m poteſtate et aliũ. nã ideʒ eſt in alio ſui
iurij nõ hñte qᷣd expendat vt in. c qmuis
J eo · et tñ iſte tex · voluit denõre qᷓndam

ſpecialitatẽ homĩbo ſuppoſiti aliene po

teſtati · nec plact ĩdiſtincte opi· Jo⸗an.
nam licet ſit extra familiaʒ tñ exquo nõ

H
WWW

un⸗

. .
ð

12

Sr⸗

+X

☛

—

eſt ſui iuris tenetur aſſiſtere et obedire
patri et eidem ↄmoda patrie ptãtis exhi
kere. Vnde idem putareʒ in filio quod in
ſeruo · ex benigna interpꝛetatione et per
hoc ſoluit᷑ quod oppom poſſet de. l tã ex
ↄtractiboffde iudi. vbi patet ꝙ de deli⸗
cto filiuſfa.obligat᷑ ſicut aliꝰ qin ẽ ſui
iur ⁊ qð dixi ꝓcedit ex benigna ĩterpᷣtati
one et coneſſione pape · nã de iuris rigoẽ
omnes iſte perſone tenentur · Item non
obſtant alia iura que excuſãt pueroꝰ tm̃
et non maioꝛes · quia pñt intelligi de ilł
qui ſunt ſui iuris · ¶ In glo · ij. in fi · hec
deciſio glo · mihi non placet qm̃ teximdi
ſtincte dicit ꝙ vbi perſone ſunt delicate
vt nequeant ſubire laboꝛem eundi ad cu

riam · ꝙ ſtatus perſone pꝛius debet mti j

Hnanri omano pontifici. Vnde pondera

— bum pꝛiꝰ · nõ debs ergo antea abſolui qᷓ;

93 — *
7
*
1

hoc intimet᷑ pape · fateoꝛ tñ ꝙ ſimterim
iĩminet piculũ moꝛtis tunc nõ vigoꝛe di⸗

ſpoſitionis huiꝰ.c ſed vigoꝛe alioꝝ iuri

um põt abſolui recepta cautõe ꝓut dia
tur in gl. ¶ In glo · fi · ibi qr mandatũ moꝛ
te extinguit᷑ Tan.ſentit oꝓoſitũ q̃niaʒ

Sſumit deœſſiſſe m eadem vt in· c. maio
res de bap · do. Anto · hic diſtimguꝛt ꝙ

aut mandatarius erat certificatꝰ de moꝛ

te mandatoꝛis et tunc ſit rera opi · glo ali

as ꝓcedit opi· ↄtraria · Putarè tñ ꝙ vbi
iſte mandatoꝛ in extremis recepiſſet pe
nmitentiã ꝙ tũc licet fuerit m culpa ĩ nõ re
uocando expᷣſſe nõ tñ meidit in excoĩca⸗

tionẽ cũ m reritate mandatũ fuerit moꝛ

te reuocatũ · Aut iſte nõ egit pemtẽtiam
2aà tũc etiã de rigoꝛe nõ eſſet excĩcatꝰquia

mandatũ reuocat᷑ moꝛte · Sed qñ deceſſit

jin eo pctõ tenet᷑ de delicto alterius ſicut
tenetur pꝛincipalis in nõ reuocando mã
datũ vt m.l.ſi mandaſſeʒ· ffmandati· Et

ſi diceres qᷣ;d opabit excoĩcatio hoc caſu

cum iſte iam ſit moꝛtuus· So.põt oꝑera
ri quo ad coꝛpus · q; nõ ſepelietur mm cimi
terio vel ſi fuit ſepultꝰ per pꝛius· inde ex⸗
humabitur ar.in · c ſacris· de ſepul · nam
per excĩcationẽ nõ ſolũ inficit᷑ aimaſed

etiã coꝛpusHmc ẽ ꝙ etiã poſt moꝛtẽ ab

ſoluit qs ab exoĩcationę vt mc a nobis·
ijꝗᷓeo · Et alibi dicit glł ſingularis ꝙ coĩ
cando quis moꝛtuo excoĩcato meurrit ex
coĩcationẽ ſicut ſi cĩcaret viuo excĩca⸗
to · ita dicit glo · ſingularis m. c. ad hec · de
de pꝛiui · ¶ Et i fi · glo. hodie de vltima
queſti one dic vt habes tex · aptum m·c·

cũ quis eo · ti · li · vj · Et aduerte q nõ om

nia geſta noĩe meo poſſum rata habere
nam quedã ſũt que poſſunt ꝑ aliũ expli⸗
cari vt vulnera hoĩcidia · et ſiia et m iſtis

ratihabitio trahitur retro pt m.dc oim
quis et ml.j deieciſſe· ffde vi 2 vi. ar.
OQuedã ſũt que nõ poſſunt explicari ꝑ aliũ
vt adulterium ꝛc̃. Carnis delicta · et miſt
nõ habet locũ ratihabitio vt dicit glo · et
bene in dicka . l.j. G quotiẽs.et m.c.ſciant
cuncti · de elec · li · vj. ⁊ ꝑ Cy.in.l.nõ ideo
mmus. C· de accu. ¶Extra gl · quero ð
nõbili et quotidiana qõne que venit ad
declarationẽ huius.c.et materie:an man
dans delickũ cõmit ti debeat pumiri tanq;ʒ
pꝛincipalis.ita vt meludat᷑ ſub diſpõne
iuris · Et colligẽdo multa ſparſa m diuer
ſis locis diſtinguo ſic· ꝙ aut verba ſunt
ſcripta m rem puta diẽ iusſiueſtatutũ
pro homicidio imponatur talis pena et
tunc mandans includit᷑· qꝛ de homicidio
tenetur. vt in. c.n · de cle · pug . in duello ·
lhec verbaff. de adul · et.l.aut qui aliter
ffjquod vi aut clã· et ptrobiq; ꝑ Sar · et
per Cy.in.l.nõ eo minꝰ.pᷣ alle.et hoc caſu
mcludit᷑ mãdans ex ꝓpna ſignificatione
verboꝝ ideo hoc caſu nõ diſtinguo inter
diſpoſitionem iuris coĩs· et iuris muicipa

lis. aut verba ſũt ſcripta m perſonã vt q;
dicit ſi quis ↄmiſerit homicidiũ pumat
tali pena tũc aut quis ↄmittit delictum

per inſtrjm qð neceſſario opat neceſſita⸗
tem facti · et tũc mandãs meludit ſiue ſit

diſpoſitio ruris coĩs ſiue municipalis q;

ipſe rere facit.quomam actus attribuit
pꝛmapio · exemplũ in mittente ſagittaʒ
lanceã vel lapidem· nam ipſe rere fecit li⸗
cet non tetigerit ꝓꝛnjs mambus pro hoc
l· Itẽ mela.&jff ad legem acquil · IJdem
dic per omnia vbi inſtrin ꝑer quod omit
titur delictum operatur neœſſitate iuris
vtputa mandaui filio meo aliquid qð te
nebat᷑ explicare vel ſᷣuo rel procuratoꝝ
et tunc in veritate cũ ego faciam meludar
ſub diſpoſitione · act em tribiut᷑ mibi ex
quo mſtrm per quod facio tenebat᷑ pare
re pro hoctex · m.lłiijE ſi procuratoꝛ ff
qiuſq; iuris · Et facit hoc ad q̃ſtionẽ qͥti
dianam ſtatutũ punit ꝓponentẽ exceptõ
nẽ atra inſtrm guarentigiatũ · mãdaui
ꝓcuratoꝛi vt exœptionẽ ꝓponeret nun
qͥd ego mandans includar ſub ſtatuto
et dicendũ eſt ꝙ ſic. qꝛ procuratoꝛ in hoe
tenebak obedire dño · Kut mſtẽ̃m per qð
explicat᷑ delictũ operatur ꝓpꝛia nolunta⸗
te non neceſſitate facti nel iuris vtputa
mand am delictum omitti · mandatariꝰ
nõ tenebat᷑ mihi obedire. tz mhilomind
ꝓPꝛia noluntate roluit mand atũ exequi
et tunc aut ſumꝰ in diſpõne iuris oĩs et
mandatoꝛ ↄpꝛehendit᷑ nõ ex ꝓpꝛia ſigni
ficatiõe rerboꝝ ſ ex interpꝛetatõe iuris

quia ius interpꝛetatur eum faceære licet ne
re nõ faciat parum em̃ refert an qui pro
pꝛijs manibus interimat rel per alium vt
dicit tex · in · l.j. Gdeieciſſe · ff de vi et vi ar ·

facit · . cum ad ſedem · et · c ſepe. de reſtit ·

ſpo · ad idem tex · in · cſi quidid quod · ff · de
iur · om · iu · et · · ſi per alium ·ffne qui eũ
qͥ m iuj po et · d.c.ſciãt cũcti:et qð ibi nõ·
pal.et in regula qᷣ ꝑ aliũ · de reg iu. li · vj
et · .· j. ẽ · de offi · dele. et dixi ex mterpᷣta⸗
tione meludi et nõ exꝓpꝛia ſignificatiõe ·
quia mandatoꝛ vere nõ facit · i pinde eſt
quo ad penam acſi feciſſet · Ded otra hoc
facit multũ iſte tex · in fi · dicen ꝙ is vere
ↄmittit cuius mandato · ꝛc̃ · vnde pondera
perbũ vere ergo non ꝑer interpꝛetationeʒ
Bar · m.l·ſed ſi vnꝰ· ff de miuĩ . Nndet ad
iſtũ tex · ꝙ ρπ cedit m peccato in quo ma⸗
gi ponderat᷑ animꝰq̃ ipſũ factum quaſi
velit dicere ꝙ quo ad peccatũ i? vere facit
cuiꝰ mandatũ · ꝛc. Sed ovtra hoc dictum
Bar · facit q tex · iſte nõ loquit᷑ de pccẽ̃o ·
de pena peccatiet exoĩs pena eſt maxia
adeo ꝙ diat canon nullã penam maioꝛem
ea eccleſiaʒ habere · xxiij ·qiij.ooꝛripiant᷑
facit · ſacro eo. Item ꝙ rere nõ faciat
etiã de iure canoinco allego tex.apertuʒ
in·c pt fame·j·eo· vbi ponit᷑ rerbuʒ fictuʒ
dicendo ꝙ i pidel facere cuiuð mandato
2c̃. Ad idẽ adduco tex · magi apertum m
Kc·ij· de cle.pug · in duello · vbi tex · loquit᷑
de eo qui dedit ꝓ ſe pugile qui aliũ mter
fecit et dicit ꝙ nõ iſte qͥ dedit pugilẽ· ſed
ali ho micidiũ ↄm ſit tamẽ tenet᷑ de hom
cidio · qꝛ ex pꝛecpto ſuo ·ꝛc. Itẽ alibi tex.
ponit iſta vt diuerſa facere vel mandare
yt m · cſi quu viduã · !di. et m. e. ſicut dig⸗
num.de homi. Sed põt dici ad iſtũ tex·
ꝙ facere vere dici quo ad peccatũ et pe⸗
nã peccati · dũ ſumꝰm diſpõe iuri coñ tñ
re ipſa vere nõ facit · Aut ſumꝰin diſpõne
uuri? municipali vt quia ſtatutũ pũit cõ
mittentẽ delictũ. ⁊c̃.et tunc qõ eſt dubia
valde et qtidiana:nã pꝛimo videt ꝙ nõ im
cludat mandatoꝛ · q; vere nõ facit · ſed fi
cte et mterpᷣtatiue vt dixi et ſtatutũ non
vendicat ſibi locũ in caſu ficto et mterpᷣ⸗
tato · · ij. hec aũt verpa · et q ibi nõff.
de neg · geſ. et bo. tex · cũ ibi no · in · c. no⸗
ſtra.S. de miur · et qd no· Jo.an.in regu
la pᷣſumit᷑. de reg · iu · li. vj · in mercu · In
contrariũ facit · q; ſtatuta debẽt interpꝛe
tari ̃m ius cõe vt in · c cũ dil ectꝰ.de oſue.
nõt Imo · im. cauſam · que.S · de KRp · et
Bar.im.l.omẽs popull · ff· de iuſti · et iur.
Sed de iure cõi mandãs includit᷑ ſbᷣ di⸗
ſpõne afficiẽte faciẽtem vt · ᷓ · dixi ergo
et idẽ in diſpõe ſtatuti maxĩe cũ ſtatuta

ſint ps iuris ciuilis qñ fiũt a populo yt · ·
oẽs populi ·pall.et ·j· di. ius auile · Et p
hanc rõnẽ vltimã tenuit Cy.in · d· l. nõ es
minꝰ.ꝙ includat mandator · Sz Bar . li
ct nõ apeꝛte tacite tñ ſentit opoſitũ in · d
¶ꝑſed ſi vmꝰ · et · nõ ſolz. eo · ti · et ꝓ hoc
optĩe facit qð ip̃e nõt in ·l.j ff de ſicca · vbi
dicit ꝙ ſtatutũ pum delickũ nõ hʒ locũ
niſi delictũ fuerit oonſũmatũ · licet m di⸗
fſpõne iuris delictũ pꝛmcipiatũ habeatur
ꝙ ↄſũmato vt.łſi qs nõ dicã rape.C · de
ſa:ſanct · ecc.canomzata · de pe · di · · c. ſi
qs · et m · c · · de eo qin · mit · in poſ · et quod
ibi plene no. Sed Sal.latiꝰ attingit hãc
materiã in repetitione · d.loẽs populi· Et
dᷣuiter oclude poſt eũ ꝙ aut ſtatutuzʒ in⸗
dulget · vt qiua dicit homicide remittat
certa pars pene et tunc ↄpꝛehendit᷑ man
datoꝛ q; ceſſat odiũ et fauoꝛ eſt ampliã⸗
dus vt in regula odia · de regul · iu · l· vj
aut ſtatutuʒ pumit et tunc aut ꝓuidet de
pena irregulari vt quia multum exoꝛbi⸗
tat a diſpõne iuris et tũc nõ includit᷑ mã
datoꝛ habebit ergo locum tm̃ mcaſu ſuo
qꝙ hoc optime facit tex · m ſimili m · c. ſtatu
tum /de ele. li. vj.et m. c cum in cunctis·
de eleck · iuncto. .ſi vpromiſſariꝰ.eo · ti
li · vj.facit qd no.Jo·an. in regula odia ·
in mercu. Aut ſtatutum ꝓuidet de pena
regulari vt quia non multum exoꝛbitat a
diſpõne iuris · vel pone aliud exemplum
quotidianũ vbi pena in iure expꝛeſſa non
eſt ſtatutũ pomit penã et loquit᷑ de faciẽ⸗
te et tunc meludetur mand atoꝛ·quia hoc
ſtatutũ nõ eſt exoꝛbitãs ideo recipit ĩter
pᷣtationẽ · ſicut ius ↄ mũe et hoc in ſimili
ſenſerunt doct· antiqiu in.lquicunq;· C·
de ſer · fug · miilla.q: nunquid in ſtatuto
maſculmũ ↄpꝛehendat feminmũ ſicut m
diſpõne iuris coĩs et cĩter dict ibipꝑ le⸗
giſtas · ꝙ vbi ſtatutũ ↄtinet odium rat
onabile/ femmmũ ↄpꝛehendit᷑ ſub ma⸗
ſculms ex mterpᷣtatione et nõ ex propꝛia
ſigni ficatione rerboꝛum de quo pleneꝑ
Bart. in.il·j · ff. de v· ſig · per achi. in. c · ſi qꝗs
ſuadente · xvij· q:nij ad oĩia pꝛedicta ad
de glo · ſingula · m cle · j · de vi et ho · cleri.
que dicit ꝙ vbi diſpoſitio iuris punit ali⸗
quẽ facientẽ perſonaliter tunc faciẽs per
alium nõ tenet᷑ illa pena licet peccet ſecus
vbi nõ adderet illud verbũ pſonaliter ꝛẽc ·

Orro Excoĩcatus ꝓ miectiõe
manuũ in clericũ liet occultꝰ ab
ſoluit᷑ ꝑ ſolũ papaʒ. h.d. Ca.ꝛc̃
¶ Mota pᷣmo ex tex · ꝙ percutiens clericũ
quantumcunq; occulte incidit in excom⸗
municationẽ tenetur ꝓ abſolutione ire

ad ſedẽ apoſtolicã. St ex hoc nõbili infe

ro · pꝛimo ꝙ diſpoſitio iuris afficit delm

quentẽ quãtumcũq; occulte pro hoc vide
bonum tex. in cle. i · de heret · ⁊ optime ꝓ

batur hic iuncto · c·ſi quis ſuadente · xvij·

q · j. ¶ Scðdo ifero ex pᷣdictis a ex tex ·
ꝙ abſolutio a ſentẽtia excoĩcatioms ſẽꝑp
reſeruari debʒ ſupiõi ſicut iura diſponũt
etiã ſi petat᷑ m foro aĩme · ſic ergo abſo⸗
lutio ab excoĩcatione foꝛi pnĩalis rel con
tentioſi regulariter non licet ſimplici ſa⸗
cerdoti. ꝓ quo vide bonam glo · in . ..n · de

pen. et re li: vj · ad quod pauci ſacerdoteg
aduertũt · ¶ Scdo no. ꝙ abſolutio etia; I

in foꝛo aie nõ debet mdul geri miſi cũ ont
vt ſatiſfaciat leſo et ſi nonſatiſfaciat mci
dit m eandẽ excoĩcationẽ de quo vide bo·
tex · in. c. eos · m. Cj· eo · ti li vj · ¶ Tercio nõ

ibi ſine ſpeciali mandato ꝛc̃. ꝙ ad abſol

uendũ exooĩcatum pro miectione manu

um m clericũ requirit᷑ ſpeciale mãdatũ

qð mtellige mſi veĩat acœſſoꝛie ad mãda
tũ de qᷣ in · c prudẽtiã · de of · dele · C Ingl·
· vel intellige tex · de vfratermtate gnali
qua admuiceʒ aſtringunt᷑ oes catholici
maxie clerici mter ſe ꝓ hoe facit· · Joãnes
in pn.·5S · de regu. nã oẽs xpᷣam pnt appel

lari frẽs · q; effecti ſũt filij dei ꝑ regenera
tionem factam in baptiſmate vt m.c· ad

menſam.xj.q: iij · quod tene menti-
Ulli. eam pꝛiuilegiati tenẽ
r vitare excoĩtatũ et ꝓ miectõe
manuũ in clericum excoĩicati ſunt

h . d. caſus ꝛc. ¶ Nota pᷣmo ex tex · ꝙ qui
libet tenet᷑ vitare excoĩcatum quãtumcũ
q; ſit pꝛiuilegiatus. ¶ Sed otra bhoc et

vtra tex · op. de c rñſo· et. c cu volũtate 2
de c. ꝙ m dubijs · et . c. int · eo. ti · et xj · q. iñ
in. c. qm̃ multos vbi patzʒ ꝙ multe licite
coĩcant excoĩcatis vigoꝛe pꝛiuilegij apo⸗
ſtolici vt filij vxoꝛes ſeruientes in domo
i.laboꝛatoꝛe a ſinmile? de quibo ibi. So.
dicũt doct · ꝙ tex · iſte intelligit᷑ de pꝛiui

legio non coꝛꝑe iuris clauſo generali vel

ſpeciali ſine cauſa ↄcſſo contria loquũtur
im puilegio coꝛpe iuris clauſo et nõ.mi⸗
rabiliter hoc dictũ ꝙ ſine cauſa nõ valet
pꝛiuilegiũ pceſſum ꝑ papaʒz vt q; nõ tenea

tur vitare excĩcatos · nã cum ſit papa ſu

pꝛa ius poteſt ſine cauſa otra ius diſpẽ
ſare et etiã in totũ tollẽ. vt m.c. ꝓpoſuit

de oceſ. pben · nõ. Imo.j · .· cũ ad mona

ſteriũ · de ſta. reg· Dol · credo poſſe dici
ſaluãdo illud dictũ cõe qð mihiplacet ꝙ

ideo ſine cauſa papa nõ põt hoc.q; eſſet
decoloꝛare ſeu tollere vmiuerſalẽ ſtatuʒ
eccleſie et generare ſcãdalum m mentib⸗

alioꝝ hoc em̃ papa facere non põt vel ſi
facit nõ eſt toleranð ꝙ hoc.j ·q:vjj· in.c.
ſi illa · vde Inmo · m . c · qnanto · de oſue · et
m.c inquiſitiom qeo.¶ Et hoc mfertur
ad aliã qõnẽ nũquid papa poſſit tollere
canonẽ.ſi quis ſuadẽte. pt qͥs peutiens
clericũ nõ ſit ampliꝰ exoĩcatꝰ.Ab·tenu
it hic ꝙ ſine ↄcilio generali hoc nõ poteſt
Sed Hol · ſentit op · ̊ mihi placet dictü
Xb·qñ papa vellet tollere ſine cauſa qᷣa
decoloꝛaret vĩuerſalis ſtatꝰ eccie qd pa
pa facere nõ põt vel nõ eſt ſuſtmendꝰ? vt
5g.· dixi. Secꝰ vbi ſubeſt cã arg. op· m.c.
nõ debet. de ↄſang · et · af. et ĩta ↄcoꝛ · glo.
m. c que ad perpetua:etc ſunt quidam.
xxv.q · ij · que multũ variant et diſputãt
nũquid papa poſſit tollere ↄoſtitutionem
concernentẽ vniu erſale ſtatũ eccleſie. et
dico plemꝰ m.ccũ ad monaſteriũ. pall⸗
nert enã ad aliã qõne nũquid exoœĩca
v tus teneat᷑ vitare excoĩcatũ et coĩter ↄclu
dit ꝙ ſie ˖ nam ſi pꝛiuilegium non defen
dit quo nnus teneatur vitare multofoꝛ
tius excoĩcatio ꝙ delictũ nõ debet pᷣſtare

S muſente et excoicatus nõ ſolum debet

ab alijs vitari ſed tenetur ipſe alios vita
re vt in. c. illud. z · de cle. ex · mi · vbi de h
¶ In glo. j. m fi · no · glo · et tene eã men
ti ꝙ papa coĩcando cum exco mmunicato

licet ꝑ pꝛius nõ tollat exoĩcationẽ non

eſt excoĩcatus hoc etiã tenet Jpo · de lig ·

ncle . ſi ſummꝰ.de ſen.ex.pro hoc qꝛex

coĩcatio que otrahit᷑ ex participio eſt de
iure poſitiuo quo papa nõ ligatur vt in.c.
propoſuit.de ↄœſ.pᷣben· nã tanta eſt po
teſtas pape circa ius poſitiuum vt ſi tol⸗
lat conſtitutioneʒ promulgantem excõĩi
catiõz et vult eã haberi pro infecta exoĩ
cati vigoꝛe illꝰ oſtit. nõ idigẽt abſolu⸗
tõe vt diẽ g.ſingłaris ĩ cle.j · de imu. ee ·

Arochianos. ꝑerati⸗
ens monachũ vel conuerſum reli
gioſum debet denunciari excoĩca⸗
us et vitari donec fuerit per papam abſo
lutus.h· d. caſus·ꝛc. ¶ Nõ pᷣmo ex tex.
ꝙ omẽ de dioc · pñt dici parochiani pꝛe
latoꝝ ſeu epᷣoꝝ ↄcꝛ · c.j. s · de rapto et · c.
apoſtolice.s · de dona · ¶ Vcðdo nõ · ꝙ ĩci
dẽs m ſentẽtiam canoms debʒ denũciari
publiœ excoĩcatꝰ et hoc ſpectat ad offi
ciũ pᷣlatoꝝ etiã nemiĩe requirẽte et debet
talẽ facere vitari donec ſatiſfecerit leſo et
fuerit abſolutꝰ nõ ergo debẽt pꝛelati eſſe
otenti ſimplici exoĩcatione canoms · ſed
procedere ad publicationem et facere ta
talem euitari excoĩcando alios q ooĩcaue
rint ſecum rel alio mõ · ¶ Vltimo nõ · ꝙ

etiam religioſis leſis et iniuriatis ante

ommia ſatiſfaciendu eſt. pñt g etiaz re⸗
ligioſi agere ad ſatiſfactõnem iniurie de

quo plemus a qualis erit iſta ſatiſfactõ

dicam in.c.tua nos ·: j.e. Sed q hic dicit
infi .· Ije ꝙ mcidens mn hanc excõicatio⸗
nem debet cũ litteris oꝛdinarij ſe oferre
ad curiã ꝓ abſolutione. ¶ Quid ſi iret ſi
ne talibo lr̃is. So⸗dicũt doct · ꝙ mibilo
minus abſolueret᷑ ar · m.cſacro j.e:et in
c.cũ ꝓ cã · Sed tũc ſolet talis remitti ab
ſoluendus ad oꝛdmariũ loci vt apareat
an expꝛeſſerit falſam cauſam in abſoluti⸗
tione ar · m.cex ꝑte de of.oꝛ:deferunt᷑ gꝰ
iſte lr̃e oꝛdinarij vt apareat ð veritate ⸗
ſerie facti ꝓpter quod mmcidit in excõica
tionẽ · ¶ Sed op · otra lram et videt᷑ ꝙ
poſſit appellari ne fiat iſta denunaatõ cũ
poſſit pcutiens clericũ pᷣtendere excuſati
onẽ · nam foꝛte eum percuſſit ſe defendẽ⸗
do vel eum non cognoſcendo et ſic in ex⸗
cõmunicationẽ non incidiſſet et ꝓ hoc c.

puùenit.S. de ap · vbi dicitur deferendũ ta

li appellatom · So⸗: o coꝛdo ſic. aut noto⸗

rie ↄſtat talẽ mcidiſſe m excõ mumicatõ⸗

nem et tunc habet locũ iſta lr̃a vt appella

tio non habeat impedire vires denunci.

cũ ꝑ talem denunciationem amplius non
liget᷑ ꝓ hoc·c paſtoꝛalis de ap· Quan⸗
doq; rero ſic notoꝛie nõ ↄ ſtat imo refri

cat᷑ m dubium vty peuſſerit rel non rel

an ex cauſa eum excuſante a tunc deferen
dum eſt appellatiom et ita loqiut᷑ otra
rium· ¶ Item aduerte ꝙ vbi notoꝛie nõ
ↄſtat de tali excõicatione debet oꝛdmari
us ante denunciationem facere citari il⸗
lum quem denunciare excõicatum mten

dit quatenus defendat ſe ne denunciet ex
cõicatus· ꝓ hoc vide glo · no: m cle · pꝛe⸗

ſenti de cenſi · et in cle n· de pe · et debet iu⸗
dex receptis ꝓbatõibo denunciare talezm
cidiſſe jin canonẽ et ab hac denuncatio⸗
ne poterit appellari mſi no toꝛie ↄſtet de
ↄtrario qꝛ a ſententia legis nõ apꝓpellat᷑.

tamẽ a ſententia iudicis declarantis qu?

incidiſſe in penam legis appellari pt᷑ · pꝛo
hoc vide bonã glo · m. c cupientes de elec ·
li · vj · et facit · c· cũ m leges de heret e · li ·
et quod ibi no · ¶ In glo · pᷣma ſed mona
chus nõ poteſt ac̃· hoc limita nreymiſimo
nachus eſſet abſens puta m ſtudio rel pᷣ
ſens et pꝛelatus ſuus eſſet longe abſens
ꝓcuratoꝛe non dimiſſo · nam tunc poſſʒ
agere monachus ex pᷣſumpta voluntate
et licentia ſuꝑioꝛis ſicut dicimus m filio⸗
famil. ꝓ hoe .l. ſi longuus ff de iudi · et m
Eſi vnius m· E fi · ff· de miur · facit no · m · c·
ex pte · · de accu · et m · c vt periculoſa ne

cle · xel mo · li. vj · et vide glo · in. c nõ dica

tis · x · qj. ¶ In ea · glo · ibi ſecus m ec⸗
eleſia ſeculari hoc mtellige verũ ᷣm Ho⸗
ſtien.de actõne ↄpetenti ipſi clerico naʒ

opetentem eccleſie poteſt eccleſia remit

tere. ex miuria em illata clerico ſeculari
actõ naſcit et clerio et eccleſie vnde acti
onẽ ↄpetentem clerico nõ poteſt eccleſia
remittere ſed ↄpetentẽ ſibi:ſicſita ecõtra
actõnẽ ↄpetentẽ eccleſie nõ poteſt cleri

cus miuriatus remittere · ſed quatenus

tãgit ꝑſonã ſuã ſic· ad hoc ·c.cũ deſideres
et · c otingit ·e· et qd no ĩ c ſi is qui·xxiij
q:nij·⁊ m.cſalomitane .lxin· di · Quid at᷑
ſi clericus miuriatus habeat plures ecci
as cui illarũ ↄpetit ackio miuriaꝝ ·dicit
Hoſtien· ↄſiderandũ elt an altera ſit m
ↄmendã et altera m titulũ vel an miuria
fuerit irrogata ꝗꝓpter alterũ tm̃ ar. m.l.
itẽ apud labeonẽ Gait pꝛeto: de miur·.
et. crelatũ · ij. S. de teſta · Et voclude ꝙ ec⸗
cleſia vbi ẽ mtitulatus habet actõne. Si
rvero vtraq; ẽ m tituluũ et ſi ꝓpter alteraʒ

tm miuria ẽ irrogata illi ſoli ↄpetit acko

Si vero ter ptranq; vel ſimpliciter m
uria eſt irrogata tunc opetit actõ vtri⸗

q; nã eadẽ miuria poteſt actio ↄpetere
pluribo ꝑſoms vtputa ſi iiuria mfert᷑ vx
oꝛi alicuius actio ↄpetit ſibi. Item ma⸗

rito · Item patri de quo in lł.j.et · ij ff· de ĩ

iur · cum ſi · ¶ In glo. fi. ibi clerico aut ſe

culari debet dari ⁊c· hoc intellige ᷣm doc
et bene in emenda que fit rõne miurie tã
gentis pſonam clerici · Sed quatenus ĩ
turia tangit eccleſiã :· emenda da bit ipſi
eccleſie muuriate· et ſi plures habet eccle
ſias/ die vt · S· dixi · Et in fi · glo · dic glo·.
ꝓcedere vbi nõ ꝑcuteret᷑ cericus. naʒ ex
percuſſione clerici vomittit᷑ ſacrilegiuz qͥ
caſu pt᷑ adii iudex eccleſiaſticus ſupꝛa la
icũ vt m. c.cũ ſit generale· S· de fo com · ⸗
in · c quiſquis·xpij · q: nij · Idẽ etiã puta⸗

rem vbi miuria fieret clerico ſine peuſſi

one q; talis mmurians pt᷑ dici maleractõ

clerici et eccleſie ꝓ hoc bo · tex · m. colmn ·
g de miur .· et pꝛo hoc facit · d. c· cũ ſit gene

rale,

—
NXtenoꝛe. gonit foꝛmapᷣ
ocepti qð ſub virtute iuramẽti
fieri debet illi qui ꝓ niolenta

coicatus abſoluit᷑· h.d· Et ſcda ꝑs ibi·
mandamus· Caſusac. ¶ Nõ pmo ex tex
foꝛmã et pꝛacticã adhibendã in abſolu.
ab excõicatõne canonis · ſi quis ſuadete
ſufficit em pᷣſtare iuratoꝛiã cautõneʒ de

pendo mãdatis eccleſiez poſt abſolutõʒ

manuũ miectone mclericũ exr

jen S

oblαν — t S
4 N

ν.ϑ.παϑW D

I

. 7 . .— 141 .. . . — 2 9
12 3 ys )
H
— 9 „ 1 — 4 . AKX
,S ,A4. . vonbi ſed e ae Aen emtspax
. ininnacia et alia ĩpedimenta tẽpalia
r - -5 izs& e, excuſant ab onere adeundi papa abſo
X A pe. plr- Nu tione ab excõicatione · ſed poterit ab⸗
— ſoiluia dioceſano · et ĩpednnento ceſſan⸗
Japer 1Nte debet oparere coꝛã papa · vt hic in fi⸗

— Mrn r res ĩ. . qd ĩ dubijs · ·
.— 1— *α cä mimicicie ſati n. ẽ hũc hr̃e iuſtã cã
— rd, PRp ) 3 ãa imimicicie ſatis · n· ẽ hũc hre iuita caʒ

de æt fieri pꝛeceptũ · vt hic dicit Intelli⸗
tñ ꝙ pꝛius debet ſatis fieri leſis ſi ĩiu⸗
ria ẽ notoꝛia· vt in . c ea noſcit e· et no.
Jo · an · in · .· ad heeꝗ·.e · ¶ Nõ ſedo modũ
pꝛecipiendi ei qͥ urauit parere mandat!
alicumus · vt pꝛecipiatur ſub virtute pꝛe⸗
ſtiti ramenti · pꝛo hoc · · bꝛeui de iutiu ·
g. c veniens · et. cquintauallis · e · t· ¶ Ter
co nõ ibi alicums religioms ↄuerſũ zc
ↄuerſa alicuius religionis gaudet pri
uile gio canonis · ſiquis ſuadente · et fere
ĩa ſura loquentia de ouerſis vt gaudeãt
pꝛiuilegio · loquunt de religioſis ↄuer
ſis . Ouid aũt m ouerſis eccleſie ſecular
dic vt dickũ fuit m.c· nõ dubiu · S e. ¶ Vl
timo nõ· ꝙ delictũ peuſſioms omiſſum
ter om̃s ſimul viuentes · alleuiat rone ſo
cietatis a cõionis · q; cõio ẽ mĩ diſcoꝛdie
lcũ pater. dulciſſ nmis ff dele · i et iõ
q; ſimul imcidit in excõi catio nẽ nõ iurat
ꝙ decetero non pcutiet ſ. ociuz · q; defacili
ſieret otrauentio · excõicatus tn eſt ꝑcu
tiendo clericũ ſociũ · ſed nõ iurat rõne p
dicka. et de abſolutione fienda m hoc ca
ſu. die vt no. m . c. qm · S. de vi · et ho · cle ·
¶ Vltimo quero · quid ſi moder ate quis
pautiat clericũ ſibi ſea eruientẽ cã coꝛrecti
onis · doc · dicut talẽ non eẽ excõicatũ · qe
nõ pt᷑ m̊ nõꝛi violentia · ar · H m eo ꝙ er
cuſat᷑ pꝛelatus vel mgr ·et facit · xxiij · q· ⸗
aratus,

E cetero. Exeõicatũ ꝓ per

cuſſione clerici abſoluit eps · ſi
ſine piculo papã adire nequit
debet tñ ſibi mandare ꝙ ade⸗
at᷑ papã ipedimẽto ceſſante · h· d · et ſeda ⸗

p„ tex2 iĩtellige ꝙ m Pa pſona cõpareat· vt

nec ponderat qs fuerit

nõ accedendi · ar · i. lnec timoꝛe ffiqd me·
cã · etm . c· veniens · de ſpon. ¶ eo nõ ;
ibi · dioceſano epo · O abſolutio ab bhae
excõicatõne etiã ſubſiſtẽte cã ĩped imẽti
nõ ↄpetit mferioꝛibo pᷣlatis cit epᷣm· de 4
dixi m.cmõchi . S. e. ¶ Vl · nõ · ꝙ abſo⸗
lutus ꝓpter ĩpedimẽtu ab eo an nõ ↄope/
tebat al pkas abſoluendi· dt ĩpedimẽto
ceſſante ire ad illũ cui apetebat abſolutõ
¶ Et ecirca H̊ dubitat᷑ de duobo · pᷣmo nũ⸗
quid tex iſte hẽat locũ in excõicatione
lata ob aliã cãm· pt nõ valẽs ire ad papã

poſſit abſolui ab epᷣo· et Imo · tz ꝙ ſic · ⁊
cl are ho die ꝓbatmc eos · e. ti · li vj · vbi
bo · dex · ¶ Scðdo dubitat᷑ · quid ſi capta⸗
ta opoꝛtunitate nõ vadit ad ulũ cui ↄpe⸗
tebat abſolutio · dic ꝙ ſtatim reincidit ĩ
eandẽ excõicatõnem · vt in · d. c eos · ¶ In
glo · fi · dic meltus · ꝙ aut opoꝛtunitate ca
ptata vadit ad papaʒ · et tunc non petet
denuo abſolutõnẽ · Sed recipiet manda
tum apoſtolicum duntaxat · pꝛo hoc iſte
text · in fi · & vero opoꝛtunitate captata
nõ adit papã tunc ẽ ꝑiurus · q; nõ ſerua
iut iuramentũ·et reicidit m eandẽ ſnĩiam

excõicatõnis· nõ ꝙ pᷣma reuiunſcat · ſed ẽ

noua excõicatõ a iure lata ꝓpt᷑ otemptũ
iſtuis · pt · d. c· eos · et pꝛo hoc rñdetur ad
ar. glo ·

D hec. cã papa abſolutõz
excõicaci delegat maãdat recipi
cautõnẽ de pendo mãdatis ec
. cleſie · h. d· caſus 2· C õp⸗
mo ex tex · m lr̃is attendendũ ſtilũ curie
etſi pᷣtermittit lre reddunt᷑ ſuſpecte · vt

c.q̃ graui · de cri · fal · et in. c cãm · · de te⸗

ſti · ¶ SVed op · tex · nã videt᷑ ꝙ delega⸗
tus ꝗqᷓ excoicauit poſſit abſoluere abſq;
alio mandato · vt m. c. q̃renti · de of. dele ·
So · dẽ tex ĩtelligi qñ delegati qͥ excõica
uerũt erãt moꝛtui vel reuocati vel excõi⸗
cauerãt poſt ſnĩaz diffmitiuã · et termiꝰ
erat lapſus quibo caſibo opꝑtet reuirre⸗
re ad aliũ abſolutõne · vt in · d. . qrenti·
¶ In glo · fi· ibi ſola iuratoꝛia ſufficit nõ
glo · Dz itellige ßmJo · an · qñ nõ oſtat ðᷣ
miectone manuũ notoꝛie · nã ſi oſtaret ·
nõ deberet fieri abſolutio niſi pus fieret
ſatiſfactõ · qð puto veriſſmũ ꝓ hoc · c.
ꝓxi · nã excoicatus ꝙ ĩiuria manifeſtanñn
abſoluit᷑ niſi pᷣmo ſatiſfaciat · vt ĩ· cex pte
. de ver · ſi · et ĩc. venerabilibo · deſen · ex ·
li. vj.a ĩtellige qð ſequit᷑ ĩ glo Hm iura
ſupius all ·

Anoſcitur. Ercõicatus
ꝑ canonem · ſiquis ſi uadente ˖ ſi
diues vel pauper ꝑ papam vel
eius legatum abſoluendus eſt
gallit m muliere ſene mfirmo xel mutila⸗
to · qui p epᷣm abſolui pñt · h· d · Pꝛo exx5
ceptõnẽ ponit · Secũdo regulã wi alios
Tercio quãdam determ natõnẽ ibi ·ſi ve
ro. Caſus ⁊c̃ · ¶ õ pᷣmo ex tex · quattu
oꝛ eaſus ſeu quattuoꝛ ſpecies pſonarũqᷓ
non tenent ꝓ abſolutione ire ad papã·
¶ Et nõ · qꝛ tex · de mulieribo loquit᷑ mdi
ſticte et ſic ſi mulier iuueis vel ſui iur di
ues vel paup ſit ñ tenet ꝓ hac abſ. olutõ⸗
ne ne ad papã q; itineàtõ eay piauloſaẽ

¶ Scðdo nõ legatũ pape poſſe abſolue⸗
re ab hac excõicatõne · etiã in caſu epᷣo nõ
pmiſſo et de iſtis legatis dic vt plene le ·

et no · in · c pe · · de of · le · ¶ Tercio nõ

tpe moꝛtis pt᷑ excõmunicatus ꝑ caõpnẽ ſi
quis ſuadente · abſolin ab alio qm̃ apa⸗
pa · recupata tũ ſanitate tenet᷑ adire pa
pã vel eius legatũ alias remcidit ipſo fa
cto m eandẽ excõicatõnẽ vt in · c· eos · e · t ·

li. v · ¶ Sed quero qui dicant᷑ deſtitu⸗

ti membꝛis · So. ꝓcedit tex. miſtis clau
dis cecis et alijs multiuarie inpeditis in
membꝛis omnes em tales dicunf miſeã
biles pſone et gaudent pᷣuilegio. Vlt.qᷓ
rit᷑ hic diat text · ꝙ abſoluti tẽpe nẽitats

debent nẽitate ceſſante adire papã rel le

gatũ ſuſcepturi mandatũ apoſtolicũ ⁊c̃·

nungquid ſufficiat dũ legatus ẽ m tranſi⸗
tu.Imo. ponit hic duas opi:quidã di⸗

cunt ꝙ ſic · ſicut em̃ pñt abſoluere ita et
hͥ mandatũ miungere · Aliñj otra ꝙ m tñ⸗
ſitu pñt abſoluere ꝓpter periculũ moꝛtis
et tunc acceſſoꝛiũ imiungere mandatũ · h
mandare pncpaliter nõ pñũt ſed debet re

curri ad legatũ ꝓpꝛium nõ ad tranſeun⸗

tem Hoſtien· placet pᷣmũ dictũ · Sz cer
te licet primũ ſit equius ſedᷣm verius ſᷣm
Jo · an · de quo ꝑ Spe · in ti · de lega · in . G

nüc dicamus ver · ſed tunc ; ¶ In glo. in

per· iuxta facultates m fi Sʒ quero ꝗlis

erit iſta ſatiſfactio due opi · ponunt᷑ per
9doc · vna ꝙ verſat᷑ circa expen· damna et

4

„

mtereſſe q clericus nõ debet petere exti

rmations miurie · Sedꝓpter dignitatem

clericatus debet ignoſcere vt m·lſiquis

in hoc genus · C· de ſa · ſan . ec · Alij vero di/

cũt quos ſequit᷑ Hoſti · ꝙ nõ ſufficit iſti
miurianti flectere genua a petere veniã
imo tenet᷑ ſatiſfacere de iniuria illata et

extim abit᷑ miuria ᷣm qualitatẽ et quãti

tatem pſone miuriate et miurie et emen
da d abit ipſi clerico et ꝓ hoc bo · tex · in. c·
olĩ. S.· de imr · et hec opi · eſt verioꝛ.ſed alia
eſt equuoꝛ· Itẽ aduerte q lict actõ ĩiuri
arũ expiret ꝑ lapſum anm·lſi nõ ↄuicij

C· de murr · tn ꝑ viã exceptõnis opellitur

ĩmrians excõicatus ſatiſfacre poſt an⸗
nũ · q; nõ debet abſolui niſi pᷣmo ſatiſfa⸗
ciat vt hic quãqm ergo directe ꝑ viã acti

onis nõ poſſit poſt ammũ ↄſequi miuria

t extimatõnẽ ĩiurie ↄſequet᷑ tñ eã mdi
recte.q; alias nõ audiet᷑ petẽs abſoluti
onẽ ſᷣm Hoſti · et bñ et hoc no· ¶ In glo ·
in ver · pauperes Jo · an · dicit ꝙ pauꝑ me
dicans alias potens ad eunde tenet ire
ad curiã ſialias mendicando pt᷑ ſibiꝓſpi
cere ſiẽ mloco m qͥ manet ah Caſu loqᷣt
iſte tex · Si vero ẽ pauꝑ nõ emndicas im

hil hñs pñ viuat niſiex artificio ſuo qdᷣ
exercere nõ pt᷑ m itinere a ht᷑ locũ pꝛiũ ex
quo em̃ nõ eſt ſolitus mendicare. ſed ex
artificio viuẽ nõ tenet ꝙ abſolutõne ob
tinenda mẽdicare · et ita loquat᷑ otrariũ
quod not · immo plus dicit ꝙ ſi ſolitus
mendicare ex mendicitate pꝛoſpiciebat
ſibi et vxoꝛi et itinerando nõ poſſit ꝓſpi
cere vxoꝛi tũc nõ teneret᷑ ire qð ſatis mi
hi placet;

Um non ab homine

Añ denũciationẽ vitandus ẽ ex⸗
õicatus ꝙ violenta manuũ inie
ctõne in clericos · niſi ſit occultus.h· d. p
mõ · Interficiens clericũ qui ↄtempto cle
ricali habitu ſe enoꝛmitatibo immmſcuit
excõicatus nõ eſt hoc ſcðo · Et duo ſũt di
cta· Secũdum ibi in articulo:Caſus ac.
¶ Uõ pᷣmo ex tex · ibi ꝓ ſacrilegio ꝛc.· ꝙ
imtiens manũ violentã in clericũ ↄmit
tit ſacrilegiũ et tanqi ſacrilegus coeroœ⸗
ri pt᷑ · et oꝛã iudice eccleſiaſtico ↄuemiri
xvij ·q.iinj·ſi quis demmceps et · c. quiſquis·
et · · de fo · ope · cũ ſit gnale. ¶ Sedo nõ

ꝙ vitare tenem excõicatos nedũ noĩatĩ

ab hoiĩe.ſed etiã excõicatos a iure. lʒz ad⸗

huc ꝑ hoĩez denunciati nõ ſint excõicati ·
Et hoc qñcrtum ẽ ulos eẽ excõicatos·
¶ Tercio nõ ꝙ ĩ publioo nõ debem? vita
re excõicatum a iure qñ excõicatõ ꝓba⸗
ri nõ poteſt vt qꝛ alicui tm̃ hoc notum ẽ.
et hanc puto rõnem huius ſe·exquo eĩ
nõ poſſumus eũ ↄuincere de excõicatio⸗
ne nõ debemus eum vitare in publieo cũ
dedecoꝛe vel mfamia ſua. ar. vj.q:ij· imn e.
ſi tm̃ et · c placuit · facit · diffamari · C· de

inge et manu· ¶ Quarto nõ ꝓlatenti ex

ceſſu c ꝙ canon penã ipſo iure ꝓ del⸗
cto mferens afficit delmquentem quan⸗
tumeunq; occulte ſoſtitutio ergo foꝛi a
tentioſi ligat criminoſos quantumeunq;
occultos ꝓ quo vide bonã glo · in ele · j. de

heret · ¶ Wotam. Gin articulo m weraz

lect caſum in quo clericus ſine alia að⸗
monitione perdit ipĩo facto pꝛiuilegium

canonis · ſiquis ſuadente videlicet quan

do ↄtempto elericali habitu immiſcet ſe
enoꝛmitatibo et hoc eſt notandum otra
iſtos clericos qui imdebite relicto habi⸗
tu efficiunt᷑ ſtipendarij ſeu armigeri vt
quantumcunq; iſti oognoſcan et notuʒ
ſit alns eos eſſe clericos non habeant pꝛi
uilegium nmmunitatis perſone · namſi
non cognoſcerentur tunc non eſſet dubi
um per ·. c.· ſi vero · j · ei nec hoc eſſet mn odi
um iſtoꝛum clericoꝛum ſed pꝛopter ꝓba

hilem ignoꝛantiam perautientium verus

Dten ſorſfetn rn ne s fen r Anrr g, seb . Bey. . ſun e

ergo intelle ctus huius Oẽ · ꝙ licct ſciat
ipſos eẽ clericos ſtñ pꝛopter hunc exceſ⸗
ſum exuti ſunt illo priuilegio canonis · ſi
quis ſuadente ſicut dicimus in clericis ↄ
iugatis quia relicto habitu pariter per⸗
dunt pꝛiuilegium ĩmunitatis perſone.
et aduerte · qe iſte tex · mihil dict de pui⸗
legio foꝛi nunquid tales clerici capti in
huiuſ modi enoꝛmitatibo poſſũt puniri
p iudicem laicũde quo dicam plene in c·
perpendimus . e · ¶ In glo · j· ibi · niſi ſo⸗
lus hoc ſciam · no.bene glo· nã Irmmo.m
c.mquiſitiom q·e· in quadaʒ addi· viſus
eſt voluiſſe excõmunicatũ a iure debere
vitari etra denunciationẽ qñ notoꝛiũ eſt
illum in exco mmu nicationeʒ incidiſſe ·
Secus vbi non eſt notoꝛium· licet mul⸗
tis pateat ar. ij ·q/j· multi · Sed certe il⸗
lud dictum Inmo · videtur otra iſtũ terx·

cum m pꝛincipio generaliter dicat excõ⸗

municatum a iure vitandũ abſq; alia de
nunciatione · et excipit tm̃ vnum caſum·
ſcʒ qñ vni ſoli hoc pateret · ſecus ergo ſi
pluribo· licet non mducatur notoꝛium·
nam exceptio firmat regulam xxxij· q vij
Kc.dñs ·et vt · S· dixi · Ratio huius excepti

onis poteſt eẽ · ex quo ſolus ſcio et ſic
pꝛobare non poſſem debeo ſilere · alias de
facili dare᷑ materia mfamandi aliquem
Sed qñ hoc pluribo notuʒ eſt audacter

debeo eum vitare etiam m publico · cum

poſſum eum ouincere·ar· m.ldiffama⸗

ri. C· de inge · et man · et melius in. l. eum

qui nocentem · ff de iniur · non ob. c mul⸗
ti · ij.q:j·q; loquit᷑ de criminoſis quos ·

niſi ſint excõmunicati vitare non debeo ·
non aũt loquitur de excõmunicatis a iu
re · dicit tñ Irmo · in pꝛeall · c mquiſitioni
ꝙ ſiquis m vna pꝛouintia eẽt excõicatus
notoꝛie · et in alia pꝛouintia mihi ſoli pa⸗
teret ꝙ debeo eum vitare· ibi etiaz m pu⸗
blioo quod ſatis placet · qꝛ nõ poteſt iſte
dici ab eccleſia tolleratus ꝓ qͥ facit quod
no. in glo.im.c.ad noſtram · in · de utiu ·
et nno · in · c tua · in fi · de coha · cle · et mu ·
¶ In glo · in ver mimme coercentur · ibi
perpendimus et ibi pleniſſme dicam ·
¶ In glo fi · Sed quero · nũquid iſta pe
mtentia imponatur iſtis occiſoꝛibo cle⸗
ricoꝝ de neceſſitate.doct · videntur velle
hic ꝙ ad cautelam tmvt ſic potius neceſ
ſitate q́; voluntate ad talia pꝛoſiliant · pu
to ad vertendum · ꝙ aut ex pte occiden⸗
tium bellum eſt iuſtuʒz · et tunc pꝛocedat
dictum doc · pt ad cautelam imponatur
hec penitentia · aut bellum eſt miuſtũ·⸗
tunc inponenda ẽ de neceſſitate · 2 hunc
puto intellectũ · nam liœt pꝛopter hoc

delictum eclerici pdant pᷣuilegiũ ĩmunita
tis pſone· non tñ per hoc ſequit᷑ ꝙ ĩpu⸗
ne licet tales clericos occidere . a hunc pu
to eẽ verũ mtellectum huius.·c cũ tex · P
ſuponit pnĩam ĩponendã ętiã pꝛo oca⸗
ſione laicꝝ · quod ẽ menti tenendum im
WPetuum

Um deſideres.xñab⸗/

ſolutõnẽ cõicandũ nõ eſt excõi
cato·licet iurauerit parere mã
datis eccleſie · vel ↄpoſuerit cuz
offenſo. vel ſic · Infamato de excõica tione

cõicandũ non ẽ mſi ſe purget vel ad cau

telã abſoluat.h·ð · et tria ſunt dicta que
patent ꝑ & Caſus zc· ¶ Nõ pᷣmo ex tex ·
ꝙ nemo debet cõicare excõicato añ abſo⸗

lutõnẽ quãtecũq; dignitatis exiſtat· vñ

etiã epᷣs cõicando cũ excõicato añ abſo⸗
lutõne incidit m excõicatõnẽ · nã ius in⸗
differenter excõicat ꝑticipantes excõica
to · au omnes ſubnciunt᷑ vt m. c .· j. de con
ſti · An aũt papa cõicando excõicato in⸗
cidat m excõicationẽ · glo · in . c. null · S · e.

