Itez de hoc verbo libere no · m. c. de multa
z. de 5
qui m. c. directe. de ap et in cle. dudum
de ſepul. m gl. in verbo libere · ¶ Vltimo
no · ꝙ etiã archiepᷣus nõ põt in concden
dis mdulgentnjs excedere munen contẽ

„ .

tuin in pcilio generah ſcʒ m.c.g. ꝓx. m fi ·

¶ In gl. pᷣma ſed rolũtariã. ?ꝛẽ. vult ergo

glo. s archieps nõ poſſit exercre i⸗
riſdicti

ego mtelligo m caſu hinꝰ.c.et m alnjs ca
ſiboa mire oceſſis ſed regulariter nõ põt

nã videmꝰ? ſpeciale eſſe tꝑe piſitatiomis vt

poſſit audire ofeſſiones ſi ubditoꝝ ſuffra

ganeoꝝ alio ergo tempoꝛe nõ põt faidt
qð legit mcad repꝛimendam.5S. de ofn.

or. ¶ In ea.glo.ibi et legatus põt.⁊ẽ̃.
no · glo. et ꝓ hoc facit iſte tex qui loquif

generaliter et põt adaptari ad legatũ ſic

ad archiepᷣm immo foꝛtiꝰ ad legatũ q

cia quã archiep̃s.nam põt adiri ſine appel

latione ꝑ quẽlibet de ꝓuincia qdð nõ ſic ẽ
m archiepo pt in.cj · de offi · leg. ¶ Item
ocedere indulgentias eſt iuriſdictionis

et legat?habet amplã iuriſdictõʒ ĩ ꝓpuin
cia ſua · vt in. c· j. et · ij. de of. le. li · vj · et vi

q dirxi in. caccedẽtibo. .· de exceſ· pla ·
Epꝛo dilatione. epuet
alij de qbo in lr̃a pñt ſine licentia
uperiorum ſibi eligere ꝓudum
ofeſſoꝛ? ·h· d. Caſus.ꝛc̃. ¶ No. pꝛimo ex
tex· ꝙ diſtantia locoꝝ nõ eſt cauſa ſuffi

bẽ · et m. c licet eps · eo. ti · li. vj · ali

onem otentioſam m ſubditos ſuf
fraganeoꝝ ſuoꝝ voluntariã tñ põt quod

tien vt ſubditꝰ poſſit ſibi eligere confeſ⸗

ſoꝛem propꝛia autoꝛitate · nam hic opus

fuit pꝛiuilegio pape.qð mtellige niſi im
mineret necœſſitas maxia ita ꝙnõ poſſit
haberi recurſus ad ſuperioꝛẽ q; tũc põt qͥ

„

ſibi eligere ofeſſoꝛẽ vt m.c. quẽ penitet

de pe · di · j· et no.in.c.paſtoꝛalis · de offj⸗
oꝛ · ¶ Nõ ſcdᷣo ꝙ de iure cõi nullus p̃latus
qntumcunq; maxĩꝰ põt ſibi eligere ofeſ⸗
ſoꝛẽ Ratio qꝛ nemo põt ligari rel abſoliu
niſi a iudice ſuo · vt m. c. oꝛs. et in · quod
aut · · eo. ergo opoꝛtet ꝙ pᷣlat ꝰ vadat ad
ſuperioꝛẽ ſuũ de iure ergo ep̃s debʒ ofitel
archiepo · Archiep patriarche · Patriar
cha pape de quo pleniſſime vide per Ho⸗
ſti · m ſũma huiꝰ ti.m. eu ofitendum.
vbi ralter pi equit᷑ cui ſit ofitendũ ſed
qꝛn

i pᷣlati oĩter habẽt ſuperioꝛet nimis
diſtantes fuit eis ↄcſſum pꝛiuilegium
vt hic dicit᷑. ¶ No.ꝙ pᷣlatꝰ exemptꝰ de

iure cõi tenebatur conſiteri ſoli pape vel
eiꝰpnĩario rõne pᷣdicta · ſed ex pᷣuilegio

põt ſibi eligere ↄfeſſoꝛeʒ. St aduerte qꝛ

Hoſ.ponit notabilẽ limitationẽ et reſtri
ctionẽ ad iſtũ tex · in ſumma m· d Ccui
ↄfitendũ · v/cui abbas. vbi dicit hoc ha⸗
bere locũ in exempto q mmediate ſubẽ
pape · Secuꝭ ergo de iſti exẽptiꝰ habẽti⸗

bus ſup̃ ſe alique ſuperioꝛẽ pt patrẽ abba

tem generalem· nam iſti debent ofiteri ſu

Eernort eoruʒ vel habere ab eis licentiã cõ
tendi alns · qð ſati? mihi plact.nã ratõ
ocſſionis fuit · qꝛ iſti nimi diſtabanta

auria romana · Item vᷣbum exemptſ.dʒ

mtelligi in lata ſignificatione qñ ſubſunt
pape tm̃. ¶ Vltimo no· ꝓ exẽptu nõ p⸗

latu nõ gaudet hoc pꝛiuilegio· duo ergo

requirunt᷑ m iſti inferioꝛibootra epiſco

poð vt pꝛelati ſint et vt ſint exempti et cre
derem ꝙ rerbum pꝛelatus capitur hic lar

ge vt etiam ↄpꝛehendat rectoꝛe eccleſia

rum parochialiũ.qui largo modo dicũt
pꝛelati vt · S. de cle. egro·c· tua · et ibi tex.
nampꝛelati ſtricto modo illi dicuntur qᷣ
habẽt iuriſdictionẽ foꝛi ↄtencioſiꝙ quo

vide bonaʒz glo · aim tex · in . cn. de iudi · et
in cle · dudũ. de ſepul. in p· pꝛelati· naʒ cia
hoc caſu tractemu de foꝛo et ſit benefiaãũ

pꝛmeipis nulli nocenꝰ debet fieri largiſſi⸗
ma interpꝛetatio vt m.colim · de verbo
ſigni · et m.l. fi. ff de oſti .· pꝛm. ¶ Sed q⸗
ro nũquid epᷣꝰ non exemptus valeat ſibi
eligere ofeſoꝛem ꝓut hic dicitur · doc. et
bene ꝓÿ ſic. qd ꝓbat littera ibi pꝛeter ſui
ſuperioris licentiã.ꝛc̃. Item meliuſ fact

littera ibi minoꝛibo pꝛelatis exẽptiꝰ vt ſic

verbũ exemptis ſolum referatur ad pꝛe
lato mi oꝛes· et pro hoc facit.quia iſtud

tra epiſcopuzʒ· ¶ O

eeſt pᷣnapis bñficium debet ergo latiſſ ime
mterpꝛetari vt. S. dixi · vt ſic illa qualitas
exẽptonis nõ referat᷑ ad omĩa pꝛecedẽ
tia · ſed ſolũ q̃lificet Pꝛelatos minoꝛes ci
ltimo querit᷑ nunqᷣd
vigoꝛe oſuetudi? poſſit qius ſibi eligere

ofeſſoꝛẽ ſicut vigoꝛe pꝛiuilegij et dicen⸗
dũ ꝙ nõ per tex · expᷣſſum m · c ij · eo · ti li ·
n·nõ põt ergo tm̃ ↄſuetudo ſicut pᷣuile,
gũ facit qd m ſimnli nõ.ꝑ Jo.an · in. cij
deꝑꝛeben li:vj. et hoc mn dubio ꝓ diti

ſubdito rolente ſibi eligere confeſſoꝛem

peꝛetextu conſuetudiis · ¶ Sed dubiũn
elit ex parte ſacerdotis · nũ quid poſſitſa
cerdos ſeu aliꝰ pꝛelatꝰ pᷣſcribere m ſubdi
tos alteriꝰ curam aĩaꝝ de quo per Hoſ·

et Jo · an · mc· omnis vtriuſch · e · et m. c.

conq̃rente· de of. oꝛ· Et concluſio eſt iſta

aut eſt pꝛiuata perſona ita ꝙ vult pꝛe
cribere noĩe ꝓpꝛio et non poteſt · Aut nõ
mie eccleſie ſue vt qꝛ ał habet curaʒ et va

let pꝛeſcriptio ar. m.c.auditis:et/c olnun.
g· de pꝛeſcrip et intellige ꝙ valet pꝛeſcri·
ptio dũmodo habeat ſua ↄcomitãtia nãa

cũ ſit ↄtra ius opoꝛtet ꝙ habeat titulum

et bonã fidem rel ſi non habet titulũ q, ſit

tanti tꝑis cuiꝰ memona de otrario nõ ex⸗
iſtit vt in c·j· de pſcrip · li · vj · ¶ In glfi.

nõ ex glo · qñ dieat᷑ ſacerdos ꝓuidus coõ .
feſſoꝛ debz em ſcire mueſtigare et mqrẽ

uircũ ſtantias peccati · Itẽ dic extra gl ·

debet ſciẽ canones pmiales · i: canones im
pponentes certas prĩas quos Doſ colli
Zit in ſumma hunꝰ ti· nã alias nõ poſſet
moderari prĩam cũ a canombonõ ſit ſine
cauſa negedeẽdi. Kdde etiã ꝙ talis eligen
dus debz alias hr̃e curaʒ aĩaꝝ · Iteʒ ꝙ bzʒ
alias ptã tem ligũdi et ſ. oluendi m habiuu
et ĩ actu ꝓut dixi m·c oĩs g· eo · qð ẽ nö.

De ſententia excom
mMmMmynicatonmis.
¶ Continuat hec Nica ad pꝛecedẽtes h
oꝛdine videlicz · S viſum eſt de penis que
imponunt tam m foro otentioſo q́ᷓ; pnĩa

li reꝝ tñ q excoĩcatio eſt pena delicti cũů

fertur a iure · ců vero ab honnne ẽ pena
ↄtumacie merito poſt Nicas pᷣcedentes

ſubijcit᷑ iſta· Et ex hac oĩ cõtinnatione

doc · pꝛimo nõ· ꝙ ab hoĩe nõ fert cxoĩca

tio mſi rõe ↄtumacie a iure reroſolũ rõ

ne delicti · et hoc voluit glo · xj. q · i · epi.

SEt mtellige de ↄtumacia que conſiſtit ſi

ue jn nõ vemiẽdo · ſiue in nõ parendo vt nõ
iöin elem̃ · · de · do. et oontuma . ¶ Vota ſe
cundo ex HNica ꝙ excĩcatio pot dici ſnĩa
de quo in ſpe · de ſen · ꝓla m pꝛm · ſed pro
pꝛie et ſtricke nõ põt dici ſnia diffimitiua

vel mterlocutoꝛia diffinitiua nõ quia nõ
diffimit cauſam ĩmo petenti abſolutõnẽ
nunqʒ denegat᷑ audiẽtia in · cex pte · ja· de
vp.ſig. nec etã interlocutoꝛia · quia ĩterlo

cutoꝛia diat illa que profert᷑ mter pꝛin⸗
cipiũ et finẽ cauſe a iudice vt nõ · m cle · j ·
deſeq · poſ. et fruct · Sed excĩcatio qñq;

ſfert᷑ extra iudicium vt i · c. dilecto · eo · tl ·
li : vj. vnde ꝓPpꝛie excoĩcatio eſt quedam
ccenſura eccleſiaſtica · ar. in. querenti·j.
de b· ſig. vbi tex. an autẽ trahat᷑ magis
ad naturam interlocutoꝛie q; diffmitiue
tam ĩ appellatõe interponẽda qz m alijs
nõ · m. c. p tuas .e et m.c venerabiliboe ·
ti. li.· vj· et ad primuʒ dictum vide qð nõt

Jo· an · in.c vt aĩaꝝ de oſti ·li · vj. ¶ Oue

ro quid ſit exoĩcatio ſummiſte vt Gof;
et Hoſti·ſic diffimunt ꝙ eſt a q̃lbet lici⸗
ta cĩone rel lic to actu ſeparatio et ᷣm

hanc diffimtionẽ tot ſũt ſpecies exooĩca⸗

tiom quot ſunt ſpecies coĩoms. Sʒ hec

diffumtõ pt iĩpugnari. q; nõ eſt ouertibi

lis eũ diffmito ſuo·ſicut debet eſſe omnis

bona diffinitio.vt· S. de ſum. trinita. in
Nica et per glo· inſti · de obli · in pꝛin · 2· ·

is ff de reg· iu· Itez nõ euacuat naturaʒ

diffmiti. ſcʒ per genꝰ et ſubſtãtiales dif
ferẽtias ſicut debʒ facẽ q̃libʒ bona diffitio

Uam diffmitio eſt ſubſtantie demon⸗
ſtra tio facit · l. ff. de dolo · et ideo diamd
wꝓꝙ ommis diffinitio miure eſt ꝑiculoſa

q; ꝓpter circunſtantias negocn multum

pariat factũ · vnde difficillimũ eſt diffi⸗

mie ſᷣm ius vt·łoĩs diffinitio ff de reg ·

iu. nã m diffmitiõzpcedenrem iudex ſe
allaris poſſet ex coĩcare quia poſſetpuare

quem a coĩone hommũ et tamen hoc pꝛe
ceptum nõ eſt ꝓpꝛie excĩcatio ſicut nos

capimꝰ. et ideo vt ponamns aliꝗᷓs ſi ubſta
ciales dꝛĩas poſſumus ſic diffinire ꝓ ex⸗
cicatio eſt cenſura a canone rel iudio

eccleſiaſtico ꝓlata pꝛiuan legitima coĩo

ne ſacramentorum a quandoq; ho minu

Et ſcias ꝙ due ſunt ſpecies excĩcatio⸗
nis ᷣm materiam noſtram. OQuedam
eſt excõmunicatio maioꝛ et illa pꝛiuat ꝑ
ticipatione ſacramẽtoꝝ et cõmunione ho
minum vt m.c. a nobis . eo · OQuedam eſt

minoꝛ et illa ſolum pꝛiuat a participati⸗

one ſacramentoꝝ nõ aũt a ↄmuĩone fide
liũ vt in. c. fi · de cle. ex · mi · et m · c a nobis
de excep · Iſta minoꝛ excĩcatio fertur a

iure et ab homine/ X iure vt plurimum
fert per participium cum excõmunicato

vt m.· dc.fi · Ab homme poteſt fieri pro

quonbet pctõ ſiue ꝓ contumacia ſed nõ ẽ
in vſu quia ↄmuniter iudices ferunt ex⸗
oↄmunicationem maioꝛem et de hoc etiaz

ha betis. iij·q.nij· engeldrudam.Appella
tione tamẽ exoĩcatiom cũ iudex dicit ex
coĩco illũ ·ꝛcẽ. intelligimꝰ de maioꝛi exooĩ
catione vt m.c pe · j.eo · ¶ Vlteru quero
qd oꝑat᷑ exoĩcatio et quare ſic dicit᷑. So.
excoĩcatio dicit quaſi extra coĩonem poſi
tio vt in· c œterum · xxxiiij.qiij · et aliqñ
appellat anathema qð eſt idem qð ſuper
na maledictio vt m.c.cum non ab hoiĩe · et
qð ibi no.õ · de iudi· ¶ Ad aliud queſi⸗
tum ſcʒ qͥd opat᷑ dic ꝙ aut excĩcatio eſt
iuſta aut inmſta ſi eſt iuſta quo ad deuʒ
pParum yrel nihil operat᷑.qꝛ quilibet pee⸗
cãj m otinenti ſeꝑat ſea gtia dei · xj. q· in
illud · vnde dicit glo · xxim · q/j · quodcuqʒ;
ꝓ quo ad deum eccleſia excoĩcando nullã
vm poteſtati exerct iz ſolũ denũciat qꝛ
videlicet declarat illũ eẽ extra gratiaʒ dei
põt tamẽ dici ꝙ quo ad deũ operat᷑ h.q
ex ↄtemptu ſuꝑpuemiẽti mag eſt ꝓiectꝰ
a Stia dei · Itẽ q; diabol?habet maioꝛem
poteſtatẽ m eo poſt exoĩcationẽ qᷓ; añ ·
Onde excoĩcato vtitdiabolꝰ velut qͥdaʒ
Pecoꝛe.ſicut ruſticus vtitur iumento ſuo
de quo pide tex ˖ cũ glo. im . c· audi demq;
xj.q.iij · et per Hoſtie · et Jo· an. in.cita
quoꝛũdam · S. de iudeis . Itẽ angel?depu
tat ꝰ ad cuſtodiã ſuã minus operat᷑ in ex⸗
coĩcato · Alij ſunt effectus excoĩcationis
quo ad hoĩes · nã pꝛiuat coocĩone honnnuz
et actibus legitinm vt m.cpia de excep ·
li · vj. Item non valet amplius per ſe re⸗
ſurgere ſiout poteſt quilibʒ peccatoꝛ.ſed
opoꝛtet ꝙ hẽat abſolutionẽ vt m.c a nodᷣ
et · c cum deſideres . J. eo. Si vero excoĩca⸗
tio eſt munſta et exoĩcatus patienter to
lerat tunc quo ad deum mihil operat᷑ qͥn⸗
immo auget᷑ meritũ huiꝰexcoĩcati dt in
c cum eterni.de re iudicata · li · vj. et ĩ. d
cillð.iz oꝑpat qͥ ad hoĩes q anteq; relax
etur excoĩcatio debz vitari vt in. c. cu otin⸗
gat. de offi. dele · et . . per tuas · eo·

Per eo. ympubes qui cle
ricum percuſſit ab epiſcopo ab
J ſolui poteſt.qui loc vel cau⸗
ſa diſcipline percutit clericum
etiam ſi ſit maioꝛ exoĩcatus non eſt· qui
rero ex odio·ſic et ꝑ papam abſoluit᷑ h.d
St tre ſunt partey.ſcða ibi clerici · iij · ibi
ceten · Caſu ·ꝛc. ¶ Nota pꝛimo ex tex. ꝙ
minoꝛ eta nõ excuſat ſ allemat delictuz
et mtellige tex. de minoꝛibo doli capacibo
nã iſti meurrũt excoĩcationem pcutiẽdo

dlericũ.j nõ tenent ire ad ſedẽ apoſtolicã

ꝙ abſolutõe . ep̃ᷣ põt eoð abſoluere vtĩ
Dc:fi .e · Et ex h̊ tex. habito reſpectu ad
c.· ſi q ſir uadẽte · xpij · q· iij · qð ẽ füdamtuʒ

h ti · põt colligi ꝙ diſpoſitõ ſeu ſtatutũ
punien gnaliter ↄmittẽ certũ delickum
nõ habs m totum locũ in minoꝛibo vel in

eo qui ex aliq̃ cauſa excuſat᷑ a totali deli⸗

cto · nam pal . c. ſi quið ſuadente . loquit᷑ ge
neraliter dicẽs · ꝙ pcutiẽ clericũ dʒ ab
ſolutione ire ad ſede apoſtolicã et tũ mĩoꝛ
peutiẽs clericũ lʒ mcidat m excoĩcationeʒ
nõ tenet᷑ ire ad ſedeʒ apoſtolicã · ſ h̊ puto

ꝓcedere ex benigna interpᷣtatõe ſtidiuẽ

ſed de rigoꝛe iuris vbi pena eſt ipſo iure

impoſita minoꝛ mcidet ĩ illã penã ad hoc

qð nõ.Garto.in.l· ij ff de recepta · ſed per
iudiceem m ſnia poterit pena alleinari vt
dixi m. c. ij. S · de delic · pue. ¶ Scdo nota
ꝙ nõ ſolũ mcurrit quis exoĩcationez qñ
clericum percutit ita ꝙ vnꝰ eſt percuſſoꝛ
aliu percuſſus·ſed eciã qñ adinuicem ſe
percutiunt ita ꝙ nõ põt aparere quiꝭ fu
it aggreſſoꝛ et qs aggreſſus quia cõſtat
ptrumq; inieciſſe manũ violentã ĩ clericũ
¶ Tercio no. ibi leuitate iocoſa ꝛc̃. ꝙ ad
meurrendam exoĩcationem canoms ſi
qui ſuadẽte nõ ſufficit ſolũ factũ · ſed re

quirit᷑ animus miuriandi Itẽ requiritur

piolẽtia vt m fi. lre.Tria gꝰ regularit᷑ req
runt ad meurrendã illam excĩcationem
Primo requirit᷑ factũ qð denõnt reꝛba il
lius canomis ibi manꝰ mecerit.ꝛc · vnde
ſi mandat inmci ſed nõ habuit effectũ nõ
eſt exoĩcatꝰ · Idez ſi eleuauit manum vt
Percuteret nõ tamẽ percutit. OQuid autẽ
de ſpuente vel deturpante veſtem clerici.
dic vt nõ · m.d.c·ſiquis.ſuadẽ· ſcdᷣo requi
rit᷑ amimꝰ miuriandi · q; ſi percutit iocoſe
nõ eſt excĩcatꝰ.vt hic et hoc etiam indi

cant v̈ba ulliꝰ canonis ibi ſuadente diabo

lo.ꝛc̃. Tercio requirit᷑ violẽtia vt hic in fi:
et in · d.· cibi manꝰ violentas.ꝛc̃. OQuan⸗
doq; tñ nõ reqrunt᷑ oĩa iſta tria · nã ſuffi
cit factuʒ · OQuandoq; ſine miuria pt m.c.
contingit. et m.c.vmiuerſitatis ·eo.Quã
doq; ſufficit miuria ſine violentia pt in· c.
nuper ·j.eo · et rationem fallentie videbi⸗
tis ibi · ¶ Quarto no.ꝙ ratioñ diſciplme
excuſat᷑ mgr̃ ab miectione manuuʒ ratio
eſt · quna . ſi quis ſuadente. requirit dolũ
vt patet ibi ſi quis ſuadente diabolo.ꝛc̃.
ſed m mgrĩᷣo percutiente intuitu diſeplĩe
non poteſt notari dolus ideo. ⁊c. ¶ In
glo · ij · in fi · dicſoluendo ꝙ mmoꝛ etas ñ
excuſat delictum ſeu delinquentem quin
teneatur ſi eſt doli capax · ſed excuſat quo
ad minoꝛem penam vt m.cj. de deli . pu.
Mam pro miectione manuum in clericuz
due pene inferuntur. vna quia incidit qͥs
m exommumcationem · Xlia quia pro
abſolutione tenetur ire ad papam mno:

ergo etas excuſat a ſcᷣa· ſed nõ a pᷣma
nõ g ex toto exeuſat᷑ delictũ .ſed alleui
atur pena et intellige tex · m impuberib⸗
doli tñ capacibus· nã mfans nõ eſt doli

capax et nõ meideret m hanc excoĩcatiõʒ

quia ad incurrendum hanc excoĩcationẽ
non ſufficit ſolũ factum · ſed requiritur
animꝰ miuriandi vt. S. dixi · ſed infans
nõ dolicapax nõ poteſt ĩuiiã inferre · q;
non habet amimuʒz diſcernendi. xv. q· ·
ulud. et ff de iur̃nmi. l. ill ð. facit cle · ſi furi
oſus de homi. ¶ Op · pꝛnmno de .c· ſi vero
J·e· vbi patet ꝙ percutiens clericum re
pellendo violentiam nõ meidit in excoi⸗
cationẽ ergo male dicit hic tex · ꝙ percu⸗
tieẽteð ſe admuicẽ incidũt in excĩcationẽ
nam debet diſtmgui mi mferentẽ miuriã
vel violentiã repellentẽ · So. multiplex
Primo ꝙ mtelligat᷑ tex qñ aparet quis
fuit ag greſſoꝛ exquo em̃ conſtat vtrũq;
manꝰ violentas mieciſſe temerarias vt᷑
q; ligat᷑ · Contrariũ loquit᷑ de eo quẽ cõ

ſtat peuſiſſe violentiã reꝑellẽdo ſſedo põt
intelligi iſte tex · qñ vnus pcuſſit.ſed nõ⸗
hẽbeat amimu iten percuciendi quo caſu

ſi peuſſus repcutit ꝑcuſſoꝛẽ meidit ĩ exoĩ

cationẽ q; vocat᷑ vmdicta nõ aũt violen

tie repulſio vt mn.l.ſi ex plagijs .· m·E.· taber
nariꝰ · ff. ad . l aquil · in. c. ſigmficaſti · · de
homi.et qð ibi dixi:qð eſt notandum ·

Onachi. Monachos ſe adin⸗
uicez percutientes abſoluit abbas
Idem in canonicis regularibus et
abbatis diſcretione deficiente recurritur
ad epiſcopũ·h.d. Caſus ⁊c̃ · ¶ Wota pꝛi
mo ex tex · ꝙ cooꝛrectto monachoꝝ pᷣmo
loo ſpectat ad abbatem.ſed abbate de
ficiẽte recurrit᷑ ad epᷣm de quo tñ dic vt
plene nõ · in · c quãto · de of · oꝛ· dioo ple⸗
niſſime ĩ repetitõe.c.ſi qͥs ↄtra clericũ · de
ſfo. ope · ¶ Scdo no · caſũ in quo abbas
abſoluut a ſentẽtia exooĩcatiõis lata a ca
none ˖ ¶ Sed circa hoc quero de notabili
gqõne nunquid abbas poſſit generaliter
abſoluere mõchos ſuos ab excĩcatione
a canone inf licta multi religioſi et male
ſeruant ꝙ ſic · m otrariũ eſt ven vnde fa
cit regula ꝙ ab excoĩcatiõe lata a canone
nuilus pꝛelatu mferioꝛ citra epᷣm abſol
uit niſi m caſibus iure permiſſis hoc vide
tur ꝓbari m cle · j. de pꝛiui · facit. c. religio
ſo. eo · ti · li. vj · vbi religioſus pautiens
clericũ ſecularẽ nõ abſoluit᷑ ab abbate
ſumꝗ extra caſum oceſſum hic· Iteʒ abſo
lutio a ſnĩa exœĩtotionis lata a canõe cõ
cœcdit᷑ dumtaxat ep̃is vt in. c. nuper eo ·
SGßm coẽm intellectu, nam iſta ardua ſibi

ſoli reſeruant᷑ ar · in · · fi · de of. archip̃. et
m. c ſicut vnire · de exceſ · pꝛela · et iſte ca⸗
ſus fuit hic vcœſſus· q; propter cĩonem
que parit ↄtemptũ defacili meidũt mõ⸗
chi millum canonẽ ſi quis ſuadẽte · IJdeo
ne hẽant materiã euagandi ↄceſſuʒ fuit

hoc vt ab eoꝝ abbate poſſmt abſolui · vñ

iſte caſus nõ eſt trahendꝰ ĩ ↄſequẽtiã cũ
ſumꝰ mmateria exoꝛbitanti.ar·im regu
la in argu. de reg · iur. li. vj · in.l.qð vᷣo
ↄotra ·ff. de legi · hoc veꝝ miſi eſſet talis ab
bas vel ſuperioꝛ hñs iura epalia ar op-
ex nõ · per glo · in cle. j · de re. ec · nõ alie ·
et per Irm · in. cſtatummꝰ · de maio · et ob ·
et hoc ↄſuluuit ꝛre.oſilio.xijij·quod tene
menti· q; facit ad multa· ¶ Scdo ex his
põt anneccti queſtio.qͥd ſi monachi eent
exempti vel ẽ caſus vbi abbas abſoluere
nõ põt nunqᷣd poſſmt abſolui ab epo cuʒ
exerœat᷑ hoc caſu iuriſdictio rolũtaria.
xFre· m oſilijs ſuis tenuit ꝙ ſic· Cõtrariũ
põt elici ex dictis Jo an· in regula ſcieti
de regu ˖ iu · in mercu · et ↄtrariũ tenin in
quadã diſputatione que mcipit duo cleri
cali oꝛdme· ꝛc̃· vbi pleniſſime imuemies.
¶ In glo . j · ibi dum tamẽ nõ enoꝛnmter.
VNota glo ꝙ caſus enoꝛmitatis ſemꝑ in⸗
telligitur exceptus m hac materia quan
tumcunq; verba pꝛemiſſiua ſint genera

lia et de hoc dic vt plene legitur et nõ. in
c.cum alioꝛũ qᷓ eo:et ſm iſtũ caſũ excep⸗

tum põt intelligi iſte tex. in fi · duʒ dicit
ꝙ ſi abbatis diſcretio non ſufficit· ꝛc᷑.·et
idem dic quãdo deficit abbas· q; tunc re⸗
currendũ eſt ad eßm vt in . c. qnto · de of.
oꝛ. ¶ Extra glo.quero pro declaratione
lr̃e quia tex · loquit᷑ qñ mõchi percuſſer̃t

ſe m clauſtro quid ſi extra clauſtruʒ dic

ꝙ idẽ et foꝛtius . qꝛ maiꝰ eſt delictũ cum
omittit᷑ in clauſtro vbi debet ſeruari ſile⸗
tiũ.nam violat᷑ imumias clauſtri ꝓ hoc
quod nõ · Jo · an· poſt abbatem m.ccum
illoꝝ · · e · et facit tex · in. c cũ ꝓ cauſa ·eo⸗
vbi aggrau atur factum illiu qui traxit
alium verberando per clauſtrum·.

Uero. Hoſtiarius qiu cleri
cum percuſſit nõ grauiter ab epᷣo
* abſolui poteſt · H· pꝛimo Officia

lis dellberate imncens manum in clericũ
per papam abſoluitur · hoc ſᷣo · Q. ui repl
lendo vmm ui clericum percutit exoĩca⸗
tus non eſt · h. tercio · OQui perautit cleri⸗
cumturpiter muentũ cum ꝓpmqᷓ excoĩca
tus nõ eſt ſecus ſi aim remota et dicit ⸗
pinq̃ in Ir̃ᷣa et parte patẽt ꝑ.& Caſus· ꝛ⁊c̃
¶ Mota pꝛimo ex tex · ꝙ delickũ commiſ
ſum pꝛetextu officij alleuiac quando deli
quens modum exceſſit facit qð nõt· m

Ccolim · el·.j·de reſtiſpo.nam videt᷑ mo
tus bono ʒelo et nõ ſuadente diabulo ·ſed
q; excſſit modũ tenet ſed alleuiaf᷑ deli⸗
ctũ ratione pꝛmcipij liciti ad hoc·c ſignifi
cauit · ᷓ· de peni · et remiſ· et quod ibi dixi
¶ Secundo no. ibi grauiter · ꝛẽ · me
diocri miuria põt ep̃s abſoluere iſtũ ho⸗
ſtiarium · nam tm̃ excipit miuriaʒ grauẽ
ſecu ergo im leiu vel mediocri nam exce⸗
ptio firmat regulam m alijs · xxxij · q. vij⸗
c.dñs/Tercio no.m.& officialis· ꝙ offi⸗
ciali laicꝰ minjcien? manũ in clericumdeli
berate nullo caſu põt ab epᷣo abſolui.q;
videt delictũ non leue cũ nõ ſoluʒ inferat
inuiriaz immo vſurpat ſibi iuriſdictionẽ
i clericum · ¶ Quarto no · in ð. ſi xero · ꝙ
ſolum factum non ſuffieat ad mcurrenðᷣ
excoĩcationem ·ſed requirit᷑ animꝰmiu

alias vterq; incide ret ĩ exœicationẽ de q;
die vt ibino · ¶ In glo · in · foꝛtuito · m
fi. Sed q̃ro qui probabit an foꝛtuito an

deliberate clericũ percuſſit docto.dicunt
ꝙ clericꝰ ꝓbabit. tũ qina clericꝰ hoc aſſe/
rendo eſt actoꝛ: et actoꝛ ꝓbare debz inte
tionẽ ſuã.pj/q.vltima actoꝛ.l.actoꝛ.C.
de ꝓba · tũ qe quilibet pᷣſumit᷑ bonꝰde p /
ſump·c·fi· mſi ex comiecturi iudex pᷣſume

ret contra laicuʒ et onus ꝓbandi in eum
tranſferret · Ego puto ꝙ indiſticte onus

ꝙ bandi mcũbat laico ſaltem per iuramẽæ
tum.q; pᷣſumptio eſt ↄtra eũ exquo con
ſtat de percuſſiõe nec caſus foꝛtuitꝰ pᷣſu⸗

mit᷑ · ſed q euʒ allegat ꝓbare debʒ vt in · c.

vno · et qð ibi nõ · de omo · ꝓ hoc tex · in · c.
ſe · vbi innciẽ? manũ m clericũ nutrientem

comam tenet᷑ ꝓbare ſaltẽ per iuramẽtuʒ

ignoꝛaſſe illũ eſſe clericũ foꝛtius ergo m

– .

riandi. Ideo pcutiẽ clericũ ſe defendendo
excoĩcatus non ẽ.et mtellige qñ clerious
volebat iteruzʒ pcutere · ſecaũt ſi cleriais

caſu huius ·c· ¶ In glo · m p · matre.mfi.
Idem dicit Imoc.de collateralibus vt in

pcutien deſiſtit.qꝛ tunc ipᷣm percutiens

eſſet exooĩcatus.qꝛ nõ eſſet repellere vio⸗
lentiam ſed exercere vmdictaʒ ad hoc.c·

oljm ij · S· de reſti · ſpo · ¶ Quinto no · m
C nec ille · caſũ m quo percutiẽ clericum
nõ eſt exoĩcatus · Et fac̃ iſte tex · ꝙ com
mittens delictũ iuſto doloꝛe motus aliq̃te
nus excuſandꝰeſt a peccato et a pena pec⸗
cati · facit · · ſi adulteriũ. m. imnperatões
ff de adul · et vide qð dixi i · c· j · · de iniu ·
¶ Vltimo no.ꝙ nõ eſt licitum extraneo

vel etiam ꝓpmquo hic non expꝛeſſo caape

clerioum in faci noꝛe ſiue ſit graue delictũ
ſiue leue · quod mtellige quando clericus
deſiſtit a delicto. ſecu videtur ſi delictum

ei? nõ habeat locũ iſta permiſſio.Hoſti ·
dicit ꝙ id qð dicit᷑ hic de filia · lex videtur

extendere ad neptẽ et qð dicitur de vxoꝛe

pidet extendere ad ſponſã.in auẽ · vt li.

ma. et auie· &quia vero.dicit tamẽ tutiꝰ
eſſe tenere glo · Jo.an· dicit poſſe diſting
ui iter neptez ex filio et neptem ex filia
vt pᷣmo caſuꝙcedit lex · arg · m. lliberos

ff de ſenato · do Anto · indiſtincte ſequit

glo · que nihi plu placet cum enim hec
materia ſit odioſa ipſis clerici et exoꝛbi
tans a diſpoſitione iuri nõ debet extẽdi
Sed in ꝓpꝛi termim mtelligi debet. ar

gu · op · m. l. pr · et qd ibi nõ·ff de adul · vbi

pr̃i dat᷑ poteſta mterficẽdi filiã adulte⸗

ram depᷣhenſam m adulterio nec appella⸗

continuat ny aliter arcri poteſt a delicto. enſam m adulter
tione patri remunt ibi alij deſcendentes

vnde tenet hic Immo · ꝙ ſi clericu non põt

aliter cõpeſciĩ ab miurianiſi capiatur et li⸗

getur · poteſt etiam iudex ſeculari impᷣu
ne eũ capere et ligare debet tñ eũ reſtituẽ

iudici ſuo q̊ʒ citiꝰpoteſt.et vide qð no·

Itẽ appellatione filioꝝ nõ veniunt neʒ
tes m materia ſtricta marĩe vbi nõ tracta
tur de fauoꝛe filioꝝ vt hic · de quo nõ · in . .

liberorum ff de b · ſig · et in · . in quibuſdãa

5· de penis · et vide glo · in cle · j. de baptil ·
et no.glo·quna facit ad multa · ¶ Ingl.
in ðᷣ.turpiter.ibi ulum occidere ſic mnuẽ
tem · ꝛc· Hoc mtelligo procedere de iure
ciuili non aũt de iure canonico peccat em
maritus ſeu pater mierficiendo vxoꝛẽ vel
filiam etiam depꝛehenſam in adulterio et
penitentia grauis imponenda eſt vt ĩ c.
mter hec et ca. admonere.xxxiij·q.ij⸗et
vide bonam glo. in . d. c inter · ¶ Extra gl·.

Inmo · m. c. vt fame · j. eo · Et ex hoc viel
mferenðꝙ famila poteſtati repienꝭ cle
ricũ de nocte.q; veriſimiliter põt tenere
delictũ omttenð nõ incurrat excoĩcatiõz
ſi clericũ capiat et pñtet epᷣo.q; nõ põt
hic nõri diabolica ꝑſuaſio cuʒ hoc fiat ad
obuiandũ delicto et pꝛeſumptio mala ſit
contra incedentes de nocke ·˖ Juxta illud
Qui male agit odit lucem.m·c. oonſuluit
de offi. dele · de quo plemiu dico in . c cum

nõ ab hoie · Z. de iuch · ¶ In gl. in vᷣ laico

in fi · et dic clari? cleric) de mãdato plati
ſui licite põt capi per laicũ et per eum ad

iudicem ſuum duci. vt m . e · vt fame co
ſed p̈berari per laicũ nõ debʒ etiã de mãda
to pꝛelati ſui · vt in· c· vmiuerſitatis eo·

quero elericus renit armatu ad belluʒ et
fecit mſultum otra aliquem et ibi fuit ca⸗
dtus et percuſſus nunquid percutien ſiue
capiens ſit exoĩcatus Irnmo ⸗ dicit ꝙ ſic·
ſed nõ debet mitti ad ſedem apoſtolicã
abſolntione · Hoſtiẽ · dicit ꝙ ſi fecit cauſa

defenſionis non tenetur. Hic eſſent duo
videnda.Primo nũquid cleriei ĩmiſcẽs

ſe bello ſeu enoꝛmitatibo perdat pꝛiuile⸗

Ziuʒ canomis ſi quis ſuadẽte· de quo ple

ne dixi m. cperpendimꝰ?.ᷓ. eo et ibi dema
teria· Scdo nunqd canſa defẽſiõis ĩpune

liceat clericũ pcutere a die vt. ᷓ. dixi ĩ. c.

nam ſi fecit ad defenſionẽ propꝛiaʒ et ſte

tit in meris termimis defenſiõis clariſſi⸗

mũ eſt pcutienteʒ nõ meurrere excĩca⸗
tionẽ · vt hic et m. d.c.olim de reſti. ſi po.

Sed dubiũ eſt qd ſi ꝓ defenſione alion

quis ꝑcuſſit clericũ quo caſu dicit Imo.

hic ꝙ aut ꝙ defenſione propmquoꝝ vt fi

lie vxoꝛis ꝛc · et tunc nõ meurrit excoĩca⸗

tionẽ. Si vero pro defenſione extraneoꝝn

tunc ſunt opi Sed cĩoꝛ et verioꝛ vi

mihi ſatis placet.qꝛ nõ põt hic nõꝛi dia

opi· vt etiã hoc caſu nõ ſit exooĩcatꝰ.⁊ hoc

bolica ꝑſuaſio· cũ debemꝰ repellere miu

riam mferendã proximo vt m·c.dilecto·

·eo.· ti · li · vj xrin n. ꝛiti et c

non inferenda. An autem ꝓ defenſione

rerum licat percutere clericũ · cõclude ꝗ
aut ꝓ defenſione reruz ſuau et nõ ĩcurrit

in exoĩcationẽ vt pro bat᷑ optie in· c oliʒ

Hall.nõ tñ per hoc debet infligere moꝛtẽ

de quo dic vt dixi mc·ij. de homi. et. c ſu⸗

ſcepimus · eo:ti. Aut ꝙ defenſiõe ren ali

oꝛũ · et Immo · poĩt hic opi:ↄtrarianmhi
plact opivt etiã euitet hoc caſu excoica
tio.q; debemꝰ ſubu eĩire ꝓxio et diligere

ſicut noſ metipſos ideo nõ põt rocari dia

bolica ꝑpſuaſio.ſi adiuuo patientẽ violẽe⸗

tiaʒ m rebo ſuis vt optĩe videt᷑ ꝓbari m
d · c olĩ. nã ibi ep iuit ad repellendã violẽ
tiam illatã rebo.nec fuit ſolus et mihilo

minꝰ euitatibi excoĩcatio et plꝰ ſẽtit ibie
eã

Im · ꝙ ſi ĩterficio clericũ ad defẽſiõz m
pel meoꝝ nõ ſum exœĩcatꝰ. licet ſim ir⸗
regularis.intelligo ꝙ ſũ irregularis qñ

ad defenſionẽ meoꝝ. ſecus ſi ad defenſio

nẽ meam de quo vide tex. cu glo. in cle. ſi

furioſus · de homi · xxiiij. qj· m. C j.
Inero. iperautitclenici

ignoꝛãs ꝓbabiliter eũ clericũ ex
cĩcatꝰ nõ eſt ignoꝛãtiaʒ tñ pro⸗

are debet p iuramẽtuz et ſi hoe pᷣſtare re
cuſat ꝙ excĩcato hr̃i debʒ· h. d. tres ſüt

ꝑtes.ſa ibi vel ſi ·tercia ibi ab illo. Caſus

⁊c. ¶ Nota pᷣmo extex · ꝙ ex depoſitiõe
ton une clerieꝰ nõ ꝑerdit pᷣuijegiũ cano
nis ſi qʒ ſuadete.(¶ Ecðdo no · ꝙ qs pᷣſu

mit tali qlis ẽ habitꝰ quẽ geſtat. CTer

do nõ. ꝙ vbi eſt dubiũ m dependentibo a
oſcia alicuiꝰ ſtat iuramẽto illiꝰ. nam ig
noꝛantia aliter ꝓbari nõ poſſeta da hoe

ſolet allegari iſte tex facit.c.nulli.de ele.

li vj· ¶ Quarto no ꝙ vbi factum eſt m
ſe illicitũ pꝛeſumitur ſcientia et iam in fa

cco alieno . Oñ pᷣſumit᷑ quis ſcire illũ eẽ

clericũ quẽ percuſſit· ¶ Itẽ vltimo no. ꝙ

ꝙ miectõe manuũ violentaꝝ ĩ clericũ te

net laicꝰ? ire ad ſedez apoſtolicã ꝓ abſo
lutõe de quo m puemt·q.eo. ¶ In glo.
j·ibi dũ tñ ille clericꝰ ſit.hoc verum vᷣm
Imo · et bene niſi ꝓbabiliter credidiſſet
eũ nõ clericũ vtputa icedebat in habitu nõ
ↄgruẽti clerio et pᷣſumebat᷑ deferre ton⸗
ſurazʒꝭ moꝛe qrundã laicoꝝ eã deferrentiũ
tꝑe eſtiuo. ¶ In ea. gl.ibi niſi poſtea cer
tus efficiaris vult ergo gl · et bene ꝙ cõ⸗
Perta veritate nõ eſt excĩcatꝰ.q pcuſſit
laicũ credẽ clericũ percutere et vide tre ·
conſilio · xiij · vbi ampliat termĩo qõms
Querit qdð ſi peuſſ titium laicum cœĩter
pro clerico habituʒ et ante abſolutionem
ſeu certificationem celebraui nüũquid im
cidam mirregularitatem a ocludit ꝙ nõ
nec excoicatus ſum requirit em̃ veritas

clericatꝰ ad incurrendam excoĩcationem
pt in.c ſi quis ſuadente.xvij.q.iiij· ſicut

enim ſimplex dimiſſio habitus clericalis
nõ facit quem perdere pꝛiuilegium cle⸗
ricale vt hic ita nec ſumplex aſſumptio ha
bitus nõ congruentis perſone facit · · ex
parte · S. de pꝛiuil · el · ij. ¶ Et in fi · glo.
hanc opi · tan. tenet Jo · an · let Hoſ. ↄtra
nã ſi erroꝛ in ſola q̃litate ſufficit ad vitan
dum excĩcationẽ vt hic foꝛtiꝰ qñ ↄcur⸗
rit erroꝛ in qlitate cũ erroꝛe in ꝑpſona vt in
termĩs queſtõis glo.qñ credebã percuts
martinũ laicum et pcuſſi martinũ clericũ
nec ob · eum q alle.m glo.q; bene miu

ria eſt illata iſti · ſed ad ĩcurrendã excoĩ

cationẽ requirit᷑ ammꝰ percutiẽdi cleri⸗
cum qð indicant verba illius canonis ſi
qs ſuadente. dum dicit ſi quis ſuadente
diabolo· ꝛc. Ex quo enim ignoꝛabat eum
clericum ceſſat diſpoſitio illius ·c· facit. c.
vt ammarum de conſti livj .· ¶CIn · glo.
fi · in fi. et de hac materia dic pt plene di
cam in.c.perpendimus j. eo.

ens onuerſum religioſũ ex
A4 commuicatus eſt nec ab alio
qʒ a papa abſoluitur miſi m moꝛtis arti⸗

culo · h. d. Caſus.ꝛc̃. ¶ VNota pꝛmmo ex

tex. ar · ꝙ appellatione clericorum non pe
munt canonici.· Contrarium tamẽ poteſt
colligi exiſto.c. iuncto. c. ſi quis ſuadente
Nam ibi nulla fit mentio de canonicis.

ſed tamen bene de clericis et tamen exten
ditur ad canomicos. pt hic et quid iuris

ſit de hac ·q · dio ſuper Rubꝛica de vi. et

On du binm. gerauti

. f l

hone · cler. ¶ Secũdo no· ꝙ appell atione
monachoꝝ reniũt ouerſi alicuiꝰ religio⸗
nis · nam in. c ſi quis ſuadente · fit mentio
dütaxat de monachis · et tñ opꝛehendunt
vuerſi et videt᷑ glo. pe · hic velle ꝙ hoc fit
de extẽſione huiꝰ·c.qð tamẽ mihi nõ piz
per tex· m pꝛm.dũ dicit nõ dubiũ eſt · ꝛc.
et P tex · ibi ex oſti · ocilij.ꝛc.que rerba cla
re mnuunt hoc eſſe de iure antiquo et ꝙ
hec oſtitutio ſit tm̃ iuri antiqᷣ deelarato⸗
ria. ¶ Sed tũc foꝛtiter opponit᷑. nã cum
ille canon ſi q;; ſuadente · iponat penã dʒ
ſtricte intelligi et ſic apellatione mona⸗
choꝝ nõ debẽt vemre ouerſiꝙ hoc ·c ſtatu
tum de elecct · l· vj · vbi in materia odioſa
appellatione eccleſie prochialis nõ venit
eccleſia collegiata parochialis ꝓpter q̃li⸗
litatẽ collegn que ẽ ſupᷣ parochiã· Solu.
credo poſſe dici ꝙ ille canon ſiqs ſuadẽte
licet ↄtineat odiũ ex parte ꝑcucientiũ ↄti
net tñ fauoꝛẽ ex ꝑte clericoꝝ et vbi in oſti
tutione ↄcurrunt odiũ et fauoꝛ magi attẽ
dat fauoꝛ q̊; odiũ ꝓ hoc glo.no. im. l. ij · C
de in iuz vo · Itẽ iſtud eſt odiũ ratõnabile
quo caſu nõ fit ſtricta interpꝛetatio iuxta
nõ. per Cy.m.il.qounq; · C· de ſer. fugi·
Itẽ excoĩcatio eſt medicinalis et de facili
obtinet᷑ abſolutio vt m · c.j. de ſen ex. li · vj
vnde putarẽ ꝙ in diſpoſitione mere pena
li et odioſa apellatõe mõchoꝝ nõ vemũt
ouerſi per dictu c.ſtatutũ nec eotra ¶ In
glo ˖ j. m fi. ↄcoꝛ·.eo · poꝛro · dicit ꝙ reti⸗
nensꝗꝓpꝛiũ nõ põt dici ↄuerſus liʒ i ĩſtru
mẽto dicat eũ eſſe ↄuerſum tali eccleſie
Hoſ.diſtmguit et bñ ꝙ aut iſte ↄuerſus
retinuit ſibi aliquã ꝓpꝛietatẽ et tũc nõ gau
det hoc pᷣuilegio.Aut dedicauit ſe et ſua
et ĩcedit tonſurat ꝰrel mutauit habitũ in

tereſſendo diui et tali? gaudet hH Piulegio

ar · in . c. qq̃ʒ · xvij.qnij.et optime facit · c.
pyt pꝛiuilegia. S· de pꝛiui · vbi oblati non
plene gaudent pꝛiuilegio illoꝝ quibo ſe
obtulert et facit cle ·.]. de deei ·

Ulieres ulieres que inci⸗
derunt in canonem ſi qui? ſuadẽ
te abſoluunf ab ep̃o. Idẽ m pſo⸗
ms que nõ ſunt ſui iuris rel dedicati. de
qbus dubitat ꝙ nõ pñt ↄmode accedere
ad curiã et hoc vſq; ad. Cilli. Et ille · Choc
ditcit. Mandans clericũ percuti excĩcatꝰ
eſt ſicut percuties· Et tria ſũt dicta ſcðᷣm
ii de his. terciũ ibi illi · Caſus.ꝛc. ¶ Võ
pꝛmmo ar ex iſta dictione alia que ſolet
eere poſitionẽ emuſdem q̃litatis cuz pꝛe
odentibo. ꝙ iſte tex · debʒ mtelligi de mu
lieribo que non ſui iuris · Sed Hoſtiẽ · et

ʒZo · an· et coĩter doct · dicunt indiſtincte
te nendũ idem de ommibo mulieribo anꝰ
cunq; ſtatꝰ ſint ꝙ poſſmt abſolui ab epi
ſcopo lodi · q;ꝛ pieuloſum eſt itinerare ai

miſcere cetibus viroꝝ et hoc habet lauda
bilis ↄſuetudo quazʒ papa ſcit et tollerat
vnde ſaltẽ ratione ↄſuetudĩs que dat iu⸗
riſdictionẽ yt · ix ·.q· in/ ↄqueſtꝰ.et de fo⸗
ↄpe · cũ ↄtingat · ſiue ſint vidue ſiue mari

tate ſiue virgmes ab epᷣo abſoli poſſunt

qð no· ¶ Et ex hoc et ex tex.no· ꝙ abſo⸗
lutio ab exoœĩcatione canonis regularit᷑
reſeruat epᷣo et nõ pꝛelatis inferioꝛibo qð
dixi in.c.ij · S· eo. An aũt vxoꝛ dicat ſub
ptãte viri rel prñis.dic ꝙ pri niſi quo ad
debitum reddendũ vel vt operet᷑ marito
de quo vide tex · cum glo · in · ſi vxoꝛ. C. ð
condi . inſer · et . l. ſicut · ff de ope · lib · xxxiij
q:fi ·hec ymago. ¶ Secundo nota tex · ꝓ

perſonis delicatis et non valentibo com⸗

mode ire ad curiam ꝓ abſolutione vt poſ
ſint ab eᷣo abſoli. ¶ Vltimo no· ꝙ in
iure penali et odioſo faciẽs per aliũ habe
tur ꝙ faciente.lʒ verba iuris ſint ooncepta
in perſonã ꝓpꝛiã:nam.c.ſi quis ſuadente;
cipit verba m ꝑſonã ꝓpꝛiã · vt ſi quis ſua⸗
dente · ꝛc. et ibi miecerit manꝰꝛc̃.et tamẽ
interpꝛetatiue mandans incidit in illam
penã· Sed an hoc caſu mandãs includap

ex mterp̃ratione.an aũt ex ꝓpno intelle⸗

ctu rerboruʒz nõ.Gar · m.lł hec verba·ff de

adul·et m.laut qui aliter ·ff. quod vi aut

clam. et.l.non ſolum ff. de miu .et . l. ſed ſi
vnus · eo · ti · et · . aliquid dicã.¶ Vltimo

no: tex · ſingularẽ ibi rere ↄmittat. ꝛc̃.

mandans delictũ dicit᷑ vere omittere de
lickũ · Ex quo ſequeret᷑ ꝙetiã in ſtatuto
mandans delickum omitti cõpꝛehendere
tur hoc tamẽ nõ videt mndiſticte veruz
vt. j. ſubijciã. ¶ Ingl.j · m fi · Jdem Imo·

Hoſ.cntra Jo.an: ↄcœꝛdando diſtĩgint

ꝓ aut fili exiſtes in poteſtatẽ tzʒ fanmliã
depſe. puta vxoꝛẽ et liberos et tunc habʒ
locum iſta glo· Kut eſt in familia pr̃na et
tunc ꝙcedit opi:Hoſ· nam nõ debet iniq̃ᷓ
oↄditio afferri patri per factũ filnj. do An·

videt velle ꝙ aut filiuſfa.nõ habet quid

expendere in itinere et tunc nõ tenetire
nam regulariter quicqd acqjrit acqrit pri
quo ad vſufructu ·ſed ſi hʒ qͥd expendere

tũc ſecꝰ · Sed hec opi. nmhinõ placʒ ·

nullã dꝛiam poneret mter itum oſtitutũ
