ge theoꝛicã Inmo · ĩ pᷣal.c.ĩter dilectos ⁊
licʒ H̊ lect. videat᷑ difficilis ad ſuſtmen⸗
dum tñ pt᷑ ꝑ pꝛedicta ſatis ſuſtineri qꝛ
videt᷑ magis ↄſentanea lr̃e et fãc · c ad pe
titionẽ ·. eo · ⁊ qʒ ibi no.et per eam habe
tur nõbilis caſus et ſingularis h̊ limitãs
infinita iura·et ꝓpetuo ẽ talis limtatio
nõnda q; ſepe venit ĩ pᷣctica. ¶ In glo.
ij·ĩ fi · no· glo· ex qua collige ꝙ cõmẽ da
eccleſie pt᷑ tolli ad libitum commẽdãtis ·
nec coommẽdatarius de hoc poteſt conq⸗
ri · et idem ſentit glo · ĩ. c. qui plures · xx)·
q·jſj glo·ĩ pꝛealc.nemo tenet oppoſitum
q; titulus cõmẽde eſt legitimꝰgꝰ nõ ad
libitum poteſt extingui · ſj concoꝛ · qꝛ aut
cõmenda eſt facta ad tꝑs et ex cã a tunc
niſi eeſſet cauſa nõ pt᷑ reuocari · et ſic ĩtel⸗
lige illã glo.aut eſt facta ſimpliciter et tẽ
reuocari pt ita ꝓcedit iſta glo · ¶ In gl ·
pnoctauerit no · ex ea ꝙ iſta dictio per
no · pfectionẽ et augmẽtũ eius cui addi
tur. ¶ In glo.ĩ v.doꝛmitiõe · no · glo · nã
relata ad tex· viðꝛ ſentire ꝙ doꝛmitio ſit

de ſubſtãtia digeſtioĩs et qꝛ nõ debʒ pꝛe⸗

ſbyter celebrare · doꝛmitiõe nõ facta · et
aliqui h̊ caute ſeruãt ĩ vigilia natiuitatis
dñi qꝛ hñt celebꝛare media nocte premit
tũt doꝛmitionẽ ß die ꝙ iſtud nõ ẽ neceſſa
riũ ſ ſatis ẽ ꝙ ſit ꝑfecta digeſtio ſiñ doꝛ
mitiõe · nã ille ðꝛ ieiunus qui pfecit dige
ſtio nẽ vt ĩ · c ſaẽmẽta de oſeẽ · di. j · Et iõ
diẽ h Hoſt · et bene ꝙ neq; intrare tab⸗
nam neq; celebrare doꝛnntione nõ pꝛe⸗
miſſa fuit eã puatõis ſ̊ pᷣa cã fuit q ebri
oſus celebrauit qð pᷣſũĩ᷑ q ꝑ totã noctẽ
ſtetit ĩ potatiõe et mane ĩ ↄtinẽti celebra

uit et ſic pſũit nõ ieiundet diẽ h Abb. ꝙ

habuit quẽdaʒ ſociũ qui ꝑ octo dies nõ
doꝛmiuit et tñ potuiſſet celebrare. ¶ In
glo.iĩ v· an epᷣm ibi ⁊ pñte aduerſaio · dic
ꝙ aduerſarij pñtia req̃rit ĩ his q̃ tendũt
ad cõmodum puatum.. ſj nõ ĩtendẽtibo
ad publicũ pbi iudex ſupplet ex officio de

hoc dic vt nõ · in. c. cum dilectus de app. ⸗

m.·ccum dieckti · S· de elect ·

Eminimus. jnimicꝰ et
a volũtaria exceptiõe repellit᷑.
Et pᷣmo ponit mãd atum nõ executum et
ei cãm.ſcdᷣo cãm impꝛobat a illud exeqᷣ

mandat ibi q; pᷣo · ¶ Nõ pꝛimo ꝙ electa ĩ
Xbbatiſſam et confirmata pt᷑ appellari ab
batiſſa ante benedictiõeʒ et idem videt᷑ di
cendum ĩ abbatibo licet ĩ eis ſit magis du⸗
bium ad hoc.c.j · de ſuplen · neg · pela · ſe⸗
cus ĩ electo ĩ epᷣm vel archiep̃m · qꝛ licet ſit

ofirmatus nõ debet appellari ep̃ᷣs rel archi

epiſcopus ſed electus vt ĩ · c tua de his que
fi · a pꝛela.fãc qð no ·ĩ cle.vna de baptil ·
et ĩ c.mii ſpãlis de aut · et vſu pal· Et pt᷑ eẽ
diuerſitatis ratio q; per ↄoſecrationeʒz epi⸗
ſcopi confert᷑ oꝛdo vt nõ · glo.ĩ prohemio
ſexti ſed nõ ſic pꝑer benedictioneʒz abbatis

vel abbatiſſe · Item ĩ epiſcopo reſtat maiõ

dignitas nam nõ conſequitur nomẽ põ⸗

tificale anteq̃; obtineat oꝛdineʒ exquo nõ

exereet pontificalia. ¶ Nota ſcdᷣo ꝙ ſiẽ vt
petentem oſecrationem epiſcopalez pt᷑ ex⸗
api ꝙ nõdum ſit conſecutus plenũ ius · vt
ĩ.c.ſuper his ꝗ· eo · ita et ↄtra petẽteʒ bene
dictionem ſolitam oferri abbati rel abba
tiſſe · Ex quo infero ꝙ iſta benedictio non
ſit meri facti ſed tribuit aliquid iur · al· nõ
admitteretur exceptio ð habentẽ plenum
ius · vt ĩ . c oſtitutus de ap · et quod ibino.
¶ Mõ tercio bonum ar · ex tex. ꝙ ↄfirma⸗
tus per papam nõ pt᷑ conſecrari ſeu benedi

ci per ĩferioꝛez ſine licẽtia papꝑe vt in·c· cũ m

diſtribuẽdis de tẽ p. oꝛdi · a ĩ.c antepenul ·
de elect. li. vj glo.et hoc niſi haberet ali
ud oſuetudo · ¶ No · quãto ꝙ mimic? ne⸗
dum repellit᷑ ab accuſatiõe pt ĩ · c cũ · p· S.
eo · ß etiaz ab exceptione voluntaĩa et dicit
exceptio volũ taria · qñ non moleſtatus re
nit ad iudiciũ ſed ſponte ſe oppoſuit vt fa⸗
ciebat iſte nec pꝛetendebat aliquid ſpeci⸗
alę h̊ em̃ exceptio roluntala m multis ha⸗
bet vim accuſatõ nis vt nõ.Irmo.ĩ. c. ſuper
eo et ĩ. c. dudum. ij · Z· de elect . et ĩ · c. cũ ĩter

et ĩ · . dilecki de exeep · Item no · ꝙ manife

ſtus mimicus debz repelli ex iudicis offt.
¶ AOltimo nota ꝙ abbatiſſa benedicit ſi⸗

cut abbas vt m. c mdẽnitatibo de elect. li ·

vj. an autem de neceſſitate ſit benedicenda
dic ꝙ in monaſterio vbi abbatiſſa ſolita ẽ
benedici mſi faciat ſe benedici mfra armũ
eſt pꝛiuata beneficio iam queſito · ſe dybi
nõ eſt conſuetudo bene poteſt obnntti ta⸗
lis benedickio vide tex · cũ glo. ĩ cle · atten⸗
dentes de ſtatu reg· Et aduerte quiauta
benedickio non habet eundez effectũ quẽ
habet benedictio abbatis · qꝛ abbas pt᷑ cõ
ferre oꝛdines mioꝛes vt in.c cum cõtingat
de eta · et qᷣli:ſed abbatiſſa nõ pt᷑ conferre
oꝛdines q illud eſt virile offiauũ et við de
hoc glo.ĩ pꝛeal · cle.attendẽtes que hoc ꝓ
ſequitur plene · ¶ In glo · ij · in fi · hec glo.
fãc ꝓ his que dixiſuꝑ tert · vt benedictio

oferat aliquid iuris ĩ abbatiſſam vnde pʒ
3 eã excipi. vt repellatur a bñdictione obti
nenda · pt᷑ etiam accuſari vt reꝑpellat᷑ a mire
iazʒ obtẽ to et acquiſito ꝑ electionem a cõ⸗
firmationem et ita mtellige iſtam glo.
¶ In glo · fi · ĩ fi · ibi et ob hoc ſolũ ⁊c̃. No·
bene glo . uncto tex · ꝙ exſola teſtificati⸗
one ĩ cauſa crimĩali teſtis pꝛeſumi᷑ mmmi
cus et pt᷑ ĩ alio iudicio tanqᷓ; immicus re⸗

pelli · et ſic facit ꝙ ad ↄtrahendũ inimici⸗

ciam nõ debz attẽdi an pᷣceſſerit cauſa iu⸗
ſta ret iiuſta ſ an potuit ꝓuõꝛe aĩm ad im
nmciciã de ꝗᷓ dixi ĩ · crepellant᷑ et. c cũ · p. ẽ·
eo · et intelligit Hoſti.hoc procedere qñ ſe

obtulit teſtimoĩo ſine oactione ſeu ſpõ⸗

te venit. ſecus ſi requiſitus qꝛ tunc manda
to iu dicis paruit et bonum obedientie ex⸗
cuſat ab omm calumnia et ſuſpitiõe.xxiij
q:j ·cquid culpat᷑ S· de temp · oꝛdi· ad au⸗
res ·et in ĩ hoc nõ repellitur·⁊ idem te⸗
nui ĩ. c. cum. p· S· eo: et tene menti hoc di⸗
ctum Hoſ. ¶ Extra glo · op · et videt᷑ ꝙ pẽ
dente accuſatione ſeu denũciatione crimĩs
nõ debebat abbatiſſa bñdice pꝑ c. oĩpotens
5ᷓ · eo. So. dic ꝙ ülud. c.· oĩpotens loquitur
qñ pendebat accuſatio ſeu denũciatio actu
aliter. hic aũt nulla pendebat denunciatio
ſeu aceuſatio mmmo tanq̃ʒ mimicus fuit re
pulſus. vnde nulla mfamia fuit inde oꝛta
fãc. c. cum in iuuentute de pꝛeſump· et glo ·
in · c. qualiter m pᷣ.a maliuolis ꝗᷓeo.
¶ Scdo op et videt ꝙ exquo iſte epũs de
tulit appellatõi nõ debebat ſe amplius de⸗
ne gocio impedire vt ĩ. c eũ de appellatiom⸗

bus de ap · li. vj · So · dicũt doct · ꝙ iſte nõ

detulit. ſed videbat differre nõ inpenden⸗

do munus bẽdickioĩs · vel etiã poſito ꝙ de⸗

tuliſſz · tñ exq́ iuſte potuit iudex ad quẽ re
mittẽ cãm ad poꝛẽ iudicẽ ſic ſecit h̊ papa ad
H pᷣal c cũ appellatõibo et qð ibi nõ· Abb.
Icet in beato. nteſſeri
dptionẽõ pt᷑ accuſatoꝛ ab accuſatio

ne deſiſtere ſine pena et ſi ad ter
mmũ nõ venerit ei ſilentiũ imponit᷑ h· d ·

yvel aliter et ſie · Dicẽs ſe aliquem accuſatu

rũ coꝛã iudice añ inſcriptionẽ pt᷑ ſine pena

deſiſtere et nõ accuſare · ß ei deſiſtenti ſilẽ
tium ĩponit᷑ ĩ ꝓpetuum · 2 m h̊ ſummari⸗

um. iſte tex · eſt nõbilis · diuiditur naʒz pꝰ
narrat factũ·ſeo ibi nos igitur.duo dif⸗

fimnit et tercium committit · ſedm ibi qe vᷣo
tercium ibine autem. ¶ Nota pꝛmo ꝙ li
ct accuſatio nõ pꝑt᷑ fieri per litteras vt.ij·

q:vinj.pꝑ ſcripta: tñ denũciatio crimmũ põt
fieriꝑ litteras · ¶ Itẽ pot peti vt reus cite
tur vt veiat reſponſurus libello·nam pꝛa
citatio de facili vcedit᷑ · ideo etiã h ꝑ nüũciũ

nynde
lutinn
ingb.
ieſt.

ſtffat,

hmnkimn
nagn
nnmni⸗
tcalſain
ainddin
cipiz
den
unemande
benteer
itoe pi
di⸗ ad a,
lidemte⸗
tihoc di⸗
detpe
necnimi
dipotens
Kloqhuiu
tatioack
enundano
jußfütre
inde oꝛta

etglo⸗
0

epiis de
plugde/
Aarom
glend
npenden,
ſto de/
dque de
Hropaad
Fob.

nteſſen
bgcalſano
etſiad tet
mt bd⸗
jacalſani

ſinepen

ſtenmiſtſe
ſumman
vur ß⸗
dhodt
nibiqen
mo gl
28 n⸗
mmüͤpo
reus a
nampi
Hpnmian

fieri pt᷑ p̃ᷣm Innoẽ :qð eſt nõndũ · Huie
tñ dicto Imo ⸗·et lre obſtat · lij · C · de ex⸗
hib · 2 ĩtro. re · vbi ðꝛ ꝙ qñ reꝰ eſt citãdꝰ

de longimqͥ nõ debʒ fieri citatio añ ĩſcpᷣti⸗

onẽ. gꝰ ille qͥ vult accuſare debet eẽ pñs
et ꝑ ſe petẽ citatiõeʒ et facere mſcriptio⸗
nem ad penam talionis.doc · non tangũt
ſed pt dici ꝙ illa · ꝓcedat deiure ſed de
conſuetudme nõ ſeruat᷑ in aliquiboloc
ꝙ fiat citatio inſcriptiõe pꝛemiſſa et ita

vult hic tex · als aũt papa nõ ſeruaſſʒ iu
diciariam grauitatẽ ſicut ĩ pꝛmapio te⸗

ſtat᷑ ſe ſeruaſſe.et pt᷑ allegari iſta lr̃a ꝙ
valeat talis ↄſuetudo aI ̊ no · ¶ Nõ ſcðo
ꝙ canonici et ſic ĩferiotes pñt accuſare ꝓ
pꝛiũ pᷣlatum ⁊ ei ꝰcrimĩa denũciare · ¶ I
no · tex · et tene menti ꝓpetuo ꝙ ĩcitatio
ne fienda ĩ cã crimĩali nõ eſt neœſſe ꝙ ĩ
ferat᷑ tenoꝛ libelli · vnde iſte fuit citatus

pt veniret reſponſurus obiectis libello

nõdũ oblato et ad hoc allegat Bart. hãc
decre · ĩ. l ĩiter accuſatoꝛẽ ff de pub iudi.
Oz huic dẽo vehemẽter obſtat · cſi pᷣma
tes · v. q· ij· vbi nõ debẽt citari ĩ crĩali miſi
ĩ citatiõe expᷣmatur cã atatioĩs pt ſic ꝑa

tus reĩat ad rñdẽdũ et idez nõ · glo · ĩ. c· i ·

ſcʒ ꝙ dilatoꝛie nõ ſũt dãde quare puto ſic
dicendum ꝙ aut citatio fit de longmqͥ ⸗
tũc nõ eſt opus ꝙ inſerat᷑ tenoꝛ libelli de

neceſſitate. ſic loqt iſtud.c.x dictũ Gar ·

Htz debz expᷣm citatiõe ĩ effectu qð oppo⸗
mtur reo vt atatꝰ reĩat vt ĩ d. cſi pꝛima
tes et ideo dictũ Bar · nõ ẽ ſimpliciter ve⸗

rum dũ diẽ ſufficere ꝙ citet᷑ vt reĩat rñſu
rus accuſatus vel mquiſitꝰ· Aut citatio
filt de ꝓpinquo a maxie ſi eſt ĩ eodeʒ looo
et tũc ꝓcedit dictũ Bar · q citatus pote

rit ſcire exquo ẽ q̃i pñs vnde iſtũ tex · in⸗

telligo ꝙ crimĩa fuerũt expᷣſſa ĩ citatione

vt ꝓbat tex · ibi ſuꝑ periurio x crĩie ſymo
nie iũcto ᷣdo ibi reſpõſurꝰ · ¶ Wo · vlte
rius ꝙ deſiſtene ab accuſatõe nõ pt᷑ ãpliꝰ
de illo crie accuſare reum et dicio meo
plꝰ ꝓbat lr̃a iſta ꝙ nedũ accuſãs a deſi⸗
ſtẽs repellãt ʒ etia ille qͥ dixit ſe acouſa
turũ coꝛã iudice et poſtea deſiſtit · nã iſti
nõ poterãt accuſare ꝑ lr̃as nec ꝑ nũciũ ſ
dicebat nũcius ꝙ rolebat accuſare · ¶ m

hilomĩꝰ iſtis nõ ꝓſequẽ tibo impoĩt ſi ⸗

lẽtiũ m ꝓpetuum qð eſt valde nõndũ.a
ad h nẽo allegat iſtũ tex.lʒ Sart · faciat
bñ feſtũ ĩ . l mmiles·ſocer ff· de adul · de il

lo tex. ſed iſte text ·˖ longe melius ꝓbat

inducendo vt g· ¶ Vltimo poteſt colli⸗

&i ꝙ ad denunciationem alicuius perſo

ne probe oommittitur inquiſitio ſuꝑ fa⸗

ma denũciati non ſupꝑ crĩs veritate ⁊ deh

ibi. ¶ In glo · · ibi qe accuſatoꝛ monẽdꝰ
eſt no. glo.et vide qð nõ · iiij·qv.q̃ſqᷣs
et Hoſti.diẽ ꝙ iõ fuerũt requiſiti qꝛ an
inſcptiõz deſiſtebãt · et nõ ꝑ modũ acou
ſatioĩs ſed denũci atioĩs cria ꝓpoſuerũt.
Tu dic clarius et melius ꝙ qnq; ſtatuit

termĩ accuſatoꝛi vt debeat accuſare ſeu

accuſatiõʒ ꝓſequi et tũc ſi ̊ nõ fecit ĩfra
terminũ impoĩt᷑ ſibi ſilentiũ · vt ĩ · · diffa
mari · C· de inge · et ma · et m pꝛeal . c· qſ⸗
quis et ĩ · lſi eaʒ · C. qui accu.nõ poſ · qñzʒ
termimus ſtatuit᷑ accuſato ad inſtantiã
accuſatoꝛis.et tũc ſi accuſatoꝛ nõ cõpet
in termĩo nõ debz ĩ cõtinẽti imponi ſilẽ⸗
ciũ accuſatoꝛi · ſj debz iten citari ſaltẽ quo
ad h̊ vt accuſat abſoluat᷑ ab inſtãtia iu⸗
dicij ad hᷣ·lqui crimẽ · C.q accu.nõ poſ.
et vide qð nõ · ĩ . c. oſulunt de offi · deleg · et
ſi non ↄ puit pꝰiſtã citationem imponit᷑
ſibi ſilentiũ vt hic · et iſta requiſitio de qᷓ
in tex. fuit neœſſaria ad h̊ vt inponeret
ſilẽtiũ in ꝓpetuum · et ſic pt᷑ reduci ad cõ
coꝛdiã opi · glo. ¶ In ea · glo. ibi ſi acou⸗
ſatur ꝑ nũciũ opponit᷑ foꝛtiter ſi em̃ nüi⸗/
cius exceſſit fines mãdati nõ debebant
iſti hẽri ꝓ accuſatoꝛiboet ꝑ oñs nõ de⸗
bebat eis nnponi ſilẽtiũ ĩ ppetuum tãqm̃
deſiſt entibo · Itẽ vana videt᷑ rõ lr̃e dum

diẽ ꝙ eo ꝙ deſtiterũt citra vmculũ ĩſcri

ptionis nõ imputat᷑ eis ſi em̃ accuſaue⸗
runt nec accuſare intẽdebant ˖ go nõ di⸗
cũtur deſiſtere q pᷣſuponit᷑ ꝙ inchoaſ⸗
ſent · Itẽ et foꝛtius ſi nucius iſte non ha⸗

bebat ptatem faciendi citare archiepᷣm 2

ꝓponendi acouſationeʒ ·qᷓre papa adhi⸗
buit ſibi fidẽ cum tñ dicat᷑ mlr̃a papam
ſeruaſſe grauitatem iudiciariã · ⁊ ꝓpter
Hᷓ oria ſpecifiœ nõ tacta ꝑ doct · G̊ͥ lra mi
hi valde ẽ viſa mtricata maxĩe pᷣſuponẽ
do id qð ðꝛ hic ĩ glo.ꝙ parcit᷑ eis q nũ⸗
cuus exceſſit fines et certe tenendo glo⸗
otraria vidẽt inſolubilia. Ideo ĩ hac ma
teria puto ſic dicẽdũ ꝙ iſta fuit allega⸗
tio canonicoꝝ ꝙ nüciꝰexceſſit fineĩ mã⸗
dati cui papa voluit ſtare vnde ꝓceſſit ð
iſtos tanq̊ʒ ↄtra accuſatoꝛes ſeu pꝛofeſ⸗
ſos ſe relle accuſare et ideo m littera im

ponitur eis ſilentium qua deſtiterunt

nec imputatur eis.quia hoc fecerunt an

te mſcriptionem yt in littera. ſed in expẽ

ſis nõ fuerunt condemnati rel q foꝛte h
non fuit petitum·vel quia illa citatio nõ
fuit oĩno fruſtratoꝛia.nã habuit effectũ
reſpectu denũciatioĩs · vnde ĩ fine ↄomiſſa
fuit mquiſitio fame reſpectu illius denũ
ciatioĩs poſſet etiã dici ꝙ ideo eis inpo⸗
nitur ſil ẽtium pᷣſuppoſito ꝙ nõ accuſaſ⸗
ſẽt t denuncaſſent · qꝛ exquo aliq alium

infamat de crimĩe pot ſibi termmꝰ prefigi

ad accuſadum qð ſi nõ vult facere impoĩ᷑
ſibi ſilentiũ. vt m pꝛeal.l.diffamari et !ʒ H
ſo · ſit vera ĩ ſe tñ hoc h̊ littera nõ patit᷑ q ſi

lentiũ impoĩt᷑ eis tanq̃ʒ deſiſtentibo vt im
l̃a ideo tene primaʒz ſo · et per hoc ſatis de
claratur iſta lr̃a. ¶ In glo·ĩ vᷣb. foꝛmam
exceſſit ibi nec pᷣtudicat eis ſͥ ↄtra hoc mi⸗
titant õᷣria que foꝛmaui S.ĩ pꝛecedeẽti glo·

ideo dic meltus vt ibi dixi. ¶ In glo · ĩ ob.

de cetero ĩ fi · dic ꝙ de hoc eſt tex · hic nam
tm̃ imponit᷑ iſtis ſi entiũ ſuper crimimibo
contẽtis ĩ tex.non aũt ſuper alijs et fãc qð
nõ.ĩ.c .aduerſario de excep. ¶ In glo·ĩ pᷣ.
citra vmculum · Mo. ex glo. ꝙ accuſatoꝛ pt᷑
ante litis conteſt· deſiſtere nec incidit ĩ tur
pillianum· et hanc opinioneʒ quidaʒz tenẽt
vt refert Jo · an. et mil vltra dicit.ſed tu
aduerte latius· nam legiſte et marie Bar.
proſequitur hanc materiam ĩ.l.queſitum
ff ad turpillia.et dicendum ꝙ quoddam
eſt tꝑus ptꝰ lit conteſ. et ᷣm omẽes pꝰiſtð
tꝑus nõ licʒ deſiſtere imnpune.yt ĩ.l.ſena⸗
tus · ff eo · quoddaz eſt tps añ lit · oteſ · ſed
pꝰ datos fideiuſſoꝛes de lite ꝓſequẽda.et
adhuc non licet deſiſtere impune vt · l. j · ff.
ad turpil · qddaʒ eſt tꝑus añn lit.ↄtei · et añ
datos fideiuſſoꝛes · h poſt datum libellum
et tunc non licʒ deſiſtere ſi atatio eſt facta
vt ĩ.l· abſentẽ ff de pemis cum aut · qinſe⸗
mel . C· quomodo a qñ m. quoddaʒ ẽ tps
añ d atum libellum· et tũc licet fuerit pro⸗
feſſus ſe velle accuſare et tñ inpune pt᷑ de⸗
ſiſtere etiaz ſi citatio ſit facta et ita loquit᷑
ꝓPpꝛie hoc . c ad idem.l. miles ſoꝛoꝛ ff· de
adul. a per hoc reſtringe iſtum text · ſ ideo
iſte ter · fãc mentionẽ de ĩſcriptione qꝛ in⸗
ſcriptio ſolet fieri ad penaʒ talioms oniter
in libello vt ĩ · llibelloꝝ fr de accu · canoni⸗
zata · ij. q. viij· ideo qui deſiſtit poſt libel⸗
lum oblatum videt᷑ deſiſtere poſt ĩſcripti⸗
onem . ideo tene diſtinckõez pꝛemiſſam et
eam nõ. ¶ In glo. ſi · ibi pꝛiuilegiuz bone
fame zc. Sed op.otra glo · et tex · ſi em̃ pa
pa magis delectat᷑ ĩ fama bona qm̃ ĩ fama
mala qdre hic ↄmiſit itaʒ ĩquiſitionem fi⸗
endam õ archiepᷣm cũ nõ appareat ꝙ infa
mia pꝛeceſſit. et ſic õ.c. cum opoꝛteat et · c. qᷓ
liter et qñ . eo · Ded m doct · dic ꝙ que⸗
daʒ eſt iquiſitio fame a nõ ſupꝑ veitate cri
minis x iſta cũ nõ ſit multum preiudiciat
pt fieri modica ĩ famia pcedente xvel ad de⸗
nũciatio nem probe ꝑſone vt hic probat
quedã eſt mquiſitio ſuꝑ veritate criminis
et iſta nõ debʒ fieri miſi pꝛecedat infanna ⸗
ita loquit᷑ õriũ · hic em nõ fuit ↄmiſſa in⸗
quiſitio ſuꝑ veritate ſ ſup infamia· ¶ Et
ex hoc no · ſingularem modũ pꝛocedẽdi qñ

denunciant crimĩa nõ infamati · ſi em̃ denũ

cians eſt perſona idonea nõ debʒ cõmitti h

debz fieri inquiſitio ſuper ĩfamia pꝛius q3
ſuper veritate · Si rero perſona denũciãs
non eſt idonea nulla fit mquiſitio mſi ad

cautelam · ad hoc.c cum in iuuentute 2 qʒ

ibi no · · de preſump. et ſi conſtiterit deĩ⸗
famia pꝛocedetur poſtea ſuper veritate vt
iĩ·c.qualiter a qñ ꝗ eo .· ¶ Oxp· ſedo ot᷑ tex.
et videt᷑ ꝙ cũ citatio fuerit facta per Cele

ſtinuʒ ꝗᷣ deceſſit anq́; reus ↄpareret qð nõ

tenebat᷑ cõparere niſi de nouo citaretur vt
in.l.edictum ff de iudi · licʒ em ſucceſſoꝛ ĩ
dignitate ſuccedat i cauſa.vt ĩ.c quoniam
abbas · de offi · dele · et ĩ · moꝛtuo · ff. de iu⸗
di · tamen nõ ſuccdit reſpectu edicti ſed
iterum debet citari vt ĩ preallledictum et
facit · let poſt edictũ ff de iudic · So. dicit
ho · ꝙ iſte ↄparuit ſponte nõ em̃ tenebat
mparere ſine noua citatione ꝑ iura p̃di⸗
cta tz ð h fac cle. ne romam ĩ fi · de elect. vbi
dicit ꝙ uli qui tenẽt᷑ vemre ad curiaʒz de⸗
bent venire nõ obſtante vacatiõe q; de ꝓ⸗
xnmo ſperat᷑ refoꝛmatio Jo.an · dic ꝙ de
bet attẽdi foꝛma citatiõis ar.cſi Itioſe de
reſcrip.li · vj · dic plemꝰ vt nõ. ĩ pal. l. edi
ctum ꝓꝙ aut nũerus citationũ nõ fuit com

pletus ꝑ pꝛedeceſſoꝛem.et tũc ſucœſſoꝛ de⸗

bet complere. aut fuit ↄpletus et tuc debʒ

ſaltez ſemel citare maxime ſi mutauit tri⸗
bu nal et fac. c. oꝛatione i fff. de fer · vbi ſi a⸗
tatio paſſiue facka eſt de pꝛedecſſoꝛe non

tranſit i ſuccœſſoꝛem ̊ debet iten citari · ⁊ B

puto mdiſtincte ꝓcedere qlitercunqʒ ſit
facta citatio ſiue ſb nomĩe dignitatis ſiue

nõ q; iſta citatio fit ex hũamtate iuris ne
ſucceſſoꝛ poſſit pᷣtendere ignoꝛãtiã vt ĩ cle ·

ne romam pꝛeat dic etiã do · An. ꝙ ꝓcedit
ĩ curia romana q; cũ citatio fit de iongiqͥ

debet iterari tene menti.

Miens. Ouiiurat aliquem
nõ accuſare repellit᷑ ab enis ac⸗
cuſatõe h · d . Oz qe h·. c ad aliud
ſolet allegari et in h̊ eſt valde vulgatũ ido

aliter ſũmo et ſic · Ad pꝛoſequẽdã accuſati
onem crimĩalem ad mittitur pꝛocuratoꝛ lʒ
poſſet allegare cauſam abſentie ſeu alias

exceptiones non tangentes crimen ꝓpo⸗
ſitum et qui iurauit ſtare mãdato aliceuiꝰ

non admittitur ad accuſãdũ illum ſi vir⸗
tute iuramenti ſibi fuit miunctum vt nõ ac
cuſaret · Diuiditur nam pꝛima pars nar⸗
rat factum . ſcdᷣa pꝛonũciationeʒ citatiõeʒ

et purgationeʒ · ſcdᷣa ibi cum igit᷑ ·

¶ Nota primo ex tex · ꝙ ſolus canoniay

pt᷑ accuſare propꝛium pꝛelatum et maxi⸗
me ſi dicat eũ mtruſũ cum em interſit eius

ſeſi
Nöhnti,
adeni
ſtom 8
erperteey
ſo *
⸗ ſercee
anentdß
Otarn
nſucat
iconin

mechchd

lediching
c⸗ Do di
emñ tenttt
Piuraß
deeleckn
cunaz de
be qe de 3
m⸗ diege
ſiFtoſed
ho fuſton
cſſoꝛ /
tie de
taltittn;
pbi ſia⸗
ſoꝛe non
itan49
fancg ſi
ſtausſine
eiuns ne
täptie⸗
padit
longmna

taliqpen
bemsd⸗
0 alud
lgarüd⸗
jacalſat
curato: 6

ſell Ailss
nen o⸗

wala
lunſiplß
varsm
altatioe
mnoni
etm H
efſit eus

talem ĩ pꝛelatũ nõ habere · fãc· cex parte

et qð ibi dixi et · c cum. p · · eo · ¶ Nõ ſe⸗
cundo ꝙ pᷣſtare homagium alicui ẽ q̃ſi
quedaʒ ſpẽs ſeruitutis · naʒ recognoſcit
eũ ĩ dim a de homagio hodie vide text ·
cum glo.i clepaſtoꝛalis de re iudi · Et
nõ q; diẽ littera ꝙ ot pꝛiulegiũ eccĩie hoc
iuramentum pᷣſtiterit· Ex quo mfert᷑ ſᷣm
quoſdam ꝙ pꝛmeps ſeculi ht intentiõʒ
fundatam de iure vↄñni ſuper tempoꝛalibo
etiaz eccĩe conceſſis et tenẽt᷑ pᷣlati pᷣſtaꝛe
ho magium rõne hoꝛũ tempoꝛal ium miſi

eximantur pꝛiuilegio ſed ego intelligo

qñ hec bona fuerũt oceſſa eccleſie in feu⸗
dum tunc em dño fendi licet ſeculari pꝛe
ſtatur iuramentum ad h.c verum defo ·
compe · et . cſolite. de ma · et obe. ſecus ſi

hec bõa tempoꝛalia ſimpliciter eſſent cõ

ceſſa eccleſijs et nõ ĩ feudum q; tũc dñs
tempoꝛalis ĩ aliquo nõ recognoſcx facit
c.nouerint.x.q:.et.lvt inter diuinum
C· de ſacroſanc eccle · et ꝙ nõ · Imo · ĩ. c.
ſolite pꝛeal · et ᷣm hãc dutmctõʒ ĩtelli⸗
go iſtũ tex · et dicka dock · ¶ UMõ ibi ad fe

ſtum reſurrectiõis ꝙ valeat citatio ad

diẽ feriatam de quo tñ dic vt no · Imo · ĩ
c.fi · de fer · et Hoſt·expomt texad feſtuz
.i.vſq; ad feſtum · et credo ꝙ fuerit mes
lr̃e apponere iſtum terminum nõ ptĩ eo
procedat t ad deſignandum quo tempo
re debeat ꝓcedi q̃ſi mmediate ptꝰ?feſtũ
illud ſit pꝛoœdẽdum.vnde i feſto dẽbat
eſſe ĩ curia nõ tñ ad procedẽdum.¶ Nõ
ꝙ diſcrimĩa vian non inducunt iuſtã ex⸗
auſationem nõ comparẽti ſed ĩtellige hoc
ſane qñ eſt allegatio generalis puta ꝓpt
frigoꝛa · vel qꝛ vie erant lutoſe iſte emm
nõ excuſat vtĩ .c cũ dilecti de dol. otu.
ſec ſi allegaret᷑ diſcrimẽ viaꝝ ꝗpter legi
timum timoꝛem hoſtiũ ſeu mimicoꝝ vt
in. c accidẽs · S. vt lit · nõ oteſ. et ĩ cle · pa⸗
ſtoꝛalis· Epiſana de re iudi. ſic itellige
iſtũ tex · ¶ Nõ ↄotumacẽ reputandũ qͥ p⸗
ſonaliter citatus ↄparet ꝑ ꝓcur. etiaʒ ſi
alleget excuſationes friuolas· ¶ Uõ ſin
gulariter ꝙ licʒ ꝓcur · nõ admittat᷑ i cã
crĩali ad diputandũ ſuꝑ crie tñ adnnt⸗
titur ad ꝓponẽdũ excœptiõe õ accuſato
rem de ipſius indignitate qð no. et ne⸗

ſcio alibi ita bo.tex· vt nõ ſolu admitta᷑

ꝓcuratoꝛ ad allegandũ cãm abñtie dñiẽ
un oſiſtit ĩ facto ſed etiã cãm abſentie
q̃ oſiſtit ĩ iur̃, ad ꝓꝓonẽdũ exceptiõeꝭ ex
pulſiuas ĩdigm accãtoꝛi?a ſic cooncoꝛda

iſtũ tex. qᷓ við ſibi örius.qꝛ pᷣmo dicẽ̃ ꝙ

nõ poteàt admittẽ ꝓcuratoꝛẽ et poſtea
tñ admſit · ¶ Item nõ ꝙ citatus ad m⸗

ſtantiaz legitim accãtoꝛis tenet᷑ ↄpere

ſalteʒ ad allegãdu pᷣuilegiũ ſuũ et ſi nõ

ↄparet pt᷑ puniri ꝓ ↄtumacia ſua·lʒ po⸗
ſtea ↄſtet ꝙ accuſatoꝛ fuerit illegitimus
naʒ exqͥ nõ conſtabat tempoꝛe citatiõis
debebat comparere vnde in fi · ꝓpter cõ⸗
tumaciã papa iſtum denuo citat a ſic pro
cedit · .ij · ff ſi quis ĩ ius ro · non ie · et · l. ·
ffſiquis ius dicen· nõ ob · vt poſſit iu⸗

dex punire ↄtẽnentem pᷣceptum ſuũ non

ſolum qñ adhuc nõ cõſtat de idignitate
actoꝛis ſeu accuſatoꝛis.ſed etiã poſtq̃ʒ
oↄſtiterit qꝛ iã ptumacia ꝑ pꝛius erat cõ⸗
miſſa ⁊z h̊ no· Itẽ oollige optimũ ar. ex fi
ne lr̃e ꝙ ex ↄtumacia nõ debʒ qͥs mulcta⸗
ri in cõtinẽti ſed debʒ ĩ ipſa mulcta ĩfligẽ
da de nouo citari ad hoc qð nõ ·ĩ d · l. ij. ſi
quis ĩ ius ro · nõ ie · dixi plene ĩ . c .j · de iu
dic · ¶ In glo.j:h̊ glo.pꝛocedit ĩ hac dif
ficilluma materia ponẽdo regulã et exci⸗
piendo caſus. et ↄpꝛehendẽdo oĩa vtenta
ĩ glo:et alibi ſcripta tã per legiſtas q̃ʒ ꝑ
canomſtas ſic pt᷑ diſtigui · ꝙ aut qᷓritur

—

nunquid ĩ crimĩali pt᷑ mteruemire ꝓcu⸗

ratoꝛ aut nunquid poſſit mtercedere ex⸗
cuſatoꝛ qꝗͥ.ſ.nullũ habuit mandatũ pꝛi
mo caſu ĩ procuratoꝛe dic ↄpꝛehendẽdo
etiã caſũ ciuilem ꝙ ĩ ciuilibo regulariter
interuemt procuratoꝛ vt ĩ ·l.j. Gyſus · ff.

de procur · 2· S· de ꝓcur · ꝑ totũ/ Sʒ ĩ ac

cuſatõe populari lʒ ĩteruemiat ꝓcuratoꝛ
exr ꝑte rei nõtũ ex parte actoꝛis vt ĩ · l· liczʒ
ffde procur.⁊ ĩ h̊ caſu pꝛ ocedit dictum
huiꝰglo.naʒ illa·l. ꝓpꝛie loquitur ĩ ciui⸗

li · vnde puto ꝙ recte iſte caſus excipit᷑a

regula foꝛmataĩ pᷣn· glo et eſt rõ q ex
parte agentis nõ mteruemt procuratoꝛ
qm̃ nõ pt dici cauſa iſta ꝓgꝛia cum ſit po

pularis gꝗo non habʒ locũ ↄſtitutio pro⸗

curatoꝛis q; pꝛocuratoꝛ oſtituitur a dño
vt ĩ pꝛeal.ł. Item nõ magis ĩtereſt oſti
tuẽtis q̃ʒ ↄſtituti exquo populariꝭ ẽ accõ

fruſtra g dicetur pꝛocuratoꝛ alteriꝰ.l·

neq; tutoꝛes· C· de ꝓcur · et hoc pꝛocedit
añ lit. ↄteſſſ poſtea cũ ſit effectꝰ dñs et
lit . oteſ.l.ſi cui · ff de . ſig. et ĩ dicko. cij ·
de procur. lib · vj · poterit iſte oſtituere
procuratoꝛem Iʒ actio ſit popularis qð

tenet Bar.ĩ pᷣal · l.licʒſiłe ĩ tutoꝛibo a eu

ratoꝛibo qui añ lit.ↄteſ.nõ oſtituũt pro
curatoꝛem qꝛ nõ ſunt dni ſ̊ ptꝰlit.ↄteſ.
ſic vt ĩ pꝛeal· l·nec tutoꝛes et ex hac ratiõe

mfert ꝙ ĩ publicis iudicijs añ lit· oteſt.

nullo caſu poteſt interuemire procuratõ
qð etiã roluit Bar ·ĩ pᷣal.l· licz et ſic limi⸗
ta et intellige iſtaz glo · quo ad iſtã par⸗
tem im crimialibo rero nunquid poſſitĩ⸗

teruenire ꝓPeur · dic ꝙ aut agit᷑ de crie ci⸗
uiliter et pt᷑ nteruemire pꝛocur· vt m· c.

er Der Ae

—, t

X o Akv

pi r OD

fr= I Per t P= I

— 9 1- „

66

—NE

OV Ne Ee

tue de pioeur. et ĩ. . ꝓx. in fi · et ſub iſto ca
ſu compᷣhencditur eaſus exceptus ĩ glo · vi⸗
delieet ĩ erimĩe ſuſpecti tutoꝛis naʒ ille ca
ſus ꝓe nõ excipit᷑ a regula q aut agitur õ
ſuſpectum tutoꝛeʒz ad hoc vt remoueat᷑ et
iſta cauſa ẽ ciuilis qꝛ tẽdit ad cõmodũ pᷣ⸗
uatũ ideo interueĩit ꝓauratoꝛ· aut agi᷑ pt

ſuſpectus tutoꝛ puniat᷑ et tũc quicqᷣd di⸗

cat iſta glo⸗nõ mterueĩt ꝓcur · ſicut nec in
achione miuriaꝝ cũ pena ſit arbitraria ita
dicit Bar · in ·ꝑe. ad crimen . ff de publi ·
mdi · ¶ Item ſub illo caſu pot᷑ coomp̃ᷣhendi

alius caſus erceptus in glo.ſ. cũ q; aceu⸗

ſatur de ingratitudine · illa em̃ cauſa ẽ ci⸗
ulis cũ agatur ad cõmodũ pꝛiuatum yvt li
bertus redigatur m ſeruituteʒ. vt etiã ro⸗
luit Bar · m pal.. ad crimen · et ideo nõ re
cte excipita regula · Quãdoq; agit᷑ de cri
mie crimialiter a tũc aut qui aparet vt
tereius ꝓ intereſſe ſuo.aut tanq̊ʒ pᷣncipa⸗
lis · ſi tanqᷓʒ tercius tũe pt᷑ interueĩre ꝓou.
qꝛ; quo ad eũ nõ pt᷑ dii cã crimiĩalis et ſub
iſto pt᷑ mtelligi caſus exceptus in glo. dũ
dieit ꝙ dñs defendit ſeruũ in crimie · nam
dus veit ꝓ mtereſſe ſuo et ſic nõ recte ex⸗
cipitur iſte caſus a regula · idẽ ᷣm Bart.in
preal & ad crimen. Si abbas veit ad defẽ
dendũ monachũ ſuum et epũs pro clerico
om̃es em̃ iſti et oſimiles admittunt᷑.a per

ſe et per ꝙ cur.lñ ſeruus ſr̃de pub · iudi. a

ideo ſi factoꝛ alicuiꝰ eſſet coondemnatus ad
moꝛtem pt᷑ dommus petere vᷣt differat᷑ ex
ecutio donec adminiſtrationeʒ reddat vt
nõ · per Cy. in. l. j. C· de bo · dam · Si vᷣo ve⸗

2 A S,n- Pemt tanq; pꝛmapalis et tũc aut nõ pt öpa⸗
S ere pſe ꝓpter inpoſſibilitatẽ facti qꝛ eſt

vniu erſitas et tũc poteſt interuenire pꝛo⸗
curatoꝛ vt ĩ c dilectus de ſimo · et im. . aut
facta ·ff de pe · et dixi m. c. j. ᷓ · eo · vel ſi non
poteſt impedimẽto iur · vt quia eſt moĩa
lie que ꝓ nulla cã debet egredi monaſteri

um vt ĩ · .·j · de ſta. mo. li · vj. et tũc pt᷑ ĩter⸗

uenire ꝓcur· In momialibo tñ pt᷑ diſtĩgui
q; ſi udex pt᷑t aceedere ad monaſteriũ debʒ
ibi cauſam agitare.ſed ſi eſſet talis iudex
quem non decet ire vt epiſcopus et tune pt
interuenire pꝛocuratoꝛ vt in ſimili dicitur
de teſte ĩ . cn · de iudi · li · pj ·. Si vero poteſt
per ſe mterueire et tũc ad exeptionẽ ꝓpo

nendã nõ ↄcernẽtem crimen pt᷑ procur · i⸗

teruenire vtputa ad ꝓponendaʒ exceptio
nem dilatoꝛiã õ acouſatoꝛẽ vel ð iudicem
vel ſimilem. nam cũ nõ diſputet᷑ de crimĩe
nihil ob. ꝙ nõ poſſit interuenire ꝓcur̃.a
ita vult glo · dũ dicit ꝙ ad excipiendũ pẽ
mterueĩre procur.jrmo · vult idẽ ð · c. ꝓxi
et elarius Rar. ĩ preal. ad erimen et ꝓba

—

tur optime h ĩ iſto tex. vbi ꝓpoſita fuit ex.

eeptio otra accuſatoꝛem ꝑ ꝓcuratoꝛem et
admiſſa · et ſ̃m eũ fuit pronũciatum et isʒᷣo

non puto eſſe reꝝ dictum Jo.an.ſcʒ ꝙ hic

exuberauit iudicis officium in eo ꝙ papa

impoſuit ſilẽtium accuſatoꝛi abſẽte contu
maciter accuſato et ꝙ ĩ alio ſuppleuit ex of

ficio quia ad miſit excuſationem ſuꝑ pꝛin⸗

cipal hoc puto non bene dictũ q; hic po⸗
tuit procur̃ · iteruenire cum nõ diſputare

tur de crimme . Di vo exceptio ↄcermit cri⸗
men et tũc ſi oppomitur in vmm dilatoꝛie pt

quia dicit᷑ ꝙ als fuit abſolutus et tẽ ſi no
toꝛia eſt hec exceptio pt᷑ ĩteruenire procu.
q; iudex debʒ ex officio ſuo abſoluere ac⸗
cuſatũ ſi notoꝛie ſibi competit exœptio·lq;
cum maioꝛ ffde bo · liber · ſecus ſidubium
eſt vt Gar · m preal. ad crimen·ſi vero ex
cepio eſt talis que ſeꝑatim a crimme di
ſcutitur et tũc communiter tenetur ꝙ aut
infertur ad deciſionem criminis et non po
teſt mteruenire Exemplũ accuſatur QZu

tius de homieidio excpitur ꝙ occiſus eãt

banmitus et ſic poterat impune occidi re⸗
plicat᷑ ꝙ bãnum erat cancellatum triplica
tur ꝙ coneœllatio non paluit et de hac tri⸗
plicatione ſeu exœptione tm nunc dilcuti⸗
tur ſed certe non poteſt interuenire ꝓcur.
quia mfertur ad deciſionem crinſs quia ſi
cancellatio fuit iuſte facta tenet᷑ de homi
cidio · ſecus ſi nõ infertur ad deciſionẽ cri⸗
minis vt . l. preſes · C. de plagea · et ſic fuit
conſultum per Bar.et multos. licʒ quidazʒ
vtra · Si vero eſt exceptio peremptona tẽ
idem dicend um acſi conſtitueretur m to⸗
ta cauſa crimmali quia a quocunq; remo⸗
uetur genus ⁊ eius quelibʒ ſpecies vt myl·
ſpᷣde ſuis et legi et.c paſtoꝛalisitezʒ cũ
totum de offi · dele · et etiam marime quia
ſupꝑer acceſſoꝛio non pronunciatur. ſed ſu
per pꝛmcipali vt in.c.j. de de oꝛdi · cog · et iõ

dic vt in ſequenti menbro · Si rero procu

ratoꝛ inſtituitur ad totam cauſam et tũc
ſi renit imponenda pena capitalis vt mõ
tis amiſſio is vel libᷣtatis rel ciuitatis ſᷣm
omnes non interuenit procuratoꝛ vt in·l·j

ff· de pemis et in prealleg ad crimen · Si

vᷣo reit imponẽda pena relegatõis glo· hic
tenet ꝙ pt ĩteruenire ꝓcur. et idẽ dic ĩ q̃⸗

libet pena citra religiõʒz et fuit ̊ ↄñis opi

glo. muris ciuilis ĩ.l ſuũ c;·ff de ꝓcur̃.etĩ
pal.Gad crimẽ qð tenuert Ja.bu · Guil · de
cum.cũ franciſ.accur·et coommuniter oẽs
ßm Ja · de Kre · Petrus et Cynus ſentiunt
õrium in· łreos · C. de accu.Gart· in preal·.

Gad crimen dicit ꝙ conſuleret ᷣm pꝛimã

opimi:que eſt ſatis oñis.ſed diſputatiue
alia videt rerioꝛ.vnde ↄcludit pꝰilloꝰ ꝙ ĩ

nule crimme public pel pᷣuato procur ·

Acrimne
eturgat
is etnonp⸗
auſatur)
occſus ei⸗
eocadin
wumtnplea
etdehtetn⸗
nunediſatt⸗
lenir par⸗
nmis neſ
r elvm
miſoneai⸗
raſeſiut
ſoanda
unpwinti
nend
unq; nd⸗
tatsntnl
ſoirzci
nmeqis
tur·ſedſt
cog eti⸗
weropwal
uſamer tit
talis ptno
ititg n
to: jtin
cnimen
6osgohie
tidedicic
Honscp
afe
buGuld
umtte o⸗
sſentiunt
tinpimn
in hen
putatin
ddilloßgi
opway⸗

regulariter interuenire pt᷑ niſi reĩat im⸗
ponẽda pena pecuniaria arg.ĩ.l.ij. C. de

ꝓcur · vbi permittit in pecuniaria ad idẽ

tex.ĩ.·fi · C· de miur · incta.l. fi ff. eo. naz
in crimine miurian non mteruenit ꝓcu
ratoꝛ niſi perſona ſit illuſtris ⁊ tamẽ re⸗
it imponenda pena relegationis nõ at
ictus fuſtium exquo eſt illuſtris ad hoc
·fi · pꝛeal ff de miur̃.et multa alia ad h
maducunt · ſed pꝛimam opi · tenet Hoſt ·
et Fre · de ſenis oſil · xcii. et pt dixi ᷣm
eam eſt conſulendũ qꝑ eſt cõis . ſed veri
tate inſpecta potiꝰ eſt tenẽda õria opi ·
yt in nullo crimie regulariter ĩterueniat
ꝓcur.niſi veniat imponẽda pena pecuĩa
ria et inter alias rõnes placnt mibi due
vrgentes· Pꝛima ꝙ pꝛocur. nõ pt᷑ defen⸗
dere aliũ miſi legitimet pſonã ſuã pꝑ ſatiſ
dationem de iudicato ſoluendo . . qᷓ Po
ff.de pꝛocur.et mſti · de ſatiſda· ¶ſi rero
et hoc eſt clariſſimum. Oed vbi nõ veit
imnponenda pena pecumaiĩa.ſed alia nõ
pt ꝓcur · ĩ ſe ſuſcipere iudiciũ quia non
pt ſoluere odemnationem · nã ſi odem⸗
nat qs vt ſit relegatus ĩ certa ꝓuicia qũo
pt ꝓcur · hane penã ſoluere·nã relegatõ
etiã h modo fieri nõ pt.lrelegatoꝝ fr de
mterdict · et releg · Idem ſi ickus fuſtiũ
venit imponẽdus xrel alia ſimilis pena.
Hz qñ reĩt inponẽda pena peauaria optĩe
pt ꝓcur. legitimare ꝑpſonã ſuã q; poteſt

ſoluere illam penam et ideo nõ ſine mini

ſterio iura apte dixerũt ꝙ vbi jmmiet Pe

na pecuniala pt ꝓcur. mteruemire nõ ſic

dixerüt de alns pemig. Ocda rõ licʒ non

ita efficax eſt q pbi reĩt imponẽda alia
Pena qʒ pecuiaria tractat de magno piu

dicio qe quelibʒ pena ooꝛpoꝛalis ẽ maioꝛ
Pecuiaria·lĩ ſeruoꝝ · ff de pe · ſed p cur ·
quis nõ ita diligẽter ꝓſequit᷑ factũ ſi uuz
ſiẽ ꝑ ſeipſũ gꝰ zc.· vnde ĩtereſt rei publi⸗
æ nequis damnet᷑ mnocẽs vel nocẽs ab
ſoluat qre vt hoĩes ĩducãt᷑ ad inſiſtẽdũ ĩ
iudicio ꝑ ſeipſos noluerũt iura i iſtis

gZgradjbo non interueniret Scura · tz tota
difficultas ſtat ĩ rñdendo ad.l. abſentem
et ad . l ſeruum quoq; pꝛeal.ĩ quibo cõ⸗
muiter dicũt glo. et eſt cõis opi · ꝙ vbi⸗

cunq; abſẽs pt᷑ damnari ꝙ ibi pt᷑ pcur.

mteruenire q; melius eſt ꝙ deſẽdatur p

7 —

aliquẽ qᷓ; a nemiĩe vt ĩ dictal ſeruum q;ᷓ
tzi Tabis 2.
gatioĩs pt᷑ impomi etiã abſẽti ge p iter⸗
uemire ꝓeur · vti · d. l ſeruũ q;· Ged ad
—R resbondee licz abſẽs otumaciter poſ
itt rele

3
ẽtem clare ꝓbatur ꝙ pena rele⸗

gari tñ nõ pt᷑ ĩteruemire procura⸗

toꝛ qꝛ nõ pt᷑ legitimare pſonã ſuaʒ vt ẽ.
dixi 2 ſicnõ pt᷑ iudiciũ recta via in ſe ſu⸗

ſcipe. Itẽ hoĩes ofiſi ꝙ pt᷑ interuemre .
curatoꝛ de facili eos ↄſtituerent et qñq;
per negligentiam ꝓcuratoꝛis damna⸗
rẽt᷑ cui fuit obuiãdũ nõ ob & publice qꝛ
ille. & pt nõnter diẽ Sar · nõ loqiut᷑ ĩ ꝓcu
ratoꝛe i ĩ executoꝛe vt patz q; diẽ ꝙ qcũzʒ
xc. et vtit ſimilibo vᷣbis que clare dicunt

quẽlibʒ admittẽdum ſiue ſit femĩa ſiue

mmoꝛ ſiue ſit alia pſona illegitima vnde
non poteſt ĩtelligi in ꝓcuratoꝛe nec ob.
qð tex.ibi diẽ ꝙ adimttatur ad exaiſã⸗
dum ĩnocentiã qꝛ exouſatoꝛ debs admit⸗
ti etig ad exeuſãdum ſupꝑ crimĩe vt · . di⸗
cam q; exquo midex pt᷑ pꝛocedere in illo

caſu otra abſetem debʒ ex officio ſuo ſup

plere pñtiaʒ abſẽtis et ĩueſtigare etiam
de eius imnocentia ad h. l ꝓperandůu ff de

iudi · et ĩ aut.qui ſemel. C.quo ⁊ qñ iu.

fac.c.ij.de arbi · ſi per ſe qͥ debʒ facere foꝛ⸗
tius debet admittere quẽlibʒ nvolentem
oſtendẽ ĩnocẽtiaʒ accuſati qꝛ exouſatoꝛ
qualiſcunq; ſit pt᷑ prodeſſe tz non obeſſe
cũ nõ habeat mãdatum ſed ꝓcur · et põt
obeſſe · hec oĩa ĩtelligo ꝓcdere niſi reus
ſit m vimculis.q; tũc cõiter tenet et ob⸗
ſeruat᷑ ꝙ admittat ꝓcur. qð tenet Bar.

ĩ dicto· & ad crimẽ qꝛ mudiciũ nõ pt᷑ eſfſe

deluſoꝛiu cum reus ſit ĩ vmculis:Et cer⸗
te lz hodie ſit equũ tñ de ſubtilitate iur̃.

pĩ dici opoſitum q; vt dixi ticʒ ceſſatrõ

q; iudicium non erit deluſoꝛiũ nõ tamen
ceeſſant alie rationes ꝓhibitiue qꝛ nõ pt

procuratoꝛ legitimare ꝑſonã ſuã ꝑ ſati/

dationez · Itẽ melius quis agit cauſã ſu
am ꝑ ſe qʒ pꝑ alium et h videt᷑ probari in
ljffᷣ an ꝑ aliũ cã app· vbi dicit ꝙ re? de⸗
bet ĩtereſſe ĩ auditoꝛio mudicis · Et iõ ĩ ali
quibo locis o bſeruat᷑ vt reus ducat᷑ vin⸗
culatus ad iudicũ et ꝑ ſeipſũ ſe defẽdat
Item hec pᷣba vt ꝓcur · non poſſit ĩterue
nire añ ocluſionẽ ĩ cauſa ſʒ poſtea ſic nazʒ
tunc ex parte actoꝛis · ſi crimen eſt pro⸗
batum pt᷑ interuenire procur̃ · q;ꝛ mhil
ob. pt. q̃suis et qð ibi nõ.C. de adul ·
hec procedũt quo ad procuratoꝛem. Si
vero q̃rit᷑ de excuſatoꝛe qui nõ habẽꝰ mã
