ſi non mutuaſſet · vel ex mutuo foꝛte con⸗
ſequet᷑ aliquod damnum · do · Anto. ad
ducit vnã rationeʒ valde generalem et qi
per alia verba mcidit cũ opi. Hoſti. ꝙ
vſura quis tenet ↄtra ius diuinũ et hu⸗
manũ ideo tenetur reſtituere · ſed m ſy⸗
monaa tenet ↄtra ius humanũ.quod q⸗
dem ius ꝓhibʒ tm̃ exterioꝛẽ · ſ̊ certe hoc
nõ ꝓcedit mdiſtincte nam Jeſy qui pᷣꝰ
ↄmiſit ſymoniaʒ ĩ veteri teſtamẽto nul
lum pactũ expᷣſſe fecit ſ ex ſola ammip⸗
uitate fuit a deo lepra peuſſꝰ.j · ꝗ · · cito
turpem. Item ſicut dicit euãgeliũ · mutu
um dãtes ꝛc · ita dicit alibi ĩ iſtis ſpũali⸗
bus gratis accepiſtis gratis date· Item
facit · c. tua ĩ · fi · S· eo · et ideo male pt᷑ red⸗
diratio diuerſitatis · miſi dicamus illud

inductũ m odiũ vſuraꝝ. ꝙ ſi h eſſz per⸗

miſſum daretur ſepe materia figmẽtis

vt ſũ pacto ſoluerẽt vſuras.vel vt reſtri

gat᷑ h.c. ad ſymomã ꝓhibitaʒz ex oſtõne
eccĩe vel vt ĩitelligat ĩ effectu ꝛ ſpe ſcda⸗
ria et nõ pᷣmaia. et h eſſʒ tutiꝰ tenẽdũ vt
vbi itentõ fuit pᷣncipalis immimeat reſtõ
Ne pꝛelati uices ſuas uel
eccleſias ſub annuo cenſu

concedant. Rubrica
¶ Sup̃ viſũ ẽ de ſymoĩa ĩ ghe nẽ ſbᷣmit⸗
tit de q dã ip̃iꝰſpẽ. ſ. ne pla · vice ꝛc · Ab ·
Reterea. Qu dat pe⸗
cumiã vt ealeʒ vel ſpualeʒ
iuriſdictiõz exercat officõ
ſuo priuatur · et ſic confe⸗

O

zad
hui
Eſt

nmeudti,
ſedih⸗
anäk
Gmnnns⸗
(dr
ibioi
meſtgiet⸗
amſtd,
gouſte
emapaſic
maslen
Dumwnne
ſcopoant
mensppine

ognitd

cidebeteſe
et etiggnen
iquisoſe
plnsgran
dus aüͦtyi⸗
atoeofft
blleqme
oſſet oſef
fortee
Futo.
emalenetg

Doſtigi

uinüeh⸗
kſedn
hi
fanmtoe
chaußr
miol
lummnß
ſcian

Pü
kisſpiſ

dar)en
lepend⸗
mmusled
ſeſe
fignent
Aptniſti
croſtie
peſc
ridiſt
enremi

No

ſt
lbnd

eſom⸗

iüH

r,
ſpine

rayft

rens illud amplius ↄferre non poterit a
eanoniee pumet · h · d · c ſe. Et pꝛio poĩt
exceſſum quẽ.ſcðo punit ibi pñti Cãꝰac̃.
¶ Nõ.pꝛio ex text. ꝙ iuriſdictio epᷣalis
non pt᷑ pꝛecio vendi · Eſt em̃ quid ſpũa
le ꝓ hoc qð nõ·ĩ.c.decermimꝰ · Sᷓ̊. de mdi ·
Et idẽ dicendũ de alia iuriſdictiõ e tem⸗
poꝛali · nõ em̃ debʒ vendi ne ſubditi gra
uẽt᷑ ĩ aut᷑ · pt iudi ·ſine qq ſuffr. et ĩ aut·
de man. pꝛin·. Oillud tñ · ß jnmo. 2 Hoſt.
vbi vẽdit᷑ iuriſdictio ſpũalis ſymoĩa cõ
mit titur.ſecus ſi vẽ dit᷑ tpalis iuriſdictõ
licʒ tale lueꝝ ſit turꝑe et otra legem . vt
5 · dixi dans g pecumiaz vt habeat iuriſ
dickõez tꝑalẽ non vmit tit ſymomã liœt
alias grauiter peccet · ad h qð nõ · m. c. ne
mo. de ſymo · et. j · q.inj · ĩ ſuma · lʒ õriuz
vndeat nõꝛe gloᷓ.ce · ꝓxĩo.Sed limita vt
lbi dicam. ¶ Scðdo collige ibi de eetero
pᷣſũpſerit ⁊c · ꝙ dↄſtitutio antiq iuri de⸗
claratoꝛia agonẽs nouã penã tm̃ reſpe
ctu pene extedit᷑ ad futura a nõ ad pᷣteri⸗
ta · ocoꝛ . c cũ tu ·. de vſur · et . c. qm̃ g. tit·
ꝓxi. et ibi remiſi. nã añqʒ emanaret hoc
Kc iuriſdictio epᷣalis vẽdi nõ poterat vt
S. ti · ꝓxi.ĩc.ad nr̃am·ſ̊ ̊ apponi᷑ noua
pena · Ded hoc et õ texr · op. de · c j. ꝓxi ·
vbi ponit᷑ Suioꝛ pena · Gofr.ſoluit pᷣmo
ꝙ h loquat᷑ de obuentiomibo iuriſdicti⸗
onis ibi cũ vẽdit ipſa mriſdictio . Sʒ cer
te h̊ ſot · nõ eſt bona. qꝛ tex. diẽ ꝙ exerce
bant iuriſdictionẽ data pecuma. g nõ
dabat duntaxat ꝓ obuentionibo. Itez
q; ipſe obuẽtiones licite vẽdunt᷑ vtq.in
Kc. fi. cðo ſoluit ꝙ h pena aponit᷑ ipſo
iure ibi tex · loquit᷑ mſtituta accuſatiõe
hec etiã ſo.nõ eſt bona qꝛ eſt pena ap⸗
Panend et nõ ipſo iure impoſita.pt ꝓ
at tex · ibi pꝛiuet᷑ et ibi annttat.naʒ vbi
pena apponit᷑ per verba futuri tꝑis reqᷣri
tur ſnia vt dicit glo · et bene ĩ regula ĩ pe⸗
nis. de reg · iuỹ. li. vj. et ĩ. quiſ quus · de
elect · et ĩ. Lĩ crimĩali.C.de iuriſ-· omiu.
et plene dico ĩ. c. ſi diligenti · de fo · cõpet.
Dic ge ̃m Hoſti · ꝙ iſtud . c limitatur et
ſupplet᷑ per.c ſequens.exponc go tex · ſic
pꝛiuet officio ſuo ·i. remouea᷑ a cleroſ.
p depoſitionẽ et ſic ꝑdet om̃e officiũ ec⸗
cleſiaſticũ · et dũ diẽ ĩ fi· ptatem amittat
ſupple a canoĩce pumat᷑ vt ·c · ꝓx · ⁊ pe
na canoĩca ẽ vt deponat et cũ nõ · ĩfamie
jq.iijĩ.cfi·et ꝑdit ptateʒ ̊ͥ offiaũ ofe⸗
rendi vt h. pꝛia tũ pena meludit ĩ ſe itã
¶ In glo . ibi ↄſtituere ſalariũ de came⸗
ra· c· et rõ diuerſitatis inter hũc caſũ ⁊
peedentem eſt q; vicarius recipiendo ſa
lariũ videt locare opas ſuas· nõ em̃ debʒ
q̃s ſtipẽdijs ſuis miitare· vt ĩ . c cũ ex of⸗

ficij de p̃ſcrip· ſic ⁊ aſſeſſoꝛi ſtatuit᷑ſalã⸗
riũ · ĩ · c. ſtatutũ. aſſeſſoꝛẽ · de reſcrip.li ·
vi · ſic aduõtꝰ licite vẽdit pr̃ociniũ ſuũ
xiiij.q:v·nõ ſane. Sʒ in caſu pꝛecdẽti qñ

epũs capit pecuaʒ ab officiali tũc videt

vẽdere ipſã iuriſdictõʒ et tẽdit ĩ Suamẽ
ſubditoꝝ · q; offiaalis vt aliquid lucre⸗
tur vltra pecuniã dataz ſupioꝛi ꝑ phas
et nephas ĩducet᷑ ad extoꝛquẽdũ pecũiã
et modicam culpã faciet guioꝛeʒz et ſepe
puniet burſã vbipumẽda eẽt pſõa. Ex h
8 multa mala puemũt.ad hoc tex ᷓ·c.
ꝓr· ¶ In ea. glo · ihi ar · Z. dic ꝙ illð ar ·
pᷣedens nõ colligit᷑ ex tex · nam poſſent
hr̃e iuriſdictiõzʒ nõ tñ epᷣ̃alezʒ ꝓ q̃ nũcſta
tuebat pᷣcũ. Et an iſti iferiotes pᷣlati cit
epᷣm hẽant iuriſdictiõeʒ ĩ foꝛo dtẽtioſo ·
dic vt plene nõ·ĩ c· cũ ab eccleſiaꝝ de of.
oꝛ· et · xj.q·expientie.⁊ ĩ.c.cũ ĩ cũctis:
Diferioꝛa de elect · ¶ In glo. fi. i fi · ſẽtit
hec glo.ꝙ obuentiones iuriſdictiõi tã⸗
qᷓ; fructus pñt vẽdi · Sʒ diẽ JInmo ꝙ nõ
debẽt vẽdi exercenti illã uriſdictiõeʒ et
bene loqᷣt᷑ nã ꝓpter oneritatẽ viðꝛ ipſã
iuriſdictiõz vẽdere · i · q. in · ſiqs obiecelt
Htz alñj fruckꝰ? eccĩe bene poſſunt vẽdi cui⸗
cunq; ſᷣm Hoſti.tene menti· Xbbas.

oniam. gamatu eſt
Kc.ꝓxi · Diuidit᷑ q; pᷣmo poiĩt ex
ecſſum quẽ expᷣſſa cã finaliter
ꝓbhibet᷑: Ocdo penã addit ibi ꝙ ſiqs Ca⸗
ſus·ac. ¶ Nõ. pmo er tex. ꝙ vẽditio iu
riſdictõis ſpũalis tẽdit ĩ Suamẽ ſacerdo
tum et ſubuerſionem iudicioꝝ nã ſepe vt
dixi ĩ pᷣcedẽti . c iſti emptoꝛes iuriſdicti⸗
onis grauãat ſpᷣditos ꝑ phas ⁊ nephas
yt extoꝛqueãt pecuniam.Item ſubuertũ
tur iudicia q ſepe pumit᷑ res vbi deberẽt
puniri perſone · et ſepe feruntur ſẽtentie
5 miſticiam eis coꝛrupt · datione pecuĩe
¶ Vltimo colligit᷑ epum pumini ex ſola
diſſimulatiõe · nã cũ teneat ex offp ſuo
obuiare diſſimulãdo videt᷑ oſẽtire.xliij.
di.epheſijs · ¶ In glo.·j.ibi maxĩe cũ iu
riſdictio ſit ſpualis · nõ · glo. nam ꝓpter

hãc diſtinckõez maxie videt velle ꝙ ſy⸗

moĩa cõmittat᷑ cũ vendit᷑ etiã iuriſdictio
tempalis qð eſt atra id qð dixi pꝰ ꝓrmo.
et Hoſti · ẽ. c Pcedeẽti · Sed cõcoꝛdãdo pẽ
dic hanc glo · ꝓcedere qñ iuriſdictio tẽ⸗
poꝛalis habzʒ dependẽtiaz ab officio ecele
ſiaſtieo nam ꝑ talẽ ↄnexitatem ⁊ depen⸗
dentiam cõmttitur ſymonia · ad h quod
dixi in. c ↄſulere · S· tit · ꝓxi. ¶ Cõtraria
opi Pmbit vbi iuriſdictio eſt mere tẽ
poꝛalis nullam hobens dependentiam ab
officio eccĩaſtico · ¶ In glo. ij. ĩ fi · Hoſt.

Iqui per

dicit qd ĩ duobo caſibo epus dat iuriſdi
ctionem oꝛdmariam· Primus qñ oſti⸗

tuit officialẽ ghaleʒ ĩ ꝓpetuũ vel ad tꝑs
ꝓut ſibi placet qui appellatur vieariꝰ vel
vice dñs · nã vicarius generalis epᷣi ht iu
riſdictionem oꝛdĩariaʒ · vt nõ · i. c ſuam ð

offi. vica · et ĩ cpe. eo. ti. li · vj. ĩ c erle
ctis. xxv· di · ¶ Scdus caſus qñ ofirmat

vel mſtituit pꝛelatum habẽtẽ turiſdictõ
nem ˖ ¶ Poteſt addi et tercius de quo in
glo. qn h̊ͥ habʒ ↄſuetudo ſicut em ↄſuetu

do dat iuriſdictõem oꝛdmariaz vt ĩ · c. cũ

ↄtingat · de fo · ope · ita pot dare et pote⸗

ſtatem dand hanc iuriſdickionem oꝛdi
nariam . vt ĩ dicto· c· cũ contingat de foꝛ.
compe · Poſſet etiã dici ꝙ ĩ duob⸗ pcedẽ

tibus caſibus nõ eſt ꝓpꝛie ipſe epũs qui
dat oꝛd mariã · ſed lex ipſa mteruenien⸗
te mimiſterio et facto epiſcopi · Et gna⸗

liter quis poſſit dare oꝛdĩariam iuriſdi⸗

ctionem. dic vt nõ · Imo · ĩ. c. cũ ab eccle
ſiaꝝ de offi. oꝛdi. et vt nõ · i. l. et quia. ff ·

de iuriſdi · om · iudi · ¶ In glo fi · dic bm

Jo· an · ꝙ pena canomeca eſt pena depoſi
tionis cu nota mfamie · et dic vt dixiẽ ·
.c.proxi. Abbas ·

UVoniam. Regimen eccle

J ſie ſb amuo cẽſu committi nõ
debʒ hoc dĩc. Et pꝛio narrat oſuetudine
quam Scðdo prohibʒ ibi ne · Tercio cau

ſam reddit ibi quia Caſus ac̃. Cuis pee
Zimiy⸗

ex tex · ex fine littere ꝙ ſacerdos ĩ
ne eccleſie debet habẽ ↄſiderationem ad
pꝛemiũ eterne retributionis nõ aũt ad
lucra tempoꝛalia ſideo tempoꝛalis ꝓmo
tio ſemper querit tempoꝛalia ſpiritualis

vero ſemp querit eternaſquia quod na⸗

tum eſt ex ſpirituſancto · ſpiritud eſt · q

natum eſt ex carne caro eſt ideo q̃ſi in⸗⸗
4 poſſibile eſt vyt bonum ſit regimen illius
pecuniaʒ illud acquirit vt · · q · ·

pꝛincipatus que aut ſeditio extoꝛſit ꝛc ·
¶ In glo · j · m fi videt hec gl . ſentire ꝙ
ꝓPter impedimentũ rectoꝛis epũs debe⸗
at ſibi ſtatuere vicariũ in eccleſia. de H vi
de quod nõ. J · an · i. ccum ex eo. de ele ·
lib · vj· m nouella· et vide bonam glo.rxxj.
q.ij · precipimus · et ter · m. c. extirpande

mn. C qui vero. de pꝛeben · et glo · ĩ clemẽ ·
i de excſ. pꝛela. Et conclude ꝙ aut nn⸗
pedimẽtũ eſt ꝓpetuum vt q; habʒ ecciazʒ

auratam amex am pꝛebode cccleſie cathe
dralis · ⁊ tũc debʒ ibi inſtitui vicariꝰ ꝓPe

tuus cũ oſenſu epi · de q; dic vt ĩ patl G

vᷣo · Aut inpedimentũ eſt tpale etſi eſt
ad tempꝰ? modicũ puta ad vnã vel duas

ſeptimanas et tẽ ipe ꝑ ſe pt ibi mſtiere

rnicariũ tpalẽ ad hͥ qð nõ ·ĩ c pcipi pᷣal.
Xut nnpedimẽtũ eſt magis longum tẽ

debet hoc facere cũ conſenſu epiſcopi vt

m præal.c cũ ex eo.et quod ibinõ a facit

Kc peru enit de appellatio · An aüt clericus

poteſt licite operas ſuas ſpirituales lo⸗

care ſiue ſit diues vel pauper · Et an lai⸗

cus dando rem tempoꝛalem eccleſie pot

apponere conditionez ſpualẽ putayt fi⸗
at ãniuerſariũ vel dicãtur tot miſſe tra⸗
ctat h Imo . ſed doct. oñiter tractãt ĩ · c·
ſigmficatũ. de pꝛ ebẽ· vbi cadit melius.⸗
aliquid dixi in· c ſuam.S · ti · proximo et

vide glo · m pꝛealle.c. pcipimus · tene me⸗

ti bbas;
Uerelam. ructus eccle⸗

ſiaꝝ ſbᷣ amnuo cenſu ocedi poſ
ſũt· Et pꝛmo ponit conductoꝛis querelã
Ocðdo dat ei iudicez ibi idoq; Caſus ꝛc ·

¶ Mota pꝛimo ex tex· rectoꝛem eccleſie

poſſe fructus eccleſie ſue et om̃es obuen
tiones locare vſq; ad.vij· amos etiam
non interueniente autoꝛitate ſuperioꝛis
alicuius · quod nota. Ex quo infertur ꝙ
oceſſio vſq; ad ſeptenmũ nõ exigit ſolẽ
mitatem · que ſolet debet mteruemirem

petuis alienationibo · Secũdo nota lo⸗

catoꝛem poſſe compelli ad ſtandum pci⸗
ſe contractui locationis · nã otractus a
pꝛmncipio ſunt volũtarij expoſt facko ne
ceſſitatis.l.ſicut.C· de acti.et obli · ¶ In

glo j. in fi · nota bene glo · ꝙ neduz tñſ⸗

l
greſſoꝛ iuramenti ſed etiazʒ fractoꝛ fidei
poteſt pꝛiuari eccleſia ſua et ideʒ nõ. i. c.
peruemit de fideiuſſo ˖ ¶ Ded an hoc ſit
vey plenius dico in.cad aures qð met ·
cau. et ĩ. ci. de ſponſa · et vide ꝑ Archidi.

xxij·q· v· iuramenti · ¶ In glo. n i f· nõ

glo. que quotidie ſolet allegari. Et pꝛio
nota ex ea ꝙ rectoꝛ eccleſie poteſt locare
fructus pro toto tꝑe vite ſue quod etiã
ſenſit FFrede · Oſilio .. et Hoſti. in ſumma
de his que fiũt a pꝛela.ĩ G fi⸗ ¶ Bed an

& ſucceſſoꝛ teneatur ſtare ↄtractui imnto p

pdeceſſoꝛ em decedẽtem añ finitũ tempꝰ?
locatioĩs multa h̊ et alibi ſcribũtur et va

riomodo dicitur · ſed clare proſequendo

et capiendo opmiones efficatioꝛes tam
canoniſtan q́; legiſtarum duo pncipa/
liter vrdẽda ſunt · Pꝛimũ nunquid ſucceſ
ſoꝛ in beneficio teneatur ſtare cõtractui
modo predicko. Secũdo quid de alio ſue
ceſſoꝛe. ¶ Quo ad pꝛimum diſtmgue ·
ꝙ aut locatio fuit facta ad nõ modicum
tempus aut ad modicuz. Primo caſu nõ
tenet locatio · vnde ipſemet locatoꝛ no te
net ſtare niſi facta fuerit ĩ caſu licito vt

mmebthie
mosetim
eſicrnon
nhfitnrg
engeſee

enlemeon

vpon/
tumſ/
nuchis
rſackone
l⸗O
diyti⸗
n ſ
mit.
Uweſt
adner

Nrhd⸗

fikni
Etpy

ſtlen

voden

nſonn

m aliquo illoꝝ caſuum qui nõ · xñj · ꝗ · ij · ĩ

ſumma. et ſeruata ſit ſolennitas que de⸗
bet interuenire m perpetuis alienationi

bus · ad hoc clement.j.de rebus eccle · nõ

alie · et. x. q· ij· hoc ius poꝛrectum. ꝓpe
tuo · iuncta glo · et ſi ſta interuemůũt tũc
ſucceſſoꝛ tenetur ſtare · et ſi eccleſia eſſet

leſa poſſet petere reſtitutionem m inte⸗

grum aduerſus contractum. vt m capi
tulo.j · de m mteg· reſtit · et m. c. ad no⸗
ſtram · de reb · ecele. non. alie · Quod aut
dicatur tempus longum communter di⸗
citur ſi exeedit decenmiũ nam ex tali con⸗
tractu videtur alienari vtile dommniũ iõ
debet imteruemire ſolemitas conſueta in
perpetuis alienatiombus vt miuribop⸗
allega.et facit.c.nulli.· g̊ · de reb. eccle · nõ
alie · Si rero locatio facta eſt ad modi⸗

cum tempus ⁊z quod dicat᷑ modicum eſt

arbitrariũ. ſed commũiter dicit᷑ vſq; ad
decẽmium · arg · hic et nõ. ĩ cle.j · de reb ·
eccle.non alie· et tũc ſi erat elericus non
habẽs admimſtrationem vt ſimplex ca

nonicus et nõ tenetur ſucceſſoꝛ ſtare cõ

tractui:q; nõ poteſt canomcus ſeu aliꝰ

non habẽs admim ſtrationem obligare

beneſiaum vltra tempus pite ſue · nã da
tur ſibi pꝛebẽda vt inde viuat · z ſic equi⸗
paratur vſuario vel vſufructuario ſedᷣm
varias o pim ones · vnde non habet obli⸗
gare ſucœſſoꝛem ſicut dicimus in loca⸗
tione facta per vſurarium · pt.lſiquis do
mum ff· locat · hoc rerum ᷣm dockoꝛes
mſi ex cauſa rationabili: et mteruenien⸗
te autoꝛitate epiſcopi ad mamus tempus
locatio facta ſit.tunc emm ſuccœſſoꝛ te⸗
netur ſtare quia tunc videt᷑ facta ab ha
bente admimſtrationem. Si vero ſit cle

ricus habens adminſtrtioneʒ vt ple⸗

banus ſeu aliꝰrectoꝛ curatus. et tũc aut
locauit nomme pꝛopꝛio et non tenet᷑ ſue
ceſſoꝛ ſtare et ſi quid ꝑerœptũ fuerit ptꝰ
moꝛtem pꝛedeœſſoꝛis ante beneficiũ col
latum poteſt iſte ſucceſſoꝛ petere ab he⸗
rede clerici xel etiaʒ a conductoꝛe q; fru⸗

ctus pꝛoun ementes poſt moꝛtem et ante

collationẽ reſeruãt᷑ ſucceſſoꝛ.vt ĩ.c.xrela

tũi.de teſta. et ĩ. c pꝛeſẽti de offi.oꝛdi. lib ·
pſ · Si vero locauit noĩe eccie.⁊ tũc cõi⸗

ter diſtinguit᷑. ꝙ aut i vtilitateʒ eccĩe et
ſucceſſoꝛ tenetur ſtare aut ĩutiliter.⁊ aut

fuit ſeruata ſolẽmita q̃ ſolet iteruemre ĩ

alienatione · et ſucceſſoꝛ tenet᷑ ſtare aĩs
ſecus · argu · m. c. .· de pꝛecarijs · et in. c ñ.

de rerum permutat ſed dommus Anto ·

tenuit ꝙ exquo habuit admmiſtratiõʒ
licet ſolus locauerit tenet ſucceſſoꝛ ſtare

Sed ſi ſoluit vltra tempus pite illius ſi⸗
bi eſt nnputandum · pꝛo hoc .l. ſi tutele · ff.
de adminiſtrati.tuto · vbi tenetur pupil
lus ſtare contractui mnto per tutoꝛem-
quaſi relit dicere ꝙ ſolutio facta vltra tẽ
pus vite illius non pꝛeiudicat ſucceſſo⸗

ri · ſed contracotenet mero iure · et cer

te iſte artiqulus videtur ſatis dubitabi⸗
lis. et doct · commũiter tenẽt pꝛimũ yvt ſi
mutiliter fecit teneatur ſucceſſoꝛ etiã ſta
re contractui · Sed poſſet dici ꝙ aut ap
parenter contractus fuit imtus in dam⸗

num eccleſie et nõ teneatur ſuccſſoꝛ ſta⸗

re.et ſic procedat pꝛima opmmio.q; non
habet poteſtatem deterioꝛandi conditi⸗
onem eccleſie. nt m.c.ij· de dona · Aut ap
parenter contractus videbatur imitus ĩ
vtilitatem eccleſie et tũc tenet contractꝰ
ſed pꝛetextu leſionis poterit peti reſtitu
tio m integrum. arg· in.· cj. de in integ ·
reſtitu · ¶ Ked contra pꝛedicta ob. tex.
in. . emptoꝛem· C. locat · vbi emptoꝛ rei
locate et ſic ſucœſſoꝛ non tenet᷑ ſtare cõ⸗
tractui locatiomis facte per pꝛedeceſſo⸗

rem · Oolu · illa. loquitur in ſuccœſſore

ſingulari et ĩ eo quiu non habuit admini⸗
ſtrationem reſpectu ſuccœſſoꝛis.nos pe
ro loquimur m ſucceſſoꝛe vmuerſali a in
eo qui habuit admiiſtrationem reſpe⸗
ctu ſucœſſoꝛis · ¶ Item locatio eſt facta
nomine eccleſie et eccleſia nunq̃ʒ moꝛit
yt in · c. ſi gratioſe · de reſcript · li. vj. ¶ In
alio ſucœſſoꝛe qᷓ;ᷓ m beneficio diſtingue
ꝙ aut eſt ſucceſſoꝛ vniuerſalis vel heres
et tenetur ſtare locatiom iaʒ facte ꝑ de⸗
functum vt m.l.viam veritatis· C· loca.

Aut eſt ſucceſſoꝛ ſingularis· et tunc aut

nõ habet plenum ius m ere vt q; mſſus
fuerit mn poſſeſſionẽ illius rei cã rei ſeruã
de et tenetur ſtare coontractui locatioĩs
lam facte · vt in . venditiõe · Gj · ff de bo.
auto · iudi. poſſi · Aut ſucœſſoꝛ habʒ ple
num ius et ſi oolonus habʒ ius in re te⸗
netur ſucœſſoꝛ ſtare illi ontractui.l.j. ⁊
quod ibi nõ ff de ſuperfici · et nõ . m · l. j·
et.ijff ſi ager recti:et nõ.i dicta.l.viã
veritatis · Et per Hec datur bona cautela
conducenti ren: aliquam vt pro obſer⸗
uantia contractus recipiat obligationẽ
omnium bonorum ipſius locatoris: nam
tũc cum habeat ius in re locata pro ob⸗
ſeruantia cõractus nõ pt᷑ expelli per ſue
ceſſoꝛem etiã ſingulareʒ qð nõ. i pᷣo o
lonꝰ nõ ht᷑ ius ĩ re·a tẽ aut pᷣdeceſſoꝛ qͥ lo
cauit nõ hẽbat plenã admĩſtratõeʒ re⸗
ſpctu illiꝰrei vtẽ vſufructuariꝰqᷣ lʒ hẽat
admiſtratõzʒ plenã reſpet᷑u vſufructꝰnõ

tamen habet reſpectu rei ·. z ſucceſſoꝛ nõ
tenet ſtare illi vtractiu · vt ĩ pal · ſiquis
domum · Aut habebat plenam admini⸗
ſtrationez reſpectu rei et etiaʒ reſpectu
ſucceſſoꝛis · et tũc tenetur ſucceſſoꝛ ſtare
õctui.Exẽplũ ĩ pꝛedio dotali locato per
maritũ cõſt ante mr̃jimomo · ſi em̃ ſolui⸗
tur mr̃ᷣmomũ ante locationem fimitam

vxoꝛ tenetur ſtare contractui locatioĩs
q; vt dixi maritus habebat plenaʒ admi

miſtrationem reiillius et etiaʒ reſpectu
vroꝛis · vt eſt tex . nõt · in. l ſi filio. &ſi vir
ff. ſo · ma· Et idem dicendũ eſt ĩ pupillo
vt teneatur ſtare ↄtractui locationis fa
cte ꝑ tutoꝛẽ · vt ĩ pꝛeal.l·ſi tutele · f de ad⸗

mjimiſtra. tu · Aut pꝛedeceſſoꝛ hẽbat ad⸗

mimiſtrationeʒz reſpectu rei et nõ ſucceſ
ſoꝛis.et tũc ſucceſſoꝛ ĩ dubio nõ tenet᷑ ſta
re illi ctui · pt ĩ · lemptoꝛẽ · C· loca · Duc
ceſſoꝛ vero m admiſtratione tenet᷑ ſtare
contracctui ſi rite factus eſt.et de hoc vl⸗

timo plemiꝰtetigiĩ pꝛimo mẽbro · et deß

per Bar · ĩ pꝛeal.l· ſi filio. et per alios ĩ pꝛe
alle . lemptoꝛem. et ĩ. viaz veritatis ·
¶ In glo· fi · ibi ipſe obuentiones eccleſi⸗
aſtic ac. Nõ ·bene glo · iũcto tex · ꝙ nõ
ſolũ poſſunt locari pꝛedia omĩa ipſius ec
cleſie · ſed etiã ĩſte obuentiones eccleſie
Et ſic quicquid obuenit eccleſie cedat cõ
ductoꝛi · Et dicit hic Hoſti. ꝙ laico non
pt᷑ talis conceſſio fieri · ar · ĩ. cj · et · ij J. ne
cle.vel mo et remittit ad ſũmam huius

ti · a ibi tenet ꝙ et laico pt fieri dũmodo
ipſe ponat clericũ loco ſui pro recollec

obuentionũ eccleſiaſticarũ ne contingat
laicuzʒ aliquid ſpiritualitatis attingere.

quod nõ · nam poſſet pꝛeſũptuoſe accede⸗

re ad altare qñ fiunt o blationes vel dea

me defũctoꝝ vel quid ſimile. ¶ In eadez
glo · ibi ſed ideo ponit ne videretur pro⸗

hibita. xc.vnde pꝛima et ſeð a decretalis
faciunt ad pꝛimã partem Nice · tercia vᷣo
facit ad ſecundam et iſta vltima excipi⸗
tur a materia et pꝛohibitiõe aliaꝝ ⁊ 180
fuit hic poſita ⁊c̃. Abbas ·
De magiſtris ne ali
quid exigatur pꝛo licen
tia docendi. Rubꝛ.

¶ upra viſũ eſt qualiter ſpũalia pre⸗

cio concedi non debẽt nũc ſubmittit de qꝗᷣ
buſdã hñtibo inſtar ſpũaliũ · vt de mgr̃is

et licentia docendi vt ĩ nigro videbitis ½

Voniam. . an ſũmat
totum titulũ ſimul · Et pꝛio
quo ad pꝛimã partem Nice ·

Oeðdo quo ad ſcdam · et hoe dicit tot?ti ⸗/

tulus ſᷣm eũ · Eccleſia cathedralis et q̃li
bet collegiata que ad hoc ſufficit debʒ aſ
ſignare competens bẽficium ſeu redditũ
vmius pᷣbende vm magiſtro ĩ grãmatica
qui clericos illius eccleſie et alios ſchola
res pauperes gtis doceat· Et eliget a p⸗
lato cũ capitulo rel maioꝛ ꝑte ipſius q̃
rum negligentiã ſupplebit oꝛdĩariꝰloci·
,Metropolitana eceleſia habebit etiã theo

logũ cui fructus vnius pᷣbẽde qᷓndiu do

cuerit mmiſtrent᷑ nõ tñ erit canomcus·
Et ſi ipſa vtriq; magiſtro ꝓuidere non
ſufficit prodeat grãmatico aliꝗᷓ eccĩa
ſue ciuitatis vel dioceſis. et vt poſſit hr̃i
copia doctoy ĩ theologia prelati xꝝ capi⸗
tula mittere debẽt pſonas dociles ad ſtu
dium quibo ſi ꝓpꝛmn redditus non ſuffici
unt eis expenſas ꝑ quinquẽmũ mimiſtra
bůüt. dockoꝛes vero qᷓzdiu docuerint 2 ſtu

dẽtes ꝑ quinquẽniũ recipiũt fructus p ⸗/
benðarum ſuaꝝ a hoc q ad primaʒ ptem

NHaice · Pro licentia docendi etiã pretextu
conſuetudims mil debʒ exigi vel ꝓmitti

et ob hoc ꝓmiſſũ remittit᷑ et ſolutũ re,/

ſtituit᷑. Idonei ad legẽdu nõ debẽt impe⸗
diri ĩ facultate et licentia obtinẽda et vꝛ
factoꝛes officijs et dignitatibo pꝛuiabũ
tur et hoc quo ad ſcdᷣam partem· pot᷑ etiã
qu elibʒ decretalis ꝑper ſe ſummari ꝓ cla⸗

rioꝛi mtellectu· et iſta pꝛima.h.dĩ ſũ⸗

ma. Eccleſia cathedralis pꝛoudere debʒ
magiſtro de bñficio qui clericos eiuſdẽ
eccl eſie et alios pauperes gtis doceat. Et
vendẽs licentiam docendi aut mterdicẽs
idoneum ad docendũ bẽficio pꝛiuat᷑ · Et
duiidit᷑ ĩ tres partes · In pꝛima ꝓuideri

mãdat de mgr o · In ſcda factũ reprehẽ⸗
ſibile mhibet. Tercio penã inpomt redd
dens cauſaʒ · ſcᷣa ibi pro licentia.terataa
ibi qͥ aũt Caſus ac. ¶ No· pꝛĩo extex · ꝓ
Enõ dicũ ᷑ pauꝑes qui parentũ oꝑibo pnt
iuuari.naʒ pater tenet᷑ alere filium et ei
alia neceſſaria pꝛebẽ vt.lſiqs a libeĩs ff·
de lib. agnoſ. etiã ſi ſint ſpurij de iureca

nonico · vt S. de eo qui dux. ĩ matri·ĩ. c.

cũ haberet ĩ fi· nõ g refert an quis poſ-

ſit per ſe rel ꝑ aliũ·ſ ſi nõ pt nec ꝑ ſe necꝑ

parẽtes tũc ðꝛ pauꝑ.de qͥᷣ die vt nõ · Ha.
ĩ·l.ſi ſtante ffſo.mat · et dixi ĩ·c j.ẽ · de
acau · ¶ Nõ ibi legendi 2 ꝓficiẽdi qð vÿᷣ⸗
bũu legedi pt᷑ adaptariet᷑ ad ſcholares· di
cũtur em lege du ſtudẽt.ↄcoꝛ·c nõ ĩ ma⸗
gno iũcto c.·fi. S· ne cle.vel mo· Et fãc ad
iſtã q̃ſtiõʒ nũquid habilitatus ad ſtude
dum ĩ aliqᷓ facultate poſſit ĩ ea legẽ ⁊ do

ctoꝛari · de quo vide per Jo · an· in regula
cum quid de regu · iur̃.lib.vj ·ĩ mercu ·

„M WeN

atvg .
ei ¶ Mõ tercio neminẽ debere legẽ nõ pet ĩpꝛeal· regula cũ quid· Et ſi pꝛĩo tpe ap⸗
ſee ta et obtenta licentia et dicit Abbas hoe⸗ probatioĩs habuit doctoꝛ has q̃litates
undden eſſe cõtra ſcholares facentes publicari ſi poſtea effectus ẽ ĩutilis debʒ degrada⸗
Ninaten repetitiones per ſcholas non petita et ob⸗ na doctoꝛatu · vt ĩ · grãmaticoð · C· de ꝓ
osſchi tenta licentia ab eoꝝ mgr̃o · ¶ Iteʒ nõ ꝙ feſſo · li · x · fac · yt gradatim ĩ ·& reproba⸗
lge⸗ 15 cuicunq; ideneo non eſt deneganda li⸗ ri·ff de mu. et ho.et in.lſed et reprobari
eipſis ta eei ane t ren ᷣm eno. et ali⸗ ff de excu · tuto ·
anloe os doct · niſi exñte cã vt qꝛ adeſt magna L G
t copia magiſtroꝝ et vnꝰ mmpedit ꝑ aliũ Rohbibeas. o licentia
eidu naʒz ſemꝑ ĩ om̃i re cã attendeẽda eſt vt. docẽ di nihil exigi debet vel cp⸗
or de accu. c aum dilecti · ¶ No. quinto ibi nntti a exactũ reſtitui et ꝓmiſſũ remit
R fructum ſui laboꝝs· ac. ꝙ beneficiũ dici agb et negligete feriorr Pern ad
alei tur fruct laboꝛis er eo em ꝓuenit fru⸗ giſtn oſtituendu ſuſplebit h ſupioꝛ .
ctus.bñficiũ gꝗꝰ cum defert᷑ clerico ẽ fru ſũt duo dicta.ſeᷣm ibi ſane· Caſus ⁊c̃.
N ctus laboꝛis · exquo em̃ſeruit eccĩe debʒ ¶ VNõ pꝛĩo ex tex. ꝙ epũs loci ſupplet ne
urth viuẽ de redditibo eccie yt ĩ. ceuũ vᷣm aplimn gligẽtiã alioꝝ p̃latoꝝ nedũu ĩ cõferẽdis
iln de pꝛeb.etiã ſi ſit duies ĩ prmmoĩo dum⸗ beneficijs · h etiã inſtituendo magiſtroʒĩ
poſſufn modo auare non theſauriʒet vt nõ/ dicit eoꝝ eccleſijs. ¶ Bcðdo nõ in fi. ꝙ magi⸗
ninſt Imo.i.c.epũs. · de pꝛeb · vnde ad ſcĩam ſter debet eſſe pꝛomdus x diſcretus · ſed
mmtiſn habet᷑ reſpectus ĩ ollatiõe beneficioꝝ vt dic vt dixi ĩ . c cedẽti · ac · SOz quero nun⸗
ncckuß pinguiꝰ ꝓuideat litteratis q̃ ignani ve quid poſſit ſcholaris ſe obligare ad in⸗
mnpen ĩ.c. de multa · de pꝛeb. et m. c · fi . eo · ¶ In trandũ ſbᷣ certo doctoꝛe · dock · cõiter di
ienun glo · ĩ b. magiſtro m fine · Bel pt᷑ dia cũt ꝙ nõ naʒ videt turpis ꝓnnſſio cum
Al pnin magiſter quaſi maioꝛ ibidem vt diẽ glo. multũ valeat affectio docton H modus
Ohutün in cle · ij · de magiſ· et apud italicos ĩ wure tradẽdi · vñ facilius data etiã eq̃litate ſci
bietin⸗ canonico et ciuili appellantur doctoꝛes ĩ entie quis ꝓficiet ſub vno qᷓ; ſᷣ alio · fãc
ſedaetd artibo rero apellant᷑ magiſtri · Sed in l.j. Cpꝛomnde · ff de vor · et extraoꝛ ↄgni ·
dpenati quibuſdam locis vltramontanis omẽs Nũquid aũt doctoꝛ oommittat vſuram
npotti appellantur mgñ · ¶ In glo. ĩ p.ↄſuetu⸗ mutuando pecumiaʒ ſcholari vt mtret ſbᷣ
mnpch dinis ibi q̃ſi ſy momacꝰ reputat· ¶ iõ eo qui als nõ erat mtraturus dicam ĩ.c.
h. diſi⸗ bene glo · maxie ĩ dictione q̃ſi.nã p illazʒ im auitate · de vſur · ¶ Secũdo querit
denah dictionẽ que habʒ diminuere infert᷑ ꝙ nuquid exigens pecumam a clerioo vo⸗
euh ſtricto modo non cõmittit᷑ ſymoma·qð lente ire ad ſtudium ꝓ licentia tradẽda
vont e1 placet · largo modo ſie. ¶ In glo ĩ ver · cõmittat ſymomiã · Imo· ꝙ nõ licz ma⸗
trdicil qui ſit idoneus · ifi · et die ꝙ multe q̃lita⸗ lefaciat · mhil allegat . Sʒ Hoſtr· vidꝛ
lob⸗E tes requirũt᷑ ad h̊ vt iudicet idoneus ĩ do ſentire vriũ ꝑ nõ · ĩ.c pen· eo · et fãc.cad
pinc, eẽ do · Pꝛĩo vt habeat pitiam docẽdi · Se nr̃az de ſymo. Et ſatis pt᷑ dici h eſſe q̃ ſy
Pti/ cũdo vt habeat facundiã dicẽdi · Tercio moniadm et nõ ſtricte vt nõ · fuit in ſi⸗
end⸗/ yt hẽat bᷣtilitatem interpᷣtãdi· Quarto mili. g. c. ꝓxi. ¶ In glo · j. im fi · idẽ Inn ·
teta cpiã diſſerẽdi · Quſto ꝙ ſit apꝛobatus dum tñ ille qui ſoluit ſit idoneꝰ. Tanere ·
tet. ab habẽte ptᷣateʒ et ſ oĩa ꝓbãt lvna. C dicit ꝙ exr parte recpientis fuit ommiſ
w de ꝓfelſ · qui ĩ vrbe oſtãtinopol ·li · x ꝛũ⸗ ſum erimen concuſſioĩ eum propter ſu⸗
umete cta l mgros C. de ꝓfel · li. x · et debz ne⸗ perioꝛitatem exigit hanc pecumã q̃ſi ab
R—K dũ ſcia tz et ĩ moꝛibo excellere 2 ſe aptare muito · facit. · q· j iubemus . 2· c ocuſſi⸗
viuee igemo addiſcentiũ. vꝛñ. q . )· opoꝛtet · Et onem non tñ hm eü committit ſym oĩa cũ
tnie. er his inferend ũ videret ꝙ ſcholaris le⸗ nõ ſit iſtud officiũ ſpuale · Sed vtrariũ
D gere nõ pt. et dic ꝙ ĩ dignitate legẽ nõ tenet Omcẽ . c· ꝓxi · ¶ In glo. fi . ibi de
ſenee pt vt alios doœat nec pᷣeſſe cathedre do⸗ ↄcſ. pꝛebẽ · nulla videt glo. ſentire p hãc
66 ctoꝛali et ſi diceret ſe doctoꝛem et nõ eẽt allegatiõem ꝙ iſti pꝛelato dat᷑ tempꝰſe
ir pena falſi tenetur .l eos ff de fal · ⁊ quod meſtre ad mſtituendum magiſtyꝝ q ela⸗
e ibi nõ · Sʒ ſcholals pt legere vt addiſcat pſo deuoluit᷑ pt᷑as ad ſuperioꝛem ſi eſt i
4 4 Et ideo ĩ aliquibo locis lecture ſtatuunt beneficialibo ſed Jo · an · et alij cõiter te⸗
ns ſcholaribo vt addiſcãt potius q̃ʒ nvt doce nent h eẽ arbitrariũ et debz pᷣcedere mo⸗
e ant et vt ſe aſuefaciãt.nazʒ multũ pꝛoficit nitio ad h qð nõt · glo· fi· ĩ. c aplice · de re
tſn quis ĩ docendo al ios · iuxta illos vᷣſus.Di iudi · li · vj · et nõ. in. c ex ꝑte de ↄoſ. pᷣb ·
dn 4 ſcere ſi cupis doceas ſic ipᷣe doceris. Nazʒ Et nõ · bene hoc dictum ꝙ vbi nõ pᷣfixo
en ſtudio tali nbi ꝓficis atqʒ ſodali · Et per tempoꝛe deuoluit᷑ ad alium ptᷣas aliquid
79. glo.ĩ.łrmca· C.de accu·ĩ fi.et ꝑ Joan. agẽdi ꝓpt negligẽtiã debet ad ↄuincẽdũ

negligẽtiã pᷣcedere monitio bene menti⸗
Uanto.xꝑ:o licentia docen
di pecumia exigi nõ debʒ etiã ſi
hoc habeat ↄſuetudo · Pꝛĩo po⸗
nit factů damnabile · ſcdo penã apponit

ibiſi qui po · Caſus ⁊c · ¶ Nõ pꝰ ex ter·
ibi et digmitates aſſumũt. zc.ar. ꝙ dos

ctoꝛatus eſt dignitas ⁊ ↄcz. qð habe⸗
tur ĩ ꝓhemio · C· ibi magiſteria dignita
te · ⁊c.iſte tñ text.poſſʒ ĩtelligi ꝙ nõ lo⸗
qᷓtur de doctoꝛibo· de his qui ĩ qbuſdã

eccleſijs ↄſequũt᷑ certũ officiũ docendi et
appellantur magiſtri ſcholariũ.⁊ in qui⸗

buſdam eccleſijs reputatur dignitaꝰ ⁊2⁊ ꝓ
hoc fãc tex · ibi de veſtris eccleſijs extir⸗
pata· ac.· Gar· tamen ĩ·l ex eoff de mli ·
teſt . videt concludere ꝙ nec mile nec do

ctoꝛ dicat habere dignitatez. Oz aliud

dixit ĩ · Lfi · C. de iudeis · vbi ocludit iude⸗

um nõ poſſe effici doctoꝛeʒ cũ doctoꝛatꝰ

ſit dignitas de quo etiam per eumĩ pꝛĩa
conſtõne · ffoy · et m. l.j. C· de nouo · C·

componendo 'et ſatis dici pt ꝙ doctõ ſal

tem legens meõtinenti cũ mcipiat dicat
habere digmitatem maxnne ex eo pꝛoba
tur q; habʒ a lege iuriſdictionem oꝛdia
riaʒ ſuꝑ ſcholares vtĩ aut· habita.C·ne
fil · ꝓ pat· Et ſi otinuat lecturaʒ ꝑ· xx· an

nos acquirit maioꝛem honoꝛem.ſ·digni

tatem comitatus pt ĩl.vna · C. de ꝓfeſ ·
qui ĩ vrbe ↄſtantino·li.xij. ¶ Et ex his
infero ꝙ doctoꝛ maxie qui diu legit eſt
pꝛeferendus militi qui ĩ veritate nullam
dicitur habẽ dignitatẽ vt nõ. Bar · ĩ pal ·

lex eo · et maxĩe loquendo de militibus

noſtri tꝑis qui nõ ſũt veri milites vt nõj·

m l.· C.· de iur. et fac · ig. Dz turba docto
rum et in quibuſdaʒ ingens inopia facit
vꝓtemptibiles vt ĩ ſinmmli diẽ tex. xciñ · di ·

go et grammnatico faciat ꝓuideri m aliqᷓ

eccleſiarum ſue ciuitatis vel dioceſis h.
dicit · Et pꝛimo ponit antiquum oſiliũ qðᷣ
ſcdᷣo innouat a ſupplet ibi nrey Caſu ʒẽ̃·
¶ Võ pꝛnno erx tex · ꝙ nõ ſolũ ĩ cathedra
li eecleſia · ſed etiam ĩ qualibʒ collegiata
debet mſtitui magiſter dũ tamen illa ec⸗
cleſia ad hoc ſit ſufficiens· duo g requi
runtur vt ĩ eccleſia niferioꝛi mſtituat ma
giſter vt ꝙ ad h ſufficiat et ꝙ ſit oollegi⸗
ata.nã exquo tex · dic ulu eligẽdu etppᷣ⸗
latum et ꝑ capitulũ eccleſie ſatis innuit
hoc debere fieri ĩ eccleſia collegiata et ho
die ꝓuiſum eſt vt etiaz ĩ monaſterio in⸗
ſtituatur talis magiſter qui doceat mo
nachos iĩ pꝛmmitiuis ſciẽtijs vt ſic nõ de⸗

ſit eis oppoꝛtunitas ĩ alijs ꝓficere. vt m

cle ·neĩ agro· de ſta· regu.nõ ſolũ gꝗꝰ mo
nachi debet ĩ grammaticalibo mſiltere ·
ſed etiã ĩ alijs Pncipalioꝛibo ſcientijs ep
tñ nonmterdictis vt ſatis innuit text in
dicka cle. ne ĩ agro et idẽ probatur in · c·
ſic piue · et ſi lericatus. xvj · q · j. vbi hie⸗
ronymus hoꝛtatur monachis vt longo
tpe ſtudeant qui poſſmt poſt modũ doc
re. ¶ Et ex his mfer᷑ ad queſtionẽ nun
quid monachus ſeu aliꝰreligioſus poſſit
aſſumi ĩ magiſtꝝ. Et pmo arguit Hoſ ·
ꝙ nõ per.c mo nachos · xvj· qj. vbi dici⸗
tur ꝙ nõ habʒ officiũ docendi. Itẽ honn

nes diſparis ꝓfeſſionis nõ ſũt ↄiũgẽdi

xvj:q · vjj · noua · et ĩ cle. . de elect. ¶ Itẽ
ob · tex . xvj. qj·nemo pt᷑· vbi diat᷑ ꝙ nõ
pt᷑ mſiſtere ꝑiter diuinis obſequijs et ĩ
monaſtica regula oꝛdĩate ꝑſiſtere. D?
his nõ obſtantibo cõcludit Hoſti:a Jo·.
an·poſt eũ · ꝙ aut ſe ingerit a repellitur
aut aſſumitur ꝑ habẽtem ptatem cũ li⸗

centia ſui ſuperioꝛis et admittẽdus eſt ꝑ

.c.doctos.et.c moderamme et · . ſunt no⸗

legimus ˖ ¶ Oltimo pt adduci iſte text·

ĩ ar. pro illa opi.ꝙ in quolibet loo vel ĩ
qualibet ciuitate poſſũt conſtitui ſtudia
lr̃aꝝ et non tm̃ ĩ ciuitatibo regalibo de qͥ
tñ nõ· m pꝛohemio . ffoꝝ· et plenius die
ĩ. c.tue · de cler · nõ reſi · ¶ In glo · pe · m fi ·
et idem tenent vñiter docto · nam vt dixi

J. c.prox · talis cum alio proficeret qui cũ

eo foꝛte ꝓpter meptitudinẽ legẽdi nõ ꝓ
ficeret q; iſte ꝓfectus impediri nõ debʒ
Uia nonnulli. zn qua
libʒ cathedrali eccleſia vel alia
.m facultatibo ſufficiẽti debet a

ptato vel capitulo vnus magiſter eligi

cui redditus vni ꝰpbẽde debẽt aſſignari ·
In metropolitana vero eccleſia etiã eligi
debet theologus et ſi ad grammaticu et
theologũ nõ ſufficit ꝓuideat ipſa theo lo

nulli · xxj · q· j · vbi patet ꝙ ſipromouet᷑
ad eccleſiam ſeculareʒ licite pdicat a oĩa
ſacramenta mimiſtrat. Item et ꝓmouet
ad hoc officium docendi quod redudati
vtilitatem totius eccleſie vniuerſalis vt
m.c.fi· vbi pulcher tex.nec obſtant iura
ĩ otrariũ allegata naʒ ·c. monachos loqᷣ
tur qñ nõ eſt aſſumptus ad officiũ docẽ⸗
di p habẽtem pꝛtateʒ·c in noua loquit᷑ de
õtraria ꝓfeſſione. Sed hic om̃es magi
ſtri tendũt ad vnũ · ſcz ad docendum nec
eoꝝ ſtudia ſũt diuerſa· nam videmus ꝙ
in eadem vniuerſitate ſunt diuerſoꝝ ho
mmũ coꝛpoꝛũ diuerſa genera et homi⸗
nes etiaz druerſaꝝ ſciẽtiarũ faciũt vnum
coꝛpus vt videmus ĩ canoniſtis et legi⸗

ſtis· Item ĩ clericis et laicis qui oſtituũt

vnaz vniuerſitatem reſpectu ſtudi · nec

ſentſet
hmutteri
baurne
Ppbibi
ptlog⸗
tmodld

ſtopenhe

ſocſoſt
mnuthy⸗
.erbidic⸗
Nilvnn
toligedi
⸗(i
iaegn
guisa
er
Ntir ⸗
inblt
lencült

kidset

cſintti
pwrak
dictin
a praut

rdidt
Ueſſalee

hſtaptun
actos/
fcüdwe
4 Pautd
mesnmg

ob.c.nemo pt᷑.qꝛ ĩ eodẽ tempoꝛe non pot
mſiſtere diuerſis ſed diuerſis tempori
bus ſic . Item vide glo · ĩ dicto. c nemo pt
que ꝑ illum text·:dicit ꝙ cum religioſus
promouetur ad eccleſiazʒ ſecularẽ nõ te⸗

net᷑ obſeruare auſteritates regulex cer⸗

te magis ꝓficit eccie vniuerſali doctoꝛ ĩ
legendo qᷓʒ ſimplex curatus m ſacramen

ta minſtrando ˖ quod ſatis euidẽter col

ligitur ĩ . c cum ex eo.de elecc · li · vj · vbi
ꝓPter ſcientiam capeſcendam diſpenſat᷑
cum curato vt ꝑ ſeptẽmũ poſſit ſe abſẽ⸗
tare ad idẽ .c. ꝓxi · Si g religioſus pot
ꝓ moueri ad curã g foꝛtius ad officium

docẽdi et maxiĩe ſciaʒ q̃ ſe habʒ pietatẽ

¶ In glo· j. in fi · de hac materia vide bo·

glo. ĩ.c.de quibuſdã.xxxvij· di · Et Goff ·

htenet ꝙ doctoꝛes iuuenes nouiter ĩa⸗
pientes legere nõ debẽt facẽ collectaʒ qͥ

potius docent vt doceãt et ĩuitant anqĩ
nuitẽtur · Sed doctoꝛes antiqui licite
coltectaʒ petũt · Hoſti. dicit ꝙ ſi doctoꝛ

non eget nõ debʒz oollectam facere ſed ſi
eget eſt a diuitibo ſua neœſſitas reieuã

da ˖ diẽ tamen ſe nůqz feciſſe collectã ꝓ⸗
pter ſui ſuſtentatõzʒ· do. Ant · ocludit ꝙ
nouitij nõ exigũt collectaʒ· Antiqui vpᷣo

quibo ſalarium oſtitutũ eſt a ſcholaribo
illiꝰ loci vel a pauꝑibo mi exigere debẽt
nec etiaz a diuitibo mſi egeãt · Sed ſi nõ

eſt eis oonſtitutũ ſalarium tunc poſſunt

a diuitibo petere · Ego ocluderem aliter
hanc materiam . videlicz ꝙ aut ĩ loco eſt
conſueto vt fiat collecta aut nõ· Pꝛimo

aaſu q̃ntũcunq; ſit ſalariatus pt᷑ collectã
facere ſᷣm oſuetudinẽ loci · nt ĩ.l. q ſi no

lit. Gſñi mãcipiaff de edil. edict · 2 facit. l.

ſi fundus ff de euict · et quod nõ. Bar · in

l· nemo eſt qui neſciatff de duobo re.a
paupibus tñ nõ puto aliquid erigendũ
ar · xlvjj · di · in. clicut ¶ Becundo caſu añ
non apparet de conſuetudme et tunc di⸗
ſtigue . ꝙ aut mgro ꝓuidetur de bene⸗
