ficio vt hic dꝛ · et ite pt᷑ a diuitibo nõ tñ
clericis et illius eccĩe pᷣmiũ laboꝛis exi⸗

gere. qꝛ beneficũũ tm̃ oſtituit᷑ ꝓ clericis

ulius eccĩe et aljs pauꝑibo g alios do⸗
cere gratis nõ tenet᷑ et ih caſu ſaluat᷑ di
ctum huiꝰ glo. Aut doctoꝛi oſtituit᷑ ſa⸗
lariũ de publico ꝓut hodie cõiter fit ĩ ita

lia in ſtudijs generalibo et tunc puto

mhil petere poteſt a quibuſcũq; etiã di⸗
uitibo · quia ſalarium eis ſtatuitur vt nõ
ſolum doceant indigenas ſed etiã foꝛen
ſes vndecunq; ꝓficiſcẽtes immo hodie
ſolent eligi potius vt confluant foꝛenſes

Icpqz ꝓpter mdigenas · non ergo ſalarium

quod hodie pᷣfigit᷑ ẽ ita reſtrictũ ad cer⸗

tas pſonas ſiẽ ꝓuiſio huiꝰ.c.· Exquo em̃
ſimpliciter ↄducit᷑ ad legendũ debʒ lege
et quoſcũq; docẽ alio pᷣmo nõ exacto.
¶ UNec ob · ſi dieret ꝙ h ſalariuz ꝓcedit
hodie looo ꝓuiſioĩs huiꝰ. c· gꝰ debʒ eodẽ
iure cenſeri · ar · eoꝝ q̃ no. moẽ · m. c.· ex
ratiõe de ap· et ꝑ glo.nõ ·m.l.foꝛĩ. C· de
aduo. diuer.iudi.que ſingulariter diẽ ꝙ
ſalariũ reœptũ ꝑ aduocatũ a ptibo ꝓce⸗
dit loco ſalarij qð ꝑcipiebant olim a pu⸗

blieo · iõ debʒ cenſeri eo · iure vt ſit qi ca⸗

ſtrenſe · q dico ꝙ ĩ veritate iſtud ſalariũ

nõ ꝓcdit loc pꝛouiſio ĩs huiꝰ.c.iĩmo di

uerſa eſt rõ ĩ vtriſq; naʒ huic eccĩa ꝓui⸗
det ſic vt teneat᷑ paupibo a clencis ũlius
eccĩe de diuitibo ſe nõ impedit · xij · q · j.
vidẽtes · Sʒz hodie ſalariũ ſtatuit᷑ docto
ribus vt foꝛẽſes ofluãt ad ciuitatẽ boni⸗
ficand az a am pliãd am et famoſã reddẽ⸗
dam q̃ rõ plus vendicat ſibi locũ i diuiti⸗
bus q̃ ĩ pauꝑibo.(¶ In glo · fi. ibi expe⸗
ctet quouſq; vacet· ac̃ · doct. H ocludũt
aliter ꝙ donec vacauerit pꝛebẽda debent
canomci ↄtribuere de ſuis pᷣbẽdis ar · ĩ· c.
fi · de his que fi.a maio.ꝑ· ca · et crederẽ
h poſſent et deberent facere ſi eis red⸗
ditus ſupſũt · nõ tñ vigoꝛe huius ↄſtitu⸗
tionis · q iſta ↄſtitutio intendit npt ꝓui
deant de pꝛebẽda eccĩe ⁊ nõ de ſingulis.

quod innuit iſte tex · dum dicit ꝙ pter

adeptionem iſtiꝰ pᷣbende nõ effici᷑ cano⸗
nicus ꝓcedit ge deciſio glo · q ad termi⸗
nos huiꝰ.c.h dictũ doctoꝝ ꝓcedit de ho
neſtate et ſ qd habẽt᷑ ĩ illo.cfi · ¶ In ea ·
glo · ibi modicũ pt᷑ erpectare·xc̃.et pꝛo
hoc vltĩo eſt tex · ĩ . c· ſi tibi cõceſſo · depᷣb.
lib · vj · Etĩ fi · glo . diẽ Hoſti.ꝙ licite pt
ĩteruenire hec pactio· quia ſcia eſt quid

ſpirituale et ſpirituale coommutat cũ ſpi

rituali.vt ĩ.c ad queſtiões.de reꝝ · pmu·
quod ſatis placet · et facit.ã · de ſymo. c.
ex inſinuatiõ e · zc ·

Aper ſpecula. ꝑrelati
et capitula ad ſtudia theolo⸗
gie ſchol ares dociles tñũſmittẽ tenent᷑ · qᷣ
m abſentia redditus pᷣbẽdaꝝ ſuaꝝ ⁊a be⸗
nefici oꝝ ꝑ quinquẽ mũ integraliter pci
pient et ſi ꝓpꝛij redditus ad ſuſtẽtatioeʒ
ſtudij eis nõ ſufficiũt debʒ pᷣlatꝰcũ capi⸗
tulo eis ꝓuidẽ.Agr̃i pᷣo donec docuerint
ĩtegre ꝑcipiũt fruct ꝰbñfici oꝝ ſuoꝝ · hoc
diẽ · Pꝛnno pomt ſtatutũ antiquum qð
ſcdo addẽdo ooꝛroboꝛat ibi ſtatu ẽteſ ac.
Caſus ⁊c · ¶ Nõ.pᷣmo ex tex. ꝙ deputã⸗
dis ad ſtudia lr̃aꝝ non debʒ obſtare na⸗
tura nihil decet ĩ hac vita ð nataʒ vñ nõ
eotẽdẽdum aduerſus naturã ſj quiſq; ad

ſtu duim mancipandus eſt prout patitur determĩ ationem · docentes em̃ hñt hic ſuã

ingenium et natura ſua expoſtulat ad qð determiationez qe qzdiuu docuerint xc.ido dei
multü deberẽt attendere parentes ſe chola⸗ nõ determinãtur ꝑ clauſulã gnaleʒ in fi.po
rium ne ſe 2 filos manibo ſũptibo a labo ſitam vt ĩ · c cum dil ecti. de dona · et qð ibi oun
ribo rexent · ¶ Scdo no· ꝙ Per ſciẽ ti az qs nõ ·ct ſic nõ ob·c inquiſitiõi. allegatũ hice
etermtatẽ et ꝓpetuitatem acquirit ĩh ſecu in glo pꝛo ↄtrario· ¶ In glo · in v̈b . de licẽ
lo vñ ðꝛ dockoꝛ fulgere · nã ſiẽ ſplendoꝛ fir tia m fi · pt dici hm do ckoꝛes ꝙ ſi eſt contẽ
mamenti ſuis radijs uluĩat totam terram tio mier prelatũ et capitulũ an tranſnit⸗
ita vir litteratus ſua ſciẽta illũinat mũdũ tẽdi ſũt dociles · q tunc expectanda eſt li⸗ p
pt in aut. habita. C. ne fi.pro pat. Et ðꝛ centia ſupioꝛis · ¶ Et fi · gl. quero qgau⸗ aunpr
ſplendoꝛ firmamẽti · ſicut firmamẽtu ſp deat hoc pꝛiuilegio · So. dicit hic Hoſti· 2 onſegn
manet ꝓpter memoꝛnã pꝛeſtite ſcĩe et quia commuiter alij docko · ꝙ ſtudentes ĩ theo⸗ wonora
inſtruit multos diſcipulos qui merebunt logia ĩ ſtudijs generalibo nõ aũt in villis ſaceme
aſcendere ad cathedram et oſeruare famã ſeu caſtris · vtĩ . tue · S. de cle · non reſiden · ektamd
ſui dectoꝛis · tenet em̃ ſcholaris q̃ntũ pt de Item nõ ſuffieit moꝛ ariĩ ſtudio ſed ꝙ dẽt Daund
fendere opi. ſui mgjri ſiẽ fecit luriſcõſultus operaʒ vt addiſcant · xpj. q⸗ Seneraliter. odlal
ĩlqund tn. als eſt. l. ſequẽs ff de arbitri St licet qñq; diuertant ad curiam roma⸗ eccexyt
¶ Uõ ꝙ magis amplũ pꝛiuilegiũ habet? nam vel ad alium locum gaudent tamẽ p⸗ vetd
docentes qz addiſcẽtes u docemes ⸗ nießi⸗ ex quo habent ammũ redeundi· ð anmo
diu docuerint percipiũt ĩ abſentia fructu pe. diſ..diuoꝛtium· Iteʒ opoꝛtet ꝙ nedů
èù d eneliioꝛumnſhh addiſcente P qn/ mſchols ſed etiam mb noltnbesti
quenium tm̃ ſet eſt ratio q ĩfra quiquen ologia vñ dic Hoſ · ꝙ ſiqs ĩ ſcholis audit᷑t unrn
nium bene ſtudẽdo pꝛeſumtur ꝙ quis de⸗ theologiã a pꝰ reditu ſcholariũ hẽret bac lad
beat eſſe profectus vltra g uludtꝑs non calarium ĩ domo qui ſibi legeret ius cano
videt excuſãdus ꝓPpter ſtudiũ . doctoꝛ m miecum vel ciuile nõ gauderet hoc pꝛiuile⸗
docendo ſp ꝓmouet vtilitatez eccie Nunee. gio · Et per hoc ſentiunt hie docto · ꝙ ſtu⸗
ſalis · ¶ Vltimo nõ ꝙ inſiſtentes ĩ ſclẽtia dentes m iure ciuili vel canonico non gau
capeſcẽda dicunt᷑ roboꝛatoꝛes ad ꝓfectũ dent hoe pꝛiuilegio vt percipiant fructus
eccleſie vlis · fãc . c cũ er eo de elect · lib · vj · AESmabſentia. Ded otrarium tenet Frchid ˖
¶ In glo · ĩ · docibiles id eſt habil es ad mcñ de pꝛiuile · m· vj et ĩ · c de quibuſdaz
docendũ dicit Jo. an. ſup tex · ꝓ meli?di⸗ xxxpvij · diſ · quia pꝛealle · c· n. loquitur imndi
ceret dociles qꝛ ſcientia eſt docibilis homo ſtincte bunc articulum latius proſequoꝛ i
docilis. ¶ Et aduerte q glo. mtelligit ꝙ c. tue · prealle · et ibi ſequoꝛ opini · ꝙ ſaltez
debẽt iſti eſſe apti ad docendũ alioð ſed pt m iure canonico ſtudentes debent habere
intelli gi tex· de aptis ad addiſcendum q hoc pꝛuulegium. nam promouent vtilita
de ſcholariboloquit et nõ de doctoꝛibo vel tem nedum propꝛie eccleſie · ſed etiam ec⸗
põt dici ꝙ debet eſſe apti ad ad diſcendum laeſe vmuerſalis que ad ſur regimen indi
qui mittũtur vt alios poſſmt docere St get viris litteratis nedum ĩ theologia ſed
fi · glo. hic poteſt procedere in his qin iam etiã in iure canonic vt ĩ ccũ ex eo · de ele ·
fuerunt elecki· ſed non electis nõ videtur li.vj.et in·c.j.de ↄſang · et affi. tex. eſt õ ·
data facultas aliquid petẽdi. ſed iudex ex c.prox · vbi dicitur ꝙ ſacer dotes debẽt ad⸗
officio debʒ oompellere pᷣlatos ad mitten/⸗ diſcere ea maxime que concernunt curam
dum dociles . ¶ In glo. ĩ P. pꝛo quĩq; an/ animarum: et promouentes nedum va⸗
ms ĩ ſi · Wõ pꝛio ex glo · ꝙ maioꝛi tpe debet litatem ecclcſie parrcularis ſed etiam vni
eſſe ĩ ſtudio illi qui poſtee volũt docere ali uerſalis habentur pro reſidentibus vt poſ⸗
os. quia debẽt eſſe magis profecti. ſed 4 ſint percipere fructus beneficioꝛum ſuoxꝝ
ad ter · noſty glo. pt inpu gnari · quia ci in abſentia pꝛo hoc bonu tertus in· cum
mittuntur hic dociles citius ꝓPficient ipſi ĩ dilect. a. c.ad audiẽtiã de cle. nõ reſi. fãc · c
quinquenmo q́; alij m duplicato tpe· q ciũ expediat · de elec. li · vj. vñ ad tex ·iſtum
mgemum ſupplet tpus in bñſtudẽtibus. Efupplerem maxiĩe An at iſti ſtudẽtes poſ⸗
vt dicit glo . c. cum ex litteris. dei integ. ſint vendere fructus bẽficioꝝ ꝑ qnquẽmũ.
reſti.et mens lr̃e videtur iſta · vt docentes et in bmnen percipere penſionẽ totius tẽ
pticipant fructus qᷓzdiu docuerint niſi ex poꝛĩs · docto · hic ꝙ non · quia textus iſte
cauſa ᷣm doctoꝛes reuocentur ad ceelenie permittit ꝙ per quinquenmium percipi⸗
ſed ſcholares ſiue ſint niſſi ſine nõ habẽt ant fructus m abſentia debent autem ca⸗
hoc primlegiũ per qinquenmũ ſnaz iſta de pere amnuatim. Ouid autem ſi hoc facunt
— ”è termĩatio ꝑ quinq; ãnos ac. debz determi nunquid ſucceſſoꝛ teneatur ſtare ↄtractui
o ſere De 5e Pr e e. nare oĩa precedẽtia. nõ ea qᷓ habet ſpãlem dickum fuit m.c· fi · · ti · proxi. vide ibi · c ·

nurrd
E
NE
leptite
nibdi
icſtenti
tranſne
nfi
erocgen,
findge
enteziten
altmylie
nonmdn
ioſedgi
Kerenſ
mmamwon
dettani
Undennd
ordetr
kudemtite
wlis adi
jühemtl
vet iusen
vcpꝛiute
cto⸗gn
conon
latfuche
net Nhe
egutui
uurnd

een
gſte

eteheer⸗
lenrptlſl
dcama,
Gmenmdi
gogaſch
ren dete⸗
ter eſ⸗
eodebetd
nuntanen
ſeden 1
detanm
tbaſtp⸗
colunſen
uugnec
öweſ a
durrſe
döngt
ncven,

De iudeis et ſaꝛracenis et e
orum ſeꝛuis Rubrica

¶ Supra viſum eſt de bis quiſpixituzʒ ſan
ctumper ſymomaʒ rendendo blaſphemãt
conſequenter ſubmittit de his qui deum ð
hon orant male o lẽdo vt ſunt iudei et ſar
raceni et de his autor tractaturꝰ ſpmiſit
etiam de eorum ſeruis · Et ad uerte q vui
dicuntur ſtricto modo carentes libertate
ſed largo modo etiam bᷣuientes pro mer
cede vt famuli dicuntur etiam ᷣui a bᷣuien
do et de vtriſq; tractat in hoc titulo Et di
cuntur iudei a tribu iuda.qꝛ illa tribus e⸗
rat preſtantior ceteris · Sarraceni rero
dicuntur a ſara vxore abrahe · Sed potiꝰ
deberent dici agharem ab agar que fuit ã

cilla abrahe ex qᷓ deſcenderũt ſarraœmi zc

ſeruus a iudo emp
tus cauſa mercimo
nij factꝰ eſt vel fie
us pro duodeaz ſo

primo ponit conſti

ibi qꝛ caſus ⁊c. ¶ No primo ex tex · ibi ꝓ

duodeciz ſolidorum ſtatuitur pro manda/
pio bono eſt ergo iſtud ſupremum pre /

cium ſi ergo mancipium non eſt ita bonũ
non debetur tantum precium · ¶ Nõ ſc ðo
ppᷣianũ poſſe emere uum xpᷣianum tamẽ
ad mngenuitatemidem vt producat eum

ad in genuitatem ſcʒ vt non ſſt aſtrictus
vmculis alicuius ſᷣuututis et poteſt emere
ad ßuiendum ſibi · ¶ MNota tercio ꝙ iudeꝰ
non poteſt uum habere xpᷣianum ſiue e
rat xpᷣianus tempore emptioms ſiue poſt

emptionem fuerit factus xpᷣianus vel deſi
derat fieri xpᷣianus· Sed contra tex· x pre
dicta op. de. c. j. de nat · ex libe · ven . et ĩſ ti ·

de inge. m prin.et mc j.ð purga· canoni.

nam mgenuus dicitur ille ſtatim oim naſ⸗
citur liber eſt ergo iſte qui fuit fuus n po
teſt produci ad mgenuitatem. So mge

nuitas capitur hic largo modo et ule fit m

Reſenti.

ri deſiderat xpᷣian /
lidis redimitk. Et

tutionem de bapti
ʒato ·pel baptizari volente.ſedo eius cãʒ

quolibʒ bono mancipio xc· ꝙ iſtud precu

genuuũs quo ad cõmoditatem et omnẽ ef ,
fectum vt etiam ius patronatus m eo nõö
retineatur. ¶ In glo primam prin ae
ex glo.a ex iuribo alła.m ea ꝙ non ſolum
prohibetur xpᷣianus fuire iudeo ſetiaz ꝓꝓ
biben cohabitare · vnde non debent ſimk
cõmorari m eadẽ domo ĩmo eutãda ſunt
conſortia vt m.cſepe alle·ĩ gio · quia ma
loꝝ conſortia ſepe bonos corrumpunt vt
ibi dicit tex. rec debet a iudeis recipi me/⸗
dienna nec debemus cum eis eſſe im balnes
pel lauari vt m.c.nullus alle.m glo.· ¶ Et
ex his infero ad queſtionẽ ð qua alias fui
in terrogatus nunqu d ſit permittendum

iudeo ĩtrare ſcholas xpᷣianoꝝ cauſa addiſ

cẽdi et per iura ſuꝑerius allegata videtur
ſaltem de rigore ꝙ non quia ibi contrabi⸗
tur conſortium a quedam cohabitatio nã
ſi prohibetur ſola balneacio vb ſeſt ooha⸗
bitatio temporalis et quaſi momentanea
fortius debet prohiberi mgreſſus ſch ola
rum vbi mter ſchola re contrabit᷑ neduʒ
conſortium ſ etiamintrinſeca amicicia et
q; iuuenes habẽt annos etatis molles de
facili poſſit ſubueꝛti ex aſtucia et perfidia
iudeorum · conſuetudo tamen habet cõtra
rium. tamen illud eſt nrum g iudei nõ
bẽt doctorari qꝛ cum doctoratus eſt dig /
nitas vt dixi in · c. quanto· ð · ti. proxi · nõ
cadit miudeum pt eo·c cum ſit no. Gar.
in . fi · C· de iude. ¶ In glo · ij. in fi · ſ d ſti
gue latius aut iſte eſt fuus reꝛnaculus.i.
natus ex ancilla iudei · aut eſt ſeruus emp
ticius · Primo caſu ſi eſt vei deſiderat fieri
xpᷣianus ſtatizʒ eripit᷑ in libertatem nullo
dato precio · l/ deo no bis · C· de epiſ. et eleri ·
Kut eſt ſeruns empticius et tunc aut erat
xpᷣianus tempore emptionis et ſtatiʒ eſt
liber quia iudeus non poteſt habere con /
mercinm criſtiam lvij· di. mancipia. Aut
nõ erat chriſtianus tẽ pere emptionis lʒ
poſtea effectꝰ ſit chriſtianꝰ ⁊ tũc aut fuit
emptus a iudeo pt ſibi ſeruiret et ſtatĩ eri
pitur m liberta tem cũ efficitur chriſtianꝰ
nullo dato precio vt lnñ· di. fratermitatẽ
Kut ſeruns fuit emptus cauſa meꝛcimonij
et ſi non fuit expoſitus venalis tres men⸗
ſes ſtatim eripitur m libertatem nullo da
to precioex quo wlt effici chr ſtanꝰ vtĩ
Kc:finali.eo dem. Aut fuit expoſitus vena
lis infra tres menſes et habet locum iſte
tex · vt redunatur duodecim ſo idis pro 5
dickis vide bona glo. lnn. di · m. Chec tuc
obſeruandum de hoc nota m.c.finali imfra
eodem. Sed queritur de quibo ſolidis m
telligatur iſta littera. Et concludit ðbz
intelngi de aureis kᷣm aſuetudinez loci et

olimlxxij.ſolidi oſtituebant vnaʒ libraʒ
auri venetorum ſeu flore itinorum ut in
l.quotiens · C. de ſuſcep· et aꝛcha · li · xj ·
hodie vero iti aurei renetorum ſeu ffor
ẽtinorum nõ ſunt tanti
dixcvj · faciunt vnam libram auri vnde ñ
eſſet mueſtigandum · Nunquid debeant
dari xij. aurei currentes a pſuales an vero
habito reſpectu ad illam antiquam mo
netam que erat maioris ponderis qᷓ;ᷓ nũc
¶ In glo · ii · ibi Edñs. Nota glo· quia tã
tum probatur a ſimili. ſicut enim ſeruus
datus pro noxa ideſt pro delicto eripit᷑
in hbertatem auxilio pretoris ſi nouo do
mino precium attul erit vt m . dominus
allega.in glo ita et iſte debet eripi in lib
tatem dato precio cum hic etiam concur
rat fauoꝛ chriſtianitatis. x facit lex fi. C.
de cap · ¶ In ea. glo · ibi locus erat gra⸗
tificatiom · Et dicit Jo. an · ꝙ epus debet
eligere idoneiorem vt in. c cum autem. de
iur.patro · et in.l.ſi plures ff de acouſaci ·

facit · c· ſi duobus. de NRp · li · vj. et eſt ſem

per el igendus · q melioreʒz offert conditõz
et ideo ſi vnus vult emere vt producat m
libertateʒ. alius vt ſibi ſeruiat ꝑ anquod
tempꝰ primus preferendus eſt · q potiõ
eſt eius cauſa ar · in preal · c ſi duobus.

R Ultorum. Judeus chri⸗
ſtianum in ſeruuʒz hẽre non
põt m aſcriptitium rero hẽre
põt · Et ſunt duo dicta.· ſeda ibi · Di vero
¶ Mota primo ꝙ licet udeus non poſſit
habere chriſtianũ in ſeruum peteſt tam̃

habere origenariũ ſeu a ſcripticiũ · Et di⸗y
citur origenarius qui eſt natꝰ ex obliga⸗

tis et aſcriptis ad oolendum certas poſſe
ſiones ita ꝙ non poſſunt inde recedere de
ſerendo poſſeſſiones · ð his vide glo · liiñ ·
di · gen eralis · et. C. de agri · et cenſi. p to
tum· ¶ Itẽ no. ꝙ ĩſti aſcripticij ſũt liberi
licet teneantur ad certa ſeruitia. Item q;
nõ tenentur dominis vltra ea q̃ in iure ex
preſſa ſunt vel que conſueuerunt exhiber̃
¶ In gio .ij · ibi · non repellantuꝛ a legiti
mis actibus · Et hoc infertur ꝙ poſſunt o
dere teſtamentum et vide not · in ſpecu.
m ti · de inſtru · edic · Gcompendioſe circa
princi. ¶ In glo u · ĩp · diutius ĩ fin · die
ꝙ ula.l.vltima loquitur de libertate cõtra
quam ex tempore non preſcribitur · Sz

iſte textus a alia iura allegata in glo· lo

quuntuꝛ m iure oolonario quod ex tempo
re preſeribi poteſt· quia vt · · dixi ſti oo
loni retinẽt libertatem li cet ad aliqua ſer

incia teneantur preſtanda dommis pre⸗

diorum incole. ¶ Abbas. “

nderis ſed ſoli⸗

. Udei Judei antiquas ſyna
gogas ᷣtiner̃ poſſunt noua⸗
— eni gere non poſſunt · et ſyna⸗
goga apud iudeos · idem eſt ꝙ eccleſia a⸗
pud nos etſynagoga grece latine interpᷣ
tatuꝛ congregatõ · quia ibi ſe congregãat
Sed nos appellamus eccleſiam grece la
tine idemeſt quod rocatio · et noſtruʒ ro
cabulum eſt preſtantius illo nam conue
nit etiam pecoribus ulud· quia congregã
tur · et mde grex · quia congregantur. de
his per Archid.ð conſecra · di · j. eccleſia
Sarraceni vero appellant nuſquitam við
glo.cũ tex.ĩ cle · j · eo.ti. ¶ No. ꝙdiſpõ
vetans aliqd de nouo acquirere nõ vetat
iam acquiſitum retinere de quo vide tex ·
latiorem m. c. oonſuluit · eo ·

Uia ſuper.reue eſt vel
poteſt ſic ſummari · In die re
neꝛis ſancta non licet iudeis
tenere hoſtia vel feneſtras apertas · et ro
catuꝛ illa dies paraſceue.quna iudei ĩ die

veneris ſolent parare eſcas pro die ſabba

ti · et dicitur paraſceue ab apparatu ciboꝛũ
vel eſcarum et cetera · ¶ Abbas ·
Udei. ereommanicari de
bent chꝛiſtiani qui in domo ſ
uiunt iudeis vel ſaꝛracenis ſi

aunda pars ibi. ſi qui · ¶ Wõ prĩo ꝙ indi
ſtincte probibetur hic cohabitatio cuz iu
deis pro hoc bonus tex · eo.ad hec · et ibi
dicam ˖ ¶ Nota ſecundo ꝙ iudei oonuer⸗
ſi ad fidem non perdunt eorum bona nec

tenentur illa ditribuere m pauperes cõ

tra communem opimonem vulgarium · t
mualuit illa opimo · quia iudei habent vt
pluꝛimum bona ex vſuraria prauitate ac
quiſita et talia tenentur dimittere · quia

non dimittitur peccatum niſi reſtituatur

male ablatum ꝗq· de vſur · c cum tu . Ded iſ
te textus mtelligitur de bonis iuſte acq

ſitis.pro hoc · de oonſecra. diſtme · uñ. iu

dei · nam etiam exiſtentes iudei licite ha
bent rerum dominia dummodo uuſte ac⸗
quiſita · vt notat Innocen · de voto · quod
ſuper his. ¶ Vltimo nota ꝙ iudei non ꝑ
dunt agnationem poſt conuerſionem ad
fidem vnde debent ſuccedere ſuis attine
tibus et parentibus ſicut primo non emʒ
debent eſſe deterioris conditio nis onue

ſi ad fidem quam quando erant m iuda⸗

iſmo · ¶ In gloſa in verbo peꝛmittit in fi⸗
ne dic idem in ſimilibus caſibus. Nam

bonis ſpoliare preſumunt.hoc diat. De

dunec
ſiſenin

ſchitn
oab

ſoy mal
erebt
hin⸗
ſ.ſcho
noyßp
dum pe
dicendi
ſomtn
maffe
ofunt
pnund
ficun
lan
norun
CR
wtar
pepa
cwt.⸗
delynj/
loſup
eſein
lctumſa

ſleyre

hiſtn.

R ninng

Wothe

Wwmi

haſnun
bunant
congnde,
un
olen
luttanys
. goſ
enon
opidete

eueeſt y
Inden
et ude
8ety
deſſdie
neſabb,
tuclwi⸗
⸗

man
1cno;
ns /
wnm
o un
at e
gndi
au
e
ſonnen
tonan
ſens c
Pfum
Nbenet
imen

eelan.

delß
ſten
i.

iſti caſus poſiti ſunt hic cauſa exẽpli við

quod notat Inno. in pre allegato · · quod
ſuper de voto et ibi. pomt quam iuriſdi⸗
ctionem habeat eccleſia m infideles.
In glo. myerbo excommunicatioms ibi
iuder ſecularis eſt negligens hoc intelh
e vt nota.de foro compe.clicet.

Ta quorundaʒ xpi

am deferentes Sarracenis
— merces prohibitas vel mip⸗
ſoꝝ manibo nauigantes ex coĩcandi ſunt
et rebo ipoꝝ pᷣuandi et effitiũt capientiũ
Primo ponit duplicẽ chriſtianoꝝ excſ
ſũ.ſcðo tripliciter punit ibi tales.Nõ p⸗
mo ꝙ preſtantes auxlium ad delinquen
dum pari delicko ſe aſtringunt de quibo
dicendum yvt no · in. c. j. de offi · deleg. ¶
No.n· triplicem penam illoꝝ qui deferũt
arma ferrum et lignanmmna ſarracenis pᷣ
mo ſunt excommumcati ipſo facto ſeðo
priuari debent ommbo ſuis boms · tercio
efficiuntur ſerin capientium.et de iur̃ ci
uili capite pumiuntur cum ofiſcatione bo
norum.i:..ij · C. que res aſpornon debent
¶ Vo. tercio ꝙ vbi delickum concermit
totam chriſtiamtatem ſeu decorem fidi
papa iuriſdictionem etiaʒ mlaycos ex⸗

ercet ad idez tex · notabil m. c. pro puma
de homi. li.vj. ¶ No. vltimo ꝙ etiam ec

cleſia poteſt inponere penaʒ ſeruituti
et ſic ingenuus ? chriſtianus propter de⸗
lictum ſuum poteſt redigiin ſeruituteʒ

de iure canonioo ¶ In glo · in verbo feꝛn

ibi ſi enĩ nõ habent ferꝝ iſta glo. uidetur
relle ꝙ pena huius·c.locum habeat etiaz
ſi chriſtiam deferunt hunuſmodi res pro
hibitas abſq; intentione vt impug nent
chriſtiami. Satis eſt ꝙ chriſtiam poſ/
ſunt impugnari · Et idem Jo. an. licʒ qui
dam contra exigentes intentionem ſed p
mum rerius· .. eo · in . ſigmficauit · expo
ne ergo tex · ibi ad repugnandum chriſti
anos.i.ex quibo poſſunt expugnanichri
ſtiani · ¶ In eadez glo. ibi fuſtes et lapi
des vide tex · qui loquitur magis ſpeci
fice in d.l. i · vbi fit mentio ð loricis et en
ſiboet ſimilibo armis vide bonam glo. in
cdle · ne m agro de ſta.regu.in pᷣ. arma
¶ In glo. m ð.ſubminiſtrant in fine nõ
gl. dicaz plemus · de homi c. ad audiẽciãᷣ
¶ In glo. fi · No. bene glo. que quotidie
ſolet allegari a tenetur oĩter p doc· oẽs
et dicit nobiliter hoſti. ꝙ excoĩs iuſte tri
plex eſt effectus quo ad primã pronun⸗
dationem. primo q; exoommumcatõ de

clarat iſtũ ſepatũ nã non exœĩcatio ſed

peccatũ eſt illud qð ſeperat a deo nec po

teſt q; ſeparia deo niſi relit xi · q. iij. illð
facit · c cuz eterni de re iudi · li · vj · ¶ Se⸗
cundus effectus eſt q ſepata cõmumõe
fidelium quo ad iſtos duos effectus ſe
cunda excĩcatio nil operatur · ¶ Terci
us eſt effectus retinendi eũ extra cõmu
nionẽ donec fuerit abſolutus. Et quo ad
iſtum effectum operat᷑ ſedᷣa excoĩcatio ·
naʒz declarat eum proiectum a deo er no /
uo delicto et ꝙ non debet coĩcari ſecuz ni
ſi prius abſoluti onem obtineat etiaz a ſe
cunda et idem dicendum de tercia et quar
ta et infra et vlteriori et ſtð firmiter te⸗
nendum eſt ᷣm hoſti · ꝙ excõicatus non
ita faciliter reſurgit nec recipit graciã di
ſicut alius peccator non excĩcatꝰ et ꝙ
orationes et alia bõa opera ſunt m eo de
biliora qᷓ;ᷓ in alio et ꝙ angelus deputa⸗
tꝗ ad cuſtodiẽð eũ ñ ita opat᷑ ĩ eo ſic ĩ alio
et ꝙ ãgelꝰ malꝰ ·i.diabolꝰ habʒ maiorẽ
ptãtem in eo q̃ʒ in alio peccatore · vnde
ſicut ruſticus vtitur aſino vel iumento i⸗
ta diabolus excoĩcato · Ex quibo patz ꝙ
etiaz quo ad eccleſiã triũphãteʒ aliquid
operabitur excoĩcatio lata ꝑ prelatuʒ ſic
limta glo · xxiij · q.j.quodcunq; que di
cit ꝙ nullaʒ vim poteſtatis quo ad eccle⸗
ſiam triumphantem exerct prelatus ex

cĩcando h procedit in iuſta excoĩcatiõe

Iniuſte rero exoĩcatõms vmicus eſt ef
fectus qꝛ ñ dʒ illi cĩcari donec fuerit ab⸗
lutꝰ a idẽ dicendũ de ſcda et tercia · Si xe
ro excoĩcatio euident eſt nulla nullũ ha⸗
bet effectũ vt in . c. cu cõtingat · ð offõ dele
et m. c ꝑ tuas de ſen. exco · ¶ Vltĩo q̃rit᷑
nũqᷣd iſti qᷓ mcidũt ĩ ſᷣuituteʒ ꝓpter deli
ctũ pñt maumitti · Jo. an· diẽ ꝙ nõ · ad
h.lj · C· qꝗ:ad libe · ꝓcla.ñ lz · tene menti ·

Onſuluit. udei retere

ſynagogas in priorem ſta-

tum reformare poſſũt de no⸗
uo erigere non poſſunt · Et due ſunt par
tes · ſecunda ibi verum. ¶ Mota primo
ꝙ cui prohibetur noua cõſtitutio alicu⸗
ms edificij · non videtuꝛ prohibita antiqͥ
edificij reformatio x facit pro cõſtituti
one quo rũdam locorum qua cauetur vt
non licat alicui priuata caſtra de nouo
erigere nunquid liceat antiqua ruinam
minantia rel corrupta reformare.Et di
oendum ꝓ ſic vt hic probatur ad hoc qðᷣ
habetur m.l.jC. ſi quis edificatum · ff. de
no.ope.nunc·Ita tamen vt noua repar⸗/
atio non amittat antiquam formam pt fi
at edificium precioſum rel amplius naʒ
vbicunq; mutatur priſtina forma pide⸗
tuꝛ nouum edificiuʒ et cadit ſub prohib

OD

7

tione noui edificij vt ſingularite: pro bat
m iſto textu. et facit quod in ſimili no · gl
xxxĩij·q n· admonere et. c propoſuiſti. lx
xxij. di · que ſingulariter dicunt licitum eſ
ſet omedere ſanguinem illis diebus qui
bus licitum eſt comedere oua licet tunc nõ
ſit licitum vti carmbns quaſi mutando fõ
mam videatu: rei ſubſtantia mutata facit
quod no· S. de teſti · cim cauſam in ve:tbo
tempore · et in glo. magna · et ff ad exhi⸗
ben l. Julianus ·ſed etſi quis · ¶ Ded cir
ca hunc ter.et declarationem predictorũ
poſſet dubitaꝛi quid ſi antiqua ſynagoga
funditus corruit nunquid licitum ſit ð no
uo edificari in loco vbi fuit antiqua· Et
poteſt dici ꝙ nõ quia videtur omnino no
uum edificium exquo funditus deſtructũ
eſt ad hoc quod legitur et no. im · l·. inter
ſtipulantem ſacramenta ·ff de veꝛb/ ob
lig · vide bonam glo. in ſimili ĩn · . tercio ð
iur · pa · et quod ibi no· intelligat᷑ iſte tex.
quãdo antiqua ſynagoga minatuꝛ rumã
ſeu corruit non tamen ex toto vel funditꝰ
Sed quero quare iudei tolerantuꝛ man⸗
tiqs ſynagogis · So . diẽ Jo · an. ꝙ ſpes
eſt de eorum conueꝛſione et vt facilius t⸗
hantur ad fidem arg.xlp · di. qui ſyncera
et quia ipſi ſemper parati ſunt ſeruire.¶
In glo · j · ibi · cõſtantinus imperator dic
melius ꝙ ipſe chriſtus morte ſua ſubie⸗
cit iudeos m ſeruitute a eccleſiaz erexitqᷓ.
eo. et ſi iudeis in prin · Sed Conſtantiꝰ

merator fuit executor.et cetera ·

D hec. n famnliari ſerui⸗

dñt ꝓhibz et ꝓbibitiõis cau

ſam reddit ibi qm · ¶ No· j. chriſtianũ
non debere ſe exponereſeꝛuitio iudei ꝑid

oↄrabat famĩliaritatem mtrinſecaʒ cuʒ
ipſo iudeo · Et ideo ꝓhibetur hec aſſidua
mora et ſeruiciuʒ m domo.¶ Nõ ſcdᷣo ꝙ
nõ debent illi cohabitare et diungi quoꝝ
ſtudia ſunt diuerſa · ¶ Item nota ex fine
tex. d malam ſocietatem. ſepe eĩ ex malo
connte ſeu ſocio corrumpuntu? mores al
terius ad h̊ xxviij · q · j· ſepe maloruʒ. Et
collige ex mente lre in fi. ꝙ magis ꝓhi⸗
betur ſimplicibus ↄuerſatio cum iudeo qᷓ;
uiris lratis.quia ſimplices de facili ſubuẽ
tuntur ſed lr̃ati poſſent potiꝰ eos ad chri⸗
ſtiamtatem adducere facit qꝗð not · de diĩ
uor. q̃nto et c gaudemus: ¶ In pria glo.
bi g · eo · multoꝝ dicit hoſti · ꝓ ibi aſſidui
tas non rĩprobatuꝛ ĩmo approbatur ibi m
diſſolbib aſtricti o ideo vcludit ꝙ extra
domum chriſtianus poteſt ſeruire iudo
ſed mdomo ipſius iudei nõ · ſic videtur m

tio iudeorum chriſtiam eſſe ñ

telligere iſtum tex. qñ m domibus iudoy

chriſtiami ſe exponebant ſeruicio. Bed

puto ꝙ alia ſit mens · cſ. ꝙ extra domum
non deber chriſtianus aſſidue ſeriure iu⸗

deo nec etiam in domo licet nutrire mſan

tes eorum vnde iſte tex · voluit equipera
re aſſiduum ſeꝛuicium extra domumet p
uicium qð fit m domo et certe vident᷑ pa⸗
ria habito reſpectu ad cauſam prohibi⸗

tionis. naz ſi bene omnia iura huius ma⸗
terie ponderentur due ſũt principals cau

ſe prohibitiomis vna ne propter continu

am conue:ſationemet aſſiduam familia⸗

ricatem ſubuertantuꝛ animi ſimpliqum.

vt hic m fine littere · ¶ Scda ratio ne iu
dei videantur ſuperiores ſi chriſtiam eis
famula rentur cum potius iudei debeant
cognoſcer ſe ſᷣuos chriſtiãoꝝ.vt diẽ tex
m. c. et ſi undeos .e · et certe quelibʒ iſtaꝝ

rationum rnilitat ĩ ſeruicio ↄtinuo extra

domũ cum et ibi cõtrahatur familiaritas
denotetur quedam ſuperioritas. ¶ Itẽ
iſte textus facit mentionem de domibus
quãdo loquit᷑ de nutricibus · ſed cum in
cdenti caſu nullam faciat mentionem de

domo intelligo predicka et tex. qñ chri⸗

ſtianus voluit ſeruire peꝛſone iudei ſecꝰ

ſi edificium rel aliqð aliud fabricet ad vti

litatem eorum mercede eõſtituta · ¶ In
glo.ij. ibi · eadem prohibitio eſt. No · beñ
glo · quia quotidie remt in practicam. et
loquitur mimis ſuccincte· Et poteſt hẽre
duos mtellectus · Primus ꝙ eadem pro⸗
hibitio eſt etiam extra domum ⁊ hunc in
tellectum videt etiam ſenſiſſe Jo · an · hic
qͥ ſuꝑ hac par ticula gl.dicit ſupple extra
domũ et mhil vltra dicit et idẽ vr bic ſen⸗

tire dũs Anto. Et breinter ſe expediẽdo
do · Cardi · ſentit opoſitum et ſic vᷣm mtel

lectum vt extra domum liceat habere· et

credo ꝙ iſte vltimus fuit mtellectus glo⸗

vt referatur iſta cauda glo.ad textumet
non ad id quod prox · dixerat quaſi volu
erit dicere ꝙ ſimul prohibitio huius · de

qua m textu habetur in · · fi · eo · Et pro
intellectu huius facit dictum · cet ſi iude

os in fine · vbi mdirecte exoommumeant᷑
iudei ſi non dimiſerint nutrices chriſtia⸗

nas et ſic videtuꝛ mnuere ꝙ habebant ea⸗

m domo erquo compelluntur ad dimittẽ
dũ et iſte intellectus eſt humanior· naʒ
poſſent iudeoꝝ creature pꝑireſi non reꝑe⸗
rirent nutrices chriſtanas ext᷑ domuz. C
Itẽ ille tex. expᷣſſe facit mentionem de do
mibus a õ rio eꝛgo permittit extra domu
et argu. a contrario ſenſu eſt fortiſſumuʒ
ſi non repeꝛitur oppoſitum.de his que fiũt
a prelatis · cum apoſtolica · ¶ Ded quero

z⸗
apan
Uiten⸗
abetf
vallan
flit
tuan.
Myſin

tt
neum
lnd
ubeta
ſatun
daluan
Piſtine
v.(
Mlendi
ndame
Lnanui

duen.
ded
—
unn,
guien

wtf

dw
Ulg
dald
(cnn
fmni
glonn.

tonen

kiantg
Nent,
Ni
hitn
uoeten
hanitr
1Oi
wmnbes
annn;
vonend
ginnn
deiſe⸗
atadn
,O
lhobe
hone
ber
vnp
unen
he

ſeeran

helen
cii
ntt
e
68o⸗
wune
w

nunquid ex diſpenſatiõe epiſcopi poſſit

iudeus haber nutricẽ chriſtianã ĩ domo
Et videt ocludendũ ꝙ nõ qꝛ ep̃us nõ di

penſat õ ius mſi expreſſe rel tacite ꝑmit⸗

tatur · vt no. Inno · de tempo · or · dilecku⸗
et Xrchi . ĩ c. liet canon de elec. li. vj · pke
dico m. c at ſi clerici m. E de adulter · de iu

dic. maxime quaa iſta diſpenſatõ tendit

ĩ dedecus fidei et ad coommodum priuatũ

ipſius rei et pro hac parte conſuluit do ·
Car.quod ſatis mibi placet.

J cut indei. Judei nolẽ
tes nõ ſunt muiti baptizãdi
nec ad hoc gendi ſunt nec
ine iudicio puniendi aut rebo ſuis ſpo⸗
liandi · xel in ſuis feſtiuitatibus moleſtã
di nec ipſorum cimiteria uiolanda aut e⸗
rum corpora exhumanda partes patent
¶ UWota ibi poſtquã volũtas eiu⸗ fuerit
patefacta ꝙ iudeus fugiens ad chriſtial
nos et poſtulans baptiſmum non debzĩ T
continenti baptizari ſed expectari debet
donec roluntas eius fuerit patefacta ſcʒ
ꝙ non rancore animi ſed ex aliqua cauſ.
renerit ad baptimum Sed ꝙ recta der

—

nos· xl. diebus anteqᷓʒ baptiʒetur vt in.c.
ne quid ab ſit de oſecra.di. uij .· quod ta⸗
men m multis non pᷣuatur ꝑ male .· Mam
quandoq; iudeus propter diſcordiam q̊z
habet cum patre diat ſe relle fieri chri⸗

totione vnde deberet ſtare inter chriſtia .

ſtiauum et ſedata diſcordia proficiſcituꝛ e
ad aliam regionẽ 2 redit ad infidelitatẽ⸗/

priſtinam debet ergo ſtare modo predie
to · ¶ Nota ſecundo ꝙ iudei non ſunt cõ
pellendi ad fidem chriſtianam ſuſcipi⸗
endam quod verum eſt de adultis · ſed
de paruis ſunt opi.glo · m.c.iudeorum x

rxviij · q.j · tenet ꝙ idem vt non poſſit eri⸗

pi a parentibus eorum et baptizari · Sz
alinj tenẽt oppoſitum q; cum ſint ſerui nõ
habẽt filios m poteſtate.vnde principes
ſeculares eorum domini poſſunt pueroꝰ
muitis parentibo eorum facer̃ baptizari
et hanc opi:ſentit Jo.an. hic lit aperte
non firmet. örium expreſſe tenʒ Archi·
xly. diſtme. qui ſincera · Ego multuz du
bitarẽ cum ſtricte et pro prie non ſunt ſer
ui. Immo ab ei non poſſunt ſerui tia co
acta exigi vt hic· Item in directe oogeꝛẽ

tur parentes eorum ad fidem ſuſcipien /

dum quod non eſt fiendum vt hic 2⁊ i p
alle.c·qui ſincera · ¶ In glo in bᷣ. effodere
ibi hec actio infamat x videtur tex. m.l.j.
allega. m glo· de materia m.l.mfamem
ff de publi · iudi · ¶ In glo · fi. ibi optiõe
iudicis nota bene glo · ꝙ vbi pena impo/

nitur alternatiue optio datur iudici quã
penam illarum imponat· Idez notat gl.

pi· x ho. cle.a crapula. In contrariuʒ vi
detur tex. cuz ibi no ˖ m.l quicune;· C· de
ſer · fugi . Sed dic ꝙ aut verba referunt

ad reumet tunc eius eſt electio vt m pᷣ⸗
alle.l. quicqᷓʒ · aut ad iudicem vel imper /
ſonaliter proferuntur verba x tunc pro/
cedit iſta glo · Sed poteſt iſte tex. mtel
ligi aliter et ceſſabit deciſio huins glo. ꝙ
habeat locum priuatio honoris et officij
quando quis eſt in honore et offitio oſti
tutus· ſ̊ ſi non eſt talis habet locum ſeda
Pars alternatiue vt excoĩcetur m hunc ĩ
tellectũ ſentit hoſti. mtellectus tñ glo
plus mihi plʒ vt conſideratis circumſtã
tijs iudicis ſit eligere penam·

Uam ſit. gomt duas m
dulgentias ill orum qui pa/
gams predicant. Scdo ibi
ota primo ꝙ ſocij priuilegi
ati gaudent eodẽ priuilegio quo priuile

giatus quod mtelligo quãdo priuilegiũ
eſſet ĩvtile priuilegiato mſi ſocij hoc eo

dem priuilegio gauderent. ð quo dic vt
plene no · de priuile. licet li. vj. ¶ Nota
ſecundo ꝙ regulariter non licet ueſci ci⸗
bis ĩfidelium nam hic ꝑpmittitur ex cauſa
Item nota ꝙ etiam mfidelibo quis nõ po
teſt pre dicare mſi habeat licentiã a ſuꝑi
ore · ¶ Sz q̃ro nundqd hodie ſit neeſſe li⸗
centiã peter de nouo · Laurẽ. videt hic ſẽ
tire ꝙ non vñ exponit tex. ocedimus · i. ↄ
ceſſum eſſe oñdimus· hoſti. ſẽtit opoſi⸗
tuz dic ꝙ iſta puilegia fueꝛũt ↄceſſa ð iu
re ſpã li.Idẽ vr ſentire Inno· dicens ꝙzl
oli ʒ fuerit licituʒ coĩcare cũ paganis ho⸗
die ſecꝰ? ꝑ id qð no.ĩ gl · ¶ Vltĩo notan
dũ ꝙ religioſi nõ poſſũt ire adpredican
dü infidelibus niſihabeant licentiã ſuo⸗
ruz ſuperi oꝝ et habeant autoritatẽ ſedis
apo.vt hic · ¶ In glo · ij.m fi. Jo.in.c oẽ
xxviij· q:j/reddit aliã rõeʒ ꝙ maioꝛ faili
aritas ↄtrahit᷑ in cibo ſumendo q́ʒ in col⸗
loquio et facilius quis decipitur iter epu
las · xxij ·q.nij· vnuſ quiſq;· ¶ In glo. fi.
ibi mſi ex officio ſibi oommſſo et eſt ra⸗
tio quia predicare eſt offitiuz cure. ideo
non competit illis qui non habent curam
ammarum . pt dicit glo. notabilis in ele.
prima. de reg ula. Vnde iſti fratres mẽ
dicantes de iure communi predicare nõ

Fe

poſſunt quia non habent curam amma⸗

rum · ſed eis competu ex priuilegio ⁊ au

diunt confeſſiones · vt ĩ cle · duduz. de ſe

pul. ¶ In ea · glo · ibi de ĩ gularibo lʒ vbi
nolẽti mire ſtrictiorẽ rligiõʒ ſuffiẽ pe

tere licen tiam a ſuperiore liot non obtine
atur et hic eſt opus vt etiam obtmeatur
et ſic faeit in otrarium Inno· 2 Gof · dicit

ꝙ religio et predicare habẽt ſe tanqᷓʒ ex⸗

cedentia et exceſſa · nam pro religione ſuf

ficit petere licentiam · ſed pro predicatõ

ne eſt neceſſe ꝙ obtineatur · ſed ĩ alijs ex⸗
cedit predicatio religioneʒ quia pro hoc
officio predicandi religioſus aſſumi pote
ſt ad eccleſiam ſecularem et exire mona⸗
ſterium. vt m. c · ꝙ dei timorem de ſta · re⸗
u. Ded vera ratõ diuerſitatis miter Huͦe
caſum et .clicet ẽ qe H ſbeſt periculũ ĩ pdi
cando quia poſſet coꝛrumpere proximuʒ.
Itẽ eſt ext iugũ obedientie vnde ſuperiõ
m q̃litatem perſone ↄcedit vl negabit li
centiam ſed m.c lieet non eſt hoc peꝛicu
lum cum intret aliã religionem ſtrickio⸗
rem et erit ibi ſub obedientia et ideo ſuffi
cit petere liœntiam a primo ſuperiore nec
