cedit regularit. Ego hoc dictum non ad
pur
Zandus ſeu purgatuspᷣſtitit cauſã can
dalo vt qe õxit familiaritatẽ cũ hereticis

GR PJ..

orN

pt hic dicitur vnde ſi ponderetur hit litte⸗
ra nõ remanet iſte ſuſpenſus ꝓpt enõnmn
tatẽ delicti vt dicut doe. tz pt familiari⸗
tatem cum hereticis. et ideo aſſumo non
exceptionẽ ſed regulã ex ter · ꝙ vbicunc;

mfamatus male viuendo ꝑ actus illicito

et a iure reprobatos dedit cauſã mfamje
et ſcãdalo lict preſtet purgationẽ debʒ tñ
remanere ſuſpenſus ab officio donec ſopi
atur ſcãdalũ pt ſic illicita eius opera preœ
dentia puniantuꝛ et ita proprie lo quitur

iſte tex. ¶ In glo · j. mfi /multa hec glo.

muoluit et ponit ordinẽ nõ oino neceſſa⸗
riũ et lʒ doc. hic in multis tranſ. eãt cũ gl ·
tñ alibi iſte oꝛdo in parte reprobat eti p
telimitat et ideo ↄcludendo veritatem di
ſt mgue ſie · cum querit de modo ꝓcedẽdi
5 infamatũ ꝙ aut epus ſeu ſupior hʒ pro
batões ꝓmptas et tunc nõ eſt neceſſe nec

vtile ſtatuere terminũ accãre volentibo ·
quia poſſet ſuppom amicus et fieri collu

diũ · Item q; nõ apparẽte accãtore via inqͥ
ſitöis eſt ordinaria ð mfamatum de iure
canomo vt probatur in · c· qliter · ij · de ac
cuſa. et ibi etiam glo · dixit ꝙ nõ eſt vrile
pᷣfigere talẽ terninũ · Idẽ et latius vide ꝑ
Jo· an · et ſpecu. in titu · ð inquiſi nunc
tractemꝰ. b.· poꝛro · Di vero nõ hẽt ꝓba
tões ꝓmptas põt ſi vult ſtatueĩ teꝛminũ
accãre volentiba ſed nõ eſt necſſe. ſatis
eni eſt ꝙ accãtor ſe non offerat vnde ſa⸗

tis eſt ꝙ põt ꝓcedere ad purgationẽ ĩdi

—w

cendã vt patet ĩ c. ex tuaꝝ. S · e · ⁊ de m.

indicendi licet gl. pic dicat admonitionẽ
debere precedere dic melius vt dixi i . c · n·
5.·eo. ꝙ aut eſt ĩfamatus de delicto ſuc⸗
ceſſiuo et tunc ſunt neceſſarie ille admõi

tiones. q; põt ſe ooꝛrigere deſiſtendo aba
ctibus ſuſpectis· aut delictum eſt momẽ

taneum vtputa homicidiũ vel furtum vel

—

ſimoma et tũc fruſtra fieret amonitio vt
ſe corrigeret · z ꝛdeo hoc caſu non requirũ

tur ule admomtiones ſed poteſt iudex
cedere ad purgatiõem mndicendã. et vbi e
normitas delicti rel ſeãdalũ nõ ſubeſt nõ
debet ante puꝛgationẽ preſtitam aliquã
ſuſpenſionè facere vt in · c· ſignificaſti. de

adulte. ſed expectare exitum vt ibi. ſed v

bi ſubeſſet ſcãd alũ vel graue delictũ põt a

principio ſuſpendere ab officio. donec ſe

purgauerit vt m. c ex tuarum · z. e. et e⸗

tiam a benęficio vt hic · Et ſi preſtat pur⸗

gatõeʒ fit abſolutio ꝓut ſuperius dix vel
oↄdemnat ꝓut dixi in · cim p. z · e. et ple
mus m. c· accedens. de accuſa . Et mqntuz
glo · hic infi · dicit iſtũ eſſe modů proceden
di eim ꝓceſſus incepit a ↄtumacia non re
cte loquit᷑ · q iſte ꝓceſſus fit rõe ĩfamie

nõ rõe ↄtumacie. ſj tñ de modo ꝓcedendi
tã in ciuili qᷓ; m criminali alibi pleniꝰ eſt
ꝓuiſũ · vt in · · tue et c.qm̃ · vt li · non ot ·

et in . c.j. de iudi . 2 xj · q. iij. in. crurſus et . c·

quicunq; · ¶ In gio · · ibi · ſi mde remãe

at mfamatus. ac · Inno· dicit hoc procð

re quando directe crimẽ probatum eſt õ
aliquẽ ꝑ viã exceptionis vtputa õð accãto

rem qᷣ fuit in iudicio en etiam data eſt oo

pia ſe defendendi. Decus ſi teſtem q nũ

z fuit m undicio . q; magis excipit᷑ õ par
tem ꝓducentem qʒ o teſtẽ · mibi plꝰ pla

cet dictũ glo · inditmcte. nã exquo onta
eit mfamma ex ſatis probabilibo diectu⸗
ris mdici poteſt purgatio vt illa aboleat᷑

nã vt diri m. ⸗ precedenti licet ꝓbationes
inducke 5 teſtẽ nõ faaant plenã fidem ð
eum m alio iudiao mducunt tñ preſum

ptionẽ quandam et pro hoc facit. cum tu
5. de teſti · vbi dicta teſtium reducunt᷑ ad
ↄcordiam ne reatu peꝛiurij notent᷑ defa⸗

cto et idem qð ita glo · expreſſius tenuit

glo. ĩ.c. cuz dilect?. de or· ↄg. ¶ In gl. in.

in fi. no · ex hac gl · ꝙ licet numerus ↄpuꝛ⸗

gatoꝝ ſit arbitrarius reglꝛ · tñ eſt maior
numerus ad hibendus mmaiori et minor
in minori. Et põt eſſe ratõ diuerſitatis q;
maĩores habet noticiã plurium · et faciliꝰ
ꝓpt potenciã inueniunt ↄpurgatores mi
nores · ergo nõ hñt tot notos · nec de facil
pñt alios maucere ad purgandum nã i⸗
ſti ↄopurgatores ſũt poluntarij · et ñ pñt
opelli ſicut alij teſtes · vt no · in · · ſe. fac · ·
cum p · et. c. ex tuaruz . · e · Et ex pᷣdictis
hẽs modũ ↄgnoſcẽdi an ſuperior in ĩdicẽ

da purgatione excedat modũ et aꝛbitriũ

boni viri vt ↄſideret qualitas perſone eri
rnims et infamie et alia ciꝛcumferentia nã
ſi numerus nimis excederet ſſet appel⸗

. „.

lari · quia in vmiſſis arbitrio appellatir

ſi non facit vt bonus vir · vt in · c · de dila⸗
et legit et no ·in · ſi qua pena ff de ver. ſi ·
in c ſuper his de accu · Decus ſi omittere
tur oſcĩe ñ tñ dz intelligi de ↄſcia vulpina.
pt dicit Bal. in · . ij. C· de fideiuſ .lz ĩ lectu⸗
ris coĩter ñ hẽ atuꝛ · pt in· cſtatutum in · E
aſſeſſorem. de Kpt · li. vj · et ibi gl · quod
tamen limita · vt no. glo ſingularis ĩ cle ·
j. de iure patro. ¶ In glo fi. Ex hac glo ·
pñt colligi due ſolones ad õrium foꝛma⸗

tum in princi · glo. Pꝛima eſt vt deficiens

in purgatione in crimine hereß nunqʒ tra
datur curie ſeculari. q; hec eſt probato pᷣ
ſumptiua a nõ vera et directa · Scda ſo ·
deo non tradit᷑ hic curie ſeculari.q vo
ſens redire ad fideru debet recipi et para
tur ſibiquo ad mortẽ · hãc ſoloʒ vltimam
tenet hoſbi. et oommũiteꝛ doct · et eſt in ſe

u⸗
gor
o
1
i⸗
n
dn
zu
ñt

%

dic
nin

reriſſima · naʒ ſi vere ↄuictus vel ofeſſꝰ
pᷣt redire ad fidem et nõ tradicurie ſecu
lari foꝛtius idẽ dicendũ ĩ ↄuicto ĩterpᷣta
tiue · pma ſo.gl·:cõit᷑ nõ recipit᷑ · vn cõ
cludũt doc · z maxĩe Hof·ꝙ ad quãcũq;
penã agat᷑ deficiẽs ĩ purgatõe dʒ pumiri
vt ouictꝰ. Et ex h̊ dicto ĩfert ꝙ ſi iſte al
icidiſſʒ ĩ hereſim et nũc ex deficietia ĩ pur
gatõe haberet᷑ ↄuicto et ꝓrelapſo debe
ret tradi curie ſeculari vt m.caccuſatu⸗
ð her · li · vj.qð ẽ nõndũ · nã ex dictogl ·
ocluderet opoſitũ.Nõ · tũ rõʒ gl · nã pᷣt
adduci ad ſtatutũ quo cauet᷑ ꝙ conui⸗
ctoöde tali crimine punietur tali pena ꝙ
deficiens in purgatione non dz puniri il⸗
la pena ſtatutaria · qꝛ illa nõ eſt rera cõ⸗
uictioſj pᷣſumptĩa et interpᷣtatĩa et ſtatu
ta hñt lo cus duntaxat m caſu vero ff de
neg · ge . l.i · et ·m nr̃a: miur facit qð
nõ · dicit Bar · in ·. lj·ff · de ſice · ꝙ cum ſta⸗

tuta hodie pumiãt cõiter maleſicia nõ m
cidit qͥs in penã ſtatutariam mſi ꝑfece⸗
rit delictũ · Et ideo non ſufficit attentaſ⸗

ſe ſeu fetiſſe actum ꝓpinquũ ſicut ð iure
videbat ſufficere ſi quis cum telo · C. ð
ſicẽ · cum ſi. canoniʒata · de peni. di · j ·

¶ Extra glo · quero quid ſi nõ repiãt᷑ tot

opurgatores nunquid iſte debeat ha⸗
beri ꝓ ↄuicto Hoſti ·dicit ꝙ ſi nõ pᷣt h̃e
q; de eo teſtes nõ ofidũt ſeu non eſt fi⸗
des alijs de eo ꝙ tune habeb ꝓ ouicto.x
deficiente ĩ purgatõe · aut nõ reꝑit quia
paup eſt ſeu extraneꝰ ita ꝙ nõ hʒ notos
ĩ ciuitate a hoc caſu eſt ſibi ſubuemendũ
arbitrio iudicis ↄſiderata qualitate ꝑpſo

ne crimims et ĩfamie et ta cõiter tranſe
unt doc · Sʒ tu die ꝙ vbi ex iſtis cãis ũñ

pñt hri ↄpurgatores clerici dʒ adhiberi
laic?etiã femie ſiñ pñt hr̃i uiri.et ſi etiã
laici ex hac cã deficerent credendũ eſt ſo

li iuramento ipᷣiꝰ pt eſt glo · no.m.c.cuz

p · de accu · et. . m decima · xviij. q · ij. et . c.
cuz m iuuentute j.e.im gl · fi · et vide etiã

bonam gl . in. c. clerici · lxxxi · di ·

Um dilectus. geue

necp̃t aliter ſũmari. Caſꝰ.ac̃.
¶ MNo · prĩo ex tex· vnã bonam

ꝗqli tatẽ requiſitã ĩ opurgatoribo vt ſint

picim illiꝰ quem purgare volũt et qͥ ad
hoc pᷣt ſaluari ·c·hoc de ſuperfluitate.naʒ
vicini preſumunt᷑ meliꝰ ſcire ↄditõeʒ et
q̃itatem vicinoꝝ vt in · c·quoſdã et in.c.
q̊zto · de Pſũp· puta tñ ꝙ ex cã nõ reꝑpi⸗

ent᷑ vicini vt q ex aliqua cã ſunt ſibi ex⸗

oſi ꝙ ſufficiat hr̃e alios ad hoc· c q. ꝓx·
¶ Sʒ q̃ro nũqd ↄpurgatores poſſmta
pelli an purgãdũ aliquẽ doc· dicũt ꝙ nõ

vñ iſti ſũt volũtarij et nõ cacti vt dixiĩ
c.pcœdẽti et facit · c. cũ · p · S· e · Dec tñ ẽ ĩ

pt eſſe rõ diuerſitatis quia iſti de ponũt
vᷣm oſciaʒ et opĩonẽ eoꝝ · Alñn rero depo⸗
nũt de his que acta ſũt ooꝛã eisvñ iſti ð

qbo ĩ tex. pñt timere ꝑiuriũ et põt indu

ci hoc dictũ ꝙ hntes deponere ᷣm conſci
entiã nõ poſſunt ↄpelli.et eſſet nõbile di
ctũ ſi eſſet veꝝ afacit ꝓ iſtis artificibus
exptis ĩ aliq̃ arte qͥbo iudex miungit vt
debeant aliquid extimare ·

Nõ ſẽꝑ ꝓpter ĩfamiã eſt ĩdicẽ
da purgatio. pᷣt tñ qñqʒ mdi⸗
ci etiaz vbi nõ eſt mdicẽda ad mſtantiã
purgandi Vel aliter et meltꝰ. et ſic · Si

Um in iuuentute.

mfamia oꝛtum non hʒ ex ꝓbabilibo cõ⸗

iecturis non eſt ð neœſſitate mdicenda
purgatio· põt tamẽ indci ad inſtãciam
urgãdi. h. d · eſt caſus no · Ijm utũ ĩtel
ectũ.prĩa ꝑps narrat factũ et petitõem

Vcuratoris · fa petitõz ĩprobat teraa pe

titõz cũ qᷓdã ꝓteſtatione admittit · a ibi
vnde · terci a ibi ceterum · Caſus· et cet.
¶ NMo · pꝛio extex · ſingulariter ꝙ qñ cõ
ſtat ĩfamiã ꝓceſſiſſe ab emulis nõ eſt ex
ea ĩdicẽda purgatõ etiã ad ĩſtã tiã alio⸗
ruz · nec dz iudex ↄmoueri ex tali ĩfamia
5 infamatuʒ · Et ex hoc mfert᷑ qð dixim

ſũmario ꝙ vbi aſtat infa mã ex ꝓbabi

libo diecturis nõ ꝓceſſiſſe ꝙ ð ea nõ eſt
curandũ vnde nullũ de iur habebit effe
ctum.i hʒ bene locuʒ illud· vane roces

populi nõ ſũt audiẽde in · c oſius · ð elec.

et in · · decurionũ . C. de pemis · Et idem ro

luit Bar. in · l de minore · Gtormenta ff.
de queſtio · et hoc dickuũ optie ꝓbat hic ·
¶ Scðdo no.tex.ibi dictũ facile ſequut᷑

multitudo· zc. hime dicitur.Ffama volat

tranſitq; modũ quocũq; ferat᷑. Eximie

creſcit · ſiz non cito fame qeſcit. ¶ No. ibi

ſuꝑ hoc bonũ zelũ.xc.ꝙ non debʒ aliqd

AKieri ex ſolo zelo · niſi ſubſit udicium ra⸗

tioins qð facit m Hoſti ·õ religioſos pᷣ
latos hñtes tm̃ ʒeluʒ ĩ puniendis Blict

vt pretermitãt oꝛdinem iudiciarium inqͥ

rentes qñq; ð crimimibus oĩo occultis x
ideo dicit periculoſũ ignorantes iura ꝓ
moueri m ep̃os de quo m.c j.de oſang ·
et aff · ¶ No· ꝙ mfamia facti hñs oꝛtũ
ab emulis nõ impedit quẽ ꝓmouenduz
ad dignitatem . ¶ Vltio colligit arg· ꝙ
numerus ↄpurgatoꝝ eſt arbitrariꝰ· nã
H̊ fuerũt deputati duo abbates et ĩ cĩter
5 · eo · fuerunt · xiiij· et in.c·j·õ̊.eo·:dicitur

DM de. xij · et in. c ex tuaꝝ ·ð· e· dicitur ð. vij ·

“ßMVß
„ Pu KR

eſt ergo arbitraturus iudex numen ᷣm
qualitatẽ ꝑſone crimĩs et mfamie.¶ In

glo. m. v · poſtulare · in fi· Inn · denet

ꝓcurator potuit hoc poſtulare licet ſit

generalis · Sed foꝛte Inno· mot deſt ex

rõne glo.q hoc videbat᷑ vicinũ mãdato
nã cum eſſet ſuper poſtulatione iã facta

de iſto epo ne aliquo modo ĩpediret

ĩfamiã potuit petere purgatõzʒ mfamie
ar · in. lad rez mobilẽ · ff· de procuꝛ · tñ hm
Hoſti.iſta purgatio nõ erat de neceſſita
te indicenda tuz q petitio ĩiuſta vt in

tex · tũ q; papa nõ aſtringitur diſpoſiti⸗
omi iuris vt ĩ c propoſuit.de ceſ · pᷣben ·

tum q; purgatio nõ dependet ex rolũta⸗
te ptis· ſ ex dſpõne iuris · ¶ In gl · fi ·

UNõ .· bene gl . et vide qð dixi m. cmter. g ·

eo · in fi · Et facit hec gl· iuncto tex · ĩ ar·
ꝙ vbi teſtes de iur̃ neceſſarij nõ reperi

untur loco tũc qᷓ̃les reꝑiunt᷑ idonei iu⸗

dicãt· Et ex hoc fuit cõſultũ ĩ qe facti.
dicit ſtatutũ ꝙ ad ↄfectõm ĩuentarij re
qrunt᷑ teſtes cũ certis q̃litatibo· oppone

bat poſtmodũ ꝙ teſtes nõ habebãt q̃li

tates reqſitas · replicabat᷑ ꝙ in loc illo
nõ reperi ebant᷑ teſteꝰ eim illis qlitati⸗
bo · et certe ex hoc dẽt act?tolerari ad idẽ
tex · cũ gl · m. c. cum dilectus · de elec.

ac.De mã huius·c· dic vt hẽt
Kc.quotiẽs · S· e · ¶ In gl·⁊ het locũ ratõ
gl qñ negatĩa nõ eſſet reſtricta ad cer
tas ꝑſona et locũ · nã tũc bñ pñt teſt eꝰ ð
ponere ð veritate tẽ enĩ potiꝰ ðponũt ð
facto ꝓprio qʒ alieno vt ſi dicũt ꝙ ð tali
hora Titius nõ ↄmiſit homicidiũ qꝛ fuit
nobiſcũ · et nõ potuiſet vnnttere qͥn no⸗
vidiſſemꝰ?· nã ſi teſtes tali mõ ðponeꝛẽt
nõ eſſet locꝰpurgatõi vt nõ· ĩ.c.· ꝓx · et. c.
dilect?fac gl · l.c· clerici · lxxxj · di ·

Ccedens. nfamatꝰſuꝑ ð
fectu nataliũ nõ dz ꝓmou eri
miſi ſe priꝰpurget · h· ð Primo
poĩt᷑ q̃ſtio · Scdᷣo ꝓuiſio.ibi q circa· Ca
ſꝰxc̃.¶ Nõ ·prð ex tex · ꝙ purgatio locũ

habet nedum ſupꝑ criminali · ſed etiaz ſu⸗
per aliquo defectu et inhabilitate. facit

c.iij·õ· de apoſta¶ Nõ ·.ij · ꝙ nedũ ſpu
rius de quo conſtat adoꝛdĩes ꝓmoueri
nõ dz ſine diſpenſatõe · ſed etiaz ille de qᷣ
non oſtat · ex quõ tñ de defectu nataliuzʒ
infamatus eſt · Et cãs propter qs filius
nõ legitimu? ꝓmoueri non poteſt vide ꝑ
gl · in. . j. et. ij · de fi · pſby · li · v · ¶ Dedð

opp · õ tex · de · · cũ ĩ iuuentute · Z· e · nã ĩfa

teſtibus.cs urgator

rat de credulitate · h. d. Caſꝰ

mia ab emulis oꝛta non hʒ effectum ĩdi
cendi purgatõeʒ. ſo· vt ibi et hie not.jbi
enim oↄſtabat infanmã habuiſſe oꝛtũ ab
emulis hic veꝛo nõ ↄſtabat ſj iſte ountax

àt hoc aſſerebat · vnde papa mandat pur

gationem indici ſi publice iſte eſſet infa⸗
matus quaſi dicat ꝙ ſi ab emulis tãtuzʒ
h diceretur ꝓut ipe aſſera bat nõ eſſet ð
h curandũ et ſic potiꝰ cõcoꝛdat cũ illo.c.
cũ ĩ iuuentute · ¶ Ingl · ij · ibi qe negatĩa
ꝓbari nõ poteſt hoc veꝝ ſi hec negatia

eſſet ꝓbanda pꝑ teſtes · hic eſt ꝓbanda

p iuramentuʒz aſſerentis et per teſtes de
credulitate. vnde diẽ Jo · And. et bene vt
plurimum in purgatõe renit factum ne
gatiuuʒ · Simile m.c.j· de ofef. li · vj · vbi
negatiua que alia? ꝓbari nõ põt admit
tit ĩ poſitj · vt ſic poſſit ꝓbari ꝑ iurame
tũ. Et in fine glo · aduerte qꝛ ſi ꝓbaret
filiatio ꝓut dicitur in glo.nõ eſſet locus
pur gatõi:qꝛ hec eſt rera ꝓbatio que po
teſt fieri ſuꝑ filiatõe · Et exñte vera ꝓba

tõe ceſſat purgatio · vt m. cſeqͥ · vnð cõ

ſidera varios mõs probãdi · aut enĩ vult
iſte ꝓbare ſe fuiſſe habituʒ repuratũ et
nomĩatũ ꝓ filio ſempronij· ac·et tũc nõ
eſt necœeſſe ꝙ aliter ſe purget · Et de hac
purgatione loquit᷑ iſte tex · aut vult iura
re ꝙ ſit filiuð ſempromj · et nõ debet ad
mitti qꝛ ſubirz piurium cũ filiꝰnõ poſſit
iuramento aſſerẽ ſe eſſe fiuũ ſempromi
Kut vult iurare ſe fuiſſe habitum reputa
tum a nominatum pro filio ſempronij.
et ita ſe credit eſſe filium ſempromj et
tunc talis purgatio recipitur et cõpur⸗
gatores iurabunt de credulitate ꝙ cre⸗
dunt eum ven iuraſſe · nã vt dicunt hic
Hoſti.nno· et · Jo. An.de neceſſitate ꝑ
uertenda eſt forma iuramẽti in hoc ca⸗
ſu vnð licet alias purgãdꝰ?debeat iurare
de veritate vt in . c. quotiẽs · · e ·. in fi · Ju
H̊tñ caſu iurabit de credulitate.q; nõ po
teſt hr̃i rera ſcĩia. ¶ Et nõ · ex pᷣdictis et
ex tex · ꝙ exquo ſemel qͥs hĩtꝰ et reputa
tus fuit ꝓfilio ſempronij fama ſequens
ĩ öriũ nõ nocet · Et mqᷓʒtuʒ gl · dicit ſuffi
eere probare quem fuiſſe genitũ ex vxo

re ticij vt inferat᷑ ip̃ᷣm eſſe filũ ticij · die

h procedere etiã ſi ticius negaret ipſum
eſſe filium ſuuʒ q; exquo quis eſt natꝰ
ex vxore alicuiꝰpᷣſumit᷑ natꝰex marito:
nec poteſt maritus eum non agnoſcere
filium mſi probaret tꝑe ↄceptõis eum
fuiſſe abſentem vel ĩpotenteʒ ad geneꝛã
du vt eſt tex · nõ · m. l· filium · ff de hi qui
ſui vel atie · iur · et bi Bato · Et idez die

ſimater poſtea aſſererz ipm eſſe filuum
alteri? q̃ʒ mariti vt ñ credat᷑ ei ĩ p̃iudiciũ

S=

☛ ☛ ☛ = ⸗ =

—2 — n u . n — ☚ S

— — — —

filij vt nõ· in · d·l filium · et not · glo · in. c.
officij ðᷣ peni · et remiſ. qd videt ꝓcedere
etiã ſi ꝓbetur ꝙ tẽpe oceptõis mr̃ hẽbat

ocubitum cum alio · K8 hoc tex. no. m.l.

miles Gdefuncto ·ff de adulte.
Um dilectis. uνα

torio crĩe nõ eſt ĩdicenda puꝛ
Satio · et pẽdẽte cã ſup crimma
libo coꝛã pape delegato purgat õ ab oꝛ⸗
dinario ſuꝑ eis reœpta nõ tenet.h· d. in
pma poĩt auditoris datio. In ſa acto⸗
ris peticio In tercia rei rñſio· In qrta dif̃
fimtõ Scðda ibi cũq; idẽ.Tercia ibi dictꝰ
Quarta ibi h igit᷑ Caſꝰ.xc̃.¶ Vo · pꝛĩo
ex tex · iudieez oꝛdmariũ poſſe cedere ð
ĩfamatũ eidẽ purgatõzʒ canomcã ĩdicen
do abſq; eo ꝙ terminJaccuſare rolenti⸗
boſtatuat᷑ rel ꝙ p̃mittat ĩquiſitõ ſuꝑ re

ritate a certe nõ cauillãdo nec diuinãdo

ad lr̃az h videt᷑ caſꝰ ꝓ eis q̃ dvi ĩ.cĩter.
ð·e · lcet Inno · ſup hoc inſtet vt . ſubin
ciã · ¶ Ocdo no · retento eodem mõ ĩtel
ligendi ꝙ deficiens m purgatione ſuper
Zui crimine pᷣt priuari bñficij ſuns · licet
nullꝰ aliꝰagendi modꝰ preceſſerit.qꝛ vt
5.dĩx hic nõ aparet de accuſatione vel ĩ
qſitiõe pᷣcedẽtis qð eſt õ opi· Jo.an.ĩ.c.
ſignificaſti.S.de adul,. vbi dixit talẽ tm
ſuſpendi debere et de hoc ·j. ¶ Tercio no.
ex eodẽ facto qñq; oriuntur due ſpẽs
criminum ſepate vnde ex retẽtione et ab
uſione vxoris ↄſanguineĩ oriebant᷑ cria
ĩiceſtns a adulteriũ · naz mœſt ꝰ oriebat᷑
qʒ affmis· Adulterium rero q coniuga
ta facit tex · m.lſi adulteriũ cũ meeſtu ff.
de adul · Ad idem vide glo . no · in. c. virgi
nibo · xxvij · q·j.que dicit accedentem ad
monialem committere tria delicta. Pri
mum. qꝛ ſponſa dei committit adulteri
um · Scdm q; conſecrata omittit ſacrile
gium. Tercium q affinis ſpũali omittit
mœſtnm.vnde de quolibʒ iſtorum cri⸗
minũ accuſari poteſt An aũt punitus de
vno puto ſacrilegio poſſit accuſari po⸗
ſtea de adulterio vel ĩceſtu tangit ibigl.

ſed meliꝰ? . Bar ˖ m.l. ſenat ꝰ? · ff.· de accu !. et

dicen dum pt ibi · Quarto no · arg · opti.
ex tex · ꝙ etiã m pcſſu ĩquiſitioms dʒ fi
eri litiſ · ↄte·alias ſi cedit ea obmiſſa e⸗
tiã ð abñtez nõ valet ꝓ ceſſus h̊ ſingulari
ter colligit ex tex · ſubtiliter ĩtelligẽdo p⸗
ba ſnĩe ᷣm ĩqſitiõʒ hoc dictũ tñ ĩtellige
qn inqſitio fit ad petitõʒ alteriꝰ princi⸗
paliter eam ꝓmouentis.q tunc ille ha⸗
bet᷑ looo accuſatoris.ſecus ſi fieret ex pu
ro et mero iudicis officio · q tunc nõ eſt
cũ quo fiat pteſtatio · et ̊ mõ ĩtellige·c·

qm̃ frequenter. ſunt et ali.pt lite· non

ote · vybi videt probari örium · et heceſt

rera et cõis ↄcluſio maxnme doctoꝝ · Ho
ſti · hicet m. c.cuʒ clamoꝛ · S · de teſti· dico
plene ĩ.d.E ſũt et alij· et ad hoc ſolet q̃ti
die allegari iſta lr̃a cui videt᷑ ncordare
ccũ:J· et R·ꝗ.de re iudi · ¶ No.yvlteriꝰ
tene menti ꝙ crimen foꝛmcationis ſeu ĩ
ceſtus rel adulterij poteſt adeo eſſe no⸗
torium vt inficiationi locus non ſit.vn⸗
de abſq; alia mdagme poteſt iuder ꝓpee⸗
dere ad ĩpoſitionem pene et loquit᷑ tex·
qñ notorietas ſurgit ex ſola retẽtõe mu,
lieris ĩ domo vt q; forte ĩ lecto vel ĩ mẽ⸗

ſa ſimul iacent ·˖ ſeu nat?eſt inde fili? qᷣ ẽ

euitens ar · ĩotinẽtie pr̃ne vt dicit tex · ĩ. c.

priuſqm̃ ·xxviij. di· et facit hoc·c ad nõ·.

m. c.noſtra.et · c fi.de coha · cle· et mul.
¶ Item no · tex · optimũ ꝓbantẽ ꝙ ĩ deli
cto notorio laici pñt teſtificari ↄtra cle
ricos · vnde h dicit ꝙ populꝰ? vieinie erat
teſtis notorietatis et hũc tex.ſingulari⸗

ter allego ĩ ·. . de cetero · g · de teſti · ĩ mate

ria hunꝰ.c. ¶ Itẽ collige ꝙ notorium cã⸗
tur ex eo ꝙ notum eſt viemie· et no · mo
dũ ꝓbandinotoriũ.nã ſatis teſtis videt
reddere ſufficientez cãm ſi dieet ꝙ oẽ ð
vicinia dicũt · ¶ Vltimo collige ꝙ papa
ↄmittendo cãs õ aliquem clericũ videtuꝛ
tacite adimere iuriſdictionez mferioruʒ
quo ad illam cãm adeo vt nõ palet ꝓceſ⸗
ſꝗ oram mferiore iudiœ agitatꝰde quo
no. in. c cũM · de oſti · et ibi ꝑ Inno · et ĩ. c.
vt nr̃m . S · de ap · ¶ In glo · j· ibi ſed ſuſ⸗
pendi ab officio ˖ Aduerte qe glo. videt
muoluere iſtum paſſuʒz.nã · cinter · S.· e
mprin · qd diſponit ð ſuſpenſione tmñ
loquitur de deficiente m purgatione.ſ ĩ
infamato õ quem mcipit ꝓcœſſus · Vnde
aduertendum ꝙ aut querimꝰ de mõ pro
cedendi õð infamatum aprincipio et hoc
cãu debʒ ſeruari qð dixiĩ · d. cmter · Aut
querimꝰ ð mõ puniendi deficientem in
purgatõe et h̊ cãu loqᷣtur iſte tex.et ple
ne tetigi materiã mc accedens.õ.·de ac.
Et cõis ↄcluſio m dicto.c.accedens eſt
vt ĩ pena ĩponend a attendatur modꝰac⸗
cuſandi pt ſi preceſſit accuſatio puniat᷑
vt ouictꝰ ĩ accuſatiõe.ſi pᷣcſſit mqᷣſitio
puniat᷑ vt ↄuictꝰ in mqſitiõe · Sʒ dubiũ
eſt qñ nullus modꝰ agendi pᷣceſſit vt q·
iudex nulla pᷣmiſſa mqſitiõe ſuꝑ reritate
indixit purgationẽ infamato · et hͥ caſu
rvoluit Jo · an. in. c ſignificaſti de adul. vt
tm ſuſpendatur et optime facit iſtetex.
Inn · hic in pᷣma opi.hoc tetigit.ſj poſtea
oncluſit oppoſitũ dicens ꝙ exquo mfa⸗
mia eſt contra aliquẽ · et iudex nõ habet

ꝓbatiões ꝓmptas pt abſq; alio ſibi in
dicere purgatiõʒz et deficientem priuare
beneficijs ſuis et etiã deponere ſi crimez
eſt graue et pro hoc facit · c cum p. ẽ · eo ·
et optime facit iſta lr̃avt · S · tetigi ·
¶ Sz ob . dickum Jo · An. et · d· c ſignifi⸗
caſti · vbi ſolẽt iſta allegari ꝓ ↄtrarijs
ßz pro cõcoꝛdia poſſet dici ꝙ aut iudex in
dicit purgatõem ad effectum idicendi
penitentiam rel vt ſileat mfamia et tunc
procedat illud. c. ſigmficaſti · nam vbiĩ
famia ſilere nõ poteſt dʒ fieri ſuſpenſio
ab officio · ij. q · v. pſbytero · et ita ſi eſt ð
ficiens m ea purganda ſuſpedit᷑ ab offi⸗
cio Kut iudex ꝓcedit contra infamatum
vt priuet eum bñficijs ſuis ſi ſe non pur
gauerit · Et h cau põt ꝓcedere ĩſte tex · et
opi Inno · vel aliter aut crimen eſt graue
ita ꝙ muder ex officio ſuo alias ar bitrio

ſuo nnponeret penã priuatiõi· et tunc i

la nponetur · Aut non eſt ita Zue et tũc

fiat ſuſpenſio . Nam ſciendum ꝙ vbi ꝓ

ceditur ꝑ ĩquiſitionẽ mitioꝛ pena ĩpomt
qᷓᷓ ſiꝑ accuſationẽ vt m.·c· q̃liter · el. . de
accu · et pena eſt arbitraria ita et mitior
dz ĩpom qñ proceditur õ deficientẽ ĩ pur
gatione cũ ſit pᷣſũptiue ↄuictus et nulla
pceſſit mqſitio cũ eꝛgo pena ſit arbitra⸗
ria et delictũ hic õmiſſum fuerit ſeꝑpatũ
et longe grauiꝰ a delicto commiſſo in · c.·
figmfitaſti · potuit iudex ibi arbitrari pe
nam ſuſpenſionis. et hic arbitrari penaʒ
priuationis et hoc plu placet ⁊ ſm hoc
poſſumus limitare ea que dixi in · d. cac
cedens · ¶ Ex predictis poteſt ĩ ferri ad
ſolutionem alteri? oppoſitioms que põt
formari õ text videtur enim ꝙ exqᷣ iſte
purgauerat ſe vel fuerat dodemnatꝰ ooꝛã
cõſtantino epo rel non debebat ãpliꝰ ho

nerari ſuꝑ purgat õe pᷣſtanda ſo diaunt

quidam ꝙ papa voluit iſti facere gr̃am
vt nõ obſtante pꝛĩa cõdemnatione poſ⸗

ſet iterum ſe purgare ſi vellet · ſed poſſet

alia ſolutio et melior dari ꝙ aut quis fuit
abſolutus quia preſtitit purgatõʒ et tũc

nõ dz iten onerari ta loquitur.c ex tuaꝝ

F. e.a pᷣrio · aut fuit ddemnatꝰ· ſ öodem⸗
natio propte: rebellionẽ ſuã non habu
it effectum et tũc pt᷑ itey ĩpeti q; nõ de⸗
bet ↄdemnatio ſibi mmumtatez pᷣſtare ·
Tertio põt ſolii ꝙ pᷣſbvteꝛ nõ accpit ð
priori exceſſu q; faciebat ð euʒ · Quarto
põt ſolui ꝙ epᷣs· ↄſtancienſis ĩiuſte ꝓ
ceſſit · qꝛ nõ debebat priuare tz ſuſpẽdere

ſed ab hac ſolutione recdit Inn· vt. S·½

dixi · et ideo tene alteraz ex predictis · et
facit quod no · Garto · m.l’ſepulcra · in fi ·
ff de ſepul · viola · ¶ In gl · ĩ · · nõ erat ĩ

dicenda ibi citatõ · tñ facienda eſt De h
an citatio et ſententia ſolẽnis interuem⸗/
re debeãt m facko notorio · die vt nõö. m
c.ad nar̃ʒ · elij. de iureiur. et ĩ. c. ex pte.
de ver. ſig · m. c. vxeſ tra· de coh · cle. et mu
li. Et a liquid tango m. c cum olim · ð re
iudi · pi bonus tex · ¶ In glo. m. v· apðᷣ
bonos m fi · Tenet ergo glo. ꝙ ſufficiat
talis in fama ad indicendam purgatõʒ
et ad · c.qualiter · reſpondet ꝙ nõ otradi⸗
cit · ſed non dicit quare · Jo. An · dicit ꝙ
illud. cloqt᷑ in mqſitione iſtud ĩ purgati
one et ſic videtur ſentire opi.gliquo ad
purgationem indicendaz de h ꝑ Inno . et
Hoſti · in · d. c. qualiter · et ibi plene dĩxi
2 ꝗᷓ ad ꝓpoſitũ diſtinguerẽ. ꝙ aut ſub⸗
eſt ſcand alum niſi ſe purget apud bono⸗
et graues et eſt indiceda purgatio q; ſo
lum ſcandalum ꝑ ſe ſufficit ad purgatõʒ
ind icendam vt in.c.inter.g.eo. Aut non
ſubeſt ſcandalum et tũc nõ eſt indicen⸗
da purgatio text· videt iudicio meo ĩ · c·
cum ĩ iuuentute · S.· e.nam ibi ĩfamia pue
mt ad regem a regni maiores.ſed q; hba
buit oꝛtum ab emulis Papa noluit mo⸗
ueri ð illum etiam ad puꝛgationeʒ niſi de
uictus mſtantia illiꝰ ꝓ h̊ qꝛ qñ infamia
non habuit oꝛtum ex ꝓbabilibo piectu
ris non dicitur ĩfamia quo ad iuris effe
ctũ ſed vane voces poputi de qbo nõ eſt
curandum vt in. c. oſius · de elec · et . l. deu
rionum. C· de pe · p Gart · m.l. de mmore
C·toꝛmẽta ff de qõ · ¶ In glo · fi · ibi nul
lam habuit iuriſdictionem· ⁊æc · Nõ bene
gl · iuncto tex · ꝙ is õ quẽ cã cõmiſſa eſt
pꝑ papam nõ pt᷑ adire oꝛdmariũ loci et re
nunciare Npto · qꝛ iudiciũ redditur in in
uitum nec valet ꝓceſſus coꝛam eo mitu⸗
Secꝰ dicit Hoſti ·qñ ꝑs q̃ ĩpetrauitNp
tũ remteꝗᷓ ad ord mariũ accedit ꝑte ad⸗
uerſa oſẽtiẽte · qꝛ videt tẽ renũciare RKp
to · ⁊ delegat?n dẽt eos aãpli? audire · ar · ĩ
l.ß ſi · cũ · ſe · f de arbi · de qͥ vide qð nõ · ĩ
ſpe · mti · de delegato. · Greſtat · veitẽ fi⸗

Se

mt x dic et᷑ vt no · ĩ . . ex qõe. ð reſt · ſpo ·

Lcepimus. M ſufficitp
Alato de cr̃inibo mfamato iura
re cũ ſe purgat ꝙ ſit imunis ab

jillis criminibo. ß iurare dz ꝙ poſt ſuaz

ꝓmo tionẽ illa crimina non cõmiſit · h· d ·
Et quattuoꝛ ſũt ꝑtes In prima iudicuʒ
ↄſultatio ſuper foꝛma purgatioĩs quaeam
purgandus offerebat · In ſecunda ibi ip

ſius purgãdi ſupplicatio · In tercia ibi põ

ro ipſiꝰ foꝛme reprobatio· In quarta ibi
ideoq; cauſe cõmiſſio cum expreſſiõe de⸗
bite foꝛme. Caſꝰ·xc · C Nõ ·pmo extex.·

— — — — — — — — — ——

— — — — — +☛ — — —

ꝙ infamatꝰ de delicto nõ opellit᷑ ſe pur⸗
gare a tꝑe natiuitatis ſue qᷣnĩmo ſi eſt p
latus iurat tm̃ a tpe æmotioms.Et ex
hoc oollige vnũ dictũ ſatis pulchꝝ ꝙ ð
iure canonito tꝑa non ſunt pfixa ad ipe
tendum otra aliquẽ ð crimine et ſic licet
de iure ciuili poſt hngneninnopogi ᷓᷓ
impeti de adulterio.et etiã poſt.xx.an⸗
nos ĩ alijs crimimibo.l.querela.C. ð fal
ſa · · adult · C. de adulte · et quod ibi no.
tñ de iure canonic · ad iſta tpa non habe
tur hic reſpectus. naz poterat hic eſſe ꝓ
motus elapſis.xxxamis · et facit tex · i

teꝙ opi. glo · m. c admonere. xxxiij · q; ij

quod puto verum mdiſtimcte quo adĩ
dicendam purgationẽ · vel quo ad ꝓce⸗
dẽdũ ꝑ mquiſitionẽ ↄtra mfamatũ ne in
famatꝰ tolleret᷑ in admĩſtratione diui
noꝝ Secus foꝛte eſſet dicendũ m accu⸗
ſatõe directa que inſtitiut᷑ ad penã ĩf li

gendã vt illa tanq̃ᷓʒ odioſa reſtringatur
ad terminos iuris ciuilis cũ exp̃ſſe tm̃ñ
reperiamꝰõriũ de iure canonico ar.c.).ð

no · op · nũ· et optime facit · cũ penera

bilis · de excep · vbi crimẽ falſi tollit᷑ ſpa

cio ĩducto a iure ciuili et vide quod ibi nõ
¶ Scðdo no · ꝙ per penitentiã non tolli
tur pena naturalis de licti. et ſic agenꝰ pe
mtentiaʒ de delcto mforo pnĩali poteſt
de eo accuſari in foro ↄtentioſo t ibi lu
at penam pro hoc dictuʒ· c admonere. a
qð dixi ĩ.c. de his.ẽ · de accu · et hoc ideo

q; diuerſi ſunt effectus iſtarum penarũ

nam m foro anie inpomtur penitentia

yt ſatiſfaciat deo que leſit· j m foro otẽ
tioſo vt ſatiſfaciat reipubliœ quam ſcãa⸗
dalizauit ideo punitur in loco vbi deliqt

qua m prouincia · C· vbi de cri. agio⸗

por. ¶ No · iij . ꝙ etiam poſt penitentiã

actã de delicto nõ pᷣt quis reraciter aſſe
rere ſe imuneʒ ab illo delicto. q; foꝛte ñ
recte egit pnĩaʒ · facit de pꝑeni.di ·ij.ĩ.cjᷣ.
¶ Vot · ibi etiam ſi ſimplex fuero · xc · ꝙ
homo rectus poteſt dici ſimplex · et ca⸗

pPitur tunc ſimplicitas in bonam partem
qjuaſi ſine plica et ſine muolutione crinn⸗
ms · Vnde duplex eſt ſim plicitas que⸗
dös eſt oria dolo. et de iſta loquit hic · q⸗
dz eſt öria diſcretiom et illa deteſtãda ·
et tunc dicit᷑ ſimplex quaſi ſine diſcretiõe
et ſine mixtura ſapyentie · ¶ Vltimo nõ
fformã quã pᷣlatus debʒ preſtare in ſe pur

gãdo · debet enĩ fieri purgatio ꝑeꝛ rerba
certa et clara vt ꝙ non commiſerit · æc.

¶ ̃IIn glo . ij. m fi · no · glo · vult enĩ ꝙ ho⸗

die non opellatur quis ſe purgare mſia
tpe ꝓmotionis · Ex quo mfertur ꝙ ð de

lico omiſſo ante ꝓmotionẽ non poſſit
pᷣlatus accuſari rel contra eum ĩqri· vel
purgatio indici qð clariꝰtenet glo · pe

hoc vltimum placet philippo niſi crimen

ſit enoꝛmę.· Hoſti · vero dicit ꝙ prelatꝰ
ſuperior nõ põt ampliꝰ mquirere de cri⸗
mine priꝰↄmiſſo·q; aut ñ inquiſiuit tẽ

pore ꝙ motionis et fuit in culpa aut mqͥ
ſiuit et nõ debz denuo imnpeti · Circa hũc
arti culum aliiud ſentirem · videlicet ꝙ

aut tꝑe ꝓmotionis non emanauit edi⸗

ctũ vt quicunq; vult aliquid obijcere
pareat mfra terminũ. xzc· iuxta foꝛmazʒ
c.fi · de elec · li · vj· et tunc accuſari põt et

nedũ ipᷣe ĩmo ꝓmotoꝛ ſuꝰar.il.di:ſi quiꝰ
viduam · et m. c fi · xxiiij · di · et optime fa⸗
it · .·fi· qᷓ ma · accu ·po · Inquiſiti oxero
fieri nõ debz ꝑ eundeʒ ſupioꝛẽ q ꝓmout
exqͥ̃ mores ſuos a ꝓpbauit · xxxij. q· v.c.
hoꝛrendus.niſi crimina adeo fuiſſent oe
culta ꝙ babiliter potuiſſet ſuperioꝛ ig.
norare · tunc enim nõ obſtãte opi·hoſti.

puto eum ꝓcedere poſſe ꝙ hoc text · m. c.

nulli. de elec. li. vj · vbi electores poſſunt

opponere crimina contra electum ſiꝓba⸗

biliter tpe electiomis ila ignorabant·
Et idem dico eadem ratione m purgati⸗
one indicenda · Kut terminus pꝛefixꝰfu
it et tunc ſi iſte qui vult accuſare erat in
dioceſi non debz audiri · ſecꝰ? ſi erat extra

dioceſim vt m.cfi.qui ma · accu/poſ. vbi

tex · optim det tenet re · in cõſilijs ſuis·
vnde pari rõe nec inquiſitio fieri poterit
naz preſumit᷑ ꝙ maliĩcioſe fiat · dubita
rẽ tñ m crimine iducente irregularitatẽ
vt homicidio qñ erat occultum tempore
promotioms.ſed nunc ex probabilibus
coniecturis orta eſt mfamia · nunquid
pᷣlatus poſſet inqrere·exquo ipᷣe nõ repe
rit᷑ maliqua culpa · et forte potiꝰeſſet di
eendum ꝙ ſic · nã õria opi · ſapit abſurdi
tateʒ · Et ad iſtum tex · poſſet RNñderi ꝙ

de iſtis crimmibo erat infamatus pꝰ ꝓ

mo tiõʒ ſuaʒ nã ſymonia et renditio iu⸗
ſticie vt plurimũ vmittunt᷑ ꝑ prelatum
poſt ꝓmotionẽ et cõiter infamia de ina⸗
tinentia orit᷑ ex vicio vmiſſo poſt ꝓmoti

onem · et ideo uſq; ad iſtud tꝑpꝰ iſte dũ⸗

taxat dz ſe purgare · ¶ In glo · in · ig⸗
norat in fi · rel rnde aliter ad illðc quod

loquit᷑ mpurgatoribo.iſtud veroloq⸗

tur ipurgado · Et ratio diuerſitatis põt
eſſe · quia purgandus poteſt ſub iſta foꝛ

ma pelle iurare animo decipiendi per eqᷣᷓ

uocationẽ udicem · t cõpurgato res cuz
ignorent an üle egerit penitentiaʒ nõ po
ſſunt intelligere ülud ̈bum inmunis ð

pactis penitentie · ſed credunt eum non

cõmiſiſſe illa delicta. In glo · m. ver · ſi⸗
moniam · in fi · aduerte quia cum terx · hic
faciat mentionem de tribus criminibu⸗
et dicit ea vputare mter grauiora glo · H
nõ probat niſi ð ſimoma de qua tñ certiſ
ſimum eſt ꝙ cõputetur mter grauiora
vt eſt glo · m· ctanta ð ſymo. ¶ Ded o
tra tex · opomi põt meo ꝙ motinentiaʒ
ↄputet ĩteꝛ grauiora cũ alibi tex neduʒ
formicati onem ſimplicẽ ſed ipᷣm adulte
rium oputet inter minora vt patet in.c.
at ſi ckerici · in C de adulterijs · et qð ibi
nõ · demdi. et quod nõ · glo · xxxij · q. vi ·
in. c. quid m ommibus et tex · m · c· qui tua
l.di · qui dicit paucos repiri ſine vicio in
cõtinẽtie · Ad idem quod nõ · J ·· de lig · in
cle.ad noſtram · de heret vbi dicit pecca
tum mend acij grauiꝰ eſſe qʒ ſit ſimplex
fornicatio· primum magis eſt contra na
turam qm ſᷣm · Et ideo quidam dicũt ꝙ
computa᷑ incontinentia ĩter Suiora
ter frequ entiam delicti · vel quia faciliꝰ
amima ſeperatur a deo. vel tertio poteſt
dici ꝙ ĩ eßo ſit graue peccatum cũ epᷣs ñ
dicatur cõmittere ſimplicem foꝛnicatõ
nẽ · immo ſẽpꝑ cõmittit adulteriũ ſpiritu
ale cũ habeat eccleſiam ſuã in ſponſaʒ · et
habeat · oꝛd inem ſacerdotalẽ et epᷣalem·
ad hoc quod nõ· Pau.de leaza · in cle. j.
de of · or. et maxime qñ hʒ ↄcubitum cũ
illa de dioceſi ſua que dieitur filia ſua ſpi
ritualis vnde grauis penitentia et pena
ĩponenda eſt epᷣo vel ſacerdoti ꝓ dlicto
ĩotinentie commſſo cũ filia ſpirituali.
xxx · qj.c.noſſe ni.c.pe · et vl · magis eniz
abſtinendum ẽ a ↄgnatione ſpũali q̃ᷓ;
carnali · qꝛ cum ↄgnatio ſpũali ꝓcedat
ex venerabiliori parte eſt magis rene⸗
neratiõe digna · við tex op · xxx · q·iij· c·
c.pytatium · vnde eccleſia romana nũq̃ʒ
legitur diſpenſaſſe circa ↄgnationẽ ſpũ
ale et tñ quotidie diſpenſat n ↄgnatõe
carnali circa matrimomũ contrahendũ.
¶ In glo . v. poſtqm̃.ibi approbarũt mo
res ipſius · XRduerte q; hec ratio glo.nõ
eſt vniuerſalis · nam non procedit in de
licto occulto · quia exquo ſuperioꝛ pro⸗
mouẽs illud ignorat ꝓbabiſiter nõ við
tur approbare.tex · eſt ĩ. cnulli de elec · li.

vj. palle · IJtem nõ ꝓcedit rõ glo. in eo qͥ
approbare poterat vtputa m epᷣo ꝓmo⸗
uete homicidam vel alias irregularem

qnĩmo et epᷣs promouẽs punitur ⁊ ꝓmo
tus dencit vt i. cſi quis viduaz . · di · et in

c.fi · xxiiij.di · vnde hec ratõ giᷣ · nõ vclu⸗

dit in ſucceſſore qui non fuit m culpa. et
ideo de hac materia dic meliꝰvt dixi ſup
glo ij. ¶ Extra glo · op · otra tex · a vide

tur ꝙ iſta inquiſitõ gnalis nõ dʒ admit
ti · qm cum aliau ĩpinguntur aliqua cri⸗
mina debent exprimi omne cricumſtã
tie delicti · vt quo anno quo menſe cum
qua perſona delictum commiſſuʒ ẽ · ac ·
vt habetur m·llibellorum ff de accu ca⸗
noniſata · ij · q. vin · libell oꝝ. nõ enĩ debʒ
quis vagari cum iactura alterius· pᷣtor
edixit ff. ð̊ iniur.m.c.vt qͥs duas ð elec ·
li. vi · Ad idem · c· pt circa · et. c. j. eo. tit · et
li.nam remotis circumſtãtij delicti qð
ammodo tollitur ipſi reo defenſio · Sol ·
Inno · tirca hoc mſtat ponendo opi· naʒ
uidam ſtant contrario dicentes ꝙ vbi
ifamia eſt generalis · vtputa infamatur
qs de delicko motinentie et nõ dicituꝛ cũ
qua muliere. vel ð ſymonia ⁊ non diecit᷑
cum quo illam omiſit ꝙ tales mfamia tã
quam nimis incerta et generalis eſt re⸗
ſpuenda · Alñj vero dicunt quibus aſſen⸗
tit Inno · ꝙ contraria loquuntur ĩ accuſa
tiõ eſe d ĩ mquiſitione ſeu in ĩidictiõe pur
gatõis· Ex quo ignorantur circumſtan⸗
tie ſeu ſunt occulte non ſũt neceſſario ex
primenda · ſed ad terminos infamie eſt
fienda mqunſitio vel indicenda puꝛgatõ
vnde ſi mfamia eſt generalis fiet mquiſi
tio generalis et mdicetur purgatio gene
ralis vt hic et m.clicet · deſymo · vbi pa
