obc cum olim alle · m gl . q; ibi ex forma
arbitrij tantum obligabat᷑ ad oonſilium
petendum et non conſenſum. ſed hic de⸗
bet habere conſenſum ſuperioris:

AIgnificauit. Habz tris
diccta. et hoc dicit in ſumma·
Pro redimendis captiuis liez
Qire alerandriã iurantibus ꝙ mhil defe⸗
rent auxilij ſeu ſubſidñj ext redemptiõis aꝛ
ticulum portans vel mittens etia 3 p? treu
gas merces prohibitas exooĩcatus eſt · et
pacis appellatione non veniunt treuge· ſe
cundüu dictũ ibiilli. Terciũ ibi ad vltimũ
¶ Vo ta primo ꝙ durante guerra inter
chriſtianos et infideles nõ debet per aliq̃s
chriſtianum ſubſidium aliquod infideli
bus affeꝛri et ſie non tantum illo tempore
prohibetur delatio prohibitarum meꝛ?ciũ
de quibus m cita quorundam· ẽ· eodem
ſed etiam aliarum non prohibitarum vt
probat euidenter littera ibi aliquod co⸗
modum vel ſubſid ium et pro hoc dicto
facit diccum Inno· in. cſeq· ¶ Wota ſecu
do ꝙ licitum eſt redimere captiuos chri⸗
ſtianos etiam durante guerra licet ex re⸗
demptione omodum velſ ubſidiuz proven
at infidelibus · ¶ Nota tercio m. Gilli ꝓdi
ſpoſitio ↄcernens tempus guerre videtur

m. G ſeq;: Et ᷣm vnum mtellectum vi
iſte tex· no. vt etiam m penalibus tẽpu⸗
guerre oprehendat enipus treuge quo
ad h vt inimicis nullum ſubſidium veni⸗
at. ¶ Item nota qrto ꝙ diſpõ loqnens ꝑ
fonaliter et vocernens actum perſone com
prehendit nedum facientem i etiam mã
Aantem ſeu fieri facientẽ quantumeuncq;

gam guerra non eſt extincta vt pro bat

etiam concerner̃ tempus treuge q& ptreu

ↄſtitutio ſit penalis nam.·c ita.S.e· punit
ducentes merces prohibitas ad infidels
et hic dicituꝛ ꝙ non ſolum illi incidunt m
penam qui tales merces perſonaliter defe

runt .· ſed etiam probatur ꝙ illi qui ꝑ nũ

cium deſtinarunt et etiam probatur ex.c.
mulieres. de ſen. ex · iuucto . ſi quis ſua
dente · xpij q · üij · de quo p Bar · ff de adul·
l. hee verba et · Laut qin aliter f quod vi à
clam. et m preallega· mulieres · vbi hoe

dico · Si tamen oſtitutio puniret facien

tem perſonaliter et tunc faciens peꝛ aliuʒ
peccat tamẽ non incidit in penam · vt diẽ
glo · m cle · j · de vita et honeſ. cleri. m .
perſonaliter ſecus ſi non apponeretur per
ſonaliter. quia tunc faciens per alium mci
dit m culpam et in penam vt hic et in iun
bus ſuperius allega · ¶ In glo. ibi ßʒ qð
dicitur. S.· eo · iſta glo. hic videt velle reſ⸗
tring ere iſtuʒz tex· ad meꝛces prohibita⸗
pt ſit ſenſus ꝙ portans alias meꝛces eti⸗
am tempe guerre non meidit in penam ex
oↄmunicationis. Sed certe ex hoc reſul⸗
tat qᷓdã pᷣrietas in glo.naʒ ſi tex· intelligi
debʒ ð meꝛcibo prohibitis tantũ ergo ꝓ
redemptionis articulo licitũ eſt eas defer
re cũ tex.excipiat hunc caſũ auꝰ õriuma
cludit glo · Et ideo poteſt dici vt · Z· dixi
tempore gueꝛre non eſt licitum defeꝛre
aliquas mer ces etiam non prohibitas ꝑ
.cita. S- eo. et hoc videtur velle tex · iſte et
hoc nota per dictum·c ita · et per ·. c ſequen

Adverte tamen ꝙ Innocen · et Hoſtien.

hic tenent ↄtrarium St õ deciſionẽ huiꝰ
glo · dicentes ꝙ & redemptione captiuo

ruz licituzeſt deferre merces ꝓhibitas ar ·

ſancimus. C. de ſacro. ſanc · ecc · et in · c.
j· de pig. nam vaſa que ꝓhibentur alio tẽ
pore vendi diſtrabi pnt pro redimendis

captiuis · xij· q ij· auruʒ · Jo· an · cõcludit

ante factũ ſequenda eſt opi · glo · naʒ
Imfſideles perpenderẽt ꝙ pro redemptio
ne poſſent ↄſequi itas merces ꝓhibitas
non vellent aliud pro redemptione Item
polenti fraudem committere paratume
ſet velamen. quia ſemper dicrz feciſſe ꝓ
redimendis captiuis tz poſt fackum oſulẽ
dum eſt ſecundum opinio. Inno· et hoſ.
et ſic neceſſitas redimendi captiuos eos
excuſet argu.de ſenten· exoo · cum inter.
et faẽ · de iurenir · vey · Tenerem tñ indi⸗

ſtincte ꝙ tales merces ꝓhibitas non ſit

licitũ ðᷣfeꝛre etiã pro redemp tione nec ex

cuſetur deferens etiaʒ ex poſt facto· iu
i po

a
eũ ex illis armis veniant impugnãdi
ſtea chriſtiãi nõ debʒ impendi oſilium ad
malum committendum propter bonũ qð

inde ſequitur talis · n. oompenſatio a iure

reprobatus de vſur . ſuper eo · et .c non

ſackata
ame.
pwllus
aiusp
auln
tſen
vule
gii⸗
werge
Nn
haer
fonn
taeſt
mero
br ſ⸗
lromun
itereſt
ſamadi
inner

neß
te
hu⸗
tn⸗
tedr
etin’
alot
jendis
cude

dibitu

tum

magno iuncta glo · j. ne cle/ vel · mo · pro
tex · S. eo · c ita vbi ðᷣferẽtes dicũtuꝛ pa⸗
res vt ſuperiores m malicia cum illis qͥ

poſtea impu gnant et facit glo· in verbo

ſubminiſtrant et hoc puto procedere du
rante guer ra· ſm. tempore pacis procedat
opi. Jo · an. ¶ In glo · in verbo excoĩca⸗
tioms m fi · pondera glo. qꝛ facit pro no /
tabili ſuperius collecto et ſentit clare qð
tpe pacis licitum eſt defeꝛr̃ mercees etiam
prohibitas ad infideles et idẽ ſentit gl.
fi. Sed prium ſentit Inno · m. c ſe. et ilð
puto verius vt ibi dicaʒ · ¶CIn glo. fi. ex

glo · colligit vnus mtellectus ad tex.

qui iurauerit non me niſi facta pace ꝙ ſi
facta tantuʒ treuga iuerit merito meidit ĩ
nam excoĩcationis et periurium et fac᷑
pro ulis que dixi.· ĩ tercio notabili:qð
clarius probatur in.c.ſequentivbi excoĩ⸗
catio promulgatur durante guerra et tñ
poſt treugam mcidunt in penam. Xliuꝭ
mtellectus pomitur hic per docto · videlz
ꝙ iſti appoſuerunt ↄditiones de pace à
treuga.qdð colligitur ex rverbis pape dũ
dicitur ꝙ illa cõditio de pace aut treuga
habenda ⁊c · vnde ſi vadunt poſt treugã
non mcidunt m periurium quia purifica
ta eſt altera pa:s alternatiue · ſed mcidũt
m exomunicationem· qꝛ adhuc non eſt
pax · Ideo littera m fi · facit mentionem de
exomumcationeEt poteſt dici ꝙ ſenſꝰ
littere ſit ꝙ ſiue ſit facta pax ſiue ſit guer
ra mcidunt in exommunicationem por
taãdo mercees ꝓhibitas ꝓh̊ qð dicã ĩ.c.ſe

Uodolim. erxcicti
ſũt qͥ cuʒ ſatracẽis tpe guer
re aliqð hñt ↄmerciũ · rel e
p̃ᷣſtant ſubſidiũ · Prĩo ex cĩcat · ſedo hor
tatur illos quibo ſcribit ibi veſtre igitur
¶ No.pᷣ ibi mercimomũ ·a ibi ſeu qᷣcũq;
alio inggemio et ibi ſubſidia ſeu oſilia xc.
ꝙ tempore guerre exiſtentis ĩter chriſti
anos et infideies non ſolũ ĩminet excoĩ⸗

catio deferentibuẽ merces ꝓbibitas vti

Kc.ita · S. eo. Sed etiã deferentibo quas

cunq; merces et habentibo cõmerciuʒ cuʒ

eis et impendentibo ſubſidia ſeu oſilia nõ
ſolũ realiteꝛ ſ cũ mgenio.et lʒ hoſti di /
cat hoc periculoſũ · et ꝙ eget declaratiõe
tamen Innocen. et Goffredus ·˖ et multi
alñj tenent ſimpliciter qdð dixi dicentes ꝙ
exiſtente guerra durat prohibitio gene
raliter. ſj guerra œſſante nõ durat canõ
late ſñie mſim illis mercibo prohibitis
et ideo intelligo hic arg.a prnio ſenſu vbi
guerra durat et cetera · vt procedat in ali

is merciboet ĩ alns non contentis ſub diſ

poſitione . c. ita· ſed in ulis de qunbo ĩ . c· ita
ſempꝑ ſtat prohibitio etiam tempore pa

cis lz almd ſentit glo · S. c proxi · ſed iſtð

plus mihi placet: nam poſſẽt facere infiðᷣ
les pacem fraudulenter vt ſic valerẽt ful
ciri huiuſmodi armis.et iſta opi. bem⸗

gmor eſt ante factũ · ſj poſt factũ poſſẽt

forte excuſari a pena· q; illð.cita dicit ꝙ
deferebant ad impugnandos chriſtianos
¶ In glo. m · ſuppommus ibi duplici
exomumcatione ſunt ligati no · gl · ſingu

lariter ex qua colligitur ꝙ ſicut ꝓ eodezʒ

delicto a diuerſis cõſtitutiomibo impo/
nuntur pene ipſo facto ꝙ vtraq; ſimul ĩ
minet õfacientiboita ꝙ vtraq; ipſo ligã
tur licet cõ ſtitutiones non ocernant in⸗
tereſſe priuatũ de quo dicto dubito per
no. peꝛ Jo · an.in.c felicis de pems li · vyj ·

tiens. de acti· et obligati: et volens tene
re ðrium poſſet dicere ꝙ hic papa exooĩ
cauit de nouo prorogando oſtitutioneʒ
Kcita: etiam ad merces non prohibitas.h
5 faciens m vnam excoĩcationem incidit
pro hoc tex · in fi. ibi exooĩcationem illaʒ
non enj dicit m excoĩcationes nec in iſtaʒ
ſed in ülam · q · d. prorogatam in iſtam
et ᷣm hunc intellectum nulla ſequit ab /
ſurditas an ⁊ qñ per ſcdam oↄſtitutiõzʒ di
ſponentem ſuper eodẽ facto mtelligatr
uocata prima. dic vt no · in iuribo prealk·
facit ad predicta qð nom cle.n· de ma⸗
giſ . et in . c cum in cunctis · de elec · per · In
no.et in fine glo·hoc dictum procedit pt
epiſco pus poſſit abſoluere niſi exceõmu
mcatio etiam eſſet lata ab homine iuxta
formam.c.ita in fine · S· eo· nam a tali nõ
abſoluit mſi qui excoĩcat vel ſuperior.vt
in.c:paſtoralis:.¶preterea · de offi. dele.
et in · c. nuper. de ſen · exco · et hodie papa
ter in anno cum facit ꝓceſſus generale⸗
excĩicat iſtos ſolẽmiter et ideo nemo poſ

ſet eos abſoluere ab illa nſipapa qui e⸗

tiã cũ magna difficultate facit ᷣm Jo.an

Tſi iudeos. udeinu /
trices vel ᷣuientes chriſtian
os hjr̃e non debent · õfaciẽti⸗
bo inteꝛdicit᷑ chriſtianoꝝ ↄmerciũ h· d.
Primo ponit exordiũ · o facti narratõʒ·
Tercio prohibet · quarto penam imꝑoni
mandat · Secunda ibi accepimus · Ter⸗
cia ibi prohibemus · Quarta ibi · ſi
¶ Mota primo iudeos poſſe eſſe ſeruo
chriſtianorum propter eorum delictuʒ
Sed ex pietate ſuſtinentur in libe:tate.
Et in eorum cerimonns ad hoc vt allꝛci⸗
antur ad fidem chriſtianorum. Et

hoc ideo quia eſt aliqua ſpes de eorum o

uerſione · xlv.di · qui ſyncera · ¶ Nota ſe

cundo ibi et de familiaritate ntemptum.
ꝙ familiaritas qñq; parit vdtemptum· pt
l. obſeruandum ff; de offi · preli. et · c qn·
lxxxvj.di.ꝙ pro cedit vt ibi dicit glo · in
te: ruſticos z parum prudentes · nam in
ter prudentes familiaritas non parit con
temptum ĩmo bemuolentiam affectionẽ
et amiciciam confabulatio et coniunctio
inducit et conſeruat amiciciam. vinj. ethi

corum et auget affectionem vᷣt m·l· in · ff

de pecu · ¶ Nota tercio textum õ familia
rem mimicum.nam familiaris mimicu)
proprie reddit illam retributionẽ de qua
hic et mula peſtis efficatior eſt ad nocen
dum qs familiaris inmicus. quia homo
non ſibi precauet ab eo. minus en iacula

feriũt que preuident᷑ · ¶ No · qrto ibi. cũ

indie reſuꝛrectionis dominice ac · ꝙ cor
pus chriſti licite recipit᷑ in ipſo die reſur
rectiomis et ſatiſfit ↄ ſtõm m· c· oĩs · ðD pe
ni. et remiſ. et facit iſte tex · pro illa opi

mone pt m die reſurrectionis debeat re⸗

cipi et non m die iouis ſancta de quo dicã
m prealle ·c. oĩs · ¶ Oltimo no · ibi non di⸗
miſerint ar.pro his que dixi.S · e · ad hec
et iſta oſtõ non prohibet indiſtincte iu
deos non habere nutrices chriſłianas· iʒ

dumtaxat in domo. naz per h̊ rerbũ mnu

ituꝛ ꝙ habebant eas in domo · vt qʒ forte
erant iudei potentes et nolebant eas di⸗
mittere quod etiam mnuitur ex alio ꝙ fe
ciebant emittere lac in latrina qd nõ con
tingeret ſi nutrices eos haberent in dom
bus proprijs qꝛ nõ eſſent ſub eoꝝ impio
Oſtulaſti. Judeus qui p
cuſſerit clericũ tꝑaliter pumt᷑
et ſi defacto pumri non põtĩ

terdicit᷑ ſibi chriſtianoruz ↄmercium doꝰ
ſatiſfecerit miuriã paſſo. Communis di⸗
unſio.ſcdᷣa ĩbi ad quod . ¶ Nota primo ex
tex · iudeum non eſſe de iure oommuni tẽ

poraliteꝛ ſubiectum iuriſdictiomi eccleſie
eſt ergo ſbiectꝰ dñio temꝑali ſicut laicꝰ
niſi de iure ſpeciali· Et vide aliquos caſ⸗
i quibus iudex eccleſiaſticus exercet iu⸗
riſdictionem m iudeos et alios pagão⸗

per Innocen · m. c. quod ſupꝑer his ð voto

et ĩ · c ita. S. eo · ¶ Nota ſecundo ꝙ inferẽ
tes miuriam clerio tenentur ſatiſfacere
nedum ipſi elerico leſo ſed etiam eccleſie
au videtur facta miuria ex perſona cleri⸗
ci · ¶ Nota teꝛcio ꝙ cognoſcẽs de miuria
eriminaliter poteſt ex officio coompellere
mumriam inferentem ad ſatiſfaciendum

leſo. et facit optime quod notatur m · m

ter dum qui furem ·ff de furt. vt licet ſt

non poſſit agi criminaliter et ciuiliteꝛ. vt
m.l. j. C· qñ ciuitł᷑ actio · crimi.preiudi.tñ
ſi prin cipaliter agitur crimmaliteꝛ iudex
acceſſorie ex offitio ſuo poteſt compeller
reum ad ſatiſfactendum leſo ciinliteꝛ.vt ĩ
preallegato· qui furem hic enim tudex
primo punit criminaliter et poſtea com⸗
pellit reum ad ſatiſfacienduʒz leſo et ſic ci⸗
uiliter · ¶ Item nota modum et practicã
excommunicandi mfidelem ind recte vt
ĩiterdicatur ſibi chriſtanoruʒ ò mercium
eſt enĩ vnus ex effectibo exomũicatõis
priuaꝰ hommũ et eſt pena nõ modica mt
hoĩes eſſe et hominum carere ↄmertio · ·.
hi qui ſanctam · C. de heret · et in · c ſolz .

Reſenten. exoo. lu vj ¶ Item no ta hic peꝛ

locum a ſpeciali. licitũ eſſe chriſtiãis ha
bere cü iudeis omercia · hic · n. in penã int
dicitur chriſtianoruʒ ↄmercium do iſte
ſatiſfecærit · facta ergo ſatiſfactione lici
tum eſt cum eo exeꝛcere ↄmeꝛcia · debʒ tñ
euitari magna famuliaritas · xxvnj · q· · c.
ſepe et · c omnis · et · c nullus · ¶ Sed otra
bunc textum in eo ꝙ diſtmguit · an iſte
ſubſit iuriſdictꝛõi eccleſie rel nõ. Oppo

de · . cum ſit de foro competẽ · vbi patet ꝙ

contra ledentem clericum rel eccleſiam tã
qᷓ; ſacrilegum exercet eccleſia iuriſdictio
nem. licet alias temporalit ſibi non ſit ſbᷣ
lectus/ Solutio puto ſtandum õtrio et

ad iſtũ textũ puto Tſpondendũ ꝙ pt fa
ciliorem executionẽ fecit ſtam diſtmcti

onẽ · nã qñ iudeus eſt ſubiectꝗ templr ſe
culari dmo nõ poteſt ↄpelli ð facili peꝛ iu

dicem eccleſiaſticuʒ quia maior pena qʒ

habet ecceleſia eſt exomunmicatio xxiij · ꝗ · u

n. corripiantuꝛ · et huius pene iudeus nõ

eſt capax vnde adit᷑ dñs temporalis ⁊ eo

negligente eccleſia facit poſtea qcqᷣd põt

inter dicendo coĩcationem vnde mtelligo
ꝙ etiam a principio poteſt eceleſia ſuam
iuꝛiſdictionem exercere ĩ huiuſmodi iu⸗
deum ſacrilegum et etiam muocare bra⸗
chiũ ſecularevt in prealle · cum ſit iũcto
Kc.j · doof.ordi. Simile m.c.ſignificaſti.

de of. delega · nam delegatus pape ſuan

ſũiam põt executiom mandare · vt in · c in
l̃is.et· c querenti. de off · dele . et tamẽ ꝓp
faciliori executione interpellatur ordina⸗
rius loci et facilius ſibi obtemperatuꝛ.pt
in. cſignificaſti · eo · titu. ¶ In ea · gloſa
ibi · quia ſpiꝛtuali pena ipſum punire nõ
poteit ſẽtit ergo glo · ꝙ vbi iuder eccleſia⸗

ſticus põt pumre aliquẽ eccleſiaſtica vł
ſpirituali pena nõ debet imponer̃ pʒnam

pecuniariaz ſeu aliã tpalem qð tamẽ nõ ẽ

mdiſtincte verum maxime ĩ crimine ſacri

ſopr
duobt
tonpe
mach
deno⸗
eed
Neen
hui
ſub
att
yt
iblo
bypn
dis n
bluse
ſt
catn
brice
kylit
coſttas
bippr
idelet
ſtano
Inno

iudea
erouſa
mitder
nige
grora

eſ
np
i
le
hblles
y

legij vnð ceſſante cupiditate ſi magis ti⸗

metuꝛ pena pecmiaria q; ſpũahs poteſt

eccleſiaſticus illam imponere · ar · de offf.

ordi · in . c. dilectus. et quod no · Jol. an.

in · c.· de homi · a facit· c quomiã frequent

in fi. et lite non conteſt · et an et quando
iudex eccleſiaſticus poteſt pumr̃ pecum
arite: et ad quem vſum deputanda eſt ta
lis pecuma dicam infra.de pe.in · c· licet ·

N non nullis. ziet
ſarraceni vtriuſq; ſexus dñt
ĩ terris chriſtianoꝝ vti hĩtu

p qʒz a chriſtiams diſcernant᷑. et in die p

aſceue et paſſioms dñi non debent ĩ pub
lioum progredi nec in ↄotumeliam creato
ris proſilire · Tria ſunt dicta · ſedᷣmn ibi in

duobus tercium ibi · illu · ¶ No. fibioien

tempore et publice ꝙ iudei debent diſceꝛ
nia chriſtianis ĩ qualitate habitus nedũ
de nocte ßetiam de die ⁊ in omm tempor
nec debent portare ſignum diſtinctionis
occulte ſed publice nõ eſt ergo ſatiſfactũ
huic conſtitutiom ſi portant aliud ſignũ
ſub mantello vel in plicatura mantelli ſi
cut a multis fieri vidi. palam et publi

vt ab ommbo decernant. ¶ Mota F
ie

ibi ornatius non erubeſcant xXc. ꝙ
bo paſſioms do. non debent hoĩes fulgi⸗
dis veſtibus vti vt ſic peꝛ qualitateʒ ha
bitus oſtendant mteriorem mentis diſ⸗
poſitionẽ qð.n.exteriꝰ agitur mteriꝰ in
dicat mẽti diſpõez et hĩtuz rpñtat vt di
tex · ĩ cle · exiui. ð .ſig· obſcuritas ergo;
et vilitas habitus ẽ ſignũ meroris ſicui 5

cioſitas eſt ſignũ letitie. ¶ Nota pltumo
ibi ꝑ principes ſeculares ⁊c. ꝙ de iu oĩʒ

iudei et alij ĩfideles exiſtẽtes ĩteꝛris chri
ſtianoꝝ ſubſint tꝑatr iudici ſeculari uisᷣ
Inno . ðD poto ꝙ ſup his. ¶ In glo. in ver
bo erroris ibi exoiſat᷑ m eo excuſatu: ꝓ

iudea ꝛc. qſi forte velit dicer glo. ꝙ non

excuſat m totuʒ q; ſaltẽ agebat vt com
mitteret formcationẽ ſimplicẽ. Sz põt
dici ꝙ aut chriſtianus ↄtraxit mrimomũ
ignoranter cuʒ iudea et tunc ex toto ex⸗
cuſat quia agebat rem licitam et ignorã
tia facti excuſat · vt in regula ignorantia
de reg · iur · li · vj. et m. c.m lectu. alle.in

glo. ARut mtendebat fornicari cuz chriſti

ana et m veritate iudea erat x tunc eſt in
culpa et tenet᷑ ad minus de ſimplici for⸗
nicatõe · An autẽ poſſit aliq̃ pena puniri
ognoſcendo iudeam qꝑ dedit operaz rei
illiate · vide quod notat Jo. an. m regula
cum quis de regu · iur · li. pj.ĩ mercu·dũ
ponit queſtionem de cognoſcente. mari
tatam que commumter habebatur pro

ſolũtaz cognoſcente ſolutaz que cõmu
niter habebat᷑ pro maritata vide glo m
p alle.c.m lectũ.et qð no.m·c mebria⸗
nerunt · xy · q ·j. ¶ In glo.mn i ·aĩaduer
ſionis mfi· ſm.ll.eſt pena capitat᷑: ptĩ
auten. vt nõ luxurient᷑ õð naturã &&. col
la · vj. et ibi vide.

Um ſit. reponens uu8
um v᷑ paganũ publicis offi/
ccijs ꝑ ociliũ ꝓuinciale corriĩ
pi prepoſito x denegat᷑ chriſtiauorũ ↄ
merciũ donec depoſuerit officiũ · et m vſꝗ
chriſtianoꝝ paupũ reſtituet ĩte qᷓ̃ſita ſe
cũdũ ep̃i prudẽtiãhoc d. Primo inouat
oſtõeʒ oliʒ ihibitam prohibʒ et cãz red⸗
dit. Vcdo pumt pᷣponentẽ · tertio Poſi /
tũ · Quarto ꝓrogat.ſcdᷣa ibi.ſi qs. ter/
tia ibi· officiali. qrta ibi· Hͥ idẽ. ¶ No. p
mo iudeu vł paganũ nõ poſſe p̃fici officõ
publico mter chriſtianos. Et latiꝰ õ eoð
iſtũ paſſũ ꝓuidet ius ciuile m.lfin. C.eę-
vbi ĩhibet ꝙ nullã digmitatẽ nullü hono
rẽ nullã preeminentiaʒ habeant ĩter chri
ſtianos · et per illũ tex. retulit ibi Bar · iu
deũ non debere dockorari cum dockoratꝰ
ſit quedã digmtas et p̃eminẽtia vt latiꝰ
dixi in. c· quantoS. de magiſ. Ex +–W
fertur ꝙ inter ipſos poſſunt udei habe⸗
re officia et dignitates et ſecundum hũe
mtellectum poteſt intelligi tex · in . l. ge
neraliter.fiff decura · vbi permittituꝛ
iudeos promoueri ad dignitates . Sed
debet intelligi vt diri · vel procedebat de
iure antiqͥ hodie ẽ correctum per ·l fi · C.
eo · ¶ Nota ſecundo ꝙ prouinciale con⸗
cilium epiſcoporum habet iuriſdickiõez
mtotam prouiuciam vnde olim omnes
cuſe agitabantuꝛ in hoc concilio.vj.q.
iñ · c.j · et . c.j. ð iudi . et. ſiẽ. S. de eoi. C
No ꝙ acqſitũ · ex negociatiõe ulicita ẽ m
ter paupes diſtribue dũ. Ex quo infere
bat hoſti. ꝙ acqſita ꝑ exoĩcatũ negoci⸗
ando deben diſtribui in paupes q; nego
ciatio erat mterdicta ſibi tꝑe excoĩcatio
nis. de cle · exo. mimſ. c illud. Ded vm
q; dictũ non puto verũ pro hoc facit qd
no· Inno.ð immuni ·eccle.qꝛ pleriq;/ vbi
notanter dicit ꝙ acquiſituz ex negociatio
ne illicitaſſine aliautus calumnia neceſſa
0

rio non ſubiacet reſtitutioni. Hoc emm
non probat᷑ iure immo potius oriuʒ ꝓ
batur vt ſit oſilij.non neceſſita?. vt m·c.
qui habetis et · c. vltimo · xiij. q; v. et de
exoĩcato faet quod no.m.c.· veritatis de
do · Eutu ·licet emnim peccauerit ſe immiſ
cendo cõiom tñ tenet ad reſtitutione?⸗

9—

ex quo ab aliquo non extoꝛſit. við ſi · in. e.
fi. 5· de ſymo vbi illicite acquiſituʒ ſine
alterius calumma non ſubiacet reſtituti
omi · ſed ſufficit agere penitentiam. Ad
iſtum textum dic ꝙ aſſumpſit officium
contra iuris diſpoſitionem et ſic ſine cau
ſa habuit pecuniam· Item hoc ſtatuitur
hie ĩ penaʒ nota bene · ¶ Vlterius ex p
dictis et er tex · collige ꝙ aſſumptus ada
liquod officium õᷣ iuris diſpoſitionem te
netur officium cum pudore deponere et ae
quiſita reſtituere · Et facit ad illam que⸗
ſtionem· nunquid officialis depoſitus ꝓ
pter baratarias debeat habere ſalariũ to
tius temporis. Et hanc queſtionẽ tetigit
glo · mil diem defuncto · ff de of · aſſ⸗ eſſo ·
plemius per Bar · in. l. meuiaff· ð annu. le
ga· vbi ↄcludit ꝙ pro tẽpore anteqʒ fue
rit depoſitus dẽta hr̃e ſalarium. iʒ non ꝙ
ſequenti tempore.quia fuit depoſitus ꝙ
pter defectum ſuum immo tenetur oon⸗
ducenti ad mtereſſe per · l· ſifundus ff lo⸗
ca. quod no. ¶ Item collige ꝙ ſtatutuz
loquẽs de iudeis non extendit᷑ ad paga⸗
nos mſi ex ſpeciali legis ꝓuiſione fiat ex
tenſio vt notanter probat hec littera dum
dicit extendimus · quod bene no. vide bo
nam glo. de regu · c. oonſtitutionẽ · li · vj⸗
¶ Vltimo no vnum caſum reſeruatum
epo vt ẽ reſtitutõ male ablatorũ ad hoe
quotidie allegatur iſte tex · Et mter caſ⸗
reſeruatos epᷣo numeet hunc glo.
in. c. ij. de peni · et remif. li · vj · ed cir
ca pedict querituꝛ nunquid ſtmplexſa
cerdoy qui audiuit ofeſſionem alicuius
qui tenetur aliqua reſtituere poſſit face
re hanc reſtitutio nem hoſti · ꝙ non quia
eſt caſus rebuatus epoEt tres rationes
huiꝰ reßuationis reddit Prima q ſi m
feriores clerici poſſent diſpenſare ſepe ſi⸗
bi ĩbuꝛſarent et apropriarent ¶ Scdara
tio q; in maioribus adhibenda eſt pro⸗
uidentia ep̃i m. c ad hoc de of · archidiac⸗
Tertia racio qꝛ ep̃ᷣus habet curam ommuz
eccleſiaruʒ ſue dioẽ · et cuncta ſpiritualia
regit x. q· j. regenda vnde tota dioceſoͤͦn
dicit eiꝰ parochia in · c·j · de rap · Dz aꝛch .
in. c.ij.de teſta.li.pj.tenet ðrium dicenꝭ
hanc reſtitutionem poſſe fieri per eum qͥ
tenetur reſtituere vel ꝑeꝛ eum de quo ipᷣe
prouidit. alle.c cum tu · de vſur · et · . tua · de
teſtamen · et xiiij · q · v. c. penul · et vlti · et x
riij · q· iij· ſi quis romipetas · que iura ↄ
muniter dicunt ꝓ obligatus ad reſtitu⸗
tionem debet reſkituere · Ad iſtum textũ
reſpõdet ꝙ loquitur de iudeo qui erat ſu
ſpectus de reſtõne maxime que erat fien
da ĩter pauꝑes chriſtiãos Jo. an ibi dicit

ꝙ ante factũ tenenda eſt opi · hoſp.quia
pm archiᷣ· eẽt facile vmcuiq; euitare re
ſtitutionem dicendo ſe ĩſtituiſſe · Nec ob.
ſi diceretur ꝙ debet probare.quia nõ pp
teſt ſemper dando denarium pauperibus
adhibere notarium et vt experientia dos⸗
cet pauper qui recipit decẽ ſolidos fatetur
ſe recepiſſe decẽ libras. Se d ex poſtfacto
vbi inveritate quis tenebatur reſtituere
non appareret ratio quare non debet eſſe
liberatus vnde ſolent epiſc opi locoruʒ ꝑ
ſua ſtatuta reſeruare ſibi diſpoſitõeʒ ma
le ablatorum non ſolum illo modo pecca
ti ſed etia? reſtitutiones facere vnde fre.
conſilio xxvñj · ſecutus eſt opimonẽ hoſt ·
ſimpliciter nihil tamenbomi alle. Cal.hᷣ
ſequitur opi· archidi · a dicit poſſe eque
duſtmgui · ꝙ in his ĩ qiubus tranſiuit do
minium vt in hyſtriombus et ſimilibus
procedat opi · hoſti · vt ſic ſciatur quid·
et quantum ſit reſtituendum · Sed ĩ ca⸗
ſibus in quibus non tranſiuit domimum
vt mvſurario fure et ſimilibus procedat
opi· archidia · Sed ciꝛca hanc varietatẽ
non modicum amimaduerto · quia nullu⸗
tex · facit mentionem de epiſco po niſiite
z ſi iſte tex · bene ponderetur non diit ꝙe
piſcopꝰ debz reſtituere. tz ßm prouidenti
am ſuam. Et ideo dicerem ꝙ diſpenſatio )
male ablatorum debet fieri peꝛ euʒ qui te
netur reſtituere vel pe: eum ðᷣ quo ſibi ꝓ
idit ſed ſecundum oſilium et prouiden
tiam epiſcopi· et ſic ſaluantur omnes opi.
et vitantur abſurditates · naʒ mtereſt ob
ligati vt fiat reſtitutio realiter etiam inte
reſt epiſcopi · qui eſt pater pauperuʒ. nã
obligatus reſtituere non dat proptia · et
ſic non poteſt diſponere ad libitum ſuum

ſed reddit qð reddere tenetur Cum ergo

debet fieri reſtitutio in paupere s debet ha
bere oſilium et proudentiam illius quiẽ
pater pauperum· ¶Et circa predicta vlt
alios moueo nõbile queſtio neʒ · pone ꝙ
ſtante opi. hoſti · ſeu ſtatuto epiſcopi te
ſtator m ſuo teſtamento reliquit mule ꝓ
male ablatis m certis conuertenda ĩ pau
peꝛes per executores ſui teſtamenti · Epi
ſcopus per ſtatutum ſuum et per iſtũ terx·
ſic mtellectum vult ipſe diſpenſar. OQue
ꝛituꝛ quid iuris.et pro nunc poſſet dici ꝙ
niſi aliteꝛ probentnr male ablata epiſcopꝰ
non poteſt mtentionem ſuam fundar ſu
per illis tanq́;ʒ ablatis male · quia hec di⸗
ſpoſitio ſeu confeſſio teſtatoꝛis exquo n
fuit recepta aperte nec iurata habet viʒ eu
iuſdam legati ad pias cauſas.vt no. pro
batur in ſimili in.l·iiij. C. de falſ. cauſi? ad
iec · lega · et legitur et notatur m.Latz qs

ain
r
1o

46

Ecodicillꝰ. ff de leg ij. et vĩde ᷣd dieo

in ſimnli m.c·fi · de ſucceſ · ab inteſta. ,
03

¶ Item poſſet dari ad primaʒ queſti
alia ſatis equa diſtinctio ꝑ quam ſalue
tur mens oiuz opimo · vt v bi de mate ab
latis non pſtat niſi per oo nfeſſionez .
ctam in foro pemitentiali tunc credit ſi
bi ſi dicat ſe reſtituiſſe · q in penitentia
de ommibus creditur confitenti · vt in . c.·
ſignificaſti · de homici · X ſic eintantur ab
ſuꝛda Jo · an · Aut conſtat in iudꝛcio ſeu
publice de male abbatis · et tunc reſtõ fi⸗
at ᷣm conſilium ep̃i · qꝛ non debet credi
aſſerenti ſe reſtituiſſe ar.in·c: quamqĩ
de vſur ·li · vj · et ſicut publice conſtat de
ablatione et extoꝛſione ita pubice coon⸗
ſtare debet de reſtitutione · ar · m. c.j · de
pem et remiſſ. ¶ In glo fi · ibi ſi vellet
poſſet dare pauperibo xc. et ſic videtur
ſentire glo · ꝙ officialis neceſſario non
aſtringitur ad dandum pauperibus qðᷣ
miuſte extoꝛſit · all· xiij · q· v · non ſane ·
no · glo · pro mtellectu uluis· c loquitur
enim obſcure · ſed Inno. in. c·quia pleri⸗
q; · de mma · ec· ſentit contrarium ꝙ ex⸗
quo habebat officiuʒ cum iuriſdictõe te
netur reſtituere quod illicite acquiſiuit
quna pvidetur acquiſiuiſſe per pᷣſũptionẽ
et violentiam · ſecus dicit m eo qui non
habet iuriſdictionem vt in a duocato ſi
enim aliquid vltra qm debeat lucratus
eſt licet bene faciat reſtituendo non tñ
tenet et ſic loquit᷑ dictũ ·c.ſane·qð mihi
placet · ¶ In eadem glo · ibi q neſcitur a
quo ſit extoꝛtum.J o· an · aliter mtelli⸗

git hoc. c loquitur enim m eum qñ iude

us non grauauit eum vltra debitum ex⸗
toꝛquendo · nam tunc eſſet illi faciẽda re
ſtitutio vt dicit glo · ſed loquitur cum re
cipit ſalarium ꝙ ule proponens cuilibet
ſoluere tenebatur· vnde huic preponan⸗

ti non debet reſtitui · quia quo ad eumñ

poteſt dici debitum et fuit in ailpa pre⸗
ponendo iſtum. Item penes prepoſituzʒ
non debet remanere ergo pauperibus e⸗
rogandum . vt dicitur m littera · Ded tu
pondera lit terain ibi quicquid fuerit a⸗
xpᷣianis adeptumque lobuitur nedum
de ſalario qui tunc duxiſſet a preponenti
xc̃ · Sʒ ſaluando hunc ĩtellectum Jo · an ·

proteſt dici ꝙ aliqua ade ptus fuit a xp̃i
anms no tamen ꝑ extoꝛſionem · vt qa de⸗

derunt ſibi quod dediſſent alijs officiali
bus et ſic eis non eſt fi ẽda reſtitucõ cuz
nã pᷣtẽdãt ĩtereſſe fiat go reſtitutõ pau⸗
piboEt ex his oclude ghalit᷑ ꝙ ibi exp⸗

te dãtis nullũ itereſſe pᷣſat᷑ ĩ pettõe ſed

ex parte reapietis ſic· et t ũe reſtõ debz fi

eri paupꝑeribo a de iure ciuili hoc caſu fi⸗
ſcus recipit aufert enim omnia lucra illi⸗
cita llutius · ff. de wure fiſci ·

DO liberandam. con⸗
cilium generale repetit conci⸗
lium lateranẽſe · ã · eo · ita et ad

dit penam ſatiſfactionis tempore abſo
lutionis impendendam. ſcᷣa ibi et tali

bus· ¶ Wo· primo ibi ex ↄmertio tam
dãnato ꝙ acquiſitum ex cõmerco dam
nato ſubiacet reſtõni.et ſie facit in ar · ꝙ
acqſitum ꝑ excõicatum ſubiacet reſtitu
tiom · ſed dic vt dixi./ õ. c prox · ¶ No · ſe
cundo ꝙ vbi qui eſt inpotens ad ſoluẽ
dum penam debet caſtigari alia pẽa coor
porali ad hoc facit · c· finem. de do · et coon
tu · et · l. fi · ff. de m ius vocã · ¶ Vo vltmmae
ex fi · ꝙ pena qñq; inpomtur non tan⸗
tum ad caſtigatoeʒ delmquẽtis · ſed vt
ceteri metum hẽant ſeu arceant᷑ a ſimili⸗
bus committendis. facit.l. aut facta ff⸗
de pems · in fi ¶ Ded quia deciſe hic conti
nebantur multa priuilegia eorum qᷣ va
dunt m ſubſidium terre ſancte et imter
alia confertur priuilegium plene remiſ⸗
ſionis quod vulgariter dititur remiſſio
pene et culpe · Quero vnde ꝓcedit h vt
pro modco ſubſidio fiat pl enaria remiſ
ſio pene cum ſcriptum ſit nullum maluʒ
impunitum zc. et ꝙ pena conformis
bet eſſe delicto · xxiij . q · j. nonaffera⸗
mus . et in. .. queſuuit.de his que fi ·a: ma-
par/c · Solut. multa poſſunt dici circa
hoc · Et ocluſiue ſciendum ꝙ vna eſt ec⸗
cleſia vniuerſalis · j.q vñj. conuemientib⸗
et huiuſ mõi eccleſie ſeu corpori eſt ſpõ
ſus ipſe chriſtus · in. c. debitum de biga ·
et papa eſt vicarius et ſummus admimi⸗
ſtrator iuxta illud. quodcunq; ligaue⸗
tendum ꝙ m hoc corpore vmuuerſalis ec
is· xxiiij · q. quodcunq; · Item prenmnt
cleſie multa ſunt bona irremunerata.vt
moꝛs xpi cuiꝰ vna ſola gutta ſanguinis
fuiſſet ſufficiens ad rednmnenduʒz totum
humanum genus Item paſſiones mno
cencium a maꝛtyruʒz ex quibo et aliji me
ritis cõ ſtat theſaurus eceleſie auus ple⸗
nam diſpenſatõm habet papa · vnde cuz
remit tit alicui penaʒ videtur ei hunc the
ſaurum communicare pt ſit ſenſu ꝙ in
recompenſatione illorum bo noꝝ remit
tit hãc penã·nam ſicuc malum non debet
iĩpumitum eſſe· ita bonum non debet eſſe
irremuneratum · fit ergo quedam compẽ
ſatiohinc indeet hanc remiſſonem cum
certa limntatione poſſunt facre inferio⸗
xes prelati in· c cum ex eo de peniten · et

„α

SSS

m= it

remiſquia et ipſi electi ſũt m pte ſolici
tudinis · vt m.c ad honoꝛẽ et de auc. et
pſu pall.a valzʒ talis indulgentia ſeu re⸗
nnſſio eẽ qͥ ad penitentiã iam nipoſitaʒ
ſeu iponendaz ·˖ vt in · · cũ ex eo pᷣalle ·
et qd no· m·c.qð aũt · eo · ti · vbi dicam ·
¶ In glo · m vbo ibi ſimile crimen vſura
rum ·qi meliꝰ poteſt equipari pecunie ſy
momace qᷓ reſtituit᷑ eccleſie in cuius ↄtu
meliam data fuit et aliqñ cũ duplicatio
ne in. c. audiuim?. g.· de ſymo .· et ꝑ id qðᷣ
ſequit᷑ hic in glo · põt ſolui illud prium
de . c pcedenti · vbi illa pecumia illicite ha
bita tantũ reſtituit᷑ et diſpenſat᷑ in pau
peres chriſti ·ſ h reſtituit᷑ duplicata Nã
diuerſitati ratio eſt· q; hic plꝰ delique
runt ideo plłꝰ puniunt᷑· ¶ Sed otra tex ·
oppo · et videt ꝙ iſta pena nõ põt hr̃e lo
cum ꝑ ·c ita· S· e· vbi bona iſtoꝝ ↄfiſcant
ergo hãc reſtitutionẽ facere ñ pñt.· So·.
eſt multiplex ſᷣm doc.põt enĩ hoc.c.intel
ligi ante confiſcationem vel ꝙ impone⸗
tuꝛ tpe confiſcationis.vel intelligetur
de bonis acquiſitiꝰ poſt confiſcationeʒ
nam ſimpliciter cõfiſcatis bonis alicuiꝰ
non int elliguntur confiſcata bona poſt
modum acquirenda ·vt colligit᷑ in. c. fe⸗
lcij · de pemꝭ · li · vi · et in. l. ſi mandauero
CEis cuius ff man · Vel dici poteſt ꝙ
eccleſia nnponit hanc penã · ̊ princeps
ſeaulari? anã ĩponit· Abbas·

( . Xſpeciali. udei vel ꝑa⸗
gani publicis offiens prefici⸗

endi non ſunt · et ſi eis regali⸗
a iura vendantur ad ea colligenda pre
ficiendus eſt chriſtianus non ſuſpectꝰ
In prima pte pomi᷑ culpa regis et excu⸗
ſatio/ In ſcdᷣa ↄtra vtrunq; prouidetur
ibi mandamu· ¶ No· pmo ex tex · ꝓof
ficium publicum nedum eſt iudeis inter
chriſtiano? ꝓhibitũ et interdictũ · tz er
qðᷣlibet officium ſeu ↄmerciũ ꝑ qð chri
ſtianis aliquod poteſt ingeri grauamẽ
¶ No · ſeaundo ꝙ licite etiam red ditu
regales vendunt᷑ iudeis et alijẽ pagam⸗
non ergo omne omercium interdictum
eſt inter chriſtiano et iudeo? · ¶ Item
nota ibi deputet ꝙ ad colligend u iſtos
redditus uenditos iudeo vel pagano/
electio debet fieri per principem ſecula⸗
remeet non per iudeũ emptoꝛem · nam ſi
ipſe eligeret poſſet cõmitti fraus· Olo ·
unt faciles hic videas · Abbas ·

AUlli. ge ſũmat a tria facit
dictum ponit mercaton pro
udet · ꝓuiſionem deternnat

ſecũda ibi · ꝙ ſi · tercia ibi · ſi aut · ¶ No.
primo ex tex· regulam ꝙ baptizatuz vel
baptiz ari volentẽ nõ poteſt iudeuꝭ ĩ ſuo
ſeruutio retinere · Exquo iĩifertur ꝙſi iu
deus emit baptizatum ſeu bapti zari ro⸗
lentem nõ tenet venditio et tali? ſic em
ptus eripitur in liber tateʒ nullo effuſopᷣ
do. quod probatur · liiij· diſ. mancipia·
et in.l.C.qui manci.chriſtia· de · man.
vide bonã glo · liüij. di · in· Gh tũc obbuã⸗
dum. dixi plene in. c j · S· eo · Et ex hoc et
ex tex · nota ꝙ pari priuilegio gaudet id
quod eſt ad eſſe productum.ſicut qð ẽ
in fieri· nam que in continenti fiunt vidẽ
tur ineſſe in.c.officij · de elect · ¶ No. ſe
cundo ibi· nec ipſe vendere nec alius au⸗
deat comparare ꝙ ſi vnus prohibet ali⸗
quid vendere pro hibetur alius emere.
et ſic depoſitum in vno coꝛrelatiuorum

extenditur ad aliud · no · Bart · in · .· fi · C.

ne fideiuſ. dot · et dixi in . c.j. de loca ·
¶ Sed quero qꝛ hic dantur treẽ mẽſes
ad ex onendũ ſeruũ emptũ cauſa mer⸗
cimonij· qñ ĩcipiunt iſti tres mẽſes cur⸗
rere · dieit Hoſtie · ꝙ a tempoꝛe venditi⸗
onis et traditionis · i · poſt venditionẽ
traditionem ſerui factam iudeo· q ex⸗
tũe acqſiuit domimũ ſᷣuia habuit faoul
tatem exponẽdi · inſtitut · de re · diui · Ep
traditionem · et · C. de pac . traditioni⸗
bus· Jo. an· dieit ꝙ a tempoꝛe quo ille
ſeruus petijt chriſtianitateʒ h dickũ Jo·
an · habet equitatẽ vt emens fuos omm
no paganos cauſa mercim onñj nõ tenea
tur eos infra iſtud tempus exponere ve
nales.quia foꝛte non videt tpus cõgru⸗
um ſed ſatis eſt ꝙ exponat ſeruũ vena⸗
lem infra tres menſes a tempoꝛe qͥ pe⸗
tijt chriſtiamitatẽ · ſed dictũ Hoſti · vi⸗
detur veriꝰ· nam exquo nõ expoſuit ſer⸗
uum venalem infra tres menſes p̃ſum⸗
ptio eſt ꝙ non cã mercimonij ſed ad ſibi
uiendum / alias ſemper fraus poſſet fi
eri · quia diceret ſe ennſſe cauſa mera⸗

monij. et poſtq̃ᷓʒ ſᷣuus diceret ſe xelle ef

fici chriſtianum exponeret eũ infra tres
menſes · x ſic nunqᷓʒ haberet locum fini
huius.c. et . . fratermitatem · liii · dil ·
¶ In glo · in vbo · xij · ſolidos m fi · glo⸗
ſa non declarat de qualitate monete cu
ĩ loo ſit moneta aurea et argẽtea · Din
cencius intelligit de aurea quod proba⸗
tur ex coniunctione duarum legũ.nam
m.l. cum ex falſis ff· de ma · teſta · dicit ꝙ
uitus pᷣſtita ex falſis codicillis non de⸗
bet reuocari datis · xx · ſolidis · et in · . pa
pinianus abeſt. contra· Gfi · ff · de in⸗
offi. teſta · fit mentio in ſinnli caſu de · xx

C 4
impg
Aiſie
1gli
nd,
Eſten
efioz
ane
bemncn⸗
ohi
ebee
auden
arq
untpi
Cllo⸗
lugen
ibekzin
enen.
iuonn
,
cr
miͤe

Han

