uerſa· coñiug·c cum ſit. et quaſi ꝑ totum

õ

ν r 6N n

¶ In glo.· ij · in fi.· no. glo· inquãtũ ĩ fi ·

vbicunq; filia contraxit matrimomü ſi⸗

2—

dicit ꝙ non ditit raptus vbi oſenſit pu⸗ ne eius conſenſu Mouet᷑ hac rõe pater
ella loquit᷑ nimis generaliter · vñ intelli tenet᷑ dotare filiã ad hoc vt poſſit eꝗ ma
go glo · vt ꝓcedat qñ de nuptijs hitus ritare. l. qui liberos ff de ritu nupe ßz ex⸗
it prius aliqs trackatu ita ꝙ fuit ra⸗ quo puella maritum eſt ſecuta ſine do⸗
pta ꝓ mrimonio vhendo et ita loquitur te ceſſat ratio ↄꝑellendi patrem Sz ſi
iſte tex · ſi autem nullus pceſſiſſet tracta puella ꝓmiſit dotem tũc pater vpellit .
tus de nuptñjs quãtuncunq; puella con⸗ ſatis placet hec opilet ideo cauta puella .
ſentiret raptui ſi violentia infertur parẽ dẽt ꝓnmttere dotem poſſet tñ ĩſtari cir
tibus raptꝰ ↄmittit᷑ vt in ·c· de rap · xxxvi ca dictũ bar ſnã melius alimentabit pu
q·j· et idem videtur vbiparentes igno⸗ ella ſi fuerit conſtituta dos · arg · i . ſi ců
rabant vel foꝛte non erant ſupſtites · nã dotem . Cſin aũt · et prece · ff iſ⸗ oma Item .
mulier nõ poteſt exponẽ ſe raptui ſicut dos ðꝛ quaſi primomum mulieris lĩ cau .
alia delicka ↄmittere ñ põt nec membra ſis · ff. de mĩo ſet deberet do – yt ſic ſolu 4
ſua exponere vt · liber hõ · ff ad l.·ac.c· ſi to matrimonmio cum prĩohaberet dotẽ
gniſicauit. de coꝛ· vicia· Itez puella ſem paratam ad ohendũ cum alio nã p hãc .
rpreſumit᷑ extoꝛta et decepta · vnde il rõem dos pꝑpfecta a pf̃e ab eo ſolo repeti .

le conſenſus videt extoꝛt?. Conclude er⸗
go ꝙvbi tractatus de nuptnj nõ peeſſit

raptus ſemꝑ ðꝛ ↄmitti ſiue puella oſen⸗
ſerit ſiue non ſðt apte vult tex · in · d · l. vm
caſet vide glo. ĩ regula ſcienti · de re · iuẽ ·
li.vi. Sed vbi preceſſit tractatus ⁊ pro
mrimo mo ↄtrahendo fint abducta tũc
de ure canonico non ↄmittitur raptus
q; mr̃imomum debet eſſe liben et puel⸗
la non poterat libere ðᷣhere in domo pa

rentum eis renitentibo vñ ius cano. cõ

ſiderauit libertateʒ mrimonij ſius vᷣoci
uile conſiderauit delictũ raptoꝛis a de⸗
ceptionem muliey vñ habuerüũt diüſos

reſpectus et ſic potius iura ſunt diuerſa

q̃ contraria ſed in mrimonio et in acceſ
ſoꝛijs ſtamus iure canonico vt in . c pe.
et vl · de ſecun · nup vñ hodie multũ du⸗
bitari poteſt nũquid ꝓcedat ius ciuile
dum aufert bona delata rapte q cõtra⸗
xit matrimoniũ cum raptoꝛe ſet glo · no
tabilis in. d. c. cũ m leges de hereti · li.

vi · tenet ꝙ ſici Sz poteſt dubitari mul⸗

tum pty iſta glo· ſit vera licet ius ciuile
tollat lucy qð at otulerat mulieri tamẽ

mnterdicit mrumomũ et tollit᷑ libera fa⸗

cultas ↄᷣhendi cũ raptoꝛe vñ videt᷑ ꝙ ho
die de iure canonico nõ ꝓcedat illa di⸗

ſpoſitio de qᷣ freð de ſens · ocilio · xxxv ·

circa quod tñ cõſiderandũ ẽ · ¶ In glo·
in oͤbo reclamarent in fi · Idẽ no · in . c. ſuf

ficiat · all · in glo · nam in iſtis ſpirituali
bus nõ cura᷑ prĩa ptãs · vt ĩ .cſi ãnuum

8 ſic ſi elegit ſibi ydoneũ/ idem voluit

non pt.lij ff ſo:maſet hoc videt᷑ proce⸗
dere de rigoꝛe ſß dickum bar. eſt equum
¶ In glo · in mulieris ofeſſionẽ · in fi ·
hec glo· ſimpliciter videtur ĩnuere vt va
leat ofeſſio mtrandi religionẽ m preiu
dicium religionis. Inno · dicit bic ꝙlli⸗
cet ofeſſio valeat quo ad preiudiciũ pro
feſſionis nõ tñ valet quo ad bona tradi
ta monaſterio · Doſt· latius attĩgit hãc
materiam cũ qᷓ̃ritur an et q confeſſio cõ
iugum preiudicet mr̃imoĩo carnali vel
ſpirituali.dicẽ . ꝙ aut confeſſio tendit
ad ſeꝑpationẽ mrimonñj ad quã ec tẽ dit
ĩſte ↄfitens et tũc ↄfeſſio non valetĩ fa⸗
uoꝛem cõfitentis . xnij.q· ij· in principio
Kut cõfitens ſtat ꝓ mr̃imomo carnali
xel ſpũ ali et h certum eſt tũc confeſſio

otra mrimomum tenet · qꝛ; nõ eſt p fſum⸗

ptio ꝙ confiteat᷑ falſum ð ſe · et ſic proce
dit iſte tex; nã iſta mulier ſtabat ꝓ mo⸗
naſterio et vtra mrjimomũ carnale · a iõ
ſi onfitetur ĩ preiudiciũ monaſterij va
let ofeſſio · et de mẽimonio carnali ẽ bo⸗
nus tex · S· de Pſump · c· tercio loco · ã du⸗
bitatur vtu in veritate ſtetit pro matii
monio · qe timetur de colluſione et tunc
ſifama et alia adminicula adiuuant cõ
feſſonem vʒ ofeſſio contra matrimom
um · xxxv · q viſi duo. et ſic intellige no·
m. c. ſuper eo de eo qui cogno/conſang⸗
proꝛis. Si aũt nõ adſunt adniinicula·

tunc valet confeſſio cõtra mrimonium

ſpuale ſi tendit in fauoꝛeʒ mr̃imonij car
nalis · et ſic pt o modo mtelligi iſte tex·

de iudi · li · vi dBed dubiũ nõbile ſorma y
.. ri pt nuquid h̊ caſupĩ teneat᷑ dotare fi nãa iſta cõfeſ ſio licet eſſet ð ꝓfeſſoꝛez .
err Pie- rerer e liam q̃ otraxit mrimomum eo muitoſet qua mulier mſtabat tendebat tñ in fauo
S y B . ſr- glo · in · . de raptoꝛibo· xxxvi.q·j· tenuit rem mr̃imornij carnalis et iõ iudicat po 9

tius ꝓ carnali q̃ʒ ꝓ ſpirituali · q; carna

t

—,—
=S

le eſt foꝛtius re pectu ſ. olutioms · vti · .
ij. de tranſi. pla. Item imn carnali vertitur
vtilitas publica in q̃ eſt etiazʒ priuata· ð

glo. xxxñ. q · i. c. fi¶ Ved bar · m · l. obliga
erae erau ſN Guilß · de cu / ge
neraliter tenet ꝙ non compellet᷑ dotare

bnif
oepeter
ſtein
heßen
ulſt
tapuetn
iſanan
ntebien
ilſc⸗
nalen
molien
ytſeſon
entdo
dlongt
Nrpwe
ſtegun
onenf⸗
eryn
einprin
thiegt
udicip
onatadi
tüigtli
nfeſſosi
amgli
hoterhtt
eitid
palekife
ninapi⸗
carnali
vnfeſſio
tpfum
ſeproee
t pmo,
leai
ſternna
alieo⸗
romam
eettun
uuant.
lnnon
ligen⸗
onſang⸗
maly⸗
ponnun
wonn
ſtete⸗
ſore⸗
ntn

j·ff ſo · ma · Sʒ ĩ ſpũali vᷣtit tm vtilitas

puata · ſecder go videt dicẽdũ vbi ÿᷣteret

etiã vtilitas publica vt q promotus m
epʒʒ petit᷑ ĩ maitũ tũc ĩ dubio faueret᷑ mr̃i

monio ſpũali· Et ex pᷣdictis ĩfero ad il⸗

lã ·q· nũqd ĩ cĩ monachatꝰpoſſit deferri
iuramẽtũ volũtariũ rel neceſſariũ · nã ex
q̃ ſola ofeſſio nõ iurata valet foꝛti?deẽt eſ
ſe loeꝰ delatõi iuuramẽti · iõ ↄeludo ꝙ vbi
qs ſtat ꝓ religiõe et abbas negat ꝓſel
ſionẽt ũc bñ põt ſibi defeꝛri iura mentuz
roluntariũ vel neceſſariuz vt optie ꝓ ba
F B. Iteʒ cã nõ eſt grauis reſpectu mo⸗
naſterij · IJdẽ puto vbi quis negat ſe feaſ
ſe ꝓfeſſionẽ et abbas ſtat pro ꝓfeſſiõe
et probat ſemiplene tũc debz deferri iu⸗
ramentuʒz reo vt iuret ſe non profeſſſũ vt
ſic purget illam preſumptionem que in

ſurrexit contra eũ ex ſemiplena ꝓbatio

ne vel ex alia pᷣſumptione et ſie mtelligo

tex· notabilem in. c atteſtatio nes · de deſ⸗

põ.impu · ſed ipi abbati non debʒz defer⸗
ri iuramentuʒ q reſpectu alteriꝰcã eſt
piudicialis et grauſſſima qꝛ agit᷑ quaſi
de ſtatu hoĩs. etſic mtelligo glo · ĩ. c. mu⸗

lieri · de ureiur · et no · ĩ. c·fi· eo · ti et hec

ota · ¶ Abbas ·

— Ccedens. Summa vt · Fc.

ꝓx · vl ſic rapta pᷣt mriommiũ
õ here cũ raptore · vbi dat libe

jra fa cutas ĩ öhẽdo.h·d⸗ ¶ Wo. pmo ex
(¶tex · ꝙ ꝑ ſubſequentem cõſenſum tollit

vicium pcedens ſimile m. l. j· C · q me ·

cã vbi ſi ꝓmiſi deœm ꝑ mętuz et poſtea
ſponte ſoluo tollit᷑ vicium metus prece
dDentis ad idem . c. ad id quod.S· de ſpon.

¶ Mo.vltio ꝙ ĩ matrimonio phẽdo nõ

ſtat diſpõi iur.ciuilis · ſed attendẽdum
eſt ipᷣm ius canomicũ de iure.n· ciuili ra

pta nõ poteſt phere mr̃imoniũ cũ rapto

re. vt in . vnica · C. de rap. v̈g ſed ð iure
canonico ſecus.· pt hic et . c pcedẽti Bed

quero nunqd ſufficiat tacitꝰ oſẽſus ad
iducendu mrimomiuz inter iſtos doc · ꝙ

ſic· et bene facitc lr̃as · de deſpon · mnpu.
et · d. c ad id qð ¶ Secundo querit᷑ quia
tex · hic dicit ſi pſone ſũt legitime zc.· que
lit mitas reqrit᷑· So. opoꝛtet ꝙ ſint legi

me etatis et ꝙ non impediant alio inpe

dimẽto · vt puta ꝙ non ſint oſanguinei

vel aliter impediti · ¶ Abbas.

De Furtis Rub.

¶ Continuata eſt hec NHca ·S·ĩ ꝓx · ca
et dic vt ibi · ¶ Quero pᷣmoꝓ declarati

de materie qd ſit furtũ dic ꝙ eſt otrecta

tio rei aliene frauduloſa ĩuito dño anĩo
lucrandi ſiue ipᷣius rei ſiue vſus rei ſiue
poſſeſſionis eypt dicit tex · i lj · ff eo · Et
vide glo. ĩ. c · dudũ . ij · de elec · et iõ dicitur
frauduloſa·q; ſi qs ↄtrectaẽt rẽ alteriꝰ
putãs ꝓbabiliter eſſe ſuã rel dñũm rei p
miſſuruʒz nõ vnnttit furtũ.vt ĩ.lĩter oẽ⸗
Crecte · ff. e · et ĩſti · de oblig · q̃ ex delic ·
naſ.in· C placuit · nõ tñ credit᷑ ſibi ſim⸗
pliciter aſſerẽti. ꝙ credebat rez eſſe ſuã
vel dñm pmiſſuꝝ.q ſic qlibʒ de facili vi
taret penãà furti. ſed ex cõiecturi iudex
habebit hoc iudicare vt no. m iuribus pᷣ
atle · imo etiã indiſtincte non eredit᷑ do⸗
mino ſidicat ex eiꝰ conſenſu factum . qꝛ
poſſet hoc dicere m fraudem vt reꝰabſol

ueret᷑ ab iquiſitiõe ꝑ iudicẽ foꝛmataa
tra eũu de quo ꝑ Gar m · d Crẽe. Itẽ ido

dicit in diffmitõe ſiue ipiusrei ſiue vſus

2zæc·q; ſemp oommittit᷑ furtũ ſiue qui fu
retur vt habeat ipᷣam rez ſiue in vſum ip

ſius rei.ſiue vt habeat ſolam poſ ſeſſiõezs

pt q; proprietariꝰ ſubtraxit rem vſufru⸗

ctuarij. vnde autem dicatur furtum · dic
a furno · i·mgro.pel dicit᷑ furtũ a fraude

vpel a feredo · vt m. . i. prealle · qð nõ ·

ifuratursre
ue ẽ a nõ ſũmat᷑¶ Nõ
pꝛĩo ex tex · ꝙ fuꝛtũ cõ
mit tit ĩ hoĩe libeꝛo ·
circa h pᷣt q̃ri qͥd dieẽ⸗
dũ ð ſti magnis dñis

q enſcenio tradũt hoĩej vano ſeu ioeu
latoꝛes vel ꝑitos ĩ aliqᷓ arte nũqd ĩuol⸗

uũt᷑ ĩ hac pea · Sar·m.l.lege fauiaff ad
lfa ui · de plagiarijs.dic ꝙ nõ · quia non

pntant hos hoĩe vt auferant eis liberta

tem ſed vt ſeruiant illis ad placitũ eoꝝ

Circa h poteſt etiã foꝛmari qõ · Ciuitas

fecit ſtatutum vt quicũqʒ duxerit talem

hominẽ ligatũ m fortia cõit habeat tãtũ
nunquid valeat tale ſtatutum Bar.m.l-

ff· ad · l. fa· de plagia · tenuit ꝙ nõ quia
nõ poteſt ſtatui precium pro homine li
bero miſi ille eſſet hoſtis ciuitatis qd no.
¶ Sed quero tex. hic loquitur ĩ vẽdẽte

quid ĩ emẽte/quid in donãte donatario

et ſimilibus die ꝙ homines tenentur ea⸗
dem pena exquo ſcienter faciunt · vt in.l.
j.et in.l.lege fauia prealle.nã renditõ
dicit᷑ q̃literceũq; dñium tranſfertur vt.l.
ſtatu liberi.& quintus ſñ̃de ſtali.¶ In
l· m fi· ſed tunc ob. iſte tex· nam ſi eccle
ia non ĩponit ſtam penam hec decre.
eſt hic ſuperf lua otra prohemiũ hiꝰ cõ
pilacõis · So · iſta nõ eſt inſtitutio cano
maa ſed lex antiqua vt pʒ m ſupraſcrip.

ſed compilatoꝛ eam poſuit hic et potuit
interſerere · ¶ Primo yvt ſciretur qᷓʒacri
ter furantes hoĩes liberos ſint pumẽ di
quaſi innuat ꝙ ſi ̊ᷣm legẽ antiquã ſint
puniendi moꝛte debent ꝑ iudicem eccle
fiaſticum citra moꝛtẽ acriter pumiri. Ex
quo mtellectu no· ꝙ nõ efficit᷑ quig ir⸗
regularis ſi mterrogatꝰ de pena delicti.
rñdet ꝙ eſt pena moꝛti qð intellige qñ
caſus nõ mminet de pᷣſenti .aliaꝭ aũt ſi
ex reſpõſione et oſilio ſuo ſẽᷓre᷑ moꝛs
efficeret᷑ irregutaris · vt.l. di · ſi qs vidu
am. et · c ſicut dignũ de hom. z · in fi · de
quo ꝑ Hoſt · in cex lr̃is ꝗᷓde exeœſ· prel.
et ꝑ arch · m. c. omnes.iij.di · ¶ SDecun
do põt dici ꝙ ideo hic mmterſeruit hanc
decretalem q per moꝛtẽ hodie de iur ca
nonico interpretat᷑ exomũicatio iſte ẽ
tex · notabilis ĩ c. p venerabilẽ · ꝗ fi · ſint
le · vbi papa legẽ antiquã inferentẽ moꝛ
tem tpalem mtelligit q ad iudicẽ eccle
ſiaſticum de ſen · exẽ · et ſic iudex eccleſi
aſticus põt iſtos fureĩ furantes homĩes
excõmumcare.Et ex h̊ collige caſũ mqͥᷣ

locig equoce. vt in ctua. S. de homic. x

dixi in pall .cñ · ¶ Oltimo no· ꝙ quan
tuncunq; facinoꝛoſo ĩ vita in moꝛte con⸗
trito non ſũt deneganda ſacramẽta ad
hoc de pe · di · vñ · m. . ſi qs. miſi in caſib⸗
in iure expᷣſſis · nã eccia nõ claudit gre⸗
mium redeüti · de here · in. c. ſup eo . li. p
et h faciũt ad:q nũquid iſti qui ꝓpter fa
cinora ſua ſuſpendunt in patibulo · pel
aliter moꝛte violenta afficiunt ſint ĩ c⸗
miterio eccĩaſtico ſepeliendi et alia ſaẽ⸗
menta ſint eis ↄœdẽda · doc · ꝙſic ſi eos
penitet de peccato · vt eſt tex. xiij. q.ij·ĩ
c.fi.nec valet conſuetudo in oriumi cle.
fi · de pe · et re. ¶ In glo:in pᷣ.dyacono·
ſed dic ꝙ licet in caſu neceſſitatis nõ p⸗
ſb ytero poſſit et debeat quis confiteriñ

tamen ab illo poteſt abſolui qꝛ nõ ha⸗

bet poteſtatem clauium ſ ꝓpter otritio
nem deus dimmttit ſibi petm. Ita dicit
tex · in. c. quẽ penitet allegato in glo et
vide qð no. in.c paſtoꝛalis.de off.oꝛd.

1n ᷣ preterqꝗᷓzʒ in moꝛti) ar ticulo.ĩmo et

—,— —3 ð!—

papa nõ poſſet hãc ptãtem dare ñ ſacer⸗
doti · de qᷣ vide qð no · ĩ glo. c puemit · xrecx

iudex ecciaſticus bẽt iuriſdictionẽ ĩ lay
diſ · q hec ptãs data fuit a deo tm̃ ſacer

cos · ſ. m furãtes hoĩes liberos et vendẽ

tes ſeu alter exponẽtes et h ideo · qꝛ per
hoc detrahit᷑ religiom chnſtiane· ar op
timum · in. c.j.de hommci.li· vi·. Abbas ·

Ures.reue eſt i poteſt p
alia ᷣba ſummari.et ſic furi⸗
bus et latronibus m pctõ ob
euntibo ſacra mẽta eccĩaſtica denegan
da ſüt ſecꝰ? ſi in moꝛte eos penituit · cãꝰ
¶ Mo· pᷣmo ex tex · ꝙ interemptꝰ m ali
quo facinoꝛe preſumi decœſſiſſe in illo
peccato · Et ex h et ex tex. no · ꝙ m extre
mo vite nõ preſumnt᷑ ↄtritio· exqͥ mani
feſte ptʒ de peccato pᷣcdenti opoꝛtet er
go ꝙ per aliqᷓ ſigna exteriora cõſtet de
ↄtritione · ¶ Ocdo no. ꝙ ꝓ decedẽtib⸗
m peccato mõꝛli non eſt aliqͥ modo ĩ ec
cleſia oꝛandũ ꝓ hoc · xiij · q · ij · ꝓ obeũ⸗
tibus et.xxinj·q.v·placuit · ¶ No.tercõ
ꝙ fures et latrones pumunt᷑ hic vt diũù
ſi · ſi enĩ non eſſent diuerſi nõ hrent di⸗
uerſa rocabula·l.ſi idem · C· de codicil · ð
quo dixi · · de homici . m. c. j · et ſentiũt
ibi et hic doc· ꝙ fur dicit᷑ de nocte latro
de die · vel vt ſentit bar · m auẽ · ſed nouo

iure · C· eo · ti · furem dici qui furat᷑ clam

ſine aggreſſura. latro cũ aggreſſura ſi⸗
ue cum armis ſiue ſine · et etiam ſatis h
videtur velle tex.in.d·auẽ· maxĩe ĩ coꝛ⸗

poꝛe vnde ſumit. et hec videt mens hꝰ

littere · nam vᷣbum depredãdo hic refer
tur ad latrones. capiutur tñ i diuerſis

dotibus · tene menti · Abbas ·

J uis.Sreue ẽ necrcipit
congruam ſummationem ma
xime ꝓpter varietatez intelle⸗
uum· ſumman tñ poteſt ſic ſᷣm cõmu
nem intellectum· Committens furtum
erx neceſſitate nõ multum vꝛgẽte peccat

ſed non grauiter . vñ nnponenda eſt le

uis penitentia · caſus ⁊c · ¶ Pro declara
tione tittere q̃ro · niquud teneat iſte cõ
fiteri de peccato · vel an ſufficiat ienina⸗
re vt hie dicit Hoſti · dicit ꝙ tenet confi
teri · ar · in · c omiĩs · de pe · et re · hoe intel⸗
ligo veꝝ vbi neceſſitas nõ fuit maxima
ats aũt non tenet᷑ conſiteri nec aliquã
agere prĩam·q; tũc tpis oĩa ſunt cõmu
meanda · vt in. c. diſcipulos. de oſe · di · v
et in . c.ſicut · xlvij. di. Et ex hoc infert᷑ ad
aliam · q. quid ſi iſte vult reſtituere reʒ
ſubtractam nũquid ſit coogenduz agere
pnĩam · Noſti · dict ꝙ ſic · per . c. ſicut di⸗
gnum· ð homi.S· ſjvt dixi hoc intelligo
vbi peccatũ fuit ↄmiſſum vt qñ non ſub
erat maxima neceſſitas · ats ſecus ꝑ ea
que ꝓxime dixi · ¶ In glo · ibi quiaĩ ne
ceſſitate oĩa ſũt oommunia ⁊c̃ · a H faci
unt ad.q· nũquid tempoꝛe neceſſitatis
poſſit religioſus facere elemoſynã de bo
nis monaſterij· ſine cõſenſu ſupioꝛis.a⸗
concluſio eſt ꝙ ſic exquo tanta ẽ neceſſi⸗
tas ꝙ non põt interim hr̃i recurſus ad
ſuꝑioꝛẽ vt no · glo · in · c. non dicatis · xij ·

— — — --————ʒ ð

1— — — —

f— — —. — — TLTzʒN--848ʒ8

nd
Pa
tecnn
hetni
degn
oll
Pe
loe
rie
gaſas
ſeſien
ſigi
Umicke.
nn
bgno⸗
pfien,
nohe
roento
adect
glo⸗
fod⸗
ſnoe
ſſan
mte t
mſaan

fupit
emm
ſelle
röm
rum
ccat
eſtle
lar
ſtech
lunu
jf.
nte⸗
tms
gui
önit
diy
kod
e
en
,
e
ea
e
bo
4
5

q· j. Idez eſt vbi nõ eſt neceſſitas tanta
et religioſus ſit abſens puta im ſtudio
tũc põt facere ↄpetẽtẽ elemoſinã vt nõ·
ibi gl · et vide · gl . ĩ cle. i · ð ui· et ho. cle ·

vñpꝑh dieo ꝙ clerici religioſi exquo a ba

lijs pcipiũt dĩna pñt et debent facere ob
lationes ſicut et laici ꝑer tex.expreſſum
iuncta glo· m capitulo alaxvj/qj et

facit gl ·ĩ cle · ij . prealle · et ponit hie Jo⸗ ,

an . q Hoſt.in ſũma nunqᷣd vxoꝛ poſſit

facere elemoſinã · et ↄcludit Hoſtim ſũ

ma de pe. et rem ĩ & quibus mortuis im
vquid ð facientibo elemoſinã ꝙ aut vx
oꝛ vltra dotem habet alia bona· et tunc ð
eis poteſt facere elemoſinã q ð illis ma
ritus nõ poteſt ſe mtromittere contradi
cente vxoꝛe. . hac lege · C· de pac · conuẽ ·
inter ui · et vx · . maritus· C. de procur ·
XKut nõ habet alia bona vltra dotẽ ⁊ tũc

õdicente marito non poteſt facere elemo

ſinaz. quia dñmum rei dotalis ptinet ad
maritũ ↄſtante mr̃imonio.l dotẽ · C · de
rei ren · ſed ſi maritus no contradicie p̃t

facere elemoſinã ofoꝛmando conſcientiã
ad roluntatem mariti . q · d · ꝙ facit illam

quã preſumit maritum xvelle etnõ aliã.

et eſt rõ qꝛ de rebus aliemis non licte fa⸗
Qi quis elemoſinꝗ ·j · qj· non eſt putan

da · et pro predictis allego tex · expreſ⸗
ſũ oum glo.in.c.quod deo.xxxiij.q. v.
¶ Ex pᷣdictis hetur vnus intellectꝰ? a
iſtud · cyt ĩtelligat quando neceſſita⸗ fu
it modica· põtet ſo mtelligi vt ſentiunt
hic doc · qñ neceſſitas fuit maxĩa ſed po⸗

ſtea vemens ad piĩguioꝛem foꝛtunam nõ
iſtituit ar.m.l neſemus · ff de neg · ge⸗
ſt · ¶ No · bene hãc lecturã ex qua Halesl

ꝙ ſubtrahen aliquid tepoꝛe neceſſitaus

etiam tenetur illud reſtituere cum põt.

nam talis ſubtractio permittitur prop
ter neceſſitate · ſed ceſſante cã ſſare de

bet effectus ˖ ſicut dicimus m eo qui pbʒ
alnunenta tpe neceſſitatis et proteſtat de

repetendo vt no · ĩ. d . nẽ ſem?t m · d .· La

limenta ff. de neg . geſ. xn · q; ij. c ſacroꝝ·

et. c. ſicut · ¶ In ea · glo · ibi ſed m foꝛm⸗

catione non eſt ita · et ratio eſt m · Jo.
anq; humana creatura non remt ĩ fru
ctu · mſti. de re · diui·Ein pecudum naʒ

in ea attenditur reuerenaa diuine pul⸗
chritudmis · ſi qͥs · C· de penis · et i. c ad

audiam·ꝗ· de cri. fal · Et in fi · glo · ex hac

glo · infert hoc procedere etiaʒ mforoↄ
tentioſo · quod puto rerum vt nõ poſſit
puniri per udiceʒz qui ꝓpter neceſſitatẽ
maxĩaʒ aliqᷣd ſubtraxit · et facit dictũ·c.
diſcipulos · et. l. ij · ff ad · . rodi · de iact.

¶ ¶. VBltio querit᷑ exq tpe neceſſitati? oĩa

ſũt cõia nũquid pauꝑ poſſit agere cõtra
diuitẽ vt ſibi ſhuemat · videg notabilẽ
m. c.ſiait · xlvij · di · que ocludit et bene
actõ nõ ↄpetit paupi i bñ poteſt implo
rare offiaũ ſuꝑioꝝ ð diuitẽ · ꝗe ille pe⸗
cat ñ ſubuemedo in tãta neceſſitate t ſi
neceſſitas nõ eſt tãta nõ tenet᷑ qͥs ad ele
moſinã mſi ſicut ad alia pia oꝑa·vt no-
S ·de ſpon · c. inter oꝑa·

i cum fure.sue
et vario mõ intelligit᷑ et põt ſũ
mari ᷣm vnũ ĩtellectũ · non m
dicans furem ꝓpter lucꝝ qð ab eo oſe⸗
qͥt reus peccati eſt et poſſet aliter ſũma⸗
ri : vt.. patebit ex varietate intellectuuʒ
Caſus ⁊ c· ¶ No·primo ex text · ᷣm vnũ
intelleckum ꝙ agente et conſentientes
in furto pari pena affitiuntur · de quo in
Kc.j· de off.deleg · ¶ o.ſo ſᷣm aliumim
teit ectum cõſcius furti tenet᷑ indica⸗
re furtum querenti dno alias peccat et
p iſtum tex · iuſtificari põt ſnia epᷣoruʒ
qͥ quotidie ſubditos ſuos conſcios furti
admouent vt debeant reuelare et non re
uelantes excõicant:ſi · n · nõ eſſet peccatũ
in nõ reuelando non dẽrent poſſe excõi⸗
cariſte net᷑ egro quis de neœſſitate indi
care furtum h̊ etiaz roluit Bar· in · l. in ci
uilẽ · Cee · t. quod no· ¶ In glo. j. in fi ·

ex hac gl.colligi pᷣt vn? itellect ꝰad iſtð

cjyt intelligat ꝙ ille peccat in non reue
lando qui lucrum ex hoc cõſequitur a fu
re rel ipe cceultat non.n. eſt hicitum ali⸗
quid cape afure vt non mdicetur vel vt
alleenerfr laui vas. G qui furez ff e ·
et l· iiij · et · ſi a ſeruo· ff de ↄdict.ob tur·
cauſet iſte mtellectꝰ nõ habʒ dubiuz ali
um intellectum tangam cum glo fin.
¶ In glo. m ibo poſſeſſoꝛe.i:dño · no · ex
tex· iuncta glo/ꝙ poſſeſſoꝛ qñq; ſumit
pro dño ſic et rerbum poſſeſſioms qñq;
denotat proprietatem rei ſicut qñq; te⸗
ſtõr legat poſſeſſionem quã habet ĩ tali
loco:videt᷑.n.legare nõ nudã poſſeſſõʒ
ſed proprietate rei vt dicit tex. m.l. inter
dum alle m glo et facit ad materiam.c.
qm̃ frequẽter. ꝙ ſi ſup · vxt lit · nõ oteſt ·
¶ In gl. fi. infi t vult ergo gl· nõre diuẽ⸗
ſitatem inter ius canomcũ et ciuile vt de

mre ciuili non teneatur quis ad mdicã⸗
dum furem cum licite recipiatur pecu⸗

nia pro eo indicando · vtĩ · l. iiij · hic al⸗
leg / ſed ſecꝰ ßm canones Hoſ. dieit ꝙ
nullo iure tenet᷑ quis indicare furemet
marĩe qñ timet᷑ de moꝛte furis · eo mndi⸗
cato ſed midex ex officio ſuo poteſt queʒ
oↄpellere ad indicandũ furez ar · Lii et·

or · ¶ Nõ · tercõ ꝙ furtũ ↄmittit᷑ eẽ capiẽ
do rem alteri? minus caute dimiſſã. Et h
& far ad. q- qdã repit m via floꝛenũ rel ali⸗
quam aliã rẽ· nũ quid onnttit furtũ eã ca⸗
piendo diẽ h Jo · an · ꝙ · ſi vult euitar furtũ
dẽt facere pᷣconizari vt is cuius ẽ cõpeat ꝓ
h tex · in l. falſus m. & ꝗ alienũ.vᷣ.ſol et ff.

congruit ff deof·preſi clariꝰ adhuc hunc
articulũ attingit bar. in· d-.l cimle conclu
dẽs ꝙ furtũ qs ĩdicare dz a ſic videt ꝓprie
iſte tex · velle ſi recke ponderet ñl eni gia
cit de fure ß de furto ſed iuderx vel ex officio⸗
ymplorato vel du ꝓcedit p inquiſitiõʒ ge⸗
neralem pt᷑ compellẽ ad iudicandũ furem

vt in iure pᷣal· quod no Recte ẽgo poſſũt
epᷣi admonẽ a exoĩcaren indicãtes furem
vel furtũ q; ſuperioꝛes tenẽt᷑ oĩbo modis
purgare/ꝓuĩciã malis hoĩbo vñ ex hac cã
poſſũt ↄpellè ad manifeſtandũ nõ ob. p⸗
dickis ſi dicat᷑ qad mſtantiã partis quis
tenet᷑ phi bẽ teſtiom 5 furẽ ar· m .l. nullũ⸗
C.ð teſt go tẽt ĩdicare nã aliud ẽ phibẽ
teſtimoniũ · et aliud ĩdicare ſũ teſtio/nã
cũ quis teſtificat᷑ iaʒ fur erat detectꝰ per
accuſatõz ſecꝰ aũt qn fur ẽ oĩo occultꝰ q;

tẽ ad inſtantiã partis nõ tẽt᷑ indicar̃ furez
et h̊ faciũt ad · q. Q uidaz padidit liby ußre⸗

ſtem vel aliã rẽ/ ſuſpicat᷑ ꝙ ſit in domo ti⸗
tij petit per iudicẽ vt q̃rat᷑ domus illius et
pt aperiant᷑ ſcrinia et loca ſecreta titij nũ⸗
quid iudex dʒ h̊ facẽ· ⁊ vr ꝙ ſic per.l·requi
rendũ · C· e · vbi dicit ꝙ officij pᷣſidis ẽ in⸗
quirẽ ſᷣuos fugitĩos ↄmũiter ibi per doc ·
et h ocludit᷑ ꝙ ſpãle ſit in ſeruo et ĩ alia re
ſen ꝑſona qͥ pt᷑ ↄmittere dolũ inſe occul⸗
tando vt tẽ poſſit inſpici domꝰ alteriꝰ et
ſic loquut᷑lrequirẽdi vñ ſi qͥs ſuſpicatur
vt vxoꝛ ſua ſit ĩ domo alicuius tẽ pt᷑ petẽ a
iudice vt q̃ratur domus illius ſecus ĩ alijꝰ
rebo q̃ nõ poſſũt vmittere fraudẽ tẽ eĩ iu⸗
dex no dẽt facẽ queri domũ alterius · quia
periculoſũ eſt vt prfamilias hẽat pandẽ
ſuũ primomũ · alnj / arg.in· Lij· C. qn et ꝗᷣ·
de . quar. et in · . ij. C· de ali · pul p̃ſtã ñ eſſz
vehemens ſuſpitio ꝙ eſſet in domo illius
ar · · l.j · ff · de qᷓ; ni. ¶ Vltimo pt iſte tex ·
intelligi et tercõ modo qñ quis nõ mdicat
furem · quia dimiſit rem furtiuam ſecum ·
quod etiam ſenſit tacite ·· glo ·

X litteris. fur occultus pt
5 poſt reſtitutõʒ ⁊ prnĩam ad ſa⸗

cro? oꝛdies ꝓmoueri h̊ dic Cõ
mũis diuiſio.ſᷣa ibi · mandãꝰ ¶ Nõ pᷣmo
ex tex- ax· opt· ꝙ rapiẽs rem eccĩe ec ſacra
mẽta ñ ẽ ipᷣo fctõ exoĩcatus:nã papahñ
mandat iſtũ abſolui ab exomũicatiõe qð
feciſſet ſi fuiſſʒ exoĩcatus. peccat ẽgo gui⸗
ter a ẽ exoĩcatus ꝓh. c. ↄq̃ſtus de fo · ↄpe ·
et ꝗqd legit᷑ et no · i. oonqſti. deſẽ · ex. qd
ꝓcedit ſolũ qñ rapuit rẽ eccĩe · ſecus ſi ef⸗
fregit hoſtia eccĩe x rapuit vt in · d. c. con⸗
queſti ·· ¶ No· o ꝙ fur maifeſtus ſeu cõ
inctus m nudicio de furto nõ pt᷑ ãplius pro
moueri ad oꝛdines ſine diſpẽſatiõe · a idẽ
eſt in qᷣlibʒ pctõ notoꝛio/vt in.· c fi · de tẽp ·

eo. et idẽ volint glo · m. .. qꝛ fruſtra de v⸗
ſur · Tu dicere potes latius ꝙ ã ex qualita
te rei veriſimi ſiter iſte pᷣſũpſit rem habi⸗
tam ꝓ derelicto et tẽ nõ ↄnnttit furtũ · qe
H̊ nõ eſt mtentio frauduloſa vt m· d· C qͥ
alienum · Aut pᷣſũpſit rem non habitã pro
derelicto vel pᷣſumẽ debunt ex qlitate rei ·
vt qꝛ reꝑetijt florenum et tũc cõ mittit fur
tum · vnde nõ eſt reriſimile ꝙ quis ſponte
proieciſſet floꝛenũ et tũc ſi vult euitare o
mnem ſuſpitionẽ furti dẽt facere pᷣconiza⸗
ri. Sed ſi in reritate nõ habuit mtentionẽ
furandi capiendi et reſtituendi vo dño
ſi aparuerit nõ tenet᷑ de furtu licet nõ fa⸗
ciat pconizari· ⁊ maxĩe H̊ ꝓcœdit hodie q;
ex ↄſuetudiĩe ille q ꝑdit rẽ fac eã pᷣconizari
vñ potuit iſte expectare vt pᷣcĩzet᷑ · Et ad
v· ſolẽt pt᷑ dici ꝙ illa ẽ cautela et oſiliũ ad
euitãdũ oẽz ſuſpitõz ſʒ ex q̃litate pſõe re⸗

ρ Kpiẽtis æ ex ᷣbis ꝓlatis ꝑ eũ ſatis pt pur
garnriilla ſuſpitõ. O uid aũt ſi ñ repit dñs

die ꝙ ſi pᷣſumit rez hĩtã ꝓ derelicko pt ſibi
retinere· alias aũt debet dare pauperibus
ar.m.c.cum tu·ꝗ.de vſur · et in auẽ omnes
peregrim · C· com munia · de ſucẽ et nota
m dicto.& qui alienum. ¶ Vlterius nota
quinq; requiſita vt ſemel fur poſſit ꝓmo⸗
ueri · primo requiritur ꝙ ſpõte fuerit cõ⸗
feſſus · ſecundo ꝙ ſatiſfaciat leſo. tercio
ꝙ infamia non ſurrexerit contra eũ · quar
to ꝙ peregerit pemitentiam vel partẽ ipſi⸗
us · quinto ꝙ al· ſit ydoneꝰ . ¶ In glo· fi.
pma opi· cõmuniter tenetur et verioꝛ · Cõ
clude ergo ꝙ regłariter exqͥ factũ ẽ occul
tum et nulla mfanma mde ẽ oꝛta qᷣs pt᷑ pro
moueri pacta pnĩa vel ꝑte ipᷣius · vt in. c·
fi. de tẽp or · et qd ibi no. ¶ Extra glo· qᷓ⸗

ritur h̊ dicit᷑ ꝙ calix iſte fuit minꝰ caute di

miſſus: nũquid cuſtos eccie teneatur ad e
mendam ſi non poteſt recupare doe · ꝙ ſie
ex quo reꝑiturin culpa de quo vide glo · et
Inn ·in · c· ea que · de of arch · et h faciunt
ad.q.quotidianam.ſcholaris dimnſit lib
in ſcholis qͥ ſubtractus fuit nũquid bidel⸗
lus teneatur ad emendã · et videt ꝙſic q
tenet᷑ ad cuſtodiã ſiẽ cuſtos· SKar. hãc·q
pomt in·lſi quis vxoꝛi in¶apð labionẽ
ffe · et ibi concludit ꝙ aut ſcholaris ſpeci
aliter aſſignauit libru bidello aut ſimplici
ter dinnſit librum in ſcholis · Pmo cãu ſi bi
dellus reſtituit ſocio ſcholaris conſueto

— — — — — — — ——— — — — –☛ — — —— — —

—a E — — — — —GUN

— ——, — — 0æẽ p

daapi
16
lii
leie
ffiri
deee
daf
ſoen
dqalt
nnebi
inti.
biin
em.
tutfe
ſpote
ntne
contg
teytoni
nodi
ltpöſ
waleg
wnge
,Eth
ſſliiad
hhenn
pipe
pedi⸗
opiſti
peibbe⸗
ommnes
enot
8 note
Pm
entco,
bendo
gr
Co
Ceal
ip⸗
Nrine⸗
ſoi⸗
led
nde
g
lo
2
tlbp
d,
ſeg
4.
on⸗
pen
li
ſen

yvel familiari ſi ille poſtmodũ aſpõtauit
nõ tẽt᷑ ar.ĩ.leũ qᷣ etil argẽtũff ↄmoda·
fac.c ſigmificãte.de pig · Idẽ dicit ſiaſſm⸗
Fint eu aliau defereti aliqð ſignũ ſchola
ris. Et bene nõ h dickũ ꝙ licite qs reſti⸗

tuit rẽ alterius deferẽti ſignũ illiꝰ. mhil

tñ allegat ibi Sar · Ego allego tibi bonũ
tex. cũ ibi nõ ĩ c.ſigmficauit · de appella ·
qð puto vᷣm niſi res eẽt valde pᷣcioſa: q;
tũc ñ ẽ credẽduz de facili ſimplici ſigꝰ ar.
opt · ex nõtis ĩc. pꝰ ceſſionẽ. de ꝓba a1
c j ·et · ij · de fi · ĩſtr · Aut ſcholaris ſpecifi
ceñ aſſiguit liby bidello et tũc videt ad

huc etiazʒ bidellus tẽri ſi nõ reſtituit mo⸗

dis pᷣdictis et fuit depditꝰ ſicuc dicimu)
m nauta et caupone q tenẽt᷑ de rebo ꝑdi
tis ĩ naui nel hoſpicõ · Sʒ h nõ plz Bart·
qꝛ illa.lł.ẽ õ ius a loqt᷑ ĩ eert caibo vt ibi
et ĩ. l. ij. et iõ dicit ꝙ h cãu poſſet diſtig⸗
ui ßĩ. .di hoꝛreoꝝ ff· locati vt · ſ· diſtm
guamꝰan bidellꝰobtulit ſe ad cuſtodiã
vel nõ vt prio caſu teneat᷑· po nõ z põt
aliter dici ꝙ aut loqmur in bidello ſpẽa⸗
li vel generali vt ſpãlis tẽat᷑ q ad h col⸗
lectas et alia vomoda ↄſeqf vt cuſtodiat
libros · ſi ergo repit᷑ ĩ culpa tenet᷑ ex ma
la cuſtodia · ſiẽ . S· dixi de cuſtode · ſed in
generali bidello poſſet ꝓcedere opĩo bar.
qʒ officiũ ſuũ nõ vᷣſat circa cuſtodiam li
broꝝ· Dz poſſet dubitari qͥd ĩ iſta ciuita
te ſenenſi vbi nõ ſũt bidelli ſpãles t ge⸗
nerales tm·et puto aduertenduz eſſe ad
foꝛmã oſtõis vt ſi tenet᷑ cuſtodire libꝛo
procedat illa opi · al ſecꝰ?. ¶ Vltio pt ĩ
tetligat᷑ materia huiꝰti.que miꝰ perfe⸗
cte hẽt᷑ m hoc ti · Quero q̃liter pumatur

fur dic ꝙ de furto põt agi ciuiliter et cri⸗

mĩaliter. Ciuiliter pᷣt agi ↄditiõe furtĩa
ad ipᷣaʒ rẽ dũtaxat recuꝑandã et de hac
odictõe hẽt᷑ · ff. de odi · fur · ꝑ totũ · Item
pe agi ad pẽaʒ furti ad õᷣmodũ eiꝰ an re⸗
ubtracta fuit et ſi furtũ eſt mãifeſtũ te
net᷑ pena qᷓ̃druph · Si pᷣo nõ eſt mãife⸗
ſtü tẽt pena dupli · et ðꝛ fur mãifeſt? qñ
dep̃hendit ĩ ipᷣo furto velcũ re furtia añ
qm illã ducat ad locũ deſtinatũ mſti · de
oblig · que ex delic · naſ. im prĩ · et ĩ. pe
na fueti · Põt agi et crimĩaliter ad vidcãz
et tẽ vaio mõ ðꝛ agi pt nõ · ĩ auẽ ſ̊ nouo.
iur · C· e · ⁊ ĩ.cij/de homi · nã ſi eẽt fur ſiñ
aggreſſura tũc de iur̃ aut᷑ · nõ dz imponi
pẽa mortis vłabſciſſio aut ðbilitatõ mẽ

bri alicꝰ z fuſtibo p̃t caſtigari · ſecꝰ ſi ẽ

latro cũ aggreſſura de quo ĩbi et mn.l. ca⸗
pitaliũ.famoſos · ff de peis. Aln vᷣa di
cũt ꝙ etiã hodie rapiens rezʒ vltra qᷣnq;
ſolidos valẽtẽ dz pumiri pena moꝛtis vt
in li· fen · de pace tenẽ Efurtũ tz mibiplz

illa opi · ꝙ illa iura ĩtelligãt᷑ qñ ex tã mo
dic furto ſeqt pacis fractõ· Sʒ hodie
cõit᷑ ſtatuta ꝓuidẽt de pẽaĩ q̃libʒ loco·
et hde iure ciuili t de iure canoĩco clieꝰ
vnnttẽ furtũ dz deponi et ðdtrudi ĩ caꝛce
ribo ad agẽdũ pnĩaʒ · vt ĩ.c cũ nõ ab hoĩe
de iudi · et i . c tue .j. de peĩs · tene menti ·

De Uſuris Rub.
¶ Cõtinuari pᷣt hec Nica ad pᷣcedentes
hoꝛdineſqꝛ vſurã exercẽs rapmã et qdã
modo ovmittit furtũ · xiũj · q· uij. ſi qͥs v⸗
ſurã ſet ſubiacet reſtõi ſiẽ furtũ ↄmittẽs
ſeu rapinã.vt m·c·cũ tu q·eo ſides poſt⸗
qm̃ viſũ eſt ð raptoribo et de furtis ppe
tenti oꝛdine ſubñjcit NHica de vſur ¶Sʒ q̊⸗
ro pro declaratione materie qͥꝑd ſit vſura
Solet dari duplex diffmitio· prima eſt
ꝙ vſura eſt quicqᷣd ſoꝛti accedit h diffi⸗
nitio p̃t elici ex.c vſura · xiiij · q · in · nõ
eſt pfecta diffimitio qa poſſet accedere
aliquid ſoꝛti Stis et ñ tñ eſſet vſuraar.
j· q · ij.c ſicut. et · · de ſymo. e. dilectus ·
c et ſi qões ſideo ad ſaluandũ hanc dif⸗

finitionẽ opoꝛtet addere vt dicat ẽ qjce

quid ſoꝛti accedit ex pacto nel mtentiõe
pcedẽti vt m. c oſuluit ·j. eo · Poteſt etiã
aliter diffmiri · et ſic vſura eſt luen mu⸗
tui ex pacto debitũ rel ex ackcũ Seðdo q̃ri
põt in quibo rebo ↄnmnttitur vſura dic ꝙ
m his ĩ quibo oſiſtit mutuũ · Et mutuũ
quidẽ ↄſiſtit m his que ſunt triplicis ge
neris ſnã quedã oſiſtunt in numero vt pe
ceumiaſquedaʒ in pondere vt argentũ ſeu
auꝝ ſquedã m mẽſurxa vt trit icũ et vinũ
In alijs vero rebo nõ pᷣt ↄoſiſtere mutuuʒ
rõ eſt · q; ĩ mutuo tranſfert᷑ domimũ rei
mutuate.vñ ðꝛ mutuũ q de meo fit tuũ
yvt · · ij · ff· ſi cer. petaſrecipiens nero mu⸗
tuuz nõ tenet᷑ reſtituere ſub idẽptitate
eiuſdezſubſtãtieęq; vt plurimum iſta q̃ᷓ
muuiãt conſumũtur pſuꝶ tenet᷑ reſtitu
ere tãtũdẽ ſub certitudĩe eiuſdẽ valori⸗
lcũ q;d · et. l.· vinũ · ff ſi cer · pe Certitudo
autem valoris non poteſt haberi in alijj
rebo non oſiſtẽtiboĩ nũero · pondere vel

mẽſura nã fere ĩpoſſibile eſſet iuenire

vnũ equũ oĩo eiuſdẽ valoris cui eſt aliꝰ
equꝰ · jĩ pe cũia et ĩ aliis ↄſiſtentiboĩ põ⸗
dere et mẽſura repitur eer titudo eiuſdeʒ

valoris in alijs rebo eiuſdeʒ ſi itanes,

Quare autem vſura oſiſtit m his rebus

tm rõ põt aſſignari q in iſtis tranſfert᷑
dñiü et vſus rei nõ eſt ſepatus a ↄſũpti

one ip̃ius rei ſeu dñij ipſius rei vnde in
iſtis rebus exigens aliquid proprie ra⸗
pit vſũ · q; vult caꝑe aliqd exvſu rei mu
pit vſũ / q; vult caꝑe aliq̃d ex vſu rei mu
tuate et kñ in iſtis nõ ẽ dare vſũ ſepara⸗
tuʒ a dnio rei ſq; vtdixi dñi conſumit

ex vſu tzĩ ali rebo ſecꝰ ẽ · nã ſi loco ti dõ
vel equũ vſꝰ rei ẽ ſepatꝰ a dñio nec oſuũit
dñiũ rei ex vſu et iõ nõ facõ õᷣ nam rei capi
vdo aliqd ꝓ vſu ipᷣaꝝ ren · nã dñũ eqᷣ ſen
dõg remãz apð me. tu hẽ vſũ rei· naz ex
ulo vſu quẽ loco litite poſſũ aliqᷣd lueꝝ ca
pere · hh n otĩgit ĩ rebo mutuati · q; vt di
xi dñiũ m otinẽti tranſfert᷑ĩ me zũñ ꝑoſſũ
vti re mutuata qͥn ↄſumã dniũ rei · vñ ðꝛ v
ſura qᷓi raptꝰ vſus · qꝛ qui rapit vſũ 2 idu
cit vſu vbiĩ vitate vſon ẽ . SEx bis hẽs qᷓre
ex re locata poſſũ licite cape lucꝝ et nõ e
re mutuata· Et ex his infert ꝙ ſi egolo⸗
carem tibi pecuniã nõ vt expendas iß vt ad
pompã retineas ĩ bancho licite tũc poſſũa
liquod lucrũ capere · q; tũc vſus rei ẽ ſepaey
tus a dñio vt no.inc ↄq̃ſtus .eo · Et qd
g̊ dixi vſurã o ſiſtere ĩ hi tm̃ ĩ qꝗbo oſiſtit
mutuũ intellige de rebo ꝓcedẽtibo ab vſu
rario. nam ex ꝑte capientis ad vſurã pe⸗
cumam ñ eſt iu quod det᷑ ratiõe lucri· nã
ſiue det equꝰ ſiue domꝰ vel füdus ſeu qᷣc⸗
Rainc eſtimabile vſura ↄvnnttit adeo

ꝙ certo cãu doctoꝛ ↄmittit vſurã mutuan
ſcholari pecuniã vt ĩtret ſecũ a non in
raturo. vt pleĩus dicã poſt cal in.c na ui
ganti ·e · et de his vide quod not · Jo · an.
regula pctm̃· de re · iur. li · vi. et p cal · m
c.nauigãti · pᷣall. ¶ Sʒ q̃ro quare vſura
eſt ſic vtroq; teſtamẽto ꝓhĩta ⁊ deteſta⸗
ta a iure buãno. Inn · h· ſup Nica poĩt ali
quas rões Pmaẽ q; ſi licitũ eſſet lucꝝ v⸗
ſure oẽ? fere hoĩes relicta agricultura ⁊ a
lijs meramonijs mtẽderẽt vſure cũ ſit lu⸗
crum valde tutũ et ex h̊ defacili ↄtingeret
cariſtia ſeu reꝝ penuria: nã paupꝑes ex de⸗
fectu pecunie nõ poſſent intendẽ agricul
ture nec repirẽt pecumã ſine vſur̃.x ſie ſe⸗
queret᷑ excidiũ pauperũſſcdᷣa ratõ ẽ q vix
euitat᷑ ydolatria ĩ h pctõ nã vident vſu
rarij nũmũ vt deũ venerari · xlvij · di · ſicut
hi (Tercia rõ eſt · qꝛ eſt ð pietatẽ et chari
tatem nã debʒ quis ſubueĩre ꝓxĩo in ne
ceſſitatibo oſtituto vñ õ charitatẽ peccat
nolens mutuare ſine lucro vñ nõ diligit
ꝓrim ſicout ſeipᷣm quẽ admodũ tenet᷑ exp
cepto dino · vt in . c. ꝓximo ) de pen · di · ij ·
Sũt a alie rõe? coadiuuãtes Sʒz videtur
ꝙ ula·ſ.quã tacite õᷓ ſenſi ſit melioꝛ· q v
ſura ẽ viciũ qdᷣdam naturã reꝝ · qñ pe⸗
cunia germĩat pecuiam q̃ tñ naturaliter
nõ ẽ apta germĩare cũ ſit tm̃ ĩ mẽſura rerũ
ff. de vhen . emp · l. j · a. c. eijciens · lxxxviij ·
di et vendit vſus ren vbi nõ eſt Et ꝑ hãe
rationẽ dixit Jo.· mo · in. c.j · e · t · li · vi. ꝙ ec
cleſia hͥ caſu vendicat ſibi uriſdictõz ĩ tay
cos · q; vſurarij ↄmittũt pricipaliter ĩ deũ
abutendo rey vſu. iõ ad eꝰ vicarium ſpe⸗

ctat punitio.Item vſura eſt pet᷑m ĩductũ
ex nouo et reteri teſtamẽto a ex lege cano
mea · et ideo punitio ſpectat ad condito

rem canonum et ad vicari epiſcopi.

