t? allegatã h̊ in tex. ꝓbat᷑ p· c ·qlis · xxx
di vbi dẽ ꝙ qns hinc · i. ex hoc ſeculo qᷣs
egreditur talis apud deum repreſea entat
vñ ſi eſt dãnatus ampliꝰ non eſt redem
ptio. O ẽ ſaluꝰ nõ põt ampliꝰ ꝑ ſnĩaʒ
pape dãnari cum ſit relictus dei iudicio ·

ad idem .ctpus · xij · q; ij. Go · ocludẽ do

breuiter deã doc. dic ꝙ eccleſia ligat vel
abſoluit pꝰ moꝛtẽ·ſ·quo ad nos vt noſ
habeamꝰ ulũ ꝓ abſoluto vel ligato non

enĩ ligat vel abſoluit qͥ ad eccleſiã triũ⸗

phãtẽ ·ſj ẽ quedã denũciatio. vt quia de

nüciat illũ ligatũ vel abſolutũ · et ita p⸗
prie facit hic· nã pᷣmo eccleſia ſe mfor⸗

mat de pnĩa et otritione ex qua pcludit᷑
illũ abſolutum quo ad deum abſoluit gꝰ
poſtea quo ad nos et denunciat quo ad
deũ · et iõ alibi dicit gl · nõbilis · ꝙ platus
excõicãdo vel abſoluẽdo nullã vim pote⸗
ſtatis exercet quo ad deuʒ. xxiiij · q/j. qᷣ
cũq; · vel la auctoritas · qdcũq; ligane
ris ⁊c.refert᷑ ad ligantẽ · vt ſit ſenſus qð
cũq; ligaueris ſuꝑ terrã · i.te exñte ſuꝑ
terram. q pꝰ mortẽ tranſit ptãs ad ſuc
ceſſorẽ· et ntrunq; dictũ ᷣm.ſed prima
ſo. nõbilior vr · ¶ In glo. in ð. ceteris m
dulgemꝰ. m fi · Voſti · intelligit tex · ꝓ
prie vt ſit ĩdulgẽtia: q; caſus iſte ligan
di rel abſoluẽdipꝰ mortem tãqʒ diffi⸗
cilis erat rebuãdꝰ ſoli pape· q; ẽ qdãmõ
iuſtificare aliquẽ poſt mortẽ quod ſpe

cctat ad ſolũ papam · vt m · c de reli / et ve.

ſanc · ¶ In glo · in p· forma vbi nonẽ de

ſubſtãcia abſolutõis · et h tenet vt dixi ĩ

c. cũ deſideres · Z. eo · SOz Hoſti. ꝗ tenet
õriã opi.rñdet multipliciter ad iſtũ tex.
pmo q; hot atingit ꝓpter ĩpoſſibilitatẽ
facti · q; nõ põt ampliꝰ iurare vł ſo hoe
.c.loquic᷑nõ ð vᷣa abſolutõe·ſ de quadaʒ
denũciatiõe · que fit poſt mortẽ rel ſedᷣm
eü et ter tio heredes cõpellent᷑ iurare · h
tene gl · et in fi · gl. quidã dicũt ꝙ aut ab
ſolutor eſt pñs et nõ exhumabit᷑ de cimi

terio · aut eſt abñs · et expumabit donec

fuerit abſolutus · quia interim ſibi com
mũicaret᷑ qð non licet quod ſatis mihbi
piʒ · nã exqͥ eccleſia habʒ eũ ꝙ ligato añ
abſolutionẽ nõ dẽt pati corpꝰ iacere ĩa
miterio añꝗʒ ſeq̃t abſolutio · ar · in · · ſa⸗
eris ð ſepul · ¶ In gl · fi · ibi penituerit ·
otritus fuerit ꝛc. Nõ · bñ gl· et tene eam
ꝛti · qꝛ ſatis aperte ſentit heredem non
teneri ex delicko defuncki ſimbil er deli
cto ad eũ peruenit · miſi quãdo defũctus
otritus deceſ ſit quia tunc tacite videtur

mãdaſſe rſtitutõz fieri·nã quicũq; vult
ancedens . vult et omnia per que peruem

tur ad illud. vt in · c. er pte et qð ibi nõ · ð

ſpon · m. c preterea. de offi dele. et in · l ad

rem mobilem · et in. l. ad legatũ ff· ð̊ pro
eur · ſed circa hoe plene ſcribo mec fi · ð ſe
pul · Concludẽdo ꝙ in hoe nlla ſit diuer

ſitas inter ius canonicum ciuile licet ꝑ

glo · et doc · cõiter dicatur otrariũ · ⁊ vide

quod.õ · dixi ſuper tex ·
AQU‧ʃ⁴ʃ0BPper. Detinẽs clericũ ĩ cu
ſt odia vel vinculi ſine leſione

excõicato ſciẽter ĩ crie excõicatꝰ ẽ/et miſi

difficultas ĩpedĩat abſolui debʒ ab excõi
catore cũ iuramẽto Coĩcans pᷣo ext᷑ cri⸗

men recõciliari põt ꝑ ſimplicẽ ſacꝛdotẽ
ſine mramento beck
pte ponit᷑ oſultatõ. In ſeda rñſio ibinos
et vtraq; poteſt ſubdiuidi · vt patz ĩ tex·
Caſus ꝛc · ¶ No· primo ex tex · ꝙ detinẽs
clericuʒ m cuſtodia publica rel priuata
et dic publica. i.m carcere publico · pri⸗
uato.i-m carcere priuato vt mn domo ꝓ
pria · qᷓntũcunq; manus non iniecerit in
pſonam ſuã eſt exœicatus · quia exquo
non poteſt libere abire qͥ vult violẽtia m
fert᷑ pſone · vñ in effectu manꝰ miecta
ẽ in eũ · vñc.ſi quis ſuadẽte.xvij.q·iiij ·
ponderat potius effectum violentie · q̊ʒ
ipſũ modũ inferendi violentiaz. et hanc
puto fuiſſe ratiõʒ decidendi hic · ¶ Scðdo
nota · ꝙ tẽtu in cuſtodia ſeu vmculatꝰ
ex hoc ſolo non dicit᷑ pati coꝛꝑalẽ leſionẽ
et ẽ ratio · q vĩculatio rel dutrictio non

fit ad penã ſed adcuſtodiã.l· aut dãnuz

C· ſolet · ff de pems.vñ oſiderat᷑ ꝙ princi
paliter fit · vt m. c.· cũ voluntate · eo · a ijn

l.nerum ff · de fur · et hoc eſt notandũ ꝓ

ſtatutis facientibo mentionẽ de leſione
corporali: nam optime tento m couſtodia
õt ꝓuidere de neceſſarijs · vñ eſt ibi vio

entia ſine leſione coorporati.¶ OQuarto

nõ · ꝙ dicit qs cõicare excõicato ĩ crimiĩe
ſiue impendat auxiliũ ſiue fauorẽ ſiue cõ
ſil ium · Et nõ · hoc expreſſum maxĩe iun

cto tex · ibi cũ facientẽ ⁊ oſentientẽ · ꝛc ·

preſtans auxilium conſilium vel fauoꝛẽ
tenetur eadem pena cum principali. de
quo m·lis qui opem ff de fur.⁊ m.l.non
ſolũ &ſimandato · fñ de iureiur· et in. c.j.
de offi. dele · et in regula nullus ex ↄſilio
de re · iu · li · vj. ¶ Ouinto nõ· ibi condi
torcanonis ꝛc̃. ꝙ ab excõicatione lata a
canone põt mferior abſoluere ſi ↄditoꝛ
canonis abſolutionẽ ſibi nõ reſeruauit
et ad hoc quotidie allegatur iſte tex. et
habʒ locũ nedũ mcanone Pape· ſ etiam
mcanone ſeu ſtatuto cuiuſſibet ep̃i.ſeu
prelati eccleſiaſtici· vt excõicatus ꝑ ſta⸗
tutum ſuum poſſit abſolui a proprio ſa⸗
cerdote exquo ↄditor canoms non reſeꝛ
uauit ſibi abſolutionẽ et hoc nõ· qꝛ quo⸗/
tidie ẽ ſm practica · ¶ Et aduerte qꝛ qñ
excõicatio eſt maior nullus citra epᷣm re
gulariter abſolit ꝓ h̊ vide glo · in · c· ij ·

excõicatu ẽ.qͥ pᷣmo.Cõicans

vſq; ad fi: In prĩa

de pe.et remiſ· li · vj · vñ dictio alijs hic

poſita cõiter dicit᷑ ꝙ verificat᷑ m epᷣis et

ſuperiobo reſpectu excõicationis maio
ris. hec tñ littera apte hoc nõ ꝓbat.q
ſupra facta erat mentio de ſimplici ſacer
dote. Sed pro cõi intellectu facit cle · j.
de priuile . vbi videt hoe ꝓbari · ¶ Der
to nõ · ꝙ excõicatio minor non relaxat
ſine reconciliatione ſolẽm licet nõ exiga
tur iuramentum · ¶ Vltimo nota · ꝙ m
articulo neceſſitatis ſeu etiam dato im⸗
pedimento temporali ſimplex ſacerdos
abſoluit a ſuperioris exoommunicatioe
recepto tamen iuramento vt m littera·
¶ In glo · ij .· ibi vel de malo deteriorem
fecerit hec allegatio.vt dicit Jo· an· ⁊ bñ
eſt contra concluſionem glo.nam ſi per⸗
ſuadeo delictum alias facturum tunc de
malo facio deteriorem. Si autẽ alias nõ
erat facturus tunc de bono facio malum
Si ergo non ræxfert.an fiat malus an de⸗
terior ex conſilio meo · ergo dictum glo.
non procedit · dum dicit quem teneri ex
conſilio · qu ando ulle alias nõ erat factu
rus · Item non procedit finis glo · in di⸗
ſtinctione dũ dicit quẽ no teneri ex con⸗
ſilio niſi fuerit fraudulẽtũ hoc enĩ locuʒ
habet quando conſiliuzʒ rerſatur circa ea

que non cadunt m delictum· et ð hac ma

teria dic vt nõ. m regula nullus exr con⸗
ſilio de reg · iur. li. vj. vbi per Dy. et Jo ·
an.a ꝑ Bar · m.lnon ſolũ.ſi mãdato· ff·
ð iureiuran · et videtur placere Jo · an · in
in dicta regula nullus. vt in maleficijs ĩ
diſtmcte quis teneatur ex cõſilio. Sed
quo ad pene quantitatem fienda eſt illa

differentia· an ille eſſet alias facturꝰ vl
non · vt primo caſu minꝰ puniatur q̊; ſe

cundo. pro quo optime facit tex · in · c·ſiẽ
dignum m.¶qui vero.de homicidi . ẽ·
Oi vero rerſatur conſilium circa ea que

non cadũt mdelictuz 2 tunc oommunit

dicitur · ꝙ aut eſt fraudul entum et tene
tur conſulens vt mdicta regula nullus
Knt nõ eſt fraudulẽtuʒ et tunc aut alias
ille erat facturus et non tenetur oſulẽs
AKut non erat et tenetur facturus · per.lʒ.
ſi remunerandi · ĩ· C ſi tibi· ff man.et mul
tuz inualuit hec opinio · ſed m reritate nõ
procedit primo per illum textum· nullꝰ
ex conſilio vbi regula pomtur negatiue
et excipitur tantum quando fuit fraudu
lentum. Item conſilium non obligat ſeu
neceſſitat. et ideo apud ſemetipſũ debe⸗
bat expiri · vtrum conſilium eſſet ſibi vti
le. Non obſtat& ſi tibi · qui cõiter ad qͥ
allegat᷑ · quia ille.loquit᷑ m mandato

non autem in conſilio. vt etiam patet in

Nica · ¶ In glo ſa in reꝛbo communicet

infine docko / hic dicunt ꝙ quis dicitur
ↄmunicare criminoſo m crimine quãdo
cõmunicat in eo crimine· propter quod
imcurrit excõmũicationẽ/vtputa q; cõſu
lit circa veꝛberationem clerici ſecus ſi cõ
ſulit ſiue conſilium impendit in alio cri⸗
mine · propter quod non incurrit exoom
mumi cationem · quia tunc illud crimen
non eſt damnatum per ſententiam · ideo
ceſſat tunc ratio littere. Et ex hoc ſenti
unt docto. ꝙ conſulendo crimen· ante
factum mcidit mexcommumicationem

vng cum faciente · Sed adueꝛte quia hoc

exemplum non videtur conuenire huie
littere que lo quitur de cõmunicante ex
commumcato et ideo intelligitur tex. ꝓ
prie prout loqintur quando poſt excom
mumicationem communico ſibi in crimi
ne damnato. vtputa titius fuit exoom⸗
municatus. quia tenebat vxorem alte⸗
rius et ego impendo ſibi conſilium ſeu
auxilium vel fauorem circa detentionem
illius mulieris · tunc proprie oommuni
co excommumcato in crimme damnato
nec ſufñceret excõmunicatio in illo actu
per qu em incurritur excommumeatio·
Sed opoꝛtet ꝙ üle prius meidat in ex⸗
commum catio nem vt nõ · in. c. contingit
J.eo · et vide gl · in cle · vnica· de conſan
et affi in b.⁊ moniales·et ĩ cle/j· ð reli:
domifpoſſet tamen dici ꝙ ex alio capite
quis meurrit excommunicationẽ iuris
vt ſi conſulo vel auxilium impendo circa
verberationem clerici.nam facientem et

conſentientem par pena conſtringere:

debet vt m tex · et facit · c mulieres et qð
ibi dixi ſupra eodem · ¶ In gloſa in ver⸗
bo tunc erit abſo lutio ibi et non ſenten⸗
tia canonis · vult ergo hic gloſa.ꝙ com
municans excommunicato in crimine ĩ
cidat in ſententiam hominis ⁊ nõ in ſen

tentiam canonis et ſolum mouetur glo-

quia abſolutio ab hac exco mmunicatõe
non poteſt fieri mii per exoo mmunica⸗
torem· aut ſuperiorem vt m textu · ſed ſi

eſſz ſententia canonis · quilibet ſuꝑerioꝛ
poſſet abſoſuere.vt in der ſed docto ·

coommuniter hictenent oppoſitum et me
lius ꝙ iſta ſit ſententia canonis et nõ

homumj · probat tex · in . quamuis. im

eo ꝙ dicit ex ſolo par ticipio extra crimẽ
contrahitur minor exoommunmicatio et
pomt dictionem impłlicatiuam etiam
per quam innuit ꝙ etiam in precedenti

caſu contrahitur exoommunicatio iuriſ

et non hominisnam et ſi excommunica

tio minor contrahitur a iure fortius ex
communicatio maior · et pro hoc faciunt
omnia argumenta que formantur ĩ glo
m vltima parte· nam cum ſẽtentia excõ
municationis eſſet lata contra ccrtam p
ſonam non ligaret aliam perſonam de
qua cogitatum non fuit niſi ex iuris di
ſpoſitione · Et ad motiuum glo· Reſpõ
de ꝙ ideo aliu non poteſt abſoluere ·
papa reſeru auit hic abſolutionem excõ
municatori · quia videtur iſte oommumn
cans in crimine directe deliquiſſe in peꝛ
ſonam excommunicatoris fauẽ do et cõ
ſulendo delictis a ſe dãnatis et tenendo
hanc ſententiam· que vera eſt mnſurgũt
que ſtionum multarum deciſione? · Nũ⸗
quid excommunicator communicãdo
ipli exommumcato in delcto ligek ſen
tentia excommunicationis. et dicendu
ꝙ ſic quia iſta ſententia eſt iur᷑. Deous
diceretur ſi eſſet ſententia homnis qa
ſepſum ligare non poſſet · Item ſequi⸗
tur ꝙ cõmunicans excommunicato m

crimine etiam extra territorium excom

municatoris mcidat m excommunica⸗
tionem quia iſta eſt ſententia iuris cui
totus oꝛbis eſt territorium. ¶ In ea· gl-
ibi large appellatur ſubditꝰ ꝛc. tene mẽ
ri glo.ꝙ forenſis ratione delicti non ef
fi atur proprie ſubditus.ſed ſortituꝛ fo
rum.et idem dicit glo · nõ · m cle · vnica ·
de fo compe · quod eſt valde notandum
pro ſtatbutis · et mn alns diſpoſitionibu⸗
odioſis faci entibus mentionem de ſub⸗
ditis · vt appellatione ſubd ĩtorum ĩ ma
teria ſtricta nõ conprehendant᷑ ſoꝛẽſes
delinquentes in territorio et idem die m
contrabentibus eadez rattone. ¶ In ea⸗
gl.ibi mſententia excõicationi ſecus
eſtſſpec glo · non reddit bonam ra tioneʒ
diuerſitatis. nã poſſet queri· quare ratöe
delicti ampliat᷑ uriſ dictio cũ h̊ ſit odio⸗
ſũ ·et nõ ratõe ĩdulgẽtiaꝝ que ſunt fauo
rabiles. Hoſti.circa h̊ͥ inſtat nec vr ſua
ratõ ſufficiẽs.ſj puto hãc eſſe verã ratio
nem· nã rõe delicti ampliat᷑ iuriſdictio
iudicis territor njaũcte iuris · vt delin⸗
quens co gatur ibi ſatiſfacre reipublic-
quã leſit deliquẽdo ad h. c.j. de rap · et q
ibi dixi · ß rõe idulgẽ tian nulla ſubeſt rõ
amplian di miriſdictionẽ nõ ſui iudicis
ĩimo confüderent iuriſdictões ⁊ enerua
ret᷑ pnialis ſatiſfactio qð eſſe non debz
vt m. c. cũ ex eo . de pe · et re. ¶ In glo · in

p.non retinuit ibi nõ eſt m habitu deh

dic vt nõ · in capitulo dil ectus de temp ·
ordi · per Inno · et piene dixi mc atſi clęg⸗
ric · m. Gde adulteris. õ · de iudicijs·

Vod in dubiis.ura⸗
mentũ exomunicati de ſtando
mand atis eccĩe non habʒ vim
abſolutiõis hͥ pᷣmo· Exomũicato nullꝰ
omũicare tenet᷑ pᷣter perſonas excptas
alias vmũicans ercõmũicato ĩcurrit mi
noꝛem etẽ exomũicandꝰ maioꝛi niſi ile
eſſet exꝰmũicatus cũ ꝑpticipibo q; tũc eſ
ſet expmũicatus maioꝛi · a tria ſũt dicta
q̃ patent m tex. Caſus ⁊c ¶ No.pᷣmo ex
tex · regulam ꝙ nõ eſt ↄmũicandũ excõ
mũicato añ abſolutionẽ qʒtuncũq; ſit cõ
tritus · ⁊ paratꝰ ſatiſfacõ.a iurauerit pa
rere mandatis eccie · ¶ Scðdo no/ ꝙ cõ
mũicans exomũicato et monitꝰ nõ deſi⸗

ſtens ẽ exoommũicandꝰ · Sed õ h op · de

c.pᷣcedẽti vbi dici᷑ ꝙ ↄmuũicans exomu
nica to incontinẽti meurrit exomũicati
onem · So · õrium loquit᷑ ð exomunica
tione maioꝛ·hicloquit de minoꝛi:nam
appellatione excõmũicationis intelligĩꝰ
de maioꝛi vt in · c pe · · eo · ¶ Scða op ·
videt ꝙ tex · ſit ſibĩ ᷣrius nã primo dicit

ꝙ cõmunicans exomũicato ẽ exomuni⸗

candus· ⁊ ijn p · ſecus dicit ꝙ ẽ exomuni
catus· So · qñq; qͥs vmũicattỹmunica⸗
to ſimpliciteret tũc ĩcurrit ninoꝛẽ ſʒ ẽ ex
cõ mumcandus maioꝛi ſi monitꝰ nõ deſi

ſtit et ita intellige · nullysſanc qs cõ
mumcat exomumcato cũ pticipiboſuis
et tũc muoluit᷑ eadẽ ſnia vt loquit᷑ mð.
ſecusſEt Hodie h̊ ſnĩa nõ pt᷑ fieri ab ex⸗
cõmunicatoꝛe. vñ nullus citra papã po
teſt hodie ferre hanc exommumicatiõz
exomunic te cũ omnibo ꝑticipantibus
tibi vt in. ſtatuimus. eo· ti li · vi · Sed
opus eſt ꝙ participantes prius admo

neantur q̊ʒ exoĩcent vt iſc Ab et Jo·
an · poſt eum reſtringunt multum illum
tex · intelligendo qñ qs exoommũicat ꝑ
ticipantes excõmũicato a ſe. Secꝰ ſi ex
cõmunicat pticipantes exoĩcato ab alio
vtputa fert ep̃s hanc ſnĩam exomũico o
mnes ꝑticipantes exomũuũicato ab archi
epiſcopo rel a papa.tũc eĩ hec ſententia
tenet lieet foꝛte miuſta · ¶ In glo · j. ĩ fi ·
glo. non ſoluit· Sed omunis ſo · hec ẽ
ꝙ no lict excõmumicato tangere ſacra
menta in fauoꝛem ſui.ſj in odium ſic.nã
iuramentum hic recipit ante abſolutio⸗
nem yvt obligetur ad hoc · vt m.·c. cum in
eccleſijs de ma. et obe · et quod legit et

no. in · c intelleximus de iudi. ¶ In glo.

fi · ibi vbi participant m crinine. Bole
bat ergo Jo.ꝙ ſi exomũicatio eſſet lata
ſub illa foꝛma. excõmunico te cũ oĩibus
participibus tuis.ꝙ tunc participãtes

in crimine duntaxat eſſent exommuni⸗
cati maioꝛi exomũicatione · et ita ĩtelle⸗
xit · c. precedẽs et minus bene · vt ibi no⸗
tatum fuit · Oñ cõclude ᷣm docc · ꝙ aut
qs eſt excõmunicatꝰ cũ ꝑticipibo et fau
toꝛibo ſuis · et tũc ſiue ꝑticipet qͥs icrimi
ne ſiue extra crimẽ incidit m eandẽ excõ
municationẽ vt hic · ¶ Kut eſt excõmu
nicatus cum pꝑticipibus tantum et nõ cũ
fautoꝛibus et tunc aut qs cõmunicat in
crinnne·et incidit imn maioꝛem· Aut coom
mũicat in oꝛõe et exomũicatur minoꝛi ſic
cõmuniter dicunt hic doe · Sed h vltimũ
membu non puto rey · Et ꝓ hoc addu
c tex · in ar m.c.ſtatuimꝰ·eo. ti · li. pi.
Vbi cõmunicans m oſculo ſeu coomedẽ⸗
do dict partiœps ſeu pticipare exomu
nicato vt includat᷑ ſub illa fnia exonico
e cũ ꝑticipibo tuis et ꝓ ̊ iſte tex·in pᷣ.
ecus vbi loquitur indiſtmcte ·

NRer alia. Ercommũica
to ↄĩcare tenent᷑ q prius erät
ei obligati ad obſequiũ fami

liare. Klij vᷣo non tenent de neceſſitate li⸗

cet interdũ pñt neceſſitate vꝛgẽte · h. d.
Primo pomt dubium et vnde fuit oꝛtuz
Scðdo ſolutionem ibi vt igit᷑ · Caſus ⁊c.
¶ UNo · primo ex tex. ꝙ ad eũ ſpectat in
terpretatio qᷓ ius edidit.et mtellige m⸗
terpretatione generali vt faciat fidẽ quo
ad omnes · naz quilibet iuder ſeu doctoꝛ
poteſt ius mterpretari ſed interpreta⸗
tio iudicis nõ facit fidẽ miſi quo ad cau⸗
ſam vergentem oꝛam ſe · de q pꝑ Inno.

in.c.cum ſpeciali · de ap· facit. Ivmica.

C.· de r. quiin vr. cõſtan. li · xij. VDk
intellige ꝙ ſolus princepꝰ poteſt inter⸗
pretari qn ius eſt valde dubium ad hoc
l.fi · C· de legi · et. c cum veniſſent · de iu⸗
di:et de multiplici interpretatione vide
bonam glo · in . c.j / de poſtu · pla. in H. in
terpretatus · ¶ Scðdo no · ꝙ vxoꝛ filij et
mercenarij ſeu famuli qui erant obliga⸗
ti ad obſequium famliare añ excõmũuũi⸗
cationem tenent᷑ cõmunicare eẽ pꝰ execõ
municationem · ¶ Item no. ꝙ vᷣbuz de
ſui natura neœſſitatiuum.qñq; nõ neœſ
ſitat ſi ſubiecta materia hoc non patitur
ad hoc · xi · q· in.rogo· et qdð ibi nõt.xxi.
di · in “ verbũ tenetur de quo in. c.
preœdenti relatum ad.·c.qm multo· xi ·
q; in· impoꝛtat neœſſitatem reſpectu cer
tarum perſonarum ſet reſpectu aliaruʒ
non aa marend de ſe non neceffitat
quo ad anes nan pegrini tranſeun⸗
tes perterrã excõmuicatoꝝ nõ tenentur
comũuicare exoĩcatis ni velint · nec debent

V W — SS Pr,
& N E . . 52

VAsbie hννo, *

xelle neceſſitenf ¶ Sed q̃ro nunqᷣd mã
ritus petẽs reſtitutiõʒ ↄiugis poſſit er⸗
cludi per excptionẽ excõmunicationis
⁊ videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ exqͥ vxoꝛ tenet᷑ ſibi com
municare vt h iuncto ·c qm multoꝭ / gꝰ
non poteſt repelli maritꝰ pretextu exaĩ⸗
cationis ·et hanc op · tenuit Hoſt · in ſũ
ma de reſti · ſpo. m. G qñ faciẽda v. qᷣd ſi
vir · ¶ Sz oclude melidꝰ vt ſẽſit glo. ĩ · d
c.quoniã · ⁊ Jo · cal · m. c· fi · de oꝛ · co gni ·
ꝙ liet vxoꝛ peccet non ↄĩcando marito
tñ maritꝰ exↄĩcatus non poteſt eã petẽ
m iudicio. per · cĩtelleximꝰ · de iudi · Dz

iudex ex offico ſuo debʒ vxoꝛẽ marito re
ſtituere ꝓpter piculũ foꝛmeatioĩs · a hoc

tene et vide ſimle · nã non licet mihi ſpo
liare exoĩcatũ · et ſi eũ ſpolio pecco ſi non
reſtituo · et tũ exeommuĩcatꝰ non audi⸗
tur petẽs reſtitutionẽ · vt no· per glo·
doc · in. c ex mſinuatione de ꝓcu · ¶ OQue
ro de quotidiana queſtione · nunquidð
bitoꝛ adueniẽte die teneat᷑ ſoluẽ excom
municato · an vo licite poſſit deferre ſo⸗
lutiõʒ · et circa h ſũt opi · vt no · H a pleni
us in · c. pitatis. de dolo et contu. et vide

bonã glo · in. c. Juratos. xv. q · vij · nã ꝗq⸗

dam dicũt in dicko . c. itatis ꝙ non · In
no · dicit ꝙ tenet. et idẽ ab · hic exqͥ eĩ re
manet obligatio ge debʒz ſoluere vt hic in
ſimili dicit᷑ in famnliaribo obligato ad
obſequiũ ante exoommunicationẽ vt nõ
obſtante exoĩcatione tene ant᷑ nnpende
re obſequm debitũ · In õriuʒ faẽ iſte ter ·
per locu a ſpeciali · nã ſi ſpeciale ẽ ĩ filijs
⁊a mercenarijs et ſimilibo de qᷣbo mh· c. ⁊
in prealcquomã.gꝗ in alijs örium ẽ q̃ᷓ
tuncunq; duret obligatio qꝛ non teneoꝛ
commũicare exoommũicato · nec debeo
incurrere periculũ anĩe ex facto ſuo · et
idem ocludit glo . m dicto . c. iuratos.
debz fieri depoſitio m eodẽ ſaẽmẽto · ⁊ H
opinio plus mqhi placʒ. Abb.
Amülloꝛum. si exrcõ⸗

municatꝰ? ꝓ manuũ ſiectione

ſcienter recipit õdi es/ſi ẽ clericꝰ ſecula

ris deponẽdus ẽ· ſi regularis ab executio
ne õdinis ẽ ſuſpẽſus :q ignorãs ius vel
fẽm ſic exoĩcatus recipit oꝛdĩes · ſi ecle
ricus ſecularis diſpẽſat cũ eo ſolꝰ papa
ſi regularis diſpenſat abbas ſi igno ran
tia ẽ ꝓbabilis et fẽm nõ ẽ Zue · h· d · ¶ In
pma ꝑte ponit᷑ q̃ſtio · in pa rñſio ibi · eir
q̃̊s · Et ibi pomt᷑ diſtictio bimẽbris· ⁊
pmu m membꝝ ꝓſequit᷑ ibi pᷣmos · ſᷣm ĩ
ꝙ ſi clauſtralis · x ibi pᷣmo tractat de ta

liu mabſolutõe vſq; ibi ·ſi aũt · a bi q̃ſti
onem principalẽ ſoluit· cã? ꝛẽ· ¶ No.j.

ex tex. regulã ꝙ mcidẽs in exoicationẽ

pro violenta manuũ miectione in cleri⸗
cum a ſolo papa abſolutionẽ õᷣſequi pt
et hec regula oꝛigĩaliter habet᷑ in.cſi qs
ſuadente. xvij·q· nij · Fallit in multis caſi
bus qui his verſibus compᷣhenduntur;
Regula / moꝛs / ſexus / hoſtis / puer / offi
cialis · Delicioſus / inops / eger / ſenexq;
ſodalis · Janitoꝛ aſtrictus· dubius cau
ſe / leuiẽ ictus · Debilis abſolui ſine ſum
mo merent᷑. Xtroces vere ſoli pape reti
nentur. Et declara hos vᷣſus· Regula vt
ã · eo · mõchi · et hic in iſto · c cum illoꝝ ·
Moꝛs vt.S· eo · nõ dubiũ · Dexꝰ vt · Z· eo.
muliere · Hoſtis vt · S· eo · de cetero · Pu
er vt. S · eo · c.j · et . eo · qzuis et . c fi · Offt
cialis · S.c.iij· Delicioſus miſto priꝰ con
ſulitur papa vt mc mulieres &j · · eo ·
Inops · S.· eo · qð de his · Eger ſenexq; vt
m. d. c. qͥd de h. Sodalis · vt in · .· quoni
am. g · de vi · et ho · cle · Janitoꝛ vt ĩ · c ij.
g· eo· Aſtrictus poteſtati alteriꝰ vt ĩ.c.
mulieres · S. eo · et mn. c.· relatũ . eo · Dubi
uð. vt · · eo · ceũ deſidere · Cauſe iuſte ad
nõ eundez vt in · c · q;d de his · Z· eo · Leuis
ictus vt ĩc· puenit · S. eo. Debiliß vt in. c.
ea noſcitur· S· eo. Atroceſ vt ĩ iſto et · c·
relatum a in.c.canonica ꝗ/eo · ¶ No · ſe
cũdo penã clerici ſecularis recipientiꝰ oꝛ
dinẽ dũ exiſtit in exoĩcatione debʒ eĩ de
pom ab illo odine nec p?᷑ cum eo alius ci
tra papã diſpenſare · Et concludit h Jo ·
an. et bñ ꝙ nõ ſolũ inferioꝛibo ẽ interdi⸗
cta hͥ ptã diſpenſãdi qñ exoĩcatio erit
tali ꝙ eiꝰ abſolutio retzuabat᷑ pape pro
ut loqtur iſte tex · Sed eẽ ſi talis erat ex
cõmũuicatio ꝙ ab ea poterat abſoluè epi
ſcopus nã per h non poterit diſpenſare
cum ſic oidinato q; effectus ẽ irregula
ri? cũ quo nultu citra papã diſpenſat
pt ĩ. c. . et · ij· de eo qui fur · oꝛ· re · vbi pa
tet ꝙ cum recipiẽte õdinẽ pꝰ exoĩcatio
nem ſolus papa diſpẽſat · No. tercio ꝙ
ptãs diſpenſadi videtur maioꝛ qz pote⸗
ſtas abſoluẽdi ab expĩcatione et vbi ds
non poteſt abſoluere multo minus non
poteſt diſpenſare . t non cõuertitur / li⸗
cet quis poſſit abſoluere non poteſt di⸗
ſpenſare quia conceſſo minon nõ videt
cõceſſum id qd eſt maius · et pone exem
plum m hu q̃ dixi in pᷣmo notabilr.
OQuarto no.in & ꝙ ſi clauſtrale · ꝙ
abba pt᷑ abſoluere monachos ſuos ab
exoĩcatione inflicta pro violẽta manuũ
iniectione in clerico ſiue ĩciderint in ex
ↄmuicationem pꝰ ingreſſũ religioĩs ſi⸗

ue ante dummodo exceſſus non ſit enoꝛ⸗

nmns et in hoc extenditur . c· monachi .5
eo/ vbi dabatur poteſtas qñ ĩ mõſterio

inciderañt in excõmũicationes Et er
het tex. no · ꝙ hẽns certo caſu ptãtez di⸗
ſpenſandi cum ſubito delinquẽte nonin
ßit tributa ptãs diſpenſandi cũ eo
q̃ deliquit anqʒ eſſet ſubditꝰ miſi ſpeciſi
h concedat vt h. Et intellige ꝙ Kb⸗
bas põt abſoluere monachos ab iſta ex
cõmuĩcatione de qua ĩ tex· non aũt a q̃li⸗
bet excõmiũcatiõe canonis qꝛ ñ dẽmꝰ ex
tendẽ iſtũ tex · ꝓut diri in. c mõchi · S. e.
Sed iſte caſus conceſſus fuit q; defaci⸗
li ꝓter cõmunionẽ incidũt in hãc excõ⸗
municationẽ · ¶ Quĩto no · et tene mẽti
ſp tex · ꝙ excõmuĩcatio ñipedit ĩgreſſuʒ

religioĩs vñ tʒz ingreſſi et ꝓfeſſio eresf

municatione ñ oſtãte · ſi tamẽ ſciret ex⸗

cõmunicatio.i. nõ eſſet non dret abba⸗

illũ recipe añ abſolutionẽ ꝶ ſi recipit᷑ tẽt
ingreſſus ſicut et mr̃io' non ĩpedit per
excõmuiĩcationẽ vt m·c.ſigmificaſti ð eo
qui dux · in ma · ¶· Sexto no · ꝙ exceſſu⸗
cõmiſſus in epᷣm vel abbatẽ ſ p dicit᷑ e⸗
noꝛnn et in extendente manum violen
tam in ep̃m eſt pꝑena perditionis oĩm bo
norum · xvij.q· nij · ſi quis deĩceps et vi⸗
de quod hẽtur in .l. ſi quis in h genus cũ
uat᷑.ſua.C.de ſac · ſan. ec · ¶ Septimo
not · caſũ in quo abbas diſpenſat cũ irre
gulari · ¶ Octauo nõ ꝙ religioſu⸗ per⸗
abſolui pt᷑ t hodie hoc recipit linitatio
cutiens clericum ſecularem a ſolo papa
nem q in eo caſu in quo ſecularis cleri⸗
cus percutiens clericum ſecularẽ abſol⸗
ui pt ab ep̃o·In eo caſu religioſu peu⸗
tiens ſecularem põt eẽ ab eo abſolui.

yvt in. c. religioſo.e.·ti· li. pi. ¶ Nono no.

ꝓP facilius diſpenſat cum regulari exce⸗
dente ex iuris ignoran na qᷓʒ cũ clerico ſe
culari nam cum eo ſolus papa diſ pẽſat
in caſu h iiꝰ.c.j cũ religioſo dupenſat
Kbbas. ¶ Vltimo no .· et tene mẽti ex fi
ne Ir̃e ꝙin facto antiqͥ eẽ ꝓprio pᷣſumt
ign orantia niſi factũ fuerit arduũ etno
tabile.pel miſi faciens fuerit adultu et
dilcretus tũc enĩ non pᷣſunnf ignoran⸗
tia factivel iuris. facit q no. Sar.in.l.
nõ fatet fr de confeſß. ¶ In glo · in o.re
ligionis fauoꝛe ibi.ſᷣmo. videt P dð iu
re cõmuni ꝛc̃.glo. in ʒ nõ bñdicit. qꝛ ca
ſus iſte abſoluendi.ſ. atali excõmunica
tione ſolipape eſt reuatꝰ vt. ᷓ. dixi· et
ideo abbas abſoluere non poſſet · miſi ex
ſpeciali iudulgẽ tia.nec ob · ar. glo. nã
licet ſatiſfactio et pnĩa nõ ſit iniungẽda
tñ abſolutio fieri non pt᷑ niſi per hñtem
ptãtem pro hoc facit.c.a nobᷣ.g. eo·vbi
non ſufficit pnĩa ſine abſolutione ſolẽmi
¶ In gloſa in pᷣ.membri · ibi nec diſtin⸗

guendum inter mẽbrum qſi velit dicere
glo · ꝙ ſiue mẽbuy principaliꝰ ſiue aliud
ſẽp hʒ locũ diſpõ hꝰ.cv t ſolus papa di
ſpenſet Sʒ Hoſt · H q̃rit q˖d ſi vngula mo
dicũ ledat᷑ nũqd ꝓ abſolutõe dñt adire
papã· Nndʒ ꝙ ñ ar · in. c fi · de cor. vicia.
Sz pdea rodit ab hẽ ſo · ddo ꝙ illð.c. pt
ꝓcedẽ ĩ diſpẽſatõe. iſtud ĩ abſolutione
Sʒ fialiter ↄcludit vnacũ Inn. ꝙiſta re

liquãt᷑ iudicij arbitrio·. Sʒ mitũ miror

deh detõ Hoſt · qꝛ videt ſẽtire ꝙ vngula
ſit memby · et ꝙ leſio qztücũq; modica
m mẽbro appellet mutilatio membri·⁊
magis miror de doc. ſe. eũ qͥ dĩter refe⸗
runt eũ et trãſeunt cũ eo. Sed tu dic me
lius ꝙ mẽby ꝓrie eſt ꝑs coꝛpis hẽn
officiu ſepatũ et diſtmctum ab alijs pͦ
tibus coꝛpoꝛis. vt man ad palpãdum·
pPes ad ãbulandũ · oculꝰ ad videdũ ꝛc̃. et
iõ digitꝰ ſtricto mõ ũ ẽ mẽbꝝ·q; ñ hẽt
officium ſepatũ et diſtinctum. ẽ offi⸗
cium mẽbri vt in.lł.idẽ offilius· ff de edi·
edic · et m. lnon ſũt liberi ff· de ſtatu · ho.
ſicut dicimꝰ in domo. ꝙ ſtricko modo ca
mera oqna et ſiſia loca dicunt᷑ ptes do
mꝗ · tz largo modo quilibʒ lapis ẽ vel pt᷑
dici par? domꝰ. Et hec vᷣa ſunt miſi aliud
aꝓpareat de mente ſtatuẽtis vt no. Gar.
et bene in · l ff de pub. iudi · Ad ꝓpoſitũ
ergo vngula nõ eſt mẽbyꝝ qnimo nec di
Bitus · Sed in cãu hꝗ.c. q; papa mtẽdit
notare enoꝛmẽ exceſſũ· ſatis puto ꝙ in⸗
ciſio digiti eſſet caſus enoꝛnns ptz ex a⸗
lijs exemplis hic poſitis in tex· SDz vn
gula dẽt vſiderari modꝰ et qlitas leſiõis
et m h dicit enoꝛmis vel ne. ¶ Itẽ dic
Prie mutilatio mẽbri eſt qn impedi
tur officiũ mẽbri · puta m tibia pceuſſus
non valet ambula re libere mouere pe
dem · iſte dicitur membro mutilatus. vt
probatur m dicta.lidem offilius 2 no-
Bar · ĩ dicka · l.ij· ĩ fi· Itẽ ſcias ꝙ drĩa eſt

mnter trücationẽ mẽbriet mutilatiõz · et

vt diuerſa ponuntur in cile. ſi furioſus de
honm · et qᷣlibʒ iſtoꝝ inducit irregulari
tatem ſieut homicidiũ vtĩ dicta cle. ſifu
rioſus/et trucatio ꝓprie dicit t total

—
„

bri abſciſſio ſeu diminutõ:mutilatio pᷣo

quãdo membꝝ ex toto non abſcinditur
z ex percuſſt

—

Hre G. et m fi. glo · tene menti hũc finez

glo · ꝙ excſſus notoꝛius dicit᷑ enoꝛms
roe notoꝛietatis/ nã percuſſus ĩ platea

rel theatro vfĩ eccĩa dicit atrociter ĩiu⸗

atus iſti. de ĩiur. Gatrox. Et iõ tene mẽ
ti ꝙ ep̃ᷣus ex talibus iniurijs notoꝛijs ab

ſoluere non poteſt · quia non poteſt dici

leius ex quo eſt notoꝛia vt in dicto CG

mẽ⸗

one impedit᷑ e vofficium et

„„ M
—— —

oFEEHLA EE
PrV

4
—
.W α —

— .

1

7R

Y 6
„M . aer —

õ
„

7
.
— 4* —

atrox et hic. ¶ In glo.in b· ſangumis·
¶ No. pᷣmo ex glo · ꝙ nõ ſemp effuſio ſa

gunni ẽ enoꝛnns percuſſio · nã qñq; mł
tũ ſãguĩs ꝓcedit ex leui ꝑcuſſione puta

reuſſioẽ facta m naſo ·nã de facil exit
multũ ſaguinis · Conſideremꝰ? ge mẽtez
tex · et nõ coꝛticẽ.j.q:j.marchion · ſicut
pt᷑ eẽ enoꝛmis leſio ſine effuſione ſãguĩs
vt nõ · imn. c. vnico de oſe · ec . vel al · li. vj ·
¶ ſ no · ex glo · ibi puta epi:⁊ abbat ꝙ

in arbitranda qᷓlitate et quãtitate ĩiurie

et leſionis non ẽ ncc̃e recurrere ad papã
ßz epᷣs rel abbas arbitrari pt᷑ q exqͥ eis

— * —

concedit certis caſibo abſolutio ipᷣi poſ
ſüt cognoſcere an eoꝝ ſit iuriſdictio ar·

in.c.ſuper lris.de reſcriꝑ· et in·lſi qs ex

aliena ff de iudi. Ded caueãt ſibi ne di
cant leuẽ vbi ẽ enoꝛmis· ¶ Vltio no · ex

glo · ſignificationẽ hꝰ v̈bi effuſio · denõt
enĩ habũdantiã · ⁊ iõ vbi requirit᷑ effuſio
ſanguĩs õz ꝙ inde ꝓceſſerit multũ ſan⸗
guums· et h nõ.q facit ad multa · ¶ In
glo · in p·p abbatẽ ibi et regularẽ cano
nem extendit ꝛc · ¶ Conclude ꝙ ſi prioꝛ
eſt in monaſterio loco abbati · vt quia
monaſteriũ non habʒ abbatẽ ſ̊ prioꝛẽ vt
m multis locis tũc habʒ locũ iſte tex ·
¶ Item ſi appelle᷑ alio noĩe vt Ppoſitus
nã iſti prioꝛes et pᷣlati habent᷑ loco abba
tum ar · m. c. fi. S.·de ſta.regul · ꝓ h̊ faut
iſte tex.ibi eoꝝ pᷣla ꝛẽ̃ · vbi vtit vᷣbo ge

nerali. Secꝰ? dicit in prioꝛibo clauſtrali

bus habẽtibo abbatẽ ſupᷣ ſe m eodẽ mo
naſterio · qꝛ illi nõ poſſunt abſoluẽ.ß re
currendũ eſt ad abbatẽ vt hic in·c. mona
chi · · eo · Et in fi · glo · Hoſt. tz õriũ m
templarij? · q; exq̃ in eis nõ expreſſũ eſt
nõ debʒ h priuilegiũ extendi de qᷣ dic vt
dicetf in. c canomca ·eo. ¶ In glo · in
paſſus ĩ fi. Hoſt · diẽ ꝙ h̊ nõ ẽ ſufficiẽ re
ſponſio · nã pᷣſumendũu ẽ papã fuiſſie mo⸗
tum ex aliq̃ rõe ipᷣe rero dicit ꝙ ideo ab
bas monachi percuſſi rocat᷑ m abſolu⸗
tione · q ꝓ miuria illata deberet fieri ſa⸗
tiſfactio monaſterio mõchi percuſſi eẽ
m pecunia vt·j.c. prochianos et qð ibi
nõ · ̊. eo . Sed cũ monachus pcutiẽs nõ
habeat ꝓpriũ vñ ſatiſfaciat · nec dz tene⸗
ri monaſteriũ ex delicto ſuo ſtatutũ fuit
in ↄpenſatiõeʒ ĩiurie ꝙ abbas monachi
pcuſſi rocet · et itellige Hoſt · ꝙ abſolu⸗
tio fiet per ꝓriũ abbatẽ lſou · SDed aliꝰ

abbas bv̈berabit peuſſoꝛẽ in ſatiſfactiõe

do · Anto · dicit. ꝙ qcquid dicat Hoſt vt

q; abbas vocat᷑ hic ad abſoluendũ a be

ne dicit · 2 iõ õʒ ꝙ abſolutio fiat ꝑ vtnq;
vel vnꝰ vices ſuas omit tat alten · E tñᷣ

Hoſt · mihi placet · qꝛ nõ pideo aliq roʒ

q̃ᷓre alienꝰ abbas vocet᷑ in abſolutõzʒ non
ſubiecti · ¶ In glo · in . ꝓmereni in fi.
Et h̊ rõ glo · ꝓcedebat oli qñ monachi
nõ erãt clerici · vt habet᷑ · xvi.q·j· genera
liter · Sʒz hodie dĩter ſũt clerici · iõ ſtatu
tum ẽ id qð habet᷑ in.· c religioſo e · ti · li ·
vr · et die vt ibi · ¶ In glo · in v · diſpẽſar
in fi · Et itelligit Inn · ꝙ diſpẽſare pt᷑ qñ
regularitas fuit ↄtracta añ ĩgreſſu reli⸗
gioniꝰ · Hoſt.et pĩter doc · ĩtelligũt indi
ſtincte . qꝛ iſte tex · ſic loquit᷑· Sed dicit
Hoſt · ꝙ iſte caſus nõ eſt extendẽdꝰ ad
alios caſu · ꝗſi relit dicè ꝙ licz abbaꝰ h
caſu diſpẽſet cũ monacho irregulari· ñ
tñ poterit diſpenſare ĩ alijs caſibo miſi h
ſit iure expſſũ qd nnhiplacet ar · eon qᷓ
dixi in. c. monachi · S. e · et fac regula ĩ ar·
et regula q̃ a iure vomũi exoꝛbitãt · de re ·
iut᷑.li vi · ¶ In glo . fi · in fi · Hoſt · ſoluit
et bene. ꝙ ĩ foꝛo pnĩali bene credit᷑ ↄfi⸗
tenti · et ita loquit᷑ öriũ · Sed hic noꝭ lo
quimur · in foꝛo ↄtentioſo· vbi ignoran⸗
tia vel ſcientia pᷣſunnt᷑ ex piecturis.pro
hoc qꝛ h̊ loquim ĩ diſpenſatõe q̃ fit cauſa
ogmta et in foꝛo iudiciali vt no · in. c.ij ·
de ſciſma · ¶ Ext glo · qro qᷣdð ſi religio⸗
ſus pcuſſit religioſũ ext᷑ clauſtꝝ · nuũqͥd
poſſit per abbatẽ abſolui.H oſt ·tʒ ꝙ n.
z debꝛ abſolui ab epiſcopo. et ſi ſüt ſbᷣ di
uerſi ep̃is debẽt vueĩire ep̃i illoꝝn epᷣatu
um vel vnꝰ? vnmnttere alteri ꝓut de abba
tibus ðꝛ in.· ſi rero · et per tex · ĩ . cmo⸗
nachi . S. e. et. & ꝙ ſi clauſtraleꝰ.huiꝰ ·c·
vbi ðꝛ qᷓñ in clauſtro · ſecꝰ ſi ext᷑ clauſt
nã tunc violat᷑ iuriſdictõ ep̃ᷣi et oꝛdo ec
cleſiaſticꝰ ↄfundit᷑ ſi ſua iuriſdictõ vni⸗
cuiq; epiſcoꝑo nõ fᷣuetur · xi · q· j·perue

nit. Ab. et vĩter doc ; tenent örium nã in

GE ſi vero mihil dicitur de clauſtro · Item
exqͥ monaſteriũ nõ eſt exemptũ de ter
ritoꝛio ep̃i dicit᷑· et tñ ꝓ pꝑcuſſiõe ibi fa
cta abſoluit abbas· Item et foꝛtius ab
bas abſolint exomũitatum añ ingreſſuʒ
religiõis · ꝗ foꝛtiꝰ poſt ingreſſũ · ¶ Itẽ

et vltimo cum tex · indulgeat abſolutio

nem abbati qñ religioſus vmus clauſtri
iniecit manum.et impoſſibilis ſit vt ea
dem pereuſſio fiat in diuerß clauſtris · g
aperte patet ꝙ pro pꝑercuſſiõe facta etiã
ext᷑ clauſtꝝ abbas abſoluere pt᷑ · Et 1õ ad
iura facientia mentõnẽ de clauſtro · ſup⸗
plendum eſt maxime · in hoc tñ dubio
dicit Jo · an · feciſſe qñq; ſeruari ꝙ epus
mmiſit abbati · Abbas.

Emonialibus. Monia
les exoĩcatas ꝓ iniectõe mau
um abſoluit epᷣẽ · h. d · vel alt

et ſie Monialis percutienꝰ monialez ſeu
oↄuerſã vel clericũ ſecularẽ ĩcidit in excõ⸗
municationẽ et ab epo loti abſolin põt
hd.Primo poĩt᷑ ↄſultatõ.ſo rñſo · ibi·
ſuꝑ qᷓ·cãꝰ ꝛc· ¶ No.pᷣmo ex tex · monia
lem ſeu ouerſa gaudẽ pᷣuilegio canõis
ſi q ſuadete.xvn·q· nij. Ex ꝗĩfero ꝙ il
lð pᷣuilegiũ ñ opetit ſolũ characteri cle
ricali inſigmitis cũ moĩales ñ hẽant or
dine; rel ouſe · et tñ gaudẽt h pᷣuilegio
¶ Infert᷑ ergo ꝙ illud ẽ Ppuilegiũ eccĩa
ſtican ꝑpſonaꝝ q̃ ĩ totũ tranſſate ſũt in
deũ ad h·xvij.q.iiij· qſqs. ⁊ nõ ĩ.c.nõ du
biũ · S.· e · Et ex h eẽ ĩfero ꝙ vᷣbũ clericus
qñq; ſumit᷑ largiſſime vt op hendat᷑ ec
cleſiaſtica ꝑſona ĩ totũ trãſlata ĩ obſeqꝗᷓ
um dĩnum· nꝗ.cſi qs ſuadẽte ñ fac men⸗
tionẽ n de cłic vel mõcho rel pt colligi
et aliud ꝙ appellatõe monachoꝝ remut
moĩal es vt ſic maſculinũ ↄcipiat fenn⸗
ninũ vt ĩ dicto c·ſi qs ſuadẽte· iuncto ·c.
mulieres. S. e.et ĩ · l. ſi ita fuerit · ff. de le.
nj. et in. l. jff· de v. ſig · Ocdo not · ꝙ ouͤſe
monaſterij nõ dicunt᷑ ꝓprie moĩales gau
dent enĩ in h̊ priuilegio moĩ aliũ· ¶ Ter
cio no · epᷣm poſſe abſolus ĩidiſtmcte mo
males.nec papa reſuat ſibi caſum enoꝛ
mntatis erquo poſſet mferri ꝙ quãtun⸗
cunq; exceſſus ſit enoꝛnns epũs abſol⸗
uere põt ne habeãt moĩales mãz nnmi
ſcendi ſe muerecunde cetibo viroꝝ nã ñ
debẽt exire elauſtu monaſterij · vt m. c. p⸗
mo deſta · regul. li. vi. Vnde m momia
libus nõ exœpit ſicut imn monachis m.c p̃ᷣ
cedẽti · et ĩ. c monachi · S· e ¶ In glo.j·
tam exẽptas ·no · glo.a hãc glo:ſeqᷣtur

VBin ·eo · canoica. ↄĩter doctł. G· z facit

