poſſet contingere ꝙ ponẽs opam ſentiret
damnũ mopis amiſſis etim capitali pe⸗
cunie qð eſt otra naturã ſocietatis cũ ſoci
etas ſit q̃dã frat ermitas vera ff. ꝓſoc !.
dec autẽ ſocietas eẽt potiꝰ leonina l· ſi nõ
fuerit pall: E ꝙ h allego bonã glo · ĩ · ple
riq; xaij·q· in · qᷓ dicit ad hvt ſocietas ſit
honeſta a licita ĩter ponentẽ pecuaʒ E po
nentẽ opaz oportet ꝙ ponẽs pecumã ſen
tiat de lucro et ðR damno hanc etiam ſente⸗
tiam videt iudicio meoſt entire cal. in repe

ticõe c. nauigãtis ꝗj· ð vſur · et ad Gde illa

qui multũ obſtat vbi videtur valere pac⸗
tum vt alter nõ lentiat de damno tz de lu⸗
cro Rñdet Cal ꝙ debʒz intelligi non de ca⸗
icali ð damms et lucris contingentbo
faluo capitali· Ego vero do aliã ſolutõnẽ
clariorẽ dico enĩ ꝓille tex · ꝓcedit quo ad
ponentem operam eſt enim licttum et ho⸗
neſtũ pactum ex periona ipſius vt ipᷣe nõ
ſentiat damaũ ĩ operis· ſ. admiſiſm capi
tali · rõ q; ipſe ſentit damnũ in operis nã
tantũ affert opera uliꝰ qu antũ pecuĩa al⸗
teriꝰ quinĩmo vt ibi tex · dicit opera et m⸗
duſtria poteſt eſſe tanta vt valeat pac⸗
tum vt ipſe lucret᷑ duas partes et terciam
hẽat ponens pecumã· In dubio autem cũ
duo ↄtrahãt ſocietateʒ et vnus ponit pe⸗
cumiã et alter operã videt᷑ actũ vt luen eq⸗
liter dundat ĩter eos ð hot eſt gl · nõbilis
quam omnes tenent in Li. C. pro ſoc. nec
uta lutera cõtradicit pᷣdictis cũ nihil di⸗
cat vt capitale debeat eſſe ſaluuʒ nec eſpe

ciale ĩ pecuĩa dotali vt quedã ſõmauerũt

quia etiã ꝓ redimedis captius nõ lioet fe⸗

nerari vtĩ cſuꝑ eo ꝗj.ð vſur · quinimo tex-
iſte aꝑte dicit vt capiot pars de honeſtolu
cro nec etiã credas ꝙ ſit licitum a princi⸗
pio paciſei vt habeat deponẽs · x · ꝓcente
nario vel aliam quãtitatẽ ſicut facũt que
dam vidue credetes hoc eis licere et ſolet
aliqui ad eaꝝ defenſionẽ al are iſtum tex
cũ illa opi:· Jo/an. Certe hoc non eſt lici⸗
tum quia nõ licet ex pacto aliqd qntum⸗
cunq; mimum cape ex pecuia ſi non ſubij

cit ſe pꝛiculo · riiij.q· uij per totũ ⁊ hoc nota
bis · ¶ In · gl · ij. ibi audiri non debuit ſed
hoc videt ↄtra ter · ubi fuit audit⸗ reſtitu
tione pꝰ? nõ facta hoſti. dicit et bñ ꝙ ille
qui dotem ꝙ miſerat cum oueniret᷑ ex ꝓ
miſſione ſua nõ poterat obijcere ð ſi polis

tione mulieris maxime cũ ipſe dediſſzcaun⸗;

ſam huc ſpoliationi dotem nõ prndo nee
obſtat ſi dicatur ꝙ exquo nõ ſuſtinebat
onera mrĩ monij non debeat audiri petẽs
dotem q hm eü iſte ꝑatꝰ erat vxorem re
aſſum ere ſoluta dote et hoc mihi placet licʒ
Inn · dicat ꝙ ula exceptio vxoꝛẽ abiece⸗
rat nõ erat ha in fcõ nã dico ꝙp̃ſt uppoſito
ꝙ eẽt vera nõ tenebat᷑ ſubire honera ma
trimonij exquo dos ſibi nõ ſoluebatur mſi
velis dicere ꝙ exquo recepit ꝓmiſlionez
ab extraneo dẽbat agere ↄtra extraneum
et non repellere mulierẽ ar i c ſi extraneꝰ
ff de iur · doti et ſatis hoc poſ admitti
ĩ marito diuite ſed iſte erat pauper vt di
cit mlrã. ¶ In glo · v. tacita veritate nõ
glo · ꝙllrẽ ĩpetrate ad delegatum ſunt ſur
reptice ſi in eis non fiat mentio de ꝓceſſu
negocij coram ordmario et idem ſontit gl
in. vt debitus de appel. Ded tunc obſtat
iſte text. vbi hec exœptio nõ fuit admiſſa
hoc cõt rarinm multipliciter ſoluit᷑· primo
ꝙ ob hoe fuit apellatum et papa pronidit
vt ſequit᷑ ĩ littera vel ꝙ iſti mdices nihil
noui fecerunt ſed adheſerunt ſnie iĩlorum
oſulũ vy p relatõz retuler̃t negociũ ad pꝑa
pam · vel m Hol · ſnĩa ↄſulũ eàt nulla tãq́ʒ
obligans iſtũ pauperẽ ad ĩpoſſi ibile . · fiff ·
q̃ſen. ſñ ap· et ſic nõ fuit opus de taliſmĩia
mentiõz facẽ ĩ lris. ¶ No · bene h dictũ ꝙ
de ꝓceſſu mullo ſeu ſetẽtia nulla coꝛaz oꝛdi
nario nõ ẽ opꝰ? facere metiõeʒ in ĩpetratiõe
lrãn ſuꝑ eadẽ cã quẽadmodũ nec de poꝛi
bus lris nullis de qᷓ vide · glo · ĩ c. ex tenore
de reſcrip· etĩ . cſuggeſtũ de iuꝛe patro· ⸗
in. c cũ nrĩs de oceſ pꝛeb · ¶ In glo. in vyᷣbo
ad mopiam no. ſolu · glo. ꝙ lz aliqui hanc
linitationem teneant ad iura ciuilia alle/
gata ĩ principio· gl· Tamẽ cõmuniteꝛ non
tenetur maxime per jegiſtas mil vbi ·C ð̊
iuñ doti · et ibi per Cy. et pem ſune. Bar
m repetitõe ·lſi conſtante ff ſoluto ma

trimomio. Et concluſio cõmums legiſta

rum ꝙ qualitereunq; maritus veꝛgat ad i
opiam etiam ſi ſine culpa ſua poteſt vxor
agere ad doen pro hoc iſte tex. vbi non
ponderatu: culpa iſtius mariti ſe ed ſolum
quia videbatur veꝛgere ad inopiam ſci
as varia iura emanauerunt in hauc mate
ria.primum fuit ius ffoꝝ vt m dicta ·l· ſi
coni tante vbi dicitur ꝙ ſiſt ubſtanci a ma⸗
riti nõ ſufficiat ad ſatiſ fackionem dotis et
alioꝝ cꝛeditorũ põt vxor repe ere dotẽ p⸗
tea emanauit ius . Codic vt habetur · d ·
lvbret ibi diſponitur ꝙ ſi maritus itaſe
gerit ꝙ vergit ad mopiam põt vxor repe
teꝛe dotẽ et ſic prouidit latius qᷓ; ius ffoꝝ

quia non requirituꝛ ut ſubſtãcia mariti no

ſe
vbrndoner
fſiniki
tyrorenn
diblaſ
R
Ppupoſt
otenn
Uebaturri
Pmiſione
Rextraneum
Lſiernang
oſß adnin
pauperyeh
Apenitaen
tumfunt ſun
io de poſi
den ſontitgl
tunc obſtat
uit admſſ
luut,prino
apwudit
dies mhi
ſie Morun
gocid ad p
eat nulatii
voſſiblelſif
us detalſni⸗
enehackig

la rgede

z miſonti
Gü neede jot
icerthor
riuepand⸗
pgonin
,Aihubun
auin ie/
munternon
cnſnedd
ſd N
nunskſ
as hegirndi
i wveſtyn
eer. pbinon
naſehſolun
mwpamii
einpaut nur
iotwainni
„vewtep“⸗
enn

„

m d·łſi cuz dotẽ et

ſufficiat ſed ſatis eſt ꝙ pᷣgat ad inopiam
vtputa q; ẽ nobilis et vult facere ſũptus

pltra q́ᷓ; patiant᷑ facultate? ſue. Terciuʒ

fuit ius autẽticoꝝ vt habet᷑ ĩ auẽ · de eq̃

litate dotij vbi dicit ꝙ ſi maritꝰ male in⸗
cpit vti ſubſtancia ſua põt vxor repetẽ

dotẽ ⁊ ꝓuidit adhuc latiꝰ qᷓ; ius · Codic.

q; preſuppoſito ꝙ non pᷣgat ad ino piaʒ

vtputa quia ditiſſimus eſt exquo tamẽ
male vtit᷑ ſubſtancia ſua põt vxor ſibi re
petere dotez vnde m quolibs iſtoꝝ caſuũ
poteſt vxoꝛ ad dotẽ agere et foꝛtius ex⸗

eipere ooñ maritũ petentẽ dotẽ vt hic ita

notãter poluit Bar · i · d.l.ſi conſtãte et
ſic non debemus habere reſpectũ vtrum
ſit ſuſpectꝰ ð dilapidatiõe an ne ſ ſatis
eſt ꝙ ſumꝰ min aliquo dictoꝝ caſuũ. Ju
enĩ timet in iſtis caſibo ↄſũptionẽ dotis
et ſcias ꝙ pxoꝛ põt in his caſibo nedum
agere ad dotẽ ſed etiã ad donationema
marito ſibi factam ꝓpter nuptias pt eſt
tex. nõbilis in · d.l. vbi.nã dos et donatõ
ꝓpter nuptias ſubijciũt᷑ hodie onerib⸗
mr̃imonn vt ibi · Ex his habes vnũ no⸗

tabilem effectũ iſtius donationis ꝓpt

nuptias vide alios in. . ꝓx. Sed nũc op
ponit᷑ atra iſtũ tex · de iuribus ciuiliby
ſuperiꝰ allegatis· nã in eis dicitur ꝙ m
dickis caſibus põt vxoꝛ repetere dotẽ vt
aſſignet hic aũt nõ aſſignat᷑ vxori t ip̃t
marito cum cautione rel deponmi᷑ apud

mercatorẽ et cũ iſto tex.vr̃ aliquatenꝰ

dordare tex. m.l.ſi cim dotẽ. ff ſo. ma.
vbi dos ſequeſtrat᷑ propter ſuſpitiones
mariti · So. do. Anto · Pmo diẽ ꝙ iſtud

cc.limitat illa iura ſuperius allegata vł

loquit᷑ iſte tex.qũ vxoꝛ a principio con⸗

traxit cuz paupere et ideo ẽ quid ſibi im
putet᷑ vñ ꝓcedet᷑ vt hice dicit. ßo hic diẽ

vtrũq; remediũ põt obſeruari plus tñ
ſibi placʒ pᷣeedẽs ſo · Sʒz Inno. quẽ nõ al
legat do · Anto. dicit ꝙ vxoꝛ erat ſi uſpe
cta ſeu nõ erat idonea ad dotẽ recipiẽdã
ide o fit depoſitio apud mercatorẽ et hãc
ſo. ſentit Bar· in· dil.ſi ↄſtãte dicẽs ꝙ ſi
mulier eſt idonea et mduſtrioſa dos ſibi
reſtituet᷑ vt alat ſe et marituʒ et liberos
d.l.vbi alias fiet ſeque lari ꝓut dicit
ic etiã põt rñderi ad
iſtũ tex.Itẽ vrt diẽ Inno·ſatis habʒ vxor
ſi depomt᷑ apud mercatorẽ loc proris
et h ſo/ẽ bona. Iſte tñ tex ꝓuidet ð vno
qð nõ repit᷑ in iure ciuili q; reuertit᷑ doſ
penes maritum pᷣgentem ad mopiam ſi
pſtat cautionẽ et ex ̊ ſumit᷑ vna ſingu⸗
laris limitatio ad totum titilum. C. ne
foeiuſ · do · den. vbi dici ꝙ fideiuſſore⸗
nõ pnt mteruenire ꝙ dote reſtituenda

a marito ne oriat᷑ ꝑfidia int᷑ vi.et vx.na
ꝓcedit illud miſi maritꝰ vᷣgat ad ĩopiã tẽ
licite pñt ĩteruemire fideiuſſores ꝓ dote
ſoluenda et reſtituẽda yvt hic ẽ tex · valde
ſingularis et ad h̊ allegat eũ Gar.ĩ.d·ſi
oſtãte et hͥ teneas łlʒ Jo. an · timore illiꝰ
tituli dixerit ꝙ h debʒ ĩtelligi ð cautione
iuratoria qð certe nõ ꝓcedit q; papa di
ct vt pᷣſtet quã põt nã iuratoriã qlibi pᷣ
ſtare põt q̃ntũcũq; ſit pauꝑ gꝰ nõ ĩtelli
gitur ſimplicit ð iuratoria ſi g potuiſſet
maritꝰ prare fideiuſſoriã vel pignorati
ciã fuiſſet obligatꝰ ad illã pr̃andã et ſie
potuiſſet ĩteruenire fideiuſſor ꝓ dote re
ſtituẽda Tanc . diẽ ꝙ foꝛte iſte tex · ꝓce
dit ex ↄſuetudĩe loci et nõ hãc ſolutõeʒ
in ſe vt paleat ↄſuetudo vt maritꝰ pᷣſtet
fideiuſſorẽ ꝓ dote reſtituẽda qð nõ pu
to ꝓcedere eeſſãte cã q nõ pr rõnabilis
ar · m d.l.j.C. ne fideiuſ.do. den · Et ad
pᷣdicta vide Inno · hic qᷣ diẽ ꝙ iſta cautõ
pſtat᷑ ꝑ maritũ vt euitet reſtitutõz dot
dic etiã clarius ꝙ iſta ſatiſdatio exigit᷑a
marito ĩ fauorẽ ſuũ pt releuet ſe ab onẽ
dotis rſtituẽde.nã maio: pfidia ⁊ maiꝰ
ſcàdalũ orit᷑ cũ dos ex toto eripit᷑ a ma
nibo piri q3 qñ admĩſtratõe ſibi relicta
pᷣſtatab eo cautio et ſic ſſat prohibitõ
llitmus tituli re fideiuſ · do . den · cũ hoc fiat
in fauorẽ ipſius mariti. Sʒ quero quia
tex · hic loquitur alternatiue vt dos hic
ſoluat᷑ marito ſub cautione quã pᷣſtare
põt nel vt mercatori cõmittat ꝛc· au da⸗
bit᷑ optio ulius alternatiue. O uidã dix
erunt ꝙ vbi ꝑ ſatiſdationẽ nõ eſſet ſuf⸗

ficiẽter prouiſũ periculo dotis põt vxor

petere vt fiat depoſitio apud mercatorẽ
Ego credo totum hoc relmquendũ ar⸗
bitrio udicantis vt ſi videat cautionem
ſufficere ſit votentꝰ prima pꝑte alternatĩe
ſi videat non ſatis cautum faciat fieri de
poſitionez ſeu tradat vxori ſedᷣm diſtin
ctionem pᷣdictam.nã ĩ alternatiuis iur̃.
optio datur iudici niſi ᷣba dirigant᷑ ad
ptem vt dixi m.·c a crapula ð vi.a hone.
cle. et ibi glo · vbi vide · ¶ Vlterius q̃rit
quid ſi vxor a pn.õrit oizʒz paupere veil cũ
rergente ad mopiam pel cum male vtẽte
ſubſtancia ſua nunquid poſſit agere ad
repetitionem dotis vt · S. dictum eſt et
videt ꝙ nõ q; ſemel approbauit mores
illius vt · xxxij.q.v. horrendus et ĩ.l fi.
C.·de ſpon· Contrarium tenet Sar. jin ·
Lſi conſtante q; non potuit vxo: Ptaiti
pactũ ſibi pᷣiudicare ⁊ ꝓ Gar · vr hic tex.
nã publc vtilitatis ẽ pt dos remaneat
mteg mulieribo-łfiff ſo. ma. ¶ In gl.
pe· in fi ·n õ ꝓcedit ð iure cano nieo qe

. .

non tenet curator aĩaz ſuã ĩpẽdẽ ↄmodis
2 Onatio. ꝑrima pars demõ

illi.xlvj · diĩ · cſiẽ nec ſuo et qdᷣ ibi no ·
ſtrat qñ et qtiter donatõ facta
iter oiuge valeat vel reuocata
ĩtelligat᷑. ĩ ſedᷣa docet an rddenda ſit dos ⁊
donatio propter nupcias ſoluto mrimo⸗
mo ſcðda ibi ſane. Et hec diuiſio ſuff icit
ſumario quia decre. ſatis ſe eipᷣaz ſũmat

¶ Luoõ primo regulã ꝙ neduʒ ð iur ciuili
etiã canonico non valz donatio facta mte:

oiuges oↄſtãte mrimonio dumõ ex ulla do
nator efficiatur paupior et recipiens locu
pletior a õrio ergo vbi donator nõ eff ice
retur paupior vel recipiẽs locupletior va⸗
leret donatõ qð quãdo ↄtingere po ſſit dic
vt m glo · ii · Et que fuit cauſa hꝗ prohibi

tioms dit ut m glo ·). ¶ Oedo nota ꝙ do

natio facta conſtante matrimonio nõ eſt
oĩno nulla nã pt uides cõfiumat᷑ obitu do⸗
natoris eo exñte in eadẽ voluntate ¶ Ter
cio nota tres caſus m quibꝰ ꝓrſus reuo⸗
cat donatio facta conſtãte mrĩim onio ita

vec non ofimet᷑ obitu donatoris · Primus

ſi donatio fuit tacite reuocata ꝑ donatoreʒ

Lecund ſi expreſſe et pone exem pluz vt
m glo · üj . Tercius caſus ſi prius morit do⸗

notariꝰ. ¶ Nõ in Gſane ꝙ de iure cõi ſo⸗
luto mrimomo nibil lucratur maritus de
dote vxoris nec vxor ð donatione ſibi fcã
a marito propter nuptias ſed dos integra
redit ad mulierem ſiue ad eius heredeʒ et
donatio propter nuptias ad virum ſeu ad
eiꝰ heredẽ. Itez nota ꝙ valet oſuetudo de
lucr anda dote vel donatloue propter nup
tias ſoluto mrimonio ? fortiꝰ? val ebit ſta
tutũ cũ ſt atutũ hẽatoſenſum expᷣſſum cõ
ſuetudo ſolũ tacitum · de quibꝰ ff de legi
¶ Circa intellectum deeret. primo quero
nuquid donatio inteꝛ ↄruges induticke
ãanullet᷑ dic ꝙ regulariter prohibet dona⸗
tio oĩno pura a illa dicit᷑ pura donatio que
nulla rõe cogete fit ſed ſola liberalitas eſt
cauſa donatio nis l i ff de dõtio · et mn. l. do
nari ff. de · re · iur · iõ donatio remuneratĩa
nõ prohibet᷑ inter virum et vxore vt ĩ · ꝙ
aut · Cſi vir ff. ð dona inter vi · et vx· vbi pz
ꝙ ſi maritus donalut vnã rem vxoriz vx
or aliam marito fit hĩicmde cõpenſatio Et
per hoc nõnter dixit Bar.in.l· ſi voluntate
C. 8 dotis promiſ/ ꝙ ſi nobilis nubit ple⸗
beio poteſt ſibi oonſtituere dotem animo
dona di licet conferatur mtempus matri⸗
monij quia iſta non eſt ſimplex donatio
que prohibet iter ↄiuges eſt remuneratĩa
quia nobilis nubẽdo plebeio videt ſibi qð
dã mun) oferꝛe et ſic marit?ꝰ donãdo videt
remunerare et nõ ſimpliciteꝛ donare ad H

l acquiliꝰ·ff· de dona · et vide qð nõ · gl in
d ·l donari et Bar. ĩ prohemio ffon et ſic li
mita iſtũ tex · et multa alia iura anullãtia
hanc donationẽ et hoc nõbis quia nõ ſolet

tãgi hic · Secũdo q̃rit᷑ qñ alter dicit fieri

locuple tioꝛ et alter paupior. So · paupe⸗
rioꝛ fit dõtoꝛ qn tradit de ſubſtancia ſua
ita ꝙ diminut primomum ſuum vti l ſi

ſpoſus m. marit? ff eo / ti · Secus er go

ſi repudiat hereditatẽ vt vemat ad vxo⸗

rem ſibi ſubſtitutam nã tunc non acqꝛẽdo
non dicit᷑ fieri paupior et idẽ m ſimili caſu
locupletior fit reapiens quando ↄzuat ſibi
rẽ donatã vel eam expẽdit in vtilem cauſã
Decus autẽ ſi iutiliteꝛ expendit puta vxor
emit ſibi vnguenta vel cõſumpſit ĩ ↄunuio
fiendo vel aliter mutiliter tunc eniĩ illa ta⸗
lis donatio nõ reuocat᷑ quia vxor nõ eſt
effcẽa locupletior vt i·l. qd aũt ſi vir ff.

——

eo. ſecus eẽt ſi heres maritii vtiliter expẽ

diſſet quia tunc ten et reficere pt in . ꝙ de
bomiſ ffad·lfal· quia ſatis eſt ꝙ donata
rius fuerit effẽus locupletior· ¶ Tercio
qᷓrit nũꝗqð hec donatio fiumet iuramẽto
vel ſaltẽ valeat vigore iuramenti. Qluidã
voluerunt ꝙ nõ quia fuit ꝓhibita prop
ter bonos moꝛes ne maritus et vxor ex i
mio amore ſe ſpoliarent admuicẽ · i · et · ij
ff. eo.ſ iuramẽtum contra bonos mores
nõ valet vt m regula non eſt obligatoriũ

ð re iu. li vi · et hec eſt pars multũ pꝛoba

bilis . Dz opi· oria cõmumiter tenet p doe
pt no· Bar. i·lſi s pꝛo eo ff ð fideiu · Jo ð
lig · in cle · nẽ romani de iure iur. við ꝑ do
an· m · cccum contingat eo · ti · de iure iu op
time facit ille tex · pꝛo ula ſecunda pꝑte nec
obſtat quod dixi de bonis morib qe debʒ
ĩtelligi qñũ miramentũ eſt ↄtra bonos mo
res naturales non aute de bonis moribꝰ ci
uilibo nam omne iuramentũ otra legẽ po
teſt dici cõtra bonos mores ciuiles ꝙ que
libʒ lex eſt fund ata ſi uꝑ bonis moribꝰ? ci⸗
uilibo. iuj. di⸗/ erit aute lex videm? ꝙ in

.

multis caſibo tenet iuramẽtũ õ legem vt

d. c. cum otingat et m.c debitores eo · tit ·
¶ Ouaꝛto q̃rit᷑ mſane vty dos redeat ĩ
diſtincke ad mulierez ſoluto matrimonio
dic ꝙ non ſed tex · verificatu⸗ quando ipſa
mulier donauit dot em de propria ſubſtan
tia vñ debes ſcire ꝙ aut extraneus conſti⸗
tuit dotẽ mulieri aut mulier ſibi ipſi · Aut
pr ꝓ filia a extneũ appello quẽlibʒ ꝗ non
hʒ pt atẽ vt diẽ tex. ĩ · vĩca Caccedit C
rei vx · acc.pmo cãu qñ extraneꝰ⸗ conſtitu
it dotem tunc aut ſtipulatus fuit dotem ſi
bireddi ſoluto matrimomo et reuertitur
dos non ad mulierem ſed ad illum extra⸗
neum Kut non fuit ſtipulatus vt ſib i

fop aſtl
ain ⸗
Auuznoſoe⸗
erdack fen
bſtamanſn
Uum pti k
Lealgeng
mat ad pro
non gecſid⸗
emſimi ain
ndoohueſt
lpülem aal
ditpatappe
ſpſit ioinne
uncenillate
1pror ſo
1tGſipir
ptilitererpi
eptin. gd
ſtdonan
. (Kera
et wramen
mend.Odi
Phibitpip
ger wrern
mucelick ,
lborosnon
Tobligei
zmultupien
er tenety
öfidei )
eiur pdp

duneic

reundeper n
nonber
Mntinpin
nnnhf
ottalege o
aalese e
wömondſaß
tiölgenpt
ionsed⸗
2 dos dett
mammnonn
4 guardo .

redderet et vñ tũc donare ipſi mulieri et
ſic redit ad ipſam mulierem vt ẽ tex. nõ

bilis jn. d Qaccedit .· ¶ Becudo caſu qñ
iᷣa met mulier oſtituit ſibi dotez tũc dos

ad eam reuertitur et fingitur ſtipulata
dotez ſibi reddi vt · ·l. vmca · ¶ Tercio
caſu qñ pater oſtituit ꝙ filia aut fuit ſti
pulatus dotẽ ſibi reddi et redit ad pa⸗
trẽ aut ſimplicit᷑ et tũc ſi pater emacipat
filiã efficit filie ſi autẽ prius morit᷑ mu
lier actio ↄpetit pr̃i·lij ff. ſo. ma. et m. d
vnica et dicit hic Vinc . ꝙ dos hoc cãu
redit ad patreʒ qñ filia pᷣdeceſſit etiam ſi
extent liberi ex ipſa filia ꝑ·l dos a patre ·
C.ſo.ma · Et notabis ſingularit᷑ hoc di⸗
ctum vltimũ · nã canoniſte cõiter tran
ſeut cũ h dicto et idẽ vñ tenere glo · m. d
l.dos a patre.plemiſſime diſputat Bar ·
m.l.pꝰ dotẽ · ff. ſo · ma. Et tã dẽ ſequitur
iſta ꝑtẽ ſʒ multi tenuerũt priũ vt pſe re⸗
fert. Et ex hoc habes caſũ in qᷓ dos mr̃is

nõ renit ad filios qñ.ſ· dos fuit ꝓfecta

a pr̃e et filia morit᷑ nõ emãcipata viuẽte

patre et ceſſat hoc cãu regula illiꝰ auẽ.

ĩ ſucceſſiõe prĩa cã ẽ filioꝝ de qͥ ĩ auẽ ·

m ſucceſſiõe. C. de ſuis et legi. ¶ Vltĩo
querit᷑ qͥd mtẽdat iſta lr̃a m fi · duz dicit

ꝙ valet pactum de lucrãda dote et dona⸗
tiõe ꝓpt nuptias ſoluto matrimonio dũ
tñ ſit ẽle hĩcinde. So · diẽ Inno. ꝙ pꝰ
nuptias pctas debʒ eſſe eq̃litas dotis et
donatiõis ꝓpter nuptias et etiã lucri que
rendi nõ enĩ põt augmẽtari dos qͥn aug
mẽtet᷑ donatio ꝓpter nuptias ar · m·l fi ·
cũ auẽ. ſua · C. de donatſ· añ nup.Itẽ ſi
fit pactum de lucrãda dote debʒ fieri pa⸗
ctum ð lucrãda donatõe ꝓpt᷑ nuptias ꝑ

ipaʒz mulierẽ · vñ ſi fit pactum ſolũ de lu

crãda dote extẽdit᷑ ad donatiõez ꝓpter
nuptia vt mulier lucret᷑ donatiõz ꝓpter
nuptias viro pᷣmoriẽte ſi aut pactuʒ fuit

Slucr ãda maiori ꝑte dotis qʒ donatõis
ꝓpt᷑ nuptias tũc pactuʒ ðᷣ maiori redu
cit᷑ ad miorẽ qntitatẽ · · fi · C. ð pac con⸗

uen. tã do⸗ ꝓcedit hoc vt dixi pꝰ
nuptias õctas ⁊ ͥ pactuʒ extitit ne frau
dibo excogitatis vemãt ↄiuges ↄtra ꝙ⸗
hibitionẽ factã ne fiat donatio conſtãte
mrmonio· i añ nuptias diẽ Inno · ꝙ poõt
eſſe diſpitas in dote et donatiõe ꝓpter
nuptias et ĩ qᷓntitate lucri alle.l.ex moꝛte
C.de pac.ↄuẽ · tã ſuꝑ dote · Et nõ · Hh dem̃
tz iudicio meo tex. vr hodie de iure autẽ
tiooꝝ mauc · eq̃titas eo · ti · de pac · ouen ·
dos et donatio debẽt eẽ eq̃les a pacta
ð lucro dotis vel donatiõis dñt eẽ eq̃lia

ett ita fuat᷑ in hac ciuitate vbi cõiter do⸗
mnatio ꝓpter nuptias ẽ eiuſdẽ qntitatis

eũ dote ſ ĩ multis locis nõ ſᷣuat᷑ vñ vt ibi

diẽ gl. illa auẽ · ẽ ſublata hodie ꝑ ↄſuetu

dinẽ qꝛ oſtituit᷑ dos et ſepe nulla donatõ

fit a viro ſj tu dic ↄſuetudinẽ puãdã pbi
viget al ſerua diſpoſitionezʒ illiꝰ auẽ. et
tene eã mẽti · Sʒ tu diceres qͥd opat᷑ iſta

donatio ꝓpter nuptias q̃ fit a manito cũ

maritꝰ etiã teneat bona donata oſtante
mrimomo et facit fructꝰ ſuos ſoluto vᷣo
mr̃imonio redit ad eũ · pᷣmũ ꝓbat in.l.
vbi. C. ðiur · do. ſecũdu ꝓbat᷑ hie So·

dicit · Jo. an.pꝰ ꝑe· et abb· ꝙ opat᷑ mul⸗
tos effectꝰ pᷣmũ ꝓpter pactũ qð fit de

lucrãda dote nã extẽdit᷑ ĩ fauorẽ mulie⸗
ris ad donationẽ ꝓpt᷑ nuptias vt ſicẽ ma
ritus ex pacto lucratur dotem pᷣmoꝛtua
vxore ita vxor lucrat᷑ illã donatõzʒ pᷣmor
tuo viro vt hic · Scdo foꝛtiuſ ius hʒ mu
lier ĩ rebo ſibi donatis ꝓpter nuptias ĩ
dote recupanda q́ʒ in alijs bonis mariti
nã ĩ alijs bonis põt vxoꝛ renunciare iuri
hypothecaꝝ ſʒ ĩ iſtis rebo donatis nõ vt
ſic ſit · vñ poſſit ↄoſuli mulieri ĩ dote recu⸗
panda de qͥ in auẽ· ſiue auie-C. ad velt.
dixi plene ĩ. puẽit ð emp · a ren. vbi vide
¶ Tercio opat᷑ qꝛ marito vᷣgente ad in
opiã vxoꝛ põt etiã a creditoribus mariti
vendicare tã dotẽ q̊ donationẽ propter
nuptias.nã debẽt deſeruire oneribo mr̃i
monij vt. d. vbi · ¶ Quarto ſi vir vmit
tit adulteriũ mulier põt agere vt lucret
illã donationẽ ꝓpter nuptias ſiẽ̃ agit vir
vt lucret᷑ dotẽ muleris qñ mulier adul
terat᷑ vt m.c.j.vt lite nõ ↄte.vbi ð hoc ⁊
in. cplerũq; · S· eo · et hoc nõbis · Ex qᷣbo

ſis cautus pt ſp fiat iſta donatio ꝓpt nu⸗

ptias ipſi mulieri et vide qð dixi in.dcꝑ

venit · ¶ In glo.j.ibi legitimũ modum

olĩ nõ libat donare ſine ĩſinuatõẽ vſq;
ad tricẽtos aureoꝰ cuicũq; hodie pᷣo va
let donatio vſq; ad quingentos ab inde
vltra nõ valet mſi ĩſinuet᷑ vt in·l ſãximꝰ
C. de dona · et ẽ inſinuatio deſcriptio ipiꝰ
donationis in actis publice coraz iudice
⁊a hoc fuit adinueutum ne ex clamdeſtma
donatione homines multum fraudentuꝛ

de hac inſinuatiõ e vide plene per Sar · m

l.modeitinꝰ.·ff. ð&̊ dona.et mn.l donatõe
C. eo· ¶ In ea.glo · ibi ſʒ fas nõ e doc ·
hic concludunt ꝙ aut donatio eſt facta
ↄcubine et valet exquo non tenebatur vt

vpnpor mtellige niſi donatoꝛ fuerit miles

vel cleric? vt ĩ. l. ij. et qd ibi nõ. C· ð dona
tiõe iter vi ·et vx. dixi plemꝰ ĩ. c · j · de cle ·

egr. §iſta gl · ꝓcedit ĩ mr̃imõio putatio
ita ꝙ donatoꝛ credebat mr̃imomiũ tenẽ

nã tuc ẽ eadẽ rõ qͥ ĩ ᷣo mr̃imonio ꝶ ſi do
nator ſciebat mrimomiũ ñtenẽ vel vtq;

—— –

ſciebat dõta applicãt᷑ fiſco· cũ hic ſtatus
in fi ff. eo · qd no · ¶ In glo · ij ibi rem alie
nam itellige qñ ipſã vſucapit . Itẽ ibi · ff
eo ꝙ ſi v vbi dicit ꝙ ſi maritus dedit vx⸗
oripecuĩaʒ ꝓ refectone edium dotaliũ va
let donatio q̃tenꝰ refectio poſtulat et ali
os cãꝰ ĩ quibus valʒ donacõ ĩteꝛ vi. et vx ·
vide peꝛ hoſ· in ſũma eo. ti. & q̃ro que do⸗
nationes verſi · porꝛo. ¶ In gloſa. iij · ibi
iteꝛ parẽtes et liberos et hᷣ ꝓbat in · ·. dona
tões · C· eo · ti · et hoc ꝓcedit qñ donatõ fit
filio exñte ĩ prĩs ptãte ⁊ nõ tãqᷓ; bñ meito
ſecò ſi fiẽt emãcipato vel filio ĩ pt ãte tãq̃ᷓʒ
bñ meito vł rõe caſtrẽſ peculii ð qͥ dicẽdũ

yt plene nõ · p Bar.ĩ·l· frater a fratre ff· ð

condi · inde · et jn · lprima . nec caſtrenſi
ff; de coll. bo · vb etiam nõ ꝙ ſi pater do
uit filio ſcholari libros vel pecunias pro⸗
ſũptibo nũqᷣd debeant ↄputari ĩ ltima ſua
vel nũquid filius moriẽs poſſit de llis teſ
tari et dic vt ibi aliquid de materia etiã nõ
.l. ex teſtõ · C. de colt · et vide · qð nõ hoſtiĩ
ſumma huius ti · G. q̃liter mtiles ad fi ·

De ſecundis nuptiis
¶¶ DBupra ĩ pcedẽtibo titulis dietum eit de
mrĩmonio m gnẽ nũc poſt:emo ſubicit de
ſecũdo mrĩmoio vel magis ad ꝓxima Cõ
tinua ſic quia diuortio fcõ ſolẽt homines
trãſire ad ſedas nuptias iõ viſo de diuor⸗
tiis ↄpetẽti ordine ſubicit de ſedis nuptũs
et ſeias ꝙ neduʒ ſcdᷣe nuptie approbãt᷑ ab
eccłia ſed etiã tercie et vlteriores vñ non
ſolũ bigãꝰ et trigamꝰ ſ etiã octagamus
qs effici põt vt dicit tex.ĩc apiãt xxxi · q · i ·

apellanum. Secũde nup⸗
tie nõ benedicũt et bñ dicẽs pu
niendꝰ eſt. Nõ prinio illud ve
rum capellanũ rector enim parochie ad
quẽ ſpectat bñdictio nuptiaꝝ põt dici ca⸗
llanus ĩq̃ntuʒ pᷣeſt illi capelle idẽ verbũ
ẽs in.c.capellanꝰ ſupꝛa de fer · ¶ Nõ ſcdᷣo
ꝙ ſcde nuptie nõ ſunt bñdicende rõez vide
bis cũ. glo · et nõ ·j.e· c. vir aũt ſed q̃ro pꝛo
ĩtellectu lr̃e nunquid iſta pena ſuſpẽſioĩs
ab officio et beneficio ſit ordinaria · Itez ꝙ
benedicẽs ſit ſemꝑp mittendus ad ſedem
apoſtolicam dic ꝙ nõ fuit enim iſta q̃dã
ꝓuiſio apoſtolica vñ pena hoc cãu eſt ar
bitraria · Et per hoc mfertur ꝙ iſta ſuſpen
ſio de qua in tex · nõ mfligit᷑ ipſo fcõ vt vo⸗
luit hoſti.et bñ licet qdam ↄtra quinĩmo
ex grauitate pene putat · Jo· an.iſtũ tex ·
ꝓꝙꝓ cedere cũ viuente prima ſacerdos bene⸗
dixit ſecũdas nuptias hoc tñ dicit ex anti⸗
qua nõ patere et ideo ſatis puto quo d pre

dixi hodie attẽtis circũſtantiis et loci con

ſuetudime ĩponatur pena arbitraria. ¶ In

glo.ibi quia ſacramentum non debet ite⸗

rari. Sentit pro hoc ꝗl · ꝙ benedictio que

ĩpenditur nuptiis ſit ſacramentum quod
nõ approbat Jo · an · et bñ nõ enim reperit᷑
iĩter · v. ſacramẽta eccleſie de quibus per
glo · J.c.· veniens de tranſac.et.gl.m.c.j.
ſupra de viu · huo . et per / Jo · an · Nica de
ſacra · nonite · ſed potiꝰ eſt qdᷣda m ſacra
mentale · i· ſacre rei ſignum ipᷣm tam̃ ma⸗
trimonium ſacrum eſt vt in · .· debitum de
biga · et videt ad hãc materiam quod nõ·
I.eo· vir autem. Abb ·

Ominus. dubitans de mor

cont rahere non debet et ſi otrax
erit reddat ſed nõ exigat debitum et ſipꝰ
modum ſciat primam viuere dimmttat ſe
cundam et tria ſunt dicta ſcᷣm ibi ſi vero
tercium ibi quod ſi · ¶ Nota primo iunc
ta ſupra ſcriptione quod propter captiui
tatem etiam infidelium non diſſoluit ma⸗
trimo mum de iure canomco licet ſecꝰ? eẽt
de ture ciuili vt ĩ · Lnõ ſic ff · de · cap. ſola enĩ
mors naturalis ſepat matrimonium vtin
cj·et ij · xxxij.q· vñj · et ĩ · c pe et vltimo jj.

eo · ¶ Becũdo nota ꝙ exñs ĩ captiuitate

poteſt contrahere matrimomum. Ex quo
mfertur ꝙ exñs i carcere poteſt matrimo

mum con trabhere et tenet matrimo mũ ex

quo ius non ifertuꝛ in matrimonio phen
do. SEt ex hoc ĩfero ꝙ ſi mrĩimomiũ tenz ꝗ;
reqrit libertatè maximã vt m.c.cũ locũ ſu

pra · de ſpõ · fortiꝰ? tñbũt alij õctꝰ ĩ careere

geſti de quo vĩde qðᷣ dixi ĩ·c cuũ locũ pᷣall·
et ðqᷓ nõ ĩ . . ĩ carcere f qð me · cã · Tercio

Enota ꝙ õhens cũ ſecunda nõ hita certitu⸗

die de morte prioris ↄiugis non dʒ ilico
dimittere ſecundã ſ debet debitũ reddere
nõ autẽ exigere quod mtellige vbi viſimi⸗

liter dubitat de moꝛte prioris · ¶ Oltimo

nota ꝙ ſi quis pendente contractu cum
ſecũda certificatur de vita prioris ſi nõ uli
dimittit ſecundam ↄmittit adulterium
licet a principio nõ fuerit in dolo · Et facit
iſte tex · m aꝛ. ꝙ licet a principio litigij qꝗs
fuerit in bona fide ſi tamẽ in ꝓceſſu cãe in
ſtruut᷑ de miuſticia ſua et cãz nõ deſerit ex
tũc venit ↄdẽnandꝰ in expẽſis pro h boꝰ
tex ĩ · l. ſi quis ĩficiatꝰ · ff depoſi ti et ibi per
Bar· ⁊ ad materiã hꝰ .c.við qð plene dixi
i . c. ĩ pᷣſencia · ſupra · de ſpon ·

rautem.reue eſt vel
ſic. Si vnus ex cõiugibꝰ fuit at
bñdickd ñ dñt viuges ð nouo bñ
dici · Nõ ꝙ nõ tm̃ vij zj etiã mir dẽ trãſire
ad bigamiaʒz cũ tꝛanſit ad ſecundas nup⸗
tias · ¶ Nota ſecundo · ar · optimũ ex tex ·

te ↄiugis niſi prius certificetur

debitnnden
mus ar tſien
betekſion
Nbianeſ
erdimttat
cöm ibiſipen
otaprino iun
opter capini
diſſoluitnn
ollot ſerd ei
e cab. ſola eni
momumprig
eetyltimo
8l captiliter
mum Ern
dteſt mamind
nutnmomer
nimomoöhen
nomüteng
nc cüloci
ichi aror
ciſorual⸗
ec⸗ Tera⸗
bitzamnu/
Nondr lw
ſincer
binidn/
(DlNno
cta dum
UisnN
aAltenun
do⸗ Etfnt
iolicgich
poeſt ſen
no ente
ſonoz
itckhißt
5 gleenecht

riecſt
gbynit 4
5ouobi
dj traſin
das nup

müer te ·

37
2

ꝙ oiũx alias bndictꝰ? in pᷣmo mñmonio
ↄmũicat bñdictiõʒ ſuã ſede vxori vnde

tex · hic diẽ ꝙiſti ſũt benedict lieet alteꝛ

ipſoꝝ tĩ fuerit benedictꝰ ſiẽ ĩſimili dr
ꝙ ſi oleũ nõ ↄſecratũ admiſcet᷑ oleo cõ⸗
ſecrato totũ efficit᷑ oſecratũ vt in · .qð in
dubyjs de cõſe. eccle · xel al. In cõtrariuʒ
tñ faẽ q; maritꝰ liet cõicet vxoriactões
ſpũales nõ tamẽ paſſiões vt nõ · gl.ĩ.c j.
de og. ſpi · li. vj. facit · c cum marthe. et
qð ibi diri de elle. mil. vbi patet ꝙ ſi vi⸗
num addit ſaguini xpᷣi poſt cõſecratõʒ
nõ efficit᷑ ſãguis vnde verioꝛ rõ vr ꝙ cũ
ita bñdictio ſit cõis marito et vxori ex
q alter fuit benedictꝰ nõ debʒ bñdictio
iterari.q; iteraret ĩ pſona alias bñdcã·
¶ In glo. fi. ibi nõ ſit ſacramẽtũ nõ.q;
glo · vult ꝙ extrema vnctio nõ ſit ſacra
mẽtũ cuiꝰ cõtrariũ no·m.c.veniens.ẽ.
de trãſac · vbi glo · met enumerat iſtud
int · vij. ſacrameta et pomt Jo · an · ſupeꝛ
Nica de ſacra.nõ iterã · Sʒ qʒ in iſto ſa
cramto ñ ĩpᷣmit characteꝛ iõ põt iterari
ſine ipſius miuria m J0 · an · a bñ et te
ne menti in hiſtã glo · Itẽ no · glo · m eo
ꝙ dicit ꝙ ſolemms pnĩa nõ debʒz iteran
Et itellige de pnĩa ſolẽm et publica de qᷓ
m. c.in capite.ilłdi·q̃ nõ impomt᷑ mſi pro
ſcelere adeo gui quod cõmouet totã vr
bẽ vt ibi nõ. et vide ad materiã qð nõ · in
c.q̃ uis alle · in gl. ¶ Vltĩo nõ ex gl· ꝙ
etiã ſi ᷣgo ducit᷑ m pxorẽ a tranſeũte ad
ſcdᷣas nup · nõ & bẽt tales nuptie bene⸗
dici niſi ſubſit cõſuetudo loci quaʒ papa
ſcit et tolerat· Et nõ ꝙ in cõſuetudie ex
igit᷑ tactꝰ pſenſꝰ pape cuiꝰ ẽriũ nõt gl.
.ui. di . leges ß vcoꝛ. dic iſtã gl. ꝓpeede
ĩ ſacr̃alibo ⁊ i h teneb ſꝑ mẽeti iſtã glo ·

i
Uper ülam. uuler nu
Q bẽs infra annũ lugebrẽ ĩfamiã
/ nõ meurrit · h· d. cũ ſe· põit q̃⸗
ſtionẽ cui rñdet ibi ridernꝰ. ¶ NWõ pmo
mulier debz p ãnũ lugere mortẽ mari
ti hodie tamẽ e ſibi remiſſus oĩs luctus
et ſolẽnitas reſtis lugubris vt habet m
l:·decreto· C. ex qui·cau irro.jĩfa · et te⸗
net᷑ luctũ ducere ĩ vita viduali dũtaxat

yt ibi habet. ¶ Ocdonõ · ꝙ ilico py mo:
6 mariti ſoluit mulier a lege ipᷣiꝰ vnde ĩ

alio ſeculo nõ recognoſcũt ſe ꝓ ↄiugib⸗

apli ſũt pᷣferẽda legibo ciuilibus etiã in
diffimitõibo cãꝝ occutrẽtiũ qð ſatis põt
ꝓcedẽ gñalit᷑ in iſtis ſpũalibo. Sʒ q̃ro
qd ĩtẽdat tex. eũ diẽ nubat ĩ dño · So · di
cẽdũ ẽ ꝙ ptãs ẽ ſibi ĩdulta vt tandẽ nu
bat regutaxriter · ſ. m deũ et legey chri

vt in · c. licite. xxxn · q · vñ. Itẽ nõ ꝙ in

cio ex feſtinatiõe oriat᷑ marito pt ĩ auẽ⸗·

meratas · ¶ Item ꝙ lex ſeeulariũ nõ po

ſtianoꝝ et materiã hꝰ.c. vide · m . c· ſeq̃nti

Um ſ»im apoſtuluz
Summatur vt precedens · Ex
pᷣmiſſa rõe põit dictũ a ſoluit

obſtaculuũ . ¶ Võ ꝙ leges cimnles ĩ iſt

pᷣſertĩ ſpũalibo ſubijciũt᷑ dictis apoſtu
li et canonũ.¶ Scdo nõ ꝙ illud qð hi⸗
bet᷑ ad tpus põt dici ꝓhibitũ et illud qdʒ
ſimplicit vcdit᷑ v cõceſſum ſine tpis pᷣ⸗/
fimitione · Et per iſtam rõnem que ponit᷑
in fine l̃e diẽ notãter h Jo · an ꝙ oẽs · ll·
ciuiles que ex aliqua ſpeciali cauſa ꝓhi
bẽt matrimonia phi vt ·q.tempus luctꝰ
propter tur bationem ſanguinis vt n⸗

libeꝝ· ff de his qui no.mfa.vel ne ſuſpi

de reſti. et ea · que · pa· Grerum · ¶ Itezʒ
in matrimonio interdicto inter pupillã
et tutorem ſeu curatoreʒz et liberoꝝ eoꝝ
vt · C· de iterdic. matrimo. inter tuto. et
pupil. ꝑ totum. ¶ Item inter reckcorem
ꝓuincie et ꝓuincialẽ vt · C· ſi reckor ꝓ⸗
ui · l.j · recipiũt correctionẽ a.lł.cano mca
et nota bene h dictũ et tenebis ſp menti
ꝙ hodie licite öhit᷑ matrimomuz inter
pupillaʒ et tutorem ſeu curatorem ſeu
alioꝝ liberos rel alias perſonas.ẽ · nu⸗
teſt ꝓhibere matrimonium ad tpus rel
etiã mter certas pꝑpſonas et idẽ ꝑ oĩa ſe
quit᷑ re · oſilio.xxxv · ¶ In gl · n. ibi · C
de bis nup · lj. ꝓ eindẽtia ſcias ꝙ multe
pene mferunt᷑ mulieri tranſſeũti ad ̃as
nuptias .annum luctus.i· mfra annuʒ
a die mortis mariti computando nam ef
ficiebatur infamis tam ipſa qᷓ; ſecundꝰ
maritus et nõ poterat dare marito ſcdᷣo
in dotem vltra terciã pꝑtem bonoꝝ ſuoꝝn

nec ſibi relinquere in teſtõ. Item mulier

non poterat cape hereditates legata fi
deicõmiſſa et donationes cã mortis et ꝑ

debat oĩa ſibi donata et relicta a marito

primo iſte pene habẽt in · . · et · ij · C · de
ſecũdiſ nup. Alie etiã pene inferunt᷑ mu
lieri tranſeunti ad ſecũdas nup.poſt an
num ſi habet hberos ex primo matrimo⸗
nio de quibus in · femie · et m · · hac edi⸗
ctali · et in · l.fi.et in auẽ·hiſ dẽ pems· C.·
eoet m auẽ·de reſti · et ea que pa·et in
auẽ · de nup · &quia vᷣo hactenꝰ et ĩ. oẽz
mariti. C· ad tercuł · ¶ Vnde nunc du⸗
bitat vty ph· c. ſint ſublate omnes pene
Glo · variat vt hic vides Inno · et cõit alij
doc · ſic dſtimguunt ꝙ pene unpoſite in

odium ſecũdi matrimonij ſeu propter fe

ſtinationẽ vt quia voluit õhere ĩfra an

nũ luctꝰ ſint ſublate nã exqͥ mulier licite

zhit non debʒ ex zcto licito et pmiſſo ſuſ⸗
tinere iacturã et ſic hodie ſunt ſublate pe⸗
ne de quibo in . Lj . et ij · C · de ſediſ nup ·
pene appoſite fauore filiorum vt funt ile
que apponuntu: mulieri tranſeunti ad ſe
eundas nuptias poſt annum non ſunt ho⸗
die ſublate quia non ſunt appoſite in odiũ
matrimonij ſed fauore ipſorum filiorũ et
eum hac opividetur tranſire Bar/ et. glo
in. d.l. liberorũ . et m. l. j. C. de ſedis nup
tuis licet aliud ſenſerit glo · in . decreto · C
ex qui cau· irꝛo · infa Reperio. Bal · in d. l.
decreto referentem ꝙ Kaynerius de forli⸗
uio ſolẽnis legum doc . et paulus de leaza
doctor decretorum ſatis famo ſus tempo
re ſuo conſuluerunt ꝙ ſi oritur incertitu⸗
do prolis habent locum omnes pene lega
les vt quia mulier peperit m· nono men⸗
ſe poſt mortem mariti nam poteſt attri⸗
bui primo et ſecundo quia in · ix · et vi . po
teſt mulier producere fetum completum
vt in ſeptimo menſe et quod ibi nõ ff.
de ſtatu homin. et ſic muller volens euita
re illas penas debet ſaltem differre ꝑ tres
menſes et licet Bal · hãc opi· ſimpliciter nõ
approbet in dicka . · decreto. ſed ſola re
eitatione ſit contentus · Tñ in · d· Eliberorũ
eam approbat et eam ſequit᷑ pe de ane · in
repetieõee canonum de oſti. Et videtur
prima fronte hec opmio multum probabi
lis nam ex cauſa mteꝛdicit᷑ ad tẽpꝰ vſus
matrimonij cõtracti v. di. ad eiꝰ vo etrõ

xxx · q unj in ſumma fortiꝰ ex cauſa poteſt

matrimomũ pᷣhendum ad tempus ĩpediꝛi
ed iudicio meo iſta littera multumob⸗
ſtat dum dicit ꝙ qᷓ. tempus luctus libere
poteſt mulier cõtrahere vñ pondera illam
dictõem infra que apꝑte denotat licenciaʒ
conceſſã m qualbet parte anni · Si ergo
mulier licite a principio nupſit non debet
teludi auctoritate legis vt ſic ex mœrti⸗
tudine que poſtmodum oritur debeat ĩcur

rere penas legales et quanquam iſta litte

ra loquatuꝛ de mfamia tamen ratio litt ere
eſt vmuerſalis quo ad omes penas et pro
batur hoc ſatis in antiqua dum papa pro⸗
hibiut ne ad iacturam vel ad mfamiã alle
garetur iſte tranſitus ad ſcdᷣas nuptias õ
iſtam mulierem et ſi audacia concederetuꝛ
tenerem contra communem opi . ꝙ etiam
penasinflictas fauore filiorum mulier nõ
deberet maurꝛere primo quia fauor filioꝝ
non debet eſſe cauſa puniedi matres vel in
pediendi matrimomum a deo conceſſum
Item ex defectu ptãtis ſtatuentis nã im
pator nõ habʒ poteſtatẽ interdicendi ma
trimoniũ ad tempus nel apponendi penaʒ
per quam tolht᷑ mdirecte libera facultas

contrahendi faẽ qd no· Jo. an. in c. ſtatu⸗
tum de hereticis li · vj · Nec lex tollit h cäaua

lucrum qð ipſa met ĩpenderit ſed tollit re
