2a. ij.eæ quod ibi no·et hoc quando agituꝛ
ciuilite: ad ſeperationem matrimouij. ſi
rero ageretur criminalite: ad penã mfli
gendam · tunc non ad mittituꝛ aliqua ex

ceptio dilatoria poſt litis ↄteſt · vt m.l.ſi

maritus.Opreſcriptiones ·ff eo · de quo
p Inno · in . cprecedenti tene menti ·

De raptoribus et incendi
arus et uiolatoribus eccle
ſiarum. Rubrica

¶ Ouia mter cetera precepta de calogi
ſcribitur non occides non mechaberis nõ
furtum facies. zc. Et ſic poſt mechiaz ſe
quit prohibitio furti · Ideo poſt Nicas
precedentes reſtat videre de furto ſed qe
rapina partim ſe habet ad mechiam cuʒ
ſcilicet rapitur mulier · partiʒ ſe habet ad
fuꝛtum cum ↄmittitur in alijs rebus · ivᷣo

interſerit hãc Nicam · de raptoribo· et q/

frequ enter ↄmittuntur m hoc delicto m
cendia et violationes eccleſiarum. Ideo ĩ
rubro ſubjijcit · de incendia. et viola · eccle.

Eülis. Raptor ab
illo ep̃ᷣo punit᷑ m cuiꝰ
dioceſi rapimã omiſit
iudex dõicilij ſuffraga
tur vtł pleiꝰ etſic ratõe

rapine ſortit᷑ q; foꝝ nõ ſui iudicis et ab
eo poterit pumri proprio iudiœ ſuffra⸗
gante · Primo exceſſus · ſo pena ibi pla⸗
caunt · ¶ No:primo differentiã mter rapi
nam et de pᷣdationẽ · Ponunt eniz hec vt
diuerſa a rapma ſᷣ̃m Jo.an.ↄmittitur m
rebo imobilibus · depredatio in mobili
bo· vyt in animalibus dic tñ ꝙ vt plurimũ
ſumuntur equiuocæ · de quo mſtitu· vi.
bo · rap poſt prin. ¶ Scdo no. ꝙ excoĩ⸗
catio ferri poteſt pro delicto qð vndet᷑ ↄt
Bc.ſacro ·j·de ſen.excoĩ · ideo ĩtelligit tex ·
Pdebz feꝛri excoĩcatio pro delicto idſt ꝓ
cõtumacia ſurgente ex delicto. Mam pᷣ⸗
mo debz admonexri ꝙ ſatiſfaciat. et ſi non
ĩtendit ſatiſfacere exœĩcabitur · vt mn dic
to · · ſacro. Cõclude ergo ꝙ ab hoĩe ñ feꝛt
excommunicatio niſi pro contumacia.ſʒ
a iure fertur quandoq; pro delicto. vt xv
ni.q: un.ſi quis ſuadente · ita dicit glo·
no:xj·q·iijc epiſcopi· poſſet etiam dici
etiam a iure fertur pro contumacia qꝛ
oſtitutiotacite amonet ne qis commit
tat ilioo dehctum · 2 ideo etiam m ſtatu
to ſyno dali poteſt ferri exoommumcatõö
pro delicto abſq; alia admomtioue vt in
⅞cij.de conſti · li.vj. ¶ UVlo.tertio ibiloci
pᷣlato xc.ꝙ nedum epᷣus ſed quilibet pre
latus hñs iuriſdictionẽ poteſt excĩcari
qð etiam ꝓbatur m.c. cum ab eccleſiaruzʒ
de offi · or · et m. c.j. de ſen · exco · l · vj · dioꝛ
plene m repetitione c ſi quis contra cle⸗
ricum/de foro compe. ¶ Quarto no · ꝙ
excoĩcatus mvno loc excoĩcatus eſt in
quolibet alio loco et tanqʒ excoĩcatus eſt
vitandus · ¶ No.ꝙ ratione delicti com⸗
miſſi ĩ alieno territorio põt ligari neduzʒ
corpuꝭ a iudice delicti ſed etiam ipſa ani
ma· naʒ exoo mmunicat᷑ vt hic patet for
tius ergo poterit affici coorpus ad hoc ·c.

poſtulaſti deforo compe · et auten. qua

ĩ ꝓuincia · C· vbi ð cri · agi· opor · ¶ Et
faciũt hͥ ad qõem nũqᷣd delmquens in ali
ena prochia ſubijciatur quo ad foꝝ ami /
me nudicio illius ſacerdotis vbi deliquit

ſic teneatur illud peccatim ſibi confite

ri xꝝ ab eo reciper̃᷑ pemtentiam glo · eſt ſin
gularis xvj ·q.j. placuit licet obſcure lo
quatur videtur tñ concludere ꝙ non et i⸗
ta coĩter tenetur. Et ſic no · vnã differen
tiam inter foꝝ contentioſum et pemten⸗
tialẽ et diuerſitatis ratio eſſe poteſt.naʒ
in foro cõtentioſo inponitur pena. vt ſa
tiſfaciat rei publice leſe qᷓ ſcandaliz auit
delinquens. et ideo hec pena iniponenda
eſt vbi delictum fuit pe:petratum.Et ob
hoc delinquens quo ad ũtam penam ſor⸗
titur forum alieni udicis. Oed in foro

pemtentiali imponitur pena yt ſatiſfiat
deo quẽ leſit · ⁊ẽ cum m hoc foro habeat ſa⸗
cerdotẽ propriũ loco dei · vt in · conmnns· ·
de peni. et re · ideo a propria ſacerdote nõ
ab alio debet iudicari in foro anime . Itez
mtereſt proprij ſacerdotis cognoſcer vul
tus parochlanorumſuorumyt ſic melu
poſſit redaꝛ guer parochianos ſuos quo 3
rum noticiam habet ſet iſtaratio multus⸗
facit vt quia potiꝰ debeat confiteri ſuo ſa
ceꝛdotidummodo ſit intelligens qm iſtis
fratribus mendicantibus quia ipſe habʒ
auram ammarum'ſet melius cognoſcit ᷓ
litatem perſonarumſet plus credo eos me

reri oonfitendo ſibi ꝗᷓʒextraneo quia ma
gis verecundaturet verecundia eſt ma⸗

xima pars penitentie vt dicit Rug· m. c.

quẽ penitet · de peni · di . j nã miti vadüt
ad fraters ignotos vt euitẽt verecundiã
m ofitendo proprio ſacerdoti. ¶ In glo.
j. ibi ſed h non eſt vey · et hec opi · vĩter
tenet. Conclude eꝛgo ꝙ nedũ ratione ra
pine ſedetiam cu uſlibet alterins delicti
quia ſortitur illius iudicis forum vbi ðli
qui.vt ſi ibi reperiatur poſſit exoommu⸗
meari ſi non vult ſatiſ facere · Iteʒ poterit
capi. et alia qᷓntumcunq; graui pena af⸗
fici prout delictum meretur · vnde poteſt
etiam ab oꝛdme depomet ab omm bene⸗

ficio p iudicem delicti · vt in. c. poſtulaſti ·

deforo ope. et licet gło.hic dicat ꝙ ſnia
mandabitur executioni ꝑ ep̃m proprium
tñ mtellige qñ ſententia eſt exequendaĩ
rebꝰ poſitis in aliems territorijs et ita lo

quitur.cpoſtulaſti · alle · in glo · Di autẽ
ſententia eſſet coꝛporis aff lichiua tůc mã

datur executiometiã ꝑ ep̃ᷣm delicti q; ra
tione delicti habet plenã iuriſdictionem
ciꝛca perſonã ad hoc cle · paſtorahs.de
iudi.et de hac materia dic vt plene nota⸗
tuꝛ. in . c·fi · de foro vpe · ¶ Ded circa h du
bitatu: de· q quotidiana. nunqiud iuðx

delicti poſſit pumire delmquentem ßz ſta
tuta ſua. an m ius communetantum et

poſt multa ocludit hic Jo · cal. et beñ ꝙ ſic
quia ratiõe delicti efficitur ſubditus quo

ad ülud delictum pro hoc viij · di: que ↄtra
mores et. ca nobis q· de ſenten. exoĩ. faẽ

c. yt aĩ arum · et quod ibi nota de oſti⸗ lib ·
vi . Idem tenuit Jo. ð ligna · in d · cle · pa

ſtoralis. vbi format qõem magis notabi

lẽ et dubi am. Nunquid iuðx domicllij poſ

ſit punire ſubditum alibi delinquentem ſe

cundũ ſtatuta ſua et ocluſio ſit ſta ꝙ ã
ſtatutum loci domicilij penaz im ponit ip
ſo facto a tunc non ligat ſubditum alibi

delmquentem. vt no. md.e pt aĩarũ. Aut
pena eſt imponenda per ſñiam · a poteri

tunc puniri m illud ſtatuum· dũmodo

ſtatutũ non cauſet delictum de nouo⸗ ſed
diſponit circa illam prohibitiõez a iure·
Ratio diu erſitatis eſt quia nõ poteſt qᷣ
inducere delickum de nouo in alieno terri
torio · Exi de nocte paſſionis dominiee
oↄſuetudo eſt vt chriſtiãi vadãt de nocte
ad eccleſiam epᷣus vniue loci ſub certa
na probibint. et ſtante prohibitione
ditus epi qui propibuit in dioceſi alteri
us ep̃i iut tali nocte ad ecckiã · ccꝛte tunc

nõ põt puniri paſtum epᷣum propriũ.q

m illo loco vbi omiſit non erat delictum
et hoc no · ¶ In ea · glo · ibiſi crimen faci⸗

le fuerit ac · hec glo · concludit ꝙ de erimi⸗

cognoſcere · quia de graui non poſſet
eel conclude melius poſt Cal · hic · 8

e leui anbi ↄvmiſſo poteſt iudex domic⸗

quocũq; crimme alibi oommiſſo poteſt
iuder domicilij cognoſcere et punire · nãa

ſicut ratione contractus alibi geſti et ra
tiõe rei alibi ſite poteſt iudex domcilijoo

gnoſcere · vt ĩ. c. düecki de foro coom peten
et no · glo · m.l. fi · C · vbi · in rem ac · et iita

ratione delicti · alias forus domicilij ſuꝑ
flueret. et hoc ſpecifie videtuꝛ probariĩ
c.cum contingat · de foro competenſnon
ob. iura que loquuntur de rem ſſione · qꝛ
remiſſio debet fieri ad requiſitio nem iu⸗
dieis delicki · vnde ſi lle non curat reqrere
poteſt iſte pumire . rel foꝛte puenit requi
ſitionẽ. ⁊ marnme hoc procedit hodie vbi
doſuetudme nõ fit remiſſio · Et pomt h
Cal· illam. q.no. Nunquid valeat oſue⸗
tudo m non remittendo et vcludit ii iu
dice domicllij ſeu delicki valeat oſuetudo ·
ſed malieno iudice non valet. Ratio di
ueꝛſitatis eſt · quia primo caſu delictum
non remanet inpumtum. quia iudex do
midilij rel delicti poterit pumre. ſed in ſe
cundo caſu delictum remanet impunitu
quia iſte forte qui tranſtulit ſe ad alium
locum nunqm iret ad do micilium vel lo
aum delicti · et ſic ſi non fieret remiſſio. de

lictum remaneret inpumtum ergo oſue

tudo eſt irrationabilis et per dſequens n

preſcriptibils · vt m.c. fi · de conſuetud · et

nota bene hanc queſtionem · et de hac re
miſſione anſit neceſſaria et qu aliter debʒ
fieri · vide bo · glo · in di · cle · paſtoralis. et
plene examino in · c ſi · de fo · ope. et iqn⸗

tum glo · in pᷣma pte alle · · de mlitibo · die

ꝙ ponit caſum ſpecialẽ m milite· de eota .

men dicendnmyt no . gl. in. l ma giſterie
C.· de iuriſdi. om · iudi. Et faciunt hec ad
qõem aliquis commiſit hic furtum ⁊ cum
ipſa re furtiua tranſtulit ſe poſtea ad ali⸗

.

enuz territoriũ. nunquid poſſit puniri ꝑ

nun
ge
top
wur
der

pl

un

illum iudicem vbi reperitur cum re furti⸗
ua uſq; ad tẽpus· Gar · ooĩs opi. erat ꝙ
non q ex aſſidua ctione non orit᷑ nou a
actio furti. Sed Baꝛ in.l.ſi dñium . ff. ð
fur. tenuit pᷣrium. ſicut enim ex mteruen
tione peꝛſone oritur noua actio fuꝛti. vt
ĩdicta · ſi domimũ . ita ex õ ccione facta
m nouo teꝛritorio· et per illam opi. Gar
plurimi et plurim homines ſunt ſuſpen
ſi · ſed modermores adhuc dicunt ꝙ de
ſtrictoiure illa opi. DPar.nõ ꝓcedit Frã.
tatuen de Arecio ulã opi.Gar.fuit ſecutꝰ
et dixit illam probari m.lł.inficiando · in

C·infans ff defur · bene tamen facit ĩ aꝛ.

ſed non probat neœſſario. nec vltra pro
cedo opmio periculoſa eſt. Et ĩ fi · gl.
vt clare mtelligas hanc vltimam parteʒ
poſſunt plures elici queſtiones.Pria qõ
nunquid aꝛchie · ſeu alius ſuperior delm
quens m territorio ſin ĩferioris poſſit ab
eo pumiri · pa q̃ſtio poſſitis ei ſdez termis
nunqd inc dat in ſtatutuz huiꝰ ĩferioris
tercia queſtio nunqd ſtatuens incidat ĩ
penam ſui ſtatuti ſi contrafaciat· quarta
qõ nunquid par vel ſuperior m digmita⸗
te poſſit pumni per iudicʒ delicti et mul
te olim fuerunt opi.vt no. mc.cum am/
marum. de oſti · li. vj · per.· Archi. E hic p
Cal:Jo.An·poſtea diſputauit.vt habet
m regula · cui licet · de regu. iur. li. vj. in
mercau. et ooĩs opi·ſeu ocluſio eſt iſta ꝙ
ſuperior non põt ligari a ſuo ĩferiori. nec
etiã mmcidit m ſtatutũ illiis q regularit᷑
inferior nõ iudicat ſuperioreʒ. vt mc.cũ
mferior de maio · et obe. et licet ſtatutuʒ
habeat vm canoms.tamen lex inferio⸗
ris eſt vnde ſicut inferio non poteſt ſupe
riorem ſuum oretinus ligare ita nec Peꝛ
l.ſuã · Cõcludo eꝛgo ꝙ oſtituẽs nõ mci⸗
dit m penam ſui ſtatuti q; nõ põt qͥs liga
ne ſeipſũ nec ꝑ.łſuã · ¶ Circa vltimuz di
cendum eſt ꝙ par vel maior ĩ digmtate
exquo nõ e ſt ſibi ſuperior põt pumiri ab
mferiore q; ratione delicti efficit᷑ minor.
et ibi cenſetur priuata peꝛſona.l.iij · ff. de
offi. preſi · et peꝛ Inn.ĩ.c.cũ inferior ð ma.
et obe · vbipoſuit ad predicta vnũ nota.
bile dictũ ꝙ archiepus delinquens ine⸗
piſcopatu quẽ habet ſuꝰ ſuffra ganeus ex
diſpenſatione nõ põt pumiri a ſuo ſuffra⸗
ganeo q ſemper ſuus inferior eſt·

Uper eo. amfeſt ra
ptor rel eccleſie violator ſi re
ſtituit vel de reſtituendo ca⸗
in uita et in morte ad pemtẽtiaz et adſe
pulturaʒ admittitur. Oi vero noluit ca
uere cum poſſet et in morte non põt. cleri
ci e? ſepulture intereſſe nõ dñt et cleri /

i intereſſentes. pe mniungentes pñiam
5 hanc diſpoſitionem deponuntur ab of
ficio et beneficio hoc dicit. Et q̃ttuoꝛ ſũt

partes.ſa ibi.ſi vero. Tercia ibi q auteʒ

Quarta ibi·ꝙ ſi. Prima tractat de ſatiſ⸗
ctionem vita vel m morte . Scda de ſa
tiſfactiõe in morte · Tercia de rolente ſa⸗
tiſfacere m moꝛte. ſed non valente. rta
ðᷣ pena ĩponẽda trãſgreſſoribo.caſꝰ. zc
¶ Mota pᷣmo ex tex · ꝙ decedens in pecca
to rapine alicuius rei eccłeſiaſtice nõ de

bet admitti ad pemitentiam nec debʒ ſepe
liri in eimiterio ſacro.· Et idem eſt in quo

cunq; decedente in peccato mortali xin · q
jj.in· c.pro obeuntibus. et xxin · q. v.pla⸗
caut. iꝶz ſpecialitas in raptore mamfeſta
eſt quia licet in moꝛte ipſuʒ pemteat. ex
tamen non ſatiſ facit lit non poſſit tam
en clerici non debent intereſſe ſepulture i
ſtius · quod ſecus arbitror in alnjs delic⸗

tis. quia iſta eſt ꝑena que non debet er /
tendi ad alios caſus · de penj. diſ j · pene

nam regulariter exquo quem penitetlz

non poſſit ſatiſfacere tamen abſolutus ẽ

a Peccato vt in. c cum tu de vſur · ſed in o⸗
dium rnapine ſpecialiter ſtatuitur hoc. ¶
Item no. ꝙ licet dimittatur peccatũ data
contritione ſi ablatum reſtitui non põt ·
vt in. . cum tu p̃all· tamẽ pena peccati nõ
remittitur.vnde in penam hic clerici non
debent inteꝛeſſe ſepulture quando volu⸗
it in moꝛte ſatiſfacere ſed nõ potuit.non
tainẽ hec eſt ſufficiens pena ſed pume ĩ
Purgatorio niſi hic egiſſet pemitentiaʒ ↄ
dignam. nam qui agit in hoc ſeculo pe⸗
nitentiam ſufficientẽ non pumiet im pu?⸗
Satorio · quia non volt deus ˖ quẽ bis iu/

dicari xxiij.q:v. m. c. quid ergo. et hoe ẽ

5 vulgares dutes ꝙꝙ oĩo debet quis tran
ſire per purgatorium.quod eſt falſuz · vt
Predixi. Vnde debet quis cona:i vt a⸗
Sat pniaʒ hic. et facit õ illos quibo pnia
impomtur per ſacerdotem dicunt ſe non
Poſſe facere · debent emz ſcire Pſi non pu
munt᷑ h ſufficienter pument᷑ in puꝛgato
rio. de quo per hoſt.in ſum.ð pem. et re

miſ. m. Oet an ficte . p quid ergo ſi ali /

quis · ¶ Item no· ꝙ a publico peccatore
non dz ſacerdos recipere elemoſinam ne
uideat᷑ ipm fouere in delicto ſuo põt tñ 6
eſſe ſpeciale in raptore.ß generaliter de
alijs peccatoribo. vide bonã glo. S. de de
cimis ex tranſmiſſa. et xuiij. q·j.in ſũma/
¶ Vltimo no.penam elerici vmittenti
rapinam ſeu pticipis in rapina debʒ eniz
depom itrecuperabiliter ab oꝛdine 2 etiã
pꝛiuari beneficio· ¶ Sed quero quare
tex · dicit irrecuperabiliter cum depoſitu

nunqm recuperet ordinem amiſſum naʒ
depoſitio eſt perpetua ſuſ penſio. et nõ ad
tpᷣus vt m.cat ſi clerici. de iudi Sol · dicit
Jo · an · ꝙ hoc verbũ poſitum eſt ad deno
tandũ ꝙ epus proprius nõ põt hüc reſti
tuere. exquirit᷑ ergo pape diſp enſatio m
beneficio · tamẽ puto ꝙ epu poſſit diſpẽ
ſare.vt in cſalonmitane lxiij. di · við bonũ
tex · in. cij. de cle. pug · in duel . vbi epiſco
pus diſpenſat cum homicida in beneficio
et vide qdð ibidixi · ¶ Sed õ predicta a 5
tex · opomituꝛ de · . in lris ·eo · vbi non de
negatur ſepultura exquo in morte penitz
coĩter ſoluunt doc · ꝙ vrium procedit ĩra
pma non manifeſta hoc.cm mamfelſta ·
et hoe videtur velle tex · ibi · mamffeſte fue
rit de prehenſus ac. Nam delicka notoria
ſaltem propter exemplum magis puniun
tur ne multis eraſſantibo locus ſit exem⸗
plo.laut facta ff de pems · et m. l. capita
lium. famoſus eo · ti· et in · qmm . de v
ſur. li · pj · et . c. quia de vſuꝛ · C In glo · ij
mfi · Abbas dicit ꝙ ſi delictum eſt manife

ſtum denegatur penitentia in totũ · et iia

loquitur hic ſi eſt occultum procedit vðriũ
tutius eſt tamẽ ſᷣm eum · vt in omm caſu
admittat᷑ pñia de alns delictis· Del die
m hoſti · ꝙ ſolemms pemtentia denega
tur iſtis · et mductũ ẽ hoc ad terrores iſto
rũ raptoꝝ et iſta opm. eſt mitior vtraq;
tamẽ opi.ſuſtentari poſſit et hoc ad trorẽ
iſtoꝝ raptoꝝ vt videntes ſe ſpeꝛm et re⸗
ſpu a penitẽtia mducant᷑ ad rſtitutionẽ
et de ſolemni pemtentia við qð no · l. di ·
in capitis · et peꝛ hoſt · ĩ ſũma. de pe · et re ·
Cyty · v. his prolibatis· ¶ In glo : in p·⸗
rum prodeſſe m fi · no bene glo · qꝛ folʒ
allegari · et facit pro his qui moriuntur
poſt ofeſſionem nec valent agere penitẽ
ti am certe exquo non fuit hic ꝑacta pera
getur in purg atorio rxy- di · quat · et xx
nj. q · v · quid ergo et idem dicendum vbi
mtentia impoſitaper ſaceꝛdotem non
fuit ↄodigna facit qð no · de peni · diej. in. c·
menſuram et mqntum glo dicit ꝙ pro qͥ
libet peccato debet᷑ duplex ꝑena tempora
lis et eterna. Credo ꝙ melius dixiſſet ꝙ
pro peccato mortali detur penaeterna xx
p. di. mmc vnũ orarium et m . c. defleat pec
cator . de reg · iur · ſed illa pena eternaĩ
pñia ↄomutatur m penam temporalem·
quia ſacerdos imponit ſibi penam tempo
ralem et ſi nõ peragit hic penitentiã tem

poraliter peraget ĩ purgatorio· Et adueꝛ
te qe iſti quu qtidie puniuntur ꝓ eoꝝ de
lictis aiudice m foro ↄtentioſo non pum

entuꝛ iten a deo ſiipſos pemtet hic a reci

piũt penam patiẽte: dummo do pena ſit

odigna peccato. exq puniti ſũt ꝑ iudi
cz terrenũ ſufficiẽter nõ dñt pumriꝑ iu
dicem celeſtẽ · ad h vide qð noe ĩ palle · e.
qd ergo . ¶ In glo m ob · ſe epulture ſed ci
miterium eis non denegatur licet qindã
contra. Cõclude latius et clarius ꝙ aut ð
ceſſit quis m peccato rapime nec penitu⸗
it et tunc etiam cimiteriũ ſibi denegatur.
q; deceſſit jn peccato mor tali/vt in preal ·
c.placuit et · . ꝓ obeũtibus preall · Aut
pemtuit ipſum m morte et ſatiſfecit 2 tũe
ex toto vcedit᷑ ſepultura et clerici dñt m⸗
tereſſe · Kut penituit m morte ſed non po

tuit ſatiſfacere · et tunc terra cimiterij nö

denegat ſibi ſea ed clerici nõ debent inter⸗
eſſe ſepulture et ita proprie loquit᷑ terciꝰ

caſus huius ·c et iſta mterpretatio tanqꝗʒ

benigmor tenenda eſt. vt m · codis der
gu · iur. li · v .èet · penul · ff de penis. Ab ·

Excoĩcari debent qui capiunt !
ſpolãt fideles ex iuſta cauſa na

E Xcommunicationi.

uigantes h. d· Primo excoĩcati ſunt ſpo

liantes naufragium patientes niſi abla⸗

ta reſtituant · h vo · Et due ſunt partes ꝓ

ut duo ſunt dicka · ſeda ibi · Illi etiam · ¶
No.primo ex tex. q; capientes vel ſpoliã
tes meꝛcatores vel alios ex iuſta cauſaiĩ
tinerantes ſen nauigantes non ſunt ipſo

facto excoĩcati ſed debẽt exco ĩcari. ↄcoꝛ

xriii. q: in ſi quis ronnpetas. hodie tñin

ti pirate excicant᷑ ſolemniter ab ore a

peter manno. CUo ſo ꝙ negopatio ẽ
iuſta cauſa et honeſta nauigandi ſeu itin
erandi. et que dicatur proprie iuſta ne⸗
gocaatio die vt habet᷑ nõbiliter. lxxxvij.

eunq; · aliqitid peꝛ Inno: m · c· j · ne cleri · v

mona. ¶ Item no · tercio ex ßo dicto ꝓ

ſpoliantes naufragius patientes magis⸗
puniuntur qʒ ſp nauiga
ↄtra itos non fertur exœicatio ipſo fac⸗

to ſed dicit ipſã ferendaz. in ßa parte e

coĩcatio fertuꝛ ipſo facto dũ tñ precedat
admonitio vt debeant ablata reſtituere.
Sed an ſit monitio neceſſaria dicaz. · eu
gloſa fi · ¶ In gloſa penul · ibi · Sunt ipſo
hire excĩcati· bec referas ad ſam parẽt
Kc. vt. S̊. dixi · Et no / ex hac glo. iũcto tex⸗
per hec verba noſcat ſe exoĩcationi ſb

lacere.· ꝙ ferk excoĩcatio ipſo facto et iv

de quod notat in · c· j · de iureiuran. li. vj.
¶ In ea · glo · ibi · m qdruplum et hodie
de iure auct · aucta eſt iſta pena qina
iſtos inducitur pnblicatio bo norum vt inm
auten· nauigia · C/ de fur. An tamen ali⸗
quo caſu ſit licitum capere res naufra⸗

di · ejciens! et · c qu omã. et xiiij · q. ii · J

olantes nauigantes na

bi
lee⸗
ſ
gnd
lt
en⸗
an.
pe.
N
trlie
it
nonp
enin
eer;
tench
tni
ig der

6.

om.
iuntk
ſam
ntſpe
able⸗
2
nn
ſoli
aaſai
t i
vene
ſetiſ
onee
vatoe
ſuſtn
no,
iſe
in
itog
ngs
W.
ſo
en

te ⸗

ſen
tpe⸗
pun
ht
iſb
eſ
len.
vde
nins
wen
nal⸗

gij ſeu res ꝓiectas ca nauis alleuiande
dic vt dixi m.c· cum dilecti · de accuſa · Et
m fi glo · hec . · alle· m glo.non ꝓbat id
ad quod alle · ſed melius facit. l· nauus
onuſte . ff ad · · rodi · de iactu · Cn glo ·
fi · in fi · nõ ſingulariter gl · iuncko tex · ꝙ
vbi pena pomt negatiue ipſo iur̃ pena
non mtelligit᷑ inf licta niſi pœdat pᷣmo
admoitõ vel ſaltẽ mora ĩ nõ faciendo. et
gl · hic nõ firmat pedes vtꝝ priꝰ reqrat
admonitio · Jo . an · ſup tex · tenet admo
nitõz neceſſariã et ꝓhac opi · facit theori
ca Inn · ĩ. c extirpãde ĩ· G&q vo depᷣbẽ · que
ſolet multũ allegari dicit.n·ibi Innoc ·
vbi pena aponit᷑ negatiue ſine deter
minatiõe tꝑis ad hoc vt meurratur pena
requirit᷑ admonitio preœdẽs· exẽpluʒz
lex dicit qcunq; non fecerit reſidentiã ſit
excommunicatꝰ requiritur hoc caſu ad⸗
mõitio ſʒ eũ · q; nobis eſt occultũ an fe
cerit reſidentiam an habuit iuſtam cãm
non reſidendi ß p admomitionẽ connn⸗
cit᷑.ſecus qñ pena aponit᷑ affirmatiĩie vt
puta quicũq; tali hora intrauerit eccle
ſiaz ſit excõmunicatꝰ.nõ.n· tũc reqͥrit
admonitio ſᷣm eum.rõ eſt · q ſᷣm leges
non facta latẽt ſi̊ facta ſe manifeſtant
Et valet multũ illa theorica ꝓ intellectu
ſtatutoꝝ · Sed ego ĩ repetitione illius

Cqui pᷣo · non fui ſecutus ſimpliciter illã

theoricam · ſed ocluſi ꝙ quo ad deum pe
na eſt cõmiſſa ipſo facto quod ẽ ĩ mora
nam quo ad deũ eeſſat rõ Inno · qꝛ apud
deũ nihil latet et id qd ẽ certuz natureẽ
certum legi ·ſed quo ad eccleſiam mili⸗
tantem poſſet illa theorica procedere·2
hoc caſu requiritur admomtio et ſic poſ
ſet iſta glo · reduci ad concoꝛ· pt admo⸗
mtio ſit neceſſaria quo ad homines.ſed
ſola mora ſufficit qͥ ad deum · zK tene mẽ
ti hanc glo · ſie intellect amiuncta text·
¶ Et no· ex predictis et ex tex · eccleſiaz
habere iuriſdictionẽ in laicos publiœ ðᷣ
lmquentes maxime ↄtra naugantes ⸗
itięra ntes et naufragium patientes cũ
ſint quaſi miſerabiles ꝑſone.facit qð nõ

Inn · m. c ſignificantibo de offi · delega ·

Et no:ꝙ vbicũq; eccleſia excõicat habʒ
eo caſu iuriſdictionẽ ·ſic etiã poſſet ĩpo⸗
nere aliam penam yt eſt valde notabile
dictũ lapi · m allegationibo ſuis et dico
in · . cum ſit generale · de foꝛo vpe ·

Narchiepiſcopatu
Ex prĩcipi delegatione pñt pꝛe
lati de raptu et alijs crimimbo

nicdicare penam tñ ſanguinis infligere

nõ pñt· h· d. cõis diuiſio. ßa ibi oſultati⸗

oni.que diſtĩguit et ᷑m membrum ꝓſe
quitur ibi · ſi po caſus ac· ¶ No.primo
ex tex · hm vnũ mtellectũ. ꝙ abuti femi
nidet maſculis iudicãt᷑ a pari · et ꝓ h̊ vi
de bonã gl · q̃ hoc ſẽtit · m. c omẽs cauſa⸗
tiones.xxxn · q · vñ· et facit quod habetur
in auẽ. vt non luxurietur contra naturã.
¶ Scðdo no · ꝙde iure canonico pñt de
legari cauſe crinnnales clericis · et ad H̊
ſolet allegari iſte tex· ſed non multum fa
cit q loquitur im rege et hodie iſti rege⸗
cõiter preſcripſerũt ſibi iura pꝛmcipis·
facit quod not · Inno · in. c cum te · de re ·
iudi · et in. c p venerabilẽ · qui filij ſint le·
de hac materia dicam m.c. quod ſedes ̊ᷣ
offi · oꝛdi · ¶ Tertio no · clericos poſſe ꝰↄ
ſtitui delegatos laicorum quod videt
cõtra · c· te quidẽ · xj. q · j · Sed pdteſt dici
ꝙ iſte poterat admitti ·qꝛ cooncerne bat
fauoꝛẽ anime · Sed regulariter licet cle
rici ſunt capaces iuriſdictiois ſeu ðᷣ lega
tiomis nõ tñ deberent acceptare quod ple
ni? dico in . c. ij. S. de iuch. ¶ Vltimo no.
iudiceme ccleſiaſticũ non debere impo⸗
nere penã coꝛpis afflictiuã ita ꝙ tranſe
at m vindictaz ſãguims · ſine ergo ſãg⸗
uims effuſiõe licite poteſt ĩpom ꝑ ecele
ſiꝗ pena coꝛpalis vt hic et in · c j · S· de ca⸗
lũ · et vide qðᷣ no · in. c ad aud ientiã ·. de
crimi · fal · ¶ Ingl . in vᷣbo hecuniaria ĩ fiꝛgy
no. bene glo · iuncto tex · ꝙ etiam iuder
delegatus poteſt cõmutare penã vltimi
ſupplicij · ĩ penã pecumjiariã vel aliãtpa⸗
lem de quo dic ut no · m. c. licet j. de peſet
dicit hic Hoſti · ꝙ vbi ſubeẽt ſcandalũ vyl
non ſubeſſet cauſa cõmutandi vel vbi age
retur ad penam legatem ꝑ accuſationẽ
tũc nõ debʒ fieri iſta coommutatio facit · l.
ii· in fi · C· ne ſacrum bap ſer no. bñ bee
dicta · ꝙ vbi agit᷑ per accuſationem adf
penam legalez nõ poteſt Pern

peneſet optime facit illa.lin Itez vbi ſub⸗
eſt ſcandalũ in cõmutatione vel non nib⸗
eſt cauſa nutdi e ſic debʒ intelligi
lquid eꝛgom & pena grauioꝛ ·ffde hij qͥ
no · infa. et. l. hodie . ff· de pen · cum ſi ·
¶ In glo. fi ibi qð liœt ᷣm canones ac.
Põt hec glo. intelligi dupliciter · pᷣmo qꝛ
m canoneslicitũ eſt prelato habenti iu
riſditionem tpalem cõmittere cauſaʒ cri
minalem· liœt veniat inponenda pena
moꝛtis et hoc hodie clarius probat m.c·
fi·ne. cle · vel mo · Scdo mõ poteſt intel
ligi ꝙ ſ̃m canone poſſunt cõmitti cãe
crimĩales.ſed de h dic ut plenius dicam
m · d. . ꝙ ſedes. de offi . ꝛdi · Et mfi: ad
uerte quia lict hic glo. generaliter ĩtel
ligat illam aut · quidam tñ yvt Ja · de bel ·

ibi dicunt eã nõ ꝓcedere indiſtĩcte ſᷣm
ius ciuile · z dẽt mtelligi qñ fieiſcit iu
dex de neceſſitate · vel eẽ anteqʒ intret ꝙ
uinciam et ſic nõ coꝛrigunt᷑ leges antiq̃

¶ Extra glo · op · tex. qe videt ſibi cõ⸗
trarius · nã pmo diẽ ꝙ illi pᷣlati reepie⸗
bant iuriſdictõz ex delegatõe · et pſſtaea

diẽ ꝙ iſta crimia onnttebant᷑ in iuriſdi
ctionẽ eoꝝ · Sol · dicũt doc · ꝙ vnntte⸗
bant᷑ m iuriſdictionẽ eoꝝ · ſ· ſpũalẽ · vñ
tpaliter ñ poterãt ſuo iure ↄgnoſcere / h
ex delegatiõe et ſic ſentiũt ↄmũuiter doc ·
ꝙ pᷣlati nõ rendicãt ſibi iuriſdictiõz iu⸗
re ꝓprio etiã m caſibo hic expᷣſſis Sʒ ad
uerte q; Inno. ſenſit öᷣrium in.cqð ſuꝑ
his · de uoto vbi dicit ꝙ eccia habʒ iuriſ⸗
dickionẽ in infideles peccãtes õð naturã
nam ſicut deus tales puniuit vt geñ · xix
ita videt ꝙ vicarius ſuus poſſit · et ꝑ cõ⸗
ſequens etiã p̃ᷣlati qui ſũt aſſumptiĩꝑ⸗
tem ſolicitudimi · vnde placet mihi üllud
dictum. et põt dici ꝙ ſit locus pᷣoccupa
tioni et de hoc poſſit oognoſcere tam ſe
cularis q̃; eccleſiaſticus et ꝓ hoc tex · m
cclerici ꝗ.de exceſ.p̃la· in fi · vbi eccleſia
mandat laycos ob h̊ delictũ exomũicari
ergo vendicat ſibi iuriſdictionẽ iſto cãu
per ea ꝗᷓ dixi · S. c. ꝓxi · Sed de facto non
exercent pᷣlati hanc iuriſdictionẽ et ideo
foꝛte recipiebant hic delegati onẽ pote⸗

rant tñ iure ꝓprio.vt.S.dixi · ¶ Vltĩio

q̃ritur · q; tex · dicit · ꝙ ſi exceſſus fuerit

ita grauis ꝙ deant ſuſtinere penã moꝛ⸗

tis ⁊c.qñ dicat᷑ exceſſus gins · So ·po⸗
teſt dici Fuis ᷣm doc · qñ iti ꝓcedebant
ad ho micidiũ vel qñ imminebat ſcanda
lum m commutatione pene · rel quia a⸗
ge batur per accuſationem ad penam'l

N litteris. yneendiarius
eccleſie m moꝛte penitẽs ʒ ab
ſolutꝰ ĩ cimiterio ſe pelitur et
heredes opellunt᷑ ad ſatiſfaciendũ Cõ⸗
munis diuiſio · Ba ibi · et heredes · ¶ No·
pmo ex tex.ibi diaboto ĩſtigãte · ꝙ pee⸗
catũ ðdꝛ ↄnntti diabolo inſtigãte · et fa⸗
cit ꝓ ↄſuetudme iſtorum iudicũ ↄdemp

nantium de aliquo delicto · peccatum enĩ
ↄmittit᷑ tribo modis ꝑ ſuggeſtiõem que

fit ꝑ diabolũ · per delectationeʒ q̃ fit ꝑer
carnem·a ꝑ oſenſũ pficit᷑ q̃ fit ꝑ ſpiritũ
et de hiÿ. vi · di · Gſed penſandũ · ¶ Se⸗
cundo no.ꝙ quãtuncunq; peccatoꝛi ĩ vi
ta nõ dẽt m fine moꝛtis pnia denegari et
ſic videt᷑ etiã ꝙ in fine moꝛtis pnĩa põt
eſſe fructifera · Augꝰ · tamen dicit ſe du
bitare vtrũ in fine quis poſſit ſaluari ·q;
quaſi impoſſibile eſt vt ĩ fine recte poſ⸗

ſit penitere et potius ipſe relinquitur a
peccatis q́ʒ ipſe relimquat peccatũ · vn⸗
de multos decepit ſerotina penitẽtia.z„
vide de his de pe · di . vi · p totum. maxi⸗
me m.c ſi quis poſitꝰ· et m·c.nullus.ĩ. c
fi.ſi t recte penitet ſperandũ eſt de eo
bonũ .l.di · põderet maledictꝰ tñ homo
qui peccat m ſpe · ¶ Tercio no · ꝙ ðfun
cto abſoluto et pᷣſbytero et nõ valente
ſatiſfacere ꝓpter caſum moꝛtis· heredes
poſſunt opelli ad ſatiſfaciendum. et qᷣ⸗
tidie allegat᷑ iſta littera · ꝙ de iure cano
nico heredes tenent ex delicto defuncti
licet mibil ex illo delicko puenerit ad he⸗
redes et ſic ſolet notari duierſitas inter
ius canonicum et ciuile · nam aliud eſt
de iure ciuuli · vt m. vmca . C· ne ex deli ·
defun. iſta tamen diuerſitas mihi ñ pla
cet · vt plene dieo in . c fi · de ſepult . et a
liquid dicam · Quarto no · caſum in qͥ iu
dex eccleſiaſticus ha bet iuriſdictiõzʒ m
laycum heredẽ vt ↄpellat eum ad ſatiſfa
ciendum pro defũcto · ¶ Vlti mo no · ex
fi.lĩeq; ↄtum acia heredũ ĩ nõ ſatiſfaciẽ
do nocet defuncto · nã fuit defũctus ĩ cul
pa in nõ ſatiſfaciendo in vita de qͥ aliqd
j. ¶ In glo · ij · ibi et effractoꝛes eccleſi⸗

arum ⁊zc.de hoc dic melius vt not. m.c.

ↄqueſti · all. in glo.nã illud·c loquit de
effra ctoꝛibus ſpoliantibo · de qᷓ ibi dicã
¶ In glo · in ð· ſepeliri in fi f. ſᷣm doct·
ibi delickum fuit manifeſtum hic nõ pel
ibi obſtinata mente non reſtituerũt hic
ſecus. Item hic nõ dicit᷑ ꝙ clerici debe⸗
ant mterſſe ſepultu re tz ꝙ tm debeat ſe
peliri in cimnterio · et ita diſt mgue vt ibi
dixi · ¶ In glo · in ůbo iuxta facultatem
in fi · no glo · que apertiſſime ſentit here
dem teneri de iure cano . pro delicto de⸗
functi etiã vltra vires hereditarias ſi ñ
ofecit inuentariũ · a ſic multum extendit
· fi · C· de iu delib · et doe · cõ muniter trã
ſeunt cum iſta glo · Sed aduerte ſubti
lius · quia Jo · an · in · c. qzqʒ · de vſur. li · vi
in nouella · et Fre· de ſems oſilio.xxi · te
nent op · oelu · ꝙ ſiue heres fecerit inuen
tariũ ·ſiue nõ.non tenet᷑ ex delicko defun
cti vltra facul tates hereditarias · nã ius
canonicum inducens hanc equitatẽ cõ⸗
tra rigoꝛem iuris auilis vt heres tenea⸗
tur ex delicko defũcki noluit obligare he
redem vltra vires hereditarias· concur⸗
reret enĩ duplex rigoꝛ:q; obligaret᷑ vi⸗
tra vire hereditarias · et teneret᷑ ex de⸗
licko defuncti. 5 no. in. l. j. C. de do · ꝓ⸗
mif · et ꝓ h intellectu facit iſte tex · ĩ eo ꝙ
nullam mentionem facit de inuentario ·
mandat en heredem cõpelli iuxta vires

galid
ecgleſe
0t⸗m
gukde
tbidi
dock.
nol
nüthit
idebe⸗
bentſe
eytlbi
latem

tber

code⸗
naſi
tondit
terti

ſiii.

nit
ſuen
iin
us
lc̃
neas
rebe
aat/
l
og
.
.

ditarias · et h lect· ſatis nõbilis eſt et te
nenda · mtelligendo ꝙ ſpale eſt de iure
canonico vt heres · teneat᷑ ex delicto de
fũcti ᷣm qð tenẽt cõiter canoniſte·i vt
dixi nõ puto aliquã ſpãlitatem in hoc in
ter duo iſta iura vt plene dico · c fi · ð ſe
pul· naz hic iſte im fine accepit pniam et
fuit abſolutus ab excõicatione ſ̃m for⸗
maz eccleſie.ergo promiſit ſacerdoti de
ſatiſfaciendo · et ex eo ꝙ expᷣſſe nõ mi⸗
ſiſſet exquo tñ ipᷣm pemtuit videtur man
daſſe heredibo reſtitutiõem· qꝛ qui vult
vnũ pult oĩa ſine quibo illud eſſe nõ põt
yvt ĩ. c· prudetiã · et. c. terea · de off · dele · et
lad rez mobilẽ · et. · legatuʒ ·ff. de ꝓcur ·
cum ſi · et ſic heredes hic non tenẽt ex pu
ro delicto ipſius defuncti ſed ex diſpoſi⸗
tõe ipᷣus defũcti · et ita intelligit glo · fi ·
in · ca nobis · de ſen. ex · iſtuz tex · vñ pa⸗
pa hic mãdat ſi res ita ſe hẽt · i · ſi fuerit
abſolutus ·et in hoc caſu loquũtur omia
iura canonica que mandat heredem cõ
pelli ad ſatiſfaciendũ ꝓ defuncto · vt ĩ. c.
a nobis ·j· de ſen · ex. 2 pall · c·fi · de ſepul ·
et ſic iſto cãu etiam de iure ciuili debʒ te
neri hers ſecus ergo eſt vbi delinquens
nõ recepiſſet pnrĩam nam tunc heres nõ

compelleretur · nam cœſſaret ratio poſi⸗

ta m fi · c. et rõ ſupiu alle· et hoc foꝛte cãu
poſſet ꝓcedere iſta gl · vt heres ſi nõ ofi⸗
ceret ĩuẽtariũ teẽat᷑ ĩ ſolidũ cũ obliget᷑
ad ſatiſfaciendũ ex diſpõe ð functi et ſic
procederet dictum Jo.an.et vrederi.
¶ Ingl · fi. ĩ fi · nõ bene glo.iuncto tex.
ꝙ bona hic ꝓmiſſa pro defuncto licœt ũñ
pvaleant quo ad eum liberandum a pena
eterna · quia ibi nulla eſt redemptio · xi
ij.q:ij· tempus. et no· in.c.cum marthe.

ð cele.miſ· tamen proſunt bona quo ad

tpalem ſatiſfactionẽ · vt.xiij · q.njanĩe
defüctkoꝝ · vbibo. tex · Et no · ꝙ heres nõ
ſatiſfaciendo pro defuncto p̃itat cauſazʒ
vt maiori tꝑe defunctꝰſtet m purgato⸗
rio · naz fuit ipſe defunctis in culpa inñ
ſatiſfaciendo m vita vt collgit hic ſi ĩ lit
tera hẽtis valeat.q; refert᷑ tunc ad defũ
ctũ · ſed aliqui hñt pᷣbum valeant et tũc
refert ad heredes · nam heredes peccant
m non ſatiſfaciendo ido dñt compelli yt
valeãt liberari a pcco · et pꝛĩa lrã cõioꝛ eſt
¶ Extra.glo · op· contra tex. de. c ex pte
de p. ſig · vbi excõnicatus pro offenſa
manifeſta nõ debʒ abſolui añ ſatiſfacti
onẽ · ergo preſbyter iſte non debebat ab

ſoluere ſatiſfactõe nõ pᷣmiſſa. Solutio
Sof hi que cõiter vidẽt᷑ ſeqᷣ doc · ponit

olemnẽ limitatõez ad illud. c. vt ꝓoed at
qñ qs abſoluit ĩ vita·ij qñ ĩ morte ſuffi

cit ꝓmiſſio ð ſatiſfaciẽdo · e tĩet ne ato
moriat᷑ ĩ pcco ſiẽ ĩ ſimili dicimꝰꝙ peni⸗
tẽti ĩ morte nõ ẽ ĩponẽda pnĩa ſʒ ĩinoteſ⸗

cenda . vt ĩ. c.j · xxrj · q · vij. ¶ Vltĩo que⸗

um obe

rit᷑ qͥ d ſi ſte moꝛte pᷣuentus non fuiſſet
abſolutus appuiſſent tñ ſigna cõtritio
nisdoc · dicunt ꝙ idem dicenduz et bñ ꝑ
c.a nobis· j.de ſen. ex. ¶ Abbas ·

AUm cauſa.ſ aptꝰ nõ di
cit vbi rolẽs ꝓ mrmomo ab⸗
Nucit᷑ · Raptoꝛ cũ rapta mr̃ioĩ
re poteſt et poſt ↄſũmationem
mrtᷣimomj alter ſine cõſenſu alteriꝰ reli
giõz mgredi nõ põt h · d · cũ ſe · Diuidi
tur nã in pꝛĩa pte poni᷑ deciſa ↄſultatio
fo rñſio ibi.reſpondemus.q̃ reſponſio
tria facit · nã pᷣmo rũdet de rapto cũ red
ditõe cãe.ſa ibi ſ̊ pᷣterea ð ĩgreſſu et cãʒ
reddidit tercia de vtroq; ocludit ibi nõ
ergo caſus ac̃ · ¶ Nota primo ꝙ raptus
proprie dicit᷑ cõmitti vbi mulier rapitur
cauſa libidinis exercende ſecus vbi cau⸗
ſa matrimomij ↄtrahendi a hoc vbi priꝰ
preceſſit tractatus ð matrimomo· et in
hoc multum iſte tex · eſt notabilis et mul
tum midicio meo iſte tex · deuiat a · vm
ca · C.de rap vir· nam ibiraptus dicitur
cõmitti etiam cum ſponſa de futuro · et h
tex · aptus innuit oppoſituz · et valet ho⸗
die ad multa · marĩe in pena que impoĩt
raptori et applicatur rapte vt preſuppo
ſito hodie ꝙ illa pena locũ habeat vt nõ
glo · m . c. cum ᷣm leges de here · lib. vj. ta
men vbi preceſſit tractatus matrimonij
raptus ſubſecutus non dicit᷑ penalis · pt
inuit hec littera:m hoc ſtandum eſt po⸗
tiꝰ iuri canonic qm̃ ciuili · ar · m. c. pe · et
pltimo de ſecun · nup · et quod no · j regu⸗
la poſſeſſoꝛ · de re · ur · li · vj · ¶ No. ſedo
ꝓ matrimomũ dicit᷑ perfectum poſto⸗
mixtõʒ carnalẽ · ergo a ↄtrario ſẽſu ãtea
nõ dicit ꝑpfectum qð videt᷑ õ not · in. c ęx
pubheo · de ouer · cõiug · et contra · c .· ij. D
ſponſa duoꝝ · Ded iſtum tex · intellige
dicit pfectum · ſ.quo ad ſigmficatum
pt m . c debitum. de biga · et yt ampliꝰ nõ
poſſit diſſolui ex quacunq; cã · vt m pᷣal·
Kc.ex publio.et vide quod no.gl.xxvij.
q·:ij ·m.c.quia propter. ¶ Nota tercio
ꝙ poſt conſummatum oree .
non poteſt alter cõiugium mtrare reli⸗
gionem etiam em oſẽſſu alteriꝰoiugj
et hoc ꝓbat hec dictio maxĩe · Sed intel
ligo hoc qñĩ remanenꝭ ĩ ſeculoẽ iuuen
et ſuſpect?de ĩ Stinentia · qe tũc nõ ſuffi
tit eius oonſenſus alias ſecus vt · g· de ↄ
