peruenit · de eenſi · ¶ In glo · i · ĩ fi · vel ſe⸗
cundũ Hoſti · dic ſinodale · i · aliquid no⸗
nnne cathedratici in ſinodo exigere.

Uia circa.eps remittẽ
alicui eceleſie decimas ep̃ales ĩ
definite remiſſiſſe videtur non
ſolum preteritas · ſed et futuras · h. d· ⁊
eſt caſꝰnõ. Cõis diuiſio · ſecunda ibi ſu
pꝑ quo.Caſusxc· ¶ Nõ· primo ex tex·
epm poſſe eccleſie mferiori decimas epiſ
copales ſibi debitas rennttere et ſi oon⸗
cſſio eſt canoĩce facta puta ex cauſa et
interueniente conſenſu capituli extendi⸗

tur etiam ad ſucceſſoreʒz vt hic· ¶ Nõ· o

ꝙ diſpoſitio indefinita equipollet vm⸗
uerſali de quo plene in · c vt circa · de ele ·
li · vj · ¶ Nõ· tertio et tene menti ꝙ pꝛiui
legium conceſſum etiam contra muriſdi
cionem debet oontra concedentem lar
giſſime interpꝛetari ↄcꝛ · cuʒ dilectꝰ
de conſue · qd ergo dicit ꝙ priuil egiũ
ceſſum õ ius eſt ſtricte ĩterpᷣtandũ quia

omnis receſſus a iure cõi eſt odioſus vt

in. c. · et. ij. de fil · Pſbi · li. vj · debet mtelli
gi et reſtringi niſi priuilegiũ tm̃ preiu⸗

dicet ðcedẽti q tunc cẽſet᷑ beneficiũ prin
cipis · qd dz largiſſime ĩterpᷣtari ·colnm.

de y. ſig. et ĩ.l. fe fr de oſti · pꝛm. ¶(Ingl.

fi · ibi ideo õ dãtẽ fit ĩterpᷣtatio.xc · põde
ra h̊ dictũ gl · q videt ſpeãlitatẽ ponere
ĩ tex· yt fiat ita largiſſima interpꝛetatio
qu ando preiudicet concedenti tãtũ idez
et clariusvoluit Hoſti. Abbaꝭ z Jo· An.
dicentey ꝙ ideo hic fit largiſſima ĩterpᷣ⸗
tatõ q; preiudicabat tãtũ concedenti qͥ
caſu priuilegium debet largiſſime ĩter⸗
pᷣtari pt hic m tex · Secus ſi hoc priuile⸗
gium eſſet coonceſſum a papa.quia tũc
cum pᷣiudicaret iuri oꝛdinarij eſſet ſtric⸗
tiſſime interpretandũ vt nõ · in . c· cũ dile
ckide dona · et ita intellige glo · in . c cum
cappeila·/S.· eo.et ibi dixi · Conclude er⸗
Zo ꝙ vbi diſpoſitõ mdefinita concermit
rem aut eſt multuz pꝛeiudiciahs et non
extẽdit᷑ ad futuꝝ vt · lſi ita ff. de auro et
argen · leg vt ſi lego argentum meum
tm̃ remt argentum qð erat meum tem⸗
poꝛe teſtamenti · Ad idem . c.· felicis · ð pe.
li · vj · Ad idem . . ſi mandauero . Gis cuiꝰ
ff manda · vbi pubicatis bonis alicuius
cenſentur publicata bona pꝛeſentia non
futura · Ad idem · c· fi · de Ep. vbi Nptum
non extenditur ad futuras lites. ad idez
Kc.·literas ·e · ti · in in cle · vbi litere benefi⸗
ciales non extendũt᷑ ad beneficia futura
vbi vero tractatur ðð modico pꝛemidicio
et tunc extenduntur ad futuras · l. fi · C·
que res pig · oblig · poſſ. vtſi obligo bona
mea videoꝛ obligare nedum pꝛeſentia
ſed etiã futura.quia tractatur de modi⸗
piudicio a primo membro videt ex⸗
cipiendũ qñ diſpoſitio mdefinita eſt in
priuilegio et pꝛeiudicat ↄcedenti tm̃ vt
licet ſit graue preiuditium nibhuominu⸗
extẽdit᷑ ad futura · quia in beneficijs de⸗
bet fieri largiſſima interpretatio vt hic
qð nõ · et de hac materia vnde ꝑ Sar · ĩ· d.
lſi.ita.⁊ m.lłtalis ſcriptura · de le. j· et in
regula · qꝗſẽtit onꝰ · ð reg · iu · li. vj · et per
o· An · in mercur · WU

Ntiqua ꝑ oĩt conciliũ or
dimem q̃ttuor pr̃iarchaliũ ſe⸗
diũ vſq; ibi· ſeruata vbi poĩt
tria priuilegia ipſarum · primum · quia
dãt paliũ · ſedᷣm ibi dominice · quia ante

ſe faciũt crucem deferri preterqᷓʒᷓ m caſi⸗

bus hic exceptis · tercia ibi m ommibo· q;
ad ipſos appellatur et m hoc ꝓteſtatur
ibi ſaluis · ¶ Nõ· primo ex tex · ꝙ maiori⸗
tas ſeu prioritasloci denotat maiorita⸗
tem x pꝛioꝛitatem dignitatis · concoꝛ · c· j·
et · c ſtatummꝰ? · de maio / et obeð · et · xvñ ·

di huic et · e· vltimo · ¶ Scðdo no. ꝙ pa
triarche pñt appellari antiſtites et eſt no
mem hoc multũ cõe ep̃is et ſuperioribus
nam dicitur antiſtes quaſi ante ſtans·
Teꝛcio nõ:ꝙ pꝛĩarche vtunt᷑ pallio et
eſt pallium qdðᷣdam oꝛnamentuʒ habẽs
multas cruces qð ponitur ſuꝑ humero
prelati dum celebrat · de quo dic vt · Z. ð
auto·et pſupal · per totum · ¶ Quarto
no· ꝙ archiepᷣi pñt dici ſuffraganei pa⸗
triarchaꝝ ſicut ep̃i archiepᷣoruʒz vt.c paſ
toralis · de offi · or. ¶ Et no. ꝙ pr̃iarche
ſunt ordinarij archieporum archiepi⸗
ſcopi epiſcoporuʒ · vneᷣ ſcias ꝙ ſicut cer
te dioceſes ſũt deputate archiepiſcopoĩ
prouincia et ſuꝑ omnes epiſcopos illax
dioẽ . habet archiepiſcopus iuriſdictõz
oꝛdinariam pt in dicto.c. paſtoralis ita
certe prouincie deputate ſunt cuilibet pr̃i
arche m quibo habent ius priarchale et
habẽt iuriſdictioneʒ ordmariam ſup ar⸗
chiepiſcopos et ſicut archiepiſcopꝰ re⸗
gulariter non habet iuriſdictionẽ m ſub
ditos ſuffraganeoruzʒ ſuoꝝ vt m.c paſto
ralis· prealleita nec priarcha m ſubdi
tos archiepiſcoporum ſubiectorum ſibi
¶ Item no · ꝙ legatus apoſtolice ſedis
qñq; vtit m ſingmjs pape et dicit Hoſt.
eis vtit᷑ qñ ꝓficiſcit᷑ vltra mare et ſunt
mſignia hec reſtis rubea parefrenus al
bus frenũ et calcaria deaurata· ¶ Vlte
rius oollige ꝙ ð archiepiſcopis appellat
ad pr̃iarchas non tñ intelligas ꝙ a quo
libʒ archiepiſcopo.ſed ab archiepiſcopi
exiſtentibo in ꝓuincijs ðputatis ipi pr̃i
arche. naʒ quilibet patriarcha habʒz plu
res ꝓuincias ſub ſe vt roluit tex.ibiĩ oĩ⸗
bus autem prouincijs eorum iuriſdicti
oni ſubiectis · ¶ In glo.ĩ · alexandriã
m fi · nõ. glo · et vide ſimilẽ gl. xxn. di . in
c.reuocantes · ¶ Oed quero q dicitur
in tex · ꝙ de bʒ conſtãt mopolitana habe⸗
re primam ſedem quomodo h̊ intelligi⸗
tur · Solu · m doc · dic ꝙ iter pſos pr̃i
archas cuz lĩœdunt rel ſedent in aliquo
loco debẽt mcedere vel ſedere iuxta ordi
nem hic deputatũ · ¶ Secundo põt ĩtel
igi qñ ſunt ĩ ↄcilio coram papa vel oſi⸗
orio publioo vt poſt papã ſedeat pr̃i⸗
archa cõſtantmopoli · et ſic de alijs · et ſic
iſti priarche pᷣcedunt cardmales et loq⸗
tur de q̃ttuor principalioribo de qbo lo⸗
qt᷑ iſte tex · nõ de alns · dicit tñ Hoſti.S
fendendo dignitatez ſuam ꝙ cardmalis
Hoſti · pcedit omnes et ſequit᷑ papã in
mediate et hoc habuit ex priuilegio ec⸗
deſia hoſti. q; coronat papam et vngit

ĩpatorẽ · ¶ In gl·in .· fideltatis. ĩ fi· nõ

gl · vult hoſti · et facit duas regulas vna
eſt ꝙ omẽs ĩmediate pape ſubiecti pre
ſtãt ei iuramentum obedientie et fideli
tatis· Scda regula ꝙ ſubiecti pape me
diate qui ſubſunt alns pᷣlatis ĩferioribꝰ

pᷣſtãt illis iuramentũ obediẽtie et nõ pa

pe. ab hac enim vltima excipit pᷣlatos
recipientes confirmationem et oſecrati⸗
onẽ a papa· naʒ rõe confirmationis pel
ↄſecrationis rant ei obediẽtiaz et fide
litatem a prima regula ex cipit cardina⸗
les non epos qᷣ lʒ imediate ſubſunt pape
nõ tñ preſtãt uuramentum pape de obe⸗
diendo et rõ m eum · qꝛ m ſpũali ſubſũt

pape · nam faciunt vnũ ooꝛpꝰcum papa
vnde videret᷑ exigere iuramentum obe⸗

dientie a ſeipᷣo tenẽt tñ ſibi obedire · Sʒ
epuſcopi cardmales iurant pape et h̊ ra
tione epucopatus. ¶ In gl . fi · ibi priuile
gium apric ſedi. xc· hic videt glo· vel⸗

le ꝙ aa pr̃iarchas ð quibo h̊ non poſſit

appellari in ꝓuincijs ſibi ſubiecti? obmiſ

ſo medio et eo de epiſcopo non poſſit

nec poterit apellari ad patriarcham. iz

primo ad archiepicopũ ſ̊ Inn. et hoſt ·
et multi alij tenẽt ↄtrarium et idezʒ ſpee
m ti · de ap· Gnunc tractemus.pᷣ.ſj nun
quid do · an · hic dicit cõez opinionẽ eſſe
m opoſitũ.ſ:cum glo. vt non poſſit ap
pellari.ſed non video vnde eliciatur iſta
cõis opinio · ven eſt ꝙ Jo · hoc tenet ꝓ
hoc allegat tex. in fi:dũ reſeruat ius pa
pe ſʒ computatis doctoribo tenentibo õ
riã opionem· illa eſſet magis cõis et te⸗

net glo xxij · di · reuocantes · et multũ fa

cit iſte tex · iudicio meo aliter inducẽdo

nam hic dat᷑ eis in priuilegium ſed ſi nõ

poſſit appellari obmiſſis medijs nullum
eſſʒ priuilegium · quia de iure ommuni
appellat᷑ ab archiepis ad priarchas · vj ·
q · in . c. ſi mter epᷣos · pt ergo priuilegiuz
aliquid afferat mteltigamꝰꝙ poſſit ap
pellari obmiſſis medijs Xlia tũ opio e
equior et minus premcheat iuriſdictio
m prelatorum· Et inqntum glo hic di⸗
cit ꝙ ĩpatoꝛ hʒ ſimile priuil egiuʒz cũ pa
pa dicit ꝙ impator nõ vult vti hoc priui

legio · vt m.limpatores · ff. de ap. et me
lius foꝛte eſſet prouiſuʒ ecciĩe ſi papa ita
facœret.¶ Vltimo op.oↄtra tex · et m hoc

P dicit ꝙ ex priuilegio conceditur pr̃i⸗

archis vt poſſmt ante ſe deferri cruces v
bicunq; mſi mn preſentia pape· xẽ ·et vi⸗
detur ꝙ eis hoc cõpetat abſq; priuilegio

nam qlibʒ hñs dignitatẽ poteſt vti ĩſig⸗

mijs illiꝰ dignitatis etiã extra territori

um ſuũ ſiẽ et exercoere poteſt ea que ſũt
mriſdictionis voluntarie vt m.l.j. et . ij

—

ſy de of · ꝓcon · Ad idez quod no · glo · in
cle· archiepo · e.ti · que diẽ archiepᷣm ſeu
epᷣm poſſe elebrarem pontificalibo ex⸗
tra ſuã dioẽ. So· dicendũ ꝙ quedã ſũt
inſignia dignitatis denotantia ſuperiori

tatem ſeu poteſtatẽ m loco et iſtis mſi⸗

gnijs nõ poteſt quis vti extra teritoriũ
ſuũ et in hoc caſu põt intelligi h·c vt pa
tet in. cj .· S· vt li. pen. vbi archiepusn
poteſt vti illis ĩſigmij extra ſuã ꝓuinci
am. qꝛ h videt tendere m preiudiciũ alio
rum ne m eodẽ loc videant᷑ plures plati
facit. c qm · g.· de of · oꝛ · Ex 4 mfert᷑ ꝙ pa
triarcha archieps ſeu ep̃s nõ poteſt ſo⸗
lenniter benedicere populum extra ſuã
dioceſim vel ꝓuincia . q; per talem bene
dickionẽ dimittunk peccata venialia vt
nõ · glo in ꝓhemio · vj · et de oſe · di · iñ ·
aqua·ique dimitti nõ poſſunt niſi p ſupe
rioꝛem · de pe · et rennf · quod aũt ergo
2c6. OQ ue dam vero ſũt ĩſignia denotãtia

dignitatẽ ĩ pſona inſigmita vel ꝑpfectõʒ

et iſtis põt qͥs vti extra ꝙuinciaʒ ſuã et
iuriſ dictionẽ ſuã vt poꝛtare amnulũ xel
celebrare in pontifitalibu et ſimilia· Et
idem forte poſſet dici vᷣ cauda quã poꝛta
re faciunt hodie ſibi epiſcopi cuim non ð
notent ſupioꝛitatẽ ĩ loco ſed foꝛte quãdã
grauitatem licet iure nõ repiam ꝙ pᷣla
ti faciant ſibi poꝛtare caudam hoc tamen
fuit pſitatum vt grauitatem tineris de⸗
notet et compoſitõz mentis xlj · di. C· fi ·
et vide ad pᷣdicta quod nõ · Jo · An. poſt
Hoſti ·ĩ .c ex tuaꝝ.· de auto · et vſu pal·

prinilegia. griuile⸗

iũ religioſis ↄceſſum vt poſ⸗
ſint ſepelire ↄfratres ſuos tpe

ꝛterdicki mtelligat de illis ofratribo qli

cet maneãt m ſeculo obtulerũůt ſe tñ oꝛdi
m mutato habitu ſeculari · rel de illis qᷣ
bona ſua eis dᷣderunt vſufructu retento;
hoc primo· Prinlegium religioſis con
ceſſum quo eis venientibus ad locumĩ
terdictum ſemel in anno aperiantur ec
cleſie vt celebrẽt in eis diuma mtelligi
ꝙ vna ſola eccleſia tmi aperiatur in loco
b. d. et ha illud. Caſꝰ·xc. ¶ Nõ · primo

in h. c ꝙ receptus ĩ fratrem ĩ aliqᷓ religi

one vel ibidem oblat ?ꝰlicet mutauerit ha
bitum exquo tñ manet in ſeculo non ꝑ⸗
dit poteſtatem ſibi eligendi ſepulturam
et ſi decedit non elecka ſepultura debet ſe
pelire apud eccleſiam imn qua fuerunt ſe⸗

pulti parentes puta ĩ ſepultura maioris

vel eceleſia prochiali et idem videt de q⸗
buſcumq; oblatis aliquibo religionibo-
dümodo nõ ſint plene oblati · vtputa ob

tulerunt de pñti ſe et ſua et intrauerunt
religionem vt ouerſi et oblati · Iſtis · n. ñ

puto licitũ vt poſſint eligere ſibi ſepultu

ram vt m.cjfi· de ſepul. li · vj · nam ſunt qᷓ⸗
ſi ſerin monaſterii vt nõ/ glo · m. c. vt lex
continentie · xxvñj · q:i. quam glo. vide et
nõ· ꝓpetuo.¶¶ Nõ · ſecundo ꝙ pꝛiuilegiũ
conceſſum aliquibo vt tꝑe ĩterdicti poſ
ſint ſepiliri m eccleſia non debet intelli⸗
gi nec habet locum ſi tales ſunt excõmu
cati vel nominatĩ mterdicti ſed poteſt i
telligi qñ locus eſt interdictus rel qũꝑ
ſone· ſed nõ noĩatim. ¶ Tercio nõ · ꝙ pt
quis dici oblatus ſeu confrater lict ma
neat in ſeculo· exquo aſſunnt aliquẽ ha⸗

bitum religioſũ et recipit᷑ in confratreʒ

vel oblatum ſeu ſi dedit omnia bona ſua
vſufructu retento · Et facit iſte tex · ĩ ar.
ad queſtionem · Nunquid valeat dona⸗
tio ommũ bonoꝝ pñ aum et futuroꝝ fa
cta eccleſie de qua qõe ꝑ Sar:m . l fi · C·
de pact. dieo m. fl · de ſucceſſ· ab mteſ.
¶ Vltimo nõ. ꝙ pluralitas reſoluitur ĩ
ſingul aritatem propter pluralitatẽ ſub
iectoruʒ etiam in priuilegijs ſi ex haccx
ſitione mmis uon receditur a iur̃ cõi
Xd hoc ſolet multuʒz allegari iſte tex· ho
die vero iſta ſecunda pars.ceſt corre⸗
cta ꝑ·c fi· m fi ·et ibi no · in glo · de ſen ! ex
li · vj· nã hodie poſito mterdicto genera
li in toœ põt celebrari in qualibet ecele

ſia priuati tñ excluſis excommunicati

et interdickis et per hoc fuerunt ſublata
omnia priuilegia quibuſcumq; etiaʒ re
ligi oſi ↄceſſa · Sed poſſet habere locuz
iſta pars ſca · c. qñ fuiſſet conceſſuz hoc
priuilegiuʒ poſtꝗʒ emanaiut illa decre⸗
talis videlicet. cfi · de ſen excõ · li · vj·
¶ In glo. mutato habitu. · fi· nõ · ex hac
glo . ꝙ iſti qui non ſunt plene oblati non

enent ex toto recipere habitum illi? re

ligionis cui ſe dedicarunt · ſed ſatis eſt
deferri habitum honeſtum diſt metů ab
habitu lancoy . Secundo ex eadem gl · nõ
ꝙ iſti non plene oblati · i · qui non dedica
runt ſe et ſua ð pñtivt quia ſtant in ſecu

ko vel habẽt vſufructum bonoꝝ non pñt

dici ſtricho modo perſone eccleſiaſtic itz
largo modo et ideo hm doc · et bene tale
non gandent tali priuilegio imunitati
perſone et ideo peutientes eos non inci⸗
düt ĩ excõmunicationẽ. ſecꝰ? ĩ plene obla
tis et ↄuerſis vt m· c prochianos · de ſẽ ·

ex. et adde qð habet᷑ mc religioſo · eo·

ti · li. vj · Item ſi iti qui nõ ſunt plene ob
lati ↄhent matrimonium de facto tenet
matrimomiũ q; nullum votum dirimit
matrimomiũ ↄtractũ niſi ſit ſolẽniʒatuʒ

1o⸗

det

perꝙfeſſionẽ factam alian de retigiom
bdap ꝙbatis vel ꝑ reœptionẽ ſacri oꝛd

ms yt in. c· j. de voto · li . vj · et etiaz puto
ꝙ iſti non plene oblati non gad eanep⸗
ui legio fori · ſed ꝙ debẽt conueniri coꝛã
iudioe ſeculari qꝛ mhil hic mteruenit qð
habeat eos a poteſtate eximere ſecula
et pro hoc gloita que dicit ꝙ largo mõ
dicuntur perſone eccleſiaſtice et við qᷣ
dieo m. c. ij · de foro ompete · ¶ In glo ·
im ÿ · pro duobus · in fi · hec glo · videt
dicere lr̃e ᷣm Hoſti.cuz littera videatur
xelle alterum ſufficre · videlicet ꝙ iura
uerunt habitum lʒ remaſerint m ſeculo
vel ꝙ dederint bona ſua· nam cumtext.
loquatur alternatiue ſufficit altera par
vt ĩ cĩter ceteras.ð pᷣſcrip· et m regula
in alternatiuis.de re · iu · li · vj. Jo · an. di
cit glo · poſſe procedere de confratribus
qui fiunt monachi ſeu rere religioſi · ſe
eus in iſtis ofratribus qui non ſunt re⸗
ri religioſi et in iſtis procedat opi. ho
ſti. Ego approbo gl·quia non poteſt di
ci cõ fra ter ex eo qꝛ bona ſua dat religi⸗
oni q illa eſt quedam donatio et nõ fra
ternitas · et ꝓ hoc tex · hic in prin · dum
priuilegium erat mdultũ his qui aſſũ⸗
pſerunt habituʒ illorum et ſicloqᷣt qñ ꝑ
ſõe erant reddite ſeu oblate licet nõ ple
nezx ad tex · q loquitur alternatie Nñdeo
P Vbapars debz intelligi quando loco mu
tationis habitus dederunt bona ſua Oz
vtroq; caſu perſone debẽt eſſe oblate et
recepte in confraternitatem:nam alias
qdammodo poſſent dici ofratres ſi pſo⸗
ne nõ eſſẽt oblate licet nõ plene et hũc pu

to furſſe mtellectum glo · ¶ In glo ĩ .

ſe mel in anmo tbi ꝙ mterdictũ non re⸗
laxetur · ⁊xc· et de hac materia nõ· in.c ad
hec qm̃· de app· et ſatis poteſt teneri iſta
opinio ꝙ ĩterdictum non ſit relaxatum
z pape licentia operat᷑ vt iſti ceclebrãtes
non dicantur ĩterdicti. Et dicit hic Inn.
drãm eſſe an interdicatur locus vel ꝑpſo
na:q; ſi iterdicatur locus põt ĩterdictũ
ſuſpendi et ibi ceelebrari de lieentia ſupe
riorum· Oz ĩterdictum latum ĩ ꝑpſonaʒ
non poteſt ſuſpedi. rõ · qꝛ aut pſonã pe⸗
nitet et debz ex toto relaxari et nõ ſuſpẽ
di · Aut nõ penitet et non debet celebra⸗
re exquo eſt m peccato. Sed ſecus eſt
im loco .q; locus non de linquit · Et per
hanc rõem dicit hic Inno · nõ · ꝙ ſi inter
dictum eſſet latũ im perſonã propter de
lictum alterius puta dni terre tunc poſ⸗
ſet interdictum latum ĩ p ſonam ſuſpen
di · quia ceſſat rõ precedes ¶ In eadem
glo · ibi ſed ðrium credo m caſu iſto.no:

bene glo· ex qua habea caſum in quo nõ
currit pᷣſcriptio õ priuilegiũ ſed gł.non
reddit rõem · Sed vmc · qui ſequit᷑ glo.
dicit rõem eſſe · quia hoc priuilegium eſt
mere facultatis et ideo non habet locuz
preſcriptio ꝙ hoc facit quod nõ. Innoc·
m. c. Joannes · de cle. oꝛug. et Cy · in . l.j
et · ij · C · que ſit lon· coonſue · Hoſti. dicit
glo · reram · ſi ſaltem ĩ aliquo iſti ſũt vſi
priuilegio · ſecus ſi m nullo vſiſunt· Jo.
an · diſtinguit ꝙ aut iſti non remũt ad
locũ nec vtunt᷑ priuilegio et procedit g·
que ſic in eritate loquit᷑ · Aut veniũt ad
locuz ſed non vtuntur priulegio et pcœ
dit opinio õria · Et hoc dictum mihi pla
cet. naz nõ eſt reꝝ ſimpliciter ꝙ nõ cur
rat pᷣſcriptio ð priuilegium qñ ocedit a⸗
liqd qð eſt mere facultatis ꝑ tex.ĩ.lłj· ff.
de nundi · et quod ibi nõ. nazʒ priuilegi
uʒ ↄcœſſuʒ loco vt poſſit fare nundmas
et mercata ↄcedit id qð eſt mere faculta
tis et tñ currit preſcriptio ſi priuilegia⸗
tus non vtitur vt ibi m propoſito ſi dat
in loo mterdicto priuilegium et priui⸗
legiatus non vtitur perdit priuilegium
Sʒ ĩ terminis glo ·mihi ſatis placet vt
nõ ꝑdatur priuilegiũ.q hic priulegiuz
erat ↄcœſſum reſpectu certi loci et tem⸗
poris videlicet eis accedẽtibus ad üla lo⸗
ca interdicta· Si ergo non acœdunt non
pñt dici ĩ negligẽtia ĩ nõ vtendo priuile⸗
gio et ideo dicerez vt priuilegiatus tẽpe
mterdicti poſſit celebrareſi nõ celebrat
tpe interdicti ꝑ · x· anmos pꝑditur priui⸗
legium qñ conceditur ꝑſone ſed ſi on⸗
cedit᷑ eccleſie requirit᷑ ſpacium.xl.ãno⸗
ꝝ vt ĩc. accedentibo · S· eo · ¶ In gl fi · in
fi· dic vt · S· dixi ĩ notabilibo· ꝙ hic plu⸗
ralitas reſoluit᷑ ĩ ſingularitateʒ propter
pluralitatem ſubiectorumx ne vileſcat
eccleſeaſticuʒ interdictũ vt patet ex tex·
ibi mmiũ vilipendium cõtingeret· zc.
ſecus putareʒz pbi ceſſaret iſta rõ a pᷣuile

gium 5 ocedentem tmyt tunc intelligat

largiſſime in eo ſenſu m quo affert ma⸗
ioꝛein vtilitatem vt in.c.quia crca·S· e.
Ex tra glo.op.õ lr̃am de örietate.nam
in pꝛin · dicit ꝙ ſi eccleſie ad quas ĩſtipe:
tinent fueriut mterdicte ꝙ nõ debet eis

denegari ſepultura et ſic preſupponit ꝙ

poterunt ſepeliri m eccleſijs interdickõ
ſed m yer · qui tñ dicit oꝑpoſitum vt ſepe
liatur apud non mterdictas eccleſias
Due principales lect · dantur ad text · pri
ma eſt Inn · vt prima pars mtelligat᷑ ðᷣ
eccleſijs ſitis m loo mterdicto tñ ipᷣe ec
cleſie non ſunt mterdicte. ¶ Secunda
rero pars loquit᷑ qñ eccia nullo mõ eſt

interdicta. Ded 5 hũc intellectũ faẽ Gl
quilibet põt ſibi ehigere ſepulturã in e
cleſia interdicta exqͥ ipſe non eſt inter·

dickus ergo priuilegiũ nullũ · So. dicit
Inno · ꝙ pt᷑ intelligi qñ eccĩa erat inter
dicka in penã ppłi · qꝛ tũc ule ls nõ pt
eligere ſepulturam eẽ̃ in looo nõ interdi
cto · et in H op abat᷑ priuilegiũ · hoc vlti
mum dickũ eſt nõtabile · ß nõ videtur ꝙ
lectura applaudet lr̃e.q loquit᷑ qñ ipſe
eecleſie erãt interdicte a dĩinis officijs·

Hoſti.dat bam lec· ꝙ pᷣma ꝑs intelliga

tur qñ vigoꝛe priuilegij ſepeliũt in ec⸗
cleſia interdicta. ſecꝰ ſi vigoꝛe electio⸗
nis facte p eos ꝗ̃ſi velit dicere ꝙ eligen
do ſepulturam in loco interdicto nõ pñt
ibi ſepeliri · h certe iſte intellect⸗ nõ eſt
littere ðſentaneus neq; verꝰ.q; tex· lo⸗
quitur qñ elegerũt ſepulturã ĩ loco nõ
interdicto. Item nõ eit vera ꝙ p electi
onem factã de iure omũi qs renunciet p
uilegio ſi electio nõ valuit· vt ꝓbatur
in. l. ij. ff. de re mili. Ideo do tercium et
claꝝ intellectũ vt intelligat᷑ ̃a in prin·
qñ ofrẽs moꝛiut᷑ non electa ſepultura in

loco inetrdicto vt tũc poſſmt ſepeliri in

eccleſ njs ad qs ꝑtinẽt· puta in pꝑrochijs
eoꝝ vel vbi ſũt ſepulchra maioꝝ · ſed ſi
ipſi elegerunt ſepulturã in eccĩa nõ inter
dicka tuc non dent ſepeliriin interdicta
vigoꝛe primlegij exꝗᷓ elegerunt ſepultu⸗
ram in loco non inter dicto qaiſti frẽs
qñq; ad pompaʒ nõ attenta elect one
iſtoꝝ rolebãt eos facere ſepeliri ĩ eccĩa

interdicka qð re ꝓbat᷑ hic ·
NVogd nonnullis.

Tempoꝛe generalis interdicti
epi nõ ꝓhibiti qͥ ññ fuerũt aul⸗
Pabies interdicti clam celebrare pñt⸗
die iſtud nõ ẽ priuilegiũ epᷣoꝝ ſ ius

cõmune pt in . c. fi · de ſen. ex · li · vi · et ĩ ple

ne hetur anet qñ et q̃liter poſſit eelebra

ri tpe interdicti· Diuidit H·c. q; pmo po

nit priuilegiũ Scdo pomt exceptionez
ibi niſi· Tercio denunciationẽ ibi verũ · et
hoc·c.mil hodie habet · caſus ac· ¶ NMota
pmo ex tex · ꝙ priuilegiũ cõceſſũ religi
oſis non extendit ad epos · qe Puilegiuz
non debet extendi vt in · cſane · S.· eo ·
¶ o. ſo ꝙ puilegiũ cõceſſũ aliqbo yt
poſſint celebrare tpe interdicti intelligi
dẽt de ulis qͥ non pſtiterũt aliquã cauſã
interdicto vt q; non ꝓpter delictũ eorũ
fuit latũ interdictũ nec pᷣſtiterũt fauoꝛes⸗
illis ꝓpter qs fuit latũ interdickum. Et
hodie circa ter et alia que hic tangunt᷑
dic pt legit et nõ · in · d · fi · ¶ In glo · in

vᷣ.qũq; in fi. hodie non eſt ius.qꝛ qlibs
die poſſũt clerici celebrare tꝑe interdicti
dũmo do ianuis clauſis ⁊c̃· vt in.d· c. fi.
et ſic eẽ ĩtelligit᷑ q̃o glo· an canomci poſ
ſint intereſſe cũ epᷣo · Sʒ pt᷑ foꝛmari alia
q̃ſtio · nũquid nobił pᷣuilegiatꝰ vt poſſit
audire diuina tpe interdicti poſſit ſecuʒ
ducere familia res · et dicendũ ꝙ ſic · qe a⸗
lias priuilegiũ eſſet ei mutile · de qᷓ dicẽ
dum vt ho die habet᷑ mc licet · e · ti · li. vi
¶ In glo · ij. in fi · hodꝛe dicendũ vt ha⸗
betur m · c· ſi ſnia · de ſent · ex · li · vi · G ã lo⸗
cus eſt interdictꝰ 2 tũc poſſunt illi de lo
co interdicko audire diuina alibi · Kut
ꝓſs eſt mterdictꝰ et tũc non pñt in aliq̃
eccleſia audire diuina · qꝛ ſi eſt excõmu⸗
nicatus m vna eccia eſt eẽ excõmumca⸗
tus m qualibʒ alia eccĩa ita et intellectꝰ
q; ſequitur pſonam quocũq; ierit ⁊c··
q · j · cito turpẽ · qd eſt menti tenendũ ·

Uanto.ꝑriuilegiati ꝙ ex
ↄmũicari nõ poſſmt ab oꝛdĩa
rijs nõ dñt exomũicari eẽ indi
recte · D. d · vel generaliꝰ et ſic pᷣuilegia
nõ ſũt viol anda etiaz indirecte . h· d. In
ma do · In ſeda ꝓPuiſio · ibi volẽtes · ca
ſus z. ¶ No· ꝙ õ legem ſeu otra priui⸗
legium facit qꝗ ᷣuat ſola vᷣba et venit cõ⸗
tra mentẽ · ad idẽ . non dubiũ . C. de le ·
et mn regula fi. de reg · iu. li. vi. ¶ Secun
do no · ꝙ vbi oſtat de mente Puilegij b⸗
uanda eſt ipſa mens · et ſic quod dicit in
c. poꝛro · et ſe · · eoð · ꝙ ſeruandus eſt
tenoꝛ priuile gñ dẽt intelligi niſi oonſtet
de mente · ¶ Tercio no · ꝙ nõ valẽs exco
mũieari ex priuilegio nõ pt eẽ mairecte
exomũicari · ¶ Bed op · et videf ꝙ iſti
religioſi nõ dẽant audiri exq ſubditi pla⸗
toꝝ exomũĩcabant et nõ ipſi.et ſic eoꝝn
nõ intererat · vt · i . q · vi · non ſolũ · Do.
dicũt doe · et bene · ꝙ hoe fiebat in eorut
iiuriam et doloſe vt indirecte violare⸗
tur eoꝝ priuilegia et ideo poterant age
re actione de dolo. vt. l.j ff· de dolo · vel
ad penam po terunt agere crimine ſtel⸗
lionatus vt · ff. de crinnne ſtellio · ptotu
¶ In glo. j· in fi. Jo · an. tzʒ 3·ſ. ꝙ iſte
ſmie teneb ant mſi fuiſſet error expreſſ?
in ſnĩa · vel niſi pceſſiſſet apellatio vt in
c per tuas ·de ſen · ex · Nam hic papa ma
dat tm iſtas ſnĩas ꝓferri et hoc dictuʒ
placet · q; hic aperte non conſtat ꝙ faci
unt in fraudẽ puilegiatoꝝ · Item q ſen
tentia iſta afficit ſubditos nõ puilegia⸗
tos· licet per ↄñam et indirecte afficit
uilegiatos. ¶ In glo. fi · in fi · die vt z di

rxi ꝙ immo iſte ſententie tenebãt qꝛ late

— ☛ —☛ —

—

— — —

— — —

contra ſubditos et error non erat expſſy

m ſñnia nec obſtat dictũ gl. ſᷣm Jo. an· qꝛ

foꝛte nullus incidit m hanc ſñiain.vel ab
ſolutio non fuit petita. rei foꝛte fuit deci /
ſa et nõ poſita hic · ¶ Et inquantuʒ glo.
pomt quattuor mo dos fraudandi legẽ

diẽ etiã Jo· an · ꝙ qñq; fit fraus de noĩe

ad nomẽ vtputa no valens electõe admi

mſtrare vt pᷣlatus facit ſe mfraudẽ ĩſti⸗

tun et oonſtitui yoonomũ vt m.c.auaricie
de electione li · vj.et qð ibi no.m auten.
vt nulli iudic· m prin · Quãdoq; fit fraꝰ
de tpe ad tempꝰ.yt qꝛ ſma fer᷑ cont ma/⸗
lorem.ij ꝓœſſus factus eſt coontra mino
rem · l. deniq; · ff de mino. Quãdoq; fit ð
loco ad locũ.pt . · fi. C.ſi manci.ita fue.
alie. x ſcias ꝙ hic ponunt᷑ opi.nuũqd veni
ens verba vel etiã ð mentem pideat᷑ vẽi
reõ legẽ Jo · an. dicit z bene ꝙ aut oſtat
ð mente legis x tunc ſuans verba et vẽi
ens mentẽ ↄmittit m legẽ.ſi aũt nonaↄ
ſtat de mente q ſumus m dubjo tunc pe
mens õ verba dieit vemire õ legẽ vt pro⸗
bat᷑ m·lłnon aliter. delega.ij. et ĩ regfa
de reg · iur · li · vj · et ibi peꝛ. Dy. Abbas.

X parte.Ouim habitu
et tonſura et ceteris pt layci
oↄuerſantur de prehenſi ĩ ma
leficijs ſe pro clericis non defendunt ita
communiteꝛ ſummatur Oed quia habʒ
varios mtellectus poteſt etiaʒ alijs mo
dis ſummari et ſic ſola aſſumptõ vel reaſ
ſumptio tonſure poſt delictum commiſ⸗
ſum non facit delinquentem haberi pro
elerioo. xel tertio a ſic· Si poſt clericatuzʒ
aſſumptuʒ immiſcuit ſe clerieis enõmi
tatibo et duu ĩ illið perſeuerauit. dimiſß
habitu et tonſura x ĩ delicto dep̃hendituꝛ
non poterit ſe defendere pro clerieo quo
minus pumatur per ſecularem iudicem
Et iſte ĩtellectꝰ eſt anq̃ntulũ periculoſꝰ
Hz poteſt procedere ᷣm vnaʒ opi · de qua ĩ
c.perpendimus · de ſen.exco.a plẽ ibi di
cam · an ſit vera attingendo opi·et mate
riam · diuidit · ꝓn prima em parte pom
querela · In ſceda prouiſio · ſa ibi. ne igit᷑
Caſus xc. ¶ Nota primo ex. tex. ꝙ ſola
aſſumptio tonſure vel reaſſumpcio nõ ꝓ
bat clericatum maxmme qn aſſumitur vt
reaſſumitur poſt dep̃henſionẽ in delicto
ſaluo tamẽ caſu.c ſi iudex laycus.de ſent.
exco · li · vj · Et vide quo ad vnum moduz

ꝓbandi clericatum glo.no.in cle .· preſẽ

ti. de cenſi · que dicit ꝙñ quis meœedens ĩ
habitu et tonſura defedit ſe ꝓ clerico. vt
non ſoluat gabellã nec habet probatiõzʒ
im empeu cum ſit fo renſ tunc ſta᷑ iura
mento ſuo 48 no· ¶ Ocðdo nota iudicez

ſecularez licite copere delinquentem rep

tum ſine habitu et tonſura nec tenetut e
um dimittere ex ſola reaſſumptione ton
ſure qð tam limita vt legituꝛ et no·ĩ d· c·
ſi iuder laycus · ¶ In glo.·ij.in fi. Ex hac
glo · colligunt due lec · ad tex. Et prima
pidetur hec · liet glo· loquat mimis gene

raliter · pt tex · intelligat᷑ de hig qui ĩ veri

tate non erant clerici.ſ̊ aſſumebãt vel re
aſſumebãt tonſurã m fraudem yvt ſie poſ
ſent effugere iuriſdictõnem laycorum.
Sʒz diceres tu que erat ratio dubitãdiex
quo nõ ꝓbant ſe clerios. So. uidebat᷑
ꝙ ſola delatio tonſur probaret clericatuʒ
quod ñ eſt ren vt · S. dixi. Secunda leẽ.
eſt vt intelligatur de his de qᷣbus non cõ
ſtabat aliquo mõ ꝙ fuiſſent clerici puta

ꝗqę aſſumpſſerunt clericatum in puericia

et nunqʒ portarunt tonſurã vel delatã ð
facili abiecerunt.nã ſi iti depᷣhenduntur
in delictiy nõ pñt ſe ꝙ clericis de fen dere
Et iſta lec· eſt nimis generalis et vr ob
uiare· c ſi iudex laycus pᷣal.Jo.an. ſe re⸗
mittit ad iſtud · cet ſic vñ reille h. c. xeducẽ
duz eſſe ad terminos illiꝰ Ego plemſſi/
me dicam m d c perpendĩꝰ. Gof. mtelli⸗
git tex · de clericis m minoribus aſtitutiꝰ
q tranſiuerunt ad militiã rel ad ↄiugiuzʒ
et pro hoc facit q hoc. c eſt pars·c ex pte
de cle · ooniug. et illud · c. loquitur de cle.
coniu · Et ſecundum hoc hec decreta · non
eſſet hodie dubia peꝛ. c vmẽ de cle · coniu
li · vj · et die vt ibi · de clerioo tranieunte ad
militiam dic vt dixi poſt Innoc in · c.· j · D
apoſta · Alij intelligunt hoc.c. ſimpliciteꝛ
ĩ cericis in mmonbus qui diu habiti ſũt

pro laycis vt deprehenſi in maleficijs nõ
poſſunt ſe pro clericis defendere . Xlia iu

ra contraria loquuntur in clericis conſti/
tutis m ſacris.ſed ſeds hoc decre.mimis
reſtringeret ulla iura vnde mihi non plz
poſſet etiam intelligi in clerio qͥ dimiſſo
abitu et tonſura diu immiſcuit ſe enor
mitatibus · ¶ Ded an talis perdat omne
priuile gium clericale dicam in dicto.c.
Pendimis ¶ Vltimo poteſt intelligi in
is qui allegabant ſe clericos.ſed non
babant. vnde ſi tex. ponderetnr in nulla
ſui parte preſupomt iſtos clericos. pel
rtoluiſſe probare clericatum. ſed ſolum
rolebant ſe defendere pretextu tonſur̃ et
hec lectura videtu:ꝛ multum applaudere
littere.

¶AUper ſpecula ꝑain

ℳ☛ s et in locis viceinis ius ciui

le legi non dz · Primo pomt

prohibitiõis rationẽ. Scdo phibitdes

Tertio penam õ facienti imponit · ßa ibi.

fir miter tercia ibi · et 4 Caſus zc· CuS

primo ex tex. ꝙ leges famulãtur canom⸗
bus · Ex quo mfertur ꝙ ſcientia canomea
preferenda eſt legali·a ſic m hominibo lit
teratis. Mam reſpectu ſubiecki iſta no⸗
bilior. St ideo leges dicuntur famulari ca
nonibus · quia m multis videlicet m ocer⸗

nentibus animã ſubijciuntur canombus

velit nolit Imperatoꝛ · in auten · de ec. ti .

in prin. Item q; recipiunt᷑ leges in ſubſi

diuz in foro canonico in. ci · de no · oper ·
nũc. Et ideo ho · mducit lr̃am ð decidentes
dubia per iura legalia vbi canones ſũt ex
preſſi· ¶ Scðᷣo no · caſũ m ꝗ papa habʒ
iuriſdictioneʒ in laicos videlicet vt ꝓhi
beat eos audire iura et hoc in fauorez ſa⸗
cre ſcie. Cõpellit eꝛgo eccfia qñq; laicooꝰ
ad bonũ quod occaſionaliter prouenit ex
ſtatuto ſuo. ¶ Itẽ no. ꝙ ius ciuile ñ põt
recipi m multis locis · et enumerat hic ho
ſti · loca m quibo ius auile non recipit᷑.
et longe plura ſunt loca inter chriſtiãos
que non recipiunt leges ciuiles qᷓʒ que
cipiunt . Sed canones obſeruant per to⸗
tum mundũ mter chriſtianos · vt in . c.j. D
oſti.ĩmo non valet ſtatutum ep̃i ð cano
nes.pt m · c· quod ſuper his · de ma · et ob ·
Ded õ leges valent ſtatuta laicorum. vt
in.l. ex hoc iure et m· omnes populi·ff. ð
iuſti · et iure. Et an laici poſſint in totum
recedere a diſpoſitione legali. dic vt ple
ne no · m. lomnes populi · ¶ Vltimo nõ
quẽ puniri qñq; rationę vicinitatis ſine
culpa ↄcordat.c clerici.de exceſ. prela · Et
faẽ iſte tex. ad qõem ulam · de duobo fra
tribo · hntibo domũ vel turrim coẽz quoꝝ
vnus habʒ parteʒ ſuperio rem alter inferi
orẽ · Et ratione ſtatuti venit deſtruenda
domus hñtis paꝛtez mferiorẽ· nũ qͥd ðᷣbe
at deſtrui to ta domus. ð qua qõe per Saꝛ·
brix · m qõe veneriali.xliij · nõ glo · de Fe.
di · ij . ſed et vtinuo. et pomt Joh · an · hic
tres opi · Prima vt permutetur paꝛs infe
rior cum ſuperiori · Scda vt paꝛs que re
nit deſtruenda redimatur a fiſco · Tercia
pt deſtruaf tota domus · Sed poſtea aga

tur ſociũ ſeu fratreʒ qͥ dedit cauſam dã⸗

no · arg · in . l ſi merces · m. Geul pe ff loca·
vide ꝑ aꝛchi · in. c· felicis · de pems · h · vj · et
per Jo · an · in addi . ſupeꝛ Kica · de pems ⁊
per Bar. ml. hactenus ·ff de aqua pluui-

ar. vbĩ pomt als opi· Et inter oeteras eſt

vna ſatis equa opi. que mihi placet nt eõ
mutetur illa pena maliam aꝛ · eorum que
nõ.jin .l. quid ergo·pena grauior ·ff de
his qui notan · imfa · ¶ In glo · ij. ibi · et li⸗
cet de facto ab omnibus non ſe eꝛuetur· xc
Nõ glo. ſentit enim ꝙ de iure nullus eſt

exemptus a iuriſdiccõe imperatoris · et
francigene de iure ſubijciunt᷑ imperio. de
quo tũ dic vt legitur z nota· in.c·ꝑ venerag
bilẽ qui fi.ſint legi.et de Hyſpanis nun⸗
quid ſubijciunt᷑ imperio vide bonam glo ·
in.c.adrianus lxiij·di · Et m quibo caſib⸗
valent ſtatuta laccorum õ leges nõ · md ·
l.omnes populi.et · ff de pac . . ius publi⸗
cum · ¶ In glo · fi · in fi. dic ꝙ õrium intel
ligitur quo ad deũ · nam ſi mulier coꝛrum
patur minta quo ad carnem exquo mẽs

remanet meorrupta quo ad deum nonm

famatur et vide quod no. glo · m. c. to lle⸗
rabilius hic alle.¶ Ext᷑ glq̃ro q̃ loca di-
cant᷑ vicĩa.ſo · illa q̃ ſũt·. . duas dietas ar
im · c.· nõnulli de REp· xel ſtandum eſt oon⸗
ſuetudmi ſeu communi mterpretatiom·
ſed vbi non ↄſtat reanrendum eſt ad aꝛ
bitrium iudicis ᷣm doc · aꝛ · de cauſis. de
offt· delega. et ibi vide ·

ia. Innouato Priuilegij
ius nouũ nõ ĩduẽ vetꝰ oſer
uat. Cãꝰ zc· ¶ õ pᷣmo ex tex · ꝙ ꝑ inno⸗
uationẽ pᷣuilegij · ius ð nouo non acqui⸗
rit᷑ qd procedit qñpᷣmũ priuilegiũ extat
ſecus aũt vbi fuiſſet ſublatũ.et ruocatuz·
q; tune ſi papa ĩnouaret illud priuilegiũ
beñ ius oferet de nouo · Sʒz mtellige h. c.
qñ pᷣuilegiũ extãs ĩſinuat᷑.i.aſcribit᷑ ꝓt
nimůã vetuſtateʒ vel ꝓpter aliã cãm vt ſie
faciat fidẽ tanqm originale. et de ſolen⸗
nitate adhibenda m hac innouatione di⸗
cndum ·. pt no · in. c· fi · de fi · inſtru. et in. c⸗
albericus. et in. c ſignificauit · ð teſtib. C
In gloſa in fi · dic ꝙ ibi interuenit autori
tas ſuperiorum hoc intendẽtis · Sed hic
nos loqmuꝛ ĩ dubio uãdo ſuperioꝛ ſimpli
citer facit innouari altrumentit xel priui⸗
legiũ. tune enĩ nõ intendit ius de nouo cõ
ferre ſed antiquum oſeruare ne pereat ob
defectum probationmum. de quo in · c cum

ilecta. de ofir vti. vel inuti · et in. . ex pte

Xbbatiſſe · · eo · Nycolaus ·
In his.griuilegiati vt v
bicq; poſſint cuz altari viatico

celebrare hoc pñft ſine licentia prelatorus

Prio pomt exordiũ et fei naꝛrationẽ · ſedðo
ꝓuidet et ratiõz reddit bi. cũ autezs Cãay.
c̃ · ¶ Nõ primo ex tex ꝙ ſine priuilegio
non eſt licitum celebrare in loco non ↄſe⸗
erato etiam cum altari viatico id eſt por
tatili quo frequenter vtuntur elerici quẽ?
do celebrant m altari non oſecrato vt mi⸗
ſtis oratorijs et capellis dñoꝝ ad idẽ· · v⸗
nicuicq; et · · clericos · de oſerra · diſ · j. C
Nõ · ᷣo ꝙ indulgentia et priuilegiũ prin

cipis debet ita interpᷣtari nt aliqd ð nouo

conferant a ad hoc quotidie allegat iſte
tex · idẽ dicendum m ſtatutis vt ſi loquan
tuꝛ m termĩs iuris cõis fiat mterp̃tatio.
yt aliquid oꝑent et ita no · Sar · m.l.un.
pretor alt · ff de damp· mfec · et Inno ·
in. c. cqʒ · de Kp · ¶ Ded quero nũqd eps
poſſit hoc pᷣuilegiuzʒ cõcedere · ſunt opi.
ↄĩter tenetur vt ĩ ſua dioœſi poſſit vt hic
ibi ſine qua id pᷣlatis annuentibo et faẽ̃.c.
clericus etc. vmicuiq; pᷣal ſ̊ m toto oꝛbe
ſolus papa ↄcedere pot et ita mtelligit᷑
iſte tex · et ſic mtellige.c fi · e · ti. li. vj · vbi e
piſcopi habent pᷣuilegiũ a iur yt poſſmt
mn tranſitu œlebrare cũ altari viatic · alij
