non ſeruat formam compromiſſi et pote
ſt iterum pronunciare pt eſt tex · nobi · in
dicka . l qui tamẽ x idẽ m delegato vt no.
tenet Inno · in c.j · de offi. deleg · et idẽ diẽ
ſi delegatus errauit m facto vtiteruʒ poſ
ſit pronunciare qð no· Aut ſeruauit foꝛ⸗
mam commiſſioms et tunc ſi eſt ad vnã
cauſam deputatus non põt iterum ꝓnun
tiare ſiue teneat ſiue non. Et hoc modo ĩ
tellige iura que dicunt eũ functũ offitõ
ſuo ſiue bñ ſiue male.vt.lłſi vt propoms·
C.·quõ et qñ iu · et m.c m lr̃is de offi · del.
OHi vero eſt delegatꝰ ad vniuerſitateʒ cau
ſarum puto dicendum vt m ordmario ꝑ
ſupra dicta ĩ quo dic ꝙ ã ſñia ſua tenuit
lz ſit miqᷓ et nõ põt ał᷑ pronunciare · · cuz
querebat fſ de re iudi · et · l. ij · C. ſen · reſci

di nõ poſ · Kut ſñia fiut ipſo iure nulla: et

tunc cĩter dicit᷑· ꝙ aut nullitas ſurrexit
ex turpitud me iudicis· et nõ põt ipſemet
corrigere et aliter pronunciare vt in. l·ab
ſentẽ. C· eo· ti. aut aliũde ſurrexit nulli⸗
tas et põt ipſemet corrigere et aliter pro⸗
nunciare.l· ſipſes · C · quõ et qñ iu · et . l. ſi
accuſatoribo. C· de acou. et hac materia
vide ꝑ Dy. in regula qui ſemel · de regu.
iur.li·vj.et per Gar.in ·. l.iudex. de re iid ·
pꝓ canomſtas m palc m lr̃is · de offi. ðle.
Et hanc diſtinctionẽ bñ no · im gl · ¶ In
peꝛbo excepit in fi · no · glo.et pro ea facit
c.de teſtibo · et quod ibi no · g· de teſtibo
¶ Oed oppo. extra glo.et vr̃ ꝙ iuramẽ⸗
tum nõ debat hic ſibi pᷣſtari ĩmo ſunt ex
hibenda.c.· de quibo fienda eſt mquiſitio
vt m. c. qliter. Gdebz · . eo · So · dicũt doc ·
7 ille loquitur m ĩ quiſitione ſpecialii
itud· cjin ĩquiſitione gñali et dic ꝙ quan

do fit ĩquiſitõ ſpãlis ð aliquem debent illa

cꝛĩa ſup quibo fit mquiſitio exprimi et te

ſtes tantũ iurant ſuꝑ illis capitulis a dic
plene vt ibi no · Si vero eſt inquiſitio ge
neralis vtputa fit mquiſitio ð epm et ca⸗
nonicos vel in vna ciuitate generaliteꝛ z
tunc teſtes iurant vt hic.ſ· ꝙ dicent veri
tatem quã ſciũt rel credunt milla eccłia
reformand a exceptis occultis crĩbus vt h
nã de occultis non fit mquiſitio vbi nõ pᷣ
ceſſit mfamia q; deficit rerus et fictns ac
cuſatoꝛ · ¶ Scdo querit᷑ in quo iſti pret⸗
miſerunt or dinẽ iuris · Sot · dictt hoſti.

ꝙ forte mquiſiueꝛũt de veritate cris priꝰ
q ĩiquurerent de ĩfamia qð non eſt fienðö

pt in. c. cuʒ oporteat · eo. ⁊ c.qu aliter.et
ideo dicit ꝙ iſti iten debebant mqurere
de ĩ fanna et licet poſtea de ea ↄſtaret nõ
tñ valebant dĩcta prioꝝ teſtiũ ſupeꝛ reri⸗
tate qꝛ non pᷣeeſſerat mfamia vñ dicit ꝙ
het ſit pñs mquiſitus et non ogponat ꝙ
nõ pidet᷑ ꝑ hͥ renunciare iuri ũbi opetenti
vt prius fiat inquiſitio ſuꝑ infamna · iſ vt
diẽ Jo. an· z bñ h̊ dictũ eſt falſũ et hod ie
apparet m. c. ij. eo · ti· li . vj. q ſi inquiſitꝰ
nõ oppomt ꝙ infamia non p̈ceſſit et pati
tuꝛ ꝓ cedit ſuꝑ reritate non poteſt ampli
us opponere ꝙ infamia nõ p̈ceſſit et ideo
dz pom aliud ex foꝛte non vocauit inq⸗
ſituz vel non tradidit illi capitula ſu per ꝗᷣ
boerat fienda inquiſitio vel quid ſite. ¶
Vltimo quero nunquid ſuꝑ occultis cir⸗
cũſtancijs crimĩs teſtes ſint intetrogãdi
Inno ·et hoſti. ↄcludunt ꝙ ſic ſatis eſt eĩ
ꝙ crimẽ nõ ſit occultũ · ſi eſſet infama⸗
tus de formeatione in genere et mir eſſz

incerta non debet teſtis reuelare banc for

nicationẽ quia eſt occulta qð eſt no·q̃ſi
mulier et᷑ eſt ĩfamata tunc teſtis dᷣdʒ ſuꝑ
h deponere etiã ſi priꝰ iuraſſet extra iudi
ciũ hoc nõ pandere · q; aut quando iuraue
rit nõ pandere cogitauit teſtis hũc caſũ
et tale uiramentum eſt temerariũ vt inc.
intimauit · de teſti · et im. cj. de cri · fal · aut
non o gitauit hunc caſumet nõ extendit
iuramentum ad hoc aꝛ · in. c·j.· de iureiur ·
li. vj. et hoe rerum mſi habuiſſet in ofeſ⸗
ſione · quia tunc non debet reuelare etiaz ſi
producatur vt teſtis quia ſeit vt deus et
producitur vt teſtis et homo · vc in · c. ſi ſa
eꝛdos · de of · ordi · et in . c. dileckus. de ex
cef· prela. tj caue tibi quia non dicit᷑ pee⸗
catum reuelatum in ↄfeſſione ex eo ꝙ qᷣͥs
dicat amico et hoc tibi dico in confeſſione
et per ſimilia rerba ſed oportet ꝙ dixeit
in confeſſione ad ſalutem anime ſue vt In
no.ſingulariteꝛ dicit m.c omnis vtriuſ q;
ſexus.de pem · et remiſ.et hoc bene nota

Ukadn
am⸗
ntytm
ſſioen
wolton
ſoiurar
nenera
nefüpt
ade
doſing
iurat
luzer⸗
lun

anlſan
ſthete
toonfr

nſlit⸗
en
hircs

dper

ſare⸗
Mene

nquiſit

itetpati
ſtamplt
ſtet ideo
⸗ inci
aſuper
⸗ (
ultis an⸗
enwgdi
nig eſtej
infama,
nly ec
honee
no
dp
audi
iuraue
e aſi
Nind
ant
ervende⸗
eiureiur⸗
eemofſe⸗
zmeth
ytdeus er
c ineſ 4
usdet

queʒ mqrit iurauit rudere tm̃

ditur volens probare excuſatõnes que ↄ
feſſionẽ non perimunt hͥ exponunt ſecus ſi
iurauerit plenã et meram reritatem dicer
hoc dit. Prĩo pomt᷑ legatoꝝ ĩquiſitio. In
ſedᷣa ibi q; eoꝝ dubiũ propter qð fuit fac⸗
ta ↄmiſſio· tercia bi mand amus ↄmiſſio
nis forma bimembris. ¶ Nõ prio mona
chos poſſe deputari generales inquiſi to⸗
res a ſede apoſt olica hodie dic yt m.· c. ſta
tutum · de reſtrip · li · vj · et vide qð dixiĩ . c.·
cum cauſam ð iudi. ¶ UVo.ſedo ar · ex tex
ꝙ generales mquiſitores poſſunt ꝓceder
ad mquirendum de reritate criminum e
tiã non reœptis teſtibo ſuꝑ mfama ſati?
enm eſt ꝙ eis oſtat de mfamia p ropter
frequentem clamorem ſecus dᷣlegato ad
vnam cãm tantũ de quo dic vt dicã m.c ſe.
¶ Uõ teꝛcio duplioem formã iuramẽtip /
ſtandi in cã inquiſitiomis nam pñt teſtes
vel mquiſiti iurare meram et plenã dicer
veritatem et de hac forma habetur. S c. ꝓ
ximo in fi. Iteʒ iurare ꝙ ad ĩquiſita x ad
mterro gata veraciter reſpondebunt de qᷣ
aliquid ꝗ. ¶ Vo.quarto ꝙ oↄfeſſio facta
pᷣcdente illo iuramento ꝙ plenã et merã
xæc̃.non recipit excuſationes ex poſtfacto
quia a pri ncipio nihil ðöbebat faœre ꝙ ip
ſum factum attingeret neq; admiſcere a
liquid falſitatis quod notat·q ofeſſio fac/
ta ſub ſeda foꝛma iuramenti ꝙ reſponde⸗
bit ad interrogata recipit excuſationes q̃ᷓ
tamẽ oonfeſſionem non pimant ſ expon/
ant vt mlr̃ᷣa· Et ex hoc no · duo · prio ꝙ con
feſſio etiã iurata rcipit excuſationem x ex
poſitionem · Item ꝙ reſpondens premiſ⸗
ſo iuramento de calummia poteſt cõfeſſio
nem excuſare tamẽ hoc iuramentũ calum
nie fit vt reſpondeat veraciter ad ĩteꝛroga
ta de quo m. c.S · de iura· calum. ¶ UVoõ qͥn
to ſingulariter ex tex · ꝙ vbi confeſſio etiã
iurata poteſt rtorqueri ad bonũ et ad ma
luz ex quo tamen prima frõte ſonat imn ma
lum debet fieri mterpretatio ĩ malam par
tem contra confitentem mſi confeſſionẽ
excuſans probet illas excuſationes et ð h
eſt hic tex· ſignandus nam dicit tex. il /
le confeſſiones poterant retorqueri et ad
bonum et ad malum et tamen ſi ſte epᷣu
wlt uitare ddemnationem oportet ꝙ ex⸗
cuſetconfeſſionẽ datã et excuſationes pro
bʒ faẽ qd dico ĩ ccũ reniſſet. deĩ ſti · ¶ Itẽ
not · ꝙ ex confeſſionc alicuius capit᷑ iliud
qð contra eum eſt nõ aũt qð pro eo elici
pot et hoc q ĩſurgit mala pᷣſũptio ð il

Umdilectus. is ot

ad interrogata pꝰ ↄfeſſionẽ au

qʒ facit pro eo ðᷣ quo tñ pe no ·ĩ cj· de cõ

o plene m. c.j.de poſtu· prelaet in· bone

eo. ti · ¶ Nõ ꝙ ĩquiſitores ſeu iudices poſ
ſunt deponere ſuper geſtis coraʒ ſe et eis
creditur depoſito officio et ad hoc ſolet alz-
legari hoc.c.et ↄcor.cteꝛ dilectos ð exeœſi
pla. a. c.ij.S· de arbi. eo. ti. c cum dilectus
de etec. et płe tetigi m.c. cuʒ a nobis · Sᷓ. de
teſti. ¶ Nõ vltimo qð credit᷑ actus õ pa
tem ſeu õ deponentẽ licet paꝛs ſeu depon
ens dicat ſe aliter dixiſſe facit.e. ad audi⸗
entiaz de pᷣſcrip · et vide qð dico ĩ. c ſicut de
teſti · et facit iſte tex in ar. i eo qᷣ dicit ꝙ
ſolus iſte examinabitur zc. ꝙ ĩ examina
tione teſtis ſeu partis non eſt neceſſe ad⸗
hibe re teſtes forĩſecos.ſj poteſt probari
dictum ex ſola ſcriptura nõrij ð quo mc.

quomã et m.c. pꝰ ceſſiõem. S. de ꝓba · et ĩ

lm donatiõibo. C. de dona · facit qd no.ĩ
c.vt mquiſitionis de here·li: vj·ats mei⸗
pit vt officiũ · ¶ In glo · m v.reſponſionẽ
ibi non credituꝛ iudici in preiudicium zc.
Hoc dictum undetur contra tex.itũ naʒ h
credit᷑ iſtis mquiſitoribo mſi iſte inquiſi
tus ꝓbet õriũ ꝑ teſtes· Inno. hic dꝛcit ꝙ
iſti ĩqſitores nõ recipiunt᷑ hic vt teſtes hj
qꝛ fuerunt iudices conſuluntur m ſta cã
et ſic nõ ob · ij · q. vj. ſtatuendũ nã et ałil
le qᷣ nõ põt eẽ teſtis intetrogatu:de facto
ſuo. Hꝓuintiaꝝ. C. ðfer · et credit iſtis qͥ
ad pᷣſumptionem non quo ad plenã ꝓba⸗
tioneʒz ſicut diclmus in matre que depomt
ſuꝑ etate filij vt m.letiã ff de ꝓba. Hoſt.
dicit ꝙ qcqd dixerit Innoc. iſtis qñq; cre
dit etiam ad plenam ꝓ bationẽ vt m. c. im
ter dileckos. de exceſ. pla. tz cõcludit ꝙ du
rante officio non poſſunt eẽ teſtes ſup ge
ſtis ooram ſe qa alius debet eẽ iudex et ali
us teſtis.iiij · q; uĩin.c j.⁊ d. c ſtatuendum·
et in.c. d ilecto. de teſti. ſeð ðpoſito officio
pel ſiquis articulus ventilatur coraʒ alo
iudice poſſunt adhiberi vt teſtes ð geſti
eoram ſe ſi laus v vituperium eis aſcribi
non poteſt de geſtis per ſe mdutincte nõ
creditur de hoc dic vt dir in . cuz a nobi/
5. de teſti · ¶ In. glo.in ᷣ. valeant retor
queri infi iſta glo.videtur contra tex.nã
hie fiebat interpretatio confeſſioms in ᷣ
teriorem partem mſi fuiſſet ſecuta excu⸗
ſatio et excuſationis probatio · 2 ideo die

vt dixi in notabilibus ꝙ quedam ſũt luue

pariter poſſunt retorqueri ad bõum et ad
malum et tunc fienda eſt interpretatio in
meliorem partẽ et ſic ĩtelligas glo · OQue⸗
dam ſüt que lz poſſunt retoꝛqueri ad vty
q; hñt tamẽ prĩa fronte aſpectuz maliet

ſonãt in vitiuʒ et tunc fit interpretatio in
deteriorem ptem et de hoc eſt tex. hH idem
et fortius qn aliqᷓ ſunt mala in ſe et lz poſ
ſint excuſari recipiunt interpᷣtationem m
deteriorem partem vt m · c fi. de tranſlac.
prela · ¶ In glo · m v.dilapidatione ibi. ni
pilominus furtum cõmiſit zc· ̊ contra h
videt tex · in l.falſus in. Gſi actũ ff de fur ·
tz oonclude vt ibi no. ꝙ aut res ex naufra⸗
gio erat habita pro derelicto et eam capi

ens non ↄmittit fuꝛtum mo efficituꝛ occau

pantis· qꝛ quod m nullius bonis eſt na
turali ratione occuꝑanti ↄceditur vt ĩſti.
de re. diui fere qð no. Si vero res non
erat habita pro derelicto i fut ꝓpiecka vt
euaderet maius periculũ? tunc ꝓijcien⸗
remanet dñs x eaz occupans aio retinẽdi
ↄmittit furtuʒ vt in glo et ſi ſimphæiter ac
cepit rem non conſiderando an haberetuꝛ
ꝓ derelicta rel ne etiam excuſatur a fur⸗
to vt eſt ibi tex· no· an autem ſit preſumẽ
dum proijciens haberet eam pro dereli
cta vel ne recurrendũ eſt ad coniecturas
ſi enĩ prorjcit libruʒ apertum m mari pre
ſumendum eſt ꝙ aio derelinquendi · ſec⸗
ſi clauſum pannis muolutum et ſic ð ſin
gulis. Ouid au temſi recipiens reʒ alte⸗
rius nõ reperiat dñm nunquid licite poſ
ſit retinere ↄclude poſt bar· m alle.l· fal
ſus & ꝙ alienum. ꝙ aut putauit eam reʒ
pro derelicta lz non eſſet et tune põteã rẽ
vſucapere ſr pro derelic · per totuz · Aut h
nõ putautt et tunc ſi non reꝑit dñm facta
ꝓclamatione debet eã donar pauperibus
ar. ĩ auten. vt oẽs peregrim. C· coĩa de ſuc

ceſ · facit qð legit᷑ et nõ · xiinj.q· v · ſi qᷣdĩ

uemſti.et qð no · m·c quia fruſtra · de v
ſur. ¶ Et extra glo · opo otra tex · et vnde
tur ꝙ ex ſola infamia orta õ epᷣm nõ debe
at fieri mquiſitio ſuper ſtatu totius eccle⸗
ſie nec ↄotra canonicos exq; nõ erant mfa
mati. So· Inn . hic. et in . c hely ·. de ſy

mo · diẽ ꝙ vbi infamia eſt õ caput põt fi

eri mquinitio etiam õ membra · quia eſt
preſumptio ð canonicos exquo epᷣus eſt
malus. nã corpore ſeu capite languente
cetera membra corporis inficiant᷑ vel m
euz hic canomei erant infamati· pᷣmũ di⸗
ctum hie nõ placet hoſti. qᷣ diẽ hic ꝙ licz
epᷣus ſit infamatus nõ debet tñ fieri inqui
ſitio ð canonicos mſi precedente infamia
et hoc plus nnhi placet lʒ enĩ ſit aliqua pᷣ

ſumptio ð canomcos· quia ex ſola leui p

ſumptione nõ poteſt fieri ĩquiſitio de ve
ritate criminũ vt in · c· qualit᷑ ꝗ· eo · h pote⸗

inquiſitio de fama vel de infamia fit faci⸗

fieri inquiſitio fame ð canonicos ſnaʒ
liter oum non ſit multuzpreiudicialis ad

hoc m ·c. prox. et.c licet · S· eoð. Et poteſt
rñderi ᷣm hoſt:rel ꝙ canomi erant ĩfa⸗
mat vel melius ꝙ hic non dicit᷑ inquiſi⸗
tionẽ fuiſſe factã ð canomeos iſj ꝙ fiebat
ĩquiſitio ſuper ſtatu eccſie.nã ex mfamia
epᷣi dz fieriinquiſitio tam ĩ capite qʒ ĩ mẽ
bris. qꝛ dz inquiri qualiter epᷣus ſe habe
at circa canomeos et alos clericos et qua
liter ſe geſſit tam m ciuitate q̃ᷓ; in dioce.

¶ Scdo oppo · et videt h iuramentũ debe/
re pᷣſtari m formam in c peedenti poſitãä
vbi papa dicit ꝙ in illa inquiſitione vult il

lam formam obſeruari · So · dicit Hoſti ·
Fm aliquos ꝙ vtraq; forma poteſt miſ⸗

cerivt ·ſ. iurent dicer̃ plenã a⁊ merã pᷣitat
2 ꝙ ad inteꝛrogata veraciter rſpondebuüt

nam bonorum optima eſt mixtura xn.di ·
nouit in fi Inno. m. elz hely /j deſymo ·

dicit ꝙ aut fit mquiſitio de certis crimim
bus et debet ſeruari illa forma vt dicãt ple

nam et meram veritatem · Aut fit inqui⸗
ſitio generalit᷑ de crinmmibo x tunc pericu
lũ eſt iurare· ſSm illã foꝛmã vñ ſubiret iu
rans anceps periuriuʒz · ¶ Sz 5 h ob · c p·
qð loquit᷑ in mquiſitione generali⸗ 1830

ↄeludit ꝙ ſufficit iurare altero ſtomo
doꝝ qualitercunq; agat et H videt col-teꝛ:

placer̃ doc · Sed ego h non puto veruz qe
papa m · c precedenti dicit ꝙ m ſimilibus

vult obſeruari illã formã ideo dico ꝙ iu⸗
dex ſẽp debet exigere iuramentuʒz ſub illa
forma a ſi non facit male facit actus tainnẽ

—

tenz vt hic. nã hic nõ dicit᷑ iudex bñfeo
rit/ z tantu querit᷑ an admittatur excuſa
tio qñ iurauit ſub illa forma· ¶ Oltimo
oppo. õ lr̃am et videt indiſtincke ꝙ ſubq⸗
cunq; forma fuerit iuratuʒ dẽat admitti
excuſatio. nã ante ſmtam põt quis ex iu⸗
ſto errore ↄfeſſionẽ reuocare vt ĩc fi. ð

feſſis. lerror · C. de iur ·et fac · igno · et · nõ

fatetuꝛ ff · de confel · So. dieit hoſti · et bñ

ꝙ aliud eſt ofeſſionem reuocare propte:

errorema aliud confeſſionem excuſare.
Nam reuocans propteꝛ errorem habet

ꝓpbare errorez ꝓbando vrium. vñ ſi iſte

poluiſſet reuocare ofeſſionẽ habuiſſet ꝓ
bare ꝙ nullaz rez eccklie alienaſſet vel ꝙ
mbil receperat ex naufragioæ= H fuiſſz di
ficile ꝓbare. «z excuſans confeſſionez nõ

habz necce ꝓbare prium · iſj tantum exoiu⸗

ſationes ſuas · et h tene lzʒ aln dixerunt cõ

feſſionẽ iuratã nõ poſſe excuſari· q bocæz
falſũ vt h a · c.· cũ poſitõibo d iuriur. li · yj 3
OUmoporteat dere

ritate criminũ nõ inqitirit m

e ſi prius oſtet de ĩfamia et tũc
non inimici vel periuri · Ded idone ym

lIN

ſtion⸗
niſo⸗
deße
ſeone
Re
llu
de
de
tae
rexel
Hekin
do ſe
dangt

loj.
lei
ſpli
linn⸗
ſqbep
l
contrari
len
cnmune
prooor
pelli,;
ſiagth
edat /
Eetune,
te ntel

wieſt ad proſequenduni inquiſitioneʒ et te ſti⸗ 8o ſic puto poſſę dici ꝙ aut eſt cã mere ci
ffhü monium admittunt᷑ z non pro bato crimi uilis et vide bonã glo.Inc m ̃is.ẽ. de te
au, ne mdicit᷑ ĩfamatis purgatio· In prima de ſti · et non eſt prope materia noſtra et qdᷣ
ſiba nunciatio epuſco pi et inquiſitorum datio no· in glo. ml. parentes.C.de teſti:auta
femn In ſcdᷣa ib i reꝝ ↄ paratio et allegatio epi gitur de crimine ciuiliter et tunc m actiõe
W ſcopi contra denunciantes et teſtes. Inter miuriarum nullo modo de bet admitti oſaã
ſebir cia ibi diſcretiom inquiſitorum tripiex in guineus vel affims pro oſanguineo q; in
sltnn ſtructõ· ſcdᷣa ibi quaſi: tercia ibi et ſi mibil ivuria illata vmi ð ↄſanguineis ſuis videt i
ſdon. ¶ Mo.· primo ꝙ ad denunciatianem ali / lata ommbo de ↄſanguinitate vel affimta
tud⸗ cuius pro be ꝑperſone debet ſuperior cõmit te ad hoc bonus tex in. Llex cornelia ff de
apoſ tere mquiſitionem ſeu per ſe mquirere no? inur. Si rero eſt alia cauſa ſi ſunt in po⸗
nepulti tamẽ debet inquirere ſuper veritate crimi teſtate eiuſdẽ non de bent admitti · vt no·ĩ
Hoſti⸗ num denunciatorum ſ̊ prius ſuper mfaĩia d.l.parentes. Si vero non ſunt in poteſta
eſtimſ⸗ an · ſ. ſit de crimimbo predickis mfamatꝰ te eiuſ dẽ tunc debet admitti h cum diſtinc
itate Et ex hoc no · ꝙ exſola denunciatione cri⸗ 4 tione affectionis et minus credit cũ agit
dndebiͦ⸗ minum facta contra aliquẽ non oni᷑ mfa 7 de crimine ciuiliter 63 ſi ageret mere ciui
arnd. ma ſufficiens ad mquirendum de rerita⸗ liter ad hoe qð in ſiti no. in. c. in lit eniis. g·
elyno. te ꝗqð no · ¶ Nota ſcdo ꝙ ſim pliciter com⸗ de teſti · ſi vero agit ð erimine criminałr a
crünin miſſa inquiſitione ſuper crimine tacite in tunc aut proſequit vindickaz publicaz et
dic̃tpt telligit omiſſũ vt prius fiat mquiſitio ſuꝑ erit arbitrarium qntũ credat 2 admittat
inquiß fama iſtð·n· eſt qdᷣdã pᷣambulũ ad imnqin et ſie procedit glo · ij . ꝗ v. in ſũma x pro h
iwet i miſſo oſequenti mtelligit᷑ omiſſũ antece⸗ ter carnalis fuit adductus in teſteʒ in cau
obeß. dens et ſic omne id per quod ꝑvemt ad co ſa crim mali.nec ulla reſpectu aſparet ibn
“ ſequens ſicut aliquo prohibito intelł igit repulſus aut proſequitur ĩmriam propaʒ
na eſſe prohpibitum omne ꝑ qdð puemtur ad et indiſtincte conſanguineus repellitur
tonno illud vt mn. oratio ffde ſpon et hec faciũt ſic procedit dictum Bar. et facit. lex coꝛ
kwſde ad extenſionem materie c. p. g. S. de offr. nelia pᷣal. et vſq; ad quem gradum repel⸗
N dele. et ſic lra delegatorie extendantur vl/ lantur ſatis poteſt dici ꝙ rſq; ad illum g
W tra expreſſa. ¶ Uo· ꝙ non ſolum mmmici dum mfra quem compellitu: teſtificari
vgu⸗ repellunt᷑ ab acaiſando rt dixi in c j · S. eo conſanguineum de quibo in.l.lex iulia ff·
lbill ßz etiam a denunciando ad eam proſequẽè ð teſti · cmonʒata · iin · q m rel poteſt dr
tane do · Item ꝙ conuerſantes cum mimicis et ci x melius ꝙ attenditur qualitas affecti
fr oſanguineis mimcorum ſunt ſuſpecti ʒ onis ᷣm conſuetudinem patrienam in ali
taſ⸗ quo/. ¶ No · ꝙ licet per mquiſitionem ni qᷣbus locis dilectio ſtricte durat inteꝛ con
ſhe⸗ hil ſit probatum contra infamatuz tamẽ ſanguineos vſq; ad certum gradum tan⸗
hdͤ ſimpliciter non abſoluit᷑ reus tz indicitur ſi tum. In qbuſdã locis durat indifferenter
dinft bi purgatio propter mfamiam vt no. gl · iter oes eiuſdẽ cognatiomis faciũt no iſi
er uu jj.q.v· preſbyteꝛ · et in.cjj. de purga· can· mili . c poſtremo ·S· de ap. peꝛ Jo· an ¶ In
ſ⸗ ¶ In glo.j. ibi· nam et ſocius et ſolue hoc glin i · ad denunciandu in fi. Jo · an. dicit
alt contrarium vt dixi m c repellant᷑. S. ¶ In m euangelica denuntiatione procedit
etbn glo. ij. m fi. wlt er go iſta glo. ꝙ m cauſa opi· Jo. vt admit tatur infamis ſi non eit
wprer criminali non ad mittitur oonſanguinens criminoſus · i̊ in denunciatiõe iudiciali vl
uuſar. pro conſanuineo et ideo iſti poterant re canomca procedit opi.Geꝛ ſ proſequere
pabt pelli. Abb · dicit et videt ſequi Jo· an. ꝙ hunc articulum vt plene not · in.c nouit · de
ſiſſte ſi agitur de crimine crimnialiter tunc pro⸗ iudi · et ibi dico. ¶ In glo.in vᷣ immicos
e9 qʒ; tunc poteſt etiã eſſe frater teſtis ꝓ fra inquantuʒ dicit ꝙ inimicitie capitales ſeu
iiſdt tre nt. . l̃as.õ.· de preſump.Itẽ q; hoc ca graues ſunt que ſunt de ſtatu hominis vt᷑
nejno ſu no repit᷑ prohibitum ergo ad mittẽdů bonis eius vide glo · m.l. hcet · ff. de aꝛbi. et
nut e v.im ſũma videt᷑ relle ꝙ etiã ĩ ca crĩali ad immicitie capitales ſunt cum quus alieui
getei mittat᷑ oſanguineus ſi eſt adeo bone opi⸗ minatur mortem relcum odit vel ad moõ
ur,in, monis vt nõ preſumat᷑ deuiare a veritate rtem deſiderat vel qui accuſauit crimina/
ratione ↄſanguimtatis do · An. dicit hoc liter etidem die quando eſt queſtio de om⸗
loen arbitrariũ ſ Rar · in. qui teſtõ ffᷣde teſta ĩbo boms vel madri parte argu · in.c fre⸗
it n vbi proſequit᷑ hãc materiã ſimpliciter diẽ quens de reſti. ſpoli · li. vi · nam bona tem⸗
aettut eum repellendum ĩ cã crĩali. Circa hoc er poralia ſunt vita hominumyt.l.aduocati
naen 2= r = s
e 1 S el 4 — N. yelle

— —
, G

6—
2 „— „ 1 .P P=y a .0
P M „ 7
41

OR

C.de aduo.diuer · iudi· et dicit etiam ꝙ li

cet iſtud ſit regular̃ tamẽ quãdoq; ex ſpo

liatione particularis rei oriunt inmmcicie

capitales ad hoc c accedens. vt lite nõ ot.
et. etitem cum quis · de reſti · ſpoli· et ex fa
cto honeſto quãdoq; oriunt᷑ tales mimi
cicie · vt m.l.j· et quod ibi no ff de his q vt
idig · facit xxiij · q. v · non eſt crudelis 2 iõ

in hoc iudicio multum verſatur arbitriuʒ

an mimicicie ſint graues vel leues 2 hoc qᷣ

ad primum dictum glo · Sed inqntů gl.

poſtea dicit ꝙ h̊ relmquitur arbitrio iu⸗
dicis que mi micicie repellant. Tancredꝰ?

dicit et bene ꝙ capitales indiſtincte pꝑei
lunt. vt hic et in dicto·caccedens.ſi rero
non ſunt capitales a tunc procedit glo ·
pt recurramus ad iudicis aꝛbitrium et fa
at · j · f de queſti · ¶ Item aduerte ꝙ ad
repellenduʒ quẽ pᷣtextu nmmicitie nõ ſuf
ficit ꝙ ſit facta rœneciliatõ dumno do ſit

recens q; mimico de recenti ↄcili ato non

eſt eredendum · vt tex. bonus in · q. v. c.· ·
Sed qd ſi tempe redditi teſtimonij erat
mimicus ante ſñiam erat reconciliatꝰ
die ꝙ non creditur. q;ꝛ cum pᷣſumat᷑ tunc
dixiſſe falſum propter nnmiciciam reoci

liatio ſupue mens licet tollat immiciciaz

non tollit falſitatez ſi quam dixit við gl·
in auten. de teſti qm vero in vᷣſ· adſit ·
et ponit Jo· an. m addi · ſpecu · in ti . ð te⸗
ſte. Epomtur i prin · et vide multas que
ſtiones ↄſites in addi:et no.iſtam glo.
Glo.m v · per viros idoneos m fi. uo · gl ł·
quotidianam et Inno.hic m h articulo ſic
diſtinguit · ꝙ aut impetrator adhibuit
nuduz miſterium et eo repulſo poterit iu

dex ex officio procedere vel aliũ ꝑpeꝛ mortẽ

mquiſitoris mſtituere aut non adhibu⸗
it nudum miſterium · ſed fuit autor x tũc
eo expulſo debʒ iudex ſuperſedere per ra⸗

tionem poſitam in glo. Quando aũt dica
tur adhibuiſſe nuduũ mĩſteriũ dic ꝙ ſi nõ

eſt expreſſuʒ nomẽ imꝑetrantis vt q; pa
p dicit ad audientiã nr̃am peꝛuemt mul
toruʒz clam or c.tunc videtur adhibuiſſe
nudum miſteriũ · nam dediſſet papa etiã
l̃as ſine illo· ſecus aũt vbi eſſet expreſſũ
nomẽ impetrantis et hoc mihi ſatis plcz
Quid aũt ſi ĩpetrans fuiſſet exooĩcatus.
Inno.idem ocludit ᷣm diſtmelionẽ pre

dickã · Sed pvide gl. in. c.·j · de RNpt. li. v ·

Et predicta ſunt vera ſᷣm Innoc · miſi pa⸗

pa mandaſſet inquiri de fama qꝛ; tunc ſiꝰ

ſtat de fama per viros idoneos poteſt ꝓ
cedi ad vlteriora licet repellat᷑ inpetrã
quaſi velit Inno · ꝙ vbi mandauit mqui⸗

ri de fama papa non habuit reſpectũ ad
impetrantem et ideo omnino procedenð

——— = —

eſt in cauſaß extra glo· quero nunquid
papa ſimplicite:ꝛ mquiſitionẽ cõmittente
teneatur ſemꝑ de legatus prius inquirer

de fama ·. Conclude ꝙ aut papa ſimplier⸗

ter ↄmiſit mquiſitionẽ et nullam mentio

nem facit de fama et tunc ſemper delega⸗

tus dz prius mquirere ð fama q; videtuꝛ
H̊ omiſſũ tanq3 preambulũ vt · S· dira ſi
vellet procedere ſuꝑ reritate nõ factap⸗
us fide de fama poterit appellari ar. hic et
m. c.· ij. eo·tit · li. vj · et hoc oẽs ↄcedunt ·
papa facit mentio nem de fama.vt quia di
cit multo rum clamor ad nos peꝛuemt ta
lem infamatum de tali crimme et ideo mqͥ
ras ac· Et tunc dicit Jo ꝙ delegatus non
tenetur inquirere ð fama exquo papa aſ
ſerit eum mfamatum. Contrarium tenet
Tanc·q; potuit hoc peruenire ad papaʒ
p mimicos et oſpiratores iſtuis denun⸗
ciati.vel falſa relatio facta eſt pape lʒ peꝛ
alios Jo. an.diſt mguit et bñ ꝙ aut pa⸗

pa hoc aſſerit ꝑeꝛ veba aſſertiua et proce

dit opi · Jo · aut ꝑ ve:ba narratiua et ꝓce⸗
dit opi · Tanc et vide m ſpecu · in ti · de in
quiſitore m. nunc tractemus pᷣ · hoc aũt
nondum et ibi diat Jo · an. ꝙ verba aſſer

tiua ſunt ſi dicit eim oſtet nobis talem ĩ

famatum vrel relatu fidedignorum pepi⸗
mus talẽ mfamatum ⁊c̃ · xel per ſiſia rer
ba tunc eĩ non eſt opus inquirere ð fama
et facit ele. lr̃is de proba · verba rero nar⸗

ratiua ſunt ſi dicat · multorum clamorad

nos peruemt talẽ mfamatuʒ ↄc.nã tunc
papa non aſſerit talem mfamatum velh̊ͥ
precepiſſe a fidedignis et idem die ſi pa⸗
pa diceret relatu fidedignorum percepi⸗
mus talem omnſiſſe hoc crimen: nam per
hoc non tollit᷑ ꝓcœeſſus fiendus ſupꝑer fa⸗
ma.nam preſuppoſito ꝙ a fidedigms peꝛ
cepit delickuz vmiſſum non ſequit᷑ ꝙ ille
de h ſit mfamatus vt probatur m.c mqſi
tioms · Cteꝛtie ·. eo · ¶ Sed iuxta hoc que

ritur nunquid generaliter valeat proceſ

ſus ſuper veritate cris non facta prius in
quiſitione de fama · Concludo aſſumen⸗
do multa dicta doc ˖ H et in . c.· qualiteꝛ· · e·

et aliqᷓ addendo ꝙ aut iuder eſt delegatuꝰ

aut ordmarius · Si legatus aut ẽ facta
mentio de fama in reſcripto modo predi

cto et valet proceſſus ſuꝑ veritate vt.ð.·

diri aut non eſt facta mentio m reſcrip⸗
to de fa ma et tunc ſi iudex ꝓceſſit inquiſi

to pñte et ñ õdicente ſuꝑ veritate omiſſo

ꝓceſſu ĩfamie et etiã valet ꝓcſſus quia
iſta exceptio ꝙ non proceſ ſit ĩfamia eſt
dilatoria et inducta in fauorem inquiſiti
et ideo ſibi ĩputandũ ſi in principio nõ ex
cepit yvt eſt textus nota · in d. c. j. eo · ti · li.

vni. aut inqſitꝰ erat pñs. ignorabat ꝙ

itrntn maſitio Tancre· tz otraniũ coucludẽs ꝓ
ſchiri teſtes deponerent ſup Principali et non bationem admittendã motrariũ et ſtã
mmplia, valet proceſſi us ad hoc. c. mqſitionis. & duz dctõ plurimorum. 2 idẽ ſpe i
lnento tercie · ]eo. vbi tex. ſi rero erat abſẽ aut nunc tractemꝰðpᷣ.qð ſi plur Hho ti. diẽ
de tumatiter et tunc nõ poteſt opponere iſ õne probatiomdz attendi quid habeat
dnaſ tam exceptionem ꝙ non pceſſit ĩifamja cõis rox exterioꝛa⸗ attendit q̃litas teſti
ſichz niſi proceſſus ſit m eo ſtatu m quo ſi eſ um et ꝑſouarum = ſm hoc iudex arbitra
urhet ſet pñs poſſ. et ad mitti · iõ ſi eſſ. et proceſ⸗ bitur que probatio valeat Inn· tetigit m
dunt ſũ ad actũ qui ſolet fieri poſt litis cõteſ · c mquiſitio mis qᷓ eo · ti et per rerbum v⸗
tgling non admitteretur amplius ad hoc glo . nũ m fi. poſitum qdð repit moriginali ñ
don de no · dickũ. Inno. m cterea de dila. Jo. an. dicit ꝙ ſi Primi et ſcdi teſtes de
„ yltima colũp · non eni dz eſſe melioris pPonunt ſuper fama ricmnie ·/ tunc ꝓcœdit
puf ditionis otumax m facultate oponẽdi dem Tancre · aut primi teſtej deponunt
nn⸗ qm obediens qui fuit pñs et P illud dem̃ de vicmia et alij de alio loc aliter et pro
R Inno ⸗ ita limita pall.c. ij · eo. ti ybi text · dit opi. aliorum et ſic erit probata ſfa⸗
dpapen exigit ꝓnĩam etiam õdicentis ſ illud in mia hoc dictũ mdiſtincte proceditl 3 pu
nn telligo ſi erat abñs ↄtumaciter P illud di tet · Jo· habuiſſe bonũ intetlectuz pt.j.
pehm ctum · Juno. et vide opti.tex· m auẽ. qᷓ m dicã im proſe equẽ dodo · An. referendo di
altpa⸗ ꝓuintia · C· vbi de eri. agi õʒ · Si vero in ctũ · Inn. in · d. c inqſitiõis dicit ꝙ ſi te
pwee quiſitus pñs oppoſuit vt priꝰ ĩqreret᷑ de ſtes de ponunt de infe mia et cõis vox eſt
et pee/ fama et appellauit et tunc non valet pro m oppoſirum de qua iuder proprijs auxi
dem ceſſus ſup veritate· quiaiſta eſt legiti⸗ bus ſe poterit infoꝛmare et tunc nõ fiet ĩ
pocaũt ma cã appellandi yt h et ĩ · d. c. j. Et ſi eſt quiſitio ad dictũ illorum teſtium pro h
da aſſe delegatus debet recipere teſtes ſup mfa c inquiſitiõms qᷓ eo aut iudex prebicto
taleni mia nec ſatis eſt ꝙ dicat ſibi conſtare ð mõ nõ põt ſe mformare ſed recipit te⸗
mpap mifamia ar · hic in . d c. jj. et ſentit Hoſti. ſtey ſuꝑ bona famag et tunc aut vtriq; te⸗
ſlar hic · Di rero eſt oꝛdmariꝰ et tunc aut ſtes deponunt ſuper fama bĩto reſpectu
eðſame cedit alio pꝛincipaliter promouente mq⸗ ad oom munem opi · et habet l ocuʒ bictã
wè Ne,ο ſitionem idez quod ·S. X ut ex offici o pu Tancrel/aut habito reſpectu ad ſe qᷣ te
morad V et tunc ſi vult poteſt recpere teſteyſi I ſtes vmius partis dicunt eum in famatũ
lnc per infamia · ſed ſi non pult et conſtat ſu⸗ apð ſe aln dicũc oppoſitu z ettunc diert
nelg bi de mfamia per mueſtigationem ex⸗ purgatio exquo eſt mfamat? apud viro
ſn⸗ na iudicialiter fcãm quantumeunq; ps prouidos· nj. q.v· oĩbus· Ego aſſumen⸗
nct 2 ðdicat poteſt procedere ſup reritate. ar. do aliqua dicta har. que poſuit m tribꝰ
ft eu puemt mſinuoſa et frequẽs reclama qõi.ſic diſtiguo.aut teſtes vtriuſ q; ptj/
gnopn tio nec habʒ alieui facre fideʒ zſi iſte ap deponunt ſuꝑ fama eiuſdem loci et eu⸗
kole pellauit diendo ꝙ ĩmo non eſt infama Stepons aut deponunt ſupeꝛ fama di⸗
emaſi tus et tüͤe oz ꝙ apud iudicem appellati⸗ uerſi loci prĩo cau exquo probatione ſi ũt
cle 2* onis tuder ordmariꝰfaciat fidẽ de fama ntrarie omnio habito reſpectu ad tẽ
dwal . nt no . eo · qliter et ꝑ ſpe. m ti. de mqui⸗ pus et ad louim ſtandũ eſt teſtibus ma
* ſitione. & nunc tractemus ver · hoc autem gis idoneis ad hoc quod no · in. l. hoc car
e ſcias.· Et not. bñ q; er predictis habes mẽ ·ff. de teſti · et in. c. m noſtra de teſti.
. practicã alibi non ſic coll ectã. ¶ Vlti⸗ facit · liij · ff. eo. titu . et quod no. glo. in. e⸗
le ſe mo quero nũqd probata infanma per te⸗ aum mtua.· S· deſpon· ſi teſtes hinc inde
g ſtes p̃t maquiſit? bare ſe eſſe bone fame ſint equales et tunc debet ſtari numero
tif et ſic repellere inqſitionẽ ſi uper veritate vel data equalitate numeri ꝓbatõi ma⸗
P tollere male fame probationẽ et hec qõö gi veriſimili et puto ꝙ probatio magiỹ
teyt. eſt ſi ubtilis et notabilis et quotidiana et veriſinmnlis preferatur alteri probationi
wiin ſunt varie opi. et Jo. hic ſentit ꝙ non de⸗ liet illam aliqualiter excœdat in numero
tmgunt bet admit ti ꝓbatõ ſuper bona fama qa vel qualitate teſtium licet Barto aliter

omſo videret fruſtratoꝛia · nam ſi cẽtum dice ſenſenit pro hoc textus in · d. l.ijj. et. l. ob

guun rent quem eſſe male fame et mille ꝙef⸗ Armen /f de teſti · et · ii · q. i · ſi teſ tes
ieſt ſet bone fame ꝓbatio ſuper bona fama et quod no. Inno. ĩc · auditi de preſcrip
nuſtt n eleuat quin ſaltẽ remaneat infamatuis et glo.m.cj · eo · ti · li. vj · et maxie in ifa⸗
onoer

apud alios et illorum reſpectu fiẽda eſtt ia de veriſimi
p r, brun wſp ctuftedaeſt. d. „= mia debet attendi reriſimilitudo quia pt

l re ee e.
Or⸗ et nPAAXα Fr

S
(Teaken Ssded een
Ee e le S , -

H

¶ Vltimo no. ex fi · lĩe ꝙ pendente denun
ciatone otra ſuperioꝛem nõ debet ſuperi⸗
or ꝓcedere m aliqua cã ↄtra ſubditũ ſ̊ pu
to ſic dicenduz ꝙ aut mpedit aliqᷓ modo
denũtiatõis cauſa per ꝓceſſum fiendũ m
aliqua cã et debet ſupioꝛ ab oꝑe ceſſare · vt
m.c. olim . eo · nõ enim tenet mferior de⸗
nuncians obedire pᷣcepto ſuꝑioris denun⸗
ciati ſi mde ſurgat impedimentüũ cauſe vt

ſingulariter dixit Bar · in. d · C.· toꝛmenta
nõ lufficit teſtes dicere infamiaʒ eẽ apud
populũ ·qꝛ vane voces populi nõ ſũt audi⸗
ende vt in. c. oſius de elec . z dẽt reddi cauſa
ſurgens ex aliqua ſimili pᷣſũptione quod
no · et idẽ ſentit tacite Inno · hic in hoc vlti
mo · ſi vero teſtes vtriuſq; ꝑtis deponunt
ſuper diuerſo tpe · vt ce ꝓbat᷑ infamia ex
iſtens tempoꝛe omiſſi maleficij a bõ fama

ꝓbat᷑ per alios teſtes de pñ ti et tũe prefe
renda eſt iſta ſca ꝓbatio q; potuerũt o

mnes mutare opiniones ad hoc · · ff qͥs
or · in bo · poſ. Sue · et facit. ciñ dẽt de vſan ·

et affi · et. ccerte · x · q· j · ſi vo ꝓbationes

concludunt ſuper dinerſitate loci vt quia
teſtes vmius parti? dicunt eum infamatũ
in tali loco vel caſtro alij dicunt eum bone
fame in ciuitate tunc attendi debet ex cir
cunſtãcijs que ꝓbatio preualet finge enĩ
delickum commiſſum ĩ loco pariter diſtã
te a ciuitate et caſtro · nam tunc ſi infamia
eſt in caſtro et bona fama in ciuitate debʒ
iuder attendere ad rationem ſuper qua ſe
fundant teſtes et ſi ommia ſunt pariter ve
riſimilia ꝓbatio ſuꝑ bõ fama ↄfundit ali⸗
am vt no. in ſimili in.l.admonendi ·ff de iu
reiur et in.c.fi· e. t·ſecus eſſet vbi infami
eſſet in loco commiſi delicti a in alio loco
eẽt bona fama· qina tunc procederet opi·
Jo· an· quam ad hunc caſum reſtrin go a
ſic puto eum in ellexiſſe ·

Umduectus'x denunci

atione repellitur publicꝰ ↄcubi
— nariꝰ exomunicatꝰ oſpirator
et is qui non premonuit . h· d· Pmo ĩſtruit
iudicem ſuper declinatoꝛijs et eis deficien
tibus ſupꝑer principali · ſecundo inhibitio⸗
nem fieri mandat · ſecunda ibi eidem ·
¶ o.pmo ibi quorum nomine ⁊c · ꝙ licz
accuſatio non poſſit fieri per alium ſeu ꝑ
ſcripturam · vt · ij · q; vij · per ſcripta ſecus
tamen eſt in denunciatione que per alium

fit pt hic et in. c.licet · S· eo · ti · et poteſt inter

uenire procur · de quo in · . ſuper his a in · c·
ueniens · S. eo. ¶ Nõ ſecundo ibi tunc fu⸗
iſſe zc · ꝙ ad conſiderandum validitatem
reſcripti reſpectu idoneitatigs mpetran⸗
tis attendit᷑ tempꝰ mpetratiõis de qͥ s · ð
reſcrip· eã · te a glo.ĩ.c.dilectꝰ de preben ·
¶ Mota tertio ar · ꝙ ↄcubinariꝰ et ſic vi⸗
lis perſona põt denunciare · nam hic conſi⸗
deratur erxro mmunmicatio lata ſuꝑ concubi
natu. ergo ſolꝰ ↄcubinatus nõ ſufficit ·
otrarium puto ven vt o. c. ꝓxi · a · ij · q. j · ſi
peccauerit etc. nouit de iudi · et ad iſtum
textum reſpondeo ꝙ hic fit mentio de ex⸗
communicatiõe ad maioꝛem aggrauatoʒ

ibi aut tale nnpedimentũ nõ ſurgit et tũc
tenet ſubdit? obedire et cauſã ſub eo age⸗
re · vij · q . ij. nonne et. d· c olim ß poterit
eũ tanqᷓʒ ſuſpectũ recuſare q; ex hac denũ
ciatione ſolẽt oriri minncicie capitales in
ter denunciatũ et denunciatoꝛem ar. m. l.
jff de hͦ qui . vt mdig · facit · c propoſuit ·
et · c ad hec. S· de p.
Nquiſitionis. cicrimẽ
in modum inquiſitiõis ꝓbatũ
rmpedit e tiã pꝰ ꝑactã peniten⸗
Kam oꝛdimis executionem rel beneficij re
tentionem punitur quis ſicut ĩ accuſatõij
iudicio al pena erit arbitraria· h· d. m
munẽ ſũmatõz vſq; ad tercie · h compre
hendendo mentẽ lre et veraʒ lecc · ſic ſümo
riz crimẽ ꝓbatum ꝑ modum inquiſitiõis
regulariter pena oꝛdinaria ñ punit᷑ ſed ſi
