Uidam. Judei baptizati
ritus iudaicos dimittere coompel

luntur. Vel generaliꝰ ſic · Bapti
zati alterius ſecte vei fidei ritus dimittẽ
compelluntur. Et pꝛimo ponit iudeoruʒ
baptiʒatoꝝ exceſſu contra quem · Sdo ꝓ
uidet ibiſtatummus · ¶ NWota pꝛimo ꝙ m

baptiſmo quis efficitur homochriſtianꝰ
dicitur enim renaſci ex ſpiritu/ iuxta illð
euangelicum· Vuſi quis renatus fuerit ex

aqua et ſpirituſancto · et ideo baptizat⸗
debet dimittere omnes ritus alterius fi⸗

dei. nec debet ſeruare euangeliũ cuz lege

moſayca· quia tranſlato ſacer dotio necẽ

eſt vt legis tranſſatio fiat · de conſti. tñ⸗

ſilato · ¶ Nota ſcdᷣo homines duplices et
maledickos eſſe fugiendos OHnum emm
gerãt in coꝛde aliud in oꝛe facit · lxxxviñj
diſtmet· ejciens. ¶ Item nota ꝙ licet a
Ranais paganus non debeat compelli
ad ſuſcipiendum fidem chriſti · vt m. c· ſiẽ

de iude · xxin · q · v. ad fidem tamen poſt

SSSͤ

ſuſceptiorem fidei debet quis compelli ad
ipſam ſeruandam etiam ſi fuit baptizatꝰ
pvi nditio nali · vt in.c contra chriſtiãos
de hereti · li. vj · et xlv. diſtinct . de iudeis
¶ Oltimo nota ex fi· littere ꝙ ceteri pa
nibus in mmori peccato eſt mfidelis non
agnoſcendo fidem quam chriſtianus·qui
poſt agmtam retrocſſit. iuxta illud tur
puus eijcitur qm̃ non admittitur hoſpes·
de iureiur. quemadmodum. certo enim
reſpectu pᷣm Gof· minus malum eſt ↄog
noſcere et retrouemire qᷓ; non cognoſce⸗
re · quia ſi retrocedens reuertatur ad fidẽ
bona opera pꝛius geſta reuiuiſcunt vt ð
pe.diſt · iij · ſi mpius. ſed non ſic geſta
per paganum cum fuerit ſine fundamen⸗
to quod eſt Chriſtus· j · qj · cum pau⸗
lus.glo:faciles ſunt omnes tene menti.
quia iſta ſunt pulchra.

Nobisx poſtate carœrari 2
affligi poſſunt · vt habitũ reaſſu

mant· Scda ibi ad quod· ¶ Vota
pꝛimo ꝙ dimittentes habitum oꝛdis vel

religiomis apoſtate dicuntur. ¶ Nota ſe

cundo · officium boni paſtoꝛis vt ad viaz
veritatis inducat peccatoꝛem.nunc timo
re pene nunc pꝛemio virtutis vt ſic pꝛius
minis.vel blandicijs inducat Reccatoꝛe
ad penitentiam · et ſi iſta non ſufficiant ex
ercat cohercionem facit · xlv. diſtinctio ·
cum beatus ·et . c diſciplma · ¶ Nota ter⸗
cio ꝙ eccleſiaſticus iudex habet penam
carceris · et poteſt clericum deputare ſub
Zui carcere attenuando ſibi vitã vt moꝛs
ſit ſibi ſolacium.vita rero toꝛmentum· vt
dicit tex · in. c nouimus · de ver · ſigni · vn
de diaut hic textus ꝙ reſeruatur iſtis vita
miſera. pt quia ᷣm Joan· an· minſtra⸗

bitur eis panis et aqua · dic tamẽ ꝙ ſuꝑ

ioꝛ non debet intm̃ att enuare vitam car⸗
cerati ꝙ propter attenuationem vite vel
aſperitatem carceri veriſimiliter moꝛiat
alias non euadit penam vregularitatis ·
et hoc multum pꝛelati aduertant nam vt
hie dicitur pita debet reſeruari lict cum
miſeria · et tex · in. c. nouimꝰ. dicit ꝙ ex pa
ne doloꝛis et aqua anguſtie ſuſtentandꝰ
eſt · non ergo vita ei extenuẽda eſt vt po
tius extinguatur q́; ſuſtentet facit quod
no. Joan. de lig · in cle. j· de pem . et remiſ
ſio · ¶ Sed contra pꝛedicta facit tex · in .l.
aut damnum · Gſolent ff de pems · naz car
cer deputatus eſt ad cuſtodiam et nonoi
no ad penam nt ibi dicitur · Solutio de iu
re canonic poſſumus vti carcere 2 ad eu
ſtodiam et ad penã vt hic in · · qm̃ uis · de

peiĩs li · vj · etĩ Ppetuũ z ad tꝑꝰ vt h ĩ verbo

lbe
donec · ¶ OQuid aüt ſi carceratus frangit tria ſubſt antialia regule de quibus in c. .
carcerem. de iure ciuili eſt pena capita⸗ cum non ad monaſterium mfi. de ſtatu ſer
lis.etiam ſi mnocens ſit.et mitius puni⸗ regu. Idem no. m. c ex parte de tempoꝛi ·
tur ſi ſine fractione per incuriam cuſto⸗ oꝛ. et vide Imo in · cfi. de renunc etm .c· re
dis cepit ſiem de nad dicendum vt m mtelleximꝰ ð eta· a qua.S.dixi ·e.c.·j. Xbb ni
.l.qj. et. · ff· de effrac-/ ſed de iure canomco —„—: .B dl
Poteſt ad topoſitionem procædi et data De his quifilios occi/
meꝛrigibilitate ad traditi onem curie ſe derunt. iuu
cularis de quo dicendum vt no.m.c.cum u
ir oni. Möchet viſum eſt de his qin peccant pꝛincipalit
Onſultatioi. er in deum conſequenter reſtat videre ð hÿ 63
. . j qui peccant m homimes et in deum etiam
teſt ſine diſpenſatione pape in d ittentihne omatninne d, ſa
ſuſcepto oꝛdine mimſtrare · ¶ Nota pꝛi vyt de oomnmnttentibus honncidiuz. Ded n⸗
mo ꝙ religioſus dicitur apoſtata dimit quia mter donidiorun genera homi znſ
tendo habitum religioms etiam ſi efficia cid dden foſum e S Ideo pꝛi awe
tur clericus ſecularis· ¶ Item no · ꝙ oꝛdo imo de his pꝛemittitur · ¶ Abbas · om
collatus m apoſtuſia non habet executio Eniens. uulier occi⸗ pom
nem ſine diſpenſatione ſuperioꝛis·quan dens ſponte filiuz debet zig
tumcunq; reſipiſcat et agat pꝑemtetiam perpetuo in monaſterio nag
¶ Sed quero q iſta littera facit mentõʒ peitere ſi tũ timeret᷑ de m dite
de ſacro oꝛd me tantũ quid ſi recipit oꝛdi continentia dat vel ſaltẽ te
nem minoꝛẽ tantũ dicunt doct · ꝙ etiam non dene gatur ſibi licentia nubendi . a lo fupj
nõ habebit executionem ſed hoc caſu Po quitur hec decre· m foro amime ſcdᷣa ꝑs mſ
terit diſpenſare epus cuʒ papa nõ reſer⸗ ibi mandamꝰ. ¶Uõ pꝛimo ibi lachrima
uet ſibi diſpenſationẽ niſi reſpectu ſacri bil confeſſione ꝛc̃.qualis debet eſſe pem bit⸗
oꝛdinis · ſed hodie m religioſo hoc ſimpli tẽtia m foro pemitentionali.· nã lachrime n
citer non procedit · quna per dimiſſionẽ ſunt ſignum contritionis mterioꝛi a tan Intu
ha bitus meidit in excommunicationem ta poſſit eſſe confitentis contritiõ· vt ſine on
vt in · c.j. ne cle · vel mo.· li · vj · vnde oꝛdo aliqua penitentia imponendaper ſacer⸗ wan
reperitur collatus in exoommnicatione dotem mereret᷑ integram abſolutionem *
vnde dicendu et diſtinguenduz hoc caſu peccatoruʒ · vt no. m.c.baptiſmi vicem ot
prout habet᷑m·ccũ illoꝝ.in fi · de ſen · ex · de conſe di/ in et de pe · di · j. menſuram i
¶ Sed quero quia tex · dicit ꝙ non po⸗ nam maxima contritio eſt maxima pena r
terit mimſtrare ĩ oꝛdine ſic ſuſcepto nũ mterioꝛ · ſic etiam ruboꝛ quem quis pa⸗ nn
quid poterit ad maioꝛes oꝛdmes promo titur in confitendo eſt maxima pars pene Wne
ueri dicendum ꝙ multonnnus . qina vi et multum proficit ad remiſſonem pec⸗ w
detur oꝛdinatus per ſaltum · quia exquo catoꝛũ · vnde multum proficit ſepe itera⸗ lio
eſt irregularis non debet oꝛd mari vt in. c. ta confeſno ſic · de pe · diſt · j· quem pem⸗ lei
j. de regu. libro. vj · ¶ In glo · j · ibi ſolus tet · vide bo · glo . m. & perfecta pnĩa · e. di. nl
papa diſpenſare poteſt ꝛc· Item ſolꝗ pa ¶ Secundo no ·ꝙ calor iracundie nõ ex
pa diſpenſat cuʒ quis ſcienter feat ſe oꝛ cuſat a peccato ex quo non tollit ſenſum N
dmari ab exoo mmuicato vel ſuſpenſo vt ominis · ſecusſi induceret fuꝛorem quia nn
m. c.j · de oꝛdi · ab epi· Item quando quis delictum omiſſum tempoꝛe furoꝛi non t⸗
eſt ſymoniacus et ſymomiace oꝛdmatus imputatur ad penam vel ad culpam ſa⸗ di
yt m. c. de ſyomace · g · de ſymo · Dos caſ⸗ꝰ tis emim punitur ſuo furoꝛe· vt ĩcle · vni⸗ ſi
excipit Hoſt · Sed dic melius faciendo a de homi · et . ij. q ix · mdicas · et · xp · q i
regulam ꝙ contra canones ſolus papa m pim ·. ¶ UWota tercio ꝙ non eſt ſua⸗
diſpenſat niſi in caſibuꝭ m quibus tacite denda ommo religio ei de cuius meonti
pel expꝛeſſe diſpenſatio permittitur m⸗ nentia timetur immo melius conſulitur
ferioꝛi vt no. Imo. de tempo. oꝛ . . dile⸗ vävt matrimomũ contrabat · xiij · di· nerui
ctus. ar.m.l-liœt canon · de elec.li.pvj· ¶ In glo. j. in. fi · et diec ꝙ bᷣm leges oc⸗
pleniſſime dico im. c· at ſi cle. Ode adult. 3 cidens parentem vel filiũ accœrrima pena
de iudi ˖ ¶ Et m fine glo · no · glo. ꝙ re⸗ punitur · Nam ſuitur m eculeo.ideſt in Pi
ligioſus mtrans aliud monaſterium in ſacceo coꝛeo cum cane ſimia gallo galli dr
cſu non conceſſo non dicitur apoſtatare natio a vipera et proncitur m mari rel m
etiam ſi ſecũdũ monaſteriũ ſit magis lar flumine et ſi ibi non eſt mare vel flumen dA
Zum:quia non reperitur vemire contra tunc poꝛtatur ad ſiluas a feris amma

ndunet
ſadine
Zerenn l
guo⸗o
bzg.
Mulieree

eflinatt
monin:
imentdn
dat w
ubendii
meſin

bilarhenn

bereſeen

nähehrine
norhzten
trſine
orſacen
Outionen
im pon
menſupan

Nennaen
nqus

paofne⸗
vnempel
ſepeitnn
lenpen,
Pniged⸗
undiens
ltſoun

wenn

pent
ticenm
t
neſtſun
6 ot
lt
dyenu

geoe

napenr
nſtn
16
in
ſomen
nd

libus laceran dus x imponit᷑ iſta pena vt

ſic viuu careat vſu oĩum alimentoruʒz vt

ſuperſtiti deſit eelũ et moꝛtuo terra· et fit
iſta mixtura iſtoꝝ ammaliũ ad maioꝛeʒ
penam · quia cams naturaliter fugit ſy⸗
meam et ſymea gallũ · et gallus nikens:

et cũ vipera nõ mueniat refugium intrat

coꝛpus illius.De iure autẽ canonioo nõ
imponimꝰ hanc penã moꝛtis· vt · c ſentẽ⸗
tiam · ne cle · xet mo. Sed licet iſta glo . di
cat ꝙ pumit᷑ vt hic dicitur · et m·c fi · · eo ·
dic hoc nõ ſimpliciter reruʒ · ſed ita iura
loquũ tur in foro amime· vbi tm̃ imponi
tur penitẽtia vt ſatiſfaciat deo quem leſit
ſed m foro ↄtentioſo etiam ᷣm canones

impomt᷑ grauis pena. nam videmus ꝙ

pro ſimplici honncidio etiam non qualifi

ato clericus deponit᷑. vt m.c cum nõ ab
homine de iudi · et quod ibi dixi · Item in

homcidio qualificato vt m eo qui fecit

aliquẽ mterfici ꝑ aſiſſinũ eccleſia nnpoĩt

magnam et grauiſſimã penã vnde diff⸗

dit eum cum bonis ſuis et ſic inpune po
teſt occidi · de quo dic vt in · ..j · de homi·

li. vj · Vnde concluderem aut laicꝰ cõ
miſit hoc crimen et ſupoſitus eſt temꝑo
rali iuriſdictiom eccleſie · et tunc manda⸗
bit eccleſiaſticus iuſticiam facere vt in.c.
fi.ne cle · vel mo · li. vj · et puto ꝙtali pu

miur pena legali ·quia de iure canom

non reperitur pena talibus apoſita. ergo
recurrendum eſt ad ius ciuile. vt m.c.)·
de no · ope. nunc Kut eſt clericus et tuc
exit imo ꝙ depom debeat et ſine alia ĩcoꝛ
rigibilitate tradi curie ſeculari Nam ſi ꝙ
ſimplici honncidio fit depoſitõ 2 detruſio
m monaſterium· pt m.·ccum non ab ho⸗
nnne. de udi. iuncto.c. tue de penis · debʒ
pro iſto homicidio qualificato ĩpom gra
iutioꝛ pena · ſed grauioꝛpꝛedicta non m⸗
uemtur. ergo cum nõ habeat eccleſia qᷣd
vltra facit relmquut eum iudici ſeculari
arg. m pꝛealleg·c. cum non ab homnne et
hoc quia doloſe v᷑ appenſate interfecit pa
rentem xrel filuum/ſecu vibi non eſſet tan
ta culpa · et circa hanc penamvide quod
dixi m. c.atſi clerici.et.c:cum non ab hoĩe
ſupra de iudi· licet doct · hic tangant hãc
materiam videntur aliud ſentire · Abb·

Ntelleximus. Mutier oe⸗

cidens filium propter hoc a viro
ſeperari non debet ˖ ſed alia peni

tentia ſibi imponitur et loquitur de fo⸗

ro anime.vt dixi in pꝛecc. ¶ No.pꝛimo
ibi furoꝛe diabolioo ꝙ onmttens deteſtã
dum facinus videtur diabolica furoꝛe ac
cenſus · vj · di · Gſed penſandum · nam de

mon ſuggerit peccatum mentibus homi
num . xvj · q . n· viſis· ¶ Nota ſcdᷣo · ꝙ
pter crimen etiam grauiſſimũ ex quo cri
nnnoſus venit pumendus vltimo ſuppli
cio non debet ſepari matrimomũ coniu
gibus remanentibas m ſeculo. ¶ Blti⸗
me no. ſpecialius · et ſic ꝙ vxoꝛ nõ poteſt
dimitti a marito propter homicid iũ etiã
in ↄomunem filium ↄmiſſum · Namdeus
tm̃ exœpit cauſam foꝛmcationis . de hoc
xxxij · q.vij · m. c. ſcdᷣm · et .· c hi qui.et · c.·
de diuoꝛ · ¶ Sed op. et videtur ꝙ iſta mu
lier debet puniri vltimo ſupplicio pt dixi
in.c.pꝛec · Solutio hic non aperitur qua⸗
liter ſibi pꝛeceptum fuerit ſed eccleſia de
hoc ſe non intromittit cum laica ſit · ſed
tm̃ oognoſcit de matrimonio quod ſpe⸗

cctat ad eccleſiam.i:reſpectu pnĩe impo⸗
nende in foro anime que ĩponetur ſᷣm cir

cunſtantias peccati · vt m· cdeus qui ec⸗
cleſiam · de pe · et remiſ.

infantibus. S ſummat
Ponẽs pemitentiam parentuʒ cir
aa quos pueri reperiunt oppᷣſn
Nota pᷣmo ↄtra collocantes paruos filios
prope ſe in eodem lecto nam hoc fieri ñ
debet. nam dicit canon · ꝙ parentes hoꝛ⸗
tandi ſunt ne hoc faciant.ij. q·mijc conſu
luiſti · vbi bonus textꝰ et ſi aliter faciant
ſunt in graui culpa· aduemiente caſu ad⸗
uerſo · ¶ Nota ſcdo ꝙ vbi ꝓbabiliter du
bitatur de peccato debet impomni aliqᷓ pe⸗
nitentia · In contrarium tamen facit qꝛ in
penis mitioꝛ niterpᷣtatio ẽ fienda ĩ regła
m peis. de re · iur · li · vj · dic ꝙ m foro con
tencioſo ꝓcedit otrarium ſed m foro aĩe
vbi tm̃ agitur de ſalute amme habet locuũ
quod hic dicitur vt fiat durioꝛ interpꝛe
tatio· quia illa tutioꝛ· vide bonam glo· in
c.j.de ſcruti · et per Imo · de teſt · cum tu.
¶ Vltimo no·pnĩam imponẽdam in cã
dubij qñ ſcʒ dubitat᷑ an parentes fuerint
im ailpa an ne.Et facit iſte tex · in fi. con⸗
tra conſuetudinem quorundaʒ locorum
in quibus hoc caſu publica imponitur pe
nitetia et ſolennis · de qua m · c in capite
l· di · qð fieri non debet nã illa penitentia
imponi non debet mſi crimen adeo graue
ſit ꝙ co mmoueat totam vrbem · vt m. c. P
alle.in capite· ¶ In glo · j · ibi culpa gra
ui pꝛecedente. Exemplũ ſᷣm doct. ꝙ pa⸗
rentes collocauer̃t apud ſe paruos filios
od facere non debent · vt pꝛealleg. c· con
uluiſti · Leuis vero culpa eſt quando ſe

cum collo cauerũt ſed in loco remoto nul

la põt eulpa aſſignari q reperit᷑remotus

m aunabulis · nã tune aliqua penitẽtia pꝛo
pter dubium poterit adiungi · quia foꝛte
per pꝛius minoꝛem diligẽtiam adhibue
runt parentes foꝛte minns ſtringẽdo mẽ
bra rel nimis curioſe attendendo · Vnde

m hoc caſu eligatur pars tutioꝛ. et m ꝑe

mitentia imponenda.palet multum arbi
trium diſcreti ſacerdotis · Vnde m cir⸗
cunſtãtias poteſt augẽ rel minuere pe⸗
nmitentiam etiam iure expꝛeſſam et taxatã
yt m. c. deus qui ·de pe · et remil ·

De infantibuslangui

dis expoſitis.

¶ Ouia exponentes mfantes et langui
dos eos quaſi occidunt ideo poſt Nicam
pꝛecedentem ſubijeit ·

( Ja patre. pot ſie

ſummari. Infans expoſi

Wtus a patre tel alio eo cõ
SS ſentiẽte vel ratuz hñte h
ipſo a pꝛĩa poteſt ate libe

ſratur Idem in ſeruo et liberto qui ob Ppꝛe

dictam cauſã liberant a domĩca poteſta

te · Et idem iur · eſt ſin pꝛedictis lãguidis
cuiuſcunq; etatis ſic expoſitis vel ſi eis
alimenta denegantur. Hi tamen qui pꝛe
dickis alimenta pꝛeſtiterint nulluʒ iuꝰ in
eis acquirunt. ¶ Wota pꝛimo tex ꝙ quo
ad diſpoſitõz huius·c paria ſunt patrem
exponere vel alium eo ſciente et non no⸗
mme patris · vel etiam nom me patris et

patre poſtea habente ratuʒ · ¶ Notaſe

cundo bonum caſum in quo pater ꝓpter
delickum ſuum pꝛiuat᷑ patria poteſtate ·
¶ Idem no · tercio ꝙ valet argumentum
de patria poteſtate ad dnĩcam et liberti
nam · ¶ Item nota quarto ꝙ diſpo ſitio

huius.c procedit etiam m filns nam cum

pater de patria poteſtate pꝛiuetur.ſequi
tur ꝙ. c loquatur de legitimis qmua nõ le
gitimos nõ habet m poteſtate.vt mſtit
de nup · Caliqñ. et no · m.c. cum haberet
de eo qui dux · in ma · ¶ Vltimo nota ca
ſum mn quo pater rel dominus pꝛiuatur
patria poteſtate nel domĩca denegãdo ali
menta filio rel dommꝰ ſeruo. ¶ Ded eſt
dubium nunqud iſte tex · debeat intelli
gi mndiſtincte ſiue denegatur eis ſanis
ſiue languidis. Gof. intellexit indiſtin⸗
cte dicens iſtos tres caſus ęquiperariſci
lioet exponere infantem et languidum cu
iuſainq; etatis · Item denegare alimen⸗
ta· ſed Inno.Hoſti· et Vimcen. reſtrin⸗
gunt hanc litte ram qñ deneganſ alimẽ⸗
ta eis languidis.Idezʒ Azo m ſum.huiꝰ
t·quod mihip lacet nam maius delictũ

et magis deteſtabile eſt denegare ali⸗
menta languidis q̃ʒ ſanis·et ideo Srauio
ri pena efficiendi ſunt parentes vel domi
m · Item in iure expꝛeſſum eſt contra pa
rentes impie denegantes alimenta filijs
yt · j. C.ſi quis a liberis · C. de lib/ ag · et
m pꝛeallegato·c· cum haberet · et ideo ce
ſat iſta pena· Nam in dubio mitioꝛ eſt m
terpꝛetatio fienda quo ad penam meur⸗
rendam vt m regula in pems. et in regu⸗
la odia.de regu.iur.libro.vj.Et multuz
pondera litteram.quia loquitur de mfan

te habet ergo locum hoc ·c. vſq; ad ſepti

mum amũ.quia mfantia durat vſq; ad
illud tempus. vt in c· litteras · de deſpõ.
impub. vpide gio.in prohemio ſexti. que
diſtinguit omnes etates · ¶ In gloſa in
v · liberatus · ibi ſed reſtituet expenſas

Hed aduerte· quia glo · non declarat qs

expenſas Sed glo.m.c.yltimo.lxxxpiij ·
diſtm. dixit ꝙ repetantur expenſe facte

circa puerum m addiſcẽdo aliquã artem

non autẽ alimenta · vidẽtur em cauſa pi

etatis faca.ideo non ſubiacent reſtitu

tioni rel repetitiomi.lalimenta. C. de ne
80.geſ.nota xij.q·ij.ſacrorumet idem
videtur velle Jo· an. hic recitando · h tex ·
videtur m opoſitũ m. l.j .· C.e.vbi fit mẽ

tio etiam de expenſis circa almmenta · Et
licet loquatur m ſeruo expoſito. Idem ea
dem ratione in filio et foꝛtus . Sed pro

opm· glo· multum facit· l patrem · C· de
nup · vbi m vno caſu tantum reſeruat re

petitionem alimentorum · quando ſcilʒ

exꝑo ſitus non vult ducere m vxoꝛem fili⸗
am nutritoꝛis · ergo regulariter nõ repe
tuntur. Sed poteſt dicei ꝙ aut alimenta

ſunt pꝛeſtita ab eo qiu ad hoc tenebatur
yt puta ab eccleſia et debet alere hos pau

Peres et tunc non eſt locus reꝑetitiom
etiam precedente ꝓteſtatione. vt imn pꝛe/⸗
alle.c ſacrorum. et m pall.Lalimenta C.
de nego · geſt · et qð ibi no. aut ſunt pꝛe⸗
ſtita ab eo qui non tenebat᷑ · et tunc aut

a coniuncto et pꝛeſumptio eſt ꝙ roluit

donare mii fuerit proteſtatus · ita loqui

tur.l. nenſenius ·ff de neg. geſt. Aut ceſ

ſat ratio ooniunctionis · et tunc aut nu⸗
tritoꝛ fuit proteſtatus ꝙ ipſe intendebat
repetere et indubio repetit omnes expen
ſas vt in dicta.l.nenſenius · aut non fuit
proteſtatus et ſi fecit cauſa pietatis.Et
hoc conſtat ſaltem ex oomecturis · vt
quia erat homo diues ſiue liberał᷑ a tunc
non repetit alimenta miſi in caſu dicte.l·

patrem. Et hoc caſuprocedit dictuʒz glo

ſe · aut non conſtat ꝙ fecit cauſa pieta⸗
tis.et repetit omnes expenſas · et ſic pro

terſ
hie

2

Eimin
Diet
narnig
d
ſerig
1

☛n S

.
Dgen
terme
Ninte
wohenm
boltft
Tn
ncaſen
Wtſett
tC
Uncn
Pliftni
entrt
Pynan
pw
C&
entre
ſoſel
henfir
fſöf
Alunen
gehau
wepe
tton
pinte
enzl⸗
ntpe
nineant
pwit
nlont
Uem
rbe
e
hfnt
16,6
6/n
un
cker

4

ſenn/

☛²–

cædit.l·j· et de hac materia vide bonã glo ;

m pꝛealle.c·fi · vbi de hoc · ¶ In glo · pen ·

ibiſi monaſteriũ ipſum expulit · conclude

ergo ꝙ aut ſolus abbas expulit et non
debet pumiri monaſterium. quia delictũ
perſone. ꝛc̃.m regula delictum de regu.
iur. li · vj · Rut monaſterium expulit et di
eit Gof. ꝙ anteqꝗᷓʒ aliud monaſteriũ in⸗
grediatur acquirit pꝛimo. ſecus ſi poſt
mgreſſum hoc vltimum placet. Sed du
bito de pꝛimo · nam ſi fuit expulſus de mo

naſterio non videtur amplius habere cõ

munonem cum illo monaſterio ar · ne
pro cuiuſſibet · xxj.q·j · ergo eſt ſub po⸗
teſtate epiſcopi. ¶ Abbas ·

Dehomicidio uolunta
rio uel caſuali.
¶ Viſo de homicidio in ſpecie cõpeten⸗

ter ſubijcit Nicã qnalẽ de homncidio ⁊
hoĩcidiũ qddã eſt neci qͥddã volũtariuũ

eo · ſicut dignũ · ideo ſubijcit de vtroq;

J quis.on põt cõgrue
ſummari propter bꝛeuitates
et lecturaruz varietatẽ · Ded
m intellectum glo · hoc die
Homicida ex propoſito nõ
audet ĩmumtatibus eccleſiaſticis. Ded

iſte mtellectus nõ ꝓcdit de iure vt ic fi.

de mmu. ec. vt· · dicam immo potiꝰ de

bebat in illo titulo collocari · Ideo ad aliũ

itellectum ſic ſummari poteſt · Homi
cida ex propoſito debet depom ab altaris
miſterio rel ſic · homicida incoꝛrigibilis
debet deponi et tradi curie ſeculari.vt mo
riatur.poſſet et aliter ſummari vt·j.pa⸗

tebit. ¶ Vo· ſ̃m vnum intellectum ꝙ de

iure diuino procedit irregularitas que

cauſatur ex propoſito non autem ulla que

caſu contrabitur·vnde illa videt inducta
de iure poſitiuo · ¶ Nota ꝙ induſtria qñ
ſumitur in malam partem vt ibe nam
hic dicitur mterficere per mduſtriam qñ
pauit inſidias · vnde verbum per inſidias
declarat illud rerbum per induſtriam et
dic mduſtriam ·i·ex propoſito · ¶ In gl·.
n· in fi · ex hac glo/colligitur pꝛimus in⸗
tellectus ſᷣm quem ſummaui vt mtelli⸗
gatur tex · de laico fugiente ad eccleſiam
poſt homicidiumꝑ mſidias perꝑetratũ

vt propter atrocitatem delicti nõ gau⸗-

deat inmumtate eccleſiaſtica · Simile im
plublico latrone et coommittente malefi⸗
ciũ m eccleſia · Hanc lect.ſentit etiam hic
Abbas · Sed certe hec lec · non eſt vera et

licet potuiſſet procedere olim in veteri
teſtamento quo tempoꝛe non emanarut
leges humane conferentes imumtatem

eccleſijs· hodie autẽ ſecus eſt dicendum

mterris eccleſie debeat gaudere immu
mtate allego tex · apertum per locũ a ſpe
ciali m.cfi· de immuni · ec. vbi dicitur ꝙ
committentes homicidiuʒz in eccleſia vel

cimiterio ex propoſito vt conſequant᷑ im

munitatem non debent gaudere ea vt pu
mantur in quo deliquerunt.nam quia vi
olarunt ſacrum omittendo ibi delictũ nõ
debent a ſacro defendi · et ſic loquitur de
homicidio ex propoſito cõmiſſo et ſic pꝛi
uãtur immumtate.quia homicidium cõ
miſerunt in eceleſia ſecus ſi extra hœt ex
propoſito · allego ad idem · cſi inter eo · ti ·
vbi dicitur ꝙ fugiens ad eccleſiam quan

tumcunq; graue delickum commiſit non

dẽt muitus inde extrahi · cum ergo caſus
huius.·c .ſm hunc intell ectum nullibi ſit
exceptus · et eſt lex exodi et non noua de
bemus ſtare regule generali foꝛte tamẽ
vt dicit Imo. procedebat iſte tex.m al
taribus veteri teſtamenti que non erant
tante autoꝛitatis q̃ᷓnte ſunt noſtra · Dan⸗
tur ergo et alij mtellectus ꝑ doct · vt in⸗
telligatur de moꝛtuo per penitentiaʒ vel
vt moꝛiat᷑ ſcʒ in peccatis ſuis vt deponat
quia depoſitio ẽ moꝛs ciulis · vt · ij · q. vij
quia ergo.rel ſᷣm Hoſti·poſſet mtelligi
de in coꝛrigibili · qui debet poſt depoſitio
nem tradi curie ſeculari · vt in.c cum non

ab homine · ſupra de iudi · Aln vt Goff ·
mtelligunt litteram ꝓut iacet · ſed diẽ ꝙ

non eſt hec lex obſeruanda. ſed fuit hec
poſita vt ſciretur · Sed contra hoc facit.l·
C. de ve · iure enu. et. c ſi apoſtolice · de
pꝛeben. li· vj · nam omnia noſtra facimꝰ
quibus autoꝛitatem noſtram impꝑtimur
Ex quo ergo papa mterſeruit in hoc volu
mine hanc antiq́.l.et in pꝛmepio mãda
int ꝙ deberemus hoc volumine vti in iu

dicys et mſcholis videtur hanc .l. cõpro⸗

baſſe. Concludendo ergo poſſumus dice
re ꝙ hoc·c poteſt intelligi tamĩ laico q̃;
in clerico pꝛimo poteſt meelligi m laico
vt euellat᷑ ab altari.i.ab eccleſia et a oom
mu nione fidelium per exoommuĩcationẽ
nam vbicunq; in canonibus fit mẽtio de
moꝛte mtelligimus de moꝛte cimli et po
teſt mitelligi de moꝛte · ideſt de ſen · exooĩ.
vt optime probatur in.c per venerabilẽ
qui fi · ſint legi · vbi lex antiqua mcoꝛpo
rata in coꝛpoꝛe canonum faciens mentio
nem de moꝛte exponitur moꝛiatur ideſt
per excoĩcationis ſententiã velut moꝛtu
us a cĩone hominũ ſeparetur et ule eſt

Pyonnn

ad hoc tex · no · Faci endũ ergo eſt ꝙ tpe
iſtius · et quo ad litteram intelligat de
moꝛte natura liad hoc quod legit᷑ et no ·
xpj · q:jplacuit · Sed poſtq̃ʒ inꝛpata
eſt in canombus tunc debet intelligi ci⸗
uiliter.quia canon non imponit moꝛtẽ
natural em ĩmo prohibet elericuz inter⸗
eſſe vt in.c.ſentẽciam.ne cle· vel monac·
Scðdo pꝛincipaliter poteſt intelligiĩ cle
rico qui propꝛie euetlitur ab altari cum
ipſe ſit affixus et obligatus altari · Et pt
mtelligi hodie dupliciter · Primo de de⸗
poſitione que eſt quedam moꝛs ciuilis·
Secundo poſſet mtelligi de moꝛte natu⸗
rali vt quãdo homicidium eſt ita qualifi⸗
catum · vt non videeat᷑ ſufficere ipſa de
poſitio /tunc enim debet deponi et tradi
curie ſeculari vt moꝛiatur · vt dixi in.cj.
dehis qᷣfi · occi.et plene m.c. at ſi cleri. de
iudi/vbi allego iſtum tex · pro concoꝛ⸗
dia · et . nouimus. de . ſig ·

Nterfeciſti. ꝑenit ꝑei

tentiam occidentꝭ latronem

cum ſe poterat aliter liberare
Oi rero aliter liberare ſe nõ poterat non
tenetur agere penitentiam niſi ad cau⸗
telam. Et ſedᷣa pars ibi ſi auteʒ. ¶ Nota
pꝛimo dꝛãz inter furem et latronem. Mã
põt dici ᷣm Hoſti · ꝙ nocturnꝰ dicitfur

a furno · i · migro · quia meedit m tenebꝛis

et de nocte. Latro vero de die dat᷑ vᷣſus
Tẽpoꝛe nocturno fur capit latro diurno
In iure tñ capiuntur ſynomime · Nõ ſcdᷣo
vbi latro vel fur poteſt opꝛehendi non
poteſt impune occidi · Et ex hoc debet li⸗
nitari tex · iuris ciuilis m.l.itaq;· ff ad
1aquii ·et.cſi pfodiens⸗j.e.vt nocturnꝰ
latro poſſit occidi qñ ſciliʒ nõ poteſt cõ
pꝛehendi ſine occiſione et multũ pondẽo
litteraʒ ibꝛ opꝛehendi poterat.que nõ re⸗
fert᷑ ad illũ cui dãnum fur conabat᷑ infer
re ſed loquit᷑ generaliter. Ex quo mfero
ꝓlicet non poſſit ompꝛehendi de nocte
erquo fuit tamẽ cogmtus et per iudiceʒ
pñt bona rehaberi ꝙ tũc nõ debet occidi
etiã de iure ciuili et facit pro eo qd no.
BGar · in.l.fureʒ ff de ſicca.quod bene no·
nam eadẽ eſt ratio ni fure nocturno qui
ognoſcit᷑ a ẽ ſoluẽdo ſicut in fure diurno
qui nõ poteſt occidi qᷓ oognoſcit᷑. ¶ õ
tercio ibi ꝑuis piſciculis ꝙ tpe pemifentie
non debet quis vti cibis exquiſitis et ro
luptuoſis. pro hoc vide bonum tex · iij.
diſ· demq; · nam cibi quadrageſimales
inducti ſunt ad maceranduʒ carnẽ et co
hibend um libid mem et concupiſcentiaz
ideo non debent eſſe multum delicati als

parum prodeſſent · ¶ Nota quarto ſin⸗
gulariter tex · ibi · te tuaq; liberando
tunc quis excuſatur ab occiſione furis eti
am nocturni quando fecit vt liberaret ſe
et ſua· ergo pro rebus tantũ liberandis
non licet occidere furem etiam nocturnũ
nam iſta ponuntur hic copulatiue non
ſufficit er go altera pars · et ita tenet glo.
xxinj · q · ij. m pꝛm· Et aduerte quia ne⸗
mo ponderat iſtuʒ tex · ꝙ ſit contra opi.

legiſtarum. vt in pꝛeall.l.furem. et max

ime contra Bar · in· .· j. C. vnde vi. dicũt
enim ciĩter ꝙ ſi bona aliter ſeruari non
poſſunt licitum eſt occidere furez 2 pilla
opi. facit tex · in · cſe · vbi fit mentio de illa
leciuili · Sed ſaluando opi · illarum legi
ſtarum poſſumus dicere ꝙ mforo ſecu⸗
lari oontentioſo procedit illa opi:ptex.

m . l. itaq;. pꝛeall · Sed gpter hoc non eui

tatur peccatũ:vñ in foro pniali debet im
poni pnĩa vt probatur optime hic. ꝓ hoe
optime faciut in ſimili no · i. mter · xxxiij ·
q · nj· nam de iure auuli pater poteſt occi⸗
dere filiam adulteram et etiam maritus
certo caſu vt.l.quod ait · a.l.nec in eaff ð
adulte ˖ et tamen in foro amime a quo ad
deum peccant / ĩmo nnponitur ei grauis
pena vt in. c. admonere.xxxiij.q/mj · ideo
glo · ſingulariter in dicto.c. mterdicit ꝙ
propter conceſſi onẽ iuris ciuilis non ex
cuſatur quis a peccato homicidij qd i⸗

tellige mſi conceſſio ſit rationabilis et di

uino iuri conſonans et pro hoctex. in
Kc.ſuſcepimus.·q eo · vbi dicitur ꝙ potius
debet quis relmquere tumicaʒ et pallium
ſuſtinere iacturaʒ rerũ q̃; aliquem inter

fiere · ¶ Vltimo colligitur ꝙ mter ge⸗/

nera bonorum ſeu pia opera multum va

let larga elemoſyna et ie iumum ex ieiu⸗

nio em multa vicia cõpꝛimuntur et mens
eleuat ad contemplationem. ¶ In glo.
m rerbo thoro et m fi. intelligit ergo gl ·

tex. de thoro coniugali vt ſit ſenſus ꝙ de

bet abſtmere a thoro coniugali a coniu

Ze et tunc mtelligitur vt ipſe non exigat
debitum · Poteſt mtelligi ſecundo ſeðm

alios doct. de thoro materniali vt tẽpoꝛe

penitentie nõ doꝛmiat in lecto ſed m bã

cho. ¶ In glo.fi · in fi. ex hac glo.colli⸗
gitur duplex intellectus ad finẽ lr̃e pꝛi
mus pt mtelligatur qñ ſacerdos iterfi⸗
cit altum defendendo ſua · pt non punia⸗
tur ita grauiter. ſicut ſi ſine defenſiõe cõ⸗

miſiſſet homicidium irregularis tamen

eſt · ſed cum eo poteſt diſpenſari circa
beneficũ · Et no. glo.pt non licæat clericũ
interfiœre latronem pro rebus ſuis ſal⸗
uandis · Oed ſi fecit agitur ſecum miſe

id
ſei

nint
nele
nitetia
ſemten
negua

dũg
c
ſtatut
enn Me
aludin
mahror
latſol
guide
ldeno⸗
fübintar
mepen⸗
Nnus
Fidee⸗
ſeetey
lcodici
ſſamer
eApe
gosſiau
Wtatt
ſebns
Ul
nin

nug
apww
ſorgnn
artas
gont
nlns.
amka
l.

ehic pi⸗
mterxxy⸗
poteſtong
Am mart
necmenff⸗
mezqtot⸗
ureiſgen⸗
ri n
mtandeetg
inlignone
nehgn
onabilgad
eteri
turgpotn
ergllun
ligvenn
tommg
amuloung
mumextu

neuretee

n. Cce
igtegt
ſenſusge
galachin
oneygt
andoſch

tteen

toſeynii

go
Hie

vemnyf
vnpoma
*

ristanen.

ſſanan
eutclenn
ſus 6

ricoꝛditer vt ſaltẽ diſpẽſet᷑ vt retineat bñ
ficiũ. Scð mtellectꝰ ẽ vt intelligatur qñ
ſacerdos nõ porerat aliter euitare moꝛteʒ
miſi inficeret ſuũ aggreſſoꝛẽ ſj tũ do hůc
intellectũ opoꝛtet intelligere vt agat pe⸗
nitẽtiam ad cautelã nõ ad neceſſitatẽ q;
ſie mterficiẽdo nullũ peccatũ nullamq; ir
regularitatẽ mcurrit vt in cle · j· eo · ti.

J peꝛfodiens.onoccidi
tur fur diurnꝰ ſine culpa i noctur
dnaus ſic · Et pꝛimo ponunt᷑ rerba ex
di · ſedo verba Ruguſtmi exponentis.

ſeda ibi mtelligit. ¶ Nota pꝛimo ꝙ põt

fur appellari nedũ qn furat᷑ de nocte · ſed
etiã de die vt clrare probat hic· et facit ꝓ
eo qð dixi·S. c prox. vt fur et latro ſuman
tur equoce et ſunt ſynomima. Nota ſcdᷣo
ꝙ occiſio hoĩs licita nõ pertinet ad honm
cadium. quia homic diũ ᷣm coommunem
vſum loquendi ſonat mn delictũ licet ali⸗
ud ſit m vocabuli ethymologiã · z2 optĩe
facit iſta littera ad ſtatutum mhabilitãs
homicidam ad certum actum vt com⸗
mittens homicid ium licitum non inclu⸗
datur ſub ſtatuto quod bene nota.
¶ Vltimo allegat ita littera ad ꝙ ban⸗
dũ ꝙ die dicat᷑ poſt oꝛtum ſolis vſq; ad

occaſum et adducit᷑ hec littera ad qõnẽ
ſtatutoruz Italie qᷓ omuniter duplicant

penam cõmittentũ maleficium de nocte
quidã interfecit aliquẽ m erepuſculo rel
m aurora quãdo erat aliqua claritas diei
licet ſol adhue non eſſet ſuper terram nũ
quid dicat᷑ maleficũ commiſſum de die
vel de nocte. facit iſte tex · mquantum at

tribiut actum diei dumtaxat p? oꝛtů ſok

ante vero dicatur fur nocturnus et nõ di
urnus · ad idem . c. j · de treuga et pa · de
offi. deleg. conſuluit · In contrarium facit
iſte tex · ibi ꝙ poterat diſcernere ꝛc · tunc
ergo dicitur dies cum quis poteſt al iuz
diſcernere ſed immediate poſt occaſũ ſo

lis vel parum ante oꝛtũ ſolis ita diſcermt

quis ſicut poſt oꝛtum rel ante occaſũgꝰ

debet attribui diei. Item nox dicit᷑ a te⸗

nebꝛs dies a luce · ſed de ſero ſaltẽ aliq̃n

tulum poſt occaſũ ſolis eſt claritas x nõ

tenebre ergo non põt dici nox · poſſz etiã
ar gui ꝙ iſte caſus ſit omiſſus a ſtatuto ·
quia propꝛie illa hoꝛa non eſt dies nec;

nox q; nõ ſũt tenebꝛe ſicut m nocte· neq;
claritas ſiqit quando ſol eſt ſuper terraʒ

ergo relmquatur ſub terminis iuris cõ
munis · vt in · ſuſceptum de reſerip · li · vy
et m.oommodiſſim e ff de libe · et poſt ·
Jo. an.refert hanc· q· fuiſſe diſputatam

et determina tam pro pꝛima parte et iũllã
ſequitur Barto · in· aut facta. tempus
ffde pe.non tamen allegat Joan.an.hic
tenere oppoſitum nam Jo · an · dicit pᷣmo
aduertendum an in loco ſit aliquod ſignũ
campone diſtinguens nockem a die pro
vt oommuniter eſt m iſtis ciuitatibu po
pularibus · et tunc iſtud ſeruanduʒ · aut
ceſſat tale ſignum et erit arbitrariumvn
de iudex conſiderabit an eſſet tanta clari⸗
tas pt attribuatur diei an tanta obſcuri⸗
tas vt attribuat nocti · in dubio dicit mi
tioꝛem partem eligendam. et oommuni
ter cum hoc dicto tranſeunt canoniſte.
lioet do. Anton. non facit mentionem de
Barto · et hoc dictum mihi placet · et pꝛo
eo facit margumentum quod dicimꝰ de
hermofrodita. vt attribuatur ilii ſexui
m quo magis caleſtit · vt · lqueritur · ff de

ſtatu homi· et · e hermofrodita / in · q; in ·

Item ratio legis eſt oonſideranda.vt pa
tet hic. ibi quia poterat diſcermi ac̃ · vbi
optime pro batur ꝙ dies dicitur poſt oꝛ
tum ſolis · quia poterat diſcerni vbi ergo
eſt tanta claritas ꝙ poſſit diſcerni debet
ulud tempus attribui diei et idem dicen⸗
dum mobſcuritate · ¶ In glo · in verbo le
gibus in fi. et de hac materia dicitur·j·
eo·ſignificaſti aliquid no · Sarto · in. l. ·
C· vnde vi · aliquid m. c· olim. õ · de reſt ·
ſpo · et eſt bonus textꝰ pro vltima opi ·
glo · in. l· ſi ex plagis. & tabernarriꝰ·ff adl.
acquil · ¶ Quero quid intẽdit littera ibi
quo quomodo · Solu · dicit Jo · an · expo
nendo ſiue ſe defendat ſiue non · ad hoc · c·
tua eo · quaſi velit iſta littera ꝙ fur no
cturnus poſſit impune occidi ſiue ſe defẽ
dat ſiue non · Ded puto ꝙ debeat intel⸗
ligi m ea que dixim . c.ẽ · proxi · vt not ·
Barto . mil. furem ff de ſicca.quãdo ſciliz
fur nocturnus nõ poteſt ↄpꝛehendi ſine
occiſione et mtellige ꝓut dixi m·c·pꝛecedẽ
ti · nam quo ad penitetiam videt᷑ dicẽdum
vt ii dixi · ¶ Abbas ·

Um iuramento.
Juramentum generale non exten⸗
ditur vt quis teneatur ad homi⸗
cidium. Vel ſic · Sub generali pollicita
tione ſeu pronnſſione etiam iurata non
venit illicitum:· ¶ Nota pꝛimo de ſignifi
cato huius verbi pollicitus· nam dicimur
polliceri quando non pꝛecedente rogamiĩe
aliqua pronnttimus propꝛie enim pro⸗
mittere eſt pꝛecedente rogamine ſic etiꝗã

differt pollicitatio a pacto nudo · q; pol⸗
licitatio ẽ vnius.pactũ duoꝝ·l. pactuʒ

fpᷣde polliẽ · no · gl · in cle · rom de iureiu ·

¶ UMota ſecundo ꝙ ſub generali iuramen
to non venit illicitum · concoꝛ .· c. j. de iure⸗
iur · li. vj. et · c. quintauallis · et · c xeniens ·
ã · eo. ti · de iureiur ·

J aliquis.pomiada eſt
qui facit rel dat ſoꝛtilegia · vł
renena ſterilitatis· ¶ · Nota

di impotens ad generãadũu vel concipiendũ
pro hot facit littera.ibi aliquid fecit ꝛc̃.nã
cum poſtea ſubmittit rel ad potanduʒ ꝛc·
Infertur ꝙ pꝛimum dickum mtelligatur
qñ hoc facit per incantatõnez · ¶ Nõ ſcdᷣo
diſpoſitio huius tex· procedit ſiue quis
fecerit hoe cã explende libidimis ſiue odij
meditatione · pone exemplũ m pꝛimo vᷣm
J6 . an · mulier foꝛte eſt talis quaʒ nõ dect
apparere pꝛegnantem · Vnde procurat h̊
fieri vt poſſit vacare libidni dic ꝙ aliqui
faciunt propter paupertatem pt eintent
ſobolem licet matrimonium ſit iuſtũ.Ex
emplum ſecundiquando facit ex odio· vt
