bus ſubditis ſunt ſeruanda hoc dicit · Et

ci . Caſus ac · Nota primo ex tex. ꝙ alle⸗
ganti priuilegium non credituꝛ mſi ulð
oſtendat a ſecundum continentiaʒz eiu
ita ſu andũ eſt ꝝ ad hoc ſolet quotidie al
legari iſte tex · et de modo exhibendi priui

legia vide hodie bonum tex. in · ccum per

ſone eo. ti. li · vj. ¶ Secundo põt colligi
arg · pro et ↄtra ꝙ bona acquiſita perpri⸗
uilegiatos aſſumunt ſibi naturam pniuui⸗

legiatorum facit.c:q; circaꝗ· eo · et cle. j. ð
deci. et. l. fiſcus · ff de iure fiſ.· etquod nota

tur in c. vmco · de iure patro. li · vj · In hoc
tamẽ mſpici ðbʒ tenor priuilegũñ · vt mlit
tera. ¶ In glo.j.ibi · ſed proprie non vi
detur poſſe ſtare ac · et eſt ratio · qa iſta
dickio qᷓmuis de natura ſua debʒ adueꝛſa
ritam m iure qᷓʒ in facto ſimiue no · m · c at

ſi clerici · de iudi · in prin · ſed hic nõ ſum

aduerſatiue ſed ampliatiue.nam ſenſus
littere eſt ſedum glo · ſequentem ꝙ cum:
ſti hoſpitalarij habeãt multa priuilegi
in boms ſuis non eſt dubitandum · quin
habeant libeꝛtatem m bonis acquirendi⸗
Et ex hoc nota ꝙ de propria natura iſti
us dickionis qᷓmuis eſt aduerſari precede

tibus · et non ampliare et ſic facit pro mtel

lectu ſtatutorum m quibus verba debẽt
ſtare proprie vt m.c· in noſtra.deiureiu.

ſed ſi mtelligeretur ꝙ iſti non habeant li
bertatem aliquam m bonis acquirendis

tunc dictio qmuis ſtat proprie aduerſaã⸗
precedentibus. ¶ In glo. in p · ex inſpec⸗
tione in fi · no. glo.in practica et vide no
tata in · cotingit . · de fide inſtru · et m di
cto. c. cum peꝛſone.

Ecepimus. Solutõ eẽ⸗
ſus non ꝓbat quez exeptuz
niſi ex alio deprehendat vt qꝛ
ſoluit᷑ ad undiciũ pcepte libertatis hoc d-
vel aliter a ſic. er ſolam ſolutionẽ cenſ⸗
que fit romane eccleſie non probatur exe
ptio a iuriſdictione epiſcopoꝝ h· d· pri
mo ponitur cõſultatio· o reſponſio ibi·
ceterum Caſus et cetera · ¶ NVo. primo ex
tex · ꝙ licet in prurilegio exemptionis no
reſeruetur cenſus perſoluendus ſupenio
ri nihilommus palet et tenet collata ex

c.ex tranſmiſſa·et qð ibi no.ð preſcrip ·

poteſt exemplari tex.peꝛ ·c nupeꝛ· ᷓ̊. de de

ðèDUW

—,, —. — m,,, —. — —1L —— 2– — ——, „ —06

nl

eſ⸗
6a
mt
ſu⸗
nl

n
ſti
tt

.
l
ds
ce
ho
di

emptio.quia non eſt de eſſe exemptiõis
vt ſoluatur cenſus liet qñq; ſoleat ſupi⸗
or ſibi retinere de quo m coſtitutus · ð
ligi · do. ¶ Scðdo no. ex a illud ar. non
probat hoc eſſe qdð ab hoc ↄtĩgit abeſſe
ſimile in · tue de ſponſa · ſic enim arguit
papa exemptio ſolet ↄpetere ſine ſoluti
one cenſus ergo ſola cenſus pᷣſtatio non
pro bat exemptionem. ¶ Tertio nota ꝙ
iſta duo ſimul iuncta non probant exem
ptionem videlicet cenſus pᷣſtatio et rece
ptio ſub ꝓtectione.nnudd autẽ ſolutio
cenſus ꝑ multa tempora facła ꝙbat ſub
ieckio ne tex.facit h ꝙ non. ßz vide Bar · m
lſolẽt m fi ff de offi. ꝓconſul. dixi ĩ · .· p
uemt a. c. omms aĩa. S. ð cenſi · ¶ Quãto
no.ꝙ iſta verba recipimꝰ te vt ſis ſpãli
teꝛ m ius beati Petri· ac.imducunt exem
p tionem et eſt ratio nam omnes eccleñe
ſunt de iure beati Petri. Si ergo ſpeciali
teꝛ recipituꝛ videtur qd nouuʒ concedi et
mul ta veꝛba que habent mdurere liber⸗
tatem plenariã et exemptõʒz vide ĩ . c. ſi pa
pa eo · ti. li. vj. et · vemens de veꝛ. ſig. eo
li · p que deciduntuꝛ aliq̃ h nõ ꝑ Inno· ¶
Vo ex fine lr̃e ꝙ per receptionem factaʒ
ſub ꝓtectione nõ detrahit᷑ m aliquo iun
alioꝝ qð non i facto q; quotidie dñi tẽ
porales potentiores recipiũt minus po⸗
tentes ſub ꝓteckione eoꝝ · nã ꝑ hoc non
piudicatur iuri aliorum i aliquo et ſic pa
bentes iura parata poſſunt hoc nõ obſtã

te libere exeꝛcere · exquo ĩfero ꝙ ſi guerra

iuſte mouetur õ ̃ceptos ſub protectiõe
non tenetur recipiens ad defenſionem ꝙ
hoc qð no.hic glo · fi: et ibi dicam ſuꝑ ea
¶ In glo.j. m fi · quaſi glo.velit mnuere
iſtos eſſe exemptos · ſed hoſt · tenet vriũ
dicens iſtos nõ eſſe exemptoꝰ licet ĩ mul
tis ſint priuilegiati et de ciſterciñ. ꝓbatuꝛ
5 · de ſymo · ne dei · de tẽplarijs et hoſpi⸗
tal arijs · c.· vemens.de ver. ſig · li. vj · et fa
at. c patentibo⸗ꝗeo.ſed concordãdo po⸗
teſt dici ꝙ glo · habuit reſpectum ad fa

cctum pvt quia poſt iſta iura fuerũt iſti

conceſſa priuilegia exemptioms.dictuz
vero hoſti · ad ius quia de iure non ſũt ex
empti quia omnes ſubiecti ſunt ep̃is lo
coꝝ de iure commum xvj · q. vnj. omnes
baſilice · et · .. domus. et · x. q·ĩ · per totum
et m.c. cum venerabilis · de reli · do. et faẽ
c.cum epᷣus · de offi · or · li · vj. ¶ In glo.
fi· ibi · cum iniuſte grauant᷑ · c · no · glo.
ꝓ his que·õ · dixi · ꝙ recipiens aliquem
ſub ꝓtectione ſua non tenetur eum defẽ
dere mſi cuz miuſte grauatur mouetur
ergo ſuperior faciliꝰ ad defẽdeẽdũ eũ 1 ful

minandũ ſñias.et no. ꝙ etiã in ſubdito
recepꝰ ſeᷣ ꝙ techiõe paꝝ operatur et ii /
debat᷑ oppoſitũ q oẽ? ſbᷣditi dñt eẽ ſb/
ꝓtectõe dñ oꝝ et ̈ba dñt aliqd operari ·
tz vt dixi operat iſtud q faciliꝰ imnouet ꝓ
eis ſuperiõ q́;ʒ ꝓ alijs qe ꝓ alijs põt ſcri/
bẽ ordĩarijs vt iuſticiã faciãt ſj ꝓ iſtis re
ceptis ſub ꝙꝓtectõne põt fulminar ſñias
vñ dñi tẽporales recpietes aliqs ſubꝓ
tectõe tenẽt᷑ eos defender ĩiuſte oppᷣſ⸗
ſos·ita diẽ hoſt.papã ðᷣbẽ facẽ ſi recepit
aliq̃;ᷓ ſub ꝓtectõe. et ad·c.vnicũ de pere⸗
gri. al · ĩ gl · dic vt ibi · ¶ Ext᷑ gl·qᷓrit Inn.
an eccła exẽpta cẽſeãt᷑ ełci exepti et qᷣd ðᷣ
parochiãis hodie deciſũ eſt ĩ . c per exẽp⸗
tõnem e:ti.li.vj. ¶ Vltmmo põt qri tex.
dicit Ppuilegi mſpiciendũ an m eo dicat
cenſꝰo ſoluit᷑ ad iudiciũ peꝛcepte liber⸗
tatis et tunc cẽſet exepꝰ an ad iudiciũ per
cepte ꝓ tectõis et tunc non ẽ collata exẽ⸗
ptõ qᷣd eꝛgo dicendũ ĩ dubio qñ ſimpir re
ſᷣuatᷣcenſꝰ vel ſolutio dicũt doc · ꝙ per h
nõ ꝓbat᷑ exẽptio et bñ vt ſatis ꝙ bat᷑ per
principiũ lr̃e · qꝛ nõ ꝓbat hoc eẽ. etẽ· fac
l:neq; natales · C.de probac.et m . c. inteꝛ
corporalia.de tranſſac · epiſco ·
Ane. griuilegiũ ñ extendi
iur ad perſonas m eoñ expᷣſ
ſas h.d. vel aliter et ſic priui
egiũ vmi conceſſũ ñ põt ad aliuz extedi

pt identitatez rõms h. d. et ſolz qtidie

allegari · Caſus etcetera · ¶ No. primo ex
textu ꝙ priuilegium eſt ius ſmgulare et
ſequitur perſonam priuilegiatam et cuzʒ
eo ex mguitun. Vnde non tranſit ad a
liam peꝛſonam ad hoc regula priuilegi⸗
um de regu. tur.li · vj · ¶ Vota ſecũdo ꝙ
vni conceſſum priuilegium non poteſt a
alium vſurpari. Et facit ad queſtionem
nunquid laycus poſſit preſcriber̃ ius pꝑp
tronatus et videtur ꝙ nõ quia ul ius ↄ

cſſum eſt laycis in priuilegium vt m c.

inj: ð iur · patro.ergo non debet vſurpari

per alium.ſed die vt notat Jo. an · ĩ regu

la quod alicui · de regu · iur · h · vj · m merc ·
et nota m. c· querelam · de elec · Et conclu⸗
ſio eſt ꝙ contra patronum ourrrit preſcri
ptio. quna eſt ius priuatum ſecus contra
eccleſiaʒ nõ patronatam ¶ In glo · j · in
fi.et eſt ratio diueꝛſitatis· nam lex debet
eſſe ooĩs oĩ bus duʒ tamẽ ſit conſcripta
pro cõi vtilitate oĩum · nij.di.erit aũt lex
et ideo ſi m lege exprimit᷑ vna perſona tã
tum videtur illa expreſſa cã exempli non
diſpoſitio legis ad illam perſonazʒ dũ
taxat reſtringatur · j priuilegiuʒ eſt lex
priuata et ↄcedit᷑ ex quadã ratione ſpãli

deo nonextenditur ad alios non expreſ
ſos ſine autoritate concedentis.

Atentibus. In oratori
tis puatis campane publice te
nen nõ pñ̃t etia ꝑ religioſo
d. et a pars ibi rndemus. et tene meti
iſtũ terx. q; quotidie allegat᷑ et eſt in vſu
Caſus ac · ¶ No· primo.ex tex et tene ꝑ
tuo menti iſtam lr̃am ꝙ haber̃᷑ campa
naʒz public in loc et pulſare publice eſt
ſignum loci publici et ſacrati. ¶ Et exhĩ
fertur ad queſtionem de qua quotidie du
bitatur. an hoſpitalia cenſeantur publi⸗
c vel priuataſi non agaret an autorita⸗
te epiſcopi ſint ↄſtructa.naʒ ſi ibi eſt cã⸗
pana que publiœ pulſatur ſignum eſt illa
eſſe publica et ſubiecta eſſe epiſcopis·)ð
ſi ibi publice celebratur et populus admit
titur ad diuina ſunt enim iſta ſigna pub⸗
lica · de conſecra · di. j. vmcuiq; et · cfi · nõ
archid · de conſecra .· diſt · .· · c nemo · dico
plene · de dona. mter duectos · Nõ ibi pu
bliœ· ꝙ m oratorijs · priuatis non eſt ꝓ
hibitum tenere campanellam priuatam
et priuatim pulſare · ¶ Oltimo nota ꝙo
ratoria non gaudent priuilegio eccleſian
et dicunt᷑ oratoria loca apta ad orandũ
nõ oſecrata nec habentia dotez ſicẽ habent
magnidñi m domibo ſuis et pñt deſtruer
qn volunt · Eccleſie vero ſunt ↄſecrate pu
blice et habent dotes ſuas · et de his nota
m. c fi S.· de cenſi · ¶ In glo.j. m fi · hoſ.
dicit ꝙ publice non põt ibi celebrari/ ſed
priuatim ſic. ve ldic melius poſt Jo· an.

aut autoritate epiſcopi oratoriũ eſt ↄ
ructuʒ aut nõ Primo caſu põt ceelebra
ri publice. o non et hoc placet mtelligo
ergo iura allegata in glo· que dicunt ꝙ
m oratorijs non debet celebrari · ſ· publice
mſi qñ locus fuit ↄoſtructus autoritate e⸗
piſcopi . vel priuatim qñ ſine eius autori
tate. et hoc nõ· et vide qd no. in . · fi · S· de
cenſi · ¶ In glo · j · m fi · hec gl · loquit᷑ ni
mis generaliter nec eſt rera ita mdiſtin
cte ꝓut loquit᷑ quia eſſet õ.cjj · eo · ti · li ·
pj.de quo dicet᷑ in · .· ꝗ.prox · ſed qͥ ad ter⸗
minos huius ·c·ſatis põt ſuſtmeri vt exẽ
pti excedentes mn hoc poſſmt pumrip ep̃ʒ
rõ eſt · qꝛ campana pulſa propter audiẽ
tes et ſie ledunt perſone non exempte et
omijttitur delictu extra locum exemptum
ſicut dicimus m pronei ente lapideʒz ex lo
oo exempto et ꝑeudente in looo nõ exem
pto vt poſſit puniri per ordmarium loci
AIpter delictu amiſſũ extra locuʒz exẽptuz
vt no. m. em obſcuris · de regu. iur. li · pj
in mercu.ſile quod dieimus m mandantẽ

delickũ omitti in vno loco vt delicto ihi
ſecuto poſſit mandãs ibi puniri q vr ibi
delickuz voſũmaſſe · vt ĩ cle paſtoral· ðre
iudi. et no.Har.ĩ.l.ſi vt onit᷑ ·ff de fide

iuſ · et h dẽz optĩe ꝓbat h ſi ĩtlgã? iſtos

tẽplaꝛios eẽ exẽptos vt diẽ gl·i c accepiꝰ

exeſ· pᷣla · vbi dr ꝙ religioſi licite tenẽt

campanam lʒ nõ habeãt pochiã. So: di⸗
xit ibi Sof. illð ꝓceder ĩ mõſterijs eoruz
.ĩeccłijs poſitis ĩ mõſterijs · vel ſo illud
ꝓcedit ex pᷣinlegio iſtð de iure coĩ. nel z*½
m ꝑpoſti · oriũ loquit ð vna campana vt
ſic liceat iſtis religioſ vnã campanã tene
rei eoꝝ mõſterijs et non plures vt in i⸗
ſta la et qᷓmqz pmus ĩtellectus gof. mul

tũ nmhi placet et ſit amicus iſti lre tñ ꝑpe

tuo nõ iſt dictũ hoſti· ꝙ iſtis religiolis
potiſſime mendicantibo qui retinent plu
res campanas ita ꝙ eoꝝ loca videant᷑ pri
cipaliora in cimtate. nam non pñt de iure
coĩ tenere niſi vnã campanã a ſatis dz eõÿ
ſufficer ꝙ hoc peꝛmittatur exquo non ha
bent populum et ita ſeruant fratres mn⸗/
nores obſeruantie et pro hoc facit cle eri
ui · de veꝛb · ſigni · vbi etiam probibet eis

abere loa precioſa. Kbbas,

.

tres priuilegi atoꝝ qui ad eos ſe oĩno ñ

„

tranſferunt pruuilegtati non ſunt hoc di

cit vſq; ad fi· In pria ponit᷑ querela et o

ſultatio· In ſeda reſponſio ibi: veruʒ et in
prima ponuntur quattuor exceſſus iſtoꝝ-
hoſpitaliorum. Caſus xc· ¶ Nota pꝛimo
tex. optimũ ð iſtos qui non ſunt vereob
lati ſeu conuerſi portantes falſo habitum
religioms poſſunt enim pe: epiſco pũ loci
coheꝛceri · qꝛ videntur delmquere mipſas
religionem eccleſiaſticam ideo ſorciuntiꝛ:
forum eccleſiaſticum · iſti enim erant cru
ce falſo ſignati.i·portabant ſig num cru
cis falſe m pectore ſicut portare debent re
re oblati et conuerſi ipſorum hoſpitalion
¶ Deeundo nota ↄtra iſtos fratres ſan⸗
c Antonij ſeu ſãcti Johannis mittentes
tam elericeos q́; laycos cruce falſo Igna⸗
tos ꝓ elemoſyms colligendis tales emnzʒ
atiam ſi mittantur ab exemptis nõ ſũt ꝑꝓ

VUarum. In totaprouin
cia exhortatioms officio pri⸗
uantur hoſpitalarij ꝗq mittunt
ꝓelẽoſynis cruee falſo ſignatos aſi miſ
ſi ſũt layci exooĩcant᷑ ſi ſũt clerici ab officõ
et beneficio ſuſpendunt᷑ et eadẽ ſuſpenſio
ne pumuntur qui ante reconcihatiõeʒ m
polluta eccleſia celebrant et ſuſpenſi prr
epos exemptos abſolui nõ poſſunt fra

— —— — — —

– — — —

— — S— —¶ ——

S = ☛ — —⸗

epᷣm loci admittendi imo ſunt puniendi
tam ipſi qᷓ;ᷓ mittentes. quia vt dixi delu /
dunt religionem eccleſiaſticam fingẽtes

ſe religioſos ſeu oblatos vbi nõ ſũt · Ex

hoc et ex tex · no.caſum m quo epiſcopus
habʒ iuriſdictionem ĩ laycos.¶ Tertio
no. ꝙ in eccleſia poluta ſanguims effuſi
one nõ debent celebrari duuna ſine recõ
clliatione et qᷓmq́ʒ hic accœſſerit interdic⸗
tum etiaz ep̃i mhilominus ſine eo a iure
ꝓhibet᷑ ibi celebrari aꝛ. hic et clariꝰ pro
batur · .c. fi · de oſec. ec · vl al· et tz Jo· an
in· c. vno · de oſecra· eccl.rel.al.li.vj.ðeti.
bi vide bo.glo.quõ poteſt pollui eccłia
et qñ debet fieri reconciliatio.¶ Quarta
no · ꝙ ſuſpẽſꝰ? per epʒ loci ñ pot abſolin
P inferiorem pᷣlatum etiam exemptuz · j

de hoc pan dubitandũu. qꝛ ſentẽtia eenſu

re lata ab hoĩe nõ poteſt relaxari niſi ab
eodẽ vel ſuo ſuperiore. vt m.c.paſtoral·
de offi · or. ĩmo plus dicendu eſt. ꝙ a ſẽ
tentia excoĩcatioms vel ſuſpenſiomis la
ta a iur̃ regut᷑i nõ pnt mferiores ep̃is ab
ſoluere ec ſubditos q; epᷣis dumtaxat cõ
petit vt no.m.c.nuꝑ de ſen.excoĩ · et bõꝰ
tex · m cle.j·ð priuileg.niſi iſti haberent
quaſi ẽalem iuriſdctõem· ad hoc no. in
cle .j.de reb. ec.non alie · m glo.⁊ dioo in
Kc.ſigmificaſti ð fo.compe.¶ WMo. vltimo
tene menti ꝙ confratres ſeu oblati re⸗
igioſoꝝ ſi non ſũt oĩno oblati vt q; ſe et
E ſua non obtulerunt in totum non gau/
dẽt pᷣuilegijs exemptoꝝ ſeu ipſius religi⸗
oms qnimo ſubiciuntur ſtatutis ci uita⸗
tum et terraꝝ . ¶ In glo.ij. ibi non exten
dit ad hunc caſũ et hoc ideo qꝛ orium lo
quitur de mterdicto generali· ſed hic lo
quit᷑ de interdicto ſpãli vmus eccleſie tã
tum licet ꝓe non ſit mterdictũ · tz ſuſpẽ
duntur ibi organa donec eccleſia ſit recõ
ciliata · ¶ In eadẽ glo · ibi fuit interdicta
a iure non ab hoie ſentit breuiter gł et

clarius glo · antepenul.ꝙ epᷣus precipv?z
do ne celebretur milla eccleſia videtuꝛ po
nere nouum mterdictũ adeo ꝙ celebrã /
tes bidẽ incidunt m irregularitatem et

ſic ſunt ſuſpẽſi ipſo facto ab officio et be

neficio · Contrarium tenet hic do.Xnto.

et melius eſt vt in dubio non cenſeat᷑ vel
le ponere nouum mterdictuʒ · ſj potiꝰ vel
le exequi mterdictuʒ iuris · q; vt dixin
debent ibi celebrari diuina ante reconci
liationem. Conclude ergo ꝙ aut eſt ven
mterdictum eccleſia iuris ibi celebꝛãs
efficitur irregularis· vt ĩ c fi .· S. de exceſ.
pla.x·c cum eterm.de re iudi · li. vj · et. c.
is cui.E is qui de ſen.exco · li. vj. Kut ibi
eſt verum mterdictum hominis et idem

dicendum ſi vero eſt interdickuz iuris ñ

veruz yt q eſt ibi quedam ſuſpenſio or⸗
ganorum vt qñ eccleſia polluta eſt ſang
uinis vel ſemimis effuſiõe 2 tũc eelebrã⸗
non efficitur irregulatis vt dicto·c is cui

DSi autem ſequit mteꝛdictuʒ hoĩs aut m

tendebat de nouo ponere interdictumet

vera eſt glo. Sed in dubio non ẽ pᷣſumẽ

dum ꝙ roluerit mterdicknum nouum pon
ere · it potiut woluiſſe recnſere prohibi⸗
tio nem iuris ar.im·cgraue et:.c.lʒ · de off.
oꝛ:a qð ibi no· a pro hoc ſingulariter fac
iſte tex. dum mandat iſtos pᷣſbiteros ſu
ſpendi. eꝛgo non erant ſuſpenſi · et ſic nõ
erant uregulares· et licet glo.antepenu.

dicat ꝙ refertu: hoc ad factũ ſta ẽ ipro⸗

priatio · Exquo infert᷑ ꝙ ſi eᷣus precepit
clerioo notorie criminoſo · vt non celebrz
efficit irregularis ſi celebrat · q; videtur

potius epᷣus recenſere prohibitionem iu

ris q3 no uum mterdictu mducere et idẽ
dicendu m ſimilibus qõnibns. ¶ In gi.
m iᷣ: falſo ſignatos · no· ex hac glo. ꝙ vbi
cunq; oſtat de amimo deferentis habitũ
T non mtendit ꝓ fiteri tunc dᷣlatio habi/
tus qᷓntumcunq; temporis non mducit
profeſſionẽ. ¶ Scdo no · illã qᷓſtionẽ po
ſitam ĩ fi.nt iocoſe ſeu cã explede libidi
ſimulans ſe monachum nõ obligatur ad
monachatum. Contrarium ſetit glo. in
c.clerici de regu.x Bar· Grix. in. qõ. dñi
cali que incipit iuuems.Jo. an · dicit pri
um proceder̃ ĩ profeſſione expreſſa iſta
gl.procedit ĩ profeſſione tacita hoe dic⸗
tuz ad mitterez ĩ foro otentioſo tm̃ ſecus
in pnflali quo ad deum pe: tex · optimum
in ſimiliĩ ctua.ð ſpon.et nõ ex dicto Jo.
an· ꝙ valet profeſſio facta per viꝝ in mo
naſterio momalium. ſ opellitur poſtea
intrare monaſterium monachorum. C

In gl. in h. priuilegij · in fi · adde hodie

li.vj. Et aduerte nam qnq; exemptio cõ⸗
ceditur aliqbo ratione cœꝛti loci vt mona
chis reſpectu monaſterij vpel canonicis
reſpectu certe eccleſie et habet locuʒ.cj.
de priuile. li · pj · vt ratione delicti amiſſi
extra locum exemptum vel ratione ct9
alibi initi rel ratione rei alibi ſite poſſmt

ↄuemri coram ordinario loci vnde in ter

mims huius c ſi rolũꝰ pᷣſuponere iſto
fuiſſe exemptos dicendo poterant pũi
ri per epiſcopu · q; delinquebãt extra lo⸗
cum exemptum mittendo iſtos falſo cru
e ſignatos. et ſic vjdetuꝛ delinquiſſe ĩ lo
o vbi explicatur mandatum · pt inclem.
paſto ralis de re ludi. et dixi. j. eo.prox.
DCet nota ſingulariter iſtum tex. ſecundũ
iſtum intellectuz yt iſti exempti ratione

certi loci poſſmt puniri per ordinatiuʒ lo
ci quando vere rel ficte delimmquunt extra
locum exemptum· Quandoce; exemptio
oceditur perſone et non reſt pectu certi lo
civt patet mpriuilegio oceſſo capellãis
et familiaribus pape et tunc ratione deli
cti non pñt ooram ordinaꝛio ↄueniri ali⸗
as eoꝝ priuilegiuz eſſet mutile exquo ſũt

erſonaliter priulegiati et non reſpectu

oci · Poſſet tamen dubitari de eis qñ tra
hunt moram in domicilijs eorum facien⸗
do reſidenti am im eccleſia. nundqd talis ca⸗
pellania eos excuſet et videtur ꝙ nonar ·
m. cj. & in eos pal. hoc tñ eſ ſet latius exõ
diendu et examinanduʒ qm hic ſit exami
natum. z ꝓ curſu lectiõis iſta ſufficiant ·

Umolim. pꝑriuilegiuz
poditũ docko de pditiõe et erꝰ
lenor p teſtes inouat᷑ · vel a
liteꝛ et ſic · Priuilegium pditũ ð cuiꝰ ve⸗
ritate et tenore et pditõe ↄſtat per teſtes
mnouatur h· d · et eſt caſus notabilis · In
pria ꝓceſſ? narratio. In ßa diffinitio ibi
nos igit᷑· põt etiã 3 ſumari et gñaliꝰ· Cõ
tenta ĩ mſtr̃o pdito ꝓbari pñtꝑ teſtes 4
ilud plegerunt ſi deponunt de tenor et ꝙ
erat ſine vicio et nõ eſt alibi caſꝰ ita clarꝰ
Caſus. ¶ Wota primo ex tex · ꝓõð peten⸗
tem mnouationem alicuiꝰ priuilegij ſeuĩ

—

—

ſtẽi põt pars de cuius pᷣi dicio agitur ſe

2

opponere et impedire mnouati onẽ ſi pro
bat de iure ſuo et ideo qꝛ h̊ põt tendere m
preiudicium alterius nunquã debet inno

uari priuilegiũ ſiue mſtrm niſi citatis ill

quorum mtereſt et ſi non apparet de mtẽ
eſſe alicuius debz fieri edictum generale
vt quicunq; putauerit ſua mtereſſe com
pareat ad contradicendum de quo not ·
plene ĩc albericus · et · ſignificauit. de te
ſti. cjfi · de fide mſtru . ¶ Ocðdo non ꝙ Per
dito Ppuilegio ſeu inſtro nõ eſt neceſſe ꝓ
bare de veritate mſtri ſed ſatis eſt ꝓba⸗
re de tenore qð tñ intellige vt latius di
cam. ¶ Uota tercio ꝙ licet ſeriptura ſit ð
ſubſtantia gratie apłice q; nõ poteſt pro
bari mii per ſcripturam bm regulaʒ aurie
tamẽ ſi ſcriptura que mteruenit perdita
eſt poteſt ꝓbari per teſtes qui ſcriptura
piderunt alia non colligo quia veniunt ex
aminanda cum glo ¶ In glo · ij. in fi. no .
glo. vult enĩ ꝙ bi tenetuꝛ reus produce
re ſuos teſtes vbi actoꝛ producit. ſed ot
hoc facit nã ſi actor voluit ſuos teſtes ꝓ
ducere ad curiã mos ei gerendns fuit et
acquieſcendum ſue voluntati cum de ſuo
tantũ pᷣiudicio agebatur ar · in. c. j. de reſ.
ſpoli . et · lciꝛca ff de ꝓbac · et h nõ debet ĩ

putari reo nolenti facere talẽ ſumptũ vel
non valenti de facili ſuos teſtes produc
re ad curiam· St ideo Jo· an et communi
ter doe · tenent oppoſitum dicentes quẽ nõ
oↄpellendum ad producendum teſtes in
curia ar · in. c oſtitutis de fide iuſ · et ad iſ
tum tex. reſpondẽt multipłr · Prio ꝙ fu⸗
it forte ↄuentum inter partes vel ꝙ epᷣus
recepit inducias ſponte ſub illo tenorevl
tercio et melius papa habebat illud factũ
ſuſpectũ ideo voluit ꝙ teſt es producerẽ
tur mcuria qd no. ¶ Inglo. m · quoꝝn
dam fratrũ ibi cum iurati non fuerunt ?c
nõ ppetuo glo · ꝓ cardinalibus non cre⸗
ditur vt teſtibus ſine iuramento mſi ſiẽ
et alijs boms viris ad inducendam quan
dam preſumptionẽ· Exquo duo ſingulłr
collige. Prĩo ꝙ homo in cunch ſit dig⸗
nitate oſtitutus non poteſt valide depo
nere ad plenã ꝓbationẽ ſine iuramento
idẽ dic de viris religioß q̃ntumcunq; ho⸗
neſtis et validis vt eis non eredatur ad
plenum ſine iuramento etiam mfauorem
eccleſie vt eſt tex · optimus m. c· nupeꝛ. z.

de teſti. ¶ Scðdo no linntationẽ ad illð

dictũ ꝙ teſtibo nõ teſtimonijs iudican
dum elt ideſt ꝙ ſimplici aſſertõni ſine iu
ramento non eſt ſtandum vt m·c. tua· de
cobabita · cleri. et muli · vt intell igat de
plena ꝓbatione ſed quandã pᷣſumptio⸗
nẽ bñ mducũt aſſeꝛtiones bonoꝝ viroy ſi
ne iuramẽto · et licet Inno · colligat hic ex
tex· aſſeꝛtiombo cardin aliũ credendũ tñi
telligo ſecundñ predictã diſtinctõnem
vt credat᷑ quo ad pſumptionem quandã
mducendã ꝓ hociſte tex vbi papa ponde
rat teſtium depoſitiones vltra aſſ. eꝛtionẽ
cardmalmum. facit q no· m. c cum a nob
de teſti. et c qu ſuper · de fide inſtru. ¶ In
glo · m ð· mentio· nota ex hac gloſa iun⸗
ſto textu ꝙ in priuilegio exemptioms n
eſt neceſſe facere mentionem de epiſcopo
loci ſeu ð iure ſuo quna ſatis tacita fit mẽ
tio de iure ordmarij · nam exemptio nm⸗
portat vt exemptus eripiatur a iuriſdicti
one ordimarij et ſubijciatuꝛ ſoli ſi uperiori
et ponderatur hic ꝙm priulegio non fie
bat mentio ð epiſcopo ad denotandum ꝙ
nullum ius reſeruabatur epiſcopo m mo
naſterio· ¶ In glo . m p. non ligatum ibi.
ar. oontra dic ꝙ hoc ar. uemt ð tex·et no
3 precedens dictum glo · et opo õ tex
eo ꝙ per admiſſionem ad oſculuz iſte &
batur nonligatus cuius õrium innuumt
iura all egata in glo · Conclude veritatem
ꝙ aut querituꝛ nũquid admiſſio ad oſcu
ſum inducat abſolutionem et dicendů ꝙ
non ß debʒ fieri abſolutio cum ſe olẽmitate

ſi

— — — —A——

— — — —

yt in. e cum deſideres . et. ca nobis. de ſen·

exco.fallit m papa qui eſt · S̊. ius et hoe
quando papa hoc mtendit. ſj in dubio

non pᷣſumit᷑ abſoluere tali modo vt in cle
ſi ſummus. de ſen · excoo · Aut querimꝰ nũ
quid in dubio per talem admiſfſionez p
ſumatur non ligatus a tunc dicit Innoc ·
E bene ꝙ ſi ſuꝑerior hoc facit cauſa coogm
ta tunc eſt preſumptio ꝙ non ſit ligatu⸗
et ita loquit᷑ iſta lra.Aut facit ſine cauſe
ogmtione et per hoc non ꝙ bat᷑ nonliga
tus vt m.c ſi aliqñ alla · in gl · et adde qðᷣ
diri m. c. propoſuit de cle · exco · miniſt.
¶ In glo. fi. ibi oportet ꝙ plura ꝓbet ʒ
dic iuncta glo.m fi:et ſatis colligitur ex
tex. ꝙ tria de necſſſitate probanda ſunt·
Primo tenor inſti et ſub hoc comprehẽ
ditur ꝙ etiam ꝙ betuꝛ dies x locus ĩſtr̃i·
et idẽ de alijs ſubſtancialibus mitr̃i. naʒ
non õſt mſtr̃m ſi non adſunt ſubſtanci⸗
alia ipſius m auten.vt pᷣpo.no· impe · in
prin · et m· c abbate ſane · de re iudi. facit
l ſi vnus · C· ð teſta· et ideo ſi erat mſtru
mentũ in qͥ erant necſſarij · qͥnq; rel ſex
teſtes oportet ꝙ ꝓ bent duo tñ ſufficiũt
ad probandum hanc ſolẽmtatem pro h
bonus tex. cum glo.m.lij · C. de bo . poſ.
ßm tabu · ſicut et duo probant notorium
et famam vt no.glo. ij ·q· jE· fi · iſta oĩa
ſunt de tenore inſtrix ideo tacite compre
henduntur mtex · ſi enim imſtr̃m exemp
latum non facit fidem ñne iſti? ſubſtanci
alibus fortius nec depoſitiones teſtium ·
¶ Scðdo debʒ probari auctoritas mſtr̃i
ꝙ fuerit ſine aliquo vicio falſitatis.nam ĩ
fraudem poſſet dici iſtrumentũ peꝛdituz
qð m veritate erat falſum · ideo oportz
ꝙ teſtes deponant de auckoritate ipſius
et hoc ſatis aperte vult hic tex · m fi· et in
hoc teſtes debent eſſe diſcreti · ¶ Tertio
requirituꝛ ꝙ probetur perditio inſtrume
ti ne fraudulenter allegetur perditio vt
non poſſet deprehendi falſitas · ſed dice⸗
res tu ad qͥd opoꝛtet probari peꝛditio m
ſtrumẽti cũ pareʒ vim habeant m iudiꝰ
teſtes et mſtr̃m in.c. cum Jo hãnes · de fi
de. inſtru · et in · l in exercendis · C. e · ti⸗
Nndo ꝙ veye ſt vbi teſtes ðponerent ð
rVeritate rei vt ꝙ fuerint preſentes in ge
ſtis ↄtentis in inſtr̃o.ſecus qñ deponũt
de tenore inſtr̃i:·nam tunc non deponunt
de reritate reiet ĩſtrumentũ poterat eſſe
falſũ · vnde cõcludendo mentẽ doc dico ꝙ
qnqʒ ſeriptura eſt de ſubſtantia actus vt
ĩſnia rel in gratia pape tunc non ſufficit
ꝓteſtes fuerint preſentes · z oportz pro
bari ꝙ ſeriptura interuenerit· et ꝙ fuit
perdita · · teſtium · in fine · C. de teſti · vbi

bonus tex.quandoq; ſcriptura non eſt ð
ſubſtantia actus et tunc · aut teſtes non
viderunt geſta in inſtr̃o ſʒ tantuz tenorẽ
inſt ri et opoꝛtet ꝙ probet᷑ ꝑditio q;
e

tuiſſet ĩſtrumentũ eſſe falſũ a melius ſci
ret ↄgnoſcere iudex q̃ʒ teſtis · OQOuãdoq;

teſtes interfuerunt geſtis contentis in

ĩſtrumento nec ſcriptura eſt de ſubſtan
tia et tunc non eſt neceſſe probari ꝑditio

nem ĩſtrumenti:vł ꝙ ĩſtrumentũ fuerit
ſine flitate · h ſatis eſt deponere de verita

te rei quia teſtes equiperãt᷑ etiam ĩſtru
mẽtis vt. S̊· Et aduerte ꝙ vbi ſcriptura
eſt de ſubſtantia actus et teſtes non ĩter
fuerunt actui ſ̊ viderunt tantum tenoꝛẽ
hoc caſu dicit glo.ſin gla in.lſieut iniquũ
C.·ð fi · inſtru.quã ſequit᷑ ibi · Sar · et in
auten.ſi quis in aliquo · C· de eden · ꝙ te
ſtes non fauunt plenam fidem i ſemiple
nam ita ꝙ poteſt derxeniri ad iuramen⸗
tũ q; ſicut non credit᷑ notario exemplãti
ſine auctoritate iudicis ita nec teſtibus
deponentibus de tenore ꝙ videtur ð hũc
tex. et dicta doc.noſtroꝝ · et mirrandum

ꝙ doc. noſtri de hoc non faciunt mentio⸗

nem · Baꝛ. vbi · S. reſtringit hunc tex.qñ
teſtes erant maxime auctoritatis vt ad⸗
uocati vł magm doctores qui ð facili po
tuiſſent deprehendere vitiũ falſitatis tũc
teſtes faciunt plenam probationeʒ et hoc
etiam ſentit glo.iſta in fine dum dicit ꝙ
teſtes eſſe debent diſereti et tales qui vi⸗
cium potuiſſent cognoſcere et hoc etiam
eſt de mente huius littere vbipapa fun⸗
dat ſe ſuꝑer uiſione ſua et ita ioquit᷑ tex·
in fine quod nota · ¶ In ea. glo. ibi ſi ho
neſtus et notus eſſet et cetera.nota gl ·
et videtur prima fronte contra · l vnicam
C· de mand · prin · vbi dicituꝛ ꝙ etiam co

miti non deber̃t credi aſſerenti ſine lr̃is
ſe legatum principis aliqui reſtringunt

illud · cnobiliſſimus· ad cardinales ſ iſta
glo · extendit ſe ad quemlibet notũ et bo
num uirum ꝙ nota et ad vriuz credo pol
ſe Nnderi et erit optima limitatio ad il/
lam .l. ꝙ vbi non tractatu: de preiudicio
alterius credatur noto et ꝓbo viro aſſe⸗

renti ſe legatum ſine litteris et ita intelli

Ze glo. no · in. cſicut. de ſen · ex. ſecus vbi
in preiudicium alterius · quia pt lega/
tus vult deponere prelatum pro hoc ·c· cũ
in iure de of. dele · ¶ In ea · glo · ibi p iura
mentũ·etẽ · no · ſingularẽ glo · ꝙ pditioĩ
ſtrumẽti põt ꝓbari ꝑ iura mentũ pdẽti⸗
ſed Inno . et Jo. an · hic dicuntꝙ requir⸗
untur alique viecture de pe:ditione ⁊ſie
iudex adhibebit aliquã caẽ ↄgnitiõem

3

qð ſatis placet· ¶ Et in fine gl · no · eãdẽ

glo · ꝙ e pape de iuſticia poſſũt ꝓbari
P teſtes ſi fuerint pdite · doc. hic multum ĩ
ſtant. ⁊ ↄcludunt ꝙ aut fuerunt ſemel ex
hibite et preſentate in iudicio et poſſunt
ꝓbariꝑ teſtes eis pꝑditis ſecus ſi nunqm
fuerunt in iudicio ex hibite. Ego tamẽ te

nerẽ gl. nã ſi lĩe groſe que ſũt piudicialej⸗

alijs et mſtr̃a pᷣudicialia poſſũt ꝓbari ꝑ
teſtes licet nunqm fuerint exhibite in m⸗
dicio foꝛtius l̃e iuſticie m quibo nõ põt
pᷣſũi falſitas cũ ðᷣ facili poſſit haberi pro h̊
c penul · de crimine fal · tene menti ·

N Xparte. ynnouatio priui
legij nouum ius nõ tribuit ſz
antiquũ oſeruat hoc dicit qᷓ
ũ a prĩo ponitur appellantiũ ↄqõ

ad titul

puilegij ꝓductio · et ð ipſius innouatõe

deciſa petitio · In ſedᷣa ibi nos aũt ipſius ĩ
nouatio et proteſtatio· Caſus ac. ¶ No·
primo ex textu aꝛgu. ꝙ m reſcripto impe

trato contra exemptum in preiudiciumꝛ

pſius exem ptionis debet fieri mentio de
exẽptione hoc tamen ↄĩter non admitti

tur quãdo pᷣulegiũ eſt taleqð cauſat pẽᷣ

emptoriã exemptionẽ ſicut eĩ de pẽpto⸗
rijs non eſt neœſſe facere mentionem m
reſcꝛipto nt j. c.j. de lit · oteſt · li. vj · ita n
de huius priuilegio q nullum pᷣiudiciũ
ex h̊ generat paꝛti aduerſe cũ ſaluũ ius ſi
bi remaneat oponendi ꝑ emptoriaʒõ im
petrantem et per ↄſequens abſolutoriaʒ
et ↄdemnatoriam expenſaruʒz · ſecus vbi
priuilegium cãt dilatoriam ita intellige
c.cum ordmem · Z. de Rp · hic ergo poni
tuꝛ narratio partis · et de mã dic vt plene
notatur m dicto· c cum ordinẽ. et in. c. con
ſtitutis eo · ti.vbi ꝑ Inno⸗¶ Tercio no ·

ꝙ eccleia exempta populus ipſius eccleſie

non cenſetuꝛ exemptꝰ niſi ſpeciałr expᷣ
matur qð clarius ꝓbatur in · c. p exemp
ti onẽ e.ti · li · vj. et die clarius vt ibi · ¶ Tẽ
tio collige ? verum intellectum . c.· ꝙ qñ
mnouatio priuilegñj fit ꝑ eum qui põt de
nouo illud cõcedere non eſt neceſſe citare
aliquem ad pᷣdicendum ipſi innouatiõi m
ſi velit hoc facere ad cautelam · ſecus aũt

ſi mnouatio fit per inferiorem. quia non

valet tẽ tranſũptio ſen mnouatio niſicita

ta parte ſeu permiſſo edicto generaliyt

notatuꝛ im cſigmificauit · de teſti . cfi · ð fi
de inſtrumen · et hoc no ·˖ ¶ Oltimo nota

finem littere ꝙ mn ouatio priuilegij nul⸗

lum ius de nouo tribuit · et ideo ſi primũ
priuilegium poteſt probari falſũ m cor
ruit etiam ſi fuit mnouatum ab habente
poteſtatem de nouo concedendi. quiia m
dubio non videtur velle aliquid denouo

eoncedere. ſed ius antiquum ſi quod com
petebat confumare vt hic m fi · et m. c· uz
dilecka · de confir · vti. vel muti · C In g ·
prima iſta gl. et ſequens innuit iſtas lit
teras non valuiſſe ſeu fuſſe ſurrepticias
q; ñ fuerat facta mentio in eis de priuile⸗
gio aduerſarij ſed docto · oĩter tenẽt op
poſitum.a dic melius vtdixi.S.in primo
nõ · nã ſi etiam expreſſiſſet priuilegiuʒ ex
emptionis mhilominus habuiſſet ſas
diſputaretur de iuribus priuilegn. dicit
tñ hoſti .ꝙ de ſtilo curie debz fieri mentio
de exemptione vbicunq; lr̃e impetrantuꝛ
cõtra exemptum quia alios iudices dat
curia contra exemptum · nam contra exẽ
ptũ nõ ſolet de putari oꝛdmarius loci et h
rõ ↄcludit pt ſẽp fiat mẽꝰ de exẽptõe ſiue
ĩpetret᷑ in pᷣiudiciũ exẽptõis ſiue nõ et ſi h
hʒ ſtilus obſeruandus eſt yt iĩ · c exlitteris
ð oſti.et.c.q̃m graui de crim · fal. ſed ð iu
re non eſt neceſſe facere mentionezꝭ· ¶ In
gloſa mv ſpecialiter m fi · docko · dicunt
primam rationem reram et ſecund am nõ
procedere.quia iſti qui protulerunt has
ſñias cenſure erant delegati vnde iſtoruz
reſpectu non erant exempti · ſecus m · c.
proxi · quia ibi ſententia fuit lata ab ordi
nario· dic ꝙ etiam prima ratio glo · non
eſt mdiſtmcte vera. ſed dependet a vali
ditate appellatiomis nam ſi appellatio e⸗
rat minus legitima ſẽtentie valuerunt vt
m. c.licet · de ſenten · exco . li. vj · et m. · nõ
ſolum de appella.eo. li · ¶ In glo · in . in
nouandum alij dicunt ꝙ epus hic fuit o
tumax · ſed hec ſo.non placet Inn · quia
nõ aparet de eius contumacia ſaltim re⸗
ſpectu eius mnouatioms· quia de hac in
nouati one nulla pendebat controuerſia ·
tz dicit ꝙ ideo papa innouauit quia ep̃us
non otendebat de priuilegijs · quaſi velit
dicere ꝙ epus non contendebat prurile⸗
gium ſed foꝛte dicebat ſe preſcripſiſſe.
Et ex hoc forte poſſet colligi illa limitatö
pt.ꝗ.· dixi ꝙ citatio ſit fienda in innouatõ
ne priuile gij vel inſtrumenti quando ꝑs
contendit ð validitate rel contendere
teſt.ſecus pbi fatetur validitatez.vel ſol
ne vt dixi · Sᷓ · ꝙ innouatio hic fuit facta
per habentem poteſtatem de nouo conee
dendi. et iſta leckura magis applaudet lit
tere · quia alie diuinant · ¶ Od opepo·
contra textum.nam debebat hic papa dif
fimire articultm principalem ſcilicet ap⸗
pellatineom. Solutõ cauſa iſta nõ erat in
curia q; appellatio non fuit recepta a iu⸗
dicibus nec approbata a paꝛte · de quo di
cendũ vt in · c ſepe · et ĩ . interpoſita · ð ap ·

— — — — — — — —— — —

= — ⸗ –– —

– E M =

— —
— —

4

0

¶¶ Vltimo Inn. bic querit ð vna queſti

one ſatis quotidiana nunqᷣd impetranꝰ
Rptum xrel offerens libellum teneat ꝓ⸗

bare cauſam vel demonſtratio nem expyſ
ſam pto yrel libello ˖· Et pone excemplũ

m hac lra · Abbatiſſa impetrauit expᷣſſa

cauſa ꝙ epᷣus vigore vmſſionis eã mo⸗-
leſtabat ac. St concludit ꝙ vbi mtentio

libellantis fundatur ſuꝑ illa cã vel ðdmõ
ſtratione tunc neceſſe eſt ilam ꝓbareita

in NKpto ſi aliter Hptum non habunſſet.

ſecus vbi cauſa rel demonſtratio princi
paliter non fundat intentiõem libellãtis
ſeu impetrantis q tunc non eſt neceſſe
ꝓbare cauſam rel demonſtrationem.nã

falſa demonſtratio non viciat. vt. . cum

tale. & falſam ff de odi · et de mon · ſecus ẽ
m oditiõe vt ibi no· et hec bene no. qꝛ ſe
pe accidunt x vemiunt in practica⸗··

ta dicka ſed quo ad titulum.
NVYMY. d. Eccleſia vtens duplici p
uilegio exemptionis lʒzʒ ſuccũbat ex vno
põt mhilominus ex alio ſe iuuare et obii
nere nec tenet exemptus ꝓmittere obe⸗
dientiã dioceſano vigoretñ exemptiõið

non põt ſine licentia dioceſani eccłiaʒ cõ
ſtruere m loco non exẽpto · et ſi exeptu⸗
de facto in looo non exempto oſtruit ec
cleſia cedit iuri ep̃i.h.d · Prima paꝛs naꝛ

rat factum. ſcda ponit diffimtionẽ · ibi.
iudices · tercia petitionẽ monaſterij ð ſẽ
tentiã · ibi.tandẽ.quarta pomt ſẽtentiaʒ

pape· x primo mterlocutoriã · po diffini

tiuã ibi.duſtinguentes · Caſus et cetera ·

¶ NMo. primo ex tex · ꝙ in eodẽ libello cõ

tra eundem poſſunt plures articuli diueꝛ
ſi cimulari et eadem ſententia termina⸗
ri lʒ effectu tot ſint ſẽtentie quot ſunt ar

ticuli.l etiam . ff. de condic . et demon. ¶

Scðdo no · iudicem m ſnia poſſe prius cõ
demnare partẽ m expenß q̊ʒ pronunciare

ſup principali rium tamen ſᷣuatur.nam

odemnatio expenſarum rebuat᷑ in fine ſẽ
