cũ hodie vadũt ad audiendũ iura nõ defa credo ꝙ hodie ſtãdũ ſit ꝛc. vult ergo glo ·

cili eis permittit᷑ ͥ ignorantia · Poſſet etiã
dubitari ĩ clericis ſecularibo qꝛ et mlitib⸗
permiſſũ ẽ ignorare iura.lj· C. de iur · et
fac. iguo· et clericꝰ gaudet puilegio mih⸗
tis · vt no · glo. in . lmiles · ff de re iudi. naz
ſicut miles armate militie debz intendé ar
ms · ita et miles leſtis nlitie debz intẽ
dere diuinis . Sed tamẽ foꝛte aliud poſſet
in eis dici · qꝛ et ißi ſi poſſũt debẽt mitti ad
ſtudia lraꝝ et eis ſuadet᷑ et pᷣcipit᷑ vt ĩc·
cũ ex eo.de elec · li. vi. et · xxxviij· di·cigno
rantia. cũ militis · c illius di · ſed milites ar
mate militie nõ debent ſtudere ß intendere
circa ſalutẽ rei publice · ¶ In glo. j· ibi nõ
debʒ qs peccatũ opari moꝛtale ꝛc̃ · Sed õ h
opo · de · diſcipulos. de oſe · dil · v · et de · c.
1in ꝗ de fur · vbi pᷣtex. paupertatis ꝗs excu⸗
ſat᷑ a furto· dicit Jo · an· ꝙ neceſſitas nõ ex
cuſat a culpa· ſzj alleuiat penã. Hſo · mihi
nõ placet quo ad furtum: per·c. diſe cipulos
vdi eẽ a culpa excuſant᷑ diſcipuli. Sc do ſol
uit ꝙ pauꝑtas habẽs in ſe neceſſ ltatẽ ercu
ſat. ita ſo· nõ ẽ generalis · et ob · c. ſicut · xx
xñj · q. nij· vbi dẽ ꝙ potiꝰ qͥs debʒ fame mo
ni q́ᷓʒh idol atricis veſci · et vide ibi tex · cũ gl
Et ideo oclude ſic ꝙ quedam ſüt in ſe mala⸗
vt adulterare · occide. et deierare et ſi · et
illa pᷣtextu pauꝑtatis nõ ſũt vomttẽda · vt
habet locũ uluð dictũ potiꝰ oĩa mala pati
q́ᷓ; malo o ſẽtire · vt in cita ne. et in · c ſacris
alle. in glo · O.uedã ſüt q̃ licz in ſe mala tñ

tde neceſſitatis deſinũt eſſe mala vt furtũ
mnmnã tpe neceſſitatis oĩa debet eẽ omuia· xlv

1. ſicut · et iõ non ↄmittit᷑ furtũ illo tem
peoꝛte qꝛ nõ octat rem alienã ſ intellige qn
eſt tanta neceſſitas ꝙ fame periret ſi nõ ca
peret exqͥ ſibi ab alijs nõ dat· et tũc ex ciſa

ꝙ hodie regulariter recpti ꝑ ſymomiam
nũqᷓ; deponant᷑ ſiue agat᷑ ꝑ viã inqſitiõis
ſiue accuſatõis. et ſᷣm hãc lec· erit ſblata
diſtickio. c. dilect?. nj. S. e. Inno .· et Hoſt.
tenẽt pᷣmã lec.glo·vt diſtiguat᷑ modꝰa
gendi· qd mihi ſati? placʒ· in momalibus

tñ q̃ non habẽt õdinẽ · vt m· c noua de pe .

et re. indiſticte ſᷣuabit᷑ h.c nec ob · qd dicit
glo · ꝙ in effectu deponut᷑ exq detrudunt
ſine executione oꝛdinis q h eſſet ren ĩ mo
nacho nõ clerio · ̊ in monacho clenio foꝛ
tius operat depoſitio qʒ ſimpler ſuſpẽſio
ſaltẽ reſpectu diſpẽſationis adhͥ qð no.
in. c. tue · de cle · nõ reſi · et in / fi · glo · vel ßm
Hoſt.· detrudent in ergaſe culoꝗſepta mo⸗
naſterij· et ibi agẽt durioꝛem vnã q̃ʒ alij ·
ar.l. di. ſtudeãt · Et ad vltimũ poõdera glo ·
cũ tex. maxĩe ibi ne damnabiliter in ſeculo
euagent ꝛc vbi elegant᷑ · ꝓbat᷑ ꝙ ſ ymoĩa
nõ nmpedit monachatũ licet impediat lo⸗
cũ hĩ̃e in illo mõſterio· nã ſi nõ eẽnt mom
ales impediẽte ſymoĩa poſſẽt redire ad ſe
lum ſine damnatione qð tene mẽti.

Udiuimus. epimlexige
debẽt vt pmittãt in eccleſnjs ſibi
ſbᷣiectis clericos inſtitui mona⸗
chos ꝓ fiteri vel moꝛtuos ſepeliri· alioqn
exacta reſtituent᷑ duplicata.h· d · Et ſüt
tres ptes prĩcipales in pma narrat factũ ·
in ſedᷣa inhibitionẽ facit. ibi cũ igit᷑. in ter
cia puniri mandat ibi ꝙ ſi quis · Caſus ꝛc·
Mo · pmo ex tex · ꝙ pro inſtitutione re⸗
cxoꝛis ſeu ꝓ oſenſu pᷣſtando ipſi inſtituto
nihil exigi debʒ · ¶ Sedo no. ꝙ iniuria fit
ulli eccĩe de cuius rectoꝛis inſtitutione tra

ccatur ſi ꝓ inſtitutione pecunia exigitur ·

nedſint
Valeti,
dalin⸗
eN .
dalmn
uen
enahi⸗
inf,
frgon⸗
,5ene
uncha
eptſitmo⸗
onaſte
pt
nilanif
nphag
thdonn
Ar. Aliue
iſinfi
ergog⸗
ymonn
Zinſſti⸗
enitſble
no e
at mo
momalbu
ho der⸗
obodet
wnont
in
nr
ſe
cdeo.
Nn
ant
Dtiihli⸗
dngr
nrnſl
rrdir⸗
eine nin

dereNe

zimla
ceſieſt
imimon
lin⸗ do
dEiſ
rrat ſcki
igk nn
(Mr⸗

¶ Vltimo nota caſũ in q̃ ſymoniacœ ex
actũ debʒ reſtitui duplicatuz · Sz õ hoc

ob tex · ĩ. c. de H· S. eo · vbitm̃ reſtituit᷑ il

licite exactũ · nec ĩ aliqͥ alio iure hꝰ ti

cauet deiſta duplicatõe · So · pt dici ꝙ

õriuz procedit qñ aliquid ſymoniace ex
igit᷑ ex cõi ↄcoꝛdia dantis et recipiẽtis ·

iſte võ tex · ꝓcedit ĩ exacto ꝑ ſuperioꝛeʒ

qᷓiꝑ extoꝛſiõʒ ⁊ quãdã ↄcuſſiõʒ nã rõe ſu
pioritatis iſti epi ĩgerebãt difficultate⸗

et ſic potiꝰ violẽter et ꝑ ipᷣſſionẽ oſeq̃bã

f hãc pecumã qm ex ſpõtanea volũtate
dãt et ꝓ h qð nõ · i · q; i. iubẽꝰ · et in · c. ꝓ
cur · de cenſi · et in. c. exigente · e · ti · li. vj·
Xnaũt ĩ foro pnĩe teneant᷑ illi exactor̃s

ſic exacta reſtituere dupticata credo ꝙ

nõ · q; in foꝛo aie nccio ñ eſt ſoluendum
qð rõe pene ĩponit᷑ · ꝓ h vide gl. ſingla
ꝛc · xij · q; ij · fratermitatis:· ¶ In gl. i · ibi

q; redjmit iu ſuũ xc. Aduᷣteq; gl:male
dicit qcũq; ſe vertat · Kut enĩ capit᷑ hiſti

tutõ pro libera collõe bñficij ſeu pro ↄfiꝛ
matõe electiõis · et ſic pro ĩſtõe iuris. et
ſic idubitant ſymoĩa vnnttit᷑ qᷓntũcũq;
deneget ĩ debitis tal mſtõ qꝛ nõ debuit
iſte emere ĩſtõz · ſh ad ſupiorem ſupiori
erat recurrendũ · et de h eſt tex · apertus
in. c. ſicut · S· e · facit · c nullus · de iure pa ·

nec dicit talis redimere rexatõz ſuã ĩmo

itendit ius ſuũ de nouo querere Nã h ca
ſu tractat de iure ſpuali querẽdo nõ aut
de iure q̃ſito defendẽdo · et pro h̊ qð dixi
mn. c. dilect?.ij. ð · e · aut capit᷑ H̊ inſtõ ꝓ
ut ẽ facti · vt ẽ ĩtroduckõ ĩpoſſeſſionẽ qᷓ

fit pꝰ plenũ ius tranflatuʒ de qͥ ĩ.cad hoc

et · c yt nrm · de offi. archid · et tůc etiã ꝓ

tali poſſeſſione adipiſcẽda nõ eſt aliqᷣd

tpale ex pacto dandũ cũ poſſeſſio ſſit qᷣd
iuris · hinc eſt ꝙ laicꝰ rem ſpũalẽ etiam
poſſidere nõ põt · vt ĩ · c. caãm de pᷣſcrip · vel

ſaltĩ eſt diuncta cũ exercitio iuris ſpũ⸗
ali et ꝓ amexa ſpũalibo mi eſt ſoluen

dũ · i · q · ij. ſi quis obiecerit.et ĩ.c.de iure
pa·et hoc poluit Imocen · in.c ad aures
JS.eo. eſt glo · no·in.c.maiores.xvj·q
vij · vide tñ qð dixi in pᷣal . e. dilectꝰ vbi te
tigi an et qñ ſit licitũ redimere rexatio⸗

töem ſuam.acecera.

D apoſtolicam. sa⸗

cr̃a ſũt libẽ cõferẽda cogit tñ
ddotidmariꝰ laicos obſeruare lan
dabiles ↄſuetudimes · h/ d · Et ° pomt
clericoꝝ et laicoꝝ excſſuʒ · o õ vtrũq;

Puidz ibi qᷓ t᷑ · Caſꝗ zc · No.i:ex tex · ꝙ

lʒ tpe ſacr̃oꝝ collatoꝝ nil tpalitats pᷣce
dẽte actõe ſit tribuẽduz · tñ ſpõte et libe⸗

re pt eccłeſijs aliqᷣd ofeꝛri nec ex h dicũt

ſacra vẽdi · ad h. c. quãto. et. c· dileckꝰ · ij ·

5 eo. Et põt ĩtroduci ↄſuetudo vt laici a

liqd õferãt eccleſij. ð qͥ dic vt latiꝰinfra

dicã cuz g · ¶ Võ ßo ibi libere · ꝙ etiã vbi
ſubeſt ↄſuetudo aliqᷣd dãdi ſacr̃a ipᷣali
bere ſũt vferẽ da.Ex qͥ ĩfert᷑ ꝙ aliq̃ cau⸗
tio ꝑ priꝰ exigi ñ põt · ¶ Itẽ no. ibi ꝑ ep̃ᷣʒ⸗
loci ꝙ rectoꝛ eccleſie nõ pt ex ſe aliqᷣd ciꝛ
ca ↄſuetudinẽ decernere rel populũ ad
obbuãdum hãc oſuetudinẽ opeilẽ · Sed
2 rõnabilitas ↄſuetudĩs ꝑ epᷣm ẽ ſᷣuãda
et declaranda et ꝑ eundẽ ↄpulſio fadẽda
¶¶ Et ex h et ex tex. nõ vnũ caſũ in qͥ epᷣ
hʒ iuriſdictõʒ in laicos · vt · ſ· opellat ad
obſeruãdum laudabilẽ ↄſuetudmẽ erga
eccleſiam ĩtroductã·z tene mẽti hũc tex.
vt nõ ſolũ epᷣs ſibi vendicet iuriſ dictõzʒ
vbi de rõnabilitate conſuetudis apparet
Sedĩ cognoſcendo an ipſa ↄſuetudo ſit
lauAabilis · ꝓ h̊ tex · ibi veritate ↄgnita·
ſicut enĩ iudex vnoſcit an ſua ſit iuriſ dic
tio in . c. ſup litteris · S. ð Np · et in . lſi qs

ex aliena ff de iudi · E ita ipſe põt ↄgnoſ

cere de h ſue iuriſdictionmis fundamẽto

an · ſ oſuetudo ſit laudabilis· nam data

rõnabilitate ↄſuetudĩs laici cõmittũt ſa

cril egium ſeu excedũt in ipſã eccleſiam·
quo caſu epᷣs etiam ĩ laicos rendicat ſibi

iuriſdictõz vt ĩ · c. cũ ſit generale · S · de fo ·
ope · ¶ In gl · fi. ex hac glo · colligit᷑ du
plex lec · ad tex. vna poĩt᷑ ĩ fi · vt itelli
gat᷑ de ↄoſuetudine q̃ abutunt᷑ laici ĩ ro⸗
lẽdo inſtituere clericos ĩ eccleſijs patro
natis · vel m rolendo eligere vbi eccĩa eſt
collegiata. Sʒ certe iſta lec· nõ eſt appli
cabilis ad tex · qͥ loquit᷑ de cõſuetudĩe in
troducta ꝑ laicos in fauorẽ eccleſie · ſ ꝙ
laicꝰ pñtet vel ꝙ oſẽtiat electõi nõ fuit
ĩ troductũ ex ↄſuetudine laicoꝝ nec pꝛin
cipalit ĩ fauoꝛẽ eccleſie ſiue clericoꝝ ĩmo
in fauoꝛem ipſoꝝ pr̃onoruʒ.et fuit intro
ductũ ex tolerãtia et pmiſſiõe eccleſie et
Stioſe vt laici iducerent᷑ ad ↄſtructionẽ
eccleſiaruʒz · pt ĩ · .· qm̃ · ð iure pat · ſic etiã
pt tolli qð hic dicunt aliqͥ pt ĩtel ligat᷑ ð
ↄſuetudie per quaʒ laici volũt pumire cle
ricos añ degradatiõz dicentes ꝙ hoc fa
ciũt vt ꝓuintiaz purgẽt malis hoĩbo.nã
ſimla exẽpla ñ ſut huic littere oſẽta

nea. ꝗᷓ vt d ri loquit᷑ de cõſuetudme lau⸗

dabili mtroducka per laicos m fauorem
eccĩe · quã qdam laici nolebant ifringere
Et ideo dat ſcda lec·q̃ poĩt ĩ pꝛi · gl · que
ẽ nõ · ⁊ ſingłaꝛis et nõ ꝓbat᷑ alibi mſi hic

yt itelligat᷑ de conſuetudie qua laici

cõſueuerũt liberaliter offerre eccleſijs a

liq̃ tẽporalia qn ꝑcipiebãt ſacr̃a· Et idez
roluit gl · p iſtũ tex ·ĩ ·c.ſua. · eo · Sz In⸗
no. vr multũ reſtrĩgere hãc lec · dieendo

eam mtelligendã qñ layci nitũf᷑ ĩmutare
hanc ↄſuetudinẽ ſollicitãdo vel rium ſta

tuendo nõ aũt debʒ intelligi vt ſi aliqd oſue

uit ↄferri tꝑpe collationis ſacr̃i qd ad illud
ſoluendũ poſſit nũc ↄpelli · Vñ ↄeludit ꝙ
ſi pro prĩa ↄſueuit dari munus nõ pt᷑ qſq̃;
compelli ad illud perſoluendũ · Keddit ra
tionem qꝛ aut inuitus quis ſoluit et tunc
ullud fuit ſy moniacũ et õ ius d iuinũ indu
ctum · ergo et inpreſcriptibile vt in. c.· fi · de
conſue · aut ſponte quiſq; ſoliut et tũc non
pt ↄpelli ad ſoluendũ ſᷣ ſi aliqd ↄſueuit da
ri nõ tꝑe collationis ſacra mẽ toꝝ ̊ ex pꝰ⸗
facto.vt eſt venetijs vbi hoĩes m vita nõ
ſoluũt aliqd de decinmns iz m moꝛte decimã
tur oĩa bona mobilia et etiam m britanea
pbi etiã m moꝛte dat᷑ tercia ꝑs oim bonoꝝ
oↄuertenda ad cultũ diuinũ et el emoſynã
paupeꝝ.tũc bene ſᷣm eũ nõ ſᷣuantes talẽ
ↄſuetudinẽ pñt opelli.q; tanto tꝑe ſoluẽ
do vident᷑ volũtarie ſe ad H̊ obligaſſe. Con
cluſio igitur Inno · in breuibo ſit iſta vt ſi
eſt aſuetudo ꝙ aliquid liberaliter det᷑ tem
poꝛe ſacramẽti layci qiu rolũt priũ ſtatu⸗
ere vt nil det᷑ ſeu ſollicitant pñt ↄ ꝑelli vt de
ſiſtant vt hic. Sed ille qui nõ vult ſoluere
non eſt oogendꝰ. Sed ſi oſueuit aliqᷣ d da
ri tempoꝛe ſacmenti ẽ pᷣſũptio ſymomie q̃ſi
nõ habuerit principiu volũtariũ · et iõ nõ
debz quis oogi. ſecus vbi oſueuit aliquid
dari poſt liberã collationẽ Hoſti videtur
m oĩbo tenẽ priũ vt etiã ſi ↄſueuit aliqᷣd da
ri tpe ſacmenti exquo libere nulla exactiõe
pcedente · q; tũc pt᷑ ↄꝑelli ad obſᷣuantiã cõ
ſuetudimis · tñ opulſio fiet pꝰ collationem
ſacramẽtoꝝ · ad h allegat ·c ex parte · de cẽ
ſi· Et illã rationẽ Inn· ĩ eo qð dicẽ ꝙ vbi cõ
ſueuerũt dare pꝰ vident᷑ voluntarie ſe ad
illud obligaſſe q̃ſi idẽ ſi tpe collationis exqͥ
nulla pᷣcſſit exactio · Et idẽ ſenſit H Goff.
ponens exemplũ qꝛ foꝛte ĩ obſequijs moꝛ
tuoꝝ erat ſolitũ ꝓut eſt dare cereũ. m be
nedickiombo nubentiũ ſolet dari panis in
oꝛdinatione clericoꝝ ſolet dari manitergi
um . et ſic expreſſe ſenſit de eo qd dabat te⸗
poꝛe collationis ſaẽmẽtoꝝ · Itẽ non placet
Hoſt.illa opi · Inno.pt valeat ↄſuetudo ꝑ
quã bona decimant᷑ pꝰ moꝛtẽ n eſſet appro
bata per papã·Mouet᷑ q h̊ ↄſuetudo pt᷑ eſ
ſe dãnoſa ip̃is eccleſijs licʒ qñq; poſſit eſ
ſe lucroſa · Nã ſi prfamilias viueret centũ

anmis bona illa decimarent᷑ tantũ ſemeli

centum ãnis · et ſic eccleſia perderet · Econ
tra pt᷑ otingẽ ꝙ ĩ tribo diebo ſucceſſiue mo
rerent᷑ pr̃ filiꝰ et nepos · et ſic decimarent
ula bona tribo vicibo in tribo diebo· Circa
H an et qñ valeat ooſuetudo ſuper decinns
dic ve no. in. c.·j · de deci · li · vi. 2.· c. ad apoſ bo

lio. et. c a nobis et. c. tua · 3. de deci · do · En

licet diſtiguat tñ mihil boni video · dicit eĩ
ꝙ aut illud quod eſt pᷣſtandũ de oſuetudi
ne habʒ aliquã legitimã cauſã vt rõe cathe
dratici · et tũc illud eſt pᷣſtandũ. Ideẽ ſi nõ
habet cauſãſpeaficam ſ eſt illud cõuertẽ
dũ ad cultũ dinum · Dz iſta ſũt deã Hoſt.
in. c ſicut · Z· eo· et debz vltimũ mtelligi ꝙ
valeat ꝓ cultu diuĩo · Ita ꝙ ſacra pus libe

re cõ ferant᷑ · vt ibi diẽ Hoſti · Si vᷣo aliqdd

eſt pᷣſtandũ tꝑe ſacri qͥd tendit min vtilitatẽ
ipᷣoꝝ cleriꝝ · tunc nõ dz fieri compulſio.
ſecus ſi ſoluit᷑ ex poſtfacto ſine fraude · et
im h vr ſequi opi· Inno · hic· Pro ĩtellectu
huiꝰ .c. vide qð plene dixi in dicto · c ſua. S·
eo · Et conclude ꝓ iſte tex · debʒ intelligi de
eo qᷣd conſueint libere dari vel tẽpoꝛe colla
tiomis xvel ex poſtfacto · ita tñ vt nũ q; fiat
etiã pᷣſuppoſita conſuetudĩe compulſio vt
aliq̃ exactio temꝑoꝛe ſacramẽti · et ꝙ oſue
tudo fuerit mducta nõ ex pᷣcdenti exactio

ne ſ ex pia deuotione fideliũ vt dicit᷑ in Ira

Et ita vr aperte ꝓbare iſta lr̃a.nã m prin
cipio fecit mẽtionem de clericis exigentibo
ꝙ ſacramẽto · et ſtatim ſubiecit de laycis
volentibo immutare conſuetudinèe lauda⸗
bilem · vt ergo cauda non ſeparet᷑ a capite
iuxta nõ · in.c maioꝛes · de baptiſ. õz ꝙ m⸗

telligat᷑ de conſuetudiĩe laud abili aliquid

dandi pcedẽtibo ſacramẽtiꝭ · et certe lr̃a ſa
tis ĩnuit de donatiõe tpe ſacramẽtoꝝ · Nã
ſi fuiſſet conſuetudo vt dare pꝰ nõ fuiſſet
dubium nec clerici exegiſſent a principio·
vñ papa hic ꝓuidit capiẽdo meduũ pt ſa⸗
cramenta libere conferant᷑ et layci poſtea
compellãtur ad obſuandã ↄſuetudinem·
nec ꝓcedit reſtrictio Inno · dũ ĩitelligit lit
teram de volẽtibo prium ſtatuere nõ autẽ
ꝙ aliqͥs poſſit oompelli· nã rehementer ob
ſtat ſibi h̊ ir̃a ibi et piaꝰ conſuetudi es pᷣci
pimus obſuari· ergo fit compulſio cũ effe
ctu. nã lict alibi cõpellãtur deſiſtè a mo⸗
leſtia per h tñ neœſſario non obſuaretur
conſuetudo cuiꝰ öᷣrium h̊ͤ pᷣepit papa.Cõ
cludo ergo tria ꝙ nõ valet conſuetudo / xt
tpe ſacramẽti aliqd conferatur ab muito
SOcðdo ꝙ nõ pt᷑ conſuetudo introduci vt ali
quid det᷑ ꝓ ſacramẽti vbi peefſit exactõ
q; iniciũ fuit ſymoniacũ et vicioſum. et im
iſtis duobo caſibo mtelligo modos qan⸗
nullant conſuetudinẽ · Tertio ꝙ valet con
ſuetudo vt aliqd det tempoꝛe collationis
ſeu ex poſtfacto.vbi ex mera liberalitate
populi fuit introducta.ita tñ vt ſacramen

ta priꝰ liberaliter coonferant᷑ Aut ergo vo

luit libere dare tꝑe ſacr̃i et põt recipi· aut
noluit · et tũc ne videantur ſacr̃a vendi de
bent libere oonferri · ſed poſtea fieri com⸗

d
dii
Oegee
Rr
Gieti
Nholt
dlig
hpsſtr
poiſe
nyltt
bnpſe
flde
didelech
eii
ntrlgi
rect
tmühft
mpulſco
ctg
ntiena
dicknf,
nämpi
engenth
delye
nilad
kaann
gyn
Alud
rrſſnſi
vn Mi
Ner
gpo⸗
lptſa⸗
wten
dinen⸗
ligtit
nöante
enurch
diesße
ciefe
teano⸗
Uanrun
492.0
dort
binli
aͤnal
terach
96 nn
gleton
Ntoms
alitate
ramen
rgom
l, alt
ndt&
com⸗

pulſio ad obſeruandã pſuetudinẽ. et h

pidet ſẽtire iſta lr̃a. OQuõ autez põt ĩdu

ci cõſuetudo ex libera donatõe · Et ex hi

que ſũt mere facultatis õ notata ꝑ BGar
m.il·cũ de mn rẽ rerſo · ff. de vſur . et p Cy ·

m.l. i · C. de ſerui. et aqᷓ. et in · ·. i · C. qᷓ ſit

lon.ↄſue · dixi ĩ pᷣal · cſua et dic vt ibi zc̃.

E dei eccleſiam. ꝛobi

bʒ abbates ciſtercienſiũũ ſolem
ter ĩſtallari· Et poĩt foꝛmã ob

ediẽtie quã pᷣſtãt ſuis epᷣis·h. d· et ſcdᷣa

paꝛs ibi adicimꝰ· Caſꝰac. ¶ Nõ·i· ꝙ mo
nachi et abbates etiã oꝛdiĩs eiſtercienſis

ſũt ſubiecti archiepiſcopis locoꝝ lz gꝰ
hẽeant iſti multa priuilegia:nt le·et nõ·

ĩ.c. cũ oꝛdinẽ · S· de Kp · nõ tñ ſunt exẽpti
a iuriſ dictõe epoꝝ.hñt ergo ipᷣi ꝓbare
priuilegiũ ſi allegant exẽptionẽ · de iur
enĩ cõi eſt vt oẽs clerici et pꝛelati cit eᷣm
cuiuſcumq;ʒ ſint dignitatis et ſtatꝰ ſint
ſubiecti epis locoꝝ· fundãt en epi intẽ
tionem ſuã de iure cõi ſuper tota dioceſi
vt m. c.· cu venerabilis de reli · do · in · c ·
de offt · oꝛ · et m. c cũ ep̃s e · ti · li. vj · et · x
vinj.q · ij. ci · ⁊a qua ſi per totum· ¶ Nota
j · ꝙ etiã abbates oꝛdĩs ciſt erci.capiunt
poſſeſſionẽ ꝑ inſtallationẽ · vt qe electꝰ
2 ↄfirmatus ĩtroducit᷑ in ſtallum poſitũ
in choro deputatum ꝓ loco abbatis· Et
an ex ſola inſtallatiõe nanciſcat᷑ inſtal⸗

latꝰ poſſeſſione bñficij et ren ipſius vide

pulchre ꝑ Inn. in· c in lris · & reſti· ſpo.
¶ Vota tertio tria q̃ debẽt abbates epis

locoꝝ · videlicet ſubieckõz et reuerentiã

2 obedientiã.nõ ſolu ergo ſubnciũt epᷣy
ſed etiã debent eis exrhibere reuerẽtiam·
et etiam obedire eoꝝ licitis pœptis duz

tñ nõ ſint contra cõez regulã eoꝝn. ¶ In

gl ·i· ihi pallof redum ĩ ſua inſtallatione
⁊c · et mn hͥ facit hec decre · ad ti . nã da
bat᷑ qͥd tpale ꝓiſta ĩſtitutione ſeu ĩſtal

latione · vnð papa h̊ prohibuit et volint

epi eſſent cõtenti ꝓmſſiõe obedien⸗

tie · cuiꝰ forma h̊ ex primitur ĩ tex. ¶ In

gl · · mfinõ q gl · nõ dicit ꝙ iſti abba⸗
tey ciſtercieñ.nõ debeãt mſtallari ſed ꝓ
hibet᷑tĩ ſolemmitas mſtallationis·et ꝑ
H Goff · repꝛehendit Oinẽ. ꝗq dixerat ꝙ
l13 ſeculares plati mſtallent᷑ nõ tñ religi
oſi. et diẽ Hoſti. ꝙ potuerũt iſti inſtalla
ri de plano per monachos eligẽtes· Jo·
An. dicit ſtãdũ interpꝛetatiom oſuetu⸗
dĩs iter eoð ꝑ tꝑa ſeruate. Sed puto ꝙ

vbi nõ aparet de ↄſuetudĩe ꝙ ĩſtallatio
debeat fieri per archidiaconũ · qꝛ ad euzʒ
ſpectat regulariter de iure cõi. vt ĩ . c vt

nm ð off. archid · et h tüc tolltr ſollẽmi⸗

tas nõ aũt mutat᷑ pſona q̃ bhʒ inſtalla:e
¶ In gl · fi · m fi · nunqd aut pape teneãt
obedire contra regula · dic vt plene nõ ĩ
c.cũ ad monaſteriũ.deſta· reg · et ꝙ nõ

i regula ſemel do ·. de re · iu · li · vj · per J.
An · ĩ mer · vbi plene diſputauit nunquid

papa põt diſpẽſare cũ tᷣligioſo vt ducat
pxorem. et vide ibi · ac.

Acobo.ꝑꝛetextu bſuetu⸗
dĩis ñ dz exigi prãdiũ a canoi
ð nouo voœpto · vel alit᷑ 2 ſic
Recœpto ĩ canoĩcũ debet pᷣbẽda et red
ditꝰ oſuetudĩe nõ obſtãte ꝙ nõ ſeruaue
rit prauã ↄſuetudĩez ðᷣ aliqͥ tpali dãdo ip
ſis canonicis · h· d · Diuidit· nã pᷣma ps
poĩt q̃relã · ſedᷣa dat iudicẽè ibi quo circa
Caſꝰac̃ · ¶ Nõ primo quẽ poſſe mſtitui
canonicum in pluribo eccñjs.et h̊ proce⸗
dit de iure ſpeciali · de hoc tñ dicendũ vt
plene nõ.m·c lras de conceſ. pbẽ · et · cſcõ
n · lxx. di et per Inno · ĩ. c. cũ iã dudũ. de
pꝛebẽ · et colligit᷑ h̊ nõbile ſi hẽt m htera
a prutĩa.ſed aliqui hũñt a pueritia ⁊ tunc
hoc notabile non colligeretur · ¶ SBecũ
do nõ ꝙ vltra prebendã ðᷣbent᷑ canonioo
alij fructꝰ ſeu redditꝰ:et foꝛte loquitur
tex · de redditibo cõibo qui ĩqbuſdã eccle
ſijs apellã ᷑ mẽſa groſſa·vel foꝛte loq̃t
m diſtributiõe quotdiana que datur vl
tra prebendam et de vtriſq; vide qð le⸗
git et no · in . c vnico. de cle · nõ reſi · li · vj·
¶ Vltimo nõ h̊ tex · ꝙ nec recipiendus
nec reœptus ĩ canomcũ tenet᷑ aliqᷣd tꝑa
le etiã pꝛetextu ↄſuetudinis dare alijs
canomcis · Sʒ nunqd hoc ſit ven mdiſtiĩ
cte vt non vʒ illa ↄſuetudo donandi ali⸗
qͥd tpale · Hoſti · H dicit ꝙ nõ vʒ ↄſuetu
do vt detuꝛ aliqd canomicis qð tendit ad
repletionẽ rentrꝭ vel burſe eorum · Sz ſi
petat᷑ aliquod paramentum vel aliquid
aliud tenden ad cultũ diuinũ tunc illud
licite exigit᷑ et pᷣt a principio etiã tautõ t᷑
cipi · de elec . ſigmificaſti· quaſi hoc caſu
de? mutet ſpũale cũ ſpũali. Sed ꝙ det
aliquid ad vtilitatẽ canom ooꝝ nõ vz cõ
ſuetudo a laicij tñ pꝛetextu coonſuetudis
pñt clerici aliqd exigeẽ · iuxta· c ad appoſ
tolicã · S· eo· Et plures red dit diuſitat
rõs q̃re valʒ ↄſuetudo vt laici dẽnt cleri
cis et nõ clerici clerici? · Et prima eſt m
eũ q;ꝛ qdð iudicat᷑ priuate vtilitatis qñ cle
rici dant clericis eſt publice quãdo a lai
cis dat᷑ clericiꝭ ·i · q:i:ius publicũ · Itẽ qʒ
laici ſũt clericis ĩfeſti.ij.qvj· laioos · et
nõ curandũ que eccleſia habeat.ſed non
ſic cũ fmaneat apud laicos· ĩ.ccum a poſ
tolica. de his que fi · a· pꝛela allegat etiã
cõſil es rõnes et cũ his dictis hoſti:tran

ſeunt ↄĩter doe · Et ex iſtis dictis Hoſt.

pñt colligi aliq̃ cõcluſiones · Prima ꝙ non
palet oſuetudo vt clerici ꝙ ſpũalibo rece⸗
ptis vel recppiendis dent anqð tẽporale a⸗
lijs· Scda cõcluſio ꝙ valet conſuetudo vt
layci dent aliqͥd tꝑale clericis receptis ſpi
ritualibo· Tercia ↄcluſio ꝙ tẽpoꝛale tendes
ad augmentũu cultꝰ diuimi pt deberi pretex
tu ↄſuetudĩs in recõpenſationẽ ſpũaliũ col
latoꝝ · Sed õ p̃dicta adduco tex · ſing · m
materia · j.q.iij· ex multis ꝓpe fi · vbi dicit
ꝙ a clerio mſtituendo ſeu mſtituto in be
neficio nõ debʒ in recõpenſatione inſtituti
onis peti aliqd tẽpoꝛale eẽ oonuertendum
in pauperes vel in fabricã eccĩe.q; qui ma⸗
le accipit et bene diſpẽſat potiꝰ Zuat᷑ q̃ iu
uatur vt ibi dicit tex · ergo in fauoꝛẽ cultꝰ
diuini non debz aliquid exigi pro ipᷣis ſpi
ritualibo. ad idẽ . c. veniens · 2. .· quãto · Z. e ·
vbi ab eo qui vult ingredi religionẽ etiaʒ
pretextu conſuetudinis nõ debʒ aliqd exi⸗
gi et tñ illud applicat eccĩe nec licitũ ẽ dare
bona tẽpoꝛalia ecciĩe · vt ex illis fiat preben
da qᷓ poſtea aſſignetur canonico recepto·
vt pᷣal.c quanto· vnde in hac materia ſic di
ſtinguerem · ꝙ aut nullũ ſubeſt ſtatutũ vl
conſuetudo · et tuc nihil debꝛ exigi etiã cõ⸗
uertendũu in diuinum cultũ · vt in iuribus
preal. licet poſſit inponi onus cuilibet ca

nomcoꝝ vt contribuat aliquid in fauoꝛẽ

pie cauſe · vt in c fi. de his q̃ ſi. a mai:par.
ca. Sed a recipiẽdo tantũ nõ debʒ aliquid
exigi ne videat᷑ fieri in reompẽſationem
ſpualium · Si vero ſubeſt ſtatutũ ecciĩe ·
et tũc aut ſtatutũ ninponit hoc onus pᷣben
de. et valet in fauoꝛezʒ cultꝰ diuim.ar in · c·
ſignificatum · de p̃ben · et in . vnico · vt ecc ·
benedtet ar · in. c ſi ꝓpter tua debita · de Np ·
li · vi. Aut nnpomt hoc onus ipſi recepto
vel recipiendo vt recipiendus rel receptus
de nouo teneat dare paramentũ eccleſie
foꝛte tale ſtatutũ non valet per illud .c no⸗
tabil e ex multis ſuperius allegat· Kut
ſubeſt conſuetudo et tũc ſi a laycis clericis
aliqund debet die vt dixi in. c· ad apoſtolicã
et in . eſua · S· eo · Oi a clericis et tũc ad p⸗
uatam vtilitatẽ clericoꝝ non valet · ſed ad
fauoꝛem diuini cultus valet · vbi tñ nõ pre
ceſſit exactio· a poteſt eẽ rera ratio diuer⸗
ſitatis mter clericos et laycos qꝛ layci in
dubio exquo libere ſoluerunt vident᷑ ſe ad
hoc obligaſſe ſub noĩe cuiuſdã obligatõis
quã obliga ſonẽ lavci ſolent facere clericis
tempoꝛe ſpũalium . vt de conſe · di · j · omĩs
chriſtianus · ſed ſecu⸗ videt in clericis qui
reeipiunt᷑ in canonjcos · quia tunc non ca⸗
dit iſta pᷣſumptio oblationum · facit quod
no · in enouum genus g · de decrꝛ.

4.
4 3 uisS. Oui oꝛdinauit ali⸗
quẽ ſub ꝓmiſſione de nõ peten
do ab ipᷣo prouiſionẽ per triẽni⸗
mà collatiõe pñtatoꝛ vero ab executione

oꝛdinũ eẽ per trienmiũ ſuſpẽſi ſũt · oꝛdinatꝰ

vero ab oꝛdine ꝓpetuo ſit ſuſpenſus x ſo⸗

lum per ſe · apli cu eis diſpenſatur. h· d. ca
ſus ꝛc. ¶ No · pmo er tex· ꝙ oferas odinez
ſymomace eſt ipo facto ſuſpẽſus a colla⸗

tione oꝛdinũ et oꝛdinatꝰ eſt ſuſpenſus ab

illo oꝛdine ſic ſymoĩace recepto · ¶ Decun
do nõ ꝙ cũ ſymoniace oꝛdinato ſolus pa⸗

pa diſpenſat · ͤd intellige qñ et ie fuit ſy
moĩacus.vt qꝛ ipᷣe dedit pecumã vel aliqᷣd
tẽpoꝛale · ſecus ſi eo igno rãte pecunia per
alium data fuit . vt. S· eo c de ſymoniace ·
et qð ibi nõ. ¶ In glo.j· ibi nullã inducit
obligationẽ · Aduerte qꝛ glo · tangit vnũ
de quo in tex. nulla fit mentio · ſ. an iſta ꝙ
mſſio valeat. Et concluſio ẽ ꝙ nõ etiã ſi
mterueĩt iuramentũ. Sed glo · m. c ſieps
de p̈ben · li · vi · dicit ꝙ er poſtfacto valet il⸗
la ꝓmnſſio ſeu renũciatio ꝙ mhil petet ab
epᷣo rel pñtatoꝛe · nã ſicut poteſ t quis re⸗
nunci are beneficio ita et huic obligatiom
canonic cũ ſucœdat in locũ beneficij. vij⸗
q. q́ᷓ; periculoſũ. Sed renunciatio facta
ante oꝛdinationẽ nõ valet q ẽ ſymonia⸗
ca vt hic · hoc dictũ puto verum vbi nõ in
teruemit iuramentũ. qꝛ hoc pactuʒ tanꝗs
de re turpi non valet . ſed ſi interuemt lura
mentum tunc nõ puto ꝙ iſte odinatꝰ? poſ
ſit aliquid petere ð iuramẽtum qꝛ quo ad

eum h iuramentum põt ᷣuaii ſine mteri⸗

tu ſalutis eterne · ar · m.c. debitoꝛes . de iure
iut· vbi hac ratione tenet iuramentũ etnõ
ſimplex promiſſio. Sed oꝛdinatoꝛ vel pre
ſentatoꝛ nõ poteſt ſine peccato virtute illi
us obligatioms deſiſtere · quominus illi

oꝛdinato prouideat · qꝛ quo ad eũ non pot

„

ſuari ꝓmiſſio ſine interitu ſalutis eterne

„

nam hanc renunciationẽ acquiſiuit ſymo
miace · ergo nõ poteſt pemtere mſirenun

ciet et reĩgnet oẽm vtilitatẽ inde oſecutã
vt m. c. de h· S.· eo et imn. c. inquuſitionis de ac

cu.m prin. ¶ In gio. in pᷣ· pntatoꝛ · in fi ·

ex hac colligunt᷑ due lec. ad iſtũ tex· Pri⸗
ma eſt ꝙ hic non ꝓprie fuit omiſſaſvmo⸗
nia · ĩdeo fit hic ſuſpenſio tantũ per trien⸗
nium · nã hic non interuenit aliquod pᷣciuz
vel remiſſio obligationis iaz nate · et hanc
lec. finalẽ tenet hic Inno · dicens ꝙ hic ſy
moma nõ fuit commnſſa in oꝛdine · h in con
ſecutione ad ipᷣm oꝛdinẽ. nã et oꝛdinatoꝛ
volebat oꝛdinare et oꝛdinatꝰ oꝛdinari nul
lo dato · Di aũt ꝓprie cõnntteret᷑ ſymonia
m oꝛdine· oꝛdinatoꝛ eſſet perpetuo ſuſpen

ſus a collatione oꝛdinũ · et oꝛdinatus eſſet

heutaſ,
Enipeten
ferfrimn
Amnatone
rading
enſigzſo
urhde
ncgödin
isaaſ,
ſpenſis
⸗(dorn
dſoluane
tſpefit
mänlaig
walnit
ſynnorin
lä iree
tangiei
ani⸗
P notti
ckopiet

Pplloeet e

eſtqnsn
vblgaon
neffeßei⸗
gatoktt
eſpnont

Nnpoiön

ugtunq
lentun
glatſpo
cloed
jnemten,
es dun
enrücrn⸗
wewn
tueelit
nsili
honpot
igererne
nutſpn⸗
nſimon
Noſat
fonbde
wif⸗

jter bn

alpn

ſuſpẽſus nedum ab oꝛdine ſymoniace

recœpto hetiaz ab alijs · · q/ j. reperiũt·
et dixiĩ ·c ꝑ tuas.inj.S.eo· Ex hac lec· im⸗

fert᷑ ꝙ vbi etiã directe ſymoĩa nõ pmit⸗

titur ĩ oꝛd me exquo ẽ ↄmiſſa ĩ cõſecuti⸗
uo ad ipſũ oꝛdinẽ nõ diſpẽſet aliꝰ citra
papam · vt h ꝓbatĩtex.qð ẽ õ id qð di

xiĩ.c p tuas · in.s·eo.mſi dicatur ꝙ illud

ꝓcedit qñ ignoꝛãter qᷣs exceſſit h̊ qñ ſci⸗
enter · nã mmꝰpeccat ille qui ꝑeccat per
ignoꝛãtiã · de pe · di · i· ſciendu · Gcda le⸗
Tura colligit ibi et h intellige · et fuit ad
ditio que reſtringit h̊.c.vt habeat locũ qñ
crimen eſt occultũ · ſec? ſi eſſʒ maĩſeſtũ
hãc tenet Hoſti·a tenuit et᷑ pᷣmo Imo⸗·

licz poſtea mutauerit · et Arch· xxxij. di·

reꝝ/ Sʒ pᷣma lec · plus mihbi pl acʒ ·qꝛ im
veritate oꝛdĩatoꝛ nõ hẽbat liberaʒ facul⸗

tatẽ nõ oꝛdmãdinnõ ductꝰaliq turpitu⸗
dine ſͦ tm rolint euitare dãnum qð inde
poſſz eche oꝛdĩatus nõ intẽdebat eme

re oꝛdimẽ ſ roluit ſeruare ĩdẽneʒ ſuũ oꝛ⸗
dinatoꝛẽ · et iõ nõ debẽt iſt; puniri ſic illi
qdirecte ↄmittũt ſymomã· naʒ pena de

bet eẽ cõmẽſurabilis delicto · xxiij · q. j·

nõ afferamue · m. c queſiuit.de his q̃ fi a
ma. pte ca.nec ob.c. xremẽs· j· S. de teſti ·
iʒz em o bligatio ibi iã nõ eſſet oꝛta · vt di
cit ̊ Jo· an.tñ hͥ veꝝ reſpectu pñtandi
ßz reſpectu eccie obligatio eât oꝛta.x illi
parochiami nõ ſolũ volebãt ſeruari ĩdẽ⸗

nes immo ꝙ debitũ eccie eis remitteret

ex ula pñtatione · ac.

Andato.p abz duo dicta

et ſcᷣm ibi ad reſignationem.

Et ꝗꝓpter bꝛeuitatẽ et valetatẽ lcũraꝝ ali

ter nõ ſũmat᷑· h d. Cãaꝰ ac.¶ Nõ pꝛĩo ex

tex. ꝙ appelatiõe mõchoꝝ reĩt abbas · et

ad h ſolet allegari qtidie iſtud · c. qꝛ ꝓpt
abbatiã nõ deſinit es mõchus · et ꝑ h diẽ
Jo· an· S=.·ĩ pꝛioęmoipn· ꝙ appellatione
ſcholariũ reit eoꝝ rectoꝛq ꝑ rectoꝛatũ
nõ deſinit eſſe ſcholaris qd nõ. ¶ Sʒz ot
pmũ op. de. cfi · de pꝛeb · vbi appellatiõe
bñficij nõ remũt rectoꝛie v digmitates
nõ tũ deſinũt eſſe bñficia · ad ide. c. ſedes.
5 · de reſcrip · vbi expᷣſſis ĩferionbo adie⸗
cta clauſula ghali non remũt ſuꝑioꝛes.
Do · diẽ Imo.̊ multũ ſuccincte ꝙ h̊.c.
ꝓcedit vbi agit de ſalute ipᷣoꝝ mõchoꝛũ ·

ſed iõrijs vᷣſat᷑ odiũ ·iõ eàt fienda ſtri⸗

cta interpᷣtatio· Et ex h ſẽſit Imo · ꝙ m
diſpoſitõe odioſa appellatiõe mõchoꝝ ñ
renit abbas · Hoſti·dic ꝙ vtroq; caſu cõ
ſideranda eſt mtẽtio ſenbetis .· de ver ·
ſig· c intelligentia. Et mtentio pape fuit
vt iſti ſaluarẽt᷑ · vidꝛ gꝰ ide ĩtellexiſſe de

abbatibo eadẽ rõe · Vel ſeðm Jo · an. pt᷑

dici ꝙ diſpenſatio eſt ſtricti iuris · a odi
oſa q ad illos cũ quibo diſpenſat᷑ · quo
ad illüũ cui cõcedit᷑ facultas diſpenſãdi p
ſonis nõ expᷣſſis ẽ large interpᷣtãda · qꝛ qͥ

ad eũ viðdꝛ bñficium · et ẽ dictuz nobile tz
nõ pꝑſiſtit ſed ſimpliciter dicẽ ꝙ plus ſibi
placʒz pᷣcedẽs ſol · do · Ant · tenet ꝙ ĩ dupẽ

ſatiõe cum ſit ſtricti iuris.nõ reĩt abba⸗
appellatiõe mõchoꝝ · h ideo opᷣhendit

papa hic ſe rettulit ad conſtitutiões

generalis cõcilij vbi tex.loquit᷑ tas de pᷣ᷑⸗
latis q; de ſbᷣditis · g et h mãdatũ iuris
executiuũ debz itelligi ꝓut loquit᷑ iu ĩ⸗
terpᷣtatũ · ad h̊ qð habet᷑ in aut · de fi · ante
dota. inſtru · na. &j · Sed certe h̊ dictũ lz
ſit reu in ſe · tñ nõ ogruit huic littere · q;

papa hic ſe rettulit ad oſtitutiões gha⸗

lis ↄcilij nõ vt diſpenſaret cũ omĩboibi⸗

dem contentis iͦ vt diſpenſaret ſ̃m illam

oſtitutio neʒ · ſ.mutatis pꝛioꝛibo locis ⁊
inferioꝛibo aſſignatis· Item Jo· an. j· in
ꝓhemio ſenſit ꝙ etiã ĩ diſpoſitõe odio⸗
ſa appellatione mõchoꝝ veit abbas ſ ot
riũ poſtea ſẽſit pꝰ Archi.ĩ.c.vnmico. ð ſta.
regu. li · vj · ¶ Breuiter ↄcoꝛdando ſic di⸗

ſtmguerẽ ꝙ ĩ materia odioſa nũqᷓʒ appel

latõe monachoꝝ veĩt abbas · ꝓ h̊ allego
text · in ſimili ĩ. c ſtatutũ · de elect. li · vj ·
iũcto.c licʒ canon eo · ti · et lib · vbi habet
ꝙ appellatiõe eccleſie parochialis ĩ ma⸗

teria odioſa nõ venit eccĩa parochialis
collegiata qꝛ ht q̃litatẽ collegij vlt paro⸗

chiã · vñ lłʒ ſit eccia parochiat· tñ ht ullã
q̃litatẽ oolleginj ſuꝑ parochia·itaĩ ſiilz
abbas ſit etiã mõchus tñ ht q̃litateʒ ſuꝑi

oꝛitatis ſuꝑ alios monachos·et ideo ĩ ma
teria odioſa nõ debz ↄpᷣhendi. et idẽ ĩ re

ctoꝛe ſcholariũ.et facit ̊ dictũ genera⸗
liter ad ſtatutum qð punmit ſcholareʒz de
ferentem arma vel aliud facietem vt non
coompꝛehendit eoꝛum rectoꝛem licet ſit
ſcholaris. Si rero materia non ſit odio⸗
ſa.et tunc ſi prouiſio eſt fienda per ipſũ
abbatem vt quia mãdatur abbati vt poſ
ſit abſoluere monachos ſuos ⁊ tunc ipᷣe
non compꝛehenditur vt nõ · Jo. de lign.
m clemen · attendentes de ſta. regu. fãc
c.·fi · de inſti. Aut prouiſio eſt fienda per
leium et tunc compꝛehendit᷑ abbasar.
op.ex nõ.in pꝛeal.cſtatutum· et optime
probatur hic in tex · hic em̃ agebatur de
ſalute eoꝝ. Et nõ qð dixi ꝙ diſpenſatio

non eſt ſtricti iuris · quando conceditur

in fauoꝛem illius cui datur poteſtas.qð
optime probatur hie ſᷣm iſtum mtelle⸗
ctum.ſecus ſi habetur reſpectus ad per

ſonas cum qubus eſt fienda diſpenſa⸗

tio qe tũc debet fieni ſtrictiſſima mterp⸗

tatio·: q;ꝛ oĩs receſſus a ture ↄñi eſt odio
ſus vt eſt tex · c fi · de fil · pꝛel · li · vj. et ĩ. c.
qð dileckio · de conſãg · 2 affi · Et iſta nõ
biliter defendũt dictũ Bar · l. i· f· de ver.
obli. vbi dicit ꝙ ſi datur ptas legitimã⸗
di filiũ adulterinũ · Item meeſtuoſũ po⸗
terit ille legitimare adulterinũ et ĩceſtu
oſum ſimul q ĩ materia larga ſbᷣ ſimpli
a venjũt nxta yt · lſi ita · ff· de libe · z pol ·
¶ Cõtra hoc dictu vltimũ Bar · tenẽt cõ
muiter canoniſte ĩ.c.p venerabilẽ qᷣ fil ·
ſint leg · q diſpenſatio eſt ſtricti iuris.
Sʒ pt dici vt ð · dixi ſaluãdo vtꝝ q; dictũ
ꝙ vbi dat᷑ poteſtas alicui ĩ eius fauoꝛẽ
dupenſandi cũ aliquibo non expreſſi tẽ
tanq́; pꝛincipis beneficiũ eſt latiſſime in⸗

terpꝛetandũ . Et ita ſenſit hic glo.jquã

nõ. et h̊ cãu ꝓcedit dictũ Bar · ſecu vbi
expꝛimũt᷑ ꝑpſone cũ quibus debʒ fieri di⸗
ſpenſatio · ar.ĩ.c ſi cui de pbẽ · li · vj · ¶ In
glo·fi · ibi ſed ſecus videt᷑ mvſura · nõ · gꝰ
er glo· ꝙ vſurarius tenetur reſtituere qᷣe
quid ex mutuo oↄſecutus eſt licet nulluzʒ
pactum expꝛeſſe pœſſerit ſed dumtaxat
ſola affectio mutuãtis vt q; nõ erat ats
mutuaturus niſi habuiſſet illã ſpem pſe

quendi aliquã ptilitatem. ſecus ĩſimoni⸗

ac vt er ſola affectiõe nõ teneat᷑ reſtitu
ere quicquid inde cõſecutus eſt · ſedſa⸗
tis eſt agere pemientiã de mẽte depᷣua⸗
ta · Sed ̊ glo · nõ dat rõeʒ diuerſitatis.
Hoſ · dĩc diuerſitatis rõezʒ foꝛe q vſura
eſt prohibita vtroq; teſtamẽto.nec pa⸗
paĩ ea diſpenſare pt· ſed ſimonia ĩ bñfi
cio eſt prohibita ex ſola ↄſtitutiõe eccĩe
et ĩ ea papa diſpẽſat · Et nõ ex hoc dicto
Hoſti · ꝙ ĩ beneficio nõ ↄmittit᷑ ſimonia
de uire diuino ß dic vt plene dixi i. c j. ·
eo · Sed hec ſo · Hoſti.reſtringit multũ

iſtã lr̃aʒ vt nõ procedat ĩ ſimonia de ru⸗
re diumo. q; tũc papa diſpenſare nõ poſ

ſet: et vtroq; teſtamẽto eit prohibita· j.
q· in · ex multis · Aln dicũt ꝙ hic non fit
reſtitutio · quia ſimoma ꝓpꝛie concernit
actũ exterioꝛẽ et venditioneʒz · ſed vſura
ocermit aĩam tuxta itlud euãgelicũ: mu⸗
tuũ dãtes mil inde ſperantes · et h ſo · fuit
abbatis ĩ. c conſuluit · de vſuris · ſed p h
vt dicit Jo · an. non redditur ratio quare
vſura magis ocernat aĩam q́ʒ ſimonia.
Xlij dicut aliter et vario modo · Jo and ·
cheit ꝙ magis vulnerat᷑ bonũ charitat

ſperare lucꝝ ex mutuo qᷓ ex bẽficio quia

in mutuo teneris mihi reddere tãtũdem
tz ĩ bñficio tu ſeq̃ris vtilitateʒ ſine alia re
ſtitutione · Item magis quis obligatur
ad mutuũ q̊; ad beneficiũ dcdẽdũ · qꝛ ex

mutuo mmus ledit mutuãs ſed ĩ dona⸗

tione ſecus . Item ĩ ſymonia mens bᷣtri⸗
uſq;.ſ·dantis et recipientis pt᷑ eſſe depᷣ⸗
uata · et ideo melioꝛ eſt ↄditio poſſidẽtis
ſed ĩ mutuo tm̃ eſt depᷣuata mes mutuã⸗
tis · et ideo tenet reſtituere · ¶ Sʒz aduer
te q iſte rõnes nõ ocludũt ſi bñ ponderẽ
tur · Iſta em̃ vltima ratio non eſt gnalis
q poſſibile eſt vt ĩ ſymomia tm̃ ſit dep⸗
uata mens vnius.exẽ epũs otulit be⸗
neficiũ clerioo cũ intentiõe pꝛmcipali cõ⸗
ſequẽdi aliqð tꝑale ule clericus libera⸗

liter ignorans mtentionẽ ep̃i m remune

ratione fecit aliqua dona epiſcopo certe
hoc caſu ſolũ eſt deprauata mens vnius
ſicut in vſura.et tamen tex. loquit mdi⸗
ſtincte g ratio nõ eſt bona cũ debet eſſe
generalis · pꝛecedẽtes rationes etiaʒ non
procedũt· nam militarẽt vbi quis ofer⸗
ret beneficiũ de ſuo · quia tũc plus graua
tur donando qʒ mutuando. ſecus aũt vbi

ↄferret ſpũalia ad que tenet᷑ ratiõe offi⸗

cij ſui nec ĩ aliquo grauat᷑ · ſed ule qͥ mu⸗

tuat ceſſat a lucro quod inde poſſet ↄſeqᷓ

