ſedandum ſcandalum . xxvj. ꝗ · vj. c. fi · Ad
hoc optime facit · · felicis Gfi · de pe · li. vj ·
pbi ſingulariter probatur ꝙ pumtus p iu⸗
dicẽ eccleſiaſticum de crie eccleſiaſtioo põt
iten puniriꝑ iudicẽ ciuilem q̃tenus pena
excedit᷑ legalis ſ̊ pnĩa etiam ſiſit publica
leuioꝛeſt qᷓ;ᷓ pena naturalis delcĩ vt.xxxiij·.
qij. admonere · Secunda limitatio ẽ ꝙ
abſolutus in penitencia nõ põt iterum ac⸗
cuſari de crimine ↄmiſſo ante baptiſmum
qð tenuit gl · xxxij · ꝗ · i · qd aut et · xlix. di ·
in pri. Et ſentit etiam hic do. An· Ved con
trariũ ſentit glo ·in.c. gaudemꝰ de diuor ·
et in pall · c ad monere et hoc mihi plus pla⸗
cet qꝛ baptiſmus tollit peccatum a penam
peccati quo ad deum adeo etiam ꝙ penam
purgatoꝛij non ſentit vt eſt tex. Auguſ · de
pem · di . vñj · nullus ß non tollit quo ad rẽ⸗
publicam iſta enim ſunt diuerſa ſicut non
tollit ius competens tercio.ꝛta nec ius ꝗ⸗
ſitum reipublioeæ primum tamen equius ẽ
ſi daretur baptiſmus ſine ſimulatione ( qñ
quis fuit abſolutus dum ageretur ciuiliter

de crie aA nunc accuſatur criminaliter nunqᷣd
poſſit et circa hunc caſum aduerte nam ſi
ptraq; pena tendit ad vmdictam abſolu⸗

tus ciuiliter nõ poteſt accuſari criminali⸗

ter et hoc vuit tex · in· pretoꝛ edixit · ff. de in
iur · vnde abſolutus ab actione miuriarum
non accuſatur criminaliter ꝙ illum occide
nit ſi vero ciuilis accuſatio tenderit ad rem

familiarem · criminalis vᷣo ad vmdictam
et tunc aut fuit abſolutus quia accuſatoꝛ ñ
probauit et poteſt iterum accuſari crinina
liter vt ĩ.lpᷣall.C·qn aui ac· pᷣiudi cri·no·
Inn · ipall· cum dilci de pur . ca · ſi vero fuit

ꝓñunciatum ſupe: facto ꝙ non cõmiſit et
tũc nõ põt accuſari etiam crĩaliter ar·ĩ.l·ſi
quis cu totũ ff de exœp. rei iu · qd eſt ve⸗
rũ abeodem · Sed a tercio poterit accuſari
vt toluit · Sar em· iij·ff vi; bo rap· per.l.
qui de crimine.C.de accu quãdoq; fuit ab
ſolutio facta per diſpenſatioʒ et dic vtĩgl⸗
et adde qð nota.m.c.at ſi clerici·S· de iudi ·
Quandoq; abſolutio eſt facta quia pur⸗
gauit ſe de delicto et dic vt in . c. ij · et in. c· ex
tuarum de purga:cano.vbi:dicam Ouan
doque fuit abſolutus quna confugit ad ec:⸗
cleſiam preſtito iuramento per iudicem
ciuilem de ĩpumitate ipſius accãti et non po
teſt iten accuſari.xpnj.q:iiij.illud oſtitui⸗
mus Quandoq; fuit abſolutus per piã im
quiſitionis et dubitat nunquid põt accuſa
ri Inn· poĩt duas opi · in. ccũ dilechi de pur·
ca. vbi tʒ ꝙ nõ põt accuſari et tenet Sar · m
blſi cui·ffe· ti · et mihi placet nam de iure ci
uili nõ videt tm̃ dubium q; eadem pena ĩ
ponit᷑ ſiue agitur ꝑ accãtõem ſiue ꝑ dᷣnunci
ationem ſiue ꝑ ĩquiſitionẽ vt dioo ſuꝑ Nea
de iudi · Ded de iure canonico põt eſſe du
bium q; ĩponitur minoꝛ pena per modum
imquiſitioms vt m.c.q̃liter el ·in· in eo. Sed
h nõ obſtante puto pꝛnmũ dem ꝓcedere qꝛ
lieet minoꝛ ſit pena vtraq; tamen tendit ad

vindictam ergo nõ poteſt iteꝝ agi ar.op⸗

timum ĩ d · lpᷣtoꝛ edixit · f de miu · Ouan⸗
doq; actum fuit pꝛimo criminaliter et fu
it abſolutus et querit᷑ vtrum ĩterim pote⸗
rit acouſari criminaliter a dicit᷑ ꝙ nõ vt hie
et in pᷣall.l.ſi cui/ffe. ti· fallit in caſibus hic
exceptis · primꝰ qñ poteſt ꝓbari ꝙ pꝛimꝰ
accuſatoꝛ fuit pꝛiuaricatoꝛ et qualiter ꝓba
bitur die ꝙ per teſtes qui mterfuerũt quã
do accuſatoꝛ et reus conuenerunt ſr collu⸗
ſione fienda ſᷣ q; hoc difficile eſt pꝛobare
vide nõbilem theoricam Barto. m. l. j. C p
uaricatorẽ ff ad turpi · vbi dicit ꝙ ſi acoi⸗
tꝰ conuerſabat᷑ cũ accãtoꝛe preſumit᷑ collu
ſio q ex accuſatione crili oriũtur mimicicie
capitales ·l· i · ⁊. ſi inimiccie · ff· ð hi q vt ĩ
dig · Si eꝛgo accãtus nõ curat de accãtiõe
et familiariter conuerſabatur cum accuſa⸗
toꝛe pᷣſumitur colluſio qð eſt bene notanð
ad hoc.c.q.prox.adduc min ar.c.repellãtur
]J·eo·a.c.eijciens · lxxxviij.di ·et.cfilij de he
reticis li · vj . Secundus caſus exceptus eſt
quando ſecundus accuſatoꝛ proſequitur in
iuriã ꝓriam et probat ſe ignoraſſe accuſa

tẽ eʒ inſtitutam per aliũ· Et nota circa hãc
cãm q̃liter ꝓbabit᷑ ignorantia et vide gl. ĩ

preal ·l. ſicui et il . l v · C. de peri · tu· et ſpe ·
m ti · de abol. Ci · per · qualiter et die ꝙ
anncus probabitur per iuramentum ar
in · nulli de elect. li · vj · et quod no · glo · i · c·

Innotuit eo · ti in ãtiquis . Itez ꝓbabit
abſẽtiaz a loco tꝑe accuſatõis vel ꝙ erat
in minoꝛi etate ↄſtitutꝰ? vt ẽ bonꝰ tex· i
Kc.fi.qᷓ ma accu · poſ · ſcĩa enĩ pᷣſunnt ſi in
loco erat fama de accuſatiõe vel iſte erat
vicinꝰ ar. in . c·quoſdã et.c.qʒto de pᷣſüp ·
et in. c)· de poſtu · prela. et glo · in · d · v ·
qnqʒ qs fuit accuſatꝰ crimiĩe ſine certa
ꝗlitate et abſolutꝰ nũc aliꝰ vult eũ iten
accuſare addẽdo certã qlitatem · puta p
mo ẽ accuſatus ꝙ pcuſſit ſempro mum
nũc accuſat ꝙ peuſſit eũ cũ ſanguinis
effuſione vel cũ abſciſſione mẽbri nũqͥd
pfr magna et nõ ·ẽ q̃ſtio iõ diſtingue · à
fut abſolutus aut odẽnatus · ſi fuit abſo
lutus et dic vt per Bar· in . . denunciaſſe
ff. de adul · ſi fuit ↄdemnatꝰ et nũc agi⸗
tatur vt ᷓuius ↄdemnetur propter qua
litatem adiectã · et dic vt no· Sart· in.l.
ſenatus ff. eo · ti · et vide ad ꝓPoſitũ per
eundẽ in . . ſepulchra ·ff de ſepul · vi ·

Ebpellantur. ge ſũmat
N vel põt ſic ſũmari · Cohabitan
tes immici accuſati ab accuſa⸗

tione repellũt. pᷣmo poĩt ſtatutũ · ſcdᷣo
rationẽ · ibi· qꝛ· ¶ No.primo ex tex · vnũ
modũ ꝓbandi amnciciã et inimiciciã nã
amicicia probat᷑ ex frequẽti ↄuerſatiõe
cũ amicis ar · op. llate culpe & amicos
ff. de b· ſig · In micicie probant᷑ ſi ouer⸗
ſatur qͥs cu ininno meo et itellige de cõ
uerſatõe frequẽti · vt · S. diri et facit · ·
eijtiens. lxxxviñj. di · et ex h nota ꝙ ami⸗
cicia et inimicicia probant᷑ ex ↄiecturis
cũ oꝛiant᷑ ex affectõe ammi et anĩꝰ niſi
ꝑ diecturas probari nõ põt vt in · c· ij · de
renunc .li · vi · et · dolũ · C· de dolo et circa
h vide qd no.in.c cũ adrianꝰ·lxiij · di · et
ibi glo.qᷓ̃ diẽ ꝙ ſi q aliũ nõ ſalutat pᷣſu⸗
mit eſſe inimicus qd ĩtelligo qñ erat ſo⸗
litus ſalutare. ¶ Uo· ꝙ affectio mimi⸗
cicie qñq; ĩducit hoĩem ad male loquen
dum et ad blaſphemãdũ iĩmicũ amici/
q d tñ eſſe nõ dʒ nõ en pro aĩco aliqd in
honeſtũ faciendũ ẽ. naz vt inquit cicero
H̊ ler in amicicia ſancitur vt nec rogemꝰ
res turpes nec vt rogati faciamꝰ a vt nar
rat valeriꝰ dũ quidã improperaret ami
cũ nõ facèt qͥd rogabat dixit qd mihi
prodeſt amicicia tua ſi pro te aliqð inho
neſtũ factur ſũ. ¶ In glo.j · ibi · nã ſo
cius ſoen mei nõ ẽ meꝰ ſociꝰ. vt ĩ c legi⸗
tur. lxxxi.di. vbi dicit ꝙ q̃ ſũt cũ ſoꝛore
mea nõ ſũt ſoꝛores mee ergo ad ꝓpoſitũ
ouerſantes cũ inimico meo nõ debẽt di⸗
ci mei inimici · So · duplex vt colligitu⸗
ex dictis doctoꝝ pmo qꝛ iura alle:vni

tuntur veritati · qꝛ in vitate nõ eſt meꝰ
ſocuus h iſtud . c füdatur ſup preſũptione
q; vt dixi mimicicia ꝓbat᷑ ex iecturis
q; oĩno ſociꝰ ſocn mei nõ ẽ ſociꝰ me⸗ ꝓ
batur qꝛ ad õᷣhendã ſocietate reqrit᷑ oſẽ
ſus h ad öhendã immiciciã ſunnt affe⸗
ctio qᷓpſumit ex ↄuerſatiõe iſta· Dʒ an
is iminmcicia ſufficiat ad repellendum
ab accuſatõe Vmc · ꝙ ñßz dz eſſe capita
lis vt ĩ auẽ · de teſte Gſi vᷣo qð no:et dꝛ
ininmcicia capitalis qñ fuit ſibi minat⸗
moꝛtẽ ſeu accuſauit eu crimĩalit vel ẽ cõ
tentio de maioꝛi pte bonoꝝ de quo dic vt
no · glo · in . · c opoꝛteat ·eo · 2·l. licet ff⸗
de arbi et ĩ dicka auẽ · de teſte. ¶ Vltĩio
ſcias ꝙ ad ð hendũ ininncicias non ĩſpi
citur iuſticia vel iiuſticia cãe ſufficit enĩ
ꝙ tale quid pᷣceſſit ꝙ habuit prouocare
animũ alteriꝰ ad inimiciciã ꝓ h̊ tex · i · ·
j ff. de his qui. vt indig · vbi Bar · pro h.c.
cum. J. et X· de re iudi · vñ eẽ ĩfero ꝓil⸗
le qui fuit cã mimicicie põt exaꝑe ð mi
micum ſuũ de mimicicia vt vult Krchi · i
c.ſtatutũ de reſcrip · li · vi · ar . nec timo⸗
rem ff ꝙ me · ca · licet glo . ĩ ð. et ſi minꝰ
ratio nabiliter prium ſentiat a male mn · c
vt debitus de ap. in fi· Ad vnũ tñ aduer⸗
te ꝙ ille qui fuit cã immicicie indiſticte
non repellit inimicũ / h debz oſiderari an
hoc fecerit malicioſe ideo relinquit᷑ ar⸗
bitrio iudicis vt ẽ tex. no · in · l.) Gcũ qͥs
ffde qo · vnde Bar . recitat ibi de quodã
qui cum ſciret non poſſe ꝓbari debitum
3 eũ niſipꝑ vnum teſtẽ dedit ill alapã vt

ſic poſtea ſi produceret in teſtem ↄotra

eum poſſet repelli pᷣtextu inimicicie hoc
tñ iudex oſiderabit ex circunſtancijs nec

malicia debet ſibi prodeſſe yt in inqui

ſitioms in · Get an fides /· eo ·

Ccuſaſci. oĩt pnĩaz accu
ſatoꝛis calumnioſi cũ ſequitur
inde moꝛs vel mẽbri debilitatõ
¶ Uõ pmo ꝙ in foꝛo pnĩaliĩ rmnponitur
mnoꝛ pena qᷓ ĩ foꝛo mudiciali · nã in fo⸗
ro iudiciali imponeret᷑ pena valde acri⸗
or et facit qd dixi in . · de bis · S. eo · ¶ In
glo · in o· miſi ꝓ pace in · fi. vel die clariꝰ
colligendo dicka doct . ꝙ iſta dicto niſi
põt eẽ referri ad ſequentia vt pnĩa im⸗
ponat᷑ niſi omittat᷑ pro pacœ et ꝓ ſcãda
lo qð inde mminet põt eẽ referri ad pec
catum vt ſit ſenſus ꝙ ſi in ventate accuſa
uit crimĩoſum tz malo zelo tũe in foꝛo a⸗
mme punit᷑ vt hic dicitur quia nõ debu
it malo zelo accuſare ꝓximũ ſ ſi fecit ꝓ
pace et zelo iuſticie vt aliqᷓ quiete viuãt

uunc non debet punini eẽ in foꝛo anĩe vñ

tme,

nn
u
ne
t
t aſe⸗
Bn
tendun
ecapiti
nded
mmnnne
iweletz
nodicye
llicetß
(Mio
noniſpi
ffiaten
ouocan
teril.
pwh/
wi⸗
veo mi
Kchii
e mo⸗
tſimind
nalemé⸗
ſaduer⸗
diſticte
ganan
lien;
Ces
vgnod
denitun
alpipe
kemora
ejcie ot
ncjs ner
cimqui

ſaz aal
ſequutun
ebllitat⸗
. mar
info⸗
deaen/
co⸗ C
diecen
dicköniſ
pni⸗ m
„p ſeida
nadpee
raccuſa
ſoto⸗/
noͤdebi⸗
feeit /
anie yi

talis eſt inimunis etiam quo ad deuʒ jnõ
euitat irregularitatem qꝛ illa contrahitur
etiam ſine peccato et ð h die vtnõ . in cle.
ꝓj · de hoi · et p glo.in ſumma.lj · di. Et ex
hocſoluitur queſtio qᷣdam ĩterfecit pꝛẽm
meum vel tutoꝛem meũ et penituit nunqᷣd
hcite poſſum eum accuſare nam ſi nõ aceu
ſo perdo hereditatẽ vt . i . C. de his qui · vt
indig · ſi vero accuſo videor mouera malo

zelo er quo egit penitentiaʒ · Vin dubitat

et plus ſibi placet vt abſtineat ab accuſati⸗
ſatione Jo · An · tenet ꝙ ticite poteſt eum
accuſare ꝑ nota · in.c de his ſupra eo.et hoc
veri nã vt dixi abſolutio facta in foꝛo pni⸗

ali nõ tollit accuſationem in ſoꝛo mudidali.

¶ Item q̃ro qũo mtelligitur lr̃a dũ diẽ ꝙ;
debet pemtere in pane et aqua per · xldies
cũ ſeptem ſequentibus amis nunquid qᷣli
bet die dẽat ieiunare dic ꝙ nõ tz inponetuꝛ
pnia m arbitrium ſacerdotis vt ꝑ certas
ferias ieiunet ſic in qlibet ſeptimana a ſunt
tres ferie cano moœ a vide in tex. im. c. B alt.
qͥ nõ facit mentõeʒ niſi de quarta et ſexta fe
ria tex · eſt m. cpe · xi · q· in · et ibi videas et
ſie m tellige ommia iura que imponunt pe⸗
mitentiam certorum annorum · ¶ In glo .
fi· m fi. Iſta glo.ex pomi ignotum per ig⸗
notius nec dict rerum m propꝛium ſigmi⸗
ficatum rocabuli et docto · hic ſimpl iciter
tranſeunt iõ dic ꝙ propꝛie debilitatio con

tingit qñ ĩpeditur exercitium alicuiꝰ mem

bri vt ꝓpter percuſſmoem nõ poteſt libe⸗

re exercere officium brachij vel pedis ita
ꝓcontingit debilitatio ſin abſciſſione mẽ

bri vide aliquid in.c·ſiẽ vrgeri · j. q. · et c.
ego · S· de iureiur · et in · c. i.· qui cle. vel ro.
et no · Barto · m.l.ij.ff. de publi · iudi. et ibi

tangit propꝛie quid ſi mẽbri mutilatiocõ

tingit enim ex abſciſſione membri· vñ muti
la reideʒ eſt quod detruncare ad h̊ qð nõͤ

m ce · i. de ho mi. et m · d. ci · qui cle · vel o.

et hno · ꝓſtatutis faciẽtibo mẽtõeʒ ð hoc

Uidentia. uper notoꝛio
Sedit iuder nemie accãnte h· d
¶ WNo · pꝛimo caſum m quo iu⸗
dex er officio ſuo procedit pt quando delic
tum eſt euidens et notornum et ideo iſtud
eſt nam accuſatio requirit vt crimen mani
feſtetur et m iudicio publiœtur ꝑ ꝓbatio⸗
nes .· tz hunc finem hemus p euidẽtiam fcĩ
fruſtra ergo reqrit᷑ accãtoꝛ. Et aduerte qꝛ
lʒ doc · nõ aperiant mtellectũ huiꝰ.c. Ego
puto hH.c. pcedere in notoꝛio feĩ pmanenti?
qð indicat tex · ibi euidentia. nam euidens
eſt id qð ſep appet de quo vide glo · m . c n.
de ver. ſig · li. vj . in vb. mamifeſtum et ĩ tali
notoꝛio nõ reqrit᷑ accãtoꝛ vt h̊ nec ꝓbatio
yt · i ·q · i. de maĩ feſt. vbi bona glo · ſecꝰ pu

to in notoꝛio facti tranſeuntis lz illud fue
rit notoꝛium alijs non tamen eſt notoꝛium
iudici yt iudici ideo debz ꝓcedere oꝛdine iu
dicario vt etiam ſentit Jo · An · ĩ. e fi. de fo.
cõpe · li · vj · in nouel . ß ad hoc vide glo · in
Kc.ad nr̃aʒ de iureiur · et ponebant hic aliqᷣ

exemplum de eo qui deliquit m pꝛeſentia

iudicis ⁊ aliorum ſed tu de h dic meliu vt
no · in. cvra de ooha · cle. et mul et ij · q · j.
Cj · et. ¶.qñz et proſequere materiã vt no·.
in. d. c. vr̃a et nõ.non eſſe intelnigendum h
Kc.de notoꝛio facti tranſeuntis qð non ha⸗
buit pmanentiam ſi habuit pmanentiam
certo tꝑe ita ꝙ nõ potuit tergiuerſari nec
mudici nec alius tũc iudex ex ofticio ſuo po⸗
teſt iudicare de h lz nõ iudicet de eo qdð eſt
ſibi notũ vt notoꝛium et ſic intelligo gl. ſĩ
gularem ĩ.l.i · C. q/et aduer · qͥs quã videa⸗

O Um.p. manconela.
Laici rel mmici clericoꝰ accouſa

re non poſſunt et facit tria · Pri⸗
mo re pellit vnum accuſatoꝛem · qꝛ laicus.
fo repellit alium · qꝛ inimmcus.tercio pur⸗
gationem inducit · ſecunda ibi eum. tercia
ibi vtriq; · ¶ Nõ prĩoꝙ volens teſtifica
ri ↄtra aliquem m cã criminali pᷣſumit eiꝰ
inimicus et ꝓpteꝛ hoc poſtea ab eius accu
ſatiõe re pellit Ex q̃ infero ꝙ ex tali teſtifi
Atione ſeu ex conatu ipſius teſtificatiõis
oꝛit ĩmicitia capitalis nã alias nõ repella
ret᷑ ab accãtiõe vt dixiĩ · d. c. xepellãt · S. eo.
fac.l merta et.l.mminncicie f̃ ð his qui:
vt indi · 2 H limita vt ꝗᷓ· dicã · ¶ Nõ ꝙ accu
ſatione crĩali nedu oꝛiunt᷑ ꝗues ĩimcicie ĩt
accuſatorẽ et accãtum ſ et iter accãtum et
frẽm accuſatoꝛis qð no· ¶ Ex qͥ nõ ꝙ imi⸗
micicia ðcta cum vno ex attinentibus tñſit
ad alios propmquioꝛes in gdu · Peruſimi
hoc non ſeruant q; non faciunt vmdictam
publicam mniſi de fratre carnali faẽl.prima
C.ſi qua·pau · fec · dicatur et optime · c. acce
dens · ij. vt lit · non oteſ. ¶ Nota ꝙ ſublata
accuſatõne ꝓpter imndignitatez acouſatoꝛiꝰ
pt᷑ accuſatus iten accuſari ab alio ſi alia rõ⸗
nabilis cauſa nõ obſtat de qͥ plenius dixiĩ
c.de his ·ẽ · eo· titu · ¶ Nota vltimo laiaim
repellendum ab accuſatione clerici etiam ſi
clericus ſit infamatus· ¶ Item colligi po⸗
teſt ſingulariter ex tex. ito ꝙ ð iure cano
nio adeo inimici repelluntur ab accuſatio
ne vt etiam infamatos nõ admittuntur

etiam in criminibus exceptis qð tene men

ti et facit · c p tuas·j.de ſymo · ¶ In gl · j. ibi
laici et bone fame · Nota hanc glo ·ce colli⸗
gendo totam materiã diſtingue faciendo
qttuoꝛ mẽbra ꝙ aut querit nuũ q;d laici poſ

ſint accãre clericoꝰ a nũqęd cleĩci laicꝰ . Itẽ

. ,

nũquid clerici dlericos A nũd laycilayꝰ

coos. ¶ Quo ad pᷣmũ mẽby diſtiguo ꝙ
à laycus vult accuſare cl ericũ crimĩalit
aut ciuiliter · pmo cãu regularit᷑ non ad⸗
mittit᷑ etiã ſi laycꝰ eſſet patronꝰ eccĩe vt
no · glo. n. q. vñ · in ſũma et ẽ ratio hꝰ ꝓ⸗
hibitiomis qꝛ layci pᷣſumunt᷑ ex odio ac
cuſare cleries vt. ij·q.vij· laycos ⁊.· c. lay
ci · Itẽ qꝛ dũt clerioos reuereri tanqʒ pa⸗
tres· ij .· q.vij· oues ⁊. c ſacerdotes · Fallit
h regula in caſibo pvt ſi laycus vellet ꝓſe⸗
qui iniuriã ſuam xel ſuoꝝ vt in · c· de cete
ro· S. de teſti. vel ſi crimẽ ẽ exeptũ · quia
tüc diſtingue vt ĩ glo · õʒ tñ ꝙ accuſatoꝛ
poſſit aſcendẽ ad illũ oꝛdinem in q ẽ ac
cuſatus. ij · q · vij · ißi apoſtoli vñ irregu
lares nõ adininttunt᷑ ad accuſationẽ cle
ricoꝝ qꝛ nõ pñt illũ oꝛdinem hr̃e vt ĩ p̃al
le.c.ipᷣi apoſtoli et ꝑ Inno · hic · Si vero
vult accuſare de crimĩe ciuiliter et tẽ pa
tronꝰ admittit eẽ vt puet᷑ bñficio vt no
m. c. ex pte ade · de teſti · et m. c. filius. xpi.

q · vi · de prochianis ẽ dubiũ ßt die vt di⸗

Y m. c. ula · S· eo· et dixi etiã m pall. c ex
parte ade · Alij vero layci nõ adnnttun
Bir elericũ ex quo nõ ꝓſequunt᷑ miu⸗
riam ꝓpriam vt dixi m· d.cilla · ¶ Se⸗
cundũ mẽby fuit nũꝗd clerici poſſmt ac
cuſare laycũ Inno · i h variauit. primo
dixit hic m iſto · c. ꝙ nũ qᷓʒ clericꝰ crimia
liter pt᷑ accãre laycũ ecẽ ſi ꝓſequat᷑ ĩuiri
am ſuã · xvi · q:j·clericũ nullus.nã et te⸗
ſtimomiũ ferre nõ pt᷑ ĩ cã crimiali·rxi · q·j
teſtimomũ refert alios dicẽ ꝙ pt᷑ accu⸗
ſareſi nõ vemnit inponẽda pena ſanguĩs
Ego latiꝰ dſtmguo ꝙ ad vindickãa pub
licaz clericꝰ laycũ accuſare nõ pt᷑ ec ſiñ
venit nponẽda pena ſanguĩs et ꝓ h̊ ad
duco ·c ſacerdotes. ij · q · vij · et ratio ẽ
accuſatio ðꝛ genꝰ illaudabilis mreksts
ij · q · vij · ſi qs vñ clericus ſe jmmiſcere nõ
debʒ hmodi odioſis litigijs qð no Itẽ
clerici debẽt eſſe ſegregati a vita laycoꝝ
yt no · in pal . · ſicut · Item vides in ſinnli
ꝙ clericus nõ pt᷑ aduocare ne videat᷑ al
teri nocere cũ ipᷣe debeat velle oĩbo ꝓdeſ
ſe vt in. cfi · de poſtu · foꝛtiꝰ ergo debz re⸗
moueri ab accuſatione q̃ẽ magis odio
ſa vt · ð· dixi ſaut clericꝰ ꝓſequit᷑ iniuriã
ꝓPriam vt eccĩe ſue et tẽſi pena ſanguis
nõ venit imponẽda pt᷑ licite accuſare lay
cum yvt in c. cũ ſit generale de fo · ope.⁊ in
Kc platis de hom · li · vi · et . . olnn de miu
riñjs facit · · Zuis de reſti · ſpo · Di do reĩit
imponẽda pena ſãguinis eẽ pt᷑ aceuſare
laycũ ꝓſequẽ do immuriã ꝓpnã / debet tñ
ꝓteſłari ꝙ nõ mtendit accuſare vt pena
ſanguinis imponat᷑ deh · d· c p̃latis. de

homi · li.vi · ¶ Teraũ mẽby fuit nunqd
clerici clericos pñt accuſare a die ꝙ ſi ſũt
bone fame pñt accuſare eẽ eoꝝ ſupioꝛes
yt m . c. ex pte et ĩ · · veniẽs · et in · clicet· .
eo · ſi vero ſũt male fame nõ admittunt
pt in. c cum dilectꝰ eo · niſi in exceptis
crimĩbo q; millis adnnttunt᷑ eẽ õ nõ in
famatos et m differũt a laycis et de h

· c . de yfeſ. et · xx · q · i · . f· ¶ Vltimu

memby fuit · nunqd layci pñt laſjeos m
diſtmete accuſare et dic breuit ꝙ ſi cri⸗
men ſit publicum ſtricte · large vellar⸗
giſſime qlibet de populo adnnttit ſiſt
daliter nõ ꝓhibet᷑ · lj · de publi · iudi · ĩſti ·
eo.in prin · et · lqui accuſare ff de accuſ·
Oi vᷣo eſt crimẽ puatum et tũc ad penaʒ
cꝛpalem tantũ accuſat ille cuiꝰ intereſt
ßz ad penã pecuniariã admittit᷑ qlibʒ de
populo et h vltimũ roluit glo · et Bar. pꝰ
eam m Hica · ff. de po. acti · et cui aplicet
pena pecuniaria dic vt no · in . . ij · ff ð ſe
pul . vio · et in. · agraria ·ff· de termi · mo ·
et dico . · de iudi · in Nica et intellige qñ
layci accuſatoꝛes ſũt bone fame ſi autem
ſũt male fame nõ admittunt᷑ vt dixiĩ · c·
j·S.eo.niſi ĩ crimĩbo exceptis.nã in illis
etiam admittunt᷑ õ nõ infamatũ vt ĩ · d ·
c.j · de ofeſ . et. xp · q·ij . · fi. et h p Inno ·
q̃ autẽ ſint crimĩa excpta hic hes glo· et
aliam magis notabile · ij · q· vij · in ſum ·
¶ In eadem glo . in fi · licet h ſolutio ſit
vera in ſe non tñ ↄgruit lr̃e q papa re⸗
pellit eũ q layeus nõ q; inimicus iõ In
no · ſolu ebat aliter ꝙ foꝛte iſte accuſa⸗
toꝛ erat male fame vel ᷣm Vinc · tpe qᷣ
fuit iſte repulſus nõ erat iſte clericus in
famatus · j ex his q̃ poſtea ſurrexerunt
in iudicio ſurrexit infamia et h̊ rõ ẽ meli
oꝛ · ¶ In glo. fi · ibi ſuo iuramẽto Nota
glo · et vide qð no. Hoſtie · in · c inter de
purg · cano · et in fi · glo · illud · cin rimis
alle · per glo · nibi vel pan facit m Jo ·
an · et bñ ſ melius facit · c· cum ĩ iuuẽtute
de pur. ca · vbi glo · fi · h tz 2· xviij · q. ij. in

.

Tama et vide bo · glo · lxxxi · di . c clerici

cit ꝙ ſi duo clerici dicunt me cõmi⸗
iſſe vnum crimen tali die et duo layci di
cunt ſe fuiſſe cũ illis tota die et non vide
runt me illud delictũ omittere ꝙ tůc ſta
tur dicto laycoꝛum quod no.ſingularit᷑
Ex quo habes ꝙ layci pñt teſtificari in

Qcã crimĩali pro clerico licet nõ facit qᷣ

—
—

minus· C. de procu Item aliud ſingula

Ere colligitur ex illa glo. ꝙ qñ partes vel

qñ teſtes vtriuſq; ꝑtis ſũt prij ſtandũ
eſt dicko illoꝝ qͥ deponunt pro reo licz
alij ſint magis idonei et hoc qina itli de
ponunt veriſimiliora quia de quolibet

„

mcd⸗
os
lt.
ttunk⸗
apts
onon
etden
Mümi
ſcosmn
Pſici
vellar,/
Eſic
drf 1
acal ⸗
ppenz
ereſt
libde
ar⸗)
plict
ffoſe
mo⸗
igeqn
audem
dirii⸗
millis
ptid⸗
nno⸗
gloet
ſum.
atioſit
pam/
gi
Naſt
ged⸗
lasn
rennt
emeli
Vota
derde
o⸗
uetute
nin
dena
tmt/,

na di

nplde
ieſte
lant
anin
itud
ngla
ſtunil
roliq
llid
golbet

ꝛeſumendũ eſt bonũ et ſic limita no·p
glo. eĩ nra de teſti. ¶ Vltimo extra gl⸗
op · et videtur ꝙ iſte pᷣbyter · b · non de⸗
bebat repelli ab accuſatone ex eo q; fu⸗
it ꝓductus teſtem illius cãe q; ncariũ
eſt officiũ teſtis et cõpellit᷑ phibere teſti
moniũ ·l ſi qñ. C· de teſti · et nõ · m · c dile⸗

ctoꝝ deteſti · cogen · fac · . dilecto de te /
ſti · go ex ̊ nõ debʒ reputari immic excu

ſatur em rõe publia officij ad h̊ͥ qð nõ .
.c. inter dileckos de fide ĩſtru · 2 ĩ. c. ex lit⸗
teris de tranſact· hoc pöriũ videt difficile
et dixerũt quidaʒ ꝙ ad ↄtrahendum ini
miciciã nõ debemus reſpicre an pᷣceſſit
iuſta cauſa vel nõ ſ fatis eſt ꝙ animſit
ꝓuocatus ad inimnciciã vt dixiĩ c. repel

lant᷑. S· eo · nam er teſtimoĩo crĩali ſolet

acouſatus ꝓuocari ad immiciciam H̊ rõ
mihi nõ placz ex eo / q ille qui phibuit
teſtimomũ pt reum repellere vt ꝓuoca⸗

tus ad mimmciciã · nõ ecõtra q; ille qui

tulit teſtimonmiũ nõ habuit cauſã ꝓuo⸗
candi animũ ſuũ õ reũ.et ꝓ h gl.· nõ. im

q· ij Gitẽ ĩ criali que tenet ꝙ teſtis qui

ſemel phibuit teſtimomũ ĩ cã crimiali
pt ĩ alia cã ð eũdem phibere teſtimomuʒ
et ꝓ h adduco ter · .c pterea · · de teſti.
cogen · ybi dixi et iõ ĩ hac materia ↄcludo
aut teſtis muitus phibuit teſ timomiũ
ſcauſa crĩali et nõ pt repelli vt mmmicus
ĩilla cã vel ĩ alia · aut ipſe ſponte veĩt ad
ferendũ teſtimoniũ et tũc pᷣſumo eũ im
micum ar · · lque oĩa ·ff de pꝛocur. fãc · c·
cũ ĩ tua de ſpon· et ĩ caſu mtelligo iſtuʒ
tex · quẽ ad hᷣ no · vt ſingularem et maxie
qñ frater accuſabat.

X parte.Monachꝰ accuſa
re pt᷑ abbatẽ. et de boĩs mona
ſterij expenſas litis neceſſaĩas
hẽbit · h· d · Scda ibi licz · Tercia ibi qb⸗
¶ Nõ pꝛio ꝙrõ ſubiectioĩs et obediẽtie

q̃ mferioꝛ tenet᷑ ſuꝑioꝛi nõ aſtringit quo

mimꝰiferioꝛ poſſit accuſare ſupioꝛẽ ſi ma
lus eſt · nõ em̃ ĩ h veĩt ð obediẽtiaʒ qꝛ in
licitis tenet᷑ obedire nõ at᷑ tolerare ſi ma⸗
lus eſt · ¶ Scdo nõ ꝙ monachi dicunt
rare vtilitatem monaſterij accuſã⸗
do ꝓpꝛiũ abbatem q; itereſt monaſterij
nõ hre ꝓ paſtoꝛe lupũ et iõ debẽt habẽ
expenſas a monaſterio · ¶ In glo.) · ibi
nõ tenet obedire ac · nõ ĩtelligas glo ·
pẽdẽte lite iſti accuſatoꝛes nõ tenẽt᷑ obe
dire abbati immo tenẽt᷑ ei ĩterim obedi
re. vii · ꝗq. iij · nõne dũmodo er h cã nõ
ĩpediat᷑ pt ĩ.c olĩ qᷓ.eo.ſj nõ tenẽt᷑ obedi⸗
re ſi abbas pᷣapet eis vt nõ accuſarẽt euʒ
qꝑ tũe nõ ẽ pendũ q; ẽ ĩuſtũ pᷣceptũ · xj

q· in · iulianns · Et i fi. glo. no · glo. ꝙ
totũ litigiuz explicatſuptibo mõſterij ·
nã mõchi dicũt ꝓcurare vtilitateʒ mo⸗
naſteri) ĩqᷓntũ dicũt abbateʒ ĩdi nũ · ab⸗
bas ðꝛ ꝓcurare vtilitateʒ monaſteri)·ꝛ
ſi ipe ð idoneus vt aſſerit ĩtereſt moſte⸗

rij nõ mutare ſupioꝛẽ = diẽ H Dm. a Jo⸗

an. ꝙ abbas hẽbit expẽſas et᷑ ſi eẽt remo
tus ab admiſtratõe ar· ĩl ſi inſtituta ff.
de moffi · teſta · et itellige qñ eſt remotꝰ
ab admĩſtratiõe tm̃ nõ at᷑ ſi eſſ puatus
titulo qꝛ tũc nullã cõioneʒ hr̃et cũ mõſte
rio. ¶ In glo. ij · ibi · SGed õ vidꝛ Imo·
ſ tenet ꝙ mõchi pñt denũciare quẽcũq;
lʒ nõ accuſare vt Qau · dicebat ꝙ h̊ et po⸗
terant abbate pᷣdicẽte Vinẽ · diẽ ꝙ De⸗
ma iudicij nõ admitteret mochũ denũ⸗
ciãteʒ aliũ q; abbatẽ ꝓBũ q̃ſi ſentiat ꝙ ex
tra iudicialiter et ad pniaz poſſent denũ⸗
ciare ĩ reritate et hoc cõius et verius nec
ob · c. placuit. xvj · q·j · ibi eũ · qꝛ ibi exiuit
monaſteriũ ꝓ lucro aĩaꝝ et non ꝙ lucro
terreno qdð not. et circa hoc dic latius.ꝙ
aut querit nũquid mõchus pt᷑ accuſare

pꝛelatum ꝓpꝛim et eſt tex · hic ꝙ ſic ve

rum tñ Xrchi.ij ·q.vij · cũ paſtoꝛis poſt
Goff. tenet ꝙ nõ debz admitti mii petita
renia et licẽtia ab abbate ſic ſeruat᷑ ĩ fi⸗
lio arca prem Sʒ Imno · õ. c.· ꝓx · tenet ꝙ
nõ igae caſu licẽtia qð mihi plꝰpla⸗
cet p iſtũ tex · Aut q̃rit᷑ nuũquid pt᷑ aliũ ac
cuſare q̊z pᷣlatũ ꝓBum · et tũc aut vult ac
cuſare pꝛelatum cuiꝰẽ cubicularius 2 pt
m Inmo. S. c. ꝓx · ꝓ h d. c. cum paſtoris
aliter officiũ ſuum laudabiliter nõ exeq̃⸗
retur velſaltẽ denũciet crimẽ illiuð 2 hoc
magis ſibi oſulit᷑· aut vult accuſare ex⸗
traneũ et duobo cõcurrẽtibo · ſ· ꝙ ĩter
ſit monaſterij et habebat licentiaʒ abba
tis als ſecus. xvjq·j. mõchi · ¶ In ea.
glo. ibi pꝛo alienis debitis · Iteʒ nec pñt
obligare libros ſeu alias res peculiares
ſiẽ nec filiuſfa. l. .· &· ff que res pig obli.
poſ · et foꝛtius nec donare vt in pꝛealłj.
et. Lfiliuſfamilias ff· de doñ · Sed an ele
moſynam oↄpetentem facè pñt vide glo.
m ele. j. de vit · et hone · cle ·. que dicit ꝓ ſic

¶ In ea. glo · ibi ſi abbas ac· no· glo · ·

fuit additio m Hoſt.ex q̃ et diẽ Hoſti.
ꝙetiã ꝓ neceſſitate ꝓa nõ pñt obliga⸗
re mõſteriũ ſine ſpãli ↄcſſione abbatis
h dictũ nõẽ veꝝ et ideo diſt ingue ſic ·
aut habuit licẽtiã a ſupioꝛe et promiſit
ſupioꝛ ſibi facẽ expenſas et tunc ſine alia
oↄceſſione poteſt obligare monaſteriuʒ
vſq; ad expenſas quas ꝓimſit ſibi mittẽ
ſuperioꝛ optime h pꝛobatur ĩ filiofaĩ· vt ĩ
Liz wlian?. qð d ff ad maced· nã vno

cõceſſo pidẽt᷑ ↄceſſa oĩa ſine quibo ⁊c.in.e.
prudẽ iam de offi. dele · ſed ſi fut vuentuz
vt aliquis ex attinentibo faceret ſibi ſum⸗
ptus vel vellet obligare monaſteriũ vltra
expenſas ſolitas ſibi mitti tunc non pt᷑ ĩtel
ligi hec glo.et h̊ etiaʒ tenet archi.ĩ pꝛeal.
c cũ paſt oꝛis et ĩ ·c.ij:ne cle · vel mo· li · pj.
¶ In glo · fi. ĩ fi · ex iſta glo · notãt doct. ꝙ
iſte expenſe dabũt᷑ etiam pro lite exequẽ
da · Sed certe pꝛo hoc eſt tex · clarius. ·e.
c.olim vñ accuſatoꝛes hẽbũt nedũ expẽ⸗

ſas victus ſi etiam litis· Et circa hoc colli⸗

gendo dicka doct ˖ diſtmgue ꝙ aut mona
chus ꝓſequitur cauſam ꝓpꝛiam puta cau
ſam electionis ſue et tũc non habebit ex⸗
penſas a mõaſterio ad h̊·c cupiẽtes · C.ſi po
m diſcoꝛdia de elect.li · vj· aut pꝛoſequi⸗
tur cauſaʒ monaſterij puta aceuſando ab⸗
batem et tunc aut habʒ aliquod peculiũ et
nõ habebit a monaſterio expenſas ar · in. c.
ꝗnto de offi oꝛdi · et facit etiam iſte tex.a
õrio ſenſu et etiaz Spe · in ti · de iqun · Gfi.
Pe fineʒ aut non habʒ peculuũ et habebit
expenſas a monaſterio dicit tñ Irmo · 2 bñ
ꝓ indiſticte nõ ad mittitur monachus ad
accuſandũ abbateʒ ̊ cauſe oognitõe pᷣce⸗
dente etiam ſine pꝛeſẽtia ꝑtiũ · an pꝛocedat
bono vel malo zelo vt. i · q. vij. querenduz
et· c.i qui ſunt · et ſi admittit᷑ ad acouſandũ
rel proſequendum denunciationez habebit
expenſas m continenti licʒz alij aliter dicãt
et minus bñ. Si vero eſt clericus ſeculaiĩs
qui pult aliũ accuſare ſiue denũciare · et tẽ
ſi eſt pauꝑp ⁊ denũciat habebit expenſa⸗ ab
illa eccleſia ſecus ſi accuſat q; accuſatio ẽ
illaudabilis intentionis · ij · q· v · ſiquis ·
¶ OQuid de vxoꝛe que accuſat matrimomũ
de ↄſanguinitate vel alio inpedimẽto an
debeat habere expenſas a marito cũ mhil
habeat doct · ꝙ ſic qd etiam tenet Hoſti · ĩ
ſummsg eo· qiuus poſſit in p·qund ſi otin⸗
git et Ope · ĩ ti · de mquiſi fi · · ſi matri⸗
momum et hoc nõ. Abbas ·

Iconſtiterit.goteſt mul
tipliciter mteiligi et vt vueniat
omibo lr̃is ſic ſũmari pot · Pꝛe⸗
ſbyter ebꝛioſus miſſam cœ ebrans nõ pre⸗
mſſſa digeſtiõ e eccleſia pꝛiuani debʒ h· d ·
Diuidit᷑ nã pᷣꝰ inſtruit iudicẽ qñ õ acto⸗
rem ꝓnũciandũ ſit.ſcdᷣo qñ ↄtra reũ ibi e
terum · ¶ Vo · P ex tex · ꝙ m dbuio eccleſia
pſumitur o cſſa in ꝓpetuũ et non ad tpũs
et dicenti ðriũ mcubit onus probandi vt h
An aũt poſſit ad tpũs ocedi oclude ꝙ titu⸗
lo ſeruiẽdi ſic nã hoc etiaz fieri pt᷑ ab mfe⸗
rioꝛe de q eſt dicendũ vt ĩ.c. nemo de elect.
li. vj. In titulum pt᷑ ocedi ad tpũs a ſolo

papa non at ab inferioꝛe vt ĩn. e. ſi Ftioſe

de reſcrip · li · vj · iuncta glo · et nõ vij · q · -
paſtoꝛalis et plene de hoc no.m preal · c·
nemo · ¶ Mõ ſcdᷣo ꝙ ſolum delictum ebꝛie⸗

tatis nõ eſt pꝛiuatione beneficj dignum-

hic em̃ nõ ſolum mandatur inquiri de ebꝛi
etate · ſed ꝙ celebrauerit nõ facta digeſti⸗

one. Pꝛimũ em ꝑ ſe nõ ſufficit mnmo ebꝛi

etas ſi eſt rara eſt peccatũ veniale nõ mõ⸗/

tale. xxp· diea demum · a de hoci. c a cra
pula g.de vi· et hone · cler · et ĩ. c. cleici eo · ti ·

¶ Tercio no.vnũ delictũ pꝛiuatiõe bẽfiaj
dignũ. ſ· qñ pᷣſbyter elebrat nulla pᷣmiſ⸗
ſa digeſtione an aũt tũc conficiat ren coꝛ
pus chriſti ↄñiter tenet᷑ ꝙ ſic licʒ grauiter
pPeccet vt nõ.glo · de oſec · di · ij. cliquido.
et ĩ. c. ꝙ a pꝛbo.lxxpv.di.nã et chꝛiſtꝰ hoc
ſacr̃jm mſtituit ĩ cena.fãc.c fi.de cele . miſ ·
et vide pal.c. liquido vbi no · qᷓre nos ↄficiꝰ
ſacmẽtum euchariſtie ieiuno ſtomacho
cum hoc ſacramentũ fuerit mſtitutũ in cæ
na· ¶ Wõ vltimo ꝙ pꝛeſbyter ↄdemnatus
et pꝛuu atus ꝑ ſẽtentiã eccleſia ſua ſi appel⸗
lat non debʒ mterim ſpoliari qꝛ apellati⸗
one pendẽte iteger manet eius ſtatus qꝛ pᷣ
tus ſnĩe tollit᷑ ſeu ſuſpenditur per appella

tionem ff ml · no · ap · pen · vmca. Cinteger

et in · c dilecti . S. de app · vnde ſi eſt pꝛelatꝰ
poteſt mterim exoommuĩcare ſubditos a
officiũ ſuũ aliter erercere de quo ĩ. c. ſepe de
appel · ¶ In glo · j. in fi · op · otra tex · et vi⸗
detur ꝙ cum iſte ageret poſſeſſoꝛio ⁊ pete
ret reſtitutionem non debebat admtti ex
cptio crimmis vt m · c itez cum quis de re
ſti ſpo nec excptio ooncernens ꝓpꝛieta⸗
tem ſeu defectum tituli vt m.c.ĩ litteris eo.
ti · nam et predo ante omĩa mſtituendu ẽ

vt ibi. So hoc · c. multipliciter vt pꝛemiſi

intelligi pt et vt diri male declaratur ꝑ gl;
et doct · dic ergo ꝙ iſte epiſcopus pꝛoceſſit
5 ulũ pᷣſb vterum iudicialiter et pꝰ cõuicti
onẽ eũ pᷣuauit et eccleſiã ſuã otulit iſti vt
in tex. pᷣſbyter vero dicebat ſe miuſte ſpo
lintum et petebat ſibi reſtitui.ex aduerſo
dicebatur ꝙ iſte iuſte fuerat ſpoliatus ꝑ
ſententiam. Hanc lect · ſentit h glo· et Jo.
an · ſuper tex· qui ad litterã ſupplet ꝙ etiã
fuit oo demnatus et tẽ ad ↄtraria dic ꝙ cũ
iudex ſpoliat midicialiter nõ pt᷑ agi poſſeſ
ſoꝛio quia iudex non dicitur facere violẽ⸗
tiam quãdo iuſte procedit · vij · q j · pñtiũ
et . ccconquerente de reſti · ſpo · fact · in . ff.
qð met · cauſa· Itẽ iſte exœptiones cõcer⸗
nunt etiã poſſeſſoꝛiũ q ſi fuit onuictꝰ et
condemnatus ergo nõ ſpo liatus · licʒ hec

lec. ſit a in ſenec habʒ dubiũ tñ non con⸗
gruit huic łre · vbi nihil ðꝛ de odẽnatione
ſeu de ſnĩa pꝛiuatiua· ſj tm̃ fit mẽtio de ſpo

eſctt
nünſef
. npwal⸗⸗
iuntee
nadigun
andetbe
hcndett
minnn
Alenund
leclelicnt
uatdebifr
nlllabn⸗
liqzgrlt
fſcliqui
tchriſtho⸗
decle. ⸗
venosofth
ſtomach
titutuma
odemnadu
nuaſt appe
r appe lat/
Sſtange,
perapel
ſcaGinceer

ſeſtyetlt)

eſibdis:
gſoſopedr
Ater pi⸗
ſonorper
tednntner
mqisd
ens Prn
Ilittensed.
linendu:
ytpemſ
aturpg⸗
proceſſt
pehncki
tulit ikipe
jmiuſteſp⸗
er aduend
poliatus P
oaß⸗
plet etn

iadic
giſ

nnnli/
.1pne
lt liifff

1
1pp/

liatione q̃ ſonat ĩ viciũ.ideo h̊ modo pot
intelligi ꝙ iſte pᷣſbyter fut cõuictus et
odemnatus pꝑ epᷣm ſuũ ſ poſtea ſpolia⸗
tus ꝑ iſtũ et ↄtra eũ nũc agebatur poſſeſ
ſoꝛio · Sed tũc obſtat otrariũ qꝛ nõ debe
bat adnnitti exceptio crĩs ſed reſpõdetur

defendẽdo hãc lect. ſ· ꝙ cu h exceptio nõ

poterat eſſe nõ notoꝛia q; ĩ iudicio fueãt
condemnatus ideo obſtat exceptio petẽ
ti reſtitutionẽ q; erat excptio defectus

Peie tatis notoꝛie que obſtat petenti re

ſtituti onẽ maxĩe in beneficialibovt not ·

Imo · in. c. conſtitutus de fil · pꝛeſby. ad

idem . c. ad decimas de reſti · ſpoli · lib. vj ·
et de hoc dic vt nõ· ĩ. .. im lis · S. eo · ti. de
reſti · ſpoli. ¶ Tercio retentis eiſdeʒ ter⸗
mims poteſt intelligi ꝙ agebat᷑ petito⸗
rio quod mnuit lr̃a dum ꝓpetuum ſilen⸗
tium mãdat impomi et ĩ finę dum man⸗
dat ꝙ dinnttat poſſidere ĩ pace · Et ᷣm
hũc ĩtellectũ quẽ ſẽtit h̊ Immo· lr̃a ẽ val⸗
de clara · nã iſte exceptiões cõcernebant

Apꝛietatem et nõ ꝑoſſeſſionẽ a inferebãt

defectum tituli ipſo iure. iõ adintti de⸗
buerũt mxta theoꝛicã · Inmno · ĩ. c ter di⸗
lectos de exceſ· pᷣlat. ¶ Ouarto modo a
ſubtilius et lr̃e ogruẽtius pt᷑ mteiligi ꝙ

iſte pᷣſbyter fuit conuictꝰ? vel cõfeſſus de

crie ſed anq́ʒ fuiſſʒ ꝑ ſniaʒ pꝛiuatus fuit
ſpoliatus ꝑ ſtum.G. õ que agebat᷑ nune
poſſeſſoꝛio · Sʒ oꝓponebat᷑ ꝓut ðꝛ ĩ lr̃a
ꝙ fuit cõuictus vel confeſſus de crie qð

ſufficit ad puationẽ.ſ tũc foꝛtiſſime ob⸗

ſtant õria·qꝛ exquo nõ erat puatus non
debet admitti excep tio crĩs que nõ infert
pꝛiuationem ipſo facto licet ↄcludat fa⸗
aultatem pꝛiuãdi iuxta theoꝛicã Inmo · ĩ
pal · c iter dileckos · Sz tenẽ do iſtã lee · q̃
eſt nõbilis a lr̃e oſentanea vbi nihil diei

tur de ſnia h̊ tm̃ mãdatiquiri an fueit cõ

uicthvel ofeſſus dic ꝙ h delickũ erat no
toꝛiũ .q; ĩ iure oſtabat de ↄuictiõe vł cõ
feſſiõe ad h.c cũ olim de vᷣ. ſigm · et exce

ptio delicti notoꝛij debet obſtare petenti

beneficij reſtitutionẽ ex quo cõcludit fa
cultatem pꝛiuandi et h̊ potus ſupplente
iudieis officio q̃ʒ nirtute excipientis nõ
em̃ debet ſupioꝛ reſtituere eccleſiã noto⸗
rio crimioſo.quinimmo debʒz in atinenti
ipᷣm puare eccia etiã ſine acouſatoꝛe · vt
· c. de maĩfeſta · · q · j · et ĩ . c euidẽtia · e.
et turpius eijcit᷑ zc · vt ĩquẽadmodum
de uriur · et erimĩoſis et ĩ famibo nõ de⸗
bent patere poꝛte dignitatis vt ĩ regula
mfamibo de re · iu. li.vj. nec debẽt per⸗
nitti etiã ĩ dei eccla mmiſtrare vtĩ pᷣal.
c. inter dileckos et · i · q · ii. pᷣſbyter . Itẽ

ſicut agenti poſſeſſoꝛio adipiſcende ĩ be⸗

neficialibus obſtat exceptio crimĩs ĩfa⸗
mie nõ obſtante ꝙ habeat titulum vt in
c.accedẽs .eo.ita agenti poſſeſſoꝛio re
cuperande debʒ obſtare exceptio crimĩs
notoꝛij licʒ em̃ nõ ocludat nullitateʒ ipſo
iure ſatis em̃ ẽ ꝙ det facultatem pᷣuandi
et ita limita dictũ. c. itẽ eum qᷣͥs · vt ꝓce⸗
dat qñ delictũ nõ ẽ notoꝛiũ ſic et᷑ reſtrm
