ſtru · Aut vult legitimare m terris eccleſie
et non poteſt eiſdem rationibus de quib⸗
ſupꝛa dixi m papa · Idem et foꝛtius dicen⸗
dum in habente poteſtatem ab eo · Hijs

pꝛemiſſis quero de ſolennitate adhibenda

m actu legitimatiomis · So · dic ꝙ pꝛimo
debet qualitas illegitimi plene reſerari pi

cipi vt puta ꝙ eſt mœſtuoſus rel aduite

rinus vel incſtuoſus et adulterinꝰ ſimul.
alias legitimatio eſſet ſurrepticia per ea
que dixi m.d·c quna circa et regulariter di
cendum ꝙ omne tacitum quo expꝛeſſo pꝛin
ceps non ita defaali conceſſiſſet legitima

tionem habet ipſam viciare ad hoc · c poſ⸗

tulaſti de Rptj et · .j. ff de na ta · reſti per h
notanter dicit Jo · an. in addi. ſpe.eo· ti ·

p· ſed quero ꝙ ſi legitimandus dixit ſe ſpu

rium ſi erat ſpurius duplicatus vt puta na
tus ex vxoꝛato et vxoꝛata non valet legiti

matio. Idem dicendum m ſimilibus perh

etiam dico ꝙ ſi habens fratres legitimos

et naturales impetrauit legitimationem

et non fecit mentionem ꝙ habebat legiti⸗
mos non valet legitimatio quia pꝛmœps
non ſolet legitimare quando legitimandꝰ
habet fratres legitimos rel ſaltem non ita
de facili vt ſentit Jo · an · in addi · ſpe . mti ·
de ſucceſ · ab inteſta Gj. vᷣ. ſed ex facto qͥd
erat quod bene notabis pꝛo quo facit tex.
m. Gillð ĩ auẽ · qui mo.naeffi.ſui · So.·reqͥ
ritur ꝙ legitimandꝰ conſentiat · Ite ze pa
ter vt m · d.· Cgeneraliter de agnatis dubi⸗
tatur vtrum debeant vocari et conſentire

Ja.de bel.m auẽ· qui mo.na.effi.ſui di⸗

putat et tandem ſentit ꝙ ſic alias non vale

bit in pꝛeiudicium eoꝛum ſed oommuniter
tenetur oppoſitum vt nota· Joannes andꝛee
m dicko verſiculo ex facto · ſentit et hic

ipſemet · et Bartolus in lege gallus qᷣd

ſi tantum · ff de liberis et poſthumis · vnde
concludo ꝙ aut pater vuit et ſatis eſt
pater conſentiat · adeo ꝙ etiam agnatis

ab inteſtato ſuccedit iſte legittimatus
nam pꝛmœps qui abſtulit iſtis baſtar⸗
dis ius agnationis et cogna⸗

tons
miune
doͤge
ettun
retur
e.
mhi
nati⸗
eſt⸗
pale
timn
nah⸗
elle
tante
ejpen
intog
tur⸗C.
Oeda
habes!
nalesd
qride
ſtoone
ees
e!
net!
erg
tani
ſachn
mbl!
e⸗
bene
nceſt
drana
ſpeen
nesne
pſubo⸗
ſinan
tiind
ſunge
Nad⸗
coid
ſuis
ſenn
cryil
G.
egtun
m
ae
kaun⸗
Tenh
hunnz⸗
ſ on

(en
*

lerſet
Konede

ne.

rneecleſe
ls deqnub
tiusdhon
beo⸗ his
9dhibende
cpꝛimd
fſeranipi
Nlaculte
nſimul.
aa perea
lantterdi
peſſopen
klegitim
pe cpol/
ſtrper,
pe eo⸗
nitſeſpu
Ntpatana
aletlegt
bubpef,
eginnos
anonen
tleptt
nirps
nnd)
onita
emd
aod
fatter.
1 Lona
Jezgn

wrſente

j. ſundi
onne
mmmunntet

jes ndete

tchie
lus d

no vnde

is eſt g

tionis poteſt eos reſtituere ſine alterius
miuria ad ius naturale pꝛimeuum vt in

d. C generaliter. Si vero paterẽ moꝛtuꝰ

et tunc ſi pater diſpoſuit pt iſte legitia⸗
retur nõ eſt necœeſſe vocare agnatos ar·m
auẽ · Item ſi qͥs · C· de naturali.lib Aut pr
mhil diſpoſuit tũc eſt opꝰ ꝙ rocẽtur ag
nati quibus heredita paterna acquiſita
eſt ar · m.l.j.et fi · ffde nata reſti · aliaꝰ ñ
valeret Nptum legitimatiomis ſeu ſal⸗
tim nõ haberet regreſſum ad bona pater
na hec vera mſi pꝛimceps ex certa ſciẽtia
xellet legitimare agnatis nõ võtis vt no
tanter dicit Bart.m· d. quid ſi tm̃.Põt
eĩ pꝛmeps ex certa ſcientia reſtituere in
integꝝ cũ pꝛeiudicõ alteriꝰad hoc qð nõ
tur · C· de ſẽ · paſ . . j · ¶ l.m cãeffde mio ·
Ded alia qõ nõbilis eſt· Pone ꝙ pr̃ non
habẽs filios legitimos fec legitiare natu
rales demuz habuit filium legitimũ nun
quid euaneſcat illa legitimatio m q̃ que⸗
ſtione ſententie repiunt᷑ varie vt nõ per
ſpe et Jo an · in dicto v. ſed ex facto lati
per Barff de vul ·et pup. m.lex facto a te
net Bar · vt ſuccedat vna cũ legitimis · qꝛ

exquo legitĩatio fuit pfecta nõ debet irri

tari ex facto ſuperuenienti ar · in regula
factum legitime de reg · iur · li. vj · quod
mibi ſatis placet et vide lauus in lo co pꝛe
alle. ¶ In glo.m bᷣ.nõ naturalibo. Mota

bene iſtam glo · in eo ꝙ dicit ꝙ largo mõ

inceſtuoſi adulterini 2 ſimiles filij poſſũt

dici naturales et vide per Jo· an. m addi.

ſpe · eo · ti · crca pꝛin · vbi dicit ꝙ licet om

nes nati ex ſoluto et ſoluta ex oommuni

pſu loquẽdi dicant᷑ naturales · Propꝛie
tñ naturales ſũt nati ex concubma reten

ta in domo quia alij licet naturaliter ꝓBe

ſint gemti non tamẽ merentur appellari
naturales ex quo ſunt nati ex damnato
coitu vt habetur in auẽ· qui· mo· na. effi.
ſui ſi quis autẽ defunctus et hoc etiam
ſentit glo.m.·c.mſi cum pꝛdem de renũt.
et vide in ſpe · mti · de ſucceſ. ab inteſta.
C·j.h.nunc de naturalibus vbi diẽ tria 4
reqiuuri ad hoc ꝙ filij dicantur naturalesꝰ
Primo ꝓꝙ ſint natiex ſoluto et ſoluta ita
ꝓ inter eos eſſe matrimonium potuiſſʒ⸗
Secundo ꝙ er concubina retẽta m domo
Tercio ꝙ ſit vmca concubina nã ſi q;ᷓ hñs
plures concubmas ſuſcepit ex eis filios
iſti non merentur dici naturales propter
effrenatam libidimem parentum hoc vi 5
detur de mente tex. auc.pꝛealle Et hec
bene notabis ꝓPter ſtatuta que faciũt mẽ
tionẽ de naturalibus et vide bonum tex.

xxxij· q · mij · c fi. Et ideo glo.nõ bene diẽ

dum mquitꝙ plerumq;ʒ ꝛc̃.nã debʒ dic ẽ

ꝙ regulariter illi dicuntur naturales ꝛc
Et ratio pᷣdictarum eſt quia iure ciuili
ncubinatus non eſt reprobatꝰ cũ reti
netur vmca in domo loc vxroꝛis pt · ff de
ecubi · per totuz ſed de iure canomeo eſt
reprobatus pt in · c nemo · xxxij · q.nij.
¶ In glo.m pᷣ · adulterinꝰ. Nota iſtã gl⸗
et tene eam menti ꝙ filij pꝛeſbyteroꝝ di
cunt adulterini. Exquo mfertur ꝙ etiam
matri ſucœdere nonpñnt quia tales nati
ex damnato citu repellunt ab heredita
te parentũ vt in auẽ·ex complexu.C. de
meſ· nup. Idem dicit de natis ex alijs cle
ricis conſtitutis in ſacris de quo vide gl
m. l.ij·C. de epiſ.et cle.quod procdit eti
am ſi ſũt nati ex vnica coneubina clerici
yt no · Bar · in . . ſi gener . ff de his qui. pt
indig. quia concubinatus eſt ſpecifiœ dã
natus in ipᷣis clerios vt· S.ð co ha: cle.et
mul · per totum · Ced dubitari poteſt qͥd
de natis ex clericis non conſtitutis m ſa⸗
eris beneficiatis tñ collige ſolutionem ex
no · per Jo · an . in regula ſine culpa de reg ·
iur· in mercu· Et ex no·per Bar· in.l.m
concubmatu ff. de concubi . ¶ In · gl · m ᷣ.

non ſeruatum in fi · no. bene ſtam glo. et

pvide ꝙ hodie habet᷑ mele · diſpendioſaz
de iudi · Et quia ſuper glo· pꝛecedenti feci
mentiõʒ de filñs adulterinis ſcias ꝙ Gal ·
in · cum legitime nuptie· ff de ſtatu hoĩ.
dicit ꝙ filn nobilium baſtardi non dicũ
tur de ſtirpe parentum·quia ſoꝛdes non
merentur computari inter pꝛeopuos ar.
m . l. ſi qua illuſtris · C· ad oꝛfi nec pñt eti

am poꝛtare arma parentum quod etiam

ſeqintur do · An· hic· An autem baſtardi
dicantur de domo nobiliũ rel alioꝝ pen
tum maxiĩe propter ſtatuta qᷓ quandoq;
punmiũt de certa domo nũquid opꝛehen⸗
dantur baſtardi vide plene ꝑ Sar · in. l. fi.
C· de ÿ· ſig · et mm · pronunciatio · ff eo · ti.
et in · tutelas · ff de capi. dimi · vbi plene
de hac queſtione · ¶ In glo. in ð. de trib⸗
ibi · i· ipſe deus poteſt glo.intelligi dupli
citer · Primo ꝙ ipſe deus fuit proles in
matrimomio ↄtracto ĩter Joſeph et ipſã
beatam virgmem ſicut no · in. c omne all·
m glo · Secundo poteſt intelligi ꝙ in quo
libet matrimomio deus eſt proles · i . quo
ad ſeruicium dei debent homines inten⸗
dere ad generationem prolis.i.vt ꝓles
ſeruiat ipſi deo · et vterq; mtellectus bõꝰ
eſt in ſe / pꝛimus tamen nnhi placet.
· In. gloſa m ver · dubitari in fine vult
iſta gloſa ꝙ iſti filij regis francie m re⸗
ritate erant legitimi ex quo rex contrax⸗
erat matrimonium cum ſcdᷣa autõitate
eccleſie · Ded glo · ſequens m fine aperte

tenet contrariũ dicens ꝙ exquo ſentencis
ſeparationis fuit nulla pꝛopter iud iciariũ
oꝛdmem non ſeruatum proles ex ſcda fuit
illegitima et attende qunahic dickum glo.
eſt de directo con · gl. m. c perlatum. S· eo.
Doc ·hic videntur velle ꝙ nullitas ſẽtentie
non habet reddere filios illegitimos exqͥ
parentes de ſnĩa confiſi contraxerunt in fa
cie eccleſie vt in. c perlatum. S/eo·. Ad iſtü
tex · reſpondet ꝙ licet rex ſuſcepiſſet pam
coniugẽ poit ſententiam et ante ꝓbatiõz
tamẽ filios ſuſcepit poſt pꝛohibitionẽ · Et
pt intelligas ſcias ꝙ contracto matrimo⸗
nio cum ſcdᷣa regma pꝛopoſſuit ſe ſpoliatã
2 petijt ſe reſtitui allegando nullitatem ſẽ
tentie papa non conſtito de nullitate ſen
tentie mandaut regmam reſtitui et regi
interdixit ſcdᷣm matrimonium in euentu
cauſe poſt hanc pꝛobationem rex ſuſcepit
filios ex ſedᷣa et ſic non poteſt dici ꝙ bona
fide filij fuiſſent ſuſcepti · Et ex hoc intelle⸗
ctu ſentiunt doct. dickum valde notabile
ꝙ ignorantes impedimentuʒ etiam iuris
erroꝛe excuſantur quo ad legitimationeʒ
ꝓlis quod etiã voluit glo.in · d · c platũ et
vide qdð ibi dixi nam puto hoc ꝓcedere vbi
erroꝛ fuit pꝛobabilis. ¶ In gl. in vᷣ. recog
noſcat m fi. Nota ſingulariter iſtam gl ex
qua habes ꝙ rex frãcie de iure non eſt ex
emptus a romano imperio immo dicit ꝙ
de iure ſubeſt pape et non inꝑatori Hoſt ·
tenet pꝛimum dicens ꝙ omnes pꝛinapes
ſeculares debent etiam recognoſcere inpa
toꝛem in dñm vt in. c adrianus.lxiin· diſ ·
Et ex hoce dicit ꝙ reges hiſpame francie a
anglie tenentur de wure obedire impera
ton licet de facto non obediant · Nunquid
autem peccant non obediendo et nunquid
potuerunt pꝛeſcribere otra ĩ periũ rſpectu
pꝛeſcriptio nis· Dentit ꝙ non niſi pᷣſcripſiſ
ſet paſſiue · i · nomine romane eccleſie ad h
quod legitur et notatur in · c cum ex officij
et . cccum non liceat de preſcrip · Reſpectu
pꝛimi diẽ ꝙ excuſant᷑ foꝛte a peccato dum
imperatoꝛ non exigit ab eis obedientiaz ſi
cut m ſimili notat᷑ mn deanns vt in . c cũ om
nes de deci. cum hoc dicto tranſit Jo · an · et
do · Ant. Sed do · card · dict poſſe defendi
ꝙ iſtipᷣſeripſerũt ↄtra ĩperium nã plures
poſſent eſſe umꝑatoꝛes quemadmodũ qñ
plures eli guntur m diſcoꝛdia et de cõſue ·
vterq; adminiſtrat vt not. glo· m cle · Ro
mam de iureiur. puto ꝙ iſti pꝛinapes poſ
ſunt preſcribere iura imperij m eorum reg
nis ar. c ſuper quibuſdam ð ver . ſig · Et ex
his que no. Jo · an · in.cſi ep ſcopus de of⸗
fi. oꝛdi. li· vj· vbi dicit ꝙ pꝛelatus mferioꝛ
epo poteſt p ſcribere iura epiſcopalia ĩ cer⸗

tapte dyoc. qd pleniꝰ dico ĩ ccũ otingat

de fo. compe · Sed ꝙ pꝛinceps poſſit pꝛe⸗
ſcribere vt ipſe non ſit ſub imperio non vi
deo hoc poſſibile in iure quia ſine poſſeſſi⸗
one pꝛeſcriptio non procedit · Sed qᷣs nõ
poteſt poſſidere ſeiĩpſum et ideo licet papa
pel alius potuiſſet pꝛeſcribere ↄtra impe⸗
ratoꝛẽ tamẽ actiue non pꝛocedit pᷣſcriptio
quod declara pt dixiin · d· ccuz non liceat
¶ In glo · in ð · regi ibi vt ſuccederet ſibi ·
otrariũ dic eſſe veruz vt colligitur m. ð · in
ſuper. ¶ In glo · in . inter ſanguinem hec
vpᷣba vario modo exponunt᷑ per doc·ſ̊ placzʒ
mtellectus qui elicitur ex gl· vt per illa ver
ba ſãguinẽ et ſanguinem denotetur cauſa
crinmnnalis foꝛi ciuilis et per rerba lepram
et lepꝛã denotetur cauſa criminalis foꝛi ec
cleſiaſtici illa autẽ verba cauſa ad cauſã de

notant cauſam cimlem vtriuſq; foꝛi · Et m
ſumma hoc vult illa autoꝛitas ꝙ qualiter⸗

cunq; oꝛiatur difficultas et ambiguitas ſi
ue m foro ſeculari ſiue eccleſiaſtico ſiue in
cauſa criminali ſiue ciuili recurrenduʒ eſt
ad iudicium pape. Ex quo notant doct ·
contra legiſtas qui in caſibus dubinjs ð iu
re ciuili nolunt ſtare determinatiomi facte
per canones· Pone exemplum in detracti
one duarum quartarum de quibo m·c.Rai
nuciꝰ et Raynaldꝰ de teſta · ꝛc · Abb · Nico ·

X tenoꝛe. i ooniuga⸗
tus viuente pᷣma m facie ecclie
ↄtrahit cum ſcda hoc ignoꝛãte
legitima erit eoꝛum pꝛoles· Et ſũt due par
tes · in pꝛma iudicum conſultatio · in ſcdᷣa
reſponſio et eius ratio ibi intelligentes.
¶ UNota pꝛimo ꝙ licet nepos ſit legitimus
tamẽ exquo ſuſceptus eſt ex patre illegitio
non adnnttitur ad ſucceſſioneʒ aui ſun cũ
emim filius vemt ex perſona patris ſed ſi
pater excluditur per ↄſequentiam excludi
tur fulius. ¶ Wota ſcedo ꝙ ad legitimatõʒ
prolis ſufficit ignoꝛantia alterius coniu⸗
gis etiam ſi ſuberat impedimentum con⸗
mugij et ad hoc quotidie allegatur iſte tex.

¶ Nota vltimo ꝙ ignoꝛantia debet ſubel
ſe tempoꝛe conceptionis filij. vnde no ſuf

ficit ignoꝛ ãtia tẽpoꝛe contractꝰ mrmonñ
Sed quero quia tex · dicit ꝙ ad legitima
tionem prolis requiritur ꝙ m fade eccle
ſie fuerit contractum matrimontum ꝶz qñ
dicatur m facie eccleſie ontractum. So.
dicunt doc. quãdo cooadiunctis amicis nul
lo ſerioſe excluſo matrimonium contra⸗
hitur per hoc.lłſi vicinis ſcientibus · C. de
nup. Imo. tamen et Hoſtien. requirunt

vt ſeruetur ſolemmitas.· c·fi. de clan · deſpo ·

et hoc dictum nota ſed vide quodibi dixi ·

ſol
fumg
ſrels
hro⸗
guon
lben
tima
luitle
poteſt
Albe
lbern
ſberg
zdenn
Nraxi
Ethune
tamp
dtoi
nöͤpon
Eno⸗
puer
knan
tan
nnſo
nop

noteturcauct
Erbalepran
nmnglisforie

1adcalſäad

fon. Etn,
Gqualim
mbignutisf
aſtic ſuen
urrendzet
notantdoc⸗
8 dubns un
natiomfate
mindetnc
nbymehRi
Ibb. llio⸗

i coniuga⸗
nfaueerele
we ignorite
ſütdreper
toemnſei
ſgents⸗
ing
llegttio
iſuci
erdhd
guͤneri⸗
ius chnu/
nuun con⸗
uriſteter.
rtſi
d ifl
thninion,
15 legtna
nfaae nte

¶¶ Vltimo hie querit᷑ qͥd ſi oniuges ſcie
bãt impednmnẽtum ſed otraxerunt in fa⸗
cie eceleſie nemĩe ↄtradicente nüuquid
les ſit legitima dic ꝙ non ar · hic dũ pon⸗
deratur ignoꝛantia mulieris vt in. d. c fi
Nam licet Gof · reſtringat · c fi. qñ ſubeſt
impedimẽtum ↄſangiunitatis tamẽ diẽ
Jo. an · et bene ꝙ eadẽ eſt ratio in qͥlibet
impedimento quamq́; em illud·c fi · vi⸗
deatur penale tamen erquo venit fauoꝛe
aĩarum nõ debet reſtringi ſed dilatari cũ
Pi dilatationẽ euitẽtur aĩaꝝ pericula et
ies retrahuntur a otractu illiciti matri
monij. ¶ Mota ſingulariter hanc ratio⸗
nẽ Jo.anet non tradas obliuioni quia
cõſtitutio penalis debet extendi et larg o
mõ mterpᷣtari quãdo emanat vt euitent
amimarum pericula vide qð in ſimii no:
glo · in · cſciant cuncti. de eleck · lib. vj ·
¶ In glo · fi · ibi . l. ij/ vbi dicitur ꝙ ſi libe
ra otraxit cum ᷣuo quẽ putabat liberum
ſoluto mrimonio propter erroꝛem filij
ſũt mgenui ſed ſpurmn exquo ſunt ſuſcepti
ſine legitimo matrimomo Jo an· tenet
hic otrariũ dicens ꝙ ð iure canonioo ex
quo mrimoniuʒ tenebat mter ſeruam et
liberum data ignoꝛãtia debʒ ꝓles cenſeri

ltima data ſcientia ar·hec Sed de re ci

uili ſecus · qꝛ; ſm illud ius inter eos non
poteſt eſſe mrĩimomũ vnde in hoc dicit ꝙ
aut libera otraxit cũ ſeruo quem putabat

liberum et filn ſunt legitimi. Item ſunt

liberi quia ſequuntur conditionẽ ventris
· de natis ex libe · ven · c vmco. AKut liber
ↄtraxit cum ſerua quaʒ putabat liberam

et tunc filnj ſunt legitirm ꝓpter ignoꝛan⸗/

tiam patris ſed ſunt ſerui quia ſequunt
oↄditioẽm matris nam ignoꝛantia patris
nõ potuit facere qui filn ſequant᷑ ventreʒ
Et no. ex hoc dicto iuncta glo · ꝙ ſuſce⸗
pti ex mrimomo putatiuo ſunt legitimi

etiam quo ad oꝛdmes quod eſt bene no⸗

tandum.Poſſet tñ mſtari m otrariũ · q

m ſpiritualibo attendit᷑ reritas et nõ opi

mo pt no.Archi.i.c. vnico de poto li · v
Sed põt reſponderi ꝙ filij ſunt vere legi
timi propter ignoꝛantiã parentũ nec de
bent filij ulegitimn pro parte reputari et
legitimi pro parte · ¶ Vltimo circa igno
rantiã conclude ꝙ aut matrimomũ ẽ clam

deſtmũ et ignoꝛatia parentũ nõ prodeſt

yvt in. cfi· de clam · deſpon. Kut fuit in fa
cie eccleſie ontractum etſi ambo ſciebãt

impedimẽtum proles eſt illegitima diũ

modo ſit tale nmpedimẽtum au cõiuges

renũciare non poterant puta impedimẽ⸗

tum conſãguinitatis rel alteriꝰ coniugij

AXut᷑ ignoꝛabãt ambo xvel alter eoꝝ et ſiẽ

—

ignoꝛantia facti ꝓles eſt legitima vt h
SDi vero eſt ignoꝛantia iur.tunc eſt ma

gis dubium et dic vt in · c. pꝛecedenti et

c.xveferente · S. eo · Abb ·

Augemus. proles infi⸗

delium qui poſtea oonuertun
tur legitima eſt etiam ſi paren
tes ſunt in caſu prohibito.l· ca

nonica. ¶ Nota pꝛenmno ꝙ n dilatatione

fidei verſatur publica vtilitas· ¶ ·Wota
ſcdᷣo ꝙ inter infideles tenet mrimonium
contractum in gradibus.lcano nica ꝓhi
bitis tm· Et eſt ratio quia lex canoĩca nõ
aſtringit infideles vt m.c· gaudemus · · de
diuoꝛ · vnde conſiderat ip̃ᷣm ius diuinum
ad hoc · . de mfidelibus · S. de conſang · et
affi. Et ex his · opponitur contra tex · ibi
dum papa dixit volumus nam iſtud ver⸗
bum nnpoꝛtat ius nouũ rel qᷓndã gratiã
vt no. in cle · vnica de offi · vica. Ded de iu
re ſcripto iſti filij ſunt enſendilegitinm
cum inter mfideles ſit verum mrimoniuz
exquo non ſubeſt ĩpedimentum niſi/l ca
nonica induckum vt in · d · .. de mfidelibus
So iſte tex. intelligitur dupliciter pᷣm gl ·
et doc · Primo vt mtelligatur imn matrimo
nio contracto m gradu oſanguinitatis
prohibito · canomca tm̃ et ᷣm hunc in⸗
tellectũ vt ſileat oontrariuʒ expomt Hoſ·
verbum volumus · i. velle debemus ſcðo
vt mtelligatur de prole ſuſcepta ex ſcdo
matrimonio reprobato repudiata pꝛima
coniuge Fm.l. mfidelium et tunc verbuʒ
volumus ſtat propꝛie quia matrimoniũ
non valet cum ſcdᷣa pꝛima viuente vt in· c·
gaudemus · .de diuoꝛ · ſed de equitate et
de gratia filij etiam reputantur legitimi
4 conuerſionem pro hoc facit ßᷣm Jo.
an · quia ſi inter chriſtianos ſufficit opio
contrahentium ad legitimationez prolis
foꝛtius debet ſufficere mier infideles · q;
credebant legitime poſſe contrahere pꝰ

repudium datum pꝛime coniugi. Nota
bene hoc dictum quia certe nulibipro⸗

batur nam hoc·c·ſi bene ponderetur loqᷣ⸗
tur quando ſuberat ĩpedimentum · cano

mca tm̃ ſed m alio intelectu ſubeſt ĩpedi

mentumde iure diuino cum chriſtus ex⸗
pꝛeſſe prohibuit duci ſedᷣam viuẽte pꝛi
ma vt m dicto. cgaudemus Ignoꝛantia
vero iuris dium non debet excuſare. vt
in. c.quia ea · xxxpiij.diſtict · Et de rigo
re iuris hec opinio eſt verioꝛ · ſed habito
reſpectu ꝙ filij fuerunt ſuſcepti ex matri
mo nio putatiuo ᷣm legẽ infidelium põt
hoc dictum ſuſtineri ſed vt dixi nullibi

probatur ꝛc̃ · Nico. Abb·

Qui matrimonium accu/

ſare poſſunt et contra illud
teſtiſicari.
¶ Viſo de matrimonijs et ð impedimen⸗
tis eoꝛũ ſequit merito de ſeparationibns
ſeu diuoꝛtijs ſed quia ad diuoꝛtia perue⸗
nmitur accuſatiomibus et teſtimonijs pꝛe⸗
cedentibus ideo tractaturꝰ autoꝛ de diuoꝛ
tijs pᷣmſit iſtã Nicam q matrimomũ ac⸗
cuſare poſſunt et contra ipſum teſtificari·
Et ſic habet iſta Nica duas partes tractat
enim qui ſũt acouſatoꝛes idonei et qui ido
nei teſtes ↄtra matrimõiũ Inno · hic ꝓſe⸗
qui᷑ materiã Nice huius et circa pꝛmum
dicit ꝙ a ut agi ad ſeparationẽ thoꝛi et ſo
lũ admittuntur ↄiuges ad accuſationem
quia alteriꝰ nõ mterẽe et pꝛo hoc·c quẽad⸗

modũ.S. de iureiur · Aut agitur ad ſepatio

nem vinculi et admttnnt᷑ omnes conſang
uinei tamẽ pꝛeferunt᷑ extraneis cũ agitur
de ĩpedimento conſanguimtatis vt · j eo.
videt · Et mter extraneos pꝛeferuntur ma⸗
turiores et antiquioꝛes de vicinia · xxxv · q·
vj · in . c· · et · ij. hoc mtellige nverum niſi ſub
ſit tale impedimentũ cui contrahente poſ
ſunt renunciare puta ĩpedimentum erroꝛis
conditi omis et ſtatus vel frigiditatis nam
poſſunt partes ſimul ſtare pt in· c.conſul⸗
tatiom.S. de frigi · et male · et de viugio ſer
uo · per totum et ideo non debet adnitti ex
traneus ad accuſationem. ¶ Circa ſedam
partẽ Nice dicit Inno · ꝙ qtuſq; idoneus
ad accuſationeʒ mr̃imonij eſt idoneus ad
teſtimomium et an ad mittan conſangui
nei et parẽtes in teſtimoniũ dic vt dicaz .
eo · c videt. Sed quero nunquid m matri
moniali idẽ poſſit eſſe acauatoꝛ et teſtis
Inno ⸗· dicit ꝙ ſic et facit · c cum in tua et. c p
terea · S· de ſpon · Jo· an. in addi · ſpe. eo. ti
poſt pꝛin · dicit ſe nõ poſſe ooncipere ꝙ ac
cuſatoꝛ qui tenetur ſaltĩ ad expenſas ſi ſue
cũbit ſit idoneus teſtis · Sed poſſit procœ
dere dictü Inno. qñ off icialis publicus de

nunciaut vt m. c pᷣterea de teſti. oogẽ · xel

quãdo qͥs ductꝰ oſciẽtia denũciauit ĩpedi⸗
mentü iudici vt iudex ipſe ex officio mqui
reret tunc enim iſte poterit eſſe teſtis ð ne
ritatę·a nõbᷣ ſꝑ hãc linntatõʒ ꝛc.mic. ab.

Elatum. cuz agiur de fe⸗
dere matrimonn · Reo abſente
contumaciter pñt ſuper ĩpedi
mento mr̃imo nij recipi teſtes dũmodo ſint
legitimi et ad dicta eoꝛũ fert᷑ ſa · cõmuĩis
diuiſio ſcdᷣa ibi eterum· ¶ Vota iudicez
poſſe citare ſubditũ extra territoꝛium exi
ſtentẽ litteris ſuis et ſic non habet neceſſe

requirere iudicem alterius territoꝛij pt il
lum citet ad hoc facit· · omnes · C. de epi .
aele.a vide ꝑ Jo· an· imn. c romana. Gotrahẽ
tes de fo. compe · li · vj · Et dixi plene mn. c.

fi · eo.ti · ¶ Vota ſcdo ꝙ contra abſentem

neœſſario pꝛoceditad ſententiam quando
abſentia ſua culpa ſeu ex delicto pꝛopꝛie eſt
contracta nam debeat pꝛocuratoꝛẽ dimit
tere.Et no· ꝙ pꝛocedi poteſt etiam ad ea
que ſunt grauis pꝛeiudicij quod no · cõtra
iſtos qui timoꝛe accuſatioms faciunt fugã
pꝛo quo facit quod legitur et notatur ĩ.lł
papianus exuli ff de mino. ¶ In glo. j· ĩ fi ·
non expedit mueſtigare quia quod

7

dic 4
hic dicitur de numero amoꝛum et narra.

tio facti. ¶ In glo · ij. in fi. de materia an
et quando vroꝛ teneatur ſequi viꝝ rel ecõ
tra dic vt dixi in · c..j · de oOniugio lepꝛoſo.⸗

ad iſtum tex · dic ꝙ ex duplici capite vxo:ꝛ
non tenebatur ſeqin virum · Primo quua
negebat matrimonium eſſe mter eos ſal⸗

tem legitimum obſtante cognatione ſpiri
tuali:ſcdᷣo quia iſte vir vag abatur· Sed

quero nunquid motractu matrimõij poſ/

ſit apom pactũ vt vroꝛ non ten eatur ſeq̃
maritum ſed vt maritus moꝛetur cum vx
oꝛe et in certo loco pe· et abb · et coĩter doc ·

ſequentes tñt ꝙ ſic nam ſicut imn tradiuõe

rei poteſt appom pactum yt in.c verum de
condi. appo.et m.lł.j.C. de pact.conuen.
ita et mtraditione mulieris et hoc verum
niſi oꝛiatur noua cauſa pꝛopter quam ma⸗
ritum opoꝛteat ſe abſentare xʒ poteſt poni
exemplum hic ĩtex.noſtro facit.lſi conue⸗
nerit cum ſeffpꝛo ſocio vbi ſocieta poteſt
ex cauſa ſuperuementi diſſolui ante tem⸗
pus. an autem omittatur pena ſi fuit appoĩ
ta refert do · an. ſe reſpondiſſe m queſtiõe
facti ꝙ non exiſtente noua cauſa ↄmittit᷑
Pena q; nõ ẽ ↄtra libertatẽ matrimonijnec
m oiungẽdo nec in ſeꝑando ·˖ Ded ſi noua
cauſa abñtie oꝛit tunc nõ omnttit᷑ pena q
eſſet oontra libertatẽ ↄcernenteʒ ad ipſũ
mr̃imoniũ · vult dicere ꝙ ſi ex cauſa ſuper
ueniente opoꝛteret maritum ſe abſentare
pactum videtur illicitum vt vxoꝛ non tene
retur ſequi eũ nã ſic daret᷑ via vtriq; ad ad
ulterium nec per pactum expꝛeſſum poſſũt
ſe obligare ad hoc etiaʒ cum iuramento vt
m. c. tua de iureiur. Et no .· ſẽper hanc qõeʒ
quia ſepe accidit qñ matrimoniuʒ contra
hitur inter ciuem et foꝛenſem. ¶ In gleifi ·
ibi cꝛrigitur hec ſolutio non eſt bona per
id quod habetur.ã. in pꝛohemio ideo die ꝙ
exrquo maritus eſt abſens culpa ſua et di⸗
ligenter per quiſitus non reperitur poteſt
contra eum pꝛoœdi ad diffmitiuam ſen⸗
tentiã nam fuit in culpa nõ dimittendo pꝛo

tefſiin
e,.Nen⸗
numnon
dinpſeen
ntnagtſaten
entangnutd
copeeng
uuradhiedn
ſtetimde
quod nocön
ne funft
letnotzuri
COrgoſiß
arequingtc
Numetnamn
dematenan
upiy wle
gioleproſo:
lcapite pro
Pnmoqu
ner eog /al/
nntioneſpini
baar Dec
Nenmönpol
neaurſe
Neduramy
etcviterdoe
E intrad i⸗
mmcnnd
dact, onn
ethoemn
terquamn
rpoteſtpn
er Kone⸗
ſlaetin
luiamen;
Nſfit evj
ncueſtͤe
ſaonntat
ninonnne
dedrcu
ttct png
enr i
4 uſaſue
ſeapſenem
,enonten
ntchtde
poſie
ummen

curatoꝛem.Item delictũ ſuũ dedit cauſa
abñtie et adc. qm̃ allegatũ ꝓ contrario
dic ꝙ ibi loquit᷑ qñ ex cauſa probabili et
non malicioſe ſeu culpa ſua oniunx ſe ab
ſentauit · Iſtud vero quãdo er delicto ſuo
c.perlatum.s ·ti · proxĩo loquit᷑ qñ igno
rabat cauſam abñtie ideo m dubio pᷣſu⸗
mendũu eſt ꝙ ĩ fraudẽ vxoꝛis ſe abſẽtauit
exq̃ͥ tenebat᷑ oohabitare vxoꝛi et cauſa nõ
apparente ſe abſentauit de materia et m⸗
tellectu iſtoꝝ capituloꝝ dic vt plenius
no. Imo. m. c·fi · de eo q mit . m pol · et te⸗
tigi m·c.qm̃ allegato m õ· et hodie vide
qð habet᷑ me · diſpendioſã de iudi · et nõ
bene iſtũ caſũ ſᷣm mtellectũ pᷣal. Abba·

Obis. cauſa tio et tertimoni
um in cauſa mrĩmoniali perſona⸗
liter et nõ per litteras fieri debẽt
In pᷣma ꝑte ponitur qõ m ſcda reſ ponſio

ibiad hoc · ¶ Nota pꝛimo ꝙ varie pꝛeſũ

ptiones pñt coniungi ad ſnĩiam ꝙ feren
daʒ pro hoc.c cũ cauſã et qð ibi dixi deꝓ
ba· Item nõ iuncta glo·j·. ꝙ teſtis nõ dz
deponere per ſcripturaʒ ſed roc puia et
m hůuc intellectu videt hic tex.ↄtra Bar.
mn · theopompꝰ.ff de dote plega. vbi diẽ
per ũlam .l.palere teſtimomum ſi teſtis
ſcripſit dictum ſuum et poꝛrexit iudici li⸗
ct fateat iudicem poſſe reſ puere talem
depoſitionem et petere vt viua roce depo
nat vt ex trepidatione et titubatione fa⸗
cilius poſſet veritatem comphendere ſed
illud dictum nunqz mi placuit et tex. j
ↄtrariũ videt hic vt dixi vbi dicit tales
conſcriptiõs nõ ſufficũt ad ſetentiã. Itẽ
allego alium tex. in . q. ix. in. c. teſtes vybi
dicit ꝙ reſtis m pꝛeſentia debʒ deponere
ꝛc. facit etiam in ſimili qð habeb de confi
tente de pe · di. j· quez penitet et ad. L the
opompꝰ ſuper qua ſe fundat Bar.dic ꝓ
ibi ille non erat propꝛie teſtis loquitur
m eo cuiꝰ fidem teſtato: elegerat. Et di
cendum pyt ibi plene nõ · Nico. Abbas.

detu I. In cauſa matrimo⸗
mali ſup oonſanguimitate et con
tractu teſtificani pñt ↄſangunei
et pntes tria fact · Primo pomit dictum
ſeda ibi ideoq; ipſiꝰ rões.· tercia ibi ꝙ re
ro ſoluit ↄtrariũ quoddã et inci ſic po⸗
nere caſũ · Titius petebat quandã m vxo
rez ⁊ ad ꝓbandũu otractu mducebat pen
tes ſuos ipᷣa vᷣo mulier ouenta excipiebat
de oſanguinitate ad quã probandu indu
ebat ſuos cõſanginneos querebatur an
iſti eſſent admittendi et reſ pondetur vt
m littera. ¶ Nota pꝛimo regulam ex tex.

iſto ꝙ m cã mrĩmoniali ſiue agat᷑ de miĩ
monio coniungẽdo ſiue ſepando pentes
et cõſanguinei vtriuſq; ſexꝰ diugũ ſunt
edmittend yt ĩdonei teſtes qᷣnĩmo ipi re
liquis pꝛeferunt quua pᷣumunt᷑ habere
plenã noticiã taʒ conſanguĩtatis q̃ᷓʒ con⸗
tractus matrimonij. ¶ Nota ſedᷣo ꝙ qᷣs
pᷣſumitur ſcire genologiã ſuã et ex hoc m
fert᷑ ꝙ allegãs ignoꝛãtiam ↄſanguimta⸗
tis ſue non eſt defacili audiendꝰ ¶ Mota
tercio ꝙ m.ll.nõ tenz mrimoniũ contra
ctũ per filiũ niſi pater oſenſerit qð tñ nõ
Procdit in filio emãcipato pt in.l.ſi fili⸗
us ff de ritu nup. Sed m canones indi
ſtmete tenet matrimomũ vt dictum fuit
in· ej.de deſpon · impub. ¶ Nõ q̃rto aliã
regulã ꝙ in cauſa criminali ſeu ciuili pr
non teſtificat᷑ cauſa filij nec econtra qin
mo nec polentes pñt pro ſe ſeu aduerſ9
ſe ferre teſtimomum. nij. q· iij.· parentes
fallit tamen m quibuſdam caſibus quos
nide per ſpe. in ti · de teſti Cj · poſt pꝛin ·
¶ In glo · j. m fi · idẽ videt firmare gl . pe.
yt iſte tex· admittat parentes ad teſtimo
mum qñ agitur de conſanguinitate pro
banda rel nprobanda ſecus ſi ageretur
an mrĩmoniu ſit coontractum. Sed cer-
te iſte tex.põt intelligi in vtroq; caſu pa
tet ex eo quia adnnttit parentes q ſolẽt
interuenire m otractu ergo ad mittuntur
ad deponendum ſuper contractu· OQ uaũ
conclude poſt Hoſ. ꝙ aut ſponſus filie ẽ
ditioꝛ aut nobilioꝛ et tunc teſtimomium
parentũ ipſiꝰ filie eſt ſuſpectum ſiue que
ratut de conſanguinitate ſiue an mrimo
mium fuerit contractumar.m.c.ſi uper eo
5 · deteſti · nam ſuper conſanguimtate
poſſent parentes deierare ponendo pꝛi⸗
mum gradum pro ſcdo ar· m.c.ſeries de
teſti. Si rero filia eſt equalis ſponſo et
tunc indiſtimcte admittunt parente pt
hic et mn. d. c. ſuper eo · de teſti. mſi appa⸗
reat ꝙ filia aff ectet illud matrimomum
vel ex circunſtantns eoꝛũ teſtimonium
apparet ſuſpectum idem et foꝛuus eſſet
dicendũ ſi filia eſſet ſuperioꝛ et in hac ma
teria in eritate non põt dari certa regula
Sed relmquendum eſt arbitrio midicis
yt ex arcunſtantijs depꝛehendat an teſti
moni ſit ſuſpectũ ꝓ hoc.l.inj . ff. de teſti.
vide bo · gl . in. c. in lr̃is eo.ti·ꝛc̃ · Abb.

⸗ Nuper. 7nuita deſponſata
poſtea ſponte cogmta otra ma-
trimomum non auditur In pᷣma
parte ponitur conſultatio in ſecunda re
ſponſio ibim hoc · ¶ Nota pꝛimo ꝙ ma
trimomũ nullum ex defectu etatis et ran
one metus interuemiẽtis conualidat᷑ ex

ſpontanea cohabitione interueniente pꝰ

lam malicioſe · Primo ponitur queſtio ·

natnin

etatem legitimam marnne ſi ömtereeſſit oo Deaundo diſtinguẽs ſolutio ibiſuper quo ue
pula carnalis de quo ſatis fuit dickum in et ſedm membꝛum ibi alioquin· Tercio ex n 4
cc. ad id quod et m. cconſultatiom Zſpon. cipit ibi niſi. C Nota pꝛimo ꝙ exiſtẽs in kun
et vide qð legit et notat in . cj de deſpon. Adloc p̃ſumitur habere notitiam eoꝛũ que raini
impube · li · vj. C Nota ſedo ꝙ etas xnj.an palam fiunt m ciuitate. Et no. ꝙ üla edi⸗
norum eſt legitima m femina ad contra⸗ cta et banna que fiunt in ciuitate publice ad
hendum matnimomum⸗ In maſculo vero afficiũt omnes exiſtentes mdioc. ¶ Mota d ſ
requiritur · xuinj.amoꝛum vt m. c· atteſta⸗ tercio tres caſus in quibus pꝛeſumitur ig ſann
tiones de deſpon. impube · ¶ Nota caſum noꝛantia eoꝛum que palazʒ fiunt in ciuitate nun
m quo minoribus currit pꝛeſcriptio nam Primus ſiquis eriſtebat tunc temporis er RM
vides ꝙ ſi puella nõ otradixit poſt. xij. an tra dioc· et valet iſte caſus ad multa maxi⸗ ſecde
num non auditur reclamãas et hoc eſt ſpe me quando fit ſtatutum penale aliquo exi⸗ berd
ciale iĩ cauſa matrimoniali quia alias mul ſtente extra dioc· Secundu caſus ſiquis pren
ta matrimomia legitima diſſ⸗ oluerentur fa erat tunc tempoꝛis in tenera etate ita vtñ ſſtet
cit. cſi annum de iudi · li · vj · OQuero qind ſi valeat geſta compꝛehendere · Terci? caſus onemt
iſta fuit m vita cogmta dicit · Inno tuc ſi ex mfirmitate patiebatur mentis exili Eenot
non firmaretur matrimomum quod nota Idem tamen eſt m alia legitima cauſa vt wlin
et vide quod dixiin. d.c. conſultationi et ſequitur in tex · vtputa m abb · quia erat Nichu
quod nota. m. dc is qͥ fidem ꝛc · Abb. ex communicatus tempoꝛe denuncaatis et C
.. ſic non poterat matrimonium otrahendũ muad
J gnificante .Repellitur denunclare facit · quua diu erſitatem de cõ lutbi
4 accuſãs matrimomũ ꝗpter que ceſ. pꝛeben. Sed qro ðqbo banms mtelli vei
ſtum. In pꝛima ꝑte ponit facti gatur iſte textus · ſo · dicit Inno· ꝙ banna wu
narratio In ſecuda cãe commiſſio ibi cum quandoq; capiuntur pro edicto facto ſub ld
agit᷑. ¶ Nota pꝛnno matrem ſponſe ſeu pena pecumaria vt. xxvj. qj · ſtatuimus n
vroris poſſe accuſare matrimomiuz de con ſed hic ſumtur pro denunciationibus que di
ſanguinitate ſeu alio impedimento potiꝰ fiunt tempoꝛe contrahendi matrimonij co ſſ⸗
tame eſt quedam denuntiatio qᷓ; accuſatio tinentibus ꝙ quicunq; ſeit umpedimentũ H
cuius fimis tendit ad vindictam ſed finis debeat ulud denunciare ᷓ certum tempus Gon
huius cauſe tendit ad ſeparationem ma⸗ et ſi non ſit pꝛefixum certum tempus dicit den
trimonij ne ſtent coniuncti m peccato vt Inno. ꝙ debet quis ompere ſtatim cum rne
no · · eo · cin. ¶ Nota ſcdᷣo ꝙ pleriq; ma⸗ poteſt cũ tẽperamento tñ quia non cõpell. deln
lum non agunt quia deſunt eis inſtrumen tur ilioo concurrere ad hoc · quod chcimd ſb
ta nequitie explicande · ¶ Notatercio ꝙ ff de ſolut · Et no hoc dictum Inno. ꝙ hec ſe
accuſatio mſtituta ob turpem caſum non eedicta pñt poni ſine pꝛefixiõe tempori eer picn
debet adnntti et dicunt quidam do. bic ꝙ tix vide quod m ſimili dixi mn. ccum hanat ae
iudex ex officio ſuo ĩ caſu huius · c poſſet ve de appel · dicit etiam Inno . ꝙ iſta edicta ge nenut
pellere iſtos accuſatores quia timetur neralia admittuntur quando plures ad⸗ ſen
m hac materia periculum amimarum. Ego mitti poſſunt ad agendũ vel ad accuſadu ſtun
credo ꝙ etiam in alijs accuſatoꝛibus hoc et neſcitur que perſona ſit ctanda ſpecialit D
idem poſſet iudex parte non opponente rt Nota ſingulariter iſtud dictum nã potes du
legitur et notatur mc querendum et c ſiq colligere iſtam concluſionem ꝙ valet etiã iar
ſunt. ij . q· vñ · Sed quero qualiter proba citatio generalis per edicta quando neſci⸗ bit
r quis ſpecialiter ſit citandus vt in .bj· mnenn

ri poteſt ꝙ cauſa queſtus iſta mulier inſti⸗ ker cktibi ponta. C. ſi minoꝛt aberedi ſe preln

tuit accuſationem · So · dicunt doc · ꝙ per . e
mediatoꝛes Item peꝛ teſtes quos aivo abſti· alias autem citatio non debet eſſe ge Ventu⸗
luit coꝛrũpere ob iſtazʒ cauſam. ¶ In glo · neralis per edicta ſed ſpecialis vt in cle. neſm
fi . in fi · de hae materia vtrum m matrimo⸗ de iudi et quod ibi no. et facit iſte tex · pro etun
nio eum ſit vnum de ſeptem ſacramentis cõſuetudine que moleuit ꝙ ſcholare poe rock
eccleſie conferat᷑ gratia dic vt no·per doc · te recedere a loo ſtudij fiant proclama⸗ cOhek
m. c · de ſaẽ · vnc. abb· 35 edicla in ſcholis vt volentes aliquid nn
„ N17 ab eo petere compareant infra certum tem unſtnu
AUm in tua. Repelltureb (usNan Perglo m lvmica. C. vt nemo Penn
1 accuſatione mrinonijq denucis Muitus et per Bar · in. l.tici a ff de accu · C Aat
tiationem pꝛobabiliterignoꝛauerit rel iu ſciebat ite conſanguimtatem zer defe fotede
ret de nouo didiciſſe et quod non obijcit il⸗ etatis nõ comppendebat ꝙ, illa dimeret Rlon,

drgleſt⸗
tt perq⸗
uin Teraoen
genſtign
namenige

n0.9
utate
dioc.
peeſu

lacdi

Pobe

Ch
munt

luntintinte e

netenponize
d multaman⸗

nales

croen

us aſisſre
era etateitt

e Te

Ncg ae

Armenuserli
gBitumacalſan
abb⸗quizent
denungatoe
um otrabeni

erſita

temden

öbanms mil

nno⸗

Pbomn

dickofachit
)ſtauinn

ntionbugt
dimatmnronne⸗

77

timpedinent

certumtorgu

mntenplsi
ere ſtotin an

ginn

oNcin

lagodcn

tun

wogen

rtmtpnan
ncanhut
ſuealchge
1daſed⸗

matrimomiuz,· ſed extra glo quero de qua
etate debeat mtelligi iſte text · dicit Inno.

ꝙ vſq; ad· xij · annum videtur quis excu⸗

