miaca nõ ſolũ cũ pecuĩa miſſa ẽ ſeu da
ta ẽ omnibo electoꝛibo ſed etiã ſi data ẽ
ſeu ꝓmiſſa ẽ vni ex eis · et pᷣititas vmius
mficit totũ actũ · qð videt᷑ mirabile cũ in
teruenmiat excõicatus ĩ vniuerſitate et tñ
nõ viciet totũ actuʒz niſi ſcient fuerit ad⸗
miſſus vt m c fi · de cur · et no · in. c:illa ·
de elect · ¶ Secũdo no ta ꝙ ſola ꝓmiſſio
dandi tpale ꝓ ſpirituali inducit ſymom
am ocoꝛ. c. vemens · · e· et in · c. ij · de ↄ feſ.
¶ Itẽ nota caſum ſingularẽ m quo ele⸗
ckio facta ꝑ ſymomam non viciat᷑ quã⸗
do ſcz ſymoma omnſſa eſt m fraudẽ illi⸗

us qui ſperebat᷑ eligi:qualiter aũt pote

rit aparere de fraude · dic ꝙ p diectuãs
vp tputa illi qui ſe oponebant elechioni
dederunt pecumã vt eligeret᷑fraus· n. ⁊
dolus p ↄiecturas ꝓbant᷑ m·c.ij · de renü
ciat · li · vj · et m. . dolum . C· de dolo · Et
pondera tex pᷣmo dicit ꝙ amici dede⸗
runt pecumã et poſtea ſubijcit ꝙ ſiĩ frau
dem hoc fecerunt non nocet·nam ſi erant
amici quomõ fecerunt in fraudem? So.
vm Jo · an. vide bant᷑ amici ſed nõ erãt ·
Er quo collige ꝙ fraus ꝓbari poteſt p
ↄiecturas etiã ↄ eum qui videbat᷑ anm⸗
cus · ¶ In glo. ij · bi . Cyltimo · vbi qua⸗
videt expſſum ⁊ac. nõ.n · debet nocere pᷣn
uitas et factuz alterius exquo iſte alias
erat electurus ſiẽ dicimus ꝙ pꝛeces non
inducunt ſymomaz exquo alias eligen⸗
dus ẽ idoneus · de quo m. c. tuã de eta. et
quali· Et hanc opi · tenuit hic Gof · Sʒz
Hmcen et Hoſti.tenent oꝑi· ↄtrariaʒ q̃ᷓ
ſequit᷑ m glo · dicebat tamen Hoſtie · S· e ·
tanta· ꝙ aut pecuia data fuit alteri quã
oꝛdinatoꝛi vel oſecratoꝛi rel eleckoꝛbo;
et ꝓcedat p̃ma opi · Aut fuit data ſtis
electoꝛiboſeu oꝛdĩatoꝛi et tũc ꝓcedat ſe
cũda opi· Jo· an· videt ſequi ſecũdã opi ·
glo.na nõ videt qũo pt ꝓbari illa mten
tio eligentis mſi ꝑ ipſum · eu pt ſolo cri

min oſo et deponenti i facto ſuo nõ cre
dit et facile eẽt cuiq; qui ꝓ pecunia ele⸗
giſſet dicere ꝙ alias erat electurus · Et ſi
diceres hoc poterit pꝛobari ꝑ alios quib⸗
dixeãt pᷣus ſe iſtũ electuꝝ · NRndet ꝙ foꝛ
te falſũ dixerat rel mutaſſet opi.ſi pecu⸗
nia nõ fuiſſet data iuxta nõ·in ſimii m.c-
tua · ᷓ · de ſpon · ¶ Sz aduerte qe Jo · an·
clare non expᷣnnt qñ pecuĩa fuiſſet data
alteri qᷓʒ eligentibo · nam tunc rõnes ſue
nõ ocluderent · vnde ↄcoꝛdando opi / pt
ſic eque diſtmgui.O aut pecumia fuit da
ta electoꝛibo et pꝛo cedat ſecũda opi · gl ·
quia electio non fuit libera· Item foꝛte
mutaſſent opi · nec poſſet pꝛobari mten⸗
tio eoꝝ cum ſint criminoſi · Et hoc caſu
vecludunt omnes rationes Jo· an· Aut pe
cumia fuit data tercio foꝛte ↄſanguineo
rel amico debentium eligere et tunc ſi pe
cuma ſuit data per ipſũ qin ſperabat eli
gi oĩo viciat᷑ electio etia ſi fuiſſent alſas
electuri ipſum qꝛ pꝛo iure ſpũali queren
do non debet aliquind dari vt no · in. c ad
aures . S· e · et dicam .ꝗc. pꝛox. Item quia
locus regimmis querentibo et ambienti
bus denegaudus eſt et tanquã ambicio⸗
ſus ille eet repꝛobandus · viij / q · j· in ſcri
pturis. Aut fuit ꝑ alium data et tunc ſa⸗
tis poteſt pꝛocedere prima opi.nam in⸗
tentio eligentium ꝙ alias erant eũ ele⸗
cturi ſatis poteſt pꝛobari per eoſdem ·
cum non ſint m crimine et foꝛte habendo
tractatum ad muicẽ decreuerunt vnami⸗
miter eligere· Et hoc caſu recte ꝓœdat
tex · in G vl · pꝛeall.et ceſſant omnes oſi⸗
derationes Jo· an · ¶ In glo . fi · m fi · no⸗
m intellectũ glo · qꝛ facit ꝓ opi · quã te⸗
tigi m.c de ſymomace · g · eo · et expedias
hac materiã ꝓut ibi plene dixi et ibi vide
et cetera ;

Jlectus filiusouidet
pꝛelato pecumã ne ipᷣm miu⸗/
re ſuo de facto moleſtet illã re
petit ſi pᷣlatus ꝓ miſſa nõ ſer⸗
uat hoc dicit m vnũ mtellectũ mheren
dol̃e · Vel generalius ſᷣm aliũ intelle⸗

ctũ · Dans pecumãã alicui ne ĩ iure ſuo de
facto moleſtet p ulã repetere · Diuidit

in pma quercla·m ſecũda dat iudicẽ · ibi
ideoq; · Caſus zc · ¶ Nõ pmo ex x. ca⸗
ſũ nõbilẽ et ſingnlarem ꝙ ſine aliquo vi
cio pt᷑ dari pecuma pꝛelato ab eo q miu⸗
ſte rexat miure ſuo vt ſic redimat vex⸗
ationem facti · Ex quo mfert illud gene⸗
rale · ꝙ datio pecumie pꝛo iure queſito ↄ/
ſeruando ð moleſtatõnem mdebitaz nõ
inducit ſymomã nec turpitudmeʒ (alias

.„
. ”M
4

nð pohiiſſet iſte repetere. qꝛ qñ turpitu
do ver ſatur ex vtrac; pte non ẽ locus re⸗
petitiom · vt · . in ff. de ↄdi · ob tur . cau et

m regula m pari delicto de reg; ur. li · vj
¶ In glo · j · m fi · Hoſti. dicit · Pꝛo iure
ſpuali querendo non ẽ licitũ aliquid da⸗
re. pt m· c. mattheus · S· e · Ded pꝛo queſi⸗
to ↄſeruando ſic vt hic · ſed dic meltus vt

ibi dixi · ¶ Et aduerte · glo · pꝛoꝑe fi ·

ſequit᷑ opi· ſedaʒ quã poſuit mcad aures

F5. e. vt pꝛo abſe lutione miuſte denegata
poſſit licite aliquid dari· ſed tu die meli

us vt ibi dixi · Et opꝛehendendo totã ma
teriam ſie diſtingue · O aut querimus
mtempalibus· aut in ſpũalibus· Primo

caſulicite redimitur vexatio tam pꝛo iu⸗
re queſito qm pꝛo iure querendo ſed re

cipiens pecumam ſic im debite tenetur ad

reſtitutionem · vt. l.j · et . l generaliter · ff.
de calump · 2.· l. nmj. Gquotiens ſſͤ de odi ·
ob tur · cau. ¶ In ſpualibus vero pꝛo ru⸗
re querendo non?ẽ licitum aliquid dare ·
etiam vt eẽt impedimentũ facti · qe vide
tur iſte ambicioſus dando pecuniã vt fa
cailius illud acquirat · et ſic pꝛopꝛie loqui
tur. c. matt heus · S. e · nec tunc pꝛopꝛie re
dimitur vexatio · ſed datur vt facilius ac
quiratur ius ſpale. ¶ Pꝛo iure ait ac⸗

quiſito aut eſt m poſſeſi. illius muris et
ſi moleſtetur de facto licituz eſt aliquið
dare vt pꝛobatur hie· licet recipiens tene
atur ad reſtitutõnem. Si vero iſte vex⸗

—

atur vt q; ep̃s vult eũ iuſte deponere vel

alius iuſte accuſare rel foꝛte pᷣtendit ius
m bene ficio · et tunc vexato non licet ali⸗
quid dare · qe non redimit tune vexatio
facti · vt no · S· e. nemo · facit · emiſi · cũ ibi
no · de pꝛeben · et. e. niſi · eum pꝛidẽ · de re⸗
nun Kut non eſt mpoſſeſſione illius iu

ris iam queſiti · et tunc aut habet poſſeſ⸗

ſionem etiã illicite detentam a nou licet
aliquid dare. vt no · Immo in · c ad aures ·
F.· e · et tenet glo· xvj · q vn· decimas · naz
poſſeſſio eſt quid ſpũale.hinc eſt ꝙ non
cadit mm laicum · de pꝛeſcript· cauſam. vel
ſaltem ẽ ↄnera cum ſpũalibo pꝛopter ad
mimſtrationẽ que mde ſequitur · j· q; iij
ſiquus obiecerit · Puto tñ ſi pꝛopter

tentiam aduerſarij nel mnpotentiam ſuã

non poſſet defacili illam ↄſequi apud ſu
pioꝛem ꝙ tunc vt euitet magnum pꝛeiu
dicium licite dare poteſt pecuniã · ſiẽ in
ſimili de abſolutione ab excõicatione ob
tinenda · dixit Jo · an · in c ad aures · ã. e ·
et m hec et ibino· mtellige materiã hu⸗
ius glo. ¶ In glo · fi · ibi ſupple maxnme
hec glo · comumite. tenet᷑ ar. in · j. ge
neraliter· ff de calump· nam ſi dedi pecu

mã · vt negociũ calumnioſe mihi non fe
ceris poſſum repetere etiam oim penaqᷓ
drupli quantũcunq; pacto recipiens pa⸗
ruenit · vel poteſt intelligiiſta lF̃a ſᷣm ali
um intelleckum quem ſequit᷑ Hoſtiẽ · et
Jo.an. ꝙ hic mteruenit cõpoſitio mi ar⸗
chidiaconũ et pꝛepoſitum illum mterue
miente autoꝛitate ſuꝑioꝛis · quo caſu lici⸗
te recipit᷑ pecunia nec recipiens tenetur
ad reſtitutionẽ ſi ↄpoſitionẽ ſeruat vt in
Cc.niſi eent · de pben · et · c· ij · et. .. de cetero ·
de tñſac · et vterq; intellectus ẽ bonus mn
ſe · et in fi · glo · ſolue h ꝛiũ · vt no. in · . p
uenit · alle · m glo ·

QUa nobis.ꝑ:obñdictõ

.E nibonubentiũ et exeqis mõtu
oꝝ nihil exeq debet · h· d · Pri⸗
mo ponit᷑ querela · Secũdo iu
dicis datio · Secũda ibi diſcretioni · Ca⸗
ſus ac· ¶ Nõ pmo ex tex · ꝙPpꝛius ſa⸗
cerdos debet ſacr̃a et alia ſpualia ſuis pa
rochiamis Itis impendere · ¶ Vedo col
lige ꝙ pᷣſbꝛ qui tenet᷑ Stis ſpũalia impẽ
dere ſi aliquid recipit er pacto tenetur
illud reſtituere · qq mtellige in ſymonia
ↄuentionali ſecus in mentali vbi nõ pꝛe⸗
ceſſit pactũ ſed intentio depꝛauata.tũe

n.· p ſolã penitentiã abolet peccatũ· pt ĩ

c pe j.·e. vbi de hoc · et vide glo · m. c vni
.· de cle · nõ reſi · li · vj · que ponit q̃ſtõs
in canonico qᷣ vadit ad diuma ſola mten
tione vt pcipiat diſtributiones quotidi
anas· ẽ.· n· illa ſymonia mentalis nõ ouẽ
tionalis· vñ ꝑ ſolã penitentiã abſq; re⸗
ſtitutione abolet᷑ peccatũ · de quo die vt
ibipl ene no · ¶ In glo · j· ibi licet ſacerdo
ti nõ det᷑ actõ ac· Hoſti · dicit ꝓetiam
actõ ↄpetit vbi ẽ talis ↄſuetudo · Dʒõh
ob · tex · i. c. cũ in eccleſie · · vbi tex. ſpe⸗
afie loquitur de exequijs moꝛtuoꝝx de
benedickõniba nubentiũ · et damnat o⸗
ſuetudmem oↄtriamſdo · Ant · bꝛeuiter et
ſuccincte dicit · ꝙ foꝛte ꝓ ipſis ſpũalib⸗
nnpendendis non poteſt induc oſuetu⸗
do yt aliquid det ſecus pꝛo laboꝛe · et ſie

pf intelligi iſta glo. Sed certe heeſe o· nõ

videt poſſe ꝓcedere qe vt dicunt doc · cõi
ter m . ccũ ſit romana · S · eo · etiã laboꝛe
nõ poteſt aliquid peti · q ꝙ ipſis ſpũali⸗
bo videt exactũ. vnũ nanq; ſine reliquo
nõ ꝓcedit · et ſic ꝓ vtroq; ſcʒ ꝓ laboꝛe et
ſpualibo videret᷑ exactum.j· q: ij ſi quis
obiecerit · vñ mtellectu huius et· cad
apoſtolica ᷓ· eo.ex quo mouet iſta glo.
ad aſuetudmẽ appꝛ obandã varij · no ibi
intellectus vt ibi plene di cam · Sʒ bane

Ropi · ſp tenuiſpt poſſit ĩduci oſuetudo qn

ſhinonke
unfeniz
hempa
fabn
Paſtt
ſionin
ummntene
aaſllii,
ens tee
ſenutpen
(donn
sebonef
Neno nc

Nobidiicd

erecſsnir
hdbi⸗
1,eeidn
etiom
Geprusſ
ulaſuse
(Ledonl
ſpllain
ackotenen
einſynonn
linbthope
vrauatitit
wrnti⸗ t
bomeyni
nnntiſto⸗
olemtrn
nchoedi
niand
adcn⸗
Nqodent
ſatſamd
dctgtan
nd⸗
pbite,ſ
vonoptn
tdannatg
t breuteſe
dua Nſleun
lore
eberſo⸗n
auttdwe
gipinn
pſoſhin
ſreſice,

0°

nõ pᷣceſſit exactõ vt ſic ex mera liberali⸗
tate et deuotione populi cõſuetudo talis
ſit introductaſtunc em̃ non habet viciuz

nec fundamentum vicioſum ſed laudabi

le q non eſt magnum nec mirũ ſi ab eo
metunt tꝑalia qui ſeminat ſpiritualia·
yt m. c ſi es de of · oꝛdi · li · w· et · õ · de of ·
oꝛdi · qmet hoc videt velle lr̃a illius · c ad
apoſtolicã · du dicit laicos ↄpellendos ad
obſeruandũ laudabilem ↄſuetudinẽ er
ga ſuã eceleſiã pia deuotione fidel iuz m⸗

troductã zc ed vbi exactõ pꝛecedens

dedit cauſam oſuetudim tunc talis ↄſue
tudo nõ valet q habuit mitiũ vicioſum·
et ita loquit᷑ tex · ſi recte inſpiciat᷑ et pon
deret in pꝛeall. c. cũ m eccleſie · Sed otra

pmũ huius diſtinct. membꝝ foꝛtiſſnne

opponit ex is que ſunt mere faculta⸗
tis nõ introducit᷑ ↄſuetudo nec ex donati
one amua gratis facta vt le · et no · in . .
. C.de ſerui·et aqua · per SKart · in · Lcũ de
m rẽ verſo ffde vſur · p Cy · in · j · et m. l.
jj. C. que ſit lon. ↄſue· et ꝑ Jo · an · m · . Jo
annes de cle · viug et Inno in. c. bone · ij

z. de poſtu · pꝛelat · vbi dicit ꝙ licet reci⸗

piamus in domuz noſtrã amicũ a longo
venientẽ · nõ tñ ex hoc acquirit᷑ illi quaſi
poſfeſſio licet fuerit pluries receptus n
aliqua ↄſuetudo imnducit et vt dicit Bart ·
m pꝛeal.lłcũ de in rẽ verſo · licet ruſticus
p decenmiũ detulerit alicui annuatim vnũ
par caponũ ſponte ex liberalitate non tñ

ex hoc inducit᷑ aliqua ↄſuetudo vt m po⸗

ſterũ muitus aſtringat᷑ · Item vt dicit
Cy · in locis pꝛeal · ꝙ licet quis ꝑ decenni
um otinuauerit ire ad molend mũ vel fur
nũ alicuius et ſic lucrũ attulerit illi nõ ꝙ
hoc inducit᷑ ↄſuetudo aliqua vt in futuꝝ
aſtringat᷑ ire et ↄtinuare q iſti ſũt actus
mere facultatis ſad ꝓ oſituz ergoni po⸗

pulus aliquid gratis offerebat eccleſie.

ñ recipiebat ſacr̃m nõ videt᷑ intro du⸗
a ↄſuetudo yt m futuꝝ ad idem aſtrin
gat᷑ muitus ſern ↄtrarium hoc poſſe tri
boa modis ſolui Primo modo mtelligen
do ꝙ aliquus ex populo deſiſtens ab ob
ſeruationę alioꝛum redargutus a reli⸗
quis obſeruauit alioꝛum moꝛem ex hoc
em actu ſat aparet de oſẽſu populi ro
lentis mtroducere illam laudabilem o⸗
ſuetudinem ſicut mſimili not · in iuri · ſu
perius allegat · m contrarium · ¶ Se⸗
aundo potelſt ſolui ꝙ contraia pꝛocedũt
vbi donatõ eſt pura non relata ad certũ
quid · Ded in hoc caſu cum tempoꝛe ſa⸗
cramenti ſeu exhibite rei ſpiritialis ali⸗
quid ↄferebatur videtur populus longo
tempoꝛe hoc obſeruando ſe ad hoc velle

obligare et oſtituere illam ſpontaneam
obligationem vt mrecompenſationem
ſpiritualiim reco gnoſcendodeum in mu
neribũus ſuis et redimendo peccatum ele
moſynis de peni · diſtinc · j medicinam .
ſicut m ſimili notat Barto · in pꝛeallega ·

loco de ruſtioo qui per longum tempus

ſoluit par caponum aliqua cauſa pꝛeten
ſa· puta q; tenebat aliquid a domino ·
¶ Tercio poteſt ſolui ꝙ ſit ſpeciale fauo
re eccleſie! vt longo tempoꝛe populus ſic
impendendo tempoꝛalia videatur velle in
ducere conſuetudinem in futurum . facit
Kc.· ex parte de cenſi · et quod ibi notat.a ẽᷣ
de conceſſi · pꝛebend · ex parte aſten · et
hec bene nota· per que elicitur modus ꝓ
bandi conſuetudmẽ laudabilem im iſtis
ſpiritualibus · et in ſimili aliquid tangaʒ
in capitulo Jacobus · eodem · Quantuz
vero tempus exigatur ad introducendũ
hanc conſuetudinem puto ſufficere tem
pus decem anmoꝛum · tum quia iſta con⸗
ſuetudo laicos aſtringit et non clericos·.
inter quos indiſtincte pꝛocedit conſue⸗
tudo er curſu decennij ! vt ommuniter

notat · m.l · de quibus · f de legibo · um

quia iſta conſuetudo non eſt contra ius
immo pia et fauoꝛabilis · vt m pꝛealleg ·
c.ad apoſtolicam · vnde etiam de iure ca
nonic ſufficit tempus decem anmoꝛum
vt eſt glo · notabilis in. c.· fi · de conſuetu ·
libꝛo · vj · et puto etiam ꝙ data hac con⸗

ſuetudine laudabili competat actio ipſi

actoꝛi ad faciendum obſeruari hanc lau

dabilem conſuetudmem vt dicit Hoſti.

et hec pꝛocedant quo ad vltimam parteʒ

gloſe · ¶ Sed quo ad primam partem m
eo ꝙ videtur velle ꝙ tam pꝛopꝛius ſacer

dos qᷓ alienus non poſſit aliquid exige⸗
re eæſſante conſuetudine niſi ei ſumptus

deſint ·˖ Diſtingue latius et ſic · Oeaut pꝛo

pꝛius ſacerdos habet vnde viuat et tunc
ceſſante conſuetudme non poſſit anquid
exigere vt hic et m·c cum in eccleſie · · e ·
Sed gratis oblatum licite reapere po⸗
teſt vt j.c· pꝛoximo · infi · et. c. tua · . eodez
et · c et ſi queſtiones · · eodem · Si rero

deſunt ei ſumptus necſſarij · et tunc ſi

potelt honeſte ſibi alminde acquirere ad
victum puta ſcribendo / pueros docendo
xel quid ſimile exercendo. et tunc nõ po
teſt aliquid exigere nnputet em̃ ſibi qui
tale tenue beneficium accptauit· Que⸗
rat ergo ſibi victum mamibus vel indu⸗
ſtria · xcj · di · clericus victum · et ibi bona
glo · nã et apoſt olus querebat ſibi victũ
manibo tꝑe pꝛedicationis vt in. c cũ apo
ſtolus de cenſi · ſic etiã videmus ſile ĩ pre

5

pt non teneat alimenta pꝛeſtare filio ſi
honeſte filius p᷑ ſeipſum regere et nutri
re: pt dicit. tex in lſiquis a liberis · ff· de
lib· ag · Si vero non poteſt pꝛopꝛius ſa⸗
cerdos honeſte ſibi victum aliter quere
re · tũc vel eps ſibi ꝓuidebit vel populus
poterit ↄpelli ad pꝛeſtandũ ſibi nẽria vi
ctui · ꝓ hoc vide bo · glo. de oſecrat · di ·j ·
m · . omnis chꝛiſtianus· q̃ dicit ſacerdotẽ
indigentẽ poſſe ſubtrahere ſpũalia po⸗
pulo niſi faciat oblationẽ vñ poſſit viue
et vide quod no · in . c de his · · de ec · edif ·
Oi vero ẽ ſacerdos alienus qui foꝛte ẽ in
uitatus ad exequias faciẽdas vel ad alia

ſpũalia imponenda · et tunc pt᷑ licite ſuas

operas ſpuales locare nõ vt directe pꝛo
ſpũalibo recipiat tꝑale ſed in reoompẽ⸗
ſatione damnoꝛum que ſuſtmet m exhi
bendo pñtiã ſuã et tradendo moꝛã m ſpũ
alibo impendendis · vt not · in · c. qm . . ne
pꝛela · vi · ſuas · et ſic reſtringe glo · xx)· q·
ij· pcipimus·que ſimpliciter dicit ſacerdo
tem poſſe ſuas oꝑas ſpũales locare · Et
amplia hanc glo · que videt hoc pmittere
etiã in extraneo ſacerdote duntaxat qñ
ſumptus ſibi deſunt · nã etiã ſi abundat pt᷑
exigere m recompenſatione damnoꝝ cũ
ad hoc ex offõ nõ teneat᷑ et ꝑ hoc remanet
declarata tota materia glo · ¶ In glo· in
rer · bñdictõmibo · in fi · dic ꝙ gpꝛie et ſtri
cte iſta bñdictõ nuptialis nõ ẽ ſacr̃m. ſʒ
lar go mõ ſic no. m Nica de ſac vn · ite · et
q̃ ſunt ſacr̃a ſtricte ſumpta tã nẽria qᷓ; vo
luntaria · vide ꝑ bo · glo · in . c veniens de
tñſac · Itẽ videt inuere iſta glo · ꝙ ſi bñdi
ctõ nõ eẽt ſacr̃m poſſet aliqᷣd peti· dic vt
m.·c. ad nr̃am. õẽ e·

Jlectus filius. aiꝑ ae
cuſatõnẽ oſtat mõchũ ſymo⸗
niace fuiſſe reœptũ reœptusa⸗
neecipiẽs deponent᷑ · Si vero p
inqſitioneʒ reœptus mm artius mõſteriuũ
detrudit · recipienti rero et maioꝛibo ꝑe
na odigna ĩponit᷑ · et mterĩ ab executõne
oꝛdinũ ſacroꝝ ſuſpendunt᷑.Duudit᷑ · nã
in pᷣma ponit᷑ oſultatio · in ſec̃da diſtin
guens rnſio ibi nos · m tercia mandat ibi
miungens . m quarta inſtruit ibi ilið tñ
Caſus ⁊xc̃ · ¶ Nota pmo ex tex · ꝙ ↄuictꝰ
pꝑ viam inquiſitionis de ſymonia non in
oꝛdime cõmiſſa non deponit᷑ ab offõ ſed
tm̃ remouet a bñficio vel a loo ſymoni
ace acquiſito· nam pt᷑ talis poſt pactam
pemtentiã in ſuo oꝛdine licite miſtrare.
ex quo tranſfert᷑ ad aliud monaſterium
ſeu ad aliud bñficiũ · ¶ Scðdo nõ· ꝙ archi
epᷣs pt᷑ deponere ſpᷣditos ſui ſuffra ganei
ter crimen qð pidet᷑ õ·c paſtoꝛalis · ·

deof. oꝛ · Ged doe · intelligũt ſpeciale hie

in archiepᷣo cantuarienſi· qui nõ ſolũ vtit
iure metropolitio ſed etiã legationis ·
pt in · c. j . S· de of · le. vel poſſumus dicere
ꝙ crimina notoꝛia erant que archiepiſco
pus viſitando ꝓuintiã punire pt᷑. pt m·c.
romana · notoꝛia · de cenſi · li · vj · ¶ Ter
cio collige · ꝙ recepturus in monaſterio
p ſymoniam ſeu ſymoniacã pꝛauitatem
inde remotus debet collocari ĩ artioꝛi mo
naſterio ad hoc pt agat pemitentiã de de⸗

licto ↄmiſſo · Si rero non repenunt᷑ ar?

tioꝛa monaſteria · tunc ſm doc · poſſunt
collocari m equali eiuſdẽ oꝛdinns vel di⸗
ſpenſatiue poſt renunciationẽ in eodẽ ·
vt in. c. de regularibo/õ e · et ð iſtis hodie
plene habet m. c. qm̃.j e · ¶ Vltimo colli⸗
ge · ꝙ gratanter oblatũ tꝑe receptionis
alicums ſpũalis pt᷑ recipi ſi nulla pcſſit
taxatio · ¶ Et ex hoc infero ad queſtõnẽ

ſtatutũ ẽ m eccleſia vt nouiter recptus

im cano nicũ rel mmonachũ teneat᷑ certũ
quid ſoluere · quidã receptus ſine aliq̃ ex
actõne ſolunt nunquid licite hoc recipiad
et dico ꝙ nõ · ꝑ iſtũ tex · q; exquo pꝛeceſ⸗
ſit taxatio üla oblatio videt᷑ facta virtu⸗
te illius taxatõnis · faatt · )· q · imj· ex mul⸗
tis · ¶ In glo · j · ibi bene pt᷑ dari pecunia
⁊c̃ · ed pondera qꝛ hoc dictũ et ſequen⸗
tia pᷣma fronte vident õ ter · nec glo · ſol⸗
uit · ſed m reritate ponunt diuerſos ca⸗
ſus· nã ab co qui muitari debet gratis ñ
debet aliquid exigi · ita loquitur iſte tex ·

Ded m caſibo poſitis in glo · pecunia dat
ab muitante non ab muitato · et dicit hic
Hoſti ·ꝙ vt quis tcipiat ſacr̃a nẽria poſ

ſumus daẽ pecumã q ſine eis ſaluari nõ
poteſt · ideo tolerat pecume datio · pt al
liciat quis ad fidẽ et ad ſalutẽ · Sed a
lijs ſacr̃is voluntarijs recipiendis non
debet aliquid dari · vnde non debeo dare
pecuniã vni vt mtret religionem · qꝑ ſine
religione ſaluari potelt · vt m. c. jem fi · de
ſum tri · et fi · ca · Item dicit Philip · ꝙ eti
am ꝓꝙ ſacris rolũtarijs nõ debet aliquid
dari ex pacto. et ẽ rerbum ſatis nõbile ·
et limita m ea que dixi m · c· oum m eccle
ſie · .· e · non tñ debeo mfideli dare pecuni
am ex pacto vt ouertat᷑ ad fidem · ſed g⸗
tia liberalitatis ſic vt ipᷣm ad fidem aliciã
¶ In glo · in ver · dantes · ibi de hoc accu⸗
ſat᷑. et hec ſo· verioꝛ · et ſatis ꝓbat᷑ in · · de

nunciaſſe · alle · in glo · nam potuiſſet dãs

ouinci ꝑ falſas ꝓbationes · vel iniuſte ↄ
demnari pꝑ iudicis etiã mmiuriã · iõ nõ de⸗
bet pꝛeiudicare alteri qui dicit᷑ recepiſſe
Et pꝛo mtellectu glo · facit text · ibi ꝙ ſi
aduerſus eos ac · que littera pt᷑ ompꝛe⸗

ulehie
ſüpis
onzs.
8dien
(der
naſteno
Mlutiten
rtionne
tiädede⸗
mune
poſſune
monelde
meode⸗
tisbode
mo coll⸗
vptioms
lapaiſt
ueſtöne
ecptus
at erti
ealiqer
zwoapegt
oprearſ/
kapirau
ſerml,
ſipeann
tſeguen,
glo
nſar,
enon
lteter⸗
unudie
tdearhe
“
llannd
to⸗ptal
dedepp
dis non
weodar
m gſn⸗

mfide

lipgen
Ntaliquud
snöͤble⸗
minett
mpeamn
e 5
demalai
wvena
ent
iſſetdi⸗
niuſte?
node⸗
R
ibigt
vnpr

hendere tam dantes q́; recipiẽtes ¶ In
glo · m v. ſeueritas Sʒ tc querit quid
oꝑabit᷑ iſta depoſitio ĩ monacho. dicůt
Inno. et DHoſti. ꝙ non rocabit᷑ ad capi
tulũ nec ad alios tractatꝰ · nec recipiet
p̃bendã ſuã nec victualia cũ alijs · erit ĩ
ergaſtulo.i.m loco triſto ſeu carœre h
dicka doc · puto procedere m monacho
qui nõ eſt clericus.m tali enĩ nõ põt ca
dere depoſitio ab oꝛdine cũ priuatio pre
ſuppomit habitũ · de deſpõ · ĩpub. ad diſ⸗

ſoluendũ. et·xxxij ·q.ij·q vero non for‚ra

tum. Sed m monacho clerioo oꝑabitu:
depoſitio ſicut in clerico ſeculari·q; depo
net ab oꝛdimbus et nõ habebit ampliꝰ

eoꝝ executionem · ¶ In glo· m pᷣ. amo

tas in fi-hec glo.vr inuere vt ſeculares
clerici ↄuicti de ſymonia ↄ miſſa etiã in
bñficio debẽt depom etiã ſi fuerit actũ p
pviam inquiſitioms.Et doc · ad confirma
tionẽ hꝰ dicti imduaunt glicuas ratiões

ſpalitatis mter regulares et ſeculares.

¶ Primo q õ regulares non ſeruat᷑ oꝛdo
iudicij vſq; quaq; vt m.c qualit᷑.ij. ·ð
accu.ideo cum grauarentur miſto reue
lent᷑ in quantitate pene. ar. in.leũ qC

jn popularibus · ff de iureiur . et in . e. j. de

prochijs · ¶ Ocðda ratio regulares vidẽ

tur hoc feciſſe ituitu elemoſyne ⁊ ꝓ aĩa

ſaluanda ·:nã dederũt pecuniã vt poſſent
ĩ monaſterio deo ſeruire · ¶ Tercia rõ qꝛ
fauore religionis mitius diot agi eum
eis et do · Anto. oiungendo has rões in
tricat hãc materiã. vnde die vt dixi in c.
inquiſitionis.alle · im glo· et pᷣalle · Et
dico ꝙ in h mulla ẽ dria mter ſecularẽ et
regularẽ.nã ſecularis ↄuictus de ſymo

nia omiſſa in bñficio nõ debet deponi ex

qfuit actũ ꝑ mquiſitionẽ ſecus ſi fuiſſ⸗ 3

cmmiſſa in oꝛdine pt ibi plene dixi · et
optime ꝓbat hoc . c· nõ inducẽdo ſpecia⸗
litatem aliquã m regularibo Oʒz vnũ õ
rium foꝛte elicit ex tex. quare exquo hic

fuit actuʒ ꝑ riã mquiſin oms abbas et
abbatiſſa nõ remouent ab admĩſtratõe
cũ ꝓ grain ꝑeccato ſecularis remoueat
ab admimſtratione.vt in · c q̃liter p̃al

et regula res fe cilius deponunt᷑ ab admi
niſtratiõe · vyt ibidie ꝙ hodie buari dẽt
cc.qm·q.eo· Sed ad iſtud · cſuo tꝑe põt

dici ꝙ mitius agebat᷑ cũ iſtis. qiua ip̃i

non exigebãt pecumiã vt ipſi eam lucrifa
eerent ſed yt monaſteriũ ·et ſic nõ viden
tur tantum peccaſſe ſicut alius prelatus

ſecularis qui ex ꝓpria cupiditate omit⸗
at ſymomã · ¶ In glo/ in p.· offici anbo
ibi et omnes de capitulo mtelligut ſcire

⁊c. Hoſti · dicit ꝙ licet alij de capitulo p

ſumãt᷑ ſcire facta capituli rel prelati tñ
nõ pumũt᷑ niſi ꝓbent᷑ cõſenſiſſe.delictuʒ
enĩ requirit reꝝ dolũ · vnde non ſuffic e
illa preſumptio ſcientie et ſic cũ h̊ dicto
cõiter tñſeunt hic doe · Sed per hoc iſte
articulus nõ videtur dilucidatus ideo ple
nius in hoc diſtinguo ꝙ aut delictũ fuit
commiſſum priꝰ commumcato toto ca
Pitulo · et tũc omnes puniendi ſunt qui
omiſerũt expreſſe et etiã qui tacuerunt
quia debebãt expreſſe reſitere malefi⸗
cio ↄmittendo et dare rocem m otrariũ
yt nõ · dicit Inno.ĩ.c.j.ð his q̃ fi a maio.
par · ca. Si vero aliqui expreſſe õdixe⸗
runt et in capitulo · tunc iſti non ſũt pu
mendi. vt m.l. fr de magiſ. oue. vbi bo ·
tex. et in.c.romana. m vmuerſſitatez. de
ſen· excom. li·vj · m vᷣ· culpabiles. nã pe⸗
na debet tenere ſuos autores m. c. queſi⸗
uit de his que fi · a maio.par.ca. et in.l.
ſãcimus· C. de pems · Si autem non capi
tulariter delictum fuit ommiſſum tunc
officiales et maiores de vniuerſitate pu
mri debent vna am prelato quia pᷣſum
ptio eſt ꝙ prelatus cum conſilio et au⸗
ckoritate iſtoꝝ facinus omiſit vel ſaltẽ
preſumit᷑ m eis ſciẽtia. et ideo debebãt re
ſiſtere. et ſic poteſt mtelligi et reſtringi
iſta glo · quam ſic mtellectam nota· Sʒ
iferiores de vmuerſitate non debent pu
mri · tuʒ quia non ita preſumuntur ſcire
tũ q; non habent tantã aud aciam in reſi
ſtẽdo. vñ et mipſi? maioribus et offi⸗
cialibus dicẽdũ puto ꝙ ſi oſtiterit eos
gnoraſſe non ſunt pu niendi ſed tantuʒ
ipſe prelatus qui deliqiut. ar.m.c.ij. de
oſti · et in pᷣalle · . queſiuit. et. xxj. q vj·
ſi ẽm. ¶ In ea · glo · ibi ſed nũquid col
legiũ · Nõ ·hanc glo.vſq; ad fi.nam quo
tidie ad eã fit remiſſio. cuʒ qᷓrit᷑ nunqᷣd
collegiũ rel vniuerſitas poſſit accuſari

rel puniii · et eſt quaſi ſimilis glo.xij · q.

ij · epᷣus qui mancipiũ. Iſta tamẽ glo.
mhil bom concludit hic Inno · hic et m.
Zuẽ qᷓ de ſen· exo. Concluſit ꝙ crimialit
vniuerſitas nõ poſſit accuſariiquia ĩ ea
ſunt mfantes furioſi x ſimiles perſone qᷓ
non poſſunt Rumquere Ende ſi vmuer⸗
ſitas tota puniretur criminaliter contin⸗
geret hoc abſurdum ꝙ pumrentur inno
centes Itez eadẽ eſt vniuerſitas tempe
delicki que erit iſtiꝰ moꝛtuiꝭ et alijs ſur⸗
rogatis · proponebatur ·ff de iudi · vnde
equeretur moonuemens ꝙ futuri qnõ
deliquerunt punirentur. Sed iſtas ra⸗
tiones confutat Bar. m.l.aut facta ff. Sẽ
pems ſnam m multis delictis ĩnocẽs pu⸗

mitur ꝓpt᷑ nocentẽ vt ẽ videre mcrimie

leſe maieſtatis ubi filiꝰ pumitur propter
pat rez ut ĩl.quiſqs .· C· ad l.iuł · maieſta

et vj · q· i.· ſi quis cum militibus Item m ſa

crile gio de quo in c.·felicis · de pems .li · v.

et ad idem tex . in Luſufructus ff quemad
mo· uſufruc amit. ubi ciuitas qñq; ſ ubijci
tur aratro. Docto- noſtri parum bom hic
dicunt. vnde cõcludo hanc materiã pꝰ? Ba:

hunc articulum eleganter examinantemĩ

prealle aut facta· Et duo princi paliter
examnnanda ſunt Primum nunquid vni
uerſitas ſeu collegium uel capitulum que
noĩa idẽ ſigmificãt poſſint delmquere. De
cũdo nũquid põt pumiri · Ad primum dice
dů ꝙ ſcᷣm veritatem collegiũ non ẽ aliud
a ſingulis 8 collegio .h ſedmn iuriſfictionẽ
aliud colle giũ aliud ſin guli · ut. xij · q · n .
manumittitur. et in. cnouit · de his que fi
a prela· vnde colle gium ſeu vniuerſitas ẽ
quedam perſona ficta et repreſentata.l.
mortuo ff de fideiuſ. et preal · nouit / ubi
dicit ꝙ epiſcopus a canonici faciunt vnũ

corpus et certe hoc corpus non eſt verum⸗

—

ſed fictũ a repreſentatũ proprie ergo vni

uerſitas nõ poteſt delmnquere. q; nõ habz

ſingul ares de vmuerſitate ſſed iſtud cor
pus habetur pro uero quo a multos iuriſ
effectꝰ · Vnde anuerndumſ quoddã
delickuz conſiſtit in omitten
cadit m vmuerſitate loquendo tamen ſecũ
dum ulam fickionem iuris ad h· iubem
C. de ſacro ſanc · ec ſſic et contra vmuerſi⸗
tatem preſtribit ropter delictũ negligẽ
tie facit q nõ · m.·c· de illis. ᷓ̊ ð odi· appo ·
Quodd ã vᷣo delictũ coſiſtit m faciendoſ.
in tali delicko cõſiderando ꝙ proprie con⸗
cernit ipſam vmuerſitatemſita ꝙ non ſin⸗
gulos /ut facere ſtatuta imiqua · et ĩponere
coolleckas ſeu datia illicita et ſimilia Iſta
enĩ non poſſunt adaptari ad ſingulos ſ ad
ipſam vniu erſitatem (vnde iſtis ipſa vni
uerſitas delinquere poteſtut in autentica
nulla cõmumtas. et in autentica caſſa· C
8 ſacro ſan.ec.et in·c grauẽ x m·c nouit ꝗqj.
de ſen exo. ¶ Ouedam vero ſunt delicka
que proprie non cadunt m ipſam vmiuer⸗
ſitatem. ut dolus homicidiumet ſimilia· z
talia delicta poteſt vmiuerſitas alijs demã
dare uel ex poſtfacto rata habere · et ſic m
telligãtur . metuz ij. et · · ſi ex dolo · alle ·
in gloſa · Et per hoc patet ſolutio pᷣmi du
bñ · an et quando vniuerſitas proprie et im
proprie delmquere poteſt · C. quo ad ſe⸗
cundum nũquid poteſt pumiri · Xduerten
dum quia quedam ſunt delicta in quibuſ
innocens poteſt pumiri ob culpam alteriꝰ
ut in exeplis ſuꝑius allegatis · et tunc vni

verũ corpus ſed ꝓprie Bn den ſinguli et

llud bñ

uerſitas ubi tale delictuz vomiſit poteſt pu
miri etiã criminaliter et ciuiliter et poterit
decapitari deſtruendo ipſam vmuerſitatẽ
ut in prealle · uſufructus ſvnde et olim ĩ⸗
tor dedit ſententiam cõtra ciuitatem
brixie que fuit ſibi rebellis ut ſubijceretuꝛ
aratro et ſic puniebat vniuerſitateʒ crim
naliter licet ex miſericordia talez ſe ntẽtiã
poſtea reuocauit (legitur etiam de ciuita
tebononie ꝙ propter eius delictũ er ſen⸗
tentia imperatoris fuit ꝓſus deſtructa et
paſſa aratrum ſed poſt ex indulgẽtia fuit

reedificata vt nõ. in ꝓhemno ffoꝝ · Sic vi

demusſꝙ ipſe deus deleuit funditus ſodo
mam et gomorram et tres finitimas ciui
tates ſet tamẽ ibi erãt multi mfantes et ſu
rioſi qui nõ poterãt delinquere Et ex atro⸗
citate ergo delicti ſepe temporaliter vnuſ
punitur pro alio ſet vide pro hoc bo· glo.
xxiiij.q·iij. in ſu et · i· q · iiij · in ſumma.

facit. c mon eſt· S.· ð ſponſa. Et in huiꝰ mõoi
delictis ceſſant rationes Inno ut patz ex

predictis· Et cõcludit᷑ glo. male dicere in
Kc.epᷣꝰ qui mãcipiũ · xij · q · ij · ut Bar· brix·
dicit ꝙ illa vniuerſitas poterit criminalit
accuſari ubi non ſunt infantes et ſimiles ꝑ
ſone. In alijs autem delictis ubi vnus nõ

punitur pro alio tunc in caſibus in quibus

dixi vniuerſitatem proprie delinquere et
et non ſingulos · et tunc aut collegium eſt
paruum ut eſt collegium priorum ſeu do⸗
ctorumuel capitulum eccleſiaſticũ · aut ẽ
collegium diffuſum ut ciuitas. primo cauũ
qñ pena a iure pro delicto ſtatuta ↄcrnit
ita ipſam vniuerſitatem ꝙ non ſingulos
et tunc pumitur ipſa vniuerſi tas · Exẽpluz
publicatur res ex certo delicto tunc ſi illa
res eſt vniuerſitas a vniuerſitas deliquit
ipſa punitur.pro h tex ·in · iubemus palle.
ad idem tex. in ſimili in ·. cum dilectus · ð
or · cong · Di vero pena poteſt eque cadere
in ſin gulos · ut quia eſt ꝑena pecuniaria:⁊
tunc debent puniri tantũ conſencientes ut
prealle · li /ff· de magiſ · conue. et ſic põt in
telligi prealle & in vniuerſitatem in p· cul
pabiles · Si vero collegium eſt diffuſum

ut ciuitas vel caſtrum. tunc quia de facdili

non poſſunt diſcerni delinquentes a non
delinquentibo punietur ipſa vniuerſitas
et idem dicendum prout · ð · dixi quãdo de
lictum non cadit proprie in vniuerſitate;
q exquo hoc mãdauit alijs vel habuit ra

tum ipſa tenetur ut in prealle · l. metum . ¶

.ij · facit tex · in. c. felicis de penis · li · vj · et
cita nos.xxv · q.inj · ubi ciuitas priuat᷑ dig⸗
nitate epiſco pali propter delictum honn
cdi · quia ut dixi proprie non cadit in vm
uerſitatem. ſed tenetur ex eo quia man⸗

— — —

— — ————

— — — — — — —

ezſenteti
inkalt
cküierſen
Aucckee
lgeraſie
ſon deen
itus ſch
hmaan
fantesaſ
EStertt
raliterput
webogo⸗
einfunng,
in huni⸗
utagen
Nedient
eber bi⸗
t cnninlt
etſiniles,
bi onns ſ
ginglbu⸗
luerec
gumet
inſan y/
kri are
himpcn
aocrrnit
1Eribl
tuneſlln
aodcigui
ens alt
Dlechis
eguecin

Curiann !.
Cncienre

aſrpitß

eſtdifdn
—K
enegane

oniuent⸗
inguͤn
nluetitil

pabut

lnemnl
ile
pnurd

guu⸗ nan⸗

tunwon
dtenH

er

re

dauit vel ratum habuit Sedmmoͤpu Rr

nienda eſt aduertendũ · ꝙ aut pena ẽ ta
lis ꝙ põt cadere m ipſã vmuerſitatẽ et
punitur ipſa vniuerſitas. Aut nõ ẽ tat᷑
pt qina pro homicidio iminet pena capi
tis et tunc coommutabitur m aliã penam

ad hoc qð nõ · m.lqͥᷣd ego htrn Fuioꝛey
St 65

fp̃ de his qui nõ.mfa Et iſta ẽ rõ vera

q̃re vmuerſitas nõ excõicat᷑ ſqꝛ excõica⸗

tio nõ cadit m vmueꝛſitatẽ ſed requirit
reꝝ coꝛpus et aĩiam baptiʒatã · x verum
et ꝓprium delictũ excòicandi · xj · q iij.
oĩs xpᷣianus:et ·c· audi deniq;. et · c· ſi qs
pᷣſbiteroꝝ · de rebus ee · non alieſet vide
qð nõ · xxiiij.qiij.m ſum nec debet hoe
cãu vniu erſitas decapitari totalit᷑ deſtru
endo ·ſ. totũ collegiũ · vt . · dixi ne ſeque
retur illud abſurduʒ de qͥ dixerat Inno·
vndelicet nocentes pro nocentibo puniri
exquo delictũ non eſt tale ſet ob hanc ra
tionẽ putat Bar · m loco pᷣalle ſꝙ qñ vni
uerſitas ↄdẽnatur peannariter exeoutio
fiet ſolũ ð delmquẽtẽ ſſed ſi non põt ap
parere quis deliquit vt qꝛ poſitũ fuit per
titum ꝑ lupmos albos et mggros ſet tune
pumiuntur oms ne delictum remaneat
impunitũ · ar. in. lita vulneratus ff ad
l.acquil.et ꝑ ̊ͥ habes ſcdᷣm dubiũ decla⸗

ratũ. ¶ Sz iuxta pᷣdicta quero qñ vni⸗

uerſitas dicat delmquere. H. tetigit glo.
m.l.· ſicut ff ꝙ cuiuſq; vmuer · et non bñ
firmauit pedes. iz meliꝰ firmauit et te⸗
tigit gl.m.łaliud.& refert᷑· ff. ð̊ re.iur.

BGar.m pᷣal.l.aut facta.Jo:an. in pᷣalle.jſ
c felicis ſet cõis et vera ſo.eſt vt neat

tribuat᷑ vmuerſitati quãdo fuit priu de
liberatũ in ipſa vmuerſitate pulſata cã⸗
pana et alns requiſtis ad congregatõzʒ
vmuerſitatis vndeſi oms hoĩes hiuꝰ c
uitatis mſi ur gerent et certũ delictum cõ
mMitterent nõ diœret᷑ factũ per vmuer⸗
ſitatem ſed per ſingulos de vmuerſitate
ſeta qð plus eſt ſi facerent pulſari cam
pana et eleuarẽt vexillum vmuerſitatis
nã iſti potius ſunt inatatores ſinguloy
opoꝛtet ergo vt prius fiat deliberatio m
vniuerſitatem· facit qd nõ· m.ccũ oẽs
oſti · ¶ Vltimo querendum eſt vtrum
punita vmuerſitate ꝓ eius delicto poſ
ſunt pumri ſingulares de vniuerſitate qͥ
delicka omiſerunt · de q; ꝑ Jo. an. pꝰ Jo.

mo. m pᷣal.cfelicis.facit.· m vmuerſita

tem.m.c.romana. et ꝑ Bar.clariꝰ ĩ pal.

l· aut facta. vbi ſubtiliter ooncludit ꝙ ĩ
illis delichis que dixi.g.· que poſſunt pro
prie cadere in vmuerſitateʒ puniet᷑ vni
uerſita? tanq faciẽs i̊ ſinguli pumientur
tanquam incitatores et fieri faciẽtes· In

alijs vero que non proprie cadũt ĩ vni⸗

uerſitatem eſt totũ econtra.quia ſiugu

li punientur tanq̊ʒ faciẽtes · et vinuerſi⸗
tas tanqʒ fieri faciẽs vel ratũ habens· et
ꝓ hoc facit iſte tex · et in. c veniens · S. e.
et quod nõ · i prealle· c felicis · ⁊ẽ hoc bñ
nõ. quia vtilia et quotidĩana ſunt ꝛc̃.

AIcet heli. bbas õ teſtes
AIdepoſuerũt 5 eũ de ſymonia
iiudicio mqſit excipẽ põt ꝙ
ſüt inimici et oſprratores alias vpᷣo exce⸗
ptiões criminũ opponẽ nõ põt · H. d. Et
clariꝰ declarat hH. c. p. c. ſequens · qd renit
ad declaratiõz hꝰ. Et diuidit ĩ tres pteſ
ĩ pma pomt exoꝛdiũ.ĩ ſedᷣa narrationem
et factũ et oꝛdinẽ ꝓcœſſus.et allegat
et ð.ĩ tercia mtloquit᷑· ſeva ibi cũ igitur

fcia ibi ne pᷣo caſꝰ ꝛc · ¶ Nõ pᷣmo ex ter⸗

