tentie et hic fuit facta in principio· Nota
ergo bene ꝙ ex hac pᷣpoſteratione nullũ

Um olim. Habet mul /

cl eſiam eximer᷑̃.naʒ ſi poſſet vnam ergo
poſſet aliam et ſic omnes et ſic et ſe abnce
re curam qð non põt ar · in l·legatus ff

de ofi. pᷣſi · bene tamen poteſt eximere in

multis · ſed quedam ſibi reſeruare · ð qui
bus dic vt plene no · m. c. cum renerabit
de religio · domi · et. c paſtoralis · de dona

et ſic poteſt mtelligi ite textus

¶ OQuinto no. et tene menti iſtum tex·
proreuocatione conceſſionum que quoti
die fuerit peꝛ ebᷣm a canonicos ad manda
tum regis nã talis conſenſus videtur ex

tortus et per metum deductus a ideo po

teſt fieri reuocatio quod tene ment · ¶
Sexto no. ꝙ quicquid acquirit canoni
cus regularis rel aliꝰ religioſus poſt ꝓ
motionem ad epᷣatum vel ad aliam eccle/

ſiam acquirit ſede eccleſie ad quam pro⸗

motus eſt et nõ proprio monaſterio vt
no · probatur xvin:q· j ·c. vno quod no. ꝓ
limitatione iurium dicentiũ ꝙ omma ac
quirunt᷑ monaſterio que habet intrans
tã m iure q̊ in ſpe vt no.xviiij.q.lti ·ſi
qua mulier · et in auten · ingreſſi· C· de ſa
ſanc · ec. et m· c. m preſentia · de ꝓba · vt il
la iura proced ant qñ perſeuerat in mo⸗
naſterio ſecus ſi ꝓmouetur ad alið mo
naſterium. quia ꝓuementia poſtea etiã
de quibo habebat ſpem acquirit ſede ec
cleſie · ſed an acquiſita ipſi mõaſterio ſe
quant᷑ perſonam longa eſt queſtio et dic
vt no · m dicto . c· vno et plene dico ĩ . c. qðᷣ
a te de c eri · diuga · ¶ Deptimo nota ꝙ
regularis factus epᷣus non per hoc habi
litatur ad habẽdnm propriũ et ad diſpo
nendum ad libitum ð proprietate rema
nent ergo ſubſtantialia regule licet m ꝗ⸗
buſdam concernentibus ſolemnitateʒ ab
ſoluatuꝛ · vide tex · cum glo · xxj · q · j· c ne
mo · ¶ Octauo.no · ex.eodem verbo epᷣʒ
non poſſe nagnam donationem facere e
tiam monaſterio · de rebus ep̃atus etiaʒ
ſi ſit pecunia numerata qð tene mẽti. õ
tius eꝛgo poſſũt repeti data conſangiu /

neis mii per modiz elemoſyne · xij. q· ij · qſ

quis · ¶ Nono no.tex. optimum ꝓ hi

que dixi mc j.de no· oꝑer. nunc. ꝙ eccle

ſie edificate m parochia aliena ſine licẽ
tia epiſcopi non remunt deſtruende · ſed
cedunt iuri epiſcopi vna cuʒ dotibus ſuis
2 mtellige ᷣm Inno · et alios ꝙ cedãt iu
ri pſius non vt epiſcopus diſpõat ad y⸗
tilitatem propriam · ſed ſicut de alijs ec⸗
cleſijs. quia habebit ibi ipſe collatione;
à alia iura epiſcopalia.x. q.j. regenda.
ſet crederem edificatorez nõ querere ius
patronatus.qꝛ in edificando non habuit
ep̃i lientiam qdð no · ad qð facit ite tex·

vicium orit contra ſniam:¶ Tertio no ·
per lapſum triẽ nij non perit inſtantia
de iure canomeo qð bene no · et optime
ꝓbatur hic et longemelius q̃ᷓʒ m· c pe.ð
iudi· vt patet ibi per quadrienniuma c̃et
dicyt plene dico ĩ dicto · c. penul · ¶ Ouã
no · ꝙ epᷣus poteſt cum conſenſu canom⸗
ooruʒ vnam eccleſiam eximere a iuriſdi
ctione ſua.ſed ſine conſenſu canomcrũ
non poteſt. Die tamen melius ꝙ ex toto
a ſua iuriſdictione non poteſt vnam ec

— Ers AE. . hr

pbi ſimpliciter iſte eccleſie fuerunt adiu⸗
dicate epo nec reſeruatuʒ fuit ius patro⸗
natus edificatoribo nec pñt edificatores
retrocedere et dotem ad eorum vtilitateʒ
conuertere quod no · ¶ Decimono · pra⸗
cticam petendi reſtitutionem m integn
aduerſus ſententiã vt generaliter petat
proponendo ſñiam nullam ⁊x ſiqua eſt pe
tere aduerſus eam reſtitui et admittatur
libellus talis alternatiuus vt hic patet et
m. c. conſtitutus · de in mteg · reſti. vbi p
Inno. et ratio · quia dubietas non depen
det a facto ſuo · Item nota iudicem appel
latioms debere exprimere cauſam in ſñia
quando reuocat priorem ſententiã ex no
liteꝛ actitatis vt ↄſeruetur honor primi
iudicis et ꝙ prima ſñia poteſt pro parte r
uocari et pro parte confirmari alia nõ col
ligo qina leuia· ſed predicta ſunt no. di
gna. ¶ In glo · in H. diffmitiuam lbi. ꝓ⸗

cſſus fuerat ad plenum ac: In ↄtrarium

facit text · im vᷣ. mterim vbidatur facultas

partibus producendi coram iudicibo qc⸗

quid vellẽt · ergo non erat ad plenum oo
gnitum de cauſa Inno · dicit ꝙ debʒ iſta ci
tatio mtelligi ꝙ cimtꝛ: videlicet quod ve⸗
niant ad audiendam ſñiam tempe ſuo fe
rendã. ¶ Ex quo dicto colligitur nõbile
dickum ꝙ valeat citatio ꝑ iudicem ad qᷓʒ
ſuper diffmitiua ſñia ante diffmitum ar
ticulum appellatioms ſed hoc dictum nõ
puto verum m quolibet iudice quia ſupeꝛ
principali non habet iuriſdictionẽ niſi m
habitu. ergo non poteſt interim exercer̃
ar · m.lobſeꝛuandum i fi ff de of. ꝓo.
et m. c. romana · de of. or · li. vj · Sed põt
intelligi ſaluando dictum Inno · ꝙ fuerat
appellatum a diffmitiua et ſic cauſa appel
latiomis erat in examine principali et tũc
dic ꝙ valuit iſta citatio ad diffmitiuam
quia valuit citatio ad totam cauſaʒ quã⸗
do fit de longmquo vt plene dieo m.cfi ·

de dil ac. notat Inno · m. e conſuluit · ð o⸗

fi. dele. vnde citando ad diffmitiuam vi⸗
def citaſſe ad totaz cauſam. vel die ꝙ eſt
ſpeciale m papart poſſit totam cauſaʒ ad
ſe reuocare et eam diffmire omiſſo appel
lationis aꝛticulo.vt in.·cj · de appell. li ·
vj · facit · iudicium ſoluitur ·ff· de iudic · ¶
In gloſa in · mo nacho . ibi preſenti deere
to · hodie incipit ſtatutum ˖ de reſcrip · li.
vj. et dic vt ibi. et vide clemen · et ſi princi

palis eo · ti vbi habetur ꝙ prior conuentu

alis etiam obedientiarius poteſt eſſe de
legatus ſedis apoſtolice·quia dieit ha⸗
bere dignitatem. Et ex illa cle. ↄcluſi afs
ꝙ monachis eccleſiarũ cathedraliuʒ põt
pariter fieri amiſſio aſede apoſtolica, nã

vbi reperitu: qualitas in monachis reqſi
ta in clericis cenſentuꝛ habiles vt patet ĩ
illa elemẽ · et ſi principalis et xvj.q · i.ſũt
nonmulli et. c. dockos · ſed uli cenſent ca⸗
nonici eccleſie cathedralis · lxiij · di · e. j · iũ
cta glo.Licet aliud ſentiat Archid · in d·
c.ſtatutum.et vide quod plene dixi ð iu
ne dic melius ꝙ quando mactu requirit
conſenſus liber ita ꝙ qualitas libertatis ẽ
de ſubſtantia actus et tunc non valet on
feſſio extorta neq; conſenſus extortꝰ. q
licet conſenſus extortus ſit conſenſus non
eſt tamen liber conſenſus et ideo coommu
niter dicmus ꝙ matrimonium metu ot⸗
ctum eſt ipſo iure nullum quia requirig
libe: conſenſus vt mc cum locum. ð ſpõ
ſa · et ibi plene dico et vide glo · in · e. notifi
caſti.xxxiij · q.v· et nota pbi qualitas li
bᷣtatis non eſt de ſpᷣa actus tunc oonſen⸗
ſus extortus per metum tenet · ſed debet
agi ad reſtitutionem per actionem quod
metus cauſa · vt · ff quod me · cauſa. ꝑ to⸗
tum 2. S· quod me · cauſa. c pe. In ofeſſio
ne tamen vide glo · quaʒ neſcio alibi · m · c.
ex litteris.de diuor.ꝙ ſi calore ĩracundie
emanautt nõ tenet mſi detur perſeueran/
tia. et in ofeſſione extoꝛta per metũ alið
forte eſſet dicenduz vt ſi fuiſſet facta me
tu tormentorum xpj. q · vj . e j· et · · ff de
queſti · ¶ In glo · m · reſtitutionemĩfi.
Sed contra hoc oppo.de. c ceterum. ð do
nac. vbi patet ꝙ epiſcopus ſeu abbas po
teſt aliqua donare de rebus eccleſie · Itez
prelatus habet liberam adminiſtratiõz
et pimguiorem q̊ʒ tutor vel curatoꝛ vt nõ
m. c. quia epiſcopi · v. q · in · etin · .· cũ dilec
ti · de eleck. Sed circa hoc multum mſtat
Inno · et videtuꝛ ſe füdare ſuper cã falſa ꝙᷓ
habens liberam ad mimſtrationeʒ poſſit
donare ꝙ eſt contra tex · in . ·fi · de of. vi ·
li. pj · et contra tex.l.contra iuris ·ff de pa
ctis. Dic eꝛgo ꝙ prelatus ſecularis vłre
gularis modica donare poteſt et ſi hoc ha
bet conſuetudo de quo dieenduz vt millo
ccterum · de donac · ſed magnam dona⸗
tionem facere non poteſt etiam de rebus
mobilibus etiam ſi vellet donar monaſte
rio vt probatur hic aperte ſaluo caſu in· c.
ad apoſtolice · de dona. nam hñs admini
ſtrationem qntũcunq; largã non poteſt
donar ꝓ hoc vltra predicta .l· filiuſfami
lias · ff de dona · et quod ibi no · ¶ In glo.
m v.reuocari · ibi etiaz ſi ſit exemptus hoc
verum quando vult edificare m loco non
exempto · ſed m locoo exempto debet habe

re licentiam a papa · quia ibi eſt loco dio

ceſani vt m c autoritate eod · ti · lib · vj. Et

ſon

di⸗

m fi · gl. mtellige vt · Z· dix ĩ notabilibo
ꝙ ep̃s reuocabit ad dñiũ ſuum nõ vt lu
cri faciat ſibi fructꝰ · ſed vt de eis diſpo
nat ſicut de ceteris eccleſijs ſue dioceſis·

¶ In glo · in v· de gẽ̃a. m fi et no · ſingu

lariter ex hac glo · et ex tex · ꝙ ĩpetrãdo
m puilegiũ exẽptiõis etiã ab alio ſupi⸗
ore nõ videt᷑ ĩpetrãs renũci are pᷣori pᷣui
tegio ſuꝑ eodẽ obtẽto imo pᷣt ex vtroq;
puilegio ſe defẽdere · ar · in regula . nul⸗
lIpluribo · de reg iu · li · vj · ſite. no · m. c.

poſt electionem · de oceſ. p̃bẽ · ꝙ clericꝰ

dubitans de validitate ſui tituli non vi⸗
detur renunciare impetrando aliũ titulũ
ab alio ſuꝑiore ĩmo cautũ eſt hoc facere
pvbi dubitatur de validitate primi tituli
et optime facit iſte tex · non tamẽ poteſt
ex ptroq; agere quia ex diuerſi titulis
non poteſt acqᷣri dñium vt m · c. inter di⸗
lectos.de fide mſtru · et ĩ.lſi vt certo · ff.
commoda · ⁊ m. c.pt quis duas de elec ·li.
vj · tamẽ poteſt ſe defendere · quia reus
poteſt pti pluribus defenſionibus etiam
õrijs dummodo ſucceſſiue vt in · d· regu
la nullus et no · m.c.cum venerabilis · ð
reli. do · ¶ In glo · im p · ſubſcriptiones
mfi. vel dic et clarius ꝙ vnum fuit priui
legium exhibitum de conceſſione facta
per epiſcopuʒſed m eo dicebatur ꝙ ca⸗
nonici ſubſcripſerant ſe ſingulariter ⁊ ꝙ
habebat aliquas raſuras tamẽ ipᷣm pᷣui
legium productũ nullã habebat raſuraʒ
ſicut atteſt abatur ſcriptura nec habebat
ſubſcriptiões variatas et ideo reddebat᷑
ſuſpectus · Et ex hoc no. vnum moduz
vitandi mſtr̃m qñ ſubſcriptões diuerſo
rum eadem manu ſunt annotate

Ccedentibus.cCõtra p
uilegia eccleſie minori ſpacio
xl.anmoꝝ nonp̃ſcribit᷑ · h · d ·
ſm reꝝ intellectuʒ primo ponit᷑ ptium
cõ paritio et actoris narratio · Scdo iu⸗
dicũ datio ſeu cãe ↄmiſſio · ibi diſcretõi
Caſus ac · ¶ No· primo ex text · ꝙ deci⸗
me preſcribuntur ſpacio.xl · anmorum

etiam contra eccleſiam non enim requi

rit᷑ tꝑꝰ duplicatũ ſicut requirit᷑ m ſerui
tu te non oↄtinua de quo tñ dicendum vt
no · plene.in.c.de quarta · de preſcrip · et
lꝗj· C·de ſerui · et aqua. ¶ Secundo no.
ꝙ etiã hoſpitalia gaudẽt pᷣuilegio.xl·
anmorum ſicut gaudent eccleſie vnde p
uilegia fauorabilia conceſſa eccleſus vi
dentur conceſſa etiã hoſpitalibo et pijs
locis.iſta enim videtur equipari vt m.c.

requiſiſti de teſta· firmat· Jo an. in. cn·

de m integ · reſti · lib · vj · et Bart · in. loĩa

C. de epiſ:et elerici · ¶ Tercio no · ibi ꝙ ſi
in probatione defecerint · xc· ꝙ preſerip
tio/xlanmorum ·.de neeœſſitate proban
da eſt contra priuilegiũ eccleſie · Et per
hune tex · tollit᷑ opĩo ꝙ hic recitet᷑ factũ
nam hie papa mandat iſtis actoribo ſi⸗
lentium imponi niſiprobauerint pᷣſcrip⸗
tionẽ · xl.anmoꝝ · ¶ In glo · .· in fi. gene⸗
raliter cuʒ querit᷑ quanto tꝑe· tollat᷑ pri
uilegmuz ex contrauentione plene not.
in. cum accſſiſſent · de oſti et die vt ibi
dicetur · ſed cuo ad terminos huius.c.li
cet varie dentur ſolutiões et lecture que
potius inuoluunt intellectum qm̃ vuili⸗
tatem afferant cõiter tenetur concluſio

huius gl · ꝙ. c. ſi de terra ſit orrectuz nec

per falſas ſolutio nes debemꝰ vitare cor
rectionem mrium. Concluſio ergo ſit ꝙ
contra priuilegia competentia eccleſijs
non preſcribitur minori ſpacio.xl.anno
rum nam hodie contra alia bona eccle⸗
ſiaꝝ nõ currit minor pᷣſcriptio vt ĩ autẽ·
quas actio nes · C· de ſa · ſan · eccl · de pre
ſcrip· quaſi pertotum Ideo hodie idez di
cendum in preſcrip · contra pᷣuilegia ec
cleſie vt hic. Sed. c ſi de terra. ideo dicit
de preſcrip · xxx · annoruʒ q; tpe illiꝰ.e.a
lia bona eccleſiarum tanto tempore pre⸗
ſcribebantur vt in·c.ſanctoꝝ · S· de pre⸗
ſerip · ſed qꝛ illud fuit mmutatum ideo ⸗
iſtud idem tandem diet Inno: m ſtatu⸗
tis oonſuetudinibus fauorabilibus eccle
ſijs vt non tollantur minori ſpacio· xl·
annoꝝ quod eſt notandnm nam cumex
preſſe nõ poſſmt iſti de eccleſia huic iuri
imtroducto ĩ fauorem eccleſie renuncia⸗
re ita nec peꝛ vnicã ↄtrauentionẽ ar · ĩ. l.
ſi preſes. C. de tranſac. ſed ĩ pᷣſcrip · xl · ã⸗
norum adeſt negligentia etiam ſuꝑerio
ris in patiendo a illa eſt mducta ne rerũ
dominia diu ſint in confuſo et m incerto
que ratio ceſſat in vnica coontrauentio⸗
ne · non obſtat . c cum acceſſiſſent · ð oon
ſtituit · quia illud nõ concernebat prin
cipaliter vtilitatem eccleſie nmmmo exp⸗
ditione priuilegij augmentabatur de
cultus diuinus ita in · c. pro illorum.dep̃
ben · vnde dicit · Innocen · et bene ꝙ ad v⸗
tilitatem eccleſie poſſet ibi allegari ilud
priuilegium. ſed non ad vtilitatem ſin⸗
gulorum et die pt ibi plene not. ¶ Vlti⸗
mo hic aduerte · quia glo · requirit hic
m probanda preſcriptione vt ſit oontinu
ata poſſeſſio quolibet anno et glo·alibi
n.c nolumus.xvj quiñj· tenet ꝙ ſufficit
ꝓbare extrema· ſ. principium pᷣſcripti
oms et finem . qr media pᷣſumũt et illaʒ
glo tenent hic cõmuniter doct. et ſolet

multum allegari · Sed vide Bar. in· œll

ſus ff de vſucapi vbi poſt alios legiſta⸗
dicit ſufficere ꝙ ꝓbet mitiũ poſſeſſioni
et alleget᷑ nũc poſſeſſio de pñti· q qᷣ ſe
mel polſidet preſumit᷑ poſſidere exquo
allegat poſſeſſionem ad ↄmodum ꝗꝓpri
um vt ꝓbatur in .l · ſiue poſſdetis . C· de
ꝓbati · cũ ibi nõ. qð mihi ſatis placet·
nam pditio poſſeſſionis eſt qͥd accidens
cũ reqrat deſertio animi et facta nõ pᷣ
ſumũt᷑ ĩmo poſita ſemel q̃litas preſunn
E adeſſe vt nõ · m. ſemel malus. de reg ·
iu . li · vj · et m. c ſi foꝛte · de ele. eo · li · et n
c·fi / de preſcrip · Et ad iſtum tex . poteſt
reſponderi ꝙ ꝓbatur continuata poſſel
ſio probando mitium et allegando poſ
ſeſſionem de pñ̃ti et ſic etiam poteſt in⸗
telligi glo. et nõ reprobabit᷑ cautum tñ
eſt probare ambo extremaf. principiũ
et finẽ · vt dicit glo · in. d · . volumus ·
¶ In glo · fi · in fi · et ꝓhac ſe olutõe gl · põt
mduci hec rõ tm̃ preſcribitur qᷓʒtuʒ poſ⸗
ſidetur qꝑ ſine poſſeſſione non procedit
pꝛeſeriptio vt in regula ſine poſſeſſione
de regu · iu · li · vyj · Et deo quo ad alias
terras in quibu nulla fuit poſſeſſio non
poteſt dici pᷣſcriptio · Non obſtãt iura ĩ
Srium allegata m glo · quia ibi priuile⸗
gium er toto tollitur tamam vnicumet
nIdiuiduum nam recipiendo aliquem ĩ
canonicũ vltra numerum confractus ẽ
ipſe numerus ex toto ſecus hic quia tot
ccernſẽtur priuilegia quot poſſeſiones ex
quibo debet decima · ar.l.· ſcire · debemu
de o · obli tene menti ·

Um capella. Ratse vni
8 beneficij dicit᷑ ille ſubiectu
in ratõe alteriꝰ eſt exemptus
h. d. vel aliter et melius · Ex emptus rõe
certe rei vel certi loci non cenſetur exẽp⸗
tus reſpectu alteriꝰloci ſeu rei ⁊ eſt tex ·
notabilis et multum alle gabilis · In pri
ma parte ponit querela · In ſecunda ꝓ
uiſio · ibiquo cirta · Caſus · 2
¶ Voõ · primo ex tex· ꝙ pꝛiuilegium oceſ
ſũü pſoms reſ pectu certi loci nõ extendit᷑
vltra locum vnde cenſetur priuilegiũ po
tius reale qzs pſonale· ¶ Secundo nõ et
tene menti ꝙ capelle iſtorum domino⸗
rũ et capellani ibidez adminiſtrãtes ſub

ſunt ordinarijs illorũ looon et non ma⸗/

giſtris capellaꝝ· nam ipli domĩ ſubſũt
m ſpũalibus epᷣis locorum vt in· c. omẽ
pꝛincipes · de maior et obe · fortius ipſi
clerici capellaꝝ et ipſa capella eps enizʒ
fundat iuriſdictioneʒ ſuaʒ in tota dio⸗/
ceſi et ĩ qualibet eius parte· x· q i.per to

tum et. xvj. q· v · c omnes baſilice. et . c·
cum epiſcopꝰ · de of · ordi · li. vj. ¶ Vlti
mo nõ· ar.· quez poſſe eſſe canomcum et
habere eccleſiã paꝛrochialẽ qdð mtellige
vt no. m.c. gra · de Ep · li · vj · et in · j · de
ſue. eo.li· et ĩ . c. de multa · ĩ fi. de pbend ·
¶ In glo. ibi · l. cum ſtipulamur · c · vbi
ſi ſtipuloꝛ quicquid tibi dare vel facere ĩ
ſtipulatione ſolum vemit id quod debe⸗
tur ante tempus ſtipulationis et ſic non
extenditur ad id quod fuit debitumĩ fu
turum ita videtur dicendum in propoſi
to vt priuilegiũ ↄceſſum monaſterio et
capellis ſuis non extendatur ad capellas
poſt modũ acquiſitas a huic contrario ĩ

beret Hoſti · et Jo. An · et cõmuniter ſe⸗

quentes ꝓ quo optime facit ·lſi ita · ff. de
auro et ar · le vbi dicitur ꝙ ſi teſtator le⸗
gat veſtem ſuam vel argentum ſuũ ſo⸗
lũ vemt id quod erat tempore teſtamẽti
nam h pronomen meum tuumſ uũ xc̃·
cũ ſit demonſtratiuum tm̃ verificat᷑ inp
ſenti · Item facit · quia iſta pꝛiuilegia ſüt
odioſa tanqᷓʒ preiudicantia iuri oꝛdina⸗
riorum et ideo reſtringenda vt not · n · c·
cũ dilecti. de donati · Et de materia an z
quando diſpoſitio ſimpliciter ↄœpta er
tendatur in futun· nõ.· Bart · in · d · !ſi ita.
et aliquid in · talis ſcriptura ·ff. de le. j.
aliquid tangam in · quia circa· · eo · vbi
bonus tex · ¶ In eadem glo · ibi huic de⸗
cretali contrarium videtur · ac · hec glo ·
redit ad tex · vnde non continuatur ad
pcedentia · Sed op· contra text · vt patet
ex ſequentibo et eſt rera eius ſolutio. nã
ratione mriũ diuerſoruz concurrentiuʒ
in eadem perſona quis cenſetur diuer⸗
ſo iure vt m.c. cũ olmm · et qð ibi nõ õ · de
re · iudi. et m. c. ex litteris · de ꝓbati · et mn
lſi. conſul ff de adopt · ¶ Ded quero m
quo proderit pꝛiuilegium hoc exempto
nis reſpectu capelle ex quo alio iure ſũt
ſubiecti ſo. priuilegium habet effectũ

ſuum ſi iſti canonici delmquant in illa ca

pella rel eſt contentio ſuper iuribus il⸗
lius cepelle: vnde in concernentibus i⸗
lam capellam priuilegium habet effe⸗

dum ſuum . ſed ſi ðlinquant extra capel

lam et ſic extra locum exemptum vel cõ
uemiantur ratione eccleſiarum parochi
almum poterunt excommunicari ꝑ epiſ/

copum loci quia habens domiciliumm
vyno loco et predium in alio loco ratione
ulius pdij poteſt ibi oonuemiri licet ali⸗
as non ſit ſubditus illius vt m . c fi. de fo ·
compe · ita in propoſito · ¶ Vltimo que
ro an conceſſo priuilegio m termini iſ⸗

tiusc·pt canonica non poſſint excõica ri

— — — ——

— —

— +– —

nunq; d poterunt oueniri coꝛã epo et ali⸗
ter puniri doct · ꝙ ſic nã ꝑ hoc non viola
turpri uilegium· ĩmo tatite videtur hoc

ↄcedere vno denegato · ar. m. c. nonne.

de pᷣſump · et in. c· qualis. xxv.diſ·
Xore bbas mõaſterij ex

epo pare

ad ſinodum epalez accedereet
etenet · h · d. xel ſic et meliug

Per exemptionem conceſſam monaſte-

rio capelle ſibi ſubiecte non cenſẽtur ex
epmte · h· d. Primo premittif ex oꝛdiuz

Scdo narrat factum et ptiuʒ allegatõs

ibi cum igitur. Tercõ diffimit ibi nos Ca
ſ·xc· No · pmo hemmũ tex · qꝛ optimũ

eſt ꝓ exhoꝛtatõe iuſticie et hẽt᷑ ꝓbe⸗
mũ vſq; ad.ðᷣ.cuz igit apoẽ. j. et . xix.c.

Et ponit᷑ qͥ ad iſtũ caſũ materialiter et
exponebis accutus.i· ab vtraq; pte ſem⸗
des ad modũ enſis et nũc tangẽs actoꝛẽ
nunc reum ꝓut cauſa deſiderat ꝓut facit
hic papa ptim ꝓnunciauit ꝓ actoꝛe per
tium reo · Scdo no. ꝙ abbas nõ exemp
tus tenetur ire ad ſinodũ epalem· Idem
ſiipſe eſt exemptus et eccleſie ſibi fubie⸗
cte nõ ſunt exempte · qꝛ tunc ratiõe ülaꝝ

eccleſiarum tenetur ire · Et Zeneraliter

an et qñ abbas teneatur ire ad ſinodum
epᷣalem vide quod legituꝛ et not. in · c. qʒ
ſuper his.de maio · et ob. et · xxiij. di · in
palea· que mcipit epᷣs.¶ Tercio not.
palet ar. a vitatione abſurditatis · vnde
fugiendus eſt intellectus abſurditatem
continens ad idez.· . in geneſi. ã · de elck ·
¶ OQuarto no· argume · ꝙ abbas debet
tenere primuʒ locum mter alios p̃latos
circa epᷣm· nã ratõe religionis et digm⸗
tatis ſibi plurimũ deferendũ eſt. ꝙο hoc
Kc.j· de etaet qua.facit tñ iſte tex· m otra
rium· qꝛ hoc fuit conceſſum in priuilegi
um ergo ſecus de iure ommuni. Dz po

teſt reſponderi ꝙ priuilegiũ opat᷑ reſpe

ctu aliorum abbatuzʒ ibideʒ exiſtentium
¶Ouinto no ·ꝙ etiam priuilegia ab ea
dẽ parte producta que prima fronte vi
Antur co ntraria debent per diuiſionez
reduci ad concoꝛdiam et ſic limita.c. im

putari · defi · inſtru · ¶ Vltio no . ꝙ mẽ⸗

bra monaſterij exempti non gaudent p⸗
uilegio exemptionis ↄcſſo mõaſterio
tale enim priuilegium odioſum eſt ideo
aliquatenus nõ extendeudum yvt dixi in
c precedenti · ¶ In glo· in p · aliqua.im
fi de hoc dic vt plene no· m.c pꝑe de ofir ·

ati · vel muti · ¶ In gl. in v. que non ꝓbã

k · in fi et dic vt no · Z. c. ꝓxi · ¶ Extra gl⸗

queritur ad qd ꝓdeſt itud puilegium

mepti membris nõ exemptiꝰ

reſpectu monaſterij exqᷓ reſpectu mẽ⸗
broꝝ abbas elt ſubditus So · vt dixi ĩ. e·
pᷣcedẽ · ſia bbas delmquit ĩ mõaſterio ſu
o exẽpto nõ pᷣt puniri ꝑ epᷣm loci nec ſuꝑ
iuribo monaſterij tenet᷑ coꝛã epᷣo reſpõ
dere · ſed reſpectu membroꝝ tenetur re
ſpondere coꝛam ep̈o ſicut enim exẽptꝰ
ratione reꝝ alibi exiſtentiũ poteſt oue
niri per oꝛdinarium loci vt m·c·j. de pri
ui.li · vj ita ratione mẽ brorum non ex⸗
emptorum tenet᷑ abbas reſpondere co
ram epiſcopꝑo et ſic poteſt abbas cooram
epiſcopo cõueniri ·ſed ratinoe domicilij
dicit Inno. ſingulariter hic ꝙ nonpᷣt ↄ⸗
uemiri niſi oor am illo vbi habet mõoaſte
rium etiam ſi eſt non exẽptus .q; abba⸗
non poteſt habere domicilium niſi ĩ mo
naſterio ſuo quod no.ſecus dicit Inno·
m cl ericis ſecuaribo qui pñt habere di⸗
uerſa domicilia ſicut laici vt ĩc poſtula⸗
ſti. de ſo · compe· et m.c.dilectus finꝰ . DðD
NHNp.niſi ſecundũ eum habeat beneficiũ
expoſcens reſidentiam · quia tunc habet
tm̃ domicilium vbi hʒ illud beneficium
quod no·et plemꝰdico m dicto.c poſtu
laſti · Jtem voluit Inno · hic ꝙ rõe cleri⸗
catus quis ſoꝛtiat᷑ foruz epᷣi ·i.ſi fuit oꝛ
dmatus ab vno epᷣo liet mutauerit do⸗
micilium poterit tñ rõe illaꝰ clericatus ↄ
ueniri ooram eo · arg · in aut. clericus · C.
de epiſ · et cle · et glo.m.l.heres abſẽs f·
de iudi · quod no · ¶ Vltimo hic querit
ſi contingat appellari ab abbate exemp⸗
to ratione membrorum non exemptoꝝ
ad quem debet appellari.nam ratione pxp-
ſone abbatis debet appellari ad papam.
q; ipſe eſt ibi loco epi.vt m.c.autoritate
eo · ti · li. vj · Si vero conſiderentur mem
bra ſuper quibus appellatur debet appel
lari ad epiicopũ qui eſt ſibi ſuꝑerioꝛ a li
cœt ſint opiniones tamẽ magis cõis eſt

pt appelletur ad epᷣm · q; ratione mem⸗
broꝝ tenet᷑ abbas exemptꝰ exhibere re⸗

uerentiam et honorez epo vt in fi · huu
c.et ire ad ſinodnm ſuã. et emis ſtatuta
uare.ergo in hoc epᷣs hz coꝛrigere miu
ſtã ſnĩam abbatis non enim abbas eſt
ſimpliciter exemptꝰ· tene menti·

E Parte. Receptus ſub ꝓ
teckhione pape per hoc nõ cen
ſet᷑ exemptus · h. d. et ſeda ps
ibi nos Caſus.xc̃ · ¶ No.prio ex tex.
nedum ꝑ receptionẽ ſub protectione exi
mitur eccieſia qñ recipitur ſub ꝓtectõe
vt m. c.a ccepimꝰ⸗?· S· e· ſed etiam pſona
ſingula ris ſiue ſit clericus ſiue laicus q̃;ʒ
tumaunq; exprimantur nomina ꝓprnia

mpꝛiuilegio h̊ roluit tex · ibi ex nomine

Ex p̃ dictis tollit õtrarium quod poſſet

foꝛmari de ſupf luitate · quia illud · c. acoe
pimꝰ.loquitur quando eccleſia recipit᷑
ſub ꝓteckioneh̊ vero qñ ꝑſona ſingula
ris recipit.· vnde gl ·fi · ĩtratqõez qd ergo
operat᷑ tale priuilegium · ſed die plemꝰ

yt dixi m dicto . c accepimus.

Aſtoralis.Religioſi qui
boa papa concœſſum eſt vt ec⸗
lefias eis ſubiectas poſſint in proprios
vſus ↄuertere non autoꝛitate proprnia-
ſed a diocſano loci poſſeſſionem il⸗
laꝝ eccleſiaꝝ recpe debent niſi m pꝛiui⸗
legio aliud expꝛimatur · h. d · Cõis diui
ſio ſcda ibi ad quod. Caſꝰ ac. ¶ Uõ/ pꝛi
mo ex tex · ibi eccleſias ſuas · 2c · religio
ſi non poſſunt propria autoꝛitate eccleſi⸗
as ſibi ſubiectas inproprios vſus ↄuer⸗
tere debent ergo in illis eccleſũs jnſtitu
ere rectoꝛem non aũt redd uus capere⸗
imeorum vtilitatem ↄuertere et demm
alijs pᷣlatis habentibo eccleſias ſubiect⸗
as. vt in · cad aures de exceſ. pla Idẽ ſi
ſunt prioratus manuales ſeu reuerenti
ales vt in cle · quia regulares · de ſupp· ne
gli · pꝛe· nam hic fuit imꝑetrata mdulgẽ
ta pape· ¶ Decundo nõ · ibi decedenti⸗
bus perſoms · ac · ꝙ ↄceſſio eccleſie m
prietate non pᷣiudicat rectori nuc exnti
ſed ſoꝛtituꝛ effectum ſuum demü poſt ei
us moꝛtem ↄcoꝛ. c. ↄſultatiombus· de do⸗
na ·et cle · i · ſi vna · de re ec · nõ alie ·
¶ Tertio nõ ꝙ eccĩa quãdoq; cedit in
titulum et h eit regularevt · · de vcel · P
ben · per totum quãdoq; ↄceditur m pro
prietatem.i · tanqᷓ; quedam propriefas
vt h nã religioſi ñ hit eccleſias in titulũ
ſed habent eas vt proprietatem quãdã.
¶ Ouarto nõ· ꝙ licet dominium tranf⸗
feratur m eccleſiam ex titulo ſolo vt · · fi ·
¶C.. de ſa · ſan · ec · et nõ m. c.ij. de conſue.
poſſeſſio tamen non tranſ fertur niſi coꝛ
poraliter apprehendatur q; poſſeſſio ha
bet plurimu facti vt no in deõ . c. ij. facit
m ſimili · lecum heredes · in prin ff de ac⸗
qui · poſ. ¶ñ Vltimo colligi poteſt ꝙ da
re poſſeſſionem eccleſie ↄceſſe m propri
etate ſpectat ad ep̃m ſecus ſi datur in ti
tulũ vt m · c ad hoc · et in · vt noſtruz · de

off. archi. ¶ Sed quero nunqd epᷣs poſ

ſitocedere eceleſias religioſis vt poſſint
conuertere redditus m vſus propꝛios
dic ꝙ ſic dumodo interueniat autoritas
capituli et ſubſit cauſa vt quia religioſi
ſunt multum indigentes vt ꝓbatur in
d. coſultationibus et ĩ · paſtorais. de

dona · facit tex · · d · cle.ſi vna. ¶ Ocðdo
querit᷑ quid intelligit᷑ ceſſum quando
conceditur eecleſia m pro prios vſus die
ↄdudendo poſt doc· maxime Inno. ꝙ vi
detur ↄ ceſſum regimen ipſius eccleſie in
temporalibo et ſpũalibo tñ conſeruabũt
eccleſiam in ſtatu p ꝛiſtino.vnde ſi eccle⸗
ſia erat collegiata debet ibi ſeruari col⸗
legiũ ſi ſolebat inſtitui vnus rector po⸗
nent bi vicarinm vt qina preſentabunt
clericum epiſcopo ipſe illum inſtituet.
vicariũ perpetuum et ſic regimen eccle⸗
ſie reci piet vicarius ab epo maxmme ſi ha
bet populum · ar · in · c extirpande q ve⸗
ro de preben et · c. ij · de ſup negli · prela ·
et in glo.in cle.i · in p· ad menſam · de ex
ceſſi · prela · Ex cauſa tamen cum autori⸗
tate epi poteſt vmutariſtatus eccleſie
alium vſum magis deo acceptum vtpu⸗
ta olim eccleſia habebat populũ et pluri
moſ canonicos nunc deficit popul? pote
rit ſtatui vt diminuatur numerus cano⸗
nicorum et reddit?ouertãt᷑ in vſuʒ piuʒ·
oↄſequuntur ergo religioſi ex hac dona⸗
tõe vt redditus ſuperf luos poſſint ouẽ
tere mproprium vſum et quandoq; ſolẽt
deputare certam poꝛtionẽ ꝙ vicario · quã
doq; redditus omnes dimittere vicario
certam poꝛtionem ſibi reſeruantes · de qͥ
m. c. de monachis · et · c auaricie de pre⸗
ben. et cle. i · de iu · pa · ſed vbi eccleſia eſt
connexa menſe eorum et pleno iure eſt
ſubiecta tunc nõ tenentur ponere vicari
um ibi perpetuum tz ſufficit ponere rect⸗
orem tꝑalem quẽ poſſunt ad libitum re
uocare · de quo vide gl in cle . i. de exeef.
pꝛela · Ex quibus et ex tex· nõ. ꝙ per hac
conceſſi onem factam in proprios vſus
non eximitur ececleſia a iuriſ dictione ep̃i
vt probat᷑ hic in fi· ¶ ODed quero quid ſi
ocedat eccleſia religioſis pleno iuĩ quid
intelligitur oonceſſum · So · dicit Inn·
ꝙ eſt cõceſſum regimen in ſpuͦalibus et
tpalibo · vnde hẽbunt ibi ipſi iura quaſi
epala vt nõ eo · c. qm · ſed non poſſunt
ↄuertere fructus in vſus proprio ſiẽ ej
qui habet eccleſiam ſubiectam pleno iu
re tñ non capit fructus pro vtilitate ꝓ⸗
pria · ſed ſi donator recepiſtz fructus ꝓ
vtilitate propria et poſtea conceſſit ple
no iure videtur etiam concel ſiſſe quoad
fructus vt ſic fiat largiſſima interpreta⸗
tio quo ad donatoꝛemar · in. c paſtorae
de donatio · ¶ Vltimo vero de queſtiõl
quottidiana et nõ.pone ꝙ eccleſia dona⸗

taſit in vna dioceſi · donatoꝛ vero in alia

imminet alienatio pꝛedij eccleſie donate
quis epᷣj interponet autoritatem ĩ hac

— 4 —

. — — — — —, —

— — — —0 — — —

——F2.e —

alienatione Inno.dicit ꝙ eps eccleſie do
nate. quia hec eccleſia eſt ſibi ſubiecta
vt hic · ſecus dicit vbi eccleſia habet pre
dium m alia dioceſi· q; tunc m alienati
one illius ĩteruenit autoritas epiſcopi
vbi eccleſia ſita eſt et non vbi prediũ elt
ſitum · ar · xij · q· i · ſin exceptione · cuz ſi
milibo. et hec eſt prima opimo m mate
ria Xliã opĩonẽ ſenſit glo · xvij · q · im · in
venditõibo. vt interue niat autoritas e⸗
piſcopi vbi predium eſt ſituz ar · in . lſip
diũ · C·. de predi · mino · vbi ſi alienatur
prediũ pupilli exiſtens in alia iuriſdicti
one interuemit autoritas illiꝰ preſidis
vbi prediunn eſt ſitum de hoc etiam pꝑeꝛ
gl · x. q.ij· caſellas · in · duos · ¶ Tercia
opĩo poteſt elici in ſimnli ex dictis Cy·
poſt Jac. de are · m dicta · ſi prediuzʒ · vt
ſuffici at autoritas cuiuſq; epiſcopi per
dictam.lſi predium · contuncta.l magi

puto · illð ff de rebo eoꝝ. ¶ Quarta o⸗

piĩo ẽ vt ad cautelã iterueniat autoritas
vtriuſq; ar.ĩ·liuriſperitos& cũ oriũdꝰ
ff de exou / tu. Jo· an. ponit anã opini⸗
onẽ vt de neceſſitate mteruemat oſẽſus
vtriuſq; · quia intereſt ep̃i loci vbi eccle
ſia ſita eſt ne eccleſia depauꝑeretur ſic
duminuantur iura epiſcopalia · Item im
tereſt ep̃ivbi prediuz ẽ ſituz cuz habeat
predium ſubiectuʒ et rõe ipſiꝰ poſſit oo
ram eo conuemiri· Do · an · tenet opionẽ
ꝙ ſufficiat autoritas epiſcopi vbi eccĩa ſi
ta eſt quicquid dicatur ĩ alienatiõe rei
nminorum. et eſt oprmo Inn · credo opi⸗
mionem Inn · ꝓcedere quo ad vtrumq;
dubium vt m alienatione rei eccleſie do⸗
nate mteruemat autoritas epiſcopi ip⸗
ſius eccleſie per tex · optimũ mc ij de re
hdomi · et ꝑ tex · hic m fi. Si vero pᷣdiũ
eſt ſitum vbj eſt eccleſia tunc ſufficit ꝙ
ĩterueniat autoritas epᷣi vbi eccleſia eſt
ſita· qꝛ ad epᷣm ſpectat cura eccleſie vna
cum dote ſua.x.q·j.nouerint ·et · xxj q-
v. c.j.in fi · vbi bonus terx· cautum eſt tñ
habere autoritatem vtriuſq; · Glo· mhil
habẽt q; nõ tetigerunt materiã · c·
Etiſtis. Quãd iu templarij
hoſpitalarij nõpuant ĩterdi
ctũ ꝓeis ĩ looo ꝓlatum alij ſer
uawe non tenenkt ·˖ h. d · vel ſic ð pingui⸗
Si is propter cuius delictum poſitũ eſt
mterdictuʒ ulud non ſeruat· alij nihilo
mun ſeruare tenent᷑ ſecusſi ille non ſer
uat mecuius fauorẽ latum fuit· h. de et ſe
aunda pars ibi ad quod· Caſꝰac. ¶C Võ
pmo ex tex · ꝙ ꝓpter delictũ ꝑticularium
ꝑſona rum pt tota ciuitas ſubijci mterdi

cto ad idem · c nõ eſt · de ſpon · et hoe ſo⸗
let fieri qñ prĩone particulares defacilin
poſſunt coꝛrigi · nã tũc ſubijcif̃ tota eiui
tas ĩterdicto vt ĩducãt illas pſonas ade
mẽdã · ¶ Ocdo nõ ꝙ delickũ vmꝰ ñ p
bʒ alteri licenciã delmquẽdi.naʒ nõ nm⸗

nyardebũt qͥᷣ cũ multis ardebũt.n· q. j·

multi · ¶ Sz op · nam videt iſta lra ſibt
oria.nam primo ponit ꝙ exceſſus iſto⸗
rum tẽplarioꝝ non pᷣbʒ alnj licentiamex
cedendiet tamen in fi dat licenciaz aln
celebrandi ſi üli violauerint interdictũ
Holu · vm et cõmuniter doct · ĩtelligũt
litteram vt ponat duos caſus.primꝰqñ
mterdictum fuit latum propter delictũ
templariorum tunc emim lcet ipſi nõ ob

Fuent alij tñ tenentur obſeruare et ita lo

qt prima pars·c· Kut interdictuʒ fuit la
tum m fauoꝛez iporumet habet locuʒ ſe
cunda par;· Et ſic ex predictis et ex ter·
colligitur drẽ̃a mter propter et pro/naʒ
ꝓPter eos fertur ĩterdictũ qñ proptere
orum delickũ ꝓ eis vero dicit ferri qnin
eorum fauorem · Sed querit᷑ quãdo ip
ſi dicant᷑ violare ĩterdictuzʒ nunquid ſu⸗
fficat vna ꝑſona · doc · ꝙ non ſed requiri
tur ꝙ maiores violent ſeu maior pars e
orum ar · m. c fi. de ꝓcu. et opoꝛtet ꝙ ba
beãt amimũ pſeuerand et hoc poteſt ꝑ⸗
cipi ex actibo eorum.
Uoniam.ꝓriuilegiũ cõ
ceſſuz monaſterio vt eĩꝰ mõa
chi excõicari nõ poſimt mtelli
itur de monachis exiſtentibo in mona

ſterio vel meccl eſijs ſibi ſubiectis vtro

q; iure · h· d · et eſt caſus quotidianus ·
Caſus ac̃ · ¶ Vo· primo ex tex. ꝙ eccleſia
non dicit᷑ ſubiecta alicui prelato mferio
ri pleno iure vbi epiſcopus ꝑercepit ius
epiſcopale · Ala ergo eccleſia ẽ aliou ple
no iure ſubiecta vbi epᷣs non percipt ius
epuſcopale vt optime ꝓbat hic iſtal̃a ·
Et ex hoc no· modum ꝓbandi qñ eccleſia
nõ eſt alicui ſubiecta plẽo iu. ¶ NWo· ij.
ibi de monachis ſeu clericis ꝙ m mõa⸗
ſterio clericus ſecularis poteſt eſſe bñfi
ciatus non tñ facit vnũ coꝛpus cuʒ mona
chis vnde non habebit ibi vocem ĩ capi⸗
tulo nec ſtallum m choro mter mõachos
ſed offici abit monaſterium et erit con⸗
tentus redditibus beneficij et ſic mtelli⸗
ge . c. fi · de regu · quod videtur m oppoſi⸗
tum vt ibi no· ¶ Tercio no · ꝙ priuilegi
um conceſſum perſone reſpectu certi lo
ci non ſequit᷑ perſonam extra illum locũ
vnde ſi moratur m alio loco non gaudet
priuilegio ad idemcapitulũ· j. Geos. eo-

– 4
9„) ₰ „ .* —

ti · li · vj. ¶ In gl. i. in fi · nõ · glo · ꝙ paria
ſunt concedere ecceleſiã pleno iure et con
cedere vtroq; iure quibus caſibus eccle
ſia videt eſſe concſſaĩ ſpũalibo et tẽ po
ralibo. et dic ĩ ſpũalibo.i.vt habeat po⸗
teſtatẽ donatari ?mſtituendi et deſtituẽ
di et alia iuriſ dictionalia exercendi di⸗
cit᷑ i tẽporalibo nõ ꝙ redditꝰ ouertat in
vſus ſuos vt dixi in· · paſtoralis ·S · eo · h
vt poſſet exigere rõez ð tẽporalibo ſicut
patronꝰ eccleſiaſticꝰvt in.c· cũ et plãta⸗
re.S.·eo ·et hoc voluit Inn · in.c.cũ ad ſe⸗
dem · de reſti · ſpo · vel intellige ſedm In
no · hic ꝙ pleno iure videtur conceſſa ec
cleſia qn conceditur quo ad legem iuriſ⸗
dickio nis et quo ad legẽ dioceſamni · de qᷣ
bus nõ · m.c· dilectus · de off · oꝛ et ·. c. i. ð
ſta · regu · et quelibet expoſitõ eſt bona·
xel clarius dic ꝙ dicitur conceſſa pleno
iure eccleſia vt habeat ibi iura epiſcopa⸗
la que ſunt tm̃ iuriſdictionis. ¶ Sed
querit᷑ quid ſi eccleſia exempta ſoluit ali
cjuid epiſcopo · dicunt quidã ꝙ ſi illud
eſt ius epᷣale tũc preſum᷑ ſubiecta.ſe⸗
c?ſi eſſet quid extraneũ a iure epᷣali Ho
ſti · tenet ꝙ ſempꝑ preſumi debet pro epᷣo
ratõe iuris epᷣalis · ſecus ergo videt in
alio · Et hoc ſentit ſi vna eccleſia ſoluit al
teri eccleſie aliquid annuatim ꝙ ꝓpter
hoc nõ pꝛeſumit᷑ iili ſubiecta · Aliud tũñ
ſentit Gar. in.l.ſolent · de offi · ꝓcon.ĩfi ·
Sed vide nõ · in. c omnis anima et m.c·
