datum reit ad excuſadũ nũquid iſte de⸗
bet adnntti et quid poſſʒ ꝓonere Im.
hic tractat ſed clarius et latius Barto·

qui etiã aſſũpſit ͥ dicta Irmo. diẽ ꝙ q⸗

dam ſüt accuſatões neceſſarie pt qꝛ reꝰẽ
mfirmus vel tenet ĩ vmculis ſeu alio ĩpe⸗
dimẽto meuitabili et ſᷣm eũ has omes
ercuſationes pt ꝓponere excuſatoꝛ licʒ ñ
habeat mãdatũ vt d. l. reus.C· de accu· ca
nonizata. p.q.iij.nã velit rel nolit reus
factũ ſic ſe hł et iõ nõ min ſi quilibʒ ad⸗

mittit᷑ etiã ſine mãdato · OQuedaʒ ſũt ex⸗

ceptiones ꝓPbabiles non tñ neceſſarie vt⸗
puta ꝙ reus nõ pt᷑ venire ꝓPter mmimicici⸗
as. et tũc excuſatoꝛ non admittit᷑ q igno⸗
rat volũtatẽ rei · Ouedã ſũt exceptões oĩo
polũtarie vtputa tu nõ es iuder rei et foꝛ⸗
tius nõ adnittit᷑ excuſatoꝛ q& reus poſſet
proꝛogare wriſdictõez iſtius et iſte excu
ſatoꝛ cũ nõ habeat mandatũ nõ debʒ iter⸗
pretari roluntatem alteriꝰ · Item ad alle⸗
gandũ cauſas cauſe ſolet dici ꝙ nõ admit
titur excuſatoꝛ ad diſputandũ ſuꝑ crimĩe
tz dic ꝙ ĩ vitate etiam ad excuſãdũ innocẽ⸗
tiam ſuper crimĩe debet admitti excuſator
exquo pt᷑ pꝛocedi in abſentia· vt eſt caſus
ſingularis ĩ · d Gpublice et ſentit ibi Bar.
nã eũ uider ad hocteneat ex officio vt di⸗
xi 5. foꝛtius debet admittere quẽcunq;.
Item tex · ibi dic ꝙ admittit᷑ ad excauſadũ
inocẽtiam et ſic loquit᷑ qñ excuſat de cri
mine oſtendẽdo eũ mnocẽtem . et fãc optĩe
tex· ĩ ar · Lnõ tmff. de apel · vbiĩ crimme
quis appellat ꝓ alio etiam muito de quo
ij · qvjĩ ſũma:· ¶ Vltimo circa predicta
querit᷑ quid ſi ꝓcur · ĩiteruenit vbi nõ debe
bat ĩteruenire nũqd tenet iudiciũ glo · in
(c.j. de iudi · li · vj. tenet ꝙ ſie idẽ glo · ·Lq̃n
uis. Cde adul. aliq ð Gar · mutauit opi·ĩ
deC.ad crimẽ et tenuit ipſe finalit ꝙ iudi⸗
ciũ ſit nullũ ſiue ĩterueĩat ex ꝑte actoꝛi ſi⸗
ue ex pte rei et mouet᷑ꝑ tex · ibi dicentez ꝓ
fruſtra ĩterueĩt ꝓcur · ge ſi iudiciũ eſſz ali
quod nõ interuĩeret fruſtra q; ſaltez poſ⸗
ſet mandari executõi qñcũq; capetur reus
ſi nõ pt᷑ hr̃i ꝓ pñti ſiẽ dicimus in iudicio
mpto ðᷣ cedẽtem bonis vt · de ſol · odoar
dus Item qe ille ꝓcur. nõ ita pꝛounde ⸗
mouet cauſaz vt pncipalis fallit m caſu ·l.

qnuis · C de adul· vt ů· dixi. Aduertẽð tñ

ꝙĩ multis caſibo pt mteruenire valide ꝓ
cur · vt . dixi et m ulis nõ eſt dubiũ ꝙ va
let iudiciũ ·̊ vbi dixi ꝓcur. nõ poſſe iter⸗

uemire vbi eſt dubiũ · do · An · hic diſtĩ⸗

guit ꝙ aut ſumus ĩ caſibo vbi pĩ abſẽs cõ

demnari et tunc tenet iudicium ibi ẽ de⸗
fectus in ſolenmiate q; non potuit pᷣſtare

cautionem de iudicato ſoluendo qᷓ cautio

nõ pt᷑ ꝑeti lit oteſt· mmmo defectus tollit
pꝑ oteſtatiõʒ litis vt ĩ.l. filiuſfa. Oveterani
ffde procur. Si vero ſumusĩ caſibo ĩ qᷣb⸗
abſens nõ potuit condemnari et tũc nõ va
let iudiciũ q; nõ eſt hic defectus ĩ ſolen⸗
nitate tz cũ abſẽs nõ poterat damnari ote
ſtatio vndet et qzqʒ ĩ Pitate h videat opti
ma oſideãtio tñ tuti credo tenẽdũ eẽ opi ·
vt indiſticte iudiciũ ſit nullũ q; aut ĩterue

it ꝓcur. ex ꝑte actoꝛis et reus fuit abſo⸗

lutus foꝛte ex negligentia ꝓcuri qͥ nõ fu⸗
iſſet ſi actoꝛ fuſſz pñis q; dilgẽter tractaſ

ſet cauſã ſuã aut ĩterueĩt er pꝑte rei et tune
foꝛte ex negligentia pꝛocuratoꝛis inno⸗

cens fuit ↄdemnatus ita ꝙ ſi fuiſſet reus

pñs euitaſſet odemnationez et ĩtereſt rei⸗

publioe ne mnocens odemnet rel nocens

abſoluat ĩ fauoꝛem publicum hoc ſtatutũ
fuit cui ptes etiaz expᷣſſe renũ ciare nõ pñt
Lius publicũ ff de pac. Item tex. ĩd . Gad
crimen dicit ſimplicit et indiſtincte ꝙfru⸗
ſtra mteruemit procur · a de ꝓpꝛiaſignifi⸗
catione huius v̈bi fruſtra eſt denotare qn⸗

dam anihilationem et actus nullitatem z
qñqʒ impropꝛie aliud impoꝛtet et ta loq⸗
tur · c. q; fruſtra ꝗ de vſur · ſed impꝛopꝛie⸗

tates fũt excuſande et fugiende nõ autemĩ
ↄnaz trahende vt nõ · cintelligentia etĩ. c·
ex parte de verb. ſigni · et hoc dico quia qͥ
dam et mmus bene mouebantur motra⸗
riam ſẽtentiam per d. cq; fruſtra a mtel⸗
lige ꝙ nõ valet iudiciũ ante concluſionez
m cauſa ß poſt ocluſionẽ ſerua . . qnuis · C
de adul. vt s dixi · ¶ In glo · ĩ vbo ſilẽtium
ibi de iureiur . quẽ admodũ dic deh vt di
xi plene ibiet 5· in nõbilibo · ¶ In ea · glo ·

jbrdiriſe velle accuſare dic melius ꝙ aut

quis renunciat accuſatiom ꝓpoſite aut ꝓ⸗
ponende. ſi Poſite dic vt dixi m · prece⸗
denti · ſi proponende aut renũciat m caſu
in quo licitum eſt tranſigere · vt ſup iiur ·
et ſimmlibo· et nõ auditur amplius et H ca⸗
ſu procedit iſta glo· aut non erat licitum
tñſi gere.et tunc aut fuit preuentus ab alio
et non auditur ſecus ſi nõ fuit pꝛeuetus 2
tũc audit ·Lin. Eſi is cuiꝰ ff de ſe epul vio.
de quo ꝑ Bar.ĩ.l· ſi maritus Cſi negauerit
ff. de adul · (Eti fi · glo . hiſte nõ fuit ab⸗
ſolutus a erimie ſed ꝓpter illegitinmitatem

accuſatoꝛis idᷣo alius audiri debet vt m · cc·

cum · p · S· eo · et nõ · ij. q.j· probibentur.

¶ In glo · fi · nõ · bene ex glo · qñ citatus de

beat ↄpere ⁊ qñ nõ. die vt dixi ĩ · c fi. ð fer ·
¶ In ea · glo · ĩ fi. no · glo · q ſemp allega

tur et vide nõ · ij · q · ij · c · ſi epiſcopus et ple

ne per Imo ⸗et alios in · c. pterea de dila et

.

per Jo· an · i regu

ſam nõ ↄparendi ¶ Oltimo op· ot hane

lr̃aʒ ⁊ vivꝛ ꝙ purgano nõ erat indicenda
huic epᷣo ꝓPpter imfamiã mſurgentẽ ex c
lũniolo accuſatoꝛe ar · ĩic · qliter et qñ el · i ·

ᷓ eo · et ĩ · c cũ in iuuẽtute de preſũp. So.

dicit Goff. ꝙ non propter talem accuſato⸗
rem. ſed propter mfamiam que foꝛte priꝰ
inſurrexerat fuit indicta purgatio; vel foꝛ
te pĩ dici ꝙ mfanma tranſiuerat ad bonos
et graues vnde propter eos hec purgatio

la ſcienti de reg · uu. lb.
vj · ĩ mercu · vbi diſputat nunquid valeat
proceſſus contumacie pumitiuus otra no
comparentẽ habeẽtemtñ legitimam cau⸗

— ——,—

—

n

ic une
bimno,
ſet wus
Geſtni,
Anocene
deſtcuti
rſot
1.1dGad
cte 8
maſcgn
notari⸗
lititen,
tanh
mpropte,
eno alten
entiaeti⸗
ſidqni
tur motne,
aant,
oneloſor
l nnisl
boſtiuun
icdeßn
IInengo⸗
elius gent
bſteant
moprra/
ztmeaſt
ſupir.
blthen
tliatum
gobalio
itus
vh.
neceend
Nofurc,
gimtiken
XbetptN
ohbentur⸗
i Gtansd.

ſenpaich
opuoeße
nn
g uf ⸗
palen
oorran⸗

erat mdicenda ad hoc quod not.·in. c. cum

dilectus de purga. cano. et per glo. in d. c.

q̃ liter et qñj.eo. et ex his dicit glo · no. be
ne dicere . q. iin · oĩ bus que dicit ꝙ pro⸗
pter infamiam ortam ex calumnioſa accu
ſatõne eſt inducenda purgatio · tu die vt
5· dixi et foꝛte poſſet attemptari ꝙ ſi certũ
eſſet mfamiam peruemiſe ad graues per
ſonas ex facto tantũ calummioſi accuſato
rnis. ꝙ purgatio non ſſet indicenda iuxta
no ip Bar.ĩ.l.de minorĩ. toꝛmẽta ff ð q̃ſ.

ẽnnnis ñ ſe mſcribit qꝛ ad cor
rectionẽ tendit · accuſatoꝛ vero
inſcribit q; tẽdit ad penã excipiens vero ĩẽ
ſcribit ad penã extoꝛdinariaʒ · ſip exœptio
nem ðijcit ab obtẽto alias ſecus hoc pmo
Dcdo dicitur ꝙ dum diſcutitur de cꝛe peꝛ
modũ exœptõis põt interuenire ꝓcura·
Diuuidit in duas ptes principales. Scda
ibi liet et prima ſubdiuiditur · q primo
ponit modos tres opponendi crimẽ ſcdðo
illos ꝙ ſeqt ibi qñ · ¶ Vo. po ex ter. finez
accuſationis de nunciatioms excptõy
nam accuſatio tendit ad depoſitionẽ q ac
cuſatus depomtur ab officio 2 beneficio ſi
fuerit ouict? dic etiãſi crimen eſt enorme
debet detrudi m ppetuuũ carcerem. vt m.ec.
tue. · de pe.· Denũtiatio vero tendit ad coꝛ
reckionẽ nõ aũt ad pumendũ delictũ pe⸗
na ↄdigna. i vyt cogat᷑ deſiſtere a Peccato
et agere pemtentiã et h ꝓcedit tam in de⸗
nunciatione euangelica qm canomea tgu
lari et udiciali:nam fims principał cuiuſ
cunq eſt vt denũciatus ſe cõrigat ſj qñq;
cõpellitur ſatis facere ſi aliter coꝛrigere ſe
non poteſt · ſed aduenit per quãdã oſeq̃n
tiam · de quo m. c. nouit. de iudi. Exceptio
nero prope ⁊ ſ̃m naturam ſuã propã ten⸗
dit ad repellendũ vt m. c.nj. de oꝛd!. vi · et
Kc.a nobis de exœp. a.l.j ff eo: Sz qnq; ꝓ
pter ↄnexitatem iuris obtenti cũ iurea 4
repelliturn dncitur a iure queſito a iſta eſt
ratio huius littere ꝙ priora beneficia nõ
amittit ꝓbato crimie ꝑ viã excœptiõis q;
yt dixi exeeptio non tendit ad vindickã et
no. ꝓ eo qð dicit᷑ ꝙ crimina vbicũq; claru
erũt ſũt puniẽda xxiiij.q· in . cecce dz eĩ
ĩtelligi ꝙ ſũt puũiẽda vᷣm moduz propoſil
tum et probatumUNõ ꝙ ante confirmatio
nem non dicitur qͥs adeptꝰ beneficiuʒſ a
Sit et eetat ð obtinendo beneficio ſed p
ofirmationem dicit obtinuiſſe beneficiũ⸗
lz adhuc reſtet cõſ. ecratio vel aliud ius et
ex hoc ĩfert ꝙ ꝑ electionẽ et ofirmationeʒ
ꝗqritur ius in beneficio ſicut ꝑ collationem
nã collatio hʒ tantũ vim electionis et oon

AUper bis penũciator

firmatioms vt no· Inno· mc cũ olm de cã
poſ.et propᷣ ſet ꝑ collationẽ acqritur ius ĩ
eo vt m. c. pe· de pben ·li.viia mcfi.ð o⸗
ceſ. p̃ben · eo . lit Infert etiã ex pᷣdictis et
ex tex· ꝙ ꝑ electionẽ acqrit᷑ tantuʒ ius ad
rẽ non m re et de hoe lxiij. di. qᷓnto vbi bo.
gl.x. C· de iuriſdi. o. iudi.l. priuatoruʒ et
qð no · mmctranſmiſſã g. de elec. m glo. ¶
Nõ ꝙ petens oꝛdinari ſeu conſ⸗ ecrari dici
tur petere aliqᷣd iuris ideo petẽti recte ex
cipitur ſecus autẽ ſi peteret aliqd facti cõ⸗
ſecutiuũ ad ius obtentũ ð p̃terito tũc enĩ
nõ põt excipi ſ debet accuſari de quo min.·c.
oↄſtitutus de appel.et in· c. accedens . eo·
ti · ¶ Vltimo no ꝙ cũ diſputat ð crimi⸗
ne obiecto ꝑ uiã exœptioms qõ nõ dicitur
criminal etiã ſi exceptio deijciat ab obtento
rõne vnexitatis cũ iure futuro criminali
ergo dicit qõ cũ fims tendit ad vmdictaʒ
publicã et vt delictũ pumat᷑ pena debita
naturali ex h̊ ſoluit᷑ qõ qtidiana ſi agituꝛ
3 clericũ ſolũ vt priuet beneficio ꝓpteꝛ cri

mẽ nunqd uta qõ ſit crĩał vtñ poſſit ĩter

remne ꝓcura· Fre. de · ſems conſili. xxiij.
cõſuluit ꝙ nõ eſt eriminał q; fims accuſa
tionis tendit ad depoſitione nõ ad priua⸗
tionẽ bñficij tantũ vt h̊ JItẽ qñ agit vt ſo
lũ priuec bññicio h videt attemptari pro⸗
pter inhabilitateʒ ipſiꝰ clerici n aũt prin.
cipal: vt delictũ pumat hinc ẽ ꝙ prochiãꝰ
vł patro nus põt h̊ mõ agere õ clericuz yt
priuet᷑ bñficio vt ipſe rre.no.conſi. xxiij.
et vt dixiĩ c illa.ẽ · eo. et mc. ex pte Xde.
deteſt/ ꝓ hoc dicko ꝙ dicat agi ciiuliter.
Ego allego tex · expreſſum mc. per tilas
el. ᷓ de ſymoni· m. p.tales vbji tex. no di
cit ꝙ nõ agebat᷑ criminaliter vt ðponeret
ab ordine ſj eiuiliter vt ab admimſtratio
ne moneit tanqᷓm ĩmeritus et damno
ſus et iſte eſt tex. iudicio meo valdð ſingu
laris vt lz tendat ad bonum publicũ et nõ
ad cõmodu m priuatum mihpilominus dici
tur agi ciuiliter exq n agit vt imponatur
Pena naturatł ipſiꝰ delicti ĩmo vt dixiñ vi
detur agi vt pena ĩponat :ꝶz potiꝰ pt ĩmeri
tꝰ amoueat diat tñ hic do. An. ꝓ ſi pena
delicki eſſet tantũ priuatio beneficij puta et
ſi ſtatutũ dicit ꝙ ſi quis luſerit ad azatruz
priuet᷑ beneficio tũc ſatis accuſacio dicitu?
criminat qa agit᷑ ad penã naturalẽ ipſiu⸗
delicti qd ſatis puto veꝛũ nec vre. ſentit
oppoſitũ · ¶ Oppo.õ texet õ p̃dicta et vi
detur ꝙ õ petentẽ onfüumationẽ rel cõſe⸗
crationẽ non poſſit excipi de crimine qe ex
cpꝰ ẽ e actõis excluſio vt ĩ c.jj. de ordt.
og · et in. lj· ff de excep · hille qui petit con
ſecrationẽ rel oonfirmationẽ nullã actio
nẽ intentat · ſ tñh petit a iudice · So · dicit

Inn. ꝙiſta exceptio eſt factiſe eu intetin
oms vñ non ẽ ꝓe exceptõ. ꝶ eſt ꝓPoſita
et ea Poſita debz iuder ſupſedere don ex
aminet huiuſmodi excepꝰ et etiam facit
ad ea que no · in c ſuper eo · de elec. ¶ In

gl · i · ibi . 2 q̃rtũ modũ habes ſ. p inqᷣſitõ

nez ꝛc. et ſm hoc papa fuiſſz diminut? 2
ideo die melius m doc. qꝛ aliud eſt que /
rere quot modis poſſit opom ð crimine
aliud quot modis poſſit agi de crimine.
nã crimen ꝓe non oppomtur niſi alteroi

ſtoꝝ triũ modon de qᷣbo m tex · tz agi pot
de erĩe multis modis · et tunc eẽ dgrue ad
ditur qrtus modus adiectus m glo · qſi

doc · velmt dacere et bene ꝙ opponere ðno
tat factũ ptis ſj ĩ accãtione h̊ eſſat et iðo

non ↄg:ue adaptat᷑ ad tex · nẽ̃m. hẽmu,
etiã m Jo· an aliuz modũ actionis pe:

quẽ qͥs peti᷑ remoueri a bñficio ſuo vti
c. querelã ·õ · de el ec · et die ꝙ veꝛbũ accu⸗
ſatio poſitum ĩ tex. debet intelligi large vt

oↄpᷣhendat ſtrictã accuſationeʒ qñ agitur

ad vmdickã publicã et et vt ↄoprehendat

accãtionẽ largã qñ ſolũ agit᷑ vt priletu:
pyjficio ſuo ulla enĩ non eſt ſtricta accãtio

q; nõ tendit ad depoſitionem ab ordme.
¶ In gl. ij. ibi · m crimme abigeatus hoc
crimẽ ↄ mittit᷑ cũ abigit.i. ꝓfudit ſeu re
pellit gregẽ cũ panno rubeo rel alio mo⸗
do ꝙ poſtea furat᷑ cuz ſocijs · ¶ In ea. gl ·

ibi que appitores referunt expone appi⸗

tores · i · nuntij publici et ite caſus non

recte excipitur ſᷣm doc.q lex loquit ĩde

nunci atoribo q denunciaut crĩa notoria
nec eis credit᷑ mſi m notorijs· xt · l ea qui
dẽ all. in gl · canomzata un · q · iiij · c. aliquã
do · et vide qd no.ibi · Sunt et alij caſus

exempti in quibonon eſt neceſſaria mſeri

ptio vt ſi agat᷑ de adulterio qn inaritꝰ ac
cuſat iure mariti·l·q̃ʒuis.C. de adul · ſecꝰ
ſi accãt vt ext᷑neus· vt m. c.· tue · S. ð procu·
qð ſic debet mtelligi ᷣm Hoſti. Itẽ fallit

cũ qᷣs accãt de falſa monetalj. C· de fal.

mo · Item fallit cuzquis accuſat ratione
officij vt tutor ſeucurator qui non pumt
licz deficiat mſi euidens ſit calũma . vt · ij ·
C. qui accu · non poſ· Itẽ cuz qᷣs ꝓſequi
tur mortẽ illius an ſucceſſit ne priuet᷑ he
reditate ff de his qᷣ · vt mdig . · tutõ · Jtem
cum mulieꝛ vel tutoꝛ ꝓſeqtur iniuriaʒ ꝙ
priam vel ſuoꝝ ·ff ad turpil. ·i · et. l. pre⸗
terea accãtionẽ eo · ti· ¶ In ea · glo · i fi
aduerte ꝙ triplex repit᷑ in ß opi · vtno · ĩ
l.ſi cui ff eo· et m.l.in cãis.C· eo.nam qᷣ
dam dicunt ꝙ inſcriber eſt qñ accuſator
Zvetr m fi. libelli accuſationis ſe ꝑfe⸗
tum libellum dediſſe per qᷣ ſtatĩ mtel
ligituꝛ obligatꝰ ad talionẽ · Alia eſt opi·

ꝙ inſcriber ſit cůᷣ proſitet᷑ et promttit i de

proſequenda accuſatione vſq; ad finem
Tercia opi. eſt illa que tangitu⸗ hicigl;

vt obliget ſe ad penã talioms⸗ hãc dicit

Jo an.tenendã que ſatis probat m.c. tue
de ꝓcur. m fi · ¶ Sed circa h querit nun⸗
qd mſeriptis ad penã talioms ſit neceſſa
ria Jo. ünj · ꝗ· nn iſcriptio. diẽ 'Pſic · et faẽ
l.qui crimẽ · C. q accuſa:· non poſ. et i · q
vij. c qſ quis. j Recur in lij · C. de fi m⸗

ſtru. et in d . lm cauß. de accuſ · ocludit ꝓ

licet non fiat mſcriptio deficiens tamẽ m
accuſatione debet pumri pena talionis ꝝ
eſt h cõis opi·h̊ eẽ ſentit Baꝛ · in d .l· ſi aun

et Jo · an. hic et pro hoc adduoo tex. ij · q
iij· qui non ꝓbat et diẽ ſpecu m ti · deac
cuſa.m vᷣ· Itẽ ꝙ non recte q; hodie ĩi mu]

tis locis non puat iſta ſolẽnitas inſcriptõ
ms et ſaus poteſt tolerariꝑ · lordo ff de

pub. iudi· et p. hodie ff de pems· vñ aut

dicat talio et qund eſt dicer dic ꝙ Peta
lio eſt idẽ qd roreſentaꝰ ſeu ↄoſimile quia
quis dz pati oſile qð ĩfert ſiue ĩiuriã ſiue

beneficiũ ᷣm papiã· ¶ In gl m pᷣ. ac oiſa

tore ĩbi accuſare nõ debʒ h ven ẽ miſi ꝓſe
queret᷑ iniuriã ꝓpriã quia tunc non repel
litur pretextu criminis iin. q · vj · omnib⸗
et dixi in. c. · S· eo. Item m caſu. c. nulli · S
eo. ¶ In ea · glo. ibi · ſed ab excipiendo nñ
repellitur pondera glo. quia ſentit queʒ

poſſe excipere contra electum ſeu confir⸗
matuz licet ſit crĩoſus et licet ꝓſequatur

ĩtereſſe publicũ ał glo· non aduerſaretu:
principio . Sed Inno. cicah multü labo⸗

rat. nmunqd crimĩoſi pñt excipere de crimi
ne z eleckũ ſeu ofirmatũ.a primo dicit ꝙ

non dz admitti eriminoſus mſi ꝓ ſequat

mtereſſe propriũ vt quia iſte ð quẽ exci⸗
pit eſt ſuꝰ futurus prelatus vel aliud ꝓ⸗
prium intereſſe pretendit et nota ſingu⸗
lariter hoc dictũ quia ſubditus excipien⸗
do de crimme vel agendo ð prelatum ſuũ

dẽ ꝓſequi propriũ mtereſſe et ſic non dẽ

reus excipiens volũtarius facit qð dixi
c.cum inter de except. et · c. dilecti eo · tit ·
Et pro p dicto ꝙ crioſus ꝓſequens ĩter
eſſe publicũ non admittat᷑ ad excipiendũ
inducit Inno · ꝙ iſte excipiens voluntari
us tenet vices accãtoꝛis · vt nota · in · c. ſup

eo · de elec · vñ ſicut accuſatoꝛ repellitur pᷣ

textu crĩs ita z iſte voluntarius excipien?
et pro hoc videtur tex. in. c· illud · xxiij · di ·
nec obſtat tex · in. l. apud celſum. &maꝛcel
lus ff de doli. except · et quod no · in · c. di⸗
lecti · de exeept. ꝙ õ excipientem de crĩe ñ
ob· replicatio cꝛis · quia illud veruʒ quan

do aliꝰ? agit excipientẽ · ſed ille qui petit

ofirmationem rel oſecrationẽ nihil petit

ſeucni
Eyde
Guat,
Cickp
n

ſet⸗
⸗
du
glen
M
j.
1plls⸗
nuſer
urani⸗
lllztione
fnepnde
Phentes
ſtseſte
ſrient
nno g
inpeimpe
lgn
ſpalat 1
tteadi
ntateo
na
lata op
men
nt⸗5.
8 lueea
mnengn

de
hen
gl.
dicit
due
hun⸗
oſſ
fe
eti⸗
de
ditg
mem
onsn
ſian
t.j
5
di mn
ſenpt
ffde
paut
Pet
ltia
ſſ⸗
colſa
ſpſe
nwexel
mmd
nulis
endi
tne,
wyſ
uunn
ſnen
iice
Ntnm
dickg
ſegur
ue enc⸗
iud
ſingu⸗
ſpien/
um ſui
ödini
otit⸗
noite
iendu
ntart
eſip
ſtur p
eiſd⸗
enance
nedi/
ien
uan
pe
Apent

ſequat ſuum intere

ab excipiente refert ſᷣm Inno alios tener

õriũ quos ipſe ſequitur vt criminoſi ad
mittant ad excipiendũ qʒ ille qui petit cõ

firmationẽ vel cõſe ecrationẽ ſi habet aduẽ
ſariũ debet daỹ libellũ et litẽ vteſtari x ſic

asgit ergo õ cxcipientẽ ð crinnne nõ debet

admitti replicatio crimims vt in iuribus
nõ ob · m euũ cillud preał · vbi dicit ꝙ pᷣ
us ſũt exqĩande pſone que obijciũt crimĩa
q ſᷣm eũ nõ debent examinari miſi habe/
ant ꝙbationes in ꝓmptu ne diu differat
ꝓuiſio eccleſie vel ðbeãt examinari an re
mant bono zelo an per muidiam vel odiũ
iz Archid. plene ꝓſe equendo hanc materiã
im d.· c. illud ocludit qn criminoſus pro
e

endũ z plus dicit ꝙ etiã ꝓcu. capituli non
admittitur ſi canomci ſunt conſpiratore
ſeu criminoſi et hanc opi.ſequit h̊ Joan·
et vdet verioꝛ vt dſtmguamus an proſe
quat ũ mtereſſe et admittat an publi
cũ et poſſit repelli qꝛ vt dixiiĩ veritate iſte

tenʒ locũ accuſatoris · Et ex predictis in⸗

fert ad deciſionẽ qõnis nunqd princeps re
gni admittatu: ad excipienduz de crimine
ʒ electuʒ et dicit Inno · ꝙ prima fronte vi
detur ſuſpectus q; pᷣſunmnt᷑ facere cã extor⸗
quendi pecunias ideo nõ ðbet admittiß ſi
æſſaret ſuſpico eſſet p̃ alis admittenduſ
ar.rj ·q.j.onſtitutum xvj· q. vij. c.filijs ·

⁊ plus dicit ꝙ etiã ſi princeps eſſet ſuſpec

tus ſi excipit ontra electuũ ꝙ euz timet de
oiuratione ſev de proditione prime ſeu re
uelatione ſecretoꝝ ſuoꝝ et hoc ratõe pa⸗
trie vnde electus eſt oriundus vl propteꝛ
parentes ſuos qui ſibi fuerũt ĩfeſti ʒ tunc
ſatis eſt audiendus prinœps q; ſatis pro/
ſequit᷑ mtereſſe pro priũ h dictũ ſingulari⸗
ter no. q; ſepe accidit ĩ practica · ¶ In Zl

7

in pͥ. impedit ꝓmouendũ m fi· Mõ ex quo

J wlt ꝙ virtute huius exœptionis probate

rpellat ite electus nedum abilla digni /
tate ad qm fuit electus ſ etiã a q̃libei dig
nitate oſequenda in futun. Szʒ gl · ſeq̃ni
videt h lmitar rey qñ ex tali ꝓbatione ẽ
Fuata opi · h die ꝙ m reritate ſẽp videt g
uata a r· . lucius · ff. de his q no.mfa. et ĩ .c.
um tu . F · de teſti. et in c. ſup eo · de elect.
¶ Sʒz tũc opo· exceptio nõ dz operari vl

tra eius naturam et mtentum excipiẽtis

Hz hexceptio fuit oppoſita ad repellendum
tantũ adigmtate iſta eꝛgo non debet op⸗
ani remotionẽ a q̃libʒ alia. Ool. dic ꝙ hoc
non operat virtus excptiõis aggrauaꝰ
opmionis que mnſurrexit ex prima repul
ſione et die vt no. in d c. ſupereo · Z. Z elec
St aduerte qꝛ glo· ſequens i fine valde

ſin gulariter dicit ꝙ ſi üte poteſt ſe purga

admittit᷑ ad excipi

re noñ repellitur ab aliqua dignitate oſe
quenda. ¶ MNam õ hoc oppo· q; purgaꝰ
non hʒ locũ niſi qñ delictũ ẽ rere ꝓPbatum
vt m.c. cũ dilectus. de purga· cano et in c·
ad noſtrã · de ꝓba. So. dicit Jo · an · Pa/
liter põt mtelligi · ſ.· de purgatione fienda
EP ꝓbationẽ mnocentie et no p iuramẽtuʒ
tantũ ſile m.c ſi diligenti · de fo. ope. velõ
riũ ĩ ꝓbatione directa ex qᷓ poteſt ferri ſen
tentia ſecꝰ aũt ĩ ꝓbatõe iſta indirecta qᷓ
e facta ppiã exœptõis et tũc admittatur
Pur gaꝰ rera cũ iuramento et ſimnlibug vt
admittatur ad alias dignitates qð ſẽp te
ne menti et vide ꝙ no. m. cmter. de purga·
ano · in glo . n. et pro hoc dicto facit qᷣ vt
5. dixi aggrauaꝰ opimõis eſt illa q̃ repel
lit a digmtate futura q̃ ſatis tollitur p pur
gationem ſecunda qõe ſexta pᷣſbyter et ꝓ
ibi no· x no. iſtam glo. q; reputo ipſaz ſin
Sularem.¶ In glo · in ᷣ· arbitriũ m fi.nõ
tria ex iſta glo· primo in commiſſis ar/
bitrio iudicis põt appellari ſi miqua arbi
tretur et facit.c.primo de dila.x ꝙ ibi no·
nam mtelligitur commiſſu arbitrio ſudi⸗
cis nõ vt faciat ad libitum tz vt faciat vt q⸗
libet bonus vir.l fi. de fiði · ↄ. C qᷓmꝗm · ff. ð
le · in · et qd no m. cij. de corpo. vici. in gl⸗
Ded contra hoc foꝛtiter ob· dictum Innoe⸗
Kc.ſtatutum .de reſcrip · li · vj. vbi dicit
qñ iudex oognoſcit vt bonus pir nõ põt *
eo appeilari ſicut nec appellatuꝛ a dicto bo
m yirix illud dictum Inno.ſequitur Bar.

m. l. j· in fi f de le. ij. licet qdam lectureñ
habeant illud dickum · Sed pro concor⸗
dia puto ſic dꝛcendum ꝙ aut iuder oog/
noſcit vt iuder licet illud ſi uꝑer quo cogno
ſcit ſit ommiſſuʒz arbitrio ſuo tune mhi
ominus poteſt appellari ⸗ ita procedit i
ta glo. vt probo per tex.m.lſi qua mincta
l·aliud. & mterfr ð̊pᷣ. ſigm. ibi eĩ ĩpomt᷑

mulcta arbitrio iudicis et tñ põt appellari

ſi modum excedit vt ibi hoc idem ſentit gl
apeète in dicta ·łſi qua x clarius ibi Sar.
in fine vbi proprie in his terminis dicit 1
vltima queſtione ꝙ ſi pena debeat imponi
ad arbitrium iudicis poteſt ab eo appelia
ri ſecus dic qu ando aliquid liber oommit
teretur arbitrio iudicis aꝛ.l.non quiequid
ff de iudi · et in. c oonſuluit de offi. delega.
tunc enim abeo nõ appellatur ad hoc qd
no. Jo. an · in addi. in ti. de cita · C. ſequitur
pᷣ.ſ nunquid credetu:. Itẽ ſi vmittitnꝛcon
ſcĩe iudicis de qͥ við gl.in·cſtatutuʒ. . af
ſeſorem . de reſcrip · li · vj · quam tamen gl.
limita ꝑ glo.cle · j. de iure pa· vbi ſuperior

ex officio ſuo poteſt reducre illud ad bo⸗
nã eqtatẽ et facit. c paſtorał de ap. OQñq;

iudex oognoſcit non vt iudertz tanqm vir

bonus ſeu ſuccedit loco bom viri et tunc
nõ põt ab eo appellari hoc caſu ꝓcedit
dictü Inn · et Bar. a ideo dicit a iudice

rurſus nõ appellat᷑ poſſet tñ attemptari.
quia poſſet peti reductio ad bonã equi⸗
tatem ꝑ ſupioreʒ et ita intelligit glo · ſe ·
que dieit ꝙ ſi iuder excedit modum debet
factũ ſuũ reduci ad arbitriuʒ boni viri vl

põt mtelligi ulla glo. qñ iudex pro ceſſit
extra iudiciũ m omiſſis arbitrio ſuo pu /

tam ĩiungendis pemtentijs vel diſt penſa
tiomibo fiendis et m hoc no. illã gl. ſingu
larit · q; non legi alibie8 ſi iuder Poederet
iudicialr opꝰ eſſet apellatiõe etiamm 2
miſſis arbitrio ſuo ał tranſiret ſñia m re

undicatam qð tz do · Anto · ꝓ h alle. tex ·

in.c ꝙ ad ↄſultationẽ et quod ibi no. S.

Zſen. et re· iudi. et dico plẽ in · c j · ð oſti ·

¶ Secũdo no · ex iſta glo · ꝙ a pena legis
non appellat hoc vey qñ lex eſſet gnalis ·
ſecus qñſpecials et ſpãliter ð ipſum fa
cta eſt lex vt ſtatutũ ſᷣm Baꝛ in l.ſiq̃ᷓ pena
mprin ff. de öb. ſig · quod mtellise quã⸗
do quis ofitetur factũ ſ vult redaꝛ guere
legẽ de miquitate et qð imponat magnã
penã et nõ põt ſecus aũt vbi alkaret ſe nõ
madiſſe m penã legis qua tune mudice ðᷣ
clarante ipſũ meidiſſet optime põt appel
lare vide glo · no. m.c cupientes de elec.
li. vj. et facit . c· peruemt · de appel · tüc emʒ
potius appellat a iudice qʒ a lege. ¶, Ter
tio no. ex glo. hac ꝙ iudex in omiſſis arbi
trio ſuo debet equitateʒ puare vbi ius ex⸗
pᷣſſum non eſt · Et h vltimũ ꝓſequere vt
no. Inn. in. c·j.· de oſti. Et iſt e due gl. cuz
materia ſua hñt vnã lec.quia nõ ſolẽt ex
aĩari p doc · In glo · in · crĩalis ibi · pñtia
pluriũ epoꝝ. JIdð Jo · Phi · et diẽ Hoſti · ꝙ
ſolꝰ metropolitanus nõ poſſet œgnoſce
re ð hac cauſa otra electuʒ ad hoc·cij · de
tranſla· p̃la. hoc dictuʒ doc · intellige añ
excipit᷑ d oſecrandũ m epᷣm quia tunccũ
ꝓbata exceptione vemat electus confir
matus renjciẽdus non põt inferior a pa⸗
pa hãc qõem diffimre ſine pñtia alioruʒ
epoꝝ. Ded vbi excipit᷑ ð ꝓmouendũ ad
inferiorem dignitatem ibi · ſufficit ſolus e
piſcopus cũ nõ agat᷑ de depoſitione ab or
die ad h xp. q· vñ · m ſũma et xviij · q · i · ſi
quis abbas · ¶ In ea · glo · in fi · et de h an
teſtes ſint ↄpellendi cũ agĩ ꝑ viam exce
ptioms dic vt no · in. c. delictoruz de teſti.
cog · peꝛ doc · ¶ Extra glo · quero ꝓ decla
ratione Ir̃e qui admittant᷑ ad excipienduʒ
de crie ð electũ ſiue ð petenteʒ confirma⸗
tionem conſecrationem vel ord mez Inn.
pidet multũ dubitare ð hac queſtiõe vñ
an diuerſis locis varias refert opi· prima

enim dicit ꝙ ſicut quilibʒ admittitur ad 8
fendẽdũ aluũ l ſuum quoq; publice ff⸗
de ꝓcu · ita etiaz quilibz dedz admitti ad

excpiendũ cuz deſendit eccleſtam et ma⸗
xime quia ius publicũ conſiſtit in ſacri/

ſaceꝛdotibo et magiſtratibo.j· di. ius pu

blicum vñ cuiuſlibet mitereſt ne malus p
feratur vt dicit bona guida aretinus x 8
eo facit mentionẽ Archid. de elec. li · vj ·
c.j. In prima glo. dicit ſic dixiſſe non dei⸗
minando tamen vt quilibʒ admittatur cũ
cuiuſlibʒ interſit eccleſiã habere bonos ſeꝛ

uitores et in hac opi videt reſidere Inn.
licet vt dixi pluries refert opi.ſ õ formã

elechionis diẽ tantũ uloẽ admittendos qᷣ
rum itereſt et videt᷑ tantũ mtereſſe eli⸗

gentiũ et debentiu firmare ſed ſpſemet
Inno · mc.j · de elec · li · vj · ſentit ꝙ etiam

3 foꝛmam ad mittitur quilibʒ qui põt de

crimĩe excipere et illud dictũ tenet ibi ar⸗
chid · et iuuat Hm Jo · an. ex illo. c.j· palle ·

et . c vt circa · et · c. Pcur · et . c is qᷣ · de electi.
li. vj · et hãc opi. videt ſequi Jo · an· H̊ við

tñ glo.in d· c vt circa que refert aliã opi ·

in. ocupientes pᷣalle · do · An hic dicit ꝙ ot

electũ in ep̃m admittitur quilibʒ ſubditꝰ

tas õ pᷣſonã qʒ õ formã electionis· Con
tra ꝓmouendum ad eccleſiam curatam
admittitur quilibet ꝑrochianꝰ.· Cont pro
mouendum ad digintatẽ principaliorem
pꝰ epᷣʒ admittitur quilibʒ de dioceſi qꝛ ꝙ
dãmodo eſt eis ſupior · Cõtra canonicoꝰ

et alios electos ad particularia beneficia

admittantur oẽs de ecclia et etiã illi quo⸗
rum ſpãlite: intereſt tam õ pſonam qᷓ; ↄt
ſformã electionis· Ego puto aliter dicen
dum ꝙ laicus nullo modo põt excipere 2
maxime de crĩe ↄt᷑ electum niſi ſua inter⸗

ſit vt q: patronns vel parochianus vł ali

ter ſua interſit at.clla et qð ibi dixi.S. eo
hʒ enĩ vim hec exceptio cuiuſdam accu⸗

ſationis vt dixi a qua laicus remouendꝰ

eſt mſi ſuum ꝓſequatur mtereſſe vt in pᷣ
alłc illa · et qð ibi no ·et in· c· ex parte ade
de teſti. Aut clericus excipit et tunc credo
ipſum indiſtincte admittendum ſialia cã
rõnabilis nõ obſiſtat nam intereſt cuiuſ
libet elerici ne pficiatur malus in eccleſia
Itẽ ſicut elericus põt accuſar aliũ clericuʒ
ꝓſequendo ius publicũ.vt in.·c cum p·ẽ.
eo. na et foꝛtius dz admitti ad excipienð
pt in regula qui ad agenduin · de regul⸗
iur · li. vj. nam turpiꝰ encitur ac · E in · . q;
ad modũ · de iureiur · ꝓ h faẽ qe clericus
nõ repitur ꝓhibitus ĩmo potius videtur
ad miſſus cũh. c loqtuꝛ generaliter x ſic ei
loqᷣtur pᷣaltc·j. ⁊. c. vt circa x ·· procura-
et. cis qui de elect · li · v · ¶ Ded quero

ſiq

de⸗
jüd
168
ð
ſpon
loql
oclu
ſap

ſra⸗
ma⸗

iud
dee

ta,
ſpont
tonita
*
nioqn
mane
naele
otaco
derderr
Kaur
pon
dabere
Et alib
betin⸗
ifie
apiant
tcano⸗
ea
npome
ſchpi

urad
un
nttiad
ama,
nſaenß
l.us d
mal;
nnus 18
rlie,
enon de⸗
ittaunti
bonosſe
n.
formi
tendose
enſen⸗
pſenet
tgetien
i por d
etibiar,
·pale
xelechi

n⸗ 5 id
Aio .

ictg
gſubdich
mng⸗ Con
auratim
Contpw
palioen
ſg
nome
Nnefiaa
nig
iudon
rapen
ſua mer/
nus lil
lri Sen
m aa
nolend
ſeyemp⸗
partec
unecnd

ſialidcad

eerleſia
ldencu;
aunßs,
gapiend
dengn⸗
eſit
wan
qnen

nũqᷣd obijciẽs ð electũ nõ õfirmatũ ⁊ ſues⸗

cũbens ſit aliqᷓpena puiendꝰ Hoſt · etvĩr
doe · ꝙ ſic naz pumt pena ·. c· · de elec . li · xj ·
vñ dicit Jo · an. ꝙ aut electio ñ ẽ ↄfirmata
2 hʒ locũ illa pena ã ẽ ↄ firmata et dʒ exi⸗
piẽs ↄdẽnari ad Suiorẽ penã et h qñ pena
iĩponit᷑ ad arbitriũ iudicis Certe illud· cj ·
loquitur m excipiente vel appellante ideo

ↄcluderem ꝙ aut excipit᷑ contra electũet

ñ appellatur et tũc ſuccumbens nulla pẽa
vemt pumendus et ita videc mnuere ita

lr̃a aut excipitur et appellatur et tuncquia
magis aggrauauit aduerſariũ in eũdo ad
iudicem appellationis hʒ locũ diſpõ.cjj·
de elec. li · vj. æc · alia vide hic ꝑ Inno.

rales ĩqſitores non puauerũt
inquiſitioms oꝛdinẽ prudẽteꝛ
x caute ooꝛrigere debent h pᷣmo · ſcdo põit

foꝛmam iuramẽti quã ĩqſitores exigũt ab

ĩqſie · ſcdᷣa ibi foꝛmã vero · Prĩa ſubdiui⸗
dit᷑ nã m pᷣn · et in fi · omẽdat a ofirmat m
qſitores ſi bene ꝓcſſerũt· In medio rero
ſcz in ð · ſi vero inſtriut ſi male ꝓceſſerunt
¶ Võ prio ex iſto tex. ꝙ mqſitio hʒ oꝛdi⸗
ne ſuũ et mmiꝝ naʒ et notoria habent or⸗
diẽ ſuũ vt in· · ad nr̃az de iureiura: et de
ordine mqſitioms hẽtuꝛ maxie ĩ c q̃liter
et qñdo . dz · eo. ¶ Scðdo nota. ꝙ iuder
et q̃libet diſcreta pſona dʒ erroẽ ſuũ cau⸗
te orrigere uã et ſi in aliq errauit nõ debʒ
ſponte fateri errorẽ ſuũ ne vileſcat eiꝰ au

toritas necdebʒ errorẽ ſuũ defendere ſeu

in eo perſeuerare ſ debʒ cautins et prudẽ
tius qm poteſt ſe coꝛrigere x alibi dicit tex
magne ſapientie eſt hoĩem corrigere qð
male locutus eſt · xxij · q · ij· magne quod

ter defendere vnũ eꝛrorẽ incidũt in ĩfimta ĩ

nuementia nec talis poteſt dici ſapienꝰ

ſed potius pertinax · ¶ Nota tercio iudicẽ
debere laborarene vileſcat eiꝰ autorita
et alibi dicitur auctoritateʒ dignitatis de
bet iudex ſuo mgenio augere.l. obſᷣuanðᷣ
m fine ff ð offi·pſi · ¶ Nõ q̃rto õ male pᷣn
apiantes aliqð negociũ nã nõ põt mð ali
qd ordinabiliter ſeq et alibi nõbil iter dʒ
at canon diff cile eſt vt bono pagãtur ex
itu ea que ſunt malo mchoata principio et
exponit ibi glo · difficile ideſt impoſſibile

q.jprincipatus · ¶ Nõ qnto in. fõmã
Vero practicam vnam recipiendi iuramẽ

tum ſuper inquiſitione vt murent ſe dictu⸗
ros plenam et meram veritatem exœptis
ocoultis criminibus aliam formam videbi
tis in. e. ſequenti. ¶ Item nota vnã differ⸗

entiam mter modum mmquiſitionis 2 acou

ſatioms nam m imquiſitione non diſcutit᷑
ð occultis crimimbus q; non debʒ fieri in
quiſitio de reritate criminis mſi preceden
te infama vt in c qu aliter eo:ſ accuſaꝰ

poteſt fieri de occultiꝰ crimimbo dummo

do poſſit ꝓbari ij · q.vñj. plerumq;. ¶ In
glo.j ·ibi ſecus ĩ caſu iſto · Nota glo · vſq;

ad finem · que ponit duas ſolutõnes ad oↄ.

trarium.Prima ꝙ generalis ĩquiſitoꝛ ſeu
generalis delegatus ·i.delegatus ad vm

uerſitatem cauſarum poteſt oorrigere ſuũ

ſententiam etiam diffinitiuam ſi errauit ĩ
iudicando · ſecus in delegato ad vnam cãz
tantum · Et in hoc nota bene iſtam glo· et
rõ diuerſitatis q;ꝛ delegatus ad vmuerſita
tem cauſaꝝ cenſetur quaſi oꝛdinarius et i
deo dicendum eſt ꝓyt de oꝛdinario et ꝓ

h·cũ pretor ·ff de iudi. et vide bo · glo. in

c cum cauſam de appellac.ij delegatus ad
vnam cauſam deſinit eſſe iudex per ꝓnun
ciatõnem quo ad principale negocinm yt
in. c. in litteris · de offi · dele. et ſentiunt etiã
do. de rota deciſiõe · cccxp. alias cccxxxv..
Scðda ſo.eſt ꝙ iſti errauerunt ĩ proceſſu
et non in ſentẽtia diffinitiua quaſi velit di
cere ꝙ qualiſcunq; ſit iuder ſi errat ĩn pro
oeſſu qꝛ adhuc remanet iudex põt errorẽ
ſuum cꝛrigere ſecus eſt ſi errat ĩ fnĩa diſ

finitĩa hoſt · dic. aliqᷓ rerba. Sed tu diſ⸗

tingue ſᷣm Jo·cal· ꝙ aut queritur nunqᷣd
extra iudicium poſſit quis errorẽ ſuũ cor
rigere· aut in iudicio prĩo caſu dic vt not. ĩ
c. noſti. ð elec.et in c ſi quis pᷣbyteroꝝ ð
re. eccle · nõ alie. et dixi in. c. diuerſi falla

cijs · decle. viu. ſi vero in iudicio aut ĩ pte ·

aut in toto · ſi in ꝑte an et qñ poſſit reuoca
re · dic vt ĩ. cfi. de ofeſ. et in . c. cũ cauſaã. ðap
pel · vide gl · in. c cuz impoſitiombo. de iure
iur · li. vj · et aliquid in. c. ſe. In iudice vero
eſt materia nr̃a 2 dic ꝙ aut errauit in pro

ceſſu a poteſt oꝛrigere errorẽ ſuũ · vt in.c.

cum eeſſante · · de appel. et. l. qð iuſſuff

de re iudi · hoc tñ limita vt plene no · ĩ dẽẽ

iuribus · Aut errauit indiffuntiua et tunc à
queritur nunquid iudex poſſit ĩteꝛpretari

aut nũquid poſſit coꝛrigere ſeu addere tel
m totum aliter pronunciare et ſi wlt mter

pretari poteſt ſi habet merum imperiuʒ ca
piendo ĩte rpᷣtatõeʒ ꝓ ↄgrua verboꝝ expo
ſitiõe · vt eſt tex no.cuʒz gl. in.l.ab execu/
tore ff de ap · Di rero wit coꝛriger vel ad
der circa acceſſoria vt circa expẽſas poteſt
illa die vt ĩ . ceü appellatõibode ap · li. j. et
lpaulns ff de re iudi· Itẽ poteſt expedir ea
q̃ nremũt ex officio no bili lʒ ſint extꝛĩſeca
vt remittere vł mitigar̃ mulctã ĩpoſitã.l.

Allicitas · Cfinali. ff· de offi. pſi. aut wlt di
ſponere circa ipſũ principale · Et tunc aut

corrigendo de latinitate ſñie et poteſt vt

lactoꝝ ·ff de re iudi · aut circa effeckum

ſñie et ſi rebuat ſibi poteſtateʒ iteꝝ pro⸗
nunciandi et poteſt vt · item labeo ff. fa⸗
mił herci · facit ꝙ no · Bar m.l. qui tamen

ffde arbi · Aut non veſeruauit ſibi hanc

ptãtem et tunc ſi eſt appellatũ ſpectat ad
iudicem ad quem mutare ſniam et cõfir⸗
mare vt · i · q · vj . c· fi · et m · c vt debitus. de
appel. Si vero nõ eſt appellatũ · aut ſñia
tranſiuit m rem iudicataʒ et nõ põt reuo
cari ab inferiore a principe. q; iam fec iu⸗
mter paꝛtes.vt in·c cum iter · de re iudi.
et · res iudicata ·ff de re iudi · ſed prinoe⸗
ps põt q; tranſitus in rem iudicatam eſt
de iure poſitiuo cui princeps nõ eſt ſubie
ctus.t in. c. ꝓoſuit · de ocel · preben. et
lprinceps ff de legi · Aut non tranſiuit ĩ
rem iudi. et tunc aut queritur de arbitro
à ð delegato aut ordmario · primo caſu ã
