ex pollicitatione obligãte abbateʒ ar.eo
rum que nõ · Jo · an · i regula nõ eſt dere ·
iur · li. vj · in mercur · et eſt dickum ſatis
coloꝛatum · Ded ego vltra ea que tetigi
i dctõ·c fi ·diſtinguerem in materia
aut quis ſimpliciter profitet᷑ cum ꝓteſ⸗
tatione ſeu ↄditione de ſuis bonis tenen⸗
dis et videt mdubio ꝙ reſeruauerit ſibi
illa bona rt obediẽtiariꝰ monaſterij quia
rerba appoſita m otractu dñt ĩtelligi ſᷣm
naturã ↄtractꝰ vt m.l:ſi vno in pꝛmff. lo
cati maxĩe vt res potiꝰ valeat q́; pereat
lquotiẽs de ver · ob · et m. c. ab bate · . de
rer · ſig · etiam m propꝛiatis ver bi vt hic
eſt tex · m vnum intellectũ quẽ ad hoc
bene nõbis · Aut oſtat ꝙ ſibi voluit reß⸗
uare ꝓpꝛuũ ita ꝙ nõ eſt locꝰ mterpᷣtatiõi
et tunc ſi ſit reſeruatio per viam oditõis
ſuſpẽſiue vel reſolutĩe viciat actꝰ et non
ↄd itio ꝑ dictũ ·c·fi · et quod ibi plene dixi.
Item ſi fiat per viam pacti ſi fuit dictuʒ
nec aliter nec alio modo prouideri intẽ
do ˖ nam hec verba habẽt vnn oditõis vt
ſentit Bart · in· d. auẽ. ingreſſi · Aut ſim⸗
pliciter ꝑer viã pacti vel modi reßuat ſibi
ꝓPꝛietateʒ rel facultateʒ ↄotrałendi mrĩ
moniũ et iſte caſus ẽ multuʒ dubitabilis
nam SBar · tenuit in · d. auẽ · in greſſi ꝙ vi⸗
ciat᷑ pactum et nõ ꝓpfeſſio a foꝛte tenuit
illã opi:q; alibi ipᷣe tenuit nõ valere pa⸗
ctũ contra ſubſtantiã otractꝰ vt ipᷣe nõ.
m . Lybi ita donat᷑ff de dona · cau · moꝛ · per
l.cũ pꝛecario.ff de pꝛeca · Sed ego puta
rem opoſitũ · vnde dicerẽ ꝙ illud pactuz
facit tnſire illã ꝓfeſſionẽ in aliã ſpeciem
quia vbi pactũ eſt atra naturaʒ ↄtractꝰ
et in ꝓpꝛiatis aliquantulũ vbis põt tñſire
in aliũ contractuʒ fit mterp̃tatio alteriꝰ

cõtractꝰ vt eſt tex · nõbilis in. d.l. vbi ita

donatur et m. l cum manu ſata ff de otra
emp · ideo dioo ꝙ iſte erit quaſi obligatꝰ
monaſterio licœt nõ m totuʒ et ſic obliga
bitur ad oĩa pᷣterqᷓ; ad reſeruata· Si aut
nõ patiunt᷑ ver ba vt fiat tranſitus ad ali
um vctũ tunc puto pactũ mficere con⸗
tractum yvt in · l. per ſeruum · ff. de vſu et
habita· tuncta glo · m dicta.l.cum manu
ſata et ad.l.cum pꝛecario · dieo ꝙ ibi con
ſtituit᷑ pꝛecarium non tantũ ex vᷣbis pꝛe
cedentibo quãtuʒ ex conditõe re ppᷣa fctã
idem dicerem ad.l. .pen ff depo · ¶ In
glo · in ÿ · metu regio · i fi · nota ſingu⸗
lariter hanc glo.iuncto tex · ꝙ regis ſeu

—

pꝛincipis imperium non inducit iuſtum
metũ . In õrium tñ facit · · pe · C. ꝙ me/ca ·
dicit hic. Jo · an · ꝙ dignitas aduerſarij
nõ ſufficit ad ꝓ bandũ metum yyt eſt terx ·
m.l.ad muidiã alle.m glo· miſi aliter ꝓbe
tur oppꝛeſſio et ſic potelt ꝓcedere · d · . pe ·
fatetur tñ ꝙ ſi rex conſueuit tirammce tra
ctare nõ parentes ſuis pcptis ſeu pᷣcibus
wꝙ tunc ſatis pꝛobat iuſtus metus qð no.
ſing · et dem ſentit Bar. m tractatu de tirã
no facit quod ipſe nota · in· d.lad ĩuidiam
pbi dicit ꝙ ſola reuerentia mariti non cau
ſat iuſtum metum m vxoꝛe niſi pceſſerint
mine vel verbera. et idẽ vwoluit Inno · m · c.
cauſam matrimonij de offi · dele. et bñ fac
Kc.accedens de ouer · coniu. et ex his habes
queſtionem quotidianã nũqd tenet matri
momiuz ſi mulier contraxit ex inperio vel
pꝛecibus pꝛimcipis

De eo qui duxitm matri/

moniuʒz quam polluit per

adulterium. .
¶ Bupra viſum eſt de quibuſdã ĩpedimẽ
tis matrimonij. ſ· oꝛdĩs et voti. Nunc ſub
ijcit ð alio impedimento quod ſcilicet cau
ſatur ex adulterio rel ex machimatione m
moꝛtem coniugis et declara vt plenius di
cetur .cj ·

viuente vxoẽ cõtrahit cũ ſedᷣa
hoc ignoꝛãte pᷣma moꝛtua ad
ſui petitionẽ nõ ſepabit᷑ a ſcdᷣa
coĩs diuiſio · ſcda ibi licet autem· ¶ · Nota

poteſt legẽ allegare ad ſuifauoꝛem ad ac⸗

dona · ¶ Sedo nota ex ſupficie lr̃e tria im
pedimenta mr̃imonij.Primum ſi vruente
vxoꝛe cum alia contraxit et ↄmiſit adulte⸗
rium. Scdm ſi viuente vxore dedit alteri
fidem vt i llam duceret moꝛtua vxoꝛe · Ter
cium ſi mulier fuit machĩ ata m moꝛtẽ alte⸗
rius ↄiugis vt ipſiꝰ efficiatur vxoꝛ· ¶ · Dz
quero pꝛo declaratione tex · et tocus capi⸗
tuli nuũquid qðlibʒ illoꝝ impedimẽtoꝛũ ꝑ

ſe ſufficiat dic ꝙ iura vario modo loquun⸗/

tur vt habetur per totum hunc titułum et
xxxj.q.j·per totã queſtionẽ. ¶C . Sed cõ
cludẽdo vitatem dicẽdũ eſt ꝙ aut ſolum⸗
mõ pᷣceſſit adulteriuzʒ et nõ impedit᷑ mr̃i⸗
momuz ſequens vnde alio non mteruem⸗
ente quis poteſt ducere m vxoꝛẽ ullaʒ quã
pꝛius polluit per adulterium pt eſt tex ·

m .· .· ſignificaſti ꝗ eo · et xxxj · q.·c ſi quis
viułete. Kut quis õxit cũ muliere ſuꝑpſtite
WPꝛia vxoꝛe nec ad alia fuit ꝓceſſũ et ſolus

.— —
eFrne
—

Pꝛopoſitum. Oiqᷣs

pꝛimo ꝙ vemens ſciẽter ontra legemnõö

tum mualidum . pꝛo hot . c mter dilectos de

ↄtractꝰ mrimonij nõ impedit nnr̃imomuzʒ
ↄtrahi moꝛtua vxoꝛe a idẽ ẽ ſi nõ ↄtraxiſſʒ
de pñti tz dediſſet fidem de vtrahendo poſt
moꝛtem oiugis vt ẽ tex ꝗᷓ·c.fi· Aut cũ ↄtra
ctu mr̃imonn fuit mixtũ adulteriũ et tunc
aut cũ ignoꝛãte a põt ĩter eos eẽ mr̃imoni
um poſt moꝛtẽ ↄiugis vt eſt caſus h̊ et m
tellige ꝙ ſupimducta ignoꝛauit toto tem
poꝛe antemoꝛtem pꝛime vxoꝛis · ſi autẽ cer
cioꝛata de vita pꝛime coniugis permiſit ſe
cognoſci ab illo viro nõ poteſt ampliꝰ eũ
habere m maritum ad hc. fi · · eo. et ſequn
tur doc · hic. Idem peꝛ oĩa dicenduz elt qñ

pꝛeceſſit fide?ᷣ de ducendo ſedam ſecuto ad

ulterio et per ̊ declarant᷑ pꝛima duo impe

dimenta vnde ad tex · dũ diẽ · maxĩe dic · i ·

tantum xel ſi vis capere ꝓpne ĩtellige pꝛi
mum caſum qñpᷣeſſit adulteriũ cũ otra⸗
ctu uir̃imonn ſcᷣm caſũ mtellige qñ pre

ceſſit fide? de ducendo illã a ſequitur adul

teriũ · nam iſti duo caſus peificant ᷓ. c. fi ·
¶ OQuo ad tercium varia ſentiunt doc · m
c:ſuꝑer hoc ꝗ.eo. et in· c j · de ouer · mfi · ſed
mihi placet opi: quam tenet ibi Jo · an. vt
ſine adulterio reqrat᷑ machmatio vtriuſq;
puta ſi viunx machmat᷑ moꝛtẽ mariti cum
extraneò vt ulũ poſſit habere m vin ſecu⸗
ta moꝛte non poteſt ĩter eos eẽ matrimo⸗
mum yyt eſt tex · m · dc.j. Si rero mterue
nit machmatio alteriꝰ tm̃ non ĩpedit᷑ ma
trimomum mſi ſit mach matio coniuncta
cum adulterio ad h.c. ſi quis viuente · xxxj·
q· j · et ſic mtellige ſſtum tex · et · d. c ſuper h
et per hoc habes fundamentum tocius ti ·
¶ In glo.j · m fi · nota concluſionem glo.
que videtur commumiter placere doc · 2 ad
de hic fi. glo. vltime que chcit ꝙ ſi iſte poſt
moꝛtem pꝛime vxonis mtellige anteqᷓʒ ö⸗
heret cum iſta tacite vel expꝛteſſe duceret
aliam in vxoꝛem teneret matrimonium cũ
iſta tercia quia cũ ſcedᷣa non fuit mr̃imõiũ
obſtante impedimento matrimomiali et
pꝛo hot vide bo · glo. in ſimili m. cſi qmns ĩ
genuus.xxix·q·ij· nam matrimomum non
poteſt claudicare vt teneat pꝛo parte vm
us tm̃ vt m.c.tua· S· de ſpon · nota glo · in. c.
de illis el. i. de deſpon · impub. et in . d . c . ſi

quis ingenuus ſed ratione pꝛomiſſionis
vir compellitur ad oontrahendũ mulier at

que fuit decepta non. vnde ad tex · dum di
cit ꝙ non ſunt ſe eparandi ad petitionẽ viri
ſupple · ſ. de facto quia non cadit hic ſepa
ratio iuris eũ matrimoniũ nunqᷓ́ʒ conſtite
rit. ad iura allegata ĩ gl. ꝓ õrijs dic ꝙ ibi
acto?tenz ex nouo oſẽſu ſaltẽ tacito q̃ nõſ

— Igniſicauit.e viuete
öma vxoꝛe et ñ ogmta qs õxit

pr
Nt

aal
woet
eg
met
ſent
otr⸗

l

S ₰△ 7 ₰

min J . NR —
ſi eum ſecunda ſcienter et eã vnoſeit 1 erns Rutzras rtd
ſſt moꝛtua pᷣma ſedam habere nõ Po tio eſt perpetua q̃ſi nedũ imnpediat mr̃i⸗
en eus ſi pᷣma erat nõ legitima vxoꝛ · In p 9 jũ ↄtrahendũ ſ etiã dirimat iã Zctã
thune ma deciſa ↄſultatio · In ſcda ibi Faden Vr 1 e S biita ſarſ⸗
on diſtigns⸗, onnſto en Mil Pa⸗ D 43 eſt. Jo · an dieit qð hoc nullibi pᷣaſe
en dete ieonlegane o mr momuz repit᷑ ſcriptũ nieſe vitent alle atũ
et 3 eſt io i u nec ẽ loquic᷑ de occiſo et ſic cum machina
teoer wet⸗ n in Da bure nullangc à ohius calat effectu iſtud · c pᷣſuppomt vx⸗
ſitſe † 1 diackien pma tenuit oꝛẽ illiꝰ fuiſſe moꝛtuã et ſic ſentit Jo· an⸗
ei rzwonmenſea nnla weſeiſoe pꝛius ꝙ machimano ſola ſine effectu nõ impe⸗
adn fadta et iudicatſcdᷣm mr̃imomũ legiti⸗ dit matrimomiũ cũ adultera q ſati? mi
ſte mũ ſi probat metꝰ m pꝛimo qð nõ eſſet hi placet. q cum illud ſit mmpedimẽtum
utoad ſi fuiſſet opus petẽ reſciſſionẽ ar · m. c oſide iuris poſitiui non debet ita laxari vt re⸗
Nime rauimꝰ de elec.et vide qð plene dixi in.c. ſtringat facultas otrahendi mrĩmomiuz
die, aum locu.s· de ſpon · ¶ Nota ſcedᷣo ꝙ ſolũ ↄtra diſpõnẽ iuris diuimi ar ·c.licet ex 3 25
depi adulteriũ nõ mhabilitat quẽ ad öhendũ⸗ dam. S · de teſti· et mntum glo . in fi · di
Ntra /, mirmmomũ immo eccleſia dat ſibi licẽ tiaz cit ꝙ ex ſola interfectione mariti nõ ĩpe⸗
ñpr ↄtrahendi moꝛtua pᷣma vxoꝛe · ¶ Tercio dit mrĩmomũ cũ vxoꝛe puto glo. ꝓcedẽ
odul nõ ettene mẽti ꝙ ſola exñtia matrimõij etiã ſi eo ꝓoſito mterfecit quis maritũ
ͤͤ. etiã añ carnalẽ copulã cauſat inpedimẽ alteriꝰ mulieris vt vxoꝛẽ eius Papeat m
m tum ꝓpetuũ vt qͥs nõ poſſit habere illã in diugẽ qe machĩatio vmd tm non ſufficit
ſed vxoꝛẽ cũ qua ↄtraxit et mrĩmoniũ ↄſuma ſine adulterio vt diri · eo. c.j· et tene qðᷣ
n.pt int viuete pma etiam non ogm ta· ¶ In ibi no. licet aliud lentiat hic Imo * et vi
uſc glo · i .· in fi no ſing · glo. ũcto tex. q ne de qð dixi in. claudabilem alle ·. m glo.
tam ſcio alibi ꝙ metꝰ ſufficiẽs impedit matri X litterazꝛum.Oui vi 2.
luu/ moniũ otrahi etiã ſi interueĩt iuramẽtũ uente vxoꝛe etiaʒ ab eo ſepata
no⸗ et ſic habes caſũ m quo iuramentũ metu quo ad thon ſcedam conſciam
ne pꝛeſtitũ non ẽ obligato:iu et foꝛte ideo q; ducit vxoꝛẽ etiã pꝛima moꝛtua ſepabitur
e ſt otra bonos moꝛes · Itẽ otra ſubſtan a ſedᷣa ſed cũ alia dtrahere poterit Cõis
ce aalia matnmonn na turamentu metu ex diuiſio · ſea ibi ſuper quo.¶ Wota pmo
m toꝛtũ nõ tribuit libertatẽ oſenſus nullus ꝙ ſepato matrimoio ꝗᷓ ad thoyꝝ ꝓpter ad
t, ergo ẽ oſenſus coact intereedẽte iura⸗ ulteriũ remanet mhilominus vmculum
iIö metoens mi momi orralit libero con mrĩmo miale etiã ſi adultera intrauit mo⸗
go. ſenſut Eween ſocũ. ¶ In glo.· fi· ibi ar. naſterium · nam matrimomũ ſemel oſũ
10 traiſta qᷓ ſequunt᷑ nõ ſũt otraria vt diẽ matũ ñ diſſoluit᷑ miſſi moꝛte naturali·xxij
ſt Jo · an · et b tz potiꝰ ponũt caſü ouerſum q · vij · m. c. ij· Ideo iſte vir otrahendo cũ
ſez æͦ legitime factu nõ retractat nz pue ſecũda pꝛima viuente et eã ↄgnoſcendo
e dere ad eum caſum a eno Potuit ha⸗ omiſit adulteriuʒ · ¶ OVltmo nõ ꝙ otra
i le g. nam Santoc wtaro diedt ctus ſcdi mrimoni cuz adulterio ſecuto
la ſactum legitime dereg uu-lvſ. nonimpedit auomin) moꝛtua legtima
. H coniuge poſſit adulter aliã ducere ĩ vxõzʒ
ni Apeꝛ hoc.uon põt quis In glo.ij· in finõ · glo.quia ſolet ſatis
nnon cũ illa ↄtrahere quã vroꝛe viuẽ allegari ꝙ ſola depꝛehenſio in adulterio
eym U te oↄgnouit ſi machĩata fuit m non ſufficit ad pumendum depꝛehenſum
N. moꝛtem vroꝛis· Premmttit queſtõm cui niſi conuincatur · ſed in contrarium facit
ſi Nondet ibi taliter · ¶ Nota pꝛimo ibi ſi ad quod nõ.glo.in.c.cum non ab homine·
onis ultera ꝙ ſolũ adulteriũ ceum muliere com de iud · et die vt ibi plene no · et vide glo⸗
ſra⸗ miſſum nõ impedit quo minꝰ moꝛtoͤltĩa in. cſi quis diaco nus.l.di.et lxxxj · di. c. p
maͤ⸗ coniuge poſſit adultera m vxoꝛem duci ſbyter Gof. hic dixit depꝛehenſionẽ ſuf⸗
zpin nam vt hic vide hee mulier pſt upponit᷑ fu fioere ſi adulterium effectum eſt notoꝝ⸗
ſepa iſſe ognita ab iſto viro et tñ no impedi⸗ um Hoſti · dicit ꝙ fides ſemper eſt faciẽ⸗
ſtite tur matrimoniu niſi fuerit machĩata in da eccleſie de adulterio. ſed dic vt in di⸗
P moꝛte coniugis illius vel mſi fuerit ſibꝛ cto · c cum non ab honnne dixi.
os data fides de ea ducenda de quo dic vt
4 latus dixi · j. eo. c·j· ¶ Sedo nõ ꝙ vbi m Um babereet. ui viuen
r terceſſit adulterium ſufficit machĩatio al . te vxoꝛe legitima cũ ſceᷣa ↄtrahit

adultera etiam pꝛima moꝛtua ſeperabitur
a ſeda etiam ſi longo tpe cohabitauit vel

alio modo poteſt mtelligi iſte textus.et

no · glo · m. d. ſi diutio. Si vero peecatum
fuit momẽtaneum vt homicidui tunc lap

agnationẽ patris et non matris vt m. c·ij.

ncaler
Nonam

filios ex ea ſuſcepit · Pꝛimo ponitur con⸗ ſus tempoꝛis alleuiat penã vt m · d · lſi diu meen
ſultatio · ſcdo Reſpõſio ibitale · ¶ Nota pꝛi tino et qñq; ex toto tollit pt m · d · adul⸗ guno
mo ibi abiurauit adulteram ꝙ iudex ec⸗ ter et .l. querelam Hed de iure canomoo D
cleſiaſticus põt ↄpellere adulterum vt ab non currit preſcriptio m peccatis quo mi⸗ ſet eqy
iuret adulteram et ad cõiugem redeat et noſaltem ĩ foꝛo aĩe ĩponat᷑ pnia ꝙ delicto cum
dic abiuret ideſt ꝙ eam a ſe rem ittat cum vt nota. glo·m.c admonere. xxxiij. q · ij· et ſivene
iuramento de ea vlterius non admittenda doc · m. c· licet de pꝛoba · ¶ Vltimo tenebis gpaf
Ex quo infert᷑ ꝙ iudex eccleſaſtic⸗ poteſt perpetuo menti finem huius tex · qui non nern⸗
ſe inpeduire de adulterio non ſolũ cuz agi eſt alibi ꝙ de iure canomeo etiam filij ſpu goq
tur ad ſepationem mfmoniſ ed etiam vt rij vel nati ex damnato coitu debent ali a deom
remtegret᷑ matrimomũ et deſiſtat᷑ a pecca parentibus ᷣm facultates eoꝛum et hinc tunß
to adulterij qd nota· nam Jo: an· mc fi. de iuri canomeo ſtatur hodie etiam de iureci martn
fo. ↄpe. li· vj · dicit iudicem eccleſiaſticum uili quia eccleſia hoc mduxit ex quadam e aetis
non ſe inpedire de adulterio niſi cum agi⸗ q̃tate nat᷑ ali ⁊ ne filij alimẽtis pᷣuati pereãt nnnec
tur ad ſepationem thon foꝛte motus per pt etiam ſentit · Sar. m auc ex complexu. twꝛli
.c. lex debz · xxiij ·q· v. vbi dicitur ꝙ iudex ſe .C.· de meœſ.nup. vbi per ra tionem huius ta glo
cularis debet adulteria puĩre · Sz in cõtra tex · notabiliter dicit parentes poſſe lega⸗ habes p
rinm faẽ iſte tex · et. c. j · de offi. oꝛd · vnde refilijs ſpurns ratione alimentoꝛum et ꝙ urdlen
videtur ꝙ ſit mixti foꝝ ſaltẽ vpbiagitur vt poterunt parentes donare rel relĩquere do imoczu
deſiſtatur a peccato qð plenius pꝛoſequoꝛ. tes filiabus cum dos ſuccedat loco alimen ctoret
m. c cum ſit generale de fo · cpe. ¶ NWota toꝛum quod ſignum notabis · ¶ In glo · nsc
ſcdo ꝙ cõtrahẽ ſeðdz mrimomũ viubete vx m b· multiplicitas m fi. z glo. non reſpon i
oꝛe poteſt ↄpelli per eccleſiam ad agendũ det ad ſtum tex · quare hic papa non diſpẽ D
pnĩam de delicko. credo ꝙ etiam in foꝛo ↄ ſauit pꝛopter multiplicitatẽ pꝛpli Hoſti · iſt⸗
tencioſo poteſt eccleſia talem Puĩire et vide Let Jo an.ſenciunt ſuper texe ꝗq vb erroꝛe iſr
mirabilem penam · xxxij· qj · de benedicto pꝛobabili diu ſteterunt aliqii ĩ connubio D
vbi abſemdunt᷑ pãm ante et retro et ſi ſit tunc multiplicitas pꝛolis mducit dipen⸗ oire
muliercrimibus meiſis ad maiorem igno⸗ ſationem vt in iur alle . im glo · ſed circa de⸗ ſir
mmiam . vnde põt eccleſiaſticus iudex iſtũ linquentes et pꝛeſumptuoſos non dat᷑ ma ſfius
hbñntem duas vxoꝛes public dehoneſtare teria diſpenſadi et ideo lrã ſta die multi⸗ delbe
modo pdicto vel alio · vnde in quibuſdã lo plicitas pꝛolis ita ſuſcepte vnde pondera lnene
cis mitriant᷑ vel alam ignommiã patiun⸗ perbum tta ſuſcepte · ¶. In · glo · fi · no · pꝛi tach
tur et tene menti itum tex · et vide tex · in mo totam glo · et generalit de almentis fi leiti
ſimili · xxyj . q. v. in · . epi vbi eccleſia irro⸗ lioꝛum vel parentũ et ſimihũ vide mſpe. *
gat publicam ignommiam iſtis diuinato qui fi. ſint le· et m tractatu Gar · de alimẽ⸗ *Wã
ribus. ¶ Wota tercio ꝙ diuturmtas ĩ pec tis et in hac glo.ibi ali debet apud matrez lc
cato non mmint peccatum ſed augmen⸗ Xla · dicit hoe verum mſi dedecat matreʒ
tat.contra hoc facit·l ſi diutino·ff; de penis eum lactare vt quia magna pꝛincpiſſa rel *
vbi dicitur ꝙ alleuatf pena ad idem . ad foꝛte poſt diuoꝛtium eſt pꝛofeſſa et idem men
ulter · C· de adulte . vbi dicit ꝙ poſt quin⸗ dicit Gaſ· ſi ſubeſt alia cauſa le gittima vt ii
quenmũ non poteſt quis accuſari de adul quia mater eſt infirma vel aliter unpedita L u
terio ad idem . l. querela · C· de fal. per quẽ In hi? emm caſibo lactabitur expenſis pꝛĩs z
tex · eõiter tenẽt ibi doc · ꝙ aduerſus quod ar·ff· de li · agno . · ſi quis a liberis. Ceſſan⸗ ao
libet crimen regulariter pꝛocedit pꝛeſcrip⸗ te autẽ cauſa debet mr lactare filiũ ꝓpꝛijs . D
tio · xx. annoꝛum vt poſt lapſum.xx anno. vberibus. p· di · in . c. ad eiꝰ qð nota · vn hoc m.
rum non poſſit accuſari · Jo· an. hic inſtat caũ ſi mater nõ velit lactare filium et ceſſat R r
ſed dic clarius ceteris ꝙ quo ad deum et fo cauſa legittĩa recuſandi debʒ facere repen tsm
rum anime diuturnitas tpis auget pecca ſas ablactationis · Et aduerte qua glo. toy
tum etiã ſi nõ ſit reiteratuz q; non peniten hic et doc. ſcribentes videntur tex · ſtum um
do videtur otempſiſſe diumũ rudicinm et reducere ad diſtmetõnẽ glo · vt minoꝛ tri unm
hpᷣcœptum eccleſie vt mc· oĩs de pe. et remi · enmio alat᷑ apud mat rẽ maioꝛ rero expen⸗ W
fac · c.fi · de penis et ratione peccati poteſt ſis pris · Sed ego puto h dictũ nõ ꝓcedẽ aif
ꝓcedere iſte tex · Kut queritur reſpectu pe in tex· nr̃o naz iura all:m glo.loquuntur ð ndea
ne ĩponende et ſi peccatum fuit reiteratuʒ filijs legitimis qui cum ſint in poteſtate ndunn
ſeu ſuccœſſiuuʒ diuturmtas aggrauat et ſic patris et non matris et ſe equant᷑ familiã nhſi

tcatum
unelan
dlſidi
ladul
Woma
uo mi/
Pdiich
h qſſe
tenebs
ina
nfllnſpu
dent d
wethine
ndeiuc
quadam e
tutpenit
onptern,

nembins .

wſſelegr
wrune
liquendr
ocoelnen
N⸗
on nhen
nondipt
blisoſhr.
enwee
vunubio
dipen/
areade⸗
dakma
emulti/
pondera
ſl·⸗no pn
mentafi
demſpe.
valmi⸗
mutr;
matm
pſſape
N
Na
runpe
Penſtopen
fliü ppeſ⸗
notr pnv⸗
nunct
ung
ua d⸗
in ien
vtminonmn

zwetpe

ino peede
oquuntur

poteſtau

famluͤ
gyt mC⸗

de couerſi. infi· merito debent ali a patre et

nona matre miſi tpe ablactatõis quia tũc
indigent auxilio mirno vt in · d. c. fi· ſed in
caſu noſtro vbi filu ſunt ſpurii credere ꝙ
darentes non habita diſtinctiõe etatis ta
nẽt᷑ equaliter alere filios ſcdᷣm facultate⸗
eorum et hoc proprie roluit iſta lr̃a in fi.

ſi bene ponderet et diuerſitatis rõ põt eſſe

quua filijſpnrijnon ſunt in poteſtate pr̃is
nec matris mſti. de nup alnj et in. l. vul⸗
go q̃ſiti ff de ſta· ho · ¶ Item iſta alimẽta
decernuntur filijs ſpurijs ex inſtinctu na⸗
ture ᷣm qu em non magis obligatur filius
matri q̃ʒ patri vt nõ · Inno · m. c i · de regu
la· et ideo debẽt mater a pater contribuere

in neœſſarijs filiorum ſᷣm eorum faculta⸗
tes a hũc puto verum intellectum.c. C In
ea · glo · ibi ſi foꝛte eum accuſauit et ex hoc

habes vnum caſum in quo pater non tene
tur alere filium · Scdus caſus ſi ẽ mĩoꝛ tri⸗

emo quia tunc debet ali a matre cum diſtiĩ

ctione tñ premiſſa vt s dicitur m glo· Ter⸗

cus caſus ſi pater eget tũc nõ tenetur vl⸗

tra q; facere põt vt ſequitur in glo · Quar
tus caſꝰ ſi filius eſt ſpurius a hoc de iure ci

uili ſecus de iure canomeo et hodie ſtat᷑it

diſticte iuri canomc vt ſubijcit᷑ et S. dixi
Quintus caſus ſi filius coommiſit ingrati
tudmem cõtra patrem vt. C.de· alen. lib ·
l.ſi patrem ĩ primo nſo. Sextus caſu⸗
ſi filius habʒ artem vł aliud vnde viuat . ff.

de lib · ag. l ſi quis a liberis Cſi filius et. a

lim enta Hoc tamen vltimum limitat GBar.
in tractatu alimentoꝛum niſi filius ſit nobi
lis ita ꝙ dedeceat ipſũ artem exercere tu⸗

nc emm tenetur pater filium egentem ale⸗

reſa generaliter dic ꝙ omnes cauſe ſu

den s ad exheredandum filiũ ſufficaunt ad
priuandum eum alimentis.Et cauſe legi⸗

time ad exhered andum notantur per glo.
m . .· quintauallis ð iureiur · et vide circa h
quod dixi m.·cij · de cõuer. mfi . Et in fi · gl ·

nota glo · ꝙ etiã de iure canonico filij ſpu⸗

rij non ſuccedunt parentibus liet eis de⸗
crnant alimenta et ad hoc vide tex · xxxij.

q:iiij· in. c dicat aliquis et mtellige glo· dũ

dicit ꝙ de iure ciuili ſpurij priuantur ali⸗

mentis m ſpurijs natis ex cottu damnabi⸗

l qui non poterat eſſe vxorius tempoꝛe cõ
cptioms per quod mfertur ꝙ filij ſacerdo

tum non poſũt ſuccedere patri nec etiam

matri· pro quo vide glo m.c per renerabi⸗
lem qui fi · ſint le · m v. adulter. et quod no⸗

ta · m. d · aut ex complexu filij ᷣo natura
les tantum quia non ſunt nati ex citu ita
damnato ſuccedunt matri etiam cum legi⸗

timis filijs mſi mater ſit illuſtris vt m xſi
qua illuſtris a ibi ꝑ gloet Bar. C. ad oꝛf·

patri vero vel coniunctis per lmeam pa⸗
ternam non ſucœdit quia non eſt agnatus
de quo vide qð habetur inſti · de ſue · ag · ĩ

Cvulgo:a inſti · ad oꝛficia in·¶nouiſſime

nati rero ex concubina in domo detenta cũ
qua poterat eſſe matrim omum ſuccedunt

patri ab mteſtato in duabus vncijs here⸗

ditatis non extantibus filijs legitimis nec

coniuge ð quo dicendum vt habetur ĩ aut·
licet patri · C.de natura · lib. et vide gloſã
in. c. tanta qui fi ·ſint le· et m.c.miſi ð renũc·
¶ Illud vltimo notabis ꝙ licet parentes
non poſſunt inſtituere ſpurios extraneus
tamen poteſt quia non prohibẽtur niſipa
rentes vt nota.glo:im aut᷑quibus mo:na:
ef · ſui · Gvltimo ·

E. gnificaſtisi quis moꝛ⸗
a vxoꝛe contrahit cum ea quazʒ
viuente vxoꝛe ſine fidei datione
cognouerat tenet matrimoniũ

daimmodo m moꝛte defuncti neuter fuerit
machinatus. Cõis diuiſio · ſcda ibi nos
igitur · ¶ Nota primo ꝙ ↄiugatus pſiſtẽs

ĩadulteio pt᷑ exoĩcari nñ ab adulterio ðᷣſiſ⸗

tẽs ad vxoꝛẽ redeat. nã ſub illa dickõne et
J. de qua in tex · decidituꝛ hᷣm rey ĩitellectũ
ꝙille fuit excõicatꝰ quia adherebat mere
trici · et ſic habes vnũ caſũ ĩ q iudex eccteſi
aſticꝰ exercet iuriſdictionẽ ↄtra laieũ. ¶C¶
Secũdo ex hoc et ex tex· nota ꝙ matrimo
mũ cõtractu ab excõicato tenet nã tpe õ
ctus matrimonij iſte erat excõicatus ſᷣm
cõem ĩtellectum et h tene meti quia ad hoc
quot tidie allegat᷑ iſte tex · ſic et ꝓfeſſio fac
ta per excõicatũ valet ac caracter unprimi
tur oꝛdmato vt in. c cim uloꝛum · ꝗj. de · ſen ·
ex. ¶ Et ex hoc põt colligi ar · ꝙ cõtractꝰ ĩ

tuſs cum excõicato tz fac cſi vere ·j de ſen ·
ex·nota·plene per doc.m· c. vitatis de dd.
et otu · ¶ Nota tertio quem poſſe ducerei½

vxoꝛem illam quaz prius polluit adulterio

alio non interuemente et per hoc aꝑituè in

telle ctuð. cj · S· eo. et dic vt vbi · Nota ibi
alter eoꝛum ꝙ fufficit machĩatio m moꝛ⸗

tem cõiugis adhibita ab adultero rel ad
ultera et ideo dit · Inno · ꝙ ſi qui ſmachĩiaf
immoꝛtem vxoris ſue vt adulteram ducat
iöin vxroꝛem non tenet matrimonium cũ aean
poſt modum cõtractum ¶ In glofi · nota
ſing · jſtã gl. iuncto fine · pmo ꝙ abſolu
15 nõ eſt ipẽdenda niſi petenti · Ocdo ꝙ
eerxcõ icatus põt opelli idiꝛecte vt petat ab⸗

ſolutionem nam cõpellit᷑ ſatiſfacere de cã

pro qua fuit excõ mumicatu et ad hoc põt

cõpelli etiã ĩuocato brachio ſeculari ſᷣm
Hoſtienſẽ vt in· cij in· peꝛ tpalem.. de
maledi · ð hac materia dic vt plene nota · in

ð
“

ℳ
6 4
1 S

7

Kc.ab exomũicato de Kp · et ꝑ Jo · an · ĩ. e
· de ſen. erx · li · vi · ¶ Et cõelnde breuiter
m opi.xerioꝛẽ ꝙ aut qᷓrit᷑ niquid poſ⸗
ſit abſolui exomũicatꝰ et ec muitꝰ a di
cendum ꝙ ſie nõ tñ intelligas ꝙ rennt⸗
tit᷑ culpa ſ pena dũtaxat q; ſiẽ exomũica
tio pt᷑ ferri i muitũ q̃tenꝰ eſt pena ita pt
tolli ab ĩuito · Aut qᷓri᷑ nũquid iudex de
beat abſoluẽ exomuicatũ muitũ aut nõ
petentẽ et dicendũ ꝙ nõ regulariter vt
hic ſi tñ exomũicatuꝰ magis indureſcerz
et efficeret deterioꝛ tũc udex dz exomu
mcationẽ relaxare exq̃ᷓ videt medicinaʒ
nõ ꝓdeſſe tz obeſſe et tene mẽti h dictũ
facit · xxiij · ꝗ · v. e· ꝓdeſt · Aut q̃rit᷑ nũquid
exoĩcatꝰ poſſit oo mpelli ad petendã ab
ſolutionem ſaltem indirecte a dicenduz
ſic vt hic in glo ·

Eniens. & qs viuẽte pria
ſcdᷣazʒ hꝰ rei neſciã duxit vxo⸗
. rem moꝛtua pᷣma licite rema
net cũ ſcdᷣa nouo oſenſu ĩteruemẽte Po
nit caſũ quẽ decidendũ onmttit ibi Licet
aũt. ¶ Mõ pᷣmo ibi de nouo potuit ↄſen
tire ꝙ ↄſenſus pᷣſtitꝰ ſede viuẽte prima
nõ ĩducit mrio n eẽ qͥ ad oſentientẽ liot
pma poſtmodũ moꝛiat᷑ et ſic nõ ↄuale
ſcit ſcvdm mrio pmo extincto niſi de no
uo ↄſentiat et optĩe iſte tex · ꝓbat opi·
glo.de qᷓ in.cj · S· eo · ¶ Itẽ nõ ꝙ ſeðz ma
trimoniũ pt᷑ aualeſcere exticto pᷣmo ex
tacito ↄſenſu exqͥ enim ſcienter pꝰ moꝛ
tem prime ſił oobabitauit ſatis cõfirma
tur ſcdᷣm mrĩo : ¶ Sed qro pone ꝙ vir
ↄfiteat᷑ m uꝛdicio ſe aliã hre m vxoꝛem
quã foꝛte renire fecit et idẽ ofitet᷑ · nun⸗
quid h̊ cõfeſſio pᷣiudicz ſecũde vxoꝛi doe ·
et bene dicũt ꝙ nõ qꝛ nõ debʒ credi cõfeſ
ſiomi in ꝓprio facto · xijij · q· ij / in prin: a ĩ
Kc.ſuꝑ eo· de eo qͥ cog· oſang · vñ mſi ali⸗
ter plẽ ꝓbet᷑ pᷣmũ mrĩoniũ ñ tenet᷑ ſecũ
da diſecedẽè a viro a licite mterim pendẽ⸗
te lite petit debitũ vt in ·. laudabilẽ vt li
te pen · ip̃e tñ vir q habet ſcientiã prinn
matrimonij nõ debʒ exigere aut reddere
debitũ h potiꝰ exoĩcationem pati vt in·c.
lr̃as de reſti · ſpo · ¶ Secũdo q̃rit᷑ põe ꝙ;
viuente legitima vxoꝛe q̊s õxit vel dedit
fidem ſecũde et eaz oognouit ex qua ſu⸗
ſtulit filti os nũquid iſti ſuccedent cum le

gitinns ex quo ꝓ bari nõ poteſt ꝙ fidez

dederit viuente primadicũt doc · ꝙ ſucce
dunt cum legitimis ex quo impedimen
tum ꝓbari nõ põt deberent tñ parentes
eos inducere ad intrandũ monaſterium

mendicantiũ vt ſic excludant᷑ a ſucceſſi
one d ſi fieri nõ põt relinquant eis mo

2 W

dicam quãtitatem q; nõ pñt agẽ niſi ad
ſupplemẽtũ vt in.l.oĩmõ · C· de moffi · te
ſta· et eandẽ cautelaz debʒ ſp mẽ ᷣuare
qñ ſcit aliquẽ ex filijs ab alio qʒ a mari
to ſuo ſuſcepiſſe qd multotiẽs ↄtingit·

. .
J quis.contrabẽs cũ ſe⸗
cũda viuente pᷣma quã tñ non
cognouit nec añ octuʒ nec pꝰ
moꝛtua prima pt᷑ öhere cũ ſecũdaa du

o mebra poit · ſcᷣm ibi ceteꝝn · ¶ No· pri

mo ꝙ viuẽte ꝓpria ↄiuge nõ debʒ qᷣs da
re fidẽ alteri mulieri de ducendo eã poſt
moꝛtem vxoꝛis qð ſi fecerit ᷓuiter pec⸗
cat vt hic q; pᷣſtat votũ captãde moꝛtis
vnde ſicut nõ valet ꝓmiſſio bñficij va⸗

caturi vt in. c. ij · de o ceſſ. p̃ben · ita nec ꝓ

miſſio futuri matrimonij carnał. ¶ Se
cundo nõ ꝙ õ hẽs cũ ſecũda viuẽte pᷣma
licet ſecũdã non oognoſcat grauiter pec
cat et die ꝙ efficit ĩfanns vt m · l·j · in fi ·

ff. de his qui no · ĩfa · Et ex hoc et ex tex ·

infero ꝙ ĩfamis pt᷑ ðhere mrimonium.
¶ Itẽ no · ꝙ ex ſolo ð ctu mrimonij ſecũ
di nõ impedit futun mr̃imoniũ cũ eadẽ
moꝛtua prima ↄiuge dũmõ nõ interceſ
ſerit opula cũ ſecũda viuente prima cõ
iuge. ¶ Sed h q̃ro pone ꝙ viuẽte legi
tima ↄiuge qͥs dedit fidẽ ſecũde et eã nõ
cognouit demũ moꝛtua oiuge nonillazʒ
caui fidẽ dedit ſed aliam duxit m vxoꝛem
et oſt ante illo ſecũdo mrimomo cogno⸗
uit illam aui primo fidẽ dederat nũquid

moꝛtua ſecũda vxoꝛe poſſit ðhere cũ illa

cui dedit fidẽ vſtante primo mrñimonio
legitimo et cognout oſtãte ſecũdo Jo ·
an. tenet hic ꝙ non q; reꝝ eſt dieere ꝙ
ↄſtante mr̃imo njo legitio dedit illi fidẽ
et eã cognouit· vñ mr̃imomũ ſecũdũ ha
bet remouere mpedimentũ facit · viij. q
· m ſcriptur · et· l ſingularia ffſi cer. pe.

Gaſ. tenet priũ cꝰ opi.puto verioꝛẽ.qꝛ .

ghendo primo cũ ſecunda videt recſſi
ſe a fide illi data et ꝑ oñs nũc ſolũ reꝑe⸗
ritur adulteriũ quod nõ habʒ nnpedire
mr̃imonũũ vt in c ſignificaſti · S. eodẽ ·

Item iura ind uxerũt iſtud inpedimen/

tum ne ꝓpter ſpem phendi mr̃imoniuʒ
inducat machĩatio im moꝛtem alterius
que ratio h cſſat exquo moꝛtua prima
poluit pᷣhere cum illa cui fidem dederat.
¶ Inglo. in fi · lieet gloſa clare non Re
ſpondeat ad õrium · S · foꝛmatuʒ tñ ſatis

ſentit ꝙ ſolus affectus nõ ſufficit et ꝓ⸗

bat apte in lr̃a et dic ꝙ ideo non ſufficit
affeckus autin copula hic requiritur ꝓ
cauſa finali unpedimenti · Requiruntur

enim duo · ſ. cõtractus et copula iõ nõ

ſſſt

mon
gan

ie

nomum.
ſonmſeci
iciend
nrta
ninac
legi
ſteind
vonilas
wrotem
dcgno⸗,
tnuqud
erci i
jimom⸗
i
eg
lifide
icuhe
di
.
ende A.
Nr weeſt
ſolü 8
mpedire
bdine
fimonm
malterus

ſufficit alterum et foꝛte ob hoc quia mr̃imo
nio non cõſũmato non ſic mducuntur iſti
ad machinandum m moꝛtem alterius ·
Deconiugo lepꝛoſo
rum Rubuca
¶¶ Viſo de quibuſdam impedimentis ma
trimonij quia moꝛbus lepre diſſoluit ſpõ
ſalia de futuro et põt dubitari nuquid im⸗
pediat contrahendum vel dirimat õ ctum
iõ opetenti oꝛdine ſubijcit᷑ hec Nica·

Eruenit. epra ſu

mo mũu nec mrimõneffe
ctũ Jõ adĩuicẽ maitali
affectõe oiũcti ſe tctac
dñt à ad ꝓpetuã otined
4 az vouẽdã ĩduci · pmo na
at caſũ. o diffimiẽ dů cõmittit · ibi qm ·

duüß a cojone fideliũ tuz ex oſuetudie gene⸗
rali pt ĩtex · tuz ex diſpõe canonum et vete
ris teſtamenti vt miur · all.m gl· ¶ De⸗
cũdo nõ etiã iuncta glj. ꝙ nõ poteſt mtro
duci conſuetudo vt vror nõ teneatur ſequi
maritum yel ecõtra · et nõ ꝙ ſi vxoꝛ abñtat
ſe ex cauſa neœſſaria tenetur maritus eam
ſequi ¶ Item nõ ꝙ moꝛbus lepre non diri⸗
mit matrimomũ ante contractũ · et dic ꝙ
nulla ĩfirmntas qᷓntũcũq; Suiſſima diſſol
uit mrimomum ſetonſũmatũ vt ĩ ·c· hi ꝗ-

xxxij.q · vij · et ea. cauſaet · q: omnes cau
ſationes. ¶ Item nota ꝙ maritus et vxor

vltra debitũ carmis tenẽt᷑ et obligãt᷑ ſibi
ad mutua obſequia vt patet ibi ooniugali
affectiõe miniſtrẽt et ſic tenet᷑ maritus ad
miniſtrare vxrori egrotanti a ſic nõ ſolum
tenetur ſanus reddere debitum leꝓſo ſed
etiam pᷣuicia neœſſaria ĩpendere. Item nõ

ꝙ babens vxorem lepꝛoſã nõ põt aliq mõ

ↄcubinã reł aliã mulierem admittè qð ſi
fecerit põt per eccleſiam exoommumcari ·
Et ex hoc habes caſũ aꝑtũ ꝙ iudex eccleſi⸗
aſticus pt᷑ cõtra laicum adulteꝝ ꝓcedere
nã ex actu excõmunicandi dephedit iuriſ
ditõ ĩ foro ↄtencioſo vt plene dixi ĩ.c.cũ ſit
generale de fo. ope. ¶ In gl . m v · diutiu
nõ gl. iũcto tex · ꝙ maritꝰ pot ſe abñtas ab
vyxoẽ dumõ diutius nõ ſtet ſeõſũ.a dic Hoſ
ti · vltra gl · ꝙ d iutiꝰ dicit donec q̃rela pue
nit ad iudicẽ eccleſiaſticũ ᷓ. donec alter fu
erit ↄqueſtꝰ nõ dicit᷑ ſtare diutius vel do⸗
nec notoꝛio liqueat ꝙ viuant incontinen⸗
ter ſi emm alter non petit iudex ſe non im
Pedit. hoc dickum ego puto rerum mca⸗
ſu hꝰ.c quia ſi leproſa non petit vrum ſuũ
iudex tolerabit ſed ceſſante hac cauſa non

puemẽ nõ diſſlouit mri

¶ Võ pmo iũcta glꝗ. ꝙ leproſi licite exclu

de bz iuder pati vt coniuges iuuenes ſteñt
ſeoꝛſum propter periculum adulterij vt
dixi poſt Hoſti. in. c.· veniens de regu et vi
de Inno · in. c dudum m prin· ð conũ· o iu ·
et die vt ibi et ſatis placet opi. glo · vt ü · di
utius referatur ad arbitrium boni viri · ¶
In glo· m · ſequantur nota bene iſtam gl·
et quatenus dicit mulierem non teneri ad
ſequendum virum vagabundum dic hoc
procedere niſi tpe contractus mr̃imoniij
eſſet vagabundꝰ quia tunc videt᷑ approbaſ
ſe moꝛes ſuos de qͥ við glo.m.cvnaqueq;
xiij.q· ij et ĩ. c. ſi quis memtabili. xxxuiij.q

. jj · et quod nõ. m. c. de illis. · de ſpõ · ¶ In

glo · fi . vbi bñ compellerent᷑ glo. ven dicit
ſed nõ bene concoꝛdat iſtud . ccum ſe · ideo
die ꝙ lepꝛoſo nõ petente iudex eſt conten⸗
tus ſota ex hoꝛtatiõe et ita loquit᷑ iſte tex ·
ſed ſi mſtaret petendo vt ↄiunx teneat᷑ ſeqᷣ

et debitum reddere tunc fiat compul ſio vt
in · cſe · et hoc voluit glo · ĩ. cſi vxoꝛem xxij ·

q· v · quam nõ·

Uoniam..coniuges ꝓpter
lepraʒ ſepandi nõ ſunt a ↄiugio
et öhere pnñt matrimo mũ et ĩui⸗
cem ſibi debitũ reddere tenent et ſunt tria
dicka · ſcᷣm ibi lepꝛoſi · tercium ibi ꝙ ſi ·
¶ Nõ primo ibi excepta cauſa foꝛtmcatio⸗

is ꝙ exceptio firmat regulam in cõtrariũ
xxxij·q · vnj.ĩ.c dñs ita arguit hĩc papa oum

emim chriſtus ſolũ exœperit cauſam fo:ni
cationis videt᷑ ꝙ ĩ alijs caſibo nõ poſſit ma
ritus dinnttere vxoꝛem xrel eõ · ¶ Nõ ſcedᷣo
ibi graui ĩfirmitate regulã ꝙ nulla infir⸗
mitas q̃ntũcunq; grauis pᷣſtat facultateʒ
diſſoluendi etiã quo ad thoꝝ ſeu mutuaʒ
ſeruitutem ſiue gᷣ ſuperueĩat furoꝛ ſiue de
mentia ſiue efficiatur clauda non debzʒ ma
trimonium ſeparari de quo vide text. bo ·
xxxij ·q · vij · hi q et m.c.hi vᷣo a · xxxij.q.v·
ſi pxoꝛẽ·c. ¶ UVõ tercio ꝙ ĩfirmita? non jim
pꝑedit matrimomũ ptrahendum immo in
articulo moꝛtis pot᷑ quis ↄtrahere matri⸗
moniũ adeo ꝙ filij ante geniti legitimant᷑
vt nõ m.c tanta·.qui fi · ſint le.et ꝑ Jo·an·
in regula ſine culpa de re iur̃.li · vj.ĩ mer.
cur. ¶ Nota quarto ꝙ ex precpto eccleſie
tenetur ſanus coniugi quantumcumq; le⸗
proſe vel alia mfirmitate depreſſe reddere
debitum carnalex nota ꝙ pcepta apoſtoli

ligant ¶ Sed circa hoc quero ꝙ ſi ſanꝰ ꝓ

ter hoꝛrorem non põt reddere debitů. die
ᷓ ſi eccleſie ↄſtaret non ↄpelleret eũ quia
nõ debʒ opelli ad ĩpoſſibile quia impoſibi
lium nulla eſt obligatio vt m regula impo
ſibilium · ff de regu · iur · et. c· fi · de pac · et. c.
odar dus de ſolu · ſed exquo eccleſie non

cõ ſtat de impoſſibilitate excommunicabit

* . .
4

ſanum ad reddendũ debitũ et qͥ ad ee⸗
eleſiam mlitantẽ habebit᷑ ꝓ ercõmũica
to nõ aũt qͥ ad deuʒ ad h.clas de reſti ·
ſpo . et · c mqſitioi de ſen · ex · 2⁊ p H ſentiũt
doc · et bñ ꝙ ſanꝰ pᷣſciſe pt᷑ cõpelli ad red
dendũ debitum leproſe facit ad h̊ quod
g · dixi in · c.· pᷣcedenti vbi dixi an teneat᷑ ſe
caum eſſe in eodẽ lecto et vide bonã glo.
in · d · ſi vroꝛem q̃ dicit ꝙ nõ tenet᷑ ſecũ
aſſidue morari · ¶ Secũdo ad idez q̃rit
qd ſi maritꝰ eſt ethicus rel alia egritu⸗
dine detentus ita vt ſine pſone piculo ñ
poſſit reddẽ debitũ nuqd mulien peteti
ſit obligatus ad debitũ reddendũ doct ·
cõmuniter ꝙ nõ qꝛ oꝛdinata charitas in
cipit a ſe in · c niſi de auc · Ex vſu p · et in.c·ñ
ſatis · lxxx · di · ¶ In glo · pe . in fi · de H an
et quando indefinita eqpolleat vmuer
ſali · vide bo · glo · m. c. vt circa de elecc · li.
pi · per Dy. m ꝓhe.regulaꝝ per doc · in
l.ſi pluribo ff· de lega · . ⁊ vltra õ mũitef
nõ · ibi ponit hic Gaſ· vnũ vᷣbum ſatis no
tandum Oldra ˖ dicẽtis ꝙ aut diſpoſſitõ
cõcipit᷑ ꝑ noĩa collectiua et tũc indefini
ta eqpollet vmiuerſali · exẽplum ſi dicit
Siu aliqd feciſſe pinde eſt enĩ ac
ſi fuiſſet dictũ oẽs de capitulo ad h. c. ca⸗
