na · dẽ. n. deponi ꝓpetuo ab offo et bñficõ
⁊ hec pena ẽ ĩponeda ꝑ iudicẽ · Aliã penã

ĩcurrit ipſo cacto q; efficit irregularis·

vt in. c.j · de re iudi · li · vj · 2 dixi in · · pcede

ti · ¶ Nõ glo · ibi diuma officia celebꝛa⸗

uerint · ꝙ excõicatus clebꝛans meurrit
hanc penã in celebꝛando alia diuina offi
cia · et iõ dicit Jo · an. idẽ eẽ ſi celebꝛat re
ſperas vel matutinũ · intellige hoc dictũ
vt dixi in. c pꝛecedenti · qñ celebꝛat in ec⸗
cleſia · ſecus ſi puatim m domo ſua· ¶ In
gl · ibi ĩtelligo h̊ dictũ diſpenſatiue vult

honn
G
diebn
dndi
dncegt⸗
ön
endan
ttili
luodt
ech
no
delen
goſſit
tiölan
ſtice
gen
eſ
p
ſiig
ge
aen
encfi
heinet
rend⸗
Mert
erer
ſoſt
doe⸗

lte
tro
e
diu
ſos
ni
N
⸗
fi
ihl
e

ergo glo · in hac pᷣma pꝑte ꝙ ſuſpenſus m
terdictus vel excõmunicatus celebꝛans
diuina officia debet meontinenti deponi
quãtũcũq; rellet ſe oꝛrigere et ꝙ de ne⸗
ceſſitate nõ requirit᷑momitio pᷣcedens vt

ꝓbat᷑ . S. c.· ꝓx · et ꝙ hic monitõ mterue⸗

nit diſpenſatiue · Hoſti · dicit ꝙ ſi nõ ẽ pa
ratus ſe coꝛrigẽ ſolus papa diſpenſat ·
ſecus ſi vult ſe oꝛrigẽ quaſi monitõ hec
requirat ad facultatẽ diſpenſandi · Dicit
etiã Hoſti:· ꝙlegatus cũ clebꝛante di⸗

ſpenſa ſi nõ ꝑ ↄtemptũ celebꝛauit · lit

ienter etiã ꝑ ſupinâ ignoꝛantiã · hoc tñ
dictüũ potius ſeruat᷑ de facto qm̃ ꝓbet᷑ de
iure vt dicit Jo · an . · ſed glo. ocludit hm
ſequẽti queſtõne ꝙ ſolus papa diſpen⸗
ſare pt᷑ et p dici ſaluãdo opi· ꝙ aut que⸗
rit nuquid ꝑ mferioꝛẽ a papa poſſit ite ta
lis elebꝛãs liberari ab irregularitate iaʒ
cauſata et dic ꝙ nõ et ita loquit. e.j. dexe

iudl . · c· · de ſen · ex · li · vj . que iura dicũt
indiſtincte ſolũ papã ab hac irregulari⸗

tate poſſe quẽ berare · Aut querit᷑ de ꝑpe

na depoſitõnis ĩponẽda ꝑ iudicẽ tũc ꝓ
ecdat alia opi · vt etiã epᷣs dſpenſet cum
Vato ſe coꝛrigere maxieqꝛ celebꝛando m
eidit in penaʒz irregularitatis ipſo iure et
ſic faciliusdebet adnntti diſpenſatõ ciꝛca
diſpaſitõnẽ alterius pene ne duplici pe⸗

na ↄterat᷑ ↄtra ·c·at ſi clerici de iudi · et in

fi · glo · arca hanc vlti · q· nũquid depoſi⸗

tus poſſit reſtitui ꝑ inferioꝛẽ a papa mi
tũ variant glo⸗et doct.Glo· iſta ocludu

ꝙ nõ mſiſnia fuerit iniuſta· Aliter dicit

gla· ij. q · vj · m cideo et m.eſiquis pſbꝛ·
vñj· q· xet in. c. eps · xj · q · ij· vide etiã glo⸗
in · quãuis de reſcp · li · vy/et glo · in. otu
maces · ·di . et ꝑ Jo · an.m.c.ex tuede cle ·

nõ reſi ·plene ꝑ Ope · t· ij C nũc ondendũ ·

xer · ix · dixi plene in. eat ſi clenici de iudi ·
ad qð me remtto;

¶ Mtcozes. Excõicati vel ĩter⸗
dicti celebꝛã tes deponi dñt ni
ſi ꝓppter multitudine mitiget᷑ pe
na · h· d⸗ In pᷣma narratio et de

iſa ſupplicatio· In ſcda ibi ftmtati tue: ↄ
miſſio diſtmguẽs Scðm mẽbn ibiſi ve

ro· caſus ac̃¶ Nõ ·j · ꝙ clericus ſuſpẽſus
celebꝛans ſine alia monitõne ꝓpetuo de⸗

pom pt᷑ monitio g nẽria ẽ nec requirit᷑

ad depoſitõnẽ fiendã de qͥ ᷓ. m. c.pcedẽti
¶ Moõ ſecũdo ar. ex tex. ꝙ om̃e crimẽ iyre
gularitatẽ inducẽs eſt depoſitione dig⸗

nũ de q no· in. ccũ nõ ab boie · et m. c at ſi

tlerici · · de iudie. ¶ Tercio nota · ꝙ vbi
multitudo ẽ in eᷓ ita ꝙ ꝓpter ſcãdalũ vel
Miã camꝑeendũ ſit multitudimi pncipa⸗

lioꝛes.tñ in delicto debẽt pena oꝛdinaria
affici et malns mitigat᷑ pena · et hoc ſepe
fit qũ fit aliqua ↄiuratio ſeuditio m ci⸗
uitate in qua eſt multitudo vt pᷣncipalio
res pumant᷑ pena odigna et in alijs mi⸗
tigat᷑ pena · ¶ In glo · ij · ibi ferienda eſt
multititdo · vult gõglo. ꝙ vbi non ſubeſt
ſcandalũ nõ eſt pœndũ multitudim · qd
no· ¶ Sed otra hoc facit iſte tex. vbi om
nes nõ deponunt᷑ qñ multi fuerũt in cau
ſa · ſed dic ꝙ exilla cauſa papa hic taxa⸗
uit hunc numen ne ciuitas pateret᷑ defe⸗
ctum in ſacerdotibo ſi omnes fuiſſent de
poſiti · Et ex hoc nõ ꝙ ꝗꝓpter cauſam intrĩ
fecazʒ pcendũ eſt multitudimi m pena im
ponenda licet ſcandalũ nõ ſubſit · Et pt
iſte caſus quotidie ↄtingere qũ ciuitate
interdicta clerici cõpellunt celebꝛare per
dñm tpalem · ¶ Et m fi · glo · no · qꝛ facit
ad ſtatuta facientia mentionẽ de paucis
vel de multis mm generevt dicant᷑ pauci
vel multi ſᷣm materiã ſubiectam.nam re
ſpectu ampliſſmme ꝓuintie · xxn· milia
diorent pauci ſed reſpectu ciuitatis rel
caſtri rel collegij mferioꝝ ſecus est et iu
dex qñq; habet oſiderare .l. ſed et ſi ſuſce⸗
pit · ff de mdi ·· ¶ In glo · in ver · ab offi⸗
cio · ibi vnũ ꝓpter alteꝝ ⁊c · hoc mtendit
glo · uta ꝙvbi duo ſic ſe hñt ꝙ vnũ acci⸗
dit alteri ſufficit amoueri a pncipali qꝛ ac
cſſoꝛiũ ſequit᷑ pᷣncipale et rõne acœſſo
rij cenſent᷑ vnũ et idẽ et ſic facit ꝙ ſuſpen

ſus ab officio . intelligatur etiam ſu⸗

fpenſus a beneficio de quo vide glo· no·
in cle. cupientes de pe. ſuꝑ ver.ſuſpenſi.
et vide glo · fi · in. c paſtoꝛalis de appella-
Cal. alleg·e ſi cõpꝛomiſſanius. pen · de
ele · li · vj · et i fi · glo · Hoſti. tenet oppo⸗
glo · pt miſtis ſpecialibo ſit abſtinenduʒ
ab vtroq; q; iſte ſmĩe cenſure mag depẽ
dent ab intentione ꝓferentis qm̃ a verð.
Itẽ meeis exiſtente dubio fienda eſt tuti⸗
oꝛ interpꝛetatio licet ſisdurioꝛ vt j. c. ſe.
et no · m. cvnico de ſcruti · öꝛia ꝓcedũt in

tpalibo⸗Goff · m.c quãto de mgr̃is tenu

it ſnĩam iſtã nõ valere ratione meœrrtitu

dinis vt · C. de ſen · que ſine cer · quan.l.iij

Xlij aliter do · An · dicit ꝙ aut oſtat de in
tentione ꝓferentis et ipſa ſeruanda eſt·.
Kut nõ oſtat et tunc tutius eſt abſtine⸗
re ab vtroq; · ſed ſi nõ abſtmet nõ mcur⸗
rit irregularitatẽ et hoc vltimũ puto re
rius · nã lz ſnĩa cenſure ĩiuſte liget hocẽ
neꝝ qñ de ea aparet · ſed hec nõ aparet
an ab offõ pel bnjficio voluerit ſuſpendere
¶ In glo · fi. in fi · veldic et melius bm

dock · ꝙ hodie Pter cauſam hic expꝛeſſã

poterüt epi non deponere etiam ſine alis

HR

RNN

diſpenſatione pape · q; hodie iſtud ẽius
cõe vt exñte multitudĩe nõ fiat depoſitõ ·
ſiẽ hic ðꝛ .

deponẽdus ẽ niſi cũ eo miſeri⸗

mhil affert iſtud . de nouo · 15
ſũmo aliter · pt aliquid afferat · et ſic · Di
hũñs notitiã excõicatõnis ꝑ ſolã famã cœ⸗
lebꝛat · dẽ de rigoꝛe depom. lz cũ eo poſſit
miſericoꝛditer diſpenſan · h· d · 2 caſus
nõbilis · Diuidit · nã in pᷣma pomit Hilde
menſis eßi tñſitũ · In ſeda ibi. vnð ponit

mãdatũ delegato factũ et eius executõ

nẽ · In tercia ibi ipe ↄpitõnẽ ep̃i et reoog
nitõnẽ a excuſatõnẽ · In quarta ibi lict
excuſatõ ĩpugnat᷑. In qnta ibi cũ eo / pe⸗
ne remiſſione · ¶ Võ pꝛimo epo nõ lice⸗
re tñſire de vno epᷣatu ad aliũ ſine licen⸗
tia pape · ni ſufficit petere licentiã miſi ob
tineat᷑ vt · de tñſla · pla · p totũ · et ſic ad
maioꝛẽ exaggerationẽ ponderat᷑ · ꝙ nec
lioentia fuit poſtulata · Scdᷣo nõ · ꝙ in fa
cto notoꝛio non requirit᷑ monitio.pt᷑ g

Llud. Ercõicatu celebꝛãs

coꝛditer diſpenſet · ſed m hoc

fieri excõicatõ ſine alia monitione· qð tñ

intelligo · vt no · in . . cũ ſit romana · de ap ·
et in · c ad nr̃am · el · i · de ureiur · et ibi de
excõieatõnis · etiã ꝑ ſolã famã dẽ abſti
né a cõione fideliũ et ſacroꝝ alias pec⸗

materia · ¶ Wõ tercio · ꝙ hñs notitiã ſnĩe

cat et meidit mirregularitatẽ celebꝛan⸗
do diumaſet m hoc ẽ iſte tex / valde no · et
quotidie ↄtingit ꝙ epi excõicant᷑ ĩ curia
et nõ hñt notitiã excõicatõnis: niſi ꝑ fa⸗
mã tm· iõ tene menti iſtũ tex. nõ tñ delĩi⸗
quit ita Suiter ſiẽ ſi ꝙ certo ſciuiſſet· et
ex hoc elici᷑ vnus caſus m q fama facit
plenã ꝓbatõnẽ. ¶ Quarto nõ· ꝙ delm⸗
quẽs ſðᷣ ſpe veme magj peccat · vñ in ſaẽ

ſime peccat et videt᷑ ꝙ efficiat irregula⸗

ris · ¶ Circa qð multu iſtat Hoſti.Jo

an· ocludit ꝙ celebꝛans vel ocelebꝛãs ef⸗
fici irregularis · ſecus ſi ſimplicit audit.
Ded dic melius aut quis audit dnũa au⸗
toꝛiſando ˖ vt q eps autoꝛitate ſua facit

cꝛã ſe celebꝛari.a tũc efficit᷑ irregularis

aut ſimpliciter audit nõ autoꝛiſando · et

ꝓcedit opi · Jo · an · et hoc volint iſte tex.
dũ poſuit iſta duo ſub eademdiſtmetõ
ne. et hoc vult glo · ſing · in cle. ij · de Puil ·
m ver · celebꝛari que ad hoc alle· ſtũu tex.
et tene illã ſemp men ti. qe multi ep̃i in h
errant· faciẽ tes coꝛã ſe celebꝛariꝗpter pu
ꝛẽ non obſtante excõicatione õ eosla
ta · ¶ In glo · in ver · diuma officia · ibi . h
alia offiaa pꝛeter miſſam ac · glo . H mi⸗
nus caute loquitur · nã ſequeret᷑ ꝙ poſſz
exercere alia deputata alicui oꝛdim quod

eſt õ. c.ij. g.· e · voi ðꝛ ꝙ non debet at tenta
re aliquid de numiſterio interdicto. vnð

„

mtelligo glo · ꝙ poteſt dicere officiuz in
puato · ſcʒ quo tidianũ et non amnexũ ali⸗
cui oꝛdim · ſiẽ no · fuit m. c ij . Z. e · et ibi di
xi. ¶ In glo · in ver./ in hoc. m fi · Jo an · re
mittit ad no · in inquiſition · de ſen · ex ·
ſed oelude · ꝙ ſi de notificatione plurium
ſurgit ꝓbabile dubiũ · tũc debet abſtinẽ

q; tractat de magno pꝛeiudicio donec fu

erit certificatus · nec ob· iſte text · qꝛ non
exigit famã pꝛeſciſe · ſed dicit famã ſ uf⸗
ficere· licet ↄtrarium allegaret᷑· ¶ Extra
glo · op · otra · text · in eo ꝙ inuit dꝛĩam
eẽ inter oꝛdmariũ et delegatũ· vt oꝛdma
rius poſſet excõicare ſine admoĩtione · de
legatus non · vnde obſtat · ſacro · de ſen.
ex · So · illa fuit allegatio ꝑtis · et non ẽ
vera · vt diat Inno. et bene · nã quilz iu⸗
der debet pᷣus monere. lz teneat cxcõica⸗
tio ſine momtione · vt no · m · d · · ſacro ·
ij · q)) · in ſum · vel foꝛte ßᷣm PH oſti · fit dif

—. — — — ⸗„—

E
ſcptura Maledictus homo qui peccat m /)
ſpe · ¶ Itez nõ · ꝓ excõicato ꝓhibet cõio ferentia hec mter delegatum et oꝛdmari
urm-q re pe faoienari non ei dtiega;

v coicare xj · q ij· cũ excõicato · et m. c. nup

acenia et paſiu: a voñ nec aldebent ſibi

de ſen · ex / nec ipe excõicatus dt alijs cõi⸗
care· vnde Zuiter peccat excõicatus cõi⸗
cando alijs · qꝛ videt otemnere excõicatõ
nẽ et vſurpare cõionẽ ſibi interdictam ·
Xn aũt excõicatus debeat vitare excõica
tũ · videt ꝙ nõ · & ſunt m pari cã · ar· xxxij
q· vj.mihil miquius · ſed otrariuzʒ cõiter
te net᷑· nã pꝛetextu puilegij nõ poteſt qs
excõicato cõicare.pt in· c. nulli · de ſen. ex
foꝛtius delictũ ſuum nõ debet ſibi hanc ĩ
munitatẽ pꝛeſtare · ¶ Vltimo ex fi · litte
re oollige · ꝙ ſiue excõicatus celebꝛat di
uina ſiue mgerat ſe celebꝛationi diumo⸗
rum ·et ſiue faciat coꝛaʒ ſe eelebꝛari guiſ⸗

„*

ri ignoꝛantia ſeu erectus poaitaus ez
m delegato ſic anteqʒ certificet · vt m. c cu
m ure. de of · dele · xel vm eum excõica⸗
tio lata ab oꝛdmario ſine monitione tenʒ
ſecus ſi a delegato · q; videt vtra intenti
onem delegantis · ar · m. c. fi · de pꝛeben ·
eẽt hoc maximũ dictum ſi fuiſſet verum
ſed m veritate non pꝛocedit · q ea q ſunt
de iuſticia · etiamſi expᷣmantur non dant
certam foꝛmam. vnde tenet actus geſtꝰ?
in contrarium etiam a delegato · vt ſin⸗
gulariter voluitm. m .c· pꝛuden tiamde
of · dele. vbi dicit. ꝙ ſi delegatio manda
tur vt odemnet Titium Sempꝛonio.ĩ c.
ſi oſtiterit illum ſibi obligatum · et tenet

lin
kig,
Niseß
tudit
iaag
lafaat
egalae
nde
ſteter.
ſtmnch;
dpi.
ſtite
elin,
pderpe
enl
ain ſi
ſoßm
egpoſ
drnod
etatdtn
chon
offan
merüzi,
eAbid
Jpomn
deſen e⸗
veplunun
etſtne
ſodoteft
kr
ſamiſch
(Em
ut dlan

ptodi

Oicorex.

go deſe⸗
et noni
tereor
Cſandt

ſtifti

tordmm
idleg⸗
Gtan
tne

ſnĩa ↄdẽnationis licet ſibi nõ conſtet vt
quia foꝛte non fuit plene probatum qa
hec ſnĩa eſt oontra ius partis et no otra
ius ſcriptũ nec illa pᷣba ſapiũt ↄditionẽ
ſed monitionem cum ſint de iuſticia pro
hoc·c. licet de offi · or di. et · · graui · et hoc
dictũ nõ . quia facit ad multa · Itẽ ex di
ctoHoſti · ſequeret᷑ ꝙ ſnia miuſta a de
legato lata nũqᷓ teneret quia nõ fuit de
mente legantis qð eſt faſũ. ¶ Sed op
ponit᷑ õ ſi · FFe et videt ꝙ in nullo papa

iſti fecit miſericordiã · nam priuauit eũ

vroq; epᷣatu pt ꝓ bat᷑ĩc q̃nto · de tñſla·

vbi loquitur ð eodem facto · So · illa eſt

pena temerarie tranſſationis· q; teme⸗
re tranſiẽs de vno epᷣatu ad alum debet
carere vtroq; ſed hic papa pꝑepercit re⸗
ſpectu pene imponẽde q celebrauit pꝰ
excõicationezꝭ.nã ꝓpter hoc debʒ depom
vt in · c pcedẽti. vñ remãſit iſte epᷣus ſine
epᷣatu et poterit aſiumi ad aliã eccleſiaʒ
et mĩſtrare diuĩa vbi alias non potuiſſzʒ
ſi fuiſſet depoſitus et ideo fecit ſibi gr̃am

+— tus celebrãs a bñficio ſuo de⸗
ponit᷑ · h. d· pmo deciſa oſulta
tio · ſe ðo rñſio ibi pᷣſbyteros ꝛc · ¶ Nõ.

¶ mo ibi pᷣſbyteros et alios clerioos ꝛc̃.

ꝙ pena irregularitatis cadit nedũ ĩ pᷣſby
teros ſ̊ etiã i alos cl ericos et cũ tex · lo⸗
quit᷑ de alijs clericis ſim pliat᷑ verificari
debʒ ĩ oĩbo clericis etiã ĩ mioribo oſtitu⸗
tis.xxxj ·di.e.ꝙ ſi dormierit et facẽ ꝙ his
qdixi m . c. j · S. e · ¶ ¶ Scdo nõ ibi ꝙ ſuis
exceſſibo·ꝙ excõicatio põt ferri pter
crimen etiã ab homĩe qð vr ↄotra nõ·ĩ.c.
epi · xj · q. iij · ß intellige ꝙ crimen fuit cã
mediata · vnde debet exponi · i. pro cõtu
macia ſurgente ex exceſſibus mnon ſa⸗
tiſfaciendo et ſic mtellige omnia iura in
hac materia loquentia pro hoc qð nõ. ĩ
c.·ex pte el.j.de eb · ſig; ¶ Tercio no. ꝙ

ſine aita momagone excci tis leneaſ

punini põt facit qð no· m.ccterici.S. e.

¶ Vltimo no.ibi poteris. ꝓil lia opi · ꝙ
eps põt dupẽſare cũ celebrãte m excõi
catione circa penã imponẽdã ab hoĩe · nã
hoc rerbũ poteris nõ inducit neceſſitatẽ
l.non quicqd · ff. de iudi. Sed ſi ĩſtitue
ret᷑ actio et probaret᷑ delictũ tũc ſetiũt
hic doc · ꝙ debet de neceſſitate puniri ꝓ
hac opi.põt adduci tex.m.l.tercia:C·
ne ſanc. bap. Sed generalit an accuſa
tio unpediat diſpẽſationẽ vbi ſuꝑiori cõ
petit facultas dipẽſãdi dic vt no.ĩ. c at
ſi elerici · de iudi · ¶ In glo. fi. qᷓ̃re g tex.
hic dicit de benefichs · die vt no. m. c at ſi

cl erici · de iudi · et dicit Jo · an · ꝙ foꝛte qꝛ

Raternitati. ercõica⸗

ĩ depoſitione ab ordine reqrit᷑ numerus
qui defacili haberi non põt ar.ĩ.c.j.ð he
retic · li · vj. ſed depoſitio bene põt fieri ꝑ
ſolum epᷣum ð conſilio capituli vt. xviij
q· ij. ſi quis abbas et de hi que fi.a pᷣla.
c.nouit · et · c.q̃nto · et ideo papa hic diẽ
de pena faciliori. vnde et illa alia pena ĩ⸗
pomni poteſt · ¶· ab ordine vt dicit glo· et
bene · ¶ OQuid autez de interdicko ab of
ficio et beneficio qui miſtet ſe illi benefi⸗
cio an debet deponi vide Archi · m . c . ſi qs
a ſuo epo · xj · q · ij · qui dicit ꝙ non ·

. Oſtulaſti.cCcollatio bene⸗

„ ficij excõicato factonon tenet
ett ſciẽt talibo oferẽs a bñficio

rum collatione ſuſpẽdit · Celebrans in
loco mterdicto ſi ẽ clericus ſecularis bñ⸗
ficijs priuat᷑ · ſi monachꝰ in artius mona

V

ſteriũ detrudat · h. d· pᷣmo deciſa aoſulta
tio · ſedo rñſio.ibi ↄſultatiom.q̃ ſubdi⸗
uidit᷑ vt patet ĩ tex · et ꝑ.& ¶ Wo·primo
exprin · qe ꝙ cui denegat aliqd denega
tur et oẽ id ꝑ q ð ꝑuenit᷑ ad illud ꝓꝙ hoc
lor̃o · ff de ſpon nã q excõicato denega
tur cõio nõ pñt ei ↄferri bñficia quia ſine
cõione nõ poteſt beneficia adipiſci nec ĩ

eis mĩſtrare nec etiã iuuat prnulegium

niſi m caſibo in iure extpreſſis vt ĩ ·c.nulli

et . c.· cuz deſideres · de ſen · ex · et facit iſte
tex · mratione ſui pro opi · Hoſti · ĩ. c. ve
ritatis. de do et otu · ꝙ contractꝰ mitus

cum excommũicato non valet in fauorẽ
ſuũ de quo tamẽ die melius pt ibi no· x
ĩ. cſi vᷣe. deſen · ex · ¶ Nõ . ſcdᷣo ꝙ adeptꝰ
bñficiũ in excõicatione nõ põt ſalua con⸗
ſcĩa illud retinere cũ canonice nõ ſit illð
ad eptus niſi ſit diſpenſatum cum eo qðᷣ
videtur ð Compoſt.m.c.qdð ſicut ð elec.
vbi dixit ꝙ clericus m excõicatione nõ te
net oedere · ¶ Mõ tcio ꝙ diſpenſatio fieri

poteſt pbi coollatio non tennit · Itẽ nota

m Eα1ρρνà&ιοαι&ρνοún conterenti
bnficiũ excõicato · nã ñi ſcienter fecit debʒ

ſuſpendi a collatione beneficiorum xz no⸗

ꝙ non requirit᷑ alia monitio pᷣcedẽs et
ſic ſumus ęxt caſũ·c guẽ de pᷣben. ¶ Itez
talis incurrit penã dequa in.ccũ ĩ cũctis
de elec. et. c. mhil. eo · ti. ſed ſi ignorant᷑
contulit nulla ꝑena punit᷑.collatio tñ nõ
tenet ar · j. in.c ſi · et m.c oum dilectus de
conſue · In his enĩ que tendũt m fauorẽ

excommũncati nonẽ dr̃ia mter occultuʒ

et mamifeſtũ 2 idẽ in his q̃ facit excõica
tus in fauorẽ alteriꝰ non ratione publici

officij pt ſingulariter tenet Inno · in · d. c.

dilectus · et ſequit Jo · an. in. c· j.· ð Np·

l. nj. An autẽ excõicatis ſint auferenda

e

beneficia pru collata Jo. an. ꝙ ſic alle
gat · c. cũ bone · Z. de eta · et qli · et ibi glo ·
ſi ſteterit in excommũuicatione per an
num hʒ locũ talis priua tio licet qᷣdã ĩtel
ligant de triẽnio · ¶ Itẽ no · ꝙ ĩ loco m⸗
terdicto nõ pñt diuma celebrari hodie
die vt eſt no · tex · · .·fi · de ſen. ex · li · vj

¶ Itẽ nõ · ꝙ celebrãs ĩ loco ĩteꝛdicto dẽt

bñficio ſpoliari dic etiã ꝙ efficit irregu
laris a qua per ſolam papã liberaripõt
et efficit᷑ ĩ eligibilis actiue et paſſiue vt
im c is qui · de ſen. ex.li· vj· et per vñs po
terit deponi ab oĩbus ordĩbo vt ſentit hic

Zlo⸗ et bene ſed forte fecit mentionem

beneficijs per ea que dixi in. c precedenti

¶Oppo.· ↄtra ter. in eo ꝙ dicit ꝙ ſcien
ter conferentes bñficia excõicatis debẽt
ſuſpẽdi nã vr ꝙ ipſo iure ſint ſuſpẽſi p
c.cũ ĩ cũctis: vᷣ.epis · S Dð elec · So. hõt

dici ꝙ ille tex · loquat mn curatis bñficijs

hic vo in ſimplicibus quia maior duigẽ

tia debet ibi adhiberi qʒ hic · vel põt dici
ꝙ ille tex · põt mtelligi qm epus ꝓuidet

ſcienter idigno mdignitate mon ꝛcẽ· vt

ibi tſi alij mdigno vtputa qina eſt excõ

municatꝰ vt hic non habzʒ locũ illa pena

¶ In gl. ij. m fi · aduerte q foꝛte hec gl·
ſic ſimplicit ĩtellecta non eſt vᷣa vt Pteꝛ
excõicationẽ ſequentẽ poſſit excõicatꝰ
ꝑriuari bnficijs pri⸗ habitis nã de dire⸗
cto hog eſſet ↄtra.·c.j. ð iudi. Sz põt gl·
ſalu ariãtelligendo eã ſcdᷣm. c qð allegat
de eta et q̃li:cũ bone videlicet qñ qͥs ꝑ

ſeuerauit mexcõicatione per trieniũ nã

en hot ſurgit pᷣſumptio hereſis otra
ceiun nt m. fr. p de penis · et non modicu
peccauit tanto tpe ↄtẽnendo claues ec⸗
cleſie non ĩmerito ex hoc nouo delicto po
teſt bñficij s habitis priuari et dicunt qͥ
dam ꝙ fufficit pſeuerãtia ꝑer ãnum vt
nõ · ĩ. ccũ bone et h per · crurſus et · c qui⸗
cũq; · j.q.inj.ſed tu de intellectu illoꝝ
dic plemus vt dixi m. ej. de iudi. vbi

omino videas . ¶In gl. in p. diſ peſatie
t fi· nõ· bñ glo.nã ſentit notabiliter illã

theoricã quã ſentit Inno· inc· dilect? de
temp. ordi · de qua fit magnü feſtum ꝙ
vbi a iure exprimit᷑ vt poſſit diſpenſari
et nõ dicit᷑ perquẽ pꝑtãs diſpenſandi vr

aceſſa epucopis. Alij vero dicunt q̃ntuʒ

ad caſũ noſtrũ ꝙ diſpenſatio debz fieri
per conciliũ ꝓuinciale ſeu per prĩar chã
ar · m. c.· guem dep̈ben · et hentit primo
Hoſti · poſtea diſtinxit ꝙ aut abſolutõ

ab excõicatõe erat rebuata papex ſol⸗

ſe diſpenſat. Kut epo et tunc poterit
epᷣus dupenſare. Ego puto per ratione
gl · et illã theoricã Inno · ꝙ p⸗ abſolutõz

a quocũq; factã poterit ep̃ᷣs diſpẽſare
dũ tñ non ſit ille idẽ epᷣus q ſcienter cõ⸗
tulit quia eũ peccauerit in ↄferendo non
eſt dignꝰ habere hãe ptãtẽ vt ĩ ſimili diẽ
gl· in ep̃o ſymõiaco vt · · q · v. pñtiũ · Et
ĩſtellige ꝙ lccet collatio ſpectet ad ĩferio
rem pᷣlatũ nihilõmꝰ ĩterueniẽte diſpẽſa
tione ep̃i non requireret᷑ alia collatio et

ſic põt epᷣus diſpenſare circa bñfieiũ qðᷣ

oferre nõ põt ſicut dicimꝰ ĩ eo mnterponẽ
te autoritatẽ pꝑmutationi bñficioruʒ ad
alios ſpectantiũ vt nõ · in · c.· queſitum de
re · pmu · et mcle · vnica · eo · ti. Ded ſicol
Latio fuiſſet facta per papã foꝛte ĩferioꝛ

non poſſet tũc diſpenſare exqᷓ ſemel pa

pa manũu appoſuit ſicut dicimꝗ in eo quẽ
pſe oꝛdinauit vt allus eum ſine eius li⸗
centia ad altiores ordĩes ꝓmouere nõ
oſſit vt i. cũ m diſtribuendis · de tep.
oꝛdi · ¶ In gl. in v. mereat m fi · ſed eſt
dubaũ qs erit ſuꝑior h caſu · ſ· ĩ imponẽ
da pena collatori et in tollẽdo poſtea ſu
ſpeſionẽ inflictã. Aliq vt Hoſti.dicunt

ꝓſinodus ꝓuincialis aut ꝓprius patri⸗
archa per. · Zue de p̈ben · ſed vt diẽ Jo ·

an.a bñ hic non fumus in caſu ullius·c·

pvñ ibi requirit᷑ bina monitio et hic nulla

Itẽ non loquit᷑ iłꝑ tex · in excõicatis ſed
alit᷑ nõ declarat quis erit iſte ſuꝑioꝛ nec
alij doc · ſpecifice attingũt · Sz dic ꝙ hec
pena poterit irrogari per ſuꝑiorẽ mme

djatũ iſtiꝰ? collatoris vt ſi ẽ iferior epo

poterit ſuſpendi per epᷣum ar · xriij · q·
ij · ſi qius abbas . ſi enim eſt epᷣus pote
rit ſuſpedi peꝛ archiepiſcopũ ſuũ nã ar⸗
chiep̃us eſt oꝛd mariꝰ oĩm epᷣoꝛũ ſue ꝓ
uincie et poterit cognoſcere ð criminibo
epᷣorũ nõ ĩiducẽtibo depõitionẽ · vñ poõt
archiepᷣs ſuſpẽdere et ĩterdicere 2 excõi
eare ⁊ alias penas ĩponere ꝓh tex · i. c
facro:ð ſen· ex:x ĩcqꝛ ñ ognouimꝰ.x.q
iij · et expreſſius ĩ c: pnti in fi· ð of · oꝛdi ·

li· vj. vbi patet ꝙ etiam vicarius archi

epiſcopi põt et abſente archiepᷣo excõi
care et ſuſpẽdere et ĩterdicere epos ſuf⸗
fraganeos fortiꝰ hoc põt ipᷣe archiepᷣs

et de his vide qð nõ · Jo · an. ĩ . pt litigã

tes de offi · or · l. vj. ſi po archiepᷣs fuit
eollator hoc poterit ꝓpriꝰ pr̃iarcha vt
nõ.m dc gue. ¶ In glo · m o ſpoliandi
in fi · ratio eſt q; excõicatio etiam ĩiuſta
ligat quo ad nos vt mc cum otingat de

offt · dele · et otẽnendo hãc excõicationẽ
quis ligat᷑ etiam quo ad deũ vt mc per

tuas.· de ſen · ex · fruſtra gꝰ poſtqᷓʒ eam
tempſit allegat eam mmuſtaʒ

Hio bñficij eifacta qui priꝰ fuit

Ropoſuit. Palet colla

—Zs –ä – — ræ —=Wæũ ̃D—— — =– — – — dr

— —, — — — — — —,ↄ —— — —

—

heni
ansſe⸗
iapen
eghe⸗

Nee.

iori
ii
oe
inir
ſſie⸗
nintn
üpe
eni
tie
94

de.

zuth
ecot
gl
hiß⸗
higi
gfu
hant
G
uſt
N
ſone

excõicatus ſed tpe collatioms abſolutꝰ

primo narrat factũ et oollationes ptri⸗

uſq; ptis · ſcedᷣo diffinit · ibi qꝛ Caſꝰ ꝛc̃ ·

¶ WMõ.pᷣmo legatũ cardmalẽ et ſic de la⸗
tere poſſe ↄferre canonicatus exñtes·j.
ſuã legationẽ et gñaliter q̃ bñficia poſſit
legatus conferre dic vt in · ·j. et in · c · pe ·
de offi · le. li · vj · ¶ Nõ.ſcdo ꝙ licite põt
clericus porrigere pᷣces apud ſuperiorẽ
ꝙ ĩſtitutione ſua a gnaliter qñ pᷣes hoc
caſu inducũt ſymomã dic vt no · ĩ. · tuaz
de eta et qli · et m. c quibuſdam. j. q· j.
¶ Nõ · cio ꝙ excoĩcatio non nõt excoĩca
tum ĩfamia ꝑpetua ĩmo ea ſublata tollit᷑
mfamia et exoĩcatus abſolutus ẽ capax
oĩum bonorum vt optime hic probatur
exqͥ mfert᷑ ꝙ ĩfamia ciuilis non irrogat

p excĩcationẽ · j canonica tãtũ alias nõ

valuiſſet collatio iſti facta cuʒ ad famaz
non poſſit qͥs reſtituere niſi ſolꝰ pᷣnceps
l· j · Cde qᷓff de poſtu · no · Imno. ĩ. c cũ te ·

de re iudi. ¶ In gl. ij · ibi pſũit᷑ ꝙ adhue
ſit excoĩcatꝰ ꝛc̃.nõ glo.ꝑpetuo ꝙ ſemek

excoĩcatus ſꝑ pᷣſumit᷑ exoĩcatus niſi ꝓ

betur abſolutus· nam qualitas ſemel po

ſita q̃ ex ſolo curſu tẽporis non tollit᷑ ſꝑ⸗
pᷣſumit᷑ exiſtere mſi ꝓbet᷑ ſublata · ꝓᷣ
reguta ſemel malꝰ.dere. iur ·li · yj. et. l.
ſiue poſſidetis · C. de ꝓba· et qð nõ.ji.ec.
ſi foꝛte · de elec . li. vj · Et aduerte quia re
ferẽdo hac glo·ad tex.ſingularit᷑ ꝓbat᷑
ꝙ ſi fuerit aꝛticulatuʒ ꝙ tepore iueſtitu
re fuerat exĩcatꝰ ſuffiẽ ̊ ꝓbare.pᷣſũit᷑

eni ꝙ fuerit exoicatus · iam ſunt aliqui

anni et ſic admittit᷑ ꝓbatio pᷣumptiua

6ꝗ ideo quia ẽ pᷣſumtio iuris et ſic pidet᷑

tur hic caꝰ pro dicto Barin.l.j · ff ſi cer.
pe. licet Inno · cirea hoe titubet dictũ tñ
puto reriſſimum.nã impofſ ſibile eſt alit᷑

ꝓbare excõicationẽ de pñᷣti et intellige

H dictũ glo· qñ excõicatio fuit pura · ſecꝰ
ſi fuerit ſub cõditione ſeᷣm Inno·puta
ſi non ſatiſfeceris.qᷓ. mẽſẽ te exoĩco ad ꝓ
bandum en exoĩcationẽ ð pñti non ſuf
ficit ꝓbare talẽ excĩcationẽ aditionali
ter ꝓmulgatã qꝛ neœſſario non ocludit
qꝛ potuit ſatiſfeciſſe q·᷑minuʒ ⁊ hoc neꝝ
reſpectu tercij volentis ꝓbare excõica⸗
tionẽ de pñti ſecꝰ reſpectu eiꝰ ad cuius

iſtãciã emanauit pᷣœptũ q ſatis ẽ ſibi
ꝙ bare obligatiõz · vñ necc̃e eſt ꝙꝑ ad
verſariuʒ ꝓbet᷑ ſatiſfactio ad h.l.j · C. de

Pbe- ẽ hoc nõbile dictũ Inno c. ſup
is de aceu.qð nõ et limita vt dicam in

glo. ſe. ¶ In glo fi · in fi · doc · circa hoc ĩ

ſtant / ijz delude qð aut querit᷑ nũqᷣd ſola
cõio cũ excõicato per ſuꝑeriorẽ adhibita
inducat abſolutõeʒ · ad qð dicẽdũ ꝙ nõ

de quo dic vt le. et nõ. in cle · ſi ſũmus põ
tifex · de ſen · ex. Aut querit᷑ niquid pre⸗
ſumat᷑ abſolutõʒz factã fuiſſe in pᷣterituzʒ
vigore huius ↄomũionis et qꝛ habebatuꝛ
qꝙ abſoluto Inno · diẽ ꝓ iuſte cõicat᷑ tali
exqͥ habebat᷑ cõiter ꝓ abſoluto maxime
per ſuũ excõicatorẽ. Alij dicũt ꝙ reſpe
ctu cõicantiũ ꝓcedat iſta opi · ſi excõi
tus aliqᷣd petit et oppo/de excõicatõe nõ
ſufficit probare ꝙ hẽbat᷑ ꝓ abſoluto ſj
debz vere probare abſolutõʒ faciũt nõ.
ĩſimili per Inno.ĩc veniẽs · de . ſig · li ·
vj · Alij diſtinguũt ꝙ aut factũ eſt anti⸗
quũ et procdit pᷣma opi.a ut recẽs ⁊ ꝓ
cedit ſedm dickum et dicit Hoſti · ꝙ hec
opi · eſt rigidior et rerior ſ alia equioꝛ x
tandem hoc relmquit aꝛbitrio iudicãtis
oſideratis alijs qualitatibo do · Anto · ſen
tit vt ſẽper reqͥrat᷑ ᷣa probatio· Mihi ãt
ſatis placet vt cõicantes m nullaz culpã
meurrant exqͥ habebat᷑ cõiter ꝓ abſolu
to. q; in facto alieno non tenet᷑ quis eẽ

valde curioſus ar. m regula pᷣfumituꝛ · de

re · iur · li . vj · et qd nõ. Inno · in · d.c.xeni
ens · reſpectu ipſius excõicati relmque
rem arbitrio iudicis pt dicit Hoſti.nazʒ
habebit ↄſiderare an factũ ſit antiquũ a
an tẽporis curſu poterit viſimilit pire
batio abſolutõis. puta ſunt · xl. ãmi Pqſ
fuit excõicatus defacili enĩ moriunt᷑ te⸗
ſtes et ſolẽt pire probatões . tãtũ tẽpꝰ
vf ciuitas fuit ſuppoſita ſpolijs vel domꝰ
eius combuſta et perſona eſt bone ↄdi⸗
tionis et ſic de ſimilibo ar · op · ex nõ.iĩ.c.
illud de pᷣſump · ¶ Extra glo · quero qꝛ
iſte magiſter fuit excõicatus ex eo quia
erat ↄſiliariꝰ et fautor iloꝝ excõicatoꝝ
nũquid aduocatus pro excõicato ĩcidit
m excoicatõʒ oclude pꝰ Hoſti.ꝙ aut ext
iudiciũ ſibi cõicat et m non pertinentibo
ad defenſionẽ et meidit mn excõicationezʒ
quia ille caſus non reperitur a iure per⸗
miſſus et ita põt procedere iſte tex. Aut
iſte exerct officiũ aduocatioms ĩ iudi⸗
cio ad defẽſionẽ excõicati· et tunc ſi excõi
catus fouet iuſtã cãz nullũ peccatum in
currit qꝛ exqͥ exrommunicato pmitutu:
defẽſio permittunt᷑ et oĩa illa ſine quibo
defẽſio eẽ non poteſt vt nõ · ĩ. c. ĩtelleximꝰ
ð iudi. et.ccũ mr᷑ de exœp · Aut ſcit eum
fouere ĩiuſtã cãm ·et tũe mcidit in excõi

cationẽ quia ↄmunicat ſibi m crimĩe ar·

ĩc ſi vcubine.8ð ſen· ex · Sed die melius

in hoc vltimo ꝗꝙ aut defẽdit eũ ſup crimĩie

pro qͥ fuit exoommunicatus et tũc pro⸗
cdit opi · Hoſti. vt aduocatꝰ ĩcidat ĩ ex
cõicationẽ maiorẽ quia cõicat crimioſo
in crimie. Aut defẽdit eũ malia cã licet.

cõicet qtñ non ĩ crimine quo fuit ex
cõicatus incidit tm in miorem excommu
cationẽ vt ĩ · cnup · ð ſen · ex · tene meti

Poſtolice.Oui ꝓbabili
ter ignorat ſe ſuſpenſũ et ele
brat ñ efficit᷑ irregularis ſecꝰ
ſiñ ꝓbabuit · vel ſic ſuſpẽſ? vel excõica
tus ignorãt᷑ cel ebꝛãdo nulla ĩdigz diſpẽ

ſatone ̃ſpectu irregularitatis alias ſe

cus · ßa ꝑs ibi cetey · caꝰ ꝛc̃. ¶ Nõ pꝛĩo ex
tex. ꝙ nqtibʒ ignorãtia excuſat iʒ ꝓbabi

lis tm et dicunt doc · ꝓ ñ reqrit qs ſit

multũ curioſ ĩ ſciẽdo dũmõ nõ ſit nimiſ
deſidioſo ar · ĩ nec ſupĩa ff· ð iu· et fac.

ign. ¶(Scdo nõ · ꝙ excõicatio n trabit

fecũ executionem reſpectupene q ad ꝙ
babilit᷑ ignorãtẽ · ¶ Nõ. tcio ꝙ ignorã
tia craſſa et ſupina dr qñ defacili potuit
ſcire et nõ curauit idagare ſiẽ enĩ exiſtẽſ
ſupinꝰ poteſt videre qᷓ ibi agunt᷑ eleuã
do caput et craſſꝰ qñ reſpicerẽ ad pedes
leuãdo caput ita ĩ ſimili ille qͥ potuit ſci
re et non ourauit vr eẽ ĩ ignorãcia craſſa

et ſupina. Ignorãcia craſſa ſupina et la⸗
tiſſima culpa equipant᷑ ſciẽtie etiã m pe

nis delickoꝝ hoc eſt tex. in. c· m fi · de
oꝛdi. ab ep̃o qui renũ. epil · licet regula
riter ĩ delictis lata culpa nõ eqpet᷑ dolo
de qᷣ cij. S. de oſti. tamẽ latiſſima culpa
bene equiꝑat᷑ vt h. ¶ Itẽ nõ driam mt
ignoranciã et errorẽ na ignorãcia ꝓPꝛie
ꝓrſu ignorare ea que ꝗ ſcire debz vt
xxxvjj. di ꝙfi · z meliꝰ diceret tex · neſciẽ
cia quã ignorãcia quia ignorãcia ſonat
ĩ uiciũ quãdo ·ſ. qͥs ignorat q̃ tenet ſcire
ßz neſciẽcia qñ quis ignorat ea que ſcire
nõ tenet᷑ Errare vᷣo ẽ vnũ ꝓ alio putare
xxij.q· ij · in quibo · et · xxxviñ di · quãuis
et ð his ꝑglff. ð iuet fac · ign· ſuꝑ Nica·.
¶ In gl. n. ibi abſens et ignorãs poteſt
excõmunicari ſẽtit ergo glo. hic mtelli⸗
genduz hoc priꝰ peedente mõitiõe ltima
alias excõicatio eſt miuſta licʒ liget vt
nö. Lcſacro· de ſen · ex · ¶ In ea glo · ibi
audiet per lr̃as tales mſi pꝰ abſolutiõz
⁊c. ſẽtit ergo gl · hic ꝙ le ĩpetrate ꝑ ex
cõicatum ignorãteʒ valeant vt ſaltẽ p⸗
abſolutõz audiat᷑ · örium ẽ vey p · c.)· de
Np · li · vj · vbi tex loqtmdiſticte qð
ibi no. Nec ob. iſte tex · q loquit᷑ reſpcũ
pene ĩponẽde que nõ peccanti ĩpom non

debz vt ĩ c.ij · de oſti · nõ aũt loqᷣt reſpeũ

validitatis actꝰ. An autẽ qs poſſit ab⸗
ſolui ꝑ epiſt olã ab excõicatione · við gl.

i . qin . c. qʒto et q;d de abſente gl · et ibi

„

nõ. per Archi.x· q· iij · in · um aliquis
¶ In ea. gl· ibi abſoluere debet pꝰ mor
tem h iteluge qñ in morte aparerẽt ſis

na otritioms illi delicti ꝙ quo fuit ex⸗
cõicatus ar · in · c a nobis.i · de ſen ex · et
ibi glo · et nõ · gl. in · c· cũ non ab hoĩe· e.
ti. naʒ excõicatio non fert᷑ niſi ꝓpter otu

maciam vt in · c nemo · xj · q· ij · ¶ Eti fi ·

glo.nõ glo. ꝙ ſciens ſe excõicatum per
famam non poteſt allegare ꝓbabilem
ignoranciam vt m . c· illud · S· eo · Abbas
J celebrat .Excõicatus
minori celebrans nõ ẽ irregu
laris t peccat et põt eligere et

ea ꝗᷓ ſunt iuriſdictiõis exer cere ßz non eli

gi et ſi ofert ſacramẽta licʒ pecœt tñ col
latõ teneret ſuñ hzʒ effectũ.h.d·. et hec ð
cretalis eſt qͥ ad materiam ſuã ſolẽnior
et famoſior qubz alia· nam ĩfinita iura
fũt loqntia de excõicatione maiori q̃mn/
fer ab homine vt ĩ · ſi quem . de ſen · ex·
Hz de minori qᷓ iffert᷑ a iurevt m. cnup.
de ſen ex · ſunt iura pauciſſima et aperte
nõ ꝓuidentia ſiẽ · Hc Et he c de cret · pot
ſic diuidi · pᷣmo tractat de validitate ge⸗
ſtoꝝ circa ſpiritualia per excõmũicatũ
excõicati one mĩori. ſo ibi ſitñ tractat ð
his qᷓ gerunt᷑ ad ↄmodum eius paſſiue

teꝛcio tractat ð geſti ab eo actiue in a⸗

lium ſacramentadando ibi peccat autẽ

Vltimo quandã limitationẽ ſubmittit

ibi dũmodo· caꝰ. ꝛc. ¶ Nõ.pᷣmo ex tex.
ꝙ licet excõicatꝰ maion excõicatione ce
ſebrãdo dĩna efficiat᷑ irregularis q; am
pliꝰ ſine diſpẽſatione dĩna exercere non
põt vt m. c.j· de ſen. ex · li . vj · et in · c cum
eterni · de re iudi · e ·li · et xj · q; i · ſi quis
epᷣus · cũ ſe. tñ excõicatꝰ miĩori excõica⸗
tione nõ ĩcurrit irregularitatẽ celebrãdo
Et eſt ratio dr̃ie q excõicatio maior in
cludit ſuſpẽſionẽ oꝛdinum vñ lebran
do attẽptat officia ſibi mterdicta · ſed ex
cõicatio minor non mducit ſuſpenſione
ordinum rel officij t tm̃ priuat pticipa
tiõe ſacramẽtoꝝ vt ica nob. ð ſen. ex.
et ideo celebrando non attentat ſibi of⸗
ficiũ interdictũ. ſ q participat ex ſacra⸗
mentis exercendo of ficium ideo peccat h
non efficitur irregularis et ex hi habes
rationẽ decidendi m principio decret · et
duas differencias ĩter excõicatione ma
iorem et mioreʒz q; excõicatio maio: prt

uat pticipatione ſacr̃oꝝ et cõione fideliũ

et ſuſpẽdit ab ordine · excõicatio mior

non priuat cõione fideliũ ſed tantũ pti⸗

cipatione ſacramẽtoꝝ · Scdᷣa dria reſpe

—

u effectus q; excõicatus maior effici

irregularis eele brando ſecus mn minori.

¶ Scdo nõ · ꝙ ea que ſt iuriſ dickiõis

actĩe põt exercere excõicatꝰ miori et rõ

ẽ qm̃ actꝰ iuriſdictiõalis ẽ qᷣd extrĩſe cũ

iter
ſere
wiee,
deron
Eiif.
umper
r
Tbbas
iian
eumrge
igener
hnmn
rto
ethas
ſolenin
mtrun
voniin⸗
eſent.
men.
an
ente
ditiegn
mütcti
tracka

6 peſie

uen;,
Nagtalti
ſubennte
moerde
canonte⸗
Niscen

eteenn
rincan

jercatah
celehrid⸗

ntioen

leben

caſe
ſpenſe

t prun⸗
ene.
tſbio⸗

a pticipatione ſacr̃oruʒ qua ſola excõica
tus miori priuatꝰ eſt· ¶ Tercio nõ · vnũ
effectũ excõicationis mioris nã reddit
ipſũ execõicatũ ĩhabilẽ ad bñficiũ conſe
quendũ adeo ꝙ ipſa electio per quã im
tia matrimomũ ſpũale de eo facta non
valz vnde et dicit Inno · nec dignitatem
nec aliquẽ clericatũ excõicatꝰ mĩori cõ
ſeqᷓ põt miſi priꝰ pſũ peniteat et abſol⸗
uat᷑.rõ decidẽdi reddit᷑ in lFa q; excoi⸗
catio mĩor ſuſpẽdit a ꝑticipatione ſacr̃o
rũ · j ille qui eligiẽ vel ꝓmouet᷑ ad aliqð
bñficiũ pᷣncipalit᷑ eligit᷑ vt exerceat ſeĩ
ſacris eccleſie · vñ cũ ille ſit priuatus ſa⸗
cris eligi nõ põt· Exquo mfert᷑ ꝙ hibi
to exercitio alicuiꝰ actꝰ prohibet oẽid
p qð puenit᷑ ad illũactũ·łor̃o fr. ðſpõ ·
Cui autẽ ↄpetat facultas abſoluẽdi.ab
hac excõicatiõe mĩori dic vt in. c. nup · de
ſen.ex· ¶ Wõ· mp · peccat ꝛc · ꝙ duplex
eſt participiũ in ſacr̃is.vnũ ẽ actiuũ m
q̃ntũ qͥs participat ſuſcipiendo ea aliud
eſt paſſiuũ inquantum confeꝛt alijs· nã
excõicato mĩori prohibet᷑ ꝑticipatio ſa
cr̃oꝝ ad ↄmoditatẽ ſuã nõ aut mquãtũ
lhec ſacr̃a ↄfert alijs· vel dic et melius ꝙ
potiꝰ dicit agẽ qñ alijs ofert et illud eit
Prie Diigpin actiuũ·paſſiuũ mqntum
ſibiipſi ↄferunt᷑ et rõ ẽ naʒ virtus ſacr̃i
deſcendit a deo ĩmediate in ipſum ſacra
mẽtũ vñ licite qs recipit ſacramẽtũ ab
excõicato mĩori · iz ipſe peccat conferẽ do

quia par ticipat· Ite nõ · ꝙ cõicans excõi

cato etiã m atẽpiũ ſuꝑioris a ꝑtinaciter
non meurrit excõicationẽ maiorẽ. ſʒ bñ
debʒ excõicari maio ri vt m fi.an autem
peccet moꝛtalite: dic vt plene nõ.m.c ſa
cris · q me. cã · ¶ In glo · iij · in fi · circa

hãc materiã capiedo piores ↄcluſiones
ſcribẽtiũ hic et alibi · ſciendũ ẽ ꝙ multi⸗

plex ẽ ſuſpẽſio a diuinis · nã qdã ſuſpẽ
ſi ſunt a diuini quo ad deũ tm̃ vt ſũt cõ
ſtituti in peccato mortali quia ꝑeccato

durãte nõ debẽt ſe mmiſcere ſacris ꝑtici

pãdo vt in · ſi · ð coha. cle · et mu · et iſti

celebrando ſecũduz omne; non efficiũt᷑

irregulares · quia iure nõ cauet᷑ vt m.c·
is qui de ſen · ex · li. vj · ratio ẽ q directe
