
cum fiſci. facit cle. ij · eo · t · ibi ĩ fiſco · et q;
no · glo. et Jo · an · ſup ea · m · c. qꝛ diuerſi
tatem · de ocel · pben ·

¶ ¶ Mo. ſeo o terris imperij põt papa

rõe delicti eccleſiaſtici mfligere penaʒ
publicacionis bonorum appᷣhenſio bo⸗
noꝝ tamẽ nõ fit per iudicem eccleſiaſti⸗
cum ſed ꝑ ſeculareʒ vt hic pt ĩ.ccũ ſecũ
dum. e · t · li · vj. Et aduerte ꝙ tpe huius
c bona vemebant publicanda · ſed hodie
ipſo facto ſunt publicata vt ĩ dicto.c cũ
ſecundum · vnde ſi dickus hereticus in vi
ta non fuit damnatus exquo poſt mor⸗
tem poteſt probari ꝙ fuit hereticus bo⸗
na eius poſſunt capi nt in. c ij. dep̃ſcrip.
li· viiquia nunc fit executio quia publi⸗
catio fuit imta ipſo iure. et ideo tranſit
min heredes · facit quod no · Bar · in. l eiug
qui delatorem · ff de iure fiſci · et ꝓ pt eti
am dixi in dicko · cñj. ¶ No · tercio ꝙ lioet

6 7

hereticus relit ſponte redire ad fidem nõ
tamẽ recuperat bona ſua niſi ex miſericor
dia quadam. ¶ Uõ quarto ꝙ de iure pro
cedit ar · a maioꝛ · ꝙ vbi reperitur maius
delictũ ibi maioꝛ vltio ẽ exercenda xxnij ·
q:j·non afferamus ¶ VOltimo no· ꝓ pro
pter acerbitatem delicti filius poteſt tem
poraliter puniri propter delictum paren
tum tantũ · qꝛ ipſi parentes puniunt᷑ m per
ſonis filio rũ · · iſti quidẽ ff. qd metus cau⸗
ſa:qꝛ exẽpla paterni criminis metiunturi

filijs · nam ſepe filius ſequitur veſtigia pa

rentum vt. l. quiſquis.C· ad.liuł. maieſ·
et ideo dicit tex · hic temporaliter · quia ſpi
ritualiter et eternaliter fitius nunqᷓʒ puni
tur pro patre· et ita debet intelligi ſcriptu
ra· filius nõ poꝛtabit niquntatem patris
nec econuerſo. vide de hoc xxiij · q/ iij.m
ſumma · et · j· q iiij.· m ſumma ¶ Sed cir⸗
ca predicta dubitatur. nunquid filius he
retici perdat beneficium eccleſiaſticum qð
habet gloſa in capitulo peruerſum. lvi di.
ocludit ꝙ non. Sedcirca iſta beneficia fi
liorum vide glo. m. c. quicuncq; · e · ti · li · vj ·
Et nunquid feuda heretiooꝛum confiſcen
tur vide. ĩ ſpe de. feu · Gj · v. xl · Nuquid
m pu blicatione bonoꝛum etiam in alijs ð
lictis ab iſto veniat ius patronatus vbi
publicatio fit per iudicem ſecularem · vide
glo · xvj · q.vij. in capitulo fülijs.
¶ In gloſa. m verbo · exheredatio in fine
no. glo · et hanc opinionem.xxiij·q· vij · in
ſumma · et ibidem archidia / vide Cy · in. l.

quiſquis.C·ad.l. iul · maieſt · et videtur te

nere DHoſti.in ſumma · e ti.G qua pena·li
cet poſſet dici m eum ꝙ de mſericoꝛdia
procedit lex ciuilis · ſed de equitate proce
dat hoc ·c.vel diſtinguatur an hereticꝰ fu⸗
it damnatus in vita ⁊K procedat hoc ·c an
poſt moꝛtẽ.et procedat ius ciuile Jo an ·

dicit in terris imperij poteſt ſeruari ius ci⸗

uile cuius diſpoſitõ eſt benignioꝛ. Sed
in terris eccleſie preualebit hoc · cet nnrã
dum de hac opimõe Jo· an· nam raro ba
bet opinio · ſaltem nõ probabilem· nã hec
opimo nullam habet in ſe probabilitatem
cum hoc ·c. expreſſius fecit mentionem de
terris imperij et mandat principes ſecula
res ad hoc compelli nec hoc caſu curandũ
de . . quia cum hoc caſu crimen ſit mere ec⸗
cleſiaſticum· vt in.c vt officium· &prohi⸗
bemus. ę· ti . li · vi · pene impoſitio ſpectat
ad eccleſiaſticum iudicem et nõ ad ſecula
rem · xxxiiij · q· ij.· Gin hoc. ¶ Item littera
oc probat per ar· a maioꝛi.et hanc opini-
glo ·ſequitur hic do · Anto · et nõ video ꝙ ĩ
aliq ſit heſitandum per rationem ſupradi
ctam maxie hodie per aut᷑ · Gazaros ˖ C·

e.ti.que videt concoꝛ.huic iur· canonico

J aduerſus. xduocati.
rel notarij hereticis vel eoꝝ de⸗
fenſoꝛbus fauentes aut ſub eis
itigantibus patrocinantes et pro eis in
ſtrumenta ſcribentes infames ſunt et ab il
lo officio ſuſpenſi .· Primo poĩt deciſum ex
oꝛdium. ſecundo prohibitionem · tercio pe
nam · ſecunda ibi · quia · tercia ibi.quod ſi
¶ UWota primo litteram in prin· quia ſo⸗
let textus quotidie allegari.et valet ad ex
cuſationem ſuperffuitatis · vt ſpecialis di
ſpoſitio non dicatur ſuperffua licet conti
neatur ſub generali · quua quandoq; fit vt
plus timeatur et hoc vult iſte tex · dicere.
nam generaliter eſt prohibitum ne here
ticis fautoꝛibo xc.aliquod ſubſidiũ prebe
atur · ſed nunc ſpecialiter prohibentur uti
vt ma gis timeatur. quia ſolet plus time⸗
ri zc· ¶ Nota ſecundo ꝙ aliud eſt auxilia

ri aliud eſt conſulere aluud fauere ponun⸗

tur hec emnimyvt diuerſa · et ideo vnum non
comprehendit aliud l . ſi idez · C· de codlcil
lis. Et hoc facit ad ſtatuta odioſa · vt ſi
loquantur de auxiliantibus non includant
conſulentes vel econuerſo. ¶ WMota tercio
ratione delicti eccleſiaſtici poteſt eccle
ſia pumre laycs pena mfamie et ſuſpen⸗
dere eos ab offificijs eoꝛum ·
¶ Sed circa hoc queritur nunquid inſtru
menta confecta ab iſtis poſt ſuſpenſionẽ
teneant. et concludit Hoſti. ꝙ non- facit
quod nota·. m· cle.ij· de magiſ · Sʒ quid
in caſu vbi iſti fuerunt patrocinati / dicũt
quidam ſententiam latam ad eoꝛum pa⸗
trocimum irritandam.hoc tamen iure nõ
probatur · vnde eſſet neeſſaria declaratio
tm Jo · an · Sed H oſtitutõ poterit habere
effectum in hoc · quia a principio poterũt
remoueria patrocinio · Itern lucrũ acqui⸗
ſitum poterit erogari in pauperes · ar. in
ca.aim ſit · S· ti · proxi · et trangreſſoꝛ po⸗
terit aliter pumiri · ¶ In gloſa m v̈bo auxi
lium ibi hoc poterit habere locum ꝗ. annũ
Xduerte quia qð glo · dicit de anno · pro
cedit in ſuſpectis de hereſi et ita loquitur
capitulo excommunicamus: alle. m glo.
Sed ſi conſtat de hereſi nõ expectatur ali
quod tempus·Hoſt · dicit ꝙ ſi iſti vuem
untur ſuꝑ aliquo crinmine ab hereſi tũc au
dientia non eſt deneganda nec iuſta ſen
tentia · Et ſi diceres qualiter iſtipñt con⸗
ueniri cum debeãt pumiri pena moꝛtis / vt
diri in . c ad abolendã · Z. eo. reſpondet ipſe
poteſt procedere m eo qui redit ad fi⸗
dem nã talis debet detrudi ad agendũ pe⸗
nitentiaz · vt in . c penul · ꝗeo · Et ſic proce⸗

enbiri
stine,
Taupl
eporun
nummnon
ecoli
ſa ptf
eludn
tatern
ſtece
ſuſpen

inſtn
ſſione
faat
qutd
dict
hnp⸗
ueno
Chrano
alen
wnit
rqu/
8WN

ſſe

wa
A
nop
tün
ngo⸗
nnut
ſouenm
tücin
ſtaſen
ſtaon⸗
n5
te

di poterit in cauſa contra eum⸗Jo · an · di⸗
cit ſe non credere ꝙ hoc ·c habeat locum im
redeuntibus ad fidem ar · m. cſtatutuʒ eo·
tit · lib · vj · poteſt dici ꝙ iſtud ca. procedit
quando hereticus propter ipſius potenti⸗
am vel propter fauorem domim tempo⸗
ralis de facto pumii non poteſt · a tũc nul
lum patrocimũ nullum auxilium ſit ĩpen⸗
dendum et omms audientia eſt eis dene

ganda · Si autem poteſt hereticus de fa⸗

cto pumii · tunc aut perſeuerat mhere⸗
ſi et damnatur pena moꝛti vt dixi · Aut re
dit ad fidem et non habet locum hoc · c. qꝛ
non dicitur amplius hereticus vel fautoꝛ
heretici et ideo licite pro eis exercetur ad
uocatio et mſtrumentum ſeribitur. Abb;

Umerx iniuncto.
Laici non predicent nec occul
ta o nuenticula faciãt nec ſacer
dotes reprehendant · h· dicit in ſumma:
Diuiditur.nã primo ponit tniplicem repᷣ⸗
henſionem laicorum quam ſcðdo proſequi
tur primo primam ibideus. Scdo ſecun⸗
dam ibi ſic· tercio terciam ibi iicet. ¶ No
ta primo ꝙ inſtantes circa intellectũ di⸗
uine ſcripture ſunt vmendandi · et etiã cõ⸗
mendandum eſt ſtudiũ ad hoꝛtandũ ſᷣm
diuinam ſcripturam-lct gꝰ non pt quis
publice vel occulte pᷣdicare mſi ſit deſtina
tus poteſt adho:tari pꝛoximum ad piam
veritatis ſᷣm diuinam ſcripturam.
¶ Mota ſecundo ibi predicat ſuper tecta
.predicatoꝛ vel docens debet ſtaꝛe in alti

ori loc · ¶ Nota tercio ibi precipimus ꝙ
doctores m eccleſia ſunt valde honorandi
vnde ipſoꝝ oꝛdo dicitur precipuus et mul

ta priuilegia conſequuntur doctores ab
imperio · de quibus m.l.j · C. de profel · qui
im vrbe conſtan · libro duodecimo et . l. me⸗
dicos et. l. ſe · C · de profeſ · et medi · lib. x.
aliquid tetigi in ca.quanto.S.de magiſt.
¶ Nota quarto ꝙ noneſt credendum ali

cui aſſerenti ſe nnſſum a deo vel ab eo m⸗

ſpiratum mſi hoc oſtendat per operatio⸗

nem miraculi vel ſcripture ſeu per teſti⸗
monium ſpeciale · Item no · m verbo licet
PYhſcientia eſt valde neceſſaria ſacerdoti⸗
byos. peccant ergo ſacerdotes et maxime

habentes curam ammarum ſi non inſiſtut

ſtudio litterarum. nam ignorantia ommi

um erroruʒ dicitur eſſe mater.xxxpiij · di.

ignorantia. Et quam ſcientiam debent
habere clerici. vide no · de elec. aim m cun⸗
dis. ¶ Wora ibi dijs non detrahes ꝙ ſaceꝛ
dotes appellantur dij et hoc propter oꝛdi
ms excellentiam et officij digmitatem · Et
nota ex eodem xrer · ꝙ quiſ q; ſacerdos re⸗

ſpectu oꝛdinis dicituꝛ habere dignitatez
et hoc capiendo digmitatem large · Ex hoc
no · laicos comprehendendos parum defe
rentes ſacerdotibus· Item not · ꝙ quiſq;
poteſt etiam ſuperiorem occulte coꝛripe⸗
re non tamen mamffeſte · ¶ Ex quo infer⸗
tur ꝙ etiam denunciatio euangelica reſpe
ctu ſuperioris procedit.vide etiam bonaʒ
glo · xxj · di · nolite. que dicit triplicem eſſe
reprehenſionem· quedam eſt nnpioſa et
iſta tantum competit ſuperiori · quedam ẽ
ſociali et charitatiua.et iſta competit cui
libet etiam ſubdito· dum tamen occulte e⸗
am exerceat vt hic· quedam eſt temera⸗
ria et ita ommibus prohbibetur.
¶¶ VOltimo nota ꝙ epiſcopus fundat intẽ
tionem ſuam de iure commum ſuper mſti
tutione et deſtitutione ſacerdotũ ad epi⸗
ſcopum ergo ſpectat inſtitutio in quoli⸗
bet beneficio ſue dioc.et deſtitutio xvj ·q.
rij · c nullus vide bo · glo · m. c. qnq̃m de ele·.
lib · vj · Prelatus ergo inferioꝛ vendicans

ſibi poteſtatem mſtituendi vel deſtituen⸗

di debet hoc ꝓbare . q de ure ↄmuni iſta
pertinent ad epicopũ vt hic et generalit
an ſolus epiſcopus an vero cuz conſilio et
conſenſu capituli rel alius mferioꝛ poſſit
conferre beneficium dico plemſſime m c·

cum eccle ſia vulterana de elec · ¶ In gloſ.

7„

m rerbo mraculi et de hac materia vide

bo · glo. m.c.vnico de reliq:et ven · ſanct.

libro vj.vbi narrantur ea que ſunt de eſ⸗
ſentia miraculi. ¶ In glo · m verbo ꝙ q̃ſ
q; tenetur m fin. de materia denunciatio⸗

mss quottuplex ſit et an ſit in precepto et

qui adint tantur ad denunciandum et de
multis alijs plene tractatatur m. c.nouit
5 · de in dic · dic pt ibi et ij · queſtione prima
ſi peccauerit. ¶ In glo· fina· nota ex glo

wAYSiſta duo ſunt connexa et deſtitutio ſpe⸗

ctat ad eum ad quem ſpectat inſtitucio et
hoc procedit ſᷣm Hoſti:de iure coommuni
nam de iure communi ad quem ſpectat v
num ſpectat et aliud · Sed ſi ex uire ſpeci

ali puta preſcriptione rel ex conſuetudine

ad aliquem pertinet mſtitutio nõ ſpectat
ad eum deſtitutio nec denunciacionis ad

miſſio · alias ſequeretur ꝙ plus eſſet pre

ſeriptum qm̃ poſſeſſum contra regulam ſi
ne poſſeſſione de regu · iur · lbro vj. et cuz
hoc dicto coommumter tranſeunt docto.
Ex his collige plura que remunt quotidie
mpracticã·primo ꝙ preſcribens poteſta
tẽ oferendi aliqð beneficium non videt p⸗
ſcribere poteſtatẽ remouendi vel deſtitu⸗

endi illum quem ipſe inſtituit quia iſta
ſunt diuerſa · vnde preſcriptio mn vno nõ

extenditur ad reliquum etiam ſi detur

mter ea quedam commumido ſicut ẽ mi

inſtitutõem et deſtitutiõem · ooncoꝛ· de
deci · c cum otingat vbi pᷣſcribẽs decimas
in aliquo loco non videtur pꝛeſcripſiſſe
decimas noualium · ¶ Sdðo nota ꝙ pri
uilegnum ↄcedens poteſtatẽ inſtituẽdi
nõ extenditur ad ptatem deſtituẽdi qð
ego fateoꝛ vbi priuulegium nõ eſt oon⸗
ceſſum ab eo m cuiu pᷣiudicium renit vt
quia a papa oceditur alian pᷣlato mferi
oꝛ poteſtas conferendi certa beneficia
tunc non comprehendit᷑ ptas deſtituen
di · qꝛ hoc priuilegium tanqm̃ tendens
m pᷣiudiaum ordmarioꝛũ debʒ ſtricte
mtelligivt no · Inno.de dona · cum di⸗
lecki. Ded ſi priuilegium eſſet vceſſum
ab eo cuius iuri detrahit᷑ et tunc eſt ma
gis dubium · qe hoc caſu priuilegiũ re⸗
cipit latiſſimam interpretatõ eʒ ↄtra co
cedentem vt in. c c dilectus. de oſue · et
c. olim de ver. ſig · et · lfi· ff deoſti . prin ·
vnde hoc caſu videtur ꝙ pter iſtam cõ
nexitatem et munionem que inter in⸗
ſtitutionem et deſtitutõem videat con⸗
ceſſa etiam deſtitutio. pro hoc facit·c ex
parte de deci · vbi priuilegium vceſſum
ſuper decimis non ſoluẽdis extendit᷑ ad

noualia · quod ſecus eſt in pᷣſcriptione

pt in c cum contingat palle· facit quod
no. Pau · de leaza · mecle · vnica de renũ ·
circa hoc vide qð dixi in quadam diſpu
tatiõe que mcipit duo clericali oꝛdim ⁊ꝛcẽ ·
aliqᷣd dixi de foꝛ· ope· ſiqs ↄtra. ¶ Vl⸗
timo collige ex glo· ꝙ pĩas recipiẽdi re
ſignatõem beneficij non ptinet ad habẽ⸗
tem inſtitutõem de iure ſpãli · ſed ad eũ
qui poteſt muitos deſtituere de quo ta
men dic vt no · perInno. de renun/ quod
in dubijs · et per glo · et Paulũ in cle· j.
de renun. et dixi m diſputatõe pᷣdicta.

Xcommunicamus
Habs multa dicta. Et poteſt
ſic ſummari ſᷣm varietatẽ doc ·
Excoĩcati ſunt omnes heretici qꝗbuſcũqʒ;
nonmnibo nonnnentur · h · d · vſ; ad · G.
damnati ꝛc · ¶ Damnati de hereſi ꝑ ſecu⸗
larem iudicem puniunt᷑ et bona laicoꝝ
hereticoꝝ confiſcantur et clericoꝝ bona
applicant᷑ eccleſijs vbi beneficiati erant
hoc dicit vſq; ad qui autem. Suſpe
ctus de hereſi ſe non purgans ad ar bi⸗
trium ſuperioris exoommunicat᷑ et ex⸗
iſtens per annum in excĩcatione vt he⸗

retious damnatur · h · d· vſq; ad . Gmone

ant Poteſtate⸗ ſeculares ꝓpetui rel tẽ
porales wurare tenentur · vmuerſos he⸗
reticeos ab eccleſia damnatos pꝛo viribo

exterminare · et tꝑalis dñs nõ purgans
terram ſuam hereticis exoommuĩcat᷑ et
ſi pſteterit mexoĩcatione ꝑ annum nũ

ciatur pape qui fideles eius a iuramen⸗
to abſoluet et eius terram fidelibus ex⸗

ponat ſaluo iure principalis domini mſi
etipſe ſit in culpa · hoe dicit vſq; adEca
tholici Cruc ſignati ad externnnatio:
nẽ hereticorum gaudent priuilegio con
ceſſo cruce ſignatis ĩ ſubſidium terre ſã
cte hoc dicit vſq; ad · Gcredentes ꝛc. ibi
ponitur pena credentium receptatoruʒ
et defendentium hereticos · primo laico⸗
rum.ſecundo clericorum. vſq; ad· qa
vero · nullus debet ſibi officium predican
diaſſumere niſi hoc ſibi a iure rel a ſede
apoſtolica rel a dioceſano epiſcopo licẽ
tia concedatur alias excommunccatur.
et ſibi non reſipienti alia pena nnponit
hoe dicit vſq; ad.adijcimu. Archiepi
ſcopi et epiſcopi mferiorum ſuoruʒ ꝓ⸗
uincias et dioceſes ſuſpectas habentes
de hereſi ſaltemi ſemel m ãnoꝑ ſe vel pe:
alios idoneos viſitent qui etiam debent
ſi hoc expediret exigere iuramentuʒ ab
illis de vicima ad reuelandos hereticos
et occulta ouenticula celebrantes quo⸗
reuelatos relapſos canonic pumet et ĩ
nitentes iurare vt heretici oondemnent
hoc dicit vſq; ad. & rolumus · Epiſcopꝰ
negligens mi hereſi perſequenda adigni
tate epali eſt remouendus et altus idone
us eſt ſurrogandus hoc dicit vſq; ad fi ·
partes patent per. & ¶Nota primo di⸗

ctum generale ꝙ oẽs heretici ſũt excõ

municati et anat hematizati: anathema
tñ meffectu non differt ab excoĩcatõe ni

ſi reſpectu ſolenmitatis · qꝛ anathema feꝛ

tur cum ſolennitate · de qua · xj · q. ij · de
bent et certa ſolennitas requiritur etiaʒ
in abſolutione de qua ibi et · cſequenti ·
¶ Uota in. C. damnati triplicem penam
hereticorum.prima eſt ſpũalis vt excõ⸗
mumcatio ·ſecũda coꝛporalis vt crema
tio · tercia bonoꝝ pena:q; oĩa bona dñt
ↄfiſcari et hodie ipſo facto ſunt ofiſcata
pt m. e. cum ſecunduz eo · ti · li · vj · ¶ No
ꝙ bona clericorum hereticorum non cõ
fiſcantur fiſco eccleſie vel iudicis ſecula⸗
ris ſed applicantur eccleſijs in quibo ha
buerunt ſtipendia id eſt eceleſijs quas
habuerunt · Et aduerte quia textus hic
non explicat quid de bonis clericorum qͥ
eccleſias non habebant et ſatis puto ꝙ
debeant applicari epiſcopo loci qui illa
m pios pſus diſtribuat · ad hoc quod m
ſimili no · Inno · in. c.· fi · quu cle · vel vo. et
Frede · de ſenis conſilio · xx· et quod no.

ics

eti

e

in. cquia diuerſitatem de conceſ. p̃ᷣben.
Idem puto de bonis clericorum deceden
tium ſine herede vt ſi non habuerunt ec⸗
cleſias applicentur epiſcopo pPer no · ĩ lo
cis preal · quod nõ. ¶ Item nõ . m mo
neantur ꝙ quidam ſũt poteſtates ppe⸗
tui quidam tꝑales· Item ꝙ quilibʒ ba⸗
bens officium publicũ cum iuriſdictiõe
poteſt appellari poteſtas a ptate quam
habet ſicut m ſimnli no · de magiſtratib⸗
m.l·eũ qui ff de iuriſ.om · iudi. ¶ Item
no · vnum caſum reſeruatum pape vide ·
licet abſoluere vaſallos a fidelitate ali⸗
cuiꝰ dñi ſeu exponere terrã alicuiꝰ alijs
occupandã · Et · ex hocet ex text. no. ꝙ
ratione delicti eccleſiaſtici pt papa ab⸗
ſoluere omnes vaſallos et ſubditosa ꝑo
teſtate alicuiꝰ dñi tpalis et totũ territo
rniũ ſuũ exponere alns occupandũ · Et p

hoc aꝛguitur ꝙ ſolus papa pt᷑ pᷣ̃dicare

crucem ↄtra aliquẽ d ñm.a· exponere il⸗
lum dñm crimnoſum · vt mpune poſſit
muadi.facit qð m ſinnili habetur m . c. ꝓ
humana · de homici.li· vj. Item not.
delickum vaſalli non debet redundare ĩ
preiudicium din licet imineat publica⸗
tio bonorum.yide qd no. m Ope.ti · de
feu · G&j · xer · xl · ¶ Nota m verſi. catholi⸗
ci vero ꝙ cruœ ſignati in hereticorum ex
terminationem. et cruc ſignati in ſubſi
dium terre ſancte · ſ. ciui tatis hieroſolo
mitane equiperantur in priuilegijs gau
dendis. namcruce ſignati in ſubſiduim
terre ſancte habent multa priuilegia 4
fuerunt deciſa m.c ad liberandum de u
deis · et inter cetera habent remiſſionez
Pene et culpe · et habet conſuetudo in da
cta per mquiſitores et religioſos T aſ⸗
ſumentes etiam hanc crucem tempore
pacis gaudent hoc priuilegio et alijs.
¶ No. m.ecredentes xij. vel xiij. pena

credentium ſeu receptatorum et defenſo
rum hereticorum· Et no · ꝙ habere ogfi

cium publicum et habere poteſtateme

ligendi ad illud ſunt diuerſa · Ex quo im

fertur ꝙ prouiſio inbabilitans quem ad
publicum officium habendum non debʒ
extendi ad poteſtatem eligendi ad illud
officium quod not · ¶ In glo · in verbo
condemnetur ibi hee violentiſſima eſt P
ſumptio no. glo.et ſimilem glo · habes
m · c.cum mter de purgat. cano · m. c. et de
hoc deſymo. ¶ Et no · ꝙ ex violentiſſi⸗
ma preſumptione quis poteſt condem

nani de grauiſſimo crimine et ita debz m

telligi . · iudicia alle. in glo · dixi m. c. iij ·
de preſumpt · ¶ In ea. gloſ. ibiſeis m
alnjs crininibuß dic ꝙ ſecus eſt in caſu

iu quo glo · allegat qui eſt valdeſepera
tus a noſtro · i·quando bona diſtribuun
tur propter contumaciam alicuius nec
proceditur ad excommunicationẽ · Sed
ſi eſt procſſum ad exoommunicationez
non eſt aliud ĩmo eſt idem in alijs cri⸗
mmbus · nam ſicut excommunicatꝰ „
pter oontumaciã ↄmiſſam im cauſa here
ſi habetur pro conuicto poſt annum vt
in. c cum contumacia eo.ti · li. vj ita per
ſiſtens m exoommunicatione in alijs cri
minibus habetur pro conuicto quo ad
illa vt in . c rurſus · et m.c.quicunq; xj ·q ·
iij· non autem habetur pro conuicto de
hereſi pt hic m fi · glo dicitur et no ĩ gl.
md. . cum atumacia · et de intelleckuil⸗
lorum.c.rurſus et qcunq;: plene dic ĩc.
· de iudi. In · glo . eadem ibi vt ĩpugnet
nos de hoc dic vt no · xxuñ · q. iij· dixit a⸗
poſtolus. ¶ In gloſ. m verbo ſaluo iure
m ſi dic ꝙ illud c. loquitur m filijs here
toorum qui in veritate viuente patre ũ
ſunt domim licet ſperent fieri · Item eſt
ſpeciale m filijs quia in ipſorum perſo⸗
nis pumuntur parentes.liſti quidem ·
ffquod met.cauſa. Item in eis timetuꝛ
deli ctum paternum. quia filius ſepe ſe⸗
quic᷑ paterna reſtigia.l.quiſq; ad.l. iul
li · ma· Sed textus iſte loquut᷑ in extra⸗
neo qui habet directum dñnium in feudo
m quo ceſſant omnes rationes predicte
ideo propter delictum alterius pumirin

debet. ¶ In glo. in verbo attraxerint in

fi. et idem puto ratione delichi concernẽ
tis pſam chriſtiamitatem lict directe ñ
impugnetur chriſtiana fides · ar gumẽ ·
optimum in. c.pro humam. de homici.
li: vj· Et ex hoc no:tres caſus in quibus
eccleſia poteſt indicere bellum etiam cõ
tra ſeculares· Dicit etiam ꝙ ſi mpugna
tur nnꝑatoꝛ ſeu aliqin ſunt ſibi rebelles
iuuabit papa imperatorem in bello ĩ di
cndo xcvj · di. duo. tenet Inno. de foꝛ · cõ
pet · licet quod no · m glo im verbo cũ au
tore damnetur in fi. hodie vero reſcrip⸗
tum impetratũ ab exoommunicato ex⸗
cõmumcatõe ſupreſſa eſt ipſo iure nul
lum mſi m quibuſdam caſibo ꝓut legit᷑
et no · jn· c j · de reſcrip · li · vj. et dic vt ibi
et eo · li. . pia de excep · ¶ Extra glo pro
declaratione tex.opo· contra. G damna
ti vbi dicitur ꝙ damnati de hereſi relin⸗
quendi ſunt ptatibus ſecularibo peꝛ eos
pumiendi cuus oontrarium inmuit tex.
m · cad abolendã S.· e. ti · vbi dicit ꝙ ſi vo
lunt venire ad fidem non fit ita traditio
Sol · Joan.an · in quadam apoſtillꝗ hic
ſentit ꝙ iſti ſunt tradendi miſi relmt

redire ad fidem et ſic ſentit ꝙ neduz añ
damnationem de hereſi ſed etiam poſt
ſententiam poſſunt redire ad fidem et e⸗
uadere bhanc penam. Idem tenet glo · no ·
m. c. penul · eo · ti · Sed tex. m pallc ad
abolendam · facit in ptrarium vbi requi
rituꝛ ꝙ meontinenti redeant et ſpõte nã
poſt damnationem videntur hoc facere
timore ꝓbatõm ſeu pene imponende · fa
ct quod no. Krchi. m. vt oommiſ eo · t ·
li.xj. vbi relapſis dũtaxat non peitur ſe
mel ge lapſis liet oondemnatis parcen⸗
dum eſt · exquo volunt ad fidem redire⸗

Jo · delig · m cle · ad noſty co. tit · ſed pri

ma opi eſt nitioꝛ et ideo tenenda. Et P
ea adduco in ar.c accuſatus eo · ti. li · vj·
vbi relapſis dumtaxat non parcitur ſi emt
ergo lapſis licet condemnatis pꝑcendum
eſt exquo volunt ad fidem redre · Et hoc
no· quia expreſſo iure non ꝓbatur im⸗
mo potius poſſet defendi contrariuz· qᷣ
iſtud.c.d amnatis nullam dat mdulgen⸗
tiam. etc ab abolendam · loquitur de re
deuntibus ſtatim et · c pe ⸗· eo · loquutur
de deprehenſis mhereſi et non de dam⸗
natis · ſed vt dixi alia oprmo tanqĩm mi⸗
tioꝛ ſequenda eſt arg· regule odia · et re
gule in pems · dereg · tur. l· vj · Et ad · c ad
abolendam. colorate reſponderi poteſt
ꝓ ſatis m continenti dieitur redire ſi nul
lam dilationem expectat nec impoſitio⸗
nem pene arg·di·ponderet · vel poteſt
dici ꝙ aut ſunt condemnati de hereſi ſed
adhuc non ſunt traditi curie ſeculari: et
habet locum iſtud.c ex quo ad iſtum ef⸗
fectum dicuntur in continenti redire ·
Kut ſunt traditi ſeculari curie et priuati
omni priulegio per degradationem ac
tualem et tunc non ſit locus penitentie
et videtur iſta ſatis bona conſideratio.
nam tunc proprie non videntur vemre
ſponte nec in continenti. ¶C Owpo · con⸗
tra. G qiu autem de · c ad abolend am. g ·
eo · vbi dicitur ꝙ ſiſuſpectuß de hereſi ſe
non purgauerit ad arbitrium epiſcopi m
continenti damnatur vt hereticus et in

iſto primo debet exoommunicari 2 Fa
m

ſta debet expectari per annũ· Sollu.
doe. itud otrarium loquit᷑ in his qᷣ ſu⸗
ſceperunt purgationem et defecerunt m
ea quia noluerunt iurare vel nõ inuene/
runt purgatores propter rehementem

ſuſpitõem eoꝝ et iſte & mtelligit meo

qui fuit contumax in purgatõe ſuſeipiẽ
da. non autem deficit in ea · et ideo tan⸗
qim̃ contumax debet condemnan · et ſi p
ſeuerauerit per annum iudicabitur he⸗
reticus nã deficiens in purgatione puni

tur vt ↄuictꝰ.pt in.c accedens · de accul ·

Sed ſecus eſt in eo q eſt votumax m ſu
ſcipienda purgatione · Dz contra h videt

tex · ſingularis in . . decernimus i · q; x.
ym vnum mtellectum ſed dic de mitelle⸗
ctu huius·c vt dico de do. et vtu · cum di

lecti · Item querit hic Hoſti · quid ſiqᷣs

fuit atatus vt remiret ad ſuſcipiendam

purgationem . et quia non comparuit ſu

it exoo mmunicatus nunqd habeat locũ
iſte Circa hoc multum mſtat et videt
concludere ꝙ non · q; noneſt contumax
inſe purgando: m quo caſu intelligitur
iſte tex · ſed m ſuſcipiendo purgationez
Sed hoc hodie non videt᷑ procedere peꝛ
c.cum contumacia eo · titu · libro vj. vbi

dicitur ꝙ ſi contumax mn cauſa hereſiex

commumicatur et ſi ſtat m exoommuni
catione per annum habet᷑ pro ↄuicto et
ideo ſi m citatõe fuit expreſſum vt veni⸗
ret ad ſe purgandum· q; erat ſuſpectꝰ
de hereſi ſatis habebit locum ulud.c· et
P tex · illius · c et per auẽ. gaʒaros· C· eo·
tit. eſſet dicenduũ ꝙ poſt annum nõ eſt
neceſſe ꝙ conuincat ꝑ ſententiam naʒ
videtur odemnatus de hereſi poſt annuz
licet iſta littera videatur reqrere ſñiam
dum dicit velut heretici odemnentur nec
ob · ſi dicatur lexciuilis non potuit odẽ⸗
nare de hereſi · quia leges condite cõtra
hereticos m fauoꝛẽ fidei ſunt aprobate
per papam vt m·c inquiſitionis eo · tit ·
li. vj · hoc tenuit Hoſtiet bene · ¶ Oppo ·
otra. & moneantur in ð · ſi vero · vbi dici
tur ꝙ dñs tpalis negligens debʒ per me
tropolitanũ et ceteros ꝙuinciales epi⸗
ſcopos excĩcari · nã videtur ꝙ ſolu epi
ſcopus hoc poſſit vt m.c ad abolendam

Cſtatuimꝰ S· eo · So.duplex ẽ · pma ꝙ

ülud loqtur de puo dño ſed iſte . Gĩ dño
hente ꝓuinciã ſub ſe vel etiã melius iſta
pluralitas debet ↄcernere pluralitatem

dñoꝝ locon vt ſit ſenſus ꝙ archieperx

communicabit mſua dioẽ · conſtituto⸗
ſic et ceteri metropolitani m ſuis dioce⸗
ſibus · et iſta melioꝛ cum caſus graues
reſeruentur hic et in ſequentibus ipſi pa
pe. ¶ Oppo · contra ecredentey et videt
credentes debeãt meõtinenti tudica⸗
ri vt heretici vt in· Gpenul .eo · et hic di
citur opoſitum· q; primo excoĩcant᷑ po
ſtea expectant᷑ per annum. Sed otrari⸗
um ꝓcedit in eredentibus erroribus he
reticorum. vnde cum ipſi deuiant a fide
hereticiſunt/ſed &iſte poteſt intelligi
m credentibus hereticos eſſe bonos ho
mines et eis fauentes · non tñ credebant

eorum erroribo· ¶ In quia nonnulli

iſin

ewe
a.
enamm
Meura
inͤde⸗
duiuxt.
reuang
giloau
nbentes
Prabe
nin
gnnen
ſenn ni
nittem
ſcepnn
pee,
Cbenin
dadund
Pn
arni
grutn
Gſop
ſenord
ſe
An
bo
bot
Mop
tual
nd
i ſ. 0
glewt
ſunt
lianie
nanenbu
Poſtitio
lontean
neqne

lot er

beantno
ſtusdei

wunqd
ballo
Noq
pl
ie
whewt
Hyßſeopl

lijſed⸗
deſin

gudiäi
lind
Roden

tipel

N.
unſt
ode
nige⸗
hntble,
kand
dſ⸗
Nendzn
panltfl
watloi
tepe⸗
Ontunnt
eligen
Catone
denn
wopje
henſſer
ommum
ickoe⸗
yt ven/
ſpech
uc.c⸗
Ceo
nweſt
umng
ſtannn
reſſim
enurer
niitode⸗
lbecötn
wwwbat
ehett⸗
Cop⸗
pbi dic
Ypern
alesept
olußep⸗

lendam

Pinaꝗ
dno
in
Nitaten
cießſe
ſtini
–
gal
siſb
ni⸗
udic⸗
hed⸗
ntp,

quero qui ſunt illi qᷓ predicare poſſunt

Solu epi p̃dicare poſſunt ꝑ totum orbẽ
etiam in aliemis dioceſibus niſi prohibe
antur a dioceſano·qui ſine cauſa ꝓhibe
ri nõ debent am ſint miſſi a deo ad p̃dicã
dü iuxta illud euangelicũ · ite et pꝛedica
te euangelium ommi creature nã epiſco
pi ĩ locum apoſtoloꝝ ſuccedũt · xj. q · j·
pidentes xxj /di. in nouo tenet Hoſtien.
hic et habes bon · glo · in cle · archꝛep̃o de
priuil · Item dic ꝙ oẽs habentes curam
amimaꝝ pnt predicare in eoꝝ locis qꝛ te
nẽtur miſtruere populũ ſibi ſubiectũ ꝑ⸗
tinet em̃ pᷣdicare ad officium cure vt no ·
m cle · vna de regu · Item hodie mendicã
tes habent priuilegum per vniuerſum
oꝛbem limitatum famen vt habetur ĩ cle
dudum de ſepult · Sed an iſti imferiores
poſſmt alijs poteſtatem predicandi con
cedere iſta littera videtur innuere ꝙ non
quia tantum facit mẽtõem de papa et de
epiſcopo loci gꝗꝰ abbates et alnj prelati m
feriores nõ pnt hoc concedere · Cõcluſio
tñ eſt ꝙ meorum locis poſſunt hanc po
teſtatẽ ocedere qñ perſona eſſet appro⸗
bata ad officiũ pᷣdicandi. ꝓ hoc adduco
bo · tex · m d. cle · dudum vbi frater mi⸗
noꝛ pt predicare mn eccleſia curata de licẽ
tia curati ſed generalem lntiam pᷣ di⸗
can di per totam dioceſim non dat alter
mii ſolus epiſcoꝑus.In xerb· ſi qui vero
quero nunquid omnes nolentes iurare
poſſunt pumiri de hereſi Hoſti. ꝙ nõ ſed
illi qui obſtiatõe damnabili reſpuũt iu⸗
ramentum quaſi ex quadam pꝑfidia a ſu
perſtitione aſſerẽtes iurametũ ĩ ſe ma⸗
lum ſecus ſiquis nollet iurare ex deuoti
one quadã credẽs peccatũ eſſe ꝓut qñq;
faciüt aliqui religioſi leui religione ten

ti licet em vbicã ſuggerit hoc facere de

beant non tamen ſunt heretici.c.et ſi chri
ſtus de iurenur · ¶ Vltimo ĩ · Cfi · q̃ritur

nunqd epᷣus negligens poterit depom

ab alio atra papã et vmuniter ocludituꝛ
ꝙ nõ qꝛ nullus citra papã pt᷑ deponeree

piſcopum iij · q · vj · accuſatꝰ et · c. qmuis
et · c. j. de tranſla · pla · adeo ꝙ etiã mqſi⸗
toꝛ heretice prauitatis non p? cedere o
epiſcopum vt mca. vt mqſitioms e · ti.

li vj · ſed debet hoe denunciare pape et ho
die ſi m loc ẽ ĩquiſitoꝛ deputatꝰ a papa
debet ſimul ꝓcedere cũ epo vnde ad actũ
pᷣiudicialem nõ debet vnus ꝓcedere ſine
alio de quo mcle. i ·e · ti · et m. c. p hoc eo ·
ti · li · vj. et ibi nõ an talis mꝗſitoꝛ habe⸗
at oꝛdinariã an delegatã et ad quẽ debe
at appellari ſi appelletur ab vtroq; ſcilicet
ab mquiſitoꝛe et epiſcopo

3.
Jeu L. Laici cuiuſcũq; pꝓpfeſ
ſionis ſunt pᷣdicare nõ debent
N¶ Nota primo ꝙ ſub ſpecie
dom quandoq; ↄmittit᷑ malum vnde ali
bi dicit canõ · ſepe vicia ſe mgerüt et mẽ
tiũtur ſe eſſe virtutes. nam qnqʒ ſub ſpe
cie pſimonie que eſt virtus committitur
auaricia et quandoq; ſub ſpecie largita
tis committitur ꝓdigalitas et qñq; ſſᷣ
zelo iuſticie exercetur crudelitas et ſub
ſpecie miſericoꝛdie fit qñq; imdigna re
miſſio vt m.cſepe xlj. diita aliqui ſunt
laici qui ſub ſpecie fideĩ ampliande erro

res ſeminant in mentibus ſimplicium.

¶ Mota wi alios rero doctores ꝙ vari
a ſunt dona dei nam alijs tribuit donum
ſcĩe alijs ſpiritum prophetie alijs virtu
tem miraculorum et ſic non omnes ſunt
apti ad idẽ officium/¶ Vltimo collige
ꝙ laici predicantes moꝛtaliter peccãt qꝛ
reniunt contra pᷣœptum eceleſie vndep
cipitur ꝙ debeant exoommuncari vt m
c.Sproxi qʒ vero et m.c.ij · eo · ti · li. vj ·

ergo grauiter peccant q; excõmunicatõ

nõ fertur niſi pro grauibus culpis xj · q

uij · nemo de ſen · exco / ſolent li. vj ½

Xcommunicamus
Hoc.c vſq; ad. ſi qui at hẽt
in · c. exoommumicamꝰ g· e · ti.

myprin. vnde ſumma et decla prout ibi

dickum fuit ſed. Gſi qui autem ſic ſum⸗
mari poteſt vrſq; ad fi · Si in hereſi dep̃
henſi nolunt redire ad fidem detrudendi
ſunt m perpetuo carcere ad pemtentiaʒ
peragendam et credentes erroribus he
reticorum heretici ſunt. Et habet totuz
quattuoꝛ dicta.ſecundum ibi damnat
tercium ibi ſi qui · quartũ ibi credentes
¶ Mota primo ex pᷣma pꝑte ꝙ nõ eſt fa⸗
cienda vis in nõie vbi patet de effectu
de rei ſubſtantia concoꝛ de ſymo · ea que
¶ Mota ſecundo m.damnati ibi per ec

cleſiam ꝙ crimen hereſis eccleſia dum⸗/

taxat damnare poteſt etiam nomine ec
cleſie intelligit᷑ ipᷣe papa rel dioceſanus
loci vt in.c ad abolendam gj. e.vel ĩqui
ſitoꝛ deputatus per papam vt m·c.j·cum

multis ſimilibus e · ti · li vj · Seculares

8 iudices reſpectu cognitõis et dãna⸗
tiõis de hoc crimine ſe non ĩpediũt quuia
eſt crimen mere eccleſiaſticum vtĩ cim
quiſitionis:prohibemus eo · tit · li · vy ·
ſed ſola executio pene ei demandat᷑ vt

hic. ¶ In . C.ſi qui autem nota ꝙ hereti

cus volẽs redire ad fidem nõ euadit niſi
penam moꝛtis nam ad agendum penitẽ
tiam de delicto omiſſo debet detrudi in p

₰W dyeze

petum carcerem · ſed ho die iſta pena pi
oↄmutari in aliam ſi viſum fuerit ſuꝑiori
pt eſt tex · no. m . c vt vnmſi e · ti · h · vj · Sz
circa hoc dubito de qõe h̊ nõ tacta· nun⸗
qd clericus deprehenſus in hereſi volẽs
redire ad fidem ſit deponẽdꝰ· et poſtea
mcarcerem detrudend? · An vero ſuffici
at ſola detruſio glo· videt dubitaſſe m c ·
nunc aũt · xxj · di · et mihil fieret nec reco
lo ꝓnunc alibi legiſſe · ſed credo talẽ pri
us verbaliter deponendũ p. cjj m eo·/ li ·
vj · vbi dicit ꝙ mcauſa hereſis ſolꝰ epᷣ⸗
poteſt degrad are · qñ de Zdato fit vt tra
dat᷑ curie ſeculari vel vt nmmmuretur. i i
arto carcere detrudat et ſic facit mentõz
de depoſitione etiam qñ fit detruſio vt ſit

prima pꝑs illius ſeu primum dictum illꝰ

c.ooncernat perſeuerantes m hereſi qui
ſunt tradendi curie ſeculari. ſm dictum
concernit redeuntes ad fidem qui ſunt
immurandii.m arto carcere detruden:
di · ad hoc facit tex · in. .· tue ·j. de penis ·
vbi dicitur ꝙ pro magnis ſceleribus de

bet quis degrad ari et detrudi·heet ergo

hic paꝛcatur redeuntibus quo ad penã
igms nmponentur tamen alie pene con
digne · ſans emim ẽ eis vt euntent moꝛtẽ
aum regulariter ex ſoła penitentia qui
non euadit penam.lł.qui ea mente ff· de
fur. et in . c cum nõ ab ho mine · de iudic.
Xd idẽ querit᷑ nunqd ſicut ꝑcitur hereti⸗
co redeunti ad fidem ta peendum accuſa

toꝛi ipſius heretici polenti deſiſtere ab ac

cuſatione et penitere · Ja· de are · m . l. fin.
C·de accu. quem ſequitur Jo·an:hic cõ
cludit ꝙ non.q; ſpeciale eſt in erimmne
hereſis ſed accuſatoꝛ defides nõ reit pu
mendi de hereſi ſed de calummia· ¶ In
glo · in verbo puniendi ibi vltimo ſuppli⸗
cio die vt plene dixis · eo ab abolendaz
nam iſti hodie igne cremantur. ¶Ingl·
pltima ibi et ↄdemnati nota glo.ſingula
riter ꝙ parcitur hereticis vol entibus re
dire ad fidem quo ad penam moꝛtis· et
poſt damnationem ſed diſtĩguo vt dixi
m. c. excoĩcamus in damnati S.eo. tit·

Bſolutos. greue eſt vel
4 — pt᷑ ſic ꝑ alia rerba ſũmari.Zi⸗
berant ab ommi obligatõne qᷓ
hereticis tenebant᷑ aſtricti· Nota primo
papã rõne delicti ecciaſtici poſſe abſol⸗
uere vaſallos laycoꝝ ab omni obligatio
ne et alios eiſdem obnoxios qcunq; pa
cto q̃cunq; obligatione · et hodie claꝝ
eſt cum bona hereticoꝝ ſint ipſo iure cõ
fiſcata vt in.·c. cum ᷣm leges eo.ti · li · vj ·
et ſic nihil remanet apud eos· ¶ No · ſe

=

cundo ibi manifeſte ꝙ hoc · c. vendicat ſi⸗
bi locum m mcidente in hereſim manife⸗

ſte · Quid autem ſi occulte phi.dicit ꝙ

dem ſi probari poteſt Jo · an · videt vel⸗
le hoc verum eſſe ſi proceſſuʒ eſt ad pro⸗
bationes · quia probatio facit tunc delic

tum manifeſtum vt i · c cum olim de .

bo. ſigni · ſecus ſi non eſt proceſſum ad
probationes quia eccl eſia non mudicat ð
occultis · vt m.c. ſicut tuis in fi de ſymo
