rum ex aduidicatione ſeu traditione ſed
differenda eſt ſentẽ tia donec alius pro
bauerit ¶ Et nõ ſcdo quid agendum qñ
duoeqliter probant et res petita nõ eſt
diuiſibilis nec pt᷑ mſolidũ poſſideri qð
linntat nõ Bar · m·l ſi dus fr vti poſſi · et
nõ m. c licet de proba ·

obus. Cotrabẽs ſuccſ
ſiue per vᷣba de pnti im dua⸗
bus tenetur adherere prime
4 ſi autẽ primo ↄtraxit ꝑ verba de futuro·
ſedo per verba de preſenti adherebit ſe⸗
cunde et habetur h. c. ꝓpalea · xxvij · q ij⸗
Kc.duobus et ᷣm Hoſti:·et bñ iſtud·c idẽ
dicit m effectu cũ · c pe et · c. ſicut S · ðD ſpõ ·

due ſunt ꝑtes · ſeda ibi eſt autẽ. et ſecen

da ſubdiuiditur · ſcdᷣa ibi fideꝰ· ¶ Vo

bonemdici vemreõ fidẽ ꝑ eum pᷣſtitam
et ſic capit᷑ in. l. j fr de oſti · pec ſet m . l. · ff.

5

admſtar religionis fidei q ſicut ibi cre

2–

credo te factuꝝ quod ꝓmſiſti hœt non
videã vnde dicit fides qa fiet vel a firmn
tate · ¶ Scðdo nõ ex hoc tex · ar · opti · et qꝗᷓ
ſi expreſſum ꝙ ex ſpõſalibo ſine uurame
to ↄtractis qͥs obligat᷑ ad ↄtrabendum
vt peccœt venmiendo ↄtra ꝓmiſſionez
n aliqᷓ öhendo · Mota tercio ibi ſi pmiſe

S

————

pmo ꝙ oĩs pactio qᷓntumcunq; ſtnplerx
pt᷑ appel ari fidesſvn venẽs otra ꝓnmſſi⸗

7„

tde pac ſet poteſt ꝓniſſio appellari fides

dimus qð nõ videmus ita mpmſſione

.

rit:c · ꝙ valet matrimomũ licet qͥs idu⸗

cat᷑ ad octum ex mulieris pulchritudi
ne ſeu apetitu copule extoꝛquende facit
c.tu a etc·xenienð · de ſpon · ¶ Vltimo
nõ tenere mrimonium mteruemete mu
tuo oſenſu licet ᷣm loci ↄſuetudinẽ non
det᷑ annulus ſeu non pᷣuef᷑ alrꝰ mos regi
onis h̊ roluit dicere iſta lr̃a m fi· dum
dicit ſi nõ ſtringit manũ ꝛc. ¶ In gl · pe ·
ibi ꝙ nõ adiecta debz haberi et hoc tene
as licet qdã dixerit ꝙ dtractis ſpõſalib⸗
ſubilla ↄditõe ꝙ ꝑ primũ coitũ nõ tran
ſeut ĩ matrimomum ſed purificant᷑· ſed
per ſem trãſeunt qð nõ placet Omeẽ.

—

nec ↄomuniter doc. q vt dicit glo · ſi ĩtel⸗

exit de coitu foꝛmicano habet illa cõdi⸗
ſtio acſi nõ fuiſſet adiecta et ſponſalia re
manent pura que trãſeunt in matrimo⸗
miũpꝑ carnalẽ opulam vt m. c. is qui de
ſpon · Et in fi · glo · qlibʒ intellectus po⸗
teſt aptari ad text · et nõ ẽ vis qͥs teneat
ſenſus em littere eſt ꝙ ſiue qs ꝓmttat
ducere aliquã ſiue ↄditio naliter ſiue ſiñ
aliq̃ ↄoditõe ſemꝑ iila ſpõſalia tolluntur
p mrĩimomũ de pñ̃ti cum alia octum vt
m. c. ſicut et · c. pe ð· de ſpon · Hoſtiẽ · hie
ſoꝛmat.q;quot modis ↄtrahant᷑ ſpon⸗

ſalia de futuro et dicit ꝙ quattuoꝛ pri-

mo ꝑ rerba de futuro ad hoc apta vt m
d. c. pe · ſecundo per verba de pnti ſi dtra
hente ſunt puberes pel aiter eoꝝ.nam
iuris mterpᷣtatõe ſunt ſpõſalia de futu⸗
rvt in · c· fi · de deſpon. ĩpub · et clariꝰ ĩ . ·
vnico eo · ti · li. vj · Teꝛcio ꝑ dationẽ arra
rum.l.arris.C· de ſpon · hoc mtelligo qñ
pᷣceſſerũt verba vel ſigna hoc indicantia
q; datio arraꝝ nõ magis ꝓportionatur
ſpõſalibo qᷓ; alñjs ↄtractibo vt mitit. de

ↄtrah· emp m prin· quarto ꝑ ſubarrati

onẽ annuli · xxvij.q ij · ſiquis deſponſa
uerit hoc dictũ nõ e ſimpliæiter ven quia
potius midicat matrimomũ qmᷣ ſponſa
lia vt m.c. femine · xxx q v · ideo dic vt ple
mus dixi m fi de deſpon · inpub ·

— Ccepiſti. xlteri deſponſa⸗

tã ducen? m vxoꝛem et cogno
pt.h.d. ſm vnũ itellectũ ſed clarius hj
habet᷑ in. cfi qᷓ. ð eo qui dux. in mat · vel
iuxta lram ſumma ſic ponit pñiam illiꝰ

qui alterius ſponſaʒ de pñti ſibi accepit

in vxrorem · ¶ Mota ibi deſponſatam et

tene menti ꝙ contrahens ꝑ verba de pᷣ⸗

ſenti ante carnis copulam poteſt appel⸗

lari ſpõſa nã iſte tex.loqᷣtur de tali ſpõ⸗
ſa ð pñu patz ex eo q ſi uiſſz ſpõſa de fu
turo valuuſſz mrimomium cum ſecunda

ſces nunq́ ĩ vxoꝛẽ eã habere

tcsſdu
thntudi
ndeſacit

midemnn
dinenon
mog eat
ngl.e
pe tene
poͤſalib⸗
uno tran
lanb ſed
4 Vmei
do.ſitrl,
illa cödi;
onſalia
natrimo/
1s quide
ctus po/
zteneat
pmttat
ſiue ſiñ
Audur
5wnpt
oſtie⸗bee
ank ſpon,
tnoron/
wayem
piäſion
ren tmn
lin flet
etchandi
tone un
relligoqn
dicanna
tionotur
nſtit. &
barati
ſponſa
,And
porde
odieyptpe
npub’“
ſponſa⸗
jet cogno
ei haben
clarius
nmat. el
ſiamillc

bi accepyt

nſatam e
rba deß⸗
eſtapel/
taliſpo⸗

piſadeft

ſeau

contractum yvt in. c.ẽ · prox · et m · c.· ſicut et
c .pe.õ · de ſpon. et facit hoc optime vt in
ſtatutis odioſis appellatiõe vxoris nõ ve⸗
niat deſponſata per vᷣba de pꝛeſenti ante
traductionem ad domum viriet caꝛnaleʒ
copulam pꝛo hoc vide quod dixi ſuꝑ Nica
de ſpon · et m . c. ex publico de ouer · viuga ·
¶ Dcðdo nõ ꝙ eccleſia ĩponit pnĩam pub
licam ducenti ſponſam alterius m vxoꝛẽ
etdic ꝙ mulier que contraxit cum duobo
eſt infamis et idem in maſculo pt m.l.j · ff.
de his qui no · infa · et credo ꝙ eccleſia poſ
ſet ĩponere penam in foro iudiciali quia
iſti abutuntur ſacramento matrimomj et
ſic ↄvmnttunt ſacrilegium vt in.l. qu anuis
C· de adylt · ſacrilegium rero ẽ mixti fori
vterq; emm iudex eccleſiaſticus et ſecula
ris cognoſcere poteſt de quo in · c cum ſit
generale de foꝛ · compet · vbi plene dixi et
facit ad predicta tex· cim glo · xxxij.q ·.j·
de benedicko hic autem papa non cura⸗
uit de pena fori iudicialis quia ad hoc nõ
fuerat actum ſed per viam ſalutis et con⸗
ſilij amime fuit hic papa aditus· ¶ Vlti⸗
mo no · hanc penitentiam et eſt regula
ꝙ pro quolibet peccato moꝛtali eſt peni⸗
tentia imniungenda · vnj· annorum xxxiij· q.
jj·hoc ipſum qð tñ intellige mſi ſacerdo⸗ tẽ
pus ex cauſa abbꝛeuiauerit vt in. c deus qᷓ
de peni. et re. de peni · di . ..· quem penitet:
Sed quero qᷣd debʒ iſte agere in hoc ſp
cia vnj· annorum nam text · hic non aperit
ſed dicit ꝙ debet pemtere cum ſeptema
ns ſequentibo · So · dicit Abb · ꝙ debet ie
iunare ſemel vel pluries in ſeptimana vei
aliud bonum agere ᷣm diſtinctiõez et iu
dicium ſacerdotis et bene loqiut᷑ facit qðᷣ
no · m d .· c. hoc ipſum et ſic debes intellige⸗
re omma iura que ĩponunt penitentiam
p numenꝝ dieꝝ vel annorum nõ ſpecifican

do modum prie et hoc nõ · ¶ In glo · i f·

ſolue ↄtraria vt nõ glo.m.cij.S·ti · prox ·
et m regula nõ firmat᷑ de re · iur. li · pj · et ad
iſtum tex · dic ꝙ aut duxit ſponſam alteri
us et cognouit etnon poteſt amplius ha
bere eam in vxorem etiã moꝛtuo primo vi
ro vt in d. c · fi · de eo qui dux · in ma · et die
vt ibi · Aut non co gnouit et tũc ex nouo cõ
ſenſu poſſet eam habere in vxorem moꝛ⸗
tuo primo viro vt in d. c.· fi. et ſic intelligit
v. nunqʒ poſitum in tex.

Icet Sponſalia de pñti
nõ ſoluunt ſequẽs mrĩmo⸗
n⸗2mũ et carnali copula ↄſũma⸗
— et clariꝰ hoc Pabet m. c.·fi · et
ꝑe·S· de ſpõ · pmo ponit᷑ deciſa oſultatio
ſedo Nnſio ibi oſultatõi · tercio alteriꝰdu
bñj ſolutio ibi et ſi nuꝑ · quarto obſtaculi

remotio ibi qᷓmuis.¶ Mõ ibi pᷣbis expᷣſſo
ꝙ oſenſus m matrimonio vpᷣhendo debet ÿ
bis exprimi in fari valentibo et ſic facit h
littera in ar · ꝙ verba ſunt de ſubſtantia ĩ
loqui valentibo et his vᷣbis foꝛmaliter vti
tur tex · in · c pe · S. de ſpõ. ſed Hoſti · ſup⸗
plet ad litteram vel alio ſigno equalẽti qð
placet dixit enim de verbi qe communiteꝛ
hoc accidit ſed ad materiam vide qð ple⸗
ne dixi m · c tue õ · de ſpõ · ¶ Nõ ibi ſiue ſit
iuramentũ quod mramentum non eſt de
ſubſtantia matrimomj licet foꝛtius obli⸗
Set ↄtrahentem · ¶ Bltimo nõ ꝙ matri⸗
monium habet ſuã eſſentiam ex ſolo mu⸗
tuo conſenſu ↄtrahentium · vnde carnalis
copula non addit maius vmculum reſpe
ctu eſſentię matrimonialis ideo non tolli
tur primum ꝑer ſecundum conſũmatuz ſ
bene addit reſpectu ſignificati quia almid
ſignificat oonſũmatum qm̃ nõ cõſũmatuʒ
vt in . debitũ de biga · et xxvij.q.i.c.qua
propter · ¶ Item eſt foꝛtius conſũmatuzʒ
hinc eſt ꝙ non diſſoluitur per ingreſſum
religioms ſicut non conſũmatum vt m.c.
iji et m. c.ex publico de conuer · coniuga ·
¶ Vltimo nõ papam poſſe reuocare ſen⸗
tentiam ſui predeceſſoris et contrariaʒ cõ
ſtitutõem facere pel aliter declarare etiaz
precepta iuris diumi qm̃ predeceſſoꝛ de⸗
clarauerit. ¶ In glo.fi · in fi · quid autem
de matrimonijs ↄtractis ante hanc cõſti⸗
tutionem dicit Hoſti · ꝙ illa ſũt tolleran⸗
da ꝓpter oſuetudĩem ↄtrariã et qꝛ nõnul
li ſummi pontifices ita diffimierat de hoc
in. c.fi· . eo · vbi dicetur ·

Ua fraternitas.e ꝗ
appellat m cã matrimomaliiĩ
terdici debet ne aliud matri⸗
momũ ↄtrahat lite pendente
et ſi ðxerit dt feꝑari · pmo thema · ſcdo pᷣci

pit fieri ĩterdictũ ibi h arbitramur · tercio

dẽ qd iuri ſi violet ibi et ſiꝰ · ¶ Nõ ꝙ ap
pellatõe pendẽte pr᷑ iudex a quo ĩtedicere
mrimomũ otrahendũ et ſic nõ ſuſpendit
ĩ totũ iuriſdictõ iudici? a quo vñ pt᷑ agere
ea qᷓ tẽdunt ad facilioꝛẽ exitũ cãe apellõis
de quo vide bonũ tex. cũ glo · ĩ . c. ex lris de
ma.ↄtract.oↄtra int erdic · eccle · vñ videt
ꝙ iudex poſſit h interdictũ facere · ¶ Itez
nõ ꝙ pendente lite ſuꝑ mrĩmomo ſiue fu⸗
erit appellatũ ſiue nõ non licet tranſire ad
aliud mrĩmomũ liœt ꝑ partem pretẽda⸗
tur nullitas prinn matrimonij vt in.·c cuz
m apoſtolica.S.de ſpon · et hic et ꝑ illud
c.nõ debes diſpõem hꝰ tex . reſtringere
ad pendentiam appellõis · Idem em eſer
uandũ pendente lite ante appellõem vt in
d. c cuz ĩ apoſtolica · ¶ In glo · ij · m fi · nõ

bene diſtmctionem glo:ſolet eniʒ quo
tidie allegari et hec eadem diſtinctio ſo
let fieri cim querit᷑ vty actus ↄotra legẽ
ſit ipſo iure nullus de quo vide m regula
ea que contra ius de reg iur · li · vj· et ĩ · .·
vides x.di·et m.l.non dubium· C· de le ·
et dicit ꝓpetua cauſa ꝓhibitionis quan
do cauſa ꝓhibitiom nõ eſt reſtricta ad
certũ tempus ſed eſt ꝓpetua puta ſi ꝓhi
betur aliqd fieriꝗꝓpter malũ qð mde ſeqᷣ
pt᷑ nel ꝓhibetur mrĩmoniuʒ fieri pter
ↄſanguinitatem vel qd ſimile · dicit non
habere ꝓpetuã cauſã ꝓbibitõis qñ cau
ſa eſt reſtricta ad certũ tempns puta ꝓ
hibet᷑ mrimomiũ ꝓpter veneratõeʒz diei

pnti deſpõſat pᷣmã deſpõſa⸗
tãa hẽ bit m vxoꝛẽ et᷑ ſi priꝰ ſe·
cundam cognouerit nec valet cõtraria
ↄſuetudo et hoc vltimũ addis ad · c. licz S·
eo.In prima ↄſultatõ ·m ſcdᷣa Nnſio ibi
ne rero · ¶ Wõ primo ꝙ circa ſacr̃a eccle
ſiaſtica eccleſie inferioꝛes dñt ſe ↄ foꝛma
re maioribo rõne metropolitane eccleſie
facit.c ad abolendã ꝗᷓ· de heret. vide bon ·
glo · m. c.j.· de ſum· trini·li · vj. ¶ Nota ſe
cundo ibi que ſufficit ꝙ ad eẽntiã matri
monij copula carnalis neceſſario nõ cõ
currit eſt ꝗ ren mrimomũ pꝰ oſenſum
de preſenti pᷣſtitũ nã id dicit᷑ ſufficere qͥ
poſito mil aliud ad ſubſtãtiã actꝰ reqri⸗
tur vt no. glo · in. ſtatutũ m prin · de re⸗
ſcrip · li · vj · Et adde hic ea qᷓ dixi õ · c. licet
et qð plemu dixi m·c ex public de con
uer · oiug.¶ Qud de matrimomj cõ
tractis an iſtã oſtitutõeʒ et doc· omumi⸗
ter tenẽt ꝙ illa tollerãt et hoc apte mu⸗
it ᷣbũ decetero hic poſituʒ et pt᷑ adduci
iſte tex · ꝓ et ↄtra ꝙ cõſtitutõ iuri anti
qui declaratona non extendit᷑ ad pᷣten⸗
ta hñtia priã cõſuetudinẽ q̃ſi rõne ↄſue
tudis illa debeãt tollerari ꝓ quo vide bo
nã glo · in· c cum venerabihs de oſue · et ĩ
c.j· de poſtu· pᷣla · lib · vj · In contrarium
poſſz adduci ilte tex · qꝛ dicit decetero ſe
cus gꝰ ſi hoc ᷣbum non fuiſſet apoſituzʒ
vt in · c cũ tu et qð ibi not · de vſur · ſed ad
materiã plene vide no · m · c fi · de conſtit ·
et m cle. ij · de re · ec · nõ alie · et micle · j · de
ele · ¶ Vltimo q̃ritur nunqd papa poſ⸗
ſit ſtatuere vt ꝑ ſeðm mrimonium oſũ
matũ tollat᷑ primum non cõſũmatũ et ſie
appꝛobare conſuetudmẽ hic repꝛobataʒ
Hoſti. tenet hic ꝙ ſic qꝛ circa mrimo mũ
nõ conſũmatũ latiſſime patet ptaꝰ pape
vt nõ · m d. . ex publico et ad hoc ponde⸗

. G VUas. Ouidua; p rerba de

rat pᷣ·polumu poſitũ m tex. q̃ſi dicat ꝙ

potuiſſet ſtatuere hie õrium · Sed ego

dubito an hoe dictũ ſit reꝝ nam ſine ma
gna canſa papa nõ diſponit contra iſtðᷣ

matrimomum vt m d. c. ex publico · Itez
ſi hoc eẽt q̃re papa retractaſſʒ diffinitõ

nẽ pᷣdeceſſoꝝ ſuoꝝ ſi illi potuiſſent ad li
bitũ diffinire vt m. c. licet Z· eo · ex ma⸗
gna cauſa poſſet hoc facere· ¶ In glo ibi
nã pctus pꝑfectꝰ ẽ ꝑ ſolum oſenſũ nõ ĩtel
ligas glo · ruditer nã etiã ðctus emptio
ms et venditiõis et ceteri qui ſunt de iu⸗
re gentiuʒ pficiuntur ſolo cõſenſu vt ĩ ·l.
conſenſu · ff de ac · et obli. Lex hoc iure ff.
de iuſti · et iure ſed mtelligas glo · ꝙ cõ
tractus matrimonij eſt ꝑpfectus ꝑ ſoluʒ
conſenſum · i · ꝙ ꝑ ſolũ conſenſũ eſt trã⸗
ſlatũ plenũ ius ita vt traditõ cꝛporali
nihil addat et licet doc · hie inſtẽt ꝓrõe

diuerſitatis maxime H oſtiẽ · q̃ dixit ꝙ

matrimonium habet ſuã eſſentiã a iure
diuino ideo ſeqtur oditõem ſui autoris
nam deus eſt ĩmutabilis · Alij vero õctꝰ
ſunt ab hoĩe ideo ſequuntur naturã ho⸗
minum.hec rõ mihi videt᷑ pſuaſiua et ñ
neceſſario cõcludens nã et aliq̃ ſunt ab ho
mine que tamen ex ſolo titulo hñt ſuam
pfectiõem vt ẽ titulꝰ bñficialis nã ꝑ ſo⸗
lã collatõem bñficij acquiritur plenum
ius ꝓuiſo.yt hic et imn · cſi tibi abſenti de
pre ben · lib · pj · ideo facio regulam ꝙ in
omnibus ſpiritualibo ex ſolo titulo trã
ſfertur plenum ius vt m · d. c. ſi tibi abſẽ
ti et p Inno · im. c mter cetera de preben.
¶ Iſta enim tanqm̃ mmuiſibilia ſine alia
executione exteriori tranſferunt᷑ et ſolo⸗
conſenſu vt dixi perficiuntur ·

De conditionibus appo/
ſitis in deſponſationeet
matrimonio uel in aliis

contractibus. —
¶ Continuat᷑ hee Nea ad pᷣcedẽtia h oꝛ
die qꝛ qñq; ſpõſalia ð hunt᷑ pure deqᷣb⸗

viſũ ẽ g· qnq; ſub oditõe · Merito de his

pꝰ pᷣedenta ſubmittit et q aditio appo
ni pt᷑ non ſolũ m mrĩmonio ſed etiam in
alijs ↄotractibus· deo ne autoꝛ haberet

materiã geminãdi Nicam ſubnectit hic

de oditõibo appoſiti etiã m alnjs ↄtracti
bus et qᷣd ſit ↄditõ notat ſuꝑ Nica·ff. ð
odi · et demon/ Sed dic latius et clarius
ꝙ oditõ eſt q̃dã adiectõ poſita rel ſub⸗
m tellecka m dupoſitiõe ſuſpenden rel
reſoluens ipſam diſpoſitionem et dif⸗
fert a modo q; modus non ſuſpendi ſ
eſt quedam modificatio diſpoſiti onis

de quo clarius dicetur eo · verum · Ni⸗

colaus ſiculus ·

ſnem
t
fint
entac
ernn
ngloibi
unoſtel
emptio
rtdeiu,
ſuptil
wreff.
l. ge
spſolg
eſtti,
eporal⸗
t proe
duitg
da iure
gutoris
wöcke
ra v/
la etñ
ntabho
ſtſugm
mpſo⸗
lenum
entide
nem
lo tra
bi abſe
weben.
ine ala
etſolo/

po⸗
t

no
de
odehis
tapo
tamm
gaberet
ctithi
otracti
aff
tdanus
elſub/

den el

vendi
ons
⸗Mi⸗

—

Uicunque.hecdicit in
ſũma Defectꝰ? turpis aditio⸗
nis in ↄotractu mrĩimom ap⸗
poſite nõ viciat mrĩimomium
ſed piciat᷑ · pᷣmo ponit᷑ thema ex quo reſul
tat tacita queſtio · ſecũdo Nnſio ibi Nnde
mus. ¶ Oppo· otra tex. videt em̃ ꝙ odi⸗
tio poſſit agom m mrimonio ↄtrahendo
pt · eo · de ülis et · c ſupeo. So · metu otra⸗
rij iſte tex· intelligit᷑ duobo modis Ppri⸗
mo ꝙ loquit᷑ m oditõe ſuſpendente turpi
tñ ·nam ↄditio turpis q̃ non ſit contra ſub
ſtantiam matrimonij hẽtur ꝓ nõ adiecta
⁊ contractus remanet purus . eo·c fi · ſe
cus in conditione honeſta de qua intetligi
tur atrariũ et hũc mtellectũ pomt gl· hic
Scdus mtellectus ertra glo· vt intelliga
tur m od itõe reſoluente puta cõtraho te
cum mrimomũ et ſi nõ dõaueris mibi· x.
polo te relinq̃re certe exquo mrimomum
a principio tenuit non pt᷑ diſſolui vt mc.
cum ſis de conuer . coniuga . et ꝓ hoc ĩtel⸗
lectu facit littera m i.relmq̃re et hunc m⸗
tellectum ſenſit Vmc · Quidã tñ dixerũt
in mrĩimonio nõ poteſt appom cõditio
q; conſenſus debet eſſe purus et abſolutꝰ
ſed hoc eſt falſum vt m otrarijs mſi ĩtel⸗
ligas ꝙ matrimomiũ non pt oſiſt ere miſi
ex oſenſu puro et abſoluto · nam exiſtente
oditiõe oonſenſus remanet purus et tune
rere incipit tenere matrimonium vt m. c.
ſuper eo ꝗ·eo · et . c xerum et in. c. vmieo de
ſpon · libro ſexto ·

Um ſit pꝛopꝛium.
Peꝛtinet ad ſecundã ptẽ Nice
et h. d. in ſũma. Beruꝰ⸗ ma?⸗
numiſſus ea ↄditõe vt fiat mo nach et mo
naſterio ſᷣuiat alias ĩ puitutẽ redeat ſi hoc
acœptato monachus factus ſit manumnt
tẽtis nolũtatẽ oogit᷑ obſeruare · pmo the
ma·ſcdo Nnſio ibi tu ergo ¶ õ primo
ꝓ ĩ manumſſſiõe ſerin pt apom cõditio

libertatis reſolutĩa· ¶ Scðdo nõ buitꝰ

antiqꝗᷓ nõ ĩpedit monachatũ ↄcoꝛ.liiij · di ·
multos nec ꝓmotõeʒ ad ſacros oꝛdmes
pt in. c. nullus et m.c de famulis de ſer · non
oꝛdi. ¶ Tercio nõ ꝙ ſᷣuus pt᷑ manunntti
ſub eo modo vt fiat monachus xel cleri:
cus · ¶ In gloj · ibi eſt res ſpiritualis nõ

glo · ꝙ libertas pt᷑ dici res ſpiritualis et fa

cit quod nõ. glo. m d.c. nullus pᷣall · ſed h
non pro cedit qʒ ſi eſſet ſpirituali? non ca⸗
deret m laicum yt in · c cauſaz de preſcrip ·
Item dominus qñq; manumittit mteruen
tu peouime.liiñff. de manumiſ/quod non
poſſet fieri ſi lbertas eſſet res ſpiritualij et
et ideo tene ſequẽtem ſolutõem glo · ꝙ mo

nachatus hic confertur pure · Item hec eſt
q̃dã oditio mtrinſeca · vñ ſicut nõ ẽ ſimo⸗
mia ſidat᷑ pᷣdiũ vt ibi fiat eccleſia vt ĩ.colĩ
el · j · de reſti. ſpo · ita et ſi manunmnttit ſer⸗
uus pt fiat clericꝰ vel monachꝰ q; nõ pt fi⸗
eri monachus aut clericꝰ mſi prius ſit liber
5· de ſer · non oꝛdi · ꝑ totũ Hoſti. ĩtellexit
tex . ꝙ nõ ſub oditõe ſed ſub modo iti fue⸗
runt manunnſſi. vñ ↄditõ hic pomt largo
modo ß ꝑ hoc nõ mutat᷑ ĩtellectus iuri et
de differentia inter modũ et onditionem
habet᷑ jn· c rerum ·.eo · ¶ In gl fi. ibi q̊z ci
to acœptauerit ↄditioneʒ intellige glo. ſa
ne ſcʒ ꝙ acceptauit cũ effectu faciendo ⸗
feſſionem m mambus illius q potuit euʒ
moœꝛperare religiom iuxta nõ · m.c.poꝛ⸗
rectum de regula. ex nuda g acceptatiõe
conditiõis non eſſet effectus monachꝰ.
¶ Et in fi · glo · vult go glo. ꝙ ꝓmotꝰ ad
clericatum pt᷑ reuocari ad ſeruitutem ſinõ
ſemat modũ m manumiſſione appoſitum
ſecus in eo qui eſt effectus monachus 6
nõ reddit rõnem diuerſitatis nec et doc/
ſed poteſt dici ꝙ clericus degradatus de⸗
ſinit in effectu eſſe clericus pt m.c. degra⸗
datio de pems li· ſexto · vñ ſine violatione
clerieus poteſt degradari et redigi in ſer⸗
uitutem ſed per degradatõem ſeu depoſi 5
tionem non deſimit quis eſſe monachus ẽ
emm monachatus quoddam potũ a quo
nõ pt᷑ liberari etiam ꝑ papam ſaltem ſine
maxima cauſa iuxta ea que nõ· in.c cuz ad
monaſteriũ m fi · de ſta. regu · exquo ſemel
pure nouit deo non pt᷑ amplius redire ad
ſeculum et ſubijci ſeruituti coꝛperali ſed
ſi fuiſſet ſeruus illius monaſterij tunc foꝛ
te valeret conditio non pt ex toto deſinat
eſſe monachus ſed vt ſit magis aſtrictus
monaſterio qʒ cteri · vnde erit quaſi ſeruꝰ
monaſterij nec poterit mtrare monaſteri
um ſtrictius facit qð legitur et nõ. m.c.de
famul· et m.c.eo libentius de ſer.non ord-
et quod nõ. in glo: m.·c vt lex continentie
xxvij.q:j · ¶ Sed contra hunc intellectuʒ
glo · oppomt de fine · c. vbi papa mãdat ſer
uare manumttentis wolũfatem contra⸗
rium videtur difficile et hic non tactumx
doc · ſed pt dici mherendo primo ĩtellectin
Hoſti · ꝙ iſtifuerunt manumiſſi ſub mo⸗
do vt fierent monachi ⁊xc̃ · vnde conditio re
digendi ad ſeruitutem debet referri ad tẽ
pus añ monachatũ nam roluntas manu
mittẽtis fuit pt fierẽt monachi et ſi nõ vel⸗

chi puãt nolũtatẽ manunnſſoꝛis eo ꝙ cõ⸗

5 pellũt ꝑſeuerare ĩ mõſterio·
O Eillis.Oui mrauit aliquaʒ

ĩ vxoꝛeʒz accipꝑe ſi cẽtuz ſibi dona

E redirẽt ad ſeruitutẽ vnde ſi fiũt mona

erit recipe non tenet᷑ niſipoſta pure co
ſssſerit rel eã cognouerit · primo thema
ſeaindo deternmnnatõ ibi reus · CNo · ꝙ
ſponſalia poſſunt ↄtrahi ſub oditõe tex
em̃ iſte loquit᷑ m ſpõſalibo de futuro vt
patet per verbum accipiam quod eſt fu⸗
turi tpis vt mc. pe · Sᷓ̊. de ſpõ. a ex talib⸗
ſpõſalibo ditiona tis non orit᷑ ante con
ditõis euentũ pu blice honeſtatis iuſti⸗
cia vt m· c· vnico de ſpon . li · vj. ¶ Secũ
do no · tex · valde notabilem iuditio meo
ꝙ hec ↄoditio eſt honeſta accipiam te in
vxoꝛem ſi tale qd mihbi donaueris nam ſi
nõ eſſet honeſta nõ ſuſpendiſſet ſpõſali
a ſed haberet᷑ ꝓ non adiecta vt mn.c· fi · ·
eo. ¶ Ved otra hoc et otra tex · foꝛtiter
opponit᷑ de.l·ſi ita ſtipulatꝰ fuero m·C.
ſi tibi nupſero de ver · ob · vbi tex. no . di
cit ꝙ ſi mulier ſtipulatur a riro centum
ſibi dari ſi ſibi nupſerit non valet ſtipu⸗
latio tanq̃ʒ inhoneſta et idem dicit in ꝑ⸗
ſona viri ne videatur ꝓpter libidinẽ de⸗
diſſe eentum ſeu matrimomuz oↄtraxiſſe
So · otrarium eſt difficile et nõ tactum
hic ꝑ doc · ſed credo poſſe dari duas ſolu
tio nes. prima vt intelligatur qñ vi fuit
ſtipulatus aliquid ſibi donari occaſione
ſ·dotis nam tuc bene valeret vtĩ d. C. ſi
tibi nupſero · Vel ſcedo pt᷑ dici ꝙ quando
ſubeſt cauſa honeſta petendi donũ tunc
valet ditõ ſeu ſtipulatõ nã tex · in d. Eñ
annulat mdiſticte illam ſtipulationẽ
ſed dicit ꝙ cauſa ↄgnita eſt ãnulãda vn
de vt dicit ibi Bar.ſi nobli ↄtraheret cũ
plebeia nõ eſſet mhoneſtũ ſiemitteret
aliqd ipſi nobili m recõpenſationeʒ no⸗
bilitatis nam tũc cœſſat ratio libidnn ⁊

idem vbi ſubeſſe pt conſinnlis cauſa ·
¶ Vltimo nõ duos caſus m quibo odi
tio appoſita in ſpõſalibo tollit᷑ſ.per caꝛ
vJnalem copulã ſubſequentẽ et nõ bñ hũc

caſum maxime tũcta gloſ/ fi·q; extendit
c.is qui de ſpõ:nam copula bhic opat᷑ du

o purificat em ſpõſalia et eodez momen!

to ea tranſfundit in mruimonium · Se⸗
cundꝰ caſus qñ interuenit poſtmodu cõ
ſenſus de pñti · ¶ Oz q̃ro nundd ſufficit
oĩs oſenſus de pnti Vmc·hic.pe.et Ab
et Ope · eo · ti m prin · miromõ intelli⸗
gũt iſtũ tex· dicunt em̃ ſuffiœre oſenſuʒ
de pñti ſiue ſit purus ſiue ↄditõalis dum
mõ nõ ↄferatur in arbitriũ alterius et h
vltimo caſu intelligũt · c ſup eo ·.· eo · q̃ſi
velint iſti dicere ꝙſi fuerit dickũ otrabo
tecũ ſi donaueris ninhl cẽtũ ĩ ↄtinẽti eſt
mtr̃imomũ q; verba ſũt de pᷣnti nec oſen
ſus ẽ collatꝰ in arbitrium alterius vtpu
ta ſi fuiſſet dictũ ptraho tecũ ſi p̃ meꝰ

—

oſenſerit · nã hoc caſu nõ ẽ matrimomũ
miſi pr̃ oſenſerit vt in dc ſuꝑ eo· ſed Jo.
an· hic et Irmmo.tacite ſentiunt oppoſituz
et meliꝰ. dicunt em̃ ꝙ licet oſenſus ſit p
ſtitus ꝑ rerba de pñti exquo tñ mterue⸗
nit ↄditõ ſuſpenſiua nõ tenet mrimoni
um niſi exiſtat ↄditõ q; cõſenſus a quo
ſubſtantiat᷑ mrimomũ non eſt purus et
abſolutus et hoc dictum ſatis ſenſit hic
glo · pe. et tenet do · An. in d. c. ſup eo et h
mihi videt ipſa rerita vnde tex · debz m
telligi de conſenſu de pñti pure preſtito
Tñ eſt differentia vtꝝ dicã accipiaʒ te ſi
centum dederis pel ſi dicam accqpio te ſi
centũ mihi dederis nã mprimo caſu exi
ſtente oditõe purificant ſpõſalia ſ adhuc
nõ ẽ mrimomiũ· ſ m ſedo caſu erit matri

momüũ q oditõ ſuſpẽdit oſenſũ de pñti ·

4 Nanesgtegenle⸗

ctũ verioꝛeʒ · h· d· ĩ ſum · Res
donata eccleſie ſub mõ ſtatiĩ eſt eccĩe nec
reuocat᷑ mõ nõ ſeruato mſi hoc ĩ õctu
ſit expꝛeſſum primo dictũ.ſcdo excep⸗
tio ibi niſi. ¶ UWo ·primo donatoꝛẽ poſſe
in donatõe quã facit eccleſie cõditioz ſeu
modũ apponere etiã contractꝰ reſoluti⸗
uum ad hoc · c cũ dilecti · S· de donat · res
g ſemel eccleſie effecta pt᷑ ab ea aduoca
ri ex mõ non ſeruato vel ꝑ exñtiam cõdi
tõis reſolutiue nũqᷣd aũt hoc caſu poſſit
laicus donatoꝛ donatõez ꝓpria autorita
te reuocare dic vt no. Inno · m · c. verum
de fo. cõpe. vbi plene dixi · ¶ Pꝛo decla⸗
ratõe. c. opo · text. videt em nullo mõ
poſſe ꝓcedere · Aut enim extat conditio
appoſita m donatione et non poteſt do⸗
natio amplius reuocari · Aut cõditõ non
extat et fruſtra tractat᷑ de reuocatione
q; cõditio ſuſpendit actũ m euentuʒ co⸗
ditõis vnde antea non poteſt dici dona⸗
tio cum ſola ſpes ſit in obligatõe inſtr·

de verb · obli . in. Gex conditionali et m. c.

proxi · reuocari ergo non poteſt qdð non

dum tenet. So. glo . ij · vt arbitroꝛ metu

õrij ponit duos mtellectꝰ ad tex· pᷣmuſ
eſt vt mtelligatm conditõe reſoluente
exemplũ patet m ea vñ ante euentũ oon
ditionis non poteſt reuocani et ſic mtelli
git᷑ prima ꝑs·cſed pꝰ conditionez ex
tantem pt᷑ reuocari ſi fuit dictũ et ſic in⸗
telligit ſecunda ps · Iſte intellectuß eſt
rerus in ſe ſed nõ congruit lr̃e qe ſi ĩtel⸗

ligeretur m conditõe reſoluente dixiſſet

ꝙ ea exñte poſſet reuocari ſed text · dicit
ea oeſſante. ideo glo · tranſit ad ſeoun⸗
dum mtelle ctum melioꝛez vt mtelligat

multũ allegat et ᷣm mtelle⸗

—— ☛r n= = — = —- ——

fiu
ſiß
e⸗
non
ch⸗
ne
ſitbie
0 eth
bm
eſtido
Beſi
loteſt
ueri
adhu
matri
epnt⸗
biliſr
telle/
Res
enee
öchu
tcp;
woſe
6zſen
oluti/
‚ws
loca
ddi
ot
worita
xnm
dechn
lomd
nditio
d/
ſnon
vone
c⸗
on/
r
um⸗
Mon

in modo et non in oditione nam modꝰ nõ
ſuſpendit actum ſed modificat vt puta ſi
datur predium eccleſie cum hoc modo vt
non alienetur tunc ſi eccleſia venit contra

modum et ſic eſſſat modus appoſitus pt᷑ re

uocari donatõ et hoc ᷣm glo · ſi fuit dictuz
in donatione quaſi relit glo.ꝙ nõ obſer⸗
uantia modi non preſtat facultatem reuo
candi donatio nez ſed dumtaxat agendi vt
ſeruetur niſidictum ſit pt poſſit reuocari
h ultimum dickum glo . non eſt indiſtin⸗
cte veꝝ vnde concludendo breuiter ipſaz
veritatem dic ꝙ tam in contractibus no⸗
mĩatis qm̃ in nõ nõiatis ſi modus appo ſi⸗
tus fuerit finalis cã ↄtractꝰ poteſt agi ad
reuocationem ſi modus nõ ſeruat᷑ vt eſt
tex · in. l. cum te fundũ · C· de pac · ĩter ẽp ·
et ven · et in . .j. C. de dona · que ſub modo
Si aũt modus nõ fuit finalis cauſa ↄotra⸗
ctus tunc non agitur ad reuocationeʒ ſed
ad obſeruantiã modi et ita debet intelligi
tex · m.lea ↄditõe.C. de reſcm. ren · ſed re
ſpectu donatiõiꝭ facte eccleſie tex · videtur
hic ſin.quem neſcio alibi ꝙ ſemꝑ debʒ pꝛe
ſumi ꝙ modus nõ ſit cauſa finalis otra⸗
ctus nam vt hic vides ex non obſeruantia
modi non reuocatur donatio facta eccleſie
miſi ſit dictũ in donatõe pt poſſit reuocari
et hanc pᷣter alios ego puto rõnem quia
donans eccleſie ſub modo videtur princi⸗
paliter donaſſe ꝓpter deum et ꝓ remedio
peccatorum ſuoꝝ argu · m.c.reqſiſti de te
ſta · Modus g apoſitus nõ videt᷑ cauſafi
nalis otractus et ſic nõ poteſt agi ad reuo
cationem ſed ſolum ad ĩplementum miſi
ſit dictum vt poſſit reuocari et per hoc re
ducemus ad ↄcoꝛ · ius ciuile et cauonicuʒ
cum eadem ſit rõ in vtroq; et hãc lec · tene
obnnſſis qbuſdam alijs que dant᷑ extra
glo. Sed hic quero de qõe quotidiana nũ
q̃d dona tio poſſit reuocari ſi fuerit dictuzʒ
ex quo ſolus prelatus non ſeruauit moduũ
Vm . hic ſentit ꝙ non quia delictum ſoli⸗
us prelati nõ debet nocere eccleſie vt ĩ re⸗
gula delickum de reg · iur . li. vj. vnde ſi da
tur eccleſie poſſeſſio vt nõ poſſit alienari
et ſi alienetur fint dictuz vt poſſeſſio poſ
ſit ab eccleſia reuocari non poteſt fieri re
uocatio ſolo prelato alienante ſecus ſi pᷣ⸗
latus cum capitulo et idem dic ĩ alijs mo
chs · Idem ſentiunt me. m. c. breui · de iure
uir. vbi dicunt aliud eſſe reſpectu oditio
nis ĩplende nam ſatis eſt ꝙ pꝛelatus non
implet oditionem ad h̊ vt res non acqiu⸗

ratur eccleſie ꝙ ſing. nõbi et hãc puto ra

tionem diuerſitatis nam in q̃rendis ſolꝰ
prelatus poteſt nocere eccleſie ſed non ĩ
queſitis vt dicit glo · notabilis et doc. xpj ·

qꝗ · vj Cfi.nõ. Inno· m.c.fraternitatem de
dona . et per hoc habes declaratam glo.ij-
et prin · vltime · ¶ In glo·fi.in fi·nõ iſtam
glo · quia quotidiana eſt et ex ea · primo
nõ ꝙ licite m donatione facta eccleſie ap⸗
pomtur pactum yvt non poſſit alienari et
videtur expreſſum in· C. ſãctiſſimis all · in
glo · vbi dicitur ꝙ res eccleſie poſſunt alie
nari pro redemptiõe captiuorum miſi ſint
donate eo pacto vt alienari non poſſint.
Sed dubium eſt quid ſi ĩmĩeat neceſſitaꝰ
glo · ponit hic duas opimones et primam
tenuit Hug · x· q·j · ſic quidaz Jo· et Lau.
x·q· n·hoc ius · JItem Dãmaſ·. Goff · Phi·
et Inno · tenent ſecundam opimonẽ ĩdiſti⸗
cte vt nõ poſſit alienari temtit hic Vm · q
tamen poſtea mutauit opimonem et di⸗
rit ſtandum.c auꝝ xij.qij. primam opi
nionem ſeqtur hic in effectu do · An . ſecũ
dã ſeqt᷑ hic do.Car mihi placet prima vt
exquo neceſſitati eccleſie aliter conſuli nõ
poteſt licite alienetur nã ſi aliud ſenſit do
nator nõ videtur fuiſſe mentis ↄpos cum
mſtante tali neceſſttate pia ipſe debuiſſet
hoc facere vpt m.c ſicut xlvij. di. facit quod
mſiti nõ.glo·lxxxij ·di.m.cj·tene tamen
menti glo et generaliter an et quando va
leat pactuz de nõ alienãdo mter pᷣuatos et
an er tali pacto ĩpediatur alienatio dic vt
nõ · m · c rainaldus de teſta · per Innoc · et p
doc. et glo · in . l fi. C· de re · alie · non alie⸗
ole de lega. j·.
VUper eo. Oui per rerba
— de pᷣſenti cum muliere ↄtrabit
hHüſſub oditiõe ſi pater oſentiret
niſi pater oſentiat ad mrimomũ nõ eſt oo
gendꝰ vel gnalmus ſic· Cõtrahens mrimo
mũ ſub oditõe nõ ĩprobata nõ opellit᷑ ma
trimoniũ conſũmare ante ↄditõis euẽtũ
Cõis diuiſio ſeda ibꝛ Endemꝰ et ibipᷣmo
ſoluit · ſecundo remouet obſtaculũ ibi naʒ
lict. ¶ UVõ primo ibi ad conſummandum

ꝙ contracto pure matrimonio ꝑ pᷣba de

preſenti pt᷑ alter diugum ad petitionem
alteriꝰ opelli ad ↄoſũmandũ myĩmonium
et ſic licet adhuc nõ ſit habita poſſeſſio tñ
ex iure queſito ꝑ conſenſum poteſt agi ad
oſummatiouem matrimonij qð nõ. ¶ De
cundo nõ ꝙ mrimomiũ pt᷑ conferri ĩ alte
rius arbitriũ et nõ ſolũ parentis in cꝰ po⸗
teſtate eſt oditõem apponẽs ſed etiã al⸗
rius pt in · cſe · et ex hoc habes vnã diffeꝛẽ
tiam inter mrĩomiũ et teſtamentũ nam te

ſtamẽtũ nõ poteſt conferri m rolũtatem

alteriꝰ pt ĩ · l.captatoria et in.l. illa mſti⸗

tutio · ffde here · mſti · de quo dicenduz pt

nõ · mn. c cum tibi de teſta · ſecus in matri⸗
mono yt hie et ratio poteſt eſſe nam

matrimoinũ ẽ de iure diumoõ vñ ſufficit
ſolus conſenſus q̃litercũq; habeat᷑ ſed
teſt amẽtuz dependet ex gra q cõ fert᷑ mn
illud tẽpus qͥ teſtõr nõ eſt futurus dns
ꝑ ·poſt moꝛtẽ vñſatis eſt ꝙ ipſi vmitti
turlibera facultas teſtãdi vt notant᷑ di⸗
cit glo · m d.lłilla ĩſtitutio ¶ Tercio nõ
hie regulã ꝙ omni ↄditio a iure nõim
ꝓbata pt᷑ aponi ĩ matrimonio· ¶ Vl⸗
timo nõ ꝙ licet conſenſus exprimat᷑ ꝑ
ba de pñti tñ exquo apponit᷑ ↄditio non

habet effectum de pnti ſed ſuſpẽdit᷑ mne

uentũ oditõis et declara vt dixi · S· eo · de
illis · ¶ In glo · j · de hoc dic vt plene not ·
in regula actus legitimi de re.iur· li. vj·
per glo · et Dy · et habes ex hoc vnã drĩazʒ

iInter mrĩmoniũ caꝛnale et ſpũ ale nam

carnale pt᷑ ↄtrahi ſub oditiõe vt hic ſpũ
ale non vt in · cij . de elec · lib. vj · et dic vt

ibi ⸗ ¶ In glo · i · in fi. ego nõ dubito qͥn

ſedᷣm mrimoniũ teneat ctũ añ euentũ
ↄditõis q; mrĩimomũ conditõale habʒ
vjm ſponſalioꝝ de futuro vnde ſicut illa
tollunt᷑ ꝑ fequẽs mrimoniũ vt in. c j · S.
de ſpon · duo · ita et mrimoniũ oditiona
le tollit᷑ ꝑ ſequens puꝝ pro hoc · c. vnicũ
de ſponſa li · vj · ſed ſi nõ interceſſit ma⸗
trimonmiũ dubito de deciſione glo · qe ex⸗
quo obligaut ſe ſub oditione non potu
it recedere abilla obligatione ar · in . .· po
tioꝛ ff.qiu po.in pig · habe.ſi ſupuenit
g* euentus ↄditioms primũ mrĩmoni
um remanzʒ puꝝ niſi foꝛte aliud dicatuꝛ

in matrimonio ſed ego nõ bñ video rati

onem duerſitatis. ¶ Extra g lo · q̃ro de
qðe quotidiana duo mter quos obſtan
te ĩpedimẽto canomo nõ poterat eſſe
matrimoniũ otraxerũt ſub oditõe ſi pa⸗
pa diſpenſaret demũ papa diſpẽſaiut q̃
ritur nunqᷣd ſit mrimomũ ſine alio con⸗
ſenſu Inno · pᷣmo refert quoſdã tenere
ſic. ſedᷣo refert alios tenere ptrariũ quo
ipſe ſequit᷑ mouentur iſti q;ꝛ primus cõ
enſus oĩno erat iure repꝛobatus ad hoc
tex.in. mterſtipulantem ſacrã · ff· de
ðp· obli · primam opi · ſequũtur hic Gaſ.
et do ˖ Ant · ſedam ſequit᷑.do · Car · et di
Aat ſe in fcõ oſuluiſſe ſic motus principa
liter qꝛ qd dependet a noluntate vniꝰ di
cit ĩpoſſibile · .· apud iul · ĩ fi. deleg · /· Itẽ

id qdð fit ꝑ remediũ extraoꝛdĩariũ dice᷑

fieri ñ poſſe vt no· Innoc ·ĩ.c paſtoꝛalis
de cã poſ · et ꝓprie · Itud gꝰ' mrĩmoniũ vi
det fuiſſe ðᷣctũ ſub oditõe ĩpoſſibili ſed
ego aſſigno aliã rõ emi ad hᷣ pt actus re
tro extẽdat᷑ opoꝛtet ꝙ potuerit ĩterœdẽ
a pncipio pt·l·ſi is q, emptore · ff de vſu
ca · ſed mrĩimonmiũ nõ potuit eẽ a princi⸗

X

pio tꝑe ↄtractus obſt ãte ĩpedimẽto g
nõ pt᷑ retrotrabi. Itẽ ex facto a ure im
ꝓbato nõ pt᷑ naſci aliq̃ obligatio ·l· oim
lex · ff de fideiuſ. j ex ð ctu oditõaliſola
ſpes eſt ĩ obligatione et pter illã ſpeʒ
ctus retrotrahit᷑ ſ ĩ caſu noſtro nulla
nata fuit obligatio rõe pᷣdcã gꝰ opꝰ ẽ vt
matrimoniũ de nouo pᷣhatuꝛ et ſic altero
nolente pᷣhere nõ erit matrimomium ·

0 Er tuas.Oui ſub boneſta

INRAcond tione ſponſalia phit et
añ odtõis euentũ deſpõſataz
gnoſcit a ↄditiõe recedit. Cõis diuuuſi
o ſeda ibi oſultatõi. ¶ VNõ primo ꝙ fun
ãs ſe ſuꝑ rero mrimonio erioptn
ꝓbãdo mrĩmoniũ pᷣſumptũ pᷣſũptõe iu
ri et ð iure ſiſta em mulier fudauit ſe ſu
per vero mrĩmonio et poſtea ꝙ bauit pᷣ/
ſumptũ et nibilominꝰ obtinuit qð nõt ·
q; facit ad multa · ¶ Scðdo nõ ꝙ muĩmo

„

Smůũpt cõferri in arbitriũ etiã extranei·

ũ
C

Item nõ ꝙ ſpõſalia nedũ pura ſed ey

a oditionalia tranſeũt ĩ mrimoniũ per

carnalẽ copulã. ¶ Vltimo nõ ꝙ deſiciẽ
te ↄditõe ſpõſalia ex toto euaneſcũt ade
o ꝙ copula ſequẽs nihil opat᷑. ¶ Opo.
5 tex · de · · cum tu de teſti · vbi ſuffict ꝓ
bare excõmunicationẽ fuiſſe ſecutã ap⸗
pellationẽ et ꝑ hoc infert᷑ eã eẽ nullã nee
eſt opus ꝓbare ꝙ excõmumicatio ñ fuit
lata añ apellationẽ ita imn ꝓpoſito videt
dicẽdũ ſatis · n · ẽ ꝓbaſſe ꝙ eã cognouerit
poſtqʒ deficit dditio maxime qꝛ actꝰ nõ
debʒz pꝛeſumm gemiatus · So . glo.)· ij · et
vlt · metu prij dicũt ꝙ muenis fuit con⸗
feſſus ſe pluries illã cognouiſſe ideo nõ
ſufficit ppſtmodũ ꝓ bare ꝙ eã cogno⸗
uerit pꝰ dictionem parẽtũ · hec ſolutio
diumat ad tex · qꝛ in ter · nõ dicitur h Ho
ſti. ſentit aliã ſolutõeʒ dicẽs ꝙ iuuem
purefuit ↄfeſſus oopulã nõ reſtringedo
ſe ad vnicã tantũ ideo debuit poſtmodũ

ꝙ bare ꝙ añ eã non cognouit ſed poſt ·

Tercio ſoluit do · Ant · 8 quẽadmodum
ſtat᷑ cõfeſſioni mariti ſup opula pt ĩ·c.
cõtinebat᷑ de deſpon · ĩpub · ita debʒ ſta⸗
re ofeſſiomi mulieris exquo eam aſſerit
ad validitatẽ mrimonij debut ge mari
tus ꝓbare ꝙ an non oo gnouit ad exclu ·
dendũ aſſertionẽ muleris. Et Phoc ĩtel⸗
