duuma. Et dic latius vt dixi in c lſt eras.
dereſti · ſpo. ¶ In glo · m ver · oſtitutõmbo
ibi ſed mdirecte ſed die melius ꝙ ſi iudei
nõ ſubſunt eccleſie quo ad tpalẽ iuriſdi⸗
ctõnẽ canones ad eos nõ extendunt᷑ nec di
recte nec mdirecte q; eccleſia nõ ſe impe⸗
dit de laicis niſi ratöne anime · Seð de ani
mab iudeoꝝ/ eccl ęſia nõ curat exqnolunt

—

redire ad fidẽ ſi tamen deliquerẽt iudei l
diumã bene poſſet papa vt vicarius dei u⸗
los punire etiã directe rel ſi eſſent mfeſti fi
dei chꝛiſtiane vt patet ·p totũ · ti · de inde⸗
is et illa autoꝛitas apkei quid ad nos ⁊c ꝓ⸗
cedit quo ad ſnĩiam excõicationis. Item ꝗͥᷣ
ad fide et quo ad ſpuahna · Sunt aut iudei
ſubiecti romano nmnperio et delmquentes
poſſunt puniri ꝑ iudicẽ ſecularẽ etiã dum
veniunt otra.diumã m otrahendo mrĩo⸗
mum vt m.l.ij.et m.lnemo· C·. de iudei ·
Et vide ad materiã plene notata ꝑ Irmo·
d · c. ꝙ ſupꝑ his de voto · ¶ In glo . ĩ ver. duo
ibi ꝙ ſidoꝛmierit dic ꝙ ibi pmittunt᷑ plu
res vxoꝛes nõ eodẽ tempꝑe ſed ſucceſſiue ·
Et nota glo. ꝙ numerus pluralis quãdo
q; ponit᷑ ad excluſionẽ maioꝛis numeri vt h̊
quandoq; nmnoꝛis vt in· c licet vmin erſis ·
et quod ibi no · glo · de teſti · Debet gcapi
ille mntellectus ᷣm quẽ euitat᷑ abſurditas
¶ In glo . m ver · nõad nnpia in fi · nõ bene
glo · ⁊ ꝓ eius ↄcluſione facit nã marnitis re
uocat votũ vxoꝛis et nõ ecõtra vt in c nolu
it xxxiij ·q · vet vide bo · glo · in. cmanife⸗
ſtum ea · q· Itẽ maritus accuſat vxoꝛem de
adulterio criminaliter a nõ ecõtra · xxxij ·q
jC.publico et vide qð no· in . c tue de ꝓcur ·
¶ In glo . in ver · cõpellent᷑ ibi dixit Jo et
hoc etiã tenet glo · in. c ſi mfidelis · xxvm· q.
j·et m. c fi · ea · ca · et · q · ij .· Hoſtien· dicit h
ꝙ inter fideles matrimonmiũ nõ diſſoluit ·
pt · S. c. ꝓx · Inter mfideles vero debz uidex
pꝛefigere terminũ remanenti in mfidelita
te vt cohabitet fibeli quod ſi noluerit di⸗
ſoluit᷑ matrimonium et ſic ſentit ꝙ añ pꝛe
fixionem termim non eſt mat unomũ ſo⸗
lutum hoc dictum mihinõ placet licet vti⸗
le ſit ũlud a pncipio ſeruare vt clare apaët
de voluntate mfidelis . ſatis eſt em̃ ꝙ alijs
modis apparere poſſit ꝙ nolit cum fideli
habitare · ¶ In glofi ·ibi beneficium alicui
competens · nota bene glo · et dicunt H doc ·
maxrnne Imo · ꝙ per baptiſmum nõ tol⸗
litur accuſatio criminis et poteſt eẽ ratio
iudicio meo nam pena in foꝛo iudicialimm
ponit᷑ q delinquendo leſit rempublicam
baptiſmus vero opatur renmnſſionem ꝑec
catoꝛum reſpectu leſionis dei alias quiſq;
iudeus defacili poſt delictuz diceret ſe vel
le effici chꝛiſtianum vt euitaret penam·
Itẽ ꝑ baptiſmũ ſᷣm doct · tollit᷑ omnis ſe⸗
quela peccati vt infamia ↄtracta ratione
delicti exemplum m vſurario· Idem de irre
gularitate que ꝓuenit ratione delicti vt ſi
mfidelis alium occidit reuerſus ad fidem
poſſit moueri ad oꝛdines q tollitur illa
irregularitas ceumm ſit ſequela peccati· pꝛo
hac · di · ſiquis viduam · Sed eſt dubtum

qud deirregularitate

irregularitas nõ tollat᷑ p baptiſmũ q ñ

ẽ ſequela peccati ꝑ hoc · d c ſiquis viduã
ſed Hu· tan. et Jo. cal · tenent vꝛiũ ꝙ indi

1

ſtincte oĩs irregularitas õcta ex homi
cidio tollit᷑ · qd mibi plus placœt pᷣmo ꝑ
ar · a no ſenſu gnalit᷑ ſumptũ ex · d .c. ſi
quis viduã et · · di ·· ¶ Iteʒ quis efficit
irregularis ex hoĩcidio ↄmiſſo ſine pec⸗
cato rõne cuiuſdã erroꝛis · videt · n · qui⸗
dã erroꝛ ꝙ is ꝓ moueat᷑ qꝗ fecit hoĩnẽ mo
ri:·que rõ cæſſat in infidelibo cũ ꝑ baptiſ⸗
mũ nideat᷑ nouus hõ · di · ſeruũ · Itẽ iſta
irregularitas ꝓce ſit ex ↄoſtõne eccleſie ·

15 nõ debet extendi ad infideles ˖ vt hic iũ

cto c is qui de ſen. ex li · vj · facit noõbile di
ctũ mo · m. c ad audientiã de homi · vbi
dicit ꝙ ecũ irregularitas ſit de iure poſiti
uo debemus in dubio interpᷣtari quẽ non
eẽ irregularẽ· Irregularitas rero zcka ex
defectu ſacri nõ tollit᷑ px baptiſmũ vt ẽ bi
gamia · xxvj · di · in. c. acutius et m · c. dem
de · Ex pdickis infert ad clarã deciſionez

iſtius queſtõms · nã eo ipſo ꝙ vxoꝛ co⸗
miſit adulteriũ fuit ius acquiſitũ marito

vt poſſit vxoꝛẽ adulterã a ſe abijcere · iõ

p baptiſmũ hoc mus marito cõpetens nõ

tolli · Extra glo · querit᷑ · nunquid vxoꝛ
reuerſa ad fidẽ gaudeat puilegio dotiuz
oceſſo mulieribo ab inpatoꝛe ĩ dotibo re

„

de quibo in Laſſiduis · C· qui po · m pig ·

hab. dixi in.· cex r̃is de pig Concludunt

doc · ꝙ ſic qꝛ ſi mꝑatoꝛ potuit ocdere fõ

tius ipſe deus · hec ratio parũ ↄcludit· q;
nõ apparet ꝙ ꝑ baptiſ mũ deus poluerit
ocedere · ſed ego allego tex · in aut · I3tem
puilegiũ · C. de heretics · vbi dicit ꝙ Pz
uilegiũ dotiũ nõ opetit his qui nõ ptici⸗

pant de fide a otrario · gomnibo pticipã

ubo opetit. ſatis ẽ g tẽpe quo vult vti

Puilegio eſt in fide ar · eoꝛũ que no · Bar
m. lex facto ff. de vul . et pup · ſatis · n · eſt
qualitatem fidei ineſſe tꝑe vſus Puilegij

¶ ¶ Vltimo inducit hec lectura ad queſti

onem · quid ſi fidelis dicat plurib⸗ muli⸗
eribo · duco vos in vxoꝛes · et ille pariter
reſpondeant · et nos te in maritum que
iſtaruz ſit ooniunx · Coneluſio eſt ꝙ nul
la q; non habuit aĩum obligandi ſe pꝛe⸗
aſe vnĩ ꝙ cedit etiã ſi mter illas vna tã
tũ fuiſſet apta ad matrimoniũ iſtius· de
fiat · n · hic oſenſus reſpectuſtius vini

otracta ſine pecca .
to · pone ꝙ paganus rõne officij publici
aliquẽ faait moꝛi.et in hoc doc · ſüt varij
Hoſti · et Jo · an · et do · Ant · ſentiunt ꝙ 5½

cuenda c.

Eus. ꝑomt diſpenſatoͤnẽ er
cleſie cũ nouiter puerãs ad fi⸗
dẽ vt vtant᷑ mriomo cũ relict
feẽm zcto ſᷣm.l. moſaicã · vel ſũ

accipe et de facto ducta ſepanda ẽ niſi ec
cleſia aliter dipenſet · ¶ Nõ pᷣmo ꝙ bm
l. moſaicã licebat ducere vxoꝛẽ fris de⸗
funcki duobo tñ mteruemẽtibo· Primo

ꝙ fẽ deceſſerit ſine ꝓle · Scdo vt duceret

cã ſuſcitandi ſe emẽ defuncko. naʒ ſoboles
mde ſuſcepta attribuebat᷑ frĩ defuncto vñ
iſte ſuꝑſtes erat pater carnalis defunctꝰ

vero erat legalis: vñ filij attribuebant᷑

defuncto · et illud olmn fuit mſtitutuz m
figura que hodie cſſat cũ veritas illuxe

rit. de quo vide tex . in. c olmm! vij q· j · Se

cũdo nõ papã ex maxĩa cã poſſe diſpenſa

re otra nouũ teſtamentũ. ¶ Uõ vltimo

hodie nõ licere ducere fris relictã in vx
oꝛẽ etiam m diſpenſatõnẽ · l moſaice·

Dedonationibusinter ui
rum et uxoꝛem ? dote poſt
diuoꝛtiuz reſtituenda.
¶ Supꝛa viſũ ẽ de diuoꝛtio · ſed qe di⸗
uoꝛtio facto dos repedi ſolet et otendit

plerunq; de donatõe facta oſtante mrĩio

mo · iõ poſt Kicã pꝛecdẽtẽ ſbijcit iſtã
Inq̃ tractat᷑ tã de donatõe facta mi viꝝ
et vxoꝛẽ qm̃ de doe poſt diuoꝛtiũ reſti⸗

te mr̃io mo dos ẽ reſtituè⸗
da . h· d · ¶ Nõ pᷣmo ꝙ qñz
mrĩomũ ex cã licita ſepꝑat᷑
puta ꝓpter ↄſanguinitateʒ

et affmitate rel almd ĩpedimetũ · Et

iſte text lo qui mdiſtmcte et gnalit ibi

fuerit ſepate credo diſpoſitõnẽ tex · ha⸗
bere locu etiã ſi ſit ſepatõ facta qᷣ ad tho
ru et mutuã ſeruitute · meo caſu in qmir-
nõ beit dote puãda vtputa ſipter mmiã

viri ſeuiciã ſepat᷑ mriomũ vel q; vxõ ad

fidẽ ẽ ouerſa vel in aſu ſiłi · ¶ Nõ vlt · ꝙ
mrĩonio ſepato dos de ĩitegre reddi. m⸗

hil go de iure maritus de lucrifacere ꝓpt
expenſas factas· nã ius ſolũmõ ocedit ſi
bi fructꝰ dotj ad onera mrĩonij ſpᷣpoꝛtã
da · vt m. c· ſalubꝛiter de vſurj a in · vmca
C.· de rei vx · ac · ¶ In glo · ij. ibi ĩqñtũ fa
cere pt᷑ Jo · an · dict glo · loqᷣ õ tex ·cũ tex ·

—

dicat totã dotez reddi debere nec obſti

iura alle · in glo·loquunt᷑·n· qñ rerũ ma

ſpeſtin
ounnt 6d
Dnocinſich
pofncinſ
fnis mon
Nndginſ
lopmogg
pton i
ſeth Duinn
Go t duoen
o nſchis
ffi denncon⸗

malis deunch.

ttnbhuthm
tinſtilugn

iwntsin

npiiq,8
vſſediſpote⸗
(Mörlü
elmoſaic⸗

Sintery
Gotepo⸗

cnch.
tio ſodi
Nler kodedee
goſtantemmio
Wteſbatiti
efactanin;
diuottiün

,wawl
wtiMi
og
iatilr
naidEic⸗
zagritin
drerer
fchnt⸗
oeſlnͤt
iprmn

Ikleervon

(Mpte
1gneddent
Ueifnan,
ginoant
ſuſamnlin

pꝛioꝛis matrimonij defert᷑ marito vt non

oueniat niſi iquantũ poteſt · Sed iſte tex.
debet mtelligi m matrimonmio putatiuo pu
ta cũ matrimomiũ ſepatur de facto pter
ĩpedimentũ aliquod · nã tunc cũ appareat
ſllũ nõ fuiſſe maritũ nõ debet ſibi ↄſuli cuzʒ
piudicio vxoꝛis · Itẽ iſto caſu nõ dat᷑ actõ
de dote ſed agit oditione ob cauſam vel ſi
ne cauſa vt no · glo.· e . e· de pꝛudentia meri⸗
to ceſſat pᷣuilegiũ tributum marito m red
ditione dotis · Et nõ bene hoc dictũ qe mul
tũ limntat iura ciuilia allegata m glo · eo tñ

caſu quo merito ↄpetit pᷣulegiũ dicit Jo·

an· et bene ꝙ nõ tranſit ad heredes mariti
ertraneos · Et debet oſiderari quantũ facæ
re poteſt maritus habito reſpectu ad tꝑs
odenatõnis pt m.lłmaritũ et in · · rei iudi⸗
cate ff ſo · ma · Abbas ·

NIgnificauit. oluto ma
trimonio co git vir dotẽ reſtitu

ere et bona diuidere que cõiter
eis obuenerunt · h · d · Primo po⸗
nit duplicem mulieris querelaʒ · Secũdo
cauſe cogmitõnem ibiideoq; · ¶ Nõ pmo
optimũ ar · ꝙ eccleſia pt᷑ pncipaliter adiri
ſuꝑ reſtitutione dotis matrimonio pus ſe
pato · ¶ Nõ ſecundo ꝙ obuenientia cõiter
marito a vxoꝛi debent diuidi ſoluto matri
monio et mtellige vt & in glo.de acqſitis
ex bonis vtriuſq; · Vel extra glo · intellige
de donat rel relict vtriuſq; · Vel ᷣm oſue⸗
tudmẽ quoꝛũdaʒ locoꝝ ſᷣm quã acqſita p
alterũ ↄuigũ oſtante matrimonio efficiunt
cõmunia ⁊a nemũt diuidenda ſoluto mrio
mo · Et m iſtũ mtellectũ collige tales o⸗
ſuetudines ſeu ſtatuta vendicare ſibi locũ
etiam in mr̃ionio putatiuo et ſic declarato
mriomo nulla bona ꝑ alteꝝ acqſita veni/
unt diuidẽda ac ſi mr iomũ tenuiſſet ceſſan
tibo aũt iſtis cauſis vel ſimilibo vxoꝛi re⸗
ſtituit᷑ dos dũtaxat q;ꝛ omnia pᷣſumunt᷑ ac
qſita ex boĩs mariti vt mł certũ · C. de do ·
mter vi · et vx · et in l quintus ·ff eo.tit · Et
deo ſi mulieęr reperit᷑ aliquid habere vltra
dotẽ illud pẽ ꝑ maritũ rendicari qꝛ pᷣſumi
tur acquiſitũ de bonis ſuis niſi ipſa ↄtrari⸗
um doceat nõ eĩ debet pᷣſumi ꝙ illicito mõ
acquiſiuerit ·

E pꝛudentia. Delegatus
ad cauſam matrimonij ſi ferat
ſententiã diuoꝛcij ꝓnũcare debʒ
dotẽ reſtitui · Et e caſus multũ al
legabilis · duo facit · Primo ponit delega⸗
toꝝ rephenſibile factũ · Secudo illud emẽ
daripae ibi qꝛ igit᷑. ¶ Nõ pᷣmo iudicẽ
eccleſiaſticũ poſſe ↄ gnoſcè de cã tpali laico

rũ cũ venit acceſſoꝛie ad cauſã eccleſiaſti⸗

cam et ad hoc allegat᷑ quotidie iſte text.ſe
cus aũt ſi cã ſpualis imcidit coꝛã iudic ſe⸗
culari nã de ea nõ palet cognoſcere ſecult
ſed illã remittit ad eccleſiaſticũ vt m· cla

toꝛ qui fi · ſint legi · et. c tuã de oꝛdi · cog · ſe

cus eſt in eceleſiaſtieo quo ad tempalia pt
hic vides et rationez diuerſitatis tetigi in
d .· c latoꝛ · Et aduerte q plus pꝛobat iſte
tex · q; ſolet allegari nam nõ ſolum eccleſi⸗
aſticus cognoſcit de tempoꝛali cauſa mei
denti ſeu pᷣmidiciali ſed etiã de cauſa tpali
que renit acceſſoꝛie ad cauſam eccłeſiaſti⸗
cam licet nõ ſit ipſius pꝛeiudicialis nam ſu
ne cauſa dotſ poteſt decidi cauſa matrimo
nialis et ſic nõ eſt pᷣnidicialis ad cauſã ma
trimonialeʒ et mhiulemiĩus iudex eccleſia⸗
ſticus ↄgnoſcit ratione acceſſoꝛij · depen⸗
det em̃ a cã mrĩonij qꝛ; vbi nõ eſt mrĩiomiũ
nõ eſt dos · . ij ff de iur · dot · quod bene no
tabis. ¶ UNota ꝙ omiſſa cã pᷣncipali videt
ↄmiſſa cã acœſſoꝛia facit · c pꝛudentiam de
of · dele. ¶ Nota vltimo ᷣm verũ mtelle⸗
ctum iudicem delegatũ nõ ditci officio ſuo
functum ſi nõ ꝙꝓnunciauit ſuper dote quod
declara vt ·ꝗ. latius · ¶ In glo · ibi vditio⸗
ne ſine cã · nõ bene glo · ꝙ vbi oſtat mr̃ioni
um nullũ fuiſſe nõ agit᷑ actõne de dote ad
reſtitutionẽ dotis ſed oditione ſine cã et ꝓ
hoc tex in.l.fiff de ↄditione ſine cã ⁊ dicũt
doc · ꝙ hec oditõ eſt ita pᷣuilegiata quo ad
ipſam mulierem ſicut actio de dote ff de pe
cu ·l. ex facto et m.l.ñj · ff· de Puulegio cre · vi
de per Ope · eo · ti · Gfi · ver · ſed ſi matrimo

mum x ſic pꝛefertur alijs creditoꝛiboſicut

ſi verũ fuiſſet matrimonium ꝓut habet᷑ in
l.aſſiduis. C· qui pot.m pig · ha· et m · c· ex
litteris cum ibi notatis de pig · ¶ In ea gl.
ibi trina.dic id eſt pᷣmo anmo reſtitue bat
tercia pars · in ſecundo amo alia tercia · m
tercõ reliqua tercia ſed hodie ꝓcedit quod

dicitur in fi · glo vt mmobilia reſtituant᷑
ſtatim mobilia vſq; ad annum · OQuid aut

ſi mterim vxoꝛ non habet vnderiuat · die
ꝙ debzalmetari ab heredibo mariti vt no ·
m.l.j.alleg· im glo · et an valeat ſtatutuʒ vt
quandiu heres diſtulerit reſtituere dotez

ſoluat certum quid mulieriꝙ centenario ·
vide pjo · de lig in cle · vnica de vſuris vbi

videtur concludere ꝙ non credo ꝙ annus
iſte debet dari vbi matrimomum tenuit ſe
cus ſiſepatur pꝛopter ſmped imentum. pt
dixi m. c. S· e. ¶ In glo · ij· ibi coꝛam iudice
ſeculari no · bene glo · ꝙ vbi de dote agitur
pncipaliter vt puta qno fuit dſputatum
8 mribus matrimomj uudex eccleſiaſticus
non eſt oompetens mter laicos contrarũ

hie tenet Inno dicens ꝙ cum cauſa dot ſit
multum ↄ iuncta matrimomo poteſt de ea

O

iuder eccleſiaſticus cognoſcere a ſic vter
cq; ſcʒ eccleſiaſticus et ſecularis erit ope
tens do . An. tz dictuz glo · niſi repetens.
dotẽ eẽt vidua et oſpſſa · ꝓ dicko Jimo ·
alle. tex .· m. c. . et . · S. e · et m.cꝑ veſtras
J. e. nã rõne ↄnexitatis ampliat᷑ iuriſdi

5. pt m c.qñto de iudi · Itẽ eccleſia debet
eẽ fauoꝛabilis mulieribo m dotibo recu⸗
pandis j.e· nuꝑ a tene menti dictũInn.
et mfi · glo · vult ge glo · ꝙ iudex deputa
tus ſup cã pᷣncipali ſi m diffnitione ipſi
us nihil dixit de acceſſoꝛio nõ pt ampliꝰ⸗
de ulla ſine noua ↄomiſſione ſe mterponẽ
qð bñ nõbis ꝙ quo bñfacit · · cũ appella

toõnibo de app·li · vj · et · ternmnato · C· de

fru . et lit · expen · do · An dicit vↄꝛiã opi ·
poſſe ſuſtineri qñ ꝓ cã accœſſona opetit

acctõ vt in caſu noſtro q; tũc vtraq; cã vi
det pncipaliter ↄmiſſa. ſecus vbr expedi

ret᷑ oftõ iudicis nihil allegat · ſed ꝓ h di

do qð mihi placet all. tex· no in . . nn. C

depoñ · vbi videt text · aptus m ee qð ibi
ponderat᷑ vnicã actõnẽ ↄpetereꝙ depoſi

to et vſuris reſtituendis et ꝓ dilatõe

reſtõnis depoſiti · iõ iudex q ꝓnunciauit
ſup reſtõne depoſiti mhil dixit de vſu⸗
ris nõ poteſt amplius de illis cognoſce⸗
re quaſi ſecous ſi vſuris accſſoꝛie vem
entibo opeteret alia actõ ſed m caſu no⸗
ſtro reſtõne dotis apetit alia actio vt

m pma glo.gonõ pt᷑ dici iudicẽ functum

officio ſuo q; dos nõ reſtituit᷑ ex officio
iudicis · et notabis hoc dictũ et ſic limita

dickü glo ˖ a ſic loquunt᷑ iura allegata m
ea;

„

Lerunqʒ MMulier pter
adulteriũ a viro ſeꝑata perdit
dotẽ. h·d · ¶ Wõ ibi foꝛnicatõ
nis ꝙ foꝛmecatio ẽ nome gna

licitũ coitũ · xxxvj ·q:j m pn· ¶ UVõ ſecũ⸗
do ibi iudicio eceleſie ꝙ maritus nõ luera
tur dotẽ ob adulteriũ vxoꝛis ſepato ma
trimonio a iudice ſeculari · nã iudex ſecu
laris nõ ẽ m hoe ↄpetens qñ agit᷑ eiuili⸗

tex · vt m. c. tue et qð ibi no · de Peu. vide p
Jo · an · m ·. · fi · de fo · ope · li · vj et qð plene

dixi m · c. cũ ſit generale de fo · ope · ¶ Uõ

tercio ibi aut ꝓpꝛia voluntate et tene mẽ

ti ꝙ ſi vxoꝛ recedit a viro ꝓpꝛia polunta⸗
te mtellige ꝗꝓpter adulteriũ vt q; timuit
maritũ ſibi repetenti dotẽ obſtat exceptõ

adul teri)· et er hoc nõ ſiogulari ter ꝙ ma
ritus poteſt ↄſequi dotẽ ſine accuſatione

adulterij excipiendo modo pꝛedicto. Alnñ

exponunt de ꝓpꝛia noluntate mariti po⸗
teſt oſeqiu dotẽ vt q maritus eam expu

le ↄpꝛehendens in ſe adulteriũ et omnẽ il

lit et ᷣm iſtũ mtellectũ quẽ nõ appꝛobãt
doct · ¶ Nota ꝙ maritus poteſt ꝓpꝛiq au
toꝛitate a ſe abijcere vxoꝛẽ adulterã qðᷣ
mtelligit᷑ ãdulterio exiſtente notoꝛio · vt
dico plene m.c· fi ꝗ de adul · vbi glo · et h
etiã caſu vxoꝛi repetentidotem obſtat ex
ceptio adulterij · et ſic no ta ꝙ quo ad do⸗

tem lucrandã paria ſunt matrimonium

ſepari iudicio eccleſie rel ꝓpa rolunta⸗
te vxoꝛis vel mariti ob cauſam foꝛnicati
onis · ¶ Nota ibi reconciliatã ꝙ vxoꝛ ad

ultera reconciliata ꝑ maritum nõ debʒ p
dere dotẽ · Sed quero quid de viro oom
mittente adulteriũ · dico ꝙ debet perdere
donationem ꝓpter nuptias quã fecit vxo

ri · et pari modo poteſt matrimomuʒ ſe⸗

pari quo ad thoꝝ mſtante vxoꝛe· pt è tex

m. c.j.S. pt li·nõ ↄte.nõ · n· quo ad hoc iu

dicant ad impia maritus et vxoꝛ · vt in. c.
gaudemus. S. t. ꝓxet. xxxij·q· vj · nihil ·
miquius. ¶ Secundo quero nũquid hĩs

martti poſſit vxoꝛi obncere adultenum

ad effectum impediendi reſtitutionem

dotis Ope · tãgit · e · t· Gfi ver. quid ſi mu

lier agat · et mn ·t · de exce · m. ¶d .· ver. Itẽ

querit᷑·ſed plenius ꝑ Sar · in · · rei iudica
te·ff. ſo · ma. vbi vocludit ꝙ nõ ꝑ illũ text·
ex quo maritus tacuit in vita ꝙ ſatis mi

hi placet · ar· in. c· fi · de dona · Sz nüqund
maritus poſſit obijcere ð heredẽ vxoꝛis

defuncti · dicendũ vt habet m tex · et gl ·
m·l · fi · C · de adul · ¶ In glo. m ver. dota

lium nõ duas vltimas expoſitõnes glo.

Prima ꝙ vxoꝛ etiã donatõnẽ ꝓpter nup⸗
tias perdit quã debebat lucrari ex pacto
ſoluto matrimomo · Secũdo ꝙ pdit eti
am bona ꝑafernalia· Et dicut paferna

lia bo na que mulier hz vltra dotẽ H tñ vl
tima expoſitio nõ videl ꝓcedere qe appel

lati one dotis vel dotalitij ex ꝓpꝛia ſigm⸗
ficatione nõ vemũt pꝑafernalia · et iõ cuʒ

ſumus in materia penali rer ba nõ debent

extendi ſed potius reſtringi · vt in · c ſta
tutů de ele · li · vj · et m regula odia et m re
Zula in penis de reg · iur .· li. vj · Et lõ doc

vident᷑ appꝛobare expoſitõnẽ pꝛecedentẽ

in glo · tñ tenebis menti glo · ꝓpter ipſius
autoꝛitatem et poteſt appellari dotalici⸗
um dotis pꝛeciuʒ · ¶ In glo.)· ibi et iſtud
rerius credo · Nõ glo. ſingulariter q; fa
cit ad multa et cõmuniter doc · vt Imo ·
et Hoſti · et Gof · et Jo · an · ſequunt glo ·
ꝓPter rõnes ipſius · et maxĩe ꝓpter · l. ſi vx
oꝛ ff· de adul . vbi dꝛ ꝙ nec mrimomũ nec
ſpẽ mrionij violarelʒ · vñ pꝛopter vnam

puam intentionem mulienis et qy iã ſnia
tranſiuit in rẽ iudicatã nõ debet mulier

dotẽ recuꝑare lʒz nũc apareat mriomum

+ +☛ ł—

= –

— — — — –U

—. — —,—

=

qiftitn
natnmong
deprotepfign
nqvoedkvei
etp nne
rripq penh
gerd nügud
vreadultennn
Anſtiuten
i wer gudin
md.
Ur⸗mkiade
Gnopili
pita gſitin
na Oznig
herdepni⸗
etm ter a⸗
lo. myver.
poſtönesg
ne Prng
lueranerprn
idogtt
lentefeil
numemt
nopuſn
mlagi,
rbrtödrt
ngNnet
Alnodpent
Ctoͦ
i peuem
b par ſſis
lan dlich
glanter 4
. doenhn⸗
ſequnteſ⸗
eper n

emjmmi

fuiſſe nullũ et maxĩe hoc eſt tenenduʒz ne

detur mulieri cã falſandi probatiões pt

dotẽ recuperet et facit pro hac ꝑte q̃ſtio

diſputata m regula. Cũ quis de re · iur̃.
li.vj · m mercu.vbi deciditur ꝙ ille qui

cognouit ſolutam credens oognoſcere

maritatam pumtur ꝓ crimine adulterij
et lieet aliq alit᷑ diſtinguãt mihi tñ placʒ
vt. S. d xi opi glo. que etiã vr eſſe cõis ·

TlIi neceſſe. ꝑropter pa

ri et ſcdᷣm intellectũ qui plus
placet h̊ intẽdit. Cogit᷑ mulier ex officio

indicis donata ſibi a viro ꝓpter nuptias

ꝓꝙ oↄſeruatiõe illiciti matrimonn relaxar̃

ſi talis donatio pᷣſtet impedimetũ diſſo⸗

lutõi talis mrimonij · Diuidit᷑ nã ponit
mand atũ pᷣmiſſa triplici ipſiꝰ cã quaruʒ
prima oſiſtit m facto reliqua in iure⸗/ſᷣa
ibi cũ caſtra. tercia ibi ne autẽ. ¶ Mota

primo ibi in dotẽ ꝙ vir nq; dotat mulie
rem glo tñ pma ejponit dotẽ. i · donatõ
nem propter nuptias et tunc nẽ coltigi

tur illud nõbue tz tenendo tex. ꝓprie diẽ

Dinc.qð loquit᷑ ſcdᷣm oſuetudinẽ hy⸗

ſpanoꝝ q vxores dotãt · ¶ Exquo nota
ꝓlicite maritꝰ dotat vxorẽ.i. conſtituit
ſibi dotẽ ex ꝓpria ſubſtãcia ſ tu hoc li⸗

mita qñ iſta donatio dotis fit añ õctum

matrimonij ſeous autem ſi poſt otractũ

vt ſiefrectꝰ donatioms rxferret in tpus
matrimonij qꝛ tũc non valeret vt m.·l. j.
et qð ibi nõ.C· de dona · añ nup mii ple⸗
beius recipet nobile m vxorem vt tůc vi
deat᷑ donaſſe cã recõpenſandi cum nobi
litate vt ibi nõ. ꝑ Bar. m.l.ſi diuoꝛtio· ff.
ſo· ma· ¶ Notaſedo nõ valere pacta qᷓ

diſſolunonem matrimonij otra iur· di⸗

ſpoſitionẽ difficultãt.nã matrimonia 8
bent eſſe hbera in ↄtrabendo et in diſſol
uendo vt in. · libera. C. de muti ſtip.
¶ Uõ tercio ꝙ vbinõ eſt matrimomũ

nõ põt dici dos et ꝙ talis dos ſoluta pre

textu matrimonij nulli põt repeti cõdi
tione ſine cã de quo m.l. auunculo ·ff de
oditione ſine cã erant emm iſti conſan⸗
guine in Sdu ꝓhibito vt in glo. C Nõ
wvꝓꝙ nõ debz quis ſentire omodũ vñ debet
penã ſuſtinere · ¶ Vltimo collige iudi
cem eccleſiaſticuʒ poſſe ſe intromittere
de reſtitutiõe dotꝭ maxime cuʒ difficul
tat diſſolutionem illiciti matrimonij.
¶ IIn glo · fi · m fi. nõ ſingulariter iſtam
glo. que ſatis plene diſcutit an et qñ cõ
trahentes matrimo muz õ leges debeãt
pdere dotẽ et donationez ꝓpter nuptia⸗

et collige ex ea quinq; ſolutões ſeu lec.

¶ Prima ꝓ iſti ignorater õ xeruntideo

rietatẽ lecturaꝝ nõo ſolet ſuma

ſit reſtitutio hĩcinde et bona non applieẽ
tur fiſco hec ſo.vera ẽ m ſe et probat m
qui contra et imn auẽ. meœſſtas.C. de in⸗
ſ· nup · vbipena ↄfiſcatiõis impomitur
ſcient ðhentiboꝶz H ſo. nõ placet glo · qͥ
ad iſtũ tex. q; iſti dicebant ↄſanguinei
m ſcdo gradu et ſic nõ erat pᷣſũptio igno
rantie · ¶ Nota diligeter hoc dictum ꝙ
ↄiũcti m gradu ꝓpmquopᷣſumunt᷑ ha
bere noticiã ↄſanguimtatis. Scðdᷣa lec.
ſeu. ſo · ꝙ iſti ſciebãt factũ igr orabãt
ius foꝛte enĩ credebãt ꝙ regalibo liceret
õhere m gradu prohibito.l canomica et
fuit hec lec. Jo. ex qua collige ꝙ ignorã

cia iuris excuſat ab illa pena ofiſcatiõis

bonoꝝ qð nõ vr̃ placere Jo. an.hic Diẽ
enĩ ꝙ ignorancia muris nõ excuſaret iſtoſ
quinimo nec feminã. cum illa non exoi
ſetur mii in caſibo a iure expreſſis vt eſt
tex. notabilis in.l.nec paſſim· C.de iu ·
et fac · igno · poſſet tame procedere ſeðᷣm
eũ ſi erraſſent m facto puta quia credi⸗
diſſent dſpenſatum et ſic tranſeunt doc ·
cõiter hic et vidẽt tenere legiſte m.lłqui
atra pᷣalle · et in.l·auunculo· ff de odi ·
ſine cauſa ſed Bar · tenet ibicontrarium
ſequendo iſtam opimionem Jo. licet de
ea nõ faciat mentioneʒ et hoc ꝑ auẽ. in⸗
cſtas vbi pena aponit᷑ ſcienter õhen
tibo faciat.l·ſi adulter um. ff de adul. vbi
errantes m iure excuſantur a pena inc
ſtus et adulterij nec ob. d.l.qᷓ otra. que
requirit iſtũ errorẽ · nã loquit᷑ ſᷣm eũ qñ

agit de pena amifſiomis lucri non enĩ ex

pacto precedenti poterit alter vmgum
ex tali matrimomo aliqᷣd lucrari mſi iu
ſto errore tale matrimomum õriſſʒ. Et
ideo conclude tria· ꝙ aut agitur ð pena

adulterij ſeu inœſtus et error iuris excu

ſat vt · d.l.ſi adulteriũ vbi tex. notabilis
Aut agit᷑ de pena ꝑditionis ꝓprie ſub⸗
ſtancie vt dotis ſeu donatioms ꝓpter
nuptias et idẽ ar. in dicta auẽ · mœſtas
Aut de pena ꝑditiõis lucri et nõ excuſat

yt. d.lqui õ·et hãc opionẽ teneo maxĩe
cũ ſimꝰ m penalibo et ſic aſſumenda eſt

mitior o pĩo vt in regula m penis li · pj.

Et nõbis bñ hanc opinionem q; nemo

ponit h h doc · modermcõiter trãſeũt cũ
opi. Jo · an · hec tñ ſo.licet ſit hᷣa m ſe tñ
nõ puto ↄgruere huie lr̃e q hic pᷣſuppo
nit᷑ ꝙ iſta puella erat pena digna ex tali
ↄmnctione gꝰ nõ errauerat in iure p di
ctaʒ · ·ſi adulteriũ · Tercia ſo· ꝙ penã cõ
ofiſcationis habebat locũ ſ papa pro bo

no pacij ex officio ſuo h ꝓuidit et ð hac
J· in fi · Quarta ſo. ꝙ hic non poterat

pena cõfiſcatiom⸗ ha bere locum qᷣa iſti

es nõ recognoſcũt ſupĩorẽ vt dixi me·
Seenerabtte qui fi · ſint le. CVõ hanc
ſo ſingulariter ex qua ego colligo notabile
dẽm ꝙ in non recognoſe centibẽ ſuperiorẽ
de facto papa non vendicat ſibi penã a · i
ſitam et ſie videtur ꝙn iſtis papa non
ſuccedit loco ĩpatoris et ſic eſſet vera ſin⸗
gulariter limitabit dicka Inno. in c. licet
ex ſuſcepto de · fo · ope · vbi dicit ꝙ vbi de⸗
eſt ſuperior de iure vel de facto recurꝛen⸗
dum eſt ad papam ex generali teſt ate
quã a deo recepit et idẽ ſentit hoſti · m. c no
uit de iudi / poſſz enim dici ꝙ papa ſucce⸗
dit vt faciat iuſticiã non antem vt exigat
penam alege ĩpoſitam poſſz tñ mſtariſed
pronũc tranſeat et tene ſemper menti illaz
ſolutõem ſic intellectaʒ · OQuimta ſol. ꝙ rex
nõ poterat alit indici ut recederet ab ula
olũctiõe niſi caſtnis reſtitutis et hec vltĩa
ſo ĩcidĩt cũ tertia ꝙ papa ex officio ſuo ꝓ
uidit. Alij extra glo. dicũt ꝙ iſta erãt bõ
regni qᷓ nõ poterãt alienari ut ĩ cĩtellectio
de iure iur DHecſo. ẽ bonaĩ ſe ſed non con
gruit lr̃e cunꝰ ratiões ſũt vniuerſales · Alij
dicũt ꝙ bec fuerũt bona donata ꝙ oſerua
tiõe iliciti mriomi et ſic nõ ualebat pactũ
cũ ĩpediꝛet diſſ olutionẽ mrimonnet ſentit
hãc ſo · do · An · E certe licz ſit vᷣa ĩ ſe añ tra
ditivez rei nõ tñ ualz p9 traditionẽ qʒ in
pari cã turpitudis melioꝛ ẽ cõditio poſſi
dẽtis ut ĩ regka ĩ pariin vi. Et ocludẽdo
materiã cũ dictis doc · hic dic aut ſũt õcta
ſpõſalia tãtũ ð futuro et nõ habʒz locũ illa
pena ↄfiſcatiõis bonoꝝ etiã ĩ ſcieter vhẽ⸗
tibout ẽ tex · hm vmuez lec . i d. l. ãmimicu⸗
lo Idẽ putat hic do · ant · ſi fuit ↄctum m̃i
moniũ et nõ dũ ↄſũmatũ de hoc decõ ſatis
poteſt dubitari et oriũ apteſe entit Bar · in
d.l·ãmĩculo vbi vr ſẽtire ꝙ pcto mr̃imo
nio ꝑ vᷣba ð pnti habet locũ ulla pena nam
null tex· exp̃ſſe exigit copulaʒ facit.l· cũ
hic ſtatꝰ ĩ fi · ff. ð̊ dona · inter vi · et vx · Tene
tũ mẽti opi · do · ant . q cũ ſimꝰ in penalib⸗
poſſz obſeruari aut mrimoniũ fuit ↄoſuma
tũ et tũc ſi ſciẽter ↄxerũt hʒ locũ illa pena
cũ limi tatiõe pᷣdictoꝝ niſi ſupioꝛ ex offitõ
ſuo uelit ꝓuidere ꝓter bonũ pacis vel ut
faciliꝰ diſſolluat᷑ tle mrimoniũ et ĩ hoc caũ
intelligerẽ ꝓpꝛie iſtũ tex.nã non uideo ꝙ
iſti regi cõpetiſſʒ actio q; dedit ob turpe
cãm et cã fuit ſecuta ð fcõ licʒ alite:ꝛ ĩnuat
ratio lr̃e ſʒ videt tex · ð hocĩ d ·l · ãmĩculo
miſi dicas ꝙ licz fiſcoo ↄputat ius auferen

dinõ tamen donatoꝛi ð eſt ius repetendi

otra uxoꝛẽ ſ hoc facit illa regła impari
eauſa · Aut õxerũt ignorãter et diſtigue qᷓ⸗
litatẽ ignorantie ut· S · dixi · Extra glo · hic
quero numquid illa pena confiſcationis

habeat licum contra contrahentem m gra
dibus pꝛohibitis lege canonmica aliqun dixe
runt ꝙ non quia tex · in d. l:qui contra lo
quitur mcontrahente contra leges Con⸗
ſulit do · meus do · car · cuius dictum ap⸗
ꝓbo q ex q lex appꝛobat ĩ iſtis ſpirituali
bus canones videtur contraheꝛe contra le
gem qui contrahit oontra canonem facit
ci. de no op . nũt · Item canones dicunt᷑
leges ut in · ci cena · xxxi · di · hoe apteſen⸗
tit iſta glo. relata ad tex. et tene ſemper
mẽti hoc dictũ quia facit ad oſimiles que
ſtiones et poteris adducere hane materiꝗ
contra contrabentes matrimomiũ unpedi

ente miſticia publice honeſtatis ·

Uper a nobis.
Vſufructuariꝰ ſine cõſenſu dñi
donãs rẽ ipᷣazʒ vxoꝛi ꝓpt᷑ nuptias
non tranſfert ĩ eam plus iuris.qʒ ipſe ha⸗
hebat · Idem de eo qui ſub conditione adi⸗
mente habet rem in hereditatem uel m feu
dum . h·d· pꝛimo duplex queſtio.ſecundo
utriuſq; ſolutio ibi nos· tertio quedamĩ
ſtructio ibiillud pꝛimaet ſecunda pais
dunduntur in duas quia q̃libet ponit que
ſtionem et ſolutionem ut patet in littera ·
¶ Nota tr es ſpecies conceſſionis que de
re aliqua fieri poſſunt nam quandoq; do
natur ſeu ooncedit in hereditatez ut poſ
ſit donatarius ad libitum diſponere et he⸗
redem in ula inſtituere ſicut m re pꝛopaꝛa:·
Ouandoq; conceditur in feudumut utile
dominium tranſeat in uaſallum. directuz
vero remaneat penes dominum de quo in
c.i. de feudis · Ouandoq; concedit donec
vixerit is qui recipit et uidet᷑ h caſi u oceſſus
uſufructus rei · ¶ Item nota ꝙ eccleſia te
netur defendere dotes uiduarum nõ tamẽ
otra iuſtitiam. Exquo nota ꝙ ratiõe fa⸗
uorabilis et pie cauſe non eſt alicui mfe⸗
renda miuſtitia et facit ad iliud vulgare
vnuz altare non eſſe diſcoopiendũ ut oope
riatur aliud. ↄcor. c cum cauſam · g· de P⸗
ben · ¶ Itẽ nõ ibi et heredi ꝙ appellatiõe
heredis quandoq; ueniunt filij legitum ta
tum de quo tantù dicendumut plene nõ.
Bar. m. alug beer po ¶ Itez no
ꝙuſufructuariꝰ poteſt ius ſuuʒ alijs con
cedere in vta ſua · ¶ Item nota uafall?
poteſt ooncedere feudum . ſeu partẽ ĩ dotẽ
ſeu donationem pꝛopter nuptias. Et dicit
hic · Inno. ꝙ ex cauſa dot et non aliter p
mittif alienatio feudi et no · bñhoc dictũ
de quo uide quod pleniꝰ no · in · .q̃ in eccle
ſiarum de oſti. holti dicit ꝙ etiã er alia c
põt alienari dũmodo ad tpus ut hic rmit

tit ad no · in .c fi · ne pᷣla. vi. ſu · ¶ Vltimo

ſan
poͦt
ercl
alee
pria

ſto

unnge
indir
contralo
es Con
un
ſpiriual
econale
onem fzat
es dient
kaptrſeng
me ſenper
ſinils e
memateng
mü merd⸗
;

6.
oͤſenfudi
btnupti
Pipſeba⸗
ione gdi/
nuelmfen
ſecunde
quedami
ounda pas
tpomtqre
etinlittenn
onis qued⸗
uandos
ez jit
vonereeh
nwepyppur
dumt velr
um decl
n N
wol wrer
AMuocſis
atlſut
mntane⸗
neß,
düne
d ig
ewüͤntch
ſmn , de

nõ ꝙ dñs oſentiẽ alienatiomi facte de re
ſua ſibi pᷣiudicat. Potes etiã colligere
in fi. lre ꝙ oſulẽs debʒ vti vocabut pro
prijs hic enĩ papa quodãmodo repᷣhen⸗
dit itũ de meptitudine vocabuloꝝ ĩ eo
ꝓi oſultatiõe dicebat vin dediſſe vxori
dotẽ · nã debebat dicere donationẽ ꝓpteꝛ
nuptias.Poſſet tamẽ mtelligi tex · pro
prie ꝓut dixi. S. c ꝓx · Oppo · videt emm
hec lrᷣa ſine dubio · nã ſoluto mrimonio
donatio debʒ redire ad virum ſiẽ dos ad
mulierẽ vt. J.c. fi · ergo iſta vxoꝛ non po⸗
terat ↄpellere retẽtorẽ hꝰ rei etiã ſi fuiſ

ſet ꝓpria mariti exquo vi erat mortuus

So · doc · intelligunt vt deere. habeat du
biũ ꝙ erat pactũ vel conſuetudo vt vxoꝛ
ſi noſtes lucraretur donationem propter
nuptias pel ſaltẽ m vita ſua teneret ſed
rõ deci dẽdi m õriũ patet mlr̃a quia ma⸗
ritus nõ potuit plus iur.ꝛc· Et ex hoc nõ
maritꝰ? nõ põt ſibi retinere pꝑtem doti
ſcdm conſuetud mez loci ſi res dotat fuit
ↄceſſa vxori ad vitã ſuã exqͥᷣ collige ꝙ re
ſoluto iure autoris reſoluit᷑ ius ſuceœſſo
ris ↄcꝛ · tex·ff. ð pigno.illex vectigali-

Er ueſtras. arito ᷣgen
te ad mopiam ꝓ dote ſatiſda
tieo põt peti · Ita ſumat abb. ⁊
cm hũc intellectu eſſet hic caſus ſingu
laris qui nõ ẽ alibi ͥ inherẽdo ïbis le

põt ſic ſũmari · Diragẽs ꝙ dote ñ omĩo
excludit ex eo ꝙ vgat ad mopiam nec pᷣ

ciſe ogit᷑ ſatis dare vltra facultatem ꝓ

priam ſ̊i dos ſibi aſſignat᷑ ſub cautione

quã pᷣſtare põt et ſi ꝑulã cautionẽ non

eſſet ſufficiẽter ꝓuiſũ ↄſumptio ni dotis

deponet᷑ dos apud mercatorẽ vt ð hone
ſto luero vir ſuſtineat onera matrimo⸗
nij · h· d. ᷣm mtellectũ quem teneo et ẽ
caſus notabilis et quotidianꝰ. diuiditu:
nã m pma oſultatio in ſcda Nñſio cum

mãdato ibi cũ ergo · Prima ps ponit cãe
delegatione actoris petitionem rei exœ

ptionẽ et iudicis mterlocutionẽ. ſecũda
pomt duas cãs mandati alternatiui qð

mter illos interſerit. ¶ Nõ prĩo ar · opti

mũ extex. ꝙ eccleſia põt ſe impedire de
dote non ſolum in fauorẽ viduaꝝ vt · 3.

cc. ꝓx. ſed etiã m fauorẽ mariti petentis
dotẽ ſibi ꝓmiſſaz et ſic facẽ ꝓꝙ opi.Inno·
quã tetigi ĩ c lator. S. qui fi.ſint le.niſi
dicat vt dixerunt qindam ꝙ iſte actoꝛ
erat pauper et miſerabil perſona ideo
potuit recurrere ad ecdleſiã.lxxxpij· di · ĩ

Kc j. Et ex hoc intellectu nõ ꝙ pauper et

miſerabilis ꝑſona põt aliũ ↄuemire oo⸗
rran iudice eccleſiaſtico ꝑ hoc· eſup qᷣbo

dam .· j. de ·ſig · et. c. ſignificãtibus vbi
per Inno . de offi. dele · et tene mẽti vty
q; dictum · nazʒ reus hic erat laycus qd
patet ex eo q primo fuerat ↄuentꝰ ooꝛã
ↄſulibociuitatis-/ ¶ UVõ ſcdᷣo ar. optimũ
ex tex.ꝙ vir põt repellere vxorẽ ſi dos
ſibi ꝓmiſſa nõ ſoliut᷑ qꝛ cũ ex dote tenea
tur ſuſtinereonera matrimonij vt in.c ſa
lubriter ᷓ de vſuriset in.l ſi aim dotez · E
ſi maritus v. ſin autem ffſo. ma· poteſt
recuſare hec onera exquo nõ habʒ vnde
ſumat emolumenta et plus notãt ꝓbat
hec lr̃a ꝙ etiaʒ vxore ex hac cã abiecta
põt maritꝰ agere ad dotem ſibi ꝓmiſſaã
exq paratũ ſe reddit ſoluta dote vxorez
reaſſumere et hoc ſentit Hoſti · ̊. Exqͥ
etiam infero maritum non teneri ad tra
ducendum vxrorem dote prius ſibi nõ ſo
luta. Q. uid aũt ſi qs ducit vxorẽ ſine do
te dic ꝙ maritus tenet eã alere ð ſuo ßᷣm
ſtatum perſone ta notanter vult Inno·
hic et glo.in · d. v· ſinaũt facit tex m.l.
ſi nulla· ff· de relig · qð bene nõbis . ¶ Itẽ
nõ ꝙ ſi obligatus ex iuris diſpoſitione
ad pᷣſtandũ cautionẽ idoneã vpt fideiuſ⸗
ſoriã ſeu pignoraticiã ſi illã pᷣſtare non
põt admittat᷑ pᷣſtans eam quã põt puta
iuratoriã ꝙ hoc iura alle· m glo.añpe.
et ad hoc ſolet allegari iſte tex.qð tamẽ
limita ſcᷣm nõ · in. c fi · ẽ. de pigno. Itez
nõ caſũ ſingularẽ qᷣ nõ ẽ alibi de iure ca
nomo ꝙ ex pecũia depoſita apud mer⸗
ctorẽ licite põt capi ps honeſti lucri et
ſic ex peoima cũ miſterio alteriꝰ põt
remire honeſtũ lucrũ et facit optime hec
l̃a in ar · vt ſolitus mercari ex pecmia
poſſit agere ð debitorẽ moroſuʒ vt ſol⸗
uat loo intereſſe id qð vᷣiſimilit᷑ fuſſet
lucratꝰ ex pecũia tradita de qͥ vide quod
latiꝰ dixi m.eↄqueſtus . de vſuris · Sʒ
quero qualiter fiat iſta depoſitio apud
mercatorẽ Jo. an. dicit ꝙ mercatoꝛ pre
ſtabit cautionẽ de pecũia mtelligit᷑ reſti
tuenda et de ꝑte lucri reddẽda ita ꝙ cõ
penſato lucro cũ dãno ð eo qð ſupeſt ex
lucro ſoluat᷑ certa pꝑs ꝓ oneribo mr̃imo
nij ſuſtentandis ad h̊ mſti · ꝓ ſoc. m C
ð üllo et in. . ſi nõ fuerint.¶ariſto ff. co·
EF ad pmũ dem̃ ð cautõe pᷣſtãda a merca
tore adduo · ·ijf: ſo.ma · ¶ Nõ ſingu
larit h dem̃ q; neſcio alibi · naʒ ex h̊ ĩfert
vnũ mirabile vt pecũia poſſit deponi a⸗
pud mercatorẽ cũ hoc vt capitale ſꝑ ſit
ſaluum et ꝙ de lucro ſoluat certa ps Et
vide hãc qo nem plemꝰ tactã ꝑ Hoſti.
in ſũma in ti · de vſuris ĩ. an aliquud vbi
tenuit expᷣſſe valere pactũ vt deponens

pecumã nõ ſentiat damnum in capitali

mouetur quia hoc pactum nõ eſt vtra ſed
Ster naturs pctꝰ? pactũ aute factũ pᷣter na
turã ↄct valz · li ff. Spoſi · lc vi ſupꝛa

Bomoda . Dieit tn potea ꝙ ſi capitale eẽt

rditum cãu foꝛtuito deberet deponẽs re
mittere in foro aie. Sed ego non credo ꝓ
talis ſit ho neſta et licita ſocietas quomam
