ↄcludit ꝙ non· et ratio ẽ manifeſta· q; H

vmculum excõicationis cõtrabit᷑ a iure
poſitiuo quo papa non ligat᷑ · vt in · . ꝓpo
ſuit. de ocel. pꝛeben · dic tů notabiliter ad
illam glo. ꝙ alias papa peccat· qð ĩtelli⸗
ge qñ nõ ſubeſt ſibi ca cõicandi· nã tunc
papa non ſolũ facit ↄtra ius poſitiuũ·ſed
etiam ↄtra ius diumũ · qꝛ vt habetur in
euangelio · qui non vult ſe coꝛrigere · et
excommunicat᷑· pꝛopter hoc debet habe⸗
ri velut ethnicus et publicanus vñ papa
cum ſit ſubiectus legi diume · xxp · q · i ·
ſunt quidã· peccat nõ habendo eũ tanꝗs
publicanũ et mfidelẽ · Oualis aũt ſit ex⸗
communicatio que ↄtrahit᷑ pꝛopter ꝑti
cipium · dic vt m · e. nuper. et m. . ſi ↄ cubi⸗
ne · j. e · vbi de hoc dicet · ¶ Decundo nõ
ꝙ epus non poteſt ex ſua vpoluntate ali⸗
quem abſoluere ab exoommunicatione·
a ideo lz relit p oommunionẽ ſuã illi red
ditã eũ haberi ꝓ abſoluto non pt᷑ſecus
eſt ĩ papa · qꝛ ipſe non ſubiacet foꝛme ·
epᷣs ſubijcit diſpoſitiomi iuris· de quo i

clemen · ſi ſummus · e · t · ¶ Tercio nota ·
J iuramentum quod pꝛeſtant hodie ab
0

luendi ab exo mmumcatione · de quo
F m.c:ex tenoꝛe · · e·fuit introductum exꝗͥ

dam oſuetudme eccleſie / ex quo mfertur

ꝙ iuramentũ non ẽ de ſba abſolutionis
quo tñũ dic vtꝗᷓ·ſubijciam cum glo·
¶ OQuarto nõ.m ſede queſtiom · arg·
op · ꝓ his que dixi.ĩ.c pᷣdenti · ꝙ vbi ex
communicatio pluribon debẽt ſciẽtes

vitare exoommuĩcatũ cit᷑ oẽz denüciatõz

—

nam ſi ſola fama ſufficit foꝛtius vbi ba⸗
betur certitudo · ¶ Nota m.tercio ꝙ nõß
ſufficit excõicato ſatiſfacere de eo pꝛo q;
fuit excõicatus mſi abſolutionẽ ↄſequat
imo excõicatus donec ſatiſfecerit eget ab
ſolutõne de quo ꝑ glo · no · in cle . j · de de/
ci. ¶ Item nota ꝙ ex miuria illata cleri⸗
o naſcuntur due actiones muurian vna
à οα opetit ipſi clerico quatenus miuria tan⸗
☛ Sit perſonam ſuam- Klia competit eccle⸗
aa ſie cui miuria infert ex ꝑerſona clerici 2 re
Ler h, miſſio ſeu commiſſio facta cum clerico- f
non tollit actionem competentem eccle
ſie et pꝛo hoc tex · ibi eccleſie tñ quam of⸗
fendit ac. nam loquitur de eccleſia parti
aulari cui ſatiffaciendũ eſt ꝗpter miuriã
illatã clerico vt dixi m.c. parochianos. S
e. Et puto ꝙ etiã patri ipſius clerici cõ⸗
petat actio miuriaꝝ pꝛo hoc quod nom
cp renerabilem quiſi · ſint le· cum cleri
catus nõ eximat a patria poteſtate · licet
aliud ſenſerit glo · m. m decoꝛũ de eta et
qualit · Geðd primum verius ?ᷣt pꝛobat᷑
m· d. c p venerabilem ꝑ locum aſpeciali.
¶ In glo · in ver. ſi publica fama· Ved qᷓ
E ro quando iſte eſt vitandus Imo· po⸗
nit duas opi · Quid am dicunt cum defe

—

P cerit in ſe purgando · Alij vero ꝙ cum dif
8 e fert pꝛeſtare purgationẽ et hoc videt᷑ pla

A.* cerenmo · ſed puto incontinenti hunc vi
J + tandum cum mfamia mualuit ↄtra eum
ar:· in. c illud de cle · ex. mi. nam tractatur
hoc caſu de modico pꝛemudicio et de fauo
reanime· Ideo fama hoc caſu facit plenã
pꝛobationem et hoe videtur velle ite tex
nam mdiſtmccte dicit eum vitandum ·
niſi ſe purgauerit et purgationem pꝛe⸗
ſtiterit· non ergo reddenda eſt ſibi oom
mumo ante purgationem pꝛeſtitam vel/
abſolutionem obtentam ad cautelam ·
¶ In glo. fi . ibi · ſez vt iurame nto pꝛeſti
to ac dic ꝙ imo tex · loquut de foꝛma ab⸗
ſolutõnis tradita mn·c a nobis · ij · in fi⸗ ·e
yt ſcz pꝛeſtito iuramẽto de parendo mã
datis eccleſie mtroducat poſtea in eccle
ſia cum pſalmo penitentiali:orone dnica
ac.pt ibi ðꝛ nec opus ẽ ꝙ alia ſnĩa ferat
ſup abſolutione. Et ex his mfert ad. q
nunquid abſolutio ab excõicatione poſ⸗
ſit peti pꝑꝙ curatoꝛẽ · Inmo · dicit ꝙ nõ q?
hec foꝛma reqrit pemtentiã ꝑſone· fatet
tñ ꝙ vbi ſubeſt muſta cã poterit curatoꝛ
mterue mire pꝛo hoc ·c quãto · ij · q; v · ſed
Hoſti · tenet ꝙ mdiſtimcte nonpt inter⸗
uenire ꝓcuratoꝛ quo ad eccleſiã militãtẽ
q; abſolutio requirit ↄfeſſionem ꝰ tritio
nemet introduckõnem m eccleſia cum ſo

lennitate pꝛedicta · et dictum glo · cõiter

5 †

tenetur · nam ſi valet excõicatio etam nõ
ſeruata debita fõzma foꝛtius abſolutio-· :
Satis tñ mhi placet opi · Imo.· vt vybi nõ ſabeſr
cauſacompareat abſoluendus a pꝛo hoc
vide bo · glo . in · d · c quanto et dicit Spe ·
in · t. de ꝓcu · Gj· xer · item oponit ꝙ m

curia romana hoc ſeruat᷑ de quo etiã ꝑer
Xrchi.im.c.vt officiũ de here · li · vj Infer
tur etiã ex pdictis ad aliã · q/ qᷓ̃ ſeqiut᷑ m
glo ſnunqiuid valeat abſolutio iuramen
to non pꝛeſtito/quidã ꝙ nõ quos ſequi
tur Hoſtieninã cum ſit de foꝛmaſnõ vo⸗-
let abſolutõ foꝛma non ſeruatapr · m · c· qe ⸗

ter de eleſnon obſtat iſte tex· dicens · —
PT Sae

fuiſſe mduckum hoc iuramentũ ex ↄſuetu
dimeſqe hodie hec oſuetudo redacta eſt AI
ad ius cõeſGlo. H ocludit vriũſet cõiter 1
tenet opi · glo nã vt diri m pꝛecedenti. q
ſſ tenet excõicatio nõ ſeruata fonmnaſta
abſolutio ar · de pe. di · · m. c verbũſfacit
c penerabilibomn. vbi aut. e. t · li · v ſobi
patet ꝙ abſolutio miuita tenet/quod
nota⸗

Eniens. Sacerdos enei⸗
ens regularẽ ð eccleſia officia
diuma turbantẽ excõicatus ñ
eſt. h. d. In Pᷣma oqueſtõ· In ſcdᷣa uiſio
ibi ideoq; · Caſus xc. ¶ No pmo ex tex ·
ibi canomicus ac· qn imij cieng manũ m
clericũ ſeu religioſum turbantẽ diuĩa of
ficda excõicatus nõ eſt etiaʒ ſi vmotus hH
fecerit· ↄmotio goex iuſta cã nõ opatur
vmaulũ excõicatõnis vbi ſubeſt iuſta cã
manus imijciendi · ¶ Scðdo nõ ꝙ mo ma
lis gaudet puilegio ſiquis ſuadente: vbi
ſine iuſta cã manus in eã mycit vt in · c 8
momaliboꝗe · t · Op · õ tex · nã videt ſibi
õrius · nam primo dicit iſtum ſacer dotez
inieciſſe manum m monialem vt eam ex
tra eccleſiam poneret et poſtea dicit ꝙ cõ
pulit eam reſidere mtra eccleſiam· Bol .
duplex · nam vna lra habet extra eccleſi
am et tunc cſſat ↄtrarium· Alia rero lit
tera habet intra a tunc ĩtellige ꝙ m hac
eccleſia erant canonici regulares et mo⸗
miales habentes diuerſos choꝛos · vñ ſa⸗ .
cerdos illam monialem ingreſſamcho⸗
rum piroꝛum extraxit et duxit ad choꝛũ
ꝛum et ibi mtra eccleſiam coegit eaz
reſidere · ¶ In glo ·j.m fi · Aln vero mtel⸗
ligunt ꝙ ite ſacerdos erat ibi prioꝛ eti
am monialium ſicut ſeruat in oꝛdine ſã
cti Marci vñ ratione pᷣlationis fuit exoi
ſatus · Alij vero mtelligunt mdiſtincte ·
ꝙ quantumcunq; nõ habeat iſte pᷣlatio
nem excuſatur ab miectõne manuum ex
quo turbat᷑ officium et ex hoc et ex tex · no

ge F

. e
— o — pt:

X
, *

ꝙ turbantes diuinũ officiũ m eceleſia pñt
de ea expelli · ſiẽ facientes tumultũ imn indi
cio · de quo vide bo · text · in · · in loco · p · q·
nij⸗

Eruenit. egit multis mo
dis · ſed vᷣm vmunẽ lec · h. d · ex
ↄmunicati pꝛo leui iniectione
manuũ in clericũ pñt ꝑ epᷣm ab
olui · et ẽ iſte tex · ſin · jm hanc lec · Caſus
ꝗ· ¶ In glo·j.m fi · pmã op· tenuit In⸗
o. hic a pꝛo hoc adducbat lr̃am im fi · ibi
duximus oↄmittendũ · quaſi velit dicere ·
hanc fuiſſe ſpecialẽ vmiſſionẽ· Sed alij
omuniter ſequunt᷑ dictũ glo· ſcʒ ꝙ facit
ius ↄmune quo ad omes · nã ſi otineret
ſpecialẽ mdulgentiã cũ non apa reat cui
loquat᷑ et cuius ſit puilegiũ et eẽt hec de
cre· oĩno ſupflua · pꝛo hoc facit q habet᷑
in antiqua vbi ſcribebat᷑ · ꝙ iſte deberet
abſoluere mulieres ſenes acᷓ · et poſtea
ſubijciebat᷑ de his abſoluendis ac· vt in
littera. vñ ſiẽ epᷣs pt᷑ iure ſuo mulieres ſe

nes et alias huiuſmodi abſoluere · vt m

c.ea noſcit᷑.ẽ ·e · ita et iſtos ꝓleui ĩmria
excõmumcatos · x iſte itellectus tanqm̃
benignioꝛ amplectendus ẽ · et pꝛo hoc fa
cit ꝙ vbi duo pñt elia mtellectus · debe⸗
mus ſequi illuũ qui ↄtinet m ſe aliquã du
bitationẽ · et de aliquo ꝓuidet qð labeo
ff ad carbo·⁊ m.l.jff·ad muni ait ceil
m iure · de ot. dele. ¶ Itẽ oſuetudo que H
habet m dubio multũ eſt attendenda·a
minime ſũt mutanda ⁊ac· l minime · et · · ſi
de mterpᷣtatione · ff de legi · et m .c.· cũ di⸗
lectus · de voſue · Sed ð hunc mtellectuzʒ
facit · c· ſi vero · · e · vbi m caſu ſpeciali eꝰs
abſoluit qñ ĩiuria non ẽ enoꝛmis.ad idẽ
c .qm̃.o · de vi · et ho · cle · vbi hoe ẽ puile⸗
giũ clericoꝝ omuni ter viuentiũ · So. di
cit Jo. an.et bene diſtiguendũ foꝛe mter
miuriã leuem mediocrem et enoꝛmem·
vt pꝛo leui miuria quilibet epᷣs poſſit ab
ſoluere iure ſuo autoꝛitate huius decreta
lis · non aũt hoc licet regulariter mferioꝛi
plato · naz hec deere · dirigit epᷣo vt patet
ibi· fratermitati tue ac· Inferioꝛ · n · eo
non appellatur frater · ſed filius · vt m. c.
qm̃ graui ·de cri · fal · ꝓ ĩuria vero medi⸗
ocri non poteſt ep̃s abſoluere · niſi puile
giatos · et hoc caſu locum habeant otra⸗
ria ſupꝑius alle · et ſimilia iura ꝓ ĩiuria re
ro enoꝛmm eps regulariter non abſoluit
niſi in neceſſitate · et vbiſpecifice ſibi cõ⸗
mittit · ¶ Ved quero nunquid epᷣs po⸗
terit abſoluere laicos leuiter ĩiuriantes
elericis · vmuniter tenet᷑ ꝙ ſic · qe iſte ter
loquit᷑ mdiſtĩcte qdð no · et que dicat᷑ ĩm

ria leuis q̃ mediocris et q̃ enoꝛmis recur
rendũ eſt a d arbitriũ mudics · ar · iſti · de
ĩiur · in.· atrox · facit. c· cũ illoꝝ · et qð ibi
Ignificauit. csicansm
diumis excoicatus ꝑ papã · qꝛ
diuma celebꝛat · excõoicatus ẽ
excõicatione mai oꝛi. et ꝑ ſolũ

papã abſoluendus. h· d · m vnũ mtelle
ctũ · vel ſic ᷣm aliũ · Clerious qui ſcienter

2 ſponte participat excõicato m diumis
officijs excõicatus eſt maioꝛi.a tm̃ abſol
uendus ꝑ papam. Caſus ac· ¶ In glo.
m fi ex hac glo.colligunt tres lec·ad tex.
Prima lec· vt loquat᷑ de exoommunica tio
ne minoꝛi · quã regulariter mcurrũt par
ticipantes excõicato· vt m.cnuꝑ·q e· 2. c.
ſi celebꝛat · de cle ex · mi · et mn. c a nobis de
excep · Et tunc ad text · dum dicit eadem
ſententia reſpondet᷑ ꝙ eſt eadem m gene
re et quo ad quid puta reſpectu pꝛua⸗
tioms ſact̃oꝛũ · ꝙ ſicut excõicatio maioꝛ
ꝛiuat ſacr̃is · ita et mioꝛ · pt in · d.c.ſi eele
ꝛat · Se d otra hanc lec · facit · qe tex· re⸗
ſeruat hic abſolutionẽ paꝑe · quod non fa
ceret ſi loqueret de excõicatione minoꝛi
vt in. c nuper ·j·e · et ideo foꝛte glo · tranſit
ad aliam lec · vt intelligat tex . de exoom⸗
municato cum omnibo ſibi participanti
bus · nam tunc participantes inuoluunt
eadem exoommunicatione · 2 iſta lec · eſt
vera in ſeq· Sed diumat ad tex. et ho die
non poteſt ferri talis exoommunicatõ m
pticipantes canonica monitione nonpᷣ
miſſa.pt mc ſtatunnus·e.t· li · vj · Ter⸗
aa lec · glo · vt loquat᷑ de partiapantibo
excõicato in crimine pꝛo quo fuit excõi
catus et tunc opoꝛtet mtelligere ꝙ fu⸗
it aliquis excõicatus a papa qui celebꝛa
uerat diuma poſt ſuſpenſionẽ quo caſu
participantes ſibi m diuimis officijs cõi
cant excõicato mcrinnne a muoluuntur
eadem ſententia vt m.cſi ↄcubmej·e · ⁊
iſta lec· bona ẽ aK m eam pᷣmo ſummaui
Sed aliquantulũ diumat ad iſtum tex·
ꝙ hic participaret in crimine · ¶ Quar⸗
ta lec· datextra glo.que videt᷑ cois · vt m
telligat᷑ · c.de participantibo excõicato ⁊
non in crimine · ed ad hoc vt meurrãt
exommunicationẽ maioꝛem requmunt
quinq; que narrant m tex.Primo ꝙ par
ticipantes ſint clerici · vt patet ibi.cleri⸗
cos · Item ꝙ ſcienter participauerint · vt
patet ibi · ſcienter · Item ꝙ ſponte . vt m
tex · ibi · et ſponte · Quarto ꝙ excõicato
a papa.vt patet ibia nobis · Itẽ et qᷣnto
ꝙ m diuinis officijs · nã cum hec decre ½

inducat ſeu ↄtineat nouaz excõicatõnis nẽ abſolutio reſeruat᷑ papeet de hac ma⸗

ſpedem debet intelligi ꝓpꝛie pꝛout iacet. teria vide bo · glo · in · c. cu deuotiſſmã · x
interuementibo ommibo de quibo in tex q· ij · in ver · meendarios et glo · in. c oms
nam alias regulariter vt dixi ex partici⸗ xvn·q. nij·et tex.m.c.canomca· xj ·q· iij
pio cum excõicato tm̃ mcurrit᷑ cxcõicatõ et Hoſti · m ſũma derap· et meen.&a qua
mmnoꝛ · ¶ Ded otra hanc lect· faaut quia pena ver · ſed m canones cũ · ſe. ¶ Et er) CLcer⸗ g
iſte tex: non videt᷑ mducere nouam ſpeci pdickis x ex tex nõ duos caſus m quiboz n⸗, I
em excõicatioms cum papa non videat ab ſolutio ab excõicatione reſeruat pape ) —
hoc nouum ius xelle edere eim reſpon⸗ rallit m artitulo moꝛtis vbi etiã icenda
deat ad oſultatõnẽ et poſtea diot ad nos rius abſolui pt a ſacerdote · vt m· c. in lĩ Er Y.
rolumus ⁊c̃· et ſic loquit m caſu alias de derap ˖ ¶ Ded extra glo · queõ nunquid ⸗ — 2 K .0
ciſo a iure antiquo.ſed illo iure non re⸗ legatus poſſit abſoluere iſtos ĩcendari? — 9
perit᷑ hec ſpecies excõicatõnmis mducta- os poſt publicatõnẽ et videt᷑ ꝙ ſic q le⸗ r
Itẽ tex · iſte loquit᷑ de pꝛeterito vt patet · gatus abſoluit excõicatum ꝙ miectöne rchnress
ibi ꝑtidpauerũt ac̃· Sed ſi otineret ius manuũ m clericũ vt m.cſe · g pt᷑ abſolue⸗
nouũ nõ extenderet᷑ ad factũ de pᷣterito · re incendariũ cũ iſta duo pꝛocedũt hic a ⸗ .
vt in · c oognoſcentes et c.fi · de ↄſti · Sed pari. Guil · tenuit ↄtrariũ a cõiter tenet᷑ — r 0
p dici ſuſtmendo pᷣdictã cõeʒz lec · ꝙ foꝛ nã iſta lʒz parificent᷑ quo ad difficultatẽ r
te hoc erat deciſũ aliqᷓ oſtitutione annqᷓ· obtinendi abſolutõne nõ tamen ſequit
et ideo papa Nndit hic ꝑ il ia rerba ſupꝛa pmiſſio facta in vno caſu extendat᷑ ad
dicta · et qʒ alie lec · de mhilo nobis ſerui aliũ maxie q in iſtis exoꝛbitantibo nõ ꝓ
Vnt · ideo hec amplectanda et hactenus cedit᷑ ſeu non fit extenſio etiã ꝑ maioꝛi⸗
ſic eſt mtellecta hec decretalis · et mini⸗ tatẽ rõms vt in regula in ar· de reg; ur.
me ſunt mutanda et cetera · Nioola · Ab⸗ li · vj · et m.l.qð vero ff de legi:ſolus gꝰ
bas; HD P, abſoluẽ p. utos poſt publicatõnẽ
ꝗ. Ercõicatus ꝓ miectõ⸗ Reſt no. J —.
ne manuũ m clenteit nel meen⸗ D eminentiam.?e a
darius poſt pubicationẽ a ſo ti de latere abſolus pñt excõica
lo papa abſoluit᷑ · Primo deci Sꝙ miectõne manuũ m cleri
ſio ↄſult · Scdo Hnſio·ibi fratermtatis oos· h d . Ocðdða pꝑs ibi ſuꝑ quo
Caſus ac̃.(¶ In glo.j.i ſi · quaſi velit di aſus ac. ¶ õ pᷣmo ex text ꝙ legatus
cere glo· ꝙ qnq; ſine violentia manus te cardinalis dicit legatus de latere q mit
meraria extendit᷑ ad clericũ exẽpiũ imn ꝑpou tit᷑ ex latere pape · Aſſiſtũt eĩ Cardma⸗
tiente clericũ volentẽ · na violentia ſibi n les lateri pape · q fere on ma cũ ↄſilio eo
infert vt m regula ſcienti li· vj· et tamen rũ explicat et hme dicunt᷑ legati de late⸗
poutiens mcurrit excõicatõnẽ q; temere re de quo m · c.· de of · le · li · v. ¶ Secun
facit vt in · c.ↄ tingit.. e. Sed ↄtra hoc fa⸗ do nõ ibi mãdatis ſuꝑ Hnõ oſtedat ac̃·
cit · q; · c. ſiqitis ſuadente.reqiurit vio len⸗ ꝙſi ube⸗ que remunt iure legatõnis ex
tiam ergo non debet extendi cũ ſit pena⸗ diſpoſitione legis rel oſuetudmis nonẽ
lis · Ded poteſt dici ꝙ licet non ſit violẽ opus ꝙ legatus oſtendat mandatũ ex
tia reſpectu pſone ipſius clerici volen⸗ Piefunend eunt em̃ iſta ex generali de
tis · eſt tamen violentia reſpectu totius mandatione legitiniaſea die mſs qᷓ d 97N
oꝛdimns clericalis:nam collegium cleri⸗ nõ ↄpetunt iure legatõms: q; tunc opoꝛ
cale m cumus fauoꝛẽ principaliter illud p tet ꝙ ꝓbet᷑ mandatum expꝛeſſum ar . H̊
uilegium emanauit nõ pᷣſumi oſentire ꝑ locũ a ſpecialijt vide qd no · Jo · an · mn
vnde non potuit iſte clericus renunciare c.j · de of · le · li · vj · dixi plene in · c ꝙ ſuper
uli punlegio vt m.c ſi diligenti de fo · ope his de fi · mſtru. ¶ Bed quero declara
et i · c. cum deſideres · Gfi · S· e · ¶ In glo · tione ir̃e nunquid iſti legati poſſmt ab⸗
fi· in fi· oonclude ergo mentem glo ꝙ aut ſoluere excõicatos ꝓ enoꝛnn miuria· et
quis moœndit eccleſiam ſeu locum religi maxie ꝓ interfectõne cleriooꝝ ſeu muti
oſum et tunc excõicatus eſt ipſo facto a latione · Hoſti · hic et cõꝛter doe · ꝙ ſic · qꝛʒ
ante publicatõnẽ ipſius excõicatõis po lr̃a hic loquit indiſtmecte vt patet ibi ·
terit abſolui ab epᷣo loci · Sed poſt puoli eos habeas xc̃· indiffmita em equipol⸗
cationeʒ non q; papa reſeruat ſipi hanc let vmuerlſali vt no · in c cir ca de ele · li. pj
abſolutionem vt hic · Aut mœndiit aliuzʒ SEt maxnne hoc ꝓbat m aliã litteram qᷓ
locum et tunc nõ eſt excõicatus ipſo fa⸗ habet dictõnem vmuerſalem vt oĩs ac.

cto · ſed excõicandus et polt publicatio Ved idẽ Hoſ t. aliud ſentit mc · pe · S. de

ok. le · vbi dixit · ꝙ enoꝛmi ĩiuria ſolus
papa abſoluit · tñ quo ad legatũ appella
bat enoꝛmẽ ĩiuriã homicidiuz et membꝛi
mutilationẽ · Secus aũt dicebat in effu
ſione ſanguĩs etiã oum effractõne oſſis ·
et illã opi · Hoſti · ſecutus ẽ · Spe · m. t · de
legato m nunc dicamus · ver . qũ etiaʒ
diri · Ded opi · Hoſt · ↄmuniter hic appꝛo
batur · pꝛo qua facit ſm Jo· an.q; legatis
dat hec ptas abſq; aliqua excptione · iu⸗
ra·n· erxcapientia enoꝛmẽ miuriã nõ lo⸗
quun m legatis ſed in ĩferioꝛibo · et hãe
opi · tenet Archi. in · c) · de of. le t li · vj · all .
c. eos · de ſen · ex · e · li· dum ibi ðꝛ a quiboy

ſnijs ⁊cᷣ · et ſic videt᷑ pꝛeſupponere ꝙ pꝛo
qjualibet ĩiuria pt legatus abſe oluere · qui

dam tñ legati ſolent abſtinere qñ onmſ⸗

ſum fuit homiadiũ · aliqui vero mdiſtm

cte abſolu unt · tñ pᷣma opi· vt indiſtin⸗
cte poſſint abſoluere ẽ benigmioꝛ. ꝓ qua
facit· c.quod tranſlationẽ S.· de of · le . 2 vi
de quod no · in · d · c ꝑe · ¶ In glo · fi · m fi ·

Net de triplici ſpecie legatoꝝ et eoꝝ ptate
dic vt in. c pe · et. c.j · de of · le · li · vj· plene
p Spe · in. t · de lega · m. Gmterdicamus
et cetera;

Nobis. Generalis excõica
tio nõ ligat niſi ſubditos ꝓfe⸗
rent · h· d · pmo ponit᷑ queſtõ
ſceᷣo ſolutio ibi· ad c, ð · Caſug

aq.· ¶Nõ pmo er tex mferioꝛẽ a papa

ſſe ꝑ ſtatutũ ſuũ/ factũ iã a iure dãna

tũ phibere ſbᷣ certa et noua pena ſlʒ gꝰm
ferioꝛ nõ poſſit tollere canonẽ ↄ dendo ð

riũ ſtatutũ ſpt tñ canonẽ adiuuare ꝑ ap
poſit noue ſrnd ↄcꝛ. c vt ammaruʒz · de

oſtit · li · vj et vide quod no · Jo · an · in .c

fi · de of · archip · et glo · in cle · ne romani
de elec. ¶ Secũdo nõ / ꝙ p hec verba ex⸗
ↄmunicatus ſit ⁊c ꝓfert᷑ excõicatio ipſo
iure / ꝓ hoc vide glo · m . c.· quicunq; de he
re · li. vj / quod no · lz aliud ſenſerit glo ·
m. c. i · de fo · ope · a við qð ibi dixi · ¶ T
cio nõ ghalia verba ſtatuentis ſeuſe

poteſtatis ſue vt quãqm exꝗpꝛio verbo⸗
rũ ſignificato apta ſint etiã non ſubdito
.—
verba qñtumcunq; gnalia reſtringunt᷑
vt non opꝛehendant niſi ſubiectos /faci

tentiã ꝓferentis reſtringunt᷑ ad

mtellectuſtatutoꝝ ſeculanũ et max⸗
ime illius ſtatuti quo cauet᷑ꝙ declmans

iuriſdictionẽ ptatis meidat m certas pꝑe

nas / vt non extendat in clericos iuriſdi⸗
ctionẽ declmantes ꝙ clerici non ſunt ſbᷣ⸗

diti / et ſtatutũ menſuratm pꝛatẽ ſtau
entis / Idem dicendum ẽ ſi ſtatuto caue⸗

ꝓpter poteſtatis defectũ

ałvt renditio bonoꝝ ĩmobilium nõ fiat
non ſubdito vt non ↄpꝛehendat clericos
Ppꝛopter gnale pꝛiuilegium quod habent
m acquirendo ſde quo m. c. fi · de imu . ec ·
li. vj · vm Jo · an · et p doc · in · crelatum el ·
j. S. de teſta · ¶ In glo·. · in fi de hoc quis
dicat᷑ nominatim excõicatus ſeu inter⸗
dictus vide plene ꝑImo · et alios doct.
m. c. m lateran · de pꝛeben2⁊ an tales oom
mittentes furtum debeant vitari añ pub
licationẽ dic vt no · m . c cum non ab ho⸗
mine 6e · ¶ In glo ij /no · glo ſolet · n ·
multum alle gari et ↄopꝛehendendo glo ·
materiam ptinentem ad eam videnda
ſunt quattuoꝛ· Primo nunquid ſtatutuʒ
certi lo ci aponens certam penam affici
at non ſubditos delĩquentes mloco da⸗
ta ſcientia ſtatuti¶ Secũdo dato ꝙ ſcien
tes ligent quid in ignoꝛantibo ſtatutũ·
Tercio nunquid ſubditus ſtatue ntis de
linquens extra territoꝛuumafficiat᷑ pena
ſt atuti · Quarto et vltimo nunquid ſta
tutũ ſeu ſma duret vltra ſtatuentis tꝑs
ſeu ſnĩiam pꝛoferentis. ¶ Quo ad pmũ ·
glo · ↄcluditꝙ non ſubdii ligent᷑ exquo
delinquunt in loco ſtatuentis · IJdẽ ↄmu⸗
niter legiſte in. lounctos populos· C· de
ſum. tri · et fi · ca et optime facit. cque ad
ꝓpetuã viij · di Irmo · hic varie loquitur
et vt appareat dubium queſtionis o⸗
traria pte ꝙ non ſubditus non liget ad
ducit talis rõ ſa tpꝑe quo fit ſtatutũ ſta⸗
tuens non habet iuriſdi ctionem mn actu
in nõ ſubditos ſg cu ſtatutũ aſſumat vi
res tpe ꝙmulgationis non ẽ potens ad
opꝛehendendum nonſi ubditos cum an⸗
quã nemat caſus iuridictõnẽ tribuens
nõ poſſit iſte ſuã iuriſdictõʒ actualit ex
ercere · ar · op · m. c.)· de of · oꝛ · li · vj / vbi pa
tet ꝙ archieps non poteſt officiales de⸗
putarem dioc. ſui ſuffraganei. appella
tiombo mterponendis ad eum c exquo
appellationes non ſunt inter po ite nõ ha
bet iuriſdictionem actu ad idelobſeruã
dum m fi ff. de off pꝛocon vbi pꝛoconſul
antequã ingrediat᷑ pꝛouinciam non ptᷣ
cauſam delegare q; adhuc nonhʒ actu
aliter iuriſdictione lioœt habeat m habi
tu facit etiã.l. pſufructus ·ff deſti ſer o⸗

clude capiendo mentem eoꝛum que tan⸗

git hic Imo· et que mibi plus placent:
ꝙaut querimus de ſtatu aut de ſenden⸗
nia Primo caſu aut ſtatutũ eſt aptũ op
hendere ſubditos et non ſubditos / vt in
exemplis huius lr̃e ſet tunc etiã nõ ſub⸗
diti delmquendes in territoꝛio ligant᷑ nã
lex ſemꝑ loquitur vt.larriani· C. de he⸗
ret ſideo mmcontinenti cum non ſubditus

delmquit efficitur de iuriſdictione ſta⸗
tuentis et ligatur ſtatuto ſuo aut ſtatu
tum nõ pt᷑ ↄopꝛehendere mſinõ ſubditos
yt q dicit ſtatutum archiepiſquicunq;
archiepᷣoꝝ fecerit añ ſe crucem deferri m
pꝛouintia mea ſit excõicatus et tunc pᷣm
Imo . nõ valet ſtatutum q; archiepᷣs nõ
habet archiepᷣm aliquem m ſubditum
ſic hoc ſtatutũ non poteſt ↄpꝛehendere.
mſinon ſubditos Hoſti hoc ĩpugnat ·
ar · c. ex tuarũ de au · et vſupa Ite q ſeque
retur ᷣm opi · Immo ꝙ non poſſit fieri ſta
tutum ↄtra peregrinos m loo delinquẽ
tes articulus iſte ſatis eſt dubius et po⸗
teſt teneri hec opi:Hoſtimnam cũ ſtatu⸗
tũ h abeat tractum ad futurũ/z ſic lex ter
ritoꝛmj referatur ad tps habile videt᷑ ſta⸗
tutũ valere cũ dicat turiſdictioneʒ in ter
ritoꝛio ſuo ſaut fert ſententia generalis⸗
tunc pt᷑ habere locum quod·S· dixivt tm̃

ertendat᷑ ad ſubditos ſententiantis re⸗
ſpectu delicti ↄ mittendi ſ poteſt eẽ dik N

ferentia inter ſtatutũ et ſmſ̃amqꝛ ſnĩa aſ
ſumit vires meõtinenti m eũ otra quem
fertur/ vnde habet opꝛehendere tm ſub⸗
ditos ar · in d lyſufructus Sed ſecus ĩ
ſtatuto aim habeat actum ſucœſſiuũ et
vmculũ ſumat tꝑe delictiet mſma gene
rali poteſt intelligi iſte tex/vt non ſub⸗
diti delmquentes m loco ſnĩantis nõ af
ficiant illa ſn ĩa et ita pꝛie videt loqᷣ iſte
tex/ nam mtellectus glo· eſt indubita⸗
bilis in eo quod mtelligit tex. de nõ ſub⸗
ditis delmquentibo extra territoꝛum
nã hoc nulli debet eſſe du bium mtelligit
ergo m ſnĩa genera li ꝓ quo tex ·ibi ꝓnũ
ciauerit ⁊c et habet᷑ illudð notabiliſſnmmũ
dicku vt non ſubditi poſtmod ũ delmquẽ
tes m territoꝛio non meidant m penã ſen
tentie z hoc ſenat hic Inno:m fi · ¶ Sed
ↄtra pꝛedicta facit.cromam m caue⸗
ant. e. t· li vj ſvbi dici ꝙ ſententia excõi
catõnis nõ pi ferri ꝓ futuris culpis/mſi
ſubſit aliqua cauſa de pꝛeſenti Solu. li⸗
cet non debeat talis ſententia ſic ferila⸗
ta tñ tenet et dic hodie vt no · in · d. C ca⸗
ueant · ¶ Quo ad ſcᷣm dubiũ ̃ſuppoſi⸗
to ꝙ nõ ſubditi hic del mquentes ligent
ſtatuto data ſcĩa ſtatutiquid de ignoꝛã
tibo Suil · nõ hic dicit ꝙ ſiſtattũ pomt
factũ alias dãnatũ pumt et ligat etiã ig
noꝛantes autrariſi tenet Jo · an · hic et
m. c. vt aĩarũ de oſti · li. v 1 pidetur ibi
tex · ꝙ eo nam ſtatutũ ibi excõicabat o⸗
mit tentes furtũ et tñ non ligat ignoꝛan
tes quãquã em̃ factũ ſit damnatũ pena
tñ noua eſt/ Sar · m · d. launctos popu⸗
los · ſentit u qð glo · hic quẽ ſequit᷑ do ·

KAn ⸗ ad· cvt aĩ an NHnt ꝙ lo qtc ĩ ſenten

tia excõ icatioms que nõ ligat miſirõne

otemptus et vbi datignoꝛantia ceſſat ↄ
temptus et ꝙ hac opi· opti · facit. l. vulga
ris m. & ſiquus es ff de furt vbi patet ꝙ
ſi credens furari modicũ et furatus ẽ mul
tũ ꝙ tenet nõ habito relceet ad mten⸗

tõnẽ et ignoꝛantiã ſi uã hec opi · videt ve

rioꝛ de rigoꝛe turis licet opi· Jo. and. ſit
equioꝛſnõ em licite pt allegare ignoꝛan⸗
tiam cũ ſciret ſeu ſcire debebat factũ eſſe
damnatũ (vbi aũt ſtatutũ pumiret factũ
alias nõdãnatũſtunc ꝙ babiliter ignoꝛã
tes nõ ligantvt·lxxxn di · ꝓpoſuiſti et
nõ m· d· cuncłos ꝓtos et ex piecturis
pꝛeſumet᷑ ignoꝛantia et ſcĩaſet in dubio
recurret᷑ ad uramentũ iſtius delmquẽ⸗
tis ar · m.·cſi vero S·e t. ¶ Quo ad terci⸗
um dubium nũquid ſubditus delinqñs
extra territoꝛiũ ſtatuentis mceidat m ꝑe
nam ſtatuti Inmmo · ſentit hie ꝙ ſic in ZBri
um eſt tex ·m. d. cvt aiaꝝ· Bar · in . d. l cũ
ctos populos diſtmguit ꝙ aut ſtatuens
expꝛeſſe agebat ligare ſubditos delimquẽ

tes ext᷑ et territoꝛiũ et tũc ligant᷑ ſubditi

Exemplumdicit ſtatutũ quicunq; omi⸗
ſerit furtuʒ vbicunq; ſit excõicatus Aut
ſtatutum eſt generale /et tunc reſtringi
tur ad teꝛritoꝛũ ſtatuentis ſed multi mo
dermoꝛes legute m.l. fi ff de iunſdi · om.
uud · tenent oppoſitum hoc credo verius ·
vt nunqm̃ delmquentes extra territoꝛiuzʒ

afficiant ſtatuto ꝑ rationem illius.lʒ.fi.

et · d. c vut ammaruũ nam ratio illoꝝ iuri
um eſt q; extra iuriſdictõnem ius dicẽ
tis non petur impune: Item q; ſtatutuzʒ

pꝛopꝛie eſt lex territoꝛij nec poteſt vires

ſuas extendere extra territoꝛium quia vi
detur ibi legem dicere et de hoe plemus
dico m.c. fi · de fo · cmpe / OQuo ad vlti⸗
mum dubium nunqund ſtatutum ſeu ſẽ

tentia duret vyltra tempus diſponentiso
clude ꝙ ſtatutum cum ſit lex quedam per

petuo durat mſi reuocet᷑ expꝛeſſe vt eſt
tex · m. c fi · de of le vnde dixit rede · mo

ſilns ſuis ꝙ ſi capitulum ſede vacaute fe-
cit ſtatutum durat etiam cre ato epiſco

po niſi expꝛeſſe reuoct᷑ ꝑ epiſcopum qð

nota · ¶ In ſententia dic ocludendo no⸗

biliter m nõ in · l·fi ff de pe · et m. l. j. C. ð
poſtũ · et in. vmco de ma · et ob · li · v
aut ſententia miecit vmculũ tpe ꝙ feren
tis aut nõ/ pmo caſu aut vmculum ẽ mo
mentaneum et tunc durat etiã vltra tem
pus pꝛoferentis exemplu m excõicatio⸗
ne vel publicatione bonoꝝ vt in · d · c vm⸗
catus poſt moꝛtẽ epᷣiad hoc.c paſtoꝛa⸗

lis j. de of · oꝛ Rut habet cãm ſucceſſo⸗
riaz et tunc aut cu cognitione ſententia

fuit lata et durat effectus ſnĩe vt in · d ·

j aut ſine cẽ cognitione / et tũc nõ durat
pltra tꝑs pꝛoferentis et ſic loquitur · d·

fiſet pᷣdictis adde glo · in c. pe · de cle · n⸗

reſi que notabiliter ſentit licentiã expira
re poſt tꝑs ocedentis et pꝛedicta pꝛocœæ
dunt quo ad effeckũ ex ſnia ꝓpductũ· Dz
reſpectu peeſſus vel effectus ꝓducendi
m futurũ ſma tollit᷑ ꝑ remotionẽ ſnĩant/
q pendebat ex iuriſdictõne ſua a hoc ca
ſu ꝓcedat iſta glo · ¶ In glo vlt · ibi ſnĩa
que nulla ẽ xc· Hoc ar · nõ colligit ex tex ·
nã mens lre ẽꝙ non ſubditi non ligant
niſi ex ſpeciali autoꝛitate ſupioꝛuʒ fuerit
iſti ↄœſſum ꝙ etiã nõ ſubditi aſtringan
tur eius ſna bm mo et bene · qð tene
menti; S

Onqu eſti. Oui eum effra
ctione ſpoliant eccl eſias ex⸗
cõicati ſunt et ꝑ papã tm̃ poſt
denũciati onẽ abſoluunt᷑ · h· d ·

pᷣmo pomit querela· ſcð⸗ iudicũ datõ ibi

qm̃ igit᷑. Caſus ⁊c · ¶ Nõ pᷣmo ex tex · ꝙ
delicta Fina nõ ſunt ſine mulcta reliquẽ
da · Itẽ nõ · ꝙ inferens dãnu eccleſijs te⸗
net᷑ nedũ ad emendaz dãm · ſed etiã ad
ſatiffactõz de ĩiuria. qdᷣ nõ · ¶ Tercio col
lige vnũ rnſũ m q ſacrilegus ẽ excõicat⸗
ipſo facto et abſolutio reſeruat ſolipa⸗

pe. ¶ In glo · · in fi · oclude ergo clare
aut quis rapit bona eccleſie ſine mœn⸗

dio ſeu effractione · et tũc nõ eſt ipſo iu
re excõicatus · ſed excõicandus etiã ſi eſ
ſent res ſacre vt caliœs · hoc ꝓbat in · c·fi ·
5. de fur · vt ibi dixi a facit · c q̃ſtus de fo·
ope · aut iſta rapina oↄcurrit cũ effractõe
vt qꝛ fregit hoſtia ſeu pietẽ eccie et inde
bona ſhᷣtraxit · et tũc ẽ excõicatus ipᷣo fẽo
ita loquit᷑ hic
Erpendimus. Aegiva
rij s modis · ſed ghaliter ſie ſũ⸗
mari pt᷑ · Percutiens vel etiã m
terficiens clericũ ſe dimiſſo ele
icali habitu ſeuis et enoꝛ mitatibo ĩmi⸗
ſcentẽ non tenet᷑ire ꝓ abſolutione ad ſe
dem apoſtolicã . h· d · In pᷣma ꝑte ponit
oſultatio. In ſcdᷣa rñſio ibi fraternitati·
2· ¶ Nõ pmo · ꝙ iuria ꝓPulſanda pt
clericus aſſumere arma ad ſui defenſionẽ

nec ex hoc eme puilegiũ canonis. ſiquis

ſu adente · facit cle. ſi furioſus · de homi ·
¶ Vota ſecũdo ex hoe tex · iunctoc aum
non ab honnne. z.· e· ꝙ faciens ſeditionẽ
in populo et guerram dicit ſe ĩmiſcere ſe
nis enoꝛmitatibo · et elericus talia exer⸗

7
10

*1

cens pdit pᷣiulegiũ canonis ſiquis ſuadẽ
te diabulo · 1 vt m · d · c cum non ab homi
ne · et hoc ᷣm vnaz lec · ¶ Tercio nõ · ꝓ
homicidio non tenetur quis ire ad papã
pꝛo abſolutione a peccato immo ſimplex
ſacerdos abſoluere poteſt eum non repe

„.
acla riatur iſte caſus reſeruatusepiſcopo fa
Z ait · deus qui · et quod ibi dixi · S · e · de pe ·

et re · ¶ Sed oppo.· otra litteram · nam vi
detur ſibi otra · nec videtur papa recte re
ſpondere ad conſultationem· nam in con
ſultatione narratur ꝙ iſte ſacerdos mã
dato comitis fuit patibulo ſuſpenſus et
Papa reſpondet ꝙ mter fectoꝛes eius
non tenentur ire ad ſedem apoſtolicam
pꝛo abſolutione. et ſic mipil reſpondet de
comite · Item Papa m reſpondendo aſ⸗
ſerit illum fuiſſe occiſum· et tamen mo⸗
ſultatõne dieit ꝙ expirauit patibulo tra
ditus . Solutio · vario modo poteſt mtel
tigi iſta littera · Mam vt dicit Imocen:
in deſciſa hic continebatur ꝙ quid am di
cebant bunc ſacerdotem in bello fuiſſe
interfeckum· et huic narratio m Papa re
ſpondet pꝛeſupponendo eum ocaſum et
ꝙ mterfectoꝛes non tenenturet cetera·
et ᷣm hoc ceſſat cont rarium · et hoc mo⸗
do intelligendo non pꝛobatur ex littera
ꝙ iſte ſacerdos perdiderit pꝛiuilegium
ſoꝛi · ſed tantum pꝛwilegium canonis ·
Siquis ſuadente · Sed vm hunc intelle
ctum bec decretalis fuiſſet male deſciſa.

Becundo modo poteſt mtelligi ꝙ Pa⸗
pa reſpondeat ad conſultationem oon⸗
tentam m littera · Nam comes poteſt di

ci mterfectoꝛ ſaltem mterpꝛetatiue quia
zis videtur facere cuius mandato fit pt

m capitulo · mulieres · et quod ibi plene

dixi ſupꝛa eodem et dixit mterfectoꝛes m
plurali· habendo reſpectum ad obſequẽ
tes mandato comitis · et tunc hec littera
multuni faceret ꝙ iſte ſacerdos perdi⸗
diſſet pꝛiuilegium foꝛi · Sed volens te⸗
nere contrarium poſſet reſpondere ꝙ hie
non qu erebatur · vtrum oomes poterat
udicare clericum vel ne · ſed tantum du⸗
bitatur de exommunicatione nunquid
pꝛo abſolutione te nerentur ire ad curiaz
et Papa reſponder ꝙ non. Nam e xquo
iſte immiſcuit ſe ſeuis enoꝛ mitatibus·
habitu di miſſo perdidit illud pꝛuuilegi⸗
um canonis · Et ſic iudex mandando nõ
incidit mexcommunicationem . ſed ali⸗
as peccauit · quia non pertinebat ad euz
mudicare clericum · et pꝛo hoc textus iſte
m fine · dum mandat iſtis penitentiam
miungi · nam ſi ille fuiſſet effectus de fo⸗
ro ſeculari penitentia non imponeretur

iſtis ceum obtemperaſſent mandato iu⸗
dicis iuſte iudicantis · xxiij· q · v. in · c mi
mſter · et · cmiles · et hec ↄſideratio mul
tum facit cõtra pᷣcdentẽ mtellectum vt
ita lr̃a nihil ꝓbet de puilegio fori ĩmo
ꝙ potius probet pᷣrium et de hoc ſtatim
latius obnjciam · ¶ In glo· ij. m fi · ibi gl.
ſoliut ꝙ aut clericus ſolum dimittit ha
bitũ et tonſurã et non ĩmiſcendo ſe enor
mitatibus et tunc non pdit primilegiuz
vt in. c ſi vero· el · i · S. eo · aut dimiſſo ha
bitu et tonſura ĩmiſcet ſe enormitatibus
et perdit priuilegium . Idem vident ſen⸗
tire Vmẽ · Tanc.Phi · dicẽtes ꝙ õria lo
quuntur m eo qui apoſtatat nulli tñ in
iuriat᷑.Iſtud vᷣo.cde eo qui apoſtatãdo
alteri miuriat᷑ Hoſti · mtelligit hoc· c·
ĩ clerico qui ex prauitate ſeu imquitate
dimiſit habitum a tonſurã et imiſcuit ſe
enormitatibus pt prelijs aggreſſuri et

ibi depᷣhendat talis eni pdit priuilegia

clericalia et vr velle Poſti· ꝙ ute talᷣ p
dit omma priuilegia clericalia vt ſic poſ
ſit per iudicem ſecularem punini · vel põt
mtelligi ſem eum m ĩcorrigibiliJo an ·
dicit ꝙ qzdiu cleriai portat habituz et

tonſuram licet ĩmiſceat ſe enormitatibo
non perdit priuilegium fori nec canomſ

ſi quis ſuadente · Sed ſi aſſumptis armis
imſceat ſe enormitatibo dimiſſo habitu

perdit priuilegium canonis ſi qui ſua
dente et vt m. c cum non ab homme . S· e.

ſed non perdit priuilegium fori · vñ ſta
tim debʒ reſtitui iudid eccleſiaſtico niſi
fuiſſet mueteratus m huuuſmodi aggreſ

ſuris ſeu enormitatibus quo caſu poſſet

procedere opi. Hoſti. ſecundum eũod⸗
ducit mar gumentum. c· vmẽ. S vi · et ho ·
cle. vbi clerici goliardi et buffones exer
cente illam artem ignommioſam ꝑ an⸗
num perdunt omne priuilegiuz clericale
quaſi ĩnuat Jo.an.ꝙ; for tiu debʒ clericꝰ
perdere hoc priuilegium qñ diu ſe exer⸗
aut m huiuſ modi enormitatiboſel ſe⸗
cundũ eũ poteſt ĩtelligi ꝙ ex pꝰfacto ſci
tum fuit hunc fuiſſe clerioim nec prius
fuit exceptũſt ponendo ha varia ſolu⸗
tiones videbatur dubitaſſe de pᷣmo intel

lectu qui abſq; dubio non probatur hic/

nam tex · hic non loquituꝛ de inueterato
nec. c vmicum. pal · debet extendi ad iſtů
caſum quia cum ſit penale non debet ex⸗
dere alum proprium de pe. dil⸗ .m

—,

Epeneſnam quandoq; imponitur maio⸗
pena pro minori delicto. quia umins

ſunt promptiores ad omittendum illð
delickum ideo talis pena non debet trahi
ad conſequ enciam vt plene nõ.Jo. an.

in regula odia · li · vj · m mercu· et maxie
vbi pena imponit᷑ ipſo facto ſicut in ca
ſu illius. c. vnici. ar. aut facta · m fi ff. ð
pe · et · xxxiij · q.ij· adm onere et . c lator.
ſquinĩmo illud·c vnicum. adduco in con

trariũ per locũ a ſpeciali: nam cum certi
ſint caſus m quibus clericus ipſo facto

perdit priuilegium clericale nec iſte re⸗
peritur mter illos ergo debemꝰ ſtare re
gule generali vt clericus coram ſuo iu⸗
dice eccleſiaſtico conueniatur quantũ⸗
cunq; deliquerit ar · in. cnouimus. 8ð veꝛ
bo · ſigmi. et imn. e cum non ab homine. de
iudi · Item lectu · Hoſti · non probatur h̊
nam non reſpondetur hie de facto oomi
tis. vtrum iuſte poterit dicare iſtum
clericum. Sed tantuz reſpondetur de in
terfectoribus et etiã ð eoſecundum aliã
lec. ſed non ad finem vtrum bene fecerit
