teſt Fuari et deprimi ex ſubditoꝝ ex
ſibus quos negligenter omittit m corre
ctos ipſe enim vr eos occidere nõ corri⸗
piendo · cor. c epheſijs. xliij/ di · et . c irre⸗
fragabilis.ẽ · de offi. or. et ideopᷣlatura

ꝙpᷣlatꝰ qʒtũcũq; bonꝰ et ſanctꝰ ĩ ſe

non eſt modicum honus cũ nedum ſibi

ſed etiam alijs opoꝛtet ꝙ ſit bonus · vinj ·
q · j · qu epᷣatũ.et ideo alibi dicitur qð h̊
eminet plus meroribus afficit᷑ q̃; hono⸗
ribus gaudet.xiij.di:nerui.Et pondera
ꝙ prelatus ex hoc qñq; punit᷑ nõ ſoluʒ
eternaliter m alio ſeculo ſed etiã miſto
moꝛte violenta et tpali· Exquo infert᷑ v

propter peccatum citius qñq; quis mori⸗

tur nec oplet dies ſuos iuxta üllud pſal
miſte · Diri ſanguinum non dimidiabũt
dies ſuos · et vide glo. xj · q.inj · epᷣi⸗ idẽ
qð diximprelato dic in patre negligẽte
corripere exceſſus filiorum ſuorum · te⸗
net᷑ enĩ ad hoe · xxiij.q · iiij · duo iſta no⸗
mia . pide bo · tex. xlvij. di. in. & neceſſe e
facit · c non putes · xxij/q/ v · ¶ Uota ꝙ
in notorijs non ſeruat᷑ oꝛdo iuris.vnde
non requiritur inſcriptio nec monitio p
cedens nec clamoſa inſinuatio. et iõ tex.
hic dicit pt de notorijs exceſſibus taca
tur ꝛc̃ · de quo tamen dicendum vt notat
im.c ad noſtram.S.de iureiur. ¶ Itẽ nõ
ꝙ denunciationem etiã canonicã debʒ p
cedẽ charitatiua monitõ · ⁊ nõ q dẽt mo
nitio eẽ charitatĩa.i ·ex ſola charitate ꝓ
cedens nõ aũt ex odij fomite aut propter
lucrũ tpale.Et colligit᷑ etiã extex.ꝙ in
erimine ſymonie requiritur iſta monitõ
ſicut m alijs criminibus · et ſic videretuꝛ
hic tex · contra deciſionem glo. in · c mqui
ſitioms · in prin · õ · de accu · hoc tñ ar · nõ

ex toto colligi extex · qe vt diẽ hbic Jo·

4 „

O

an forte bic ſymonia non fuit cõmiſſa in

reoeptione oꝛdinum uel in adeptione ab⸗

batie. Item potunt hic requiri monitio ꝙ&
pter alia delicta· ¶ Nota ulterius ꝙ ĩqui
ſitionem debet pcedere frequens inſinua⸗
tio · ergo nõ ſufficit ꝙ ſemel tm̃ crimina
fuerũt nũciata pᷣlato hſecũdũ quoſdaʒ re⸗
quirit trina ĩſinuatio · ar · m· c. cuʒ eccle⸗
ſia. S. ð cau · poſ. et pꝛopꝛie· Alij dicũt ꝙ ſuf
ficit bina- ar. m.l. in. Cde epiſ. audi · et ĩ · c·
ita nos xxv. q· ij · et ſatis dici poteſt hoc ar
bitrarium cum non ſit in iure expꝛeſſum
et habebit reſpectus ad numerum et ad q̃
litatem denunciati · ar. in · c· q̃lit. el · i · de ac ·
cu · ¶ Wota ibi non faale credere ꝛc. ꝙ pᷣ⸗
latꝰ ſeu iudex nõ debʒz facile eredere referẽ
ti m pꝛeiudiciũ alterius hec ergo facilitas
m eredente in pꝛeiudicium alterius repꝛo
batur · ſed ubi credere non tendit m pꝛeiu
dicium pꝛoximi non eſt tũc uituperanda
facilitas ſed laudãda bonitas i ſignum in
nocentte · ut in. cmnocẽs credit onmi yᷣbo
xxij ꝗ· iij. Itez oollige ꝙ quando iuder ꝓ
ccedit p inqiuſitionẽ non tenet locũ mudicis
et ꝑtis ſed mfamia habetur loco accuſato
ris ſeu denunci atoris. ¶ In · cum igitur
primo nõ· ꝙ ſi in denũciatiõe mmerit᷑ aliqᷓ
difficultas põt ſuperior ea poſt habita ex
ſuo officio procedere ꝑ imquiſitionem nec
pum denuncians hoc mõ deſiſtẽ do uel nõ
producendo denũcationẽ ad finẽ m Inno
Hoſti.ſentit prium · et dicit hoc eſſe ſpãle
m papa · ſed primuʒz dickũ mihi plꝰ placet
quia cum agat᷑ ad ↄmodũ publicũ altera
tio denũciantiũ et denunciati nõ debz eſſe
cã impedimẽti /nã hot ſolum bñ agiturut
uita hominũ oorrigat · xxiij · q · v. prodeſt ·
Et nõ · hic expᷣſſuz ꝙ qñ fit iquiſitõ vᷣtute
denunciatiõis precedẽtis requarit᷑ pcedẽs
monitio ſecus qñ fit ex puro ſeu mero iu
dicis officio et facit contra glo· in.c·qualit᷑
ij. de accu. et ibi dixi · ¶ Nõ hic expꝛeſſũ et
tene menti ꝙ pendente inquiſitione ð pre
latum ſuſpectum non fit m cõtinẽti remo
tio ab admimſtratione · ſecus eſt ĩ tutore
quia ſi acouſatur ut ſuſpectus debet in cõ
tinenti deſiſtere ab admimſtratione pen⸗
dente iudicio . leum quẽ. C. de ſuſpec · tu ·
et niſti · eo Cſi qius · Et ẽ ratio ſedᷣm doc
quia pinguiꝰ ius habzʒ pᷣlatus m pᷣlatura
q̃ʒ tutor in rebus pupilli· et circa hoc uide
bo · glo · v · q. iij · m · c qꝛ epi · ¶ Itẽ nota ꝙ
ſuſpitio diapidationis probat᷑ ex ſoł cõ
iecturis etiã ad effectum ſuſpendendipla
tum ab adminiſtratione. qð bñ nõ. Et ẽ
ſpãle m hoc crimine ꝓpter pᷣiudiciuz iĩmi⸗
nens alias ↄiectura non ſufficit ad probã
dum crimen ut · ij . q · viij. ſciant cuncki · Et

nota bñ ꝙ cõuincit᷑ prelatus de ſuſpitiõe
diapidationis ſi oſtat eccleſiam eẽ diuitẽ
in ſe et tunc apparet eam debitis eſſe one⸗

ratam nec debz excuſari pᷣlatus pᷣtextu no⸗

bilitatis· quia ut dicunt doc et bene quan
tũcumq; nobilis facere debz ſumptꝰ ſcðᷣm
quã titatem reddituũ eccleſie quummo die
ꝙ nũqz debz qs expẽdere qcquud pcipit ex
reddinbo imo oↄſiliũ eſt ut ſpꝑ annuatim a
liquid ſuperſit ꝓter neceſſitates ſuperue⸗
mentees ſic cõſulit᷑ in adminiſtratione ꝛen
pupilli. ut eſt tex· notabilis ml: ius alimẽ

torum ff. ubi pup · edu · de · et ſi quis face⸗

ret non 8 facil deueniret ad mopiã. ¶ Nõ
ibi quaſi ex dilapid atione ſuſpectus ꝙ in
conlumptione rerum nobilium dicitur qſi
dilapidatio · ſed circa ĩmobilia proprie cõ⸗
ſiſtit duapidatio ideo hic appoſuit dictio⸗

nem q̃ſi hec emim dictio quaſi diminuit
ad h qu od nõ. ĩ. c. put · ð do · et cõtu . ¶ Võ

m cnmme leſe maieſtatis admittũtur

omnes teſtes indifferenter quamqʒ cri⸗

minoſi ſicut dicimus m ecrimine bereſis · ð
quo in · c. m fidei fauorem de here · li. vj. et
uide quod nõ. glo · m. c . i · de conſeſſis . a xn
q· ij · nemim · ¶ Item nota ꝙ crimen leſe
maieſtatis et ſymomie non equiparãtur
p omnia· Et nõ ex tex. bonum modũ eua
cuandi · ar · a ſimili ꝓbãdo diſſimilitudinẽ
in eo a quo cõfertur · Oltimo collige. ꝙ fa
cilius admittitu? accuſator qᷓ; teſtis q; nõ
eſt tantũ preiudiciũ in accuſatoribo ſicut
m teſtibo quna crimina probant᷑ ꝑ teſtes
et nõ per accuſatoꝛes · vnde ð iure ciuili nõ
reperitur cautũ ꝙ mimious non poſſit ac⸗
cuſare · ut dixi in · cqj.S.· ð accu. ſic ꝙ a te
ſtimomo repellantur ut mautẽ · ſi dicatur
C. de teſti. ¶ In glo. m vᷣ.· notorius ibi ul
dic hoc procedere in notorio facti perma⸗

nentis · nam in notorio iuris bene requint
tur proba tio ut ſi negatur ſentetia la ta ut
in. c. ſicut. de re · iudi · et idez in notorio facti

tranſeuntis ꝛc· de quo dic ut notatur m·c
xeſtra de coha ·cle · et muli. et vide bo · gl ·

ij. q. .i. de manifeſta · ¶ In glo . m v. mſeri

ptio nõ.glo·quia quotidie ſolet allegari
et uide glo · xij · q. ij. indigne. Et mquãtů
hec glo · dicit ꝙ ubi agitur de cnmine cim⸗
liter requiritur admomitio mtelligendo
reſtringendo qn agitur ad cõmodu pub
licũ ꝑ uiã q̃i denũ ciationis cuiuſdaz ut qꝛʒ

agit ciuiliter ut platꝰ ſolum remoueat ab

adminiſtratione ut hic iuncto ᷓ.c· prox·
in fi. ſecus ſi ageretur ad cõmodum pri⸗
uatum · tũc em nõ requint᷑ admomtio ar.
ĩc.tue g.· de ꝓcu · Itẽ inqntñ glo dicit ꝙ in
pecumarñjs cauſis non eſt neceſſaria ad
momitio mniſi de honeſtate · diat · Jo · an ·

— — — ☛r +☛ j U–

= S=

E

„ ——— 2£

„—à — — =6= —

lptiöe

eſſe one ⸗

eneqglan
ummodie
dpapter
nudtin3

ſunn.

Ptoner,
ius glin
guisſi⸗
p
ctusgn
diaurqſ
wprec⸗
litdickio⸗
diminut
tu.(u
mittün

.

mas oh

bereſis
lpje
feſis⸗r,
nmenleè⸗
parin,
noduͤ eua
ltudni
ge gi⸗
toen
y ſat
leſts
dalind
Pti
ſcgar⸗
ſdicieu
fstbirk
iperm,
ſeregon
alatalt
Profut
Anrm
trbog⸗

7*

ni m

egorn

tnguit
gineau

Gendi

dil lb
; Uta
eikil
pnn
in pn
ntiocn⸗
at
nnN
lo⸗ A⸗

—

ꝙ requiritur de neceſſitate vt ſi dies nõ
fuit adiecta obligatiom nã tunc requi⸗
ritur interpellatio ad oſtitituendũ quẽ
m mora · vt in.l debitores.alle.m gloſa·
Cõcludo latiꝰ ꝙ aut obligatõ ẽ ſine die
et tunc nõ oſtituitur aduerſarius in mo
ra niſi moneat᷑ vt m.lex legati cã ·ff. de
v. obli · et nõ. m prealle.l. debitores · et ſi
facit reũ citari an mterpellationeʒ puto
ꝙ teneat᷑ ſibi ad omne intereſſe . quia te
mere fecit eũ citari cum adhuc non eſſet ĩ
mora. ſj illa mtpellatio iudicialis debet
ſufficere ad ↄſtituendũ reũ m mora· pt
ſi fatetur debitum fiet ſibi pᷣceptum ð ſol
uendo ar. eoruʒ que nõ m.l.nuda· C. de
otraet ↄmit · ſt p · ¶ Si rero dies appo

ſita ẽ obligatiom et tunc ſi actor et reꝰ

ſunt eiuſdem fori tenetur reus ſi ne aliqᷓ
interpellatione pecuniam offerre credi
tori q; dies mt᷑ appellat pro hoĩe.yvt i.c.
potuit · ð̊ loca· et in. l magna.C.·ð otra.
2 ↄmit · ſtip. et hoc caſu puto ꝙ reus ro
catus ad iudicium ſine aliqua interpel⸗
latione extra iuditiũ teneat᷑ ad expẽſas
atanti et ad oẽ mter eſſe actoris · Sed
ſi nõ ſũt eiuſ dẽ fori tunc nõ tenet᷑ ſpõte
ire reus ad ſorum alteriꝰ ꝶßz debet intpel
lari iuxta nõ·m.l:itẽ illaff· de oſti .· pecu.
¶ In glo · m ð · et iudex · ibi mſi m cauſa
denuciatioms hoc vr reꝝ in denũciatõe
euangelica vbi ſolũ agit᷑ ad pemtentiaʒ
Et ſic debet mtelligi · ¶m oĩ negocio. de
teſti. Itẽ dicũt doc · ꝙ vbi ſolũ litigat cũ
iudice ibi eſt iudex et pars.vt m·c.cum
ſpãli.de appe. Sed certe reſpecctu illius
articuli vbi eſt iudex non eſt ꝑs: nam re
ſpectu recuſatioms dũ eligũt ar bitros
non eſt iudex · vñ ꝓprie circa eundẽ arti⸗
aulum non põt quis fungi duplici officio
incõpaſſibili .· ¶ In glo · m v · iudicij for
maz ibi et ibi ſoluit. dic vt ibidixi · ¶ In
eadem glo · ibi ex ꝑte dic ꝙ ibiꝑapa ſup

pleuit ex ofñicio volens facere gratiam

pt ibi patet in fi glo. Et vt intelligas h
orium ſcias ꝙ ꝙ re vicioſa empta vbi vi
cium eſt latens ↄpetit duplex actio.vna
que appellatur redibitoria · qꝛ ad petitõʒ
emptoris facit m totum retractari ven⸗
ditionem · Alia que appellat᷑ quãto mi⸗
noris m qua agit emptor vt reſtituatur
ſibi totũ illud qð dedit vltra iuſtũ pᷣciuzʒ
ſi viciũ fuiſſet patefactũ · vnde dicitur im
lbone alle.in glo · ꝙ ſi emptor egit quã
to minoris poterit iuder ↄödemnare mre

dibidoria. i· pt retractet᷑ venditio m to

tũ. ¶ Ded aduerte qe ille tex · loquit᷑ cũ
iudex reperit viciũ eſſe tm̃ vt pro nullo p
cio iſte fuſſſet empturi. vnde ſi bene m

ſpiciat᷑ nõ ita ꝓ nũciat᷑ contra naturam

acctiom q; qð mhil valet minꝰ valet et

totũ pᷣciũ vr ſuꝑfluũ· ar · m.lminus · de
re · ur et non ob iſtud õriũ · ¶ In glo·
in vᷣ·ex ofſicio noſtro.m fi · Sʒ ð hoc fa
cit · qꝛ in.ccũ ·p · ille fuit repulſus qui ne
nerat ad ferendum teſtimomũuũ. Itez qa
alias accuſauit · do · Anto · dicit ſub dubio
forte ꝙ aliud in accuſatione aliud in de
nunciatione que fit ad oorrectionẽ · Sʒz
certe hec ſo.nõ eſt bona q; liœt denũciãs
tendit ad corretionẽ tñ denunciatio ſolz
ad mimiciciam prouocare et ad öhẽdã

mimiciciam non inſpicitur iuſticia cauſe

pᷣcedentis ſed ſufficit ꝙ potuerit ꝓuoca
ri aĩmus alteriꝰ yt · l.j ff· ð his qᷣ· vt indi·
dixi in · ccim . p et . c xepellãt᷑.õ.ð accu ·
¶ Itez ſi proſoneta repellitur a teſtimo
mo ꝓpter affectionẽ quã habet vt ðctꝰ
pficiat᷑ iuxta nõ· i.c.j · de teſti · li · vj / et
ille qui fuit aduocatus et ꝓcurator ĩ in
ſtantia principali repelii᷑ a teſtimonio

mecã appellationis ꝓpter affectionem

quã habuit ad cãm. vt in.c·fi · eo · ti · li ·
v;for tius debẽt repelli ſti denunciãtes
qui preſumuntur appetere vt crimĩa per
ſe denunciata ꝓbent ne videant᷑ miuſte
denũciaſſe · ¶ Itẽ timere poſſent pᷣlatuʒ
ſi remaneret m adminiſtratiõe.ar.xvj ·
q.ij:viſis.Ad hoc nõ ·dictũ Inno. m · c·
cũ. i.et · a. de re iudi · vbi dicit ꝙ conſpi⸗
ratores etiã ad bonũ non admittãt᷑ ad
teſtumomũ õ eũ ĩ quẽ ↄſpirarĩ̃t· Et deo
die põt ad iſtum tex · ꝙ hic m fi · papa
reſetuat has exceptões dum admiſit ex
ceptiones inimiciciaruʒ ſed a pᷣncipio re
cepit omnes teſtes et reſeruauit diſpu
tationẽ pꝰ publicationẽ · vt m.c pñtium

de teſti · et ſuccincte h ſenſit Jo · an. ſup

iſta glo. ¶C Inglo·m v · dilapidationẽ
ibi mterim dũ ↄgnoſcit᷑ ꝛc.pondera vᷣba
glo · quia m veritate hec glo · vr ex toto
5 iſtũ tex. Primo in eo ꝙ dicit ꝙ cum de
nunciatur ſuſpectus interdicitur denũ⸗
ciato poteſtas alienandi.qð tñ hic non
interuenit. ¶ Itẽ ditit glo. ꝙ ſi poſtea
ꝓ:baret᷑ ſuſpectus debʒ iſti dari coad⸗
ntor et tñ hic nõ fuit datꝰ ſ̊ ſimpliciter
ſuſpenſus ab adminiſtratione vnd gl.
hic oſiderauit alia iura que allegat q̃ vi⸗
dent eſſe contra iſtuʒ tex · nec glo· aliter
rndet ad iſtum tex. Sed doc · ſuper tex.
multum inſtant et finaliter vident᷑ con
cludere ꝙ ſuper dilapidatione fiunt due
inquiſitiones.vna expeditur ſummarie
et tantum diſcutitur an ſit ſuſpectus de
dilapidatione quo oognito ſuſpenditur

ab adminiſtratione et fit mquiſitio

ſea ſup ueritate· et fit pᷣmo illa ſummaria
quia time ſi ille renemeret ĩ adminiſtra
tiõe ne corrumpet officiales et impediret
inquiſitionemſuper ueritate vnde ſuſpẽ /
ditur tantum ab admmiſtratione tpaliuzʒ
non autem ſpiritualiũ. ut in. c uenerabilis
de offi. dele · miſi timeret᷑ ꝙ nõ inducerent
canonicos uel alios clerios ad depone du
cont᷑ eum q tune fieret ſuſpenſio etiam a
ſpiritualibus. Et ſi mſeamda mquiſitiõe
de ueritate cõſtiterit illũ eſſe dilapidatore
et tunc ex toto remouebit᷑ ab adminiſtra
tione quia priuabitur prelatura ut in.c. q
liter et qũ · S· de accu · nõ autez deponet᷑ ab
oꝛdme exquo agebatur ciuiliter. Sʒ di⸗
cit Hoſti · ꝙ m effectu deponetur ab oꝛdĩe
quia non habebit executionẽ oꝛdinũ.tamẽ
quiaper ſnĩam remanſit infanus ut ſequit
bie in glo.tñ qnia notoriũ eſt erimen ſuũ
et notorie criminoſus non celebrat ſine di
ſpaſatiõe ut in. eſi · de temp · oꝛdi · Sed p
loenõ eſt reſpõſum ad iſtum tex · Archidi
tractat hanc materiam in. vulterane. xij
. ij · et ibi concludit ꝙcũ mitiat᷑ iquiſitõ
Aper dil apidatione interdicitur oĩs ptãs
alienandi per·cfi · · ð accu. Et poſtmodũ
procedit ſuꝑ ſuſpitione et ſi de ea oonſti⸗
terit deputabitur cadiutor iuxta· c uene⸗
rabilis· pꝛealle · et fiet mquiſitio ſuper reri
tate qua cõſtituta remouebit᷑ in totuʒ ab
adminiſtratione · Sed ut dixi iſtud. facẽ
m otrariũ q; nõ fuit datus hic coadiutor
nec a pꝛincipio fuit interdicta poteſtasa⸗
henandi.et ĩ ueritate ſuꝑ mõ ꝓcedendi õ

dilapidatorez vario mõ loquunt᷑ iura et

pncipaliter habemus hoc.c.et illud.ovene/
rabulis. et dictũ · fi. et. quia ea· iij q · ij ·
et · c nobis et . e vulterane · xij · q · ij · um ſi⸗
milibus.Nec uideo ꝙ recte poſſint ad cõ
cordiã reduci niſi vnũ ſuppleatur pꝑ aliud
et ideo uario modo hic et alibi dicunt ſeri⸗
bentes · Vnde putarem uarios modos ꝓ
eedendi eſſe a iure traditos · et per hãc ua
rietatem putarem iudrcis anbitrio vmt⸗

tendũ quã uiam debeat accipere iuxta illa
que habent᷑ in ſimih m.quoniã frequent

in.fi. ut lit.nõ conteſ· et ideo cõſiderata qᷓ
litate denũciantium et denunciati et fama
ſi qua habetur in hoc quãdoq; iudex a pꝛi⸗
cipio mterdict ptãtem alienandi ꝓus fa

ctã fuit mc fi · ð accu·qñq; ea interdictiõe

non facta pꝛocedit ſuper ſuſpitiõe ut hie

Item pꝛobata ſuſpitiõe ſedm eius quali⸗

tatem et quantitatẽ poterit in ptem uel in
totũ ſuſpendere ut hic fecit papa. uel dare

ſibi oo adiutorem ut ſecit m d. uenerabił
Et ſic poſſunt reduci ad concoꝛdiam iura ⁊

opi·plurime qne uerſantuꝛ circa hoc ¶ In

ea · glo · ibi mfanms efficitur · nota gl · et te
ne menti ꝙ iura loquentia in tutore ut ef
ficiatur infamis ſi remouetur per dolũ ha⸗
bent locum etiam in pꝛelato· Et iſta ẽ in⸗

Smi⸗ iuris ꝓpter quã nõ habebit ãpliꝰ

executionẽ oꝛdinũ ut.g· dixi poſt Hoſti.
qð nõ. nã infamia tollit exercitium cuius
cuq; dignitatis et adimit queſitum hono

en nedum querendũ · et dicit terx · noin . .

ĩi famia.C.ð decurio li:x · Et ideo bona cau
tela eſt ut fi pꝛelatus uehementer ſuſpicet᷑
de ſua depoſitione pꝛopter doloſam admi
niſtrationem non expectet ſententiaʒ ne

efficiat infamis ſed ſponte a pꝛin. cedat
amte ſententiam ſicut fecit iſte abbas. ut

dicitur in c. ꝓx. in fi.et eſt coonſiium Bar ·
in . Lſi reus ff de pꝛoeu. in quocumq; qui
efficeret᷑ ĩfamis pcondẽ natiõnẽ ut antea
oluatet nõ expectat ſententiamet ĩ fi.gl.

xe ibi ĩ dicko. c· ꝓ ſicut cõiter tenet᷑ nõ ſuffi

cere reddere eccleſiam indẽnem. Et tenẽt
hice cõmuniter doc.licet. Vinẽ · et minꝰ bñ
aliud dixerit/ nam ſatiſdatio mutat ma⸗
liuolum aimũ.inſti · de ſuſpec · tuto · in fi.
et maxĩe ſi ẽ eᷣus qui eſt periurus cum iu
rauerit non alienare ꝛc̃.ut in.c ut ſuꝑer ðᷣ
eb · ec. non ali · et in . . ij. de feudis ¶ In gl

in iᷣ̈ indifferenter · in fi · her glo· uidetur õ

tex · huius. cet ſequẽtis ubi patet iſta duo
crimina nõ eqparari a quo ad aecuſationẽ
et teſtimomium in ommbus nec etiaz uen
dicit gl. in alio ꝙ omnes teſtes qui adnit
tuntur in crimine hereſis debent admitti ĩ

crimine ſymomie. OQuia in crimine here⸗
f6s admittuntur teſtes quantumcũq; cri⸗
minoſi et excomumcati non habita diffe⸗
rẽtia an agat᷑ õ ſeculareʒz an cõtra regula
rem. et an ſint alia admĩcula ꝛc · ut in.c imſi

de fauorẽ de here · li · vj · Sed in hoc erim
ne ſymonie criminoſi non admittuntur in
diſtincte nec etiamadmitterem excõmu
nicatũ · q; hoc cet ſequentes tãtũ loquunt:
de criminoſis nõ autẽ ð excõmũicatis qui

indiſtincte repelluntur niſrin caſibus ex⸗

vſſis deſen · ex . c deermmus . li · vj · Ded
foꝛte glo· fuit deeepta per illudc eos alle.
in gloubi dici᷑ ꝙ crimẽ ſymonie eſt ma⸗
ius crimĩe hereſis · Sed tu intellige illud
c in eo fſymomac qui credit gratiaʒ ſan
cti ſpiritus poſſe emi etuendi iſte enim ẽ

deterior heretico· Et dic ut dixi in c· quo⸗

tiens · S· eo · et accipiendo ſymoniam ita
ſtricte tune glo · uerum diceret ſed tũc ad⸗
mitterentur tales teſtes pꝛedicti potius

pꝛopter hereſim qᷓ; pꝛopter ſymomam-

¶ In glo · fi · et declara fi. huius capituli ꝓ
ut habetur in capitulo ſequenti ubi clariuſ

pabetus que exciptiones fuerunt adniſſe

Nette
eltef
Wüͤba,
Kin
toct.
umn aung
munbon⸗
erndinl
ontn
rſuſpaet
ſamade
teninn
un. codet
bbes
ilunge⸗
aumcz
neurande
netiſig
er oͤſi

n, Et eree

etmindbi

nutaten ;

tutdinf⸗
uSaum
t ſued
6C9
liident
ktiſta duo
aulationi
etiez ley
i dmt
dnitti.
e here⸗
Nichen⸗
ſadiffe
naneguia
tine iſt
hocenmt
Ktandurm
m exron
füloqunt
licatis un
Abus/
n ⸗
ceos N⸗
geeſt n
rligeil⸗
gmnngſi
ſteemne
ineq
vnimn

mmg⸗

Apnli⸗ “W

bicmnu
1t 45 1

et que repulſe · Sed vide hie cald · et do ·
Knto. et red · cõſilio · xcviij · et · lx. Ext᷑

glo · quero de q̃ſtione quotidiana· eEPs

inſtat contra clericũ ſubditũ bñficiatum
vt oñdat titulũ ſui bñficij · ille rñdet pe⸗
tendo libellum ſibi offerri cum ſit in pa
cifica poſſeſſione bñficij · Epũs repheat

mtedit ꝓcedere per viam inquiſitõis

q bñficiũ eſt deuolutũ ad eius collatõzʒ
ille triplicat ꝙ ex hoc habʒ eũ magis ſu
ſpectu quaſi velit ꝓcedere ad omodũ ꝓ
prium · querit᷑ q d iuris · Hoſti · ooncluſit

iſtum clericum teneri ad oſtendendum

titulum ſine alia libelli oblatione nec ad
mittitur apellatio m contrariumſioit
en non appellatur a correctione mc.ad
noſtram.et.c reprehenſibilis de appel ·
ita nec ab iſto qii explicatur occaſione
correctionis.nã ſinon habʒ titulũ tenet
bñficiũ cũ peccato a decipit aĩas prochia
norũü · vt m. . dudum · el. ij. de elec · Itẽ qꝛ
iſta mquiſitio tituli põt fieri etiã genera
liter ex officio iudicis· ar · m. c. graue. de
pᷣben. et m. c. iij. de mſti · hoc tñ reſtringit
ad factũ recens · ſecus ſi eſt antiquũ · tũ
qꝛ imputandũ ẽ epᷣo qui diu tacuit·ar.
m. c j.ð frigi · Tũ qꝛ vr tacendo oↄſenſiſſe
ar·m.cex oꝛe.ð hi que fi.a mai:par ·ca.

tũ q; ꝙ bationes nõ pñt defacin haben
cũ ſepe peant ex longinquitate tẽporis

Et ideo dicit ꝙ hoc caſu ſatis poterit re⸗
curri ad iuramentalem ꝓbationẽ quaſi
dicat ꝙ vybi factũ ẽ antiquum vt qᷣa diu
ſtetit m pacifica poſſeſſione bñficij ſuf⸗

ficit ꝓbare titulũ ꝑ iuramentũ. Oed ad
uerte qa hic videt᷑ õ nõ.ꝑ glo:et Jo·an·
pꝰ eã m.c.j·de re.iur·li· pj·et ꝑ archi. m

c.ordinarij.de offi.or. li · vj. et . c. õ mo
rem · c di · nã cõis ↄcluſio vr̃ ꝙ vbi epᷣs ta
cite oſẽſit nõ poſſit ampliꝰ etiã ex officio
opellere ſubditũ ad oſtendẽdum tituluz
Et ideo in hoc articulo poteſt ſic latiꝰ di
ſtmgui ocꝛdãdo opi et ſupplẽdo ꝙ aut

factu eſt antiquũ ſed ſupior exquirens

titulũ nũqᷓ ſenſit tacite rel expreſſe vt q;
de nouo adeptus eſt epᷣatũ rel diu ſtetit
m captiuitate et tunc habebit locum illa
opi. Hoſti:vt propter antiquitatẽ facti
admittit᷑ ꝓbatio ꝑ iuramẽtũ · ar. m.l·ſi

Arbiter · f de ꝓba. et eoꝝ que nõ. m·cil⸗
lud de pᷣſump. ¶ Item quia aliqua pre⸗

ſumptio eſt ꝓ titulo exquo fuit tolera⸗
tms per predecſſoreʒ. et hãc opi · Hoſti.
ſie reſtrictam nõ.ſingularit᷑ qꝛ quotidie
temt mpractica· nã ſtati cũ quis ꝓmo

uet in epm ſolet hodie ponere generale

decretũ pt quilibʒ debeat facere ſidem de

titulo beneficij · ¶ Ded dubitari poſſz nũ

quid ſufficiat talis probatio iuramen⸗
lis cõcurrente antiquitate facti ſi ius
cõe eſſet ð eũ qui tenet benefieiũ · vt quis
poſſideret duo beneficia meompaſſibihia
vel eſt minor et incapax ad illud bene
ficiũ et allegat ſe habuiſſe dſpenſatõzʒ
et eã perdidiſſe et ꝙ non ſufficeret optĩe
facit in ar.c oꝛdinarij· prealle. et.ccõtra
morẽ.c di. ſatis puto ꝙ decideret᷑ hec qõ
conſiderata longmquitate temporis et
ꝗqlitate bñficiati et ſupioris pᷣ̃deceſſoris
huius qui eum tolerauit ſicut alias di⸗
cimus in ſimili an et qn pᷣbeatuꝛ in ſupple
mentum probatioms vt nõ m.c fi.ð iua
reiur/· ¶ Aut factũ eſt antiquũ ſeu non
multũ recẽs et iſte ſupior ipſum tolera
uit tanquã bñficiatum · et tũc nõ vrget
ad illum titulum probãdũ etiã per iura
mentum quia viſus eſt cõſẽſiſſe.ar.m
prealle. c ex ore · et tenent glo · et doc · in
alle.locis · Sed ipſe ſupior bñ poterit
in ſe aſſumere onus probãdi tituli ð fe
ctũ ar · in. c.dilecti.de pᷣben. hoc dictum
doc. puto limitandum mſi ius cõe eſſet
m õ rniũ õ pofſidentẽ pt tunc nõ ſufficiat
ille tacitus conſenſus cũ et conſentire nõ
poſſit ꝙ hoc pᷣal.c.oꝛdinarij.qð loquitur
indiſtincte. Quãdo factũ ẽ recens aut
ſupior non oſenſit tacte vel exp̃ſſe et tũc
põt eum ↄpellere ad faciendum plenaʒ
fi dẽ de titulo · ar · in pᷣalle. c. iij · de mſti. et

nõ. in prealle. glo · et facit · ij · q · j · legi .
qð nõ. Inno. m.c ſupꝑer his.de acou Et
idem dic in parrochiano vel patrono vel
alio cuius ſpecialit intereſt ſi nõ ſit viſꝰ

oↄſentire m iſtũ poſſit ĩſtare vt ule ↄpel
lat oñdẽ titulũ bñficeij qð roluit red.
oſilio.xcviij. Et dicas plemꝰ vt ibi pꝑ eũ
et h nõ · qa qtidiana ſunt et tene menti.

Er tuas.hoc c eſt glo. p⸗
cedentis · c nã tendit ad declara
. tionẽ iliꝰ an et qn teſte cri⸗
mio ſi admittant᷑ m crimie ſymoniex m
effectu idẽ dicit qd pᷣcedens. Diuiditur
im duas partes principales. In prima cõ
ſultatio.ĩ ſedᷣa reſpõſio ibi noueris.Et
hᷓͥ ſcdᷣa pars ſubdutidit᷑ in q̃tuor · Nam
pmo diſtinguit circa quinq; · Scdo oo
aptat illa quinq; ꝓpoſita repetens fcm̃
et declarans mterlocutoriã pᷣcdentis de
cretalis · Tercia tranſumendo concludit

Quarta recitat eſſionem ſᷣa ibi hec oĩa
tercia ibi tales.quarta ibi vnde · caſ?ꝰ ꝛc̃·

¶ Mota primo exr tex. ꝙ cum agitur õ
bnfici atum vpt remoueat᷑ ſolum ab adm
niſtratione dicitur agi ciuiliter et nõ cri
minaliter · nec proprie tũc dicit᷑ accuſari

¶¶ Et er hoe bñ nõ. ſingulariter ꝓlicet nõ
agat᷑ ð crimie ad omodũ puatum no dicit
agi eriminaliter licet agat᷑ ð crimie . agit
ergo crimĩaliter qñ tẽdit ad uĩdickã ut cri
men pumat pena ↄdigna · Sʒ qñ agit᷑ ſo
lũ ad remotionẽ beneficij tune pncipaliter
nonagi ad puniendum delictum ſed ad
bonũ publicũ ut imeritus et dãnoſus non
Phit eccleſie. ¶ Nõ ſedo ꝙ cuz agit de crĩe
ſymonie crĩalit᷑ etiã cont regularẽ non ad
mittunf teſtes criminoſi. Et ex hoc patet
drĩa mter hoc crinẽ et erimẽ leſe maieſta
tis quia ibi ad mittũ᷑ etiaʒ infames licet
agaf criminaliter ut . S. c.· ꝓx · et h mtellige
mſi ſymonia ſit hereſis ut dixi m·c s · ꝓx.

imo ſuꝑ glo mᷣ· indifferrenter. et dic ut

ibi dicit· ¶ Uõ tertio ꝙ õ ſymomacũ ha
buitãt᷑ teſtes criminoſi ↄcurrẽtibus iſtis
qu alitatibo de quibo m tex· vnde ſecus vr
mexcomumcatis q; illi nõ uident᷑ hic ha
bilitati ar. in c. de cermimus · deſen. ex · li
vj:nam requuritur ſpecialis diſpoſitio nec
uemiunt habilitati criminoſi ar · in · . in fi⸗
dei fauorem. ð here. li vj · ¶ Itẽ nõ ſedðᷣm
omunẽ intellectum ꝙ miſtis crimimbus
exceptis admittunt᷑ teſtes criminoſi con⸗
currentibus qlitatibo de quibus m tex. nõ
tamen ut faciant plenam ꝓbatio nem ſed
opoꝛtet ꝙ adſint alia adminiculah notãt
pꝛobat tex · in b. qm̃. ¶ Item ultimo colli
Zo ꝙ contra regulares pꝛelatos nõ ſoluʒ
remittit mpte oꝛdo iuris ſed etiam fit re⸗
miſſio iuſticie cauſe q; ex facilioribo cau⸗
ſis etiã nõ ſeruato uſq; quaq; ad vngueʒ
ordine iuris pñt remoueri · ¶ In glo · . ihi
qui emendati ſunt de crimne ꝛc. Glo hic
ſuccincte tangit duas lectu· ad iſtum tex
Srima ut criminoſi admittantur m teſteſ
et ſi ſint emendati · et tunc dictio pᷣſertim
poſita in ·quomam. ſtat pꝛo tantuʒ. Se
cunda lec. eſt ꝙ eriminoſi etiam peꝛſeue⸗
rantes m crimimibus admittunt m teſtes
cum alijs admimiculis et tunc dictio pꝛe⸗
ſertim poteſt expomi dupliciter ſe cöᷣm ua⸗
rietatem lecturarum · et que iſtaruʒ ſit vᷣa
plemus diſcutit m glo in v. taliter et ibi
dicã et p hoc ſit declarata glo · que eſt mp.
pꝛeſertim ſi expomtur pꝛo tm eſt expoſi⸗
tio impꝛ opꝛia· Nõ tamẽ eam ſingulariter
m eo ꝙ vult ꝙ qñ hec dictio pᷣſertim expo
nit pꝛo tm ẽ expoſitio ĩ ꝓpꝛia · ꝓpꝛia erꝭo
expoſitio eſt ut ſtet ↄpatiue· ut etiã voluit
gl pꝛealſuꝑ v· alit ꝓpe fi· et dicitur ſtare
cõpatiue quia idem pꝛeſupponit in ſuo po⸗
ſitiuo ſeu m caſu contrario ut ſit ſe enſus · p
fertim cum teſtes fuerint de crimine emẽ⸗

dati. q. d· ꝙ etiam ſi non ſunt emendati

admittuntur ſed maxime admittunt qñ

ſunt emendati. Et ex his infertur ꝙ cum
in ſtatutis verba debeant ſtare pꝛopꝛie ut
nõ. in. c.m noſtra. de miurns · et m.·l. ij. G
hec autem uerba ff de nego · geſt: hec di⸗
ctio pꝛeſertim m eis pꝛopꝛie ſtabit conpa⸗
tiue Et idem dic de dickione maxie ut iket
cõperatiue ut nõ. glo m. c· auditis · de elec.
et m.·c. qm frequeter m. porro · ut lit . nõ
ate · ¶ In glo · in bᷣ· de ſymoniace · i fi · hee
gl, ſimpliciter vult ꝙ idem ſit in alijs cri⸗
minibo exceptis et licet doc . ſimpliciter tra
ſeant tamen hoc non uidetur ven uſq; q̃q;
nã nõ fat eor ꝙ uli q admittunt᷑ m ſymo⸗
nia admittũt᷑ m alijs criminibus exceptis

ſed nõ oẽs qui repellunt᷑ hic repellũtur in

alijs criminibus exceptis. inſtãtia patz in
crimine hereſis et mcrimine leſe maieſta
tis· ubi mautincte admittuntur infames
et criminoſi ut. Sc. ꝓx. et in. cin fidei fauo⸗
rem. de here · li. vj. et tamen hiem ſymome
crimĩe idiſtmcte nõ admittut᷑ ĩmo debent
haberi cõſider ationes de quibo in tex · licet
eni hec et quedam alia dican crimina ex

cepta.q; nõ ꝑ omma ſe equũt᷑ regulã alio

rum tũ vnũ ẽ magis pꝛuuilegiatũ qʒ aliud
Apter magnitudinẽ crĩs u pꝛopter puile
giuũ pᷣncipis ue leccleſie uel ex alia oſidera
tione. ¶ In glo · ĩ v· exc ell entio res nota
iſtam glo·iũcto iſto tex· ꝙ abbas nõ di⸗
ct habere excellẽtẽ dignitatem ſed poti?
iudicat᷑ abbacia in numero digmtatũ in⸗
feriorũ. ¶ Et i fi. glo aduerte. quia finiſ
bu i glo.nõ ſoluit cõtrariũ ĩmo foꝛtificat
& ſi in iudicio ſeruanda ẽ equalitas ergo
non debent aliter pumri maiores et aliter
minores. Et ideo reckius ſoluendo poteſt

dici . ꝙ equalitas ſeruanda eſt in iudicio

data equ alitate perſonarum. naʒ ubi eſt
dria tunc ſeruare equalitateʒ eſſet potius
illa dicend a ĩequalitas ar · in. de multa ĩ
fi. de pꝛeben · et de hoc uide quod notatur i
c.nouit de iudi . ¶ In gl · in v. uel minora
ttitur ꝛc. hodie

ibi quia ſocius non adm

dic melius ut habetur in ci· de teſti. li. vj.

¶ In gl. in v· an paria ibi quato maiora
crimĩa ꝛc Mota gl. ꝙ in iſtis criminibo er
ceptis admittuntur teſtes etiam inuoluti
maroribus crimmibus q ſint illa ſuper
quibus deponunt.ſed tunc non adhibebit
tanta fides · vnde ſecundum qualitatem et
quantitat ez criminis obiecti midex metie⸗
tur fidẽ eis adhibendã · Sed cont hoc op

pomt᷑ nã crimẽ ſymonie mauus crimen

alijs.Nã cetera crimina ad opationẽ huiꝰ
pꝛo mi ilo reputãt᷑ ut hic dicit tex ergo no
poſſunt obije maiora crinina. Sol. di⸗
cunt doc ſup tex· ꝙ etiã in ipſo crmine ſy
monie eſt dare maius et minus ut quia

——

It
ipre
zbat
et din
ſinp
Alns
ybiſ
qeen
aequ
aomit
Pea
ado⸗
fiau
yely
einer
iade
nome
nedi⸗
nnce⸗
dahha
itwun
wemm
ſtdic⸗
apt
lt c
Aeal.
ged

ſ.
intte
Pung.
nteſten

thaum
dne
nliit
s
tchnpn,
keitſe
1 deer.
dntllete
wifihe
mäfsci
Pliaterti
iſchi
emſene
userahtn
dpellänen
tapen
ſe maieſ
durinfime
nfejtne⸗
emſynent
imd Nn
ntern
Pcnimint
ergllii
iatüigad
opterol
rala A
nnono ſee
lbbogtoh
eniotc
digmün
te grinl
mobtke
alieg
nsealt
endpp
ſt mudi
mtbitk

eſtran

cdeſu

odnotann

uel inon

nu⸗e

teſt,linn
ito min
gmminuiin

lritt

ultnnt
uderntem

wikoec⸗

koniini

agit de ſymoniaco. qy prohibito et ex⸗
cipit de ꝓhibito qꝛ ſymomiac iuxta ea
q̃ habẽt᷑ per glo.m.c.ex ꝑte.ð offi· dele.
et dixi in . c. j. S. eo. et ſic videntur ſentire
ſimpliciter ꝙ erimen ſymomie ſit mai⸗
alijs crimimbus. quod ego putarez ren
vbi ſymonija haberet in ſe hereſim. vt
q credit gratiã ſpuſſancti poſſe precio
acquiri · Sʒ ſecus puto in ſymoma que
ↄmittit hodiernis tpibus.dantes eniz
pecumã dãt potiꝰ vt inducant ſupiorez

ad oꝛdmandum vel ad conferendum bñ

ficiũ qᷓ; ꝙ extimẽt illã gra tiã poſſe emm
rel vendi · xel q̊ʒ ĩi in reritate mtẽdãt
emere rel rendere · Et ideo puto ꝓ multa
alia delicta ſint grauiora iſto crimie ſy
momie ſic acœpto · quod patet ex faali⸗
tate diſpenſandi iuxta nõ m.c. de ſ. ymo
mace· · eo. ¶ In glo. in ð. diſtinguen
da ibi contra ſecularem prelatũ non ad
mittunt teſtes crioſi etiã in crimĩe ſ ymo
nie mſi ſint emẽdati · Et declara hãc gl ;
yt dicã qᷓ. in glo · in pᷣ. talit. vbi declarabi
tur mtellectus huius·c. ¶ In glo.in pᷣ.

capitales ꝛc.nõglo.et loquitur meli⸗

et clarius qᷓʒ glo · m.c.cuz opoꝛteat. Sᷓ. 8

aceu. Et que dicantur capitales mimi⸗
acie dic yt ibi dixi· er nõ. Hane gZlo · ꝓpe
fi. ¶ In glo.m i. furti · in fi.nõ .· bñ gl-
ꝓ ſub generalidiſpoſitione qua habili
tanf teſtes criminoſi nõ vrỹ habilitatus
piurus. nũq́; ergo debz admitti piuruſ
m teſtem mſ de eo admittẽdo ſpãliter
aueat · et facit. c teſtimomũ · Z. teſti.
¶ In glo. in p. de bilitaret aduerte quia
cglo. vr ſentire ulã lec · Laur · vt emẽ
dati tantũ nõ admittãb miſi cũ alijs ad⸗
miniaulis.in hoc vñ iſta glo.· dies õ tex.
expᷣſſũ in.cteſtimomũ de teſti · vbi patz
neduz in crimine excepto ſed etiam m

alijs criminibo- admittuntur teſtes emẽ

dati cum agit ciuiliter etiã ſine alijs ad

mjiiculis. St ideo dic melius. vtaj· im .

taliter. ¶ In gl. m v. taliter in fi · Ex hac
glo. colliguntur due lec· ad iſtum tex.

Prima vt mtelligatur m teſtibo crimi⸗
noſis emẽdatis tm. et ſic dickio pᷣiertim
poſita m tex· ponat ꝓtantum.a fuit iſta

opi.· Lau. Oed hec lec. S modico vel ni⸗
lilo ſeruiret hodie Per · .teſtimomum.
5.· ð teſtr vbi tex· generaliter in quocu
crimine et õ quẽcũq; agat admittit te⸗
ſtes criminoſos emendatos exquo agit

cluiliter. et ideo hec lec. nõ eſt ſequenda
ar.m.l.qð labeoff de carbo. et vt euitet
uriu correchio. vt m. c. cum expedat. de
elec. li. vj · ¶ Itẽ q; ſedᷣm hanc leec.ĩpro⸗
priatir tex. milla dictiõe preſertim. n

=

ℳ

te eius vero ſignificato eſt pt ſtet om
patiue et vt ponat ideʒ in caſu õrio vt. 6
dixi. Et iſte proprietates fugiende ſũt
nt nõ· in. cmtelligentia et m. c. pterea
J. B vᷣbo. ſig · et in. l. non aliter · ff· de le . ij ·

¶ Beaunds lec· fut Jo. Vmẽ. et Tãcre·

ſecundũ quam debent admitti teſtes cri

mmo ſi etiã in crimib⸗ perſeuerantes m
hoc crimie ſymonie eũ ſit exœptũ ↄcur
rentibo tamẽ conſideratiomibo de quibo
in lr̃a quas ſpecifice ſu bijciã et tunc.e.
teſtimoniũ non corrigit nec reſtringit
ßů ꝓedit regulariter et hoc · c. ꝓcedit m h

crimĩe ſymonie cũ ſit exceptũ · et hec lec.·

eſt amica lr̃e et ꝓbat in · melis?
do preſertim pro maxime · ſcᷣm qð debʒ
expom.Hoſti.tñ dicit ꝙ licet in h inkta
ſint ſparſa et in multis inſtruãt iudices
p hoc · c tñ tenendũ eſt hec materia ſit
ar bitraria cũ papa hic ſ pecifiœ nõ loq̃t
quaſi poſuerit iſtas conſiderationes ge

neraliter ad inſtructionẽ iudicũ. vñ di

cebat ipſe et Inno. iudicẽ debere conſi⸗
derare an agat᷑ per viam denũciatiõis ⸗
tunc admittetur omnes teſtes crimĩoſi
et etiã mulieres et infames dũmodo ſũt
emendati.tã ad denũciandũ q̃ʒ ad teſti
ficanduz ad hoc nõ · ij. q·j · ſi peccauerit.
et in . c nouit . ð iudi. Si rero agitur per
viaz inquiſitionis et crimẽ eſt excœptum
tũc admittẽtur criminoſi et mulieres nõ
ſcᷣm rigorẽ iuris. Htz ſecũdü tpantiã eqᷣ
tatis q̃ hẽbit iudicis arbitrio moderar
debz enĩ iudex multas oſideratões habẽ
Prima ẽ circa modũ ꝓcedendi vt mag/
ꝓcdat equitate penſata ꝑ viam accuſa
tiomis. Ocdᷣa oſideratio circa perſonam
5 quaʒ agit yt faclius admittat teſtes
criminoſos contra regularẽ qʒ ooñ ſecu
larẽ. Et facilius ſi regularis ẽ inferioris
Fdußqʒ excellentioris dignitatis · Item
cil us ſi eſt infamatus et poſſit remo⸗
ueri ſine ſcandalo q̊z ſi ſit bone opinioniſ
et ĩmineat ſcandalum in eius remotione
Tercia oſideratio circa Perſonas teſtiuzʒ
yt admittat facilius honeſtas qᷓʒ crimĩo
ſos et facilius criminoſos emẽdatos q̃̊ʒ
perſeuerantes. Item facilius ſi teſtific

tur zelo iuſtitie q̃; ex odij fomite. Qua:

ta conſidera tio circa crimina que obijci⸗
untur an ſint crimĩa mĩora pel paria rel
maiora · Quinta conſideratio an ſubſint
adminicula vt facilius admittantur te⸗
ſtes alijs adminiulis exiſtentibus q̃̊;

ceſſantibus.Alij aliter dicunt tz ipſemet

Innocentius.poſtea reœſſit ab hac opi

nione. et tenuit ꝙ iſta temperantia equi

tatis non ſit relinquenda arbitrio iudi⸗

cis cuz ſit iure expꝛeſſa generaliter. ar· m
c.fi · de tranſ ac · qd tamẽ nõ placet VNoſti
zm eü licz ſit iure expᷣſſa tame expꝛimit
generaliter et nõ apparet an et qñ ſit ea p
aſe utenduz. et cuʒ hac opi tranſeunt doe

omuniter · Satis Putarem opi. Inno · poſ
