bebat · nã filiuſfa.nihil hñs ↄpellit᷑ cede⸗
rebonis et pt᷑ teneri m carceribo · pt · l cũ
et filnfa · C· qui bo · ce · pol · ſiẽ · n· obligat
ex ↄtractu ita ex delicto · vt · S. c. ꝓxi . ſed
poteſt dici ꝙ papa noluit hic iſtã penaʒ

pecuĩariã imponi q; de pñii erat fruſtra

toꝛia · et ſic inpomt᷑ alia pena ne delictũ

ad pñs remaneat ĩpunitũ · ¶ In glo · fi.

ibi ſi fuiſſz · · xnj · Ded õ hoc facit quod
no · glo · Pcedens · nã ſi euitat iſte penã pe

cumariã q; mhil habebat idẽ dicendum

poſt · xnij · amũ er quo ẽ filiuſfa.et ideo
dic vt ibi · ¶ In ea: glo. ibi miſi ↄſuetudo
aut puilegiũ · dic melius ꝙ aut midex ee⸗
cleſiaſticus ht iuriſdictõ neʒ tꝑalẽ nõ tñ
m feudũ et tunc gcedit glo · ꝙ debet ap⸗
pellari ad ſupioꝛẽ eccleſiaſticũ · aut habet
mi feudũ ꝛ tũc debet appellari ad dñm feu
di licet ſit ſecularis vt bat᷑ m·c romana
¶ debet · de appel · li · vj · et ibi glo · et no · m
c.cœteꝝ de iudi · et in . cꝛex tñ miſſa de fo ·
compe ·

De clerico uenatoꝛe.
¶ DSupꝛa viſum ẽ de quibuſdã delictis ·
tã clericoꝝq̃ʒ laicoꝝ nũc ſpᷣmittit de qui
buſdã delickj elericoꝝ tm̃ ſcʒz de clerico ve
natoꝛe · de materia habet᷑ · lxxxp) · di · m. c.
q renatoꝛibo cũ · p · capitulis ſe · et · xxxñnj

Piſcopum. Clerico
ꝓhibet venatio a5 facien
ti pena ĩponit᷑· h. d· eũ ſe.
In pma ponit᷑ ꝓhibitõ. In
xc̃ · ¶ Nõ pᷣ̃mo ex tex · ꝙ clerico ꝓhibent᷑
nedů venatõnes exerce· h etiã tenẽ anci⸗
pitres canes et huiꝰ mõi aptos ꝓ renati
one · ¶ SBcðdo colligo · ꝙ delictũ venãdi
in clerico nõ ẽ depoſiotine dignũ vñ h ſu
ſpendit᷑ nõ aũt deport᷑ · ¶ Tercio nõ ibi
m hac voluntate ſepius ac̃ · ꝙ clerieis
raro renatõnẽ exerces nõ dt hac pena pu
miri de qͥ. cũ glo · ¶ In glo · ij. ibi exeep⸗
to epo h glo · excipit ep̃ᷣm dũtaxat hm
fi· videt excipe oẽs in ſaer oꝛdĩbo oſtitu
tos · ¶ Dz in hac ma diſtigue latius ex⸗
pediendo mam tã in clericisqᷓ; in a c ꝙã
loq uim̃ de venatõne hoĩm oppſſiua a illa
ꝓhibet imdiſticke oĩbo cleric qꝛ nõ dñt

pugnare etiã õ mfideles vt · S · de vo· m c.

ex multa laicis vero licitũ ẽ in caſu q mo
uent iuſtũ bellũ pt in·c·ſiẽ et q ibi plene
no · de iut iu · a xxiij ·q.viñj · in. c rep henſi
bile et · coĩ timoꝛe · ¶ Quedã ẽ renatõ a⸗

dulatoꝛia ſiẽ faciũt hiſtriones qͥ rerbis
adulatoꝛiis capiũt hoĩes ſiẽ m venatione

capiunt᷑ beſtie et illa ẽ illicita oĩbo·xr·q·
iij· re qᷣ dicitis et in iuribo al:m glo·ĩmo
peccatũ ẽ dare aliquid iſtis adulatoꝛibo.
et hiſtriombo rt m·c qui renatoꝛibo·lx⸗
xxvj / di · et ibi ẽ bo · glo · de hac materia ·
Alia ẽ venatio arenaria id ẽ q̃ ſolet fieri
in arena vbi hoĩes pugnabant cũ aĩalibo
feris et indomitis et iſta venatio mdilti⸗
cte clericis ꝓhibet᷑ ar · hic · ¶ In laias di
ſtinguit᷑ ꝙ aut faciũt ꝓ pᷣcio et nõ licet ĩ⸗
mo tales efficiunt infames ·l.jCitẽ ſena
tus ·ff de poſtu. ſed ſi faciũt gtia virtut
oſtentande tũc eis licitũ ẽ talis venatio·
et vꝛdent hic velle doc · ꝙ nõ ſit eis pecca⸗
tũ de iure canonioo excipiunt᷑ toꝛne amen
ta vt mc.j · de toꝛnea · ergo aln ludi ſunt
eis ocœſſi gratia virtutis expiende · Ego
putarem ꝙ non liceret de iure canonco
vbi eſſet piculum moꝛtis ꝑ illã rationeʒ
que eſt m toꝛneamentis · nam non debet
homo vt expꝑiat virtutes mcidere defacili

in pꝛiomptum piculũ moꝛtis vbi nedum

eoꝛpus ſed etiã aĩa poſſet ꝑiclitari · Oue⸗
dam eſt venatio fatuoſa et clamo ſa pu⸗
ta que fit cum camibo et iſta ᷣm glo · li⸗
cet laicis etiã cauſa voluptatis a idẽ vide
tur relle Jo. an · hic alle · inſti. de re · duu
Cfere et · ff. de acquir · re · do . naturalez

cũ ſi· niſi tꝑe quadꝛageſimali vel alijs pꝛe
apuis fe

iuitatibo · ¶ Oed aduerte ·

. — —— —— — - —,,— — —.

rrr,r — —. õ

q glo · voluit ↄtrariũ in · d · qui venato⸗

ti ã ii magis ſeruiũt deo vñ papa appel⸗

. ₰„
HE

Cein nbo que dicit ꝙ ula clamoſa nõ eſt lici⸗ lat ſe nedũ ſeruũ dei tʒ ſeruũ ſeruon dei
in ta laicis niſi ex neœſſitate puta ꝓ carm⸗ q; inſerit ſe vtilitatibo et omodis ſeruo⸗
llt⸗ bus vel pellibo habendis et illa opi · fa rũ dei ſic etiã intellige qð ðꝛ de mõchi q
btto., at tex · in. c. Eſau · lxxxvj · di · vbi dieitur etiã ſpecialt᷑ dicunt᷑ ſerui de vt m. c co⸗
gcnin ꝙ Eſau erat renatoꝛ q peccatoꝛ ⸗ quod gnouimꝰ.xxij·q· mij · et. lin· di · multos.
irt nõ legit᷑ ꝙ aliquis venatoꝛ fuerit ſanctꝰ ¶ Secũdo nõ ibi vagatõnes · ꝙ venatõ ẽ
Mnne, mtelligit᷑ duůmodo exercet venatõnẽ pu⸗ ꝓhibita clericis cã vagandi.ſecus gꝗꝰ ſi
dwi to ſic poſſe diſtmgui ſeu dici ꝙ aut oio faciũt cã ncitat q; vt dicit Hoſti · hñt red
umi laicus deditus eſt hiuc venatõm et tuc il ditus vt plurimũ in renatõne ſio francie
Apig licita ẽ exquo fit ad voluptatẽ tm̃ aut ra ⁊acᷓ· tẽ em̃ ĩtendũt vtilitatibo eccleſiaꝝ et
donö ro et tunc ꝓcedat iſta · glo · ¶ In clericis nõ vagatõm maxie ſi failia eis deeſt · J dẽ
dckrns vero glo · variauit · ſed ocludo ꝙ aut ſüt videt qñ faciũt cã nẽitatis ter mfirmi
tpeng m mioꝛibo aſtituti et ſm do · An · nõ pu⸗ tatẽ pᷣcedentẽ et raro vt dixi m.c pcdẽti
bienn munt᷑ · Sed Hoſti. et Jo · an · tenẽt h op et facit · c. rxxxnij · di · vbrule eps redar⸗
tußin poſitũ et dicũt ꝙ debẽt pumiri pena arbi guit᷑ qꝛ erat deditus vagat õm et venati
bhote traria ſed pt᷑ ↄcoꝛditer dici ꝙ aut obmi oni ſecus geſi nõ deditus vel deditustz ra
tustn ſerũt tonſurã et tenent alias ſecus facit riſſme ꝓpt cãs pꝛedictas
ni cle · i · de vi . et ho · cle. m xer. et ſi tonſurã — 5
aut ſũt in ſacris et ſi hñt redditus in re⸗ D e clerico percuſſoꝛe.
Prö natione ſiẽ m frantia et licet eis qe nõ fa⸗ ¶ Continuata ẽ hec Nca m pdẽtiheca
ei cdũt ad noluptatẽ et hoc roluit etiã Ho⸗ et de materia iſt us Nc habet · xlp · di ·
is ſtiꝗj m.c ꝓx · Aut nõ hñt in hii mõi red 2· · q · vñ . . ſi qs o mnẽ et · lxxxxj · di · m. &
ipen ditus 2 tuc debẽt euitare itã clamoſã ve ſinnliter;
D mrößputror SHõ multũ peccareſi . quis.sꝛeueẽ · vel ſie
mmit rariſme hoc qnq; faceret cã wereators pt ſummari · Clericus ſepe
ite ar · hic dũ dicit tex · in hac voluptate ſe⸗ aliũ pcutiẽs ⁊ monitus nõ
vnthe Pius betentus ac.· ſecus ſi rariſſnmea no deſiſtens deponendus eſt
bont ca roluptatis ſed cã ncitatis· puta vt ex⸗ Caſus ac· ¶ Nõ primo ex
ſoin citaret appetitũ ꝓpter moꝛbũ pcedẽtẽ vt tex · ꝙ, ꝓ ſimplici peuſſione nõ debet ele
gon m. c·dileckus de homi · Ouedã vero vena icus depoĩ ſed aliter coꝛripi ßſi
lammen & gen H ricus depoĩ ſed aliter coꝛripi ſ ſi aſſumat
lpn tio qᷓ fit cũ rethe ſeu laqueo veil piſcando pcuſſionẽ mm ↄſuetudinẽ tẽ deponendus
ch⸗ licita ẽ clericis dũmõ frequẽter nõ mſi⸗ 5 ſit inbu Prisg hz soloen
* ſtamt et pide glo. in d c Eſau dicit 5 e · qe cu ſit inhuanus et ferus nõ debet in
Utſen madgis ved S glſeen d · c. Eſau q dicit qre manſuetudie clericatus pman et itelli
ſil Ba errmarde C.n ge tex. in is qſut multu faciles in peutiẽ⸗
hit 8 n⸗ de⸗ no bene anc oortä glo⸗ P do vtputa mis verb ſibi nõ placit ꝓce
* Es a ogteen endr von & tate p dãt ad v̈bera ¶ Sz qᷓro q; tex. ̊ facit mẽ
*W pubet iſpomt et ſic eade pena ginoꝛ re⸗ tõnẽ de oſtituto m ſaerj q;d ſi m mĩoꝛibo
e putet m maioꝛi qm̃ in mioꝛi. ¶ Sedoh doe · dicũt ꝙ idẽ ꝑ iura alle · in glo · vñ ad
facit iſte tex vbi ðꝛ eßᷣm debere ſuſpendi ſutolẽ de. lo.fi. ibi itelli
n 1 101 tex / ſupplẽt maxie · ¶ In glo · fi · ibi ĩtelli⸗
Dlun p tres menſes · pᷣſbyterũ vero ꝑ duos me d m pſu bʒ zc nõ e j
Gir . Dir Du ge de eo qᷣ m vſu hʒ ꝛc · nõ ex glo· iũcto
ntn ſes et m theoꝛicã glo· debunſſet eps per text · ꝙ peccatũ pluries iteratũ lʒ pluries
en duos ſuſpendi menſes pſbyter ꝑ tres. orennmitſi g Tuat rñ ids nlei
„ . fuerit pumitũ ag Suat tñ idẽ peccatũ vlti
nenmn, So · defendendo theoꝛicã glo . die ᷣm Jo · mo onmſſũ et facit ꝓd ẽo Bar · m. l · ſicui ff.
tdi an. ꝙ hic ep̃ᷣs ſuſpendit᷑ ꝑ tres menſes a b .
“ zicheef: ſed 5ſoyter me de accu · vbi nõbilt dieit ꝙ lz qs ꝓ furtis
„H cõione tm̃ · ſed pᷣſdyter ſuſpendit p du⸗ alibi ↄmiſſis nõ poſſit h̊ puĩri ſi e foꝛenv
nonn os ab oĩ officio · vnde iſta ẽ maioꝛ pena in tamẽ furta alibi ↄmiſſa ag guant h̊ com
rone ſe et ſic eps mitius punit᷑ pena mſpecta miſſuʒz furtũ qꝛ videt ſibi aſſumpſiſſe mo
hnt qm̃ hee 2· et pꝛeſbᷣꝛ mitius qi dyaco⸗ ſuetudine actũ furandi vñ poterit h ſu⸗
wn u . ed +£ di ante bn⸗ onaꝝ pena repu ſpedi l3 alias ꝓ pᷣmo furto nõ debeat ſu⸗
icr maio? rel mioꝛ q no· ſpendiar. in · ! capitaliũ ·famoſos ff. de
. Onibus. unmmatũ eſt e et lñ facit ii c v ept. aud et cita
— 2 ½ xxp ·q· iij.tene mẽti .
gol 5. c.ꝓx · ¶ Nõ pᷣmo ex tex · bi · nos Rr R 2 .
rjon om̃s clerici pñt dici ſerui deiß⸗ a miſſaꝝ admiſtratõe ſuſpedi

nõ oẽs laici et dicunt᷑ ſerun dei clerici non tur ep̃s qͥ crudelt aliquẽ fuſti ·

. laici nõ ꝓpter oppꝛobꝛiũ hqpter excellen gari facit · vel ſic · Nõ pt epᷣs penã Suem

on⸗

rerben imponere · Primo ponit epiſeui⸗
tiã · Secũda ibi · quã excuſat illũ a moꝛte
Tercio illũ puĩt ibi q; · ¶ Nõ pᷣmo ex tex.
2a tene menti ꝙ decedens multo tpe puta
ſt octo menſes a tꝑe infnicti vulneris
nõ pᷣſumit᷑ deœſſiſſe ex vulnere ſed hoe
itellige qñ ꝑcuſſus viſus ẽ ↄualuiſſe vt
ſenſit glo · in . l. j. C · de emen · ſeruo · ſecus
putarẽ vbi ſꝑ m deterius ꝓceſſit et tandẽ
defunctus ẽ · vñ pt ſatis hoc reliqui arbi⸗
trio iudicis de quo in glo · ¶ Scðdo nõ ·
ep̃m poſſe mulierẽ ꝓpter delictũ ſuũ fuſti
gari facere · ſed nõ crudeliter et facit · . ij ·
de calũ. et · v · q · v· illi qui · ſed dices de qᷓ
muliere intelligit tex · dicit Jo · an · ꝙ pt
intelligi de vxoꝛe· nã clericus ht᷑ ptatẽ li
gandi a rerberandi vxoꝛẽ ꝓpter peccatũ
ſuum · yt eſt tex · m.c.placuit. xxxiij · q· ij ·
¶ Võ ex hoc dicto · ꝙ effectus clericus
vxoꝛe remanente inſeculo et vouẽte caſti
tatẽ hʒ ptatẽ coꝛripiendi.nõ · n. debet eã
abijcere a cura ſua ſed a thoꝛo tm abſti⸗
nere · vt m.c oĩo· xxxj · di · Scdðo pt᷑ mtelli
gi m muliere delĩquẽte m eccleſia ar · in
c.xeniens · de ſen · ex · vel foꝛte iſta muli⸗
er erat ſupoſita iuriſdictõm tꝑali iſtius
epi · ¶ In glo · ij · ibi ſi qᷓ feĩa · vbi quis pᷣſu
mit᷑ deceſſiſſe ex vulnere et idẽ text · tenet
m.l. vna · C· de emen . ſeruo · ſed vide text ·
m.c.ↄtinebat᷑·S· de hoĩc · vbi etiã decedẽs
poſt octo dies pᷣſumit᷑ deceſſiſſe ex vul⸗
nere vide etiã · c pᷣſbᷣy · e · t. vbi ðꝛ poſt pau
cos dies ⁊ꝛc̃ · vñ ſatis putarẽ hoc arbitra
riũ · vt · · dixi. ¶ In glo. fi · no · glo. ↄtra
iſtos pᷣſidentes qui Suiſſnne pumũt po
ti ꝰtimeant᷑ q̃ʒ vt delictũ pumãt· naz iſti
gZuius pumẽdi ſũt tene mẽti,
Reſentium. Duebo an⸗
nis a miſſarũ celebꝛati one ſu⸗
ſpendit p̃ſbꝛ ꝗ aſſociat repel⸗
lentes violentiã in oflictu vbi

aliq moꝛtui ſũt et lapides ꝓiecit lʒ nulluʒ
pauſſerit · h· d.iuxta lr̃am· pel pt᷑ ſie ſum

mari · Non punit clericus vt homicida ſi
fuit pſe in ↄfſlictu ꝓpꝑte violentiã repel
lentiũ lʒz ibi aliq moꝛtui ſint et ipᷣe lapi⸗
des ꝓiecerit exquo nullũ ipſe pceuſſit·Pri

mo narrat factũ· Scdᷣa ibi quẽ nostpa

liter puĩt · Tercio poſt tꝑs admittit ibi·
maius· ¶ Nõ pmo ꝙ clericus licite pᷣſtat
opẽ obſeſſis ſeu oppſſis nõ tñ dẽ ꝓdẽ
ad occiſionẽ ꝓ defenſione alterius · facit
qð le.x no · i cle · ſi furioſus de hoĩ · ¶ Vz
5 iſtü tex · op · de. c. ſiẽ dignů et · c clericos
de hom ·et · · di · ſiquis viduã · vbi patet ·

ꝙpꝛeſtans opem ad homicidiũ effcit ir

regularis lʒ ipſe nõ interfecerit · ¶ So ·
hoc · · legit᷑ duobo modis · Primo vt in⸗

telligat ꝙ hic imn ve uenit diſpenſatõ · vñ
de iure cõi iſte erat irregularis. Sed õᷣ
hũc mtellectũ fatcit tex · m· c petitio de ho
mi vbipatet ꝙ clericus qͥ mterfuit bello
iuſto nõ tenet᷑ de hoĩcidio facto pꝑ alios
etiã ſi ipſe ꝑcuſſerit dũmõ nõ occiderit ·
ſo · Jaco · antiquus doc · q tenuit hãc lect.
rñdebat ad illu tex · ꝙ cedat illð qñ cle
ricus defendebat rẽpub · vt patriã ar· m ¶·
yt vĩ · ff. de uiſti · iur · ſed hoc . c. ꝓcedit ĩ
oflictu ſpãli cũ aliquu ab alijs ſpãliter op
pᷣmunt᷑ nec ob · · dilecto de ſen · ex · li · vj.
v bi ðꝛ quẽ obuiare debere miurie mfe⸗
rende ꝓximo q; loquit᷑ de laico et nõ de

clerico et ꝑ hũc mtellectũ mſurguntiſte

due maxie reſtrictõnes · vna ad · d. cpe⸗
titio · alia ad · d.c dilecko 10 Hoſti · volẽs
inherere lre tz õ riũ dicens hoc · c. ꝓcede⸗
re de iure cõi nõ ex diſpenſatõne et ꝙ pe
nitentia fuit hic ĩpoſita ad cautelã ſic eti
am ſeniit gl · fi· et iſta lec · mihi plʒ · pmo
qʒ; nõ ẽ hic aliqð rerbũ ſapiẽs diſpenſa⸗
tionẽ ĩmo text· potius ĩnuit oppoſitũ ibi
ſi alia nõ ĩpediũt nec agaret m mure dꝛa
inter oflictũ ſpãlẽ ⁊ ghalẽ.Itẽ.c·dilecto
pᷣall.lo quit᷑ indiſtĩcte et cõiter ſolet ĩtel⸗

ligi tã in clerieo qᷓʒ mlaico et ꝓ hoc vide

bo · glo · xxij.q· vijCj. que ſingulariter

dict ꝙ mterficiens aliũ ad defenſion ꝓ

ximi nõ peccat iʒ efficiat᷑ irregularis · et
idẽ ſentit glo · in . d · cle · ſi furioſus de hoĩ ·
et Inno · in. c.· ſi vero el · j · de ſen · ex. x hoc
mtellige qñ maxĩa ſubeſt neœſſitas exꝑ
te oppſſoꝝ alias aũt clericus peccat aſſu
mendo arma nõ tñ efficeret᷑ irregularis ·
ꝓter ho mici diũ ꝑ aliquos ↄmiſſum et
ſic alio mõ poſſz itelligi tex · iſte ꝙ pnĩa
fuit ĩpoſita q; aliq̃l᷑ exceſſit njciendo la
pidẽ ſed q oflictus erat licitus a ſtus
ex pte oppᷣſſoꝝ non tenet᷑ de homeidio ·
¶ In glo · fi· m fi · no · glo · ſentit · n· iſtuz
pᷣſbyterũ mnullo peccaſſe et ſic nedũ ir⸗
regularitatẽ ĩmo peccatũ non ↄtrarit et
Hoſti.dicit etiam poſſe dici ꝙ hic ꝓpter

ſcandalum euitandum et ꝓpter mfamiã
fuit interpoſita penitentia vel dic yt · ·

dixi ꝙ non erat magna neceſſitas q il⸗
li foꝛte ꝑ ſe erant ſufficientes ad defenden
dum vn clericus repitur in aliqua culpa
aſſumendo arma nõ tñ tenet᷑ de homid ·

cum uli qui interfecerunt iuſte mterfeœ

rint;

etiã duobo modis ſiẽ · p̃cedes
yno mõ ꝙ diſpẽſatiue iſte poſ
ſit ꝙ moueri · alio mõ ꝙ de iure

cõi 2 m hũc intellectum qui mihi plus

placet · h · d · Clerieus q fuit m ofſictu vbi

QOntinentia Poc elegie

Ne
ſebele
dalos
lled.
eſte
Aenl
bcht
inn
hlen
ſenk
eſon
n
.
ine
bpac
ee
i
Hiͤn

poi
ſſih

undi
Cdlech
dleie
wend
nr
ſſoni⸗
land
6A

er⸗de

tnse,
catk
Ulr⸗
ſune
i
tendol
jmuſtun
jado⸗
,pſti
ſedun
rarte

nfum
ert⸗
9 6.
fnden
aßn
vina⸗
ofe

lt
*“
eiur
pu
Up

mMonere;

aliqui fuerũt occiſi ſine eius facto vel oſi
lio de iure cõi ꝓmoueri pt᷑ · Cõis duuiſio ·
Ocdᷣa ibi ↄſultatiom· ¶ Nõ pᷣmo ex tex-
ſm vnũ intellectũ ꝙ licite clericusetiã aſ
ſumit arma ad reſiſtẽdũ pᷣdonibo nec te
net᷑ de homicidio ibi facto ſi abſq; eius

oſilio et facto geſtũ eſt. et de hoc ſtatĩ di
cet cu glo.fi · ¶ In glo . fi · in fi er hac glo·

colligi pmus mtellectus ꝙ hic interue
nit dipenſatio q; fuit m culpa aſſumen⸗

do arma · Sʒ 5 hũc intellectũ facit text ·

in · c pꝛecedẽti vbi ille pꝛeſbyter aſſump⸗
ſit lapides et ꝓiecit et tñ nõ tenet᷑ de ho⸗
micidio facto ꝑ alios exquo fuit ꝙ ꝑteil
loꝝ qui violentiã expellebant iõ Hoſti ·
tenet ꝙ de iure cõi iſte pt ꝓmoueri a hec
lec.nmhi placet et pᷣmo facit iſte text vbi

rñdet᷑ ad ↄſultatõnẽ gꝰ nõ mducit᷑ diſpẽ

ſatõ qꝛ qñ papa Nndet adoſultatonẽ rñ

det de iure vt dicit glo · ĩ. c. oſultatõi de tẽ·

oꝛ · ¶ Itẽ tex · hic dicit ꝙ iſte poterit ꝓmo

ueri ſed id qð fit ꝑ remediũ extraoꝛdina

riũ nõ ðꝛ fien poſſe vt no. Inmo · in . c pa⸗
ſtoꝛalis de cau · poſ · et ꝓPꝛie facit· xxn. q·

jj· c· faciet homo ¶ Itẽ facit tex · in fi · dum
dicit genealiter ꝙ poterit iſte altaris mi

miſteriũ exercere · nec ob · quod ðꝛ de ſub
dyaconatu q; adhuc poterat in pꝛeſenti
ꝓmoueri nec ob ꝙ ponderat iſtũ tran⸗
ſiſe ad religionẽ q; hoc fuit vt nõ nipꝑpo
neret᷑ ſibi aliqua pemitentia ſicut factum
fuit in.c.pꝛecedenti ad hoc qð no · in ſimi
li in. c. ſcripture de voto et . xxxinj· q ij · ad

De maledicis.
¶ Continuat᷑ hec Nca ad pꝛecedentes h

oꝛdine videlicet q; alia percuſſio fit puta

manu alia lmgua cũ maledici et detra⸗
ctoꝛes quodamodo peutiũt et · S· viſũ ẽ

de pautientibo manu recte em nũc ſubij⸗

eit NKica ð maledi:videlicet de pcutiẽtib⸗
lingua; JU—kÿ« —
Nnotuit. Maledicens pape punien
dus eſt vt alnj demcepsdeterreant et ab⸗
ſtineant et ipſe arcat᷑. h. d · Primo pomt
culpã · Scdðo illã pumri mandat.Tercio

ponit cãm · Ocðda ibi ipᷣm · Tercia ibi vt
pena· Caſus ac · ¶ Nõ pmo ꝙ iiuria ſeu

ↄuiciũ alteĩ illatũ quãquã m abſentia ẽ
pena dignũ exquo mfert᷑ quẽ poſſe age⸗

Tre actõne ĩiuriarũ ꝓ miuria ſibi illata m

abſentia facit · v· q· j.· in. c j. et quaſi ꝑ to⸗
tů et. ff de iiur · litè apud labeonẽ · ſiqᷣs
libellos · ¶ Scdo no ꝙ ouiciũ et detra⸗
ctio ẽ magis deteſtabilis et pena digna·
qñnto coꝛã pluribo fit ĩſti · de ĩiur. Gatrox

et in. c. quã ſit .de excſ. pꝛel · Vltimo nõ
pꝛelatũ poſſe bona oſcientia punire et ꝓ⸗
cedere õ detractoꝛes ſuos · nõ go tenet᷑ re

mitttere ſatiſfactõnẽ miurie ꝓ hoc · c olĩ.
de mur .et. c. grauꝛs de reſtit· ſpo · et qd
no xxin · q· in · ſiis et · lxxx · di · quaſi p to⸗
tũ. ¶ In glo · ij · m fi · ex hac glo.eliciunt

due ſo · Prima ẽ ꝙ miuriã illatã perſone
debet ſupioꝛ remmttere ſed illatã digmita
ti nõ et ſic pt ĩtelligil. vmca · C· ſiquis im
pat · male · et pꝛecedit iſte tex.ſᷣm vnum

modũ intelligendi pvt intelligat᷑ ꝙ debe⸗

at remitti miuria· Sed Accur.gloſat ali

ter mtellexit videlicet ꝙ pſona mmiurians

debeat remitti ad pᷣncipẽ vt oſiderata q̃li
tate pſone ei rennttat rel pumat et iſte
intellectus plus applaudet illi lſre. Scðda
ſo · glo · ẽ ꝙ de miſericoꝛdia et benignita
te tenet᷑ ſuꝑpioꝛ remittere ĩiuriã ſed nõ ð
iure ĩmo ipſemet pt ob hanc cauſa puni⸗
re ſubditũ et de hac materia nũquid ſu⸗
pioꝛ poſſit pumire ſubditũ õ eũ exceden⸗
tem no · pꝑ Imo · in c ex pte el · j · de verb ·

ſig · et vide bo · tex · m. c. ſiquis erga · ij · q ·

vñn · et · cſiquis ab epo et glo · m. c xoma⸗
na depe · li · vj · et diſputauit Ja · de are · vt
refert Cy · m· vna· C· ne quis m ſua cau
ſa et plene tetigi in.ccũ veniſſent de iud ·

Sed quãtũ ad ꝓpoſitũ noſtruʒ ſic cõiter
ſolet dutingui ꝙ aut miuria eſt notoꝛia

E tũc pt᷑ ipſemet ſupꝑioꝛ illã pumire vt no.

Inmo · in loco pꝛeail · et Cy vbi · z· hoc eĩ
dictũ ego limito qñ penaẽ a iure expᷣſſa

ſed vbi pena venit ĩponẽ da arbitrio iudi
cis qð eſt regulariter ſᷣm ius cõe in acti
one miuriaꝝ tũc dic ꝙ iſte ſuꝑioꝛ tan
quã ſuſpectus pt᷑ recuſari q; poſſet m ar
bitrando excedere modũ nec excuſat ibi
notoꝛietas delicti ꝓ hoc qð no.glo · ĩ · c.
ſup his de accu · et facit qdð dixi m.c ꝓpo⸗
ſuit de apel · Aut miuria nõ eſt notoꝛia
et tunc aut ẽ ulata ꝑpſone a nõ pt᷑ q nemo

pt᷑ eẽ nidex in facto ꝓpꝛio vt xxin.qiij.
mter querelas et m· d. vna. C· ne quis ĩ
ſua cã· Aut ẽ illata digmitati et poteſt vt

in · d. c. ſiquis erga et m.l.j. C:de off · eius

qui ni · alte· gerit. ¶ In hoc tñ caſu pe·

de bel · parti ſtat et placuit · Cy · in · d .· l. j ·
et videtur placereJo · an · hic qui dixit ꝙ
q; in ↄntiam tangit ꝑſonã ſi ite eſt dele

gatus poteſt recuſani ſi vero ẽ oꝛdinari⸗
us petetur adiunctus vt in.l apertiſſimi

cũ aut.ſua · C· de iudi . et quodðꝛ de ad⸗

iuncto ꝓcedit de iure ciuili ᷣm quod oꝛdi

narius nõ recuſat᷑ in totũ vt no · m · d · iu

ribo ſecus dicerẽ ð iure canonico nã etiã

epᷣus in totũ recuſari p ſi ẽ ſuſpectus vt
m. c· ſiquis ð clericũ de fo· compe · et no.

WAEROAH&u wöe

hoe dictũ ꝓpetuo · nã limitat mra cõiter

dicentia ſupioꝛẽ poſſe iudicare cũ ĩiuria
ſeu cã tangit dignitatẽ vt poſſit recuſa
riqʒ etias diceo m · d · c· cũ veniſſent · ẽ· de
iud · ¶ An aũt peccet nõ remittẽs ĩiuriã
ocluſio ẽ ꝙ rancoꝛẽ ĩiurie debet remnttẽ
xc· di · in. cſiquis otriſtatus qð limitat
Bar. in · l ſi tibi detẽ m. &j ·ff· de pac · refe⸗
rendo mgẽm ſentẽ · qn aduerſariũ peĩtet
alias nõbiliter dicit ꝙ nõ tenet᷑ ſibi oñ⸗
dere ſigna amicicie et dilectõnis Dz ſa
tiſfactonez ĩiurie nemo tenet remittere
ſinõ vult ꝓ hoc qð no · in · d. cſiquis · et · ·

ſtudendũ · xc · di. et facit · oli · j. de ĩiur · et

ex hoc infert Bar · m. d· loco ꝙ ſi mfirmꝰ
dicit ſacerdoti remitto ĩiuriã mihi illatã
p talẽ ꝙ cenſet remiſiſſe odiũ et non ſa⸗
tiſfactionem miurie quod eſt bene no⸗
tandu,

. Tatuimus.hie pomtur
pena blaſphemãtis deũ vel ali
quẽ ſanctũ et maxĩie virgmem
N gloꝛioſam. Primo pomt penã
eceleſiaſtici iudicis · Scðdo ſecularis ibi ꝑ
tpalẽ.· caſus ac · ¶ Nõ pᷣmo er tex · ibi ma
xĩe beatã virgmẽ ⁊ac.· ꝙ in arbitrarijs dẽĩ
plus puiri deliquẽs in beatã virgmẽ q̊z
aliũ ſanctũ · ¶ Nõ ſcdo aliũ caſũ reſerua
tũ ep̃o in pnĩa vtẽ abſolutõ illoꝝ qui pu
bliee p̃ſumpſerũt blaſphemare deũ vel ali
quẽ ſanctũ · mferioꝛ gꝰ pꝛeſpꝛ nõ pꝛ᷑ a ta
li delicto abſoluere ꝓhoc qð no · glo · ĩ ·. c·
ij · de pe · et re · l · vj · et hoc ꝓcedit vt dieo
qñ publice blaſpheĩa fuit illata vt intex.
ſecus ge ſi occulte tũc.n· nõ ĩponit᷑ h pe
nitentia publica nec caſus reſeruat᷑ epo ·
ĩmo ꝓpꝛius ſacer dos poterit abſoluẽ ſᷣm
Hoſti ·et bñ qð ſatis ĩnuit h̊ lr̃a · ¶ Ter⸗
cio nõ ꝙ obligatus ad penã pecuniariã
ꝓ malcfieio ↄmiſſo ſi nõ ẽ ſoluendo de⸗
bet luere in coꝛpus et ↄcoꝛ· e finẽ litibo de
do ·et otu · et melrus in . . f f. de ĩuis po ·
ſecus vbi ẽ obligatus ex ↄtractu vel qſi
q tunc expectat donec puenerit ad pin⸗
guioꝛẽ foꝛtunã et ſic mtellige·c odoard⸗
de ſolu. Itẽ nõ caſum in quo quis pᷣuat
eceleſiaſtiea ſepultura qñ publice deũ vel
aliquẽ ſanctũ blaſphemans nõ vult ꝑa⸗
gere iſtã penitentiã mvita. ¶ Itẽ nõ ea
ſum in quo iudex eccleſiaſticus et ſecula
ris ↄcurrũt ad puniendũ idẽ delictũ nec
pena ĩpoſita ꝑ vnũ ĩpedit penã ĩponẽdã
P nhi nücguid aũt h ſit trahẽdũ ad alios
pt in delictſ mirti foꝛi vterq; poſſit effe⸗
cualiter puiĩre · doc · H ſentiũt ꝙ nõ i tu
die vt no . m . c· felic de pe · li · vj · in nouella
et facit qðᷣ no · Bar · i · j · ff vi bo · ra · ¶ Ol

timo no · ibi · nullã miſericoꝛdi habitu⸗
rus· ac· ꝙ õ diſpõnẽ humis. cnõ adhibet
diſpenſatõ · dicit tñ Hoſti · vnn dickü ſa
tis equũ · ꝙ ex magna cã poſſet adhiberi
miſericoꝛdia · vt ſipſona ẽ nobilis vel bo
noꝛabilis quã nõ deœat ſic publiœ pem/
tere et vult hanc pnĩam elemoſynis re⸗
dimere · ꝓ hoc · c.)· de voto · et . mulieres
de ſen . ex · et · c mediciua · de pe · di · j · quod
no. ¶ Oed quero quid ſi caloꝛe iracũdie
pel ebꝛietatis aliquis ꝓſiliuit publieœ m
blaſphemnã · abbas tenuit hanc penã nõ
hr̃e locũ · licet Sᷓuiter peccauerit · ete hoe
tex · ibi relax are · et ſequunt᷑ doc · recitãdo
hoc dictũ · et pᷣma fronte videt᷑ equũ per
verbuͦpſumpferit poſitũ in tex· ꝗð ſonat
caloꝛẽ et iracundiã aĩ : ſed accenſug calo
re iracundie vel vmno neſcit quodãmõ qᷣd
agat · vñ ofeſſio tũc facta nõ pᷣiudicat · vt
gl· ſingulariter dicit in . · ex lr̃is · de diuoꝛ
atis nibi placet hoc dictũ m ebꝛio ar.
m. l. omne delictũ ff de re · mili · vbi text ·
noſſed m accenſo caloꝛe iracundie · foꝛte
nõ ꝓcederet ſmſi marĩus eẽt caloꝛ iracun
die ſet ex iuſta cã ꝓuocatus eẽt · ar · in · l ſi
adulteriuz in G impatoꝛes ff. de adult ·
ſecus aũt ſi ex iniuſta cã erat ꝓnocatuis·
vtputa ex annſſione facta mludo· nã da
bat operã rei illucite faatt · xx · q· mebꝛia

uerut . (Secũdo quero qr tex · dicit · qñ

publice ac̃ · qñ qͥs dicat publice blaſphe⸗
mare · pt ſic ſit loous diſpoſitiom huius
c. Do. dicit Hoſti⸗ ꝙ qñ blaſphemia ẽ
notoꝛia de iure · vt q& ↄuictus et ↄodemna
tus in iu dici ovel facto · qꝛ publice palaz
pluribo aſtantibo blaſphermã intulit · fa
at. cfi. de coha · cle · et mu · Itẽ dicit publi
cæ. qñ coꝛã pluribo ꝑſonis blaſphemauit
hoc referentibo poſtea epo · et ſic licet nõ
tñſierit in notoꝛiũ · ſatis e ꝙ bari pt· ar
. Lpalã · ff de ver · ſi. ſumit gehic pubhi⸗
cũ ꝓut ſpecies diſtinctaa notoꝛo· quoð
no · ¶ Tercio quero an hoc·c habeat locu
in clerico blaſphemante. cõmuniter tene
tur ꝙ nõ · qꝛ elericus non agit publicam
pniam · vt m · c· j · de biga · et · l di · ex pem
tentibo · tũ q ter · in ver · tpalẽ dicit · ꝙ de

bet puĩri ꝑ tꝑalẽ ptatẽ pena pecuũiaria·
Ded ſi clericus nõ recurreret᷑ ad iudice
ſecularẽ · pumt᷑ geclericus pena arbitra
ria· et ita Zue poſſet eſſe delicků · ꝙ fieret
depoſitõ vt ĩnuit tex · xxij ·q · m.c ſiquis
p capill · ¶ Oltimo quero cui ſit appli⸗
canda iſta pena pecumaria· quidã dicut
q iudici ſeculari · alij et melius . ꝙ ſi exi⸗
gitur a la · applicatur mdici ſeculan · ſi

acleric · et tunc applicatur iudici eccleſi

aſtico · et ex hoc ſentiunt docto · et bene

hitus
Pire
ller
N
Npen
msw,
uleng
god
eide
lien
penäm

e

altid

cirn.

Gſoe
nſugca⸗
därocd
udictn
dedu
ebnon

phit .

die ſoe⸗

lorioan

egreinl
fdeN
Ntocdas
do⸗nid
Pfintn

vdicte ⸗
xbſe

oihuan
phonm
codn

giee
dti
pemnad

bonpis

hieplte
vid i
Neätkn
,n
dcet g e
Noind .
ben
enn

, 3

4
4

ſcaN

ſiuft
ndad⸗

4

galii

ꝙ etiã cleriois poterit puniri pena pecu⸗
nmiaria ex delicto · Et no · ex pꝛedictis et ex
tex · ꝙ crimẽ blaſpheie in deũ et ſanctos
eſt mirti foꝛi· vñ iudex eccleſiaſticus po⸗
teſt ob hoc punire laicũ et ſi querat᷑ qua⸗
re papa mandat hoc pom mter alia ſta
tuta cõitatũ doct. dicunt vt nemo poſſit
pꝛetendere ignoꝛantiã et vt ptas debeat
obſeruare hoc ſtatutum ſi erit inter alia
¶ In glo. ·ibi · niſi pemtuerit · ſi vis ſci⸗
re quid ſit pecca in ſpũmſanctũ et an re
mittat᷑ hoc peccatũ ĩ hoc ſeculo vide in.E.
poteſt de pe · di j · et vide bo · glo · m · c. · de
voto vbi fit pmutatio pene · ¶ In ea. gl·
ibi olĩ laicus excõicabat᷑ xc̃ · ſentit gꝰgl·
ꝙ hodie nõ excõicabit᷑ ſed die melius ꝙ
ꝑ iſtã ꝓuiſionẽ nõ tollit illa ar· m.l. nu⸗
quã ff· de ackt · et ob · et qð no · m · cfelicis
pꝛeal · vñ et ſi laicus nõ vellet hanc pem⸗/

tentiã agere bene poterit excõicari ar m
c.fi· de excep · li. vj · vbi diat ꝙ tales pñt
excõicari· Itez clericus poterit deponiſi
delickũ ſuu hoc meret᷑· ¶ In glo · fi · m fi·

nõ ex glo · iũcto tex · ꝙ pena pecuĩaria a
iure ĩpoſita debz mtelligi de moneta yſu
ali illius loci vbi delinquit᷑ ad idẽ num
rms all.ĩ glo. ¶ Ouid aũt ſi plures mo⸗
nete ibi ſüt iĩ vſu dicit Gof. p ulã l. nũnns

et p·c ex ꝑte de cenſi · ꝙ debz exigi minoꝛ.

Hoſti ·dicit ꝙ ſi altera ẽ vſitatioꝛ illa de

bet ;ſed hec dicta pñt ↄocoꝛdarivt dictum
Hoſti. ꝓcedat vbi vna ẽ magis vſitata.

2

„

z vbi eqliter ꝓcedit dicku Gof · et ẽ de mẽ
te ulon iuriu,

De clerico excommunica
to depoſito uel interdicto
miniſtrante.

¶ Dupꝛa viſum ẽ de varijs delict ꝓpter
que interdũ clerici ſuſpendunt᷑ et mter⸗
dũ deponunt et interdũ excõicant᷑ ſed qe

qñq; clerici depoſiti excõicati vel ſuſpenſi
celebꝛant et ingerũt ſe diuimis ſiẽ pus et

poſſet dubitari de pena eis mferẽda ex h

nouo delicko iõ ſubnjcit h Nica et de ma⸗

5
Iquis epiſcopus.
Pꝛeue ẽ vel pt᷑ ſic ſũmari· Cle
ricus depoſitus celebꝛãs ex⸗
cõicat᷑. h. dicit 2 nõ dwidit
¶ Võ pmo ex tex · ꝙ nõ ſolũ
eps vel pᷣſbꝛ deponi pñt ſed etiã dya co⸗
nus · Quid aũt de voſtitut m mĩoꝛibo die
idẽ vt m. c cu nõ ab hoĩe de iud · Seðdo
nõ penã depoſiti admĩſtranij officiũ ſiẽ p
us debet em ab eccleſia abſcĩdi id ẽ excõi

cari nã pꝑ excõicatõnẽ quis ſemdit et ſe⸗

pat ab eccleſia id ẽ a cõione fideliũ et pꝑti⸗

cipatio ne ſacroꝝ · ¶ Tercio nõ iucto ru⸗
bꝛo ꝙ depoſitus nõdeſinit eẽ clericus nã
hͦ m. c. et m Nca appellat᷑ clericus etiã pꝰ
depoſitionẽ nã caracter ĩpꝛeſſus in aĩa a
deo nõ pt᷑ deleri ꝑ factũ hoĩs a facit ad id
qð no · glo · in. c ſe · ꝙ depoſitus celebꝛãs
vere ↄficit coꝛpus chꝛiſti de q m. c . ſe · lati
us · ¶ Vlt. nõ · ibi dudũ cõmiſſũ ꝙ hec
dickõ dudũ cõiter ponit qᷓlitatẽ de pᷣteri
to et remouet de pnti · qñq; tñ poit de pñ
ti ſic facit etiã dictõ oli vñ pᷣſus · Oli iã du
dũ quõdã tria tꝑa ſignat · vt in. c.oli de of ·
dele · et mphe· ffon · ¶ In glo . ij · ibi iniu

ſte no ˖ glo . ꝙ ſnĩa depoſitõnis ĩiuſte te

—

net et ligat ſic q̃libʒ alia ſnĩa ĩiuſta ex cã
de qm . ccũ int de re iudic · ¶ Nõ tñ glo ·
ꝓpe finẽ ꝙ ſnia depoſitõis ĩiuſta ex oꝛdi
ne nõ tenet ſecus m ſnĩa excõicatõis vt
m.c:ſacro de ſenten · excom · et quod ibi ·
nota ·

Iquis pꝛel byter.
Desdatus xrel ſuſpenſus cele
bꝛãs et monitꝰnõ deſiſtẽs ex⸗
cõicat᷑ et ſi nec ſic deſiſtat ꝑ ſe⸗
cularẽ ptatẽ ad reqſitõnẽ eccie exilio dã⸗

nakt · h· d · In pma Pte poĩt penã In ſcda

agguat ibi ꝙ ſi · Caſus 2c· ¶õ pᷣmo
ex tex · ibi pſbꝛ a alius clericus · ꝙ neduz
pſbꝛß etiã feriõ clericus pt᷑ ab oꝛdibo de
ſdari ad idẽ tex. in · cpcedẽti et in · ccũ nõ
ab hoĩe et qð ibi not · S· de iudi · ¶ Scðdo
nõ certis crĩbo ſuſ penſionẽ poſſe fieri
ab offõ ꝓpt crimẽ et h caſu nõẽ nẽria ad
monitẽ ſecus ſiꝗpt ↄtumaciã ꝙ h qð no
Imo · in. c· j· de exceſ · Ppla · et int eetera h
5 vna dꝛĩa mi excõicatõzʒ⸗ ſuſpẽſionẽ · nã
ercõicatõ nũquã fert᷑ ab hoĩe ĩmediate ·
ꝓpr᷑ crimẽ vt ĩ cſacro de ſen . ex et no gl.
xj · q · i · epi · h ſuſ pẽſio pt ferriꝗp crime
aꝗpt᷑ ↄtumaciã et ero c' ſuſpenſio pt mn
figi m penã ꝗᷓ ad ſin ipoſitõ eʒ nõ recjrrit
monitõnẽ · hexcõicato nu qua fert ĩ penã
q ſi excõicatus vult ſe crigẽ ieotineti
debʒ recociliari vt m· c er pte de ver. ſig ·
¶ Tercio nõ ꝙ dedatus ab oꝛdĩe eccia
ſtioo nõ ẽ excoicatus ĩmo nec celebꝛãs m
cidit ipᷣofactom excõicatõzt dz excõꝛica
ri moĩtõe pᷣmiſſa ¶ Itẽ nõ · ibi ſibi aliqd
de miſterio ĩterdẽo c · ꝙ ſuſpẽſus ab of
cio ĩcidit ĩ irregularitateʒ nõ ſolũ ſi cele⸗

biꝛat niſſã ſ enã ſi attẽtat aliqᷣd attribu
tũ alicui de oꝛdibo ecciaſtic.nã ab oĩ of

ficio eccleſiaſtico ẽ ſuſpenſus et ſic ſi pꝛe
ſbyter ſuſpenſus dicit eplaʒ vel euã geliũ

- t

efficitur irregularis. Idem ſi exercet offt
ciũ deputatũ minoꝛibo · de quo no · m · c fi ·
de exceſ · pꝛelat: et plene de materia pJo.
cal.in tractatu de mterdicto · ¶ Vltimo
ex fi · le pt᷑ colligi ar· ꝙ eccleſia nõ habʒ
penã exilij etiam ð clericũ. ſed vtrariũ te
ne tã ↄtra clericũ q̊ʒ ↄtra laicũ· vt pꝛoba
tur mn. c· j. de cal . et · xxvj · q · v · epi · ſed H
recurrit᷑ ad iudicẽ ſecularẽ · qñ de facto
epᷣs non valet hanc penã imponere · naz
hic ĩuocat auxiliũ bꝛachij ſecularis quod
regulariter poteſt · vt mn . c· · de offi · oꝛd ·
¶ Contra hoc tñ et ↄtra tex · opponi po⸗
teſt de · cũ non ab hoĩe · de ind · vbi ðꝛ ꝙ
ſi clericus depoſitus eſt incoꝛrigibilis pu
niendus eſt ꝑ iudicem ſeaularẽ · So · Vm
verioꝛem intellectũ illius nõ requirit a
lia traditõ · vbi incoꝛrigibilitas ſequit᷑ de
poſitõnẽ · et hic poſt depoſitõnẽ mooꝛri⸗
gibilis remãſit m poteſtãte eccleſie · ſed
pt᷑ dic · ꝙ hic nõ fuerũt ſeruata oĩa que
requiruntmd.c cũ nõ ab hoĩe · ¶ In gl ·
· ibi adiũctj ſibi alijs epᷣis ac̃ · de hac ma
teria · quot ep̃i requirant᷑ m degdatõne
pꝛeſbꝛi rel mferioꝝ clericoꝝ · die vt ple
ne no · xv · qnij·m ſũma ·et nunquid iſte
numerus epᷣoꝝ requirat᷑ in depoſiti one
verbali · id ẽ cũ epᷣs exaĩat cãm requiren
tẽ depoſitõnẽ · à cũ ſniam ꝓfert· an vero
reqiurat᷑ m degdatõne actuali · dic vt ple
ne no · Jo · an · m . · de gdatio · de pe · li · vj · in
nouell · aliquid tango in c.at ſi clerici ; de
uudi · et m fi. glo ·no· nã ex ratione ſua pi
det velle · ꝙ q̃liſeunq; ſit depoſitio verba
lis ſine ackualis · nõ pt᷑ aufferre ptatem
oↄficiendi coꝛpus chꝛiſti:liœt quidaʒ di
ſtĩxerũt mter depoſitõnẽ rerbalẽ a actu
alez · et circa hoc multe ſunt ſnĩe · ſed cõit
tenet᷑ opi · glo · quã etiã tenent theologi
et ponit Tho · pte · ii · q · lxxxij. et pide per
Jo · an · m nouell · poſt glo · ſuã in · d · c · degʒ
datio · et glo · m. c. accedens . · di · licet · n·
ꝑ degdationẽ actualẽ ꝑdat clericus om
ne pᷣuilegiũ ĩmunitatis pſone· vt in · d. c.
dedatio · nõ tñ pdit poteſtatẽ oficiendi
coꝛpus chꝛiſti · et rõ eſt· E illa ptas cau⸗
ſat ex caractere ĩpꝛeſſo m aĩa ꝑ deũ ĩuiſi
biliter · vñ etiã ꝑ moꝛt ẽ nõ pdit᷑ clericatꝰ
yt no · xxxij/qvij·m ſum. ¶ J n goſa· in
ver.pꝛeſumpſerit m fi · aclude · ꝙ ſi ckeri⸗
cus ſuſpenſus rel excõicatus attentat a
liquid attributũ alian oꝛdĩ tune efficit᷑ ir
regularj · ſecus aũt ſi attentat aliqd exer

cibile ꝑ laicũ · pt qꝛ cantat vnũ reſponſo

riuʒ meccleſia.pel dicit aliquẽ rerium de
pſalmo.tunc.n.liœt guiter pecct nõ e⸗
uitando cõionẽ· non tñ efficit᷑ irregulr
yt no · m. cillud e · ⁊ m·c tanta · de excel ·

pꝛela. Ex hoc mfertur ad queſtõnem gl.
an poſſit dicere o fficiuz · et oclude · ꝙ non
ſolũ poteſt · ĩmo debet et peccat excõica⸗
tus non dicendo officiũ · qꝛ delickũ nõ de
bet ſibi pꝛeſtare imumitatẽ · vt in. c· etſi ne
ceſſe . de do · inter vi · et vx · et · relegatoy
in fi ff · de inter dict · et relega · debet tñ di
cere vtpᷣuata ꝑſona et pᷣuati · vt no q.in
c · illud · de quo etiã ꝑ Boſt · in ſum · e · t. .
j· ¶ Ex quo mfert᷑ ꝙ dicendo officiũ · non
debet dicere dñs vobiſcũ. q nõ eſt verbũ
priuate perſone.de quo vide no · p Jo·an·
poſt Jo · mo · m. c.j · de ſen · ex · li · vj · ¶ In
glo · m ver · obſeruandüũ · in fi · vel die äÿm
Jo · an · ꝙ ſenſus lr̃e eſt · vt quẽadmodũ
clerici excõicati rel ſuſpenſi ĩgerentes ſe
diunns debent agãuari · ita m laicis ex⸗
cõicatis mgerentibo ſe duimis pena au⸗
geri debet · nã ſcias ꝙ excõicatus etiã lai
cus nõ debet eccleſiam mgredialias dt
expelli · xxj · di· cleros · et. xxx · di · plech.
et peccat nõ euitando alios · vt m. c. illud
·e · ¶ Extra glo·quero · nunquid cleri⸗
cus m mĩoꝛibo oſtitutus exercens offic
um ſiẽ pus poſt ſuſpenſio nẽ vel excõicati
onẽ meidat mirregularitatẽ Hoſti · hic
et Jo am · andꝛee poſt eũ mſtant arguen
do pꝛo 25 · ſed oeluſio vera et cõis eſt ꝙ
ſic · qꝛ iuã loquunt᷑ indiſtĩcte· et rõ piter
ocludit ad oẽs clericos · dic ge q̃liſcũq;
ſit clericus ſi ſuſpẽſus vel excõicatus exer
cet aliqᷣd deputatũ alicui oꝛdĩ efficit irre
gularis ·i · ꝙ amplius nõ pt᷑ exercere offi
ciuz clericale · ſiẽ alij clerici · niſi obtineat
diſpenſatõnẽ a papa · vt m. c.j · de re ud ·
li. vj. et vide qð ibi no · Joan· de hac ir⸗
regularitate.ad idẽ tex · in. c. j · de ſen · er
e:li · Nunquid aũt epᷣs vel legatus poſſit
diſpenſare. no j.c. pꝛox · et ibi · videbis ·
Xbbas;,

Lerici Interdictus et ex⸗
cõicatus celebꝛãs monitus nõ
deſiſtens deponi · h · d · et non
Diuidit᷑ · ¶ Nõ pᷣmo ex tex · pe⸗
nã excõicati vel interdicti celebꝛãtis diiu
