multum nõbilis et allegabilis ſunt due p⸗
tes m prima appellantis qõ ĩ ſecunda cau⸗

ſe onnſſio · ibi deo . ¶ Nõ primo ꝙ nepo⸗
legitimus ex filio naturali tantũ nõ ſucoœ
dit auo q; cum veniat ex perſona patris et

pater excluditur tanquam illegitimus de⸗
bet excludi ipſe tanquam vemens ex radi

cceinfecta et latius dixi g· c proximo aliqᷣd
dicam ꝗ. ¶ Nota ſecundo id ad qð allega
tur quo tidie iſta littera ꝙ ſi queſtio ſpi⸗

ritualis mcidit ooram iudicœ ſeculari debʒ
remitti ad uidiœm eccleſiaſticum et ſuꝑ⸗

ſedendü eſt ĩ queſtiõe principali per iudi
cem ſecularem donec queſtio mecidens ter

minetur per iudioem eccleſiaſtiĩcim ↄcoꝛ ·
(ctuã · de oꝛdi · cogii · Vnde intelligendꝰ
eſt iſte tex. ꝙ reus obiecit defectũ nataliũ

prouenientem exr mualiditate matrimo⸗

mj ita ꝙ queſtio meidens erat iuris et nõ

facki vt q; dubitabat᷑ vty matrimonium

tenuiſſet inter iſtius actoris auũ et auiaʒ
maternam et de hac materia vide vt ple⸗
nius dixi in d. c· tuam. ¶ Tercio nota vnũ

dictum ꝙ albi non itabene probatur iu⸗

dicem eccleſiaſticum ad quem cauſa ſpiri

tualis incidens eſt delata poſſe terminum
pemptorium prefigere oponenti excp⸗
tionem illamᷓ quem teneatur probare 2

hoc debet facere iuder vbi rehementer pᷣ⸗

ſumitur de calumnia excipientis. Nunqᷣd

autem hoc ſemp ſit fiendu cum cã incidẽ

defertuꝛ ad iudicem eccleſiaſticum dicunt

doc · ꝙ non ſed hoc poterit iuder eccleſia⸗
ſtiois ᷣm ꝙ viderit expediri ex crainſtã

tijs et malicia opponentis · Et mducituri⸗
ſte tex. ad probandũ ꝙ ex cauſa poteſt p

figi · tex · ad agendum ſimile cũ ſcholaris
mtendens recedere et dubutans ne mpun⸗
cto recſſus malicioſe cõuemiatur petit vt
imponatur edictum cum certo termĩo·j.
quem rolentes petere compareãt de quo
vide per glo. et doc · m. · vmca · C· vt nemo
muitus · iſte tamen tex. hoc non probat
q; loquitur in exeœptione · Item poteſt in

duci iſta littera m argumentum ſatis no⸗

tabile ꝙ ex cauſa poteſt reſtringi termi⸗
nus prefixus ad appellationem finiendaʒ

de qͥ ic cum ſit romana de appe · ¶ Nota ꝙ

vbi queſtio principalis fuit intentata oo⸗
ram iudice ſeculari nõ poteſt iudex eccleſi
aſticus q cognoint de ĩcdenti poſtea coo⸗
gnoſcere de principali· Sed debet partes

renittere ad iudicem ſecularem q; exquo
æauſa principalis fuit mehoata cꝛam ſe⸗
lari nõ pt poſtea venire acceſſorie ad cau

ſam mcidentẽ ſecus ſi nulla queſtione mo
ta coꝛã iudice ſecul ari ageretur de legiti⸗
matione ooꝛã eccleſiaſtico qꝛ tunc mciden
ter poſſet eccleſiaſtiais ↄgnoſcere de cau
ſa principali vt mcde prudentia ·· de do⸗
na.et facit tex m. cj · S· eo · ¶ In glo · · ĩ fi ·

de hac materia dic vt dicam · c· proxi.
¶ In glo · pe. ibi oontra clam conunctos

Nota glo. ꝙ clandeſtine contrahentes nõ
preſumũtur coniuges · dicit Ala · hoc ꝓc⸗
dere reſpectu vuientium; Sed reſpectu fi
liorum pᷣſumuntur coniuge) quod eſt di
ctũ ſatis notabile.Ex quo ĩfert᷑ ꝙ natus

ex maſculo et femĩa ſimul habitantibop̃ᷣ⸗
ſumitur legitimꝰ quaſi fauore legitimati⸗

onis preſumat᷑ ĩter illos matrimonium
ꝓ quo facit · l· ĩ lbere ffde ritu nup · Ded
reſpectu ipſorum viuentium canon pre
ſumit potius ſtuprum yt m.c · aliter alle⸗
gato m glo. et hoc vt mducantur ad palã

contrahedu et ſatï procederet hoc dictũ

ſi iſti vocabant ſe coniuges vt roluit In⸗
no · m. cex parte · de reſti · ſpo · cuiꝰ dickũ

nota quia habes ex his modum facilem

probandi quem eſſe legitimum· Item vt
Pars hic gloſã ·ſatis eſt probare ꝙ ma

ter credebatur vxo· Et faciunt hec ad

limitationem eoꝝ que notant legiſſe m
filium . ff de his qui ſunt ſui rel alie·iu
ris et in.l.ſi vicinis. C· de nup · dicit eti⸗
am Hoſti.ꝙ reſpectu ipſorum vinen⸗
tium ſi ſimul diu oo habitauerunt tanq̃ʒ

oiuges pᷣſumendũ eſt ↄiugiũ nã ꝓpter

diuturmitatem temporis difficile ẽ ꝓba
re ↄtractum matrimonij qð bene nõbis
et facit qð ipſe no.in.c illud de pᷣſump·
¶ In glo · fi · ibi incidenter glo.non red

dit rönem huius dicti nam ſi mmcidentia

eauſe ampliat iuriſdictionem pt m.l. qͥ⸗
tiens allegata in glo · vbi rõne mncidenti
e iudex cognoſcit de cauſa ſtatus de qua
alias principaliter oognoſcere non va⸗
lebat quare nõ hic ampliat iuriſdictio⸗
nẽ iudicis ſecularis maxime qa ſi cauſa
tpalis incidit coꝛam iudice eccleſiaſtico
pt de ea oognoſcere ratione mcidentie vt
5· dixi . Sol · dic veram rõnem eſſe qꝑ iu⸗
dex ſecularis eſt meapax cognoſcere de
cauſa ſpirituali vnde mcidentia cauſe am
pliat iuriſdictionem iudicis eccleſiaſti
ci qui ſaltem m habitu habet illã iuriſdi
ctionem vel qui ſaltem eſt capax illuis
iuriſdictionis] deo iudex eccleſiaſtiais
eognoſcit mcidenter de cauſa tpali quia
non eſt incapaxillius iuriſdictioniꝰ jim
mo eã habet m habitu ſecus m nudicœ ſe
culari · ¶ Hed quero nundqd in iſta q̃ſti
one ſpirituali mcidenti coꝛã iudice ſeci⸗
lari delata ad foꝛum eccleſiaſticũ libellus

et alius oꝛdo iudiciarius ſit ſeruandꝰ pi

detur ꝙ non quia eccleſiaſticus ſucœ⸗
dit loco ſecularis iudicis. Sed coꝛamil
lo non erit offerendus libellus ſup exce
ptione peremptoꝛia nec li? oonteſtanda
quia ſufficiunt libellus et litis oonte. m
principio litis vt no· m.cprudentiam .
Cſexta de offi. dele ergo nec coꝛã iudi⸗
e eccleſiaſtieo ſubrogato Inno. refert
hic õrias opi · et dicit ꝙ tutiꝰẽ ꝙ libel⸗
lus offerat et ꝙ ſit offeredꝰ placʒ Hoſti
q hec q̃ſtio ẽ piudicialis ad principalẽ
idem do. Ant. qꝛ cũ inſtantia iudicis ſe
aularis non tranſit in eccleſiaſticũ repie
tur iſta qõ ſine fundamẽto et ſatis nihi
p lacet reſpectu libelli · Sed reſpectu li⸗
tis oteſ· ẽ magis dubiũ nã videt ꝙ con⸗
tra abſentem ꝓcedi poſſet lit.nõ ↄteſta:
ar · hec dum dicit ꝙ ſi . duos mẽſes iſte
noncbauerit ⁊c̃ · tu de hoc vide ꝙ latiu
dixi m. e tuã de oꝛdi · oogni. duas qões
hic tactas per doc· dicam · c· prox · vbi
melnuis cadunt ideo obnntto hic·

. Anta. ramoſum eſt et quo

et mherendo verbis litere · h. d. m ſuni
ma.Naturales legitimantur per ſubſe⸗
quens parentum cõiugmum.ſpurij vero
non. Et ſunt due partes ſcdᷣa ibi ſi autẽ⸗
¶ NMNota primo ibi tanta eſt vis · i. pir⸗
tus ſeu potentia ꝛc̃.ꝙ legitimatio filio⸗

rum antea genitoꝝ fundat᷑ ſupꝑ virtute
et potentia matrimomij et ſic ꝓpter bonũ
matrimomj quod eſt fauorabile fingit
matrimonium a principio fuiſſe contra
ctu et ex hac littera infert ad qõnẽ nun

qd indiſticte ꝑ ſubſequens mrĩm oniuz

legitiment᷑ anea gemi et videt ꝓ non
iura ciuilia reqᷣrunt᷑ ꝙ mriniomũ cõ
trahat᷑ cũ inſtrumẽtis dotalibo vt mſti.

de nup aliquando et de here · qᷓ ab ĩteſ ·

fe. poſt prin· et m aut· ꝗ mona effi·
ſur fi vnde ßᷣm leges vbinõ mteruenit
inſtrumentum dotale nõ ſufficit mrimo

mium ad legitimationeʒ filiorum antea

gemtorum · Etita expꝛeſſe ſentit Sald.
m li · feudoruz · in ti. ſi de feu · fue · contro
uer. c. naturales · Sed canoniſte moder

moꝛes oom nnniter tenẽt oppoſitũ ita

ſemp oſultũ eſt per Gal · de cal · do.· Car

1 do · Anto/ et ita pluries m facto reſpõ

di ſequ endo hanc opi · ꝓ qua aperte fa⸗

cit iſte tex · qui fundat ſeſi uꝑ potentia et

pirtute matrimonij ad cuius eſſe nõ re

uiritur niſtrumentum dotale et ſic legi
eomuniter in practica ſequunt᷑ hoc
dictum et pꝛo hoc·c. ᷓ.̊.eo.¶ Mo. ſecũ
do ibi pꝰotra ctũ matrimomium ꝙ iuzi⸗

ſtud nõ requirit vt nu llum matrimom⸗

um ſit mtermedium · ſ. mter natiuitatẽ

filiorum et ↄotractum matrimonium cũ
illa mulis · Et ex hoec infett ꝙ ſi haben

filios ex concubma otrahat cum alia mu
liere et ea moꝛtia ↄtrabat cum concubi
na ꝙ filnj legitimant᷑ non obſtante ma⸗

trimomo intermedio et ita decidit Joã ·
an. in regula ſine culpa de reg. iur. li · vj
m merc · Nota ibi legitimi heant᷑ ꝙ iſti

antegeniti nõ rere ſunt legitinn ſed de⸗
bent haberi legitimis q rerbum ha⸗
beant ẽ rerbũ fictiuũ · Et ex hoc dicit h
do. Ant · ꝙ ſi ſtatutũ facit mentiõ em de

legitinms non oprehenduntur iſtilegi⸗

timati ꝑ ſequens mrimoniũ q; ſtatutuz
nõ verificatur m caſu ficto vt m.l. ij. E

hec verba. ffde neg· geſ. Secus diat ſih
verba ꝓferant a iure ↄmuniet ſic tran
ſit hie · Ded ipemet tenet opoſitum m. c.
per venerabilem in repetitõe · j· eo · imn xx.·
columna et iſtud puto verius qꝛ iſti füůt

autoritate iuris legitimi nec obſtat rer

bũ habeantur q; vbi ꝓfertur ab habente

na eff.
ternemt
tmrimo
manten
tBald.
Nt.
moder
ri
„dCar.
to
perteſ/
oennie
ſenn
ſtla
unk e
Moſi
ngu
mmont
liuitat
numnci
r
uan,
b
ma
.
K
NS
gſedde/
umba;
edict
iemde
ſtileg/
ſtunung
nlii
dietſi

ſeten
unm
inr-
ſtiſüt

at ver

bente
imet

habeantur ꝓ legitimis et pro hoc ·c.ex pte

5. de ſpon. ſicut m ſimili dicit Gart· paria

eſſe ꝙ ſtatutum dicat habeãtur ꝓ ciuili⸗
bus vel ſunt ciues vt no · m.l.is qui pem⸗
ptorie · f.. de vſucap · et m. lſi maritus·ff de
adulte. pro hoc facit quod ꝗᷓ. ſubijciam .
Nota ibi ſpurius ꝙ natus ex adulterio di
citur ſpurius et de ſpurijs et alijs rocabu
lis filiorum non legitimand is habes bo⸗
nam gloſam m. c. mſi eum pridem de renũ⸗
ii· in ver. manzeres · Et vide Barto · in. l. ſi
genere ff de his qui. pt indign. qiu dicit
ſpurium appellari quemlibet natum ex coi
tu a iure reprobato · Vmcen · ſentit hic ꝗ
ſolum natus ex concubina appellatur natu
ralis ſimpliciter.Alij rero licet exſa oluto et
ſoluta poſſunt appellari ſpurij et ibi vide
plemus quod verbum nõ. quia non ſolet
allegari per canomiſtas. ¶ Wota ibi et
ab heredifate repellendus et cetera argu
endo per locuma ſpeciali ꝙ legitimatiꝑ
ſequens matrimormium non debent repel
li ab hereditate qð ꝓbatur clarius in · c p
ximo· ¶ In glo.j. ibi quo ad omnia no·
gloſã ſingulariter ꝙ legitimatus per ſe⸗
quens matrimomũ eſt legitimatus qͥ ad
ommg et no · ꝙ glo · ſentit ꝙ ſũt legitimi

facit ꝓ his que dixi ſuꝑ text· Et hant glo ·

adduco ad queſtionẽ quam ponunt doc ·

ã·c pꝛoximo· vtrum legitimatus p ſequẽ
matrimomum ſuccedat parentibus ĩ feu⸗
dovidet ꝙ nonpꝑ tex. ſingularem mn.c.na⸗
turales in li· feudo in ti. ſi de feu · fue . con⸗
trouer. vbi dicitur ꝙ naturalis etiam le⸗
gitimatus non ſuccedit m feudo patris i
m terminis noſtris ↄtrariũ tenet ibi Ja.
de belui · et omuniter doc · et Hoſti. F· (·
ximo ·et ille ter . mtelligitur de legitimato
per reſcriptum principis quia cum illa le⸗
gitimatio ſit ſtricti miris tanquam diſi pẽ
ſatio otra ius eſt reſtringẽda vt in. c. ꝙ di
lectio · · ðD oonſang. et affi · DOed matrimo

mũ tanquã fauorabile purgat ommia pre

cedentia. Item ſi reſcriptũ principis pt᷑ illũ
habilitare ad feudum ſi de hoc facit menti
onem vt notabiliter vult ibi gloſ.vltima
quam notabis foꝛtius ergo matrimomiũ
ſubſequens quod trabitur retro et fin git

cõtractum ante natiuitatem filiorum pel

filn cenſentur nati tunc tpe contractꝰ ma
trimonij/ Et ꝓ hac opimone facit illa gl ·
que nõ ſolet allegari ad hoc· Et hoc teneo
mdiſtinckte · Sed Bal · in dicto.c.natura⸗

leſ diſtmxit vtrum m concſſione feudi ſit

dictum vt tranſferatur ad poſteros ex ſe

legitime deſcendentes et tunc m eum nõ

ſucoœdunt · Aut fuit dictum ſimpliciteꝛ vt
tranſferatur ad poſteros legitimos et pꝛo

dit prima opinio ſed vt dixi mihi indi⸗
ſtmcte placet prima opimio quia matri⸗
momium retro fingitur fuſſe contractuʒ
et ſic ſunt iſti habendi ac ſiligitime deſcen
diſſent fauore matrimonij et pro hoc ad⸗
duoo bonum textum m. c cum in cunctis.
de electi. vbi dicitur ꝙ promouendus in
epiuſcopũ debet eſſe natus de legitimo ma
trimonio et tamen legitimatus p ſequẽs
matrimonium poteſtt eligi in epiſcopum
pt no. glo · et communiter doc · in. c. mnotu
it de ele · ¶ In. glo. ij· in fi · no · ſingulariter
iſtam glo · que hoc veludere intendit ꝙ fi
lius ſuſceptus m adulterio nõ legitimatu?
etiam per ſequens matrimonium licet al⸗
ter ignoraret ꝙ ↄmitteret adulterium et
in hac opi · reſidet glo Jo. an · dicit hoc ꝓ
cedere vbi non interuemt matrimomium
vult dicere ꝙ ſiqiu ignoranter contraxit
matrimonium cum coniugato filij inde ge
miti ſunt legitim vt in. cex tenore· eo. fe
cus vbi non interuenit contractus matri
momi et hec poteſt eſſe diuerſitatis ratio
quia contrahens matrimonium dat ope/
ram ri licite ideo ignorantia ſua excuſat᷑
Sed adimttens virum ſine matrimonio
dat operã rei illicite iõ ignoꝛãtia ſua nõ ẽ
probabilis nec debet inde conſequi premi
um et hec opmio videtur etiam placere do
mi. Anto· et eam puto veriſſimam qꝛ dan
ti operam rei illicdte inputantur ommia ꝗᷓ
ſequuntur preter voluntatem ſuam vt in
capitulo tuaᷓ. de homici . ¶ In glo · fi · ĩ fi·
nota ſingulariter hanc glo· ad quam quo
tidie fit remiſſio ſed tu dic plemꝰ qʒ glo.
et docko · hic ꝙ quidam ſunt legitimm filij
tantum vt adoptiui rel arrogati et dicũ⸗
tur legitimi tantum qua ſm naturaʒ nõ
ſunt filij ſed m.l. dumtaxat quia.l.mue⸗
nit illam oognitionem yt patet g. de cog⸗
nationelega· m rubro et nigro et iſtiſi ſet
legitime mancipati a patre legitimo ĩ nul
lo ſuccedunt ipſi patri · Sed ſi non ſunt e⸗
mancipati ſuccedunt patri legitimo vna cũ
alijs legitimis et naturalibus ⁊ de hi dic
vt plemus no tatur m.l.finali. C. de adop
tio.et in. adopti · in inſtitu . de heredi ·
que ab inteſtato defe · et mlſi pater · ff ð
adoptiomi · Quidam ſunt filn legittimm et
naturales vt ſunt nati ex legitimo matri⸗
momo vero rel putatiuo et dicuntur na⸗
turales quia ſecindum naturam ſunt ge
mti et dicuntur legitimi quia coniuncti
o parentum eſt approbataa lege iſtiſuc⸗
oedunt parentibo ab mteſtato vnde ommi
bus excluſis ipſi preferuntur vt in aut. de
here · q ab inteſtat · defe · et ſũt q̃ſi domimi
viuentibus parentibus ſolum enim deeſt

eis adminiſtratõ vt inſti · de here · qli. 2
differ. m ſed ſin . Et idee ex oſuetudi⸗
ne alege inducta fi ij conmntuz appellãt
comites etiã in vita pentum vt no· xxniij

g. j . cfi · et ĩ ¶j · C· de dig ·li · xi · OQuidam
unt filij ſpũales et legitimi vt ſuſcepti
ex baptiſmate vel oonfir matione et iſti
m nihilo ſucoedunt pentibus ſpirituali
bus quia nõ reperit᷑ iure cautuʒ et foꝛte
ea ratiõe quia cũ iſta ↄgnatio conſiſtat
m ſpiritu non debʒ extendi ad bona tꝑa
lia exteriora idem et foꝛtius dicenduʒ im
ſpũalibus filijs tm. Nam oẽ chriſtiam
poſſũt dici filnj pape et omnes dioceſan
filij e et omnes de pochia filij ſacerdo⸗
tis vt m.c. omnes xxx · q·/· iſti em vt di⸗
xi in nullo ſuccedunt pentibo ſpũalibus
Oundam ſüt filij naturales tin et gene⸗

raliter omnes nati ex citu pñt dici na/

turales ſed q; aliqs coitus eſt repꝛoba
tus a iure eiuili expſſe vt cũ oonſangui⸗
nea vel viugata vel ſimil aliqs non ap⸗
ꝓbatus nec repꝛobatus vt cũ ↄcubma
retenta in domo vt m.l. m ocubinatu ff.
de ↄcu. Ideo lex diſtixit mter naturales

cm̃ et ſpunos .Maturales tm̃ appellant
u

iſti q ſunt nati ex ↄutbina retenta in do
mo lo co vxoꝛis et iſti ſuccedũt patri ab
inteſtato m duabo vncijs totius heredi
tatis dummõ non extẽt filij legitimi vel
oiunx legitima vt m autlicet patriC.
de natu · hb· Et nõ q glo · H et m · c prece
denti et in. c. niſi cum pridem de renun ˖ vi
det ſentire hoc ꝓcedere de nire canoni⸗
o ꝛẽ · Ded Goffre · m. e. . prox · fuit in cõ
traria opi · ꝙ eum de iure canonico om⸗
ris coitus pᷣter vxoꝛum ſit expᷣſſe repro
batus xxn. q. iiijc. nemo et · c. meretrices
non debent iſti pentibus in aliquo ſuece
dere · Sed Hoſti. ibi ſentit oppo· dioens
ꝙ bo die etiã de iure ciiuli omnis coitus
eſt repꝛobatus per aute · de lenonibo et
aute · ſcenicas mulieres col · v · et ĩ aut ·
non luxuꝛie· eontra naturam col⸗vj· z in
ſimilibus in quibus imꝑatoꝛ dicit ꝙ eſt
caſtitatis amatoꝛ et ꝙ in iſtis ſpũalibo
pult ſequi diſpoſitionem canonuʒ vt in
aut · de eecle tit · col · ix· Sed nmnpator ſi
cut per reſcriptum poteſt filios natura
les ha bilitare ad hereditatem vt maut·
qui · mo · natura/effrſui.Gillud ita pꝑ ge
neralem legem q̃ſi elit dioere ꝙ preſup
poſito ꝙ coitus ↄcubinarius ſit hodie re
probatus.l tamen voluit et potuit roca
re filios ab mteſtato ad duas vncia et
hec opi:plus mihi placet quna m heredi

tatibus ſtandum eſt iuri ciuili ex quo
ius canonicum non duiſponit expreſſe ĩ

contrarium allegat tex· in. cꝑer vanera⸗
bilem · eo.m fi · ¶ Quidã ſunt filijſpu
rij et poſſunt dici ſpurij omne nati ex oo
itu a lege eiuili repꝛobato vnde vulgo ↄ
cepti poſſunt appellari ſpuri vel nati ex
ſoluto et ſoluta exquo non erat concubi
na vt ſentit hic glo. et expreſſius Barto ·
ĩ dicka . ſi gener et iſti ĩ mihilo ſuccedũt
patri pro hoc vide quod no· Jo· and. in
addi. Vpe · m ti· qui fi · ſint le.circa prin
· vbi dꝛcit ꝙ proprie naturales tantum
ſunt nati ex concubma retenta in domo

quinimmo natis exœitu reprobato iu⸗

ra ciuilia denegant alimenta vt m auten ·
ex complexu · C. de incel · nup · Ded de
rure cano me alimenta preſtant᷑ prop

ter equitatem naturalem vt m. c cum ha
beret de eo qui dux · in ma· quã pol.per

adult · ¶ Nunqd aũt aliqd poſſit relmqꝗᷣ
iſtis filijs dic ꝙ ſic propter alimẽta· Itẽ
ꝓ dote de quo vide per Bar · ind · autẽ
ex. oomplexu. et plemiꝰ ĩ dicta·l· ſi gener
et vide que dixi md. c.· cum haberet · pre⸗
dicta procedunt reſpectu patris· Ded
reſpectu matris dic breuiter ꝙ aut ẽ fili

us natus ex concubina et ſuccedit matri

pariter cum legitimis vt m.C. pulgo cõ
cepti inſtit de ſucceſ.· cogna · et m. ſiqua
illuſtr. C· ad oꝛfici · etiam ſi mater ſit i⸗
luſtris perſona vt ibi not. Aut eſt filis
natus non ex concubina ſed vulgo que
ſitus et ſucedit matri vna ceum alijs legi⸗
timis mii mater ſit uluſtri? vt m dicta.l.
ſi qua · Aut eſt natus ex damnato coitu
et tunc in nibilo ſuccdit etiam matri vt
m dicka auten ex complexu · et idem dic
econtra ꝙ parentey non ſuccedunt filñs
eo caſu quo parentibus filñj non ſucœ⸗
dunt vt no Bart. m dicta. ſi gener · Ina

ijs filnjs dic pt ſupra dixi in patre et við

reſpectu matris quod not glõ. et Bart ·
m dicta.l. ſiqua et ꝑ hoc habes plene ma
teriam huius glo. ¶ Quero nunqd na

ti ante matrimonium indiſtmcte effici⸗

antur legitimn poſt ↄtractum matrimo
mumJo· an · in quadam apoſtilla videt
ponere regulã ꝙ ex qᷣcũq; coitu ſint na⸗
ti dũmõ potuerit eſſe vxoꝛ eius ſi conſen
ſus affuiſſet legitimantur ꝑ ſequẽs mẽri⸗
moniũ ſecus aũt ſi nõ poterat eſſe vxor
eius vt in caſu ſedᷣo huiꝰ.cvel quia ſar⸗

racenus habuit filmm ex chriſtiana na

liot poſtea efficiatur chriſtianus et cuʒ
iila ↄtrahat nõ tñ ꝓles legicimat᷑ qa tꝑe

natiuitati? nõ poterat eſſe matrimomuz

yt m.c caue · xxviij . q.j· Iden dicit Om⸗
cen· in natis ex citu inceſtuoſolicet pꝰ⸗

modũ phant mrĩmoniump diſpẽſatõz

Nnefa;
fliſpe
aäerd
. vlgo⸗
e miier
cnub
8 bard⸗
ſicadi
and n
Naprin
8tanun
n dond
bat i/
mmauten
ded de
t
aumn ha
wl per
nni
eate
alte⸗
igener
pre,
1⸗ Ded
aate fin
dit mati
pulgot
mlſa
terſtl
eſtfllus
ulgoe
lsl⸗
ndich,
w atl
marentt
enar
irflis
ſica/
a
7
Wa
e a
wedn
kefſah
notnind
avider
ſintne
jooſen
ſe yror

kui

eccleſie nõ tñ filij antea gemti legitiman⸗
tur quia tunc non poterat eſſe matrimo⸗
mum obſtante impedimento affmitatis
rvel conſanguinitatis niſi aliud dicat in
diſpenſatde ˖ ¶ Aduerte diligenter nã ex

primo dicto Jo.an · ſequitur ꝙ nati ex ſo
luto et ſoluta indiſtincte efficiuntur legi
timi qᷓnqm̃ inter eo nõ eſſet ↄcubinatus

Contrariũ reꝑio apte tenere SKgar · m.l·ĩ cõ

cubinatu m· j · ff de ↄcubi · vbi dicit ꝑ ſe⸗

quens matrimomum ſolũ legitimari na
tos ex ↄcubina retenta in domo et credo
ꝙ rerum dicit inſpecto iure ciuili vt patz
mſti · de nup · Caliqñ et mſtit.de heredi. qᷓ
ab mteſtato defe · poſt prin · et ꝙ tales fi⸗
lij legitimantur et non alij conſuluit etiã
Oldra · ſed im contrarium allego glo · oꝛ⸗
di · in d. c mnotuit de elect · quam tenet ĩibi
Jo.an.et Goffre.im ſumma de fil. preſb ·
C·quid ſiquis et Cõpoſ · in d. c. mnotuit et
in d·c qualis · xxx · q v· et placet nibi hec
opi·. inſpecta mente canonum nam iſta lit
tera non ſe fundat ſuꝑer concubinatu ſed
indiſtmete pꝛopter potentiam matrimo⸗
m legitimat antea natos vel genitos nꝰ

debemus aduertere ad ↄcubinatum quia

oↄcubmatus eſt expreſſe damnatuꝭ a tuꝛe

canonico vt mn. c nemo xxxn.q: u. Et ex
contraria opimone ſequeretur ꝙ magi

fauo retur peccato diuturno et ↄtinuo qm̃
momentaneo · Ded ius ciuile temꝑe ſuo

habuit bonam conſiderationem q; cũ cõ

cubinatus non eſſet damnatus iõ ex illo
genitos roluit legitimare ſed cum ius ca
nonicum magis reprobat concubinatum
q̃ʒ foꝛmcationem ſimplicem iuxta no.m.c.
ex ꝑte ade · de teſti. foꝛtius debẽt legitima

n nati ſine concubinatu qᷓ̃; in cooncubina⸗
tu ⁊ hec nõ quia aperit multum intellectũ

huiꝰ.c.nec expreſſe tangitur hic per doct ·
Ad id quod dixi de nato ex ſarraceno Ga

ſꝑ.de cal · tenet hic contrarium dicens ꝙ
caum iſte tex · non excipiat niſi vnum caſũ
non debemus impedlire legitimationem ĩ

caſu predicto nam poterat eſſe matrimo⸗
mum ſi ille effectus eſſet chriſtianꝰ vnde

ſatis eſt ꝙ nõ ſuberat inpedimẽtũ ꝓpe⸗

tuum · Sed mihi plus placet oprno Jo·
an·qꝛ mrĩmomũ hͥ caſu nõ pt᷑ retrotrahi
ad tempꝰ natiuitatis nã ad hoc vt fictio
opet᷑ vmm ſuam opoꝛtet ꝙ habeat extrema
habilia ſcʒ tempus ad quod et tempꝰa qͥ
vt nõ. m.l·ſi is qui pro emptoꝛeff te vſu⸗
capi · Conclude ergo ꝙ vbi oitus non po

terat eſſe vxorius ohſtante aliquo inpe⸗

dimento non reuocablli ſine diſpenſatiõe
eccleſie nõ legitimãtur filnj per ſubſequẽs
matrimonium.Et ſic intellige ſtum tex ·

nam ea ratio que eſt in exiſtentia matri⸗
momj procedit in quolibet alio impedimẽ
to perpetuo et ad pleniorem intellectum
huius·c.vide queſtiones quas foꝛmat Jo·
and in regula ſine culpa in mercurialibus
libꝛo vj · ac · Abb ·

Auſam.de cauſa ciuili mt

laicos non cognoſcit eccleſia co
gnoſcit tamen quis ſit de legiti⸗
mo matrimo mo natus·:Primo ponitur cõ
miſſio · ſecundo eius foꝛma et limitatio ibi
rerum· ¶ Mota primo ꝙ mter laicos non
debet papa iuriſdictionem ſuam exercere
m temporalibus ex quo clariſſime infer⸗
tur papã non habere ſaltem executionem
iuriſdictionis temporalis de quo hic ĩ gl.
de oſuetudme tamen dat litteras clerico⸗
contra laicum · Sed non laico contra cleri
cumyt no.m · c·ſi clericus et m.c.ex tranſ⸗
miſſa de fo · compe · ¶ Nota ſecundo ꝙ iu
riſdictio cauſarum temporalum pertinʒ
ad regem m toto ſuo regno et ſic rege de

iure habent iuniſdictionẽ in regno· ¶ No
ta tercio ꝙ etiam decauſa ſpoliatiõiꝰ non

pt papa inter laicos ↄgnoſcere quod in⸗
tellige niſi ſint ꝑerſone miſerabiley ð quo
dic vt in. cſignificantibo de offic. deleg et
m. c.ex parte de foꝛ · compet · et m.c. ſuper
quibuſdã de rerbo·ſigmific · ¶ Oppomi.

contra tex · de · . · S· eo · vbi papa pronun

ciat ſuper hereditate cum venit acœſſorie
ad cauſã legitimationis cuius otrarium
hic innuit᷑. So.ibi ꝓnunciat incidenter · ſ·
poſtq̃ʒ oognouit de legitimatõe vnde ac⸗
ceſſorie pt᷑ bene pronunciare ſuper tempꝑo
ralibus vt m. c de prudentia de dote pꝰ di⸗
uoꝛ. Secus eſt principaliter vt hic nã an
te probationem legitimatõis mandat re⸗
ſtitutiõem fieri et tene mẽti iſtum tex.q;
quotidie ad pᷣdicta allegatur.In glo. ij.
in fi. nota bene iſtã glo· ad quã quotidie
fit remiſſio et varij fuerũt doc · circa hanc
queſtionem·Et inter eteros Hoſti· te⸗
net vltimã ptẽ glo · dĩc tamen ꝙ ĩ pᷣiudici
um alioꝝ papa nõ debet vti iuriſdictione
tpali vt m.c renerabilem de elec a hic. Sʒ
ĩperatoꝛ ſic dicit etiam ꝙ ſi ĩperatoꝛ delm
queret etiam m temporalibo poſſet pum
ri a papa ſicut mferioꝛ per ſuperioꝛem qð
dictum tenebis ſemper menti et hodie te
nendum eſt in dubie quod dicitur hic ĩ vl
tima opm· glo.vt habet in extrauaganti
bonifaoj vnam ſanctam. Et vide quod
no · Bar. in · l.jff· ð requiren· rei et plenam
et bonam glo.in cle.aduerſus de hereticis
et plemſſime tetigi m capitu.nouit de iu⸗
dic · et dic vt ibi vbi tango an habitum tu
riſdictionis in temporalibus poſſit papa

m aliquibus caſibo deducere ad actum.
¶ In glo pen in ſi · nõ glo · et vnde quod
no.xxũij/q·ij.m ſum. ¶ Extra glo · q̃ro
poſt Inno· nundqᷣd poſſit qͥs petere ſe ꝓ⸗
nunciari legitimũ Inn· mſtat finaliter cõ
cludit ꝙ n miſi ad aliquẽ effectuz puta ſi

agit de ſucceſſione et ĩpingit᷑ ſibi ꝙ non

ẽ legitimꝰ nã tunc pt petere ſe ꝓnunci⸗
ari legitimũ vt ĩ c.j· S. eo· rel ſi diffama
tur de legitimitate ar · in . l diffamari · C
de ingen. manu. OQuidã tñ dicůt vt ipſe
refert ꝙ in hoc caſu nõ petitur vt ꝓnun⸗
cietur legitimus ſed vt ceſſet diffamatio
Sed pmum dictũ ẽ ſatis equũ·AIn autẽ
hec ſnia m cauſa legitimatõis nocat et
ꝓſit alijs vide hic plene Inno. qui con⸗
cludit ꝙ ñ ꝑ regulã res mteꝛ alios acta
alijs ꝛc. Et no·hoc dictum Abb·

Erlatum. xc: mulier per
iudiciũ eccleſie ſeꝑata a primo
vmente illo contrahit cum ſe⸗
undo legitima erit pꝛoles quam ex illo
ſuſcepit. h · d · Sunt due ptes. m prima
facti narratõ:m ſecunda commiſſio ibi
ideoq; · ¶ Nota primo ꝙ ſola abſẽtia cõ
iugis qᷓntumcunq; diuturna nõ preſtat
cauſam legitimã ſepandi mrĩmomũ etiã
ſi vxoꝛ dicat ſe ampliꝰ nõ poſſe ↄtinere
ↄcoꝛ ·c. m pꝛeſentia de ſpon · vnde mtelli⸗
ge hec ꝙ iſta mulier allegabat ipedimẽ
tum ꝓpetuum puta conſanguinitatẽ vel
foꝛte dicebat maritũ moꝛtuũ· ¶ Nõ ſe⸗
cundo iudicẽ poſſe ↄſtituere nunciuʒ ad
citãdũ et᷑ dſanguineũ citandi facit·c· cuz
dilecti et qð wi no · de do · et vtu · ¶ No
ta tercio m fi · ꝙ eccleſia cuz cognouit de
legitimatõe pt᷑ et debʒ ſe mterponere ne
is quem le gitimũ ꝓnũciauit ab heredi⸗
tate excludat et ſic ĩpedit ſe de tpalibus
cum venit acceſſoꝛie ad ſpualia · ¶ In gl·
I· m fi aduerte vt clariꝰ mtelligas iſtuzʒ
tex · ¶ Oppo · de · . qm̃. Gpoꝛro et . Gſi au⸗
tem vtlit . nõ otel · vbi dicit ꝙ contra cõ
iugem abſentem nõ otumacẽ nõ debet
ꝓcedi ad ĩſtantiã alterius coniugis ſi pe
tit᷑ mrimomũ ſeꝑariex aliquo ĩpedimẽ
to qꝛ cum cauſa iſta ſit grauis nõ debʒ ꝓ
cedi ad ſententiã otra abſentem q ſi foꝛ
te ile eſſet pñs haberet m ꝓmptu defen⸗
ſiones cuius ↄtrarium hic dicit · Sol. H
c.legit᷑ multipliciter · Primo pt ſentit h̊
glo · ꝙ iſte fuit hic ↄtumar et hanc opi·
tenuit etiã Goffre · ſed certe hec lectura
nõ ogruit littere qꝛ nõ apaxret ꝙ citatio
iſtũ affecerit ſeda lect. clli git᷑ ex ſeam
da glo · ꝙ hic fuit ꝓceſſum ne ius muli
eris periret foꝛte enim nõ potuit reſiſte

re ſtimulis carnis hec lect· nõ ẽ vera q;
m hoc caſu licet mulier puniat᷑ ſine oulpa
nõ tñ ſine cauſa vt dicit tex · m d. Gſi aũt
Tercia lect.ꝙ hodie iſtud·nõ ꝓcedat

ſed ſtandum elt otrario ˖ Sed iſta lec.
ẽ ↄtra id qð habet᷑ ĩ ꝓhemio huiꝰ oom

pilatõis · Quarta lec· ponit᷑ m fi · glo· ꝙ
iſte epᷣs male ꝓceſſerit ſed qe mulier nu
pſit autoritate eccleſie filij debent eſſe le⸗
gitim. Wota ſingulariter iſtã lec· ex qua
hahes ꝙ licet ſententia ſeꝑpatõi ſit nul⸗
la ex quo tamen lata eſt ab eccleſia filij
geniti ex alio matrimonio ſunt legitinn
Ego tñ aliq̃ntulum dubito pty ſit vera
q; erroꝛ iuris non deberet excuſare etiã
mulierẽ niſi m caſibus expreſſis vt m.lł.

penul.C.de iurj et fac.igno· niſi dica⸗

mus ꝙ erroꝛ erat probalis qui habet re

gulariter excuſare vt in.l.regula· ff. ð iu
rj et fac · igno · O. uinta lect · tacite ſenti⸗

unt hic doc · ſed clarius loquitur Innoc ·
mn. cfi/de eo qui mit · in pol · cauſa rei b⸗
uã · dicit enim ꝙ exquo maritus ſe abſẽ

tat a muliere ſi non apparet de cauſa le⸗

gitima pᷣſumntur ſe abſentare in fraudẽ

et malicioſe iõ ſicut coontra abſentez ma

licioſe p᷑ ꝓcedi vt dEſi vero ita ⁊ otra

iſtũ qui abſentauit ſe cauſa legitima nõ
apparente qꝛ pᷣſumit᷑ ab eſſe etã m frau

dem nã qð operat᷑ veritas in caũ vero o
peratur pᷣſumptõ in caſupᷣſumpto vt in
l.ſi poſſeſſoꝛ et qd ibi no·ff· ð reli · et ſũp·
fune · fac . c is qͥ et quod ibi dixiõ · de ſpo
ſa · et tene menti iſtũ tex.ſm hanc lect.x
facit quod le · et no · in. c·j. tit · proxi · et
ꝙ hac lectura facit iſte tex · dum dicit ꝙ
epiſcopus in hoc negotio fuit ꝓuidu⸗ et
diſcretus ergo iuſte ꝓcſſerit Abb·

ex matrim onio clandeſtino ꝑp
eccleſiam approbato ſunt le⸗
gitim . h· d. Inherendo littere ſed · cla
rius patebit rerus mtellectus · ¶ Not ·
primo ꝙ cum dubitatur de legitimita⸗
te poteſt quis licite petere pronunciari
ſe legitimum facit ad ea que no. Inno·
ſupra eo·cauſam. ¶ Nota ſecundo caſũ
ꝙ iudex eccleſiaſtious qui pronunciat fi
liũ legitimũ pt᷑ ſimul pronuũciare eũ he⸗
redẽ ¶ Mota ar. ex tex · ꝙ fuius pᷣſu⸗

nmnmt heres vñ ad gallatas q̃rto filiuꝰ gꝰ
heres · Et faciũt hec ad qõnem nunquid
agẽs vↄtra filium tanqᷓʒ heredem patris

debeat ꝓbare ulum eſſe heredem et vide
tur ꝙ non per pꝛedicta · Contrarium di
cit Sarto · m.l.neceſſarijs · ff de acquir ·
here· qꝛ cũ filiꝰ habeat hodie beneficium

Uod nobis. iij nati

exqe
ſitnul⸗
eſaſi,
egitim
ſt wn
zweni
vtm..
dica/
betne
Fð u
ſenti⸗
nnoc.
reiß⸗
aſale⸗
fraude
e n
S0
ni
nfra
veo
dyrn

tſip⸗
deſpo
ec⸗
Nrret

t

u
o
N
dn
nor
mita,
nian
nno⸗
oaaſi
eühe/
199
uſg
ud
atns
nſde
undt
ür⸗
ſaum

abſtinendi ab hereditate paterna opoꝛtet
ꝙprobetur ꝙ ſe ĩmiſcuit hereditati quod
nota · ¶ Sed quero nunquid omnes fi⸗
lij nati ex clandeſtino matrimomio ſint le⸗
gitimi poſt appꝛobationẽ eceleſie ſiue ſint
nati poſt aprobationem ſiue antea · glo.
fi. conckudit hic ꝙ aut nullum inpeditũ
probatur contra matrimomium et om⸗
nes indiſtincte ſunt legitimi et ̊ omnes
ſequunt᷑ et videt᷑ ꝓbari m.c ij · ſup de clan ·
deſpon · nã approbatio retrotrabhit᷑ et peꝛ
inde ẽ acſi a principio in cõſpectu eccleſie
matrimonium fuiſſet contractuiu vt ibi·
Kut inpedimentum probat᷑ poſtmoduz
otra matrimomũ et tũc ſᷣm glo · geniti pꝰ
approbationem ſunt legitim ſed ante pꝛo⸗
bationem nõ. Jo. an · tenet indiſtincke ꝙ

oss legitimant liet matrimomũ poſtea

ſepet᷑ detecto nnpedimento mouet᷑ quia
mrĩmomũ omnia pᷣcedentia purgat S eo.
Kc tanta et hec lec.placet etiã do · An · Sed
Jo · cal tenet oppoſituzʒ quia ad hoc ꝙ ma
trimonium ſequens legitimet filios pre⸗
cedentes opoꝛtet ꝙ potuerit eſſe tempore
ↄceptioms et tpe matrimonij cõtracti vt
5 ·eo.tanta ſed iſtud matrimomiũ nõ po⸗
terat eſſe tpe conceptioms obſtante ĩpe⸗
dimento ergo ⁊c̃ · Et pro opi.Jo · an · faẽ
Kc.ij de clã.· deſpõ. vbi dicit ꝙ opat appro
batio clandeſtnmm mrĩmomij ac ſia princi⸗

pio m conſpectu eccleſie fuiſſet ptractuzʒ

Sed ſi eſſet a principio contractuʒ filij fu

iſſent legitimi liœt poſtea ſeperentur dete
cto nnpedimento vt m.c.ex tenore⸗ ·eo · er

So ac̃· Et hanc opi ·qñq; tenui ſed mut⸗
tum me vrget nunc m opoſitum.c.fin. ſi
quus de clan. deſpon / vbi dicit ꝙ ſoboles
ſuſcepta ex matrimomo clandeſtino proꝛ

ſus eit illegitima detecto impedimento

et ad · cñ. poteſt reſponderi ꝙ fingitur ab

inicio contractuʒ quando non apparet pꝰ

modum de inmpedumento nam contraben

do ſic in occulto vidẽtur affectatores ig⸗/

norantie et ſic preſumuntur ſciuiſſe ninpe⸗
dimentum et hanc opi ·puto reriorem ð ri
gore iur · ꝛc. Nic · abb · ſiculus doc.

Eferente. ientesnter
ſe inpedimentum matrimoni
unmotrahant illegitima eſt pro
les eorum vel ſpecialiꝰ ſic · Nati ex mrimo

nio otracto otra public honeſtati? iuſti
ciam illegitimi ſunt et ab heredifate parẽ

tum excludendi et tene menti hunc caſum
quia ſepe per ignorantiaʒ accidit. Primo
pomitur conſultatio · Secundo reſponſio
ibi tibi. ¶ Uota primo ꝙ impedimentum
publice honeſtatis quod orit᷑ ex ſponſa⸗
ibus inter ſponſum et oſanguineos ſ põ

ſe et econtra nedum impedit matrimoni⸗
um mter eos contrahi ſed etiaz dirimit et
filij ex tali matrimonio nati ſunt illegiti⸗
mi nec ſucceddunt in bonis parentum et ſic
extende. c. ſponſamõ · de ſponſalibus ·
¶ Mota ibi eccleſie permiſſionem ꝙ eccle

ſia peteſt dſpenſare contra ninpedimẽtũ

publie honeſtatis nam illud nupedimẽ
tum non eſta iure diuino ſed humano ſu
pra quod papa pt᷑ diſpenſare vt in· c. ꝓpo
ſuit de coneſ. prebe · ¶ Nota teecio ꝙ pa
pa diſpenſando ſuper matrimonio ꝑ con⸗
ſequentiam diſpenſat ſuper legitimita te
filiorunretiam reſpectu hereditatuz et ſic
eſt caſus m quo diſpenſat papa cum lay⸗
cis ſuper legitimatione de quo in.c. per re
nerabilem ꝗᷓ eo · ¶ Nota vltimo duos ca
ſus in quibus non obſtante impedimẽto
proles eſt legitima · Primus ſi preceſſit di
ſpenſatio eccleſie. Secundus ſi parentes
ignoranter contraxerunt· Ced ẽ dubium
nunqᷣd quelibʒ ignorantia excuſet certe i⸗
Snorantia facti probabilis excuſat vt ĩ· c.·
ex tenore ·j.eo · et foꝛtius ignorantia iur.
et facti · Oed de ignorantia iur · tantuz pt
dubitari pro quo vide bonum tex · in. l. que
in prouincia·ff de ritu nup · vbi videtur
bari ꝙ error iur:cum longinquitate tem

poris excuſat ad hoc vt filij dicantur legiti

m . Ad hoc etiam facit · ·. ſed et ſi lege Gſci
re ·ff de peti · here. vbi dicitur ꝙ erroꝛ iu⸗
ris non tollit bonam fidem quo ad facien
dum fructus ſuo ſed in contrarium facit
cper nrenerabilem··eo · et dic vt ibi dicaz
et tera Abb ·

Eruenit. docendum pro
lem illegitimam nõ ſufficit pro
.— bare inpedimentum matrimo
ij ſi fuit in facie eccleſie contractum-
Primo ponitur mulieris querela ſuꝑ qua
datur midex · Secundo inſtruitur ſup mo⸗
do decidendi ˖ ¶ Nota primo modum pro⸗

bandi quem eſſe legitimum ·ſ.ſi proba⸗

tur ꝙ parentes ſui legitime contraxerunt
ſcilicet quo ad ſolenmitates extrinſecas
vt ꝙ dum vwerunt matrimonmium eorum
non fuit impetitum id eſt accuſatum de qͥ
plenius · ¶ Vota ſecundo ꝙ cum quis
moleſtat᷑ ratione illegitinmntatis prouem
entis ex defectu matrimonij debet petere
ab eccleſia vt legitimus pronunciętur ·
¶ Contra iſtumtex · oꝓponi · de. e cauſam
5· eo. vbi poſt moꝛtem parentum inqui⸗
ritur de validitate matrimom ipſoꝝ hic
autem papa non admittit probationes ſu
per impedimento dummodo poſſit oſta⸗
re ꝙ m facie eccleſie ↄtraxerũt rel mrĩmo
mũu fuit ↄtractũ.So.glo/ mſtat ponẽdo

parias ſolutiones. Prima ſolutio ꝙ quĩ
quẽnium erat hic elapſum a morte pa⸗
rentum et ſic non poterat matrimomum
