mo ꝙ ſic ꝑ illud qð no · Cy · et cõiter le⸗
giſte in ant · ſed iã neceſſe · C · de dona añ
nup · vbi ponit dictũ notabile ꝙ pꝛe⸗
ſumptõnẽ mris et de iure admittit ꝓba⸗
tio in ↄotrarium ꝑ ↄfeſſionẽ partis ⁊ idẽ
roluit glo oꝛ.m coꝛpe vñ ſumit᷑ illa au;
videlicet de equali. dot · in. &) · ſentit Inn ·
m.c.q; pleriq; de immu. eccle · vbi ponit
dicku ſingulare dicens ꝙ licet ſententia
tranſiuerit mm rem iudicatam tñ ſi pꝑs ꝙ
qua lata eſt ſententia fate᷑ eam intuſtã
debet üla ſententia retractari · quod ſin⸗
gulariter notabis · Sed aduer te nã ill
cõe dickum ꝓcedit qñ ius pꝛeſumit m fa
uoꝛẽ alterius · tunc em ille ↄfitendo ↄtra⸗
rium tollit pꝛeſumptionẽ iuris ſed in ca
ſu noſtro nõ agit᷑ de fauoꝛe ↄtrahentiuʒ
ſed matrimom) · vnde cõiuges ofitendo
non poſſunt pꝛeiudicare matrimonio vt
in . c ſup eo de eo qui cog· ↄſan. vx. ſue · et
ſic m caſu huius·c non itaret᷑ ſoli ofeſſi
om etiã vtriuſq; etiã ſi dicerent ꝓ cos⸗
nouerunt ſe non affectu maritali· ſecus
ſi vellent pꝛobare indirecte non etra pie
ſumptionem iuris· vtputa pꝛobando ꝙ
per pꝛius renunciauerunt ſponſalibus·
vel quia mulier non poterat eſſe vxoꝛ q;
oſanguinea vel quid ſimile nam contra
pꝛeſumptionem wuris de uire adnnttit ·
pꝛobatio m cõtrarium mdirecte · vt eſt
glo. notabilis mn cle · vmea de ꝓba · qd no
tabis · ¶ In gl · ij ibi pꝛeſunnt ſcʒ a muli
ere dote ſtipulatã · aduerte iſta glo · ꝓſe⸗
quit Aent ſpẽs pᷣſumptõnis et ↄfun
dit fictõnẽ cũ pꝛeſu nptõne · nã duo exẽ⸗

pla pꝛioꝛ a poſita m glo · loquuntur de fi⸗

ctione · Itẽ nõ recte ponit pꝛeſumptõnẽ

nt
nn
ſ⸗

0
en

u
K
ex.
di⸗
mz
me
ſu
2)/
1e
de⸗
oſ⸗
le⸗
anñ
ne⸗
bo⸗
8

hominis ſed proſequit non qᷓtenus hõ
pᷣſumit ſed quatenꝰ de homĩe pᷣſumit᷑ et
ſic etiam dicendũ eſt mp̃ſumptione fa⸗
cti. nam factum non pᷣſumit᷑ ſ̊ ex facto
pᷣſumit᷑ et idem in pᷣſumptione nature et
foꝛte ob hoc glo.nõbilis in. eferra.l di ·
paruipendit diſtmctionẽ hꝰꝗ glo· vñ ego
cõcluderẽ ꝙ quedã eſt fictio. quedãa eſt
pᷣſumptio· factio ẽ qñ ius certũ ð ali⸗
quo facto fingit ſtatuendo opoſituʒz ex
emplum cum fingit vxorẽ ſtipulatam

dotẽ reddi ſibi heet ſit certuz ꝙ nõ fuerit

ſtipulata ſed m fauorẽ mulieri h fingit
Preſumptio vero eſt ſuꝑer dubio et ne⸗
riſimili vt in caſu hꝰ.c pro h̊ qð nõ· glo.
m . vmica · in. Gaccedit. C· de rei vxo· a⸗
ctio · vbi gl · ita diſt mguit ; bñ· ¶ Pre
ſumptio rero ſubdiuditur · naz quedã
eſt preſumptio iuris· quedam hominis
pᷣſumptio turis eſt duplex · quedã ſim⸗
plex vt cum ius maliq facko dubio pre
ſumit ſed non figit m tantũ pedes ꝙ ſta
tuat ſuꝑ facto pᷣſumpto ſicut ſuꝑ vota ⁊
ↄtra talè pᷣſumptiõʒ admittetur ꝓbatõ
in õriũ ·vt ꝓbat᷑ mc ↄtinebat᷑ ꝗ·ti.ꝓx.
et ꝓbat᷑ jn. c ꝓoſui:de proba· quedam
eſt preſumptio non ſimplex vt quia ius
vltra pᷣſumptionẽ ꝓcdit ad ſtatuendũ
ac ſi ex facto pᷣſumpto vere ſibi conſta⸗
ret et otra illã pᷣſumptionẽ nõ admittit

ꝓbatio in priũ et de hoc eſt tex hic et in

cle · lris·de proba.et lam appellamus
preſumptionẽ iuris et ð iure· vñ ſcias ꝙ
iſta vltima ſunt vocabula magiſtralia
et nõ iuris · vñ õ oẽm pᷣſumptio nẽ iuris
admittit᷑ probatõ ĩ öriũ miſi ius ſtatuat
ſup üla preſumptione vt dicit go. no⸗
tãda in dicko . c ferra « appellat preſum⸗
ptio iuris quia a iure origineʒ habuit
appellat de iure quia ius m tantuʒ figit
pedes ꝙ ſtatuut ſuper ea et non admittit
ꝓbante õðriũ ſed habet illud ac ſi eſſz ð
mero iure.preſumptio hominis eſt cuʒ
iuder preſumit m caſibus ſpecificœ nõ pᷣ

ſuqmptis a ure.nam ius dat facultatem

iudici preſumendi in tantũ ꝙ ex ſolap⸗
ſumptione ſi eſt violenta põt ferre ſen⸗

tentiaz vt in. c· afferte · de preſump. m . l.
mdicia. C. de rei ven · et in · l. ſciant auncti

C.·de proba · canomzata.ij · q· viñ · neq;
ſuꝑ his põt dari certa regula· nam ſcdðᷣm

ꝙ mdicia ſtringũt preſum ptio facit gra

dũ ꝓbatioms.facit qð nõ · Sar.in · lad
monendi ff de iuremur. et vide qð plene
dixi de preſump · m. c. quanto · hic vero p
ſumptio iuris et hominis cauſatur qne;
ex facto qð glo· appellauit preſumptõ
nem facti · qnq; ex natura.i.ex cã natu⸗

tali quam glo · appellauit preſumptiõʒ

nature.qñq; ex geſtis et ↄſutudine ho
mims et glo-appellauit preſumptionem
homis · ſed certe illa habent ſe taqʒ mate
ria ad pᷣſumptionẽ hoĩs iuris et iudicis
J inter uirum. æpon
ſalia de pñti non ſoluunt ꝑ ſe
quẽs mrimomũ etiam carnali
eopula ↄſũmatũ ·ſed ſponſalia ð futuro
etiam iurata ſoluunt᷑ ꝑ ſequẽtia de pñti
duo ſunt dicta · ſcᷣm ibi veꝝ · ¶ NWõ pri⸗
mo ꝓꝙ ſponſalia öᷣhunt᷑ dupliciter.qñq;
ſcilicet ꝑ pᷣba de futuro.i ·ꝑ verba expri
mentia ↄſenſum nonde pñti ſ ð futuro

et iſta recte et proprie poſſunt dici ſpõ⸗

ſalia quia quis ſpõdet aut promittit ſe

futurum maritum vel vrorem · OQuedam

dicunt᷑ ſponſalia de pñti·i· ſponſalia cõ
tracta ꝑ vᷣba exprimentia ↄſenſũ ð pñti
et iſta iĩproprie appellant᷑ ſpõſalia reſpe
ctu vmculi matrimoniał ſed poſſunt ap
pellari ſponſalia reſpectu executionis
matrimonij quia vterq; ſpondet in fu⸗
turũ reſpectu executionis ſed reſpectu
vmculi promttit de pñti. et ſic nõ· ꝙ añ
carnalem copulam et traductionem ad
domũ põt vxoꝛ appellari ſponſa et ita in
multis locis aꝓpellatur · et h facit ad ſta
tuta odioſa facientia mentionẽ de vxore
vt non comprehendant iſtam ſponſam
de pũti maxie ꝓt᷑ ↄmunẽ pſum loquen
di de quo vide qð dirxi · S.· eo. ſuper Nica·
¶ Scðdo nõ · ar · ſcᷣm Jo · an. ꝙ in ctu
matrimonij debʒ maſculꝰ pmo loqui ſeu
iterrogari · Ad idez · c licet de ſpõſa duo

fatetur tamẽ ꝙ alibi ſeruat᷑ ↄtrariuʒ vt

padue ſed nõ eſt uis quia hoc nõ eſt ð

ſubſtaãtia matrimonij ſ̊ foꝛte ob bonam

cauſã in aliquibo locis ſeruat᷑ vt mulier
primo interrogat᷑ quia cũ ſit variabilis
cautus eſt prius ꝑſcrutari ↄſenſũ ſuum

ne vm primo oſentiens remaneat cũ de

decore ea poſtmodũ nolente conſentire. 2
Uota tercio.ibi vel alia verba ꝛẽ ꝙm
cõtractu matrimonij nõ ẽ ſtatuta certa

foꝛma verbon ſed ſatis eſt ꝙ per verba

exprimat᷑ cõſenſus de pñti. ¶ Item nõ.
ꝙ iuramẽtũ nõ addit ad ſubſtãtiã vin⸗
culi mrimonialis nec etiã copula carna
hs. ¶ Vltimo nõ. ꝙ ſponſalia ð futuro
etiã iurata nõ ĩpediũt matrimo mũ cum

alia ↄctũ · de qͥ m. c.ſicut. õ· eo · ¶ Ingl

j. in fi. nota ſingul arit iſtã gl · q aperit

mtellectũ.ctue· ᷓ · eo: magis q̊ʒ ibi feæ

ficiant ſigna preſertim ſi maſculo ex⸗

rit vult enĩ ꝙ etiam in loqui valente ſuf

preſſe oonſentiente mulier annuit capite

yrel porrexit manum et paſſa eſt ſe ſub⸗

7

arrari pĩmiſſ ioneʒ ãnuli · et per h dico de⸗
cſaʒ eſſe queſtionẽ dicto · qrentiũ hic qᷣd
ſi maſculus dicat ego accipio te m meam
et femina dicit placet uel conſentio nun⸗
quid ſit matrimonium et uidebat ꝙ non ·
quia tex. undebat᷑ exigere ut mulier ꝓfe⸗
rat cõſimiliauerba· ſed contrariuʒz fuit bis
iudicatum ut refert hic abbas · nã non re⸗

feꝛt peꝛ queueꝛba expꝛimatur cõſenſus de

pnti vt pʒ in tex · ibi uel alia ueꝛba·

— Doleſcens. uiſus ad co⸗

pulã nõ facit ſpõſalia de futuro
¶trãſire in mrimomũ poĩt dictũ
cãm inſerens ibi cum qua· ¶ Nota primo
et tene mẽti ꝙubi ius aliqͥd ĩ ducit ex pᷣſũp
tõe certa ſeu aliqͥ féo ñ ẽ ſatiſfactũ ĩuri niſi
illud factum ſit perfectum vñ nõ ſufficit
cactũ inchoaſſe ſicut dicimus in ſimili qñ
pena eſt appoſita ipᷣo iure ex aliquo male
ficio ad incurꝛendum penam non ſufficit
maleficium inchoatũ niſi etiã plene ſit cõ⸗
ſummatum · ut in· c. perpetuo · de elec. li
V · iuncto · c · c in cunctis · eo · ti. firmat
Jo · an · in regula odio · de reg. iur · li · vj in
mercu · facit ad materiã · l.ſi quis non di⸗
cam rapere · C· de. epi · et cle · et tetigi in . g
j.de eo qui mit ·in · poſ.et · ratio hoꝝ po⸗

teſt eſſe quia Hodioſa et demãtia a regu⸗

lis iuris debent reſtringi.ut · in · c. pẽ · di. j.
¶ Contrà iſtum text/oꝑppo · de · c. iuue⸗
nis. ſupra· eo. ubi niſus ad copulam ha⸗
buit effectum · Item delickũ habet᷑ ꝙ con
ſummato ſaltim quo ad deum ex inchoa⸗

tione unde ſcribitur · qui viderit mulierẽ

ad concupiſcendum eã iã mechatꝰ eſt in
coꝛde ſuo · xxxiijj.q v· nec ſolo et · c· qui vide⸗

rit et de pemi. di.) · ſi au et · c · ſi pꝛopte⸗

rea· So propter hec õ ria· Gaſ · de calde
reſtringit iſtũ tex. ut intelligat᷑ qñ ſpon⸗
ſa erat inpubes ita ꝙ non poterat nec ex⸗
pᷣſſe nec tacite in mrĩmonio ↄſentiẽ alias
inter maiores niſus ad copulaʒ induceret
matrimonium pᷣcdẽtibo ſpõſalibo · Sed
hec opi· deſtruit ntã litterã que indiſtin⸗
cte loquitur et oẽs doctoꝛes tenent oppoſi
tum · nã cũ copula ſequẽs ĩducat mĩmo⸗
niũ ex pꝛeſumptione iuꝛisdeuiantis a cõi
bus regulis non debemus extẽdere illam
pᷣſumptionẽ ſeu fichionẽ ad caſum non ex
preſſum facit qð no · in · c. in nrã · de iniur
et in · l. ij · ff. de nego · geſ. ĩmo plꝰ?ſentit
Inno · hic ꝙ ſi ſponſus deflorait ſpõſam
exquo tamen nõ fuit ſubſecuta ſemmis cõ

mixtio non eſt iudicandum pro matrimo

mo · pro hoc etiã facitq; duo ſpecialia nõ

£

debent concurꝛere circa idem. ut no· in.l.j

C. de dotis promiſ. ſed m caſu noſtre

ſi niſus ſufficeret c oncurꝛerent duo ſpeci⸗

alia.primum ꝙ copula tranſfunderetſpõ
ſalia m matrimomiũ · Scvᷣm ꝙ niſus ad
copulam haberetu: pꝛo actu ↄſummato·

CTene eꝛgo ſumpliciteꝛ ꝙ qᷓntũcunq; ſpon⸗

ſi ſint maioꝛes mii peꝛfecte ſpõſus ↄgnoſ

cat ſponſam nõ tꝛanſeunt ſponſalia in ma

tꝛmmomum · ¶ Sed queꝛo quid ſi ſponſa
de futuro recepit iocalia et amplexata
eſt ſepe ſponſum nunquid ex his ſponſa

lia tranſeunt m matrimonium;
Conclu de ſic aut ſunt ſponſalia de futuro

verbis et mente contrahentium et tunc pꝛo
pter hec et ſimilia non tranſeunt m matri⸗

monium ſed videkamplexari virum ſpe

futuri matrimonij · et de hoc eſt caſus mn. c.

j · de ma. contra · contra interdic· eccl. XRut

pꝛeceſſerunt ſponſalia de pꝛeſenti rerbis et
mente contrahentium ſed iuris mterpꝛte⸗
tatione ſunt de futuro pꝛopter mmoꝛe eta
tem vtriuſq; vel alterius et tunc ſi perueni
unt ad etatẽ legitimã intercedẽ tibopᷣdẽis
ſignis illa ſponſalia tranſeunt m matrimo

mum et de hoc eſt caſus cum glo ·in. c.j · de

de ſponſa · impub. li · vj · et. ibi · per Jo. an.

nunquid aute per traductionem ſponſe
ad domũ viri tranſeãt ĩ mriomũ ſpõſalia

citra carnalem copulam tenet Jo. an. hic

ſic allegat· · queſitum ff eo· et alia iura ca⸗
nomca que hoc non probant · Vnde Jo · cal

et do . Ento. tenent oppoſitum quod nihi
plus placet quia hec fictio ſeu pꝛeſump⸗
tio cum ſit a iure exoꝛbitans non debet ex⸗
tendi ad caſum in iure non expꝛeſſum. qdᷣ
nõ· ad aliam materiam. hic non ſunt alia

DODe deſponſatione

impuberum.
¶ OSupra vilum eſt de ſponſalibus in ge
nere nunc de eis ſubmittit m ſpecie ſcilicet
de his que ↄtrabunt᷑ per impuberes · Vel
aliter et ſic. OQuia ad ſponſalia ↄtrahenda

certa etas determmata eſt a iure · IJdeo pꝰ

Rubricam pᷣcedentẽ ſubicit iſtam · in qᷓ tra
ctat᷑ de etate habi li ad ipſa ſponſalia.Idẽ
ꝛẽ̃.De mat eria huius Nice vide. xxx. q·ij.
et facit · xx. q · j· c j · et repetitur ĩ. v.

1*
OUa fraternitas.
Pfr ꝓ filio ĩpubẽ ſpõſalia
õhit ꝓ pubẽ veõ nõ niſiↄ
ſẽtiat h dicit. Hʒ tria dicta
Szm ib'i poteſt Tercio ibi
poſtq̃; ¶ Nõ pꝛimo ꝙ poſt
quartumdecimum annũ quis appellatad
ultus et imperfecta etate conſtitutus et h
reſpectu mrimonij contrahendi.nã qᷓ ad
alia nõ dicit᷑ perfecte etatis niſi attigerit

ec⸗

d
Nto⸗
on⸗
nof
Im
nſa

nſa

wu
epꝛo
nn;
ſſpe
m
e
ls et
pre,
et
nem
des
ino

.n.
vonſe
aa
.bie
ca,
decal
mh
unp⸗
tter/
15

alia ⸗

cet
N

xxv. annuʒ · pt ffde mino.q̃ſi per totum
Opo.· õ tex · et vñ ꝙ nulla ſit drĩa mt
filium adultum et minoreʒ per tex.in·c.
vnico. eo.ti · li/ pj · vbi dicit ꝙ ex ſpõſa⸗
libo õctis per ꝑpentes non obligant᷑ filij
puberes vel impuberes niſi ↄoſentiãt ta⸗
cite vel expſſe rel ſint pᷣſentes et nõ ↄtra
dicãt · Sol · dicendũ ẽ ꝙ in veritate quo
ad iuris effectũ nulla eſt drĩa inter iſtoſ
et qᷓʒqᷓ; vt ſaluet᷑ diſtinctio huiꝰ.c.dicat
do · Anto tex · iſtů procedere qñ filiu eſt
infans vt ſic pater poſſit pro eo ſpõſalia
ↄtrahere tñ dico ꝙula ſponſalia nulli9
ſunt effeckus · tex · eſt. xxx.q.ij · m.c. vbi
2· eo · lĩĩras · Sed poteſt diſtinctõ huiꝰ
Kcreferri ad factũ et honeſtatẽ quandaʒ
vt pro filio etate habili ad ſponſalia cõ
trahẽda pat eo non oſentiente ſpõſalia
õhere nõ debet h pro filio infante exquo

eius poluntas diſcermi non poteſt ſpõ⸗

ſalia cõtrahere põt ponendo ſpem m ra⸗
tificatione filij qũ fuerit factus maior tñ

quo ad iuris vinculum nulla ex hi ſpon

ſalibus oritur obligatio quo ad ipſum ſi
lium.t in dicto· c. vbi.et.. eo.lr̃as.cũ
ſe. ¶ In glo. ibi coactiõe paterna ductꝗ ĩ

tellige glo· de coactiõe reuerentiali pa

terna· et quia ob reuerentiam patxris fi
lius ↄtraxit cũ ea cũ qua nõ fuiſſet õct9
ſi ſui iuris extitiſſet et ita proprie intelli⸗
ic.l.ſi patre·alle.m glo:ſecusg autem ſi
Ru. et oactus a parete vi rel metu qui
potuiſſet cadere in conſtantem.nã tune
matrimoniũ nulluʒ eſſet.vt patet. j. ti
ꝓx·c·veniens· el.ij.et.c cũ locũ.et nõ.in
d.l.ſi pat · et in fi.glo·hodie ſtamꝰ cano
nibus non aũt legibus.qꝛ materia mri⸗
monialis eſt canonica et non legalis.vt
de oꝛdi. oog. tuã · Et nõ. glo. ꝙ de iure
canonico non cogit filia oſentire ſpon⸗
ſalibo per patrẽ ↄtractis et ꝙ tenet ma

trimomuũ per eã ↄtractũ ſine cõſenſu pa

tris qð clarius probatur in.d.c.peniens
Sed circa hoc quero nũquid filia meur
rat vicium mgratitudinis nt poſſit ex he
redari a patreſi öxit nnatrimonium ſine
oſenſu patris · Goff. dicit ꝙ ſic ad h qð
habet᷑ in aũt. pt tũ ð ap. ↄgno.& ſi alicui
mrimoniũ tñ tenet vt h. Sʒz Hoſti. hoc
dictũ non a ꝓpbat niſi filia eligeret tur⸗
Pẽ vitã · et hoc vltimũ dictũ cõiter appro
bat᷑ ar. .de ßis nup.c.penul.et vl. ((Ex
quo eniĩ filia vtit᷑ pmiſſione canonica nõ

debʒ mourrere viaũ mgratitudiiis. Sz
q̃ro de q̃ſtione ꝗtidiana nunquid pater g

3

teneat᷑ filiã dotare exquo õxit mrimo⸗
mũ ſine ſuo oſenſu / doc · nõ tangũt hic tz
P teneat habes glo · notabileʒz. xxxij q·

ij · c fi et mc· de raptoribo ·. xxxvj. q. ij q̃

tñ glo · limitãt primum dictũ niſi filia

elegerit marituʒ moribus ſuis mdignũ
Et idẽ ibi tenet archi Ded aduerte latiꝰ
aut filia nupſit poſt · xxp · annumet tune
pater non poteſt ſibi impingere aliquaʒ
culpã exquo tanto tpe diſtulit eam col
locare.vt m.d. ſi alicui· Si tamẽ nup
ſit ſine promiſſione dotis non poteſt pat
oogiad dotẽ pᷣſtandã quia pater cogit
preſtare dote vt poſſit filia reperire ma
rituʒ · vt m.l.qui liberosff de ritu nup.
et · fi · C. de dotis promiſiſed exquo ſi⸗
lia reꝑperit marituz ſine dote ceſſat cauſa
cõpulſionis legalis et idem eſt ſi õxiſſet
i minori etate/et hoc noluit nõnter Bar ·
poſt Ouil. de cu·m.lobligamur ff & ac.
et obliga ſic limita glo. ſuperius allega
taʒ · Aut filia öhit ante.xxv. annu et tůe
dubium nunquid pater teneat ad dotã⸗
dum credo ꝙ ſic qm pater tenet alere fi⸗
liam nec er contractu illius matrimonn
põt ſibi denegare alimẽta cũ in iſtis ſpi⸗
ritualibo filia non ſit ſub ptãte paterna
pt m.cſi annum. de midi. li. pj foꝛtiꝰ gᷣ
tenet dotare quia cauſa dotis eſt fauora
bilioꝛ cã alimetoꝝ vt nõ. Cy.in.lnon oĩ
C.·ð admi· tuto· et hoc intellige cum di⸗
ſtmctione premiſſa quando nupſit pro
mittẽdo dotẽ et ſic alias ↄſului m q̃ſtiõe
facti. ¶ In glo.fi.nõ. glo.iuncto tex·
̈bũ debʒ qnq; impoꝛtat honeſtatẽ et
nõ neceſſitatem etiã ſi ꝓcedat pᷣbũ oĩno.
et hoc ideo qꝛ materia nõ neceſ ſitat aliaſ
de ſui natura importat neceſſitatem. vt
eſt glo.nõ.in cle. attendentes·de ſta·
regu·:per Garto.m.l.creditores · C· de
pigno· Abbas.

Non. Impuberes ãbo ?
alter mſi pro bono pacis piũ⸗
g nõ debet · pmo ponit dictũ
ſcdo excipit ibi mſi. tercio exemplificat
ibi vtpote. ¶ Wota ibi legibus rel cano
nibo · et tene mẽti ꝙ reſpectu etatis ap
te ad matrimomiũ non ſolum recurrimꝰ
ad canoneꝭ ſed etiam ad leges. et ſie faẽ
iſte tex · in ar · ꝙ etiã in materia mrimo⸗
niali poſſumus recurrere ad leges cano
nibus non contrarias¶ Nõ.ſedo ꝙ ex
vrgenti neœſſitate nel pro bono paci po
teſt qñq; recedi a diſpoſitõe legali ſeu
canonica · facit . xxix · di · per totũ · ¶ Vl
timo nota ꝙ bonũ pacis eſt qñq; cauſa
inductiua ad mr̃imo mũ ↄtrabendũ nec
peccant ob hanc cauſazʒ õ hentes fac qd
nõ.glo.xxvñj·q·j· in fi:ſũme.¶ In glo.
jj.in fi · nõ. ex glo·ꝙ in ſponſalibus de
futuro etas ſepteʒ annoꝝ eſt cõmunis

maſculo x femĩe ſed reſpectu matrimonij

contrahendi eſt diſferentia inter maſcu⸗

lumet feminam quia maſculus regulari⸗
ter debz compleuiſſe annũ. xuiij. femma ve

ro xij · et eſt ratio quia ad matrimoniuma
trahendum etas requiritur propter pote⸗
tiam co eũdi · ſed mulier naturaliter citiꝰ
pubeſcit q maſculus ideo ac̃ · ¶ Quare au
tem femina citius pubeſcat dicit glo · . i ·

C· de hijs qui re· eta.impe. ꝙ mala herba

cito creſcit ſed alias rationes reddũt doc
q eo.litteras · videlicet quia mulier eſti⸗
genioſioꝛ et calidioꝛ · Item ſea ex muliebri
eſt debilioꝛ vñ citi? deficit femia qᷓʒ maſcu
lus· et naturaliter videmus ꝙ id qð citiꝰ
deficit citius perficit᷑· et quicquid ſit experi

mento comptũ eſt ꝙ femima citiꝰ pubeſcit

„

et regulariter in duodecimo anno accidit
pubertas ideo iura prefixerunt illã etatẽ.
¶ In glo. in · ooniungantur .· m fi · pon⸗
dera glo · nam videtur mtelligere tex. reſ⸗
pectu matrimonij et ſponſaliorum et ſic
ante etatem pubertatis nõ debeant aliqui
coniungi. et idem ſentit Inno · a expreſſruj
hoſti · dicens ꝙ cauſa huius prohibitionij
fuit bonum publicum nam ex ſponſalibu⸗
que tenent oritur impedimentum publice

honeſtatis · im autem & facili diſſoluank

aum per minores contrabunt᷑ nõ poteſt
ſponſa mplius contrahere cum conſang
uineis ſponſi nee ſponſus cum conſangui

neis ſponſe · pt m· c ſponſam Sg · ti · proxi ·

qð videtur contra mentem l· j· ff ſoł· ma·
et ſic aperte ſentit ꝙ maiores ſeptennio ĩ⸗
puberes tamen non debent admitti ad cõ

tractum ſponſaliorũ · Dicebat tñ Jo · an⸗
giſte tex ·loquitur de honeſtate qd non

puto verum per illa verba diſtrictius ĩhi⸗
bemus. nec placet mihi communis itel⸗
lectus glo · et doe · Po quua tex · dicit non
coniungantur ſed per ſponſalia non fit cõ
iunctio ſed promiſſio coniunctionis futu
re· facit · xxx · q· v. noſtrates· ¶ Item pre⸗
ſuppoſito ꝙ hoc verbum poſſit adaptari ad
ſponſalia ex alio capite non procedit oon
munis intellectus qm̃ tex.iſte prohibʒ an

teq̃ vterq; peruemat ad etatem canoni⸗
bus determinatam ſed poſt ſeptemiũ re⸗/

ſpectu ſponſaliorum peruenerunt ad eta
tem legitimam · vt in · . lrãs · et · . ſeq . eo ·
ergo licite contrahunt ſponſalia· vnde in⸗
telligo iſtum tex · ſtricke qn ĩpuberes am
bo vel alter contrahunt matrimoinum et
rolunt ĩtendere copule carnali talis enim
coniunctio non eſt permittenda per eccle
ſiam ne poſtmodũ dubitetur & validitate
matrimonij prout accidit ĩ termmis·j· eo·
c.otinebat᷑ · et adde hic qd habetur ĩ ·· vni

eo. li vj. Abbas.

Uberes ꝑuberes ſunt qᷓad
ymatmoniũ q ex habitu cõporis
ↄcipere generare poſſunt pri
mo narrat dictum · Scdo refert vnam opi
nionem · ibi quidam · Tercio aliud dictũ
ibi eertum. Quarto aliud ibi et puerꝑera ·
¶ Nota argumentum ab ethymologia no
cabuli rocãt᷑ enim puberes a pudicicia ſeu
pudore coꝛporis quã pſi et iſpectores pa
tiebantur cum loca pudibunda ĩſpicerent
ſed hodie hoc ſignum eſt ſublatum ab im
peratore quia cum dubitatur de puberta⸗
te non debẽt inſpici loca pudibunda vtm.l·
fi· C.qñ tu · et cu·eſſe deſinant · ¶ Secundo
nõ.tria ſigna quibus cognoſcitur puber⸗
tas · Primůu · iuxta oꝛdinem littere eſt fal.
lax quia non omnes pil oſi ſunt potentes

nec non piloſi ĩpotentes · Decundũ ſcilicet

etatis eſt fallax quia multi pubeſcunt ante
etatem.xiiij · annorum · vñ narrat· Orego.
in dyalo · ꝙ quidam puer nouem annorum
reddidit nutricẽ pregnãtẽ · nt refert glo ·
xx · q:jin ſumma- Tercium ſignum eſt in⸗

fallibile ceum. ſ· quis habet potentiam co⸗

eũdi. ¶ Et nota ibi ex habitu oorporis ꝙ
qñqʒ mmoꝛ nel maioꝛ cognoſcit᷑ ex aſpec⸗
tu coꝛporis.ad hoc.l.minoꝛ · xxv.annis ex⸗
aſpectu ·ff de mino · plene per Bar · · de

etate ff. eo· ¶ In glo . nj. ibi contrarium cre

do nota bene iſtam glo. vult enim ꝙ ha⸗
bilis etate impotens tamen ad coeunduz
valide non contrahit matrimonium refert
alius tenuiſſe contrarium · et hanc oontra
riã opinionẽ hic ſe equũt cõmuniter doct.
reprobando glo · ex quo enim habet etatẽ
legitimam ad matrimonium nec aparet
de ĩpedimento perpetuo tenet matrimoni
um · hoc probatur ··de frigi · laudabilem ·
nam ſi maritus non poteſt ↄgnoſcere mu⸗
lierem nõ diſſoliut᷑ ilioo matrimoniũ ſed
debẽt dare operã ꝑ trienmiũ vt ſic experiã⸗
tur vty ĩpedimentũ ſit ppetuũ als ſequẽt
ꝙ impotens ad oeundum ꝗpter ifirmita
tem non poſſet oontrahere matrimomum
vnde m caſu noſtro debʒ iſte adoleſcẽs ex⸗
pectare vſq; ad plenã pubertate ſ· xviij·
annorum. nam illa eſt plena pubertas· itẽ
mela · ff de ali · et ci · lega. et ſi adueniente
etate non poteſt generare et mulier inſta
ret pro diſſolutione tunc poterit fieri diſſo
lutio quia preſumitur impedimentum eſſe

perpetunm · a hec opmio doct · equioꝛ ſed

opmio glo · foꝛte eſt rerioꝛ reſtringendo
eam ad mmorẽ prout loquit᷑ · nã etas ad
matrimomũ pſiderat᷑ ex eo ꝙ oiter acci⸗
dere ſolz · ex qᷓ clau eſt ꝙ nõ põt generaẽ

ergo non eſt pubes reſpectu matrinonij
poteſt ergo ite aſſimilari impuberi · et
hoc facit hic tex.im p · vl timoo

minoreʒz ſeptẽmocum eiꝰ ma
tre ðᷣhere põt · ſecꝰ ſi tꝑe ſpon
ſalionꝝ erat maioꝛ vel ſi tunc fuit minor
eadẽ volũtate pmanẽte facta ſit maior
quia ſi cũ matre õᷣhit et eã ognoſcit nec

matrẽ habebit nec filiã · Vel generalius

ſie. Ex ſpõſalibo cõtractis cum minore
ſeptẽnio non ort᷑ impedimentũ publice
honeſt atis ſecꝰ ſi cu maiore vel miore
oſentiente poſt ſeptẽmiũ et affinitas ſe
quens diſſoluit ſponſalia precedentia

de futuro ; Cõis diuiſio · ſedᷣa ibi cõſultta
tioni. ¶ Nota pᷣmo ibi ſeptimũ annum
opleuiſſet que verba repetunt ibi ſepßi
muz annum compleuit · ꝙ ad ſponſalia
de futuro cõtrahbeda requirit᷑ ꝙ ſeptimꝰ

annus ſit opl etus et multũ bn facit iſta

lr̃a ꝙ etas ita puemri nõ põt alias pap

diſtmyiſſet · ꝓut facitĩ matrimnio ·j· eo ·
oↄtinebat᷑. de quo vide qð dixi.S· ti. ꝓx.
m. c. gema · et ·. ct iuuenis · ¶ Nota bᷣo ꝙ ex

affinitate etiꝗ per illicitũ coitũ cõtracta

diſſoluũtur ſponſalia de futuro. ¶ Ter⸗
cio nota. iũcta glo. penultĩa et tene mẽ
ti ꝙ ſpõſalia ↄtracta cũ mĩori ſeptẽmo
cõualidant᷑ per ſupuenientẽ etatẽ ſi ta⸗
cite ſponſalia pᷣcedentia approbaint vt
quia ſponſus venit ad domũ ſponſe ſeu

mittit ſibi iocalia tanq̃ʒ ſponſe vel qind

ſimile et vide hodie bonũ tex m. c. vnioo
eo · ti · li · vj · vbi idẽ ſtatuit in matrimo

mo contracto per mmores Abbas·

Cceſſit. Sãmatũ ẽ.·. aim
c.ꝓximo- Vel per alia verba
ſũma ſic ſpõſalia nulls ex defe
ctu conſenſus non creant publice hone⸗

ſic licet legitimo modo fuerint diſſoluta
diſtinguit duo mẽbra. ſecũdũ ibi ſane
¶ uõ · ibi deſpõſationes ⁊ matrimonia

driaz imt h · nã mr̃imomũ nõ ẽ proprie

deſponſatio nec deſpõſatio ꝓprie matri

moniũ · nã deſponſatio idẽ eſt qð ꝓmii/

ſio futurarũ nuptiaꝝ. de quo dic vt dixi

g.deſponſa.ſuꝑ Nica · ¶ Nota ſcdo ibi
ſeptimum annum compleuerat ꝛc. ꝙ að

ſponſalia defuturo ↄtrahenda requirit
tã ĩ maſculo q̃; m femĩa ꝙ ſeptimus an
nus ad minꝰ ſit ↄpletꝰ et ſic vr̃ ꝙ hec e⸗
tas nõ poſſit pᷣuẽiri et idẽ vr velle tex ·
ti · ꝓx · ð qͥ vide qð dixi · z · ti · ꝓx· gẽma
et . c.iuuenis · ¶ Nõ · fcio ꝙ ĩpedimẽtum

publice honeſtatis durat lʒ ſpõſalia ſint

Itteras.oui deſponſauit

ſtatis iuſticiam. Spõſalia vero aliqua

ſoluta ĩ moꝛte vel ĩ vita et nõ mont᷑ hͥ im

pedimẽtũ. fuit enĩ cauſatũ ex quadã ho
neſtate vt patet ibi mhoneſtum· de que

vide qð dixi m· ciuuenis g · ti · ꝓx.

Ontinebatur. &im⸗

pubes deſpõſata et traducta
dpetit licẽtiã pubes facta alteri

nubendi non audit᷑ ſi nonduz pubes ſed

ꝓxima pubertati probet᷑ cognita · H pri

mo.Ex ſponſalibus contractiꝭ cũ ĩpu⸗

bere maiore ſeptẽmio orit᷑ publica ho⸗
neſtas · pmo cõſultatio · ſcdᷣo Nnſio ibi

conſultatiom. ¶ Uõ.primo ꝙ hcʒ ante
etatem legitimã non ſit pmittenduʒ vt
aliqui matrimonialit᷑ cõungant᷑. vt. S
eo · cj.tñ ſi ooniungũt᷑ a puella apparet
ↄognita tenet matrimoniũ quia exq fuit

oogmta potentia coeundi ſupplet etatẽ

vt · S· eo · puberes · in fi · et · eo · a nobis

Item nota ꝙ poſſibile eſt ꝙ puellaĩ xj·
anno poſſit mature oo gnoſci et cooncipe
habes etiam tex.in.c.fi·q de eo qͥ cogno·

conſang. vxo. ſue. vbidicitur de decen⸗
nio · ¶ Nota tercio. ꝙ ex ſponſalibus cõ

tractis etiam cum impubere oritur impe

dimẽ tum publice honeſtatis probibens
mr̃imoma phi mter ſponſam et conſag
uineos ſponſi et inter ſponſam et ↄſang
uineos ſponſe et extenditur hec prohibi

tio vſq; ad quartum gradũ et nonltra
yòt dixi in . c ſponſam.S. ti · ꝓx · ¶ Oppo-

3 tex. vr̃ enĩ qð vᷣ · cõſultatiomi ponit idẽ
qð in ð · ſi aũt · nã m vtroq; dicit᷑ ꝙ ante
anos legitios puella fuit ↄgnita· Sol ·
Inno · mtelligit primum pᷣ.quãdo puella
puenerat ad annos legitimos tpꝑe tra⸗
ducctionis · vᷣſi · ſi aũt. mtelligit qñ erat

adhuc ĩpubes reſpectu etatis · Hoſti ·di

cit ꝙ in primo ð · querebatu: an deberet
credi aſſertiom mariti · in v · ſi aũt · quere

bat an eſſet matrimomũ exquo puella
erat in xj · vel circa xij. ¶ Scðdo quero qd

ſi puella tm̃ exceſſiſſet ſeptimum annuʒ
nunquid copula ſuꝑerueniens habeat
ↄſũmare matrimomũ · Guil.naſo · ſentit

ꝙ nõ · dicit eu ꝑ iſtũ tex · requiri ꝙ puel

ſa ſit xj. annoꝝ ad minꝰ · Sed Jo. ð deo
tenuit priũ et venus ꝑ dictum.c. fi. de eo
qui cogno · conſang. vbi patz ꝙ m deciĩo
ano fuit matrimomũ conſi ummatũ. IJdez
ſi maſculꝰ qui tardius pubeſcit qñnq; pu
beſcit in nono anno.vt nõ.glo.xx · q.)·
in ſum · foꝛtius idem dicendu in muliere
que citius pubeſcit vt dixi. 5.· c. puberes
et ideo concludit Johan. de deo ꝙ ſi maiõ
ſeptennio fuit cognita a ſponſo con⸗
ſummatum eſt matrimonium · et circa

. S 99 5 . D

pec multum inſtat hic Inno· variando nõ

parum. Sed mihi ſatis placz concluſio ſe
quens ꝙ aut puella eſt minoꝛ ſeptennio
et tunc quantumcunq; fuerit oognita nõ
dicat matrimonium conſiſtere quia non
videtur habere conſenſum aptum ad diſcẽ
nendum quid ſit matrimomium niſi mul⸗

tum eſſet doli capax et diſcreta · ſi vero eſt

maioꝛ ſeptẽmio ita ꝙ non ſit proxima pu⸗
bertati non ſtatur ſimpliciter verbo piri di
centis ſe cognouiſſe illam puellam nam
poſſibile eſt ꝙ puella ſit deſorata non tñn
ſequitur ꝙ ſit apta ad cooncpiendum tũc
ideo deberent mulieres ex ꝑte aſſumi ad vi
dendum an puella ſit viripotens · ſi autem
puella eſſet ꝓxĩa pubertati tunc eſſet ſtã
dum verbo viri et ex co gnitione etiam pre
ſumpta debet preſumi ꝙ ſit viripotens et
optime probatur hic m. vᷣ.ſi autez et tene
menti iſtum tex · ad hanc materiam C In
glo · n. ibi ſtandum eſt verbo viri. mtelli

ge quando ſimul cohabitauerunt et ſic pro

prie loquitur tex · in. cſi ꝗ;ᷓ acceperit · xxxiij
q.j· et hic nã ponderat᷑ hic ꝙ iſta puella
fuit traducta a marito ad domũ:et m fi.

glo . nota bene ex glo · et clare probatur ꝑ

iſtum tex · iuncto·c propoſuiſti · ð proba·
ꝙ ſi er ſtatuto deberẽt ſtari iuramẽto ali
cuius offici alis ſuper aliquo maleficio debʒ
intelligi niſi accuſatus ſeu denunciatus ꝙ
bet contrarium per teſtes licet aliqui con
tra vt nota.jin.lł.j · C·ſi ad aduer. liber.et.l·
j.C.· de re iudi · ſed primum dictum puto
verius.nam videmus ꝙ ſtatur teſtibus et
mſtrumentis miſi meliꝰ et pinguius pro⸗
betur contrarium vt in· c. cũ Joannes de fi⸗
de inſtru · ¶ In gl · ĩ. · firmauerit in fi · et
hoc vltimũ tenet Tancre · hic dicens ꝙ vbi
cunq; vertitur periculũ amme poteſt exi⸗
gi iuramentum a reo liœt actoꝛ nil proba
uerit a nota bene hoc dictũ qð ſatis nnbi

placet. nam ſatis in hoc exuberat iudicis

officiũ · fac. c· ſicut m fi.s·ti·prox· ¶ In glo.
in p· etati. ibi per vj menſes · nõ bene glo.
quia facit ad ſtatuta vt dicatur quis ꝓxi
mus alicui etati cum ab illa diſtat per vj ·
menſes pel minus et bene facit tex · m. l.nõ
tantum alle · in glo·qui probat ꝙ diſtans

per vj. menſes dicitur prope illam etatem

qð bene notabis. Idem qð glo.hic ſentit
Inno hoſti · aliter · ſed dickum ſuum cõiter

non tenetur · ſed ĩ contrarium ego allego
glo iuris ciuilis in. & furioſus inſti · ð ĩyti ·

ſtipu · et m. &Em ſumma · inſti · de oblig · que
ex delic. naſ. qui dicunt ꝙ maſculus dicit᷑
proximus pubertati cum eſt in decimo an⸗
no cum dimidio femĩa vero ĩ nono cum di
midio ar . fi · inſti. qui et ex qui ·cau · ma·

non poſ.et eſt ratio quia poſt puericiam
que contigit in ſeptimo anno reſtant vij.
amm vſq; ad pubertatem m maſculo · vn⸗
de ex quo excedit medietatem huius tem⸗
poꝛis videtur magis proximus pubertati
qᷓ; mfantie.et idem m femina que pubeſcit
ĩxij · anno.do · An. ꝗ.eo· atteſt ationes · di
cit hoc relmquendum arbitrio iudicis ex
quo a iure non eſt determinatum ſed re⸗
ſpectu matrimonij tene qð ·S. dixi ꝙ ſi fu
it cognita dum eſt ĩ decimo vel vltra ſatis
preſumitur viripotens vt matrimomum
dicatur conſũmatum · ſi autẽ non fuit cog
mita non eſt diſputandum ð iſta proximi
tate quia opoꝛtet ꝙ maſculus oompleueiĩt
xumn . et femina · xij. annum . S.· eo · pube⸗
res · et · . eo · atteſtationes · niſi ex alns ſig
nis poſſit deprehendi potentia coeundi et
vide q dicam in d catteſtationes
Eulſis gimaiores ſe ept ẽnio
contrahunt ſponſalia neuter an
B te pubertatem relilire poteſt ·
hoc primo. Et ille qui primo fit pubes alte
rum expectabit · hoc ſecundum intellectũ
glo.ſed plus mihi placet ꝙ non teneatur
expectare vtꝗ· dicam · Tercio dicit ꝙ ſi tem
poꝛe contractus alter erat pubes non ille
ſed alter factus pu bes reſilire põt et tria
ſunt dicta · ſecundum ibi ſi võ tertium ibi
mulier · ¶ Wõ.primo ibi annos aptos ma
trimonij ꝙ m matrimomio contrabendo nↄ
ſiderat᷑ etas et ſic non ſimpliciter poteſtaꝭ
ſeu potentia coeundi de quo vide qð dixi
eo.c puberes/Uõ ſecundo ꝙ ſi maioꝛ con
trahit cum minori õ ctus claudicat nam
mmoꝛ non obligatur maiori ſaltem poſt⸗
q̃ʒ peruenit ad legitimam etatem ſed ma
ioꝛ obligatur mmori:· ¶ Vltimo nõ ꝙ licz
maioꝛ ſeptennio poſſit contrahere ſpon⸗
ſalia tamen non obligatur priuſquã per⸗
uenit ad legitimã etatem vnde poterit pe
tere ſepationem licet nullam cauſam al⸗
leget et hoc conceſſit ius quia ante etateʒ
aptam matrimonio nõ videtur ꝙ quis ha
beat perfectum ſenſum ad conſentiendũ
indiſſolubiliter in futurum matrimoniũ
¶ In glo. j · in fi · aduerte vt dare babeãꝰ
int ellectum vtriuſq; dicti · nam m pᷣmo
et vltimo dicko omneconuemunt im vna
ſententia primum enim loquitur quando
tempore contractus ſponſalio rum ambo
erant impuberes maiores tamen ſepten⸗
nio et ante etatem legitimam neuter debʒ
audiri reclamans ratio quia ſicut non ha⸗
bet ſenſum ad contrahbendũ ita nec ad diſ
ſentiendũ · Tercium dictum toquitur qñ
alter erat maioꝛ alter mmoꝛ· et decicht ꝙ
imaoꝛ nõ põt diſſẽtire ſ mĩoꝛ factꝰ maiõ

enicigm
tunt vij.
hnlopn,
dustem,
bubertati
epubeſti
loneg.d
dicger
nſed e/
nigſift
traſatis
momum
nfuitcog
Aprorimn
mpleuete
eo· pube/
ralns ſig
deundtet
es

ſptenio
jeuteran
poteſt.
bes alte
tellecki
teyenu
gſiten
nonile
tettria
tumibi
dosma/
endoo
poteſta
godin
aiot wn
catnam
npſſt/
ſed ma
gliq
ſpon/
nae
Rerae
lam /
teetatez
qushn
entiendli
nmomm
ebabei)
mmpſ⸗
ntmyna
1 quund
um ambo
ſe epten⸗

Uterdell

non ha/
radd
uutur qi
caidhtg
ctmd

ſic dfiſicultas riſtat circa itellectũ ſei

dick videlicet · Gſi vᷣo · in qͥ rarie fũt lect.
Glo · iij. ĩtelligit ẽ abo erãt mĩores tpe eõ
tractꝰ et alt᷑ pus ꝑuenit ad etatẽ ltiam
et decidit ꝙ nõ debʒ audiri reclamãs do⸗
nec alter ꝑpuemiret ad legitimam etateʒ
poſtea vero quilibet poteſt cõtradicre
et ad tex · in ð. cum ſponſalia. Glo.Nn⸗
det extoꝛquẽdo lr̃am. Alter intellectus ẽ
ꝙ üle bᷣ.loquitur quando tꝑe pctus alt
erat maioꝛ alter minoꝛ et ite ĩtellectꝰ
magis eſt littere amicus per illa verba
cum ſponſalia contrahuntur ꝛc · Sʒ glo.
non placet iſte mtellectus quia non dif
fert a tercio dicto. ſed certe iſte mtelle⸗
ctus faluari poteſt et dic ꝙ differt · quna
vᷣiſt e loquitur quãdo mĩoꝛ õdieit fact⸗

matoꝛ pᷣ ·mulier loquit quãdo ↄtradieit

maioꝛ nec placet iſte intellectus glo. ꝙ
ſi alter prius peruemat ad pubertatem
tene at᷑ ſpectare reliquum quia fruſtra
expectateuẽtus cuiꝰ nullus eſt effect⸗
vt in e ceum contingat. de offi · dele . eũ gl·
ſevᷣm gło.iiij · prius factus maioꝛ pote⸗

rit cõtradicere altero poſtea facto maio

re ergo etiã et nũc põt ðdicere. h etiam
ꝓbat pᷣncipiũ ca pᷣrio fenſu et ſentit etiã
Hoſti. hic · ¶ Xlius intellectus h. ſi
vero loquituncum ſponſalia fuerũt cõ
tracta inter maiorem et minorem vᷣ mu
ker eum de facko fuit contractũ mr̃imo
niũ mter maio rem et minorez et vtroq;
caſu decidit᷑ ꝙ is qui erat maior tpe con
tractꝰ nõ pot reſilire exquo ſemel con⸗
ſenſit . et iſte intellectus ſatis etiazʒ põt
fuſtineri ſed precedens płꝰ placet.quia
decidunt plures caſus nã mr̃imomũ eõ

tractum mtez? maiorem 2 minorem ſunt
ſpẽſalia iuris imterpretatione · vt ĩ · vni

o.· eo . ti · li · vj. ¶ In glo in v. iudieio · in

fi.nota ſingulariter duo ex uta gło. pri⸗
mum ꝙ vbi iuramẽtũ mteruennt in ſpõ

ſalibo etiã impubres obirgant᷑ m tãtum
ꝙ facti maiores compelh debeant ad cõ
rahẽdũ mr̃imomũ et intellige de maio
ribo ſeptẽnio. Secundo ex fi . gl · nota ꝙ
vbi iuramẽtũ in ſponſalibus non inter⸗
uenit non opellit ſponſus vel ſponſa in
uita õhere mrimomiũ · Et aduerte quia
glo.loquit mdiſtincte non reſtringens
ſe ad minores · nã de mmoribus nõ eſſet
dubiũ quia tex · eſt hic et idem ſenſit Ho
ſti·mſum.m ti. de matrimo/j · pꝰ pᷣn.

ſed hic tenet oppoſituz dicens ꝙ ſiue iu⸗

ramentummteruenit ſiue nõ exqͥ maior
exiſtenꝰ contraxit ſpõſalia ſempꝑer com

