ſari rel ſ̃m eum vſq; ad doli capacitatem·
nam ſicut doli capax poteſt peccare · vt m· c.
de delick · pue · ita poteſt denunciare pec⸗
catum committendum · O mmbo emm fu
it dictum ſi ꝑeccauerit in te frater tuus ac
ij:q:jſi peccauerit alias auteʒ mmoꝛes nõ
admittunt ad agendum vt inſtit · de cura ·
item muiti et · cſi annũ de iud· li. vj · Ego
hec dimitterem iudicio iudicantis vt ha⸗
beat diſcernere qualitatem et diſcretionẽ
pueri · Nam iſte textſolum ↄſiderat vtruʒ
iſta etas ſolum ſufficeret ad compꝛehenſi
onem imꝑedmenti et denunciationem ·
Et nota ſingulariter ex illo dict oynno · ꝙ
dolicapaces admittuntur ad denunciandu
delictum alterius iuxta foꝛmam euangelij·
¶ In glo · m ver.· repellendus ibi remoue⸗
tur a denunciati one vult ergo glo · ꝙ repul
ſus ab accuſatione quia non compariit m
termino nondebet admitti etiam ad denũ
ciandum impedimentum · Sed ovtrarium
no · glo · m. c. tua de cogna · ſpirituali Hoſt.
hic dicit ꝙ à denuciatio fit pꝛeciſe ad pecca
tum coꝛrigendum et debet admitti aut ad
diſſolutionez matrimo mjj et nõ debet ad⸗
mitti · Certe hec ſolutio nidet᷑ mihi rerba⸗
lis et qꝛ nõ pñt iſti agere penitẽtiã miſſi di
ſolueret᷑ matrimomũ ꝓbato ipedimẽto 2
ſic idẽ ꝓꝛſus eẽt effectus m denunciatione

ꝗqeſt m accuſatõne. Itẽ q denunciang etiã

ad peccatũ coꝛrigenduz debet eẽ ſine omni
ſuſpitione yt . ij. q · v · poꝛro vnde tenerẽ
iſtam glo · indiſtmcte. ¶ In glo · penul · in

fi · no. glo. dicit tamen Jo· an · ꝙ hic iura⸗

mentum non recipi᷑ ſupꝑer eo.arti ·in quo
erat iuris pꝛeſumptio · pꝛeſumptio iuris ẽ
iſtum ſciuiſſe denuncia tiones emanaſſe =
iuramentum recipitur ꝙ nmipedimentum
ſcmit et didicit poſt denunciatõnes Jo. cal
dicit ꝙ glo · habet bonum intelleckum naz
pꝛeſumptio iuris eſt ꝙ iſte ſciebat ĩpedi
mentum tempoꝛe denunciatõmis et ad illã
pꝛeſumptõnem excludendam recipit᷑ iura
mentum· Ego dicerem ꝙ m qualitatem
pꝛeſumptoõms iudex arbitrabit᷑ an ſit iura
mentum ſufficiens nam quãdoq; pꝛeſum
ptio eſt ita leuis ꝙ ꝑ iuramẽtum excludit᷑

ad hoc tex.m.c.nulli de ele. li. vj. vbi electo

res admittunt᷑ ad opponendum otra ele⸗
ctum ſi urant ꝙ ea que obijciunt de nouo
didicerint ad idem tex · in. c. mnotuit de ele ·
quandoq; pꝛeſumptio eſtita ſtringens et
vrgens ꝙ iuramentum pꝛopꝛium non ſuf
ficit ad eam excludendam pꝛo hoc tex · cizʒ
gio/mc vidua de regu · Ex quibus oclu⸗

dendum eſt ꝙ dictum glo · non eſt vniuer
ſaliter verum · ¶ In glo · fi· ibi modicum
fit pꝛeiudicium vel dic clarius ꝙ accuſa⸗
toꝛ non cauſat fundamentum et ſubſtan
tiam accuſatõmis ab ea gerſona a qua au⸗
durit inpedmentum ſed a teſtibdet ꝓba
tiomibo. Et ideo non obſtante ꝙ actoꝛ ſci⸗
ens excludat᷑ ex culpa pꝛopꝛia debet iſte ad
mitti qui non fuit in culpa ſed teſtis qui
deponit de auditu totam ſubſtantiam teſ⸗
timomij fundat ex ꝑſona alterius a qua au
duit ideo ſi actoꝛ reꝑellit᷑ tanquã mhabi⸗
lis debet x iſte repelli a ſic pꝛopꝛie loquit
c.liœt ex quadam de teſti · allegatum ꝓo⸗
trario · Et infi · glo · no. ſingulariter glo · qᷓ
facit ad queſtionezʒ quã pꝛedixi ſi ſcholare
rolenti reœdere a loc ſtudij pꝛefigit᷑ ter⸗
minus rolentibo agere vtrum poſt termi

num debet quis audiri iſta glo· facit ꝙ ſic

ſi res eſt mtegra ſed ego mtelligo rem eẽ
integram quando non facit pꝛeparamenta
que ſine damno ſuo obmittere nõ poſſunt
ar · m. c.· in cauſis et quod ibi no· de elect.

ſquid emm ſi ſponſus elapſo termio edicti

parauit multa que nõ poſſunt differri ſine
magno diſpendio · Certe abſurdũ eſſet di⸗
cere accuſatoꝛẽ adnnttendũ poſt ternmnũ
et dic latius quã glo · opꝛehendẽdo mentẽ
Imo· ꝙ aut termmus fuit pꝛefixus a lege
communi rel municipali et poſt termmũ
non debet quis audiri niſi pꝛobato iuſto
ĩpedmmento pꝛo hoc.l.commiſſa. C· de ad
ul. et · . fi · ff de dec · ab oꝛdi. fa· aut termius
fuit pꝛefixus ab homĩe a tunc aut iudex tu
lit ſententiam ĩponendo ſilentium ommbo
et non debet quis audiri etiam re integra
niſi per appellationem vt m.lʒ.titia et quod
ibi no · ff de accuſa · et quod not · in . l. diffa⸗
mari · C· de inge · manu . et m . c conqueren⸗
te et quod ibi no · Inno.de of. oꝛdi · Kut ſen
tentia non fuit lata ſed iudex ſimpliciter pᷣ
fixit termĩum et tunc tene diſtinctionem
glo. ꝙ · Kut res eſt mtegra xc̃ cum tem⸗
Peramento quod sS.tetigi · An autem vale

at pꝛefixio termini ſine cauſe oognitione.

Dy. in regula indultum de reg. iur · li · vj.
dicit ꝙ ſic vtrarium ſenſit glo · in. d. l. vm⸗
ca· C· vt nemo muitus et Bat · im · d. l. ti tia
Pro concoꝛdantia dicerem ꝙ in caſum qͥ
tus mandat pꝛefigi termium ſeu edictuʒ
emanare non requiritur cauſe oognitio ·
Exemplum hic et m.c.fi·de clam.deſpon·
Sed vbi edickum fit otra iuris regulas
puta quia ſtatuit᷑ termius volentibo age
re et tunc non debet fieri ſine cauſe cogniti⸗
one quia eſt ↄtra text.illius.l C· vt nemo
innuit et dicit Bart · m dicta.ltitia ꝙ ſiſi⸗
necauſe cognitione pꝛefigitur termmus.

2. . din
s releuabit᷑ ꝑ mediũ appellatõnis quaſi ſenſus ẽ ꝙ ꝓpter hoĩcidiũ ghalit ↄmiſſũ 4
Entiat ꝙ miſi appellet nõ debʒ audiri ego nõ puat᷑ quis ſpe ↄiugñj miſi in caſibo ex
aliter dicerẽ ꝙ aut iudex in udicio pfirit cept de quibo videbo · glo · cũ tex · in · c ·
terminũ 2 ht locũ dictũ Bar · qe actus iu de pe · et re · et m. de penitentibo · xxxinj ·
diciales tñſeũt in rẽ iudi · miſi appellet᷑ vt ĩ q · i· ¶ In glo · ij· ibi vbi de hoc · et dic ꝙ
c.cũ mi de re iud · etiã ſi ſit interlocutoꝛia regul arit pumit᷑ qs lʒz nõ ꝑfecerit delictũ n
pt m. c dilecti de ele · in fi · aut iudex ext iu exq̃ puenit ad actũ ꝓpmquũ necꝑ eũſte pone
diaũ p̃fixit terminũ hüc ſine cauſe cos⸗ tit qͥn delictũ pfeaſſet de pe · di · · ſi quig n4
nitoõne . et dico ꝙ circa appell atõnẽ poſt cũ telo et ſi quis nõ dicã rape · et vide plẽ a
terminũ volens agere debet admtti . q; de materia in. c.j. de eo qꝗᷣ mit · in poſ · et m i
uamĩa illata extra rud iciũ nõ tranſeunt fi · glo · no · glo · ꝙ delicta que impediunt um
mrẽ indi · vt in. cltĩa de app · li · vj· Et loq matrimomũ otrahendũ nõ dirimunt iã tel
tur qñ pꝛefixit terminũ ð iur · res· pvt. Z· otractũ qð mtellige niſi in caſibo expꝛet en
dixi acᷓ· Abbas ſis et vide de hoc qð dixi ĩ · c·j· · de ouer · eeg
Dediuoꝛtiis H
¶ Continuata ẽ her Hica in pœædenti: ui· alterius crimen nõ ſeꝑant᷑ miſ
. . pant᷑ nſi 1
rel pt ſic ↄtinuari · ẽ · m pcedentibo viſum Agc S e XE n
7 qualiter matrimomia ↄiũgant᷑ et quali ſpualt fo:nion et tac vierat mum
ter accuſent᷑ merito reſtat videre qualt· .. om giü eis etidz lepatie ot ilnſ nſe
n ri tria dicka Gcdðm ibi · verũ · Terciũ ibi · ĩ .
diuidant. Et ſcias ꝙ diuoꝛtiũ fit dupli dierh, er. 5 - ſihi⸗
citer · Primo quo ad ſubſtantiaʒ vmculi viris · ¶Uõ pmo hie regulã qualecuũ⸗ ſcof
mrionialis · vt qñ ſeꝑat᷑ mriomũ pter q; delictũ omittat alter oiugu noptre⸗ ſig
odi . liquus ob hoc petere ſeꝑatõnẽ vuugn et᷑
ĩpedimentũ ꝓpetuũ · qñq; fit quo ad tho e e⸗ . R. ds
rũi et mutuã ſeruitutẽ vt ꝓpter adulteriũ quo ad thoꝝ · fallit m delicto foꝛnicatõis n
diugü zcl. ſiue ſit foꝛmecatio carnalis vt j e· c ex lrĩs N
. . ſiue ſit foꝛnicatio ſpũalis vt ·e· quãto· e
qua.S:eue ẽ z ꝑ alia vt qꝛ mmeidit m hereſim ð que vide qð le. db
verba ptĩ ſic ſũmari · Homi et no · de ouer · viu · c· fi · An aũt ꝗꝓpter cri⸗ 1
cidiũ nẽriũ nõ puat ſpeo⸗ mẽ ſodomiticũ omiſſũ a marito pt᷑ vxoꝛ . .
iugii machinatõ m moꝛ petere ſeꝑatõnẽ matrimonij quẽadmo 4
tẽ ↄiugis ſic · ¶ Nõ pᷣmo· dũ petit ꝓpter adulteriũ vide ꝑ Inmo . in n
+ homicid luũ cã defenſionis nõ ĩputat᷑ ad c.· de adult . pbi plene dixi et p glo · ij c. d
culpã etiã qͥ ad pnĩam iponendã ad hoc oẽs cãtiones · xxxiij · q vij· et in· c maritj· l
tex · cũ glo · m cle . ſi furioſus de homi. 2 vi de adul · 2 ibi vide opi · Sedo quero qd ſi in
de glo · xxiij · q· viij m ſum · ¶ Nõ ſcdo ꝙ, maritus cona vroꝛẽ adducere ad aliud P
ꝓPter machmatõnẽ in moꝛtẽ oiugis ſe⸗ delickũ pᷣter hereſim nunquid vxoꝛ pote n
ito inde aliquo homicidio pᷣuat mach rit ob hoc petere ſeꝑatõz quo ad mutuã G
mato: ſpe ↄiugij vñ poſt moꝛtẽ ↄiugis cohabitatõnẽ Imo · ſentit hic ꝙ ſic 2ne int
nõ poterit cũ alia ðhere mr̃iomũ · Sʒ que mittit ad no c · qñto idẽ tenet m. c · de nond
ro quid ſi moꝛtẽ mariti muhlier otinue m⸗ adul · pall. In ↄtrariũ facit qð no · glo · m ie⸗
ſidiat᷑ nec pt᷑ quoquomõ ↄpeſci nũquid c.vxoꝛ· xxviij· q·j· ſed ad pmũ dictũ facit Nn
liceat hoc caſu marito eã deſerere tex · hie c.idol atria· xxviij·q:)·et ſatis poſſet di⸗ ge
nõ apit · Sʒ Hoſti. foꝛmat queſtõnẽ et ĩ ꝙ ſi nõ pt ↄpeſci ab iſta mſolentia po⸗ d
dicit ꝙ exqͥ cautõis remedio ꝓuideri nõ terit fieri ſepaao· nãpſumptõ ẽ cumiſdã me
pt᷑ · Pt eã repellẽ et ſibi petẽti reſtõnẽ ob ifidelitatis ſi pſiſtat oiunx m trahendo t⸗
ſtabit exceptõ ſeuicie ꝓ hoc bo · tex · in. c. oiugem ad delickum nec ab hac pꝛauita gna⸗
l̃as in ſi · de reſtit · ſpo· vbi videt ꝓbari te compeſci pt · Qluerit᷑ tercio ſi ſeꝑetur lve
idẽ foꝛe ĩ marito ꝑſequẽte vxoꝛẽ odio ea matrimoniũ ꝓpter foꝛnicationẽ ſpualem fotd
pitali a ꝑ illũ tex· dioo ꝙꝑ iudicẽ h caſu nunquid innocens ſit abſ. olutus a reddi⸗ ſtu z
fatert ſeꝑari mrĩomiũ q ad mutuã ooha tione debiti carnalis · OQindam tenuerüt nſt
itatõnẽ et nõbis ſemp illũ tex · in fi· quẽ ꝙ nõ ſed tm̃ a mutua ſeruitute qe chꝛiſt? biſen
neſcio alibi remanebũut tñ maritus et vx ſolũ exœpit delictũ foꝛnicatõis zriũ tz h oͤg
oꝛ lzʒ ſeꝑati vt qᷓ in · c· ꝓx · facit · c. hi q.xxxij Hoſti · et melius qꝛ lʒ excepit foꝛnicatõ tagen
q · vj · ¶ In glo . · ibi niſi in caſiv⸗ glo ; nẽ nõ tñ diſtmxit mter ſpũalẽ et carna⸗ ibe
nõ recte excipit᷑ a pcedentibo nã 5 l oou⸗ lẽ vñ fauoꝛe fidei debemus intelligere ei igd
ta ẽ de homicidio nẽrio · ſ iura al · in exce am de ſpũali ꝓh · c idol atria pꝛeall. et nõ Ana
ptione loquunt᷑ de homicidio polũtario · bene hoc dick ũꝙ in materia penali ver⸗ ſtne
qñ quis ſcʒ volũtarie mterfecit pꝛoꝛẽ · et bum generale mtelligitur largo mõ ſi

—–

xhrrahe
fentdic
utnepeiſt
rape apde
ntnoſen
cuemmin
nodinmunt⸗
mmaſtyann

1c,

oniugeg pin
mno ſepmnenf
ſt⸗ertucdun

ſepatisctſin

i⸗ Tercuͦbij
liualeri
iuginopem
töne dingn

ofonmeate

ejecerli⸗
ytjje quin
Squopiece⸗
En aitpergn
imantopirn
om quiddn
videphn
drapebn
3etmenm,
dedoglevc
dducn ,Halt
udat
Aol
mtrdl
te
anasanade
ſfotnh,
mnptotan
unnn
cabbacpinlil
mruoſſi⸗

„

diſpo ſitio tendit in fauoꝛẽ fidei ⁊qᷓ · Abbas
Oꝛro. virnon poteſt dimit⸗
tere vxoꝛẽ ſine iudicio eccleſie ·
etiã pꝛopt᷑ ĩpedimentũ pntele no
cs hed pemo ſe o. r fama
refert ĩpedimentũ viugũi etiã nemine op⸗
ponente · es ex officio ſuo pt᷑ de eo inqᷣre⸗
re · Si vero ipedimẽtum ẽ notoꝛiũ pt epᷣs

ex officio ſuo matrimomũ ſeꝑare · et mdiey⸗

ctũ ibi pᷣterea· ¶ Nota pᷣmo ꝙ matrimoni

um ſemel ↄotractũ nõ debet abſq; udicio

eccleſie etiã ſi ipedimẽtũ ſit notoꝛiũ ſeꝑari
et nõ hoc vltimũ q; neſcio alibi· Et ratõ pt᷑
eẽ q; multa dicunt᷑ notoꝛi que non ſũt vt
m. c ↄoſuluit de appel · ideo nõ debʒ tm ſacrm
reſcindi ex ſola opi · diugũ eredentiũ foꝛte
iĩiuſte ĩpedimentuũ notoꝛiuʒ de hoc aliqd· j.
¶ Nota ſecũdo diugẽ poſſecõpelli ꝑ excõ
municatõz ad recipiẽdũ vxoꝛẽ maute di⸗
miſſam ſeu temere · ¶ Nota m Gp̃terea
ſuꝑ ĩpedimẽ to matrimonij iudex pt᷑ ex of⸗
ficio ſuo ꝓcedere · Itẽ nota nõ eẽ facile vt o
ſãguinitas ſit notoꝛia niſi m pᷣmo xrel ſecũ
do gradu oſaguinitatis· naʒ fratres qᷣ ſũt
m pmo et filij duoꝝ fratꝝ qui ſũt m ſecũ⸗

do defacili exhibent ſe cunctis ꝓ ↄſangui

neis nõ aũt ſic ↄtingit in vlterioꝛibo gra⸗
dibo et ſic nõ ꝙ licet pntela ꝓbet ex pᷣſum⸗
ptione puta ex cõmum tractatu mhiloĩus
pt eẽ notoꝛia et appellat hoc notoꝛiũ pᷣſum
ptonis ſeu mris · ¶ Oppo · õ pmũ dictũ nã
videt ꝙ cognatã vxoꝛis defuncte licite qͥs
ducat in vxoꝛẽ · Aut em̃ erat cognata vxo⸗
ris qꝛ fuerat vxoꝛ fratris vxoꝛis z tũc cum
iſta ſit in ſecũdo gne affmitatis nõ videt
cũ ea ꝓhibitũ mr̃iomiuz vt m·c. nõ debet de

oſang · et affi · Aut erat cognata vxoꝛis qꝛ

ambe fuerant ↄiuges duoꝝ fratꝝ et etiaʒ
non debet ĩpediri q attinebat iſti in tercio
guᷣe affmitat de quo hodie nõ eſt curan⸗
dũ vt in d. c. nõ debet · SDo · ſi mtelligimus
ꝓerat cognata vxoꝛis modis pᷣdictj dioen
dũ ꝙ ꝓcedit iſtud de iure antiquo ſed pt
intelligi ꝙ erat oognata vxoꝛis defücte id
eſt ↄoſanguinea nã ↄſanguinei dicunt co⸗
gnatiyt ffᷣ vñ cog· i · ¶ In glo · · m fi · nõ
benefi · glo· marie m eo ꝙ nullã mentionẽ
facit de citatione ſed aliter dicit in.c ad no⸗
ſtrã · ů. de iureiur · Sed tu die vt plẽ dixi m
Kc.· neſtra de ooha.cle· et muli · ¶ In glo · ij ·
ibi pena ẽ nõ glo- Jo. an· dicit ꝙ cu ſit ſe⸗
patõ ꝓpter adulteriũ ẽ ꝗꝓpꝛie penalis ſentẽ
tia et credo ꝙ melioꝛ ſit rõ quã tetigi in nõ
bilibo qꝛ homiĩes fallunt᷑ in diſcernẽdo an
aliquid dicat notoꝛiũ q; vt dicit o · i · q.
de manifeſta de notoꝛio loquim̃· et quid

ſit notoꝛiũ igno:amus ideo debz requini in

diciũ eceleſie in ſepatione tanti ſacramẽti
nõ tñ interim debẽt ſibi debitů reddere ſi fir
mit credũt ꝑntelã eẽ int eos pt.c.lr̃as de re
ſti·ſpo · et ꝓ hoc quod ðꝛ m glo· ſeq · ¶ In
glo · iij . in fi · Oed õ hanc ſo · glo · et tex · op
ponit᷑ nã peteti reſtitutõnẽ obſtare debet
q ad oĩa exœptõ defectus ꝓpꝛetatis noto
rie vt ẽ tex · in. c ad decimas de reiti · ſpo. li
vj · optĩe facit ᷓ.c. ꝓx · vbi adulteriuũ muli
eris obſtat eidẽ petẽti maritũ reſtitui et di
cit ibimno · hoc ꝓcedere nedü m cã mrioni
ali ſed in q̃libet alia hocõriu difficillimũ ẽ⸗
pario mõ ꝑ modernos ſoluit᷑ hic ⁊ m.c.ſe.
Primo dicunt ꝓ iſte tex · nõ dicit exceptõ⸗
ne nõ obſtante ſed ꝙ maritus nõ debet di⸗
mittere vxoꝛẽ etiã ꝓpter ꝑntelã notoꝛiã ſi⸗
ne iudicio eccleſie nã ſi bũ ponterat᷑tex.hic
nõ excipiebat᷑ de ꝑntela notoꝛia · Secũdo
ſoluit᷑ ꝙ ꝑntela obſtat matrimo mo qᷣ ad
carnalẽ copulã nõ aũt qͥ ad mutua ſeruitia
nã pt᷑ quis hr̃e mulierẽ vt ſoꝛoꝛẽ quã nõ pt
hre pt vxoꝛẽ pt in c ſultatõms·ð · de fri ·
et male · et ſic hec exceptõ nõ ocludebat ex
toto defectuʒ ꝓpꝛetatis. Tercia ſo · ꝙ hic
loquit᷑ de notoꝛio pᷣſumptionis qð certi⸗
tud maliter ꝓbari nõ pt᷑· Contrariuzʒ ꝓce⸗
dit mm notoꝛio facti qð clare ꝓ bari pt· Hee
pltimaſo · nõ multũ nhi placet q; hoc no
toꝛiũ ſufficit ad diſſolutõneʒ mriomij ſine
alia ꝙ batõne vt pʒ hic in fi · . godebet ſuf⸗
ficœre qᷓ ad repellẽdã oiugẽ a petitõne re⸗
ſtitutõnis. Et iõ tene pcedẽtes ſolutõnes
et ſic hes clare ĩtellectu huiꝰ.cqð a pleri⸗
q; difficile reputari ſolet·
Igniſicaſti. Repellit᷑ vxoꝛ
petẽs reſtitutõnẽ mariti ſi noto⸗
rie foꝛnicata ẽ et maritus ↄtinu
it · Cõis diuiſio · Scda ibi oſulta

15; ¶ Nõ pmo maritu poſſe p eccleſiã ex

cõicari ſi ſine iuſta cã dimittat vxoꝛẽ n cre
dit ſibi aſſerenti vxoꝛẽ fuiſſe adulterã h
1c.ꝓxi · ¶ Nõ ſecũdo ꝙ vxoꝛ dimiſſa te⸗
mere a marito nõ excuſat᷑ ab adulterio qd
ſic relicta petrauit nã p̃ᷣtextu pauptat nõ
debet mulier ↄmittẽ tantã ignommmã ff.
de ri · nu . l. palã nõ em̃ . ¶ Nõ ꝙ adulte
riũ mulieris pt᷑ eẽ notoꝛiũ qð pt᷑ ↄtingere
multis modis puta pꝑ cõfeſſionẽ ipſius vel
quia peperit filium licet maritus ſecuz nõ
habitauerit ꝑ annũ . ¶ Nota vltimo ꝙ pe
tẽti reſtõneʒ obſtat exceptio defectus no⸗
toꝛie ꝓpꝛietatis ſiue defectus ↄcludens ad
executõnẽ ꝓpꝛietatis notoꝛie nam adulteri
um nõ pꝛiuat ſeu ſepat inatrimonium ſed
pᷣuat dutaxat executionem matrimonij a
pide quod dirxi. g · in. c. ꝓx · et tene menti in
hoc iſtuz tex · ¶ In glo · j· ibi niſi eã muitã

Idẽ ſentit o · an · ſi volentẽ eã adulteraãdaã

tradidiſſet aliter tñ non Rindet ad otra⸗

2

rium. Sed die ꝙ aut maritus dat vxoꝛiĩ
mediatã cãm adulterandi·puta mducit

2„

eã ad omittendũ adulterium et tune no

teſt ſibi adulteriũ obijcere et ſic intel⸗
ige iura alle . in Pn · gl · non tñ ꝑ hoc excu
ſaemulier a pena legis ĩmo vterq; puni
etur maritus et vxoꝛ · vt in . jſi publico
ff. de adult · Aut pꝛeſtat cam mediatam
ſeu remotam q; eã relmquit rel m neceſ
ſarijs non pꝛouidit et tunc poteſt ſibi ob

—

ijcere adulteriũ · vt hic ⸗ in. c. ſe · et vide qd

dixi mc diſcretionẽ alle in glo · ¶ In ea-
glo · ibi ſpolia ta intelligit᷑ nõ bñ hanc ꝑti
culã glo · et idẽ tenet gl · in · cl as de reſti ·
ſpo · et in · c mtellexius de adul et Irmo ·
in c reniens de rega · 2 Ope. in .t · de ſpo ·
Efi · ver · · ¶ In ſi · glo · nõ hanc q̃ſt õz
et rõ deciſiomis ẽ ꝙ vltima moꝛa nocet yt
m. l. illud ff· de pi · et · rei ven. ¶ In glo ·
fi · ibi opteret ꝓbare vult gꝰglo · ꝙ vxoꝛ
poſſit replicaẽ de adulterio mariti etiã nõ
notoꝛio · In pꝛuũ facit qð no· glo pcedẽs

ſed ocoꝛdando die ꝙ maritus nõ ẽ audiẽ

dus ad ĩpediẽdũ reſtõnẽ viug niſi excipi
at de adulterio notoꝛio · rõ q; cã reſtõis
e puilegiata · vt m c.fi · de oꝛ · cog · Dz vx⸗
oꝛ replicat ð adulterio mariti nõ notoꝛio
q; maritus nõ petijt reſtõnẽ ſed excipit

3 petente ·et ſic ceſſat ĩõ qᷓẽ in poꝛi caſu.

et ex hoc nõ ꝙ adulteria ↄvuigũ mutua co
penſatõne tollunt lz differãt m qlitate vt
q; adulteriũ vnius ẽ notoꝛiũ reliquũ ve
ro occultũ zc̃.

X litteris. Matrimoniuʒ
ſepat᷑ ꝓpter adulteriũ mulier
et ſi vir poſtea foꝛnicet reinte
grat᷑ et ẽ bonus caſus et multũ

allegabit· Oecðda pꝑs ibi vr̃e fritati · Cuõ
pmo et tene mẽti ꝙ oↄfeſſio ↄiugis valet

executionẽ mrionij ſeu ð ſequentia ad
ipᷣm mr̃ioniũ rel ꝑ alia verba ſic nõ ꝙ vbi
agĩt ad ſepatõnẽ thoꝛn valet ofeſſio ſoli
us ↄiugis · nã ad ſe olã ofeſſionẽ mulier
fuit hic ſepatuʒ mrĩiomiuʒ quo ad thoꝝ·
Decus ẽ vbi agit de ſba viculi vt in . . ſup
eo de eo qᷣ oo · ↄſan · vxo · ſue et ibi plenius
dixi. rõ diuerſitatis q; pᷣmo caſu ſolũ tra
ctałde piudicio ofitetis· ¶ Uõ ſedᷣo ma
ritũ teneri ad ꝓuidendũ vxoꝛm nẽrijs 2

ſibhabuit dotẽ tenet ꝓuidere 'm qntita⸗

tẽ dotis · vt in . ſi cũ dotẽ Gſin aut ff· ſo ·
ma. Si nõ habuit dotẽ tenet ꝓuidere de

ſuo ⸗ vt ðe m .c p reſtras ·t· ꝓx · ¶ Nota

tercio maritũ poſſe acouſare vxoꝛẽ de ad

yvlterio ·. lz tpe adulterij denegauerit ſibi
puiderem nẽrijs · nõ · n· exrcuſat pter h

ſed etſ

mulier de adulterio debet. n: agere õ vi⸗
rũ et petere alimẽta · Itẽ nõ ꝙ ꝓpter deli⸗

ctũ adulterij nõ ſeꝑat᷑ mrĩomũ q ad vĩ⸗

culũ ſed tm quo ad thoꝝ et mutuã coha⸗

bitatõnẽ · vñ ſepati remanẽt viuges· ad

hoc. c· ij · · e e et · xxxi · q · vi. ci C¶ Võ ꝓꝙſi
pi inocẽs nõ otinet poſt ſe epatonẽ factã
Ipter adul teriũ mulieris debʒ mriomiuz

inteãri · et ẽ caſus hic ſingularis qͥ n ẽ

alibi m vnũ mtellectũ ꝙ adulteriũ viri

et vxoꝛis ↄpenſant nõ ſolũ añ ſmĩaʒ latã:
ſed etiã poſtea de quo plenius dict cuz
glo · pe · et iſtũ tex. inducitJo · in · · qʒ deo
pari · xxxiij ·q· v · et in c· noſce · xxx· q·j · ꝙ
ſi viuges pari ↄſenſu rouẽt otinentiã et
alter poſtmodũ nõ ↄtinet ꝙ mrĩonium
debet reiteri · Sz dieit Jo · an · ꝓ paruʒ
facit ad h iſta deere · et remittit ad no·ĩ c·
dudũ de ouer . oiu · et dic ꝙ parũ facit ex
eo ꝙ mulier hec qᷓ deliqt nõ tenet᷑ ſerua⸗
re ↄtinentiã ex noto ſed tm q; puata eſt
iure ſuo ꝓpter ſuũ delictuʒ · Sed marito
poſtmodu relmquẽte openſat᷑ adulteriũ
cũ adulterio mariti ſed in caſu pᷣnnſſo ſp
illi obligant᷑ ad ↄtinentiã ex Pꝛio ro to
vñ eredo ꝙ etiã ex facto iudias nõ debet

„

illud matrimomũ reĩte gri ne veniant õ

votů otinentie · et hoc vrdet velle tert · im
d. c. qð deo · ¶ In glo · j · ibi · vltima vbi
excuſat pater ꝗ ꝓter ncitatẽ fams ven⸗

dit filiũ · Sz dic ꝙ illud non eſt delictuz

maxime cum facit autoꝛitate legis ſed ad

ulteriũ in ſe ẽ malũ a oĩ ·· ꝓhibit ü nec ex
aliqua cã poteſt fieri bonũ vt ĩc et ſichꝛi

ſtus arenu ¶ In eadem glo · ibi aut ·
ĩpoſt vbifilia que poſt. xxv. arnmũ
ĩnupta peccauit m ooꝛpus ſuũ nõ poteſt
a patre exheredari quaſi pater fuerit m
aulpa Diftepert nuptias euus tanto tpe
Ez dic illud ꝓcedere ĩ odiũ prĩs ⁊ q alia
nẽitate videt mducta q́; famis· Sec) at
in vxoꝛe q alijs remedijs debet ſibi que
rere victũ et nõ bñ hunc caſũ · ¶ Inglo .
ij. ibi ipᷣm factũ reſpicere quaſi velit di⸗
cere ꝙ cũ iuder nõ debeat ſuplere defa⸗
cto. vt no · in cbone de poſtu · pla · nõ de
beat eps poſt ofeſſionẽ habitã inſtare h
tene öriũ vt etiã ꝓbat iſta lrã · Et hums
dicti triplex pt᷑ eẽ ratio Prima pꝛopter
piculũ animaꝝ qð nnminet pꝛopter ſe⸗
patõnẽ matrimonij. Scda pꝛopter fauo
rẽ matrimonij· Tercia ne cã colluſio ms
iſta ↄfiteret᷑· ar · m. c. audiuimus ·· de col
luſi · dete · et m fi · nõ ſingulariter vltimuz
dictuz glo · et nõ tradas obliuiom ꝙo⸗
fe ſo facta calo e iracundie nõ piudicat

mſſi det pſeuerantia ats aũt valet ꝰ feſſno
facta in crĩali nec exigit alia ꝑſeuerata

nei⸗
p

at
cluſo
mse
nale
deſte
infin
iin
min

ngeköp
Nſr⸗
mledyi⸗
nllich
dugegeh
igi
Datoneſcti.
ulnud
dltrniini
anſinlai⸗
mus dior
loincc
enngſ
toninenni
mrionun
an gpang
ſtütadoi
parüfzcte
tenetſena /
gepuataeſt
ded manid

atadulteni

ſuprmnſſoſ
Pro vo
dias no den
inevennni
kyeletern
ilpltinani
tefamsden
on eſtdeita
te legsſeht
phibtütete
Aptictſin
tpw amt
iel

vjarſuetkdin

mmſe
N⸗ icenin
Ceſa⸗
Wcd
Cde⸗
hin
ſuplendin
ſuzlu
it ſtnj
li⸗Ethuum

mapech
Nhe .

apoopel

eci wlſon.

do
SD

vt in l. ſi ofeſſus ff· de cuſto · et exhi · reo · et
m. c. ij. de ofeſ · et m · . pꝑ mquiſitõnẽ de elec·
Vel pt᷑ intelligi tex · ᷑m Hoſtien· ꝙ incõ⸗
tinenti añquã ↄfeſſio ſit deſcpᷣta in actis pt᷑

fieri reuocatõ · a nõ ſingulariter hoc dictũ

ꝓ quo allego glo · in. c apud · xxxij · q· j· in
cfi:de mireiur · li · vj · Poteſt et tercio mtel
ligi tex · ꝙ coꝛã epo et ſocijs extra locũ iu⸗
dicij iſta mulier fuit ↄfeſſa iõ epᷣs admonu
it pt dicat veritatẽ · alie pꝛecedẽtes ſolutio⸗
nes ſũt nobilioꝛes · ¶ In glo · in ver · iuicez
nõ bñ iſtã glo · et vlti · ꝙ ſi mriomo ſeꝑato
ꝓpter adulteriũ alterius ↄuig reliquus nõ
ↄtinet debet mriomũ reintegri nõ obſtan

te ꝓꝙ ſententia ſepatõnis lata fuerit idẽ fir

mat glo qᷓ. ꝓxi quidã tenuerũt otrariũ ꝙ
exquo ſẽtentia fuit lata ꝑdidit ius ſeruitu
tis omne qð habebat in marito qdð videt᷑ ñ

poſſe recupare ex delicto viri ſupueniente

2 vide bo · glo · que hoc late diſputat vt in · c.

apfs· xxrij·q: vñj· et doc · antiqᷓ fuerunt va

rij hic. Sed opi · cõioꝛ et fauoꝛabilioꝛ ẽ vt

mræriomiũ reitegret᷑ ſaltẽ ex officio iudicis ·

qð tenet Inno · in · c. ꝓx ·et h ſatis mihi pla
cet ne iſtiſieſepati ĩcidant in adulteriũ q;
ſtante viculo mr̃ioniali nõ pt dicei ꝙ miu
ria ſit ulata mulieri ſeu ipſi mat᷑rimomo.
lõ debet hinc mde fieri ↄpenſatõ · Et ex hoc
nõ ꝙ ſnĩa ſuꝑ ſepatione matrimomj qͥ ad
thoꝝ nõ tñ ſit ex toto in rẽ iudicatã ꝙ q fa
cit qdno · m glo:ſe .· ¶ In glo.ſi · in fi · nõ
cluſionẽ go· et hec ↄcluſio cõioꝛ ẽ vt dica⸗
mus ꝙ anquã vxoꝛ ꝓfiteat᷑ poſſit mnuita re

ↄciliari marito licet fueit ſepata iudicio ec

cleſie naʒ ila ſentẽtia ſeꝑpatõnis fuit lata
m fauoꝛẽ nõ delinquent iõ no debet retoꝛ⸗
q̃ri in eius leſionẽ maxĩe cũ duret vĩailum
mriĩmoniale mt eos· Et ꝙ hoc facit optime
aut · h hodie . C· de adul · qð no · glo. m. c·
gaudemus . S· de ouer. ↄiu. et mĩtũ bñ facit
ter. ibi et de vltimo vꝛio gl · dic vt no · m re
gula factũ legitiĩe de reg · iur · li · v ·

E Ula. vi vxoꝛ a viro lapſo in
hereſim ꝓpꝛia autoꝛitate diuer⸗
tit ad eũ reuerſũ redire opellitur
ſecus ſi ꝑ iudiauz eccleſie ab eo
fuiſſzʒ ſeꝑata · Secuda ibi ſi vero · ¶ Nõ p⸗
mo ꝓꝙ ſi maritus ſpũaliter foꝛnicat᷑ pt vx⸗
oꝛꝗpꝛia autoꝛitate ab eius ↄſoꝛcio declina
re nec cõpellit᷑ ꝑ eccleſiã redire ad marituʒ

p ſeuerantẽ m mfideutatis erroꝛe. Et ex h
nõ vnum caſum in quo differunt foꝛnicatõ

ſpũalis et carnalis nã pꝛopter ſpũalẽ lici⸗

tũ eſt mnocenti recdere pꝛopꝛia autoꝛita
te nec opellitur redire ſecus m carnali ᷣm
Hoſtien · Ded aduerte nã ſi foꝛnicatio car

nalis eẽt notoꝛia puto ꝙ poſſz recedere al⸗

ter pꝛopꝛia autoꝛitate nec ↄpellit᷑ redire ·
vt ẽ glo · in. c. fi · de adult · et ibi plene dixi ·
Ded dꝛĩa p̃dicta poſſet ꝓcedere vbi nõ da
ret notoꝛietas delicti et hoc poſſet admitti
pꝛopter piculũ mfectõis qð eſt in crimie

hereſis · ¶ NMõ ſcdo ꝙ pꝛopter foꝛnicatõn

ſpualẽ pt᷑ ſepari mriomũ qͥ ad thoꝝ de hͥ in
c·fi · de vuer · viu. ⁊ m. c. ꝓx · ¶ Oppo · tex·
de . c.ð · ꝓx · vbi maritus ↄpellit᷑ redire ad vx
oꝛẽ poſt ſnĩaz ſepatõis cuius pᷣriũ h̊ m fi
ðꝛ. So.ibi maritus ↄmiſit adulteriũ poſt
ſnĩaʒ. Sʒz vxoꝛ hic nõ deliqᷣt poſt ſnĩaʒ vel

ibi nõ fuit lata ſmia ſed tene pᷣmã ſo · Sʒ op.

videt em̃ ꝙ exqᷓ maritus mcidit in hereſim
ꝙ nõ teneat᷑ euz recõciliari qᷓntũcũq; ſit ↄ⸗
uerſus ſic dicimus in mrionio ſeꝑato pꝛo⸗
pter adulteriũ carnale · So · dic t legit et
nõt᷑ ĩ . . fi · de vuer. viu · ⁊ vide ibi aliqs dꝛĩas
int ſepatõnes factas ob adulteriũ carnale
et ſpuale. ¶ In glo · fi · in fi · vult geiſta glo
ſiue iudicio eccleſie ſiue non mulier re⸗
ceſſerit a viro lapio in hereſim compellit
tñ redire ad eüu reuerſũ miſi vellet intre re⸗
ligionẽ et fuerit ſeꝑata midicio eccleſie · Et
idẽ tenet glo · fi.. c. ꝓxi·et glo. m. c.· fi · de
ↄuer.ↄiu· aliqͥ ð reducẽtes iſtã decretalẽ ·
adↄcoꝛdiã cũ · d. c. fi · et l zopi · glo · ſit valde
cõis tex tñ iſte facit multũ in rium. vnde
pꝛopter ar.ſumptuz a õrio ſenſu m.d.c.fi ·

nõ debemus ĩpꝛopꝛiare iſtum tex · qui apxpz-

tiſſime loquit᷑.ↄclude ergo ꝙ aut altero o⸗
iugum lapſo m hereſim alter receſſit pꝛo⸗
pꝛia autoꝛitate et nõ ↄpellit᷑ redire ante õ
uerſionẽ alterius ſed poſt ↄuerſione ↄpellit
vt hic · Aut receſſit iudicio eccleſie 2 ſi vult
intrare religioneʒ nõ opellit᷑ redire ad a⸗
uerſum vt m.d.·c fi · Aut nõ vult intrare re
ligionẽ et ſũt opi:de quibo g. Et dic vt ibi
nuquid poſſit pꝛo pter hereſim ſepari mrio
mũ dicã m. c J. ꝓx ·
Uanto. inculum o iugale
nõ diſſoluit᷑ altero ↄiugũ ſideliũ
in hereſim lapſo ſed ſi vnus mſi
deliũ diugũ ↄuertat᷑ ad fidẽ 2 aj
ter nolit ſibi cohĩtare vel nõ ſine blaſphe⸗
mia rel ſine peccato mõtali ſoluit᷑ diugiũ
et vuerſus ↄtrahere poterit · Cõis diuiſio
Secunda ibi · nos igitur que diſtinguit et
tercium membꝛuʒ pꝛoſequitur ibiſi rero
rationem diuerſitatis ponens ibi· nazʒ ob

ſtaculum ſoluens.ibi nec ſubmittens du⸗

plicem ſolutõnis effectum ibi per hanc.

¶ Motacaſum in quo verum matrimoni
uñm cõſummatuʒz diſſoluit᷑ ſcʒ quando alter

jinfidelium vemt ad fidem reliquo nolente

ſeaum cohabitare vel non ſine blaſphemia
dei et ignominia.· Et ex hoc habes caſum

„ . c , .

quotidianũ m iſtis iudeis qui qñq; veni
unt ad fidẽ vroꝛibo remanentibo m iuda
iſmo· pñt.n. cũ alnjs mulieribo de nouo
otrahere ſi vxroꝛes eoꝝ nolunt ſecũ coha⸗
bitare vel nõ ſine peccato · Et ex hoc nõ ·
ſingulariter caſũ m quo poteſt eẽ matri⸗
momũ mter chꝛiſtianũ et mfidelẽ et hoc
ideo eſt qꝛ matrimomũ fuit ab initio ð⸗
ctũ alias nõ teneret matrimo mũ ſi ↄtra
heret᷑ mter chꝛiſtianũ et infidelẽ · vt m · c.
caue/ xxviij .q:j. ¶ Võ ꝙ inter infideles ẽ
xerũ matrimoniu lz nõ ſit ita firmũ et m

diſſolubile ſiẽ mter chꝛiſtianos· ¶ No⸗⸗

tercio ꝙ matrimomũ ↄſumatũ int chꝛi⸗
ſtianos durat ſꝑ nec pt᷑ diſſolin aliq ca⸗
ſu · et ẽ iſte tex · ad hoc opt · et ꝑ rõnẽ ſuaʒ
poſſet argui ꝙ etiã eccleſia nõ poſſit ilð
diſſoluere de quo vide diſputatõnẽ Jo ·
an. m regula actus legitimi li · vj ;ĩ mer.
et vide qð dixi in · c. ex publico de ouer · o⸗
iug · (Op· õ pꝛedicta et ð tex · nã cũ ma
trimomiũ ſit verũ inter infideles vt hic m
tex· et m. c ꝗ. ꝓx · nõ videt᷑ ꝙ poſſit ſeꝑa
ri nõ obſtante defectu bapt nã chꝛiſt? m
terrogatus a iudeis q nõ habebant bap⸗
tiſ mũ Kondit quos deus oiũxit hõ nõ ſe⸗
fer vt m. c de mfidelibo de oſan et aff. et
ic oñdit indiſſolubilitatẽ mr̃iom) enã m
ter infideles ad ide facit q; mriom iſti⸗
tutũ fuit longe añ baptiſmũ ſcʒ mn ſtatu
inocentie in padiſo et ibi recepit moiſſo
lubilitatẽ ſuã cũ fuit dictũ z erũt duo m
carne vna vt le · et no · in . e. j· de voto li · p
et in . c.· frĩtatis · xxxv · q·v · Sol · doct · non
tangunt · ſed puto ſie dicendu ꝙ iõ pon
derat baptiſmus in indiſſolupilitate ma
trimomij q; vbi nõ ẽ fides chꝛiſtiana ma
trimomũ nõ ht ſu ſignificatũ nà mrio
miũ oſumatũ denot vmonẽ et ↄfoꝛmita⸗
tẽ que ẽ int deũ et eccleſiã ꝑ aſſumptõezʒ
aauꝛnis humane. vt in . . debitũ . ã · de big ·
vñß ſiẽ figuratũ eſt mdiſſolubile q; carnẽ
quã deus aſſumpſit nũquã dinnſit ita z
matrimomiũ illud figurans debet eẽ m⸗
diſſolubile ſiẽ figuratũ ꝙ quo vide bonã
glo · in · . q; Pter · xxvij·q· ij Doc aut ſig
mificatũ nõ hᷣ matrimomũ qð ẽ interm
fideles q; negant aſſumptionẽ carnis et
ſic matrimomũ mter eos nõ ẽ ita firmũ
et mndiſſolubile q; eſſat mter eos rò m
diſſolubilitatis · nec ab quad dicit᷑ quos
deus aiũxit hã nõ ſeꝑat ⁊c qꝛ nõ ẽ homo
qui diſſoluit in iſto caſu· Oʒz eccleſia au⸗
toꝛitate diuma nã eccleſia interpᷣtañ inh
ius diuinũ et inducit hoc etiaʒ fauoꝛe fi⸗
dei ne mfideles tepeſcerent redire ad fidẽ
videntes ſe artari ad otinentiã vxoꝛibare
nuentibo ſecũ obabitare. ¶ In glo · in

tis zc.

per · qui relĩquit᷑ ibi circa eũ id ẽ qui vuuer

tit vult goglo · et melius tex · ꝙ remanẽs
in mfidelitate ðꝛ reliquè tñſeũutẽ ad fidẽ ·
ſed potius videret᷑ dicendũ oppoſitũ qꝑ in
fidelis fuit relictus a ↄiuge tnſeunt.ad
fidẽ ſed die ꝙ iõ ðꝛ ille relictus qꝛ cũ am
bo deberent accedẽ ad fidẽ ſed alt accedit

et reliquus nõ ſequit᷑ ðꝛ illũ reliquẽ · Et
nõ glo. ĩ eo ꝙ dicit ꝙmrioniũ nõ pt clau

dicare id ẽ er ꝑte vmꝰ tenẽé et ex reliqᷓnõ
Et intellige hoc quo ad ſpam vmeuli nã
qͥ ad debitũ reddendũ qñq; claudicat. pt

in. quid ã de ouer · iu · vel quo ad obu⸗

gatõnẽ expectandi reliquũ vt in · · de illis

de deſpon · inpu · ¶ In ea glo. ibi et nõ ꝑ
eccleſiã quaſi di:non eẽ opus vt iudex fe⸗
rat ſnĩam diuoꝛtij ſed ipſo facto ex ↄotu
melia creatoꝛs ſepat᷑ mriomum dicit tů
Hoſti · tutũ eẽ pt a iudic ſtatuat᷑ termi

nus infideli ad cohabitaãdũ cu ouerſo qͥ

elapſo ſi noluerit coha bitare ſolutũ erit

mrioniũ de quo die vt latius dieã in · c · fi
J e. ¶ In glo · fi · infi · gl · hic mhot opi ·

ſue quã · ẽ · denuit in . . ꝓx · Sz tu die cla⸗
rius vt ib i dixi · Et iſte tex· parũ facit ꝓ
opi · glo · qꝛ nõ loquit᷑ qñ matrimo mũ ſe

pat᷑ iudicio eccleſie ꝓpter hereſim alteri⸗
us vñ volendo tenere opyotrariam poſſz
iſte tex · reduci ad terminos · c pꝛeceden⸗

Audemus. Hoe e bi pᷣn
cipalit tria dicta et · h · d · m ſũ ·
Pagani aiuncti in gᷓdu ꝓhibi
to.Lca no nica tm̃ ouerſi ad fi⸗

dez nõ ſepant᷑ h pᷣmo. Si paganus pᷣus

plures vxoꝛes hẽbat poſt fidẽ ſuſceptaʒ
adherebit pme hoc ſedo ˖ Et ſi repudia⸗
ta vxoꝛe cũ ſcdaʒ otraxerit etiã poſt bap
tiſmũ dimittet ſedaz et adherebit pᷣme.
repudiate etiã ſi repudiata cũ alio õxit ſe

cus ſi foenicata fuiſſet hoc tercio vſq; ad

fi. et ᷣm dicku ibi qʒ; vero · tercuũ ibi q at.
¶ Uõ pmo vnã regulã ghalẽ ꝙ lex caõ

mæea ꝓhibitõe mrionij nõ extendit ad
mfideles · et idẽ dicendũ in ſpũa bopil⸗

lã autoꝛitatẽ apłi qͥd ad nos de his q fo⸗
ris ſũt iudicaé die foꝛis i· ext eccleſiã vel
fidẽ catholicã· Secũda regula colligit er
tex · ꝙ lex diuma oẽs mfideles opꝛehen⸗
dit vn mriomũ eon vctum z legẽ diui⸗
nã eſt nullũ· ex quo mfero ꝙ paganiſeu
iuder delmquentes Z. l. diumam pt pu⸗
miri ſeus ſi delmquerent otra·l canoni⸗

cã diſponentem ſuꝑ ſpũalibo de bis vide

que pulchꝛe no. Inno · in . ſup bis de
roto · ¶ Nota ibifẽ ꝙ appell atione fra

tns opeehendit qlibz chꝛiſtianus nã oès

diqgnin
„Pwnmig
eitiadſh⸗
edaſtign
tnſenn

tugiin
ſed nnd,

imigli6,

tnänoſfin
eter miqn
mpnalt,
landieng
gnoedo
memedl
golhie
1spt iudef
facto exa
mumdict
lahugt mn
cuolerſoj
rſolutüent
dieimeſ
emheropi⸗
zudieche⸗
rfaut ,

Aronomäſe

enſimſen
tranameoh
cpieced⸗

,orehtp⸗
4.denſi
in Fdli
Rorentadfi
Pamnleh
nn
tinpo⸗
tinſtt
erhepne⸗
iiodride
goſiche
cnchin,
iegatah

ͤereden

erbucp
falſſinl
hl oligtte
glesote
nzſpine⸗
G
ni
otmnchin
tpueſn
ecſ⸗
rinft
—

isN

— 2

chꝛiſtiani ſũt ad muicẽ fratres qꝛ bñt vnũ

patrem ſcz deum et vide tex · cũ glo / m · c. ad
menſam · xj ·q.iij . ¶ Mota ꝙ mter fidelẽ et
infidelẽ p eẽ matrimomũ quod intellige
quando matrimomiuʒ fuit ↄtractum ante
ↄuerſionẽ ad fidẽ alias aũt imter diſpares
fidei nõ p? eẽ mriomũ vt m.c:caue xxviij·
j· ¶ Nota ꝙ ꝑ baptiſmũ dimittumt᷑ crimi
na et dic ꝙ dimittuuf omma etiã quo ad
penã ita ꝙ ſibaptiʒatus tunc moꝛeret᷑ nõ
ſentiret etiã penã purgatoꝛij vt dicit Aug ·
depe · di · v . cfi · ¶ Nota in. &ꝛ rero ꝙ nõ
ẽ licitũ cuiecuncq; qᷓntũcunq; mſidel ducere
ſeu habere eodem tempoꝛe plures vxoꝛes
hoc em eſt õ·l.diumã . Et nota ex tex · plu⸗
rimas rõnes ex quibo ocludit᷑ vmcã vxoꝛẽ
eẽ debere · ¶ Nota ꝙ pꝛopter foꝛnicationẽ
cõiugis nõ ſepatur matrimonmium quo ad
vmeulum etiam inter mfideles· ¶ Nota in
Cqui autẽ ꝙ repudiũ factũ in mfidelitate
nõ valet poſt ↄuerſionẽ ad fidem nec etiam
pmo valuit ᷣm veritatem · ¶ Nota ꝙ re⸗
pudiata ſᷣm rituz paganoꝝ otrahendo cũ
aliquo nõ ↄmittit adulteriũ ideo maritus
ↄuerſus ad fidem nõ poteſt illi rolenti redi
re obijcere adulteriu · Sed ð hoc opomt᷑
ignoꝛantia iuris dium neminẽ excuſet.
habet em locum ulud dictũ apli qui igno
rat ⁊cj·xxxviñnj· di · in. c. qui ea. Sed de iu⸗
re dumo nõ licz mittere libellũ wpudinge
repudiata alteri nubendo 2 mittit adulte⸗
riũ · So. ↄtrariũ pᷣma fronte videt diffici
le ſed poteſt ſic ſolui · Repudiũ erat appꝛo
batü.l· antiqᷓ ſcʒ xeteris teſ tamẽti vnde vtẽ
tes illa.l.antiqᷓ vident excuſai ab adulterio
nã adulteriũ nõ omittit᷑ ſine dolo vt m· c

lectum. xxxinj·q/ij· am.lpe ff de adul · nõ

em vident eẽ m dolo infideles ex quo non
recognoſcunt fidem chꝛiſtianã nec ſubnjci
unt᷑ euangelio a quo repudium fuit repꝛo
batum. Conclude ergo ꝙ repudwum no te
muit tamen ↄtrahens excuſa᷑ ab adulterio
ratõne pᷣdicta · ¶ In glo · j· ibi ſed nõ om⸗
nes dic clarius ꝙ ſecudus gdus ẽ ꝓhibi⸗
tus · diuma m linea meq̃l exempiũ m pa
truo et in nepte · nam iſti ꝓhibent. l. dun⸗
na vt m glo. Sed ſecundus gdus in lmea
eq̃li ẽ ꝓhibitus ſolũ·l.canomica · Et deiſto
SZdu loquit᷑ iſte tex· exemplũ m duoꝝ fra
trũ filijs et nõ ex glo pſonas ꝓhibitas.l.
