ſed vtrum mcurrerit exoommunicatio⸗
nem et reſpondetur ſecundum vnuz mo
dum itelligendi ꝙ non quia hoc caſuꝑ
didit iſte priuilegium canonis · ſi quis
ſuadente. vt in. c cum non ab homine · z.
eo.ſed non priuilegium fori.nam vt.S·
dixi ſi iſte potuiſſet iudicari iuſte ſeu li
cite a comite nõ mandaretur eò imponi
penitentia cuz iſte potuiſſet iuſte ſuſpẽ
di cum feciſſet ſeditionem et Zuerram
et commiſiſſet crimen leſe maieſtatis ⸗
pro hoc optime facit ·c ſi iudex laycus·j.
eo.ti · li · vj · vbi tex. vult ꝙ cleric) captꝰ
m maleficio dimiſſo habitu et tõſura de
bet remitti ad idicem eccleſiaſticum ſi
probat ſe clericum et pondera verbum
maleficiũ ſeu malefactorem ibi poſitum/
eſt enim rerbum generale aptum con⸗
prehendere delictum quãtumcunq; Zue
facit · cum non ab homine · de nidi · vbi
depoſitus pro ſuo delicto non perdit pri
uulegium fori licet deprehendatur ĩ alio

maleficio niſi ſecuta moœrrigibilitate vt

ibi dicitur /að c ex parte de priuile · die
vt ibi dixiſað cj.de apoſta.etiam reſpõ
de vt ibi nõ ſnullum ergo iuſ expreſſe ꝓ
bat opi . Hoſti · vel Jo · an ſ ac etiam ſu⸗
mus mpenalibus et odioſis vbi eſt fiẽda
benigna interpretatio et maxime in fa⸗
uorem ordinis clericaliset hanc opi · te⸗
nuit do. Cardi · hic ſed do · Pe · et Anto.

diſputando tenuerunt ſeðm precedentẽ

opreo .an. Sed õria opi · vt prius dixi
plus mihi placet et poſ ſet corroborari
multis atijs ratiombo·ſed predicta ſuffi
ciant in curſulectionum· ¶ In glo. in.

in fi. Dic clarius ⁊ melius ꝙ hic nõ pdit᷑

priuile gium er renunciatione clłeric · ſed

erx diſpoſitõe iuris ꝓpt delictum clerici

Sernen

S

e Ar 4. Krn — .
en A S Ps P p. ope ſet tñ õhẽdo vel delmquẽdo ſubijcit
4 PKurn t ex diſpoſitiõe iuris iuriſdictiõi epiſcopi
territorij abſq; alia licentia ꝓprij uidi

Simile ĩ clerico ꝗ expᷣſſe nõ põt ꝓroga
re iuriſdictionẽ ñ ſui iudicis ſine licẽtia

ꝓprij iudicis vt in· c. ſignificaſti. de fo.

cis vt i · c. poſtulaſti · et ĩ . c· dilecti · de fo ·
ↄpe. ¶ In gl.fi · ĩ fi · j ↄſidera ꝙ ad cau⸗
telã h non potuiſſet ĩponi · q; actꝰ exer⸗
cet᷑ ad cautelã ĩ facto dubio vbi qͥs po⸗
teſt ex actu dðᷣmereri · Sʒ ſi iſte ſaceꝛdos
ex h facto pdidiſſet omne priuilegiũ cle
ricale nulli dubiũ ꝙ licite potuiſſet iudi
cari ꝑ comitẽ nec comes ſeu obtempe⸗
rantes etiam ad cautelã puniri deberent
quĩmo deberent pᷣmiari · q; exercens iu
ſticiam meretur iuxta illud pſalmiſte.

Geatus qui facit iuſticiam ommitpe · ⁊c

xxiij.q· v.mim ſter · et . c mile? oportet gꝰ
ĩtelligere ꝙ iſti ĩ reritate peccarũt · tũ qꝛ
elericus non perdiderat pᷣuilegium fori
yvt · ᷓ · dixi · tum q non licet peutere ele⸗
ricum licet pᷣſe ꝓpter delictum ſuuz pdi
derit priuilegium canonis · vt m. c. cum
non ab homine · m fi ·s · eo· queadmodũ
mron licet peutere laycum et peccat perceu
ies licet non ſit excõicatꝰ qð nõ · bene ·

Nuerſitatis. bbas qꝗ
facit pꝑ laycum monachũ vᷣbe⸗
rari ipſe et pᷣberãs ſũt excõica⸗
ti et non abſoluunt᷑ niſi a papa.h.d · vel
ſumma generalius et ſic · Judex eccleſia
ſticꝰ faciẽs pcuti clericũ per laycũ etiazʒ
cã diſciplĩe excõicatus eſt ipᷣe et ᷣberans
2 ꝙ abſolutione tenẽt᷑ ire ad papã · h· d
In pma põit᷑ conſultatio/In ſcdᷣo rñſio
ibi nobis· caſꝰ ꝛc. ¶ Wõ.pᷣmo ex tex. ꝙ
obligatꝰ? ad ſeruitiũ alicuius non tenet᷑
illi obtẽperare ĩ illicitis et a iur̃ ꝓhibitis
et ſi obtẽperãdo ↄmittit rem illicitazʒ pu
nit᷑ mãdato non obſtãte et idem eſt im
ſeruo qð plus eſt · nã in iſtis Suibo non
excuſat᷑ ſeruꝰ etiã ſeruus obtẽ pans dño

¶ad ea · ff de re · iur. Rõ eſt q exqͥ deus

vł pncps ꝓhibʒ nõ iſte magis obedire
domino ſuo qʒ deo vel pᷣncipi·hinc eſt ꝙ
etiam ad mandatũ principis non excu⸗

ſat qͥs facies ↄtra deũ vt m.ciulianus et

c.ſi dominus ·et · c.q reſiſtit.xj.q.iij.qͥn
imo· etiã pape obtempꝑpandũ nõ eſt qñ
ex eiꝰ mãdato aliqð malũ ſeu ſcandalũ
eſt futuꝝ vt nõ · dicit Inno. in. c. mquiſi
tioni.q.eo · nã papa nõ habʒ autoritateʒ
peccandi et ꝑ oſequens eius autoritas
non excuſat m peccatis · xl · di. c.j. ¶ De
cũdo nõ· ꝙ clericus ſeu religioſus cã di
ſcipline licite pᷣberat᷑ etiaz ſi ſit in ſacris

oꝛdinibo oſtitutꝰ ꝓ hoc · c. j. S.· ð calũp.
et. v · q · v · illi · et · xlv · di · cũ beatus · et vi
de ibi gl. bonã in ſumma · ¶ Teꝛtio nõ ·
ibi ſi neceſſitas vrget⁊c̃ · vnam regulam
ꝙ pᷣlatus inferior citra epᷣm nõ põt ſibi
ſubiectũ etiã cauſa diſcipline per alium
verberare miſi neceſſitas vrgeat et tune
nõ per laycũ ſᷣ per clericũ rel monachuʒ
. Et hanc lram adduc ad qõnem quoti

dianã nũqd cleric? licite poſſit torqueri
p laycos ad mandatũ ſui iudicis non re
perio hanc qõnem expſſe tactã licet gl.
videat tãgere ĩ · c p̃ſbyteri · el. j. v.q. vj.
dicẽs clericũ debere torqueri coraz epᷣo
ſuo.et nõ coraʒ layc.ſj poſſet intelligi
illa glo.ꝙ nõ a layco.ſdiſponente ⁊ au
ctorizante.ſecꝰ in layco mĩſtrãte et ob
tẽ pante mãdato eccleſiaſtici iudicis ſiẽ
videmꝰ ĩ ſimili.nam non poteſt laycus
ꝓpria autoritate capere a detrudere cle
nicũ ſine pena excõicationis · vt in· c. nuꝑ
J.eo.et tamẽ ad mandatum iudici ec⸗
cleſiaſtici licite capit et detrudit ſine pe
na vt in.c.vt fame .eo· et melius in ·. c· ſi
clericos · eo · ti. li . vj · Ded his nõ obſtã
tibus puto contrarium. nam in tortura
mferuntur verba et cruciatus · nam pe⸗
na infertur vt vi plene dicat veritatez vt
m prealle · c.illi · et · l. .. ·ff de queſtionib⸗
Oed per laycum nullo modo cleric?ꝰ ver
berari debet etiam ad mandatum iudi⸗
cis eccleſiaiici vt hic ergo.ꝛc.et hoc pro
cedit tenendo maxime opi· que nõ.in·c.
cum in contemplatione ·j· de re · iur · et
m · d. c. illi · ꝗ· ꝙ clericus non debet ita ſe
uere verberari ſicut laycꝰ · ſ debet ſubnjci
pᷣberibo vt ſic cogat᷑ dicere vᷣitatẽ · nã ñ
licet pᷣberare clericũ vbi oſtat de delicto
pcedenti. ita ꝙ v̈bera inferant᷑ m penam
delickicõmiſſi · fortiꝰ hͥ licere nõ debz vybi
dubitat de delicko. hſoũ ex quibuſ dam
indicijs nifert᷑ toꝛtura que ſepe mnocen
tibus mfert᷑· non ob· c vt fame.q aliud
in deprehenſione ⁊ detruſione alid ĩ ver
beratione · nam dep̃henſio et detruſio im
carcerem poteſt explicari ſine maximo
dedecore ordmis clericalis. qñ v̈bera
mferũt᷑ ꝑ laycũ eſt magis ignomimoſũ
et aliqũ exardeſcũt layci magis qᷓ; debe⸗
rent modiũ clericorum. ij · q; vn· laycoſ
in fi. et ꝓ hoc facit qð nõ.m · dc·ſi cleri⸗
cj. in pv. glo · Cõiter tamẽ obſeruat᷑ cõ
trariũ et male et hoc ideo · qꝛ hodie cle⸗
rici torquent᷑ vt layci.et talis modꝰ tor
quedi nõ poſſet fieriꝑ clerioos · qꝛ fere
nemo m hmod obtemperaret nec ſũt
edocti in hac arte torquendi ſicut a lay
ci. Sed de iure non puto hoc fieri poſſe

. ę.säs

¶ In glo j · in fi · qſi innuat hec glo. ꝙ ex
ecutor ad iudicia tenet᷑ ſẽtentiã exequi
ſiue ſciat eam iuſtam ſiue miuſtã.ſecus
m executore extraiudiciali · quia non de
bet quis obedire ſuperiori eim mãdatũ
eſt miuſtũ · et differentia eſt mter actuʒ
iudicialẽ a extraiudicialẽ 2 ratio poteſt
eſſet · q fnia ten et licet ſit miuſta. et im
putandum eſt non appellanti. ideo exe⸗
cutor debz exequi · ſed mandatũ extra⸗
iudiciale miuſtũ nullũ habet vmailum
et intellige qñ mãdatũ notorie eſt iniu
ſtum·. Si autẽ dubitaret᷑ de iuſticia de⸗
bet ſubditus potius obedire · xxiij · q. .
qd culpat᷑ · ¶ In glo.ij. ibi ſ abbas hoc᷑
facere poteſt. Dic ꝙ eti debet qꝛ vt dici
tur ĩ lr̃a nõ debʒ etiã ex cã ꝑ aliũ pceutere
clericũ rel monachum mſi neœſſitas vr
gerit et idem dic mp̃latis mnferioribo ci⸗
tra ep̃ᷣm eadẽ ratione et ep̃s põt etiaz ꝑp
ſe q nõ reperit aliũ.vt nõ· mc nõ liœat
alle. m glo. et vide glo. xlv · diſtin · i ſů⸗
ma. ¶ In glo · m pᷣ fieri iubeat · ibi mei⸗
deret mcanonem · Nõ· glo. qina ex hoe
multi prelati incidunt mſnĩiam illius ca
nonis excedendo debitam correckionez
n verberando · et idem puto m prelato fa
ci ente torqueri clericum ſi modũ torture
excdat meidat mexcommumcationem
ar. hic.et in·c.olim. de reſti · ſpo · v bi pa
tet ꝙ mijciens manũ m clericũ cã defen
ſioms tenet ſimodũ excedat. ¶ In glo;
pe · m fĩ · glo · non ſoluit Srium. Sed tu
dic ꝙ qñq; aliquid ꝓhibet᷑ attento ſolo
effectu · ita ꝙ modus peruemiendi ad
effeckũ nõ eſt de ſubſtantia· et tũc proce

dit Zriũ glo.non enim otramus ð modo

düumodo habeamus ef fectũ qñ; mod
? ſubſtãtia ita ꝙ nõ ſolũ habet᷑ reſpectꝰ
ad effectum · et tunc non ſufficit habere

effectum exemplum m ordine iudicia⸗

rio mſtituto ad effectum habendi iu⸗
ſtam fniam · nõ eni tenet ſna qntucun⸗
iuſta ex cã mii ſit iuſta eti ex ordie
iudiaario · vt m. c eccieſia. ᷓ · de cõſti· et
qð ibi nõ · ð · vt lit · nõ ↄtel · fere per totũ
et ita ad ꝓpoſitũ correctio permittitur
plato in ſubditũ ſeruato non debito mõ.
quia pro pter prerogatiuam ordis cle⸗
ricalis nõ debʒ fieri ꝑcuſſio per laycum;
nam nulla dignitas ſecularis ſimilij ẽſa
cerdotio. Ixxxxvj · di · duo ſũt. et alibi ap
llantur dij · vt m. c. cũ ex miuncto. . ð
re. ¶ In glo· fi · ibi qalias capi et oor
rigi non poteſt hoc dictũ glo.non pro⸗

cedit vt eſt tex · apertus m õrium in .· . ſi
clericos · eo · ti · li. vj. vbi dici ꝙ licet cle
rious incorrigibilis nõ ſit impune tn ca

pi poteſt et detrudi per laycũ de mãdato
prelati · et ideo ſolue aliter õriũ ꝙ aliud
in captione ſiue m detruſiõe vt ibi quia
non mfert᷑ tanta ignominia ordini cleri
cali aliud m verberatione vt hic de quo
vide bonã glo · ĩ · d.c.ſi clericos · ¶ Extra
glo · op.õð tex. et videtur ꝙ abbas poſſit
abſolui hoc caſu per ep̃m per ·c monachi

g· eo · vbi dicit᷑ ꝙ monachi percutiẽtes

ſe ad muicem non tenent᷑ ire pro abſo⸗
ſolutione ad ſedeʒ apoſtolicã.j appella
tione monachoꝝ venit abbas m mate⸗
ria fauorabili vt m·c.fi · de ſymo ergo ꝛc̃.

SDolu. Ope ./ mti · de ſen . ꝓla . vt aũt ÿ.

ß cum clauſtralis · ? DVmẽ · in eo · ſtãt cõ
trario· Sed dicit Jo. an. eos nõ ponde⸗
raſſe bene itũ tex · vbi abſolutio reſer⸗
uat pape · Ad põrium rñdet ꝙ vbi mona
chi? ꝓuidet᷑ pꝑ manũ abbatis· tũc appel
latione monachoꝝ nõ venit ab bas. et ita
loquit᷑ iſte tex · iicto·monachi · g · eo ·
Secus vbi prouideret᷑ per manũ tercij·
pt in caſu · c fi.de ſymo. Exquo infert ꝙ ĩ
caſu.c religioſo · go · ti. li· vj. Abbas po
terit abſolui per epᷣm · Nõ bene hãc theo
ricaʒ · Jo.an. et ide voluerũt Pau.et Jo.
de lig · in cle. attendentes de ſta · regu.
Sed mihi nõ placet hec theorica in ter
minis huius.c.nam.c.monachi.dicit ꝙ
vbi diſcretio abbatis nõ ſuffiat recurrẽ
dum eſt ad epiſcpũ · et ſic prouidet᷑ per

manũ ep̃i eſſante diſcretione ab batis

ſed m iſto caſu ceſſat diſcretio abbatis
cũ ipſe fuit poitiens · ergo recurrenduz
eſt ad epᷣm. et ſic apellatiõe monachoꝝ
ibi veniet abbas et ipſemet Jo · an · fatet
opi.oriam eſſe honeſtam.Et ad iſtum

tex · põt rñderi · vt loquat᷑ cũ pcuſſio eſt

enormis · et ſatis vide᷑ enormis cum ſit
facta ꝑ laycum de multis pᷣberibus. vel ẽ
ſpeciale ſcdᷣm eũ ꝓpter mixturam layci
pt ſicut laycus tenet re ad curiaʒ ita et
abbas.hoc dictum etiam non piacet qꝛ
abbas eſt priuilegiatus · vt ĩ ·cmonachi
ſß laycus non · nã ; ꝓ eodẽ facto vnꝰ põt
eſſe excõicatus et aluis non. exemplũ in
epᷣo ludente ad az ardũ cum ſubdito coñ
oſtitutionẽ ſuam fulminãtem excõica⸗
tionẽ · nam hoc caſu epᷣus nõ eſt excõica
tus · qꝛ nõ ligat᷑ ꝓpria oſtõe · z ſubdit⸗
ſie · de qͥ p Jo· an. ĩ regula cui 13 8 re · u ·

li · vj. ĩ mere · ſile et · xxxiiij · · i · .· ĩ llem̃.

Naudientia. Cieriois
qui a prelato tercio momtus
arma militaria nõ depõit ꝑdit

o priuilegiũ clericale · vel gñaliuß et ſic
Cleriau vt laycuſ ĩcedẽ 1tercio monitꝰ

MD

A — —o— — P

9

ððẽ 4 —

ẽ Pi⸗

pdit priuilegiuʒ clericale.h·d·primo
conſultatio. So rñſio ibi ad hec· ¶ Nõ·

primo ꝙ elericus ex ſola dimiſſione ha⸗

bitus clericalis · et delatione armorum
militariũ non ꝑdit pᷣo facto priuilegiu
elericale · et ſic peutiens talẽ clericum an
admonitionẽ excõicatꝰ eſt · ¶ Scdo nõ
ꝙ clericꝰ mapoſtaſia depᷣhenſus nõ

dit 10 facto puilegiũ clericale qð ela⸗

rius ꝓbat in · c otingit .· ij · eo. et ob hoe
optet reſtringere. ) .· ẽ · de apoſta. et ibi

dixi ·. ¶ Tertio nõ caſũ nõbilẽ in q cleri

cus pdit omne priuilegiũ clericale · qñ
ſcilicet viuit vt laycus·et tertio monit⸗
ꝑ pᷣlatũ ſuũ · nõ vult reſpiſcere. Et qʒqʒ
tex · hie loquat᷑ m clerico deferente arma
militaria · Idem die in aliter mhonelſte

piuente vt ꝓbat᷑ in· d c otingit · Kelm⸗

quitur ergo iſte iudici ſeculari et ponde
ra· q per prius nulia fit degradatio niſi
iuris autoritate· poſt ergo trinam mo⸗
nitio nem habet᷑ ꝓ degradato. Di eꝛgo

trina monitio ſufficit vt elerici relĩquãt᷑

iudici ſeculari puniẽdi· foꝛtiꝰ debz fieri

traditio. qñ clericꝰ ↄmitteret delictum

enormiſſimuʒ de quo dic vt dixi m c ad
abolendam · de heret. plemus m · c· atſi
clerici. de iudi · ¶ Quarto nõ· ꝙ in cau⸗
ſa ſpirituali poteſt lex ciuilis deduci ĩ aꝛ
gumentuʒ. et ↄcor ·c autoritate martim

de oceſ. pᷣben· li. vj. Et nõ. ꝙ lictů ẽ de
ducere iura margumentũ Oltimo no.

ꝙ quis pᷣſumit᷑ talis q̃is ẽ habitꝰ queʒ
portat ad hoc ·c· ſi iudex laycus. eo · ti. li.
vj · et. c pt apoſtolice· de priuile · eo · li⸗
et . c ſi vero. S · eo ¶ In gl· m vᷣ iniuriaꝝ
in fi. et hanc ſolutionẽ glo · tene et idem
Frede. aſilio.xiij·et vide qð plenius dixi

m .c ſi vero · ij .· S· eo · ¶ In glo · fi ibi ſed

ibiſoluit᷑ ꝛc · et dic vt plene dixi m.c. per
pendimꝰ?. g. eo. loquit᷑ eni iſte tex · ĩ cle⸗

rico qui dimiſſo habitu et tonſura aſſũ⸗

pſit arma militaria vel aliter ſeculariter
pixit · non tñ imſaut ſe enormitatibus

talis enim non perdit priuilegium cie⸗/

ricale añ trinaʒ admonitionẽ · ſecus vbi
imiſcuiſſet ſe enormitatibus · quia tunc
etiã ſine admonitione perdit priuilegiũ
elericale quod tamen mtellige.vt dixi in
c. perpendimus ·

N Uod de his. enumcrat

quedã ipedimẽta ꝓpter que ex
cõicati ꝓpt iectiõzʒ manuũ in

dlerioos abſoluunt ab epo · ita tn vt cel⸗

ſante ipedimẽto viſitẽt papã · vel ſũma
aliter et ſic. Excõicatꝰ cr iiechꝛonez

manuũ i clericũ impeditus ire ad cunaʒ

põt ab ĩferiore abſolui·ſj ĩpedimẽto ceſ⸗
ſãte tenet᷑ curiã viſitare ſuſcepturꝰ mꝗ⸗
datũ apoſtolicũ · h.d·a prio põit reguiã
ſo caſꝰ exœptos.tertio q̃ndã det᷑miatõ
nem ſubmittit · ba ibi niſi · Tertia ibi ce⸗
teꝝ · caſus.ꝛc. ¶ UVõ · prio ex tex.ꝙ ĩ ab⸗
ſoluẽdo excõicatos ꝓpte: tiectõʒ manuũ
ĩ clericũ legar⸗ fũgit vice pape · et cũ iſte
tex · nõ diſtm guat inter miuriã enoꝛmẽ
et leuẽ ſeu medioerẽ · ſatis nob ĩnuit
a q̃libʒ ĩiuria legatꝰ põt abſolu ere.x ſic
etiã ꝓhõicidio poterit abſolui ꝑ legatũ
nã dictũ generale generaliter debʒ itel
ligi · xix · di· ſi romanoꝝ. et dixi ĩ . c. ad e⸗
minẽtiã · S· e. ¶ Scðo nõ/vnã generalez

limitatõʒ ad·c·ſi qͥ ſuadẽte.vt excõita

tus vigore illius canonis teneat᷑ ire ad
curiã ꝓ abſolutõe niſi ſit legittimo ĩpe
dimẽto detẽtꝰ · Et vñ legittimũ impedi
mẽtũ ·ſi nõ põt ſubire laborẽ eũdi ad cu
riã · et ex h et ex tex · ibi aut ĩfirmitate·⁊c

¶ Mõ · ꝙ detẽtꝰ in ĩfirmitate licet nõ ſit

ĩpiculo mortis põt abſolui ab mferiori
ſatis enĩ ẽ hũc teneri ĩpedimẽto vt non
poſſit ire. ¶ Vitimo nõ ꝙ abſolutꝰ ab
iferiori ex cauſa tꝑali tenet᷑ cauſa ceſãte
viſitare eccleſiam romanã· Et mtellige
ꝙ debz viſitare ſ ſuſcepturus mandatũ
apoſtolicũ non autẽ petet iten abſolutõ
nem Sʒ narrabit pape qualiter ꝓpter
impedimentũ obtinuit abſolutõʒ ab m
feriori et ꝙ pro ſatiſfacłione paratus ẽ
ſubire mandatum apoſtolicum· vt pro⸗

batur m. c ea noſcitur · S. e · in fi · Sed ſi

ceſſante impedimento non vadit ad au⸗
riam mcontinenti remecidit in eandez ex
coommunicationem.pt in. c eos · eo · ti li ·

vj · ¶ Ded quero qua tex · dicit ta eſ de

bere viſitare romanam eccleſiam. quid
intelligatur per romanam eccleſiam. Di
cunt doe · et bene ꝙ papa:nã vt predixi

papa habʒ iſti miungere mãdatum pro

ſatiſfactione · et iõ ñ ſuffiet viſitare eccle

ſiam romanã capiendo eccleſiã materia

liter. tz debs preſentare ſe pape· nam vybi
papa ibi eccleſia romana. vjj.q: j. ſcire

et m. c. ego enĩ et qd ibi nõ . in fi · . de iu

reiur̃ · veliõ diẽ eecleſiã ro manã ad no⸗
tãdũ. ꝙ etiã vacãte eceleia nõ ceſſat of
fiau penitẽtiarie· nã debʒ ire ad pemtẽtia
riũ.vt m cle.ne romani · de elec · ¶ SBe⸗

aundo quero q̃re excipit caſum mortis

et caſum infirmitatis · cũ ↄſtitutꝰ ĩ mor⸗
tis periculo dicat infirmꝰ. Solutio ideo
h dicit qꝛ põt qͥs eſſe in periculo mortiſ
abſq; tñ mfirmitate/ vt quia eſt obſeſ⸗
ſus ĩ aliqua arce et tũc veriſimiliter pot

timere moꝛtẽ · vel ẽ in alio loco ꝑiculoſo

pbrexerct᷑ ꝑeſtifera ars ſagtitarioꝝ vł
foꝛte vult nauigare· Itẽ poſſet eẽ ĩfirmꝰ
et nõ ĩ artioulo mortis.et ſic ꝓpt ifirmi
tatẽ ñ poſſz viſitare curiã caꝰ iſti ſũt
diueꝛſi · IJdeo lr̃a nõ ſupfluit. Ni.Abbas

Um pro cauſa.exci
catus ex pluribo cauſis ſi ĩ ab
ſolutione oẽs nõ exp̃ſſit nõ ha
bet᷑ ꝓabſoluto.xel ſic · Ligatꝰ pluribus
excõicatiombo liœt ex eodẽ facto obtinẽſ
abſolutionẽ expᷣſſa vna cã ſeu vna excõi
catione non habet᷑ ꝓ abſoluto qͥ ad aliaʒ
h.d/diindit᷑ nã prima ps narrat caſũ
ſcdo dat iudicẽ ibi diſeretiom. Caꝰ ꝛc·
¶ õ.pmo ex tex · quẽ poſſe denũciare
excĩcationẽ ſuperiori ·nã peccat rema⸗
nẽdo ĩ exoĩcatione · xel etiã poteſt ĩplo
rare officiũ ſupioris· et ſic vtroq; mõ
teſt itelligi iſte tex.ſedᷣm Inno. et ĩ hac
cã poteſt mtuenire ꝓcurator.qꝛ nõ agi
tur crĩaliter vt patet mlra · ꝓ hoc.c.ſuꝑ
his ·S.· de accu. et.c tue. S· de ꝓcu· ¶ Se
cũdo nõ. ꝙ clericus percuties clericũ ẽ ex
cĩcatꝰ.et ſic prinilegiatꝰ non vtit᷑ pri⸗
uilegio ſuo õ priuilegiatũ. Sed die ꝓi
qᷓntũ clericus pᷣberat aliũ clericũ ipe non
eſt parit᷑ priuilegiatꝰ.ſ̊ vbi m eadem cã
et reſpectu eiuſdem duo eſſent pariter
puilegiati tũc priuilegia ceſſãt.et vtũt᷑
diſpoſitione iuro ↄmius.ar.optimũ.m
Kcfi · de or· cogni. et per Gar. m auẽ· q̃s
actiones · C. de ſa. ſac. eccle. ¶ Tercio nõ
ratione ſacrilegij ↄmiſſi ĩ eceleſia po
teſt agi ꝑ eccleſiã cui facta ẽ ĩiuria ad ſa
tiſfactionẽ. ꝓ hoc.xvij.q ijn.ĩ.c.qſqͥs et
cum q̃rit᷑ eui accedat ſatiſfactio ratione
ſacrilegnj ↄmiſſi. dic ꝙ aut ĩiuria fuit il⸗
lata ipᷣi clerioo tãtũ · et tẽ cedit lucro cle
rici yt ĩ . cuz deſideres · Z.· eo et dixi · ĩ. c. pa
rochianos·S.· eo · Aut ſacrilegiũ ẽ ↄmiſſũ
in looo. et tũc cedit lucro ipᷣius loci ita
loquntur iſte tex. et vide glo· in. c. ſacrile⸗
gium · xvij.qiiij · vbi habet quot modis
ↄmittat᷑ ſacrilegiũ · et ꝑ ibi no · decido ali
qua hic tacta per Inno. ¶ Vltimo nota
ꝙ. violans clauſtꝝ alicuiꝰ eccleſie · dicit
violare imunitatẽ ip̃ius eccleſie. et ẽ ra⸗
tio qꝛ ĩmunita eccleſie non reſtringitur
ad parietes eccleſie.tj ꝓgredit᷑ per xxx.
vt.xl · paſſus.vt ĩ.c.ſicut.xvij.q.uij· et iõ
pſũ clauſtrum mheren eccleſie gaudet
immunitate ipſiꝰ eccleſie· exquo infero

ꝙ ſiẽ nõ põt qͥs capi in eccleſia:ita nec

ĩ clauſtro ipſiꝰ eccleſie Itẽ nõ. et põter
lrᷣa colligi ar. ꝓ et õ. ꝙ violãs ĩmunita

tẽ eccleſie ẽ excõicatꝰ. ꝓ h facit ꝙ iſte

ehieps fecit iſtũ denũciari excõicatũ · gꝰ

erat ꝑ prius excõicatꝰ.q;ꝛ denũciatio nõ
addit vĩculuũ. vt ĩ. c. paſtoralis ð apel.
In cõtrariũ facit qꝛ papa mãdat mquiri
vtꝝ fuerit excõicatꝰ ob duplicẽ cãm . nõ
enĩ mãdat ſimpliciter mquiri· vtꝝ ꝑ cuſ
ſit ſimplicit᷑ in clauſtro·nã pt diẽ Inno.
hie iſte archiep̃s excõicauit iſtũ ꝓ vio⸗
latione clauſtri. Circa hoc tñ ſũt opi.nã
glo.j.hic tenet.ꝙ ꝗpt hoc nõ eſt qs ex

cõicatus · i excõicãdus· Hoſti.ſentit op

poſitũ dices · ꝙ ſi vis infert᷑ eccleſie ſiue
rebus ipſius qs ẽ excõicatus · fortius ſi
vis mfert᷑ pſone eccleſiaſtiœ cũ corpora
ſint pᷣcioſiora ommibo rebo· xij · q· j. pre
cipimus.facit· l. m ſeruorũ ff de pen. Jo.
an · et Inno·ſequũt᷑ glo.nec placet Jo.
en · dickũ Hoſti. vt ex ſola ſpoliatõe ec⸗
cleſiaſticaruʒ ren q; incurrat excõicatõzʒ

ipſo facto qn ſine effractione rel mcẽdio

ipſius eccleſie hoc cõtingeret· Conclude
ergo ꝙ ex ſola violatione imumitati ec⸗
cleſie q; n ĩcurrit excõicationẽ ipᷣo facto
ꝓ hoc facit ſtalr̃a· q; vt dixi papa hic
ſe nõ rttulit ſimplicit᷑ ad violationẽ eccle
ſie · h mã dauit mquiri vtꝝ ob duplicem
cãm fuerit exoĩcatus.Itẽ nec ſpoliã ec
cleſiã ipſo facto ẽ excoicatus ꝓ hocterx.
optimus in.c fi.S de fur:vbi rapiẽ) etiã

ſacra paſa non ẽ ipſo facto exoĩcatus.
Sed ſi fit ſpoliatio cum effractione ho

ſtioꝝ ipſius eccleſie rel incendio. tũc bñ
ipſo facto imeurrit excoĩcationẽ et ita lo

eit rodeſti et · c. tua · S· eo. ¶ In glo·
i

idic ꝙ meidit m mĩorẽ tene mẽti glo.

ꝓ his que.ð· dixi · lit aliud pideat no

tare glo.xvij.q:uij.c quiſqs · Sʒ dictũ
huius glo · ſequit᷑ ootlectariꝰ m.c ↄque
ſtus · de fo · ope. per. cnullus. et.cſe. xvij.
q · iij. et die vt./ S. dixi · ¶ In glo. fi. ibi
vna ſnĩa abſolutioni ſufficit· c. Nõ.bñ
glo · et tene eam mẽti m practica ꝙ ex⸗
coĩcatus pluribo excoĩcatiombo nõ indi⸗
get neceſſario pluribo abſolutioinbo.ſed
vnica abſolutio ꝓ ommbo ſufficit dum

mõ eypmat ſerie facti · et ẽ rõ nã ſeda ex

coĩcatio nõ opat᷑ miſi effectuʒ retinendi
nã ꝑ pᷣmã excĩcationẽ erat ext eccleſiaʒ
vñ exq ſatiſfacit de oĩbo· ſati eſt ipſũ ab
ſolui et reconconciliari eccleſie ꝓ oĩboa
facit ꝓ hoc tex.ĩ ar· m.c officij qᷓ. eo · et qͥ
ad pᷣncipalẽ q̃ſtionẽ gl.Inno.hic diſtig
uit ꝙ aut Piuee fuerũt excœicatiões et
nõ tenet abſolutio pᷣtenſa ob vnã cauſã
tãtũ aut vnica fuit exoĩcatõ. Sz plureſ
fuerũt exœĩcandi cãe · et tüc aut ſi expreſ
ſiſſet oẽs cãs obtinuiſſet abſolutionẽ ni
ſialit᷑ ſatiſfeciſſʒ · et tüc nõ ẽ pᷣe abſolutꝰ
aut obtinuiſſz abſotõʒ · a erit abſolutꝰ. iʒ

cõclude latius ꝙ aut plures fuerunt ex⸗
cõicatiões ob plures cãs· aut vnica fuit
exeõicatio ex pluralitate cãꝝ · primo mẽ
bro ſi idetermĩate et generaliter fuit pe⸗
tita abſolutio · et ita Zeneralit fuit ĩpen
ſa. tune ꝓdeſt quo ad oẽs excõicationes

ar · i. ſub p̃textu. C. ð tranſ· Item licet
talis abſolutio fie ri non debeat · facta tũ

tenet ſicut dicimꝰ in excõicatione · nam
et miuſta excõicatio tenet exquo lata ẽ

bhñtẽ ptãtẽ pt eſt tex· nõ. m.· c venera⸗

ilibo. m. & vbi aũt . eo. ti · li · vj · aut peti
tio abſolutõis fuit reſtricta ad ceꝛtã cãzʒ
Sʒ abſolutio gene ralit diſ pẽſata · a tũc
generalis abſolutõ reſtrigit᷑ ad cãm ex
pſã tm̃ · ſpẽs pᷣcedẽs reſtrigit genus
ſequens · vt in · c ſedes · de reſcrip · et ĩ cle ·
non põt · de ꝓcura·fi Gcui dulcia · ff. ð

pr· tri. et ol ele. ſicut dicim? etiam ĩ trãſ

actione vt generalis tranſactio ſequẽs

reſtringat ad ſpãlem petitionez pceden

tẽ · vt ag e. et · . ſi de certa · C· de tranſac ·
et nõ · in c.· ·. e. ti. IJdem dic econuerſo qñ

lutione reſtringit ſe ad certam excõica⸗
tiõeʒz · tãc enĩ nõ operat miſi reſpectu il⸗
lius excõicationis · q ſꝑ attẽdit᷑ ſpẽs ⸗
nõ genꝰ. et maxie ĩ caſu noſtro · nã attẽ⸗
dẽda eit mẽs abſoluẽtis per hec iura ſu
pius allegata · et qð in eis nõ · Secũdo
mẽbro principali: qñ vnica fuit excõica
tio ob plures cãs.· Aut q̃ubet cauſa de ꝑ
ſe ſuf ficieb at et q̃libet vr̃ oſiderata prĩ⸗
cipalit et tũc nõ tenet abſolutõ ñ expᷣſſis
oĩibo cauſis q ſuꝑior ñĩtẽdit abſoluere

miſi ex cã exp̃ſſa ar · optimũ.ĩ. coffici) .

eo · et in · cex parte · de offi · or · Aut qlibz
cã ð per ſe non ſufficit · et tũc ſi expreſſit

cãm ſufficientẽ tenet abſolutio ar. c. ſi up

lr̃is ð reſcrip· Aut oes de pſe nõ ſuf ficiut
Htz ſimul iücke ſic et tũc vidẽtur oẽs cauſe

pariter cõſiderate et tũc nõ teneret ab⸗

ſolutio oĩbo nõ expᷣſſis poſſẽt cõſiderari

a alia mẽbra i non expedit ꝓſequi · e
Eian ſatis aperitur intellectus

d ſolutionem aliorum. Abba;.
Nobis. Excõicatꝰ ĩ qᷓ ap
ruerũt euidẽtia ſigna ↄtritõ
nis abſoluit pꝰ mortẽ ab eo

aqͥᷣ viuẽs fuerat abſoluẽd? a ad ſatiſfaci
endũ eo opellũt᷑ heredes · vel ſumma
aut et ſic · Excõicato decedẽti ĩ excõica⸗
tione q̃ntũcũq; ↄtritus deceſſerit non e

cõicandũ añ abſolu tionẽ nec ꝓeooran
dũ licet ſit qᷓ ad deũ abſolutꝰ · Sed ſi cõ

2

ſtat eccleſie de ↄtritõe pcedẽte abſoluet᷑

etiã poſt mortẽ ab eo a quo viuens fue⸗
rat abſoluendus et heredes eius opellũ

petitio fuiſſet generalis · h ſupioꝛ ĩ abſo

tur p eccleſiã ad ſatiſfaciẽduʒ pro eo hoc .

d· due ſüt ptes principales m pma po⸗

nit bimẽbris qõ in ſcᷣa ſolutõ ibi nos

igit᷑. Ocðda ſubdiuidit᷑ in vnj ptes nam
primo diſtinguit duplex vimnculum pec⸗
catoris · ſedo ex diſtictõe ſolutiõʒ qõis
infeꝛt. ibi vñ qñtũcũq; · ttio ꝓuiſionem
ãneccit · ibi põt tñ · Orto ſoluit duo ob
ſtantia· ibi nec obſtat · OQuĩto ſubnectit
qndã determiationẽ · ibi vt aũt · Sexto
tractat de for̃a abſolutiõis · ibi abſoluit

Septiĩo deſ. atiſfackione et ↄpulſione he⸗-

redis. ibi heredes· caſus· ꝛc· ¶ Nõ prio
ex tex. drĩiam inter ðᷣtatẽ et opimnionez
nã vᷣitas nec falli põt · nec fallere · nũquazʒ

enĩ põt ſe habere ad falſũ.opinio pᷣo pꝑi

ter põt ſe habere ad falſum et ad verum
¶ Scðdo nõ. ꝙ qnq; eccleſia errat ligan
do ñ ligãdũ · vel abſoluẽdo ñ abſoluẽduz
ᷣ enĩ ꝓcedit q eccleſia nõ põt iudicare
de ocultis ſicut iße de? vt in. cvt noſtruzʒ
vt eecle · bñ · Oed qñq; ſequit᷑ opmionẽ
que qundem opimo qnq; eſt falſa ideo
oportet eccleſiã nõnũqʒ errare et mtelli
e ð eceleſia ꝑticulari · nõ aũt vmuerſa
q̃ repſẽtat᷑ ꝑ colleckionẽ fideliũ · nã ec
cleſia vniuerſał errare ñ põt ᷣm H oſti.
B xxiiij · qĩ·c arrecta· Sz ego itelnge⸗/
rem iſtũ tex · ĩidiſticte · q eadẽ ratio ẽ in
eccleſia vniuerſali:nã z ↄciliuʒ generale
peꝛ qð repᷣſentat eccleſia vmuerſalis bñ
poſſet errare excõicãdo forte platum qꝗͥ
non erat excõicandꝰ ex cã latenti:nam ?x
ipᷣa eccleſia vmuerſalis etiã qñnq; ſe eqᷓ
opinionem. qe non põt diuinare· ad id
qð dr ꝙ eccleſia vniueꝛſalis errare non

põt hndeo ꝙ ñ põt errare fide ſen ĩ ar

—

ticulo fiden. na ꝓ ̊ tm̃ orauit xpᷣus ad pa
trẽ vt ĩ euangelio. Ego te rogaui pe⸗
tre· pt non deficiat fides tua vt mc. ma⸗
iores et qð ibi nõ· g· de baptiſ· Et expᷣ
dickis põt ſolui vriũ qð formari poteſt
nã iudiciũ eccleſie dẽt ſe ofo rmare iudi
cio dei · vt ĩ · d . c vt noſtrũ. ſicut ergo de?
ñ iudicat quẽ ĩiuſte · ita nec eccleſia · Do .
ofor̃are debet ĩntũ poteſt· Sʒ aliqñno
poteſt vt ĩ occultis · qꝛ de ſe equit᷑ vitatẽ
et Hitas qñq; latet eccleſiam. ¶ Tertio
nõ. ꝙ ligatio vel ſolutio plati etiã pape
tenet qͥ ad deũ claue non errande · vnde ſi
errat nihil valet q; ad deuz · vt mn. c. cum
etermi de re rudi. li · vj · et hic vrde tex cu
glo · xxiin . q· j. m c manet et glo . opbi⸗
lc quodcũq; · e. cã et · q; Ila ergo auto⸗
ritas· qdᷣcũq; ligaueris ſuper terramꝛc-
intelligit dumo iuſte liget. ¶ Quarto

nõ· ꝙ ꝑ ſolã otritõz er toto ſoluit eccle

ſia excõicatũ qᷓ ad deũ · ex qͥnõ ↄtempt⸗ꝰ

d

ſed neceſſitas excludit ſolutionem eccle
ſie · OQuinto nota · et tene mẽti tex. ꝙ ar·
a prio non valet vbi miure repit᷑ öriuʒ
expᷣſſuʒ et colligit᷑ hoc ar · ex lr̃a m eo ꝙ
allegebat᷑ eccleſiam nõ poſſe abſoluere
moꝛtuũ · ar· a örio ſũpto illiꝰ autoritatis
qdcunq; ligaueris ſuꝑ terrã ꝛc̃.⁊ papa
rndet illud Zriũ nõ ꝓcedere. q in certis
caſibolegit᷑ ligaſſe et ſoluiſſe moꝛtuos
¶ Sexto nõ.ꝙ licet in artiauo moꝛtis
poſũt excõicatu abſoli a ſimplici ſaceꝛ
dote · tñ poſt moꝛtẽ nõ abſoluit᷑ niſi ab
eo a quo riuens fuerat abſoluendus· et
ẽ ratio·q; poſt moꝛtem œſſat necœſſitas
¶Nõ · ſeptĩo m. &abſolutõis:foꝛmã ab
ſolutõis ab excõicatis.debʒ gꝰ fieri cum
pſalmo pnĩali Miſerẽ mei deus.eſt enĩ
vnꝰ ex · vij:pſalmis pnialibo · Itẽ cũ ora
tiõe dñica·i.pr̃ nr · et dicit᷑ or̃o dñica ·qꝛ
chriſtus eã inſtituit et docuit ſic eſſe orã⸗
dũ. ¶ Vltĩo nõ. ex fi · lr̃e vnũ caſũ gñalẽ
in quo eccleſia exereet iuriſdictionem m
laycos videlicet ↄpellẽdo heredes ad ſa
tiffaciedũ ꝓ defũcko qᷓntũcũq; defũctus
expᷣſſe nõ mãdauerit ſatiſfactionẽ ſufſi
cit tñ eũ fuiſſe ↄtritũ: nã tacite vr mãdaſ
ſe hered ibo vt ſatiſfaciãt · vñ ratiõe ꝑec
cati qd ↄmittũt heredes in nõ ſatifacie
do. et qꝛ actus eſt piusʒ· vt ſatiſfaciat aĩe
defucti eccleſia ↄpellit heredes etiã lay
cos. Hoſti.tñ hoc dicit idẽ ſi defunctus
nõ fuiſſet ↄtritus qꝛ res tñſit ad heredẽ
cuz onere ſuo.vt.cex lr̃is de pignor.Et
licet doc · cõiter tñſeũt cũ h̊ dicto Hoſti.
tñ nõ puto neꝝ decere mdiſtincte · pᷣmo
enĩ eccleſia no debʒ ſe mtromittere · exq́
deſpat᷑ ð defuncto · vñ non vᷣſat᷑ ampliꝰ
pia cã .nã exquo deceſſit in pꝑeccato mor
tali eccleſia nõ impedit ampliꝰ ſe ð ulo
xiij · q: ij · ꝓ obeũtibo· xxiij.q: v.placuit
nec etiã de iure ciuili hoc ẽ ven mdiſtin⸗
cte. et ꝛdeo conclude ſie · aut enĩ deceſſit
ille ↄtritus · et tũc eccleſia ſe impedit · vt
hic.qꝛ actus ẽ pius et defũctus põt dici
miſerabi? ꝑpſona iõ vt ſatiſfaciat aĩe eiꝰ
eccleſia exercet hãc ↄpulſiõʒ et hoc cãu
cõiter loquũt᷑ iura canonicaloquẽtia de
compulſione heredũ vt m. c.m litteris · de
rapto · et m. c fi · de ſepul. Aut non fuit cõ
tritus · ſed deceſſit m peccato et tüc de de
licto defücti nõ tenetur heres etiam de
iure ciuili · mſi quatenus ex delicto ad he
redem peruenit.vel niſi lis fuerit ↄteſta
ta cũ defuncto· vt m. l. vnica · C. ex delic ·
defune. et vide qð plene dieo m · c · fi · de ſe
pul · ¶ In glo ·j · m fi. Idem quod glo.
tenet Inno · Hoſti. et Vicẽè · ĩ. c. ſacris . ·

eo · vbi dicit ꝗ licet tali non ſit recipi

end a oblatio pt ibi poterit tamẽ oratio

fieri · ratio diuerſitatis ſedᷣm eũ.q; oblatõ
fit eceleſie que habʒ eũ ꝓ ligato añ abſo
lutionẽ vt hic · Sed oro fit deo qui habʒ
eũ ꝓ abſoluto exquo deceſſit ↄtritꝰ. Sʒ
hec ratio nõ vr̃ neœſſario cõcludere · q;
liœt or̃o fiat deo.tñ fit ꝑ eccleſiã que cũ
habeat eũ ꝓ ligato nõ debet ꝓ eo orare
ſicut nõ orat pro decedentibo m peccato
mortali · yt ĩ. c. ꝓ obeũtibo · xij. q-ij. Sz
ſatis puto ĩ hoc dicẽdũ.vt ĩ ſimili nõ.p
Inno.m.c.j.de reliqui.et vene.ſan.et in
vnico · eo · ti · li. vj. per glo · vt in ſecreto
ab illis qiu viderũt ſigna ↄtritiõis pote⸗
rit oro fieri · Sed in publico nõ.qꝛ ad ſu
piorẽ ſpectat iudicare an ſigna ſint ſuf

ficientia. et h̊ etiã voluit Vmẽ · vt ĩ pub

lico nõ ſit orãdũ.et generalit᷑ nuũq d ele⸗
moſyna ſit rcpiẽda ab excõicato viuo
dicã ĩ. c. cũ rolutate eo.¶ In gl . in re
laxatũ nota bñ rationẽ glo.quã mfero
ad ſolutionẽ multaꝝ q̃ſtionũ et primo
nũquid pꝰ moꝛtẽ poſſit quis ꝑ principẽ
nobilitari ſeu recipe gradũ militie z diẽ
ꝙ ſic · q nobilitas eſt corporis principa⸗
hter.et hoc etiam voluit Gar.in.lł.j · C. de

dig . li · xij· Item infero ad aliã.q.nũqᷣd

poſſit qs doctorari poſt morte et alias
i facto fui ð hoc ĩterrogatus· et reſpõdi
ꝙ credebam ꝙ non · quia dignitas do⸗
ctoratus potius tribuituꝛ virtute anime
qʒ corporis cũ aprobet᷑ tãquã ydoneus
ad docendũ alios · vt . l. magiſtros · C · de
ꝓfef· li · xj · Generalit᷑ ꝗ põt ex rõe gi
ocludi ꝙ ea que applicant coꝛpꝑi poſſũt
etiã exerceri pꝰ mortẽ·ſecus mhis q̃ ap
plicant᷑ aĩe · Sed quo ad pᷣncipalem: q.
glo · Hoſti·dicit ꝙ ꝑ excõicationẽ ligat
tm aĩa alle.c· ſi qs pᷣſbytenꝝ. de re · ec · nõ
alie · Et rationẽ diuerſitatis dicit eſſe. qꝛ
nullũ ſubeſt ſcãdalũ vel piculũ ſi pꝰ moꝛ
tem nõ baptizat᷑· imo eſſet ſcãdalum ſi
pꝰ mortẽ baptizaret᷑. Sed in excõicatõe
ſubeſt ſcandalũ ſi nõ abſolueret᷑ pꝰ mor
tem·Hec ratõ vr̃ mihi multũ ſupꝑficialis
et repetit ipſũ quare·vñ dicerẽ aliteꝛ ꝙ
ideo nõ baptizat᷑ pꝰ mortẽ · qa baptiſmꝰ

fiamĩs· et ſola ↄtritio ſufficit ad tollen

dũ vmculũ quo peccator ligatus ẽ apud
deũ · vt hic m tex. ideo nõ ẽ opus ꝙ bapti
ʒetur ꝑ eccleſiã ſʒ ꝑ abſolutionẽ ab excõi
catione tollit᷑ ilud vmeulũ quo ligatus
eſt apud eccleſiã et illud vmeulũ nõ tol
lit᷑ ex ſola ↄtritione · ratio eſt qꝛ eccleſia
militãs nõ iudicat de occultis · Itẽ hoc m
ductũu ẽ ad terrorẽ alioꝝ et vt magis ti⸗
meat᷑ hec cenſura eccleſiaſtica · Ite ſicut
culpa pᷣeedens ꝑ ſolẽnem ſententiaʒ fuit

damnata · ita etiã recõciliatio debet fieri
ſolẽnem ſnĩam vt ſic vnũquodqʒ vin
culuʒ tollat᷑ eo mõ quo ligatum fuit- vt
m. c.j qᷓ· de re · iur . et m . l. nihil tam natura
le ff. eo · ti · et p hoc habes rationẽ diuer
ſitatis qᷓre apud deũ ſufficit ſola cõtritio
2 nõ apud eccleſiã · Et ex pᷣdĩckis credo

ſatis poſſe mferri adſolutionẽ qõis aue
tidiane. Quidã ĩ certo peccato mortali

oſtitutꝰ ĩ extremis vite petijt ſaceꝛdotez
ꝓpter neceſſitatem deceſſit abſq; pnĩa
nũqd iſte debeat abſolui ab iſto pecca⸗
to poſt moꝛtẽ et credo ꝙ nõ · qe Feullu
vinculũ pctũ fuit ꝑ eccleſiã · tm̃ tene⸗

bat᷑ vinculo peccati. a quo abſolut? fuit

p ↄtritionẽ vt hic m tex. de peni · di . · m
c quẽ penitet. Ceſſant enĩ hͥ caſu rõnes
ſupius alle.ꝙ qͥ facit · c ex ꝑte · de ſepul ·
¶ In glo. in ð · nõ potuit. m fi. nõ · finem
glo. Ex qua habes ꝙ etiã excõicatio po
teſt a layoo remitti m articulo mortis
Oed intellige hãac gl · ꝓut eſt glo. nõbi
lis et plenior mc poſtoral m Cpᷣterea ð
offi · or. im · pᷣterqᷓʒ in mortis·. Et con⸗
elude ꝙ etiã in neceſſitate laycus abſol
uere nõ põt. qꝛ nõ habet claues eccleſie

Csz tali ofites efneit᷑ dignus venia . ꝓPpt
otritionẽ et deuotionẽ exquo fecit qᷓntu

potuit · vt eſt ter · in . cquẽ penitet de pe.

di.· j. Ille tamẽ tex · nõ loquif̃ de gxcõica
tione ſ malijs peccatis ſet ideo nõ bene

iſtas duas gl · qᷓ extẽdũt illũ tex · ad caſũ
excõicatiomsjet erit magni effectus · ½
heres nõ ↄpelle᷑ amplius ꝓ abſolutiõe
ire ad papaz vel ad eũ a quo defunctus
piuẽs fuerat abſoluẽdꝰ. Ded dices qre
voſt mortẽ nõ põt fieri abſolutio a ſim
plici ſacerdote ſiẽ fieri poteſt m articulo
mortis · So. neceſſitas poſt mortẽ non
iminet ſiẽ iminebat in articulo mortis ·
iõ abſolutio reuat ei qui viuẽtẽ abſol
uere põt · ¶ Ingl · i v· mortuos· ibi puta
in hereſi / et ex hͥ habes lr̃am exemplifica
tam. dũ dicit ꝙ eccleſia qñq; ligat mor

tuos.· nã pꝰ mortẽ excõicat hereticum vt

m. cſane · alle. in glo. et vide plene · xxiij
.q· ij · m ſũma· ¶ Dz hoc et tex · op. na
exemplis non eſt iudicandũ. ꝙ non qðᷣ

fackũ eſt tz qð fieri debeat mſpicienduʒ

eſt vt in . c cum cãm. de elec · et mn · nemo
C· de ſen. et ꝙ ꝑ eccleſiã non poſſit quuſ

ligari abſolui pꝰ moꝛtẽ vltra auctorita

