ſuccedat foꝛte ab inteſtato vt inſtiniatur
ab illo decedẽte ſine filijs · vel foꝛſã vxoꝛ ſte
rilis ſit muiſa marito vel econtra· ¶ Seð
queritur quid ſi non ex odio ſed amoꝛe di
cit Omc · ꝙ idem et dic ꝙ iſtiqui dant po
culum amatoꝛium grauuter puniuntur· et
ſi mde ſequit᷑ moꝛ licet ↄtra mtentõʒ tene
tur de honncidio. vt m.lſi quus aliquid. G
qꝗ aboꝛtiõis ·ffad.l.coꝛnel · deſicẽ · ¶ In gl·
jibi quãtum ad penã legalem tñ grauius
puniunt ſihabebant ammũ de quo dic vt
m iuribus allega. m principio.glo. ¶ In
eadem glo. ibi ſed no eſt irregularis·Nõ
ex hoc et ex eo qð ſeqᷣtur in glo· ꝙ nõ con
trahitur irregularita? mſi acctu homo inter
ficiatur. exſola em rolũtate non eſt quis
irregularis quod tenet hic Gof. licet aliðᷣ
ſenſerit Jo · de pe. di · j. c piculoſe · Sed põt
ſaluari opi· Jo · in irregularitate ĩdiſpen⸗
ſabili qñ dicat partus aĩatus vpel maĩatꝰ
vide · p · diſ · m pꝛin · glo · in verbo. xl · que
dicit ꝙ poſt · xl. dies partus eſt aĩatus im
maſculo · In femina vero poſt· lxxxx ·

Icut dignum.ꝑꝛemit
te pro mtellectu iſtius·c. ꝙ pa
pa mãdauit ep̃ᷣo oxouieñ qtus
bſolueret omnes occiſoꝛes beati Thome
et alios qui fuerant eius moꝛte culpabiles
Epiſcopus vero commiſſarius reperit pa
rios varijs culpis aſtrictos · vnde dubita
uit de penitentia miungenda tempoꝛe ab
ſolutionis · et ob hoc conſuluit papaʒ qui
ſibi reſpondet vt habetur in littera et alit
non ſummat Jo.an· propter prolixitatem

pꝛimo ar ꝙ ex ſoꝛtilegio poteſt quiꝰ red J

littere ſed poteſt ſic ſummari de Em In
penitentia imponenda iudex debet atten⸗
dere circumſtãtias ex quibus augetur rel
minuitur delictum.h · d. vſq; aduli au
tem qui ammo. Socians homiadã aĩmo
occidẽdi licet manum non apponat ſi tamẽ
ex cauſa ſua moꝛs ſecuta eſt tenetur fere
pari pena cum homicida hoc dicit vſ q; ad
C·illi autem qui non vt ferirent ꝛc̃ · Q uſo
ciat homicidam tantum animo prohiben
di ne imꝑediatur tenetur paulo nmnoꝛi
pena · h. d · vſ; ad Gqui vero ſe aſſerunt
ꝛẽ̃ · Incitans alim ad honncidium mitiꝰ
punitur qʒ homicida. Secus autem ſi
incitauit ad certum honmicidiumnam eo
ſecuto tenetur vt homicida.h · d. vſq;ʒ ad
C hi quoq; · Cuſtodientes ſarcinas occi⸗
dentium ſcientes eos eſſe ſiccarios non ſũt
immunes a pena homicidij.h· d· vſq; ad
Geos inſupꝑer · Occupans bonaocciſinon
per hoc tenetur de homicidio et non ſufficit
occupanti ꝙ eroget illa pauperibus cum
potu erit illa reſtituere eis quorum con⸗
ſtat hoc dicit vſq; ad C.· illis pꝛetereaꝛẽ.
Participantes interfectoꝛibus in excomu
mecatione diuerſimode puniunt᷑ iuxta mo
dum participationis · h · d. vſq; ad cleri
coos· In iſto · Gvſc ad fi · ponitur pemtẽtia
clericorum pꝛeſtantiũ pꝛedicte moꝛti con
cilium auxilium rel fauoꝛem · ¶ Mota pꝛi⸗
mo ex pꝛmcipio multas circunſtantias
attendi debent per lacerdotem tempoꝛe pe
nitentie imponende que habent augere vel
minuere delictum pt quantitas delicti et
qualitas etas delinquentis.ſcientia ſexus
conditio · vt ſi ſeruus rel liber ſecularis vel
religioſus in ſacris conſtitutus rel m m⸗
noꝛibus et ſic de ſimilibus · Item tempꝰ de
licti an tempoꝛe oꝛationum vel ieumioꝛuʒ
et locus an m loo ſaero vel religioſo vel ꝓ

phano · et ſic de ſimilibus. vide bonum tex ·
de pe. di. v ˖ in pꝛin. dic etiam ꝙ pꝛmcipa⸗

liter debet attendi anmus delmquentis.
nam m qualitatem contemptus menſu⸗
ramus qualitatem reatus de quo vide bo.
glo. m · ccum quidam . de iureiurã · et in c.
homo chꝛiſtianus xl · di·et ex his infertur
penitentia eſt regulariter arbitrania nõ
enim poteſt dari certa regula eum ſ̃m re⸗
ritatem animorum et circunſtantiarum
maio: tel minoꝛ ſit penitentia mmingenda
et ob iſtam cauſam in penit entij etiã iure
taxatis poteſt ſacerdos recedere et aliam
penitentiam arbitrari · vt m.c. deus qui / et
quod ibi notatur de peniten·a remiſſiom ·
et mn. cmenſuram · de pe · diſt mctione · · et
vide bonam gioſam. quid ſi ſacerdos m
arbitrando imponat mmoꝛem penam

menttö
mmoprnitn
paulo e
ewſeaſnn
Lag un
diunnn
d
ſnantn
Kanosſre
ned
Woraheo
etnonlict
Upenbbigen
quonumcon
peeenut
us ineri
uunkintn
ſNn
nurwnti
ſcenatot
rapi
ſtmizt
tenpyen
ſtuugern
Ackiar
entaſetus
ſcalangne
usNINNI
mteni
liemunon
igoſon
bommnt
pency⸗
lmnqvente
tusnere
nond
urin
bismnfn
ſtrande
Cumpnnm
minm
intn

„ 79

debito ita ꝙ male arbitret᷑ · Poteſt etiaz
ſacerdos ex poteſtate ſibi vmiſſa aliquã
tulũ diſpenſando minuere de pena debi⸗
ta vt eſt pulchꝛe tex · Auguſt · de pe. di · ·
quem penitet · et ideo bonum eſt vt ſacer
dos in impoſitione pene diſpenſet cum
ↄfitente circa reſiduum pene ſi maioꝛ eet
imponenda · ¶ In · Gilli autem · Nota p⸗
mo ſingulariter iſtum tex · liet ad hoc nõ
ſolet induci ꝙ etiã m foꝛo penitentiali ex
ſola roluntate deliberata ↄ mittendi de⸗
delictum delicto non ſecuto licet per im⸗
potentiam facti non debet quis pumiri ·
ſicut ſi delictum actu fuiſſet perpetratuʒ
et ſic etiam quo ad deum roluntas mala
non habetur pꝛo facto ſed minoꝛi pec⸗
cato et minoꝛi pena aſtringuntur·
p:o hoc vide notabilem glo· m.c.ſi au de
pe · di ·· Jura ergo que videntur mnuere
opoſituʒ. mtellige ꝙ paria ſunt quo ad
mteritum ſalutis eterne· Sʒ quo að quã
titatem ſuplicij differunt . nam ↄſũma⸗
tio operis aliquid addit et hoc roluit
iſte tex. ibi ſi de illa captione moꝛs eius
ſecuta fuiſſet zc qð bene notabis · ¶ De
cundo meelligo ꝙ pꝛeſtans opem ad de⸗
lictum ex quo non fuit pᷣncipalis pidet᷑
aliquantulũ minoꝛi pena pumiendus hoc
no · ꝓlimitatione illius regule fadentes
et cõſentientes ⁊cᷓ· nam vides hic text.
notabilẽ alleuiantem m foꝛo aĩe pemiten
tiã m oſentiente quod bñno · ¶ In Cilli
aũt ⁊cno· ꝙ pꝛeſtans opem vt delictum
non nmpediat non teneb᷑ tanta pena in fo

ro amime ſicẽ qui delickum pᷣncipaliter cõ

miſit · ¶ Itẽ collige ꝙ non obuꝛans deli⸗
cto cũ poteſt pꝛeſumit᷑ ſocius delmquen
tis et ſic tenet᷑ quis ad repellendum miu
riam mferendã pꝛoximo· Ad hoc de ſen.
exoo. c. dilecto li· vj· et · xxiij· q;iij qui po⸗/
teſt · ¶ In & qui vero no · ꝙ ꝓuocan tes
aliquem in odium et detrimentũ alteriꝰ
delicko poſtmodũuũ mnde ſecuto tenetur de
delicto nam ſi pꝛouocaut ad oduum m
ghe non tenet de delicko poſtmodum p⸗
petrato ſed minoꝛi pena· Secus ſi incita
uit aium ad aliquod ſpecificum delictum

poſt perpetratum · ¶ In. Chi q;ᷓ not · ꝙ

pꝛeſtans aliquod auxilium quantumcu⸗
q; modicũ in delicko cõmittendo tenet᷑ ·

et iam ſi cuſtodit reſtnmmenta delmquen
tium. ¶ In C eos. nota ꝙ occupanti bona
alterius non ꝓdeſt ſola reſtitutio ſed ꝓ
delicko iam commiſſo debet imponi pe⸗
mtentia non g dimittit peccatũ ex ſola
reſtitutõne ablati · ſed etiam debet ĩpo⸗

m penitentia ꝓ iam commiſſo. ¶ Item

no · ar · optimũ ex · e.tex. ꝙ obligatus ad

reſtitutionẽ liberat᷑ reſtituendo pauꝑe
ribo nõ ſuꝑſtitibo illis quibo facienda ẽ
reſtitutio illa et facit eleganter iſte tex·
ꝓopiilla ꝙ non ad epiſcopũ ſpectet re

ſtitutio et diſtributio male ablatoꝛum.

ſed illemet qui occupauit poteſt paupꝑe
ribo reſtituere et in foꝛo aĩe liberatur · de
quo plene dixi in · c. cum ſit · Z. de iudeis ·
¶ In Eillis no· ꝙ participans exoommu
nicato eſt puniẽdus plus vel nminus ſᷣm
tempus participationis. Erx quo infert
ꝙ quanto quis magis ꝑpſeuerat in pecca
to tanta eſt maioꝛ pemitentia inponen⸗
da · debet ergo ſacerdos oſiderare tempꝰ
pſeuerantie in delicto. et facit ꝓ queſti⸗
one quã ponit glo·m cimitare · vj . q·j.
nunquid pluries delmquẽs cũ eadẽ mu
nere teneat ex vna vel multiplici foꝛnica
tõne · nam ꝑſeuerantia aggrauat vt hic
hic patet · et dicit alibi tex · ꝙ tanto ſunt
grauioꝛa peccata quãto d iutius mfelicẽ
aĩam detinent alligatã · pt m.c. cũ m eccle
ſie · et ca. non ſatis · de ſymo · et in. c.fi · de
ↄſuetu·. Itẽ dſiderantur alia de quibo hic
m tex ;
¶ In clericos no· clericim deponen⸗
dum non ſolum ex homcidio facto com
miſſo ſed etiam ex ſolo ↄſilio ad homici
dium committendum nnpenſo · Idem ſi
clericus exhibet pꝛeſentiã ſuã ad honnci
dium committendum nam efficitur irre
Zularis · Si ergo clericus vna cum alijs
vadit ad impugnandum aliquem effici
tur ipſe irregularis · licet homcidium p
alios fuit perpetratum.et licet ipſe non
appoſuerit manum. de quo vide bonum
dictum Imo in. c peᷓ·e· vbi dicam · Itẽ
no ta ꝙ depoſitus nõ poteſt in eccleſia ſe⸗
patim cantare vide quod no. Imo · im. c.
fi · de excel · pꝛela · ¶ In glo · in ver · oſili⸗
um · no · glo · que magiſtra eſt m ſua ma
teria · et ad hanc materiam adde glo/no
tabilem· Imo·ꝗᷓ. e · ad audientiam. et in

¶c pe qᷓ e.et dicit hec Jo· an. ꝙ aſſeſſoꝛes

foꝛi ciuilis multum vtunt᷑ hac glo·mdu⸗
centes eam ad intellectum ſtatutoꝝ pu
nientium homicidas vt verificent᷑ etiam
im pꝛecipientibo fieri homicidium pꝛo h
l ·ſi quis id quod· ff de iuriſdi · om.iud.
et. c. ſiquis ſuadente · xxij.q · nij · iuncto . c.
mulieres de ſen exo · videas no · p Bart.
mm.l.aut qui aliter· hec verba · ff. ꝙ vi aut
clam· et m . · hec verba · ff de adul · et in. l.
nõ ſolũ · ff de iureiur · et dicit Jo · an · Hꝓ⸗
cedere niſi ſtatutũ aliquid expᷣmat ꝑ qð
videat requirere homicidiũ reale nt ſi di
cit ſi quis homicidiũ manu ↄmiſerit rel
yvel enſe vel quid ſimile tunc ſtatutum nõ

„ . D —NRrMZ
LHO1
. ℳ „

2

compꝛehendit mandantem- alle · c. m no

ſtra.de mmiurijs · quaſi velit dicere · ꝙ ſta
tuta ſunt ſtricti iut . vnde debent intelli⸗
gi in pꝛopꝛio caſu · et eſt notabile dictũ
ſi eſt verum . Sed ad pꝛeſens dubito per
c.ſiquis pꝛeal. vbi dicitur ſiquis manus

miecerit 2c · et ſic exigit iniectionem re⸗

alem. et tñ milla pena ↄpꝛehenditur mã
dans vt in. c. mulieres · deſen · ex · Ded de
materia vide latius in locis pꝛeal et ali⸗
Jo · an. ¶ In eadem glo · ibi aim tali nun
quid diſpenſatur · iſta glo · ſe entit ꝙ cum
hormicida voluntario non poteſt diſpen
ſari · etiã per papam · et pꝛo ea facit q ir
regularitas cauſata ex omicidio videt

.

quid in · d. c mulieres · tene tñ menti dicků⸗⸗

de iure diumo iuxta illud domnicũ · Nõ

edificabis mibi templum qꝙ; vir ſangui
nis es tu · vt in glo. iſta habet · et de oſe ·
di · j · m pn. ſed papa non diſpenſat 5 le⸗
gem diumã · xxv · q · · ſunt quidam · Ded
Hoſti. hic et cõ muniter doc· tenent opi.
dicentes ꝙ iura dicentia ꝙ im homici
da non diſpenſat debent referriad diffi
cultatem · q; defacili non diſpenſat cum
talibo:immo cum maxima difficultate ·
tñ papa diſpenſare pi ſi vult q; videt ſi⸗
bipmiſſum a lege diuma vt in . c. Poſu⸗
it de oceſ · pꝛeben · Item in reteri teſtamẽ
to repit᷑ diſpenſatũ cũ finees nepote aa⸗
ron · qui cõmiſit duplex homicidium · et
tñ poſtea ſibi ꝑnnnſſum fuit adminiſtra
re diumna · Item Paul · apo · homicida fu⸗
it · et t poſtea miniſtrauit et aſſump⸗

tus fuit mapoſtolũ · vnde pꝛeſumenduz

eſt deum voluiſſe vt etiam vicarius ſuus
ſſit ex cauſa diſpenſare · facit qð not ·
mo de po · quod ſuper his · et hoc no ·
¶ Ine · gl. ibi de miſericoꝛdia tolerat die
de miſericoꝛdia id eſt de diſpenſatione ·
q; requirit diſpenſatio · et placet hoc di
ctum glo . Hoſt.· refert tñ quoſdam tene
re · ꝙ poſt pactam penitentiam poterit
iſtem ſuſceptis miniſtrare· ſed ad ma⸗
ioꝛes oꝛdmes non ꝓmouet ſine diſpen⸗
ſatione · vt m. c. ſtatutũ alle. m glo· vari
etas· ergo opi · ſurgit ex mtellectu illius
c. opi · tñ glo· tutioꝛ vt exigat᷑ diſpenſatõ
¶ Inea glo · m fi · licet · n. mter antiquos
olmmeſſent diſceptationes qñ honncidi
um eſſet ↄmiſſum ex neœſſitate meuita
bili · vt qꝛ non valebat clericus aliter e⸗
uitare moꝛtem · hodie determinatuz eſt
m cle · vnica · e·t · yvbi dicit · ꝙ talis nullaz
irregularitatem meurrit · poſſet ergo ta
lis clericus nnmediate poſt ocaſionem
miniſtrare · et licet glo · ponat exemplũ
nimis ſtricte de clerio tenente gladiuʒ

m manu ad defendendum ſe a pagano ir
ruente m eum · tñ die magis late · ꝙ ſiue
chꝛiſtianus ſiue ſarracenus aggrediat
clericum et cle ricus non valet aliter eui
tare moꝛtem niſi ſuum aggreſſoꝛem m⸗

terficiat occidendo · nullam irregularita

tem meurrit · vt m · d · cle · vnica · ſecus vbi
clericu s alium mterficit pꝛo defenſione
pꝛoximi · nam tunc irregularitatem m⸗

currit · quia hoc permittitur clerio pꝛo

euitanda moꝛte pꝛopꝛia · non autem pꝛo
ſalute alterius · Idem dicendum vbi pꝛo
rebus ſaluandis commiſit · efficitur emm

irregul aris · vt m. c. ſuſceprmus · e · Jdez
vbi neceſſitas non fuit meuitabilis vt qe
poterat ſe aliter liberare qm̃ occidendo ·

et idem puto ſi poterat fugere · lict ᷣm

opi · legitarum non teneatur quis fuge⸗
re· licet poſſit adeo ꝙ ſi mterfecit aggreſ
ſoꝛ em non teneatur. vt no· Bar · m · j · C.

vnde vi . et m · furem ff. de ſicca· tamenſe
cus videtur m clerico · quia potius debet
pati miuriam que irrogatur ex fuga· q́;
ita exardeſcat m pꝛoxmmum . vt m pꝛealle
gato ·c ſuſcepnnus · et facit illudconſiliũ

do nnnicum ·ſiquis percuſſerit te m vna

maxilla pꝛebe ei alteram · illud tamen nõ
eſt de neceſſitate · ſed de conſilio · de quo
xxiij· q·j · paratus · et ibi bona glo· m ſum
ma. ¶ Extra glo · pꝛo mtellectu illi au
tem · qu ero quu dicuntur reniſſe ammo

occidendi citra manuum miectionem·

nam videtur hoc continere quandam re⸗
pugnantiam. Solutio · poteſt littera in
telligi dupliciter · Primo ꝙ venerant ad
occidendum vna cum alijs · non tamen

habebant iſti amimum apponendi mand

ad occiſionem · ſed circueudi locum · vt il
le non effugeret · Secundo modo pobeſt
mtelligi · ꝙ habuerunt animum occidẽ⸗
di · ſed poſtea non appoſuerunt manum
ad occiſionem . quia dum ipſi obſeruaret
illum ad capiendum fuit occiſus ab ali
is · ¶ Vecundo quero mn Ghi quoq; quo
modo ülli erant ignari huius machmati⸗
onis · exquo ſciebant illos eſſe ſiccarios
et ho micdas · Solutio duplex · ꝙ vide⸗
runt illos armatos · et venire animo oe

cidendi · ſed neſciebant quem vnde erant

ignari illius machmationis · Sciebant
tamen eos ſiccarios modo pꝛedicto .· et
hoc non obſtante cuſtodierunt ſarcinas
illoꝛum et veſtes · et alia non neceſſaria
ad homicidium committendum que ſe⸗
cum deferebant iſti occiſoꝛes · et placet
Joan · Andꝛee · Secundo poteſt mtelligi
ꝙ erant i gnari illius machma tioms ·
quia non pꝛeſtiterunt eis conſilium ·

Fqtusfig
feategen
Preml.
Atannt
Vtiusdr
erfigy
Nemypei
lludconnti
netennn
dtanent
ſlo ge
goenſen
uCian
Neamno
onen.
ndanm⸗
tlewnn
neeante

ntnen

endirate

Ooun Kel

n

lvnde

mtmamn
oblenen

ausaA
ignoc
mochnt

ſeſtent
e gin

ramn
yrdeem

Harbn
edſchh⸗⸗
ntſcrann

neeſmmn

leſg
rut
Enli

utoNn

ſliun

m moꝛte.ſciebant tñ eos ire ad inter fi⸗

ciendum ſanctum virũ et hoc plaœt Ho
ſtien · ſed non eſt vis quis intellectus te

neatur· nam ᷣm pmũ mtellectum ninpo⸗
netminoꝛ penitentia · ſecũdum vero ſe⸗

cundũ maioꝛ · ¶ Vltimo quero in. Geos
nunquid occupans bona alicuius teneat
ad reſtitutõnem de occupatõne ſimul fa

cta pꝑ alios · Circa qð multuʒ mſtat hic

Inno· ponendo magnam glo · que mul⸗
tum ſolet allegari et verſat᷑ vt plurimum
in foꝛo penitentiali · et pone exemplũ ma
gis clarũ et quotidianũ · aliqͥ ſimul ↄcur⸗
runt ad ſpoliandũ aliquẽ vel ad ſuponẽ
dũ caſtrũ vel ciuitatem ſpolijs vel ad fa⸗
ciendum vaſtum vt fit qñq; tꝑe guerre.
nunquid vnus teneat᷑ de facto alterius
et ↄcludit Inno· ꝙ ſi vnus nõ fuit in cul⸗
pa in ſubtractõne facta pꝑ alium non te
nec mſi de ꝓpꝛia ſpoliatõne quilibet er⸗

go tenetur de facko ſuo · Di vero fuit in

culpa in facto alterius et tunc aduertẽ⸗
dum ad qualitatem culpe· naz ſi dedit o⸗
ſilium vt ſpol mm faceret · tunc tenetur
ackione de dolo · vnde licet interdickum ·
vnde vi. aut vi bonoꝝ raptoꝝ non com⸗

petat otra oſilium dantem · vt m. c. cuam

ad ſedem de reſti · ſpoliat · tamen m defe⸗

cctum pꝛincipalis.vt quia non reperitur

vel quia non eſt ſoluendo rel ex aliqua

iuſta cauſa non vult paſſusd amnum age
re contra eum· puta quia eſt terribilis

pſona tunc poteſt agere in iudicio actõ
ne de dolo otra eum qui oſilum dedit ·
ar. in.l. j ff de dolo · In foꝛo amme teneẽ
oĩno iſte ad reſtitutionẽ et ſatiſfaciendũ

integre damnũ paſſo·quia et ipſe fuit m

culpa dando oſilium et ꝓcedit mInno ·
ſiue reperiat᷑ pᷣncipalis ſiue nõ.Item ſiue
iuſta ſiue miuſta nolit agere ↄtra pim
cipalem· Item ex his habes differentiaʒ

inter foꝛum oↄtentioſum et foꝛum peni⸗
tentialem nam motentioſo tunc agitur

otra oſilium dantezʒ quando non poteſt
agi contra pꝛincipalem facitff de eo per
quem factum erit.ler hoc dicto · in foꝛo
penitentie tenetur mdiſtincte quod be⸗

ne no. Et poteſt eẽ diuerſitatis ratio.q;

min foꝛo amme nõ curamus de ſtricto mo
do ĩtentadi actõz ß attedit ipᷣm factũ pu
ruz. vñ ex q ipſe dedit cãm dãm tenet᷑ ad
emẽdã dãm qð nõ qꝛ qᷣtidianũ et pᷣctica
bile · Caueãt g iſti oſiliarij dñoꝝ · nã te
nent᷑ ad reſtõz male ablatoꝝꝑ ipos dũos

et h venß Inmo. niſi pnapalis qᷣ dederat

dãnũ fuerit abſolutus a dãnũ paſſo q tẽ
etiã liberat᷑ pᷣſtans oſiliũ miſi liqᷣd ad eũ

pueniſſet · q tẽ tenet᷑ illð reſtitue · ſecus

dicendũ eouerſo · nã ſi liberat᷑ pᷣſtãs oſi
liũ nõ ĩtelligit liberatus pᷣncipalis ꝑ re⸗
gulã ghalẽ acceſſoꝛiũ ſeq vuemit naturã
ſui pncipalis de reg · iu · li · v · Si vero nõ
dedit oſiliũ ad rapmã omittẽdã ĩmo eaz
diſſuaſit ſ aſſocauit raptoꝛẽ ne ledẽt᷑ ab
alio et tunc aut pncipalis fuit captus in
rapina · et ſic nihil ablatum ẽ et nõ tenet
iſte qui aſſociauit. aut aliqua inde aſpoꝛ
tauit · et tunc ſi alius iuiſſet et aſpoꝛtaſſʒ

ſine ſocietate iſt ius · non tenetur iſte ad

reſtitutionem · Et ſic nota differentiam
inter pꝛeſtanteʒ o ſilium et auxilium· nã
pꝛeſtans ↄſilium tenet᷑ etiã m totũ pꝛe⸗
ſtans auxiliim tenet᷑ tm̃ ad id ſuꝑ quo
auxilium pꝛeſtitit · et quatenus auxiliũ
ꝓfuit · ratio diuerſitatis eſt qeoſiliuz va
gat᷑ ad totam rapmã.a ideo ↄſulens te
net᷑ in totum · ſed auxiliuz reſtringit᷑ ad
id ſuꝑ quo pꝛeſtitũ fuit qð bene no:et qᷓ
dam alia que ꝓ ſequit᷑ Irmo · H vide per te
ipſum;

Reſ byterum X ſacer
dotio deponit peutiens cauſa
diſciplime ſi modũ excedat et
moꝛs inde ſequat᷑ · Vel gene⸗
tius a ſic · Homicidium caſuale ninpu
tat ei qui dabat operam rei illicite ſi nõ
adhibunt dil igentiam quã debuit · ¶C Nõ
pmo argumentum ꝙ magii· vel doe · lici⸗
te mſtat cir ca ooꝛrectionem ſchol arium
dummodo modum non excedat ad hoc · c.
j· et.c. cum poluntate de ſent· excommu·
¶ Vota ſecũdo clericũ deponendũ nõ ſo⸗
lum ꝓpter homicidium voluntariuʒ ſed
etiam caſuale · ſi culpa pꝛeceſſit homici⸗
dium · Vltimo no · irregul arem coercen
dum ab omni altaris miniſterio non
ſolũ ergo deponit᷑ a ſacerdotali officio i
ab omni officio cuiuſcunq; oꝛdinis · po⸗
teſt tamen ꝑ epiſcopũ diſpenſari m mi⸗
noꝛibo vt in · c. ad audientiã · in fie · ſed
in ſacris ſolus papa diſpenſat vt.c · ꝓ
xi · ¶ Sed quero an hoc ſit verum indi⸗
ſtincte? So · dicunt quidam ꝙ ſi homi
cidium fuit ↄmiſſum poſt baptiſmũ tũe

cauſat᷑ irregularitas vt hic · ſecus ſi ante

baptiſ mum· quia m baptiſmo tollitur ne
dum peccatum ſed etiam ſequela pecca⸗

ti · xx · di ˖ de illo vbi de hoc · et dic vt no · in

c.gaudemus · de diuoꝛ . ¶ Ded circa tex ·
queritur m eo ꝙ ponderat ꝙ poſt pau⸗
cos dies expirauit · Quid ſi poſt pluri⸗

mos dies Goffre · ꝙ idem ſed auz poſt

paucos dies · tunc eit magis pᷣſumen⸗

dum ger pꝛecedenti pereuſſione · quod

nota · et pꝛo hoc facittext · in · cſequenti ·

„* 7 ρνν⅞ 1

vbi deceſſit poſt dies octo et attribuitur

vulneri pꝛecedenti · et idẽ dicendũ de lon⸗
gioꝛi tpe dummõ oſtaret vel re ipſa vel
medicoꝝ iudicio moꝛtem otigiſſe ex pꝛe

cedenti vulnere · ſeð in dubio vbi videtur

oualuiſſe quo ad penam imponendam

tius iudicandum ꝙ non deceſſit ex il⸗

o vulnere · ſecus ſi poſt paucos dies · de
quo text · cum glo · in. c. ij · de cle · pcuſ. et. l.
di · ſi qua femina · per glo · et Bar · m · ſi m
rixa·fr ad·l ꝛ · de ſicca · aliquid tangam

m.d. c. ij · ¶ In glo j · ibi quia nec iſte gi/·
tum ad gratiam· No · glo · ꝙ in roa .

me non punit᷑ quis de homicidio · licet
culpa pꝛeceſſerit homicidium exquo de⸗

fuit voluntas imn ↄmit tendo honncidiũ ·
pꝛo hoc facit notabil e dictum Inmmo· in . .·
pꝛecedenti vybi dicit ꝙ ſidamnũ eſt datũ
alicui ex negligentia alicumis · puta quia
non bene coope it ignem · quia tunc li⸗
ct in foꝛo ↄtentioſo pꝛopter culpam pꝛe
cedentem teneatur ad refectõnem dam!
ni · pt in.l.ſi ſeruo ſeruũ.Qitẽ ſi arbuſtũ
fad.l.acquul.tñ in foꝛo amime non miũ
getur ſibi dàmmi ſatiſfactio · ſed tm̃ pu
nietur de negligentia:quia non habuit aĩ
mum dammmficandi · facit xx · q · j · c. ine
bꝛiauerunt· xxxniqj.q:j · m lectum⸗et hoc
verum ᷣm eum mſi lata fuit culpa vel ha⸗
buiſſet a pncipio ani num nocendi · tunc
enim tenetur liet non habuiſſet ita ani⸗
mum damnificandi pꝛout poſtea ↄtin⸗
git · et ſie poteſt limitari iſta glo · et illud
Kc.ſiquis iratus in ea alleg · ¶ In glo · fi⸗
ibi qui cauſam cauſe pꝛeititerit· No.gl.
et vide quod no · m · c. ſicut de teſti · et in re
gula imputari de reg · wur. li · vj· et in . c. j ·
de auſto · eucha · ¶ In ea · glo · ibi in · . vlti
ma·facit illa.l.m otrarium · quia equus
cuiuſdam mulionis offecit mulam mu⸗
la aut mota peuſſit mulionem.dicit᷑ ibi/
ꝙ mulio poteſt agere ad damnum oↄtra
dominuz mule. licet equus pꝛeſtaret cau
ſam cauſe non tũ attribuit᷑ equo ſed cau
ſe pꝛoxime ſcz ipſi mule · Sed glo · reſpõ
det ꝙ ibi mula fuit mota ↄtra naturam·
vult dicere glo.ꝙ equus nõ pꝛeſtitit cau
ſam · ꝙ mula deberet moueri ad perauci
endum · vnde ex ſe et ↄtra naturam mo⸗
ta fuit · quia naturaliter nõ debebat mo⸗
ueri · Secus aũt quando naturaliter ali⸗
quid pꝛocedit ex cauſa pꝛecedente · quia
quicquid poſtea pꝛouenit attnibuit ꝓxi
me cauſe · de quo dic vt in iuribo ſuperi⸗
us alle · ad que remiſi · Et in fi · glo · no . be
ne caudam glo · quia recidiuatio attribu
itur primo moꝛbo vnde non pvidetur libe⸗
ratus qui piſus eſt cõualeſcereſi poſtea

reincidat Et facit ad iſtam queſtionem
medicus pꝛonmnſit liberare aliq uem ab
aliqua egritud me.egrotans viſus eſt o
ualeſcere ſed poſtea recidiuauit nũquid
dicitur eum liberaſſe · vt recipiat merce⸗
dem pꝛomiſſam · Iſte tex · facit ꝙ nõ fa⸗
cit e tia m.c ad aud ientiam e. Sed mo
trarium facit quia nonpoteſt quis ſanꝰ
longo tempe exiſtere · ſatis elt · n. eum ſe
mel liberaſſe · Satis in hoc puto attendẽ
dum iudicium medicoꝝ · nam credenduz
eſt peritis marte ſua de ↄſang.et affi.c.j
de pꝛeſcript · c. qina mdicante· « quod no ·
Sar · in pꝛo hemo · ffoꝝ · et in dicka.l. ſi in
rixa · vnde quo ad glo · dicit Jo · an · ꝙ ſi o
ſtat aliunde veniſſe recidiuationem ſeu
pꝛoceſſiſſe ex ooꝛruptione humoꝝ · tunc
non tenetur iſte ſacerdos · pꝛocedit ergo
text · quando recidiuatio pꝛoceſſit uinme
diate ex illa mfirmitate. et ſic poteſt dici
m ſolutione queſtionis pꝛopoſite nõ.n.
dicitur veniſſe qui non ſtetit · xj · q in.
certuz de pe · di · j · diuoꝛtiũ · et · c j · de iudi ·
XAbbas; 7

Ontinebatur. pomia
dium caſuale imputat᷑ ei qui
dedit opam rei üllite vel etiaz
licite ſᷣm alium mtellectum ſi
nõ adhibuit omnem diligentiam quã de
buit · Commums diuiſio · Ocda ibi iõq;
¶ No· primo ar · pꝛo et ↄtra an ludus ſit
clerics pmiſſus ad alleuiandos laboꝛes
de qno ꝗ cum glo· ¶ Nota ſecundo · ꝙ lu
dus eſt alleuiatõ laboꝛis ·: iuxta illud in
terpone tuis ac· ¶ Nota tercio · ꝙ cum
homicida etiaʒ caſuali ſolus papa diſpẽ
ſat in ſacris oꝛdimbo ſi culpa pꝛeceſſit ca
ſum · ¶ In glo.j. in fi· ex hac glo · oolligi
tur vnus intellectus ad tex · ꝙ deo iſtud
homicidium caſuale ninputatur diacono
quia dabat operam rei ulicite · quia lu⸗
dus non ogruebat clericis. Hoſtien · di⸗
cit ꝙ talis ludus bene elt clericis pnnſ⸗
ſus · ſed non ludi oditio · vt haberent li⸗
centiam equitandi · Ex hoc colligitur ali
us mtellectus · Tercio poteſt dici · vt in
glo · ſequenti · ꝙ ludus erat illicitus pꝛo⸗
pter commirtionem laici · quia clerici nõ
debent ludere aum laicis · Et nota bene

hunc intellectum · Cauendum eſt ergo

clericis a tali ommixtione · Nam caſus
in pꝛoueniens inputatur eis · Alius in⸗
telleckus eſt ꝙ ludus eſt pernnſſus · et
etiam ludi conditio · Led clericus ille e⸗
rat m culpa m non reddendo ſe aptum m
ↄditione ludi · debuit enim deponere fal
cez. ¶ SVed quero quid ſi ſubdiaconꝰ ex

clig
volti
diucht⸗
guirl
end
hni
wnl!
u
gtn
n
enan
bene
kerge
calis
usm
ſ
lee/
Uln
uft
e

pꝛeſſe pꝛobibuiſſet equitandi licentiam
videt ꝙ nõ incidat in irregularitatem·
Contrarium ſentit Hoſtien · ꝙ pꝛopter
ludũ debebat cogitare hoc euemire poſſe
ſed de hoc dubitarem expoſt facto. Ded
potius videtur oſulendũ in fauoꝛẽ clerici.
¶ In glo ·fi · in fi. tene primam ſo. nam
c ſequens pꝛocedit de iure ommumyt
ibi dicaz ſuper glo.fi · ¶ Et no glo · quia
pluries repetit ludum alias clericis lici⸗

tum effici illicitum ꝓpter commixtionez

laicoꝝ · ¶ Ded quero extra glo · quia pa
pa hic dicit ꝙ diſpenſatiue poterit iſte
archiep̃s pati hunc archid yjaconũ mini
ſtrare in archidyaconatus officio· nun⸗
quid hoc caſuarchiepᷣs diſpẽſet iure ſuo
cõiter tenet ꝙ nõ. ſed diſpenſet vt vmiſ
ſarius pape· qa in ſacris oꝛdimbo ſolus
papa diſpenſat etiã cũ honncida caſuali
ſi m mĩioꝛibo diſpenſat epᷣs iure ſuo vt m
Kc.ad audientiam ··e · Et nõ ex hoc et ex il
lo. c ꝙ licet cũ homicida roluntario non
diſpeſet᷑ vel ſaltem nõ defacili · vt in . c mi
noꝛ · di · tñ cũ homicida caſuali ſolet di⸗
ſpenſari vt hic et m c ad audientiam.
palleg · am:.
Atoꝛ. Homicid iuz caſuale
non imputat᷑ ei qui nõ fuit m
culpa · h· d · Secũda ibi ideoq;
Uota primo ibi cũ quodam
cle rico luderet · O ludus ſolacioſus
nõ eſt clerico interdictus · nã ſi eẽt ꝓhi⸗
bitus ĩputaret᷑ ipſi clerio homcidiũ qꝛ

dediſſet operam rei illicite vt · S· c. ꝓxi · et
tellige Inno de ludo ſchacoꝝ qui nõ eſt G

clericis ꝓhibitus vel alio leui/Idem no·
glo · iuris ciuilis in aut interdicimus· C
de epiſ · et cle · liet Cy / aliud ſenſit ſed p
mum verius ar · hic et m . c. clerici · · de vi ·
et hone.cle.Iſte tamen itellectus licet
ſit verus in ſe non tamen videt᷑ cõgruere

littere que dicit ꝙ ex ludo cõtingit ꝙ ille
pꝛolecit eum ad terram · naʒ pꝛoſtratio

non otingit ex ludo ſchacoꝝ vnde poteſt

mtelligi ꝙ ſic ſolacioſe ludebant ad bꝛa⸗

chia · ſed tunc poteſt mtelligi ꝙ ille lu⸗
dus non fuit deliberatus alias fuiſſet i⸗

putatum clerioo nõ remouente a ſe oul⸗

telllum pꝛopter ludum. ſed foꝛte alius
mſiluit m eum ludendo · et pꝛoiecit eum

ad terram · et ſic m nulla culpa reperitur.
pꝛoſtratus · ¶ Nota ſecundo ꝙ kcitecſe?

ricus defert cultellum alias em fuiſſet ei
imputatum hoc homicdium · qʒꝑ fuiſſet
in culpa deferendo cultellum · ſed debet ĩ
telligi de cultello apto adincidenduz pa⸗
nem · Et nota hoc quia poteſt quotidie

accidere · ſecus die de alio gladio vt in c .
clerici de vi. et ho · cle · ¶ Vltimo nota ꝙ
dixi in ſummario· ꝙ etiam clerico nõ jm⸗
putatur ho micidium caſuale.quãdo nõ
reperitur in aliqua culpa · ¶ In glo fi ·
fi·tene pᷣmum mtellectũ ꝙ de iure com⸗
muni iſte pꝛomouet᷑· quia nullam irregu
laritatem meurrit.ex quo non fuit mali
qua culpa·vt no · fuit · S.· c. pꝛox · in glo.
fi· et pꝛo hoc ꝙ hic non exigit᷑ diſpenſa⸗
tio · facit littera ibi libere ꝑmittas ac· nã
nõ libere pꝛomoueretur ſi egeret diſpen⸗
ſatione ad hoc quod de hoc verbo libere⸗
no · m. c licet ep̃s de pꝛeben ·li · vj · Itẽ pa⸗
pa h̊ ſe refert᷑ ad factu ibi ſi res ſe ita ha⸗
bet ac et ſic de iure ꝓmouet et nõ ex di⸗

ſpenſatione qð no.

Uſcepimus. ser auius
opera illicita ſequit᷑ ho micidi
um irregularis efficit · Vel ſic
Homicidiũ imnputat ei qui fu
it in culpa. Cõmunis diuiſio · SVecũda ibi

rverum · ¶ Nota pᷣmo ꝙ fur et latro capi

unt᷑ equiuoce et ſunt ſvnonima · nã iſti
qui acceſſerant ad furanduʒz de nocte m
pncipio nuncupantur latrones · et poſt
ea ipſi idem nuncupantur fures naʒ illa

differentia quã aſſignant doc · · e · in. c ij ·
nõ eſt ppetue vera vt hic patet: ↄcoꝛ· s ·

e · ſi pfodiens vbi dixi · ¶ Secundo no ·
ibi veſtinentis ꝓpꝛijs ꝙ largo modo po

teſt frater appellare veſtes ꝓpꝛias eas qᷣ
bo induit᷑ et appellant᷑ e ad differen
tiã aliaꝝ rey monaſterij quibo nõ ita pti

tur ſiẽ ſtis veſtibo de qͥ vide qð no · glo ·

m. c nullo a. c.nõ dicaij · xn.q·· ¶ Nõ ter
cio caſũ aptiſſnmũ et nõbilẽ et ꝓ reboo⸗

ſeruandis non licet clerico occidere latro
nem licet aliter res conſeruari non poſ⸗

ſent immo potius ſuſtinere omnẽ iactu
ram rerum et nullibi ita bene pꝛobat᷑ vt

hic · tamen ipſas res nõ ꝓhibet defende⸗

re vt m. c olim . · de reſti · ſpo · 2 dic vt ibi
dico ſuper glo · Itez nota quarto ꝙ ita te
netur de honncidio ille qui interfecit ſis
cut ille qui ligauit pꝛo hoc tex · m · item

mella. ſi alius · ff· ad · l. acquili· vbi tene
tur de damno ille qui tenuit ſicut ille qui
percuſſit quod pꝛobat hec littera in fi·

mnincta glo. vbi dicit ꝙ vtriuſ q; opereil⸗

li fuerunt mterempti ·et tamen tm vnus

peꝛeſtitit operam mn ligando · ¶ In gloſa
eij· m fi · ex hac glo· collige duplicem in⸗
tellectum ad litteram primum ꝙ ideo ĩ

putatur homicidium ſequens · licet de⸗

fenſionis cauſa factum ſit quia pꝛeceſſit

aulpa mligando . nã ex qͥ iſti hebant res

ſuas ſaluas non debebant ligare · ſed eos
extra monaſterium mittere · Secundus
intellectus eſt. ꝙ iſti interfecerunt pꝛo
rebo ſaluandis quod non eſt licitum cle⸗
rioo· nee ob. c. ij · · e · qů ibi defendendo ſe
et ſua ſecutum eſt homicid ium . ſecus ſi
pꝛo defenſione rerum tm̃ · nec obſtathuie
intellectui · c. dilecti · de ſen · ex · li · vj quia
m Hoſti · licet clerico pꝛo reboſaluan⸗
dis muocare bꝛachnum ſeculare et eius
auxilium.ita loquitur ulle text · ſed non
debʒ m pꝛopꝛia perſona arma mouere vt
hic et ita tranſeunt doct · omuniter · ſed
certe intellectus reſtringit nimis illam
lam· Contrarium ſentit ibi glo · fi · et gl ·
que eſt m rer.bonis · ideo ↄclude ꝙ pꝛo
defenſione rerum licitum eſt clerico ma
nus inicere · et defendere aum baculo et
gladio · non debet tñ pꝛocedere ad ſeua⸗
ad oeciſionem · et hoc voluit iſta lr̃a ibi·
tam acriter malios exardeſcere zc̃· non
ergo pꝛohibetur licita et moderata defen
ſio · et ſie videt mtelligere Imo · m · c ſi ve
ro · el · c de ſen · ex · quod no · An aũt laico
licitum ſit indiſtincte occidere pꝛo ſal⸗
uandis rebo · dixi in. c .ij · S · e · dic vt ibi ·
Terci lectura colligitur ex glo · que eſt
in verbo mterimeretur quod iſte poteàt
fugere dum ſe ſoluere nitebatur · et not ·
ſingulariter illam glo· iuncto tex · ꝙ non
excuſatur clericus ab homicidio ſi fugi⸗
endo poterat illud euitare · Idem no · gl.
mcle · ſi furioſus · de homi· et videtur no⸗
tabiliter glo · iſta pꝛobare iuncto tex · in
fi · ꝙ non ſolum cauſatur rregularitas.
ſed etiam peceatum · quia exceſſit eccle
ſiaſticam manſuetudinem vpolendo poti⸗
us occidere pꝛoximum qm̃ fugam cape⸗
re · In laico rero Sar · tenet ↄtrarium in
lj · C.vnde vi · quia cum fugare ſit oppꝛo
bꝛioſum et miurioſum· poteſt licite reſi⸗
ſtere · vt ſe liberet ab illa miuria · Vide
quod dixi m dicto · c. ij · S· e · Alius mtelle

ctus aſſignatur · ꝙ iſte fuit in culpa in di

mittendo ibi duos · licet ligatus in cuſto
dia vnius · ¶ In glo .· in xer · detinere in fi
qu aſi velit glo · dicere · ꝙ m · . furem pꝛo
batur ꝙ non licet indiſtincte laicis inter
ficere latronem · ſed quando non poteſt
aliter euitare moꝛtis periculum · Sed il⸗
le tex · mtelligitur multipliciter · et oom⸗
muniter intelligitur de periculo rerumz
tunc ſolue ↄtrarium · ꝙ licet hoc liceat la
icis non tñ clericis · dic vt dixi ĩ · ij · ¶ In
glo· pe· m fi.ex hac glo · no · ar · abbatem
poſſe imqunere et pumre monachum ſu
um de ho micidio · nam ipſe abbas rettu
lit h pape· non aũt ſe impediuut ep̃s· et fa

cit ꝓ opi · Jo · de lig · in cle. ne m agro · de
ſta · reg · ꝙ abbas poteſt inquirere õð mo
nachum ſuũ iu dicialiter et puĩre · plemiꝰ
dixi in repe · cſiquis otra clericum · defo ·

ope ·
Ecetero.dans cauſam bo
micidio irregularis eſt ·. h. d.
¶ Nota pᷣmo ibi non videtur.
p hec verba reſpondet᷑ de
iure et tantũ eſt dicere nõ videt᷑ qñtũ nõ
?:et facit ꝓ dicto teſtis · ¶ Sʒz quero q

lr̃a loquitur de diacono quid de alio ele
rico · dicendum ꝓꝙ idẽ · et idem mlaico · H
hic narratur factum · ¶ Secũdo queri
q; hic dicit ꝙ non eſt ꝙmouendus ad ſa
cerdotium nunquid poſſit miniſtrarem

alijs pꝛius receptis · et dicendum ꝙ nõ.
q; exquo mcurrit irregularitateʒ remo⸗

uendus eſt ab omni miniſterio eccleſia
ſtico · vt m . c.· pꝛeſbyten · S. e · ¶ In glo · j.

in fi · no glo · iuncto text · ꝙ appellatione
cauſe mtelligimus de pꝛopmqua et non
de remota et ꝙ cauſa pꝛopmiqua impu⸗
tatur et non remota pone exemplum m
cauſa remota fecit feneſtram in domo ali
quis ſponte pꝛecipitauit ſe de ea · tunc · n
ego ſum cauſa remota nec ſum ĩ aliqua
culpa · Oed cauſa pꝛopmqua fuit fatiu⸗
tas illius ſe pꝛecipitantis · ſed mqñtum
glo · allegat · c.· pꝛeſbyterum · S· e · ad pꝛo

bandum ꝙ cauſa rem ota nnputatur vbi

fuit ani mus no cendi · dicit Imoc · ꝙ ibi
fuit cauſa pꝛopinqua· et an et quã do im
putet᷑ cauſa remota vide qð no · in · c. ſiẽ ·
de teſti · et in regula nnputani de reg · iu ·

adiũ caſuale imputat ei qui de
dit opam rei licite ſi nõ adhi⸗
buit diligentiã qm̃ debuit · Cõ

munis diuiſio. Scða ibi · q; vero. ¶ Nõ

pmo ꝙcl ericus licite ĩſtat circa coꝛrecti
onem familie ſue etiã moderate verberã

do nec caſus mde ovtingens ſibi nuputat

ſi modum m coꝛrigendo nõ exceſſit ſecus
aũt ſi modum m coꝛrigendo excederet · et
ita mtelligitur iſte tex · pꝛo hoc · cum rno
luntate de ſen · ex · ¶ Nota ſecundo · ꝙ in

caſu dubij debet quis potius reputari ir

regularis · et videtur iſte textus contra.
Im . qdicit hic ꝙ cum irregularitasſit ð
iure poſitiuo non debet iudex aliquem m
dubio reputare irregularem · quia pene
