ſet dare ptatẽ laico excõicandi · ſj epus
nõ vt nõ · glo · ĩ. & ven · xxxij. di. et · c · bñ

qdam · xcvj. di. nã h eſt iuriſdickiõis et

nõ oꝛdinis · et vide qð nõ · glo · m · c per⸗

uenit · xxv · di · Abbas ·

Uper eo.erciĩcatꝰ rel ſu
ſpenſus abſolui nõ debet mſiꝑ
pus uiramẽto pᷣſtito · ſi tñ ſñ ſcãdalo iu
ramẽtũ hr̃i nõ pt.poterit fieri abſolutio
per manualem pꝛonnſſionẽ.h·d · Cõis
diuiſio · ſcda ibi poteris Caſi zc. C No

pꝛimo er tex. ꝙ nec excõicati · nec ſuſpẽſi

abſoluẽdi ſũt abſq; iuramento de parẽ⸗
do mandatis eccĩe.Et nõ mqntũ dixi de
ſuſpenſiõe.q; nõ ꝓbatur miſſi h et. cſe ·
Scðdo nõ ꝙ ꝓpter ſcãdalũ euitãdũ qñq;
recedit a iure rigoꝛoſo · Sʒz q̃ro nunqᷣd
H.c ponat ius cõe· Hoſti · diẽ ꝙ poĩt ius
cõe ſumẽdo õrium ſenſũ q de iure cõiñ
debz fieri abſolutio ſine iuramento · ꝓ h
tex · ibi hac vĩce. h certe diei pot ꝙ ponit
ius cõe · ſ. qñ ſcandalũ ſubeſt pt tũc eo ca

ſu poſſit fieri abſolutio ſine tali uramẽ

to · Nam papa h reſpõdet ad oſultatiõz
gy eſt ius cõe · vt nõ · ĩ. c pe · de tẽp · oꝛ. J
indue tex. ibi poteris. ac. naʒ id diam
poſſe qð de iure poſſumꝰ.xxij.q · ij c faci
et hõ · et qð fiet ꝑ remediũ extraoꝛdma⸗
rium ðꝛ fieri nõ poſſe rt nõ· Imo. · c pa
ſtoꝛalis · de cã poſ. et Pe. ¶ In glo · ij · ĩ
fi· Hoſti. inducit illu tex. ꝓ pria opi. nã
ſi ſpaãle eſt h caſu vbi nnmmet ſcandalũ
8 regulariter nõ palet abſolutio ſine iu
ramẽto ſ tu tene qð dixi.c. cũ deſideres
5· eo.a cõiter apꝛobat᷑ dictum glo.
Enerabili. cum deiuri⸗
bus ſnĩe dubitat᷑· pt᷑ quis ab⸗
ſolui ad cutelaz iuramẽto p⸗
ſtito· h. d. ¶ Nõ * er tex. archiep̃ᷣm ſi
biſuffraganeũ epᷣm poſſe ſuſpendẽ · pot
etiã ipſũ excoĩcare et alia pena arbitraſa
Punire dũmodo nõ ſit tale delickũ qð ex⸗
poſcat depoſitõz · et ꝓ h· x. q·/ ij · q ogno
uimus · et ĩ. c. ſacro · S· eo · et qð ibi nõ.a ĩ
Dc.yt litigantes· de offi · oꝛ· li · vj · a. c j. eo.
ti · et li · ¶ Scðo nõ ꝙ ſnĩa ſuſpẽſiõi nõ
eſt relaxãda ſine iuramẽto · ↄcoꝛ.text· ĩ
c.pᷣcedẽti. ¶ Vltĩo no · ꝙ abſolut o ad

cautelã nõ ẽè imponẽda ſine iuramẽto.ax

vide qʒ dixi ĩ.c ꝑ tuas · S. eo·et qð plene
nõ. ĩ. c ſolet eo.ti · li · vj · Sʒz q̃ro ad quid

fit iſta abſolutio · ad cautelã exquo non

erat excõicatus ſ̊ ſuſpẽſus. So.vt poſ⸗
ſit oĩcare et ĩtereſſe ſacmẽtis et negocij
eccĩe · nõ at fit vt poſſit ags·q; ſuſpenſio
nõ tollit facultatem agendi ſiẽ excõicatõ

6äm Inmnoc · qð nõ. ¶ In glo · j· ibi hoc fit
Ipter dubiüũ · et declara hoc vt plene dixi

ĩ.cꝑ tuas.ã· eo· et ĩ fi · glo. Et dic h Jo.
an · ꝙ hoc alibi nõ repit ſ.· ꝙ ĩ abſolutõe
a ſuſpẽſiõe pᷣſtet iuramẽtũ· ſ̊ certe ĩmo
repitur naʒ ꝓbatur.S.c. ꝓxĩo·

Rauem. Ercoican offici.
ales locoꝛũ ĩ quuibo ſũt ſtatuta
cotra eccĩaſticã liᷣtatez · mſi

eag deleri fecerint et tatutarij feudis ec⸗

cleſie ſunt pꝛiuati · h · diẽ · Pꝛĩa ps ponit

querelã · ſeda dat iudices ibi ideoq;· Ca⸗

ſus. ac. ¶ Uõ pᷣmo ex tex. ibi ꝙ quidaz

ciues deputati · ac · ꝙ ptas legis cõdende
eſt delegabilis · Et facit iſte tex · ꝓoſue
tudine Tuſcie et LQombardie. vbi cõiter
deputant᷑ aliq ciues ad ſtatuta edenda:
de quo ꝑ Sar · in. l·om̃es ppłi ff de uſti ·
et iur̃. ¶ Scðdo no.vnã nouaʒ penã otu
macie vt poſſit interdici inquilinis et co
tom quatenus nõ rñdeãt dñis poſſeſſio
nũ de redditibo · ¶ Itez ꝙ nemo audeat
colere agros ſeu poſſeſſiones illiꝰ cõtũa
cis · Itẽ nõ ꝙ õ delmquẽtẽ pt᷑ ꝓcedi vt ca
ueat ne in futuꝝ oↄſile delictũ omittat et
erit iſta cautio fideiuſſoꝛia vel pignoꝛa⸗
ticia pena appoſita ar · i. c lr̃as · de Pſũp·
et facit iſte tex · in ar. ꝙ immic ?meus. qᷣ

me ſemel offendit poſſit oogi et diſtrĩgi

ad pꝛeſtandum cautionẽ idoneaʒ ne me

offendat ĩ futurũ. ¶ Vltio no · ꝙ faciẽ⸗

tes ſtatuta õ libertateʒ eccĩaſticaʒ · ſunt
ipſo iure abſq; alia pꝛiuatiõe feudis ec⸗
cleſiaſticis pꝛiuati · vñ ſolũ h̊ mandat᷑ de
nũciatio· ¶ In glo · pe . ibi h̊ loquit᷑ ð his

oſiliarijs ac· z2 ͥ ſo· videt placere Imno.
et ꝓ h qꝛ ciues iſti nõ fecerũt iſta ſtatu⸗

ta. ſed dederũt ptateʒ alijs vt facerẽt ſta
tuta · et ſub mandato gnali nõ renit imi⸗
quũ ſtatutũ · ꝓ h.c j. de iuriur.li. vj. hãc
tñ ſo. ĩtelligo qñ ſucceſſoꝛes ignoꝛabãt
illa ſtatuta ibĩdẽ otineri · nã data ſciĩa et
tꝑe ↄpetenti ad faciendũ ea deleri miſi de
leuerint ipſo facto ſũt exooĩcati vt ĩ.c.no
uerint et qð ibi dixi · g· eo. et ſatis pt᷑ te⸗
neri vltima ſolutio glo·naʒ excẽicatus a

uire pt᷑ excõicari ab hoĩe ad maioꝛẽ ter⸗

roꝛem · et vt multiplicato vmculo excõi⸗

Cctioĩs o btineatur abſolutio cũ maioꝛi

diffiaultate vt ĩ c ita quoꝛudã. de iudeis
et m.c cũ ꝓ cã· S. eo.et qð ibi dixi. ¶ In
glo · fi . ſed õ glo. et tex. fãc q; vbi eſt cõ

tentio ĩter dum et vaſallũ iudices ſũt pa

ris curie vt ĩ pᷣterea · alle. ĩ glo · et no. i
cten · de iudi . Sol. Gm Hoſti. vbi fa⸗

ctũ eſt notoꝛiũ pt ipſe dñs ꝓSecedere ˖ qꝛ
tic œſſat ſuſpitio · ꝓh qð no· Imo. ĩ. c.
ex pte ·j. de h. ſig · ſoluit et aliter tz poſſu

mus ſic dicẽ ꝙ iqntũ iſtud delictũ tãgit

eccĩaʒ · papa pt exercẽ mriſdictõz · ne dũ
ibõis feudaliboſꝶʒ et ĩ bõis ꝓpꝛijs ipſoꝛũ
delĩquẽtiũ vt ĩi · c ꝑlics de pe · li . vj. l. cita

qꝛũdã de iudeis AKbbas.
Um uoluntate. xio

quẽs ercõicatũ ĩ tendetibo ad

ſalutẽ aĩe · et ſi alha pᷣba ĩiterponat. excõi⸗

catus nonẽ h pᷣmo · pdicatoꝛes pᷣſertim
q alias ſuſtentari non pnt ab excõicat 2

ð EE

detinentibo bona aliena elemoſynã reci
pere poſſunt · h̊ ſcedᷣo tercio ponit quoſdã
caſus ĩ quibo peutiens clericum exoom
municatus nõ eſt · Et tres ſũt pꝑtes vt pa
tet ꝑ & ſcda ibi pᷣdicatoꝛes · tercia ibi ſi qͥ
rero Caſus zc. ¶ Uõ pꝛĩo ex tex · ꝙ di⸗
ſtmguẽdo maleficio attẽdi debz ꝓpoſitũ
et mes delinquẽetis · Vnde ſiquis accipit
rem alteriꝰnõ intendẽs furari· nõ omit⸗

tit furtũ ꝓpter mtentiõz quã ht · vt nõ · ĩ

.c.cũ dilecłi ·S. de acau:ĩ.l. inter om̃esC.

recte · ff; de furtis · ad ið qð habet ĩ · l venꝝ

et · qui miurie ff eo · ¶ Scðdo nõ caſum

ſpãlè et nõbiẽ ĩ q cõicans excõicato ĩ lo⸗

cutione nõ meurrit excõicatiõez qn h fãc
vt eum mducat ad ſatiſfactioneʒ rel ad
ſalutem aĩe · et ſic facit ita lr̃a ꝙ ſi ſtatu
to cauet᷑. ꝙ pticipans cũ bãmto mẽrat
certam penam ꝓꝙ ille qui participat vt eũ
Pait inducere ad ſatſfactiõz nõ ĩcurrit
anc penã. ¶ Tercio nõ in. Cdicatoꝛes
æc̃ · ꝙ ſſante neceſſitate nõ ẽ liatũ reci
pere elemoſ ynas ab excõicato rel detẽ⸗
toꝛibo reꝝ alienaꝝ · ¶ O uarto nõ ꝙ au⸗
diens ofeſſionẽ alicuius licite recipit ali
quid a penitẽte· etiã ſi illud ſᷣiacœat re
ſtitutiõi · ¶ Vltimo nõ · plures caſus in
quibo inijciẽs manũ ĩ clericũ nõ incurrit
excõicationeʒ et maxie no · caſũ ſm ꝓpinqͥ
ſeu pr̃efamilias.vt eis ꝑmitta leu cõ
rectio circa clerioos ĩferioꝛes. ¶ In glo ·
ĩ ver · pꝛeſertim · ibi pt exponi ꝙ maxnne

Imo · dic ꝙ poĩt ꝓ tãtũ · q; nõ debʒ re⸗

apere elemoſynaʒ a talibo niſi qñ aliter
ſuſtentari nõ pt᷑ · Sed certe Imo. et gl.
habẽt eũdẽ ſenſũ.ſ dictio pᷣſertimß m⸗

Ntellectũ glo · refert᷑ ad verbũ p̃dicatoꝛes

vt ſit ſẽſus ꝙ tpe ncitatis om̃es pñt reci⸗
pere elemoſynã ab exommuĩcatis · ma⸗
rime pꝛedicatoꝛes · i ßm ĩtellectů Inmno ·

dickio pꝛeſertim. refert᷑ ad illud vᷣbũ ſu

ſtentationez · et tũe eſt ſẽſus ꝙ tũc tm̃ li
citũ eſt recipere elemoſynaʒ ab iſtis qñ
aliter nõ pñt iti ſuſtentari · Sʒ h ghali

ter quero · nũquid licitũ ſit recipe oblati
ones ab excõicato vel pſurario ſicẽ elemo

ſynam · Imo. H ꝙ nõ. ꝓ h. ca nobis . ·
eo .· et . c qꝛ ĩ oĩ bo.S.de vſur· Ratio diuer⸗
ſitatis eſt· qꝛ elemoſ yna recipit᷑ ĩ ſecreto
oblatio recipit᷑ ĩ publieo · Vnde ne ecele
ſia videak fauere excõicatj et detẽtoꝛib⸗

ren alienaꝝ nõ debz recipere ab eis obla⸗
tionem ß decimas prediales licite ab eis

recipit · nam et a iudeis tales decime reci
piũt · vt m. c · de terris · S· de deci · ¶ In gl⸗
fi. ibi liberati ſũt a patria poteſtate. vult
ergo glo. ꝙ quilibet ſacer oꝛdo liberet a

patria poteſtate. et idez tenet glo · ca. i⸗

decoy de eta · et qual. Sed zriů tenẽt ibi
Imo . et Hoſti. et illud verius nã dictũ
glo · nõ probat᷑ iure t potiꝰ bat õ riũ ꝑ
locũ a ſpãli · nã ſi ſpale eſt ĩ epᷣatu vt li⸗

beret a patria ptate · a itud ꝓpter ſubli⸗
mem dignitatem epatus vt ĩ c p vene ra

bilem · qin fil · ſint leg · ĩ aut · dignita
epiſcopalis. C. de epi. et cler · g m otra⸗
rium eſt ius cõe nõ ob.ar · glo.q; ſacer
oꝛdo liberat a dñica ſeruitute quia mde⸗
cens eſſet vt quis ſit ſeruus /et ĩ ſacro oꝛ
dme oſtitutus · ſed nõ ſic eſt indecen vt
quis ſit clericus · et m pr̃ia poteſtate. fa
tendũ tñ eſt ꝙ ĩ ſpũalibo filius clericus
nõ eſt ſub poteſtate pr̃is. vnde ſi ht bñfi
cium pt agere et ouemiri ſine oſenſu pa⸗
tris. vt m. c ſi amum de mudi. li · vj · Itez

quo ad percuſſionem ſacer oꝛdo liberat a

patria poteſtate. vt probat᷑ hic a ↄtrario
ſenſu. et h vt deferatur oꝛdimiſacro. licʒ
quidam antiqui direrũt patrem nõ ĩcur
rere excõicatioeʒ · ſi oꝛrectionis cã per⸗
cutit clericũ ĩ ſacris conſtitutũ· q; nõ pt ĩ
eo notari violentia. Sed credo glo· me⸗
lius dicere quia ſaltem hui manus eſt
temeraria rõne ſacri oꝛdimis. pro hoc.c.
vniuerſitatis· S· eo. vbi pꝛelatus mecidit
ĩexcõicatiõʒ ſi oꝛrectõis cauſa fecit ꝑ⸗
cuti c ericum pꝑ laicũ · quia reperitur ibi

temeritas, et ſine violentia·

Jꝗ concubine. Cõicans
Nexcõicato ĩ crimĩe damnato ict
Idit ĩ excõicatõez maioꝛẽ· h. d ·
Caſus ꝛac· ¶ Nõ pꝛmo ex tex· concubi⸗
nam clerici ꝓpter delictuʒ ooncubinatus
poſſe excõicari per eccleſ quantu cunq;
lanca ſit· ſoꝛtitur em foꝝ eccie rõe delicti
peccat em m ecciaʒ adherendo turpiter
clerico · et ideo pr pumiri ꝑer ecciaʒ · h
vide tex · cũ glo. xxxij· dil · eos et · xx · q/
vlt. ccũ multe. ¶ Scðdo no. ibi poſt latã
ſniaʒ. ꝙ cõicans alicuiĩ crimie gpter qd
ĩcurrit excõicationeʒz nõ eſt excõicatus ſi
cõio adhibet᷑ ante ſniazʒ latam Duo ergo
requirunt vt quis ĩcdat ĩ excõicationeʒ
maioꝛem · Pꝛimo ꝙ ↄmumcet ptꝰlatam
ſnĩaz. Ocdo ꝙ crimie damnato. Et ex
h decidit · q; pone mulierem excon catam
ꝓPter ↄcubĩatũ clerici · nũquid laicus co⸗

gnoſcens hanc mu lierẽ excõicataʒ carna

liter madat m excõicatõʒ · et dicendu
nõ· q; nõ ↄĩcat in crĩie damnato · ſecus ſi
fuiſſz mulier excõicata ghalit ꝓpter deli⸗
ctũ foꝛnicat ·q tẽ q̃libʒ ĩereret excoica⸗
tõz maioꝛẽ · qꝛ ↄĩcaret ĩ crie dãnato qð no
luit Jo. an · h et bñ ſatis ꝓbat ꝑ iſtũ tex.
aꝑ· c nuꝑ.a qð ibi nõ ·S·e · qð tene met ·

—

— — — —²

— —

— —

— — — — ☛⏑ *

—

— — —. — —

— — —

1

Uobus. ercĩcatus miĩo
ri excĩcatõe pt abſoluere ex
coicatum mion vel ſic ↄpᷣhen
dendo potins metẽ qʒ ?ba · Excĩcatus

mĩoꝛi pt᷑ ab exoĩcatõe aliquẽ abſoluere
h· d. Caſus· ¶ In glo.) · vel die ꝙ alteꝛ

alterutꝝ pt abſoluere ꝛc. et hanc lectu.
que ſequit tene · nã vt dicit hoſtiẽ · et bñ

tenendo pꝛimã lectu · glo · nõ eſſet aliq d

ſpãle ĩ excoĩcatõe minoꝛi nã ꝑ majorez
excĩcatõeʒ nõ tollit᷑ ptas ĩ habitu i tã
tum ĩ actu vt ĩ · c ad ꝓbãdũ de re iud · auz
goiſte tex· voluerit nõre ſpãlitatẽ ĩ mĩo
ri exoĩcatõe dicẽdum eſt ꝙ excoĩcatꝰ
mĩoꝛi hʒ ptatem abſoluendi habitu et a
ctu q; p hoc nõ ĩmiſcet ſe ſacramẽt paſ
ſiue i exercet iuriſdictiõez qᷓ priuatꝰ nõ
ẽ ꝑ exoĩcatõem mĩoꝛẽ vt mcſi ellebrat
de cle. ex · mi. et iſta eſt rera lectura·

Ermittimus. ꝑermit⸗
tit mĩſtri eccleſiaꝝ ſemel m
ebdomada celebrare tpe iter
icti ↄcurrẽtibo his q̃ exprimũt᷑ m tex·
tz hocie h·e. ſeruit de mihilo qꝛ hodie per
mittit᷑ ſingulis clericis ianui clauß excõ
mum atis et iterdictis exclu vt hẽtur
ĩ c.fi ad jcimꝰ et &. ſe. eo · ti . li / vj · hoc

dicit · caſus.⁊ẽ̃ · ¶ No·pꝛimo ex tex.ibi ꝙ

ſolẽnia mſſaꝝ ꝛc· ꝙ pulſatõ cãpanorũ
et cãtus miſſe nõ ſũt de ſolẽ mtate miſſe
pagunt᷑ go folẽnia nnſſaꝝ licet alta roce

nõ fiat celebratõ qð nõ ꝙ diſpoſitõibo

faciẽtibo mentiõeʒz de ſolẽnitatibo miſ⸗
ſaꝝ · ¶ Ocðdo no · ꝙ licite ↄficitur co ꝛ p⸗ꝰ

chriſti vt cuſtodiat᷑ ꝓ mfirnis ꝓ Hei

de aiſto: eucha. Et dicit Hoſti. ſacer

tẽ nõ debere cuſtodire euchariſtiã vltra
vnã ſeptĩanã ne putreſcat · ſ ſi ĩfirmm it⸗

la ſeptimana no indigẽt dz ſacerdos cõ
ſumere antiquã cũ noua et pro hoc facit
tex · iſte qͥ pmittebat ſemel ĩiebdomada

celebrari q̃ñ vltra vnã ebdomadã ñ debʒ

reuari ſingulis ſeptimõis dz illud re⸗
cenſeꝛi · ¶ Vltimo no. ꝙ tpe ĩterdicti
coꝛpꝰ xpᷣi dœdit᷑ moꝛiẽtibo qð et ꝓbat᷑
ĩ.c. qð in te ð peet re · et . fi · eo · ti · li. vj ·

rico quẽ veꝛberauit ñ pt ꝓpteꝛ
poc ab epiſcopo abſolin niſi

i ertis caſibo hic expᷣſſis hoc · d· et ſcda

ps ibi niſi · Caſus ꝛcẽ̃ · ¶ No.pꝛima ex tex
ibi rel eiꝰ legatũ ꝛc · ꝙ legatus pape ab⸗
ſoluit a ſñia canomis · ſiqs ſuadente.et
cũ hic nõ diſtinguat ĩter miuriã medio
erem et enoꝛmẽ tenẽdũ ẽ legatum poſſe
abſoluere indifferenter de quo tñ dit vt

Uamuis aſfacis dle

dixi m.c ad eminentiã ð̊ eo · ¶ Secũdo
no · ꝙ ſenex indiſticte excuſat ab exceſ⸗
ſu ad ſedez apoſtolicã q; lit ſit potens
ad eũ dum tñ ĩitinere pt ſibi piculũ im⸗
minere · Sʒ q̃ro nũqᷣd ercoĩcatꝰ ex alia
cã qᷓᷓ ꝓpter ĩiectiõeʒ manuũ poſſit ab⸗
ſolui ab mferioꝛe in caſibo hic expreſſis
doc · citer hic dicũt ꝙ nõ ſᷣ ſpãle eſt im
excĩcatõe ꝓpter mectiõem manuũ et
hoc veꝝ niſi ĩ articulo moꝛtis qð ẽ valde
nõndum et quotidianũ m practica· nazʒ
pmnſſio iſta tm̃ reꝑit᷑ ĩ excĩcatõe illius
. is ſuadente ·

JIquem. Ercicatõſim⸗/
plicit lata ĩtelligit᷑ de maiori h
d · et ẽ tex · no· et quotidie al⸗
egat. h· d· Caſus ꝛc. ¶ No· pmo ex tex
effectũ maioꝛis et mĩoꝛis excoĩcationis

nã nnoꝛ tm̃ priuat a ꝑpticipatione ſacra

mẽtoꝝ qð ĩtellige vt plene dixi mc fin·
de cle · ex · mi · Excoĩicatõ pero maioꝛ pri
uat nedũ ꝑticipatõe ſacramẽ toꝝ ſz coĩo⸗
ne fidelium . ¶ Sz oppo · õ litterã et vi⸗
det ꝙ appellòe excoicatõis dẽt ĩitelligi
de nmnori qꝛ ĩpemis mitioꝛ eſt ĩterpᷣtatõ
facienda. vt m regula ĩ pems et ĩ regula
odia de reg · iur · li. vj · et · lſi de mterpᷣ⸗
tatõe · f de pe · Do · ↄtrarium ꝓcedit ĩ pe
nis coꝛpalibo et pecumãijs ſ̊ excoĩcatio
nõ ẽ ꝓrie pena ſ̊ aie medicna vt m. c· cũ
medicinalis eo· ti. li · vj· vñ eonmpo ꝙ excõ
municatus vult ſatiſfacere obtinet abſo
lutõem vt m dccũ medicinalis et nj . q· jʒ
multi. Item in ocernentibo piculum a⸗
nime tutior ĩterpꝛetatõ faciend a ẽ vt mn
c.iuuemis S · de ſpon· cum excoĩcatus
poterit mtelligere ita de maiori ſicut de
minori · tutiꝰ eſt mterpᷣtari ꝙ mtellexe
rit de maioꝛi qꝛ hoc calu nullũ ſubeſt ꝑi
culum . Item m tercio verba debent itel
ligi ᷣm ↄſuętudmẽ ptĩ c ex litteris gᷣ · ð
ſpon.l. labeo f de ſupel· leg h omumiteꝛ
appellatõe excoĩcatõis ĩteiligimꝰ de ma
iori ideo debʒ generaliter mtelligi de ma
iori et non de nnnori vt hic ꝙ batur·
Ueris.ꝑueri excoĩcati ĩ
iectione manuuʒz in ciericum
ab epᷣo abſolui pñt etiã ſi añ
abſolutiõem effecti ſunt puberes hoc d·
vel generalius et ſic. Sñficiummd ultũ
ratione mnoris etatis peſt q; pit ha⸗
bere locũ ñdiſtiguut᷑ licet nnnoꝛ puene
rit ad manoꝛeʒ etatẽ.h· d. et ſcda ꝑs ibi
cũ ꝓpter · Caſusꝛc̃.¶ UVo· primo ex tex ·
penã ĩponẽdam ꝓ delicto habito reſpe
ctu ad tempus delicti et nõ ad tempus
ſme ↄoꝛ · l.· ff de penis. ¶ Item nota ꝙ

beneficium ſemel mdultum minori exqͥ
incepit habere locum non extinguiturꝑ
ſuperuenientiam maioꝛis etatis ·et facit
hec littera ad.q.nunquid nnpubes fa
ctus pubes poſſit teſtificari de his que
vidit m pupillari etate · Hoſtien · dicit
iſt am litteram facere ꝙ ſie · ſed m veri⸗
tate ex littera poteſt ſumi ar.mcontra⸗
rium quia mcidens mexcommunicati⸗
onem in minori etate ſemper reputatuꝛ
minoꝛ reſpectu abſolutionis obtinende
Sed quo ad · q concludendo veritatem
dic ꝙ qdam ſunt actus m quibus reqᷣ⸗
ritur maioꝛ etas tempore quo actus ex⸗
ercetur vt in teſtamento et etiã non ſuf
ficit vt ſuperueniat maioꝛ etas· l ad te⸗
ſtium· C. de teſta · Quidam ſunt actꝰ
in qiubus hoc non requiritur quod eſt
regulare · et tunc ſatis eſt ꝙ ſit idoneus
tempoꝛe quo perhibuit teſtimonium et
hoc toluit glo · m·crelatum xxxvij · di ·
et glo · iuris ciuilis mliij. lege iulia ·
ffde teſti:et ſequitur Jo· and· in. c. ex p⸗
te de corpore · vici · ad hanc diſtinckio⸗
nem debet reduci glo in.c.cum nobis g·
de preſcript · que ſenſit oppoſitum huiꝰ
quod dixi.

De uerboꝛum

ſignificatione.
¶ Dupra viſum eſt de diuerſis conſti⸗
tutiomibus circa tudices iudicia cleri⸗
cos matrimonia et crimina verum ta⸗
men qꝛ m eis et alijs diſpoſitinibo dubi
tari poteſt de ſignificatu vᷣboꝛum · Ideo
Imn fine operis annectit hanc rubricam·

Nnouate. erpo,
nit hic Hieromimꝰ vᷣbũ
nouale qð ſcribit᷑ Oſee
x · - et pt᷑ ſic ſũmari· No⸗
uale ẽ terra nouiter ad⸗
allturã redacta · h. di.
Caſus ꝛc̃. ¶ Nota primo ex tex · ꝙ dic⸗
tio nũc nõ ſempꝑ denotat tempꝰ mſtãs
nã hice refert᷑ ad id qð nouiter factuʒ ẽ
licet nõ tꝑe inſtanti · ¶ Et circa hoc que
ro pone ꝙ agerꝙ maioripte fuit reda⸗
ctus nointer ad culturam ſed aliqua ꝑp?
remanſit inculta nunquid dicœt illa ter⸗
ra noualis doc.ꝙ nõ ar · huiꝰ tex · nam
ager dicitur noualis non habito reſpe⸗
ctu ad quãlibet ꝑtem ſed habito reſpe
ctu ad totum ſeu ad maiorem ꝑtem ar-
m.cquod in dubijs.de conſecra · eccle.
pel alta · et de ſignificatu huius rerbi no
uale · die vt plene dictur in · c quid ꝑ no

Am et rex. xpellõe pa
tris veniunt m lata ſignificati⸗
one omnes aſcendenteg. h. d.
In prima pꝑte ponuntur verba danielis
In ſecunda verba Hier. exponentis il⸗
la· ſecunda ibi.i · proauꝰ. et vide hiſtori

am. de conſe. di · · in. c. veſtimenta. alia

mcipit vaſa Caſus. ¶ Mõ primo ex tex
ꝙ dictio id ẽ eſt expoſitiua pᷣcedentium
¶ Mota ſecundo ibi moꝛe ſeripture ꝙ m
mterpᷣretatiõe verboꝝ debemus recur⸗
rere ad coommunem vſum loquendi ſiue
tractet᷑ de interpretatõe legis ↄmuniſ
ſiue altenius dipoſitiomis nam vſus lo
quendi prefertur proprie ſignificationi

verborum vnde debemu intelligere rer

ba non ᷣm proprietatẽ ipſorum ſed ſᷣm
communem intellectum et modum lo⸗

quendi pt . lnon aliter · ff. del e. ijj. et in. .

quod labeo·ff. de ſup.lega·et hoc habʒ⸗
locum ętiã m ſtatutis pt notat Barto-
m. omnes populi ff; de iſtit · et iur · et
dico · ᷓ.· m prohemio huius libri. ¶ No
ta tercio· ex eodem verbo ꝙ de propria ſi

gInificatiõe huius verbi · pater non eſt

quod oprehendat auum a pꝛoauum.ſʒ

ipſum genitoꝛem tm.nam text · hic dicit

more ſeu conſuetudme ſcripture reni
unt alñ aſcendentes. ergo non ex propri
a ſigmificatione verborum · ſic etiam di

cmaus de filio nam appellatione filij in

lata ſignificatione remunt nepotes et a
ln deſcendentes. vt in. l.liberorum in fi.
ff. de verborum ſignifica · ſed ſtricte il
le dicitur filius qui natus eſt ex marito
et vxore et in · · filium ff de hig qui ſunt
ſui vel alie.iur· plene per Sarto· in dic⸗
ta.liberorum.aliquid dixi m.c fina · de
penis vbi per Hoſtienſ · et vide gloſ. de
hoc in clemen.j. de bapt · ¶ In glo. ñj. ibi

vltra rero maioꝛes appellantur ſed con

tra hoc facit textuꝰ ml.iiij ff de miu ro
can. vbi dicitur ꝙ appellatione parentis
veniunt omnes aſcendentes et deſcende⸗
tes in mfinitum.il. iuſta mterpretatio⸗
ne . ff de verborum ſignific · vnde et in di
uerſis loecis ſeripture · Adam appellatur
parens noſterx tamen non eſt tritauꝰ
ſed vlterioꝛ · ſic etiam chriſtus diatur fi
lius Dauid et non fuit trinepos ſed mfe
rioꝛ vnde exemplum glo.pidetur contra
eius dictum. Solu . dic ꝙ dictum glo.
procedit ſedᷣm ſignificationem verboꝝ
vt in parentes · alias m glo · ſed ex be⸗
nigna mterpretatione et conſuetudme
ſeripture omnes aſcendentes im mfini⸗
tum dicuntur parentes vt hic in text · et

= =

«—R—– = -– — —

— – —

R — — — — —

—

pide per glo · in d. l. nij ff de m ius ro.

Am et ego. u diatur
natuj qͥ ſtatĩ deceſſit · h· d· nam
m pᷣma pte ponunt᷑ ᷣba Sa⸗

lomoms. In ſedᷣa verba Hiero. exponẽ
tis illa · ibi quare ꝛẽ· Caſus.¶ No. pmo
erx tex. ꝓpriam ſignificatõeʒ huiꝰ verbi
vnigenitus. nã proprie dicit vnigenitꝰ

ille qui non habet alium fratrem vel ſi
habuit motinenti natus deceſſit. ſed hoc

yltimo caſu improprie dicitur vmigem
tus. ¶ Vo ꝙ quo adeffectum non dici⸗
tur fuiſſe id quod non perſeuerauit et

ex hoc habes modum excuſandi rvpug⸗

nantiam aliquarum ſcripturarum. ¶ In
glo · m rerbo vterinum · ibi qui ex eodẽ

ptero ac. expone. i.ex eadem matre tã⸗

tum ſi rero ſunt nati ex eodem patie di⸗

cuntur fratres conſanguinei quia ex eo
dem proceſſerunt ſanguune et differenti

aeſt quo ad multa mter fratres pteri⸗
nos et oonſanguineos · vnde frater vte⸗
rinus ne npoteiſt rumpere teſtamentum

fratris etiam inſtituta vili perſona here
deſecus in fratre oonſanguineo pt in.’:.
fratres · C· de inoffic · teſtamen. tamen

hodie ſunt opi · nunquid ſit ſublata iſta

differentia per aut. de here · que ab m⸗

teſta. defe. Abbas ·

uod dicitur.diaio
anteq̃ʒ nõ ſemper implicat·h.
diat · primo ponuntur verba

euangelij. ſedo rerba Hiero er ponẽtis

ibi non ſequitur · Caſus ꝛẽ. ¶ No pn⸗
mo ex tex. ꝙ dickiones negantes actuz
to tempore non ponunt implicatiue
actum alio tempore et ſic facto negati⸗

uo non ponitur aliquid in eſſe et hoc va

let multum in ſaluandis dictis tei tium

ptputa dici teſtis anteqᷓʒ titius veniret

ad prandium filius ſuus percuſſit ſem
promium probatur ꝙ titiu nõ remt ad
domum illa die nunquid teſtimomum
ſit falſum et dieendum ꝙ non quia ſatis
eiſt ꝙ non remret tempore peꝛouiſſiomꝰ
vnde ex facto negatiuo nõ ſequitur neœſ
ſaria aliqua affirmatio Abbas.
Oſeph. grimogenitus di
citur qui primo naſcitur etiã
ſi nullus ſequatur eum hoc di

cit et primo ponuntur verba euangelij

ſeaundo rverba Hieron. exponenus illa
ibi ex hoc loœ · Caſus ꝛc · ¶ Not.primo

er tex · ibi donec ꝙ iſta dictio non ſem⸗
pe r implicat nam ſi inpliearet ſequere
tur ꝙ Joſeph ognouerit mariam poſt

natüuitatem chriſti quod eſt falſum qa

beata maria virgo ſemper permanſit

¶ Wota ergo ꝙ vbi reſultaret aliquis
abſonus mtellectus clctio donec nunq̊ʒ
nnnmpplicat · ¶ Secundo nota ibi aim mo
wY in expoſitionibus ſcripturarum debe⸗

mus recurrere ad coommunem coniue⸗
tudinem mtelligendi · ¶ Tercio poteſt
intelligi et reduDi iſta littera ad queſti
onem· datur prauium primo vemeti ad
talem locum nemo rvemt niſi vnus nun⸗

gquid ille debeat habere et dindum ꝙ
ſic ſicut dictur primogemitus non ſoluʒ
ille quem alij fratres ſequuntur ſed eti
am ille qui primo natus fuit 2 nemo ſe

cutus ita dicitur primo veniſſe ulle queʒ
nemo ſecutus eſt .
Ntelligentia. Breue ?
et poteſt ſic ſummari · Verba
ſunt intelligenda nõ vᷣm ꝙ ſo

nant ſed m mentem proferentis. Ca⸗

ſus ꝛc̃ · ¶ Vota primo er tex. ꝙ rerba ðᷣ
ſerinunt intentioni et non econtra nam
verba data ſunt vt quis proferat cogita
tiones ſuas m noticiam alterius xxnj· q-
ij·c· is autem· exquo ergo habemus mtẽ
tionem non debemus curarede ver bis et

hoc poluit dicere iſte tex · pro hoc · c.j · re

quiris ſupra de appella.
Il obſtat. diuerſitas v⸗

borum nõ vicaat ſi ideʒ m ſub
ſtantia oclud at hoc dicit rel

ſic. Nõ viciatur factum vario modo nar

ratum vbi idem mſubſtãtia cõcluditur
hoc dict· Caſus ꝛc̃. ¶ Vo. primo ex tex
pro teſtibus deponentibo ſuper eodez fa
cto ꝙ iicet vario modo factum recitent
exquo in ſubſtantia conueniunt non de⸗
bent dici contrarij et hoc mtellige quan
do teſtes ad ducuntur ad probandũ ſub

ſtantiam facti· ſecus autem vbi habe⸗
rent probare verba materialia et forma
lia ab alio prolata vnde fuit hec queſtio
m facto. Qunddam dixit ſe heredem ſem
pronij et articulauit ſempronium dix⸗
iſſe m extremo pite facio te heredem me

um et ad hoc probandum mdurxit teſtes

vnus teſtis dicit ſempꝛomũ dirxiſſe faci

ote heredem meum . et ali?teſtis dicit il

lum diriſſe mſtituo te heredẽ meũ nũ

ciatum fuit teſte eſſe contrarios · nã licʒ
mſubſtãtia idem dicerent tamen exquo
erant probanda verba materialia tũc di
uerſitas narrandi habint obſtare: Re⸗
ſtringe ergo itum tex · ꝙ tũc nõ obſtat
duierſitas narrandi quãdo ſubſtantia
facti ſubijcit ꝓbatõi dumtaxat et non

verba materialia· Iteni adducitur text.
ad aliam queſtionem Motarius ſeu iu⸗
der recipit primum teſtem et ſeriatim ·
ſeu extenſe ſeripſit dictum ſuuʒ poſtmo
dum audito ſedo · ſcripſit ſic talis teſtiꝰ
per omma depoſuit vt primò et idem fe⸗
at de · ij · iij · ꝛẽ · nunquid talia teſtimo⸗
maa probent · primo facit ite tex · ꝙ ſic ex
quo in ſubſtantia dem dicunt. ¶ In cõ⸗
trarium facit quia teſtes redduntur ſu⸗
ſpecti quando proferunt vnum et eun⸗
dem meditatum ſermonem vt in · l. ter⸗
cia poſt princi ·ff. de teſti · Hoſtien · dicit
ꝙ quidam midices ſeu notarij ex pigri
cia ſeu deſidia ſic ſcribunt dicta teſtium
et male et hoc eſſet coꝛrigedum qma ex
modo loquendi multum poteſt compre
hendi falſitas· ſed vbi eſt talis conſuetu
do dicit ſe non audere illa teſtimoma re
probare ſed debemus intelligere quod
idem dixit per omma m ſubſtantia licʒ
ſecius in modo narrandi. dicit tamen tu⸗
tius pt extenſe dicta teſtium ſcribantur
et ſenſit donnnus Anto. ꝙ hoc ſit neceſ
ſe et ꝙ hec teſtimoma non probant qua
ſi protulerunt vnum et eundem ſermo⸗
nem et hoc dictum videtur verius ß pri⸗
mum equius·

Reterea. Senſum nõ ver
ba conſiderare debemus hoc di
cit· Caſus ꝛcẽ · ¶ Nota primo ex
tex · ꝙ non ſemper iudicandum eſt vᷣm
proprietatem verboꝝ immo debemuß at
tendere ad ſenſum et mentem loquenij/
nam exquo habemus intentionem ꝑ cõ
iecturas non debet mſpici proprietas iᷣ⸗
borum pro hoc faciũt que dixi in · c intel
ligentia.S·eo. Abb ·

Uamuis.pieit quis pꝛo
prie ſit prepoſitu hoc dicit ca
Nfus ꝛ⁊c̃. ¶ Wota primo ex text ·
ibi rite rocentur. ꝙ ar ab ethymologia
pocabuli eſt in iure va lidum et rite fit ex
poſitio ſᷣm ethymologiam.pro hoc.c·
cum ſm apoſtolum · de preben ·˖ ſupra
xxj. di · cleros. quod mtellige niſi diffis
nitio contradicat: nam ſemper ſtanduʒ
eſt diffimitiom quia diffinitio euacuat
ſubſtantiam diffiniti per genus et ſub⸗
ſtantiales differentias quod non facit e⸗
thymologia · pro hoc·l·prima · ff · de te⸗
ſta · et quod ibi no. et dioo etiam plene
c.j.S. de iudic · ¶ Nota ſecundo ibi vſus
tñ ꝛc̃. ꝙ vſus loquendi prefertur ꝓprie
ſignificationi verboꝝ et ethymologie
rocabuli bbas ·

Oꝛuseſt. non recipit eon
am ſummationem· Caſuſ
et cctera ¶ Mota primo ex tex ·
ꝛus cum eſt maſculim gen eris deno
t locum vbi iudicium exercetur· ha⸗
bet et alias ſignificationes vt not · ſupra
de foꝛ · compet / m Nica ſed in iure cum
eſt generis maſculini coommunider ca⸗
pitur vt ſupra. Quando autem eſt ge⸗
neris neutri tunc foꝛum denotat territo
rium iudicis m quo habet poteſtateʒter
rendi et anmimaduertendi m ſceleratos
homines .l. pupillus· C territorium ffeo.
et quod ibi not. vnde quotidie dicimus
iſte non eſt de foꝛo tuo id eſt de territo⸗
rio tuo · OQ uandoq; vero denotat locum
vbi fiunt nund me vnde dicitur foꝛum re⸗
rum venalium. ¶ Secundo nota ꝙ vbo⸗
cabulum quandoq; aſſumit ſibi nomen
a materiaquandoq; a cauſa efficienti ſi
cut dicimus hic de foro · et nota ꝙ valet
argu.ab ethymologia vocabuli · de quo
aliquid dixi m· c precedenti et plene m
c primo de iudic. ¶ Nota tercio ꝙ ar
conſiſtit in ſola ĩueſtigatione mtellectꝰ
et facit coontra mducentes textapertum
per viam ar gumenti· nam vbi text · eſt
expreſſus in materia ad quam allegatu:
non debet dici argum entum in talitext ·
immo debet dicere vt eſt text · in tali lo⸗
co ſed tunc debs dici arg · qñ ſubtiliter et
aſtute ad ducit tex ad ꝓbandum id ad
quod mducituꝛ vel per locuma ſpeciali
vel per locum a ſimii rela ſufficienti ꝑ
tium enumeratione xrel alio modo vnde
Jo. an · videt reprehendere glo / m. cj · S
de pac · vbi glo · dicit ibi eſſe ar · ꝙ ex nu
do pacto datur actio dicit em̃ ibiimmo
eſt expreſſum et non ar · ¶ Item nota ꝙ
probatio proprie dicitur que conſiſtit ĩ
facto puta m teſtibus vel mſtrumentis
¶ Nota ꝙ femina non elt tante fidei ſiẽ
maſculus vnde poteſt optime adduci i⸗
ſte tex· in argumen. ꝙ in caſibu mqui
bus femina ad mittitur non facit tan⸗
tam fidem ſicut maſculus et ideo ſi duo
ſüt viri ex vna parte et due muleres ꝓ
contraria parte preferendum elt teſti⸗
momum virorum nam dicitur muler n
a ſexu ſed a mollicie mentis · ita et vir ñ
a ſexu ſed a conſtantia et virtute ammi
ita mquit textus m. ſed illud ambroſij
xxxij· queſtione·vij ¶ Vltimo nota ar
gu · ex fi · httere ꝙ homo vmus natio⸗
nis exquo notus eſt poteſt ferre teſti⸗
momum contra hominem alteriꝰ natõ
nis nam hic oſiderat᷑ vita et non natio.

ſatis eſt gꝰ ꝙ ſit bone vite et habeat ali⸗
as qualitates a iure reqſitas nec eſt cu⸗
randũ vnde oꝛiginem duxit · pro hoc ·c· cũ
deputati õ · de iudi. nam et inter omnes
homines mundi eſt cognatio quedã q;
omnes deſcenderunt er vno parente et vi
ro probo totus mundus eſt patria ad
hoc quod le· et no · m. . vt vĩ · ff de uſti.
et wur · ¶ In glo · m . non fenmna in fi ·
et in · qᷣ m teſtamento in· &G mulier · ff. de
teſta · et ibi qᷓrit Accur.· nunqd admitta
tur mulier in codicillo et concludit ꝙ ſic
quod nõ q non reperitur ꝙ hibita ð quo
pide per Spe · m ti. de teſte · Cj · y· itez ꝙ
eſt mulier · et ſequenti · tene menti ·
Actum.dicit quid ſit pa
ctum et vnde chcat et tex · iu
ris ciuilis aliter diffimit mn.lʒ.j
ff, de pac. cuius diffmmitionem vide hie
in glofi · Caſus ac.¶ Uo·primo ex tex
ꝙ pactum eſt plurium nõ ergo conſiſtit

ex parte vmius tantum vnde pollicitatõ

eſt ex parte vmus quando qs aliquid ꝓ
mittit abſq; facto aduerſarij · Pactum
rero eſt plurium vt quando admuicem
coonueniunt ſuper aliquo negocio et di⸗
citur pactum ex paœ q; ↄmuniter homi
nes poſt oontentionem vemunt ad pa⸗
ctum quo mediante nntur pax· Secun
do nota ꝙ non valet pactum contra le
ges vel oontra bonos moꝛes · vt m. c· fi ·
de pact. et in.l.pacta·que contra · C. de
pact · ¶ In glo.j · ibi etiam ſine ſcriptu

ra vult ergo et bene ꝙ valet pactum eti
anm ſi non interuenerit ſcriptura et ꝙ hoc

eſt tex · m. łpactum· C.de pact.et m.l·

contrahbitur · ff. de pig · et hoc mtellige re

rum nſi partes conuenerint et inde fiat
ſcriptura qa tunc non valet miſi fiat mde
ſcriptura vt m·L · contractns · C. de fide
mſtrumento· Abbas.

Us dictum.hie iſdo⸗

rus pomt ethymologiam iu
ris prout habetur m ture vn⸗
de ſcias ꝙ hic non diffmitur ius prout
eſt generale nomen ſed prout applicat
ad certam rem quando dicit habeo ius
m tali re tunc emm dicitur iuꝭ a iure poſ
ſidendo et ita mtellige iſtum tex · ſed ca⸗
piendo ius generaliter / ius dicitur a iu⸗
ſticia et eſt ars bom et equi vt · l·j · ff. de
iuſti · et iur. vide glo · fi · ſuper Nica de re
iur. lib · vj. et iſtud generale nomen ha⸗
bet multas ſpecies ſub ſe · nam quoddaʒ
eſt uis generale.quoddam eſt ius ciui⸗
le · quoddam eſt ius gentium ⁊c · et hoc

proſequere vt habetur in decretis · · di⸗
uus cum. ſequen · Caſus ꝛc · ¶ Nota pᷣ⸗
mo ex tex · ꝙ duobus modis male poſſi⸗
demus primo habito reſpectu ad iuſtã

cauſam poſſidendi et tunc dicimur male

poſſidere quia detinemus alienum·
¶ DSecundo habito reſpectu ad ipſam
rem quam tractamus · nam ſi non tra
ctamus rem vt debemus dicimur ma⸗
le poſſidere et quodammodo alienũ · naʒ
ſi auarus non expendit quando debet di

citur male poſſidere et quodammodo dᷣ

tinet alienum id eſt alijj debitum pro hoe
xlvij · di · m. c. ſicuti.
Auſa.O uicquid fidelis of
fert eccleſie oblatõis nomine
ↄtinetur et a ſecularibus poſ

ſidere non debet · hoc dicit · primo deciſe

narrat factum·ſecundo diffinit ibi cete
rum · Caſus.ꝛc̃· ¶ Nota primo ex tex · tri
a requiri vt proprie dicatur oblatio · pri
mo ex pte offerenti requiritur ꝙ ſit chri
ſtianus q; ab infidelibus eccleſia ꝓpris

non recipit ablationem ſed extimationẽ

oblationum pro mtereſſe vt in.c quanto
5· de vſur · et quod ibi dixi · ſecũdo requi
ritur a parte eius au offertur ꝙ ſit eccle
ſia ſi enim datur priuate perſone non di
citur oblatio ſed ꝓe donatio · Tercio re
q́rit᷑ ex parte rei oblate ꝙ ſit iuſte aeqiu
ſita nam ex ullicite acquiſitis non debʒ ee
cleſia recipere oblationem vt m.·c quia m
omniboðõ.de vſu. et in.c.extranſmiſſa de
deci. et vide ibi bo · glo . et quod ibi no · et
xiij·.q· v.in ſum/¶ Item no · ꝙ oblatio
dicitur quicquid offeꝛtur eccleſie nec fit
differentia an m moꝛte an in vita facit.
de his ð · de ſepul · vel an oſiſtat in rebus
mobilibus rel immobilibus xij · queſti ·
prima videntes · et hoc largo ſumpto no⸗
cabulo ſᷣm Hoſti . et bene ſed ſtricte ha
bito preſertim reſpectu ad ↄomunem p⸗

ſum lo qu endi dicimus oblatis quod of
fertur ſacerdoti in miſſa et hec oblatio ẽ

debita ᷣm Hoſtien.m precipius feſti⸗

uitatibus · alle . c. vt donmnicis ſupra de

parochi. quod.c.hoc non probat ſed te

ne bene menti hoc dictum Hoſtiẽ · vult
enim parochianos teneri ex debito ad
faciendum oblationes m precipuis fe⸗

ſtunitatibus vt in dominicis diebus et a
lnjs precipuis feſtis et pro hoc facit tex ·

de conſecra diſtmck · j· omnis chriſtia
nus. et mdubie hoc dictum Hoſti. ad⸗

mitterẽ vbi ſacerdos indigẽt · alias aũt

hoc relinquerẽ oſuetudnm nã nõ repio

—

6 *

expreſſe iure cautũ ꝙ ex neceſſitate tali
bus diebu fiant oblationes· Et ex om
nibus predictis mferri pt᷑ ꝙ m materia
ſtricta et odioſa nonmne oblatõnum tã
tum veniũt q̃ offerunt᷑ ſacerdoti in niſ
ſa et non extra.ſecus ẽ m materia fauo⸗
rabili et larga qꝛ tunc capiemus genera
liter vt S.· dixi · ¶ In glo. ij · m fi.nõ pmo
ex glo · de vario ſignificatu huiꝰ verbi ee
eleſia·nã qu andoq; capit᷑ ꝓipſis mun
eccleſie. qnq; ꝓ vmuerſitate eccleſie vt pᷣ
lato et capitulo et varia ſignificata huiꝰ
verbi vide peꝛ glo · plemioꝛem m ·c fi · ne
prela · vi · ſu · ¶ Secundo nota ex vltima
opi · glo ·que etiã placet Inno.in.c.cũ ſu
per de cauſa poſ. et propri· vbi per eum
ꝙ bona dedicata eccleſie ſunt dei et pro
hoc facit bo · tex · m. e cum ex eo de elect.
li · vj · duz tex abi ditit de patrimonioJe
ſu chriſti ꝛc · et facit · nulli · xij. qõe.ij ·
¶ Tercio nota ex hac glo.ibi vſum qua
