ſunt eccleſie quo ad iſtud crimen vſura
rium et poſſunt exoomumcari in vita vt
deſiſtant et ſatiſfaci ant de pᷣteritis et ma
le faciunt epiſcopi hoc non exercœntes ex
pectantes tantum tempus mortis nam

ipſi peceant patiendo alios peccare · vt

xliij · di epheſus. nam melius eſſet ante tẽ
pus occurere q̃ʒ poſt cauſam vulneratã

medicinam querere . fi · C.qui/ca:. in in

te · reſti · non ẽ nec · ¶ Vltimo nota · ibi
vſq; ad cõdignam ſatiſfactoneʒz ꝙ iſte

tex · loquitur magis large qᷓʒ text · m· c·
cum tu · . eo · nam ibi diat ꝙ debet reſti⸗
tui ablatum et hec ſufficit ſatiſfactłĩo nã

verbum ſatiſfacere eſt magis latum q̃̊ʒ

verbum reſtituere quia qualitercumq;

poluntati creditorum ſatiſfiat dicit᷑ eſie

ſatiſfactum.lłſi rem & omnis ff de pig⸗

no · actio · ſed ſic non contingit in reſti⸗
tutione quia reſtitutio eſt m priſtinum
ſtatũ repoſitõſſed illud verbum nõ debet

ita ſtricte capi ſed largo modo pᷣdicto
et ideo fufficit libera rennſſio creditorũ

abſq; reali reſtitutione pt dixim dicto

c. cum tu · ¶ In glo · fi . ibi pꝛimo inflicta
pena ac̃ · pult ergo gl . ꝙ iudex debet pri
mo incipere a penis üllius.c. qꝛ · S.· eo · et ſi
non proficiunt debet tunc recurrere adiſ

tam · puto hoc eſſe equum vt incipiatur
a mitioꝝ pena · vyt dicit glo · in. c. cum tu⸗
g· eo · et facit. c. qm · in fi . S · vt lit · nõ cõ⸗
teſt. Ded tñ puto ꝙ ſit ĩ optõe iudicis a
qua pena potiꝰ meipiat.q exquo varie
pene ĩ iur̃ ſtatute ſunt poteſt iudex im⸗

ponere illã que ſibi vĩidet᷑ mc. quoniam

freqnẽter in fi·g· vt lite non coteſ.maxi⸗
meſuaderẽ hodie vt ĩcipeꝛet᷑ ab iſta q il
la pena parum timeta carẽtia ſepulture
contingit poſt moꝛtem vnde meliꝰ eſt ĩ
vita hanc penam exercereet ante tempꝰ
occurere zc.· vt · S. dixi ·

Onqueſtus muce rei
pigno rate ↄputari debẽt ĩ ſor
tem ⁊z excipit vnum caſũ· pri⸗

mo pomit deciſam qõem ſpo ꝓuiſionẽ ibi
diſcretioni ſtertio exceptionem ibi niſi·

Caſus ac· ¶ Nõ primo ex tex · iuncta ſu
praſeriptõe ꝙſnedum ſingulari? perſona
probibet exer cere vſuras ſed etiam vm
uerſitas et ſic ciuitas non poteſt impune

exercere hoc crimen · licet nõ habeat a

mam nam vmuerſitas peccare pote

quo dic vt plene dixi in. c. dieckus · de ſy⸗

¶ VUo · ſedo ꝙ habens proprietatem rei

poteſt capere in pignꝰ rem cuius vſu fru

ctus ꝑtinet ad alium quod ergo dicitu:
ꝙ in re propria non oo nſiſtit pignus·lr

alienam ff de pigno act· procedit tan⸗

tũ quando res eſt omnino ſua. ſecꝰ ſi ali
us habet aliqð ius ĩ ũla re tunc reſpectu
illius iuris poteſt ↄſtitui pignꝰ.¶ Itez
nota ꝙ creditor habens proprietate rei

pignorate n tenet opitare fructus in =.
a .

ſortem quaſi ↄſolietir tunc vſufructus
cum proprietate et eſt caſus valde nota⸗
bilis. ¶ In glo · ij ibi et hoc fauore eccle
ſie · Idem puto et fortius mlaicis nam
magis debet eccleſia abſt mere a contrac
tu vſurario qm̃ laici · argumen · in. c.per tu
as·de don · ſimile m. c. ſuper eo. S· eo/ Po

teſt ergo quilibet etiam laicus hoc caſu

licite non coomputare fructus m ſoꝛtem
exquo proprietas eſt ſua quaſi cõſolidet
vſufruuctus cuim proprietate de quo etiã
nota in· c.l · de feudis · et facit qð nota·

glo ·˖ m. c. i· S̊. eo · ¶ In ea. glo. ibi non q̃ſi

vſure ſed quaſi mter eſſe Nota gl · ſingu

lariter. Sed poteſt dubitari in quo con

ſiſtat ſtud mtereſſe · Et dominꝰ Petru⸗
de ancha · conſuluit ꝙ non ſolum conſiſ⸗

tit i damno habito ſed etiã ĩ lucro ceſſãte

vt ſi iſte venditoꝛ erat ſolitus mertari vñ

ſi habuiſſet precium mtermino oſtitu⸗

to foꝛte lucratus fuiſſet in mercimonio·.
Item paſſus eſt damnum in alio quia ille
emptoꝛ pœpit fructus quos iſte percœ⸗
piſſet ſi habuiſſet rem · Idem puto ĩiſtis

viduis que ſolent ponere pecuĩaʒ in bã⸗

chi a aliquod lucrum conſequi ex honeſ

to mercimonio pvt in. cper reſtras ðᷣ do

te pꝰdiuor.reſti.Et iſte rationes oclu⸗

M

dunt idem eſſe in mutuante · vt ſi debitoꝛ
non ſoluit ĩ termino poſſet haberi poſt
terminum reſpectus ad lucrum cæſſan⸗
dummodo ſit tali perſona ꝙ veriſimili
ter iuſte fuiſſet lucratus. et habebit ex⸗
timare hoc iudex · pro hoc adduco tex ·
in ff de eo quod cer. lo·l·ij. vbi dicitur
in hoc ĩtereſſe habebitur ratio lucri ceſ⸗
ſanti · Idem Inno · in . c ſacro · de ſenten ·
excom. Idem glo · in · . curabit ff· de ack·

empt · facit quod not · in · l iulianus ma
ferri · ff; eo let hoc tene niperpetuo me⸗

ti / vt ſic etiaʒ de iure canomco poſſit ꝑe
ti aliquid vltra ſoꝛtem ratione intereſſ e
non ſolum damm contingentis ſed etiã

Alucri ceſſanti · ¶ In ea · glo. ibi · ſi modi

cum eſſet precium preſumitur contra⸗

ctus in fraude vſurarum mora bãc glo⸗y

ſingularem expreſſe enim lentira⸗ Pa
ctum de retrouendendo coniunckum cũ
mo dicitate precij facit contractum pᷣ⸗

ſumi vſurariuz preſertim ſi iſte emptor

conſueuit vſuras exercereſde hac mate
ria dic plene in · c ad noſtram · de ẽpti ·
et vendi . et . cello no;· de pigno. Et ĩ fi ·
glo · hic gloſa excipit ſex caſus in quibo
licite aliquid recipitur vltꝛa ſoꝛtem · ſũt
et alij caſus · et ſeptimus caſus ſᷣm oꝛdi
nem materie eſt ĩ fideiuſſoꝛe qui ſoluit
vſuras creditoꝛi · de quo tamẽ die vt ple
ne no · Joan · an. in regula damnum · de
regu · iux᷑ · li · vi · in. Mercur̃ · Octauus ca
ſus eſt quando enntur annuus reddit?
de quo die vt dir in · c in ciuitate · S. eo.
Nonus eſt ratione dubij. vt in dicko · c.
ã ciuitate· de quo dic vt ibi dixi · Decimꝰ
quando aliquid gratis datur cœſſante
praua intentione · vt in. c· dilectus de ſy⸗
mo. et · j. q · ij. ſicut · Vndecimus quan⸗
do ratione mutui creditoꝛ ſubijt laboꝛẽ
tunc in compenſatiõe laboꝛi poteſt fru
ctus non computari in ſoꝛteʒ ſᷣm Hoſt·

quod bene not. et remittit ad ſummam
eo · ti· & in aliquo. Duodecimꝰ⸗ caſuj qn

ratione adnnniſtratioms tenebat qs
collocare pecuniam in emptione pꝛedi⸗
orum vt tutoꝛiſi emm non collocet pe⸗
cunjam pupilli im pꝛedijs emends ſtene
tur ſoluere vſuꝛa et poterunt peti de iu⸗
re canonico ratione lucri ceſſanti · · tu⸗

hoc contra pꝛelato? · nam etiamipſite⸗
nentuꝛr ſi poſſunt acquirere eccleſie et n

ad pꝛedicta quod no · xinijq · in · in ſũma ·
et alium caſum vrde per not.peꝛ me inc
poſt miſerabilem · eodem ·
Nicolaus Abba.

toꝛ . &ſi depom ·ff de adnm · tut Et nota

acquirunt · xij ·q: iinjc quicunq;. etvie,

Ila nos. Heꝛes vſurarij
lius vel extrraneꝰ vſuras ex⸗

toꝛtas ꝑ defunctum reſtituere
compellitur · hoc dicit Communis diui
ſio. ſecunda ibi · tue · ¶ Not. pmo er tex ·
ꝙ licet defunctꝰ? dereſſerit ĩ peccato vſu⸗
rarum.vt quna non reſtituit nec manda
uit reſtituivſuras tacite vel expreſſe m
hilo minus heres eiꝰ compelli debet ad
ipſas vſuras reſtituendas et ſic ↄvueni⸗
tur heres ex delicto defuncti · licet ñ ap⸗
pareat defunctum penituiſſe . et h ideo

poteſt intelligi. quia ipſa bona perue⸗

nerunt ad heredez vel quia iſte heres nõ
conuenitur preeiſe ex delicto defunctih
ex contractu vel quaſi geſto cum defun⸗
cto indebite enim reœpit vſuras. de qͥ
dicendum vt m. c. Michael eo dez. a ſic

reſponde ad contrarium quod foꝛmari

poſſet ad nõt · per me. m. c. mlitteris. s·
xapto · ¶ Nota ſecundo argumentum
optimum ex tex ꝙ bona vſurarioꝝ non
ſunt obligata creditoꝛibo pro vſuris re⸗
ſtituendis ter · emm hic ſe non refert
ad bona ſeu ad illos ad quos puenerũt
bonaſe ed tantũ ad heredem ipfſius defu⸗
cti tcum enim conſultatio fuiſſet facta ĩ
genere videlicet quid de extraneis ad qᷣs
bona vſurariorum puenerũt papa ĩ re
ſponſione ſe reſtringit ad heredes et ſic
ili quibo ſeu ad quos puenerunt bona
vſurarioꝝ titulo ſin gularinon poſſũt o⸗

uemiri et compelli ad dimnttendum ipſa

bonaſquod eſt ↄtra glo · hic ⁊ cuʒ ea la
tius mmfra ſubijciã· ¶ Tercio no · ibi ea ·
ſunt diſtrictiõe cogendiꝛẽ · ꝙ heres vſu
rarij poteſt compelli ad vſuras reſtitu
endas ꝑ penas poſitas in conſilio latera
neñ. et per alias ꝑ quas poterit compel/
li defunctus · ſi ergo nõ reſtituit poteſt

excõmunicari nec admittetur ad vmu⸗

nionem altari · nec ad ſepulturam eccle
ſiaſticam. Et facit iſte tex marg · ꝙ pꝑ
Hptum impetratum otra vſurariũ poſ
ſit onuemiri heres etiam re integra qð
quidam nõ admittunt · dictum tñ m ſe
elt ven et idez in quo cuncq; alio vt heres
poſſit ouemiri ex pto nnpetrato cõtra
defunctum ſi tẽpoꝛe date viueba tdefun
ctus.quia cenſetur eadem perſona cum

defuncto ĩ auctẽ. de iuriut · amori · Pl ·

xxxv · q:in · hac autoꝛitate · de hac ta⸗
men materia plene nõ m · c. ſignificauit
de Kpti · et m regula is qui. de reg · iurf ·
li · vi · m Mercuria · ¶ In gloſa fi. m fine
ex hac glo/colliguntur due ↄcluſiones ·
prima eſt ꝙ heredes vſurarij tenent᷑ ad

— —

—

.. f———☛ = –a — — ☚ — —er ey —. —

Nrrr
Ktinen
woii
erte.
n
etarde
reſen
dirt
hlen,
eh
npenn
heni
Cfuncf
mndefn
nab d
de a
fornn
ens
menhun
nopw
pſuren

Nee

neneri
ſlstein
nſchi
bld

aie

Noetſt
Utbon
Poſitn
dund
anen
oſtit
vnofi.
gfotiu
ſolann
n

rne

don
mmet
791
mi
gug
tümt
thes

on

dein
h.
n
en
ſaut

ones⸗

Nead

reſtituendas vſuras nõ in ſolidum ſed
ꝓ hereditarijs poꝛtiomibus vt ſi vnus
habuit duas partes hereditatis tenet᷑
ad duas partes vſurarum et alius te⸗
netur ad partem terciam et hoc non ẽ
ſpeciale mn heredibus vſurari ſed idẽ

eſt regulariter in quibuſcunq; here

dibus quia actio nes competentes ↄt
defunckum diunſe ſunt per legem ĩter
heredes ex hereditariᷓ poꝛtiombus ·l·
·et · ij. C · de ac · heredi. et . pcõ ſuccõꝛi.
C.de pact. Scðda concluſio glo · eſt ꝙ
altero heredum effecto non ſoluendo
altus poteſt co nueniri in totum. quia
bona vſurarij ſunt obligata pꝛo vſuris
reſtituendis · Et ex hoc vltimo poſſet
colligi tercia concluſio · ſed ſi hoc vlti⸗
mum dictum eſſet rverum videret eiiã
ꝙ ſi alter heredum eſſet ſoluendo poſ
ſet vnus conueniri in ſolidum inqntũ
ſufficiũt bõa ad eum deuoluta ſi àaget
hypothecaria · Et mcipiẽdo ab hoc vl⸗
timo ſcias ꝙ commums opmo anti⸗
quoꝛum fuit illa de qua in iſta glo· vi
delicet ꝙſomma bona vſurarioꝛuz ſũt
tacite obligata · de quo vide glo · m. c ·
qmq̃ʒ · eo.ti ·libro · vj · in verb. faculta
tes.i fi · Sed modermioꝛes commũiter
tenuerunt oppoſitum vt Hoſtiẽ · hic et
Jo.an.in dicto.cq̃qm̃ · dicendo hanc
hypothecã nullo iure pꝛobari. Et vfre
der · oſil · xxij. dicens ꝙ exquo iſta hy⸗
potheca non eſt iur̃ exp̃ſſa non debet ꝑ
doct · interp̃tatiue induci let · cum tu ·
5g · eo· non loquitur generaliter de oĩ⸗
busſed de bois emptis ex pecũia vſu⸗
raria ſnec etiaʒ ibi pꝛobatunet ibi dixi
ꝙ ila bona ſunt obligataſlicet empta
de pecũia fenebri ſed ꝙ poſſunt vendi ·

et ideo cõcludit hic notabiliter Hoſti.
ene

cy ille ad quẽ bona vſurarioꝝ peru
runt titulo ſingulariſiue ex cauſa lucra
tiu aſiue ex cauſa oneroſa non pt mo⸗
leſtari ſuꝑ ulis bonis etiã ꝓ vſur re⸗
ſtituendis arg · in · eris aliem. C· de
dona ſals multi illaquearent· Sed m

bonis emptis ex pecuũia vſurania pt᷑ ꝙæ

cedere illa diſtinckio an ex cauſa luẽ⸗
tiua vel ne vt ibi nota · Et hec opinio vt
domĩ Knto · refert fuit als i facto ſer
uata nec curandum de oommuni opi.
antiquoꝛum ex quo tur non pꝛobat᷑ ·

nõ · bene hoc dictũ qð licite iudicat᷑ ot

communem opmionem doct. et etiaz
gio · quando illa opimo iure nõ pro⸗
batur et ita dicit ſingulariter Jo· an. ĩ
dicko. c.j. de conſtit · ꝙ vbi oommunis
opimio eſt euideter falſa nõ tenet illaz

iudex ſequi et ꝙ iudex acutiſſimi inge
nij debet hoc exiſtimare · pꝛo hoc facit
.l.j. C· de ve. iu enu · Et hodie poteſt
dici ꝙ iſta ſit ommunis opimo cimꝰ
omnes ſequentes eam teneant · Et ex
pꝛedictis poteſt mferri ꝙ pꝛima con⸗
cluſio glo · ſit verabt teneantur ꝓ be⸗
reditarijs poꝛtionibus et ſcdᷣa cõclu⸗
ſio ſit falſa tanq̃; fundata ſuper opim
one damnata . Si em̃ bona non ſũt ob
ligata ergo alius heres non tenetur in
ſolidũ altero effecto nõ ſoluẽdo doct ·
tamen communiter tenent illam con⸗
cluſionem que vt dicit do · Anto · et be
ne poſſet prachicari fauoꝛe anime vt
ſic liberetur facilius anima defũcti ex
integra ſatiſfactione · vnde de iuris ri⸗
goꝛe non videt᷑ concluſio rera vnde et
Jo · cald · dixit ꝙ ſi duiſio fuiſſet facta
mter heredes tunc alter non conueni⸗
retur m ſolidum puta quia creditoꝛes
receperũt poꝛtionem ülius extra iudi⸗
cium vel oonuenerunt eum ſupꝑer par⸗
te ſua tm̃. ¶ Extra glo.quero quid ſi
bona defuncki non ſufficiunt ad vſuãs
reſtituendas nunquid here teneatur
de ſuo Hoſtienß hic ꝙ ſic ſi non confe
cit muentarium.lſanc imus·: C. de iur
delibe · Sed ipſemet Hoſti · im ſumma
hanc ſuam opini. i pluribu s locis pp
ſitam modificat et reſtringit ad foꝛuʒ
contentioſum notabiliter concludens
b mm foꝛo anime noõ tenetur heres li⸗
cet muẽtarium nõ confecerit vltra vi⸗
res hereditarias.et hoc ĩ ſũma in ti · de
teſta · i C. penuit · ver · quid ſi nõ ſuffi⸗
at et ſequitur Jo · and · in. c. ij. eo · ti · li ·
ph · in nouella. rede · tamen vt ego di⸗
xi ĩ.c.in litteris · S· de rapto · tenuit etiã
ꝙ m foꝛo iudiciali heredes vſurarij nõ
tenentur vltra vires hereditarias etiã
ſi non confecerit muentarium quia te
netur ex delicto defuncti · et hoc caſu
ius canonicum non aſtringit vltra vi
res hereditarias vt dixi in dicto.c. in
litteris · et dic vt ibi. ¶ Sed aduerte ·
quia ſi nos timemus heredem conue⸗
niri pꝛeciſe ex delicto defuncti tůc poſ⸗
ſet procedere opi · Frede · quã poĩt Jo ·
an · et ſequitur in dicko . cn · Sed ſiti⸗
memus heredem conuemiri ex conditi⸗
one indebiti. ⁊ ſic potius ex quaſi con⸗
tractu · vt nõ · glo.in.c michael.j. eo.
nõ video ꝙ opimio rred · poſſit proœ⸗
rve aůtamen illud teneo et dico paſte N

notandumſ in nullo caſu ĩ foꝛo aĩime

Tenetni heres vitra vires hereditarias
ratio eſt quia lex inducens oppoſitum

eſt fundata ſuper pꝛeſumptione · quia p
ſumit plus fuiſſe in hereditate · ſed ĩfo⸗
ro anime de omnibo creditur confitenti
et exqͥ eeſſat ratio legis debet eſſare ipᷣa
lex.pro hoc ·c.ſignificaſti ·i · de honmnc
et quod not · Imocen · m · c· quia pleri
in fi · de mmuni · eccle · Item quia m fõro
anime non habet locum ſolutio pene ſat
tis eſt ſatiſfacere.vt dicit glo · ſingula.
xn. q. n fraternitas et ſequitur Frede⸗
et Jo. an · vbi 1 lex condita ab haben⸗
te poteſtatem non continens mamfeſtaã⸗
imquitatem debet ſeruari etiam m foꝛo
anime. debz intelligi qñ non cſſat ratio
legis in foꝛo anime ſeu eadem eſt ratio ĩ
vtroq; foro · alias ſecꝰ vt ĩ.c·tua · de ſpõ.
Et hec bñ nota. Abbas.

Onſuluit. Mutuãs ea mẽ⸗
te vt vltra ſoꝛtem aliquid reci
piat tenetur in foꝛo anime ad
illud reſtituendum ſi ex hoc aliquid con⸗
ſecutus eſt/ Idem ĩ non dante parabo laz
iuramenti niſi aliquid inde recipiat et
idem in rendente rem plus qm̃ valeat qꝛ
differt ſolutionem hoc dixit In pꝛĩa po⸗
nitur conſultatio tria continens In ſcdᷣa
ſimul ad oĩa reſpondet ibi ren Caſꝰ zc⸗
¶ WMota pꝛimo ſingu.ex tex ſꝙ libera do⸗
natio debitoꝛis occaſiõe mutui nõ ꝓdeſt
ipſi creditoꝛi habenti intentioneʒ depra
1 uatam vt quia alias nõ fuiſſet mutuatu⸗
rus niſi ſperaſſet mnde aliquid conſequi
et ſingulariter faaot iſte text / ꝙ remiſſio
vſurarum etiam liberaliter facta ab eo qͥ
ſoluitnnon prodeſt ipſi vſurario habenti
mentem coꝛruptamet ꝓpoſitum non re
ſtituendiſremiſſione nõ facta quod eſt
contra glo.ĩ regula peccatum lib.vj.et
contra vrede · vt ſaltem tempoꝛe peniten
tie habeat hoc propoſitumbde quo dic vt
dixi in · c· cum tu . S. eo ·
¶ Scðdo nõ ꝙ omnis ſpes conſequendi
aliquod lucrum ex mutuo eſt damnata ĩ
tellige tamen prout no.glo · in ver · ſpe⸗
rantes·
Jee; nota ꝙ omnis ſuperabundantia
eſt prohibita ergo quãtumcunq; oin
43 um ſit et qualecunq; ſit quod dat occa⸗
ſione mutui ſemper mducit vſura ate⸗
netu ad reſtitutionem · pro voc xiin. q
iij · in · ·j. ij · et. ij · etiaz ſi ſint munuſcula
vt ibi dicitur ·

2 Vltimo nota ꝙ m foro anime omẽe

iſti de quibus in tex. ſunt mducendi ef⸗
ficaciter ad reſtitutio nemſet nõ · ver · effi/
caciter ſquia cum effectu debet eſſe illaĩ⸗

duckio debent ergo effectualiter a rea⸗
liter reſtituereſſi polunt conſulere aĩab⸗

ſmma per hunc tex · in fi. qui refertur

ad omnia pꝛecedentia ſdico hic caſũ eſſe
aptum pro opmmio. Jmocen . et Hoſti.
uã ſequuntur commuiter doct ꝙ ade⸗

ptus lucrum ex mutuo intentione tamen

deprauataſtenetur reſtituere in foro aĩe
nec ſufficit agere ſolam penitentiam li⸗
aliud ſit m ſymonia mentali · vyt in · c.
fi · de ſymo · a rationẽ diuerſitati ibi dixi
¶ An autem ĩ foro otentioſo talis tene⸗
atur iſta littera videtur velle Vnon · ꝓ
hoc videtur glo · vltima que diẽ ꝙ tanq;
vſurarij iſti tales non ſunt pumendi· et
hoc ideo quia ex foꝛma non apparet con⸗
tractus vſurarius nec mteruenit aliqua
pactio vel exactio et hoc ijndubitatum

vybi iſte creditoꝛ negat habuiſſe mtenti

onem coꝛruptam ſed ſi oonfiteretur tunc
dicit Hoſtienſ ꝙſi petitio emanauit vt

cogeretur tanqm̃ verus vſurarius eſſet

abſoluendus propter meptam petitio⸗
nemſniſi aliud diceremus fauoꝛe anime
et hoc plus placet ſnam ideo iſte textus
dicit de iudicio animt⸗ uia in foro con⸗
tentioſo non ſudicamus de occultis ſed
vbi habetur confeſſiofactum eſt noto⸗

rium ſet text. damnauit nõ ſolum pactũ
ſed ſpem vt m litteraſſed ſi iſte negaret

tunc clarum eſt ꝙ ſequi debet abſolutio
ſi tamen fuiſſet petitum vt condemnaret
quaſi vſurarius tunc in dubio eſt condẽ⸗
nãdusexquo apparet de mtentione et ið
dicendum malns duobo articulis de q⸗
bus in tertu·
¶ Quero quid intendat littera dum di⸗
cit ꝙ creditoꝛ nolebat dare parabolam
iuramento et cetera / Solu . quãdoq; cõ
tingit ꝙ debitoꝛ iurat reſtituere mutuũ
infra menſemet adueniente termino et

on valens commode ſoluererogat cre⸗

itoꝛem vt differat terminumſille mali⸗
ioſe non vultſſolum vt prius aliquod lu
crũ inde percipiatſet lucro percepto pro⸗
frogat terminumſit e talis teneturſpidet
emm recipere lucrum pro termino pro⸗
¶ In glo. m rerb · ſperantes in fi. nota
ſingul. glo· nam tenendo contrarũ mul⸗
ti illaqueanentur.
¶ An autem debitum naturale poſſit lia
te deduci in obligationem ciuil em ſvtpu⸗
ta mutuo tibi decempolo deducere mpa⸗
ctum vt tenearis alia vice mihi mutuare
alia decem Doct · tenent ꝙ non qꝛ nõ ſe
quoꝛ luen ſnamex illa obligatõe natali

— — — — — — —

– — — —.

— —

Nen
deiſ

mwamte
ſunn,
hlide
Abbee
Pwr⸗
egn
merdee
Nmto
taic
lbitun
ſemmr
wure
anauty
meſt

pett n

e anme
ketene
dwon
lltigſih
ſtnon⸗
n pack
negan
bſolut⸗
mnant
kconde
oneei
lisdeg⸗

dunde
boln
dht

eId

zmmoe⸗

ſenelO

odl

extoꝛſit vſuras ab iſto
reprobare teſtes a non fuiſſz admiſſus
ſet idem eſt vbicunq; Frauekerſn az gra⸗
u

non poteram te repellere ſecus vbi iter⸗

cedit obligatio ciuilis ſet de hoe. xiiñ · q ·

iij · m. c.j. ĩ fi. Abbas ·
Uam peꝛnicioſum.
Manijfeſtus vſurarius appel⸗

lans ad ſubterfugiendum re⸗
ſtitutionem audiendus non eſt hoc. d ·

Commũis diuiſio. ſcdᷣa ibi mandamus
¶ Nõ pꝛimo ex text. caſum in quo dene
gatur appellatio et dicunt quidam hß eſſe

ſpecialè m odium vſur̃/ naʒ et raptoꝛi nõ

eſt interdicendum appellationis reme⸗
dium. F argu ˖ m. c. ĩ litteris. de reſti · ſpoli ·
ſed communiter tenetur vt in hoc nulla
ſit differentia nam tex· non ponit alicuã
ſpecialitatem ĩ vſurario loquitur enim ĩ

manifeſtoſed quilibet crimimoſus mani
feſtus non auditur apellans.vt ĩ.c. cum

ſit romana de appella et idẽ ĩ raptoꝛe ma⸗
njfeſto vt ibiet ĩtellige tex · quando appel

latio eſt manifeſte friuolat qꝛ dicit ſe
non vſur⸗ rium vpbi mamjfeſte conſtat ðᷣ
contrario vel apellat ne cogatur ad re⸗
ſtitutionem quod eſt ↄtra iuris pꝛece⸗
ptumſſecus dic quando appellatio poſſit

eſſe niſta vt quia coonuemtur ſub vno et
condemnatur ab alioſnam hoc caſu non

ſequitur erat vſurarius Sanifelne ergo
Item vbi roluit

ato qᷓntumcunq; crimĩ oſo non denega

bitus de appella · quod etiam ſenſit gloſ⸗

Oſt milerabilem.
Ser ſubtracionem cõmunio
nis chriſtianoꝝ et per pꝛmecipes ſecula⸗
res cogendi ſunt iudęi ad vſuras reſti⸗

tuendas hoc dicit ponit duplicem pꝛo⸗
uiſionem contra iudęos pſurarios · ſeda
ibi· donec. Caſus· æc· ¶ Mo· pꝛimo tex⸗

tum ſingularem et apertum margu ;

re ſeu agi ad remiſſonem vſurarum ꝓ⸗
mſſarum nã ſicut iudei poſſunt compel⸗

—

cꝛam iudice ſeculari poſſunt repeti vſ

li per poteſtatem ſeu pꝛmcipem ſecularꝭ
ita et ehriſtiam · Eſt ergo iſtud erim n
myrtum ſeu mirti foꝛi rt poſſit fieri re⸗

ſtitutio ſeu repetitio tam in foꝛo ſeculari

qm̃ eceleſiaſtio et hoc vbi non dubitat

bitaretur cognitio pertineret ad ſolum

H contractum vſurarium eſſe/ſi autem du
eeccleſiaſticum vt plene nõ· ĩ· cum ſit ge⸗

3

nexrale de foꝛo opet · et. e ſi iudex laicus
de ſente · excom. lib · vj · et m. l. ticia. ff.
ſolut · matri ſet tene menti m hoc iſtuz
textum quia multi tenuerunt ꝙ iuder
ſecularis nullo modo poteſt ſe intro⸗
mittere de vſuris vt plene dixi m di⸗
cto · c. cum ſit generale vide glo · m
clemen · diſpendioſaz. .
cũdo nota argu.a contrario ꝙ chriſti
amnon peccant oommumcãtes iudeis

in mercimonijs (nam in penam inter⸗

dicitur eis ommũio vt hicſergo regu
lariter nõ eſt interdictaſed mmia fa⸗
miliaritas et conuerſatio bene interdi
citur · xxviij ·q.j · m.c.ſepe. drcnallus
et. Z. de iude · m. c. ad hec. cum ſimil ·
¶ Item nota ꝙ in crimme vſurarum
eccleſia poteſt directe excommũica⸗
re iudeos mterdicendo eis oommumni⸗
onem chriſtianoꝝ · ¶ Vltimo ptĩ col⸗
ligiꝙ iudei peccãt exercendo vſuãs et
ↄtra chriſtianosipſi tamẽ putant op⸗
poſitum ꝑ id qð habet᷑ Deutero. xviij
K.fratri tuo nõ feneraberis · acſq; di⸗
cunt ꝙ otra gentes alterius fidei liceat
eis fenerari · Ad idem tex. opt · in · c.· ab
illo · xiiij · q. ii · vbi dicitur ꝙ cõtra ho
ſtem poſſumus licite exercere vſuram
cum licite poſſumus aduerſus eos gla
dio militare et bona eoꝛum occupare/
foꝛtius licet exercere vſuram otra eos
ſeteſt caſus in quo vſura non eſt peẽm/
2 eſt addendus iſte caſus ad alios qͥs
dixi mec. conqueſtus ·˖ S· eoſſ. ed certe
uidei ex hoc non excuſantur a peccato
exercendo vſuras contra chriſtianos
Pꝛimo per id quod habetur Deuter ·
xxviij· c. aliemgena fenerabitur tibi tu
autem nulli.Item in pſal.generaliter
dicitur ꝙ ille habitabit in regno dei qᷣ
pecuniam ſuam non dederit ad vſu⸗
rain · et ſic ler antiqua prohibet ĩdiſtin
cte vſuram Mon eb· pꝛima autoꝛitas
quia illa non facit niſi per contrariuzʒ
ſenſumſet a contrario non valet vbi cõ
trarium eſt alibi expreſſum · vt in · c· a
nobis · ij · de ſenten · exoeommu. ¶ Uec
ob · ſceðᷣm qð dicitur de hoſte quia chri⸗
ſtiam non ſũt hoſtes mdeiimmo eos
tolerant ex hũamiate vt · c et ſi in de⸗

os · de ude tez iudei poteſtatem ĩidi⸗

cẽdi bellum non hebẽt ergo oeluderẽ
iudeos peccare exercẽtes vſuraꝭ otra
chriſtianos et ꝙ ꝑe ſſunt ab h crimine
compeſci. ¶ In glo · j· ĩ fi · et licet idei
m tempoꝛalib us ſubſint pꝛincipi ſecu⸗
lari non tamen intelligas ꝙ eccleſia
non poſſit eos com pellere ad vſuras

iudi · ¶ Se⸗⸗

ifte 8

—

,.

reſtituẽdas nam cũ hoc crimen ſit ecele⸗
ſiaſticum et vt iudei peccant contra legẽ
eoꝝ et cõtra naturam exercendo vſuras
licite poſſunt compelli per iudicem eccle
ſiaſticum vt nõ. Imo ·. in. c qd ſuper his
de votoſpro hoc facit iſte textus m fi · vbi
eccleſia mterdicit eis oommuĩoneʒ chri⸗
ſtianoꝛummec obſtat ſi dieatur quare pa
pa mandat eos compelli per iudicem ſe⸗
iarem ſiip, e poteſt Reſpondeo qꝛ fa
cilius poſſunt compelli per ſecularem ha
bentem homines armatos nam eccleſi

non habet arma et de iuriſdickiõe ſ pia⸗

liparum curant iudei. ideo vt faciliu oo
gantur habetur recurſus ad pꝛmeipeʒ ſe
cularem. ſimile ĩ.c. poſtulaſti et quod ibi
dixi · ã · de iude · et quod dicam in glo · fi⸗
¶ In glo. fi.ibi pena coꝛpoꝛali puniant
ſed hoc facit cõtra id quod dixi m pꝛeceæ·
glo·nam ſi poſſunt coꝛpoꝛaliter puniri ꝑ
ecclłeſiamſquare papa mandat eos com⸗
pelli per ſecularem poteſtatem 8 ed po⸗
teſt reſpõderi ꝙ eccleſia hoc facit vbi ha
bet wuriſdickionem tempoꝛalem licet vbi
habet ſpiritualem poſſit ideʒ facere ĩ ſpe⸗
ctantibus ad foꝛum ſuum inuocato auxi
lio brachij ſecularis ſicut facit cõtra cle
ricos non tamenita defacili poteſt ſicut
iudex ſecularis · Item hic non negat᷑ quĩ
eccleſiaſticus poſſit nam hoc crimen eſt

mirti foꝛi · vt · dixi aĩ fi · glol no · bñ glar
ꝙ iudens ratione delicti ſoꝛtit foꝛum ec

cleſiaſticumet mtellige de delictis con⸗
tra legem coꝛum ĩ moꝛalibot ſicut chri
ſtiam ſoꝛtiuntur foꝛum eccleſiaſticũ qñ
delmquunt contra legem diuinamet cõ
tra iuramentum xel qd ſimilè ita a iudei
nam non debent ipſi gaudere maioꝛi pꝛe⸗
rogatiua nam vt dicitur in euangetio.
vnum debet eſſe ouile et vnus paſtoꝛ · J

quando indei et alij mfideles peccant cõ⸗
tra naturamſnam ſicut deus tales puni⸗

uit Genebß ; vij ſita et eius vicariꝰ pote

eos punire vt nõ IJmoc·ĩc quod ſit upere
his · de votoſmqntũ 88 dicit/ ꝙ ratione

delicti ſoꝛtiunt foꝛũ

iſta equiparent᷑ · pt · g · de foꝛ · coompe. c ·
fi · quod tene menti · Abbas ·

Uas. vñ urarius qꝗᷣ fecit de⸗
bitotez iurare de ſoluendy rel
de nõ repetendis vſuris eccleſi
aſtica cenſura compellitur ab exactione
deſiſtere et exactas reſtituere. hoc dicit
vel aliter et ſic non obſtante iuramẽto de
non repetendis vſuris per debitoꝛez ̃ſti

a

Idem dicit Hoſt ·
ratiõe rei rel contractus rel domicilij

to poteſt iudex ex officio ſuo vſurarium

ad reſtituendas yſt uras compellere. hoe
dicit · Cõmunis diuiſio ſcdᷣa ibi nos Ca⸗

ſus cetera ·
¶ Nota pꝛimo ex tex / ꝙ iuramentũ pꝛe
ſtitum de vſuris non repetendis non m⸗
ducit liberam rennſſionem vſurarũſimo
vſure videntur magis extoꝛte cũ iuramẽ

tum nonpꝛeſumatur mteruemire ex libe
ro conſenſu iurantis vt im . c · ſuper hoc

ficio ſi uppleren
vt earum fiat reſtitutioſſed etiam añ ſo

de renuc.

¶ WMota ſe dendo bu dieen poſſe ex ſuo of⸗
nedum poſt vſura ſolutas

lutionem vt earum nulla fiat exactio pot᷑
emm iudex pꝛeuenire ante conſũmatio⸗
nem peccati cum iudex videt aliquem m
pꝛecipicio peccandide quo vide bonã gl ·

m · c· ex litteris o· de ſ Ponſaem nota ca

ſum in quo iudexr ſuplet ad coommodum
pꝛiuatarũ perſonarum cum mãdat vſu⸗
ras reſtitui ſed hoc facit potius propter
vtilitatem publicam et ammanꝝ vt ob⸗
uiet periculis et peccatis alias non face⸗
ret pt nõ · in. c ad noſtram · ij. de iur̃iur ·
et ĩ . . iij. Ghoc autem iudicium ff de dã⸗
no infect. ””M
¶ In glo j. ibi relaxato pꝛius iuramen
to iſta ſuppletio ad litteram eſt potius
quedam extoꝛſionam ſi hoc eſſʒ neceſ⸗
ſarium papa dixiſſet m text ſargu.m. c.
ad audientiam de deci et ideo dic meliꝰ
ꝓaut iudex procedit ex officio non im⸗

plorato per ium mrantemęt tunc non

eſt opus hanc abſe olutionez acerequia
in nullo remit iſte coontra iuramentum
quia iurauit non repetere non auteʒ iu
rauit vſuras non recipere ſi redderentur
et in hoc caſu propꝛie loquntur iſte text.
Kut iſte em qui iurauit mtendit repete⸗
reet tunc procedit quod dicit glo.vt pꝛi
us petatur relaxatio iuramenti · vt m.· C⸗
· de iureiuran ſet nõ · glo · ꝙ iurans nõ
repetere poteſt petere abſolutionem li⸗
cet abſolutio oꝛd metur ad finem repete⸗
diſet hoc ideo quia pꝛimum factum eſt

mmos ſuos tm et ĩ fi. glo ſſed quero qᷣd

gdamnatum et ideo sſenn ad ter⸗

.

gane contra bonum charitatis et diſpoſi

ſi iurauit non denunciare die ꝙ non va⸗

let iuramentumſqina non potuit ſe obli⸗

tionem euãgelicaz ſi peccauerit et cetera
fundat enim ſe denuncians ſuper pecca⸗

to creditoꝛis et ſalute amime illius· a nõ

ſuper propꝛio ommodode quo vide qð

—

no. in · c ad noſtram · ij.et.cquemadmo
dum de iureiuran · teneas bene menti et

de materia petendi hanc abſolutionem

dan
pwpe
pwoh
ponfer
euifu⸗
Pded

inne
tp
Pton
ſen
vonmm
hincnen
neſtun
chll
wrn
ſeten⸗
tnpet⸗
ſontpt

u

onb

uncl
Pen
owcg

VAH

kobl⸗
eten
wenu
34 1
dech
bnd
te
en

ſNeui

dixi plene ĩ c .⁊ m.c debitoꝛes · deiuriu.
Xbbas .
ia fruſtra. Non audit

vſurarius repetens vſura niſi
ꝛius reſtituat extoꝛtas perſe · hoc dicit
Ponit ſtatutum cunis cauſam pꝛemit⸗
tit ibi.ſtatunmus · Caſus ac. ¶ Nõ pꝛĩo
pꝛincipium tex · quod ſolet quotidie alle
gari ꝙ non eſt dignus auxilio legis qui
committit in legem facit qð nõ.in.c.jij · de
conſti · et · c cum omnes eo · ti · patere legẽ
qm̃ ipſe tuleris · ¶ Scðdo nõ.ꝙ nec repe⸗
tens vſuras nec petens computari fru⸗
ctus in ſoꝛtem audiri debet miſi pꝛius re
ſtituat ipſe vſuras quas ab alijs extoꝛſit
ſet er hoc pt colligi ar ſe ab alns auilibo
actiomibus vſurarius non repellitur an⸗
teq; reſtituat vſuras arguendo per locuʒ
a ſpecialinam ſi ſpeciale eſt cum repetit
pſuras vt non audiatur mſi reſtituat per
ſe extoꝛtasergo m alijs actionibo audi
ri debet hac exceptione non obſtante.
¶ Vltimo nõ ibi alijs ac · ꝙ vſurariꝰcõ⸗
uentus ab alio vſurario poteſt excipere
nedum de vſuris extoꝛtis a ſeſed a qui⸗
buſcũq; alijs et ſic auditur allegãs de iu
re tercijſet hoc fit m odium vſurarij vt p

us ſit purgatum crimen q̃; ”äl
1 7

arguat · ¶ Ded dubium eſt quid fietc
pſurario excipiente contra vſurarium nõ
proceditur m cauſaremanebit ne pecca
tum pꝛimi vſurarij nnpunitumſnam er h
iſte vſurarius pꝛius oonuentus repoꝛta⸗
bit oommodumfet ſic vterq; retinebit v⸗
ſuras qð videt᷑ abſurdum So · dock ĩ⸗
telligunt mirabiliter hũc tex ꝙ iudex ex

officio ſuo repulſo actoꝛeſcompellet con

uentum ad reſtituendas vſuras nõ iſti
actoꝛiſſed illis⸗ qu debent recipe vſuras
ab illo actoꝛe a iſte actoꝛ tenebit᷑ poſtea

hoc habere ratumſcum negociũ ſuum vti

liter geſtum ſit · ſi pupillẽff de ne · geſ.

facit qð nõ ĩc imtelleximus · de adulter̃.
et facta integra reſtitutiõe audiet accõ

m iſtis em̃ multum exuberat officiũ iu⸗
dieis arg · . c proxĩo · ¶ In glo. j· in fi · de
hac materia vide quod nõ· Imoẽ · in · c·
intelleximus de adult. et Cynus in. l· ij.
que ſit lon · cnſuetu. vltra medium

C
WMo ſſti · hic ſequitur glo.dummodo iſte

nõ peccauerit erga fideʒ · ad hoc . de re.
iur · defleat peccatoꝛ. et · i · q · vij · .· nõ po
teſt Vmẽ · m.· c fi.de immu. eccle · dixit

c aut quis delĩquit contra legem gene⸗

ralem et generaliter perdit auxilium le⸗
gis ſaut contra legem ſpecialem a nõ ꝑ⸗

dit beneficium aliarũ legum niſi vbi iur
cauetur argu:m autent · qua imn ꝓuincia
C.· vbi de crim · agi opoꝛt et in veritate
hec via brocardica eſt ſvnde non poteſt
dari inuariabilis doctrina ſed ſᷣm caſus
cotingẽtiam et qualitatem iudicandum
eſtſatis tamen poteſt teneri pro quadã
regula generali ocluſio glo · cũ dic · doc ·
pꝛ ecedentiumſet ad.l.auxilium· alleg.
contrariodic ꝙ non eſt propꝛie delictũ
quod facit perdere illud beneficium ſed
quia in delicto cſſat ratio beneficij con⸗
ceſſinam conceditur beneficium reſtitu
tionis minoꝛi leſo ob ſuam faulitatemſq̃
ratio ceſſat in delicto cum delictum non
ſit ſine dolo non obſt · c dilectis filns de
appellati/ quia ibi ideo auditur appellans

qui non detulit appellatiomi aduerſarij

quia ſue apellationi fuit delatum per iu
dicezſynde poſito ꝙ ſit fruſtratoꝛiatum̃
pꝛopter delationem deuol uit᷑ cuſam ad
ſuperioꝛemſpt.ccum appellatiombus.ð
appella · lib.vj ſnon obſtat ·l· filio proni
DCj vbi dicitur ꝙ ſi patronus duxit liber

tam ignomini oſam in vxoꝛezſperdit be
neficium alterius legis qua cauetur vt

patrono viuo non poſſit liberta diuerte
re ab eoſl oquitur enim in odium patro⸗
ni contrahentis cum ignomimioſ. ſel il⸗
lud eſt propter ooniunctionem vel con⸗
nexitatem quaz ht cum facto pꝛincipali ·
¶ In glo. m ver. reſtituerit · ibi reſtitu⸗
ere ſaltem pauperibo ſi nullus appareat
hoc intellige verum quando neſcitur vbi
ſit eui fienda eſt reſtitutio ſi autem eſſet
abſens et de proximo venturus tunc Pe⸗
cuma illa debet conſignari et deponi ar ·

m.lacœptam. C. de vſur· ¶ Inea· glo.
ibi ſi vſurarius impetratoꝛ appellat · ſec?

ergo ſentit glo · ſi aduerſarius appellat
poteſt eſſe ratio diuerſitatis quia contra
impetrantem eſt preſumptio ꝙ vſu⸗

ras extoꝛſit ideo non auditur iterum

nolens vſuras ab eo repetẽ ſed quando
alius appellauit eſt pꝛeſumptio pro eo
habeat iuſtam cauſaʒ ſnec obſtat ſi di
catur appellatione pendente mihil inno⸗
uandum quia illud verum in pꝛeiudiciũ

partium ſed iſta eſt cauſa ſeperataſ hoc

„

probetur ſet in fi · glo. no.· finem glo: iũ⸗
cto tex ſ verbum fruſtra qñq;ʒ refertur

ad id quod tenet ſed eliditur per excepti

onem ſet ſolet ad materiam facere. pe.
Cad crimen ff de pub · iudi. vbi ðꝛ ꝙ in
crimiali cauſa fruſira mteruenit pꝛocu⸗

dickum glo . eſt ſatis equumſlicet nõ iuñ

4

Bn

ratoꝛ quaſi per hoe verbum neceſſario nõ
cõclud atur ꝓceſſum eſſe nullumſic hie
per hoc verbum nõ mducitur nullitas lit
terarum ſed in effectu Nnde vt dixi im
Kc.veniens de accuſa. ¶ Extra glo· oppo ·
otra tex videtur em̃ ꝙ exceptio crimms
non habet obſtare proſequenti ius ꝓpꝛi
um.iiij ·qvj · omnibo(nam q̃ntumcunq;
crimmoſus audiri debʒ petens iuſticiaʒ
vt ibi¶ So · dicunt quidam hoc ſpeciale
in odium vſurau vel ꝙ repetens vſuãs
fũdat ſe ſuꝑ peccato ido excipitur de pec⸗
cato conſimiliſß pꝛima ſolutio verioꝛ
iſta ſunt diuerſa facta vnde non recipiũt
compenſationem vt dixiĩ. mtellexnnꝰ
de adulte ¶ Sed quero vtrum aliñj a reo cõ
uento poſſunt proponere hanc exœpti⸗
onem contra impetrantemſdoct. cõmu
niter concludunt ꝙ nõ quia ad eos non
extenditur virtus litterarumſſed ipe reꝰ
pot᷑ bene excipere de vſuris etiam ab alñs
extoꝛtis vt hic in text. ¶ Vltimo querit
quando hec exceptio eſt proponendaſco⸗
muniter concluditur ꝙ ante lit conteit ·
quia eſt exceptio dilatoꝛia vt patzʒ tex ·
ibi nullatenus audiatur ſi ergo fuit au⸗
ditus non poteſt amplius excipiſet debʒ
probari h̊ exceptio ꝗ octo dies 5 Hoſt.
ar. c. pia · de excep · li · vyj · tene menti ·

Um in dioceſi.nam⸗
feſti vſurarij etiaʒ nullo accu⸗
ſante poſſunt compeſci per pe⸗
