accuſari per titulũ · C. ne de ſta · defunc ·
Sed hec ſo · diuĩat ad tex · IJtemper mo
dernos cõmuniter reprobatur q mate
ria illiꝰ tituli loquit᷑ ĩ caſu diueiſo · ſ cũ
vertitur mdubium de ſtatu biuk conditi
õis de quo dixiĩ · elicet ð de cẽiugio buo ·
hic vero loqium̃ de legitimatõe proban
da et ex hoc ſentiunt moderni ꝙ etiam
longe poſt quinquennium poteſt filius
ĩpeti de illegitimitate quod ſatis placet
licet Hoſti. videat ſequi dictum glo ·
in pꝛedicka tenebis ſemp mẽaidictã gl.
coꝛroboratu m autoritate Hoſti· Scða
ſolutio glo·ẽ ꝙ hic dicebatur ꝙ matni⸗
momũ fu erat nullum impediente ſta⸗
tu. que ſolu.non placet glo q; diuinat
Et no. ex hac glo.contra ſolutões diui
nantes·. Item dic ꝙ er alio hec ſolutio nõ
ꝓcdit q; preſuppoſito ꝙ alter fuiſſet
uus aut ſcienter otraxerũt et tenet ma⸗
trim omum vt g · de viugio ſeruo · per to
tum · AKut ignoranter et pter ignoran
tiam ꝓles eſt legitima vt m· c extenore
.eo · ¶ Tercia lo. glo· eſt ꝙ hie conſta
bat ꝙ matrimnomum otraxerant. Sed
in ↄtrario dicebatur oppoſituz et vt ha
beas glo · et dicka doc meffectu ſie diſ⸗
tingue ꝙ aut filius agit dicens ſe legiti
mum aut contra eum agit᷑ primo caſu
debet ipſe probare ſe eſſe legitimum cũ
ſit cauſa ſue intentiõis vt hic a pꝛobat ſe
legitimum multi? modis. ¶ Primo mo
do ſi doceat pentes ſuos ↄtraxiſſe mri⸗
monium publice vt hic · ¶ Scdo ſi com
munis opio vicinie habebatꝙ erat ma⸗
ritus et vxoꝛ vt dicit glo · hic m fi· quam
nõbis · Ex qua hẽs ꝙ ↄmunis opmio
vicinie ꝓ bat mr̃imoniũ qͥ ad effectuʒ le
gitimitatis · ¶ Tercio mõ ſi ꝓbat ꝙ pa
rentes ſui t racta bãt ſe ſicut maritus et
vxoꝛ vt no. Inno · . cex ꝑte ð reſti.ſpo.
Et adde alios modos q nõnt᷑ gͤ · eo · trãſ
miſſe et ĩilſi vicims ſcientibo.C· de nup
2 m.l:filium .ff de his qui ſunt ſui vel all·
iur · An aũt aduerſarius debeat adnit
ti ad ꝓbandum contrarium glo · hic ſen
tit ꝙ ſic ſed Innoc · contra · Et dic latius
ꝙꝓaut aduerſarius vult ꝓbare ꝙ nõ con
traxerunt et debʒ admitti ad hoc · c. ex te⸗
nore de teſta · aut vult ꝓbare ꝙ ſciebãt
ipedimentum vel ꝙ clandeſtine vtraxe
runt cum ĩpedimentũ ſubeẽt et etiã de⸗
bet adimtti vt in. c· fi · de clã · depon · aut
vult ꝓbare ſolũ ĩpedimentũ et non debʒ
admitti qꝛ ꝓbatio ſua non releuaret q;

ꝓpter ignoꝛantiam pentum ꝓles eſt le⸗

gitima ipedimento nõ obſtante vtmn d ·

c.ex tenoꝛe et . c.ij · · eo · et m hoc caſu in

telligitur iſte tex · pᷣſumit᷑ em̃ ignoranG

tia mſi ſit factum manifeſtũ vt mregu⸗

la pᷣſummtur de regul · iur · li · vj · Secun/

do caſu principali eum aduerſarius agit
ↄtra filium dic ꝙ aut negat matrimom

um et tũc filiu debz ꝓbare modis pᷣſcb⸗

tis. Aut ↄfiteatuꝛ mrĩmo mũ ſed dicit ꝙ

nõ fuit legitimũ ꝓpter ĩpedimẽtũ et nõ
dedz adintti ꝓpter rõnes ðᷣ.· dictas ſed
opoꝛtet ꝙ ꝓbet vel mal ã fidem ðᷣhentiuz
vel clandeſtinitatem vt g · dixi. Et p̃di⸗

cta no.ꝛc· Abb.

Er tuas.tat᷑ dicto teſti

mum licet fama vicinie a tra
ctatus pentum habeat contrarium. In

tis vicenie bo· tex · m ar · ꝙ ad ꝓbandum

legitimatõeʒ ſatis eſt ꝓbare ꝙ opi. vi⸗
cinie habebat pentes illiꝰ fuiſſe vůctos
legitime et ſic econtra ad ꝓbandũ illegi
timitatẽ ſatis eſt ꝓbare ꝙ opĩo vieme
habebat pentes illiꝰ fuiſſe ↄcubinario?
et nota ꝙ ſufficit maioꝛ pars vicinie et
hoc procedit miſi per teſtes probaretu:

oppoſitum · Et ex hoc et ex tex · collige ꝙ

probatio teſt ium prefertur ommum

opi · vicinie et tract atui parentum. Ra

tio quia er dictis teſtium colligitur re⸗

ra ꝓbatio non ſic ex opimone vieinie et

tractatu pentum/ ¶ Mota ſcdᷣo tex · ap
tum ꝙ dicko pentũ ſuꝑ filiatõe non ſtat
etiam eum iuramento ſi tractatus pᷣe⸗
dens et fama vicinie habebat coontrariun;
qð bene nõbis · ¶ Wota ꝙ natuj ex ſpo
ſa de futuro eſt legitimus licet matrimo
mum aliter nõ fuerit publicatum qð vi
des ꝓcedere ipedimento matrimonijñn
probato alias ſecus per. cfi · de clã · S ſpAs
ſa. Et yt expediam mtellectum huius.
ſimul foꝛmo tres opi: contra tex· Primo

enim videtur ꝙ ex quo pater aſſeruit il⸗
lum legitimum m teſtamento videt illũ
legitimaſſe preſupoſito ꝙ alias non fu

iſſet iſte legttimus cum eſſet natus ex cõ

aubma vt m aut · Item ſiqs · C.· de natu ·
lib. Item et ſecundo ſi ſtat᷑ dicto pentuz

coum negãt aliquẽ eſſe filuim vt imn· c trãſ

miſſe · eo · foꝛtius videt ſtandũ cum

fitent aliquẽ eſſe filiũ enꝰ contrarium
innuitur hic cum papa noluit ſe funda⸗ “
re ſuper verbo patris ſed ſuper probati⸗

7 „

ombo · Tercio ar guitur vbieunq; iuderx
exprimit falſa cauſa ſententia ẽ nulla lʒ

um qui ꝙ bant aliquem legiti

prima ponit᷑ oſultatio· in ſecunda Hnſi
o ibi nos igit᷑· ¶ Mota ibi maioꝛis par

Ning.
donn,
mugl
dean
insggi
tnmom

dictg
tüetn
chaſel
Hvntinz

Etßdi⸗

to eſti
legti
estra
mm. n
Genſi
spar

mtn

N vo⸗
düückos
ileg
opiane
binan
bichnes
bbann
llgeg
mmun
un,8
N
amee
r⸗a
ſtat
a/
mnu
nd
NR.
nemn
R

hltin
mo,

ruitib
wrilli
vonfi
zexch
natu⸗
eng
ctr⸗
ump
mum
nda/
bat/
ium
uli

ex alia cauſa poſſit ſñia tollerari vt in·c.ex
litteris de reſti · m mteg. et melius m.c. ex
parte de conceſ. prebe · So. gleij · q ad p
mum ſentit non tamen clare ꝙ iſte habe⸗
bat alios filios legitimos et ſic eſſat con
trarium de aut · Item ſiquis · hec ſolutio di
unat Jo · an · dicit ꝙ foꝛte mater iſtius eãt
moꝛtua quaſiſentiat ꝙ ad hoc vt mduca/
tur legitimatio cum pater appellat filium
naturalem ſimpliciter opoꝛtet ꝙ mater vi
uat quaſi videatur tunc cum ea ficte con⸗
trahere matrimomum quod non placet
hic · domi · Anto · quia tex · in dicta aut.lo
quitur indiſtmete et mſtat ipſe ſuper ſo⸗
luti one huius ontrarij · Sed ego clari⸗
us dicoo ꝙ üla aut. non poterat bic habere
locum quia pater per illa verba non intẽ
debat tunc legitimare cum prius dixiſſet
ꝙ matrimomum contraxerat cum matre
antequã ſuccepiſſet filium et ſic illa confeſ
ſio non diſponebat hinc eſt quod teſtes
depoſuerunt poſtmoduʒ ſuper contractu
matrimonij ſecus ſi filuis fundaſſet ſe ſu
Fe uüla nomin atione dumtaxat tunc emʒ
aberet locũ otrarimm Et hoc quo ad pri
mum. Ad ſecundum vero contrariũ dic ꝙ
aſſertiom parentum ſtatur ſuꝑ filiatione
vbi nõ probatur contrariũ vt m.l.j·. & Ju⸗
lianus. ff. delib · agnol · et ſic poteſt intelli
gi · c tranſmiſſe · S. eo· ſed hic contra aſſer
tionem patris erat fama vicime.teʒ tra⸗
ctatus ſuus pᷣcdens quia tractauerat il⸗
lam vt concubmam non pt vxorem · Item

factum ipſius patris pᷣedens nã relmquẽ
do ülã mulierem et tranſeundo ad alia vo⸗

ta tacite videtur confeſſus illã non fuſſe
ſuam vxoꝛem ideo non creditur ſibi poſte
a aſſerenti contrariũ· Et foꝛte ob hoc papa
dicit hic ꝙ decre· tranſmiſſe loquitur ĩ ca
ſu diſimli. Et vide m hoc quod dixi ĩd.
Rc.tranſnnſſe · ¶ Quo ad terciuʒ contrari⸗
um dic pt ſentit Hoſti · ꝙ procedit quãdo
vnca cauſa et falſa eſt expreſſa mſenten⸗
tia ſecus vbi exprimuntur alie cauſe tunc
em virtute aliaruʒz ſuſtinetur ſententia vt
hic eſt caſus notabilis et ad hoc.ccũ · J. et
a de re iudi · hic em̃ epucopus fudauit ſe
ſuꝑer decretali tranſmiſſe que loquitur in
caſu diſſimili: Item ſuꝑ probatiombuset
ſuſtinetur ſñia vigoꝛe probationũ et facit
notabiliter iſte tex · ꝓ dicto Inno · m.·c. m
preſentia de renunc · vbi dicit ꝙñ due cau
ſe ęxprimuntur in ſententia vna ↄtra ius
hitigatoris alia contra ius ↄmune ſuſtine
tur ſñia ꝓpter illã q̃ nõ ẽ ↄtra iucõe et hec

Pcedüůt iteligedo ꝙ illud ̈bũ non tã poſi

tũ m tex · ſtet puatiue vt ſit ſenſus ꝙ pa⸗
pa fundauit ſe in ofirmatione nõ ſup illa

deere · tranſmiſſe tß ſuper probatõib) · Ou
aũt mtelligitur ꝙ ſtat ↄpꝑatiue vt ſit ſẽſuꝰ
ꝙ masgis fundaut ſe ſuper probatiõe q̃ᷓʒ
ſuper ulla deere · tunc illud dictũ non colli

gZitur. Et ex hoc colligit Jo. an· aduocatuʒ
fouentem iuſtam cauſam debere etiam al

legare tura non multum efficacia quia ſi
iudex non eſt multum doctus mouet᷑ po
tius ex quibuſdam coloratis non conclu⸗
dentibus qm̃ ex dictis neceſſario conclu
dentibus · ¶ In glo.in veꝛ · filium ibi ĩ pu
blieo mſtrumento et differt iſte caſus ap
mo quia ibi loquitur de teſtamento · hic
de alio mſtrumento et no. glo· ex qua ha
bes quattuoꝛ modos legitimandi filioꝰ na
turales vide alios modos per Hoſti ·ĩ ſũ⸗
ma eo .ti · Gqualiter et a quo· Et in fi · glo.
an autem et quando nonnnatio parentum
proſit vel noceat filijs dixi m· c· tranſ miſſe
5 · eo. et per Bar · m.l.j. Giulianus ·ff de li
be · agnoſ· et per no · m locis preallegatis
Soluitur contrarium hic foꝛmatum
In glo · ſi · ibi hie vero pro ipᷣo filio hec diſ
ſinnilitudo quam aſſignat glo. parum va
let pmJ o/an.et bene quia aſſeꝛtio paren
tum facit fidem m preiudicium filiatiõis
vt ibi foꝛtius debet facere ĩ fauorem ideo
Jo · an · allegat alias diſſinmilitudines di⸗
cit enim ꝙ ibi negatur filiatio hic autem
qualitas quia dicebatur non legitimus ·
Item i aſſertio parentum non habebat
tractatum in contrarium hic autem ſecꝰ
vto · dixri. Item ibi erit dickum vtriuſque
parentj hic alterius tantum: Item addeid

quod. · dixi · Ex quibus clare patet ꝙ. c.

tranſmiſſe.loquitur in caſu diſſinmnli hu⸗
ius · c. merito hic non debebat ſimpliciter
ſtari dicto patris ꝛc̃ · Abb.

Eruenerabilem.
Difficile et multum famoſuʒ · c.
et poſt Abb:Jo · an. ſumat ſic
Papa non legitimat m temporalibus ali
ene ruriſdictiom ſubiectos· Ego vero la⸗
cius ſie ſumo ſᷣm mtellectum qui mihi plꝰ
plact. In terris eccleſie poteſt papa libe⸗

re illegitimos legitimare in terris vero a⸗

lienis non niſi ex cauſis multum arduis
vel niſim ſpiritualibus tunc tamen m di⸗
recte et per quandam ↄſequentiam imtel
ligitur legitimare etiam quo ad tempora⸗
lia hoc tamen vltimũ non eſt ſine ſcrupu⸗
lo vt q.clarius patebit. Diuiditur princi⸗
paliterĩ duas partes · In prima petitio · In
ſecunda Knſio ibi ꝙ autem. Scda ſubdi
uidit ĩ quattuoꝛ. In pᷣma ꝓbat qnq; rati
ombo ꝙ diſpenſatiõez petitam facere po⸗
teſt. In ſcdᷣa ibi videbat᷑ pomt ſimnlitudi⸗
nem quã mducebat petito: quam quinq;

rõibus ĩpꝛobat mtercia ꝓbat au tori · ve

teris teſtamenti et noui ꝙ vbiq; terraꝝ
certis ex cauſis inter xpᷣianos pt ſe de tẽ

poralibus intromittere · m quarta ibi lzʒ

petitidem exaudire noluit q; omnis lex

oↄtracdhcebat · ¶ Nota primo ex prin · iũ

cta ſupraſcriptõe clericum etiam pᷣlatum

ꝓmouere poſſe cauſam laici apud roma
num pontificem et ex hac littera colligit
Xbb· ꝙ clericus pt᷑ eſſe ꝓauratoꝛ laici in
iudicio eccleſiaſtico et de hoc vide quod

no.. m. c.i noſtra de procura vbi pleni

us dico et per Frede · oſilio. clxiiñ · qnimo
plus dico ꝙ etiam m foꝛo ſeculari pt eẽ

clericus procuratoꝛ ni vna cauſa et iura
ꝓhibẽtia talem ꝓcuratiõeʒ debent intel
ligi degenerali pꝛocuratoꝛe · Ita volint

ſingulariter Inno· m. c vnico de obli. ad
rõ.et ſenſit S · m·c.ij ne cle · vel mo.et no
tabis iſta dicta quia communiter igno
rantur et vide ꝑ Archi m.c puenit lxxxvj
di et per collect · m · dil ecti ð arbi. ⁊ ꝑ
hoc alias dixi m queſtiõe facti ꝙ etiam
i foꝛo ſeculari poteſt eſſe clericus ꝓeu⸗
ratoꝛ clerici cuz poſſit eſſe laia quod for
tius eſt vt · S. ¶ Nota ſecundo ibi deco⸗
rare ꝙ legitimatio eſt decoꝛ et honoꝛ.·
Ex quo mfertur ꝙ oppoſitum eius eſt i⸗

gnominia nam licet non ſit peccatũ ge⸗
nerati ẽ tñ deffectus q̃re aũt illegitimi

nõ poſſunt pro moueri nide bo · glo. in. c.
ijj · de fi preſb. li · vj · ¶ Nota ibi diuerſis
cauſis mſpectis ꝙ legitimatio rel diſ⸗
penſatio cum illegitimis non debet fie⸗

ri ſine cauſa rõnabili peccant ergo qui i

diſtmccte diſpenſant ſine cã nam vt dicit

Jo · an · et bene papa eſt homo et peccare
poteſt ſicut alij · ix · q· iij. alioruʒ dicit tñ

do. Anto. ꝙ in papa hoc eſt de honeſta

ſare mbeneficialibus et m alijs ꝓhi⸗
itis lege canonica tm̃ꝓ hoc ditcit eẽ tex
notabilẽ m· c· cũ noſtris in v· nos de con
ceſ · pꝛeben · ſed certe ille tex · nõ clare ꝓ⸗
bat ſed tex· eſt melioꝛ ĩ · pꝛopoſuit eo ·
ti · et in. c. Innotuit de elec. Et hoc dictuz
do · Ant · dicit ꝙ oꝛiginaliter eſt Inno · m
c.cum ad monaſterium de ſta:regu· et

uenen e poteſt de ſola roluntate d

ibidixr Ego limito hoc quo ad eccleſiã
imlitantẽ q nemnieſt licitum diſputa
re an licite et bene diſpenſauit quo ad
Eun dico ꝙ peccat ſi diſpenſat ſine cau

ſa maxime ex affectione carnali quia de
et eſſe prudens et diligens paterfami⸗
lias et cũ gerat vices dei debʒ ſe ofoꝛma⸗
re quantum pt᷑ cum voluntate dei vt in
c vt nr̃m vt eccle.bene.in prin.vide qð
dixi poſt beatum Tho · in · e · de multa

E

preben. Item vide perJo · an · m. c ſi quan
do de reſcrip · a. c. ſigmificaunt de offi. del.
¶ Mota ibi ſed de adulterinis ꝙ etiam
cum adulterinis poteſt diſpenſari per

eccleſiam vt promoueantur etiã in epᷣo

dic etiam in ſũmos pontifices pñt ꝓmo
ueri et vide plures qui ex clerici? geniti fu

erunt promoti m ſummos pontifice im
c.oſius lyj · di · Item xpᷣs deſcendit exad⸗

Rulterino complexu mediate nõ dico im
mediate quod intellige vt habes ĩ.c. do⸗

minus eadi · ¶ Nota ibi ꝙ m maioꝛi a
cedit tex · valde ſingularem quem neſcio

alibi ꝙ m materia diſpenſatõis licitum
eſt arguere a moioꝛi et facit contra opi ·
que habet ꝙ licet epᷣis concedatur aliqs

caſus non propter hoc ſibi videtur data

ptas vt poſſit m nnnoꝛ diſpenſare iſte

tex · qui non allegatur per aliquẽ nec nũ
qm ad hoc induxi facit multum m oppo⸗
ſitum de materia vide quod no · in. c. atſi

clerici m.de adulterijs de iudic · Ded ſi
pis tenere illam opi · contrariam dic ꝙ h

papa loquitur allegando. ¶ Nota ibi

itd aũt m primonio ⁊c · ꝙ donatio facta
eccleſie ꝑx conſtantinum aprobat᷑ hic et

clarius eo.m¶rõibus ad huc clariꝰ in
cle · Romani de iureiuran. facit.c. fun⸗

damenta de elec · li / vj. qð eſt contra il⸗

los qui dicunt ꝙde illa · dona. nõ repe⸗

riunt ſcripturã aut · ideo videas text · no

tabilẽ in d.c fundamenta vbi dicit᷑ pᷣſer
tim de roma ꝙ miraculoſe et ex dſpen

ſatõe diuma illa donatio fuit facta· Et

no · ꝙm patrimonio eccleſie habet papa

plenã ptatem in tempalibo et ſpũalib⸗
et tex. ĩ d · cle romani dicit ꝙ pleniſſimã

habet ergo ibi papa iura imperij iura
pontificis ſtandum eſt ergo rſtis texti⸗
bus et determinatõi eccleſie hicet legiſte

diſputent de validitate illius donatio⸗

nis et vide per Bald. in probemio/ C.
¶ UNota ibi in ðᷣ. vpidebatur ꝙ non idif⸗
ferenter oĩbus eadẽ gratia eſt ooneeden

da facit ·c. petiſti vij ·q ·j · ¶ Nota in ÿ · ſu

per ꝙ rex francie non oognoſcit ſuperi⸗
oꝛem m temporalibo. Idem dieit glo. de

rege hiſpanie in · c adrianus · lxiij.di:an

aũt iſti peccãt non obediendo impera⸗
tori dicam j. ¶ Nota terxt · ſingularem
quem tenebis ſemꝑ menti ꝙ Feinebes
nõ recognoſcentes ſuꝑioꝛem in tpe ib⸗
ut

ſaltẽ de facto pñt exercere ea que ſũt res

uata imperatoꝛi in ſignũ ſpedalis priui
legij vt legitimare fame reſtituere iter

ponere auto · m arrogatione et ſimilia.
Ex hoc mfertur ꝙ ciuitates ĩtalie q̃ ho⸗

die nõ cognoſcunt ſuperioꝛẽ in tꝑaliba

¶R

Aten
nte
R

mnpen.
fute
bbor⸗
daſſtd

mane
nonp

peim
fane
mezo
ntpno
Nemüfi
tſiafn
Ntend
dicoim
icd⸗
naion,
n neſep⸗
leiun
cpi
raicſ
data
wiſte
necni
po⸗
atſi
⸗
9
tad
fade
thicet
lanmn
c fun⸗
ntral⸗
npe⸗;
t oſer
ſpen
nGt
S
Nlin
ing
1
i⸗
ſe
wos

C.
aif
eden
lo. d
diean

ib⸗

ert do

pñt exercere hec iura pro hoc vide qð no:
Bar.i.l.mfamẽ ff de publi:iudi.et m..il.
j·ff; de aqua plu · arce· ſed hic eſt tex · aper
tus et vide alium tex. ſingularem m.c.ſu⸗
r quibuſdam de v.ſig · probantem
c iura pᷣneipis poſſunt pꝛeſcribi per tin
tempus de cuius initio non eſt memoꝛia

et nota perpetuo illum textum et iſtum ·

¶ Wota ibi iuriſdictiom nr̃e ꝙ legitima
re eſt iuriſdictõmis qð aperte ꝓbat᷑ hic
an aũt ſit volũtarie an contentioſe aut ꝓ
rogabilis ex oſenſu partium ꝗ.ſubijciam.
Iſte tñ tex. multum ſingulariter fac ꝙ nõ
ſit prorogabilis m eo ꝙ papa dicit ꝙ rex
francie potuit ſe ſubijcere iuriſdictioni

pape quia nõ reognoſcebat ſuperioꝛẽ m

tempoꝛalibus iſte rero nobilis erat ſub
iectus alteri ergo vt aperte hec allegatio
concludat mamfeſte colligit hic et alibi
non ita bene ꝙ pater non poteſt m legiti
matione filij ſubijcere ſe iuriſditiomi alte
rius ſine cõſenſu ſui dni quod eſt contra
multos maynne contra Bal. m henno
Cvt .ſubijciã · ¶ Nõ ibi dipenſare ꝙ le
gitimatio eſt quedã diſpenſatio · Item
nota ſingulariter ꝙ pꝛinceps poteſt cuʒ

filns propꝛins diſpenſare ſicut cm alns

ſubiectis nõ tanqʒ pater cũ filis ʒ tanqʒ
pꝛmœps cum ſubiectis. Ex quo etiã col
lige ꝙ diuerſe qualitates poſſunt concur

rere m eodem homine que faciũt pt ſuſti⸗

neat vices plurimoꝝ facit ad materiam
qð legitur et notat᷑ m.l.qui iuriſdictiomi
pꝛeeſ deiuril. om iudi. ¶ Motaibii o. /
ratiombo ꝙ ad deciſionẽ dubiorum hiite⸗
recurrit᷑ ad nouũ et vetus teſtamentum
¶ WMota ibi tempoꝛalẽ iuriſdictionẽ cãu

aliter exercemus tex valde notabilem ꝙ

m terris aliems papa regulariter nõ põt
exercre iuriſdictionẽ tẽpoꝛalẽ ſed caſu⸗
aliter ſic et probat hec littera ꝙ vbi factũ
eſt valde arduum poteſt papa vti iuriſdi
ctione ex autoꝛitate dei hoc.c j. de ho⸗
mici. lib · vj · et vide quod plene diri m. c.
nouit de iudi. Et ex hoc poteſt adduci il
la littera m ar. ꝙ ex magna et ardua cau
ſa poteſt papa deponere pᷣncipes ſecula⸗
res licet ſibi non ſint ſubiecti m tempoꝛa
libus nam alias depoſuit etiã regẽ fran⸗
ge vt mn. c· alius · xp.q· vj .· ¶ WMota ibi ſa

cerdotis impio ꝙ papa appellatur ſacer⸗

dos · Jtem ꝙ dicit᷑ habẽ impium eſt eniz
imperatoꝛ in ſpiritualibus pro pꝛimo
facit · legimus.xcij.diſtmctiõe.¶Viõ
ibi vrbem fugiens ꝛc · ꝙ ſedes apoſtoli⸗
ca eſt diumitus collocata apud vrbeʒ ro⸗
manaʒ.Ex quo mfero ꝙ papa ſine cauſal
non poteſt inde tranſferre ſedem de quo

pide per Joan · an · m. cfundamenta pꝛeal
leg · ¶ Nota ibi fratres inttelligendo de
cardmalibus tex · valde notabilem pro⸗
bantem iudicio meo ꝙ cardmalatus ſit
de iure diumo cum papa hic arguat ex re
teri teſtamento et per ſacerdotes leuiti⸗
cos intelligit ipſos cardĩales nec ſcio ali
bi tex · meluis probantem hoc vide quod
dixi m. cex geſtis de cle.nõ reſi · et ibi per
Hoſ · ¶ Nota ibi iudicabunt ꝛẽ · tex · no⸗
bilem ꝙ papa non debet ardua explica
ſine conſilio cardinaliũ et videt᷑ ad hoc te
neri de iure diumo vnde licet Jo · mo · m. c.
ſuper eo · de hereticis li · vj · dicat ꝙ colle
gium cardmalium eſt in iſta q̃ſi poſſeſſi
one et onſuetudme ꝛc · Ego dieo ꝙ de iu
re diuino intelligendo iſtã autoꝛitatẽ h̊
ↄtentã modo pᷣdicto · Et licet aliq intel⸗
ligãt de epis nõ tñ hoc multũ ↄgruit lr̃e
qa ipᷣi nõ pꝛeſũt vrbi romãe niſi dicaj ꝙ
diuiſio epᷣatuum ſit de iure poſitiuo lict
pꝛimo petrus et alij apoſtoli pᷣerãt pitẽ⸗
toti oꝛbi · Ep̃i aũt tenent locũ apoſtoloꝝ.
et papa locum petrivt in·c in nouo/xxj··
di · et m. c. videntes · xij · q))· ¶ Vota vlti⸗
mo ꝙ vbicunq; m iure canomo reperi⸗
tur pena moꝛtis debet expom ꝑſentẽtiam
exoĩcatiõis qð tene mẽti quia alibi non
ita bene ꝓ bat᷑ quia duplex eſt moꝛ que
dam remboꝛgls que eſt illa ſeꝑpatio aĩe a
coꝛpoꝛe alia ciuilis vt exoommuĩcatio per
quam ſeparat᷑ aĩa a gtia dei nam deus ẽ
vita anĩiarum.Et ideo iſta eſt difficilioꝛ
moꝛs qʒ pꝛima niſi quis ab illa liberetur
¶ In glo · ij · m fi· ex hac glocolliguntur
explicite tres opi · Prima ꝙ papa nonle
gitimat pꝛmcipaliter in tempoꝛalibuꝰ in
m terris nnperij ſed legitimando quem
ad ſpiritualia per quandã ↄñam legiti⸗
mat quo ad tempoꝛalia et hec fuit opin.
Jo · Ocðda opi ·ẽ Ber.gloſatoꝛis aſſeren⸗
tis ꝙ mterris imperij pape legitimatio
ſe non ext endit mſi ad actus ſpirituales
Sed tercia opi · ponitur m fi · glo · ꝙ qui
legitimatur quo ad ſpiritualia cenſetur
legitimatus quo ad alios honoꝛes ſecu
lares inherentes perſone puta vt poſſit
eſſe iudex et habere alias digmitates ille
gitimis interdictas non autem quo ad he
reditatem. Et ratio diuerſitatis poteſt
eſſe ᷣm Hoſti · quia pꝛimo caſu non tra⸗
ctat᷑ de pꝛeiudicio alteriꝰ ĩed ſcedᷣo ſic
aufert heredita? vementibo ab inteſtato

Eyxtra glo · eſt quarta opi·quam Hoſti.

ponit dicens ꝙ nedũ indirecte ſed etiaz
directe et pꝛincipaliter poteſt papa legi⸗
timare vbiq; et ꝙ ad eum propꝛie perti⸗
net legitĩatio et nõ ad aliũ q ülegitĩatas

prouenit ex defectu matrim onij papa au⸗
tem ſolus eſt qui poteſt ſuper marimonio
diſpenſare non autem nnperatoꝛ vt mn · c tu
am de oꝛdi cogni. vnde ſicut in pꝛmcpali

ita et m acceſſario ſpectat ad eum diſpen⸗
ſatio. Videmus emm ꝙ papa induat illle

gitimationem per ſuas conſtitutiones in

pediendo matrimonium nam filn duoꝛum
fratrum licite contrahunt de iure diuio .

de diuoꝛ · in. c. gaudemus et m.c de infideli⸗
bus.s · de conſang. et affi · ſed lex pape im
pedit et alios legitimos facit illegitimos
ex tali matrimomo ſuſce ptos ſicut ergo pt᷑
illegitimare quod ẽ odioſum ſic legitimare
quod eſt fauoꝛabile hec opimio videtur co
loꝛata ſed nullum bonum habet fundamẽ⸗
tum · quia illegitimãdo diſponit ſuper ma
trimomo quod ſpectat ad iuriſdictioneʒ
ſuam · Sed legitimare pꝛmcipaſiter non m
cipiendo a radice matrimonij eſt diſponẽ
de tempoꝛalibus pꝛmcipaliter quoꝛum ex⸗
ercitium non pertinet ad eum m terris im
pernj. vt in. c cauſam ſuper eo· Jo· an. pomt
quintam opi.et ſatis notabuem dicit emʒ
ꝙ aut papa vult legitimare pro em ſuſcep
tam ex coitu non matrimomali ſaltem con
ſenſu et affectione et non poteſt.quia ex⸗

quo inter parentes non fuit matrimoium

ſaltem de facto non poteſt papa inducere
matrimonium ſuꝑlendo conſenſum et ſic
cum non poſſit ſupplere conſenſum nec di⸗
ſponere m matrimonio non poterit legiti
mare · qina eſſet diſponere directe ſuper tẽ
poꝛalibus hoc verum niſi vellʒz legitimare
m terris ſuis vel vacante imperio vt in. c.li
cet exſuſcepto de fo · compe · vel quo ad fo
rum ſuum vel quo ad ſpiritualia· Aut pꝛo
les fuit ſuſcepta ex coitu matrimomialili⸗
cet matrimonium de iure nõ tenuerit a tũc
aut matrimonium non tenuit inpediente
lege diuma et non poteſt legitimare:quia
non poteſt diſponere m illo matrimomo
contra legem diuinaz. Aut non tenuit im

pediente lege canonica a tunc aut papa vti

tur verbo legitimationis legitimando ſcz
matrimonium et prolem et efficitur ꝓles
legitima quo ad vtrumq; foꝛum · quia pa
pa poteſt tollere uinpedimentum inductü
per canonem et ſic remanſit matrimoniuʒ
validum. Kut vtitur rerbo diſpenſationis
et tunt quia diſpenſatio eſt ſtricti iuris re
fertur ſolum ad ea m quibns expꝛeſſe eſt
diſpenſatum pro hoc · c.j· · ij · de fi · pꝛeſby

li · vj · Nec ob.ſi dicatur papam poſſe ex

cauſa diſpenſare in gradibus diumg lege
prohib uis vt no. per aliquos in · c. litte⸗

ras de reſti · ſpo · quia illud verum ᷣm en

diſponendo et legitimando matrimonium

vt ex nunc non autem vt ex tunc ita pt fili
ante geniti cenſeantur legitimati· Cõſtat
autem papam habere maioꝛem poteſtateʒ
in gradibus humana.lq̃ᷓ; diuma pꝛohibi
tis vt in · d. c. et notab hoc vltimo perpetuo
quna non pꝛobat expꝛeſſe alicubi ꝙ papa
poſſit ex cauſa m gradibus diuma.l. pro⸗
hibitis diſpenſare et facat quod nota · mſi
mili ĩ regła ſemło reg.uur · li. vj · ĩ mercu ·
vbi concluditur papam poſſe diſpenſare
cum religioſo vt contrahat matrimoniuʒ
ad idem quod no. in regula actus legitti⸗
m ĩ mercuet alias memimi audiuiſſe agi
tari in curia. Nunquid papa poſſit diſpen
ſare vt patruus duceret neptem in vxoꝛem
nam iſte gradus dicitur diuma.l prohibi
tus vt nota.m · d.c. litteras et m.d·c.gaude
mus et ad mſtantiam magm pꝛincipis au
diur fuiſſe diſpenſatum. Sed puta taleʒ
diſpenſationem non poſſe niſi ex maxima
cauſa 2 ardua· Et ex hoc dubitat hic Jo · ã ·
nunqud papa poſſet legittimare prolem

ſuſceptam ex matrimomo contracto per

clericum m ſacris b profeſſum. Et pꝛimo
rpꝛedicta videtur ꝙ ſic.quia matrimo
nium eſt eis mterdictum de iure poſitiuo
ergo papa poteſt diſpenſare tollendo im
pednnentum canonioum et per conſequẽs
legitimare prolem · ¶ In contrarium fac
quia votum eſt de iure diumo et inpedit
matrimonium contrabẽ per iſtos licet ius
canonicum dirimat tale matrimouium ad
hoc.c. vmcum de voto · li · vj· et ſic ſi eſt nn⸗
pedimentum diumum non poteſt legiti⸗
mare vt ſaltem retrotrahatur et queſtio ẽ
ſatis dubitabilis Gaſper . de cal · mititur in
multis improbare hanc opi. Jo. an · ſed qe
rationes ſue non videntur mihi conclude⸗
re ideo obmitto ipſe aũt Gaſp · tenet opi·
ꝙ papa poſſit legitimare terris ĩperij qᷣ
legit timare eſt iuriſdictiomis voluntarie
q̃ nõ poteſt exercere m non ſubditum 2 ex
tra territoꝛium vt m.lem ancipari ff de ad
op · et in . ln ff de offn proconiul. Bartol⸗
m auẽ.ex complexu · C· de inceſt · nup. ap
te tenet contra dicens per iſtum textuʒ pa
pam non poſſe legitimare in terris impernj
et idem ſentit Joamnes andꝛee. ſi bene pon
derentur pꝛedicka naz ſolus Jo · an· permit
tit quando papa legitimata radieœ matri⸗
monn do · Anto · multa hic dicit · Ded in ef
fectu videtur concoꝛdare cum opi · Jo· an.
niſi m duobus · Primo emm vult ꝙ impe

dimentum licet fuerit anomcoum m matni

monio exquo proles fint ſuſcepta tamen
legitimatio ſequens non trahitur ad pro⸗
lem iam ſuſceptam· ſed futuram quia non
poteſt retrotrahi cum immineat impedi

ntnun
palcle
mentun
Nemm
oonco:
legeeng
do. .
tune
contr.
gtem
mol
cle.j.
na
yt
af
mcatu⸗
mdige
ctan
opi
daaten
lala

läyt
guog
onem
0lueb
un
N
dwe
ſun
etn

upt i⸗
Cſtat
vaſtarm
4poohb
Nanno
not
elmefan
ſpperinm
inonn
legtti
duſſeng
jtdiſe
myorn
lpwpt
legand
cpsa
ltatale
marmna
ie ſo. .
prolem
co per
pume
narnino
poſtn⸗
lercof
onlegis
mnfi,
timd
liaru
iund
ſeſtfn
legin
neſtvi
Hurn
ſ
,
opi⸗
NN
W
den
dumo
up .
eruß
mper
uen
perm
onef
an.
jimpe
mat
amen
pro⸗/
janon
nprdt

mentum canonicum propter ſuſceptionẽ
prolis quo ad prolem futuram bene
valet legitimatio cum nulum impedi⸗
mentum reperiatur propfer legitimatio
nem matrimoni pꝛeœdentem Ego pro
concoꝛdia dicœrem ꝙ aut papsa ſimplicit
legitĩat nunc mrĩimomũ et procedat opi ·
do. Anto. Kut leg umat mrimomũ vt ex
tunc · i · ac ſi a pꝛmcipio fuiſſet legitime
contractum et tunc legitimatur proles
pꝛecedens et ſic mtelligatur opi·Jo. an·
moueoꝛ per tex. iuncta glo ·ſingulari in
cle.j·de immueccle.vbi diatur ꝙ tan⸗
. ta eſt pape poteſtas circa ius poſitiuum
vt poſſit tollere conſtitutionem etiã quo
. ad effeckus pꝛeteritos adeo ꝙ exocommu

nicatu vigoꝛe illius conſtitutionis non

mdigebat abſolutione quod eſt valde no
tanduʒ · Secũdo diſcrepauit et ſequitur
opi · Jo. de qua in gl · cim limitatione tñ
dicit enim ꝙ legitimatus quo ad ſpiri⸗
tualia ſecuto tñ clericatu erit legitimatꝰ
quo ad tempoꝛalia ſecus vbi non eſſet ſe
cutus clericatꝰ et hanc opi. ſentit etiam
Gaſpar · et certe hoc dependet ab intelle⸗
ctu huiꝰ tex · in pꝛmeipio nam ſi mtelligi
mus ꝙ ponat reritatem ꝙ cedit hec opi·
ſi mtelligrmus ꝙ papa loquit᷑ allegãdo
procdat opicntraria Irmocen. ponit
vtramq; opi.et videt᷑ ſibi ꝑlus placere
ꝙ mn pꝛmcipio iſte tex. loquat᷑ allegando
qõ videt᷑ myhi ſatis dubia et de equitate
placet opi Jo · an. et do · Anto. ſed de ſub
tilitate iuris plus placʒ opi. Jo. et ber. et
illã video ſeruari in pracxica nã legitĩati
quo ad oꝛdines nõ ad mittunt᷑ ad ſucœſſi
onem parentuʒ vna cũ alijs legitimis et
oↄſuetudo eſt optima legum mterpres in
c:oum dilectus de conſue · et m.l·ſi de int
pꝛetatione · ff· de leg et pro hac conſuetu
dime facit quia ſpiritualia et tempoꝛalia
ſunt diuerſi iuris et diſpẽſatio ẽ odioſa
et ideo nõ amplianda ſed reſtringenda vt
non excœdat terminos propꝛios vt in · c.
j·et · ij · de fi. pꝛeſby·li vj · et maxime tene
rem hane opi. qu do diſpenſatur quo ad
ſpũalia cim filijs adulterimis rel mœ⸗
loſis nã iſti etiam a ure diumo videt

3

repulſi ab hereditate parentuʒ vide duos

tex · quos tenebis menti · xxxij. q · in · c·ſi
dicat et in · vmic xxxp · q· vij et anteq̃ʒ
ſubijciam quid mihi videatur attingo ali
am queſtionẽ quid in imꝑatoꝛe et ĩiſtis
habẽtibus ab eo poteſtatem vt ſunt conn
tes palantim nũqd poſſunt legitimare m
terris eccleſie omſſis multis ar · que in

materia fieri poſſunt dic ꝙ in hoc varie

ſũt opi· Mã Ja · de bel · diſputaiut et poĩt

im auẽ · qñ na ·effi · ſui et recitat Jo· an et
concludendo dicit ꝙ ſic motus pꝛincipa
liter quia legitimare eſt iuriſdictioms
roluntarie et ſic potuit prorogariiuriſ⸗
dickio iſtoꝝ per non ſubiectum. Contra
riam opi.tenuit Ja· bu · in · L ij ff de offi ·
pꝛeſi. q; impatoꝛ nullam habet poteſta⸗
tem in terris eccleſie imo cenſet᷑ pꝛiuata
perſona ar. in. d·liij · Sed extra territo
rium qui non exercet poteſtatẽ vt mm. c ·ij ·
de oſti · li. vj. Sal.in prohemmo ſeu ſuper
Nica · C. ↄcoꝛdando dicit ꝙ de conſenſu
ptis poteſt hoc fieri quia non tractat᷑ de
pꝛeiudicio alterius et ſic ſentit ꝙ iſta iu
riſdictio ſit prorogabilis per partem do·
KAnto · videt m hoc dubitare · Ved potiꝰ
in hoc videt᷑ mcelmari vt nõ ſit ꝓrogabi⸗
lis per ꝑtem et ꝙ no ſit ꝓrogabilis ego te
nerem inditmcte ꝑ tex · aptum hic m·
mſuper vbi pater petebat vt papa legiti⸗
maret filios ſuos ſicut legitimauerat fi⸗
lios regis francie et papa inter œteras
reſpondet ꝙ rex francie non cognoſtit
ſuperioꝛem in tempoꝛalibus ideo potuit
ſine iur · alterius leſione ſe m eo ſubncere
uiriſdictiom paꝑe Ced iſte nobilis erat
alteri ſubiectus ergo epert ſſime ꝓbat
ꝙ alt eri ſubiectus non poterit proroga
re in hoc iuriſdictiõ m alterius etiam pn⸗
cipis cuius dicti põt eſſe dupꝑlex ratio.
¶ Prima q; legitimare videt᷑ reſeruatũ
pꝛmcipi m ſignum pꝛiuilegn ſpecialis ·
Item tanqʒ arduũ q; videt᷑ monſtruoſũ
vt non legitimus efficiatur legitimus et
hoc probatur hic in ᷣ.mſuper facit. lj· G
ait pꝛetoꝛ pᷣ·de qua ff de poſtul · videtur
tex: m auc.qui·mo· na.efn.ſui:in. ulðᷣ
vbi dicit tex. per · Eptum noſty· ꝛc̃.iſta
ergo que ſunt reſeruata pꝛmcipi nõ debet
ſubiectus poſſe in alium tranſferre·
¶ Decũda ratio quia licet legitimaè ſit
iuriſdictiõis voluntarie eo ſpectu q;
exercet᷑ mm oſentientẽ quna pater non põt
obtinere legitimationem filij miſi filius
conſentiat quia filius non cogitur tñſiẽ
in poteſtatẽ patris miutꝰ vt in auẽ.· pᷣal.
m. & generaliter tamẽ alio reſpectu iſta
poteſtas ſeu iuriſdictio nõ eſt pure volũ
taria mquãtum excludit agnatos multos
qui ſuecederent ab inteſtato vnde ſi in⸗
peratoꝛ nõ habet iuriſdictionẽ m terris
eccleſie nõ videt ꝙ poſſit hoc pꝛe iudicũ
affere non ſubiectis et tollere honoꝛẽ re
ſeruatum pꝛincipi·. Item illud in dubita⸗
tum ẽ ꝙ nnperatoꝛ rel hñs poteſtatẽ ab
eo non põt legitimare quo ad ſpiritualia
E ideo legitimatꝰ ab inꝑatoꝛe nonpõt
promoueri ad oꝛdimes hoc tenet glo/m · c·

lege · x. di. ĩ. c. officialis lix · di · ſentit Jo · an
hec et Bar · in dicto aut᷑.ex cõplexu· Aliud
dictum valde notabile ſi eſſet reruʒ ponit
hic do Anto · dicens ꝙ iti conntes haben
tes poteſtatem legitimandi ab ĩperatoꝛe
non poſſunt legitimare mpꝛeiudiciũ agna
toꝛum vnde opoꝛtet ꝙ non ſoluʒz pater ſed
etiam agnati conſentiant · quia hec ptãs
tanq̃ʒ alijs pꝛeiudicialis reſtringenda eſt
ar · m . . j· C. ſi quus a pꝛincipꝑe ff. nequid m
loco publi · Et dicerem mſpicienda verba
poteſtatis collate nam ſi ſimpliciter eſſet
data poteſtas crederem ꝙ poſſet legitima
re etiam in pꝛeiudicium agnatoꝛuz quẽad
modñ imperatoꝛ quia m hac legitimatõe
iura non faciunt mentionem niſi de patre ·
quia agnatis non pꝛeiudicat᷑ mſi reſpectu
ſpei et hãc opi:reꝑio ſẽtit Gal·in loco pᷣal ·
Sed tene opi.do · Anto · meti quia non eſt
modice auct · Et pꝛedicta raſſumendo ſub
epilogo dicendum ꝙ aut queritur de legiti
matione fienda per papam aut per impe⸗
ratoꝛem ſeu babentem poteſtatem ab eo.
¶ Primo caſu ſi vult legitimare m patrimo
mo eccleſie libere poteſt vt hic · ſi m terris
aliemis · Aͤut ſubeſt maxima cauſa et ardua
et eredo ꝙ poſſit licet legitimandus recog
noſcat altum in dom inuz moueoꝛ per iſtũ
tex· i pᷣ.rationibus nam ſi iſte auctes no

ui et reteris teſtamenti non concluderent

in actu legitim atioms fruſtra eas papa
adduxiſſet hec · ᷣmge enim ꝙ ex legitima
tione filij alicuius pꝛimcipis ſequatur mag
na fidei dilatatio · Nam tunc ob eam cau⸗
ſam rel ſimlem poterit papa exercere iu⸗
riſdictionem tempoꝛalem pt hic et ĩdicto
c.pro humani de hom · lj · vj · Aut ceſſat ar

duitas cauſe et tunc ſi vult legitimare non
recognoſcentem ſuꝑerioꝛem ſeu filios et

poteſt yt hic in p / inſuper · Aut vult legiti⸗
mare recognoſcentem ſuperioꝛẽ ſeu filios
et non poteſt miſi ſuꝑerioꝛ conſentiat pt ar

grut iſta littera in ᷣ.inſupꝑer· Et latius pa

tet ex pꝛedictis miſi rellet legitimare in ſpi
ritualibus vt. · de fi · pꝛeſbi · m. c· · et · ij. li ·
vj · vel mſi vellet inciperea radice matrimo
nij vt m· c. tanta · S. eo. et in. c.quod circa· j·
de conſang. et affi. quod declara vt · .· dixi

in diſtinctione Joan· In ĩperatoꝛe dien

dum ꝙ incipiendo a radiœ matrimonij ñ

poteſt legitimare de iure quia legitima⸗
tio eſt fame reſtitutio quia non poteſt ip

ſe diſponere ſuper matrimonio vt in.c.tuã
de oꝛdi. oogn · aut per reſcriptum vult legi
timare et tunc m ſpiritualibus non poteſt
yt ſupꝛa dixi maxime pꝛopter ratione quas
tangit glo · m. c·ij · de fi · pꝛeſby · li · vj · In tẽ
poꝛalibus vero poteſt im terris ſibi ſubie⸗

ctis mediate vel immediate immo de iur
ipſe ſolus poteſt in toto imperio vnde re⸗
ges et alij pꝛmcipes qiu cognoſcunt impe
ratoꝛem in domnum de iure non poſſunt
legitimare quia legitimatio ſicut et fame
reſtitutio ⁊ ſimilia videntur reſeruata ſoli
pꝛincipi vt · S.· dixi ſecus ſi eſſent pꝛmcipes
non recognoſcentes ſuperioꝛem vel ciuta
tes nam habent iſti tantam poteſtatem q̃n
tam habet imperatoꝛ m imperio ſuo ad h
iſte textus in vᷣ.Inſuper et quod no. Sar ·
m.l. infamem in fi · f de publi · iudi. Et vi
de ad pꝛedicta Inno.mn·e.cum. p · de fide in
