nmnpedit oꝛdinis executõem fit depoſitio ſi
cut m accuſatione et ſi inpedit tantũ bñ⸗
ficij retentionem fit priuatio a bñnficio / nec
poterit iudex hanc penam moderari⸗ iſte
eſt verus mtellectus huius. c non bene de
claratus per ſcriben · Diuiditur quia in 5
ma ↄſultatio· In a reſponſio. ſa ibiĩ qᷣ.
¶ Uõ pᷣmo ex tex· ꝙ mitiꝰ punit᷑ ↄmct⸗
de crie ꝑ viã inquiſitõis qᷓʒ ouictus ꝑ vi⸗
am accuſatõis· finis enĩ accuſatonis ſi eri
men eſt graue eſt ðᷣpoſitio abofficio a be
neficio vt hic a in · c ſuper his · Z. eo · et . · de
pe . c. tue ſed finis inquiſitionis non / h de⸗
bet imponi mitior pena vtꝗ· dicam et cõ
cor. c qualiterꝗ· eo. et hoc indubitanter. ð
iure canonico · de iure autem ciuili non re
perio ꝙ fiat hec differentia m mõ ꝓceden
di ĩ npoſitõe penarum · ſ par pena impo⸗
nit ⁊ , hoc adduc bo. tex· m · l i · C· de
ſepul · vno · facit · oꝛdo ·ff · de pub · iu · et qð
no.in.l. ij. Gſi publico · ff de adulte. et ex 6

infero ad vnum notabile dickum ꝙ odem

natus de crimine per viam inquiſitionis
de q ↄddemnatus ꝑ vuam accuſatõis effice⸗
retur mfamis euitat mfanmam et ſic ſal⸗
tem de iure canonico procedãt glo. iur.
ciuilis que ↄvmuniter h dicũt vt in · ij.· G
terea ff de ſuſpec · tuto. ·fi · C · eo. et. l.)· C
de mõ mulct / licʒ bar · oppoſitum ſentiat ĩ
l mfamez ff. de publi iudi. h poteſt ſatis

yZyZ☚WD r ☛ —.— —. — -⸗ N¶ C-5 — —T— —c—4——

nirde
den
caley⸗
itetti
eoge⸗
wwrt
bardei
italesin
gr. n
opoſuie

dienmi
Abati
emten/
efieij
uſato
d. pm
conpre
ſicſumo
iuſitiois
nt ſedſl
poſtoſ
mntübi⸗
/er
naiſte
benede
biſq.
nnct
spis
moſien
coꝛbe
etde
nh;
met co
ander.
livonne
poden
naimpo

eque diſtĩgui iter ius canonicum et iuß
ciuile et de iure ciuili nõ euitet infamiaʒꝭ
et procedit dictum Barto · quia ex modo

ꝓcedendi non alteratur pena · ſed de iu⸗
retanonioo ꝓcedat dickũ glo · ᷣm p̃di

cta et h bñ nota · Et pt eſſe rõ diuerſita⸗

tis ĩter ius canonicuz et ius ciuile qe dð iu
re cimili regulariter nõ ꝓcdit ꝑ viã in
qſitõis · tm m qᷣbuſdaʒ caſibus exop⸗
tis vt no · in dcõ. Gſi publico · Sz de iure
canonioo ꝓceditur mdiſtincte precedẽ
te ĩifamia vt m.c.qualiter qᷓ eo· In vno er
go qs grauat qꝛ procedit᷑ ſine accãtore
iõ nõ eſt miꝝ ſi malio releuat᷑ vt ſic mi
tioꝛ pena ĩponat᷑ ar.lłeũ qͥ in prĩ ff de iure
iur · et qð no · ĩ. c cum. R.de offi · dele.
¶ Uo.ſcdo ꝙ nõ omĩa crimina dðpoſitõ
ne digna ĩpediunt oꝛdmi executionem

aut bñficij retentõemp ꝰ peractam pe⸗

nitentiã et pone exemplũ iĩ adulterio vel
furto naʒ ſi qs pagat penitẽtiã licite po
ſtea admiĩſtrat ĩ oꝛdme ſuo exquo ĩ iudi
cio nõ cõuinciſ vt in· c queſitũ.S. ð tẽp·
or · et dic vt ibi not. OQuedam vero ſunt
crimina que ĩpediunt executioneʒ oꝛdi⸗
nis vel beneficij retẽtõem etiam poſt p
actam pnĩam quantumcunq; ſit crimẽ
occultum pt homicidium. nã homicida
nõpᷣt vnqm̃ ſine peccato mĩſtrare in oꝛ⸗
dine ſuo quantũcũq; pemteat et quãtũ
mn ſit crimẽ occultum.lł di.miroꝛ· et
m. c. fi · de tẽ · or · et m. c. ſicut . . de hoĩci. et
idẽ in ſymomiaco in oꝛdĩe.nam cum or⸗
do ſit vicioſe reept?nee hũꝛt executio⸗
nem nunqm̃ ex pnĩa põt hoc purgari et
ordo ĩtus ort? occidit vt dicit tex. j. q· ·
qdã · ¶ No. tercio · ꝙ cũ ꝓceditur peꝛ
piã mqſitõis iudex poteſt moderari pe
nam etad eam mo derandã debet cõſide
rare qualitatem perſone et exceſſus.Et
no · ꝙ h duo ſüt o ſideranda ĩ ĩpoſitiõe
Pene vbi penã eſt arbitraria· facit quod
no.ĩ.c. cũ qᷣdã de iuremir ·
¶ In gl . j. m fi · dictũ gl. cõiter dãna
qʒ multa alia ſũt que impediunt ordim
executioneʒ etiã pꝰpactam penitentiam
de quibus plene no · in Kc.miſi.¶· propter
z. de renunc · et . c ex tenore et · c fi. Z. de

temp. ordi. et dic vt ibi. Sed hie ponun

tur iſta duo cauſa exempli et ea que cau⸗
ſa exempli dicũt nõ reſtringunt diſ po⸗

ſitionem yt no · c. j. . ne cle. vel mo. vñ

vulpianus fuit vno exemplo contentus
mn.l. ita vulneratus ·ff ad · ·. acquil · et In 5

no. vnicũ tantuexemplum poſuit mic jn
audiẽtia . de ſen · exoo . iõ non bene dixit

bic glo · ꝙ hic ofirmaretur regulis jm op

poſitum exceptis iſtis duobus caſibus ·

Z

¶ In gl . in vᷣbo · accãtõis ibi ſed non ere
do ꝛc · Inno · dicit ꝙ etiã ad penã extra⸗
ordinariã iſte non obligabit ſe qᷣa liœt
ſit ſimilitudo ĩ accuſatõe et ĩquiſitõe vt
vtroq; cãu pꝛiuet᷑ conuctus officio et
beneficio tñ nõ eſt diſſimnlitudo quia ac
cuſatus degradat tz inquiſitus non ſed tã
tum remouetur ab admĩſtratõe · ſ. a be
neficio·jᷓ. eo.qualiter Hoſt.tenet de⸗
bebat ſe obligare ad penã taliõis qꝝ in
iſtis caſibus fit depoſitõ ſicut ĩ accãtione
nec ꝓcdit dictũ Inn· ar. c.qual iter . J. p⸗
bi ponit regulã · ſed hic ſunt cãꝰ excepti

vbi fit depoſitio nec apparet differentia

realis inter degradationem et priuationẽ
beneficij et officij ſicut ſentit Inno. nam
Perpetuo pꝛiuatꝰ benęficio et officio ſa
tis dicitur degradatus. lex. n. non poſi
ta eſt rerbis vt m· c commiſſa de elee. li·
vj. Item videmus ꝙ calumniofe denũci
ans puĩtur vt. c.ij.j. de calũp. Item excipi
ens obligat ſe ad penam extraoꝛdinari⸗
am cu dencit ab obtento vt ĩc ſuper his
S · eo. ergo foꝛtius debet iſte promotoꝛ
mquiſitionis puniri ſi deficit eum tẽdat
ad depoſitionem in iſtis crimimibus exc
ptis et ſi diœretur contrarinm via apire
tur fraudibus · fatuꝰeſſet qui accuſaret
cumper viam mqſitionis poſſet ĩpune

ſuam ĩtentionem conſequi et eum h deõ
Hoſti · cõiter tranſeũt moderni doc · SDz
ego puto dutinguẽduʒ ꝙ aut crimẽ ĩpe
dit ordims cxecuᷣ tionez et tuc cũ ĩmine⸗
at depoſitio etiã ab ordĩe dzʒ fieri inſerp
tio ad pen taliõis et ꝓcedat opi. Hoſ.

ius n. m hoc conſiderat effectu pene im

ponende et non modum ꝓcedendi vt cla
re oolligitur in. c. ſuper his.S. e. ſi recte

debet inſcribere ſe quia tendit ad depo⸗
ſitionem de nuncians non· qa tendit ad
correctõʒz ergo ibi dnunciãs et ꝓmouẽ
inqſitionem tendit non ſolum ad coꝛre
ctionẽ ſed etiã ad depoſitionẽ pt eſtĩ u⸗
tis crĩbo exceptis debet fieri ĩſcriptõ ad
penã talionis et ſi diceres fini denũcia⸗
tionis eſt correctio· ſed ꝓpter qualita⸗
tẽ crĩs alterat pena dieo ꝙ ĩdezeſt pide⸗
re in exapiẽte nam excipiẽs õ ipſũ oſeerã
dum tm nititur repellere a eonſecratio
ne ſed ꝓpter ↄonexitatem eum iſto iure
futuro ꝑditur etiã ius q̃ſitũ et hoc reſpe
ctu obligat ſe ad penã extraor dinariam
pvt ibi h nõ ad talionẽ q; non priuat oĩibo

beneficiis habitis pt ibi dicit tex. ſi ergo
priuaretur etiaʒ hĩtis haberet locũ pẽa

taliõis vt etiaʒ ſatis muit illa lr̃a cũ ergo
in caſibup hic exœptis et ſimilibus fiat

ponderetur ibi enim dicitur ꝙ accuſans

“
5

depoſitio ab ordine et ab omm bene ficio
debet habere locum pena talonis et H ra⸗
tio videt incõuincibilis · ſi autẽ ſit tale cni⸗
men ꝙ nõ ĩpediat executionez oꝛdis ſed
tm bn icij retentiõem et tuc cũ vtꝗ· dicam

nõ debeat fieri depoſitio ab oꝛdine ſed tm̃

priuatio ab illo beneficio non habebit locũ

pena talionis quua non tendit ad depoſiti

onem ſed quia deñcit a beneficio obtento
debet ſe inſcribere ad penam extraoꝛdina
riam ſicut facit excipiens quãdo deicit ab
obtento vt mdicto. c ſuper his. ¶ In ea⸗
glo. ibi licet hely · et huic otrario ſtat Jo.
an. et bene dicens ꝓimo ãmonitio pt ha
bere effectum. quia ſponte põt dimittere
bñficium et nõ ſpectare iudiciũ. Itẽ poſ⸗
ſet deſiſtere ab executione oꝛdis ↄcludit᷑
ergo ꝙ omiĩo fienda eſt ita mo nitio vt a
perte ꝓbat in · d. clicet hely C Inea. glo.

ibi vt priuet᷑ officio et bñficio glᷣ· ibi in phae

pticula videt᷑ ſine rõe· naʒ priuatio officñ
et beneficij eſt depoſitio ſed foꝛte glo · in⸗
tellexit vt dicit Jo · an · de officio admini⸗
ſtratiomis vt ſequit᷑ in glo · quaſi velit di⸗
cere in hac prima ſo· ꝙ co nuictus ꝑ viam
inquiſitionis de crimie ꝙ tantũ impedit
retentionẽ beneficij nõ debz depom ß debʒ
priuari adminiſtratione et retentõe bene
fien et foꝛte habuit reſpectũ ad officiu ec
cleſiaſticuũ vt ẽ officiũ ſacriſte et magiſtri
ſcholariũ ac· Iſta tñ lra hoc nõ tangit ſo ·
tñ eſt rera in ſe ſi ſymoma eſſet ↄmiſſa in
officio et beneficio · XAlia ſo· in qua glo · vi
detur reſidere ẽ vt fiat dra inter regulares
1 ſeculares vt ſeculares deponant etiã ab
oꝛdine ſi perſymomiã acquiſiuerunt bene
ficium · j̊ regulares nõ·ß deoʒ conſiderari
modꝰ? ꝓcedendi vtů .c dil eck? de ſymo.
ßz otra hoc dictũ facit qð ipemet Der. di⸗
cit in gl · ſequẽti vbi vult remoueri faciliꝰ
regulares qʒ ſeculares et ſine hac gl · doc ·
quaſi mihil dicãt nec declarãt aliter. ſj ſupꝑ
tex chxit Hoſti . ꝙ licʒ bñficiũ ſit ſymom
ace reœptũ nõ tamẽ det fieri depoſitio ab
oꝛdine niſi in duobo caſibo · vt in cãu.c ij.
ᷓ. de ſymo.ſ. quãdo acqſiuit beneficiũ ui
uentis ſymomace: Scðs caſus · ſ qñ bene

ficium haberet certũ oꝛdinẽ ãnerum ſnon

video roõem efficacem quare h̊ vltimo cãu

debeat fieri depoſitio ab oꝛdine exquo fu⸗
it ꝓceſſum ꝑ via mꝗſitionis· nã licet bene

ficium habeat onexũ oꝛdinẽ / ſymonia ta⸗

men nõ eſt ↄmiſſa in oꝛdine i m beneficio

miſi relis dicere quis dedit pecumaz vt
vpſum beneficiũ na tunc ymo eſt omiſna

etiam mn oꝛdine · ſecꝰ? ſi hẽbat ꝑ priꝰ illum

oꝛdinẽ et pecumiã dedit vt hr̃et beneficiuʒ

coerte ſymoma non eſt commiſſa mſiĩ be
neficio ideo in hoc articulo aperiendo ĩtel

lectum .c puto ſic dicendum ꝙ ſinnlitudo
inter accuſationem 2 mquiſitionem ĩiſtis
crimimibus eſt tantũ iſta videlicz vt ſi cri
men impedit tantũ executionẽ oꝛdiis fi
at depoſitio ab oꝛdme ſicut m accuſatione
ſed non nnponet alia pena acrioꝛ q; ipo⸗
mitur accuſato ↄuicto de graui crimine vt
ꝓppetua detruſio m mõſterio ſiue ĩ alio car
cere vt ĩc tue de pe · et · cvt fame · de ſen ·
ex · ſi o crimen impedit bñficij retentiõz
et tũc tantũ ĩpomitur pena priuatiõis be⸗
neficñ et m̊ cditur ſicut in accuſatiõe
ita debet priuari ꝑ viam inquiſitioms nec
poterit iudex moderari iſtam imponendo
aliam et dimittere ſibi beneficiũ ſicut poſ⸗
ſet in alijs crinnmibus et hoc poluit iſta ht
tera dum dicit ꝙ in alijs crimimbus pote
rit moderari pena quaſi dicatĩ alñjs poteſt
ſibi dinnttere beneficium et inponere ali
am penam ꝶz ſi mpedit beneficn retentio⸗
nem hoc non poteſt ſed dẽt priuare bene
ficio ſicut faceret i accuſatione et iõ dcĩo
ſicut poſita in tex · non denotat oĩmodã ſi⸗
militudinem ſicut in ſimil no. in· c. dam⸗
namus de ſum tri et fi .· ca et H dictio re
lata ad duierſa denotat varios effectus /
ſicut in ſimili habetur in capitulo ab excõ
mumcato ſupra de reſcrip · et hunc mtelle
ctum bene probo per rationem huius lit⸗
tere:nam ratio alterandi penami iſtis eri
minibus eſt quia non prodeſt pemitẽtia
quin impediatur oꝛdinis executio vel be⸗
neficij retentio: ſed certe vbi ſymonia eſt
commiſſa in beneficio tantũ dimiſſo bene⸗
ficio a ſe vicioſe acquiſito non impeditur
oꝛdims executio / ergo non debet fieri priua
tio ab oꝛdine ſupra nam ipſius mquiſitio
nis. nam ratio ſpecialis reſtringit diſpoſi
tionem generalẽ· l cũ pr· O dulciſſimis· ff ·
dele · n. et q no · ꝑ Cy· m.l.. nõ dubiũ · C·
de legi et per Dy · in regula vltima dere ·
iur · li · vi · et per hoc ceſſat etiam differen⸗
tia quam glo - poneb at inter reg ulares et
ſeculares q; hoc o cãuc dilect) ð ſymo.
loquitur quãdo ſymonia fuerat ↄmiſſa in
ipſo monachatuideo retento oꝛdine pote
rit pemitereet ob hanc cauſam nõ fit ibi de
oſtio ab oꝛdine ſed prinatur illo iure vij
cioſe queſito ex receptione et detruditur in
aljo monaſterio et per hocc are habetur
tellectus huius capituli et buius gloſe.
Led otra predicta etb ler o. de c
ſer en vbi diae b in uennoen

—

dit᷑ ad priuationem adi

ergo dicith lra in fi dum dicit ꝓ in alns

dmiſtratois bñ

fſide
nüdd
miiſh
tſie,
nsf
uſaione
ncſ
rumneyt
iocr
e deſen.
retentiß
toisbe
ccuſatie
tiomse
Pnerd
ſatdo
itiſhnt
bus ot⸗
jspotet
oneral
rtentio⸗
rebene
tio deo
modaſ
ndam,
dickion
efteckus
oaberõ
ſemeelte
nulis iit
jiſtisa
entetis
be⸗
cfaeſt
Gotwen
nfede
fenons
nqiuſin
tdiſpoſi
imoff
bii⸗.
maden⸗
diſfenen
Sſne⸗
tonnſſun
dineſoe⸗

“ .

crinnnibuſ iudexr poteſt moderari penã.
Ex dictis Goff . hic et ſpe . in ti · de inqui ·
Epe · in prin · oolligũt alique ſolutiones
prima qð iſtud·cloquit᷑ m ſimplicibus
clericis dtrariũ loqᷣt᷑ ĩ pꝛelatis et hñtibu⸗
adminiſtratõzʒ · Scda ſo · ꝙ h. c. põt pro
cedere in leuioribus crĩbo in quibo iuder
moderat᷑ penã · c.· vero q̃liter loquit᷑ de g
uioribus ĩ quibus debet qui? pᷣuari bene
ficio et adminiſtratõe. Tercio ſo · ꝙ illð
c qualiter loquit᷑ cun mudex ꝓcedit alio
denunciante et ꝓmouente inquiſitionem
et tedẽte ad hoc vt denuntiatus priuetur
adminiſtratione ĩdeo ĩpomi illa pena ad
quã agitur vt m.c licet hely ⸗j. de fymo · H
yvero loquitur qñ iudex ex proprio offõ
ꝓcſſit · Quartaſo · et notabilior ꝙ re⸗
gulariter ſi crimẽ eſt graue ꝓbatũ pervi
am ĩqunſitõis fit priuatio ab admtrati
one ſed ſi delictum non ĩpedit executõʒ
oꝛdinis vel retentiõeʒ bñficij pꝰpactam
pnĩam põt iudex illam moderari ᷣm q̃li⸗
tateʒ excſſuũ et ꝑſone.et hãc ſo · ſentit
etiaʒ Hoſti.et do. An · et placet mihi plꝰ
ceteris. ¶ In glm v · alioquin ibi nõ pu
mat᷑ plꝰ c · No · bñ glo.ex qua collige v⸗
num modum cognoſcẽdi qn iudex ĩ arbi
trarij excedit modum ĩponendi penam
nam ſi iponit oꝛdinariã nel maiorẽ exo⸗
dit modum · nã ſi datur ſibi arbitrium vt
moderetur nõ debet augere rel pumiretã
tũ ſicut oꝛdinarie pumret · et iõ ſi crimen
nõ ĩpedit executionẽ ſeu retentõzʒ benefi
cij nõ p̃t iudex priuare clericũ offõ et bñ⸗
ficio quia puniret tm̃ acſi oꝛdinarie fuiſ⸗
ſet actum ſed beneficio tãtũ poſſet priua
reyt din · · m pcedenti gl · et ſic ĩtelligo
hanc glo · Adde glo · vnum alium moduz
cognolcendi ĩdiſcretionem iudicis ĩ iſti
arbitrarij ·ſ.· qũ exœdit penam oſuetaʒ
ĩpom pro tali delicto iſta eſt gl.no· m.l.
hodie ff de pe ·et vide bo · glo · l quod er
So pena grauioꝛ ·ff de his qui:noĩfa·
et no · hoc dictum ꝓppetuo quia arbitrium

iudicis ĩpoſitõe pene reſtringit᷑ ex oſue
tudme et i fi · glo. hec drĩa ĩter regulare
et ſeculares nõ ꝓœdit quo ad iſtum arti

aulum qꝑ vt dixi ĩ pꝛecedenti gl · m vtril
q; eſt pena priuationis ab adminiſtrati
one ſi delictum eſt grane licet iuderx poſ⸗
ſit moderari penam.ſj poteſt ſaluari gl.
vt ĩ regularibus ſufficiat detictum nõ ita
gue ſicut ĩ ſecularibo vt ĩ c per duas . de
Fno mer iudex ita defacili ĩiducet ad diſ
peſadũ cũ regularxibaſiẽ cuʒ ſeailariba
q magis notadũ ẽ delickum ĩ iſtis regu
laribaq́; ĩ ſeailaribo ꝑ rõʒ g Poſitaʒ qᷣ

rſt bñ notãdũ qð tm itellge et reſtꝛmge

yvt no. Jo · an · m. c accãtꝰde hereti · li. pj⸗

C Ertie.cCõtra nõ ĩfamatũ ſu

p reritate criminũ ĩquiri non

òê 3 etiã ſi libell famoſ 95 eü ob

latꝰfuerit ĩ ſecreto nec ſuꝑ principali cre
ditur teſti qui iuratu dixit ſe illius ↄtra
quẽ inqritummmcũ idem ſi h dixit añ iu⸗
ramẽtũ niſi pꝛeſumat᷑ hoc dixiſſe ĩ frau
dem · h· d· vſq; ad · G queſunſti:prĩo poĩt
tres qõs · po ſoluit ibi ad hoc et poteſt
ſubdiuidi pᷣma ꝑs ſitr ſcdᷣa ſᷣm tre qõe⸗
totidẽ rões ad eaſdem · ¶ No·primo
ex iſto· ꝙ iudex nõ debz ꝓcedere ad ali
quẽ puniendũ lz oſtet de delicko iltiꝰ p
depoſitionem quorundã miſi tela iudicij
rite proœdat õ illumet poteſt ite tex-
ĩ pria qõe multipliciter mtelligippᷣmo ꝙ
extra iudiciũ vel in iudicio nulla tela iii
dicij precedẽte aliqui cõparebãt et iura
mento affirmabant ticiũ cõmiſſiſſe cer⸗
tum crimẽ a p hoc iudex moueri nõ debʒ
ad puni endum vel ad iquirendum/ ad

puniẽdũ non qꝛ deficit tela iudicij et ſie
deficit accãtoꝛ rerus et fictꝰ · et oꝛdo iu⸗
diciarius ad imqrendũ etiã no· q; ſine ela
moſa ĩ ſinuatõe nõ debʒ fieri mquiſitio x

deã pauooꝝ non infamũt vt ꝗᷓ. m· fi ſo
poteit ĩtelugiꝙ foꝛmata tela mudicij

mfamia teſtes ðᷣpoſuerunt ſuꝑ neritate

crimĩs et etiã in hoc cãu iudex nõ dz ꝓc

dere ad puniẽdũ tũ q; teſtes ð poſuerũt

non iurati ſuꝑ veritate tũ quia omiſſus
eſt ordo iudiciarius ſquia primo debet
fieri inquiſitio ſuper fama hoc tñ vltimũ
limita vt m. c. ij · eo. ti · li · vj · et dixi ĩ. c cũ
opoꝛteat · S· eo et per hoc declarat᷑ pr̃ia
qõ tex · ¶ Ocdo no · ꝙ indqſitio non debʒ
fieri ad eorum petitionem qui clã cedu⸗
las poꝛrigunt ad mfamatõeʒ alteriꝰ rõ
qꝛ tales cedule nõ mfamãt ꝑ id qð hẽt
J in.·c fi · et hoc intellige ꝙ non debet pro
cedi mſi is cui œdule poꝛrecte fuerunt in
ſtet et petat ſtatui terminũ poꝛrigenti⸗
bus ad ꝓbandũ ea que ſcripſerãt vt.v.
q·j·per totum et· t · diffamari. C· de m

ge · et manu · et ꝑ H̊ declarat᷑ ſcdᷣa qõ ter·
¶ Tertio no. ꝙ teſtes licite interroga

tur an ſit amicꝰvel iinmncꝰ partis nec per
hoc dicit᷑ ĩterrogari ſuꝑ crie eum inimi⸗
cicia p̃t eſſe ſine crĩe vt dixi ĩ.c repellãtur
et · c. cũ p · · eo . ¶ Nõ ꝙ rndẽs ſe nõ dili⸗
gere pteʒz tacite idirecte videt aſſerere
ſe eſſe ĩmicum partis nã tenẽt᷑ hoĩes ſe
ad ĩuicẽ diligere cũ nã quãdã cognati⸗
õʒ ĩter eos oſtituerit·lłvt vĩ ff· de uſti ·
et iure · de peni · di · · cproxmos.
¶ Vlterins no. ꝙ teſti · aſſerẽti ſe eſſte

o

uimicum alterius credit quo ad h vt re⸗
lat a teſ timo nio ticʒ nullã cauſã mimi
cicie atle get cũ eĩn de ponat de facto ꝓpꝛio
ſeu ꝓpꝛia ↄſcientia nõ ẽ ncce expᷣmẽ cauſã
ſatis en eſt ꝙ ẽ minncus · Vlteriꝰ colli⸗
eꝙ nõ omne peccatũ etiam moꝛtale re⸗
pellit a teſtimonio / maxime qu ando tale
peccatum fuit expſſumyt vitaretur onus
teſtimonij · H ſingul ariter ꝓbat hic meli
us qz alibi et hãc lrãʒ allegaui ĩ. c. teſtĩoũ
5.· de teſti · nam fraudulenter dicẽs ſe eſſe
mimicũ vt eintet onus teſtimonij peccat
moꝛtaliter. q; dicit mendaciũ in cauſa ꝓ⸗
ximi· xxij q· nj. ne quis · de fal . c j · nibi⸗
omius talis recipit m teſtem et er credit
vt H̊ ¶ Vltimo ſignãter facit iſta littera
ad materiã tractatam ꝑ bar .ĩ · l· eos ff de
cens vnũ extra iudiciũ nõ valet dicẽ otra⸗
rium in iudicio vnde ſtat᷑ pꝛiori dicto niſi
preſumat᷑ h̊ dixiſſe in fraudẽ · Et ex h poſ⸗
ſet ſin gulariter elici limitatio ad no · in lo⸗
cis pᷣallegatis vt ſi teſtis foꝛte vilis foꝛtu
ne dixit inpſentia partis potentis aliqd
qð nemebat in fauoꝛẽ illius ꝑtis ſi poſtea
in iudicio iura mento preitito di cat õriuz
ꝙ nõ debeat ſtari primo dicto · q ſatis p
ſumi poteſt teſtẽ illud dixiſſe extra iudici
um vt placeret ꝑti timens eiꝰ pot entiam
ſed in uidicio metu wuramenti dixit veri⸗
tatem. ſecus vbi talis pᷣſumptio ñ ſbeſſet
et h tene bene menti ꝓpetuo· Sed 3 hanc
pltimã qᷓſtionẽ tex: opp hic fuit q̃ſitũ an

„

fal et diri ĩ c pp tuas · S· de ba · viez ꝙ du

debeat adhiberi fides dickis ülon teſtium

qui poſt iuramentũ dicũt ſe eſſe in mico
ptis et rñdetur diſtinguendo ꝓ nõ · vide⸗
tur ein ꝙ exquo teſtis depomit ſe dictuz
ſuũ nec in pꝛincipio dixit ſe mimicũ nõ de⸗
bet audiri ſi poſtea dicit ſe inimicũ · nam

ſicut directe ñ põt teſtis coꝛrigere dickũ
ſuũ vt no ·c. p̃terea de teſti · cogẽ · ita nec

mdirecte ar / m. c. tue de ꝓcu · et in regula
cũ quid vna via de re · iur · li · vi. Do · di⸗
ſtmgue comp̃hendẽdo to tã materiã hu⸗
ius vltime q̃ſtionis ꝙ aut teſtis dixit ſeĩ
imicuz añq́; iuraret ſeu ꝓduceret᷑ ĩ teſtẽ
et ſic pſũit h dixiſſe ĩ fraudẽ dz mibilomi⸗
recipi vt hie mtex · ſi vero non oſtat eum
dixiſſe ĩ fraudẽ tex · videt hic velle eü nre
cipienduz puto hoc ꝓcedere qñ mimncicia
erat capitalis · ij ſi hoc nõ erat vel de h du⸗
bitatur nõ debet iudex ꝓPter ſolum dicku
teſtis deſiſtere t debet mterrogare teſtẽ

de qualitate mimicitie. nam nõ ſufficit ali

quid ꝓponere in genere qñ non quelibet
ſpecies otenta in genere ſufficit ad inten

tum pt ẽ bonꝰ tex · cũ gl · in · c pia de excep·
li · vi · eũ ẽgo nõ oĩa minncicia mdiſtmcte

repellat vt dixi m·ccim opoꝛteat. ð · eo · ñ
ſufficit generaliter dicere ſe mimicũ / ſed
ſi dicat ſe capitalem mimicum non debet
recipi vt m auẽ· de teſte · C.ſi dicat᷑ et no.
mn. c· ex ꝑte. ade. et · c.· cũ cauſa· z. de teſti · ſi
vᷣo mimmicie nõ ſunt capitales debʒ teſtis
recipi et quãta fides ei ſit adhibenda relm
quitur arbitrio iudicantis 2 cuʒ hac tem⸗
pie intelligo iſtũ tex. Et nota 3 iudices q
fut otenti ſola rñſione cũ teſtis dicit ſe eẽ
iminncum ptis · hoc ein fieri nõ debet vt pʒ
ex pdictis · ſi vᷣo dicit teſtis ſe eſſe minn⸗
cum ptis poſtqᷓ; iurauit ſ añqᷓ; deponerʒ
et tũc quicqd ſenſerit hoſti · dic Jo. an· et
recte ꝙ eẽ ſi pᷣſumat᷑ hoc diriſſe m frau⸗
dem non eſt adhibenda fides ſuper princi⸗
pali quia aut dixit verũ et non debet credi
tanqᷓʒ mimic · aut dix t falſum ⁊ nõ debet
credi tanqᷓᷓ ꝑpumro · a ideo lr̃a in fi · huiꝰ ¶
dũ dicit de fraude tm̃ fecit mentionem qñ
an iuramentũ h fraudulenter dixit · ſecus
ſi poſt iuramentũ ratiõe predicta ·ſi vero
poſtqᷓ; iurauit et depoſuit dixit ſe mim⸗
cum ·. et tẽ aut in ↄti nenti m fine depoſitio
nis in generalibo mterrogatoꝛijs ꝓut ſo⸗

let ↄmunmiter fieri a credit᷑ rõ q; ꝓrie nõ

oꝛrigĩt dictũ ſuũ ſi h fecit in ↄtinenti an
teqᷓʒ receſſit a ↄſpectu iudicis vt·c. pᷣterea
Si vero pᷣmo depoſuit et ex interuallo di⸗
xit ſe inimicum nõ debet ſibi credi ß ſtatur
priori dicto ar · pall. cp̃terea · puto tamen
ꝙ licet er toto dictũ ſuꝑ principali nõ re
probetur debilitatur tamen in aliqͥ iuxta
no · per Inno. in pall.c preterea et per hoc

remanet clare declarata tercia queſtio.

VWeſiuiſti. on pumt qᷣs

de erimine de quo non oſtat n

ſi per famam et teſtiũ credulita⸗
tem et per dicta paueorum nõ debet quis
apud iudicem infamatus reputari · h. d·
vſq; ad finẽ · Diuidit᷑ · nã pᷣmo foꝛmat du
as q tiones · o ſoluit· ibiad qð · ¶ No·

pmo ex tex · ꝙ ĩ æbando crimĩa nõ ſufficit

fama iũcta cu credul tate teſtiũ iuratorũ
q; ĩ ẽmibo reqrunt ꝓbatõs luce clarioꝛes
l. ſciant cuncti · C· de ꝓbatõ· canomʒata
ij·q.viij.ſcdo no· ꝙ regulariter n valz di⸗
dum teſtis ſi in actu ꝑœptibilrſenſucor

poꝛeo deponit ꝑ credulitatem de quo in · c.

cum cauſã et in. c quotiens · g de teſti · Et

ex hoc et er tex · collige ar · poſſe teſtem in

terrog ari an credat·i. an deponat ex cre⸗
dulitate quod diẽ Jo · an · ſi uſtineñ . quãdo
ſingulariter interogat hi generalibo iter

rogatoꝛijs nõ debʒ fieri ſta iterro gatõ an

credat quia ſeꝑe teſtes ſimplices decipiũ

tur et vbi prius dixerunt ſe ſeire nunc di⸗

cẽdo ꝙ credant videntur recedere a priori

depi
hnei/ſ)
ondet
Eeno,
dſi
Rgig
ndanen
henn,
uudiaz
diatſee⸗
Nberpt
ſemim

0. dn⸗8
ſemfmung
Nrpin⸗
Lberend
1nödebet
huide
onenq
rit⸗ſeais
ſien
eimmm/
xpoſitio

ptſoe

Prien
nnentian
c plen⸗
fuallodi/
sſtuu⸗
wtumen
Aroͤn
qunt
tprboe
ſſto⸗
pintis
noſtärm
wllti
betuus
ni⸗.d˖
uwatdu
(vo.
iuraton
clanore
monhet
znalſdi

ſoſloert

eqſone
teſtenn
Gteren/
iglid⸗

deponen

deõ et non reddere ſufficientem cauſam
ſcie · Idem dicit de illo interrogatoꝛio an

ſciat er auditu vel viſi i tendit enim ad ð
cipiendum teſtem quia qualitercũq; re
ſpondeãt non reddit cãm ſufficientem a⸗

de hoc in ſpe · de teſti · im. Ciam de inter⸗

rogatoꝛijs in fi · et hoc dictuz Jo. an · quo
tidie allegatur in iudicijs et vide qð ple⸗

ne no · m · c. quotiens.õ · de telti · vbi dico

Tertio collige ꝙ duo tres vel plures di
cuntur pauci et ꝙ dicta paucorum non
infamant quod mtellige quando depo⸗

nunt de fama apud eos exiſtente nam ſi

deponunt de fama apud bonos et graues

exiſtente duo tantum poſſunt probare

mfamiam ſeu famaʒ. Ita dicit hic Gof.
et bene. IJdem no. glo · in. l. i . ff. de teſti ·
et · ij · qjC. aliquando in · fi · queſtionis
et Bart · in · de minoꝛe . Gtoꝛmenta ff; de

queſtõi. facit tex · in. c in litteris ð teſti.

et melius in · c· tercio loc de pꝛeſump.
ybi dico et facit ĩ ſimili ·l.ij. C. de · bo · poſ.
ſm tab. vbi inſcriptio · vij · teſtium pro

batur per duos · nam et notoꝛiuz poteſt
probari per duos licet nõ conſiſtat ex du
obus pt no · mprealle. aliquando · et H

procedunt ᷣm vnum intellectum huiꝰ

Eſed poteſt intelligi et alio modo vt v⸗
bi depoſuerunt ſuper ĩfamia per aliquos

teſte poteſt iudex mquirere m illo looo

vbi dicitur eſſe infamia et propꝛijs auri
bus percipere et indagare de mfamia et

ſi nibil reperit non debet procedere ex di

cco illorum teſtium et hunc intellectuʒ
puto verioꝛem tamqm̃ littere magis cõ

ſentaneũ ex eo ꝙ littera dicit teſtes dix
iſſe illum mfamatum·
¶ Mo · ibi ᷣm arbitrium iudicãtis ⁊c · ꝙ

purgationes ſunt arbitrarie vnde pᷣm qᷓ
litatem perſone et ifamie iudex mode⸗

rabitur numerum compurgatorum. ad

idem · jj. q; v· omnibus· —
¶ No · ꝙ quis propꝛie dicit᷑ infamatꝰ qñ
ſ·eius opi:.eſt leſa apud bonos et gra⸗

ues · ſecus ſi eſt leſa apud maliuolos et

viles · nam de tali mfamia non eſt curan
dum quinĩmo turpe eſt a turpibus lau⸗
dari et a vilibus quia videtur de cõplici⸗
bus laudantium facit. c. magne de voto
et ſuccedit ülud dictum xp̃i cum dixiſſet
apoſtoli ꝙ phariſei ſcandalizabantur in
euz non curauit ſed reſpondit ſinite cci

ſunt et duces cecoruʒ vt m pꝛeall.c.mag
ne ·

¶ In glo fi · in fi · ex hoc dicto glo · in
fertur m aliquos ꝙ vbi m vicima non
ſunt niſi tres non quis eſſe infa⸗
matus ſed dicit Abbas hoc non proce⸗

.

dere quia attenditur fama vicinarum ꝑ
rochiarum vt in.c · ſuper eo de cog ·
ſpi · et cum hoc dicto glo · et abbatis trã
ſeunt hic communiter docko · Ded aduẽ

te qutia nec glo · nec abbas loquuntur re

ctenam de eſſe fame non requiritur cer
tus locus ·poteſt enim quis eſſe mfama
tus apud aliquos non habito reſpectu
ad locum.vt apud aliquod collegium
ſeu vniuerſitatem ſcholarium ad hoc ·. l-
vulgare ff de fur · vbi dicitur queſtio vul
garis que eſt apud ſapiẽtes et ſic pt᷑ eſſe
fama rel mfamia apud prouidos etiam
non habito reſpectu ad certum locum ⁊
hoc roluit · Barto · et bene in prealle ·
tormenta. Et ex hoc infero glo · hic non
recte dixiſſe dum ſimpliiciter voluit ma
joꝛem partem vicmie requiri vnde pro
intellectu materie pꝛemitto poſt art·
in dicto.& toꝛmenta ꝙ fama eſt nomen
generale et habet ſe tam ad bonum qm̃
ad malum vnde poteſt quis appellari fa⸗
moſꝰ latro vt ĩil.capitaliũ. famoſo.ff⸗
de pems et fama dicitur a fando i a lo⸗
quendo quia ſi homines non loquantur
de aliquo lꝛcet habeat hoc in mente non
poteſt dici mfama.ſed eſt opinio eo⸗
rum qui debent ſcire rel ad quos ſpectat
reriſimiliter ſcie noce mamfeſta a quod
chxi communis opinio Idem eſt de ma⸗
ioꝛ parte illorum qui debẽt ſcire · l· quod
maior · ff ad mumicip m · c. primo de his
que fiunt a maior. part · capituli et in
l. repertum · ff. de regu · iur · et qui ſunt

iſti debentes ſcire vł ad qͥs ſpectat ſcire
dic ꝙ debet conſiderari qualitas facti

et perſonarum ſi emm factum eſt graue
et perſona eſt magni precij reqꝛuritur
fama ciuitatis ſeu maioris partis Item
ſi eſt factum reſtrictum ad certos ho⸗
mines qui debent reriſimuliter iſtud ſci⸗
re ſufficit maioꝛ pars illorum Exempluz
epiſcopus cum viuit cum canomcis eſt
in famatus de foꝛnicatione certe ad pro
bandum mfamiam ſufficit maior pars ca
nonicorum quia iſti ſunt illi qui veriſi⸗
militer debent ſcire · ſi vero factum eſt
prauum et de perſona humili et abiecta
tunc ſufficiet maior pars vicinie et non ĩ
telligas ꝙ requiratur maior pars indiſ⸗
tincte pt mulierum et puerorum et ſimi
lium ſed ſufficit maior pars proborum
et hoc voluit iſta littera in fi · dum dicit
illum ĩfamẽ cuius opmio eſt leſa apud
bonos et Zues vnde mihil dicit deloco ne
q; de maioꝛi parte vicinie · ſed nõ ſuffici
unt pauci vt patet m a et per h̊ͥ remanet
ſat declarata h materia a vide qð plene

dixi m capitulo cuzʒ opoꝛteat ſup̃ · e · vbi te
tigi an probata mfamia admittatur pro⸗
batio bone fame et per ibi dicta reſtringo
aliqua dicta doctorum hic ibi plenius di
ſcuſſa · Abb⸗

WVDO petitionem iquaĩ
quiſitio ꝑ papam ſpecialiter de
legetur legatus etiam de latere

ſe de ea mntromittere non poteſt ita oom⸗

muniter ſummatur / ſed licet ſummatio
iſta ſit vera generaliter intellecta / non ta
men videtur congrue huic littere vt .· di⸗
cam ideo ſic ſummo · Si is de cuius crimi⸗
ne in iudicio conſtat petit reſtitution em
ꝓpter iudiciorum oꝛdmem non ſeruatum
non eſt audiendus ſed eum tanꝗz noto⸗
rium crininoſum debet ſuperioꝛ de nouo p
uare et eſt caſus ualde notabilis ſᷣm hunc
mtellectum et indubie ꝓcedit intelligen⸗
do ꝙ non ponitur hic aliqua ſpeci alita?
papa · Diuiditur in duas partes · In pᷣma

facti narratio In ſecunda diffimi tio ĩ cum

igitur ac· caſus ac · ¶ Wota primo ex tex⸗
tu ꝙ ſi in mquiſitione generali aliquis re
peritur culpabilis poteſt contra eum ꝓ⸗
cedi ad inpoſitionem pene ex illis proba⸗
tionibꝰ in mquiſitione generali receptis
nec eſt opus vt de nouo ille pro bationes
ſpecialiter recipiantur ſed ſatis eſt iium
nominatim citare vt remat ad oponẽdũ
ſi quid opponere vult / et hoc ĩtelligo quã
do mquiſitio erat foꝛmata contra certum
collegium ſeu certum genus perſonaruʒ

nam tunc in effectu inquiſitio videtur foꝛ
mata contra quẽlibet et iõ repertus culpa

bilis ex priori tela iudicij · venit pumen⸗
dus et per hot videtur ſimilis textus ᷣm v
nam lecturam mm capitulo per inquiſitio⸗
nem de elect· facit quod notatur in capitu
lo · ij · ſupra de confeſ · quid enim ſi inquiſi
tio eſſet generaliter foꝛmata nõ reſtri cta
ad certum genus perſonarum vt puta re
perto honnne moꝛtuo iudex generali ter
procedit ad inquirendum / et mhac gene
rali inqſitione ꝑ teſtes inculpatus eſt ti⸗
tius quu nullo modo fuerat vocatus in ge
rali mquiſitione nunquid ex illis proba⸗
tionibus poſſet iſte pumri · an iterato de

nouo contra iſtum debeant ijdem teſtes

recipi dubium eſt pulcrum et vide ſingula
riter Innocencium in capitulo bone de e⸗
lectione. ¶ Vecundo nota ꝙ foꝛmata in
quiſitione generali contra certum collegi
um poteſt quulibet de collegio per ſe et ſin
gulariter oꝑponere contra inquiſitioneʒ
quna cuiuſlibet ſingulariter intereſt / cum
agitur de mtereſſe et pena cuiuſq; · ſecus
tzm Innocencium / ſi exceeptio concerneret

fauioꝛem collegij· qiua tunc debet propo⸗
m per ipſum collegium rel maioꝛem par⸗
tem ad hoc quod notatur m capitulo edo⸗
ceri de reſcripti · quandoque tamen di⸗
ctum vnius prefertur dicto alioꝛum. vt
no tatur ĩ capitulo·j· de his que fiunt a ma

ioꝛi parte capituli·et de hoc vide quod no⸗

tatur in capitulo dilecti · de mai et obedi ·
et m capitulo cum olim de teſtibus ·
¶ Tercio nota ꝙ ad collegium ſpe⸗
ctat electio ſolum vacante eceleſia per
moꝛtem prelati ſed etiam per priuationeʒ
prelati iudicialiter factam et de electione
pape fuit aliter altercatum in concilio py
ſano.vtrum vacante eccleſia per priuatio⸗
nem factam per concilium electio reniret
ad cardinales an ad ipſum concilium et al
legabatur · quia iura tribuentia poteſta⸗
tem eligendi cardinalibus locuntur quan⸗
do papa moꝛitur · vnde aliter videbatur ſi
erat depoſitus · vt in capitulo licet ſupra
de eleckione · ſed in ſtis inferioꝛibus vide
hic ꝙ indiſtincte poteſtas redit ad colle⸗
gium · Quid autem ſi abbas vel alius pre

latus inferioꝛ priuaretur in curia romana

nunquid beneficium diceretur pacare ibi
dic vt notat gloſa in cle · j · vt lite pen ·
¶ Wota ſingulariter ex iſto textu ꝙ crimi
noſus non auditur petens reſtitutionez be
neficij ſi de eius crimine notoꝛie conſtat ũ
ſolũ notoꝛietate fachi·ſed notoꝛietate iur

vt ꝑ probationem contra quã nil obici po

teſt et proſequere vt plene dixi in capitu
lo.ſi conſtiterit ſupra eodẽ vbi ad hoc al⸗
legaui iſtud capitulũ et de hoc aliquidj.
Item nota ꝙ priuatus per iudicem oꝛdi⸗
nem iudiciarium non ſeruanteʒ poteſt pe
tere reſtitutionem tanq̃̊ʒ ſpoliatuꝰ ad hoc

capitulo cõquerente et qdð ibi notatur de
reſtitutione ſpo · ¶ Oltimo collige et te

ne menti ꝙ ſubſtitutus in loco alteriꝰ mi
nus legitime deſtituti non dicitur ſuccede
re in locum viuentis quo ad penam licet
enim errauerit ĩ iure excuſatur tn propter
ſuperiorum autoꝛitatem / vel foꝛte erra⸗
uit in facto credendo ꝙ ommia ſolenniter
in deſtitutione fuiſſent agitata / et ideo no
rvenit pumendus · ſecus autem videretur
ſi ſceienter ſucceſſiſſet in locum minus legi
time deſtituti quua tunc non poſſet iteruʒ
reaſſumi ad eandem prelaturam vt in ca⸗

pitulo.j · de conceſ · preben · et hec nota qe

ſepe accidunt in practica· .
¶ In gloſa.· ibi nõ valuit quod fecit iſte

legatus ac. Ex hac particula gloſe colli⸗
gitur prima lectura ad iſtum textum ꝙpᷣ

uatio abbatis non valuit ꝓpter defectũ po

teſtatis legati q; nõ habebat iuriſdictõnẽ

rad

pwwg
Gnto iun
dopwa
terate
nepeli⸗
erwwin
dequon
renffe
eote
zloca
nqen

Im bye

ſoim
N onor

ſuſtvi
igtt

ion
leckion
priuoto⸗
openire
lumetg
woteſte
uragan
ebaburſ
etſuon
1s vide⸗
dolle,/
iuspre
wowmana
Nareibi
en⸗
gcnim
vonez be
ſtati
ate uf
Mapo
aapitl
does,

ldſ.

mode
vteſtp⸗
adwe
atur de
geette
er
ſuccede
amlion
jpropee
teena/
Nenmi
t deon
pſdentu
inusleg
etiteng
ptinc/
notig

zutiſte
rolli
mn o,
tiͦ⸗
ickön

in hac cauſa exquo papa alteriſi peciali⸗
ter cãz dele gauerat et cã alteri delegata
non habet locum prorogatio ĩ perſonã

alterius Inno· hic variauit et vnã lect.

ſenſit in prin· et aliam in alia glo· primo
ſenſit iſtam lect · glo· nam ᷣm eum pro
rogatio non fit mii aliquid facto inter⸗
uenerit coꝛam rudice vtputa qꝛ pars ad⸗
iuit iu dicem et coꝛã eo ltigauit · hic au⸗
tem iülle abbas non adiuit legatum ſed
tantum paciebatur illũ procedere Et no
ex hoc pꝛimo dicto duo pulchra in ma⸗
teria prorogatioms: primum ꝙ proro

gatio poteſt fieri tacite ·ſ·allenum iudi
cem adeundo et coram eo litigando nec
requirit᷑ expreſſus conſenſus · et idem te

nunt Barto · in · l. · ff. de iudi · dico in. c. ſig

nificaſti de foro compe · Secunduz di/

ctũ eſt ꝙ ſola patientia in ſuſtinendo iu
dicem alienum procedere non prorogat
iuriſdictionẽ iudicis ſed opoꝛtet ꝙ ĩter
ueniat exparte ipſiꝰaliquid facti quod
bene no · et facit quod no · ipſemet · Inn ·
m. c.olim · i · ð reſti. ſpo ·
¶ Item m· Inn. ad hoc vt fiat proroga

tio opoꝛtet ꝙ non erretur neq; in iure ne

