ſesan
endeen
rioſe:
gen
tfaal
ic
lom/
ollle
io
onm
tenen
ſeren
g
penn
eie⸗
ſhon

itſec

Hſung
c
Nſei
neru,
des
atng
ſfint
.

e1l
V
ob⸗⸗
on
tg
1d
n
,

aureis · Et ſi debet intelligi de ſolidis au⸗
reis quorum.lxxij. faciunt vnam libram
auri · C· de ſuſcep · et archa . l. quotiens· li·
x· et idem ſentit glo · in ſimili in . l. quicũ
. C· de ſer. fugit · et dixi ĩ. c.j · / eo · Et
ſatis eſt reriſimile ꝙ ius intellexerit de
aureis · nam ridiculum eſſet vt pro bono
ſeruo darentur · xij.ſolidi argentei nam
modicum eſſet quod nota · ¶ Micola⸗
us Abbas

De hereticis Rub.

¶ Eupra pi ſum eſt de his qui nõ bapti⸗
zati deum blaſphemant male colendo cõ
petenti oꝛdine videndum eſt de illis qui
lam baptizati mcidunt m hereſiz · et ideo
merito et ompetenti oꝛdine hec · Nica
nitur ·

Ubius. greue eſt
xel ꝑ alia vᷣbapᷣt ſic ſũ⸗
mari Infideli ẽ qui nõ
habet certitudmẽ fidei
et infideli non eſt cre⸗
dend ũ in piudiciuz al⸗
terius · ¶ No · pmo ex
tex. ꝙ fides debet hr̃e certitudinẽ et nul
lam ſecum admittitere dubitatõzʒ· ↄcꝛ.

c firmiter. j.de ſum.trim. ¶ Sed otra

hoc et cõtra tex · opo · et videt ꝙ omnis
homo ſit infidelis nam nullꝰhomo reperi
tur qui aliquando ex ſcrupulo conſcien⸗
cie nõ dubitet mfide a de reſurrectione
mortuoꝝ et creatione mundi ſimilibo
Solu · dicit Jo · an. et bene ꝙtex · debet
intell igi de dubitatione que habet mſe
firmitatem amimi et quandã ptinaci az

vt quia perſeuerat milla dubitatione ſe

cus ſi mcitat ſm cogitationem vel dubita
tionem ex primis motibus quibus non
aſſiſtit ſed reſtitit cõformãdo ſe fidei ec
cleſie · quia tunc potiꝰpatitur ex illa co⸗
gZitatione et meretur potius qm demere
atur deſiſtendo nam quandoq; etiam in
uitus quis polluitur praui cogitationi
bus et proprie dicuntur primi motus qᷣ
non ſunt ĩ poteſtate hoĩum ideo non jim
putantur ad culpam de hoc quod hẽtur
m palea ſed penſandum vj · di · et ð iſtis
primis motibus mtellige dictũ apłi · Te
ptatio ros non apprehendat niſi huãna
vide tex. de pe · di · ij. c. inter. et ſic etiã m
tellige illud pſalmnſte · Beatus tenebit
et allidet puulo ſuos ad petram· pſal ·
cxlvj · vide quod no · m Kca de ſum · tri ·
et fa · xxiiij · q · j. H ẽ fides · ¶ Sed quero
qd ĩtẽdit lrᷣa fi · ibi qͥ fidẽ reritatis igno
rat. Volu · q veritateʒ fidei ignorat ſiue

baptiʒtꝰ fuit ſiue nõ.Et itellige qñ ſe nõ
ↄfirmat m fide ecclęſie · nam ſi quis erra
ret m fide et erederet illam eſſe fidem er
cleſie et patus eſt ſe coꝛrigere ſi aliud te
net eccleſia iſte nõ eſt hereticꝰ q; fides
eccleſie eſt fides ſua exquo ſe refert ad fi
dem eccleſie vt m. ci· de ſum · tri · et q
ibi no · et in dicko · c hec eſt fides. cuz ibi

no · ¶ Vltimo argue ex hac lr̃a ibi:nec

eis oĩno credẽdũ ꝙ ĩfidelibus et heretic/
nõ eſt aliqᷣd credendũ in pᷣiudicium ali⸗
orum·nam exquo ſunt infideles deo non

preſumunt᷑ fideles hoĩbo et ideo ĩ teſtes

nõ adnnttunt᷑ xpᷣianos·ij·q vij.c.non
poteſt et pagam.¶ Abbas:
i alios.greue eſt vfp̃t
ſic ſummari· Errare in fide cõ⸗
uincitur qui alios errantes euʒ
poteſt ab errore nõ reuocat· ¶ No·. pri
mo ex tex · malum pᷣſumendum otra pre
ſentes et tacentes alioꝝ errores nam er
ror cui nõ reſiſtit᷑ aprobat᷑ · lxxxin· di·
error et m. c quid prodeſt.¶ Sed quero
de quo errore mtelligitur iſte tex. Sol.
debet mtelligi ð errore fidei vt faciat ad
titulnm poteſt etiam inteilligi m quolibʒ
errore · nam errare preſumitur qui er⸗
rantibus cum poteſt non re ſiſtit ſicut a
libi dicitur non caret ſerupulo ſocietatiꝰ
occulte q manifeſto facinori deſinit ob⸗
uiare · vt m preallega·c qui poteſt.et in
c dil ecto · de ſen · ex · li · vj · SDed preſer⸗
tĩ habet locum fauore fidei et quandoq;
magis pꝑeccat aliquis qm ille quu errat-
vt quando de fendit ulius erroreʒ · quia
non ſolum ipſe errat i aljs offendicu⸗
lum erroris pᷣſtat.xxiin · q:iij · q defẽdit.
¶ In glo · ibia peccato eõmttendo. Vf
poteſt dici ᷣm Jo· an.ꝙ fauore fidei tex·
iſte mtelligitur mdiſtmcte ſiue peccatũ
commiſſum fuit ſiue ommittenduʒ ret
propter perſeuerantiam in peccato · po
teſt dic peccatuz ↄmit tendum · Et certe
etiam glo· habuit bonum mtellectum·
nã debʒ glo . mtelligi de peccato ↄmiſſo
non per durante.tunc · n. ad ſolum pᷣla
tuʒ ſpectat coꝛrectio · Sed ſi habet iter⸗
ationem· vt quia ęſt peccatum ſucceſſi⸗
uum tunc quilibet debet alium corrige⸗
re tuxta denunciationem euangelicam·
vnde dicebat Hoſti.ꝙ iudicialis coꝛre⸗
ctio ſpectat ad ſolum pᷣlatum vt miu⸗
ribus preallegatis ĩ glo. Sed euangeli
ca ſpectat ad quemlibet et vt aliquid af
ferat ſpecialitatis hoc·c.poſſumꝰ dicere

ꝙ qui poteſt aliuʒ reuocare ab errore fi

dei et nõ reuocat mdiſtincte peccat · Sʒ

„
4 „
. 2C.
.

de alijs erroꝛibus an ⁊ quando quis tene
atur reuocare ſeu renunciare · die vt ple⸗
ne notat in. c. nouit · de iudiẽ. et · i · q · j·
ſi peccauerit · Abbas

— Irmiſſime.Heretieꝰ p
ſeuerans eternaliter damnat
cui nec ꝓdeſt baptiſmꝰ nece
emofyna vł martyriũ vĩ aliud qðcũq;
bonũ quo ad hoc vt ↄſequat᷑ vitã eternã
ſedᷣa ps ibi oĩm hominũ · ¶ NVota primo
ex tex. ꝙ fides debz habere quãdaz firmi
tatem 2 nullã ꝓrſus dubitationẽ · ¶CNo
ta ſedᷣo ꝙ hereticꝰ quantũcunq; malijs
bonꝰ et qualiacunq; bona oꝑa exercœns
nõ põt ſaluari ſi in illo errore decedit / il
la tamẽ bona opera nõ ſunt ex toto de⸗
perdita i valent ad minꝰ ſuppliciũ ſub⸗
eundum. naz non cruciabit ita acriter q
licet ſit hereticus aliqua opera bona ex⸗
ercebat · ſicut is qui cum hereſi ſemꝑ ia⸗
cebat m peccato · et hoc voluit hic text⸗ꝰ
m fi · dum dicit proficere ñ poterunt ad
ſalutem id eſt vt habeãt vitam eternam
ad alia ergo proficiunt que habent᷑ hic
in glo. fi · vde quod legitur et no · de pe ·
di · iij · Gfi. et meg quidã de pe· et re.
¶ Vltimo collige ibi hereticum rel ſciſ
maticum ꝙ hereticus et ſciſmaticus eq
parantur. nam ſciſma non eſt ſine here
ſi · quia ſciſma ſonat in dutiſioneʒ · quia
ſciſ maticus ſe diuidit ab eccleſie ſancte
vnitate · vide bonum textum · xxnij. q· ij
miter hereſim et ſciſma et hoc eſt regula
re.Fallit m dicente ſe eſſe papam et ali⸗
um antipapam nam iſti non ſunt here⸗
tici vnde eſt ſciſma ſine hereſi · quia qui
libet credit vmitatem eccleſie et eccleſiã
eſſe apud ſe · ita dicit ſingulariter. xxijij ·
g.j · c. j · idẽ dic de credentibu vt ceredẽtes
pni non dicantur heretici· exquo credũt
vnam eſſe eccleſiam quam dicunt conſi
ſtere debere apud iſtu · ſecu ſi crederent
quemlibet ↄtendentium eſſe papã quia
tunc proprie heretici eſſent · diuiderent
enim eccleſiam et venirent contra arti⸗
aulum ſymboli. et vnam ſanctam eccleſi
am · ſic intellige glo · no · vi · q · j· ñ aũt ·
¶ Vltimo collige ibi fuerit mœ:poꝛa⸗
tus et integratus eccleſie · ꝙ hereticus E
extra eccleſiam et dicitur integrari et in
coꝛpoꝛari per penitentiam· ¶ In glo.j ·
fi. et dic m Hoſti · ꝙ iſtis duobus vlti⸗
mis modi poſitis in glo · proprie 2 ſtri
cte dicitur quis hereticus · nam in alijj pᷣ
cedentibus caſibus dicitur quis hereti⸗
cus large nam exoommunicatus dicit
hereticus.quia ſe diuidit ab vnitate ęc⸗

cleſie.nam per exeommunicationẽ eijci

tur extra eccleſiam.xi ·q· iij.audi · et ſic

largo modo iudei et omẽs infideles pol

ſunt dici heretici · quia ſunt extra vmta⸗
tem eccleſie · vide de predictis bonã glo ·
xxnij · q· ij. & quia vero. Et dicitur here

ſis ab electiõe erroꝛi? vel ab erro erras

vel adhereo. qꝛ adheret opinioni eorũ
pel ab hirciſco qð idez ẽ ꝙ diuſio qꝑ ab
vnitate eccleſie ſũt diuiſi · ¶ In glo. fi · i
fi · Iteʒ valẽt bona oꝑa qͥᷓ ad illuſtrandã
mentem · nã facilius merebit᷑ gratiã cõ⸗
uerſionis qui bona opera exercet qᷓ qui
ſemper eſt m peccato · Item moꝛtifica⸗
tis peccati ĩterdũ illa bona oꝑa ſurgũt
de pe · di. iij · firmiter · et generaliter vi
de m iuribus ad que · S· remiſi ·

Raternitatis. Sreue
eſt · vel poteſt ſic ſũmari · Scri
pta p hereticos nõ hñt fidem
autenticam · vel ſic · Dãnato autoꝛe dam
nant᷑ eius ſcripture libri et opera· Com
mums diuiſio · ſecũda ibi · cũ celeſtin? ·
¶ Mota primo ex tex · ꝙ papa poteſt in
conalio ſeu ſynodo damnari de hereſi ·
namiĩ cauſa hereſis ſynodus eſt maioꝛ
papa. vt no. glo · xix · di. anaſtaſiꝰ. qua
no et vide bonã glo· in· cſi papa.xl · di ·
et per archi. in. c.m fidei. de hereti. li· vi ·

Idem dic vbi duo contendunt de papa

tu · et pro certo neſcitur quis eorum ſit
verus papa · nam tunc concilium congre
gai debet et queſtiõz decidere · vide tex ·
iuncta glo · in ·. c ſi duo · lxxix. diſ· et non
eſt alibi ita bonus textus quo ad hunc
articulum · Et ponit ibi Hugo vnũ ſin⸗
gulare verbum ꝙ poterit conciliũ ↄgre
gari per cardinales qñ neuter otenden⸗
tium rellet ↄgregare ſuam obedientiaz

in eodem loco · ¶ No · ſecundo ar · in fi ·

littere ꝙ ſeriptura per notarium ofecta
poſtqʒ erit odempnatus de falſo in ſuo
officio commiſſo non debet recipi tanqʒ
autentica · quia exquo damnatu⸗ eſt au
toꝛ opera ſua non faciunt fidem pro hoc
in notario eſt textus õptimus in · ſi qs
C. de ſuſcep · et archarijs libro x. facit
tex. cum gloſa in.lſi quis ex argenta⸗
rijs. &j ff de eden · àa ad hoc quotidie ſo
let allegari iſta littera et circa hãc ma⸗
teriam Innocen · hic poſuit bonam glo.
que quotidie ſolet alle gari ꝑ canoniſtas
et tegiſtas · Et vt habeatur eiꝰ glo · cla
ra et ↄcluſiua quero nunquid indiſti/

cte ſeriptura ↄfecta per notarium falſũ

ſit nulla · So · capiendo mentem Inno.
aut loquimur de inſtrumentis cõ fectis

iii

betſe
e
nt
nagh.
rhen
dens
neni
0 ean
lof
hendi
tiic⸗
tigii
unfie
ſugie

Alier

bem
n ei

tfiden
edam

Com

ſtinN.
ben .

tmaot
heg

An.
Npea
nunſt
onge
dete⸗
enon
dhone
niſn
loge
in/
ſntin
ofechr
hinſo⸗
inn
ſſtau
obve
ſaß
fugt
enti,
gieſo
ena
g.
ſtas
lch
ſtn
nmo⸗

in

l dN.

ſt falſitatem ↄniſſam ꝑ notarium vł
ante · Si ante tunc exquo notarius tole

ratur in officio valent. hiœt poſtea ſequa

tur damnatio ſeu depoſitio. quia geſta
ratione publici officij. non retractantur

propter publicam vtilitatẽ licet poſtea

ſeqnatur ðpoſitio · ad hoc· ba rbarius· ff·
de off. preto · et . i · q; vj Gtria · xer · veruz

Oed inſtrumenta confecta poſt damna
cionem non valent vt hic et m prealle.l.
ſi quis· Sed dubium eſt quãdo ande dã
nationẽ notariij reperitur vnũ mſtrumẽ
tum habens plura capitula et in vnoca⸗
pitulo e ſt admixta falſitas nunquid ꝓ
pter hanc falſitatem in vno capitulo ad
mixrtam reprobetur totum inſtrumẽtuʒ
Quidam diſtinguunt · aut capitula ſũt
ammexa et reprobat intotum · aut ſunt ſe
pata et tunc non reprobatur mſi illud ca
pitulnm quod eſt falſum · ita refert In⸗
n: aliquos tenere et eſt opinio. Joann.
glo.m.c ſi ad ſacros·ix · ditinctione
¶ Dz bart · brix ibi in adicõibo m ſuis
qõibo tenuit totũ ĩſtrumẽtũ reprobari
idẽ videt᷑ tenere Inno h Bar · in · l. ex fal⸗
ſis. C· de tranſac · diſtinguit aut falſita?
procedit ex uicio notarij et tunc inſtru

mentum corruit m totum et hoc roluit

etiam Inno · hic quod ſatis placet ſicut
dicim iĩteſte vt ſi aliqu am falſitatem ad⸗
jciat teſtmmomo ſuo dictum eius in to⸗
tum reprobaturquia reperitur periuru
iij · q.ix. pura.ſic eſt in notario qui eſt
qudam teſtis · . domtius labeo . ff. ð te
ſta.et hoc verum ſi eſt ſalſitas circa ſub⸗

ſtantialia negocij vel circa circumſtanti

as eius.vt quia debeat ſcribere ꝙ titius
promiſit · x · et notarins ſcripſit de xx ·
Ded ſi falſitas eſt oꝛta circa alia ertrin⸗

ſeca vt quia ſcripſit contrahenteꝭ eſſe o⸗

ſãguineos vel aliquid alud quod non fa
cit ad negocium licet hoc ſit falſum nõ re
prob atur inſtrumentum propter hoc qꝛ;
ullud non ſpectat ad officiuʒ notarij et
dem m teſte. ita roluit. Inno · hic et ita
tempera dictum Barto· Kut defectus
non prouenit ex picio notarij · et tunc aut
concernit ſubſtantialia inſtrumenti · vt
quia fuit omiſſa mdictio et dies · et tũc
iſtrumentum corruit in totum in auc·
vt prepo · no · impera · poſt pri et not ·

m.c inter dilect os.8 fide · mſtrumẽ aut
defectus non concermi ſubſtãtialia ne⸗

gocii et tunc debet fieri illa dutinctio·
aut negocia ſunt connexa aut nõ. primo
caſu non coꝛruit in totum ſecundo ſic · vt
in prealle · l. ſi ex falſis et de mã · vide per
Ba rto: in repetitione prealle· l.barba⸗

rius. Sed circa predict a Barto. poſuit
vnam queſtionem et limitationem ad
predicta in extraneo loc videlieet in. l·
eaden lege fr ad . Liuliam. repe · vbi di⸗
cit ꝙ mſtrumenta confecta ꝑ notarium
damnatuz ſunt nulla qñ cõdemnatus fu
it propter falſitate ↄmiſſa ĩ officio tabel
lionatꝰ ſecus dicit ſi alias fuiſſet dam
natus de falſo cõmiſſo tamen extra offi
cium rel ſit effectus mfanns ex alia cau⸗
ſa tunc enim concludit ꝙ ſi illud officiũ
non habet in ſe digmitaten · vt quia non
eſt notarius principis.l.j/C· de mã · pꝛĩ·
vel non habeat officiũ de publico. vt qa
non eſt notarius im bancha ꝙ tunc vale
rẽt inſtrumenta confecta per iſtum quã
tumcunq; ſit mfanmns Mouetur quia· l·
ſiquis · ſuperius alle. facit tm mentionẽ
de falſitate commiſſa m officio · Item qꝛ
notariatus non eſt dignitas fed qddã
munus .l·fi· in prin ·et ibi glo · C.· qui mi
li.non: po.li.xij. Item infamis poteſt eſ
ſe procuratoꝛ· miti. de excep · in fine · vn
de potuit iſte rogari a partibus vt con⸗
ficeret mſtrumentuʒz ita conſuluit Bar.
et meipit conſilium · ſed Joanmes in cau
ſa cuiuſdam notarij qui fuerat damna⸗
tꝰde falſo qui extraxerat duas chartas
de libro communitatis. ac. Et not · B di⸗
cta et maxie procedũt qñ notarius tole
rabatur m officio · ad hoc quod no· in ·. c·
ſciſciratus de reſcrip. Et an valeant ĩſtru
menta cõfecta peꝛno.excõicatuzʒ vide bo
nam glo. de ſen · ex · decermimus li · vj ·
¶ In gl.D j. in fi · vl dic ᷣm Hoſti. ꝙ dicta
zutoris damnati poſſunt recipi tanqᷓʒ ra
tionabilia ſed non tan qm̃ autoriz abilia
et ſic poſſunt reduci ad ↄcoꝛdiam iura al

leg · m gl. ¶ Et extra glo· q̃rit᷑ qͥd de ſac7

metis receptis ab heretico · dicit Inn · ꝙ
ſi ignorãter ab eo fuerũt recpta ꝙ ñ ſo
lũ ofert᷑ eſſẽtia ſac̃mẽti ſjetiã Stia: naʒ et
iudas fuit hticus .j · q· j· eos tñ baptizʒa
int et tenuit ei baptiſmꝰ.j. q · j · dedit tz
ſi ſciẽter tũc non ↄfertur gratia vt.j· q· ʒ
etiam de hoc vide latiꝰ hic ꝑ Inn. et ꝑ eũ⸗
dem in · c. j. de ſcil mat · vbi de iſta materia
late tangitur per ipſum

V Iquis. egit duobo mo⸗
dis tz ßm cõez et verioꝛẽ mtelle
cctum · h.· dicat Epus inſtituẽ

reticum oſãguineum vel extraneuz vĩ

paganum etiam poſt moꝛtemexoommu
nicatus nũciatur· h· d et vt faciat ad ti
Poteſt in telligi ꝙ ex hoe pᷣſumat᷑ here⸗
ticus Caſus xc.¶ No.primo ꝙ hereticis
ſeu paganis non debet aliquid velinqui

m teſtamento Et põot addudi tex ad illaz
q̃ſtionẽ nunquid potiꝰ ſit ſubueniendum
fratri carnali heretico qᷓʒ extraneo catholi
co · de qua qᷣſtione vide p glo · xxx · di ·. c· j ·
et qð no.xiij· di. qeſcamꝰ.et in.c.nõ ſatis

lxxxvi · di. Et oñiter ocludit᷑. ꝙ fr̃i carna

li heretico potiꝰ eſt ſubueniendũ. Cõ
ſedo caſũ m qͥ pꝰ moꝛtẽ quus exomunicat
alios caſus vide· xxnij.q· ij· im ſumma.
¶ Item nõ tercio ꝙ ꝙ decedente in pecca⸗
to moꝛtali nõ eſt oꝛandũ xiñ.q ij · ꝓ ob⸗
euntibus · et · xxiij · q.v· placuit · vñ mtelli⸗
ge finẽ huiꝰ.c.ſᷣm ↄſuetudinẽ qrundã lo⸗
coꝛum vbi nomĩa epiſcopoꝝ ſcribunt᷑ ali
quo libꝛo· et recitant᷑ in die obitꝰ eorũ et
ꝓ eis fit aliqua oꝛatio vnde iſti tales de qᷣ⸗
bus hic nõ debent recitari ĩter dei ſacerdo⸗
tes. id eſt inter illos ſic ſeriptos modo pᷣ
dicto. ¶ In glo . j · ibi et ſic repete illaz di⸗
ctionem hereticos.· ¶ Ex hac pticula glo-
colligitur vnꝰ mtellectus ad iſtũ tex· vt ĩ
telligat de epiſcopo inſtituente extraneũ
hereticum · ſecꝰ ergo ſi mſtituat extraneuzʒ
cathoncum · ex h enĩ nõ debet damnari · et
hanc lect.tenent ↄvmumiter doct· quidam
tamẽ dicunt ponẽdo aliũ intelleckũ · ꝙ lit
tera debz mtelligi indiſtincke ꝙ inſtituẽ
do extraneum eſt pᷣſumptio ꝙ non dilexit
eccleſiam / certe iſte itellectus nnhi nõ
placet.q; potuit mſtituere extraneũ ann⸗
cum. Item eccleſia ſua foꝛte non erat indi:
gens.Item ſacerdos põt diſponere de pa
trimonio ſuo ꝓut vult dũmodo nõ in p⸗
ſonas ꝓbibitas · xij · q-).ſint manifelſte · in
v obtemptu .facit tex · in.cſe.qui loquutur
de eadẽ materia et facit mentionem dum⸗
taxat de hereticis ſeu paganis:

Neos·2 oquit᷑ de eadẽ ma⸗
teria cum precedẽti · et extendit
ꝙ wi dickum fuit de epiſcopis
ad preſbyteros et ad alios clericos
¶ Et ex hoc nota ꝙ diſpoſitio loquẽs de
epiſcopis nõ vendicat ſibi locum in pᷣſby⸗
teris et alijs clericis niſi fiat extenſio ꝑ le⸗
giſlatoꝛem · ¶ Itẽ nõ ꝙ hec prohibitio tã⸗
tũ fit reſpectu nõ catholicorum nõ extra⸗
neorum ergo catholicum poteſt clericus
inſtituere prout dixi in precedenti. Si ta⸗
men moꝛitur inteſtatus nõ exiſtentibo cõ
ſanguineis ſuccedit eccleſia. xij ·q · vlti · · c.
fi.no·in.c.j· de ſucceſ· ab ĩteſta · ¶ In glo.
in vᷣbo nihil conferant ibi ne pereant no.
glo · et facit quod no · glo.in · c·j · xxx · di. et
eſt ibi bonus textus pro hac glo · et ſic in

telligo quod dixi ſupra in precedenti · · ꝓ

ſubueniendum eſt patri vel fratri hereti⸗
co quando in eo viget magna necœeſſitas /

alias nihil ooferendum eſt. vt probat iſta

littera vbi dicit mihbil conferant · catholi⸗

cis vero parentibus poteſt clericus etiam
de bonis eccleſie licite ſubuemre dũmodo
nõ facit eos diuites · ſed vt eis ſubueniat ĩ
neceſſitatibus ſicut et alijs indigentibus/
et foꝛtius tenetur ſubuemire iſtis qᷓ extra
neis · vt in · c non ſatis · lxxxvj · diſ · et · xij ·
q· ij. monemus · et in. cijj · de ooha. cle. et
mulie⸗

Um chriſtus.cpiſtus
fuit verus deus et verus homo
ſentiens oppoſitũ hereticus eſt
et exeommunicatus·h· d · ¶ Wota primo
ꝙ verus homo exiſtit ex ania rationali et
huana carne· altero iſtoꝝ deficiente nõ ẽ
homo.ocoꝛ ·in.c de le.miſ··c. in quadã.
¶ Vota ſecũdo ꝙ chriſtꝰ nõ ſolũ habuit
habitum honmms ſ̊ veram homis eſſen
tiam. fuit ergo cõpoſitus ex duabus natu⸗
ris · ſ.ex diuina et humana· vt in.c.j· et. jj.
de ſum · tri · ¶ In glo. fi. de hac materia q̃⸗
liter layci et clerici debeant credere a an in
eis ſit excuſabilis ignoꝛantia ſi neſciunt ex
plicare articulos fidei · no · in NKica de ſum ·
tri · et per Inno · eo · ti. et dic vt ibi · no · Et
nota ex hoc et ex textu ꝙ papa poteſt ĩdu
cere nouum articulũ declarando iſtud iu⸗
diunum · Et ex hoc infertur ꝙ iſta cõſti⸗
tutio reſpicit etiam preterita cũ diſponat
ſuꝑ iure diuino · ad h̊ de vſur.ca.cum tu·.

FR
Icut ait.heretici recpta⸗
toꝛes et fautoꝛes ipſoꝛum excõ⸗
municati ſunt. et decedentes in
c peccato m cimiterio eccleſie ſeꝑeliri ñ
debent nec pro eis orari · ¶ Nota primo ꝙ
cum heretic non debet quis negociatio⸗
nem aliquam exercre nec eum in domo
ſua recipere vel aliter fau ere · idem de ſub
uemientibus de quibus in · l. j ff. de rece⸗
pta · ¶ Wo.ſecundo ꝙꝑ oſtitutionẽ ge⸗
neralem poſſunt colligi priuilegia quan⸗
tuncunq; ſpecialia · attendi tñ debz tenoꝛ
ipᷣoꝝ · de quo tñ vide qð no · de cenſi. cum
miſtantia · ¶ Bed q̃ro quia httera facit

mentionẽ de ptibus tholoſonis. qð de he

reticis alioꝝ locoꝛum doc · ꝙ idem · a bene
pro hoc facitc excõmũicamus · eo · et . ·
Kc.proxi · ¶ Vltimo no · ꝙ hereticꝰ vel fa⸗
uens heretico decedens in hoc peccato ſe⸗
peliri non debet m einnterio inter criſtia⸗

u osnec pro eis oꝛatur.

.D abolendam. pereti

ais male ſentiens vel maledi⸗
cens de ſacramentis eccleſię ex

16 Mann
jete⸗
teniaq
an
ciunt e
deſumn.

cõicatus eſt a cõuictus miſi ſe coꝛrexerit

et errorem abiurauerit ſi clericus eſt de

gradetura curie ſeculari tradatur ꝑ quã
etiam pumietur eadem etiam eſt pena ſu
ſpecti de hereſi ſi ſe non oorrexerit et re⸗
lapſus omnino audientia ðᷣnegatur . ſe
culares prinapes qui iurare nolunt ð ec
cleſia contra hereticos defendenda excõ
mũicantur et terre eorum ſupponuntur
ĩterdicto ciuitate? vero ipſorum reſiſtẽ
tes aliarum cõmertio et epiſcoꝑali dig

nitate priuantur exempti vero ſubſũt oꝛ

dinatis ſuꝑ his q̃ ð hereticos ĩſtituũt/
¶ Wo.· primo · ꝙ non ſolum eſt heretic
maleſẽtiẽs de articulis fidei q ↄtinẽtur ĩ
ſymbolo · ſ etiam maleſentiens de ſacra⸗

mentcis ęccleſie quorum quattuor expri

mũt᷑ hic et reliqua tria vide per glo.mc.
vemiens de tranſac . et ꝑ Jo an· ſuꝑ Nca
de ſacra · non iteran · ¶ Nota ſecudo ꝙ
epiſcopi oognoſcunt de crimine hereſis
tam coñ clericos qᷓʒ contra laiœs etiam
exemptos pt in fi · kr̃e et h ĩtellige qñ fa
ctũ eſt claruzʒet determinatuz ſin aut eſ⸗

ſet dubiũ tunc qõ debet remitti ad ſoluz

papaʒ xxiiij ·q.j ·quotien et.ẽ · de ba⸗

ptiſ· maiores· ¶ Nota tercio ꝙ capitu

lum ſede vacante ſuccedit in poteſtatem

etiam oognoſcendi de hereſi. ¶ Item nõ

et quarto · ꝙ clericus couictus de here⸗
ſi non debet m continenti tradi ſeculari
poteſtati ſed prius debet depomi et des⸗
dari et formam degrad atiomis vide m
c degradatio · de pems.li:vj. Et m hac
degdatiõe in defectũ epᷣoꝑ pñt aſſumi
aln prelati · de quibo m. c. · eo. ti · lib. vj ·
¶ Itez no · caſum quo ꝑcit᷑ penitenti · nã
ſi heretieus vult m cõtineti redire ad fi⸗
dẽ euadit penã moꝛtis rᷣgularit ꝑ penitẽ
tiazʒ ñ tollit᷑ pena·lq; ea mẽteff· ð furtis
¶ Item no·ſingulariteꝛ tex · ꝙ duo reqͥ⸗
runtur ad hoc vt redeuntibus ad fidẽ di
mittatur pena moꝛtis.ſ. ꝙ in cõtinenti 2
ſponte reuertãtur ad fidem · ſi ergo ex mn
teruallo non ſponte ſed metu pene vl ꝓ
batio num dicunt ſe ad fidem redire nõ
eſt eis pꝑcenduz · quod bene nota · Et qñ
dicant ſponte redire · dic vt no · arch · in
cyt omiſſi· de hereti · li · vj . et Joh · ð lig ·
m clemen · ad noſtrum . eo · tit · Item ter
cio requiritur vt errorem ſuum publice
abiurent ad ar bitrium ep̃i et conſuetu⸗
dinez regionis · Item poteſt addi et qr⸗
tũ vt ſatiſfactionẽ cõgruã exhibeant de
peccato · nam poteſt ſibi indici pemiten
cia vel alia pena pequniaria. de quo dicẽ
dum vt in. c vt onmſi. pᷣallegat. et quod

no. in preall· cle ad noſty et hee not ·
¶ Vlterius collige ꝙ m hoc crimine he

reſis etiam laycus eſt ſubiectus epo et

dic ꝙ hoc crimen eſt mere eccleſiaſticuʒ
vnde iudex ſecularis etiam contra laicũ
cognoſcere nõ poteſt vt m.cvt officiuʒ
Eꝓhibemus eo ˖ ti. li · vj. ſed ſola exe⸗
cutõ reliquit᷑ iudici ſeculari pꝰ ſñiaz epi
et ad eiu reqſitiõeʒz vt hic et m. cl euz bᷣm

leges eo.ti · li· vj· et m prealle.c vt offici⸗

um · ¶ Nota vlterius modum proceden
di otra ſuſpectum de hereſi qui non pt
reraciter cnuinci vt mdicat᷑ ſibi purga
tio ad arbitrium ep̃i et ſi defecerit puni
tur pt ↄuictus.yt hic et m.c mter ð pur-
ca vbi magis clare · ¶ Mota in ver · ſta⸗
tuimus· ꝙ ratione delicti eccleſiaſtici po
ſſunt etiam laici principes priuari ipſoꝝ
dignitatibus honoribo et officijs per ec⸗
cleſiaſticum mdicem et mhabilitari ad

alia officia aſſumenda . ¶ NVota m ver ·
ciuitas tex. ꝙ vmuer ſita etiam amplit

ſima poteſt committere delickum m faci

endo et obmittendo et etiam pumiri cri⸗

nnnaliter. die de hoc vt dixi de ſymonia
m. c. dilectus/ el. ſecundo. ¶ Nota plti

mo vnum caſum m quo exemptus eſt
ſub miriſdictione ep̃i:· oognoſcit tamen
epᷣus vt delegatus et .latius dicm·
¶ In glo · j · ibi et mandat ab alijs obb⸗

uari aduerte q; tex. nihil dicit de mãda

to ſed qð ſeruat et pdicat romana eecle
ſia · Et ideo melius conclude ꝙ m ſpec⸗
tantibus ad fidem catholicam ſequi de.-

bemus et tenere quod ſeruat romana ec

cleſia · Sed maln a fide non tenemur ſe

qui ↄſuetudinem romane eccleſie vel eu
rie · niſi doceat et mandet eã ſeruandam
q; mhil officit in eccleſia dei diuerſitas
conſuetudnns de conſecra · di · nij · de tri
na · et ita diſtmguit glo · m prohemjo ſe
xti libri · ¶ In glo · n. ibi remanet penes
capitulum nota bene ex hac glo.iuncto
text · ꝙ appellatione clericorum remiũt
canomici nam text. fa· tantum mentio⸗
nem de clericis · ſed glo · et bene intelligit

de canoincis · quia capitulum ſuccedit ĩ

iuriſdictione epiſcopi et non reliqui clę
rici · vt m. c. cum olim et ĩ . his que de ma
i0· et obedi· An autem m materia odio

ſa appellatione clericoꝝ reniant canoni

ci · dic ſuper Nica de vit · et hone cleri⸗
et in fi· glo · Inno. hic generaliter querit
ad quem deuoluat mriſdictio defuncti
anteqm̃ ſucœſſoꝛ mſtituatur · Et meffe

ctu h õcludit · ꝙ aut defüctꝰ exercebat

iuriſdictionẽ ſeu alium actũ ſolus aut

cum alns primo caſu ea que habet iſte ab
alio deuoluuntur ad illum et ile poteſt ex
ercere ſi hoc exercere eſt vtile · Ex hoc in⸗
fert · ꝙ moꝛtuo archidiacono poteſtas ex
ercendi archidiaconalia deuoluitur ad epi
ſcopum quia archidiaconus habet iunſ
dictionem ab epiſcopo et eius vioes gerit
tanq́; vicarius iuris ptĩ· c j. de offi · ar chi ·
Si vero defunctus habet aliqua a ſeipſo et
non ab alio · vt qua edificauerat eccleſi⸗
am de bonis arhidiaconatus tunc illa po⸗
teſtas non deu oluitur ad aliquem ſed re
ſeruaturx ſucceſſoꝛi: ſecundo caſu quando
exeꝛcitium ſpectabat ad ðfunctũ a ad ali
um · Concludit Inno· ꝙ poteſtas deuol⸗
uitur ad collegam et non ad ſuperioꝛem ·
ar. in.l.ij. C.quando nõ ꝑe · par. facit · ne
ſe. va..c.j. li.vj· et ſi defunctꝰ habebit iu⸗
riſdictionẽ a pluribus deuoluitur tunc ad
illo? prout ab üllis tenebat ar · m·c. relatum
el · ij. de teſta · ¶ Ex his etiam infert Inn.
ꝙ cum epiſcopus et capitulũ faciunt vnũ
coꝛpus et inter eos contrabat᷑ coniugiuz
ſpiriatule moꝛtuo epiſcopo iuriſdictio et
poteſtas confirmandi prelatos deuoluit᷑
ad capitulũ · Sed ſi epiſcopus exercebat
aliqua cũ alijs tunc poteſtas deuoluut᷑ ad
illos et non ad capitulũ et quod ſupra di
ctum eſt de defũcko . idem intelligo m ab
ſente vel negligente · Hoſtie · diat ꝙ hec
glo · Inno. non probat per iura que alle⸗
gat et de materia remittit ad no· in. c cum
olim. et. c. his qᷓ de maioꝛ· et. obe · Ded tu
nota gloſam Inno · que licet expreſſe non
probetur iure.non tamen reprobatur et
multum valet m dubijs eiꝰ autoꝛitas· Et
generaliter cum queritur m quibus capi⸗

tulũ ſucœdat epiſcopo · vide ĩ. cũ olmmn

allega· ¶ In gloſa m rerbo prerogatiua
in fine diſtimgue melius · ꝙ aut quis depo⸗
nitur verbaliter aut actualiter primo ca⸗
ſu depoſitꝰ tenet priuilegium clericale re
ſpectu foꝛi et reſpectu canõis ſi quis ſua⸗
dente vt in capitulo dictuũ alle · m gloſa
et m capitulo cum non ab homine ſupra
de iudi · mſi poſt depoſitionem ſequatur
incꝛrigibilitas· nam tunc ſᷣm verum m⸗
telle ctum·c cum non ab honnne perdit o⸗
mne priuilegium clericale a abſq; alia tra
ditione cõprim poteſt ꝑper iudicem ſecu⸗

larem · et ibi plenius dicam · Secundo ca

ſu eum depoſitus eſt actualiter in continẽ
ti perdit omne priuilegium clericale · vt
probatur de penis · degradatio. li · vj · 2 ibi
plene. Et an talis oonficiat coꝛpus criſti.
pide ibi per gloſaz. et melius per Joan·
an · ibi in nouella. ¶ In gloſa in vᷣbo relin⸗
ꝗᷓ̃ret᷑ in fi· nota iſtam gloſam · quia quo⸗

tidie allegatur ꝙ pro nullo crimine quã⸗
tuncunq; graui debet clericus tradi curie
ſeculari ſtatim / ſed debet deponi et rema⸗

nere ſub poteſtate eccleſiaſtica. Ded fal⸗

lit primo ᷣm gloſam in crimine hereß · Sz
certe iſta nõ è bona exceptio.quia ſi con⸗
itictus de hereſi vult redire ad fidem non
traditur curie ſeculari vt hic · traditur eꝛ⸗
go cum eſt incoꝛrigibilis et ſic non recte
excipitur. Secundus caſus eſt in crimi⸗
ne falſi · et intellige de falſificante litteras
apoſtolicas · Sed hunc caſum reſtringe
per notata in capitulo nouimus · de verbo
ſigni. Tereius caſus eſt in ↄſpirante ſeu
coniurante contra epi ſcopum proprium
et ſic ſentit gloſa ꝙ in iſto nõ expectatur
ĩcoꝛrigibilitas ſed ſtatim depom poteſt /
et tradi curie ſeculari. Sed gloſa aliter ſe⸗
tit in preallegato capitulo nouimꝰ.vbi
dicit ꝙ bemgmus eſt intelligere · vtxro⸗
cedat ſi eſt incoꝛr igibilis · idez tenet Bart ·
brix · ij · q. vj.ſi qui ſuntet glo. in capitu
lo ſacerdotum . alle · in gloſa variauit · ſed
ꝙ requirat᷑ incoꝛrigibilitas ſenſit glo · in
capitulo fi · de teſti · cogen · et in . c cum nõ
ab homine · de iudt · et iſta tanq̃ʒ benigni
or tenetur. Remanet ergo tantũ vnus ca
ſus exceptus in głoſa qui etiam reapit in
terpretationem et reſtrictionem. Sʒ hãc
materiam pleniſſime proſequoꝛ in.c at ſi
clerici · de iudici. vbi generaliter dioo que
crimina ſunt digna depoſitione et degra⸗
datione et inter cetera allego · c nouimus
de rerbo · ſigm. ad probandum ꝙ omẽ en
men graue a damnoſũ eſt depoſitione di
gnum et m continenti abſq; alia mœꝛri⸗
gibilitate debet tradi ſeculari curie · et vi⸗
de latiſſime in looo preallega. ¶ In gloſa
in verbo ſponte ibi poſtqʒ eſt ondemna
tus · dic clariꝰ ꝙ ante condemnationẽ cõ
pellitur abiurare hereſim cauſatiue· ſ. per
diſtrickionem pſone et omminationem
pene ꝑſonalis et ſpoliationis bonoꝝ i ex
quo iſte ſpectat ↄdemnationeʒ nõ poteſt
amplius co mpelli.q; homo poteſt coꝛri⸗
pere nõ coꝛrigere·i· pſonam afficere nec
animũ poteſt mutare.xlrij· di · Eneceſſe
¶ In glo. m verbo laycus · in fi · dic clari⸗
us vt. S· dixi · ꝙ crimen hereſis eſt crimen
eccleſiaſticum mere · vnde de eo ſeculari
iudex non poteſt aliquo modo cognoſce
re etiam contra laycum. vt m.c vt officiũ
Eprohibemus · e · ti. li · vj · ſed ad requi⸗
ſitionem eccleſie nnponit penam · nam ec
cleſia decl arat illũ hereticum et priuat eũ
omm priuilegio et relinquit eum iudiciſe
culari puniendum · facit etiam c cum vᷣm
leges · e · t · li · vj · ¶ In glo.im v audien⸗

huegi,
Ena,
hn
uſich,
mnon
aditur i⸗
te liteng
nſtrig
deſec
lranteſen
Prprun
Ppeckzu
imptet
ſaalterch
wentfw
enetbar⸗
inccpir
tielit ſ
Nſtglon
1ccumn
Bbeng
i pnugea
nwapein
n. Gbi
mn catl
jdicoqe
etdegna⸗
lolimis
vonea
ſtonedi
moꝛrn⸗
je,etpi⸗
n gloſa
demna
one cõ
el per
onem
nop her
opoett
ſtcomn/
rener

Crraſ.

djecun
ſtoninen,
ſalan
vzwſe
toffiai

pan
riuatel
uudiaſt
umnßn
udeen

cia·ĩ fi · die vt hodie hẽt lc· ſuper eo · e ·t·
li · vj. vbi ooneludit ꝙ relapſus m here
ſim auditur quo ad ſacramenta ſed non
quo ad euitationem pene. Intellige er⸗
go ꝙ eccleſia non claudit gremium re⸗
deuntibus. ſ· quo ad ſpiritualia. Sed q̃⸗
ro circa predicta qua pena debent pum⸗
ri heretici · dicit Hoſti.a Jo.an· ꝙ pena
ignis · debẽt ergo cremari vt colligitur
ex euangelio Jo.xv.cpbi dicitur ſi quis
m me non manet mittet᷑ foꝛas ſicut pal
me et areſcet et oolligent eum 2 in ignem
mittent · Sz ius ciuile pũit hereticũ capi
tali p ẽa ſen pẽa mort vt ĩ.l.ariani·C · ð
here. coniuncta .l. vltimum ſupplicium
ff de pe·et hanc penam eſſe debitam in⸗
terpretatur conſuetudo nuemt ergo

in hoc lex diuina canomica cuilis 2 cõö⸗

ſuetud maria · vt cõmuniter puniat᷑ pẽa
igmis · ¶ In glo · fi · ibi quod nõ eſt ve⸗
ꝝ circa hoc pvide bonũ tex · de priuile . cj.
li.vj· nam ſi exemptus deliquit ĩ loco nõ
exempto ꝑdit quo ad delctum priuilegi
um vt ibi. Sed aduerte quia illud·clo⸗
qᷣtur ibi m priuilegiato reſpectu certi lo
ci. ſed vbi priulegium eſſet perſonale et
nonreſtrictum ad certum locum· vt eſt
priuilegium officialiũ pape tunc prop⸗
ter delickum non perditur pꝛiuilegium
de hoc lati?dioo in. c. fi. de foro compe ·
¶ Inea glo · ibi non cognoſtunt epiſco
pi iure oꝛdinario. No.gl.et de ſimmlima
teria habetur m.c irrefragabili. & excel⸗
ſus · · de offici · oꝛdina. et Hoſtien. ſen
tiebat h ꝙ in reritate iſti ſunt ordimarij
et non delegati · quia habent generalez
iuriſ dickionez nec extinguitur iſta iuriſ⸗
dictio morte delegantis vel delegati · ſi
cut extinguitur iuriſdictio delegata vt
m. ce·gratum de offi · deleg. nec obſtat ꝙ
littera dicit delegatis · quia nõ eſt pote⸗
ſtas in rerbo · lex ·. n. eſt nnpoſita rebus
et nõ reꝛbis · vt m. c. coommſſſa · de elect.
ti · v . Jo · an · ocludit tenendo opoſituz
P epi ſunt ĩ hoc caſu delegati · vt in litte
ra nec obſtat ꝙ nõ extĩguatur h̊ iuriſdi
ctio ꝑ mortem quia delegatõ non fit hic
a papa ſed a ſede apoſtolica. que nũqm̃
moritur yt in. c· ſi Stioſe · de reſcriptis. li ·
nj · Item non fit perſone ſed dignitati qᷓ
non moritur · vt m·cquomiam abbas·
offi. dele · ideo tranſit in ſucceſſorem nec

obſtat ꝙ in effectu habet oꝛdinariaʒ qa.

etiam quo ad effectum iuris eſt diffe
rentia an habeat delegatam an oꝛdmari

am videlicet reſpectu appellõis interpo

nende nam ſi hʒ oꝛdinariam appellabat
ad archiepiſcopũ vt ĩ cromana· ð appł.

li. vj· ſed ſi habet delegatam appellabit
ad ſolũ papaʒ delegantẽ. vt im . .· ſup qõ⸗
nũ · de offie · dele · Et perh infert Jo· an ·li

cet aliqͥ ðᷣ. ꝙ ſi ↄtingit appellari ab iſtis

4

epis appellabit᷑ ad papãnã ep̃us tanq̃̊ʒ
delegatus ẽ maior archiepo qͥ ad iſtũ ar
ticulũ · pt ĩ. e ſane · de off · dele. ergo nõ
dz appellari ad nmnoꝛẽ · Itẽ ſi apellaret
ad archiep̃m detraheretur priuilegio vl
tra qi ſit expreſſum q; vbi exempti ha⸗
bent vnum iudicem · ſ· delegatum habe⸗
rent tres q; appellaretur ad archiepᷣm
et ab archiepo ad pr̃iarchaʒ et ſic oognoſ
ceret ille qui nõ hʒ iuriſdictionem·
¶¶ Vltimo querit Jo·an· nunqd in hace
poteſtate delegata ſuccœdat capitulum
ſede vacante· Et ocludit ꝙ nõ q; nõ ſue
cedit capitulũ ĩ his que cõpetũt epiſco⸗
po iure ſpeciali. vt no · de foro ope · verum
Jo·mo . tenuit õriũ ĩ c j. de maio · et obe ·
li · vj · dicens ꝙ in caſu huiꝰ.c et vbicũq;
epᷣs hʒ iuriſdictionem generalem ſucc
dit capitulũ ſed tñ tene primũ per no · in
dicto · c.· verum.

Ergentis.sona heretie
rũ ↄfiſcantur a in terri eccieſie
applicant᷑ fiſco eccleſie · m ter⸗
ris imperij mudicis ſecularis fiſco et pro
cedit etiam ſi catolicos habent filios Nã
diuiditur · primo premittit deciſinn ex⸗
oꝛdium · ſecundo ponit ſtatutuʒ de pu⸗
blicatiõe qdð ꝓbat ꝑ ar a maioxri · tercio

ſoluit obſtaculum. ſecunda ibi ĩ terris
tercia ibi nec· ¶ No · primo ꝙ m terris

ſubiectis eccleſie quo ad tpalem mriſdi
cionem eccleſia ꝑ ommia vendicat ſibi iu

ra priĩcipium · vnde camera pape tenet lo
