moliende ſunt de pem · di · j Gpene · et in
l.mterptetatione ff. de penis et ĩ regula
depens · de regulis iuris · libꝛo · vj · Ved
⁊certe nec primum dictum nee

D audientiam. pom

quod⸗
ſeoun⸗
tet hie
fihn
tabilie
cten
tentio
purm
labe
ipeng
dicunm
ganpe
dipe
Nbetp⸗
nn foꝛo
genda
Nullun
ſignſ
burde
nep⸗
eſttin
pent.
bſeni
naus
1glkad
ſero⸗
ſtum
dng
uncer
ſeouni
uͤmas
mor-
ped
tud
fin
debe
faet
umag
daeld
awehin
enen.
Nnot
ſou
Uneb
Pſce
wob
hon

ſch⸗

zcſeve⸗
ale
in linf
dole

ndlgndl

hnſtunn
um
ermn
noerttin
Chge⸗
pelntne
unee
guafne
emplunn
inror
eei nuen
miagu
füſtfiu

dingion

zechpr
Ahaurdn
be g

gtion

oneſ
dngu⸗

huri
agud
d
Uet

n

entri
mptr
vltelean

wett

cann
1dogt
utart 6
Colt
ituſt
guenn,
uuper
ne⸗an
inni
8n
ſſee

ſeeũdum pidetur indiſtincke verum · nã
irregularitas que cauſatur ex homicdio
voluntario eſt etiam de iure dium cum
deus dixit ad Dauidpoſt honncid um .
Non edificabis mihi templum qui vir
ſangunnis es tu . de oſecrat di j·m pnci ·
vide bonam glo · xxj · di · in ſumma facit
text · m vnum mtellectum m· c)· 8· e et
quod no · glo · m. cſicut dignum · e t · Itẽ
ſecundum dickum noneſt verum vt pa⸗
tet hic et mn. c ſignificaſti qᷓ. eo dictum
tñ Irmo ſolet ↄmuniter alle gari ꝙ& no⸗
tabili et male quia non pꝛocedit mdiſtiĩ
cke · vnde ſie diſtnguerem ꝙ in foꝛo cõ⸗
tentioſo vbi agitur de pena imponenda

ꝓ irregularitate ↄtracta nõ debet quis

m dubio reputari irregularis quia pure
tune agit᷑ ad penam et hoc caſu pꝛocdat
dictum Innoc · et ita loquunt᷑ ura alle⸗
gata ꝑ eum· aut agit in foꝛo penitentia⸗
h ad ĩponendã penitentiam · et m du bio
de bet potius reputari irregularis quia
in foꝛo penitentie ſemꝑ tutioꝛ pars ẽ eli
genda licet videat durioꝛ qꝛ in illa par te
nullum ſubeſt periculum ad hoc pꝛeal.c.
ſignificaſti · et idem dic vbicunq; dubita
tur de aliquo delicko · ad hoc vide glo no ·
m.c vnico de ſcruti · nã bona um men tiũ
eſt tim ere culpam vbi culpa nunime re⸗
perit· x · di · in · c. ad eius vero no. m. c.ij · ð
obſeruat. ieiu. Idem eſt vbi agitur in fo⸗
ro quaſi penitentiali · vtputa quia non
agit᷑ ad penã ꝓpꝛie ſed vt ab altaris mini
ſterio abſt meat · vel vt abſtineat a tra
ctu matrimonij · vel aꝰ alio actu exercẽ
do in quo exercendo ſubeſſet peccatum-
tunc em̃ debemus mter pꝛetari m parteʒ
ſeourioꝛem licet illa durioꝛ ſit de hoc op⸗
timus tex · hic et in pꝛeal.cſignificaſti·
i. c uuenis de ſpon · cum ſimiliho et ad
pꝛedicta facit quod no· ꝑnmo · in. c cum
tu de teſti . et hoc not · ¶ In glo · prima in
fi · no · glo-pꝛo intellectu ulius.·c.latoꝛ·
debet · n. ille text · reſtrigi quando ille nõ
facit mſultum· ſecus aut ſi irruiſſet in ali
um ctiam ludendo · qꝛ tune fuiſſet m cul⸗
pa.ideo poſtea caſus ↄtingens ſibi nnpu

taretur · ¶ In glo i · in fi· reſtringe hec
generalia glo · m ea que diri m ſecun⸗

do notabili · ¶ In glo. fi · diat Hoſtien ·
ſolus papa diſpenſat m ſacris vt m. c.

otinebatur · ᷓ· e.ſed m minoꝛibo potelt

epiſcopus ſuo iure diſpenſare · Pꝛo hoc

faat iſte text ibi poteris ↄcedere vt nmn⸗

noꝛibo ac· nota er go hoc dictum Et o⸗
elude latius · ꝙ cum honneda volunta⸗
rio nunquã diſpenſat᷑ m aliquo oꝛdme·

papa tamen diſpenſat licet de difficili fa

ciat · vt dixi in . · ſicut dignum . . e · cu ho⸗

micida vero caſuali poteſt epiſcopus di⸗
ſpenſare m minoꝛibo dũtaxat vt hic · In
ſacris aũt ſecus · q; papa ſolus diſpenſat
et ſolet diſpenſare vt m.e. otinebat . S. e ·

et quod no · m. c ſicut dignũ pꝛeal.¶ S
3

2

tra glo · querit hic quidam oſuluit ia
baliſte vel machme rel inſultum alicuiꝰ

caſtri ex tali conſilio ſecutum eſt honn⸗

cidium nunquid oſulens ſit irregularis ·
ex quodirecte non conſuluit m moꝛtem
alicuius · Imo. ocludit ꝙ ſic · quia fuit
cauſa pꝛopinqua homicidin· debint em̃
cogitare ꝙ veriſinmnliter ex talibo ſeque
retur hom'cidium· Idem concludit mo
ſulente vt furtiue aliquis capiat᷑ vel ali
quod caſtrum ᷣm eum licet enim defa⸗
cili non ſequatur homicidium ſicut in p⸗
dickis caſibus tamen ſepe ex hoc homici
dium pꝛouenit · et ideo ſecuto hom cidio
oſulens eſt irregularis et hec no · quia ex
tendunt iura dicentia quem effici irregu
larem ex ſolo conſilio · ldi · ſi quis viduã
et. c ſicut dignum · S eo vt pꝛocedant ne⸗
dum quando direcke conſuluit in moꝛtẽ
alicuius ſed etiam quando pꝛeſtat᷑ caus
ſa pꝛopmqua ad moꝛtem Et hoc intel⸗
lige vbi conſulitur res iliicita: ſecous ſi li⸗
cita m Imo.· puta conſuluit quis vt
maleficus capiat᷑ re vt exponat ſe moꝛ⸗
ti pꝛo patria vel pꝛo fide · nam ſitune ſeqᷓ⸗
retur mde honncidium non imputatur
conſulenti · xxiij. q· viij omni timoꝛe ⁊· c·
hoꝛtatur. Idem ſi conſuluit alicui pt ex⸗

ponat ſe moꝛti pꝛo fide chꝛiſtiana et idẽ

die m ſimjlibus caſibus · ¶¶ Decundo ꝗ⸗
rit quidam conſuluit anmco ſuo vt inter
ficeret alium · de illo conſilio interemp⸗

tus fuit iſte qui debebat alium occide⸗

re nunquid conſulens ſit irregularis·

Et primo videtur ꝙ non· quia non con/

ſuluit in moꝛtem illius· ſed mmoꝛtem
alterius · ergo non commnſit homncidi⸗
um nec fackło nec conſilio nec pꝛeœpto.
Imocen. a Hoſtien concludunt ꝙ ſi re
riſimliter potuerit iſte occidi muaden⸗

do · tunc eſt irregularis · quia debebat co

gitare hoe poſſe euemie · ſecus vbi ceſ⸗
ſat il a pꝛeſumptio ſeu veriſimlitudo ·

vt quia ille cui datum erat conſilum· e⸗

rat illo longo foꝛtioꝛ et potentioꝛ · Sed

Jaanmes and ree in . c· finali eodem tit · li ⸗
ꝛ0· vj· contrarium tenet per text. illum
et iſtud verius nam omm caſuute mn,
currit irregularitatem tanquã dans ope⸗

ram rei illicite q; cogitare debuit h eue⸗

nire poſſe nam ſi mando vel oſulo vt tis
tius vᷣberet᷑ et iſte mãdatariꝰ ex eededo

266. L &
es e -
7
epoekr, waebs re “

76—

i.
7
7

fines mandati illum inter ficiat · ego te⸗
neoꝛ qꝛ pꝛeſtiti cauſam pꝛopmquã moꝛ
ti · vt eſt tex · in. d c .· fi · ego foꝛtius qñ de⸗
dit vſilium ad moꝛtem.et ꝑ illum tex · ið
dicendũ m caſu noſtro ſi oſuleret vt occi⸗
deret et mu adens fuiſſet occiſus vt tune
ↄſulens ſit irregularis tanquã dans o
ram rei illicite · ¶ Vlterius querit᷑ qind
ſi ↄſului amico vt occideret aliquem ami
cum ſuum · ille meontienti non fecit · ſed
longo tpe mterpoſito.Irnmo · ocludit · ꝙ
oſulens eſt irregularis · qꝛ debebat oſili⸗
um reuocare.et ſi putabat amicum ſuũ
non obtemperaturum in reuocatione de
bebat hoc mtimare illi ↄotra quem ↄſulu⸗
it vt ſibi caueret alias non euadit irregu
laritatem · et ſimiles queſtiones vide ꝑ
Inno · et maxĩe de tenente vrſum vel leo
dern ex quibus aliquis peremptus eſt ·
as.

J lectus.homicidiũ caſu
ale nõ ĩputat ei qui dat oꝑã rei
licite nec fuit in culpa · Cõis di⸗
uiſio · Ocda ibi ideoq; · ¶ Nota
pmo tex · ꝙ clericus licite aſcendit equũ ·
etiã ꝙ ſalute coꝛpali vt pʒ hic in fi · IFe vbi
dicit · ꝙ iſte dedit opam rei licite · nã ſi fu
iſſet in eulpa ex tali cauſa equitando. ca
ſus mde ſequens ſibi fuiſſet mnputatus ·
¶ Võ ſecũdo · ꝙ actus otingens ex fero⸗
citate equi pꝛeter voluntatem et culpaʒ
ſeſſoꝛis non imputat᷑ ſeſſoꝛi quo ad ir⸗
regularitatẽ · et idem quo ad legẽ acqui⸗
liam · ſed vel ad refectonem dãm · de quo
tũ dicendũ · vt m.l·. j · ſi qdꝛu · pau · fe · di · ⸗
et in. l.m lege acquilia/ff/ ad· lacquiliazʒ ·
¶ In glo in ver · nec actu · pondera bene
glo · nam ſi eſſet vera haberet᷑ maxima li
mitatio ad multa iura vt ſolus actus in

homicidio ↄmiſſo etiam pꝛeter cuſpam

et voluntatẽ redderet quem inhabilez ad
oꝛdimes ſuſcipiendos · licet non impedi⸗
at iam pꝛomotum · Et foꝛte glo · fuit mo
ta imponendo hanc ſpecialitatem in pꝛo
mouendo ex eo quod diamus de iudice ·
vt inpediat᷑ ad oꝛdines ſi aliqueʒ licet ſu
ſte fecit occidi · pt. . di. e . j · Ded hec diffe
rentia inter pꝛomotũ et pꝛomouendum
non bene pꝛobatur iure · vt diat Jo · an ·
nec obſtat dictuz de iudice · qꝛ mn eo fuit
voluntas faciendi occidi · ſecus aũt vbi in
teruenit ſolus actus ſine rolũtate et ſine
culpa · exemplũ in mcidente arboꝛẽ et cla
mante vt quis ſibi caueret · nã tũc ſi ex m
ciſione arboꝛis rel rami aliquis ↄopᷣmat
ille nõ efficit᷑ irregularis nec inabilis ad
oꝛdines · ad hoc .l · di · .· ſi duo · . hi qui ar

boꝛẽʒ
Xlitteris.ũmayt. z.e.
ꝓx · Primo ponit᷑ õſultatõ· Se
cũdo pape interrogatio · Secũ
da ibi nos · Tercia ibiad te
mft deciſio · ¶ Nõ pᷣmo p̃ſbᷣy licite inſutẽ

Scirca ouraʒ rerũ ſuarũ · ſeu opis ruralis.

vñ caſus inde ↄtingens nõ imputat ſibi
tanquã inſiſtenti rei itlicite · ꝓ hoc.c.j · de
c· miſ. ¶ Nõ ſedo · ꝙ vbi nõ repit᷑ accu
ſatoꝛ credit᷑ petenti ↄſiliũ cir ca crcũſtan
tias actus· ¶ In glo.ij · ibi redidit hoĩeʒ
irregularẽ · et ſic videt᷑ glo · intelligẽ tex.
ꝓvbi ſubeſſʒ ſcandalũ · puta qꝛ puer in⸗
teremptus erat de magno gne et ſcanda
lum facerent ꝑntes ſi celebꝛaret tũc pꝛo
pter ſcãdalũ debet iſte ceſſare a diumis
ſecus ſi ſubeſſet infamia tm q;ꝛ tunc ſuf⸗
ficit ꝙ ſe purget · et idem videt velle glo.

ſequens in pn · ſed in fi · videtur ab hoc re

cedere veludens purgationem indicendã
tam pꝛopter ſcandalum qᷓʒ pꝛopter mẽa
miam · ſed Hoſti · tenet pᷣmum quia pꝛo
pter purgationem non cœſſat ſcandaluʒ
licet ceſſat infamia Jo/an.dicit ꝙ ſi pur⸗
gatio facit ſcandalum œſſare · pꝛocedit
ſecunda opi · alias pꝛocedat pᷣma · z bene
loquitur · nam cœſſante ſcandalo · debet
iſte poſſe adminiſtrare.ſed nmmminente
ſcandalo debet deſiſtere · quia mhil agẽ

dum eſt eum ſcandalo · de pꝛeſcrip · mihil

immo ſi ſacerdos non poſſet eſſe ſine ſcã
dalo in parochia ſua · debet epiſcopus eũ
pmutare ad aliam eccleſiam· etiam mui
tum · de quo vide per Immo · m. c. veniens
de renunci · et facit · c cum teneamur · alle
gato in glo · Primo ergo indicatur pur⸗
gatio · et ſi ea pꝛeſtita ceſſat ſcandalum
bene quidem alias ſeruabitur prima opi
nio; D
EXlitterisaũma et diuide
yt · S· e · dilectus · ¶ Nõ ibi · ne
cſſariaz rẽ agebat et vtilẽ · ꝙᷓ
ad hoc vt caſus non ĩputetur o⸗
poꝛtet ꝙ quis agat rem neœſſariam et
vtilem · Sed certe quod tex · dicit de neceſ
ſaria · non puto ꝙ de neeœſſitate requira

tur · ſatis · n · eſt ꝙ quis dat operam rei

licite · vt · ᷓ · e dilectus · nam ibi non erat
neceſſarium vt clericus aſcenderet equũ
ſed cauſa ptilitatis fecit · ergo ſufficit ꝙ
uis pꝛomoueat cauſam vtilem · ¶ No⸗
taſecũdo. ꝙ non tenetur quis clamare ·
qñ pꝛoncit aliquã rem ad locũ ſolitum · et
p quem non cõſueuit quis tranſire vt imn
lege ſi putatur ·ff ad·lacquil · et.c.ſi duo ·
et· . hi qui arboꝛem ·l di· Abbas

Pthrſi⸗
tnlege⸗
Nebtver

ndeden
bteeonn

mqrune
ſandaig
tgſprn
peocdt
naibe
lo dr

nmmnenne

nhilggi
ipmhl
eſineſi
ſoplpfi
tuminui
wnens
nyrae
arpr⸗
pelun
aopt

edinrx

öbir
ytleg
ten

4 gmficaſti. Sũma vts
e · dleckus ·˖ ¶ Nota pmo ꝙ ho
acidium actu ↄomiſſum pᷣter
roluntatẽ et culpã occidentis ·
nõ imputat᷑ etiã quo ad ſuſceptionẽ ma⸗
ioꝝ oꝛdmũ. et ſic facit pꝛo is que dixi in
c.dilectus ·S· e.vt etiam mn ꝓ mouendo
nõ nnpediat ſolus actus ſine voluntate

et culpa.¶ Wo. ſecundo ibi iſtud aſſerit
ſe ignoꝛaſſe ꝙ non inputat equitanti ſi

ignoꝛat vicũ equi et pꝛocedit ᷣm Jo· an.
tam ĩ equo ꝓpꝛio qm̃ ĩ alieno · nam ſi erat
P ꝛius ex quo ignoꝛauit viaũ excuſan⸗
dus ð ſi erat alienus nõ debebat ulũ pꝛe⸗

ſumere eẽ vicioſum et hoc mdubio ce⸗
dit quo ad irregularitatẽ ↄtrahendam.
tz nüquid poteſtagi ad refectõnem dãni

dic vt in · j·ff. ſi quadꝛu · pau · fe · di · naz ſi
equus motus fuerit ð naturã alioꝛũ equo
rũ pt᷑ agi ð dñm eq ad damnũ · vel vt det
equũ vel vt reficiat damnuʒ · de quo di⸗
cendũ vt m pꝛeal.l. j · ¶ In glo · in verbo
ſieſt ita in fi. Nõgl · q exquo oſtat aꝓpa
rent᷑ de caſu ſuꝑ circũſtantijs caſus alia
ꝓbatione deficiente ſtat᷑ iuramento per
petrantis actũ.Et mquantũ glo · dicit de

purg. addendis · Hoſtien. hoc limitat qñ
ſubeſt infamia · alias ſoli iuramẽto ſta⸗
ret᷑· qd nota,

Etrus. non cenſet᷑ homi
cida is quo pꝛohibente et cau
ſã nondante a ↄſanguineis ho
nmcidꝛiũ omittit᷑. Primo facti
narratio · Secũdo pꝛouiſio · Secũda ibi.
quo circa · ¶ No·pmo bonã cautelã cum⸗
cl ericus vehementer ſuſpicatur ꝙ ↄſan⸗

gurnei eis faciũt honncidwum vel mu⸗
tilatõneʒz vt expꝛeſſe pꝛohibeat ↄſangui
neis ne hanc rez illicitã attentent. ¶ De

cundo no · ꝙ ho micidium ↄ miſſum per
oſanguineos fouoꝛe clerici non imputa
tur ipſi clerico ignoꝛanti.ſecus ſi ſciret et
non ordiceret · ¶ Vltimo no: ibi eo cau⸗
ſam veloccaſione non danteſ; homicidi
um ↄmiſſum pꝑ aliosſclerico dante oſiliũ
rel fauoꝛẽ imputat ipſi clerioo· Et indu

Ecit᷑ ad.qclericus fecit rixã et exercebatil

licite cũ alijs ab amic vel ↄſanguineis ſu
peruemientibo fuit mterfectus alius nũ⸗
quid clericus ſit iregularis · et vcludũt
doct · ꝙ ſic pꝛo hoc facit iſte tex · naz iſte
non excuſatur q; dedit cauſam vel oc⸗
caſionẽ · ſecus videt vbi clericus nonfu⸗
iſſet in culpa exercendo rixam · quia tũc
factum alioꝝ non eſt ſibi mputandum
ar ·.cpꝛoxi· Item hoc pꝛocedit vbi ami
ei rel oſanguinei illius clerici in terfeciſ⸗

ſent mimicum illius clerici · ſecus ſi ſup⸗
ueniſſent mimici illius cum quo cleri⸗
cus diſceptabat·quia tunc homicidium

per illos ↄmiſſum non imputatur clerico
yvt no doct . .c. pꝛox. Ratio diuerſitatis

eſt · quia primo caſu homicidium ↄmi⸗

ſum fuit mtuitu clerici · ſed ſecundo caſu

ↄmiſſum fuit pꝛopter mmmiciciam que
erat inter illos · et hoc no ꝙ factum ami
cꝝ ſibi imputaret᷑ ſeu ↄſanguineoꝛum

a ir regularitatem · et ꝓpter hoc caueat
ſibi clericus a rixa. ¶ In glo · in verbo ꝓ⸗

hibitõmis im fi · no · bene glo. et ꝓ ea fa⸗

uit dud no h. q i⸗ aadlinun. g do teſ e y
m. c ↄſtitutus · ¶ Ded circa hoc dubitat

nundd clericusſit m culpa nõ reuelando
tractatum ei de cuius pꝛeiudicio ageba
tur · Imo. refert opi · et videt᷑ ocludere ꝙ

ſi veriſimiliter pꝛeſumebat eos obtem⸗

peraturos ſue ꝓhibitiõi non tenetur ad
reuelationem ar · opti.hic vbi mhil dici⸗
tur de reuelatõne tractatus· ſed tin pon

derat᷑ pꝛohibitio ſecus ſi crederet oppoſi⸗
tum . Alnj dicunt ꝙ mdiſtmete nontene

tur reuelare · ſatis em eſt eum ꝓhibuiſſe
nam non poteſt ſibi homicidium nnpu⸗
tari nec quo ad poluntatem nec quo ad
factum· Jo. an · dicit poſſe diſtingui an

doloſe tacuerit an nõ vt pᷣmo caſu iĩputet

ſibi·ſcdᷣo nõ.ar·m.c.quãto de ſen· ex.qð
placet. Sz oſiliũ ẽ vt tuelet nãꝗpter opi·
ð quibo.s ·ſaltẽ in foꝛo aĩe reputaret cul
pabilis B

Ignitficaſti. eſt multuz
allegabile et ita cõiter ſolet ſũ
mari quod ad.l pꝛomotõnmis

bet᷑ is ꝓhomicida qui vulnerauit ·licet

non poſſet ſciri an vulnus fuerit letale ·
ex quo vulneratus ab alijs obijt · SLz ego

ſũmo et aliter euacuãdo mente totius lit

tere. et ſic irregularis cenſet᷑ qui alium
letaliter peroiſſit· licet ab alijs fuerit ex

tinctus · Idem ſi nõ apparet an letaliter ·
ſi etiam pcuſſus ab al ns obijt et no appa

ret ex cumis vulnere deceſſerit · Idẽ ſi peuſ
ſerit nõ letaliter ſi aum occidendi habue
rit · et ex alioꝝ vulneribo pcuſſus expira
uit · hoc.d· no In pᷣma pomtur conſul⸗
tatio.m ſecunda reſponſio diſtinguens
ibi vos. Primum membꝛum pꝛoſequit᷑
ibi et quidem · Secunda ibi · quod ſi ac·
¶ Mota primo argumentum optimum

pꝛoſaluandis rebo maxmme eccleſiaſti⸗

cis · licituz eſt etiam clerico defenſionem
capere et arma mouere et percutere non

tñ ad occiſionem nam ſi ponderetur Ĩa

vt quiscenſeat irregularis. ha

C Horni 1

reſpectu ſolius peuſſionis non letalis. poſſet. Idem Bar.in łj. C.· vnde vi · Ci ge niſ
nulla pemitentia inducitur pꝛopter h̊ tm̃ potuit violentiam repellere cim minoꝛi
quod no · pꝛo quo optime facit · c olim · · vel leuioꝛi peraiſſione non adhibuit mo e
de reſti · ſpo · vbi etam epᷣs ꝓ recupanda deramen et ſic eſt in culpa · et hoc veruz k
poſſeſſione miecit manus violentas in ex quando ex pꝛopoſito exceſſit modum · ſe un l
pulſoꝛes eccleſiaſtioos nec fuit notatus cus ſi jndeliberate et accenſus furoꝛe u am ſ
ex occiſione ſi modum non exceſſit · vt ibi cundie · nam defacili tunc quis decernere an
no · pꝛobatur· Dec faciunt ad intellectum non poteſt verum a falſo · xj · q· i ira · di
quem dedi · 5· e · ſuſcepimus. vt non om⸗ tunc non nputatur · vt in pꝛealleg ·c olĩ gſu
nis defenſio rerum ſit pꝛohibita cleneig. et no · hic in glo. ¶ In glo · j· m fi · Innoc · nn
habes tñ ex illo text · et ſingulariter tene clarius dicit · ꝙ ſi habuit animum occidẽ mmüen
menti ꝙ etiam maleficum et latronem ſi di et pꝛoceſſit ad actum. licet non letali⸗ ſanyen
mul non licet clerico occidere pꝛo reboec ter percuſſerit · ſed ex alioꝛum percuſſio⸗ nete
cleſiaſticis ſaluandis et euchariſtia ex nibo percuſſus mterijt homaida eſt oen niog
cuius depoꝛtatione reriſimiliter timeba ſendus. Hoſti · dicit hoc verum vt volũ⸗ uſſtre
tur ſcandalum · ¶ Mota ſecundo. ꝙ vbi tas nmputetur quando potuit iſtum libe pt⸗
inſurgit dub wum pꝛobabile quod mire nõ rare nec liberaut· Iſta reſtrictõ mihi nõ ments
poteſt decidi ſed eget iudicio peritoꝛum placet nec videtur ogruere littere · vbi nõ ſerpere
m illa arte debet uder ſumere peritos m ponderatur an potuiſſet liberare vulne⸗ ſend
ula arte · et m illoꝛũ depoſitionẽ ſenten ratum vel ne et veriſimile eſt ꝙ non po⸗ getiin
tiare.et no · ꝙ debet aſſumere peritos in tuiſſet exquo parochiani fecerunt illum uife
rei veritate · Item ꝙ debet aſſumere plu⸗ ſubitaneum mſultum· Sed papa H pon⸗ diueſie
res · vt patet ex dictione peritoꝛum·ergo derat an habuit animum oceidendi et iõ adirreg
vni ſoli non eſt ceredendum · Circa hoc tñ ocluderem ꝙ ſi habuit animum occiden cermtan
cadunt multe opique alibi deciduntur · di et vna cum alijs percuſſit· licet peuſ⸗ auileet
Quid ſi non poteſt reperiri niſi vnus· Itẽ ſio ſua non fuerit letalis · tñ ir regularis agiture
nunquid iſti habent iurare cum nõ pnt eſt oenſendus · nam pꝛeſtitit operam ho tenetn⸗
deponere de ſenſu coꝛpoꝛeo · ſed de iudi⸗ ncidio · pꝛo hoc text · apertus · xxij· q· vl qud ſiag
cio mtellectus · Item quid ſi ad depoſitõ tima · ·fi et adduco tex · m. c ſicut dignü nielege
nem peritoꝛum lata ſit ſententia · et poſt Epltimo · S.· e · vbi clerici fuerunt depoſi⸗ lenlirel
quã tranſiuit in rem iudicatam apparẽt ti pꝛo homicidio.quia pꝛeſtiterunt opẽ neme de
itioꝛes aſſerentes ↄtrarium.nunquid ando conſilium · vel veni endo cum ar⸗ enendati
debet talis ſententia retractari.de quibo mis · vnde plus dieo ꝙ ſi bellumi eſt in⸗ ehll ſa
in. c.pꝛopoſuiſti · de pꝛoba·ꝑ Bar · in pꝛo⸗ iuſtum et clericus adhibet pꝛeſentiam wpepien
henmo · ffoꝝ · et m.l· traditio . C. de pign⸗⸗ ſuam auriliando licet non interfecerit · ex (Igoo.
¶ Itẽ nota · ꝙ m dubio vbi non agit ad quo tamen ab alijs conſocijs homicidia pltna
ad penam ĩponendam ſed tm vt quis ceſ perpetrata ſunt ipſe eſt irregularis· vt m ieoc
ſat a diumis debet quis iudican irregu c .pe titio ·j.e · t · et facit c pꝛeſentium Et ℳaizn
laris.ſecus ſi ageretur ad penam ĩponen c.ſe de cleri · percuſ · ¶ In glo · m verbo vleſtſie
dam. q tunc potius nõ debet iudicari ir credendum in fi · no · glo · uncto text · nã tamfert
re gularis · vt dixi· S·e· ad audientiam· et quotidie ad hoc allegatur· ꝙ m foꝛo am Alaltpr
pꝛo vtroq; adduc iſtam lram · naʒ hic me de omnibus creditur confitenti · 2 ra giend
dicit ꝙ ideo m hoc dubio debet cenſeri ir tio eſt. Oiua ibi tm crackatur de fauoꝛe. Forag
regularis:qꝛ in cſſatione nullũ ſubeſt rel pꝛeiudicio ſuo· non alterius.vnde mẽ ſſerp
periculum ſed ſi ageretur ad penam vbi dacium ſibi ſoli nociuum elſt · et veritas Ahan
ſubeſt ꝑiculũ · qꝛ inocensnon debet puĩri ſibi pꝛoficua · vide tamen bonam glo · in . iltite
vt alius nocens relinquatur ĩpunitus· cle · ſiq uis ſuadente de penis · m verbo cõ Pedlpen
pt no · dicit tex · in · Habſentem ff de penis mode · que dicit ꝙ vbi agitur de ſalute al ſtet
¶ Item nota. ꝙ defenſio debet fieri cum terius creditur confitenti quando hoc o⸗ gen
moderamine inculpate tutele · et ad hoc tingit in foꝛo anime quo ad tollendum i grö
quotidie allegatur iſte tex · et eſt ſenſus iſtud v meulum pnblicum et ſolet mul⸗ ðWðͤͤ gne
ꝙ quis defendendo ſe debet adhibere mo tum allegari iſta gloſa ſed certe iſte tex.· ag
deramen cuiuſdam defenſionis maulpa facit multum m oontrarium quia hic nõ „*R
te. vt illa defenſio non excedat fines me agebatur pꝛeſciſe m foꝛo anime· vt pa⸗ mrin
re defenſionis· nec accedat ad vmdictam tet · quia no minatus eſt pꝛeſbyter. t ime⸗
vnde glo · no · quam tene menti. dicit hitc publicum eſt peccatum quaſi de ſe fa⸗ 2 4
ꝙ ſeruatur moderamen cum iſtud dun⸗ ctum erat publieum· vt patet m textuu·· imii
tarat fit quo omiſſo violentia repelli non et ideo plus hic colligitur ꝙ non ſolum un

Lp⸗
nnor
uitnpd
lunſ⸗
den
Anen
n.
800
Doe
eaſ
letl
alſo⸗
ſſteen
twi
mlle
hhin
pbins
ulne⸗
lum
pon⸗
netb
caden
halſ/
llans
umbo
qyl
igni
o⸗
opi
lar;,
tm⸗
tiam
ter
idia
em
et
ebo
tni
vn
1
e.
enne
ſs
,in
ell
19
n
l
r⸗
1

pbi agit᷑ pᷣſciſe mforo anime · ſed etiaz

vbi qſi credenduz eſt confitenti. et dict

quaſi forus anime · quãdo non accuſatuꝛ
nec mquiritur nec denunciat᷑.ſed ſpon
tea ſuperiore petit conſiliuz ſalutare · nã
aum nulla extrinſeca ratione cogente h
faciat.ſed pro ſalute amime ſue.ſibi cre⸗
dendum eſt vt hic pro batu: nõ.fateoꝛ tñ
ꝙ ſua confeſſio non habebit nocere accu
ſatori · vel ſuperiori volenti mqrurere ·
tantũ erit ſibi nociuũ mendacium vel ꝓ
ficua veritas.et ſic m aliorum p̃iudiciuʒ
poteſt procedere iſta glo. ¶ In glo. m
verbo ꝙ ſi diſceꝛni. hee glo. nõt vnam di
uerſitatẽ inter ius canonicũ et ciuile· vt
qñ põt apparere quis extinxit.ille ſolꝰ
teneat᷑ ð homicidio.et primus licet leta
liter pereuſſerit tenetur tantum ð vul⸗
nerato · ſecus ſecundum canones vt hic
q; letaliter poutiẽs tenet᷑ de occiſo.ſicut

et alij qui poſtea occiderunt · Ded põt eẽ

diue: ſitatis ratio · qꝛ ius canomecũ qᷓʒtuʒ
ad irregularitatem contrahendam con⸗
cermt animũ et actũ ſubſecutũ. ſed ius
ciuile et iura alle · hic m glo.loquũt᷑ qñ

asitur ad penam pecuniariaʒ · nam ille

tenetur qui occidit. Vñ poſſet dubitari
quid ſi ageretur contra vulnerantem le
talit᷑ ege Coꝛneł̃· de ſic ſ. de pena legali
letali rel pecumaria · nũquid omnes te⸗
neant᷑ de ocaſo.quia tunc non agitur ð
emendatione dammi. ſicut qñ agitur.ſ.
acquil.ſatis ꝓba bili᷑ poſſet dubitari·⁊
ð hoc plene ꝑ Sar.m.l:fi.ff ad.l.oor. ð ſie
¶ In glo · vltima · Nota · hanc glo.maxie
in yltima diſtinckione et quotidie ſolet
alle. hoc.c cum iſta gloet quomã glo·.
eſt aliqntulũ mtricata et male oꝛdinata
poteſt ſic breuiter diſtingui.ꝙ aut violẽ
tia mfertur perſone aut rebus.primo ca
ſu· aut poteſt euitare ſine occiſione puta
fugiendo · et clericus debet potius fugere
q́; occidere ſuum aggreſſoręm. vt no· S.
eo · ſuſcepimus · et m cle.j. eo. ti · Si vo
eſt laycus · multi diſtimguunt attẽdẽtes
qualitatem perſonarum · vt ſi miles ag⸗
grediat ruſticũdebet ruſticus fugere ſi
poteſt quia non eſt rerecundia militem
fugare ruſtioim. Alij vt Sar · vident te⸗
nere ꝙ nõ teneatur fugere. quia ſemꝑ
fugienda eſt verecundia · a pro verecũ⸗
dia ſeu miunia euitanda licitum eſt reſi
ſtere vt nõ · m . lj. C. vnde vi · et forte ita
pars eſt rerior de rigore iur · ſed m foro
anime alia pars eſt tutior ar · m. c. ſuſce⸗
pimus.S.eo. Si rero nõ poteſt ale

miuriam fugiendo vt quia eſt ita aſtri⸗

ctus · ſeu ad angulum poſitus · yt ſine peꝛ

auſſione nõ põt recedẽ · et tũc licite ſe de
fendit · Sed vt defenſio dicat inculpata
multa ſunt attendenda. primo tempus
pt faciat meontinenti · et non ex mteꝛual
lo mſi timer etuꝛ ſecunda peꝛcuſſio. quia
tunc eſſet defenſio ſecunde peꝛcuſſioms.
Item debet faceꝛe ex cauſa defenſioms · et
non animo vlciſcendi. vnde ſi poteſt im⸗
Pediꝛe ictuʒ alterius ⁊ nõ impediuit ĩmo
peꝛcuſſit letaliteꝛ.tunc tenetuꝛ quia ex⸗
ceſſit mere defenſionis fines· ⁊ ad conſi⸗
derandum animum iſtius debent attẽdi
circũſtancie · vt qualitas amimorum ba⸗
bitu vtriuſq; · nam ſi vnus foꝛtis aggre

deretur fortiorem am pugno non debʒz

foꝛtior reſiſtere cum gladio · exquo põt
ſine eo repellere miuriaʒ · Item ſi renie
bat cum baculo·et iſte potens erat ad re
ſiſtendũ cum baculo.non debebat enſez
capere bonus er go iudex arbitrabituꝛ q;
non põt dari certa regula. vnde ſeruet
quod dixi · S · vt nlla dicat mere defẽſio.
qñ id fit ſine quo non põt repelli violen
tia niſi aggrediens oceidatur. impune
poteſt occidi etiam per ferrum vt mcle ·
j · eo · ti · Vi aũt modus excedat non ex

propoſito tunc nõ tenebitur. et iudex ex
circumſtancijs arbitrabit an fecerit ex

Poſito vt hie in gl · et bene · ¶ SBecũdo
aut membro prinepali quãdo ius ĩfer⸗

tur rebus tunc aut querit᷑ nunquid ſit
licitum occidere pro eis ſaluandis.ĩ cle⸗
rico dicendum ꝙ non et foꝛtius pro eis
recuperandis vt hic et · · eo. ſuſcepimus

m layco poſ ſet probabiliter dubitari· lʒ

legiſte teneãt poſſe occidere · ſi res alias

ſalue eſſe non poſſunt · vt nõ.in.l.furem

dic vt dixim. c. ij. ᷓ · eo. Kut querit nun⸗

quid licœœat aliter reſiſtere preter occiſio

nem vel mutilationem et pariter dico m
clerico et in layeo ꝙ ſie · ſiue pro eis ſal⸗
uandis ſiue pro eis recuperandis mcon

tinenti · vt hic z m.c olim.j.ð reſti.ſpo.
et poſſunt reauperari ab muaſore meon
tinenti · qᷓʒ citius fieri poteſt recollectis

armis et amicis . Et dicit hic Hoſti ꝓ

fieri dicitur incontinenti antequam ad
alia negocia deueniat᷑. alias eẽt guerra

que mferiori non licet · ideo tunc debet
ad iudicẽ recurri·m.lł.j. C-vnde pi. Bar.
videtur ſentire de triduo · vt pidelicet j.
triduum debeat res recuperari. Sed idẽ
BGartolus · notat alibi.pidelict in lege

tercia. &cum igitur · ff. & vi et pi armata

tenet attendendas circumſtancias e ⸗

litates perſonarum et rei · vnde factae
deijectio· nam ſi nobilis expetleretur de

eaſtro daretur maius tempus qʒ ſi ru⸗
ſticus vnd ð parua re · vñ poſſit deferri

etiaz quo ad ſex mẽſes · ↄ clude ergo ꝙ
ciꝛca h ceꝛta regula dari nõ peteſt · et cõ
iũge has opi /ſimul dicẽdo ꝙ debet hoe

fieri qᷓz citius poteſt duũmodo non diuer

tatur ad alia negocia · quia tune nõ eſſet
fieri qᷓzcitius poſſet · non tamen intelli⸗
git᷑ ꝙ dicatun diuerti ad alia negocia qn

oↄmedit vel bibit vel doꝛmit. ſed quando
relicto primo tendit ad alia. Et ratio di⸗
ueꝛſitatis mte: propulſandam miuriaʒ
illatam peꝛſone et illatam rebus eſt. q;

qñ infeꝛtua iniuria rebus · peꝛdit natu⸗

ralis poſſeſſionon ciuilis · Hͥ ſi habebat
animũ ↄtinuãdi poſ ſeſſionẽ ſuam et reſi
ſtendi · . qui poſſeſſionẽ · ff de vi et vi·
ar · et łclam poſſideꝛe qui ad nũdinas
ff· ð acqui.poſ· vñ redeũdo in cõtinenti
dicit potius ſuam poſſeſſionẽ defendeꝛe
ſ.ciuil em quia nõ poteſt liberaliteꝛ vti

niſi denciat detinens · vnde potiu dicituꝛ
doefendeꝛe q̊ʒ vim inferre ciꝛca naturaleʒ

poſſeſſione occupatam peꝛ alium. Sʒ qnñ

miuria infeꝛtu: peꝛſone:ceſſat iſta rato

ſpoliatus · nec ſe defendit cum aꝛmis am
phus proſequatur · et ꝛdeo non licet exĩ

teꝛuallo repeꝛcutere. ¶ Ex glo· pro deg

claratione littere quero quid ſi iſte peꝛ⸗

cuſſerit non letaliter. et appareret tamẽ

ꝓex pcuſſiõe ſua nõ potuit iſte fugere

vnde fuit occiſus a ꝑrochianis · nuquid
iſte teneatur DHoſti:ꝙ ſic quia preſtitit
cãm homicidio · ad hoc . c de cetero · ů · e ·
et ita cõmuniter tranſeunt · doc.· ¶ Sed

cnca hoc poſſet dubitari · naz ſi tenemꝰ

quod· g. dixi · ꝙ liceat clerico ꝓ defenſio

ne rerũ percuterne licet non letaliter. tũc
cumaſte inſiſteret rei licite · nõ debet e⸗
uentus mortalitatis ſibi imputari cum

ipſe in homicidio nõ reperiat culłpabit

ad hoc . cex lr̃is S· eo.cum ſi · vnde poſſz
dici ꝙ q̊ ad penã nõ debeat iſte teneri
quo ad cæſſationẽ a diuimis poteſt ſor⸗

uari opi. Hoſti· tanq; tutior · ¶ Et ſic

etiem poſſet dubitari de aliaq: quam

pomit hie Inno. et hoſti · videlicet viſo la

trone iſte clamauut vt caperet᷑ vel ſim
pliciter clamauit ꝙ ibi eratlatro.vndᷣ

nenerũt alij et illum occiderunt · dubitat
nũquid ille clamãs ſi it irregularis · videt
c ſic. etiam ſi nõ habuit amimũ ad mor

tem quia lex promotiõis conſiderat fa⸗

. „ .

Qum nõ poluntateʒ · xn. · i · cfi / ſed ſibi

1

ereo maxime eſt imputandum. q ven
ſimiliter oogitare potuit ꝙ ex hoc ſeque
retur homcidium · ſed nt dixi non ẽ ſine

dubio vbi animuſ non fuerit ad morteʒ
¶¶ Vltimo quero quid ſi percuſſiovm⸗
uſcuiuſq; per ſe cõſiderata nõ ſuffioe

bat ad mortem. ſed omnes ſimul iücte

mortẽ mflixerunt tenet hic Inno · ꝙ qui
libet tenetur de occiſo · facit xxiij · q · vlti⸗
ma.c fi · et idem ſequituꝛ Sar · in prealle·
l·fiff· de ſiccari · quod nõ.vide tamẽ gl·
m prealitẽ mella & ſi plures ·

Ua nos.ſeligioſus chi
rurgiã exercens ·ſi ex ea moꝛs
ſequit᷑ mregularis eſt. etiaz ſi
ſit peritus et diligens · et H fecerit cã pie
tatis. ſed cum eo poſt ſatiſfactionemm
ſericorditerdiſpenſari poteſt. hoc dieit
yvylq; ad C ad vltimum et ille. Gvſq; ad
fi. hoc ĩtendit · OQui iudici ſeculani dedit

mterſigmia furis a quo fuit vulneratus

rrregularis non eſt · licet ille poſtmodũ

occidatur. et due ſunt partes vt P·pa
tet et quelibet pars diuidit᷑ m conſulta
tionẽ et rñſioneʒ. C Wõ. pmo ꝙ multa

debent concurrere vt mors mfirmi non
imputet᷑ medioo pᷣmo ꝙ iſtud officiuʒ
ſibi ↄuemiat vt ꝙ ſit laycus nõ aũt cleni
cus quia clerioo mterdicto eſt iſtud of

ficiuʒ chirurgie · vt mc ſnĩam. et ĩ. non

magno ne · cle . vel mo ·et in . cfi · eo. ti · vñ
hec littera licet loquatuꝛ m monacho.q;

fuit m facto· tamẽ intelligit᷑ m quolibzʒ

clerio ſeculari eadez ratioe · ¶ Sedo re

quirit᷑ ꝙ ſit penitus. vnde non ſufficit ꝙ
appellet ſe peritum. ſed debet eſſe peri⸗
tus reipſa vnde ſi dockor dedit cõſiliug

per errorem et per imperitiã ſuã et ſe⸗
altta ſit ſnĩa per illud coſilium tenet ad
ſatiſfactionem illius ↄtra quẽ lata ẽ ſen
tentia · vt hic et in Lillicitas· C. ſicut ff de

of. pſi · et in · lidem iuris. Ci ff ad · .· acq·

et in regula non eſt ſine culpa.li.vj. fa
cit quod nõ· glo.mc. de confeſ. eo · l.
de aduocato qui docet clientulum men⸗
tiri · ¶ Tertio reqiurit᷑ ꝙ adhibeat om⸗
nem diligẽtiam ſecaundum artem ſuam
¶ Ouarto ĩfoꝛmet egrum ð his que
ſunt contraria egritudim · his ergo ſer
uatis euentus mortis non imputat᷑ me
dieo alias ſecus ad idem de eta: et qua.
ad aures. ¶ Itẽ nõ. ꝙ danti operã offi⸗
cio vel rei illcite. imputat euentu mor
tis qntumcũq; proceſſit ſine culpa eius
¶ Nõ · ꝙ clericus qᷓntũcũq; peritus m
aꝛte chirurgia peccat exercendo illã arte
etiam intuitu pietatis. ¶ Exquo infert

ꝙpropter pietatem nõ eſt impietas ex
ercenda. nec licet alicus officium alteri?

exercœre facit prima queſtiõe prima nõ
ẽ putãda · ¶ Vltĩo nõ · ꝙ cũ hõicida ca

pter⸗
uunge
dendu
wone
pltat
ſota⸗
ratq
futn
inng
nqa
ſiono
zve
lamè
vthie
O
geg
adm
deficj

ſuali qui non fuit m ceulpa defacili diſpẽ

elicũ ·.Honora medicũ propter neœſ⸗

i ſatur poſt fatiſfactionem tene menti · itatẽ · nam et illũ creauit altiſſimus. Si
ſfn Uicolaus Abbas. vero medicus reperitur m aliqua culpa
ginliͤch ,B pt quia non erat peritus.vel q; non ad
Dngg D ultimum. ota ibi hibuit diligentiã quã debuit. et adhuc
ipe fureʒ et ibi latronẽ ꝙ accedẽs Brauius peccat. ſi ex certa ſcientia dat ĩ
N nmnil ad furandũ de nocte põt ap⸗ rmo medicinam nociuam. xel differt li
nietnig pellari fur vel latro:capiuntgꝰ iſta roca berationem vt pecuniam conſequat᷑ vł
2 bula promiſcue. et ſic non eſt ſemp vera Pomt ſpecies antiquas vel malas in me
gei illa diſtmetio doc. inter furez et latronẽ dicina. qð nõ cõtra iſtos aromatarios qᷣ
ſierang quam ponunt · ã. eo· c.ij · et in eo · ſcriptu⸗ ex apiditate quadam conficiunt medi⸗
chn rapõt appellari fur et latro· ¶ Notapn cinam erſpeciebus antiquis. que potiꝰ
ftin mo ii ꝗ ſolũ ꝓſtrauit ꝙ aliud ẽ ꝓſteꝛ obeſſe habent q; prodeſſe. qui grauiter
ſam nere. aliud ẽ vulnerare· facit ꝙ ſtatuto Peccant. et ſi medicus dubitat an medi⸗
* dicẽte · ſi qs vulnerauerit aliquẽ ꝙ non cina ſit proficua velne · potiꝰ debet abſti
ſ ¶ Nõ. ꝙ licet el erioo defendere res ſuas et ſic potius remittat mfirmum mambo⸗
innm ) lacroneʒ. nã iſte ſcholaris pulnerauit dei · qʒ eum exponat dubie medieine ·
bennt latronem. nec ſibi imputatuꝛ põt tñ dici ¶OQuo ad ſecũdũ de infirmo concludit
. . hec la hoc nõ ꝓbat · ſed poſſet facer Inno. ꝙ non meurrit crimẽ mobediẽcie
enli⸗ ad defenſionẽ. ¶ Vltimo nõ· otra nõ- nõ obediendo medioco quia non eſt pre
emami p glo · m. · dileckus . S· eo. ꝓ etiam otra latus ſuus Item ſi eſt ſanus non debʒ vi
mogn ₰ mouendum non imputatur aliquid ſi uere medicinaliter · quia ommia ſana ſa
mfmm moꝛs caſualis inde ſubſequat᷑. ¶ Ingl. nis. tamen non debet quid ſumere quod
dofen j · op · et videtur ꝙ euentus moꝛtis non ſibi ſit nociuũ · alias peccat · quia per m⸗
gtöͤfitin debet imputari medico exquo accidit ꝓ firmitatẽ futurã fubtrahit ſe a ſeruitio
Ating pter meuriamet imperitiazꝭ infirmi vt in dei · et grauiꝰ peccant infirmi vel ſani ca
mckſeim lillicitas. ſicuti · ff ð offi.preſi · So · cõ piendo renenum yel aliud moꝛtiferuzʒ. qꝛ
fieo iunge omnes tres prio res glo · que vi⸗ non licet contra ſe inſeuire · ſicut nec in
nonnee dentur cõtrariari · a dic ꝙ in medico cui alium· xxiij.q· v.ſi nõ licet.et m. c.ſigni
mn i coonuemt hoc offiaum cyrurgie non im⸗ ficauit · de coꝛpo. pici · nam nemo eſt do
(Lede putat᷑ moꝛ⸗ ſi ſeruat ea que dixi in pᷣmo mmus membrorum ſuorum.pt ibi · et. ·
hſiffe nota · ſed religioſo rel clerioo bene impu liber homo·ff ad.l.acquit illi qui interfi
4 eſſeſet. tat quãtumcuq; Perito ſi deliquit · quia aunt ſeipſos moriuntur m peccato moꝛ
dr cſß fuit in culpa ĩmiſcendo ſe illi delicto. vt tali. nec debent ſepeliri m ſacro. nec pro
iſuigt m regula non eſt ſine culpa · li. pj. Et iõ eis debet orari. xxiij· q · v.et · nõ extime
