rum ⁊c· ꝙ ex bonis eccleſie clerici debẽt

habere ſolum vſum.de quo vide glom

c preſenti · de offic · oꝛdi · libro vj · plene
dio in repetitione · c cum eſſes. de teſta ·
vbipideas ·

Ueſiuit. Solus ſacerdos

poteſt ſacra mentum extreme
vnctionis mfirmo conferre · H

primo · In anno biſexuli ſeruari debʒ lo
ci oonſuetudo circa diem ſancti matthie

feſtandum dum tamen vigilia continue
tur feſto· et ſecunda pars ibi feſtis· Ca⸗
ſus ꝛcẽ̃ · ¶ Nota primo ex tex. ꝙ vigilia
beati Matthie eſt in pᷣcpto quo ad ieiu
mium licet enim nõ fuerit de numero du
odenario m vita xp̃ifuit tamen poſtea
electus per ſoꝛtem mſpiratõne diuma
precedent e et aſſumptus m locum iude
traditoꝛis qui laqueo ſe ſuſpenderat ꝓ

hoc · c conſilum de ob ieiu. et quod no.

glo · m. c vnico de reli · et rene · ſanct · li·
vj · Ex quo mfertur ꝙ ſubrogatum dẽt

ſapere naturam eius cuiꝰ loco ſubroga

tur. facit · c.· eccleſia vt lit · pen · ¶ Secun⸗
do nota ꝙ dickio quaſi dimmuit quan
doq; tamen ſed improprie eſt veritatiſ
expreſſiua iuxta illud euangelij quaſi v⸗
nigeniti a patre ac · de quo m. c. prout ð
dolo et contu · ¶ Nota tercio ꝙ m anno
biſextili duo dies computantur pro vp⸗
no et hoc per rationem que redditur m
glo. penul · ¶ Vltimo poteſt colligi ꝙ
die 8 aliqua non eſt mterponenda mter
feſtum et vigiliam et ſiquis bene mſpex
eit ſempex ita poteſt ſeruari feſtum ſan
cti Matthie vt nu nqm̃ vigilia contingat

in dominica manno biſextili ˖ nam ſi fe⸗
ſtuz eſt m die donnnica tunc vigilia po

teſt celebrari die ſabbati · Si rero feſ⸗

tum remt die lune tunc vigilia poteſt
eelebrari ula che et ſequenti feſtum · ſed
dictum tex. poteſt procedere m anno bi
ſextili · ¶ In glo·prima in fi· Hoſtien.
videtur mtelligere text · indiſtmcte pt
etiam œſſante neceſſitate vnus ſolus ſu
fficiat et õm euʒ plurale reſoluitur inſin
gulare ſic m ſimli m.l· demonſtratio · E
fina · ff· de condr et demon . et quod not.
m. c. vt priulegia. · de priuileg · vel vᷣm
Ja ·.mtelligitur diſtributiue et dicit Jo ½
and:im qubuſdam locis ſeruare vt pa

due ꝙ plures derici conueniunt ſed vn

git vnꝰ et alnj reſpondent credo ſati po
ſſe dici ꝙ dictum apoſtoli ſit conſilium
nam melius eſt habere plures uxtan⸗
lud euangelinj · vbꝛr duo vel tres congre⸗
gati fuerint in nomine meo ibi ſum. ꝛc.
et facilius exaudiuntur plures qm̃ vnus
de pem · dikm . j · in . c oret ſed non eſt ne
cſſarium vt hic · ¶ In glo.pe · in fi · nõ
glquia quotidie allegatur et maxĩe nõ
theoricam quam ſentit m fine vt in odi
oſis intelligatur annus de · ccclxv. die⸗
bus · licet illo anno contingat biſextus
ſecus m fauorabilibus quia tunc duo di
es computabuntur pro vno rt in tex· et
ita vult reſpondere gl · ad · l. iij. ff. de ſta ·
liber · de quo ů· ogoſuerat et nõ ſoluerat
et habes oonſinnlem glo· et magis cla⸗
ram.mc.ſi propter de Np.li. vj. ſj glo ·
iuris ciuilis m. ·ij · ff. de diuer · et temp·
preſeri · poſuit in hoc multas opi · et in⸗
ter ceteras poſuit opi · Oguc· que placz

ibi Bar · et m.l·cum biſextus ff de verbo

ſigniſi · que diſtmguit an ternnnu ſta
tuatur per numerum annorum vel men
ſium et tunc duo dies ↄputantur pro v⸗/
no ſi biſextus tunc accidat · ſed ſi termi⸗
nus ſt atu atur per numerum dieruʒ nõ
coomputantur pro vno quia m veritate
plures dies ſunt · et ſatis placet coniun
gendo iſtas opinio.poſſumus dicere ꝙ
aut terminus ſtatuitur per numeꝝ die
rum puta ꝙ ſeruiat vel ſtet ſuſpenſu ꝑ
xl:dies et tunc tam in fauorabilibus q̃ʒ
in odioſis non computabuntu: pro vno
die·aut ter minus ſtatuitur per numeꝝ
annorum vel menſium et tunc opi. gl ·
noſtrarum videtur benignioꝛ vt diſtin⸗
guamus mnter fauorabilia et odioſa ma
xime per illã·łiiij. de ſtatu liber · q̃ loqᷣ⸗
tur indiſtincte licet Bar · dicat ꝙ nõ lo⸗
quit᷑ de anno biſextili ſ hec reſpõſio di⸗
uinat cuz tex. ille loquat᷑ generaliter ·

In his. ꝑer rerbum ſta⸗
tuo et pꝛecipio diffimiiua ſen
tentia ferri poteſt hoc hb. d/
et ſecunda ps ibi attendentes Caſus ꝛc̃·
¶ Mota pmo ex tex: ſententiã diffimti
uam valere lict iuder nõ exprimat ver⸗
bum condemno vel abſoluo ſatis emm
eſt ꝙ condemnet vel abſoluat ꝑer verba
equipollentia. Et ex hoc aperitur mtel⸗

lectus iurium dicentium ſententiam de

bere continere condemnati onem xel ab
ſolutionem pt intelligatur de condemna
tione vel abſolutione m effectu non au⸗
tem quo ad verba tantum · ¶ Secun⸗
do nota ꝙ rerba ſtatuo rel precipio jm
poꝛtant neceſſitatem pro hoe xiiij· q/j·c.
quod precipitur · ¶ Item nota ꝙ verbũ
ſtatuo nõ ſolum poteſt applicari ad ſta
tutuz vel ad.l.municipalem· ſed etiam
ad diffmitiuam ſententiam et hoc intel
ligo quando materia ſubiecta hoc pati

tur. vt quia poſt coontentionem m iudi⸗

cio factam et alijs rite agitatis udex di/
cit ſtatuo mhunc modum. ac. ¶ Item
nota ꝙ etiam m ſententijs non debemꝰ
attendere nudam proprietatem et coꝛ⸗
ticem rerboruz ſed potius mentem a npo
luntatem iudicis proferentis · ¶ Vlti⸗
nota ibi diffummus . ꝙ enam cum que⸗
ſtio eſt de mterpretanone ſententie de⸗
bet ferri diffmitiua ſententia partibus
Preſentibus et hoc tene menti quod m⸗
teilige m imterpretatione que fit iudici⸗
aliter · ſecus ſi extra iud iqanter pt m · c.
ſequen. vbi plene per Inno ·
₰

Lim. Perba prinlegioꝝ
ſunt mterpretanda latiſſume
hroc dicit vel ſic. Beneficium
principis latiſſime mterpretari debet et
primo ponit mandatum ſecundo ipſiꝰ
mterpretationem et eius cauſam. et ſe⸗
cund a ibi quua vero Caſus.ꝛc̃ · ¶ NWota
primo ex tex · ꝙ pricipis beneficium ap⸗
pellari poteſt priuilegium alicui conce
ſſum etiam pro execitone iur commu
ms et hoc procedit mtelligendo ꝙ iſte
cnomaus erat m ſeruicio pape vel epi
ſcopi vt dicitur m gło. ¶ Secundo col⸗
lige papam poſſe mterpꝛetari ſuum pri
uilegium extra iudicium et m abſentia
partium. et circa hoc vide hic no ꝑ In⸗
no · qui diſtmguit inter modificationẽ
et interpretationem nam modificatio ẽ
cum aliquid detrabhitur priuilegio a hoc
debet fieri preſentibus partibus.vt in· c.
nuper de deci · poſſet tamen papa etiam
m abſẽtia partium hanc modiſicatiõez

facere· Interpretatio pero ſi fit iudicia⸗

liter debent partes vocari · vt Z. c proxi·

DOi pero fit ertraiidicialiter tunc m prin

cipe nõ ẽ neceſſaria tocatio partium rt

hic · ſj iudex inferioꝛ debz ſeruare oꝛdinez

iudiciariũ alias nõ tenet qð ipſe facit ar
gu · m . . de vno ůff de re indic . et iij · q.

Ax caueant· ¶ In 81 · ibi papa ſie ro

luit.ſed ↄtra hanc lectu vltimam facit
q; ſi priuilegium erat otra ius commu

ne debeat ſtrictiſſime mterpretari quia

omnis receſſus a iure commum eſt odi
oſus vt in.c.j ·et ij · de fil. preſ. li:·vj · et in

cc:quod dilecto de conſang· et affi· et de
o vt clarius habeas materiam huiꝰ.c.cõ

clude ꝙ tres mtellectus poſſunt dari ad
iſtud.c primus ꝙ iſtud priuileguim e⸗
rat ↄfoꝛme iuri ↄmuni vt q erat mſer⸗
uido epᷣi vel pape et ſic debebat reputari
reſidens et ideo largiſſimma interpretatio
fienda erat. Scdᷣus mtellectus ꝙ papa
roluit prouidere contra ius coommune
et tunc ad contrarium die ꝙ primlegiuz
contra ius commune debet ſtriſtiſſime
interpretari qñ ver ba hoc patiuntur · ſe⸗
cus vbi conſtat de intentiõe principis vt
hic onſtabat.nam exquo mãdabat iſti

prouideri ſic vm ex alijs riſidentibus.gꝗꝰ

poluit iſtuʒ haberi pro reſidente quo ad
omnia· Et ex hoc et ex text. ſingulariter
nõ ꝙ priuilegium contra ms ↄmune de

bet latiſſune interpretari vbi verba hoc

patiuntur. Teraus intellectꝰ? extra gl.
quem ſentit hic ſo: an· eſt ꝙ iſte cano⸗

meus erat preſens · pro quo facit textus

ibi ſicut vm ex alns et cetera ſed propteꝛ

aliquod ſtatutum particulare vel oon⸗

ſuetudinem non poterat recipere pre⸗
bendam que conſiſtebat m victu et re⸗

ſtitu ad hoc impetrauit priulegium qðᷣ

erat confoꝛme iuri coommum luct con⸗

—

tra ſtatutum vel conſuetudinem . Et ex

. hoc tercio mtellectu nõ ꝙ priuilegum

in dultum contra ſtatutum vel conſue⸗

tudmem confoꝛme tamen unri coommu⸗

ni eſt latiſſime mterpretandum et idem
no · m. c. cum tibi ·j.eo et pro mtellectu lit
tere nide quod no · glo · penul · de cle · non
reſiden. c.j· lib · vj · ¶ In glo · ij ibi qui in
terſunt diumms · intelligit ergo gloſ. ꝙ
manualia beneficia hic appellantur di⸗
ſtributiones quotidiane ſed non bene

dicit quo ad textum noſtrum quia diſ⸗

tributiones quotidiane non dantur re⸗

ſidentibus tantum ſed intereſſentibus
diuinis vt in . c vnico de eleri · non reſidẽ ·
libro.vj.et papa mandauit prouideri i⸗

ſtiſigut vni ex reſidentibus. Et iõ potes

mtelligere hunc tex. ꝙ olm m eccleſia

aduana non erant prebendediſtincte
icut hodie · ſed ex omnibus redditibus
certa poꝛtio dabat᷑ aulibʒ canonicoruʒz
pro veſtimentis et illa appellabatur pꝛe
benda. Item quolibet die dabantur cu
libet canonicoruʒ tot libre panis et tot
menſure vm et certi denanij ꝓ vicku et
iſta appellabant᷑ manualia beneficia ſeu
prebende pro victu et foꝛte vltra iſta e⸗
rant diſtributiones quotidiane pro in
tereſſentibus diumis . ¶ In glo. fi · in fi
hec glo · itrat · q· an beneficium princi⸗
pis ſit largiſſime interpꝛetãdum · ſed ñ
dat aliquã bonã theoricam nõ tũ eaʒ in
q̃ntum dicit ꝙ Npta ad lites debẽt ſtric
te mterpꝛetari no.etiam eã mqntum in
fi· dicit ꝙ beneficum principis tenden?
in alterius leſionem nõ debet largiſſime
mterpretari · et cooncoꝛ · Inno c. in · c. cum
dilecki de dona · et pro hoc allegat bonũ
tex. in. c. ſuper eo · de offitc · dele · et in · l ij ·
G ſi quus a principefr̃ ne quid imn loco
pub · et concludendo clare dicta · doc · et
materiaʒz ſcias ꝙ vbi m iure ſpecifice fit
mentio de beneſicio principis · Itemde p
uilegio et Npto tam ad lites qᷓ; ad be⸗
neficia. beneficium poteſt late ſumi et
tunc eſt bemuola actio gaudiũ tribuẽs
capienti mili · feu. in ti · m quibus cauſ
bene · ami. m · c. j · et not · c ad aures · · de
pe · et tunc ſic generaliter ſumptum com
prehendit m ſe priuilegium· Item et re
ſcriptũ q; ſempꝑ princepꝑs facit gratiaʒ
vt m. c ſedes de RNpt · non emm tenetur
dare reſcriptum cum ſubiecti habeãt ru
dices oꝛdinarios · OQuandoq; rero hoc
verbum beneficiũ ſunmtur ſtricte et trã
ſit m ſpeciem et tunc ꝓprie dicit benefia
um liberalitas quedam ſeu gratia ↄceſ⸗
ſa ſine alterius pꝛeiudicio pᷣter ius com

mune vt qñ princeps concedit aliqua iu

ra ad ſe ſpectantia illud pꝛoprie dicitu:
beneficium et nõ priuilegiũ et illud dẽt
largiſſime mterpꝛetari quia tantum pᷣ⸗
iudicat concedenti et in hac ſpecie intel
lige uura que dicunt ꝙ beneficia princi
pis debent largiſſime mterpretari · pri
uilegium vero eſt quoddam beneficiuʒ
contra ius et dicitur priuilegium qua⸗

ſi priuatalex q; eſt contra legem omu⸗

nem et appellatur beneficium qᷣa tribu
it gaudium ei cui conceditur et tale pri

ſed mqntum pꝛeuidicat tertio vel iuri
omuni debet ſtricke interpꝛetari pt m· c·
qð dilecto pᷣal.et in.cj·et ij· de fi . prel.
li. vj · et videbo · glo · m c· oꝛpmarij de of.

ideo fit ſ

uilegium debz largiſſime mterpretari ·

or.li ·vj·et quod no· glo.m.c·fi · de trãſ
la.prela.et in hoc priuilegio nõ habent

locum illa iura que dicunt beneficia pᷣn

cipis largiſſime mterpꝛetanda niſi mo
do pꝛedicto · Eptum vero eſt bñficium
m ius qꝛ datur ad iuris obſeruantiam
nec tenebatur princeps concedere vt ð.
dixi · ideo poteſt appellari bñficium lar
o modo ſed ſi datur ad lites debet ſtri
e interpretari.q; pꝛeiudicat oꝛdma⸗

rie poteſtati · Item eſt odioſum quia dat

materiam litigandi et vexandi aliũ · Idez
die m NRpto ad bñficia nam eſt ambici
oſum preindicat oꝛdmarie poteſtati
rictiſſima interpretatio vt ĩ ·. c.
qm̃uis de pꝛeben · li · ri · et hec no · quia ĩ
hac compilatione non ita clare examina
tur hec materia ſicut hic.adde que dixi ·
g'm glo · j · et tene menti.

Om in partibus.
Generale dicitur mterdictum
quod fertur nedum m prouĩ⸗
ciã ſed in villam vel caſtrum hoc dicit.
Communis diuiſio · ſecunda ibi cum au
tem · Caſus ꝛc · ¶ Nota primo ex tex · ꝙ
particulare interdictum dicitur quãdo
vna eccleſia rel plures eccleſie ſpecifice
et non ſub nomine vniuerſitatis interdi
cuntur · General e rerw eſt quando vm⸗
uerſitas vnius loci interdicit᷑ ſiue locus
ſit paruus ſiue magnꝰ pt eſt villa rel ca
ſtrum et eſt ratio q etſi in villa non eſſʒ
niſi vna eccleſia tamen apta eſt habere

plures eccleſias vnde continet in ſe vni⸗

uerſitatem· Et not.quia facit ad multa
et maxime ad conſtitutionem Bonifa⸗
tij vbi cauetur ꝙ pro ꝑecuniario debito

non debet ferri interdictum generale ꝑp

oꝛdinarium pvel delegatum ſine ſpeciali

licentia pape. Item nota ꝙ nommne ter⸗

re oomprehenditur regnu · Item ciuitaſ

Item caſtrum vel villa ¶ Oppo · contra

text. de. c.finali de ſent · excom · li. vj. vbi
abſq; priuilegio clerici poſſunt ſub miſ

ſa roc elebrare tempore generalis in

terdicti ergo non eſt opus priuilegio:
de quo hic · So. illud procedit hodie de
iure nouo ſed hoc olim non licbat ideo
interpretabatur priuilegium · de quo h
¶ In glo . fi · m fi. vel dic ᷣm Hoſ · ꝙ in⸗
terdictum non eſt odioſum cum ad cor
rectionem aĩarum mffigit᷑ vt in . c. pe · ẽ ·
de ſent · exco · quod no. Ex quo habes ꝙ

ſententia mterdicti nõ debet ſtricte in⸗

terpretari · ſed large qꝛ renit ad ooꝛrech
onem anime et ſecurioꝛ ĩterpꝛetatio fiẽ⸗

eſt m concernentibus periculum anime

— — — — — — —,

— — —— — —— — —. —

vyide bo glo · m. ce. vnico de ſerutimjo ·

VUm tibi. verbum clericoꝝ
etiam canomc compꝛebendit
hoc.d· xel aliter ᷣm mtellectum
abbatis. Priuilegium ↄtra ↄſuetudmẽ

muri co obuiantem large eſt mterpꝛetan

dum. et ᷣm hunc mtellectum eſt caſus
notabilis.et pone ſic caſum ſᷣm iſtum m
tellectum. In quibuſdam partibus fran⸗
ci erat ↄoſuetudo ꝙ propmqin ſuccderẽt
clericis inteſtan etiam in bonis acqui⸗
ſitis intuitu eccleſie . Contra hance conſue
tudmem papa conceſſit pꝛiuilegiuz ceui
dam epiſcopo ꝙ oꝛdmatio rerum ad m⸗
teſtato decedentium eſſet in ſua diſpoſi⸗
tione dubitabatur an appellatione clerieo
rum venirent canonici· et reſpondetur ꝙ

ſic m littera · ¶ Nota pꝛimo ex tex· n ge
cedentem intellectum ꝙ valet conſuetu⸗s

do vt clericei poſſmt diſponere de boĩs ac
quiſitis intuitu eccleſie et ꝙ propinqui

ſuccdant eis ab mteſtato m huiuſmodi

rebus · et tene hoc menti:et faciunt no.min
c.pꝛeſenti.de offſ.oꝛdili · vj · ¶ Tecun⸗

do nota ꝙ verbum clericorum m pꝛuuile
gio prolatum etiam compꝛehendit cano

nicos · Ved contra hoc oppo · de. ſedes.

et quod ibi no/S · de Ep · vbi non renũůt

maioꝛes expꝛeſſi nminoꝛibus etiam ſeou
ta clauſula generali. ſed canomei eccle⸗

ſiarum cathedralium ſunt honoꝛabiliões

ali cum faciunt vnum coꝛpus cum epiſco

po · vyt in . .. nouit · et. quanto· de his que
fi·a pꝛela· ergo ver· clericorum debet coom
pꝛehendere ſimplices clerico et non cano

nmoos. Golutio dicunt Hoſti:et Jo: an.

ᷣecontrarium procedit in Npti ad lites

que ſunt reſtringenda.ſed hic no loqui
mur m pꝛiuilegio fauoꝛabili et vt dixi ᷣm
illam lectu. Abbaiſtud pꝛiuilegiũ erat

confoꝛme iuri ommunmi licet contra ſta⸗
tutum rel oonſuetud mem. Mota ſingu⸗

lariter et tene ſemper menti nam ſentiũt
doct · ex pꝛedictis ꝙ in materia ſtricta
appellatione clericorum non veniunt ca⸗
nomci ſed ſimplices clerici tantum · quod

nnhi placet et idem teneo de vi et ho · ele.

ſuper Nica vbi latius tracto·ſed in ma⸗

teria larga vemunt omnes etiam epiſco

pi.pt patet in rubro · de vi · et ho cle · nam
ibi in rubro dicitur de clerias generaliter
et ſn nigro tractatur etiam de epiſcopis ·
¶ In glo pꝛima ibi pꝛioꝛ expoſitio melioꝛ
eſt · nam vᷣm vltimam lect.glo.non erat
opus impetrare pꝛiuilegium niſi dica

tur ꝙ epiſcopus ex illis bonis volebat
ſoluere debita ſua · ¶ In gloſa finali · ibi

largiſſime ſunntur nõ. hoc dictum glo.

et tene menti vult enim ꝙ rerbum eleri⸗
corum non compꝛehendat cononicos ni
ſi ex largiſſima interpꝛetatione ergo vbi
ceſſat hec interpietatio largiſſima nõ cõ⸗
pꝛehendit canonicos · vt ſupra dixi·. Et m
fine gloſe ſolue vt notatur in gloſa vlti⸗
ma. ¶ Kbbas·

Um clerici. jurans obedine
pꝛelato et eccleſie non clero dioce
ſano ſed capitulo eceleſie cathe⸗
dralis obedire tenetur hoc dicit· Commu
nis diuiſio.ſeda ibi nos igitur. Caſus ꝛc.
¶ Mota pꝛino ex tex · elericos teneri ad
pꝛeſtandum iuramentum obedientie
epiſcopo et capitulo quod intellige ð cle
rici? habentibus curam · vt in. c nullus. de
iureiur et. xxiij di. qmqʒ · Jdem in non ha
bentibus curam ſi hoc habet oonſuetudo
m Imo. quod no· Ex conſuetudine er
go mduci poteſt vt quilibet cleria dioẽ?
teneatur pꝛeſtare iuramentum obedien⸗
tie pꝛelato et capitulo · ¶ SDecundo no·
et tene menti ꝙ tanta eſt coniunctio intẽ
epiſcopũ et capitulum ꝙ etiam in obediẽ
tia pꝛeſtanda faciunt vnum coꝛpus et ex
iuramento obligari debet elericꝰ ad obe
diẽdum epiſcopo tanq̊ʒ capiti et canoni⸗

cis tanq̃; membris:no n tamen intelligas
cuilibet canonicorum iſte ſit obligatꝰ

ſed obligatur eiy vt vniuerſitati ita gſin
guli non tenetur aſtrictu vide tex.cum
gl ·ĩ.c irrefragibili. Gexeeſſus.de of· oꝛ·
et.xij.q ij.qui manumittitur · et qdð ibi
nõ · ¶ Vltimo no · ꝙ i obligatione iura
mentali non attenditur oꝛdo ſcripture ſeu
prolatio nis ipſorum verborum ſed qua
lita perſonarum. vnde licet hic pꝛeferat
eccleſia placentina m foꝛma iuramenti ta
men epiſcopo obligatur per pꝛius murans
tanq́; ca piti · ſed ſi queratur ad quud pon
deratur iſtud ꝙ epiſcopo tenetur tanqm̃
capiti · Oolutio dicunt docto · et bene ꝙ
ſi epiſcopus et capitulum mandant contra
ria tunc tenetur iſte pꝛius obedire epiſco
po exquo ſibi rt capiti obligatur ꝓ hoc qdʒ

—

no. Imo · m. c. cum iam dudum · de Pben.

vbi generaliter ponit queſtionem mſbᷣ⸗
iecto duobus pꝛelatiꝰ poſtmodum ↄtra⸗
ria mandãtibus et iſta ſunt notabilia qᷓ
er tex · colligi poſſunt Et p̃dicta ſũt hᷣa m
hoe iuramento circa ſpiritualia · quia ha
bet ea ab epiſcopo et capitulo. Sed ſi ha
bet feudum a capitulo tunc iurat capitło
ſi ab epiſcopo tunc iurat epᷣo ¶ In glo · ij
m fi · no.pꝛimo glo.de varn ſigmficatio
nibus huius verbi eccleſiaet vide aliam
mc.cauſa·g· eo· et aliam magis plenam
m · c·fi ne pꝛela.vj · ſu · ¶ Secundo nota

. 4

Errrk
=

ex eadẽ glo.iũcto tex · ꝙ iuramẽtũ gna

lterpᷣſtitũ debʒ reſtrĩgi q̃ntũ põt vt mi

nꝗ obligʒ iurantẽ · nã vbi tractat᷑ de ob

ligatõe eſt fiẽda interpᷣtatõ ſtricta · facit
c ad noſtrã.el.j·de ireiur · et · e. ti. li.
vj · et · . qcqd aſtrĩgẽde · ff de ̈bo · obli.

Uerenti. xppellatione eecle

ſiaſtice cenſure compꝛehend it
excoĩcatio ſuſpẽſio et mterdictũ
Ped. Communis diuiſio. ſeda ibi rñdẽꝰ
Caſus ꝛc̃ · ¶ Nota pᷣmo ex tex · ꝙ exooĩca
tio ſuſpenſio et interdictum m multis

procedunt a pari · facit · cis cui. de ſen. ex·

li · vj. vnde omnia oomphendunt᷑ ſub vo
cabulo eccleſiaſtic cenſure · ¶ Secundo
nota ꝙ cũ optio datur wdici imponendi
diuerſas penas illã imponere debet que
magis timet concoꝛ·c qmam. in.· & fi· in
fi. S· vt lit · nõ conteſ · et licet a pꝛmcpio de
beat eligere vnam vt hic · põt tñ poſtmo
dum procedere ad alias li hoc meruerit
proteruitas ↄtumaẽ· vt in dicto·c quoni

am m fi · ¶ Sed quero quotidie m litte⸗

ris delegatoꝛis in fine ponitur iſta clau⸗
ſula ↄpeſcendo ↄtradictoꝛes ꝑ cenſuraʒ
eccleſiaſticam nunquid iudex delegatus
poſſit apponere aliam penam in iur ex⸗
pꝛeſſam die ꝙ ſic. et ſi nõ eſt expꝛeſſa po
teſt apponere penã arbitrariam ar· m.·c.
de cauſis. de offi · dele · et . vna ff. ſi quis

ius di · non obtem. a hoc nõ virtute clau

ſule ſed virtute delegationis · nã cuz hec
clauſula apponat᷑ ad ampliandũ ptãtem

delegati nõ debet operari reſtrictõnẽ ar·
m. c ſi . eo.et hoc dictũ nõ · Ex quo colli

gipõt iudicem datuʒ cum hac clauſula
poſſe opellere et punire ↄtumacẽ ꝑ impo

ſitionẽ mulcte vel alterius pene vñn non

aſtringat᷑ ad exercendũ iſtam cenſuram
niſi mãntum velit · dioo etiã ꝙ hec el auſu
la aponit᷑ in r̃is ex ſuphabundanti ſeu
vt magis delegatꝰ? timeat · quia ſi non ex
pꝛimeret põt tamẽ dele gatꝰ? virtute ſim

plicis delegationis excoĩcare ſuſpẽdere

et mterdicere hoc patet expꝛeſſe m.cj·et
c. ex litteris. ð off · dele · facit · . · ff. de iu ·
om · iu · ¶ In gl . j. ibi ar· contra· aduerte
quia hoc contrarium non reſpicit pꝛeœ⸗
dentia in glo.ſed reſpiot tex. ſed ſoluen⸗
do dic poſt DHoſt.ꝙ verbum cenſura non
compꝛehendit m ſe diſpoſitiõz vel degra
dationẽ quia ille pene ſunt multum odi⸗

oſe · et iſte de quibus m tex. ſunt fauoꝛa

biles et in animarum medicinã mducte
vnde facimꝰ ſtrictã interpᷣtationẽ maxi⸗
me quia ſᷣm coẽm conſuetudinẽ eccleſie
fere ſemꝑ ↄtumaces opeſcunt᷑ remedijs

de quibus hic ·˖ ¶ In ea · glo ibi et cum
quid mœrtum· iſta particula glo.non
continuat᷑ ad pꝛeceden? cotrarium ſed ad
pꝛincipiũ glo· et ponit caſũ in eo qui fide⸗
iuſſerat ꝓ obligato ad dandũ titiũ vel ad

ſoluendu nille et diat ꝙ ſi iſte fideiuſſo

redemit titiũ et ſoluit creditoꝛi põt agẽ
actiõe mandati licʒ expᷣſſe hoc nõ ineſſʒ
mãdato q̃ſi fõte velit dicere glo · ꝙ ſb iſta

clauſula generali ꝑ cenſuraʒ eccleſiaſticã

ꝛcẽ · opꝛehedunt᷑ oes iſte pene pt poſſit iu
dex illã attentare quam magis viderit ex
pedire et certe illa.l.ſi quis pro eo alle ·

m glo · facit multum a remotis ·

Uid per noualis.n p
uilegns de decimig noualum nõ
ſoluendis illud appellat᷑ nouale

de cuius cultura non eſt memoꝛia a quod

pꝛius nullum vel mo dicuz fructum affe

ribat h.d. pꝛimo ponit queſtio ſedo re

ſponſio · ibi licet. m qua pꝛimo ponit du
as opi·ſcdo ſoluit ibi nos · tercio modera⸗
tur · ibi nec de quolibet · caſus ꝛc · ¶ Nota
pꝛimo ex oꝛdme littere bonam practicaʒ

et ſtilum deadendi queſtione dubias vt

ponãtur o pmiones que videntur aduer⸗
ſari poſtmodũ vero ponatur rera opinio
et vcluſio decidentis et ſic ſeruatur hodie

moſilijs et m deciſionibo queſtionũ que

diſputant· ¶ Ocðdo nõ nõ ſemper dubiũ

decidendũ ſm ius auile licet ius canoni

cum non reperiat m otrariũ exquo deci⸗
ſio iuris ciuilis menti pꝛmcipis ſeu paꝑe
coad aptari nõ poreſt· nam anteq́ʒ ema⸗
narz hoc·c nõ habebamꝰ otrariã deciſionẽ
de ture canonico ſed lexr ciuilis nõ pote⸗
rat ↄmode adaptari ad intentionẽ conce
dentis pꝛiuilegium ſuper decimis noua⸗
lium nã ſi capemus nouale ſᷣm ius cimile
fere omnes agri eſſent nouales oim coĩ⸗
ter eſſent per amuũ et ſic multũ pꝛeiudi⸗
caretur eccleſie parohiali. et hoc dictum
nõ·pro limitatiõe regule vulgaris vt ius
ciuile ſemper obſeruetur vbiñ eſt ius ca
nomcum m contrarium · vt m. c. j · de · no ·
ope.nunc · et qð ibi dixi · ¶ Wota tercio
tria requiſita vt pꝛiuilegium de decimis
noualiũ nõ ſoluendis habeat locũ·pꝛimo
requirit᷑ ꝙ terra nouiter ſit redacta ad

culturam. ſcdᷣo ꝙ non extet memoꝛia ꝙ

aliquando fuerit culta. tercio ꝙ eecleſia
rochialis nullũ rel modicũ percipiebat

fructum pꝛius ex tali terra.naʒ qnq; ex

ſilua meul ta eccleſia parochialis nomine
deciman percipit magnam vtilitatem vt
quia foꝛte arboꝛes mmeidunt᷑ et vendunt
vel quid ſimile intentio ergo concedẽtis

pꝛiuilegium eſt afferre modicum pꝛeiu⸗
dicium eccleſie parochiali· ¶ In glin v.
de nouo ibi ß non eſt verum · ſed gl·. non
reddit ibi rationem quare recdimuja ſu
pradictis generalibus interpꝛetatõibo
et capimu hoc nouale ita extraneo modo
ſed dic vt ſupꝛa dixi.ꝙ fit ꝓpter mtentio
nem concedentoͤ pᷣuilegium yt diecitur in
littera nam ſi rerbũ nouale ↄpꝛehendere
tur ita largo mõ ſicut in pᷣcedentibo caſibo
de faali omẽ eccleſie parochiale perde⸗
rent omẽ decima) nam in mluti lociꝰ om
nes terre ceſſant per armũ vt poſtmodũ
producant vberioꝛe fructus. Item pꝛi⸗
inlegium tendeny ad pꝛeiudiciũ alterius
debet ſtricte mtelligi vt plene dixim ca-
olim. S. eo.ideo non debet hic fieri lãga
mterpꝛetatio · ¶ In glo. fi·in fi :no · bene
dictum glo · nam facit ad multas queſtio
nes ſepe enim a pꝛincipio pꝛiuilegiũ mo
dice ledit. ſed ex poſt facto mapit eſſe val
de nociuum m termim noſtro pone ex⸗
emplum ſᷣm Hoſt.de caſtro mculto vbi
eccleſia parochiali nullũ percipiebat fru
cctum quia homines inde receſſſerant ſed
pꝛiuilegiati totum territoꝛium redege⸗
runt ad culturam venerunt poſtea homi
nes ad ibi habitãdu et eccleſia antiqua re
Paratur que nullã decimam pꝑercipit cer⸗
te lict a pꝛmeipio hoc pꝛiuilegium modi
c lederet tunc nunc multũ ledit vnde ſub
uemendum eſſet eccleſie per pꝛmcipeʒ di
cit tamẽ Jo·an · ꝙ pꝛmcipi; erit extima⸗
tio qñ dicatur enoꝛ miter ledi et an debe⸗
at reuocari pꝛinlegmm per nõ.m.c.ſug
geſtum · S · de deci · vbi plene no.an pᷣui
legium reuocet ipᷣo iure ſi incipiat valde
eſſe nociuũ · Ilud tamẽ verum eſt vt ſaltẽ
per pꝛincipem reuocet᷑ quia nõ debet vm
conſulere cũ graui piudicio alteriu vt hic
in fi · littre et fecit . l.j. Gſi qui a pꝛincipe
ff ne quid in loo pub·. ¶ Ex pꝛedicti
poteſt etiam mferri ad pꝛuilegium men
dicantium vt poſſint audire confeſſiones

et ſie · Oj eecleſia ſubiecta epᷣo vnit᷑ alte

ri vel gubernanda vmittit᷑ ſaluo iure ma⸗

trici eccleſie per matricem eccleſiam intel
ligitcathedraliꝭ non romana·hoe · d. In
pꝛima ponit᷑ epiſcopi querela·ĩ ſeda dat
iud ices · ibi ideoq; · Caſus· ꝛc. ¶ Nõ pri
mo ex tex · ꝙ cathedraliꝭ eccleſia dicit᷑ ma
trix et non romana tantum· Sed contra
hoc op · de c. vnico · de ſcrutinio · vbi eecle
ſia vmuerſali dicit᷑ matrix. ad idẽ cle.j.
de ſen · ex. iuucta glo. et.c ex tranſmiſſa
de renune · vbi quelibet eccleſia baptiſma⸗
lis eſt maioꝛ in ſoco et licet non ſit cathe
dralis appellatur matrix. Solutio dico ꝙ
hoc non eſt indiſtmete verum vt per ma
tricem eccleſiam mtelligami ſemper ca
thedralem habet em̃ varia ſignificatõs
et ideo debet mtelligi ᷣm ſubiectam ma⸗
teriam· ſed m caſu huius·cet regulariter
in pꝛuulegij vbi conceditur aliquid eccle
ſie mferioꝛi ſaluo iure matrici eccleſie tẽ
intelligitur de cathedrali quia eccleſie mn
ferioꝛes tenentur eccleſie cathedrali et nõ
alnjꝭ.vt no. m.c.dilectus.de capel · mo. et
ita intelligi debet iſte tex · Sed vide bonã

gloſam m dicta clementina . j· de ſenten ·

excom. Abbas·

5
Xparte. ercĩcatꝰ vel mter
dictus ꝓ oontumacia vel offenſa
dubia abſoluitur cautione p̃ſti⸗
ta de ſtando iuri · Si vero fuit excoĩcatus
vel interdictu pro manifeſta offenſa tũc
pꝛius debet ſatiſfacere anteq́; abſoluatur
et dicitur mamfeſta de qua conſtat ꝑ con
feſſionem vel ꝓbationẽ legitimam xel rei
eudentiam · h. d. cum ſe. c. In pma poni⸗
tur querela omitiſſe. In ſcdᷣa iudice im⸗
ſtruit. ſcdᷣa ib ad intelligendũ· Cãd.ꝛc̃.
¶ Wota pꝛmo ex tex.iudicem territoꝛij
poſſe repetere malefactoꝛem captum in
territoꝛio ſuo per alienum iudicem nam
vio lat eius territoꝛium ex tali captura et
dem dic m epo qñ clerious ſuus capitur p
iudicem laicum vt poſſit ex officio illum

quoꝛũcunq; qð valde nociuum eſt hodie
eccleſi parochialibus nam hodie omẽs
fere ocurrunt ad fratre relicti pꝛeſby⸗
teris ꝓPꝛij vnde ꝓuidendũ eſſet per pim
cipem eccleſi parochialibus reuocando
iſtud pꝛiuilegiũ tam graue et pꝛeiudici
le eis · Oed ad quẽ pertinet onus ꝓ bãdi
dic ad pꝛuuilegiatos qin dicunt eſſe no⸗

reꝑetere · pro hoc.c·ſi iudex laicus · de ſen.
ex·li · vj.facit tex.cum ibi no· per Imo ·
m. cdilectus. S.· de appel · Et no. ꝙ ſi male
factoꝛ captus reſtitui non poteſt.agi põt
ad ſatiſfactionem viol ati territoꝛij prout
hic agebatur ſᷣm vnum intellectũ. ¶ Be Ep ſIkrpfa —— A
cundo no. iudicem poſſe fulminare exoĩ 4 X α◻ Ag.α
cationem ſiue mterdictum pro defe nſio⸗ 0 S P

I; P1 26& „ „ . — „ — 7
ualia qina eccleſia parochialis vel ep hʒ ne iurium ſuorum fertur enmim exwĩcatio Pt Aà Pal s ea S
fundatam mtentionẽ ſuã de iure commũi quandoq; tãqᷓ a parte extraiudicialiter ſi „αe . 629
m ſua dioceſi vel parochia· Abb. aut enim aik ui; 1 „K. N pl. * nn . .
. im poteſt quij ſe defendere gladio 9. . 5 e r- R
Enerabili. ꝑer matricem ec materiali et ſpirituali vt in ca.dilecto.et o Ar , e 2
cleſiam cathedrali? eccleſia mtel⸗ quod ibi nota.de ſenten· excoommunica eg 1 & — Mũ

ligitur non romana· h· d. xel alit li·vj· et per Imo. m. c enerabili. de cen. S w e

X Vvyrrr⸗ „α NWö — M
—

„ . — . –

et probatur hic ᷣm vnum modum intelli
gendi · ¶ Tercio no · ꝙ capitulum poteſt
de wure ſpeciali habere iuriſdictioneʒ eti
am tempoꝛalem m certo loco · ¶ Vltimo
nõ tres regulas ad quas quotidie allega
tur iſte tex · Prima eſt quãdo excoĩcatus
pro contumacia debet abſolui pᷣſtita cau
tione nec tenetur ſatiſfacere anteqʒ abſol
uatur · ſed per iura noua iſta regula de⸗
bet limitari · ſiue reſtringi qn ↄtumacia

fuit dubia · Si vero ↄotumadia eſt mam⸗

feſta non debet abſolui miſi pꝛeſtita ſatiſ
factione vtputa reſtitutis expenſis tex.
eſt m.c.nenerabilibus·Eſecus · de ſen · ex
coĩ · l. vj · et ſic poſſunt eſſe due regule.
Xlia eſt ꝙ excoĩcatus ꝓ offenſa dubia
abſolui poteſt pᷣſtita cautione opetenti
nec tenetur litigare nec ſatiſfacere niſi pꝛi
us abſoluat᷑ · ¶ Vltima regula eſt ꝙ ex
coĩcatus pro offenſa manifelta non debʒ
abſolu mſi pꝛius ſatiſfaciat nec ſufficit
pꝛeſtare cautiõneʒ de ſatiſfaciendo hanc
regulam limnta vbi ſatiſfactio oſiſtit in
exercitio actus tempoꝛalis.ſecus ſi cõſi⸗
ſtit in exercitio actus ſpiritualis.q tũc
debet ante abſolui q ſatiſfaciat ne excoĩ
catus attemptet actum ſpiritualem exẽ
plum excĩcantur canomc · quia de man
dato pape nolũt recipere quẽ m canomi⸗
cum receptõe iuris certe iſti pꝛius debẽt
abſolin cũ cautione qᷓ ſatiſfacere quia ſi
pꝛius ſatiſfecerent repiret᷑ ſatiſfactio fa
cta ab excoĩcato quod eſſe non debet qðᷣ
roluit Inno · in c pro illorum. de pꝛeben ·
et Hoſti:hic· et quailis debet eſſe iſta cau
tio dicam cũ gl · m vᷣ ſufficiens · et iſte tex ·
ſemper allegatur m iudicijs in iſtis regu
lis captis in iure nouo · ¶ In glo. in v·
contumacia. ibi bñ hʒ locum diſtmctõ
ꝛcẽ̃ · lieæt glo.habet bonum mtellectum
non tamen foꝛmaliter eneruat contrariũ

quod fiebat m pꝛmcipio glo. videlicet

nullum excoĩcari debere mſi pro mõtali
et quando coꝛrigi nõ poteſt · Sed Nnðᷣ
foꝛmalius ſaluando diſtmctione tex· ꝙ
cum qs excoĩcatur pro ↄtumacia vt quia
citatus noluit ↄparere ſatis cncict excoĩ⸗
cari · pro moꝛtaliet ſatis dicit mecoꝛrigibi
lis exquo nõ vult parere nec purgare con

tumadiã ſuam· nam inobediens ſupoui

ſuo peccat moꝛtalit er · vt m.c.ij· de maio ·

et obe · et grauſſimũ ẽ peccatum mobedi
entie · vij q · ſciendu · et. c llud. de mao.

et obe · et alibi dicit glo · ſingularis ꝙ que
libet contumacia eſt exoommumcatione
digna et ꝙtanto eſt maioꝛ quanto ex mi
noꝛi cauſa reſurgit.xcvj · di . c duo ſunt ·

dDt vero quis excoĩcat ꝓoffenſa tũc etiã

dicitur èreĩcari pro moꝛtali nec vultſe

coꝛrigere · nam tex · debet mtelligi ꝙ ex⸗
coĩcatur pro offenſa · i · ꝓ contumacia · qᷓ
reſultat ex offenſa · nam pꝛimo citatur vt
ſatiſfaciat et ſi non vult ſatiſfacere excoĩ⸗
catur et pro hoc tex · ibi iuſſus noluit emẽ
dare maleficium · ꝛc.nam ab homine nũ⸗
qᷓ fertur excoĩcatio pro delicto tantum.
vt no · glo · m . c.· epiſcopi · xj · q·inj.et ſatis
patet in.c.ſacro · S· de ſen . ex · ſ delickũ qñ
q; eſt cauſa mediata excoĩcatõis ferẽde ·
¶ In e adem glio · ibiſolet plus timeri ꝛc̃.
vult ergo glo · ꝙ iſtud pꝛuuilegiũ fuit con
ceſſum ad cautelã · aduertendũ ꝙ iſtud
pꝛuuilegium habet pꝛmcipaliter duo ca
pitula. Primũ ꝙ capitulũ poſſet excoĩca
re vel interdicere pro offenſa propꝛia.
et m hoc ↄtinebat gratiã · Secundũ capi
tulũ erat ꝙ nemo auderet abſoluere ex⸗

coĩcatuz vel interdictü miſi congrua ſatiſ

factione p̃miſſa et in hoc ↄtinebat id qð
ius cõe et m hoc vltimo bene dicit glo⸗
¶ Inea · glo. ibi peruenerit ad pĩguioꝛẽ
foꝛtunam hoc intellige niſi iſte fuerit ex
coĩcatus pro pena applicanda fiſco· quia
ſi nõ poteſt curie ſoluere debʒ fieri oomu
tatio m penam coꝛpoꝛalem · vt in. c finali
de dolo et contu · et · xj · q · vj. c. · et . · fi ·
ff de muus vocan Et in fi · glo . tene men
ti finem glo.et placet mihi ꝙ ſi non põt
aliaz cautionẽ pꝛeſtare recipiatur iurato
ria. Et nõ glo · m alio quia extendit auẽ ·
generaliter et . c pe. pꝛeal· m glo · ad alios
caſus vt vbi quis tenet᷑ pᷣſtare cauti onẽ
pignoꝛaticiam vel fideiuſſoꝛiam releuat

pꝛeſtando iuratonã ſi nõ poteſt fideiuſſo

res vel pignus pꝛeſtare · ¶ In glo.m bᷣ·
citatus m fi · die· ꝙ vna citatio conſtituit
queʒ contumacem vt poſſit ↄdemnari pti
in expenſis et ita loquunt᷑ iura in ↄtrariũ
allegata · ſed ad hoc vt iudex poſſit pro⸗
cedere ad excoĩcationem requirunt alie
due citationes vel vna peremptoꝛia pro
ommbus. vt in pꝛin · glo. et hodie vide
bo · tex · cum glo · m · c.· conſtitutionẽ · de ſẽ.
ex. li. vj · ¶ In glo · in . ſuffcens ibi pi
gnoꝛa vel fideiuſſoꝛes · Nota glo· ꝙ ex⸗
coĩcatus pro intereſſe alterius ſeu adin⸗
ſtantiam alterius nõ debet abſolui quan
tumcunq; dubia ſit vtumacia vel offenſa
niſi pᷣſtet cautionem pignoꝛaticã vel fi⸗
deiuſſoꝛiam . et de hoc vide glo · nõ · et ma⸗
gis claram mc.qua fronte.S· de app et
ibi plene dico · et hanc opimonem teneo
imdiſtincte licʒ Hoſt · dicat aduertẽ dos
tres caſus · Primus quando quis excom
muĩcatur ꝙ nuda contumacia et tunc ſᷣm
eũ ſufficit cautio iuratoꝛia quod ni hi nõ

placet per ſſtũ tex · requirentẽ cautionem
ſufficientẽ et per·c qua fronte.S. alle · et
ibi glo · Secundus caſus qñ fuit excoĩca
tus pro purgatione ↄtumacie· i: quia no⸗
luit ſatiſfacere a tunc pᷣſtanda eſt fideiuſ
ſoꝛia vel pignoꝛaticia cautõ ſi offenſa eſt
dubia et in hoc bene dicit ꝓ hot tex· m fi⸗
abi competens· Tercius caſus quando fuit
excĩcatu pro offenſa ſolius dei ita ꝙ nõ
vertitur int ereſſe hoĩs vt quia perſeuera
bat ĩ alio peccato rel quia blaſphemabat
et tunc ſati eſt ꝙ conteratur mſi alias ec
tleſia ꝑper ipſuʒ fuiſſet iluſa rel quia ſeꝑe
promnſit abſtmere et non abſtmuit et tũc
