compellatur pꝛius ſatiſfacre. ar·. m.c ſig
nificauit · de offi.oꝛdi· mihi placet hoc vl
tĩo caſu ꝙ abſoluatur pꝛeſtito iuramen
to de ſtando mandatis eccleſie iuxta foꝛ⸗
mam. c. ex tenoꝛe · et · ccum deſideres · ð ſẽ.
ex· ¶ In glo. fi. ibꝛ allegare erroꝛem ſuũ
no· ex hac pꝛima ſolutione: vnum dictum
valde notabile · ꝙ licet confeſſio pꝛetextu
erroꝛi non poſſit reuocari poſt ſentẽtiaʒ
diffimitiuam. vt m. c fi · de ofeſ · et · l errõ ·
C:de iur̃ · et facti ignoꝛã:tamen reuocari
poteſt poſt pꝛeceptum factum per iudicẽ
de ſatiſfaciendo poſt confeſſionem. pꝛece
ptum ergo factum per iudicem poſt coon

feſſionem ante lit: conteſt.nõ habet vnm

diffimtiue et hoc etiazʒ poluit notabiliter
Bar · im.l.nõ fatet᷑ff de ↄfeſ· qd tñ linmntat

mſi pꝛeceptũ fuiſſʒ factũ cuzʒ cauſe coogni

tione· vt puta quia fuiſſet datu terminus

ad allegandũ quare confeſſio nõ deberet

mandari executioni · ar · m. l. penul ff eo ·
¶ Item no· ex hac pꝛima ſolutione ꝙ con
feſſio non facit rem manifeſtam ſi allega
tur aliquid ad offuſcandam dictam ofeſſi
nem. pro hoc tex.optimꝰ m.c:cuz dilecti
de acou. Tercio no · ſequentẽ ſolutionem
glo · et tene eam menti ꝓpetuo quia ꝓbat
practicam citandi hodiernã maxie in au⸗
ria ro mana vt ante citationeʒ rei et añꝗ̊ʒ
conſtet iudici de delicto vel debito poſſit

per ſua littera? pꝛecipere abſenti vt ſatiſ

faciat vel compareat alia? exœĩcat eum.
Ex hoc em̃ pꝛecepto añ cauſe coogmtionè᷑
facto nõ poteſt dicere reus ſe grauatum
exquo iudex iuſtificauit pꝛecptũ · nã pro
pter illam iuſtificationẽ vt ↄpareat reſol
uit᷑ pꝛeceptum in ſimplicem citationem ſi
vult comparere et fuit admuenta hec pra
ctica ꝙ facilioꝛi exitu iudiciorum ⁊ ꝓ hoc

facit tex iuncta glo · m.l· de pupill o· me

miniſſe ff de no · op · nun. et dico latiu in
Tc.·j · de cauſa poſ· et propꝛie · ¶ Extra gl ·

oppo contra tex· naʒ exqute lat ro fuerat
mteremptu ꝑ iudicem no poterat ampliꝰ

peti·ł ſi homo ff de vᷣ · obli.g fruſtrato
ria erat petitõ capitii · So:multiplex ſᷣm
doc. p ꝙ h̊ petebat᷑ latro · i emẽda latro
nis foꝛte em̃ erat ſeruꝰet petebat emen⸗
da territoꝛij violati vel foꝛte adhuc ñ erat
moꝛtuꝰ ſed ſnĩaliter ddemnatꝰ.poſſunt
et alie ſolutõe dari ſed iſte ſufficiãt· Oed
qmodo hic capitulum fuit iudex in cauſa

ſua pide hic Irmo . et gl ·. m. c · cuz reniſ ſent

de iudi · et ibi dico. ¶ Abbas.

prox · vel ſumma ſic· Manifeſtum
dieit qð per ↄfeſſionem vel ꝑp ꝙ⸗
bationem legitimam ſeu euidentiam rei
oſtat.h.d. Cõis dutiſio · ſtᷣa ibi ꝙ vᷣo
Caſus.ꝛc. Et dubiim huius decre· ema⸗
nauit ex Enſione pape· S. c. ꝓri · ¶ Nona

pꝛimo ex tex· ꝙ manifeſtũ qñq; capitur
pro notoꝛio ita ꝙ non ẽ ſpecies diſticta
a notoꝛio et ita capit hic · ſed ꝓpꝛie mani

feſtum ꝓut eſt ſpedes diſtincta a noto⸗

rio dicitur ill qð probari poteſtlieet nõ
oſtet per ↄfeſſionem rel ꝓbationem aut

euidentisaz rei vt no · m . . veſtra de cooha ·

cle · et mu. et. iij ·q · v · quia ſuſpecti. vbi
autẽ in diſpoſitione fit ſumpliciter mẽtio

de manffeſto an debeat intelligi ð manife
ſto propꝛie prout eſt ſpecieẽ diſtmcta a
notoꝛio an pro notoꝛio puto conſideran⸗
dam materiam ſubiectã nam omnia ro⸗

cabula recipauunt interpᷣtationẽ ᷣm mate

riam ſubiectam· vt no.m.c.rogo· xj.q· iñj
et m clem̃ · exiui · de v.ſigmi · quod dixi in
K.penerabili.ſupᷣ eo · et debet attendi mul
tum vſus loquendi in loco ar · in. c.qiuis
5S.eo·m dubio aũut caperet᷑ ꝓpꝛie ad hoc

l non aliter · ff de lega. in · et m. c. fi·· eo ·

¶ Decundo no. ꝙ probatio in iure facta
reddit rem noto:iam et ad hoc quotidie
allegat᷑ iſte tex · non ſolũ ergo ſnĩa facit
rem notoꝛiam· vt in· c fi.de coha.cleri et

mu · ſed enam ꝓbatio · Sed do . de rotah
limitant deciſioñ · ecccxxx qũ eſt in cauſa

deluſum ita ꝙ ampliu non põt aliquid

obijci votra ꝓbationẽ alias aũt cũ ꝓbatõ
poſſit reprobari nõ poteſt dici notoꝛia ·
puto ſaluando iſtum tex· poſſe dici ꝙ⸗
batio mn iure facta reddit rem notoꝛiam

quia quicquid fit in iudicio dicitur noto
rium · vt no · in. c pen · de exeep. et per In⸗
noẽ.m · c ex mſinuatione · de appel · et. c· per

tuas · de teſti · ſed non facit reʒ illã ſuꝑ qua

eſt mducta probatio notoꝛiam niſi poſt

0

q̃s m cauſa concluſum eſt ita ꝙ mihil po⸗
teſt obijci ad offuſcandum notoꝛietatem

nam et notoꝛium quandoq; poteſt offu⸗
ſcari excuſatione aliqua. vt notatur per

Omolim. sumatüeſt.a

2 2oE

glo · in. c· j · de offi · delega · li · vj · et ꝓ hoe
tex. hic m. fi · ibi · Nulla tergiuerſatione
clari ꝛc̃.põt etiã ſaluando tex · dici ꝙ loqᷣ⸗
tur mdiſtmcte et aliter reſponderi ad di
ctũ dnoꝝ de rota ꝙ eoipſo ꝙ ꝓbatio eſt
facta reddit rem notoꝛiã pᷣſumptõe iur
q nõ pᷣſumit᷑ reuocatio ſeu ꝓbatio qꝛ nõ
facta nõ pꝛeſumit᷑ ſ iſta notoꝛietas eſt
omutabilis vſq; ad ↄocluſionẽ in cauſa. H
apte probat᷑ hic meo.ꝙ tex·diet ꝙ per
ofeſſioneʒz res efficit᷑ notoꝛia que tñ põt
reuocari et excuſari vſq; ad ſniam vt in. c·
cũ diecti.S. de accu et. c. fi · S/de confel · et
lerroꝛ· C·eo· ti·ad idẽ tex. cũ glo.m di
cto.c.j· de offi · dele . li · vj. ¶ In · g· m vᷣ · nõ
quia midici · ibi ſecus eſt mmanifeſto.
no.glo.ꝙ notoꝛiũ ſeu manifeſtũ ↄſiſtit

in facto nõ autẽ in opmione iudicis Hoſ ·

dieit arbitrio iudicis ſtandũ coꝛã quo agi
tur donec fuerit appellatũ · et ſi mique ar
bitratꝰ eſt reuocabit᷑ factũ ſuũ. Sʒz ſal⸗
uando glo· dic ꝙ licet pᷣſumat᷑ ꝓ iudicæ
wꝓrecte iudicauerit et dixerit mam feſtũ
ſi nõ fuerit apellatũ.tñ veritate inſpecta
nõ poteſt dia mamifeſtũ miſi ꝓut diat

ntiã factũ ẽ manifeſtum teneas menti

. Bbate Derba pꝛiuilegioy

argaz hñt ſignificationẽ. vn ver

cauſatiue renet nõ ↄdictio naliter.ita ooĩ
ter ſũmat᷑. ſj hec ſũmatio videt᷑ mimis ge
neralis et nõ eſt rera indutmcte iudicio
meo:q; pꝛiuilegiũ inquãtuʒ pᷣiudicat al
teri ſeu iuri coĩ. nõ debet large ſed ſtricke

itelligi ·. vt dixi in. c. olim · S eo · et ideo

D ſic ſũmari. Ver ba pꝛuulegiorum de

nt intelligi vt aliqd afferãt · ⁊ nõ rema

neat ambiguitas et deo rerbum m et
iuxta· vident᷑ apoſita cauſatiue · et non

oↄditionaliter hoc · d · pꝛima pars narrat

factũ · ſeda diffimit ibi his igit᷑ · pma ſub⸗
diuidit᷑ · nam mpᷣma ponit᷑ petitio pro
pte electi. In ſcdᷣa ibi ceten. petitio et rñ
ſio otra electũ · In tera ibi · ad hoc rñſio
electo · m qrta ibiõ qð · rñſio ↄtra ele
Aa can us ꝛc · ¶ Nota pᷣmo ex tex · ꝙ ele⸗
ctus m abbate debet recipe oſecrati onẽ
ab epo loci · ſi ea obunere põt . ꝓ hoc við

tex. cum glo.· xriij · q · ij. c. . facit · ·ſicut de
ſymo·. ¶ Scðdo nõ. ꝙ electio attentata
ↄtra ↄſuetudinẽ vel pꝛuuilegia eccleſie ẽ

reprobanda · et ſic videtur ꝙ non ſit nulla
ipſo iure de quo tñ dic vt nõ· in.· c oſidera
uimus de elec· ¶ Tercio nõ. ↄſuetudine

poſſe induci vt vna vĩuerſitas elgat ſibi

rectoꝛem de alia vmuerſitate· Exquo m⸗

M tex · et hic m glo · fi · dũ arguit ꝙ p ſen

bum bm et iurta · in eis poſitum

fero ꝙ ex hoc non tollitur libertas eligẽ
di nam non valet oſuetudo per quã tol⸗
litur libertas eligendi· pt in:·c. cum terra
de elec. facit · c vbi periculum ceterum
de elec . li · vj· Tune ergo tollitur libertas
cũ pꝛeciſe ↄpellunt᷑ eligere vnum et tunc

dicerem electionem eſſe nullam . ſecus ſi
opelluntur eligere vnum de certo genere

perſonaꝝ·nam tunc non tollit᷑ libertas ·

; ſi tolleret᷑ nõ valeret ↄſuetudo · vt dixi
S.et pro hoc facit quod dico m.c. de elee ·

¶ Uota ꝓꝙ ꝓfeſſus in vno monaſterio ·

intñdo altud mõſteriũ ad hoc vt dicatur

monachꝰ illiꝰ monaſterij. opoꝛtz ꝙ ite
rum ibi ꝓfiteat᷑ ſicut facit iſte de quo hic

in tex. ¶ Item no · ꝙ pꝛiuilegiũ etiã iuri
cõi deroga tiuũ vel alteri pꝛeiudicatiuum
non debet ita ſtricte mtelligi vt parum
vel mihil operet᷑ · ſed debʒ intelligi vt ali

quid inducat · ⁊ vt potiꝰ valeat qʒ pereat

ↄcoꝛ . . in his · S. de pꝛiuile · et hoc etiam
valde nõ pro his que diri · m · c. olnmm· S. e
¶ Mota ꝙ pꝛiuilegium ꝓpꝛe dicit᷑ illð
8 pꝛe iudicat miri cõi.vnde dicit᷑ pꝛiule
giũ q̃ſi pꝛuãs legem cõem.Xiij.di.pꝛiui⸗
egia · et dicitur lex pꝛiuata. quia non fa⸗
t ius quo ad omnes · ſed tantũ quo ad

tlũ cui vceſſum eſt puilegiũ · Itez nõ ꝙ

bligatus ad eligendũ de certo grenno
dubio mtelligit᷑ obligat? ſi et mquã
tum ibi reperit᷑ pſona idonea · ¶ Ite nota
ꝓꝙ ſupꝑ deducto ĩ libello pꝑ modu cauſe põt
ferri diffim tiua ſi partes ſuꝑ illo diſpu⸗
tant pꝛmeipaliter et probatões mducũt
nã in pꝛimcpio littere nõ petebat᷑ vt pro
nunciaret ſuper iure eligedi·ſed tm̃ erat
ↄtentio ſuper electõe iam facta· ſed quia

partes ſuper iure eligedi mœperunt pꝛm

cipal:ter diſputare · Ideo papa diffmit
ſuper illo deducko in modum eauſe · et ſi⸗
nnlis deciſio eſt m.c. cum eccleſia ſutrina:
de cauſa poſſ.et propꝛie vbi plene ꝑ Imm·
¶ In glo. j · m fi · gl.nõ ſoluit foꝛmaliter
ↄtrarium · licet dirat reritatem. Sed re
ſpondendo foꝛmaliter. dic ꝙ ex ſolo air
ſutẽpoꝛis non tollit᷑ nec mducit᷑ ius ſed
conſuetudo vel pꝛeſeriptio mducit᷑ ex ſolo
curſu tempoꝛis.cũ tacito conſenſu illius
cui pᷣmdicat᷑ et auẽte iuris.vñ m oſuetu
Ame ſeu pꝛeſcriptione mducta non eſt
ſolus curſus tempoꝛis·ſed etiam tacitus
oſenſus illuis oontra quẽ inducitur ↄſue
tudo vel pꝛeſcribitur et autoꝛitas iuris.
Et an et quando valeat conſuetudo circa
ius eligẽdi · et an ſit ↄſuetudo rel pᷣſcrip
tio et an requirat᷑ titulus dic vt no · m.c cũ
eccleſia ſutrina · de cauſa poſ·et propꝛie.
et quod nõt Jo · an · m . c inj de oſue · li · vj ·

2 — —

— —

,,— — —☛ — ͦͤ

= — —

¶ In glo.m iᷣ· altaceñ.monachi.m fi⸗

Nota bene glo.ex qua collige ꝙꝑ ackus
mere facultati.etiam multo tempoꝛe cõ
tinuatos.non introducit᷑ oonſuetudo ſeu

aliqua ſeruitꝰ.qꝛ nõ aparet per hũc actũ

ꝓ roluerim pᷣiudicare iuri meo.cuz vtar
iure mhi conceſſo · de quo plene ꝑ Cy ·
m . i · C. qᷓ ſit lon conſue · per Im. in. e.
bone · n. S. de poſtu · pꝛela · Et ideo ſi acceſ
ſiſti ad molendinũ titij mul to tpe · nõ ꝓ⸗
pter hoc ẽ inducta cõſuetudo pt renearis
m futurum ire · niſi te ꝓhibente ille muſſe
nit vt ires · tunc ſi obtempera inducit con
ſuetudo · quia tunc apparet ꝙ ille itelli⸗
gitur vti iure ſuo · et tune faci? actum non
Ztuitum · ſed mere ſeruituti et ita mdu
cbat hic illa ꝓhibitõ ꝙ itla electio non
admitteret᷑ · Et nõ ſedo iuncto tex.ſatis
eſſe illam ꝓhibitionẽ fieri extraiudicialit
et obtemperatũ fuiſſe· liœt bono pacis
ſic diffimant nihilomm inducit᷑ oſuetuꝰ
tex·eſt hic et neſcio alibi. ¶ In glo· m pᷣ.
inxta. ibi de pꝛeſcrip · auditis · et ibi dicit
glo . ꝙ diſiunctiue poſſunt allegani pꝛe⸗
ſcriptio et pꝛiuilegiũſed pure non pro⸗
pter atradictionẽ. et vide de hoc glo.in
eSula.nullu pluribus.de re.iu li · vj·
Et mqntũ glo · dicit ꝙ non allegabat hie
p̃ſcriptio. ſed ↄſuetudo· nõ bene dicit. qꝛ
iſta erat potiu p̃ſcriptio q́; conſuetudo.
exquo derog abat iuni alterius.licet lar⸗
go ſumpto vocabulo pꝛeſcriptio poſſit
appellari conſuetudo et ita capitur hic.

de quo per Jo. an ·. in. c.ij · de conſue · li. vj.

Et quo ad contrariũ glodic. ꝙ quo ad
creandum iuð non poſſunt concurrere p
ſcriptio et onſuetudo.quia quod meum
eſt ex vna cauſa.⁊c.ſed bene poteſt oeur

rere ↄſuetudo cum pꝛimlegio.ad ofirma

tionẽ ipᷣiꝰ · qꝛ ꝓbat vſum pꝛiuilegij. et dʒ

mtelligi pꝛuulegium ᷣm conſuetudmez

yt m · c. dilectus · · de oſue. Item ſi aliquo

modo poſſet infringi pꝛiulegium rema

net conſuetudo . tex · eſt in . d. ccum dile⸗
ckus · Et ideo cautũ eſt artiauari de oſue

tud me et pꝛiuilegio. ¶ In glo. in p. con⸗
ergo

tradictorio iudicio · m fi · Cõcludit
glo · ꝙ de neceſſitate requiritur ad pali⸗

ditate oſuetudĩs · ꝙ obtenta fuerit m con

tradictoꝛio iudico · ſed hoc coĩter repro

batur. et maxĩe per iſtũ tex· nã iſta ↄſue
tudo de qua in tex. nõ fuit obtẽta m otra
dictoꝛio iudicio· ſed parte reclamãte ex

tra iudicium tm̃. Item ſi ocludit glo. eſſe
veram ſequeret᷑ ꝙ raro aut nunq̃ʒ mdu⸗

ceret oſuetudo.q;ꝛ nõ poſſit habere mieiũ
quia iudex nunqʒ iudicaret ſᷣm conſuetu
dmem. exquo nõ fuit obtenta m iudicio-

Itez otrariũ ꝓbat᷑ ratione· ad mducenð
ↄſuetudmẽ ſufficit dſenſus populi ſalteʒ

tacitus · · de quibus · ff de legi. et · .· diſt ·

conſuetudo. ſed conſenſus populi poteſt
haberi nedũ in actu iudiciali · etiã in er
traiudiciali ergo. ꝛc· Conclude ergo ꝙlʒ
fuerit obtenta mcontradictoꝛio iudicio
ſit vnꝰ modus ꝓbandi oſuetudinem. non
tamẽ requirit ſemp neceſſario ad intro⸗
duœudã oſuetudmẽ · ꝙ ſit obtenta ĩ otra
dictoꝛio iudicio · ¶ In glo. in vᷣ. fiat fides
m fi. no.glo· et maxme m. m. opi · et di⸗
ſtingue reducendo opi· ad concoꝛdiaz ꝓ
aut mſt ĩm eſt pꝛiuatum· et tunce in dubio

non facit fidem de alio inſtr̃o. ad hoc. c.j ·

et.ij · de fide mſtru · Aut ẽ publicũ. et tunc
aut non eſt mſertuꝭ totu tenoꝛ per ſolum
tabellionẽ et nõ facit fideʒ · etiã ſi fuſſent
plureꝭ alij tabelliones vt eſt tex. m auẽ·
ſi qiu m aliq documento · C. de eden. a. S
de fide mſtru·m.c fi · Et eſt ratio. q;ꝛ no⸗
tariu nõ põt conficere inſtr̃m. niſi de eo
9 percepit ſenſu coꝛpoꝛeo · ſed cũ ip̃e nõ
ferit contentus in ꝑmo mſtro.nec fuerit
de illo rogatꝰ.ergo nõ poteſt ↄficerem
ſerm.· et ſi diceære pſum pvidiſſe illud in⸗
ſtiumentũ · Nndeo ꝙ licet viderit tamẽ ꝑp
hoc non infert ꝙ eſſet ſine falſitate nam
poterat eſſe vicioſuʒ et falſũ.et hec picia
opꝛehendunt iudicio intellect?non ſen⸗
ſu coꝛpoꝛeo et hoc iudicare nõ ſpectat ad
notaꝛ iũ · ſed ad iudicem · vt m dicto. c fi.
SDi rero eſſet exẽplatum autonitate iudi
a tunc facit fidem · dũ tñ ſit vocata pars
auius mterelt · rel ſi non mtereſt alianꝰ
ſpecialiter · fiat generale edictũ · vt qeun
q; putauerit ſua mtereſſe·ↄpareat ad ⸗

dicendu m Hoſ. hic. et bene · et idẽ Inn ·

m.c. ſigmificauit. et · albericꝰ? · de teſtibo.
nam ſi teſte non recipiunt᷑ nõ citata pte

yt m. c.ij de teſt.foꝛtius nec inſtrumenta

exemplari debent · facta autem exempla⸗
tiõe ita ſolemiiter non eſt amplius ncẽe

producere oꝛiginale· niſi aduerſarius vel
let illud repro bare de falſo tunc enim pro

ceclit illud quod dhcitur hic mn fin· glo· et
idem Imoc · quod nõ ·quia extenduntl

äl

ibieuiounq; voluerit · Nota glo · iuncto
fine · de ſigmificato hiriu⸗ verbi / per hec eĩ
non videtur dari poteſtas contra iu⸗ 5

mune dic tñ ꝙ verbũ rolo nõ ſigmificat

arbitriũ boni viriſed liberaʒ rolutatẽ vt
l.fideicommiſſa. qmq; ff. ð lega · i · ſed
nõ denotat tantaʒz libertatẽ vt aliqᷣd e
ð iuj ↄmune ſquod notandũ eſt pro lib⸗
tate que quotidie datur arbitris et arbi⸗
tratoꝛibus.per hoc rerbum pt polueris.

õ

¶ In glo · ſi · ibi perditur pꝛiuilegiũ. hoe
verum ᷣm Imno · niſi poſtea reedificet
q; tunc monaſteriũ reedificatũ recupat

pꝛiuilegiũ · ar. in. cq diligentia. de elec.

oc dictum intellige verum mſifuiſſet
deſtructũ autoꝛitate ſuꝑioꝛis · q tunc ex
toto perdit᷑ pꝛiuil egiũ · vt in. cñj · et quod
ibinõ · de no · ope. nune. tüc em̃ quãqʒ re⸗
edificet᷑ nõ recuꝑat pꝛiuilegiũ· quia actõ

ſemel extincta non reuiuiſcit · de conſeẽ ·

di. j. queris · Item dicit Imo. ꝙſi pꝛi⸗
uilegiũ eſt datuz oꝛdmi · deſtrucko oꝛdi
dme tollit pꝛiuilegiũ. Si vero dat mõ
ſterio ſeu poſſeſſionibo mõſterij deſtru
cto oꝛdme nõ tollit pꝛiuilegiũ · ¶ In ea·
glo. ibi nec adhuc credo · Nota glo. ex ꝗ
põt colligi ꝙ aut ex toto ceſſat cauſa pꝛi
uilegi · et ceſſat ipſũ pꝛiuilegin· aut cef
ſat cauſa de pñti · ſed nõ ſpes m futun · et

tüc remanet pꝛiuilegiũ. ita m propooſito

lieʒ de pñti nullꝰ ibi reꝑiat᷑ ydoneꝰ · tamẽ
ſpes eſt ꝙ in futun erit aliquis idoneus
et ideo ex toto nõ perdit pꝛuulegiũ et h

bene nõ. ¶ In ea. glo · ibi qꝛ nõ pñt vti.

Nota ex hac pticula.ꝙ nõ vſus pPuilegij

„

volũtariꝰ tollit pꝛiuilegiũ.ſed nõ vſuð ne

ceſſari non · q exquo non potuerũt vti
Ppuilegio non ſũt m moꝛa vel in culpa· St
m fi glo · Jo · an · remittit hic ad nõ.m.c.
jj· de oꝛdi. oogni. et in regula delictũ . de
reg. iu · li. vj · vbi dat᷑ theonca ꝙ delictũ
ſoliꝰ pꝛelati.nõ nocet eccleſie ſecꝰ ſi toti
us eccleſie qſi per hoc ſentiat · ꝙ ſi omẽs
de eccleſia fuerint ĩ culpa· tũc pᷣiudicatur
cecleſie· et aptus tenet do · Anto. ſecus ſi
pꝛelatꝰ dutaxat fuerit m culpa. Et ex hoc
nõ. ꝙ& negligẽtia ſoliꝰ pᷣlati· m adimplẽ
do ↄditionẽ.nõ pꝛeiudicat eccleſie · ſecus

ſi ex negligẽtia plati a capituli. ꝓ hoc qd

nõ· m. · veruz · de condi · appo. et hoe vlti⸗
mũ no · quia quotidie accidit. nã qᷣtidie
donãtur ſiue reliquunt᷑ poſſeſſiones ec⸗
cleſie ſub certo modo ſiue oditione · quia
negligentia ſoliꝰ pᷣlati nõ nocet eccleſie
Extra gl. op · otra tex · naz in pꝛiuilegio
paſchalis erat nerbum iuxta. et papa p
modũ ſeu pars allegãs inducæbat pᷣpuʒ
ßm. So . vt dicit Jo · an · et bñ/ verbũ m.·
eqpollet vᷣbo muxta · et hoc factũ eſt ad rñ
ſionẽ illoꝝ qui nõ ſut otenti mẽte · ſed re

„

qrunt verboꝝ oꝛticẽ ·a fac otra illos qui
volũt eoꝛũ argumta replicari de verbo ad

inllſcire leges ff de legi et. omtelligetia
L et. c. pꝛeterea · S. eo; Xbb as⸗

ꝗdiaunt᷑ he retici mareſti · o que

v̈bũ· nã ſatis eſt replicare mentẽ. vt h et

ſint pedagia guidagia et ſalmaria inter
dicka terciodicit quõ mtelligit᷑ pꝛecep⸗
tũ factũ laic · ꝙ de ſe ↄquerentibo in ec⸗

cleſiaſtieo foro rñdeat · h. d · Et tria ſunt
dicta· ſceᷣm ibi pꝛeterea.tercium ibi cum

autem. Caſus.ꝛc. ¶ Nota pꝛimo ex tex ·
ꝙ manffeſtũ qñq; capit᷑ ꝙ notoꝛio · vt
hic et. cccũ olm.S.eo· Et nõ multos mo
dos inducendi notoꝛiuz et põt ſũm ar · ex
tex· ꝙ maĩfeſte dicit᷑ ignaru qui publi⸗
ce propoint et defendit erroꝛem · facit ad
materiã ·cſi foꝛte· de elec. l· vj · Item nõ·
ꝙ pæbationẽ añ ſententiã factũ dicit᷑ no
toꝛũ. qd itellige vt dixi m · c cu oliz pal.
¶ Vota ĩ.· Gpterea . ꝙ pedagia a iſta alia
vectigalia nõ debent impom niſi q̃ttuoꝛ
modis · de quibo in tex. Primo ꝑ ↄoceſſio
nẽ nnpatoꝝ Scðdo regis· Tecio lateran.
ↄcilij. OQuto vigoꝛe ↄſuetudis · de ciuꝰ
jnicnj nõ eſt memoꝛia et ſic no · vnũ caſuz
in quo ad inducendam conſt uetudinem
non ſufficit· xxx. vel.xl · anmoꝝ tpus · ſed
tpus de curꝰ memoꝛia otrariũ nõ extat·
Katio quia iſta ſũt reſeruata ſoli pᷣncipi
m ſignũ ſpecialis pꝛiuilegij· Et ex hoc nõ
vnum ſemper tenendum menti · nec legi
alibiita elare · ꝙ reſeruata pemeipi ĩ ſig
num ſpecialis pꝛiuilegij poſſunt acqutiri
oↄſuetudiĩe tanti tꝑis· de cuius nmicn me⸗
moꝛia motrariũ non extat. Ex ꝗ mfero
ꝙ domĩi mferioꝛes et ciuitate⸗ poſſunt pꝛe
ſeribere ptãtez legitimandi ſpurios· Itez
reſtuendifame creandi tabelliones et
ſimilia que ſunt reſeruata pꝛincipi ſi ſub
eſt tm tempus de quo in tex· Olo· tamen
m.c vmco · de cle. egro . l· vj . proppe pn⸗
cipiũ ſentit opoſitũ ·. Sed certe iſtud di⸗
ctum mibi placet . mtelligendo de vſue⸗
tudine pᷣſcripta· Et limita hoc m vnum
notabile dictũ. Bar. m.l. ſi publicanus imn
C. vlii ff. de publica. vbi dicit tantũ tp⸗
re quiri qñ pᷣſcribit᷑ pncipeʒ · ſecus ſi cõ
tra pꝛiuatũ.qui acqſiuerit iſta pꝛiuile⸗
gio vel conſuendĩe . q; tũc non requirit
tantũ tpus · ſed ſufficiet tẽpꝰ · x. ammoꝝ
cũ titulo.pel· xxx. ſine titulo ſic dicinius
in vſufrucku pᷣſcribẽdo.l· fi. C. de · Pſcrip.
lon. tem · et ꝓ hoc ad duco in ſimili gl· nõ
in. c. ad audientiã · · de pſcrip · et in . cdi⸗
lectus · de capel · mõ · ¶ Nota tex. ſingu⸗
lariter ibi. vel lateran. ↄcilij ꝛc. ꝙ ↄciliuz
generale hʒ ura pꝛmcipis ꝓ hoc facit qᷣ
m concilio generalip̃eſt papᷣ. vnde diẽ
Jo · an · hic et bñ ꝙ ite tex · non excludit
oceſſionem ſolius paꝑe· nam et ſi conci⸗
liũ hʒ hãc poteſtate ergo a papᷣ.qꝛ ↄcilia
recipiunt poteſtatẽ et robur à papa· de
quo dic · vt m · cſigmficaſti · de elect · et

vide glo in c Anaſtaſius· xix· di. ¶ No. in
Ecũ aũt · ꝙ miſerabiles perſone nt iſte
de quibus in tex. et conſimiles poſſũt cõ⸗

uemire laicũ corã iudice eccleſiaſtioo etiã .
ſi cã de ſe non ſit eccleſiaſtica · et eſt calꝰ
ſpalis ĩ quo actor nõ ſequi ᷑ forum rei.

Ratio eſt quia omnes iſte pſone miſe⸗
rabiles ſũt ſub ꝓtectiõe eccleſie.lxxxvjij ·
di · ꝑ totuʒ et m. c. ſignificantibo.S.· ð of-
dele. ¶ Item nõ. ꝙ mandatuz generale
reſtrĩgit pᷣm poteſtatẽ mandantis. et ex
hoc arguo.ꝙ ſiuraui ſtar mandatis tii
is · ſeu tibi obedire · ſicut iuratur rectori⸗
qð intelligi dzʒ de his que ſpectant ad of
ficiuʒ rectoris · facit. c. · de ureiur · li. vj
et. cwmens et. c. quintauallis · ã. eo. ti ·
¶ Vltimo hic quero nũquid reges citra
impato reʒ poſſunt iſta pedagia ſeu gui
dagia imponere hoſti · ꝙ non. ß ſolꝰ im
Perator põt et tex. ibi vel regum. Intel⸗
ligunt quidam de rege romanoruz qᷣ eſt
electus m imperatoreʒ et adhuc non α

ronatus. Et per h̊ dicebant quidazʒ ꝓpex

ſola electiõe acqrit᷑ electo ptã admini
ſtrandi. de q; vide gl. mele. romam. de
iureiur · et ꝓ dicto hoſt. facit tex· m.l xe

de facko omnes reges x ciuitates Italie
ctiga laff de publi. hodie tamen ſaltez

et quo ð peius eſt omnes caſtellam ĩpo
nunt iſta ꝑedagia qð fieri non dz · Ded
dubitari põt de guidagio.nam guidagi
um eſt qn aliqd datur vt tute ducac Per
teꝛram aiteriꝰ nunqd peccat ruſ ticus ali
Id recipiendo vt tute tranſeuntẽ ducat.
Jo · an · hic et bene ꝙ non q; iſte locato
peras ſuas intelligas ergo tex· de eo qui

tenet ad hoc nã dni ciuitatũ et territorij.

tenent territoriũ ſuum cuſtodire ſecure
vñ ipſi nõ debẽt recipere preaũ. ſecus in

alijs locantibo opas ſuas aꝛ optimumĩ

lmetũ m licet/ ff. qð metus cau. ¶ In
glo.m pᷣ.pedagia.ibi·que dant . ſale ·
Sed glo · hoc non declarat. Inno. mtel⸗
ligit qñ aliquid dat᷑ principi vt pmittat

emere rel render ſal. hoſt. dicit ꝙ ſali/
naria ſũt domꝰ m quibo dñi terraꝝ faci
unt pom ſal. et vendi et emi a pᷣpoſitis il/

lius officij · ita ꝙ alij non liceat · iſta enĩ
ſunt ꝓhib ita quia vident monopolia.i.

oↄuenticula illicita et ꝓhibita · quna nõ de
bet alicui licere vt ipſe ſolus emat vel vẽ
dat. vt. l. vmca · C. de monopol. ¶ In gl.
m verbo nnperatorum. ibi. nõ cuitas.

htz hodie vt dicit Jo. an · et hidemus de fa⸗
cto poſt factã paceʒ oſtãtie. exquo ciui
tates Italie reœperunt merum etm ixtũ
ipenũ vſurpauerunt ſibi de facto iug im
ponendi ita rectigalia. U In glo · in ·

non extat ibipriuilegiũ imducit hoe verũ
oſuetudo tanti temporis habet vim ti
tuli qñ daſ capacitas poſſidẽdi alias ſe
cus et vide ſingulariter. ꝑ Jo.an. m. c. jj.
dëben. li vj. ĩ nouella. ¶ In ea. glo. ibi
titulũ allegare. Conclude ꝙ m Jůa oſue
tudime nõ reqrit titulꝰ. ß qñq; ↄſuetudo
capiẽ pro pᷣſeriptione et tunc ſecus.vide
tex · cũ bona glo i cimj.de ↄſue.li. vj. et
oĩno ibi ꝑ Jo·an.m nouella· z m.c·fi F. 8

ↄſue:· ¶ In gl: m pᷣ. pſonarum ibi. ꝓ pae
œ vuanda · Nõ gl.iũcto tex. ſingk ꝓolay

——

cis ratione pacis fracte poteſt cõöuemiri
rã tudice ecchuaſtico. et ꝙ qlibʒ laycus
teneat ſuare ſtatuta edita rel edenda x

legatũ ſeu papã ſuꝑer paœ ſuanda. naz

ex fractõe pacis ledit caritas et ipſe chri
ſtus qͥ mter cetera m ext remo vite oĩbiy
pacœm reliquit dicendo. Pacẽ meam do
robis pacẽ meã relmqͥ robis. Ad idẽ c·j
et.· . de pace ibi. pax puetur. ac. Abbas.

Ouimus. Clericus tra⸗
dit curie ſeculari. qe degdat
ſeculari ptãte pñte.au dᷣnũ
tiatur. vt in ſuũ foꝝ illu r̃cipiat h. d. vſ B
ad. G. de illo . Jlle rero &. nõ facit ad titu
lũ et pomt gratiã ſᷣm quoſdã· Diuiditur
nã primo pmittit qõeʒ iuris. quã ſoluit
ibi eum enĩ o ad caſũ facti reſ pondet ĩi.
illo.caſꝰxc.¶ Wo.j.ex tex · ꝙ ĩ dubio
videtur ſeqnenda opimo a pluribus a P
bata poſſet tamen oolligi contrarium ex
tex · cim papa non ſequatur hic hanc o⸗
pimõz · plurium dickum tamen reruz eſt
mũ ulla oĩs opimo ſit euidenter falſa Bm
Jo: an.m.c.j·S. de conſti. et optime fatit
tex·. m. l.j. C. de re· iuꝛ.enu. ¶ Bedo no.
PPer degradationem actualẽ clericus ĩ
continenti perdit Priuilegiuʒz clericale et
efficitur ſoro ſeculari ad idem. c. degra
datio m fine de pems li. vj . Secus eſt in
depoñtione verbali. vt patet m.c.cum nõ
ab hom: ne . S. de uꝛdi · et in. c dickum lxx

xj · di. ¶ Teꝛtio no· tex. palde ſingularez

probantẽ ꝙ pro delicko valde grain et
pnitioſo exeplo debet fieri degradatio a
ctualis.æ videtur aperte iſtalt a re ꝓbare
cõeʒ theo ricam glo.dicentiũ ſi pãle m tri
bus erinimbus.· pt clericus tra datur au
rie ſeoulari.j malijs requirit ĩorrigibi
litas vt no.m.c.ad abolendã . de here · nã
hec l̃a videtur innere et dare regulaz vt
citra moœrrigibilitatem poſſit ſeri tra⸗
ditio delicko valde Sraui et damnoſo

et vide qdð plene dio in.· c. at ſi clerici et.c.

um non ab homine de iudi. ¶ Wota ibi
efficauteꝛ. ꝙ eccleſia debet mteꝛgedere
non ficte ſed vere pro eo quem tradit

curie ſeculari vt non imponat penam mor
tis · ¶ No·ibi in perpetuũ carœreʒ ꝓ ec⸗
cleſia habet penã ꝑpetu carcœris et ꝙ iſta
detruſio fit ad agend am penitentiã· Itez
ꝙ non debz imponi mſi grauiſſmo de
ſicto de quo vide Inno. in. c.qualiteꝛ etqñ
ij . de accu · ¶ Vltimo no · ibi ſuſtentãdũ
xc. ꝙ carcer non debet eſſe adeo artus et
durus vt veriſimile ſit ꝙ vi carceris cleri⸗
cus extmguatur mfra paucos dies · ſicut
faciunt pleriq; prelati et male vnde ſic fa
cientes non euitant irregłaritateʒ ſecuta
morte vt dicit Jo. de lig · et bene in cle · · ð
peni. et remiſ. licet emnim propter durita⸗
tem carceris x tenuitatem ciboruʒ vita ſit
attenuanda: nontamen taliter quo minꝰ
poſſit ſuſtentari vnde tex · hic apertiſſime
dieit ꝙ debet ſuſtentari · pane doloris ac
Ex qͥ etiã collige ꝙ pamis et aqua ðbz ad
nnmſtrari mtruſo mtanta quantitate vt
xeriſimiliter natura poſſit ſuſtentaꝛi· Ad
idem vide textum optimum in. cad audi⸗
entiam. S. de crimi fa · vbitex · notabilit
dicit nullam penam imponendam per ec
cleſiam ꝑ quã poſſit incurrere quis veriſi
militer periculum mortis . ¶ In glo · in p

ſeculaꝛ ibi penitus incoꝛrigibilis hec g·

multum reſtringit hanc lram et maxime
mqntũ littera lo quituꝛ de falſario. quia
m eũ ſpãle eſt in eo.vt non requiratur ĩ
corrigibilitas per ·c ad falſarioꝝ · de crim.
fal.vn tenet ꝙ dixi · ᷓ · in nõ · et ad · c. cum
non ab ho mine et ſimilia · Nnde ꝙ loquũ
tur in crimine non ita grauiſſimo vtputa
iĩn periurio nel homicidio ſimplid · ſed in
alio delicto grauiſſimoputa ĩ homicidio
ualificato. vt quia cleꝛicus interfecit pa
trem et matrem· vel peꝛdidit patriã et in⸗
de ſecuta eſt maxima ſtrages hominũ vł
quid ſimile tunc debet tradiin ↄtinẽti cu
rie ſeculari non expectata incorrigibilita
te et ita videtur probare iſta littera quod
plene dieo in dicko · cat ſi clerici a in dicto
cum non ab homine. ¶ In ea . glo ˖ ibi
ſi quis ſacerdotũ · vbi dicit ꝙ clericus oon
iurans ſeu ↄſpirans ð epᷣm propuʒ debet
tradi curie ſeculari.a no · ꝙ ſequit hic in
glo. vt canon ule intelligat de moorrigi⸗
bui Hoſti · tamẽ dicit ꝙ primꝰ? mtellectꝰ
eſt verior licet alius bemgnior. ſed ↄmu
niter tenetuꝛ iſte mtellectus vltimꝰ de q́
in glo · et plene no. in d· cum non ab ho
mine. ¶ In glo ˖ in v· a pluribus ibi ex⸗
preſſe · dicũt tñ quidam ꝙ non debet fieri
traditio realis· ne videat eccleſia oſenti
re effuſioni ſanguinis. quunĩmo dicit ab
bas ꝙ nec etiam verbaliteꝛ debet tradi tz
certe iſta littera vult vt ſaltem prelatus

de unget iudici ſeculari vt recipiat eum ĩ
ſuum forum.et vide hodie formam in di
cto.c. degrad atio.de pems lib · vj · ¶ In
gloſa in ?. mdercedere · ibi nõ per excom⸗
munmi cationem. vnde dicit abbas ꝙp̃la⸗
tus mo nebit iudicẽ ſecularẽ ad pietatem
dicendo ꝙ ille et ymago der a reducet ſi
bi ad memoriã multos qui poſt delicta
atrocia egerunt pemtentiaʒ vt mpetro a⸗
poſtolo · qui negauit chriſtuʒ · et poſtea
meruit principatũ inter apłos et in mag
dalena et ſikibus · Sed hoſti.dicit ꝙ quic
quid dica᷑ ad h fit üta traditio vt punia
tu: morte. Et ſolet ↄĩiteꝛ dici ꝙ iſta mteꝛ⸗
ceſſio eſt potius vocalis et colorata qᷓʒ ef
fectualis. Sed certe iſti non bene dicũt
et ridẽc᷑ dicer̃ õ iſtũ tex · dicentẽ efficacit
mtercedenduũ eſſe et ſic nõ ficte. Nec ob.·
ſi dicat᷑ ab qͥ˖d ergo tradit᷑ cũ ipſa eccleſia
poſſit eũ punire pena mitiori Nꝙ cuz de
lickũ eſt ita atrociſſumum eccleſia nõ vult
ampluis retinere in foro ſuo et ipſe pum
tur per degradationẽ vt cteri clerici me⸗
tũ habeant poſt ðᷣgradationẽ vero nonẽ
amplius de foro eccleſiaſtico et ſic inpo
nere penã nõ ſpectat amplius ad eccleſiã
ideo intercedit apud iudicẽ ꝓPpriũ et ita ĩ
tellige iſtã materiã · Ex h et ex tex · no · ꝙ
prelatus et quelibet alia perſona eccłiaſti
ca licite mteꝛcedunt ꝙ homme qntũcun⸗
facinoroſo vt non pumat᷑ pena mortis

Jlecto.xi papa indulgz
reo qui ꝓpter abñtiã actori⸗
poſſeſſionẽ recuperare ñ põt
ꝙ eilapſus an ni nõ noceat mtelligit hec
mdulgenti a ß“d ius ↄmune h· diẽ.· In pri
ma parte reci tat teno reʒ madulgentie · In
ßa declarat illã ibi autoritate · Caſus ac̃.
¶ Võ prio ex tex · ex pricipio lre · ꝙ poſ
ſeſſio nõ debʒ reſtitui reo etiam parato
ſatis dare ſi miſſus in poſſeſſionẽ eſt ab
ſens ex cauſa neceſſaria qð tene menti.
¶ Ex qͥ mfert᷑ et aliud nõbile dickum ꝙ
ad reſtituẽ dũ poſſeſſionẽ traditaʒ cã cõ
tumacie debz miſſus citari· nam eius mt⸗
eſt vt ſit preſẽs cũ habeat recipere fideiuſ
ſorem de udic ſiſtiet ſic poſſit obnceere
de mdignitate fideiuſ ſoris. vel ꝙ tempꝰ
lapſum eſt. vel quid ſimnle et hoc tenent
ↄmumter hic doct · et ſatis mnuit et pro⸗
bat iſta lr̃a. ¶ Itẽ nõ ꝙ ĩdulgẽtia tendes
in pᷣdiciũ teꝛcij debzʒ intelligiſ tricte vt
minus piudicet tercio qʒ poſ ſit · qʒ plene
dixi · m. coljm · S.· e · ¶ Sed hic quero nu⸗
quid ſit aliud remedium citra nmpettione
mdulgen tie vt lapſus anm non noceat:⸗
propter abſentiaz aduerſarij · doc. et bñ

dicunteꝙ ſic qꝛ põt offerri cautio cum ef⸗
fectu ipſi iudici et m defectum iudicis po
teſt preſtari perſonis idoneis.vt in · c· pa
ſtorali; · &preterea · de of · ordi · faẽ c ·
et · de eo qui mit · in poſ· Quid eꝛgo op
rabitur iſta mdulgentia dicetur cuz gl.

¶ In glo.in i. indulſimꝰ.ibi.paꝝ velni

hil xc· vel dic melius ſᷣm doc · ꝙ indulgẽ
tia operabit᷑q; ſine oblatione cautiomꝰ
ĩpediebat᷑ curſ anmi · nã ſi mdulgentia h
nõ interceſſiſſet · debuiſſet iſte preſtare
cautionẽ iudici et ſatiſfacre de expenſis.
yvt ĩd. paſtorat m preter̃a.hj pt ĩdul
gentiã iſte fuat᷑ mdẽms ¶ In gl m. v. ex
futura m ſi · vult ergo glo · ꝙ tẽpus abſẽ
tie · tantů ſubducit de medio. t tẽpus pᷣ
cedens remanet fumũ.et hanc opimionẽ
ſequũt Om. Hoſt · Inno · Gof . Phili.
riũ dñtes ꝙ ſiẽ ꝓcautõe ĩterrũpit᷑ pᷣſeri⸗
ptio xz reqrit᷑ mteger annus ita et per in⸗
dulgentiam · Jo. an· reducit ad concoꝛdy
am · ꝙ aut mteruenit cautioms oblatio
ct ĩterr ũpitur p̃ſcripꝰ et hʒ locũ· ij. opi.
Kut ſolu ĩteruemt idulgentia = hʒ locuzʒ
opi · glo. et h diſtickio mihi plʒ qe h ĩidul
gentia cũ ſit õ legẽ a ius cõe.x cit᷑ cauti⸗
onẽ tuat idẽms dz ſtricke ĩtelligi vt mĩ⸗

ledat aduſariũ abntẽ qᷓʒ poſſit· Kbbas ·
Um internos. oola

tiomis nomine otinetuꝛ quie
quid offertur eccleſie · quocũ
q; modo m miſſa vel extra hoc dicit· Pri⸗
mo ponitur qõ pᷣma et eius deciſio per In
no · Po ponituꝛ ſᷣa qõ et deciſio per eundẽ
Inno · Tertio pomtur.iij.qõ et dciſio peꝛ
Honoriũ.ſa ibi.ren.iij· ibi. ac capellãi.
Caſus xc̃. ¶ õ primoex tex · ꝙ ius per
cipiendi certã quotã oblationũ in eccłia
alterius eſt pᷣſcriptibile per aliũ clericuzʒ
in hac tamen pᷣſcriptiõe requiritur titulꝰ
cũ ſit ð ius cõe rel tantũ tẽpus de cuius ĩ
itio memoria nonexiſtit · vt ĩ c j. ð p̃ſcri.
li.pj · ¶ Et ex hoc etiam no. ꝙ licet limi
tes pᷣſcribi nõ poſſunt.tñ ea que compe
tũt · . limites pᷣſcriptibilia ſunt de quo m
Kc.fi.de paro: ¶ Wo.iij· ꝙ hñs ius perci
piendi certã quotã oblatiõis m eccleſia
alterius dz eaz reclpere ᷣm oſi uetudmez
antiquã · vel mittendo ꝓPriũ nũtiũ rel r̃eiᷣ᷑
pieẽdo a celericis ibidẽ iſtitutis ¶ Vltio
no.ꝙ noĩe oblationũ non ſolũ remũt ea
que offerũtuꝛ ĩ miſſa ̊ etiam extra miſſã
et non ſolum ſiſunt bona mobilia · z etiaz
immobilia· et pondera ꝙ etiam decime 2
primicie vemunt nonnine oblationuʒ. C
Sed contra pᷣdicta et tex.ĩ fi. fortiter op ·

deno · per Hoſt · et Jo. an · m. c· cauſa ð· eo

—

ybi dicunt ꝙ ſtricte ſumendo oblationẽ
vemunt nomine oblatõnis ea tm̃ que of
ferũ tur m miſſa ita etiam hʒ coĩs vſus lo
quendi ·ergo cũ hic ſumus in materia o
dioſa · ſ. in pᷣſcriptione debemꝰ ſtricte ca
pere · vt ẽ tex · optimꝰ m ſiłim.c cuz otin
gat · ðD deci · et maxime nõ debẽt venire de
ame et primicie nomine oblationũ · q i
ta ſunt diueꝛſa et tanq̃; diuerſa ponũtur
in Kica · de deci. et obla · Itẽ H pzʒ ex diuer
ſitate vocabul oꝝ ſi enĩ eſſẽt idẽ nõ habe
rent diueꝛſa rocabula vt dicit tex.m ſili ĩ
¶ ſi idẽ. C· de codicil · Itẽ in pᷣſcriptiõe tan
tũ pᷣſcribitur q̃ntũ poſſidetu: nec pᷣſcrip
tio extenditur vltra poſſeſſuʒ. pt eſt tex
no· in dicto.c cum otingat facit regula ſi
ne poſſeſſiõe · de reg · iur · li. vi · tz iſ te poſ
ſeſſor nunqʒ pceperit paꝛtẽ primiciarum
vel deciman ergo non dz extendi iſta p⸗
ſcriptio ad iura non poſſeſſa· Contrariũ
videtur difficilimũ nec tactũ peꝛ doc · ſed
põt ſolui duobus modis·primo vt ĩtelli
gatuẽ de tercia paꝛte que olim debebatur
ep̃o ex oibo redditibo ecckłie inferioris pt
x · q.iij.c.vmo et plene dico in. c. requiſi /
ſti.de teſta· erat ergo iſte prior ſuꝛroga
tus in locum epiſic ergo epᷣus debebat de
oĩbo habere terciam partẽ ita iſte ſbᷣro

=

prior ꝑ tempꝰ.xl.annoꝝ perce Perãt ĩdif

gatꝰ. Iſta ſo.aliq̃ntulũ diuinat· iõ Pone
pam que videtuꝛ melior vt ĩtelligatur ꝙ;

ferenter terciam partẽ oĩum o blationuz
„ ſic pᷣſcribebat terciaʒ partẽ oblationũ
nõ capiendo oblationẽ ſtricte· ſed largo
mõ.vñ lzʒ alia de quibopoſtea fuit oꝛtaↄ
trouer ſia nõ peꝛuenirent q. illud tempꝰ
tn ex quo pᷣſcripſit terciãm partẽ oblatio
num generaliter debet tradi tercia paꝛs e
tiam eoꝝ que nouite: obuemiunt · Cape
optimũ ſite in· c cum in tua dioceſi. de dci.
Et aliud exemplum m eo qui ĩtendens p
ſcribere gñaliter iuriſdictõem in loco ex
lerrnet cꝛtos actus iuriſdictionales. nã
certe exiſtis actibus cum intentione pre
