c intelligẽtia a in· cmihil obſtat narrandi

diuerſitas ꝛc. ¶ In glo . in v. dandis můeni

bus ibi munus ſpecies · Item donum ſine
cauſa.Aunꝰ ex cauſa et iſtas duas ſpecies
dẽas mter munus ⁊ donũ ponittex.m.lim
ter donũ ff. de ð. ſig · vel vm Hoſtiẽ · poteſt
dici donũ exile et tenue · munus vero pꝛedt
oſũ :z hoc nõ placet ꝑ iſtũ tex · vbi apellat
munꝰ rẽ modlici pꝛecij· Itẽ et donatio con⸗
ſiſtit m re pꝛecioſa vtff de don · mter vi · x
vx. per totum et in · fi · S· e · ti · ¶ In ea · gl ·
ibi attendas quattuoꝛ iſtaꝛc. aduerte quia
Gm hoc vitet᷑ ̊ papa duinmutꝰ cum dicat
hic tria pꝛeſertim attẽdenda· Item quo ad
tex. noſtꝝ glo · iſta nõ ꝓcedit quia ſi mter
ueniret petitio non euitaret᷑ ſymonia vt
m. c. ex tue ·.eo. et ideo vᷣua glo· in alns mu
neribus ſeu in alio caſu q̃ᷓᷓ m iſto de quo in
tex. ¶ Item pondera tex · in eo ꝙ pomt di⸗

ctionem maxnme vt iſta tria hic expꝛeſſa

marxie attendi debeant ergo et qᷓ̃dã alia at
tendenda ſunt puta conſuetudo cupientis
qd em ſia clerico oꝛdinando dat᷑ res mo⸗
dici pꝛecij oꝛdmatoꝛi ſuo qui ſine pꝛecio nõ
conſueuit oꝛdĩare certe iudicabit᷑ ſymõia
cuz q attẽdenda ẽ ↄſuetudo patriſfamili⸗
as ·c illo nos · in fi. de ꝑĩigꝰ · et m. l. qui ſemi
ſem ffde vſur.et idẽ dic m alijs circumſtã⸗
cijs. Item attẽdi debẽt vᷣba pꝛecedẽtia ar·
l.ſi ſeruꝰ pluriũ· fi · ff de le · j .· ¶ In ea. gl.
ibi cinicus q̃ſi ribaldꝰ repꝛehenſoꝛ et dicit
acinos ꝙ eſt camis quaſi repꝛehenſoꝛ moꝛ
dax ſiue moꝛdens ſiue latratoꝛ facit · c· ex di

ligenti. S. eo . in fi · et mn fi · glo · vel dic me⸗

lius ꝙ m faciendis muneribus ſeu mn faci⸗
endo elemoſynam virtus ſemper tenere de
bet med ium vt non ſolum habeatur reſpe
ctus ad dantem ſed etiam ad recipientem
vnde Geneca repꝛehendebat Klexandruz
qui cum daret ciuitatem cuidam pauperi
illi aſſerenti non coonuemire bumili foꝛtune
ſue . Rñdit rex nõ quero qͥd te opoꝛteat ac
cipere ſed qͥ d me opoꝛteat dare a appellat
Xlexandꝛũ hoc caſu tumidiſſimũ aĩal quis
ex ſupꝑbia et elatione quadaʒ ulla verba pro

tulit et ad idem vide bo · tex. m. c. non oogã

tur · xl. diſ · et m & ea demum · xxv. di. Obi
nota ꝙ potius quis peccat q̃ mereat᷑ pre
ſtando pauperibus epulas delicatas et pre

coſas vide etiam bonum textum de modo

faciendi elemoſynam xld · iſ · cquieſcamus
et bonumtextum·lxxxyxj · diſtine · non ſatis

¶ In glo · in verbo equum vnum m fi bhec

gloſ.tacite opponit et non ſoluit · Nam ſi

ſex ſolidi mducunt ſymomiam ergo foꝛti⸗

us donatio vnius pꝛecioſi equi · SDed ſolue
m Hoſtieñ. ꝙ ibi interuenit pactum hic
donatio fuit facta pure et ex libertate qua

daz et dic plemus vt dicã in dicto · c ex tue

☛

terpecn⸗

—

t weon
eperthi
ik ſyro
leniſfunt
lquiſenl
Grumti
ddre⸗
Meng
ſoretdc
enorno
ntce
iene/
gumtia/
ttnerd⸗
urſepe
ppeenten
vunong,
gunti,
ffottune
oene
apeltr
aiälqu
ahn
nona
di M.
eret
gasct
ndenor
honſtt
nnſite
nn
rgo ltn
chunhe
tareg
lrtn

diaſin

Aſto tex ·

¶ In glo · fi in fi · ſed otra glo · et tex · op · et
2a videt ꝙ mihil debeat capi ab adminiſtra
toꝛe ſeu iudice vel ſupioꝛe quantumcunq;
modicũ vt · l. · C · ad · . iul. repe · et m. l. ij. C·
de aſſeſ· et in aut · vt iudi · ſine quo · ſuffra ·
m. Gſi quis facit. cexigit de cenſi · l · vj · imo
debʒ reddi quadꝛuplũ · · q · ·· iubemus et. c.·
cuſſioms . So · duplex ßm doc · vt ꝰ traria
ꝓcedant mexigente hoc . cet ſimilia qñ ſpõ
te aliquid donatur vel ↄotraria ꝓcedant m
abente ſalariũ de publico alia vero iura m
nõ habente m Hoſti · de iure canonico pt᷑
dici arbitrarium an et quantũ poſſit reci⸗
pi dummodo nõ ercedat quod habet᷑ in · ·
ſtatutum. inſuper de Kpt · li · v · Et certe
illud. c.loquitur m iudice delegato qui nõ
poteſt recipere niſi eſculenta et poculenta
que m paucis dieb⸗ poſſunt ↄſumi et idem
teſt diet in oꝛdinario ſed in legato et e⸗
tiam m alns pꝛelatis foꝛte licite poſſunt fi
eri alia dona ſi ommino ceſſat fraus · ar· in

Eniens Xbbas et maioꝛes

de duentu ſi pꝛo receptione mo⸗

cto ab off cio et beneficio ſuſpẽ⸗
duntur et taliter recepto pecunia reltitu⸗
itur et m aliud monaſterium tranſfertur-
Prima pars ponit querelã pꝛeſbyteri · De
tunda dat iudicẽ cui tria maãdat ibi qrm̃ ca
ſus ac · ¶· Nõ pᷣmo ex tex· ꝙ ex ſola ↄuen
tione dandi tẽpale ſi piritu ali committit
ſymomia ſpirituali reœpto licet nõ tradat
tẽpale pꝛomiſſum.nã hic ante ingreſſum
religioms interuenit dutaxat conuentio ·
¶ Secundo collige ſymonia cõmittit
nedum qñ tpale ofert oferenti ſed etiã qũñ
ofert mimiſtris et famliaribo oferentis ſi
cut dicimus in Yezi · qui fuit ſeruus Hely⸗
ſei. · q · j · m ſum · et. c. cito turpem · Tercio
nota ꝙ ex malicia abbatis et mon achoꝛũ
puniuntur abbas et maioꝛes de conuentu ·
ſed hoc intellige quando ipſitm̃ fuerunt
culpabiles ſecus ſicõmunicato ↄſilio om
mũ delictum extitit explicatum nam tunc
omnes debent pumiri ar · in · c roman a Cm
vniuerſitatem de ſen. exco · li. vj· et pumun
tur etiam illi qui fuerunt m capitulo licet
tacuerunt quia debebant ↄtradicere vt no.
ſingulariter Inno · m . c. · de his que fi · ama.
par · ca · ¶ Oltimo nota ꝙ receptus ĩ mo
nachum ꝑ ſymoniam non debet in eodem
monaſterio remanere nec etiam in ſeculo
viuere ſed debet intrare aliud monaſteriũ
an autem ſit vere monachusqᷓ ſubijciam·
¶ In glo · fi · ibi aparet ꝙ monachus fuit
Nota bene hic pꝛmcipium gllo· exquo ap⸗

nachi receperunt pecuniã ex pa⸗

paret ꝙ ſymonia commiſſa m monacha⸗
tu non viciat monachatum nec ohſtat qðᷣ
ſubijcit in glo · quia hic non fuit pactum fa
ctũ pt ite exñs mo nachus br pecuniã i
yt mõſt eio traderet pecumiã et h nõ ẽotra
ſbᷣaz monachatus · Itẽ pecunia reſtituitur
ſibi vt mtret aliud monaſterium ne ſit one
roſus ſecundo monaſterio-non autem vt
eam ſibi retineat ille mgrediens · et hoc eti
am vident hie ſentire doct. Ouidam vero
dicunt ꝙ hic non pꝛobat iſtum remanere
monachum. nam in pncipio appellaf̃ pꝛe
ſbyter a⁊ monachus nec ob. fims · c vbi mã
datur vt mitret aliud monaſterium quia h
potuit eẽ vt ibi ageret penitentiã · et hanc
oſiderationem facit hic do · Ant · Sed ego
ſequoꝛ pᷣmum dictum · Pmo per finẽ huiꝰ
c. vbi dicit ꝙ debet deſeruire m habitu mo
naſtioo ergo non vt agat penitentiam tm̃
Itẽ non mandat vt fiat monachus ſed vt
m alio monaſterio deſeruiat in habitu er⸗
go remanſit monachus· Xd idem adduco
text · qui iudicio meo hanc ſententiam pꝛo
bat in · . qu oniazʒ · · eo · vbi dicit ꝙ deberet
ſic receptus mtrare monaſterium ne dam⸗
nabiliter m ſeculo euageret que verbã cla
re mducant ſic tranſeuntem remanere mo
nachum nec pꝛecipitur vt agat penitenti⸗
am ſed ne in peccato ſtet in ſeculo ar ·in · c.

fi. de regul · Item pꝛopꝛieſ. ymonia com⸗
nnt titur non reſpectu monachatus ſed vt
habeat locũ in ilo monaſterio · vnde ingrel
ſus reſpectu illuis monaſteri viciatur ſed
monachatus tenet . Eſt enim quedam ob
ligatio deo queſita que non impeditur per
factum recipientis pecuniam· nam eum
iſte mtendat ſe obligare deo pꝛauum factũ
alterius non inpedit hanc obligationem·
facit quod nota · Jo · an · m. c. fi · de condit ·
appo · ſicut videmus m ſimili ꝙ exoommu⸗
meatio monachatum non impedit vt m · c.
cum illoꝛum ꝗde ſent · exoom · et ex hoc ha⸗
bes caſum m quo ſymonia non viciat a⸗
ctum ·

X tue. Si oꝛdinandus pꝛeſen
tatoꝛi ſuo aliquid dedit ex pa⸗
cto ſymoniacum eſt non tamen
deponit᷑ ſi eſt occultum.pPrimo
ponit oſt ultatio · Secundo Nnſio ibi vnde
caſus ac· ¶ õ pᷣmo er tex · ꝙ ex afeſſio
ne facta mfoꝛo penitentiali nõ pt quis de
poni nec aliter ab officio coerceri muitus
etiam ſi ↄfeſſio ſit facta epiſcopo vel etiam
pape quua eoꝛum vterq;ſcit vt deus non vt
Homo concoꝛd·c·ſi ſacerdos de office · oꝛdi ·
et quod no · in · . dilectus de exceſ · pꝛelat·
hic enim iſta confeſſio fuit facta pape ·

.l

et epᷣo in foꝛo penitentiali · ideo dict pa⸗ la inhibitione ſupioꝛis cã non aparente nm⸗
pa ꝙ ſi excœſſus ſit ſecretus xc̃.poſſet eti non poſſint impediri quo minus ꝓpmo⸗ ird
am mtel ligi qñ oↄfeſſio eſſet facta m pꝛes. ueantad oꝛdmes · et facit. c. ex tenoꝛe. e. t. enti B
ſentia ſolius iudicis · ſibi.n· nõ ereditur Imoc · tñ diſputat et non firmat m pꝛe⸗ fumet
ofitente negante · pj · q · ij · ſi tm̃ · et · c. pla⸗ alleg. c. ad aures · ſed hoc mihi placet vt di
cuit · ᷓ· de teſti . c cũ a nobis · ¶ Seaundo non habeat locum in ſecularibus. ar.cſi 26:
lũ qn pecunia dat oferenti ordinem ſed aures loquatur pꝛopꝛie m regularibus. bipto
etiã cũ dat᷑ miniſtro ſeu miniſtranti ad q; magis ſunt ſubiecti eoꝛum pꝛelato q3 noma
oꝛdinẽ.· pt hic a.c·j.ẽ.·e. ¶ Nota· ꝙ piſta clerici ſeculares p:opꝛio epo · arg · in. cſi tqui
rerba moneas et ĩducas nõ dat poteſtas religioſus de ele · li · vj · et in. c. fi. de ſe epul ſadee
pꝛeſciſe ↄpellendo · de quo tñ die vt no. eo · li · et · xij · q · j. nolo · et. c. non dicatis. vſen
m. c ij. de ſpon · ¶ Vltimo colligo per ¶¶ Secunda limitatio eſt vt licet regu⸗ nom
mgreſſum religionis ſymomiacus nõ ba lares poſſmt ex ſola inhibitione pꝛelati aaer
bilitat ad exercendum oꝛdmẽ ſymoma⸗ mpedri neꝙ moueant ad certum oꝛdi⸗ vices
x veoptum quanquã ꝑ ingreſſum reli⸗ nez · tñ ab executione oꝛdinis iã ſuſcepti gind
gionis tollatur defectus ſine peccato non poſſunt oercri ex ſola mnhibitione. ricka
mgredientis ↄtractus · vt in. c.j· de fi · p̃ſ. pꝛelati alia cã non apparente. nã turpius topto
non tñ tollit᷑ otractus ꝑ pꝛopꝛiũ delictũ. eñjcit᷑ zc· de mireiur · quemadmodum et (ee
pt le. et no. in. c.j qᷓ de apoſta.· ¶ In glo . multa ĩpediunt ꝓ mouendũ q̃ non denci Wan
jibi intentio oſideranda eſt · Hoſti · di⸗ unt iam ꝓmotum qui cle· vel oc rurſus Atn
cit ꝙ ſola intentio non mducitſ ymoniã et de cle · egro . c·j · eu ſe · et hec nota · ¶ In gnt
2uentionalem ſed tm̃ mentalem que per glo · in ver coercere m fi. die vt diri m. c. pen
ſolam penitentiam abolet abſq; reſtitu accuſatũ · ⁊. c tanta alle.in glo· et reritas ſun

tione · vt in. c. pe j·e.t · et dic ꝙ glo · habu

it bonũ intellectum. et eius mens ẽ iſta

PPſine mtentione non omittit ſym onia
yt qñn ex liberalitate ofert᷑ aliquid et reci

piłt᷑ · et ſic loquit cet ſi queſtiones.ſecus

aũt vbi adeſt affectus omittendi ſymo⸗
mam · et dic latius pꝛoſequendo quat⸗

eſt ꝙ ſymoniacus in oꝛdme ipſo iureẽ

ſuſpenſus ab oꝛdine· xxxnj.di & verum .

ſed hoc. c. mtelligitur de certione facti.
nt de facto oercat a lebꝛatione et ex
ecutione oꝛdins · poteſt etiam intelligi ·

de ſuſpenſione ab homine · qꝛ ſiẽ excõica

Pau

tus a iire poteſt excõicari ab homine.
tuoꝛ membꝛa · Aut.n· ex pacto aliquid tẽ vt in · cita quoꝛundã · de iudeis. ita dicen lunſu
ale ofert᷑ᷣ. et illud qñtumcũq;ʒ modicũ dum eſt in ſymomac · de ſuſpenſione · mon
ſit inducit ſymo miã ſicut dicimus in fur⸗ ¶ IIn glo · fi.· in fi · hec pemitentia ̃ᷣm Do gundan
to et vſura et ita loquit᷑ iſte tex· et dicit ſti·ẽ potius monitoꝛia et oſultoꝛia q́; ſa aod
tũc ſymonia ↄuentionalis nec dimittit᷑ lutifera quo ad vitã eternã et quid opet᷑ oddmna
peccatũ miſi reſtituat᷑ malereceptũ vt m 2 quot effectus h᷑ huius peniten tie pa⸗ tien
c. de hoc ð · e· et · · veniens · Rut nomterue cctõ · vide glo · in . ꝙ quidã de pe . et re · et gſedn
nit pactũ ſed mens depꝛauata. pt q; nõ de pe · dl · in ERfi. et ibi etã nõ · nunquid h mafui
Peen entaſſet ſeu oꝛdmaſſet niſi pᷣmo ha⸗ peccatũ teneat᷑ iteꝝ oↄfiteri · cũ ab eo non murpe
buiſſet aliquid tempoꝛale · et tunc indu⸗ Eeſipuerit, und⸗
cit ſymonia mentalis que obolet ꝑ ſolaʒ gäſy
penitentiam vt in. c pe·j·e· ſecus in vſuris D noſtram.sꝛeue E xqᷓ ptren
qꝑ ibi opus eſt reſtitutione · vt m· c oſulu ¶Uõ pmo ex ter · vnã regu⸗ dica
it · et quod ibi no.de vſuris · Aut mens lã gnalem ꝙꝙ miniſterio ec iurt⸗
non fuit depꝛauata · ſed ex liberalitate ali cleſiaſtio exercendo no debet o.2
uis donatum fuit et reptum. et tunc Itradi vel exigi pecunia·et idẽ dic myv⸗ O
ſymonma non inducitur · pt m.c tua· j. e. ti ſterio et foꝛtius ·ẽ · n. differentia mi mi⸗ oſſt
Xut ſumus indubio an pꝛeceſſerit pꝛaua niſteriũ et myſteriũ · nã miniſteriũ ꝓpe gudp
mens et habet locum pꝛopꝛie.c et ſi que ðꝛ officiũa miniſtrando · myſteriũ ide ẽ gom
ſtiones · õ. e · et ad oviecturandũ animuz quod ſact̃m q; habet virtutẽ ſecretamx tonen
ponderentur ea que habentur in text. et reoonditam · vnð dicit᷑ ſacr̃ᷣm quaſi ſarne Nep⸗
per hanc diſtinctionem reducuntur ad rei ſignũ · j · q. j· multi · nõ . n. debet pecuĩa wle
2c:diam multa iura. ¶ In glo in rer · exigi ꝓ ſacro vt mc.non ſatis cu ſe. ẽ · e · min
ſecretum. in fi · ex hac glo.collige duas nec pꝛo officio eccleſiaſti exercendo · nnton
bonas limitationes ad.·c.ad aures alle. ¶ eEr his mfertur ad. q; nunquid pꝛo ca D hlit
m glo · ]· vt pꝛocedat duntaxat m regu⸗ lice et veſtibus benedicendis ommitta M mnhr
lanbo. ſecus m elericis ſecularibo vt exſo

turſymonia ſi aliquid tempale exigat᷑. *

eri
rge⸗
note
debe
my/
lm/
.
ſdee
nn
n
auiß⸗
e⸗
V .
tta
:

de quo per Gof. in ſum · e · ti · ver. ſed nun⸗
quid ſymonia · quidam dicunt ꝙ nõ re⸗
peritir ꝓhibitum. ipſe vero ↄcludit otra⸗
rium et melius ꝑ iſtum tex. vbi generali⸗
ter dicik ꝙ ꝙ officio eccleſiaſtico exercen⸗
do ⁊c · ibi em rerſatur officiũ eccleſiaſti⸗
cumet eſt quid ſpirituale.¶ Secundono
ibi pꝛo vicarijs · ꝙ non ſolum ↄmittit᷑ ſy⸗
moma in inſtitutione beneficij ſed etiam
vt quis deſeruiat tanquã vicarius in eccle
ſia dei et vide bonuz tex cũ glo. m · clicet .
de penis · An autem ſacerdos cõmittat ſy⸗
momã lo ando operas ſuas ſpũales mali

qua eccleſia dicam in· c.quomã ꝗᷓ·ne pꝛela·
vices ſuas. ¶ Tercio nota ibi chꝛiſmate ·
ꝙ indiſtincke mhil debet exigi p chꝛiſma⸗
te. et cum tex · loquat᷑ generaliter pꝛohibi
tio pꝛocedit tam ſi ↄfertur pt ſacramentu
ſiue ↄcedatur vt eccleſia mferioꝛ vtatur ſeu
quocunq; modo · nam ꝓpter benedickoͤnez
eſt quid ſpũale. ¶ Vltimo nõ ibi exiga t
ꝙ in talibus tm pꝛohibet exactio · ſi ergo
ſponte aliquid offert᷑ hic nõ eſt pꝛohibi⸗
tum ᷣm Hoſtien. qʒ mtellige vt dixim c.
Eſymoniace.caſymomi
yacæ oꝛdmato qui ſymomacus nõ
eſt diſpenſari poteſt et nõ diui
dit᷑: caſus zc. ¶ Uõ pmo ex terx.

ꝓꝙ quidam ſunt ſymoniace oꝛdmati nõ tñ
ſunt ſymomiaaci vt qn eis ignoꝛantibo pecu⸗
ma oꝛdmatoꝛi foꝛte ꝑp amicum data fuit·
quidam vero ſunt ſymomaci et ſymoma⸗

ce oꝛdmati vt qñ ipſi dederunt pecumaʒ vt

oꝛdmarent᷑ rel data fuit eis ↄſentientibo
tatide vel exo ſſe · OQ uidã vᷣο ſunt ſymonia⸗

ai ſed non ſymoniace oꝛdmati vt qñ ſymo

ma fuit ↄmiſſa non in oꝛdine qñ ipſi dede⸗
runt pecuniam vt alij oꝛdmarent᷑· ¶ De
cundo collige ꝙ cuz ſym oniace oꝛdmatis

qui ſymomad non ſunt poteſt diſpenſari

yòyt remaneant m ſuis oꝛdmnibo. et cu bic nõ
dicat ꝑ quẽ mfert᷑ ꝙ eps poteſt diſpenſare
iuxta theoꝛicã Imo.m.c. dileckus de tem.

oꝛ: ⁊ de hoc plemus dicam ſtatim cũ glo.
¶ In glo ·) · m fi · Circa hanc materiã vtrũ

poſſit quis diſpenſare cũ ſymomaco ali⸗
quid ponunt hic doct · et plemus not · per
glo · m. c penult . de ele. et m. c poſt tranſia
tio nem · de renũc · et ibi Jo · calde · colligen
do opi . alioꝝ foꝛmauit diſtinctõnem quã

retulit hic do · Anto · mhil addendo · Led im

veritate in multis iudicio meo eget refoꝛ⸗

matione . Ditingue ergo ꝙ aut quis adi⸗
piſcit᷑er ſymomam oꝛdmẽ aut benefici⸗

um. Primo caſu aut ſymonia fuit cõmiſſa
eo ſciente et conſentiẽte tacite rel erpꝛeſſe

vel ipſomet pecumiã daãte a tunc ſᷣm om⸗
nes ſolus papa diſpenſat · nec etiam pa⸗
pa ſolet diſpeſare · j· q/ j. c erga et m . c pe ·
. e·t· et iſte ſic ſymomace ſcienter oꝛdi⸗
natus non ſolum eſt ſuſpenſus ab oꝛdie
ſymonmiace recepto ſed etiam ab ommibo
oꝛdimbo. vt. xxxij · di rverum et . · q. j ·
reperiuntur · Aut ſymonia fuit ommiſſſa
eo ignoꝛante nec poſtea ratum habente ·
et tunc Lau · tancre · et Hoſtiẽ · hic quos
ſequitur Jo· calde · m loco pꝛeall.diſtm⸗
guũt ꝙ aut delicktum eſt mamifeſtum ?
ſolus papa diſpenſat arg · in. c. ex tue · ·
eodem · Kut non eſt mamfeſtum et tunc
diſpenſat eps · Sed certe licet doc · tran⸗
ſeant cõiter cũ hoc dicto nõ tñ puto hoc
verum ſed indiſtmeccte dicerẽ ꝙ cum tali
diſpenſat epᷣs· pmo ꝑ iſtum tex· vbi in⸗
diſtmete pnnttit diſpenſatio go eps di
ſpenſare poterit vt · S· dixi · ¶ Item ad⸗
duco · c pꝛeſentium · j · q v · vbi ſponte ille

fuit ofeſſus oꝛd mem recepiſſe eo ignoꝛã

te tamen diſpenſat epᷣs nec poterat eẽ
no manifeſtu exquo illemet ↄ fitebatur ·
Item cum hic iſte grauaret᷑ odio alteri⸗
us nec dici poteſt ſymom acus debʒ fieri

bemgna interpꝛetatõ vt ep̃s poſſit diſpẽ
ſare ar. m regula odia et in regula ſine
culpa et m regula non debet de reg iur.
li.pj · Et aduerte q; iſto caſu qñ ſymo⸗

ma fuit cõmiſſa eo ignoꝛante nõ eſt iſte
ſuſpenſus ab ommibooꝛdinibo · SDed vt
dicit hic Irmmo · et bene tm̃ ẽ ſuſpenſus ab
oꝛdine ſymoniace collato· vnde alios oꝛ
dmes licite receptos exeq poteſt et bene
ficia retinere a recipere de nouo q vt di⸗
xi iſte non eſt ſymomacus ſed non po⸗
teſt ꝓ moueri ad maioꝛem oꝛdinem mſi

diſpenſet᷑ m oꝛdine ſymoniace recepto
qꝛ alias videret᷑ ꝑ ſaltum ꝓmotus.ilij · di
m.· c.j· de cle . ꝑ ſal · ꝓmo · per totũ nec ob.

pꝛedictumc.ex tue · S· e · per quod moue
ri vident doct · ad diſtmguendum inter
mamffeſtum et occultum quia ad aliu m
effectum fit illa diſtinckio videlicet vt
poſſit coerceri ab executione oꝛd mis: q;

occultus et ofeſſus m pemtentia non co⸗

ercetur qm̃ foꝛus pemtentialis nõ habet
pꝛeciſam certionẽ vt ibi et m.·c ſi ſacer⸗

dos de of · oꝛdi · Item ibi loquit de ſymo

mace oꝛdmato et ſymomiaco cũ quo ſo⸗
lus papa diſpenſat vt ·õ · dixi · ergo illð
c. mhil facit ad ꝓpoſitum et ꝙ mdiſticte
poſſit epᷣs diſpenſare qñ nõ eſt ſymom
acus · facit etiam tex · de regularibo..· e ·
vbi permittitur diſpenſatio tam cũ mo⸗

nachis q; cum canonicis regularibo qñ ĩ

teruenit ſymoma eis ignoꝛantibox hoc

quo ad pmum membꝛũ Pncipale ſed quo
ad ſem de adepto bñficio ꝑ ſymoniã · di
ſtingue . ꝙ aut ẽ bñficiũ curatũ ſeu digni

tas que m hoc equipant᷑ · ar.cx· de multa . 8

ꝛeben · et m. c· eũ millis · e · ti · li. vj · Aut E
bñficium ſimplex · Primo caſu dicit Jo ·
cal · in loco pꝛealle · ꝙ aut fuit ſciens aut
ignoꝛans · ſi ſciens a ſponte renunciat be
neficio poteſt diſpenſari ſecũ ad aliã ec⸗
cleſiam ſed vt habeat illã vbi fuit ↄmiſſa
ſymonia diſpenſari non poteſt niſi vt ha
beat ibi aliquod bñficium · ſed tunc non
diſpenſat᷑ niſi vt miniſtret in minoꝛibo
oꝛdinibo a pꝛobat᷑ )·q· v· c j· durius ergo
agit vt habeat beneficiũ in eccleſia emp⸗
ta qᷓ; vt h abeat alibi · vt dixi aliã pt᷑ ha
bere diſpenſatiue et cũ executõne ommu
oꝛdmũ · ſed iſtam vbi omiſſa ẽ ſymonia
habere non poteſt · licet ibi poſſit habere
ſimplex bñficiuʒ et cũ executione minoꝝ
oꝛdinũ tm̃· ſed non attingit ſpecificeJo.
cal · quid de non renuncite · ſed expectã
te ſniam ↄdemnatoꝛiaxz· et meo puto ꝙ
nullo mõ diſpenſet epus · nec vt habeat
bñficiũ alibi· nec in iſta eccleſia Pꝛo hoc
adduco tex · in. c no bis in fi.c. e · vbi dicit
talẽ nõ poſſe aliquã diſpenſatõnẽ obti⸗

nere · Itẽ facit tex · j · q. v · c ybi pmit tit᷑

diſpenſatio cũ tali ſi oio dinnſerit bene⸗
fiaũ · et ſie ſponte renunciauerit · ſecus ſi
expectauerit ſententiam · et poteſt eẽ ra
tio duplex. Prima q; mitius agit cũ con
feſſo qᷓz cũ ↄuicto ·xij.q··nolo· Item q;
qui damnatus eſt de ſymoniapꝑ ſententi
am efficit᷑ mfamis mfamia iuris· xp· q·
iij. ſane · et · · q· iij . c fi · et cũ mfame nõ di⸗
ſpenſat eps niſi in caſibo iure expꝛeſſis.
pt no in. c. cũ te · de re iudi · et hoc caſu pt
optime ſaluari glo · in · c· ex diligenti · S·

e · in glo · pe. Item eps diſpenſat regula⸗

riter m adulterijs et nnnoꝛibo. vt in · c· at
ſi clerici m fi · de iudi · ſed crimẽ ſymome
eſt grauius vt m . c ſicut · S· e et m. c.· licet
j e·e: go non diſpenſat exquo non reꝑe
ritur expꝛeſſum. Si vero ignoꝛauerit vt
q; alius ꝓ eo ignoꝛante dedit pecuniam
et tunc aut fuit data a ſuis emulis et ſibi
non nocet · vt in. c. nobis · · NRn e · et . ſ
cut · quia videntur feciſſe m fraudẽ · Aut
ab amicis · et tunc ſiſponte renunciat po
teſt ſecum diſpenſari ex magna mſeri⸗

coꝛdia · et idem ᷣm Hoſtri · et cal · ſi expe⸗
ctetur ſententia ex euidenti vtilitate nel

neceſſitate eccleſie · hec differentia ſim⸗
pliater mihi non plact · nam primo vi
detur otra · c.· pe · de elect · maxime in ver ·
fi.et m ver· quanuus: nam ille rer. venit
aduerſatiue ad pꝛecœedentia · et permittit

diſpenſationẽ in ſimplici beneficio · et qñ
ſponte renunciat.ſecus ergo vbi benefi

cium non eſt ſimplex · vel vbiſponte non

renunciat · et pꝛo hoc tex · m pꝛealle c.j· m
fi · j · q· v · vbi non permit titur diſpenſa
tio epiſcoꝑo · vt quis habeat digmtateʒ
illam vbi fuit amiſſa ſymonia· Item di

ſpenſatio non permittitur epiſcopo niſi
in caſibo iure expꝛeſſis · vt no · m . c.· dile⸗

ctus de temp · oꝛ · et per Arehid · in. c. licet
canon de elect · li · vj · ſed iſte caſus nulli⸗
bi eſt expꝛeſſus ergo ⁊xc· Et ideo in hoe
membꝛo ſic diſt mguerem · ꝓ vbi beneſi⸗
cium curatum rel dignitas eſt acquiſita
ſymoniace iſto clerioo ignoꝛante ꝙ nul
lo eaſu diſpenſat᷑ m ea vacante vt habe
at tale beneficium curatum ſeu dignita⸗
tem · ſed in alia vacante ſic · Alia vero be
neficia poteſt havere etiam ſine diſpen⸗
ſatione · ex quo ipſe non omiſit ſymoniã
pt · Sᷓ dixi· et voluit hic Iimo nec iura al

le · ꝑ Hoſti·et cal.hoc pꝛobant qꝛ diſpẽ⸗

ſatio hoc caſu pꝛo hibet ergo mdiſtincte
fieri non poteit etiam ex vtilitate vel ne
ceſſitate eccleſie · et pꝛo hoc.j ·q · v · in . c. p
ſentium vbi ꝑmittit᷑ dſpenſatio cũ igno
rante tm̃ in beneficio ſimplici de quo di⸗
cendum pt ſtatim ſubijciaz · Si vero be
neficium fuit ſimplex et ſi ſponte renun⸗
ciat et eo ignoꝛante fuit ↄmiſſa ſymoma
poteſt eps diſpenſare · etiã vt habeat il⸗
lud bñficiũ ea pice vt ꝓbat᷑ m.d· ver · qñ
uis · Si vero non renunciat vel eo ſciente
fuit ↄmiſſa ſymonia nõ admittit᷑ diſpẽ⸗
ſatio ſecumpꝑ ep̃m ꝑ dictũ rer· quãuis ·
niſi ᷣm Hoſti · et cal. ex euidenti vtilita⸗
te et neœſſitate eccleſie. Sed certe hoc vl
timum ſic mtellectum non pꝛobat᷑.naʒ
ver · quãauis pmittit diſpenſationem in

ſimplici duobo ocurrentibo· vt q ſpon⸗
te renunciauerit et eo ignoꝛante ſymoĩa

fuerit cõmiſſa · Secus ergo ſi ſciente vel
expectante ſententiam· Et pꝛo hoc text-
j·q· v.pᷣſentiũ et quod no · glo · in · c· ex in
ſinuatione j. e · Oñ hoc caſu ocludo
ſcienter acquiſiuit quis bñfiaũ ſimplex
ꝑ ſymoniam non diſpenſat᷑ ſecumt ha
beat benefitiũ illud ea vicœ maxie ſi erpe
ctauit ſnĩam· nam tunc eſt effectus m⸗
famis · et eum tali non diſpenſat eps ex⸗
quo non reperit᷑ ꝑmiſſuʒ · vt · S.· dixi · Sz
ſifuit ignoꝛans et expectauit ſnĩam tũe

ſi diſtulit renunciationẽ donec fuerit cer
tioꝛatus de ſym onia non iudioo eum aul
pabilem nec mFedit ſed diſpenſat᷑ . ſe⸗

ais ſi certioꝛ voluerit expectare
ſente ntiam · ar · in · ſi bñ ficia de pben · li.
vj et momnibus caſiba m quibus dixi

as
ſ
enon
le 1
rnd
4
Rn
vopni
medie
melte
ſuanli
omi
bibene⸗
Neglulſt
ntegnl
epthan
ddignn
ent
diſpen⸗
ſynoni
ciuma
Pdiſpi⸗

ſtmcke

deelne
mne
ocüig⸗

qe

Niwh
defenn;
nomt
lertl⸗
N,
ſtene
kdſbe
guͤg⸗
jiptlln
teben
t.n,

nemmm
Pſpon

mon
jenteni

etet ⸗

netri

ludg
nd

epᷣm diſpenſare poſſe ĩtellige ſi pecunia
ſibi nõ fuit data ſed pꝛedeceſſoꝛi rel alte
ri alias ſecus vt no · glo. m d. pꝛeſentiü ·
St ꝑ pꝛedicta ocludo dictũ nno. bic nõ
ꝓcedere in eo ꝙ diat ꝙ in dignitate nũ

quã diſpenſat eps cũſymomac etiã ſi

p illũ nõ fuit data pecunia·et videt text·
m otrariũ · j.q· v.c.ji fi · vbi dipenſatio
ꝓbibet᷑ m digmtate ſeu m eccleſia emp⸗
ta. ſecus g“ in alia· ac·

Attheus. Siotradicens
elecko / ꝓ pecumia de volunta
te electi tradita a ↄtradictio⸗
ne ceſſat / el ectus poſtea ofir
matus eſt ſymoniacus et beneficio renũ
ciare tenet · h· d· Cõis dmiſio · Secunda
ibi q; igitur · Caſus ⁊c.· ¶ Nota pᷣmo ex
tex· ꝙ peccatũ detectũ in penitentia pt p
ꝓfeſſoꝛẽ alteri detegi oſentiente tamẽ ipo
peccatoꝛe penitente · Et ita intellige iſtũ
tex · ß doc . nã iſte cardi · habuit h̊ in peni
tentia a poſtea in ſecreto reuelauit pa
certe debet ĩtellgi ꝙ fuit ð volũtate illi⸗
alias nõ poſſet ꝑ.c oĩs de pe · et re · ¶ Se⸗
cũdo collige ex lr̃a q habenda pece ele
ctõnis alicuius etiã nõ nẽria ad validita
tẽ electõis ↄmittit ſymonia.hec em̃ ele
cctõ erat facta a maioꝛi pte et tamẽ fuit a
miſta ſymoma vt moꝛ ps deſiſtẽta õdi
ctõne · oꝛtius gonntteret ſi daret pe⸗
cuĩa roce hñda qꝑẽ quid ſpuale. ¶ Ter
cis collige ꝙ volũtas turbata m peccato
peccatũ nõ excuſat· ¶ In glo · ij. ibi 2 ita

uus habebat acᷣ· pondera glo. ꝙ multũ

reſtringit tex · pt habeat locũ m podictõ
ne iur et nõ facti · Digodat pecuĩa vdieẽ
tibo de facto nõ vnnttit᷑ ſymoĩa ſm glo.
et pꝛo hoc facit qꝛ videret᷑ electus potius
vedimere verationem ſuaʒ q̃; emere ali⸗
quid ſpuale · Imo. hic tenet ↄtrariuʒ di
cens ꝙ ante ↄfirmatõnẽ nõ debʒ dari pe
cuma ſiue ↄtradicat᷑ de iure ſiue de facto
ar · m. c.ſigmi ficaſti ·s· de ele · Et hoc dictũ
Hacet q; ꝓ iure querendo nõ è licitũ das
pecunia etiã ad redimẽdã vexatõnẽ. ſe
us ꝓ iure queſito ad hoc qð no · m. c. di⸗
lectus.j.e.nã videt pecumã dare vt libe
rius poſſit ↄſequi iſtud ius ſpuale. Sed
qñn eſt iã ius ↄſecutũ et vexat᷑ m eo tune

tecoumiaꝓpꝛie dat᷑ ꝓꝙ vexatõne. et nõ h di

D gures.ꝑꝛo abſoluendo

debʒ · Primo pomt᷑ q̃rela · Se
cũdo iudicis datio ibi qm̃ · Ca⸗
ſus ⁊2ꝗ· ¶ Uõ pmo extex · debitoꝛẽ poſ⸗
ſe excõicari ad petitõnẽ creditoꝝ ꝓ non

—

etcetera

excõicatũ pᷣciu aliq exigi non

ſatiſfactõne debiti de quo dic vt le · x no.
m. c odoardus de ſolut · ¶ Scdo collige
ar · ꝙ excõicatus don ſatiſfecerit eget ab
ſolutõne etiã poſt ſatiſfactõnẽ ſecus imn
ſuſpenſione ſic ꝓmulgata de quo pInn.
m. c cũ bone de eta·et quali.et melius ꝑ
glo · ſingularẽ in cle. . de deci · ¶ In glo·
ibi cũ rexatõnẽ ſuã redimat Inmo · hic te
net ↄtrariũ nõ em ꝓ abſolutõne debʒ ali
quid tpale ipendere ſed debʒ hr̃e recurſũ
ad ſupioꝛẽ ar.in.c.nullus de iure pat. Jo
an · vcꝛ · dieit ꝙ aut iſti iminet aliqð pᷣ⸗
iudiciũ ex dilatata abſolutõe puta q; ſpe
rat eligi vel dt eligẽ vel p̃ſepᷣto currit õ
eũ miſi agat et tũc ꝓcedat opi. glo · vt di⸗
ct᷑ potius redimẽ vexatõnẽ ſuã· Aut nõ
ſubeſt tale piculũ et ꝓcedat opi· Inno
pidet diſtimctio ſatis ꝓbabilis et equa·
¶ In ea· glo · ibi debet reficere anteq̃ʒ ab
ſoluat᷑ 2c̃ ꝙ hoc dicto glo · ẽ tex · m. c pe
nerabilibo mC. ſecus de ſent · ex. l · vj . et
in fi · glo · ¶ Ded querit quid ſi ſtatuto
cuet vt excõicatus ſoluat · x. libꝛ. ꝓ quo
libet menſe quo ſteterit excõicatus nun
quid valeat Hoſti · hic dicit ꝙ ſic · nõ
exigit hoc caſuꝓ abſolutione ſed ꝓ dtu⸗
macaa · nã et pecuniaria pena qñq; exigit
de iure canonioo vt m. c dilectus de off.
oꝛdi · et ſic poteſt intelligi tex · m. ej· g de
nidi. cũ loquit᷑ de ſatiſfactione · dicit tñ
ſm quoſdã vt prius abſoluat et poſtea
cogat᷑ ſatiſfacere ſᷣm foꝛmam ſtatuti ·
¶ Oltimo ponit hic Inno · queſtionẽ an
licet vexato ĩpune dare aliquid tpale pt
redimat rexatõʒ ſuã · Et ocludit ꝙ ſi vex
atio ſit in re tꝑali pt᷑ ibi nullum ſubeſt
peccatuz ex ꝑte dantis · Si vero vexat᷑ m
reſpirituali. Aut eſt in poſſeſſione et tũc
nõ peccat ſi dat pecumiã vt nõ vexet· Sʒ
ſi nõ habet poſſeſſionem puta q; fuit ea

ſpoliatus tunc nõ eſt licitũ ꝓ ea dare pe

cuniã qꝛnõ ſolum redimit vexatõnẽ ſed
etiam poſſeſſionem et hec nõ. liæt emʒ

poſſeſſio non ꝗꝓpꝛie ſit quid ſpirituale tũ

eſt ↄnexa ⁊ diuncta ſpiritualibo.quia p
eaʒoſequit᷑ exercitium ſpiritualium. Et
de hac materia dicetur in. c dilectus /.e.

Eregularibus. Mona,
hi ꝑ ſymomã recepti ſi ſũt ſy⸗
momaaci ad artioꝛa monaſte⸗
rig tranſferuntf alias poſt renu
ciatõnẽ rel in eiſdem rel m alns mona⸗
ſterijs eiuſdem oꝛdims poterunt collo⸗
cari·h · d. Primo ↄſultatio · Scdo Nnſio
Caſus ⁊c· ¶ Uõ pᷣmo ex tex·ꝙ ſymoni

ace reœptus a ſymomiacus nõ ſolũ eijcit

a loco ſie queſito · ſed debz agere Peniten
tiam de delicko omiſſo · ¶Itez nõ · ꝙ ſy

moniaci ſymomace recpti· debent oo llo
carim monaſterio artioꝛi inſe olitudine ſi
to · 2 de itis hodie dicendũ eſt vt habet᷑
mcqmefe o ꝙ cũ ſymo niace reœ
pto qui l ym .
diſpenſari pedente pᷣus renunciatione.

Et nõ · ꝙ bic nõ fit dria inter manifeſtũ

et occultũ. indiſtincte gdiſpenſat eps
ex quo iſti non ſunt ſymoniaci liœt ſy⸗
moniace recepti·et facit ad ea que dixi m

c de ſymoniace · S e · ¶ In glo · in rer · di

mittant ibi m manibo pꝛelatoꝝ · die etiã
m Hoſti · ꝙ ſi iſti pꝛelati mferioꝛes ſũt
exempti non renunciant niſi in manib⸗
pape vel legati · vt in · c. c venerabilis de
oſue · et m. cſi abbatem de ele · li. vj · et m
eo qð gl·ſnjcit ꝙ ſi ſupioꝛes nolunt reci
pere reſignatõnẽ nihilominus debẽt iſti

cedere · dic melius bmro · ꝙ debent re

currere ad ſupio: em ſuꝑioꝛis · et facere il
lum opelli ad reĩgnationem recipiendã
ar · m. c.nullus de wure pat· Et nõ glo · q;
extendit et ampliat ·c admonet · 2· c· quod
m dubjjs · de renunc · vt ceſſio fiat in ma⸗
nbo pꝛelati · non ſolum de bene ficio lici
te acquiſito · ſed etiã de acquiſito ulicits
aꝑ ſymomiã · facit ·c·miſi cũ pꝛidẽ de renũ ·

. ¶ In glo · m ver · ignoꝛantibo· in fi Nota

ergo ex glo · iuncko tex · etiã in benefi
cio ſimplia acquiſito ſymomace non di
ſpenſatur ꝑ epᷣm cu ſciente · facit ad ea q̃
dixi in. c de ſymoniace · g · eo · ti · et nota

bfñ ad.

NX inſinuatione. às

fuerat p ſymoniã ignoꝛanter
aſſumptus . poſtea de nono aſ⸗

ptione ſibi aliquid vendicare · rel aliterx
ſic · Renuncians beneficio ſimplici ad qðᷣ
pꝑ ſymoniam eo ignoꝛante fuerat aſſum
ptus · poteſt ex diſpenſatione in ea vaca
none denuo ad illud aſſumi . mhil tñ ex
prima receptione ſibi vendicabit · Com⸗
munms d iuiſio · Secunda ibi Kndemus ·
Caſus ac · ¶ õ primo ex tex· ꝙ adep⸗
tus bñficiũ alio ↄmittenteſ ymoniã ipᷣo
ignoꝛante non poteſt ſalua oſcientia illð
retinere · ſed debet illud reſignare m ma
nmbo ſupioꝛis · œꝛ ᷓ·c· ꝓx · ¶ Decundo
nõ · canonicũ poſſe renunciare canonica⸗
tui in manibo capituli · etiã nõ mterueni
ente autoꝛitate ſuꝑioꝛis· quod dicit rm ·
foꝛte pꝛocedere in odiũ ſymome · vel foꝛ⸗
te ſpectabat ad capitulũ electõ et ofirma

moniacus non ẽ poteſt ꝑ em

canonicatui renunciãs ad quẽ

ſumatur ad illũ non poteſt ex pma rec

tio. Oi aũt electio ſpectaret ad capitu⸗
lu m et oↄfir matio ad epᷣmtunc renuncia⸗
tio debet fieri in mambus ↄfirmatoꝛis ⸗
eligentium . alle · xix ·q · in · ſtatuimus · de
hac materia in cuius mamibus debet ſie⸗
ri renunciatõ benefecij · dic plene no · m · e·
admonet. et . c ꝙ m dubijs de renun et p
Pau · in cle · e · t. et plene dixi m recepti

one c.ſiquis ð clericum de ſo · ope · Etſi mn

telligatur hic ꝙ mſtitutio canomcoꝝ et
deſtitutio ſpectabat ad capitulum · tunc
mndubio poteſt fieri renunciatio in man
bus capituli·vt no· m mribus pꝛealleg·
¶ Mota tñ rltimum dictumrmo. vt re
nunciatio non poſſit fieri n maniboſo⸗
lius ↄfirmatoꝛis · ſed etiam requirit᷑ aſſẽ
ſus eligentium. nam eoꝛum iterelt · et qᷓ
ſi quid am ↄtractus geritur inter eligen⸗
tes et ele ctum · ar · in . cũ mter canoni⸗
cos de ele · et in c. nin cum pdem de ren ·
vnde ſicut m otrahendo requirit᷑ oſenſus
eligentium · ita 2 m deſtituendo · ar. in re
gula· j · de reg · iur · et in · mhil tam natu
rale ff eo · ¶ Item nota · ꝙ ſymoma ig⸗
noꝛanter ↄomſſa madeptione beneficij·
non impedit diſpenſationem ſupions·
etiam in ula vacatione mteruemente tñ
renunciatione et ꝙ beneficiũ ſit ſimplex
de quo dixi m ·c· de ſy momiac ·S. e. ¶ In
glo. in ver · elegerunt . mtellige glo · ꝙ
eps non poteſt diſpenſare cũ ſymoma⸗
co ſcz circa illud beneficium ad quod ob
tinendum onmiſit ſymonmiam ſed vt ha⸗
beat aliud bene poteſt diſpenſare · j · q v
Hc. j· et plene dixi m· dic · . de ſymomace:
¶ In glo · in ver · ratione prime m fi. Itẽ
m Hoſti. fuit hoc ſtatutum ad hoc· pt
obuiaret᷑ fraudibo pſonarũ mterponen⸗
darũ ne defacili quiſq; interponeret ali⸗
um qui daret pecumã et ſimularet ſe ig⸗
noꝛantem. Item deſacili non poteſt pꝛo⸗
bari ſcientia· vel poteſt ſolui nũ iudi⸗

cio meo et melius . ꝙ hic ille qui adeptꝰ

ẽ beneficiũ non ꝓpꝛie puni᷑ ex facto alte
rius· naz collatio fuit ulegitime et ſymo
mace facta ex pecumia tantũ dantis· 8
nullum ius ſaltem legitimum ſibi fuit ac
quiſitum · licet· n. pſona cui facta eſt ool
latio non ſit m culpa · ipſa tñ collatio ſy⸗
moniaca elt · et ſic tanquã ſymomaca de
bet ret rackari eſt tex · ꝓ hoc ·c· ꝓx piuo
Nn · m fi · et quod ibi no·
pꝛobanda · In glo fi · in fi· Jo · an · remit⸗
tit ad ibi no tata· et dic ꝙ iſtud otrariuʒz
non multum reſtringit vt hic dict Jo.
an. et bene ibi ius iam creatum exnnguit
cauſa ceſſante · qꝑ tollitur appellano re⸗
uocato grauamine hic ius extinctum-

glo · m verb · re⸗

ſnon
ſeler
nſen
nspt
gouo.

ent
mon
du
uali⸗

ſcit
tanta.
0dn
t dan
ſeche
ſi

Jon⸗

chi⸗
Muncn
is;
mnod.
dhtfe,
ſenone
drumna,
naht
e⸗Eſin
oncpe
umiir
omman
deeleg
moyen
amby

qluntt

denſte
derelgen
r canon⸗
mdewn⸗

t Genns

dogenn
fltummn
monn
ebereſc⸗

ſuptons.

emeneti
tſinplen
e, 1
eclo⸗g
momna,
godob
dha⸗

ei:gan

wonnc.
enf, t
1 boept
terponen

vnerrol

Prerſeig
wteſtſn⸗
nüud⸗
fackoän

neaſem
Dn15S

ſſbifutt

renũciatõnẽ non reuiinſcit ex noua cã
ſe nõ referente ad antiquã· Itẽ ibi ꝑ ap⸗
llationẽ iuriſdictõ non ẽ extincta ſed

m ppendenti. ſed h ꝑ renũciatõnez totale

ius pᷣmo acqſitũ extingiut᷑ · zK ius oĩo ðᷣ
nouo acquirit᷑ ac,

D Obis fuit. clectõ ſymo⸗
emaca eſt caſſanda ſigpter hoc
electoꝛibo ꝓnmnſſa fuit pecuĩa

quãuis electus ignoꝛet niſi h
factũ fuerit m fraudẽ electi h d: Primo
cũ electo repꝛobato ꝑ viciũ ſymome nõ
diſpenſat epᷣs hoc ſecudo · Et due ſũt ptes
pncipales · Secuda ibi adulteriũ· Caſus
ac. ¶ UNõ pmo ex tex · ꝙ electio ðꝛ ſymo
