et ſe ſũmat· Cãꝰ ꝛc̃. ¶ Nõ pri⸗
mo ex tex · ꝙ ex ſola culpa ſeu

negligentia tenet᷑ qͥs ad ſatiſfactionem
damm etiã de iure canomo qʒtuncũq;

nõ habut polũtatẽ dãmficãdi ⁊ cũ hec
ir᷑̃a loquatur mdiſtincte de cupa ſeu ne

Zligentia debʒ intelligi de qualibet cula
qq indefimita eqpollet vmuerſali vt nõ-

in. c vt circa. de elec · li vi · Infertur ergo
ꝙ in hac actione legis acqinlie venit le
uiſſima culꝑa de iure canonico ſicut de
iure ciuili vt m·lacqha ·ff ad.l acqli. et
dicit᷑ leuiſſima culpa quãdo diligentiſ
ſimus homo ſciuiſſet pᷣcauere vt no. iĩ.c.

de cõmo: et in · qð nerua ·ff depo · a fa
at iſte tex·ſic mtellectꝰ otra opi · Inno-

in.c ſicut dignum . de hom · et dixi in. c ſi
egreſſus.S.eę · vt etiã in foꝛo anĩe tene
atur ad emendã licet ex leuiſſima culpa
damnum uülatum ſit quia hec ſit lex prin
cipis et valde rationabilis et nõ ſit mera
pena ex parte damnum paſſi deberet ob
ſeruari etiã in foꝛo anĩe iuxta no.ꝑ Jo·

An. in. c.qᷓʒ qᷓ; de vſu · li· vi.et ꝑ Cal: S.· in

ꝙ hemo hunꝰ ↄpilationis nec ob · c iebri

uerunt. xy· q · j · ſuper q fund at Inno. qꝛ
ibi eſt mera pena · ſed hic eſt intereſſe

—

ve

ex parte patientis dãnum. ¶ Ocedo no·
ibi · opez tuliſti · ꝙ eẽ de iure canonioo
preſtãs opẽ tenet᷑ ſicut prĩcipalis tã ad
eſtimationẽ dani q́ʒ ad penã niſi agere
uur crinnnalit᷑ vt ĩ · l. vnica· C· de rap · vit
et in · c· · de offi · dele · et in. L. is qui opem ·
et · l i furti · Gope. et q;d in eis nõt Bart ·
ff de fur · Otatutũ tñ faciens mẽtionem
de omittente delictũ nõ vprehendit opẽ
preſtãtem· nã aliud ẽ ferre opẽ ad deli
ctum. aliud ↄnnttere delictũ · ꝓ h tex ·
hic vbi iſta ponunt᷑ vt diuerſa et optime
facit tex · in. d. l. is qui opẽ · et ibi Bar · et
hoc no.qꝛ quotidie accidit. ¶ Tertio nõ
tex · ibi mnperitia tua ꝛc.õ medicos et a
lios artifices pt ſi per eoꝝ imperitiã ali
cui dãnum illatum ẽ ꝙ tenent᷑ ad extĩa⸗
tionem damni · facit. lillicitas· ꝓpe fi · f
de offi · preſi · et . c. ad aures de eta . et q̃li ·
et no · . . tua · Sẽ. de homi · Idẽ dicerem in
doc. cuius imperitia dãnum alicui illa⸗
tum eſt.pt qꝛ perdidit cauſã pt tunc te⸗
neatur doctoꝛ ad emẽdam damni qð eẽ
vult Hoſt · ĩ. c. calummiã · in· t. ꝓx· ¶ No
iiij · in vᷣ · ꝙſi · ꝙ ꝓ damno dato ab anĩa
li alicuiꝰ nõ tenet dominꝰ in ſolidũ ad e
mendam ſ liberat dando anĩal mſi dñs
fuiſſet in culpa tũc enim tenet᷑ in ſolidũ
nec liberatur animal vtputa ſi anĩalia na
turalit er erant fera· vt vrſus leo a ſinn
lia· et donnnus teneat ea in publioo rel ñ
bene cuſtodiuit vel ſi non erant natura
liter fera.tñ ex ↄſuetudine ſolebãt eſſe
nociua pt bos erat ſolitus coꝛnupetẽ vl
equus calcitroſus his et ſinnlibo caſibo
tenet᷑᷑ dominus in ſolidum ſi nõ diligen
ter cuſtodiuit. ¶ Vltimo no · ꝙ nõ qin
libet dãs occaſionẽ damm tenet᷑ de dam
no · ille ſolus qᷓ potuit obuiare damno
et nõ obuiauit. ¶ In glo · in ðᷣ. ignoran
tia.ibi qtiens conuiciũ ðꝛ.circa h̊ cõclu⸗
de poſt Hoſt· ꝙ ãà dicit qͥs conuiciũ al⸗
teri in accuſatione vel in denunciatione ⸗
ꝓbat et tunc non tenet᷑. vnde ſi in libello
dico te latronem xel adulterũ et probo
nõ t eneoꝛ. Idem ſi vt repellã te a teſtio⸗
mo.·quia hoc facio auctoꝛitate iuris x ñ
animo iniuriandi vt in.c teſtimonium.
z· de teſti · et · cclicet · ᷓ. de accuſa. de qᷣ ĩ . ·.
item apud labeonẽ ·fr de iniurijs · Si ve
ro extra iudiciũ et tũc à inpingo falſo
tibi ↄuicia ⁊ teneoꝛ vtff de iniur per to⸗
tum et hic in prin · in · cũ te de re iudi ·
Kut dieoo rey · vt qꝛ toco te ſpuriũ vbi
es pel claudum et ita in reritate es· vel
cucurbitum . et tũc ſi expedit rei publice
iſta eſſe nõ·non teneoꝛ.ſecus autẽ vbi
non expedit ſcire cum nõ operat᷑ miſi ĩfa

mationẽ vt eſt tex · no · in · Heum q nocen
tez ff. de iniur · Exemplũ expedit reipub
hcæ ſcire te eſſe latronẽ vel adulteꝝ · tũe
ſi dixi tibi h comnciũ et volo ꝓbare ita
eſſe nõ debeo puniri.ſecꝰ vbi non he⸗
ar

dit reipublice · vt quia appello te baſ

dü vbi nihil petis ſecꝰ ſi dicerẽ vt repel⸗
lerem te ab õdie · vel dico te cueurbitũ·
qꝛ nõ expedit h ſcire reſpctũ demeriti qꝛ
magis dolet ipᷣe q̃ʒ alius · et ſic in ſimili-

De penis. Rubrica.

¶ Continuat᷑ ad pᷣcdentes h Nica hoc

oꝛdine . qꝛ ſupra viſum eſt de varijs ex⸗

ceſſibus ꝓpter quos pene debent᷑ meri⸗

to ſubijcitur nunc Rubrica de penis.

Aquę- Sreue ẽ vel pt
ſic ſũmari · Totiens puni⸗
endus ẽ crimioſus quoti
ens delictũü iterat et pone
exm m.c.pia · de excep · lr ·
vj:vbi exoĩcationis exceptio pt᷑ ð acto

rem pluries opomiet ibidiet᷑ ꝙ quoti⸗

ens deficit in ꝓbando totiens debz puni
ri in expenſis pt ꝗ.ec̃ ſubnciã· Caſus ꝛc.
¶ UWo.pmo ex tex · ꝙ frequentia et reꝑe
titio delicti nõ preſtat aliquã immumi⸗
tatem reſpectu pene·ĩmo totien eſt pu
niendus quotiens illud delictumomit⸗
tit · Sed z h facit · l. fi · C· de mõ mulc . vybi
iudex ꝓ contumacia ſepe iterata ſepius
nõ poteſt mulctare niſi vſq; ad terciam

vicem varie dant ibi ſo. et ml. nunqʒ ff

de priua · delie · Pa et omũis ſo. eſt.· vt ſi
oↄtumacia repitur m eodẽ facto locu hẽt

lex õria exempluz iudex citat ticium ſub

certa pena vt opareat tali die ad recipiẽ
dum libellũ · nõ comparet iten citat eum
ſub alia pena vt reniat ad reſpondẽduz
libello ſi nõ ↄparet habʒ locũ pena.ſᷣ vlt᷑
pro eodẽ facto non punit · q ſatis videt
punitꝰ· ſecus qñ ↄtumacia ↄmitteretur
m diuerſis articulis ſeu in diuerſis factis
q; totiens poteſt puniri:quotiens ↄtu⸗
maciã vnnttit vt hic.et m.l.nunqᷓʒ pre⸗
alle · ¶ Et ꝓ declaratiõe huiꝰ tex · ſcien
dum ꝙ qñq; ↄmittunt᷑ plura delicta ex
pte ↄvnnttentis z ex ꝑte recipienti vt ꝙ
hodie peuſſi te vmc ictu.cras alio ictu
et in dubio habʒ locũ iſte tex.et dicta.l.
nunqʒ · OQuandoq; delictũ eſt iteratum
eodẽ nnpetu vt qe eodẽ impetu pluribus
peuſſionibo te percuſſi· vnde pt᷑ dubitari
ſi eras clericus nunqᷣd meiderimĩ tot ex
ↄmunicationes qͥt fuerunt percuſſiones
Sodez modo ſi dicit ſtatutum cir ainoʒ

dederit alteri alapam puniatur in centũ
quidã in eodẽ mpetu dedit treẽ alapas
eodem mõ pt᷑ q̃ri in adulterio reiterato
eadẽ nocte rel eadẽ hoꝛa nũquid puniat
pluribo adulteris OQuandoq; delictũ

videt᷑ vnicũ ex ꝑte coommittẽtis ſj plura

ex ꝑpte recipientis · pcuſſi te cum calcari⸗
bus ſeu cu foꝛfice vnum fuit delictuz ex
part e mea·ſᷣ ex ꝑte tua plura.qꝛ plura
vulnera illata fuerunt et ſtatutuʒ punit
pro quolibet vulnere in centum nũquid
puniat totiens in centum quot fueruũt
vulnera · de his et ſimilibo poteſt dubi⸗
tari · nunquid habeat locũ iſte tex · vt re⸗
iteretur ↄdemnatio ex iteratione delicti
et quia materia eſt longa et ſubtilis.vi
de eam plene ꝑ Sart.in · d· · nũqd · vbi eẽ

multa remſſiones facit. et ꝑ Jo· an ·i

regula delctũ. de reg · iuf · li · vi . in mer⸗
cu: et aliquid no · in. c. õtingit ᷓ. de ſen · ex
Vnum tñ nõ. ꝙ ſi quis onmſit plura de⸗

licta in vno locœ. et in h̊ territoꝛio coom
mit tit aliud delictũ vel reiterat llud ů

poteſt pumiri hic ꝓ delictis albi onnſ⸗
ſis mſi alia ratione hic ſoꝛtiat᷑ foꝝ · ſj pe
na aggrauari põt ex delictis alibi vnnſ

ſis · exemplũ nõ · in fure q ↄomiſit varia

et diuerſa furta in vno territoꝛio·nũc in
altero territoꝛio ↄmittit vnũ furtum tẽ
qꝛ; habito reſpectu ad alia pt᷑ dici famo
ſus latro et poterit hic vbi vnmſit tantũ
ynum furtũ ſuſpendi tanq́; latro famo⸗
ſus.l.capitalium famoſo ·ff· de penis
lieet direcke nõ poſſit pumri ꝙ delickis

7

alibi omiſſis et hᷣ ſingulariter poĩt Bar ·

in · l. ſi cui. in fi ·· ff de accuſa.

endum ſit de pena quãa ſoluitĩ
terfectoꝛ pᷣſbyteri.h.d · vel ſic
Interficiens pᷣſbyten puniend? eſt 2 pe
ne ꝑs eccĩe cui p̃fuit · alia ps ꝓ eiꝰ ania
diſtribuit · pmo poni dictůͦ · bo rõ · ibi
qꝛ Cãaꝰ ꝛc ¶ Primo no · ex tex . ꝙ ꝓ iniu⸗
ria illata ſacerdoti pt᷑ agere epᷣus loci nã
infert iniuria nedum perſone ipſius ſa⸗
cerdotis ſ etiam eccleſie vmuerſali ad h̊
c cum deſideres . . de ſen · ex. et. c prochi⸗
anos · e.ti · facit · ij ·q· vij. accuſatio·

¶¶ Scðdo · no · ꝙ licet ſacerdos hẽat pro

priam eccleſiã nõ tñ pena in totũ appli⸗
catur ip̃i eccie · medlietas ſibi et medie
tas epᷣo vt ꝓ eiꝰ elemoſyna iuſte diſtri

buat · Et ex h vident inſurgere duo ſpe
cialia in iſta pena ad alia bona qᷓ dinnt⸗

tit preſbyter eum decedit. nam illa bona
in totum applicantur eccleſie cui p̃fuit ſi
nõ habuit ↄſanguineos vt no.in · c j· de

NReſbyteri.iet qd fac

ſucœf. ab inteſt. xij. q· vl.cfi et m. crela
tũ · ij. de teſta. ſj iſta pena in totũ ñ appli

catur eccĩe vt h· ¶ Scda ſpecialitas po⸗
teſt eſſe · qꝛ epᷣus hic aliquud capit · ſ ex
illis bonis mihil capit ſi habuit eccleſiã
Et aduerte qꝛ lr̃a habet duplicẽ intelle⸗
ctum · pmu eſt vt epᷣus diſtribuat me
dietatẽ in eꝰ elemoſynam.i · ꝓ necef ſita
tibus ſuis.Alia lec.vt diſtribuat ꝓ ele
moſyna ſacerdotis ĩterfecti.et ſic det ma
gis egenti ar in.c non ſatis · lxxxpi · di.
Et poſſumꝰ reducere ad ↄcoꝛdiã diſtin
guendo ꝙ aut epus eſt indigens · a po

teſt tũc retinere ſibi iſtã ꝑtem aut nõ in
diget et debet diſtribuere inter egẽtes

¶ Ex qͥ ĩfero ꝙ bona pᷣſbyteri decendẽ⸗
ti? ſine eccĩa et ſine ↄ ſanguĩtate debent
peruenire ad ep̃m loci nõ vt ſibi retine⸗
at · vt diſtribuat hm diſtinctionẽ p̃ᷣce
dentem qð no · ¶ Vltimo aduerte qiuia
iſte tex.nõ aperit qͥd ſi iſte ſacerdos ha
buiſſet heredẽ de ſua õſangumtate · nũ
quid tuc pena applicat᷑ heredi an epᷣo vt
h dicit et doc. h nõ tangũt · Sz ego ſatis
putarem vt heres admittat ꝓ miuria/
quatenus tangit pſonam pᷣſbyteri.pro
hoc eſt tex · in fi · qui dicit ꝙ nullus eſt he
res ꝓxinmnoꝛ qʒ eccia. Sed certũ eſt ꝙ
ſucœdens iure ſanguinis excludit eccle
ſiam in alijs bonis vt no. in · d.c j.de ſuc⸗
cel · ab mteſta.ergo mtelligat᷑ hec litte:

ra vbi decedat ſine herede ſanguĩs facit

qð dixi m. c j. g ti. ꝓx. ¶ In glo · ij · i fi ·
de hoc cui aplicetf᷑ iſta pena pecuniaria
uã ep̃s erigit a ſubditis dicãj·c.ſe.

Icet. x rchidyaconi et alij
plati q in crimibo diſpenſareñ
pñt penã pecmiariaʒ ĩponere
nõ pñt vbia iure alia ſtatuit᷑.ita omũi
ter ſũmat᷑ vel ſũma aliter et meliꝰ. Non
debent pᷣlati ꝓ criminoſis ſuſtinẽdis pe
cuniam erxigere.nec etiã coꝛrectõis cã
ex cupiditate penã pecumiariã impone⸗
re · h · d. pmo pomi᷑ archidyaconorum
actus repᷣ henſibilis· o mãdãt illos ĩhi
beri et ↄpeſci· ibi mandamus· Caſus ꝛc̃.
¶ Mõ.pmo ex tex· ꝙ in eodẽ epᷣatu pñt
eſſe plures archidyaconi · et ſic eadez di
gnitas eſt multiplicabi m eadeʒ dioceſi
de quo in.cquomiã abbas · de offi deleg.
¶¶ Seðdo no. archidyaconũ poſſe ſibi qᷓ
rere iuriſdictionem oo gnoſcendi de cri⸗

mimbus et pumendi et h mtelligo ð iu

re ſpãli·nã de iure omũi nõ fũdat mten
tionẽ ſuã mſi ſuꝑ his que habentur m.ec.
ad hec· i. G· m quadam · de off· archi.
et ibi ꝑ Jo· an. ¶ Tercio not· ↄtra iſtos

prelatos mferioꝛes defacili inponẽtes
penam pecuniariam · ¶ OQuarto not. ꝙ
ꝓ annua exactione nò dz fieri ſuſpẽſio
xel interdictũ et intellige qñ iſta annua
exactio erat indebita· nam ſi erat debita
bene poteſt ſuſpenſio fieri et interdictũ
poni vt in. c· queſiuit · de his que fi.a ma-
parte ca. ¶ Vltimo nota ꝙ archid yaco
nus et alij prelati inferioꝛes habentes iu
riſdictionem eẽ de iur ſpeci ali ꝑpñt exer
cere ſnĩam cenſure et ſic pñt exoĩcare ſu⸗
ſpendere et interdicere · Et facio hãc cõ
cluſionem circa poteſtatem exercẽdi cen
ſuraz eccleſiaſticã · ꝙ qunq; iudex eccle
ſiaſticus q hʒ iuriſdictionẽ foꝛi otẽaoſ
ſiue de iure ↄmũi ſiue de iure ſpeciali · ta
lis ſnĩam cenſure ꝓferre pt · ar· hic 2 ĩ c.
· de ſen · ex · li · vi. et m . c. ſicut. de ſymo. et
m. c.cum m eccleſijs · de ma · et obe. a ĩ · ·
cum ab eccleſiaꝝ · de offi. oꝛ · An aũt cu⸗
ratus poſſit exommũicare nõ · m. d . . cũ
ab eccleſiaꝝ · x ĩ. cſi ſacer dos · eo. ti · dico
plene m repetitione·cſi quið õ clericum
de fo. ope. ¶ In glo · in · penaʒ m fi · no
ta glo.ad quã quotidie fit rennſſio cum
querit᷑ an iudex eccleſiaſtieus poſſit nn
ponere penã pecuniariã · et facit glo · hic
tria mẽbra: nam qñq; ius ꝙ delicto mm
pomt penã pecumariã· qñq; imponit a
liam penã certam · pu do deponit᷑ vel p⸗
uat᷑ beneficio qñ q; nullam penã certam
mpoit · Primo caſu qñ impoĩt᷑ pena pe
cuniaria quilibet iudex de crimĩe oogno
ſcen? põt illam imponẽ · ſcdo caſu qn im
ponit aliam penã certam · diſtingue an
tuder poſſit diſpenſare an non · tercio ca
ſu qñ nulla certa pena imponit᷑· et tẽ con
eludit glo. ꝙ eſt in arbitrio iudici quã
penam imponat. qͥd nõ · iſj ſm mẽbrum
non videt peedere indiſt ncke. tum qe
ius reſtringit hãc lr̃am · tũ q; qlibet iu⸗
dex cognoſcẽs de crimĩe pt᷑ ex cã dũ ꝓ⸗
nunciat penã tempare vt · ij. q· in . . Gno⸗
tandũ et in . . qͥd ergo & pena guioꝛ ff
de his qui no · infa. et m.lhodie ff· de pe
nis vñ m hac materia ſic diſtmguerem

ꝙ aut querit᷑ nunqᷣd iudex eccleſiaſticus
poſſit imponẽ penam pecuniariam mul⸗

ctando · aut penam diffmitiue imponen
do primo caſu dicendum eſt ꝙ ſic · ſi il⸗
la magis timet᷑ ar · in · c de cauſis · de off.
dele · et m. l. vnica ffſi quis iu di. nõ ob⸗
tem . et nõt Jo · an · poſt Holt · ĩ . c · de ho
mi.li · vj ·et ſatis ſentit iſta glo · quia pe
na certa nõ eſt ſtatuta ꝓ atumacia ar⸗
canda · vñ poteſt imponẽ ꝓut ſib videt
vt in · d. c. de cauß · ſco cãu principali qñ
vult imponẽ diffiniẽdo aut ſubeſt ſtatu

tum vel conſuetudo vt ꝓ qͤlibet delcto
umponat᷑ pena pecuniaria et nõ valet q;
inſurgit diſſolutio · nullam enĩ deliquẽs

pertimeſcit culpã cum ſperet eã nũmis

redimere vt dicit tex · ·· pauper. xi · ꝗ · iij
et h tenuerunt Jo · an · et Hoſt · ĩ · c fi. de
conſti · et in . c.i · de delict · pu · Fut ſubeſt

ſtatutum ſeu oonſuetudo vt vltra penã
iuris imponat᷑ pena pecuniaria / et valet

dũmodo non procedat ex radice cupidi⸗
tati? ·põt enĩ epᷣus adiuuando cano nez
imponere nouã penam vt in· c. ij · de elec ·
et Jo · an · in. c· fi · de off. archiep · Aut non
ſubeſt ſtatutũ vel conſuetudo et tũc aut

extra iudiaum pᷣlatu vult exigè pecumã

pro delicto et non pt.q; certi modi ſunt
m iure ſtatuti ꝓcedendi õ delinquentez
et puto ꝙ rta faciebant iſti archidyaco
ni. qꝛ extra iudicium ſine cauſe oogniti⸗
one exigebant pecumiã pro delicto com
miſſo et ſuſtinebant crinn noſos in deli
ctis reœpta pecunia· Kut vult iudex ꝓ
cedere iudicialiter et tũc ſi certa pena nõ
eſt impoſita pt imponẽ penã pecuniari⸗
am ſi illa magis timet᷑ vt hic m glo· Si
vero eſt certa pena ſtatuta et tunc ſi eim
cauſe oognitione volũt illã temꝑare pro
nunciando pñt ꝑ iura ſuperiꝰ alleg: nam
hoc videt᷑ ↄcſſum cuioinq; iudici ↄgno
ſcent de crimine vt ex cauſa poſſit tem⸗
perare penã dũ ꝓnunciat h p?qᷓʒ ꝓnun
ciauit hͥ nõ poteſt vt. d. Gnotandu · et ĩ
.l. ff. ad turpil. miſi poſſit diſpenſare ſu⸗
per illo crimĩe · vt in d. cat ſi clerici. in . G
de adulter ijs. de iudi ; miſi eet mulcta im
poſita que poteſt ꝓpter mopiam rei etiã
ex poſtfacto temperari vt eſt tex · no · in
l. ilicita in fi ff· de off · preſi · ¶ Vltimo
aduerte ꝙ vbi non eſt m iure expreſſa.
debet appomi conſuetudinaria et ſi iudex
excedit oonſuetudinem dicitur excedere
modum . ad hoctex · iuncta gloſa in · · ho
die ff de penis · et in prealle . qiud ergo
pena grauoꝛ · Sed conſuetudine ceſ
ſante venit ar bitrium · ¶ Sed q̃ro nun
quid epᷣs poſſit imponè penã pecuniari
am layco tpaliter ſibi non ſubiecto. Jo.

an. poſt Hoſt · ſentit m.c.· de honn. ly vj

ꝙ non . ß debet eã facere mfligi per wudi⸗
cem ſecularẽ allegat · c.ij· de maledi · et · c
poſtulaſti · · de unddeis et . c· aum m le⸗
ges · de hereticis · li . vj · hoc dickum m⸗
bi non placet. exquo emm eſt caſuſ in
quo mudex eccĩaſticꝰ vendicat ſibi iuriſ
dictionẽ ĩ la vað nõ aparet rõ q̃re in caſi
bus pᷣdictis nõ poſſit ſibi imponèẽ penaʒ
pecuniariam. et ꝙ poſſit induc textuʒ
xyj. q·j · ſtatuimus ·et · xxij · q· mj. qſqͥs

Et ad iura in orium alle · Endeo illud fi

eri ꝓ facilioꝛi executione. ¶ Sed quero

quid ſi fiat de iſta pena pecuniaria quazʒ
iudex ecciaſticus exegit in caſu pnnſſo
Hoſti · m ſumma m ti · de off. oꝛ. Equid
pertinet · ðᷣ. nõ tñ debʒ · dicit ꝙ aut ex ſta
tuto nponit᷑ pecuniaria pena in caſibo
pmiſſis et tũc poteſt iudex illam retine
re ſibi et ſic põt mtelligi·c.dilectꝰ . ð of.
or · et · c.ij · de delic· pu. Aut nõ ſubeſt ſta
tutum · ſ iudex ex officio ſuo in caſibo im
quibo põt imponit pecuniariã penã ⁊ tẽ
poſſet ſibi retinere.tñ ſi vult euitare ſu⸗
ſpitionem cupiditatis debz deputari in
piam cauſã.et idẽ nõt · Jo.an.hic et in.c.
j· de homi · pᷣalle · Sed de iure ciuili an
applicet mulcta ſeu pena pecuniaria dic
pt no ˖ m.l.niij · C· de modo mulct. et im. l.
agraria ·ffde termm · mo · et ibi vide ·

Alumniam. vicꝰ cõ
demnat᷑ victoꝛi pñti m expen
ſis etiam in cauſis pecuniarijs
et vnũ caſũ excipit.h.d·pᷣmo legem reci
tat· quã ſᷣo a bat ibi quõʒ . Caſus ac·
¶ No · pᷣmo ex tex · ꝙ victꝰ odemnãdus
eſt in expenſi nõ ſolũ cũ calummioſe liti
gauit i eẽ cũ temere et ad h ſolet allega
ri quotidie h̊ lr̃a ↄcoꝛ.l.eum quẽ temere
ff· de iudi · Et dra eſt inter calũniaz ⁊ te
meritatẽ · nã calũmia aſiſtit in anĩo et nõ
pt ꝓbari ex actis i tantũ ꝓbat᷑ ex oie⸗
ccurxis cũ ſit quidã dolꝰ.l.dolũ. C.de do
lo · et. c. ij · de renũ . li · vi · Temeritas vero
pt eſſe ſine dolo et ꝓbari ex actis.vt qꝛ
hñs iniuſtã cãm nõ habito oſilio perito
rum credẽs ꝓprio capite ſe hr̃e bonã cau
ſam litigauit tali enĩ dicit temere liti⸗
gare. ¶ Ocdo no · ꝙ in odemnatõe ex⸗
penſaꝝ ſtandũ eſt legibo impialibus
exquo nõ pdicũt canomibo· Et expediẽ
do totũ intellectu huꝛꝰ.c. vnacum gloſa
ſubijtio qᷓttuoꝛ queſita.pᷣmũ ẽ· nnuquid
qlibet deſiciens m udicio pᷣſumat᷑ calũ⸗
moſus et temerarius a ſic habeat locum
odemnatio expenſaꝝ · ᷣm quõ ſit ꝓcedẽ
dum in odemnatione expenſaꝝ qn ſnĩa
fert᷑ m fauoꝛem abſentis ↄtumacis ter⸗
aum · nũquid ſuccũbens qᷓ iurauit deca
lumnia debeat vdemnari in expenſis · qᷓ
tum quid ſi iſte ſuccubens etiã litigauit
cũ ↄſilio aduocati ſui· Et q ad pᷣmũ com
muniter tenet hic et in. c. finẽ · de dolo et
otu · ꝙ eo ipſo ꝙ ſuccũbit pᷣſunnt᷑ calũ⸗
nioſus vel temerariꝰ.et venit ödemnan
dus in expenſis mſi ex aliqbus indicijs
appareat eũ ꝓbabiliter litigaſſe· nã iura
ſimpliciter dicũt victũ victoꝛi in expen

ſy odemnãdũ ſie pᷣſunmt᷑ a iure calum
nia vel temeritas eoipſo ꝙ ſuccumbit
¶ Quo ad ſam· q.ſũt principaliter due
opi. vna eſt vt qñ ſnĩa fert᷑ ꝓ actor ab⸗
ſente et ↄtumace · tũc reuꝰ debʒ detrahere
de ſua ↄdemn atiõe principali expenſas
quas fecit ĩ lite · lieet ſuccubuerit et hoc
ſtatutum fuit m odium abſentis ↄtuma
cis qui habe bat bonã cauſã et roluit eſ
ſe ↄtumax·et iſtam opi ·ſentit hic glo.⁊
fuit placẽ · antiq; doc · iuris ciuilis? · Alia
opi · et vmũioꝛ ẽ vt pñs victꝰ ↄdemnet᷑
abſenti victoꝛi etiã mexpenſis·ſ de iſta
vdemnatione expenſaꝝ debz reꝰ ſua ex

penſa detrahere et h opi. placẽ · m.l. ꝓ

perandum · m. E ſin aũt reus.C.de iudi.
et ſecuntur hic Jo · an · et omũiter doe · no
ſtri · naʒ ex pᷣma opi · ſequeret᷑ meq̃litas
m Jo · an. inter actoꝛẽ et reum. quia ſi
ſententia ferret ꝙ reo abſente. actoꝛpᷣ⸗
ſens victꝰ nõ poſſet expenſas ſuaꝰ dedu
cere ex ↄdemnatiõe · qꝛ nulla eſt ↄdem⸗

natio ceum reus tãtum abſoluit᷑· Itez qꝛ
abſens pumret᷑ dupliciter. pᷣmo q; n re

ficrent᷑ ſibi expenſe.ſo q;ꝛ de condemnã
tione principali detraherentur expenſe
rei · Et aduerte quia iſte tex · m fi.loqui
tur nimis generaliter et videt ĩnuere ꝙ
qñ ſnia fertur ꝓ abſente · tũc fit illa con
demnatio expenſaꝝ · Sed ius ciuite loqͥ

tur magis clare m. d. l. ꝓperandũ ſin
aüt · vbi dicit qñ ſnĩa fertur pro actore

abſente · tũc in penã ipſius reus debʒ de
ↄdemnatiõe ſua detrahbẽ expenſas q̃s fe
cit in lite · vnde variatur intellectꝰ illius
l·an debeat intelligi de odemnatione · ſ.
principali pt qꝛ tenebatur ſoluere centũ
et expendit · xx · vnde detrahendo illa. xx ·

tantum remanent · lxxx. ſoluenda abſen
ti.an rero intelligatur de cõdemnatione

ſua · ſ. expenſaꝝ · et ſic cõdemnatur reus
abſenti victoꝛi in principali et in expen⸗
ſis et de expenſis actoꝛis abſenti pt᷑ de⸗
trahere expenſas qua fecit. et certe liczʒ
intellectuꝰ cõmũuis ſit equioꝛ tñ aliꝰ ĩtel
lectu videtur mhi verioꝛ · pᷣmo piſtum

tex · in fi · nõ imꝗpriando lr̃am. vnde aim

tantũ tex · H̊ faciat mentionẽ de cõdemna
tis expenſaꝝ dicẽs victũ victoꝛi cõdem
nandum in expenſis niſi ſnĩa pro abſen⸗
te ferat᷑ ergo vt ſit vera exceptio debʒ ĩtel
ligivt vick te nõ cõdemnet᷑ victoꝛi ĩ ex
Penſis ergo cuʒ lex ꝓperanð· dicat ꝙ de
cõdemnatione ſua reus detrabat expen⸗
ſas q̃s fecit in lite ñ poſſumus intellige⸗
re mſi de cõdemnatõe principali Ad idẽ
iudicio meo videt tex · in · d . Peranð.
in Gſin autẽ · vbi dicit ꝙ ſiue vna parte

VN

pſente ſiue abſente decidat᷑ lis· ſemꝑ vi
ckus debz victoꝛi ↄdemnari m expenſis.
et obmiſit cãm qñ lis decidit᷑ vno pᷣſente
et alio abſente · qꝛ tũc nõ fiat ↄdẽnatio ex
penſaꝝ ſi ſñia ferat ꝙ abſente vt ſuperi⸗

dixeraz allegando · Gſin aũt · nec obſtat

meqlitas quam adducit Jo · and. qe ĩmo
obſuatur · qm cum actoꝛ abſens obtinʒ
m cã oſeq̃tur lucꝝ expenſaꝝ rei merito
ex condemnatõe principali deducunt᷑ expẽ
ſe rei · Sed qñ reus abſens abſolmit tũc
nihil ↄoſeqᷣtur. vnde dun eſſet ꝙ de Pria
burſa ſolueret maxime cumipſe actor
fuit m culpa eum rocando ad iudicium
et ſatis punitur exquo victus nõ ↄ dem
natur ſibi m expenſis et pro hoc mtellec
tu etiam facit · qina abſens cõtumaciter
nullas vel modicas expenſas fecit. vnð
expenſe pñtis qui ſemꝑ fuit in iudicio ex
cedunt ↄmuniter expenſas abſentis. vñ
veriſiliter nõ pñt deduci iſte expenſe pñ⸗

tis expenſis abſentis que fuerãt modice
deducat g ex ↄdemnatiõe ſua in odium

illius reł ſaltẽ ſi volumꝰ tenere ↄmunẽ
opi. dicamꝰ vt ex tota ↄdemnatoe tam
ſuꝑ principali qᷓ; ſuꝑ expenſ poſſit re?de
ducere ſuas expenſas vt ſi nõ ſufficiũt ex

penſe abſentis ad ↄpenſatõem fiat dedu
Ctio de odemnatõ e principali cũ text· m

de C ſin aũt · dicat mdefinite de odẽnatõe
ſua ꝛc. ¶ Quo ad terciũ nunqᷣd iuramẽ⸗
tum calunie excuſet a ↄöodemnatõe expẽ
ſan coĩter tenel ꝙ nõ · vt hic et in · l. j.
de iura.ca.nã vt ponderat oan· et bñ
victusↄdemnat᷑ mexpenß nõ ſolũ qñ ca
lũnioſe litigauit· ſj etiã qñ temereliti⸗
gauit · vt hie m prin· Juramentũ gcalũ
nie qmq̃ᷓʒ excuſare videat a calũma non
tñ a temeritate. Item de calumia iuraba
tur omm tpe ſicut et hodie et tñ iura ge
neraliter pᷣcipiũt ↄdemnatõem expenſa⸗
rum g iuramẽtũ calũnie non excuſat a
odemnatõe expenſaꝝ · tercio facit equi
tas cũ videamꝰ litigãtes facile iurare de
ealũnia.vnde miquũ eſſʒ ex facilitate te⸗
mere litigant victoꝛem debere dãnifica

ri in expenß · quarto ego adduco cfi 5.

ti · proxi · vbi ſi culpa nmpericia vel negli
entia tua damnũ datũ eſt mhi licet e
et dolus et calumnia teneris mibi ad

emendã. ergo ſi per temeritatẽ tuaʒ et

falſitatẽ in litigando · ſeu impericiã tuaʒ
ſenſi damnum expenſaꝝ tu dẽ mihi re

ficereillud damnũ. ¶ Quo ad quartuz

qd ſi ſuccũbens litigauit de conſilio ad⸗
uocati Hoſti.hic diſtimguit ꝙ aut non

detexit ſibi totã reritatẽ et tũc ĩputãduʒ

eſt ſibi de ſe em̃ oquerat᷑ · nã apparet te⸗

meritas ſeu impericia et fatilitas ipſius ·
Xut detexit veritatẽ quã ſciebat · ſed ve⸗
ritas ꝓbabiliter eũ latebat· vt q; ſucœſ
ſerat m ius alterius et nõ potuit melius
mſtrui et tunc ꝑcitur ſibi. nam q m ius
ſucceſſit alterius iuſtã ignoꝛantie cauſã
cenſet᷑ hr e vt in regula is qͥ · de reg · u ·
li · vj · Aut detexit totã veritatem · had⸗
uocatus vt lucraretur dedit ſibi ↄſilium
litigandi et tunc tenet᷑ aduocatus de ſu
o ar · m . l.rem nõ nouã · C. de iudi. Aut
ꝑ ĩpericiam ſeu negligẽtiã aduocati ꝑdi
dit cauſã et tũc tenet᷑ et aduocatu de ſu
o ar · in.· c.· ad aures de eta. et q̃lita· et facit
tex · opti · m. c. fi. et quod bi dixi õ ·t · ꝓx ·
Sʒz Hoſtiẽ . videt omittere aliud mẽby
nõbiliu qn · ſ. habuit oſiliũ ſine dolo vel
ĩperitia aduocati vel alterius doc vtpu⸗
ta erat lex multiplicteꝛ intelligibilis et
difficilis . ex qua pendebat deciſio qõis ·
tunc em̃ ſi habuit ↄſilium ſᷣm vnam par
tem ſati puto hunc debere euadere odem
natõez expenſaꝝ ·qꝛ hic ceſſat calumnia
et temeritas et hot caſu excuſat iuris er
roꝛvt in.l·regula ·ff de iur · et fact · ign ·

2 qð no· mſti. de obli. que ex q̃ſi delicto

naſ · in prin Idem putarẽ vbi haberet cõ

ſilium ᷣm vnã opm· acutiſſinn doctoris

yvt licet ſuccũbat ꝓpter coẽm in ↄotrariuʒ
nihilominus euitet odemnatõeʒ expen⸗
ſaꝝ ꝑ nõbile dictũ Jo · an ·c j · de oſti · li.
vj · ĩ rer. j neq; ex multitudĩe et tex · nõ.
in. lij . Gſed neq; · C· de xe · iu enu. et qð

no zenz e · ĩ cle · ne romani de elc. et dico ĩ
c finem · de dolo et otu · Innoe · hic pomt
ynam glo · ſatis nõ · ſup materia ↄodem⸗

nat · expenſaꝝ que coiter hic obmittit᷑

qꝛ tractatur m dicto ·c finem et. c oſulu⸗

it de offi · dele ·
Uodin dubiis.clen
auscãm ſeu oꝑã pᷣben bello ð
ponẽdꝰ eſt · h · d · Caſus ꝛc. ¶ No · priꝰ
ex tex. tria delicta depoſitõe dis · ſiue g
clericꝰ exerceat gubernatõem nauis ſeu
ex ercitus ad pugnã ſiue ooꝛpaliter pug
net ſiue aliũ meitet ad pugnã deponi pt
¶ Scꝰdo nota ex rõne lr̃e ibi enoꝛmiter

peccãt zc. ꝙꝙ quolibʒ enoꝛm crimine

clericis deponi poteſt facit · · dil · m · c· ſi
ep̃ᷣs.et xvjq vij: muentũ · ⁊ de iudic· cũ
non ab homine et m·c atſi clerici eo ·tit ·
et ibi plene dixi que ſunt crimina depoſi
tione digna · et aliquid tangã m · c. ꝓxi.
nõ hẽtis alia nõnda · ¶ In glo · ibi mter⸗
eſſe bellis · ꝛc · nota bene glo · aperte eniz
vult maxime iunctotex · ꝙ vbi belluz eſt
iuſtũ lieet ſacerdotibo nedũ alios ĩctar

i⸗

ll.

60.

vi
mt
n/
it

ad pugnã ã cõfſictũ · ſ etiã intereſſe in
ipᷣo cõflictu qdð tñ ĩtellige dũmõ nõ ipſi
pugnẽt · qꝛ cłicatꝰ reddit eos ĩhabiles
ad pugnandũ ec õ ſarracenos et alios ĩ
fideles vt in.c. ex multa.S · de voto et ĩ · c.
ↄuemoꝛ.xxiij ·q: vltima · qð intellige ni
ſi opprimerentur et nõ poſſent aliter eua
dere moꝛtẽ · nam tũc licite pugnãt adeo
ꝙ irregularitatẽ nõ incurrũt etiã inter
ficiendo vt in cle. ſi furio ſus de homi · In
no · hic variauit in materia.c nã pᷣmo di⸗

xit ꝙ licet pᷣlatus hñs iuriſdictionẽ tem

poꝛalem poſſit ex iuſta cã indicere bellũ
et alios incitare ad pugnã aut cõflictuʒ
tñ ſi intereſt in ipo cõflictu et incitat al⸗
os dicendo pugnate foꝛtiter ſeu emittit
roce exhoꝛtando eos ad pugnã ꝙ foꝛ⸗
te talis incurrit irregularitatẽ · Hoſt · di

cit ꝙ ſine foꝛte ſi iꝛnde ſequitur moꝛ) vel

mẽbri mutilatio · Sed qꝛ pᷣdictis obui
are videntur . c. pe · de homi · et de cle · per⸗
cuſ. c. pe · et vl · dixit pꝰea ꝙ cã defenſiõis
pñt clerici intereſſe ſatis pt dici ꝙ à cle⸗
rious ex iuſta cauſa infert bellũ:puta qꝛ
habet iuriſdictionẽ tꝑalem et tũc nõ de
bet intereſſe . Aut eſt ibi cã defenſionis /
nõ tñ erat neceſſita? ineuitabilis et tũc
ſi ſequit᷑ moꝛꝰ vel mẽbri mutilatio ex ꝑ
cuſnione ſua efficit᷑ irregulariꝭ vt ĩ · d. c.
N n·de hom · ſecus ſi non ex pcuſſione

ſua ſ aliorũ · et dic plemꝰ vt dixi m / d. c.

pe · et vl · de cle · pcuſſo · et vide bonã glo ·
que cõꝛdat cu iſta · vñj. q.j.ſciſcitatꝰ.

Jediſcretionis. xb/
a et clericu ĩ magm crinmn
mbus dephenſi · pꝰ depoſitio neẽ
detrudi dẽnt ĩ monaſteriũ ad agendum
pnĩam · vel ſic. Clericꝰ pro magno ſcele
re ab eo cõmiſſo depomi debz· et ĩ mona
ſterio detrudi ad agendũ pnĩam · h· d.
et va ꝑs ibi:rñdemꝰ · ¶ No· pᷣmo er tex ·
regulã vnam generalẽ ꝙ pro magno ſce
lere clericus nedũ deponit᷑ ſ et detrudi
debet in arto monaſterio ad agendum
prĩiam. Et aduerte q; ſi nõ poſſet in mo
naſterio tute eẽ q; timet᷑ de fuga ne op
poꝛtumitate captata inde fugiat pt᷑ ſpᷣ ar
ta cuſtodia detineri vt in. c· vt fame · j. de
ſeu.ex ¶ Scdo no· ꝙ latrocimũ cõpu⸗
tatur ĩter mag ſcelera et pro eo fit depo⸗
ſitio et detruſio et pondera tex·qꝛ loqtur
de latrocinijs ñ ergo hab locũ m ſumpli
cibo furibo nã ĩ plꝰ ſe habʒ latro q́ʒ fur
qꝛ latro ẽ de die et qñq; cũ violentia ſi⸗

cut ſüt iſti depᷣdantes ĩ ſtratis publicis

Ded fur ẽ de nocte et ſine violẽtia vt di
xi in.c.ij · j· de honmm · tñ pro furto clericꝰ

deponi pt᷑ vt in. c cũ non ab homĩe · ᷓ · de

iudi.ſ̊ foꝛte nõ fiet etiã detruſio poſt de

poſitionẽ · ſicut m latrone nã et ipᷣm ius
ciuile longe acriꝰ punit iſtos latrones fa
moſos q̊ʒ fures occulto) vt in.l.capitali
um ·. C. famoſos · ff e et in auẽ·ſj nouo iu⸗
re. C· de fur · ¶ Vlterius nota ꝙ clericꝰ
degradatus adhuc remanet ſub iuriſdi
cione ecclłeſie.ↄtra quod facit ·c degra
datio · de penis m fine li · vi. na degrada
tio exuit et priuat degradatũ ab oĩ be⸗
neficio et puilegio clericali et motinẽti
degradatꝰ relmqtux ptãti ſeculari ꝑ eũ

puniendꝰ? vt ibi. So · hic loctur de de

datione vᷣbali que nõ priuat ab oĩ piule⸗
gio · vnde nõ tolli priuilegium foꝛi niſi
poſtea ſequatur mœꝛrigibilita vt in. c.
cũ nõ ab homie · de iudi · et in · c.· dictũ · lx
xxi · Contrariũ loquit᷑i degradato actu

aliter a ſic nõex lr̃a ꝙ degradatio qñũq;

ſumitur ꝓ depoſitione vᷣbali. ¶ Sed qꝛ
in tex · fit mẽtio de magms ſceleribo. q̃ro
que dicantur magna ſcelera: nam ſi re⸗
cte ponderetur tex · nõ eſt de mente ipiꝰ
vt ꝓ quolibet peccato moꝛtali clericus
poſſit depomi mſi ſit magnũ ĩmo nec be⸗
neficio ſolo clericꝰ priuari debet mſi cri
men ſit graue ita dicit nõ · tex m.c. muen
tum · xyi · q · vi · So · doc · multũ lete trã

ſeunt ſupꝑ tex· ſeu ĩtellecku et materia hu

ius . c. Sed tu aduerte ꝙ m varijs iuris
ptibus diſputatio fit qᷓ dicantur grauia
delicka de quo m.l.j.C. de reqren · reis ·
et m. ad ea:ff de reg.iu·: Dar· plenius ĩ
l non ſolumff de miur̃.vnde aduerten
dum ꝙ quedã dlicta dicuntur leuia que
dam grauia·qᷓdam Zuiſſima · Leuia di
cunt᷑ vbi dolus nõ requirit᷑ vt qñ aliqᷣd
contingit per imperitiam vel culpã ſine
dolo · vel qñ dolꝰ ĩteruenit · ſ circa rẽ mo
dicam vt foꝛte modice rei mter domeſti
cos · l.· reſpicienð· ff· de pemis · l leina · ff· D
accuſa · et · c cum dilecki · S. de accuſa⸗
¶ Dehicta vero grauia ſunt m quiboex
igitux dolus et tendũt m gue preiudici
um alteriꝰ ſeu reipublice et magna pena
imponit᷑ vt in furtu piurio et ſimilibus
yt in.c. cũ nõ ab homĩe.ð· de iudi. et hic ·
¶ Grauiora vᷣo crimiĩa ſũt publica et qñ
nõ imponit᷑ pena moꝛtis· ¶ Grauiſſima
vbi imponit pena moꝛtis nã ex gintate
dep̃hendimꝰ? cuãtitatẽ et q̃litatẽ delicti
xxnij·q:j·nõ afferamꝰ · Ad ꝓP oſitumer
go aut cleriois onnttit leuia crimĩa añ
debz depo m nec eẽ priuari beneficio.ſed
poterit ad tꝑus ſuſpendi rel aliter corri
ipi ad arbtrium iudicis · vt in. d. c. cum
dilecki. de accuſa . Kut comnnttit Zuia

et poterit deponi · Si rero gᷣmnoꝛa q̃ʒq̃ʒ
nõ publica poterit vlłt᷑ depoſitiõz detrudi
in monaſteriũ vt hic · Si rero Zuiſſima
ita ꝙ de iure ciuili puniret᷑ pena moꝛtis
et tuc poterit deponi et dãnari ad ꝓpetu
um carcerẽ vt in · c pe · de here · in. c.noui
mus · de y · ſig · et m. e · de hereti. li · vi · vn
de nota · dixit Inno · in. c. qualiter · el · ij. de

accu · ꝙ iſta deputatio ad ꝓpetuũ care⸗
rem pꝰ depoſitionẽ equipatur pene moꝛ

tis ⁊ rariſſime debʒ infligi niſi vt dixi ꝓ
iſtis Suiſſimis ſceleribo a poſſet eſſeita
delicku pricioſum exemplo et q̃lificatũ
vt traderet ilico pꝰ depoſitioneʒ iudia
ſeculari vt d. c. nouimꝰ? · et plene dico in
ccũ nõ ab homie·x ·c at ſi clerici de iudi ·
¶ Et ex pᷣdictis ĩfero ad vnã no · q. Cle
ricus ꝓ Zuiſſimo delicto fuit depoſitꝰ 2
damnatꝰ? ad ꝓpetuũ carcerẽ nunq; d ta⸗
lis pdit factionẽ teſtamenti vt bona ſua
vemãt ad ſuccedẽte ab ĩteſtato ſicut di
cimus in bonis dãnatoꝝ ad moꝛtẽ vt in

auẽ.bona dãnatoꝝ· C· de bo · dam · audi

ui fuiſſe ↄſultũ pro = ot᷑ a valentiſſimis
piris · nã qdam ↄſuluerũt ꝙ ſic.qꝛ qͥ pe⸗
na opatur pene moꝛt vt · · dixi hm Inn ·
Sed in õrium facit qꝛ eccia deputat caree
rem nõ ad penã.ſj ad pemitentiã pagen
dam yt in.d.c nouimꝰ. ⁊ in.c·q̃ʒ uiꝰ · de
penis · li · vj · nõ gᷣ ſuccedit loco moꝛtis ·
et hec opi · plus mihi placet qꝛ pene non
debẽt extendi nõ ob · glo. in . c· qꝛ diuerſi
tatem · de ocel · pben. qᷓ dicit ꝙ bona cle

ricoꝝ damnatoꝝ applicant᷑ fiſco eccleſie

qꝛ üla glo · iure nõ ꝓbat᷑. Item fac̃.cex
communicamꝰ. m. Gdamnati g· de her ·
vbi ſpecialiter et ſpecifice in facko here⸗
ſis diſpomt᷑ de bonis clericoꝝ dãnatoꝝ
ſecus g' in damnatis de alio crimine et
maxime qꝛ de hoc nulla fit mentio in ali⸗
qua ꝓte iuris canonici · ¶ SDz q̃ro nũqᷣd
iſta detruſio in monaſteriũ debeat fieri

in perpetuũ nõ tangit᷑ hic. iʒ glo. in · c di
ctum.lxxxi ·di · dicit hoc eſſe in arbitrio

iudicis · Sed tex. in. ſi qs ep̃s. di· di
cit ꝙ in perpetuũ x illud reriꝰ mſi habi⸗
to reſpctũ ad qlitatẽ delcti. iuder depu
tet ad tpus· ar · ij. q. ij · in.· &notandu ·
et in. l. qd gꝰ.C· pena Zuioꝛ f de his qui
no. infa/⸗vnde et hodie etiã in crimĩe he⸗
reſi pena detruſionis põt ↄmutari in ali

am penam ſi viſum fuerit ſuꝑioꝛi vt in.c.

pt officiũ de hereti · li · vj · An aũt ille qui
ſemel fuit detruſus poſſit ampliꝰ oꝛdina

ri nel redire ad ſuũ oꝛdinẽ vide tex· cim

glo · in . c·ſi ille · · diſ. ¶ In glo · j · in fi · de
ac materia vide glo.in · c ſi qs dyaconus
l.di. a ĩ· c ex lĩr̃aꝝ.de eo qͥ dux ·ĩ ma · ple

ne dieo in . c. cum non ab ho mine · de uu⸗
di · et dic vt ibi ·

Onſtitutus.i vterq;
õhentium venit õ õctũ vterq;
põt exigere penã adinuicẽ ꝓmiſſam ex
oↄtrauentione . h· d · primo ponit diffmmi
tionem · ſcedᷣo caſũ mterſerit ibi cũ a· Ca
ſus ꝛc. ¶ No·primo ex tex. ꝙ etiã de iu⸗
re canonico licite in ↄtractu appomit᷑ et
exigit᷑ pena. ¶ Scðdo no · ꝙ ex duentio⸗
ne vtriuſq; partis tollit᷑ in effectu pena
appoſita motractu. ¶ Tercio no · ꝙ ſu⸗
per ꝓcuratione põt interuenire compo
ſitio ð quod facit.c.cũ venerabilis et qͥd
ibi nõ · de cenſi · So · qdam intelligũt de
ꝓcuratione debita ex ↄſuetudine priui
legio rel alio iure ſpãli · nõ aũt de ꝓcu⸗
