licta vxori ab ipſo marito et ſic ſumus ex
tra glo ·c. cũ ſcðz leges de hereticis hi. vj ·
Non enim negari poteſt qñ ex iſtis penis
ẽt inflictis fauore fihorũ ĩtimidet᷑ matri⸗
mo nium et tollitur libera cõtrahendi liber
tas et ſic poſſet muler m curꝛere pecca⸗.
tum formcationis abſtinẽdo ſe a ſecundo
matrimonio ne incurꝛat penas uris · Ad
mitterem tamẽ illas penas q́s meurꝛit ex

facko ſuo vt puta q; obligauit ſe ad tute
lam filioꝝ et poſt nodum non reddita rõe

nec petito tutore filijs tranſiuit ad ſcdᷣa⸗
nuptias vt in dicta lomnẽ matri et in dic⸗
taaut · eiſ dem penis nã nunc non pumitur
quia cõtraxit ſed quia non licite ad miniſ
trauit ſicut tenebat᷑ adminiſtrare· In iu⸗
dicando tñ vel ↄſulendo graue eſſet rece⸗
dere a cõmum opmione doctoꝝ quã non
repio m hoc per aliquem uiolatam· Et iõ
nõ attẽptatẽ vemire contra opmionẽ doc
toru m tantoꝝ· Et iſta ſufficiant quo ad fi
nem libri ad laudẽ dei ommpotentis nec
non ſancte et indiuidue trimitatis prĩs et
filij et ſpiritusſancti ac glorioſe marie v/⸗
gmis et beati ſebaſtiani totiꝰ q; curie tri⸗
umphantis · Amen⸗ —.
Kbb.

Hec lectura quarti libri decretaliũ tradita
im ciuitate Senarum per virum inſignem
et famoſum dockorem dominum Ucolaũ
Siculum finem hic prebet · Et ſequit eiuſ
dem leckur a luper quinto ·

bbin

ſrti
lſt r
nnhim
ephil
nop

cem de

artol⸗

atu
zci
litre
us er
.
ems
matn
diliber
ecca,
baunde
1. 5d
urit er
ad bute
ditarde
dſeda⸗
n dic⸗
umdtur
dmimf
Inin/
trec/
uä non
Et jo
ne doc
oadfi
zus nec
pris et
narie p/
Uietn/

trach⸗
ſinem
Ixolau
teut

De accuſationibuset
inquiſitionibus.

¶ Hee KNica cõtinuari poteſt duobus mo
dis pꝛimo ad pꝛecedentia · ſcdo ad ſequẽtia
Et pꝛimo ſupra viſum eſt de accuſationi⸗
bus ciuilibus ſequitur videre de criminia
libus. Vel ſic x ſecundo adſequẽtia. Trac
taturus auctoꝛ in quinto de crinnnialibꝰ
et penis eoꝛum quia ſuper eis quãdoq;
ceditur peꝛ accuſationem qñq; ꝑer inquiſi
tionem qñq; per denũciationẽ iõ pꝛimo de

J legitimus.boe
illegi timi accuſatoꝛi? re

us non eſt ad iudicum

trahendus et non diuiditur · ¶ Nota pꝛi⸗
mo ex tex · ꝙ ante oĩa querendum eſt de le
gitimatione pſonarũ cõtendere rolentiũ
m mddicijs ff de teſtalſi queramus et. ij⸗
q·j.ĩ pꝛimis cum concoꝛ · ¶CNota ſecundo
ibi non fatigetur ac · ar. ꝙ excep tio de il⸗
legitimitate accuſatoꝛis eſt dilatoꝛia et iõ
eſt ꝓponenda ante litis.· conteſ. facit tex.
im. Iſi maritus p̃ſcri ptiones ff. de adul · ĩ
c. exhibita de iudi · fac q m ſimili no · glo ·
m. c. ..de elee · li · vj. et plene in · c. excepti⸗
onem de excep · et glo ·i. reum · C. de Pcu ·

na accuſatoꝛis pᷣus que⸗
rẽdum eſt i iuditio rel a
liter et ſic · Ad petitionẽ

Bartol· tenet m.E. accuſatus· ff ad tur

pil · Idẽ de illa exceptione tua non intereſt
vt nõ glo. in. c. ex pte · a. de teſti · et p Inno.
m. c· ſuper hijs · eo et ſi obmittitur hec ex
ceptio ante litis oonteſ · poſtea pꝛoponi nõ
poteſt vt no· in iuribus pᷣal· Ego puto hoc
perum mi ignoꝛauerit hanc excptionem

ſibi cõpetere et tunc in poſterum admittat
per hoc glo · no · im · q· vj. Oexceptio et in · c.
ad au dientiam el . i · de reſcrip · et quod nõ
in. c j de oꝛdi · cog · fac optie. enulli de elec.
li .· vjfa idem per ommia quod· S dictum eſt
deaccuſatoꝛe dicendum eſt de accuſato et
ſi habet beneficio perſone aliquam excepti
onem contra accuſatoꝛẽ debeat eam po
nere ãte cõteſt · litis ſeu anteqᷓʒ nomen re⸗

ceptum ſit inter reos poſtea vero non au⸗

dilur pt m.l. pos accuſare· Ohoc bñficio·fy

eo. ſed puto limitandum vt · Z· dixi quando
ſciebat et non accepit · ¶ In glo · j. m fi. H
gl. meffectu ponit tres qualitates illegiti
mationis accuſatoꝛis pꝛima quia non de⸗
bet eſſe eriminoſus · ſecunda quia debet eſſe
bone vite · et non male fame · tercia quiañ
im micus · ¶ Vd circa pꝛimam qualitate 3

dicit mſumm·De perſo

ro nunquid qᷣdlibet erimen repellat accuſa
toꝛẽ Glo. nec docko apperiunt bunc paſ⸗
ſum Oed puto ſic dicendum ꝙde iure ciui
li non repellatur crimimnoſus miſi ſit de tali
crimine condemnatus ꝙ meritoa elletur
criminoſus pel ꝙ fit effectus mfamis ip⸗
ſo iure hoc videtur velle iuditio meo tex·
in. l qui accuſare ffe· vbi patz ꝙ condem⸗
natus de crimine admi ttitur ad accuſan⸗
dum de nouo ſi non perdidit ciuitatem vel
libertatem vt ibi et in · lis qin reus de pub ·
iudi. Otrum autem criminoſus admitta
tur ad accuſandnm eriminoſum vide tex ·
in in hoc ij / q · vij · et ibi bo glo · que reꝓæ
bat pꝛe alle.tex· et declarat in quibus caſi⸗
bus admitantur criminoſi contra crimino⸗
ſos · Item facit ſimile ð teſten am ð iureci
uili non repellitur miſi ſit oondẽnatus 2 ef⸗
fectus mfamis .l. iñ ff de teſti: et nota m c.
ſuper eodem et c. teſtimonium · S · de teſti ·
de iure autem canonico non proceditur ita
ſtricte vnde ſaty eſt ꝙ nunc poſſint oueni
ri de erimine graui ad hoc · c cum dillectuz
. eodem capitu · ſi qui ſunt · i q · vñ · et · ·
rendum non enim videtur velle accuſare
bono zelo pro vindicta publica· exquo ipſe
perſeuerat in crimine · Idem puto de quo⸗
libet crinine et peccato moꝛtali ex quo pe:
ſeuerat eo licet alias fuerat coondemnatꝰ
pt ĩ iuribo pꝛeallega · Et hec ſunt rera vt
pretextu criminis repellatur quando pro⸗
ſe quitur vmdictam publicam ſecus enim
ſipropriam tunc enim quilibet criminoſuõ
admittit · ij. q/ u · omnibus et · ij. q/j ·
bibenter et ta limita iſtam glo · ¶ Circa
ſeam qualitatem· ſ. infamie quero an que
libet ĩfanna tam iuris quam facti repellat
quem ab accuſatione et de mfamia iuris ñ

eſt dubium tã de iure canomco qz cimli vt
vj · q · j· ĩfames et in. cquerendum ij · q; v
et. l. qui acouſare· ff eo. de mfamia facti eſt
dubium glo · hic ſentit idem ꝙ repellat et
idem Gof · in. c ommipotens /. eo · 2 m ſpe·
eo. ti · Cj · ver · Itẽ quid ſi ſuſ pectꝰ? Sed
Bar · tenet oppoſitum in pallega·lqui ac⸗
cuſare dicens ꝙ de infamia fcĩ non eſt iu⸗

re cautüet idem Ope · malio v · qui ĩ cpit

„

Itẽ qd de hijs eo · ti · d An · diẽ reliquẽ dũ
arbitrio iudicis· Ego puto ꝙ derure ciuili
non repellat cum nõ reperitur iure cautum
et omnes admittuntur ad accuſandü qui
non prohibentur vt in · d. l qui accuſare et
adduco · d. lis qui reus vbi condenmatus
de crimine admittitur accuſandum et exↄ
demnatione criminali oꝛitur infamia fac
ti · qui honore. ff de obſe · facit · c teſtimo
mü de teſti · et qð no · Dy · in regula ĩfami⸗
byð re · mr. li. vj · Ded iure canoĩco aliazʒ

opi. puto ꝓœdẽ pꝑ·c·ſi qui ſũt pᷣal ·a per
c.cũ in tua · · de ſpon · non enĩ videt᷑ ite⸗
gra pſona· ¶ Circa tciã et vltimã qlitatẽ
ſcʒ imnmnciciaꝝ dico ſie ꝙ de iure ciul in
imicus non repellit᷑ ita ſentit glo · m.l. q
accuſare pᷣall · et induco pro illa glo · qꝛ
hot non reperit᷑ iure cautũ ergo ꝛc̃.Ites
ex accuſatione oꝛiũt᷑ ue? mimicicie fa⸗
cit · meminimus·j. eo.et per Bar· in.l.j.
ad turpil · et tñ de iure ciuili accuſatꝰ re⸗
cuſat accuſatoꝛẽ ſuũ vt · d. l. is q reꝰ. Sʒ
de iure canomo ſecus pt in iuribo h al⸗
legatis in glo · ̊ debẽt eſſe imimncicie gra
ues nõ leueꝭ facit.l.ſi mimicicie ff de his
qui · vt indi · et m . c. cum opoꝛteat j.eo.
fac.l.iij· in fiff de adimẽ.lega: ¶ Extra
glo · ſunt et alie qualitates nã mulier pu
pillus ꝓpter etatem et pauper ꝛc̃.regu⸗
lariter non admittunt᷑ ad accuſandũ qð
proſequere vt habes bonum tex.ij. q·j·
prohibẽtur. et ff/ ad. . iul. maie m q̃ſti
onibus et · ff eo · ti · · j· et. i · x imſti.de ſu⸗
ſpec · tuto · Ccoonſequen?. ¶ Sed dubi⸗
tatur de nmnoꝛe · nuquid repellat᷑ ab ac
cuſando pᷣtextu nnoris etatis / et dic ꝙ
pupillus regulariter non accuſat miſi pro
ſequat᷑ miuriã ꝓpriaʒ vel parentũ vt · ff.
eo. ti · ·ij. Gpupiĩillus et tũc ſi eſt in fãs ac
cuſat tutoꝛ nomie ſuo x inſcribit ſe ad pe
nam talio nis vt no. Bart · in pal . l. ij · Si
vero eſt maioꝛ in ſãte inpubes tñ tũc pt
accuſare cuʒ autoꝛitate tutoꝛis de qͥ dic
pt in pᷣal.l.ij ·et · ff de auẽ.pᷣſtã·l.dat᷑. Si
vero eſt pubes tunc ſũt opi. j omuniter
vident doe · concludere in locis pall · ꝙ ſit
m. xx · ãno nam non admittit᷑ in rei veri⸗
tate ad denunciãdum vel ad teſtimomũ
m crimiali n ĩ illa etate · ijj . q· in. m teſti
momum ß puto ꝙſi exceſſerit · xñij. ãnũ
poſſit cũ autoꝛitate curatoꝛis· licʒ Bar·
relit õrium m preall.lij.Moueoꝛ p.l.cla
rum de auõ.preſta· vbi permittit᷑ nino
ri accuſare cũ autoꝛitate curatoꝛi?. Itez
qſq; adnnttitur ad accuſadum qui non
ꝓhibetur a de pubere nõ muenit ꝓhibi
tum imo oœſſũ a õnio ſenſu q; cũ mter⸗
diatur pupillo tacite ↄcedit puberi. Itẽ
ar. per locũ a ſpãli mioꝛ.rxv·annis pro
hibetur accuſare de adulterio.lſi mari⸗

tu Elex iul ff de adul. ergo in alijs eri

nmnibu nõ reqritur iſta etas nec ob · mo
tiuum doe . iuris ciuilis mquãtũ ſe fun⸗
dant m ſimili de teſte qe maioꝛ ydonei⸗
tas reqritur in teſte qᷓʒ m accuſatoꝛibus
quia erimĩa ꝓbant teſtibo nõ accuſato
ribus ſic nõ.glo.m.c.cũ. R.de offi · dele.
et no. Inno in. c. cum renerabil de excep·
pide de h tex. m. c. licz ð ſymo. ¶ Vla

¶ De

mo ſcias ꝙ inter cetera q̃litate illegi⸗
tima numerat pauꝑtas · nã pauper re⸗
pellitur ab accuſando vtroq; iure ·ij. q ·
ꝓThibent et in pall · · accuſare cũ ·lſe · ſed
aduerte qꝛ glo · in vtroq; loco dicũt ꝙ ſi
pauper eſt honeſta pſona et nõ ſuſpe⸗
cta non repellit pᷣtertu pauꝑtati⸗ · et di
citur pauper q non hẽt in bonis qnqua⸗
ginta aureos · ij.q · j. ꝓhibent et ĩpᷣall.
lqui accuſare ſj dic llud ꝓcedẽ vbi eſt

expreſſũ.Et oclude tria mẽbra ꝙ vbi ex
Pmituꝛ in iure ſtãdum ẽ expreſſioni iu
ris· vt in iuribo pᷣall. vbi œſſat cã ſtatu
ti vbi aũt non ẽ expreſſũ i fit de paupe
mẽtio ĩ gen tẽ eĩ ſtat᷑ vulgari opimöi

in his q̃ fũt leuis preiudicn an ſit pauꝑ
Inhis vero que ſũt magmni preiudicij h
relinquit᷑ arbitrio bom iudicis ᷣm qua
litatem perſonarum et cãe faẽ glo · in. c·
fi.de re indi · li · vi · que dicit ꝙ cauſa eſt
magna pel parua ᷣm q̃litatem perſona⸗
rum.nã magnus dñs iudicaret᷑ paupe:
ſi hꝛẽt tria milia floꝛenoꝝ in boĩs et ple

beius iudicaret᷑ diues ar. in.c.de cauſis

de offi. dele · ¶ In · glo · ij / in fi · no duo ex
hac glo· pmo practicam ꝓcedẽdi qñ ac

euſatoꝛ repellit᷑ tanqᷓʒ indignꝰ/ debz eni

reus abſolui ab obſuatione iudicij a ſic

perimũtur omĩa geſta · ¶ Itez no · ex fi ·

glo · ꝙ eẽ ↄotra infamatũ de crimĩe nõ ad

mittitur illegitimꝰ accuſatoꝛ ſ̊ infama⸗

to indicit᷑ purgatio o fficio iudicis quod

limita ꝓut no · in. c cum . pj. eo. et in· cp

tuas de ſymo · ¶ Extra glo · opp· tex · et

videtur ꝙ accuſatus fatigat᷑ ad petitio

nem illegitinn accuſatoꝛis qꝛ ſaltem de
bet renire ad excipiendũ ↄtra actionezʒ

vt in. c xNeniens eo · et . c. licet et in ·l. ſi qs
ex aliena ·ff de iudi · So · duplex vᷣm doc ·

primo ꝙ non debʒ fatigari reus eẽ in ve
niendo ſi notoꝛium ẽ accuſatoꝛemeſſe ĩ
dignum ſ debz iudex ex officio ſuo ipſũ
repellere · ¶ Et no · ex hac ſo · ꝙ iuder ex
officio ſuo debʒ repellere illegitimũ accou
ſatoꝛem facit glo ·.in.c.nulli.eo·a bona
glo.in.c aliem · ñ·qvij. facit.l quos pro
hibet ff de poſtu· Non ob. ꝙ iudex non
debet procedere ad cõmodum priuatuʒ

vt in cad noſtrã de iureiur̃.per Inno.

in.l·ñij. & hoc aũt iudicium ff de damp.
infec · quia iſta exceptio non tantũ ocer⸗
nit cõmodum priuatum ſed honorem
iudicis et cõmodum publicum vt in. c. qᷓ
rendum . j. q · vij · Scda ſo· eſt ꝙ nõ de
bet reus fatigari ĩ ꝓſecutione tuchcn qᷓ⸗
ſi dicat ↄoparere debet ſ non compellitur
raeqi probata exœptione
tirca hanc ſolutionẽ q̃ro quid ſi

fam/
oquod
riney
ter
petino⸗
tende
nonez
ſq⸗
doe ·
nve
Rei⸗
dipi
derer
faca
bona
lospro
vx non
iuatu;
nno⸗
damp ;
loor/
onrem
n.c. 4
no de
ei⸗,
llitur

ud ſi

accuſatus cõpet in iud icio et iudicium eſt
jnchoatum et non exceipit et accuſatoꝛ eſt ĩ
dignus nunquid tenebit iudicium de hoe
pide in . l. qui accuſare et in · hos accuſare
ffeo.vbi dicitur ꝙ ſic vide tex · m. c. pia de
excep. li.vj · vbi valet iudicium cum ex⸗
communicato ſi contra eum non fuit ex⸗
ceptum et vide glo · ĩ. c·j · de reſcrip · li. vj v
bi dicitur ꝙ ſic · ¶ Vltimo quero quid ſi
accuſatoꝛ tempoꝛe accuſatiom erat idoni
us ſed in proſecutione ſuperuenit nndigni
tas nunquid poſſit repelli Sarto.in.l.ne⸗
ratius. ff de accuſa · tenet ꝙ nõ et in.l. is qͥ
reus · ff de publi · iudi. per illum tex namↄ
demnatus ibi et etiam depoꝛtatus admitti
tur proſequi volens accuſationem mcho
atam ſed de nouo inchoare non poteſt nõ
obſtat ſi dicatur ꝙ res quando deuenit ad
ſtatum a quo non potuit habere principiũ
inficit᷑ vt.l.neracius pᷣall.et no.m regula
fem̃ ltĩme in vj.quia illud procedit quãdo
eſt defectus m cauſa ſuperueniẽti rel oꝛi⸗
ginali ar.ĩ l · qʒuis. C.de adulte · ſecꝰ ſi ſu
puenerit m perſona accuſatoꝛis q; iudiciũ
ſuſtinetur ꝓpter bonum publicum et iudi

ciariam autoꝛitatẽ ff. de adulte . l. ſi quis.

ſecꝰ vbi beneficiũ ſupuenit accuſato ex per
ſona ſua quia tunc poteſt illo vti fac̃l.hos
accuſare Eh beneficio ff. eo · Intellige ergo
hoc c quando accuſatoꝛtempoꝛe accuſatio
ms erat illegitimus ·

J quis epiſcopus.as
nuctiatõe repellitur ò qui nonpᷣ
monuit · h · d. et non diuiditur.
Nõ pᷣmoex tex · ibi cõuentus de ſignifi⸗
cato huius verbi dicitur enim quis oue⸗
miri e tiam qñ extra iudiciũ mterpellat᷑ nã
hic exponitur conuentus.i· cõmomtus et
facit ſialiquis obligat᷑ ſub pena non oue⸗
mire alium ꝓꝙ ſi interpellauit extra iudiciũ
mcidit in penam conuentionis tamẽ cõis
vſus loquendi habet opoſitum cui ſtandũ
eſt vt nõ ĩ· c ex litteris.ẽ · de ſpon · et ĩ ma⸗
teria ſtatutorum et ð conſinmnblius reꝛbi
pide Barto · in.l.amplius ffᷣrem ra.ha.et ĩ
lomne populi fde iuſti · et iure · ¶ No⸗
ta ſecundo ꝙ licet plures nõ debeãt admit
ti ad accuſandum.i:.ſi pluresff. eo dem ad
denuntiandum tamen adinttuntur ypt hic
Ego tamen dico ꝙ idem ſit m denunciato⸗
ribus quod m accuſatoꝛibus vt ex pluribꝰ
rolentibus accuſare vel denunciare eligat
magis idonius ſi tamen non excipitu: et ad
mittuntur omnes valet iudicium vt m.l. ſi
accuſatoꝛibus · C. eo · et in · c. · de collu · dete
et m/cquo tiens de purga:cano · Nota har
to · m preallega.l·ſi plures et hoc mtellige

quando plures agunt ad vindict am publi
cam ſed pro ſuo mtereſſe agentes omnes

debent admitti vt ĩ. l. i. Gſi ad plures · ff de

ſepul · vi · et m · c olim ·. eo · ti · ¶ Nota ter⸗
cio ꝙ de crimine epiſceporum poteſt agi
coꝛã primatibus et dicuntur primateꝭ ſᷣm
doc · vel conſilium prouinciale cui preſũt
primates etpatriarche vel epiſcopi vet ĩtel
ligitur proprie de archiepiſcopiꝰ qiu ſunt

iudices epicopoꝛum · Sed tu dic clarius

et melmis ꝙ ſi crimen expoſcit poſitionem
ſolus archiepiſcopus non audit talem cãz ſʒ
debet oonſilium epiſcopoꝛum ſuorum reqͥ
rere et poteſt audire cauſam ſed non diff
nire quia ſolꝰ papa epiſcopos vᷣponit · ij.
q · vj.accuſatus et·c.quamuis · Sed ſi eri⸗
men eſt puum non expoſcẽs depoſitionem
vel magnum ſed non agitur ad depoſitiõez
tunc etiam ſolus archiepᷣs poteſt oognoſcẽ
vt in. cſacro de ſen. exo· et perJo· An · im. c.
vt litigãtes ð of.oꝛdi.li· vj · ¶ No. uij. ꝙ ð
nunaans crimen alterius monmitione non p
miſſa non ex toto repellitur ſj poteſt emen
dare et monere. Et nota ꝙ momtio debet
eſſe charitatiua a vt crimen emendet et ĩ ca
ſu huius.crequiritur tripler monitio vt in
c nouit g̊ de iudi. ſed ſi fit extra iudicium
ſufficit vnica monitio vt in caſu.c ſi epiſco⸗
pus xviij · diſti · et m cle.j:de ſup· neg· p̃ᷣla.
et mtellige quando fit ad conuicẽdam ne⸗

gligentiam ſuperioris tunc enim debet eſſe

trina et ita vult illa clemen.j. ¶ Oppo · coñ
tex ·a videtur ꝙ iſti accuſatoꝛes debent ad
mitti lit non pꝛemonuerint accuſatum qᷣ
a nullo iure cauetur accuſatoꝛem debere pᷣ⸗
monere accuſatum vt ĩ.c.veniens ⁊.·c.licʒ · j.
eo.et glo · in. c. heet hely. in glo.vij. deſy⸗
mo · So · glo · metu huius contrarn intel⸗
ligit iſtum tex· in denunciatis et non mac
cuſatoꝛibus et expomi accuſatus · i· denun
ciatus quia in denunciatiõe regulariter re
quiritur admonitio vt in.c.nouit de iudici ·
tam m denunciatione euangelica quam iu
diciali canonica etregulari vt in pꝛealle.c.
nouit · ¶et ex hnõ · ꝙ accuſatoꝛes largo mõ
poſſunt dici denunciatoꝛe? nunquid autem
in ciuilibus requiratur ꝙ debeat pꝛemitti
admonitio dic de neceſſitate non requiri⸗

tur vt no · m · d · clicet hely · in glo · que mei⸗
pit ex hoc et illa glo.mtelligit iſtum tex · et

caccuſatio et·c ſequens ·ij ·q· vñj · quando
ciuiliter agitur de crimine vt · lquidam ibe
rus de ſerui · vrba. pꝛedi .ſed de vrbanitate
bene requiritur habet tamen pꝛemomitio
im ciuilibus vnum notabilẽ eęffectum nam
ſi reus cõ parens confiteatur nõ condẽnat
in expenſis citationis ſi non fuit pꝛemoni⸗

tnõ fuit ĩ culpa ſecꝰſi fuit pꝛemonitus vᷣm

Suil · de ou · in . l. oẽs · C. de epil · et ele/ et
in. l. edita. C. de eden· a refert ange· in . .
debitoꝛes ·˖ C. de pig · Et nota iſtud di⸗
ctum per qð limitat᷑ notabiliter glo · in
c q̃relam de ꝓcu · et glo · in · c · de do · et
otu · li · vi · et glo .e honoꝛatꝰ·lxxiij · di ·
et glo · in . c. q quis · iij · q · v · qᷓ volũt ꝙ li⸗
cet quis non fuerit ↄtumax in ſcdᷣa nec in
tercia citatione nihilomiꝰ odemnet᷑ ĩ ex
penſis prime ſi nõ venerit et ideo in libel

lis dicit᷑ ꝙ reus reqſitus noluit ſatiſfa⸗

cere ꝛc · et h ꝓcedunt quo ad pᷣmũ intel⸗
lectum huius ·c· Aliqui dicunt ꝙ hc· po
mt ſpãle in ep̃ᷣis ꝙ nõ accuſent᷑ niſi pre
moneant᷑ qð nõ credo per.c. veniens ⁊.· c.
lioet ꝗ· eo.j̊ bene ſpãle eſt in epᷣo in cãu
c.ſi quis erga · n·q· vij·ſ. cũ ſubditꝰ hẽt
cauſã ciuiliter õ epᷣm non debet adire iu
dicem niſi pᷣmo premonuerit epᷣm a eſt
caſus no · Et ideo intellige hoc · c. in denun
ciatiomibus ſecus in accuſatoꝛe qꝛ tunc
non eſt neceſſe vt premoneatur ſed bona
eſt ipſa monitio · Concluſio eſt ꝙ in ac⸗
cuſatione non eſt neceſſaria monitio ſed
in denunciatione ſic · nota bene ·

Ala prepoſitoruʒz.
¶ Illi debent accuſare quorũ ĩ

tereſt a.accuſatio eſt nulla vel

ſie. Criminatio prelati debet tractari oo
ram ulis quoꝝ intereſt et primo ponit᷑
deſciſum factum · ſceðo diſpoſitio ibi . ſi
pero· ¶ Mota pmo ex tex · ꝙ ilb de mo⸗
naſterio poſſunt abbatẽ ꝓprium accu⸗
ſare vel de crimibo nunciare a cũ bec lit⸗
tera loq̃tur indiſtincte ifero ꝙ nedũ mo
nachi qiz ouerſi layci dñt adnntti ad accu
ſatione abbatis cũ eoꝝ interſit hr̃e bonũ

abbatẽ nec ſunt puri layci pro quo facit

glo · in. e ex eo · de elec . li · v.· ¶ Nõ ſcdo ꝙ
culpa et reatus ponunt᷑ hic vt diuerſa/⸗

et vt differant pt᷑ dici ꝙ licet aulpa ſit ge

nerale crimẽ tñ ponit᷑ hic vt ſpecies vt
oprehendat delictũ ſine doloß reatus eſt
cũ dolo q̃ſi tex relit dieẽ ꝙ tã de negligẽ
tia etiam nõ doloſa qᷓʒ delicto poſſit ac⸗
cuſari ꝓ quo optiĩe facit · c ſi quis abbas
xpiij ·q·ij · vbi ꝓ ſola negligentia pt᷑ ab
bas priuari vide glo · m . c ea que de offi ·
archi . qᷓ̃ dicit ꝙ negligentia pᷣlati ẽ pec⸗

catum moꝛtale ſic a alfit drĩa mter pec

catũ et delictũ de qͥ vide glo · in . c. peccatũ
de re · iuf. li · vi · et facit · lxxxi · di. c.·
¶Wõ tercio ꝙ accuſatio pᷣlati tractatur
cu his quonꝝ mtereſt qᷣ aut ſint illi glo ·
videt intelligere de cardinalibo qnñ papa

cognoſcitrel de caanomas qñ cognoſeit

Eepus et h ſẽtit dũ allegat · c· ſi quid vero

lxxxvi · di · Inno · expoĩt dupliciter. primo
ꝓ ſubditis accuſantibo · o ꝙ p̃latis ac⸗
cuſatoꝝ q interſũt vt oſulãt et ſic traſe⸗

unt viter doc. Ved die clariꝰ et meliꝰ ꝙ
accuſatoꝛes ſẽper dñt eſſe pñtes nec va⸗

let qd agit m eoꝝ abſentia nõ data otu⸗
macia pt in.lſi accuſatoꝛibo.C· eo· x.iij

q-⸗ ix- caueãt et · c. oĩa · Prelati vero et ſu⸗

perioꝛ es accuſatoꝝ de neceſſitate nõ ſũt
pocandi ar · in. c. veniens et in . c. licet · ᷓ·e ·
Hz poſſunt ad cautelã vocari et ſic intelli
ge Inno. hic ſi tñ ſponte ſe offerũt ꝓ in
tereſſe eoꝝ dico eos adimnttẽdos et per
ſe et ꝑ ꝓcuratoꝛem ar · in . l. Puꝰ ff. de pub
li.iudi · et ſic pt᷑ intelligi illa lr̃a et faẽ· qd
no. Bar · in. l.pe ad crimen ff. de publi ·

iudi · vbi notabiliter dicit ꝙ ꝙ fuo mo
nacho vel ſubdito accuſato admittit᷑ do⸗

minus xrel ſuꝑpioꝛ pro ĩterſſe ſuo dico eẽ
ꝙ et tercius in fauoꝛem rei publice põt
admitti ad defenſionem accuſati et abſẽ
tis vt ſingulariter no · Bar.in · vbi. C· de
tranſac· vbi dicit ꝙ ſi quis occidit banni
tum et non audet oparere · Terciꝰ vales
ꝓbare occiſuʒ eſſe bämitum debʒ adnint

ti qꝛ intereſt rei publice ar.in.l.j.et · ij. C

qñ li.ſe vindi · et H̊ no· quia limitant illa

iura generalia ꝙ in cauſa criminali nad

mittitur quis ꝓ alio vt dicã plene in.c. xe

mien . eo · ¶ In glo · in. nõ · glo · et tene

eã mẽti ex q̃ iũcto tex · collige ꝙ patro⸗

ni eccĩe et parrochiam pñt agere ciuili⸗

ter de crimĩe õ pᷣlatũ vt pᷣuet᷑ eccia q eo⸗
rum intereſt hr̃e bonũ pᷣlatũ ar · viij · q · ⸗
audacter et ideʒ no·in e maximmanꝰ.· lx

xxji · di · et . xvi · q · j· filius et vide bo · glo ·
in · c. ex pte ade · de teſti · et in. c xenerabili
de offi· delega · Alij vero layci nõ admit
tuntur eẽ ciuiliter vt hic probat᷑ iuncta

glo · qð ẽ õ vᷣre · de ſenis oſilio · xxnij · q

tenet quẽlibet laycũ admittẽdũ ad agẽ

dum ð p̃ᷣlatum cuiliter per.c. taʒ lr̃is de
telti · et · c quõz · eo.ti · qð etiã dictũ vide
tur ſequi Jo · an · et do · An. in pall · c. ex
pte ade · Sʒ pᷣmũ mihi placzʒ ar · opti · H
et iura ĩ õᷣriũ allegata tocunt᷑ in teſtib⸗
qui cũ ſint citati nõ pᷣſumũtur doloſe ve

mire ſicut accuſatoꝛes qui vemũt ſpõte

et layci elericis opido ſunt infeſti · ij · q.

vij · laycos et · c. layci. ¶ In glo · fi · in fi.

nõ bene finẽ glo · ꝙ nõ ſufficit ad validi

tatem ſnie vt poſſit certi ficari per rela⸗

tionẽ ad aliã ſcriptur niſi ſit illa ſeriptu
ra in actis õz ergo ꝙ fmĩa ſit certa ex ſe

pel ꝙ poſſit certificari ex aliq̃ ꝑte acto⸗

rum et h̊ vult ſingulariter.l quã allegat

glo.⸗ idẽ vult Inno· ĩcij · de libel obla ·
et idẽ tz Jo · an · in addi. ſpe · in ti · de ſẽ ·

⸗
ſert
lͤſ
luu

pnino
gac,
etrie⸗
neſc⸗
8necye,
Atäon
0 i
ewerſi⸗
enoſit
lietze.
ſeintul
erüt pin
setpe
fn
letftigd
depebl⸗
fuon
nmttied
o dicdei
bliopet
atier
ybi.
dithann
tcpales
ehademt
E ,⸗6
ntaneila
nnnliied
nenere
batrne
ro/
aicle
cnau⸗
Pnna
miandl
bo gl.
nerabilt
admit
iuncka
trinß4
ad age
nliisd
ickü nid
all,er
oti
nteſtihy
doloeye
üͦtſpo
ſtiij⸗9·
ſl infl⸗
Frela⸗
jſcnipan
rtaerſe
reacko/
allegat
obla⸗
deſt⸗

ꝓla & qualiter. ᷣ quid ſi iudex Exr quo in

fert ꝙ ſiiudex pꝛonuncat pᷣm conſiliumta
lis ſapientis nõ valet ſmia maxime qꝝ conſi

lium nõ eſt ĩ actis et ð hĩ .l.ij .· C· ſi aduer.

libert. ꝑ gl/ et doe · tene menti ·

Onipotens. ou de aliq;

crimine accuſat vel denunciatur
interim promoueri nõ poteſt h.
d · ¶ Nota pꝛmmo eyx tex ꝙ pendente accuſa
tione ſeu mquiſitione contra aliquem nõ
debet iſte ꝓmoueri ad aliquod beneficium
rel officium vt in c.· fi. ᷓ · de teſti · vbi ommi⸗
no vide et hoc ꝓœdit etiam in dignitatibo⸗
ſecularibus vt eſt tex. in.l.qui de libertate
ff. de libe · cauſ. et ni · l. reus · ff de mune. et
hono · pbi clarius et m.l.qui ſtatus · ff de re
mili · et ratio redditur hic in glo · ¶ Nota
Pex pendentia accuſatiomis grauatur opi
nio accuſati. vt mterim non di catur pſo
na integra oĩno licet ergo pẽdentia accuſa
tõis nõ pꝛiuet quem iure iam aquiſito ne
q; exercitio illiꝰ uir.vt nota · gl · m. c. ſepe
de ap · facẽ tex · ff mil ino · ap · pen. ĩ. l. . C. mte
geret. Z̊.· vt li · pen · per totũ tamen ĩhabi
litat᷑ q ad acquirendum ð nouo · ¶ In gl.

i· m fi · quero qꝛ hic ðꝛꝙ nõ debʒ honorari

pẽdẽte accuſatiõe ſeu ð nunciatõe nunqᷣd
ergo poſſit mterim eligi Inn· tcitat dua
opi · aliqᷓ tenẽt electõeʒ fieri poſſe al defaci
li poſſet ĩpediri electõ alicuiꝰ qa ſi ſpera⸗
returellectio de aliquo m continenti poſſet
accuſari et ſic fraudulenter impediretur
ſed via figmentis aperienda non eſt de di

uor ·q̃ʒto Alij tũt oppoſitum et dicũt ꝙ te

minu debʒ pfigi accuſatoꝛiHoſti diẽ ꝙ ĩ
quiſitus eligi non poteſt quia mquiſitõ ñ
fit niſi pꝛecedente mfamia vt m.c. qualiteꝛ
et quando ·jeo. Si vero eſt accuſatus diſ
tinguit ꝙ aut non eſt ifamatus et poteſt
eligi aut eſt ĩfamatus et non poteſt eligi
rõe infamie hunc articulum latius exaiat
Inn. ĩ. . accuſatũ deſvmo⸗/et ibi ocludit ꝓÿ
ĩqſitꝰ eligi nõ põt rõe pᷣdicta tz accuſlatus
vel denunciat ꝰxel is õ quẽ excipit᷑ ð crimĩe

P nedũ eligiß etiã ofirmari et oſecrari
ſz eerte iſta opi · i accuſato vr õ.·l.reꝰ palle.
nã ſi nõ põt ꝓmoueri pẽdẽte accuſatõe ad
disgnitatẽ ſecul arẽ foꝛtiꝰnec ad eccleſiaſti
cazʒ vbi maioꝛ reqrit᷑ idoneitas ar.lxj · di ·
mramur in fi · et in denunciato videt tex ·

het iõ ſic puto dicẽdũ ĩqſitꝰ et eligi non

põt qa iã peſſit infamia et electio de tali

fieri non poteſt vt in.c. cum in cunctis. S.
ðelec · x in· c·tantis / damiel · lxxxj · di · Si ve

r eſt acouſatus et tunc aut pꝛeceſſit mfa⸗
nmna et etiam non poteſt eligi quia ſola in
famia fc ĩpedit · . . C. de dig. li. x · eti re

gula ĩfamibusde reg iur · ti vj · vbi ꝑ Dy ·
Si vero nõ pᷣeeſſit infamia ⁊ tũc ꝓmoueri
nõ põt vt in·l.reus pᷣal.et in.l.q de liberta⸗
te et hß eligi poterit ne malidoſe ſit attẽp
tata accuſatõ ar · opt · ĩ· l ·. cũ qͥs ff. ð qõ.
ſi rero eſt denunciatus et tunc ſi peſſit ĩfa
mia etiã eligi nõ pt᷑ rõe pᷣdẽaſi nõ pᷣceſſit
ant ſupioꝛ ĩquirit et ĩterĩ pt᷑ eligi z ñ mo⸗
ueri vt h ſi dnuntiatio fit debẽti oferre vl
eligire nõ tenet hñs oferre vel eligere ob
tẽpare ſed põt eligere ſeu ↄferre⸗ ſi poſte
a oſtiterit eũ criminoſũ pꝛiuabit et hũc vt
timũ articulũ ꝓſeq̃re vt plene no · Inn · ĩ. c.
ad diſſoluendũ de deſpo · ĩpu · et m. c. cñ ĩter
de elec · et idẽ die ſi agit de crimĩe p viã accu
ſationis vt poſſit ꝓmoueri ſi nõ eſt oꝛta m
famia de quo m. c. ſup eo · de elec. et · ſupeꝛ
his · j. eo · titu ·

Ulli epiſcoporuʒ. epi
ſccopus ꝑ exœptionem crĩs illũ
b accuſatione ſua repellere non
põt quẽ añ a ſua familiaritate neglexit ſe⸗
pare ¶ Nota pꝛimo pꝛeſumendũ cõtra pᷣla
tum detinentem ĩhoneſtos familiare iu⸗
dicatur enĩ quis ex moribo ſocioꝝ · C Nõ
ſo ꝙ repellens a familiaritate eum a quo
ſciebat ſe accuſandum etiam excipere otra
eum nõ poteſt · debʒ ergo iſta expulſio fie
ri anteqʒ ſciat ſe mmpetendum ab eo nam ſi
fec poſtea pꝛeſumitur fꝑciſſe in fraudẽ ar.

m. c. ſuggeſtum et m·c.: meminimus · S. de

ap · ¶ In glo · j· in fi · Nota ſẽp hanc gl· ex
q̃ oolligeꝙ licet accuſatu m odium ſui nõ
poſſit excipere contra accuſatorẽ de ſua in
dignitate mudex tñ ex officio ſuo h põt · Cõ

trarium tñ ĩ ſimili videt ſentire Bar· m.l.ñ

ſolum· fi ff. de miur. vbi tenet ꝙ ſi alicui
denegatur qudientia vigoꝛe ſtatuti nõ pt᷑
iuderx ex off ĩcio procedere contra offẽſ⸗ orez

illius · Sed mihi placet multum hec glo.

ar.· m. llici tatio· qdð illicite· ff publica. Ex
delicto emnim acquiritur ius pꝛiuato et rei
publice licet priuatus non admittatur pel

non relit agere tamen ratione reipublſic

iudex poterit ex officio agere facit ꝙ nota
Barto · in · Himter omnes ·Orecte · ff ð fur nã

illtĩmus accuſator debet repelli nedum ad

ommodum accuſati t propter digmitatez
iudicis ideo poterit eum exofficio repelle⸗
re ar · in · quos prohibet et quod ibi no ff

de poſtu · et facit quod neta glo. in. c. j. de
elec. lib· vj· facit etiam pro iſta opim. gl.

no · j. c. j · de iudi. lib · vii· que vult ꝙ licet m
cauſa criminali non poſſit mteruemire pro

aunator tamen ſi mteruenerit tenet iudiciũ
aum eo agitatum. Ded gl. pe ſtea notãter

dicit ꝙ iuder talem procuratoꝛeʒ poteſt
ex officio ſuo repellere et non tantu pot
z etiã debz et ſic diciꝰ ꝙ nõ abſolute. qʒ
ſip ſtatutũ denegaret᷑ audientia ꝑti poſ
ſet iuder ex officio ꝓcedẽ vt hic dicitur
notabiliter die ꝙ licz p? lit · oteſt · ñ poſ
ſit reꝰ petẽ cautionẽ a procuratoꝛe tñ iu
der ex officio ſuo ne offitiũ ſit fruſtrato
rium pt᷑ opellere ꝓcuratoꝛẽ ad oſtendẽ
dum mandatũ vel ad docendu de manda
to · ¶ In. glo · fi · ibi. de crimme excepto
ſo vera e m ſe de quo dicet pliene mc.
cũ.p·j.eo · nõ ogruit huic lr̃e et iõ tene
ſcðdam ſolutionẽ ſequẽtem vt ſit ſpãle ĩ

odium epon et idẽ no · glo · üj · q · v.· &Em

hoc. ¶ Ved õ h̊ op· nã familiaris nõ au
ditur accuſando dñm imo debz puniri vt
iij · q · vlt. c. fi · E· l iniquũ · C· ꝗ acc.ñ poſ
So · duplex pᷣria loquũt᷑ de familiaribo
nutritis a pᷣmeua etate in domo ſecus in
alijs. Scda ſo· vt eẽ illi nutriti imn domo
agdnnttant᷑ ad accuſãdũ epᷣm et h modi
um ipoꝝ q; debẽt hr̃e perſonas mhone
ſtas· pma tñ ſo · nnhi plus placet nã fa
miliaris in domo nutritꝰ? repellit ꝓpter
odiũ ſui et q nõ videt honeſtũ vñ qztũ⸗
cunq; ſit bone fame nõ dz admitti ↄtra
dñum ꝙ vindicka publica et h idẽ puto

cedere m eßo licz aliq · ¶ Vltimo qᷓro
qd ſi eßs accuſat᷑ a ſubdito nunqᷣd poſ⸗

ſit dotra eũ opponẽ de crimĩe et videt ꝙn
pari rõe q; neglexit eũ priꝰ punire Cõ
trariũ tenet Inno.· et ↄĩter alij nã licʒ p/⸗
latus nõ pumiuerit ſubditũ non ꝗpter h

acprobaut e? moꝛes foꝛte enĩ nõ hẽ bat

Vbationes iõ ſilebat · ij . q · vñ . pleriq; vf
omſſlit rõe ſcãdali de p̃ben. cũ iã dudũ in
ſi · vel etiã ſi negleriſſet aliud ẽ nõ coꝛri
gere ſubditũ et aliud aprobare aliquẽ
ad officium famliaritatis cũ debeat ha
bere honeſtas et ꝓuidas ꝑpſonas · ij.· q ·
vij. cum paſtoꝛis et h·c intellige qñ ſüt
famliares clerici· nã ſi eſſent layci ñ ad
mitterent᷑· q; laycus clericũ crimĩaliter
accuſare non pt᷑ vt in.·c. de cetero de teſti ·
et quod ibi dixi tene menti ·

auſari nõ pt᷑· Et nõ diuidit᷑ q;
otinet vnũ dictu · ¶ No · pᷣmo ꝙ ſnĩa in

crimĩali cã lata trãſit in re iudicatã etiã

quo ad terciũ vñ ſi nõ fuit appellatũ non
pt accuſatio mſtitui etiã a tercio et h cla
reprocedit qn fnĩa fert᷑ abſolutoꝛia pro
reo · ¶ Ound aũt ſifert dð reum nũquid
tranſeat m rem iudicatã doc · in cle · pa⸗
ſtoralis de re iudi. vident᷑ velle ꝙ nõ ſi

Ebis. Hoc dicit abſolutus
de certo crimie de eodẽ iteꝝn ac

immiet pena moꝛtis vel alia pena ooꝛpa⸗/
lis q tranſitꝰ im rem iudicataʒz cãtur ex
qeſcentia ↄdẽnatic qd ad ↄſultationem
de re iudi · cũ nullus ſit dñs mẽbroruʒ
ſuoꝝ vt in lliber hõ ffad· lacquit᷑.et.x
xuj.q · v· ſi nõ licet et m.c otingit· . de ſẽ.
ex:ergo ↄdemnatꝰ in coꝛpoꝛe nõ poteſt
acqeſcere ſnĩe et hanc opi · qnq; etiã fui
ſecutus · Sed mueſtigata diligenter ve
ritate puto eã nõ ꝓcedẽ · pmo ꝑ tex.no ·
m.l. diui · f de pems vbi ptz ꝙ ſnĩa coꝛ⸗
poꝛis afflictiua nõ pt iure ↄomuni retra
cCari poſt lapſũx·dieꝝ liet appareant
ꝓbationes ĩnocentie tz ex grã ſpãli fit re
ſtitutio a principꝑe et ĩ h eſt ibi tex · ſing ·
nec ob · motiuũ prium qð ꝓdit qñ in⸗
iuſte qͥs relit exponere oꝛpꝰ ſuũ i qñ ñ
appellauit tacite videt᷑ ↄſentire ar · m.l·
furti ff de his qui no. infa. nã et h vide

mnus mn cõfeſſione vera cuiꝰ vᷣtute etiam

ad penã capitalẽ quis damnat·l·q ſnĩaʒ
C.de penis et qd no· Inno · in. c·qualiter

el.ij ꝗ.eo· et hanc ſnĩam nõ pt᷑ reuocare n

aliter inpetret᷑ ad hoc qͥd no · m. c cum
ſpecaali · de ap · vbi tetigi · ¶ In glo ·j. m
fi.no. glo · que quotidie allegat et vide

ãqſi oſimilem glo. ij· q· mij. habet et circa

hanc materiã aduerte latius colligen do

multa dcã nã qñq; accuſatꝰ abſolutus ẽ
ab obbuatione iudicij et pt᷑ iteꝝ accuſa

ri ·l. libell oꝝ · ff. eo · cano mʒata · ij · q. vi · li
bellonꝝ et facit · . cũ · pꝗ·· eo Et an h caſu
ille idem poſſit accuſare vide tex· i · q· ·

prohibent et vide bo · glo · ibi ĩ vᷣbo pub

licajqnq; quis ẽ abſolutꝰ vigoꝛe tranſ
actionis qꝛ tranſigit cũ accuſatore et tẽ
ſi tranſacłio tenet põt accuſari a tercio

qꝛ: nõ facit pᷣiudiciũ tercio vt no · in · . trã

ſigere. C. de tranſac · ß ab eodẽ accuſari ñ

poteſt · Di vero tranſ actio nõ tz tunc a

terco mdubie accuſari põt · ſ an ab iſto
qui tranſegit dic vt no · Bar · m · l ſi ma⸗
ritꝰ. Gſi negauerit ff de adull OQuãdoq;
quis fuit abſolutꝰ per viã exeœptionis
et tũc ãà erat tale crimẽ q; d etiã per viaʒ
exceptiõis debeat pumiri ꝑena naturali
et nõ pt iten accuſari et q̃ſũt iſta crini⸗
na nõ · m.c.j· de excep · et m. cn · de oꝛdi ·
cogni. H in · lij ſi publioo ·ff de adul · ſi
vero non ſunt talia crimia et tũc poterit

iteꝝ accuſari et exceptio de ſui natura nõ

tendit ad vindickam facit · c· ij. et qᷣ;dibi
not · de oꝛdi · cogni · et · c fi · eo · ti Jjaut fuit
abſolutus per viam denunciationis et di
cit Inno·ĩ.c cum dilecti de purga · cano ·
ꝙ poteſt iterum accuſari. quia denunci
atio nõ fit ad vindictam qͥd putat verũ
m quoſdam mſi ſatiſfeciſſet ex toto de

pa⸗
lrer
nem
ong
K.r
deſz.
teſt
tiͤfij
ſderye
ex. no⸗
cd
Ureina
Awant
lifien
ſing
qñm
hin
Hpide
ctiam
ſniaz
alter
caren
um
lo)em
et yide
etajca
gend⸗
utus?
Accuſa
l
haſe
bont
etrant
rect 4
lercio
.l.tra
ſarnin
wnca
abſſto
ſimg
adoq;
tioms
rpia;
aurali
cninn;
ondi⸗
Gllſ
woent
tuand
cit
itfunt

setdi

cano
nun
tveru
to de

delicto quod ego puto vᷣm quando ꝑ viam
denunciacionis ſołuiſſet penam naturalez
delicti alias ſeais quandoq; quis fuit ab
ſolutus mpniĩa et glo· hic concludit ꝙ põt
iterum accuſari qð limitatur duo bus mo⸗
dis ᷣm aliqͥ snam ſi pnĩa fuit publica ſᷣm
aliquos nõ poteſt iteꝝ accuſari qð tenet h
do. An. all· hoſti . m. c tue ð ꝓcuſtz mbiñ
placet nam ꝓ delicto ĩpomitur pnĩa m foꝛo
amime pt ſatiſfaciat deo et aie ideo pumitur
a confeſſoꝛe ſuo tantum vbi deliqᷣt xxj.q.j.
placuit · Item punitur ĩ foꝛo ↄtencioſo ſeu
iudiciali q; leſit republicã vt ·l.lititacio.¶.
ꝙ illicite · f de publi · hĩc eſt ꝙ debet pumi⸗
n vbi deliquit · ij. q. vj. c·i · et in auẽ. qua
in proumcia. C· vbi de cri · agi opoꝛtzꝭ Cum
ergo iſta tendant ad diuerſos actus ſiue
effect us impoſitio vnius non tollitur per
inpo ſition em alterius ar· m.l.an eadẽ ff.
de excep · reiiudica · non ob/ ꝙ eſt publica
quia ſemper eſt idem fimi vt ſatiſfaciat dðᷣo
et aĩe ſue ſ ĩpomitur publice quandoq; ad
