ratione debita rõe viſitatiõis · Hoſt · di⸗
cit tex · poſſe procedẽ eẽ m iſta ꝓcuratio
ne debita rõe viſitatiõis ax.m.c.oↄſtitutj
de reli · doĩ · de qͥ die vt no · m · c cũ ex of⸗
ficij · de pᷣſcrip · et · c felicis · et. c. exigit · de
cenſi · li vj. ¶ In glo. ij.in fi · de hac ma⸗
teria vide bonam glo · in regula fruſtra
de regul · iut · li. vy. Et ꝙ dicit in glo · ꝙ
pltima moꝛa nocet · habs locũ qũ purga
tur pᷣma moꝛa per ſedᷣm actũ vt q; debi
toꝛ obtulit pecumãã creditoꝛi · creditoꝛ ſe
mel rẽnuens poſtea eam petnt nec debi⸗
toꝛ amplius exhibuit · tunc debitoꝛ eſt in
moꝛa:q; purgata fuit pᷣma moꝛa per pe
titionẽ · · tutoꝛ · in · OQlucius · ff· de vſut · q
hic nõ ↄtingit. ¶ Et hic poſſent exami
nari duo difficiles articuli .· Primꝰ? nun⸗
quud ſᷣuans tranſ actionẽ poſſit petẽ pe
nam a cũ hoc ᷣuare ipᷣam tranſactionẽ
an rero tollat᷑ trãſactio petedo penam ·
Scðdus qᷣd in alijs ðctibus nunqd toti⸗
ens onnttat᷑ pena qͥtiens fit öᷣuentio de
qbus plene ꝑ glo.et Gar.in.l’.q fidẽff.DS
tranſacet in .l· ſi ſic ſtipulatꝰ ff de vᷣ. ob ·
¶ Vltimo hic pt᷑ queri quid ſi epᷣus pe
tijt procurationem et abbas exhibuit ·

nunquid epᷣus incidat in penam · doct.

ꝙ non · qꝛ exigi f alteꝝ vt pena ↄnnttat
vel ꝙ trahat ad iudicium vel ꝙ violen⸗
ter eripiatur procuratio · arg.in.l˖.ij· ffiſi
quis cau quod eſt menti tenendum.

per his.reueẽa põt
ſic ſummari Di teſtis ꝓpter va
cillati onẽ ĩcarcerat᷑ ifamiã nõ
incurrit. h. d· Caſus ꝛc̃ · ¶ Nõ·primo ex
tex. ꝙ ꝓpter vacillationẽ et variationeʒ
põt teſtis etiã clericꝰ capi et detineri oon
coꝛ.lnullum. C· de teſti · et quid ſit ꝓprie
variatio vel vacillatio vide per Inno.S·
de teſti · co · c preterea · ¶ Secũdo no · ꝙ

appellatione infamie ĩtelligum? de mfa⸗
ma iuris. ꝓ hoc.·c cum dilectus · de oꝛd.
oogm. ¶ Oppo · õ tex · de . ickus fuſtiuz
ff de his qui nõ.infa · nã vt ibi patet ex
genere pęnę quis int᷑rit mfamjazʒ qũ ſu⸗
ſtinet penã de tali delicto de qͥ odemna⸗
tus ofeſſus rel pactus effiœretur mfa⸗
mis ſed iſte fuit incareœratꝰ ꝓ delicko ð
quo damnatꝰfuiſſʒ effectus mfamis gꝰ
ex ipſo genere pene effectus eſt ĩfamis
Inmo ſoluit conriũ dupliciter. Pꝛĩo ꝙ h
carcœr nõ fuit deputatus ad penã · ſed ad
cuſt odiam laut damnũC. ſolent ff eo·
¶ Item xK ſcdᷣo h loquit᷑ ĩ delicto varia⸗
tioĩs.vñ quis nõ pt᷑ ita ↄuinci de crimme
falſi cũ habeat multas excuſatiões. ſicut
gñ dep̃hẽſus ĩ furto ſuſtmet penã · Ex di
ctis Iimo .· collige duo ꝓ ĩtellecku. l. ickꝰ
ſuꝑ quo variãt ibi glo · et doct · pꝛmmo vt
illa lex ꝓcedat etiã cum nulla ſequitur
odemnatio pt ex ſolo genere pene qͥs i⸗
currat ĩfamiam · qñ eſt tale delictum de
quo odemnatus efficeret᷑ ĩifamis · Exẽ⸗
plum capi᷑ quis in furto rel in alio crĩe
manifeſto iudex ſine alia ſnĩa mãdat eũ
fuſtigari talis em̃ efficit᷑ nfamis ipᷣo fa
cto abſq; alia ↄödemnatiõe et hũc intel⸗
lectum Inmo · tenẽt quidaz md. l. ictus ·
et ſequit᷑ Sar · qð eſt valde not. Er quo
etiã collige vnũ aliud ꝙ ĩ delicko noto⸗
rio ſine alia ddemnatione pt᷑ iudex man⸗
dare penã imponi qð et᷑ nõ · mo·ĩ.c. ex
parte · el · jj. de · ſig. ¶ Scdo no · ex di⸗
ctis Inmo · ꝙ ſola ofeſſio inducit ĩfamiã
qũ eſt tale de ictũ de quo ↄdemnatꝰ effi
ceretur infamis et hoc tenuit glo · iur̃.ci
uilis ĩ. l qm̃ et ĩ dicta.l.ictus ff. de his q
no · infa · Sʒ Bar · ibi ↄtra miſi cõfeſſio ſi
eret ĩ ciuili in actione famoſa · q;ꝛ tũc cõ⸗
feſſus habetur ꝓ ↄdemnato.il.j ff. de cõ⸗
feſ.ſed ĩ crimĩ ali nõ habetur ꝓ ↄdemna
to ſed requiritur ſnĩa pt ĩ.l.ſi cõfeſſus.ff.
de auſto · reoꝝ · Multum tñ otra dickum
Bar · et ꝓJnmo · fãc dicta · qm̃ · hic ſup
tex. nõ ſũt alia nõ · ¶ Capio glo.j.Itẽ ad
uerte q& Imo ſẽtit ex pꝛĩa ſoł. ꝙ ſi iſte
teſtis fuiſſʒ im carœratꝰ ĩ penam vacitla⸗
tionis ꝙ meurriſſet ĩfarmã q̃ſi pena eſſʒ
impoſita pꝛo delicto de quo qͥs ↄdemna⸗
tus efficeretur infamis · Ded certe h di⸗
ctum nõ puto reꝝ · vnde ſiue teſtis vacil
lans detrudat᷑ ĩ carcereʒ ĩ penã · ſiue alia
Pena afficiat᷑ nõ ꝓpter h ĩourrit mfamiã
q; nõ punit᷑ ex · lꝛnelia · de falſis · ſ ext⸗

oꝛd marie.qꝛ offendit aures iudicis 2⁊ iõ

cũ nõ pumat᷑ tanqᷓʒ falſus non madit im
famiam et hoc recte intuenti voluit 81
iil nullũ · C. de teſti · et h apte voluit Bãa ·

i·l. mfamẽ ff de pub. iudi · ĩ illa·q· an dã⸗
natus ꝑ indſitiõʒ efficeret᷑ ĩfamis ac. et
foꝛte h̊ et voluit Immo · Hĩ ſcdᷣa ſol· ¶ In
glo.ij:ibi ꝑ ſe nõ infamat mſiſnĩa pᷣce⸗
dat h dicku ẽ õ ea qᷓ ſupiꝰdixi ᷣm Inmo.
ſed inſurrexerũt iſte varietates x coñri⸗
etates ꝓpter varios intellectus illius.lł
ictus.naʒ quidam itelligũt illã.l. ꝙ ſẽ
tentia pᷣeſſerit penam et ita tãdẽ tenuit
ibi glo · et ita videt glo. ̊ velle ſequendo
illũ imtellectũ et iõ tenet᷑ illa lec.que eſt
nõ · vt ex ſolo genere mfanne quis infa⸗
miam ĩcurrat ſine alia ddemnatiõe vt · S.
dixi et de rõe decidẽdi dic vt S. dixi ·

tam qntitateʒ certo die ſub pe
na ſoluẽdã ſi partẽ ĩfra ternn⸗
nũ ſoluit ad penã integrã nõ tenet᷑hᷣ· d ·
Inpꝛĩa ↄqueſtio.In ſeda ꝓuiſio · ibi q;
igit Caſus· ac. ¶ UNõ pꝛĩo ex tex · ꝙ etiaʒ
inter clericos liate fert᷑ laudũ cũ apoſi⸗
tione pene ſuꝑ qntitate · Apoſitio g pe⸗
ne ſuꝑ q̃ntitate ſoluẽda ſi nõ fuit ſoluta
nõ mducit vſurã ſeu pᷣſumptiõʒ vſure qðᷣ
diat Imo · veꝝ mſi aponẽs penaz ſit ſo
litus fenerari q; tũc pᷣſumitur i fraudem
vſuraꝝ appoſita de quo vide quod no · m
Kc.dilecti · de arbit · ¶ Sc do nõ · argu ·
optimum ꝙ ſolutio pene nõ habʒ looum
ĩ foꝛo pnĩali · naʒ tũc ꝓe quis lucrat᷑ cũ
lactura alterius de quo vide bonũ text ·
cum glo.xij·q.ij· frate rmitas· Et ẽ ar ·
ex text. ꝙ licite pena peti nõ pt᷑ ſi exedit
intereſſe · Cõtrarium tñ tenet h̊ jnmoẽ̃ ·
qð nõ .· Et ad tex pt reſpõderi ꝙ h̊ fue⸗
rat qᷓſi totu debitum perſolutũ. ¶ In gl⸗
jibi niſi ↄuenerint inter eos zc. H glo·
ſentit ꝙ ſi creditoꝛ poſt terminũ recipit
ſoꝛtem videt renuncaſſe pene miſi fuerit
Proteſtatꝰ ꝙ etiaʒ mtendebat petere pe⸗
nam ſed hoe dictũ videt õ tex · iſtum vbi
papa fundat ſe ſuꝑ alia ratione die gꝰ ꝙ
tex. iſte procedit qñ pars debiti dunta⸗
xat fuit ĩoluta vnde ratione pꝑtis nõ ſolu
te quis nõ videt᷑ renũciare pene vt h̊ et re
gulariter nunquid poſſit quis petere pe
nam et excipe de tñſactione ſiue õctu vt

ſic valeat ↄpoſitio ſeu ↄtractꝰa etiã poſ⸗
ſit peti pena dicendum eſt plene pt no.

maxnne ꝑ Sart · ilqui fide ffde tñſact.
et ĩ ·lſi ſic ſtipulatus·ff de vᷣ · ob. ¶ In ea
dem glo · ibi ſit mdmiduũ · zc. Et que di
cat᷑ obligatio diuidua et que indiuidua
plene no.in · l.ſtipulati ones non diui⸗
dunt ff de ver . ob · Et ꝓpꝛie illa obliga⸗
tio dicitur diuidua qñ ſolutio parti af⸗
fert tãtã ↄmoditatẽ reſpẽu ꝑtis · ſiẽ ſolo

Uam ad. obligatꝰ ad œr

totius reſpectu totius obligatj· Exẽplũ
pꝛimi ꝓmiſi tibi ſcribere duos libꝛos ſbᷣ
pena et ſcripſi tibi vnum · hic pena tm̃ eõ
mittitur ꝓ parte q; iſta obligatio ẽ di⸗
uidua cũ reſpectu partis tu habes om̃eʒ
commoditatem · Ind iuidua vero dicitur
obligatio qñ ſolutio partis nõ affert tã⸗
tam cõmoditatem · Exẽplũ pꝛomiſi tibi
ſcribere vnũ libꝝ ſub pena ſcripſi tibi me
dietatem · hic pena cõmittit᷑ ĩ totũ · qꝛ ſeni
ptura medietatis nõ affert tãtam cõmo
ditatem reſpectu partis ſic tota ſcript᷑̃a
reſpectu totiꝰ et ĩta ĩ ↄſimmlibo · Et h di⸗
cta glo· pꝛocedũt qñ quis obliga᷑ ad dã
dum vel faciendũ ſbᷣ certa pena · Sed qñ
quis debʒ aliquid recipere puta heredi⸗
tateʒ vel legatũ ſi aliquid ſoluerit rel fe

cerit tũc nõ pt petere niſi ĩ totũ ſoluat vꝰ

faciat vt ĩ .l. meuius et ĩ · lcui fũdus · ff. de
odi. et demon · Et de materia huiꝰ glo.
plene habet᷑ ꝑ legiſtas· et maxĩe SBart ·
ĩ·lſtipulatiões nõ diuidũt᷑. et ĩ . iüj· G
cato ff · de ̃ · ob. et dicẽdũ vt ibi qꝛ Pꝛie
nõ eſt materia nr̃aa eſt glo magis ple
na qᷓ ſit ſta ĩ .lſi ſeruꝰ· ff·ſi qs cau · Ded
dubiũ eſt nũquid de iure canoĩco poſſit
peti pena reſpectu ꝑtis nõ ſolute cõiter
doct · nri ꝙ ſic.quod mihi placet · nã ea⸗
dem debz eſſe rõ de ꝑte quo ad ꝑtem que
eſt de toto quo ad totũ vt ĩ · l. q de tota· ff·
de rei ven · et ĩ . c. paſtoꝛalis · ĩ · iteʒ cũ to
tũ · de off · delega. Sicut g de iure cano
mo pt᷑ peti pena m totũ ſi nõ adimplet
õctus·vel mandatũ penale aliquo modo
vt ĩ c. dilecti · S · de arb · eodẽ modo rõe p
tis nõ adimplete pt᷑ exigi pena ꝓ rata et
hoc intellige qñ obligatio ↄſiſtit ĩ dãdo
ſeu ſoluẽdo ita ꝙ ſolutio ꝑtis affert cõ⸗
moditatem ᷣm ꝙ pꝛedixi als ſi obliga⸗

tio eſſet mdiuidua tũc pena ↄmitteretur
ĩ totũ etiam de iure canonico.q; tũc ceſ

ſaret rõ huiꝰ lr̃e · Et ꝑ pꝛedicta pt᷑ ſolui
otrariũ · c· dil ecti. pal. ad quod doct · re
ſpondẽt dupliciter · Pꝛĩo q ibi ps potuit
ſoluere ſ̊ noluit · hic vᷣo nõ potuit vel ilð
de rigoꝛe h de eqiutate · Pꝛima ſol · mihi
nõ placʒ· q; ẽ diuinatio ad ĩſtũ tex · De da
etiam nõ ẽ pᷣa q; debuiſſet ibi papa ſᷣua⸗
re iſtam equitateʒ ſicut hic ideo ſolue vt
pᷣdixi ꝙ ibi ĩ nullo fueàt ſatiſfactũ ·iõ pe
na ht locũ ĩ totũ etiã deiure canonico · h
hic fuerat ſatiſfactũ ꝓ maioꝛi parte hic
de equitate nõ omittit᷑ pena ĩ totũ ſaltezʒ
cũ effectu nõ em̃ negat iſte tex · qͥn rõne
ptis nõ ſolute poſſit exigi pena ꝙ rata·
¶ Sed õ tex. a atra pᷣdicta op · hic lata
fuit ſnia a qua nõ fuit apellatum g cũ
tñſiuerit ĩ rem iudicatã non debebat am⸗

plius ps audiri vt ĩ ·c. cũ inter de re iudi ·
multiplex dat᷑ ſo.pꝛĩo ꝙ iſta decretalis
nõ neceſſitat ſͥ tm̃ hoꝛtatur. ꝓ hoc text ·
ibi nõ decet xc̃.vel ſedo papa hic ꝓuidit
ex officio ſuo · tercio foꝛte fuit apellatum

dianf etiam alie ſo · ĩ quibo nõ opoꝛtet ĩ⸗
EC Hae de hoc pᷣncipaliter nõ duputatur

h·j tm̃ de vmiſſione pene reſpectu totiꝰ

D aures.Oceidẽtes p̃latũ
pꝛiuant beneficij s et feudis qᷓ
hnñnf ab eccleſia cui perat pꝛela⸗
tus ilte nec eis vel heredibo reſtituentur
nec alia de nouo cõcedi debẽt · et hodie ĩ

occidẽte capiẽte vel bãniente epᷣm· ſunt

aucte pene de quibo dicendu vt in cle · ſi⸗
quis ſuadẽte eo · ti. Diuiditur h̊ decre.nã
pꝛĩo recitat penalem ſnĩaʒ · Scdo aggra
uat ibi.q; igit᷑ Caſus· ⁊c̃· ¶ Nõ· pꝛĩo ex
tex. ꝙ ꝓpter ſacrilegiũ pt᷑ iudex eccleſia
ſticus imponere laico penã tꝑalem vnde
hic pꝛiuat eũ dñio vtili queſito ex otra⸗
ctu · Eodem modo poſſet imponere aliã
penam tpalem ꝓhoc · xvñ·q · in · · quiſ⸗
quis · et ſic optime fãc iſte ter · ꝙ licz iu⸗
dexr ecciaſticus nõ habeat wriſdictionez
tpalemi laicũ tñ ſi delictũ de quo oogno
ſcit eſt eccĩaſticũ pt᷑ punire eũ delmquẽ
tem etiaz tpaliter et fac ꝓ his que dixiĩ
c.licʒ in glo · S. eo · ¶ Scdo no · ꝙ verbů
bñficia late ſumitur · vnde vpꝛehẽdit fen
da et oĩa alia afferentia aliquã vtilitatẽ
vt locatj.pᷣcariam vel quicquid aliud ab
eccĩa ↄ cſſum.naz dicit᷑ bñficiũ beniuola
actio gaudium tribuẽs capienti vt ĩ lib ·
feu · ĩ ti · qui · mo. feu · amit · in · ..j· ¶ Ter
cio iſta littera fãc ſingulariter ĩ ar. ꝙ p⸗
uatus ex delicto beneficio ſuo vel alia re
certa poteſt ex noua cõceſſione illam reʒ
pꝛiuatam acquirere. nã hic papa ꝙ ma⸗
ioꝛi amiaduerſione ſpecifieœ interdixit ne
iſtis occiſoꝛibo nel eoꝝ heredibo illa bñfi
aa reſtituantur ergo potuiſſent reſtitui

cſſante pꝛohibitione de quo vide quod

no. ĩ. c comnnſſa · de elect. li · v ·

lectus.Ou iudia iniu⸗
antur per ſuperioꝛis arbitriũ
puniri debẽt · · d · vel ſic .· Pꝛoꝛů
ns iudicẽ arbitrio ſuperioꝛis punit
d. Caſus · ac. ¶ Wõ.pꝛño ex tex · ꝓde
bua honoꝛ deferendus eſt midii als at
euaneſcit eius autoꝛitas · vnde debz cura
q̃ntum poteſt ne contemnatur aſub⸗
ditis- St 1õ oſiliũ eſt vt euitat nimã fa
miiaritatem ſubditoꝝ · qꝛ ex ↄuerſatio
ne eq̃li naſcit᷑tentio dignitatis vt dicit
tex · i. Lobſeruandũ · ff· de of. pſi · ⁊ ĩgenio

4

O

i
ni
i
ſe
e

oln
b⸗

er

— — — — — — — — — = —
=

ſuo debet augere dignitatẽ vt ibidem dia

tur in fi· et alibi dicit canon· duʒ nimmum
ſeruat humilita regendi frangit᷑ autoꝛi
tas vt in·cqũñ ·lxxxvj·di · ¶ Secundo no.
bi ſuꝑerioꝛi arbitrium. ꝛc. ꝙ excden/ 3

iudice nõ punit᷑ per ĩpſum iudicẽ ne ſit u

der m cauſaꝗꝓpꝛia ·ſj debʒ pũiri ꝑ ſupioꝛeʒ
Contra hoc facit · c ſi qs erga:et quod ibi
no · ij · q · vñ · et qðᷣ no · m · c . S· de offi. dele ·
et eo · ti · c· romana . li. vj. So · Inmo · hic in
ſtat ⁊ dic pleniꝰ refoꝛmando dicta ſua ꝙ
aut loquimur m oꝛdmario aut m delega⸗
to · Primo caſu aut notoꝛia eſt iniuria et
põtipſemet punire miuriantẽ:q; ĩ noto
rijj non eſt ſuſpicio et nõ eſt ferenda ſen
tẽtia cũ ſolemnitate et hoc tenet Inm · in· ·
ex ꝑte ·q.de v·ſigni · qð ſemper lmitaui et
limito vbi pena eſt a iure expꝛeſſa · ſeeus
aũt vbi reniret inponenda arbitrio ſuo
quia tũc arbitrando eſſet iudex · et poſſet
excedere moduz ad hoc. c cuim veniſſent.
3. de iudi · et ibi plene dico. vjj · q .· · quã

periculoſũ · ARut miuria non eſt notoꝛia et

tũc aut tangit pꝛincipaliter perſonã ipſiꝰ

iudici et non põt ipſe punire ne ſit iuder

„

m factoꝗꝓpꝛio. xxiij · q.nij. inter multipli
ces · Aut tangit pꝛmcipaliter dignitatem

ſuã et tunc poteſt punire · ſed qꝛ oſequẽ⸗
ter tangit pſonã poterit tanq̃; ſuſpectus

remoueri ſeu reuuſari ꝓ hoc qð nõ· Cy· m
vnica · C.· ne qs in ſua cauſa· Itẽ pot oꝛ

—
2
—

dmat?bᷣm Im. et bñ punire aduocatos
ꝓcuratoꝛe notario et oſimiles ꝑpſonas

e cdẽte; m officio vt. lne qcqm̃.· Ej ff de

offi· ꝓconſul. et adde hodie qð habet᷑ in
⁊·j.eo.ti.li · vjſcdᷣo caſu cũ querit᷑ de de⸗
legato aut impeditf᷑iuriſdictio ſua et põt

ꝓcedere otra impediẽte vt in · d · c.· j · Aut

nõ impedit᷑ iuriſdictio ꝑ iniuriã illatam
et tũc debet facere pumre ꝑ ſuperioꝛẽ pt
hic · et ar. m auẽ · de teſt . Gñ vero ignoti ·
et de materia vide qð plene dico ĩ · d. c. cũ
veniſſent. ¶ In glo.ibicũ temere otrad
cit · ꝛẽ. dicendo miuriã ſibi puta tu mẽtiri
vel ꝙ ipſe nihil ſcit · xel ſiſia verba et hoe
denotat tex · ibi temere ꝓrumpentis ·

Nquibuſdam. ꝑatrom
aduocati vel vice domimi vendi⸗
cantes ſibi in eccleſnjs plus qm
ra permittant per cenſuram eccleſiaſti
cam compeſcuntur et ſi occidunt pꝛelatũ
yvel clericum eccleſie per ſe vel alios · per⸗
dunt quod habent ab eccleſia et eoruʒz po
ſteri vſq; ad quartã generationẽ non ad
mittunt ad clerum nec m religionibo pꝛe

ficiuntur · h. d · Diuidit nam pmo recitat

triplex patronoꝝ delictũ.ſedᷣo ibi cũ igit

uidet · et pmo ↄtra pꝛimumet pꝰ otra
m vtrumq; ꝓhibendo. ſcdᷣo ibi ſacri
vm illud pᷣmo pumiẽdo ĩ factoꝛibo ſcðo
aggrauando penã ĩ poſtero ibi et ne mi
nus· Caſus.⁊c · ¶ No· pᷣmo ex tex · ꝙ pa⸗
troni a aduocati eccleſiaꝝ nõ poſſunt pᷣlꝰ
iuris vendicare m eccleſns q reperiatur
iure expᷣſſum. Si ergo patronꝰvel aduo⸗
catu⸗ eccl eſie aliquod ius ſibi poſtulat in
eccleſia debet ꝓbare illud ſibi debitum
iure · ¶ Scdo. no · ꝙ eadem pena ĩponit
Aro hoĩcidio et ꝓ mutilatione et hoc reꝝ
quo ad ĩcurrendã irregularitatẽ vel vbi
Poc expꝛimit᷑ m iure alia ſea videt᷑ di⸗
oendũ ad hoc qð no · m.c cũ nõ ab homjĩe·
de iudi. et · j · q· · ſicut vrgeri. ¶ No. iij ·
p delicto ↄmiſſo m perſonam eccleſie
põt laicꝰoommittẽ etiam tẽpliter puniri
per eccleſiã ↄcoꝛ·c ad aures·ẽ · eo · et quod
ibi dixi · et · xvij.q.nij.ſi quis demœps·
¶ OVltimo no · ꝙꝓpter delictu patri ſeu
parenti põt filiꝰexcludi vt non ꝓmouea⸗
tur ad clenicatũ · ¶ Item poteſt colligi ex
fine litt ere ꝙ hibitus clericari ꝓpter de
lictũ· nõ intelligit᷑ ꝓhibitus intrare religi
onẽ. ¶ In glo · pma ibi eccleſiã defendere
debent mtellige hoc ᷣm doc· ꝙ

toꝛ defendit pupillum expenſß pupilli .l. in
tutoꝛibusffde admi · tuto· et procuratõ
defendit dominũ expenſi? dommi · l. q pro
prio·liti?ꝰ nnpendia ·ff de ꝓcu · et. c. cũ ꝓ
cuſa.S· de ꝓcu · ¶ In glo · in v· ad hẽdes
ibi per rectã limeam· vſq; ad q̃rtã genera
tionẽ · ꝛc.nõ ergo nemũt collaterales. Itẽ
nõ vemũt deſcendente per lmeam femi⸗
ninã vbi pena imponit᷑ poſteritati alicꝰ
de quo dic vt m. vbicunq; · eo. ti · li. vj ·
Et aduerte qꝛ glo · videtur hic velle ꝙ ap
pellatione heredũ vemiant deſcendentes
perlmeam directã vſq; ad quartã gha⸗
tionẽ qð non ẽ ſimplicirer reruz · qꝛ in re
tranſmiſſibili in herede extraneos apel⸗
latione hereð veniunt omnes ſucœſſoꝛes
etiam extranei vt in .l· heredis appellatõe
fᷣde pᷣ.ſigmifi.et in.l:m annalibus: C. de
legatis · Ded quo ad iſtum tex · gl · poteſt
dicere veruʒ ꝓpter id quod ſequit᷑ de po⸗
ſteritate quare papa hic voluerit punire
heredes · i· deſcendente ab itis malefacto
ribus · nam q̊ndoq; appellatione hereduz
vemunt etiam herede extranei niſi qndo
apparet de tacita roluntate diſponentis
vt hie rel ꝓfertur h̊ pᷣbum m materia que
„ nun natara R tranſ mihuts ad here
des extraneos de quo m.lł.gallus.in. C.etiã
fde libe · et poſtu · ¶ Et in fi. Sio hoc
enim qualiter vnus poſſit pumm pro de⸗
licto alterius · vide bonã glo · j. q· nn · m

adeian expenſis tamẽ eccleſie ſicut tu⸗

eO

ſumma.et.xxĩiij:q: uj.ĩ fũma· ¶ Ingl.
in pðᷣ · peelatioĩs ĩ fi · ſed certe ibi nõ ſolui
tur hoc ↄtrariũ nec pot᷑ ſolin ex theoꝛĩca
ibi tradita · Hoſtien.dicit ꝙ iſte textus
facit pro hoc q papa hic ſpecific inbi⸗
buit ne in religionibo iſti aſſequerentur
pꝛelaturam.ſecus ergo ſi non dixiſſz. vl
dic et meltus ꝙ p mgreſſum religioĩi nõ
tollit᷑ defectus cauſatus ex delicto alte⸗
rius quo ad pᷣlaturam oſequẽdam vt eſt
tex. ĩ · c j. ĩ fi · S. de fil · pꝛeſ · ¶ In glo · fi · ihi
epũs pt᷑ diſpenſare · No · bñ glo · ꝙ vbi⸗
cunq; ĩ ure permittit᷑ diſpenſatio et non
reſeruat᷑ ſpecifice pape · videt᷑ ptas di⸗
ſpenſãdi indulta epᷣo.et idẽ no · glo. i · c.
ꝑoſtulaſti · ĩ . diſpenſatũ decle · ex . mi ·
det Inmo · ĩ c. dilectus · de temp. oꝛ· et hãc
opi · glo. tenẽt hic Om. Goff · et Philip·
etẽ opi .ſatis equa cũ iſti laboꝛẽt alieno
moꝛbo Noſti · dĩc tutũ a eccleſie expedi⸗
Cens vt ſolus papa diſpenſet ar. m.c ad⸗
⁊uerſus · de immu ·ec. Ded pꝛĩa opi · mihi
plus placet tũ ꝓpter theoꝛicã pꝛedictam
tũ qꝛ fienda eſt bemigna interpꝛetatio ð
Laboꝛãtes maxĩe alieno vicio ar ĩ . c. odia ·
de reg · iur. lib. vj. ¶ Extra glo. quero/
quid ſi canonicus occidit platũ rel cano
miecũ nũquid debeat perdere bñficiũ et ſic
habʒ locũ ĩ ea pena hic poſita · Et videt
pꝛimo ꝙ nõ. non obſtãte lr̃a que dic ꝙ
beneficiati bñficiũ amittãt.ac. q; nõ de
bet mtelligi de beneficijs eccaſticis.ſed
de fendis et ſimilibo. qꝛ beneficiũ capitur
largo modo vt dixiĩ.c ad aures · S· eo ·
Pro hoc q; tex · H ſbᷣjcit ꝙ iſta nõ debẽt
peruenire ad heredes · et ſic nõ pt᷑ intelli
gi de bñficijs ecciaſticis · qꝛ illa nõ perue
niũt ad heredem pt ĩ. c. ex tñſ miſſa de fi ·
pꝛeſby· Itẽ iſtud· c. emanaunt ĩ ꝓuiſiõez
et fauoꝛem canonicoꝝ et clericoꝛũ gꝰ nõ

debet eos ligare vt ĩ regula qd ob gr̃am

de reg · iuỹ. li · vj · tercio qꝛ cõſocij nõ de⸗
bent puniri pena ſtatuta otra alios · ar · ĩ

c ex tenoꝛe · de ſen · excõ · et ĩ . . qm. S · de

vit · et hon. cle · his nõ obſtãtibo Jo. an·
hic et cõiter doct · tenẽt oppoſitũ. qʒ litte

ra loquit᷑ indiſtmcte nõ ob.qð dixi de

bñ ficijs qꝛ illud ᷣbum ꝙ ad heredez pue
niant.ac.debʒ verificari vbi pt᷑ nõ ob.et᷑
qð dicit᷑ ꝙ emanauit m fauoꝛẽ clericoꝝ·
⁊c̃.q; certũ eſt conſociũ delinquere a iõ
pumẽdus eſt · Nec ob · tercium qm̃ coon
ſocius mcidit ĩ excõicationẽ verberando
coõſociũ clericũ ſiẽ ſi ᷣberaret extraneũ li⸗
cet facilius abſoluatur vt m dicti iuri⸗
bus.S.· alle · ĩ cõtrariũ· Hec opinio lict
ſit eõis et multũ rigoroſa et videt õð mẽ⸗
tem le. cũ tex · H̊ nõ faciat mẽtiõz miſi de

patronis aduõtis feudatarijs a vice do⸗
minis . g non ẽ extendẽdus ad clericos
bñficiatos nã iſti vt plurimũ excedebãt ĩ
talibo ideo nõ debʒ pena ad alios extendi
ar · . c. pene. fa di. pñ verbũ benefici
um capit᷑ hic large q ĩ quibuſdaʒ locis
aduocati habẽt bnficia ꝓ officio aduo⸗

cationis. vnde nec ex ipſo pᷣncipio nec ex

fine huiꝰlr̃e pt᷑ colligi iſta cõis opnmio.
¶ Scðdo querit᷑ nũquid iſte pene de qui
bus ĩ tex/ mtelli gant imfficte ipſo iure an
requiratur ſnĩa·quidam dicũt ꝙ requi
ratur ſnĩa · ꝑ vᷣbũ amittãt qð eſt vᷣbũ fu⸗
turi tpis pro h̊ theoꝛica glo · ĩ regula ĩ pe
nis · de re · iu · li · vj. Doct · hic oniter te⸗
nent o ppoſitũ ꝑ hanc dictõneʒ proꝛſus.

poſitam ĩ tex.quaſi dicat.i.ipſo iure vł

ipſo facto · Et nõ. ſẽp hoc dictum ꝙ hec
dictõ proꝛſus iũcta cũ vᷣbo futuri tpis ĩ⸗
ducit diſpoſitionẽ pene ipſo facto · Idez
diec de hac dickione penitus ꝓ h tex · ĩ . c.
proxi ·m fi · Vltimo ſcias ꝙ Hoſt · H̊ tra
ctat illaz:·q.nũquid appellatõe filioꝝ re
mant nepotes· et ſi pena eſſet mpoſita
alicui ex filiis ſuis ĩtelligãt᷑ etiã nepotes
et ponit h̊ aliq̃ dicta ſed materia eſt mul
tum larga et magis ſtricta ꝑ Satr · i.l. li⸗
beroꝝ ·ff de ver. ſig · vbi plene vide ꝑ eũ ·
vide glo.j.ĩ cle.j · de baptiſmo ·

Rauem.dño excommũi
) cato manente ſubditi fidelita
tẽ nõ debeẽt et ſi longo tpꝑe mn ea
pſtiterit et monitus nõ paruerit eccleſie
ab eius debito abſoluũt · h· d. Pꝛio pom
tur querela. Scdðo ꝓuiſio · ibi cũ igit ·

Caſus.ac · ¶ Nõ · pꝛio ex tex · laicum poſ

ſe o nueniri coꝛã iudice eccĩaſticeo m⸗
iurijs clerico ĩrrogatj · ↄcoꝛ.c cũ olim ·s ·
de ĩiur . et · c. cum ſit genarale de fo · vpe ·
¶ Scðdo nõ · ꝙ ꝓ miurijs irro gatis ele⸗
ricoo pt᷑ laicꝰ excoĩcari nõ gꝰ ẽ excoicatus

ipᷣo fco ſi ĩiuria eſt illata citra manuũ ĩ⸗

iectionẽ de q vide i · cſi qs ſuadete.xvij ·
q · iiij · et mtellige ꝙ pt exoommuicari α
iniurijs:i · q; nõ ſatiſfacit vel nõ vult pa
rere iuri ↄuetus ſuꝑ ĩiurijs · nã directe ñ
pt᷑ quis excõcari pro crimĩe vt ĩ · ſacro ð
ſen· excom. a no · · q · ij. epᷣi · ¶ Tercio
nõ ꝙ perſiſtens m excõicatione per biẽ⸗
mium eſt ſuſpectus de hereſi · nã pſumit
male ſentire de ſacramentis eccleſie oim
nõ faciat nec facere poſſit id ad qð fide⸗
lis quilibʒ tenet᷑ vt ic oĩs.j.ti.ꝓx · Item
pꝛeſumitur male ſentire de ptate eccleſie
exquo nõ curat de eius excõicatõe ⁊ licz
hic dicatur de biennio · tñ idẽ eſt Hoſ ·
et alios de anmmo argumẽ · in. c rurſus · et · ·

.

quicunc · xj · q · ii · et ĩ d. c oĩs et hec te⸗
ne menti · qꝛ ad hoc quotidie ſolet allega
ri hoc · c et qitid oꝑet᷑ hec ſuſpicio hereſis

ſubnjciam· ¶ Quarto nõ ꝙ nõ ſolum

otemnit excoĩcatiõz celebꝛãs abſolutiõe
nõ petita nel ijjgerens ſe cõioni hoĩm vt
in. c . illud · et ĩ. c. · S. de cle · excom.· mi · ſed
etiaz dicik otemnere excõicationẽ qᷣ lon⸗
So tpe ab ea abſoĩutionẽ nõ ꝑetijt · ¶ I'
no . ꝙ ĩ penis mferendis ꝑ romanũ pon⸗
tifieem deferendũ eſt nobilitati · naz hic
papa potuiſſet acrius ꝓcedere otra iſtũ

indicendo ſibi purgationez de hereſi vel
eũ excĩcando · ſi eam nonpᷣſtaret iuxta

foꝛmã·c.excõicãꝰ ĩ. qui aũt · S. de heret ·
ſed noluit deferre nobilitati nõ em debʒ
mudex maxiĩe eccĩaſticus ĩdifferenter ex

ercere ſeueritatem ↄt om̃es.q; vt dicũt

doct. et bene ex h ſepe ꝓdeũt ſcand ala et
ſchiſmata quibo obuiandũ eſt ar · in · c.
nihil cũ ſcandalo · S. de pᷣſcrip. ¶ Itẽ nõ
ꝙ ex contemptu excõicatõis pt exooĩca⸗
tus puniri ꝑ eccleſiaʒ puando eũ iure ſibi
queſito ĩ eccleſijs · Itẽ nõbiliter dic hoſ.
ſi laici eſſẽt ſibi obligati ĩ debito pecuni⸗
ario vt ratione huiꝰ contemptus poſſit
eccleſia eos abſoluere ab illo debito ar.
in· c.pro humam.de homi.lib. vj· et ĩ· c.
cum ßm leges de heret. eo. lib. ¶ Ex qͥ
etiam infero ꝙ iudex eccleſiaſticus po⸗
teſt mulctare et tpaliter punire laicũ ꝑ⸗
tinaciter pſeueranteʒ ĩ excõicatione ⁊ H
bene nõ · qm q; em nõ ſint ĩ vſu poſſũt tñ

exerceri.¶ Vltimo collige hic pemtus

abſolutos ꝙ vaſalli et ſubditi exoĩcato
rum ipſo facto abſq; alia ſnia ſũt abſo⸗
luti ab om̃i obedientia dñi excoĩcati q̃n⸗
diu ans pſtiterit in excoĩcatione de quo
ĩ · c mter . de ſen · ex · et in. c qm̃ multos ·
xj·q·iij. ¶ In glo.ĩ ver · heretice p̃uitat·
in fi · Dic tñ ꝙ aut fuit quis excĩcatꝰ ꝓ
ↄtumacia cõmiſſa ĩ cauſa hereſis a tũc ꝑ

lapſũ ami habet᷑ ꝓ heretic et pt᷑ vum/

ri nt hereticus vt ĩ·c.· cũ ↄtumacia.de he⸗
reti.li· vj. Aut fuit exroĩcatus ꝓ cõtuma
cia in alia cauſa et tũc lʒ ſteterit ꝑ ammũ
vel plus ĩ excoĩcatione nõ tñ habet᷑ ꝓ cõ⸗
uicto de hereſi vt nõ·ĩ d·c cum otumacia
ſed tm̃ mſurgit ſuſpicio ↄt᷑ eum de here
ſi · vt eſt tex · nõ· hic · et eſt hec ſuſpicio ꝓ
babilis et nõ violenta ᷣm Inmo · qui diẽ
hanc ſuſpici onẽ nõ ſufficientem ad cõdeẽ
nandum eũ de hereſi ſed poterit ſibi ĩdi⸗
ci purgatio ĩ qᷓ ſi defecerit habet᷑ ꝓ cõui
cto vt ĩ c. inter ĩ fi · ẽ· de purg · ca · et ĩ · d ·
c excoĩcamus·¶j · ¶ In glo ĩ ver · nobi⸗
litati · in fi · Et dic vt nõt· m dicto · c. ea q̃
et in · qu coñ pacem. alle· m glo. CIn

glo · ĩ . eccĩas · ibi vt interim eccĩe ei re
ſpondẽ nõ teneãt᷑ ac̃.vult gꝰ glo . ꝙ h ec⸗
cleſie nõ abſoluãt᷑ pure ab oĩ debito m qͥ
tenerẽt᷑ iſti excœĩcato.ſed ad tps qᷓndiu
pſtiterint ĩ excõicatõe õriũ ſẽtiũt h doc.
et melius· nã ĩ abſolutione eccĩaꝝ text-
loquit᷑ ſimpliciter vnde diẽ lr̃a abſoluẽ⸗
tes · ꝛc.ſͥ reſpectu vaſalloꝝ apponit᷑ tpꝰ
nã q ↄtemnẽdo excoĩcationẽ. pidet᷑ cõ⸗
temnere claues ecciĩe / ideo equũ fuit vt
omes eccĩe pure abſolueret᷑ ab eius de⸗
bito · Sʒ reſpectu vaſalloꝝ iſta ẽ q̃dazʒ
denũciatio · nõ em̃ tenent᷑ vaſalli obedire
excoĩcato rel ſecũ cõicare · et nõ expecta
to bienmo rel anmno pt . xy· q. vj. nos ſã⸗
ctoꝝ · et. c iuratos· et plus dico ꝙ eccĩa
potuiſſet etiã pure et ĩ ꝓpetuũ ĩ penã ab⸗
ſoluere omes fideles ſeu vaſallos a fideli⸗

tate huius ſic ꝓpter delictũ qñq; ↄfiſcat

oĩa bona laid · pt ĩ.cita quoꝛũdã · de nu⸗

deis · et . c cũ vᷣm leges et · c. ꝓ humani.

palle· ſz h papa noluit ita ſeuere ꝓcdẽ
5 iſtũ ꝓ h tex · ibi nobilitati pcere ·

De penitentüs et
remiſſionibus.
¶ Eup viſũ eſt de pem q̃ imponũt ĩ fo

ro iudiciali · nũc ↄpetenti oꝛdie ſpᷣnectit᷑
de his q̃ᷓ mponũt in foꝛo pnĩal verũ q
huiꝰ i pene ſeu pnĩe qñq; releuãt᷑ ꝑ idul

gentias ſeu reniſſiones iõ h̊ ſbijcit de re
miſſiomibus

Anifeſta. greue eſt
pꝓ alia vᷣba poteſt ſic ſum⸗
mari. Pꝛo maifeſto pecca
to pnĩa publica ĩpom de⸗
.Z bet · h. d· Caſus ac· ¶ Nõ
pꝛimo ex tex · ꝙ eccleſia poteſt compelle

re peccatoꝛem ad agendum pnĩam et ſi

peccatum eſt publicum publica debet eẽ
ſati ſfacio vt eteri metum habeant ⁊z ar

ccantur a ſimilibus tex · eſt in. c. plurimo⸗

lxxxij. diſ · contra defendentes erroꝛem
propꝛium · vnde alibi diat canon publi
cœ peccantem publice argui.xlp·dutm.
ſed illud · ¶ Ex quo infertur ꝙ cũ q̃ q̃li⸗
tate peccatũ eſt ꝓductũ ad eſſe cũ ea dez
p pniam abolendũ eſt.vñ hoc · c. ouertit᷑
vt dicamꝰ ꝙ peccata maĩfeſta debẽt ma
mfeſte coꝛrigi occulta rero occulte · Et
hoc vltimo caſu mtellige illud euange⸗
licum.ſi peccauerit ĩte frater tuus vade a
coꝛrige eum inter te et ipſum ſolum· ij ·
.q·j.ſi peccauent.et nõt.in.c nouit · j̊.
Nu di · ¶ Dz op · õ tex · hic tex · nõ pidet

ſaccre ad ti · quia hic loqòt de purgatiõe

◻

vt patetĩ fi. So · nõ loquit hic de purga⸗

tione mnocẽtie ꝓut · ti. de purg. ca · tz in /
telligitur de purgatõe culpe que fit per
ſatiſfactiõz ↄdignã · ¶ In glo · ĩ fi. nõ · g

ex glo. et ex iuribo alle · mea ꝙ quedam
pnia eſt publica non tñ ſolemis· quedã

vero dicit ſol ennis et ſciendũ ꝙ oĩs ſo⸗

lenms eſt publica · ſed nõ omĩs publica
eſt ſolẽmis. Solenmis dicit illa de q̃ ha⸗

betur · . di · ĩ capite. et ũla nõ inpoĩt᷑ niſi

ꝙ delicto enoꝛm et ſcandalizanti totaz

vrbem. xvj · q · vj . c.· fi · et nõ · ĩ dict. c. m ca

pite · Publica vero eſt illa que mponiti
publico ſine ſolennitate de q̃ habet᷑ ĩ.d ·
Kc.in capite. et hec impoĩt᷑ ſiue delictũ ſit
graue ſit ſiue leue vt hic ĩ glo ·Nũqᷣd aũt
publica vel ſolemmis ſit ĩdicenda clerico

dic melius vt nõ. ĩ. pſbyter · xxvij · di.
et bonus tex · cũ glo · i. c. queſitũ ·. eo · ⁊ die

vt ibi dicitur.

nit pnĩiam occident pᷣſbyterũ
Caſus.xc· ¶ Mõ pꝛio ex tex ·
tres penas ſeꝑpatas imponẽdas interfe⸗
ctoꝛibo ſacerdotũ · Pꝛĩa eſt qꝛ ↄ pellunt
agere prniaʒ. xij · ãnoꝝ et ita ꝙ aget᷑ ita
pnĩa: pꝑ ·xij · amos ̃m diſcretionẽ ſacer
dotis vtputa eiunãdo aliquibo diebo m
ſeptimana rel pegrinãdo vel aliud opus
licitũ et pnĩaʒ exercendo ad hoc qð nõ· in
c:accuſaſti.S·de accu·et ĩ. c. ꝓoſuiſti.⁊=
c .pꝛeſbyter · lxxx·diſ · Scða pena qʒ; de
bet pꝛiuari cingulo militie · Et pot iſte
tex. ĩtelligi dupliciter inqᷓntũ dicit ↄui⸗
ctus · ⁊c.vt ĩtelligatur ↄuictus ·ſ·ĩ foro
cõtencioſo et tũc eccia pꝛmabit eũ mili
cia · ¶ Ex quo nõ ·ꝙ rõe delicti ecciaſtici
pt eccĩa pꝛiuare laicũ milicia tpali.Ex qͥ
infero ꝗ idẽ eſt de dockoꝛatu vt qs poſſit
pꝛiuari doctoꝛatu vt nõ hẽat illã digni⸗
tatem · ar · i· l. ij · .. G miles · ff· de his qͥ no.

infa · et ĩ · · grãmatioos. C. de ꝓfel . li. xnj
et ninny / na roe delicti eccĩa pꝛuat quẽ

impio et dignitate regali.xy · q · vj · aliꝰ.
et ĩ · capoſtolice de re iudi · li · vj. ⁊ ĩ. c· ve⸗
nerabilem · g · de elect · ¶ Scðdo pt ĩtelligi
ſcʒ ĩ foro pniali vt itelligit Irmoẽ · et ᷣm
eum pᷣſbyter miũgit ſibi pnĩaʒ vt debeat
abſtmere a malicia. et ĩtendere pnie.ar.
xxxiij · q·ij ·admonere · et poſſet ĩitelligiß
eũ iſtud v̈bũ large ꝓ quolibʒ negocio ſe
culari vt abſtineat a mercimonijs a ſĩi⸗

bus ar · de pe · di . j. qlitas. Tercia pena

pꝛiuatur facultate ↄotrabendi mrioniuzʒ
vt ſm penam ſui vitam ducat ſolitariaʒ
ſic decedat ſine ſobole. ¶ Et aduerte ꝙ li

cet imponatur hec penitentia nõ tñ tol⸗

Uipꝛeſbyterum.ꝑe

litur ptas rudicis ſecularis quo minꝰ poſ
ſit pꝛocedere ð eũ argu·c. filicis.de ꝑe.li.
vj · et · xxij.q.v · ſũt q̃d azʒ.nec etiam tol⸗
lit᷑ ptas iudicis eccĩaſtici.quo minꝰ poſ
ſit procedere iudicialiter ĩ foro ↄtentio⸗
ſo et alis grauioꝛibo penis afficere · ar · ĩ
c.cũ ſit generale · de foꝛ · comp · et ĩ. c. feli
cis de pe. li · vj. et · c. apoſtolice de re iudi ·
eo.li. ¶ In glo .jihi ſeptẽnis pnia · ⁊ die
hoc eẽ oꝛdmnariũ tñ ſacerdos ex cau ſa pt
mitigare hãc penam vt ĩ.c.deus qin · e ·
et ĩ · c menſuram · de pe. di.j · immo poſſz
eſſe tanta ↄtritio peccatoꝛis vt fieret ab⸗
ſolutio ſine ĩ iunctõne alicuiꝰ pnĩe exte⸗
rioꝛis vt nõ · de conſe . diſ. iij · baptiſmi
vicem · et ĩ dicto.cmenſuram.nãa a ipſa
maxima otritio eſt maxima pena de pe.
diſ. j · quẽ pemiet· qd tene menti.

. Ignificauit.cCconſideꝛa⸗
tis circũſtantijs arbitraria pe⸗
nitentia mdicẽda eſt ei qͥ ſe de

fendedo modũ exceſſit. h. d. Pꝛĩo ponit

petitio · Scðdo ꝓuiſio · ibi qm· Caſu ac·
¶ Nõ ·pꝛĩo ex tex · ꝙ licet quis faciat ma
lum ꝓpter bonũ finẽ nõ tñ peccatũ excu⸗
ſat᷑ tn alleuiari debʒ pnia exquo fimis eat
bonus licet modum exceſſerit. ¶ Scðdo
nõ . ꝙ licitũ eſt pugnare ꝙ libertate ꝓPa
etiazʒ ð pꝛincipem. ¶ Tercio nõ· ꝙ ſacer⸗

dos nõ debʒz eẽ auſterus ĩ nnponẽda pe

mtẽtia debʒ em̃ talẽ nnponere pniaz q̃lẽ
pꝛeſumat poſſe peccatoꝛẽ pagere nec de⸗
bet pctoꝛeʒ adducere ad piculũ deſpera
tionis . et dicit Hoſti · nõbile ðbum ĩ ſũ·
huiti · ꝙ ſi peccatoꝛ nõ valet agere pniaz

quaʒ impomit ſacer dos tñ otritus eſt de
ccato ſuo · ꝙ tũc debet ſacerdos eũ ab⸗
ſoluere cũ leui pnĩaſet etiã ſine aliqᷓ pnia .

ſi ille dicit ſe nõ poſſe agere pnĩaʒ· Ratio
q; ſi nõ aget hic pnĩ am luet illa peccataĩ
purgatoꝛio · nam penitẽtia que pagitur
hic tollit pagendam ĩ pur gatoꝛio et ſih
non pficitur perficietur ibi. xxv · di. q̃lis.
et qð no · ĩ. c. · · de rap · et · xxin .q; v. qd
ergo · ¶ OP· õ tex et videt᷑ ꝙ ex pte iſti
us no bilis bellum fuit oĩno miuſtum q;
reſiſtebat mmpatoꝛi cui quilibet obedi⸗
re tenetur. vin. di · quo iure · et ĩ · c ſolite
de ma · et obe. eſt em domimus mů di · de
pcatio ·ffᷣ ad. ro · de iac · et m .l. bene · et a
zenone . C. de quadri · pꝛeſcri · So · dicůt
Hoſti·et Jo. and · ꝙ iſte licte reſiſtebat
impatoꝛi ꝙ deuotione eccleſie · nã nõ te⸗
net᷑ quis obedire impatoꝛi ð ecciaz a cõ
tra iuſticiaʒ· xj ·q.inj· iulianus · et · c· ſi do
mius.nã quilibʒ pᷣneps debʒ eẽ aduõ⸗
tus 2 ꝓ tectoꝛ ecciĩe.xxiij.q/v.pᷣncps·⁊

2ð

—
—

—

— S

D —
. S=—

— – —⸗

—

⁊᷑ regũ · Itẽ pugnabat ꝓ libertate ſua q;

foꝛte impatoꝛ miuſte rolebat eũ capti⸗
uare pro hoc cle· paſtoꝛ alis de re iudi ·
¶ Vcðdo q̃ro qꝛ h̊ papa diẽ iſtũ achiepᷣm
debere imponere pniam ᷣm qð ſibi viſũ
fuerit xc · nunqd poſſit ad wolũtateʒ ſuã
pmaz imponere · dic ꝙ nõ ißz debz facre g
ſiẽ diſcretus vir nam p h̊ vbũ ſi tibi viſũ

fuerit ac nõ dat libera ptas ſſed denota⸗

tur boni viri arbitriũ vᷣt no.glo · ĩ.c.ij· ð
coꝛ.· vicia et Inmo· ĩ.c. cũ mferioꝛ de ma.
et obe Bar · in. l ſi ſic legatum ff de leg. ·

et videt tex. nõ. m. l. fideicõmiſſa ff de fi⸗
deicõ. lib et h nõt / qꝛ fact ad ſtatuta et
ad multas alias diſpönes . ¶In glo . m

v. eccleß· deuotiõe ĩfi· foꝛte em̃ Hoſt·

interfecit qͥs oſeruare tenet᷑ vel poterat

vel deſtruxit domos mnocẽtũ vel ↄdem

nauit non dãmficantes· nã mipſo cõfli

ctu raro ſeruat modꝰlʒ g ageret rẽ li⸗
atam q; exœſſit modũ debʒ pnĩaʒz agere
ſic et ĩ foꝛo iudiciali punit᷑ qͥ ſe defenden⸗

do exceſſit modũ vt ĩ. c. oli · el. j· de reſti.

ſpo · ſciẽtiã & qui cũ aliter ff. ad.l acqᷣl-
et plene nõ· ĩ j. C· vnde vi · et ĩ d. c olnmm ·
Item ſi iſte nõ exœſſiſſet modum adhuc

PVter remoꝛſũ oſcientie quẽ habebat de

bebat ſibi imũgi pnĩa ar · m.c per tuas·
n·ẽ· de ſymo . et q bonaꝝn mentium ẽ ti⸗
mere culpam. vbi culpa mimme repit᷑.

n. diſ· ad eius vero.

Uodautem. ndulgs⸗

tie qᷓ ↄcedunt᷑ ꝑ pꝛelatos nõ ſbᷣ
ditis · nõ pꝛoſũt miſi ꝓpꝛij iu⸗

dices h cõcedãt. h · d· In pꝛĩa poĩt cõſul

tatio · ĩ ſedᷣa rũñſio ibi hoc volumꝰ. Caſus

xc. ¶ Nõ pꝛimo ex tex· duos caſus ĩ qui

bus licite vocedunt remiſſiones ſeu idul
gentie . videlicet ad dedicationes eccĩa
numnã qñ eccleſia quelibʒ cõſectur ſo⸗

let epũs conſecrans ocedere certa tpa in⸗

dulgentiau ĩtrantibo illam eccĩaz ſeu poꝛ
rigentibo aliqð auxilium rel ſubſidium

rel quid ſinmnle · ¶ Seðs caſus ꝓ ędifi⸗
catione pontium ex quo collige ꝙ oſtru⸗

ctio ac edificatio pontiũ eſt actus piuus
qðᷣitellige qñ pons fit ſeu efficitur ĩ ali⸗

quo loo piculoſo vbi ꝑeregrini et pau⸗
peres ſepe patiebãt᷑ mõtis periculũ ĩ tñſ⸗

itu ꝓ hoc fãc.l. ad inſtructiões · C. de ſa
croſãc. ecet · lad poꝛtus· C. de ope · pub ·
et idem dicendum ĩ alns actibo pijs de qᷣ

