiat ſola ꝑpoſpio iuſta tñ liœt
ꝓrietas non concurrat cuz poſ ſione vt
coĩter hic doc · olũt et bene x gl.in.c. ij. ð
deci · li · vj. ¶ Quid autem ſi papa conce⸗
dit priuilegium hoc modo eximmus ta
le mõſteriũ et capellas ſuas quas ꝓpꝛijs
rocabulis duximꝰ exprimendas.xc.nũ
qd per hoc ꝙ capelle nominatĩ aſſerunt
eſſe mõſteꝛij prĩcipalłr ꝓbentur eſſe mõ
ſtern Inno · diẽ H ꝙ nõ q; papa ꝑ hͥ non ĩ
tendit donare capellas mõſterio i capel

las ſuas eximerex iõ õʒ ꝙ probetur ꝙfſt

ſue et 1dẽ Jo · an. hic pro qͥ allegat.cſi gra
tioſe m fi · de Np. li. vj. qð bene facit et ñ
Perpetuo hoc dictum et ſepe dubitaui et
vide multa conſilia hmemde ꝓet õ nec al
iegabatur dictũ hoc· Inn. et Jo· an. et pu
to hoc dictũ limitanduz mſi priuilegiuʒ
eſſet oonceſſũ hoc modo motu ꝗꝓpo quia

tunc ex quo papa intentionẽ ſuã fundat

ſup illa aſſe ertione ꝙ capelle ſunt möſte⸗
ꝛj ꝓbantu: mõſte:neſſe mſi ꝓbeturõri

uʒ vt in ſili poluit Lapꝰ. m cle. litteris . S

B PeEe

ꝓba. nam qñ ad mſtantiam alicuius ð
cedit tale priuilegium vidẽtur illa verba
narratuia et de facto alterius que non ꝙ
bant vt in. c.· ſi papa · de priuile. li · vj. Dz
quando proprio motu videtui papa ex cẽ
ta ſcia aſſerere ulas capellas eſſe mõſte
rij qd nõ. ¶ Vltiĩo q̃rit᷑ q ſitemꝑe impe
trati puilegn iſta loca fuiſſet redacta ad
culturã · O decima adhucnõ eſſet ſoluta
et ſie nemo adhuc eſſet in poſſeſſione · an
valeret priuilegiũ ſimpliciter ↄocſſum In

no.tandẽ incliat in ſententiã ꝙ naleat q;

ſola poſpio alterius impedit vires priui

legij. et non decimas deberi aim papa ſci⸗

at decimas ſemper eſie debitas et idem ſe
quitur Jo · an. et ↄĩte⸗ doct. diſputatiue
tñ tenerẽ oppoſitũ · qꝛ Piulegiũ iuri alteri
us piudiciale debʒ ſtricke intelligi · et ĩ eo
caſu vbi minus afferatuꝛ pᷣiudiciũ vt in · c·
cũ capella et ĩ · qm̃ intentionis ˖ S. eo · et
ꝑ Inno..in· c cum dilectus. de donac. pa
tet m. c. ſup eo de offi. dele. et in . l. C.·ſi qs
apᷣndpe ff ne qd in loco pu· Sedliſtud pᷣ
uilegiũ de deci· nouali· nõ ſoluẽdis· põt ĩ
telligi de terris qᷓ nõ dũ ſunt redacte ad
culturam m qᷣbus nullum vel modicũ piu
diciũ mfertur alteri nõ eꝛgo ðbet mtelligi
de teꝛris red acktis ad culturaʒ tempore p
uilegij · qꝛ mferet᷑ graue pᷣiudicium tertõ
cũ mus eſſet ſibi queſitũ de pñti naʒ poſ ßio
oſiderat ꝓpter pᷣiudiciũ qð infeꝛtur tetcio
Sed certe idem eſt piudiau exquo ter⸗

re ſunt redacte ad cultuꝛã et oĩno debz ac

quiri poſſio nec obſtat iſtalr̃a que facit
mẽtionẽ de poſbiõe · ſic accidit ð facto

Uidam.cConfratres pri
uilegi atorũ niſi ſe m totum
tranſtulerint ad epiſcopalia
iura lenentur hoc dicit ooĩs diuiſio · ai
verum. Caſus zc · ¶ NWõ primo ex tex · ꝓꝙ
iſti pleno iure non oblati 1. ꝗᷓ ſe et ſua nõ
dedicauerunt nõ gaudent priuilegio lo⸗
rum in quorum fratermtate ſunt reœpti
niſi in caſibo iure expreſſis· et ita ſolne ð
rium qð poſſet foꝛmari de·cvt priuilegia
5. eo. Et er hoc et er text. mfertur ꝙ iſte
mantellate. que plurime ſunt m hac ciui
tate mſi expreſſe m ſpecie habeant priuile
iũ nõ eximunta iuriſdictõe ordinaria
vnde tenentur ĩducere oĩa iura parochia
lia et epiſcopalia. et ſi decedunt ſine ele⸗
ctione ſepulture · debent ſe epeliri in eccleſi
js parochialiũ etſea epulchro maiorum pt
dixi. in. vt priuilegia · S.· eo · ¶ In glo ·
prĩa m fi · ibi et miles ſoluit duphliciter
põt tertõ modo ſolui m Jo.· an. ꝙ·ex eo
alk. in gl. loquit᷑ de non milite ꝗ erat al⸗

„

ſcribendus in numero militů qui anteqm

aſcribatur non gaudet priuilegio militũ
ſicut dicimus de ſcholarib⸗ qui non gau
dẽt pꝛiuilegio ſcholaꝛium q̃uſq; ð ſcribã
tur im matncula. Sed.. öria loquit᷑ ð mi
lite qͥ trãſfert᷑ ad aliũ nũey qͥ gaudet pui
legio licet nõ ſit deſcꝛiptus ĩ ſto numero

Onſultationi. Ouo ad
priuilegium retentio nis decĩe
ſemel nouale ſemper eſt noua
le hoc dicit. Prĩio pomt dictum: ſo ratio
nem Baibi cum alias· Caſus· ac. Co
prĩo ex tex · quo ad mmunitatẽ · et cetera ·
q terra ſemel red acta ad culturaz nõ dz
ſemp dici nouat. ſed ꝗ ad immunitatez
decimarum bene vt patet ibi quo ad ĩmu
nmitatem decimarum bene vt patet ibi quo
ad ĩmunitatem a. queʒad modum ſolet
appellaꝛi ſponſa annum et poſtea non
appellatſponſa vt no· xxxy·q- vin · · c· j· et
et in vmo et ſilibo ita dioenduz eſt ĩ iſt
terris facit ad ſtatutum qᷓ cauet᷑ ꝙ de ter
ris noualibo non ſoluatur gabella qd nõ
debet meꝑppetuum mtelligi terra noualis·
¶ In glo · fi · in fi· mtelligituꝛ ergo gloſa
de expẽß factis ĩ reducendo terraʒ ad cul
turã vtputa expẽdi centu et ĩfra · x · annos
ꝑcœpi qnqgmta vnde ſi adhuc terra eſſet
moualis ſolueret de Po ſed hec ratio non
placet Jo · an· q ex noueʒ paꝛtibo q̃s eſſẽt
receptuꝛi m futurum poſſet recuperar̃᷑ ex
penſas. et ita mtelligit ipſe de expẽ fa⸗
ctis pro obtinendo praulegio Ded certe
etiã rõ ſua poſſet impugnari qina ex illis
nouẽ ptibo percipiendis in futurum poſ⸗
ſet recuperare expenſas factas m priuile
gio. Et ideo dicendũ eſt ꝙ tex · hab uit re
ſpectum ad id qð otingere poteſt · Item
iſta videtur ratio ĩpulſiua et nõ final eti⸗
deo verã rationẽ puto. q; pᷣuilegia dñt eſ
ſe ppetua ·et ido ſẽꝑ dñt cẽſeri iur̃ noual

Depuꝛgatione canonica.
¶ Bupra viſũ eſt de varijs delickis tam
platorum qᷓ; ſubditoꝝ· ven qy infamati
ex delicko qui oumei nõ pñt debẽt compel

.

li ad purgationẽ ideo ſubnjcit᷑ hec Nica·

Obilis. Infamat? fi⸗
de dignꝰ p iurametumſe
pur gat al ſecꝗ et cẽſet᷑ ñ
idoneꝰ enormit peccãs h

diẽ. et ba ĩ· ſi at · caſꝰ · 2c· ¶ Nõ pᷣmo ex

Pncipio tex. iũcta pᷣma gl · ꝙ ñ ql q; ĩgẽ⸗
u9. 1. lib natꝰ ẽ nobibl etia ſi virtuoſe vixe
rit et ĩtellge 8 nobilitate qᷣ ad hoĩes mu
di ſm qm diciꝰ ꝙ nobilitas ẽ qᷓ dã qlita⸗
ulatap hñtẽ pncipatũ ꝑ q́; vgnoſcif et du
cemt t plebeio ð q̃ plẽ ꝑ bã ·ĩlj ·C.· ð dis

— ⏑ — —

— -r—— — — ——

— — — —

—

— —

7

li.xij. Oed apud deum ſumma nobilita

eſt clan eſſe virtutibo xl.dic nõ loca et
cante oĩa · et · c ꝑe.ẽ · de preben. et lyj. di
cnunqʒ · et. c. naſci. ¶ Scðdo no· ꝙ olim
cãe crĩales tractabant᷑ m ſynodo tã epi /
ſcopali q̊; archiep̃ali vj · ql iij. c. Scitote
et. cſe · ¶ No.teꝛtio ꝙ enormiter peccã⸗
pdit omoduzʒ mgenuitatis · nã nõ pᷣſumi
tur de eo ſicut de qlibʒ ingenuo immo txᷣc
tatuꝛ vt ſᷣuus et ſic nõ ꝙ guiter peccãs et
perſeuerans in peccato no pᷣſumitur reꝝ
dieer etiã per iuramentũ. ¶ Sed quero
q lr̃a dicit ꝙ ſi ſynodns ſciuerit iſtů eſſe
fidelẽ ac.· qd ſi neſciat · ſo.debet reputar
eu fidelẽ · i. iuſtũ et bone fame · qꝛ quilibʒ
pᷣſumitur bonus vt ·cfi:de preſump. ¶
In glo.). in fi · iſte mtellectꝰ glo.nõ plʒ
Hoſt.vnde expomt ipſe rel pro.i. vt ſit
ſenſus nobilis homo.i.mgẽuus.vt ſic qᷓ
libet mge nuus appelletur nobilis largo
modo · vel exponaturrel pro et ſicut ʒ qñ
fit vt · l. ſepe ff de b · ſig. et hoc ideo qꝛ
m lec.glo.ita pu:garet ſe nobilis ſicut
ignobilis cum tamẽ ðᷣberet eſſe drĩa h
totum arbitrariũ eſt.vnde numerus hic
taxatus non eſt de neceſſitate ſeꝛuandus
vnde hodie numerus ↄpuꝛgatoruʒz eſt aꝛ
bitrarius et taxat᷑ ᷣm qualitatezʒ pſone et
qᷓntitatẽ delicti rel mfamie · ij ·q p. oĩbo
et · c ad liberanð. ð iude· facit. c· quo tienꝰ
J e · ¶ In gl. · m pᷣ.fuꝛto. m fi. nõ.bñn gl
iuncto tex. ꝙ quilibet mfamatus repelli
tur a preſtatione iuramenti quatẽus tẽ
dit ad cõmodũ ꝓuʒ q pᷣſumptio eſt ꝓ
deieraret erquo alias eſt vilis perſona a
idẽ poteſt dici de nfamia facti. naʒ talis
vilis eſt ad hoc quod legitur et no. m. c. lz
deꝙ bac. nec obſtat iſte tex. iuncta gi·
precedenti. qꝛ iſtud iuramentũ non eſt
oĩno ad omodũ ꝓpriũ. i eſt iuramentuz
oneris · Cõclude ergo ꝙ aut q; eſt ifama
tus infama facti aut mfamia iuris pᷣmo
caſu admit titur ad ſe purgandũ cũ iura⸗

mento vt hic et · · quotiens .e. j non de
bet admitti ad iuranð in p̃midiciũ alteri
us pt in dic. lʒ· facit · l. m bone fidei. et qd

ibi no · C· de iureiu. Si rero eſt infama/
tus infamia iuris et tunc nõ purgat ſe cũ
iuramento nec etiam admittitur m piu⸗
diciũ alterius vt mc teſtimomũ ðteſti.
et de mfamĩa facti et de mfamia iuris ui
de tex. cũ gl. in. q· vn porro· ¶ In glo.

fi · ibi ſicut ꝓter mõchatũ ac· nõ Zlo et
dem no · m.c. fi. ð ſta · relig · et põt eſſe ra

tio qert. S.· dixi nobilitas eſt qued am
qualitas illata ꝑ habentẽ pꝛicipatũ ꝑ q̃m
dz diſtmgui inteꝛ alios plebeios Sz er
quo quis ĩtrat religionẽ dʒ vna cũ alijs

canonio mfamatus al fide dignus ꝓpt

ter debeat infamam facti purgare q; S8

– 2 . „

5

eq̃liter viuere · et ſine delectu pſonaꝝ ſũt
omnes equalit᷑ trackandi per ſuperioreʒ·
et no.glo.q; facit ad ſtatutũ qͥ in ſucœſſi.
ombo et alns fit mentio de nobilibus vtñ
extendatur ad alios nobiles qͥ mtrarunt
religionẽ. Et m fi. gl. vult ergo gl. ꝙ
uus libertus vel aliter eriminoſꝰ imnfama

tus de crimnne debet ſe puꝛgare ad arbitri

um ſuperioꝝ aliter q̃ᷓ; per turamentuz et
ſatis plz hec opi. Quidã intelligunt vt
Omce . ꝓ dz ſe purgare tormento i · ꝙ ð
bet ſe ſubijcere torture Ex h nõ · de uire

„

ſolã mfamiaʒ nõ ſubijcit torture lʒ debʒ
ſe puꝛgare cũ iuramento et alijs ↄopurga
toribo · Secus m alio criminoſo rel puo.
rel liberto et hoc videtur velle totus tra/ 5.
ctatus huius ti · qͥd aũt de iure ciuili vi⸗ „
de Par. m.l.de minore. tormẽeta ·ff. ð qõ

J quis. auſpectus qter
tio momtus ſe non corrigit
cũ poſſit ab officio ſuſpendit᷑
h.d · rel ſic ĩfamatus ʒ monitꝰ ſe nõ cor
rigens vſq; ad purgationẽ ab officio ſuſ
pendit᷑ h· d. Caſꝰ xc. ¶ No.prio ex tex

ꝓ õ ſuſpectu põt ep̃s ĩqrer et dz priꝰ ĩq

rer̃ ð ĩfamia qʒ de reritate crĩs vt· j. c. q̃li
ter et qñ.ij.et.c.cũ õʒ.ð accu.x.c j.e.ti.li.
vj . ¶ã Ocðdo no. ꝙ appꝑẽte accãtor ñ debʒ
ſdici purgatio ĩfamato qꝛ iſta purgatio
ſpᷣſidiaria ſ. qñ crirnen aliter ꝓbariñ
põt ceſſat ergo rõ aduẽiente accãtor̃.
Ter tio no · ꝙ illð dẽ fieri ſeor ſü qð fit ex
cluſis oĩbo teſtibo qð facit ad ſtatutum.
¶ Itẽ no · ꝙ id qð fit oram duobo vltri
boñ dicit᷑ fiei m publico · ¶ Vltimo no⸗
ꝙ mfamatus poterit ſuſpẽdi don? ſe pu
Zauerit de q tamen dicendum yvt not. in
c:mter.j.ę.et vide qd no.Jo.an: m.c.j.ð ?c
accu · li. vj · et vide glo · op. ij · q. ün. . .
ſbiter ſi · ¶ In glo · ÿ. chriſtianitatis · v
Hm doc . expone bannũ chriſtiamtatis.i:
ſub ꝑpena excoĩs · quia exĩcatio eſt pena
a coĩone chriſtianorũ ·vt ·c.a nobis · de ex
cep · zæ eſt vulgare cuiuſdã loci.¶ In gl.
emendauerit in fi · no · gl. iuncto tex. q̃li

bet deſiſtere ab ilł operibo ex qbo oritur
infamia et inherere virtutibo· nam oria
vrijs curãtuꝛ · de pem · diſ. ij. c. jſet per h
intellige iſtũ tex. in delicto ſueceſſiuo vt
etiã intelligit Jo· an. vtputa tenebat mua
lierem ſuſpectam in domo vel oueꝛſabat
ĩ loc minus honeſto· Talis eꝛgo pote

ſt
emendare et orriger hanc infamiam. ſ.
abſtinendo · Et iõ hic requiꝛũt᷑ admoni⸗
tiones añ ſuſpenſſionẽ. ſecus ſi delictũ

fuiſſet momentaneũ vtputa eſt mfamatꝰ

ꝙ occidit ſempromũ vel oↄmiſit ſymoniã

aferendo talẽ eccłiã · nã h̊ infamia ñ põt

de facili.purgari ꝑ mfamatũ · vñ hoc cãu
ñſũt neceſſarie admomtiones ð qboĩ tex

q fruſtra fierent cũ nõ poſſit h emendar

Tunc eĩ ſine iſtis admomt · põt procedi
ad puꝛgationẽ vel ad ſuſpẽſionẽ put dẽ i
c ĩter. et m.·cqtiens ꝗ. eoð · Et adueꝛte qꝛ
ſuſpenſio ab officio nõ dz ſẽp fiei añ pᷣſti
tã pur gationẽ. j dz itelligi tex · qñ deliẽz
ẽ enorme xel ſcãdalũ ĩmmet vt ĩ.cĩter . ·
eo. tu dic vt ibi rel qñ pur gãdꝰ eẽt negli⸗
gẽs m pᷣſtanda purgatõe· ¶ In gl. fi · in
ſi. et við qð no. Inn. i· c· cũ p · e · et bo · gl ·
ĩ.c. pᷣſbẽ ſi ij ·qiinj. Et ocluð ꝙ exñte ĩfaĩa
3 aliq; põt iudex ſiłr ſtatue re teeminum
accãre volentibo · et nullo ↄpente põt inqᷣ⸗
rere ex officio ſed die ꝙ nõ eſſet neceſſari
um nec vtile vt no. glo · in. c.q̃liteꝛ et quan
do · i · S. de accuſa. et ibi plene dixi licet ali
ud ſentiat gl · m.c inter . .e · et m. c p̃bĩ ſi
pal · Si vero nõ vult ſtatuere bũc termi
num. et tũc imfamatus eſt ſupꝑer actu ſuc
ceſſiuo et tunc debẽt fieri adsmonitiões ðᷣ
qᷣbo ĩ tex ·ſi aũt eſt ſuꝑ actu momẽtaneo
tũc nõ ſũt neceſſarie iſte admomtiões vt ·
S.dixi.ſed ſuꝑior põt indicere purgatio
nẽ et deficientem m ea pumire vt vuictum
de q; die vt plene dixi in. c accedẽs · ð acou
ſa. H̊ vey mſi delictum ſit enorme vel ſcã
dalũ ſit m poꝑpulo tũc enĩ a principio põt
ſuſpendi donec ſe puꝛgauerit. et ſi preiti
terit puꝛ gationem tollatur ſuſpẽſio et ab
ſoluetur vt m · cex tuan · · eo · Di autez de
fecerit punietuꝛ ſm modum agendi iux⸗
ta ea que dixi md· c accedens·

Oniales. greue et poteſt
ſie ſũmari m mtellectũ gl · pur

rẽ regule hoc diẽ. pel aliter aliũ mtel
lectũ. Et regulares purgãt ſe de delicto
n regulã canonicam h̊ dicit. Et quilibʒ
mtellectus eſt bonꝰ in ſe · nã regular̃s iu
dicantu: nõ ſolũ ſᷣm ̃gulã ſed etiã ſᷣm ca
nones vt in · c. fi · de ſtatu regu · Caſus ꝛc
¶ Võ primo ex tex. ibi detegi nõ rolue⸗
rint. æc. ꝙ cſſat purgatio vbidelictũ ꝓ⸗
bari poteſt vt in. c. cuz dilectus · · eo · et. c.
ad noſtrã · · de ꝓbac · ¶ In gl. fi / et itel
lige dupliciter ꝓut dixi m ſummario vt ĩ
telligat pᷣmo de tenore ꝓprio regtr · i. vm
regulã religionis ipſoꝝ · vel m reglã·ſ·
canonum de quo in . cj. õ · eo · et · · e · ꝑ to
NIJIguis de gradu. is
lictu eſt ꝓbabile ñ mdicit pur⸗
gatio alias ſecꝰ h d. quo ad ti⸗

gahᷣo imndicenda eſt regularibo “teno⸗

tulum Caſus ac · ¶ Nõ pꝛĩo ex tex · ĩ prin
cipio ꝙ clericus cuiuſcũq; ordims põt de
gradari ad idẽ.c cuʒ nõ ab hoĩe · et qð ibi
nõ . S. de iudi. pᷣt etiã incidere m irregula⸗
ritateʒ vt no · in. c. ij. S· ð cleri.exco· mini.
¶ In gl · ij. ibi · in iudicio · Si rero extra

iudiciũ ofitet᷑ tũc pᷣt ſubijci torture vt no ·

glo:et Sar.m.l.capite qnto· ff de adul · et
qñq; ↄfeſſio ext iudiciũ plẽ ꝓbat crimẽ
vt plẽ dico ĩ. c. at ſi clerici. de iudi · Itẽ dixi
ĩ c.q; ſit gue· · de exceſ. p̃la. ¶ In glo · fi ·
no tres ſpecies preſumptionis · et dic vt
no · plenius m . c· quia veriſimile · et · lras
et . .· afferte · de preſumptiom ·

Uotiens.nfamatꝰ 5 quẽ
crimẽ ꝓbari nõ põt dʒzʒ ſe pur
gare iurando de veritate oompurgatores
vero de credulitate · h d .· Duudit᷑ nã prĩo

natrat factũ. ſo purgationẽ indicit ibi ↄ

muni. 3⁰ poĩt purgationis formã ibi por
ro. Cãꝰ · ⁊c · ¶ Nõ pꝛiĩo ex tex · ar · ꝙ nůe
rus ↄ purgatoꝝ eſt arbitrarius· Hic eniʒ
nõ reqrunt᷑· xij.opurgatores de ꝗbus fe⸗
cit tex· mẽtionẽ ĩ · cj · S· eo. ¶ Võ· ij · caſũ
m quo epᷣus iurando debʒz tangere euãge
lia et regularit an et qñ debeat tãgere plẽ
dico in . c fi · de iura. calũ · ¶ Tercio no · ꝙ
ille qui ſe purgat ab mfamma debet iura
re ſuper euangelia de veritate · ũli vero qᷣ
puꝛgant eum non debent iurare de rerita
te quia non poſ ſent cum ſit factum alie⸗
num ß iurant ꝙ credunt eum rey dicer et
ſie nõ caſũ in quo recipit᷑ iuramentum de
credulitate.qnq; tam poſſũt teſtes iara
re de veritate vt quãdo negatoria ẽ reſtri
cta adcertum locuʒ vel pſonã rel tempus
vtputa accuſat᷑ titius de homicdio omiſ⸗
ſo m kl · Jumj hora xix. nã teſtes tũc bene
voſſent deponere de veritate iurando ꝙl
la die et hora fuerunt ſecum et nõ potuiſ
ſet coommittere delickum quin vidiſſent
ſed hoc caſu non requiri᷑ iuramentuʒ de
purgando· quia plene probaretur innocẽ
de quo in . c. clerici. lxxxj · di ·

Os inter. &pus parochia⸗
nuz ſuuz infamatum cõpellit ad
ſe purganð niſi ab eo legitime appellaue⸗
rit ↄmunis diuiſio · Sa ibi oſultatiõi · Ca
ſ.⁊c · ¶ Nõ prio ex tex · ibi parochianuʒ
ꝙ qlibʒz de dioẽ · põt dici parochianus ep̃i.
nam epᷣus ↄcuꝛrit cum quolibet curato ĩ
admimſtrandis ſacramẽtis hoĩbo dioẽ ·
vt m. c. n. de peni. et remiſ. li. vj · Ad idẽ. c.
ad apoſtolic · de dona · cũ ſi . ¶ Nõ ſcdo
ꝙ appaꝛẽtibo accãtore et teſtibo mfama
to nõ eſt ĩdicenda purgatio ꝓ hoc · · cum
dilectus j eo · et · ad nr̃am · de ꝓba. Sz

— — — — — – — K — —
—

— —. — — —

—s

uero quid ſi cauſa eſt matrimomał nun
qd ſit indicenda purgatio. So · diẽ Inn.
ꝙ aut agit᷑ ad diſſolutõz mutue ᷣuituti
et tunc ſi vxoꝛ eſt mfamata de adulterio ·
poteſt ſibi mdici purgatio m qua ſi defe
cerit pumitur vt conuicta q; ſeperabitur
matrimomũ quo adthoꝝ·. Si rero agi /
tur de diſſolutiõe viugij tũc ñẽ ĩdicenda
Pur gatio q etiã expᷣſſe ↄfitendo ñ pñt ↄ
iuges pᷣiudicare matrimomo pt ĩ .c. ſup
eo.ð eo qᷓ ↄogno.aſang · vx· ſue. ¶ Ingl
in fi· no. gl. iuncto tex.ſolet em quotidie
allegari · et hanc ocluſionẽ gl · ſ eqc Inn.
hac ratiõe purgatio non indici miſi ĩ de⸗
fectũ ꝓbationuʒz vt m tex. iſ ꝓbationes
nõ pñt mduci ſuper qlz crĩe coraz iudice
ecc łiaſtioo contra laycum ergo nec pur⸗
gatio indici poteſt layco pe: ep̃m ſi uper
qlz crie archid.m.c in. de ↄſue.łi·. vj · ten
et õriũ · qe es dz mqrere õ q̃mlʒ de dyoẽ
ſua et pumire vt m.c j. de of · or. ¶ Itẽ iſ
te tex. lo quit᷑ ĩiduſtmcte ĩtelligendꝰ eſt
ergo indiſtimcte xxxi · q.j· ꝙ ſi dormie⸗
rit concor · hoſt · a bene ꝙ aut ep̃us vult
mdicr̃ purgationẽ layco imfamato ad
Penã iudicialiter imponendã et nõ põt m
ſi m cribo ſpectantibo ad eccłiam ·. ð qui
bo in. c. cũ ſit generale · de foro ↄpet. Aut
vult mdicere purgationẽ ad pñisʒ impo
nendamet ꝓcedit opi. archid.nã põt iu
der etckiaſticus quemlibet notum crĩoſuz
oompellere ad pniam yt in. c. ·j. de ſpon ·
faẽ̃. c nouit de iudi. Eodẽ modo põt infa
mato indicœre purgatiõz. qꝛ non dz pati
pt laycus ſtet in peccato ne ſanguis eiꝰ
ex manibo eiꝰ reqrat᷑ lxm · di. effeſꝰ 2 m

Dc.:irrefragabili.S. de of.or. ¶ In glo.fi.

ibi qꝛ excedit . ac modũ puta recepit te⸗
ſtes mdignos vel mmicos rel non vult

cipere teſtes bone fame. Idẽ credo vbie /

pucopus mmis guaret eù in numero cõ⸗
Puꝛgatoꝝ.nã licʒ num erus ſit arbitrari
us tñ dz arbitrari vt bonus vu et ſi aliter
arbitrat᷑ põt ab eo appellari ſicut dicimꝰ
ĩ dilatõibo qꝛ lzʒz ſint arbitrarie tũ põt ap
pellari. Si iudex mmis decurtat dilatõz
pt in · c. j. ð dila. Idem vbi iuderx arbitrab
penã nõ põt appellari ſi male arbitretur
við bo.glo·m.c.ſuꝑ his.de accuſ.et tex.
cũ gl.et har.m.l·ſi qua penaff ð v. ſig ·

m p. Compurgatores
dñt eẽ honeſtiet notuů hr̃e eũ
queʒz purgãt necdit a iudice
ediri et deficiẽs mpurgatione
punit᷑ vt oonuictꝰ h.d. Seda pars ibi.
vt aũt· Teꝛcia ibi deficiẽtes · quarta ibi pᷣ
cauẽs et eſt ꝑs. ccũ p · S.ð accu. Caſꝰ ⁊c

¶WMõ · primo ex tex· ꝙ opurgatores de /

bent agnoſcere vitã eius quẽ purgar̃ pol

unt et m h dẽnt iſti abalis teſtibo· naz 8

ponentes ſuꝑ õctibo vel alns nõ eſt neæſ

ſe ꝙ ognoſcant vitã eoꝝ contra quos rel
qbo deponunt imſi de ponant de qjlitate
mherente perſonis de quo m.ccum cãm
5. de teſti . Sed iſti ↄpurgatores cũ ha
beant deponere de credulitate ſuper vita
et moribo purgandi non pñt deponer̃ ni
ſi habeant notaʒz vitaz et mores eius. C
Scðdo no · ꝙ deficiens in puꝛgatione Pri⸗
uandus eſt oĩ officio et beneficio tꝶ õ hoc
opo · de. c. j. S. eo · vbj tantu ſuſpendit et
melius facit. c ſigmficaſti. de adulterijs
vbi tex · e loqt᷑ in deſiciente ꝝ non man
dat eũ mſi ſuſpendi .· Ad idẽ.c.acœdẽs.S

de accu · pbi nõ fit depoſitio. So . ĩtellige

hoc · c. ſm caſũ·c cũ p.S· ð accu.cuius eſt
ps:nam ibiaccuſatio peſſerat de ſymõia
de qua conuictus deponendus eſt ab offi
cio et beneficio vt m.c de hoc et in. c. inſinu
atũ · S· de ſy · et. c. inqſitio ms.S.de accuiõ
deſiciens in pur gatione in hoc ðᷣlicto per
inde debet pumiri acſi fuiſſet nvere comtic
tus yvt d· c. S hoc ꝝ· c. mſinuatũ. Secus aũt
vbi quis deficeret in puꝛgatione ſupera⸗
Iũs criminibo non exigentibo depoſitiõz
de qua materia dic vt plene dixi m d.c. ac
cedens. Et concludendo dicka doc. diſti /
gue hic qᷓ ad ꝓpoſitũz ꝙ aut negligit ſe
purgare ſeu remire ad ſe purgandum ⸗
tunc nõ habetur pro couuicto ſed poteſt
ſuſp endi vel excõmumicari donec ſe Pur
gauerit et ſic t intelligi.c excoĩcamꝰ. ¶ qᷣ
aũt · · de her · et · . n. S. e. Idez vbi offert
iuramentũ ſuũ de pñti ſed nõ p̃t haber̃ o
put gatores ſperat tñ de breui habere et
tũc ꝛõ infanne pᷣt ſuſpendi don ſe purga
uerit et hoc modo ᷣm Inn. p̃t intelligi. c.
ijj· gᷓ · e. Aut purgatione reœbta purgan
dus deficit in vt· vt qe opuꝛgatores non
depoſuerunt ꝓ eoet tunc iſte dẽt pumiri

vt onuictusvñ ſi delictũ ſuper q ĩ fama

tus erat et modꝰ ꝓcedẽdi ante puꝛgatio
nẽ indictã exigebant depoſitõnẽ iſke de

ponet · Di vero aliã penam illa imponet
dutaxat et ita intellige hoc.c.et. c acoedes
palle · Jdẽ dicendũ vbi terminus Perem2/

ptorius p̃fxus fuit ad ſe purgandũ tẽ eĩ

ſi infra illũ terminum non oparet vt et ſe

purg et habetur ꝓ conuicto ſᷣm Inno. H
Hz . hoc allego tex.· nõ. pm vnam lec. ijj.

*

gulariſſimꝰ mo dus ↄuicẽdi abſẽtem de

crimine lit · ñ cont · vt ſi eſt infamatus pel

vehementer ſuſpectus de crunine citetuꝛ
heꝛemptorio pᷣfixo ad ſe pu:gandũ infra

q · ix · Deernimd et ex h p̃t oollig vnus ſin

α LR
5 2

llũ terminũ nõ aũt ad ↄpãendũ tantũ et
tüe ſi nõ pᷣſtiterit pu:ꝛgationem mfra ter⸗
minumpfixũ habebit᷑ ꝓ ↄuicto qð tene
tuo menti ; nã limitat nõ.m · c· verita⸗
tis. de dolo et otu · et eſſet modus nõ · exqᷣ
ſitus de iure ciuili. Habemus ᷣm moduz
oↄuincẽdi abſẽtẽ lit · nõ ote · vt vtum ax ſu
p crĩe exoĩct · et ſi ſteterit in excoĩcatõe
ꝑ annũ tẽ hẽt᷑ ꝓ oↄuicto ſupꝑ illo cꝛĩe et põt
puniri acſi rere fuiſſet oↄuictus vt m · c· rur
ſus et mc quicunq; ri q:iij · que ſic debʒ
mtelligi vt pleniſſime tango·c primo de
iudi. et de illis modis procedendi otra ab
ſentem notat in d .· c veritatis · et hec dicka
ſufficiant quo ad ter · ¶ In gloſa prima ĩ
fi · no glo · nam videtur mtelligere . c. ĩter
. eo· vt procedat generaliter m quocun
qʒ pui gando vt ↄpu gatores habeãt no
tã vitã purgãdi ne dũ ð pñti ſetiã de pte⸗
rito. Sʒ hoſti. in d·c.mter diẽ ſufficer vt
habebant noticiã de pñti et ꝙ ibi pomtur
caſus ſpãlis · nã vt iĩbi videbituꝛ multa ſpe
cialia ↄcurrunt · ¶ Reducerem hec dicta
ſic ad ↄcordiam· ꝙ aut crimẽ de quo iſte
eſt mfamatus fuit iam dudum perpetra
tum et tunc non ſuffiẽ hr̃e noticiã de pñᷣti
nã ille potuit ſe orrigere et viuere hone
ſte ar · m.c.mteꝛ ·. eo. m fi · et maxime ĩ iu
uene qui defacili ſe oor Fiee hoc caſu ꝓ
cedit iſta glo. Xut delictũ fuit perpetra⸗
tum de preſẽti et tunc ꝓcedit opihoſtiẽ.

Xtuarum. xpſolutõſa
cta m purgationẽ vulgarez
nõ tenet et ea ñ obſtãte põt

indici de nouo puꝛgatio et admittit᷑ accã

tio h d · Cõis diuiſio ba.ibi. q ergo cãꝰ
xc̃. ¶ Uõ prio ex tex · ꝓ mfamatꝰ de cꝛie
graui põt motinenti ſuſpendi ab officio
donec ſe purgauerit · naz mfamatus deg
ui delicto no debet mterim ad miniſtrar
diuina ne ſcãdalũ oriat᷑ĩ populo. ¶ De
cundo no: ꝙ ſemel abſolutus ꝑ purgatio⸗
nẽ canonicã nõ tenet᷑ am ꝑlius ſe purga
re vt oolligit hic a vrio ſenſu qð mteliige
qñ iuderx vellet iten indicere purgationez
uigore mfamie vel indicioꝝ precedentiũ
DBecus ſi mfamia oriatur de nouo quia
oportet ꝙ iſta purgetur. Ad hoc · c· fi · de
colluſio · detegen · et qð no · in . · et · . re⸗
peti ff de qõ · ¶ Tercio no modũ ꝓcedẽ
di pur gatiõep̃ſtita · nã debet abſolui et ð
nũci ari boni teſtimonn · et ſic tollitur ĩfa
mia ſeu effectus infamie facti. C In gl ·
ſ. ibꝛ ꝓpter enoꝛmitatem delicki · ac. ideo
glo · hoc dicit. q; infamatus de delicto ñ
debet a Ppneipio ſuſpendi · qe pendente lite
nõ dʒ quis inpediri in poſ ione ſua· ĩmo

ſi fuiſſet odemnatus et appellaſſet debz m
tegerremanere ſtatus ſuꝰ pendente apł
latione vt ĩ · l vna.& mtegerff ml.no· apꝰ
pen. qd procedit etiam m clrioo depoſi⸗
to nt eſt glo · no · m . c· ſepe · S. de ap. ad h
KÄ ſigmificaſti.S · de adul. et ibiſuſpenſio
fit poſtqᷓz purgandus deficit in purgatiõe
Sed quando tanta eſt ĩfamia que gene
rat ſeandalum vel delictum eſt valde enõ
me tunc põt a principio ſuſpendi ab offi⸗
cio vt hic et etiama beneficio · vt e. c· iter
Et vide qðᷣ no Jo· an · in. c. j · de acou · lib.
vj· in nouella · ¶ In gloſa in p abſoluas ·
ibi ſolius dei eſt. Dic hoc verum intelli⸗
gendo mfamiam preciſe ſine alio facto
tzꝑ oria bona oꝑa defacili tollitur ĩfarma
facti qð mtelligit᷑ m crimine ſucœſſiuo vt
patet m.cinteꝛ · eo.im fi · Et m fi · glo · H
cauda glo. non facit ad propoſitum qõ
eſt enim queſtio ſeparata nunquid ꝑiu
rus puniat᷑ ab homme de quo plene dico
in . cfi · de iureiu. et no · m · j · C. ð re · cre.
rel quo ad principalẽ qõeʒ glo nunqiund
poſt purgatiõez admittat accuſatꝰ va⸗
rie loquũt᷑ doc. et vide glo · m. habet · ij.
q· iij · Et capiendo veriore opi.ↄcluden⸗
dũ eſt qd aut purgatio nõ fuit canomœ
p̃ſtita et admittit accãtio vt hic nõ obſtã
te puꝛgatione · Aut fuit canomœ pſtita
tüc aut inteꝛuenit acc ãtor vt q teſtibu⸗
deficientibo ratione infamie fuit mdicta
pur gatio ·a tũc regłr nõ admittit᷑ accãtõ
vt hic in glo. m prin · et · · de his etqð ibi
dixi. de acai · Kut non interuenit accuſa-/
tor et tunc ſi terminus prius prefixus fut
omnibo accuſare volentibo cuz cka decre⸗
ti · ſ. ꝙ pꝰ terminũ non audietur accuſato
tũc no debʒ admitti ar · i cfi · q ma. ac pol ·
Kut nõ ĩteruẽit illa cła dᷣcreti et tũc ſi pur
gatio ẽ pᷣſtita abſolutio adhuc nõ ĩter⸗
neit. et debet admiti accãtio. q;ꝛ mibil ob⸗
ſtat aꝛ.ladmonẽdi ff de iureiuã · Ru t
abſolutio eſt p̃ſtita et tũc ſi accãtoꝛ pult
eũ onerare onere ſe purgandiet ñ põt ar.
hic an ſuſcipere vult in ſe onus probandi
et dz ad mitti nõ obſtante abſoluõne Pus
pſtita · et ẽ ꝛõ. q; illa abſolutio fint facta
p ꝙ batiões nõ integras nam teſtes iu⸗
rarunt de credulitate tantũ. a vybi abſolu
tio fuit facta ex probatione nõ in tegran
obſtat abſolutio repta de nouo p robatio
ne integra. vt in dicta.l admo nendi. et
notatur in.c fi. S· de iureiurã · faat qð di⸗
xiin c ꝓpoſuiſti. de ꝓbac · de ma an et qñ
obſtz abſolio. dic vt dixi i· ð his. ð accu.

Onſtitutus. Sufficitq;
compurgator tolleratus ab

— — —ς rr

E

t

/

ut
.

6
1
7
i
6
,
1

eccłia bone fame nee ð crimine öodemna⸗

tus. In prima facti na:ratio et repreben

ſio· In ſa ꝓuiſio ibi ſane · Caſxc- Cno
primo ex tex · q̃tuor reqſitaĩ opurgtioni
bus · Primũ eſt vt debeant iurare vᷣm cõ
ſcĩaz et opioneʒ eoꝝ ꝙ credũt illũ ren iu
raſſe. Scm vt debeant eſſe tolerati ab

eccleſia. Teꝛtio vt ſint bone fame. Qua?ꝛk

tũ ꝙ non fuermt de ẽminibo condemnatt
Et ex hoc nõ ꝙ pᷣtextu ẽmmms ð nouo ob
iecti nõ põt compurgatõ repelli. Secus
ſi opponat᷑ mfamia vt pʒ ibi ſint bone fa
me ac· Requirit᷑ et qͥntũ vt habeant no⸗
tam conuerſationẽ illius quẽ purgar̃ ro
lunt · de ꝗ; die vt dixi m.c. cum p· Z. eoð. C
Teꝛtio nõ caſuʒ m qͥ teſtis iurat ſᷣm opi·
ſuam et non ̃m reritatem. ¶ Inglo · fi.
fi · qda m tenẽt contrium vez ꝙ non ſüt re
pellendi.qꝛ tex.reqrit odemnatio nẽ. ß re

pulſe pretextu cmims obiecti nõ dicit ↄ
demnatus vt ĩ. c. n. de oꝛ. og. Sed teneo

opi · glo.nam glo. non dicit opoſitum tz
vult iſtos repelli ſi ex illa repulſione ſecu
ta eſt infamia vel grauatio opmionis nã
tunc non repellent᷑ iſti pretextu coondẽna⸗
tioms ſeu expulſioms lʒ pᷣtextu mfamie
q; debẽt eſſe bone fame vt hic in tex et H
mfamia ſuꝛrexit ex ꝓbabilibo oomectu⸗
ris · nam ꝓbationes inducte ſuꝑ excep.
vel mter aliquos mducunt õ abntem ali /
qᷓᷓ pᷣſumptionẽ vt no· in.l.lucius in fi·fj
de hi s qui no · infa· et facit quod no · gl ·
ĩ · cat ſi clerici de iudi. et ij · q · j· multi⸗

Ne cer. ropter magnitu⸗
dinem ẽminis mfamatus ſu
ſpendi poteſt neduʒz ab offi
iama beneficio donec ſe puꝛga
uerit hoc primo et augetur ꝓpter hoc nue
rus compurgatorum hoc ſcðdᷣo · ex cã ĩte:
dum poſt purgationẽ pᷣſtitã ſuſpendiẽ
quis ad tempus hoc tercio.a deficens m
purgatione pumtur vt conuictꝗ hoc q̃r
to ba pars ibi attendẽtes · tertia ibi ita tñ
q̃rta ibi purgatione.qnta ibj ꝙ ſi. Caſ9.
xc̃ · ¶ No. primo ex tex. ꝙ pᷣlatus etiam
papa debʒ eſſe valde ſolicitus ad ĩuemen
dũ hereticos et ꝓcedendũ õ eos de q. F.
de hereti · pꝑ totum · ¶ Scdo nota ꝙ mfa

matus non debz regulariter ſuſpendi a

bñ ficio deficiat ĩpurgatiõe · jrõ
ne enoꝛmitaus cris vel ſcandali ĩminẽti?

põt ſuſpendi etiã a beneficio don ſe pur

auerit et eſt ĩ hſtetex · valde nõbilis ʒ
Zadi⸗ ſolet allegari et vide glo. ij. q. in. c.
p̃ſbyter ſi etꝑ Jo. an.ic·j.de accu.li. vj
¶ Keꝛtio no · ibi ab officio tantum ꝛc · ꝙ
qnq; qͥs eſt ſuſpenſ ꝰab officiõa non bñ

mitterem. hdieo tex · peeder qñ iſte

ficlo et ſic aceſſoriũ ñſeqt pncipale deß

an ſuſpenſus ab officio cenſeat p cõtinen
tiã ſuſpenſus ab officio vide gl.no.ĩ cle.

cupiẽtes.ð penis ĩ gl:nõ nouã· ¶ Vlte

rius no.ꝙ ſi pꝑ moð mqſſitiomis ẽmẽ non
potuit ꝓbani plẽ nõ eſt reꝰ ſimplicit᷑ ab
ſoluendꝰ · tz ſi remaneret ĩfamia vel ſcan/
dalũ vł nehemẽs ſuſpicio pᷣt ompelli ad
ſepurgãdũ. ¶ Uõ ex hoc x ex tex· ſingkr
tria quorum quodlibʒ ſufficit ad purga
tionem indicẽdam vt eſt vulgata ĩfamia
Zue ſcandalum quod mtelligitur eẽ ſine
mfamia vt differat a pcedẽti et vehemẽs
ſuſpicio et ſic ſufficit ſola nvehemens ſuſ/
Picio · Sed tex · adduco ĩ oppoſitũ ĩ. c. tua
de oha . cle et mul. in fi · vbi tex. ſingkr dꝛ
cit ꝙ õʒ ſuſpitionẽ eſſe cãtã vt geneꝛʒ ſcã
dalum de q plene dixi vt in. cq̃lit᷑ et quan
do de accuſa. St qᷓntũ ad propoſituʒ con⸗

clude ꝙ aut iſte eſt rehement ſuſpectu

apud ep̃m ſeu iudicẽ et tẽ non reqrit ſcã
dalũ ita mtelligo iſtũ tex. nã iſta fuſpi/
cio hie e rat orta ex dictis hoſtium vt in
lra iſta vĩ non differret a ßo modo dũ õ.
pᷣmiſerat de ſcandalo · aut eſt qs ſuſpec /
tus alij qᷓʒ ſuperior et tẽ nonſufficit ſuſpi
no ad indicendã pur gationẽ niſi ſit tan
ta ꝙ generaret ſcandalũ et ita ĩtelligo · c.
tua pᷣalle · ¶ Et ex ſupradictis no · ꝙ ve
mẽs ſuſpitio ſolius iudicis ſufficit ad
ĩdiendã purgationẽ qð tʒ h̊ Inn · et mihi

ſatis placz et videtur iudicio meo tex · hic
q ex teſtiũ dictis erat iſta ſuſpicio or⸗

p oĩbo et qð dixi m dc quatłr. ¶ No.pur

Sationem eſſe preſtandum ĩ loco ĩfamie
nam alibi facilius reperiret conpurgato
res nec ex ei) p̃ſtatiõe deleret mfamia vel
ſcandalum. ¶Mo. ibi q́; tranſactio ac·
Pcompurgatoĩr̃s dñt hr̃e notaʒ conueꝛ⸗

ſationẽ purgandi ne dũ ð pnti etiazð pᷣ

terito · Ded limita iſtũ tex. ꝓut dixi m · c·
oum p.S.e.¶ Mõ effectũ compurgatio
ms pᷣſtite · nam ðbʒ abſolui purgatus et
reſtitui ſibi bñficiũ ſi ab eo Per ſuſpẽ

ſus. Oi pero deficit ĩ purgatõe dz pumri

vt oonuickus vt m fi. ¶ Sed opp · 3 tex. ĩ

„

pᷣ·in penam. pbi preſtita purgatione re

manet ſuſpenſus qͥ ad offciiũ don ſcan⸗

dalũ ſopiat.qð eſt õ.c ex tuaꝝ. S. e. vbi

ſi denunciat᷑ bomi teſtionij abſoluit᷑ abjn

famia et relaxatur ſuſpẽſio vt ibi · ſo · di /
aunt hic oiter doc. ꝙ ſpãle eſt in crie he
reſis vel in alio grain crimme õrium pro
