et ita pertranſit · Sed hoc dictum nõ pu⸗
to hodie mdiſtincte verum qua cum bo
na hereticorum ipſo iure ſint hodie cõ⸗
fiſcata qᷓntumcunq; delictum ſit occultũ
vt ni . c ñn · de pᷣſcrip · li · vj · et prealle. c. cuz
ſm · nam pena ipſo iure nnpoſita afficit
delinquentem quantumcunq; occultum
yvt dicit glo · no m cle · · eo · ti / in ver · eo
ipſo ergo eoipſo ꝙ quis mcidit m here⸗
ſim mcontinenti perdit omma bona ſic
ſequitur abſolutio ab obligatione ſed ñ
poteſt hec a bſolutio ſeu pub licatio alle
gari· niſi manifeſta cauſa probetur ſed
reipſa ſuppoſito delicto ſequitur abſolu
tio·ſic poſſunt reduti ad concoꝛdiam oĩa
dicta · ¶ Ved quero quid de famuliset
libertis hereticorum docto · ꝙ idem · nec
ob · ca · qm̃ · xj. q · iij · et · c. mter de ſent · ex
co. quia procedunt in non heretico ſecꝰ
m heretico ·˖ ¶ Ouero ſecundo quid de fi
lijs he reticorum dic ꝙ eximunt᷑ a patri
a poteſtate et efficiuntur ſun iur· adeo
ꝙ emancipatio facta poſtqꝗᷓʒ meiderunt
in hereſim eſt ipſo iure nulla tanꝗʒ fac⸗
ta de ho minibus ſiu iuris.pt in.c.·quicũ
q; eo ·tit . li · vj · ¶ In glo.· wbi ip ſo iure
per hoc dicit Hoſti. ꝙ licet reconcilien
tur non per hoc recuperant priſtinã ob⸗
li gationem · qꝛ obligatio extincła nõ re
uiuiſcit · de conſe · dy ui · queris et · vñ · q
j· qm̃ periculoſum · ſic etiam dit de alijs
bonis vt de neceſſitate non ſint eis reſti
tuenda · vt in. c. vergentis et quod ibinoõ
5· eo · immo iſta bona poſſunt capi etiã
poſt moꝛtem licet mvita occultã hereſiʒ
fouerent · vt m. c·ij. de preſcrip · li· vj · qa
confiſcatio fuit facta in vita eoipſo ꝙ in
ciderunt m hereſim per hoc euitantur ar·

de delicto defuncki non tenen tur he⸗

redes. ¶ In glo · fin · in fi · nota · glo · ſed
quero quid de promittẽte in terninis
glo ·ei qui poſtea incidit in exoommum
cationem · nunquid differenda eſt ſolu
tio ſicut m heretico · et iſte eſt caſus di⸗
uerſus a queſtione glo · quia hereticus
perdit omma bona ſed exommuiĩcatus
nõ ĩmo remanet apud eũ abſolutõſed

rõ · glo · videt eadem qʒ non eſt licitum

atſ⸗
nnmnf,
er,
en
uedde
Amdei.
ſime
dees
in
unnign
Mann
fodtecz
ſtonali
gleee
ſtaafe
Culun
nnr
ttinhen

boni

oneſdi

catoz
bennte
urcho
Dianot
fanulſer
ſnne
Eherte
tioſoe
id ef
aperni
do
wunt
giei
ſoiure
nahen
tniob/
nno
eeff
4o
d bi⸗
rrſei
n
tue
urtef
lſ
rnnmn
mmun
ſtſon
s
etan
ſan⸗

cõmunicare excõmunicato go re ñ per
manſit ĩ eodem ſtatu.de hac q · d. vt no ·
dedo · et contu · c ventatis ·

Deſciſmaticis.
¶ Quia ſciſmatici incidunt m hereſim
diuidendo ſe ab vnitate eccleſie et conſti
tuendo ſibi ſacerdotes et reliquos cleri⸗
cos xxiiij.q·j ·loquitur ideo poſt prece⸗
dentem Nicam ſubijcit iſtam · ¶ Sed
ad Nice et materie declaratõem quero qͥᷣ
dicantur ſciſmatici . Sol · oolligitur hic
ex no·j.c.proximo · primo largiſſime di
cuntur omnes oſtituti in peccato moꝛ⸗
tali ſunt em̃ extra charitatem xj · q· iij·
audi deniq; et · xxuij · queſtione inj. dixit
Zarge rero dicuntur ſciſmatici excom⸗
municati quia ſunt extra eccleſiam et cõ
mumonem fidelium xj · q: iij.cum excõ

municato · et. . ſeq· Stricte rero dicunt

ſciſmatici qui proprium epiſcopum eijci
unt ſedez epiſcopalẽ ſibi occupanteyet
preſbyteros ſuos facientes et pᷣm quoſ
dam iſti ſunt excommumcati · Alij vero
ↄmuniter tenent oppoſitum· exquo em
non ſunt diuiſi a romana eccia· licet eie
cerint ꝓprium epiſcopũ et alium recepe
rint nõ tñ dicũtur pꝑ hoc ſtrictiſſime ſei⸗
matici.ß illi ſtrictuſime dicunt m mate
riam noſtrã q diuidũt ſe ab vmitate ro⸗
mane eccie oſtituẽdo ſibi ecciam et oꝛdi
nando clerioos et ſacerdotes vt in pall.c.
loqᷣtur et xxiij·q.iij.mter ſciſma · ¶ Sz
circa pᷣdicta qᷓrit᷑ nuqᷣd ſciſmatici ſũt hẽ
tici · So · ſi ſciſ matici capiant largiſſime
large ſtrictes ꝓut g̊ dixi nõ ſũt heretici
ſi capiãt᷑ ſtrictiſſime ꝓut pᷣdixiet tunc à
ↄſtituunt aliam eccleſiam oĩno diuiden

do ſe ab eccia romana ꝓut faciũt greci ⸗

tunc ſunt heretici qꝛ remunt contra illuz

ar ticulum fidei et vnã ſanctaʒ eccleſiam

et ſic debet mtelligi qð dicitur ſciſma nõ
eſt ſine hereſi vt in illo·c .inter ſciſma-
Si ve ro non conſtituunt aliam eccleſiã
immo credunt romanam eccleſiam apð
ſe vt contingit quando duo rel plure cõ
tendunt de papatu nam quilibet eorum
credit de vnitate eccleſie a illaʒ eſſe apð
ſe nec nnpugnant romanam eccleſiam
et tunc iſti ſũt ſciſmatici et ñ heretici vt
no · m. c.j · eo. vide bo · glo. xxiiij.q: · Cj
¶ Tercio queritur nunquid ſciſmatici
ſunt exoommunicati et aduertenduz ꝓ
vbi eſt ſceſma cum hereſi pt patet ex pre
dictu tẽ ñ ẽ dubiũ ꝙ ſũt excõicati qꝛ oẽs
hẽtici ſũt excõicati vt ĩ.c.excõicamꝰS. ti:
prox · Si vero eſt ſciſma ſine hereſi et tẽ
ſi ſciſma capitur largiſſime rel large et

non ſunt excommunicati ij.q.j:multi nᷣ

ab honnine rel a iure excõmunicent᷑ alio

reſpectu ſ capiẽdo ſtrictiſſime vt capit
hic doc · variãt mc. proxi· Sed magis vi

dent iclinare ĩ illã ꝑtẽ ꝙ nõ ſũt excõica⸗

ti ſed dic hoc ven reſpecku illiꝰ.c. j. Sed
hodie puto oẽs excõicato eẽ ꝑ.clicet ð.
de elec · vbi dicit tam ipe q̃ ſe gerit ꝓ pa
pa qm̃ ſibi adherentes excõicatõi ſubia
cãt ꝑ que vᷣba fert᷑ excõicatio ipſo iure
pt ibi dicoo facit quod no.glo.ĩ.c.j.de in

iur · li· pj · et puto hoc reꝝ.vbi nõ cadit

ꝓbabilis erroꝛ. Si aũt queſtio eẽt du⸗
bia et maxime ſi oſtiterit in facto intri⸗
cato et lõgeuo.prout ↄtingit in ſciſma⸗
te pᷣterito tunc putarem omnes euitare
excõmumcatõem et peccatum arg.m .l.
regula· et in. l.n. ff. de iur · et fac · ign · et ĩ
c apoſtolice de cle · exc · m.et m.c.vt am
marum de conſti · li · vj · not · Abbas ·
Uod a pꝛede/
ceſſoꝛe.
¶ Irrite ſunt oꝛdina⸗
tões beneficioꝝ et col
latiões et ecciaſtica
renyu alienatões ꝑ ſaſ⸗
maticos facte et a dignitate et oꝛdĩe ſu
ſpendunt᷑ q̃ ſciſma tenere iurant. ptes

patent per.& ¶ Nota primo ex text: ꝙ

geſta ꝑer ſciſ maticos erga ſpiritualia et
tempꝑoralia ſunt nulla ſaltem quo ad ef
fectũ de quo tamẽ dicendũ vt . ſubnjciã
¶ Item no· caſum m quo emens rem ec
cleſiaſticam eſt ipſo mire excõicatus vi⸗
deliceet qñ emit rel aliter acqſiuit a ſciſ⸗
matic alias at᷑ regulariter occupãs reʒ
eccleſiaſticam nõ e ipſo facto excõicatꝰ
ſed ex ommumicandus vt m·c ↄqueſtꝰ
de foꝛ · oomꝑpe · ¶ Itẽ tercio no · ꝙ tenẽs
beneficium eccleſiaſticũ aſciſmatico vel
conſentiens oꝛdinationi facte per eum ẽ
ipſo facto exommumcatus . Et ex hoc
et ex. & vltimo colligitur ar. ꝙ ſciſmati⸗

cus regulariter non eſt exoommumca⸗

tus qꝛ; ſi excõicatõ fertur im tribo caſibo
hic expreſſis ergo extra ipᷣos non eſt ſci
ſmaticꝰ excõicatus ꝑer arg.a ſpeciali·
¶ Item in fi · littere fertur ſuſpenſio oon
tra iurãtes tenere ſciſma et ſic ĩponitur
pena ſpecialis ergo non ſunt alia excõ⸗
mumcati et foꝛtius illi qui non iuraue⸗
runt licet adhereãt mtruſo · Sed vt dixi

p · ſuper Nica veꝝ eſt ꝙ autoritate huiꝰ

oſtitutõis non ſũt exoommumicati x ſic
ꝓcedãt dicka doc · hic h vigoꝛe · c. licet ð
elect · et dic vt ibi no. et linnta predicta

ſcdm ea que dixi ſuper Rubrica. an ſit

“H è

H

ꝓbabilis erroꝛ vel nõ · ¶ In glo · in · in
regularitas · m fi · ad materi vide ꝗð no ·
ix q:j· ¶ In ſũma et viungendo iſtã gl.
aim fi· gnaliter exaĩandũ ẽ nunqd tene
ant geſta peꝛ ſciſmaticos circa qð multa
ꝓſequit᷑ hicInno· et Hoſti·et m mult
ſibi ↄtradicũt. Sed ↄcluſiue æſequendo
dic aut ſũt geſta erga ſpiritualia aut cir
ca tꝑalia· primo caſu aut circa ſpũalia qᷓ
vltra gram habẽt executõem ſacramen⸗
iivt eſt oꝛdo · aut ſũt ſpũalia in qbo tm̃
confertur gratia·a vltra eam non eſt ali
qua executio fienda. vnde in ſacramẽto
coꝛpis chriſti · et ſimlibus.primo caſu
quando ſciſmatici oonferunt ęa ſpiritu⸗
alia que habent erxecutio nem extra gra
tiã. Aut ſunt ſciſ matici largiſſime vt q;

ſunt in peccato moꝛtali et tunc talia ge⸗

ſta tenent et quo ad characterem et quo
ad executionem ſacramenti quia licet ex
iſtens m peccato moꝛtali ſit ſuſpenſus
quo ad ſe non tamen quo ad alos · vt m
.c.fi · de coha· cle.et mul.vnde gratia di
uina per quam confertur ſacramentum
tranſit per iſtum tanqᷓ; per canalemla⸗
pideum vnde petm ſacerdotis ñ poteſt
ſta inficere vt m.c veſtra de coha. cle ·
et muli. et idem de oꝛdmatis ab excĩca

to minoꝛi excoĩcatione · qꝛ tales excoĩca

ti remoti ſunt a participatione non tamẽ
a oollatione. vt im. cſi celebrat de cle. ex
co · mi· Si vero ſunt ſciſmatici large vt

quia ſunt exoommunicati·et idem de a⸗

lijs pᷣciſis ab eccleſia · vt qꝛ ſunt ſuſpenſi
vel depoſiti · vel etiam ſunt ſciſmatici ſtri
cliſſime et tunc aut ſcienter qͥs recipit
H ſacramenta ab eis· aut citra foꝛ maʒ ee
cleſie et nibil recipit· vnde etiam chara⸗
cteꝛ non nprimitur · j · q· j · detrahe · et

.c·proxim · et. c·jcum ibi no. de bapt· et

ſic poteſt intelligi iſte tex · capiendo ver⸗
bumi irritas proprie ſi rero fuit ſeruata
foꝛma eccleſie · et tunc character impri⸗
nntur. ſed executio ñ confertur eth ca⸗
ſu procedit tex · m lect.glo. nam oꝛdo

bene confertur a talibus · quia ipſi oꝛdi⸗

nem habent et character imprinntur a⸗
deo cum ſit quedam qualitas impreſſaĩ
aĩa per quã quis diſponit᷑ ad faciliu re

cipiendum gratiam der: ſed executio nõ

confert qe omnes iſti ſunt ſuſpenſi ab
eccleſia ꝛdes conferendo non poſſunt da⸗
re qð non habent · Si rero ignoranter a
talibus hec ſacramenta recpta ſunt ſi i
Fganti erat ꝓbabilns · videt ſentire
nno ꝙ confertur oꝛdo et etiam executõ
ſi ſtierant occulti quia oꝛdo imprimit
a deo · vyt · xxxin · di · m ſumma · et m· ¶ põ

ro vnde mdignitas miniſtri non debet

impedire cum oꝛdmatus non reperiat᷑
in aliqua culpa.Xlij tenent oppoſituma⸗
videtur Hoſti · concludere ꝙ qndiu ẽ oc
cultum conferentes conferunt oꝛdmem
et executionem et ſic cedit opin · veritati
ſed hoc poſtqᷓʒ fuerit patefactum requi⸗

ritur diſpenſatio. etiam ſi totusoꝛbis

eſſet muolutus:quia exquo oꝛdmantes
non habebant executionem non poterãt
eam conferre. et iſta opi. eſt tutioꝛ cum
propter ignorantiam ſit facta oꝛdinatõ
vt in · cj.de oꝛdi · ab epi.ſed quandiu hoc
eſt occultum opi·. habetur pro veritate
vt perinde ſit aeſi iſti non ſunt ſuſpenſi·
ſecundo caſu qñ ſunt talia ſpiritualia qᷓ

vltra gram mhil habent et tunc aut ig?⸗

noranter fuerũt iſta recepta ab iſtis et
tunc ofertur gratia.nec eſt neœſſaria ali
qua diſpenſatio.aut ſcienter · et tunc ſac
menta recperunt · ſed a talibus recipiẽ
do peccauerunt niſi in caſibus permiſſi

yvt le · et no · xxxiij.di.in. rerum. Si re

ro queritur de geſtis erga tꝑalia· aut e⸗
rant ſciſmatici largiſſuno modo et tenẽt
geſta· quia peccatoꝛes non ſunt remoti
ab admmſtratõe temporalium Idem
ſi erant ſuſpenſi a ſpiritualibo tm̃ ·ſi re⸗
ro erãt ſuſpenſi a tꝑalibus et ſpũalibus
vel excœĩcati · el ſciſmatici ſtrictiſſimo
mõ · et tunc geſta in dãnum eceleſie nõ
tenent qð mtellig o niſi fuiſſent tolerati
Au⸗ rõne publici officij debent tenere ſi
uit foꝛma ſeruata · et caſus erat pernmiſ

ſus · ſed eccleſia leſa poterit petere reſti/

tutionem in mtegy ad qð no · de elec. n

hil. et in.c. veritatis de do · et cõtu · Geſta

rero ad omodum eccleſie tenent vt h m
glo.fi · Circa hoc tamen diſtingue ſᷣm
Hoſti · aut contractus fuerũt geſti eum
eadem perſona et permixtim · et tũc omo
dum cum m commodo openſat vt diei
tur in glo.ſed ſi otractus fuerunt ſeꝑati
vel cum diuerſis perſonis agitati · et tůc
procedat glo · vt geſta ad ommodum

teneant ad moeommodum nõ · An autem

reuocatis rebus male alienati? aliqðᷣ re
medium competat emptoꝛi · dicit Vin.
ꝙ ſic quia poterit habere regreſſum oon
tra alienantem ar.młfalſus· ff ꝙ cũ fal ·
tut · de quo dic vt melius no · de re · eccle ·
non alie · · ſiguis pꝛeſbyterorum ·

aternitati.ordina⸗
tus a ſciſmatico ab officio eſt
. repellendus niſi probz ſecum
diſpenſatum p habentem poteſtatẽ · In

prima ponit᷑ deciſa oonſultatio.In ſeda

ce⸗

eſt
n

rñſio ibi prioꝛem · ¶ Nota primo ꝙ ap
ſmatic ſtrictiſſimo mõ ſumpto vt dixi
ſup Nica nã oꝛdinatus a ſciſſmatico lar⸗
giſſimo modo dicto repellendus nõ eſt
aboꝛdine pt dixi g.·c prox · ¶ Nota ſedᷣo
diſpenſatio proœdit ex quadam mĩa
¶ WMota tercio ꝙ ſciſmaticus ↄfert reꝝ
oꝛdinem ſ non executionem oꝛdĩs ꝙ cõ
ferat oꝛdmẽ· patet quia poſt diſpenſa
tionempt᷑ oꝛdiatus ulum exequi ꝙ non
onferat executionem patet q; oꝛdina⸗
lus repellitur ab officio · · ab executiõe
vt hic de quo dicendum. vt dir m pre⸗
cedenti . ¶ Vltimo no· non credenduz
alici aſſerenti ſecum diſpenſatuz opor
tet ge pt diſpenſatio pꝛobet᷑ legitime et
ꝙ fuerit facta ab habente poteſtatẽ · et
ad hſis caut ꝰ vt quãdo diſpẽſatio fit ab
eo cui eſt conœſſa ptas de iure ſpeciali
non ſolum recipias litteras ſuper diſj pẽ
ſatione tm̃ ſed etiam copiam autenticaz
poteſtatis ſibi conceſſe ſuꝑdiſpenſatio
ne fienda nam nõ crederet᷑ diſpenſanti

ſi diceret ſe habuiſſe poteſtatẽ diſpenſã

di ad hoc quod no.in.c.j. de offi · deleg ·
li.vj · per Jo·an.m nouella et quod no·
m ſimnli m. c cum in iure de offi. delega.
vide quod dixi in . . ſuper his de fi. inſtr·
¶ In glo . j · bi qð expreſſa cauſa pᷣſumi
tur · No.glo.qua quotidie allegatur-
Idem no· glo. m. c.littera de ↄcet· pᷣben ·
Idẽ Hoſti. et Gof.hic et Inno · de fi · p̃ſ.
c Nemẽs ſ aliud idem ſenſit ĩ. cdiuerſis
de cle. coniug pbi ſenſit ꝙ oꝛdmãdo ſeu

pꝛomouendo ad officium mterdictũ vi

detux ſuperioꝛ diſpenſare cim ꝓ moto
Jo· an:hic diſtmguit ꝙ aut ſuper diſpẽ
ſatiõe fienda vel non pmiſit ſuperioꝛ cau
ſe ogmitõem et tunc promwouendo videt
diſpenſare. aut non prennſit cauſe oog
niionem et tunc non videtuꝛ diſpenſare
immo pumtur pro ouendo mdignum
pt in· cqui ĩ aliquo et ĩc.qcunq; alle.m
glo. et pro hac dutmtiõe adducit m
ſimli no· in· c· fi· de coniu . ſeruo · vide er
glo · m. c vmo de etat ee qualit. li. vj. et
aum hac diſtmctione Jo · an. que videt
ſatis equa tranſeunt ommumter doc-
et ſolet quotidie allegari ſed contra hãe
diſtinctionem facit tex · m. c. pᷣterea de te

ſti. eum ibi no· vbi cim mfamie ꝓmoto

ad officium publicum ex ſola promotõe
videtur diſpenſatum rõne mfanmne pᷣte⸗
rite et hoc quando mfanna erat publica
yt ibi no. Hoſti. et hoc videtur velle gl ·
m.c. qui in aliquo ij· di.vt faciamu dif

ferẽtiam mter occultũ et publicuz vt cuz

llatione ſciſmatici intelligumus de ſci

oeculto nõ videatur facta diſpenſatio h
in publico ſic pro hoc adduc tex. m.iſ.
barbarius · ffde offi preto. in ver. potu
it · Sed glo · m·c · ſi qui ſine lxxxj · di · m
diſtmete tenuit ꝙ etiam circa notum ñ

pidet facta diſpenſatio et pro hoc facit

q; m diſpenſatione requiritur cauſe oo
gmtio eſt enim diſpenſatio muris vmu⸗

is relaxatio facta cum cauſe cogmtõe

ab eo qui habebat poteſtatem diſpẽſan
di vt dicit glo.no.in·c.mſi rigoꝛj.qvij

ſi ꝗꝰ pᷣœſſit cauſe cognitõ non poteſt di

ci diſpenſatio et arguendo a diffumtiõe
nhocabuli · videtur optime probari ditĩ

ctio Jo · an. vt ſatis ſit pꝛeœſſiſſe cauſe oeo

giitõem et poſtea permnſiſſe licet nõ fu
erit expreſſum verbum diſpenſo:quia ðᷣ

facto diſpenſauit relarando ius ↄmune

ſed pro pcoꝛdia aliauum opimio num ſic
puto diſtinguendum. ꝙ aut notorius m
dignus fuit promotus per principem et
pidetur ſecum diſpenſatum quia princi
pes non aſtringuntur ad cauſe cogmiti
onem pᷣmittendam /ſed ſufficit ſola to
luntas iuxta no. per Inno· deſta· mo ·c.
cum ad monaſteriũ et hoc caſu procedit
lbarbarius cum materia ſua· Aut loq⸗
mur m inferioꝛe et procedit opi. et diſti
ctio· Jo· an· quia mferioꝛ artatur ad cau
ſe oognitionem pᷣmittendam· alias non
eſt diſpenſatio vt dicit jnno.mc cuz ad
monaſterium de ſtatu regul. ¶ In ea·
glo · bi per teſtes no·bene/glo·ex qua
mfertur ꝙ non eſt enedendum ſunplici
bo ſuperioris aſſerentis ſe diſpenſaſſe
quod clarius tenuit glo · m.c. ſi qui ſine
alle · et m fin · glo. XAduerte q mntum
glo · dicit ꝙ poſt diſpenſationem m oc⸗
aulto factam poteſt diſpenſatus de cri
mine accuſari nõ procedit m diſpenſati
one facta ex pnia nã ſi poteſt ꝓbari di⸗
ſpenſatio licœet ſit occulta nõ pt᷑ amplius

accouſari de crimine illo iuxta no· in. c. de

his de accu·niſi ᷣm doct· accuſato: pro
ſequeretur miuriam propriã. uij. q vj
m. c. ommbus et quod no · m prealle . c de
his. Sed glo·poteſt ſaluari m diſpenſa
tione facta per ſacerdotem m foꝛo aĩe.
nam illa nõ nnpedit accuſationem in fo
ro ↄtentioſo q; tendit ad alium finem
et ita loquitur c admonere alle· m glo
Item poteſt ſaluari glo. quando dipẽ

ſatio eſſet ita occulta ꝙ nõ poteſt ꝓbari

tunc emim fruſtra allegatur. Deficit em̃
tunc ſibi ꝓbatio et non ius ar.ſinmmle m.l.
duo ſunt titij ffde teſta.tut. ¶ In glo.
vltima m fine no · glo · ſed Hoſti.:latius
proſequendo dicit ꝙ in epiſcopatu ſolꝰ

5 MD
N 43 3

papa diſpenſat · vt m. c· quia diligentia
S . de electi · Idem in digmtate exemp⸗
ta. vt in. c. cum venerabilis · ˖ de ↄſue ·
In alijs vero aut recpit ordinem ſciẽter
vel ignoranter et ignorantia fuit craſſa
et ſupma et ſolus papa diſpeſat · à reci⸗
pit ignoranter et ignorantia fuit proba
bilis et diſpenſat epiſcopus ſicut m ſimi
li diſtiguitur in· c j de ordi.ab epi ·ille
tamen qui fuit in culpa ſciſmaticum or
dinando diſpẽſare nõ poteſt vt in prin·
gl · et hec ditinctio ſatis placet. ¶C Ex
tra glo.op· contra text m eo ꝙ dicit ꝙ
iſte archiepũs poterit illum oꝛdinatum
ab officio repellere nam videtur ꝙ nõ ſo
lum poſſit · immo debeat.quia oꝛdina⸗
tõ fuit irrita quo ad executionẽ · S· c. ꝓx ·
et nitens tali oꝛdinationi excoĩcatus eſt
vt ibi. So· duplex · primo vt ſupleatur

ad lam wi poteris · i / debes · vel refertur

ad facultatem diſpenſandi · naz poterit
hinc repellere ſi non vult ſecum diſpen
ſare. a tunc ũta litera ſtat ſine aliqᷓ ſup
pletione ˖ ¶ Abbas ·

De apoſtatis et iteran
tibus baptiſmum.
¶ Qua heretici et ſciſmatici ĩcidũt in a⸗
poſtaſiam.ideo poſt titulos pᷣcedentes
ↄgruo oꝛdie ſubnjcit iſtũ/et qm̃ reiteran
tes baptiſ mum videntur apoſtatare dũ
recedũt a pꝛiori baptiſ mate iõ ſubijcitur
hic de reiterantibus baptiſmum·

Reterea. nõ ſũma
tur pJo · an. et foꝛte ꝓ⸗
pter breuitatem et vari
etatem lecturaꝝ · Sed
do. an. ſic ſũmat . Cleri
ꝝf??(L92 ſine hitu et tõſura de
phenſus m crĩe non gaudet priuilegio
clericali ſ certe hec ſůmatõ ẽ mmis ge⸗
neralis contra multos canones· et max⸗
ime otra ·c· ſi iudex laicus de ſen. ex · li · vj
et otra ·. c. contingit et · .· in audien tia , · de

ſen. ex. Vñ aliter ſũmo. et primo bᷣm v

num intellectũ ſic · Per cenſuram eccleſi
aſticam non liberantur clerici a manibo
laicorum ſi ſine habitu et tonſura ſunt de
prehenſi · ſi prius ſe habebãt per omnia
vt laici · vel ſic ᷣm alium intellectum·
Clcricus qin dimiſſo babitu et tonſuraĩ
miſcet ſe enoꝛnntatibus perdit priuile
guim canonis · ſiquis ſuadente · vnde eü
deprehendẽtes non ĩcidunt in canonem
ſcilicet exoommunicationem · h · d· et nõ
recipit coongruam diuiſionem Et aduer

te qꝛ ſeda decretał facit tm̃ ad ſeaindam
partem Rice · alie vero faciunt ad pᷣuiã
ꝑtem · ¶ Nota primo ꝙ clericus dicitu:
apoſtata relicto habitu et tonſura.

¶ UNota ſecundo caſum in quo clericis

ſtatim perdit vnũ priuilegium clerica⸗
le . ¶ Itẽ no · ꝙ clerici dicuntur habere
certũ habitum et de hoc vide tex · in. c cle
rici de vi · et hone · cleri · et vide optimam
glo. in cle · j · de elect · Sed certe clerici ſe
culares · non habent certum habitum et
determinatum/ſed quidam habitꝰ ſũt
eis mter dicti vt m preal.c. clerici · et m c.
qm de vi et ho. cle. vnde veſtes eon de⸗
bent eſſe honeſte et vſq; ad pedes · vt p⸗
alle · c clerici et ꝗ dam coloꝛes ſunt eis m⸗
terdicti · non tamẽ iure exprinnt᷑ de cer
ta foꝛma de quo ꝑ glo.mpal.cle.j.quã
vide. ¶ In gl. j. ibi eſt autem triplex no.
glo · et idem dicit Inno · et inqntum glo ·
de tercia ſpecie apoſtaſie pomt vnum

exemplum videlicz qñ quis recedit ab oꝛ

dine et religione iã ſumpta Inno. ponit
multos alios modos vtputa quia dimi
ſit habitum et tonſuram et duxit pxoꝛẽ
et redijt ad ſeculum · et ſice dicendum eſt
in ſimlibus · et adde hic quod no. Inno
m. c·fi· de renunc. et m.c. mtelleximus de
eta· et qualita. vbi not · dicit ꝙ religio⸗
ſus recedens inconſulto ſuperioꝛi ſuo · et
non ſubñgens ſe alicuius obedientie· vt
quia non intrat aliud monaſterinm di⸗
citur apoſtata qᷓntumcunq; retinet ha⸗

bitum et tonſuram.quia recedit a regu⸗

la ſuꝑerioris· et ſic vemit contra vnum
ex tribus ſubſtantialibus.ſ.contra bo⸗
nu mobedientie · contra. c.j · de ſta · reg ·
Oua pena plectuntur iſti.dic pᷣm Hoſ·
ꝙ apoſtata perfidie punitur pt hereticꝰ

quia vere hereticus eſt exquo reœſſit a fi

de · et habent lo cum iura ſuperius poſi⸗
ta de hereti· Apoſtata mobedientie pu⸗
nitur diuerſimode. vnde aduerte quia
aut quis non vult obedire ſuperiori pu
ta pape ſeu ipſius canonibus credendo
eum non habere poteſtatem condend
canones et punitur pt heretic? vt xix · di ·
nulli fas· aut non negat hane poteſta⸗
tẽ ſed nõ vult obedire ex otemptu et gra
uiter puniri debet · vnde debet depom et
ſic debet mtelli. hec et ſi legibus iiij · dr ·

et vide cm generali de electi · libro vj ·
et ſi eit moꝛrigibilis tradetur aurie ſe⸗

culari · Item poterit exo mmunicari · vt
de iudic. c cum non ab homine · Di autez
nollet obe dire ex quadam concupiſcen
tia quia tenetur aſtrictus tunc nmitius
punitur de quo aliquid nota· ĩ capitulo

evn

niale.
glo. d
vonde
anon

püiule

umt

n
duer
jen⸗
ſſofl
li⸗
wonun
el mon
habitul
bltig⸗
eroliar
ny den
o
vbai
cauſam
ſ.nofl
ſeck·ad
ſobabt
lantert
ſtolech
ſeſtnng
trano
laius.
no. mr
entſe
denia
fico al
Dduc
Mdider
lectgl
puente
giume
ſieran⸗

ſunt ecc
nndeben
etiſtale
ſe etßn
galeck.
nisan

ontine

letmu

ddice
NRperag
wun
nel 4
nmmg
Didee
iuren
oneene
ded P

ha
du

giagg
hiin
gr
noce
nan
knis
bun
bihſi
eme⸗
topd
vntß
teisn
kdo

,d

lerno.
umnge⸗
t pon
ditppe

dim
twor⸗

ſalte

heu
uo

dn

hſe

nam concupiſcentia · et m ca· j· de conſti ·
Apoſtata vero circa irregularitateʒ põt
diuerſimode puniri. vt habetur m.c pe.
J e ·tamẽ ſi eſt clericus ſecularis non eſt
pſo facto exoiĩcatus.ſed excoĩcanduꝭ⸗ et
grauioꝛi pena eſt plectendus vt in·c tue
et · . pe.j.eo · ſed religioſus ſic de quo vide
bo num textum m. c.vt periculoſa ne cleri/
vel mona. li · pj · et pꝛedicta intellige niſi
habitus relinquatur ex rationabili cauſa
puta quia tranſit per loca periculoſa · vel
exalia iuſta cauſa ad hoc quod legitur a

no. de vi · et ho . cle · deꝰ qin ·. et · c. clerici · el

· eo · ti · et vide ibi per gloſam et faciunt

verba illius· c vt periculoſa· que tm̃ notãt

cauſam et materiam vagandi· ¶ In glo ·
fi.no· fi · Ex hac glo.Xj · colliguntur tres
lect · ad tex · Prima ẽ vt ſi clericus dimiiſ

ſo habitu et tonſura o mnino viuit ſecu⸗

lariter perdit pꝛiuitegiuz clericale. Sed
iſta lect. ĩter non tenetur.quia pꝛimo

reſtringit · cſi vero · alleg . in glo · pro con⸗

trario · Item videtur contra · ca · ſi iuder
laicus · de ſen · ex . li · vj· vbi textus multũ
no. innuit ꝙ quantumcunq; clericus vix
erit ſeculariter · neq; ſit fama ipſum eſſe
clericum. ſi tamen depꝛehenſus m male
ficio allegat ſe clericum. et ꝑetit ſe remitti
ad iudicem eccleſiaſticum eſt audiendꝰ
ad idem de ſen. ex · m audientia· Secũda

lect. glo:· eſt ꝙ tales clerici ſic ſeculariter

vuentes non perdunt ipſo facto pꝛuule

gium clericale · ſed eccleſia non vult eos

liberare per cenſuram eccleſiaſticam a de
tentoꝛibus · quia exquo ipſi contempſe
runt eccleſiam merito ab eccleſia contem

m debent ſimile in. c.nj· ne cle:vel mona.

et iſta lect · ſatis eſt probabilis et vera m

ſe.: et ᷣm eã ſecundo loco ſũmaui. ¶ Ter⸗

cia lect · glo · eſt ꝙ loquitur textus de cle
ricis qiu perdunt omne pꝛiuilegium cle⸗

ricale · iſta lect. eſt reriſſima m ſe· licet

contineat diuinationem · Poteſt et extra

glo. dari quarta lect. vt mtelligat᷑ tex·

non de pꝛiuilegio foꝛi. ſed de pr uilgio
7ha

canonis · ſi quis ſuadente · nam cleric
bet multa pꝛiuilegia et mter cetera habʒ

pꝛiuilegium foꝛi:pt tm̃ conueniatur ſub

mndice eccleſiaſtico· Aliud pꝛiuilegium.

vt percutiens ſeu inijciens manus violen
tas m clłericum ſit exoommunicatus pt
m. c.ſi quis ſuadente · xvij · q · ij · Primũ
cum maioꝛi difficultate perditur q; ſcdᷣm
Vnde ex ſola dimiſſione habitus et ton⸗
ſure et depꝛehenſioe in crimine ⁊ immixti
one enoꝛmitatis non perditur hoc pꝛiui⸗
legium.yt ni pꝛeallega.c.ſi iudex laicus.

Ded pꝛiuilegiũ canonis. ſi quis ſuadẽte

facilius perditur exquo relicto habitu et

tonſura nnnmſcet ſe enoꝛmitatibus · pt ẽ

tex · in. c cum non ab homme . et · c. perpen⸗
dimus · de ſen. ex. et in hoc caſupoteſt in
telligi iſta littera· ꝙ iſti immiſcebãt ſe
enoꝛmitatibus · Vnde percutientes eos
non incidũt in excĩcationẽ. et ideo tex. h
in fi· facit mentionem de cenſura eccleſia⸗
ſtica · Non enim negat quin debeat iu⸗

dicari per iudicm eccleſiaſticum. An au

tem et quando perdat clericus pꝛiuilegiũ
pꝛimum vrel ſecundum dicampleniſſime
in. c. perpendimus.pꝛeall · ¶ Sed quero
nunquid clericus conſtitutus m mmoꝛi⸗
bus · ſine alia momtione perdat pꝛiuile⸗
gium clericale ſi oonuerſatur pt laycus:
Solu · dicit Inmo · hic ꝙ ſi exercet actuz
omnino contrariuʒz clericatui vt qꝛ duxit
coꝛruptam m vxoꝛem xrel effectus enn⸗
les et exercet arma tunc ipſo facto ꝑdit
pꝛiuilegium clericale/p hoc·c.ð bigamis
li · vj. et · c quiſquis ·lxxxnij·di.ſecus ſi nõ
exercet actum omnino contrarinʒ · vt qꝛ
duxerat in vxoꝛẽ vriginem · et de hoc die
vt in. c. diuerſis · de cle · coniug · xel effectꝰ
eſt miles ſed non exercet ſcuta.xxxij · di ·
ſeriatim · ¶ Et ex hoc no · ꝙ licet clericus
m minoꝛibus efficiatur mile? non ꝑer hoc
perdit pꝛiuilegium clericale· pro hoc al
leg· tex· cum ibi nota · in. c.finali.de cleri ·
conmg · Si vero ſeculariter viuit exercẽ
do aliquam negotiationẽ. tunc non ꝑdit

pꝛuilegium clericale niſi pꝛecedat trina

monitio. ad hoc · c. in audientia · et · . contin
git pꝛealle · Sed limita prout habetur in
c ·j de vi · et honeſta · cleri. li · vj · et jn cle·

quoniam. eo. ti · et nota pꝛedictam conſi

derationem · Immo·

X litterarum. i erimen
acolyti qui baptizandi pꝛebuit
nnniſterium eſt occultũ promo
ueri poreſt ſi publicum non niſi cum eo re
ligionem intranti diſpenſetur.h· d. Com
munis diuiſio · Scda ibi q ergo. CVõ
pꝛimo ꝙ etiam ſub ſpe conſequendi ſalu
tem non eſt credendum iſtis ſoꝛtilegij et
de iſtis dicitur m · c· j · et. c. de ſoꝛtlegñs
¶ Mota ſecundo. quod crimen publicum

mnmpedit promotionem ad oꝛdmes . ſec?

autem ſieſt o ccultum · tunc emm regula
riter non reqiuritur diſpenſatio · Sed
ſufficit ſola pemitentie peractio · de quo ĩ
c fi · de temp · oꝛdi · ¶ Vltimo no · ꝙ cete
ris paribus facilius diſpenſatur cũ mtñ⸗
te religionem q̊ʒ eum remanente m ſecu
lo · et hoc propter penitentiam diuturnaʒ

quam ibi eſt acturus · ꝙ hoc. xxxiñ · q.ij.

admonere ·˖ Sed queritur qua pena remt

puniendus qui facit ſe rebaptizari So·

ᷣm leges punit᷑ vltimo ſupplicio vt in·l·

j. et. ij · C.ne ſacrum bap·ſed ᷣm canões

clericus deponitur · laicus excoĩcatur · et

vonpromouetur ad oꝛdmes de quibo di

cencdlum vt in iunibns allegatis m glo
et hoc rerum qñdo facit ſcienter · ſecus ſi
in caſu dubij· quia poteſt ſe rebapuza⸗
ri facere ᷣm foꝛmam que habetur in c ij ·
de bapti · ¶ In glo·j · in fi · dic tamen pᷣm
Goffr · ꝙ m veritate non offuſcatur ſa⸗
cramentum pꝛimũ ſeu character iamim
pꝛeſſus m amma nec m reiterationeum⸗
primitur nouus character de quo vide⸗
bo glo. in Gquod rero. lxviij. di · ſed of⸗
fuſcatio ſeu miuria fit quo ad animum

facientis · vnde punitur iſte quo ad malũ

ꝓrs poſitum ſuũ · quia inquantũ in ſe eſt
tulit inuiriam rel credendo aliter non
ſuſtiœre vel aliter exiſtimando· ¶ Ingl⸗
Aij · in fi · er Sic m Hoſtien· ꝙ iſte aooly
tus ꝑpꝛebuit miniſterium ridendo rebapꝑp
tizanti· vt patet m antiqua que fuit h̊ de
ciſa et mmus bene · quia aliqui errant in
intellectu iſtuis qui credunt iſtum ao
litum fuiſſe rebaptizatum vel rebaptiʒã
tem ſed non eſt rerum. quia tm̃ pꝛebuit
miniſterium rebaptizanti ·et aux lium m
rñdendo · C· In glo · in verbo minoꝛ etas
m fi · Item lieet m mmoꝛibus ſit licitũ ig⸗
noꝛare iura poſitiua. nontamẽ iura di⸗
uina ſeu naturalia. ad hoc.l.ij · C· de m
ius to. ffacit ·c.qui ea que dei ſunt·xxxviij
diſ. nec eciam remire contra ſacramenta
vt hic· ¶ In glo· m verbo mtentio m fi
no·glo· ꝙ facilius expiatur delictum ex
ꝗquadam pietate ommiſſum qᷓ vbi mpi
ętas pꝛeſtat cauſam facit tex · m ſunili m
l.ſi agdulteriũſi im peratoꝛes ·ff de adul ·
vᷣbi minꝰ punitur qui iuſto doloꝛe motꝰ
aliquoð facinus commiſit · ¶ In glo· m
verbo religionis fauoꝛe m fine. Mota gl⸗
qtidie allegatur et puto ꝙ non poteſt
ari certa dockrina. quia m quibuſdam
tollitur et mquibuſdam non.ſed illud
eſt nverum ꝙ fauoꝛe religionis mitius agi
tur eum irreligulari et crederem ꝙ tantuz
m caſibus iure expꝛeſſis tollitur irregu⸗
laritas per religionis mgreſſum cũ non
habeamus canones loquentes ↄtrarium
naz · c. · de fi. pꝛeſ· lo quitur m caſu ſuo nꝰ

tollitur iſta irregularitas m totum imo

nec bñficiũ pt᷑ qñq; hre vt m.c.m qᷣbuſdã
ʒ1de penis tene menti . ¶ Abb·

Ue. Infamatus de apoſtaſia
cõpellit᷑ ſe pur gare· Primo po

nitur deciſa conſultatio · Sedo reſpõſio
ibi · ſuper ſcdᷣo · ¶ Nota pꝛimo ꝙ mfaĩa

de apoſtaſia inducit purgationeʒ ſicutin
ſfanna natalium de pur · can· accedens

ſic mfamia aliorum crimĩnuʒ. ij. q· v. pꝛe

ſbyter. et . c.· de hoc . et. c mſinuatũ.S · de. ſi

monia · ¶ Nota ſcdo modum ꝓcedendi
ↄtra mfamatos de apoſtaſia · nã debẽt oo

herceri donec ſe purgauerintet licet dnai
dam intelligant ꝙ debent coherceri · vt
aſſumant habitum donec ſe purgauerit

tamen iſte intellectus imbi non placet
nam ſapit abſurditateʒ· nã notarenturꝗᷣ
dam mfa mia ex reaſſumptiõe et poſtea

ex deſertione ſecuta purgatione. Sed in

tellige ꝙ debent compelli ad reaſſumen
dum habitum . vel ad ſe purgandu et pꝛa⸗

ctica erit ꝙ deficiente purgatione ſtatia
tur eis terminus ad ſe purgandumet ſi

illam pꝛeſtiterint bene quið alias habe⸗
tur pro ouictis et opelletur reaſſumere
habitum · ¶ In glo · fin. no · bene glo · et
duo tanguntur mea. Primo ꝙ clericus

in mioꝛibus oꝛdmibo oſtitutꝰ nõ poteſt
compelli ad reaſſumendum habitum et
tonſuram · Secũdo ꝙ talis põt renũciaẽ
m totum oꝛdmi clericali· ſed compꝛehen

dendo omma que hic ſeribuntur dic tria

hic exammanda. pꝛimo an clericus dica

tur apoſtatare relmquẽdo habitum. Se

cundo nunquid poteſt compelliad reatu⸗
ſũptionẽ habitus: Tercio nunqd poteſt

renunciare oꝛdmi clerical· ad pꝛmnum
dic ꝙ ſi eſt religioſus profeſſus · vel oon

ſtitutus in ſacris dicitur apoſtatare vt
hic et · ᷓ · eo . c.. et · xx · q· iij c.j. ij. et. in · et
c.eos. quod:cſic mtelligitur per Imoẽ·

et Hoſt.S. c j. Nam loquitur ibi de cleri⸗
cis aſtrictis. Item ibi equiparat clerieos

et religioſos quo ad reaſſumptionem ha

bitus · et ula equiparatio procedit mcie

rio conſt ituto m ſacris · ar.c .de voto ·

li · vj · aut clericus eſt in mmnoꝛibus et ſi
tenz bene ficum eccleſiaſticum dicit apo
ſtatare dimiſſis habitu et tonſura quia
ratione beneficij tenetur habitum et ton

ſuram poꝛtare.l.di.im· c. fi.et q ibino.

Kut nõ poſſidet beneficiũ et tunc liœet di
mit tat habitum non diatur apoſtatare ·
Ita tenet Imocentius hic quod placet li
t quidam contra· pro hoc facit cle·qm
de vi et ho · cle · vbi clerici mmmoꝛibo non

pumiuntur ex deſertione habitus ſeu po.:

tando veſtes inhoneſtas miſi etiam di⸗

mittant tonſuram nã ſi deferunt tonſurä
no perdũt licet deferant reſtes ſeculares
ſecus ſi per ommia mœdũt vt laici. Oed
puto valde cautum et eſt optima cautela

[d(ad

ſco.
hon
unce
er m
ies
ſam!
velm
ſimad
ſeal⸗
tone
areln
ali
ͤpeli
lude
ſ
ſcoe
nmm
ncee
cfild
pkaſe
ferüte
mone⸗
tonſun
pruil
nung
ncali
eſt
wwr
ebbor⸗

peta
numc
tercon
hrier

ſC.

zatia
com
nl
udet
hapti
diciu
mang
qua⸗
det
Ne
noſe
tpr
ſa.
we
Geri
diſt⸗
Pemn
ſ
Ni

ndücpu
loneſtnn

nchumaſ

liagbaii

aſſunen

ne gloe

Pclern.
no pott

abitun
6twian
winpt

bur ditta

enausden

bibumn d

lade

ſcdot

dpin

ſtatunn
dtin
VINNA

bdeloece
tcleina

tonentt

editndt

dictn

ſuna gtau
um tt

bin⸗
NeliatN

Ntnut.

dgint
tcl⸗N

ſu
gan N

vt epiſcoꝰ admoneat omnes tales · pmo
ſcdo.et tercio.vt aſſumant habitum et ſi

non aſſumpſerint perdũt omne pꝛiuilegi

um clericale.vt m. · m audientia.de ſen ·
ex:nam alias ſequuntur multe abſurdita
tes · quia multi recipiunt primam tonſu⸗
ram ſeu alios oꝛdmes mmo:es· non vt
relint viuere clericaliter. ſed vt depꝛehen
ſi merimimibus poſſmt effugere penam
ſecularem · et ideo bonum eſt illam moni
tionempꝛemittere nel vt mœdant vt cleri
ci rel vt nullo gaudeant priuilegio eleri
cali · Secundo membro nunquid poſſit
cõpelli ad reaſſumpꝑptionem habitus con
clude ꝙ religioſi profeſſi et ſeculares m
ſacris poſſunt compellivt hic et m.cpen·
· eo · et · c eos pꝛealle · Idem de conſtitut
m mmoꝛibus qui hñt beneficium.pt no.
m. c· Joammes de cle · coniuga. et in pꝛeall.
c.·fi· di·ſi ᷣo non poſſideant beneficia tũe
pꝛeaſe non compelluntur · ſed dico ꝙ po
terũt compelli cauſatiue modo pᷣdicto vt
moneantur ad reaſſumptionẽ habitu et
tonſure et non reaſſumentes careãt omĩ
pꝛuiilegio clericali· Tercio caſu pꝛmcipali
nunquid poſſit renunciare pꝛiuilegio cle
ricali et ſi eſt religioſus rel m ſacris claꝝ
eſt ꝙ non poteſt vt m.c.ſi diligenti · de fo
ro compꝑe · Si rero eſt in minoꝛibus.tunc

rerbo renunciare non ꝑotelſt · vt in pꝛeal

Kc·ſi diligenti · Sed facto renunciare põt
vtputa exercendo actum ommino contra⸗
rium clericatui vt dixi in·cj · S. eo.rel qñ
tercio monitus non vult reſipiſcere pt.S
dixi et idem m alijs caſibus iure expꝛeſ⸗
ſis · ¶ Abbas ·

