debent ad nnparia iudicari vt in . c. gaude⸗
mus de diuoꝛ · ¶ Tercio ſoluit gl. et bene
ꝙ exquo vir et vxoꝛ cohabitauerũt per tri
enmum nec potuerũt mr̃imomũ ↄſũma⸗
re pᷣſunmnt᷑ impedimentũu ꝓpetuũ · nã vt di
cit Goff. ſepe ſta ĩpedimenta ſũt ꝓpetua-
vnde qñ moꝛtuꝰ eſt ille qui fecit malefici⸗
um / maleficium eſt perditum rel ſi fuit da
tum m potu vel cibo · Item cum ipſe actoꝛ
ſolus poſſit tol ere non videtur poſſibili
reuo atio ſiue remotio cum depende at ex
facto vmus · vt ·. apud iul · in fi · ·ff de le⸗
gSa · facit quod notat Jo an · in regula ſe⸗

mel deo de regu iur. li · vi · et ideo tene ꝙ

propter maleficium precedens matrimo⸗
mum poteſt fieri ſeparatio / ſeruatis tamè
his que habentur in ·c proximo. et poteſt
qulibet tranſire ad alia vota et h vltimuʒ
nota · ¶ HBed elt dubum vtrum preſuma
tur preceſſiſſe matrimonium an ſecutum
fuiſſe doctoꝛes licet hic dubitent · videtur
tamen magis melinare m ſententiaz vt p
ſumatur preceſſiſſe et ſic expediãtur iſti et

non maneant impediti nec obſtat · c · licet

ex quad amin fi · g · de teſti · vbi dicit ꝙ in
dubio eiſt pro matrimomo ſententiãdum.
illud enim procœdit vbi mrimonium põt
habere ſuũ effectũ · ſ· euitationẽ foꝛmca⸗
tioms vel bonũ ꝓlis ꝙ hic ñẽ propter ĩpo
tentiam coeũdi a nõ mirabilẽ limitatiõez

ad illud c. vt nunqᷓʒ preſumatur pro ma⸗

tri nomio in oubio qn non põt habere ſuũ

X — — — -— —

— ☛ – –☛ —– — —

—

itij
Ategs
itub
pebi

ande
lleß
nhe.
et ad
ſbimn
niur
nſſti
ziſtat
meltg
ex ma⸗
mnee
noſcgt
nor,
tum
uiter
erp̃ſ
aw:
detia
pth
znon
aude⸗
tbene
vrti
img/
vtdi
tua.
fic⸗
tda
tor
lĩ
er
e⸗,
.

9
R
nz
ſumnn
ltum.
enn⸗
vtß
tiet
n
.
pit
nas
ipo
bez
na⸗
ſuu

effectũ a hãc opi.ſeqt do · An. in. c. ꝓx ·
ß ego allego gl · in contrariũᷣ· xxxiij. q.j.
mſumma que dicit ꝙ ĩpedimẽtů pᷣſe unmt
ſubſecutum fauore matrimomij Primuz
dictũ plmihi placet exquo nunq̃ʒ potu
it ognoſcere ulã mulierẽ nã ex futuro pᷣ
ſumit cirea pᷣteritũut no · gl · in . c ſcribã
JS· de preſump. ¶ In gl · m pp errorẽ·
ibiſi erroꝛ ꝓbabit᷑ detegat nõ ſin 8· hanc
perticulam gl · ꝙ ſnĩa põt reuocari ſi er⸗
roꝛ ꝓbabilis poſtea detegat᷑ qð ĩtelligo
qñ ðtegit᷑ nõ per ꝓbatõs adnnttẽda qꝛ
vt nõ admittãtur põt excipi ð trãſitu in
rẽ iudicatã vt m.c mter ð re iudi. ſed in
tellige q alias in ipa re apparuit ð erro
reyt hic et per iura allegata m glo.pʒ ꝙ

hᷣ dĩctũ nõ ſit reſtringẽ dũ ad cãʒ mriõi

alẽ et vide qð latiꝰdixi m.c ij · de pur · vul

ga · ſi tñ ꝓbões miuſte de facto admit

terẽt᷑ iudex dʒ retractare ſi mam nõ ob⸗
ſtãte ꝙ tranſierit in rẽ iudicatã ita ſing ·
dixit Inn · in. c cũ dilcã de Ep. et ĩ c cum
bertoldꝰ de re iudi · Item poĩt Inn · hic
aliud ſingulare dictũ ꝙ ſi notorie appa⸗

reat ſniaʒ eſſe miuſtã dʒ reuocari nõ ob

ſtante ꝙ non fuit apellatuũ vt hic. c ñ · de
pur.vul · q; veritati cedit opi.viij. di · ve⸗
ritate et · oſuetudo ·˖ Et no · ex hoc ſin 8.
ſnĩa notorie miuſta eſt nulla rel ſal⸗
ti reuõbili? nõ obſtãte ꝙ appetlatũ nõ fu
erit etiã ſi notorietas ĩiuſticie poſtea ae
ciderit vt hie qð nũq̃; tradas oblunomi
Et põt eſſe rõ q; ſnĩa miuſta a iure ſuſti
net᷑ q pᷣſumit᷑ iuſta ꝓpter autoritatẽ iu
dicis pt in · c bone de elec et m. c. in pñtia
de renũc · qᷓ ratio cſſat cũ notoꝛie ↄſtat
de miuſticia et ideo alibi dicẽ . Inn. aliud
ſingulare dictũ ꝙ ſi ps m cui fauoꝛẽ la⸗
ta eſt ſnĩa ofitet eã miuſtã dz eã iuder
retractareita nõ m. c. q; pleriq; de imu .
ee · ¶ In gl . in· e9ſimnli m fi no glo · et
idem ſentit gl. in · deat t Inn . et Hof ·
tenet opoſitũ dicentes ꝙ exqͥ facto hũa
no eſt facta apta primo viro dz illa re⸗
ſtitui · nã ſatis ẽ ꝙ ſiñ piculo moꝛti põt
ognoſci · Et er henĩ pʒ ꝙ ĩpedimẽtu nõ
erat ppetuũ et expoĩt Hoj ·tex. abſq; cor
pali pioulo.i.abſq; moꝛte qſi velit ꝙ ſi
cu piculo ſint reddita apta exqͥ tñ moꝛ⸗
te n ĩducit eſt reſtituẽda primo et ita ↄĩ
ter vident ſentire doct. h ego dicerem h
dictũ peedere ex pᷣũptõne qñ nõ poſtat
8dria ĩter vtruʒ q; f.pin et vxorẽ nã ſi
vir eſt adeo carnoſo nũqᷓʒ poſſet deflo
rare mulierem ſine piculo moꝛtis. ſedu
rero nir magis gcilis potuit eã cognoſ⸗
ene tuc puto ꝙ nõ ſit reſtituẽda prĩo lzʒ
b frequẽtẽ vſũ cum ſcdo ſit reddita ap⸗

ta prĩo · Et hoc tacite iudicio meo ſenſe
rũt Pe.et Abb. mqdã diſtĩctõe quam
põit Jo · An · hic ĩ fi · ego h ꝓbo pꝑ iſtuz
tex· q dic ꝙ illa eůt cognoſcibilia prĩo ex
qᷓ potuit vmſceri ſcdo q; erat ſimilis p
mo ſecus ergo vbinõ erat ſitis · vñ tex ·
arguit pᷣſũptĩe a cõiter accidẽtibo ſecis
ergo vbi ꝓ bat᷑ apte diſſilitudo mõ pdi
cto ¶ In g· foꝛnicatõ ibi apareat re
tro fuiſſe factã ĩiuriã ſolo nõ videt᷑ bo
na ꝗ ide ↄcluderet reſpcũ mr̃iõij eꝰriũ
ĩnuit lra in ÿ · q̃ʒdiu jõ die brimus pir
poteſt obncere foꝛnicatõʒ ⁊ nõ matrimo
mũ qſi foꝛmecãdo dedit opaz rei illicite iõ
ĩputant᷑ ſibi omnia licet pter ĩtẽtũ euem
ãt vt ĩ.c. tua de homi · ſ Zhendo cuz ſedo
dabat opam rei liate cum putaret ſe ſo

lutã a primo iõ primꝰnõ poteſt ſibi opo

nere de adulterio ſed hodie ĩ dubio nũ⸗
qd ð hendo cũ ſedo poſſit repelli a pꝛio p̃ᷣ
textu adulterij aliqᷣ tenẽt ꝙ ſic ꝑ iſtũ tex·

„

in rer · ſed ammodo non debʒ ꝛc.· exponẽ

tes illud v.ſz ãmõ · i · poſt iſtã decretalẽz
vt ſentit Inno · quaſi olĩ hec quęſtio erat

dubia hodie rero aꝑta · Alij exponũt am
mõ·i.pꝰprimũ citũ q; põt primum dʒ
cognoſcere ꝙ mrimomũ erat cum prĩo
et hopi · mihi plʒ nã crædo ꝙ etiã hodie
iſta mulier licite gheret cũ ſcdo pꝰſnĩaz
diuoꝛcij latã ꝑ eccleſiã naʒ p̃t pᷣſumere ꝙ
alteri viro erit apta quod eſt poſſibile
ſm ea que · g · dixi nec tenet mulieꝛ redi
re a primum niſi reriſiir cognoſcat pri
mũ fuiſſe aptũ a prĩ · pᷣm diſtickõz. S. di
ctam et in fi· gl · Inn. deridet opi: primaʒ
Jo.q quilibet etiã inſipiẽs videret q̃ʒ ſit
abſurdũ ꝙ otunyx alteridita tractaretur
vñ diẽ In. ꝙ exqͥ fuit ognita aſecũdo dz
irreu oca biliter reſtituĩ prĩo Hoſti· diẽ
ee meli?: iudicio meo ꝙ debʒ primo reſti
tui et ſi p triẽmũ nõ pᷣt abeo cognoſci dz
ſedo reſtitui irreuocabiliter nã pᷣſumẽ ðᷣ
ẽ ex curſu tãtit pis dnã eſſe m coꝛpibo iſ
toꝝ · ¶ Vltio ponderabis finẽ hoᷣgl · que
ponit vnũ dictũ ſingulare qð nõ et nõẽ
alibi a ſẽtit ſm vnũ mtellectum ᷑Pſentẽ
tia in cã mrimoniali tranſit m rem iudi-
cu eſt ↄfirmata ꝑ duas ſnĩas qð dictum
nõ plz do. An. qꝛ nullum vĩculũ põt fir
mare ſnĩaz qͥ miderror poſſit detegi per
ea que no.ĩ.c latoꝛ et ĩ.ctenoꝛ de re iud.
Sed ſaluãdo aliq̃tenꝰ.gl · dic cũ ſnĩa
ſit bis ofirmata nõ debʒ qs õ eaz audiri
cũ ſtricta cãe ↄgmitõe · nã vt dicit Inno·
in. c tenor de re iudi · etiã õ vnã ſ nĩaz non
dz qs audii de facili ergo foꝛti⸗ qñ fuit
bis o firmata· Itẽ ego do aliũ ĩtellectuz
ad gl · vt etiã m cã mr̃imoniali nõ poſſit

Sð

½

tercio appellari nõ tñ per h̊ excludit quin
poſſit ꝓbari ſiue ꝓponi ĩiiuſticia ſnĩe ꝑ vi
am q̃reie et iſte ĩtellect? eſt viſſimd m ſe
ꝓ h̊ qʒ m ſimili diẽ glo· no. m .·. ad repri
mendã de offi . or . Et ẽ drẽ̃a mgna vtꝝ au⸗
diat qᷣs ꝑ viã appłõis an per viã q̃rele vt
no· in. d. c ad repmendã · ¶ Vltimo ſcias
ꝙ hla inducit᷑ ad q̃ſtionem an Zaʒzaru⸗
et aln reſuſcitati recupent vxorẽ et filios 2
alia bõ · Item qᷓ̃rit᷑ de baptiſ mo oꝛdie ⁊ ꝓ⸗
feſſone religioms · Itẽ ſi reliquit aliq̃ ec⸗
cleſijs nũquid poſſit illa repetẽ· ð his vi.
gl · et arch · xxxij ·q · vñ · c. i · et p Jo · an · hic qꝗᷣ
alk. ꝓ et ð pꝰ Rar. bꝛix · et anos antiqͥs et
videt oeludẽ ꝙ ea q̃ nnpꝛimũt᷑ aie non ꝑ
diderit et ſic nõ eſt opꝰ tractare de recupe
ratione ex in oꝛdme baptiſ mo et ſimili
bus ſacramẽtis ex qbo caracter imprimit᷑
anie / nã ſicut ania ipa ñ moꝛit ita nec ſibi
imp̃ſſa idẽ ſẽtit Jo · an · m ꝓfeſſiõe non ꝙ
per pꝛofeſſiõʒ impᷣmat᷑ caracter ſz qe ob
ligatio mde orta acquirit᷑ deo qᷣ nõ moꝛit
pt no.m.c.fi · de ↄdi · app. In alijs vᷣo que in
herent coꝛpi tenẽt ꝙ ſi vere fuit moꝛtuus
nõ recupꝑerat illa bona ð rigoꝛe ſecꝰ ſi cre
debat᷑ moꝛtuus et non erat / vt æ reperit
piuus m monumẽto ĩdẽ m caſu dubij et fa
cit h̊ l̃a m eo qð diẽ impedimentũ eſſe ꝑ⸗
petuum quod ſine nmraculo diuino re cu⸗
perare non pt᷑ ſiue remoueri qʒ gl. in .· l. naz
ad ea · ff. de legi · et m.l. Fuꝰ de ac · et ob ſen⸗
tit oppoſitũ vt indiſt mte bõ recuperet di
cit em ꝙ reſuſcitatꝰ rüpit teſtamentũ qðᷣ
antea fecéat a aufert bona heredibo et idẽ
generaliter videt᷑ ſeqͥ Kay · et Guil · de cu ·

et Bar · m. d.l. nã ad ea · Motiuũ eoꝝ priĩci
pale eſt· q; ſi reſtitutõ pꝛĩcipis refert᷑ ad o

mnia.l. j. m fi.· C· de ſen. pal · et · in. q · iij.
in fi. foꝛtiꝰ reſtitutõ dei dẽt opari h. nã re
ſuſcitaꝰ ridet᷑ per ſũmũ pꝛĩcipem reſtitu⸗
tus · vnð vt plena ſit reſtitutio dẽt oĩa re⸗
cuperare m vxoꝛe tamẽ ſecꝰ ſẽtiunt · q u⸗
lam nõ recuperat reſti · iur̃ poſtliminij vt
m.l. non vt a pre · et in · cũ due ff;· ð cap · et
poſtli · reu. Sed certe de iure cano· nonẽ
dẽ̃a mrer filios et vxoꝛẽ · qꝛ ꝑ captiuitateʒ
nonſeperat᷑ matrimo ſicut ð iure cuili

yvt ĩ. c. dñs de . ſe nup · et · xxxnij · q.ñj · cũ per

bellcã · de rigoꝛe plʒ mihi opi· arch· zæ Jo·
an· q; actõ ſemel extincka amph non re
uiuiſcit de oſe · di · iiij · c.· qris facit · c· ex tranſ
miſſa de renũ · de equitate ꝓcedit opi le
giſtarum · dico igik ꝙ per moꝛtem ſoluit᷑
religio· qꝛ miil aliud ẽ religio niſi quod
dam votum obligans m humanis ad hoc
quod no · gl. m c·fi · de ſepul. li · vi · et ſic ñ
obſtat motiuum Jo.· an· q; liet obligatõ
acquiratur deo tamẽ eſt reſtricta ad tꝑus

vnde p? reſuſcitationem ẽ noua vita / h de
equitate pt᷑ ꝓcedere dictũ ſuũ /ß nõ ẽ ſpe⸗
ciale m religiõe · q; idẽ m alijs tpanbo vt
g. dixi / nec amplius mſiſto.q; nuq̃ʒ relra
ro pꝛacticabitur iſta queſtio·.

Ittere. egit᷑ tribo modis
primo ꝙ loquatur m maleficia
to et ſᷣm hũc mtellectũ ſumo ſic
Oi vir maleficiatus nunqᷓʒ potuit oo gno⸗
ſcere vxoꝛem cui per trienmũ oo habitauit
ipſis cũ ſeptima ꝓgmquoꝝ manu h iuran⸗
tibus matrimomũ ſeperat hᷣ · d. o modo
legit ſic ꝙ non loquat᷑ m maleficiato ſed
in frigi do · vt tenuit Inno · auꝰ lec · omuni
ter non recipit / ß tamẽ mſe vera eſt et di
cendũ vt habuiſti m. c.· laudabilẽ · S.· e · ter
cio modo legit mherendo v̈bis l̃e genera
liter cũ vroꝛ dicit viꝝ nõ hr̃e potentiã ſe⸗
caum co eũdi / nec expmit ex qua cã et ſic fa
cit ad terciã ptem Nice et h· d · Ei vxoꝛ di
tit vin cui cohabitauit per trienmiu nõ ha
bere potentiã oo eũdi eis h iurantibo cum
ſeptima manu ꝓpinquoꝝ matrimomũ ſe⸗

peratur H. d· pꝛio ↄſultatio.po reſ ponſio

ſecũda ibi q circa · ¶ Wo· ibi · vij · annis e
lapſis · ꝙ non ob· annoꝝ numerꝰ q minus
poſſit allegari impotẽtia alterutriꝰ ↄm⸗
gum et peti ſepatiõm matrimonnj ß eſt in
dubitatũ cũ vteꝛqʒ ĩpotentiã ↄfitet᷑ vt hic
rel cum clare ꝓbari pt᷑ vt · S. c. ꝓx · Qiud
aũt ſi vnꝰ ofitet᷑ 2⁊ alter negat ? nõ hñtes
ꝓbatõ es euidẽtes dic vt dixrin. ci. z. ij.
5. e ꝗ tex· ad hũc caſum adaptari debent
¶ Scðdo colligo hit vltra alios caſũ aptũ
intelligendo ꝙ loquatur in malęficiato vt
commumter tenetur / ꝙ ex quo matrimo
nium non eſt ↄſũmatum maleficium pꝛeſu
mmtur pꝛeceſſiſſe matrimonium. nam pt
hic vides nec allegatio nec pꝛbatio facta
fuit ſuper pꝛioritate temporis / h probato
malefico matrimomium ſeparat᷑ 2 nemo
ad hoc ponderauit iſtũ tex · nec ego al /
nunc mihi accidit legendo lec . et eſt õ gl ·
oꝛ.xxxiij · q · ic req̃ſiſti.⁊ fact ꝓ opi:quaʒ

recitauiz tenuis·c. ꝓx· ¶ Tercio nota. bo ·

tex. ꝓ his qᷓtenui ð ↄmunẽ lec · ·claudabi
lẽ g· e. ꝙ o feſſio vtriꝰ qʒ coiugu vna cum
ſeptĩa mãu ꝓpĩqᷣn nõ ſufficit ad ſepandũ
ſine cobabitatõe triennij ĩmo pl? pꝛobat
hic ꝙ nõ ſuff icit ꝓbatõ vᷣgimtatis longo
tpe habite et licz vir diceret ſe alias ↄgno
uiſſe / hoc tamẽ nõ ꝓbat nec ob · ſi dicat
lr̃azʒ loquiĩ maleficio· q ĩ tex · hoc no exp
nint̃ tzz ſolũ generaliter alłat᷑ ĩpotentia oo
eund et ex hac et ex tex · bene nõbis pe⸗
tens ſeperari mrimomũ pꝛopter ĩpoten⸗
tiam mariti non tenet᷑ ſpecificare cãʒ ĩpo
tentie / ß ſatis eſt dicere virum non habere

ſpe⸗

potẽtiã ſecũ coeũdi ꝗð tenet h Hoſti · et

tz Jo · An · et ooĩter ſequũt oẽs et idẽ te⸗
nuit ſuꝑ Nica a ex h hẽs caſũ ꝙ in actõe
perſonali non tenet᷑ qius exprimere cãz

et h̊ ideo vt arbitror q dubietas ꝓueĩt

ex feõ aduerſarij quo cãu admittit᷑ libel
lus generalis et alternatiuꝰ vt in.ccõſti
tutuſa ibi ꝑ Inno ð reſti.in inte· facit · I.

4

—

que de tota Gicerte · ff de rei vẽ. et in . l i ·

ff· quorum le · ſentit gl· nõ · xxxinj.q.j·
Kc.reqſiſti que etiã dic ꝙ ponẽs etiam
generalit ipotẽtiã coeüdi videt oẽ ius
uũ ĩiudiciũ deduxiſſe vt ĩ · c abbate ſane
de re iud · li· vj · p qð arguit hic Jo. An·
ꝓſuccũbẽs in hac generati petitiõe non
poterit poſtmodũ alłare frigiditatẽ vel
aliud ĩpedimẽtũ ſecus vbi prius ſe fun
daſſet ſuꝑ cauſa ſpecifica et nõ ſing · ex
h dicto ꝙ ſnia in tali cã trãſit ĩ rẽ iudica
tam qð nõ memini alibi me legiſſe ⁊ ꝓ
hoc facit q ĩ hoc cãu ceſſat piculũ aĩe ra
tõe cꝗ ſnĩa nõ trãſit in rẽ iudicatã nam ſi
nõ põt ſtare vt vxor ſtabit vt ſoroꝛx ſic
nullũ peccatũ ĩmiĩet ſ meritũ vt in.c ſi tu
abſtĩes.xxvij · q.ij· et m.c. quod deo pa⸗
tri.xxxiij.qij.facit·c.conſultationi.S.e.
et hoc nõ et ſempꝑ tenebis mẽti.
¶ Mõ ꝙ deꝰ fuit autoꝛ et inſtitutoꝛ mr̃i
mõij et ex ſ̊ hẽs vnã excellentiã hꝰſacra⸗
mentijad alia · Alia excellentia ratõe ſta
tuſ qꝛ fuit inſtitutũ in ſtatu mnocẽcie· ſ.
ĩparadiſo vt m.·c.j· de voto li · vj. Alia vᷣo
ſacr̃a fuerũt ĩſtituta poſt peccatũ · Item
excellit rõe temporis qꝛ abĩ itio mũdi fu
it iſtitutũ · Jtem rõe loci qem paradiſo ·
Item ratione cõitatis quia omnes gẽte⸗
fere vtũl eo a vide de his q̃ nõ.hic Hoſ.

¶CIn gl · n· in fi · ex hac colligitur prima

lec · ad tex. quam nota et dic vt notatuʒ
fuit. S. c. ꝓx · in glo · in vᷣ · diuinũ miracu
lum vbi dicit latius ð hac materia Inno.
hãc lec.nõ approbat dicẽs ꝙ ꝓpt᷑ malefi
ciũ ñ dʒ mrimomũ ſeꝑari cũ nõ ſit ĩpe⸗
dimẽetũ ꝓpetuũ et itelligit iſtũ tex. in fri
gido nã de maleficiato nulla mẽtõ fit h tz
allegabat᷑ ĩpotẽtia ceudi ĩ genere x ad
c.ſi ꝑ ſoꝛciarias diẽ ꝙ eſt ooꝛrectum hec
lec. cĩter ñ appꝛobat vt.ꝗᷓ. diri et ꝙ poſ
ſit ſepari ꝓpter maleficiũ ſatis dixi m.c.
ẽ· ꝓx. m glo · palle · nã vt diẽ Hoſti. et
bñ ſi loqᷓret᷑ de potẽtia naturali ñ fuiſſz
hic iuncta pnia ð cõiſſis q ꝑ pnĩã nõ tol
luntur defacili ĩpedimenta naturalia.
¶ Itẽ vir allegabat ſe potẽciã hr̃e mulie
res alias oognoſcẽdi et hec lec · ẽ bona et
coiter aprobat᷑. ¶ Tertia lec · eſt vt tex ·
itelligat general iter vbicũq; allegat m
potẽcia ceũdi ñenĩ tenet᷑ mi ſpecifica⸗
re cãʒ ĩpotẽtie cũ de facili nõ poſſit perci⸗

pi maxĩe ꝑ muliereʒ et iſte intellectꝰ eſt
etiã bonꝰi ſe et nõbit et ꝓ hoc facit Nca

ĩ tertia ꝑte vbi fit mẽtio de frigiditate et
de maleficio et generaliter ð ĩpotẽtia o

eũdi · ¶ In gl ·ĩ ᷣ.mſtitutoꝛ ibi ab adã
lz gl ·reprobʒ pᷣmã opi· tu tñ eã tene nec
ob. motiuũ · g· qꝛ adã dixit illa verba oꝛe
ꝓphetico vt eſt tex · xxxy · q · x. c. fraterni
tat et vide de h tex · cũ gil · in. c. . de voto
li.vj · ¶ In gl. in v.ↄtinuũ m fi · nõ gl. et
dic ꝙ ĩmaleficio iſta cohĩtatõ trienij ſẽ⸗
p reqͥrit᷑ qꝛ illud ĩpedimentũ ẽ acœdẽta
leet nõnũqᷓʒ tpe remouet᷑ maxĩe pꝰactã
pnĩam;: In alnjs pᷣo ĩpedimentis natura
libo vbi de his vᷣaciter cõſtaret vel ꝑ aliq̃ᷓ
ſigna euidẽtia nõ eſt opꝰtrienio vt ĩ · c.j·
S · e · Ded vbi ſigna erũt dubia tũc dat
triemũ et iſte eſt ꝓpriꝰ caſus.d.c lauda
biẽ. S. e · ¶ In gl. fi· ibi · tñ ſi adulterium
cõiteret᷑ nõ bñ gol · et dicit Jo · An · ꝙ ſip
alten intellexit ꝓbatõʒz virgĩtatis ꝑ af⸗
pectũ gl · ven dicit ſecus ſi intellexit ð iu
ramẽto propmquonꝝ no ſing · dictũ Jo ·
An. lʒ enĩ ſuccicte loqᷓc hʒ tn dictũ ſuuzʒz
iũcta gl:hãc ſnĩazʒ ad ſepatõʒ mr̃imonij
fiẽdã ꝗpter maleficiũ nccio nõ reqritur
ꝓbatio virgĩtatis qd dictum ſatis mihi
piz vt viduaꝝ nuptijs nõ deſimt h̊ reme
diũ ſepatõis et ꝙ hoc allego.cſi ꝑ ſorcia
rias · xxxii ·q·j· vbi mhil dicil de ꝓbõne
virginitatis · Oñ ad cautelã iudices fe⸗
cerũt hic mulierẽ ĩſpici nõ enĩ eſt vᷣiſite
ↄiuges falſũ iurare exquo ꝓpiqui pᷣſu⸗
munt᷑ hr̃e noticiã ſtatꝰ mr̃imoniat᷑ iu⸗
rãt ꝙ eos credut verũ dicere iuramẽ
tü ꝓpĩquoꝝ ſẽꝑ ẽ neceſſariuʒ qe ꝓ batio
virginitatis ẽ ar · fallax cũ rõe odij poſ⸗
ſẽt mr̃iõniũ ñ ↄoſumarea ↄfeſſio diuguzʒ
ñ ẽ multũ valida vt ĩ.c ſup eo ð eo qͥ cog·
oſan · vx · ſue · ¶ OQuid aũt ſi nõ poſſmt
hr̃i ꝓpinq̃ ſaltem numero ·vij · Cõcludũt
doc. ꝙ pauciores ſufficiũt maxĩe cũ fama
arg ·c· ſi duo xxxp · q.vj. In defectũ tũ ꝓ
pinquorũ debẽt vicini adhiberi et ſi non
poſſunt hr̃i ꝓpter diſcoꝛdiam vel quia iſ
ti ſunt foꝛenſes tũc ſufficiũt pauciores vt
5 · dixi nõ enĩ ẽ de facili recedendũ a for⸗
ma hꝰ.c.¶ Vltimo h̊ querit᷑ qñ incipit
currere iſtð triẽmũ diẽ. Hoſti · ꝙ a tpe
pacte pniĩe et mõitõis fcẽ per iudieẽ In·
Vi · et Abb · dicut ſufficere ꝙ ꝑ triemũ

ↄtinuũ cohĩtauerunt ſiue añ ſiue poſtet

h mihi plꝰ piʒ ꝑ iſtũ tex.ĩ fi · ibi ꝗ· pdict
os octo ãnos nã loqꝗt᷑ ð illis ãnis qͥ pceſ
ſerũt qᷓrelã nẽ expoſitaʒ coꝛã iudicibus fa
teor tñ pꝰ ꝙ pnĩaz miuctã dñt cohabita

re aliqͥ tꝑe ad arbitriũ iudid moderãdo

vt ꝓbat litera h ĩ ver · et ſi foꝛte placeret

deo ꝛc · et dicunt aliqui neœſſario non

reqᷣri ꝙ iſtud triẽniũ ſit ↄtinuũ / ſed ſatis
eſt vt ↄputatis tpibo cohitatiõis reſultet
trienniũ ↄtinuũ · vñ ſi m triẽnio maritꝰ fu⸗
it abñs ꝑ ſex menſes in peregrinatiõe po
terit illud ſuppleri ab anterioꝛi tꝑe atfs tol
leret᷑ pegrinatõ et alia negocia nccia cre⸗
do ꝙh fuerit ð mentelittere / h q ad coꝛti
cem littera videt᷑ ĩnuere priũ dũ reqᷣrit tri
enmiũ ↄtinuũ et ñ mterpellatum ac̃·

De matrimonio contracto

contra interdictum eccleſie
¶ Ouia interdictum eccleſie ſuper matri⸗
monio vpᷣhendo qñq; impedit ipᷣm mrĩio
qñũq; ĩpedit et dirimit · iõ pꝰ młta impedi⸗
menta g̊ tractata actoꝛ ſubijcit hãc Nicã
et vide ad materiam huius Rubꝛic qð no·
R g · de ſpon · du · in. c tua ·

Ittere. Matrimomũ otra in
terdictũ eccłe vel iudicis factũ
ſeu ↄöctum ꝓpt h ſolũ ñ dirimit
interponitur tñ pnĩa ſic ↄtrahentibo et ſe⸗
perantur donec cognoſcat᷑ de cã ĩterdicti
i · d. ĩ effectu iſte tex. ſũt due partes mpᷣ
ma facti narratio · in ſcdᷣa rñſio ibi manda
mus · ¶ Nota pmo ibi pñte et oſentiente /
ꝙ ex ſpõſalibo õctis per fratreʒ ſoꝛoꝛ non
obligat ex ſola pñtia / ſõz ꝙ oſẽtiat ſaltĩ
tacite per aliqua ſigna ſecꝰ i ſpõſalibo cõ
tractis per parentes · q; tẽ ſola pũtia habe
tur ꝓ oſẽſu vt ĩ · · vnico de deſpõ · iĩpu · li ·
pj · in fi · et ibi Jo · an · firmat hãc ocluſiõeʒ
in nouell · ſic itellige iſtũ tex · ¶ Nota ſecũ
do ꝙ receptõ munen ãplexꝰ et oſcula ñ fa
ciũt ſponſalia trãſire ĩ mrio a mmiꝝ cũ
attemptatꝰ copule ñ ſufficiat t õzʒ ꝙ plẽ
cognoſcat᷑vt ĩ ·c. adoleſcens iũcto·c is qui
de ſpon et nota ꝙ tz mr on cũ alia ð ctũ ñ
obſtantibo ſponſalijs 2K Fœptione muneꝝ
et oſculis ⁊ ãplexibo et ĩ h tene menti iſtaz
litteram · quia neſcio alibi ita bonum tex ·
¶ Mota bonũ tex ·ꝙ mrimomũ ſeq̃ns cũ a
lia muliere rũpit ſpon· pᷣcedẽtia eẽ ſi pᷣceſ⸗
ſit iterdickum eccke · Intdictüũ ẽgo iudicis
factũ ſponſo de futo ne õtrahat ñ hʒ diri⸗
mere mrimoniũ cũ alia õctũ vĩcit ẽgo ma
trimomũ ſponſalia a ĩt dictũ / et mmtellige
de ĩterdicto facto ex cã tpali ſecꝰ ſi ꝓpter iĩ
pedimẽtũ ꝓpetuũ · qꝛ tẽ tale ĩterdictũ eti
am dirimit vt no. gl · in · c. tua de ſpõ · du ·
¶ In gl · ij · ibi expᷣſſe idẽ diẽ · ſi tacite pu⸗
ta recipiendo poſtmodum dona ab alio vi
ro tanqʒ a ſpõſo vel illũ ãplexando vt ſpõ
ſum .· nota glo ᷓ in pᷣ.tanqᷓʒ · et no. ſing· il
lam gl · facit . ad id qð s de ſpõ. a tex · cum
l ·ĩ. clr̃as · · de deſpõ · ĩpu · ¶ In ea · gl · ibi
frater ad h̊ obligat᷑ nota gl· ꝙ ꝓmnttẽs
ſe datuꝝ alicui ſoꝛoꝛẽ in vxoꝛe obligatur

ad mducendũ ſoꝛoꝛẽ vt cũ illo ↄhat qð de
clara vt pleniꝰ dixi in.c· ex lr̃is · i. Z de ſpõ
¶ In gl · i. v · ꝓhibuiſſet. ibi et bñ not.ex
gla. iũcto tex · vnũ rem ediũ ꝓditũ ſpõſo. ſi
dubitat ne ſpõſa pöhat mr̃imoniũ cum alio
pt ĩploret officiũ iudicis ꝙ ſe̊ pẽa exoom
mũicatõis ĩter dicat᷑ ſpõſe ne õhat cũ aliqͥ

alio mrimomiũ · et ex hac gliũcto tex. no·
ꝙ eẽ vbi ñ ĩterueĩt uiramẽtũ ñ licet ſpõſo

reſilire aſpõſa ſñ cã · quod eẽ ſentit glo fi ·
nam hic mulier non iurauit i frater zc·

6 X litteris. Sũmatũẽ. S.
c.ꝓx · vel alias ſic · Sponſalia
de fut o cũ vna eẽ õ ĩterdictũ ee
cleſie ↄtracta ñ hũt dirimẽ mr̃imomiũ po
ſtea ↄtractũ cũ alia · in pma narrat factũ·

in ſa illud diffimiẽdũ cõmittit ibi mãda

mus · ¶ Mota pᷣmo iudicẽ ecciaſticũ poſſe

pꝛeciꝑe ſpõſo ne ↄtra ꝓmiſſiõem trãſeat
ad ala rota ec ſi ꝓmiſſio ñ fuèit iurata

et ſic facit iſte texĩ ar · ꝙ ſpõſalia ſi ñ iura

mẽto efficacit obligãt · ¶ No · o ꝙ ſolũ i
terdictũ eccleſie ftm̃ ex ĩpedimẽto ñ per

petuonõ dirimit mrimomũ pꝰ ↄtractum

¶ Vltimo no:iuncta gl · in v.· diſtrictius
vnũ dickũ ſatis notabile ꝙ licet iuder de⸗
ferat applõi nihiloĩꝰ pt᷑ pꝛecipe ꝑti ne at⸗
tẽ ptet id ꝓpter quod appellauit / x ſic ap⸗
pellatio ñ tuet᷑ apellantẽ vt poſſit id facẽ
ꝓpter quod appellauit quod ſing · no· et 6
idẽ tenet Jo · an · in. c cum appellatõnibo de
app · li · vi · ¶ Et ex hac eẽ elicit do · An. iu⸗
dicem a qᷓ poſſe temptare omĩa tendẽtia
in facil ioꝛẽ exitum cãe apellatõnis / nõ tñ
cognoſcẽdo de iuribo appellatõis pꝛo h. c.
qua frõte de appell. ⁊ vide ꝗð ibi dixi et la
cꝰ ĩ. c cum tẽamur eo. ti · ¶ In gl · i · ibi cõ
ſcientiã · no · bñ. gl. ꝙ pꝑ h verba pꝛecipio ſbᷣ

pena excõis nõ fert exomunicato mon
trafacientẽ ipſo facto ſi ad vlterioꝛa no fu

it pꝛoœſſũ ſj õz ꝙ dicat quã ex nẽ ꝓfero ſi
cõtrafeceis vel ſumlia verba a ẽ cõis ſñia

dock. ꝓ q facit tex · in. c ſicut de ſimo · et ibi

gl · vide etiam gl · in . c i · de ſagi · et ad lura
all. in gl · pꝛo cõtrarnjs dic vt in eis⸗
Eyñmuliere.· ihi qui dio⸗
bãt᷑ oſãguinei ↄtraxerut ð pœ
ptũ iudicis debẽt ſepari donec
de cã cognoſcat᷑. ¶ Vo · iudice debe inter
dicẽ mrimoniũ ſi vehemẽter ſuſpicat dei
pedimẽto inter vhentes · Ite no · ſi cã ĩpe
dimenti ẽ ꝓpetua mr̃ioniũ eſt nullũ vtra
interdictũ ſecꝰ ſi tpalis nã vt h̊ vides non
pz mrimomũ ↄtractuũ otra pᷣœptu iudi⸗
cis fctĩ ꝓpter ſuſpitionẽ oſaãguinitati⸗ 2

hodie otrahẽs ĩ gradu ꝓhibito ẽ exoĩica/
th io facko · vyt in ele · vmca ð oſaã · 2 affi

— —

— +

——— — — —— —6—

i den⸗
iſcap⸗
)d ſace
ſoeh
byde
n iu
ndetia
nöti
ohe⸗
gietla
bich
oſs

¶:̃n gol. ii. ibi ß tutins ẽ diẽ Jo. An. ꝙ

iĩmo neceſſariũ q; in abſolutiõe ab excõi
catõe requirit᷑ certa forma nec ſufficit ſo
lũ ſatiſfactio vt m · c· cuz deſideres et · c a
nobis de ſen · ex · ſecus dicit m abſolutio
ne a ſuſpenſione vel a relaxatione inter⸗
dicti ſi emiʒ iſta feruntur ad tpus nõ reqͥ
rit᷑ pꝰ tpꝰ ab ſolutio etẽ rõ diuerſitatis
q; ĩ his cãibo vltimis nõ reqrit᷑ certa foꝛ
ma abſolutõe vnde ſati?ẽ ꝙ oſtet ð mẽ

te iudicis · Ego allgo tex · q̃ſi expreſſuz

cũ gl· ĩ cle.j.·ð deci· ⁊ vide ꝑ Inn.et alios
in. c.cũ bone de eta.a q̃li · ¶ Ouid aũt di
cẽdum ĩ papa ſi excõicauit ad tpᷣus puta
douec ſatiſfaceret nũquid reqrit᷑ abſolu
tõ pꝰſatiſfactõʒ dubiũ facit qꝛ papa nõ
ſubijcit᷑ foꝛmeiß ex ſola voluntate pᷣt ab⸗
ſoluere ab excõicatõe vt ĩ cle · ſi ſümꝰ de
ſẽ · ex · do · An · credit ꝙ ĩ dubio requirit᷑
abſolutio qꝛ alio ñ apparẽte nõ videt᷑ pa
pa vti ptãte abſoluta ſ oꝛdinaria x ſic dz
ĩpendi abſolſo ſᷣm iuris oꝛdinem.

Qui fili ſint legitumi
¶ Supra viſũ ẽ de multis ĩpedimentis
mr̃imonij ſʒ q ſepe filii naſcut᷑ ex mrĩmo
nio cto õ ĩpedimẽta eccleſie ⁊2 dubitari
pt an et qñ filij ſũt ltim · Jõ ſubijcit iſta
Nica de mã · xxvi.di · deiñ · xxxiiij.di.ui
duã. xv. q.vj · ñ nuꝑ· xxxij · q· ij · dicat et
xxp · q.pviij.c.·fi ·
QOnqueſtus.ianialis ex
ſoluto geitus et ſoluta ltĩat p
ſubſequẽs parẽtũ ↄiugiũ etiã

q̃ ad hrĩditatẽ · pmo ipetrãtis q̃reta · ſo.

ãe omiſſio ibi ĩideoq; · ¶ Nõ.ꝙ iudex ee
cleſiaſticꝰ cognoſcit ĩter laicos de ltĩma
tõe cũ reĩt acceſſorie ad cãʒ miimõialẽ
etiã ſi ↄtẽtio ſit ꝓpter hr̃ditatẽ tpalem.
CUõ. ſcdo ꝙ filiꝰgeĩt ꝰante mrimoniũ
ltĩmat ꝑ mr imomiũ ſubſe quẽs etiã vt pᷣ
ferat᷑ patruo ĩ hrditate pr̃na et nõ ꝙſiñ
aſſignatõe dotis ſeu mſtr̃is dotalibo ꝓ⸗

les añ nata ltimat iz alið uideat ĩnuere

ius ciuile de qͥ dicã latiꝰ ᷓ. eo.c.tanta vbi
põit᷑clauns hꝰ materie · ¶ In glo · fi · in
fi· ̊ vltĩa ſolutio rera ẽ in ſe z diuinat iõ
tene pᷣcedẽtez ſolutõz. Vel ᷣm Inn · die
hic nõ petebat reſtitutio bonoy ſʒ ſo⸗
lum vt ꝓnũciaret᷑ ſta ltĩma virtute mr̃i
mõñ et vt poſtmoduz nõ ĩqjetaret tanq̃ᷓʒ

illtĩma et h̊ ſolutio eſt bona Hoſti · dictt

iſta pſona erat miſerabilis h ſolutõ di
uinat ⁊c ·
Um inter. gepato mii⸗
monio ĩ facie eccleſie õcto filij
„ gẽiti rel ↄcpti añ ſnĩaʒ ſũt ltĩ⸗

mi pᷣmo poiĩt cãz diff ĩtõis · ᷣo diffmt ibi

iõq; ¶ Viõ ꝙ ꝓpt᷑ bonã fidẽ parẽtũ vᷣhẽti
iani gut eerleße filinj iudicat ltimi licet
poſtmodũ mr̃imoniũ oſtet ĩter illos nõ
potuiſſe oſiſtere puta ꝓpter ↄoſanguini⸗
tateʒ et affimitatẽ · Idem dit ſi alter Ziu⸗
gũ ſolꝰerat ĩ bõa fide puta qꝛ reliquꝰ ſcie
bat ĩpedimẽtũ vt ĩ · ex tenore ·. e · ⁊ vide
qð dixi in· c·j ·ẽ · de eo qᷣ dux · in ma · quã
pol.¶ Nõ ſᷣo maxiĩe iũcta gl · ꝙ vbi agit
de fauore filioꝝ ↄcpti hñt᷑ ꝓꝙ natis ad h̊
lq ĩ vtero ff̃ de ſta·ho · ſecꝰ vbi agit᷑ de
odio. ¶ Nõ ꝙ ocepti pꝰhit · ot · ſup ĩpe⸗
dimẽ topinð ſũt ltimi acſi fuiſſẽt ↄcep⸗
ti añ ot.ſatis ẽ eniʒ ꝙ añ ſmiã diuoꝛtij fu
erũt ↄcepꝑti et puta rõʒ eẽ qꝛ pendẽte lite
ſuꝑ ĩpedmmnẽto nõ dʒ ſuſpẽdi exerctium
mrimõiale vt ĩ· c.ij · S.· vt li · pẽ · nõ dz er⸗
go ꝓdiẽ pena ex eo qð ltĩme fẽm ẽ · ¶ In
gl · · ĩ fi · vult gꝰ h̊ glet idẽ ſequẽs nõ fuf
fieere ad ltĩmatõʒ filioꝝn mr̃ioniũ fuiſſe
õctũ public et ſin ödickõe mniſi et fuelt
pᷣmiſſa denũciatõ de q̃ m.c fi.de cla · de⸗
ſpõ · j tu dic vt ibi plem? dixi · ¶ In glo
pe · in fi · die clariꝰ ꝙ reſpectu ltĩatõis ĩ
ſpicimꝰtꝑus ↄœptionij et tpus ſnĩe et ñ
tꝑs ot · lit · qꝛ etiã pꝰ lit· ↄt.iuges vtũt
ltime matrimomo vt · S/dixi. Ded quo
ad hoc vt filij ſequant conditõz mris im
ſpicimus tpus lit · ot. q; partus ſequituꝛ
rentrem et vterq; incipit eſſe in mala fi⸗

Ranſmiſſe. tao vi
ri et mulieris qui negant ali⸗
quẽ filium niſi mdicijs et teſti
bus ꝓbet᷑ öriũ prĩo poĩt᷑ õſulatõ · ſo rñ
ſio ibi ↄoſultatõi · ¶ Nõ prĩo ꝙ exqͥ ꝙ qᷓ;
fit nutritꝰĩ domo alicꝰnõ preſumit᷑ filiu
nectenetur nutritoꝛ eum pt filium inſti
tuere quia non probat hoc eſſe qd ob h̊
otingit abeſſe vt in · c·ij · de tranſla · pꝛela ·
nã filij nõ ſẽp nutriuntur in domo vt in.i.
quidam cũ filiũ ff de vᷣ.obl · ¶ Võ ßo ar ·
optii ex tex · ꝓ vbi fama vicime ſtat ꝓ
filatione dictum autem pentum eſtĩõ⸗
riũ alio nõ aparẽte ſtat dictũ parentũ

pt ſatis mnuit᷑ hic ĩ fi · littẽ iũ cto medio

qð ſatis ẽ nõndũ. ¶ Mõ tertio ꝙ aſſer⸗
tio parentũ negatiua pᷣiudicat filio niſi
poſſet ſe ꝓbare filium mdicijs et teſtib⸗
Et ex h ĩfert᷑ ꝙ ſi qͥs eſt ĩ poſſeſſiõe filia
tionis non debet excludi ab hr̃ditatenꝰ
a iure filiationis ex ſola negatiõe ꝑntuʒ
ꝓh tex. auz gl. .·l · Ci · ff · de carbo · edic ·
et jn. l. ſi poſtumus · ¶fi · ff de li. et poſ·.
et hec faciunt ad qõm legiſtaꝝ ĩ ·l· filium

—

ff. de hijs q ſũt ſun vel ali· iur. vbi dẽ ꝙ re
gĩa qᷓdas vemẽs ad mortẽ vocauit filiũ qᷓ

iter ieputabat᷑ filius regis ſibi m ſecreto

dixit eũ nõ eſſe filiũ regisſ cuiuſdã mili

tis a ſic regnũ ad eũ nõ ꝑtinr̃ ipſe vero pa

ruʒ ſapiẽs renũciauit regno nã vt patet ex

precedentibo nõ tenet filu creder verbis

pntuʒ ex q eſt m poſſeſſione filiatiõis ma
xie cuʒ ipſi ꝑntes priꝰ tractauerunt euʒz vt

filiũ et eũ noĩ auerunt ad h ·c. pꝑ tuas de ꝓp

bac. ¶ In glo · ĩ P. ne gabã t ibi t pᷣiudici
um non generabat h mn tellige cũ effectu
eo probante cõtrariũ · ſ· ꝙ ſit filiꝰ eo nõ
ꝓbante negatio pntũ facit plenu piudi⸗
tiũ vt hic aperte ꝓbat et dic de mã vt ple⸗
mus a latius dicã ſupꝑ glo:fi · ¶ In gl · ĩ v ·
qõ uota ibi ꝙ erãt facti monachinõ glo·.
ſing · qm neſcio alibi ex qꝗᷓ potes colliger̃ ꝙ
parente mtrante monaſteriũũ põt ilico fili
us petere legitimã et ſic facit ꝓ mtellectu
c.cũ ſimus· S·de regu · vbi plemſſime exa
minaui ̊ dickũ a adde ad ibi nõ· iſtã glo.
et dickũ Bar. ĩ.l. ſi qs a liberis ĩ · O. ſi q; ſep
tennij ff de li · agno · vbiwlt ꝙ moõſteriuz
viuẽte patre tenet᷑ alere filiũ nõ aũt tenet
ad legitimã niſi pꝰ moꝛtem de in d. c · cũ

ſimꝰ ¶ UWõ etiã ſequẽtem ſolutionẽ gl · ꝙ

pr põt m vita cede e hereditatẽ filñs retẽ
tis ſibi aliqbo bonis ¶ In ea:gloibi a qꝛ;
vicime fama h̊ habebat aduerte ꝙ hoc vi⸗
det otra tex. naʒ fama vicinie habebat ꝙ
ille erat ſpuriug 2 iſti dicebant eũ nõ eſſe
filinz etiã ſpuriũ mſi glo · mtellexenit ꝙ re
ſpctu mtentionis agentiũ ↄcoꝛdarent qᷣa

filij legitinn ſoluz agebant pt excluderent

iſtũ ſolum ab hereditate 2 ad hunc effec/
tum non referiur an ſit non fil ius an ſpuri
us et ex hoc poteſt colligi vnu notabile di
ctum ꝙ diuerſe probationes differentes
m mõ et cõvementes quo ad mntentionem
agentis debent coomũgi qð n placet do. An
H̊ nec etiã mhi q; cum reſultet õ rieta) re⸗
ſpectu modi non dñt piũgi ar. in · vbi re
pugnantia ff de reg· iu:x m.c.ſolicitudinẽ
m fi · de apellatio. et no. hoc dickum quia
facit ad multa.¶ In gloſa penultima · ibi
natus eſt de legitrmo matrimonio wlt
dicere ꝙ ex quo qui? eſt natus de vxore
alicuius preſummitur filiu? illius nam fi
iatio ex parte patri non poteſt probari
Ideo dicit lex ꝙ m eſt certa pꝛ autem eſt

ille.i. pᷣſunm quẽ nuptie demonſtrant vt

m ·l. qꝛ ſẽꝑ ff de in iu roca · q̊ procedit ſi
maritus erat preſens ſecꝰ ſi fuiſſet abſenſ
tãto tꝑe ꝙ nõ potuiſſet eũ geuerare nam
tũc poꝛuſſʒ iſtũ negare eſſe filiũ et vxorẽ
conuincere de adultexrio finge enĩ ꝙ abſe

per bienniũ reperit filiũ in domo triũ mẽſi

uz pt m dicta ·l· filium · ff de hij qui ſũt ſun

pel ali.iur. Sed ſi pater oohabitabat vx /
ori tunc preſunntur filius ſuus etiã ſi pro
baret ꝙ eo tempore vxoꝛ ↄmiſiſſet adul
teriũ cũ poſſet eſſe filius vtriuſq; ðbemuꝭ
pᷣſumere fauore filiationis ꝙ ſit potiꝰ ma
riti qm adulteri ꝓ quo allego m ſinnli bo
num textũ m.l.rmies · defuncko . ff de ad⸗
ulterij s et idẽ dicit de eo qui naſcit᷑ ex con /
cub ma detenta m domo vt pᷣſumat filiꝰ cõ
cubmarij vt habes glo · ſing · m. c. michael
de filijs pſb· qm tene bis meti ꝙ filijs pᷣſbi
terorũ. ¶ In glo. fi. ibi mſi per ĩdicia ex
teriora vtputa qꝛ m ſecreto aꝑellabant iſ
tum filium et ita tractabant ſed in publi⸗
co ob aliquam cauſam negabãt ſed vt ple
nius habes hanc materiam cum querituꝛ
qualiteꝛ probetuꝛ fililatio capiẽdo aliqua·
exdickig do · An · hic conclude ꝙ ſi proba
tur natus ex muliere retenta in domo ſati

probatur filius mariti ſev cõcubmarij vt

§. dixi nec crederetur verbo patris aſſeren
tis oo ntrarium q; non poteſt pateꝛ flium
non agnoſcere vt m dł maxime ſi fama ui
cimie eſt ꝓ filiatione vt m.lſi uicims ſciẽ⸗
tibus. C. de nup. Xut probac᷑ ſolũ tracta⸗/
tus parentum q; eum tract abant vt filiuz
et iſte illos vt parentes a ex hoc ſolo pro
batur filius vt no · Bar · · l qdam · ff. de ꝓ
bati. et aperte h voluit hic glo · pe. que plꝰ
dicit ꝙ ꝓbatio buiiꝰ tractat ꝰ pfert negati
oni parentũ poſtea ſbᷣſequenti qð bene no
tabis facit.c per tuas de probati aut ꝓbat᷑
ſola fama et tunc ſi mchil probatur in cõ/
trarium illa ſuff ict ad probandmm filiati
onez quia cum hec res de facili probariñ
poſſitſufficiunt ille probationes comectu
rales qð tenet h do · Anto · ¶ Iſtud tamẽ
dictum videtur ſatis verũ ꝙ ſola fama ſiñ
probatione tractatus · ſeu ſine rocatione
pa rentum debeat plene probare m preiu
ditium vemientium ab inteſtato cuʒ regu
lariter fama plene non probat yt dixi in · .·
remen ſupra deteſtibus. ¶ Ouandoq;
fama uicime habet vnum et dictum paren
tuz habet opoſitum et ſtandum eſt dic /
to parentum vt hic quandoq; parentes
ne gant aliquem filium et ille eit m poſ ſeſ/
ſione filiatiomis et non ſtatur dicto parẽ
tum vt hic iuncta gloſa et m dicta ·l prĩa
C. de carb · edic. ſecus vbi filius non eſſet
m poſſeſſione filiatioms etĩ fine gloſe no
tat glo · ꝙ concurrentibus contrarijs pre
ſumptiombus ſtandum eſt foꝛtiori ſi autẽ
nulla eſt foꝛtioꝛ tunc mutuo ſe tollunt vti
capitulo litteras· de preſumptiombus

— f—

tmümen
uiſat ſu
ſipro
ſe dal
Edem
nſimlibo
at er n/
nak filge,
ehe
pflips
er deazen
pelaben,
dinpeh
tſedyppt
In quenitn
edoali⸗
Pſipwh
domoſati
binarijnt
voſſeren
terflium
ſfamaui
amsſcie⸗
trache,
mept fln
deſolop
in f yp
be. gey
far ngt
go beren
ant phi
Atur m c
dum fllit
prwbeni
jwecht
notami
fmuſĩ
carone
npran
g
deme
Ouandoq;
ctumpenmn
meſt die/
Arentes
nſit
icto palt
icka ln
snon
negoen
vonſante
hllunt ytt
onbus

Auſam que. llegitima
ꝓles ẽ quam viro viuente vxoꝛ
ex adulterio concepit ſiue cum

Aaadultero ſiue cum viro moretuꝛ. Et pone

eaſum ꝓut ponit gl · in · ccãam . .. eo· C No
ta primo ꝙ p᷑ quis probari filius adul⸗
teri licet mater moretur cum marito quoð

mtelligo quando pt quis ꝓbari ꝙ tpe cõ
cptiõis maritus nõ opᷣſabat᷑ cum ↄiugę

alia puto contrarium per id quod dixi ᷓ

c.prox · Nota ſedo ꝙ excluſo aſcendente

tanqm̃ ulegitimo excludunt᷑ e deſcenden
tes qntumcũq; ſint legitimi in hac em̃ cã

agata nõ litigabat ſed filiꝰ ipᷣiꝰ vt ĩ. c cãm

qᷓ·eo · ſed qe filius perebat hereditatẽ ali
ex pſons agate matris diſputabat᷑ hic de

legitimatõe agate · Ex quo infert ꝙ lioet

filius ſit legitimꝰ exquo pater fuit illegiti

mus non debet admitti ad hereditateʒ a⸗
ſcendentium vt aui et aliorum ꝓ hoc tex·
mn. c proximo·. Nam ex ſobole naturali tm

non poteſt haberi ſoboles legitima quia

onmnes deſcendentes ex filio naturali tm̃

ꝓueniunt ex radice infecta et ſic nõ ſuffi⸗

at ꝗ ipſi ſint legitinn ad hoc vt admitta
tur ad hereditatemillorum quibo pater
illegitimus non potuit ſuccedere ad hoe.··

fi· C· de natura · li · et cetera · Nicol · Abb ·

Aitoꝛ. Oueſtio natiuitati op
poſita petenti hereditatem oo⸗
rã tudice ſeculari eſt ad eccle⸗

ſiaſticũ iudiceʒ tranſmittenda et eſt tex ·

