Hf119_fol_1
author: Nicolaus, de Tudeschis

N 1245 11912285 021

lutnkmunumuenenn ne

—

£

— —
— —

—

.

O

Continetur hoc uoluminelectura ſuper quarto
quinto decretalium libꝛo famoſiſſimi utriuſqʒ in
ris doctoꝛis domini Micolai ſiculi abbatis de Ce
cilia/ poſtea epiſcopi Panoꝛmitani uiriſane et di/
gnitate et ſcientia ualde clariſſimi. Et licet plures
egregii doctoꝛes ſuper his duobus libꝛis ſcripſe/
rint iſte tamen reſolutius clarius pꝛe ceteris ſcrip
ſiſſe omnium iudicio compꝛobatur doctiſſimoꝝ.
Panc igitur ſummo ſtudio abs tranſſcriptoꝝ ui
ciis penitus elimatam/ perlectitandam ſi uſcipito
amiciſſimoꝛumqʒ manibus reuolutandam per-/

ſi uadeto. Uale .

=

De ſponſalibus et ma⸗
trimoniis Rubꝛica.

HDyp.ꝛa viſum
eſt in pꝛecedẽ
ti libꝛo de acti
bus et geſtis
ſpeckantibus
ad clericos ;.
Merito nunc
reſtat videre
de ſpeckanti⸗
bus ad laicos ;
Et hec Rubꝛica habet duas par tes· In

£
.

matrimonijs et differentia eſt inter il⸗

la maxima · Ouid aũt ſit matrimomum ·
ynde diecatur · vbi fuit inſtitutum. et per
quem · et quot ſunt cauſe mſtituendi ma⸗
trimonij · et de mipedimentis ipſius et
multis alijs · vide bonam glo · xxvn. qj·
in ſum· et declaratõnem diſfmitionis ⸗
ſequitur glo ·ea:cauſa·.qij· m pꝛinapio ·
¶ OQuid ſint ſponſalia vide per tex · xxx ·
q · v · in . noſtrates · ſunt em futurarũ nu⸗
ptiarum pꝛomiſſio · vnde ſe habent ad
matrimomium vt quoddam pꝛeambulũ·

Et dicuntur a ſpondeo es · quod idem eſt

quod pꝛomitto · vt m.l.·et · i ff de ſpon.

hinc ſponſus quaſi pꝛomiſſus ·et ſpon⸗

ſa quaſi pꝛomiſſa · ſed poſt coontractum
matrimonij adimpleta et pꝛomiſſio ·
vnde pꝛopꝛie non dicunt᷑ ſponſus a ſpon⸗

ſa· ſed maritus et vxoꝛ etiam ante carna⸗

lem copulam · nam ſolus oſenſus animo⸗
rum facit matrimomium · xxvij ·q·ij . c. ſuf⸗

—

ficiat.a ideo ſilegatur alicuicertum quid

ſi ↄtraxerit matrimonmium cum berta de⸗
betur ilio ſibi legatum cum otraxit per

yerba de pꝛeſenti licet matrimonium nõ
oſummauerit vt in· Lcum fuerit ff. de o⸗
di et demon · Quandoce tamen appella⸗

Rione matrimonij compꝛehenditur ma⸗
trimonium duntarat carnali copula ?⸗

ſummatum . vt eſt tex · in c ex publico · de

ouer · viug · vnde ante copulam poſſunt.
licet inpꝛopꝛie appellari ſponſi · nam vi⸗
detur mulier ſponſa id eſt pvomiſſa re⸗
ſpectu carnalis copule et ſic poſſunt in⸗
telligi iura que tales nuptias appellant
ſponſalia per rerba de pꝛeſenti · vt m · c.
penul eo. Vnde ᷣm ſubiectam mate⸗
riam appellati one matrimonij quando⸗
q; compꝛehenditur matrimomium otra
ctum ſolo oſenſu · quandoq; carnali co
pula cõſummatum. vt plemſſnmne tetigi
m queſtione facti · de qua vide quod dixi
m. d. c.ex publico. ¶ Per pꝛedicta deter⸗

mnnatur alia queſtio diat ſtatutum mu

lier maritata non ad mittatur ad ſuccœſ⸗
ſionem patris cum fratriboquidam de⸗
ceſſit relictis filijs maſculis et filia de⸗
ſponſata per verba de futuro querit᷑ nun⸗/

quid iſta debeat excludia ſucceſſione pa

terna · et dicendum eſt ꝙ non quia exquo

agitur de odio appellatione maritate nõ

venit ſponſa · ſecus ſi ageretur de fauo⸗
re · pꝛo hoc bonus tex · m.l· non ſine · C · de
boniſq;liber · et ibi per Cy · et alios et vi
de bonam glo · mſtit · de nupt · im. Gſed ſi
vxoꝛ · et · xxvij ·q· ij. m pn· ſecus ſi dicere
tur de filia dotata ꝙ non ſuccederet quia
meſt doti · Ni · Abbas

Efrancia. Matrimo
miũ oſenſu hit᷑ nec ĩua
lidat᷑ ſi vſuetudo patrie

ſum · ſecũdo diffimnt ibi ·
. diffmiuit· ¶ Wõ pꝛimo
ꝙ valet matrimoniũ otractu cũ alieni⸗
gena reſpectu patrie non reſpectu fidei ·
nã tũc nõ teneret matrimomi · vt m. c· ca
ue · xxviij · q:j Debẽt . n eẽ maritus et vx
oꝛ eiuſde fidei vt ibi · ¶ Secũdo noõ · iun
cta glo · j· et ij. ꝙ appellatione legis op⸗
hendit᷑ oſuetudo · nã ↄſuetudo ẽ quedam
lex · vt in . l de quibo · ff de legi ·et · j · di · o⸗
ſuetudo ˖ ¶ Tercio nota · ꝙ defectus ſeu
omiſſio ↄſuetudinjs patrie nõ viciat ma
trimomiũ de cuo latius· ¶¶ Quarto nõ
ꝙ eã matrimonialis pt tractari m ↄallio
Ex quo ifer ꝙ ociliũ ht iuriſdictionẽ

etiã m cauſis decidẽdis · ¶ Itẽ nõ . ibꝛ ſan

cta ſynodus · ꝙ oſtitutio vel diffnitio

nõ ſeruet᷑· pro ponit ca

ↄcilij edit᷑ ſub noĩe totius ↄcilij et nõ pa⸗

pe tm̃·pꝛo hoc facit ter · m. ccoſius · de ele ·
et. c. j. S· de pac· cũ ſilibo · qñq; tñ edit ſbᷣ
noĩne pape cũ oſilio ↄcilij· vt m.c. licet · de
ele · et · c a duerſus · de ĩmu · eccl · et vide bo ·
glo · in. c. ad aꝑo ſtolicæ · de re iudi li · vj · p
Imo et Holti · m. c ex geſtis d cle non

reſi · do · An . in . d. e . j · de pac · ꝑ ulũ tex · ſim

pliciter collidit ꝙ aſtitutio edit᷑ ſ noĩe
ociln qꝛ licêt papa ſit ibi vt caput tñ ptᷣas

dependet ex toto ↄalio · ſed m vriũ ſaci⸗

unt ea que ſtatim allegaui · ſed puto di⸗
cendũ ꝙ aut materia oꝛiginaf᷑ a toto o⸗
cilio · et tune fiat ſtatutũ ſub noĩe totius
ↄcilij et ita loquant᷑ iura pᷣmo allegata·
et vide bo · tex ·)·. q · vij · ouenientibo · et · e.
adꝛanus.lxiij· di · Aut materia oꝛiginat
a ſolo papa · ſed cũ ↄſilio ↄcilii· et habeant
locũ iura ſecundo loco mducta · ¶ Vlti
mo nõ.ꝙ notoꝛius peccatoꝛ pt compelli

p eccleſiã ad agendũ pemtentiã · pꝛo hoe

c:ad audien aiã j e:et vide glo · xxxiij · q · ij
quicunc; · ¶ Itẽ pt᷑ notari ex fi · lr̃e · ꝙ ma
ritus pt᷑ opelli ꝑ ece eſiã vt redeat ad vxo
rẽ · et pondera qꝛ nõ dicit ꝑ cenſurã eccleſi
aſticã ſed pure redire eogat᷑ · Ex quo pt
inferri ꝙ pꝛeſciſe pt᷑ ↄpꝑelli vxoꝛ vel mari⸗
tus vt in vnũ redeant · nã cũ iſta obliga⸗

tio deſcendat ex lege diuma et humana·

pt᷑ quis pꝛeſciſe ↄpelli ad factũ·iuxta nõ·
pP Sar · et alios in· l.ſtipulationes nõ di⸗
uidunt ff de ver · ob · ¶ In glo. in · m fi · ex
hac glo · pt᷑ colligi rõ dubitandi et decidẽ
di · ſed reuoco in dubiũ vltra glo · nunqᷣd
eõſuetudo patrie poſſit diſponere circa

matrimonum · jmo · dieit ꝙ, circa ſub⸗

ſtantiã matrimonij diſponere nonpt ·
ar · hie . ſed circa dotẽ foꝛte ꝙ ſic · ar · in · c.
raynutius · s · de teſta · do · Anto · latius ex
oꝛdit᷑ materiã dicens · ꝙ aut ſtatutũ pa⸗
trie diſpomit circa ſubſtantialia matrimo
m · puta ĩu alidando otractũ vel ĩiualidã
do pſonas.et non valet ſtatutum · pt hic ·
Ex quo pt᷑ notari ꝙ leges ciuiles pꝛohi
bentes matrimomũ mter tutoꝛẽ et pu⸗
pulã · rectoꝛẽ ꝓuincie et ꝓuincialẽ · et in⸗
ter ſimiles pſonas nõ teneant · de quo vi
de latius ꝑ Fre · oſilio · xxxv. vbi ghᷣaliter
tenet ꝙ ſtatuta et leges laicoꝝ circa ma
trimoniũ nullius ſunt mo menti · qꝛ hec
materia nonẽ de foꝛo ſeculari ſed eccleſi
aſtico · vt in .c. tuã de oꝛdi · cogni · facit qðᷣ
no.Bar · in.l.titia·ffſo·ma·et ꝑer doc.m
c.fi · de ſecun · nup. ¶ Quandoq;ſtatu⸗

tum diſpomit circa penam erga ſubſtã

tialia matrimonij et ſi hoc facit apponen
do penam de nouo · et ſic inferendo dam⸗
nũ non tenet · vt diſputat Jo · an · late in
c ſtatutũ · de heret · li · vj · Et hec faciunt
ad queſtionẽ m hac ciuitate Senenſi ca
uet ꝙ ↄtrahens matrimoniuʒz cũ puella
añ·xxp · ammos ſine ↄſenſu duoꝝ agnato
rũ mcidat in crtã penã nunquid valcat
tale ſtatutũ · Gaſ· de cal.m.c.ij ꝗᷓ. de clamn ·
deſpon · recitat in ſimili queſtõne fuiſſe
oↄſultũ ꝙ ſic· nã erat ſtatutũ ꝙ otrahens
matri moniuz cũ puella añ·xxv anmos
abſq; pñaax/ pſonarũ ad minus mncur⸗
reret certã penã· ſed aliqui tenuerũt op⸗
poſitũ ·et placet mibi opi: Jo· an · ꝙ ta⸗
lia ſtatuta nõ teneant · cũ ꝑ hoe ĩtimdet᷑
m atrimomũ qð debet eẽ liben · vt m. c. cũ
locũ ..e · Itẽ q laici nõ pñt diſponere eir
ca matrimonij materiã · vt · S dixi · OQuã
doq; ſtatutũ imponit penam auferendo
lucrũ quod lex ſecularis attulęrat · et te⸗
net do · An. ꝙ valeat ſtatutũ · et hoc ſeq̃n
do glo / oꝛ · Jo · an · in .· cũ bm leges · de he
ret · li · vj. Sed glo · eſt mn ↄtrariũ · xxxvj·
q nj de puellis · et ap te ſenſit vre · de ſe⸗
nis m ↄſilio pꝛeal · ⁊ hoc mihi plact plus
Quandoq; ſtatutũ laicoꝝ diſpomt cir⸗
ca dodem . et valet · vt · ẽ· tenet Imo · Qñ⸗
q; circa ſolennitates · et tenet do · Anto ·
valere ſtatutũ · ⁊ peccant non ſeruantes
ulam ſolennitatem Sed tu aduerte nã
deeretalis hec non loquit᷑ de ſtauto ſed
de oſuetudme patrie vnde ego crederez
ſtatutum aicꝛũ ſit nul um quia ma⸗
teria non pertinet ad laicos.ſecus in coon
ſuetudme · quia in ea mteruenit oſenſus
epiſcopi et totius cleri · vnde non ſeruan⸗
tes tal em conſuetudmem ſaltem vbi eſt
talig· Sx cuius etiam pꝛeteritione

eccleſia reddit mcerta de ↄtractu peccãt
moꝛtaliter et ſic mtelligo dictum doct ·

hic · ¶ Sed dubitat circa pᷣdicta maxie
ꝓ declaratõne tex · quid ſi ↄſuetudo ma⸗
otraxit matrimomiũ cũ ſenenſi hic ſems

et alia ↄſuetudo ẽ huius cimtatis a ↄſue

tudme floꝛentina nunc uid attendemus
oↄſuetudme vbi matrimomũ eſt ↄtractũ

rel ↄſuetudmẽ mariti: Fran· vercel · dicit

vt hic recitat Jo. an. ꝙ ſiĩ loc ↄtractꝰ ẽ
certa oſuetudo illa ſeruabit᷑ viij di: que

5 et · xij · di. illa. et ibi glo · ſi nulla ẽ oſue
tudo in loc ↄtractus ſeruabit᷑ ↄoſuetudo

loci mariti qꝛ manitus eſt caput mulieris
ſed dic latius et clarius · ꝙ aut ↄſuetudo
diſponi ſup ſolemntate ↄtrahendi et de
bet ſemp obſeruari ↄſuetudo patrie vbi
matrimomiũ ↄtrahit᷑· etiãſi ambo ↄtra⸗
hentes ſint foꝛenſes q; nõ debent pegri⸗

m violare ↄſuetudme patrie cum ſcan⸗

dalo alioꝛũ · vt imn. d. cque otra. facit. lſi

fundus ff de euic. et. l. j. C. quẽadteſta·
app· Aut ↄſuetudo ſeu ſtatutũ diſponit

ſuper executione rel ſup alijs obſeruan⸗/
dis poſt otractũ et debet attendi ↄſuetu

do domaln ipſius mariti · rõ q vxoꝛ ſe⸗
quit domciliũ mantti ·l fi. & de reſepſe⸗
rũtff ad mum vnde amim deſtmatẽne
matrimomũ videt᷑ otractũ in domiailio
mariti ar · mcromam otrahentes · de
fo:ope·li:vj· et m.l.otraxiſſe ff de act· et
ob. vnde ſi oſuetudo vel ſtatutũ domiciln
mariti habet ꝙ maritus ſuꝑpuemens de⸗
bet lucrari d mndiũ dotis ſeruabit ibr il⸗
la oſuetudo licet m loc vbi fuit ↄtractũ
matrimomũ ſit alla ↄſuetudo rel ſtatu⸗
tu et hec ſunt de mente Bar m.l. exigere
ffᷣde iudi vbi tex cu glo·a m.lł.cunctos

Populos C de ſum. tri ſeqitit in effectu
do · An · hic qui dicit ſe putare ꝙ ſi mari⸗

tus mutaret domiciliũ poſt ↄotractũ ma
trimoniũ ꝙ attendet᷑ ↄſuetudo donncilij
tpe orractus et non domcilij vbi diſſol
uit᷑ matrimo muʒz q; debet attendi locus
nhbi fuit oꝛta o bligatio et non vbi reci⸗
. pit purificatõnẽ et ꝓ hoc facit optĩe tex·
iücta glo· pm mtellectũ quẽ ſequit᷑ m.lłiſi
vroꝛ r de uidi a b potes deadere ad
tex· nẽm q̃ aſuetudo erat obſeruanda:an

franooꝝ an ſaxonũ;

Reterea. oalis de fu

Kuũt etiã ſi fuerint iurata Pri⸗
mo iubet moneri. Scdo diffi⸗
it ibi ſi aut · ¶ NUõ pmo ꝙ ↄtractus ðꝛ
ĩo purus et ſine oĩ ↄditõne exqͥ nõ fuit

turo ſoluunt᷑ ſi ſponſi ſe diſſol

certa oditio expᷣſſa liet ſubſint multe ta
cite ↄoditõnes · nã m ſponſalibo multe o⸗
ditõnes ſubintelligunt · vt in · c qu? admo
dũ · de iurem · Conditio ge ſubmtellecta
nõ facit ↄtractũ oditõnalẽ vt in.l.ↄditõ
nes extrinſecus· ff de ↄdi· et demon · x m
c.ſignificaſti:et qð ibi no· de elec · ¶ NUõ
ſecudo · ꝙ ꝑ hec verba moneas ⁊ mducas
nõ induet᷑ pꝛeciſa co actio · ¶ Tercio nõ
ꝙ iuramentũ pꝛeſtitũ ad vↄmodũ hoĩis
pt remitti ab hoĩe ad cums cõmodũ fuit
uratũ. Exquo infert᷑ ꝙ ſi iuraui tibiſol
uere tali die nõ meido m ꝑpiunũ ſi renit⸗
tis mihi iuramentũ vel dilatõnẽ ad ſol⸗
uendam pꝛeſtitã · facit · c.j· de iureiu br c.
ſigmificauit · de cenſi · ¶ In glo · n. ibi et
etiã ↄ pꝑel lendi ſi uraſſent· vult ergo gl·
reſtringere iſtum tex. qñ m ſponſalib⸗
interuenit fidei pꝛeſtatio et non iuramẽę
tum ſed hoc non ꝓcedit qm̃ reſpectu co
actõnis fiende ꝑ eccieſiã nõ eſt differen
tia inter iuramentũ et fidei pꝛeſtatõnẽ ·
vt m.c puenit ſ de fideiuſ m fi · Item ipa
met gl ·. m ver · interpoſitõne ſenſit · ꝙ iſta
equipollent · et vide de hoc quod plene di
xi m.c.ad aures qð me.cau:et per Archi
xxij q; v. iuramenti.x ad.c:ex lr̃is all. ꝓ
ↄtra · dicit ꝙ ibi tm vnus diſſentiebat.
ideo pꝛeciſe ↄpellit᷑ ad ↄtrahndũ matri
momũ · et ad · c reqiuſiint · dic vt ibi no ·
et ad. c. fi. eo· die ꝙ ibi pꝛioꝛa ſponſalia
fuerunt ſublata ꝑ ↄtractum matrimonij
cum alia per verba de pꝛeſenti · Sed nota
ex glo · iuncto text ꝙ dixi m notabilibo ·
Pper hec rer ba moneas et mducas non
dat poteſtas coercendi licet rrede · mul⸗
tum dubitet oſilio.c.inj · et ſe · ¶ In gloſa
fi · in fi · ex hac glo· colligunt᷑ due lecture
ad tex · vna vt pꝛocedat de iure commu⸗
nmet ſie ſine aliquo peccato poſſint ſpon
ſi pari ↄ ſenſu diſſolucre ſponſalia etiam
iurata ·Alia lec · eſt vt pꝛocedat ex com
paratiua pꝛomiſſione quaſi ſine peccato
ſponſi hoc facere non poſſunt ſed eccle⸗
ia tolleàt ne deterius mde ↄtingat. Alij
ponunt terciam dicentes ꝙ pꝛocedit exo
patiua pernnſſione ſed de une Spec. m
ti · delegato. in · Gnunc oſtendendü xer ·
hoc q;· ſentit ꝙ de mero iure. et hec opi·
videt᷑ cõioꝛ et nihi plus placet · nã ſi tex
hic pꝛocederet ex tollerantia papa nõ in
duxiſſet ſimilitudmẽ in diſſolutione ſoa
etatis · ſicut ergo mero uure ſocijpñt ſihi
remittere iuramentũ ita et ſponſi · et ad
tex · cum dicit m patientia · dic ꝙ habuit
reſpectum ad vulgiopmionem nã vul
gares putant ꝙ uti mcurrant periurium

et pꝛopter hoc iſti ſunt monendi· et

inducendi ad ↄtractũ hanc opi · quaſiↄ⸗
mun? ſenſit Imo·qui dirit· ꝙ aut iura⸗
mentüß ꝛeſtat᷑ deo et nõ pt᷑ remitti ab ho
nune ſed a ſolo deo · Kut pꝛeſtat homini
et pẽ remitti ab hoĩe · vt hic et in · c. de iu
reiur · Et dicit pꝛeſtitũ deo qñ quis iurat
frolẽs pnapaliter ↄplacere deo · ſi aůt 4
tendit ad tpale ↄmodũ hoĩs tũc pꝛeſti
tũu hoĩ · Et aduerte · q; liet omne mramẽ
tũ pᷣncipaliter ten dat m deũ · o bligatõ
pmaria acquirit deo · vt mc· debitoꝛes de
tureiur · tñ qñ ↄcernit ↄmodũ hoĩs deus
recipit miramentũ ad illius ↄmodũ · a ſiẽ

dũtaxat · et qe qñq; oꝛiebant᷑ graues ini
micicie inter ↄſanguineos cu vmi deſpõ
ſatam alius oſanguineoꝝ querebat du⸗
eere in vxoꝛẽ. et a pellauit eccleſia illud
ĩpedimentũ publica honeſtas· q; nõ po
terat dari ↄgruentius nomẽ cũ nõ poſſʒ
tribui aliqui ex oognatiomibo · ſcz legali ·
pel ſpũali vel carnali · nã triplex ẽ ogna
tio · iſtud g' ĩpedin entũ eſt de ꝑ ſe ex ſo
la honeſtate ab eccleſia inductu· de quo
vide pJo · an · in · d · c. li · vj · C In glo · ·
in fi. glo. iſta non clane aperit mtellectũ
c.ſed vt clare habeamus materiam· ad⸗/

„

illo remnittente deus etiã remittit · et hee

xerba nõ· ex quibo pt᷑ mferri ꝙ ſi imtũ

—

dei uraui ducere aliquã mulierẽ m vxoꝛẽ

nõ pt mihi illa remittere iuramentũ: et

vide latius ad materiã pꝛedi·qð no · Sp·

Uuenis. i maioꝛ ſeptennio cũ ⸗
xĩa ſeptennio in q̃ malicia ſupplet etatem
ſponſalia ↄtrahit · ex his oꝛit iuſticia pu
blieœ honeſtatis maxiĩe ſi ↄmiſceri tenta⸗
uerũt · ita cõiter ſũmat · ſed in veritate ſũ
mariũ nõ colligit ex lr̃a · vt patebit clari
us ex mfra dicendis ſed mherendo lre ptᷣ
ſic ſũmari? Si maioꝛ ſeptennio durit m
vxoꝛẽ minoꝛẽ ſeptennio et eaz traduxit
ad domũoꝛit ex tali ↄtractu publice ho
neſtatis iuſticia · ¶ Diuidit · pmo nar⸗
rat factũ et caſũ dubiũ · ſedo duplia rõe
diffmit · ibi · qe igit · ¶ Nõ pmo ꝙ mo⸗
cernentibo piculũ aĩe debemus in dubijs
ſp tenere qd certius ẽ a qd ſine ꝑiculo aĩe
explicari pr · vñ in iſtis iſta ꝑs ẽ mitioꝛ q̃
ẽ tutioꝛ · ad hoc vide bo · glo · m c. j · de ſcru ·

et ter · m cle · exiui · de ver · ſi · ¶ Nõ ſecu⸗/

do · ꝙ m matrimonio vᷣhendo magfoſid
rat hone ſtas qm rei reritas · vñ alibi di⸗
cit tex · iuris ciulis ꝙ in ↄoditiombo non
ꝙ liceat ſed qð deceat vſiderandũ ẽ · vt in

ſꝑ ff de ri · nup. ¶ Itẽ nõ ibi oplere nõ
poniie magie erat ipᷣm factũ qm̃
E

iuris effectus · ¶ Vltimo nõ · ꝙ ex ſpon
ſalibo oꝛit᷑ publiœ honeſtatis iuſticia m

ter ipſum ſponſum et ↄſanguineos ſpõᷣ

ſe · et eõ mi ſponſum et oẽs ↄſanguine⸗
os ſponſi vſ q; ad quartũ gradũ habilis
ad ĩpediendũ dirimendu matrimoniů
mter eos õ hendũ · ad hoc · c· ſponſã · · e · 2
elarius in· e·j· e · t· li · vj· Et ſcias ꝙ hocĩ⸗
pedimentũ non cauſat᷑ ex oſanguinitata
nec er affmitate · qꝛ ante oſummationeʒ

matrimonij ſeu carnis ↄmirtionẽ non
oꝛta affmitas · ſed oꝛt᷑ ex ↄſenſu pꝛeſtito

m ſpont aliboet fuit mductum hoc impe
dimentum ab eccleſia Pter honeſtatem

uertendum ẽ · ꝙ aut ſponſalia fueruͦt o⸗
tracta mter maioꝛes ſeptennio· et in du

bio oꝛitillud mnpedimentũ publiœ hone
ſtatis · nec exigitur hoc caſu. ꝙ ſponſus

tentauerit oognoſcere ſponſam · vt m ·e.
ſponſam ·j· e. et in pꝛeall:cj· a iſte non E

caſus noſter. qñq; ſponſalia ↄtrabunt
mter minoꝛes ſeptennio vere nullaz di⸗

ſcretionem habentes · ſicut ſolet fieri · qũ

parentes ↄtrahunt ſponſalia filns · et
nullũ oꝛi n pedimentũ · qꝛ talia ſponſa
lia ſunt nullius effectus exdefectu oſen
ſus· pt in pꝛeal· c·)et hic nõ eſt caſus no
ſterqñq; maioꝛ ↄtrahit ſponſalia cu mi
noii ſeptennio ꝓrim a tn ſeptennio · et
glo. iſta videt ſentire ꝙ diſcretio ſupple
at etate n:· et clarius hoc ſentit e.ſpon
ſam · et ſen tiunt hic cõiter doc · Ex qitib⸗
infert ꝙ ꝓrĩa ſeptennio pĩ otrahereſpõ
ſalia. ſed certe hoc dictũ nullibi ꝓbat·
nã clr̃as et·c duo pueri et catteſ tatõnes
J.t· ꝓx· apte ĩinuũt oppoſitũ·vidẽt · n. ex
pꝛeſſe requirere ſe eptenmũuũ advaliditatez

ſponſalioꝝ · pꝛo hoc facit ꝙ ſeptenmnium

requirit᷑ eꝑ in tali etate pꝛeſumit diſcre⸗
tio cũ exeat qͥs tunc infantiã · ſj pbi certa
etas requirit᷑ reſpectu diſcretiomis illa
pꝛeuemri non poteſt · vt aperte patet m
etate ſtatuta ad ↄfectionem teſtamen⸗
ti · vt legit᷑ et not · ml· qua etate ff de te⸗
ſta. Item patet ex notatis in puberes

J.t · pꝛoxi· et in ad rempublicam ff de

mu · et ho · Item ꝑ totum. t · C· qñ tu · vel
cu · eſſe deſinant · nullibi aũt habemus ↄ⸗
trarium ſed ſolum iſtum tex· qui hoc nõ
pꝛobat· nam tex · iſte fundat ſe ſuper du
bio tentatus quia foꝛte tentauit 2.· nã
iſtam puellam traduxerat ad domum·
Item fundat ſe ſuper honeſtate eccleſie.
uia illa dicebat ↄiunx iſtuns vnde ſi re
e ponderetur littera hic fuit öotractum
matrimomium ꝑ verba de pꝛeſenti · licet
de facto .· vt ibi patet. duxit · et ibi ↄ iunx
ipſius 27· St hunc vltimum mtellectuʒ

ad ter hic ſeſit do · An. lz etiã ipe ſequat᷑

õ

pmü dictũ ſed vt dixi iure nõ ꝓbat id · cũ
g iſta diffmitio fundet ſe ſup duplici cã
alia ceſſante ceſſat diſpoſitõ· vt no.in.c·
m̃ in. Cſi vero · S. vt lit ·. nõ ote · ſed caſus
magis dubius ẽ ſi fuerũt ↄtracta ſpon⸗
ſalia cũ minoꝛe ſeptennio a interuenit tẽ
tatus vel ſaltẽ ſit dubiũ vt q ſecũ coha⸗
bitauit ſponſus et videt ꝙ oꝛiat hic pu⸗
blica honeſtas ex quadã eqᷣtate.tñ h iu⸗
re nõ ꝙbat᷑ q eeſſat alia rõ ſr̃e dũ dicit ꝙ
illa dicebak oiunx iſtius · Tñ do · Ant · te⸗
net pᷣmum. ſed vt pꝛedixi licet ſit equum
nõ tñ iurebat᷑· N· Abbas

Daugientiam er ſpõ
ſalibo otractis cũ ↄſanguinea
oꝛit publice honeſtatis iuſti⸗
tia · Primo narrat factũ · Scðo
decidit ibi · ſed qm · ¶ Nõ pᷣmo quẽlibet
de populo poſſe ↄꝑere ad ĩpediendũ ma
trimo mũ otrahenduz ſubſiſtente ĩpedi⸗
mento legitimo · ad hoc· cfi · de clam · de⸗
ſpon. et .e · pꝛeterea · et videt innẽ text ·
ꝙ in h caſu idẽ pt eẽ denüciatoꝛ et teſtis ·

Fut h facit cmoĩ 5. teſti. ¶ Scdo nõ

ꝙ publica honeſtas oꝛit᷑ ex ſpõſalibo oĩo
nullis de iure poſitiuo dumõ ſint aliq de
de uire naturali · ſatis ẽ em̃ ad ↄtrahen⸗
dũ hoc ipedimentũ ꝙ ſponſalia teneant
rõne oſenſus · et hoc clarius habet᷑ · e ·t · c·

li. vj. ¶ Exquo colligit ibi glo · ꝙ ex ſpõ⸗

ſalibo ↄtractis ꝑ ſacerdotẽ oꝛi᷑ hoc ĩpe⸗
dimen tuz ſic ꝙ nullus de oſanguinitate
ſacerdotis poſſit illã ducere m rxoꝛem·
nam talia ſponſalia nõ peccant in oſen⸗
ſu naturali · ſed amullant᷑ er ĩpedimen⸗
to inducto ꝑ eccleſiã · ¶ Itẽ nõ ꝙ ſpon⸗
ſam fratris frater habere nõ pt et lʒ tex ·
hic dixerit de fratre idẽ eſt m oĩbo oſan⸗
guineis ſponſi vſq; ad quartũ gradũ vt
m d. c.··¶ Et ex hoc tex · colligit clare ꝙ
poſt moꝛtẽ ſponſe nõ poteſt ſponſus du
cere in vxoꝛẽ ſoꝛoꝛẽ defuncte· nam publi⸗
ca honeſtas fuit oꝛta inter ipᷣm ſponſuʒ
et ↄſanguineos ſponſe · ptj·e · ſponſam
etm . d c ynico · Ex ſponſalibo aũt oditõ
naliter ↄtractis nõ oꝛi᷑ hoc ĩpedimentũ
tñ ante exiſtentiã ↄditiomis·pt dicit tex ·
in pꝛeal.c j · et ideo mtellge iſtũ text · ꝓ
ſponſalia fuerũt hic pure otracta · nõ aut
ſub illa cõditione ſub qua iurauit pꝛius
pater · nam ſi ↄoditõ mterceſſiſſet motra
ctu potuiſſet poſtmodũ ↄtrahere cũ alio
filio ꝓ quo vide bo · glo · in . d · c vnico ·
¶ Vltimo nõ · ꝙ temere iurans peccat
moꝛtaliter et pt᷑ opelli ꝑ eccleſiã ad agen⸗
dü penitentiã · vide q legit et no · xxi · q
i · qui ſacramento · ¶ In glo · m ver · ha

bere ifi · ꝓ hoc facit q in ſponſaliboſeu

matrimonijs ↄtrabendis ↄſiderat᷑ ſemp
honeſtas · vt in. l. ſempꝑ· ff de ri · nu. ¶ Itẽ

potius ↄſiderat᷑ factũ qm̃ iuris effeckus
yvt in. c nup de biga · Exquo g ſponſalia
tenuerũt de iure naturali nõ eſt honeſtũ
vt aliquis ↄſanguineoꝝ illã ducat m vx
oꝛẽ. etſi dicas ex ↄtractu mito lege reſi⸗
ſtente nulla oꝛi obligatio.yvt no · in. lcũ
lex · ff de fideiuſ. Endet ꝙ hic nõ eſt oꝛ⸗
ta obligatio mter ↄtrahentes ſed er il⸗
lo ↄ tractu inducit᷑ quedã honeſtas vt nõ
lioæat matrimomiũũ ↄtrahere cũ aliqᷓ exↄ
ſanguineis ſponſi vel econtra

Eulis. giſponſus de futu⸗
ro ante copulam ad remota ſe
tranſfert ſponſa libere cũ alio
otrabit ſi tñ ꝑ eãſtetit quo mi
nus pficeret᷑ matrimoniuz ſibi peniten⸗
tia impomt · h· d· Cõis diuiſio · Decuda
ibi. hoc tibi · ¶ Nõ.ꝙ pꝑ vᷣba futuri tẽꝑis

ſeu otractũ hntia ad futuꝝ nõ otrabit

matrimomũ de pñti ſed dùtaxat ſponſa
lia de futuroyt dicã m .· cex ptee · ¶ De
cũdo nõ . ꝙ ſi ſpõſus tranſfert domnciliũ
ad loca remota pĩ ſponſa ſine alterins li
centia cũ alio matrimoniũ ↄtrahere 2 B
denöt verbũ liben politũ in tex · nõ · n · eẽt
libeꝝ ſihaberet expoſcere alterius licen⸗
tiã · vt no · m . c· de multa · de pben · et m. clzʒ
eßs · e ·t · li. vj · ſecus eſt m ſponſa de pñti ·
vt in . cm pñtia· e · et qð ibi no · ¶ Item
no · ꝙ tenet matrimomũ oↄtractũ õ iura
mẽtu · et ſic piuriũ non impedit otractũ
matrimoni. Et ex hoc mfert ꝙ etiã actꝰ
ſpũalis geſtus ð iuramentũ nõẽ null⸗ʒ.
ſed tenet mero iure · licet de piurio ſit pe
mitentia iniungenda et ↄcoꝛdare videt c·
ſiẽ qᷓ. e · quod ẽ ↄtra theoꝛicaʒ Immo · m.c.
dilecto · de ̃ben · et vide ad hoc qð no · Jo
an. in regula. qdð ſemel placuit de re· int᷑
in mercu · ¶ In glo. j · m fi · dic · ꝙ ſponſa
non tenet ſequi ſponſum pt hic et in · lij
C. de repu · et m vxoꝛe dic · aut ſciebat ma
ritũ vagabundũ qñ ſecũ ↄtraxit · puta q;

erat iuxta locum mariti et tenet᷑ eũ ſequi

yt in. cynaqueq; · xiij ·· ij · et ibi bo. glo ·
Kut ignoꝛabat vel expoſt facto eſt fa⸗
ctus vagabundus et non tenet eum ſe⸗
qui · vt not · in · d. vnaqu eq; · Di tamen
ex cauſa ſe tranſfert ad alia loca vel etiã
ſine eauſa mutando domiciliũ tenet ma⸗
ritum ſequi · vt in · d· c vnaqueq; et vide
quod leg · et no · in · ex multa. õ · de voto ·
In caſu tñ in quo non tenet᷑ ſequi mari⸗
tum nõ poteſt cũ alio matrimonium õ⸗

here viuẽte pᷣmo etiã ſi mriomũ nõ ſit o

ſummatũ · vt m.c.in pᷣſentia·et qð ibi no.
ꝗ. eę·et ex his habes vnã dꝛĩam mter ſpõ
ſalia et matrimo mũ de futuro · C In glo
ij· ibi ᷣm leges · pondera bene hec verba ·
q; pt᷑ mtelligi glo · vt velit m hoc notare
dꝛiam mter leges a canones vt m leges
teneat᷑ ſponſa expectare ꝑ trienniũ. ſe⸗
cus ᷣm canones· Scðdo poteſt mtelligi

vt velit ſuplere iſtũ canonẽ ꝑ legẽ 2 hũe

vltimũ mtellectũ videt᷑ ſentire Jo · an · ꝗ
dixit expeckandũ eſſe ᷣm tꝑs legale niſi
in otractu ſponſalioꝝ fuit adiectũ certũ
tꝑs · nã tũc illud ſeruabit᷑ · vt in · cſicut. j.
e · Et mtelligo qñ a pᷣncipio fuerũt reſtri
cta ad certitudinẽ · ſi · n. fuiſſent pure ↄ⸗
tracta licet ſponſus et ſponſa poſteaꝰ⸗
uenerint de certa die ↄtrahendi matrimo
mũ non puto ꝙ poſt lapſum illius diei
ſit diſſoluta obligatio · de quo mn.cſicẽ ·
e · dicit etiã Jo· an. ꝙ tpꝑs triennij habet
locũ qñ neſcit᷑ vbi eſt ſponſus xel ſcit᷑ et
non detinet ĩpedimento ꝓbabili · alias
debet erpectari donec cſfauerit ipedi⸗
mentum · vt m l . ſepe ff eo · et ſic tranſeũt
omuniter doc . hic · Sed aduerte · q m õ
riũ videt tex · in . l. ijj · C· eo · vbi ſolũ dicit ð
biennio · et Cy · ibi tandem reſidet m illa

opi · vt ſi abſens detinet ipedimento ne-

ceſſario tenetur ſponſa expectare donec
ceſſet ĩpedimentũ . vt m/ d.l. ſepe · ſed ſi
tetinet᷑ ſela roluntate tune ſatis ẽ expe⸗
ctare bienmiũ· vt m· d. l. j. Nec ob.l.ij. al.
in glo·qꝛ narrat factũ vᷣm Cy· nõ aũt po

nit nmniſteriũ. et hoc mihi plus placet.

ßm leges · Sed dubito vty hoc ꝓcedat
ſm cano nes:nam papa hic ſimpliciter
rñdit liben eẽ ſponſe tranſire ad alia po
ta ſi ſponſus tranſtulit ſe ad alias ꝑtes
nõ · n· ẽ libeꝝn ſponſe ſi tenet᷑ expectare ꝑ
biemniũ rel trienniũ · et foꝛte papa oſide⸗
rat piculũ foꝛnicationis qð ĩminet ſpon
ſe · ar · in qm̃ . Gpoꝛro · pxt li · nõ vte. mtel
lige tñ tex · qñ non ẽ ſpes de ꝓxĩo reditu
et hoe den otat illud rerbũ tranſferentes
nã ſi papa voluiſſet ĩtellexiſſe cũ tpamẽ

to legis ciuilis non dixiſſet liben · ſed fe

ciſſet mentionẽ de tpe · ar · in · c ad aud iẽ
tiã · de deci · et foꝛte hoc poluit glo · dũ di
cit ̊ mleges · ¶ In glo · fin · m fi · et alios
plures caſus vide per Jo· an.in ſum · ſua
Xbbas;

4 l Emulier C. Cõiter nõ ſum
maf quo ad titulũ ſed quo ad
lram.h· d · ¶ Incerto queſito ñ
pt dari certa rñſio · ſed qͥ ad ti
tulũ ſũmarẽ ſic · nõ oĩs violentia ĩpedit ↄ

tractũ matrimomj· ¶ ota pᷣmo· ar ꝓp .·

dockoꝛe oſulente pt ſi caſus narratin ge

nere non teneat diſtmguereꝑ oẽs caſus
qᷓ poſſunt ſub genere ↄpꝛehendi ſed ꝑe⸗
tere ne deſcendat᷑ ad ſpeciẽ · potuiſſz tñ
hic papa rñdere ꝑ diſtmctõnem ꝓut fe⸗
cit mn.c.las de reiti · ſpo · et m multis ali

is iuribo ˖ ſed noluit hic foꝛte ĩpeditus

multa verba fruſtra effundere · ¶ Secũ
do nõ ar · ꝙ violentia certo caſu ĩpedit õ
ctum matrimoni vñ im matrimonio ñ
hʒ locũ illa regula coacta voluntas · po
luntas ẽ · de eua in. c. merito · xp · · j · et ẽ
rõ · qꝛ m matrimo nio requirit᷑ de ſubſtã
tia liber ↄſenſus · vt mc·cũ locũ .q.e · vnð
ↄſenſus coactus ẽ bene cõſenſus ſed nõ
liber.et ſic deſicit qualitas libertatis que
eſt de ſubſtãtia ↄſenſus matrimgnialis-
ad hoc facit tex · cũ glo· xxxiij.q· n.c· noti⸗
ficaſti.et qð leg · et no.m.l.ſi mulier· ¶ſi
dos f.. qd me· cã · Aliqui tñ poluerũt ꝙ
matrimomũ teneat lʒ ſit ꝑ vm vↄctũ ſed
venit reſcindendũ officio iudicis · vel m⸗
tentata actõne qð metus cã · quod ego
non puto verum · vt pleniſſnne dicamm
Kc.cum locũ ꝗ·e.vbi tangã plura iura re⸗
ſtringenda,

EX litteris. si aliqᷓ apti ad
matrimoniũ otrahũt ꝑ verba
ob ſcura cõ ez verboꝝ ĩtellectũ
Xſequi tenent᷑. pmo ponit᷑ oſul
tatio · ſe vo rnſio ibi rñdemus· ¶ UNõ pꝛi
mo duo que reqrunt᷑ ad ſubſtantiã ma
trimonij · ſcia ſcʒ et etas · et capit hic ſcia
ꝙꝓ diſeretione · nã indiſcretus mhil ſcit ·
nõ.n.requirit᷑ ſcia poſitiua.nã et ad iudi
candũ neceſſario nõ requirit᷑ illa ſcĩa ·ſa⸗
tis · n· ẽ ꝙ habeant peritiã iudicandi per
exercitiũ · vt in . . certi · C. de iudi · et nõ im
Kc.ſciſcitatus ·s:.de Np· ¶ Ecðdo nõ ibi ad
cõeʒ ac̃.· ꝙ verba dubia ꝓlata in ctuĩ
telligi dñt nõ ſᷣm opi · ſin · ſed cõez · ad qð
vide qð no · Bar · m. l. labeo ff de ſuppel.
le · et facit ille tex · m ar. vt ĩ deſciſione ecaꝝ
iudex nõ ſequat᷑ opi · ſin: doe · ſed cõez · vñ
ſi errat ſequendo cõem excuſat᷑ · ſecus ſi
errat ſequendo ſingularẽ.et ad hoc fa cit
qð no · glo · inſti · de obli · que ex quaſi de
lic· na.poſt pᷣn· et in·l.qu ſolidũfpᷣde le ·
ij · et vide quod dixi. m · cyt debitus · ẽ · de

app et adde notabile dictũ Jo· an. in. c. j·

de aſti · vbi dicit ꝙ ſi cõis opi · doct. ẽ no
toꝛie falſa nel poteſt ↄuinci aꝑtiſſnni ra
tionibo liate iudex ſequit opi·ſingularẽ
Tennendo communem. ¶ WMota ibi re⸗
te intelligentibus ꝙ verba non debent
intelligi ſophiſtice etiamſi oommuniter

ſic intelliguntur. ſed ſunt referenda ad

S Et er hoc etiã mfertꝙ ſi al⸗

ſenſum hois bene ſenſati· In glo · j· in fi.
hec glo · allegando . ce. . S· e · vrdet intellige
re tex. qñ ↄtrahentes erant diuerſe lim⸗
gue · ſed glo · quarta videt intelligere qñ
etiam erant eiuſdẽ lingue et die ꝙ vtro⸗
ꝙ; mõ pt᷑ tex · mtelligiſi.n· erant diuer⸗
ſe lingue pᷣmo pñt ↄtrabere ꝑ mterpꝛetẽ
vt ſenſit glo.nijquã nõbis vt quẽ admo
du alij ↄtractus pñt explicari ꝑ mterpꝛe
tẽ · vt in · l.j· de ver · ob· ita et votractus ma
trimonij · Itẽ ſine mter pꝛete vt ſi quiſq;
pꝛoferat verba in ideomate ſuo · et hoc ca
ſu ſi alter poſt modũ dicat ſe nõ mtellex
iſſe verba alterius recurrendũ eſt ad cõ⸗
munẽ intelligentiã oſiderando ſczʒ verba

pꝛecedentia tractatum locũ et tꝑs · nam

ſi pꝛeceſſiſſet tractatus matrimonialis
et poſt ſatrimoniuʒ maſculus poꝛrigit
amulü dicendo verba mvulgari ſuo· et
mulier Parat digitũ et reœpit anmmulum
dicendo m vulgari ſuo rerba · certe ſatis
iudicabit᷑ ꝓ matrimomo iʒ alter alleget
nõ intellexiſſe rerba alterius nã et mu⸗
ti pñt ↄtrahere ꝑ ſigna. vt in.c cũ apud·j.
e · foꝛtius pñt uti ↄtrahere ꝑ ſigna exp⸗

mendo verba m pꝛopꝛiũ ideomaſſecũdo

caſu qñ ſunt euſoẽ lingue pt tex · multi
pliciter figurari Pmo ſi alter dicat nõ mm. N.
tellexiſſe rerbaid eſt vmm verboꝛũ ſvt a
nõ putabat ꝙ ſponſalia ſeu matrimo⸗
niũ haberẽt tm̃ effectũſſed credebat poſi

ſe ad libitũ relmãre mulierẽ et hoc caſu

ignoꝛantia ſa nõbis bene hoe verbüfacit.
ei ↄtra ruſticos qui poſt pfectũ otractũ

dicit nõnt Inmo currendũ eẽ ad iuris im
tellectũſnon.n.excuſat ↄtrahentẽ iuris

dicunt ſe nõ cepiſſe vm rerboyꝝ et effe⸗
ctũ ꝑ notariũ pꝛolatoꝛũ ſdebent. n. ver⸗)
ba habere ſuaʒ vnn et ꝓpꝛietatẽ ſᷣm iuris
diſpoſitõnẽ nec exouſat ↄtrahentẽ uuris

ter ↄtrahentiũ diceret ꝙ credebat ↄtra⸗ .
here per illa verba ſponſalia et nõ ma⸗
trimomũ rel ecoñ non ẽ ſibi acquieſcen⸗
dũ ſed accipient verba ᷣm rectũ et verũ⸗
intellectũ · ¶ Decudo Pncipaliter poteſt
Trinteltſ alter ꝓpoſuit verba ſophi
ſtica foꝛte ad decipiendũ reliquũ vtpu⸗
ta ꝓmitto tenere te ꝓ legitima ↄpiuge·
donec terra cooꝑiet oculos mees nõ· n.
ſufficit ad diſſolutõnẽ matrimonij pe
viuens terram ſuis oculis ſuponat inã
a recte mtelligentibo illa verba capi ne

ꝓmoꝛte naturaliſet idẽ dic in ſimbo · Et

nota hunc intellectũ q;ꝛ eſt generalis ad
om̃es otractus Pe· et Abbas ponebãt
exemplũqn maſculus dixit placet nnbi
habere talem m vxoꝛemſet mulier inter

rogata idem Nndit. nam poteſt dubita
n ytrum hee ver ba mducant matrimom
um de pꝛeſenti videl Pe. ꝙ nõſqʒ aliud ẽ
vendere et aliud velle vendere. ar · in . lin
penditõnibo·ff de otrahend · emp · Sed
Hoſti·poſt multa tenet ↄtrariũ dicens.
per hec rerba volo te habere in vxoꝛẽ
pel placet mihi te habere in vxoꝛẽ otrabi
tur matrimo nũ de pnti · Jo.an· diſtm⸗
guit ꝙ aut fuit dictuz placet mihi te de⸗
ſponſare vel tecũ ↄtrahereet ꝓ cedit pri⸗
ma opiAut fuit dictũ placet mihi te ha
bere m vxoꝛẽ et ꝓcedit ſecũda quaſi plus
mnmpoꝛtent hec vltima rerba qm̃ pꝛio:a.
do · Into · multum mſtat ſuper ꝗpꝛietate
hoꝛũ verboꝛũ dicit. n· m effectuſꝙ verbü
placet a rerbum rolo ſigmficant mtps
de pꝛeſenti / Item verbum infinitum eſt
aptum compꝛehendere tempus pꝛſens
et futuꝝ pᷣm verba adiecta nã de ſe m fi⸗
mtũ verbũ mhil pfecte ſigmificat ſed de⸗
terminat᷑ m verba ſequentia· ¶ His pᷣ
miſſis dieſeg ſi verbo volo vel verbo pla⸗
cet adijcit᷑ mfimitũ denotans actum non
dependentẽ à libera voluntate pꝛoferent
tunc non inducit diſpoſitio de pꝛeſ eiſ
declarat᷑ diſpoſitio m futuꝝ / exemplũ . ſi
dico placet mihi aſcendere marboꝛem.

ſn p verbo rolo vel placet· adijcik
xer

bů infinitum denotans actum depen
dentem a libera voluntate ꝓferentis ſet
tunc ſi verba denotant pᷣncipium actus.
non induatur diſpoſitio de pꝛeſe nei vtpu
ta ſidioo nolo vel placet mihi te deſpon
ſare ſeu teeũ ↄtrahereſet m hoc videt ip̃e
acquieſcere opi · Jo.an/quãdoq; rerbuʒ
infinitũ denotat executõnẽ actus ſet tũc
inducit᷑ diſpoſitio de pñti vt ſi dico volo
te habere in vxoꝛem ſnã non poſſum rel
le te habere in vxoꝛẽ mſi tecum pᷣus otra
ham ⁊ tunc inducit᷑ matriniomuũ. Et cir⸗
ca hoc multũ inſtat · ſed tu vide plenius
p Sar · in · cunctos populos in pn. C. de
um . tri · et mn . . ſerin ele ckõne · de le · j · et
hec ſufficiant · qꝛ multum longa eſt ma
teria · n gis.n er. Poſut lri yt re⸗
us intelligit nõ glo · et vide bo · glo. inde
cretis m eüalnanenei, redher xxij · q · v ·
et vide Inmo · in. . vemens de iureiur ſybi

mter ctera ponit no tabile verbũ dieens

ÿ m foꝛo aie ramentũ recipit mterp⸗
tionem vᷣm mtentionem iurantis ſſe

ꝛopoſitum dict Hoſtien ſet bene ꝙ ſiqᷣ
cum non mtendebat ↄtrabere matrimo

ret mulierem non erit matrimonium

Im foꝛo anime ſce ſine oſenſu non poteſt

in foꝛo iudiciali ᷣm iusita etiam quo ad

mium vſus fuit verbis ſophiſticis vt deci⸗

‚
SO& 5 Wyw

„*W e)

2

R

ol. , Eο

3

mrimoniũ ſiſtere et de h ẽ caſuẽ nõ.ĩc.
tua · eoſſ mfoꝛo iudiciali iudicabit᷑ ꝓ
mrimonioq; nõ ẽ ſibi credendũ i recur
rendũ ad rectũ ſenſũ pᷣboꝝ vt ĩ · d· c tua·
¶ In fi · gl · dic ꝙ lex cũ qͥdaʒ · facit q; ibi
diñunckmia ponit᷑ ꝓ copulatiua et ſic fit
miterpretatõ ↄotra ↄmunem mtelligenti

am.ſed dic ꝙ wi fit illa expoſitio tuʒ ex

piecturata mente teſtõris tũ pt eſſz ab
ſonus mtellectus et res potiꝰ valeat qᷓʒ
peat et idem dic ad.cin caliœ · ¶ In gl·
fi: ibi credit᷑ actoꝛ prius qᷓ; reo dic me
lius ꝙ reſpectu ꝓpõis nõ ẽ dria inter a
ctorem et reũ t ſemp debemꝰ mtellige
re pᷣba pt ↄuemãt mtẽtẽi ꝓ ferẽtis et ſic
ꝓprie loqᷣt᷑ tex· mlłſiqs mtẽtõe ambigu

a· ff. de di· vbi plemꝰ vide ꝑ Sar:ſ mn p

ba tõibo fit mterpᷣtatõ ↄtra actoꝛẽ nõ m
odiũ ipᷣiꝰ ſed q; dubia ꝓbatõ ñ releuat
ſpbante et idez ẽ m reo ꝓbate exceptõeʒ
uã vt in. c. jn pñtia de ꝓba:et iunge iſtaã
glo cum pcedenti ·

2 Ponſam. greueẽ 2 ptẽ p

I alia vba ſic ſũmari. Inter ſpõ⸗

4

