am et ↄſanguineos ſponſi oꝛitur impe⸗
dimentum publice honeſtatis ĩpediẽ et
dirimẽs mrimoniũ mter eo ö hendum
h.d. ¶ O uero primo ꝙ mtellectu lre v

ty hͥ ꝓcedat in ſpõſis de futuro.an autẽ
de pñti · die ᷣm doct. ꝙ vtrocq; caſu ꝓce
dit diſpoſitõ · c nã ſi ñ liet ducere ſpõſã

aſangui nei de futuro multo foꝛtiꝰ ſi eſt
de preſenti · nã maioꝛ eſt honeſtas pt nõ

ducat᷑ ſponſa de pñti cum qᷓ mrĩmomale

vmculũu ẽ ↄtractũ q́ ſpõſa de futuro aui

ſolũ facta eſt ꝓmiſſio futuraꝝ nuptiaꝝ
xerba tñ huiꝰtex · ꝓprie ad aptantuꝛ ad
ſpõſã de futuro qꝛ loqᷣt᷑ de ea q̃ nõ erat
adhuc pubes et ſic non poterat ↄtrahere
mrĩimomiũ Et ex his nõ ꝙ tã ex ſpõſali
bus defuturo q;3 ex mriĩmonio de pᷣſenti
oꝛitur publica honeſta mter ſpõſam ſeu

maritatã et ↄoſanguineos ſpõſi ſeu ma
riti ſuperueniente vᷣo mter eos carnis oo

pula oꝛit aliud vmculum.ſ. affmitatis.
vnde oẽs ↄſanguinei mariti ſunt affmeſ

vxoꝛis et eõ ᷓ de ↄſanget affi· ſuꝑ his·

et durãt hec vmcula etiã pꝰ moꝛte alter

utrius vt m.·c fratermitatis xxxv · q: x. et

in · e primo eo.tit · lib · vj Sis ge cautus
maxie ĩ ĩpetrãda diſpenſatõe nã qñ
oꝛit kublica honeſtas ſiñ affinitate qñ⸗
q; affmitas ſimul cũ honeſtate publica
vt pʒ ex pᷣdictis. qũq; affinitas ſine pu
blica honeſtate vt ſi eitra ſponſalia ſeu
mrimonmũ qͥs ↄgnoſcat mulierẽ· nã iĩter
eũ et oẽs ↄſanguineos mulieris oꝛit᷑ af
fimtas et eõ vt m· c.diſeretionẽ · de eo qᷣ

cog · oſang · vx ſue nec oꝛit᷑ hoc caũ pub

lica honeſtas. et de his vide q̃ no · glo ·

ſuꝑ arboꝛe ↄſanguinitati · et qð dicam
m.c.ñ dʒ de oſan · et affi· vbi tractabo an
ſufficiat m diſpẽſatõe facere mentiõem
de affmitate tm̃ ſi publica honeſtas cõ⸗

currit cũ affimitate · ¶ Ocdo q̃ri q tex
tus dicit nullꝰ ↄſãguineoꝝ :c. nunquid

iſtud ĩpedimẽtũ public honeſtatis con

cernat oẽs cõſanguine os in mfinitum.

dic ꝓ nõ.nã ſi vmculũ ↄſanguivitati et
affinitatis non extendit hodie vltra q̃r

tum gradum reſpectu ꝓhibitõis matri
mom multo foꝛtius nec iſtud ĩpedimẽ
tũ publice honeſtatis· reſtrĩgat᷑ gᷣ h lr̃a
ad termĩos dicti c.nõ dz nã ſi intellige⸗

ret᷑ gnaliter ſequeret᷑ ꝙ inter vĩes non
poſſit otrahi mrĩmomũ cum oẽs hoĩes

ſint ↄſanguiner cũ ex eodeʒ ſanguine ꝓ
ceſſerũt oes ſed reſpectu ꝙhibitõis ma

trimomalis illa ĩpedimẽta ſunt reſtric⸗
ta ad qrtuʒ gradũ vt ĩ. d.c nõ dz. ¶ Vl

timo q̃rit᷑ tex · dicit ꝙñ poſſunt ↄſãgin
nei ↄtrahere ꝛc̃ · qꝑd ſi de facto ↄtraherẽt
nunqd teneat mrim omũ dic ꝙ nõ vnde
h ĩped imentuz ĩpedit et dirinnt mr̃imo
mũ ↄtrahẽdũ vt dixi in ſummario · et ꝓ

batur hodie dlariꝰ l.c vnico eo · ti · l· v ·

ẽ mrimomuʒz de pñti · et ẽ caſus nõ · vt · j.
patebit · primo ponit caſũ narratũſecũ
do diffimedũu ommttit · ſeda ibi qꝛ igitur·
¶ Nõ primo ꝙ vbi actus depedet a me

Xparte.i vir et muli⸗
er ſibi ꝓmit tũt ꝙ ab eo tpe ſe
ꝓ ↄiugibus hẽebunt ↄtractuzʒ

ra rolũtate loquentis paria ſunt dicere
ꝙ talem vult ꝙ vxore ſeu aue q̊ʒ diee⸗

re duco te m vxoꝛẽ vel facio te ciue.et fa⸗

cit ad illã·q · d it ſtatutũ ꝙ talis debeat
haberi ꝓ ciue nunqd ex hoc ſit creatus ci
uis et videt ꝙ ſic · ar · opt · hic facit q nõ
P Bar in.lſi maritus · ff. de adult et m.l.
ſi is qui pro emptoꝛe ff de vſuca · ¶ Nõ

ſcdo ꝙ dictio tanꝗqʒ · qñq; ponit verita⸗
tẽ nõ aũt denotat ſimilitudinẽ ſeu ĩpꝛo⸗
prietatẽ et h̊ qn verba ex ſubiecta mate

ria Hͥ patiũt̃ · nam hic ſta mulier ꝓmmſit

huic viro ꝙ tãq̃ʒ viro ꝓprio fidẽ Puaret

nẽ ꝑh denotat ſimilitudo ſ veritag et h
notabis q; facit ad multa · SDi ergo dicit
ſtatutũ ꝙ tãq́; ciues ſcholare debeãt tra
ctari vide᷑ ꝙ ꝑ h ſint creati ciues exquo
actus dependet a mera rolũtate diſpo⸗
nẽtis . ¶ Tercio nõ ibi hiturã et ibipua⸗

turã · ꝙ ꝑ verba futuri tpi ↄatrahit᷑ qñq;

mrĩmonium de pnti qñ · ſ.vba denotant

executõeʒ mrimonij nõ autem principi⸗
um ↄtractus. nã qui rult ↄñs tacite vr

—

—

velle et antecedens vt in ca· pꝛeterea et. e·

prudentiã. de offi. dele . illud. de acquur ·

re · eũ ſimilibo · et de hoe clarius · J.. ¶ Nõ
ꝙ pter adulterium ↄiugis nõ diſſoluit
mĩrnmomũ quo ad vinculu ſed quo ad tho
rum dũtaxat vñ tenet᷑ quulibʒ otinre ad h
xxrij.q· vij·in.c.ij. ¶ Item nõ ibi maritali
affectione. ꝙ eccleſia põt ↄpellere laiouzʒ
nedũ vt redeat ad vxoꝛẽ ſuã quaz miuſte

dimiſit ſed etiam vt eã tractet affectiõe
maritali ad hoc·cillud. de pꝛeſump· ¶ In

gl · pᷣma ibi. de cetero habebo te. ꝛẽ · adͦ⸗
te qꝛ liz pᷣma fronte videat᷑ glo· replicare
q̃ᷓſtionẽ · tex.tñ hʒ manoꝛẽ dubitationẽ q̃ᷓ
queſtio deciſa m tex.quia im alla ↄcurre⸗

bant duo. naz ꝓmiſerat illã tenere imn con

iugem et gi ſicut vxoꝛi fidẽ ſeruare· hoc at

pltimũ nõ ponit᷑ in qõne gl· Determmat

gl · ꝙ mrimoniũ ↄtrahat᷑ ꝑ vᷣba de pñti lʒ
nõ addanł illa alia vᷣba et ſati bene facit

tex. m aut᷑.qinmo.na · effi· le · m E ſi qos

diu mis · de quo facit mentionẽ iſta glo.
et Gratia: mcoꝛpauit in decreto in loco h
alle · in glo · et hec opi. Jocoĩter tenethic
per doc · lioet Lau : et mgr̃ ſnĩaruʒ m · iiij·

ſnĩaꝝ tenuerunt oppoſitũ· et vide per ar⸗

chidᷣ.in &ſi quis duuinis. alle.in glo · et

q; m fi · glo · oppo · de c· de illis · Z· eo · et nõ
ſoluitur · dic clare mtelligendo mentẽ de⸗
cre.ꝙ qñq; rerba m otractu ꝓferuntur
de pñti et tunc m dubio ilico ↄtrahit᷑ mii
mo . yt ſi vir dicit accipio te in vxoꝛez et
econtra · vt m. c. peꝗ· eo· qñq; verba ſonãt
m futuꝝ et tunc aut denont pꝛincipiuz ac

ctus et m dubio ſolù ↄtrahunt᷑ ſpõſalia de

futuro · vt ſi dicit. ꝓmttoꝙ te ducã ĩ vxoꝛẽ
rel me ducturuʒ talem vel quid ſimile. et

iſte eſt caſus · c· de ülis · · e. ⁊ in · c pe · qñ eʒ

ver ba ſonant m futurum ſed denotant ex

ecutionem actu coſũmati ſeu perfecti.

exemplum ꝓmitto te ꝙ habebo teꝓꝙ legi

tima ↄiuge vel vxoꝛe nã nõ põt haberiꝙ

legitia ↄiuge / niſi ꝓcedat mrimo . B ei
v̈ba et ſilia denõnt executionem mrimo⸗

nij · vnde tacite exquo obligat ſe ad execu

tionẽ videt de pñti vtrahere · ar · opt · ind·

clllud· et eoꝝ que nõ·doct. in . cum · m ·

de oſti · vbi dicunt ꝙ ſi pꝛebenda que ſo⸗

let cõferri tm̃ canonico confert᷑ extraneo

videt᷑ tacite collatus canonicatꝰ·et hoc ꝓ

cedit marxie ſi apponat᷑ rerbũ ab hoc tpe vt
vbũ de etero. naz immediate ſe obligat
ad ex ecutionẽ mrimõij ergo tacite pↄhit

de pmti · ſed idẽ eit ſi nõ appo nant᷑illa ver
ba denotantia extremitatẽ tpis qm̃ſi m

⸗ — „

obligaõe nõ apponat᷑ die videt ĩcõtinẽti

obligatio ↄtracta· vt m.l.in oĩbo·ff. ð re·
iur · et m.l. eũ qui Calendis · ff · de verbo ·

ob · et iſte videt Pꝛius caſus hꝰ.c quẽ nõ
bis · qꝛ facit ad multa.hec ꝓcedüt mſi hec
v̈ba denõntia executiõz ſequant᷑ ſponſalia
de futuro vtputa promitto ꝙ ducam teĩ
vxoꝛem et tenebo te pro legitima ↄiuge:·
nã ꝓpter verba pᷣcedentia reſtringunt᷑ ſe⸗
qu entia mtempus mrĩmonij contracct ·i.
cũ mrĩmoniũ erit ctũ ar.opti ·im.l·fi · G

cui dulcia · ff. de vmo tri · et oleo leg. et ĩ · c·

ſedes · de Rp· et in cle · nõ põt · de procu ·
Et per hoc põt decidi qõ ſatiꝰ dubiaqdaʒ
dixit mulieri ꝓmitto ꝙ nõ hẽbo aliã mu
lierem m vxoꝛẽ niſi te nũquid ꝑ h̊ rverba
ſit ð ctũ cũ illa mrimomũ ſet de h m ſpee ·
eo.ti: m pꝛin ſet per Jo·an· m addi· ꝗ ſen
tit mrĩmomũ eſſe ↄctũ q dictio/ miſi cũ

ſequit᷑ negatiuam facit poſitionẽ · vt nõ·

glo. in regula peccatũ. de re · iu · li · vj / do.

KXnt · pidet hic ſentire oppoſitum dicen) ꝙ

dictio niſi fact poſitionẽ qũq; ſᷣm habi
tũ qñq; ſᷣm actu · vñ cũ illa ð̈ba ſint de fu
turo ꝙ nõ habebo aliã miſi te videt ſentiẽ
et alias ſe diſponere ꝙ in futuꝝ ſi ẽ ↄtra
ctur ꝰ otrahet cũ illaſſed ſi rerba fuiſſent
prolata de pꝛeſenti vt q; dixiſſet nolo aliã
habere in vxoꝛem mſi te tunc dictio niſi
denoõt actũ de pꝛeſentiſſed per pᷣdicta vi
det᷑ mi ocludendũ pro pᷣma ꝑte:nam ſi
dixiſſet ꝓmitto ꝙ te hẽbo m vxoꝛẽ ſtatĩ
eẽt ðᷣctũ mrĩmomũ vt · S. dixi · ergo idem
ſi dioo ꝙ nõ hẽbo aliã miſi te nã videt vel

le ꝙ iſtaà hẽbit ĩ vxoꝛẽ ergo meõntiẽti cũ

nõ ſit apoſita dies · vt. ẽ · dixi· multa alia
obſcura tractant hic doc · ¶ In glo · m·

ſine manifeſta ibi et ſnia ſecoita.no.bene

gl· nam relata ad tex· apertiſſime ſentit.
ꝙ nõ licz marito ꝓpꝛia autoꝛitate dimit⸗
tere vxoꝛẽ etiam ſi adulteriũ vxoꝛi ſit ma
nifeſtũ de qͥ vide per glo.xxxij · q·j.c.j·ſed
gl· otrariã habe et latioꝛẽ m· c·fi · ð adul.
quã tenebi? mẽti et illã ſequit DHoſ · ibi et
ſentit Imo in · c mquiſitõi de ſen· exco. et
illa plus mihi placet ꝑ.cdixit · xxxij ·q j·=
c .agatoſa · xxvij· q.ij· vnde que dixi m. c.
gaudemꝰ. de ↄuer. cõiuga · et lati?tetigi
m · d · c · fi · de adult

☚ X litteris.Ouiiurauit cum
aliquo contrahere ſi nõ ſubeſt in
pedimẽtum ꝑ cenſuraʒ eccĩaſticã
ↄtrahẽ opellit᷑.pmo pomit caſũ narratuʒ
ſedᷣo omittit ipᷣiꝰ diffimtionẽ ibi q igit᷑
¶ WNota pᷣmo ꝙ licte põt ꝓmittere pat᷑
cu iuramẽto ſe datuꝝ alicui filiam in vx
oꝛẽ licʒ ergo pr̃ nõ poſſit obligare filiam
ad otractũ mr̃imonij ea remttẽte vt m. c.
vnico de deſpon . impu · li. vj. xxx · q· ij ·
pbi tñ licite ꝓ mittit et iurat q; videtur

ꝓmitdere ſe curatuꝝ quãtũ in eo erit ꝛc ·
de quo cũ glo.)· ¶ Mõ ibi cõſentiẽte pa
tre ꝙ filia nõ ðᷣhit etiã ſponſalia niſi pr̃e
oiẽtiẽte qdð intellige de honeſtate.xxxij
jq·ij.honorant᷑ſed ad ſubſtãtiã matri
monij ſeu ſponſalioꝝ nõ requirit᷑ pꝑentũ

ↄſenſus.vt m.cſufficiat· xxvij ·qij.⁊ im

d.c.vbi· pᷣal.facit.cſi annũ.ð iudi·li · vj ·

¶ Võ.tcio ibi ſuũ iuramẽtũ.ꝙ vbi ſpõ⸗
ſalia nõ ſũt iurata eccleſia nõ opellit al⸗

terũ pᷣciſe ad õhendũ · nã hoc. cet · · requi
ſiuit · e · et · c. Pterea. S/eo.cũ mul tis · ſi ·

ſp in ↄpulſione ponderãt iuramẽtuz ſeu

fidei interpoſitionẽ/ ſed ego õ rium arbi⸗

troꝛ · q cũ hic ↄpulſio fiat ratiõe peccati
eccleſia ↄpellit nõ ſolũ iurãteʒ.ſj pecca⸗
tum nuduz faciẽtez · vt m. c · j. n · et. ij · S·
de pac et in · c uramẽti · xxij ·q v· vbi di⸗
cit᷑ ꝙ deus non facit driaz inter iuramẽ
tũ et ſimplicẽ ꝓmiſſionẽ · nã vtroq; cãu
trãſ grediẽs peccat moꝛtalit᷑ licz magis
peccet veniẽs ð iuramẽtũ · vt nõ · m c pe ·

de iureiuf · et ad hec iura Nndeo ꝙ nar

rant facti ↄtingẽtiã tñ ſatis põt dici ꝙ

no ita ſtudioſe eccleſia ↄpellit alten vbi

nõ interuenit iuramẽtũ et facit ad mate
riã · c. requiſiuitqᷓ.e.¶ Itẽ nõ. ꝙ eccleſia

põt adiri ꝑ laycũ vt ſponſam cõpellatp
ercoicationẽ ad ð hendũ mrimo niuz m
ꝓmiſſiõʒ et rõe peccati eccleſia ſe ĩpedit

õtra Laycũ.Credo etiã ꝙ iudex ſeculariſ

põt adiri pbi non rerteret᷑ m dubium ðᷣ

validitate ſpõſalioꝝ ſed ſoluʒ peteretur
vt alter adimpleret ꝓmiſſionẽ etiã iu⸗
ratã · nam et iudex ſecularis põt adiri vt
ↄpellat laycũ ad obſeruationẽ iuramẽti
vt in. c. liet de iureiur. li.vj· et facit qð
nõ · Bar · m.ltitia ff.ſo.ma.¶ Vltio nõ
ꝙ ſi alter ex ſpõſis nõ vult perficere ma
trimoniũ põt ad petitionẽ alterius oom

pelli per iudicẽ et ↄpellitur quis preciſe

ad factũ maxie quia hic non põt ſolui
intereſſe qꝛ ſpũalia nõ capiũt eſtima⸗
tionẽ facit qð dixi. S · eo·c. pᷣterea. ¶ In
gl · j · in fi · vult go gl. ꝙ pentes ꝓmitteẽdo
ꝓ filijs videntuꝛ ꝓmittere ſe curaturos
bona fide ꝙ filij otrahent et ſic potiꝰ pro

mittunt factum ꝓpriũ · Sed aduerte ꝙ

iſtud nõ ſatiſfacit õrio· S· foꝛmato.nam
iura ciuilia dicũt ꝙ ſi ꝓmitto ſimplicit᷑
fem̃ alienũ ĩ nlło obligor · vñ vt ſů obli
gatꝰ ad curandũ oportet ꝙ ſpecifice h
cemittaz · vt inſti · de muti · ſtipu . Gſi qs
aliũ · et in · ſtipulatio iſta ſi quus · ff. de
vᷣbo · ob. do. Anto. dicit ꝙ ſicut equitas
ptoria facit vt m ſtipulatõnibo pᷣtorijs
ꝙ mittendo ſimplicit᷑ factũ alienũ in du
bio vr ꝓmittere ſe factuꝝ et curaturuʒ

vt m.l. qᷣtiens · ð̊ ᷣ.obli · ita equitas iur
canonici h mducit in materia canonica

eſt nõbile dickũ · ſed wure non ꝓbat tz

quo ad iſtũ tex ·. x ↄſimiles põt dari alia
ſolutio melior et tutior vt in iuramento
hH ꝓcedat · nã iuramẽtũ habʒ vim eccleſie
ſi nõ palet qð ago vt ago valeat vt valẽ

pot pvt m.c.qnto.a m.cad noſtrã.de iu⸗

reiur̃ ·nõ.m.l.cũ pater m. filius matrẽ

fff delega · ij. ideo ĩ dubio ꝓmittendo fa
ctum alienũ debemꝰ? mterpᷣtari ꝙ pro⸗
miſerit ſe curatuꝝ qntũ ĩ eo erit.fateor

tñ equiſſimũ eſſe hoc obbuari m omni
materia cano nica. ar · m.c.dilecti. g de
iudi. ¶ In gl· m ðᷣ.quã fuij:ibi ſ ſi alias
ſint dolicapaces nõ.bñ glo· maxiĩe iũ⸗
cto tex · ex ꝗᷓ habes ꝙ ĩpubes dolicapax
obligat᷑ ex iuramento ſuo· ecqᷓ infertuꝛ:
ꝙ ſi doli capax õhit et rat oogitur ſer⸗

uare pctũ. et facit ad intellectum autẽ.
ſacramenta puberum. C·ſi aduer ven . vt

habeat locũ etiã in dolicapace.de quo ibi
p doc.et ꝑ Hoſti .mccũ otingat · de iu⸗

reiur̃. ¶ In fi · glo · ex vltima . q· poſſunt

elici due opi.vna ꝙ ille non oogat᷑ itaʒ

quã oognouit ducœre q; cũ ea nunqʒ fue
runt ſpõſalia nec mr̃imoniũ.et hãc opi·

tenet. Inno·dicens ꝙ libere põt cũ alia
õhere cum nunc ſit conditio reſtricta ad
illã pſonã dumtaxat quã coognouit. De
cũda opi· in qua reſidet glo.eſt vt nõ vir
tute ſpõſalioꝝ ſed vᷣtute iuramẽti ooga
tur illã duœre et hãc opi:ſequit᷑ Jo. an

ſponſalia enĩ ſꝑ fuerunt nulla cũ enĩ nõ
poſſunt oſiſtere ex ꝑte vniꝰ tm · opoꝛte⸗
et dicere ꝙ cum omnibo ſororibo eſſẽt

õcta ſponſalia a ſic nullam poſũt ducere
obſtãte publiœ honeſtatis iuſticia Ho⸗

ſti. licet varie loquat᷑ ſentit terciam opi.

vt copula eum vna ſupueniẽs declaraue⸗

rit ſeu certificauerit ſponſalia prius du

bia et eodem momẽ to fecerit illa trãſire
in matrimoniũ pᷣſumptũ.ar.m.c is qui.
.ᷓ· eo · do · Anto . videbatur pᷣmo ſentire

hanc opi. ſed tandẽ reſidet mopi gl.et

Jo · an.exquo illa ſponſalia prorſus fue
rũt niſa · Credo ꝙ opi:Hoſti:ſat s poſ
ſit ſuſtentari · naʒ ſponſalia tranſeunt in
mr̃imomũ per carnis copulã nõ tmvir⸗
tute ſpõſalioꝝ qᷓntũ ex pᷣſumpto ↄſenſu
pt in.d.cis qui · j.eo.ſj exquo iurauit du
cere vnã ex filiabo titij et poſtmodũ vnã
ex eið cognouit ſatis videt illã elegiſſe

et in eam oſenſiſſe · nam m dubio nõ de

bemus pᷣſumere duplex peccatuʒzſ.ſtu⸗

pri et periurij. ſed potius m fauorẽ max

ime matrimnoij debemꝰ pᷣſumere copu

laã fuiſſe licitã et ꝙ ille voluerit adĩplere

— — —,b - —

— — 5. —.

iuramẽtum ſuum. nam in dubio ſemper
iudicat ꝓ matrimonio pt m·clicet ex q̃⸗

dã · Z. de teſti · m. · fi . S · de re iudi · Item

facimꝰ ſꝑ mterpretationẽ vt euitet᷑ pee
catum . pt ĩ ·c. eſtote · j· de re · iur · ſecꝰ die
ſedᷣm Hoſti · ſi quis iuraſſet ducere vnã
de certo loco · nã tunc cognoſcendo certã
nõ videt cuz illa coñhere cum poſſit hoe
eaſu ↄtrahẽdo cuʒ alia adi plere iuramẽ
tũ ·nõ ſingularit᷑ ex opi.glł · ꝙ lz iuramẽ
tuʒ nõ ſit reſtrictũ ad certam pſonaʒ tñ
eccleſia ↄꝑellit iurãtẽ ad obpᷣuationẽ iu
ramẽti licet finis iuramẽti ocernat pti⸗
litatẽ puati x hoc fit vt iurãs euitet pec⸗
catum ex q̃rõe iudex ꝓcedit ex officio vt
.c.j. de offi · oꝛdi. ¶ In glo · ĩ . cõpellas
ibi ecc crĩg · hic debʒ cõtinuari fims glo:
ĩp.hoc qᷣdẽ. vſq; ad fi.et ex principio et
fi.glo · colligũt᷑ q̃ttuoꝛ ſolutões ad·c re
quiſitut.q.eo· pbi dicit᷑ ꝙ ſi ſponſus vel
ſpõſa pᷣciſe reſiſtita nõ vult contrahere
mat rimoniũ cum ſpõſo pᷣaſe non ẽ cõpel
lẽda et tene ſedam ſol· glo.vt ex cã eccle
ſia non ↄopellat. vt puta ſi ita abhorret
ſpõſã vel eoonueꝛſo ꝙ ex ĩuitis nuptijs
vehemẽter pᷣſũeret᷑ ſcůdalum futuꝝ· nã
tunc eccleſia deꝑʒ ſuſtinere minꝰ malum
vt maiꝰ euitet᷑· ar /ĩ.ce.duo mala xin· di·
St hance ſolutionẽ tenet gloĩ ocedat
xxvij q ij.et Hoſtiĩ dicto.creqſiuit E
videt᷑ ſatis ꝓbare midicio meo ĩ tex· uliꝰ
.ĩ rõe ſui. ¶ In eadẽ gl.ibi tz etiã oom
mitteda ꝓhibere. nõ. bñ glo · ex glo · ꝙ
eceleſia ĩpedit ſe de peccato layci nedum
pꝰ peccatum perpetratũ ſ etia añ vt pec
catum euitet᷑· nam et ꝓ futuris culpis
põt fieri exooĩcatio ſi eſt aliq̃ pᷣſũptio de
pnti · vt ĩ.c.romana·C. caueant · de ſen . ex.
li. vñ. Ded credo aliam ſolutionẽ poſſe
dari ad terx. nam cum iſte pure promi⸗
ſerit ulã ducere mm vxorem ſtatim fuit ob
ligatꝰ ad ducẽdum . vt ĩ . l. in ommbo ff.
de re. mir · peccat eꝛgo ſpõſus ſi reqᷣſituſ
vt oñhat ſine cã differt· facit. l.ſeꝑe ff. de
pᷣ. ſig. et eo · preterea· cõpulſio ge hie
fit ratione promiſſioni? mſtanti et non
ratione mali euitandi ·

On eſt. ger cenſuram eccle
ſiaſticã pater ↄpellit᷑ ſſtituere
. filio eiꝰ vxorẽ quã iniuſte deti
nuit vel detinet · pmo narrat factũ· ſedᷣo
ꝓuidet · ibi nos · ¶ Nõ · pmo ꝙ licz filiꝰ
ſit ĩ ptãte patris nõ tñ ꝓ hoc pot pr deti
nere ĩuito filio ipſiꝰ vxorẽ.nã qᷓntuz ad
iſta ſpũalia filiꝰ nõ cẽſet ĩ ptãte patris
vt ĩ· c.ſi ãnũ. de iudi · li. vj. Itẽ ſi caſtren⸗
ſia põt filiꝰ libere tractare pre ĩuto·ff

de caſ.pecu · q̃ſi ꝑ totũ · foꝛtiꝰ iſta ſpũa⸗
liaet nõ.hodie de ſepul · li. vj.in. c. licet ·
¶ Scðdo nõ.ꝙ ĩiſtis ſpũalibo põt fil iuſ
agẽ õð patrẽ et q̃ʒuis glo·in.c.ſi eccleſia:
xxxiij.q.iiij· dicat ꝙ de iure canonico fi
liu põt agere ð patrẽ et econuerſo ꝑ.c.
q̃rit᷑.ij ·q.vij·et ſequit · Gaſ · de cal. hoe
dickũ tñ nõ vr̃ ven inſi vbi ſubẽ peccatũ
nã rõe peccati hoc ẽ admittẽdũ a s ſecꝰ
vt apte vr de mente le.im.dcſi annum
arguendo ꝑ locũ aſpãli.ad hoc .llis nul
la · f· de iudi · et qð ibi nõ. ¶ Tercionota
et tene menti ꝙ vxorpõt repeticorã iu⸗
dioe eccleſiaſtico etiam õ laycũ detinẽtezʒ
qʒq̃ʒ nõ diſputet᷑ de validitate et ſubſtã
tia matrimonij· et de hoc ·j.cũ glo · ¶ O
to nota ꝙ ex facto principis põt patria

ſubijci mterdicto. et ſic mdirecte puniũ

tur populi ex facto principis.de quo vide
quod nõ.glo.xxiiij.qiij · in ſum¶ Itẽ
nota · ꝙ appellatione diuinoꝝ officioꝝ

op̃ᷣhendunt᷑ baptiſma puulonũ et pnĩa
morientiũ alias nõ eſſet bona exceptio qᷓ

fit in tex · ¶ In glo · j · ibi p officũ iudi⸗
cis rel ꝑer epᷣm loci.pondera bene hãc al
ternatiuã glo· vr eni de mẽte glo · ꝙ ſiue
vxor detineat ininta ſiue volens poteſt

maritus adire tam iudicem ſecularẽ qs

eccleſiaſticum. Exqͥ enĩ non ↄtendit᷑ de
ſubſtãtia vmculi matrimomiali tã eccie

ſiaſticus q; ſeailari udex· eſt tuder ope

tens ꝓut etiã ſẽtit Jo·an.ĩ addi ·ſpe · m
ti · qin fi .· ſint legit · m. &· et de iudice ee

cleſiaſtieo ſatis ꝓbat᷑ hic et reſpectu a⸗
ctionis intentande. diẽ Hoſti · ꝙ ſedᷣm

canones nõ eſt curandũ de actione p·c.

dilecti. de iudi ˖ poteſt enĩ maritu? dicef

peto ꝙ vxor ꝛc̃. Sed nunquid maritus

poſſit vendicare vxorẽ adiecta cã ð iure
diuino ſeu canonio Jo.an·ĩ pᷣalle · looo

ĩ pᷣ.opetit · diẽ ꝙ nõ qꝛ pror ð iure ciuili
oĩo nõ ẽ ĩ ptãte mariti ſʒ ĩ officio tm̃ vt ĩ
l.·ſiẽff de oꝑ. tibe · ꝓ hoc bonꝰ tex.ĩ.lſi
prxorẽ · C de cõdi. inſer · vbi dẽ ꝙ vror ẽ
ĩ ptãte ſui pr̃is et nõ mariti niſi q ad de⸗
bitũ· et quãuiꝭ rnulti ſequant᷑ opi.hane
ego tñ õriũ ocludo ĩ · c illud · de pſũp· qꝛ

licet vxoꝛ nõ ſit in ptãte mariti ſicut filiꝰ

ĩ ptãte pr̃is.tñ maritus habʒ multa iura
in pſona vxoris adeo ꝙ tex · m . c nõ debʒ

de ↄoſang.⁊a affi:dicit ꝙ vxor nõ habʒ

poteſtatẽ ſui oorporu ſed maritꝰ et eõ.
et ſũt ᷣba apoſtoli · et alibi dicit ꝙ vror

eſt pene famula viri · pt ĩ c· hec imago et

c.mulierem.xxxiij · q:v · vnde rõe utius
iuri poterit maritus rendicare vxorem
et vxor maritũ adiecta cã ð iure diuino

ſeucanonico ſicut in ſunili habetis per

tex . et glo · notabilẽ m.l. j. per hane f·

de rei ven · et dixi de regula · lioet · ¶ In
glo. in v. donec ibi ad tempu · dic ꝙ in
au illius. · remanet mfamia vt ibi patz
pic autẽ ſuſpenſio diuinoꝝ ſtringit ſo⸗
lummodo vxroribo detẽtis in loo. ¶ Xd
ueꝛte tñ ꝙ q;tumcumq; excõicatio ferat
ad tpus ſꝑ requirit᷑ abſolutio pꝰ tpus ſe
cus m interdicto rel ſuſpenſiõe. vñ ſi di

ci᷑ ſuſpendo te donec ſatiſfaceris · pꝰ ſa

tiſfactionẽ nõ requirit᷑ abſolutio.ſecus
m excõicatione de quo vide tex. iuncta
glo · notabili m cle.j. ð deci · et p Inno.
in. c cum bone. deeta. et ql. C In fi. gl.
hodie dic vt pleniꝰ habet in · cfi · de ſen ·
exco · li · vj. ¶ In glo. in · baptiſma · die
ꝙ a quolibʒ interdicto cenſẽtur excepta
quattuoꝛ ſacramẽta vt baptiſi mꝗ 2nõ ſo
lu paruuloꝝ ſ etiã adultoꝝ· vt hodie ha
bet in c qm · de ſen. ex. li vj · SOcðdm eſt
pnia moriẽtium vt hic· Keium eſt vfectio
chri matis nã exqͥ ↄcedit᷑ baptiſmꝰ per
oñs cõcedit᷑ chriſmatis cõfectio cuʒ ſine
chriſmate ñ fiat baptiſmꝰ vt ĩ · d. c qniã
Quartum eſt coꝛpus chriſti de quo in · c.·
qð te q· de pe · et re. et de his vnde tex · cuz

gl · in. c·fi · de ſen . ex · li · vj · vbi diſputat de

.

mr̃imonio nunqd poſſit öhi tẽpore ĩter
dicti cõcludit ꝙ ſic h ð ſolẽnitate matri
mofrali dubitat᷑ et ſic habes quĩq; ſa⸗
cramẽta excepta tpe interdicti · dubitat
de ſexto. ſ. de oꝛdinũ collatiõe. et videt
hic velle Inno. ꝙ layci snõ poſſint cõ⸗
ferri ordines ſ alias clerici poterunt ꝙ
moueri ad maiores cum ip̃i nõ ſint ĩter⸗
dicti · Aduerte qꝑ h dickuz ẽ ſatis obſcu
rum ⁊ ſine rõe · nã cuz int dicit᷑ locus nec
layci nee clerici ſũt interdicti vnde extra
locum licite percipiunt diuina · qñq; enĩ
perſone ſunt interdicte et tunc qcumq;
ſe cõferãt intdictũ ſequit eo de quo ĩ · ·
ſi ſentẽtis · de ſen · ex. li . pj · et ſic non vi⸗
det dria inter elericos et laycos ĩ hoc.vñ
ĩcaſu hꝰ.c poſſent clerici a layci alibi or⸗
dinari poſſet etiam attemptari ꝙ ex ne⸗
ceſſitate poteruut ordinari in looo inter
dicto · quia exquo concedunt aliqᷓ que
nõ pñt ↄferri niſi ꝑ clericos gꝰ ĩdirecte
mittit᷑ oꝛdinatio clericorũ ſicut de oon
feckiõe chriſ matis vt dixi · Aduerte tñ ꝙ
in caſu hꝰ. cnõ ẽ ꝓprie interdictum. ſed
ceſſatõ a diunis ſcz Inno.a bñ ꝙ dif
ferẽ tia inter iſta vide tex · cum gl. in cle
.ij. de ſen. ex · et qd nõ · Jo · an · i · cſi cano⸗
nici de offi. oꝛ. li. vj · ¶ VOltĩo nõ · iſtam
glo · m fi dũ vult ꝙ pmia poſſit ĩ neceſſi⸗
tate recipi ab heretic · ſed cõtrariũ ſen
tit gl · xxxiij · dic· ven · et illam puto verio

rem ne adducat ulũ penitentẽ ad erroꝛẽ
et deſperationẽ et in neceſſitate nõ nocz
ſi ptmittit᷑ oris ↄfeſſio vt ĩ. c. quẽ penitet
ð pe · di ·)· nõ · gl ĩ.c.paſtorat᷑ ð offi · oꝛ
Reter CA.Dictũ vnius aſ
ſerentis ĩpedimẽtũ ĩpedit ma
trimoniũ pↄhedũ nõ iuratũ · et
nõbilis · Pmo oſultatio· ſo rñſio ·

E ca

ibi talit.· ¶ Võ. pmo ꝙ ſpõſa ĩpeditur a

ſpõſo vt õhat mr̃imoniũ ſicut ꝓmiſit ·
et faẽ tex. ad id qð diriĩ c· ex lris · S. eo ·

¶ Vcðdo nõ · p llicitũ ooitũ ohit af⸗

finitas inter mulierem et ↄſanguineos
piri · que quidẽ affinitas ĩpedit mr̃imo⸗
niũ vhẽdũu · Et põt colligi ar · hic ꝙ affi ⸗/
nitas ſupueniẽs diſſoluit ſpõſalia de fu
turo. nã hic nõ exprimit vty ↄgnouiſſet
poſt ſponſalia el ante · ergo generalit
debz mtelligi nã ſupuemt foꝛtiu vĩculũ
ad Poc · · ducretionẽ · et ·. c · et · ij J. ð eo q
cogno · cõſan. vx. ſue · et apertiſſime ꝙ⸗
bat᷑ in. d. cij · ¶ Nota caſum valde no. ĩ
ga credit dicko vnius licz publice di⸗
G nõ ef füdat et ſic valet dickum teſtis
abſq; publicationẽ ſui nomĩs de quo⸗·
Et ex hac lr̃a põt colligi ar · ꝙ vbicũqʒ
agit de peccato vitando abſq; magno in
cõmodo alterius credit᷑ dicto vm? etiaz
abſq; publicatione noĩs ſi ex cã timet
dire ĩ publicũ · ¶ Vltio nõ · et tene mẽti
ꝙ facilius pmittit diſſolutio ſpõſalioꝝ
non antecedẽte iuramẽto q̊z ſi ſi põſalia
eſſent iurata · et fac ad materiã ·c requi⸗
ſiuit · eo · vt eccleſia facilius abſtineat
a cõpulſione ſponſiſeu ſi ponſe quãdo iu
ramentũ non mteruenit et timet᷑ aliqðᷣ
malũ futuꝝ.· facit ad ea que dixi · g · eo. c
exlr̃iꝰ. Et ex his etiam habes ꝙ eccleſia
etiã faẽ driam inter iuramẽtũ et ſimpli⸗
cem ꝓmiſſionẽ · nã vt hie vides facilius
ꝑpnittit᷑ öuentio ð nudã ꝓmiſfionez qʒ
ↄtra iuramẽtũ · ¶ In glo.j · m fi. aduer

te. nã h̊ glo · nõ vr habẽ rõz in ſe et de di⸗

recto prima fronte vr õ tex nã ratõnes
ipſiꝰ etiã militãt qñ ĩ ſecreto fit cõ feſſio
ĩmo foꝛtius quia pᷣſumptio eſt ↄtra oc⸗
culte loquẽtẽ et ð mente lr̃e potius iſta
clãdeſtimitas ↄpat᷑ ad detractioneʒ fider
ipſius qᷓʒ ad augmẽtũ nã magis credit᷑
teſti qñ iurat m pnñtia partis et dictum
ſuum p?ea publicat᷑ qᷓ; qñ in occulto de
ponit vt ſatis colligit ex. c·ij · ð teſti. ſed
forte glo · intellexit in caſu in quo inter⸗
ueniſiet iuramẽtũ vt tunc non credatu:
iſti etiam ſi publice cõfiteretur · ſed q̃c⸗
quid glo · ſonſerit dicendnm iſte tex·
pomt caſum valde ſpãlem ratõe peccati

a— ——

—

euitandi attento ꝙ mcõmodũ magnũ

non ſurgit ſi matrimoniũ mter iſtos nõ

ſequit᷑ vnde tex · iſte põt intelligi dupli
citer. Primo ꝙ iſte reniebat vt denun⸗
ciator et tunc habes caſũ notabilẽ ꝙ pro
peccato euitãdo admittat᷑ denunciator
occultus licet ſit crimĩoſus et alleget tu:
pitudinẽ ſuã tzʒ ꝓ peccato cõmiſſo crimi⸗
noſus nõ admittit᷑ · iuxta nõ · in · · nouit
de iudi · et ꝑ Gof · mſum · de accu. m fi⸗
¶ Scðdo pot intelligi ꝙ iſte deponebat
vt teſtis et tũc ↄcurrunt tria ſpãlia · pri
mũ ꝙ nõ iurat m pñtia ꝑtis ·ð · c·ij · de te
ſti · ſedᷣm ꝙ dictũ ſuũ cũ noĩe non publi
eat᷑.õ.c q̃liter·m debʒ · de accu. teꝛciuz
qꝛ ſtatur dicto vmꝰ in pᷣiudiciũ alteriꝰ
3.c.licet. ete xeniens · S · de teſti · Poteſt
addi quartũ ſpãle qꝛ audit᷑ allegãs tur
pitudinẽ ſuã coñ.cmt᷑ electos · de dona·
Et hec oĩa admittũt ꝓpter peceatũ eui
tandũ q; magis eſt ponderandũ piculũ
aiaꝝ qᷓʒ oorpoꝝ. et hoc caſu intellige vt
ſentit Jo. an · ꝙ iſte iurauit coorã iudice

ſed nomẽ ſuũ nõ ꝓpalabit᷑ ĩ publio ex
q̃ veriſimilit᷑ timet potentiam partiset
facit hoc ad notabiłẽ · q nũqᷣd poſſint re
cipi teſtes ſine publicatione noĩs qũ ve

riſimilit᷑ quis timet potentiã aduerſarij
xel aliud ſcãdalũ.do.Anto. dicit ſe ere

dere ꝙ m materia peccati dũtarxat h eẽt

admutendum et de h qſi vñ hie tex. Ded
ꝙ et cont᷑ põt ad duci · c· fi · de hereti · li. vj ·
vbi in cã hereſis ꝓpter timorẽ ſcãdali fu
turi ſubticent᷑ nola teſtiũ · vñ ꝑ locum a
ſpali poſſumus dicere aliud eſſe ĩ alijs
cauſi ſed ꝑ ar · a ſimili poſſet colligi con
trariũ ij pmũ plus placet. adde tu vnum
dictü Hoſti. ſingulare qð ſeq̃t Jo · an.
m. c. qᷣmiã · in pn· vt li · nõ ↄteſ.vbi diẽ ꝙ
ſi actor timeret ↄueire reũ ꝓpter ipᷣius
potentiã poſſũt teſtes ð quorum moꝛte
vel abñtia timet᷑ recipi m priuato et fa⸗
cerẽt fidem tꝑe quo lis poterit inchoari
Itẽ dicit Hoſti :hie ꝙ m caſu hꝰ.c etiam

vybi mteruenit iuramẽtũ erit arbitrariũ

an impediat᷑ mr̃imomũ oſideratis circũ
ſtancijs pſonarũ ſed ego nõ diſcederem
a verbis ſre vt ad dictũ vniu ſolius non
impediãt᷑ ſponſalia iurata bñ fateor
dictũ vniꝰ qñq; nõ ẽ ſufficiẽs etiã ſinõ

repitur virgo vel quid ſimile · Abbas.
Eniens. ulier muit
cũ aliquo pᷣhat necĩ eũ pꝰea cõ

ſetit tenet mrimomũ ſi alteri
pꝰes nubit ita cõiter ſummat᷑.et ſedᷣm
büc ĩtellectũ eẽt h̊ͥ caꝰ aptꝰ ꝙ matrimo

SEt vt ſi aiq vili ꝑpſona t mulier

miũ metu z ctuʒ eẽt ipſo iure nullũ.h̊ tñ
elare nõ colligit᷑ ex lr̃a vt q.patebit · pri
mo narrat factũ·ſedᷣo diffimtõz ↄmittit
ibi mãdamꝰ q̃tenus muitã et reclamã⸗
tẽ ꝛc᷑. ¶ Nõ·.pmo ꝙ illicitus amor pᷣce⸗
dens nõ tollit liben ↄſenſũ ĩ mrimonio
vᷣhendo · vides enĩ hic ꝙ hic iuuẽis ada
mauit ilũ adoleſcentem illicite et pro⸗
pter hunc amorẽ õxit ſecũ ſpõſalia que
valuiſſẽt et tenuiiſſent niſi obſtitiſſet cõ
ſanguinitas· Et nõ · H dictuz qð qᷣtidie
accidit mter adoleſcentes · ¶ Scðdo nota

ibi ꝙ parentes ꝛc̃. ꝙ ð iure canonioo te

nent ſponſalia ↄtracta per puellã etiaʒ
illicito amore ductã parentibus ignorã
tibus ad ſubſtantiã gꝗᷣ mrimonij ð iur
canonio nõ requirit᷑ ꝙ filius pᷣhat de
oſenſu vel ſcĩa patris · ad h. c cũ locũ ⸗· e ·
et · xxx.q· ij· m.c.vbi · ¶ Tercio nõ· ibi in
vitã et reclamãtẽ · differẽtiã iter iſta·x
dic ꝙ iuita dicit᷑ q̃ oſtẽdit noluntatẽ aĩ
cum alio ſigno q̃ʒ voœ. Reclamãs vero
dicit᷑ q roce aut alio ſigno oſtẽdit aĩ deſi
ſtẽtiã 2 de hoe vide bo · glo · lxxiin · di · ĩ. c.
j.C Võ:quarto ꝙ oactio impedit vi
res matrimonij etiã ſi mferat a parenti
bus nõ enĩ poſſunt pentes mferre vio⸗
lentiã liberis ĩ matrimomo cõtrahendo
etiã de iure auili. vt in · nec filium. C· de
nup · et · ff. de ritu . nup · ĩ · lſi patre · Aduer
te tñ qʒ ſi filius ↄtrahit matrimomiũ cuʒ
puella ne incurrat indignationẽ patris
lta ꝙ alias ñ fuiſſet ↄtracturꝰ mſi ob re
ueretiã paternã tz mhilominꝰ matrimo
mũ exq nõ mteruenit metus qui poſſit
cadere in cõſtantẽ · et ð H videt mihi tex ·
nõbilis iuncta glo·ĩ.d.l.ſi patre · quod
tene mẽti q; videt᷑ multũ limitare tex.l·
.j C. q̃ onerande · cuʒz ibi nõ· ff. qrum re·
act.nõ da · ¶ Itẽ nõ · ibi ↄognoſci ꝑmiſit
mncta glo · ꝙ carmis copula ſequẽs pur
gat metum pcedentẽ et còualidat matri
momũ ſaltim vt ex nunc qð intellige qñ
oopula nõ fuit oĩo cacta ſed poluntaria
ſeaus ſi ꝑ vim finſſet puella oogmta vt
nõ. m. c. conſultatiom·j.eo · ¶ Itẽ nõ · ꝙ
reſiſtens executioniſnĩe põt excõicari
etiã ꝑ delegatuʒ de qͥ in· e.j. de offi · dele ·
¶ In glo · m ð · deceſſerit ĩ fi · nõ · glo · vult
enĩ aperte relata ad tex· ꝙ matrimomiu
otractum ꝑ metum ſit ipſo iure nullum
ita ꝙ nõ ſit opꝰ petere reſciſſionem per
actionẽ quod me· cã· nã ſeddᷣm iſtũ mtel
lectuʒz hic ẽ caꝰ aptus q; hec puella con⸗
traxit cuz tercio no petita reſciſſione ſcᷣi
matrimonij otracti ꝑ violẽtiam · et qʒqʒ
dickuz ſit ren ĩ ſe vt dicã latius m· c· ꝓx.

tñ non ꝓbat᷑ per iſtam litteraʒ ſj potiꝰ

põt ſumi ↄtrariũ q papa mandat mmqri

ſi ſeus deceſſerit et foꝛte ad iſtum fin?
quia noluit vt diſcuteret᷑ nunc de violẽ
tia ſine effectu ·nã ſi tertius maritus oo⸗
habitauit cum iſta muliere poſt morteʒ
ſci videt᷑ ratificaſſe matrimoniũ pᷣſupo
ſito ꝙ priꝰ habuiſſet aliqᷓ; dubitationẽ
ꝓ hoc qð le.a nõ.m.c.jꝗde eo qui dux.ĩ
ma.et hec nõ.quia limitant.c fi.eo · ti·
¶¶ Vltĩo ſcias ꝙ Inno.hic tractat num
qd iſta ſupꝑmducta a tftio viro potuiſſʒ
ſe opponere ð iſtã mariottã ꝓponendo ð
iure ſuo et cõcludit ꝙ ſic dicẽs ꝙ potu⸗
iſſet aſſiſtere viro ſuo m iudicio et pro
ponere de iure ſuo a etiã appellare a ſen
tẽtia.ar.in.l.a diuo pio · m. Gſi ſupꝑ reb⸗
ff· de re iudi · et in. c cũ ſuꝑ · eo · ti. facit · ·
a ſnĩa ·ff· de ap · Dicit · eni aliud dickũ ſa
tis notabile ſi eſſet verum ꝙ ſi mariotta
egiſſet poſſeſſorio nõ fuiſſet audita iſta

ſupinducta ꝓponẽs de ꝓprietate iuris

ſui ad effectũ impediẽdireſtitutionem
niſi voluiſſet meoötinẽti ꝓbare · ar. in · e.
littera? · S reſti.ſpol · et reddit rationẽ

prima fronte nõbilẽ. do · Anto · ſ. qꝛ ius

iſtiꝰ ſuꝑpinducte eſt ita ↄiũctũ cũ iure
mariti ſpoliãtis ꝙ nõ poſſet audiriiſta
ſupiducta quominus ꝓdeſſet ſpoliato
ri.ſecꝰ vbi ius tercij cõparẽ tis nõ eſſet
ita cõiũctũ cũ uire ſpoliantis. hoc dictũ

nũqz mihi placet vt plene dixi m citem

cũ quis · de reſti.ſpo/q; odiũ ſpoliatio
rum nõ debʒ obeſſe tercio qͥ nõ fuit ĩ cul

pa et potius debet tolerari odioſus q; ĩ

nocens puniri · vt in.c ſacris · de ſepul · et

xxin.q · ij · in · . qʒ magnũ · facit · l abñtez

ff. de penis ¶ Itẽ q̃ſtio ꝓprietatis ex
cludit᷑ m cã reſtitutoria ĩ odiũ ſpoliãt.
pt m cle·j· de cã poſ · z? ꝓprie·qð ceſſat

hic reſpectu tercij et maxie q; iſta tercia
orat m poſſeſſione et ſic potuiſſet impe⸗

dire etiã executiõz ſnĩie ꝓponẽdo ð iure
ſuo · vt m.c. veniens. de teſti · et in. d Eſi
ſuꝑ rebus · et in · d.ccum ſuprr.
Um locum. ci uimetu:
inferri violentia puelle ð cuiꝰ
mrimonio agit debz iuder ꝓ⸗

uidere ſibi locu tutũ et honeſtum donec

cã termĩet᷑.hd· pnopalit᷑ ·prio ponit
regulã.ſo ĩfert genꝰ.tcio ſpẽʒ · ibi mr̃i
moniũ · et ibi qͥᷣ circa.et ẽ tex · multũ alle
gabit᷑.(¶¶ Nõ·prĩo regulã: ex pᷣncipio lr̃e
ꝙ metꝰ rel coactio excludit oſẽſuʒ et ꝑ
oñs ãnullat actũ a ſẽſu depẽdẽtẽ · ĩtelli
o bae regulã ĩ matrimonio et ĩ alijs ca
ibo ſpũalibo vel requirit᷑ oſẽſꝰ liber· nã
regulariter metus nõ excludit ↄſenſum

nec anullat actũ ipſo iure q coacta vo⸗
luntas volũtas eſt · vt plene le.et nõ.
m. lſi mulier in· Gpenul · infi · f· qd me · ca
et in · . abbas · eo · ti · vbi plene ꝑ glo ·⁊ ꝙ
hoc poluerit tex · patet ex ulatione quã
facit m pᷣſi · matrimoniũ autẽ ꝛc̃. Ide vi
det ĩ electione vt m. c. vbi piculũ.m.xE
cetenꝝ · de elec. li · vj · ¶ Nõ.vᷣo ꝙ ad ſub
ſtãtiã vĩculi matrimonialis ſolꝰ ↄſenſꝰ
õᷣhẽtiũ ſufficit vt h̊ et in.c cũ apud . eo ·
et .ᷓ. SRſpon· du.c.vl.vñ nõ regquirun᷑ ad
ſubſtãaciã alie ſolẽnitates · vt m·c·j.S:e..
ꝙ hoc xxvij.q· nc.ſufficiat· vbi dicit᷑
ſufficit ↄſenſus et de ſignificato hꝰ pᷣbi
ſufficit eſt vt mhil aliud requiratur ad
eſſentiã actus vt dicit glo· notabilis ĩ · c
ſtatutum m pᷣn. de Np.li · xj. ¶ Nota
ibi plena debʒ ſecuritate · ꝙ ad matrimo
niũ ðhenduz nõ ſufficit purꝰ ↄſenſꝰ·ſed
debʒ eẽ cũ plena libeꝛtate ſecuritate · ꝓ·
ᷓ facit ꝙ ſtati dicet᷑ · ¶ Itẽ nõ. ꝙ vbi eſt
mdagandꝰ aĩmꝰ puelle ſuꝑ öctu matri
monñ debʒ iudex er officio prouidere vt
collocetuꝛ m domo m qua nullũ metum
nullãq; violẽtiam hẽ at timere· Exqͥ in
fero ꝙ ſi timet᷑ ð violetia et metu pentũ
puta q; puella cõtraxit clam parentibo
mſcijs ꝙ ad petitionẽ ſponſi iudex debet
puellam ſurripere ð ptãte parentum et
collocare eã in aliq̃ honeſta domo puta
m monaſterio momalium· vt m. c. pe · de
ꝓba · vel apud honeſtos cõſanguineos
puelle.x ita poſſet intelligi littera iſta ſi
bñ põderẽt v̈ba ipſiꝰ licet glo · habuerit
aliu mtellectũ · et ex ̊ͥ nõ:caſũ in quo li⸗

bera perſona q̃ſi ſequeſtrat᷑· Sed hic re

uoco in dubium nunqᷣd matrim oniũ ſit
ipᷣo iure nullum ſi iteruenit metꝰ rel co
acłio Et ſcias ꝙ metꝰ ꝓprie ᷣm Inno ·
eſt qñ pᷣter violẽtiam coꝛporalẽ ſeu ca⸗
ptionẽ metꝰ mfert᷑. Coactio vᷣo eſt qñ
fit cum captura ſeu violentia coꝛporali.
Glo.cõiter tenuerunt ꝙ ipᷣo ure matri
monium ſit nulluz dũm odo mterueniat
metꝰ q habʒ cadere ĩ oſtantẽ et ꝙ reqin
rat᷑ talis metꝰ tam ĩ maſculo q̃; i femĩia
eſt tex · de maſculo in. c. ꝗ. ꝓx · in fi . de fe
mina nõ·m cconſultatiom· eo / dicit tůñ
hic glo.j·que ẽè multum da ior .
metus excuſat mulierem q; maſculum
q; fragilioꝛ eſt rõneſexus · ꝓ hoc.c m⸗
dignant᷑ · xxxij · q· vj · et ſequit Hoſti. in
ſum · in ti de matri Gqliter. v. ſi vo IJdeo
dicẽ dum ꝙ ex parte mulieris requiritur
metus qui poſſit cadere in oſtantẽ mu⸗
lierem. ideo tex. m pᷣalle.c conſultatiõi
dicit ſolummõ ð oſtãti.hãc opi· ꝙ ma⸗
trimo niũ ſit ipᷣo iure nullũ ꝓpter talem

a;

