tiſmo nunquid iſti iter ſe efficiantur

opatres Inno · et bene dicit ꝙ non vnde

f—— — –☛ LMTf ☚-

poſſunt adinuicem oᷣhere mriomũ nam

quẽadmodũ compfes carnales vt ↄau
bmarius et ↄcubĩa nõ pꝛohibẽt᷑ ad öhen⸗
dũ mriomũ pt ĩ ·. c tanta q̃ fi ·ſint le· ita ⁊
iſti qui ſũt cõpres ſpũales reſpectu ba⸗
ptiz ati nõ debẽt pꝛohiberi ad ↄtrahẽdũ
mr̃iomũ et ꝓ h̊ fãc ter. et ibi glo · im. c fi ·
xxx · q · iii · vbi dicit mailtus et vxoꝛ nõ
debẽt aliquẽ ſimul de ſacro fõte leuare ne
mfamet de facto mr̃iomiũ naʒ vulgares
exiſtimãt iſtos eſſe ↄpatres · Et vt habe
as materiã hiuꝰ cognatioĩs ſpũalis ſci⸗
as ꝙ· xx · pſone ꝓhpiberi poſſũt ex hac oo
gnatione ſpũali. qnq; ex pſona leuantis
i baptiſmo et qͥnq; er pſona baptizã tis /

qumq; ex pſona confirmãtis a alie qᷣnq;

ex pſona leuãtis et ↄofirmãtis et ſi ogno
ueris quinq; ex pᷣdictis habebis reliq̃s
caſus notos q; ſũt oĩno ſimiles· Pꝛimo
em̃ õhit᷑ hec cognatio mter leuãtẽ et ba⸗
ptizatũ · Scðdo ĩter leuãtem et parentes
baptizati. Tercio iter baptizʒatũ et filios
leuãtis · Quarto ĩter baptizatũa vxoꝛes

leuantis pus cognitã. Quinto ĩter parẽ

tes baptiʒ ati et vxoꝛẽ leuantis pꝛius co⸗
gnitam vt h. Eoſdem caſus repetas re⸗
ſpectu baptizãtis et reſpectu ↄfirman⸗

us et reſpectu tenẽtis ĩ cõfirmatiõe hec
Pbantur ĩ. c.j.· eo · ti · li. vj · ꝑ to. iſtũ ti ·

Ontracto. compatermi .
tas ꝑ catheciſmũ pcta impedit
mr̃iomũ ↄtrahendũ ꝶ ↄtractũ
nõ dirimit · duo fãc · Pꝛĩo poĩt caſũ . Se⸗
cũdo ibi vey · diffimẽ dũ omit ut et in cõ
niſſione pᷣma expꝛmit diffimitiõis cau
ſam vſqʒ ibi ideoq; · ¶ Nõ pꝛimo ꝙ etiã
ↄſanguinei ↄiugũ poſſunt im petere ma
trimoniũ rõe impedimẽti ad h.c. videt

qui mr̃ioniũ accuſare pñt. ¶ Uõ de dẽoe

vix nam qð virx fit tñſit.Illud em̃ ðꝛ vix
fieri qdð fieri poteſt licʒ cũ difficultate vt
clarius ꝓbat᷑i. p catheciſ mũ q eo. ti. li.
vj · ¶ Vltĩo nõ ꝙ pnĩa im poĩt᷑ ꝓpter ſo
lam affectionẽ delmquẽdi lz affectio nõ

habueit effectum ꝓ hc ſi ai et. cſi ꝓPte

rea de peni. di · j. ¶ In glo. fi. ĩ fi · Podie
cſſat diſputatio hinꝰglo.p.c.ij. eo.ti·
hb. pj · vbi ðꝛ ꝙ compr̃mtas octaĩ ca⸗
theciſmo impedit mrio mũ ß nõ dirimt
ideo tex. H diẽꝙ vix otrabẽdo matrimo
mo impedimẽtũ affert. et ſcias ꝙ eeſſan
te neitate honeſtũ ẽ vt m catheciſmo ba⸗
ptiſmo et cõfirmatiõe interuemãt ſin⸗
guli patrini nõ aut debet vnus et idem in

ibo his puen tenere tñ ſi de facto fieret
SZriüũ actus tenet de quo vide bo . tex · j. c·

„

m catheciſmo de oſe e·di · inj. de iure vng

debz tenere vnũ baptizãdũ ſeu chriſmã⸗
dum ſi plures tñ ĩterceſſerint cũ oĩbo ot⸗
hit hec oognatio ſpũalis vt ꝓbat᷑ĩ·nõ
plures de oſe ee. di. ii · et melnus in · c· fi · ·
eo. li. vj ·

Eniens. rterpatrez ba⸗
Ptiʒati et leuantẽ ſeu tenẽtẽ ba
ptizatum ↄthit oognatio ſpũalis valida
ad impediẽ dũ et dirimẽdũ matrimoni
um pꝰõctum. ¶ Nõ ꝙ mriomũ nõ pt᷑ cõ
ſiſtere iter ↄpr̃em et cõmatræʒ et ſi de fa⸗
cto fuerit dtractum debs ſepari h̊ go co⸗
gnatio ſpũalis nõ ſolũ impedit ſ etiam
dirimit mr̃iomũ poſt ↄtractum ſeu ot⸗
hendũ.¶ Scðo nõ. mulierẽ poſſe effici
matrem ſpũalẽ. et ex ̊ͥ habes vnã d riam
ĩter oognatiõʒ ſpũalem a legalẽnã mu
lier nõ pt᷑ adoptare vtĩ· Cfemiĩe inſti · de
adop.tñ pt᷑ in baptiſmo pueꝝ tenere et
acquirere filiatiõeʒ ſpũalem et rõ diuer
ſitatis pt᷑ eſſe q p iſtã cognatiõeʒ ſpũa⸗
lem filius nõ tnſit ĩ pfatem pr̃is ſpũalis
ſed ꝑ arrogationẽ filius tñſit ĩ ptatez ar
rogatoꝛis ſed q; femĩa nõ pt᷑ hr̃e filiuʒ im
pꝛate · ideo arrogare non pt᷑ q̃rõ œſſat in
pᷣœdẽti caſu. ¶ Et hec faciunt ad.q· qᷣti⸗
dianam et ſatis vtilem nũquid p ꝓcura
toꝛem poſſit ↄtrahi iſta oognatio ſpũa⸗
lis videt᷑ ꝙ non nam quẽadmodum non
pot᷑ cõtrahi legalis nec carnalis ꝑ ꝓcu⸗
ratoꝛem.l:.neq; et.l poſt moꝛtem·& fi ff.

de adop · ita nec iſta ſpũalis · ¶ Tres em̃

ſũt oognatiões / vna carnalis alia lega⸗

lis alia ſpũalis et ite due vltime imitãt
carnalẽ mmqntum poſſunt vtĩ dC.fi · ſ aut

8 due pᷣme nõ prt õhi ꝑ ꝙꝓcuratoꝛẽ ita

nec iſta vltĩa.cõtrariã opi: diſputan do

tenuit Marſi: doct · Jo. an· qꝛ regulariter
quiſq; actus pt᷑ explicari ꝑ ꝓairatoꝛeʒ
mſi expᷣſſe ſit ꝓhibitus a iure ĩ.j.C. rur
ſus ff de ꝓcur. et ĩ regula pt᷑ quis ꝑ aliũ
de reg · uỹ. l · vj. ſed nullibi ſpãliter hoc
ꝓhibet᷑ ꝛc · Jo an · plene hãc · q. diſpu⸗
tat ĩ d · regula pt᷑ qͥs nbi recitatis opi · cõ
cludit opoſitũ a fundamẽtũ ſuũ pncipa
leẽ ſuꝑ·cde his x.cad limĩa · xxx · q.j. vbi

piðꝛ reqri act œετvalis. J8 tenet Krch.

· c.j · eo. ti · li · vj · p · ·j. 2. coẽs.xxx.qj.a
vide ꝑ Fre. oſilio · xp · ̃ap toꝛ meus dñs
Car · ſeqft opi.do · arſi. et ad iura alt.
per Jo · an· et Arch. NRndet ꝙ loquũt vñ
quis per ſe vult oontrahere iſtaʒ cogna⸗
tionem ſpuũalem quo caſu nõ ſufficit ſola
pñtia niſi pueꝝ ꝑſe ſuſtẽtet ſeu eũ tan⸗
gat tpꝑe ſacramẽti. do · Ant. H mhil eligit
vnde ante factum ſeruanda eſſz opi · Jo.
an· vt nõ ad mittatur qͥs ꝑ æ oura toꝛẽ i

„

pt factũ placz mini opi· ↄtraria naʒ iura

ſolũ req unt leaantem vt reſpondeat ꝓ pu
ero e obliget ſe apud deum vnde conſti⸗
tuitur fideiuſſoꝛ pꝛo eo apud deum de quo
vide bo.tex · ĩ c vos añ oĩa de oſe . diſ · uij ·
hec aũt obligatio debʒ poſſe contrahi per
ꝓcuratoꝛem cum nõ eligat mduſtria pſo
ne nec agitur de magno facto hic · Ite q
multa fieri per procuratoꝛẽ pꝛohibẽtur fa⸗
cta tũ tenent vt ſentit glo · nõ · m. l. vm⸗

uerſis. C. de preci.impe. offe. et m. c.). de

iudi. ti · vj · fac quod nõ · Bar · ĩ d · pꝰ? moꝛ⸗
tem in C fi· lict ipſe videatur ſeqiu opini;
Jo. an.ĩ.l.gel us ĩC foꝛſã ·ff · de lib. ⁊ poſ.
¶ Becũdo elt etiaz alia queſtio nõ minꝰ
diffeilis pᷣſupoſito ꝙ per ꝓcuratoꝛeʒ nõ
poſſit contrahbi nũqund ſalteʒ de facto cõ⸗
trahatur per procuratoꝛes qui de facto te
nuit baptizatum Jo.an· md · regula põt
tenet ꝙ ſic qꝛ re ipſa procuratoꝛ mterueit
et licet non mtẽderet obligari tamen ſepe
extra id quod agitur naſcitur obligatõ vt
in.l.is qui m fi ff. commo·õriazʒ opim.te⸗
nuit Fre. m d· oſil xv.et illaʒ credo rerio⸗
rem q; vbi non eſt cõſenſus alterius non
naſcit᷑ obligatio vt m.l.ĩ omĩbus et ĩ .l. cõ⸗
ſenſu ffde act · et obli · Alia q̃ſtio quotidia
na eſt nunquid vnmerſitas poſſit ↄtrahẽ
iſtaz oo npaternitatẽ. nam ſepe ciuitates
conſtituũt ſindicos ad hũc actũ Fre · ĩ d ·
onſil xv·oſuluit ꝙ nõ q; nemo qui nõ ſit
baptizatus pt aliũ tenere m baptiſmo vtĩ
c.m apiiſ nate de conſeẽ · diſ · ii · ſed vni
uerſitas non habʒ amimaʒ ergo non eſt ca⸗

pax huiꝰ cognationis ſpũalis ꝓ hoc·c·ros⸗

mana in &Gvmuerſitatem et · c· ſi ſententia
de ſen exc · li · vj. ſed credo poſſe attentari
vt iſti conſtituentes ſindicũ efficiant᷑ oom
patres q; diſpoſitio cõcpta ĩ vmuerſita⸗

tem reſoluitur vt concernat ſingulare pz⸗

ſonas de vmuerſitate ſi actus non cadit in
vmiuerſitateʒ vt res nõ careat effectn Iſte
eſttex · nõ qui facit ad multa in · c ſi ſẽten⸗
tia preal.fãc quod nõ.glo · in d ſi vnni⸗
uerſitatẽ fãc.l.ſtipulatio iſta.¶. ſed ſi ſerui
ff· de ᷣb. obli · et · c nouerit et . c· Zue de ſen·
excom vbi exoommuiĩcant᷑ ſinguliſtatu⸗
entes ↄtra libertatem eccleſiaſticam licet

ſtatuãt noĩe vniuerſitatis fre · tñ tenuit

oppo. cet nõ· has tres.q quas puto quoti⸗
dianas et diſputabiles.

VUanos. cifilij duoy cõ
patyu ꝑ qᷣn alterũ deuẽtuʒ eſt
— ad oprtnitatem mr̃iomũ pᷣhãt
ſepant᷑ et tꝑe õctus ſciẽtes impedimẽtuʒ
illud de nũc are tenẽtur h. d. et ſũt due par
tes In pᷣma trimẽbris cõſultatio · In ſcda

cui rñſio.ibiſuꝑ q̊ · ¶ Nõ pᷣꝰ ꝙ ĩter ba⸗
puzatũ et filios leuãtis etiã antegenitos õ
hitur cognatio ſpũalis q̃ nõ ſolũ impedit
mr̃iomũ mt eos ſed etiã dirimit. ¶ Wota
ſcdo quẽ libʒ de populo teneri ad ꝓpalã⸗
dum et denuüciãdum impedimẽtũ exiſtẽs
inter pᷣhere volentes naz quilibʒ tenet᷑ q̃n⸗
tum pt obuiare pctᷣo futuro ne cõmittat
ij q“ſi peccauerit et · xxiij/q.iij· ꝑ totũ et
ĩ. . duecko de ſẽt · er · li · vj · ¶ In glo . fi · ibi
tñ nõ repellũtur a denũciatiõe nõ bñ hanc
glo · ꝙ excluſug ab accuſatõe q; nõ cõpa⸗
ruit tꝑe debito puto tꝑe edicti admittit ꝑ
viã denũciatiõis et eſt ̊ magna limitatio
ad ·c.fi ꝗᷓ.qui ma · accu·poſ ·̊ glo · ibi tenet
õrium Hoſti ·diẽ h ꝙꝑ denũciatiõz ꝑ quã
Ppncipaliter agit᷑ ad priaʒ eſt ſte admittẽ
dus qꝛ ad talez denüciatiõez admittit qli⸗
bet qui nõ eſt crimĩoſus iuxta plene nõ · in
c.noint de mdi · nõ tñ poterit ille penitere
mii relicta iſta ↄiuge ſic ĩdirecte ſequi⸗
tur ſepatio mriomj tñ huic ĩtellectui mul
tum ob . tex. in · d. c fi. naz pᷣſumptio eſt õ
denüciantẽ exqͥ tacuit tꝑe quo edicta ema

narũt h ſi edicta nõ emanaſſent ſatis poſ

ſet procedere dickuz hui? glo · Ad h quod
nõ· ĩ cfi de clan. deſpon · et ſic poſſent re⸗
duci ad ↄcoꝛ.iſte due glo · orie et iſte tex ·
nõ ob. nõ em diẽ ꝙ cõſcij tꝑe ↄotradlus et
edichi debeant nũc admitti poſt tempus
contractus· Aobas.

X litteris. jnter baptiz atuz

et filiũ baptuantis oꝛit᷑ oognatõ
ſpirituans impediẽs a dirimẽ?
matrimomum inter eos ↄtrahendũ · Diui
ditur ĩ duas partes · In pᷣma iudicũ oſul⸗
tatio · In ſcdᷣa mandatis · ibi mandamus.
¶ Mõ pꝛmo ꝓꝙ ſacerdos baptizans licet h
faci at ex debito officij mibilo mideffieit pr
ſpũa is baptiʒati et idẽ ĩ monacho bapti⸗
zante vt nõ · glo · ĩ. c puenit · xvii · q · · ⁊ imn
Kc omnes xxx · q.)·et per hũc actum bapti
ʒandi oꝛi hec cognatio ſpiritualis ĩ om⸗
m bus et per omia ſicut oꝛit᷑ ex pſona leuã
tis ſeu tenentis ĩ baptiſmo vtĩ · c · eo · ti.
li · vj· ¶ Wõ ex hoc et extex · ar. opt · quaſi
expꝛeſſum ꝙ cognatio ſpiritualis extẽdi
tur etiaz ad illegitimos filios nam hic iſta
mulier erat filia ſacerdotis qui baptiʒaue
rat iuuenem et mhilomĩꝰ int iuuenem et
eam fuit oꝛta cognatio ſpiritialis que po
teãt appel ari fratermitas a ſoꝛoꝛitas erãt
em ſoꝛoꝛ ⁊ frater ſpiritualiter de quo vide
quod nõ· per glo · xxx · q · ij · m ſumma et
no · ꝙ hoc e am extenditur ad ſpurios fi
lios vt hic patet ĩ filia ſacerdotis licet tex ·
poſſit etiam mtelligi de filia legitima vt

pqni
eadnntte
miuqi
leneno⸗n
lepenten
ckebyu⸗
ſackuiml
nnoc
ickaer⸗
ntſanspe
ſdyqeod
went /
tiſteter
nachus et
ttempus

beptihh,
Ecgnan
1dinni
nd Du
ei oul/
damug⸗
glaeh
Evep
pehin
Nafan
lumbapt
alssſom,
ſona lei
ſeo n.
ptagui
lsened
m lie ſta
uerene

nata ante clericatũ ſ pꝛnmmũ dictuz cõiter
tenet᷑ vt nõ · glo · i ſum · pdicta ⁊ ·ti · ꝓx ·
c.· j · et doct · S· eo · martinus x tacite ſen⸗

tiunt hic · ¶ Nõ ꝙ co ꝛã vicario ep̃i pa⸗
gitari cã mriomalis qð nõ ꝓ limitatiõe
Kc.accedẽtibo de exceſ · pla · et eon q̃ nont
de oſag · et affi · · · ¶ Vltimo nõ ꝙ ex⸗
ceptio pemptoꝛia pt᷑ oponi ꝓbaripꝰ
pu blicatiõz atteſtationũ ↄoꝛ. c finẽ et · c.
ꝓut de dol · et vtu · qd intellige vt plene
dixiĩ · c·j· de oꝛdi · cog · ¶ In glo · ibi ſed
h nõ iueniebat ꝓhibitũ hodie vᷣo ẽ tex.
ſatis clarꝰ ĩ.c.jq.eo · li · vj · ⁊ foꝛte vt dicũt
doct · dubitauit iſte vicariꝰ q; ſacerdos

ex debito officij baptizauit nõ aĩo ↄtra

hendi iſtã compr̃mitateʒ ſeu cognatiõezʒ
ſpualem ſ iſto nõ obſtante vtrariũ h de⸗

cidit.· naʒ exqͥ eũ efficit chriſtianũ effe⸗

ctus eſt pr ulius ſpũalis velit gꝰ nolit

pater ẽ ſicut dicimus ĩ pr̃e carnali pbi cõ

ſiderat᷑ factũ et nõ rolũtas ſeu ꝓoſitum
fãc· c. om̃cs.xxx ·q · j · Et m fi · glo · hodie

Pbatur ocluſio glo · ĩi. c. fi . eo · li · vj · vbi

dicit ꝙ h cognatio ſpũalis ſolũ pᷣhitur ĩ
ſacr̃o baptiſ matis et ↄfirmatioĩs · vnde
pꝑ pnĩazʒ bñ efficit᷑ filius ſpu alis ſacerdot
tz nõ oꝛit cognatio impediẽs et dirimẽs

mriomũ. Et que pᷣdicta ſũt de baptiſma
te ꝓcedut etiã de laico q baptizaret ĩ ne⸗

ceſſitate qꝛ iura loquũt᷑ idiſtincte m ba
ptiſmate nã ſi laicus leuãs vł tenẽs ĩ ba
ptiſ mate pᷣhit iſtaʒ cognatiõz ſpũalẽ foꝛ
tius idẽ dicendũ ĩ laioo baptizante et idez

dic ſi mulier baptizaret tpe neceſſitatis

qʒ nõ eſt dr̃ia ĩter maſculum et feminaʒ

quo ad iſtam cognationeʒz ſpũalem pt ĩ

c.fi . eo · ti. li · vj · et ĩ . xemiẽs · S. eo ·

Decognationelegali.
¶ Viſo de cognatione ſpirituali merito
ſubijcitur de cognatione legali et vide ad
materiam huidti · tex · c glo · xxxii · q. j
Cc.j‚⁊ m.c.ꝑ adoptionem et dic ꝙ adoptõ

legalis eſt qᷓdam ꝓpmquitas alege m⸗
ducta p quam efficit quis filius vel ne⸗
pos rel demeps ſeu frater vel affinis qᷣ
nõ eſt naturã nmmitans.lładoptiones ff.

de adop · 2 qliter öhit iſta adoptio dic vt

lerx ciiulis qñʒ; ĩducit impedimẽtũ habile

ad impediẽdũ ⸗ dirimẽdũ mr̃iom ſed
puto h ꝓcedere nõ ex diſpoſitiõe muris ci
uilis ſed ex ſpãli apꝛobatõe eccĩe· vnde

ius auile ꝓhibz mriomũ ĩter pupillam
et tutoꝛem et mter ſenatoꝛem ⁊ ſbᷣditum

ſeu rectoꝛem pꝛouincie ſeu ꝓuincialem
mbilommode iure canonico teneret ĩter

iſtos matrimomũ qꝛ ius canonicũ ſpe⸗

cifice illãs leges appꝛobauit ad hoc vide
bo · glo. xxx · q.iij.mc.j·et ꝑ Hoſti · m.e.

pe.et plt · de ſecun. nup· Avbbas.
QS J qua. ynter adoptatũ

et fili adoptantis nõ põt
durante adoptiõe oſiſtere

. mjrimomüũ et nõ dunditur

Nõ pꝛimo ꝙper adoptionẽ legitime

factam oꝛi᷑ ꝓgmquitas ſeu cognatio ne

dum ĩter prem adoptanteʒz et adoptatuʒ
ſed etiam inter adoptatũ et filios adoptã
tis h̊ͥ tũ oognatio reſpectu filioꝝ nõ du⸗

rat niſi durante adoptione · ſiquis ergo

vult filiũ ſuũ naturalem tradere ĩ viꝝ fi⸗
lie adoptiue remediũ eſt vt emãcipet fi⸗
liam adoptiuã ita dicit tex · ĩ· c p adopti⸗
onem.xxx.q.iijj · Sed h̊ q̃ro de duobus
Pꝛimo pone ꝙcitra ſolẽmtatẽ legalẽ ali
quis coꝛã vicinis ſeu honeſtis viris reci⸗
piat aliquẽ ĩ filiũ nũquid ex iſta adopti
one impediat mr̃ioniũ pꝛout hic dicit᷑x⸗
nũquid iſte fil ius acquirat iura filij legi
timi adoptati. Hoſti:tenet h ꝙ nõ quod
bene nõbis qm̃ nõ ſeruata foꝛma coꝛruit
ex toto iſte actus · foꝛma em̃ dat eſſe rei
et ſeruat eam in eſſe vt ĩ . ctua · . de ſpõ
et in. c.quia ꝓpter de elect. pro hoc text.
in. l.non nudis et · L nõ eplis · C · de ꝓba·
debet em̃ adoptio fieri oꝛaz mgr̃atu ꝓ⸗
ut habetur in glo · j· et dic vt ĩ ea. ¶ Se⸗
cũdo quero nũquid pᷣſbyter poſſit ltime
adoptare.Hoſtiẽ .ſuꝑ Nica ſentit ꝙ ſic
nec ob · inſti · de adop · ĩ. Gillud qe loqui
tur ĩ caſtratis et ſpadomibo qui natura⸗
liter generare nõ poſſut. vnde ſiẽ nõ pñt
hr̃e filios naturales ita nec adoptiuoꝰ qꝛ
iſta cognatio legalis eſt mducta ad m⸗

ſtar naturalis vnde imitat naturam ĩq̃ʒ

tum pt᷑.hinc eſt ꝙ niſi quis pᷣedat ado
ptatũ · xviij · ams et ſit ĩ plena puberta⸗
te nõ valet adoptio vt mſti · de adop · i. G
minoꝛẽ ſacer dos vero de facto et natura
liter generare pt᷑ ꝓ hoc allego bo · tex. ĩ
Lſi pr ·ff de adopt.vbi dicitur ꝙ ꝑmaxĩe
ſembo eſt idulgenda hec ptas adoptã⸗
di vt i ſolaciũ vite eoꝝ poſſmt ſibi acqui
rere filios quos naturaliter de fadli hr̃e
nõ pñ̃t · ¶ In glo · ibi alnj dicũt pꝛimã ptẽ
tenuit Immo·q6t opi · öriaz que ſequut te⸗
nẽt cõiter doct · et Ope · eo · ti · ĩ Pn · z⁊ ſa
tis placʒz mihi. Dic gꝰ ꝙ ĩter filios nata⸗
les adoptantis et adoptatam nõ pt᷑ oſi⸗
ſtere mrio qʒq̃ʒ adoptata nõ tñſiuerit
in ptatem adoptantiꝭ q;ꝛ mihilomĩfilia
eſt durante iſta adoptione et ĩ fi · glo.nõ
glo · que videt᷑ ſeqͥ opi. Hug · vt iſtud jm.

pedimẽtũ oognatioĩs legalis non ſolum

impediat h eĩ dirimat et hãc opi · tenet Jo ·
de ligna · et ſatis mihi placet ꝑ iſtũ tex· cũ
dicit ꝙ adoptiõe durante nuptie nõ poſſũt
inter ſtos oſiſtere q̃ ᷣba clare mnuũt ꝙ
mmrimomũ de facto õ ctũ ſit nullũ ad idez
.c. j · et · · p adoptionẽ · xxx · q· iij · et ĩſti · de
nup · ĩ. Gß ſi q liz Spe. tenuerit pᷣmã opi·
et videt ibi ſeqᷣ Jo · an · eo · ti . ĩ pn. füdamẽ
tũ ſuũ eſt q ſi mrimo mũ ſeꝑparet᷑ ſeꝑatio
eſſʒ fruſtratoꝛia cũ facta diſſolutione per
emancipationẽ ſtatim poſſit ↄtrahè mr̃i⸗
moniũ i ̊ imagmatio mihi nõ plact q;
ſatis eſt impedimẽtũ exiſtere añ emãcipa
tionẽ · Item ſatiſfaciendũ eſt iuri vt ĩ ſimi⸗
li eſt bo · tex · cũ glo · ĩ cle · j · de ſup· neg. p̃.
Iteʒ ſatis eſt h nnpedimẽtũ poſſe eſſe ꝓpe
tuũ · idẽ em̃ iuris eſt de eo qð eſt ppetuum

qð de eo qð pt eẽ ꝓpetuũ pt ĩ ·iuriſpitos

f de excu · tu. et nõ. glo · ĩ ele · et ſi pnapa⸗
liter de reſcript · ¶ Vltimo nõ ex ſta gl.
ꝙ filius illegitimnõ pt᷑ ðhere mr̃imoniũ
cũ filia ſpũali pr̃is ſui dixi latiꝰs · ti · pce · ⁊
idẽ ſẽtiũt hic doct · reſpectu filie adoptiue
vt quẽad modũ filiꝰ illegitiꝰnõ pt᷑ öhere cũ
ſoroꝛe carnali legitima vel cũ alia ↄſãgui⸗
nea vt ĩ c ꝑ tuas de pꝛoba · ita nec cũ filia
adoptiua ·

De eo qui cognouitoſan/
guineaz uxoꝛis ſue.

¶ Viſo de cognatiõe ſpũali et legali de cã
nali vidẽdũ reſtat iſ q ex copula habita cũ
ↄſãgumea vxoꝛis oꝛit᷑ affimtatis cognatõ
de qᷓ poteãt dubitari vty dirimeret rel in
pediret mrimomiũ · Iðo ſpᷣncit᷑ Hͥ Nca· et
virtus totiꝰti.cõſiſtit ĩ H̊ ꝙ affinita? õ cta
ex copula cũ ↄſãguinea vxoĩs nõ dirimit
mrmoniũ pus pctũ ſoluit ſponſalia de

futuro Iteʒ puat facultate öhendi mr̃imo

niũ et exactiõe debiti ĩ vxoꝛe habita vt pa
tebit mn ꝓſecutione ti ·

— Iquis cum. xmmnitajſu⸗

perueĩens poſt matrimoniũ cõ⸗
tracctũ nõ ſoluit mr̃imoniũ ſed
ex

actionẽ debiti ĩpedit · et crimẽ mceſt?⸗

habilitat quẽ ad mrimomiũ pᷣhendũ. Pri

mo ponit᷑ thema ex quo triplex elicitur · q-
ſcvo ſoluit ibi nec. ¶ Nõ pꝛĩo duas penas
cõmiſtẽtis crimẽ imcſtꝰ · Prima qꝛ pᷣuat
facultate exigẽdi debitũ carnale a ꝓa vxo
re ſcdᷣa q; pꝛiuat᷑ faleultate ðhendi mrio
mu . Et moeſtus e omittit᷑ cũ affinbus
id eſt cũ ↄſãguineis vxoꝛis vel cũ ꝓpꝛijj cõ
ſãguineis pt ĩ.cũ gꝰ.xxxyvj.q.j· et ĩ ¶· int

ff de adulte · ¶ In glo in ̈b· ſciẽter ĩ fi· ſẽ
tiũt tamẽ doct. hic ꝙ ex copula ignoꝛãter
habita oꝛit᷑ affinita) vt ĩc diſcretõz ꝗ. eo ·
nõ tñ talis copula eſt pumibilis reſpectu
ignoꝛãtis vnde nõ pꝛiuaret᷑ facultate exi⸗
gendi debitũ nec mhabilitaret᷑ ad ðhendũ
mr̃iomũ ꝓ quo vide bo · tex · ĩ . c. m lectum
xxxiiij/q·ij et fãc. c inebꝛiauer̃t.xv · q.j·
¶ In glo · fi ibi teneret mrmonüũ et h ꝓ⸗
bat᷑j eo · tñſmiſſe et ĩ fi · glo · ¶ Ded quero
quis poterit diſpenſare · So · de papa non
eſt dubiũ cũ iſtud ſit impedimẽtuz iuris
poſitiui ad h· c. ꝓP oſuit de cõcel · pꝛebẽ · De
epᷣo puto ꝙ aut cõmiſſũ ẽ reꝝ crimen ince⸗
ſtus et nõ pt᷑ dſpenſare niſi rõe iuuentu⸗
tis quo caſu diſpẽſare poterit ꝓ h̊ allegat
c.ſi duo ĩ fi.xxxviq vj · Aut nõ eſt ꝓe cri⸗
men inceſtus vtputa q; ↄmiſſum cũ ↄſan
guinea ſponſe et tũc poterit epᷣs diſpenſa
re etiã citra iuuẽtuteʒ ſic ĩtelligo.c·. ꝓx·
mi pim. Abbas.

KEEniens.xffmitas ſuperue⸗
niens etiam pꝑ illicitũ coitũ diſ⸗
ſoluit ſponſalia de futuro t nõ mrimomũ
et moeſiu oſus pᷣhere nõ pot᷑ hoc d· pꝛimmo
deciſa cõſultatio· ſedᷣo diſtmauẽs rñſio · ibi
cten. ¶ Mõ pꝛo ꝙ affmitas ſupueniens
eſt maioꝛis potẽ tie qᷓʒ ſponſalia de futuro
nã pꝑ affinitateʒz diſſoluũt᷑ ſpõſalia et rõ ẽ
q; ſponſalia de futuro nihil aliud ſunt q̃s
futuraꝝ nuptiaꝝ promiſſio pt ĩ c nrates.
xxx·q:v·ſ p affmitatem ſuperuemẽteʒ nõ
poteſt adimpleri illa pꝛomiſſio cum mter
affmes non poſſit conſiſtere matrimomiũ
pt in. cnon debet mti · pꝛox · que ratio ceſ⸗
ſat ĩ matrimomo iam cõtracto carnali co⸗
pula non conſũmato ideo illud non diſſol⸗
uitur per affinitatem ſuperuementem.
¶ Mota ſecũdo ꝙ cognoſcens oonſangui
neam ſponſe mhabilitat᷑ ad matrimomu
contrahbendum etiam cum alia ſed poteſt
ſecum de facili diſpenſari vt hic et cum ius
non reſeruet pape diſpenſationem tacite
pidetur epiſcopo poteſtateʒ ĩdulgere iux⸗
ta theoꝛicam Inmo · m. c. dilectus de tẽp ·
oꝛdi. Item nota ꝙ grauius peccat cogno⸗

ſcens conſanguineam vxoꝛis qm̃ conſan⸗

unneam ſponſe · nam mpꝛimo caſunon
imdulgetur diſpenſatio ſaltez ex facili cau
ſa vt in. ceterum ſed m alio caſu ſic nt in
pꝛin.· nam ratio duierſitatis eſt quia co⸗
gnoſcens conſanguineam vxoꝛis ρe co⸗
mittit crimen inceſtus qm ex copula habi
ta oum vxoꝛe cõtracta fuit affimtas mter
eũ et oſãguĩeos vxoꝛis ſ ex ſpõſalibo non
eſt ratta affmitas cũ conſã guiney ſpõ

,

ſeß
dedquen
papanon
euzun
pebe de
menmo
einnenhe
Yallegnt
1 peen
nci oſan
diſpenſa
cſer⸗

fupene⸗
cotücſ,
mrimoni
edebemo
iſod
Menens
dfütu
laare
dſenr
eniuds.
emethy ſo
aummer
mmomi
toal/
jnal/
diſſol,
tem.⸗
Gangn
Gwou
dppnſ
etamas
em tate
ggeriut
sdetep⸗
t cogno⸗/
conſan⸗
inon
fulicn
Uſepem
qlinc
preco/
nu mill
lib⸗ non
neſſp⸗

ſeſed qᷓdaz publica honeſtas.inœſtu at
e non vmittitniſi aim affimbo vel cõ
ſaguin eis vtĩ ·¶ cũ go · xxxvj · q · j · et fac
qð dicã eum glo · ¶ In glo · ĩ ver · paulo
maioꝛ · ibi qᷓ nupta erati H glo · diumat
Itẽ ſi ven eẽt qð ſequitĩ glo · ꝙ ille om
miſiſſet ĩceſtum cognoſcẽdo mrez ſpõſe
nõ eſſet opꝰſuplẽ ꝙ mr̃ hẽbat maritum
q; crimẽ iceſtus eſt ᷓuius qᷓʒ adulteriuʒ
vt m.c·adulterij malum · xxxij .q.vij· vñ
dic melius ꝙ h ĩ pᷣmo reſponſo non in⸗
terceſſit ꝓpe crimẽ ĩceſtꝰ exq̃ſponſa nõ
fuerit oognita vt õ · dixi. tz qi crimẽ moe
ſtus in eo ꝙ violauit publice honeſtatis
iuſticias oꝛtam ĩter ſe et matrẽ ſponſe ⁊
ꝙ h̊ bñ facit · c.· duo pueri.S. de deſponſ ·
impub · a qð ibi dixi et ideo impoĩt᷑ pnia
paulomaioꝛ q̃ʒ ꝓ adulterio naʒ ſi cõmi⸗
ſiſſet ven crimẽ mœſtus puta qꝛ cogno⸗
uiſſz ↄſãguineã vxoꝛis tẽ imponeret᷑ ẽ⸗
uioꝛ pnia et multomaioꝛ q̃ʒ ꝓ adulterio
qð patʒ ex alio q; adulterium non ĩhabi
litat ad mr iomium phendũ vt ĩ c ex lr̃aꝝ

de eo qui dux / i ma.quã pol ·p adul · ſed

crimẽ meeſtus ſic vt ð.c· ꝓxi · ¶ In glo · ĩ
p·eazʒ . vt clarius ĩtelligas glo.⁊ tex· op ·
ſi iſte cognouit ſponſã añqᷓʒ mr̃eʒ ꝗo fu⸗
it mriomum cum ſponſa vtĩ ·cis qui ·gꝗ.
de ſpon · qð non debʒ diſſolui p affmita⸗
tem ſupueniẽtem vt eo.ti · tñſimſſe et
c.fi cuiꝰ prium ĩnuit tex.in fi · So.metu
õrij glo · legit · Gceten dupliciter · Pꝛimo
vt exponat᷑ bum eam ſcʒ matrem i ſpõ
ſam quam pꝛius oognouerat bene habe
bit ſed iſta leck. eſt fugienda q; eſſʒ idu
bitabilis qm̃ ſi nũq̃; cognouiſſet ſponſaã
nõ pt᷑ adhuc habere matrem obſtãte pu
blie honeſtatis iuſticia vtĩ .c.ſponſam
de ſpõ · fruſtra ergo papa ponderaret h
ſi pponſam cognouerit· Scðda lect· glo.
eſt vt exponat eam ſcilicʒ ſponſam et tẽ
dic ꝙ hodie iſte tex. non procederet per
illud quod dixi ĩ ↄtrario ſed euitanda ẽ
iuriũ oꝛrectio et maxĩe in hac compila
tione ꝑ illud qd hẽt᷑.Sj.·ĩ ꝓhemio.Hoſ.
expoĩt extoꝛquẽdo aliq̃liter lr̃aʒ ſed dic
ponedo verꝗ ocluſionẽ iuris ꝙ ſi ſpõſam
cognouit an qʒ mr̃eʒ ſpõſã tenebit ĩ vro
rem ſ quo ad facultatem exigẽdi debitũ
dicit eã nõ habere tenet tñ ſibi reddẽ de⸗
bitũ vt ᷓ eo.trãſmiſſe. Si vᷣo cogno int
ſpõſã poſtq̃ʒ cognouit mr̃eʒ nõ pt vnqʒ
hr̃e ſponſã ꝓpter affimitatẽ ſupuemẽtezʒ
pt. S· m pn. et ſic pt᷑ expom illa dictio eã
referendo ad ſponſã ꝓprie et inprope

nonmium ad dickum vnius aſ⸗

p B nõ variat᷑ mtellectus iuris·
P Eullo Mon ſepatur matri⸗

ſſerentis affimitatẽ ĩter cõiuges pᷣeeſſiſſe
Pꝛĩo oſultatio · Scðo reſpõſio · ibi rñde⸗
inus · ¶ Vo · ꝙ ex copula illicita habita
õhit᷑ affimitas impediẽs et dirimẽs mri
momũ ĩter affines et ſic nõ ſolum mari⸗
tus et vxoꝛ efficiũtur vna caro ꝑ copulam
ſed etiaz foꝛnicarius et foꝛnicaria vt ꝓ⸗
batur clarius in.c.m eo.xxxij.qiij.et ſie
oꝛitur aff in tas ex illicita cõiũctione ſiẽ
ex ↄiugio · ¶ Scdo nõ ꝙ copula poteſt
eſſe notoꝛia vtputa ſ̃ᷣm docto.ſi publiœæ
tenebat iſtam mulieremar · in.l.ſi vici⸗
nis ſcientibo · C. de nup · za nõ hoc dictum
q; facit ad materiaʒ · c veſtra de coha · cle ·
et mul· nt foꝛmicatio clerici d icatur noto
ria ſine alia probatõe ſi publice tenet cõ

cubimã pro quo vĩdetur tex · ĩ. ctua eo· ti.

iũcta glo · in rer · nõ ex euidẽtia que hoc
clare vult a eã nõbis· ¶ Vltimo nõ ꝙ de
eo quod eſt notũ udici vt notoꝛmm po
teſt iudex ferre ſententiam ſine teſtibus
etiam ſi ſit notoꝛium facti tranſeũtis vt
hic notabiliter probatur ꝓ quo vide bo ·
tex · cum glo · i. j · C. qui et aduer · qͥs ·

E Ranſmiſſe.yreœſtuoſ⸗
Jaan onmũ ↄtrabere non de⸗

bet ſed ſi cõtrahit tenet tunc
tenetur reddere ſed non poteſt debitum
exigẽ et nõ mĩ?tenet᷑ vxoꝛi neœſſaia ad⸗
miĩſtrare · Pꝛĩio ↄſultatio · Scðda rñſio ibi
qꝛ; pᷣo · ¶ Nõ pꝛĩo ꝙ lz maritꝰpꝛiuet fa⸗
cultate exigendi debitũ nõ tñ ꝑ h̊ releuat
ab onere admĩſtrãdi vr oꝛi neceſſaria.
¶ Scðdo nõ ꝙ ĩceſtus nõ diſſoluit mr̃i⸗
momũ pꝛiꝰõctũ lʒ pꝛiuet facultate exigẽ
di debitũ · ¶ Vltĩo nõ ꝙ ex eodem facto
oꝛiũt᷑ qñq; due ſpẽs delicti ambe puĩbi⸗
les naʒ h̊ ex copula cũ pᷣuigna omſſit ille
incſtũ a adulteriũ.mœſtũ q; coognouit
affinẽ · adulteriũ qe ipᷣe erat ↄiugatus et
de quolib pt᷑ accuſari et pumri ꝓ hoc ·.l ſi
adutteriũ cũ ĩceſtu · ff de adul · plene per
Dã.ĩ.l.ſenatꝰ · ff ð accu.et vide qð nõ gl.
ĩ.c. pgimbo · xxvij · q· j · ¶ Et ex h nõ ꝙ de
iure canoĩco ↄmgatꝰ dðꝛ onmttẽè adulte⸗
riũ et cognoſcẽdo ſolutã ꝙ qͥ vide tex.xx
xij · q· iiij · ĩ · c nẽo ⁊. c dicat lʒz aliud videat
de iure auili de qᷣ vide tex · ⁊ glei. l j. C· de
adul · 2. ĩt · ff eo· ¶ Pꝛĩo h̊ q̃ri᷑ nũqᷣd poſ
ſit diſpẽſari cum iſto ſuꝑ exactõe debiti
doct · ꝙ ſic naz ſi eccia diſpẽſat vt poſſit
otrahere de nouo vt nõ.ð · eo · c. j· foꝛtius
pt᷑ diſpenſare vt pꝰↄtractũ poſſʒ exige
re mtellige cauſa ſubſiſtente puta iuue⸗
tutis · ¶ Vltĩo q̃rit᷑ nuqᷣd vxoꝛ poſſit de⸗

negarc marito ĩceſtuoſo petenti debituz

Hoſt · ꝙ ſic freta autoꝛtate dqni.xxxij.q

j · ĩ. dixit diẽ tñ ꝙ ſi vxoꝛ ſe emel petij t debi

tum tenet᷑ poſtea reddẽ q̃ſi videat᷑ recon⸗

ciliatio facta alłc.ſi vir ᷓ· de adult · et . c ꝓpo

ſuit et qð ibi nõ ·S · de viu · ſer. Dz do · Car ·
et do · Anto · tenet oppoſitũ et melius nã in
iſto caſu maritus nõ puat᷑ exactione debi
ti ex cõtẽplatione vxoꝛis ſ̊ ꝓpter atrocita
tem ſui delicti iõ vxoꝛ nõ pt᷑ ſibi hanc penã
remittẽ nec etiaʒ exigendo ſibi debitũ vi⸗
det velle ſibi remittere ſĩ örijs ↄtempla⸗
tiõe vroꝛis dũtaxat vir erat puatus vtpo⸗
ta ꝓpter adulteriũ iõ ſi vxoꝛ petit debitũ a
viro videt illũ recõciliare et ſibi remittere
¶ In glo n. ĩ fi ĩtellige iſtos tres caſuꝰ ꝓ
ut plene dixi ĩi. c.j · et. c.· fi · S· de eo qui dux · i

ma · quã pol ·ꝑ adul.

4 “ Uper CO. õ ſepat matri⸗

momůũ ad ofeſſionẽ cõiugũ qui
1 dicũt affimitatẽ pceſſiſſe etiam ſi
rumoꝛ vicime oſentiat et eſt caſus multũ
allegabilis et nõbilis Primo poĩt queſtõʒ
ſcdo ſolutionẽ ibi tue · ¶ Nõ.pꝛimo regu
laz ꝙ ad ofeſſionẽ ↄmigũ nõ debʒ fieri ma
trimonij ſepatio et ratio huiꝰdicti ẽ quia
mr̃nnoniũ non hʒ dependẽtiã ab hoĩe ſed
ab ipᷣo deo recepit mdiſſolubilitatẽ · xxxiij
q· i · quos deus viũit et xxxp · q · x · i. c.) · iõ
ↄfeſſio nõ nocet cũ pncipaliter nõ ſit ð cõ
fitẽtẽ¶ Vcðdo nõ ibi aliq̃ ps vicinie iũcto
pᷣ.rumoꝛ ꝙ rumoꝛ vicinie ꝓe dicit᷑ cũ ali
qua pꝑs vicime aliqd aſſerit et ĩ h differt ru
moꝛ a fama· naʒ fama ꝗe eſt qñ tota ciui
tas ſeu vicinia vel maioꝛ pars acclamat vt
nõ· in. c. mꝗſitõis ĩ fiꝗᷓ· de accu · rumoꝛ aũt
eſt qñ aliq̃ ꝑs clamat puta tercia vel qrta
ps· nã licʒ apellatõe ꝑtis veiat medieta⸗
vt cij/rnſo de deci. li · vj · et ĩ . l nomẽ fili
arũ ĩ . poꝛtõis ff de ð · ſig · tñ vbi ad njcit
pᷣbũ aliq̃ tũc verificat᷑ ĩ qlibʒ mĩma pꝑticu⸗
la qꝛ dictõ aliqᷓ reſtringit de qͥ vide bo· gl.
in cle · j · de fo · oompe · quã tenebis ad hoc
menti et ſic itellige glo · H que dicit aluid
fama aliud rumoꝛ et ꝙ ĩ minꝰ? ſe ht᷑ rumoꝛ
q̃ᷓ; fama et ſimilẽ glo · hẽs ĩ .c ſi duo.xxxx ·
q.vj · ¶h Vltĩo nõ ꝙ mr̃imomũ ſepat᷑ ꝓ⸗
pter ꝓgmquitateʒ pᷣcedẽtem pctaʒ etiam
ullicitũ coitũ. ¶ In glo · j. fi · nõ bñ iſtã
glo · et expediẽdo hanc materiã cũ glo · fi ·
diſtmgue plene ſic cũ q̃ri᷑nũquid valeat
ↄfeſſo ↄiugũ ĩ cauſa mr̃moĩali aut agit
de mr̃moio otrabhẽdo aut de iã pcto · Pꝛi
mo caſu ſola fama de nnpedimẽto ſufficit
ad impediendü mẽ̃ imomũ etiã ſiĩ ſpõſa⸗
libo ĩterueniſſz iuramẽtũ tex · eſt nõ · m · e.·
ſuꝑ eo.ĩ ti.ꝓx. Itẽ ad dictũ vmꝰſcz terci
ĩpedit᷑ mrmo hẽdũ ſi nõ ĩterueĩt iu⸗
ramẽtũ vt ẽ bo · tex · ĩ · c terea el · i · de ſpõ ·

et ĩ. c. ſup eo de teſti · a ex illis duob⸗ capi⸗

tulis viðꝛ inferẽdũ ꝙ plus ꝓbat fama q̃ʒ

vndteſtj q; vt dixi ſola fama impedit et᷑ ſi

ĩterueĩt iuramẽtũ ſecꝰ dẽo vmꝰ · Sz ego

crederẽ ꝙ ſi vnus teſtis oĩo integer ofitet᷑
imnpedimetü ĩpediret mr̃imomũ et ſi iura
mẽtũ ĩteruemit q vnus teſtis nõ miꝰ ꝓ⸗
bat qᷓ; fama ad h̊ qð nõ·ĩ.c.veĩens ð teſti.

et · cj. de appel. fãc · ſup eo &j. S.· de teſti ·

vbi videt᷑ qᷓi cã ꝰet ad. c. pterea Nndeo ꝙ il
le teſtis nõ erat oĩo ĩteger tũ q allegebat
turpitudĩieʒ ſuã tũ q deponebat ſine pu⸗
blicatione ſui noĩs ðᷣ.c.nj · de teſti. Kut ſpõ
ſi ↄfitẽf inpedimẽtũ et puto ſufficẽ eoꝛũ
ofeſſionẽ ad mpediẽdũ mrim omũ etiã ſi
interueiĩſſet ĩ ſpõſalibo iuramentũ.rõ q;
cũ poſſint ſibi remittè illã obligatõʒ iura⸗
tam vt ĩ . cij · de ſpõ · Pſũptio ẽ ꝙ nõ cõfite
ant᷑ falſũ et ſic reſtringo iſtũ tex · vbi agit
de öcto matrimoiĩo et ſic e loqt᷑ · Kut al
ter ex ſpõſis ↄfitet᷑ nnpedimẽtũ et tũc aut
ofitet᷑ ille q ſtat ð ſpõſalia et nõ puto ſuf⸗
ficere q; cõfeſſio ꝑ ſe nõ valet · xiij /q· ij. in

pꝛm et ſi di cerẽꝰprium facile diſſoluerẽt᷑

ſpõſalia cũ appetentes ſepationẽ confite⸗
rent᷑ inpedimẽtũ. aut cõfitet᷑ is qui ſtat
ꝓ ſponſalibo a tũc ſufficit eius ↄfeſſio ar ·
c.atteſtatio nes et qð nõ · ibi Hoſti · g · de

deſpon · impub · ¶ Vcdo caſu pncipali cũ

agit᷑ de cto dic ꝙ aut ofeſſio tẽdit ad ſe⸗
patiõz thoꝛi et valet ofeſſio õ ofitẽtezʒ vn⸗
de ſi vxoꝛ ↄfitet᷑ adulteriũ ſibi pᷣmdicat vt
ĩ· cex lr̃is de diuoꝛ:q; ꝑ h nõ ſepat vmeulũ
mrimoniale· Kut ↄfeſſio fit ſuꝑ ſᷣſtancia
vmculi mrunoĩalis et ſi ꝓ mrimoĩo valet

dũumo do nõ veiat ĩ pᷣiudiciũ alterius mr̃i⸗
momjj de q oſtet vt le · et nõ · i. c ij· de clan ·
deſpon. Kut ofeſſio fit ð mr momũ et tũe
aut oiuges oↄfitẽtes ſtant ð maritũ et nõ

valet ofeſſio etiaz cũ fama rõ q; ofeſſio de
ſe mihil ꝓbat exquo eſt ꝙ ofitẽtbo fama
tñ per ſe nõ ſufficit ad dirimẽdum matri
monium vt in d. cſi duo et hoc tenuit h̊ do·
Knt · qð ſatis placet et ſic limita iſtud · cſi

duo . Kut cõfeſſio fit a ↄiugibo ſtantibo ꝙ

matrimonio puta q; iudex inquirit ex of⸗
ficio vel tercius accuſat a tunc ſiconcurrit
fama cum confeſſione videtur tex · nõt · in
dicko · .. ſi duo quod debeat ſeparari matri⸗

monium x hoc voluit ita gio · hic · reſpõ

dendo ad contrarium illius c. Abbas ta⸗
men dicit hic diſpoſitionem illius. c· pꝛo⸗
cedere de iure antiquo qñ pꝛohibitio con⸗
mgij extendebat ad · vñ · gradum q ꝓba⸗
tio conſãguimitati nõ poterat defali ha
beri vſq; ad illũ gdũ ſufficiebat fama ð im
pedimẽto oſãguitatis cũ ↄfeſſiõe cõiugũ

ſed eum hodiè pꝛohibitio ſit reſtricta ad

—. — — —,„

t fama .
Pwditeiſ
Bep⸗
egerofter
weiſt iun
nom ,,
noöteſt,
3.deteſt⸗
Kndeogl
Pallegede
atſinept
ti. Nitſi⸗
ffies enni
omüctiſ
entu. r⸗
atöz iurg⸗
Pnocoͤfit
r pbiagi
. Futal
etticant
puto ſuf⸗
folueret
confite
sluiſtar
ſioar.
i: &
ſpglici
tadſe⸗
dezyn/
dicatyt
ymoll
ſtancia
ſopalet
us mi/
vcen⸗
ſettüe
le no
od
WMNN
nmarn
emuchd⸗⸗
miſtodc
ſtantibo
iiterof
ſconcurrt
ter⸗nötn
Praninutn,
bie feſpo
Abbos i.

qrtũ gdum yt ĩ . · nõ debz · · ti · ꝓxi · debet
aliter ꝓbari ↄoſãguĩtas ꝓut hẽt ĩ · clʒ ex
q̃dã de teſti. do · Ant · admittit dẽm abb ·

cũ agit᷑ ð impedimẽto ↄſãguĩtati ſj vbi

agẽt᷑ de alio nnpedimẽto clãdeſtio puta
de affinitate illiate pᷣcta putat ſufficẽ fa⸗
mã cũ ↄfeſſiõe ↄiugũ ſatis hͥ dẽm vltimũ
placz t puto ꝙ et ĩ p cau ſufficeret fama
cũ ofeſſiõe ↄugũ nõ ob.dicto Abb· rõ

q exqͥ ofeſſio emanat a ſtãtibo ꝓ mriꝰ

nec eſt pᷣſũptio colluſion ſtãdũ eet ofeſ⸗

ſiomi et᷑ ſine fama qꝛ; nõ eſt pᷣſũptio ꝙ qs

ↄ fiteat falſũ õ ſe·lfi. C.arbi ·tute.⁊ hoc
voluer̃t cõiter doct.ĩ d.catteſtationes
et Hoſt . H̊ foꝛtiꝰ gꝰ valet ofeſſio qñ habʒ
ↄc mitãtiã fame nec ob.c.lʒ ex qᷓdazʒ qꝛ lo
quit q nõ adeſt ofeſſio ↄiugu ſtãtiũ ꝓ
mr̃ionio ita ꝙ idiſtincte ĩtelligerẽ tex ·
ind. c· ſi duo · KAut alter eoꝝn tm ofitet᷑ ↄt
mr̃iomũ et tẽ aut ille qͥ ſtat ð mriomiũ x

nõ valet et ſi ocurrat fama ꝑ rõeʒ ſup̃di

ctaʒ· Kut ofitet ille qͥ ſtat ꝓ mriomo a

tüc diẽ dot Ant. ꝙ ſi allegat ſpitud mem

ſuã nõ ꝓbat etiaʒ cũ fama allegat nõ.p
rchidi · ĩ d · .ſi duo t cerde Archi · ibi re⸗
fert öriã opi · et illã puto rerioꝛẽ q; vbi

agit᷑ de piculo aĩe audit᷑ allegãs turpi⸗
tudmẽ ſuã vt plene dixi ĩc cu ſuꝑ ð ↄceſ·

pᷣbẽ · ¶ Itẽ exq ite ſtat ꝓ mr̃iomo = cõ
fitet ð ſe nõ ẽ pᷣſũptio ꝙ dicat falſũ vt nõ·
ĩd. catteſtatões maxie cũ fama adiuuet
ſuã aſſertionẽ· Et ex pᷣdictis hẽs plene
hãc materiã an et qn valet ofeſſio ↄmgũu
yel alteri ex eis ð diugiũ et nõ hẽs ali⸗

bi materiã ita collectam.

Iſcretioneʒ. mmitas
uꝑueniẽs nõ diſſoluit ſponſa
„J lia de pñti. Cõis diuiſio.ſcdᷣa
ibi ſuꝑ qͥ̊. Et ĩ pꝛia dic mulierẽ ad otinẽ

tiaz ĩducẽdã · ſcda ibi ꝙ ſi diẽ qd iuris ſi

ad h nõ pt᷑ mduci. tercio ſoluit tria ob⸗
ſtacula. ¶ Nõ pᷣꝰ ibi reſtitui poſtulauit
ꝓ etiã añ oſũmatiõʒ matrimonij pt᷑ al⸗
ter ↄiigũ petere reſtõeʒz alteroſi huit il⸗

lius qᷓi poſſeſſionẽ et h̊ͥ tene mẽti. nã bñ

fãc ad nõ·p doct. ĩc er pte de reſti.ſpo.
¶ Scdo nõ ibi lʒ iuitã ↄgnouerit ꝓ mu
lier pt ĩuta cognoſcei exqͥ arguo ꝙ talis
copula violẽter extoꝛta nõ fir mat mmimo

mũ 5 metũ pcedẽtez 2 fãc optĩe ad id qð

dixi ĩ . c oſul tatiõ ã · de ſi põ · et h ĩdubita⸗

tũ vbi ĩterueĩt vis pciſa puta q; detẽta ꝑ

alios rel ligata fuit cogmita qd at ſi iter⸗
ueniſſz vis oditionalis die vt no · ĩ. c. is q
dẽ de ſpõ · vbi p Jo · an. vbi tenuit h non

excuſare mulierẽ tzdo. Kn. ibi ð reſpctu

mrionij ↄualidãdi et h̊ vltimu puto bᷣig

9

qꝛ nõ repit᷑ lib oſẽſus ꝗ reqͥrit᷑ ĩ mr̃ioĩo
pt ĩ · c cũ locũ de ſpõ· ¶ Ia,Dõ ibip̃ter rea
tũ adulterij iũcta glo · ꝙ adulteriũ onmt
titur cũ ſpõſa alterius de pñti lʒ nõdũ oo
gnita et ið viðꝛ cũ ſpõſa de fut᷑o ſaltẽ ad
̊ nt ſpõſa et vir poſſmt accuſari de adul
terio ꝑ tex · nõ.iĩ.l.ſi vxoꝛ ff de adul. vbi
ðꝛ ꝙ nec mr̃iomũ nec ſpẽ mr̃ionij vio⸗
lare lz et qten? diẽ de ſpe loqt e iĩ ſpõſa
libo de futo ⁊ G̊ e voluit gl.ĩ.c.quẽadmo
dũ de ur̃iur.lʒz önũ tenuerit h̊ do. Cã.al
legãdo ꝓ ſe gl.i.c. qdã · xxvñ .q · ij. h pꝛin
puto reriꝰ ¶ IKÄ nõ ꝙ ſiẽ maritꝰdebʒ di⸗
mittẽ vxoꝛẽ ꝓpter foꝛnicatõʒ ita ecõt mu
lier maritũ nõ em ĩh iudicãt ad ĩpaia qð
