ſe ſaluari ut ubicumq; agat᷑ de crimne ſy⸗

monie ciuiliter et hm equitatem et ꝑſona

contra quamagit᷑ ſit regularis inferioris
gradus male fame et ſine ſcand alo poſſit

remoueri et ſr ubſint alia adminicula. tuc te

ſtes criminoſi debeant admitti etiam non
emedati uelit nolit iudex · ſed quanta fi⸗
des ſit en adhibenda iudex conſiderabit ſe
cundum qualitatem et quantitatem crimi
nuz obiectorũ · mioꝛ enĩ fides adhibet nbi
obijciunt᷑ crimia maiora s paria uel m⸗
noraet minoꝛ qñparia qᷓ; qñ minora · et
maioꝛ fides ſaltem quando ſũt aliquatenꝰ
emẽdati qʒ quãdo ex toto ꝑpſeuerãt et ad
hanc fideʒ metiendã fiũt iſte ↄſideratiões
circa crimina obiecta. et etiam ſentit glo ·
hie in bᷣ. an paria · Si vero deficeret aliqð
expredictis nõ putareʒ teſtes crimĩoſos
admittendos · ut ſi pſona oontra quã agit᷑
eſt ſecularis uel ſi eſſet regularis ageretu:
criminaliter uel eſſet excellentioris dig⸗
mtatis uel non ſubeſſent alia adminicula
c.· nã cum p diſpoſitionẽ hpuius ·c recedat
a cõibus regulis iuris m q̃s criminoſi ꝑ⸗
ſeuerantes non debeant admitti · debz hoc
.c.reſtringi inteln gendo maxime ut ů dixi
qñ eſt crimen ſym onie nõ habẽs ãnexaʒ
pereſim nam ſequendo opi · Hoſti · nimis
eſſet larga iudicis poteſtas in hoc iure re
laxando et reſtrmigẽdo · Clare g conclu /
dẽdo die ꝙ hoe · debz mtelligi m crimib⸗
exceptis et ſy pecifice in ſ. ymonia ut admit⸗
tantur teſtes criminoſi licet nõ emendati
cõcurrentibo ꝗlitatibo ſuꝑerius expꝛeſſis
ſecus ſi aliqua ul aruʒ deficeret ar ni ·b ſi
vnus . C.de teſta · et . · quia propt ·. de elee
Et p hoc remanẽt fere declarate oẽs glo.
huid. c. ¶ In fi · glo · H oſti · dicit glo. c
dere ſi Ile paratus eſt agere priam alias
ſecus · ij · q · i. ſi peccauerit · Item ceſſat iu⸗
der ab imquiſitõe ubi potelt p̃tendi aliqᷣ
intereſſe ratiõe expẽſaꝝ uel fructuum uel
ut ſciaf a quo et de quo ſit eccleſie pꝛoui⸗
dendũ · ar · in · · ex parte de arbi. Satis pu⸗
tarem attendendũ finẽ agendi · ut ſi age⸗
batur ſolũ ad remotionem tunc iudex nõ
ꝓcedat facta ceſſione niſi ſubſit aliquod
Aliud interreſſe · ar · m . bpoſt fimitaʒ alle ·

in glo · nam et ſnĩa ſoꝛmanda eſt m oclu

ſionem libelli. ut g. c ꝓx. Sed ſi agebatur
SS ad oonectionẽ · tũc quia facta
ceſſione crimẽ nõ eſt punituʒ poterit pꝛo⸗

cedere opi . Hoſti · Et querunt hie doct. de

galia queſtiõe oſili quid ſipẽdẽte ĩquiſitõe

cont᷑ abbatẽ abbas ꝓmoueat᷑ in epiſcopũ
nũquid iuder deſiſtet ab imquiſitione · et cõ
dudũt ꝙ ꝓcedet inquiſitio ut imponat᷑ pe
mitẽtia nõ ut remoueat᷑ ab epᷣatu ꝓmotõ
tñ facta pendente mquiſitione non ualet
lxxxi. di · tantis · quo ad pꝛimã ꝑtemſatis
poſſet diſtmgui ut · diſtmyi poſt glo ·
ut cõſideret᷑ finis agendi. Quo adſcdam
partem an teneat pꝛomo tio dic ut plene
dixi m.c omnipotens ð · de accu · ꝛc ·

Icut tuis. Monimputatur
eiecto cõfirmato ſi eo ꝓhibente
ꝙ ipſiꝰ ↄfirmatiõe peoũa data
fuit. h· d i pᷣma ponit oſultatio in ſeda re

ſpõſio ibi quãuis.ĩ tercia ꝑte ponit qdã

determĩatio ibi illos. caſus ꝛc̃. ¶ Nõ pᷣmo
ex tex / ibi ad regimẽ ecclie flor· ar · ꝙ mo
nachꝰ ꝓmoueri põt ad rectoriã eccleſie
ſeaularis ð epᷣatu nõ dubiũ · ut ĩ cle . j · de
elec · Sed ad ecciarn iferiorem ſecularem
poſſit ꝓmoueri uide tex. cum glo · in pal ·
cle. j et plene tango m . .·quod dei timorez
de ſta · regu . ¶ Võ ſcdo ꝙ confirmatio e⸗
lecti in abbatẽ ſp ectat ad epiſcopum loci
cui ſubeſt ipſum monaſteꝛiũ · vide tex · cũ
glo. xvꝛü · q· ii. ci · et bonã glo ꝓſe equen⸗
tem generaliter circa ꝓuiſiones bonoꝝ ĩ
c quãq̃ͥʒ · de elec · li · vi · ¶ Nõ tercio ꝙ mo⸗
nachꝰ habet᷑ loco filij · abbas vo loc pris
facit ad materiã nõ mn. opntia de pꝛoba·
¶ Item nõ · Y licet taciturmitas qnq; ha⸗
beal ꝓ õdickõne tñ ueritate ĩſpecta maxi
ma ẽ dria mte: expᷣſſ. am ꝓhibitionem et ta
citurmtatem. ¶ Vltimo nõ ꝙ vomittẽtes
ſymoniã etiã in Fauorem alioꝝ ſunt depo⸗
nendi · facit · · · de confel · ¶ In glo · u. i f ·
uel ſecundum Inno. forte Ula eccleſia me
tropolitana erat patrona monaſterij. vn

uacante monaſterio ſicut habet ptãtẽ ol

todiendi ut in . cum uos · de offi. or · ita po
tuit huic electo dare poteſtatem admim
ſtrandi. Sed hodie ita opr · Inno nonꝙÿ
cedit per · auaricie · de elee · l· vi · quia ele⸗
us ante confirmationem nõ poteſt aliq
queſito colore adminiſtrare alias inpena
madit ut ibi ideo tene opi glo. Et quare
capitulum poteſt uacante ſede elecku con

firmare non autez poteſt oferre bñficia ad

„

epᷣm ſpectãcia · dic ut no m. c. cũ olimalle·

m glo. ¶ In glo. ni ð · ſub interminatione
mfi. (Uõ glo. quia qtidie ſolet allegann
et qtidie uemt ĩ pꝛacticam mter iſtos re

gulares pꝛecipientes ſimpliciter aliquid

ſieri ſub pena exoomunicatiomis nàmi du

bio non fert exoomunicatio ſed potius e

nün
hiuſti⸗
neplenni
tunec
mporae 1
upnaß
enontue
enſet
npoſtge
deinpen
i⸗

hnümpataun
o pPflet
Peaizd
toinſh
eponi
(Mpr
of n
oriä acci
utieſit

n ſealen

gonſt
dditnen
fynmtoe
ſcopun

de e⸗.d

glehen
lesboſer
ono/
lowpiis
xpobe⸗
anigb
Whnen
orenett
ponitic
iumn
goiſf
eteian
naſteni
eiin
Fiortn

qu edã comminatio de excõicando ſi non fu
erit paritum pꝛecpienti · et facit quod nota
inti: ↄminationes vel epiſto · quaſi per to

tũ · Et facit ad illam qõ ez quando iudex pꝛe
cpit alicui vt atiqd faciat vel nõ faciat ſub

pena mille libraꝝ vt nõ parens nõ intidat
mcontinenti m penam cum illa fuerit q̃dã
ominatio de pena infligena · vide tamẽ
quod nõ in ſpe · ĩ ti. de execu · ſenten · in · G ·
pꝰ prĩ. Et hẽs plures glo/ ↄſimiles· m · c.·
jj.. de matrimomo:otract· õ ĩterdic · eccle ·
et ĩ . c ſalonntane · lxiij. di · et ĩ · vnico . de
ſagitta · a ibi plem? dicã pꝰdo· Ant. an aliqᷣ
caſu habeat᷑ loco excõicationis· ¶ In glo.
ĩ p·nõ pꝛebere · m fi · de hoc an et qñ tacen⸗
hẽatur ꝓ oſẽtiente · dic vt nõ·ĩregula·qui
tacet · de reg . iur · li · vj· plenius dico ĩ . c. nõ⸗
ne. de pᷣſump · Sz aduerte qꝑ hoc · c nõ loqt
de pñte et tacẽte ſed de abñte et ignorãte·
vnde longe diu erſum eſt ex pꝛeſſe ↄtradi
cere et ignorare q; ille qui ignorat in veri⸗
tate nõ dicit· ¶ In glo · m pᷣ imputari · ĩ
fi.aduerte · q; licet glł.ponat driam quo ad
caſũ huius·c.· mter ofirmatum et electũ tũ
apte nõ apit nunqd ofirmatio fuerit iuali⸗
da rõe ſymomie · et Inno · loquif h genera
liter ſiẽ glo. Sed Jo · phi· et hoſti · tenẽt ꝙ
licet nõ valeat elecłio taliter facta ↄfirma
tio bñ valet Sed Goff · tenet oppoſitü di⸗
cẽs ꝙ ula ofirmatio tãq; emp ticia et ſymo
mica nõ vʒ Et ad iſtum tex· dũ dicit ꝙ non
debʒ ei ĩputari NHndet ꝙ dz intelligi quo ad
H vt nõ repꝛobet electio pꝛi us facta ð eo.
Pro opi. Goff.· facit ßᷣm Jo Kn · qe petẽs cõ

ſirmari tractat de iure querendo vñ vr ac

quiſiuiſſe ius mediante ſymoma licet ꝑ a⸗
lium omiſſa · Sʒ ꝓ opi · hoſti · z alioꝝ fãc
iſte tex · q facẽ vidꝛ driam inter ignorantẽ
et expꝛeſſe oontra dicentem mnuẽs aliquẽ
contradickioms eſſe effectum · Vnde ipſe
Jo · An. ſic diſt mguit ĩ vt ignorãte et nõ õ

dicente procedat opini Goff et non tene⸗
at ofirmatio · Sz ĩ expᷣſſe ðdieente ꝓœdat
alia opi. d · An · videt ſeqᷣ opi · Goff · qe q̃n⸗

tũcũq; pᷣdixerit nõ poteſt negari qͥn talis

ofirmatio ſit ſymonica · Oñ adhuc qᷓdam

alij magis reſtringẽtes hãc materiã dicũt

idem eſſe etiã qñ pecunia fuit data ĩ fraudẽ

ipſius qᷣ debebat eligi rel ↄfirmari vt talis
electio ſiue cõfirmatio dicatur ſymõiaca.
¶ Nec ob · iſte tex · qꝛ dz ĩtelligi ꝙ nõ dz ĩ
putari ad penã rel q ad facultatẽ dupen⸗
ſandi · Ded certe h̊ nigiditas nõ placet vnð
ſequor aliam opiyvt ſiue pecumia ſit data cõ
firmatoꝛi ſine fraude rel cum fraude cõtra
dicente electo reletiã eo nõ odicente vbiĩ
teruenit fraus non debeat talis ↄfirmatio
annullari · et videt h opi · ꝓbari per ſtum

tex · ſic inducendo · nam v. qʒuis venit aduẽ
ſatiue ad ſequentia · a diẽ ꝙ quanuis puuli
teneantur dimittere beneſicia acquuſita ꝑ
ſymomiã eis ignorantibo tamen quia lõ
ge diuerſum eſt ꝛc. non debet iputari õdi⸗
centi ad culpam rel ad penam · debet ergo ĩ
telligi ad penã vt amnulletur cõfirmatio x
teneat᷑ dimittere beneficium al'autẽ ille pᷣ
qᷓmuis nõ aduerſaret᷑ m aliquo·nã certum
eſt ꝙ ignorans ñ pdicẽs nõ ĩuoluit culpa
cũ pena ne cetiã eãt aliqᷓ dubitatio de igno
rãte vel pdicẽte ꝙ eſſet extra oẽm noxã · et
iura debẽt reduci ad caſum dubium . l. quod
labeo · ff ad car · nec ob · ſi dicatur ꝙiſta cõ
firmatio ſit ſymoniaca· a q; ſi mterueĩt ſy⸗
moma ex parte dantis ne factũ dãnabile
ipſius pᷣiudicet expꝛeſſe contradĩcẽti tol⸗
leratur talis confir matio nam ex quo als
erat idoneus foꝛte fuiſſet ↄfirmatꝰ etiã ſi⸗

ne peamia. Itẽ öᷣdicens exẽſſe eqpatur ei

ĩ aiiꝰfraudem data fuit pecunia · ſed fcetm̃
illius nõ dz retractari vt clare probat᷑ non
cauillãdo lrãʒ ĩ .c.nobis õ· eo · quicquid alij
dicant ergo nec factũ iſtiꝰ expᷣſſe ðdicẽtis
nõ eſſet retractãdũ · Et poſſet etiã dici pre
dictis rõibo ↄiuncto d·c nobis vtita ſit in
electione.ſ.vt nõ ã nullet᷑ gter mteruẽtũ
pecunie date pᷣdicẽte vel eo ignoꝛãte in ei⸗
us fraudem q; nã aparet ratio diuerſita⸗
tis ĩter electionem et coonfirmationem· nã
vtroq; caſu agitur de iure querendo et foꝛ
tius et pimguius ius acquirit᷑ per ofirmati
onem q̊ʒ per electioenz · nam vtroq; caſu
agitur de iure querendo. vt pzʒ in.c.ſuꝑ his

S· de accu · ¶ In glo · m vᷣ · conſẽſeris · ibt

nõ ſit ſy momacus ꝙ hoc facit ſᷣm Jo.An·
ccum quis de ſen·ex · li · vj · põt tñ illud. c·

m eũ adduci ĩ örium ⁊ nihil aliud plꝰdi⸗

cit nec ipſe nec alnj· ¶ Ideo aduerte ꝙ aut

q́ri᷑ nuquid de ire canomo poſſum hr̃e

ratumqð meo noĩe geſtũ nõ eſt· et dieen⸗
dum ꝙ nõ mtelligẽdo de vera ratihĩtiõe vt
trahatur retro tex · eſt m regula ratũ · de
re · iur. li · vj · ⁊ dic vt nõ ·ĩ pal · iur. vbi rñdi
ad alle. hic ꝑ glo · ¶ Et ex hoc infero ꝙ iſte
ſoluens pecumiam pꝰ õ dictionẽ et ius acqᷓ
ſitum nõ e ↄmittit ſymomã· quia aliud
eſt vendere ſeu emere · et aliud venditioni
ſeu emptiom iam facte poſtea conſentire
vt in . aliud · ffde re. iuris nec habʒ hic lo
cum ratihĩtio exquo veditio ſeu emptio ſeu
pecume datio nõ fuit facto nomine ſuo ſed
fateor ꝙ muoluitur pecca to apro bando
factum damnabile: et ita intelligo dem. c.
cũ q ꝙ Jo. An.dicit facere ꝓ a otraAn.
aũt teneat᷑ iſte ex h̊ d mittere beneficiũ pel
poſſit pꝛuari et dico ꝙ ſic viuũgendo ſymo
mã a pꝛincipio ↄmiſſã cũ eius fcłõ et pctõ

conſecuto poſtea · et hoc vulttex · hit n
vᷣ.niſi poſtea conſenſeri ac̃.alias non
eſſet bona expoſitio ⁊c̃·

Ua nos.ci derious cum
pacto õfert eccĩe bõ ſua vtĩ ip
ſa recipiat᷑ in canonicũ ailla ſi
bi retineat ꝓ pᷣbenda ſymonia ↄmittit
ſecus ſi h fiat pacto· h·. d. Et ſũt due par
tes · in Pᷣma oſultatio · ĩ ſcdᷣa rñſio ibi de
uotiom tue · q̃ dſtiguedo ꝓſequit᷑ duo
mẽbra · ſedᷣmi ſi vᷣo · cꝰ detmĩatõz ſbᷣmit
tit ibi licʒ · cãꝰ ꝛc. ¶ No · pmo ex ter · ꝙ
hũiles pᷣces emiſſe a digno pro bñficio
ſpũali ↄſequẽdo nõ ĩducũt ſymoĩaʒ nec
aliqd aliud pactũ ec ãbictoſũ qd proc
dit eẽ ſi pᷣeſſit donatõ rei tꝑalis ex libe⸗
ralitate tñ fcã · ⁊ optie h colligit᷑ ex tex ·
ͥd ſp tene menti pro iſtis cardialibo ſeu
alij s p̃ᷣl atis qꝗ aliq munuſcula ſeu enceĩa
ↄferũt rogantey pro aliq̃ bñficio ↄ ſequẽ
do · ſi enĩ nõ ducunt᷑ pricipali intentiõe
vtſ. pũalia adipiſcant᷑ q̃ʒ qᷓ;ᷓ ſecund ario
hẽant talẽ ſpem ext᷑ oẽm noxam iudicã
nn n iuſte iſta pũt fieri ſine ſpe ſecun
daria · vt dicũt Inno.et Hoſt·h̊ facit qð
le. et nõ · in. c. qqd proderit·lxi.di · ⁊· j· q j
ũt nonnulli · et in e. tuaz de eta · et quali ·

7

¶ Secũdo collige ꝙ pᷣbenda pt oſiſtere
in rebo tꝑalibo tantũ a talpᷣbenda pt᷑ ca
dere etiã in laycũ · Et de hac ĩtellige glo ·
m·ccũ · m.de oſti.· OQuãdoq; tñ pᷣbenda
appellat᷑ ius ſpũaleet procedit ũllud qñ
ẽ ãnexa canome ·.et ita intellget᷑ · c.· dile⸗
cto · S.· de Pᷣben. a vide qd no · Inno · in · c·
maioꝛibo eo.ti · ¶ Itẽ no· ꝙ ius canonie
qͥd ſpũale hinc ẽ ꝙ nõ cadit in laycuz ·
pt ĩ. c. ij · de inſti. ⁊ qᷓd ibi no. Inno· et iõ
pro eo habẽdo nõ licʒ promittẽ vel dona
re tꝑalia vt h̊ a ĩc.iacoboj·e· ¶ In glo.
in ð·pure ibi tpꝑe ĩgreſſus no.glo·ꝙ etiã
tpe receptiõis ſpũaliu pt᷑ fieri donatõ ali
cuius tpalitatis dũmõ liberalit fiat.⁊ fa
cit. c.in pñtia· de proba · a. c. ad aplłicam
eo· et vide glo · q̃ H diſputat in. c emen

ALari.)· q.j . ⁊ i· c.q̃; pio · j ·q:inj. ¶ In glo·.

fi · in fi· Inno· dic ꝙ in prohibitis q; ſp

moiĩaca ſola intẽtio ĩducit ſymoniã et il

la dicunt ꝓhibita.q; ſymoniaca que ſũt
ſpũalia et de iure diuino vt vendẽ ſacra
et ſimilia · z m ſymoniacis · qꝛ ꝓhibita
ſola intẽtio nõ ĩduceit ſymoniã vt ſi qͥs re
nunciat bñficio ſuo cũ mtẽtione hñdi ali
qd tꝑale · de q vide qdð no · glo.m.c.ex p
te de of · dele · Jo · an. tz indi ticte ꝙ nun
qʒ ſola intẽtio mducit ſymoniã niſi men
talem a bñ loquit᷑ · a dria marĩa ẽ mter
ſymonmiã mẽtalez a ↄuẽtionalẽ · Nam in

uentionali tenet᷑ qs reſtituere talia ſpũ
alia vel tpali a illicite recepta nec pt᷑ aliter
peĩtere pt in.c.inqſitiõis ·ĩ prin · S · de accu ·
ßz in mẽtali põt abolẽ pẽtm ꝑ ſolã pniam vt
ꝓbat in. c. fi · e · ti · vbi. tex · loqᷣtur idiſtĩcte
de oĩbo ſpũalibo. ꝓcedit ergo ſiue ſint ſpü
alia de iure dino ſiue ex oſtitutõe eccĩe ex
quo alit᷑ nõ diſtĩguit·xix · di.ſi romanorũ
et · xxxi.q.):ꝙ ſi doꝛmerit · et opt ĩe illud. c.
ſic inductũ ꝓbat.opi.Jo:an· C Ext᷑ glo.
q̃ro quid ſi aliqs coꝛruperit uidicẽ vel te⸗
ſtem m cã ſpũali:nũqd ↄmittat᷑ ſymonia
Hoſt · ocludit ꝙ ſic ꝓpt᷑ quãdã ↄnexitateʒ
quã hʒ cũ rebo ſpũalibo vtł erit q̃ſi ſymoĩa
ar. in· e nẽo. S. e· ſecꝰ ſi dat᷑ pecunia ĩ cau⸗
ſa mere tempoꝛali.qð nõ ·

Er tuas.on dʒ qs oꝛdinẽ
recipe ab eo quẽ credit ſymoĩa
mſ̊ miniſtrare põt in ulis qͥs prius ab

ſiſto recepit. Cõis diuiſio · ſcda ibi nos.ca

ſus ꝛc ¶ No.pᷣmo ex tex. ar. ſymoĩacũ nõ
poſſe õdinis executiõʒ ↄferre cũ ip̃e ñ ha
beat tanqᷓʒ ſuſpẽſus nõ põt alij cõferre.qꝛ
nẽo dat qð nõ hʒ · j . q/ vn · daibertũ · ⁊ dicã

.latiꝰ. ¶ Wõ ᷣo ꝙ vbt nõ ſbᷣeſt pactũin

credendo rel nõ põt qͥs ĩfoꝛmare ↄſcĩaz ſu

am vt libʒ nõ tñ dʒ veire õ oſcĩiam ec erro

neã h pus eã deponat.a ad h̊ qᷣtidie allega
tur iſte tex · ¶ Vltio collige ꝙ veniẽs õ cõ
ſcĩam eẽ ſcrupuloſã edificat ad gehẽnã · i ·
ↄmitat pẽtm mõꝛle ꝓpter qð puniet᷑ pena
gehẽne · i igims· Et ðꝛ edificare ad gehen

nã · qꝛ vr̃ oſtituẽ ſibi edificiũ ad moꝛtẽ eter

nã · et nõ õ hñtes oſcĩam nimis ſcrupuloſã

et erroneã. ¶ In glo .j · in fi · dic vt dixi in

c.licz hely . S· e. vʒ ꝙ in piudiciu alteri? et
in ĩfamiã nõ dʒ qs alij facile credẽ · et ita lo
quit h · Ded vbi ceſſat alteriꝰ pᷣiudiciũ nõ
vituperat faalitas in credẽdo · xxij · q. n ·
innocẽs · iſte ergo monachꝰ nõ debuit de
facili credẽe iſtis relatoꝛibo in pᷣiudicium
infa miã ep̃i et iõ dicit᷑ in errore de quo·j·
¶ In glo · ij. in fi · ꝓ intellectu hꝰ glo· ⁊. c·
pus qu erendũ eſt nũquid ſymomiacus ſit
ipᷣo facto ſuſpenſus et h multa inuoluunt

per doct · Sed breuiter et clare expedio p

tria membra. Aut emim eſt ſymoniacus ĩ
oꝛdine recipiẽdo.aut ſymomacꝰ in oꝛdĩe
oferendo. aut in bñficio.pᷣmo mẽbro cum

eſt ſymomacus in oꝛdine recipiendo · die

ꝙ iſte eſt ſuſpenſus nedum ab iſto oꝛdine
ſymomace recepto ſ etiã ab omnibo alijs
oꝛdimibus etiam licite reœptis. et per con⸗
ſequens eſt etiã remotus ab admmniſtra⸗
tione tpaliũ beneficioꝝ ſuoꝝ·q̃ʒq̊ʒ eĩ multi
ſint òdine? vnũ tñ ẽ ſacr̃m oꝛdims · ideoſi
cõnnttit ſymoniam in vno vulnerat totũ

RRO

dlt

dunn ſaeramentũ oꝛdinis ideo eſt ſuſpenſus ab deponere do errore · ar. xix · di./ nulli / et nö.
hnimnt executione oĩm · et per ↄñs ab adminiſtra⸗ hot dictum qʒ ſolet allegari ꝙ male intelli
Fidſick tione bõꝝ · hoc poluit Inno. hic et m. c tan⸗ gere legem vel canonem nõ eſt peccatum
eſitſi n. 5· eo · facit tex · m · rerum. xxxij· di · et qʒðitellige niſi ex h ↄmittat᷑ aliqð delictẽ.
tetce j.q.i.reperiuntur /et in.c eos.lxxxj.di.et q; ignorantia nõ excuſat in delictis· ð pe.
wöngnr vide glo · in cle · aupientes. ĩ p · nõ nouã · ð di · · ſciendum · et m · c pꝑ tuas in eo. ¶ De
tiellcd, penis · et ibi generaliter tractant an ſuſpẽ cũdo pt᷑ ĩtelligi ꝙ ille eꝛrabat ĩ facto q; cre
eig ſus ab officio ſit ſuſpenſus etiam a bñfino · debat ex aliqua pᷣſũptiõe illum epᷣm ſymo
Mcenſu, et faciunt nõ · in ſimili ·xxxij.di · in. c. nullus niacum min oꝛdme · ſed cum de hoc nõ eſſet
eſynon et · pret · et hec intelligo vera in eo qui cõ certus nõ debebat abſtinere ab oꝛdine reci
erit miſit ſymomam · ſecu m eo qui recepit oꝛ piendo vñ hẽbat ↄſcientiam mimis ſerupu
ſiſhnei drjẽ alio ſymoniã ↄmittente eo ignoꝛãte loſam · Sed pᷣdicta inſtatur nã ſiẽ nõ de
uniaſn tũe eni iſte eſt tantũ ſuſpẽſus ab oꝛdine ſy bet renire ↄtra ↄſcĩiam qᷣ ad oꝛd mes ſuſci⸗
Sno⸗ moniace reœpto · nõ aũt ab alijs quos pꝛi piendos ita nec ad oꝛdĩes ſuſceptos · huiꝰ
us licite recepit.nec a bñficijs pꝛiꝰ licite a⸗ vtriũ mnutt iſta lr̃a · So · di; Imo · ꝙ oꝛ⸗
joohi deptis rel adipiſcendis · ad h.c.de ſymonia dmes ſuſcipere eſt liberum ſed ĩ ſuſceptisẽ
heſynoi⸗ ce · S · eo · et ibi h roluit Inno. idẽ puto i eo mniſtrare eſt neceſſarinm vt in. c. qu eris ·
Springar qui recipit oꝛd mem ignoranter a ſymonia de eta · ⁊ quali.vnde ille debuit conſciẽtiã
binos co ſuſpenſo · vt · j · q i:ſiq a ſymoniacis · ſuam infoꝛmare ſm ius quo ad ordines
vviacini ¶ Secũdo mẽbro principali quãdo qᷣs eſt ſuſceptos ſed in ſuſcipiendi? non de bet cõ
lbenh ſymoniacꝰ in oꝛqme oferendo · doc · vidẽt Pelli rõe ꝑꝛedicta. Item hm hoſti.faaliu⸗
rr varij · vñ tenuit Goff · talẽ nõ eſſe ſuſpẽſũ frangit᷑ cõſcia ĩ ſuſceptis qᷓ; in ſuſcipiẽdis.
lzdief quo ad alios · et ſẽſit etiã h Inn · mſi per tri qʒ; multa impediunt᷑ facienda ⁊c̃· vt m.·ci-
puckin emũ tm. vt in . c pe.·eo · et ſic plꝰ pumatur et im. c rurſus qui cle.vel ro·a m. c·quemad
Rein recipiens oꝛdinem ſymoniace qᷓ; oferens modum . de iureiur · vel vyt ſentit hie Inno·.
meie qꝛ recipiẽs hʒ oꝛdmẽ vicioſũ nõ ſic ofetẽs quia papa diſpenſauit hic in ſuſceptis q;
dieile lz peccet ĩdigne oferendo · Sz ipemet Inn · tunc ignorabat · ar. in prealt · c. ſiqin a ſy⸗
mioig ſenſit opoſitũ in pᷣall.c pe · 2 illud eredo ve moniac̃. Ex pꝛedictis declarat vltima qõ
hnii rum · Concludo ergo ꝙ oferens oꝛdmẽ per glo · an poſſem reapere oidinẽ ab eo quez
nite ſymoniam eſt ipſo fcõ ſuſpenſus ppetue ſcio ſymoniacũ nam in caſibus in quabu⸗
yten ab oꝛd mibus ꝓ hoc text · iuncta gl· mpal. dir eũ eſſe ſuſpẽſũ ꝓcedit deciſio gl. ſecꝰ
“ c ·ſiq a ſymomaẽ facit etiã iſte tex et· meliꝰ malijs q tunc ceſſat eiu⸗ ratio · a qð dixi ð
a xxxij· di & rey. et ibi bo . gl vnde a tali ſy ſymoniac ſuſpẽſo idẽ dicit Inno · et bene
u momao quantũcũq; occulto nõ de bẽeꝰ re⸗ de excõmunicato Idem ð depoſito rel ſuf⸗
er cipere aliqꝗᷓ ſer̃a niſi baptiſ mum a coꝛpꝰxpᷣi penſo vt iſti quantũcunq; ſint occulti non
N tpe neceſſitatis tm̃ vt ĩ p̃al · ren · ¶ To⸗ oferãt executõz oꝛdinũ · Et ex his deiditur
gen cio mẽ bro principali qñ quis eſt ſymoma alia qõ nunqͥd ꝓpria autoꝛitate ſit licitum
daun cus in beneficio.aut eſt notoꝛius ſymonmia recdere a pꝛelato notoꝛio crĩnoſo · et di⸗
gin cus et eſt ſuſpẽſus ipſo iurert nõ ĩ pᷣall.C cũt qdam ꝙ nõ niſi in duobo caſibus · vt ſi
htutd ren et nõ · Inno · hic et in · c tãta · S̊. eo · Aut notoꝛius foꝛnicatoꝛ rel ſymomiacus im oꝛ
bunt eſt occultus et nõ eſt ſuſpẽſu · ar.i · q· iij. dme · vt m pall. & rero ſed Inn. concludit
cher m. ci. et · i · dicit tñ nõ · Inno · H ꝙ reſpectu hic idẽ eſſei quolibet peccato qdð ĩpedit exe
goi⸗ illius bene ficij q ſymonaicœ acquiſuit ẽ cutionem oꝛdmum etiam pꝰ pactã pnĩaʒ ·
mneſt ſuſpenſus ab omnibus oꝛdmibus · vnde ſi qꝛ eadẽ rõ ẽ m itis et q̃ ſint illa delicta nõ·
m quis emit ep̃atum lʒ nõ oꝛdmẽ nõ põt va⸗ ĩ pᷣal.c niſi.ĩ· ꝓpt᷑ oſciã.ð renũ ·et hũc ãti
cſe⸗ lide clericos oꝛdinare:qꝛ illa collatio ꝓce⸗ culũ exaĩnabo latiꝰ ĩ · cũ nõ liceat · ð pᷣſep ·
ad alter ilaempiione haſicij a ideo oꝛomati Ntantum. ꝑ:o chriſmate
nolct ab eo nõ hẽnt executõzʒ · qð ẽ valde no · alle · oer
Oi1 orà. vel ĩveſtitura eccleſiaꝝ mil exigi
wan I·q.inj.in.cea q̃. Et ex his nũc infertur ad .
1 H dz · nec excuſat ↄſuetudo vel no⸗
dN mtellectum huiꝰ.c et ad declarationem pᷣ⸗ Fmris pariatio- . d Et pundet circa duo:
odn me ptis huiꝰ glo · Nã pt pᷣmo h.c mtelligi ate Pindet eirca ano⸗
6 3 8 pepn. eii! ſcdᷣa ibi prauã. Et ſcdᷣa ſubdiuidit᷑ · nã pꝰ
va Piſte monachus errabat ĩiure. vt qꝛ cre⸗ narrat factũ ſcdᷣo coꝛrigi madat et pumiri
erco debat ſymoniacũ occultũ ĩ bẽficio ↄferẽdo bi cũ po Caſo zc. uas er tex er pꝛin⸗
ſtex eſſe ſuſpenſum · et iõ dicit papa hunc eſſe ibi cũ vo Caſꝰ ac. ¶ Nõ · pꝰ ex tex ex pꝛin⸗
nt menote Ded noplacztor Jan vieenich opio er ne etο quandocs generat
ds Uner vrin S . Placʒ mn aliud et peccata mducunt peccatoꝛẽ ad pec
* uct prius no ſit pcem ma le ĩtelligere can candum. ¶ Mõ ſecundo ꝙ variatio tẽpo⸗
toti nẽ cũ ſit de iure poſitĩo / tñ poſtqz eſt edoc⸗ ris in ſoluedo nel mutatio noĩs nõ excuſat

t etĩſtructꝰ ꝑ ſuperioꝛẽ guiter peccat nõ

otractũ alias illicitũ · ¶ Et ex h collige ꝙ

ad ↄſiterandũ ſpẽm pctus nõ ſolũ ſũt at
tendẽda v̈ba ß eẽ natura õctuj · fac ſi vnd
ffioca · ¶ Wo · tcio ꝙ foꝛtiꝰ declarat ven
ditio qñ pciũ pᷣcedit traditõz rei q̊ʒ qn ſe⸗
qᷣt · qꝛ traditõ rei pt᷑ ſe be ad młto otra
cto ñ ſic traditõ pᷣcij · ¶ Itẽ no · ſolũ archi
epᷣm poſſe punire ſuffragancos ſuos · de 4
m. c pt litigãtes · de offt. oꝛ · li. vi · et in · c· ſa⸗
cro · de ſen ex. et eẽ officiales ſuffraganeoꝝ
qñ delinquũt vt officales · de q; dic vt no ·

in c.j · de offi. vica · li · vi · et in . c. romana · de

offi.oꝛ· eo · l. ¶ Vltĩo · no · tene mẽti archi

ep̃m poſſe tollẽ pᷣuam oſi uetudinẽ totiꝰ ꝓ

vmcie ſue · ocoꝛ · c.· ex entibo. de mſti.
heg enĩ nõ hẽat iuriſdictionẽ ĩ ſᷣditos ſuf
fraganeoꝝ · vt ĩ c paſtoꝛalis · de off · oꝛ · tñ
pᷣuam oſuetudinẽ tollẽ pt᷑ cũ ↄcernat totã
ꝓuinciã et pẽtm ſit notoꝛiũ · faẽ̃· romana

pus in fi · vel ̃m Hoſt· caueat de re traden
da ſi pciũ fuerit ꝗ· certũ tꝑs ſolutum ·ff de
edu · edic . l ediles · Gfi. cu ſe · et idẽ no · in · l
ſi traditio · C. de act · eẽp · ¶ In glo · fi . no · er
go ex glo · iũcko tex. ꝙ eẽ ꝙ inueſtitura fa
chi · i. ꝓ ĩiduckõe ĩ coꝛꝑalẽ poſſeſſionẽ ñ pĩ
aliqᷣd exigi · archidi · em hʒ inueſtiturã feĩ
a nõ iur · vt in · · ad h· de of · archid · et ſic ꝓ
poſſeſſione hẽnda non dʒz aliqd tradi vbi
etiã ſubeſt ↄſuetudo vt hic qð tene mẽti ·

Er tuas. Ordmat ĩ ſdys
conũ qᷣ pus pñtatoꝛ ſuo ꝓmi⸗
=ſit ꝙ mi ab eo petẽt m ſuſcepto
nniſtrare vel ad ſupioꝛes oꝛdĩes aſcẽdé
ſñ diſpẽſatõe nõ pt᷑ eẽ ſi peccar̃nõ credide
rit h. d. ſcdᷣa ibi nos.cãꝰ ꝛc ¶ No· pᷣmo ex
tex . ꝙ non ſolũ abbates ſ etiã inferioꝛeð pᷣ
lati et rectoꝛes eccĩaꝝ pñt oꝛdĩare alio et
in titulũ ſuanꝝ eccleſiaꝝ eoð oſtituẽ ſine pᷣ⸗
iudicio tamẽ pr̃onoꝝ ipᷣaꝝ ecciaꝝ vt ptʒ in
c.penul·S· de iure patro· Et ex h̊ ãpliatur
c.epᷣs · ⁊. c·nõ licz · de ̃ben · vt non poſſet qᷣs
õdinari ſñ bñficio · ſ. ꝓrio vel alteriꝰ.naʒ
ſufficit ꝙ oꝛdinet᷑ ad titulũ eccleſie alteri
us · ex H enim oſeqinè vt dẽat hr̃e ſuſtẽta⸗
tionem ex fructibo illiꝰ ecciĩe qᷓ̃i cenſeat᷑ ſi⸗
bi conſtitutü beneficiũ in redditibo illiꝰ ec
eleſie · ¶ Scðdo no· ibi aliquẽ petẽ poꝛtionẽ
æc̃ · ꝙ oꝛdinatꝰ ad titulũ eccleſie alteri⸗? li
cite petit ibi poꝛtionẽ · Et mtellige qᷣd dixi
ꝙ debz ibi hre poꝛtionem a ſuſtẽtationem
vite non tñ debʒ hr̃e tantã ꝑtẽ vt videatur
facta ſectio benefici · per· c maioribo ð. de
pᷣben. ſ debz ſuſtentari tanqʒ clerieꝰ ar · ĩ. c.
ꝓoſuiſti.S· de temp· oꝛ· ¶ No. ibr egiſſe
illicitum ꝛc. ꝙ ignorantia iuris nõ excuſat
aà debito nnnꝰ tñ peccat q́ʒ ille qͥ peccat ex
ſtudio vel ſcienter · de pe · di · ij .· ſciendum ·

Sed ð tex opp. de · . ↄquerẽte · de cle. nõ re
ſi · Oo. qñ qͥs oꝛdinat᷑ ad titulũ alterius ecs⸗
eleſie et ecdleſia ſufficit ad prouidẽdũ ptri⸗
q; tunc poteſt iſte oꝛdinatus directe petè

hanc poꝛtionẽ et tenet᷑ ibi reſidẽ et deßuire

in diuinis · ſi aũt non faceret reſidẽtiã tũc
ſſet priuari hac poꝛtione ſiue h titulo vᷣm
an. in· d. c. oquerente· Idẽ ſi facultates
eccleſie non ſufficerent · poſſet dici ᷣm eũ
qillud. cnon loquit᷑ m p̃ſbytero pñtante
q; eſt quid ſibi imputet᷑ q̃re preſẽtauit ·
poteſt loqui in ſucceſſoꝛe ꝗ non fuit in cul
pa · et h nota ꝓ̈ mmtellectu illiꝰ. c vquerente
Hz caueat eps oꝛdinatoꝛ · q; ſi nullo mõ pᷣſen
tatio poſſit illi ſubuenire ↄpelleret᷑ eps oꝛ
dinatoꝛ ad prouidenduũ. vt in · c eßus ſi · de
preben · et in · cũ ſ̃m e.ti · ¶ In gloij.i fi.
et dicit hic Inno · ꝙ per ſolũ papã poterit
aum iſto diſpẽſari · et cũ h̊ dicto ſimplicit
tranſeũt alij doc · h ego puto ꝙ etiã ꝑ epᷣm
poterit diſpẽſari in caſu hꝰ.c pmo per theo
ricam Inno · in. c· dil ectus.de temp · oꝛ. vbi
ſingularit᷑ dicit ꝙ qñ m iure pnmſſa eſt di
ſpenſatio exqͥ eam ſibi papa nõ reſuauit vi
detur ep̃is indulſiſſe poteſtatẽ · et facit ĩ ſi
mli . enup · de ſen · ex et · c nob · in fi · · eo ·
Nec ob · ſi dicat᷑ ꝙ per alia iura caueatur
pt m oꝛdine ſolus papa diſpẽſet vt dixi in
c. de ſymoniaee · . e · qe dico ꝙ hic ꝓprie et
ſtricte nõ oommittit᷑ ſymoma vel ſi eſt ſy
monia nõ tantũ ẽ peccatũ ſicut qñ ꝓprie in
teruenit donatio alic? tpalitatis · nam iſte
preſẽtans in effectu nullũ lucꝝ ex h conſe
qbat᷑ et iſte oꝛdinatꝰ nil donat. qꝑ ſi nõ fu
iſſet oꝛdinatus m effectu nullã obligatio
nem habuiſſet aduerſus illum pᷣſentatoꝛẽ
vñ iſti mitius puniunt᷑ pt ptʒ in.c.penu·j.
eo.vbi dicã · et fatet etiã Inno · ibi · Ex pre
dickis et ex tex · colligit᷑ alia linntatõ· vtli
cet in alijs caſibo ſymoniacus in õdine nõ
ſolum ſit ſuſpẽſus ab illo õdine ſymoĩaœ
recepto / h etiã ab alijs. j· q)· reperiũt· et
diri in c. per tuas · S · e · tñ in caſu hꝰ. c tan⸗
tũ eſt ſuſpenſus ab õdine illicite recœpto/
tz nõ ab alijs vt patet in tex· et h continsit
ratione pᷣdicta.· ſic et tali peccato õdinans
vel pᷣſentãs nntiꝰ punit᷑. vt in · c. pe · e · vbi
tangã · ¶ In glo · fi · in fi · Ded õ glo · tex
ſic oppom pt᷑ · ꝙ nulla interuemt h ſymo⸗

manam no interuenit hic munꝰ ab obſe⸗/

quio.q; nullũ obſequiũ indebite impꝑenſũ
fuit nec interueĩt munus a linguai. fauoꝛ
humanus ſeu ſoꝛdide preces mo humiles
et iuſtas ennſit nec interuenit munꝰ a ma
nu · qꝛ nullũ quid tꝑale tradidit nec remi⸗
ſit aliquã oblationẽ de preſenti. Sol · lioet

de pñti non eſſet aliqua oblatio tñ pꝰ ordi

nationẽ obligatur preſentato: ad dandum

ſior
onſdde
en
dipe te
iede

ſe
po
noſ⸗
ecle
fün
(di
ſpi
ad⸗
adn
lg p
beo
i
nit;
ni
ſi
lſp⸗
igcl
de
vſ⸗
lin
di

llen
kinn
nihpi
dzin
ͤii
nlgen
Ewpſtnt
ſetunt,
dnfutn
coctent
ſerrttig
nceßgſ
ngofi,
dapäptti
c⸗
Petipein
properfen
temporch
pmnſſicſtt
wlautt
Efinti
hm ſzen
ura aletn
eſeeytden
Pbieprtt
awelſiek
tqn pren
atis n
gerſn
t e

liotahn

npſart
zine eni
inödints
neſynoin
npnit

ſu Hoton
gtenhn

rejeſl

go

nthyn
dab obe⸗/
emmpen
Mlfu
obumie
nungun
necem
dol la⸗
pot
dandn

iſti eer tam poꝛtionem que quideʒ poꝛtios

conſideratis fructibus eſt qᷣd tempora⸗
le. remiſit ergo iſtã oblõʒ rei tpat nt a⸗
dipiſceret᷑ iu ſpuale a tmittẽ Liſtij idẽ
ẽ qð dare · vtĩ · vemẽs · el · pꝰ. ð teſti . xc·
Onſulere.mõ eget ſüma
rio q breuis. Sʒ per alia vᷣba
pt ſic ſũmari. Symoĩa ẽ dare
pecumiã ꝙ vicariatu vel ꝓ alia adminiſ
tratõe reꝝ ſpũaliũ ſeu eccleſiaſticaꝝ hñ
da · et dãtes a vᷣcipiẽte ab illa eccia ſt eijci
ẽdi · h · d· caſ ac. ¶ Võ pꝰ ex tex · ꝙ cõ
tumelia qᷓdã et ĩuria irrogat᷑ illi eccleſie

qᷓ acqrit pecuĩa ĩteruemẽte et ĩdẽ ſi admi

niſtratõ ↄcdat ꝑ pecuniã ĩ illa eccleſia:
a h̊ q cõſtituut ilſã eccleſiã ſeu ervadmi
niſtra tões renales · ↄcoꝛ · de h · . eo · et

c.audiuimus . · eo · ¶ Secũdo nõ ꝙ ſy/

monia nõ ſolũ ↄmittit᷑ in bñfico ſpũali
obtinẽdo ßſ etiã in qᷣnbʒ adminiſttratõe
reꝝ eccleſiaſticaꝝ et tunc ẽ h ſymonia⸗

cũ q; ꝓbibitũ · et de iſtis adminiſtratõi

bʒ late hẽt · ij ·q · in · ſaluatoꝛ · Vnde ad
uerte pꝰ Jo. An. ꝙ quędã ſũt ſpiritualia
H̃m eſſentiã ſuã et hoꝝ q̃dã incoꝛpoꝛalia
qdã coꝛporalia.et prima·:ſ/ ĩcoꝛporalia

nõ poſſunt vedi etiã de facto · q nõ ca/

düũt ĩ ouentõeʒ nec eſtimãt vt ſũt virtu⸗
tes et dona dei. et de his · i · q; i · i . c i · et ibi

glo · Scda · ſ. coꝛpalia de iure vendi non

pñt ſed facto vedutur . nõ tñ ſine vicio ſy

monie Exeplũ ĩ reliquijs ſcõꝝ vt in. ci ·
et ˖ ij ·5 · de reli · et rene · ſanc · OQuedã ſũt

ſpualia ꝑ tauſã vt ſũt ſacr̃a ſtricte et lã
ge ſũpta. ſacr̃a · n. ſunt ſpiritualia ratẽe
cauſe q; peꝛ eã ↄſeqmur gratiã a iſta qꝛ
cꝛpo ꝛalia cadunt m ꝑpacto et nõ ſine vi
cio ſymonie vt in.c.nõ ſatis.et ĩ.ccum ĩ

tũ vt eſt religio et de iſtis dicẽdũ elt vt ĩ

c.dilectꝰ.· et ĩ. c. xemens·S.e.Quedã ſũt
ſpũalia qꝛ dependẽt a ptãte ſpũali vt ĩ. c.
ad aures · S· e · v· x qdã rõe officij vt ĩ . .
adnrãz. g· eo et miſtis nõ pt᷑ ĩterueĩre a

liqᷓ rendicio· vñ qcquid ↄpetit clerico ra
tõe oꝛdĩs · vt pulſare cãpanam.claudere
hoſtia eclceſie et ſiłia · vel ſi eſt adnimiſ⸗
tratõ ren eccleſiaſticaꝝ vedi nõ ꝑpt᷑ · hñt

enĩ de pẽdẽtiã quãdã a rebo ſpũalibo vt
pbẽ da et bñficiaet deciman ius · OQuedã
ſũt ãnexa ſpualibo q; ſũt deputata ad v

ſũ ſpũaliũ vt vaſa ſacra neſtes ſacerdo
tales ⁊ ſimilia et deiure patronat? certũ
ẽꝙ cũ ſit ãnexũ ſpũalibo vẽdi ñ pt᷑ vt i · c.

i· de iure patro · ſed tranſit cũ vniuẽſita

te ſpũali · vt i c ex lr̃is · eo. ti · ¶ In glo · fi

ibi fuit ꝓceſſuũ ad actũ · et tũc aduerten⸗
dũ · qꝛ aut iteꝛuenit pactũ et ðmittit᷑ ſy

õ

monia ↄuẽtionalis q̃ẽ valde deteſtabj

lis · Rut multũ pactũ ĩteruenit i pᷣua ĩitẽ

tõ et tũc ẽ ſymonia mẽtalis q̃ ñ ẽ tã excẽ=

bilis · qꝛ ꝑ ſolã pnĩaʒ abſq; reſtõe abole
xie tua . S· eo. et hẽt ĩ. . fi. J·e ·
icut pro certo ymo⸗
macũ ẽ aliqᷣd exigere ꝙ vſeẽ

tõe epoyꝝ et bñditoͤibo abbatũ
et oꝛdinatõibo clericoꝝ nec excuſat ↄſue

tudo · h· d·Pꝛimo nãarat exceſſũ et ipſiu

excuſatõezʒ · Scdo excuſatõeʒ repꝛobat
et exceſſũ ꝓhibet et penã abijcit ibi tm̃ ·
Caſꝰ ac. ¶ Nõ ·pmo ex tex · ꝙ epᷣs ðꝛↄ
ſecri· abbas bñdici:clericꝰ oꝛdĩai · Sʒ ſa
tis põt dici ꝙ etiã epᷣs oꝛdinat᷑ qe ep̃atꝰ ẽ
oꝛdo vt nõ·ĩ æ hemio ſexti · Nota ſᷣo ibi
exactões et extoꝛſiões ꝙ nec ꝓ oferẽdo
oꝛdme nec ꝓ iã collato põt imntroduci co
ſuetudo vt aliquid det · a pult tollere pal
liatõz qrudã exigebãt expoſt facto di
cit tñ DHoſti:cõſuetudmẽ poſſe induci vt
oꝛdmãdꝰ aliqd daret ad fabricã eccie vl
ad cultü dĩnũ · ĩta tñ vt oꝛdo libere vfera
f · ſed poſtea ↄpellat᷑ oꝛdimãdꝰ ad obſer
uãdũ laudabile ↄſuetud mẽ · vt m. c ad a
poſtolicã ꝗe·a nõ · bñ hoc dictũ Hoſti ·
vt nõ ſolũ a lau ſ̊ etiã a clericis pt᷑ pᷣtex

tu ↄſuetudimis aliqd hr̃ ad cultũ dinuů dↄ

ũtenduʒz nõ tñ valeret pactuʒ vel ſtatu⸗
tũ etiã ĩ fauoꝛe eccie · vt · i q; ij · ex multis
iĩ fi. vbi bonꝰ tex· et ic.· Jacobo·j. e. vbi di
cã · vʒ etiã ↄſuetudo vᷣm doc · vt cenſꝰ ali
as depoſitꝰ epᷣo deferat᷑ tpe chriſmatis
q; ñ dat᷑ pꝛicipalit ꝓ chriſm̃te qð nõ·xc.

Uoniamreligio ſi pcio ĩ
cepti vna cũ recipiẽ tibo ð mõ⸗
ſteio expellũt᷑ et ĩ artionbo mõ
ſterijs að agẽdũ pnĩam ðᷣtrudunt Sʒ
recepti añ iſtud ociliũ collocabũt ĩ alnj
locis eiuſdem oꝛdinij mſi multitudo ſit ĩ
cauſa ita tñ ꝙ renunciãt pme reœptiom

et de nouo recipiũt᷑ · h· d · Et ſunt q̃ttuor

partes? · ᷣmo ꝓuidet circa futura · fo cĩ
ca preterita ibi de his · zo · ꝓrogat ibi de
hHͥ. Quarto publicatõz fieri mãdat ibi re
y · Caſ acᷓ ¶ Nõ·j·ex tex · ꝙ appella tione
monialium non venit abbatiſſa vel prie⸗
riſſa vel aliter p̃lata· nam p mo fecit mẽ

tionem ð momalibo m genere a poſtea

ſubdit deplata vt ĩ · c· fi. ꝗe. ¶ Fo nõ ꝙ
reœptõ moĩaliũ ſpectat ſimul ad pᷣlatã et
alias moĩales et vide qð nõ · c fi · ð reg ·
iur · li .· vj. ¶ zo nõ. ĩ v.h et ꝙ appellatõe
momaliũ nõ remunt monach· q licet
maſculmũ conpᷣhendat femininu ñ eõ·
vt · ff dele. i . lſi ita · ¶ Vltimo nota. ꝙ ↄ

ſtitutõ iun] ãtiqͥ ðdclaratoĩa addẽ?nouã

C0 yr

penã. nõ extendit᷑ reſpectu pene ad pteri tur ab omni culpa · et ita intellige c diſcipu (

ta. et ſic reſpectu uli pene cenſet᷑ noua o⸗ los · qñ eſt nccĩtas ſ̊ nõ tanta tũc alleuia ſcit
ſtitutio . qᷣd optĩe ꝓbat hic· nã licet ante tur pena et culpa nõ tñ er toto excuſatur · a ſ⸗
1. ↄciliũ h̊ ſymoĩa omitteret᷑ in hmõi rece⸗ ita intellige · c. in · de fur · ᷣm vnã lec · Ad ꝓ lae
ptiõe tñ iſta pẽa nõ erat ſic oſtituta. vñ ali poſitũ dic iſte moniales nõ pñt excuſari a weir
ter pumũt᷑ recepti añ hãc ↄoſtõem atłr reci⸗ vicio ſymomie pᷣtextu paupꝑtatis q; debent hin
piendi · et ↄvcꝛ.c cũ tu de vſuĩ. ⁊ no pau · a receptione abſtinẽ et tot debet recipi qt [el
de liaza · ĩ ꝓheĩo cle · et no · in . fi · de cõſti · pr̃t viuere de redditibo monalterij. vt ĩi . c. ſter
¶ Et᷑ ec oolligi ex fi · liye ꝙ monachi moĩa vnico deſta · reg· li · vi. ¶ Et in fi · glo · nõ . jipe
les et alij regulares excuſant᷑ ab ignoran et ↄſinmilem glo/hẽs m.c nõ ſatis. S· eo. a pior
tia iuris· et de moĩalibo nõ ẽ dubiũ qꝛ et a⸗ hanc glo·ſequut᷑ Hoſt. Inno . õ· in . c. tua · S etſic
ilijs mulier ibo pmmſſũ ẽ ignorare iura· vt·l· eo.nã eſt remit tẽ debitũ a iure vt ſit mo⸗ Ep
cũ de ĩdebito ff. de ꝓbalſi emãcipati.C· nachus et nõ habeat victũ a monaſterio. dat
deuit · et fac · igno. vide bo · glo . qᷓ genera⸗ 3· c. per tuas.ũj.S·e · ¶ Item pauꝑtas nõ ai
liter h ꝓ ſeqtj.q mij & notandu· et· xxxv ex uſat vt hic · ſʒ dic vt dixi in · d. c. nõ ſatis Zni
jij. di. in ſũ · et foꝛtiꝰ dẽnt excuſari monia⸗ ꝙ per viã pacti et ↄditionis h nõ ẽ liatũtß el
les qᷓ nõ exeũt clauſtra monaſterij· vt m per viã ciiuſdã ꝓteſtatõis ſimplicis/ pt 2
c.j · de ſta · reg · li. vi · in monachis eſt be glo ſatis ſuſtineri · qð eẽ voluit h do· An. Gr
ne notãda h̊ ̃a · SOz dicit Hoſt · ꝙ pt᷑ ꝓce⸗ cautiꝰ tũ eſt vt nullo mõ h̊ fiat ar · illius·c. iIin
dere ĩ monachis qꝗͥ nũqᷓ; exeũt clauſtꝝ · ſeð vnici. de ſta · reg · li · vi. ¶ In glo. ij in fi ibi enx
