ntent mquantum glo · iij · dicit ꝙ culpa mulie⸗ mus. xiij. q. . Circa vltimum oonclu
latiin ris nõ debʒ imputari ei dic quo ad pecca de ꝙ auſtodientes ſiue ſeruiẽtes ĩfirmo
ſaft tuʒ rel quo ad diſpenſationẽ · imputat Srauiter peccant exhibẽtes aliquod no⸗
adlS tamẽ quo ad irregularitatẽ ↄtrahend aʒ cuum et contrarium infirmitati etiam ſi
4.l OH vt hic aperte dicit᷑ et hoc rõ mibus p̃dict faciant ex cõpaſſione quadã · nõ debent
fiſool; ¶ In glo.in verbo alioquin.in fi. intelli obedire ſeu mdulgẽ appetitui corrupto
Clumneme ge ꝙ iſta reqiuruntur · x ponderantuꝛ qͥ ipſius mfir mi etiam peccant non obedi
ibestoo ad indicendam diſpenſationẽ. nã iſtis endo medico · nam cuilibet in arte ſua cere
tunndn deficientibus. vel aliquo ſtorum· nõ de dendum eſt · vt m. c. ſigmficaſti. ᷓ. eo ·
boe bet ſecum miſericorditer diſ penſari.q; m q multum peccant mulieres infirmis
zegee Iiperitur in maiori culpa. omni tñ caſu ſeruientes. ¶ In glo. in verbo nũcijs ex
puctn eſt irregularis · pt hic m littera. ideo m hac glo · oolliguntur due ſolutiones· x
n diget diſpẽſatiõe .· ¶ Aduerte q Inno. duo mtellectu? ad iſtum. & Primus ꝙ
witi et Hoſti. tractant hic aliquid circa peꝛ iſti ſcholari non fuit ĩputata moꝛs furis
lon ſonas medioorum et tam infirmorum q; quia nõ ↄmiſit homicidiuʒ aliquo ex mo
Ahien cuſtodientiũ ipſos mfirmos et cõclude dis quibus ommittiturr. vnde nec fa⸗
umel ſic· ꝙ ſi medicus eſt peritus 2 in nulla re cto nec preœpto nec teſtis. quia m cau
blini peritur culpa· tune etiam m foro anime ſa criminali teſtis debet eſſe in iudicio 2
vift nõ imputatur moꝛs mfirmi quia hoc of deponere vt iuratus · Secunda ſolutõ ẽ
rrt ficium non eſt interdictuz layco · immo ꝓiſte fur ſeipſum occidit · ſcilicet nõ ſu
n laudabile et miſ titutũ per deũ · ſeu etiam mendo cibum nec potum · ſed iſta ſolutõ

per ipſum approbatum · iuxta illud euã⸗

non valet · quia iſti apparitore ꝑ prius

aputabãt ſibi vmilia: et eruebant oaulole

S

et ſie abſciderant membra et ad ncurre
dam irregul aritatẽ ſi ufficit membri de

brlitatio vel abſeiſio vt in en . ĩti· ꝓx·

et m. c is qui · eo · ti · li · vj / et in cle · eo ·
ti. ¶ Tertia ſolutio poteſt colligi ex gl ·
ſe. ꝙ propter interſigma non fuit con⸗

uickus de furto · ſed pot illa ratio ipug·

ſaltem dedit cauſam morti et quia iſta

materia eſt ſatis dubitabilis et diſpu⸗

tabilig dantur et alie ſol extra gloſam

„

O,uid ã dixerunt ꝙ de iure autenticoy
et ſic hui? capitul huuc ſcholari fur⸗
to non iminebat pena mortis · nec abſci
ſionis alicuius membri · vt in autentica
ſed nouo iure. C. de fur · vnde ſi iſte po⸗

„

teſtas exceſſit non erit mors imputan⸗
da ſcholari. Sz hãc lec. ĩpugnat Hoſti

quia mtrauerat cũ armis · et ſic debebat
de apitari · ſeu furca ſuſpẽde · vt in. auẽ.
ſed nouo iure Itẽ ꝑ cõſtitutionem eFre
derici ſei furans · v. ſolidos et vltra ſu⸗
penditur · vt li · feudoꝝ ĩEquinq; ſoli
dos. Et nõ. qualiter Hoſti ĩtelligit illũ
tex. nam legiſte intelligũt et credo ꝙ ve
rius. quãdo ex tali furto ſequitur pacis
fractio. alias ex tam modico furto non
debet ſequi mors-Xlij dicüt ꝙ iſte ſcho
laris dedit inteꝛſigma vt recuperaret reſ
male ablatas. a ſic ciuili modo ·et ſic iſte
intellectus non habet dudium. Klñ di⸗
cunt ꝙ dedit mterſigni yt fieret iuſti⸗
cia de vulnere ſibi mficto. et tunc debet
mtelligi ꝙ non fiebat vt iſte morere⸗
tur. Hoſtienſis· denet · ꝙ verus intelle⸗
ctus eſt ꝙ non reperitur in aliqua culpa
in mor te iſtius et ſic papa mteꝛpretatu⸗
ſed non deſcendit ad ſ pecialita tem ſed
poteſt dici ꝙ non fuit in culpa.quna nõ
accuſauit nec perhibuit teſtimoniũ nec
aliquo modo mandauit nec ſubiecit ullũ
morti · ſed tantũ requiſitus a ptate red⸗
didit illa ſigna fuit ergo iſta cã multuʒ
remota. vn non ſequitur irregularitas
ꝓ hoc bo · gl. in. cexhibita je i pᷣbo coꝛ
ruens facit q nõ.m·c accedens .S. eo.

Icut. Qui dat cãz aborcõi
homicida eſt. ſi co nceptũ erat
piuificatũ amimal rõnabite a
Ilias ſecus · h d. ſcda ibi noỹ vo. ¶ Uo

primo ꝙ ante mfuſionem aĩe rõnalisnõ
poteſt quis dici homicida · in dãdo cãm
abortiomet eſt ratio · quia ꝙ non vixit
mori non poteſt ð deſ pon · impu· ad diſ

„

ſes · Itẽ nõ eſt homo an mfuſionẽ aĩe cuz

homo ex corpore et aĩa oomponatur pt
in. cex quadam · de cele. miſ et · ö · de he

—

reti. cuz chriſtus · et ideo nõ poteſt dici

homicidiũ cuz ho mi cid iuz dicatuꝛ a cede⸗
hominis · ¶ Nõ · o ꝙ irregularitas cau e
ſat᷑ nedum ex cede homig. cuz ꝓduct⸗
eſt m lucem ſed etiam non eſt in vẽtre
materno · vnde ſcundum iis ciuile capi
te pumitur dans cãm abortiom poſt m

fulionem amime vt in · lſi quiſ aliquud. G

aboꝛtiom ff de penis. ¶ SDed quero qe

mulier dicebat ſe concepiſſe ex illo mo⸗
nacho nunquid ſit credendum eo aſſer⸗
rente contrarium. Hoſti. ꝙ nonremit /
tit ad no· ĩ c· trãſ miſſe · qiu fſi · ſint legi ·
et in.c. per tuas.de ꝓba et mn .c michael ·
ð ſi · pl · ¶ Sed quero nunquid mdiltm

de dans cauſam aborcioni poſt mfuſio

nẽ aĩe ſit irregularis. Jo · an · dicit ꝓ nõ
vñ ſi lud? fuiffet licit?ꝰ ex parte oditiõiſ
ludi · quia fuiſſet gracilis et fuiſſet licitꝰ
ratione perſone vt quia fuiſſet maritus
mulieris vel frater vel alia contuncka ꝑp⸗
ſona. tunc mors nõ imputaretur. qe nõ
reperitur ĩ aluqua culpa quod nõ. ¶Ex
quo nõ· ꝙ ludus leuis non eſt probibi⸗
tus cum pregnante muhere. vnde ſi p⸗
ſona non eſt mhoneſta non imputatut
aborcio inde contingẽs quod tene mẽti
Vltimo queriir quuid ſi ꝓbabilter
dubitatur. vty eſſet mfuſa vel nõ. dicit
Jo. an. ꝙ m dubio debet iſte ab ſtinere
percaꝰ audienciam 3. eo· et qð ibi dix.
¶ In glo./ ibi ſimiliter diſtmguit lex di
cens ꝙ ſi aliquis interfecit ↄceptuz ani⸗
matum debet capite pumiri ſi non erat
ammatumdiſtmguitur quia ſi no bilis
fit publi catio in parte bonorum ſi igno
bilis dãnatur m metallum. et hoc veruz
niſ feciſſet propter pecuniã · q tũc pu⸗
miretur pena capitali. vt m.l· cicero ff de
n; a vide nõ. in . ( moyſes aile i 31
¶ In ea: gl· ibi non reuocatur lege ca⸗
nomia ꝛc mtellige non teneri quo ad ir
regul aritatem ſed quo ad peccatum et
penam peccati bene tenetur lege canom
ca. licet amm adhuc non fuiſſet infuſa
arobaturS eo·ſi alquus.·

. Oſtulaſti. Non imputat
clerioo cimiliter iu ſticiam pete
ti de lay oo. ſi iudex mlayaim
exercet vmdicłam ſanguinis. H· dſc da
ibi ad quid· ¶ Uõ primo ꝙ ſi remedin
eccleſiaſ ticum non ſufficit contra laycũ
poteſt clericus adire iudicem ſecularez
vt ſic ſuaʒ ptãtem mipſum exercœat a8
no. per no. m.l vbi ceptum ff. de uudi⸗

per gloſam. de re erip cex tenore. habet

ergo locũ illa iura vt vbica eſt cepta bi
etiaz finẽ capiat qñ totaliter poteſt ibi

ſbil

gene
kllone
eoaſſer
Nnn
ſirleg.
micheck
ſtn
Ntmmun
tgn
Lodttoſ
ſſer tac
tmartus
uunckap⸗
ur gn

no(

prohb⸗
ſdeſip
ieu
ene nen
Dhollr:
no. det
bſtimnen
ibidit.

itler⸗Ad

ugan
ſon eint
ſpobis
nſige⸗
venmng

tiepa

moff⸗
deig⸗
lgeau
4o adl
aunc
canon

nor
Gnpen
Pfaun

effectum conſequi · ſecus ſi non poteſt

ibi habere exeoutionẽ etiam ꝓpter im⸗
potentiam facti. ¶ Wota ſcdᷣo ꝙ pro ſo
lutione decimarum laycus poteſt excõi⸗
cari · Item arceri pſonaliter · et ſic eſt ne⸗
ceſſarium perſonaliter affici vt h̊. ¶ Itẽ
nota ꝙ vindicka maledickorum eſt laus
bonoruz · ¶ Item alibi dicit tex · nota · ꝙ
parum obedientia prodeſſe videretur hu

milibus ſi contemptus contumacibo nõ

obeſſet · vt m. c.j.de poſtu.prela.vnde in
pſalmo letabitur iuſtus cuʒ viderit vm

dictam . ¶ Sed pro e toltigt ſale .
ine

ritur quid ſi clericus ꝓ certo ſciat
ſanguinis effuſione non poteſt debitum
conſequinunquid poſſit eum bona cõ⸗
ſcientia iudicis ofñiciũ implorare · Vm.

Snõ · ĩmo debet potius poſt decimas di

mittere primicias · ar.õ · eo . cij · .· c. ſuſce
pimus · Sed hodie tene quod habetur
eo · ti · · n · li · vj · ſecũdũ Jo · an · quaſi velit

dicere ꝙ p̃miſſa ꝙteſtatione· ꝙ nõ m⸗

tendit ad vmdictã ſãguinis põt petere
iuſticiam. nec imputatur clerico ſi po⸗
ſtea iudex ſecularis ĩponit penaʒ moꝛtis
nec tenetuꝛ a petitione iuſticie deſiſtere
dũmodo premittatur ꝓteſtatio.quodð
no · pro mintellectu illius.c. et videtuꝛ ſatis
rõna bile alias aũt daret᷑ materia cru⸗
ciandi clericos · et bonis ſuis ſpoliandi
vt dicit ibi tex · ¶ Sedo querit᷑ qñ iſti di
cuntur cõtemnere excõmũicationẽ dicit

Hoſti · ꝙ ſi ᷓ.terminũ eis prefixũ per iu

dicẽ eccleſiaſticũ ñ ſatiſfaciũt ſatis dñr
cõtemnere. et ſi aio indurato excõicatõʒ
ferunt per ãnum · tunc ſut ſuſpecti de he
reſi · ar · in · c exoo mmumicamus C j. g. de
here · qð no · et vide tex · mc fi . de pe · vbi
narratur de biẽnio ad mducendam hãc
ſuſpitionem hereſis · ſed ibi narratur fa
ctum· idez ergo videtur de anno et nota
hoc dictum ꝙ non ſolum in excõicatis ð
cauſa hereſis · ſed etiam m alia cauſa in⸗
cidit m ſuſpitionem hereſis poſt lapſuʒ
anni · nam tanto tempere ferendo excõi⸗
cationẽ nõ videtur bene ſentire de ſacra
mẽtis cum nõ faciat nec facere poſſit qð
alij fidele faciũt et facere tenentur · ¶ In
glo. fi· ibi vt puniat᷑ pecũiarit᷑.s · depo. c.
j· Item vt flagellis afficiat᷑.xiiij.q· vj ·
ſi res dũmodo ad effuſionem ſãgiums
non procedatur vt m.c. marchiepᷣatu ð
rapto · Item ad ſeruitutem quam impo
mt eccleſia vt m·c ita quorundã ð iude.
Et m fi · glo. hodie dicendum vt habet
in capitulo · ij · eo. titulo · libro · vj · vt pre
mittatur ꝓteſtatio vt pᷣdixi · ¶ Abbas ·

Xbibita omicidium ca
ſuale nõ imputat᷑ ei qui nõ oc

cidit nec fuit m culpa · etiaz ſi
ad cautelã vemã poſtulauerit. In prima
ꝑte ponit᷑ ꝑetitio /ĩ ſeda exauditio ibi · q
circa. ¶ Nõ ꝙ ludus int clericos et pue⸗
ros nõ vr̃ ꝓhibitꝰ· alias enĩ homicidiũ
inde ↄtingẽs fuiſſet ĩputatũ iſti clerioo

pt m.c.continebat᷑.S.eo.¶ Nõ. ſeo e
a3 &α

p petitionẽ renie extraiudicialit fa
non videt recognoſcere culpaz · ¶ Vl⸗
timo nõ · argumẽtũ ꝙ homicidiũ caſua
le nõ imputat᷑ etiã ꝓmouẽdo.qð facit
otra glo.s·eo.dilectus.¶ In glo · j. ibi
illa etas ignorat q̃cquid videt · Adu erte
quia gloſator hic multum contrariꝰ ſibi
videtur. nam videtur intelligere tex. de
mfante quia de illa etate mfantili loquuũ
tur iura que dicũt ꝙ ignorat quicquid
videt · ſed m ſequenti glo.et m tercia pi
detur ſentire de puero · prout tex. loqui
tur · Item in quarta glo. videtur relle ꝙ
iſte clerieus fuit mculpa · quia ludꝰ erat
noxius · ſed dic concludendo reritatẽ · ꝙ
tex · debet intelligi de puero · prout loqͥt
et puerilis etas a ſeptennio mcipit= du
rat vſq; ad· xiiij · annum · de quo vide gl.
m prohemio ſexti vbide ommbus eta⸗
tibo habes · et ꝙ iſte ludꝰ erat licitꝰ iſt
pueris · et hoc beneficio etatis ſed mter
maiores non eſſet licituꝰ.quia ludus no⸗
xius in culpa eſt · ſicut ludus lapidũ ita
debet mtellgi contrarium · quod gto · fa
cit de · · nam ludus . ff. ad . acqui. ¶ Et
ex hoc nota· ꝙ caſus continges int ma⸗
iores ex ludo lapidum imputatur ipſis
proijcientibus · ſecu? mter pueros. Et in
quantum gloſaiij.opde c. ſi qs nõ iratꝰ
xpv.q.jibi quo ad legem promotionis
imputatur ſolum factum.intellige illud
capitulum quando preceſſit aliqua cul⸗
pa ſecus ſi nulla culpa pᷣceſſit · vt m capi
tulo lator.S.eo.¶ In gloſa in rerbo cor
ruens ibi fugiebãt propter timorez illiꝰ
Inno.dicit ꝙ ſi iactus lapidis fuiſſʒ cau
ſa leſionis ullius · ꝙ iſte proijciens tene⸗
retur · ar · S· eo · de cetero · JIdem Abbas

et Vmt et ſic videntur multum reſtrin⸗

gere iſtam litteram. et videntur ſentire
ꝙ ſi iſte cecidiſſet in alium lapidem fugi
endo percuſſionem lapis proiecti impu
taretur proijcieti et poteſt adaptari tex⸗
tus ad hunc mtellectum · m eo ꝙ dicit
ꝙ ule fugiebat · et ſte inſequendo pro⸗
iecit lapidem · ſed certe non pondera⸗
retur hic iactus lapidis.ſi meidiſſet m
alium vt fugeret iſtum · ¶ Item ſicut im

—

SSl

ſequenti non imputatur qui fuit cauſa

leſonis. ta nõ debet iactus lapidis im
putari · vnde intellige iſte oorruit ma
lium lapidem vt fugeret etiam percuſſio
nem dũmodo percuſſio nõ fuerit grauij/
xel foꝛte remote proiecit lapidem et ille
auefactus corruit in alum lapidem ˖ ſe
cus aũt ſi lapis ꝓiectꝰ fuiſſet magnꝰ

et infligiſſet percuſſionem magnaʒ ſeu

grauem · ſi ille non cepiſſet fugam · quia
tũc poſſet dictũ · Inno · procedere · nam
tali ludꝰ noxius eſſet · etiã ĩter pueros
¶ In glo. m pᷣ. veniam m fi · ſed contra
h facit · · venerabilem · de elec . vbi tex · in
uit · ꝙ petens abſolutionẽ ab exoommu
nicatione videtur fateriſe ligatum· nam
abſolutio pᷣupponit vmculum ar · ĩ. ad
diſſoluendum. de deſpon · impu · et in · ·
decem ð ð · ob · ſic etiam venia pᷣſupponit
aupaʒ. xin di · nerui. Do · dicit Hoſt.
c.venerabileʒ. procedit vbi in iudicio
et ſo e mmiter petiit abſolutionem · ſeois
ſi extra iudicium et non ſolemniter Itẽ
hic fuit petita venia ad cautelam vt mi⸗
tigaretur dolor patris et idẽ quando pe⸗
titur abſolutio ad cautelam vt in ·c:ſolet
deſen · ex · li · vi · dicit etiam ꝙ c· venera⸗
bilem nõ ꝓbat iſtud ad quod ↄmũiter
inducitur. debet enĩ mtelligi ꝙ recogno
uit ſe hg atum tunc quando ille petijt ab
ſolutionem vt quia expreſ ſe dixit ſe ex⸗
cõicatũ. de q dic vt ibi plene nõ. hie tñ
tex ẽ aptus ꝙ ſimpliciter petẽs vemam
ab aliquo non per hᷣ fatetur ſe culpabilẽ
ſed potius videt᷑ hoc feciſſe ex humilita
te quadã · et vt euitent᷑ opi. cautũ eſt vt
fiat petitio cõditionalis· et dicat nõ pu⸗
to hoe feaſſe · ſed ſi mm aliquo leſi peto re
mam.tunc enĩ ceſſat omne contrarium

Ohannes. Homicdium
caſuale nõ imputat᷑ ei qᷣ dedit
o pam rei licite.nec fuit in aul⸗
pa · pma pars narrat factũ · a diffinit

ibi nos igitur · C Nõ · ibi cãpanas. ꝙ li⸗

cite in vna eccleſia tenent᷑ plures cãpane
ſed in oratorijs priuatis non eſt licituʒ
tenere etiã vnã · nec habere campamle·
vt m. c. patentibus ꝗj. de priuil. ¶ Nota
ſcdᷣo ꝙ caſus fortuitus nõ imputat᷑ dã⸗
ti operam rei licte: ſecus ſirei illicite. vt

5. e.· dilectus . ¶ Ded contra h op · et cõ
tat

tra tex· naz pulſare cãpanas nõ ſpe
ad ſaceꝛdotis officium · ſed ad clericũ in
feriorem · xxv. di · perlecctis · vnde quiſq;
preyſbter debet abere clericuz · vt m. c.

quii q; · ð vi · et ho · cle· ergo ſacerdos ex

ercbat officiuʒ nõ conuemẽs · ergo ſibi
imputani debet · vt in · · tua · · e. Dolu.

dicit · Jo an. ꝙ quedam ſunt officia non

ſpectantia ad aliquẽ. quia prohibita. 2
m iſtis habet locum cõtrariũ · et ſic loqẽ

ctua. OQ.u edã ſunt of ficia non ſpectan

cia ad aliquem· q; ad ula nõ tenetur nec
cogi debz et tũc exquo ſunt officia licita-
nõ imputat᷑ caſus inde ↄtingens nũc ad
ꝓpoſitum pulſare cãpanas nõ ſ pectat
ad officium ſacerdotis quia non tenetur
llud officium exequi.ſi tamen vult po
teſt q; pꝑ ſuſceptionẽ maioris · n pdit qꝗs
erecu tioneʒ mmnoris. lxxiiij· diſtinckiõe
geſta · et. c honoratus · namet laicꝰ po
teſt habere hoc officiũ pulſandi campa
nas vt nõ · de cle. coõm. Johãnes · ¶ Dz
contra hoc iterũ op·pulſare campanas
ſpectat ad officium cuſtodis · vt i . ci. de
offi cuſto · ergo iſte ſacerdos non ſine
culpa fuit · attent ando officium non ſibi
cõm ſſum · So. ibi non erat cuſtos. q;
erat parochiat pᷣſbyter et pulſabat al
imputaretur ipſi ſacerdoti miſ feciſſet ex
officio cuſtodis · vel ex permiſſionc con⸗
ſuetudims· vt clericus primo occurrens
pulſaret cãpanam · tene ment

etiã ↄtra mimicos fidei catho
lice ſi quemq percuſſit et de in
terfectione ipſum remordet oſcientia a
mmiſterio altaris abſtinere debet. omu
nis duuiſio ſeda ibi ·mandamus. ¶ Nõ
primo ꝙ clericus ꝓhibet᷑ pugnare etiã
cũ mſidelibus · non ſolum cum muadũt
mfideles · ſed etiam quando ab mfidelibo⸗
ter ra muadit᷑ · ad hoc de voto · c. ex mul.
ta · lict ergo clericus poſſit ĩter ficere d
defenſionem ſuam. q nõ poteſt alit ein
tare mortem· vt m cle · e · t · ſecus quã⸗
do muadit tota terra quia per alios po
teſt repelli miuria· vnde tunc neceſſitas
nõ ẽ meuitatilis. ¶ UVõ . ſedo ꝙ cleric?
Epercutiens m aliquo conffictu vbi plu⸗
res fuerũt occiſi ab aljs ex ſola ꝑcuſſiõe
non eſt irregularis · et iſte eſt caſus no.
et probatur ex eo quia iſte querebat de
pereuſſione. et fatebatur ſe percuſiſſe et
plures ab alijs ibi occiſos fuiſſe et papa

reſpõdet tãtũ ð interfectione.ſi. ola ergo

perouſſio non nocœt quo ad irregularita
tem. ¶Sed contra h fortiter op · de c ſi
cut dignu · Cfi · Z. eo. vbi ex ſolo conſilio
vel ex pñtia armata contrahitur ir regu⸗
laritas ſecuto homiicidio ꝑ alios. Sol.
dicit Inno · hoe · procedere vbi bellum

eſt iuſtuʒ. vbi autem bellum eſt miuſtů

tunc qualit ercũq; clericus pᷣſtitenit opẽ

vel oonſilium efficitur iregularis ſecu⸗
to homicidio licet per alios et ideo m

Etitio.Clericus pugnãdo

ſilkiqu

ttmI

ſeng
ſtens:
fmon.
ſendert
gfiaun
dun
cfican
ſimim
ſendät
bellum
tmialie
vonpil
pndem
leetma
(ermil
nepvla
nu
oht
lerſ

pnoc
cauon
geccl
ponder
Ppni
toali⸗
uus. pt
Ntraſt
wſtaat

ban⸗

Plunimn
Pppat
heriſt;

aueree
aſ luſo⸗
tallg

(vi
leyiden

6pere

ffin on
ſehcc⸗
hnſpühn
dumn
ficnlet.
enonita
n ſpecke
noldeede
nennllp
Bnpdiec
d
etliic
ndiann
nes⸗ (
campnn
8 pkicid
os nonſe
umnonch
auſtes
ulſabitg
ſiftaſte
ſſonecon

vocanee

n

s pugnüd
fide ac
uſſitetden
oſctentan
Nebet ofi
s⸗ (
mare enn
m mudie
imſidelt
ocern.
erfienen
leſtalten
ſeausqui⸗

vr als

eneceſttn

gin
lupel

apauſi⸗
Tcaſisn⸗

rroſſte

ſecpy
ſohen

den

ſ

uriengn

o; O
bibelun

ſtinuſt

fert ꝙ ſi clerici vadunt eum pugnantibo
vt eos audaciores faciant · vel vt nimid
timorem incutiant · vt non audeantſe de
fendere ꝙ ſecuto per alios homicidio ip̃i
efficiuntur rregulares quod nõ · ſecꝰ ſi
vadunt ad aliam bonam cauſaʒ puta pa
cificandi · tunc emim non imputatur eis
ſi mimici putantes contrarium ſe non de
fendãt duůmodo abſit dolus · Oñ autem
bellum eſt iuſtũ tunc clerici poſſũt hor⸗
tari alios ad pugnandum et intereſſe iz
non pugnare.xxiij ·q · viij · igitur · et. vt
pridem.facit glo · vij · q.j.c.ſciſcitatus.x
licet male faciant percutiendo pt in pᷣal.
c.ex multa.de roto.tamen nõ maurrũt
irregularitatem. exquo non occiderunt ·
alias membrum mutilauerunt · a nõpe:
petuo hunc tex·quia nõ habetur alibi ita

clare ſicut hic·

Uidam. dem dicit quod

c Johannes.ã. eo· et tm põit

diuerſitatem in facto. CNõ.

Ppmo clenicũ licite poſſe mſiſtere ad ediſi

aationẽ eccleſie. nemo eni rephendi põt

eccleſiaʒ edificauit · xij.q: n.aurũ. Et
pondera ꝙ iſte met clericis iuuabat in
ꝓpria perſona et licita iudicat᷑ talis opa
tio alias autem caſus fuiſſet ſibi umputa
tus.vt m lr̃a. ¶ Nõ · ſedᷣo argumetum
ↄtra iſtos clamantes ſubmiſſa noce vel

poſt caſũ vtmgentem. non en excuſãt᷑

per hanc ꝓteſtationem. et in hoc peccãt
plurimuz ruſtici ducentes mulos. nam
Pò ꝑcuſſionẽ dicũt caue· nã debẽt pᷣmo⸗
nere iſta temꝑeſtiue et ita ſoꝛtit᷑ elamar
yt illi quibus ĩ minet periculum poſſint p
cauere et fugere. ¶ NMota vltimo ꝙ qͥs

caſui foꝛtuito prouidere non ten etur et

mtellige de foꝛtuito quem etiã diligen
tiſſimus prouidere nõ poſſet. nã qdã ſũt
vt m.ilſi quis domumff loca. et ar eoꝝ
que dixi m.cfi· ne:prela.vi:ſuas.

De torneamen/

tis. Rrubꝛica.
¶ Vu de homicidio in genere m ſpe
de videndum reſtat de quibuſdam acti
bus per quos licet non ſemper· quando
q; tamen deuemtur ad homicidiuz. ideo
ſubijcit hãc Hicã ⁊ duas Nicas ſ. eqntes
Elicis. Hoc dicit cũ ſe.

Toꝛneamẽta fieri nõ dñt
et vulnerato in eis ↄcedit

S penitentia. ſed ſi moritur
Ga Ka

denegat ei ſepultura eccle
ſiacceſſit anĩo pugnandi ſecus
ſi accſſit ex alia cauſa. vtputa vt debita

ſibi exigeret· h.dprimo prohibet ſcdᷣo
penam imponit· ſcdᷣa ibi· ꝙ ſi. ¶ Nota
primo ꝙ toꝛneamẽta appellant᷑ ferie ſeu
nũdme. et foꝛte a feriendo et vulgariter
ſunt dicta toꝛneamenta quia vadũt cir
cuendo. ſeu pautiunt ſe circuendo · ¶· Nõ
ſedo ꝙ attendenduz eſt vulgare loci · vñ
Papa hic pomt nomen vulgare Exquo
pPatet ꝙ conſtitutiones etiam pᷣncipum
debent mtelligi ſecundum vulgarẽ mo
dum loquẽdi qð nõ · ꝓ hoc.l liberoꝝ.C
qð tñ caſſius fr de lega.inj· et qd nõ. de
ſpon.cex l̃is.etꝑ Sar · in.l.omnes po⸗
puli·ff· de iuſti · et iure · ¶ Mota tercio et
tene menti. ꝙ non licet exercere ludum
etiam ad oſtentation em virium a cauſa
virtutis demonſtrande · ſi iminet ex eo
piculuʒ mortis et aĩaꝝ q nõ.qð pidet
contra.l.j.beſtias · ff de poſtul · et de h
aliqind .. ¶ Itez nota · ꝙ eccleſia poteſt
prohibere laycis ludum periculoſũ · et ap
ponerepenam contrafacięntibo.¶ Wo.
caſum m quo penitenti denegatur eccle⸗
ſiaſtica ſepultura et fit ad terrorẽ alioꝝ
¶ In glo.j· ibi ſecundum leges videtur
ergo glo.pelle. ꝙ aliud ſit ð iure ciuili i
Hoſti:dicit ꝙ leges non corriguntur qꝛ
debent intelligi malio ludo et oſtẽ ſione
virium extra toꝛneamenta· ꝓ hoc qð ha
betur m auẽ. vt omnes obe. iudi. ꝓuin.
Cj· coł.v. vbi dicitur ꝙ foꝛtitudo non ẽ

laudabilis ſine iuſticia · et loquit᷑ de for
titudine que exereetur cum armi ſꝶ exer

citium eſt illicitum propter rationeʒ hic
poſitã. et idem de iure cimli · ꝑ auẽ.p̃ di⸗
ctam glo· tñ mm.lqua actiõe· ſi quis m
colluckatione· contrarium videt᷑ tenere
ſed primũ dictum tutius eſt · ¶ Et ex h
dicko Hoſti: et ex tex.no.ꝙ alius ludꝰ
ad oſtendendum vires non prohibet᷑ de
iure canomco · et ſic ad dãnum inde ovtin

gens non tenetur qs vt in dicto · ſi qe

m colluckatione et tene ment.

D audientiam. sum
matũ eſt in ſuꝑiori:c.¶ UNota
primo ibi aĩo id faciẽdi. a ibi
nõ aĩmo ludendi · ꝙ ſepultura eecleſia⸗
ſtica denegat᷑ morienti in toꝛneamẽtis
qñ decedentes remũt cauſa ludendi ſecꝰ

ſicauſa videndi dumtaxat · licet tex · non

aperiat · ſed loquat᷑ de eo qui renit cauſa
exigendi debitum et idem puto pt dixi
ſi venit cauſa videndi toꝛneamentuʒz. qꝛ
cuz iſta ſit pena debet reſtrĩgi m ꝓprijs
terminis · de pe · diſtinctione · j. Cpene.
¶ Nota ibi maxime:ꝙ ſepultura conce

dit etiaz ei qui nõ recepit corpꝰ chriſti

et extremam vnctionẽ. et intellige qñ p
termiſit ſine cõtemptu . Quid autẽ ſi nõ
recœpit pemitentiam ſubito morte pre⸗
uentus · glo · noſtra ſentit ꝙ tunc nõ de
bet ſepeliri in eimit erio · et doc · ſimplici⸗
ter tranſeunt . Ded ego intelligo qñ cõ⸗
ſtat deceſſiſe m peccato mortali · naʒ ſi
fuerat ſemel ↄfeſſus m anno· et habuit
propoſitum confitendi/non denegatur
ſepultura licet in vltimo nõ recipiat pe⸗
nitentiam · ſi hoc nõ fecit ex contemptu
ar. in . c omms vtriuſq; · de pe. et rennſ·
Idem ſi nõ fuiſſet ſemel confeſſus ĩ ãno
ſed myltima apparuiſſent ſigna contri⸗
tiomis ar. in ca nobis · de ſen. ex. ¶C In
gl . in ̈bo diſpẽſatiõe. in fi. et qre ecclia
ordĩauit ut corpora ſepeliãt᷑ ĩ loco ſacro
vide gloſam in capitulo cũ grauia · xiij

ꝗ:
De clericis pugnan/
tibus in duello.

¶ Vñnumeſt. S. ð torneametis vbiplu
res pugnant · nuc ſubiungit ð duello · vbi

₰

dütaxat duo pugnãt · Del poſſes dicere

ꝙ·ð. m ꝓx- Rubrica continuata eſt hec

Piea.

Orro. Hoe dieit Cleriois
miens duellum. ſiue obtu⸗
lerit ſiue ſuſceperit deponen
dus eſt poterit tamen epi⸗

nors vel mutilatio membri non ſit inde
ecuta ſcedᷣa pars ibi · ſed quantumcũq;

¶ uõ.· primo crimen depoſitione dignu

ſcilicz cu clericus miuit duelluʒ ſiue aliuʒ
mterpellauerit · ſiue fuit interpellatus ·
ſiue vicerit ſiue victus fuerit · ¶ Nõ · o
ibiſponte . ꝙ clericus ſpõtenõ pugnãs
non eſt deponendus et mtelligo quan⸗
do fuit neceſitas meuitabilis · hoc enĩ ca
ſu licitum eſt clerico etiam ſuum aggreſ
ſorem interficere vt in cle · ſi furioſus · de
homi. ſecus videtur vbi neceſitatem po
terit euitare · utputa.quia pro recupera
tione bonorum miuit duellum. vel pro⸗
pter metum conditionalem: naʒ potiꝰ
debz oĩa mala pati qz huic duello ꝓhbibi
to cõſentire vt in · cſacris · quod metus
cau. poſſet tamen dici ꝙ pena huiꝗ de⸗
cretalis ꝓcedat quãdo ſpõte miuit du⸗
ellu. ſec videtur ſi aliqͥ facto neceſſitatiſ
licet neceſſitas nõ fuerit meuitabilis.q
m boc cãu peccat · tñ neceſſitas allemat
culpamet ꝑ conſequens penã vt · ij · q i⸗
m primis et m dicto · c ſacris · puniatur
ergo pena mitiori. cũ tex · hic requirat
ſpontaneum actũ ad depoſitionem faci

ſcopus cum eo diſpenſare ſi

endã ergo non ſufficit factum niſi adſit
qualitas facti requiſita et ꝓ hoc ·l. fule
mus ·ff. ex qui.cau·ĩ poſ/ea · xxxiij· q· v.
ſigmificaſti · et c fi · de reſti · ſpol · ¶ Uõ.
tertio ar. ꝙ epiſcopus nõ diſpenſat niſi
in caſibus ſibi permiſſis. naʒ ſi poſſet di
ſpenſare vbicũq; ſibi non prohibet᷑ vt
quidam tenuerunt fruſtra hic exprime
retur ꝙ epiſcopꝰ poſſit diſpẽſare · ¶C Nõ

vltimo ꝙ irregularitas cauſatur nõ ſolũ

ex homicidio · ſed ex alicuius membri ð
truncatione · ſeu mutilatione · concor · c.
fi·Sð hom·. li. vj. Quid autem ſi mẽbrũ
non eſſet detruncatum. ſed tantum debi
litatum · vt quia propter mciſionem ne⸗
ruorum non poteſt libere vti hoc mebro
dic vt plene nõ. in dicta cle · i. et in . ci. q
cle · vel vo. et quod legiet nõ · i . q · i . ſiẽ
vrgeri · ¶ Item poteſt colligi ꝙ epiſco⸗
pus nõ diſpẽſat cũ irregulari · ſiue irregu
laritas ex homcidio ſit contracta vel de

truncatiõe membri · vt hic et · c. ꝓxi · et

et adde qð ibi dꝛcã · ſiue ſit contracta pꝰ

excõ mumecationem vel ſuſpenſio nez vt
m. c.i · de re iudi . l · vj · et m. ca · de ſen. ex ·

li. vj. ¶ In glo · pĩ fi · hoc mtellige · vt. ẽ·

dirxi in nõ· mſi neceſſitas fuerit meinta⸗

bilis vt quia clericus erat ita aſtrictus
et mangulatus · vt oporteret eum pug
nare. vel pati ſe occidi · ¶ Sz extra gl·

queritur · quia duellum fit quãdoq; ⸗

pter crimen quod alicui impmgitur vt
ſic propter euentum belli declaretur ino
centia nũqiud co nuictus in tali duello
habe atur pro conuicto de tali crimine
doc. ꝙ non. quia hoc duellum eſt repro
batũ · vt ꝗ. c · prox. et · ]· de pur ga vulga ·
per totuʒ· Item ille non confitetur ſpõ te
et vt plurimum magis fortis co nculcat
minus fortem. vnde non eſt vera pro⸗
batio et fut hoc duellum muentuz ex di
abolica ymagmatione vt. ij · q. un . mo
nachiam . vt ſic ho mmes ſe trucidarent
et mſurgeret ammarum perdictio.
Enricus rregularis eſt
clericus· nonſoluʒ ſi ipſe mter
fecit per ſe · ſed etiaz ſi pugil ab
eo datus aduerſarium occidat nec exou/

ſat conſuetudo · poterit tamẽ cuz eo crca
beneficium habendum diſpenſari. ſeda

ibi quia igitur. C Nota primo puam
eſſe et dãnatam conſuetudinẽ · ̃m quã
accuſatus et accuſator tenẽtur pugnare
vt ſic ex euentu belli apareat de innocen
tia vel conitincatur de crĩe ulato· ¶ Võ
ſecundo ꝙ ille eſt verus homicida qui
per ſe interfecit. ſecus ergoſi per alium

lioet enim tunc mandans teneatur. et

N

vn
adiu
ue

lerpe
lem
jes⸗
ſan

MMe⸗cr.
enſinih
dtanung
maſonent,
ptivenihn
leierni
tnö⸗igif
Sigee
niſtemg
trachar
etje. e
contnch
penſoner
c1 deſng
teligen

enit mee

ſtaaſtit
nteunge
Gzenng
gnidg,
pmngon
lamure
tiiſN

toie.

nNp
Glilge
Eurſpot⸗
Cnalc
nßee

nngen

mnede

dicho⸗
rut
ſen
ſagil
htun
nn
ini
ſoßin
n

ennnn

.

0

homicidia·nõ tñ rere ipſe ↄmiſit homi⸗
adiũ et m hoc nõ · bene tex · propteꝛ· ſta
tuta et vide quod nõ · in . cſicut dignũ ſu
per glo.magna de homi ·et vide elegan
ter peꝛ Bar · m.lſedſi vnus.et m.lnonſo
lum · ff de iureiur̃. tex · tamen in · . mulie
res · ð ſen· exco · dicit ꝙ is rere facit aũꝰ
mandato fit · ſed põt ꝓcedere ille tex · qᷓ
ad peccatum. ſed veritate mſpecta ipſe
non facit · ſed mtelligituꝛ vt ibi plene di
cam · ¶ Wota teꝛcio ꝙ homicidium com
mittitu: quattuõ modis·facto cum quiſ
per ſe mte:ficit · oonſilio aut defenſiõe et
dicit defenſione poteſt intelligi mdi⸗
Facke quo ad hoc pt ꝓprie dicat᷑ homi
cida · ſed quo ad culpã ret penã intellige
de defenſione non neceſſitatiua · ꝓut dixi
m dicto. c ſicut dignum. ¶ WMota vltimo
ꝙ cum homicida etiam voluntario põt
diſpenſari · ciꝛca habendum beneficum
ↄcor.l . di · ſtudegt · SOz nũquid iſta diſpẽ⸗
ſatio ſit debita · vt ſic peccœt ſuperior nõ
diſpenſando · So . Hoſti · dicit ꝙſi ẽ oor
rigibilij eſt debita. alias ſecus· nam nõ
debet pati ſuperior iſtum mendicare in⸗
o pprobrium cleri exquo corrigibilis eſt
xciij · di · dyaconi · facit quod nõ·. l. di. vt
conſtitueretur · et.c. domino ſãcto · Hoc
tamen dickum mihi non placet ſic im⸗
dutmcte · nã pro homicidio. et pro alio
Fuiſſimo crimine debet cleria deponi⸗
detrudi ppetuo in monaſterio · ad agẽdũ
pemtentiam vt in.ctue ·j.ð pen.eꝛgo cſ
ſat iſta ratio·ne ogant᷑ mendicare · cuz
in monaſterio ſit ſibi proudendũ ð vic
tualibus.vt m·c. nouimꝰ · de . ſig. Et iõ
oncluderem ꝙ ita diſpenſatio ẽ oĩno
gratioſa pro hoc tex. ibi miſericoꝛditer
et generaliter hanc materiam diſpenſa⸗
tioms plene explico mc at ſi clerici. ¶ de
adulter. de iudi · ¶ Vlterius quero quiſ
poterit diſpenſare circa beneficium ðicit
Hoſti.ꝙ circa ſimplex beneficium diſpẽ
ſat epiſcopus.ciꝛca cura tum ſoluſ papa
ar. m. c.ſi · de fi · Pſ· et ſentit Gof · ꝙ pote⸗
rit fieri iſta diſpenſatio · etiam vt habeat
beneficium m titulum · ¶ Mota ex dicto

Hoſti.duo.primũ ꝙ vbi ocditur epĩi⸗

ſcopis diſpẽſatio arca beneficiũ · debet in
telligi de ſimplici. qd tene mẽti · qdð ſat
mihi plact ꝑ hanc rationẽ quia m mate
ria diſpenſatioms.· rerba debent ſtricte
mtelligi · m. c . . et · ij · de fi · Pſb. li. vj · vbi

—

foptime videt ꝓbari primum dictuz. et

. facit · c cũ in illis · de pben · li · vj. ¶Nõ. ſen
aundo . ꝙ vbi ĩ iure dicit ꝙ poterit diſpẽ

ſari ptas mtelligit᷑ oœſſa epiſcopo·nã ðᷣ
ꝓpapa non erat dubiũ · et rverba debẽt ali

quid opari de priuile · ſi papa ·li · vj · et H
poluit Inno.ð tempo.oꝛdi.m.c.dilectꝰ
et quo ad caſum huius·c poſuit Inno.m
c.ij/de cle · nõ ordi · mi · vbi ſingularit diẽ
epiſcopum quaſi ſemper poſſe diſpẽſare
circa beneficium ar · huius tex · vbi diſpẽ
ſat ceũ homicida.et alibi poſuit dictũ no
tabile · ꝙ vbi vcederet diſpenſatio. intel
ligitur conceſſa epiſcopo.et non mferio
ri prelato · mſi aliud exprimatur.q; iſta
ardua reſeruantur epiſcopis ita ſingula
riter dixit de eo qui fur.or · re.in.c.ij · et
tene ſemper menti iſta duo dicta Inno.
nã cõiter approbãt᷑ et ſolent multũ alle
gari · et pro vtroq; facit iſte ter.cum di
ctis doc · ¶ Vltimo poteſt queri q; hic
dicitur ꝙ nõ debet ille preſbyter ĩ ſacris
oꝛdiinbus miniſtrare quid in minoribo
Inno · dicit ꝙ idem quia exquo eſt homi
cida ab omni altaris miniſterio eſt re⸗
mouendus vt · S. de homi · pᷣſbyteroruʒz
qð dicit veꝝ Hoſti:quo ad facultatẽ ad
miſtrandi.ſj»in minoribus poterit epᷣs
ſuo iure diſpẽſare adducit nõ·in·c.ad au
dientiam · et · c continebat de homi · põ⸗
dera tamen hoc dictũ nam ſi eſt ren · eſt
valde ſingulare vt cũ homicida rolunta
rio poſſit epiſcopus m minoribo diſpen
ſare.nam iura ſuperius alle · loquuntu:
de homicida caſuali non roluntario · Et
ſi qui vellet diſpenſare ad iſtũ tex.duʒz
facit mentionem de ſacris · poſſet dici ꝙ
hic ſacer ordo capitur large.nã quilibʒ
ordo eſt ſacer a ſacruʒ ſignaculnmlicet
per excellentiaʒ dicantur aliqui ſacri · de
quo vide glo · xxxij.di.im ſumma · et fac̃
contra hoc dictum Hoſti . S.· c. ꝓx · vbiĩ⸗
diſtmete ꝓhibita ẽ diſpẽſatio epᷣo. vbi
ſecutũ e ſt homicidiuz. vel membroyꝝ di
minutio. ¶ In glo · j. in fi · et vidẽt tem⸗
ptare deũ qꝛ agunt vt in pugna deꝰ oſtẽ
dat miraculum · nam credunt ꝙ habẽſ
iſtam cãm pugnandi erit victor oꝑãte
diſpoſitiõe diuina . Et ex hoc habe vnã
cauſazʒ quare reprobat᷑ iſta duella.poſ
ſent aſſignari plures alie.nam iſta pro
batio non eſt efficax·ĩmo fallax.cuʒ pt
plurimum minus foꝛtis ſuccumbat. naʒ
non defacili reperiuntur duo pugiles e⸗
iuſdem fortitudinis et mnduſtrie Itẽ fue
rũt iſta inuẽta dyabolo ſuadẽte · pt dixi
in. c. ꝗ̊ · proximo · ¶ Abbas.

De ſagittariis. Rub.
¶ Cõtinuata eſt hec Nica · ð· de toꝛnea
mentis. Et nõ.ex hac Nica · iuncto m
gro ꝙ nigrũ quãdoq; latiꝰ diſponit q̃ʒ

q; armis.· ĩmo lieituz ẽ decipere mimicuz
per ſeditionem parando inſidias ut in · e
dñs . xxxiij. q:ij. et de materia belli vide
Inno · de iureiuran. ſicut et . c olim el i · de
reſt. ſpo· ¶ Nota ſcᷣo ex glo ꝙ aduer⸗
ſus ſarraceænos licite iſta arma ſumũtur
Idem dicunt dockores · ð ſciſmaticis et
pereticis; nam eccleſia indulget priuile
giũ pugnãtibꝰ cõtra iſtos · ut in c excõ
mumcamꝰ?. Gcatholicl · g· de here · ¶ Sz
contra hoc facit quia aut bellum eſt iu⸗
ſtum· et tunc nulla ſpecialitas è ut patʒ

ꝓtulit hec ha cuz ſolemnitate et dicit
ꝙ ſtandũ eſt deelaratiõi ipſius ar · in · e.
cure · xj.q· in.et mc poſt ceſſionem · de
ꝓba. ſed ante declaracionem excuſatus
eſubditus faciẽs nõ gerens ſe ꝓ excõ
mumcato· quod nota· qia ſepe accidit
Dominꝰ Anto. addit vnũ verbum et vi⸗

7

detur ſatis fuiſſe de mente Hoſti · dicit

emm ꝙ vbi ſuperior premiſit cauſe co⸗
gnitionem vel cum ſolemmitate pro tulit
illa veroa puta accenſis candelis et ex⸗
tinctis videtur tunc pro ferri excõmũica
tio ipſo facto· q; a lege nõ potuit Pferri

“
rubrum.naʒ robrum dicit᷑ tãtũ de ſagit ſus iſtos baliſtariòs · In gl · ul.iĩ apte
tarijs. et mnigro additus balliſtarijs hac gl. colligunt due Gra n unſ
facit ſimile quod nõ.Cetiam ob cyroỹ · hec rerba precipio ſub excõmunicatione ſͤnen
pecu · pig · et facit Nica · ð offi · dele · li. vel anathemate vł ſimilia ꝓferũt᷑ a lege ntit
j· wncco · c·i · et · · fi · . non inducunt excõmunicationeʒ ipſo fa hſe⸗
Rtem.ercõmũicandus ẽ cto · ſed cõtrafaciens excõmunicandus m
ſagittarius et baliſtariꝰ ↄtra e.ſec) ſi ꝓferunt ab homĩe · Ocda opi. n⸗
chriſtianos hoc dicit · ¶ Vota ꝙ indiſtmcte numqʒ inducant excõmu itt
primo ꝙ factũ reprobatũ po⸗ micatiõez. tz õ faciens eſt excõmũ cad⸗ ſtetſh
teſt appellari ars · ¶ Nota ſe⸗ ãſi ſit qdã ſupioris cõminatio inferedi hun⸗
cũdo ꝙ hec ars baliſtariorum dicit mor exrcõmũuicatiõeʒ cõtra facienti. ſicut i ſi⸗ .
tifera et eſt odibilis et horribilis · ꝓpt mil dieit qn iuder pᷣepit ſub pena mil⸗ ſien
pericula corporum et animarũ· Et dicit le libraruʒ. nã ↄminatio ẽ non ſniaop. ſ
