in. c. cũ ex eo · et · c no ſtro . eo · ti. ¶ Se⸗
cundo no. ꝙ foꝛus pemtentialis m mul
tis regulatur ad linites foꝛ contentio⸗

ſi ſiaut em̃ ĩ foro ↄtentioſo nõ pt᷑ qu ab

ſoui rel ligari a non ſuo iudice ita m fo⸗

ro pniali. Et ex hoe et ex tex · nõ ꝙ in fo⸗
ro pniali pt etiaʒ laicus proꝛogare iuri⸗

ſdictionem nõ ſui iudicis. Et ex h feey

et ex generalitate tex ꝙ licet quis ↄ fite
atur ꝓpꝛio ſacerdoti ſemet ĩ anmonon tn
alijs vicibo ĩ eodem anmo pfiteri debʒz ali
eno ſacerdoti ſine licentia ꝓpꝛij ſacerdo⸗
tis ab alieno iudic nõ pt᷑ quis ſolui

rel ligari et ſic mtellige. c. omĩs · . eo licz
em̃ quilibʒ ſacerdos dum oꝛdmat reci⸗/
piat poteſtatem ligandi vel abſ. oluendi
habet tm̃ illam m habitu et non in actu ·
quia niſi habeat ſubditos illam exerc⸗
re nõ pðᷣpt diẽ̃ tex · xpj ·qji Cecce· facit
in ar . l.obſeruare ĩ fi ff de offi · ꝓcõ · et · c

Pꝛeſẽti · de offi · oꝛ · li · vj · et hoc tene · qꝛ ẽ

de mente doct · licz aliq theologi teneant
ↄtrariũ · ¶ Item no. ꝙ ĩ foꝛo pnĩali non?

ſoꝛtit᷑ quis foꝝ ex actu ↄmſſo ĩfra limi
tes aljene parochie lʒ em̃ mfra paro⸗
chiã aliem ep ↄcedẽtis ĩidulgẽtiã exerœã
actum ꝓpter queʒ ↄcedit᷑ indulgentia ·
non tñ ꝓpter hoc gaudeo mdulgentia·
Idem ſi delinquo mfra limites aliene pa
rochie nõ em̃ ꝑ hoc teneoꝛ ↄfiteri pᷣſby⸗
tero aliene parochie vt eſt glo · nõ· xvj.
q:j·placuit · el.j.dixi ĩ.c·j · de rap · zK optĩe
facit iſte tex.nã ſicut ex actu permiſſo et
meritoꝛio nõ ſubinjcioꝛ uriſdictiom alte⸗
rius m foꝛo pnĩe foꝛtius nec ĩ actu dam
nato. ¶ Et ex hoc et ex tex · etiã nota · ꝙ
non pt etiaʒ laicus ſe ſubiicere miriſdictxi
omi alterius · licet aliud ſit ĩ foro iudicia
li de quo ĩ.l.jff de offi. ꝓcõſul · et ĩ. c ro⸗
mana de foꝛ. ope · li · vj. et ĩ · c p venerabi⸗
lem qui fil · ſint le· ¶ Vltimo nõ. ꝙ ĩdul
gẽtie ↄ œſſe ab alienis ep̃is poſſũt pꝛo⸗

deſſe nõ ſbpᷣditis ſi ꝓpꝛij iudices h voſſe ⸗
rint et iõ tutiſſimũ eſt a valde expediẽs
vt rolens pegrinari et viſitare loca pia
habeat licentiam a ꝓpꝛio iudice aO gratiã
Pcipiendi de aliems mndulgentijs hoc tñ
mtelligo de mdulgentijs conceſſis ab

lio q̃; a papa.nam reſpectu pape quili⸗
bet eſt ſubditus·c.cuncta per mũdũ · a.c.
Ppemcipalem.ix · qiinj · vnde in gauden
dis mndul gentijs oceſſis p papam nõ fit
dr̃a miter ſubditos anõ ſubditos· niſi ĩ⸗
dulgẽtia eẽt reſtricta ad habitatoꝛe? cer
ti loci qð tñ cõiter ſic nõ ↄceditur ſj gene
raliter. ¶ In glo.ĩ ver. vt ꝓſint · Ex hae
glo · colligũtur quinq; opi.circa effectũ
mdulgentiaꝝ Pꝛima ꝙ pꝛoſunt quo ad
deum. ſed nõ quo ad ecciam· quia mibil⸗
omm?tenetur hic peccatoꝛ agere pniaʒ
de peccato· hec opi damnatur qꝛ miniut
piule giũ oonœſſum Petro et eccleſie cui
ata fuit ptas ligãdi reſpẽu cęli et terre

xxiiij.q·j · quodcũ q;. Iteʒ videt᷑ tex· ↄtra
hanc opi.iĩ · c. cũ ex eo ꝗ·eo · vbi dicit᷑ ꝙ p
indulgentiam ſatiſfactio pnĩalis enerua
tur. ¶ Scda opi · vt pꝛoſint mdulgẽtie
quo ad pnĩaʒ hic miù ctam ex ſuphabũ⸗
danti et ad cautelam hec opimio nimis
pvilificat claues eccleſie ſᷣm Jo·an· ⁊ paꝝ
ꝓdeſſent mdu gentie ˖ ¶ Tercia opmnio
vt pꝛoſint quo ad deũ et quo ad ecciaʒ ·
ↄcedens onerat ſe ad ſatiſfaciendũ ꝓ il⸗
lo ieiunijs et oꝛõnibo.Contra hãc opi.
facit q cõcedens hoc non mtendit immo
qñq; iſta ſũt modica merita ↄcedẽtij vt
ſibi ſoli non ſufficiãt · vnde cõicare alns
nõ intendĩt · ¶ OQuarta opi· eſt ꝙ valent
ĩ purgatoꝛio reſpectu pme hic neglecte
ſed hec opio remunerat negligentiam·
¶¶ Vltima opi · vt proſint etiã quo ad pe
mtentiaʒ hic inũ ctam dũmodo ꝓpꝛius
ſacerdos qui indulſit pnrĩiam h̊ ↄocedat vt
poſſit oompenſare pnĩam cũ ĩdulgentia
ars ſecus · H opimo nimis reſtringit po
teſtatem et effectũ idulgẽtiaꝝ. nam cũ
hec indulgentia ꝓficiſcatur ex theʒauro
eccleſie cui poteſtatem diſpenſãdi habʒ
papa debz ꝓdeſſe quibo ipſe papa cõce⸗
dit rel altus pꝛelatus ad hoc hñs ptateʒ
vnde nõ eſt neœſſaria licencia ſacerdoſ
licet ſit oſiliũ vt habeat᷑ licenca · ¶ Vl⸗
tra glo.dat᷑ et alia opmo q̃ videt᷑ cõis ·
quã ſequũt᷑ · Goff · ⁊ Poſti · et Jo. an · ⁊ cõ
muiter alnj doct · ꝙ iſte indulgentie ꝓſũt
ꝓut v̈ba ſonãt a quo ad deũ ⁊ quo ad pe
mtentiam h̊ imiũctã ꝓ h̊ tex · m d. c. cũ ex
eo .eo · nã ſcire debes ꝙ ex effuſione ſan⸗
gunnis Chriſti et er multis meritis mar
tyrũ et alioꝝ ſãctoꝝ oſtituit᷑ theʒ aurꝰ
eccleſie cui? ptatem ht vicarius Chriſti ·
et claudit et aꝑit cui vult qñ pult· nam
minima gutta ſãguĩs Chriſti fuiſſʒ ſuf⸗
ficiẽs ad redimẽdũ totũ mũdum· Item
martyres fuerũt hic pumiti vltra qin eoꝝ
delicka meruerunt · vnde eon merita re⸗
manſerũt ĩ eccleſia vniuerſali.q; ſiẽ nul
lum malũ inpunitũ / ita nullũ bonum ir⸗
re muneratũ · Ille ergo qͥ concedit mdul/
gen tiam intendit coicare illa bona irre⸗
munerata oo mpẽſatione quadã· In hac
ergo cõicatiõe ⁊ compenſatiõe nõ eſt ne
œRania pᷣſbyteri licencia. Cõſiliũ tñ da
tur vt quiſq; agat hic penitentiam ĩmn
ctazʒ. et has mdulgentias ſibi reſeruet ꝓ
peceatis de qiubo non egit penitẽtiaz p⸗
fectam. Si tamen vult hane penitẽtiaʒ
hic nũctã eneruare ꝑ has ĩdulgentia bñ
põt. Dicebant tñ quidã vt refert Immo·
ꝙ ſex requirũt᷑ vt ĩidlugẽtie proſint · Pri
mo requiri᷑ ptas ĩ cõcedẽte · Scdo requi⸗

ritur neceſſitas loci ſeu pſone vt ꝑſõa nõ
poſſit pnĩaʒ agere · Tercio requirit᷑ deuo
tio. O. uarto ſtatus ipſius pemtẽtis vt ſit
ↄtritus de pcto · Quito requirit᷑ diſcre⸗
tio vt tantũ donet ꝓ qnto nollet agere il
lam pnĩam mictã · Sexto requirit᷑ iu⸗
ſta ipſius extimatio vt iuſte extimet q̃n
titatem boni qð facturus ẽ ſᷣm pniĩaʒ ſibi
mũctã. hec oĩa nõ vidẽt mihi neceſſaiĩa
O.uid em̃ qñ epũ ex ſolo mtereſſentia m
diuinis ↄcedit · xl. dies ĩdulgentiaꝝ · nã
certe ibi nõ adeſt neœſſitas ĩ ꝑpſona nec
iuſta extimatio· qꝛ modicum tꝑs ibi oc⸗
cupat reſpectu.xl · dien · Item ſi tenetur
tãtũ donare ꝓ quãto nollet pnĩaʒ agere
eſſet potius quedaz ↄtumacia pene qz ali
qua gratioſa dcœſſio · Item cu vt. z· dixi
hic còicantur bona irremunerata gꝰ hoc
peccatũ reſpectu iſtius peccatoĩis nõ eſt
ſufficienter punitũ ·ſed ĩtelligit᷑ punitũ
vᷣtute illius oompenſationisac·

Uod quidam. useſt
rvere penites qui peccãdi aim
nõ deponit tñ recipit᷑ eius cõ⸗
feſſio . h· d. vel ſic. Nõ eſt reſpuenda cõ
feſſio nõ valentis abſtinere a pcto· tz de
bet recipi et ſibi expiberi prouidũ cõſiliũ

hoc · d · Pꝛio pomt᷑ oſultatio · Scdo rũſio

ibi cõſultatiomi Caſus ⁊c· Mota pꝛimo
ex tex· ꝙ regulariter ꝑſeuerãs ĩ peccato

nõ repellitur a ↄfeſſione · Qnq; tũ ↄtra

vt ĩ vſurario manifeſto vt m · c qmqz de
pſuris li · vj · tñ ĩ veritate licet doct. exci

piant illũ caſũ nõ videt᷑ mihi recta exce

ptio.qꝛ ibi cõfeſſio et abſolutio denega
tur et hic tm̃ abſolutio : nam admittere
ad ofeſſionẽ debz ſacerdos quẽ libʒ qꝛ fõ
te dicet ſe velle de cetero abſtinere ß ab⸗
ſolutiõz nõ ↄtrito nõ faciet · ¶ Scðo nõ
ꝙ vera pnĩa requurit ĩ hoĩe ꝓPoſitũ vlte⸗
rius nõ peccãdi: aĩs pnia nõ eſt fructife
ra q́ ad vitaʒ eternã · q; qᷓndiu qͥs ẽ ĩ pec
cato ẽ hoſtis et minmncꝰ? deo · iõ nõ pt me⸗
reri vitam eternã nec agere pfectaʒ pe⸗
nitẽtiam de pe · di · ij c ſũt plures . ¶ Ter
cio nõ· pnĩam imũ gendã etiaz nõ habẽti
ꝓpoſitũ abſtinẽdi a peto · q; lict nõ ꝓ⸗
ſit quo ad vitam eternã· exqͥ non ẽ ĩ cha⸗

ritate pꝛodeſt tñ quo ad multa alia de ꝗᷣ

bus ĩ glo·j· et ſuꝑ ea dicam· Et nõ. ꝙ ta
li oſulendũ eſt vt ſepe ofiteat᷑ vt m fine
lre· qꝛ ex frequẽti confeſſione facliu⸗ re
ſipiſcit peccato? · ¶ Sed quero nũquid
abſolutio ſit iſti imũgenda doct. a bene
dicũt ꝙ nõ. nam iſte tex · dicit ꝙ oſiliũ
eſt tali erxbibẽdum g non abſolutio· Itẽ
deficiens in vno facto eſt ommũ reus vt

— — — — —

— — —

— — — — ——— — —

R— — —

m · . defleat · . de reg · iu. vnde nõ poteſt
abſolui ab vllo eum nõ ſit in charitate-
¶ In glo · j · ibi cum de alio enmie penitẽ
tiam egenit · Et ſic vcluditur ꝙ valet pe⸗
mitentia acta ĩ nõ ſtatu gratie · hic glo ·
videt᷑ relle ꝙ pnĩa ꝑacta de vno peccato
p exiſtenteʒ et pſeuerantemĩ alio pct᷑o
ꝓdeſt cũ de alio crimĩe pnĩaʒ egeiĩt· x ſic
eludit ꝙ valet pnĩa acta ĩ ſtatu nõ gra
tie et ꝓderit aduemiẽte ſtatu gratie et lʒ
hic ſimpliater doct. tñſeunt cum glo. tñ
Archidi. de peni.di. iij· ĩ fi · dicit cõiter
teneri ꝙ nec ſatiſfactio nec ↄfeſſio valet
ĩ ſtatu nõ gratie.q; cũ quis ſit ext᷑ chari
tatem et imnmicꝰdei. nõ pt᷑ digne ſatiſfa
cere deo ocludit ꝙ adueniente grs debet

iteꝝ ofiteri et iterũ ſatiſfacere · puto ta⸗ D

men ꝙ ſi nõ valeat ĩ totũ illa pnĩa mĩoꝛ
tñnẽ imponet᷑ · q; nt ſequit᷑ ĩ gło.bona
acta ĩ peccato moꝛtali aliq̃liter proſunt ·
¶ Et m fi. glo.nõ.glo.ſingulariter ex q
habes tres effectus bonoꝝ q̃ quis agit
in peccato moꝛtali. ¶ Extra glo.addũ⸗
tur etiã duo alij effectus· naz demõ non
ht᷑ tantaʒ ptatem ĩ peccatoꝛe aliqn bona
oꝑante ſiẽ ĩ cpe oĩno ſpᷣdito peccatis ·
et om̃i bono vacuo. vnde legit ĩ dialogo
et eſt tex · cim glo. de oſeẽ · diſ iin.c po⸗
ſtea ſignat᷑ demonez dixiſſe de iudegoi⸗
ueni vas vacuũ · ſj ſignatũ ita ꝙ Ppter il
lud bonũ deſtitit a ꝓoſito nocẽdi. qꝑ va
lent hec bona quo ad aſſuefactionẽ · Itẽ
cum homo aſſuefacit ſe ad bonum · de fa⸗
cili mutat animi pᷣuitas et facilius pſe⸗

uerat in bono ſicut ecõtra de facili aſſue

factus ad malum non pt᷑ pagere bonuʒ
hinc ſcriptura dicit. facies meretric eſt
tibi æc. ¶ Et pꝛedicta mducunt᷑ ad. q;
quotidianã nũquid clericus exiſtens m
Peccato moꝛtali mereat᷑ dicendo officium
et ↄcluſio Abba · et Jo · an · ẽ ꝙ ꝓdeſt di⸗
cere officiũ ad penam euitandam. nam
vt patet ex pᷣ̃dictis bona q̃ quis agit in h
ſeculo · qñq; ꝓſũt ad vitam ęternã qñc;
quo ad penam eiutand am. naz ſiquusẽ
in ſtatu gratie tũc bona pꝛoſunt quo ad

nitam eternam. ſi extra gratiam tunc qᷓ

ad penem euitandam . Kut go clerie? di⸗
cit hoꝛas ſuas in ſtatu gratie et tũc pꝛo⸗
deſt ſibi quo ad vitam eternam. Aut eſt
exrtra gratiam et tũc prodeſt ſibi quo ad
penã euitandaʒ. qꝛ ſi nõ diœret officium
tunc puniret · et idem die ĩ omĩbo alns pᷣ

cæptis affirmatiuis vt honoꝛa patrẽ · 2c·

dilige ꝓpximum. zc. Si em̃ quis adin⸗
pleret hec pꝛecepta in ſtatu gratie ꝓſũt
ad vitam eternam ꝓmerendam. Di ext᷑

gjr̃aʒ ꝓſũt ad penam euitandam,

hoe . d· pꝛimo poĩt dictũ·ſcdᷣo eius deter
mĩatõz ibi diſcretioni.ac. Caſus.ac.
¶Nõ pꝛio ex tex. ſacerdoteʒ poſſe imgẽ
pniĩam ieiunãdi certis diebo ĩ pane = aqᷓ
hec ꝗ̈ pnĩa a ure eſt approbata · ¶ De
cũdo no · ꝙ nõ valens adimpłere pniam
ſibi mictaʒ. pt illã omutare ⁊ agẽ ꝓut
pt᷑ · ¶ Tercio no · ꝙ obligatus ad ieiunã
dum ĩ pane et aqua nõ pot pti alio cibo
niſi ex cã · ¶ Oz quero qe tex · loqt hĩ pe
nitẽ tia imũcta qd de ieiunio ad qð qͥs
ſe obli gauit ex voto. Idẽ eſt dicẽdũ ᷣm
docto · bene vt ꝓpter carentiam panis
poſſit pti alijs cibarijs etiã cãmibo ſi alia
cibaria deſũt. Idem ſi ꝓpter infirmitateʒ
impediat᷑ vt icoſiliũ. S· de obſer · ieiu ·
¶ Sed q̃ro nunqᷣd hãc cõmutationem
ſſit quis ꝓpꝛia autoꝛitate ſibi facere ·
mo ⸗ ꝙ nõ mſi deſit ſupioꝛ.Diẽ tñ Ho⸗
ſtiens ꝙ h̊ caſuqJ ſupioꝛ haberinõ põt.
debʒ poſtea qᷓ; atius pt᷑ adire ſupioꝛẽ vt
ic venerabileʒ· ᷓ · de elecct · et in. c. eos · de
ſen · excom . li · vj.

eſitum. ι+tesgre

a ꝙcurantes xrel ſtudioſe ne⸗
gligentes oppſſionem filioꝝ ſuoꝝ depo
nunt· et ſi eſt publicũ publiæœ pumunt.
hoc diẽ. vel ſic et melius pt faciat ad ti ·
Oacerdoti gre pꝛocuranti rel ſtudioſe
negligenti oppᷣſſionem filioꝝ nõ impoĩ⸗
tur pnia publica · ſed debʒ abſtinere ab
altaris officio et aliter ĩ ſeereto agẽ pe⸗
nitentiaz. ſed ſi delickũ eſt publicu deb⸗
publiœ agere pniaʒ.h. d. pꝛĩo · q̃ſtio · ſe
cũdo rñſio ibi huic.Caſus.ac. ¶ Mota
pmo arg·ex tex. ꝙ pnĩa publica nõ debʒ
imponi ꝙ delicto oppꝛeſſionis filioꝛum.

nam iſti ſacerdotes poſtulabãt ſibi mn⸗/

poni q̃ᷓ de iure nõ ẽ mponẽda ĩtali caſu
Cõclude tñ ꝙ aut delictü eſt gue et ſcan
daliʒans totaʒ vrbẽ et tũc laico impomt᷑
pnia publica et ſolemis vt in.c.m capi⸗

te.l.diſ.xxvj ·q· vj·ĩ.cfi · Aut eſt graue

ſed nõ generat ſcandalum.x tũc aut eſt
occultum et nõ imponet᷑ pnĩa neq; ſolen
ms neq; publica ſit clericus vel laiois.
pt · d. cin capite. et dixi in.c·j. ̊. eo · Xut
eſt publioum ſed nõ eſt ſcãdaloſũ et tũc
imponetur pnĩa publica ſed nõ ſolẽnis
yvt in · d . .fi · iuncko. cj. g eo · ti· ¶ Scðo
no · ſacerdotem incurrere irreguſaritatẽ
ex lata culpa ad homicidium commiſ a·
vnde quantumcunq; delictum ſit ocaul⸗
u n deʒʒ perpetuo abſtinere ab altaris

Icet. oui ex pnĩa debz certaꝛ
die ĩ pane et aqua ieuinare pt
Mdeficiete pane alijs cibarijs vti

miniſte io. ſecus eſt ĩ imponẽda pena in
foꝛo cõtentioſo. q; lata aulpa nõ ſufficit
ad puniẽdu pena legis coꝛnel · de ſiccar ·
ſed requirit᷑ dolus.vnde m hoc caſu lata
aulpa nõ equipat᷑ dolo vtĩ. j · C. de ſicc ·
et · j · a. l lege †r eo · ti · q̃ntũ gꝗꝰ ad irre⸗

gularitatem lata culpa equiꝑat᷑ dolo vt H

quod tene mẽt · naʒ ſtudioſa negligẽtia
hic equipatur dolo et inducit irregulari
tatem et ðꝛ ſtudioſa negligẽtia lata cul⸗
pa q; videt᷑ quodãmodo affectare deli⸗

dum ex tanta negligẽtia pone exe mplũ

in parẽ abo collocantibo infantẽ triũ mẽ
ſium ĩ medio eoꝝ qui poſtea reꝑpit᷑ oppſ⸗
ſus. ¶ Tercio no. ꝙ leuiſſima culpaĩ ho
micidio nõ mducit irregularitatem qðᷣ
tene menti et pꝛocedit tex · qñ ſine tactu
et ſine alia procuratiõe honncidiũ mter⸗

uemit. ¶ Vltimo nõ · ꝙ dicit᷑ occultũ id

quod eſt aliquibo notũ ꝓ hoc la ibi ad
terroꝛem alioꝛũ. ac · debʒ g intelligi ꝙ
aliqui ſciebant · et tũc capitur occultum

„

ꝓ ſpecie diſtmcta a notoꝛio. ¶ Inglo·
detur mgra ĩ hac materia et ad hanc re⸗

nmnſi m.c.j· S. eo · cũ querit᷑ an ſolenmem
ſen publicaz pnĩaʒ debeat clericus agere
et duſtmgue vt ĩ glo ·et habet locum hec
diſtmetio nedum ĩ clericis grecis ß etiã
latimis· vnde tex · fecit mentiõz de grecis
q; ipſi et nõ latini ↄñiter habeẽt filios pt ĩ
cũ olnn · · de cle · colug ·
Eus ui. Sacerdos pnĩaʒ
arbitrari debʒ m qntitateʒ ex⸗
decſſus penitentis otritioneʒ et
alias circunſtãtias · h· d· quo ad ti · Ca
ſus ac. ¶ Nõ pꝛĩo ex tex · ꝙ ĩ pñia impo
nenda multũ ↄſiderat᷑ ↄtritio cõfitentis
nam ipſa ↄtritio eſt maxĩa ꝑs penitentie
Eſt em̃ quedam penitẽtia interioꝛ in eo
deflet et dolet peccatum omiſiſſe a ido

diat h Hoſti. a bene ꝙ tãta poſſet eẽ cõ

fitentis otritio ꝙ abſo ueret᷑ abſq; ſatiſ
factione exterioꝛis penitẽtie · IJdem no ·
glo. de oſec. di · iij· baptiſmi vice · nam
hoe caſu et ſi non ſit pe ntentia exterioꝛ e
tamen mterioꝛ. que ſi ad mitti᷑ ſge ma
gis afficit hommẽ qᷓʒ exterioꝛ Ex quo i⸗
fero ꝙ nõ eſt de neceſſitate vt pro quoli
bet peccato moꝛtali agat qui⸗ ſeptenem
pnñiam. q illud eſt oꝛdmariũ.ſed pt᷑ eẽ
tanta contritio et alie qualitates alleui⸗
antes delickũ vt nõ ſit neceſſe ita ionge⸗
uam pniaʒ agere ꝙ quo vide glo· nõ. de
penj diſ. iij · . c ſũt plures· Itẽ ipſe ſacer
dos pt᷑ ex officio ſuo diſ penſatiue multũ
de penitẽtia remitteè vt eſt tex · nõ · Aug.·

de peni di. jiĩ. c quẽ penitet· et maxĩe m
ipſius oꝛatioĩboet bõis oꝑibo· vñ ſacer⸗
dotes dicut comedere peccata pli · j. q.
j.c.ipſi ſacer dotes · a q̃nto ſunt ſaãctioꝛes
tanto faciliꝰ a deo exaudiũt᷑ aiõ ſp debẽt

eligi ſãctioꝛes ad ĩtercedẽ dũ ꝓ peccato

re licʒ em̃ oẽs ſacerdotes ſine crimi dr̃ia
pariter ↄficiãt veꝝ coꝛpus Chriſti · · q ·
ſi fuerit / et · c multi de coha · cle · z mul . c. ve
ſtra· tñ iqᷓntũ pᷣœs mittũt ad deũ ꝓ pec
catoꝛbo nõ ita exaudiũt᷑ mali ſiẽ ⁊ boni
vnde alibi canon diẽ . Si is qiu diſplicet
mittitur ad intercedendũ irati animꝰ ad
deterioꝛa ꝓuocat · in · q · vñ · iudicet · 2· c
grauibo · et vide tex. xlix. di · pn · ⁊ quod
ibi nõ · ¶ Seðdo no · ꝙ prĩa moderanda
eſt ꝑſacerdotẽ vᷣm arbitriũ diſcreti viri
et pondera pᷣbũ moderanda· nam ſonat ĩ
diminutionem pvt ĩ · c. fi · · de v · ſig; Dimi⸗
nut ge penitentiã oꝛdmariam ß arbitriũ
ſuũ · ſed vt dixi requirit᷑ arbitriũ diſcre⸗
ti ſacerdotis. non go hoc dimittitur ſue

voluntati libere· ¶ Et facit hoc ad · q · qti

dianaz Sacerdos imponit pnias mmo⸗
res debito · nũquid iſte ofeſſus ſit tut?qᷣ
ad deum · Et conclude ꝓꝙ ſi nulla culpa re
perit ĩ confitente vt q; pꝛobabiliter cre⸗
debat eum pitum et paratus erat reciꝑpe
prĩam etiam maioꝛem tunc ſatis tutu ẽ

ſegd ſacerdos indigne arbitrãs ſe obligat

quo ad deũ · Di vero ↄfeſſus fuit m culpa
q; ſciebat eum non pitum et tũc non eſt

tutus peccatum tamen eſt dimnſſũ et pe

mitentiam odignaz pficiet ĩ purgatorio
vide glo · nõ · de pem. di · . m . c menſurãa·
Et ex hoc tex · et nõ · ĩ dicko. c mẽſuram·
collige ꝙ priam arbitrari pt ſ acerdo nõ
ſolum quando ſpecifica penitẽtia in iure
non reperit᷑ expꝛeſſa immo etiam vbi ca⸗
non expᷣſſe mnpoĩt pnĩaʒ · Nam repiuũt fe
re·xlv) · canões penitetiales imponẽtes
ſpecificas pnĩas ꝓ certis petis quos oes
collĩgit Hoſti ĩ ſum · eo · ti · pt᷑ em ſacœr⸗
dos ab ülis canonibo penitẽtialibo exeã
diſcedere et mmoꝛẽ pmiam imponere vt
bic et ĩ dicto·cmenſuram ·ſiẽ dicimus in
foꝛo midiciali iudigem poſſe ex cã penaʒ
mmuere iure expᷣſſam . . hodie et guo
ibi nõ ff· de pe ·et · l. quid g. Gpena Zinoꝛ
ffde his qͥ no · mfaet dixi mn . c licz. S · de
pen. ¶ Wõ. inj. ibi adulterio hoĩcidio ⁊c ·
muncta ſupraſcriptione ibi enim ſcribi⸗
tur epiſcopo et fratribus et ſacer dotibus
ꝙ ſacerdos poteſt abſoluere etiaz de mma
gmis crimnnbus· etiam de homiadio yt
ſingulariter ꝓbat hic et ſequunt᷑ p hanc
lam cõiter doct · nõ ergo ẽ neceſſe adire
Papam yvt dicunt vulgares · nec etiam

Nene
nuhe
nndt
cc
naln
vorc
ſier
enin
Urun
di
mu
ſtic
iit

Nin

„

nn
ſ

oin

ſo

epᷣm ſed etiam ſimplex ſacerdos poteſt
de his abſoluere et regula eſt ꝙ excep⸗
tis qbuſdã reſeruatis ep̃o et paucis de qᷣ
bus per glo · in. c. j · de pe · et re · li. v) · ab
omnibo alijs pñt ſacerdotes abſoluere hſ
ep̃i ſolent hodie ꝑ ſtatuta ſibi reſeruare

multa vt homicidium et ſmilia et ĩ hoc

attendenda eẽent uůla ſtatuta. et de iure

hoc facere poſſunt et artando ptatem ſa

cerdotum ſibi ſubiectoꝝ artant ꝑ conſe/

quentiã poteſtatẽ fratu mendicantiuʒ

q fratres mendicantes non poſſunt ab
ſoluere niſi prout poſſunt preſbyteri ꝑ⸗
rochiales · vnde et ſi non directe mndire

cte tamen poteſt ninui eoꝝ ptas vt di
at glo · no · in cle · dudum de ſepult. Et tñ
crederem ꝙ vbi epus multum opprime

ret ptatem ſacerdotum maxime cauſa g

ui non vrgente ꝙ poſſunt ſacerdote re

currere ad ſuperioꝛem cum videant eo
rum officium valde diminutum facit de

aaceſ. prela.c ad hoc · ¶ Quarto no. ibt

ꝓut ſaluti ⁊c. ꝙ ſacerdos mn ĩponẽda pe
mtẽtia debz id decernere qð tendit ĩ ſalu

tem penitetis. vnde ?m NHoſti · et bñ dẽt

eũ abſoluere etiaʒ ĩponendo ſibi pniam
tantũ vmꝰ pr noſter. Sit gꝗ valde cau
tus ſacerdos vt ſi videat peccatoꝛẽ nõ va
lentem agere pnñiam odignã · vel ꝙ de fa
cili nõ explebit illã pñiam debet ſibi im
ponere valde breuem · ne adducat eum
in deſperatõe · xxvj · q · vij · m. c. alligãt ñ
tamen per hoc exiſtimes ꝙ ſine pnia di

mittat᷑ peccatum· q; ſi hic digne nõ agi
tur pfic etur m purgatorio xxy · di. m · c.
qualis et xxinj /q· v. m.c.quid gꝰᷣ· ¶ Itẽ

no · tria que debʒ ſcire quilibet chriſtia⸗

n9 vt eſt oꝛatio domimca · ſ.pater noſteꝛ

Item ſimbolum · i · credo et vfeſſionem

boc de conſec · diſt. ii · c nos ante omma

¶ BOltimo no · ibi in moꝛtis articulo ac̃
ꝙο conſuetudine generali vt in moꝛt ar⸗
laulo exhibeatur coꝛpus chriſti.

Ff. icii. xuditur mulrie coon
feſſio que ſibi partũ alienum
ſuppoſuit xel ꝓpriũ ex adulte

rio ſuſcepit nec illud marito vult detege
re. h˖ d. primo conſultatõ · ſcdo rñſio ibi

qm̃; Caſus:ꝛc̃. ¶ Nota primo ex text.
verbũ poſſeſſio qñq; ſumit᷑ ꝙ totali

ſubſtantia aliauus ſic et poſſeſſio qñq;

ſumitur ꝙ ꝓprietate rei vt mc. quomã
frequenter in. ꝙ ſi ſuper · et lite nõ vte⸗

ſta. ¶ Ocðo no · ibi ad alios ꝙ hec di

ctio aluis qnq; denotat diuerſitatem im
ſubſtantia tantuz ſed facit poſitiõeʒ eiuſ
dem qualitatis cum precedentibo qñq;

denotat diuerſitatem in ſubſtãtia et ĩ q̃ᷓ
litate vtĩ fi · littere.ibi ĩtelliga? alięnos
ac̃· ¶ Nota tercio ꝙ nõ valenti ſine peri
culo ſatiſfacere de delicto non eſt pñia
deneganda · ¶ Vltimo no· ex fi · littere
ꝙ ſacerdos curatus eſt iudex ↄpeten in
iſtis caſibus hic expreſſis. ¶ In glo.ij
ibi q; ei non crederetur ac · No· bene gl.
ꝙ exquo quis eſt natus ex vxoꝛe alicuiꝰ
in tm̃ preſumntur filiꝰ mariti fauoꝛe ma
trimomij pt non credat matn aſferenti
contrarium et idem ↄmumiter tenent le
giſte m.l.filium alle · in glo · et m.l· ſi vi⸗
anis ſcientibo· C. de nup · immo plus ẽ

ꝙ q̃ndiu potuit generari ex marito nũ⸗

qm̃ preſumitur ab alio generatus · etiã

ſiprobaretur adulterium eo temporeꝑ
mulierem commiſſum · xel ꝙ mulier pe⸗

perit ex domo mariti etiam m loc ſuſpe
cto. vt m.l.imles defuncto . ff. de adul

te . et no · in dictis iuribus.Dicit tñ Ho⸗
ſti · ꝙ non credens matri habet fortem

animum q ipſa melius ſcit q̊ʒ alu et ñ

eſt reriſimile eã m hoc dicere mendaciũ

gr. c.afferte de preſump · vnde ſi mateꝛ ðᷣ

texit veritatem filio et filius habet con⸗
ſcientiam leſam ex dicto matris debʒ cre
dere et oĩa bona reſtituere· alias ſi face⸗
ret cõtra oſcientiã edificaret ad gehen⸗
nã vt m. c lrᷣas de reſti · ſpo · et ĩ. c ꝑx tuas
de ſymo · Sed ſi nõ habʒ oſcĩaʒ leſã quia
nullo mõ vult credere matri tũc nõ tene
tur ad reſtitutõem et ita limita dictuʒ
legiſtaꝝ m iuribus preall: qui dicunt i⸗
ſtum fuiſſe fatuum qui ad aſſertionem
regine aſſerentis eum non eſſe filium re
gis ceſſit regno · ¶ In fi· glo. hec glo.vi
detur ꝙ propter periculum excuſetur H̊
mulier . ſed glo · ſequens ſenſit aliã ſo⸗

lutionem multum duram. vt hec pñia ñ
ſit mulie ri fructuoſa durãte fraude. Sʒ
dic melius colligendo dicka doc. maxi⸗
me Inno ꝙ aut nullum piculum ẽ m re⸗-

uelando veritatem iet vrſmilitv⸗ creð
tur mulieriet tũc mulier peccat nõ reue⸗

Aando et durante fraude hee pnia nõ ſ
fructuoſaſita mtelligat glo.ſequẽ? i ã

non credetur mulierii nec hẽt ꝓ batiões
mptas jet tunc ſatis ẽ ꝙ peniteat abſ
q eo ꝙ detegat ſqe exquo videt ꝙ ba
re non poſſet debet tacere / ne potius in⸗
ducat ſcandalum qm̃ aliam ptilitatem

4 ar. ij·.q · vij.c pleriſq; Rut mulier habʒ

ꝓbationes promptas vel veriſimiliter ſi
bi eredet ſed ſubeſt piculo moꝛtis i re⸗
uelando et tunc debʒ potius tacere qe m
n- reuelando eſt pꝛculum rey ſed m re
ielando eſt ꝑiculuʒ animaruʒ z coꝛpop

Ideo mulier oſtituta inter hec duo mala
debet eligere minus malum et ſic et ſieta
cere · xij · di · in · c nerii · ¶ Sed otra hot
op · qꝛ facilius ſcandalũ naſci ꝑnnttit᷑ q̃ᷓ;
veritas relmꝗtur vt in· c.qͥ ſcãdalizauerit
.de reg · iur /· So · dicit Inno · ꝙ illud ꝓ⸗
cedit m iudice vel m teſte qͥ hʒ uidicare
et dicere veritatẽ quã ꝓpter ſcãdalũ nõ
debẽt relimquereſſz iſta mulier nõ eſt iu
dex neq; teſtis ĩmo eſſet denunciatrix.
vnde noͤ perit iuſticia m nõ reuelãdo peĩ

Uod in te. cempe gene
ralis mterdicti ↄcedit᷑ pnia et
viaticũ moꝛẽtibo · h· pro· Cleri
ci q obᷣuauerũt ĩterdictũ pñt cũ ſilenti
o ĩ cimiterio ſepeliri · h. ſcᷣo· In ouẽtua
libo ecẽijs clerici bim vel trim pñt hora⸗
ſub nnſſa voce dicere · h· tertio · Cruce ſi⸗
gnatis et pegrinis tpe ĩterdicti pria cõ
cedi pt · h· q̃rto · Et qttuoꝛ ſũt ptes ut
qᷓttuoꝛ ſũt dicta · ſeda ibi licet · tercia ibi

teat ergo et ſatiſfaciat de ſuo et ſic erit tu * Aruelike ire ibi roripigtiacfus
ta quo ad deum · Qualiter aũt ſatiſfaci⸗ c.- A. No⸗ Prt ex r ei he
at. dicüt docto · ꝙ debet de ſuo dare tm̃ nitẽtia ↄcedit᷑ moꝛiẽ tibo dũtaxat hodi

e vero ocdit᷑ oĩibo dũ tñ nõ fuerũt cã m
terdicti vel auxiliuʒ pᷣbuerũt de ꝗ dic vt
no · ĩ. cfi · de ſen · ex. li. vj · Sz qð h dicit
de viatico hedie ĩmutatõez ñ recipit bñ
tñ pt exhiberi decedentibo. q de viatico
nulla mentio fit in · d.cfi · ſtabimus ergo

reniẽtibo ab mteſtato vel illis ͥs mari
tus veriſinnliter inſtituiſſʒ ſi nõ credidi
ſet ſtum filium ſuũ et ſi dubitet diſpen
ſet m paupes ar · m.c.cũ tu de vſur. Si ve
ro mulier nõ ẽ potẽs ad ſatiſfaciendum
tunc ſaltem peniteat

huic iuri antiqᷣ · ar · in. lpᷣcipimꝰ· m fi ·
Oua.bbatiſſa monial es de appel. nã viaticũ nõ intelligitur ꝓprie
d bñdicere ofeſſiones audire et appellõe pnie ĩmo ſunt duo ſacramenta
publio p̃dicare nõ pth. d · primo ponit ſepata ideo papa vtitur hic ᷣbo volumꝰ
exceſſus quos · ſcdᷣo ꝓhibet · ibi cũ ergo q; de iure non intelligebatur et ius ooꝛni
tercio cauſam reddit ibi ꝙ licet ꝛc. Ca⸗ gẽs debʒ ſtricke mtelligi ad hoc qð no ·
ſus ꝛc̃. ¶ Nõ pnmo er tex · ꝙ hcet abba⸗ m. c cupientes · de electi. l · vj. ¶ Secũ/
tiſſa poſſit here iuriſdictionẽ foꝛ otẽcio do no · m b· licz ꝙ tpe interdicki non pt
ſi vt ic dilecto de exceſ. pla · et idez ĩ alia aiqs ſepeliri ĩ dmnterio· mtellige qñ q;
muliere ſpãli · vt ĩ · dilecki de arbi · et qʒ vult ſepeliri m loco iterdicko · vel quã
ibi no · et xij. q·ij· cũ deuotiſſimã. iuril⸗ do pſona eſſet mterdicta ſed ſi pſona nõ
dictionẽ tñ foꝛi pñialis hẽre nõ pt· Et interdicta ſed locus tẽ pt᷑ ſepeliri ma⸗
eſt rõ diuerſitaus q; iuriſdictio foꝛi pe lio loco ſacro non mterdicto de quo die
mtentialis ꝓcedit ex ptate clauiũ et oꝛ⸗ vt m c ſi ſnia de ſen · ex. li · vj. ¶ Nõ ter
dmũ quoꝝ mulier totaliter eſt mcapax cio ibi ſine cãpanauꝝ pulſatõe ꝛc· ꝓ gene
adeo ꝙ ſi de facto mulier oꝛdiatur nõ ne rali ↄſuetudine · ᷣm quã m exequijs ho
cipit characterẽ ſm cẽm opi qð etiaʒ minũ pulſant᷑ cãpane et videt pulſatio
tet gl.i· diaconiſſa xxvij.q.)· ¶ No· i · de ſolenmitate exeqan · vnde ꝓhibet hoc
ibi publiœ p̃dicare · ꝛcẽ· q;ũ abbatiſſe tim tpe talis pulſatio · ¶ Ouarto nomp ·
mhibetut᷑ publica pᷣdicatõ· pt᷑ ergo in ſe m ouentualibo ꝙ tempore mterdictiñ
creto monere moniales ſuas· dando bo poſſunt indiſticke m eceleſia celebrari di
na exempla et explanãdo ſacram ſcrip⸗ uina · ſed hodie hoc recipit ĩmutatõnẽ ꝑ
turam ¶ UMõ tercio. ibi abſonũ et ab⸗ dictum. c fi · vbi ſtatuitur ꝙ in oĩbo eecle
furdũ ꝙ ad ĩpugnatõem aliouiꝰ ſmie ſi⸗ ſijs ſpecifice nõ mterdictis poſſunt clan
ueact? ſuſſicit ꝓbare abſurditatẽ que ĩ deſtine ianuis clauſi? celebꝛari dĩuina a
de ſequitur valet gꝰ' ar· ab abſurdo con m quattuoꝛ feſtiuitatibus anni de qui⸗
coꝛ · em geneſi ð · de elec · ¶ Quarto no· bus ibipublic poſſunt cælebꝛari de quo
ꝙ beata virgo fuit dignioꝛ et excellenti⸗ die vt ibi legi · et nota. ¶ Quinto nota
o omniboapoſtolis. (Itẽ no pfaag α wi legere potius qᷓ cantare ꝙ drĩa ẽ in
ligandi a abſoluendinõ fint tributa ſoli ter hbec et facit ad ſtatuta · q ergo tene⸗
petro · ſed apoſtolis oĩbus ad idem/xxv· tur cantare officiũ non ſatiſfacit diſpo⸗
di · ĩ nouo et ĩ euangelio.Accipite ſpiritũ ſitiõi legendo et cu pmittitur legere no
ſanctum quoꝝ reiniſeritis peccataꝛc̃ · pmittitur cantare · Vltio m vᷣ. recipien⸗
HBolus ergo petrus habuit principatum tibus · Nõ priuilegium cruc ſignatoꝝn
ß in ptate omnes fuerunt equales: ¶ In et peregrinantium. ſed hodie eſt ius cõ⸗
glo.ij·im fi · et multas drĩa mter mares mune q; oĩbo ocedit᷑ pñia vt dixiĩpᷣmo
et feminas no. Spe. m tit · de procur . in no · et habet᷑ m · d · c· fi · ¶ In glo · j · ibi ſiue

prin. et m ti · de accuſa· m · tria adde qrtũ · ð quo m. c rñſoꝗ· de ſẽ ·

ex.quod eſt ofirmatõ m fronte ſiue criſ
matio et de materia mterdicti vide quod
no:m . c noneſt de ſpon · vbi plene tracta
tur qᷓ ꝓhibentur et que pꝑmittuntur tꝑeĩ
terdicti · Et in fi · glo · dic vᷣm Hoſtiẽ ·
dicitur viaticũ · q; recte recipienteꝰ du⸗
cit ad viam ſalutis facit j ·q: j· mterrogo
et qð ibi no · et xxxñj · diſ · m. &rey · ¶ In
glo · fi · ibi ſed et hic eſt neceſſitas · Sen
tit gꝰ gio · ꝙ iſtis crueœ ſignat vel pere
ZSrims nõ oceditur pñia mſi piculo ĩmi⸗
nente qð tñ m veritate ẽ ↄtra litteraz ibi
cũ poſtulauerint · ꝛc· ſep hodie circa hoc
non eſt mſtãdũ q; mdifferenter ommi
bus ocedit pñu vt in d. c fi · Et m fi⸗ gl.
hHopmo glo. eſt vera vt ſatis ꝓbat m
Kc fi · de ſen. ex · li · vj · ¶ Extra glo · ꝓ de
claratiõe.cquero circa primaʒ ptẽ qᷣd ſi
ſacerdos nõ hbʒ hoſtiam ↄſecratam et ne
ceſſitas mfirm poſtulat dicit Inn· ꝙ ſa
cer dos nunq̃ʒ ↄmunicet de pane · ſed cre
dat et eſt ſibi p manducatione· Juxta il⸗
lud erede et mãducaſti de oſe · di · ij. nun⸗
qd · Quidã vt dñi de rota· intelligũt hoc
dictũ ꝙ debʒ dicere m firmo eſſe hoſtiã
conſecratam licet nõ ſit q ſatis eſt ipᷣm
h credere qð dictũ nnhi nõ placet nec fu
it de mente Inno nam duœret hommnez
in ydolatriã. ↄtrac.de homine · et qð ibi
no ˖ de celeb. mif · vbi eſt text · qdðᷣdãmõ
expreſſus ↄtra hanc interpretatiõez vñ
debz Inno mtelligi ꝙ dum infirmꝰ dece
deret ſine omumõe exquo nõ deficit ꝓ
eo tm̃ meret acſi reꝝ coꝛpus chriſti aſ⸗
ſũpſiſſet · ¶ Scðdo qro qͥ d de mulieribo
a ꝓpĩquantibo ꝑtui nundqd iſte dicant
decedere relle vt tpe mterdicti eis poſſit
viaticum eœdijo· an refert alias in fa⸗
cto ſeꝑe dubitatũ · ſed ſibi placet ꝙ non
dicant᷑ decedere et ſie nõ ſit locus diſpo
ſitõt huiꝰ.c:mhi placet vt oſideret᷑ qua
litas mulieris et enis conſuetudo pt ſic v
bi veriſimiliter dubitaret᷑ de moꝛte tunc
ſit locus mdulgentie huiꝰ.c alias ſecus
¶ Tercio quero m v·liœt nunqᷣ d clericis
tpe mter dicti ſit exbibenda extrema un

ctio doc. cõmuniter ꝙ nõ lict in facto

qdã nõ aduertãt · nã hic ex duobo dene⸗
gatis ↄœdit᷑ vnum dütaxat videhcet ſe⸗
pultura ergo aliud videt eſſe denegatũ
ar · m. c·nõne de pꝛeſump · Ouare at poti
us oceditur viatioum qᷓʒ ſacra vnctio cũ
yvtrũq; ſit ſacramentũ · So/ ꝑ ipam vn⸗

ctionem tũc deuenit᷑ ad ſacramentuz et

ſic in ipa ꝑticipatõe cũ mfirmo tũc effi
ci᷑ ſacramentũ.ſed coꝛpꝰ chriſti ẽ ſacra
mentũ anteqʒ exhibeat ſeu poꝛtetur ad
iĩfirmũ. Item maior familiaritas ↄtrabi

tur ĩ extrema vnctione vbi diount᷑ multe
oꝛõnes q́; m erhibitõe coꝛpoꝛis chriſti.
¶ Vltimo quero nunqd iſtud priuile⸗
giũ ocœſſuʒ clericis circa ſepulturã habe
at locum m eccleſia ſpãliter interdicta
qdã ꝙ nõ vt refert Inn. m.c.·fi · de exceſ ·
Prela · Hoſti · ibi vtra.q; tm̃ valet gha
le quo ad oĩa qᷓntuʒ ſpeciale q ad quedã
lſi duo· ffᷣde admi · tu · Sicut ergo pᷣmit
titur ſepultura m interdicto generali i⸗
ta pmitti debʒ mſpãli · Jo· an· tenet hic
ↄtrarium q; tex·iſte loquit᷑ de generatli
mterdicto a certe mihi videt᷑ qõ ſatiꝰ du
bia nã ꝓ hac opi.Jo:an · facit iſte tex ·
qᷓ m duplici lo ſemꝑ facit mentõem de
generali mterdicto. Itẽ ſub eſt tunc rõ
q; mſi poſſet ſeꝑetiri m cimterio alicu⸗
ius eccleſie tunc opoꝛteret eũ ſepeliri ex⸗
tra cimiterium in campis· Sed ꝓ otra⸗
ria opi ·facit · c vt priuilegia de pᷣuile · in
prin · Item q; poſito generali mmterdic⸗
to quelibʒ eccleſia cenſet᷑ mterdicta val
de equũ eſſet dicere ꝙ m ſpeciali ĩterdi⸗
cto poſſunt clerici illiꝰ eccleſie ibidez ſe⸗
peliri · ſʒ alij nõ cum heant m loco eccle⸗
ſias nõ interdictas ar/m d.c. vt priitile⸗
gia · Item ſcias ꝙ lict tꝑe mterdicti lai
cis deneget ſepultura eccleſiaſtica tñ re
laxato inteꝛdicto illi q nõ fuerũt culpabi

les rel ĩ qbo apparuerũt ĩ moꝛte ſigna ↄ

tritõis ſi fuerũt ſepulti extra cimiterium
potert᷑ exhumari et ð nouo ſepeliri ĩ cinm
terio ar.c.a nobᷣ de ſen · exco · et hoc tenet
Inno. in d. c. fi · et Jo · an · hic.

Obnis utriuſque.

Famoſũ ẽ et multũ allegabi⸗
le et qe hʒ multa dicta coĩter
nõ ſumat᷑· Sʒ poſſumus ꝓ aliq̃li ĩtelle⸗
ctu ſic ſũmare · Quilibʒ dolicapax tenet
ſaltẽ ſemel m ãno ↄfiteriꝓprio ſacerdoti
rel de eiu licentia alteri et euchariſtie ſa
cramentum ad minus in paſcha recipe.
Et ſacerdos reu elans ofeſſionem depo⸗
nendus eſt · et in monaſterio ad agendã
ꝓPetuam pñiam detrudendus eſt . Et tri
a ſunt dicta pᷣncipalia · ſcdᷣm ibi ſiq;? . ter
cium ibi ſacerdos· Caſus·ꝛc· ¶ Nõ pᷣmo
ibi oĩa ꝛc̃.ex tex. ꝙ ofeſſio ũ debet fierip
ꝑtes nã ſi quidam oↄfitet᷑ certa pcta vm
pᷣſbytero et reliq̃ alteri pᷣſbytero certe i
ſta nõ ẽ pura ofeſſio.q; deꝰnõ nouit o⸗
pus ĩper fectũ et nunq̃ʒ ſanauit aliquem
quin ex toto eum liberaret de ꝑe · di ij.
ĩ.c.ſũt plures · nunqͥd aũt teneat iteꝝ con

fiteri qñ confeſſus eſt quedã pcta alijs

ſupꝛeſſis ſunt opi.de qbus videꝑ gl · ð
pe · di · · nõ tibi dico alias in· ſequeuti

Oed Krehi · de pe · di · ij · · fi. in fi · dicit
munmiter tẽri ꝙ ſi fit alteri ſacerdoti · de
bet pꝛioꝛa peccata iteꝝ ↄfiteri· q;ꝛ prima
confeſſio nõ valuit tanqz nõ fackaĩſta⸗
tu Itie et in charitate et hoc tutius ẽ te⸗
nere et ꝙ hoc vt diri facit iſte tex · dũ di
cit oĩa ꝛc. nõ gꝰ ſatiſfecit hiuc ↄſtõi nec
deo qᷣ ptem ſibi retinuit. ¶ Scðo nota
ibi ſua.ꝛc · ꝙ oↄfitens nõ dẽt reuelare pee
cata aliena ſ tm ſua et facit ↄtra mulie⸗
res ĩpudicas reuelantes etiã pticipes hͥ
reꝝ niſi peccatu ꝓriũ nõ poſſit bene de⸗
tegi abſq; pticipibo vtputa ſi rem illici
tã egit cũ matre filia rei ſoꝛoꝛe · nã üte
ciraunſtantie agguant peccatũ · nec po⸗
teſt o fiteri ꝓprium peccatũ miſi et ↄfitea
tur participis ꝓ hoc de pe · di · v · ĩ prin·
¶ Wõ tercioibi ad minꝰ in paſchaꝛc̃· ꝙ
hodie de neceſſitate nõ eſt recipienduʒ
Paegt oꝛpus chriſti im anno naʒz ante
hãc ↄoſtõem tenebat᷑ qᷣſq; ter in anno re
cipere coꝛpꝰ xp̃i videlicʒ m feſto paſca⸗
li m natiuitate dñi et in feſto pentheco⸗
ſtes vt in . cet ſi nõ frequẽtiꝰ de cõ · di · ij
Relaxatum ẽ gꝰ iſtud pœptũ et remãſit
ſolum ĩ feſto paſchati? ideo dicit admi⸗
nus. ꝛc · qſi · d. bonum eſt pluries reciꝑe
ſed ad minus m feſto paſchatis de reli⸗
gioſi rero reſpectu ofeſſiõis et aſſum⸗
ptiõis euchariſtie dic vt ĩ cle.ne ĩ agro
in. Gſane de ſta· regu · ¶ Quarto nõ ibi
de ꝓprij ſacerdotis ↄſilio ꝛc̃ · ꝙ nõ det qͥs
abſtinere ab aſſumptiõe euchariſtie ex
ↄſilio alieni ſacerdotis · j ꝓprij dũtaxat
quod multi et male nõ aduertũt vt dicit
Jo · an · et bene · ¶ Quinto nota caſũ ĩqͥ
nõ excĩcatus arcœt᷑ ab ingreſſu eceleſie
et nõ · ꝙ dicit arceat qð pᷣbũ denotat vio
lentiam. pt᷑ gꝰo arceri riolenter et ſi opꝰ
eſt pt᷑ ad hoc iuocari brach um ſecula⸗
re vt in.c.j· de of · oꝛ · et · xxiij ·q: v·adni
