nmiſtratoꝛes. ¶ Sexto no m ver · ſiquis
duo reqſita vt qᷓᷓ poſſit ↄfiteri alieno ſa
cerdoti · primũ vt ſubſit cã· nã ſine cã pet
cat parochianus quia videtur contem⸗
nere propriũ ſacer dotẽ ſine cã · et debʒ cã
eſſe iuſta vt m a ſᷣm reqſitum eſt vt li
centia poſtulet᷑ et obtineat᷑ nõ go ſufficit

petere niſi obtineatur · ¶ Septimo nõ

ꝙ ab alieno ſacerdote quis non poteſt ab
ſolui tel ligari etpondera ꝙ littera loqᷣt
generaliter vt non ſe olum ſi ſemel man⸗
no vult confiteri alieno · ſed etiã ſi pluri
es ſemper debet obtineri licentia a ꝓprio
ſacerdote · ¶ Octauo nota mrer. ſacer
dos .· ꝙ ſacerdos curatus dicitur medi⸗
dis animaꝝ et moꝛe piti medici dz adhi⸗
bere diuerſa expimẽta aduerſus pecca⸗

toꝛẽ et qᷓnto aĩa pᷣcioſioꝛ eſt coꝛpe ſic me
dicus aiarum pᷣſtantioꝛ eſt medico coꝛ⸗
poꝛis · xij · q ·j· pcipimus. ¶ Wono no · mn
rer. caneat ꝙ varijs modis qs ſecretũ ꝓ
dit nõ ergo refert an b̈bo an ſigno auta
lio qᷣuis mõ ꝓdat qs ſecretũ ſemꝑ enizʒ
dicitur qͥs ꝓdere et tenet᷑ pe na nnpoſita
ꝓexpꝛeſſõe · ¶ Nõ vltimo et tene ſem

menti tex · ibi qui peccatũ ꝛc̃ ꝙ ſa⸗

cerdos mcurrit iſtam penã de qua hic ñ
ſolũ reue lando peccatoꝛem . ſ̃ etiaz pec
catum in confeſſiõe ſibi detectuz quod ẽ
ↄtra ſimplices aſſerẽtes peccatũ ipune
poſſe reuel ari. ſed nõ peccatoꝛẽ ſ nnni
bñ loquunt᷑ · nã ↄtrariũ ꝓbat᷑ hie in du

expreſſe ꝓhibet de peccato · ſedðo ꝓbat p
locũ a ſpãlim rerbis precedentibo nam
tex· pmittit m vno caſu dumtarat·ſ· qñ
ſdiget prudẽtioꝛi ↄſilio et tũc etiã dʒ cau
te reuelare · Item hoc ꝓbat᷑ rõe nam ſa⸗
cerdos ita ſcit peccatum ſicut peccatoreʒ
tãqʒ dei mĩſter· ergo nõ dz tanqʒ homo
reuelare peccatũ · q; ñ ſeit vt homo · ſed
vt deus vt predixiet ↄtrafaciẽs grauiſ
ſime peccat vnde pumt᷑ tanq̃ʒ hereticus
reuerſus ad fidem · qꝛ deponit᷑ et ꝓpetuo
Stont m mõ ſterio et ſi timeret de fu⸗

locis · primo ibi qui peccatũ ꝛc · vbi

ga poſſz detrudi m ſtricto carcere vt ĩ ·
pt fame j de ſen · ex· ¶ In glo · · ibi cũ
eſt dolicapax· ꝛc̃. Nota ex gl iuncto tex
ꝙ dolicapax dicit᷑ eſſe oſtitut? m diſcꝛe
tioms anmi et dicitur dolicapax proxi
mus ſeptennio vel poſt ſeptenniũ ſaltẽ
tunc emm excedit infantiam et ĩtrat pu
ericiam m qua etate peccata multa com⸗
mittuntur vt in . c. · et n . S· de delic· pue⸗
et dic vt ibi facit .c. lẽ̃as et qð ibinot · de
deſpon · ĩpub · Dicit tñ Hoſt· hic ꝙ trej
ſuũt eaſus annoꝝ diſcretioms· Primus
cum quis eſt dolicapax et hoc quo ad cõ
feſſonem pt hic dicit᷑ · Scðꝰ cumẽ pu
bes et illa etas requint᷑ ad mrimomum
et quo ad mgreſſuʒ rehgioms. 5· de de⸗
ſpo · ĩpub. c.nj de regu. c.j · li. vj. tercius
4 ad admiſtranda bona et tunc dicit ĩdi
cretõis annis poſt.xxv ff de mino · per
totũ · duerſo ergo reſpectu ↄſideratur
ilſta diſcretio · Et aduerte qe reſpectu cõ
feſſionis bñ obſeruat᷑ hec opi· ſed nõ re
ſpectu euchariſtie et foꝛte obſeruantia
non eſt mala propter reuerentiam tan⸗
ti ſacramenti pt ſic tm̃ puberibo exhibea
tur. Et m fi · glo · dic ꝙ hec contraria lo
quũt᷑ĩ mfante non dolicapaœ· ¶ Ingl·
m vᷣ.omnia.ibi ꝑ oꝛoõnem dnicam · Itez
dimittũtur modis multis alijs de ꝗbus
ꝑ glo · in ꝓhenno · vj · in ver. bnñdictiõz.

et in fi · glo. videtex · cũ gle · & crimini
xxx · di. que dicit ꝙ iſta vemjalia etiam
laioo poſſumus ofiteri nec vꝓ eis inpo⸗
nenca eſt pñia · nã deo dicunt veme lia

q nema digna ſunt pide etiã glo. de pe ·

di· j. ꝑpfecta que dicit ꝙ peccata moꝛta⸗
ha mdigent cõfeſſione ſpãli · Vemalia
pero abolentur ꝑ generalẽ ofeſſiõem qʒ
facit ſacerdos dicẽdo ofiteo: deo ꝛc. Cõ
ſilium tñ huiꝰ glo· bonũ eſt vt ea cõ⸗
fiteat ſi relit ᷣm doc. pᷣſertim ſi dedu⸗
cta ſunt in ↄſuetudĩe ſeu mueterata qa
vt dicit Rug · nullum eſt peccatum adeo
veniale qð nõ fiat moꝛtale dũ plact.i.
dum aſſumitur m oſuetudinem vt xxp.
di. m. Gcrimims . ¶ In glo · in vᷣ. ꝓprio
ſaceꝛdoti ibi mſi ille fuerit inpeditus ·
Idem ſi ſubeſt alia legitima cauſa vt qa
eſt odiũ inter iſtũ confitentẽ et propriũ

preſbytenꝝ vel inter euz et inter pentes

pᷣſbyteri vel q propriꝰ pᷣſbyter fuit ꝑti
ceps delicki hoc tñ caſu dicit Jo · an · poſt
VBmc. hic et m · c ij . de oꝛd. ab epi·qᷓ pt᷑ cõ
fiteri ſi vult ſacerdoti ꝑcipi ̊ nõ neœſſi⸗
tat vnde eſt iuſta cã ꝑetendi licentiam
hoc dictũ nmbi placet m rero pemiten⸗
te ſecus ſi eligit ꝓpriũ · q pticeps fuit
pt facilius abſoluat quo ad eum ad hoc

tex: cum glo· xlix · di. in prin. ¶ SBed q⸗

ro ꝗs dicatur ꝓprius ſacerdos So. Pt
priu s appeilari pt pᷣſbyter prochialij Itẽ
ep̃us loci· Legatus in ꝓiuncia et ipſiꝰ pe
tentiarius. Item vicarius generalis ep̃i
ar · m · ł. cum p̃toꝛ · ff de iudi · et archipre⸗
ſbyter eccleſie cathedralis q m hoc cen,
ſetur vicarius epiide off. archi c.officiũ
vnde ad quemlibʒ iſtoꝝ nõ petita alteri
us licẽtia pt qͥs recurrere vide gloſ.in.·c.
ij · eo · ti. li vj. et de of. le. c.j. eo. li. ¶ In
glo · m ad minꝰ ĩ paſcha· Sed circa 6
dubitat nundd ſufficiet recpꝑe coꝛpꝰ cri
ſti m die iouis ſancta an de neceſſitate
teneat᷑ qͥs reciꝑe in die reſur rectioõi do
minic vidi magnã otentõem de hoc m
ter valentes theologos pᷣdicantes nam
qdã aſſerebãt ꝙ de neceſſitate debʒ reci
pꝑi mdie reſurrectiõis qꝛ illo die eſt pa
ſcha et nõ i die iouis ſancta.q ulud e
rat paſcha iudeoꝝ · Alij vero dicebãt ꝓ
ſufficit recipe in die iouis ſãcta. q; tunc
chniſtus fecit paſcha cũ diſcipulis ſuis.
et ĩ illa ↄotentõe fui ↄſultus. ¶ Circa hoc
dubium aduertendũ g tex. hic poteſt ĩ
telligi dquo bus modis. pᷣmo capiẽdo pa
ſcha ꝓſolennitate paſchali et tunc ſati
eſſet reciꝑe in die iouis ſancta. maxime
habito reſpectu ꝙ illo die fuit mſtitu⸗
tũ hoe ſacramẽtũ coꝛpis chriſti ß qe ee

cleſia occupat᷑ tunc ĩ alijs officijs nõ t
facœre ſolennitatẽ de coꝛpe chriſti. h dif
fert feſtũ poſt octauaʒ penthecoſtes vt
in cle · ſi dñm · de reli. et ve. ſãc · ſehdo pti⸗
telligi m paſche.i. m die reſt urrectiõis
et tunc opoꝛtet de neceſſitate ſumere illo
die et ꝓ hoc qe appellatõe paſche intelli⸗

.

uis ſancta ar. in· C quotiẽs jinſti. de iuꝛe

naturxali · Et ſic ↄcluderem ꝙ in die reſuꝛ

rectiõis recipi debeat coꝛpo chriſti ad ſa
tiſfaciendũ huic.c et ſatis cautum ẽ tũc
reciꝑe et euitent᷑ opi.et pꝛo hoc induco
tex. m. c.et ſi iudeos g · de iudeis vbi tex ·
loquitur proprie de die reſurrectionis
tñ puto ſatiſfactũ oſtitutõi ſi recipiat ĩ
die iouis ſancta·q; vt dixi in hoc habet
reſpectus ad ſolemnitatẽ paſchalez etre
cipiens in die iouis ſancta babʒ hũc re
ſpectũ et parabat ſe ad feſtum. Itez qe
tunc mſtitutũ fuit hoc ſacramẽtũ vt. ᷓ.
dixi · ¶ In glo · in p̊. alieno ſacerdoti ibi
erecutõem habenti.No.glo· ſingularit
et idem voluit glo. in cle.j. de priuil. Et
rõ glo · pt eſſe · qꝛ eligendo alienũ ſaceꝛ
dotem vult ꝓrogare ſuã iuriſdictiõem
m euz ſed exquo ille nõ habet executõem
ergo nõ pt᷑ ſuam uiriſdictionem exerce

Zimus de propno paſcha et nõ de die io

re miſtũ ꝓrogare em idez ẽ qð extende

re vñ iuder ꝓrogatus oognoſcit iure ꝓ⸗
Prio et non mire alieno·ſ exquo nõ habʒ
miriſdictionẽ mactu nõ pt ꝓrogari 5
no·q; facit ad ꝓro gatiõeʒ fienda m fo⸗

rootentioſo et ideo glo.dicit de hñte ex

ecutiõem qꝛ quilibʒ ſacerdos hẽt oꝛdinẽ
ſacerdotalem et ptatem ligandiet ſoluẽ
di ſed in habitu tm. ſed cũ hẽat eccleſiazʒz
curatam recipit in actu xrj.q.j . m· ¶ ec
et mtellige hoc dictũ glo . qñ ſimplici
ter datur prochiano licentia eligendi ſi⸗
bi confeſſoꝛem ſecus aũt ſi ipᷣe propriuꝰ
ſaordos cõmitteret vnm gqut audiat con
feſſionem ſuꝑprochiam· tũc em nõ req;⸗

ritur ꝙ üle habeat executõem. q tũc oo

gnoſcit vt delegatus nõ vt oꝛdinarius i
ta rolunt hic doc. et bũ et Paulus ĩ dicta
cle.j· qð no ꝓ conſuetudine generali yt
ſacerdos hñs prochiã ampl a poſſit ĩ ſ ui
auxilium aduo care aliũ ſacerdotẽ etiam
nõ hnticurã m actu. Et in fi. glo. not·
hanc vltimã/q.q; quotidiana eſt et ſe⸗
pe de hoc interrogatus fui et Hoſti ſeq̃
bat dictũ glo · dioens ꝙ ex generali li⸗
cẽcia data a ſacerdote pctori vt poſſit ſi⸗
bi eligere ofeſſorẽ nõ cenſet derogatum
diſpoſitõi huiꝰ.c.quo nmnus ſemelĩan

no teneat ofiteri ꝓprio ſacerdoti · qꝑ m

ter eſt ꝓprijſ. acerdotis aude ofeſſionẽ

ſui parochiam ſemel manno cũ hẽat ſi⸗
bi erhibere euchariſtiã · Itẽ alias noot
ſet exequi penam hinꝰ.c vt arcere a
greſſu eccie non confitentẽ · Ded Jo · an
dicit ↄtrarium determĩ atum ꝑ extraua
gantem · Jo· vas electõis · ꝛẽ · et ꝙ deci⸗
ſio glo · ꝓcedit mals religioſis nõ aũt
in fratribo pᷣdicatoꝛibo minoꝛibo carme
litis et heremitanis qᷣa iſti ſũt ſpecifiœ
priuilegiati vt ĩ cle.dudũ de ſepul · et dĩe
ſatis hoc ꝓbari ibi ꝑ illũ tex · voi dicitur
ꝙ ill fratres poſſunt libere audire ofeſ
ſtones volentium eis ↄfiteri. ꝛc. nõ emʒ
poſſe nt libere audire volendes ſi reqre⸗
ret᷑ neceſſario licentia ꝓprij ſacerdotis
nõ em ẽ libertas m actu vbi actꝰ diſpo
ſitio depẽdet ab alieno arbitrio vt no · ĩ. c.
licet eps de preben · l · vj. et m.c. de wul⸗
ta. g · de preben · et hoc tenet ibi glo · ĩd ·
de. dudũ in i · libere · et in glo · ſequen⸗
ti que ↄcludit ꝙ ↄfeſſus iſtis fratribo ñ
tenet ofiteri proprio ſacerdoti vt ibi dici
tur et hanc opi · ten eas et ſic coĩter pra
cticat᷑. ¶ In glo · m· obtineat mn fi. vel
diſt mgue vbᷣm Hoſti et bene ꝓꝙaut ne⸗
ceſſitas eſt magna adeo ꝙ nõ ſubẽ tem
pus adeundi ſuperi oꝛẽ · et tũc ꝓcedit pꝛi
ma op· Aut nõ ſubeſt tanta neceſſitas
et tũc ꝓcedit ſcda opi · dicit tñ Inno·
ſi tpe neceſſitatis adit alienũſ⸗ acerdotẽ
nõ pt᷑ ab eo abſolui q; nõ eſt ſuus iudex
tñ ꝓpter otritõem dimittitur ſibi pecca
tum ſicut dicimus de eo ꝗͥ confitetur lay
co tpe neceſſitatis vt no · m.c paſtoꝛalis
de of. oꝛd · et patet m c quem pemitet de
pe. di. j· Sed melius poteſt dici ßm eũ
imo obtinebit abſolutõem exquo hẽt
claues eccleſie et hoc puto rerius ax. m c·
ſacerdos de peni. di / v · Quid aũt ſi ne
ceſſitas vrget et iſte nõ reꝑit alium cõ⸗
feſſoꝛez uiſi ulũ quẽ bz ex uſta cauſa ſu
ſpectum dieit Inno · ꝙ potius eligat mo
ri ſiñ ↄfeſſiõe et ſoli deo ofiteat᷑ nec ẽ ſibi
iputandum exquo nõ deficit ꝓeo 2 mtel
lige dictũ Inno · qñ nõ reꝑit aliquẽ etiã
laycum nã mſtante neceſſitate et layco
oſitendum eſt · nõ ꝙ ulle hẽat claues ec⸗
cleſie · H ꝓpter otritionem iſte eſ venia
dignꝰ vt m · d . · quem penitet Dubiẽ tn
Inno · Oeꝓppter ſolã ĩpericiam ſacerdotis
nõ debʒz dimittere qn ↄfiteat ei qð dicit
Hoſti.neꝝ ſi ad hoe pt᷑ ſuã pſciam ĩfor
mare · ¶ Kduerte q; mtelligo Inno· qn
nõ reꝑit alium ſacerdotẽ vt tũc ꝓpter ſo
lã nnpericiã nõ dumttat prium alias
aũt Inno. nõ bñ diceret ꝑ text· aptum
in. d · cſi ſacerdos · vbi expꝛeſſe fit men⸗
tio de impericia ꝓprij ſacer dotis et plu⸗

Pbat iſte tex · a otrario ſenſu ꝙ etiam
ſine oſenſu ꝓprij ſacerdotis imperiti pt
adire alienum ſacerdotẽ de q ibi ſatis ꝑ
archi. ſed ſatis crederem ulãa litterã re⸗
ducend a ad termĩos huius ·c vt ſic vna
littera ſuppleat᷑ ꝑ aliã vt ſit ſenſus ꝙ de
bet obtinere licentiã ſi pt vt hic vel adeat
alienũ vt m.d. c ſi ſacerdos · ¶ In glo · fi ·
gil · go ſentit ꝙ hodie ſaltem mponitur
iſta pena et hec opi · videt᷑ placere Jo · an ·

et mbi ſatis placet. quia pena antiqua

confunditur maſta nam cum iſte incon
tinenti debeat detrudi in monaſteriuz ñ
pt agere aliam penitentiam pegrinãdo
ſicut dicebat tex · in illo · ſi ſacerdos licz
quidã velmt vtranq; penitentiam ipo⸗
m. (Extra glo. ꝓ declaratõe totiꝰ ma

eterie · pmo qᷓro quo iurefuit inſtitutaꝰ

feſſio et an ſit de iure diuino an humãao
et de hoc multe opi · ponuntur de pen. di.
p. m ſũma Et ſuper ea vbi glo·no, nam

.

qᷣdam dicunt ꝙ fuit mſtituta ĩ padiſo fi
uratiue · du deus mdirecte cõpulit a⸗
dam ad ofitẽdũ peccatũ · Alij ꝙ ſub lege
Xlij ꝙ nouo teitõ figuratiue dũ xpᷣꝰ di
xit lepꝛoſis q́s ſanauerat · ite et oſtendi
te ro ſacerdotibo Alñj ꝙ autoꝛitate apo
ſtoli Jacobi dicentis · Confitemĩ alteru
ty peccata veſtra ꝛc. Sed glo ibi tenet
chpotius ſit inſtituta ex qdam generali
Straditõe eccie. vnde greci nõ peccãt nõ
vtendo ofeſſiõe. cõfitent emſ. oli deo m
ſecreto · q; apud eos nõ emanauit hec
mſtitutio ſicut in ſinnli dicim? ĩ otinen
tia · nã nõ peccant eoꝝ ſacerdotes vten⸗
do mrĩmonio q otinentia eſt de rure po

.

ſitiuo et ipſi nõ admiſerunt illã mſtitu⸗

.

tutõem pt m . c nicena · xxxj · di · et in · c. cũ

Golmnmn de cle . con uſet multum nnhi placzʒ
ulla opiſq non eſt aliqua autoꝛitas aꝑta

q̃ innuat deũ ſeuxpᷣum aperte mſtituiſ⸗
ſe ofeſſionẽ fiẽdam ſacerdoti hodie tñ cũ
ſit generalis apud nos la traditio pec
caret moꝛtaliter latinus non vtendo co
feſſiõe · xj · di · m hi Let ĩ hoc · · ¶ Et ex by
ſoluitur alia queſtio nunquid papa te⸗
neatur confiteri ita ꝓ eũ liget oſtitutio
hui.c. Jo. an· hic et latius m.c ſignifica⸗
ſti de foꝛ · opet · dicit mẽs huiꝰ oſtõis
eũ ligat cu ipᷣe peccet et debeat confiteri

de peccato et ſubiect? ſit iuri diumo 3

dic melius pt pꝛedixi ꝙ ex deciſione pᷣe
dentis queſtionis elieit deciſio huiꝰ?· Kut
em ofeſſio eſt de uire diumo et tunc in⸗
dubie papa tenetur ↄfiteri ar rxxp · q · ·
c.ſũt qdam. ſed nõ ligat rerbis hꝰ oſti
tutõis vt teneat᷑ ↄfiteri tpe hic deputa⸗
to vel petere ab alio licentiam cum pſe

nõ ſit alicui ſhᷣiectus et par in parẽ non
habet imperium in.c.innotuit de ele · et h
foꝛte roluit Jo · an dum dixit ꝙ mẽs hu
ms o ſtitutõis eũ ligat q̃ſi nõ iſta ↄſtitu
tio · Aut confeſſio eſt de iure poſitiuo e⸗
tiã ſi ex dicto Jacobi et tunc papa nõ ar
taretur qꝛ maioꝛem poteſtatem h abʒ pa
pa q̃ʒ habuerit Jacobo cũ ille non fuerit

papa et eſto ꝙ fuiſſet tũ par m paꝛẽ nõ
habʒ ĩpium ac̃· Sed ex alio puto dapaj

idubie ofiteri teneri. q; hec confeſſio ſal
tem eſt mducta ex generali eccleſie tradi

cõfiteri ſemel in anno · Et hãc opi · dicit
Xrchi · tenere beatũ thomã et hec opin.

multum mihi placet · nã vt pᷣdixi cõfeſſi

o apte nõ videt᷑ mſtituta de iure diuino
et eſto ꝙ fuerit de iure diuino eſt ta⸗
men preceptum affirmatiuum ſicut eſt
illud honora prem tuũ ꝛc̃.vnde ſati eſt
illud ad implere tꝑe certo et determina

to pꝑ eccleſiam · ſed debz homo conteri de

peccato m oontinenti pꝰ ꝓgetratõemx ꝑ
talem ↄtritõem cim ꝓpoſito (cõ fitendi
tpe debito dimittit᷑ peceatũ ꝑ · cmagna

de pe · di ·)· et vide glo · no. ibi ĩ ſummaaz
Eſutvrj. Ster bio pimfern advmim
notabile dickuũ ꝙ mdulgencia coneeſſa
vere penitentibus et ofeſſis ꝙ ſit ill qui
fueruũt confeſſiſemel m anno et habent
ꝓPpoſitum cõfitendi et cõtritõem de pec
cto pterito · nã iti dicunt vere peniten

tione et ↄcermit vmuerſalẽ ſtatũ eccleſi
e ð quem papa nõ pt᷑ renire aim ab om
mbo ſummis pontifici bus ſicut ab alijs
chriſtianis latinis h inſtitutõ fuerit cõĩ
ter recepta ad hocj· q· vij · c. et ſi illa et
qð no.·m.c.l̃as de reſti.ſpo.et xxv ·q·j ·
m.c que ad ꝓpetuam et ideo dicit glo · m

c.ſane ij· de offn. deleg · ꝙ papa pt᷑ ligari
a ſacerdote cui ſe ſubijct m confeſſione
et hoc ideo qꝛ ille ĩ hoc actu eſt maioꝛ pa
pa cum ile ſit ſpãlis vicarius dei m illo a
ctu papa vero ſit generalis.Item m illo
actu non tenet locum pape qſᷓ cenſet pri
uata perſona · qꝛ licet papa ſit nõ tñ habʒ
pꝛatem non peccãdi xi · diſ. m. c.j· facit · ·

mj ff de of preſi · vnde mc. duectus dor

ceſ.prela.et bñ dicũt doc· papã nõ
opellere ſacerdotẽ ad reueland ů qð ſibi
fuerit mn pnia detectum q; m illo actu ẽ
maioꝛ papa· ¶ Et ex his mfertur ad ali
am q nundqd ſufficiat confiteri ſemelĩ
anno. Et circa hoc ſunt varie opi:qᷓdam
vävt refert Inno. hic dicũt ꝙ aut poſt ofeſ⸗
ſionem nõ reit erat qͥs peccatum et habʒ
locũ qð hic dicitur ſemel m anno q; non
debet nims m ſeipſo cõ fidere et bonaꝝ
mentiũ ꝛc· alias aut quotiẽ reiterat pec
catũ to tiẽs debʒ cõfiteri ar · de pe · di · j· m
quacunq; hoꝛa hec opi: nnhi nõ placet
q; ter · pᷣſupomt pctᷣa et multa du dicit
omnia ſua peccata· ꝛc. et dum mãdat mqͥᷣ
ri de ommbociꝛcũſtãcijs et dũ punit ſa⸗
cerdotẽ reuelantem peccatũ. ergo text.
mtelligi debz de reiterante peccatũ · Alinj
dicunt ꝙ non tenetur confiteri mſi ſe⸗
mel ĩ anno i cautius eſt ᷣmnmo pluri⸗
es confiteri et cũ his coĩter traãſeut doc ·
Irchi · ð ꝑe. di . v. m ſumma refert duas
opi · nã frater bonarentura qꝗ fuit valen
tiſſimus theologus dicebat iſtã litterazʒ
mtelligenda ꝙ iponat neceſſitate nõ di
fferendi confeſſionem vltra annum nõ
aũt dat licentiã differendi· Alij rero di⸗
cũt ꝙ illud ſit pꝛeœptum affirmatiuum
de cuiꝰ natura ẽ vt obliget ſemper tz nõ
od ſemp ſ loco et tpe debito tũc ſat̃ eſt

tes exquo hẽnt ↄtritiõem et rere ofeſſi
exquo fuerũt confeſſi tpe deternmnato
et hñt ꝓpoſitum ↄfitendi nã contritiõ ẽ
illa que multũ opat᷑ apud deum. ¶. Qua
re aũt mſtituta fuit illa ofeſſio vide glo·
no · de ꝑe · di ·j· per fecta: nam m ea repe⸗
riuntur tria contraria et oppoſita pecca⸗
to · nã in peceato adeſt inprudentia ope
ris ꝓetratõ et delectatio·ↄfeſſio oppo
m᷑ imprudentie contritio delectatio m
penitentia ſeu ſatiſfactio operis ꝓpetra
tioni ſicut in arte medicine contria otra
rijs curãtur de pem.di·ij.c.j. Item adde
et aliam rõnem que foꝛte videt᷑ obtine⸗
re primarium locũ et elici pt᷑ ex·c ꝑ rene
rabilem qui fiſint le·nã peccatoꝛ maxiĩe
ſimplex neſcit diſcernere et cognoſcere
qᷓlitatem peccati nec dſtinguere inter le
pram et lepram · vnde videmus multos
peccare per ignoꝛantiam et mnus exti⸗
mare peccata qᷓ; ſint ideo vtile et qdðᷣdã⸗

mõ neceſſarium eſt adire midicẽ aiaruʒ

q ſciat deſcernere et priam condignam
miungere · ¶ Ex predicti infero ad ali
am.q.no.pone ꝙ aliqs ↄfeſſus ſemel ĩ

anno ↄmiſit aliud peccatũ de quo otri⸗

tus eſt et hʒ ꝓpoſitum ↄfitendi in reuo⸗
lutiõe anim· poſtea no confitet nun⸗
qd peccatũ dinmnſſum potritiõem rede⸗
at an ſolũ pecct q; non ſatiſfecit pᷣcœpto
eccleſie Inno · videt hic velle ꝙ mhilꝓ⸗
deſt precedens contritio rbi poſtea nõ
ſequit oꝛis ofeſſio q̃ſi ſentiat ꝑpeccatũ fu
iſſe dimiſſum ↄditionaliter · Sed glo⸗

plemiſſima aliud ſentit de pemi · di · · m
prin · Satis putarẽ m hoc diſtinguẽdũ

aut ofeſſio ẽ de iure dinino et tuc pee⸗
catũ mtelligat dimnſſum per ↄtritionezʒ
conditionaliter · Aut eſt de iure bumano

et tũc cũ peccatum iã a deo fuerit dimiſ
ſum ꝑ ſolam ↄtritõem vt m· ð · c magna
vbi tex. nõ· et hẽat iſtũ ꝓpoſitũ ↄfitendi
ſi poſtea non confitetur peccat moꝛtali
ter nõ pendo precepto ecẽ̃ie · ̊ peccatuzʒ
iam dimiſſum non redit ·˖ ¶ Sed quero
q́ᷓs dicatur iam ſacerdos ſcholariũ mer⸗
catoꝝ ſtipendiarioꝝ et ſinnliũ cũ iſti ñ
habeãt in loco ꝓpriũ donncilmũ quidam
dicũt vt refeꝛt Inno · ꝙ ille dicit᷑ propri⸗
ſacerdos m cuiꝰparochia habitarũt per
annuz · ar · xij. q· in.·c queſti:Alij vero
dicũt ꝙ idẽ ſi nõ ꝑ ãnum alij ꝙ debent ha

ille dicat᷑ ꝙ prius ſacerdos m ciuꝰ paro
chia habitãt de pñti nec poſſunt ᷣmo ð
adireꝓ priũ ſacer dotẽ · ar · in . . fi · de pa
rochijs. vide glo · que hoc tenet in cle · j.
de pꝛiui. in v pochialis · ¶ Sed circa vl

ſacerdoti ꝙ mtẽdebat ĩterficere ſempro
mũ vel aliud maleficiũ ↄmittere et ꝙñ
poterat abſtinere nunqd ſacerdos pec⸗
cet reuelando · Inno · mſtat et tandez cõ⸗
cluditſꝙ hoc peccatũ nõ giatberrclum
in pñia· tũ q; peccatũ ẽ vmittendũ etñ
omſſum · tũ q nõ hʒ ↄtritõem. vnde ſa
cerdos debs qᷓntum cautiꝰ pt᷑ reuelare vt
peccatũ ĩpediat et tene h ſemp menti ꝙ
peccatũ onmſſuʒ et nõ ↄnittẽdũ dicitur
detegi in pñia qð mtellige qñ iſte dicit
ſe oĩno vmmſſunꝝ ſecus ſi peniteret de vo
luntate pᷣdicta· nã tũc ẽ peccatũ ↄomiſ⸗
ſum reſpectu volũtatis · ¶ Ex his etiã

vnus reuelat peccatũ anmco et dicith
Alſibi dicere in pniaſnunqd ülle amicus ad
uctus m teſte teneat ofiteri vel ſi reue
. Aüt dicatf reuelare ofeſſi onẽſnnoc · ꝙ nõ /

ui ee n dixit ſib tanqm iſtro deicuz

—
err — A ſn . d lChaece N
⸗ . .
.AJ 6S S — . W
. . TE E PrPe

Hèð ecer dos debz oino abſtmere areuelatiõe/

„ = P L. . 2, ne ſit eà mali exempliſ q intelligo niſi
E e A rr SR* ꝓducat᷑ m teſtez /Et q8 dixi de laico m
S“ telligo ꝙ laioo nõ dicit᷑ aliqᷣd in pñiaſni
ſaſſummat loco ſacerdotis m neceſſi⸗
tate et fiat e vera ↄfeſſio ſicut ſacerdoti ·
Kz. em̃ nõ debʒ reuelare etiã tanqᷓʒ te⸗
is alias puniret᷑· ¶ Vltio hic quen

NVe e6 per., en N

EEEEEEE e

õ petat᷑ abſolutio a p catoſtz ſibi reue⸗
lauit tanꝗʒ annc ſſi tñ ille amicus ẽ ſa

ſe ſuaz ↄfeſſionem ſacerdos vero ↄfitet
ſe dixiſſe delictũ illiꝰ · ſed negat ſe habu⸗
iſſe illud in ofeſſiõe Circa hͥ qᷣdam dicũt
ſacerdotẽ ulũ abſoluendũ q nõ ẽ magy
credendũ illi qʒ ſacerdoti · Hoſti · dicit
et multũ nnhi placet ꝙ niſi ſacerdos do

bere licentiã a ꝓprio ſaceꝛdote. Illa opi.
plus mihi placet et videt᷑ magis oĩs

timã ꝑtẽ capituli qᷓro qdam fuit ofeſfus

infert᷑ ad aliã · q · pone vt qtdie engit )

pone ꝙ ofeſſus dicat ſacerdotẽ reuelaſ⸗

ceat aliunde illud habuiſſe pᷣſumenduz
eſt illud habuiſſe in ofeſſiõe ar.vj · q· nj
in.c placuit.nõ tamen puniet᷑ ſacerdos
pena oꝛdinaria huiꝰ.c.ſ pena arbitraria
q; aperte nõ ↄuincitur de delicko ·
Um infimitas.
Medici vocati ad mfirmos dẽnt
añ oĩa inducè infirmũ ad ofeſ
ſionẽ nec qᷣcq̃ʒ pſuadere ꝓ ſalute ooꝛpo⸗
tendẽs in aĩaꝝ piculum. H. d · Diuidit ·
nã pꝛimo pomt vnã ↄſtõnis cãm · ſcðo

oſtõem · tercio aliã cauſã · quarto penazʒ

tranſgreſſionis qnto qᷓndã ꝙ hibitõem
ſcda ibi pñti · tercia ibi h qᷣdẽ q̃rta ibi ſi
q̃s aũt · ſexta ibi ceteꝝ · Caſus ꝛc. ¶ NVo·
primo ex tex · vnãcãm cx qᷓ̃ qñq; ꝓuenit
mfirimtas coꝛpis.ſ. ĩm petm et ĩfirrm
tas aie · Ex ĩfirmitate ergo aĩe qnq; ſeq̃
tur mfirmita? coꝛpis · et ideo vt pᷣcidatra
dix mfirmitatis coꝛpis · debz qs meõti⸗
nenti ↄfiteri vt ſic œſſante cã facilius ceſ
ſet effectus et dic ꝙ ex qͥnq; cãij poteſt
ꝓuemre coꝛꝑis infirmitas vt dieit glo ·
ſuꝑ euangelio Mathei · Prima eſt vt wu⸗
ſtus per pacientiã m merituʒ ereſcat vt
legit᷑ de beato Job qui multas paſſiones
coꝛpis paſſus eſt vt magis hoc ſibi ten⸗
deret ad meritum · Scda cã ad cuſtodi⸗
am virtutis ne vitus mmis ſupbiret ſi
cut in Paulo apoſtolo q dixit du ĩfirmõ
foꝛtioꝛ ſum · vt mn.c miſi cum pᷣdem. de re
nunc. Tercia cã ad coꝛrectõeʒ peccati vt
hic. quarta cã vt manjfeſtet᷑ qñq; glo⸗
ria dei vt in ce quẽ xpᷣus liberauit qn⸗
ta cã ad imciũ pene · vt ſit miciũ pene ſi
aut m herode.nã qñq; deꝰ m hoc ſeculo
incipit pumire peccatoꝛẽ aff ligendo eum
coꝛporaliter vt ſit m hoc ſeculo micium
penaꝝ ſuarum ad pᷣdicta vide tex · vij q
· in · . cum pcuſſio pt᷑ addi Sexta cauſa
que nõ facit ad ꝓpoſitum nr̃m videlicet
mala diſpoſitio coꝛpis que prouenit ex
aliquo accidenti · ¶ Secundo no · ꝙ hec
verba moneas et mducas· debent mtel⸗
ligi cum effectu.nã vt colligit᷑ per ſe q̃n

tia non ſufficit medicis modicum mone

re niſi effectualiter mducant ad vocan⸗
dũ ſacerdotez · ¶ Nota tercio ꝙ ſicut ho
mo aponitur ex amma et oꝛpoꝛe ita ꝓ
ſalute vtriuiſ q; duo medici mitituti ſũt
vnus ꝓ animabo· pt eſt ſacerdos. aliuſ
ꝓ cꝛpoꝛibo vt eſt medic?ꝰ oꝛporalis ·
Ex qͥ mfertur ꝙ mquantum aĩa eſt pᷣcio
ſioꝛ coꝛpoꝛe mtm̃ ſacerdos debʒ pᷣhono⸗
rari reſpectu medici coꝛporalis· ¶ Ite;
no · ꝙ qñq; ad oſtõem oↄdendã ↄcurrũt

plurime cauſe quarum vna ẽ mpulſiua

aalia finalis · nã ſalus aĩaꝝ bhic fuit cauſa
fiinalis · ĩpulſiua vero fuit cã corpoꝝ vn
de cſſſante ĩpulſiua non debʒ eeſſare cõ
ſtitucio de quo m.c.·poſt tranſlatio nem
de renun ¶ Vltimo no er fine lr̃e õð no
lentes ieiunare aſſerẽtes ieiumiũ corpo
ri nociuũ ·/ nã cũ aĩa ſit pcioſior corpore
magis elt inſiſtendũ ꝓ ſalute aĩe q̊ʒ cor
po ris · nã ad hoc primcipaliter ieiumiũ
elſt mſtitutũ vt caſtiget᷑ coꝛpus · Juxta
illud apti · Caſtigo coꝛpus meũ et in ſer
uitutẽ redigo ne cũ alijs pᷣ dicauerim ip
ſerepꝛobo efficiar.qð mtellige reꝝ ii
ſi veriſinnliter ꝓpter ↄpiexionez hoĩs ti
meat ex ieiunio vel alia abſtinentia in⸗
firmitas coꝛpalis ſeu moꝛs nã tũc potiꝰ
Peccaret q;ᷓ mereret᷑ ꝓ hoc tex.not · in · c.
nõ mediocriter de oſe.di · v. facit.c. oui⸗
uia xlnij· di hñda ẽ em̃ cura coꝛpoꝛis vt
ſit ꝓmptum ad exercitiũ virtutis pt ĩ di
ctis uribo· Et pt iſte tex. optime alle⸗
Zari ad vnã cauſam generalẽ ex qua pa
pa habet pt᷑ atem ĩ laicos videlicet quan⸗
do diſponit ĩ finem ſalutis amimay licz
Pncipaliter nõ diſponat curca aĩas illoꝝ
quos mtẽdit oſtringere ſicut hic nã ;⸗
ſalute aĩaꝝ egrotãciũ papa hic diſpoit
m medicos laicos conceſſo ergo fine vi
dent aceſſa omnia ꝑ que deuenitur ad
fi. l. ij·ff de iu? · om. iu.lað rem mobilem
et · · ſi ad legatã ff· de peur · et in . c prudẽ
tiam et in. c pᷣterea de of. dele · qd bñ no ·
q; facit ad multa et maxnne admateriaʒ
tactam ꝑ SGar · m.lambicioſa ff de deẽ ·

ab oꝛ/fa· vt qñ ocedit᷑ aliqbus officiatu
bus poteſtas ꝓuidendi ſuꝑ abundãtia

ſeu ſuꝑ pace ſeu ſuꝑ ſtatu ciuitati vt om
ma extrinſeca videant᷑ ↄceſſa q̃ puenit

ad expꝛeſſe vmiſſum ſicut ecõtra vno ꝓ

hibito omma etiã remota inteligãtur
prohibita ꝑ que ꝑuenitur ad ullud vt m
c.nam ↄcupiſcentiã de ↄſti.et.l. oratio

ffde ſpon · ¶ In glo · m ð· arceat᷑ ibi per
ſñiam. Vo.ex glo ꝙ ꝑ hoc vᷣbum nõ fer

tur ſñia ipſo facto ſed eſt ferenda ꝑ iu⸗
dicẽ nã eſt bum futuri tꝑis ergo requi

rit᷑ ſñia uixta theoꝛicazʒ glo.in regula in

pemns de reg · iu · li. vj. et ĩ . c. qſqs de ele ·
et mn.l.crimiali · C de iur · om · iu · Et ĩfi.

glo ˖ Oz q̃ro nũqᷣd ꝑ diſuetudmẽ ſit ſub⸗

latꝰ effectus vt ſic medici hodie nõ pec
cent duemedo · Hoſti. dicit eos peccãe
et ꝙ ↄſuetudo ↄtraria nõ valet et bñ lo⸗
quit᷑ nã ↄſuetudo non pᷣiudicat iuri mii
ſit rõ nabilis · Sʒ iſta ↄſuetudo nõ habʒ
in ſe aliquã rõnem ĩmo ex ea ꝓuemunt
mala ð ꝗbus in tex · ¶ In glo · fi ĩ fi· ſed
q̃ro qd intendat lr̃a ibi an omnia moue

ant zc. So · dicit Hoſ.ꝙanq; ĩcipiãteu
rã coꝛpis nel ↄuemiãt de ſalario dñt ſer⸗

uare ꝙ hic dicit᷑ alias at poſſent repelli
p exceptõem xrel ſalariũ ſolutũ poſſet re

peti qð eſt otra · c vides.x/di. et cõtra ·l·
non dubium · C. de legi · poſtea dicit et
bñ ꝙ cũ iſta pena nõ ſit iure expreſſañ
eſt ĩponenda licet vtile fuiſſet eã ĩponere
nꝗ tex iſte ſolum punit eos arcendo ab
mgreſſu eccleſie · ¶ Vltimo q̃ro circa fi⸗
nẽ littere qᷣd ſi medicus dicat nõ ↄſulo.ſjʒ

tñ ſi haberet᷑ talis mulier incantatrix de
facili liberaret᷑ dicũt doe · medicũ nõ ex⸗

cuſari · qꝛ malicioſe et m fraudẽ legij vi
det hoe aſſerere ſicut dicimꝰ m ſimnii de

vendente aliqð animal qð ſit moꝛboſuʒ

ſed aſſerit illud ſanũ et dicit ꝙ non vult
teneri de quo in · l. creditor et m.l. . C ren

ditoꝛ ff de ac. emp.

Um exeo. ęlemoſinanꝝ
queſtoꝛes ſine apoſtolici vel
dioceſãoꝝ lr̃is adimtti nõ de
bẽt nee tüce ꝓponũt vltra id qð ĩ ipi lit
teris ↄtinet᷑ h̊ pmo·et dñt eſſe modeſti

et a locis et expenſ icõgruis abſtinere h

ſcdo · In dedicatõe baſilice vltra ãnũ eti
am in anmuerſario dedicatõis et in lr̃i
mdulgentiaꝝ oceſſis ab ali) q́ a papa vl
tra xl· dies remiſſio excedere nõ debʒ h
d.vſq; ad finem · Et q̃ttuoꝛ ſũt ꝑtes prĩ

cipales · ſedᷣa ibi foꝛmã.tercia ibi q auteʒ

quarta ibi ad q;· Caſus:ac̃.¶ Võ. pmo
ex tex · ꝙ iſti queſtoꝛes elemoſinaruʒz vt
ſunt iſti qͥ mittunt᷑ ab iſtis pceptoribus
ſancti Antonij ſiue ſancti ſepulcri ſiue

alioꝝ hoſpitaliũ ꝙ rotis colligeẽdis dee

lemoſyms petendj nõ debent admitti
ad petẽdũ elemoſynas noĩe illoꝝ hoſpi

talium miſi heant littera? veras apoſto⸗

licas ſeu epiſcopi dioceſami et procedit

heoc q̃ntumcunq; ſint exempti pt cle. ij.

eo.ti · Et fuit hoc ſtatutũ propter eorũ

mtempantiam mmam . nã muilti menti
ebant᷑ ſe eſſe alios qꝛ falſe poꝛtabãt reli

ligionis vel illius hoſpitalis habitũ aſſe
rentes ſe eſſe fratres illoꝝ loooꝝ vbi in

veritate nõ erãt ideo debent priꝰ exami

nari a papa vel ab epo loci ſecus dic dea

IlIijs volentibus petere elemoſynas ꝓ ſe
ißp̃is illi em̃ nõ mdigẽt litteris xl · di · qui

eſcamus lxxxvj · di · non ſatis · Ded iſti
queſtoꝛes de qbus m tex · petebãt pt di

xi noĩe hoſpitaliũ et ideo opoꝛtz pt ap⸗
ꝓpbent prius eſſe taleẽ et maxime vt exa

minẽtur ne religiõis falſum habitũ ge⸗

ſtent ˖ ¶ Rcdo no · ꝙ iſti queſtoꝛes nõ

pñt pᷣdicare nec aliqd pꝛoponere peten⸗

do elemoſ ynas niſi qð in ir̃is ↄtinet᷑ et
hoc fuit ſtatutũ.q; ipᷣiſolebãt ꝓponere

multas abuſiões et dicere multa mẽda⸗

cia et maxie ↄmutando pota et abſoluẽ
do a pena et culpa et hodie ꝓuiſumẽ ꝙ
nõ obſtante quocũq; priuilegio pñt ex
cedentes m taliboꝑ epᷣum loci puniri vt
· d · cle· ij · e. ti · facit · vt officiũ · ompe
ſcendi · de here e li · vj · ¶ Tercio no · ꝙ ele
moſyne multũ valent ad acqrendũ vitã
eternam de quo xij.q·ijm.c . amme de⸗
functoy et de pe/ di. j· m. c medicinam·
Et no · ex hac forma lr̃an modũ et oꝛdi
nẽ ſcribendi · nã primo hic ponit᷑ exoꝛdiũ
cauſa alienandi et ꝓuocandi aĩos audi⸗
toꝝ · ſedo ponit᷑ narratõ · tercio ponitur
ↄcluſio:. ¶ OQuarto not · in.Cq aũt q̃les
debẽt eſſe iſti queſtoꝛes elemoſynaruʒ
debent em̃ modeſtiet diſereti nec debent
hoſpitari m locis mcõgruis.nec poꝛta:e
falſe religiõis habitũ. Si tales non ſint
nõ tenet᷑ epᷣus eos admittere · immo pt᷑
eos punire tanq̃ʒ excedentes in eius ter
ritoꝛio vt in. c ex lr̃is · · de exceſ · pla · et
m. d. cle · ij · ¶ No · quinto in· Oad hec ꝙ
mdulgentia ocedenda per prelatum non
debʒ eſſeindiſcreta ſeu ſuperffua ſed mo
derata · Et dicit᷑ mdiſcreta qñ nõ ponde
rata q̃ntitate ſeu q̃litate cauſe mdiſti⸗
cte ocedit᷑ debz em̃ cõcedi mdulgentia
Hm qntitatẽ et q̃litatẽ cãe.¶ No. ſexto
ibi pnialis ſatiſfactio eneruat᷑ tex·opti.
optime ꝓbantẽ ꝙ indulgentie ꝓſunt ne
dũ in purgatoꝛio. etià qᷣ ad pñiam h
munnctã · Si ergo tenet᷑ qs ieiunare · xl
diebus habita mdulgentia rl. dieꝝ nõ
tenet ieiunare et clarius adhuc hoc pro
bat hee littera ꝗᷓ ibi de miunctis pemtẽ
tijs ꝛc · Cautius tñ eſt has mdulgenti⸗
as reſeruareꝙ penitentijs illoꝝ pecca⸗
toꝝ q̃s homo hic ꝑficere nõ pt vt dixi m

c.qð aũt s· eo· et de materia dic vt ibi ple

ne dictũ fuit · ¶ Septio no et tene mẽ

ti ſtum tex · qd quotidie practicat q̃ntã

mdulgenciã pñt pᷣlati eceleſiaꝝ citra pa
pã ocedere· nã in dedicatõe eceleſie dũ⸗
tarat pnñt ↄcedere annum · ſed ꝓ alijs qᷣ
buſcũq; cauſis non pñt ooncedere vltra
xl.dies et hoc apte woluit lr̃a m ðᷣſi · hũc
q; dien numen · ꝛc · vnde dickũ Inno · et
Hoſti.hic dũ dicũt ꝙ qñ celebrat ſolet
vodere annũ · aliqñ annuʒ et xl · dies m
tellige m papa nõ aũt malijs pᷣlatis m/
ferioꝛbo licet aliter et minꝰ bñ dictum
Hoſti · et Inno · retulerit dñs Ant:nam
glo.Inno:et Jo. an · eſt ſup fine lr̃e ibi in
taliba moderamẽ ꝛc̃.q̃ loquit᷑ de papa ⁊
nõ de alñjs platis · nã de alnjs p̃latis õ. d

xerat et eis pᷣfixerat termĩnum et ꝓ hoe
facit tex. ibi dũ m ſingulari dicit hũc qů;ᷣ
dien numen ꝛc. ex qbus verbis ſati pa
tet ꝙ nõ loquit᷑ de anno.ſed tm̃ de nu⸗
mero/ xl· diey et maxime q; relatõ debʒ
fieri ad ꝓxĩa vt · lſi ita ſtipulatus· ff. ð p.
obli.et m.c mqſitõi.de app. Itẽ non eſt
veriſimile ꝙ m oſecratõe eccleſie nõ poſ
ſet ↄocedere vltra annũ et qñ ipe eps cele
brat pt piter concedere annũ · Cõclude
8* omnes pꝛelati cuiuſcũq; dignita
tisſint nõ pñt ↄcedere mdulgentias niſi
ꝓut hitc dicit et. S· declaraui · Et aduer⸗
te qꝛ lieœt lr̃a hic loquat᷑ m genere dep̃
latis nõ tñ intelligas de mferioꝛibo· qꝛ ĩ⸗
ferioꝛes pᷣlati nõ pñt ↄcedere mdulgen⸗
tias q hoc ẽ dignitatis epᷣalis vt no · diẽ
tex · m . c accedentibo · · de exeſ. prela.
¶ Sʒz quero an iſti ·xl.die ſeu paucio⸗
res ꝓut in litteris ĩdulgẽtiaꝝ ↄtinẽtur
ſint vtiles an vero ↄtinui et idem q̃rendũ
de anno Hoſti · circa hoc inſtat et tãdeʒ
ocludit ꝙ dies debent eẽ vtiles annꝰ ve
ro ẽ ſᷣm ꝙ iungit᷑ĩ pnia et vult hoc dice
re ꝙ ſi debʒ ieiunare m ãno ꝑxl:dies li
cet mterpellatĩ pt q; foꝛte q̃nbʒ ſeptima
na debʒz ieiunare ſemel valz illa mdulgẽ
tia · xl · dien ad tollendũ oẽ iſtos · xl. di
es vnde non currũt quotidie ſed ptiles
ſunt · de anno vero ſic itelligi debz age⸗
re pñiam ꝑ vnum annũ qnaliſcunq; ſit
lta pñia puta ieiunãdo ꝑ annum ſemel
in ſeptiana tollitur iſte annus ꝑ hane m
dulgentiam annualẽ · ita ꝙ mdulgentia
anm nõ diuidat᷑ ꝑ dies. ſed valet reſpe
ctu anni ĩtegri ꝓut pñia ẽ ãnalis. ¶ Vl
timo hic q̃ro ꝙ declaratõe huiꝰ.c nunqᷣd
ſacerdos curatu teneat mparochia ſua
reciꝑe iſtos queſtoꝛes elemoſynarum
Cõclude poſt docꝙ ã nõ hñt litteras a
poſtolicas rel dioceſania ñ tenet᷑ nec ð

bet eos recipe et ꝙ hoc tex · ibi admitti ꝓ

hibemꝰ ⁊c̃. Aut hñt lr̃as et tunc ſi ſũt ne
re et nõ ſuſpecte tenet᷑ eos admittere.
ſec? ſi ſũt falſe vel ſuſpecte · qꝛ tũe pt᷑ cõ
ſulere ep̃m et idez dic ĩ epo qn iſti deferẽ
litteras apoſtolicas vñ ep̃i tunc pñt lit
teraꝭ illa? exaãaeĩ ne ſint falſe· Et ideo ſo
lent epiſcopi facere ſtatutũ vt nullalr̃a
apoſtolica adimittat᷑ ſine ipſius conſcia
et examinatione · Caueat tñ ep̃s ne hoe
faciat m fraudem alias punietuꝛ vt m.c.
qnto et ĩ. c. dilecti · · de pᷣuul. ¶ In glo · fi
in fi · et huic ↄtrario hodie ſtãdü ẽ ꝑ.c fi
eo · ti · li. vj · vbi diſponit mdulgẽtia
ↄcſſa a pᷣlato vltra numeꝝ hic taxatum
eſt ipſo iure nulla · et vide ibi glo · que
diſputat nunquid excedendo hunc nu⸗

men coꝛruat ĩdulgẽtia in totũ · an vo te⸗
neat vſq; ad facultatẽ oceſſaz et ĩtelligit
vſq; ad oceſſuʒ numeꝝ ocluſiue tz ar
iregula vtile · de re · iu · li. vj . jn. l. ſancimꝰ
C. de dona.

Oſtro. xxhepj intra Puinel
am ſuã põt ocedere indulgẽtias
EGm foꝛmã ocilij generails h·. d. et
oquit de . c. c · in fi · et ſeda ꝑs ibi nos igi
tur Ca. ꝛc. ¶ No.pᷣmo ex tex.vnũ caſũm
quo archieps iuriſdictõz rolũtariã mſᷣ
ditos ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ videlioet con⸗
dendo l̃as mdulgentian · Ali?caſus eſt
bñ viſitat ꝓuincia nã põt tũc audic ofeſ
ſiõs illoꝝ et abſolutionẽ imptiri de quo
m. c. fi · de cenſi. li · vj · Adde etiã caſi ũ de cle ·
ãchep̃o · de pꝛiui. generaliter quã ptãteʒ
habeat archiepᷣs ĩ ſubditos ſi uffraganeoꝝ
ſuoruz die vt le · et no · m. c.paſtoꝛalis · de
offi.oꝛ. ¶ Secũdo no. ibi libere. ꝛẽ · ꝙ in
deedendis iſti lris ꝑ totã ꝓuinciã nõ eſt
neceſſe ꝙ archiepus habeat pcurſũ ſuffra

ganeoꝝ ſuoꝝ· quia tunc libere non poſſz

