emitum tenet glo. z c· ꝓxi · et in. d·c ab
bas.·et mc.mt᷑ ctera xxij ·q iiij · x glo.
iuri ciuilis in.lłſi mulier. ſi dos · ff quod
me· cauſa· et in . l. ſi pre ·ff de ritu nup · et
eſt vmũi ſnĩa doe · pter do · Car · qun ĩ · d
c abbas dixit ꝙ de mero iure poſſet ſu
ſtentari ꝙ mr̃imoniũ teneat licet reniat
reſcindendũ actione quod me/ cã · motꝰ
per regulam generalem q; oĩa que fiũt
per metũ tenent z per illud.c.mter cetera
vbi tex · multum ſtringit ſed ſemper ſe⸗
quutu ſum api·ↄmunẽ per quaʒ allego
caſuʒz apertum in.c.ſignificauit de eo.
qui dux · in ma · vbi tenuit ſeaunduz ma
trimonium non obſtante primo per me
tũ õcto nulla petita reœſſione prienis.
ad idẽ ·j..c. ꝓxi·vr enĩ tex · de iure ciuili ĩ
d.l.ſi pr̃e.płᷣi diẽ̃ tex.ꝙ mr̃imomũ int
muitos nõ õ hituꝛ ad idẽ iſte tex · dů diẽ
plena debet ſecuritate gaudere · nã veꝛ
D debet de ſin natura impoꝛtat neceſ⸗
tatẽ vt eſt glo.nõbilis in cle · attenden⸗
tes· de ſta · regu· notant doc · in. c. j. de de
ſpõ·ĩpub · ⁊ Bar. ĩ.l.ereditoꝛ· ff. ð pigno·
Ite vbi requirit᷑ ↄſenſus cũ q̃litate liber
tatiꝰ nõ ſufficit cõſenſus niſi aſſit qᷓntas
libertati · vt nõ/glo.quã tenebi? menti
xxxiij .q·v.notificaſti:⁊ ad.c.m᷑ ctera
Nnde prout nõ.ibi glo·et in.dc.abbas
Oed eſt pulchruz videre rationẽ quare
regulariter teneant que fiunt per metũ
et non ſic m matrimonio multe rões poſ
ſũt aſſignari ſed dic poſt · Gaſ/ de cal · ꝙ
ĩ mrimomo reꝑiũt᷑ tria bona fides ꝓles
et ſacramẽtum · vt mc.fi ꝗ.de cõdi · appo.
xxrij ·.ꝗ · ij. in · omne · que ola metus mt
ceden habet excludere · nam pmo matri
moniũ eſt ſacramẽtũ qꝛ ſignificat pnio
nem inter ipſũ et ecccleſiã · vt ĩ. c. debitü
de biga vnde ſicut xpCs voluũtarie aſſũpſit
carnem humanam ita et mr̃imoniũ illaʒ
vmonem deſignan debet eſſe volũtariuz
vt ſignũ coorreſpõdeat ſignato.ar.inſti.
de dona in. &alia · ſevo met? ĩpedit ꝓPere
ationem ſobolis que eſt ſedᷣm bonũ mĩi⸗
monij ꝙ ꝓpter diſplicentiã nõ intendet
ꝓcreationi proli ſeu ſobolis.tercio eſt
bonũ fidei · nã fides eſt vnum ex bonis
mat rimonij vt nullum ſit adulteriũ ſed
ꝓpt᷑ metũ ſeu inuitas nuptias de facili
ↄiuges labunt madulteriũ q; qd quis
non diligit faale otemnit · vt m · e p̃ſens
xx·q · iij. Item eſt õ ſcedam mſtitutioneʒ
matrimonij · fuit enĩ mrimomũ ſcdo in
ſtitutũ vt euitaret᷑ foꝛmicatio ſ ſi nuptie

ĩuite valerent nõ ſequeret᷑ iſte effectꝰ

imo õri⸗ · et ideo iura mduxerũt vt ma
trimoniũ ſit ipſo iure nullũ nec miruʒ cũ

do licet ·˖ Car · reddat ibi rationem
minꝰ ſufficiẽtẽ mtelligẽdo ꝙ ſi mtuem⸗
ret ſtipulatõ valeret dos metu ↄſtituta
ſed hodie hoc eſt mutile cum ius fingat
ſp ſtipulationez mteruenire.l. vnica. C
de rei vxo · acti · Item tex. in. d C ſi dos
loquitur indiſtmcte ⁊ hec nõbiꝰ · Inno⸗
hic dicit plura.querit enĩ quid de alijs
acti geſtis ꝑ metũ vt pone ꝙ aliquis ẽ
in carcere an teneat qð egit · diẽ Inno·
vbi metuꝭ; infert ſupꝑ eo ſuper quo de
tinetur non valet · tex. eſt in .l·qui m car⸗
cere · ff quod me. cã. ſed ſi metus ſũt di
uerſi bene valet · puta quiꝭ eſt m carcere
pro debito põt pᷣhere matrimoniũ.l.me
tum . Gqð licet · ff qd me · cã. exqͥ nõ fuit
recluſu vt ðheret matrimomũ et ſic ma
trimomũ coñctũ etiaʒ m carcere valet et
tenet dũmõ nõ ſit ibi recluſus vt matri⸗
rnomũ pᷣhat.ſecus qñ eſſet captꝰ ab ho
ſtibo tẽ ñ tenet mrimoniũ · tñ qð teneat
ĩ priũ ẽ tex.ĩcdñs.de ſis nup.dictũ tñ
Inno · põt ſaluari qᷓ ad pᷣcedetia ꝙ ñ poſ
ſit ſtituẽ ꝓcura· ad mr̃imo niũ oᷣhẽduz
Eniens Spõſalia ð fuo
ſiſequuta eſt cpula nõ ſoluũ
tur ꝑ ſponſalia de pᷣſenti alias
tenẽt ſpõſalia de pñti niſi ꝑ metũ qͥ po⸗
tuiſſet cadere ĩ aſtãtẽ pcta ſint.pᷣmo po
nit caſũ · ſcdᷣo diffiniẽdum omittit · ibt iõ
q; · ¶ õ.pmo ꝓ ſpõſalia de futuro nõ
tranſeunt ĩ mrimomi ꝑ pᷣeedentẽ copu⸗
lam ſed ꝑ ſequentẽ. ꝓbas ergo ſponſa
lia et opulã ſimplicit᷑ nõ peludit matri
momũ cũ copula potuerit pᷣedere vt hie
et ꝓbatio debʒz cõcludere neceſſario vt in
c.m pñtia.de ꝓba. ¶ Mõ ſedᷣo ꝙ ꝑiſta
vᷣba ꝓmitto te ducere in vxorẽ nõ pᷣhit
matrimomũ de pñfi ſed ſotũ ſponſalia

24de metu aſtituta nõ valet vt ĩ.d

de fufo. ſecus ſi diceret ꝓmitto te tenere

m vxo rem. vt in.c ex parte.et quod ibi
dixi ·s.· eo · ¶ Võ ibi deſponſare.qð vbũᷣ

deſponſo poteſt ↄgruere matrimonio

pᷣſenti et põt tũc dici deſponſatio pro⸗

miſſio reſpectu traductiomiꝰ ad domuz

et copule future · nõ aũt reſpectu pctus

et eſſentie matrimonij qꝛ ꝓprie ſponſu

idem eſt qð futurus maritus. ¶ Uõ. ibi

conſtãte · et tene mẽti ꝙ metus qui non
eadit in conſtantẽ nõ habʒ ĩpedire act ũ
etiã ſũmã libertatẽ nõ requirentẽ gꝰ ex⸗

cludi᷑ libertas ꝑ metũ qui nõ poſſet ca

dere ĩ oſtantẽ · ¶ Itẽ nõ · ꝙ matrimomũ
pᷣſumptũ habʒ tatã vim qᷓntã mr̃imoniũ
peꝝ nã vides hic ꝙ ſi ↄcurrit pᷣſũptũ eũ

Hop̃fert pᷣus tpe · Exhoc infert diſpo

— 8 5 7

ſitũ in caſu rero habz locũ ĩ caſu pᷣſũpto

facit qd le. et nõ. in.l. ſi poſſeſſor · C. de

reli· et ſump · fu · et in · certe ff de preca ·
¶ Itẽ põt hic notari tex aꝑtus ꝙ mĩr̃i⸗
moniu metu pctũ ẽ ipſo iure nullũ.nã
yt hic vides nulla penia fuit Tſciſſio per
actõz qð me· cau·i ſimpli papa Kñdet
quid iuris · ¶ In gl ł fi . m fi · H öriũ ſolui
tur tribus modis primo vt ſẽtit Hoſti .
ꝙ patri licitũ ẽ occidere turpiter muentũ
cum filia qn eos ↄmiſcentes reperit · ſed
hic reperit eos m eodẽ lecto non autem
in eadẽ carne · hec ſolutio nõ eſt bona
quia tex.in.l· qʒ ait·ff de adulte.preſtat
hãc facultatẽ patri etiã ſi reperit eos in
actibus veneris · i· in actibꝰ Pparatorijſ
vt ſunt colloquia oſcula et ſimilia· vt ibi
nõ. in glo · et ideo ſi reperit iſtos in lecto
pel ſolos in camera iite poterat commi
nari moꝛtẽ et ideo talis metus vt a iure
approbatus non habet excuſare · vt m.l.
ſi mulier · alle.m glo · Scðdðo ſoluitur peꝛ
Xbba.et Goff · ꝙ ſpãle eſt ĩ mrimonio
mprogatiuã ipſius mr̃imonjj· et hec ſo
lutio multũ mihi placʒ ꝓter ea q̃ dixi· S
c.ꝓx. nã metu repugnat omnibo trib⸗
bomis mrimonij ideo ab omni coachiõe
debʒ eſſe liben · Teꝛci ã ſolutõz ponit idez
Goff. ꝙ licz de iure ciuili patri ꝑmittat
illa vmdicta nontñ ſine peccato exquo

non concurrit autoritas miris diuim vl

canonici ad h̊ tex · cũ glo · nõbili. xxxiij · q
.ij .· inter hec · vbi dicit᷑ ꝙ patri non licet
ſine peccaco filiã occidere ſeu adulterum
Juſte g potuit iſte miuẽis timere mor
tẽ et h̊ ſolutio poſſet tolerari.pᷣcedẽ⸗ ta
mẽ mehlior et qtidie caſus hꝰ.c. euemit.
NOmmiſſum. Oui iura

uit cũ aliqᷓ ↄhere ſi vult religio

vt iuramẽtũ pᷣuet a añ copulã monaſte
riũ ĩgredi poterit · co ĩs diuiſio · ſecũda
ibi fratermtati. ¶ Nõ. ꝙ ꝓ oſitũ nõ cõ
ſũmandi mrimonuũ nõ ĩpedit vires mr̃i
monn dümodo h ꝓpoſitũ nõ deducatur
in pactũ exp̃ſſum et ſic mtellige · c· fi . de
condi · apo · Et ex hoc mnuitur ꝙ mter
beatã Virginẽ et Joſeph fuit rerũ mĩ
moniũ licet oĩo beata virgo in copulã nõ
ↄſenſerit In h tñ ſũt multe opi · de qui⸗
bus vide p ter · et doc xxvij.q.ñj·mcũ
ergo et · c beata · et ibi doc · facit etiam ad
qſtionẽ quotidianã · nã multi hñtej fili⸗
os ex ↄcubinis amore prolis legitimã⸗
de inducũt᷑ in arti culo mortis cũ oĩo de⸗
ſperãt ſalute et de morte ſũt ſecuri ad
ohẽdũ cũ ill mẽimoniũ nũqd int iſtos

nem imgredi debz pmo õhere

ſit ᷣm mrimoniũ cũ nõ videat oſenſusi
copulã et certe ꝑ pᷣdicta vr dicẽdũ ꝙ ſie
de qᷓ vide qdᷣ nõ · ctãta · qiu fi · ſint le · ⁊
ĩ regula ſine culpa. de re · iuỹ. li. vj · per
Jo. an · ĩ merẽ. ¶ In gl qfi. ĩ fi· ex hac Zl ·
pñt colligi due lectu · ad tex vna vt ſit ne
ceſſe pᷣus phere exqͥ vtrũq; bonũ ſimul
explicari põt · ja ꝙ phere ẽ poſitũ mↄſi
lio et nõ ĩ neſ ſitate et oſiliũ fie ne notet ðẽ
piurio q ad vulgi opĩonẽ vñ ſine pecca
to potuiſſet ĩtrare religionẽ et nõ õhere
et hec ſolutõ mihi placzʒ et ꝓbo alia rõne
ĩ iuramẽto de ðhedo mr̃imoniũ ĩtelligi
tur oditio ſi res ĩ eodẽ ſtatu pmãſerit.vt
ĩc. quẽ admodũ ·de iureiur. i h nõ pmã
ſit ĩ eodẽ ſtatu · nã ſi pꝰ pᷣctũ mr̃imoni
um pꝑ v̈ba de pñt licet ĩtraxre religionez
ſponſa muita · vt in . cij et. c. ex publico
de cõuerſ. oiuga. foꝛtiꝰ h̊ fieri põt poſt
ſponſalia de futuro / quia turpius encit
q́; non admittit᷑ hoſpes.·c quẽadmo
du. ¶ Tertiã ſolutionẽ põit hic Imno:
ſem aliquos ꝙ iſte nolebat de pñti ĩtra
re religionem ſed prius diſponere de fa
ctis ſuis vel in domo ꝓpria experiri au-
ſteritatem religiõis · vnde cũ mſtaret tẽ
pus cõtra hendi matrimõiũ papa ↄſuluit
pt phat · ſecus aũt ſi de pñti voluiſſet re
ligionẽ mtrare quia tune dixiſſet papa
pt ſtatim intraret et nõ pheret cum talis
otractus hoc caſu videat᷑ deceptori?. ꝓ
q facit·lq ſic ſoluit ff ð ſolu vtraq;
ſolutio ſuſtineri poteſt · pro pcedenti ta
men multum facit·c ſcripture · de vo · 2· c·
peruemt de iureiuran·

A Equiſinit. Oui iurauit
N cũ aliqᷓ öher emoneri potiꝰ dʒ
q́ᷓ; ↄpeilivt pᷣhat. h.d.ĩherẽ do

littere ſed ĩtelige vt dicet · et ſeða ps
biod qð. ¶ Wõ. ꝙ matrirnoniũ debʒ eẽ
libeꝝ non ſolũ im principio cõtractꝰ? ſpõ
ſalioꝝ · ſ etiam ex poſtfacto in otractu
mẽimonn . ꝑ hoc mfero ꝙ ſi is qui ſpon
te cõtraxit ſponſalia de futuro cõpellat᷑
metu ad otrahendũ matrimomũ ꝑ vᷣba
ð pñti ꝙ tale matrimon um non teneat
¶ Secũdo nõ · caſum in quo eccleſia nõ
cõpellit quẽ ad pnĩam ſed patit᷑ aliqu?
ſtare m peccato vt euitetur maiꝰ malũ
futuꝝ et videt᷑ notanter ꝓbare hec litte
ra ꝙ tollerãduz eſt minus malũ de pnti
de 4 eccleſia certa eſt vt euitetur manis
malũ veriſimiliter futuꝝ licet illud poſ
ſet non cõtingere · ¶ In gl. fi · Voſti. di⸗
ceit ꝙ regulariter ſponſa eſt oompelleda
tz obmittit ↄpulſio qñq; Ppter aliquã
rõnabilẽ cauſam ſ que dicat᷑ rõnabilis

e8

ne
igi
pt
mj
ni
ez
ſc
ſt
ct
no

N
tte

da
lis

relquitur arbitrio iudicis · quid enim ſi
ſponſus proſequit᷑ ſponſam odio capi
tuli vel ecõuerſo ita ꝙ timet᷑ ex inuitis
nuptijs futun homicidiũ vel adulteriuz
vel guerra mi parentes vtriuſq; his enĩ
et ſimilibus caſibus debet eccleſia deſi⸗
ſtere a ompulſione et hanc ſolutionem
ſenſit glo · in . c. ex lis · el. n · S· eo · et ich.
ſed credat· xxvij · q · ij · ¶ Sed cõtra hoc
oppo · de · j. C. o. vbi tex.· dicit ꝙ vni 8
ſponſata alteri nubere non ꝓhibet · Ad⸗
uerte nam de illa· l fit örium ad. l. j· ff. ex
qui · cau · irro · mfa · in fi · vbi tex. notabil
dicit ꝙ otrahens binas nuptias· i· bma
ſponſalia effici᷑ mfamis · Cy · m · d. lj · C
eo.concoꝛdando dicit ꝙ aut ſponſa non
renunciat ſponſalia ſed alteri nubit x m
currit mfamiaʒ et ita loquitur · d.łj. Xut
prius renundat ſpõſalia poſtea õ hit cũ
alio et procedit illal. C. eo · quaſi tune
non videat contraxiſſe bina ſpõſalia cũ
p renunciationẽ receſſit a prioribo qð

nõ. Sed reuoco mdubiũ nuquid ſaltim

ð iure canonico licitum ſit ſpõſe ſeu ſpõ

ſo renuciare ſpoſalia · gl: m.d·.l.j· C· eo·½

videtur ſontire ꝙ ſic· nam allegat m con
trariũ · deſpõſatas· xxvij ·q· ij· et Rndet
loquitur m ſponſa de preſenti et ſic vi
det ſetire ꝙ etiã de iure canomco licituʒz
eſt renundiare ſponſalia de ſuturo. Idẽ
ſennt hic Cy · dicens ꝙ ſi iuramentum
mteuꝛenit tunc de iure canonico ↄpellit
ſponſus vel ſponſa ad õhendũ ſic videt
mtelligere iſta capitula que permittũt
opulſionem de quo ſatis eſt dubitandũ
nec tangit᷑ hoc hic ꝑ doct. ſed glo · in. c ð
ſponſata prealle· ſentit ꝙ illa. lj · C. de
ſpon. ſit abrogata et ſic vr relle ꝙ aliud
ſit ð iure canonico ſed Gra. dubie tñ lo
quendo videtur ſentire primum m . Cſed
aliud · et fi · ea . cã et queſtione. et mul
tum proilla opi · facit iſte tex· naʒ ſi vbi
iuramentũ mteruemit tex · dicit hic ſpon
ſam non opellendã foꝛtius vbi iuramen

tum non affuit et c ex Eis · el · . Z. eo · fü

dat etiã ſe ſuper iuramento · In örüũ tñ
facit quod ibi diri quia eccleſia cõpeilit
ad pactũ nudũ ſeruandũ · Ded ſi relles
tenere primam opi · poſſes dicere h ſpe
aale in matrimonio propter rationem
lr̃e vt matrimoniũ ſit oĩo ubeꝝ · Itẽ illa
l.procedit mdiſtincte foꝛte oſiderando
facultateʒ matrimonij violenti · illud tñ
eſt indubitanter verum ꝙ vbi iuramẽ
tum nõ infuenit nõ debʒ eccleſia ĩta de fa
cili ꝓcedere ad opulſionẽ vt hic. et ĩ deõ
Cc.ex litteris. et in.c·ſicut · · eo ·. Abbas ·

nio non impedit ſcᷣm matri⸗
momũ ðᷣhi ſi primuʒ erat nullũ · Primo
oↄſultatio · ſedo rñſio: ibi conſultatiom
¶ Uõ primo/ꝙ mendatiũ mulieris im⸗
ductũ ad matrimomũ contrahenduz nõ
impedit eſſentiã matrimonij. C Scdᷣo
nõ· ꝙ valet ſedðᷣm matrimoniũ pendẽte
litigio ſuper primo erquo primũ m veri
tate erat nullum. ¶ Sed otra hoc et cõ

Um in apoſtolica.
Litis pendentia ſuꝑ matrimo

tra tex · oppo · ꝙ non valet ſeðᷣm mr̃imo⸗

nium ſpuᷣale primo non caſſa do vt patet
in. c.cõſiderauimus. etc· auditis · de elec ·
vbi ſedᷣm veram lectu. ↄcludit᷑ ꝙ licet pᷣ
ma eleccio ſit nulla. exquo tñ erat oolo⸗
rata nõ tenet ſcdᷣa pᷣma ñn caſſata.Ergo
idem videtur dicendum in matrimomo
carnali · ar · m. c·ij· de tranſla. prela· So ·
dicit Hoſti. örium procedere in vmeulo
mſtituto per eccleſiaʒ · ↄtra quod potuit
eccleſia ſtatuere ad libitũ · ſed hic loquui
tur de matrimomo carnali quod fuit in⸗
ſtitutũ a deo circa quod eccleſia nõ ſta⸗
tuit difficultando conſenſum et impedi
endo validitatẽ ipſius ſine magna cauſa

vnde exquo m veritate primum mrimo⸗

mũ erat nullum non debuit ſcdᷣm annul

lari ex ſola litis pendentia. ¶ In glo · fi ·

ibi argu · ↄtra.S·: eo/ad audientiaʒ glo.
non ſoluit ſed dic ꝙ ibi fuit oꝛta publica
honeſtas ex ſpõſalibo que tenebãt iur
naturali ſed m caſu noſtro nõ eratortũ
illud impedimentum cumſecunda mu⸗
lier non eſſet oonſanguinea prioris nec
etiam apparet in tex. ꝙ cum prima tenu
erit matrimomiuʒ de uire nataliſed ſim⸗
pliciter dicit ꝙ primum erat nullum ad
Kc.nuper · de biga · dic ex matrimonio nul
lo contrahitur bigamia quia ſolum m h
ponderatur affectus cum opere ſubſeou
to · ſed hic agitur de validitate ſecundi
matrimonij quã non habet impedire nul
litas primi · Ouid autem ſi iſte credidiſ⸗

ſet primum matrimonium tenere dicit.

Vmẽ ꝙ in foro anime non teneret ma
trimomũ cum ſecunda quia nõ habebat

conſenſum contrahendi quod nota · Ex

quo habes elijere regulam ꝙ credẽs im
pedimentum quod tamẽ no ſubeſt ma
trimomum quo ad deum non contrahit
licet protulerit verba apta ad contrahẽ
dum matrimoniũũ et ſic credens vrorem
viuere que eſt mortua et cum alia otra⸗
hit nõ tenet quo ad deũ ſecundũ matri⸗
momiũ lz aliud ſẽſerit Jo · xxxiij · q. j. ĩ ſũ ·
ſed tu tene primũ pro quo ·j·eo·tua nos

N preſentia. Oxoꝛ non
certificata de morte viri ðhere
non põt q3uisi gnorat qᷣd ſit

ſultatõ · ſedo rñſio · ibi oſultatiõi.¶UViõ

ibi cã captiuitatis. ꝙ per captiuitatem

non perditur vxor · licet ergo captiuus
apud hoſtes oĩa bona ꝑdat · ff· de capti.
totũ cũ efficiat᷑ ſeruus nõ tñ ꝑ hoc diſ⸗
oluit᷑ mr̃imoniũ vt hic · et m.· e.· dñs · J. de
ſedis nup·ſola enĩ mors natura? diſſol
uit mrimoniũ.iĩ c ij · xxxij.q: vij.¶ õ.
ſcdo ꝙ mr̃imonin ↄtractũ ꝑ rerba depᷣ⸗
ſenti nõ diſſoluit᷑ per abñtiam q̃ntãcũꝗq;
maritoꝝ etiã ſi ignoret᷑ de vita vel mor⸗
te eorũ ac etiã cõcurrente iuuemii etate
ↄiugum · ſecus m ſponſalibus ð futuro
vt m · c. de illis · S. eo · ¶ Nõ ꝙ quis non
preſumit᷑ mortuꝰ licet habita diligenti
inquiſitione ignoret᷑ vbi ſit · nam preſu
mit᷑ quis viuere poſſe per centum aãnos
vt m.l.fi. C. de ſa/ſanc·eccie. ¶ In glo.
j · ij fi · ſed querit᷑ nũquid hodie de iure

canionco ſit ſeruanda illa ſolemnitas il.

lius auẽ.hodie. vbi dicit᷑ ꝙ ſi maritꝰ di
catur mortuus in bello debet vxor per ſe
vel alium adire ducẽ belli et facere recipi
dicta alioruʒz ſuper hoc et ſi deponunt de
morte debet vxor expectare per annum
2 pꝗea otrahere aliter eni õhens poteſt
puniri de adulterio vt ibi Tancre · Phi⸗
lip· et Goff. dicunt non eſſe neceſſe · ſed
ſatis eſt ſcdᷣm eos ꝙ de moꝛte mariti cõ
ſtet vere vel reriſimilit᷑ puta quia nauis
m qua maritus extiterat paſſa eſt nau⸗
fragiũ et oes dicunt mortui · Idẽ ſentit
Vinẽ · dicẽy ꝙ non ſolum per nũcium h
etiazʒ ꝑ litteras rel alias probationes po
teſt mulier certificari · ar · in . c prudentiã
de offi/ dele · vide etiam glo· notabilem
m. c. qm · m. Eſi autẽ · · vt lit · nõ oteſt.
in ð·preſumat᷑.que ponit tres modos
probandi mortẽ ad hoc ꝙ vxon licitum
ſit tranſire ad alia rota et mter ceteros
ponit ꝓbationẽ fame / vnde ſentit ꝙ ſo
la fama ſufficit pro quo etiã facit glo· iu⸗
ris ciuilis m.lſi quidem. C.ſol:·ma/que
vult mortem probari poſſe per famam
facit qð nõ·glo.m.łij · m· ſi dubitetur
ff quemad·teſta.ape · que dicit ſuffice
re vunm teſtem rel alias ooniecturas.ſj
Sar.ibi plenius materiam examinans
dicit reqiurendã ꝓbationem ſcdᷣm quã
titatẽ preiudicij · nã vpbi agit᷑ ð maximo
preiudicio.puta q; accuſat᷑ quis de ho⸗

micidio debent eſſe probationes plene

vt. ꝙ teſtes viderũt eü moꝛtuũ rel ſepeli

marito qui lõgo tꝑe abfuit · pᷣmo cõ

ri· ad hoc.l.inde neratiꝰ ff ad· acquił.

Si vero non agitur de tanto preiudieoo

tamen preiudiciũ eſt magnum vt quia
agit᷑ de fama vel ſtatu homiĩs et tunc di⸗
cit ſaltem habendam probationem de qᷓ
in dicka auẽ. hodie · Eſt enim ſatis gra⸗
ue ꝙ vxoꝛ trãſeat ad alia vota ĩ vita ma
nti · et ſic vult ꝙ hodie debeat ſeruari ſo
lennitas illius auẽ. Sed Bar. m hoc ig⸗
norauit iſtum tex· cum aperte hic di⸗
cat ꝙ ſufficiat certus nuncius et ſic vnus
teſtis quando non agitur de magno pᷣ⸗
iudicio et etiã doc · noſtri coiter ſentiũt
oppoſitũ eius qdð dicit Sar · pt.ð· dixi di
cit tamẽ ip̃e ꝙ fama ſufficit ad proban⸗

dü moꝛtẽ vel vnicus teſtis qñ non agit

de magno preiudicio et ſic in telligit gl.
ſuperius alle.ſed quo ad materiam nraʒ
nunquid fama ſufficiat · diͤt do · Anto ·
ꝓ aut eſt de longinquo et tunc pidetur
ſuffoere maxime cum lõgo tempore ma
ritus fuerit abſens · Aut dicituꝛ mortuꝰ
im picinis partibus et fama ſola non ſuf⸗

ficit. et qʒ q; hec o pinio multum videat

equa tamen mudicio meo multuz reſiſtit
iſte tex · dum requirit certum nuncuuʒ et
pondera neꝛbum certum.nam fama ꝓ⸗
cedit ex autore merto et plerumq; fal⸗

laci · pt nõ.i.c.xeſtra.de cohba· clere.et

mulie · Ac etiam in perſona nuncij · debe
ret conſiderari qualitas perſone ꝝ vtrum

deponat per verba veriſimilia: nam agit

non de modico preiudicio abſentis.etĩ
ſumma hanc materiam relinquereʒ ar
bitrio nidicantis vt diligenter oĩbo pon
deratis cõſideret vtrũ de morte ſit facta
certificatio · ¶ In gl · ij. ibi excuſat᷑ dicit
hic do · Anto. ꝙ ad hoc vt excuſetur mu
lier a peccato ſufficit ꝙ veriſimiliter cre
debat maritum moꝛtuum· ſed quo ad h
vt eccleſia det lientiam contrahendi re
quirituꝛ apertioꝛ probatio vt hic · di⸗
ctuʒ videtur prima fronte ↄtra fine tex·
vbi viungunt᷑ illa duo vt vxor nõ poſſit

contrabere nec eccdleeſia dare licnntiã ni⸗

ſi certum nunciũ reœperit ratio nã cum
mulier h caſu õ hat lege reſiſtẽte nõ pᷣ⸗
ſũit᷑ eẽ ĩ bõ fide · quẽadmodũ.C.ð agri:
et cẽſi. li. xj · et ĩ regula q̃ ↄtra ius de re.
iur · li. v · jhic tex· ĩ deã aut. hodie dixit ꝙ
ſi ali᷑ pxor õxit ð adulterio punituꝛ· ita
hodie cũ habeamꝰ tex· aptũ nõ excuſa⸗

rem mulierẽ ab adulterio q; licʒ adulte⸗

riũ nõ ↄmittat᷑ ſine dolo ff de adulte.tñ
dol? pᷣſumit᷑ exquo õrit lege ꝓhibente
et ſic videtur ꝙ vxoꝛ eſt ſeperanda a ſe⸗
cundo viro licet aliter ſenſerit Inno.im

c dñs deſedis nup.vbi dicã.MN.Xbbas

Nter opera. ictu erpi⸗
um opus eſt cũ meretricœ ↄtrabe
re intellige que vult ſe oꝛrige⸗
re. vel ſic · Contractus matrimo
nij cũ peccatrice volente ſe oꝛrigere ꝓfi⸗
cit ad remiſſionẽ peccatoꝝ · Duo facit · Pꝛi
mo ponit caſum ſtatuti · Secundo ſtatu⸗
tum · ibi ſtatuimus · ¶ Nota pᷣmo P me⸗
retriciũ quantũcunq; publicum nõ pꝛiuat
mulierem hoc ſacramento matrim onij nã
△ . —
quiſq; ↄtrahere poteſt qui expꝛeſſe nõ ꝓ⸗
hibet vt m.c. cum apud 1· eo. ¶ SBecundo
nota ꝙ opera charitatis ꝓficiunt in remiſ
ſionem peccatoꝛum et mtelligo de peccatis
reſpectu pene · nam duplex eſt maluz ſci⸗
lioet culpe et pene. Culpa emm renntti⸗
tur ex ſola contritione Peccatoꝛnʒ ſine qua
non ſufficiunt opera charitatis depe · di. j.
in · c. dixi et. c. ſi peccatum cũ ſimili · ſed pena
peccati ex ſola ↄtritione non dinnttit niſi
expenitentia exterioꝛ miſi maxima eſſet
cntritio · nã illa maxima pena eſt vt no.
glo · de oſecra · di . in. baptiſmi vices . vn⸗
de intelligo text · ꝙ illud matrimonium ꝓp⸗
ficit ad remiſſionem pene · Sed eſt dubi⸗
um nunquid omma peccata dimittantur-
pe · et ab. dicunt ꝙ non mihil tamen allegãt
do · Cardi · diat poſſe ſuſtineni opoſitum
aum littera loquit indefinite et ſic videtur
Vequpolleat vmiuerſali iuxta not. im. c. vt
circa de ele · li · vj · quia larga mterpꝛetatio
eſt fienda in hac materia fauoꝛabili. ſed
Pꝛo primo dicto facit text·. dum dicit pꝛo⸗
ficiat · Item quia quando Papa indulget re
miſſionem ommium Peccatoꝝ adijcit ple
nam ſeu plemſſnmam · quod rverbuz hic nõ
Pomtur vt no · glo · in cle . ij · de pe. et remi·
et Jo. an · in. c ad liberandam de iudeis.
¶ In glo · j. m fi· nota caudam glo · et dicit
Hoſtien · ꝙ eccleſia diſſimulat pt euitet
maius malum tamen hoc peccatum debe⸗
mus perſequi vt moꝛtale ᷣm eum allegat
quod habetur in autent. de leno. ſed tu vi
de melioꝛem text xxxn. q· mij. m.c meretri⸗
Es et · c nemo ſibi blandiat de lege vbi le⸗
gitur et not. ꝙ foꝛnicatio cum meretriœæ
vel eum concubma eſt moꝛtale peccatum
et a iure diumo pꝛohibita licet quidã vul⸗
Zares et ignoꝛantes credant opoſitum
quod eſt falſum. ¶ In glo · jj · ib vidua et
vide ibi in glo ſtamen exquo mulier cauſa

queſtus admittit mhoneite duos videtur

palam queſtum facre. et ſic poteſt appel⸗
lani meretrix vt in.·l·palam fᷣde rit· nup.
Dida quod. Matrimomiuʒ
Per vim ↄtractum chabitatio⸗
ne ſpontanea oualeſcit et quoti

die allegatur. In pᷣma parte ponitur pars
facti · In ſecunda Fnſio. cum reliquo fa⸗
cto ibi taliter · Tercio decidit ipſum factũ
ibi mandamus · ¶ Nota pᷣmo ꝓ liceet ma⸗
trimomiũ metu oↄtractũ ſit ipſo iure nulluz
yt dixi õ.· eo. cum locum tamen poteſt oua
leſcere ex tacito conſenſu ſi ubſequenti ſed
dic ꝙ oualeſcit vt exnunc non vt extunc.
ad hoc quod no. in regula non firmatur de
reg · iur· li.vj. ¶ Nota ſecundo Pcohabi⸗
tatio ſpontanea vſe ad etatem legitimazʒ
ſupplet defeckum etatis et purgat vicium
metus pꝛecedentis. ¶ Item nota ꝙ nõ de⸗
bet quis admtti ad pꝛobandum quod ꝓ⸗
batum non releuat nꝛ. c. cum contin⸗
ZSat de of . dele · ¶ Nota ibi vtrunq;ᷓ com⸗
pPellas.et tene menti ꝙ eccleſia ex officio
ſuo poteſt compellere vtrunq; coniugem
qui ſine legitima cauſa ſe ſ. eperauerint ad
redeundum in vnum et ad tractandum ſe
maritali affectõne. et hoc facit eccleſia pꝛo
Pter periculum adulterij quod timetur ex
chabitatione ſeperata. Pꝛo hoc vide qð
legit et no · in. c. veniens de regula · et ibi te
tigi m.c tua de iureiur. Ded pꝛo declaratio
ne text· quero nunquid ſit neceſſaria coba
bitatio anm cum dinndio ad Purgandum
vicium metus pꝛout recitat m littera Ho⸗
ſtien · dicit ꝙ non. hic emm narrat factio⸗
tingentia. vnde ſuffict hᷣm eum ſi peruem
at ad etatem legitimam et captata opoꝛtu
ntate fugiendi non fugerit. non emnim re⸗
quirit᷑ cpula carnalis licet aliud ſenſ. erit
Innocen· nam vt dicit Hoſtien. et bene iſte
text · ſolum ponderat cohabitationem ſi põ
taneam et quanquã ↄtra hoc facit · c. ij · · de
regu · vbi intranti religionem P metuz dat
annus ibi tamen loquit᷑ mn minoꝛi· xxv. an

mgs et ibi requirit᷑ pꝛobatio religionis ſed

caſu noſtro quo ad matrimom ſufficit

ſolus oſenſus. vnde exquo ſponte cohabi⸗
tauit cũ viro vt cũ marito videt appꝛobaſ⸗

ſe matrimomuʒ hoc.c.vmicũ de deſpon ·
impub · li . vj · iuder tamen habet oſiderare
quantitatem moꝛe et opoꝛtumitatẽ fugi⸗
endi et ſi mterim mterceſſit copula oĩno p
ſumit ꝓ oſenſu mſi ꝓbaret P vim extoꝛ⸗
ta yt in. c oſultatiom et quod ibi no.· eo.
Oa litteris · Abbas.·

Icut. O ponſalia de futuro
etiã iurata ſoluunt᷑ per ſecunda

—ℳ ſponſalia de pꝛeſenti nõ aut ꝑ ſe
/ cunda de futuro · cõmunis diui⸗

uiſio · ſcdᷣa ibi poſtulatiomi tue Gndemus

et otinet tria dicka. ſedm ibi ꝙ ſi. tercũ ibi

quod ſi de his · ¶ Nota pᷣmo ꝙ ſponſalia

de futuro pure zcta nõ diſſoluunt ꝑ lapſũ

tempoꝛis · nam vt hic vides quadꝛienniũ
vel quinquennmiũ erat elapſuma tempe
ſponſalioꝝ et ſponſus remanſit obliga⸗
tus · de quo tñ vide que dixi · S· e · de illis ·
¶¶ Secũdo nõ · ꝓ wuramentũ nõ impedit
pires matrimoni) ſequẽtis · valet gꝗo ma
trimoniũ 5 miramentũ · licet tranſ gredi⸗
eus ſit prurus. Exquo ifert matrimoniũ
palere a puurio ↄtractũ · Itẽ qᷣ actus etiã
ſpũalis tenet ð iuramentũ foꝛtius debet
tenere actus tpalis ſcʒ teſtm̃· de quo vi⸗
de quod no . Jo · an · m regula.quod ſemel
de reg · iur · li · vj · in mercu et ꝑ glo · xiij ·
q · nj c vltima poluntas· ¶ Item nota
vbi ſponſalia ſũt iurata nõ ẽ licitũ alteri
ab eis reſiire · ¶ Vltimo nota ex fine lr̃e
m Holtien · ꝙ m cã matrimoniali nõ ẽ
ſeruandus rigoꝛ iuris vnde quãus atte
ſtationes ſint publicate ſiue ſit renũcia⸗
tũ ſiue cõcluſum in cã poterit iudex erx of
ficio ſuo teſtes de nouo reciꝑe et hoc pꝛo
pter piculũ anime: omnia em mhat cau
ſa pendent er officio iudicis. facit · e · c. cũ
in tua et uõ · S· de teſti · ſeries · et facit ſa⸗
tis iſte lĩa mfi · ¶ Ded quero ad declara
tionẽ lr̃e quid ſi poꝛa ſponſalia de futuro
non eſſent iurata · ſecuda vero ſic Kndet
Im · poꝛa pᷣualẽ ac ſi iuramẽtũ fuiſſz in

terpoſititar · c. qnãto de iureiur · ¶ Nõ ſin

gulariter hoc dictũ exquo potes iferre
ſeu elicere vnã regulã ꝙuõ valz iuramẽ
tũ Z ꝓmiſſionẽ ſimplicem alteri factam
licet otrarium ſenſerit idem Irmoc · m . c.
veniens de iureiur · ſed pmum dictuz ſe
quitur ibi Doſtien et latius ibi tango ·
¶ Becundo oolligit ex hoc dicko Inno ·
ꝙ a ſponſalibo etiam non iuratis non ẽ
ſicitum recedere etiamſi mterueniret iu⸗
ramentũ cum alia ad quod vide quod di
xi. S· eo · requiſiuit · ¶C In glo · iij · in fi · ad
uerte q; gᷣ · loquit᷑ mmiũ ſuccincte et ob
ſcure et mexime fi · ſed credo bunc fuiſ
ſe mtentum glo · n· voluit tacite oppone
rede l. C· de ſponſa · vbi ðꝛ ꝙ ſponſus
non tenet᷑ vltra bienmiũ ceſſante cã legi
tima expectare ſponſam ſed hic uadꝛi
enmiũ vel quinquenniũ fuit elapſum 8*
potuit hic inpune cum alia ↄtrahere cu
tus otrarium hic mnuit text · c mandat
ſibi pemitentiam imponi Glo. videt ſol
uere ꝙ vbi terminus eſſet appoſitus de⸗
bet fieri diſtmetio lr̃e an ꝙ eo rem anſit
vel ne quaſi ſecus vbi ſponſalia fuiſſent
pure ↄtracta vel ↄtrarium pꝛocedit vbi
ruramentũ nõ interuemit · et hoc vltimũ
eẽt magna limitatio ad dictã · l. ij · Sz Jo
an et Hoſtien · vident inhere dicte ſim
pliater dicunt · n. ꝙ hic nõ oſtabat ꝙł

multu ſtetiſſet licet ſic eſſet allegatũ · Si
aüt oſtitiſſet nõ imponeret᷑ iſti peniten
tia qu? ad modũ diſtinguit m tex · qn ter
minus fuit appoſitus · Et p hoc inteilectu
facit nõbile dictũ Inno · m · c p tuas de ar

bi · vbi dicit 4 iuramentum appoſitumĩ
ua

aliquo ↄtractu aſſumit naturã illius o⸗
tractus ꝓ quo facit · · fi · C· de odi · inde·
et hoc ſatis placet vt euitet᷑ legum cꝛre
ctio vel ſaluando glo · poteſt dici ꝙ vbi
iuramentu interuenit debet expectari au
toꝛitas ſupioꝛis ar.c venerabilẽ de elec.
¶ In glo · ĩ ver · ad ſtatutũ ex glo· potes
elicere tres ſolutõnes que tũ funditus nõ
tollunt otrarium · vnde varia in hoc ſcri⸗
bunt p doct. ſed capiendo mentem Gof ;
que videt᷑ placere do · An · et magis arm
a veritati dic ꝙ qñq; terminus aponif
ad ſolicitandũ nnplementũ mobligat
oinbo et tunc lapſus termini nonliberat
ab obligatio ne et ſic loquitur .lclſus al
le · in glo · qñq; apponit ad finiendã ſeu
limitandaz obligationẽ et tunc lapſus
termini liberat ab obligatõne exquo noõ

deficit ꝑ pꝛomiſſoꝛẽ quo minus ſatiſfa⸗

ceret mtermino . Si. n· oblig aun me ad
dandum centum vſqzad paſcha nec etiã
aliter ꝑ pꝛius obligatus nec deficit ꝑ me
ſed ꝑ te non teneoꝛ poſt feſtum et ſic lo⸗
quit᷑ hie · ſed difficultas eſt mvidendo ·
qñ dicat᷑ terminus apponi ad pᷣmum vel
ad ſecuudum effeckum · do · An · dat du⸗
as theoꝛicas· Prima ſi terminus apponi⸗
tur ab vno ↄtrahentium reſpectu mmplẽ
di ab altero tm tunc videt apom ad ſo⸗
licitandum implementum ideo poſt tem
us non tollit obligatõ inmo magis fir
matur . Sed ſi terminus apponitur ab
vtroq; reſpectu implendi ab vtroq; et
tunc videtur appoſitus ad finiendam ob
ligatõnez. Ideo lapſo tpeſiꝑ aliũ ſtat al
ter eximit᷑ ab obligatione Æ ex q ab alio
non iplet᷑ ↄotractus in die ↄuen nomsal

ter reſilire pt a otractu q; ↄtractus reci

pit ↄditionem quandã ſcʒ mitto et vo
lo obligariſi tu ĩples tali die ſi tu nõ in⸗
ples nolo obligari ſiẽ ſi tibi ꝓmitterẽ cen

7

tum in paſchate ſi dares mihi liby m pa

ſchate poſt paſcha obligatus non ſum.

¶ SBeaunda ẽ ꝙ aut terminus apponit
ad ſolici tandum inplementum otractus

iam pfecti et tunc non ſoluit᷑ notractus la

plutepis · Aut ad ſolicitandũ pᷣncipium
noui ↄtractus ex ꝑte vtriuſq; et tunc te⸗
pus ſoluit pᷣmum oↄtractum in finemↄ⸗

trabendi oꝛdinutũ q; eo ꝓ labit᷑ tempus
o ntrahendi quilibet declarat ſe nolle v⸗

trabere · et conſequenter ab anterioꝛi

N
oal

rvo
m⸗
cen
npa
um.
t
ctus
usla
ium
ete⸗
mo⸗
npus
leo⸗
enion

ↄtractu in fine ↄtractus oꝛd mati diſcede⸗

re· et hec vltima theoꝛica clarioꝛ ⁊ videt᷑ de

mente huius lit tere nã terminus fuit h ap
poſitus ad ſollicitandũ pᷣncpium ↄtractꝰ
matrimom et ſic obligatio reſtricta et li
mitata fuit mtempus · Et ex hoc alias ↄ⸗
ſului ꝙ ſia pᷣncipio ſponſalia fuiſſent pure
ↄtracta licet poſtea ſponſus et ſponſa oue
mient de die nuptiarũ non ꝑ hoc lapſus il⸗
lius dier liberat ab illa o bligatione q; ter
minus ex poſt facto fuit appoſitus ꝓ ſol⸗
licitando inplemento ꝓnmnſſioms iã pfe
cte et pure facte · Abbas·.

Umapud Mutus et ſur⸗

matrimomuz oↄtrahere poſſunt
PSrimo deciſũ exoꝛdiũ · ſecũdo o⸗
ſultatio · ibi ſane· tertio Hnſio ibi ad quod
que tria facit · Primo pomt duas rõnes· Se
cundo Nndet ibi videt · Tercio ſoluit ob⸗

ſtaculũ ibi cũ quod· ¶ Nõ pᷣmo ꝙ vbi ma
teria ẽ in ſe pmiſſiua edictũ dꝛ ꝓhibito⸗
niũ q̃ſi ſit ꝓhibitoꝛiũ certan ꝑſonan nõ.n.

dẽ dici edictü pmiſſoꝛiũ exquo materia de
ſeẽ ꝑmiſſiua et dꝛ edictuʒ ad inſtar edicti
pꝛetoꝛij de quo vide quod legit᷑a no·ij. di ·
c oↄſtitutio· Alij tñ dicunt per oppoſitũ ſed
nõ eſt vis nam ſi materia eſt perniſſiua ⸗
edictum dicat᷑ permiſſoꝛium debet tunc ĩ⸗
telligi permiſſoꝛium regulare et ꝓhibi⸗
toꝛium certarum perſonaruũ · ¶ Secundo
nota · ibi ſufficit ſolus ↄſenſus ad ſub⸗
ſtantiam matrimomij verba non ſunt ne⸗
ceſſaria nec ſolemmitates patrie nec cõſen⸗

ſus parentuʒ rel dominoꝝ ſed ſufficit ſo⸗

lus ↄoſenſus ↄtrahentium.hoc denotat hoc
nerbum ſufficit ad hoc quod not· glo· m.c.
ſtatutũ mpn · de NRpt · li· vj · ¶ Item nota
mutũ et ſurdum poſſe explicare omneʒ o⸗
tractum qui ſolo ↄſenſu perficit᷑ hoc col⸗
ligit᷑ ex rõne littere · ¶ Vltimo habes hic
colligere vnũ ſacramentũ eccleſie pmiſſuzʒ
muto et ſurdo / quid aut de alis ſacramen⸗

tis vt baptiſmo ofirmatõne euchariſtia pe

mtentia extrema vnctione oꝛdine. tracxat

hic Jo. an.qui ↄmentauit hanc decretalez

eo q; fuit pᷣma decretalis quaʒ didicit dic
vt hic plene ꝑ euz et dicit ꝙ regulariter vbi
verba de ſubſtantia requirunt᷑ nõ poteſt

mutus et ſurdus ſacr̃m exercere· ſecus vbi

ſufficit ſolus oſenſus vñ pt baptiʒari iʒ nõ
baptiʒare.ſuſcipere coꝛpus chꝛiſti ſed non
oficere ac̃ · ¶ Vltimo q̃rit᷑ quid de ſurdo
et muto ⁊ cc ſimul nunquid poſſit matri
momiũ otrahere · Ppmo videt ꝙ ſic qe natu

raliter poteſt mulierẽ ognoſcere. Itẽ ha⸗
betrõnẽ naturalẽ in otrariũ qẽ;nunquã vi⸗/

dus et omnes qui non ꝓhibent

dit matrimoniũ ↄtrahi nec audiuit ſic cũ
ignoꝛet quid ſit matrimomũ nõ videtur ꝙ
poſſit oſentire mmatrimomũ Hoſti · dicit
aduertendũ vty poſſit expᷣmere ſuuz oſen
ſum m õphendo et debet adnntti. alias aũt
repelli.ex geſtis · n· et ſignis diſcretus iu
dex hoc oſiderabit et indubio ↄſulẽdus eſ⸗
ſet pnceps.
Jlectus. curioſt us matrimo
mum otrahere non poteſt. pᷣmo
/deciſe narrat factũ · ſecũdo cau⸗
ſas mſerendo rNodet ibi cũ aũt.
¶ WMota ibi legitimus ↄſenſus ꝙ ad matri
moni ↄtrahendũ requirit᷑ legitimus o⸗
ſenſus · nõ · n.· ſufficit nudus oſenſus mſi le
gibo ſit qualificatus· nã oſtitutus m ſacris
habet oſenſũ non tamen legitimũ ideo va
lide nõ ↄtrahit matrimomiũ. ¶ Vecundo
nota ꝙ furioſus non poteſt cõtrahere ſeu
actũ a oſenſu dependentem exercere · ¶ In
glo · ij. in fi · hoc intellige ᷣm Hoſtien et
bene quando mulier poſt ſanam mentem
oſenſiſſet tacite vel expꝛeſſe ſi.n.tempoꝛe
furoꝛis mulier diſceſſiſſet a piro et adue⸗
mente ſana mente nollet ↄſentire nõ eſſet
matrimomuz licet alter nunc oſentiret q;
nõ interuenit mutuus oſenſus eodem tpe
nec obſtat ſᷣm eũ ſi dicat ꝙ ſi quis ↄſentit
m abſentẽ et illa certificata ratificat et /
ſentit eſt matrimomũ q; hoc caſuls qiu ↄ
ſentit pᷣmo durauit in pᷣmo oſenſu ſecis
vpbi recœſſiſſet · ¶ Nota ex hoc dicto Hoſt.
ꝙ ad matrimomũ ↄtrahendum nõ requi
rit ꝙ oſenſus pꝛeſtetur ſimul eodem tẽpe
ſed ſatis eſt ꝙ vnus oſentiat per pꝛius et
duret in pꝛopoſito ſuo et alterius ↄſenſus
poterit accœdere ex poſt facto et idem te⸗
net Hoſtien. g. e. ex litteris·el · ij. ſed de hoc
dubito per id quod no · glo · m. l. conſenſu ·
ff de ac· et ob · et m.lj · ff de otrahen · emp.
et vtrobiq; notabiliter glo.dicit ꝙ etiam
in ↄtractibus qui per ficiuntur iure genti⸗
um debet oſenſus ſimul pꝛeſtari idem quo
ad materiam noſtraʒ videtur ſentire Spe ·
m tit · de ſpon · in pᷣma colum · vbi dicit ꝙ
Nnſio alterius debet ſequi in ↄtinenti per
lↄtinuus actus et in·ljff de ver · ob · a hoc
videtur tutius et verius de ſubtintate iuris
liœt pᷣmum ſit equius.Et no· illud in pꝛa
ctica quod videt ſequi Jo.an hic et ĩ dicto
Dc.ex lr̃is · Ab bas.

5 Ue fraternitati.ꝑerle⸗

gitimum conſenſuʒ contrahitur
