Fo. an. ſe exhortari ꝙ in bellis cãpeſtri⸗ time facit. C· cõmi. rel epłas ꝛc· ꝑ totuʒ Auſ
bus hoĩes non vterent᷑ balliſtis· cũ ſepe hanc opiapprobat glo et idem tenet m unn
accidat ꝙ homo vilis et viliſſimi cordis c ij.ð̊ ma. otrac. ð mterdic. eccle. et · c geon
perimat hominẽ magm preci ad defen ſicut de ſy moma vide glo · lxiñ. diſ. ſalo ndech
ſionem tñ murorũ uł nauium hec arma nitane · hec opi.placœt.Hoſti· indubio nnutn
ſunt multum neceſſaria ¶ In gl · i. i fi. quando non aParer de mente proferen⸗
nõ· glo. quia reſtringit tex et bene quã tis · ſecus vbi apparet ð mente que exar dilene
do bellũ eſt miuſtuz nam data iuſticia cumſtantijs clligitur puta quua dixit wled
belli licitum eſt pugnare cum quibuſcũ excõmum cationem velle proferre .· vel

ſnon
diege

hic aut bellum eſt miuſtum · et tunc nõ 0
licet pugnare etiam contra infideles ut talis ſolemnitas.· et ideo mualuit forte
dict Inno. ð po. qd ſuꝑ his et fac · cſicut talis opi· ꝙ aliud qn a lege ꝓferũt iſta bnn
5. de iudeis. Et per hoc dicit Hoſti · ꝙ verba. et aliud quãdo ab homie. dubito nin
mhil diſponit de infidelibus nec probã tamẽ de dicto Hoſti. vbi diet ſimplicit nen
do nec reprobando · ſed ſecundu Pdicka ſtandum eſſe dicko ſuperiorum ipſo fa glaſa
de nibilo ſeruit hoc capitulum poſſet ta cto· nam illud dickum ad mitterem vbi aen
men ſic dici . ꝙ ubi bellum eſt iniuſtum nõ immineret graue picujũ otraſaclen Adon
aut aduerſus chriſtianos et nõ debz ex et ta mtelligo hec mira ailegata per eu hlato
ercrihec ars· et exeꝛcentes debent excõ⸗ ſecꝰ ſi graue periculum immineret fin⸗ hyap
municari · ſi autem bellum eſt iniuſtum ge enĩ ꝙ contrafacieti ante declaratioeʒ vmatt
3 infideles tunc ceſſat remediũ huiꝰ.c. fuit collatum beneficium. nam ſi erat ex menn
habebunt locum alia remedia. Et ſi di⸗ oↄmunmi catus collatio non temut. h ſic ſu ſto
cis ſi bellum eſt muſtum peccant mor⸗ perior poſſet ꝑer ſuam declaratione gra V
taliter homĩes pugnãdo et ꝓpter pecca⸗ ue preiudicu inferre quod no eſt tolle ang
tum mortale et graue ſicut eit iſtud põt randuz. ar · vj. q/ ij· per totum. C C ohſon
qs excõmũicari · ar · c nouit ð iudi · Do· g tamẽ durius eſſet dubitandu quibul vrse
faciliꝰ ecclia ſe umpedit ↄtra iſtos balliſ dã actibꝰ ex quibo ꝓuẽit qñq; hoĩcidi ek
tarios q́; contra alios · ¶ Item ſolet pl? De adulterus nitr
timeri qð ſpecialiter miungitur qᷓ qð ſt den,
generalit imperatur · ut m.c.ſi aduerſus et tupꝛo. ..ð Kid
ſup · de hereticis et m.c · qʒ quã. xxxin di· ¶ Oupra viſum eſt de homicidio et de tern
vñ ut homies ſibi magis pᷣcauerent ho qubuſdaz artibus ex quibus prouemt

luit hie papa ſpecialit prouidere aduer⸗

qnqʒ homicidiũ ſed quia ſecũdũ oꝛdine

life⸗
mugif
lunetan
hitile
deſo
Ummhes
drn
Mttzih
Comiri
do nfri
Ppenunt
nſtire
üͤhen
emtenern
eccleee
bi i

ti⸗il
En

teqgentt
gendn
ſwfertein

eat

odre

ſoren xN

eralcu
ſepeni
etc
fuman,
dat
Me/
epwtli
seen
nöni
utgfn

lutdae

ieſt
e dtth

d

de calogi. i. legis antique continẽs x· p
cpta poſt homicidium ſequitur adulte⸗
rium ſeu mechia vt patet ibi non occide
nõ mechaberis.ideo poſt homicidiũ ſub⸗

mittit hic de adulterio et q ſub nomĩe me
chie omms illicitus coitus continetur.
ideo ſubicit de ſtupro · xxxij · q · ij · mere

triœæs · Et hac cõtinuatione et ex ilo tex.

colligitur ꝙ omnis illicitus oitus ſeu q̃
libet fornicatio preteꝛ vxoriam eſt pro/
hibita de iure diumo ſaltẽ mterptatiue
adeo ꝙ etiã ↄoubinatꝰ reprobatus ẽ de
q̃ vide tex. cũ glo.no.xxxij.q.un.ĩ.c ne⸗

mo ſibi blandiatur.vide per ꝗo/an. m re

Sula ſine culpa li.vj in mereu · poſt hoſt.
nam vt euitaretut hec ſimplex formicatio
que oommittitur mter ſolutuʒ et ſolutã
inductum eſt matrimonmum ſeu ſa cau⸗
ſa matrimonij · iuxta illud habeat vnuſ⸗
qſq; ſuã cã euitandi formicationeʒ· xin.
diſ· nerui · ſed prima cã fuit ſi uſceptio ſo
bolis de quo við glo.xxxn·q ij.m ſum.

Iſeduxerit.pocce
ſequens ponunt penam ſtu⸗
prantis virginem. Et ſũmo

inem tenetur eam dotare vel ducere ĩ v
xorem et ſi non wlt cum ea cõtrahere yvl
tra dotem oꝛporaliter caſtigabitur hoc
dicit · C No · primo ibi ſi ſeduxerit P diſ

poſitio huius·c habet locum cum vir ſe⸗

duat et decipit virginem · ¶ OQuid autẽ
ſi non ſeduxerit · ſed illa ſpoͤte acquieuit
die ꝙ ad huc habet locuz iſtud.c quia vir

go ſemper preſumitur ſeducta et decep⸗

ta·nam ſi non eſſent mſidie hominis. ta
tum facinus nõ perpetrarent vt diẽ tex.
in· vnmica· C. de rap. vir. vide glo. mre
gula ſcienti.li.vj · ¶ No. ſecundo ꝙ pec
cans mortaliter cum muliere dicitur cuz
ea dormire quaſi extractus a dei contẽ⸗
pla tione et euis preœptis. vnde m ſcrip
tura peccans mortaliter dicitur dormir
venialiter rero dormitare. Juxta illð doꝛ
mierunt et dormitauerunt nam ad diſ

poſitionem huius ·c.nõ exigit dormitio

ſed ipſa defforatio virgmitatis. ¶ No.

caſum in quo vꝛꝛ tenetur dotare vrorem

non ſolum ergo tenetur ducere eam ſine
dote et ex boms proprijs alere iuxta no.
in. c. per tuas· de dote poſt diuorci. reſti.
ſed etiam tenetur ſibi conſtituere certaz
dotem vt ſic ſoluto matrimonio aliquo
caſu dos ila ſic conſtituta redeat ad mu
lierem et lucrifaciat eam propter delictũ
vini · ¶ Nota vltimo ꝙ ad dotem conſti⸗

ptrunc · cſic · Otuprans vir /

nam imputandum eſt vmo contrabenti

tuendam inſpicitur conſuetudo regiõi
que variati ſecundũ digmtatem puelle
et facultates ipſius. Item ſi non contra
hit iſte cum illa debʒ tanto plus dare qn
tũ õʒ dare ꝓpte: deflorationem. vt dicũt
hic doc. et bene nam maior dos requirit᷑
pꝰ deſlorationẽ cum virgimtas ſit ſecun
da dos. Ded quero quia tex. dieit virgi⸗
nem quid ſi vir negat eam vuginẽ fuiſ
ſe.an mulieri ſeu patri hoc aſſerenti ĩ cũ
bat probatio doc· omuniter ꝙ nonqep
ſumjtur virgo ex quo habebatur pro vir⸗
gine a imputetur iſti qui abuſus eſt.nã
ratione huins delicti probatio tranſfert
in eundem pro hoc bonus tex· m.c. vmc
vt eccle · bene. et. de deſpon. impu. conti
nebatur. ¶ Bed vltra alios quero de ”äl
tabili et quotidiana qõe pone ꝙ cuʒ quiỹ ? „£ ê c Pe
contraxit eim virgme ceram patrenunz⸗ O 2ιαα
qd pr̃ tenetur eam dotare veliſte qui cõ
traxit oim eaſan ſtabit ſine dotegl. no.
xxxij /q:ijc·fi · dicit ꝙ pater tenetur eã do
tare quia mulier ſine cõſenſu patris non-

—„„

*

poteſt ↄotrahere matrimomuʒ de iure di
ino et caanom. xxvij. q;/n. ſufficiant ſz
Pater tenetur dotare filias ſuas.lqui li⸗
ber fr de ritu nup. et.l.fi · C. de do. ꝓmiſ.
ergo et eœtera quod tenet glo· xxxvj. q.
j· de ra ptoribo Addit tamen vnũ verbũ
ꝙ ſi puella eligit ſibi ſponſum ſuo generi
ſeu moribus mdignum ꝙ tunc pater nõ
tenetur ilam dotare Bar. m.l.obligatio
nem ff de ver. o blig. dicit ꝙ ſ puelianõ
conſtituta aliqua dotenupſt ſc; pater nõ
tenetur eam dotare quia ceſſat ratio qua
re pater tenetur eam dotare ex quo rep
it virum et ſic ſentit ꝙ maritꝰ tenetur
ſuo ſub ine onera matrimonijſquod placz

matrimomum ſine dotetacite enĩ videtuꝛ⸗
ſe obligare ad ſubeundum onera matri .
monñj ſad hoc qð no.m dicto c. per tuas
et . l. ſicum dotem. ff ſolu. matri Sz vbi
nſtituit puella certam dotem quia ali
ter rir eim ea contrahern Rlebattir pa
ter tenetur eam dotareet no. bene h die
tum vt ſeruetur cautela ĩ iſtis nuptns clã
deſtums et oo niugijs t puella conſti /
tuat certam dotem viro x nota hãc limi⸗
tationem ad hanc glo.iuris canomei fæ
coĩter non ſolʒ allegari. intelligo igitur
iſtum tex. proprie ſiot loquiturquãdo
def orauit virgieʒz nullo precedẽte ma
trimomo mter eos · ¶ In glo. j. mfi. H
glo · wlt hic dicere . ꝙ ſi donatur ante
contractum matrimomum aliquid mus⸗
lieri ſeu ſpõſe tũc valet donatio et res do
nata põt poſtea capi in dotein a marito-

ſed ſi donatõ nõ ſortituꝛ effectum de preſẽ
tiſed cõfertur mtempus matrim onn vt
puta vir confitetur animo donandi rece⸗
piſſe in dotem mille · et m veritate nihil p
ceperit · tunc non valet donatio iſta.quia
dos nõ poteſt ſine matrimonio conſtitui
yt in. c.et ſi neceſſe. de don · inter vir . a vx ·
vnde videtur collata iſta donatio m tem
pus matrimoni · quo tempore donatio ẽ
prohibita inter virum et vxorezde don · ĩ
teꝛ vir. et vx · c fi. x per hoe · ſentit glo · ꝓ
in caſuhinus · c deberet fieri donatio priꝰ
qʒ contrahat matrimoniuz. ſed ceꝛte gl ·
pvidet᷑ eꝛraſſe quia ñ eſt pura donatio. cũ
teneatut ad hoc ex debito. et m neceſſita⸗
tibus nullus eſt liberalis · ff de alimen. et
ciba. le · j · Item facit tex · dum dotabit eã
et ſic ſatis eſt ꝙ confiteatur ſe habere do⸗
tem nomine mulieris puta mille ſed ina
lijs caſibus poterit procedere dictum gl.
pt .l. j. et. l. quod ſponſe. C· de dona· inter
pvir · et vxo · et quod ibi nota · quod limita
yt not Bhaꝛ · in · ſi diuoꝛtio · ff de verb · ob ·
et ð hoc eſt gio · oꝛdinaria que eſt ſingu⸗
laris m.lſi voluntatem · C. de dot · ꝓmiſ ·

Nam ſi vxor eſſet de nobiliori genere tũc

poſſet aliquid dari et dos augeri. qa illa
non eſt pura donatio. ſed remuneratiua-
yt acquirat ſibi amicos potentioꝛes Ze⸗
neris · et inter virum x vxorem nuda dona
tio eſt prohibita · et non remuneratiua.
quod nota quia facit ad multa. ꝙ maruꝰ
poſſet donare vxori:et econtra preceden⸗
tibus alijs meritis · ¶ In gl . j. in fi. ſi vn
contrahit eum puella et conſtituit ſibi do
tem euadit penam alias auteʒ pumtur vt
in. c. ſequenti · et hoc intellige ð iure cano
meo de mure autem ciuili aliter punitur
artius vt in · · ſe · quod nota · ¶ Kbbas ;

Eruenit. ũmatuʒ eſt.ẽ
in.c.proximo · ¶ Wota primo

vult contrahere punitur vt hic habetu
¶ Secundo collige papam poſſe moliri ·

et moderare duricam et rigorem wris ci

nilis quod videtur procedere in ſuo tan-

.

tum foro. nam in foro ciuili ſe eruabit᷑ ſus
lex exquo nulluʒ ex eius obſeruãtia ĩmi⸗
net peccatum vt nota glo · ſingulariter m
gła poſſor · de reg · iur · li. vj. ⁊ ſic videt
ꝙ hoc · c etſeqnens pabeat tantum loeum
Tterris temporaliteꝛ ſubiectis eccee lſiß
mteꝛris imperij ſeruabitur ius ciuile. de
quo in glo· prima · ¶ Quero ad declara⸗

donem littere · nunquid mdiſtincte iſte

ĩmonaſtęriuʒ detruch debeat ſi non vult

ꝙ deſ orans virginem non 5£
pellitur ommino otrahere eum ea ſed ſiñ

eum ea otrahere Inno. tenet ꝙ fit detru⸗
ſio ſi non vult dare dotem ar.S.c.proxio
ſed non declarat an ſufficiat dare do tem
ad euadendum omnes penas.nec docto.
aliter declarant. ſed puto ꝙ ſola dotis cõ

ſtitutio non ſufficiat cum teneatur eaz do

tare et ducere myxorem · ſed ſi non vult ↄ
trahere debet eam dotare et etiam corpo
raliter caſtigari/ſed detruſio poterit ui⸗
tari ſecundum illam opinio. Innoc. non
enĩ delictum ſufficienter videtur punituz
ex conſtituti one dotis · quia perſona pũiri
debet que deliquit et non buꝛſa · ¶ Ex
predictis poteſt colligi pena clerici deſlo
rantis virginem et dicit Johan · an. ma⸗
iſtrum ſuum dixiſſe ꝙ cum ipſe nõ pol
et eam dncere m vxorem · deberet coꝛpo

raliter fuſtigari vt hic argu · m· c:iij · de a

lumnia. Ego puto ꝙ poterit ↄpelli ad cõ
ſtuuendam dotem.quia et ſi contractus
matrimonij nõ cadit m eum tamen doti
aſtitutio ſic· eum quaſi pro intereſſe muli
eris iſta pena ſit ſtatutaa clericus beñ po
teſt pumiri pecuniariter maximeꝙ mter

eſſe alterius · vt m · c. finem · de dolo · et otu ·

de offi. oꝛdina · dilectus. et de pems licet
Item hoe delictum eſt ſufficiens ad depo
ſitionem iuxta ea qne plene dico. de iud.
at ſi clerici · ¶ In glo · prima ibi vt relege
tur. die etiam ꝙ publicatuꝛ dimdia ps
bonorum ſuorum.pt habetur mlocoꝗal
lega · per glo · et hoc quãdo perſona ẽ ho⸗
nelta ſi vilis ſubijcitur verberibo. vtĩ glo⸗
quilibet tamen punitur capite ſi biolen⸗
tiã mtulit et hoc de iure ciuili · de iure aũt
canonico procedunt iſta capitula. CNn
glo. ſedᷣa m fi/ hoc procedit quo ad termi
nos huius·c quia iſtacloquuntur tantũ

de virgine . ſed quo ad aliam diſpoſitio⸗

nem ſtuprum committitur nedum in vir
Zine · ſed etiam m vidua honeſta · et eaom

puerpera vt · lmter liberas· j · ff ad · iu
l · de adul ter . ·ſtuprum ff eo

— ₰J Uir. Maritus retinẽs ad

tapenitentia paꝛticeps eſt de

lictiſecus ſiegit penitentiam nõ tn debet
eam ſepe reipere. diſtinguit bm mem/

brum ibi · quid ſi. ¶ Nota primo ꝙ mari
tus retinens vxorem perſeueranteʒ in ad
ulterio peccat. nam videtur quaſi leno v ⸗

roris. 2 facere cauſa queſtus · ¶ Itez no

non eſſe paꝛcendumei qui deliquit plu⸗
ries· nam delicta impumta tranſeunt ĩ er
emplum facit optime · teꝛcia · C· de e iſ⸗
audien non enmeſt miſerendum illius

qui impunitatez delicti magis oſueendi

ulteram ouigem non perac⸗

mon
Ncen
pnsir
Rai
o di
Unrri⸗
mndu
nlowi

ſonnih

ſpon
Nihent
,
em
yani
wyſto⸗
ninykr

Kann

ßokin

qs emendationi imputauit. ſed quia tex
hic loquitur m vno ſciente dubitareʒ qᷣd
mignorãte communiter tenetur ꝙ tũe
non hʒ locuz hocc quia peccatum nona
mittituꝛ ſine noluntate x ignorans non
oſentit.xp. q · j. m prin· et hoc veruʒ quo
ad culpam ſed bigamnaz contrahit · xxx
iiñj.di· ſi cuius· et nota m.c.ij.ð biga.vbi.
de hoc · ¶ Item dubitatur nunquid ma⸗
ritus poſſit vrori manenti mm fornicatiõe
neceſſaria pietatis cauſa tribuere. dicũt
doc ꝙ ſic · ſed non debet ſecuz maritali af
fectione adherere. Ego dicerem oppoſi⸗
tum quia foꝛte admimſtratio neceſſari
orum dat ſibi cauſam permanendim pec
cato · nã vtili ꝰeſuriẽ ti pãis tollit q̃ ſi ð
cibo ſecurus iuſticiam negligat. p· q· v. ĩ
c.non omnis et maleme riti egeſtate de
bent laborare. vt. bona fides · f ð po · ¶
Inglo. in verbo debet m fi. Nota veꝛbů
debet importat honeſtatem et non neœſ
ſitatem concordat. c.j· de deſponſa . ĩpu.
Htz regulariter vbi eſt materia indifferẽ
impoꝛtat neceſſitatem. ita dicit glo. no.
in cle · attendentes. de ſta.regu·.quã nõ

bene pro ſtatutis
QR ſic ſummari/ Maritus proptẽ
ſuſpiciõeʒ põt accuſare vxorẽ
de adulterio et in accuſando prefeꝛtur œ⸗
teris hoc dicit non diuiditur nec aliquud
no. ¶ In glo. ibi piolenta.nam violenta
pᷣſumptio · ſufficit ad ondemnanduz. pt
m.c.li tteras.x in c.afferte.de preſump·
maxime m adulterio et ſormicatione cum
directe probari non pñt quia non cadũt

in ſenſum teſtis. de teſti. preterea· Cn

glo · ij · in fi. ð hoc an hodie maritus ſe m
ſcribere debeat ad penam taliomis cum ac
cuſat vxorem de adulterio · et an libellu
ſit offerendus ·dic vt m. l. miles.C. ſexa/
ginta ff de adulte. x.c. tue allega. m glo.
Et poteſt intelligi iſte tex. ᷣm doc . ꝙ ad
mittuntur mariti plꝰ cœteris q; poſſunt
accuſare ad ſeperationeʒ thori · x ad hũc
effectum non admittuntur alij. cum eo/
rum non mterſit. ſed ad penam legalem
infligendam admittitur quilibet ydone
us vt ĩ·lſi maritus.la prima ff eo et ſie
põt mtelligi itetex. Inno · queſiuit o c.j
⁊ Jo.an. hic nunquid ſicut propter adul
terium ſe paratur coniugiuʒ quo ad tho
orum ta et propter crimen ſodomiticuʒ
Inno. tenet ꝙ non· nam propter nullum
crimẽ ſeperari debet matrimomũ quo ad
thorum excepto crimie adulterij mſima
nitus ad illud peccatum trahere vellet · x

Aritis. grene eit yl poteſt

xnij· q · j. idolatria et ſic ĩtelligũt. c¶ oẽ
cnones xxij.q.vij·x ibi etiaʒ pomt qᷣͥd

de pollutione manuali · et fuit hec opio

ipſius glo.in dicto.c. omnes cauſationeſ

vbi glo · tranſit alle gando aliqua iura ꝓ
23. Ded hu. et lau. tenuerunt oppoſi⸗
tum x idẽ Joh. cal. hic xꝝ Archr. m illo.c.
omnes · et do · An. hic quiia nomine adul

terij ſeu fornicatiomis cõprehendit᷑ oĩs
illcitus citus xxxij.q· vñ. c non ſolũ ea.
cauſa · et q.iiij.meretriœes et hanc verio
rem puto·nã maior miuria mfert᷑ mr̃io
moex nefando crimine cõtra naturaʒ q3

cx crimine naturaliter ↄmiſſo. cum autez
chriſtus dixit ꝙ ex cauſa formcationis
licitum eſt vrorem dimiĩttere. videtuꝛ m
telligere de qualibʒ fornicatione nã ſa⸗
tig videtur fornicari iſte in cpus ſuum
et iſta videtur opinio oommumor-

Jg lufitaſti. Oacerdoti

AX de adulterio mfamato mdicit

purgatio·quam ſi preſtiteꝛit
m officio dimittitur. alias ab ipiĩo ſuſpẽ
dit᷑ ſic oĩt ſũmat.iz ita ſummatio non
ↄtin et m ſe dubitationem. vnde ſummo
ſic videlicet · Ad ſolam mulieris confeſſi
onem aſſeꝛentis ſe cõ miſiſſe adulterium
cum ſacerdote. non debet ſacerdos puni
ri ſed ſibi mfamato poteſt mdici purgaꝰ
quã ſi pᷣſtiterit abſoluituꝛ.deficiens rero
ſuſpenditur ab offico · ſecunda pars ibi.
ideoq; · ¶ Nõ primo ꝙ exſemims emiſ⸗
ſione polluit eccleſia et eget reconcilia/
none non ſolũ cũ a principio eſt publicũ
ſed etiam cum ex poſtfacto remt m no⸗
ticiam vt hic. Si vero delictum ſa emper
eſſet occultum non eſt neœſſaria recon⸗
aliatio · quia in veritate eccleſia non pol
luitur· quia que ſancta ſunt comquinari
non poſſunt.de cohabi · cleri · vel mulier⸗
Kc.vr̃a.ſj quo ad nos ad terrorẽ dicit pol
lui. de quo vide gl · in. . vmco · de oſec· ee.

Vel al · li. vi . ¶ Itẽ no.tria mala que ĩſur
Zunt ex publico crimine ſacerdotis nam

primo alioꝝ maxĩe laioꝝ corda ſcanda
lizant · o vitupat᷑ officiũ ʒ ordo clerica
lis · 3tR p̃ſtat᷑ alns materia et licentia pec
candi. Juxta illud ſi quis ex vobis pecca⸗
uenit facoet delmquere populum.vt m.c.
mag ie de voto · ¶ Vltimo no · caſum ĩ
quo deficiens m ſe purgando de adulte⸗
no ſuſpenditur ab officio. ¶ Ded cõtra
hoc op.nam videtur ꝙ debeat depom qꝛ

deficiens in purgatione pumtuꝛ pt ouic⸗

tus.vtm.c accedens.de acouſatiom.ſed

cnuickus de adulterio debet depom vt in

c. cum non ab homine · de iudi . ergo ꝛc.·
Do · dicit hoſt · ꝙ iſte potuiſſet grauius
umri aꝛ· de oobabi . ele · et muli . . c· ſi qs
Jo. an · dicit ꝙ vbi agitur ad certaʒ peãn

„

tune deficiens m pur gatione punitur vto

uictus ſed vbi nonagitur ad cetam pꝑe

nam. tunc hʒz locuz qð h dicit · vnde ꝓPter
imfamiam iſte debebat ſuſpendi ab o icõ
ſi ergo m purgatione ðficit · ſatis eſt ꝙ ſu
ſpendatur. nota hoc dictum et limita vt
dixi in. c. accedens prealle ·· Seðo op.
exquo eĩ oſtabat ex ofeſſione mulieris 8
bebat iſte ſacerdos pumri. So. non ſuf⸗
ficiebat ſol a confeſſio mulieris· primo q;
mulieꝛ · de verb · ſigm. forus · Ho quia ſo⸗
la. nam vm ſoli non creditur qᷓntumcunq;
idoneus ſit vt m. clicet · deteſti · Tertio qꝛ
erat particeps criminis et oↄfitebatur ðſ
ctum ſuum pt in. c.j· de ofeſ · ð teſti · ve
miens Et ſi diceres quare ergo audiebat
hic mulier cum allegabat turpitudinem
ſuam contra .c cum ſuper de vcel · preben ·
et. de tutela. C. de ĩ integ · reiti. m · So ·
ratione peccati hic auditur. Et an ? quan
do mulier poſſit teſtificari· vide m. c qiñ 2
in. c. tam lis · S · de teſti. ¶ Vltimo · op ·
et videtur ꝙ iſte ſacerdos cui mulier fuit
ofeſſa non debet pandere delickũ in pem⸗
tentia ſibi confeſſum et deteckum. vt imn . c.
omnis. de pemt · et remiſ. Sol · hoc fecit
exconſenſu muli eris vt patet in textu C
In glo · ij i fi · dic ꝙ illa iura pan faciunt
ntumcunq; enim plures teneantur exo
muni deicto ꝓbatio facta ↄtra vnum ꝙ
lus eſt non facit fidem otra alium · qe fõ
te llle fuit ↄuictus ex falũ ꝓbationibovt
in l. denunci aſſe ff de adulteꝛ · vbi plꝰ pro
batur ꝙ etiã ſi mulier fuiſſet viucta m iu⸗
dicio per teſtes · talis ꝓbatio nõ ſufficerz
ↄtra ſacerdotem q; res inte: alios acta xc
pide tamẽ ad materiam qð no · m.c. pel·
dere iudi · et m.l. ſepe ffe · t · ¶ In gl· pen.
m fi · no · ꝙ ſola ofeſſio pãticipiꝰ crimini
non eſt ſurficiens cauſa ad cauſanduʒ in
famiam et ad inducendum pur gationẽ
ei quẽ dicit eſſe participęm. vide qð nõ.
in. c.j. de confeſ · et m. b fi. C· de accu. poſ⸗
ſet tamen tex. intelligi quando ex ofeſſio
ne mulieris ĩ famia tranſiuit apð bonos
et graues et imminebat ſcandalum eui⸗
tandum etiam ſine alia infamia indicitur
purgatio vt in. c inteꝛ · de purga. canõi.
dix plene m. c· q̃liter et quando J.8 accul ·

Ntelleximus. Mulier
petens reſtitutionẽ mariti ĩ
pellit᷑ ꝑ exœptionem adulte⸗
rij manifeſti niſi et ipſe vir adulteratus

fuerit et probatuꝛ. nel ſumma ſic et genes
ralius ↄiunx diugem de adulterio impe⸗
tere non poteſt · ſi 1 ipſe adulteriuz vomiſiſ
ſe ↄuincatur. diuiditur · primo facti nar⸗
ratio · ſecundo iudicis datio ibi quo circa
¶ Vo.·primo epm loci poſſe excĩcarelai
cum ꝓpter adulterium · nam vt hecĩ nuit
l̃a nõ ad petitionẽ mariti ſj ex officio ſuo
epiſcopus adulterum et adulreram exoi

catione aſtrinxit · Et ſic habes vnuʒ caſũ

m quo iuder eccleſiaſticus habet iuriſdi
ctionem ſupeꝛ laicos ſciliœt ratione adul

terij · St iſtum textum mduco õ Jo· an · i

c.fi · de foro. ope · li. vj · vbi dixit eccle. iu

di · ſe non impedire de adulterio mſi qua

tenus a ditur ad ſeparationez thori hic eĩ

non agebatur ad thoriſeparationeʒ et ni

hilominus lata fuit excĩcatio ĩ iſtos ad
ulteros et non ſolum m muliere · que re⸗
ceſſerat a viro ſed etiam m adulterante
ſecum quod eſt ſin gukr no facit · e) . de ol
fi. oꝛ · Et ratio quare ſe impedit in iſtis ca

ſibus contra laicum. et non m alijs erimi⸗

mbus poteſt eſſe quia per iſtud crimẽ ma
trimoniũ violatur qð eſt vnũ de ſeptem ſa
cramentis eccleſie vt m · · debitũ. de biga
vnde quaſi ipſum ſacramentũ violatur ꝓ
hoc. de foro ope · cum ſit · ¶ No. bo ad
ultera petens abſolutionem ab excoĩcatõ
ne debet prius abiurare adulterum. id ẽ
cum iuramento renunciare promittendo
de non redeundo amplius ad eundẽ · et fit
iſta abiuratio quando timet᷑ de reditu ad
eundem · de quo m. cclericos · ð coha · cle ·
2 mulie. ¶ No · tercio ꝙ õ petentem reſti
tutionẽ coniugis obſtat exceptio adulte
rij mamffeſti · et ſic petenti reſtitutioneʒ
obſtat exceptio defectus proprietatis no
torie. ſiue ſuꝛgat notarietas ex euidentia
fact: ſiue per partis confeſſionem contra
quam agitur ↄcordc ſignificaſti · s.· de di

uor · et quod no · Inno · de fi. prelbytero.

oſtitutis: Et no · H nõ ſolũ procedere qn
notorietatis defectus eſt ſupeꝛ totali defe
ctu ipſius iuris. nam propter adulteriuz
nondiſſoluit matrimomu m totuz tz tan
tum quo ad thoꝝ.xxxij.q· vij ĩ · · j · et tñ
exceptio adulterii· mamfeſti obſtat pete
t reſtitutionẽ · facit · ad decimas· ð reſti
tu · ſpoli · li · vj · ¶ Item no. ꝓ ꝰ petentẽ re

ſtitutionẽ coniugis non poteſt obija de

adulterio notorio · mſi vel peꝛ euidentiaʒ
rei vel per confeſſionem patris vnoᷣper te
ſtes no põt ꝓbari ad impediendã reſti⸗

tutionem ſpoliati et hoc ideo quia ſi polia

tio priuile giata eſt vt in. c fi · de ordi · oog
¶ Vltimo nota caſum m quo dolus cũ do
lo compenſatur · et delictum eum delicto

gene⸗
inpe,
oni
Anar,
ochc.
antle
Leinuet
foſi⸗
mergde
niai
unid
nedel
o
telle.
mſiqn
onbicet⸗
neern
ſtose
quen,
lenane
de
niſtigen
ninn
gimenn
eptemſ
debeg
laur,
oed
cicdt
n. de
ſttende
,etfit
ikad
nwſt
dolte
ltione,
tatisn
udenti
ctr
s dd
byten
denr

et aduerte qui boc indiſtin Gtenon ,

cdit · naz ſi ageret ad Penam legalem n
ffigendam delictum vmus nõ tollit peꝛ
Peccatum alterius ĩmo cuiuſſibz deli uz
pena oondigna pumiri debet ĩ. l. ij C.ſi pu

blico ff eo. facit · cmulti · . q . j· ß ſte tex

proœdit aim agiturciuiliter adſ. eperati
onem thoni et ſic agitur ad priuatam vti
litatem· tuncenim paria delicta matua ↄ

nſati one to luntur ve j. ſubijciaʒ. ¶ In
glo.j.imſi · no · glo. et vide quod no · pꝛ
glo · m. ſigmficaſti ð diuor.et.c· littera

de reſti. ſpolia: ⁊zno.Inno. de regu. c. ve

nie s · Ratio huius glo.eſt quia vxor re

cedens ſpontanee a viro non Perdit qua
ſi poſſeſſionem quam habebat m viro qe
ſolo ammo detinetur talis quaſt poſſeſſio
vnde ſi rediens non admittitur. tunc ſpo
liari uidetur et quod dixi m vxore idem i
telligas m marito. nam maritus et vxor
mbo c iudicantu: ad paria. vt hic mtex.
et m. c gandemus g. de diuor . ¶ In glo ·
in verbo euidentia m fi· no. duos modo)
ꝓbandi adulterium mamfeſtũ primꝰ ſi
mulier publice fuit adulterata nontamẽ
capias ſtricte nerbum publice ſcilicet oĩ⸗
bo nidentibo ſit proſtituta. ſed intelligi⸗
tur ꝙ recedens a marito ſuo adheſit pu
blice cuidam concubiario. nam con⸗
uincitur publicœ de adulterio. exquo ĩ do
mo habet alienum virum m menſa et lec
to et eeera · vt in c. fi. et c. tua. de cohab·
cle · et muli. Item po ſet omuncei de pu⸗
blicitate ſi paſſiʒ adunt æbat viros ad eã
cauſa adulterij facit· l palam ff. de ritu
nup. et quod no. in ccum m dioceſi. de

vſur . Secundug modus probandi. ſi bbz

filium cum alieno marito.x ĩtellige hũe
caſuʒ quando tanto tpe ſtetit ſeperata a
marito ꝙ non potuſſet concipere a ma⸗
rito vt q; nunc peperit· et eſta nnus ꝙ a

marito recſſit rel maritug ab ea tunc a ,/
pertiſſime probatur adulteria pt.l. filiuz

ff de his qui ſunt ſin vel aliem mr. et it

mtelligo utam glo nam ſi m domo mari
ti ſeim coohabitantis Peperit filium tũc
beſuinitur filius mariti vt m.l. quia ſẽꝑp

ff· dem ius pocan et m.lſi vicims ſcien⸗

tibo. C· de uup. etiam ſi probaretur ꝙ tẽ
pore coonceptionis adulterabaturparité
cum quodam alio vt eſt tex. valde nota.
in lmles & defuncko ff eo. ti · quod no.
Et eſt ratio quia exquo eodem tempore
Pariter oognoſcebat a viro x ab adulte⸗
ro debemus fauore filioꝝ preſumere eũ

filium mariti et quuia mn dubio debemus

ere benignam mterp̃tationẽ vt regu⸗

la odia li. vj/ uzʒ ſim · ¶ In glo. ĩ rerbo

mutua ompenſatione ibi diciß. F. de ex
cp · dilecki. et ibi gĩo· clariꝰ loquitnr qʒ
faciet hic Inno.tamẽ non tradidit per fe
ctam et claram theoricaz. Bed tu dic cla
rius vt colligit ex dictis legiſtaruz m.l.
aim mir ff ſo.ma.et fuit de mente Inn.
hic et glo. m palle c dilecti licet nõ clare
loquatur ꝙ vbi excipiens de dolo ceꝛtat
de dam no vitando . tunc non admittib re
plicatio doll etita loquitur tex. mC. ma:
cellus. hic allega. ꝓ contrario. Et ratio
eſt ꝙ ſi admitteretur replicatio doli eli⸗
deret exceptio:· et actor ↄoſequeret pmũ
ex dolo ſuo · ſed vbi excipiens de dolo cẽ
tat de lucro ca ptando · tunc admittitur F
piicatio doli. et ita loquituꝛ iſte tex. nã
maritus pic excipiebat adulterio ad lu
crum conſequendum videlicet vt lucruzs
oſequeretnr lucrando dotem propter ad
ulterium et vt oſequeret᷑ matꝛimo mj ſep
atione n quo ad thorum ideo admittitur
rplicatio mulieris de adulterio piri. nã
ſi nõadmitteretur reolicatio mulieꝛi? de
adulterio viri ipſa remaneret mdamno-
et pum retur de adulterio ſuo. et adulte
rium viri remanet impumtum · et lucra
retu? maritus de adulterio mulieris et ñ
econtra quod eſſe non debet. Cõcelude er /
8o eandem eſſe rationem im admittendo
replicationem et non adnnttendo. quia
ſem per am maduerti debet vt non conſe
quatur vnus lucrum et alter damnum.
¶ DSed diceres tu contra hanc theo ricaz
facit quia vxoꝛ debet excipere de adulte⸗
rio ad lucrum captandum videlicet vt e⸗
uadat penam delicti. ſed dic ꝙ illud pro
Prie nõ eſt luc ⁊ capotandum videlicet pt
euadat penam delicti · ſed euitatio dãm·
¶ Sed op contra predicta et tex · við
tur ꝙ paria delicta nõ tollant mutua.
pPenſatione ĩmo quodlibet Per ſe ꝑu mri ꝭ
bet ar. m.lque nadmodum. Cſi nauis ffᷣ
adlacquit. Solu aut agitur crinnnatꝛ:
et non tolluntur mutua O mpenſatione
vt S· dixi. aut a gitur ciuilᷣ.et tüũc aut deli
cta ſunt ↄmiſſa cirea idem yt hic aut cir/
Q vnum. et tunc habg locum iſte tex. au-
ſũt oommiſſa circa duuerſa vt quia tu di⸗
xiſti mihi con titium. et ego tibi · vl quia
tu fuiſti nnhi furatus vnam nemet ego
tibi aliam · et tunc non fit ompenſatio · yt
in contrario immo quilibet agere pote⸗
ſt pro iniuria ſua et pro ſuo damno nec
repellitur ab agendo propter excœptionẽ
furti rel iniurie ſecundum Innoce. quod
no · Et ex hoc habes duas iimitatiões ad
iſtum textum vide per ſpe . ð iniurijs j

ulteria ↄiugum mutua oom/
PPenſatione tollunt. vel ſic · no
teſt maritus cõſortium vel cohabita⸗
tionem vxoꝛis declmare propter adulte⸗
riũſi et ipſe fuit adulteratus· vel teꝛcio ſic
Non dz ſepari matrim omũ quo ad thoꝝ
ꝓteꝛ adulterium qñ ambo coniuges fue
ut adulterati · Sa ps ibi · ſup quo: ¶ Voõ
pꝛimo ar ꝙ er ſola deprehenſione in ad⸗
ulterio conuincituꝛ mulꝛer ſeu vñ de adul
terio. vnde non eſt opus vt teſtes ꝓbent
adulterium ß ðprehenſionem dumtaxat
gm hoſti. Ged tu mt elligehoc dickum
qñ deprebenſio fuit facta m ipſo facinor
ſecus ſi ad deprehenſionez fuerunt admiſ
ſi extranei de ᷣ dic vt plene no · m. c. cuz nõ
ab homine de iudi · ¶ Nota ulud genera
le paꝛia dlicta ac̃ · et limita vt dixi. g · c·
xi. ¶ Item nota ꝙ licet ꝓpter adulter ium

mulieris poſſit ſeparari matrimonium

quo ad thorum non poteſt tamen man
tus cum alia cohabitare · ſed tenetuꝛ con⸗

tinere alias ad vxorem redire · qe licet ꝓ

pteꝛ adulterium ſeparetur matrimomũ
quo ad thorũ nõ tamè quo ad vinculum.
q remanent coniuges. tz non tenetur ma

ritus eã alimentare et lucratur dot ẽ vt in

c plerumq;· de dote poſt diuor · reſti. J
dic econtra ſi maꝛitus fuit ad ulterat? vt

poſſit mulier petere ſa eparationẽ matrmo
nij. quo ad thoꝝ et lucri donationem ꝙ⸗

pter nuptias ; vt · S vtilite non conteſta
ta. c. · et. c dixit / et · ſi quis vxori- xxxñ · q
j. ¶ In glo · · ex hac gloſa valde mtacata
colligi poſſunt quattuor vtiles et quoti⸗
diane queſtiones. Prima nũquid diſpo⸗

ſitio huiusc procedat quando marit? cõ

miſit adulteꝛium poſt ſententiam ſepa⸗
rationis latam ꝓpter adulteriũ mulieris
pvt ſic ex adulterio ſecuto poſt ſent entiam
vxor recuperet dotem ſuam et buitutema
miſſam m marito nam tex · iſte non dicit
ꝙ ſñia fuiſſet lata necĩ veꝛitate eſt aliqͥs

tex · m iure hoc clare probans ˖ nam e. ex

litteris de diuor. qo videtur vrgere expᷣſ⸗
ſe non loquit᷑ m ſma vt patet m eo mqn
tum dicit ꝙ priuatim fuit miucta contin
entianam ſifuiſſet lata biſñia non pua⸗
tim ſed publice fuiſſet lata · O cða qõ
principalis eſt nunquid ꝓpter adulteriũ

conmgis poſſit coniunx qui non deliquit

ropria au toritate denegare debitum cõ
iugale. ¶ Tercia queſtio nunquid reten
tis eiſdẽ terminis poſſit propria autori⸗
tate ex domo repellere. C OQuarta queſ⸗
tio nunquid ↄiunx nõ peccans faciat ſibi

—

preiudiciũ reddendo debitum viugi qui

Va fraternitas. d⸗

peccauit añ ſententiã latam per eccleſiam

¶ OQuo ad prim am.q· ↄcludit glo · ꝙ nõ
obſtante ſmia poteſt vxoꝛ petere ſuumx
ſic per conſequens repetere dotezquia vir
adulterando videtur renunciare iuri ſuo
et ſic oĩter doe. tranſeunt · Sed glo · ten⸗
uit örium in · c apoſtolus. allegatum in
glo · dicẽs ꝙ licziudex · ex officio ſuo pol
ſet reintegrare matrimoniũ non tamẽ o
iugi opetit actio. et hanc opi · tenuit ibi

Xrchid.et Inno.in.cilla · de diuor · et hec

opi.tanqᷓm verior mihi placet · non enim
põt vxor pretendere ſpoliationem exquo
fuit ſeparata per iudicium eccleſie · nec iuß
agendi de nouo ſioi competit· cum ſemel
amiſerit ſeꝛuitutem quam habuit m ma
ritum ſed iudex ex officio ſuo debet rem⸗

tegrare matrimonium ratione delicti ne

propte: ſeparationem iaceant ĩ peccato
¶ Ouo ad ſecundam et terciam q. oon/

cludit glo. ꝙ ſi adulterium eſt manifel⸗
tum propria autoritate põt denegare de

bitum duugale, et eam de domo expellere

ſecus ſi ocultum et idem boſt · hic et Joh.

Cal. qui tamen dicit ꝙ dotem non luera

tuꝛ mli ſecuta ſñia · quna cum illa ſit mera
penanon debet imponi mſi per iudicem ·

xxxiij · q · i Gmhil · Ded denegare debi⸗

7

tum · et eam dimittere poteſt autoritate
diuina. vt in preallega c. apoſtolꝗ eccle

.

ſia tñ opellet ad reſtitutio nem miſi ſibi fi

at fides de adulterio dũs KXnto. dicit 8
bitum propria autoritate põt denegare

ßz expellere de domo non põt qinã hic re⸗

quirit᷑ factũ ꝙ ſin iudice fieri non põtn*

debet ar · in · · porro · de diuor. et iſta fuit
opi · glo · xxxinj · q · · cj. et vide etiam glo ·

m orium m · cex parte. de ſponſal · ſed 5

mũ dictum ſequitur indiſticte. et ſeqr

pro hoc adduco textum in. c agato ſa xxx⸗

vij · q. i · vbi quidam propte: adulteriuʒ
mulieris mtrauit monaſteriuʒ et ibi pa
pa dicit ꝙ ſi poteſt conſtare de adulterio

licite mtrauit. Si enim requureretun ſẽ

tentia ad perdendam iſtaz ſe eruitutez co

iugalẽ nõ valuiſſet iſte mgreſſus ante ſẽ

tentiam ar · m. · quidam de conueꝛſa · oon

iug · ad idem facit cſigmificaſti. de diuor
et hoc puto verum indiſticte · ſiue mam
feſtum ſit adult erium ſiue occultum nam
ipſe deus dedit hanc poteſtatẽ coniugi ·
vt poſſit dimitt ere propt fornicationez

nec dict · c. agatoſa diſ tinguit fateor en
ꝙ eccleſia cõpellat ad reſtitutionem m

ſi ſibi conſtet de adulterio. ¶ Quo ad vl

timam queſtionẽ nũqᷣd faciat ſibi preiu⸗
diciũ. debitũ reddendo ante ſententiam ·

Glo · ooncludit ꝙ ſieſiſponte facit ſec? ſi

ad mandatum eccleſie · Idẽ hoſti · et idez
Inno.m. c.mquiſitionis.de ſen.exo · lʒ
alið videat ſentire ĩ . c.· S. ꝓx · hp dictuz
plus placʒ et vide glo.xxxi· q.jcj·nam
ſiipſo facto pdit ius qð habebat in ma
ritum videtur maritus in reddendo debi⸗
tum ſibi parcere et mores ſuos aprobar̃
ar · de loca · c. potuit · et in. c quemadmoð
de iureiuꝛ · ¶ Extra glo.queritur quid
ſi maritus qui ↄmiſit adu lteriuz egit pe
nitentiam. nunc accuſat mulierem de ad
ulterio ad ſeperationem thori. nunquid
poſſit per exceptionez adulterij repelli lʒ
de eo egerit penitentiam· Inno · v. c. ꝓxi.
tenet ꝙ ſic nam penitentia non preiudi
cat iuri queſito mulieri ex adulterio mari

ti ar. m.c.gaudemus. de diuor; ſecus ſi a

geret per viam denunciatiomis ad pem⸗
tentiam quia tunc nõ repelleretur·exquo
non fuit amplius in peccato ar.m· c· quez
admodum · de iureiur · et quod ibi no · ¶
Vltĩo queritur.an exceptio adulterij ſit
peremptoria rel dilatoria dic ſecundum
Inno m . c. precedenti · ꝙ poteſt oppom ĩ

viz pẽptorie · vt colligituꝛ hic et in · c pre.

et ſic ſufficit opponere poſt litem conteſ.
Item poteſt opponi in vim duatorie · vt
puta tu non es audiendus petendo ſepe
rationem propteꝛ adulteriuʒ quna tu eti
am es adulteratus ar · xxxij · q· vj · et. c. j ·
