cpio a quibuſdam recipit᷑ et a quibuſdam ñ
et tunc toler antia non excuſat a peccato ad
hoc dictũ c· cum iam dudum hoc ego mtelli⸗
go et linito quando maior pars populi reci/
pit · nam tunc peccat minoꝛ pars non obſer⸗
uando. ſecus econra quando mmor pars po
puliobſeruaſſet et maioꝛ pars populi non re
cepiſſet · nam in oſuetudme inducenda atten
ditur maioꝛ pars populi et non quod fac mi⸗
nor paꝛs vt no.Jo · an · in · c fi · ð conſuetu · in
glo · fi · et idẽ m trackatu de conſuetudine ĩ · c·
dꝛca quintum · Aut conſtitutio pape a prin⸗
cipio fuit recepta oĩter ſupple vel à maior
parte quia idem eſt vt. S. dixi · ſed ſi ex poſt
facto aliqui tranſ grediuntur et tunc aut pa
pa ſpedſfice ſcribit ꝙ vult certum actum tol⸗
lerare ſeu diſſimulare et tunc talis diſſnmmula
tio habet vimdiſpenſationis et iſte eſt pro
prie caſus huius ·c non eſt enim veriſimile ꝙ
papacirea diſpenſationem mandaſſet iſto⸗
tolerari in peccato propter ſcandalum cont
Kc.ſecundum. de nouo ope. nunci · Aut papa
mhil ſpecifice ſcribit x non videtur diſpenſa
re et ſic loquitur.d ·c cum iam dudum quod

4

ego mtelhgo veruz niſi papa diſ penſaſſet cũ
iitis tranſ greſſoribo circa aliqueʒ actum tã
q̊ habilibo h̊ ad facit· lbarbariꝰ 2 9tbrno.
fpde of. pᷣto. et idẽ dic p oĩa qͥ ad ſtatuta epi
Ua nos.Ceſtes qui de con:⸗
ſanguimtate deponunt compu
tationez debẽt meipere a ſtipite
rel geꝛmanis · Cõmums diunſio. Ha ibi. nos
igi. ¶ Vo · p et tene menti ꝙ appellatiõe ne
potis venit fratris vel ſororis filius et non
cordor de alio tex · m iure canonico uta claro
cum tex met exponit hic vide multas concoꝛ-
q̃s pomt Jo· an · in fundamenta de elec.li.
vj. p rre · de ſe · oonſi . xxxviñj. et concludit ꝙ
ex propria ſigmficatione rocabuli nepos pro
prie dicit filius ex fili o vel filia. vt eſt tex. in
l. uriſconſultus ff de gradi. in nepos ſed
filius fratris vel ſororis potiꝰ dicit nepos ex
cõmum vſu loqndi et facit ad queſtionẽ nun⸗
quid ĩ ſtatutis appellatione nepo tis remat
fratris filius et credo ꝙ ſic qe cõis vſus loq̃n
di prefeꝛtur proprie ſigmficationi verboruz
in quacunq; diſpoſitione vt no· Bar m. oez
uli · ff. de iuſt · et iur. et Inno · in · colim de
verb · ſig ·. vide glo · in cnonnullt. S · de Kpt ·
¶ Scðdo no· non valereteſtioniũ ſuꝑ con /
ſanguinitate probanda ad effectũ dirimẽdi
mẽimomũ mii teſtes incipiant oomputare à
cõi parente vel germams . i· fratribo a quibo⸗
witenderun iſti de quoꝝ conſanguimtate q̊
ritur hodie vide tex. magis expreſſum in. c. li
cet ex quadam Fg · de teſti · ¶ Vltimo no. ꝙ
teſtim omum ð auditu ſcincet alieno eſt mi
nus validum et ꝙ regul ariteꝛ tale teſtimoni
um non valet · vnde proprie non poſſunt dici
teſtes vt no. glo.in · in ſumma in · G.· l labeo
ff de aqua. plu· aꝛ · et vide quod dixi in . . quo
tiens. S· de teſtibo ·

On debet. n ſedo et tereio
affimitatis genere tollit probibi
i que olimeratin matrirnoĩo
zhendo ſimiliteꝛ tollitur prohibitio ð ſobole
ſuſcepta ex ſcdis nuptijs que olim non pote/
rat contrabere cum oognatone prioris viri ⁊
prohibitio coniugij vltra quartũ conſangui
imtatis 2 affinitatis Zdũ nõ extendit x alle /
gat᷑ quotidie iſte tex · qui eſt ſig; in materia
ſua diuiditur nam primo excuſat correckiõez
iuris antiqui · ſecundo ibi cum igitur excuſa
tionem declarans in duobo ulud tolit terco
reſtringit reſtrictionis cauſam reddens ibi
rohibitio · quarto prohibitionem ĩſtrictã
fortificans conſtitutiones prias tollit zE cau
ſas reddit ibi · cũ ergo · ¶ Vo · pꝰᷣ ꝙ ad varie
tatem tpoꝝ debẽt mutaꝛi ſtatuta hũ ana quia
lex debet conuemn tpr ĩiinj. di erit autem lex

ideo alibi dixit teſtis notabilis ꝙ etas no ſtri

etci
mmt;
Nno.
deß⸗

c⸗

mpu
kine
l. nos
ene
nonf
ono,
lee.
dſtg
ogw
ern
oſeh
wer
une
mor
oin
ong
0
nd
Rr⸗
pcn
nimed⸗
Gtari
qh⸗
tateg
inel
no⸗9
ſtmi
mom
tdici
be⸗
qu⸗

lo
b
e
por⸗
nini
ſngue
Ael
nntena
rcĩs
craſa

den

ns bi

1u

par ie
hguia
mier
oſtn

tpis non patit᷑ rigorem antiqnoꝝ iurium
cũ nobis defecerint merita et virtutes coꝛ

porales vt habet᷑ mc fratermitatis xxxiiij·

di· Ideo hodie ex ſimplici foꝛnicacione cle
ricus non deponit᷑ ſicut olmm mdiſtincte
deponebaé vt mc a multis. de eta.x qua.
Immo quodlibʒ peccatũ moꝛtale erat oliz

depoſitione dignũ ð quo dic vt no· mc. at

ſi clerici · de udi · z per h dicunt quidã volẽ
tes detrabhere ſcientie iuris ꝙ non eſt pro

prie ſcientia q; ſciencia eſt de meoꝛrupti⸗
L biib⸗ et de mpoſſibili bo aliter ſe habere

vt habet᷑ primo poſterioꝝ ſ ſcientia iuriſ
mutat quotidie ſ̊ dicendum ꝙ licet muten
tur ↄſtitutiones ꝑticulares nõ tamẽ muta
tur ipſũ dictamẽ ſeu cauſa finat iuris naʒ
ſẽꝑ lex ꝓditur vt appetitus noxius ſub iu⸗

tris regula limitet᷑ xc · vt habet᷑· j. m ꝓhe·

fims ergo iuris eſt mvariabilis ſ oſtitu⸗
tiones mutant᷑ a deinunt fim ſẽper eĩ lex
dz eſſe rõn abilis et ſic füdata ſuꝑ rõe natu
rali et imutabili als non eſt lex · j.di · oſue
tudo. et u. di · erit autem lex. ¶ Nõ bo ꝙ
ꝓpter neceſſitatem vrgentem vel vtilita⸗
tem euidentem recedendum eſt a diſpoſi
tiõe iuris nam fimis legi concermt neceſ/⸗
ſitatem vel vtilitatẽ ſubjectoꝝ · ¶ Teꝛtio
nõ ꝙ leges ſũmoꝝ pontificũ x oſilioꝝ ap

pellant ſtatuta humana et ſic ſtricte non

poſſunt dici ius diuinũ qð no. ꝓ limitatio
ne. c. mimis · de iureiur. et m.c. j· de iura. ca
lum. et. c. ꝗliter. de accu · ¶ Nõ ꝙ deus nõ
nulla mutat et ſic v omutabilis õ.c. in con
mutabilis · xxij.q· iij · ¶ Sed tu vide bo

nam glo . ibi x qð habet᷑ vj. di. m. is ita

et qð no · ĩ c fi. de oſue · itẽ no · hodie ma
trimoma licite õhunt᷑ m · ij. et · ij. genere
affimtatis glo. laborat m declarando iſta
genera ſ dic breuiter ꝙ perſona adiũcta
Per carnis copulam ſangium alterius ĩdu
cit pᷣmum genus affimatis perſona vero
addita primo generi mducit ſecundnm ge
nus et perſona addita ſecũdo ĩducit terciũ
quod declara pt in glo· ¶ Itẽ no· ꝙ muli⸗
er dicit habere ptãtem corporis mariti ſi
cut eõ ẽ ergo iter maritũ et vxorẽ q̃dã reci
Pea obligatio et dic ꝙ pficiant᷑ q; ad de⸗
bitů reddendũ t non ſic ĩ alijs nam magiẽ
tenet vxoꝛ ſuire marito q̃m eõ vñ alibi di
citur ꝙ vxoꝛ eſt pene famula viri vt m.c.
imago et c.mulierem xxxiij.q. v. et vide qð
dixi ic. las · de reſt · ſpo. ¶ Bed qro nun
quid inter aſcendentes et deſcẽdentes poſ
ſit eſſe matrimomũ vltra q̃tũ gradũ qð ẽ
querere nunquid diſpoſitio huius ꝓhibi
tioms oceznat oẽs oſanguineos tam col
laterales et deſcẽ dentes vt vltra. iinj. gra
dů ꝓhibitõ ñ extendat vide Gof. mſum.

eo · ti. ¶Itez querit qͥ dixit qð ſic vnde ĩtel

lexit iſtũ tex · generalꝛ t ðrinʒ tenuit Jo·
an · m glo · ſua ſuꝑ aꝛbore cõſanguinitati⸗

et original: Ho m ſum. eo. ti.E que cõ
ſueuerant ſub. & quali arbo: in · ᷣ. nono q̃ᷓ
rit᷑ et hanc opi.credo reriſſ imam cũ tex· iu

ris ciuil ĩduſtincte ꝓhibeat matrim om⸗
um ĩter aſcendentes deſcẽdentes in mfi
tum. vt ĩ · l. nuptie · ff de ritu nup · vñ gl · ibi
colligit ꝙ ſi Adã uiueret non rperiret vxo
rem q; oẽs deſcendimus ab eo et cuz ius
ciuile ñ repiat expreſſe correctũ ⁊ ſic fun
datũ ſuꝑ honeſtate maxĩa non debemus P
generale diſpoſitionẽ canomcã dicere cõ

trariũ ar · bonũ m. c.ij. . de deſpõ. impu. H

tñ qõ ꝗꝓpter breuẽ hoĩuʒ uitã raro practi /
cat ¶ Nõ ex tex · eãs q̃re matrimoniuʒ eſt
hodie rſtrictũad qᷓ̃ttuoꝛ gradus vide ats
peꝛ Jo · an hic · ¶ I n glo · ij· ibi qñq; ex v⸗
traq; vt ĩ vxoribo duoꝝ fraty hᷣ glo · wolt
qð affinitas qñq; ex vna copula qñnq; ex
duplici contrabit᷑ vt ĩ vroribus duoꝝ fra
ty ille enĩ ſũt ſibi affines ĩ ſedo genere ex
copula nã fr mariti eſt ſibi affinis ĩi ꝓxĩo
gSene re vxoꝛ ergo ſua cũ ſit iũcta primo ge
neri affinitatis ĩducit ſedz genꝰ et idez eſt

reperire ĩ vxore alterius · ¶ In ca. glo · ibi

publica honeſta vt ĩ vxoribo duoruz fra⸗

trum h intendit ꝙ olim qs nõ poterat du
cre ſucceſſiue vxores duoꝝ fratrum ratõ

qʒ ibi erat tercũ genus affimtatis cum ſe e⸗
aunda nã vt · S. dixi duoy fratuy vrores ſũt
ĩ ſecundo genere affinitatis h ſi altera pꝰ

moꝛtem mariti nupſit Oẽpronio. ule Sẽ
PHyfnius attinʒ vxori alterius fratris in ter
cio genere q; eſt perſona addita ſcdo ge/

neri iõ moꝛtua vxore ſua et marito alteriꝰ
nõ poterat illã oliʒ ducere obſtante teꝛcio
genere affinitatis et vltra impedimentuz
affinitatis ſuberat impedimentum pubũ
honeſtatis pt dixit tex · in. c porro alla.
in glo · tz cuz ſedðᷣma teꝛcium genus ſit ſubla

tum ergo videt ꝙ publica honeſtas tam⸗
qm accſſoria ſit hodie ſublata· ¶ Dz gl.
nobilit concludit ꝙ illa publica honeſtas
qᷓ veniebat acceſſorie ad ſedum et tercium

genus affinitatis eſt hodie ſublata q; ſub

lato principali ⁊c.ſj publica honeſtas que
non vemtt ſic acœſſorie vt mea que orit᷑ ex

contractu ſponſalioꝝ ſeu matrimonij cuz
conſanguineo meo non eſt hodie ſublata
cum de ea h nulla fiat mentio et ꝙ ſit verũ
aperte ꝓbat᷑ in. c.j.de ſponſa · li · vj · ¶ Et
nõ vnã bo · re gulazʒ ex hac glo.m materia
extenſionis ꝙ vbi duo ſic ſe habent ꝙ vnũ
renit oſecutiue ad reliquum vno ĩmuta⸗
to ſeu ſublato etiã oſecutiuũ intelligit im
mutatum ſeu ſublatum ad h tex · op timus

in e.miramu: de ui non ordi · et c· qᷓmuis
in fi. ð elec · li · vj. et hoc dickum glo pote ad
ducene ad queſtionem. Nunquid mdiſpen⸗
ſatione ſit fienda mentio ſpecifica ð affimta
te ⁊ publica honeſtate vbi ſimul comcidunt
aut ſufficiat facere mentionem de affimtate
Queſtio fuit ardua m romana curia· Cre⸗

do ꝙ adhuc pendeatet allegabatur iſta glo ·

ꝙ ſufficiat facere mtithonem ð affinitate q;
m conſequentiam fit de publica honeſtate.
In contrarium faẽ glo.ſuper arbore conſã·

poſt prin· Sed concoꝛdando dixi ꝙ ſi publi /

ca honeſtas neceſſario oomprehenditur ſbᷣ
affimitate ſatis de affimtate feciſſe mentionẽ
et ſic procedat iſta glo· exẽplum ſi impetro
diſpenſationem vt liceat mihi ducere vxorẽ
conſanguinei mei defuncti non obſtante af⸗
finitate m terdo gradu · nam exquo feci men
tionem ꝙ fuerat vxor conſanguinei mei cõ
ſequenter feci mentionem de publica honeſ⸗
tate et ſic per conſequentiam videtur ſbvᷣlata

vutute diſpenſatioms. Si vero non comp /

hendituꝛ ex narratione verborum vtputa im
petrau diſpenſationem vt lat mihi duce
re Ticiam mulierem non obſtante ꝙ ſit mi
hi affinis m tertio gradu non valet diſpenſa
tio ſi vltra affimitateʒz erat publica honeſta⸗
exquo de ea non fuit facta mẽ tio expreſſe vł
tacite ar· mc. e xtuarum.ð auto· et vſu palij
nam affimtas poteſt contrahi ſine matrimo
mo vt m. c.· diſcretionem · g · tit · proxi. et hoc

ſuproœedat glo. ſußer aborz. Cn glo.i
p·ſe.nup · ibi in ſponſa. de futuro idem dic

et fortius in ſponſa · de preſenti. nam maior
honeſtas exigit vt non ducam eam m vxo⸗

rem que fuit ſponſa de preſenti conſang/

uine mei q̃ʒ ꝙ abſtineaʒ ab ea que erat ſpõ
ſa coonſanguinei mei de futuro et hůͦ roluit gl
in fi. et ſic tenent doc · in · c ſponſam et ibi di⸗
xi. S. de ſpon. ¶ In glo.in vᷣ.decetero ibi nõ
trahuntur ad preterita nota glo · qꝛ poteſt
ſeruire m alijs teꝛmins ex hac enim gloſa
poteſt inferri ꝙ ſi reuocatur ſtatutum nõ cẽ
ſetuꝛ reuo catus effectus iaz cauſatus ꝑ ſta
tutum nec videtur approbatus actus geſtꝰ

contra antiquum ſtatutum et ideo excõmũi

catus ex antiqua elge indiget abſolutione e
tiam poſt legem rerocatam die h ꝓcedere
mſi in rerocatione dicatur ꝙ antiqua lex de
beat haberi pro mfecta tunc enim omnis ef/

fectꝰ antiq̃ legis ẽ ſublatus ita vt excõĩcatꝰ

no ĩdigeat abſolutõe vt ẽ gl·ĩcle.ð ſta reg ·
mcle · vmca · de m munitate eccl . et tene mẽ
ti iſtas duas gl.ſic ĩtellectas etĩ fi · gl. H pl.
pi. oĩteꝛ tenet᷑ et mſatis plʒ fauor mr̃imõij

* Uir qui.ditãas a ſtipite q̃
to Idu vel citeriori cũ diſtãte qͥn

,71/

to vel vlteriori öᷣher̃᷑ põt h d · cũ gl · ¶ Nõ pᷣ
mo ꝙ regla mg roꝝ aꝓpbata a iure ðᷣbʒ a iu
re buari · ¶ Scdo no · reglã ĩfallibile ĩoputã
dis gdiboi linea tranſuerſali ſeu collaterali
eſſs Zdu diſtat remotior ⁊xc · vt ĩ lr̃a et ꝓ /
cedit h reglaĩlĩea trãſueꝛſali etĩeq̃luexeplũ
ĩ patruo x nepoteſũt eĩ iſti ĩ liea ĩeq̃li qꝛ ne ¶
pos ðᷣſcendit peꝛ vnũſvñn vbi lĩea nõ/eq̃liſẽp⸗
fit vputatõ a mociori · Si vero ſunt iĩ liea eqᷓ
li m filijs duoꝝ fratꝝ non eſt vis vñ fiat oon
putatio qͥto gdu dutat alter a ſtipite toto
Edu ſibi attinetet ſſte ſunt due regle m opu
tãdis gdibo ſiue eqndis inteꝛoollaterales ſ
ſcda aſcendentium regula eſt/ꝙ qᷣt ſũt pſõe
tot ſũt Id? deiupto ſtipiteet iõ demitur ſti
pes q; filius eſt ex ſanguine pr̃is vñ nõ fit ð
ſcenſus per duos g̃dud ſ tantũ per vnũ ðqͥ
plemus marbore ↄſanguinitatis · .

De frigidis et malefitiatis et
impotentia coeundi.
¶¶ BViſo de plurimis ĩpedimentis mr̃imonij
q; frigiditas eſt maleficiũ et generalit᷑ ĩpo⸗
tentia coeundi ſũt ĩpedimenta matrimonij.
Ideo pꝰ Nicas precedentes ſubñcit iſta · nã
adueꝛte q& H Kica hẽt tres ꝑtes tractat eniʒ
de frigidis. Itẽ de maleficiatis · Itẽ ð ĩpoten
tia coeundi et ideo adiecit de impotentia ooe

undi q; vltra frigiditatẽ et maleficiũ ſũt et a

lij modi ĩpotentie vtputa vir eſt ſectꝰ ſeu ca
ret virilibus. Itẽ potuit autor addere iſtud

terciũ ad denotandũ ꝙ ſufficit allegare ĩpo /

tentiã ooeundi lʒ non ſpecifice᷑ ĩpotentia co
eundi ꝓ quo faait · c·ij ꝗ. eo . et qe aliter diſpo
mjt᷑ in frigido et aliter ĩ maleficiato et aliter ĩ
alia impotentia coeundi · Ideo autor m Nica
roluit oĩa ſſtaſpẽcialiteꝛ attingere x ð his oĩ
bo etiam tractatu: in nigro
CLcepiſti. Diſidle eſt ĩſuo
itellectu et habet tria dicta
ßz i · illa · teꝛ tium ibr · ſi autẽ
et ↄĩter non ſũmat᷑ ꝓpt vari
etatem mtellectuum · ¶ Mo. pmo ꝙ mari /
tus poteſt reclamareet petere ſeparationeʒ
etiam ex impedimento prouemente a ſe inte:
eſt enim ſua vt ſepeꝛentur ſi non eſt ĩter eos
verum matrimomum pt non teneatur ad on
era matrimomj · ¶ Ocðdo no · ꝙ ofeſſiomo
iugum ſuper impotentia coeundi plene non

creditur vnde requirituꝛ alia probatõ vt poſ

ſit ſequi ſeperationis ſententia · ¶ Tercio no
ꝙ vir dicitur caput mulieris pro hoc · c. cum
caput xxxiij· q. b. ¶ Vltimo notaformam
et practicam libellandi ex parte mulieris cuʒ
petijt ſeperatio nem propteꝛ impotentiam
maniti · ¶ Oppono contra textum primo de · .

bſif
eſen
wev⸗
Crn
nnn
ts
nat
urt
fane,
nod
ter o
en
ſet
i
froͤen
ntſep
len⸗p
mped
camgt
dam
Ider

tset

imoni
Aipo⸗
wonz⸗

Eſta⸗n

chnteni
diporen
entig we
ſſüten
1)ſeuc
e iſnd
ari
renta
rdiſp
taluter!
. a

goi

uo
dn
rſiauun
Ptyen
, man
tionez
ſeimte:
ſter eos
r ad on
ſomo
ene non
öt
erco no

laudabilẽ . eo. vbi dicit ꝙ ſi alle gatur fri
giditas debent ſim cohabitare p triẽmũ
poſtmodũ iurare cũ ſeptima manu pro
pmqꝝ iz h mhil dicit de triẽmo ergo 6c.
Itẽ õ pᷣ.illa fac tex. m. cfi ·eo. vbi mulieꝛ
fuit audita poſt viij.annos allegãs impo⸗
tentiã mariti et hic hᷣr inui õriũ i propter

HB et multa alia õria que patitur iſt e textuſ

doc. maxĩe Innoc.varia ſcripſerunt ita pt
pociꝰ intriœt᷑ qm aperiat᷑ mtellectus hu⸗
ius · cc vt clarius dicaz capiendo meliora
dicerez ꝙ principiũ · c.· dz ĩ telligi qñ ambo
aiuges ofitent᷑ inpedimẽtuz et põt ꝓPba⸗
ri ĩpedimẽtũ ꝑ aliq̃ ſigna frigiditatis et cu
iuramẽto viugij et ꝓpinqͥꝝ · ſ. vt cõiges

iurant de veritate oſanguinei de credulita

te.i.ꝙ credant illos nen iurare his pcur /
rentibus põt mrio ſepari ĩcontinẽti nõ
expectato lapſu triẽnij illð rero triẽmum
reqritur vbi prius ꝑ alia ſigna vrgẽtia
bari nõ põt et h ĩnuit tex.ĩ dc. laudabileʒ
ibi ſi frigiditas prius probari nõ poſſitzc᷑
et ſic intelligo illa verba poſita im text · ibi
pPer rerum iudiciumxc. UNam tria ſunt a:
gumenta ad probationem impotentie pri
muz aſpe ctus coꝛporis vt m.·c.fratermita
tis ]· eo · nam ſicut mulier põt inſpici itax
maſculus. Scðʒz ar.ẽ oohabitatio triẽnal
iuxta foꝛmã dclaudabilẽ. Terciuz eſt iu
ramentũ ꝓBuʒ cũ ſeptima manu ꝓpmqᷓꝝ

mõpᷣdicto vt mc laudabilez vt ergo iſte

tex· oncoꝛdet cũ d. claudabiſẽ dbemus ap
Pellare h ven iudiciũ qñ vltra iuramẽta of
ſert ꝓbatio ꝑ ſigna inpotentie lz glo.ui
deat tantũ mtelligere de iuramẽto tz ceꝛte
h nõ eſt ſufficiẽs probaꝰ vt motinẽti debe⸗
ant ſeparari vt apte ꝓbat m d c. laud abt
lem · v .· illa debet intelligi qñ mir ofitetur
impedimentum eet vir negat nec mẽ: pro⸗
clamauit m exordio matrimonñ tũc eĩ q

ocurrunt due pᷣſumptiões õ mulierẽ pria

tarde proclamauit ſedᷣa qᷣ vir diẽ ſe eã
ognouiſſe nõ dʒ mir audmi intelligo qñ
veraater nõ põt probare intentioneèʒ ſuaʒ
lʒ aliq̃ ſigna mducat tũc eĩ debet excludi. ſ.
vt nõ audiat petens ſepationem de pñtiß
oſt ohabitationẽ triẽnalẽ audiet ſi pro
at per aliq̃ ſigna puta qꝛ adhuc rpit᷑ uir
80 x offert iuramentũ propᷣuʒ cũ ſeptima
manupropinquoꝝ ar. ĩ.c. laudabile. j. eo
pot etiã mtelligi iſte pᷣ. qñ m erit corru
pta na tũc defacili nõ põt probari impedi⸗
mentu mariti p.ſi aũt loqtur qn młꝛ ĩ no/
uitate ꝓclamauit per aliqᷓ ſigna põt ꝓba
numpotentia mariti tunc eĩ debʒ audiri m
contineti ꝓpt dictũ fuit in prin. vñ diſere
tus dz eſſe iudex et ſẽp potiꝰ exigene ꝓba
tides ſupfluas q̃m defectĩas cũᷣ agat᷑ ſe /

pꝑatione de piculo aĩaꝝ vt dicit Inno.et be
ne vñ qñq; exigat duo ex ill tribus argu /
mẽtis qnq; oĩa tria qnq; ſufficiat umca
batõ vt ſi eſt neccio ↄcludens exm ſi ex to
to vmilia ſũt amputata marito nã tũc fru
ſtra exqreret᷑ alia ꝓbatio a iſte tex · loqt
m impedimento frigiditatis nam cum im
pedimento malificij ſempeꝛ ad minus de /
bent cohabitare prius ꝑ triẽmiũ qꝛ cũ illð
ĩpedimẽtuʒ ſit naturale tz accidentale põt
tpe r̃moueri vt ꝓbatur in· cfi. eo · et ſic ĩ
telligo iſtũ tex · licet multa 2 varia hic ſeri
bantur · ¶ In glo · j · wlt ergo gl. ꝙ iuſtũ
iudicium appellatur hic iuramentũ diuguz
cũ ſeptima manu propmquoꝝ ſ̊ mibi non
plz h expõ vñ dicereʒ ꝙ aut ↄiuges rolunt
ĩotinenti ſeparari non expectato triẽnio
et z ꝙ ĩpedimentũ ꝓbetur per iuſtũ iu⸗
diciũ · i. per aſpectũ corporis pt ſaltĩ aꝑpa
reãt aliq̃ euidentia ſigna impotentie et tũc
cũ iuramento propo et ꝓpmquonꝝ põt fi⸗
eri ſeparaꝰ qð ſentit tacite hic abbas x ad
hoc adduc · c laudabilẽ .. eo · m ĩtellectũ
quem ibiteneo vt rectum iudicium pona
tur ꝑpro remedio ſeparato iuramento con
iugũ et propinquoꝝ et dic vt dicaz m d.c.
laudabilẽ · ¶ In glo. ij · ibi · non credo ꝙ
h obſtat mtellige hãc glo.ꝙ pᷣmũ matri /
momũ ðbʒ reſtaurari q ad vmculũ ex quo
nõ apparet de potẽtia iuri tz reſpectu tho⸗
ſeu mutui ſeꝛuitii ſᷣua diſtinctioneʒ Pre
cedentem vt ſi ĩolus maritus fuit ĩ dolo poſ
ſit vxoꝛ petere ſeparationẽ quo ad thorũ
Wter adulteriũ commiſſũ cũ illa alia. Si
rero ñ fuit m dolo vel vteꝛq; omiſit dolum
tũc matꝛimo reprobabit᷑ qͥ ad oĩa pro h
Kc. fraternitatis j.eo. et · c pe · et vlt. de adul
Eſic diſtingue no.hic peꝛ Jo.an. et õ hãc
ſeparatiõeʒ pᷣmi matrimonij remt orium
qð ſeqᷣtur in glo · d. c.ſi per ſorciarias. vbi
dẽ · ꝙ ſi matrimomum fuit ſepatũ propt᷑
male ficiũ viri lʒ vi poſtea ducat aliqᷓm xʒ
oognoſcat non per h ſeparabitur pᷣmũ ma
trimo cuiꝰ õriũ h̊ dicit᷑ et ĩ.c. laudabilẽ
jeo . So.glo.dic aliud m ſeꝑatione pro
pter fri giditatẽ et aliud per maleficiuz et
nõ reddit rõeʒ diueꝛſitatis. pñ aliqᷓ rolue
rũt dicere ꝙ illud. c. m hoc ſit coꝛrectũ ſed
tu tene glo · et dic hãc eſſerationeʒ diueꝛſi
tatis nã frigiditas eſt impedimen tuʒ na
turale nõ reſtrictũ ad certã perſonã vñſi

vir poſtea cognonerit aliã apparet eecle

ſiã fuiſſe deceptã cũ eodez modo potuiſſet
ognoſcere primam i maleficium qð fit ĩ
ſtigante diabolo reſtrmgit ſepead certa
perſonã vt oẽs poſſit oognoſcere preter v
rorem iõ ſi pꝰ dinoꝛciũ ducat aliam et oo
gnoſcat non per hͥ aparet eccleſiam fuiſſe

‚—

deceptã ides non debz ſepari ſe ecundũ et reſ/
taurari primũ et ita proprie oquit illud. c. ſi
perſoꝛciarias ꝓ hoc c fi · · eo. et ſic mtelligo
iſtũ tex · qſolet difficilis reputari quia videt᷑
deuiare Beiſiombus alns

N Uod ſed em Impotens ad co

pulã eſt nunpotens ad matrimo

X můũ vhendũ ſiue ſit impedimentũ
etatis ſiue nature· ¶ No. prĩo ꝙ puer non p
ſumitur ꝙ generare poſſit et dicit puer vſq;
adxuij. annũ de q; die vt in . c. puberes et. c.

te deſpon. impu. ¶ Sedo no. ar · ꝙ ſufficit

allegare viri impotentiam abſq; eo vt ſpe⸗
cifioet qualitas impotentie. Item ꝙ idem op
atur impotentia tꝑalis quo ad tempus quod

perpetua in ppetuum vt patet in parificatiõe

que bic fit inteꝛ puerum et impotenteʒ. ¶ In
glo.fi · ibi humamtatis ſolatium xc.· expone
iſta verba provt no. in· c. nuptiarum preall.
mglo. in vᷣ·et quibuſdam. ſenex enĩ ideo vt
hit ꝙ babet habitum qñqʒ reducibilẽ ad ex
ercitiũ · htex · debet mtelligi de oĩno unpoten
te . Ideo dicunt hic doctores ꝙ ſpado carẽ
vtroq; teſticulo non põt pᷣhere matrimoni
um ſecus autẽ ſi careat vno teſticulo tantuʒ
et ſic põt intelligi ·l. ſi ßua mſi padonẽ · ff. de
iure do · et vide glo. m. c. hi qui xxxij ·q· vn -
que tractat de eo qui habet virgam erectã
tz nõ põt emittere ſemen propter impedimẽ
tum naturale vel accidentale et tenuit ibi gl·
ꝙtalis põt matrimomũ õᷣ her̃ cuʒ poſſit mu
lierem ꝓuocare iʒ oĩter tenet᷑ öriumet h̊ pu
to verius q ex quo nõ põt generare poteſt v
xoꝛ dicere ego volo eſſe mateꝛ. ac. pvt · S· c.·
xi · in fi. de hoc aliqᷣd · eo · coonſultatiomn ·

Xlitteris. Mauuale impedi
mentuz ad citũ inſepabile arte
medicoy matrimo' impedit · p
mo ↄſultatio· ſo rñſio ibi.rñdemus. ¶ No·
ꝙ ad dirimendũ matrimom noõ ſufficit qli⸗

B impedimentuz ad citũ niſi ſit tle qd arte

medicoꝝ reparari nõpoſſit et ĩtellige ꝙ poſ
ſit fieri reparatio abſq; peꝛiculo corporis vt
expoit tex ᷓe.fratermtatis · C In gl · j. in fi ·
pult ergo gl·r̃lata ad tex. ꝙ umpedimentũ
accidẽs pꝰ mr̃imo“ ↄctũ lʒ nõ dũ ↄſũmatũ
nõ tribuit facultatẽ ſepandi mr̃imo qð no
nã mrimo 'n pctũ ꝑ verba de pñti qdð ſełten/
uit nõ repit᷑ poſſe ſeꝑari niſi ꝑ reigioms m
greſſum vt in . c. expte et. c ex public B oueꝛ
ſa.ↄiug · credo tñ ꝙ ſit ſufficiens cã vt papa
poſſit illud ſepare ſi multũ timet de inotinẽ
tia ſam ad hoc qð no · in d · c. ex publioo · C In
glo · m v. a natura aduerte licet tex · loquat᷑
de impedimento a natura contracto. Idẽ die
ſi mpedimentum fuit accidentale dumodo p
ceſſerit matrimoniũ ꝓ hoc · c pcedens et e ſe ·

in quiba ſolũ ponderatimpotentia oeundi
et hec ſentiunt doc . eo c proxi /vbi dicam ·

Onſultationi. contrabẽ⸗
ſcient᷑ cũ impotenti ad oopulam
abeo nõ ſeperatur h. di · Primo
ↄſultatio.ſo rñſio ibi · talit · ¶ No · pꝰ ꝙ cũ
oĩno impotenti ad opulã nõ põt oſiſter̃ ve
rũ mr̃imo . nã deſimit cã inſtõis mrimonij
nã nec ꝓpter ſpẽ ſobolis nec vt euitet᷑ forni /
catio h̊ mr̃imo põt dici õhi et õ dicũt doct·.
het bñ ꝙ ſipotẽs qꝗ pᷣus ſcient ↄxit cũ impo⸗
tẽte pöᷣhit cù alia tz mrimo cu ſcdᷣa non ob
ſtante ꝙ eẽt obuigatꝰ cũ pᷣma ad moranduz
tanqʒ cũ ſorore við inſtantiã in eo qpᷣxit ouʒ
minore.nã licʒ ſit obligatus ad expectandũ
don? perueniret ad maiorem etatez vt in · . de
illis · S. de deſpon · impu · tñ ſi mrfimomũ cuʒz
alia pxit tenet matrimomũũ vt no · m d c de il
lis faẽ.c.ſicut· de ſpon · dicunt tñ Inno · et Ho
ſti· ꝙ tenet iſte ſẽper habere illã impotentẽ
cũ q ſcienter õxit mrimoniuʒ qð bñ no·plus
eẽ dicunt ꝙ ſi timeret᷑ de formcatione poten
tis poterit eẽ ſibi ſubuenire dando ſibi hcen /
ciã cũ alia ↄ hendi exquo cum prima non eſt
perum matrimomiũ remanebit obligatꝰ ad
reddendũ neceſſaria prime. ¶ Ded quero ð
qᷓ impotentia verificatur iſte tex· qdaʒ rvolũt
mtelligere quando mulier eſt multuʒ aꝛta · h
dock. coĩter mtelligunt in quacunq; impoten
tia etiã ſi accidẽtaliter ꝓueniret impedimẽ
tuʒ añ õ ctum matrimonij ꝙ hoe facit qð dixi
gꝗ·c. ꝓxi · et hoc placʒ q; eadẽ eſt ꝛõ m quolibʒ
impedimento · ¶ Vltimo quero qᷣd intendit
lr̃a dũ dicit ꝙ ſi tlis ſcienter pᷣhit cum impo /
tente habebit illaz vt ſoro rem dicit Jo · an · ꝙ
ſecuz debz caſte viuere ſicut cum ſorore naz
ſicut veri ↄiuges ũpt ꝓmittere cõtinentiam
ſimul morãdo xxxiij ·q.v · quod deo ita iſti
poterunt ſimul morarim continentig. Et ꝓ
oc adduco tex.mcomnĩo vxxx)· di · vbi Pau
lus de vxoribo apoſtoloꝝ dixit · Nuquid no
habemꝰ poteſtateʒ circunducendi mulieres
ſorores · zc·· Vnde coniuges appellauit ſoro
res in quibo non exercetur carnale comerciũ
ſic puto ꝙ capiat verbum ſorores · ¶ In glo.
fi· ibi ſic precipit iudicandum hoc non pro⸗
cedit m ſentẽtia lata ordme iudiciario puato

q tenentur aln iudicare ßm quod papa iudi

cauit lioœt non pᷣcipiat ſic iudicandum vt in
.c.m cauſis alle. m glo. ꝑ intellige gl · nõ ĩ ſe⸗
tentia · m oſuetudine curie romane et ſic ſẽ
tit m fi nã tkis ↄſuetudo neceſſario nõ eſt ab
alns ſᷣuanda miſi papa pᷣcipiat de quo við 8
m. c· vnioo de ſumma trim. et fi. ca · m · docu
it lib. vj. vnde. Laure. expomt hic tex · iudi
care i· tenere vt ſit ſenſus ꝙ conſuenit roma
na eccleſia tenere vt habeatur vt ſoror non

—.- —— C¶ ——

— =

—

cdennd
bi diaam.

d ppalen
didin
loPge
dtoſſtern
nina,,
iteb ſhfn⸗
cicit do
it cümp⸗
ſanond
tdmorande
coqͤttan
erpectande
ezyemned
finomüͤct
mndedel
nnoetho
inpotenti
ino⸗ plas
onepoten
ſhhoen /
nanoneſt
Wiget
dedaned
Cdegwiit
ultuzattif
ncgimpute
timpedine
faegd
mmqoltg
adintendt
taumimp
it ooN
ſowr na;
otinennan
vlaaſti
ti 6t
ihipen
dinlien
latſon
neopneren
(nd⸗
wvenon pic⸗
anſe
ſcdpopnin
andunn in
egl wölſß
onanechen
ſrwmͤg
o

aũt eccia rõana pᷣcipit vt ſie fiat a ex hoc
poſſit ĩferri ꝙ vbi ẽ õria oſuetudo illa ſeꝛ
uãda ẽ añ diſpõ hᷣ.c. qꝛ vt pᷣdixi ĩt iſto
nõ ẽ mrimõiũ et ita itellige itã glo. ac
Audabilem. xis ĩpo⸗
tẽtia coeũdi ↄſtat ſtatĩ mriõi
um ſepat afs oohĩtabũt ↄiu⸗

ges ꝑ triẽniũ ſi cũ ſeptĩa mãu ꝓpinqͥ
rum iurãt ꝙ dederunt operã carnali co⸗

pule et nõ potuerunt ↄiungi ſtatim ſepe
rãt᷑ ita cõiter ſũmat᷑ ſ̊ ego aliter ĩtelligo
vt dicam ᷓ. et diuiditur m duas partes ·
pma loquitur qñ vnꝰ ↄiugum dicit mr̃i

mo cõſũmatum et alter diffitetur ſeda
ibi ſi auteʒ· qũ vterq; fatet᷑ matrimomiũ

non eſſe ↄoſummatũ · a prima pars ſub⸗

diuidit᷑ nam prima loquitur qñ ſimul eẽ

nõ oĩẽtiũt ibi ꝙ ſi. ¶ Nõ primo ibi ſi fri
giditas priꝰ ꝓbari nõ poſſit bonũ et no

tabilem ter. ꝙ vbi ĩped imemtum poteſt
m priĩ · ꝓbani nõ eſt opꝰ ꝙ cohabitẽt p⸗
triẽnium vel ꝙ iducant oſãguĩeo ad iu

randũ vtputa ſi ꝓbat ꝙ vir hz mẽbrum
arið vel ꝙ ex toto ſit ſeck)vl ad ſile · nã
fruſtra expectaret euẽtꝰ cꝰnullus ĩdu⸗
cret᷑ effect?vt ĩ. c cũ otingat· S. de offi ·

ðie · qd ĩtellige ĩ ĩpedimẽto p̃ter malefi
ciũ q; c ſit acci dẽtale et poſſit remoueri
ad tpꝰdñt priꝰ ſẽp oohitare ꝑ triẽmiũ iu

rta foꝛmam.c.fi.e · ¶ Nõ ſcdo cãuʒ ĩ qͥ

iurxratur tactis ſacroſãctis ſcripturis ſeu

euangelijs et ſic requirit᷑ tactura euange
lioꝝ nõ enim eſſet muri ſatiſfactum ſi iu⸗
raret᷑ ſine tactura de quo vide gl · ſing ·
m. cyt circa de elec. li. vj ·ĩ · oꝛpali vbi

dicit ꝙ qñ ꝓ fora diſpõ exigit tacturaʒ

nõ valet actꝰ niſi iuramentum funt cor⸗
Paliter pᷣſtitũ et tenebis ſẽꝑ menti illã

gl · et vide ad materiã gl· valde nõbilez

ĩcle · j · de heret · in · tacta quã vide ⁊ nõ
¶ Item nõ ꝙ oiuges nõ hũt iurareſpe⸗
cifiœ ſuꝑ aliquo ĩpedimẽto ſ ſufficit ꝙ
generaliter dicãt ꝙ nũq̃ᷓʒ potuerunt oſũ
mare mrõmũ.¶ Oppo.· õ tex. de örieta
te · nã mm prĩa ꝑpte requirit᷑ cohitatio triẽ
nij · in ha ꝑte videt immn opõitũ · ſo · In
no · ĩtelligit primã ꝑtẽ qñ alter ↄfitetur
ipedimẽtũ et alter negat . Scdam ptez ĩ
telligit qñ vterqʒ ↄ fitet hͥ enĩ cãu pᷣt ſta
ti ſepari mr̃imomũ ad iuramẽtuʒ ↄiugũ
et ꝓpmqͥ rũ et liœt iſte mtellect vvidetur
cõis pᷣter Hoſti ·q im ꝓpriat lr̃aʒ ĩ ſuo in
tellectũ mihi tñ nõ plʒ q iſtud colĩtare
triẽmũ dat᷑ ad exꝑiẽtiã oopłe diuga
is vt ẽ qñ frigiditas priꝰ vere ꝓbari non
pt vt pʒ m tex ·ij h rõ ſoꝛtiꝰ vendicat ſibi
locum qñ vterq; cõfitetur fnigiditatem

ſiñ alia ꝓbatõe qᷓz qñ vnus aſſerit et ali
us negat. nã ſepe dubitat᷑ vty frigidita⸗

ſit nalis et ꝓpetua an accidẽtalis et tpał᷑

2 iõ exquo vere ꝓbari non poteſt voluit

tex. vt dẽat expectari ꝑ triemũ vt appeat

ex curſu tꝑi an ſit ppetua vel tꝑalis Itẽ
tex · in prĩi · dat ĩdiſticte triẽ mũ vbi priꝰ
frigiditas ꝓbari nõ p̃t ꝑ ofeſſionẽ cõ
iugũ nõ hr̃ vᷣa ꝓbatõ vt mc ſuꝑ eo de eo
qᷣ cog · oſã vx · ſue nec iuramẽtů ꝓpĩqᷣꝝ
ſufficit qꝛ illi iurãt de credulitate vtĩ gl·

Itẽ nõ ſiñ miſterio lr̃a ĩ prĩ.feẽ mẽtionẽ

de iuſto iudicõ et ĩ ᷣa ꝑte ð iuramẽto ↄ
iugũ et ꝓpĩq̃ꝝ et ideo ĩtellige ꝙ aut t
ĩpedimẽtũ vᷣaciter ꝓ bari a tũc nõ ẽ opꝰ
chĩtatõe triennij et iuramẽto ꝓpmqᷓ

rũ vt in prĩ· lr̃e a örio · Xut nõ põt ꝓba

ri ere et tũc vnus ↄfitet᷑ et alter negat
nõ dz ſeperari mrimomũ niſi is q ſtat õ
mrimomu ꝓbz mꝑedimẽtũ ꝑ iuſtũ iu⸗

diciũ aĩtelligo h̊ cau iuſtũ iudiciũ qñ co

hĩtauerunt ꝑ triẽmiũ et poſtmodũ ꝓbat
per aliq̃ ſgna puta ꝙ ꝓ bat ſe virgineʒ
facit ad H quod no · gl · xxxiij · q· j. c.j ſi tñ
hr̃et ſigna magis euidẽtia poſſet illo tẽ
ſeꝑari mr̃imomũ cũ iuramento ꝓprio et

ꝓpĩquoꝝ vt m.c.j ·ĩ vltĩo rñſo.S· e ij

vero ofitet᷑ vterq; ſed aliter nõ ꝓbarẽt
dñt ſil cohĩtare ꝑ triẽniũ et poſtmodũ
iurare cũ ſeptia mãu ꝓpinquoꝝ ſic m
telligo &ſi aũt · vñ ꝙ dicit hic ð triẽnio
ↄcœrnit totã lr̃aʒ ſequentẽ ſᷣm ꝙ ego in
telligo et iſte ĩtel ectꝰ applaudet lutere
et eſt multũ tutus ·

artatõʒ mulieris ſi appet ꝙp̃ᷣ
tẽ dĩnũ miraculũ abſq; picto
corpali habili reddi nõ põt ſepat᷑ mr̃iõi

aAum reitegrat᷑ tñ ſi poſtea apareat ecele

ſiã fuſſe deceptã h· d prĩo poĩt qõ.ſcdᷣo
diſtĩguẽs ſolutõ · ibi qʒuis · tertio infert
ad alias duay qões · ibi ꝓh ·¶ Võ p ibi
p mttos ãnos ꝙ ĩpotẽtia alteriꝰ ↄviugũ
pᷣt alle gari pꝰplurimos ãnos nã tractu
tꝑi nõ firmat mr̃iõiũ nu lũ ꝓ hj·c. ꝓx.
vbi pꝰ.vij·ãnos mulier proclamauit⸗
¶ Ocdo no · ibi ꝑ archipᷣſbyten ꝙ ĩferi
or ep̃o pᷣt cognoſce re de cã mrimomiali
et foꝛte hm doc · iſte cognouit ex delegati
õe ep̃i et de h̊ vide vt plene dixi ĩ . cj. de ↄ

ſã. et affi · ¶ Tertio nõ ibi m ſue prochie

ꝙꝓiudex ex officio ſuo p̃t allegato ĩpedi
mento facere ĩpeditam ĩpotentẽ inſpici

et ꝙ mẽone ĩſpicietes debeãt eſſe ꝓpuide

et ho eſte et de prochia mulieris quam
iſpicere dñt et h̊ideo qꝛ preſumũt᷑ he

pleniorem noticiam argu · c· ſcriptum et. .

Rraternitatis. pter

poſtqꝛ ð de elec et ↄſului: Hoſti · ꝙ priꝰ
faciãt lauari mulierẽ m aqua calida a diu
ibide moꝛari nã pꝑ medicinas reddũt ſe qñ
q; artas qoo pᷣdicto modo o buiandũ eſt
¶ Mo etiã ibi ſimplici vᷣbo an roto ſolen
m ac̃ · quod votũ pt eſſe ſolenne ad imꝑe
diend ũ et dirimendũ mrimon poſtea cõ
tractũ atra religiõis mgreſſũ /a clarius h̊
ꝓbat ir̃a m vᷣſi: miſi ſe voto et nõ recolo de
alia lra qᷓ ita bene h ꝓbet ſicut iſta et facit
ꝓ opi do Kn ĩc rurſus g qui cle · vel ro ·
tz ho die ſtamꝰ. c. i · de voto li · vi · 2 dic vt di
xi in · d. crurſus· ¶ Itẽ nõ hic regulã ſati?
notandan mma mrimmoniali ꝙ omẽ ĩpe⸗
drmentũ viri vel mulier ꝙ facto hũano
ſine coꝛpali picuo remoueri nõ pt reddit
que mabilem ad phendũ mrimomũ ſecus
ergo ſi facto hũ ano p᷑ mpedimentũ tᷣuo
cari· ¶ Wo ibicꝰ a ſimili ꝙ ſi mulier ẽ co⸗
gmta ab vno viro pᷣſunnt᷑ ꝙ ſit cognoſci
bilis a qᷓlibet viro · puto tñ ꝙ h̊ preſump
tio eup at pbatõez mõ riuʒz vt ptebit ex
J.dicendis · Et ex hac ĩfert᷑ ꝙ vbi duo pa
rificant᷑ data potentia exercicij in vno pre
ſumtur porẽtia etiaʒ m alio. ¶ Wo:·ecẽ̃ ibi
ptextu ſoꝛmcatõis ꝙ ſi ſpõſa de pñti com
mittit oꝛmeatiõʒ pt᷑ ſponſus eꝰ ↄſoꝛtium
declinare nõ tñ mri nomũ ſeꝑatur ſecus ĩ
ſponſa de futuro vt ĩc quẽ ad mo dũ ·g. de
iuruir · ¶· Wo· ecẽ ibi ar· ite dubitabił'acẽ
ꝙ lʒ regulariter e rroꝛ iuris ñ excuſet vt ĩ
regula ignorã tia de re· iur . li · vi. ſi tñ er⸗
roꝛ eſt ꝓoabili excuſat ad h.l.regulaff
de . et fac · ig o · Et no ex eo · vᷣbo ꝙ ſi
babiliter p̃ſumẽs ſe ſolutã alteri nubatñ
omttit adulteriũ lz p?ꝓ modum repiat᷑ nu
pta q; adulteriũ ñ omttit ſine dolo · lpe ·
ff· de adult · xxxnij · q.ij · cũ ꝑ bellicã· ¶ In
gl. i · ibi et perite ĩ arte ula et idẽ die ĩ alij
peritis m alijs artibo vt credat ey cũ Zpo
nũt ſuper peritia ar tis eoꝝ ad h.c. tua et · c.
ſigmſicaſti/inji· de homm vñ iuderx dẽt ĩ tali
bo ad hibe re peritos vt dẽant extiare ſum
prus fᷣctõs m aliq edifitõ rel medioos ad
perhibendũ teſtimomũ an percuſſio fuit
lealis et ĩdẽ m ſimili dicendũu et in fi . glo ·
dic .· Hoſti ꝙ iſta pᷣſtatio iuramẽti ꝓpin
quoꝝ hʒ locũ moĩ cãu m qͥ ñ ↄſtat de eui
dentia nnpedimeti et h foꝛte fuit ad habi⸗
tũ lʒz lr̃a n dicat ſ̊ qᷣ ad cãm hꝰ.c.plʒ dictũ
glo. vt uramentũ ꝓpĩquoꝝ rel ↄiugũ nõ
ſit nccim exquo per teſtes eiudenter pro
bari põt ĩpedmentũ vt hic ſatis bñ ꝓbat
et m·c. laudabulẽ S · e · mpri · a ð rio ſenſu /
non tamẽ dictu Hoſt ¶ In glo . ij · in fi · te
ne nenti gl · iũ cto tex et idẽ tz Inno ˖ in. c.
ꝓPoſuiſtig de ꝓba· ¶ Ex h mfero ad · q·
qua querit᷑ an gꝑeriti adhibiti per iudicem

ad aliquod decernendũ m artis peri tiã
debeant pᷣſtare uramen tũ ſicut alij teſt es
videt᷑ pᷣmo ꝙ non / q; poſſent defacili ſub
ire periuriũ cũ nõ deponũt ð re percœptibi
li ſenſu coꝛpoꝛali ̊ iudicõ intellectꝰ. Sed
contrariũ eſt ven et die ꝙ debẽt rare de
credulitate et nõ de veritare et ſic tollit pᷣ
cedens mo tiuũ et h̊ firmat Bar · in prohe ·
ffoꝝ et facit · edictali· C. de ſe . nup · et ad
iſtũ tex · dic ꝙ iſti iurarunt ꝓ h tex · ibi in
fide · ve ꝙ illa abiuratio ep̃i hẽt vmm iura
menti vt no gł· m. c conſtituti de appell ·
¶ In gl · m ᷣ duunũ miraculũ ·. nõ bñn iſtã
gl. vſq; ad fi · qꝛ mã eſt qu otidiana a ĩſtat
gl · ſuꝑ mtellcũ.cſi ꝑ ſoꝛciarias· vbi meliꝰ

q̃ʒ alibi pro bat ꝙ ꝓpter ĩpotentiã ex ma⸗

leficio ꝓuemẽtẽ põt ſeꝑari mrimomũ nec
reĩtegrat᷑ ſi poſtea ducat aliã 2 ↄgnoſcat
tz illi . c videt᷑ obſtare ille tex · gl · pꝛo re⸗
ſpondet qð ilud· c eſt hodie coꝛrectum ⸗
idẽ tenuit Im· in. c·S· prox. ſj̊ doc· omuĩter
tenẽt oppoſitũ / tũ qe exq̃ nõ aparet expᷣſ
ſe coꝛrectũ non dʒ per gᷣmgꝛoꝝ ĩduci coꝛ
rectio. ¶ Scdo ſoluit ꝙ aliud nmpotẽtia
viri vt bi aliud npotentia mulieris vt h
que ſolutõ cẽ̃ reprobat᷑· q vir et vxoꝛ non
