bent deijci et pecunia debet applicari illi ec
cleſie quia non applicatur ipſis crimino
ſis cum inde eijciantur ſecus ſi non eijoæe⸗

rentur · quia tunc debet applicari fiſco pᷣn

apis ſcilicet pape ᷣm Hoſtienſeʒ qui di

ſtribuat in pias cauſas turpia enim lucra

a fiſco extoꝛquẽtur.lłfiſcus · ff· de iure fiſ.

Oi vero ſolus pꝛelatus ſeu particularis

de eccleſia deliquut tunc ipſe ſolus punie
tur et pecunia applicabitur eccleſie mcu⸗
ius ignominiam data fuit vt hic · Secũ
do mem bro pꝛimcipali cum queritur m ec
cleſia regul ari aut omnes de eccleſia deli
querunt et tunc datur pecumia ei qui de⸗
dit vt intret · ſcðᷣm monaſterium vt m·c.

reniens ꝗ·eo. SDi vero particularis de ec⸗

cleſia eut tunc ne delictum ſuum no
ceat eccleſie tenetur dare pecmmam

9 EE2 D

. 8

ſeztᷣo monaſterio quo ad vſufructum tm̃
et moꝛtuo ingreſſo redibit pᷣmo mõſterio

et ſic poteſt mtelligi finis glo · vt limitet

illud.c.xemens.

Um eſſent. Symomiacũ
eſt pro tempoꝛal obſequuo be
lneñſicium eccleſiaſticuzʒ promit
tere · Pꝛimo ponit deciſe controuerſiam
et ꝓcuratoꝛis datõnem· Sedo diffmitio
nem et eius cauſam ibi cunq; · caſus ꝛc̃.
¶ Mota pꝛimo ex tex. ar · clericum poſſe
eſſe ꝓcuratoꝛẽ ſiue ſolicitatoꝛem in cã

laici · quod dicit verum abbas m curia ro

mana ſeu m foro eccleſiaſtico et pro hoc
c.per venerabilem iuncta ſupꝛaſcriptõe
gS. qui fi · ſint legi. ſecus ſentit in foro ſe
culari · Sed dic ꝙ etiam m foro ſeculari
non ꝓhibetur clericus promouere vnunz
negocium laici et iura que prohibent cle
ricum exercere negocium laici debent in⸗
telligi generaliter quando mdiſtincte
exercent procurationem ſecus in vno ne⸗
gocio et mtellige in officio oꝛdmatõi h
eſt ſingulare dickũ Inmo · et menti ome⸗
danduʒ in c. vmc.de obli:ad ratio:a ta
cite ſenſit m·c ſed nec · ne cleri· vel mona·
¶ Secundo nota ex tex. ꝙ de promouen
do negocio apud ſedẽ apoſtolicam non
debet quis recipere ꝓmiſſionem maxime

alicuius ſpiritualitatis conſequẽde et ho

die curialis vel alius recipiens rel faa⸗
ens promiſſioneʒ de aliqua vtilitate vel
dere oonſequenda rel obtinenda gratia
apud ſedem apoſtolicam eſt ipſo iure ex
oommumcatꝰ dequo plene die rt ĩ extra
uaganti Gomfacij q̃ incipit excõmuĩcatꝰ
et hodie multi mcidũt m hanc excõicatio
nem · ¶ In glo · fi. no · duo ſingulariter
miſta gloſa · Primum ꝙ poteſt quis lia
te ſeruire alieui pꝛelato et ſperare ab eo
beneficium ſpirituale nec ex hoc commit
titur ſymoma licet ſequatur collatio· ta⸗
men hec glo · dicit ꝙ non debet ſerume pꝛĩ
cipaliter hac mtentione q̃ſi.d · ꝙ poteſt
ab eo in genere ſperare bonum tempoꝛale
et ſecundario etiam beneficiuʒ ſpirituale

ſecus ſi non eſſet idoneus ad illud bene⸗
ficium vel ſeruitium non eſſet honeſtum
do · Anto · pro concoꝛdia dicit aut ſer⸗
uiens aut recipiens ſeruitiuum habent re⸗
ſpectum ad certum beneficium et ꝓcedit

iſta glo·vt non licœat hac intentione pꝛin

cipaliter duci. aut tendũt ad beneficium

meertum et procedit illa glo · Jo. ego non
video bonam rationem diuerſitatis ĩter
beneficium certum et imncertum nec puto

ꝓm aliquo caſu licitum ſit pꝛincipaliter
ſeruire pro ſpirituali beneficio ↄoſequen
do nec pꝛelatꝰ liate confert ſi pꝛmcipali
ter ducatur ad conferendum pro ſerui⸗

tio tempoꝛali recepto quia id qð in ſe de
bitum eſt a honeſtum non debet exercei

fauoꝛe humane gratie ſed recto iudicio

vt in.c. nemo . eo et. xj .q iij &ſi ergo ⸗
m c. Sue ðᷣ pꝛe ven. Sed ſecundario bñ po

teſt haberi talis ſpes et ita noluit gl.in.c.

quid proderit lxj · di · et Iunno. in. c. vone

rabilem de elect · in fi. in verbo fiducig et

mtelligo · glo · m illo . c ſunt nomulli. . b

jſm iſtam glo · et illud · c quid proderit .
et faciunt hecad queſtionem quam poiĩt
hic Hoſti. Epiſcopus recepit quendam
cl ericum ad ſeruitium ſpirituale et tem⸗
rale pꝛeſtandum promittens ſibi certuʒ
ſala rium amuatim donec ſibi ꝓuiderit

de beneficio competenti nunquid hoc ſit
licitum et concludit ꝙ ſicdummodo ſpe⸗

cialiter ex pacto ſe non obligauerit ad ſer
uicium tempoꝛale pꝛeſtandum nec com⸗
mittitur ſymoma ſi rennttatur poſtea
ſalarium cum confertur beneficium quia
ſalarium erat ſub conditione a facta col
latione expirat obligatio inſti·de pᷣ.ob ·
m. &omnis · ſecus ſi promnſſio fuiſſet pu
ra et perpetua · quia tunc bene committi

tur ſymonia ſi renmitteretur tempoꝛale

pro ſpiritu ali conſequendo ar · in . . vemi⸗
ens. S · de teſti/ ego putareʒ pꝛmũ dem
Hoſt. procdere quando pꝛelatus non m
ducitur ad conferendum beneficiũ pꝛm⸗
apaliter propter ſeruitium tepoꝛale vel
ſpirituale recipendum ·ſed quia ille me
retur et cauſa impulſiua et non finalis ſit
pꝛeſtatio ſeruitij ar. in.c.graue de pᷣben ·

nam video ꝙ non eſt licitum recipere p⸗

miſſionem benefien conferendi pro voee
pꝛeſtanda in electione vt m. c. de hoc · S·

eo · eodem modo non pvidetur licitum etiã

pro ſpiritualibus ſeruitijs rea pere pro
miſſis beneficij onferendi ſecus vt dixi
ſi iſta eſſet cauſa impulſiua · Et ex bis ha
bes deeſum ꝙ ſedo poteſt colligi er gl.
nunquid ſit licitum clerioo ſeruire pꝛela⸗
to pro bñficio conſequendo et nunquid
pꝛelatus hoc caſu licite confert ·

Mſinuatum. Moten
ſymomiacꝰ ĩ bñficõ ab illo ð
ponit᷑.Idẽ ĩ mfamato quiſe
pur gare no poteſt.pꝛimo ponit papa na
rationẽ ſibi factã otra quã ſedo ꝓuide
ri mandat · ſcðo ibi vnde · caſ ? ꝛc· ¶Võ
pꝛimo ex textu ꝙ ſymoniacꝰ m bñnficio
nõ deponit᷑ ab oꝛdme qñ non conuincit

noude
cſin⸗
dantip
NE
noen
RA. 1

nganpit
bitqpenden
ualecten

16 ſbien

bi piidit
guid hyeſt
nmodoſpe
Werit adſe
um vecconn,
Adur poſten
eficnmaui
nezfachhal
ſi ndoh⸗
ſofnſttpt
ennntt
tenpwwal
Nincren/
gomiden
elgustan
eneſcipn
ſtipontn
guiizilen
on finnloſt
zuedeben
reaperep
ndiprowe
cN e⸗,
Pliatumen
ſealsptan
Eterhont
oligierg⸗

znunptc n

etnunqr
ert.

n.nom
ablli
matocui⸗
mt pppen
80 Flid
r⸗
n biſnh
cpnuunmt

per viam accuſatiomis ſed pꝛiuat benefi⸗
cio ſymoniace acqſito de quo die vt dixi

mc· mquuſitionis · S · de accu · poſſet etiaʒ

alia pena mulctari eum iſta non ſit ꝗꝓpꝛie
pena · pro hoc bonus tex · mn · cum clerici
5 · de pact · ¶ Decundo no · ꝙ infamato
poteſt a pꝛincipio indici purgatio alia m

quiſitione ſuper veritate criminis nõ pꝛe

cedente ſed in ea deficiens punitur acſi fu
iſſet oonuictus per inquiſitionem. ¶C Cõ
tra hoc tamen foꝛtiter obſtat · c·ſigmfica
ſti . de adult · et quod dixi in·c accedens
ſupra de accu:nam vbi mdictionem pur⸗
gationis non pꝛeceſſit certus modꝰ? agẽ
di debet deficiens mea tm̃ ſuſpendi a bn⸗
ficio · ſed hic non apparet ꝙ certus modꝰ
pꝛeceſſit ergo non debent iſti pꝛiuari be⸗
neficijs ſuis in caſu quo defecerunt ĩ pur
gatione. Sol · contrarium videtur diffici
le et non tactum hic. Sed opoꝛtet reſpõ
dere altero de duobus ꝙ aut hic preceſ
ſit mqᷣſitio foꝛãta ad pᷣuacõʒ bñ fici oꝝ et
deficiẽ tibo batõibo fuit ĩdcã purgatio f
ſedo põt intelligi ꝙ ſit ſpãle m crimie ſy
monie vbi non requiruntur probatio⸗
nes ita clare et manffeſte · ſed debẽt m cõ

tinenti repelli de eccleſia cuʒ aliqua ſigna

notabilia conſtãt de crinnne otra ſymo⸗
macum vt m.cſicut ſymomaca · S· eo. et
etiam circa vnum aliud videtur hoc . c· de⸗
uiare a no in.c.qualiter · ij· õ· de accu · vbi
dictum fuit ꝙ data notoꝛietate crinims
qualitercunq; procœdatur etiam ſi ꝑ viã
inqiuſitioms debet fieri depoſitio etiam
ab oꝛdme exquo crimen eſt graue et facit
c:cum non ab honnne · S. de iudi · vbi de
pꝛehenſus in crimine deponitur foꝛtius
quando crimen eſt notoꝛium deponi dʒ
hoc etiam contrarium non tangitur hic
ſed poteſt dici ꝙ etiam ab oꝛdme iſti po

tuiſſent depomi vt factum fuit in · c· de hoc

g· eo · ſed hic epiſcopus iſte tantum que

ſiuit de probatione beneficiorum et papa
reſpondet vt m littera · ¶ In glo · fi · ibi
tranſit m violentã ꝛc. Mota iſtam glo · ſin

gulariter quã ſoleo quotidie allegare ad

reddendam rationem reram quare defi⸗

ciens in purgatione punitur vt cõuictus
non enim punitur ex pꝛeſumptione ꝓba
bili tantum quia illa non ſufficit ad oon

demnandum quem de crimine vt m. c.lit⸗

teras de pꝛeſump.ſed pꝛeſumptio pro

babilis oꝛta ex mfamia tranſit m piolen
tam cum reus deficit m ſe purgando 2 vi

olenta ſufficit ad condemnationem vt in

c afferte · ꝗᷓ· de pꝛeſump. et.l indicia· C.
de rei rendi · que ſic debz mtelligi vt dioo

in.·c. iij. de probati · Limile notat gloſa
notabilis m.c.cũ contumacia de hereti.

li. yj. vbi pꝛeſũptio oꝛta conira ſi ſpectu

de hereſitranſit m violentam ſi ſtat mex
cõmunicatione per amum. Simle etiã
in. c rurſus et · c quicunq; · xj. q· im · Col⸗

lige etiam ex hac glo. ꝙ ex infamia oꝛta

contra aliquem oꝛitur probabilis pꝛeſũ
ptio licet teneat locum accuſatoꝛis et fa⸗
cit aliquem gradum probatioms lict
contrarium ſentiant doct · m pꝛeallegc·
qualiteret an a quando mfanma ſeu fama
inducat certum graduʒz probationis no
per canoniſtas m.c vemens · j. S · de teſt.
et per arto.in.l. de minoꝛe.E toꝛmenta
ff de queſti · et pꝛedicta poſſunt mduci
ad ſtatutum quo cauetur ꝙ conuictꝰ?de
certo crinnne dẽat pumiri certa pena nũ⸗
quid deficiens in purgatione habeat᷑ ꝓ
conuicto vt poſſit puniri pena ſtatutaria
et videtur ꝙ ſic . quia deficieng m purga⸗
tione pumitur tanq̃; autoꝛ ſceleri vt hic ⁊
rn · . de hoc · ſupra eo · et in · c accedens · S·
de accu · ¶ Item ſtatuta recipiunt inter
pꝛetationem a iure ommunmi pt in · c. cuz
dilectus · ſupra de conſue · no · Imocen·
in.c.cauſam · ſupra de reſcrip.et Garto·
m.lomnes populi ·ff de iuſti · et iu. Con

trarium puto verum quoniam deficiens

i purgatione eſt mterpꝛetatiue et non
vere conuctus vt dicit glo · no. m fi in. c.
inter··de pur.ca. Sed m ſtatuti non hʒ
locum intellectus mterpꝛetatiuus debẽt
em̃ verba ꝓpꝛie a ſtricte capi non auteʒ fi
cte ia fictio m eis locum non habet .l·
iij hec autem verba ·ff de nego. geſt. ee
not · m. c.m noſtra⸗.de iniurns· ¶ Wõ ob
dixi ſtatuta debere interpᷣtari ᷣm ius
commune quia debet intelligi quãdo ius
procedit non per fictionem et impropꝛi
etatem ſicut procedit m hac materia et fa
cit quod no · Jo· an. m regula pro poſſeſ
ſoꝛe de regulis iur · lib · vy · in mercu. vbi
eleganter ponit an et quando et qualem
mterpretationem recipiant ſtatuta hec
puta vera niſi ſtatuta diſponerent in ma
teria iuris nõ deuiãdo a diſpoſitiõe iuris
ſed potius alleuiando penam· namtunc
ſtatutum recipit omnes limitationes et
interpꝛetationes iuris etiam impropꝛas

et ſtrictas. vt in.c.cum dilectus. et. c ad

audientiam · de cle · nõ reſi · facit quod no.
Cy · in . quicunq; · C· de ſeruis fug · ¶ Vl

tcumo hic queritur de vna:q·tacta ꝑ PHo⸗

ſtien · nunquid iſti deficienti in purga⸗

tione poſt pꝛiuationem factaʒ poſſit di

ſpenſatiue per epiſcopũ reſtitui bñficiũ

nõ poſſet ſine

Et coneludit non ꝙ cuz infamia duret
candalo diſpenſari · · q . v.
pꝛeſbyter. Ded hoc dictũ nõ puto mdiſti
cte reꝝ q; nõ debet plus operari fictio ſeu

pꝛeſũptio violenta q; reritas vt no · mn · · ij

ff pꝛo ſoꝗ · ſed ſiiſte fuiſſet rere coonuictꝰ
de ſymonia poſſet certo caſu ſecum diſpen
ſari ergo foꝛtius quando nõ fuit conuictꝰ
vere ſed interpꝛetatiue et an et quando poſ
ſit diſpenſari euz ſymoniaco ad illud bene
ficiũ rel ad aliud plene no ·m.·c. poſt trãſla
tionem de renũꝗ·vbi Jo· cal ponit vnam
diſtinckionem no. etigsm m . c. pe. de elec.

Emo. Eymoni acũ ẽ pᷣcõ vt

cõciliare añ pnĩaʒ digne peni
tentẽ a recõciliatiõe remouõ·h.d. Et ſcdᷣa
pars pꝛincipalis ibi nec quãq́ caſusꝛc.
¶ Vota pᷣmo ex tex· ꝙ ſymonia cõmittit
nõ ſolũ mapẽdẽdo aliquid ſpirituale ꝓ tem
poꝛ li etiã obmittendo ſpũale qð tene⸗
bat᷑ ipendere ꝓpter cõmodũ alicuiꝰ tempo
ralitatis et ſic ↄmittitur ſymonia qdcũqʒ
ſpirituale ↄmittat᷑ nrel obmittatur ꝓ com
modo tempoꝛali · ¶ Scðo noar · ꝙ ſacer⸗

dos potelſt ferre teſtmmomuz de reconcilia

ione et pnĩa peccatoꝛis: Idez no · m. c.· teſti
momũ de teſti · ſic etiã doc · pñt ferre teſti
inoniuz de vita et pericia ſcholaris vide bo ·
tex · aum glo · xij · q j· m.c.j · et in.l.nemmi

putaui ꝙ in numero ſpꝑ ipſi aſſumantur tã
q̊s .amagiſtri ſcholaris eraminandi.
nam melius et vberius ipſi poſſunt ferre
teſtimoniuʒz de pericia ſcholaris qᷓ; aln do
ctoꝛes foꝛenſes qui per alia tpa nõ habent
notici am de pericia ſcholaris nec tanq̊ʒ ſu⸗
ſpecti ſunt repellendi quia eoipſo ꝙ putet
eũ tanqᷓʒ idoneũ videntur eum appꝛobare.
¶ Vltimo nota ꝙ id quod eſt iuſtum et
honeſtũ nõ debʒ exercere fauoꝛe cõſangui
nitatis vel pꝛiuate amicicie alias qð m ſe
eſt honeſtũ et iuſtũ efficitur mhoneſtum
et miuſtũ. .ſimile mn ſnĩa que poteſt eſſe iu
ſta ex cauſa et ex oꝛdme tñ ex animo effi⸗
citur miuſta vt cũ adẽnat ſubditum potius
odij cauſa qᷓʒ delicti · xj · q.in. Gſi ergo · et fa
cit ad ea que dixi in.c cũ eẽnt· S eo. ¶· In
glo · j· in fi.nõ hanc glo ·qꝛ facit ad mterpꝛe
tatiõʒ ſtatutoꝝ a ↄtractuũ alteriꝰdiſpo
ſitõis vt dictõ vniuerſalis reſoluat᷑ m par

ticularẽ vt euidet᷑ abſurditas nã impoſſi⸗

bile eẽt vt ſacerdos poſſet hr̃e qdᷣlibʒ tpale
clando pꝑeccatoꝛẽ · ideo exponit᷑ qdlibʒ
ideſt aliqð de qbuſdaz. ¶ In glo · ij. m · fi.
Itẽ ex alio ↄtrariũ ẽ multũ a remotis nãlo
guit qn qͥs recipit merœdẽ pt indict furẽ

fauoꝛe celare peccatoꝛẽ rel re⸗

ſeu ᷣuũ fugitiuũ nec poſſet recipe pecuniã
pt nõ imndicet · qe eẽt ↄtra bonos moꝛes vt
dicit᷑ in p all.l.iiij · de condi · ob tur.cau: Et
an ex officio iudicj poſſit ↄpelli ad iudicã
Oed op glo · et õ tex · et videt ꝙ hieñ ſit
comnmnſſaſymomia quia ſymoma eſt ſtu⸗
dioſa voluntas vel cupiditas emendi vel
vendendi ſpiritualia vt no· j·q ·j·m ſumma
ſed ̊ nõ vendit᷑ aliqͥd ſpũale ergo ꝛc. So.
qd am dicũt ꝙ illa diffinitio non eſt auten
tica Hoſ.ↄtradicẽs ꝙ illa eſt ſymome mẽ
talis diffõ et debz addi cũ opere ſubſecuto
quia ſola poluntas non facit quem ſymoni
acum niſi ſequatur effectus · ¶ Triplex eſt
ergo ſymoma·Quedã mentalis qñ nullo
pꝛecedente pacto expꝛeſſe ſed tacite agit᷑ vt
detur ſpũale ꝓ tempoꝛali · et diffmitur vt
g. dixi ꝙ eſt ſtudioſa roluntas ſeu cupidi
tas opere ſubſecuto vendendi rel emendi
aliqd ſpirituale vel ſpirituali anmexũ. Eſt
et ſymonia ↄuentionalis qñ partes expꝛeſ

ſe vueniũt inter ſe vt det᷑ ſpirituale ꝓ tem

poꝛal et ita diffinit᷑ õᷣm Hoſti · ꝙ eſt ſpi
ritualiũ vel ſpiritualibo amexorum pꝛece
dente pacto promiſſoms oditioms modi
ſeruicij vel alicuiꝰ tempoꝛalitatis reœptio

vel donatio et puto ꝙ op hendendo vtrůqg

poſſit ſic bꝛeuiter diffimiri ꝙ eſt reiſpiri⸗
tualis vel ſpiritualibo amexe cum aliquo
tpak facta cõmutatio de qua ↄuentionali

no · in. c et ſi qõnes · j. eo et ſic videtur intel

ligere Hoſti.iſtũ tex · de ſymonia conuen
tionali · Alij dicunt vt Tancre. ꝙ large bie
committitur ſymoma ⁊ non ſtricte Inno ·
ita dicit hic ꝙ iſti puniunf᷑ ad mſtar ſymo
mie quaſi non ſit vera ſymonia ſed hoc ẽ cõ
tra fi.c.non enim hic loquitur de pena ſed
tantũ decl arat vtrunq; eſſe ſymomiacũ.nã
paria ſunt exercere ſeu nnpendere ſpiritu⸗
ale pro tempoꝛali et ommittere ſpiritua
le ſeu exercitiũ ſpualitatis ꝓ tẽpoꝛalitate
vtroq; enim caſu fit ↄmutatio · ¶ In glo ·
fi. m fi· et iſte vltimus mtellectus eſt me⸗
lioꝛ · quia non apparet ratio diuerſitatiꝰ m
ter duos pltimos caſus et poꝛes ſed prop

ter ſimiltudinem que eſt mter pꝛioꝛes du

os caſus illi habentur pro vno et idem dicẽ
dum in duobus vltimmns caſibus · ¶ Sed ex
tra glo.oꝑ · contra textuz in eo ꝙ iudicat
tantuʒ ſymoniacum quando pꝛecium rea
pitur a public peccante · nã idem videtur ſi
ab ocaulte pt · · q.j.ſi peccauerit m te ꝛc
Satis eſt ergo ꝙ tu ſcias vt tenearis denũ
ciare · So · doc. fatent᷑ otrariũ qñ eſſet oc⸗
cultus et nollet ſe coꝛrigere ſecus autemſi
eſſet paratus ſe ooꝛrigere vt ibi et in · c· no⸗
uit.ſupꝛa de iudi ·

abetnnt⸗
nn
banre
Alautt
Dudiz
Nſefr.
de Pheiſe
nongeſtſra
Venndn
pmfunn
. ergore. d
noneſtn
ihhmoren
erſihſtan
glenſynmn
(TDiertk
talsgen
dtateggen
tdaffimarn
tasſeuayh
inelemene
ammexi 6
parteseye
ſtuale pin
ſti. geſti
eronmpeen
ditiomsmver
tats waptn
ndenrhig
Peſtmiſpnn
wanato
1aentorali
enceurmntel
monnconen
vglace
ſſtriceno⸗
dinſturhno
nſed ocid
rdepenaſh
momacl. t
dereſpiniu
tere ſpint
hteporaltit

,Cge

eckus eſt nen.

diuenitißi
es ſedpnt⸗
terptintidl
vet idende
(n

Uerelam.ccclena emi vel
redemi nõ põt.h·d· quo ad litte⸗
H ram · Et pꝛnmo ponit q̃relã mona
choꝝ · Ocdo omittit cauſã inſtruẽdo iudi
cem ĩ pncipaliibi vnde q&: Caſus: ¶C Nõ
p̃ᷣmo ex tex · ſolũ pᷣlatũ nõ poſſe reſcimndẽ

õctũ per quẽ aliqð ius eccleſie queſitũ eſt

¶ Scðdo no.illos de collegio poſſe agẽ
ad reuocationẽ eoꝝ q̃ p̃latus illicite alie
nauit de quo in · · ſi ꝗs pᷣſbyteroꝝ de re ·
eccl . nõ alie · et · · cuz olim · de teſti · ¶ Vl
timo nõ ꝙ etiã inter religioſo habet locũ
miſſio ĩ poſſeſſionẽ cauſa rei ſuande ꝓpter
ↄtumaciã qð nõ ꝙ limitatõe · c ex litter
de do . et vtu · vbi intuitu religiõis fit ſeqᷓ
ſtratio et nõ miſſio m poſſeſſionẽ poteſt

etiã fieri miſſio vt hic · ¶ In glo · m · emi

m fi. no· plura ex hac glo·et pᷣmo ꝙ ſpu⸗

gle tranſit cũ vniuerſitate vẽdita licʒ per

ſe vendi nõ põt. Sed h̊ nõ eſt veruz ſim
pliciter et iura allegata m gl loquunt᷑m
iure ſpuali nõ ĩ amexo vt m iurepatroñ
tus qð cũ habeat pticipiũ nõ ſolũ cũ ſpu
alitate ſed cũ tꝑalitate tranſit cũ vniuer
ſitate t mere ſpirituale nõ tranſit.q; nõ
põt accdere cũ nullũ habeat ꝑticipiũ cuʒ
tpalitate nec poſſit venire acceſſoꝛie de 4
tamẽ dic pt plene no· Inno · et alij m · c ex

f̃is de iurepa. ¶ Scðdo no. ex glo· ꝙ oo
pulatia fac copulatũ vemire pncipaliter et

nõ acceſſoꝛie et ſi opulat rem que pᷣncipa
liter renire nõ põt ſed acœſſoꝛie impedit
actũ quia vt dixi copulat pᷣncpaliter qð
et pᷣncipaliter renire nõ põt et ſimile no·
de hac copulatiua m.l.regula.de iur · et fa.

igno · Et mduco hãc glo · ad · q certũ eſt

iuſpatronatꝰ tranſire cũ vmuerſitate ſe
culari vt miur. allegatis m glo. qůd ſi fa⸗
cta ẽ venditio h modo vendo tibi talẽ vil
lam et iuſpatronatꝰ qð habeo m ea nun⸗
quid teneat venditio reſpctũ iuriſpa.et
credo ꝙ nõ vt apte colligit᷑ ex iſta glo.
quia exqͥ copulat᷑ per hãc oopulã et vide

tur renire et venditũ eſſe pncipalit ſicut
villa qd eſſe nõ põt pt m·c.j · de iurepa. et

p hoc puto limitandũ dictũ Jo · an · m. c·
J.de iurepa · li · vj · vt ꝓcedat qñ ponitur

dichio cũ que nõt acœſſionẽ quandã et ñ

qñ pomt dickio et · ¶ Vltimo collige ex
hac glo · ꝙ vbi plura vendunt᷑ pncipalit
et ẽ aliquid qð vendi nõ põt nõ retracta
tur renditio m oĩbo rebo iß tm̃ in re ꝓhi⸗
bita vendi ar · in. l.)· ff· de euc .· et facit · l. do
mũ · ff. de votrahen · emp · et regula ptile ·
et qð ibi no · de reg · iu. li · vj · ¶ Extra gl.
vltimo opp. contra tex · et videt ꝙ illa ec⸗

Qeſia non poterat concdi ſub amnuo cen
ſu pt in c nõ ſatis. · eo. gꝰ exquo de hoc

oſtabat ꝑ ofeſſionẽ iſton monachoꝝ de
bebat eis papa ĩponere ſilentiũ vt fecit in
c.cuz eſſent.S · eo · Sol. dicũt doc · hic ꝙ
eccleſia nõ fuit rendita ſed ipᷣi fructꝰ fue
runt venditi ſeu locati.et qñq; locat eccle
ſia · i· fruct? eccleſie · vt in · c querelaʒ · ne
pᷣla · vi. ſuas. vel ſcdᷣo põt mtelligi ꝙ fuit
conceſſa iſtis religioſis retento cẽeſu · ſite
m. c. oſtitutꝰ de reli · do · et an et qñ eccĩa
ſic poſſit concedi dic vt ibi nõ. ¶ In glo·
fi · m fi. no. ex glo· iuncto tex · iudicẽ de⸗
legatũ poſſe defendere poſſeſſionẽ ꝑ euz
traditam cauſa rei ſeruãde vſq; ad ſentẽ
tam diffmitiuã et hoc mihi plus placet
habito reſpectu ad tex · qᷓ; qd ponit hic
Rns dicens ꝙꝑ iſta rerba poſita in fine
re iſti fuer̃t ↄſtituti conſeruatoꝛes a ſic
tanqʒ ↄſeruatoꝛes poſſunt defendere in⸗
duckũ m poſſeſſionẽ · Et no · H dicků Inn ·
quia dictum eſt ſatis notabile qn alias
nõ iudici ſcribit᷑ ger iſta rerba.Abbas·

A que.prochriſmate ab ee⸗
cleſijs pecuia exigi nõ debet etiaz
. ſi hoc habet ↄſuetudo.Et pꝛimo
factũ rep̃henſibile narrat᷑. qd ſedo fieri
ꝓhibet ibi qꝛ vero · tercio penazʒ ↄmmat᷑
ibi pro certo.Caſus · ¶ No.pᷣmo ex tex ·
ꝙ nedũ ꝓhibet pecuma exigi pro chriſ⸗
mate mqntum ẽ ſacruʒ vt ꝓ chriſmando
aliquẽ ſed etiã pro ipſo liquoꝛe chriſma
tis nam hic non exigebat᷑ pecumia a chriſ
mato ſeu confirmato ſed ab inferioꝛibo ec
cleſijs foꝛte baptiſmalibo et etiam clariꝰ
probat᷑j · q·j· placuit · ij · Eſt ergo chriſ⸗
ma quid ſpirituale non ſolũ cum eſt ſa⸗
crum izj mꝗntum ẽ liquoꝛ ergo nec a ↄfir
mato nec ab eccleſijs quibo confert aliqᷣd
tẽpoꝛalitat exigẽdũ eſt. ¶ Ecðdo no · ꝙ
pariatio ſeu mutatio noĩs non excuſat id
quod de ſui natura malũ eſt maxime cum
noĩa appełatĩa ĩmutabilia ſint · lłſi quis in
fundi vocabulo·ff de legi · noĩa tñ ꝓpꝛia
pñt mutari ad libitum mſi fiat in fraudẽ
l.vna.C.de mutati · nomi. pro ſpirituali
bus ergo nihil tꝑalitatis exigi debʒ qdcũ
q; nomẽ tali pꝛeſtatiom imponat᷑.

X diligenti. ꝑꝛo hñdis Fi
ritu albus homagium facere ſy
moniacũ eſt · Inpꝛima ſupplicã
tis narratio petitio et oblatio In ſedᷣa pe
titionis exauditio cum determinatione
litteraruʒ datio ibi quo circa · Caſus · ꝛc ·
¶ Nota pꝛimo ex tex. ꝙ homagium et fi
delitas ſunt diuerſa· Et propꝛie homa⸗
gium eſt quando quis facit promiſſionẽ
alteri genubus flexis et manibus intra

α☚

manus illius poſitis ita ꝙ efficitur homo
illius et talis appellatur homoligius et ſo
let ho magium pꝛeſtari imperatoꝛi ſeu re⸗
giita ꝙ non recognoſcit alterum ſuperio
rem et de hoe homagio vide gloſam in
cle · paſtoꝛat de re iudi·et plene per Epe ·
nti · de fen· Gij . Fdelitas vero eſt cuz quus
promittit alteri ſeruare fidelitatem et con
tinet in ſe hoc iuramentum fidel itatis mui
ta capitula de quibus vide bonum textum
xxij· queſtione v· de foꝛma. et quod nota.
in · c ego enim de iureiur. et hoc iuramen⸗
tum poteſt pluribus pꝛeſtari: .
¶ CSecundo nota · ꝙ ex redditu alicuius
digmitatis ſeu eccleſie poteſt eerta penſio
amua pro beneficio ſ pirituali conſtitui.
et pro hoc bonus textus mc· conquerente
de cleri / non reſide. et ſic vno modo poteſt
mtelligi iſte textus. poteſt etiam intelligi
de beneficio conſtituto recipiebat certam
perſonam annuam.ſed pꝛimus mtellectus
videtur magis congruere littere et placet
PHoſtien ·
¶ Tercio nota ꝙ alle gans turpitudinem
et peccatum ſuum audiendus eſt cum m⸗
tendit deſiſtere a peccato. .
¶ Vltimo collige ꝙ de gratia a ſede apo⸗
ſtolica facta debet conſtare per litteras-

Vnde de ſtilo curie eſt vt non poſſit proba

ri etiam per teſtes de quo per archidia· m
prohermo ſexto · mſi littera ſemel habita
fuiſſet deperdita vt in . c cum olim · el. ) .
de pꝛiulegns.
¶ In gloſa pꝛima m fine. ſed per hoc
non habetur rera ratio decidend et maxi⸗
me · quia videtur obſtare · c cum clerici . ſ· de
verbo · ſignifi · et · xxiij · diſtinct. quãqʒ · et
ego emim de iureiuran · cum ſimilibus.

vbi patet ꝙ clerici rec pientes beneficia a

ſuperioꝛibus eis pꝛeſtant iuramentum fi⸗
delitatis et etiam mramentum homagij et
de hoc vltimo videtur textus in · c. q́ʒ ſit gra⸗
ue. de exceſ pꝛelat. Solutio dicunt docto⸗
res ꝙ iuramentum fidelitatis poteſt bene
pꝛeſtari ſuperioꝛi habito beneficio eccleſia
ſtioo.ſed iuramentum homagñi noneet · c·
q̊ʒ ſit graue · debet intelligi de homagio lar
go modo ſumpto vt compꝛehendat tantuʒ
fidelitatem vt ibi nota · et poteſt eſſe rera
diuerſitas · ra tio quare homagium non
debet pꝛeſtari pro ſpiritualibus.ſed iura⸗
mentum fidelitatis ſic quia homagium cõ
tinet tempoꝛale coommodum illius cui pꝛe

ſtatur. nam efficitur eius ſubditus et valal
lus et obligatur ſibi ad certa ſeruicia que

pro ſpiritualibus conſequendis preſtari
non debent et hoc foꝛte voluit hie glo · duz

dicit ꝙ iſtud erat munis obſequio · ideſt
munus obſequiale · quia plura ſeruiaa in
de ſequuntur quod non ſic eſt in iuramen⸗

to ſidelitatis cum pꝛeſtatur pꝛelato · quia
tantum ſe obligat ꝙ erit ſibi fidelis et pꝛe

ſtatur porius digitati qᷓ;ᷓ perſone · ad hoc
c:penerabilem · m fine ſupꝛa de elec · Sed
dices quare iſte abſoluuitur nedum ab ho

magio ſed etiam a fidelitate puto dupli⸗
ceæm ſoluti. poſſe dari · Prima ꝙ iſte archi

dyaconus mtendebat iſtum ommino liga⸗

re vt eſſet ſibi vaſallus et ſubiectus ideo in

totum vicia bur obligatio argu · in. c. cum

ſuper abbacia· de ofn/ delega · Secundo

poteſt dici ꝙ propter indigmtatem et pec

catum ſuumqma volint recipere homagi

um et ſic commiſit ſymoniam vjiciatur ob
ligatio in totum vt nulium commodnm in

de ſequatur · Tercio etiam poſſet dici ꝙ iu

ramentum fidelitatis pꝛeſtandum eſt epi⸗
ſcopo rel alteri habenti iura epiſco palia
propter pemmentiam digmtatis ſecus vi
detur m alijs pꝛelatis inferionbus haben⸗
tibus collati onem cera beneficij hoc emm
iure non probatur· habebt ergo tantum
de uire epiſcopali:quantum eſt conceſſuʒ
re pꝛeſcriptum argcauditis et.c cum o⸗
lim ·ſupꝛa de pꝛeſcrip et quod legitur et no
tatur mn.c cum ex muuncto · m fine de here
tic · et per hoc deciaratur intellectus huius

capituli.
¶ In glo · ſuper verbo diuims · m fi · DHoſ·

dicit ꝙ ideo dixi duumis in plurali vt com
pꝛehenderet regulas theoloicas et canoni
cas ſimul vt in· c ꝗ.de iura · calum. quaſi ve
lit Hoſtien · dicere ꝙ per verbum diuinis
compꝛehendatur ius diumum et canoni
cum per veroum humanis legibus com⸗
pꝛehendatur ius ciuile et vbi ſit iſtud ius a
uile allegatux in glo ſequenti. Abbas di
cit ꝙ non menmmt ſe legiſſe vbi ſit iſtud
nis humanum. Sed poteſt dici ꝙ iſte tex

tus habiut reſpectum ad ius diumum et

humanum generaliter diſponentia mhil
tempoꝛalitatis exigendum ꝙ re ſpirituali

et ſpecifie ꝙ homagium non debet pꝛeſta

ri pro re ſpirituali habetur in regula mdi
gnum. j. de regul. iur.
¶ In gloſa in verbo diſereto · in fine · nun⸗
quid autem peccatoꝛ ſit tutus ſi ſacerdo in

diſcretus imponat pemtentiam minoꝛem
debito vel aliter minus debite exercet off

cium ſuum vide bonam gloſam in. cmen⸗
ſuram de ꝑe.diſtinctione prima:
¶·In gloſa m verbo mfamia ibi infa⸗

me ſunt · nota bene gloſam et ꝙ ſimoniaci

ſint mfames probatur in capitulo ·

ſi ſ
ſmigzi

lunanen

WäR
Deqz
Werpe

aee de
edunibh
utodlg
giſtenhr
chis don
Diteen
4. Leantd
teme
Perefung
nwegzdurch
emmodnmnm
ſſitdagi
diumeſtin⸗
epiſcopii⸗
Atis ſeanst
bug haben
tihocemn
gotanun
eſt onaeſ
EtCC
legturane
finedeber

leckushie

m ſ ⸗
uraliptonn
aset canon
um quaſi
bumdilin
mercanon
gbus oom
tſtudiusa
Abbasd

pbiſiſtcn
iaiſten

8diumune
Vnentan,
Pnſpini
erſe
nmN

vltimo alleg.in glo · hie · ſed allego tex ·
melioꝛem · xv. q.iij.m· c ſane· jed docto.
noſtri hie non declarant de qua infamia
intelligatur iſta glo· et iura pꝛeall.nun
qund de mfamia iuris an canonica an fa⸗
cti. ſed puto ꝙ debet mtelligide infamia
iuris· nam de mfamia canomca non debʒ
int elligi quia illa contrahitur ex quoli⸗
bʒ peccato moꝛtali et ſublato peccato tol
litur talis mfanna vt no· vj · q.jm. c. jj · et
inj · et m·c· teſtmmnonium de teſti. et iura

loquentia de hac infamia reſpectu ſymo

niacorum diſponunt valde ſpecifice et in
penam ſpecificam et maxime hoc videtur

pelle tex · in pꝛeallegatoc ſane· vbi equi

parat hoc crimen ſymonie crimmi leſe

maieſtatis hoc etiam puto voluiſſe hanc

glo · dum dicit ꝙ per ſolum pꝛmcipem cũ

tali diſpenſatur nam mfamia facti tol⸗
litur per contrarium factum vt no.ijq.·

inj & binc colligitur:· mfaĩa canonica tol
litur vt dxi per pemtentiam· ſed mfaĩa
iuris eſt illa que tollitur per ſolum pꝛm⸗
cipem vt no . m. c cum te · S· de reiudi · ⁊ m
lj. Gde quaff de poſtulan· puto tamen

ꝓſymoniaci non incurrunt hanc mfami
am iuris ipſo facto ſed cum per ſententi

am de hoc crimine fuerunt damnati et h
videntuir ſonare iura ſuperiu allegata cũ
loquantur per verba de futuro et conſti⸗
tutio odioſa debet in dubio intelligi vt ſit

potius ferende ſent entie q;ᷓ late vt not·

gloſa m regula in penis · de regul . iur ·
li · vj . Item qiua hoc eſt regulare m alijs
crimmbus publicis vt demum quis effi
ciatur mfamis ſecuta ſentẽetia. l.jff de his
qui no/ mfa · facit quod no. Dy: m regu
la infambus de re. iur. h. vj · et hoc no ·

ante tamen ſententiam condemnatoꝛiaʒ

poſſet ſymomacus notari mfamia fachi

que defacili irrogatur ex facto publico
et ſic intelligo ſtum tex. in eo ꝙ papa di

cit ꝙ ne iſte notaretur mfamia tradidit
ſibi littera indulgentie 2 vt contra latrã

cium moꝛſus ⁊c · que verba clare indicant
wꝓloquantur de mfamia facti ſimile m · c.·

cum dilectus m fi · de oꝛdi · cogn · et in. c.
aum tu · de teſti. et inquantum glo. hic
ſubncit ꝙ cum ſymoniaco non diſpenſat
ad aliqð beneficiũ eccleſiaſ ticum mſi per

pꝛincipem dicit Hoſ. ꝙ etiam per epuco

pum poterit diſpenſari ad beneficiũ ſim
plex allegat.c pe.ẽ· de elec. Jo. an dicit
illud. non loquit᷑ m ſymoĩaco· vult
dicere ꝙ ſymoma fuit ibi ↄmiſſa ulo ig⸗
noꝛante et ſic non erat ſymoniacus licet
electio ſeu collatio fuiſſet ſymoniaca· et
per hoc videtur Jo. an. taciſe ſentire ꝙ eũ

ſymoniaco non poteſt diſpenſari p epi⸗
copu etiam ad ſunplex beneficiũ et certe
nec dictů Hoſ.nec Jo.an.procedũt quia
per epiſcopũ diſpenſari poteſt cum ſymo
niaco in beneficio nedũ ad ſimplex bene⸗
ficium ſed etiam ad curatũ vt pro bat᷑:j.
q.j · m . c . · et · c. pe. de elec · loquit de diſpẽ
ſatione fienda ad iſtud beneficium pro
quo fuit ↄmiſſa ſymomia.naʒ vpt habeat
illud idem non ita defacili diſpenſat᷑ ſiẽ
habeat aliud ne videatur per pꝛecedens
vicium illud obtinere ſicut dicimus ĩ filio
legitimo ſacerdotis qui eccleſiam pater

nam exdiſpenſatione epiſcopi habere

non poteſt ne notetur quedam ſucœſſio
in eccleſia dei ſed aliud beneficium ſine di

ſpenſa tione bene poteſt habere. etan et

quando poteſt diſpenſari cum ſymonia
co in oꝛdme vel in beneficõ dic vt no · Cal ·
poſt glo.mc poſt tranſlationem de re⸗
nunc. Sed dices quomodo poterit infe⸗
rioꝛa papa diſpenſare cim ſymoniacoo
cum ſit effectus infamis infamia iuris.
vt. S. dickum eſt et epiſcopus poſſit non
reſtituere fame vt no.m pꝛealleg·ccum
te REndeo ꝙ directe non poteſt epiſc o⸗
pus infamem reſtituere ſed diſpenſando
m caſibus a iure ſibi conceſſis tollit᷑ mfa
mia tanq̃ ſequela per quandam conſequẽ
cam pro hoc adduco bonuʒ tex. in ſimili
in pꝛealle.lł.j de qua ff de poſtulan. et
probatur in ſimili mn.c·at ſi clerici· & fina.
de iudi · m mtellectum quem ibi do · te⸗

ne menti.

Tſiqueſtiones.Sũma
tur ſic ̃m abbatẽ Cardinali pro
palafreno a nobili viro reœæpto

non pꝛeſumitur committere ſymomam

h. d. Vel ſic marbitrandis muneribo an

mducãt ſymoniã debẽt conſiderari perſo

ne dantis et recipientis qualitas et quan
titas muneris et donationis · h · d. Vel
aliter et melius · Oꝛdmatio vel conſecra
tio non cenſetur ſymoniaca liœt oꝛdma⸗
toꝛi aliquid donatum fuerit nõ ex pacto
h. d · Diuiditur. In pꝛima querentis oon
ſcientiam a pꝛincipe commẽdat et deſcru
puloſa curioſitate repꝛehendit · In ſcdᷣa

ibi in hoc itaq; factum narrat diſtiguen

do ſoluit et ↄcludit ſoluendo/ ᷣm ibi aumm

m accipiẽtis · tercium ibi ſi ergo m terao

pꝛinapali ibi quod autem reſpondit au
toꝛitati ex q̃ dubitatio mſurgebat Caſꝰ
¶ NMota pꝛimo ex tex. ꝙ puritati conſci⸗
entie nõ debet deeſſe iudiciũ ratioms.vñ
ex tenui oſcientia et ſcrupuloſa nõ ẽ quis
omendãdus ſed potiꝰ repᷣhendendꝰ? d⸗

emim conſcientiam ex iudicio rationĩs in⸗
foꝛmare ad idem videtur textus in · . non ſo
lum deregu. li. vj · et m pſalmo trepidaue
runt vbi non erat timoꝛ. ⁊c̃. Et an debeat
quis venire contra ſcientiam ſcrupuloſam
anteqᷓ; eam deponat no. in . c per tuas el.ij ·
ᷓ· eo · ¶ Et nota ex hoc et ex textu contra
iſtos fratecellos abſtinentes a iuramen⸗
tis licitis tanqᷓʒ a peccatis · Item contra du
bitantes m nnmmis quod eſt redarguen
dum m iu reperito vt m.c cum iuriſperitus
de eleck. et m. c. cum in iur . de offi · delega ·
facit · ¶quod labeo ffad carbo · et · . j ad mu
mcipales. ¶ Secundo nõ ꝙ quando cardi
nalis mittitur ad tradendu palliuz archi⸗
epiſcopo et m effectu tũc dicitur nuncius
vt m. c ſignificaſti. de elec · liet pro honoẽ
cardinalis detur ſibi legatio ¶ Tercio no
ſingulariter iſtum tex. qn m dubio debet pᷣ
ſumi donũ gratuitũ vel ne · naz debẽt oſide
rari circumſtancie qualitatis ſcilz perſone
dantis et recipientis nam a diuite locuple
ti facilius pᷣſumit᷑ libera donatio qʒ a pau
pere diuiti. Itẽ debʒz conſiderari quantitas
munerisnaz defacili quis nõ pꝛeſumitur
confeꝛrere libere ea que ſũt maximi pꝛecij
q; nemo pꝛeſumi᷑ iactare ſuũ vt in c ſuꝑ
hoc de renũc . et · lcũ de indebito ff· de ꝓba ·
Itẽ conſiderat᷑ et donatiõis tempꝰ nã facili
us qs pᷣſumj debʒ donare inſtante neceſſi⸗
tate alteriꝰ q;ᷓ vbi ni ia ſubeſt nciſſita? ⁊ ꝑ
iſtũ tex · et ſupꝛadicta defendit et ampliat
glo · valde notabililis m.l. cu quid · ffſi cer ·

pe · milla queſtiõe ſi qͥs dixit alteri m vul⸗

gari tolle hanc pecumaʒ nũquind pᷣſumitur

donatio an depoſitũ ſeu mutuuz et certe ex

pꝛetedẽtibus comiecturis debʒ pꝛeſum qñ
q; mutuũ pel depoſitũ ſeu donatio ⁊ ĩ dubio
ceſſantibus iſtis coniecturis debet pſunn
mutuum vel depoſitum ꝓpter illaz pᷣſump

tionẽ ꝙ nemo pᷣſunnt᷑ iactare ſuum et ex
his no. Bar. m.lcũ quid · teſtẽ ꝓbare mu

tuũ ſi ſimpliciter dicat vidi pecuniam ſibi
numerari ſed neſcio an donauerit ſeu mu
tuauerit de quo dic vt per eum plenius ibi
no · ¶ Vltimo collige ꝙ in traditõe ſpua
liũ pnñt interuenire aliq̃ encema modici pꝛe
cij pacto oĩo œſſante et intellige vt dixi m

cjj·. S. eo·ti · vt ex quadam charitate x nõ

pro ipſa re ſpirituali conferantur.
¶ In gioſa.j/ibi mldicitur· ꝛc. Nota ꝙ
aliter ſeu ſub alia oonceptione verborum
loquuntur leges q̃; papa hie referat ĩ tex ·
et per hoc arguit Hoſtienſis non repꝛehen
dendum ſi docentes vel legentes aliquãdo

verba mutent nam de rerbis non eſt auran

dum dũmõ ſubſtãcia nõ mutet᷑ de i · ſig.
