tit hic idolatria · Idem v bi fiũt cuʒ hoſtia
conſecrata ſeu rebaptizando aliquem ſe
cus autem vbi iſta vel ſimnilia non accidt
licet muocarent᷑ demones vt ꝓuocent pu
ta amimũ inuleris mm pudiciciam naʒ iſtᷣ
licet ſit grauſſſimum peccatum im ſe non
tamẽ ſapit hereſim 8 Pꝛum demõis ẽ
tentare creaturaʒ pt habet᷑ m euãgelio.a⸗
accedens temptatoꝛ ꝛc̃. et patet · xpj ·q.ij
ũviſis.vide ad pᷣdicta glo · m pᷣdicto ·c·
accuſatꝰ.Oldra.in conſi · ſuis.et beatuzʒ
Tho. ſßa ſe · q· xcij.c de ſuperſtitiomibns
Et aduerte qiua inquiſitoꝛ non põt ſe im
pedire etiã ſi ſapuerit hereſim dummodo
nõ manifeſte nec põt cognoſcere an ſapi
ant hereſim · quia iuriſdictio eſt ſibi tri
buta exñte illa qualitate notoꝛietatis pt
dicit ibi glo. et bene· ſecuð cheo vbi ipe rel
let oognoſcere anſapit mamifeſte et ita ĩ
tellige · e fi. de off. delega. lib · vj. que iu⸗
ra ſunt otraria illi gl.m.c accuſatꝰ· ¶ Et
in fi · glo · dic ſoluendo ꝙ illud . c·fi · loquut

de exercentibus non ſoꝛtilegia et dĩnatio

nes Oed de ſubijcientibus ſoꝛtune ſe per
bꝛeuia vel ludendo cum taxillis illi em̃ nõ

ſunt in fames nec pumiuntur iſtis penis·

Oed pꝛimi ſunt mfames et repelluntur
a teſtimonio et ab acouſatione · ij. q· v.
ↄſtitunmus.et ·ij · q· vij .· quiſ quis · et affi
ciuntur penis ſupra dicctis

ſpectionẽ aſtrolabij furta requi
int ad tps ſuſpenditur ab altaris
mĩſterio · ita coiter ſũmatur · et in veritate
hec ſũmatio non eſt mdiſtincte vᷣa · quia

acrius põt pumiri vt.ᷓ. dicetur cum glo ·
h· d. pmo ponit᷑ conſultatio · ſedo enſia
ibi nrerum Caſus.⁊c̃. ¶ No.pᷣmo ꝙ etiaz
ꝓ furto facto eccĩe nõ liʒ ↄſulere iſtoj di

uinatoꝛes ſeu ſoꝛtilegos etiã ſi hoc fiat ſi
ne muocatõe demonũ ratio q; oĩa occulta
noſcit ſolus deus · xxxij.diſt · erubeſcant ·

H ¶¶ Vecundo no · ꝙ vbi grauius delickum

Xtenoꝛe byter qperiĩ

cõmittitur ſic Suioꝛ pena miponi debet
vbi in ſoꝛtilegio muocantur demones ·

Item foꝛtiꝰ delmqᷣt is qui ex propoſito

Iz ex ſimplicitate et bono elo facit gra⸗

uiſſimũ tn peccatũ ommi caſu cõmittiturr

vt hic m tex · ¶ Vltimo no ꝙ ſuſpenſus
ad tpus poteſt poſt lapſũ tẽpoꝛis ſine alia
abſolutiõe exercere officiũ ſuum ſecꝰ dic

de excĩcato vbi ſempꝑ reqrit᷑ abſolutio

pide glo . no · m cle · j· de dect. ¶ In glo. j.
pondera hãc glo.et glo.fi. ex quibo colli
ge ꝓꝙ ſacerdos conſulens iſtos ſoꝛtile⸗

gos grauiſſime pumii põt ᷣm qualitate:
delicti et eius intentõnẽ · Item potuiſſee
iſte pꝛiuari officio et bñ ficio ſed dignus
fuit mia qᷣa ex ſimplicitate et bono zelo
fecit et intuitu eccleſie pena ergo ↄtenaa

nöin hoc ·.c.non eſt oꝛdinaria et ideo illa ſũ⸗
matõ coĩs nõ eſt vniuerſał · ¶ Et ex hoc

tevx · iuncta glo · collige vnũ valde notan

dum ꝙ in pena nnponenda iſtis ſoꝛtile⸗
gis vel eos conſulentibo debz aniaduerti
ad q̃litatẽ et qᷓntitatẽ delicti et ad animũ
delmquentis et ᷣm hoc penaz inponere

quandoq; acerrimam· qñq; grauẽ qñq;

leuẽ · facit qð no · in · l. hodie et m .l· aut fa⸗
cta · ff. de pems et · lquid ergo:¶ pena g⸗
uioꝛ · ff de his qui not · mfa · facit · xxiiij ·

q.j·m.c.non afferamus ¶ Et no. etiam

erx glo. fi epiſcopum poſſe cũ ſoꝛtilego
diſpenſare ſcilz vt nõ deponat᷑ ſed vt im⸗
ponat᷑ ſibi alia pena · ¶ Vltimo hic que
ripõt nunquid per ius canomicũ ſeu ciui
le ſit ꝓhibita ſciẽcia aſtrologie et nun⸗
gind eã exercẽtes peccẽt. Jo/ an · late ꝓ
ſſequit᷑ hic et ad pꝛimũ concludit ꝙ hec
ſciecia mſe nõ eſt mala nec ꝓhibita cum
ſit vna de ſeptem artibo liberalibo et iura
pꝛemjiant has ſciencias exercentes · l j.
ff· de va · et extraoꝛ:cogni · et facit tex·l.
in eorum. C.· de male · ⁊ mathe.ſ abijt h
ſcientia ĩ diſuetudmem quia ex eius oc⸗
caſiõe homines qñq; meidebant m idola

triam q; credebãt hoĩes neceſſitatẽ adeẽ
coꝛpoꝛibo ſuꝑœleſtiboyvt dieit Gra · xxyj
q·n· in his ita · ¶ Ad ſᷣm nunquid ex⸗

ercentes peccent · Nn · ꝙ ſi voluit pꝛedi⸗
cere ea qᷓ cauſant᷑ ex coꝛpoꝛibus ſuperœle
ſtibus vel eclipſim lune ſeu ſolis ſeu ſicci
tateʒ vel habnndantiã frumẽti nõ peccãt
dumodo non credant neceſſitatem meſ⸗
ſe q deus põt aliter facere q; aſtra indi⸗

cent · et ideo di crt gl · no · m. c. nõ licz rxy

m ſeminando ꝛc̃· non peccant inſpicien⸗

e medici m dãdo medicinã et ruſtici
Edo curſum lune vel ſtellaruʒ dũmodo nõ

*

ſeant neceſſitatem ineſſe qui a iſta coꝛ

poꝛa ſupercæleſtia ſũt ſigna rey et ñcãe

Idez beatus tho · ba ße · qxcvj · arti. v · ant
vlut iſti aſtrologi pᷣdicere caſus foꝛtui
tos hoĩm certitudmaliter hoc aſſerentes
peccant.q; licet coꝛpa ſuꝑœleſtia habe⸗
ant mclmationẽ nõ tñ neœſſitateʒ quia
homo licz ĩiclmet᷑ ᷣm diſpõem coꝛpis ad

aliqð viciũ tñ per rationem liberi arbitrij
poteſt aliud facere · aia eĩ nõ ſubncit᷑ iſt
coꝛpoꝛibu; ſupercœleſtibo·ſed q; pleriq;

hoiĩes ſequũtur vires ſenſitĩas et appeti⸗
tus naturales et captiuant liberum arbi⸗
triuʒ et rationẽ intellectus et ideo qñq;

aſtrologi dicunt rerum dicendo ꝙ talis

diſpoſit? eſt ad tale viciũ · Sed ſi aſtro⸗
logi dicũt quem mclinatum ad tale vi⸗
ciũ · vel quia aſtra inclmãt ad tale ꝙ non

tñ imponũt neceſſitatẽ nõ peccãt · ¶ Sʒ

iuxta pꝛedicta poreſt queni de alia qõne
quã facit et pomt Oldꝛ. conſilio · lxviij.

nũquid archimia ſit ꝓhibita et ſic nun⸗

quid exerecẽtes eã peecẽt et videbatur

ꝙ ſic quia vna ſpẽs conuertit᷑ ſeu tranſ⸗
mutat᷑ in aliã cũ plumbũ efficiat᷑ argen
tũ vel es auꝝ ꝛc. Sed citra deũ nemo pot

vnam ſpeciẽ in aliã trãſmutare · vt · xvj ·

q:v.m. quiſquis ergo. Oldꝛ. tñ oclu⸗
dit opp q; i hoc vna ſpecies nõ mutat᷑m

aliaã diuerſã cum ommaa metalla ꝓcedant

ex eodẽ fonte videlicet ex ſulfure et argẽ⸗
to viuo.ſed vbi eſt melioꝛ mfluentia aſ

tronꝝ ibi ꝓducit metallũ pꝛecioſius · vnde

per ĩf luentiã aſtroꝛũ et cũ herbis et lapi

dibus quibo mſunt multe virtutes põt

naturaliter vna ſpẽ metalli ↄuerti in aliã
ſpeciẽ magis pꝛecioſam qð eſt notãdu.
Ccleſia Mon ſolum eleckio
p ſoꝛtes fieri nõ debʒ ſ etiam ele
Nctõs opromiſſarioruʒ per ſoꝛtes

In ſca elctõnis ꝓꝙ ſedutio exaiatio et re
phenſio · In tercia gtioſa confirinatio et

ſoꝛtis ꝓhibitio · ſcdᷣa ibi · ꝓcuratoꝛibus
tercia ibi · electione · caſus ꝛc̃. ¶ Nota pꝛi

mo ex ter. ibi coonuenientes in vnum:c·
ar. ꝙ act pertinentes ad collegiũ debẽt
expediri collegialiter etꝑ ↄgregatos in
vnũ de qᷣ vide qð no · per glo · in . c · · de re

ec. nõ ali · li · pj · et latius clico in · c cũ oẽs
de conſti · ¶ Ocdo no · ꝙ ſoꝛs nullo caſu
poteſt mterueĩre in tractatu electioms

et ratio q poteſt aſſumi indignus cum

ſoꝛs poſſit ſuꝑ eũ cadere · Itẽ per ſoꝛtem
temptat᷑ deus. q; rolunt faciente ſoꝛtẽ
deus muiſibiliter reuelet melioꝛe· naʒ

debent ipſi ex quo poſſunt eligere melio
rem et non temptare deũ m eligendo et
pꝛeuidendo et intelligendo hoc ᷣm doc ·
m eleccione ad officia eccleſiaſtica ſeois

*

autẽ inter laicos vel inter clenco quo ad

1.

Cripta. accuſatoꝛ ab aceu

R 2 S

ni tempoꝛalia q; hic vſuj ſoꝛtij nõ nperit in ſatione deſiſtat debet iudex inq⸗
nl ulis probibitus erquo tm ſubijciunt ſe foꝛ DI rere an per colluſionem hoc fecit
nicr tune et ita in multis locis faciunt laici eli ita ſũmatur communiter.ſed ego ſic ſũ⸗
g gentes officdiaales per balotas ſeu bꝛeuia marem. videlicet XAccuſatoꝛe deſiſtente
dun quod no. melius tamẽ puto abſtmendũ ab accuſatione põt iuder ex officio ſuo in
fhi quia militant rationes ſuperius allegate quirere ſuꝑ crimĩe illato quod intellige
dif ¶ In glo · j. in fi. oĩter tenet opi. atraria v .ſubijciã. pꝛimo ponit factũ.ſcdᷣo deci
hei ꝙ etiã data ptãte ſimpliciter pñt eligene dit · q. circa factum ibi quia · Caſusꝛc̃·.
anpen vnũ ex ſe de quo dic vt plene no. in.·c cum CUNota pmo ex tex · ꝙplures accuſato⸗
nngt m iure de electio. et in regula in toto de res ſeu denũciatoꝛes pñt admtti ↄtra ali
woqi⸗ reg · iur · li · vj · in mercu · vbi ponitur qõ quem et die melius vt dicam in glo ··
vg notabilis nunquid ſi in vniuerſitate ſint ¶ Secdo no · ꝙ ꝑ ſoꝛtes ſeu pꝛeciũ nõẽ li
dſatn tm̃ duo poſſit vnus eligere alium. C In citũ deſiſtere ab accuſatõe quod intelige
Atient glo · in v· ad gratiam in fi · no · glo · ꝙ ele pt ᷓ.ſubijciam. ¶ Itẽ no· ꝙ accuſatoꝛes
lepn ctio debet caſſani el potius ẽ mulla jndo⸗ erimĩaliter ĩ dubio efficiũtur imi mici accu
it ſoꝛs mn ea mteruenit naʒ eſt facta oontra ſati · facit tex · m. ccum · p · d · de accuſa · et
lagn diſpoſitionem iuris et oontra foꝛmã cq; ſtatim cum deſiſtũt reuertunt m amicici
hi⸗ ꝓter · ã. de elec. vbi datur foꝛma electõi am vt hic dicit tex · et dicit accuſatio · i· il
tſem flende . ¶ In glo · f · i fi. et quane Phibet laudabilis mtẽtio.vt mcſi quis epũs.
ideben ſoꝛs m electiomibo.ã · tetigi · In alijs aũt ij. q· vn. et iudex ex ſuo officio debs mqui
ſutnn dict Jo. an. pm legiſtas ꝙ aut factũ eſt rere de modo deſiſtẽdi · ſcz an ſit licituz vel
ityge meertũ aut ius pmo caſu miudicio non non · ¶ In gl. j. m fi. no.glo · et die latiꝰ
enop admittitur ſoꝛs ſed dicenti mcübit ont ꝙ aut mtereſt omniũ accuſatorum eque
yt n⸗ probandi. vt.l ei qin · ff de ꝓba et · v) . q v principaliter et tunc omnes admittunt
ioclu tima.c actoꝛ· Di vero ius eſt meretun5 ad accuſandum. vt in l in &ſi plures.· ff de
nltnen factũ oertũ a tunc aut tractatur de iudi⸗ ſepul. viol · quuſq; em̃ debet adnitti ad
ipodn cio alterius qʒ otendentiũ et tunc ad pe⸗ ꝓſequendũ mus ſuũ ꝓpꝛiũ aut ꝓſequũt᷑
reranmd titionem illius iudex facere poterit fen vmdickam publicam et tune iudex debet
ſuo pt quia duo ſuceſſenint m loom leg cuſa · ſed ſi non excipitur nec iudex eligit
rij et vnus vult intentare vnaʒ actionem et tunc valet iudiciu cum ommibo agita
ua et alius aliã p eadem re. Aut tractat de tũ vt voluit iſta gło·et bene et no · · d .·
in piudicio oontendentiũ et ſi volunt foꝛtu⸗ ſi plures · et hoc colligi mtelligendo tex.
niel namiudicem diſcoꝛdie eligene non con⸗ in accuſatotibus ſed poteſt intelligi de⸗
hpit pelluntur ſed mutuo ſe impediunt vt · l ij nunci atoꝛibus ⁊ ꝓ hoc tex · ibi nunciati fa
nlech ffqui mo. vſufr·amnt. ſed ad petitionẽ cinoꝛis · et tunc ar · glo · non colligitur ſed
euimte alterius iudex compellit ad ſoꝛtem vt ·l· ſi poteſt colligi ꝙ plures admittuntur ad
pſu aum amboet lſi duobus. alleg.m glo· denunciandu licet nõ ad accuſandũ · equũ
ntli et de matetia vide glo. m. j. C. vti poſ.· et tñ eſſet etiaʒ in ꝓſequenda denũciatione
ttort clcæt. 5. de proba. et ſta procedunti iu eligere vnũ ꝓprer faciliorem expeditionẽ
jmnarot dicialibus. ſed in extraiudicialibus ſoꝛs cauſe. ar. in. c olim. de accuſa. et de pluri
nmntn non eſt prohibita. Couſulerem tamẽ ab bus procuratoꝛibus vide tex.in. c. ſi duo ·
an ſt mendum per ea que no · in.cj · 5.· eo · in de procu. ii · vj · et. pe. de elect. eo · li. pj.
ZU glo.j · niſi neceſſitas aliud mducat. ¶ In glo · ij. m fi .no he Neln 4
gün tidie allegatur.et pro hac glo. optime
u Deco lluſione detegenda. eit tex · inete glormec⸗ viis quantuũ.j· ·
ſer ¶ OQuia in colluſione ineſt falſitas · Ideo j· vbi dicit᷑ ꝙ dans elemoſynam rel
Acict ſubncitur hec Nica de colluſione · De ma nens martyriũ ad pompam peccat ita ꝙ
Uboit J teria Nice reſpectu qͥ colludẽ pꝛiuaricat nõ meret ſed demeret quod bene no ad
ckom habetur · i · q · i . Gfi · facit tex · in. c. ij. in fi. idem facit tex · cũ glo · m. c. odi etprilen⸗
usan de procu · li · vj . et in cle · onſtitutionem · xxiij · q·j· vbi glo · arguit otra ſel ens
ſſoten Eſane · de elect. et colluſio eſt inter acto qui vadũt ad eccleſiã nõ vt audit mi ſe⸗
toſon rem et reum latens et fraudulenta couen et dina ſed vt videant dñas et facit · . ne ie⸗
GiNe tio vt roluit glo.m.c.ijj.eo · et in v· collu Ientes · xxiij· q. v. ¶C In glo · in p · feciſſe
1ndſ⸗ ſione · et vide glo.n · q. i notandum et gratiam no · glo · et maxime no eã mãntů
e aliud agit et alund ſimulat. ꝛc. tuſer quaſi publicum et idem no · j. q· ij

4 ſcas

im. Cyl. vbi eſt etiã bo.glo.de hac mate⸗
ria. et foꝛte ideo cenſet᷑ quaſi publicum
qʒ; ius publicũ non ſolũ mtendit ꝓuidere
hoĩbus vt ſit concoꝛdia inter eos·ſ etiaz
vt eos dirigat ad deũ et m puniendo de⸗
lictũ habet pꝛmcipaliter reſpctũ ad deũ
vt in · c nouit de iudi · Et ꝓ intellectu ma
terie huius glo · concludendo aliqua bꝛe
uit er· quia materia eſſet ſatis longa pꝛe
mitte ꝙ multis modis poteſt quis a lite
recedere · Primo ꝗꝓpꝛia auete ſiue propꝛio
motu. q ſic ſibi placet. Scðᷣo ꝑ gtiã vt
quia ad pᷣces rei vult recederea lite · Ter

cio per tñſactionem vt quia recedit a lue⸗

aliquo ſibi dato rel retento: nam illa eſt
Pꝛie tranſactio · vt in · c ſuper eo de tñſ⸗
act. O. uarto ꝑ abolitõem videlz impetrã

do a iudice facultatem recedendi et vt ac

cuſatio aboleatur et deleatur cancelletur
ex aliq̃ cauſa quia ꝑ erroꝛẽ vel caloꝛe ira
cundie euz accuſauit vel ex aliqᷓ cauſale
gitime yt · ij. C· de aboli · vide tex · cũ glo.

ij · q.iij· m· c· ſi quẽ penituerit. Et ex his

pꝛemiſſis dic ꝙ aut queritur nunquid li

oꝛat recedere a lite mcauſa ciuili aut cri⸗

miali · Primo caſu añ oblatũ libellum li⸗

ctũ eſt regulariter recedere etiam motu

ꝓPꝛio· Itẽ per gratiã et trãſactionẽ quia
nemo muitus ante ↄpellit agere · C. vt
nemo inuitus in rubro et nigro et no · m

c.cauſã de do · et vtu · quãdoq; tñ rõne in

famie vel qꝛ reu vult recedere ð ciuitate
actoꝛ cõpellitur agere vt m.l diffamari ·
C. de inge · manu · et . c conquerente m
vnã lec · de of. oꝛd · et quod no glo · m ·ll.
C.vt nemo muntus Poſt vero oblatuʒ li
bellũ et foꝛtius poſt deteſtationem litis
nõ licet ab ea recedere ꝓpꝛia auẽte inmo
oↄpellitur agere vt in· dc:cauſam·et in au
tent · qui ſemel · C· qũo et qñ iudex · niſi
pellet renunciare liti et cauſe in totum vt
lpoſtqʒ liti · C. de pac · ſed ꝑ Ztiaz et tñſ
actionẽ licitus eſt reœſſus mſi ſit actio
famoſa vt actio furti · vt m. · furti · alle ·
in glo. vei niſi ſit talis cauſa que non de
pendeat a libera voluntate litigantiuʒ et
ſub hoc membro pt᷑ ↄpꝛehendi cauſa ma
trimõialis · Itẽ alia cã ſpũ alis in qua nõ
põt in terueire tñſactio ſtricte ſũpta vt
m.c.ſuper eo ·pᷣ al. Item ſi cauſa ẽ popula

ris nõ em̃ licet tranſigere niſi deferendo
muamẽtuz · vt in.lłeũ qui.G ĩ popularib⸗

ffde iureni · Scdᷣo membro pncipali qñ
cauſa ẽ crimialis et tũc aut agit de crĩe ci
uiliter et dicenð vt · S. dixi in cauſa me
re ciuili aut agit de crĩe crimialiter et tũc

gaut pult deſiſtere añ imchoatam litem vt

puta anq̃ ſe inſcripſerit ad penã talioms

et poteſt vt clicet de acau · et mal queſituz

et quod ibi plene notaff ad turpill.Rut
pult deſiſtere poſt inchoatam litẽ et aut

motu ꝓpꝛo et nõ poteſt et deſiſtẽs ma⸗

dit in turpillianum et pena turpillani ẽ
quia pumt᷑ m· v· libr. auri et efficitur ĩfa
mis · et poteſt ꝓpꝛio motu et arbitrio iu
dicis coherceri · vt in . Lüj ff de pꝛiuarica ·
et in · l ijj. C· ad turpil · ſi vero crimen eſt
pꝛiuatum et tunc non punitur pena tur⸗
pilliani ſed arbitrio iudicis · vt m.l. ſi qs
repetere ·ff ad turpil· et ſentit hic glo · ꝙ
non efficiatur mfamis · Sed aliud ſen⸗
ſit glo · in · d. c. quem penituerit · a fac̃ tex ·
in · d. l. · C· ad turpil · que loquitur indi
ſtmct e et que dicatur pꝛiuata delicta et
que publica pide in ſpec.de accu.Cij · in
pꝛin· Aut vult deſiſtere per tranſactiõzʒ

et tunc aduerte ad duas regulas que in

hac materia traduntur · m.l’.tranſigere.

C · de tranſac · Prima regula affirmati⸗
ua eſt ꝙ vbicunq; remt imponenda pe
na ſanguinis licitum eſt tranſigere fal⸗

lit in crimme adulterij. Ratio regule eſt
quia licitũ eſt quocunq; modo redimẽ
ſãgiuunem ſuũ · et ratio exceptiomis ẽ fre
quentia delicti et in od ium eius vnde vt

adulteriũ ꝓhibeatur et ne ita frequentet
ffint ſancitum vt non liœat ſuper eo tran
ſigere · Decunda regula eſt ꝙ in omi cau

ſa vbi non renit ĩponenda pena ſaguinis
nõ eſt licitũ tranſigere.fallit in crimine

falſi · rõ regule eſt ne crimĩa remaneãt in

pumita nã publice vtilitatis ẽ vt crimma

puĩant᷑ vt m.c vt fame · de ſen. exẽ Ratio

exceptõnis eſt q cõdemnatꝰ de falſo eſt
quaſñi moꝛtuꝰcũ multũ homies deteſtent᷑
hoc crimẽ et nulla fides iſti amplius ad⸗
hibec᷑· Oñ tenẽt multi quos ſequit᷑ Bar.
in · d · Ltñſigere ꝙ in crimiĩe falſi poteſt im
diſtmete tñſigi quecũq; pena vemiat im
ponẽda pdicta ratõe · et ꝑ hͥ infert ad · q ·

de iure canoĩco nũqᷓʒ imponit᷑ pena ſan⸗

Suĩs ſ habemꝰ aliq̃s penas qſi ſimles
qñ vczʒ põt tradi curie ſeculari ⁊ tũc ſatis
crederẽ ꝙ admittat᷑ tñſactio; qð videt

tenere Gof . in ſum · de tñſac Idem putare

vbi vemt imponenda pena perpetue de
truſiõis licet ↄtrariũ ſenſerit hic Jo · an ·
et do. An. ſed pᷣmũ tenet do · Card . m · d.
c.fi.de tñſac.et hoc dictũ ſatis mibi plzʒ
per no · p Imo · m.c.· qualit et qñ el · n . ð
accu· vbi dicit ꝙ iſta pena equiparat mõ

ti. Item q; ſicut m crimme falſi licituz eſt

tñſigere hac ratiõe vt dixi gꝰ a ĩ iſta pena
que videtur grauioꝛ· Et circa hoc poteſt
queri quid m criminibus pꝛiuatis nun
quid admittatur tranſactio indiſtincte

— , — — —

— — — — W —, — — — —

— 2—

—— —☛ . ⏑

tml 8
ludſen
ifiitg⸗
hnitrnd
dice
ugtt
ruſich⸗
lasce
punſnn
rnt
onentn
igent
nleck

doncn

tongif,
uon
fwgtet

rantn

norid

gſigumn
nenmm
mreitn
tommn
gean
dflos⸗

Neſert

plien
guebn
ri
venmm

t eredo glo. hic ſenſiſſe ꝙ ſie dum dicit

de iure canonico om̃e crimẽ cenſet᷑ q̃ſi

publicũ ideo nõ liʒ ꝑ tñſactionẽ recedere
⁊c· quaſi innuat ꝙ in pꝛiuatis licet tranſi⸗

gere et fuit iſta quorundam opinio no·
m d. . tranſigereſß glo. ibi et Sar · et ooĩ⸗
ter alnj tenẽt oppo · vt etiã in pꝛiuatis deli

ctis nou liceat tranſigere · mſi m regu⸗

las pꝛedictas · ¶ Qud aũt operet᷑ tran
ſactio vbi liata eſt · bꝛeuiter dic ꝙ reſpe
ctu rei operat᷑vt ab itto actoꝛe nõ poſſit
ampliꝰ moleſtari · Itẽ fimi᷑ mſtantia ſed
nõ pᷣeludit᷑ aliis facultas accuſadi eũdem

de eodẽ delicto nec etiã iudici q minꝰpoſ

ſit ex officio ſuo mqrere ſuper nouatũ im
ſtantia et hoc in caſibo m quibo iudex pt᷑
ex officio ſuo mqrere ita ocludit Gartol ·
m. d. l.tranſigere · Ex quo infero ꝙ de iuẽ

canonio poſt tranſactionem im caſu lici
to factam nõ põt iudex mquirere de illo

crimiĩe niſi pᷣeedat infamia. ¶ Ex parte ac
cuſatoꝛis opat᷑ tñſactio q; nõ punit᷑ pena
taliõis nec efficit᷑mfamis ſᷣm quoſdã ſed
bene incidit ĩ turpulianũ · vnde m. v libꝛis
auri pumiri ſi publicum eſt delictum xel

extra oꝛdĩarie ſi pꝛuuatuz pt no· Bart.in

d.l. tranſigere · ¶ Itẽ reus nõ habetur ꝓ
ofeſſo vbi alias tranſactio nõ eſſet pmiſ
ſa habet ꝓ confeſſo · vt mn. l. qm̃ et.lfurti

E pPactusff de his qui no · mfa. Itez hoc
caſu poſſet iuder ꝓcedere ſuper mitãtia ĩ

choata et pumire reũ.lłij · C. de abo. Sunt
et alnj effectus de qiubo no · in. d. l. tranſi
gere · Aut vult diſcedere a lite ꝑ pactũ ſeu
gratiaʒ et nõ licet tranſigere tñ hoc caſu
reus paciſcens nõ habet ꝓ confeſſo vt m
d pactꝰ · Aut vult recedere impetrata

abolitione põt vt in · d. l. ij · C. de aboli · et

per hoc patz clare et ſuccincte materia hꝰ
glo · ¶ Abbas

Rimina.peſiſtente accuſa
toꝛe et acauſato iudex ꝓſeqᷣtur. h
d.nõ patit᷑ ↄgruã diuiſionẽ Ca.

ꝛc̃. ¶ Vo · pᷣmo ex tex · ꝙ regularit᷑ de iure

canoĩco receſſus a lite ꝑ gratiã ſeu tranſ
actionẽ nõ impedit inquiſitionẽ per iudi
cem fiendã · Sz tu mtellige hoc.c. ſᷣm ma

teriã quã tetigi in· c p̃ᷣœ. vnde Hoſ. pone
bat duplicẽ intellectũ ad hoc.c· pꝛimum
vt intelligat᷑ littera qñ crimĩa erant ꝓba
ta tunc tex · debz expom ſemel audita · i ·

ꝓbata et ibi mdiſcuſſa · i · impunita pt ſit
ſenſus ꝙ poſtqᷓʒ crimia ſũt ꝓbata iudex
poteſt ꝓcedere ad punitionẽ licet accuſa

toꝛ deſiſtat ˖ qdᷣ no/ ꝙ hoe facit tex · in. l.

q̃uis · C. de adul. Scdus mtellect? vt lit
tera mtelligat ꝓpꝛie qñ accuſatoꝛ deſiſtat
ante pꝛobata delicta et tunc poteſt iudex

inquiẽ ex officio quod mtellige ſi imfaĩa
ſubeſt · Sed tu dic meliꝰ et latius pt dixi
in. c.pꝛeœ· nam vbi nõ eſt licita tranſactõ
ſi accuſatoꝛ reœdit a lite põt iudex ꝓcdẽ
adulteriora etiam ſuper illa inſtantia q̃n
tumcunq; nõ pꝛecedat mfamia·. q;ꝛ aut in
teruenit tranſactio et reus habet᷑ ꝓꝑ ofeſ
ſo.vt.l.furto. pactus·ffide his qui no.
infa · Aut nõ interuenit tranſactio ſʒ gra⸗
tuita pactio nelꝗpꝛia autoꝛĩtate accuſa⸗
toꝛ receſſit a lite mchoata et tũc ſuꝑ ea de
mſtãtia iudex procedere põt vt.l.. C. de
aboli · et dic vt dixi m. c.· pce ·

Udiuimus. geneficio ſuo

pꝛiuat᷑ qui ꝑ colluſionẽ illud con
ſtituit cenſuale · h. d· vel generaliꝰ et ſie

Collutos meauſa bäfdat, puani bfino

debet · h. d· Pmo refert colluſionẽ · ſcdo il
lum pꝛiuari mandat.ibi vnde· Caſus:
¶ Primo no · ex tex.ar · a otrario ꝙ ſꝑ bñ
ficijs licita ẽ tranſactio vbi cſſat colluſio
ſed dic ꝙ iſtud ar.a ↄtrario nõ eſt reruʒ
quia habemꝰ ius expꝛeſſuʒ m otrariũ vt
im.c.ſuper eo de tranſacti · vnde oclude
iſta tñũſactõ nõ valebat etiã ſi oolluſio ceſ
ſaſſet niſi iudex ex officio ſuo feciſſet iſtã
tranſactionẽ et ↄpõem t eſt bo · tex · m. c·
niſi eſſent. de pꝛebẽ · ¶ Ocdo no · penam
clludẽtiũ ſuꝑ bñficijs qñ ꝑ colluſionẽ ro
lũt tranſferre bñ ſicia in aliũ modo illicito
dũt em pᷣuari huiuſmoĩ bñfichs·

Netantum. zten otra illuz
mqrit᷑ de crimine q p colluſionẽ
funt abſolutꝰ · vel ſie · Abſolutio de crimĩ⸗
bus illatis per colluſionẽ facta nõ ĩpedit
facultatẽ iterum accuſandi et inquirendi
de illis crimibus · h. d. diuidit᷑ nam pᷣmo
fonit oↄmiſſam mquiſitionẽ relatam col
uſionem et ipſius exitum. ſcdᷣo pomt bi⸗
membꝛẽ ↄmiſſionem ſcda ibi·diſcrecõi
Caſus·ꝛc̃. ¶ Nota pꝛimo ex textu quans
debet eſſe mfamia ad hoc vt fiat inquiſi⸗
tio ↄtra pꝛealtum debet enim eſſe ſcanda
loſa vel periculoſa et idez vult tex · in . e. qua
liter. el · ij. de accuſa· et declara vt ibi dixi.
¶ Vcðdo nota ꝙ abſolutus legitime per
viam inqſitionis nõ debet amplius ſuper
eiſdem criminibo nnpeti quod no · ꝙ ex
tentione · c· de his · Z· de accu · et videt᷑ opti
me bare iſta littera ꝙ licet ꝑ abſolutõʒ
ifamia nõ ſileat nõ eſt tame licitum de
nouo inqrere quod no · et mtellige miſi p
colluſionei fuerit abſolutꝰ. ¶ Nota ter
cio ꝙ ſẽtentia lata ꝑ colluſionẽ.iper frau
duloſam conuẽtionem non tollit faculta
tem iteꝝ accuſandi et inqiurendi deil lis
erimĩbus perimit tñ inſtantiã nam papa

hoc caſu mandat in tegre ꝓcedi ¶ Vltĩo
poteſt colligi ibi oꝛruptis exaĩatoꝛibus

ꝙ inquiſitio poteſt committi z exainmma

tio teſtium de quo tamẽ dicendũ vt no
mauẽ apud elo quentiſſimum · C. de · fi·

mſtru · et die vt dixi im . c· cũ cauſaz de teſ.·
¶ In glo. in . ſcandalum ibi que ſcan /
daiũ generat · hoc ẽ veruʒ ĩ inquiſitõe fi
enda otra pᷣlatum · ↄotra ſubditũ nõ re

quirit᷑ talis mfamia ſcandaloſa ſufficit
em̃ ſola infamia · et ratio diuerſitatis po
nitur m · c. qliter. alle · in glo · et dice vt ibi
dicit ꝑ me ¶ In glo . fi. m fi · hanc mate⸗
riam plene expediui in·c·de his. de accu-
et dic vt ibi dixi · ¶ Extra glo · Imo · po⸗
ſuit hic llam materiam qñ alicui compꝑe
tunt plures actiones nunquid vna inten
tata tollatur reliqua et ſolet multuʒ alle
gari et vere extracta fuit hec glõ · Inno ·

er dictis accur · mſti. ſi quadru· pau· fe ·
dic . et clarius et oꝛdmatius loquitur ibi
accur. q̃ᷓ; hic Imo. Joã. an. remittit ad
no. per ſe mc cum dilectus · de reli · do.

ſed ibi mhil cheit de ſuo ſed refert tantuʒ
iſtam glo · Imocen . hic vnde dic clarius

poſt glo · alle · ꝙ aut ↄpetunt alicui plu⸗
res actiones penales aut rei perſecuto

rie.aut vna eſt penalis.alia rei perſecu⸗
toꝛia pꝛimo caſu cũ omnes ſunt penales
aut omnes oꝛiuntur ex eodem delicto et
tunc vna tollit aliã per exceptõem nõ per
concurſum mſi in id qð alia excedit tũe
em̃ in id qd excedit nõ tolli᷑. pone exem
plũ aliquis per violentiã ſubtraxit nihi
librum ⁊ ex hoc delicko ↄpetũt mhi due
actiones penales ↄotra iſtũ· primo actio

furti q; tractaint rem meã me minto a ſi

furtũ eſt occultum competit actio in du
plũ. Iteʒ q; violentiã mtulit opetit actõ
vi bonoꝝ raptoꝛũ et iſta dat᷑ m quadru
plũ et ſic ex eodẽ facko ↄpetut mpi otra
illũ due actiones penales · ſi ergo pꝛius
mtentaui actõʒ furti et conſecut? ſũ pe⸗

nam dupli poſſum poſtea agere actione

vi bonorum rapto:ũ · vt oſequar vſq; ad
quadruplũ et ſic mquãtuʒ excedit aliã ſe
cus aũt ſi pꝛiꝰ intentaſſeʒ act. vibo· ra.
et fuiſſem conſecutu quadruplũ q; tunc

nõ agaz actõe furti.· quia illa excdit iſtä

de hoc ẽ ter · in · j ff; vi bo · rap. Di vero
oẽs actões pẽales ſurgũt ex delcĩs diuer
ſis tunc vna nõ tollit᷑ ꝑ aliã etiã ꝑercptã

vt in · . nu · ff. de pꝛiua. delic. ex ſurri /
puuſti mihi ſeruuʒ et occidiſti quia ſur⸗

ripuiſti opant mihi actio furti quia oc⸗
cidiſti mihi

1 nihi opetit alia actio · vñ lieet mn
tẽtauerim vnã actõʒ ⸗ percperim duplũůüͤ⸗·

vel q̃drupluz nõ tollit᷑ illa actio et hoc

ad pmũ · ſo cãu qñ ſũt rei ꝑſecutoꝛie aut

oompetũt otra eũdem et tunc vna tollit

per aliã perceptõz et nõ ꝑ concurſũ vtm
l.ſi merces Gculpe . ff. loca · exemplũ lo⸗

caui titio poſſeſſionem meam · ipſe vrero
mcidit multas arboꝛes et ſic dedit mihi

damnũ tunc multe actiões ad ↄſequen

dũ extiationẽ dãni ↄpꝑetũt mihi ↄtra eunu
nã poſſum agẽ actõe locati :quuia male ver

ſatus eſt in re locata · Iteʒ actõe.lacqlie

que dat ꝓ damno dato otra quẽlibʒ extra
neũ · vt fr ad .l·acquil · per to et etiam alie
oſimnles vpetũt vt m · d eculpe · Si ergo

pꝛius intentaui actionẽ locati et conſe⸗

cutus ſum extimationem damni nõ poſ

ſum poſtea mtentare actionemLacqli·
quia iam peꝛcepi extimationem damm
per vnam actionem. Di vero competüt
contra diuerſos et tunc vna non tollitur

per aliam etiam perceptione.vt m ·locũ

Codemnatio ·ff de tab · erxhi · vt ſi contra
ſubtrabentem tabulas teſtĩ egi ad dam
nũ et conſecutꝰ ſũ extimationem poſſum
nihil ommus poſtea agere pro legato
mihi fcõ · In tercio mẽbro qñ vna e pena⸗
lis et alia rei perſecutoꝛia aut eſt penalis

oꝛigmaliter et tunc vna nõ tollit᷑ per aliã

etiã pceptiõe · exẽplũ ſubtxiſti mibi libꝝ

furtĩe egi ↄtra te rei vendicatiõe ꝙſequ

do ipſam rem licet eaz ſim oſecutus mhil
ommꝰ poſſum poſtea agere actione fur

ti · et ſic ad penaʒz et idem econuerſo. vt ẽ

tex· in.lſi pignoꝛe· &cumfurti ff de fur ·

Fallit quando vna actio eſſet ex iure an
li alia ex beneficio pᷣtoꝛis.exẽ plũ contra

nautã ↄpetũt mihi plures ackiones ꝙ re

bus meis ibi ſubtractis · Primo actio

furti que eſt de iure ciuili:alia actio nau.
cau. ſtabu. que fuit mdulta ex bñficop
toꝛis hoc caſu vna tollitur ꝑ aliam vt.·.
iij · et l· licet ff nau:cauſta· Nec ob. coſti
tutis de mm inte. reſt. vbi nedum ſucceſſi⸗
ue ĩmo ſimul fuit mtentata reſtitutõ ĩm
tegrũ que ẽ de iure ſpeciali ex iudicis offi
cio nam m Inno · ibi nõ competebantſi

muliille ackõnes ĩmo ꝓter dubiũ mten
tauit illas alternatiue · Di vero penalis ẽ

accidẽtaliter et nõ oꝛigmaliter tunc vna
tollit per aliã · exemplũ ↄtra auferente;
mihi rem ꝑ metuʒ competit mihi actio
quod metu cauſa · que accidentaliter eſt

penalis et etiã ↄpetit rei vendicatio tůc

ſi ego mtentaui vnam a conſecutus ſum

rem nonpoſſum mtentare aliam l· me⸗

tum . licet ff quod metus cauſa ·
¶ Micolaus Abbas

— - — – — —

— — —2²2

e — — — —.—

wieant

atle

ſüpen
mͤlo⸗
Pewn
Hirnih
Netn
Nmnei
anlen⸗
lei
ltpenn
etuumde
Dieg
ictcſe
minönt
mlarc
emdann
comgein
ntolt
tinllei
tſicon
giaddm
entwſn
plegato

nepeng

ſtonis

eteraii
nilb

depſegi
urusnh
ckionenn

erſoi

f der⸗

unten

dlünn
onespn
moatte
ckon.
rbifao
Uumn
obeN
ſuuei
fatiin
dicbo
Elart
büͤnen

peulei

une
femm
blache
ut

toe

nENN

4“

De delictis pueroꝛum.
¶ Supꝛa viſum eſt de quibuſdam deli⸗
ctis rerũ q;ꝛ dubitat᷑ an talibo puerilis e⸗
tas excuſe᷑ merito anmnecti hec Nca·
De materia habet · xp · q · · p totũ ⁊· ·. q ·
in. c. j· et · xxij · q· vj · c. puuli cũ duobo. c ſe.
¶ Sed quero ꝙ declaratione Nœe qui di
cantur pueri · So · m Jo · an · regulariter
pueritia ĩapit in ſeptennio et finit᷑ mma

feulo m·xijij· et m feĩa in ·xij · ãno:nã hac

etate hoĩnes pubeſcere ſolent ·. · fi · C· qñ
tu · xel · cu. eẽ deſi · et quod no · in. c. pube⸗
res de deſpon · inpu · qñq; tñ pueritia ex
tendit᷑ vſq; ad · xviij·annuũ in maſculo fa⸗
uoꝛe alimentoꝝvt qñ alimenta legant
vſq; ad pubertatẽ vt plene no · m.l.n ella
ff. de ali · et ci . le · qñ q; vſq; ad· xvij · vt re
ſpectu exercendi officiũ aduocati vt m.l.
j · ff. de poſtu · qñq; et ſeruientes di⸗
cunt᷑ pueri vt · ij · q vn· cũ paſtoꝛ a quod

lbi nota · „
Ueris. mpuberes pꝛe⸗
ter viciũ carmis del mquere
pñt · pumunt᷑ tñ mitius qm̃
adulti · Prima pomt dictũ
qð ſecũdo repꝛobat ibi quod
merito · ¶ Vo · pmo ex tex · ꝙ m· xiin ãno
quis efficit᷑ pubes qð ꝓcedit m maſcu⸗
lo.nã feia pubeſcit in · xij· ãno vt m iur · al
le ·s.m Nica:a qñq; iſta etas puenit᷑ vt
.dicã cũ glo · ¶ Secundo no · regulã ꝙ
puero attribuit ome peccatũ pᷣter delictũ

carmis nã pᷣſumnt᷑ inhabilis ad coitũ 2 i5

dicit lex ꝙ mĩoꝛ.xn.ãms nõ pt᷑ accuſari ð
adulterio tex·ẽ in. l.miĩoꝛ frad·liul. de ad
ul.¶ Tercio no:aliã reguiaʒ ꝙ puen ex
eoꝝ delict nõ debẽt ita Zuit pumiri ſiẽ ma

ioꝛes ↄcoꝛ.c ꝗ. x · c·fi .· de ſen. excom et H
l.auxiliũ · ff· de mio · ¶ In glo · j . in fi · 2ẽ die

cõę eẽ vt in ſeptẽnio qs ſit dolicapax.nã
et accidentaliter pt ante illã etatẽ eẽ doli

capax· narrat em hic Jo·. an· Gꝛeg · m di

alogo dixiſſe quendã pueꝝ · v · ammoꝝnſo

litũ iurare blaſphemare et deteſtari fu⸗-

iſſe a dyabolo raptuʒz· vnde ſiẽ pubertas
pᷣuemiri pt vt ᷓ.dicã ita et doli capacitas
nã infantes iõ nõ tenent᷑ ex delicto qꝛ ne
ſciunt quidagut yt · j . C· de fal · mo · qᷓ ra
tio ceſſat in dolicapacibo.· ¶ Et ex p̃dict
poſſet multũ ſingularit limtari tex·ĩ cle
vnica de hom · qui dicit infantes nõ in⸗
currere irregluaritatẽ ſi vmittũt homici
diü vt intelligat mſi ſint dolicapaces de qᷣ
dic vt ibi no · ¶ In glo · i · ibi pᷣſumit᷑. be⸗

ne dieit pſunm na vt le · mdialogo et nõ
glo · xx · q ·.j · in ſum · quida puer · ix · ãno⸗

rũ nutrice ꝓpꝛiã reddidit pꝛegnantẽ · pt᷑

gꝰ pᷣueniri iſta pubertas ſed regulariter
ept ã dirxi · ¶ In glo · in xer · peccata in fi ·
dicit tñ Hoſti· ꝙ licet mfantes nõ puni⸗
ant᷑ ex delicto tn ſi aliquos occidant inci⸗
dũt ĩ irregularitatẽ q; irregularitas cau
ſat ſine delicko vt in iudice ſed hoc dictü
hodie repꝛobatũ ẽ in cle · ſi furioſus ð ho
mi · vbi dicit ꝙ nullã irregularitatẽ ĩcur
rit et pt᷑ eẽ rõ diuerſitatj inter iudicẽ et

infantẽ · nã licet iudex nõ peccat faciendo

aliquẽ decapitari tñ ꝛpᷣe ĩtendit illð factũ
omnttẽ a videt᷑ quidã erroꝛ vt talis ꝓmo
ueat᷑ ſed infans non oſenſit cũ nõ habeat
oſenſũ qð tene mẽti⸗
Eferente mpubes peuti⸗
ens aliũ nõ debet puniri pena
pecuĩaria ſᷣm ↄſuetudinẽ terre
nec ob · ꝙ pt exigi a pre · vel ſie

Pfr ex delicto filij ipuberis nõ tenet᷑ · vel

tercio. Puer nõ debet ita ſeuere puĩri ſiẽ

maioꝛ · Primo ponit᷑ appellãt qᷓrela · Se

cũdo iudicis datio ibi vnde ˖ Caſus ac̃ ·
¶ NMõ pmo ex tex · ꝙ ex ofuetudine ciui
tatis pt ꝙ delictis exigi pena pecumiaria
etiã ꝑ iudicẽ eccleſiaſticũ ↄcoꝛ ·c dilectꝰ
de of · oꝛ · Hoſti · tñ dicit hic nõbile rerbũ
ꝙ oſuetudines et ſtatuta ĩponẽ tia penã

pecuĩariã ꝙ hoĩcidio furto vel ſilibo ſunt

irrõnabilia qꝛ hoĩes exponũt᷑ renales ad

deliquẽdũ · nã talis timebit penã moꝛtis

ſeu ooꝛpalẽ qui de pena pecuĩaria nõ ti⸗
mebit ſeu curabit dũmõ ſatiſfaciat po⸗
lũtati ſue ar · im · l m ſeruoꝝ et · l aut facta

ff de pe.et in aut · de man. pn· in. C optet

nõ ob · ito tex · debet em̃ mtelligi qn o⸗
ſuetudo eãt vt poſſʒ exigi pecuĩa expoſt
facto ſed añ factũ delictũ nõ debʒ pecuĩa
taxari ꝙ hoc bo · tex ·· xj · q · in · in. . pauꝑ.
¶ Mõ ſecũdo patrẽ nõ te neri ad penã pe
cuĩariã m qua filius ↄdẽnat · vñ tractat
Spe · in t · deſen · ex · · Gſequit᷑ in ver · qd
ſi filius nunquid pr̃ teneat᷑ ſaltẽ in ltĩma
filij vel ex alimẽtj filio debitis ſoluẽ odẽ⸗
natõʒz filij et vcludit ꝙ nõ nã viuẽte pr̃e
ltĩma nõ pt᷑ ſepari a bonis pr̃is ·l.j.Eſi ĩ⸗
puberi · ff· de ool · bo · facit qð no · gl · et Bar
m aut · ſi qᷓ mir · C· de ſa · ſan · ecc · ¶ Quid
aũt ſi ſubeſſet ſtatutũ ſiẽ in multis locis

vt pr teneat᷑ ꝙ filio dic pt plene no· Sar

jn. · cũ filius · ff de ver · obl · ¶ In glo · in
xer · ſi multũ. ibi cũ ille puer mhil habeat
Et ex hoc colligit᷑ vna rõ decidẽdi ad tex.
aliũ mtellectuʒ ſenſit hic do. Car · ꝙ iſte
puer ideo nõ incidit m ꝑenã pecumariaʒ
qʒ; cũ ſtaoſuetudo eſſet de iureſpeciali
nõ pꝛocedit niſi in caſuſuo.vbi ergo ex
aliqua cauſa venit quis mitius pumien
dus tüc nõ incidit in penã ↄoſuetudinariã

et idem dicit in ſtatuto hoe dictuz ſi eſſet
verum foꝛet valde nõndum · vt vbicunc

ex aliq̃ cã quis venit puniendus mitius

nõ ĩcidat in penã ſtatuti vel ↄoſuetudiĩs · ſj
dẽ puĩri alia pena · et qñq; hͥ dictũ mihi
placuit. j poſtea repi Sar · ſentire apte õ

riũ mm.lłij fr de recepta · dicit tñ ꝙ iudex ex
hac cã poterit ſecũ diſpenſare inponẽdo

mtioꝛẽ penã ſiẽ facit in alns delictj ali
is cauſis.ad hoc qð no · m.l quid gꝰ· pe
na Zuioꝛ ff de his qꝗᷣ no · ĩfa · mhil tñ alle ·
ꝓ dicto ſuo · Ego allego duo boiura-
Primũ m.c.ſacris · ꝙ me · cã · vbi ðꝛ ꝙ cõi
cãs excõicato ꝑ metũ incidit m excõicati
onẽ ſiẽ ille qui cõicat ſponte et tñ metus
attenuat culpã vt ibi et · ij . q · j.· m pᷣmis

Scdo allego · c. ſiquis ſuadẽte · xxi · q · ij

pbi pcutiens clericũ excõicatus ẽ · et idẽ ẽ
m puero percutiente licet veniat mitius
puniendus vt in. c.j · et fi · de ſen · ex · et vclu
dit ibi ꝙ puer ꝓpter etatẽ nõ debet ire ad
ſedẽ apoſtolicã ꝓ abſolutõne a ſic diſpẽ
ſat᷑ cũ eo m alia pena· Dicamus g ꝙ ĩia
dit in penã ſtatuti ſed mitius ex diſpeſa⸗
ſitione iudicis pumiri dẽ et h no · ¶ SBed
3 pꝛedicta facit iſte text · vbi nõ fuit iſte
puĩtus illa pena ↄſuetudinaria · nec etiã
mĩoꝛi · nec ob · qð dicit glo ꝙ iſte nil ha⸗
