pellitur ad contrahendum. ar · m. iura

menti · xx. q· x · et m· cj· de pact · et ꝑ hec

iura idem dixi in . c. ex lẽis · el. ij · Z· ð ſpõ
ſa · Sed nunc adduco itum tex. qui iu⸗
dicio meo clare hoc probat m v· mulier-
nam hic non interuemt iuramentum. ſ
papa fundas ſe ſuꝑ nudo conſenſu et diẽ
exq̃ maior ſemel aſẽſit ſpõſalibanon
põt ↄuẽeire licʒ õxit cũ mĩore foꝛtiꝰ gꝰ di
cẽdũ cuʒ ambo erãt maiores et tene ad h̊
mẽti iſtũ tex.qꝛ ſepe de ̊ dubitaui et vi
ð qð dixi · S.ti · prox·c.reqſiuit · C In gl.
fi:tbi & reprobari · vbi dicitur ꝙ medic?
ſemel approbatꝰ poteſt reprobari · 2⁊ idẽ
habet m.lſed a reprobari·ff. de accuſaꝰ-
tuto. Et dicunt quidam ſpeciale imn me⸗
dieo propter hominum ſamtatem vt ſi
reperiat᷑ mutilis et inexpertus poſſit re⸗
probari ſed idem die in quolibet doctor
cuiuſcũq; profeſſiomis vt nõ· Sar· in · d.
lſed et reprobari:xK pro hoc allegat tex.
m. l. Smaticos · C· de ꝓfel · et medi. li · x.

No bis. Impuberes ſpon
ſalna phentes ante pubertatem
A ſepari non debent ſed poſt pu
bertatem poſſunt ſi contradicunt ſpon⸗
ſalibo niſi coopula carnalis interuenerit
et in effectu idem dicit tex · quod prece
dens niſi ꝙ addit de copula et eonſenſu
tacito poſt aduentum pubertatis primo
ponitur queſtio · ſcdᷣo ſolutio·ibi talis.
¶ Nõ.primo ꝙ quẽadmodũ unpuberes
cõtrabhentes ſponſalia nequeunt ab eis
reſilre ante aduentum pubertatis vt · ᷓ
ti · prox · ita et matrimomium contrahere

mtẽdẽtes. nã tale matrimoniũ añ etatẽ

ↄtractũ miris iterpretatione ſũt ſponſa
lia de futuro vt nõ · hic gl · et eſt hodie ex
pᷣſſum in. c.j. eo · ti · li · vj . Exquo infertur
ꝙ ſicut ante euentum pubertati nõ licet
reſilire a ſponſalibus veris ita nec a pre
ſumptis. ¶ Scdo nõ· ꝙ potẽtia coeun
dianticipat tempꝰ pubertatis a ſic copu
la habita inter minores conſummat ma

trimoniũ quod intellige ſi rere interceſ
ſit ſecus m niſu ad copulaʒvt.j. eo. atte

ſtationes · vbi de hoc plene ·

E Ulis. Minores aptiadma
irimoniũ ex ↄtractu matrimo
nij obligan᷑ niſi violẽtia int⸗
cedat · primo deciſa aſultatio. ſceda Heñ⸗

ſio ibi taliter · ¶ Nõ· pᷣmo ꝙproximitaſ
etatis ſola nõ ſufficit ad oontrahendum

mrimomũ ſemopoꝛtet ꝙ ſit talis ꝙ car⸗
naliter cõiungi potuerint eth nõ/ & li⸗
mitati õe · c· ſequen · ¶ Secundo nota ꝙ
malicia ſupplet defectum etatis quo ad
oontrahenduz matrimoniũ et ad h quo⸗

. .. — .

T. , — =ð

6 6

2 * * 1
er r e E “ .
2 r P*. 1 WP,

1. ☛ ſ

»r rr rerr r (q

tidie allegatur et quo ad propoſiunftrie.
mitur malicia ideſt vigoꝛ naturalis ſeu po
tentia co eundi nt colligitur ex verbis pre
cedentibus ibi ꝙ potuerunt conmingi. no
enim ſufficeret malicia m rebus agendis
vt in c puberes m. G finali ð · eo dem ¶ Sz
quero quia tex · requirit hic duo ad validi
tatem matrimonij ꝙ ſint proximi etati et
ꝙ potuerunt carnaliter comiſceri nunqᷣd
ambo requirantur de neceſſitate · So · ſi ⸗
cipis a primo neceſſario requirit᷑ ſe undũ
quia ſicut dixi proximitas nõ ſufficit ſine
potentia coeundi · ſed ſedm bñ ſufficit ſme
primo dummodo ſint doli capaces ita ꝙ,
potuerint diſcernere vires matrimonij · nã
matrimomu non contrabhitur ex copula
ſed ex conſeſu. S. ti · pwpxi.c cum locum ·

¶ Bed diſceptatio non modica eſt mter doc

toꝛes quũo deprehenditur iſta potentia oo⸗
eund que habet ſupplere defectum etatis
uidam enim vt Tancre · requirunt ꝙ ve
re inter eos copula mtercſſerit qð etiam.
ſequitur hoſti· exponendo tex · ꝙ potuerĩit
coniungi ideſt ꝙ de facko ſe coniunxerüt

-= „— 7 3J rv
Pe e.
r⸗: r . N
N g rE e

e r Arer . 1

teD
cei— ref e,

5 1

—R = , EH .
rr er N e—
AaAe oe1—— wo r —

—

poſitum dicentes ſatis eſſe ꝙ potuerunt

coniungi. ¶ Ouid enim ſi iuuenis minõ
alias mulieres cognouit · xel ſifemina mi/
noꝛ ab alijs fuerit cognita certe nemo ne⸗
gabit matrimomum conſiſtere ĩter iſtos
ex quo apparet e os potentes ad copulam

. „☚ l 5 . .
Prrn Aoyls ſe- a ſet pro hacſententia habes glo.in· c vmco

eodem ti · li. vj ſed de hoc non videtur mi⸗
hi magnum dubium ex quo clare conſtat
de potentia oo eundi ſſed dubium eſt qñ
non conſtat clareſed tantũ per ſigna puta
ex aſpectu coꝛpoꝛis/vel ex alijs ſigmis im⸗
trinſecis mulier rel maſculus videtur ap⸗
tus ad opulam ſet ſenſit Inno.hec ſigna
ſufficere qð mihi ſatis placet ar.cſe. vbi
nmiſus ad copulam cum conſenſu adhibi⸗
to prope etatem legitimam ſufficit ad ma
trimomium pro quo facit iſta httera dum
dicit ꝙ potuerint et ſic ſolum requirit po⸗
tentiam et videtur eam requirere ex ſignis
dum dicit ſi fuerint ita proximi etati 2c

Cteſtationes

6 — Contractus ante pubertatem e

tiam cum niſu carnalis copulen

facit matrimonium. Cõmunis diunſio· ſe⸗
cunda ibi conſultationi · ¶ Nota primo ꝙ

ſolus niſus ad copulam non declarat potẽ
tiam coeundi vide · S. de ſponſa. c. iuuems.
et · c. fi. eo · ti · ¶ Secundo nota ibi vendica⸗
re maritum mtellige cauſa adiecta de iure
diuino a canonico qð etiã tenet hic hoſti ·
nam multa iura habet mulier in marito a⸗

deo ꝙ maritus non dicitur habere poteſta
tem ſui corporis nec econtra · vt in. c. non
debet ·· de conſang. et affi. vnde ratione
huius iuris poſſunt admuicem ſe vendi
care ar . in · j · ĩ. C per hanc ·ff· de rei vendi ·
et tene ad hoc menti itum tex.cum dicto
hoſti.licet contrarium ſenſerit Jo· an ĩ ad
di. ſpe · qui fi · ſint legi · poſt prin· et ſequi
videtur do · anto. in . c. nõ eſt · S. ti. prox · ſed
primum dictum vrerius et latius dico in · c·
illud de preſump · ¶ Wota ibi circa finem
xiiij · anmi. iuncta glo · ꝙ quis dicit᷑ eſſe ꝓ
pe finem alicuius etatis cum diſtat ab ea
per ſex menſes qð nõ pro ſtatutis · qͥs aũt
dicaf proximus alicui etati dic vt dixi.S
eo.continebatur · ¶ Item nota mirabilez
deciſi onem ꝙ mmoꝛ pubertate maioꝛ ta⸗
men ſeptennio contrahens ſponſalia vel
matrimonium poteſt aduemẽte etate le⸗
gitima ſine alia cauſa reſilirea talibo ſpõ
ſalibus ſeu matrimomo licet mulierem ſe
pe niſus fuerit ooꝛrumpere a hoc ãpliat·c
de illis. S. eo · ¶ Vltimo nota ꝙ ſi mmor
factus maior vult recedere a ſponſalibus
debet etiam maiori dari licentia ad alia no
ta tranſeundi. ¶ In glo. j · in fi · dic ꝙ ille
conatus non facit ſponſalia tranſirei ma.
trimomum yvt m c.fi: S. ti.prox/ſed alium
effectum hic ĩduxit/nã induxit pᷣſumptio
nem ꝙcirca finem · xiin · anm iſte erat po
tens ad generandum ex quo ante illam eta
tem fuit niſus ad copulãſẽt ideo papa mã
dat hic mquiri vtrum ille iuuems conſen
ſerit crca finem. xiin· anminam ceſſantep
ſumptione cauſata ex mſu copule nõ ſuf⸗
feciſſet conſenſus p̃ſtitus circa finem · xiiñ ·
anni/quia vbi non conſtat de potentia oo⸗
eundiſexpectatur pubertas ex annorum
numero m qua requiritur ꝙ annus· xiiij.
ſit completus in maſculo vt mlł fi· C· quã⸗
do tuto · cura · eſſe deſie · facit tex / m. c. .
proxio · licet hoſti · hic dubitet vty ĩ vltio
die xiiij· anni vel. xn. anni m muliere vale
at matrimo mum contractum/nãm videt
ꝙ ſic ſicut dicimus in teſtamento vt m.l.
qua etate ff· de teſta ſtandem videtur hoe
relmquere arbitrio iudicãtis nſiderata
habitudime pꝑſoneſet ſatis mihi placet pri⸗
mum dictum fauore matrimonijſet ideo
non decipiat te iſte tex · cum videtur velle
ſufficere conſenſum preſtitum circa fine
xiij: anni nam hic preceſſit niſus ad copu⸗
lam vt predixi. ¶ In glo.ij · ibi contra ſe
confitebatur · nõ · glo: ſingulariter ꝙ confeſ
ſio coniugis contra matrimonium valet
quando emanauit ab eo quiſtat pro ma⸗
trimonio · non enim eſt pᷣſumptio ꝙ falſü
confiteatur contra ſe dicit tamẽ hoſti · hoc

teſta
non
Atone
vendi
vendi.
ndich;
niad
tſequ

ox· ſed

inec⸗
finem
eſſe
tabez
cseit
tri;
nabie
gioꝛ ta⸗
aliarel
tatele⸗
boſpo
wmnſe
pliate
mmor
ſalidus
liaw
rol
Ia:
lium
hptio
atpo
mn eta
dami
vnſen
eß
öſif/
c/
um
ii.
gu
e
wsd
erpale
npidet
yt m!⸗
tur hoe

xlmquendum arbitrio iudicantis· naʒ
ſſet fieri colluſio inter coniuges rvo⸗
letes ſeperari matrimoniũ· nã fingeret
lite et in ꝓgreſſu cauſe is qui firmabat
ſe ſtare ꝓ matrimonio ofiteret ð ma⸗
trimoniũ et ſi iudex hoc ſuſpicaretu: non
debʒ eſſe contentus tali confeſſione ſed

hacere mulierẽ inſpici an ſit ?go vl alia⸗

probationes exigere contra matrimoniũ

mniſi aliud impedimẽtum allegaret · vbi
autem ceſſat preſumptio fraudis ſtabi⸗

„

tur confeſſiom coniugis otra matrimo⸗
müũ exq̃ ofitens ſtat ꝓ matrimomo q8

multum nõbis & multum limitat ?· ſup

. eo· de eo qͥ ↄgno: ↄſang.vxor.ſue. ¶ In

glo. in vᷣ. per teſtes · in fi; vel dic melius
ſedᷣm Hoſti· ꝙ hoc operat fauor matri
monij- nam ſi non obitat ſnĩa quo minꝰ
probationes de nouo accipiant᷑ vt in · e.
lator et conſanguinei. de re iudi· fortius
non debʒz obſtare atteſtationũ publiceatõ
dequo tamẽ vide qðᷣ plene dixi in ᷣ iu⸗
rauit · de proba · ¶ In gl. penul. ibi illud
die ꝙ ule ter. ꝓcedit quo ad ingreſſum
religionis vbi etas nõ peruemt ex diſere
tione ſed requirit᷑ preciſe numerus an⸗
norum · vt in. c j. ð regula· li vj · nõ · m. c·
poſtulaſti et in.cad noſtram·e ti . ¶ In
gl· f· Hoſti.etomunmiter oẽs doc.· dicüt
ꝙ vbi agitur de ſacramẽco matrimonij
debʒ ſp uramẽtũ exigi areo læet actoꝛ

mhil ꝓbʒ vt vᷣitas tanti ſatrameti meliꝰ

aie. vt nodoc. S. e · contin ebat᷑ · Abbas
X litteris. si maior im⸗
— uitus contrapit ſponſalia cuʒ
minore non tenet ipium expe
ctare donec remiat ad etatẽ adultã. Cõiſ
diuiſio· ſe da ibi cũ autẽ. ¶ Vo. vnũ bo⸗
num dickum. ex terx; ꝙ ſicut metus ĩpe⸗
dit matrinoniũ upᷣo facxo vt in. cũ locũ
S.· ti prox ataet ſponſalia de futuro vt
hic.nam liœt iſti mtederet ohere matri
momium tñ propter defectuʒz etatis al
terius fuerunt ſponſalia de futuro · vt in
Kc.p m. eo · ti · li · vj · et tñ ipſo iure nõ va
luerunt propter metum intercedentem
¶ Scdo nõ · ibi minis parentũ · ꝙ mine

parentũ inducunt iuſtum metũ maxime

ĩ muliere quod ego admitterẽ oſiderata
qualitate parentum et minay· ¶ Oltio
nõ ampliationẽ ad · c· de illis / el ·· S· e ·
ꝙ maior contrabhens cũ mĩore tenet᷑ ex
pectare minorẽ donec pueĩat ad etatezʒ

legitimã vt in dicto · c. de illis. h ven mſi
maior muitꝰ õxerit cũ mĩore tũc enĩ nõ
tenet᷑ expectare miorem it ẽ caſus hic·

Uo pueri. ponſalia cõ
tracta cũ mĩori ſeptẽnio ꝑ co⸗
habitationẽ mutuã pꝰ ſepte⸗
nmiũ dualeſcũt et mducũt public hone⸗
ſtatis iuſticiã ſoluũt᷑ tñ ꝑ mrimoniũ de
pñ̃ti pᷣmo narrat factum. ſo rñdet ibi q;
igitur. ¶ Nõ · primo ꝙ ſponſalia nulla
ex defectu conſẽnſꝰ conualeſcunt ex ta⸗
cito conſenſu interueniente er cõi coba
bitatio ne et ex iſtis oritur public hone
ſtatis iuſticia ſicut ex ſponſalibus ↄᷣctiſ
tempore maiori etatis. et hoc clarius ꝓ
bat᷑ . gᷓ.· eo.lᷣas · et·c accſſit. ¶ Scdo nõ
ꝙ ĩpedimẽtuz publice honeſtatis oꝛtuʒ
ex ſponſalibo durat etiam ſpõ ſalibo le⸗
gitime diſſolutſ. et idem vr ꝓbari · . eo ·
acceſſit. ¶ Tercio nõ · ꝙ impedimentuz
publice honeſtatis neduʒ ĩpedit mrimo
niũ. etiam dirimit qntum cũq; eopula
in mrimonio mterceſſerit et hoc nõ.naʒ
ite ↄxit mrimoniũ cũ ↄſobrina prioris
ſpõſe et eã cognomnt et mhilominꝰ dicit᷑
ꝙ nõ ẽ mrimoniũ et mandatur eos h ſe
ar facit · c vnicu · eo · ti · li · vj · facit. c. · ð
ponſa· eo . li. C Itẽ nota ꝙ cognoſcens
toſangiuine prioris ſponſe etia pꝰ ſpõ⸗

ſalia rupta grauiter peccat adeo vt pri⸗
uet᷑ ſaltem ad tꝑuſ ptãte ð hendi mrimo

mũ. ¶ Vltimo nõ · ꝙ nedum credit᷑ ma
rito qn dicit ſe ognouiſſe vxorem vxor
negante. vt m.ccõtinebat᷑. S. eo. ſ eriã
credit ſi negaret copulam mulie re aſſe⸗
rẽte oppoſitũ tñ dicit Hoſti · ꝙ ſi copula
cõfirmaret matrimoniũ ſtaret᷑ potiꝰ aſ⸗
ſertiomi mulieris aſſerentis copulam q́;
dickis vri negantis copulã · et h fauore
matrimonij qð nõ. Et ad iſtũ tex Rñ⸗
deo ꝙ hee copula non facię bat ad nr
mationẽ matrimonij ſed potius vẽiebat
ad delictum ꝓbandum q; matrimoniuʒ
nõ poterat eſſe cum oſobrina pᷣoris ſpõ
ſe et ex ſola confeſſione mulieri non de
beat vir puniri · ¶ In gl · in H. ſue . ibi ꝓ
pter delictum vtriuſq;. et ſẽtiũt h doc ·
ille cõmiſit inceſtum ducendo et ↄogno
cendo conſobrinam prioris ſpõſe · Ded

tunc oꝓpponit᷑ ad litteram que mandat

vtrũq; iſtoꝝ ſtare ſine matrimonio al⸗
tero viuẽte · nã delictũ mceſt?ꝰ puat per
petuo facultatẽ ↄhẽdi matrimomũ.vt ĩ

c.·j. et · · diſcretionẽ · · de eo qͥ oog · oſãg ·

vx. ſue · Ool. metu drij doe · ſupplent ad
tex. maxime. ſed certe hec ſuꝑletio im⸗
propriat litterã cũ nõ ſine miſterio diẽ
altero viuente. Ideo dicerẽ ꝙ hie ꝓprie
nõ fuiſſet ↄmiſſus ineœſtꝰ quia ex ſpon
ſalibus non eſt oꝛta affinitas inter ſpõ⸗

ðð “ 2

ſum et conſanguineos ſponſe ſed publica
honeſtas dütaxat ideo non debʒ ille tantü
puniri ſicut ſi oognouiſſet affmẽ · ideo pa⸗
pa hic tẽperauit ſmiam et ad tẽpꝰ ĩterdix
it facultatẽ ↄtrahẽdi et foꝛte dixit altero
viuente · quia wlgariter iſti putabãt᷑ ma
ritus et vxoꝛ vnde ne videatur tranſire ad
ſecũda matrimoĩa et vt delictum nõ eſſet
proꝛſus impumtum papa proceſſit vt hic
dicitur · et ſic dico ꝙ hic eſt caſus ſpiritua
lis prouidens õ contrahentem matrimo⸗
mum obſtante publica honeſtate et duc⸗
tam cognoſcentem Abbas.

O diſſoluendum
Xccuſari non põt mrimo mũ qð
mwnon eſt vt ſi cu mmoriſeptemo
ſit õctũ denũciari tũñ poteſt nmnpedimẽtum
ne contrahatur ĩ poſterum Et tria facit.
pmo factum narrat · ſecundo interloquit

ibi iterloquendo · tercio prohibet et decre⸗
uit ibi ne rero · ¶ Nõ pmo ibi mterloquen

do pronunciamus ꝙ ſententia lata ſuper
meptitudine libelli eſt mterlocutoria ha
bʒ tamen vim diffmitiue quia diffmit pri⸗
mam mſtantiiam · et ꝑ hoc conſuluit Jo.
cal ꝙ ab hac ſẽtetia poteſt appellari viua
roc meõtmẽti ſicut appellatur a diffmitĩa
in. l.ñ · ff de ap · et · i. q · v. Cdiffmitiua Cõ
traxium tamen tenet hic Gaſ · per iſtũ tex ·
m vᷣ.mterloquendo et ꝑ·c. ſuam. de appel.
Sed eerte licet ſit mterlocutoria et ſic lo⸗
quantur iſta iura tñ ex quo habet vnm dif

fimitiue et ceſſat rõ.c.vt debitus · de appel·

videtur ꝙ ab ea poſſit appellari vt a diffi
nitiua de quo remitto me ad ea qᷓ̃ plemꝰ
dixi m.c. prenit de apel · ¶ Becundo nõ
ꝙ matrimomum nullum ex defectu ↄſen⸗

ſus accuſari nõ poteſt quotidie allegat

ꝓpriuatio preſuponit habitum · de quo
m.:łdecẽ ff· de i · obli. et xxxn.q:nj. m.cqðᷣ
rero nõ foꝛmatur · et ibi eſt glo · cõſimilis
glo ·. noſtre ĩ rerbo nunciari· ¶ Uõ tercio.
ibiſaluis exceptõibo ac. ar. vpalde ſingula⸗
re ꝙ ſi iudex procedit ad litẽ vteſtãdã vel
ad ea que ſolẽt fieripꝰ oteſtatõz ĩ cã ĩq̃ nõ
reqrit᷑ ↄteſtatio cũ ꝓteſtatiõe ꝙ exceptio
nes dilatoꝛie ſint ſalue nõ ꝑ hoc irritatur
proceſſus iudicis ſed tenet mero iure ſal⸗
tem pte non appellante et ſic eſt caſus nõ⸗/
bilis m quo exceptiones dilatorie poſſunt
diſcuti poſt litez vteſ. ſi iudex eas reſerua⸗
uit a principio qð latiꝰtango m.c:exhibita
5· ð iudi · ¶ Contra tex · opo. pidet · n.
mepte papa ſtatuerit terminũ ad denun⸗
cationem probandam. ex quo.n.ps accu
ſauerat et non denunciauerat fatuum eſt

Snunciare ſuper non petito.l.fi. C. de fidei
cõmiſ · liber. et in.c·licet hely. deſvmo. Do
hoſti · ꝙ foꝛte lbellus tontinebat accuſati
onem et denunciatõez vt qꝛ dicebant accu
ſo et denuncio vnde repulſa prima pte tam
quã mepta papa pfixit terminũ ſuper ſe⸗
cũda parte libelli Nõ ſingulariter hoc dic
tũ ꝙ licz libellꝰ ſit vnicꝰ tñ ſi pot opᷣhende
re multos modos agẽdi quoꝝ aliqui ſũt
inepti pars ĩepta non hbʒ viciare modũ ap⸗
tũ. Ideʒ ẽ in pto apłico otinẽte plures
grãs vt ſurreptio mvna nõ viciet reliquã
vt ẽ pulcher tex.ĩ c·ſi eo tpe. de HEp. li· vj.
vel ſolue ſcdᷣm Hoſti · ꝙ papa ex officio p⸗
fixit terminũ ad ꝓbandã denüciatiõz / ſed
p̃ma ſo· melior quia non põt dici denũcia⸗
tio ſi pars non denũciat · ¶ In gl . ĩ . denü⸗
ciari. ibi ſine aliqᷓ ãmomitiõe· nõ. bñ gl. ꝙ
cũ denũcat᷑ ĩpedimẽtu mrimonmij non eſt
neceſſe priꝰ ãmonere partẽ ſicut ſeruat᷑ in
Snũciatiõe euãgelica ð q̃ tñ remitto ad ple
ne nõ in.· c nouit de iudi. ¶ In gl. fi· ibi ſe
us eſſet ſi cla videt hec gl. velle ꝙ geſta
mand atũ pape teneãt ſi m mãdato non
fuit appoſita cła decreti.ſed õriũ notabili
ter dicit In. i c. fi · de acouſa. vbi dicit ꝙ ſi
cut geſtũ õ legẽ moꝛtuã eſt nullũ· vt m.l.
no dubium. C. de le. ita et ð legem viu az·

nã papa eſt lex viua in terris ix. q· ij · m. c.
ipſi et ad c. dilectus· alle.in glo. dic vt ibi

plene dixi vide ad mãz glo .· ſingularẽ ĩi cle ·
j·de iure pa · a¶ĩ fi glo·nõ ſin gulariter itã
glo · ꝙ mrĩmomũ õctũ õ iterdictũ pape
etiã cum cla decreti irritantis tenet mero
iure alio ĩpedimẽto non ſupoſito. et idez
videt tenẽ Inno· ſentiens aliud eſſe ĩ ſpon
ſalibo ſed hoſti.õ quia ĩterdictũ pape eſt
foꝛtiꝰ q́; mrimoniũ non cõſummatũ cũ ſu
P ulo poſſit ſtatuere ſedᷣm libitũ vt m.c ex
publico. de oonuer . coniu . Xlij diſtinguũt
inter· cłam generalem et cłam ſpõlem vt
pmo caſu non irritetur mrimomũ · Scðo
ſic ex quo conſtat de mtentione pape · ſed
ego diſt mguerem aut interdictu pape
habʒ ppetuã cauſã ꝓhibitionis et tũc mr̃i
monium eſt nullum Aut tempoꝛalem et
tunc matrimomũ tenʒ et decretũ debz re⸗
ferri ad cauſã vt ſic durante cauſa debeat
matrimomum ſepari et pro hac diſtinctio
ne vide glo · notabilem ic. tua ð ſpo · duo

et facit m.l.non dubium. prealle. In caſu
vero noſtro mterdictum non habeat per

petuam cauſaʒ prohibitionis quia prop⸗
ter litis pendenciam fuit appoſitum decretũ
irritans ⁊c. notabis tamen ꝙ mferior a
papa non poteſt ĩpedire virtuteʒ matrimo
nij ex aliquo impedimento tempoꝛali· naz
in papa eſt dubium vt patet ex predictis

ditſeriab,
nitel

gl⸗fi bie

leggeſt
nidato no
münotabis
bj diatgſ
Uluptm/.
dempilqg.
ii int

dicpt

ulareich⸗
laniterti
dicküipen
teyetnen
ſto eride
eſeiſpon
hipaeiſt
ntüciſ
yt mncet
ſtmngut
wdenve
a⸗Dd
epure ſe
cipe⸗
tiemr
alem e
deb
ſaden
dlencko
ſpo di⸗
eha
henfer

tez malicia nõ ſupplet ĩtelligit
nõ matrimomũ ſed ſpõſalia ↄtraxiſſe et ſi
ſubarratio mterceſſerit: primo queſtio-
ſedo diſtĩ guens NHnſio ibi q rere · ¶ Nõ
primo ꝙ puella circa. xn · annũ conſtitu⸗
ta nõ eſt habili? ad ↄhendũ mr̃iõmũ mſi
aliter eſſet potẽs ad ↄcipiẽdũ.¶ Secũdo
nõ ꝙ p iſta rerba talis eſt circa xj. annũ
pel talis poſſidet circa · xi· annos vel qͥd ſi
mile nõ ꝓbatur certuʒ et determmatũ tẽ
pus et facit otra teſtes ita deponẽtes de qꝗᷣ
vide quod nõ in.c licet de ꝓba. a iure em̃
nõ eſt determinatum qᷓntum tẽpus opꝛe⸗

hendat hec dictio circa ſicut dictio et plus

et vltra et m.l. hec adiectio/ff. de rer. ſign·
¶ Nõ ꝙ innnſſio annuli nõ inducit matri
momum vbi etas deficit in contrahentib⸗
Sed hic queritur pone ꝙ puella diſtet a
xij · anno opleto per triduum dumtaxat

nunquid ſit habilis ad ↄtrahendũ matri

momũ NHoſti· tenet ꝙ ſi pſeuerat ĩ eodem
pꝛopoſito ꝑ triduum poſt etateʒ ꝑpfectam
tenet matriõnium ↄtractũ añ tempꝰ alle

at. cad noſtrã de regula · Aduerte nã per

oc ſentit Hoſti.nõ tenere matrimo muʒ
otractum añ· xij anunm opletũ · Item ꝙ
nõ ↄualidatur ex ſuꝑpuementia etatis niſi
detur pſeuerantia tridui ODin · dicit quoſ⸗
dam tenere ꝙ annus debzʒ eſſe complet?.
Item m alios ſufficit ꝙ ſit inchoatus ipe
vero tenet ꝙ ĩ maſculo requirit᷑ etasxuij-

annon et m femia ˖ xij. et ꝙ m yltima die

—

poſtrem anmi teneat matrimomũ pctuʒ
ſicut dicimꝰ ĩ teſtõ vt valeat ſi fuerat ↄdi
tum mn vltima die · xunj. anmi vt in . l. qᷓ eta⸗

te ff de teſta · ¶ Oltimo dicit Hoſti reli
quendũ hoc arbitrio iudicantis Jo and·

in teſtõ dicit ſatis pꝛocedere quod tenet
Vm · vñ refert Ja. de bel · diſputaſſe ꝙ ſi
puer multum prudens diſtabat a·xuij· an
no ꝑ triduum exquo non opleuit · xiinj· an⸗
num nõ pt facere valide teſtm per illam .l.
qua etate ſed reſpectu matrimonij hoc re
liquendũ eſt arbitrio iudicantis ſᷣm eum
qui ex multis hẽbit ↄſiderare vtrum ante
etatem opletam ſit potens ad generãdũ
Et rõ diuerſitatis ẽ q; in matrimonio ſta
tuit etas nõ pꝛopter ſe ſimpliciter ſed re⸗
ſpectu potentie ceũdli tz m teſtõ ſimpli⸗
aiter pꝛopter ſeſt credẽreʒz ꝙ vbĩi dẽ poten
tia coeundi nõ ↄſtaret ſaltẽ ex ſignis ꝙ
añ etatem ↄpletã nõ tenet mrimomuz niſi

—————

ſaltem m vltima die poſtrem anni/nech
placz Jo· an · et alijs doc · opi · Hoſti · vt exi
gatur pſeuerantia tridui pꝰ etatem oom
pletam qꝛ ·c ad noſtram loquit᷑ ĩ ꝓfeſſiõe

Ue nobis α=ρ 8

Jpßfi ↄtrahit cũ ĩpubere ĩ q eta

tacita nos aũt loqmur in matrimonio ex
pᷣſſe cto vbi nõ requirit᷑ ꝓbatio ſicut in
religiõe et hoe tenebis. ¶ In glo. j· m fi ·
nõ · glo· q; quotidie allegat᷑ et vide glo.
clariorem m·ctenoꝛ de re iudi · tractat et᷑
glo · m. c.· femĩe · xxx ·q.v. et pꝛoprie ſubar
ratio eſt deſponſatio mutuo conſenſuim⸗
terueniente facta per immiſſionem ãnuli
¶ Et concludendo hanc materiã poſt doc.
dic ꝙ qñq; ĩmiſſionem annuli precedunt
verba et tunc ad llorum ſenſum declara⸗
tur effectus miſſionis annuli nam ſi pre
cedunt verba apta ad ↄtrabendũ mrĩmo⸗
mũ ĩmiſſio annuli declarat mrimomium
et debz mulien annulꝰ ĩpom in qrto digi
to q vt fert ibi eſt quedã rena ſanguims
vſq; ad coꝛ ꝓcedens ideo m ſignuz mutue
dilectiõis inponit᷑ annulus de quo pide
latiꝰ per tex.m· c. femine pᷣall · Si vero pꝛe
cedunt verba apta ſulũmodo ad ſponſalia

tũc annulus ſolum denotat ſponſalia q

traditio annuli ex ſe nõ denotat aliquem
ↄtractuʒ ſ̊ regulariter ſᷣm pᷣeedentia ſicut
dicimꝰ ĩ arris vt inſti de vera emp · ĩ pꝛĩ ·
Kut preceſſerũt verba ex ꝑte vnius tm̃ et
tũc idem vt ĩimſſſio annuli hẽat denotare

vbis expreſſum vt tenet glo · m . c. pe . S · t ·

ꝓximo · Si rero pᷣba nõ mterceſſert · Aut
nõ apparet de ↄſuetudie nec ex facto circũ

ſtãti pt aliqd certũ ꝑpcipi et non iudicatur
pꝛo matrimonio q cũ hoc ſit ſignum ad

multa equocum nõ ꝓbat certum qd p̃ſciſe
pt in.c.illud de preſumpꝑ· Aut oſtat de con
ſuetudĩe vtputa m matrimonio ↄtrahẽdo
ſolet tradi annulus cũ certa ſolennitate
et tũc exquo annu us ꝓbatur traditus cũ
ſolenmitate que ſolet mteruenire m matri
monio ſatis ꝓbat᷑ matrimomũ ↄtractum

et ĩ caſu hoc ĩtellge iſtã glo · et glo · in d ½

c femĩe in dubio tñ ſempꝑ eſt iudicanduʒ

ꝓ mrĩmonio q; res ẽ fauorabilis vt in.

ex lrĩs de ꝓba · et. c·fi · de re indic · dicit tñ
do. Ant · hoc ꝓcedere ſiponitur m digito
ſed ſi tradit m manu pᷣſumitur donato vt

diri credo in hoc ſpectãd am conſuetudiez

loci · Si autem datur a parentibus dicit

do ˖ An. ꝙ preſunntur donatio et non ſpõ

ſalia quod ſatis poteſt admitti niſi con⸗

ſuetudo foret in contrarium·

De clandeſtina
deſponſatione.

¶ Quia matrimoma et ſpõſalia qñq; cõ
trahũtur palã qñq; clãdeſtie · IJdeo poſt
gẽrales Nicas pᷣcedẽtes ſubicit iſtã NKicã
ſpãlem de clandeſtĩa deſponſatiõe · nam
qñq; puelle ſubducuntur et inducuntur
ad otrahendũ clam parentibuſ et quia de

.* . . — QA NV 2
S 5
4 HDM

tali mrimonio poſſet dubitariiõ ꝛc.De
materia vide xxx·q.v/et in q. niij · · con
ſanguineoꝝ nõ repetit alibi · Abbas.
W J quis.poc· d/ ſm cõ⸗
munẽ ĩtellectũ · Ei q aſſerit
mrimoniũ ĩcũbit ꝓbatõ vr
ſic · Pꝛo clãdeſtio mrimom
onõ pᷣſumit᷑ ſ illud allegãti ĩcũbit onus
ꝓbãdi· pᷣmo thema ·ſcdo determĩatõ ibi
viro · ¶ Võ ꝙ clãdeſtimta ñ viciat mĩt
monũ ſolꝰ go pöhentiũ oↄſenſus ſufficit
ad mrimomü licz clã ſit p̃ſtituð q̃nq̃ʒ pec
cent ſic clãdeſtine vᷣhentes vt ·j.eo.c.fi ·
xxx ·q.v.m·caliter iicta gl · Idẽ ẽ m col
latõe bñficij qᷓnqᷓʒ em̃ collatõ clãdeſtma
nõ careat ſuſpitõe tñ tenet ſi de ea quo qᷓ
mõ fideg fieri pt᷑ de quo videt᷑ tex · opti.
in· c vnico vt eccl/bñn · ſecus melectione
ula em̃ nõ valʒ de quo m·c .quapropter ðᷣ
de elec · et m. c. fi · eo · ti . li · vj. ¶ No · ſcdᷣo
ꝙ lioet credat maſculo ſuꝑ copula cõtra
mulierẽ neganteʒz iuxta ea q̃ habent᷑ ĩ.c..
oↄtinebat᷑ /g·ti.prox · tñ ſecus ẽ circa eẽn
tiam mrimomj · ¶ In glo · j · in fin · et hec
lectu · vltima ↄmuniter tenet᷑ ꝑ doe exq́
em littera ſic pt᷑ mtelligi licet cũ aliqua
li iĩpropriatõe nõ debemus violare alias
regulas iuris qbus ↄmuniter cauetuꝛ ꝙ
aſſerẽti ĩcũ bit onus ꝓ bãdi pt in iur · al⸗
le.m glo · Et nõ glo iuncto tex. ꝙui⸗
tãda abſurditate vel violatõe aliaꝝ regu
lan debz diſpoſitõ ĩtelligi cũ aliq̃li ĩpro
prietate ſi aliter ſaluari nõ pt᷑ ꝓ quo bñ
facit tex · m. e cum dilectus de conſue ·

NOUod nobis. De matri⸗

mõio occulto nõ nudicat eccia
Woa appꝛobat tñ illð ĩt publicae vo
lentes et habet duo dicta · ſcᷣm ibi ven
Vel ſic et clarius l̃e ĩherendo· Qui ma
trimomũ clãdeſtĩe õ xert᷑ altero vł vtro
q; negante nõ apparente legitia exmde
ꝓbatõe ſimul cohabitare ab ecẽia nõ cõ
pellunt et ſi illud publicaueriĩt tãq̃ʒ m cõ
ſpectu eccleſie factũ ↄpꝛobabi᷑ niſi rõ⸗
nabilis cã ſubſit que ĩpediat ¶ Uõ pri
mo ibi aliq̃tenus ↄpellendi ar · optimũ
vbi deficit omnis ꝓbatõ mrĩmonij ñ
ẽ exigendum iuramẽtum a reo ſed po⸗
tius pure abſoluẽdꝰ et facit otra theori
cã doc.m · c.otine bat᷑ et·c atteſtatões · S ·
ti · prox · Et ad illa iura poſſz Nnderi ꝙ
ꝓcedunt qñ ſubeſt ſaltem aliqualis ſu⸗
ſpitõ ꝓ matrimonio ſeeus vbi ꝓ eo ni
hil aparat · ¶ Scdo nota ꝙ ſup otra⸗
ctu mrimomj debʒ credi ſimplici rerbo
ipᷣoꝝ õ hentium et hẽtur ꝑinde tale matꝛi
momũ acſi ab imcio m oſpectu eccleſie

—

fuiſſet ctũ pt m tex · ¶ Ex quo mferunt
doc · ꝙ ꝓles nata añ publicatõem eſt cẽ
ſenda legitima qð e nõndum/¶ OQuali
terlaũt debʒ fieri ſta publicatõ clandeſti
ni matrimonij dicunt doe · ꝙ vᷣm foꝛmaʒ
c ſe · ¶ In glo · ij · i fi · mtellige de alio
matrimomo publice otracto cui nõ debʒ
pᷣiudicari ꝑ ſolã ↄfeſſionẽ iloꝝ qui di⸗
cunt prius atraxiſſe imo plus dicit Vĩ·
ꝙ mamjfeſtum matrimonium piudicat
clandeſtio etiã ſi habeat ꝓ ſe vnuʒz teſtẽ
et famam qð dicit Gaſ. bene no tandum
¶ Sed hoc dictũ nõ ridet᷑ placere dño
meo dño Car. mouet᷑ q vnꝰ teſtis ⁊ fa
ma plene ꝓbãt pt nõ · glo.m.c.j.de appel ·
et · c xeniens el . · de teſti · ſed ſaluando p
mum dictum poſſet dici ꝙ nbi alia pro
batio apꝑtioꝛ concurrit cum fama et vno
teſte ꝙ tunc ſtandum eſt ꝓbationi cla
riori et meliorilicet teſtis et fama depo
nant de tempoꝛe anteriori et erit iſtud di
ctum ſatis notabile FPad probat cum
vno teſte et fama de ſuo titulo anterioꝛi
XAlius vero pro bat per teſtes aptos de
titulo citerioꝛi ꝙ iudicandum eſt äᷣm
batic nem clarioꝛem nõ tamen ſemp eſt
rverum ꝓꝙ fama facit ſemmplenam ꝓbati
onẽ ſed vide qð plene dixi ĩ. d c. xeniens
p Gaꝛ ĩ.l.vð mĩoꝛe.¶. toꝛmẽta· ff. ð queſ.

trim onia ſunt ↄtrahenda dñt ꝑ pᷣſbyte
ros m ecẽcia edicta ꝓomi aſſignato ter⸗
mino mfra quem q voluerit ĩpedire in
pedimentum opponat et ſi ꝓbabilis die⸗
ctura fuerit de ĩpedimẽto ĩterdicat᷑ ma
trimomũ donec de hoc cognoſcat᷑ h pᷣmo
vſq; ad ſiquis· ¶ Di in gradu ꝓhibi
to matrimomũ clãdeſtme vel ↄotra inteꝛ
dickü de οtractum fuerit etiã ꝑig⸗
noꝛantes de ĩped imento nati ex illo ma⸗
trimomo ſunt illegitirm. ¶ Idem e ſi am
bo parentes ſciunt ipedimentum matri

momij liet in conſpectu eccleſie ðhanth

dicit vſq; ad. Oſane.¶ Sacerdo qꝗ con
tempſerit ꝓbibere mrĩmonia ĩterdicta
et qlibet clericus etiã regularis q mter⸗
fuit per triennium a beneficio ſuſpendũ
tur et ſi cilpa exegerit etiam grauiu pu
muntur ipſi etiam contrahentes ↄtra h̊
Kc.etiã alias licite pumendi ſũt et ideʒ m
calummoſe denunciantibo ·h· d · vſq; ad
finem. Et diuiſio ſatis patet pꝑer· Clicet
poſſit aljs modis diuidi· ¶ Nota ꝙ cõ
ſuetudo vmius loei neœſſario non eſt ob

ſeruãda ĩ alio looo niſi reducat᷑ ad illiꝰ

Um inhibitio Pabet .
multa dicta 2 ↄprehendendo
onmma ſic ſummari pt· Cũ ma

2
—

=ð

neſt e
(Oiii
ludeſt
hfomg
ed dl⸗
inod
quici/
atp
udicat
iz teſte
tandum
ceredne
eſtis ꝛſ
dapel
uandoß
lia po
getpyo
lom clz
na depo
ſſtuddi
t am
ntenoori
odos de
ſthnp
enpeſt
npbat
wmens
dalel.
Halet
dndo
imn
byte
ter/
eim
ie
ma
r
Ph
ander
vap
Mowa⸗
emeſinn
ummnt
eöhech
doſgeen
ſercch
zqnen,
uſpendi
raluiuſpl
esotnß
etidem
yſq; 00
1Elcet
tag (o
d ül)

cõe ꝑ hñtem ptatem vt hic fecit papa facit
de conſec · di · im · . de trina · et vide qð nõt.
in · . ſup eo de cenſi · ¶ Item no · ꝙ m otra
ctu mrimonij debʒ mteruenire preſbyter
vel ſaltem cũ oſcia ipſiꝰ debz cõtrahi ad h
c.aliter xxx · qv. ¶ Item nõ ꝙ filij nati ex
mrĩmonio ↄtracto in cõſpectu eccleſie da
fa ignorantia ĩpedimenti ab ipᷣis contra⸗
hentibo ſunt legitimi et hoc ꝓpter bonam
fidem ↄtrahentium ſecus vbi ↄotrahentes
ſcirẽt ipedimẽtũ vel vbi ↄtraherẽt clande
ſtme. ¶ OQuero q;d in laicis pᷣſtantibopie
ſentiã in mrimonjjs clandeſti dicũt doc ·
ꝙ ex ïbis le non ↄpꝛehenduntur ſed ex
mente ſic ar . l. j · C· de fal · mone · et . c quãto
de ſen · exc · Eſt g eis iponenda pñia ſicut
2 et clericis peccant g tam ipſi ↄtrahentes
clandeſtine q́; ĩtereſſentes ſiue ſint clerici
ſiue religioſi ſiue laici · ¶ Secundo an di⸗
ſpoſitio huius·c.locum habeat in ſponſa
libus de futuro dicunt doc · ꝙ ex mente lit
tere idem dicendum nam ſponſaliaĩ mu

tis caſibus tranſeunt in matrimonium ißo

facto vt in.c his quiõ·de ſpon· Ideo ne oc
currat difficultas ↄtra ꝓ bibitionem eccl
ſie debet etiam m ſponſalibus adhiberi he
ſolennitas facit.loratio ·ff de ſponſa· vbi
dicitur ꝙ prohibito matrimomio vident᷑
ꝛohibita ſponſalia quia ſunt pꝛeambu
a ad matrimonium· Exquo nõ ꝙ con⸗
trahentes ſponſalia clandeſtĩe peccant et
iudex loci pt᷑ illa interdicere · ¶ Tercio
querit᷑ vtrum hec edicta debeant ꝓponi ĩ
multis eccleſijs et videt᷑ primo ꝙ ſic q lit⸗
tera loquitur m plurali ibi m eccleſij doc
multum inſtãt iſ concluſio videt hec ſi vo⸗
lentes contrahere et eorum antiq; atraxe
runt moram im certa prochiatunc ſatis ẽ
m illa eccleſia edicta ꝓpom · Si vero ĩ di
uerſijs prochijs traxeruũt moꝛã tunc in di⸗
uerſis debẽt ꝓponi vel in locis publici? pu
ta m p̃dicatõibo vbi veriſimnliter poſſunt
puemire in noticiã eorum qᷣ ſunt de ĩpedi⸗
mentis mfoꝛmati · Vnde refert hic Abba⸗
ꝓ quidã ep̃i ſᷣuant vt forenſis nõ admit⸗
tatur ad ↄotrahendum matrimomũ mſi ha
beat litteras teſtimomiales ſui p̃lati et eẽt
palde optimum h̊ ſeruare et ſatis puto de
mente huiꝰ littere cum reſpectu foꝛẽſiuʒ
nõ poſſit ꝓuideri per illa edicta nam ſepe
ↄtingit ꝙ plebei hñtes vxores in ptibo ſe
ↄferunt ad ꝑtes remotas et ibi demũ ma⸗
trim oniuʒ cõtrahunt ſicut vidi m facto
¶ In glo. in v.clandeſtims i fi · nõ. bene
glo · ex qua hẽs tres ſpecies clãdeſtmi ma
trimonij Hoſti · vltra glo. enumerat ali⸗
os modos et tandem dat regulam dicens
ꝓꝙ mrĩmomũ õ ctuz otra ꝓhibitionẽ eecle

ſie generalem vel ſpãlem expᷣſſam relEcd
tam dicit clãdeſtinum et hẽt locum pena
h.c ſed aduerte m multis locis nõ ſeruat᷑
humuſmodi denunciatio de qua m littera
¶ Vnde quero nũquid mrĩimomũ dicat
ex hoc clãdeſtinũ vide ad hoc qð nõt · oO.·
an. in addi. Spe · eo · ti · in prin · et origina
liter ſũt dicta Oldra. oↄſil.cclvj· et ibi cõ
cludit ꝙ dumõ matrimonium ſit otraccũ
in facie eccleſie nõ pt᷑ ex alijs mrimonium
appellari drſetſ hoc ·c. ↄſtitutꝰ de
. e?

reli · do · et . c.· prox ſet lit verbuʒ eceleſie

ſumatur multipliciter vt nõ glo · m. c. fi· ne

prela. vi: ſuas Tñ in propoſito ſumitur
eccteſia pro cotlectione fidelium facit de
conſec. dr·j eeeleſacontralns 8⁰9oςt
mul titudine ſn prĩe conſuetudinemſnon
dicitur clandeſtine contrabereſed in fa⸗
cie eccleſie quod nõſet hoc habeo ꝓm du
bitato vbi nõ eſt oonſuetudo ꝙ mirtantuꝛ
edicka ſſed vbi eſſet talis conſuetudoſdubi
to vtrum habeat locũ pena hꝰ.cſſiquis cõ
tvaxerit mn facie eccle ſie non pᷣmiſſij iſtið de
nunciatiombus et potius crederem ꝙ non
licet iſta glo · ſe atorpoſtunſc en e
appoſita ↄtra contrahente clandeſtme et
non contra contrahentes edictis nõ pre
miſſis et non pt᷑ dici clandeſtine exquo ĩ fa
cie eccleſie nemine ꝓhibente contraxitmma
xime cum illud ſit officiuʒ ſacerdotis et nõ
contrabentiumet ꝑ hoc agꝑerit᷑ multum in
tellectꝰ huiꝰ.c.¶ In glo· m ver · poluerit
ibi publicum crimen videt et ex hoc dicit
Gof · ꝙ ſi vnus egit cõtra matrimomium
et ſuccubuit nemo audit᷑ volens iteꝝ pꝛo

ponere ullud ĩpedimentum q; actio popu

laris ↄoſumit vno agente.lʒ.eũ qui.m po⸗
pularibus·ff de iureiurquod dictuʒ non
videt placœere do. An. q; cauſa matrimoni
alis nõ trãſit in rem iudicatã vt m.c.tenoꝛ
et m.c. latoꝛ de re iudi · mſi velimus dicere
otrarium ꝓ cedit reſpectu ipᷣoꝝ cõiu⸗
Zum et nõ reſpectu extraneoꝝ et eſſz no⸗
tabilis limntatio ad illa iura ſed nõ placet
ſibi rõe peccati et credo eum veruʒ dicere
tñ dioo ꝙ non admittetur alius niſi iudx
premiſſa cauſe cognitõe videat iſtuʒ ra⸗
cionabiliter moueri ꝓ hoc quod nõ· In⸗
no. ind.c:tenor vbi ita notabiliter dicit re
ſpectu ſmĩe quetranſiuit m rem iudicatã
et in fi · glo Gaf̃ · de cal · tenet oppoſitũ vt
is qui fuit preſens et tacouit poſſit de nouo
accuſare et ſit ſpeciale in matrimonio ꝙ⸗
pter periculum anime et idem tenet dom:

Cardi. in alia cauſa exquo edicta non pꝛe

ceſſerunt ſed certe puto ꝙ aliqualis ſuſpi
tio generet᷑ oontra tacentem ſed in cã ma
trimonij optĩe ꝓcedit dictuz Gaſ · exquo

edicta non pꝛeceſſerunt facit. cifi · qui ma
tri · accu · poſ. Abbas·

Deſponſa duoꝛum.
¶ Supra viſum eſt de duabus ſpecieb⸗
ſponſalioꝝ.ſ. mamfeſtis et clandeſtis
fed q; quandoq; qs contrahit ſuccſſiue
binas ſponſalitias cum diuerſis mulie
ribus vel econtra mulier cum d iuerſi vi
ris et poſſet dubitari que pᷣualeant ideo
poſt pᷣcedentes ſubjcit iſtam · ¶ Querit
Inno · hic ſuꝑ Nica duo petũt eandẽ mu
lienem mvxoꝛem piter ꝓbant · queritur
cui mulier ſit adiudicanda: Cõcludit ꝙ
eſt differenda ſnia donec habeatur certi
oꝛ ꝓbatio et ſi alter poteſt prius ꝓbare
nõ e ul iudicanda mulier ſed differenda
ſũia donec alter babit ſecus vbi age⸗
retur de pᷣbenda et aliji poſſeſſiõiba quia
. primo ꝓ banti adrudicaret res petita et
victoꝛ preſtaret cautionem ipſi reo de
conſeruando eum mdemnem reſpectual
terius petitoꝛis vt m. c. is a quo et · · ſe . ff.
de rei vendi · ¶ No· bene hoc dictũ Inn;
ex quo pt᷑ colugere nõbpilem limitatõem
ad illas leges vt res non tradatuꝛ primo
vĩcenti vbi poſſit ſe qui ꝑiculum anima⸗
