matrimonium . inter eos qui ta
men loqui poſſunt debet oonſenſus verbis
expᷣmi · Vel aliter ᷣm intellęctũ quẽ ꝗqᷓ te

nebo · Dolo conſenſu legitimo contyahi

mrimomũ · ſed verba reqᷣrunt᷑ qᷣ ad ꝓba⸗
tionem et mtellige vel alia ſigna equipo⸗
lentia · Primo ponit queſtionem- De⸗
cundo ems ſolutionem . quam pꝛobat ex
emplis · Secũda ibi · nos igitur· ¶ NWota
rimo · ꝙ ad ſubſtantiã matrimomj ver
a non requirunt᷑ ſed ſufficit ſolus oſen
ſus legiti nus · ¶ Sed otra hoc op: naʒ
l̃a hic videt᷑ velle ↄtrariũ dũ dicit ꝙ ver
ba ſunt neœſſaria quo ad eccleſiã illud
em neceſſario requirit᷑ ſine quo actus eſt

nullus pt patet in fi · lFe · So · glo multũ

m hoc inſtat et muolute loquitur doct ·
ſunt vari Inmo · tenuit verba eſſe de ſub⸗
ſtantia quo ad eccleſiaz militantẽ mloqᷣ
valentibꝰ et hoc ſtatuit eccleſia ᷣm eũ ne
tm ſacrm eſſet incertũ alias ſe equi poſſet
abſurdũu ꝙ ſi vir vrdens mulierẽ aſenti⸗
ret in eã in coꝛde ſuo et idem faceret mu⸗
lier ꝙ mter eos eſſet matrimomũ exquo
poſſent ſequi multe abſurditates· DHoſti

tenuit rerba noneẽ de ſubſt antia etiam

quo ad eccleſiã · ſed ſatis ẽ qualitercũq;
appareat de vſenſu Jo · an · diſtinguit·
ꝙ aut pꝛeceſſit tract atus et non requirũ
tur verba alias verba ſunt neceſſaria ſed
docko · modernioꝛes cõiter ſentiunt cum
Hoſti · ꝙ ſatis ſit ꝙ appareat de oſenſuꝑp
ſigna etiã in loqui valentibo nã ver ba ex
iguntur ſolum ad oſtendendum oſenſũ ·
ideo ſatis eẽ debet p ſigna apareat de
ipſo oſenſu · et hanc opi· ſemper tenui et
pꝛobo ꝑ iſtum tex· nam oſultatio bic fu⸗
it facta m genere et papa Nndendo pꝛo
bat verba non eſſe de ſubſtantia addu⸗
cendo exemplum in muto ſi en· quo ad
validitatem matrimonij voluiſſet equi
pare mutum et loqin valentẽ inepte ad⸗
duxiſſet exemplum de muto et licet poſt⸗
modũ dixerit verba eẽ necſſaria habuit
reſpectum q; cõiter loqui valentes expᷣ
munt oſenſum per xerba · Itez videmus
wvliegatũ et fideicõnmnſſum poſſunt relĩ⸗
qui nutu etiã a loqui val entibo/ vt m iuzʒ
re alle · in glo · Ad idem facit tex · · eo · cũ
apud. vbi dꝛ ꝙ ſufficit oſ. enſus ˖ nã ulud
8ꝛ ſufficere quo poſito nihil aliud requi
ritur ad ſubſtantiam actus · vt no · in. d ·
c. ſtatutũ · de Rpt · li · vj· Item non refert
quid ex equipollentibo fiat · vt n . c. licet

ex quadã de teſti · Item pꝛobo et alia rõ⸗
ne neceſſario ↄcludente· matrimoniũ eſt
delure diumo · vt in · c· · de roto. li · vj · de
iure vero diumo nõ diſtinguit mter mu
tuum et loqin valentem illud aũt certum E
ꝙ mutus poteſt otrahere matrimoniuz

ſine verbis dümodo expꝛimat ↄſenſum
ſignis · pt · ð · e.· um apud. vbi papa Hn⸗

dit nõ ſtatuendo de nouo ſed m ius an
tiquũ · ꝗ̈foꝛtius poterit hoc valens lo⸗
qui q; cũ melius ſit ſenſatus poterit me
lius ↄſenſum ſignis oſtendere · Item nul
lus text · pciſe requirit verba· nec obſtat
iſtud . qe hic papa Nndet a d oſultatio
nẽet ſic nõ ponit ius de nouo vt no · in · ·
ↄſultatiom · de tem · oꝛ · et ꝑ hot tollitur
motiuum Im dum dicit ꝙ eccleſia hoc
ſtatuit. nam hoc ſtatutũ nullibi habet ·
Ad idem facit · c ex pte de reſti·ſpo · et hãc
opi · ſenſit glo· notabilis m cſufficiat.
xxvij q· ij · vbi glo · exponit tex· illuz dũ
dicit quo ad eccleſiam id eſt quo ad pꝛo
bationem · pꝛobatio rero oſenſus nõ re⸗
ſtringit᷑ ad rerba · vt m. · nutu f de le iñ
Abbas;

Ua nos. Generaliter ſum
mari ſic pt· Non ẽ matrimoni⸗/
um vbi alter otrabentiũ nõ oſen
tit. ſed hoc ſummariũ nullam

dubitationem habet ideo ſpecialius ſũ⸗

mo ſie Di alter ↄtrahentium vtit ver⸗
bis dubijs amimo decipiendi rmulierẽ et
eã poſtmodum oognoſſcit carnaliter iu⸗
ducat᷑ pꝛo matrimonio im foꝛo indiciali
ſecus m penidentiali · hoc dicit bᷣm verũ
et cõem intellectũ .· Primo oſ ultatio . De
eũdo Hnſio ibi · ſup quo · ſ. olutio vero eſt
duplex · Prima quo ad foꝛũ iudicialem⸗

ſecũda quo ad penitentialem Secunda

ibi· nos aũt· ¶ Mõ pᷣmo ꝙ nõ viciat otra
ctus ſi ↄtrahens loquit᷑ m tercia ꝑſona:

intelligendo tñ de ſe ipſo · ad hoc facit · ·

ꝙ aüt de iure · pa · et dudũ de ouer · a iu ·
¶ Secũdo nõ ꝙatrahens in ꝓpꝛia pſona
efficaciter obligat᷑ licet doloſe mutaue⸗
rit ſibi nomen. et ẽrõ q noĩa ſũt iuenta
ſignificandoꝝ hoĩm gra inſti . de leg. Gſi
quis · ſed exquo oſtat de coꝛpe nõ eſt cu
randũ de nonnne. vt in · d Cſiquis m no
rmine · ¶ Tercio nõ ꝙ quã quã due ſint cẽ
pncipales ob quas fuit in ſtitutũ mr̃ioni
um ſcz cã ſobolis et mo tinentie euitan⸗
de vt not xxvij· ꝗ·)· in ſum · tñ tenet ma⸗
trimomiumlicet alia cauſa mducatiir qs
ad otrabendum nam effectus libidimis
imdurxit hic iſtum miuenẽ ad otrahendu
et idem dicit de eo qui otrahit cauſa do⸗
tis · vel pꝛopter parentelam mulieris vel
pꝛopter pulchꝛitud mẽ eius· nam multe
ſunt cauſe impellentes ad matrimomu
ð quibo vide mdicta glo- ¶ Quarto no
m foꝛo aie de omnibus eredit afitenti
etiam ſi allegat turpitudmem ſuam· et
ratio q ſolum wi agitur de ſui pꝛeiudi⸗

cio ˖ ¶ Vltimo nota · ꝙ quibuſcunq;

N
ne

at
to
16.
ur
oc
.
ac

da
dio
n,

,
t

5
/
R
⸗
jali

de

nda
otra
n.⸗
ate⸗
u⸗
ona
e/
nta
ſ
do
mno
tc
vom
n⸗
;
ris
nns
nda
ſade⸗

wno
ſieent,
mete
udiß
un;

verbis quis vtatur in ↄtrahendo rel qum

cunq; dolum adhibeat ſi im reritate nõ cõ⸗
ſenſit nõ eſt matrimomium quo ad deum.
¶ O ppo · otra tex · videt · n· ſibi vtradicere
nã in ver · ſuꝑ videt᷑ iudicare pꝛo matrimo

mo ſed otrarium poſtmodũ dicit m rer.

nos autẽ · So. duplex poteſt eſſe intelle⸗
ctus · Primus ꝙ vſq; ad ver · nos aũt loq
tur in foꝛo iudiciali m quo quis nõ audit

galtegans turpitudinẽ ſuam vt m. c inter di

lectos de dona. ſed ex pꝛeſumptiombo iu

dicat · 5 · eo · ex litteris el . .· vnde exquo o⸗

ſtat illu deſponſaſſe mulierẽ in ꝓpꝛa pſo⸗
na a eã ↄgnouiſſe carnaliter debet iudicari

ꝙ matrimonio nõ obſtante mutatione no

minis q; aut fuit facta ignoꝛanter et non
obſtat erroꝛ exquo conſtat de ooꝛpoꝛe ·
Kut ſcienter et dolus non debetſibi ꝓdeſſe
nam interpꝛetatio debet fieri ↄotra doloſuʒz

et intelligi debent verba m illum ſenſum
quem ſolent recke intelligentibo genera⸗

revt in dicto.c.ex litteris vᷣſiẽro nos au
tẽſvſq; ad finemſloquit᷑ in penitentiali fo⸗
ro vbi ſtat᷑ ofitenti et pura veritas ↄſidera
tur · ſed attenta veritate hic non erat ma⸗

trimonium cum defuerit conſenſus ex par

te alterius · debet tamen ſacerdos m foꝛo a⸗
mime illum mducere vt oſentiat de nouo·
et ſic vt purget dolum ab eo commiſſnm·
et vt aptet ſe foꝛo iudiaali et iſte eſt ve⸗
rus mtellectus.c et poteſt induci ad mul⸗

tas ſimnles queſtiones · Alius mtellectꝰ

eſt vt tota littera intelligat᷑ in foꝛo iudici
ali ſed in pᷣncipio loquitur allegando non
autem decidendo matrimomo · ꝓ quo
facit illud verbum foꝛte · poſitum m text ·
¶ Quare aũt hic credit᷑ doloſo m foꝛo iu
diciali · Endet᷑ ꝙ hic non oſtabat de facto
mſi ex ofeſſione illius iuuenis.vnde cum
confeſſio ſua eſſet qualificata ſeu ↄtineret
vnum factum qualificatum nõ poterat re⸗
capi ↄfeſſio quatenus faciebat ↄtra ↄfiten
tem tm̃ ſed opoꝛtebat ꝙ vel ex toto recipe
tur pel ex totorepelleret᷑ iuxta nõ.m.c.j. de
ofeſſ. li · vj · et ꝑ legiſtas mlaurelius in C.
idem queſijt fr de libe · lega·facit· c cũ olnm
de cenſi · ſed iſte intell ectus mihi non pla⸗
cet quia vbi pꝛeſumptio eſt oↄtra cõfiten⸗

tem poteſt recipi confeſſio quatenus facit

ↄtra ſe zK reijci quatenus facit pꝛo ſe pt no
tat Bart · in dicto. Gidem queſijt · m üla qᷓ
ſtione cum quis oↄfitetur aliquẽ mterfe⸗
ciſſe ſe defendendo · et facit text · ooniuncka
glo · j · de inſtit · c um vemſſet · vbi dixi hic
enim erat pꝛeſumptio otra illũ ↄfitentem
eo ꝙ illicite extoꝛſit copulã carnalem et ꝙ

in pꝛopꝛia ꝑpſona deſponſauit · tene ergo p
mam lectu · ¶ In glo · j · ibi quia ſimulate

nuptie foꝛmaliter glo · non ſoluit ↄtrariũ
ideo dic yt · · dixi /Pcedunt · n. in foꝛo iudi
ciali vbi iudicat de oſenſu ſᷣm extrinſeca.
yt in dicto. cex litterisſſecus m foꝛo peni
tentiali et hoc ſenſit aptius glo· anteꝑen·
et mfi · glo ſnota hanc vltimam queſtio⸗
nemſnã poteſt adduci generaliter ad om⸗
nes ↄtractus et dic foꝛmalius q̃ʒ glo·capi
endo mentẽ Hoſti · aut · n· iuſta cauſa fuit
ꝓteſtandi puta metus et iuuat ꝓteſta⸗
tio nec ab ea videt᷑ reœſſumpꝑ ↄtrarium fa
ctum vt in.c.j ·quod me · cã et m.c.lothariꝰ
xxxj · q:n· et hoc ven mſi poſtmodũu ſequa

tur copula nã tunc indiſtmcte videt receſ

ſum a ꝓteſtatione ar.im.c.ↄſultatiomi j·e·
facit · . j .· C· qd me· cã · Aut nõ ſuberat iu⸗
ſta cã ꝓteſtandi et ꝓcedit determinatio ·
glo · rõ potiſſima eſt vltra glo/q; cũ ↄtra⸗
ctus dependeat a poteſtate vtriuſq; ↄtra⸗
hentisjnõ valet ꝓteſtatio facta ab vno in
pᷣiudicium alterius mſi ille ↄſentiat vt ĩ.c.
cumana iuncta glo· et m. c. i geneſi · de ele ·
facit · cũ in plures· ꝙlocatoꝛ/ff locati a qð
plene no · ꝑ Sar · im materia ꝓteſtationis · ĩ
l· nõ ſolummoꝛte · ff de no op · nun . et per
Jo· an. in regula m generali de reg · iur · li·
vj · m mercu · pbi plene poſt Jo · mo · de ma⸗
teria ꝓteſtationis nõ · etiam in. c cũ.m. de
oſtit · ¶ In glo · pe· no · glo. iuncto text. ꝙ

ad eſſe matrimomij duo requirunt᷑ ſcʒ ſb⸗

ſtantia ſeu matenia et foꝛma · et licet dent
multe expoſitiones placet tamen expoſitio
glo · vt ſubſtantia capiat᷑ ꝓ oſenſu et ex h̊
notabis ꝙ ulud dicit᷑ de ſubſtatia ſine quo
actus ſubſiſtere nõ pt᷑ facit quod no · Sar ·
m· · ꝓlatam · C· de ſen · et interlo · om · iud.·
oꝛma vero dicunt᷑ ipſa verba ſupple vel
ſigna equipollentia verbis · S· e.c cum apð
⁊ facit · c is qui q.eet dixi.S.c pꝛox · ¶ Non
ob · ſi ogponat de iuribo communiter dicẽ⸗
tibus ſolum conſenſum ſufficere · S. eo · cũ
apud · et in . c· ſufficiat · xxvij. q· ij.quoniã o⸗

ſenſus nõ poteſt haberi miſi mediantibo veꝛ

bis aut ſigmis · nam ſi vir ignoꝛat mentezʒ
mulieris et econtra ibi non eſt conſenſus
id eſt ſimul ſenſus ſed diſſenſus et ſepera
tus ſenſus · ꝓ hoc facit quod legit᷑ et no · in

loſenſu ·ff· de ac · et ob.

Um in tua.x denuncia⸗
tionez vmus honeſti viri qui de
fert coonſanguinitatẽ et de fama
vel ſcandalo docet inpedit ma⸗
trimoniũ ↄtrahendum · communis diui⸗
ſio · ſecunda ibi ad quod · ¶ Nota ibi offe⸗
rant᷑. et ibi ſpõte oblata · argu · optimũ ꝙ
nõ inficit dictũ teſtj lz nõ fuerit citatus ſj ꝑ
ꝑptẽ ꝓducẽtẽ iudici oblatus nõ n ex hͥ pᷣſu

mitui ſe ingerere ſed potius videtur ſti⸗
mulatus a parte pꝛoducente et hot bñ no
tabis et tenent do de rota deciſione · celx ·
aliasceclx · facit · c oſtitutus de teſte · ſe⸗
cus dic pbi teſtis ſeip̃m ingereret q; tũe
tanquã ſ uſpectus ẽ repellendus ar · m. ·
vxoꝛi · &j ff de fal · et ibi ꝑ Bar et m. que
omnia ·ff. ðᷣ pꝛocu · facit · · qualiter de ele.
¶ Vota ſecudo iuncta glo · fi · et tene mẽ
ti ꝙ õ pꝛobatõnem fame poteſt admitti
otraria pꝛ obatio et ſi ſecunda pꝛobatio
clarioꝛ offuſcat effectus pꝛioꝛis pꝛoba

tionis · ¶ Idem die cũ pꝛobatur infamia

3 aliquẽ et in eo caſu quo mfamia ſuffi⸗
ceret ad toꝛturã ſipꝛobaret᷑ ꝑ aliam par⸗
tem bona fama tolleret᷑ pma pᷣſumptio.
et ſic videt hic tex · de eoqð no · Bar · m ·l · fi
ff. de queſt . ¶ Tercio nõ ꝙ ad ſolam fa⸗
mam deferentẽ impedimentum debʒ im
pediri matrimoniũ ↄtrahendum de quo
pidet ter · m . c ſup e · de ↄoſan · et af · ¶ Dz
nõ iſtũ text. ſimpliciter in eo ꝙ addit de
ſcandalo . ¶ Ex quo potes inferre ꝙ vbi
inter aliquas parentelas ſe candalüũ vehe⸗
menter timet ex ↄotractu matrimonij pt᷑
et debet iuder interdicere matrimonů ·
facit · e. mhil cũ ſcandalo de pꝛeſcpt · c. ij · de
no · op · nun · ¶ Ouarto nõ ibiꝑ teipᷣm-
ꝙ iudex oꝛdmarius poteſt mquirere de
fama õ aliquem ſimpliciter et de plano et
poſuit hic Inmo · notabile verbuz dicens
ſine oꝛd me iudiciario et ſine teſtibo pẽ
hanc mqunſitionẽ facere · et intellige vbi

inquirit᷑ non reſpectu magni pꝛeiudicij

alias ſecus q; in pꝛeiudiau abſentis ni⸗
hil eſt mnouandum · iij · q; ix · caue ant ·
et · c omnia de cauſa pol · et pꝛop · c. · et · c.
inter quattuoꝛ de ma · et ob · ¶ In glo · n
m fi · hec glo· multum obſcure loquit᷑· et
videt quaſi in ↄotradictõne ſed poteſt mn
telligi tex· dupliciter · Primo ꝙde fama
iudici oſtabat vt pᷣuato qꝛ adhuc nõ eàt

pꝛobatio facta miudicio ſed a multis m

pꝛiuato audiuerat et hec fama que po⸗
teſt appel lari pꝛiuata nõ ſufficit ad nipe
diendu vt hic · ſed dat facultatem iudici
ad mquirendũ et ad recipiendum pꝛoba
tionem de fama et ideo dicit hic Hoſti ·
nõndnm ꝗꝙ nuder non debet reputare fa⸗
mã niſi pꝛobet᷑ ooꝛam eo quod no· ſecus
videt qn aliquid eſt notũ tudici vt noto

riũ · nã liet non pꝛobet᷑ pt iudex ſᷣm id iu

dicare vt videt tex · iuncta glo · m . j · C·
qui et aduer · quos· Secũ poteſt mtel⸗
ligi exponendo tex · ibi puatu id ẽ puatĩ ·
et recidit in eundez ſenſum ſed hee lr̃a eẽt
elarioꝛ. ¶ In glo· m ver· pſona grauis ·
ibi oꝛt᷑ a pſona denunciante · dic clarius ·

ꝙ pł ad ↄtrarium Nnderi dupliciter· Pn
mo ꝙ ibi factũ erat tam clamdeſtinũ ꝙ
non poterat ꝓbari niſi ꝑpꝑſonã illã lcet
vilẽ · nã vbi deeſt facultas ꝓbandi ad⸗
mittit᷑ ꝓbatio alias nõ integra vt ẽ bo.
tex · cũ glo · in · cũ dilecti de ele · et in · c p⸗

terea · S. de teſti · et m caſu noſtro impe⸗

dimentũ poterat ꝑ alios ꝓbari et denun
aari merito vilis pſona nõ debet ad mit⸗
li · Et nõ ex hoc tex. vnum ſatis nõbile ꝙ
etiã vbi agit᷑ ad inpediendũ peccatũ fu⸗
turũ nõ ad mittit᷑ vilis pſona ad denunci
andũ licet aliud ſenſerit Gof · in ſum · de
accu · m fi · ¶ Scdo poteſt Knderi ꝙ in ð
rio ille deponebat vt teſtis hic vero veni
ebat vt denundatoꝛ · ſed pma ſolutõ vide
tur pꝛeſtantio: · ¶ In glo· m ver. de foꝛ⸗
ma inquiſitõnis· dic ꝙ illud. c ſolũ ꝓbat
ꝙ dicka pauoꝝ nõ mmfamant ſed fama
bñ poteſt pꝛobari etiã ꝑ duos teſtes vt
no · glo · ij · q. j. in · Gqñet · nij · q · ii· Gitẽ
ſepe et mm.l. ij ff de teſti. a nõ . p Rar.m.l.
de mino ꝛe. toꝛmenta ff . de queſt · ¶ Vl
timo op 3 tex · de votrarietate · nã m pnei
pio repellĩt iuramenta oſanguineoꝝ fa⸗
ma motrariũ ꝙ bata · ſed in ver · vel otra
dicit oppoſitum · Solutiones ſunt multe
ſed due ſunt pncipalioꝛes · Prima ꝙ in
pncipio poni᷑ regula poſtea rero hoc re
limquit arbitrio diſcreti iudicis. naʒ ßm
tempus et qualitatem facti et pſonaruʒ
admittet vel repellet ꝓbatione in ↄtra⸗
riũ vel ſecundo pnapiũ loquit᷑ q ↄoſan⸗
guinei volebant deponere ſup nõ oſan⸗
guinitate · verſi · vel otra · intelligit qñ vo
lebant deponere õ famã et mihi placet
Xbbas; = r
Onſultationi.ulier
q̃ negat ſe mmriomo oſenſiſ
ſe nõ credit marito ꝓbante 5/
riũ · ſecus ſi pbat ſe oſenſiſſe p
metũ qui poteſt cadere moſtantem:et
duos caſus determinat · Secũda ibi ſa⸗
ne · ¶ Nõ pᷣmo ꝙ ſponſus et ſponſa an⸗
te ↄofummationẽ matrimon bñdicunt
añ valuas · i foꝛes ecẽie alicubi tñ bñdicũt᷑
ante altare palio ſuppoſito ·de quo· m.c.
pir aut de ſe · nup · hec ſunt tñ de ſolenni
tate et non de ſubſtantia matrimomj.
pt in. c. · e · ⁊ vide quod le · et no · in · c· ali
ter · xxx · ꝗ · v· ¶ Secundo nota ꝓ teſtes
pꝛoducti ab vna partium etiam ſi ſint ex
tranei pꝛeferuntur ſimplici aſſertiom al⸗
terius etiam ſuper otractu matrimoni
valet ergo matrimonium gßd pꝛoba⸗
bari poteſt coꝛaz duobo te iboduntax
at contractum· nam littera hic admittit

et
7
d

n
t⸗

ͦ
n
de
nö

lde
N/
t
na
pt
te

a

Dt
ule
Pn

ee

m;
na;
ang

xt

.al
ſtes
ſter
/
m
ba⸗
taxr
Nnit

ſimpliciter teſtes idoneos ergo duo ſuffici
unt · iij · q· iij· vbi numerus et mn regula plu
ralis locutio de reg · iur · li · vj · ¶ Tercio no
2 tene menti finem.c. ꝙ non omnis metus
excuſat etiam mulierem ſed opoꝛtet ꝙ fu⸗
erit talis qui potint cadere in oſtantem et
die in oſtantem ſcʒ mulierem nõ aũt mo⸗

ſtantem virum quia minoꝛ metus exouſat

mulierem q̃; virum pt dicit glo · notabilis
5.e.c cum locum · ¶ Ded quero pꝛo decla⸗
ratione pᷣme partis quid ſi maritus no po
teſt pꝛobarẽ matrimonium ꝑ teſtes dicit
Hoſtien.ꝙ non pꝛeſumet᷑ matrimonium
etiã pꝛobata cohabitatione ſed potius ſtu
puꝝ vt in.c aliter pᷣalle · miſi longo tꝑe puta
per · xl· amos tenuiſſet in lecto et mẽſa vt
pxoꝛem ad hoc ·l· libere · ff de rit · nupt · que
ad bunc caſum debet reſtringi a facit quod
legitur et nota · m · c illud de pꝛeſumpt · vbi
plene de hot · et notabis bene hoc dictum
ꝙ per poſſeſſionem ſaltim longiſſnnam
pꝛobatur pꝛopꝛietas matrimomj·ſecus
eſt regulariter in pꝛophanis niſi pꝛobare
tur pꝛeſcriptio vt plene nota · in dicto.c il⸗
lud · ¶ In glo · j · in fi · ſed hm iſtum intel⸗
lectum pmus caſus huius · c non eſſet di⸗
uerſus a ſequenti ideo dic melius ꝙ pote⸗
rit mdirecte pꝛobare non ↄſenſum puta
pꝛo bando abſentiam a loco tempoꝛe otra⸗
ctus vt in · c ex tenoꝛe de teſti · et dic pt ibi ·

Vel pꝛobando ꝙ tempoꝛe cõtractus erat

minoꝛ ſeptem anms ⁊= ſic non poterat oſen

tire vt i · c tue · Z. e· ¶ In glo · i· nota glo ·
mncto text · ꝙ licet metus amullet ipſo

facto matrimo mium tamen ꝑ copulam ſbᷣ
ſequentem ↄualeſcit ſcʒ vt ex nunc et dicit
Vmc · hoc neꝝ miſi pꝛobet ſe per vim fuiſſe
cognitam quod no · ſed dubito qund in vi
oditionali nã · c. dictum Om. poteſt mtel
ligi in vi pꝛeciſa.vt puta q; fuit detenta et
oppꝛeſſa· nam potius dicit᷑ quis tunc pati
qᷓ; agere vt in· ſacris · S · quod me · cã · ſed
in vi oditionali quis agere dicit᷑. puta me
tu moꝛtis oſenſi et credo ꝙ non ſit matri⸗
monium q; metus etiam ↄditõnalis exclu
dit libertatẽ bſenſus vt m . c cũ locum. S. e
et hoc puto veriſſmnum licet Hoſti. in ali⸗

is terminis aliud videat ſentire · eo · is qᷣ

Abbas.
Emma In matrimonijs et
W ſponſalibo debet eẽ libertas · vñ
m eis ꝓ miſſio pene nõ obligat ·
duo facit · In pᷣma ponit mulie⸗

ris querelam. In ſecunda dat iudiceẽ · ibi cũ

itaq; · ¶ Nota pᷣmo ꝙ timoꝛ etiã pecunie

ſoluende ĩpedit libertatẽ oſenſus · puto tñ

ſi dñs tꝑal s jncuteret metũ amnſſionis

alicuius rei niſi ↄtrabat᷑ matrimoniũ ꝙ ꝑ
hoc matrimomũ otractũ nõ eſſet nullũ q;
iure nõ cauet᷑ ꝙ metus pditionis alicuius

rei cadat in oſt antẽ virũ niſi foꝛte eſſet p⸗

ditio ommiũ bonoꝝ vel maioꝛis ꝑtis vt m.c·

abbas qð me cã facit quod legit᷑ et no · in

c frequens de reſti · ſpo · li · vj · et ad iſtum
text. dic ꝙ papa ĩpꝛobat omnèẽ ſtipulati
onẽ penale q; poſſzʒ in aliquo aufferre ple
niud imem libertatis non tamen ſequit ꝙ
pꝛopter talem metũ matrimomũ ſit nulluʒ
vtbat᷑ in · c. ꝓxi · S· e · et. vemiens · ¶ De
cundo nota ᷣm vnũ intellectũ ꝙ nedũu int
ipſos ↄtrahentes nõ valet ſtipulatio pena
lis ſed etiã inter parentes ipſoꝝ ↄtrahen
tiũ quod clarius ꝓbat᷑ m.l·titiaff de ver ·
ob.de quo j. ¶ Itẽ nota ꝙ libertas requi
ritm matrimonmno nõ ſolũ tpeꝓmiſſionis
de eo vtrahendo ſed etiã tpe ↄtractus· naʒ
hic pᷣncipium fuit voluntariũ · Exquo pt᷑ H̊
colligi ar. ꝙ ex ſponſalibo nõ iuratis non
debet quis pꝛeciſe compelli ad ↄtrahendũ
matrimomũ de quo vide quod dixi in. c re
quiſiuit · S· e. ¶ Vltimo nota et tene men
ti ꝙ eccleſiaſticus index pt᷑ adiri nedũ vbi

ↄtenditur de ſubſtantia vimculi matrimo⸗

mialis ſed etiam vbi agit᷑ de ↄſecutiuis ad
ipſum matrimonium vt patet hic vbi papa
fuit aditus ↄtra laicos ſuꝑ extoꝛſione pene

et idem cauet ſi agit de dote de quo in · de

pꝛudentia ·· de dote poſt dwuoꝛ · reſti ·
¶ In glo · j · ibi ſi poſt ſeptenmũ · pondera

glo · nam aperte ſentit relata ad text· ꝙ ꝙ

xmus ſeptennio ſeu conſtitutus m ſepten
mo exquo nondum compleuit ſeptenniuʒ

eſt mhabilis ad ↄtrahendum ſponſalia ·

etiam de futuro cuius contrarium tenuit ·

glo . S. m. c ſponſam · Ded iſta glo. plus

mihi placet vt tetigi ·S· iuuenis · et idem

hic Sof. tenuit dicens ꝙ tria nnpedie bãt
hic pene coommiſſionem· Primo libertas

matrimonij · Secundo quia non tenuit
pꝛmcipale ſcʒ ſponſalia · Tercio mfantilis

etas nam mfans non poteſt obligari de q́

m.l.j ·ff de noua · papa tamen hicſe fundat

ſuper libertate matrimonij duntaxat naʒ
non contendebatur hic de defecku etatis et
foꝛte pena fuit hic appoſita mter parentes
eoꝛumnam his extoꝛquebatur a matre ·
vt muit littera · ¶ In glo fi. wi ſed ſeais

eſt m leges hec glo· moꝛdetur ab Hoſti ·
quia idem videtur m canones vt ipſemet
gloſatoꝛ notauit m.c.accedens · de pꝛocur ·
et m · c ex parte de conuer · coniugato ·˖ ſed
glo. poteſt ſaluari dupliciter ſᷣm Joã · and·

Primo ꝙ glo · ſequitur allegando non de⸗
cidendo · Secundo et melius ꝙ debet mitel

ligi aliud eſſe ſecundum leges qina leges

impꝛobant penam et apꝛobant mteruẽ
tum arrarum et dixit de legibo q cano⸗
nes non faciunt hanc differentiam nõ tñ
ſenſit aliud eſſe m canones · ſed diffi⸗
cultas eſt m videndo rationeʒ quare pꝛo
ↄtrahendo matrimonio poteſt interue⸗
mire arra et non pena cũ eadẽ videat ra⸗
tio in arra; naʒ ſi is qui tradidit arras re
trocedit a ↄtractu eas perdit et ſic patit᷑
penã · Oi vero is qui recepit vellet reſili⸗
re debet eas reddere duplicatas et etiaz
quadꝛuplicatas ſi hoc fuit ↄvuentum yt.l
mulier · C. eodez et ſic ſatis in effectu ſol⸗
uit penã ſi habʒ reddere quadꝛuplicatas
Jo.an· poſt Gof. dicit ꝙ ratio diuerſita
tis eſt quia arre ſolent tradi m parua qñ
titate pena vero m magna· Item arre tra
dunt᷑ de pꝛeſenti ſed pena pꝛomittit᷑ in
futurũ ſed quus facilioꝛ eſt ad pꝛomitten
dum qm̃ ad exburſandum · Hoſtiẽ · red
debat aliam rationẽ videlicet ꝙ mtradi
tione rei ſue quiſq; poteſt ĩponere pa⸗
ctum quod vult · lm traditiomibus ·fr de
pact.· Vnde arre tradunt · ſed pene pꝛo⸗

mittunt᷑. Item ſi recipiens ↄtrahit ma⸗

trimomiũ lucrat᷑ arras et ſic lex pꝛeſunmt
pter lueꝝ induceret᷑ ad vtrahendum
matrimoniũ ſponte ſed metu pene vio⸗
lentatur quis ad ↄtractum. Aduerte qꝛ
hec ratio nõ ocludit vt dicit Jo · an/ et bñ
nam recipiens timoꝛe ne habeat eas red
dere duplicatas vel quadꝛupꝑplicatas in⸗
ducitur ↄ tra amimũ ſuum ad ↄotrahendũ
matrimoniũ · Itẽ pondera qe Hoſti · ſen⸗
ſit ꝙ recipiens arras eas ſibi lueri facit ·
ſecuto matrimonio ſed ipſemet ſenſit op
poſitum m ſum · e · t. & · et hanc otrariã
ſententiã tenet fre· poſt Jo · pagliarum
oſilio · clxiiij· nam dictum Hoſtien ·˖ hie
nullubi pꝛobat᷑ et videt᷑ ibi appꝛobare ra⸗
tionem diuerſitatis ſuperius alle · et hoc
bene notabis · Et pt habeat᷑ plena mate⸗
ria humis.cq; eſt quotidiana concluſiue
examinabo quattuoꝛ que poſſunt ↄtin⸗
ere in materia · ¶ Prnimo nunquid indi

ſtincte poſſit mteruenire arran tradi⸗

tio · ¶ SBecundo nunquid pena indiſtm
cte ſit repꝛobata · ¶ Tercio nunquid poſ
ſit interueire pignus vt ſic matrimonio
non ſecuto recipiens lucretur pignus
¶ OQuarto nunquid ſalteʒ mtereſſe poſ
ſit peti a retrocedente; ¶ Circa pᷣmum et
ſecundum diat Jo · an. hic oſiderandam
qualitatem perſonaꝝ et quantitateʒ ar⸗
rarũ ſeu pene · Si·n· inter viles ꝑpſonas ĩ
terueniret traditio magnarũ arraꝝ non
valeret q eſt eadem ratio que in appoſi⸗
tione pꝑene· nam ſepe tradit pꝛo arnis q̃n

titas mille flo: et ſi mter magnas perio
nas interueniat modiea pena valeret qꝛ
eſt eadem ratio que in arris · nam ſolu⸗
tio modice pene nõ habet mtimidare ma
Snũ virũ:et hanc opi · videt᷑ ſentire x te⸗
nere Cy · m dicta.l. mulier. Sed Bart ˖ im
dicka. l·titia videt᷑ oĩino repꝛobare apo⸗
ſitionem pene quantumcunq; m modica
q̃ntitate ſit apoſita qꝛ lex indiſtincte ꝙ
hibet ſtipulationẽ penalẽ vt m dicta·l fi
infi · C. e. et m.ltitia a hic reſpectu arra
rũ videt velle ꝙ mdutmccte aðmittan᷑.·
dumodo non excedunt quantitatem do⸗
tis rel donatiomis ꝓpter nuptias et vbi
iſta non mteruemirent non debent ex ce⸗
dere penam legalem de qua m.l.iubemꝰ
C· de repu · nam ſi diſſoluenti matrimo⸗
nium lex non aponit penam ita grauez
vt m loaſenſu·et ĩ dicta.liubemus. ergo
foꝛtius idem dicendũ m recedente a ſpõ
ſalibus et ſic dicit poſſe limitari dictam
l·fi · C· eo · Item ad hoc vt valeat effectꝰ
arrarum eſt opus ꝙ vere interueniant
ita ꝙ quantitas ſit numerata et tradita
parti ſecus vbi pars oſñteretur tm̃ ſe re
cepiſſe vt coommunmidter hodie fit et oſta⸗
ret otrarium· et idem voluit FFrede.· ↄſilio
cxnij · et vide ad materiaʒ in oſilio.clxx⸗
xix · et hec opi ·multuzʒ mihiplacet.quia
pbiarra non interuenit eſt quaſi eadem
ratio que m appoſitione pene quia de fa
cili quis oↄfiteretur ſe reœpiſſe arram m
magna quantitate.immo plus dieit ibi
Bar · ꝙ ſi vtraq; ꝑs afitetur recepiſſe ab
altera non valet etiam ſi vere interuemiſ
ſet ſolutio quia ſi ſolui tibi mille et rece
pia te alia mille non video: ſoluiſſe arg.
l:qui ſic ſoluitff de ſolu.multi tamen te
nent oontra hoc vltimum de quo per Bal
m dicta.l.fi · et vidi varia conſilia in hoc
contra Bart · ſed noui tunc conſulere o⸗

tra quia tunc credidi et credo ſuam eſſe

verioꝛem opi.nam vt dixi ratio legis fu
it quia faulus quis ꝓmittit qm̃ exbur
ſet· vt dixi · ſed exquo tantundem recipit
ab alia ꝑte nõ vide exburſare et maxnne
hoc pꝛocdit hodiernis tempoꝛiboĩ qui
bus contrahentes confitentur recpiſſe
alter ab altero magnam quantitatem ar
rarunm que m veritate nunquam fuerunt

numerale · ſed eſt nuda et ſimplex con⸗

fe o· et Sart · tm inheret huic opmioni
ſubnectit fundum non poſſe dari lo⸗
o arrarum etiam ſi tradens conſtituat
ſe nomine alterius poſſidere quod ſatis

placet · quia.l·fi · loquitur de arris tradi⸗

tis m quantitate et annullat aliam pe⸗

nam · ergo extra illum caſum nõ debemꝰ

6

.
t

ſe
ar
int
n’
m
o/
1t
1s
i⸗/
4

arras appꝛobare et cum pꝛemiſſa ſenten⸗
tia · Bar· videt hic tranſire do · Anto. reſpe⸗
ctu arrarum multum mihi placet opimo

Jo · an · vt cõſideretur qualitas et quanti⸗

tas pſonaꝝ maxime reſpectu recipientis

q heret reddẽ duplicatas vel qdruplica⸗
tas.moueoꝛ quia ꝑ rationẽ naturalem le⸗
gis debemus recedere a rerbis legis et ſer
uare ſententiam · vt no.in.lnon dubium ·
C. de legi · et in regula fi · de reg · iur · li · vj ·

ſed appoſitio pene in quacunq; parua quã
titate non tenebit quia odia non debent ex

tendi · vt m·l· quod vero contra ·ff de legi ·
et in regula odia mvj · ¶ Venio ad ſcðm

ſcz reſpectu pene ˖ g.· vidiſti quid ſenſit Jo ·
an · et quid Bar· ſed ampliando materiam

coll igendo dicka doc -hic et in dicta.l·titia
dic ꝙ aut apponit᷑ pena mter ipſos ↄtra⸗
hentes et indiſtmcte non valet ſᷣm opi⸗
monem communioꝛem Aut inter paren⸗
tes ipſoꝝ cõtrahentium et idem vt hic pᷣm
vnum mtellectum vt in dicta· l titia · Aut

mter alios et tunc aut iſti ſunt ita viunctti

cum ↄtrahentibo ꝙ veriſimiliter iſti mdu⸗
cerent᷑ ad otractum ne ↄiuncti nel annci
ſoluant penam ⁊ idem quod·S. arg· m.l.he
res meus m fi·ff de ↄdi · et demon · Aut nõ
ſunt ita ↄiuncti et ommuniter tenet᷑ ꝙ m

ter eos valet apoſitio pene quod pꝛocedit

etiam ſi extraneus ꝓ miſerit nomine mu⸗
lieris ſub certa pena licet Hoſtien.hoc ca⸗
ſu teneat ↄotrarium ſed coommunmitter indi⸗

ſtincte tenet pmũ. ¶ Ad vnũ tamen ſin⸗

gulariter aduerte ꝙ ſi extraneus ꝓmnttit
ſub pena ꝙ titia mulier ↄtrahet matrimo
mũ cũ ſempꝛonio ſi facit quantũ in eo ẽ nõ

mcurrit penã q; difficultas exquo factũ ẽ

in obligatione impedit ↄnnſſionem pene
pt eſt tex. notabilis in.l.ſi vehenda mn fi ff.

ad l· rodiam de iact · et m. l. ij. ff. ſi quis cau ·

et hanc opi · m terminis noſtris tenuitJpo ·

pasglia de ſenis vt refert rede · m loc pꝛe

alle · ꝓ hoc quia ſicut ꝓmittens ꝑ iuramẽ
tum euitat ꝑiurium ſi facit quantũ m eo ẽ·
vt no · glo. m. c. ex litteris el . i. et. c ſicut.

e ergo eodem modo debet euitare pene cõ⸗

miſſionem pꝛo quo facit· c ſignificante de
pigno · et hanc etiã opi·tenuit hic do· An.

et ad hoc etiam adduco autoꝛitatem Bar.
m ſimilibo terminis in·lotinuus G illud ·
‚ff · de ver · ob. Et nota · hoc nã co mmuniter
cacidit ꝙ quis ꝓmittit ꝓ filio vxoꝛe ſeu
amic ꝙ ratificabit certum ↄtractum ſub

pena ꝙ ſiiſte ꝓnnſſoꝛ facit quantum in eo
eſt euitat penam · hec pꝛocedunt vbi pena

oſiſtit ijn perdendo ſeu m dimmuendo pa⸗

trimoniũ ſuum · ſed qn oſiſtit in lucro per⸗
dendo puta dono yvel lego tibi cſi otraxeris

matrimomiũ cum ſempꝛonio nunquid va⸗
leat.eſt dicendũ ꝙ minter extraneos valet
ſen alios a ↄ trahentibo· pt ꝑ Bar.m.l.titia
m. Gtitio · ff de rer · obli · Si mter ipſos o⸗
trahentes nõ valet · vnde ſi dico ꝓmitto ti
bi centum ſi mecum ↄtraxeris non valebit
matrimomũ vt ꝓbatur m·lſi ita ſtipulatꝰ
in. Eſi tibi nupſero et ibi ꝑ Sar · ff de rerb ·
obli · ratio quia intuitu libidnns videt᷑ illã
inducere ad matrimomuz que ratio cſſat
int alios a ↄtrabentibo· hoc tamen dictũ
limita ſingulariter niſi is cui facta eſſet ꝓ
miſſio foꝛet nobilioꝛ quia tunc videtur do⸗
nare potius amimo compenſandi ratione
nobilitatis · pꝛo hoc qð no · Sar · in.l.j · C. de
dona · ante nup · et m. · ſi volutate · C. de do ·
ꝓmiſ· et m.l· ſi diuoꝛtium ·ff · de verb· obli ·
¶ Hemo ad tercium nũquid pignus poſ⸗
ſit mteruemre ꝓ ſecuritate matrimomj o⸗
trahendi ·et in hoc varie reperiunt᷑ opi· In
no · hic tenuit ꝙ ſic quia loco arrarum po⸗
teſt pignus tradi · allegat.l.j. C· de remiſ·
pig · que nil facit ſed foꝛte erroꝛe ſcpᷣtoꝛis
l.iſta fuit allegata ſed benefacit.l.jC.· ſi re
ctoꝛ ꝓuin· quam foꝛte allegat Inmo · et eã

adducit Spe e · t. Cj · pbi ſequitur illã opi-

mouetur quia ꝑer pignus quis non ſe ob
ligat ſicut ꝑ penã · nã traditur ſicut arra et
ↄſulitur parti ꝑ retenti onem nec eſt neceſ
ſe mouere actonẽ et quãquã Joan.dicat
Hoſtien · tenuiſſe votrarnium tn mſum·e·t ·
C.·j·tenet hanc opivt perdatur pignus ſi
matrimomũ poterat ſequi de urex deficit
ꝙ tradente · ſecus ſi non poterat ſequi ar ·
in.c.et ſi neœſſe de dote poſt diuoꝛ· reſti· Jo

an dicit diſtinguẽdum qualitatẽ pſonaꝝ
et quantitatem pignoꝝ ꝓuts· dixi in ar⸗

ris ᷣm eum.et ꝙ poſſit mteruemire pignꝰ
ſe quitur rfrede · oſil · cxlix · glo·m.l.titia.p

alle diſtmguit vtrum pignus det pꝛo pe⸗
na et non teneat an pꝛo arris:et tenent aln
aliter · Bart · ibi dicit ꝙ poteſt interuenire

dummodo pignus conſiſtat in quantitate

et realiter tradatur que opmio non placet

hic do · Ant · qui videtur m effectu conclu⸗
dere ꝙ niſie intereſſe pꝛeſtando non po⸗
teſt pignus mteruenire quia oum ſimus
extra caſum .lfi·C·eo.non valet ꝓmſſio
alicuius pene: nam illa lex ſolum pernnt⸗
tit arras · Item pignus non poſſet dupli⸗
cari ex alia parte et ſic contractus non eẽt
equalis ex vtraq; parte ꝓut illa.lłfi · requi
rit · et hec opi· ſatis mibi placet m fauoꝛezʒ

libertatis matrimonij · nec obſtat · l.j · C. ſi
rectoꝛ pꝛouin·quia ibi ↄtractus arrarum

appellatur pignus non autẽ diſpomt vty

pignus poſſit interuenire pꝛo hoc facit qᷣ

no · glo · · ſi ſtipuloꝛ fde ver · obligat ·

que dicit ꝙ omnis ſtipulatio m talibo ?
repꝛobata · ¶ Nunc deſcendendũ eſt ad
vltimũ nunquid poſſit ſaltem peti inter
eſſe ſi ſponſalia fuerunt ↄtracta ꝑ ſtip
lationeʒ et quo ad ius canonicũ no refert
ntꝝ interuenerit ſtipulatio vel nudũ pa
dqctum . vt m. c j· de pac · in quo etiã doe · ſũt
varij · nã glo. m · d .· l. titia dixit ꝙ ſic · ali⸗
ud ſenſit imn dicta · ·ſi ſtipuler · et ibi Dyn ·
tenuit ꝙ ĩtereſſe oſiſtens m dãno emer
genti pt peti ſecus reſpectu lucri æſſan⸗
tis · qꝛ pmum nõ pr dici pena nec ſꝑẽs pꝑe
ne nec etiã lucrũ.ſed reſartio dãm . Ja · de
are · Cy · et cõiter doc · m . . j · C · de ſpon ·
in · d.ltitia · et hie tenẽt mdiſtincte ꝙ nõ
poſſit peti niſi doloſe ps ſe habuerit naʒ
tunc altera ꝑs poterit petere mtereſſe ac
tione de dolo nõ aũt Ppncipaliter ꝓpter ſti
pulatõnẽ · q; ex ↄœſſione iuris pt ꝑs re⸗
cedere a ſponſalibo · vt · .j · C · eo · ¶ Itẽ ne
aliqᷓ mõ mtimidet᷑ mriomũ ꝓpter ſolutõ
nẽ intereſſe · et hec opi·ſatis placet · tũ m
fauoꝛẽ mr̃ionij· tũ q; ſumus extra caſum
illius . l· fi. et vide Holtie · inſum · e · ti· Gj ·
vbi ſequitur pꝛemiſſam opimonem·
Abbas;

S qui.Sponſalia de futu
ro trãſeũt m mr̃ioniũ ꝑ carna
lẽ copulã ſubſecutã ſ̊ nõ ꝑ m⸗
ſum carnalis copule tm̃ᷣ · h · d · cũ . · fi e ·
Primo ponit thema ex quo tacite elicit
qjueſtio · Scðo illã ſoluit et rõnem ſvᷣmit
tit ibi ad pᷣmã · ¶ Nõ pmo ꝙ pꝛeſumptõ
iuris et de iure oꝑpat᷑ tantũ quãtũ veritas
m foꝛo iudiciali.nã vides hic ꝙ ocurrẽ
tibo mr̃ionio vero et pꝛeſũpto ſtat᷑ poꝛi
licet ulud ſit preſumptũ et ſeᷣm ſit verũ ·
qð ergo diſponit᷑ in caſu vero hʒ locũm
facko pᷣſumpto ꝓ hoc qð no · ml ſi poſſeſ
ſoꝛ · ff· de reli · et ſump. fune · ¶ Scðo nõ ·

ꝙ qñq; ↄtra pᷣſumptõnẽ iuris nõ admit

tit᷑ ꝓbatio m ↄtrariũ ꝙ qñ ſit · ꝗ. dicã ců
glo. ſed qꝛ hic ðꝛ ꝙ ᷣm mr̃iomũ ↄtractũ
poſt pᷣmũ pᷣſumptũ ẽ de iure nullũ · nun⸗
quid etiã hoc ſit ven reſpectu foꝛi pemi⸗
tentialis · ¶ Circa qð cõſidera ꝙ aut vir
cognouit ſponſam de futuroaffectu ma
ritali ita ꝙ tanqm̃ vxoꝛẽ oognouit a tũc
non ẽ dubiũ ꝙ ſeðm ſit nullũ cũ pmũ in
veritate teneat ex oſenſu tacite pꝛeſtito ĩ
copula.AXut cognouit ſponſam nõ affe
ctu vxoꝛio nec hñs aĩum oſentiendiĩ eã
tanquã in vxoꝛẽ · et tunc quo ad fo:ũ tu⸗
dieialẽ ſem ruducat nullũ et pmum erit
validũ · vñ tunc filij erunt legitimi · et pꝛo
hoc iſtetex · quo ad deũ vero tenet Om.
ꝙ ſcdᷣmmatrimoniũ teneat et nõ pᷣmũ.

vñ potius debet pati excõicatõnẽ qm̃ ad
herere pᷣme ſponſe · cũ ſponſaliailla ſint
ſoluta pꝑ ↄſequens mr̃ionũũ · et idem tenu
it Hoſłi. pᷣmo · ſed poſtea videt᷑ mutaſ⸗
ſe opi · dicens ꝙ in vtroq; foꝛo parendũ
eſt pape qui potuit ſtatuẽ quicquid vo
luit in matrimonio non ↄſũmato vt no
in. c. ex publico de ouer · diu · ſed pꝛeceden
tem opi · appꝛobat · do · Anto et illa videt
mihi veriſſma.nam papa nõ poteſt ſup
plere ↄſenſum quo matrimomiũ otrahi
tur. facit. c lr̃as in fi · de reſt · ſpo · Itẽ tex ·
hic non amullat ſedᷣm matrimomũ di⸗
ſpoſitiue · ſed loquit᷑ illatiue ſcʒ ſi pmuʒ
? pꝛeſumptũ de iure ge ſequit᷑ ꝙ ſedᷣmẽ
nullũ ita ꝙ illatio nullitatis ẽ fundata ſu
ꝑp pꝛeſumptõne. ſed ſi pꝛeſumptio ẽ fal⸗
ſa ergo quicquid ſequit᷑ coꝛruit vt in re
gula accſſoꝛiũ de reg · iur . li · vj· ¶ Be⸗
cũdo querit᷑ nunquid aliqua ꝓbatio poſ⸗
ſet admitti õ illã pꝛeſumptõnẽ videt pᷣ⸗
