ria· c.ſed dic ꝙ iſte tex. et ſimilia iura
debẽt ĩitelligi ĩ caſu dubij vbi dubitat nã
ille de iure poſſit ibi edificare ſecus aũt
vbi notoꝛie oſtaret ius denũciãti nõ cõ⸗
petere nõ em̃ eſt reriſile ꝙ iura roluerĩt
dare locũ figmẽtis delickis et deceptio⸗

nibo immo ꝓbibʒ otinuo miurias ad pᷣ⸗

dicka fãc. l. j. et . l. i· ff ne qͥs eũ q ĩ nis vo-
pbi patet ꝙ citatio pot᷑ ſperni vbi noto⸗
rium eſt ipſam nõ poſſe fieri pt nõ.in · c·
venẽs de aecu · et. i . q · ij. ſi epiſcopꝰ ad
idem . lj. Gvſufructuarius· ff de no · op.
nunc. vbi vſufructuarius non pt᷑ denũ⸗
ciare dño vbi ſua nõ intereſt ſic em̃ nõ va
let denunciatio vbi de uire oſtat denũci⸗
anti ius nõ cõpetere ita et vbi as noto⸗
riũ eſt vt q; als fuit iudicatũ inter iſtos
ſup illa re h̊ fuit pᷣncipale et oꝛiginale di
ctum Rof:ĩ libellis ſuis et ſecutꝰẽ Spꝑe.
eo · ti · G ſed nunqd ren ꝓpe fi · et Bar.
ĩ.l. j. poſt pᷣn.pꝛeal · eo · ti · qð eſt ſingula
riter nõndũ et ꝓ hac deciſiõe allego bo ·
tex j.c. ꝓxi · xer · ſup eo · vbi dicitur ꝙ uüle
archiepᷣus debebat acquieſcere denücia⸗
tioni ulon mõchoꝛũ q; cũ eſſent viripfe
cti nõ ẽ pᷣſumẽ dum ꝙ denũciaſſent niſi
cognouiſſent ſua intereſſe g ſi notoꝛiuzʒ
fuiſſʒ ius nõ ↄpetere nõ tenebat᷑ deferri
denuciatiomi fãc qð nõ.iĩ ſinniliĩ. ptꝰrẽ
iudicataz ff de tñſact · et ĩ . c. j · de lit · ot.
li · vj · vbi rõe ↄtrarietatis admittit᷑ pꝑem
ptoꝛia excep tio ante litem oteſt · et ope⸗
ratur effecłum dilatoꝛiarum a hoc ſempꝑ
nõ · venit em̃ ad declarationem hꝰtext ·

¶ In glo · fi· m fi. ſentit iſta glo.iuncto

tex · ꝙ citra denũciationẽ eccleſia edifica
ta ſine cauſa ꝗᷓ·limites alterius debet de⸗

ſtrui tz ego dubito nũ qd iſta ſola cã ſuf

ficiat a ĩ cõtrariũ videt᷑ tex · et ibi glo · xxj
q.v· ĩ.c. ſi facit · c. epũs ĩ dioceſi · v · q · j ·
et · xni · q · vj comꝑimus· et. xvij · q; iij.
queſti:nã ſi res aliena ↄſect nõ debʒ ex⸗

ecrari ſ faciẽs fieri tenet᷑ dño ad ĩtereſſe
ita ſi eccĩa ĩ territoꝛio alteriꝰ edificat᷑ vt

ĩ iur· pal·ſj h caſu fatedũ ẽ ꝙ nullũ piu⸗
diciũ ghat᷑ eccleſie antiq̃.xvj ·q.j· eccia·
⁊· cquicũq; iura gꝰ q̃ dicũt ꝙ vna eccle
ſia nõ debʒ edificari m parochia alterius/
habuerũt reſpectum ad pꝛeiudicium an
tique eccleſie ne foꝛte vſurparet iura eiꝰ
ſed exqͥ ↄſtructa eſt debet remanereſine
tamẽ pᷣmdicio antiquioꝛis ercleſie⸗ ſic
intelligerem iſtum tex vnde ſecunda rõ

littere venit ad coadiuuãdũ pꝛnmaz ·

Um ex iniuncto. eã
ma vt · S. c proxi·naʒ pꝛimo mã
dat opus demoliri et irritat qͥᷣc

quid er i lo ſecutũ fuit. Se do repꝛehen
dit archiepiſcopũ qui nõ curauit ſcanda
lum ſubditoꝝ ibi ſuꝑ eo Tercio oꝛat eũ

vt parcat· ibi finis Caſus ⁊c. ¶ Nõ pꝛĩio

ex tex. ꝙ edificans an remiſſiõ ez denũ⸗
ciatiõis nõ ſolũ tenetur habere patientiã
vt edificiũ deſtruat ſed etiaz debz expen
ſis ſuis illud deſtrui facere et ex hoc et ex

tex. nõ ꝙ etiã h pena habet locum ĩ eccle

ſia vt ex facto pꝛelati edificantis noĩe ec
cleſie ptꝰ denũci atiõʒ tenead mmpen⸗
ſam pᷣſtãdaʒ pro deſtructiõe oꝑis etiaʒ
ſi fuerit alia ecc eſia edificata · Itemno.
ꝙ etiã exñte ĩ dignitate ſeu magiſtratu
pt᷑ denunciari nouũ opus et debz deſtrur
etiaz eo exiſtente m dignitate et h ideo ẽ
quia hec digmtas archiepᷣali? eſt ꝓetua
ſecus vbi eſſet tpalis q tunc ꝓpꝛo exi⸗

ſtenti ĩ dignitate nõ fit denũciato ſed q⸗
dam proteſtatio a poſt fimtũ officũ fit

denũciatio qᷓ̃ tñ trahit retro ad diẽ pro⸗
teſtatõis de quo dicendũ pꝛout le·⁊ nõ·
in . · v. Gſiquis ipſi pꝛetoꝛi ff̃ᷣ eo· et vide⸗
tur h̊ text · pro opi/ Sar.ĩ dicto.Cſiquis
vt tex · ille procedat ĩ habẽte officiũ tpa⸗
le ſecis ĩ habẽte ꝓpetuũ officium vt hic
¶ Et ex hoc a pᷣdictis colligit᷑ ꝙ habẽs
dignitatem ad vitam pt conuemri etiaz
p ſubditũ durante dignitate fãc qð le.a
nõ . x · q· i.ſi clerieus · et · ij · q · ·· prohibẽ
tur et ĩ.l. n magr̃an bo ff de miur. ¶ It
nõ ibi debeat actio denegari c. ꝙ denũ⸗
cians volens ꝓbare us ſibi eſſe edificã
diante deſtruckiõez opis noui debet ad⸗
mitti ſicut etiam ĩ ſimili dicimꝰ ſpoliato
rem nõ audiendũ añ reſtiutiõez volen⸗

tem pꝛobare de Petate ſua pt in c fi · de

oꝛdi · cog. ita nec ite denũciatus audiẽ⸗
dus e niſi pꝛuis oĩa reducat ĩ ſtatũ pꝛi⸗
ſtinũ. ¶ Et aduerte q tex · H diẽ ꝙ debʒ
actio denegari opꝰeſt g exceptiõe non

at repellitur ipſo mire vt etiã no. Bar · ĩ l.

j Eſiquis ff̃ eo.vñ ſumptũ fuit qð h di⸗
citur et ſic ſi nõ opponeret᷑ ante ↄteſtati⸗

onem litis nõ pt amplius opponi a ſi d

cuerit de iure ſuo ſnĩa feret᷑ ꝓ eo ſine alia
deſtruckione opis ſi e dicimus ĩ excepti
one ſpoliatiomis vt niſi opponat᷑ añ lit·
oteſnõ pt᷑ amplius oppomiet ſi actoꝛ do
cuerit de etate ſnĩa feret᷑ ꝓ eo a abſoꝛ

beb t illa ſnĩa poſſeſſoꝛiũ vt le · et nõt · m

ĩ pꝛeal.c fi· et cj eo ·ti. et. nj.q/ ij· m. c. ··

¶ Et nõ ex pꝛedictis et ex tex ꝙ ꝑh̊r ba

deneget᷑ actio nõ audiat᷑ ſiſia nõ fit ex
eluſio ipſo iure ſed opus ẽ exceptõe nazʒ
exceptio iſta dulatoꝛia eſt ad pꝛedicta fc
glo · ĩ regula ĩ penis / de reg · iur lib · vj·

¶ ¶ Nõ ꝙ deſtructa eccleſia autoꝛitate ſu

Perioꝛis oĩa debẽt reponi ĩ ſtatũ priſtmũ
ex quo infert Inno · ꝙ clerici ibi inſtituti
nõ pñt ampluis appellari canomci illius
eccĩe nec aliqd inde ↄſequi de ꝓuẽtibus
deputatis uli eccleſie · Idem dieit et bñ ſi

ciuitas autoꝛitate ſupioꝛis deſtrueret vt

nõ poſſmt inde oꝛiũdi appe lari cine ul⸗
ciuitatis qꝙ deſtructa eſt a oĩa pᷣuilegia
ciuitatis ſublata ſũt fãc.lſi vſufructꝰ?ff.
qui.mo·vſufruannt · ſecus ẽ m eũ vbi
ex facto ali cuius tyranmi rel ab hoſtibo
vna eccleſia deſtrueret᷑ ſeu ciuitas q tůc
retinet oĩa pᷣinlegia a clerici pñt ſe appel
lare canomcos et etiã eis moꝛtuis alnj in
eoꝝ locũ ſᷣſtituendiſũt xxiij· di. ĩ noĩe
dui · et . vij. q· j· paſtoꝛalis: qð bene no ·
ad pꝛedicka vide bo. glo · in · c ſtatutũ de
eleck. lib · vj. ¶ WNõ ib denugari abſolu
tos ac· ꝙ pꝛeſtãs iuramentũ alicuiꝰrei
ceſſante illa re abſolutus e a uuramẽto·
¶ Iſti em canoma mrauer᷑̃t obedire ar
chiepo rel facere ibi reſidentiã certe de⸗
ſtructa eccĩa autoꝛntate ſuꝑpioꝛis abſo⸗-
luti cenſẽtur ab illo iuramento ita ſi iu⸗
ro obedire tibi tanq̃; ſuꝑioꝛi ptꝰ tuaʒ de⸗
poſitioneʒ a digmitate nõ teneoꝛ tibi am⸗
plius obedire qꝛ cſſſat cauſa cuus roͤne
iuraueraʒ vt · c venerabilem . S· de elect ·
¶ Vltimo nõ et tene mentii ver . ſup eo ·
vbi poſſunt colligi due regule · pꝛĩo ꝙ
ſcandalo euitando nõ debʒ qs ea coõmit⸗
tere vel obmittere ꝑ que madit ĩ peccatũ
moꝛtale · ¶ Ocda regula ꝙ pro ſcanda
lo euitando debet ſeueritas ur remt⸗
ti rel ea que poſſunt omitti rel cõmnttiſi
ne peccato moꝛtali et ꝙ peccat non ob⸗
uians ſcandalo ꝓximoꝝ eu poteſt ob/
uiare ſiñ peccato et nõ illud · re illi ꝑ quẽ
ſcandalum venit · Matth · xvij . 2 ·
¶ In glo · j· ibi ſucceſſerit m vicium 26· H
glo · pt ĩtelligi multipliciter. pꝛĩo ꝙ iſte
ſucceſſit ĩ vicũ pᷣdeceſſoĩs q pᷣdeceſſoꝛi⸗
choauit opꝰa iſte ſucœſſoꝛ p?denũciati
onẽ factã pᷣ deœſſoꝛi ꝑfecit opꝰſcis denu
ciatiõz fuiſſe factã et iſte ĩtellẽꝰbonu⸗ ẽĩ
ſe ar. ſepe. de reſti · ſpo · I qe eccĩia tene
tur exqͥ noĩe ſuo edificabat᷑ et eccia nũq̃ʒ
mont vt ĩ . cſi Stiole. de reſcp · li. vj · ſedo
pt itelligi ꝙ iſte ſucceſſit ĩ vicium q res
erat vic oſa ⁊ tunc opoꝛtet ſaluare ſ q8
intelligit Barto · m.l.penul ff eo·quan⸗
do conuenitur dignitas et non perſona
et hoc caſu non requirerezʒ ſcientiã iſti⸗

ſucceſſoꝛis ſed de mente iſtius littere eſt

6 iſte ſciebat vt patet in verb · ſuper eo ·
ibi tu ſaltem pꝛo vitando ac̃ · als aũt vbi
requiritur mala fides pꝛelati non ſuffi⸗

cit mala fides pꝛedeceſſoꝛis quia ſucceſ⸗

ſoꝛ in dignitate non cauſat ius ſuũ a de⸗
functo ſed a ſuperioꝛe vt eſt glo.m.c de
quarta de pꝛeſcrip · et in· c· cura · de iurpa ·
¶ In glo.m ver · itiat. ibi in ſolo fiũt
et non ad alia.ac· Et ex hoc infertur ᷣm
doc. et bene ꝙ ſiquis ſecaret ſegetes ſeu
incideret arboꝛeʒz non haberet locum iſta
denunciatio noui oꝑis. Idem ĩ opere ru⸗
ſticano · ſ. ſi vellet colligere vuas ex vi⸗

neg ne momento pereãt et ommoditas

colligendi adſit ⁊c. lij · C.· de fer · Jdẽ vybi

cunq; mdilatione ſubeſſet periculum· l.

de pupillo · Gſiquuis riuos ff eo· ¶ Inea.

glo · ibi autoꝛitate pꝛetoꝛis exigitur zc·
valet ergo denüciatio ſine iuramento q;

non tenetur miſi ad mſtantiaz midicis vt

i Gqui opus · alleg.in glo. et ſi iudex nõ
exigeret iuramentũ non per hoc ĩnficitur

virtus denũciatioms argu·ĩ. c)· de iura.
calum. libro · V Extra Zlo . queritur 4

dam ex canonicis ſunt abſentes quidaz

vero pꝛeſentes mmmnet electõ fienda vl
aliquod negocium eccleſie quomodo cõ⸗

gregabitur capitulum et qualiter expe⸗

dietur negocium Imo· poſuit ſuper hoc

vävnam glo ˖ ſingularem et quotidie alle⸗

gatur quam ſic concludo aut canonici ſũt

abſentes ex cauſa roluntaria vel propter

delictum propꝛium et tunc nõ tenentur
canonici mtrinſeci exire ad extrinſecos
qumnimmo ſi negocium nõ eſt graue nõ
tenentur eos requirere ſed vbi negociuʒ
eſt arduum is ad quem ſpectat conuo⸗
catio capituli vel ſi non eſt aliquis ibi ad

quem ſpecket congregatio de iure vel de

conſuetudine debent ſaltem ↄvuemire due
partes totius vmiuer ſitatis et pꝛefigere
terminum abſentibus vt vemant pro ſe
vel conſtituant pꝛocuratoꝛeʒ et ſi nõ ve⸗
nerint inputetur eis et valebit quucquid
fecerit maioꝛ pars iſtarum duarum par

tium. Et no ex pꝛedictis · pꝛimo ꝙ vbi⸗
cunq; negocium eſt arduum et graue ſẽ

per abſẽtes vocandi ſunt ſi ommode ro⸗

aaari poſſunt et placuit nubi ſemper̊ di

ctum et ſequitur do· Anto. licʒ glo · quã
allegat totus mundus in . c.ij · de teſti . li ·
vj. dicat ꝙ in tribus caſibus tm̃ abſẽtes
ſunt rocandi ſed certe millis caſibus vo
cantur propter arduitatem negocij er⸗
go idem in omnibo arduis conſimilibus

vel maioribus argu. eius quod no · glo

¶ SBerũdo nota qualiter debet congre⸗
gari vniuerſitas quia ſi eſt aliquis ad

quem ſpectat de iure vel conſuetudme

is debet congregare ſi auteʒ non eſt tũc
emim poteſtas congregandi pertinet ad
duas partes vniuerſitatis quia virtus
vniuerſitatis conſiſtit m duabo partibus
anteꝗqᷓz congregetur ſic intellige. l. nulli.

fff. quod cuiuſq; vniuer nec in iſtis du⸗

abus partibo debet computari non ro⸗
candi yvt no · glo · de clemen · quod arca.
de elect · ſed valet quicquid facit poſtea

maioꝛ ps illaꝝ duarum ꝑtium et ſic itelli

ge.l. nulli ff. ꝙ cuuſ q; vniuer · et · l · qd
maioꝛ ff ad mumcipal.et . c j· de his que
fi · a ma · par · capit · Si vero aliqui ſunt
abſentes ꝓpter potentiam tyranni 2 nõ

audent ſecure venire ad locuz tunc ſi ele⸗
ctio vel contractus eccleſie poteſt vtiliꝰ

expediri extra debent iſti qui ſunt in ciui

taute exire ad foꝛinſecos et ibi fiat electõ

Sinudicio ſuo debeat oſtendere et interim
ceſſet᷑ ab opere an rero recepta cautione
de opeꝛe demoliendo ſtatim edificari per

vel contractus etiam ſi ſit minoꝛ ꝑs als

autem fiet in eccleſia admiſſis procura
toꝛibus abſentium. et ex his nota ꝙ ex⸗

pulſus intuſte de vniuerſitate non pdit
tus vniuerſitatis immo debet vocari ad
actus vniuerſitatis vel ſaltem conſtitu
at procuratoꝛem. Statuta ergo rel alia
oꝛdmamenta facta per pꝛeſentes nõ va

lent in pꝛeiudicium abſentium non roca
torum pro quo vide tex. lxiij · diſ · quãto

et per Sar ·m.lomnes populiff de iuſti.
et iure · Abbas;
JIgnificantibus.
In optione eſt nũciantis nouũ
opus an infra tres menſes de

mittat · hoc dicit cum ſequenti. In prima

narrat factum appellatioms remedio re

latum · In ſecũda dat iudicem ibi · ideoq;
Caſus ·⁊c. ¶ Nota pꝛimo ex text · ꝙ de⸗
nuncians nouum opus tenetur pꝛoba⸗

re de uie ſuo ĩfra tres mẽſes et h ſi vult

impedire edificium non em tenetur oĩno
infra dictũ term mũ docere ſed ptꝰlapſũ
trium mẽſiũ poteſt pꝛocedi i edificio recæ
pta cautione de opere demoliendo et ꝓ⸗
ceditur in cauſa · ¶· Secũdo nota argu·
optimum ex tex · clericum poſſe pꝛoſequi
nunciationem nom operis contra lai⸗
cum in iudicio eccleſiaſtico et ſic eſt ca⸗
ſus in quo iudex eccleſiaſticus habet iu⸗
riſdictionem m laicos · Sed Joan. and·
videtur aliud ſentire dum ſuper tertum
dicit iſtum archid iaconũ habuiſſe iuriſ⸗

diti onem ĩ laicum de iure ſpeciali · ſed pẽ
dici ſaluando pꝛimum ꝙ ſpecialitas erit
reſpectu archidiacom id eſt quia nõ ha
bet de iure communi iuriſdictionez · ſed
coꝛã epiſcopo potuiſſet iſte laieus de iu⸗
re conuemiri quia ille qui nunciat mole⸗
ſtatur m iure ſuo et ſic eſt reus et quodã
modo committitur ſacrilegiũ turbando
rem eccleſie merito poteſt conueniri co⸗
ram eccleſiaſtico argu · m. c· cũ ſit de foꝛ ·
compe · et videtur hic ſẽtire do. Ant. qð
ſemper no · ¶ Oltimo ſcias ꝙ Imo · po
ſuit hic queſtionem nunquid cum ap⸗
pellatur ſit neceſſe exrpᷣmere cauſam 2 di
eit qued am que ↄmuniter non appꝛobã
tur · Sed conclude breuiter veritatez ꝙ
appellans ab mterlocutoꝛia tenetur cau⸗
ſam grauammis ſpecificare nec pt ex nõ
ſpecificatis appellationem iuſtificare vt
i· cccoꝛdi · de appel · li. vj. et mel ius ĩcle.
appellanti · eo · ti · ſed m appellatiõe a dif⸗
finitiua non eſt neceſſe exprimere cauſã

quinimmo expꝛeſſa vna cauſa poteſt ap

pellans ea dinnſſa aliam proſequi vt.il.
inj.· et.l.ſcio· ff de appel · ⁊ nõ · ĩ dicko . c· coꝛ⸗
di · Ratio diuerſitatis eſt quia ante dif⸗
finitiuam cum iudex non ſit functus of⸗
ficio ſuo fit ſibi miuria per receſſum ·lli⸗
tigato: es ·ff de arbit · et ĩ. vt debitus de
appel · ideo debz cauſa apellatiom exp⸗
mi · ſed quando appeltatur a diffimitiua
miuria non fit iudii cum ſit functu of⸗
ficio ſuo et habet locum illud non opo⸗
ſitum opponam ac̃· pt ĩ .e cũ Joammes de
fide ĩſtru. et. l.per hanc.C.de temp · app·
quod eſt menti tenendum ·

S cui opus. Sũmatuʒ

eſt g. c proxĩo et non diuiditur

ꝙ oblatio cautionis de opere deſtruẽdo
non dat facultatem procedendi in edifi⸗
cio niſi vel conſenciente denunciatoꝛe vel
poſt lapſum trium menſium a tempore

denunciatiomis non enim vltra expecta

re tenetur cum graui pꝛeiudicio · Et ad⸗
uerte quia vt dicit J ames an · et bene
iſta prounſio de qua in tex. Licet pꝛima

fronte videatur dura eſt tamen vtilis et

ei cui facta eſt denunciatio et denuncian
ti · nam ſepe aliquis credens ius edificã
di habere errando edificat vnde ſi poſſet
edificare oblata cautione poſſet perdere
erpenſas factas m edifico et faciendas
in deſtruendo · vnde vtilius eſt ſibi expe⸗

ctare denunciantem per tres menſes naz
ſi probauerit de iure ſuo vterq; conſer⸗

Caſus ⁊c. ¶ Wõ primo ex tex.

atur indemnis et hee ꝓuiſio ptilis etiã
eſt denuncianti. naʒ ſi ius edificandi ulli
non competeret tüc poſſz mterim iſti p⸗
iudicium magnum generare in edificio
pone ꝙ edificium ante poꝛtam domus ẽ
vel ĩ alio loco iſti preiudiciali.

De pꝛiuilegus et
exceſſibus pꝛiuile/
giatoꝛum Rub.

¶ Continuatur hec Rubꝛica ad pꝛecedẽ⸗
tes hoc oꝛdme ſcilicet / Supra viſum eſt
de exceſſibus prelatoꝛum.verum q; quã
doq; delinquüt ſubditi excedendo termi
nos pꝛuulegiorum ſuoꝛum · et dubita⸗
tur etiam de mtellectu pꝛiuilegioꝛum ·
Ideo hic ſubdit de pꝛiuilegijs et exceſſi⸗
bus pꝛiuilegiatoꝛnm.De materia rubri
ce tractatur · xxv · q· ij · per totum · facit
quod habetur · iij.diſtinct· priuilegia·
et. ix · q in. G ſola.vſq; ad finem. rj.q
iij · c pꝛiuilegium · xij.q.ij·c qui ex huma
nis· et repetitur ĩ.vj · et ĩ cle.

Piſcopalia. Maioꝛes
iuitates duntaxat pꝛiuile⸗
io epiſcopatus ſũt honoꝛã⸗
hoc.d. vel aliter ſic · Epi⸗
ſcopalis digmitas nõ debet tribui miſi lo
cis mſigmbus et populoſis hoc dicit Ca⸗
ſus zc. ¶ Mota primo ex textu ⁊ tene ſẽ

per menti ꝙ ad eſſe ciuitati non requiri

tur epiſcopus poteſt emim eſſe ciuitas li
cet non habeat epiſcopum vt in.c epiſco⸗
s· lxviij · diſtinc. à hoc · apertiſſime ꝓ⸗
at hec littera ibi a frequentioꝛibus ciui
tatibus et cetera pꝛeſuppomt enim ꝙ pt
eſſe ciuitas etiam populoſa abſq; eo ꝙ
habeat epiſcopum ſed poteſt de nouo ſi⸗
bi concedi nam et anteqʒ eſſet creata hee
dignitas epiſcopalis ciuitates iam con/
ſtitute erant. epiſcopatus enim conſti
tutus eſt de iure poſitiuoet poſt aduen⸗
tum chriſti in pꝛmmitiua eccleſia tempo⸗
apoſtoloꝛũ m concilio generali vt ꝓ⸗
baru ven⸗ dutmct .· m.c ol im· a idem ĩ
alijs digmitatibus eccleſiaſticis · xxi . di.
.c. · et · n. ſed ciuitates et prouincie erãt
longe ante aduentuuichriſti · xxj.diſti ·
cleroset · xcix · diſtmct · c. j · ꝓz oommu⸗
mi mterpretatione italicoꝛum reæptum
eſt vt ea dumtaxat reputetur ciuita que
Pabetepit⸗ copũ· iſj apud vltramontanos
axie theotonioos h nõ recipitur vt nõ.

ll
u
gi

ne
gi

bi
un⸗
nb
ſt
99.

Mlund

Jo. añ.in.c.ſi ciuitas · de ſen.excomlib·

vj · et Bar · in . l. ei ff de colle · illi . et imn. l. ĩ
ff de rerb · ſigmi · vbi etiam Garto.notã
ter voluit ꝙ ad conſtituendam ciuitatẽ

non requiritur indulgẽtia pꝛmcipis ſed

popu li de ſe poſſunt conſtituere ciuitatẽ
qina hoc ſᷣm eum eſt de iuregentiũ arg ·
l.ex hoc iure ·ff de iuſti · et iure et qð ibi
nõt · im contrarium facit.l.ĩ tantum. & fi.
ffde verb.ſigmi.vbi ſine licenea pꝛmci⸗

pis non poteſt conſtitui nec refici ciui⸗

tas · ¶ Et ex hoc infert Bar. ad queſti⸗
onem que de facto poteſt adduci mhac
ciuitate Senaꝝ vbi populus ſponte plu
ries ampliauit auitatem oſtruendo no

uos muros an appellatione ciuitati? ve⸗
miant illa loca nouiter intercluſa et tenẽ
do illam opimionem Barto · ꝙ non requi

ratur ſpecialis licentia pꝛĩcipis ſati? po⸗
teſt dici ꝙ ſic Imoc· tamen m. c. cum ab
eccleſiaꝝ de offi · oꝛdi·tenet oꝓpoſitum vi

delicet ꝙ ad eſſe ciuitatis requiratur li⸗
cencia pꝛincipis ſed pꝛimum dictum fõ
te rerius· ¶ Nota ſecundo ꝙ dignitas

epiſcopalis non debet concedi ommibus
locis petentibo eam ſed maioꝛibus et po
puloſis duntaxat· Idem probatur ĩ ·c epi
ſcopi.lxxx · di · ¶ Tercio nota ibi · ercel⸗

lentioꝛa committi ac· ꝙ omnia grauia

et excellentioꝛa reſeruantur epiſcopis· fa
cit ergo iſte text · ꝑro opm . Imo in. c· ij
de eo qui fur · oꝛdi:recepit vt m caſibus

permiſſis a iure ſolus epiſcopus diſpen⸗
ſet a nõ mferioꝛ pꝛelatus· Itẽ ꝙ ſoldepi⸗

ſcopus abſoluat a ſententia excommii⸗
cationis et non inferioꝛ pꝛelatus vt not ·
m. c. nuper de ſenten. excom. et m clemẽ.
j · de pꝛiuileg. ¶ Vltimo nota ꝙ ex nu⸗
meroſitate vileſcit digmitas que deſe ẽ
ercellens et ſimile in.c.legimus.xciij di.
ideo dicit glo · m auten · de referenda. m

pꝛin.ꝙ illa dignitas pꝛopter extenſum

numerum vileſtit · ſic videmus hodie in
Italia m doctoratu:nam quia omẽs paſ
ſim ad illam pꝛomouentur eſt contem⸗
ptibilis longe vltra q̊ʒ oonſueuit eſſe ·
¶ In glo.· j. m fi · vel dic et melu ꝙ a pᷣn
apio debʒ ſeruari quod hic dicitur et ĩ · c.

epiſcopi. allegain glo· vt maioꝛibo dũ

taxat locis conced atur hec dignitas ſed
expoſt facto ſi cuitas de ſtru atur ſiue di
nmnuatur haberet locm dictum. c legi⸗
mus · vt pꝛopter defectum diuitiarũ nõ
mmus debeat honoꝛari quia in eis pꝛin⸗
cipaliter honoꝛatur digmtas oꝛdiis et
non potentia diuitia rumnam et olim ĩ
pꝛimitiua eccleſia non erat pꝛopꝛietas
apud eccleſias ſed volentes offerre bo⸗

na ſua ea vendebant et pꝛecium offere
bant egenis ſed poſtea fuit conſtitu⸗
tum vt melws ſubuemiretur conſtitu
tis in necſſitatibus vt propꝛietas no⸗

venderetur ſed reſeruaretur eccleſij8s
et ex redditibus alerentur mdigentes

pt in · c· videntes. x · q· ·

Icut. Mon obſtante pꝛi⸗
uilegio foꝛi poteſt laicus ec
cleſie malefactoꝛ per eccle⸗

ſiam pumiri. dicit · Caſus· æc. ¶ No ·
pꝛimo ex tex/ ꝙ turbans iura eccleſie

poteſt coherceri et puniri ꝑ eccleſiam
ad h·c. ſigmificantibo · S · ti · ꝓxi · et qðᷣ
ibi dixi et m· c cum ſit generale de foro
compe· vbi clarius hoc pꝛobatur et lo
quitur iſte tex · de pꝛiuiiegio foꝛiꝑ qð
reus oueniendus eſt ĩ foꝛo ſuo. Abb.

gioſi etiam exempti eccleſi⸗
as et decimas non debẽt a la
icis recipere ſine cõſenſu dioœſanoꝝ·

( Umet planta.ageli⸗

hoc dicit vſq; ad· excommũicatos·

et ille. ¶ hoc dicit. Exoom municati 2 ĩ⸗
terdicti oĩ no non debẽt admitti ad di
uina etiam per religioſos exemptos
hoc dicit vſq; ad. & m eccleſijs · et ille
C hoc intendit · Religioſi etiam exem
pti m eccleſijs non ꝑer tinẽtibo ad eos
pleno iure non inſtituunt nec deſti⸗

tuunt inconſultis epiſcopis ſed ratio⸗

nem exigunt de tempoꝛalibus ab inſti
tutis hoc dicit vſq; ad. ſi · et ille · E
ho c mtendit. Hoſpitalarij et templa⸗
rij ſemel in amo cœlebrant i eccleſia
poſita m loco interdicto ibi tamen nõ
ſepeliuntur ooꝛpora moꝛtuoꝛũ hoc di⸗
cit vſq; ad &de confratribus et ule · ¶
hoc intendit Confratres exemptoꝛu
ſeu ipſoꝝ oblati qui ĩ totũ ſe nõ tñſtule
rũt tudicari poſſut ab oꝛdĩarijs locoꝝ

Hᷓ diẽ vſq; ad fi · ⁊ diuiſio patzp· Ctz Jo.

an. diuidit totã decretalẽ mtres ptes
ti · nã pᷣmo poit eroꝛdiũ a q̃relã epᷣoꝝ
deciſã. ? ꝓuidet · 3ʒ½ ꝓrogat et penam
impoit · ſcda ibi · eccias.tercia ibi ꝙ at
et ſeda pᷣncipał ſbᷣdiuidit᷑ ĩ qnqʒ que
oĩa patẽt ex ſũmario intellectu a iſta
diiuſio ẽ bõa· Cãꝰ ac · ¶ õ pꝰ ex tex ·
ꝙ excõicatus rel ĩterdictus ĩ vna eccĩa
eſt excõicatus vel ĩterdictꝰ?ĩ q̃libʒ alia
eccĩa et tãq̃ʒ excõicatꝰvitari debet etiã
ab exẽptis · An aũt celebꝛãs coꝛaz ex⸗
cõicato rel ĩterdicto ĩcurrat irregula
ritatẽ vel excõicatõzʒ dic ꝙ nõ vt ĩ.cis
qui de ſẽ · ex · li · vj. hodie tũ celebꝛans
coꝛam exoommũicato maĩfeſto incrit

6
—— B .

ſuſpenſionem ꝑ menſem de quo dic vtĩ
c epiſcopoꝝ eo.ii · li. vj · ¶ Item ſepeliẽ
tes vſurarium ſeu excommunicatũ ma⸗
mifeſtũ mcurrũt excõmuĩcationeʒz de quo
dicendũ pti cle · eos de ſepult. ¶ Scðo
no · ꝙ ĩ eccleſijs non ſpectantibo ad ali⸗
quem pleno iure mſtitutio et deſtitutio
ptinet ad epũm nec valet ↄſuetudo ĩ t⸗
rium vt ĩ · c. ]. de capel. mo · lib · vj. ¶ Ter
cio nõ ꝙ pᷣlatus babẽs eccleſiã ſibi ſubie
ctam pr exigere rationeʒ de rebo tꝑalibo
nõ tñ tenet pᷣſbyter inſtitutus mmutaʒ
reddere rõnez vt qᷓntum expend at ꝗᷓlibʒ
die pro vita ſed qntum expendit ĩ fabri
cam eccĩe · ¶ Vltimo nõ ꝙ oblati alqᷣbo
religionibo nõ gaudent pꝛmilegijs illaꝝ
religionũ niſi ex toto ſint tñſlati vt quia
tradiderũt ſe et ſua ats remanẽt ſbᷣ iuriſ
dictõe oꝛdinarioꝝ et pro hoc bo. tex · cũ
glo.ĩ. cfi · de ſepul. li · vj · et ĩ . c vt pꝛmuile⸗
gia·. eo.facit hec littera ↄtra Bart · in.l·
ſemp· ff de iu · ummu · vt iſti fratres ter⸗
cij oꝛdims non gaudent pꝛiuilegio eccle
ſiaſtieo cum nõ ſint plene tranſiati ĩ ec⸗
cleſia nam viuũt m coniugio et idem vi⸗
detur m iſtis rectoꝛibo hoſpitaliũ qᷣ ple⸗
ne tranſlati non ſunt quod plene dico de
his et ſimilibo in · c. ij. de fo · coompe · C In
glo·. in ver · nonnnatim · in fi. de hoc dic vt
plene nõ · in. c.in lateranen · de preben ·

¶ In glo . m ver · pleno iure · ibi epulco⸗

pus mhil poſſit attentare x nõ bene glo ·

quid nnpoꝛtat priiulegium cum clauſu

la pleno iure alicui inferioꝛi pꝛelato cõ⸗
cdit᷑·eripitur em̃ illa eccleſia a poteſta⸗
te dioc · epiſcopi ita ꝙ nullum ius epi⸗
ſcopale ibi exercere poteſt quod etiaʒ te⸗
net Hoſti · m· c.quomiã jeo. ¶ In ea gl.
ibi et iſta inſtitutio ⁊ deſtitutio a cetera
de hac materia dic latius vt nõ.iĩ.c·de mo
nachis · S. de pꝛeben · et dixit hic Imoẽ ·
inter cetera ꝙ iſti religioſi habentes ec⸗
cleſias ſubiectas habent iuriſdictioneʒ
in clericos ibi mſtitutos nec ſine eorum
conſẽſu poſſunt alienari bona illius eccle

ſie Hoſti · dicit hoc poſſe procedereĩ pa⸗

tronis exemptis ſecus autem in non ex⸗
emptis quia ex ſolo iurepatronatus non
queritur iuriſdictio rel poteſtas pꝛeſtã⸗

di conſenſum alienationi rei eccleſiaſti

ce ſed tu dic melius prout late ſolet nõꝛi
ĩ dicto·c de monachis · ſed quantum ad
propoſitum ↄclude ꝙ religioſi quãdoq;
habent in eccleſijs iuſpatronatus dum⸗
taxat.quandoq; habent eccl eſiam ſubie
ctam vt poſſmt redditus conuertere m
vſus ſuos quandoq; habent meccleſijs
ſolam collationem · quandoq; habet ple

no iure · Primo caſu quando habent tm̃
iuſpatronatus.dic ꝙ ſiue ſint exẽpti ſiue
non / non habent iuriſdickionem m pꝛe⸗
ſbyterosibi inſtitutos ſed ſolum habent
pꝛeſentare epiſcopis pꝛeſbyteros inſti⸗
tuendos et poſſunt exigere rationem ge⸗
neralem de adminiſtratione tempoꝛa⸗
lium et ſi reperiant aliquid coꝛrectione
dignum debent referre ad epiſcopum ꝓ
hoc text· m· c. j· xpj · q.v· vbi dicitur ꝙ ſi

etiam epiſcopus in dioceſi alterius edi⸗

ficat eccleſiam non habet ibi niſi pꝛeſen⸗
tationem rectoꝛiĩs et alia que conſequit
quilibʒ ex iurepatronatus cetera vero re
ſeruantur epiſcopo loci · Jdem ergo m re
ligioſis exemptis vel non. nam ſpeciali
tas hec non probatur iure in eis. ¶ Se⸗
cundo caſu quando habent eccleſias ſub⸗
ieckas vt poſſmt redditus deputare ĩ pro
prios vſus tunc etiam non habent iuriſ⸗

dicctionem im pꝛeſbyteros nec etiã poſ⸗

ſunt ibi aliquem mſtituere ſine conſenſu

epiſcopi quia populus ſolum eſt ſubie⸗

Ktus ipſi epiſcopo de quo nõ · in. c. piſis /
xvj.q·ij · et in dicto.c de monachis · ſi ve

ro habent ibi collationem tunc mhil vl⸗

tra poſſunt ſibi vſurpare argu· eoꝛum qᷓ
dixi in dicto. c. cum ex iniuncto. in fi · de
heret. ¶ Vltimo caſu quando habẽt ple

no iure dic ꝙ aut populus eſt ſibi ſubie⸗

ctus pleno iure et habent ibi inſtitutiõeʒ
liberam et deſtitutionem a ſic intellige h
argu · a contrario ſenſu vt ĩ · cj · de capel.
mona. lib. vj. Si vero eccleſia eſt pleno
iure ſubiecta ſed non populus tunc reli⸗
gioſi habẽt inſtitutionem collatiuam ti⸗

tuli ſed mſtitutio autoꝛiʒabilis quo ad

curam populi ſpectat ad epiſcopum vt
nota · hic et m. c. j. de capel · mon. lib · vj ·

et hoc caſu intellige illud dickũ Inmmoẽc ·

ꝙ habẽt iuriſdictioneʒ ſuper clericos et
ꝙ poſſunt mterponere autoꝛitatem ali⸗
enationis rei eccleſiaſtice et ita ipſemet
Imo. ſenſit alibi in · cij · de tranſacti. ⸗
vide glo. ĩ cle. j · de re · ecel · nõ alꝛ · CIn
glo · in verb · ſemel in anmmo ĩ fi. et hodie
an et quando poſſit celebrariĩ eccleſia ſi⸗
ta in loco interdicto vide bonum text · m
c fi. de ſenten · excom · lib · vj. et quod ibi
nota. ¶ In glo · fi. ibi ſubiacebit mterdi
cto epiſcopoꝛum ſentit hec glo · ꝙ p iſta
rerba ſubiacœant interdicto non fertur
mterdictum ipſo facto ſed debet ferri ꝑ

epiſcopum a idem communiter dockoꝛes

hic / ſed contrarium tenet glo. in. c.· de

miur · libro · vj · in fine / et videtur proba

riin · c · ſiquis ſuadente. xvij · q · uñ · 2 di⸗ͦ
xi m · e · licet de crimine fal ·

edi⸗
eſon
equ
ont
peuil
(de⸗
ſ
niimn
Kiunt

i

lie
llbi
Cplis
Nbiln
bl
auni
nſ
tüpte
ſubie
mnoe
ee⸗

kal.

tpeen

nelen

1

ganne

qon⸗
puumn

lb.
jmi

enat
tont

ſach

rvt

jtf
odin

terdt

ſ
fem
Cten
1

/
9

4,N

Zlecti. Ouis puilegnjs pᷣ
uandus eſt qui alienis pᷣui/
legjijs derogat · hoc dicit · In p
ma ponit querelã· In ᷣa ibi · ꝙ certo pro
uidet caſus ac · ¶ No· pꝰ extex · reglãꝙ

prelati tenentur ad mimſtrare iuſticiaʒ

plenam priuilegiatis ſᷣm tenorẽ puilegi
oꝝ ipſoꝝ ahas puniri debent et priuari
eoꝝ priuilegis · Et not · ex hoc et ex tex.

pen a nolentis ſuare priuulegia alteriuꝗ

vt priuetur priuilegijs ſibi conceſſis. ¶
In glo · j. m fi. ſed dubitat nunquid pre⸗
latus negligens facere iuſticiã incurrat
penã ſuſpenſionis · de qua m· c cuz eterm
de reg. iur · li · vj. et tenet hic hoſt. ꝙ nõ
q; ũlud.c. pumit facientem miuſticiã nõ
negligentem· alias multi ülaquearentur
et hoc dicit tutius eſſe het m oppoſitum
faciat cnemo de ſymo. ſed idem hoſtiẽ.
tenet rium mc legitima· ð ap.li:vj · vt
recitat ibi Jo· an. credo ſic poſſe diſting
ui ꝙ aut prelatus ſtat m meris termimꝭ
negligentie vt qꝛ petenti iuſticiam neg
ligit facere ⁊ habeat locum dictuzʒ hoſt.
hic. Rut negligentia reſoluit᷑ m fackum
vt q non vult dare dilationẽ vm õ iuſ/
ticiam et contra conſcientiam et tunc hbʒ
locum pena dicti c cum eterm q; tunc ſa
is dictur facere iuſtitiã quod tene mẽa
Ohec. Etia; priuilegiati
„qui ſepeliunt mortuos exciĩ
catos eos exutumtre tenẽtur
vel ſic. Etiam priuilegiati nõ

hoc.· dicit.

poſſut adimittere excommũicatos ad ſe⸗

pulturam et ſi admiſerunt debent inde e
os eicere et ſi non fecerint epiſcopꝰ ſup/
plebit hoc dicit Caſus 2c. ¶CNo. primo
ex tex · ꝙ excoĩcati debent ſepeliri extra ci
miterium eccleſiaſticum · et hodie ſepeli⸗
ente? mamfeſtos exoĩicatos m currunt
excoĩcationẽ ipſo facto de quo dicendnz
vt in ele · eos · de ſepul. ¶ Scðdo no· ar.
ꝙ epus põt extumular᷑ excĩcatos ſepul
tos ĩ eccleſijs exemptorũ ſiipſi exepai ſũt
negligentes m hoc faciendo. vt hic colli/
git in telligendo ꝙ iſti hoſpitalarij eꝛãt
exempti · dictum tamen placet mn fauorez
eccleſiaſtic diſciplme qð videt᷑ hictenẽ
Inno · An autẽ poſſit epᷣus pumire ſepe
lientes excoĩcatos vel admit tentes eęx /
coĩcatos ad diuina pide plene per Jo · an

poſt Jo· mo.in.· c. epᷣoꝝ eoð ti · li · vj · vbi
ocludit ꝙ non ſiperſone et locus ſunt ex

empti ¶ In gl · prima m fine · nota gloſa
tene mentiꝙ virtus excĩcationis durat

etiam poſt moꝛtem x ſic excoĩcatio nedũ

.

aff icit animam.ſ etiam coꝛpus.hoſti·
tamen ſentit contra iſtam glo:dicens ꝙ
mortuus non eſt homo quia ibi non eſt
anima et in ea non cadit vera coommunio
Item ceſſat ratio quare prohibetur oom
mumo excommumcati. naʒ hoc fit rt ru
bore ↄfuſus citius mducat᷑ ad excĩcatio
is ſatiſfactionem.vt m.c pia · de exeeſ.
Wla:li. vj· que ratio cſſat m mortuo·
Jo.an · tenet grium et ſe equitur glo· ? ꝙꝓ
batur opimo glo.m.ca nobis el· ij· ð ſe⸗
ex · vbi etiã poſt mortem excoĩcatus mã
datur abſolui ſi meo aparuerunt ſigna
contritioms ergo excòmumcatio durat
poſt morteʒ etiam m decedente m otritio
ne cum ſempꝑ opus ſit abſolutione · Itẽ ñ

eſt verum ꝙ ommno ceſſat ratio partici

pationis vt dicit hoſti·quia tempꝑe uite
iducntur ad ſatiſfaciendum ſciente? ꝙ
etiam poſt moꝛtem debent euitari lauan
do ergo moꝛtuum vel veſtiendo vel ſepe⸗
liendo ſeu ſociando ad ſepulturam cõtra
hituꝛ iſta excoĩcatio minor ex tali parti⸗
cipio quod nota. ¶ In glo.ij.ibi mſi foꝛ
te tales fueriut zc̃ · Nõ bene glo · ꝙ excõ
mumcatus ſepultus ante abſolutionem
non debet exhumari ſi nõ deficit pro eo qͥ

5

minꝰ fuerit abſolutus ĩ uita de qͥ poteſt

dubitari ꝑ. c.a nobis preall. nã debʒ abſo
lui etiã poſt mortẽ a poſtea ſepeliri.ſʒ ſa
tis põt teneri gl· vt fiat abſoluꝰ ĩ tumu
lo x hoc in fauorẽ et ſpectu humãitatis

unlegiuʒ eccleſie pᷣſcribit᷑ ſpa
cio xxx. annoꝝ hodie vero xl.
vt ·e.accedentibus. caſus· zxc. ¶ Mota
pmo ex texibi ĩ parrochia:zc. ꝙ dcime
debentur eccleſie parochiali: vbi predia
ſita ſunt etiama religioſis perſoms· de q́
plene m.c cum contmgat de deci· Ex quo
et extex · no · ꝙ de iure diuino ſeu ooĩ eti

am religioſi tenentur ad decimas per ſol /

uendas de quo m. c ex parte et in.· c. nuper
ð deci · ¶ Vo.ꝙ qᷓmqz decime ſunt ð tur

diuino vt mc. tuas g · de deci . tamẽ Papa

perſoluendis et ꝙ clericis religioſis H

n.· xpj · qõe · in · Que dicit prelatum qui

poteſt priuilegium concedere de eis non

poteſt concedere clan eſt vt hic x in dic.
c:ex parte et.c.nupꝑer.ſed an laicis poſſit

hoc concedere dic vt legitur et notatur S·

decimis a nobis. ¶ Nota ꝙ canoma ſeu
rectores eccleſie poſſi unt preiudicare ec

J deterra. Contra pri⸗

–L

paſſus eſt preſcriptionem currere conkra
eceleſiam poſſe coueniri per eccleſiam ad
ſatiſfacti onem de omm damno ob ſi uam)
negligentiam contingente ˖ et nõ mirum⸗
nam prelatus tenet ð ſuo ſicut tutor ſi e
tuit aliquid acqiurere eccleſie et neg le⸗
xit xij · qij · mo nemus. l. quicquid · C· ar ⸗
bi. tu · fortius quando neglexit et paſſus ẽ
acquiſita dilabufacit ad predicta.l nonẽ
ignotum. C. de admimſ · tu · Ex fi · litter
nõ ꝙ liberum eſt vmcuiq; renunciare pri
milegio ſuo quod mtellige quando nõ tã⸗
gitur ius ſuperioris rel tertij · vnde pri⸗
uilegio exemptionis non poteſt priiule⸗
giatus renunciare ſine licntia pape vt in
Kc.cum tempore · S· de aꝛbit. poteſt etiam
colligi de hoc tex · iuncto · c. accedentibus
.e.ꝙ ſicut contra uus coommune non cu⸗
rit preſcriptio mſixl · annoꝝ vt in · c·fi ·
de conſue. ita nec contra priuilegia ĩ dul
ta eccleſie vt hic et m dicto · c. accedentibo
nec etiam contra alia bona competentia
eccleſijs.vt m.c. de quaꝛta · ᷓ · de preſcrip
ti. et m autenquas actiones. C. ð ſacro
ſanc.eccl.et nõ hunc tex. iuncto·c accedẽ
tibus ꝙ etiam priuilegium datum ad ñ
faciendum non tollitur per vnam contra
factionem ſed requirit᷑ ſpacium xl: enno
rum ſi ↄpetit ↄtra eccleſiam de qua mate
ria plene m.c cum acceſſiſſent. de oſtitu ·
Sed pro declaratione lr̃e querituꝛ an in⸗
diſtmcte tollatur priuilegium ſpacio xl ·
annorum Jo · an. et hoſti. hic videntur li⸗
mitare mirabiliter hoc· c vt procedat qñ
ſponte facta eſt ſolutio vt ipſi rolunt· ſe⸗
cus ſi peꝛ ignorantiam · vel muiti ſoluen⸗
tes aꝛ.l. ad eos ff. omo.et · qð cuiq · de
gu.iur.Et mirandum ꝙ alñ doc · ſe · ſim⸗
pliciter mhereant huic dicto· Nam nullo
modo puto vey qʒ tacite mferunt ꝙ cõtra
ignorantes non cuꝛrit preſcrip tio qð fal
ſum eſt. vt in. c uigilanti et ibi dixi· de pre
ſerip·a clarius in.lfi. m fi.C. ð preſcrip.
lon.tempo licet Sar · m.lj.ſi quis aũt
fp de iti. actuq; priua· dicat ſimpliciter.
ꝙlicet currat ↄtra ignorantem preſcrip
datur tamen reſtitutio et ſic ſeðᷣm omne⸗
ſaltem currit preſcriptio et ſic etiam non
puto ven. qꝛ muiti ſoluentes non preiudi
cant exquo m bona fið ſunt preſcribente⸗
imputandũ eſt ergoſoluentibo qᷓre nõ al
legabant puilegia a m iudicio no egerũt
ſola enim otradictione non interrumpit
preſcriptio.xyj · q · iij Gpoteſt et · fi · C.
de preſerip · lon · tempo · qð limita vt no.
m.c. mhil cum ſcandalo. de preſtrip · Di

enim nõ reddebat᷑ uiſticia m loco ꝓpt ho⸗

ſtilitatẽ tũc poſſit procder iſt dẽʒ ad ſ

Orro.xriuilegioꝝ tenor
ymnſpiciendus eſt et ſeruand?
heoc diecit.xel alitera ſic · De ̃
rilegns nõ ẽ iudicandũ niſi eoꝝ tenore ĩ
ſpecto et ſedᷣum ↄtinentiam eorum ab oĩ
