pitulum ſancte crucis · S. de NEp· Kut cõ
apitur ꝑ noĩa ſingularia vtputa cano⸗
mei talis eccĩe h̊ fecerũt et tẽ nõ eqᷣpollet
vniuerſali ĩmo veriſicat᷑ m duobo cano
nicis · qꝛ płis locutio verificatur in duo⸗
bus vt in regula pluralis de reg · iur · li ·
vi · et · ijij · q · ij · vbi numerꝰ a facit hoc ad
inſtr̃a ꝓcurationum ſi enim dicit᷑ ꝙ ca
nonici talis eccĩe fecerũt talem ꝓcurato
rez certe nõ ꝓbat ꝙ capitulũ fecerit rõe
ſupradicta de q vide qð dixi m·c. vnico
de ſindi · et quod no · in. · fi · de alb · ſcri ·

Itteras. ponſalia de fu⸗
turo pᷣſciſe ñ ↄpellũt ad õhen
dum mr̃imoniũ cũ leproſo le⸗
pra pꝰ ſpõſalia ſupuemiente. Cõis diui
ſio · ßa ibi Endemꝰ· ¶ Nõ ꝙ ſpõſalia de
futuro diſſoluunt᷑ ꝑ ſupuenientiã lepre
ad inſtantiã ſam et ide dic in q̃libet alia
enoꝛmitate ſuꝑuenienti q; in obligatõe
generali de ↄtrahẽdo mrimomũ ſbᷣmtel

ligit᷑ niſi quucq̃; turpe ſuꝑueĩat vt ẽ tex.

nõ · in. c. queadmodũ de iureiur̃ · Sed q̃ᷓ
ro qᷣd ſi mrimonium ẽ pctum per verba
de pñti et añ copulã carnalẽ ſupuenit le
pra. Iſte tex· qͥ ad coꝛticẽ videt ĩnuere ꝙ
diſſoluat᷑ p ulud pᷣbum cõſũmatũ ſ tene
otrariũ ꝑ · d.cquẽadmodũ · Itẽ q mri
momum nõ conſũmatũ non diſſoluitur
niſi per ingreſſũ religionis nec repit᷑ ali

us caſus in iure vt ẽ tex · m · c ex publioo
et. c. ex ꝑte de ouer · ↄiu.eę · ad iſtũ textuz
dic ꝙ v.oſũmatũ capit᷑ large · ſ· ratione
oſenſus · nã per cõſenſũ de pñti mrimo⸗
nmium dicitur conſũmatum quo ad ſui eſ
ſentiam vt no . in dicto.c ex publio.

De coniugio ſeruoꝛum.

¶ Bupra viſũ eſt de impedimẽto lepre
an et quaãdo nnpediat vel dirimat matri⸗

momũ ſequit᷑ nunc videre de inpedimę

to conditionis ſeruilis ·

Jgnum eſt veru⸗
5 dicẽte dño contrahere
pt mriomũ iz ꝓpt hᷣ nõ li⸗
berat a puucijs dño debi⸗
tis · pmo poit dictũ et eꝰ

rõnẽ. ſo q̃ʒdã dubitationẽ ſoluit ibi de

bita · ¶ No · pmo regulã ꝙ ſᷣuꝰ admitti
tur ad oĩa ſacr̃a eccleſie nec ꝓpter oditio
nem dñi debꝛ ab eis abſtinere · ¶ Ex q́i
fert᷑ ꝙ ᷣuꝰ paganꝰ pt᷑ petẽ baptimũ do
miĩo ↄtradicẽte nõ tñ paſſũptionẽ ſacra

mentoy depoit buitute de q; die vt hẽt

in .c. fi · de iudi. ¶ No · ſcdo ꝙ de iure ca⸗

nomco ec ᷣmntꝰ ẽ aprobata imo qnq;

pꝑ ius canoĩcũ ĩducit᷑ ſuitꝰ vt ĩ.cita quo
rundã.q.de iude · ¶ In glo · . ibi ĩmo te⸗
neð ea recipe vult glo · ⁊ bñ ꝙ ſiẽ liber ob
ligat᷑ ad ſuſcipiẽda ſacr̃a nccĩtatis ita ⸗
ſuꝰ.dic tñ Hoſti.a bñ ꝙ ſᷣuo nõ dz iniũ
gi pnia itineratiõis vel ieiunioꝝ vel alts
rius abſtinẽtie ꝑ quã poſſt ĩutilis reddi

dño qꝛ ex delicto ui nõ dʒ dñs priuari

iure ſuo. Hinc ẽ ꝙ ſi ſᷣuꝰ peuſſit clericuʒ
nõ ↄpellit᷑ ꝓ abſolutiõe ire ad romanã
curiã ſ dicendũ vt hẽti · c relatum de ſen ·
ex · ¶ In glo. ĩ · diſſoluenda in fi · Guil.
naſo tz ↄtrariũ dicẽs ꝙ filij nati ex legi
timo mrĩmonio ſecũt prẽm vt ĩ · cü le⸗
gitime ff · de ſta · ho · qſi velit ꝙ partꝰ? ſe
cunt᷑ ↄoditionẽ ventris vbi nulluũ peeſſit
mrĩm oniumꝶß doc · cõmuiĩter h ſecuntur
glo · ⁊ bene ꝓq facit tex · in. partum· C·
de rei ven. a videt᷑ ꝓbari j. ti · ſe · ĩ · vioo
et vide quod no · i c fi · de ſer · nõ oꝛ · ¶ In
glo · fi · ibi niſi periculum foꝛnicatiõis ti
meat᷑.dicit Hoſt· ꝙ aut cõtraxit cu vo
luntate dñi a tenet᷑ prius obedire vxori
q ad neœſſaria impendẽda · qꝛ exqͥ dñs
permiſit mrĩimonium cõtrahi videt᷑ al⸗
ſenſum pᷣbuiſſe acceſſoꝛijs ad ip̃ᷣm mrĩo
mum vt in . c prudentiam de offi. dele . et
in. l ad legatum et · Had rem mo . ff de pro
cu · Oi vero dominꝰ non cõſenſit dz priꝰ
obedire domĩo niſi timeatur periculum

nn

ternn
atione
mmimo⸗
adſiie
lio.

um.

edeyn
atman
mpedim⸗

tgeg
traher
thnoͤli⸗
ſodeb/
tüce
nitlblde
1dmntti
rodito
E
mäd
ioneſaena
epthet
riuneca,
no qiq
taquo
limo te/
iberob
ltis ita2
dz iniu
pelalte
orddi
niuani
enag
mana
N
G.
wu
titcle;
pant⸗
poeſt
ſecundi
uumd
ſeien⸗
o. O
nicnnobn
martcün⸗
duvyro
ntereſdns
nder al⸗
iom mrio
pdele et
ff dep
ſtdzn
vrialum

foꝛnicationis do · Anto · diſtinguit ꝙ aut
alter eſt in maioꝛi neceſſitate et illi prius
obediendum eſt ſi eodem tpe vtriq; ſerui⸗
re non poteſt facit · ſi quis in grauiff. ad
ſille · C cum oẽs· autcetera ſũt paria et tũc
diſtimguendum · Aut otraxit cũ volütate
domim et tenetur prius ſatiſſacere vxoꝛi ·

Kut ſine et tunc tenetur prius domino niſi

ĩimineat periculũ foꝛmicationis a ſatis cre
do hoc fuiſſe de mente glo · et i fi · glo. de
hac materia vide per glo · m. e fi. xxix.q·.ij·
diſtingue hic poſt Hoſtien· ꝙ aut ſeruꝰ
contraxit cum ſerua aut cum libera·primo
caſu aut maritus et vxoꝛ ſunt ſerui diuerſo
rum aut v mus·prĩo caſu debet domind ita
vendere ßᷣuum vt vxoꝛi poſſit debitũ redde
re et idem ĩ effectu vult Inno. et ſic ſequũ⸗
tur opi ·· glo · Si vero ſunt vmus opellit

dñs · aut ambos vẽdere aut ita diſtrahere

vt matrimomium non careat effectu ar · ĩ
l.poſſeſſionum all:m glo. Si vero cõtrax
it cũ libera aut ſcienter et tenetur libera ſe⸗
qui maritũ aut ignoranter a nõ tenet ma
trimo mum vt .c ſe · et hec nota

Ropoſuit. epaꝶ matri
momũ qñ liber ignoranter cum
ancilla õxit mſi poſtea h̊ ſciẽs il
am cognouit Pᷣmo pomitur factũ.ſo dif⸗
fim tioms omiſſio· ibi mãdamus.a ibi diſ⸗
tinguit · et ſcm membrum ibi ſi vero. ¶
Nõ primo ꝙ error oditioms ſᷣuilis ĩpedit
matrimomu·qunda ũᷣt de alijs erroribo di
cam cuʒ gloj. ¶ Nota ſᷣo ꝙ mter liben et
uã põt eſſe matrimomũ ſicut mter ſᷣuos vt
S·c· ꝓx · diſpar ergo conditio nõ ĩpedit ma
trimomũ mter ſcientes et ad hoc d iure ca
nomc · nã de iureciuili nõ ꝑt᷑ eſſe ĩter eos
matrimonium vt ml cum ancillis· C· deĩ
ceſ/ nup · ſed ſtandum eſt iuri canonioo in
hac materia ſpirituali vt in.c. pe. et vlaj. de
ſe · nup · ¶ Vltimo nõ ꝙ ſuper dote reſti
tuenda poteſt iudex eccłeſiaſticus inter la
icos iudicare cuz venit acceſſoꝛie ad matri
momũ de qͥ eccleſiaſticuj cognouit vt m.c.
de prudẽtia ·de dote poſt diuoꝛ. reſt. vbi
de hec ¶ In glo · in fi dic latiuß ꝙ quatrupli
citer eſt error conditiomis vt hic. pſone vt
ſiquis credebat oontrahe recũ Berta et õx
it cũ Seproni a· roꝛtune vt ſi credebac õhe

re cũ duute etſcont raxit cuʒ paupꝑe · Quali

tatis vt ſi q; ↄtraxit cum corrupta cũ credᷣ
ret ↄtrahere cum virgme.duo vltimi erro⸗
res non ipediunt yt · xxix.q:j·m prin· Se⸗
caundus error ipedit quia non eſt ibi conſẽ
ſus in pſonã vt nota.m·c.tua ð deſ ponſa ·
Primns error·ſ.ↄditionis.aut eſt error ĩ

libero vt quia liber credit cum libera con⸗

trahere et contraxit cuʒ ßua et mdubio non

——

tenet matrimo niũ a hoc fauoꝛe liberatis vt
hic et · xxix · q· ij per totum. Aut econtra ſᷣ⸗
uus credebat ð here cuʒ pᷣua a ↄtraxit cum
libera et hoc caſu ſunt opi · q̃dam dixerũt
ꝙ non eſt matrimommm quia eſt error
m diſpari conditõe et idẽ iſti dicunt vbicü
q; ↄtingit oſitis erroꝛ · ſecus dicũt ſi eſt er
ror ĩ pari ↄditõe puta quia ſᷣuꝰ credebat õ⸗
here cuʒz libera et cõtraxit cũ ſerua:nam ex
quo ambo ſunt ſᷣui error non habʒ ĩped ire
ita familiariter tenuit glo · xxix · q· i· in ſũ.
Sed commuior opinio doc · hic hʒ vt tãtũ
fauoꝛe liberatis ĩpediat matrimomũ a ſic
pbi deterioꝛatur ↄditio õöhentis · ſec?ſi me⸗
lioꝛatur vel ↄſeruatur in qualitate ⁊ h opi ·
plꝰ mihi plz qͥa exquo cõſenſũ eſt in perſo⸗
nam iſti erroꝛes extrimſeci non debẽt ĩpedi
re tm̃ ſacramentũ a⁊ indubio iudicandum
eſt ꝓ matrimo mo vt m.c. licʒ ex qᷓdam de
teſti · O uid aũt in aſcriptitio vmuniter te
netur ꝙ talis error non unpedit matrimo
nium qa aſcriptitiꝰ eſt perſona libera et in
uito dño poteſt ſtare in poſſeſſiõe vt mil.
iubemus et in auẽ · aſcriptitios · C· de epil ·
et cle · et vide quod le · et nota · m ·. l. ne diuti
us. C· de agri · et cenſi · li · xj · ¶ In gloſa pe⸗
nul · ibi Tranere · dixit a hec opim.tenetur
per Inno · Jo· an et multos alios licet Hoſ
ti ·ſequatur vltimam opi.glo · ̊ mihi plus
placet hec opi.quia ex quo credit illam eſſe
ſeruam mouendo ſibi litem non debet alic
modo eã oognoſcere carnaliter quia opoꝛ⸗
tet necſſario ꝙ aliquo effectu ipſam cog
noſcat · ſ. vxoꝛio cum fuerit matrimomum·
ſi foꝛmicario peccat moꝛtaliter nec propter

precepta eccleſie debet venire ↄotra conſciẽ

tiã ſuã iuſte ĩfoꝛmataʒ vt in.·c.literas de re
ſti · ſpo · faẽ qð in ſimili nõ.ĩ.cſi cꝰ·xxxuij.
di . debz tñ pendente lite ſibi alimenta pre⸗
bere vt nota · m. c. cuiꝰ xxix ·q.ij · ¶ In glo ·
fi · ſed otra hanc glo · et tex · oppo · exquo cõ
ſtabat iſtam eſſe ſeruã nõ debuit /ſibi pecu
ma reſtitui cũ pecunia ſit domini quia ſer
uus nihil habet in. c illud. xij · q · i · et . l. pla
cet · ff de aqui. here · ſo. Inno dicit ꝙ debe
ret reſtitui dño ãcille rel diet hoc eſſe ſpe
ciale ſed non ſpecificat rationem ſpecia⸗
litatis · ego crederẽ ꝙ ſi dominu ocurreret
cum ſerua ad petendum pecuniam prefer⸗
tur dũs vt in.lłbona fides ff depo · Aut dñs
non concurrit et tunc mtelligo iſtam literã
ꝓPrie · nam poteſt ſᷣuꝰ detineri lo oo dñi al
cõniuẽtibo occulis domini . l. i · ff de manu
miſ· qnnimo ſi ancilla ſpoliaret illa pecuni

aabſente domino poteſt agere ad recupa

tionẽ illiꝰ pecunie vt in.l.j. C. ſi per vim vł
alio modo facit in ſimili.l·ſi filus de verb ·
obli. et · ſi longius ff de iudi · et · c cum

dilecta de Rp. et quod ibi no;

Icet.ai cſuetudo ẽ inloco
ꝙ partꝰ cõditionẽ prĩs ſeq̃tur
Pm nat ex libero acilla liber ẽ et
pt liber mrimomũ cõtrahit · pmo ponit᷑
factũ · Po detmĩatõz.ĩ videt · ¶ No · pmo
ꝙ licet de iur̃ cõmũui partꝰ ſeꝗ̃tur cõditi
onẽ vẽtris vt mrẽ libera vł Pua fülius ſit
cẽſẽdus liber vel bᷣuꝰ pt no · ĩ ·· . l · de ſer ·
non oꝛ · 2 hẽtur inſti · de iu · perſo · tñ va
let ſtatutũ vel cõſuetudo vt ſeq̃tur condi
tionẽ pris ⁊ B conſuetudo ĩ multis locis
viget et iõ tene ad h mẽti iſtů tex. ¶ De
cundo n o· ꝙ fauoꝛe litatis currit pᷣſcri
ptio ð ᷣuitutẽ · ¶ Vltiĩo no. ibi vr ꝙ per
H ðᷣ. Nnt ð iure · ¶ Vltiĩo no · ĩ fauoꝛe ſi
bertatis ꝙ ĩ dubio iudicãdum ẽ ꝓ liber
tate et ꝙ fauoꝛ maxĩꝰ libtati debetur cõ⸗
oꝛ · . fi · de re iudi · a. c ex litteris de ꝓba ·
¶ In glo · ij · in fi · et iſte leges allegate ĩ
glo · H ꝓbãt ꝙ ſi pr̃ geſſit ſe pro libero
tẽpoꝛe moꝛtis et qͥnquẽmũ ſit pꝰea elap
ſum ĩfra qð nec ex perſõa pris nec ꝓpria
filius ẽ paſſus ſtatꝰ ↄtrouſiã cẽſẽdus ẽ
liber a ſic ẽ caſus notabiłĩqͥ ĩfra qᷣnquẽ
nium pᷣſcribitur ptra ſᷣuitutẽ foꝛte enĩ ſi
pater viuẽt hrẽt ꝓbatõ es libertatis vñ
tum ĩ fauoꝛẽ defũcti tũ ĩ fauoꝛem liberta
tis ſtatutũ ẽ qð ·s.dixi · Si autẽ qͥs ren⸗
dicaret ſibi libertatẽ ex perſõa ſua dun⸗
taxat reqritur tẽpꝰ ·xx · ãnoꝝ et bona fi⸗
des nec reqritur alius titulꝰ fauoꝛe liber
tatis vt in.l. ij. C. de pᷣſcrip · lon. temp · qᷓ
pro li · et eſt iſte caſus no · in qͥ currit pre
ſeriptio longi tempoꝛis ſine titulo·

O noſtram. i liber cõ

traxit cũ ãcilla h ignorãte ex

mrĩonium et cum alia contrahẽ potit · ſũt
due partes · Sa ĩ ideoq; · ¶ No· primo ꝙ
legatus ſedis apłice pt᷑ ĩ prouĩtia ſibi de
creta audire cãs mrioniales a eẽ ſeꝑera
re mrĩ onium in cãibo a iure permiſſis/
et h facit ad linmtationẽ . c. accedẽtibo de
exceſ.p̃la · vbi ðꝛ ꝙ audire cãs mr̃imom
ales ẽ dignitatis epᷣ alis et adidez · cj de
ↄſã. et af·ĩ fi·⁊ ex his duobo captis pt ĩ
ferri ꝙ legatꝰ m ꝓuincia cõcurrat cum
ep̃o etiã m his q̃ ptinẽt ad digmtatem
epᷣalem ꝓh.c.j · de offi · lega. . c. ij · eo · ti ·
li · vi · ¶ Voo · o ꝙ copula carnalis nõ fir
mat mrimo n ↄtra errorẽ oditiõis ſᷣui
lis imputaãdum eſt em mulieri ꝙ nõ de
texit ↄditiõzʒ et ſtatũ ꝑſone ſue facit qð
hẽt᷑ ml.ij. C. ſi ſer · velli · ad dig· aſpi · li·
x· vbi punit qs ĩgerendo ſe actui quẽ e:

q ſciuit nõ conſẽſit ſexꝑeratur

ercere nõ pt᷑ non detegẽdo qlitatẽ ſue
ſone et vide ad h ͤd nõ · ĩ. c ſciſcitatꝰ · S.
de Kp · ¶ No tcio ibi ſi oſtiterit ꝛc̃ argu ·

ꝙ dicens ſe ignoraſſe ↄditõez mulieris

habʒ h ꝓbare hß̃ certe dic ꝙ ꝓbat eoipᷣo
ꝙ nõ ꝓbat᷑ öriũ qʒ; ĩ fcõ alieno ñ pᷣſumit
ſcĩa vt i regula pᷣſumit᷑ ignorãtia de re⸗
gu. iut᷑ · li · vi · fac · verius · ff de ꝓba · qd
puto reꝝ niſi ↄditio mulieris eſſet pĩter
nõ m loc q; qͥs pᷣſumit᷑ ſcire id qð oĩter
alijs ĩnoteſcit vt mcj.de poſtu · pᷣla· et
xvi · di · qd dicitis · fac·łlate culꝑe ff. de ᷣ.
ſig · ¶ In glo.fi · ibi ſi ᷣo ab micio/nec
obſtat ſi dieat᷑ qd mr̃iom nõ teneat ꝗꝓp
ter oditionis erroꝛẽ nõ dz tenẽ datio li⸗
bertatis q̃ ſurgit ex qᷓela mr̃imonij.nã
m Gof ·et bñ eoipᷣo ꝙ dñs ãtcillam tra
didit libero mecõtinẽti ofert᷑ libertas ſic
tenet mr̃momũ tanꝗz cũ libera öctum-
¶ In fi · glo · idẽ no · glo. m · c · ſi quis ĩge⸗
nuus · xxix · q· ij. et vide quod notat ea.
cauſa et.q.j.im ſum.

De natis ex libero uentre.

¶ Ouꝛa erroꝛ oditioĩs pᷣuilis impedit
matrimoniũ et ex h̊ ſepe dubitari cõtin
git vty natꝰ ex libero vẽtre ſit iudican⸗
dus vᷣuus vel liber · Ideo pꝰ Nicã pᷣcedẽ⸗

tem oongruo oꝛdine iſta ſubicit ·
—

Naecens. Matus er
E libera vel liberta liber eſt
GEt pmo ponit generale
dictu er qᷣ caſũ diff iri ma
dat ibipterea. ¶(Vo · ꝙ
qnq; oſiderat᷑ id qd deœt ⁊ H̊ vbũ ꝓprie
refert ad hõeſtatẽ vt ĩ . m gIne · gᷓ ð noto
¶ Ecdo no · regulã ꝙ natꝰ ex libero vẽ
tre ẽ liber nec curãꝰ de ᷣuitute prna.na
reſpcũ liðᷣtatis ſeu ᷣ uitutis oſidera? cõ
ditõz mris vt no · · d . c·fi · de B· ñ oꝛ . Itez
no· ꝙ filñj liberte ſũt liberi nec pñt ꝑ do⸗
minu reuocari in ßuitutem · ¶ Olumo
no. ꝙ inſtrumentũ pt᷑ re ꝓbari per aliud
miſtrumentũ ·nã ſiẽ teſtes re ꝓbant᷑ per
teſtes dignioꝛes ita ĩſtrumẽta ꝑ inſtru
menta dignioꝛa · fac . . cũ ioß es de fi · in⸗
ſtru. a. clcz de ꝓba · ¶ In glo · · fi · itez
fallit m eo qᷓ maioꝛ · xx· ãins permmſit ſe
vendi ad pᷣciu participãdũ.idẽ ſi erat mi
noꝛ ſi factꝰ maioꝛ ſcieès participauit de pᷣ
cio ĩſti.de iut᷑ · perſo · ĩ. Gpe · et vide quod
no. Jo · an. in addi · ſpe · de ite · rſti . E.
ij.pꝰ priĩ. Itẽ libertꝰ ꝓpt ĩgtitudinẽ reuo
catur m buututem · xj.q ij · ĩ . c. liberti.

De cognatione ſpirituali.

.

p

du
enis
dio
mn
er⸗;
ider
biter
et
dey.
emee
1
tiol⸗
ijni
Ntra
ſie

ige⸗
ea.

otn
,

7

er
ſt
de⸗
imi

ne

¶ Viſo de pluribꝰ iĩpedimẽtis mr̃imonij

ſubmittit de ĩpedimento cognatioms tam
ſpiritualis q;legalis et carnalis et qa oog
natõ ſpiritualis iter alias eſt dignior.ðo
tractaturus auctor de triplici coognatione
premiſit deſpirituali et ſcias ꝙipſa cogna

tio ſpiritualis proprie oꝛitur quo ad ĩpedi

endum et dirimendum matrimoniũ poſt
õctum ex duobus ſacr̃is tm̃ ·ſ.ex ſacr̃o bap
tiſmatis et ↄfirmationis pvt eſt tex · in. c. fi⸗
ĩ eo · ti · li · vi · ex tatheciſmo aũt qui fit ãte
baptuſmum oꝛitur impedimentum ſed nõ
dirimit vt m. c· per catheciſmum in eo.ti:li·
pi · et proprie catheciſmus eſt illa exhoꝛta⸗
tio ſeu inſtructio que fit ante baptiſmũ nã
olim inſtruebantur renientes ad fidem an
baptiſmum hodie vᷣo pꝛopꝛie appellat᷑ ca⸗
theciſmus ille actus qui fit ante poꝛtam ꝑ
ſacerdotem antequã puer admittatur ad
eccleſiãm ad ſuſcipiendũ baptiſ mũ vnde
multi errant credentes ſe veros eſſe ↄpr̃e
ex detentatione infantis ante hoſtiũ eccle
ſie nã illa detentatio nõ fufficit ſaltem ad
dirimendum mr̃imomũ poſt contractũ ſ
opoꝛtet ꝙ quis leuet puerum de baptiſmo
vnde illa oognatio ſpũ alis pꝛopꝛie eſt qd⸗
dam vinculu ꝓuemens ex eo ꝙ quis aliqᷓ;
baptiz auerit vł ofirmauerit ſeu baptizatuz
leuauerit ſeu tenuerit in baptiſmo vel mo
firmatione ſeu criſmatione et ideo oꝛi hec
cognatio ex his duobus ſacramentis tm̃ᷣ
et non ex alijs.quia hec o gnatio ſpiritua
lis imitatur naturalem ſeu carnalẽ cogna
tionem quantum põt · vnde ſiẽ cognatio na
turalis oꝛitur ꝑ natiuitatem que ↄſiſtit m
carne ita et ſpũalis ꝑ natiuitatẽ que oſiſtit
inſpũ · nam in ſacramẽto baptiſinatis qͥs
dicit᷑ renaſci · i. iten naſci quia primo fuit
natus car naliter nunc autem ſi piritu aliter
vnde m euangelio niſi quis renatus fuerit
ex aqua ⁊ ſpirituſancto et ibidem opoꝛtet
nos naſci denuo xc̃ · Criſmatio vᷣo vel ↄfir
matio cõfirmat ſacramẽtũ baptiſmatis de
oſe.di · p · m.ci ⁊ ñ·̊ autem nõ otingit in
alns ſacramẽtis · Item ſcias ꝙ iſta cogna
tio ſpiritualis qñq; apelat prmitas qnq;

copatermitas qnq; fraternitas ſᷣm diuer

ſitatem pſa onaꝝ nã reſpcũ leuati ſeu bap⸗
tiʒati et leuantis ſeu baptizantis dicitur pa
termitas reſpcũ parentũ baptiſati ſeu leua

ti et leuantis ſeu baptiʒãtis.appellatur co

patermitas a con qð eſt ſimul quia iſti ſũt
ſimul Parentes baptiʒati vnus carnaliter
et alius ſpiritualiter reſpeũ leuati ſeu bap⸗
iizati ⁊ filioꝝ leuantis et baptiʒ antis appel
latur fraternitas quia ĩter ſe ſunt fratres
ſpũaliter nec extenditur iſta oognatio ad

nepotes quia hoc non repit᷑ iure cautũ et

xx · pſonas que pꝛohibent᷑ ad matrimoniũ
per hãc pgnatioeʒ ſpũalẽ vide per Jo · an ·
m ſummula ſua ſuper iiij · li · m glo · c. i. eo ·
ti.li · vi · aliquos caſus vide an autem h̊ cog
natio tontrahatur per iudeum paganum
vel hereticum baptizantem vel leuantem
renntto ad Jo · an · m regula ex eo de reg ·

wur. li · vi.
rum autem. uij du⸗
oꝛum ↄpatrum per quoꝛum neu⸗
trum deuentũ eſt ad ↄpr̃nitatẽ
licite contrahunt niſi oonſuetudo repug⸗
net ſeperant᷑ aut ſi per eoꝛum alterum rel
vtꝝq; ↄpr̃nitas eſt ↄtracta h d · cum. c. ſup
eo· · eo · primo dubitatio · ſcdᷣo duoꝛum ca
nonum vriorum ĩiductio · ibi et licet · tercio
poſterioꝛis appꝛobatio· ibi vnde · quarto ex
ceptio ibi mſi· ¶ Nota pꝛimo ar:optimum
ꝙ vbi conſuetudo concuꝛrit cum iure cõiſi
ius cõmune totlitur peꝛ öriam cõſtõeʒ tol
litur etiã ꝑ continẽtiaʒ ↄſuetudo niſi ſit ta⸗
lis ↄſuetudo que ex obmiſſiõe generet ſcã
dalũ vt hic notabiliter ꝓbat et ſin. multũ
caute ſentit glo · in· ſuꝑ eoꝗᷓ eo. et hoc fa
cit ad queſtionẽ diu agitataʒ in · ci · de con
ſti · li · vi · ¶ Secũdo nõ ex hoc tex · ꝙ ſi cõ⸗
ſuetudo põt ĩhabilitare ꝑſonas habiles ad
otrahendum mr̃imoniũ quãdo eſt talis ꝙ
ex eius pᷣteritione generatur ſcãdalum de
quo plenius dicet᷑ mn · d· cſup eo. ¶ Vltĩo
no · ꝙ illa pſona per quam deuentu eſt ad
compaternmitatẽ nõ poteſt here mr̃imo⸗
mũ cũ aliquo de filijs bap tiz antis ſeu leuã
tis ſiue ſint geniti poſt ↄpatermietem ſiue
ante et eſt ratio quia ad ĩuicem iſti efficiũt
fr̃es ſpirituales et qð dixi de ꝑſona ꝑ quaʒ
deuentũ ẽ ad pritatẽ mtellige de baptiza⸗
ta ſeu leuata ſecus in baptizante ſeu leuan
te nam leuans ſeu baptizans bene poteſta
trahere cum ſoꝛoꝛe leuati ſeu baptizati ·
¶ Itẽ poteſt contrahere pater cu filia ſpi⸗
rituali filij ſui et hoc ideo qa oognatõ ſpi⸗
ritualis deſcendit de patre ĩ filuum ſed nõ
aſcendit de filio m patrem vnde vt vides fi⸗
lius non poteſt ducere filiam ſpiritualem
pr̃is vt hic ſed pater bene poteſt ducere fi⸗
liam ſpũalẽ filn vt no · in · cfi · xxx q · in. et ꝑ
glo · in. ci · eo · ti · li · vi. ¶ In glo · fi · ij fi · et
dic de hac materia vt plemu dicet ĩ · e ſu

—

eoeo · .cqð ſuꝑ his ð oſan · et affi.
Juir uel mulier. com

paternitas ſcienter vel ignoran
ter ĩteꝛ: ooniuges ſupeꝛuemem
niugium non diſſoluit · Cõmunis diui
ſio · ha ibi ↄſultatõi et ibi primo recidat ca
nonũ antiquoꝛum cõtrarietatẽ ſo alterã

ptẽ a ꝓpbat a rõeʒ addit ibi ideoq; · ¶ No.

ꝙ parentes carnales nõ dẽnt filios ꝓpri
os de ſaero fõte vel oonfirmatiõe leuare
Xlius enĩ debʒ eẽ pater carnalis et alius
ſpũalis· inſtãte tñ neceſſitate licite parẽ
tey baptizãt filios vt m. c ad limĩa · xxx ·
q/)· nec ex h̊ͥ oꝛi᷑ aliqd nmnpedimentũ in

ter eos qui inſtãte neceſſitate fecerũt —
¶ Scðdo no · ibi hũamu · ꝙ vbi dock. in

aliqͥ articulo ſũt varij ſequenda eſt opi ·
hũanioꝛ·i.rationabilioꝛ et equioꝛ · ſi ve⸗

ro vtraq;ʒ opi · ẽ rationabilis ſequẽdũ eſt

plurimoꝝ iudiciũ bᷣm Hoſt. bũ ad hoe
allegat bo · ter . in ſimnli xxix. di· in cano
mẽ et arca h dat Hoſt · notabuẽ regu⸗
lã dicens ꝙ vbi doc · et mgri ꝑ ſuas glo ·
mrio ſepant nec aſſignãt caſũ m iure
expᷣſſum ſi reꝑerit᷑ vnus doctoꝛ vel mgĩr
mrimoniũ ſuſtines tũc ulius opi · eſt ſe
quenda · Et h vñ ſing · velle Holt · ꝙ vbi
agit᷑ de matrimoĩo ſuſtinendo ſingulis
opi · eſt pferẽda hmũi qd bñ notabis nn
vt dixi vmũis opi · hr̃et quaſi tex · ꝓ ſe⸗
¶ Vo tcio ibi ignorantia aroptimũ qð
ad cõpaternitatẽ ð hendũ reqrunt᷑ ani⸗
mus et certa ſcĩa · ¶ Ex qͥ pt inferri ꝙ ſi
qus credens tenẽ filiũ vmꝰ tenuit filiũ
alterius nõ efficit᷑ ille pater ſpũalis bap
tiz ati ſaltem ad dirimendũ mrĩmonium
poſt õᷣctum circa quod tñ ſatis pt᷑ dubi
tari et die vt dicã m ſimnli · q · · venien
q.eo · ¶ Vltimo habes ex tex · caſũ ĩ quo
maritus a vxoꝛ ſũt ↄprẽs ſpũales nec ꝑ
talem opaternitateʒ diſſoluit mrĩomiũ
rõ reddit᷑ m lrã q; ſi ignoranter fecerũt
puta mſtãte multitudie paruulorum cere
dens ſuſcipe filiũ alteriꝰ et ſuſcipit ꝓriũ
ignorantia habʒz eos excuſare ſi fecit ſci⸗
enter doloſe vt ſeparet᷑ mrioniũ dolus

nõ debʒ eis patrocnari. ¶ In glo m pᷣ·.

debitũ m fi · videt glo · reedẽ a P cedẽti
dicko et tens ꝙ ſiue ignoranter ſiue ſciẽ
ter ↄprnitas mter ↄiuuges ſit cta pt᷑ qͥ⸗
libet debitü exigẽ · Gof. et Om . diſtin⸗

guũt ꝙ à alter ſolus fuerit ſciens et ille

Priuat᷑ facultate exigendi aut vterq; 2
tũc fit cõ penſatio· vñ qᷣlibʒ hebit faculta

tem exigendi fac . . pe · et vlt . de adul . 2

Al.· ſi ãbo ff· de ↄopenſa· H opi· nmhi nõ pla
cet qꝛ compenſatio fit vbi agit᷑ de vtili⸗
tate et modo delinquentiũ et ſic locũt
iura ſuꝑius allegata·ſj ĩ cãu nr̃o puatio

exigendi debitũ nõ fit ad vtilitatẽ alteri

us tzob reuerẽtiã cognatõi ſpuũaꝰet ſie
vmꝰ delictũ aliuʒz nõ excuſat. Hoſt · fina
liter tenet ꝙ data ſcĩa vtriuſq; neuter po
terit erigẽ nec ſubtrahẽ q̃ſi dicat nõ de⸗

bpet qs exige ſi tñ exigit tenet᷑ alter reddẽ

debitů · Tu de h vide glo · ſatis latã in · ·

noſſe· xxxi · q·j.q̃ ↄcludit ꝙ ſcienter hoc
attentans eſt puatꝰ facultate erigendi
debitũ et mihi ſatis placz iſta opi · pᷣmo
P tex · in .c. de eo · xxx · q.j · vbi dicit᷑ ꝙ tal
moꝛtua ↄiuge debʒ remanẽ ſine ſpe iu
gi · ecce ergo ꝙ qʒtũ inſe eſt pᷣuat᷑ exer
cicio matrimoniali · Item adduc ratio
nem hò tex · naz ſuſtinet᷑ h̊ coniugiũ ne
fraus doloſe patrocinet᷑ i qͥ ad priuan⸗
dum iſtũ iure ſuo fraus iſti nõ patroci⸗
natur potiꝰ obeſt · vñ lr̃a ĩ hac ratione
habuit ſolũ reſpectũ vt coniugiũ nõ ſe
paret᷑ ex toto fateoꝛ ꝙ lrã pᷣedẽs ĩnuit
ʒriũ dũ diẽ nec alteꝛ alteri debʒ debitum
ſubtrahè ſʒ ĩtelligo ꝙ ſcien? nõ dz igno
ranti debitũ ſpᷣtrahè rel intelligituꝛ mdi
ſtincte reſpcũ ignorantium · Nec ob · ſi
dicat᷑ xrpᷣm excepiſſe ſolã cãʒ foꝛnicatio
ms vt m. c. ij · S. de viu . le. qe vt diẽ glo⸗
nõnteꝛ in. d. c noſſe · llud ẽ ven qᷣ ad re⸗
pellenduni vxoꝛẽ a domo ꝓpria ⁊ a cura
ſua t quo ad debitũ ſbᷣtrahendum multi
caſus mueniuntuꝛ citra foꝛnicationem·

AUper eo. Sũmatũ eſt.
c.j·ſj ſpecialiꝰ attingẽdo men
X tem. c ̊ intendit · Filij duoruz
mpaty pꝑ qͥn neutꝝ deuentũ eſt ad cõ⸗
pat᷑nitatem licite muicem õhunt matri
monia ſi tñ ſbᷣeſt ↄſuetudo nnpediẽs et
dirimens talia matrimoĩa puãda eſt lo
ci ↄſuetudo hoc · d. ᷣm intellectũ magi⸗
cõmunem. pmo ponit᷑ qᷓo ·ſo ibi NHnde⸗
mus · diſtmguẽs Nnſio · x ſecũdũ mem
by ibi ceꝛtũ · ¶ No · pmo ibi alten vel v⸗
tuq; ꝙ ↄpr̃jmtas pt᷑ duplicit eſſe ĩte: a
liqᷣs vtputa qꝛ qᷣlibʒ ſuſcepit filiũ alteri
us de ſacro fonte . Ex quo nõ ꝙ ſi ego te⸗
nui filium tuũ ĩ baptiſmo tu liate potes
tenere filum meũ et tẽ peꝛ vtu q; iſtoꝝ
filion ↄpr aitas eit mteꝛ eo õcta et p⸗
die de facto ſuꝑ hoc fui mtrogatꝰ et no
nulli paꝝ intelligentes Rnderunt oppo
ſitum · ¶ Wo · ſecundo ibi nulla ratione

ſuſtinea? · ꝙ inteꝛ filio? leuãtiẽ et bapti

ſanti? nulla ratione pt᷑ ↄoſiſtẽ matrimo⸗
mum . Ex quo ĩfeꝛt᷑ ſm Hoſt. et bñ ꝙ eẽ
conſuetudo nõ valeat ĩ örium ꝓ hoc fa ·
tex in c. quod ſuꝑ his · de oſang· et affi.
¶ Wota tcio ꝙ circa facultatẽ contrahẽ
di matrimoma multũ attendenda ẽ loci
conſuetudo. ¶ Oppo · contra tex · videt
enĩ mplicare õ dickionem et abſurdita
temĩ multis.nã pᷣmo pᷣſupoĩt ꝙ ꝓte:
cõſuetudinem poſſit ſepari mrioniũ in⸗
teꝛ habiles ð ctum quod eſt oↄtra · c. fi · de

oſue · vbi ptz ꝙ conſuetudo nonpreiu⸗

dicat legi diuine qᷓ cauetu:ꝛ ꝙ oniũcti

matrimonialiter per hominẽ ſeperari non
pñt · xxxiij · q· · qͥs deus ooniuuxit · ¶ Itẽ
inter filios duorum cõpatrum per quoru
neutrum derentum eſt ad copaternitatem
licite matrimonia contraũhtur pt · S. eo · c.
· et tñ tex bie in vᷣ.verum dicit ꝙ epᷣus nõ
debet approbare talia matrimonia etiam ſi
oↄſuetudo hẽat vt ꝑmittant᷑ nam ſi citra cõ
ſuetud mem poteſt iter eos matrimomum
cõſiſtere ergo foꝛtius cõſuetudine cocurrẽ
te · So · metu cõtrarij ex his que ſcribunt
hic peꝛ glo. et doc. poſſũt elici qttuoꝛ ĩtellec
tus ad tex · Primꝰĩtell ecłus vt pꝛincipium
tex · loqtĩ fiins duoꝝ cõpatrum per quoꝛu
alterum rel vtrumq; pcta eſt cõpaterni⸗
tay et ĩter iſtos non poteſt eſſe matrimoni

um etiã ſi cõſuetudo hoc hẽat vt· g̊.dixi et

iſte caſꝰ ẽ planꝰ i · ceten ĩtelligat qñdo p
iſtos filios nõ eſt deuentum ad ↄpateꝛnita
tẽ et tunc debet attendi loci cõſuetudo non
tñ hec cõſuetudo eſt tante efficacie vt diri
mat matrimoniũ poſt cõtractũ licet poſſit
ulud ĩpedire ſicut ĩ ſimili dicimꝰ ĩ voto ſim
lici qd ipedit ſed non dirimit vt in· c.ruꝛ⸗
us qui cle.rel rouen. v · itaq; non cõtinu
atur ad pᷣ. imediate pᷣcedentem ſed ad priĩ
cipium .eſic loquaturde filijs per quoꝛũ al⸗
teꝝ deuentum eſt ad cõpaternitatẽ et diſ
ponitur ꝙ debẽt ſepari ſi hoc habet ↄſue⸗
tu do ð · verum lot de eiſdem et diſpõit
ꝙ ſi oſuetudo hʒ ꝙ poſſint cõiũgi debʒ ep
diſſimulare non aut prebere aſſenſum ne ð
tur alijs materia ſic contrahendi a hũc in
tell ectum quoꝛundam recitauit glo· mag ·
Oed certe iſte intellectus nõ ↄgruit litte
re nec iuri quia i · itaq; venit aduerſatiue
ad ðÿ · ceterum et ſic debʒ intelligi de filnj p
quoꝛũ neutrum deuentũ eſt ad ↄpaterni⸗
tatẽ · Itẽ m iſtũ ĩtellectũ ſequeret᷑ ꝙ va⸗
let ↄſuetudo vt fratres ſpũales inter ſe cõ
traherẽt mrimonium contra pꝛmcipiuʒz · c.
vbi dici᷑ nulla rõe ſuſtiẽas · Secundꝰ ĩtel
lectꝰ eſt vt pꝛmcipiũ et pᷣ.veꝝ itelligat᷑ mõ

pdicto ſed i· itaq; intelligitur de ſepatiõe

quo ad tempꝰ non aũt ĩ ꝓpetuũ quaſi vpale
at oſuetudo ĩpediẽs mrimomũ a dirimẽ⸗
ad tẽ pus non aũt ĩ ꝓpętuũ exquo per neu⸗
trum iſtoꝛũ fuit deuentũ ad ↄprmtatema
ſic eſſaret ar · · foꝛmatum et hunc intel⸗
lectum ſenſerunt Inno· et quidam alij.Tẽ
cium intellectum põit DHoſti.vt pꝛincipiũ

et pÿᷣ. verũ intelligant pt · S. ver · vero ꝛtaq;ʒ
referantur ad· Gceterum et ſic loquitur de

filijs per quoꝛum neutrum deuentũ eſt ad
ↄprmitatem vt ſi cõſuetudo habet mteꝛ eo
nonpoſſe oſiſtere matrimomũ ꝙ debet tũe
ſeruari cõſuetudo · nam talis doſuetudo ap
probata hic ꝑ papã põt inducere nouũ im⸗

pedimentũ nã ſiẽ ipſe Pap⸗ hoe potuiſſz p
ſuam conſtõem ita et cõſuetudo debet hoe
poſſe ex qͥ habet pape conſenſum et ſie mi
ratur de h qui nolunt fateri hanc conſue
tudmem poſſe dirimere matrimonium et
ver · vey intelligitur 'm eum quando con
ſuetudo vicinaꝝ eccleſiaꝝ hzʒ vt cõiugia peꝛ
mittant᷑ ĩter ſtos per quoꝛum neutrum ðᷣ
uentũ ẽ ad ↄpr̃nitatẽ ſed conſuetudo ꝓpri
a loci habet ↄtrarium tunc enim epᷣus non
debet expᷣſſe repro bare illa matrimonia ne
ſcandaliz et vicinas nec expꝛeſſe approbare
ne reniat contra ↄſuetudinẽ ꝓpriã et ideo
dixit tex · ꝙ debet diſſimulare et ſic tollitur
õrium.ci:nam ꝓcedit vbi nulla ſubeſt cõ
ſue tudo ĩ ↄtrariu h̊ lec · Hoſti · eſt ſatis bo
na quo ad ver. itaq; ſj ad ver · verum diui
nat quia in ea non dicitur ꝙ locus propri⸗
us habeat õriã conſuetudĩe ideo retẽto im
tellectu Hoſti · ad ver · itaq; · dic et quarto

ad ÿ · ven ꝙ loqt᷑ qñ conſuetudo habet vt

inter iſtos filios duoꝝ ↄpatrum per quo⸗
rum neutrum cta eſt ↄpr̃nitas ĩpediatur
matrimoniũ ij nõ ꝙ dirimat᷑ et ꝓ hoctex.
ibi cooniugia pnnttantur in quo caſu exq́ᷓ
conſuetudo ĩpedit licet non dirimat non de
bet ep̃us etiã ex poſt fcõ approbaẽ tale ma
trimmoniũ ne det alns materiã contrahen
di contra conſuetudinẽ ſed debet diſſumn
lare puta vtẽdo verbis diſpenſatis vel trã⸗
ſeundo cõmuentibo oculis et hunc intellec
tum ſentit glo · mag · m fi · et tacite do · An ·
et mihi ſatis placet quia minus per hunc ĩ
tellectum violatur lr̃a q per alios· ¶ Cõ⸗
clude ergo ꝙ inter filios duoꝝ cõpatꝝ per
quorum alterum vel vtrumq; ↄtracta ẽ cõ

paternitas non poteſt matrimomiũ cõſiſte

re et ſi de fcõ fuerit cõtractum debet ſepari
nulla cõſuetudĩie cõtraria opitulante et ſie
ĩtellige prin · c vſq; ad· ceterum · Si vero
ꝑ neutꝝ iſt orum duẽtum eſt ad ↄpateꝛni
tatem ſi nulla ſubeſt cõſuetudo circa hoc
pñt libere matrimonia adiuicẽ pᷣhere vt in
Cceterum et clarius in.ci · Sᷓ. eo · Si vero
cõſuetudo diſpõit vt permittantur mrĩmo
nia tũc foꝛtiꝰ pñt contrahere cũ cõſuetudo
cõcurrat cũ iure cõi. Si veꝛo ↄſuetudo diſ
ponit oppoſitum tunc aduerte aut habet cõ
ſuetudo vt matrimomum penitus mter il⸗
los contrahatur et ꝙ de fcõ pꝛeſumptũ ſe
pararetur et tunc ſerua conſuetudinẽ ſi ẽ
talis ꝙ ex eius pꝛeteritione generetur ſcã⸗
dalum quia ſi loquit᷑ · c· i · in fi · · eo · et ta ĩ
tellige ver · itaq; · Nec ob · contrarüũ · Z.· foꝛ⸗
matum quia vbi ſubeſt talis oonſuetudo ĩ
habilitans maxime appꝛobata per papam
vt hic non põt dici ꝙ iſti öᷣuenientes ſint a

deo cõiuncti ⁊ ſic eſſat illud ar · quos deꝰ

emiunxit. Aut habet cõſuetudo vt inte:
iſtos peꝛ quoꝝ neutꝝ ꝛẽ nipediat ma⸗
numomſän non dirimat᷑ et te Hua ð · vrey
Et ex his potes decidẽ aliã q̃ſtionẽ · nun
quidð valeat ↄſuetudo curca facultatẽ in
habilitãdi vel habilitandi aliq̃s ad mma
trimoinũ et dic clariꝰ ꝙ à oſuetudo ha⸗
bilitat alias inhabiles pe: iu canonicũ
Pu vt in tcio Sᷓdu poſſit mriomũ ↄtra
hi vel vt frateꝛ poſſit õhere cũ ſoꝛore ſpi
rituali et nõ valet conſuetudo vt pidet h
tex · inducendo vt. S· iũcko. c. quod ſuꝑ
his de cõſan.et affi:et vtrobiq; hoc tẽt
Hoſti.q̃ſi cõſuetudo nõ ſit rationabilis
cũ ſit ð omnẽ honeſtateʒ · Ex quo infero
ↄſuetudinẽ a papa nõ a ꝓpbatã nõ poſſe
tollẽ inpedimentũ public honeſtatis
q; nõ valet ↄſuetudo õ honeſtatẽ eccĩe
vt in.c.cũ decorẽ de ui · et honeſ. cle · Kut
cõſuetudo inhabilitat alias habiles· vt
in filijs duoꝝ ↄpatꝝ ꝑ quoꝛũ neutruʒ ꝛc
et tẽ aut habet ſolũ cõſuetudo pt npe⸗
diat ñ vt dirimat et valet ar · Hin · itaq;
et in p · ccterũ facẽ. c. cũ olim de cle. cõiu.
XAut habʒ vt diſſoluat᷑ cõiugiũ et ſic ad
tpus valet vt roluit hic Inno.nã pecca⸗
uerunt ↄtrahendo cõtra pſuetudinẽ pa
trie. xiij ·q· v.caliter · ARut habʒ vt diſſol
uat᷑ inppetuũ a ſi ẽ aprobata ꝑ papaʒ
ſaltem tadite valet nt ꝓbatur h ̊m lec.
Hoſt. Kut non apparet de aprobatione

pape et videt velle Hoſt· cõſuetudinem

nõ palere dicit eni caſũ hꝰ.·c. ñ extenden⸗
dum ſmugo putaꝛẽ oppoſitũ vbi cũ con⸗
ſuetudine cõcurrit ſcãdalũ q; ſicut papa
pt᷑ iuꝭ diuinũ interpᷣtari a addè ac dinmn
nuere vt not. Inno ·in · c. q̃ in eccĩarũ de
cõſti ·ita et cõſuetudo vt no idẽ Inno.in
c·fi. de cõſue · Item video ꝙ cõſuetudo q̃
generat ſcãdalũ inhabilitat quẽ ad ma
trimoniũ ſpũale vt in · d· c cũ olĩ de cle.·
cõiu·ergo pari rõne debʒ poſſe inhabili
tare ad mrĩio nium carnale et ꝑ h̊ habes
declaratã eẽ glo · hꝰ.c. Et nõb ſing · glo.
mag · in medio q; neſcio alibi vnũ dictũ
quod ſentit · dicit enĩ ꝙ ſi in aliquo loco
eſſet hodie cõſuetudo vt ĩ qͥnto gdu nõ
poſſit cõtrahi matrimomiũ a ex ↄtractu
generaret ſcãdalũ ꝙ nõ valeret matri⸗
monium licz. c. nõ debz de cõſan. et affi ·
h pmittit et pt᷑ eſſe duplex rõ.q; hͥ oſue⸗
tudo cõcurrit cũ iure antiquo nec cenſet
ſublata ꝑ ius nouũ exquo n reprobat᷑ ꝑp
illud iuy et cõcurrit ſecũ ſcandalũ 2 hãc
roʒ ſentit glo. Vecũda rõ colligit᷑ ex his
q predixi qꝛ cõſuetudo continẽs ĩ ſe ſcan
dalum ex pᷣteritione p? inhabilitare ali
as habiles i pbi a principio nullũ fuiſ⸗

ſet nnpebimentũ ſolũ ſeãdalum ſupue⸗
niens nõ pt᷑ diſſoluẽ mr̃io pt diẽ iſta

glo. qu nõbis qꝛ; ꝓpter ſcãdalum non

eſt recedẽdum a vᷣitate iuris diuini vt m
K(.nj· de no · opꝑ · nunc et in regula qui ſcan
dalizauerit ·· de regu · iuẽ.

rtimnus.ynterprẽm bap
iʒ ati et vxroꝛẽ leuãtis prius ab
eo cognitaz pᷣhitur cõpr̃nitas
efficax ad mr̃iomium dirimẽdum · a duo
facit.pᷣ mo poĩt qᷓonem.vo eꝰ ſolu tiõeʒ
ibi nos · ¶ Nõ pᷣmo ibi ſuſcepit ꝙ patri⸗
nus dicit᷑ baptizatum ſuſcepiſſe de ſacro
fonte alibi die ꝙ eũ tenet vt in · c.· ſe · ali
bi dicit᷑ eũ leuare de ſacro fõte vt.· eo.c.
veniens · qñq; ð eum ſuſtinere vel pro
prijs mambo tenere · xxx · q· j.de his et. c.
ad limina et faciunt h̊ ad q̃ſtionẽ nqᷣd
per ꝓcuratoꝛem poſſit contrahi iſta co
gnatio ſpũalis cum h̊ ðᷣba denotẽt actũ
ꝓPrium a perſonalẽ ipᷣius pr̃ni de qͥ di⸗
cam latiꝰ ꝗ.eo.vemenꝭ · ¶ Scdo no · ꝙ
ↄiunx ↄĩcat coniugi actꝰ ſpũale ·nã vt
h vides ſi maritꝰ contrahit ↄpatermita⸗

tem extendit᷑ h oognatio ad vxoꝛẽ q̃ effe

cta erat vna caro cum marito tpe cõpa
ternitatis · ¶ Nõ ibi ↄnubium ꝙ appella
tione connubij qñq; cõpᷣhendit᷑ mr̃ioni⸗
um carnali copula ↄſũmatũ · ¶ In gloſa
fi. in fi · no · hãc glo · qᷓ effectu vult ꝙ co
gnatio ſpũalis pcta per maritum exten

ditur ad vxoꝛem priꝰ cognitã ſecꝰ ſi nõ

erat oognita et h ideo vt predixi mari
tus ↄmuicat vroꝛi actiones ſpirituales
nõ autẽ paſſiones vñ ſi filiꝰ mariti ex ali

a muliere baptizat᷑ vxoꝛ ipᷣiꝰ etiã cogni
ta nõ efficitur ↄmater leuãtis vel bapti

zantis vt no · xxx · qiij·c ſi qͥs ex vno con
iugio aper glo · in · c j · eo · li · vi · An autẽ
ipſa cognatio extendat᷑ ad filium üllegi
timum illius leuãtis ſeu baptizãtis doe ·
ſic et videt tex · ĩ. .· fieo · et · xxx · q.iñ ·
m ſum. ¶ Sed queritur nũquid diſpo
ſitio huius tex · habeat locum in concu

bina · pone exẽplum habens ↄcubinã te

uauit puerum de ſacro fonte nunqᷣd con
cubina efficiat omater parentibo bapti⸗

zati ſicut hic dicimꝰ in vxoꝛe glo · q̊ exa

nnnat in · d. c ſi quis ex vno et nihil con
cludit · ſed ibi Krch · et Jo · an · · eo · m · c.·
li · vi · tenet ꝙ non et h habz omuis opi ·
ne ipᷣa co gnatio ſpũalis extendat᷑ ad il⸗
licitũ et foꝛmcariũ coitum qð no. ¶ Vl
terius q̃ro poſt Inno . de · q· qᷣtidiana po
ne ꝙ duo vel plures tenẽt aliquẽ in bap
