ctio num ſiue ꝑſonaꝝ et aduerte q oſili
um lateranenſe de q m.c. cũ apks · de cen
ſi · nõ taxat numeꝝ perſonaꝝ ſ euectio⸗
num tm et bic eẽ dicit de numero pſona
rum · vñ eſt dubiñ qt debeãt eſſe pſone
pedites vltra eqᷣtanteſ et in h ſunt varie
opi . nã qᷣdaz dicut ꝙ qᷣt ſũt ſeſſoꝛes tot
debẽt eſſe famuli ſeu pedites ſternẽtes
equos nã duꝝ eſſet ꝙ ſocij epoꝝ ſterne
rent ſibi equos · alij dicũt ꝙ tribo eqᷣta/⸗
turis ſuff icit vnꝰ famulus pedeſter · alij
ꝙ ꝓ duobo pro h eſt tex · in. c in ſingulis

deſta· regula:Hoſt · dicit et bñ ꝙ atten

denda eſt oſuetudo regiõis et ſtatꝰ per
ſonarum tñ ſalua mterp̃tatione papali
equũ eſſet vt ꝓ duobo eqᷣtaturis nõ du⸗
catur vlt vnuũ nec ꝓtribo nnnꝰ vno vir
tñ bonꝰ ſeu iudex in h̊ arbitrabit᷑ · ¶ In
glo · ij · in fi. Hoſt · tz ꝙ h ſnia de iure cõ
mum ſit nulla qꝛ ĩ ea fuit expᷣſſus error
dü dirt eps exomũico te niſi me recipias
cũ tot eqtaturis et ꝓ h̊ qð de iure com⸗
muni ꝓcedat iſte tex · alt· Jo · an qe ais
eſſet ſuꝑpflua cũ nõ appareat cui loquatur
et ſic pruulegiũ iſtud eſſet mutile deo
tene hanc lec· tanq̃ʒ verioꝛẽ et ſieſii na⸗

ui ſiue erroꝛ ſit expᷣſſus m ſnĩa ſiue con⸗
ſtet eum exoĩcari talis ſnĩa eſt ipᷣo iure
nulla ad h · c per tuas · de ſen · excom. 2
qð no· Inno · in. c. fraternitatis de frigi ·
vbi no tabilit᷑ dicit ſniaz imiuſtã notorie
eſſe nullã qð videt ꝓ bare tex · in. cĩter
ceteras.de re iudi · ꝙꝓ hoc facit q; pᷣſum
ptio eſt illa qᷓ huat miuſtã ſnĩam ſ vybi
eſt notoꝛietas ĩiuſticie ceſſat p ſumptõ

nec eſt preſumendum ꝗꝙ iura que inm⸗

tuntur ſumme equitati voluerut defẽde

wri⸗ notoꝛie miuſticie ·

Icut.xbbas ſubiectꝰ epo
mõſteriũ ſuũ alteri ſubijcẽ vel
vmire non põt ſine oſenſu dyo
ſami etiã cum conſenſu metropolitani

vel generaliꝰ a ſic · Prelatꝰ mferioꝛ citra

epᷣum non poteſt ſuam eccleſiam vel ſibi
ſubieckam alteri vmie ſine epi conſenſu
eẽ metropolitani auẽte interuemiente B
diet eſt caſus allegabilis. Diuidit᷑ nam
pmo ponit quandã ↄſuetudinẽ· ſo nar⸗
rat factũ qd infoꝛmari mãdat ibi cũq;
tercio ſoluit obſtaculũ ibi nõ obſtante
Caſus ꝛẽ · ¶ñ Nõ pmo ex tex duos cã⸗ re
ſᷣuatos ſoli ſummo pontifici ſicut vnio ⸗
ſubiectio epatuum tanqᷓʒ maxĩa cã · ſo⸗
lus ergo papa pt᷑ duos epᷣatus vire vel
vnũ alteri ſubnjcere. ¶ Scdono · alios
duos cãꝰ reſuatos ſolis ep̃is et denega
tos ceteriy p̃lad ĩferionbo vt vnio 2 ſub
iectio ecciaꝝ inferioꝝ ſuoꝝ dyoceſano
rum / eßi g' ad ſimilitudinẽ pape ĩſuis
dyoceſibo pñt vmire eccias ſibi ſbiectas
Eſt tñ drĩa q papa pt᷑ vmire etiã ſine cã
ſine conſenſu canomicorum qð nõ poſ
ſet facere epus vt eſt caſus notabilis in
c.paſtoralis in fi ·S· de dona · et p hũc tex
tum dicũt hic doc · ꝙ qztuncunq; platu⸗
inferioꝛ habeat eccias pleno iure ſibi ſhᷣ
iectas tñ nõ põt vnam ecciam vnire vel
vnam alteri ſubijcere. ſed imn hoc dicerez
aliter ꝙ aut p̃latus ĩferioꝛ vult poteſta
te ſua oꝛdinaria a iure attributa hãc vm
onem fæcẽ et nõ pt᷑ quia ita tanqᷓ; Suuo
ra ſolis edis repuata ſunt vt hic / H fallit
vbi pᷣlatꝰ ĩferioꝛ hãc ptãtẽ vniendi pre⸗
ſcripſerit hoc em preſcriptibile eſt cũ ſit
iuriſdichiomis hoc emm roluit glo. no.
in cle · ne in agro Gad bec de ſta. reg · et
fatit qð no. m cle · i · de re · ec· non alie.·
Kut ite prelatus vult hoc facere aucte
ſpeciali vt quia pᷣſcripſit iuriſdictiõʒ q̃i
epalem in illis eccleſns et pt᷑ ar. in. c. au⸗
ditis.et.c cũ olnm · de preſcri · nã exq ha
bet q̃i eᷣalem turiſdictionẽ 2 vnire ẽ iu
riſdictiõis epalis gꝰ vĩre poterit et eirca

hoc do regulam ꝙ omnia ptinentia ad
iuriſdictionem epalem pñt explicari per
pᷣlatu mferioꝛẽ hñtẽ iuriſdictõz q̃ſi epi⸗
ſcopalẽ ĩ loco ad h glo · no in · cle · j · de re ·
ec · nõ alie · no · Inn. m.c.ij.· de tranſac. et
Fre · oſit · xñij · et er hoc poſſet mferri di⸗

ctũ doc · pcedẽs nõ eſſe reꝝ · nã vbi eccie

pleno iure ſunt ſubiecte prelato mferi
oꝛi talis pᷣlatus ðꝛ ibi hr̃e quaſi iuriſdi⸗
ctionem epiſcopalẽ ad hᷣ tex · cũ ibi no-
in. c.qm̃·et ſe..de pᷣiule.⁊ ĩ.c.vnico de ca
pel · mo · li.pi.et hͥ nõ q; facit ad multa·
¶ Vltimono. hic regulam metropoli⸗
tanum nihil autoꝛitatis poſſe attentare

in dioceſi ſui ſuffraganei miſi q̃tenꝰ ĩ iu⸗

re reꝑiat᷑ expᷣſſum facit.c.duo ſit᷑.et.c. pa⸗

ſtoralis · et quod ibi nota · de off. oꝛdꝛ.

¶ In glo · in · · autoꝛitate nra · in fi · ⁊ ꝓ
hoc facit ꝙ ipſe ſolus poſſit qñ eccleſie ſi
mul ſunt m dioceſi ſua ſite facit tex m.c.
ij.de preca · et m.c.ep̃i · de re. ec · nõ alie.

facit quod no.m.c.fi · de ſuc.ab imteſta.

et pro hoc littera ibi ſicut iuſtũ fuerit ⁊c
non enim mtendit preiudicare iuri ter⸗
cij.· ¶ Extra glo.querit᷑ de.q: quotidia⸗
na hic diet᷑ ꝙ cũ autoꝛĩtate metropoli⸗
tani nõ pñt vmiri eccie ſite m dioceſi ſuf
fraganei nũquid h̊ fieri poſſit autoꝛita
te le gati · doc. antiqᷓ nõ tetiger̃t h dubiũ
ſed mode:miores vidẽtes multos variaſ
ſe ĩ hoe articulo · Fre · oſi · cxe · dicit ꝙ eũ
caſus eſſet de facto habito diligentiſtu
dio et facta oollatione cum multis iuriſ
peritis ↄſuluit ꝙ non ⁊ maxime ſi ſint ta
lia beneficia que non ſpectant ad collati
onem legati et mouet᷑ inter cetera · q; le
gatus non poteſt attentare id per quod
diminuunt᷑ iura dioceſſanoꝝ a mferatur
eis ꝓetuum preiudicium pt ĩ · c fi. de cõ
fir · vti · vel muti.⁊ hoc dicit ſentire Inn.
et Hoſt · ibi et hanc opi · xre· ſequit᷑ do ·
An · ijn .· d · c· fi · ſed nulla mentio ibi fit nec
in coonſi. Fre · de dicto · ſpe . a Jo· an. ĩ ad
di. nam ſpe. in titu. ij. Gnunc oſtenden⸗
dum p. qnto · dicit ſub dubio foꝛte lega
tum hãc vmionẽ poſſe facere et tradidit
ibi regulã in v.legatus. ꝙ oĩa q̃ põt fa
cere pᷣlatus in dioceſi ſua ſicut epᷣus pel
archiepiſcopus poteſt facere legatꝰ ĩ le
gatione ſua·et Jo · an . ĩ addi · in· l. . di⸗
cit h tenendũ ſine dubio foꝛte et plus ibi
dicit tenendũ legatũ poſſe vmre vnam
eccĩam menſe epali.liet ipſe epᷣus h̊ fa⸗
œre non poſſit qd eſt valde notabile ꝓ

lim tatione cle. ij · de re · ec · nõ alie. hãc

opi · ſecuti ſũt multi modermoꝛes dicen
tes expreſſius ꝙ ſiue beneficia ſpectent
ad collationẽ legati ſiue non vt puta q;

ſũt deuoluta ad papã ꝙ poterit ipe hãe
vnionem facere · na h̊ vmo reſpicit ꝓpri
etatem bonoꝝ · vñ licet nõ hẽat ius ofe
rendi hẽt tamẽ ius vniendi· Et p hanc
rationẽ ifert᷑ ad deciſionẽ alteriꝰ·q: nũ
quud epᷣus poſſit vmre beneficia deuolu
ta ad papã ꝑ eiꝰ negligentiã et dcluden
dũ eſt ꝙ ſic. q; licet reſpuctu iuris ofe⸗
rendi qͥ; ad titulũ ſit ſibi ſublata ptãs ꝓ⸗
uidendi nõ tñ reſpectu vmiendi et aliter
ꝓPuidendi de ipſis beneficiis · naʒ ꝓpter
negligentiã epi ſolũ deuoluit᷑ ptãs ad ſu
Perioꝛem reſpectu collatiõis q ad titulũ
tz vmo ocernit ꝓprietatẽ ipſiꝰ beneficij
Item vmo fit ex cã adeo ꝙ cã non ſubſi⸗
ſtẽte vmo ẽ nulla vt no. do · de ro · deciß
ly · et no. in · d cle · ij. et ſic nõ eſt actꝰ o⸗
mnino volũ tariꝰ.et ꝑ h̊ coꝛroboꝛo deciſi
onem pᷣme q̃ſtionis. nã cũ legato ſit ꝑ
miſſum iu oferendi qð ẽ volutariũ iu
foꝛtiꝰ vniendi qð eſt qſi neceſ ſariũ nec
per h preiudicat iuri epoꝝ qꝛ hebũt ip̃i
alia iura dioceſana in illis eccleſ ijs · Itez
ipſemet h debuiſſet facẽ ad pᷣdicta facit
Kciij· de offi.le.li·vi · ¶ Et er pᷣdictis in⸗
fertur ad·q:papa refuauit ſibi certũ bñ

ficium nũquid ep̃s poſſit illud vmire al-

teri et ↄvcludo ꝙ in preiudiciũ rebuatõiꝰ
pape nõ videt hoc poſſe facere vñ nõ pre
iudicabit ei ꝓ qͥ beneficiũ pape rebuat᷑.
ar · in. c vt noſtrã de appel. et.c ſi eo tem⸗

poꝛe · de elec. li · vi · valebit tñ vnio et hẽ
bit effectũ ſuũ illo dinnttente beneficũ

pro quo papa fecit reuationem· nam ⸗
ius prelati nõ impedit vmonẽ ꝶ ſibi nõ
preiudicat᷑ vt. in. d · cle · ij · ita dic et in re
ſᷣuatione et h̊ intellige qñ reuatio con
cer nebat collationẽ reſpectu tituli ſecꝰ
Putarem ſi papa reſuaſſet certã eccleſi
am ſue diſpoſitiom · quia iſtud vᷣbũ eſt
generale ado ꝙ ĩfeꝛnoꝛ ñ poterit ð ea di

8 q de crimie publice gloꝛia
f ꝓpter qð ſcãdalũ ſeoutũ eſt
iciò bñficio ſuſpendit᷑ a ꝑ hͥ coom
mũe ſũmariũ nis reſtrigit᷑ ſenſus lr̃e qꝛ
videt expoſcere ſcandalũ qð videt᷑ ↄtra
prin. cet ideo ſimpliciter poteſt ſie ſum⸗
mari · Ouſpendi debʒ clericꝰ ꝗ de ſuo eri
mine publie gloꝛat hoc · d · ⁊ a ꝑs ibi
ideoq;· caſus ⁊c ¶ No.pᷣmo ex tex · deli⸗
ctum preœdẽs aggrauari ex gloꝛiatione
ſubſequẽti. ¶ cdo no · ꝙ pa gloriat
delickt eẽ ſi aliter ñ oſtet de delicto ẽ S⸗
ue peccatũ iuxta illud pᷣᷣ.qͥd gloꝛiaris .
malicia ac ¶ Tercio nota ꝙ eti de iur

ſponere ar. in.c.vt noſtrũ.vt eccl· bñfi.

canonico confeſſio facta ext iudiciuz de

crinnne nõ probat ipſũ delictum quo ad

penam oꝛdinariã ipſiꝰ delicti ĩſligẽdaz

nam ſi alias conſtitiſſet de delicto Zuiꝰ
iſte fuiſſet punitꝰ exquo ↄſ tabat de eiꝰ

confeſſione · vt in . c cum non ab · hoĩe de

udi · iuncto dicko Inno · i.c. qliter. i · de
accu · ſufficit tñ talis confeſſio ad ſupo
nendu vfitentez toꝛture vt eſt tex · et ibi

Bar.jin.l. capite qnto· ff· de adult. tenent
do · de ro .· decib. lxxin. alias/clxxxiij · H

tñ dictum aliter limito m.cat ſi clerici ·
de iudi . et die vt ibi. ¶ Oltimo nota ꝙ
ex ſola confeſſione glonantis de delicto
nõ licet marito a ſe vxoꝛem abijcere ˖ nã

non valet ofeſſio in preiudicium alteriꝰ

ät in · c·j. de ofeſ et. c. ſigmficaſti / de ad⸗
ul. et. l. fi · C· de accu. ¶ In glo · · ibi ali⸗

as nõ fuiſſet ſuſpenſus ꝛc· glo · ſentit h
vnã lec · ad illũ tex· ᷣm quã ſũmat Joan:·
an ·. ꝓ Pter ſcandalũ inde ſecutu iſte fu
it pumitꝰ? extraiudicialiter nõ aũt ꝙ per
hãc ofeſſionẽ ↄſtaret de delicko q ſi co⸗
ſtitiſſet acrius fuiſ ſet pumitꝰ ß vt · · di⸗

xi iſta lect. mihi nõ placʒz qꝛ in prin.c.po

deratur JFuitay delicti ſurgẽ ex gloria

tione . Ite ßm hãc lec.glo.ſeq̃ret᷑ abſur⸗
dum ꝙ de delicko gloꝛianti? vñ ſcãdalũ

nõ ẽ ſecutũ nulla pena nmponeret᷑ Inn.

ti dicit hic iſtũ puniri tanq́; maledictũ
detractoꝛẽ et leuez qͥꝝ dlib⸗ ſufficit ad

hanc penã nnponẽdã non aũt pũitur de

delicto ofeſſato qꝛ de eo nõ oſtabat · idẽ

videt᷑ velle Hoſt. dicẽs ꝙ hec decretalis

mmponit penã gloꝛianti ſe de delicto · nã

cũ hoc delictũ ſit Jue nõ debʒ remanere
impunitũ vt in. evt fame · de ſẽ · ex. non

ob. ꝙ hic nõ erat accuſatoꝛ qꝛ iſte publi

ce fut ofeſ ſus et euidẽtia facti non indi
get accuſatoꝛibo vt in.c. euidẽtia ð accu·

Conclude gᷣ ꝙ ofeſ ſio facta ext iudiciũ

de crimine regulariter nõ ꝓbat denctũ
vt de eo poſſit iſte pumirißſi trãſit in ali
am ſpẽm delicki tũc punit deillo delicto

nouiter cauſato ex gloriatiõe ſua vt eſt
delictũ gloriatiõis de malo et ex his hba

bes penã iſtiꝰ delicti gloriantis· ¶ Ded
quero vltra alios nũquid iſte remane⸗
bit ſuſpenſus in ꝓpetuum et ſic genera⸗
liter pt queri vbicũq; a iure aliqs ſuſ pẽ
ditur ſimpliciter ab officio et beneficio.
Inno. in · c. ij. de ſolu · ſentit ꝙ ſicut mexo
municatione canonis abſolutio ↄcedit
epo ſi papa ſibi nõ reſuat ita eſt i ſuſpẽ
ſione · Contrariũ ſentit glo. m. c· cupien

tes · m & ceten · in b· ſuſpenſos · de eleck ·

li. vi · die vt no. lo. m cle. j · de here ·
in . exomunicatiois ꝙ aut ſuſpenſio ẽ

vᷣ̈beratoꝛem ſuũ q̃ritur · nunq

ad tempus et tũc mferio? nõ poteſt rela

xare aut ſimpliciter ſine p̃fimtione tpis

et h pt᷑ ſicut m exomunicatiõe et die la⸗

tius vt no · ibi glo · que eſt ſingularis·

X literis.Eps aucto⸗
ritate honmncidiũ omiſſũ eſt a
miſterio altaris a officio põti
ficali a ep̃atꝰ admĩſtratõe depoĩtur vel
ſic. Sps preſtãs cãʒ directe vel mdire⸗
te Poĩcidio onnttẽ do eo cõmiſſo puari
debʒ officio põtificali et ſacerdotali et ab
admiſtratiõe epiſtopatꝰ remoueri · vel
tcio et breuiꝰ . Clericꝰ auctoꝛitatẽ vel ꝰ
ſiliũ direcke vel ĩdirecke hoĩcidio pᷣſtãs

irregularis effcit · h· d· prima pꝑs narrat

fem ba diffmẽdo omittit · ibi · nos autẽ
cãꝰ ꝛẽ. ¶ o · pmo erx tex· ꝓ epᷣs hñs iu
riſdiceionẽ tpalẽ ĩ loco nõ dz pñtiã ſuã
exhibẽ cũ iuſticia coꝛpꝑalis exhibet ali⸗
as ĩcidit in irregularitatẽ ſi mdeſ⸗ equit
moꝛs vel mẽbri mutilatio videt eni pre⸗
ſtare opẽ ipſi hoĩcidio et iõ irregulari⸗
tatẽ meuriit. l. di . ſi qs viduã. et in · c. ſiẽ
dignũ in. clericos. S.· de hom· ſecꝰ? die
in alio nõ hñte iuriſdictiõeʒ tꝑalẽe licz ei
ſtiam ſuã exhibe at vbi talia exercent
nõ tñ efficit᷑ irregularis ̊ Suiter peccat
ꝗꝛ fac · c nĩaz ne cle. vel mo. de qᷣ ibi nõ

et ita mtellige et limta iſtũ tex. ¶ De

cũdo no. ꝙ iudiciũ ſeu pur gatio cũ fer⸗
ro calido ſeu aqua calida ẽ rebata pro

hoc de purga · vul · per totũ. nã p eaʒ

temptat᷑ de? qꝛ agit vt de miraculoſe
oſtẽdat ĩnocentiã vel nocentiã · Itẽ ẽ iu⸗
diciũ fallax ꝗꝛ eſſãte dĩna pona natura
liter debz oburi · ¶ Tercio nota verba
enunciatiua diſponũt tacite qñ ex illis
ſeqf malũ iminẽs nã iſte epᷣs dixit au⸗

dit qʒt ẽ clamoꝛ populi oẽs dicunt 2c·

et faẽ ad · q · qfuit de feõ ꝗᷣ quotidie põt
contingere · famulus cui? daz nobilis fu
it vybetat? donnnus eius ſibi dixit nuũqᷓʒ
reuertaris domũ niſi aliud ſea entiaz de te
otra pᷣberantẽ poſtqʒ famulꝰ? inter fecit
jd dñs ex il
us bis teneat᷑ de homicidio q̃ſi mãdal
ſet ſibi ulud homici diũ et fuit deternn⸗
naturm ꝙ ſic et ita fuit dñs punitꝰ vt reci
tat Bar. m.l. ſi quis mihi bona ECiuſſu
ff de acqui · here · et pro hoc facit ꝙ non
refert an directe vel indirecte aliqᷣd cõ

ſul atuꝛ et optie ꝓbat iſta lr̃a et facit ad

illã deciſionez. l. certum ffſi eer · pet · et .
cum quid e · ti. ad idẽ . · fi · de homi ·li · vi ·
vbi ſi mando aliquẽ verberari et an maã
datur illũ ĩterfecit teneoꝛ de homicidio
qꝛ fui in culpa illud mandatũ prebendo

N
ita in ꝓpoſito iſte nobilis tatite manda ſi ex oſilio ſiue generali ſiue ſpãli ſequat
0 uit berantẽ vᷣberari ideo tenet de hom homicidiũ irregularis erit vt in pᷣall.c.
cidio ſecuto qð bene no. ¶ Vltimo col ſi qs viduã ſecꝰ dic vbi ex ſua ſola rñſio⸗
d⸗ ige ꝙ officiũ pontificale nõ pt exerceæri ne nõ ſequeret᷑ honncidiũ puta qꝛ oĩo iu
te ſine oꝛdĩe p̃ſbyterali · ſuſpẽſus ergo ab dex eſt diſpoſitꝰ ad illũ decapitãdum et
ddi officio pᷣſbyterali nõ poteſt exercere of⸗ iſte fuit mterrogatꝰ a qᷣ dã alio qᷓ̃ pẽa de
U ficiũ pontificale.nũquud aũt poſſit habe bet iĩpomi ꝓ illo delicto et reſpõdit ꝙ ca
r, ni oꝛdo põtificalis ſine preſbyterali Jo· pitalis· nã ex h̊ nõ efficit᷑ irregularis/qꝛ
ar an. hic ꝙ ſic h hẽ vit in habitu nõ ĩ actu homicidiũ nõ fuit ſecutũ ex ↄſilio ſuo· qꝛ
Ni nec ob · iſte tex. qꝛ loqui᷑ de exercicio or iuder oĩo ad h erat diſpoſitꝰ. ¶ In glo. ĩ
i dinis pontificalis · et ꝓ h quod no· glo! npquiſitus · in fi·dic ꝙ hie non erat ne⸗
d lij · diſ. ſolliatudo qᷓ dicit ꝙ recipit quis ceſſe iſtũ citari · nam citat? fuit a iudici⸗
characterẽ̃ ſi oꝛdinat᷑ in epicopũ licʒ ũ bus vt pᷣſentaret ſe papꝑe nt in· c fi · et qð ĩ
4 ſit preſbyter et dixi in. c vmeo de cle · per no. de acou vnde ſtatim fuit ↄtumax ex
ſe ⸗ pno. le reng e ßoͤr multũ dub 4. uo ibi non fuit repertus tene menti.
ri et tenẽdo opi · theologoꝝ · ꝙ epiſco . — . .
e patꝰ nõ ſit oꝛdo / foꝛte H Gann n re⸗ Nter dilectos. xb ob⸗
. ra.qꝛ in ſudᷣa non videt᷑ differre oꝛdo põ tinẽda dignitate T pellit vſura
40 tifica lis a ſacerdotali miſi ampliet ptãtẽ rius et publicꝰ aleatoꝛ h· d. vl
gui ſacerdotalẽ vt ſenſit h do · An . z pro hoe ſũuüma aliter et ſic· Collatio beneficij feã
n ego adduco. c olm · xcv. di · vbi dicit ꝙ indigno occulto caſſari dz et cõferentes
n olim epiſcopus nõ erat preſbyter ſ̊ oẽ? ſo an caſſationẽ pᷣme collatõis · pꝛiuari
heſi preſbyteri regebãt vmuſalẽ ecciaʒ et ex dñt ea vice ptate ᷣferendih · d · diuidit
keſi ercebant olĩa ſaẽra ſed ꝓpter ſciſmata fu nã primo deciſe narrat factũ · ſo diffmit
ſgi it oꝛdĩatũ vt eligeret᷑ vnꝰ ex pᷣſbyteri ibi· nos igit· ſubdiuidit᷑ · nã prima diffi
con q preeſſet ommbo et rocaret᷑ eßs q̃ſi· gᷓ. nit de p · ſeda de · b. tercia de catoꝛe · ſca
len ſacros et ſic videt ꝙ eps pᷣſit tatũ in di⸗ ibi pᷣterea · tercia ibi·quia vero caſus ꝛc̃.
bii gniate et non in oꝛdĩe licet q̃dã fue rũt ¶ UNota primo ex tex.ibi cuius donatõ
G ſibi reuata et interdicta preſbvteri vt ptinebat ꝛc. ꝙ vᷣ·ptinere late poĩt᷑ vñ eẽ
iſe⸗ chriſmare æc Ad idẽ adduco qͤd dicitur refert ſi ptinebat de iure ſpãl: nam col:
upn de oĩbo apoſtolis ꝙ parẽ ptãtẽ recper̃t latio huius dignitati? nõ poterat ꝑtinẽ
ſpen a deo / h Pretrꝰ p alijs recepit prĩcipatũ ad cauſatoꝛẽ mſi de iure ſpãli · qꝛ de iure
alo vñ oĩbus dickũ fuit ite 21 predicate euan cõmuni ſpectat ad epᷣm. xvi.q.vij · oẽs
tiun geliũ ⁊c.et cuicũq; rennſeiĩitis pctã ac. baſilice · et · cnullus · non ergo viciatur li
un ſed Petro ſoli dictũ fuit paſce oues me bellus neq; ꝓbatio ſi dicit᷑ beneficiũ per
vrba as ac xxi · di · m nouo · vbi bo tex · et Hᷣ nõ tinere ad collationẽ alicꝰ? licʒ pertineat
lis et ſũt ad denda ad ea qᷓ dixi m.c vnico de ſolo iure ſpãli facit · Lbũ ptinere ff de
tu/ cle · per ſal.promo· ¶ In glo.ij. in fi. cõ ſig · ¶ Secundo no · ꝙ ludus aleay ĩ tã⸗
tr⸗ clude nven imtellectũ poſſe dici ꝙ er duo⸗ tu ẽclericis ꝓhibitus· nt ec ↄſuetudo nõ
i bus vt ec ſenſit glo. iſte eps ðxi irregu valeat in opꝓpoſitũ eẽ ſi faẽ re ſpectu cuiꝰ
sr laritatẽ · pmo inqʒtũ dixit illa vba malũ daz voluptatis qnĩmo clericus aleator
i eſt ſi ſic ac. nã videt᷑ pᷣſtitiſſe conſiliũ ad dẽt reputari vilis et indignus ad benefi
N moꝛtẽ et nõ refert an directe vel indire cium obtinendũ et tene mẽti tex · qꝛ iſta
ft cte qs preſtet oſiliũ ad moꝛtẽ alicꝰ vt · Z eſt vna cauſa ſuffieiẽs ad irritandũ col
gl dixi et ex ſolo oſilio phi᷑ vregularitas lationẽ factã clerico aleatoꝛi. ¶ Tercio
l. di · ſi qͥs viduã et Pall.c. ſicut dignum. nõ ꝙ vſurariꝰ eſt vilis pſea ona et indigna
m ¶ Scðdo videt᷑ p̃ſtitiſſe autoꝛitatẽ et o⸗ ad obtinendum aliquam dignitateʒ et
nt pem illi ſuſpendio exhibendo ſuã pñ̃tiã facit iſte tex. ꝙ vſurarius ſit ĩfanns ipo
, ooꝛpalem exquo hẽ bat ibi iuriſdictiõeʒ iure de quo vide tex . cum glo · in · · m p
tpalem vt latiꝰ · S· dixi facit qʒ no · m. c. buz fenus · C. de his qui noĩfa vbi glo.
d j. S.· de offi. dele · de oſenſu autoꝛitatis · intelligit tex. et bene ꝙ ſine alia ſnia ta
4 ¶Ex bis infert ad q· quã tan git gloſa lis eſt infa mis infamia ciuili ipſo facto
e nuquid clericꝰ ĩcurrat irregularitateʒ ſi et clarius loqt tex.ii · q: vñ poꝛro ſed
. interrogatus dicit ꝙ pro tali caſu de⸗ de vno multũ dnbito qꝛ tex · ĩ · d . lĩ ꝓbuz
ni bet᷑ pena mottis et o clude hm Hoſt · het loqᷣt de vſurario exercente vſuras vltra
. Archum. fi. in · di . ꝙ a crimẽ nõ imnet numen a iuw cruili pernnſſim Quid ſi
puniendũ de pñtiet non phit ixregulari quis exercet vſuras ſm modũ a iure ct
. tatem et ita ꝓcedit iſta glo· alias aute uili ꝑnnſſum nũquid ſit ĩfamĩs ipᷣo fctõ

4

cũ de iure canonico oĩs modꝰ re ꝓbet et
ius ciuile in h̊ ñ dedignat᷑ ſeqͥ eanonẽ vt
in auẽ · de eecl · ti · et no · in. c · qꝛ · · de vſu ·
et certe dubiũ ẽ ſatis pulchy · nam reſpe
Qu iuris canoĩci oẽ fenus ẽ nprobũ et
iſte ter. faẽ ꝙ ſit ĩfanmmꝭ ipſo fctox tex-
in.d poꝛro cogita · ¶ Quarto no.ibi
ipſorũ depoſinõĩboꝛẽ· mdice poſſe ð
ponere tanq́ teſteẽ cꝛã alijs iudicibus
de geſtis coꝛam ſe et ſolet multũ ad hoc
allegari iſte ter. et dic vt plene no.in · c.
cum nobis · de teſtibo. ¶ OQuinto no · ꝙ

vävtens inſtrumẽto falſo in iudicio ñ per

iz pt᷑ puniri pena falſi naʒ ſi ꝓbet ipſe
falſauerit vel ꝙ ipſe ſcienter vſus fuerit
et pᷣſum᷑ ignorantia ſi pꝰ obiectiõʒ de
ſtitit ab vſu eius · ¶ Vltimo no · ꝙ ofe⸗
rens bñficiũ ĩdigno quẽ putabat idone
um nõ dʒ añ obiectionẽ ſeu re ꝓbatiõʒ
illiꝰ eollationis illud bñficiũ alteri ofer
re licet de ĩdignitate ipſiꝰ mõ ſibi imno⸗
teſcat atls dz puniri prout hic ðꝛ qᷣd be⸗
ne nõ. ¶ In glo ˖ in fi · nõ glo. ꝙ aleatoꝛ
cl ericus idiſtincte repellit᷑ ab obtinen⸗
do bñficio vnde collatio ſibi facta ẽ nul
la ſi de hoc ↄſtabat tanq̃̊ʒ facta vili et in⸗
digno et ſi nõ ↄoſtabat q; erat occultus
debʒ irritari ſ a bñficio obtẽto añqʒ ex⸗
erceret ludũ nõ debʒ incontinẽti repelli
et eo pᷣuari ſed ala mitioꝛi pena poterit
pleckłi niſi moĩtus nolit ſe coꝛrigẽ · q et
tũc beneficio puabit᷑ vt·xxxv.di · c. j· vſu
rarius pᷣo pt᷑ repelli ab obtẽto et obtinẽ
do epiſcopus tn cũ ſe ooꝛrexit diſpẽſare
poteſt circa beneficiũ et faẽ qð ðꝛ et no.
m. c. pᷣterea · ᷓ · de vſur · z ex hnõ ꝙ mag
peccat et exoſus ẽ vſurarins q́ʒ aleatoꝛ
¶ In glo · m ð · roluptuoſus m fi.nota

bene glo. nã relata ad tex · ꝓbat ꝙ etiaz⸗
clericis licitũ ẽ ludẽ cã ↄuiuij et idẽ volu

it glo · i· .)· xxxv · di. z Phy · tz h örüũ ĩ cle
ricis dicẽte eos non debere facẽ ↄuiuia.
xliij. di · · ouiuia · et . c.· nõ õz · IJdẽ diẽ Gof.
in laycis nã ↄuiuia vident᷑ eis reproba⸗
ta niſi ex qᷓdaʒ charitate faciãt vt in · d · c·
conuiuia et credo h̊ dictũ rerius quo ad
ↄſcientiam · liœt repetitio nõ ↄpetat hoe
eaſu et ſic põt ꝓcedé lex ꝙ m dↄiuuio al
lega · in glo · talis tñ ſic ludẽs licet male
faciat nõ tñ crederẽ ꝙ debeat reputari vi

lis ita ꝙ repellat᷑ ab obtinẽdo beneficio

¶ In glo · in v· vel procurauerit in fi · xel
die ꝙ illud c. loquut de lr̃is gtie in quibo
ticius pᷣſumit᷑ falſitas ſecꝰ m lr̃is iuſticie
q̃ defacili pñt obtineri · vt in c · xꝑe · eo · ti.
¶ In glo · m ᷣ. poſtmodũ m fi · hec go.
no attingit pfecte intellectũ decretalis
nec etiã doe · apte attingũt · ¶ Ved pro

elarioꝛi ĩtellectu ſic opo· videtur enĩ ꝙ
collatio ſedᷣo facta debuit valẽ nã pᷣma
fuit nulla ipſo iur tanqʒ facta erimmoſo
et infami ſaltẽ ĩfanma facti · nã infamna
nedũ repellit a dignitate obtinenda vt
m. l. ij · C. de digm·li · x· et m regula m
famibus.li · vi · vbi · ꝑ Dv · qnimo ſieſt in
fanma iuris repellit a dignitate q̃ſita ꝓ
hoc bo.tex · cuz glo · m . l i. G miles · ff de
his qui no. infa · et · omi · et. l. infanna ·
C· de decu. li · x· vbi dicit ꝙ ĩfanma q̃ſitũ

adinnt honoꝛẽ g debuit valere bᷣa col⸗

latio ar. in regula nõ pᷣſtet impedimen⸗
tum de re. iut · li · vi · ¶ Do . poteſt h de⸗
cretalis mtelligi duplicit᷑ · pmo ꝙ colla

tio prima nõ fuit nulla ipſo ture et h ſen⸗

ſit hic Hoſt· exponendo pᷣ·irritandũ · j.
irritum nunciaudũ et etiã ſequitur ire.
de ſenis conſi xliiij · a· xlix · z tunc poteſt
reſponderi ꝙ ſeda nõ valiut ꝓpter defe
ctum poteſtatis q; ꝓpter delictũ colla⸗
toꝛis deuoluta erat poteſtas conferendi
ea vice ad ſuperiorẽ ſ iſte intellectꝰ mi

bi non placet q; hic caſſat᷑ et puni᷑ iſte

collatoꝛ ꝓpter ſuã inconſtantiaʒ et quia
prima non reprobata proceſſit ad ſecũ:
dam · ideo intelligo iſtũ tex. qñ cœllatio
fuit facta ĩdigno ignorant᷑ ita ꝙ noto⸗

rie nõ oſtabat collationẽ eẽ nullã nã pre

ſertim reſpectu ↄſuetudis poterat dubi
tari vtꝝ collatõ eẽt nlta ipſo mure a vtrũ
iſte debet reputari vilis exqͥ vſurã exer⸗
cierat tm̃ ĩ ludo et ꝙ ludebat ᷣm oſuetu
dinẽ alioꝝ cleriooꝝ · vñ añqʒ reprobare
tur pᷣma nõ debuit ꝓcedẽ iſte ad ſedam
collationẽ nũqͥd enĩ fiẽda ẽ ſecũda colla
tio vel electio niſi oſtet notoꝛie primã
iuribo nõ ſpᷣſiſtere vt no · in· auditis ⁊
c cum terra · de elec · vnde iſte collatoꝛ ñ
erat priuatꝰ ipſo facto ptãte oferẽdi q;
gnoranter feeit tz fuit priuatus ꝓpt ipſi
us inconſtantiã vt dicit᷑ in tex · qꝛ prima

nõ caſſata ꝓceſſit ad ſecundã et iſtũ pu⸗

to ren et clay ĩtellectũ . c omiſſis dictis
Inno · ꝑ que non approbat᷑ intellectus.c
¶ Ex pᷣdictis oĩbus nõ hoc dictum ſin
Fanter, in practica ꝙ vbi ollatio eſt
cã ĩdigno ꝑ ignorãtiaʒ nõ dʒ ꝓœdi ad
ſedᷣam collationẽ ꝑ collatoꝛẽ mſi priꝰ re
probet᷑ pᷣma exq̃ͥ notoꝛie nõ cõſtabat de
nullitate prie oollationis. ¶ In glo. in
p· irritã · ibi h valde ſũt iſta diſſimilia ꝛc
et ratio eſt nã ſecũda ſtipulatio iõ valet
qñ pᷣma ẽ elidibilis per exceptiõʒ · quia
poteſt h caſu intereſſe nã niſi interueni
ret ſeda pᷣma poſſet tolli ꝑ exceptiõʒ · g
valet ſecunda exqͥ pt᷑ pretendere inter⸗

eſſe inſtitu · de o . ob . G alteri · ſed ſecus

ð

ſ⸗
Pm
noſo
Wn⸗
N
lan
K
t
mne.
aſti
cl,
wen
l
ol
ſe
lü,
fr.
wc
olt⸗

4

d
n
eſe
tgnn
lſei
hr⸗
nor/
ſipe
td
pi
exer⸗

ſleau

oban

cl

,

e in collatis q ſi pᷣma collatio temuit

licʒ reniet irrit aãda añq̃ʒ irritet᷑ bñficiũ

non vacat ergo nõ põt alteri ↄferri õ de

cõceſ.pᷣben · ꝑ totũ · Et in fi. glo · de h die
pt g̊ dixi et vt no · in pall . c auditis· ¶ In
glo · fi · in · fi · H glo · põt adduci ad q̃ſtio⸗
nem nũqind ſi collatio bñficij fceã per pa
pam xrel eiꝰ executoꝛẽ ñ tenuit rel ꝓpter
ſurreptionẽ lr̃aꝝ rel ꝓpter mdigmtatẽ
pſone redeat ptãs ad papã · an vᷣo oꝛdĩa
rius loci poſſit illud beneficiũ alteri cõ⸗
ferre · Inn. H̊ pomt duas opi.qdã dicũt
ꝙ ad papã tm exqͥ eĩ papa ſeł᷑ itromiſit
ſe de illo bñficio nõ licet aliter apponere
manũ ar · in. c. ad ñm · de appel · Alijõ tz
oclude poſt Jo · an. et cõpoſt · im. c. ꝙ ſiẽ ·

de elec. ꝙ à papa reſuauit ſibi benefici

um et tũc licʒ collatio nõ hẽat effectũ nõ

poteſt ĩferioꝛ ſe mtromittẽ in illa vacati

one ar · in. c.ſi eotpe · de elec. li · vi · Rut ñ
eſt vſus vᷣbo reßuatioĩs ꝝ tẽ à mãdauit
illud bñfieiũ oferri nõ expᷣſſa certa pſo⸗

na et idẽ q videt ſibi rebuaſſe et illi vo⸗

luiſſe ꝓuideri · Aut mand auit oferri cer
te pſone et tũc ſi collatio nõ valuit pote
ſtas redit ad oꝛdinariũ q papa mtende
bat ꝓuideri tm̃ illi ꝑpſone expᷣſſe ex q́er⸗
So illa ꝑpſona non põt hr̃e vel ꝓpter ſur

reptionẽ lrãuꝝ rel indignitateʒ eꝰ ptãs
redit ad oꝛdmariũ q; ceſſante cã ceſſat
effectus in. c cũ ceſſante · de appel · 2 h nõ

¶ Vltio extra glo.opꝓpo.vr eĩ ꝙ exce⸗
ptio crimĩs nõ debʒ admitti õ iſtũ p.er
quo habuerat collati onẽ et agebat tan
tu m poſſeſſoꝛio adipiſcende · i · ꝓ poſſeſ
ſione habẽda vt in. c accedẽs · de accuſa ·
¶ So. dicit Inn / ꝙ exceptio crimĩs nõ
debz ad nmitti ſine ĩ famia qᷓi ſentiat iſtuzʒ
fuiſſe in famatũ de iſtis obiectis · et circa
hoc dicit aliqua pulchra vᷣba q̃ ſolent qͥ

tidie allegari.dicit eĩ ꝙ aut qͥs agit ĩ be
neficialibo ꝑpoſſeſſoꝛio adipiſcende ad cõ

firmationẽ vel coll ationem et ſibi deeſt

tantũ poſſeſſio · vt qꝛ habuit electioneʒ

et tantũ ſibi deeſt poſſeſſio et tũc nõ ad

mit titur exceptio crimĩs niſi cũ infamia

vt in pall. c.accedẽs vbi plene dixi · Kut a⸗
git poſſeſſoꝛio recuperande et tũc nõ ad
mittitur aliqua exceptio crimis et cũ m⸗
famia vt m. ceitem cũ quis · de reiti · ſpo ·
Et nõ bene h dickũ ꝙ etiam in benefiea
libus nõ obſtat agenti poſſeſſoꝛio recu
perande excep tio crimĩs cũ infanma ſ̃ li
cet Inn · oẽm exceptionẽ excludat tamẽ
multe oppom poſſunt de qᷣboplene dico
in · . in lris · de reſti · ſpo · et facit qð not·
ijiq · · ſũ · Kut 4ßir q̃s petitoꝛio ꝓ bene
ficio qð ſemel habuit et tũc aut opponi

tur tale erimẽ quod ĩducit pᷣuatio nẽ ipᷣo
facto et admittit᷑ exeeptio m eũ et bñ
puta ſi opponit᷑ ꝙ ſit hereticus vel ꝙfuit
nialiter de aliq crimĩe ddemnatꝰ.et no⸗
ta bene h vltimũ ꝙ cõdemnatꝰ ð aliquo
crimĩe pꝑ ſnĩiam cenſet᷑ puatꝰ ipᷣo fcõ be⸗
neficio ſuo qð intellige qñ crimẽ erat ta
le qð iducebat pᷣuationẽ bñficij vel quã
do irrogabat ĩfamiã ipſo facto.nã ſuf⸗
ficit ꝙ ↄdemnet᷑ lz pena nõ expᷣmat᷑ in
ſnĩa qꝛ illa ĩtelligit᷑ĩpoĩta autoꝛitate iu
ris · l. .· ff. ad turpil· et ij·q· iij . &Enõndü ·
in.c.poſtulaſti · ᷣm vnã lec.s·de fo· ope ·
et ad idẽ tex · in pal . l. ij. GOrles ff· de his
q̃not · mfa · vbi ðꝛ ꝙ nmles damnatꝰ de
adulterio efficit᷑ ĩfamis et ĩ famia ſoluit
vimculũ nnlicie vñ ipᷣo iure ĩfamatꝰ per
ſnĩam perdit dignitatẽ nedũ ſecularẽ ſʒ
eẽ ecciaſticam vt no.ĩ glo · ſecꝰ puto vbi
qs danmaret᷑ de crĩe qð nõ ĩduceret ĩfa
m am nec pᷣuationẽ beneficij tũc enĩ ta⸗
lis exceptio ũ admitteret᷑ vpt ſtatim dicã
et ſic reſtringe Inno · Si vᷣooppo · exce⸗
ptio crimis qð nõ inducit pᷣuationẽ be
neficij ipᷣo facto vt puta qꝛ ẽ ſymoĩacus
vel adulter vel piurꝰ vel qd ſile et ñ dẽt
admitti talis exœptio.rõ ẽ qꝛ illa eẽ pro
bata ille nõ remaneret pᷣuatꝰ bñficio nec
ob . ſi dicatẽ ꝙ dz priuari qꝛ ad h nõ tẽdit
exceptio vt m.·c.ij· de oꝛdi. cog · m fi. nec
ob · ſi dicat ꝙ exqͥ dat᷑ actio ſiue accuſa⸗
tio ð iſtũ de iſtis crimĩbo foꝛtiꝰ debʒ ad⸗
mitti exceptio vt m regula qͥ ad agẽdũ ·
de re. iur · li · vi · et in regula cen damꝰ. ff
eo.qꝛ Gᷣm Inn · illa iura hñt locũ qñ ad
idẽ agit᷑ et exepit᷑ · ſecus aũt qñ actio x
exceptio tendũt ad diuſa · nã h caſu accu
ſatio tendit ad vĩdictã vt pᷣuet᷑. exceptõ
vᷣo tendit ad defenſionez rei familiaris
⁊ no · ꝓpetuo h dictum Inno · et vide qð
dicoo in · c paſtoralis · de cauſa poſ.⁊ pro
prie · et m · ſi diligenti. de fo · ope ·

Nccedentibus. bbates
de matrimonijs cognoſcere et
publicas pemtentias miungẽ

non pñt mſi eis competat de iure ſpecia
lh · d · vel ſic et generalius. Cognoſcere
de cauſa mrĩmoniali · iteʒ pnĩas publica⸗
et ĩdulgentias ↄœdẽè ſpectat ad digni⸗
tatẽ ep̃alem vñ ĩferioꝛ p̃latꝰ debisſe im
tromittere nõ dẽt niſi eis ↄpetat ð iure
ſpeciali.pᷣmo poĩt epoꝝ q̃relã cui · ſo ꝓ
uidet ibi volẽtes.cãꝰ.·⁊c ¶ No pmo ex
tex · ꝙ qᷓdam ſũt ſpectantia ad dignita
tem ep̃alem que inferioꝛi prelato nõ cõ⸗/
erut yt ſunt tria hic expreſſa et de ſimi⸗
us vide quod le. et no.lxviij · diſ. in . c.

qͥ uis a.c coꝛ epi · a int caſus h exp̃ſſos ·
no · illũ ꝙ nemo cit᷑ eᷣm pt᷑ imũgẽ pub⸗
licam pnĩaʒ / priuatãa enĩ pt᷑ qlibet ſacer⸗
dos inungẽ a de hac publica vide glo· et
tex. in · c. in tapite · .· di· ⁊· xxvi · q· vij .· c· fi ·
et ẽ tex. in. c.tij · de maledi. ¶ Scdo no · ꝙ
ex ſpãli ↄceſſione vel alio ureſpec iali ·
puta ex ↄſuetudĩe pñt ſpectantia ad di
gnitatẽ epᷣalem ↄpetẽ ĩferioꝛi prelato
circa h dicendũ ẽ ꝙ q̃dã ſpectantia ad
ep̃m ſũt oꝛdĩs ep̃ali .qᷓdã ſũt dignita⸗
tis ep̃alis.qᷓdã ſimplicis iuriſdictionis
Ea vᷣo que ſuũt õdĩs vt chriſmare eccias
conſecrare clericos õdinare 2 ſimilia nõ
pñt opetẽ iferioꝛi eẽ ex conſuetudiĩe vt in
c. qʒto · de conſue · qꝛ in eis defecit oꝛdo e⸗
piſcopaliꝭ · Ea vero que ſunt digmtatis
epiſcopalis · vt ſũt iſta h enumerata vt
umplici iuriſdictiõis vt oognoſcere de
cau clericoꝝ iſta bñ poſſũt acqri ꝑ ĩſt⸗
nionem ex Suau vel ex conceſſ D
upioꝛis ad h.c. cũ olnm · 2. c. auditis · de P
ſe ſp no. bene hũc tex · ii cka glo et
fi. ꝙ iſta q̃ ſunt dignitatis epᷣali vt coo
gnoſcẽ de cã mrimoniah a dare indulgẽ
tiam ꝛc̃.pñnt pᷣſcribi per inferioꝛẽ ſ ad de
clarationẽ lr̃e q̃ri de q̃ cõceſſione loqt
iſte tex · So · dicut doc · ꝙ pt intelligi de
conceſſione eẽ epi · xpi · q · i· viſ preter
inſigma nã illa nõ pñt concedi mſi ꝑ ſo
lum principẽ qð bene.no · ar.in·c vt apo
ſtolice · de priui. l · vi · vñ abbatibo a infe
rioꝛibo p̃latiꝰ ꝑ papã ſolet concedi vſus
mitre a alioꝝ põtificaliũ yvt ĩ · d · c vt apo
ſtolice. di cũt tñ h doe · et ibi et bene ꝙ k⸗
cet iſta inſigma epᷣalia qñq; ad decoꝛez
concedãtur pᷣlato inferioꝛi nõ tamẽ pt il
le ꝓpt᷑ h exercere mura epᷣalia · ẽ gꝰ qᷓdam
nuda demõ ſtratio q̃ habʒ ſigmficatũ ſu
um qð no · ¶ In glo · in v. epᷣalis digni
tatis · in fi · nota ex hac glo.etſe · iuncto
tex · ꝙ ea q̃ ſũt dignitatis ep̃alis non di
co õdinis · pnñt acqri per mferioꝛẽ ex cõ⸗
ſuetudine et h ꝓbat et apertiꝰ q̃ʒ alibi ĩ
c.auditis · de pᷣſtrip· vbi abbas pᷣſcripſit
cauſã mr̃ionialẽ niſi fuiſſet ꝓbata ĩter⸗
ruptio qᷣ d ẽ ð Hoſt · q tz õriũ in·c.lr̃as·
de reſti · ſpo. inducit᷑ eẽ iſte tex · ad . q. ꝗᷓ

que fi· a prela.et iura h ↄcedũt epis Jo.
an.vr tenẽ ꝙ cũ h̊ nõ ſit odimis ꝙ h poſ
ſit electus ↄfirmatꝰ dũꝰ ſit ſacerdo Jo ·

tʒ ꝙ eẽ ſi nõ ſit ſacer dos h pt et idẽ in le
gato et iſta opi.ẽ pᷣioꝛ · Rõ qꝛ concedẽ
iſtas idulgẽtias ꝓcedit ex diſpeſatiõe
bonoꝝ eccie et ſic ex iuriſdictione gꝰ iſti
pñt cũ heant iuriſdictõʒz licet ñ ſint cõſe
crati ĩ epos vel ſacerdotey vt ĩ. c trãmiſ⸗
ſam de elec · nã vt h̊ ptz ill a pñt q̃ri per

— — —,. „ 2 .

mferioꝛẽ epo · g nõ ſũt õdims epiſcopa

lis ſi iuridictõis · In foꝛo tñ pnĩe nõ poſ

ſet abſoluẽ rel condẽnare vel indulgenti
as ↄcedẽ qꝛ illud ẽ oꝛdĩs preſbyteralis
non iuriſdictioms qð tene menti ·

JIlectus.xd reuelãdũ pee
catoꝛẽ ſiue peccatũ in pnia con
feſſum ſacerdos opelli nõ põt
h·d · Pmo ponit᷑ q̃rela preſbyteri · au ſe

cũudo ꝓuidet expſſa cã. ibi qꝛ igit᷑.¶ Nõ
EPBmo ex tex · ar· optimũ ꝙ iudex eccĩaſti
P „ 2 — S; .
cus ſeu ſecularis põt ex officio ſuo quez

ↄpellẽ ad indicandũ furẽ et fuꝛtũ ↄvnnſ⸗
ſum et ſuꝑ h̊ põt ferre ſnĩam cẽſure ð nõ
reuelantes q d ꝓbat hic per locum aſpe
ciali nã hic eſt ſpãle quod nõ poſſit fieri
compulſio quãdo hoc in penitentia dete
ctum fuit ſecꝰ g ſi iſte ſciuiſſet nõ tan
qᷓʒ deus ſ̊ tanq̃ʒ homo ꝓ h̊ tex · ibi perni
cioſũ eẽ ꝛc̃·et tene hũc tex · ſic mductum
ꝓetuo mẽti nã optĩe ꝓbat᷑ practica e⸗
piſcopoꝝ fulmĩantiũ hodie excomũica
tionem õ nõ reuelãte furẽ rel furtũ et
meliꝰ ꝓbat h. c.q̃ʒ · c.q cũ fure.õ · de fur ·
licet ad h̊ illud ſoleat allegari · et vide ibi
qð plene dixi ꝓbat ec̃ iſte tex · opi.Sar ·

m..l· in auilẽ · C· de fur · ¶ Vo · ſecũ do ſa

cerdotẽ nõ poſſe compelli eẽ per iudicem
eccleſiaſticũ ad reuelandũ peccatoꝛem
m penitẽtia ſibi cõfeſſum qmmo nec eẽ
peccatũ nã hic et reſpectu peccati et pec
catoꝛis ꝓhibet᷑ iſta ↄpulſio · Et no. be

Ene etiã nõ poteſt ad H opelliſi talis ne

uelatio tendit ad vtilitatẽ ꝓximi vel ad

vtilitatem anie ipſiꝰ ofeſſi nihil en debʒ
cdetegi per ſacerdotẽ etiam ſi concernat

claritateʒ conſcientie ipſiꝰ peccatoꝛis ni
ſi ipſe peccatoꝛ ſacerdotem ducat in te⸗
ſtem ar · in. c ſigmificaſti · de adul · et in c.
omnis vtriuſq; · de pe. et re · et quod ibi

tidianam nũqd elect? et ↄfirmatꝰ ĩ ep
ſcopum nõ oſecratꝰ poſſit ↄcedẽè indul
gentias maxie ſi nõ ſit ſacerdos vt q ad

huc nõ ſit effectꝰ p̃ſbyter a ſepe accidit
ↄſimlis qᷓſtio mlegato apoſtolioo nõ
preſbytero · H oſt. B pꝰ multa cõeludit
7 ſi ẽ preſbyter pt᷑ oœdẽ alias ſecꝰ. ſed
rã · tenuit ꝙ ee ſi ſit pᷣſb vter veedẽ nõ
pt᷑ eꝑ nõ ðꝛ eps n ſit eõſecratꝰ vñ antee

no.Inno. ¶ Vota tercio ibi ſententiam

interdicti ꝛc̃ · ꝙ ſentẽtia interdicti põt
ferri nedum m loco ſ̊ etiam mperſona·
et hee ẽ differentia inter ĩter dictũ et ex
