taniussine,
et apaſet
tarntoi
et bullaen
lteeci
Eeuck
ra debeteſt
actiombu
ctio li ,⸗
uraromen
m ideo lair
a non bibe
jalt neemnan
iulin in
oſtie his
whobnle
mocaN

legn.daa

utein
une ſymo⸗/
etipſeß⸗
pvenonſt
liaquape
mytmed
ho cle. t

o debett /

Lefacuntch
muoludu

wapt

npenbi
niſiqeden⸗
nonconm

etiam papa inuoluitur vicio et peccato ſy ·

monie ſecus ſi non habet adminiſtratio

nem oꝛdim velexecutionem clauiũ vt ſunt
iſta hoſpitalia rel alie admniſtrationes
temporales: primum proboratõe: nam li

cet ipſe titulus beneficij ſit de iure poñti⸗

ℳ

uo tamen executio ordinis ſeu poteſtas
clauium eſt de iure diuino · nam et oꝛdo e
rat in reteri teſtamento et rendens execu
tionem oꝛdinis videtur vendere ipſum oꝛ⸗
dinem et gratiam dei et iſta ſunt ſymonia
c m ſe et ideo prohibita ·. j· queſtione j · qui
ſtudetſynde debes ſcire quando aliquis or
dinatur recipit tantum poteſtatemſoluẽ
di et ligandi m habitu non autem m actu
xij · queſtione j.eccœ ſufficienter cum.c·ſe.

bmceſt ꝙ non poteſt quis abſoluere rel

ligare parrochianum alterius quantumcũ⸗
q; ſit ſacerdos ſed cum ſibi confertur bene
ficium tunc datur ſibi executio oꝛdiniꝰ que
quidem executio eſt mſe mere ſpiritua⸗
lis et de iure diuino et pro hoc vide bonaz
glo.in·c.licœt · de pemis et text · eum glo ·
m. c· ex diligenti . eodem et ſic intelligo
aueſtione j·preſbyter et j · queſtio · in ·
altare et m collatione epiſcopatꝰ.nulli du
bium eſt ꝙ papa comnutteret ſymoniam

i· queſtione j· reperiunturſquia epiſcopa
tus eſt oꝛdo et cim iſta ſint coonnexa nõ ex

aiſantur dicendo ſe recipere pecumam ꝓ
temporalibus quia rendito vno ex conne

xis neut rum muenditum relinquitur. j.

queſtione iijſiquis obijecerit · Sed ĩ alijs
beneficijs non habentibu executionem oꝛ

dinis papa non comnitteret ſymomam

quia prohibitum eſt millis tantum ð iu
re poſitiuo quo papa non ligatur debet ta
men abſtinere ratiombus predictis et in
omnibus caſibus puto ꝙ ille qui dedit ex
pacto pecuniam pape non ſit tutus quo
ad deum nec poteſt ſine peccato admini⸗
ſtrare in beneficio et in caſu in quo papa
non comnntteret ſymoniaʒ tamen ex quo

extabat conſtitutio prohibitiua ſubditꝰ
mcidit in penam ſicut mſinnli diſputat Jo

an andre· queſtionem. Cau etur ſtatuto
epiſcopi ꝙ ludens ad aʒarrum ſit excõmu⸗

mcatus an ludens cum epiſcopo qui fecit

excommunicationem incidat in excoommu

mcationem et concludit ꝙ ſic lioet ipſe e⸗

piſcopus non ſit exommunicatus q; non
potuit ipſe ligari ſua oonſtitutione ita di

ſputat m regula eui licet de reg · iur. lbro

ſexto in mercur · ita etiam ad propoſitum

vybi papa non committeret ſymomam ex
recipiendo pecuniã ex pacto nõ ſuſpẽ
it ↄoſtitutionem prohibitiuam dans pe⸗
cuniam omittit vicium ſymome et ſic non

poteſt agere penitentia retento benefi⸗

cio vt in e mquiſitiomis m princ· ſuꝑra de

accuſa ·et pleniſſime hunc articulum pro⸗
ſequoꝛ in dicka repetitione ·
Uialium. greue eſt hpo⸗
teſt ſic ſummari. Deponendus
eſt qu per pecuniam alium eie⸗

eccleſia ſua ſe poſtea mtrudendo · ca⸗

ſus et cetera · ¶ Nota primo ex tex. vnum
caſum in quo fit depoſitio licet procedat
per viam mquiſitionis · alij tamen rolunt
mtelligere hoc · e· quando fuit procœſſuz ꝑ
viam accuſationis.ſed primum veriꝰ q;
text · loquitur indutincte et oommiſit iſte
duo peccata nam ſuccœſſit mi ocum viuen
ti et commiſit crimen ſymonie ð quo dic
yvt in.cimquiſitioms m princi:ſupra de ac⸗

aiſa. Abbas

NJdominus.Oulibet ca
tholicus adnnttitur ad accuſã
dum de crimine ſymonie · et ſe⸗

cunda pars ibi non igitur · caſus et tetera

¶ Wota pnimo extex · arg . ꝙ ſuperioꝛ po⸗

teſt accuſari per inferiorem ad hoc ·cllcet

et. c. veniens ſupra · de accuſa · ¶ Secundo
no ta vnam regulam ꝙ non catholicus nõ
admittitur ad acouſandum etiam de cri⸗

mine ſymonie · Tercio nora bonumtext ·

mar · ꝙ teſtis exoratus precibus per par

tem vt ferat teſtimonmium non dicit ſuſpe

ctus · ¶ In glo · j. bimde meliu diceret iu

deo m Jo.an · quia iſta rerba queſequun
tur non fuerunt dicta iude ſed ulo iudeo
miniſtro qui dedit alapamJeſu dicen ſie
ſic reſpondes pontifici · et chriſtus reſpon⸗

dit · ſi male locutus ſum et cetera · et ſic eti⸗
am deberet oꝛrigi glo. ſeq; Goff. dicit ꝙ

poteſt intelligi tex· de illa autoritate qu

ex robis arguet me de peccato et cetera nã

iſtaautoritas loquitur proprie de accuſa⸗

tione · ſed prima de teſte · Ded tu dic ꝙ v⸗

traq; autoritas poteſt applicari ad litterã
ibi vt veritatem aſſerat et cetera · iſte au⸗

toritates faciunt tantum quo adſuperfici⸗

em quia in veritate ſenſus illius autorita

tis eſt ꝙ a nemine poterat chriſtus accu⸗
ſari ſiue redargui: ¶ In glo · in verbo ca⸗
tholicus admittitur m teſtimonium et ce

tera hoc non eſt veruʒz ſimpliciter ideo die

ꝙ aut quęritui nunquid quilibet admit⸗
tatur et dic vt legitur et no tatur m · c.· per⸗
tuas eo · vybi dicam aut queritur vtrum
quilibʒ admittatur ad accuſandum et dice

yt plene dixi m.c.cum · p.ſupra de accuſa/

¶ In glo . fina · m fin · de hoc an et quando

teſtes poſſunt oompelli in criminalibus

dic vt m ·c. dileckorum allegato m gloſa

R

) wer⸗ ſWP

a iſte text. poſſet intelligi m Jo · an · ꝙ
primo ſit exoꝛandus per partem ſed cõ

lendus per iudicem et no · primum ꝙ

poteſt licite exorari per ꝑtem vt 8· dixi ·

Kcuſatum. „ymoniac?
pendente accuſatõe ab adnn⸗
¶niſtratõe diuinoꝝ ꝓhibet h·

d· cũ ſequenti Caſus ꝛc. ¶ No· primo ex

tex· ꝙ papa neciĩtat᷑ ad ſeruãdũ oꝛdieʒ
iudiciarium et mtellige de oꝛdiata potẽ

tia nõ de abſoluta vt in. c. ꝓpoſuit de con
ceſ. prebẽ · ¶ Scðdo no· caſum in quo li⸗

te pendente qs priuat᷑ q̃ſ poſſeſſiõe be⸗
neficij et officij et mtellige hunc text/qñ
accuſatus erat mfamatꝰ de ſymonia vt
in glo · nã ꝓpter atrocitatẽ delicti ↄour⸗
rente mfanna fit ſuſpenſio donec cã fini
atur pt m.c.inter de pur · ca · et idem eſt
m alijs magms crinnmibo concurrente ĩ
famia et pide quod not · Jo· an. m. c mter
ᷓ de pur · ca · et m · cj · de accu · li . vj · ¶ In
glo · ibi quantumcũq; ſit occultus pon⸗
dera q; glo· videt ſibi otraria q; hic di⸗

cit ꝙ ſymoniacus ĩ oꝛdĩe quantumcũq;

ſit occultus ẽ ſuſpenſus qᷓ in i· ſi rero di
cit ꝙ ſi ẽ occultus nõ eſt ſuſpenſus quo

ad alios · Et pt clare habeas hunc articu
lum aduerte ad duo.Primum nunquid
ſymoniacus ſit ſuſpenſus Secundum
nunqd poſſit ꝓhiberi ne miſſaʒ lebret

Ad primũ dic ꝙ aut eſt ſymoniacꝰ ĩ oꝛ⸗
dme et qᷓntumcũq; ſit occultu eſt ſuſpẽ
ſus quo ad ſe ⁊ quo ad alios q et alij ꝑec
cant aud iẽdo diuma ab eo xxxij. dive
rum et no· Inno· ĩ.c tanta·. ·eo· et ita m⸗
tellige hãc ꝑticulã glo · SDi vero eſt ſy⸗
momacꝰ qͥ ad bñficiũ ſi eſt manifeſtus
et notorius ſuſpenſus eſt et quo ad ſe et

quo ad alios ar · in palle · rerum et not ·

Inno.m prealle ·c· tanta niſi delickum ſy

monie fuiſſet oommiſſum eo ignorante

yt quia pater vel alius dediſſet pecuni⸗
am eo ignorante ar.j· q · vij · preſentiuz
ſed aum hoc ſcmuerit debet dimittere be
neficium. ſi rero eſt occultus et tunc eſt
ſuſpenſus quo ad ſe et non quo ad alio⸗
ſicut quilibet peccator ·i· ipſe peccat eele
brando ſed aln non peccent eum audien
do et ſic loquitur gloſm fin· et ſentiunt

hic docto · Quo ad ſecundum dic ꝙ aut

notorium eſt eum eſſe ſymoniacum et
nedum debet prohiberi ſed et deponi ſe
cundum ea que leguntur et notantur in
Kc.mquiſitionis g · de accuſa · Aut hoc nõ
eſt notorium nec mfamatus eſt et nõ de
bet prohiberi vt gᷓ · dixi · Aut eſt infama
tus et debet prohiberi vt hic nec ob · op⸗

ne Wenti⸗, .

poſicio glo. ꝙ iam iſte eſt ſuſp enſus ip

ſo iure quia m tex · non dicitur ꝙ debeat
ſuſpendi ſed ꝙ debeat prohiberi nam⸗
ſuſpenſus poſſet de facto celebrareidea
debet probiberi quaſi prohibitio confe⸗
ratur ad factum ſuſpenſio ad ius Iteʒ
dicit Jo. an · poteſt proprie ſuſpendi li⸗
cet ſit ſuſpenſus nam ſicut exoommuni⸗
catus a canone poſſet exo mmuiĩcari ab
homine in.cita quorundam ·. de iudeiſ
et quod ibi not · glo · ita ſuſpenſus a iure
poteſt etiam ſuſpendi ab homine⸗

. UVotiens. dem dieit qð
pcedens niſi ꝙ illud . c. loquit
in accuſatõe iſtud loquit᷑ m

mqſitiõe ꝛc· ulud loquit᷑ de ſymoniaco

m genere iſtud declarat de oꝛdine · Et ex
his oolligunt opõne que poſſunt foꝛ⸗
man de ſuperfluitate · Caſus ꝛc̃ · ¶ Nota
primo ex tex · ꝙ ſymonmia dicitur hereſis
nunquid autem quilibet ſymoniacus ſit
hereticus dic äᷣm /Inno · ꝙ non ſed lle eẽt

pereticus qui crederet gratiam ſãctiſpi

ritus poſſe precio acquiri Xlij vero hoc
non credentes ſed dantes pecuniam pꝛo
auiditate habendi beneficium rel conſe
quendi oꝛdmem non ſunt heretici ſed ſy
momaci ſed propter ĩimanitatem crimi
nis appellatur hereſis · et ex his mfero
ad id quod no · glo. m. c· ſiquis pecuni⸗
am.lxxxix · di · nunquid papa poſſit ac⸗
cuſari de ſymonia cum poſſit accuſari de

hereſi xl · di · ſi papa et dieendum ꝙ non

poteſt accuſari miſi ooncurrerent tria q̃
not · m glo · mullo · c ſi papa preall · et te⸗

Icut ſymoniaca.
Hymoniacus eſt deponendꝰ
hoc · d · caſus ꝛc̃ · ¶ Nota pri⸗
mo er tex· ꝙ ſymonia appellatur hic pe
ſtis ſicit emm peſtis mficit homineʒ et
multos ita ſy monia mficit quia reddit
ipſum inhabilem ad executionem offi⸗
cij et tanta eſt cupidita? oſequendi bene
ficia vt mul to mfitiat ſicut peſtis · ¶ No
ta ſecundo caſum ſpecialem vbi in crinn
ne graui et grauiſſimo proceditur ꝑ ſo⸗
la ſigna · i. per vereſimiles probationes
nam regulariter m criminibus debent eſ

ſe probationes luce clariores · l. ſciant

cuncti · C· de proba · canonizata ij · ꝗ · vüj
et p · q · vj . epiphanium · ſed mſto crimi
ne ſymonie in odium ſui admittuntur

preſumptiones et ita in crimine hereſis

de quo m.c. dum otumactia de hereticis
li vj · et m. ij. C. de hereticis · ¶ In glo·
j· mfi · vel die ̃m Hoſti · ꝙ homicidium

A
dn
n
ſt⸗
dl;
nun
ranid
eidef
aiue
e⸗

ct
loqnut
luit m
ofmnacd
Eten
nt fe⸗
Mor
xneſis
cusſit
lleeet
chſpi
wode
umpeo
conſe
iſedſ
naim
fen
ram/
ſtar⸗
ſund
Pnon
ui
are

6.
nend
apni/
hic pe
nmez
neddit
ofſi
diber

eſt hoꝛribilius ſed crimen ſymonie eſt gra
uius vel ſymoma eſt grauius delictum qͥ
ad mficiendum caractarem vnde puto ſie
dieendũ ꝙ aut qs credit poſſea cqꝗrẽ ꝑ pe⸗
aumiam gratiam dei et tunc aum iſte ſit he
reticus grauius peccat vt dixi in.c prece⸗

denti · ſed vbi euitatur hereſis tunc homi

cid ium eſt grauius delictum reſpectu cõ⸗
mittentis et illius in quem commiſſum ẽ
ſed quo ad mficiendum caractarem ſymo
nia in oꝛdine eſt grauius delictum quod
bene not ·

Anta. S „ymoniacum accu⸗
ſare poteſt ſeruus meritrix et cri
min oſus · h. d · et duas habet p
tes ſicut duas reddit rationes · Secunda
lbi item omnis caſusꝛc .· ¶ WMota primo
ex tex· caſum m quo ſeruus poteit eſſe in
iudicio etiam acouſando dominum et eſt
ſpeciale in crimine ſymonie regulariter
autem ſerui nõ ſtant in iudicio de qu o·ff.
de iudic. l. vix certis iij · queſtione xj ·c. fin·
alias penulti · ¶ Oecundo collige ꝙ ſub di

ſpoſicione generali qua criminoſi admit⸗

tuntur ad exercicium alicuius actus non
comprehenditur meretrix mſi ſpecialiter
de ea caueatur quod clare innuit hec litte
ra:nam primo dixerat quoſlibet admitti
etiam crimnoſo et poſtea ſubiũxit et me
retrices licet emm et ipſa criminoſa ſit ta⸗
men propter eius vilitatem repellitur
generaliter a legitimis actibus et ſpeaa⸗
lis prouiſio requiritur circa ipſius habi⸗
litatem ar.ĩ.l.qm alexandrum· C. de adul.

et · l. qui adulter et facit hoc.cad ſtamtalo

quentia de crimmnoſis· ¶ In gloſa prima.

ibi ſi acaiſatus fuerit mfamatus hoc limi/

ta quando clericus accuſatur a laio crimi
noſo tunc enim requiritur vt accuſatus cle
ricus ſit male fame ſecus ergo vbilaicu a

laio vel clericus a clerico de quo plene di⸗-

xi m capitulo cum· p· alias in gloſ. et m.c.

per tuas ꝗ·eodem tit · ¶ In gloſeainda m

princip · hec ſol.lict prima fronte videa⸗
tur rera tamen in rentate non procedit.
nam et ſymomacus moꝛdine eſt preciſus
ab eccleſia ergo nullum ſpeciale poneret
iſte textus in ſymomaco et etiam ſecuen⸗

tes · Sol · glo poſſent inpngnare ideo con

clude breuiter poſt Inno. ꝙ alios pecca⸗

tores etiam preciſo? ab eccleſia toll erato⸗

nontenemur vitare etiam mdiunns. nam
licite audimus diuina ab exommumca⸗
to tollerato · et facit.c cum non ab homi⸗
ne · de ſenten · ab exco · licet poſſimus m oc
culto eos vitare vt erubeſcentes agant pe
mtentiam arg · m . c peſtra de cohabi cleri

et mulie · Oed ſymoniacum ĩ oꝛdine qnã
tumcunq; occultum tenemur vitare m di
uinis vt m. verum xxxiij · diſtinc · et ſic
intellige tex · ꝙ peccatoꝛ etiam ſipreciſus
tolleratus tamen ab eccleſia poteſt quo ad
alios elebrare licet ipſe peccet celibr ãdo
ſed ſymomacus in oꝛdine quantumcũq;
tolleratur nec quo adſe nec quo ad alios
poteſt mſſam cantare.¶ In e · glo · ibi m
ſi renunciet beneficio ꝛc̃. Conclude latius
aſſumendo aliqua dicta Inno. ꝙ aut q̊ͥs
eſt ſymomiacus m oꝛdine aut m beneficio
primo caſu ſuſpenſus eſt quo ad ſe et quo
ad alios nec prodeſt renunciare beneficio
nec diſpenſatur cum eo niſi per ſolum pa⸗
pam j.q·j·m.c.gratia · Si rero eſt ſimo⸗
moniacus in beneficio et tunc ſi eſt occultꝰ
non eſt ſuſpenſus quo ad alios ſed qͥ ad ſe
tantum et ſi renunciat beneficio poteſt oꝛ⸗
dinem ſuum exeqiu poſt peractam pemi⸗
tentiam ſed illo beneficio retento ĩ quo fu
it ſym oma commiſſa non poteit agere pe
mtentiam vt in. c.mquiſitiomis in prin· ẽ·
de accu. Si rero eſt mamfeſtus et tunc ẽ
ſuſpenſus etiam quo ad alios et licet renũ
ciet beneficio eget tamen diſpenſatione ſi
cut quilibet notorius criminoſus vt m.o fi
na · de temp · oꝛdi· Sed poteſt ceum iſtodi
ſpenſari per epiſcopum dũmodo nõ ſit il⸗
le epiſcopꝰ qui comnnſit ſymoniam vt no
ta·.j · q.v·pᷣſentium · Item qð dixi ꝙ noto
rius ſymoniacus m beneficio eſt ſuſpen⸗
ſus q ad alios eſt verum quando ſymonia
fuit ↄmiſſa eo ſciente ſeous ſi eo ignoran
te puta per patrem pel amicum tunc nõ eſt
ſuſpenſus quo ad alios · ſed non poteſt il⸗
lud beneficium licite retinere ſine dſpen⸗
ſatione vt preal·c preſentium et quod no.

„

in . c ſicut et. c. nobis . . eo · ti

On ſatis. Bymoniacum ẽ
precium recipere pro mgreſſu
religiomis pro prioratibus vet
capellis concedendis pro prelatiꝰ mſtitu
endis pro concedenda ſepultura pro criſ⸗
mate · pro oleo ſancto.pro benedictioni⸗
bus nubentium vel alijs ſacramentis nec
valet conſuetudo m contrarium · h. d. cum
ſe · Diuiditur nam primo ponit conſilium
tripliciter prohibitum diuiſim tranſgreſ⸗
ſores hiuus et conſenſores dicit ſymoni⸗
acos · Secundo cuniunctim pomt aliam
triplicem prohibitionem damnans con⸗
trariam oonſuetudinem et cauſam reddit
ſecundo ibi pro ſepultura caſus et cetera.
¶ MNota primo ex tex· ꝙ ingreſſus religi
onis eſt quid ſpirituale vnde pro eo non
debet aliquid temporale exigi alias

eõmitti᷑ ſymonia ðᷣt hie de quo plene
dicetur in .e· quoniam · eo · vvi habetur
de iſtis momalibo · ¶ Secundo nota ꝙ
pariterſymonia cõmittit᷑ ſiue a pricipio
temporis mſtitutionis aliquid tempo⸗
rale ex pacto detur ſiue annua pars red

dituum conſtituat · nam videtur confer

re beneficium ꝓpter ulũ annuum reddi

tum qui eſt quid temporale de quoali⸗

quid ·tangã · ¶ Tercio nota ꝙ tam re
apiẽs temporale ꝓ ſpiritu ali q̊ʒ dãs et
conſentiẽtes ſiue mediatores inuoluunt
vicio ſymonie ad hoc.c p inquiſitionem

3 de · elec · et · ñ · de · ofe · ¶ Vltimo no-
eonſuetudo non excuſat in iſtis ĩmo

aggrauat peccantem quod mtellige quã
do diu perſeuerauit in peccato pretextu

conſuetudims de quo ˖ vj· q · inntare 2

m. c. fi. de oſue · et . c. ꝓxi · ¶ In glo.j·

mffin · nota ex glo. duas bonas theori⸗

cas et practicas ↄficiendi mſtrumentũ

quando aliqua puella recipit᷑ in monia⸗

lem pt nõ detur aliquid ex pacto ſed pu

re pro deuotione ſua ipſa puella vel eiꝰ

pater offerat monaſterio aliqᷣd · Secũ
da practica eſt vt ſi hoc ↄtingat ex defe
ctu facultatis reddituum monaſterij
ꝙ ꝑ viam cuiuſdam ꝓteſtatõis ſiue in⸗
timationis duat᷑ volenti intrare vt ali⸗
quid ſecum appoꝛtet vnde poſſit viuere

non autem debʒz deduci m pactum et ita
mteiligo Inno· in · .· tua eo · vbi videt

ſentire ↄtra utam glo · de quo etiam ꝑ
Jo · m·c quoniam·j·eo· SDed quero extra
glo · dicitur hic ꝙ non debent concedi ee
cleſie ſeu capellame ſub annuo redditu
nunqund religioſi quibus ſunt conceſſe
alique eccleſie ad vſum propriuʒ poſſmt
licite oncedendo omnes fructus retine

re ſibi annuam penſionem et concludũt

hic doe · ꝙ ſic nec ob · c prohibemns nec · c.
ſignificauit. ẽ · de cenſi · quua verum ẽ ꝙ
cenſus non debet impom eccleſijs ſ̊ fru⸗
ctus qui debentur alicui bene poſſunt vẽ
di vel locari vt in· c veſtra de loca · et fa⸗
at quod no · in . · de monachi et m.· caua
ricie de preben et mcle ·· de iurepatr ·
et hec faciunt ad queſtionem quotidia⸗

nam nunquid cardmales poſſmt oonce⸗
dere beneſicia eis coommendata ſub an⸗

nua penſione · Et circa hoc ſic concluð ꝙ
aut rolunt locare ommendam exiſten
tem apud eos et poſſunt ſicut quilibʒ be
neficiatus vendere et locare fructus ſui
bene ficij vt m preall.c.xeſtra ſpiritualia
tamen non debent locari de quo dic vt di
cam in.c.quoniã et ·c· fi j. ne prela · vi · ſu
as aut rolunt renunciare titulo ommẽ

de vt beneficium conferatur alij per pa⸗
pam et tunc ſiprecedit pactum vt habe
at certam pecuniam non eſt dubium ꝙ
committitur ſymonia et magi commit
teret ipſe cardmalis qm̃ ille qui confert
quia ipſe nihil confert ſed tm̃ renunciat
cõmende et recipit pecuniam ex pacto
eit emim illa renunciatio ſymoniaca ad
hoc quod no.glo · m.c.ex parte · g· de of⸗
fic. dele. Sed cautela poſſet ſic adhiberi
dum tamen non procedat prius priua⸗
ta pactio vt papa ex officio ſuo mduce⸗
ret cardinalem ad renunciandum et po⸗
ſtea apponeret certam penſionem bene⸗
ficio vacanti ſoluenda card mali annua:
tim pe: inſtituendum et hoc tranſiret ſi
ne vicio ſymome arg optimum in· c.ni⸗
ſi. · de preben. nam et ſi pro vita religi
oſorum quãdoq; apponuntur iſte penſi⸗
ones eccleſijs foꝛtius pro ſuſtentatione
cardinalium quorum conſilio regitur oꝛ
bis et abſq; dubio conſultius prouide⸗
retur vniuerſali eccleſie apponendo hu⸗
iuſm odi penſiones potius qm̃ conceden
do eis eccleſias m oommenda quia de⸗
ſtituuntur ſic eccleſie proprio rectore
male deſeruitur ipſis eccleſijs in ſpiritu
alibus et temporalibus.

Um in ecdeſie.

Summatum eſt · Z. m · c. pce

denti · Et dunditur quia pri⸗

mo ponit factum hoꝛrihile et excuſatio
nem conſuetudinis im probat ſecundo
illam reprobat q ſymomacam . ibine i⸗

gitur. Caſus ꝛc · ¶ Nota primo ex text·
Kcop

raua conſuetudo poteſt appellari iex

moꝛtis appellatur emm lex quia ab im⸗
pñjs vt lex et priuilegium obſeruetur iõ

radicitꝰ et velociter eſt extirpanda vt

viij . diſ · mala conſuetudo appellatur lex

moꝛtis quia mfert moꝛtem eternam ſed
quo ad penam temporalem multum ex⸗

cuſat vt no · iiij · di · dem; et in . c cum ve
nerabilis de conſue · ¶ SBecundo ex eode

verbo colligo ꝙ peẽm ſucceſſiuum eſt g
unus et grauioripena afficiendũ qm̃ ſit
momentaneum et ꝙ peccatũu detinet tem

raliter et muiſibiiter ammam vmeon

atam ſeu alligatã ſicut vmcula tenẽt coꝛ
pus viſibiliter. ¶ Oltimo nota ꝙ om⸗
ma ſpiritualia largo modo poſſunt ap⸗

pellari ſacramenta vt colligit᷑ ibi ſeu a
lijs ſacramẽtis ꝛc.proprie tamẽ.vij· ſũt

ſacramenta de quibus m·e · vemens de
tranſac · per glo · ¶ In glo · i · ĩ fi. vel die

tm Vinc · ꝙ hoc ꝓcdit de iure ceiuili de
iur̃ vero canonio ñ valz oſuetudo aliqᷓ

=
=—

et

Pbr,
kbite
Gnen
lhffet
enut
Apech
mmcan
de,
idbiben
spriua/
mnduce
umeto⸗
em bene/
hamma!
anſiretſ
ninom,
tawiigi
epenſe
ſtatione
gituro:
wuide⸗
dohu
onoeden
quia de⸗
ſeckore:
inſpinun
.
meße⸗
rapn
alano
ſeoode
nehieis
oertet
pelmie
iacb m
eruenrio
pendt N
elangler
ernanſed
ultumer
noaunN
wertod
umeſt 5
düͦqn ſt
einer tenm
m yma
tenet o
4 0m 4
ſunta⸗/
biſeua
nn ſur

yt pro ſpirituali detuꝛ aliquod tempora
le et an et qn poſſit aliqua conſuetudo m
huiuſmodi mtroduci dicam in·c.ad apo
ſtolicam ·j.eo · ¶ In glo · m rer bo benedi
ctiomibus nubentium xc· ibi gratia non
confertur Jo / and · hic et in. c vnico de ſa
cra vnct.determinat contrarium dicens
ꝙ etiam in matrimomo gratia confert
et ad · c. oonnubia all / ꝓcontrario reſpõ
detur ꝙ m benedickiomibus nubentium
et malijs ſacramenti? adeſt preſentia ſã

ctiſpiritus et gratia ſed in matrimonio

in actu ſcilicet copule caꝛnalis hœt non
abſit pᷣſentia ſanctiſpiritus propter hoꝛ
rorem et quia homo efficitur totus car
neus poteſt tamen ibi adeſſe gratia pu
ta ſi facit cauſa reddendi debitum nam
tunc comunx meretur vxxinj. queſtione
y. c. j· et xxij · queſtione .ſi tu abſtineꝰ nꝰ
etiam valet argu.glo· dum cicit ꝙ be
nedickiombus nubentium non debet al
quid exigi quia confertur gratia ſpri⸗
tuſſancti et tamen probibetur exactõpꝑe
cmie exemplum melectis. et an ſit m di
ſtincte rerum ꝙ m matrimo mo poſſit li
cite mteruemre pecuma · conclude ꝙ ꝙ&
dote er pro donatione propter nuptias
licite poteſt mteruemire quia proprie ñ
datur pro matrimonio.i· vt oontraha⸗
tur ipſum matrimonmium. ſed pro hono
re matrimon vt m c. per reſtras g̊.· de
dote poſt dmoꝛ· reſti · Item ante matri
monmum contractum poteſt interuemi⸗
re donatio mter ſponſos duůmodo confe
ratur tempus matrimomij pt in.l.j. C
de dona · ante nup · ſed m matrimonio cõ
trabendo ſi in ducatur alter ad matrimo
nium non valet donatio ſeu ꝓmiſſio fa⸗
cta ab altero conmigum qma videtur fi
eri ob turpem cauſam ſcili ct libidimis
ertorquendi ita vult tex · notabilis m.l.
ſi ita ſtipulatus ſi tibi et m.l.ſi diuoꝛ⸗
tio. ff de verbo obli. dicit tamen ſmngula
niter Bartol. m vtroq; loco ꝙ ſi puella
erat nobilis et vir eſſet plebeius tunc lici
te poteſt aliquid donari vt contrahatu:
matrimo mum quia videtur donatio re⸗
muneratiua et in compenſatione paren
tele et non cauſa libidnns quod eſt valð
notandnm · Et per hec dicta Bar. audio
Bar to. de ſalic · conſuluiſſe ꝙ valet do⸗

natio facta inter coniuges quando eſt

remuneratiua ſeruicij recpti vt ſi vltra
effectum eo niugalem maximum bene⸗
ficium oollatum eſt vrori per virum vel
Decntra ita ꝙ alter alteri ſit obligatus
ad antidora tunt emm tenet datio 2 ob⸗

ligatio facta etiam non expeckata moꝛ

te alterius conmigum quia ſimplex dona
tio prohibetur inter coniuges pt m.c ·fi ·
de donat · inter vwumet vxoꝛ · non autez

donatio remuneratiua illa enim pro⸗

prie et ſtricte non eſt donatio cum non
protedat ex mera leberalitate pt · l.)ff. ðD

donati . ſed proceditvt ſatiſfiat obliga

tiomi ad antidora · . ſed et ſi· G conſuluit
ff. de petit · hered · et in. c. im creatura

de celebra · miſſa· et m.c.cum in officijs

de teſtamen et hic no. ¶ Extra glo · qᷓ⸗
ro nũquid poſſit licite dare pecumiaz ſa
cerdoti qui non vult aliter baꝑptizare an
potius ſit ſacramentum baptiſmatis re
lmquendum . vide de hoe bonam glo · in
c:baptiʒ andis·j·queſtibnevbi videt
concludere ꝙ aut iſte haptizandus eſt a
dultus et non debet aliquid contribue⸗

re ſed potius baptiſma relmquere quia

exquo credit et nõ deficit pro eo quo mi
nus baptizetur habetur ꝙ baptizato ar ·
m. c.debitum et quod ibi no · õ. de baptiſ·
et m . c. n· de preſby. nõ bapt. et quod ibi
no. m glo · alias baptizet ſe ipſum ſᷣmil
lam glo · hoc tamen vltimum paꝝ pro⸗
deſſet quia differentia debet eſſe ĩter bap

tizantem et baptizatum vt in prealeg.c.

debitum · Item dic ꝙ poteſt ſe facere ba
Fa laico quiaa quocunq; collatus
it tenet vt in c primo m rer.ſacramen⸗

tum g de ſum · trini · Si vero eſt infans
tunc ſunt opimi · Quidam emm dicunt

mhu eſſe tribuendum ſed potius mfan
tem dimnttendũ ſine baptiſ mo q; nõ dz
quis peccare pt mfans acquirat vitam

eternam riiij· diſt. quod ait loth · et ibi
glo . et rlvj · diſ. ſicut · Almj dicunt ꝙ licet

non deberet dari tamen potiu qm dimi
tere mfantem ſine baptiſmo pecuma eſ⸗
ſet danda · et hoc intellige quando nõ re
peritur aliquis qui ſciat baptiʒare pu⸗
tarem ꝙ licite poteſt hoc caſu dani pe⸗

cumia licet illicite recipiatur quia iſte

qui donat ductus neceſſitate donat non
vt emat ſpirituale ſed potius vt tollat
impedimentum illicite preſtitum hine
ſacramento.ſicut m ſimil dicimu de re
cipiente pecumiam ad vſuram pt ſi volũ

tarie hoc faciat mducendo alium ad vſu

ram oomnmnttendam peccet ſecus ſi hoc
faciat ex necſſitate vt nota. m capitulo

ſuper eoꝗꝗᷓ.de vſuris · et fa cit quod not.
ſupra·c.proximo · ¶ SBecundo queritur

nunquid licite detur pecumia pagano
vt ſe baptizet de quo ride glo · ijn. c. quaz
pio · j · qij · et recitãtur opi · et qᷣdã dicũt

ZFlncite poteſt dari exemplo beati ſilue⸗

tri.q bona tpalia pollicebatur paga⸗
placet hec opini · ꝙ aut faciunt ꝓpter pau
pertatem qua pagani volunt venire ad

fidem xpᷣianam et tunc heite eis poſſʒ pe

cunmia pronntti · naz multi iudei multas
diuitias congeſſerunt ex vſuraria pra⸗
uitate timent venire ad fidem q; opõ
tet eos omnia male ablata reſtituere h
enim caſu licite puto pecumiam eis poſ

ſe ꝓmitti vt reniant ad fidem ſedſiñ ha

bent ꝓpoſitum veniendi ad fidez niſi ex
cupiditate pecunie pro miſſe tunc puto
ↄtrarium q; et talibo parum prodeſſet
baptiſmus · xv. q · j · non eſt immo pec⸗

cant quia abutuntur et dantes non cua⸗

derent peccare ar · xxxinj. q:v · ad fidez i
ſ̃m primum membrum arbitroꝛ feciſſe
beatum Oilueſtrum. ¶ Vltimo querit᷑
q̃d ſi pecunia datur epucopo pt ſymonia
cenon conferat ſpiritualia dicunt doct ·
ꝙ ſymomniaca eſt ex ꝑte recipientis non
autem ex parte dantis.

Um ſit. Breue eſt. Caſus

tẽ. ¶ Vota prinio caſumĩ cd

pꝛeterviſitationem pᷣbet᷑ ꝓcu
ratio quando ſcilicet ep̃us ſiue prelatu⸗
vadit ad conſecrandum eccleſiã. et dicit
hic Vmnc et docko · communiter pꝰ euʒ
ꝙ in nullo caſu preſtabitur procuratio

pᷣlato ꝙ officio ſuo ĩpendendo niſi m caſi

bus iure expreſſis etno · hoc dictum tan
q̃ʒ ſingulare qꝛ quotidĩe alleg atur· Exi

gens ergo ꝓcuratõem debʒ allegare ca
um expreſſum ſm doc · Sed ego puta

rem ꝙ miimilibo expreſſis poſſit ꝓou⸗
ratio exigi ad hoc quod no ·glo · et doc · in
c.ſicut · S de accu.et tex · iũcta glo · ſimi⸗
liter m. ·j · C. de condi . imnde · et m . c ſta⸗
tutum poſt prin · de reſcrip · li · xj. nõ em̃

omnes iuris ar ticuli poſſunt lege ople

cti ß eſt de ſinmlibus ad ſinmnlia ꝓceden
dum pt . l. non poſſunt · ff. de legi · vt m.

cum dilecka de cõfir · vti . vel muti · C In

glo.ibi potius ꝓ labore ꝛc · hanc opi· te⸗
nuerunt quidam ſed non plaœt Hoſti·
quia ſequeretur ꝙdata vicinitate loco
rum non deberetur iſta ꝓcuratio · nota

bene hoc dictum Hoſti · ex hoc em̃ ſentit

ꝙ q̃ntumcunq; eccleſia ↄſecranda ſit vi
cama epiſcopatui nibilomiuus poteſt

a cõſecratore exigi ꝓcuratio qð placet
tum qꝛ iſta littera loquitur indiſticte

tum quia idem videmus in procuratiõe

debita ratione viſitatioms qa debetur

nis vt facerent ſe xpianos alij votra mibi

etiam ab eccleſijs que ſunt m propria
ciuitate vt m.c.venerabili de cenſib. Eſt
ergo hec procuratio annexa viſitationi
et oonſecrationi et datur non prolabo⸗

re ſacramenti quia daretur pro ipſo ſa⸗

„

cramento cum ſit connexa · j · qõe · iij · ſi
quis obiecerit · ſed preſtatur m ſignum
cuiuſdam ſuperioritatis et vt faciliu pᷣ

lati inducantur ad viſitandum et conſe

crandum facit quod not. Innocen · in. c.

romana de cenſi · libro vj · quare autem
in coonſecratione et viſitatio ne exigi po⸗
teſt ꝓcuratio et non ſic a baptizandis vi
de glo · x · q · iij · relatum que dicit hoe fie⸗
ri ne propter auariciam ſeu paupertatẽ

ho mines ſubtrahentur ſeu ſubmouẽnt

a ſacramento baptiſmatis et no. hanc
S8lo · ĩq̃ntũ dicit ꝙ pter defectũ faoul⸗
tatũ eccleſie debʒ epᷣus ꝓprijs ſumpti⸗
bus eccleſiam oſecrare tene menti · Ab.
E hoc. Conuictus deſ ymo
ma deponendns eſt · Jdem m
mfamato qui ſe purgare non
poteſt· ſecunda pars printipalis ibi rz⸗

2

gem · Caſus ꝛc̃. ¶ Nota primo ex tex· ꝙ
Pter vicium ſymoniye etiam oommiſ⸗
ſum m electione prelati debet qui depo

ni ab officio et beneficio quod mtellige

pt dixi m.·c. mquiſitionis · S. de accuſa ·

¶¶ Secundo no. ꝙ pariter punitur de ſy
moma is de cuius crimine notoꝛie oon
ſtat vel oſeſſus ſeu ↄuictꝰ. ¶ Tercio no

ta ꝙ licet crimen ſymomie ſit exceptuz et

multa in eo ſint ſpecialia ſola tamen fa⸗
ma non ſuſficit ad puniendum de hoc cri
mine · ¶ Item nota ꝙ mfamato etiaz de
graui crimine poteſt a principio mdici

purgatio et denñciens in ea poteſt pumi⸗

ri vt autoꝛ celeris quod lumita ſecunduzʒ
ea que dixi m c accedens ·ᷓ · de accuſati.
¶ Vltimo nota ꝙ reges et principes

aln laici recipiendes pecumiam vt conſẽ

ciant electioni ſeu promotiom ad ali⸗
quam prelaturam tenentur illam pecu⸗

mam reſtituere eccleſie de cuius prela⸗
tura agebatur lict nõ prouenerit ex bo
ms eccleſie et hoc ideo quia mignomim
am ulius eccleſie fuit data pecunia ideo
m recompenſatione iniurie eſt illi eccle⸗

ſie reſtituenda quod bene nota in pra⸗
ctica nam oonfeſſoꝛes principum vel igs
nõꝛantia ducti rel vt aplaudant princi

pibus negligunt eos ad penitentiamm
ducere vt multi tales ſunt hodie in oꝛbe
de quoꝝ ſalute diffidendũ eſt cũ decedaͤt

in tali peccato nã peccatum nõ dimittit

popin
ſbet
ſtin
Nlle,
dboſ
dei⸗
nſſgn
fluiß
net ane
enme,
r autemn
enigie
Zaundispi
ithoefe
upertati
moltent

no. hane

tüſaal
ſumpti⸗
nt Ab.

deſymo
Ddemm

are non
isibiw⸗
erten g
womm
guſdn
melge
Nala⸗
n deſ⸗
decht;
Uuone
p
melfa,
epeci
enzzde
o morl
tpum
cundu;
ccuſan.
napes:
pronſe
gadolt
m pea
8 pna⸗
mtatn
gnommn
mna ide⸗
lliecce⸗
inpri
nißg,
nepnin
ntamm
in olte
cvndi
dunmtt

niſi reſtituatur ablatum vt mregula pec
catum de regul. iur · li · vj. et m· c. eum tu ·
de vſur · ¶ In glo · in verbo confeſſi ibi
extra iudicium non pꝛeiudicat ꝛc̃.mtel⸗
lige glo.ꝙ confeſſio facta extra iudiciũ

ſuper crimine non pꝛeiudicat ſcilicet ad

plenum producit tamen iudicium vali⸗
dum ad ſupponendum confeſſum toꝛtu⸗

reyt no · glo · et doct. in · capite quinto·
ff · de adult. et quando tranſit m nomẽ ſpe

ciuocum delicti etiam plene pꝛeiudicat vt

ſi quis extra iudicium gloꝛiat᷑ ſe ommi
ſiſſe tale crimen· nam tunc punitur pro

delicko gloꝛiatiomis vt eſt tex · m. c. qz ſit ·
jJ.de excæſ·pꝛela:et ĩenſit Innocent.in·c·
per inquiſitionem de elect · ꝙ confeſſio ex

tra iudicium de crimine eſt ſufficiens ad

pꝛiuandum quem beneficijs ſuis cuius
contrarium ipſemet ſenſit in pꝛeallega·c·

qᷓʒſit de hac materia pleniſſime dieo m. c.

at ſi cleriei · de iudi · ¶ In eadem glo · ibi ti

moꝛe ꝓbationis. Mota ſingulariter glo

ſam. quna quotidie ſolet allegari. et idem

no.glo.xpx · q.vltima m ſumma et dictt

confiteri timoꝛe probationis quando iã
accerſitus erat ad iudicium ſecus autem

quando non pꝛecedente aliquo ſtimulo

ſponte iuit ad iudicium et confeſſus eſt
crimen quia tunc hec confeſſio dicitur om
nino ſpontanea et per hanc glo:dico li⸗
mitandum dictum Inno. m c. qualiter a
quando · ij· ſupra de acou ·vbi dixi ꝙ ſi qs
confitetur crimen quantumcunq; graue
non pꝛecedente direckooꝛdine contra euz
poterit inpom pena quantũcunq; guis
ſtatuta pro delicto confeſſato intellige
emm quando iam vocatus erat ad iudi
cium licet non ad accuſationeʒ ſecꝰ ſiſpõ
te accſſiſſet · Hoſtienſi tamen dicit hic
ꝙ etiam quando timoꝛe probatioms qͥs
confitetur etiam in aliquo parcenduz eſt

ſibi licet non m totum et erit arbitrariuʒ
quanta pars pene mdulgeatur ar· m c.fi.
de tranſac. ſed hoc dickum Hoſtien · nul

lo iure probatur quinmmmo omna iura
parem penam mfſigunt conuictis et con
feſſis m iudicio vt hie et m.l. ſi onfeſſus ·
ff de cuſto · reo. et · c.ij · de confeſ · cuz mul

tis ſimilibus et facit illud no tabile dictũ

Imo. in pꝛealle · c. qualiter vbi vult acriꝰ
puniri oonfeſſum per viam mquiſitionis
qʒ oonuictum pt ibi dixi ¶ In glo · m ver
bo deponendi ibi ſi agatur m modum m
quiſitionis ꝛc̃.hoc procedit vbi agitur
coontra ſymoniacum in oꝛdie tunc enim
indiſtmcte fit depoſitio etiam ab oꝛdine

quia retento oꝛdme male accepto nonpo

teſt agere penitentiam et ita intelligo · c.
mquiſitionis allega · in glo · et ibi dixiiʒ
ſi eſſet ſymoniacus in beneficio tunc non
videtur ꝙ per viam inquiſitionis debeat
fieri depoſitio ar .eo.inſinuatum et ple⸗
ne tetigi m pꝛealle.c.inquiſitionis et dico
vi · ¶ In gl · in rerbo regem ibi non con

firmatur electio.ꝛc̃·pondera gloſã.quia
aperte ſentit ꝙ patronus etiam laicuis

eccleſie collegiate habet conſentire in ele
ctione pꝛelati adeo ꝙ eo nolente conſen⸗
tire non confirmatur electio ſed in veri⸗
tate hoc eſt falſum de iure ſi patronus
non pꝛetendit aliquam cauſam legitimaʒ
contradicẽdi miſi hoc haberet de iuẽ ſpe
ciali et a ſolo papa de quo vide bonum tex
tum oeum gloſa · ſupra de iurepatro · no⸗
bis. facit tex · m.c.cum terra ·ſupra de ele
cti. et foꝛte iſte textus habebat hoc m pꝛi
ulegium ſicut audio regem francie a ali
quos pꝛincipe oꝛbis habere ex pꝛiuilegio
poteſtatem conferendi certa beneficia ð

conſuetudme tamen hoc non poſſet que

ri per laicum etiam ſi eſſet tanti tempoꝛis
cuius nintij memoꝛia noneſſet vt nota⸗
biliter dicit Jꝓãnes andree m. c.ij · de pꝛe
bendis libro / vj · in nouella m glo · finalt ·
Veldiſtingue clarius ᷣm Hoſtienſẽ et
domi · Antoni · ꝙ aut queritur de eccleſia
ſeculari aut regulari · pꝛnmo taſu: aut il⸗

le quu dedit pecumam non habet vnde vi
uat et tunc reſtituetur iſti qui dedit arg·.

m. c.· veniens . eodem. et arg · eorum que
no· m.c.quod te.de cleri · coniug · Aut ha

bet vnde viuat et tunc aut omnes de ec⸗

cleſia deliquerunt aut particulares de
eccleſia. Primo caſu omnes de eccleſia de
