bilem m fi · Cõclude dicka glo · et doct. H
aliqua addendo · ꝙ aut ſnia exœĩcatiõis
ↄtinet in ſe peccatũ manifeſtũ vtputa qꝛ
excoĩcat.q; non facit furtũ · vel qꝛ fãc ele
moſynam vel quid ſimle · et excõicatio
eſt nulla tex · eſt hodie clarus ĩ ·c· venera⸗
bilibus ĩ.· & vlt · eo · ti. li. vj · Aut excõica
tio otinet ĩ ſe aliũ erroꝛeʒ · et tũc aut ↄtra
mus et otra id de quo agit᷑ et nõ tenet · ij·
qꝗ · vj & ſi ſnĩa· aut ↄtra us · ̊ non cõtra
id de quo agit · et tenent quidaz ꝙ hH cãu
valet ſna. ¶ Ved foꝛte poſſet dic hop⸗
pogrem exquo fũdauit ſe ſuꝑ cã falſa ad
vc . c. per tuas qui fil · ſint legit · Aut co⸗
tinet erroꝛem iuris et facti. et tunc aut i2
iuſtida eſt notoꝛia· qꝛ cauſa eſt impoſ⸗
ſibilis vtputa excõicatur infans · qe ſtu⸗
prauit virgin eʒ · ⁊ tunc ſmia eſt nulla vt
nõ· ĩ.c. Romana ĩ.Gi vniuerſitatẽ eo · ti ·
h.vj. Xut cauſa non eſt impoſſibilis ſed
notoꝛie miuſta · et tũc aut erroꝛ eſt expᷣſ
ſus ĩ ſma:·⁊ putarẽ ſmiam nullam.ꝙ h·l.
j ff. que ſen.ſine ap· reſcm· ⁊z qð nõ· Im·
i·c cũ Bertoldus de re udi · Aut non eſt
expꝛeſſus erroꝛ ĩ ſententia.ſed aliũde et
extrinſecus cõſtat de miuſticia · vtputa
excõicat᷑ Titius.q; ſpoliauit ſẽpꝛoniũ
et notoꝛie oſtat ꝙ iſte nõ ſpoliaint · ſed
alius · et tunc glo · videt hic dubitare · et
etiaz Jo . an · Oz ocluderem ꝙ ſnĩa excoĩ⸗
catioĩs teneat.et hoc vt magi timeatur
pro hoc tex · hic requirẽs erroꝛeʒ patẽter
expᷣſſum · et tex · ĩ d· c venerabilibo m fi.⸗
ide tenuit ibi Archidi. Sed alias ſnĩa iu
dica bit᷑ nulla ꝓh tex. iũcta glo · ĩ clem̃.
paſtoꝛalis · de re iudi · ĩ · non habeat · te
net Imo ·. ĩ. c fraternitatis de frigi · viðꝛ
bo · ter · m. c inter cetera de re iudi · pro H
adduco rationẽ · Sententia miuſta trã⸗
ſit i rem iudicataʒ ꝓpter pꝛeſumptioneʒ
quia pꝛeſũptioeſt ꝙ diligẽter iuder er⸗
ercuit officiũ ſuum · vt expꝛeſſe vult tex.
3. de re iudi ·i. c. cauſam · et ĩi. · in pꝛeſentia
de renunc . Sed vbi oſtat notoꝛie de m⸗

iuſticia ceſſat pꝛeſũptio iuſticie · q pꝛe⸗

ſumptio cedit notoꝛietati · vij. di · veri⸗
tate manifeſta · nec eſt pꝛeſumptio ꝙ ius
im ſe valde equum velit aPe bare noto⸗
riam miuſticiã et ea que ſũt not
bẽl ꝓ exp̃ſſis · fãc · c· euidẽtia · · de ceu ·

t notoꝛia ba⸗ 1 . 63 die⸗
eũ abſolus · et hodie ꝓbat ĩdi

nã et ofeſſio ptis cõfitentis ĩiuſticiã ſnĩe
inducit retractatiõeʒ vt nõ · Inmo · ĩ. c. qꝛ
pleriq; de mnmu · eccle . foꝛtius vbi ẽ no⸗
toꝛietas · ¶ In glo.ĩ p·ad cautel amĩ fi.
SHed õ hoc dubitat᷑· nunquid mduſticte
ſit credendũ petenti litteras abſolutoias
ſi dicat erxcoĩcationeʒ latam poſt appella
tionez · Conclude poſt doct. hic et ĩ dicto
c ſolet de ſen· excom ·li · pj · pꝛemittendo
ꝙ vbi abſolutio fienda eſt citari pᷣus de⸗
bet aduerſarius ad cuiꝰ ĩſtantiã lata fu⸗
it exooĩcatio · vel ipſe mudex ſi eaz tulit ex

officio vt nõ · ĩ. cqᷓ fronte · de appel · et · x.

q· in · ĩ. - cũ excoĩcato · aK ſatis innuit tex.
ĩic ſolet pꝛeal:et hoc ven niſi ꝑiculũ ſit in
moꝛa ·tũc em̃ nõ vocato aduerſario pote
rit fieri abſolutio pꝛeſtita ſufficiẽti cauti
one de parendo mandatis ecẽ · ar. ĩ. c· ex
parte.j qᷓ. de vᷣ. ſig. Si autez aduerſariꝰ
comparet tunc aduerte ad modũ oppo⸗
nendi. aut em̃ dicit excoĩcationem lataʒ
pro manifeſta offenſa · et debet ſibi dari
terminꝰ? ad hoc probãdũ vt dicto· c ſo⸗
let · Aut dicit aꝑellationẽ fuiſſe fruſtra⸗
toꝛiam et cũ oſtet exoommũicatſ. pᷣceſ⸗
ſiſſe ex legitima cauſa· licʒ non apareat
de pitate cauſe fiet abſolutio pᷣſtita cauti
one ſaltem iuratoꝛia· ⁊ poſtmodum in⸗
quiretur de veritate cauſe ꝓ hoc dictuz
c.venerabilibus m fi · et ibi glo · pe · Aut
aduerſarius ꝓponit nullaʒ appellationez
interueniſſe ſaltem infra tempus legiti
mum et tũc ante omĩa debet conſtare ꝙ
appellatum fuit ante excoĩcationẽ · x ptꝰ
abſolutionem mquiret de veritate vt d.
c.venerabilibo m fi·⁊ qmq̃ʒ tex. dicat
ꝙ ſedes apoſtolica ↄſueuit abſoluere ad
cautelam· Idez dicendũ de iudicibo mfe⸗
rioꝛibo.vt ĩ dicto. c. ſolet a· c venerabili⸗

bus ·et de hac abſolutione ad cautelã vi⸗

de plene ꝑ Jo. an · ĩ dicko . ſolet ·
Jaliquando. ipapa

ſuis littels excoĩcatum ſalutat
nonp hoe eum abſoluit. h · dĩc
Pꝛo poĩit dictu. Scðdo cãʒ reddit · ibi cũ
p ignoꝛãtiã Caſus ac. ¶ Nõ pᷣ er tex · ꝙ
excõicati nõ ſũt ſalutãdi.et᷑ ꝑ l̃as na pa
pa h videt ſe excuſare ꝙ ꝑ ignoꝛatiam he
ſe qñz deſtmãt᷑ ad excòicatũ · Nõ ſcdo ꝙ
papa pt᷑ nõ ſuata foꝛma eccie abſoluẽ ex⸗

— *7 —

cõicatũ · nã tex. ̊ dĩe ꝙ ꝑ ignoꝛãtiã qnʒ

emanãt he lr̃e gꝰ ſi ex ctaſcia et papa ꝑ

ß ĩitendet abſoluẽ valeret abſolutõ vt ho
die clare ꝓbat᷑ĩ cle · ſi ſumd eo · ti · ¶ In
glo.j · ibi · et hoſtet 2 dic ꝙ nõ ðꝛ oſtare
niſi h expᷣmat᷑ · vñ õʒ ꝙ dicat r h vult
icka cleme

. *

Siſũmus eo ·ti · et ꝓ h̊ vide glo. nõbilez
in cle · j · de immu . eccle . q̃ diẽ ꝙ ſi papa
reuocat aliquã oſtitutõʒ et vult eaʒ hr̃i
i infecka · excõicati vigoꝛe illuis oſtõis
nõ indigẽt abſolutione· maria em̃ ẽ pa
pe ptᷣas circa ius poſitiuum pt ibi nõ · et
ꝓbat ĩ · c. ꝓpoſuit · de oof. pᷣbẽ · et ĩ fi. gl ·
¶ UMõ glo·ꝙ papa nõ mcidit ĩ excõicati
onem cõicando cũ excĩcato · et idez nõ ·
Slo.iĩ.c.ſi mimicꝰ.xeiij· di · et ĩ. c. nulli. ẽ.
eo · male tñ facſic cĩcando. vt nõ.ĩ d. e.
nulli et ibĩ dixi. et ideo papa ſeruat ꝙ cũ
excoĩcati ambaſiatoꝛes petũt audientiã
fãc eos pꝛius abſoluiet explicata amba
ſiata reducit eos ĩ pꝛiſtinaʒ exœĩcatiõez
¶ Sed ext᷑ glo. quero nũquid poſſumꝰ
optare excoĩcato ſaluteʒ aĩe et oꝛpis·
doct · ꝙſic · et oꝛare ꝓ eo ſicut eccleſia ĩ
die paraſceues oꝛat pꝛo hereticis qui tñ
ſũt exoĩcati vt ĩ . c excoĩcamus · S· de het ·
hoc intellige dũ exoĩcati viuũt. Sz pꝛo
decedẽtibo nõ eſt oꝛãdũ vt ĩ.ca nobis a. c.
ſacris.S.eo·

F f⸗ lCu. Excoĩcatꝰa pluribo
. Pꝛrians nõ eſt cõiom reſtitu
endus ſi ab vno tim̃ abſoluitur.pel aliter
et ſic. Excõ icatus a pluribo pꝛelatis ob
plures cauſas nõ ẽ cõiom reitituẽdꝰ. lʒ
de vna cã velit ſatiſfacere. et ſi impetrat
abſolutionẽ tacitj alijs cauſis non vatet
abſolutio · h. d. ſcdᷣa ꝑs ibi ſuꝑ h·. Caſus

ac̃. ¶ Vo · Po ex tex · ꝙ multiplicatis ex⸗

ceſſibo pt᷑ multiplicari vmculum excĩca
tiois · ꝓh. cita quoꝛũd azʒ.· ᷓ.· de iudeis ·
ĩc cũ ꝓcã.S.eo .· ¶ Exquo infert ꝙ gpt
excſſum ſeu delicktũ qͥs pt exoĩcari ab
hoĩe qð videt õ glo.ĩ.c. ẽi · xj · q · ij · que
diẽ exoiĩcationeʒ nõ eſſe ferẽd am ab ho
mie niſi rõe otumacie · ⁊ ꝓbat᷑ĩ.c ſacro .
eo. Ozʒ tu intellige text · ꝙ debz excoĩcari
Pter exceſſum.i. ꝓpter ↄtumaciã ĩſurgẽ
tem er exceſſu ſeu delicko vt qe citatu vt
ſatiſfaciat ꝓ delicto negligit ſatiſfacere
vt nõ.ĩ.c· ex pte . de ver. ſig. ¶ No · ſedo
4 plures pꝛelati poſſũt habere iuriſdi 2
ĩonem ĩ pſonã vnius cleria et eũ excõ
mũicare · finge em̃ · ꝙ cleneus habeat be
neficia diuerſis dioc · vel ĩ vna dioceñ
hit beneficiũ et ĩ alia pꝛrĩmomũ ſeu domi
aliũ pt ĩ c poſtulaſti. de foꝛ· cõpe. xel m
alia ht᷑ doĩciliũ ĩ alia deliquit vt ĩ · c · j · de
rap· ¶ Tercio no.ꝙ abſolutio ab excõi⸗
ctione ꝑ ſurreptiõeʒ obtenta nõ ꝓædeſt
exco ĩcato de quo dic vt plene dixiĩc cũ

ꝓ auſa.õ · eo. ¶ In gle · ibi vna abſo⸗

lutione c̃. No. glo. vſq; ad finẽ er qua
habes tres pᷣcticas al ſeluer di illuʒ qui

plunbo ercõcationiboligatus eſt.pꝛia
practica eſt vt ꝑ vnicam abſolutiõz tol
lant om̃es · et ĩtellige iſtam glo · duplici
ter. Pꝛĩo ſi idezʒ pᷣlatus exoĩcauit ſubie⸗
ctum pluries ꝗꝓpter multiplices cauſas.
tũc ipſe ſolus pt᷑ vnica abſolutõe omne
exoœĩcationes tollere. Scðdo pt itelligi
qñ diuiſi pᷣlati exoĩcauerũt vt ĩ la· et tẽ
pt᷑ fieri vnica abſolutio · ſ. ſi om̃es ↄueni
ant ſimul.nam vnꝰpᷣlatus nõ pf abſoluz
ab excõicatiõe lata ꝑ aliũ pᷣlatũ vt ĩ.c pa

ſtoꝛalis · de offi. oꝛ. .Ep̃terea · Scdᷣa pra

cticea eſt vt vnꝰcõmittat alteri vics ſu⸗
as · et hec eſt bona.et multũ frequẽtata.
Tercia pꝛactica eſt vt qᷣlibʒ ſepatim ab⸗
ſoluat ab excõicatione ſua et lʒ vtat pᷣbo
abſoluo·nõ ꝑ h̊ cẽſet᷑ reſtitutus coĩoni
reſtringit ad cauſã ſubiectã ar.im.·l.
age · et i · . ſi dec reta. C. de tñũſack. Abb.

Eſponſo. ercõicatj g et ĩ⸗
terdictis p̃dicari pt᷑ licite rer⸗
bum dei. h. pꝛimo. Tempe ge
neralis ĩterdicti ↄcedipĩ baptiſmꝰ·chri
ſmatio ĩ fronte.et pemtẽtia moꝛiẽtiũ.h̊
dicit ſeðo· Et ſũt due ptes pᷣncipales ſe⸗

cũda ibi/p̃terea. Caſus.xc· ¶ Vo. pꝛĩo

ex tex · vnũ caſũ in qᷓ exwĩcatus licite ĩ 5
trat eceleſiam· pidelict vt audiat verbũ

dei · et h pmittitur vt mducat᷑ facilui ad

coꝛreckionem · ¶ Nunqund autem extra
hunc caſum poſſit exoicatus ingredi ec
eleſiam.Sar · brix · in. c.qui ſtudet · j. q
j· tenet ꝙ ſic dummodo nõ intret cã au⸗
diẽdi diuina·. Alnj otra qð mihbi plꝰ pla
et ꝙ hoc text · xxp · di.perlectis.et· xxj·
di · cleros · et nõ. z· eo nup · et ideo intel
ligo hunc caſũ eſſe ſpãlem. ¶ Secundo
no. ꝙ licite particpatur cũ excommũi⸗
cato · quãdo participium tendit ad eius
coꝛreckionem. quod clarius habetur ĩ.c.
cum roluntate ꝗ.eodem· ¶ Tercio nota
ibi eum videris expedire.ac· ꝙ nonſolũ
ſemel ĩ ebcomoea ſed etiam cum pꝛe⸗
lato viſum fuerit poſſunt exommunica
ti rocari ad eccleſiam vt audiãt pᷣbũ dei ·

¶ OQuarto no · ꝙ omẽs ciues vmi cuita

tis pariter ⁊ ſimul exœĩcari pñt et mtelli
go ꝙ excĩcatio feratur in perſonas ca⸗
paces nã ĩ vmuerſitatem nõ debʒ fieri ex
cõicatio nec etiam ĩ incapaces vt ſũt ĩfã
tes de quo ĩ. cromana mvniuerſitateʒ

tria ſacr̃a ↄceſſa tpe ĩterdicti ghalis·pꝛi
mũ eſt baptiſmꝰlict hic dicatur de par⸗
uulis idem eſt de adult/ vt negeo .
lib. vj · Ocðm eſt pnia moꝛientiũ hodie
etiam viuis datur pnĩa tpe ĩterdicti vtĩ

eo. ti · lib. vj · ¶ OQuinto no. m. &p̃terea .

c.fi · eo · ti. li · vj · SOz coꝛpus Chriſtinõ
ↄcedit niſi monẽtibovt ibi nõ · ¶ Terciü
ſacr̃m eſt chriſ matio ĩ fronte· et licet hie
dicat de pueris. Idez ĩ adultis vt ĩ dicto
c .qm̃ · Q.uid aũt ĩ mrimoĩo.⁊a ĩ oꝛdinbo
dic vt nõ · ĩ. nõ eſt õ· de ſpon. Abbas

ſcit pꝛo certo inpedimẽtũ ma

ſ eredit ex cã ꝓbablli et dilcreta · tůc pꝛẽ
reddẽ debitũ no aut exigere . Sz ſi ex le⸗
ui et temeraria cã depoſita ↄſcia pot red⸗

dere et exigere h· dicit · Diuidit · nã pꝛio

caſũ de quo querit᷑ diſtmguit· Et pᷣmum
mẽbrũ pꝛoſequitur ibi pꝛmo.Circa ſe⸗
cũdũ dutingint biĩ ſcdo · Et terci mẽ⸗
brum ꝓſequit᷑ ibi veꝝ Caſus ac· ¶C Uõ

pꝛio ex tex · ꝙ aliud eſt ſcire aliud credẽ

nã ſcĩa ht ſe ad certũ. et credulitas ad i5

certũ · Et qñq; ↄtinet ĩ ſe falſũ. ¶¶ Scðdo

no. ꝙ multi ſunt dus credulitatis nam
qñq; qͥs credit ex ꝓbabili viectura · qñʒ
ex temeraria pꝛeſũptiõe · Ex pdickis in⸗
fero · ꝙ ſi teſtis dicat ſe credere ꝑ hͦ non

fãc plenam fidem · q; credulitas differt

a certaſcia · de q̊ ꝑ Sar. m.l X duuo ff de
iur̃iur · dico ĩ . .·ct eo·ti · Tercio nõ · ꝙ ot
legem oſcĩe nõ eſt obẽdiedũſi upioꝛi etiã
. — — — à
pape · Duplex eſt em̃ lex. OQuedaʒ e pua
ta ſeu oſcie · Ouedam eſt publica vt · xix
q · ij · due · Pꝛiuata eſt potentioꝛ publica
hinc dicimus ꝙ que ſpu dei agũt᷑ nõ ſũt

ſublege. ſ publica. vt ic licet z. de reg J/ ⸗
¶ Ouarto nõ. ꝙ õ oſcĩaʒ etiam temeraꝰ

riam nõ debʒ aliquid qͥs opari.ſ debz eaz
pꝛimo deponere ad oſiliũ pꝛelati ad hoc

c pꝑ tuas·ij· de ſymo. Ded circa predict
quero de nõbili queſtiõe nũquid ſitobe
diendũ p̃lato vel pape ĩiuſte aliquid mã

dãti · So · nõbiliter diẽ hic Imo · ĩ addi ·

ꝙ ſi pꝛelatus mferioꝛ mãdat mibi aliqd
miuſtũ.etiam ſi nõ ſit peccatu · puta vt
dem ſibi libros meos nõ debeo ſibi obedi

re· et ſi me exoĩcat · debeo accedere ad ſu⸗

perioꝛem ad relaxationez huiꝰ miuſti 5
cpti · nec oſulẽs tali excoĩcato ĩ hͥ facco

mcidit ĩ excĩcatiõz · q; nõ ꝑticipat ĩ crie
cum illud nõ ſit crimen· quod ſingulari⸗

trimonn non debʒ reddere debi
tũ ſed potius excĩcatione pati. SGi aũüt

ter nõ · pꝛo linntatione · cnup · 5· eo. Aut

papa qui non habʒ ſupioꝛem pcipit iiu⸗
ſtũ et tunc ſi ſapit hereſim nõ eſt ſibi obe
diendu vt ĩ ſi papaxl · diſ· Si pᷣo non

ſapit hereſim tũc ĩ ſpũalibo eccleſiaſti⸗

eis eſt ſibi obediendiẽdũ · exquo pœptu
non otinet ĩ ſe peccatũ · licet ĩ ſe videatii

duy · xix. di · mmemoꝛia⸗Idem ĩ eccleſi⸗

aſticis perſonis niſi ex pꝛecepto pape re

hementer pꝛeſumat᷑ ſtatum eccleſie per

turbari · vel aliqᷓ̃ mala futura · qꝛ tũc non

eſt ſibi obediẽ dum · Et nõ ſingulariter h
dictum. naz multum aliegabatur ĩ fauo
rem cardinaliũ qui receſſerant a Grego

rio et Ben edicto · ⁊ reuocabãtur ab eis ſbᷣ

pena exoĩcatioĩs· naʒ dicbat · ꝙ nõ te⸗
nebantur obedire q fuiſſet nnpeditum
vcilium et vmtas eccleſie · et ſic ex tali p⸗
cepto mala preſumebantur futura· vel
ſtatus eccĩe ꝑpturbari· Si vero mãdat ali
cui ſecul ari ſibi nõ ſubiecto rõe eccĩe cãe
vel pſone · et mandat ſibi circa tꝑalia · nõ
eſt ſibi obediẽdũ · vtputa mandat papa
ſine aliq̃ cã alicui laico vt det ſibi bõa ſua
nõ em tenetur ſibi obedire · qe nõ eſt ſibi
ſubieckus nec rõe cauſe · nec rõne pſone ·
ĩ tꝑalibo· Secus ſi mãdaret aliqd ſpũa⸗

le rel eccleſiaſticũ. Et ex his dictis hs

declaratam materiam totius ·c et glo.

Ontingit. Cleric? qui nee
m tonſura nec ĩ veſtimẽtis nee
m negocioꝝ qualitate de clen
catu quuicq̃; oſtendit · et tercio momtus
ſe nõ emendat pdit pꝛiuilegiũ clericale
xel ſic· Per diuiſionem habitus tõſure
nõ perdit cler icus ante trinã monitionez
pꝛiuilegiũ clericale. In pꝛnma pomt᷑ co⸗
nmtis quercla. In ſcdᷣa pꝛouiſio ibi verũ.·
¶ Uõ pꝛnmo tria ex quibo debʒ cognoſci
et diſcermi clericus a laico · Pꝛio mmodo
tonſure . Ocdo m foꝛma veſtimẽtoꝛumn ·
Tercio ĩ qualitate negocioꝝ· et de tonſu
ra et q̃is debeat eẽ. et re clerici poꝛtant
vide tex· xij. q·).c duo ſüt gna a bonã gl·
ĩ cle .). de vi · et hone · cle · De foꝛma v̈o ve
ſtimentonꝝ vide tex · · c. clerici de vi. ho ·
eler · et vide bo · glo e ĩ cle · i · de vi · hon⸗
cle. Et ex hů et er ter · nõ. ꝙ etiam clerici ſe
culares hnt certaʒ foꝛmã veſtimẽ toꝝ qðᷣ
tñ ĩ veritate iur̃ · non cauetur exp̃ſſe. ſed
tñ quidam coloꝛes ſunt eis mterdiccti · 2
cauet᷑ vt poꝛtet veſpes vſq; ad talos vt in
dicto·c.clerici · Aliã foꝛmã nõ legimꝰ⸗ de
quo vide ꝗqð nõ.ĩ iurid⸗ pꝛeal · De qlita⸗
te negocioꝝ dic vt habet m· c fi· de vi ·
bonef. cle. et · S · ne cle. vel mo · et m. cj· et
ij. et vide text · cum glo· lxxxvj diſ. per,/
uenit. ¶ Becundo nota · ꝙ er ſolo deli
cto apoſtaſie clericus etiam in minoꝛib⸗
non perdit pꝛiuilegium clericale · etiaz ſi
dephendat i delicto qð colligit ſatis ex⸗
pſſe h et adhuc expᷣſſius ĩ cſi iuder laicꝰ·
eo · ti · li · vj · et p h pote reſtringere · c) ·
t

.

5· de apoſta · ꝓut ibi dixi · ¶ Tercio no.

„ 7„

ꝙ ad hoe vt clericus perdat peimu

legius

ratione apoſtaſie debet tercio moneri ve
reſipiſcat · Vnde nõ · ibi tercio.nõ g ſuf
ficit vnica monitio ꝓ oĩbo erquo ad pe⸗
nam incurrendaʒ nus requirit terciã mo
nitionẽ iuxta theoꝛicã glo.md · cle · j · de
vit · et ho . cler . et ꝑ Jo. an. in.c.ex tue · de
cele.nõ reſi · Et ex hoc etiã nõ.x ex tex.vnũ
modũ indirecte deponẽdi clericos ĩapo⸗
ſtoſia degentes. nã ſi tercio moniti non
reaſſumãt habitũ.ipio facto ꝑdũt om̃e
pꝛiuilegiũ clericale.nec requirit alia de⸗
gradatio ſed mcõtinẽti efficiunt᷑ de foro
ſecutari · ¶ Vltimo nõ ibi· a te comoĩti
ꝙ h admonitio non pt᷑ fieri ꝑ iudicẽ ſecu
larem neq; ꝑ quẽcũq; · j debʒ fieri ꝑ dio

ceſanũ vt patet ĩ pᷣn.ibiĩ dioẽ · tua⁊c · x

clarius ĩ.c.ĩ audientia · ᷓ̊.eo.pbi loquit
de pᷣlatis · et ꝑ illaʒ decre. die idẽ i admo⸗
nitione cuiuſcũq; pᷣlati habẽtis epᷣalem

iuriſdictionez ĩ clerieũ ꝓ h ꝙ ſimili diẽ

gZlo. nõ · ĩ cle.j.· de re · eccle · no ali · ⁊ Im.
ĩ. c.ij · de tñſack · ¶ In glo · ĩ v.tercio ibi et
c. ꝓpendimus · et dic plene vt ibi diri. nã
pt dici ꝙ illa iura in cõtrariuʒ allegata
loquũtur de pꝛiuilegio pſone · et qñnn⸗
mſſcent ſe enoꝛnntatibo· dic tũ plemius
pt dixi ĩ dicto . c. ppendimꝰ · ¶ In ea · glo·

ibi nec debẽt pꝛiuilegio gaudere ac.hboe

eſt rey qñ clerici ↄiugati non deferũt ha
bitũ et tonſuraz alias gaudẽt pᷣinlegio ĩ
duobo · et dic vt habet᷑ hodie m.c. vnico
de cler · oiuga · li · vj·

Npꝛeſentia. xb excõica
ti denunciatione repellit᷑ qͥ nõ
pmonuit et ei cõmunicauit.h · di. ponit
dictũ rõeʒ ſpᷣdens ibi· cũ ſuꝑ· Caſu ac̃.
¶ Nõ pmo ex tex · ꝙ etiã ĩ denũciatione

excõicati requiri᷑ admonitio pᷣcedẽs ſiẽ

ge ĩ denunciatõe alioꝝ crimmũ ſeu defe⸗
ctuum requiritur admonitio pꝛecedẽ vt
i. c nount · de iudic · et ĩ · c cũ dileccti · de ac ·

ita et m denũciatiõe excoĩcati · ¶ In glo.

jibi ſed ſecus eſt vbi denunciatus ⁊ ̊ eſt
vera lect · huiꝰ.c.nã ille qui denũciat quo
dãmodo agit · vnde non nnproperat qð
ſemel appꝛobauit · xxxij.q· v·hoꝛrendus
nam pꝛeſumitur vemre ad denuncian⸗
dum cũ bono zelo. Ded ſi exapiẽs mole⸗
ſtatur nõ pot ſe defẽdere · quocũq; modo
vt ĩ regula nullꝰ dere · iur · li · vj · et · c iter
de excep · Legit h.c. et alns modis. ſed
nõ opoꝛtet inſtare qꝛ alie lec.preter iſtã
diumant. Abbas

Uante. egit duobo mo⸗
dis ĩ glo · et tercio mõ ext᷑ glo
et ᷣm pᷣmũ modũ·h· d. Exrcõicatꝰẽ qlibʒ
pmittẽs cleicũ pouti ſi ꝓhibẽ pt᷑ · Sedᷣm

aliũ ĩtellectũ·h.d· Excõicat ꝰ? pmittẽ⸗
elericũ peuti ſi rõe officij poterat ꝓhibe⸗

re et nõ prohibuit · Scdm terciã et rerã

lect. H̊.d. Excõicatꝰeſt doloſe pꝑmittẽs
clericũ peuti exqͥ poterat ꝓhibere et nõ
ꝓhibuit · Pꝛemittit culpã quã ſedᷣo agg⸗
uat ibi ne aũt · tercio aggrauatiõz decla⸗
rat ibi eos: Caſus· ac. ¶ Nõ pꝛĩo ex tex·

ibi pᷣſũptio ac. ꝙ opimo ĩ iur · falſa eui

dẽter pt᷑ apellari pᷣſũptio et temeritas·.
¶ Scðdo nõ ꝙ etiaʒz nbi pena imponitur
ipſo iure faciẽtes et oſentientes pari pe⸗
na plectũtur.et hͥ ẽ potius ex interpᷣtati⸗
one.et ideo h̊ nõ haberet locũ in ſtatuto

vbi fictus et ĩterpᷣtatus intellectus locũ

nõ habet vt ĩ · l in ff de neg · geſt · et ĩ. c m
nr̃a · .· de miur̃. ¶ Tercio nõ.ꝙ valens
obmare delicto et nõ obuiat pᷣſumĩit᷑ fa
nere delmquenti ſed hoc eſter iur. ĩter⸗
pꝛetatio ne vt ĩ tex · de quo tñ per Sar · in
lis qui opem ff. de fur.et ĩ.l nõ ſolũ.ĩ.C.
ſi mandato · ff de miur᷑·aliquid tetigi im
c.mulieres · j· eo · ¶ In glo. j. ibi. et ĩue
nies ea · no · hãc glo· ſingulariter ꝓ ſta
tutis puniẽtibus conſentientes certo fa
cinoꝛi vt dicantur ũli onſentientes qui
coopantur ad delictum ſaltem pꝛeſtãdo
autoꝛitatẽ · ſecus nidetur ĩ eo qui tm̃ ad
hibitit pꝛeſentiam non autoꝛiʒ abilẽ nee
coooꝑatiuam ·etiam ſi poterat obuiare et
non obunauit. tamen tex. hic im fi · videt
innuere cõtrarium qntum ad materiam
noſtram·nam iſte tex.non intendit pu⸗
nire autoꝛitatẽ pꝛeſtãtes · ſj non obuiã
tes . aim poſſũt · vnde die vt dicet i glo.
ſe · ¶ In glo · ij · i fi · ex hac glo.colligunt
ille due lect. m q̊s pᷣmo loc ſũmaui.
Pꝛĩꝰ& quilibʒ qui pt᷑ obuiare ne cleleꝰ
poutiatur et nõ obuiat mẽrit excõicatõzʒ
et fuit glo · Jo · antiqui gloſatoꝛis · Alia

lect. poĩt᷑ꝑ alios quos ſequit᷑ glo· nr̃a vt

„

mtelligatur ĩ habete iuriſdictionem ſeu
poteſtatem ĩ rerberante.q; iſte ꝓBe pt᷑
et debz obuiare · Secus ĩ alio puto ſocio
nõ habẽte hane poteſtatem. Extra glo.
po nitur alia lect· per Inmmo· et alios doc.

ſe. vt littera intelligatur generaliter in

non habente poteſtatem ſeu iuriſdictõʒ

dümodo doloſe patiatur. Geaus ſi non

doloſe ſed ex negligentia · vt qꝛ non vult

ſe immiſcere rumoꝛibus alioꝛũ. tunc nõ

incidit in exoĩcationem:nam ad ineur⸗
rendam exco ĩcationem canonis Si qͥs

ſuadẽte requiritur dolus pt patz ex illis

verbis · ſuadẽte diabolo · zc· vbi go ceſſat

dolus nõ ht᷑ locũ illa diſpoſitio.facit ĩ ſi⸗

mili · · pe · C· de adult · et. j · C de ſiccar. a

hec lect. mihi placet · et pro hoc adduco

2

tex ·ibi fau?ꝛe inberp̃ᷣtans ac̃ · g iſtð ius
jntendlit laqueare nõ ſim plieiter neglig⸗
tem vel ꝓ ſuo cõmodo. ſed ſe retrahẽtẽ
ſcʒ ꝙ tacito ſuo fauoꝛe qð nõ · Sed dubi
to nũ qind pꝛeſumet᷑ dolꝰ eoipſo ꝙ fuit
pnñᷣs et ponu obuiare a nõ obuiaui: Et pᷣ

mo vid ꝙ nõ ꝑ.lł quotiẽs ĩ & qui dolo ff

de ꝓoa · vbi patz ꝙ qui dolũ allegat pꝛo⸗
bare debz · et ↄcoꝛ . cij · de renũ · l. vj· In õ
riũ fãr iſta la.q̃ videt mterpᷣtari dolũ et
fauoꝛem eoipſo ꝙ nõ obuiat et pt᷑ obuia
ye. et hante ꝑtẽ tenerẽ · Ratio qꝛ pᷣſũptio
eſt ðↄ nõ obiantẽ · et dolus ꝓbat pꝑ die⸗

cturas 5 Et ex pdickis nõ · ꝙ · cſiqs ſua

dente eſt largiſſime ĩterpꝛetãdũ fauoꝛe
religioĩs· St regulariter nunquid quis
teneat obuiare miurie iferende ꝓximo
dic vt nõ · in . c dilecko · eo · ti · li · vj. Abb.

Alcro.ꝑ:ꝛelat exooĩcarenõ

nmitione pꝛemiſſa et ex cã mani

/ Ekeet ſubditu miſi copetẽti mo
feſta et r

7

õnabili · Et otrafaciẽti impoĩt
qui falſo cõquerit᷑ ſe exœĩcatũ miuſte.
et ſubncit quid iur.· ſiplatus dicens ſe er⸗

raſſe vult excĩcatũ abſoluere · et aduer⸗

ſarius appellat ne abſoluat. h. d. Et tria
ſüũt dicka. ſedm ibi ven · terciũ ibi ſi vero ·
¶ Uõ pꝛio ex tex · ibi niſi vpetẽti admo

mtione ꝛc̃.ꝙ ſic ĩ alns ſẽtentijs requirit
citacio pcedens vt ĩ · c oſuluit de of. dele ·

I· de vnoquoq; ff de re iudi· ita ⁊ in ſnĩa
excoĩcatioĩs requirit᷑ admonitio pꝛece⸗
dens. Ded dria eſt q ĩ alijs ſẽtentijs fit
citatio vt veniat ad ſnĩaz audiẽ daʒ · Sʒ
ĩ ſnĩa excoĩcatioĩs fit admonitio vt ſe eõ
rigat· et qᷓ dicatK petens admonitio. dic
yt habet᷑ i c.oſtitutionẽ a.c ſtatuimꝰeo·
ti. li· pj. ¶ Scðdo nõ ꝙ admomitio põt
fieri ſine ſcripta· ideo reqiurit᷑ h pñtia p⸗
ſonaꝝ · hipſa excõicatio non debʒ hodie
ferri ſine ſcriptura alias iudex feren?ia⸗
dit ĩ penam vt hodie habet᷑ ĩc j·eo. ti. li·
vj · ¶ Tercio nõ tria requnſita vt iuſte fe
ratur exoicatio.Pꝛimo vt pᷣcedat ope⸗
tens monitio · SOedo vt eã ſit rõnabilis
Tercio ꝙ ſit mamjfeſta. Ex cauſa g ſoli
pᷣato nota nõ debet ferri exeõicatio vt in
Kc.ſi tantũ · et in · c· placuit.vj · q ij · 2
¶ Ouãto no. ꝙ ſicut iudex poteſt reuo
care ſuam mterlocutoꝛiam male latam
ita a excõicatoꝛ pt᷑ reuocare ſuam excõi⸗
catio nem miuſte lataʒ. nõ o bſtante ð⸗
dickione partis aduerſe· Ex quo ĩfero ꝙ
excõicatioĩs ſẽtentia potius attrahit ad
natura m mterlocutoꝛie qm diffinitiue.
nam diffinitiuam iudex reuocare nõ pt

ſed mterlocutoꝛiam ſic vt plene nõ. im. c·

aum ceſſante de appel · 2 ·quod iuſſit ff.

Ex quo infero etiaʒ ad aliud ꝙ appellãs
ab excoĩcatione tenetur expꝛimere cauſã

ſicut appellans ab mterlocutoꝛia·ſeu g⸗

uamme quod ſenſit Immo · m. c per tuas

g. ea. et Jo · an · m. c. venerabilibo · eo · ti ·

li. vj. quod tene menti · ¶ Quinto nõ ibi

per ſe rel ꝑ alium ꝙ abſolutio ab excoĩca

tione poteſt fieri per aliũ · et facit ꝓ com
muni practica ſᷣm quam pꝛelati cõmit⸗

tunt mferioꝛibo hanc abſolutionem.
¶ Sexto no. ꝙ non ſolum per viam ap⸗
pellationis · ſed etiam per viam querele
poteſt quis conqueri de miuſta excom⸗
mumcatione et cauſaʒ inuſſticie ad ſupe
rioꝛem deducere qð tamen intellige ꝓut
diſtmguit text.ĩ pꝛin. et in. c xenerabili⸗
bus pꝛealle. ¶ Septimo nota ꝙ marxĩa
pena eſt excoĩcatio · nam inter hommes
eſſe et hoĩm carere cõmertio non eſt ſine
grauiſſima pena Sed motrarium fadt
Kccum medieinalis eo. ti·li · vj · vbi excõ⸗
municatio eſt medicina · Sed dic cõcoꝛ⸗
dando ꝙ penti eſt medicina · SDed reſpe⸗
ctu muuſte exoommuĩcationis eſt pena
pena em eſt vbi non meretur exoommu
nicari. vel vbi non vellet parere de quoĩ
ticto· c. j · ¶ Vltimo nota iudicema qᷣ
poſſe abſoluere exeommumcatũ non ob
ſtante appellatione etiã legitima · Et ra
tio poteſt eſſe duplex · Pꝛimo ꝓpter pe⸗

riculum moꝛe ne decedat i ercommũica⸗
tione vt hic glo. Alia et notabilioꝛ:· quia

iudex ad quem hoc debet facere recepta
cautione ergo iudex a quo hoc poteſt · q;
omiĩa tendentia in facilioꝛeʒ exitum cauſe
appellationis ſibi permittuntur vᷣt not-
in.c.ij. de matri. contracto ↄtra ĩterdic.
eccle · et m. c.qua fronte.S. de appel · et ĩ
c·cum teneamur eo· ti · ¶ In glo · i · in
fine non mtelligas glo. ꝙ ĩdiſtincte no
teneat exommumeatio ſine monitione
als eſſet contraria ſibiipſi ſed reſtringe
ad caſum. c ſtatunnus· alle.ĩ glo. quãdo
fertur exoommunicatio cõtra participa⸗
tes exoommuiĩcato ab excõicatoꝛe · ita
loquit᷑cſtatuimus.tũc em requirit mo
nitio ne multi illaquearent et adhbuc ille
caſus reſtringit᷑ vt nõ. ibi Jo. an· quãdo
fert ↄtra participãtes exœ ĩcato ab alio·
tũc tenet fnĩa ſñ admonitõe licz ſit ĩiu⸗
ſta. et ꝙ teneat excõicatio ſñ moiĩtiõe te
net glo · ĩ. c.j · de exceſ. pla · . ij · q· .·ĩ ſũma
gl·ij· ibi· qdð magis placʒ.a hͥ opi· ho⸗

die appꝛobati c renerabilibo Gylt. eo.

ti · li · pj · Et ĩ fi. glo. ᷣ gl. bñ rũdet ad vnu
õriũ tz ad pᷣmũ nõ. Sʒ ſolue poſt Goff.
lz abo ĩcipiãt pᷣuari ſimul. tñ nataliter
id eſt ex oꝛdie ĩtellectp̃cedat exoĩcatõ
nã interdicitur mgreſſus eccĩe ꝓpter ex
coĩcatiõz pᷣcedentez. ¶ In glo . in. ĩ fi. nõ
bene glo.q; multũ allegabilis m pᷣcti⸗
ca et plurimos effectus h vt patet m ea
qꝛ in oĩbo bene dicit · ¶ In gloꝛĩ v·ĩ int⸗
dickum m fi. no · bene fl. glo · ꝙ is cui m
terdicitur ingreſſus eccĩe nõ pdit ptatẽ
exercẽdi iuriſdictionalia. ꝓ hoc fãc.c.·fi.
de cle · exoom / m. vbi patet ꝙ excõica⸗
tus mioꝝ lʒ ſit ꝑticipatiõe ſaẽmẽtoꝝ p⸗
uatus · nõ tñ ꝑdit iuriſdicionalia.ad id
KÄ ·is cui eo· ti· li.vjet hanc opi.g o.ſeqᷣt
Imo. Dicit tñ q iſte excoĩcatoꝛ excĩca
tum ꝑ ſe abſoluet.̊ꝑ aliũ intro ducet il⸗
lum eccleſiaz · ꝓhoc c.ſuffraganei · S· de
elect · Et ex pᷣdictis oclude ꝙ om̃i caſu
debʒ exoĩcatꝰ remitti ad excoĩcatoꝛẽ ſuũ
abſoluẽdus · q;d intellige qñ dubitat᷑ de
iuſticia rel muſticia ſnĩe. Si a oſtaret
eã ĩiuſtaz nõ debet eũ remttere ſed ab⸗
ſoluẽs vt ĩ d. c xenerabilibo. et dixi . c. per
tuas S. eo. ¶ In glo · ĩ v. abſq; graua⸗
miĩe. ibi nec iurare.nõ.glo. ꝙ vbi ẽ iiu⸗
ſta excõicatio fit reuoratõ abſq; iuramẽ
to · Gecus ĩ caſu dubi · et ita intellige v⸗
bum a ioquin· et hac opi · ſeqt Hoſti.
dicens. ꝙ qñ eſt mniuſta nõ fit ꝗpꝛie ab⸗
ſolutio. ſed qᷓdazʒ reuocatio · et ꝓ hoc fãc
iſte ter · qui ſꝑ vtitur pᷣbo reuocatioms
qñ pᷣſupomit miuſtiqã ſnĩe qd no. ¶ In
glo. ĩ ver. ↄſtiterit · ibi excoĩcatoꝛe pñte
Nota de ſignificato huiꝰ rer bi cõſtitit·
nam tacite pᷣſuponit citationẽ ꝑtis ad⸗
uerſe q; nõ pt᷑ aliter ↄſtare: et idem nõ.
glo · in cle. pꝛeſẽti de cenſi · et in cle. nj. de
Pen · ¶ In ea· glo. ibi de appel.c. interpo⸗
ſita · Nõ hanc glo·qꝛ extẽdit caſũ · c ĩter⸗
poſita ad ſnĩ a; exoæmmũicationis vt ab
ſente aduerſario ſeu excoĩcatoꝛe per cõ⸗
tumaciaʒ poſiit ſupio: altera pte pꝛeſẽte
cognoſcere de iuſticia vel miunſticia ex⸗
commũicatioĩs· Et ĩ fi · glo. No.ex hoc
fine ꝙ vbi agitur de retractatione ſẽten
cie et nõ ad infligẽdaz penã ip̃i iudici nõ
eſt necſſe ipſũ indicẽ võꝛe. Sed ĩtelligo
gl:qñ exciĩcatio rel alia ſnĩa eſt lata ad
mſtantiã alterius · q; tũc deſẽdere ſnĩazʒ
Incipaliter ad eũ ſpectat et nõ ad iudi⸗
z. licet iudex poſſit aſſiſtereſi relit. Sʒ
pb imidex ex officio ſuo tuliſſʒ ſententiaʒ
tunc cum teneat locim partis ſemper ci
tar debet vt videtur pꝛobari in. c. venera
bilibus · m. . ſecus. et ſequenti eo. ti. li.
vj · et facit · c cũ ab eccĩaꝝ · et . c ad repri⸗

mendã · de off · oꝛ . ¶ In glo · ĩ ̈b. ad in⸗
tereſſe ibi declarabit ſuo iuramẽto. Nõ
glo.ſingulariter ex qᷓ habes caſũ vbi ex⸗

penſe facte extra iudiciũ: et damna ĩde

ſecuta probant iuramẽto damnu paſſi
cauiꝰ otrariũ tenet glo.ĩ. c.dilecti· de foꝛ .
compe. Sz intellige iſtaz glo. qñ excõi⸗
catoꝛ ↄuenit ex dolo ſuo nam pbi ex dolo

tuo ſũ paſſus damnũ tũc ſtatur iuramẽæ

to meo et ita loquũt᷑ iura alle·ĩ glo· qn⸗
immo plus polũt qdaz vt h̊ refert Imo.
ꝙ h caſu hẽ locu iuramẽtũ ĩ litẽ· vt nõ ſo
lũ reĩat damnũ ſm reꝝ valoꝛẽ reꝝ· ſ et
ſm affecbionẽ iſtius ar. m.l. ij. et. l. vide⸗
amus ff. de ĩ litẽ iuran· Alij ptra et ſatis
poteſt te neri epi.glo.tanq; tenẽtis me

dium inter rigoꝛẽ et equitatem. Et ĩ fi.

glo · no · pᷣmo ex fi· glo: ꝙ ſentencia lata

3 platum nõ debz mã dan exeeut diĩ bo⸗

ms ecciĩe qñ pᷣlatus ↄnem ex delicto rel
ex ↄtractu ſuo ꝓ h̊ q no. m.c de multa.

3.· de pꝛebẽ. et plene dic ĩ.c puemit de fi⸗

deiuſ. St qntum ad articulum glo.oↄclu
de poſt doch. bic ꝙ aut ꝓgter exoeommũi
cationem miuſtã electio ſua non fuit cõ
firmata vet nõ fuit adeꝑtus beneficũ. et
tũc excoĩcatoꝛ tenet᷑ ei ad oſimile bene⸗
ficium ↄferẽdũ ſi habet ptatem ar · opti⸗
mũ.c.paſtoꝛalis· de mirepa. Kut nõ ha⸗

bet hc ptᷣateʒz · ⁊ tẽ ꝑt᷑ pumri arbitrio iu

dicis · Di pᷣo excõicatio fuit lata pꝰappel

lationem tũc tenetur ↄfirmatoꝛ ſiẽ ſol
uendo · qe ꝓpter hoc nõ debuit caſſare ele

cctionẽ et m ſupplemẽtum agitur õ excõi

catoꝛem . arĩ.iijff de eo ꝑ quẽ fac. erit ·
Et vide quomodo ĩſta ſpnalia extimant
PSlo.m.c.ꝛam.. de offi.deleg.· ¶ In
glo. in verb· ſatiſfocere. ibi nec pꝛodeſt
nec eſt neceſſaria apellatio. Hec glo.nõ

bñ dicit · q im mo apellatio pt ꝓdeſſe ĩ

multis · Pꝛimo vt deuolust cauſam ad ſi
Perioꝛem· qñ ſuperio: eſt talis qin nõ pt
cognoſcere citra appellationẽ· Exemplũ
m archiepiſcopo reſpectu ſubditoꝝ ſui
ſuffraganei vt apte ꝓba᷑etiã ĩ caſu ex
cõicatõis mn d.c.venerabilibo.ĩ pn. Vnde

ſi excõicatus nõ appellat ĩfra decendiuz

non pt᷑ amplius deducere cauſã ad illũ
ſuꝑioꝛem. i habʒ neceſſe pete abſolutiõʒ

ab ercõicatoꝛe. Sʒ ſi exoĩcatoꝛ nolueit

abſoluere oblata ſatiſfactione poteiĩt ex
hoc nouo grauamie appellare ad ſupio⸗

remyt nõ· in d.c.ad repꝛmẽdaʒ · Gcdo

pꝛodeſt appellatio ab excoĩcatiõe. et eſt
magni effectus q ſi non axꝑpellat tñſit ĩ
rem mdicatã reſpectu illius actus pro
quo lata fuit excõicatio· Onde ſi fuit ex⸗
cõicatꝰ ꝓp ter otumaciaʒ 2 nõ appellauit

infra decendiũ nõ pt᷑ ãplius negare cõ⸗
tumiaciam. Sʒ ſi vult abſolui opoꝛtz vt

pꝛimo ſatiſfaciat ad ̊ quod nõ ·ĩ d. cxe⸗

nerabilibo· et dicto . ad repꝛimẽdã · Szʒ
reſpectu vmculi nõ tñſit ĩ rem iudicataʒ
et ĩ ̊ caſu tm̃ procedat glo ·qꝛ mq̃ntũ ex
cõicatus petat abſolui ẽ audiẽdus vt in
c fi · de penis · q; exqͥ recõciiat᷑ deo gꝰ et
eecle · vt õ · eo . c. a no bis
O uerit. Erxcõicat hereticos
et quoſdam violatoꝛes eccĩa⸗
ſtice libertatis · h · d · et ſeda ps
pꝛĩcip alis ibi nec nõ Caſus c. ¶ Nõ pꝛi
mo erxtex · ſex ſpẽs pſonan qꝗ̃ᷓ ipſo ureĩ
currũt excõicatiõʒ · Pꝛimo omes heretiti
fautoꝛes · receptatoꝛes et deſẽſoꝛes eoꝝ
¶ Ecdo quicũ q; fecerit ſeruari ſtatuta
vel oſuetudmes õᷣ eccleſiaſticam libta⸗
teʒ · ¶Tercio ſtatutarij a ſeriptoꝛes ſta
tutoꝛũ õ eccĩiaſticam libertatẽ · ¶ Quã⸗
to ptates oſules rectoꝛes et cõſiliarij lo⸗
cꝛũ vbi h̊ ſtatuta edita fuerint. ¶ OQuĩ
to quicũq; iudicat ſᷣ h̊ͥ ſtatuta· ¶ Dex⸗
to qui udicata redigũt ĩ publicã foꝛmã
¶ Scðdo pondera tex ibi fecerint admo⸗
ueri ac · Ex quo infert᷑ ꝙ iſti nõ euitant
excõicatõʒ licʒ ĩ fine ſtatutoꝝ ponãt ſta⸗
tutũ ꝙ ſiq̃ eſſent ſtatuta edita õ eccleſi⸗
aſticam libertatẽ habeãt᷑ ꝙ non ſcriptis
vt ↄñiter ſolet fieri.ꝑ h̊ em nõ eſt ſatiſ⸗
factũ huic .c.nec aut · caſſa et irrita · C· de
ſacroſan · ec· Exigit᷑ em̃ ꝙ h̊ ſtatuta dele
antur de libꝛis· et ita nõ.Gar · ĩ dicta aut·
Sed quero q̃ ſtatuta dicant᷑ ↄt᷑ eccleſia⸗

ſticaz libertatẽ · Imoc.ↄcludit h̊ ꝙ ſunt

ula ꝗᷓ reniũt õ pꝛiuile gia ↄceſſa eccleſie

vniuſali vel a deo vel a papa vel ab im⸗

—

unt doct. nri · Sʒ Bar. ĩ d · aut · Caſſa· la

tius tangit hãc materiã ponendo hane⸗
cõcluſionẽ. ꝙ vbicũʒ ꝑ ſtatutũ clerici ef
fieiũt᷑ tinndioꝛes et laici audacioꝛcs ad

nocendu tũc dicut ot eccĩaſicam liö⸗

tatẽ· Exẽplũ eſt ſtatutũ laicoꝝ ꝙ qᷣcun⸗
q; interfecerit laicũ puniat inter. In⸗
ter ficiens vero clericũ puniat᷑ putaĩ· x.
flor · xel ĩ alia mitioꝛi pena ꝙ h · l. ·. & · q̃
onerande · ffq · re · ac. nõ da · 2 hoc dictum
mihi placet · ⁊ pro h adduco · c. Fuẽ · · eo ·
inducendo vt ibi dicam. Sut gꝰ ſimul iũ
gende iſte due theoꝛice · ¶ In glo · ĩ ver ·
mfra duos mẽſes · ibi a tpe publicatioĩs·
Et ex hoc dicto glo · ĩfert᷑ ꝙ hodie nõ ex
pectatur lapſus ĩſtoꝛum duoꝛũ menſiuʒ
niſi ab olim hec oſtitutio fuerit ꝓbata·
licz quidã dicant ꝙ iſti duo menſes cur⸗
runt atpe publicationis ſpãliter fiende ĩ

patoꝛe · Vecus ſi pꝛiuilegiũ ocœſſum eẽt
eccleſie ptculari.et cũ hac ↄcluſioe tnſe⸗

q̃lib pꝛouincia · q; gꝰ reus nõeſt cõtu⸗
mar. a p oñs no icidit i excõicatiõʒ · xj · q
ij . c ceten · Oz dicků glo · plus placz Jo.

an · et H credo reriꝰ· nã ↄſtitutio pape nõ

eſt neceſſario publicãda ĩ q̃libʒ ꝓuincia
qʒ; ſatis ẽ ꝙ pubticæt᷑ ĩ curia Romana · vt
nõ · ĩ data li · vj·et ibi ĩ nouella ꝑ Jo· an.
et maxie h̊ ꝓcedit cũ h̊ oſtitutio ſit reda
cta ĩ coꝛpꝰ iur ·q̃re nemo pᷣſumi hͥ igno⸗
rare. Conclude g ꝙ ſtatutarij et alij de

quiboĩ tex · ſũt excoĩcati ipᷣo facto. Sed

ſucœſſoꝛes eoꝝ exciĩcati ſũt miſi qʒ pꝛi⸗
mũ ſciuerint fecerit h̊ ſtatuta deleri de li⸗

bꝛis · debz tñ dari aliquod tps · qꝛ; nõ ĩ cõ

tinenti ptꝰ ſciaz tenẽt᷑ currere ar · m·l ra
tum · et · quod dicimus · ff de ſolutiõi.

Anonica. Statutũ de re
gularibo excoĩcatis ꝓ miectõe
manuũ abſoluẽdis ꝑ ſuos pꝛe⸗
latos ad hoſpitalarios extendit᷑ vt ipoꝝ
pꝛioꝛ eos abſoluat.vel alit᷑ et ſic · ratres
hoſpitalis Hieroſolimitani excõicati ꝙ
miectione manuũ ĩ clericũ ſeu cõfrẽz ab
ſolui poſſũt ꝑ eoꝝ pꝛioꝛem· niſi exceſſus
fueit difficilis et enoꝛmis · h· d · Et dmi⸗
dit. naz pꝛio ponit canonẽ antiquũ. ſcðᷣo
illũ ꝓrogat ibi nos ꝗꝰ· Caſus zc· ¶C Viõ
pꝛĩo ex tex· ꝙ vbi pcuſſio eſt enoꝛmis re
gularis tenef ire ad ſedẽ apoſtolicã pꝛo
abſolutiõe.nõ gꝰo abſoluit abbas velepᷣs
¶ Scðdo nõ ꝙ ꝑ ſimilitudinẽ rõis nõ de⸗
bet extendi ius pꝛmilegiatiuũ· miſi exte⸗
ſio fiat ꝑ habẽtez ptatem · Et ꝑ h ocludit
Hoſt.ꝙ templarij nõ gaudẽt hͥ pᷣuilegio
q; lʒ uus vñe debeat extendi pꝑ identitate
rõis.ſecus eſt in iure pꝛiullegiatiuo · fa⸗
cit regula mar · de regu · iur. li. vj · et · l.
quod otra ffde legi· licet glo.tenuerit ꝰ
rium in. c. cum illoꝝ · S· eo · ¶ Sed quero
quid ſi iſti ꝑcutiunt ſe extra clauſtꝝ diẽ
Hoſti.ꝙ nõ poſſunt abſolui ꝑ abbateʒ
ſeu pꝛioꝛem · vnde ad tex · ſuplet quãdo
in clauſtro · Sed tene otrarium ꝑ ea que
dixiĩ dicko · c. cum uloꝝ · et facit iſte ter.
pbi nõ reperit᷑ aliquid de clauſtro· ¶ In
glo · ĩ · pᷣſbyter ĩ fi. Dic tñ ꝙ papa poſ⸗
