adali
atſp

dei . Oed tpe pñie debet quis abſtinere

a mercimonyjs · de pe · di · v · q̃lita? aut ñ
mducit᷑ principaliter ſpe ucri ſed emit
frumentum vt abundaret cũ famlia ſu
a vel ne ciuitas tractu tpis pateret᷑ pe⸗
nuriam q; alij extrahebãt frumentuʒ et
tunc licet alio tpe rendat carius q̊ʒ eme

ritnõ peccat ar · op · hic vbi quis ponſt
pvendere merces plus qm̃ valeãt qn dubi

tatur an tpe ſolutõis ſint valiture p us
vel minus dicit tñ cal:hic vnum notabi⸗
le reꝛbũ qð mihi placet ülũ non euitare
peccatũ q ſcienter emit rem minꝰ qm̃
paleat ſaltem ignorante renditoꝛe q; vi
det decipe proximũ ſic limita illud qð
licitũ ſit votrahentibus ſe deciꝑe vſq; ad

dimidiã iuſti pᷣcij vt ꝓcedat qñ re ipſa

iteruemit deceptõ non ex propoſito cle
ricis aũt nõ eſt licitũ aliquo caſu exercœ
re hꝰmõi mercimoma · ad hoc · c negoci
atoꝛẽ clericum lxxxviij· di · vide quod nõ

ma. c.jne cle · vel mo· Si tamen mdigẽt
liclite poſſet exercere aliquod opus vt⸗

puta emere char tas ſcribere libroꝰ et vi
de quod no glo · xiij · q: uijccanonum.
et · c.j · de celeb · miſ · ¶ Vlterins querit
mutuaui tibi certam ſpẽm puta frumẽ
tum quod tpꝑe contractus valebat · iij·
florenos nũc tpe ſatiſfactiõis valet vj.

nunqᷣd ſalua conſcĩa poſſim hoc frumen

tũ pᷣcioſius reciꝑe et ↄclude ꝙ aut ductꝰ

bona mtentiõe tibi mutuain et tũc licet
parietur precium poſſum ſalua oſciĩa re⸗
cipere et tu teneris reddere nam mutua
ui frumentum ideo debeo recipe etã fru

mentum euiſdem bomitatis mirĩſece · l·
cum qd ffſi cer · pet · nam ſic potuiſſet vi
leſcere enis pᷣcium· ſecus ſi habuiſſeʒ in

tencionem deprauatam q; mutuaui fru

mentum antiquũ vt ſi poſtea herem no

uumet ſic in meliori precio et de hoc per

Hug.et Arch · xiiij · q · iiij· c ſiquiꝭ clericꝰ
¶ Vltimo poſſet queri nunquid qͥs te⸗
neatur reſtituere vſuras et quicquid lu
cratus eſt ex illis an vſuras dumtaxat ð
hac q/vide qð no.Jo·an.c.q̃nq̃ʒ eo.ti · li ·

vj.et ↄcluſio vĩdetur ꝙ aut lucratuꝰ eſt
p vſurariãpᷣuitatem rem germinantem
et ꝓducentem fructũ puta vineã et tene

tur totum reſtituere qꝛ hoc inmediate
ꝓcedit ex vſuraria prauntate. aut reci⸗

pit pecuniam et non tenetur reſtituere

mſi pecumiã qꝛ ſcdᷣa ꝓceſſit ex operibus
ſuis et ex induſtria naʒ pecunia lucrata

ex vſura nõ eſt apta ad ꝓducendum ali
quem fructum vnde lucrum attribuitur
potius perſone qᷓ; pecume et dic vt ple⸗
mus no · in pꝛealle · loco per doctores ·

De crimine falſi.

¶ Quia inter cetera pᷣcepta legis diui⸗

ne continetur nonfurtum facies · nõ fal⸗

ſum teſtimonium dices et õ · viſum eſt
de furto · Item de vſura que eſt quedã
ſpecies furti · et ideo ↄpetenti oꝛdine an⸗
nectit de crimine falſi · De materia habe
tur m decretis.i · c· m memoꝛia xix · di.
et xj · q · in · ſiquis ·
HNQZAlſidicus ceſtii fal-
ſidicus tres ledit · deũ iudi
cem et partem et falſuß eſt
— nõ ſolũ qᷓ mendaciũ dicit ſed
etiã qui veritatem occultat · h· d · ſcdᷣa
ps ibi vterq; · Caſus xc · ¶ Mota primo

4

ex text. ꝙ ex eodem delicto poteſt quis

ledere plures ꝑſonas et omnibo tenetur
ad ſatiſfactiõeʒ · facit qð le et no · in · nũ
q̃mff· de priua·delict · et m.c· prochiãos

de ſen · ex · ¶ Nota ſcdo ꝙ teſtis dicituꝛ

falſus ⁊ tenet᷑ de falſo nõ ſolum qñ dixie
mendacium ſed etiã qñ occultauit verita
tẽ et hoc intellige qn mterrogatus ſuꝑ
certo articulo dicit ſe mhil ſcire · vel qu
iurauit diœre puram et meram rerita⸗
tem et multa ſubticuit vt m. c. cum dile⸗
cti s · de accuſa · ſecus aũt vbi ſic nõ iura
ſſet rel non fuiſſet mterrogatus vt mpᷣ
alle · . nunqʒ · ff de priua · delick · tunc emz
nõ tenet᷑ ſi non dixit reritatẽ · qꝛ teſtü ñ
debet eſſe rerboſus ſatis enim eſt ꝙ Hn
deat ad interrogata. ¶ Tercio no. ꝙ qs
peccat et tenetur celando veritatẽ quod
mtellige ᷣmInno · qñ aſſumpſit officiũ
teſtificandi vel alias tenet᷑ ex officio di⸗

cere veritatẽ vel cũ alias veritas heri non

pt᷑ alias aũt tacere reritatẽ nõ ẽ peccatũ
xxij.q.ij· in. c.nequis arbitret᷑ · ¶ Vlti⸗
mo pt colligi ita pᷣſumendũ õᷣ eum qᷣ ve
tuit ſiẽ̃ ↄtra eũ qͥ potuit ꝓdeſſe ⁊ noluit
¶ In glo. n · hic glo · tria intendit et pri
mo ꝙ teſtis falſus pumiri pt᷑ dupliciter ·
primo extraoꝛdinarie cã durãte ſcedo oꝛ
diarie pena falſi cã pᷣfinita· et dclara hũc
ar · latius ꝙ aut cã nõ eſt fimia aut ẽ fi⸗
nita· primo caſu pt᷑ pumiriꝑ ipᷣm iudi⸗
cemnõ mchoando ð eum ꝓgceſſum ð no
uo extraoꝛdĩarie ſᷣm ꝙ ſibi videbit · Szʒ
iſta pumitõ nõ tollit punmitõem oꝛdina⸗
riam que poterit fieri ꝑ · l·coꝛne. de ſicca ·
pt no; Cy. m.l.nullũ · C. de teſti · et Ope

m ti. de teſte j · ver · ſed nunqjd per pe⸗

namet vide glo. in · . preſbyterip · qfi ·

et pᷣalle.c. nequis arbitretur · finita rero

cauſa nõ pt᷑ amplius pumii q̃ʒ oꝛdĩarie
q; eim iſta pena velat accſſorie ad cau
ſã principalẽ et per ſententiazʒ fimituʒ ſit

officiũ iudicis tollit᷑ hec ptaꝰ q̃ vemebat
acceſſoꝛe · Lium · depo · et · c cũ appellat · de
appel · li · vj · nüc poterit puniri et accu
ſari dũtaxatl cꝛne · de fal. Et ſi querat
que pena ſit ĩponenda falſo teſti ↄcludo
ꝙ aut agitur ciuiliter à crĩaliter · primo
caſu tenet᷑ ad ſatiſfactiõezʒ inq̃ᷓntum le⸗
ſit . .q nomine . ff. de fal · et ar · hic poterit
etiã poſtea accuſari crĩaliter vt õ· diri et
cum agitur crĩaliter eſt drĩa mter liberũ
et buum · nam liber depoꝛtat᷑ et eius boã

publicantur· Seruus poro punit᷑ vlti

mo ſupplicio de quo m. LN. Ofi ff e · Sed
ſi execaiio facta m cauſa crĩali non pt᷑ re
tractari et tũc punis teſtis pena tahõi⸗
l.j C·j·ff/ ad · l. coꝛne. de ſicca · et hm predi
cta mtellige no.ij·q iij · m ſũ et xxxiij
q·v.hec ymago.:et ĩ.c ad falſarioꝝ ·j. e·
¶ In ea · glo ibi et ſi conatus nõ habuit
effectuzʒ no · bñ glo · ꝙ teſtis pt᷑ puniri
de falſo licet teſtiõm ſuũ nõ h abuit effe
ctum puta q; ex aliq alio facto non valu
it rel qꝛ aduerſarius meliuꝭ pꝛobauit et
ſic iudex non fuit ſecitus dictu huiꝰ fal
ſi idem eſt qꝛ ꝑ hoe non reuelatur qͥn cõ
miſerit falſũ et intellige hoc dictũ qñ di
xit falſum imn foꝛma teſtimoni ticet ex a
liquo actu facto ext rinſeco non valuerit
dictum eiꝰ. ſecus autem vbi non dixiſ⸗
ſet m foꝛma teſtimonij vt q; ſolũ coꝛam
no tario non pᷣcedente mandato iudicis
nã tunc non poteſt dici falſus teſtis et ðᷣ
hoc articulo dic vt plemus no·:pꝑJo· an.
m regula noneſt ſine culpa · de reg iur.
li · vj · m mercur · et per Bar·: m.lſiqui le
gatum ff de fal · et in fi · glo · de hac mate⸗
ria an et qn teneat ſententia lata per fal⸗
ſas bationes et vſq; ad qntum tempꝰ
retractari poteſt dic vt plene no · m. c. li⸗
cet de ꝓba · et per Jo · an. m. c.· venerabi⸗
lis de exeæp. et per Bar · m· Ldruus ff. de
de re iudi. et · qui agnitis. ff de excep.
¶ In glo. in ver · ledit in fie mtellige gi·
ꝓut g · dixi m precedenti glo · Sed hic q̃
ritur qs eſt oompetens rudex ad punien
dum teſtes falſos · Sol · aut eſt iudex ha
bens merum et mxtũ nnperium et nõ ẽ
dubiũ talem poſſe punire teſtem extra⸗
oꝛdiarie et oꝛdmarie vt õ· diri aut ẽ iu⸗
dex habens iuriſdictiõem m ciuili tm̃ et
tunc qdã dicunt yt not · m.l· diuus ff. de
fal · ꝙ debz rennttere eũ puniẽdũ ad iu⸗
dicem ꝓpriũ. Sed opimo verioꝛ videt
vt poſſit eũ pumire extraoꝛdĩarie ꝓ hoc
bo · tex · m. l. nullu. preal · et ſentit SOpec ·
inti · de teſte. j · . ſed nunqd uidex et h
ꝓcedunt m oꝛdmario · delegatus veroñ
pumt ſed remnttit eum puniendum ad

oꝛdinarium.ſed Inno.m c.pe j. de peis H
aliter ſentit Spe · miti · de teſte · Cj · ver ·
ſed quid delegato et ibijo · an · diſting⸗

uit mter delegatum a principe et inferio
ris vt primus poſſit pumire extraoꝛdma
rie · ar · m aut.de exhi · re · G&j · et facit. c.· 2

Kc.de cauſis de offi · dele · ſeruum aũt debdz

remittere ad oꝛdĩariũ vt m aut.ð teſti.
m . C. ſi vero ignoti · ¶ Item q̃ro qualiter
puniet᷑ teſtis cl ericus q falſum teſtimo
nium dixit · So · vide bo. tex · m. c. ſi epᷣs
l.di.nam debʒ deponi et detrudi m mo/
naſterium ad agendũ pñiam · ꝓ hoc fac
c.cũ nõ ab homine de iudic. et. c tue · . de

penis. ¶ VOltio qucro qd ſi tſtis ree⸗
pit pecuniam vt nõ diceret teſtiomum

rel vt dicat ren teſtimonium dic ꝙ tene
tur pena falſi vt in· lj·ff eo· vbi ꝑ Sar ·

ſas lras nõ debʒ executõi man

eũ cui ſcribit de pᷣterito · ſcᷣo mſtruit euʒ

de futuro.ibi ad.· Caſus. ꝛc̃. ¶ Nota
primo ꝙ merus executoꝛ pt admittere
exceptionem nullitatis ad effectũ diffe⸗
rendi executionem et referendiipſi ſupe
rioꝛi · de qua materia plene no · m. ci olnmn

de re iudie. et . c paſtoꝛalis m. Op̃terea et
ſe. de offi · dele · Item no · ꝙ ſuſpectu ð
falſitate pt᷑ capi et detineri donec reperta
fuerit reritas de quo in· c.im memoria xix
di · ¶ In glo.j ibi ſine temporis pᷣfiniti
one tene ꝓpetuo menti glo· et multum al
legatur ꝙ ſñia lata per falſas lit tera⸗ de
legatoꝛias poteſt retractari ſine pꝛefini⸗
tione temporis · Idem eſt in ſñia lata cũ
falſo ꝓcuratoꝛe.vc in.c.m nr̃a de ꝓcur ·
ſecus vbi iudex habebat alias iuriſdicti
onez i ꝓbationes fuerunt falſe q tuc ad
agendum de falſitate tꝑa limitata de q/
bus pero · and. m.c cum renerabilis de
excep. ¶ In glo · ij · ibi de cetero · et ple⸗
ne de materia per Sar · in · L a diuo pio · de

re iuda · et m · d. c paſtoꝛalis ·

D audientiam.
Clerieꝰ falſãs ſigillũ principi⸗
deponit᷑. Itẽ ei character ip⸗
mit et ĩ exiliũ mittit᷑ · h· d · Cõmis diui
ſio · ſea ibi fratermitati caſus ꝛcẽ · ¶ No·
primo ex tex · tres penas ĩfligẽdas cleri⸗
falſanti ſigillũ principis.primaẽ deß
datio et mtellige de depoſitione verbali
nam et illa degradatio eſt nam ſi capere⸗
tur pro actuali degradatione relmque⸗
retur iudici ſeculari et afficeretur pena
moꝛ tis · vt in · c degradatio · de pems

Uper eo. añ̃ia lata p fal

dari · h dicit · primo cõmendat

☛̈‧r-r= –––

—

ni
,
n
denn
e
d
eſ.
galte
Rfne
4 6
wefi
ud
na
ornunn
Gen
be

tayſl
öimn
neyd
mitte
CMoe
mmten
ioſſe
piſu
om
tome
dn
wen

aor.

ffint
buns
nd
hrfni
Unci
epar
i
rien
1
biisd

hid

diu
lne
cen
de
hil
e

un
mns

li/vj · ſed hic poſt degradatõem remaẽt
ſub ecc̃ia vt patz ex ĩpoſitõe alian pena
rum et ex hoc ifert᷑ ꝙ appellõe degrada

tiõis qñq; mtelligimꝰ de depoſitõe ver⸗

bali. Scda pena e aliquius characteris
imp̃ſſio vt ſic poſſint iſti clerici mter ali
os cognoſci et alij magis terreãtur a di
cũt docto · hic et bene ꝙ iſta pena non eſt
regulariter inf ligenda ꝑ eccleſiam quia
periculoſa ᷣ eſt ſpeciale m odium male
ficij et idem ſentit glo.fi · hic · Tercia pe⸗
na eſt exiliũet ſic no ꝙ eccleſia habet pe
nam exiiijconcoꝛ. c. fi · de calũ · · Et ex H
no· ꝙ ep̃s pt᷑ clericum ↄpellere ad abiu⸗

randam dioceſim ſuã vt nunq́ illã am⸗

Plius mtret ſed debʒ exulare et de multi
plici ſpecie penaꝝ vide ꝑ Inno · m. c. q̃titer
et qñ el.ij.de accu · ¶ Ocðdo nota ꝙ iu⸗
dex eccleſiaſticꝰ nõ debet ĩponere penam
coꝛpalem ex qua poſſit reriſimilit ſequi
pena moꝛtis et ẽ iſte tex. no· õ aliq́ᷓ pᷣla
tos ꝗ clericos mancipiãt m duriſſimo caꝛ
cere diminuentes adeo cibũ et potũ vt ĩ
breui tꝑpe oogant᷑ expiare · nã certe tales
prelati nõ euadunt penam irregularita
tis nã vi pene extinguunt᷑ et emittunt a
mimam licet em̃ pᷣlatus poſſit moderare
dinmnuere cibum et potũ ſicut agentes

penitentiã faciut vt m.c.nouimus de v̈.

ſigmi· non tamen adeo ꝙ mde poſſit ſeqᷣ

pena moꝛtis · et ꝓ hoc bo.tex · in d.c.no⸗

uimus et vide qõ no · Jo. de lig mcle. j·

de peni · et remmſ· vbi idem ad lram tẽt ·

Uraſepe.eri tens ĩ auri
a litteras aplicas nõ recipiat
niſi de mambo pape vel offici

aliũ ab ipo deputatorum pſonetñ ſolẽ⸗

nes ꝑ nuncios recipere poterũt de mani⸗
bus tamen pᷣdictoꝝ ↄtrafadiens ſi laicꝰ

eſt excõicatioi ſubiacet · ſi clericus eſt ab
officio et bnſicio depomit᷑ hoc d. vſ q; ad

Cadijcientes et ille · GOhoc dicit per excõi
catois penam ꝓuidet otra non reſignan

tes nec deſtruentes littera falſas ·xx ·
dies et abſolutõ pape reſeruat᷑.et õ fac⸗
tum nõ tenet rel ſic et breinꝰ prima parꝭ
p unit nõ recpientes litteras de mambo⸗
pape rel officialiũſcdᷣa punit nõ deſtru

entes litteras falſas et ꝑ hoc patet diui
ſio et ſeᷣa ibi adijcientes · caſus ꝛc· ¶ Vo

ta primo ex tex · ꝙ ꝑ hec rerba ſtatuo ſhᷣ
pPena excõicatõis et ſuſpenſiõis ꝛc non

fertur excĩcatio vel ſuſpenſio ipo facto

etiã ſi ipſa vᷣba ꝓferant᷑ a papa nã hic li⸗

cʒ hec verba fuiſſent apoſita m prin. tñ

papa poſtea penã ingenit et reſ pectu ſu
ſpenſioms dicit eam nnponendaʒ qð fa

cit ad ea que dixi m.c: vnico de ſagit.
¶ Secðdo nota ibi apud ſe · ap · ꝛc. ꝙ reci

piens litteras ꝑ aliũ nõ exn apud ſe · ap ·

nõ mcurrit iſtã penam· Iſta gꝰ pena af
ficit exñte ĩ curia et recipiẽtes litteraꝰ ab
alio q; a manibo pape vel officialiũ ſuo
rum et ſedes ap · dicit᷑ ibi eſſe vbi ẽ papa
et curia ſua et ad hoc.c.ego · n. et qd ibi
no.de iuriur · ¶ Nõ ibi idoneũ · ꝙ is qui
tenet᷑ ꝑer ſe aliquid facere ſi facit ꝑ nun
cium debet eligere idoneũ alias factum
nuncij ſibi ĩputat᷑ · et ideo ſi rennſiſti li⸗
by tibi omodatum ꝑ nuncium nõ idone
um illo tibꝝ aſpoꝛtante tibi imputatur
mittenti et nõ dño · ſecus ſi eligiſti nun
cium reriſimiliter idoneũ yvt . lei qui eum

il.ſe· ff commo . et m. c. ſigni ficãte de pig ·

et qð ibi no · facit qð no. glo · in . preſby
teri xcv. di · ¶ Vltimo no · ꝙ exoĩcatio
pt᷑ pro eodem facto frequenter mmnouãi.

¶ ÿ In glo · ij. in fi · dic meliuð vt habetuꝛ

in. c.j.de reſcrip·li:vj · vbi ponit᷑ regula
Nptum ab excĩcato ĩpetratũ eſt ipᷣo
iure nullũ mſi m cã abſolutõis vel defen⸗
ſionis de quo ibi. ¶ In glo. m vᷣ. excĩca
tionis m fi · no · ꝙ fims videt᷑ örian prin
cipio et Inno.dicit ꝙ requirit᷑ ſñia:.con⸗
trarium tenet Gof.et Hoſti·ſj circa hoc
ſic ↄclude ꝙ aut q̃ri᷑ nunqd quis poſſit ĩ
petrare litteras ꝑ aliũ et tũc aut ad lites
aut ad beneficia · ſiad liteð opoꝛtet ꝙ im
petrans heat ſpeciale mandatũ pt m·c.
nonulli de reſcrip· et in h caſu nõ loquit᷑

hocc vñ quilibet cuiuſcunq; qualitatis

ſit pt᷑ ꝑ aliũ ninpetrare lr̃as adlites dan
do ſibi ſpãle mandatũ.pt in d.c.nõnulli
Idem m lr̃is ad beneficia imo illaꝰ pt᷑ im
petrare amicꝰ? ꝓ amico ſine aliq́ mãda
to vt not · glo. m d.· c. nonnulbi et m.c.ad
aures eo · tit · et adhuc ſumus ertra ter⸗

minos hinus ti · Aut querituꝛ nunquid

quis poſſit recipere l̃as ab alio qʒ a ma
mbus pape rel officialiũ ſuoꝝ ad hoc ð
putatoꝝ · Et diſtmgue ꝙ aut eſt iſte m
curia et non debet · et iſte eſt prie caſus
huiꝰ.c.vt patet ibi.nequis apud ſe · ap·
ꝛc. Si vero eſt extra curiã tẽ pt weipelre
teras de manibus atteriꝰ q́; pape puta

amici. ſed ille q exiſtit in curia nõ debu

it recipe litteras de manibus alterius rt
hic m tex.m ver· nequis ꝛc̃ · Siue gᷣ mm

petret pro ſe ſiue pro alio debʒ lĩttera⸗
rccipe de manibopape vel officialiũ et h

fit qꝛ antiqtus multum falſabant litteꝛe

apoſtolice ĩ auria et falſantes dicebãt ſe

a papa impetraſſe et ſic nõ loquitur tex ·
in termims huius glo· An autem õfaci
ens ſit excoĩcatus ipſo facto gl · et doct.

variant.ſj dic ꝙ per hec verba exoommu
micatiom ſubiaceat fert᷑ ſma ipᷣo facto
nã ex ꝓprio ſignificato pᷣboꝝ nõ requiri
tur ackus facki. et ꝓ h.cſi quis ſuadẽte
xvi. q · iij. et no · in · .· vnico · de iniu · li ·
vi · ¶ In · gl. fi · m fi · et no · hoc qꝛ facit ad
ſtatuta et ad alia iura·ſed contra pᷣdicta
et tex · oppo · nã ex quo fert᷑ hic excõmu
nicatio ſupuacua eſt ſuſpenſio q; qᷣlibʒ

excommuĩcatus eſt ſuſpenſus de q die

ut plene no · in cle · cupiẽtes. de penis m
gl · que incipit nõ nouam· So· duplex
primo ꝙ ſuſpenſio qñ eſt ſequela ad ex
coĩcatõeʒ ſublata excoĩcatõe tollit᷑ ſu⸗
ſpẽſio vtĩ regula acceſſonũ li.vj ·ſecu⸗
qñ ſuſpẽſio ẽ ꝑ ſe ᷣm Ho ſſt · et ſic licz ab
ſoluat᷑ ab excoĩcatõe remanʒz obligatus
ex ſuſpẽſiõe vel ᷣm eũ pena excõis con⸗
cermit laics · ſuſpenſiois vero clericos
et licet prima ſolu videatur ſibi plus pla
cere · ſca tamen plus mihi placet q tex
m medio diſtinxit penas et m penis ðbʒ
fieri mitis mterpᷣtatõ neq; debet qui du
plici pena coherceri vt in · . qm · m fi · vt
lit· non oteſ · nam ſequeret᷑ ex primo in⸗
tellectu ꝙ clericus excoĩcaret et ſuſpen
deretur · ¶ In glo. m ver · euadere ibi a⸗
hiam ſñiam dni pape ꝛẽ̃ · dic meliuꝰ ꝙ.· c·
ad falſarioꝝ eo · exc ĩcat falſantes lit⸗
teras ꝑ ſe vel ꝑ alium ſcienter ſed ſiqͥs
hʒ lr̃as falſatas ꝑ aliũ et eis nõ vtit᷑ non
habet locũ illud·cet in hoc caſu hʒ locuʒ
iſte tex · dũ dici᷑ ꝙ per hominẽ debʒ fie
ri exooĩcatio vñ pumit᷑ hic ille qᷣ hzʒ et nõ
reſignat vel deſtruit · et ideo ſi midex ſpe

cifice nõ fert exooĩcatõem ↄtra talẽ nui

lapena tali afficit᷑ exquo non falſauit ·

Icet. mt nouẽ modo fal
ſandi lr̃as papales. ¶ Not.pᷣꝰ
ex text. multos mõs aferendi
eripturã ad ſeripturã nõ ſolũ g fit op⸗
atõ lre ſed et dickamĩs et cartenã habẽt
curiales certũ modũ dictãdi quẽ de faci
li alij ab eis nõ pñt imitari · Item in foꝛ
ma ſepᷣture q;ꝛ facũt aliquos tractu et
ẽta ſig eis tm maifeſta adeoyt de facili ñ
poſſet littera ita falſari qͥn ꝑ ſcripto:ẽ a⸗
poſtolicũ falſitas dephenderet᷑ · Itẽ in qᷓ
litate charte q; lr̃e apoſtolice ſcribũt᷑ in
chartis raſ et mpulchra foꝛma·. ¶ Iteʒ
no. ꝙ ſuſpitõ oꝛit᷑ ↄtra bullã ſeu ſigillũ
qn per omma nõ eſt ſignũ ſimile rero ſi

gillo nã aliqñ ꝓpter falſitatẽ bulla eſt m

vna pte dep̃ſſa ꝓpter mallitatſ. et m alia
pte tonda ꝓpter ĩpꝛeſſionẽ filoꝝ a ſolẽt

uti falſarij ponere bullã ĩ loo calido t
ſiceffecta tẽra poſſit filuʒ extrabi. ¶ n

Na no be go diei h o on aeloo⸗
ſtiẽ · ꝙ vbi littera eſſet deleta cum herba
vel aqua diſtiullata non poſſet ꝓpendi ex
remedio · huuus glo·

Uam graui.raiſe ſunt
littere papale ĩ ꝗbo epᷣs vocat
filius vel ĩferioꝛ frater vel vm
ſcribicur ĩ plurali ·h · d · primo ponit ad⸗
mmrationem · ſcðo ibicũſcire in tribo qᷓ
ſũt de ſtilo curie mfoꝛãt ꝝ primo reducit
ad ꝓpoſitũ · tercio ibi ꝓpter qð gnalite:
ↄcludit. ¶ Nõ pꝰ ex tex attendenduz ſti
lũ romane eccleſie et lrẽ emanãtes otra
ſeupᷣter ſtilũ pᷣſumũt᷑ falſe et ̊ ꝓcedit ñ
ſolũ reſpectu dictamiĩs ſ̃ etiã reſpectu
otinentie lr̃aꝝ · vñ alibi dicit gl · ĩ. c· cãz qᷓ
de teſt · ꝙ ſi aliqd ocedit᷑ ĩ priuilegio ꝙ
deuiat ab omni eqͥtate et a ↄmum cuꝛſu
priuilegioꝝ pᷣſumit᷑ nõ emanaſſe a ſede
ap · et ad pꝛedicta facit·c· ex litteris g· de
oſti · et gꝗ · de voto c.ꝙ ſuper his facit · c· ſi
qñ o · de reſerip · ¶ Item no · ꝙ de oſuetu
dme romãe eccleſie cũ papa ſcribit eo
et ſuꝑioꝛi appellat eos fratres q̃ſi papa
nõ ſit eis maioꝛ ſed equalis.et itellige
quod ẽ eq̃lis in oꝛdine ſed madmiſtra
tõe eſt maioꝛ.xxj · di · m nouo. vbi bonꝰ
tex. cum glo.facit quod not · in ꝓhemio
vj. XAlios vero appellat filios quaſi eis ſit
maioꝛ et moꝛdine et m adminiſtratiõe.
Xduertendũ tñ ꝙ cũ ſcribit ſeu facit mẽ
tionem de card malibo permixtĩ appel⸗
lat eos fratres vt in· c prox · Cum aũt ſi
gillatim de eis agit mentionem epᷣos cà
di. appellat fratres reliquos filios vt in
c.· licet el · iij · de teſti · Item reges appel⸗
lat chariſſimos filios· reliqͥs rero prin
cipes appellat dil ectos filios quaſiſe in
ferioꝛes · ar· eoꝝ que no · ĩ·c ſolite de ma·
et obe · Judeum tñ mfidelẽ vel paganum
non appellat filium · Vltimo no · ꝙ inde
prehendenda falſitate debs quis multuʒ
intueri bullã filum chartã otinẽtiãlr̃aꝝ
et modũ dictandi et multos alios mos

habes mc pᷣce · ¶ In glo ij. ibi fratres

vel ſocios · no . er glo · ꝙ qñ pᷣlati mferio
res atra papã ſcribunt ſubditis ſuis de
bent eos appellare fratres vel ſocios naʒ
epiſcopus ſacerdos eſt et olim regeba⸗
tur eccleſia per ſacerdotes tm̃ nec erant
epi tep ter ſciſmata et diſceptatões oꝛ⸗

dinatũ fuit vt vnus eligeret᷑ qpᷣeſſz om⸗

nibo et appellaret᷑ eps · xcy · di · m · c olmm
ubditus vero ſcribens pᷣlato ſuo debet
eũ appellaꝛe preʒz · de qᷣ vide bo ·
gl. ĩ.c. eſto ſubiectus·xcx · di·

O ſalſarioꝛum. o%

erc̃
ttal
etd
lui⸗

us
exoo
pin
ſer
ſcð
ert

qu⸗
ſub

ntr.
nie⸗
byf
uudu
Etit
deen

ho⸗
Pobe

ſcier

eie
at
wayn
nte
nn⸗
wit
unlte
duzſti
gotra
adit,
ſpecht
ccii
ſegog
maut
kaſede

65. d

at
oſuen
biteho
ſpape
ntelige
diniſte
b bond
phem

ieioſt

ſtrane

ſrini
tinpe
müt,
theet
ort
8apel
rop
aien

een
NdmIon

4
lle

Gilin

gnor

ftm

nfni
ſusd

1oea

lenn
1eso
ſem
coln
Ne⸗
detr
vN⸗

0

gex

per ſe rel per alios litteras pape falſant
excommunicati ſunt cum ſuis fautoꝛibus
et clerici officnjs et beneficns pꝛiuati ſunt
et degrad andi ſunt et tradend curie ſecu
lari per quam laicus legitime pumetur
Qui vero falſis litteris vtuntur ſi cleri⸗
cus eſt officio et benefico pꝛiuat · ſi laieꝰ
excoĩcatus eſt.h·d. tel aliter et bꝛeuius
pꝛimo punit falſantes litteras pape per
ſe vel ꝑ aliũ · ſcdᷣo punit vtẽtes ſr̃is falſis
ſcdᷣa ibi ·qui vero · Caſus.ꝛc. ¶ Wõ primo
ex tex · ar. ꝙ valet ſtatutũ vt reſpectu ſta
tutoruʒ non poſſit ignoꝛantia allegari
quod tenet Bar · im · diuꝰ · ff eo · et aliquið
ſubijciã j. ¶ UVo.ſcdᷣo multiplios penas
otra falſãates lras apoſtolicas naz ſi ẽ cle
ricꝰ eſt exoĩcatus · Iteʒ pꝛiuat᷑ officio et
bñficio · Itẽ tradi debz curie ſeculari vt ꝑ
iudicem ſecularem puniat᷑ xena legali et
eſt iſte caſus valde ſpetialis m quo ſtatiz
de cerimine conuictus quis traditur curie
ſeculari regulariter rero nõ tradit᷑ curie
ſeculari mii ſit moœꝛrigibilis et de hac ma

teria plene tetigi m.c atſi clerici. et in.c.cũ

non ab homine · de iudi · et dic vt ibi et ali
quid tangam in · c. noummus·j.· de ver · ſig·
Si vero eſt laicus ſubijcitur exoommuni
catiom et eſt exoommumcatꝰipᷣo facto ·
¶ Et er hoc no · ꝙ falſans lr̃as ap· ſubij⸗
citur foro eceleſiaſet debʒ iſte caſus addi
ad alios no · in. c cum ſit ghale.defo · ope ·
Item nõ ꝙ acrius pumũtur falſante lras
pꝑ ſe vel ꝑ alioꝰ q́; ſimpliciter vtẽtes et faẽ
iſte tex · eleganter ad · q: nũquid expen⸗
dẽtes ſcienter monetã falſam debeãt pu⸗
miri vt falſantes et dicendum ꝙ nõ regu⸗
lariter miſi in caſibus expꝛeſſis de quubo
m.l. oꝛnelia · ff· eo · et dico in. c. quanto.
de iureiu. quod bene no · Item no · ꝙ vtẽ
tes lr̃is falſis ſi ſint clerici debent pꝛiuai
officijs et beneficijs · ſed ſi laici ſũt excoĩ⸗
cati ipſo facto · et videtur hec littera limi
tare ꝙ clerici vrentes non ſunt exoommu
nicati ipſo facto· Sed Hoſ.tenet oppo.
et intelligit ꝙ clerici ſunt excommumcati
et etiã pꝛiuãdi officijs et beneficijs· ſed
certe iſta opi · rmhi noñ placet cum iſte
tex · apte diſtinguat inter clericos et lai⸗
cos et m penis eſt fienda mitis interpꝛe
tatio vt m regula· m penis · li.vj · nec de⸗
bent duplici pena oohorceri vt m · c atſi cle
rici · de udi · ¶ In glo · m · dixerint nõ
bene glo · iuncko tex · ꝙ qimqʒ in diſpoſi⸗
tione aliqua caueat᷑ vt non adnnttat᷑ alle
gatio ignorantie nõ excludit᷑ qͥ allegat et

affert ignoꝛantie ꝓbatione alias autem

qui pumnet ſine culpavt ieñ · ẽ· de oſti.
et hoc m dubio procedit vbi ſtatutũ pũit

factum doloſum pt hie · ſecus vbi punit
factum ſine dolo de quo tamen aliquid
per Gar · m pꝛealle · l legeff eo · ¶ In glo ·
m ð. dephenſi in fi. no· glo. mtelligit eniʒ
ꝓiſte pene contente in tex· infniguntur
falſario quando ↄuictus eſt crimmaliter
ſecus ſi agebat ciuiliter.Hoſt.xrero ſen
ſit ꝙ q̃litercũq; ↄſtet de hoc crimie ſemꝑ
habʒ locũ diſpoſitõ huiꝰ.c.q̃ſi ſit ſpeciale
in hoc delicto · ¶ Circa hoc aliter diſtin
guere aut loqmur de penis que inf ligũt᷑
ipſo facto et tũc ſtatim ĩtelligunt inf li⸗
ſte commiſſo delicto nec eſt vis qualiter
fuerit actũ q; conſtitutio ligat delictũ oĩ
no occultum vt dicit glo · no · m ele · j. de
here · ſed reſpectu penaꝝ inf ligendaruʒ
per iudicẽ ſatis tenerem cũ opi·gl.ar.
c.ſuꝑ ſr̃is · de Ep.et in.cſuper his · Z. de
nccu · et eoꝝ que no · Imo · in. e· per mqiu
ſitionem · de eleck. nã diligentius foꝛte de
fendiſſet cauſam ſuã ſi fuiſſet actũ crimi
nalitex. ¶ In glo · m v. oſtões · ibi qᷣ fal⸗
ſant Nptũ pꝛmcipis vult ergo glo. ꝙ fal
ſans Nptũ pᷣncipis punitur vltimo ſup⸗
plicio · i · pena moꝛtis et ſic falſans litteras
pape tradit᷑ iudici ſeculari poſt degrada⸗
tionem vt puniatur pena moꝛtis et ẽ ſpe
ciale in iſta ſpecie falſitatis nam regulari
ter crimen falſi non punitur ita acerrime
pt inpꝛin·glo/facit· c ad audientiã. S. e ·
Extra glo.quero que eſt differẽtia in
modo puniẽdi mter falſantes litteras pa
pe et vtentes qͥ non falſarunt · Solu.pᷣm
Holſ · illi qui falſant ſunt excoĩcati et pri
uati officnjs et beneficijs et degradati tra
duntur curie ſeculari.Illi vero qui rſi ſũt
falſatis per alios non ſunt pꝛiuati officijs
et beneficijs nꝰ traduntur curie ſeculari ·
ſed debent pꝛiuari officijs et beneficns · et
laici ſunt excoĩcati ipſo facto vt m pꝛin.c
et hoc ſi vtentes non deſiſtuntj.xx · dies
yvt m. c. dura . S· eo. et ſic ſenſit Hoſt · ꝙ C.
qui vero · debet intelligi et reſtringi vᷣm
d · c.· dura · quod m veritate non puto pro⸗
cedere · quia in alijs termmis loquit᷑ iſte
tex. ꝓcedit em̃ quando vtitur ſcienter qͥs
lr̃is falſis tũc em eſt excoĩcatus ipſo fcõ
nec expectat᷑ lapſus.xx · dieruʒ · ſed.c.du
ra· loquit in habete litteras falſas et nõ
lacerante ſeu deſtruẽte rel reſtituete tũe
em̃ ſi eis nõ ptitur nullã exoĩcationẽ m⸗
currit niſi ſit lata a iudic prout ĩbi dicit
eũ termims · xx · dien · Ded quero qd intẽ
dit littera hic m fi · Sol. duplex eſt intel⸗
ece⸗ri⸗ ꝓ mtendit extendere pro
uſionẽ huiꝰ.e:ad eos qui per ſuggeſtio
nẽ falſitatis inpetrant litteras a papa et
oc intelligendo ꝙ verbũ ſtatunmu. eſt

pꝛeteriti tpĩs et tunc eſt ſenſus ꝙ ſicit

ſit dꝛĩa m terminis · cſup lr̃is de reſcrip.

an per maliciã an ꝑ ignoꝛãtiaʒ qͥs ſuggeſ

ſerit falſitatẽ ita hic debʒ mmõ pumendi

diſtingiu mter maliciã et negligentiam

Lcedens. uonp̃ſ umit quis
falſare littera de ſimplici iuſticia
nec punitur ſi hoc comꝑto deſti⸗
tit ulis vti · H. d. In pꝛimo pomt deciſam
Joqueſtiõzꝭ. In ſ̃a ꝓuiſione.ibi fr̃mitati ·
¶ Mõ pmo ex tex · ꝙ pro modico nõ pꝛe

ſumit qᷣs ſcienter deliqſſe et optime facit

iſte tex · ad probandũ ammum cuiuſq;
pt circa modica nõ p̃ſumatur dolus facit
quod no · m.cj · de pꝛeſump. ¶ Becundo

mtellige qð ꝓpter falſitatẽ litteraꝝ ap ·

qs debʒ puari offieijs et bñficijs dutm⸗
gue tñ latiꝰ ꝓut habet᷑ in.cS.prox · ¶ In
glo..j. ibi dico ꝙ per iuramentũ·no. gl.
ꝙ vbi venit aliqd probandũ oſiſtens in
mera conſciĩa tũc fit probatõ ꝑ iuramen
tũ · et facit qð no · m. c.mnotuit · de elec · et
pide bo · tex. in . c nulli · e. ti · li · vj · et · p gl ·
in· c. ꝓpoſuiſti.lxxxij· di · ¶ Ite q ad caſũ
noſtꝝ poterit probari ꝙ adiuit ꝑpitioꝛes
et nõ potuit ab eis mfoꝛmari ad hoc qð
no. glo · n. S. c. prox · et in fi · glo:dic ꝙ vᷣm
dierſitatẽ factoꝝ ex quibo oꝛiunt pre
ſũptioe? vna pᷣſump tõ tanqͥʒ foꝛtioꝛ elidit
aliã · ſi ergo pᷣſumptiões ſũt eqles tũc cõ
fudunt.alia vero minꝰ foꝛtis ↄfunditur

ab alia et ex circunſtantijs iuder habebit

arbitrari que dicat᷑ foꝛtioꝛ ad h̊ qð no·ĩ.c.
l̃as de pſump:etin ·ctue · ꝗ fi.ſint legit ·
¶ In glo. fi.m fi.no·glo · quua multum
lmitat · c pcedens vt reſtringat᷑ ad litte
ras gZtioſas. Hoſ.ponit alia ſolu:Pꝛĩa
eſt vt illud intelligat qñ ſcienter iſtud
qñ ignoꝛãter vſus ẽ ſed h̊ ſolu. non vide
tur bona· qꝛ hic ſtat ſimplici allegationi
ignoꝛã tie. et ibi dicit᷑ ꝙ talis allegatõ ñ
ad mittit᷑ · alia ſolu · ẽ ꝙ · xx· dies põt de
ſiſtere ab vſu et ſic fuit hic · quia ſtatim
deſtitit · et hec ſo nõ placet · quia termi⸗
nus · xx· dieruz dac ad reſignandu et de⸗
ſtruẽdũ · ſed ptens illis falſis ſcieẽter ſta
tim eſt excoĩcatus et ideo tenet ſo · glo · vt
m litteris miſticie nõ pꝛeſumat ſciencia.
ſed ignoꝛantia ꝓpter rationẽ littere ·
X conſcientia. gropter
paucaꝝ litterarum raſuram ĩlo
o non ſuſpecto Nptum nõ pro
bat falſũ.h. dicit.pꝛimo diffimit obie⸗
ctũ dubiũ · ſeo obncientẽ pumri mãdat
ibi veꝝ. ca ſus ꝛc. ¶ Nota pꝛimo regulã
ꝓꝙraſuùra paucaꝝ litterarum non inducit
pro bationem falſitatis · hoc intellige et

reſtringe niſi ex iſta raſura ſequeret᷑ eqᷣ

uocatio nominis de quo dubita᷑ et ꝙ eſt

m hloco ſuſpecto vt eſt tex· optimus m.c.
mter dileckos · de fi. mſtru · et. c. ex litte⸗

ris · eo.· ti · et ꝓ hoc facit littera que ſeꝗ⸗
tur ibi que nequaq̊ʒ ſapiẽtes ammũ ꝛc̃.

naz ſi raſura eſſet in loco valde ſuſpecto
et induceret equiuocatione noĩs ſeu di⸗

ctionis tũc haberet vertere animũ ſapi⸗
entis mdubitationẽ. ¶ Uõ ſcdo aliã re

gulã ex tex. ꝙ illa raſura mducit proba⸗

tionẽ ſeu ſuſpitionem falſitati? que habʒ
vertere ſapietis ammũ in dubitationem

nõ ergo ſufficit ꝙ cuiuſlibʒ amimꝰ indu
bitationẽ mducat᷑· ſed ſapientis anim
dũ taxat · ¶ Nota tercio ꝙ ꝑs põt ſe ob

ligare ad penã perdẽdi bñficiũ ſuũ ſimile

m..·ccũ dilecti. S. de elect. et valebit iſta
obligatio in pꝛeiudicuũ ſui licet ſuperioꝛ

poſſit illam nõ acceptare ꝑ ea qᷓ habẽtur

m.c.qð in dubijs.et m.c. admonet · S· de
renun · ¶ In glo · · in fi· dic Parrarnl lo
quunt᷑ vbi raſura fit in loco ſu

1 ſpecto et
intellige qñ fuit facta per officialeʒ pape

nam ſi iſte inpetrans raſiſſet tunc falſa
rius iudicaret᷑ quãtumcũq; raſura eſſet

modica · vt in. c. licet. S.· eo · ſed qn eſt in
loco nõ ſuſpecto pᷣſumitur raſura facta
p officialẽ · Si rero ẽ m loco ſuſpecto pᷣ⸗
ſumit facta per nnpetrantẽ ſeu vtentem
ideo nõ dat talibo litteris fides. ¶ Ingl.

fi. Ho· tenet opoſitũ cum em iſte ð quẽ

agebat᷑ poſſideret bñficũ ſatis ẽ ꝙ actoi

mporit ſilenciuʒ· vnde ſibi nõ mcumbit
Aliquod onus probandi ar. m.l. fi · C · de

de rei ven · et. . q · vj · in. G&j· Idem eſt m
eũ ſi iſte non poſſidebat exquo conuentio
facta fuit cum aduerſario autoꝛanteoꝛ⸗

dinario et eo nõ probante falſitatem bñ⸗

ficiũ aſſignaret᷑ illi. Jo. an · dicit ꝙ ſi hec

ſunt vera m facto ꝓcedat opi· Hoſ.alias

cpcedat iſta glo. et bene loquit᷑ nã ſi ad⸗

uerſariꝰ peteret bñſiciũ opoꝛteret ꝓ bac

tituluʒ nec ſufficit ꝙ aduerſarius fuerit
pꝛiu atꝰ propter delictũ ſuũ vt m. colim

alle . m gl · ¶ Extra glo. Hoſ⸗ hic ponit

vnam.q.latã quã no exaĩno q; nõ facit
da materiã HNice· querit em̃ nuquid appł

lans poſſt renunciare apellatiom ſue ⸗
redire ad ſuperioꝛẽ ſuũ a quo appellauit

et aſſumpſit materiam ex rerbis tex. dum
dicit quemlibet poſſe renũciare iuri · Oz

de hac materia dic plene vt nota · m. c in⸗

ter poſita. de appella· et. c cum appellatio⸗
nibus eodem titu · libro · vj · et m · c · de
electi · eodem hbro.

Deloꝛtilegiis.

enke
Lage
nngene
Cerlete⸗
gne ſii⸗
hmmir.,
icen
obfalde
mmi ſ
doelin
atppe
Ngehe⸗
Ntakopen
munh
ns Inmn
opotſee⸗
liüſte
alebie
atſipen⸗
qbgtir
noneki
pommil
uſpedot
cnlen
tunekti
raſuneſt
qictt
gſuraftc
iſpechi
euptenmn
(
jiſteöi
ge gu
ömant
nlſ
deneſtnn

cntent⸗

CorarteA

Ttrenbi
atgiin
Hoai
Eniſn
entphn
zisfuen
tmeoft
hepnt
der
ub
onſut
pelr
er
uun
znen
alith

¶ Continuat᷑ ad pꝛecedentia hoc oꝛdime
ſupra viſũ eſt de crimine falſi · veꝝ qʒꝑ ſoꝛ
tilegia continent in ſe falſitatem· merito
ſubnjcit hec Nica·et vide pro hac materia
glo. optimam · xxvj ·q ·ijĩ ſũma·

N tabulis. Soꝛulegia pro
furtis inueniendis vel diuinacõ
mbus faciedis ꝓhibentur et otra
cientibus pena imponi᷑ hoc.d. Primo
ponit probibitionẽ?. Scdo penam ponit
tranſgreſſoꝛibus. ibi qui autem· Caſus
¶ Mo.j · ex tex · ꝙ ſoꝛtilegia oĩa prohibẽ
tur ſiue fiant per inuocationem demonũ
ſiue fiant in o dicibo ſicut faciunt pleriq;

dicentes verſus aliquss pſalterij et faci⸗

unt ilud poluere ſiue fiant in tabulis et
dicuntur fieri m tabulis ·quia faciunt ibi
puncta ſicut faciunt mgromantici ommia
ergo iſta et ſimilia prohibentur · ¶ Se⸗

cundo no. ex hoc et ex tex · ꝙ crimen ſoꝛti⸗
legij eſt crimen eccleſiaſticum. vide tex⸗

aum glo. in. c. contra idolorum · xxvj · q v ·
¶ Vo · tercio ꝙ omĩs diumatio in quacũ

q re prohibita eſt. an ſciẽtia aſtrologie

p quã qðdammodo pᷣdicant᷑ futura et oe
culta et quid de ſciẽta archimne dicaz in
c.ſe. ¶ Vltĩo no.pemitẽtiam imnponẽdã
ſoꝛti legis · et intellige fi. tex · de pnĩa im
ponenda in foro pemientie.nami foro cõ
tẽtioſo ĩponit alia pena magis grauis vt
dioet eum glo · fi · ¶ In glo · j. ibi ſoꝛs in
ſui natura non ſit mala hoc mtelligo quã
do qͥs ſubmittit ſe foꝛtune puta habentes
rem coẽm indiuiſibilem volunt ponerere
ſoꝛtem ſuper illa cuius debeat eſſe certe
ſoꝛs iſta de ſin natura non eſt mala nee ð
iſta ſoꝛte loquitur iſte tex. ſed ſoꝛtilegia
que fiunt per incantationem vel per pun

cka rel quid ſinnle oĩa prohibent᷑ quia ĩ

ſe mala ſunt et de iſtis loqᷣtur iſte tex· et
vide bo. glo· ad quam remiſi im Nica· et

quod dicam in . c· fi · ¶ In glo. fi · ibi officio
et beneficio põt pꝛiuari · videt hec gl.oↄtra

ria tex · cũ m tex. ĩponit penitẽtia tm̃·xl.

dien vt dixi notando ꝙ m tex. nnponitur
pnia ĩiungẽda per ſacerdotem · ſed glo · et

iura allegata m ea loquũtur m pena ĩpo
nenda per iudieœm m foro contentioſo

ſed aduerte ˖ quꝛa vltra penas poſitas m

tex · poteſt epᷣus iſtos tales ſoꝛtilegoꝰ de

honeſtare vtputa mitriando vt fit m qui

buſdam locis rel ponendo ad ſchalam cũ

vituperio et eijoere eos extra dioẽ · vide

bonũ tex· xxvj · q.v.m.c.epiſcopi.et quod

no . xxxij · q̃ſ. j. c de benedicto · et. Z. dixi

ohertio huius delicti tanq̃; ocernentis
maieſtatẽ dĩne cłmẽtie quia attribuitur
creature id quod eſt ſolius creatoꝛis vt

ſcire omnia occulta tel pꝛedicere futura
ſpectat ad epᷣm loci vt pꝛeal·c ↄtra idolo
rum. credo etiã ꝙ iudex ſecularis põt ſe ĩ
pedire · qꝛ lz ſit crimẽ eccleſiaſticũ nõ tñẽ
mere eccleſiaſticũ et ideo locus eſt pᷣuen⸗
tioni inter eos nã vtroq; iure hoc crimẽ
eſt damnatũ et acerrime punitur a iure
aiuili · vt· C.de malefi · et mat.per totum
Ded imquiſitoꝛ heretic prauitatis nõ po
teſt ſe impedire de hoc crimie mſi ſaperet
hereſini manifeſtam yt eſt tex · m.c accu⸗
ſatus · de here · li. vj. et ſapiũt hereſim ma
nifeſtã huiuſmodi ſoꝛtilegia quando con
ſulunt᷑ demones et expectant᷑ eoꝝ Nnſa
et fiunt eis pꝛeces et ſacrificia nam ↄmit⸗
