Lures. si aeditot peipit
ſoꝛtem ex fructibo pignoꝛis de
ductis expenſis tenet᷑ pignꝰ re
debitoꝛi. Et vnũ caſũ excipit Vel

ſtituere

ſummma aliter et ſic · Vſura eſt lucrifacere

fructus rei pignorate · fallit in caſu hic ex

cœpto. h. d · SEt diuiditur m tres partes ·
nã pᷣmo ꝓhibet clericis vſurã generaliter
et nõ noĩatim certã ſpẽm · ſa ibi ꝙ ſi penã

addit. In tercia a pᷣdicta ſpecie vnũ caſũ
excipit ibi · mſi ac· caſus ⁊c. ¶ No. pᷣmo
ex tex· ꝙ vſura omittitur non ſolum quan
do expᷣſſe aliquid dat᷑ ãn uatĩ ſj eẽ ſi ex pa
cto creditoꝛ lucratur fructus rei pignora
te· nam cũ fructꝰ recipiãt extermĩatõz ac:
cedunt nũc ſoꝛti ex pacto pcedẽti · et lz tex ·
hic loquat᷑ in genere de poſſeſſombo fru⸗
ctifero. Idẽ dm ĩ domibo a alijs rebo dz
enĩ ſoluta pẽſio extenuare ſoꝛtẽ v ꝑmde

eſt ac ſi ꝓ vſura ſolutã recipet penſionem

qcquid en extermĩabile pcipit᷑ vltra ſoꝛ
tez vſura ẽ · xñij · q. iij· qi ꝑ totũ · Et ſic no·

ꝙ creditoꝛ pt᷑ vti fructibo rei pignorate

det tñ llos ↄputare ſibi ĩ ſoꝛtẽ. Scðdo no-

ꝙ fructus pcepti ex re pignorata ipᷣo iuf

attenuãt ſoꝛtẽ vt hic vbi mandat ꝙ ab⸗

ſolute · i· ſine aliq̃ difficultate res pignora

ta dẽat reſtitui debitoꝛi quod mtelligo qñ
creditoꝛ ↄſũpſit fructus nã tẽ habʒ locum
quod h̊ dicit᷑ ał.ſecꝰ q; nõ dẽt fieri ↄpẽſa

tio de ſpẽ ad quãtitatẽ et fructꝰ ſũt tacite
obligati.et m ea cauſa ĩ qua ẽ ipᷣm pignꝰ
princapale vt m.l·iñ · C· ĩ qu · ca. pig · ta⸗

a · hi. et in.l· j · et . ij. C. de pac · pig et hee

ꝓbant᷑ in · c ad nrãm · j · Sm vnũ mtellectũ
5 de iuriur · ¶ Vo · vltimo penã cleria ex

ercentis vſuram · dẽt enĩ deponi ab officio

ccĩaſtico · de ͥ m. c· inter dilectoð . deex.·
prel· CIn glo · i. in fi · et de hac materia vi

tex · cũ ibi no · in. c. cũ otra · g · de pig · et

per Hoſt · in ſũma. e · t & qñ efficaater ·

tz nunquid creditoꝛ et ibi Hoſt · q̃rit et po

nit Jo · an · H poſt aſichri creditoꝛ tene

atur ſibi vputare ĩ ſoꝛtẽ fructꝰ Baneej
nam de fructibo perceptis nõ eſt dubium
vt hic · et vcludit Hoſt · ꝙ nõ niſi fuiſſet ĩ
fraudem · Idem ſi nõ locauit domum ſoli⸗
tam locari. Lſi non erat ſolita locari·re
riebat tamen conductoꝛem · ſed noluit lo

tare iſtis caſibus tenet acſi locaſſet arg ·
in. l.j.et.ij. C · de pactis · pigno · Jo · an·
dicit ꝙ vna lex in hac materia dicit erz
ditorem ſibi debere computare in ſoꝛtem

nſt

N

ſif⸗

epi
pohn
td
tyffian
Hülien
partes.
nonlien,
Npi
pnüeſt
ſo. Pn⸗
Umquen
iſenn⸗
pigw
ſatoe
ehtr⸗

NR

sr
Nlynd
ſopen
pleraſo
tſieno⸗
gnonat
doro⸗
ionni
geb⸗
igon
Soqi

ſoaum

opeſa
taate

pSOH

ig.a
ellechi
enat
offi⸗
in
e

.₰

lteꝙ,
tep⸗
tene
ſe
hun
iſei
ſoli⸗

utlo

15.

77.

n
en

fructꝰ? qͥᷣs percipe potuit. vt in pꝛeall.l.

i · et · ij. de pac · pig · Alia lex dicit ꝙ. ðoʒ
ſibi oo npataẽ fructꝰ quo pciꝑe ðbuit ·

vyt in . lij. C. de pig · act · Jo· calð. dicit ꝙ
ſoꝛti nonð ſatiſfacte tenet᷑ ſibi cõputare

fructpeœptos tm̃ ſed poſtqᷓ; ſatſfactũ

eſt ſoꝛti tenet᷑ cõputare etiã peipiendos.

Rõ diuerſitatis q hoc vltimo caſuẽ ma
lefidei poſſeſſoꝛ m nõ reſtituẽdo rẽ exqͥ

ſibi ſatiſfactũ eſt de fructibo vt hic· nã

male fidei poſſeſſoꝛ tet reſtituere etiam
fructus percipiendoꝰ · vt nõ · m. c. graui⸗

.5· de relt · ſpo dñs An · cõcludit ꝙ ſi cꝛe

ditoꝛ fuit ĩ dolo vel lata culpa tẽt᷑ de pei⸗
piẽdis al· ſec?. et ſatis pᷣt h dictũ proœ⸗
dere qñ cõtractꝰ pignoꝛraticius fit gr̃a

debitoris tm̃. q; hoc caſu nõ tẽ ere ditõ

niſi de dolo et lata culpa · ſecus puto vbi
talis ↄctus fuiſſet geſtus gra vtriuſq; vt
qꝛ tu nhabitares domũ meam pignora⸗

ui tibi eã vel cõſtitui tibi aliqð lucrũ eo

caſu debʒ teneri creditoꝛ nõ ſolam de do⸗
lo et lata culpa ĩ etiã de leui ·lſi vt certo

fff. omo.l. õctus ff· de reg · iur et ideo dz

ſibi omputa e illos fructus quos dili
gens prfami· pœpiſſet 2 hãc ſnĩiam ſati
puto veram et ad hac dutmectõz redu⸗
cere.ll:ſupius alt᷑. ¶ In glfi ĩ fi·nota
gl·ſingularit᷑ in eo ꝙ dicit idẽ ĩ laico ·

g gnaliter ocludi ꝙ licite quspeipit ali

qd ex mutuo vbi itlud erat ſuũ vel at·ſi⸗
bi debitũ nec poterat alit illud oſequi · ſi⸗
cut dicim d ſimli ꝙ licitũ ẽ pare Hoſti.

mſidias qαπ mõ expugnẽtuz · xxiij·
q·ij.ĩ. c. dns vbi bonus tex · cũ gl.· ¶ Et

ex his hẽs vnũ caſũ in quo aliqd peipit

vltra ſoꝛtem et nõ eſt viura· Sũt alij ca

ſus quos vide ꝑ bo · gl. xunj ·q; unj ĩ ſi uma

et gnaliter vbicũq; pcipit᷑ aliqd loco in⸗
tereſſe nõ coommittit᷑ vſura· Et pone exẽ

plũ ĩ termĩs qtidiãis.mutuaui tibi cen
tũ et dũ digerẽ hac pecũia et tu nõ vale

res reſtituere · recepi tãtã pecũiã ſub v⸗
ſuris tũc potero exigere a te nõ ſolũ de⸗

bitum ſ̊ etã vſurã quã ſolui qꝛ nõ vt v⸗
ſuram ſʒ vt ĩtereſſe · nam mõ nullũ lucꝝ
accedit · ad h· c· dilecti. ð foro competẽti

cect qð ibi nõ. et. c puemit de fideiuſſ. Idez

in fideiuſſoꝛe qͥ ncce hũi ſoluere credi⸗

toriet recepit ſub vſur · et ð h̊ vltimo per

Jo · An · in regula dãnum de re · iur. li.

vj · ĩ mer · deh etiã p gl · i. coqueſt e · et
is. gl. iur ciuilis ĩl cuãbit· ð act. emp·

Voniam. m effcu di
cit cũ pcedenti . ch addit tacite
idẽ eẽ ĩ laicis · nã ĩ pᷣcedẽti · c tã⸗

tuü fuit facta mẽtio de clericſ. Caſ zc&⅜

¶ Nõ p er tex · laicos eẽ ↄpellẽdos ad ẽ
ſtõʒ vſuan pꝑ ecciam · nã h̊ dlictũ ſeu eiꝰ

cohercõ ſpectat ad eccĩã vt dĩxi · · ſupeꝛ

HKeca · ¶ Scdo nõ ꝙ excuſari pᷣt qͥñ neſti

tuit poſſeſſiõʒ pignoãtã ſi ſibꝛ ex fr̃ctibo
ſatiſfactũ ñ ẽ rel ſi reſtat aliqᷣd ea oblata
nõ vult reſtituẽ vt · S. c. ꝓpx. ¶ Teꝛꝰ nõ ꝙ
frẽt ꝰet᷑ ex abo ĩbo otĩgẽs dz ↄputariĩ ſoꝛ
tẽ et foꝛte arbores erant fructifere puta
piridariũ rel eùt nemꝰ er qͥ icidũt᷑ ſig et
vẽdũt᷑ · et gñalit oẽ? fruct? qᷓntũcũz mo
dici ↄputãt᷑ ĩ ſoꝛtẽ. et dic pt plemꝰ dixi
Hal et ibi vide.
ia. n oĩbo Manifeſti vſu
Hrarij ad cõionẽ altaris eccleſi⸗
aſticã ſepulturã et oblatõʒ of
ferẽ dã adimntti nõ pñt. et clerici õ h̊ fa
ciẽtes punũt᷑ vt hic dꝛ · h· d · 2 ẽ iſte tex ·
valde allegabilis · et multa iura faciunt
mẽtioeʒ ð iſto ↄcilio latera· Et tria faẽ̃.
prĩo poĩt fẽʒ dãnabile ꝑ ↄſtõi cãʒ po tri
pliciter pumt vſurarios maĩfeſtos ſter⸗

to pumit duplicit clericos trãſgreſſoꝛes

fa ibi ideo· tercia ibi: qui aũt caſus ac̃
¶ Uõ pꝛio ex tex· vnã ex cauß ex ꝗbo p
bibet᷑ vſura nã alijs negocis ſeu licitis;
mercĩomij poſtꝑoſitis diuites itendeꝛẽt
vſure. et dic latiꝰ vt dixi. S· ſup Nica.
¶ uiõ · pſurã ꝓhibitã ex reteri et ex no
uo teſtõ et ex iege canonica· ¶ Wota tẽ
tio tres pẽas vſurarij manifeſti prĩa ẽ
vt nõ admittatur ad cõionẽ altaris · i· ad
ſuſcipẽdũ coꝛpꝰ xpᷣi ſʒ Inn ſi”‧»2.bbas ali
teꝛ expoĩt in c. tu ꝗ·. e· vt nõ admittat᷑ ad
eccĩaz qn œlebrãt᷑ dina nã aſſiſtentes
in eccia dicunt᷑ admitti ad cõionem ai⸗
taris et foꝛte hec expõ. melioꝛ pt vſu ari
us ruboꝛe ↄfuſus faciliꝰ reſipiſcatſic di⸗
cimꝰ de excõicato · vt . c.· pia · de excep · li⸗
vjſet multu plz mihi h expo· et eet obſeꝛ⸗
W Scðda pena vt manifeſtus vſura⸗
riꝰ decedens i ho c pccõ careat xpᷣiana ſe
pultura et ſic non ſepeliatur in eimiterio
ecciaſtico nec clerici dñt intereſſe ſepul⸗
tur · et hodie iſta pẽa eſt auc· nam ſeꝑeli
entes hodie ma mfeſtum vſurarium ſũt
excõicatiipᷣo facto vt m cle · eos ð ſepul ·
ſet vide ibi bo · glo · qui dicãtur ſepelire·
an clerici tm̃ſan laici aſſociantes an fo⸗
ueam facientesſſeu propris mamboĩ fo
ueam trudẽtes · Et ex predictis et ex der

mmfertur q; lʒz her̃s velit ſatiſfacere nõ tñ
debz vſurarius ad mitti adſepulturaʒ ec

cĩaſticam/ q; exquo deceſſit m pectõ mõ
tali reſtõ heredum ñ liberat aĩaz ſuã ſõzʒ
ergo ꝙ ipemet reſtituat rel caueat nre

peco · de quo vide qð legit᷑ et nõ in. c. q̊ʒ
qʒ. e · ti. li · vj · et n d. cle eos · ¶ Tercia
pea ẽ vt ñ admittit᷑ ad oblatõem facien⸗
dã ſyñ debet crericꝰ reſpuere oblationem

vſurarij manifeſti circa hãc vltimaʒ pe⸗
nam ĩminẽt duo dubia ſemi nundd idẽ
ſit in alĩs peccatoꝛibo maifeſtis vt non
admittanf ad oblatõz a circa h̊ við tex·
cũ glo · nõbili ĩ . oblatões/ lxxxx · di:q̃ vi
det᷑ concludẽ ꝙ non mſi ĩ caſibo expᷣſſis
Hug · tñ õ· Sʒ pmũ dẽm equiꝰ.ar·c.mul
ti · · q· j ¶ Scðm dubiũ nuũqd ſaltẽ elemo
ſynã qs poſſit reciꝑe ab vſurario· nã h ꝓp
hibet᷑ facẽ oblationẽ nõ elemoſynã/Jo·
an. in. c.· cu voluntate · de ſen. ex · generali

ter vcludit ꝙ ꝓhit? facé oblationẽ ñ Pp

bibes facẽ ele moſynã de illicite acqſiis
ꝗᷓ non ſubiacent reſtitutiomi pro h bona
glo. in. c ex tranſmiſſa· de deci · et · xnj ·
q· v.m ſũma· Et ratio diuerſitatis ẽ · q
oblatio fit m publico elemoſyna in occual
to. et licet elemoſ yna poſſit fieri in pub
lioo tñ de ſui natura nõ exigit publicita⸗/
tem ſicut oblatio · ¶ Vltimo nõ dlericuz
teneri ad reſtituendũ ea que habuit ab
vſura rio offerente. Item vltra h̊ tenet
ſatiſfacere de delicto · ¶ In glo. · ibi. eẽ
iure auiliſet idem tenet glo. in auẽ. ad
hec· C.e:⁊a m auẽ · de eccle ti · m prĩ · 2 ple
ne tractat᷑ in regula peccatũ de re · iut.
li · vi · m merẽ e plemiſſime attingo ĩ · c.
caum ſit generale de fo· ope ſar. tñ huius
glo · poteſt tolli · quia nicena ſynodꝰ de
qua glo· facit mentionẽ nõ loquit᷑ de lay
cis de clericis ſet ſic nnpatoꝛ approban
do ulam ſynodũ nõ videtut per h laycis
prohibuiſſe vſuras. maxie cu ibi in auc·
ſequenti certis caſibus permittit vſuram
ſed poteſt dici ꝙ alio reſpectu nõ ſũt ꝑ
nnſſe . ſ. iure ciuili q; impatoꝛ ĩ ↄcernẽ⸗
tibo animã ꝓfitetur ſe velle ſequi cano
nes · vt in auẽ · de eccle · ti · et in auc. vt de⸗
termm · ſit nu cle · de iure canomco vſu⸗
ſunt prohibite. ergo et de iure eiuili ·
Item lex ciuilis õ legez dei nõ poteſt di
la lex · xxv · q · j· in. c ſunt quidam · inferi
ꝛenĩ nõ poteſt tollere legem ſuperioꝛis
m cle.ne Romani de elec · ergo ꝛc. et die
vt dico plene in dicko .c. cũ ſit generale ·
¶ In glo. fi. prima opi· vt reſtitutõ fi⸗
at epo ſequunt᷑ ̊ Gof · Inn. et Hoſt · di
centes ꝙ ſuſpitio eſt m reſtituẽdo ipſi

vſurario · q; foꝛte ipᷣe nõ reſtitueret ae
R

an. diſtinguit ꝙ aut vſurariꝰ? ĩchoauit
reſtituere rei paratꝰ eſt ad reſtituendu
et tũc ꝓcedat ſchᷣa opi· glo · als ꝓcedat

pma opi. Et ex hac glo· pt colligi pre⸗/

ſtituto male ablatoꝝ debʒ fieri per illuʒ
qui extoꝛſit · de quo tñ die vt dixi . c ĩcũ
ſit. S · de iude · ¶ Extra glo · q̃ro q H̊ con
tinent᷑ tres pene õ vſurarios maĩfeſtos
nuqd iſte pene ipo iure ſũt ĩflictean Ho

redqratur ſnia hoĩs· Inn. tz ꝙ ipᷣo facto
Gof. õ et ꝓ eo facc cum tu ·j·e · et H opi ·
GSof.vr̃ placere Hoſt · ec qͥ ad alias du
as penas impolita clericis trãſgredien
tibo · vt ſiẽ ipi vſurarij ñ mcurrũt has pe

nas ipo iure ita nec clerici õfaciẽte? et

hidẽ videt᷑ tenẽ glo · in . c cũ tu · pal. Szʒ
ego tenerẽ tã in clericis qʒ in laycis vt n

requurat᷑ ſma hoĩs qꝛ nõ eſt h poſitũ ali

quod vᷣbũ ꝑ qðᷣſ nig hoĩs exigat᷑ nam in
vſurarijs 82 yt nõ admittant ad ſepultu
ram ꝛc · ⁊ nõ dicit vt pᷣuent᷑ · Itẽ mcleri⸗

cis dicit · maneãt ſuſpẽſi donec ſatiſfee

rint ꝛc.nõ enĩ poſſent manè ſuſpẽſi niſi
ſuſpenſio eẽt ifſicta ꝑ canonẽ ipſo iure ·
nã video ꝙ h yᷣbũ ſbiacat induat ſnĩaz
ipſo fcõ. vt no · in. cſfi · de iniut᷑. facit. c· ſi
quis ſuadente · xvij · q iiij · ergo foꝛtius
iſtud vbum maneat ſuſpẽſus ꝛc̃.hodie
nõ eſt in hoc magna vis · qꝛ de iure nouo

habet᷑ ꝙ ſepeliẽtes vſurarios manife⸗

ſtos ſũt ipſo facto exomũicati · vt ĩ cle ·

eos · de ſepul · Itẽ reſpectu ſepulture elſt

tex · in. c qʒq̃. e· ti · l· vi. vbi dicit ꝙ miſi
vſurarij pᷣſtẽt cautionẽ non adnmnttunt
ad ſepulturam ·et ſic ipſo iure hodie ad
dita eſt alia pena vt teſtm̃ vſurarioruʒ
maiĩfeſtoꝝ nõ valeat ipſo iure mſipᷣſtẽt
cautionem· vt in cõ · cqzqʒ. Cirea h tñ
occurrit q̃ſtio.qͥd ſi vſuran majfeſtus
p̃ᷣſtitit cautionẽ et fetit poſtmodumte
ſtamentã. Deinde ↄtinuauit viciũ vſu⸗
re nõ majfeſte nũquid valeat teſtamè
tum. Fride · in oſilijs ſuis plene exa m⸗
nat et tandẽ oſuluit ꝙ nõ · qꝛ exqͥ ↄtinu
auit nõ videt poſtmodũ deſtitiſſe · ar ·
de penis. c.j. ¶ Circa hãc deſciſionẽ poſ
ſet inſtari quia exquo ãnullat᷑ teſtamen

tum manifeſti vſurarij et in veritate iſte

poſtea nõ fuit maĩfeſtus nõ videt teſta
mentum annullari debere · ar · eoy que
nõ · per glo · in cle. j · de vi. et ho · cle · · xx
xiij· q· v notificaſti · zæ maxime coum iſta
ſit pena debet reſtringi · Sed declara

Stione p̃dictoꝝ et tex· quero qui dicantur
vſurarij maĩfeſti. Jo · an · hic et glo · ĩ . ·

„

e. ti · li · vi · dicunt . ꝙ ille diat mamfe⸗
i qu eſt notoꝛius vel de iure quia co
altare paratum et mutuat omnibo

Item ſi poteſt conuinci per argumenta ?

tentia otra eũ et deinde dicet maĩfeſt).
ar · in · eum in dioc e · Item glo · in · n
ri adoralirn caſum ſeu modu

robandi publicitatem: quando coram 1

uictus et condemnatus de vſuris. vel no
toꝛiꝰ notoꝛietate facti vt quia public

rolentibus capere vt experientia docet ·

ala adnnnicula . nãa tüc debet ferri ſen⸗

earſe ſacerdote et teſtibn ofeſſus eſt ſe vſu⸗ de miuñ et hoe videt ꝓbare iſta lẽa ꝓut
nirn rariũ et mandauit reſtitui vſuraꝭ et re colligit᷑ ex deiſa · in 5·: facit · · debitoꝛes ·
mnie ſignauit libros · Ded fre · mm oſilijs diẽ ꝙ de iuriur. vbi iurãs ſoluere vſuras tẽtut
r ſola ofeſſio extraiudicals nõ facit quẽ adimplere iurametũ gꝰ recipe vſuras n
antsd vſurarium manifeſtum pro hoc facit. c· eſt peccatũ alias iſtð iuramẽetũ eſſet illi .
uuuflg venerabilibo mſecus · de ſen excõ · li · citũ et ſic nõ ſeruãdũ de iur̃iu.ſi vero·
nunn vj · ĩmo plꝰ? diẽ ipe ꝙ ſi vyſurariꝰmãdauit ¶ Sʒz oclude pꝰ Hoſt · ꝙ ĩ mutuãte ſẽp
nnit ĩ ghe vſuras reſtitui · xel illis pſõis qᷓ ꝓ eſt peccatũ. In recipiẽte vpᷣo aut capit ꝙ
engikfmi bauerint vſuras dediſſe ꝓ hͥ nõ ðꝛ vſu ope illicito ⁊ ið·aut ꝙ oꝑe pio aut oꝑe
nr din rariꝰmanifeſtꝰ q; ſimpliater nõ ofitet᷑ in differẽti · et tũc aut ille erat paratꝰ ali
e)inie ſe vſurariũ mamifeſtũ ſed mãdat reſtitui as mutua et recipiens non peccat quia
dnſſe ſi aparuerit qð no fatet᷑ tñ illã gl Ppæ) nõ ĩducit illuz ad peccandũ ſed poti? ob
aneſiſzif dere ſi oĩa ibi poſita ocur erent. videlicz ſecrat vt pꝛeeligat᷑ vel vt ſuccurrat cũ il⸗
nonepſin vltra ofeſſionẽ reſtituelt libros ĩ qbo lis nã libenter rellet habere mutuũ ſine
N udinſi apꝓparet q̃liter vſuras extoꝛſit · vſuris · Si aũt ille nõ erat alias paratu⸗
inilt in . U . . . mutuare ſub vſuris tunc non eſt licitum
engtin per eo Põt intelligi du eum inducere · quia daret caſũ ðᷣlicto · Et
Peſifſe pliciter. pꝛimo ĩ mutuãte ſedo ita põt intelligi iſte tex. ſedᷣm fã lect · ſi
grden i wapiente ad vſuras · et hʒ pꝛi tamen nõ mutuãdo incurreret iſte ma⸗
anisni ũ mtellectũ · h. d · Etiã ꝓ ope pio nõ li ius peccatũ qᷓ ſit peccatũ vſure tũc poſ⸗
üctnie cet vſura cõmittere m alium intellec ſum ſibi perſuadere vt potius mutuet ſibi
tnellmt tũ · h · d · Etiam pro pio ope non licet vſu ſub vſuris qᷓʒ incurrat maius peccatum
nonadnt ſavſure onnttende · Del clani) et ſic Nõ m Jo.KXn.m dicta regula peccatũ · ſed
ſinrd licet inducẽ quem ad exerendum vſu⸗ primũ dictũ mihi po placet ꝑ·cſi quod
hi umn s etlsz Probr opere.et iſta lec .· oolli⸗ vius · xxxiij·q/nj · vbi XRug cõſuluit mi⸗
—–ò Bieten Nafà Dan ne 31 en⸗ ko nus peccatum vt euitet᷑ maiꝰ.
ch.nf det aiſa oſultatio. ĩ ßa rñſio · ibi reſpo .—
dni se Et rñſionẽ ꝓbat ꝑ ar.a maiori: Um tu. Vſurarij qᷣ ſũt ſol
wſhmrhrt 9 ¶ Uõ / primo ex tex · ꝙ contra uẽdo ogũt p pẽas lateran o/
kni iſpo nion⸗ em noui et veteris teſtamen cili vſura⸗ reſtituẽ etiam quas
tipapa nõ diſpẽſat. ¶ Oz contra h facit ante conciliuʒ receperũt a facultatibo nõ
nalent c. licet de fer · vbi videt tex · aptus m con extantibus debẽt poſſeſſſones empte ex
D trarium. naʒ papa mdulget ibi in dieb⸗ pecunia fenebri vendiz debentibus reci⸗
gnfem diſcis piſcari ꝓpter neceſſitatem· et tñ pere ſatiſfieri thoc dicit· Diuiditur· nam
rniin ibi ſunt ferie tam de iure diumo qm̃ hu⸗ ĩ prima ponit᷑ cõſultatio tres articulos
. uen mano · Ved poteſt dici hoc procedere in ↄtinens quoꝝ duo ſũt deciſi · o ordĩate
ulre . eo qð ĩ ſe malũ ẽ:qd aliq̃ rõe non poteſt ad illoð rudet ibi ſuper his· caſet cetera
tnumit fieri bonũ.vt ĩ quemad modũ. de iure⸗ ¶ Nõ ·primo ex tex ſꝙ vbicumq; conſti
ͦmn iur̃ · Cõtrarium procedit ĩ eo qð ĩſe ma tutio etiam penalis dat modum executi
W lum nõ ẽ. ¶ Vcdo no · quẽ nõ dere menti oni bigarioco arnt nedũ obligati
etriie Alien vita · cocoꝛ. xxj.q ij.c. neqs nem poſtea ðhendamſed etiam iam cõ
rineant quod eſt contra doctores dantes conſi tractã ante oſtõezʒ Inenne g in omnibo⸗
pn liuz contra oſciaʒ vt lberẽt quẽ a moꝛte · Jg.eoſcncernebat execucom ſvide licet
vqudu Et er hoe et ex tex · no · ꝙ non tenetur q; qualiter debeant cõpelli vſurarij ad reſti
heetgen committere crimen etiã modicum vt eui tutionẽ ideo cõcernit vſuras etiam iam
diatnmt tet moꝛtẽ tꝑalem · Itẽ vt eui tet mortez extoꝛtas et in hoc eſt iſte tex.nõbilis ⁊
viutetinn eternã. nam etiam vemialiter qͥs non de multum zleszoinge limitat iura dicẽ
vſlipet bʒ peccare vt aliꝰ euitet moꝛtale vt ple tia conſtõeʒ nõ ocernere pᷣterita et de h
gun fr mꝰ no xrn . di *1 ſumma · et .c qᷣ ait· aliq uid · cũ glo · Scdo no · modũ et
auronm ¶ Ded quero nunqᷣd iſte tex · intelliga oꝛdmem adhibend mereſtõne vſuanſnã
inmmim tur i mutuante tm̃ vel etiã in recipiente. primo dñt reſtitui illis a quibus fuerũt
unnn lnd Pie ponit magnã glo · et videt vel erwoſteſſ vo non extant reſtituuntur eo
rtſeniit e debeat intelligi m vtroq;· nam ſi nõ rum her edibus ſi etiam illi non ſupſũt
e niſtt reperiret quis reciperet ſð vſuris h pec⸗ re ſtituuntur pauperibus· Et idem eſt ſe
ngl⸗ nnen no mitteret ergo recipiẽtes dãt cundũu Hoſt · vbi nõ apparet cui danũ il⸗
ſune cauſam huic crimĩ et per ↄſequẽs vidẽt m, ſit puta qꝛ ciuitas fuit ſubmiſ⸗
teneni · q qcauſam dammi dat ꝛc· vt · efi ſa ſpolijs vnde q quij accpit aliquid

neſcit a quodebet ſaltem pauꝑibo iſtud
reſtituere ad idẽ.c.ſicut dignũ. ð · de
mici · ¶ Nõ ꝙ nõ valens reſtituẽ illicite
extoꝛtum ſexqͥ penitet liberatur a pena
eterna et ſic nota mtellectum ad illud
dickum augu/ꝙ peccatum nõ dumttit
niſi reſtituatur ablatum · vt hic a facit
in ſimili.c. ſup eoð · · de raptonbo⸗ debz
enĩ intelligi ſi reſtitui poteſt · ¶ Inglo ·
ij · in fi vult ergo iſta glo ꝙ vſurarius
manifeſtus nõ incurrat penas ·c quia in
ommibus · S. eo ipſo iure ſᷣ requirat᷑ ſen
tentia·ſ tu dic vt ibi dixi. Et ad iſtum
tex · pẽ reſponderi ꝙ hic archiepucopꝰ du
xit iſtos puniendos de fcõ/qiua mãda⸗
uit vt vſurarij nõ admitterent᷑ ꝛẽ Sed

idem puto ſimplicem ſacerdotem potu⸗

iſſe facere in eccleſia ſua per ea q̃ ibi di⸗
xi · ¶ In glo · in vᷣ. donec in fi · oonclude
eſt de mente Doct aut iudex in ſentẽ⸗
tia appoſuerit iſtud vᷣbum donec ſatiſfe⸗
cerit ꝛc· et tunc facta ſatiſfactiõe ſũt iſti
liberati a ſuſpenſiõe de qͥ dic vt eſt glo.
no· in cle.j. de deci⸗ Kut iudex ſimpliciter
ſuſpendit iſto et tunc nõ ſufficit ſimpli

citer ſatiſfacere ſed debet obtineri abſo

lutio et hoc tenendo ꝙ hic nõ requirat
ſeu interuenerit ſententia kanſsſc au
tem loquimur de ſententia iur tenendo
illam opi · pt ſit canõ late ſententie / tune
eoipſo ꝙ vſurarius ſatiſfaciat debet ad
mitti ad mumonem quia deſinit eſſe

manifeſtus et ſic eſſat illud · c. qꝛ ĩ oĩbo

In glo · in ð · ſiue poſt · infi · H glo · hoc
intendit ꝙ vbi oſtitutio eſt antiq iuris
declaratoꝛlaſtũc ↄcernat etiam preteri⸗
ta nam vſure erãt prohibite añ illud. c.
quia ĩ ommbus 4 et ideo illud c. nõ indu⸗
cit ius nouũ ſed declarat antiquum Sz

poc dictum nõ videt poſſe pro cedere qꝛ

inqᷓʒtum conſtitutio de nouo addit pe⸗
nam eſt noui iuris mductoꝛia qꝛ ſaltẽ
penã inducit de nouoſet iõ pena nõ debʒ
ocernere preteritaſvt no·pau. in pro⸗
hermo cle · et in · c.· fi· de conſti Et iõ die
aliter et fuit de mẽte Inn · hic in prĩ · ꝙ
dictum . cſquianõ apponit penam exer⸗
cẽtibus vſuramſſed appomt modũ com
pellendi vſurarios ad reſtitutionẽ vſu⸗
rarumvreſtitutio rero eſt quid de futu⸗
roſdeo ↄcernit vſurarios iam pᷣteritos
exquo nõdum reſtitueru tet ſic illud · c.
nõ reſpict pᷣterita vt dixi ſ potius “
ra pro hoc bonus tex·.iũcła glo.m cle.
vt hi qui de eta· et quali · ¶ In glo · in ·
per penam in fi dic poſt doc / ꝙ aut que

rimus de oꝛdinario aut delegato pnma
caſu poteſt exoommunicare ſi lla pena

magis timetur. Item poteſt aponere pe
nas ·c.quia · S. eſnam exqͥ varie pene cõ
tra vſurarios ſtatute ſunt optio datur
iudia in.cquoniam·frequenterin fine.
vt lit. non conteſt delegatus vero non
poteſt exoo mmunicare ſi ſibi mãdatur
vt compellat per penam concilij laterañ.
q; excederet foꝛmã mãdati ſpoſſet tñ de⸗
legatus in procœſſu excommũicare non
tñ reſpectu reſtitutõis fiende · argc ex
litteris · et · j · de offi. dele · ¶ In glo . in
vᷣ⸗nõ ſuperſtitibo m fi. conclude melius
poſt doct ¶ꝙ aut vſurariꝰ receſſit de lo
vbi extoꝛſit vſurasſet tũc cum ſit male
fidei tenet᷑ expenſis ſuis remittere ad lo
cum vbi extoꝛſit Aut illi a quibo vſure
fuerunt extoꝛte recſſerunt et tunc pro⸗
cdit iſta glo · vt expenſi illoꝛum ninttã
tur Similis dutmctio fit in re legata
vt · l cũ eoy . ff. de le · j et h ven mſi reperi
atur aliquis fidelis qui velit gtis defer⸗
re vſuras ad perſonas a quibus fuerũt
extoꝛte.ar.m.c.ſigmificante de pigno·

¶ n glo · in · in facultatibus m fi · nõ.
glo · m eo ꝙ dicit ꝙ etiã ſi vſurarius ce

ſit bonis tenet᷑ ad reſtitut onem in inte
grumſnec habebitratio ne egeatqð in⸗
telli gitur m foꝛo puĩali q d valde nõ ſyn⸗
yde licet in foꝛo contentioſo debeat habe⸗
ri ratio ne egeat poſt eſſionem bonorũ
vyt no . m. cen · de pigno ſtamẽ ſecus in fo
apemitentie ¶ Item no aliud ex. glo.

ꝙ vſurarius tenet᷑ reſtituere vſuras eẽ

Aſi pꝰ reſtitutionẽ integrã remaneat pau

per · quia ñ debʒ viuere de alieno · ¶ In

glo · fi · in fi. hic doct · aliq̃ ſcribũt ex qui

bus nõ habet᷑ clare materia huius glo ·
2. c.· Et ideo ꝓ clara deciſione pᷣmo tãq̊s
Rto fundamẽto q̃roſnunqd bona vſura
rioꝛum ſint tacite obligata ꝓ vſur.reſti
tuendis ſet glo · videt relle ꝙ ſie m ·ctua
.eo · et ſentit tacite iſta glo·iʒ Jo. an.iĩ
c ·ij · eo · ti · ki · vi. dicit hoc nullo rure ꝓba
ri · et dem Frede. ↄſilio.xxij· nec m aliqͥ
facit iſte tex · nam hic nõ dicit᷑ ꝙ agatur
ypot hecaria ſeu reali actione ſuper iſtis
poſſeſſionibo ſed tantum dicitur ꝙ poſ
ſeſſone debent vendi · Et ideo conclu⸗

ſe⸗ vbi bona vſurariorum peruenerũt
lad aliquem ex titulo honeſto non poſ⸗
unt vendican per debentes recipere vſu

ras. ed ſi poſſeſſiones empte ex pecu
nia fenebri peruenerũt ad tereiũ er cau⸗
ſa lucratiua tũc per offieium iudicis po⸗
terunt vendi · nõ aũt eo reſpectu ꝙ poſ⸗
aſeſſiones ſint obligate ſed ex quadã eqᷣ/
tate · qꝛ exqͥ res mea rel mihi debita per
Juenit ad te ex cauſa lucratiua tu teneris

ungr
ſam.

1

pſuranter
onemnnt

Aerht

niſeauft
luder g

eepſmt
enanin

Aleno⸗

nbätengi
buiege
ſepne 6
hbonnſin
pyiſtf
pſema
Poung
nec ni
geFn
eſueni
6ng;,
rocoſl⸗

Afaciunt hec ad qõem ſquidam vſurariu

erx quo nõ aſſunt alie facultates rederi;

egentcd
paldproſt

reſtituere.l·ſi z me 2 ſtichũ ·ff ſi cer · pet.
et ſie poteſt ſaluari iſta glmq̃ntum diſ
tingint mter cauſam lucratĩam et oneꝛo
ſam · Et ꝓ pᷣdictis facit quod nota · gl·
m . cſi qucis vſuraz. xiinj ·q · iij. que dicit
ꝓꝙ donnniũ pecunie vſurarie trãſit ĩ vſu

H rarium ergo foꝛtius res empta ex illa pe
cunia. et de hoc danſe in pᷣall. c. tua. Et

non habens niſi pecuniam vſurariam
ne fraude maritauit filiam · etdedit dot
genero reſtituendam filie in caſu ſoluti
matrimonij · querituꝛ nunqmid filia po
ſolutum matrimonium et dotem ſibi re
ditam teneatur ſatiſfacere creditoribus

tractauit conſilio lx. et conſuluit ꝙ ſiñ

i fraudem oſtituta fuit dos non tenet
fiilia reſtituere licet habeat ex cauſa lu⸗
cratiua. quia illa ñ eſt pꝑecunia vſuraria
mnanm pecunia vſuraria tranſiuit m domi
nnium mariti et ſta eſt alia pecunia que
pproficiſcitur ex bonis mariti · Et ſic non
obſtabit iſte tex. qa loquitur in poſſeſſi
onne empta ex pecunia vſuraria et ſic mnl
tum reſtringit iſtum tex. Et circa hãc ð

ciſio nem dubitat dominus An. cum dos
ſit quiò pmiuerſale vt nota: Sar · m. l. i. ff
ſolu·mr̃i ·et in vniuerſale vna res ſucce⸗
dit loco alterius vt ĩ. l imperator in fi · ff

tde lega. j. Item ſi filia m poteſtate erat

ergo heres et pꝛius reſtitui debẽt omnia
debita · ·fi· Cm computatione · C. de iu⸗
re delib · ¶ Sed aduerte quia ifred. lo
quitur quando filia non eſt heres · i pol

ſet dici ꝙ licet non ſit heres nõ debet ha⸗
bere quartam ſuam niſi pꝛmno deducto
one ribus et debitis et hec deciſio videtur
ſatis dubia. et foꝛte de rigore procederet

opimo rrede · iz de equitate procederet
alia opinio. ¶ Extra glo. queroſquibus
pauperibu ſit reſtituenda pecuma vſura

ria non extantibus illis quibo fienda eãt
reſtitutio · dicit Hoſti · eam reſtituẽdã
pauperibus illꝰ loci vbi pecuma fuit ex⸗
toꝛta relillis pauperibo loci cuius fuit
habitatoꝛ ig a quo fuit pecunia extorta
Ratio quia inter illos faciluus poterunt
reperiri heredes iltorum pel is cui dam/
mnum datum elſtifrede · conſilio. xxxij. te
net ꝗꝙ licet ſit hoc conſilium non tamen

eſt de neceſſitate · vnde ſatis eſt ꝙ reſti⸗

tuatur pauperibus · qdð nota · vt ibi lati
p eum. Et reſtitutio debet fieri per epiſ
Ccopum ſecundũ Hoſti · Et cꝛꝛca hoc ĩſtat
Htu dic meliuy vt plenius dixi m. c.· cũ ſit
s. de iudeis · ¶ Vltio pt h ſubciij q̃ſtio
qtidiana et nõbilis tex. H̊ Aicit peccatũ

nõ remitti niſi reſtituatur ablatum nun
q ſufficiat remiſſio itliꝰ qͥ ſolunt vſurã

yvt ſic euitetur peccatũ abſq; reſtõe reali:
et gl. h tetigit ĩ regula peccatũ li.vj · et
ocluſit ꝙ ſic · Dy · Hlinntat ven eſſe qñ v
ſurariꝰ erat patꝰ reſtituere vſuras alias

ſec? Frede · ĩ cõſil ijs ſuis latius traclaege
rX2

poſt multa concludit ꝙcumille qui
ercuit vſuras leſerit deum et proximum
tenet᷑ vtriq; ſatiſfacereſed ſatis videtuꝛ
ſatiſfeciſſe prorimo ſi proximus a quo
extoꝛſit pure et ſimpliciter ſine dolo remi

qualitercumq; voluntati creditoꝛis ſa⸗
tiſfiat · ſi rem. Gomnis · ff de pig · acti.

ett idem archi. ĩ. c ij. e · ti · li · vj · Et hec opi.
procedit ſecundũ rrede · etiam ſi vſurari

us continuaret vicium vſure · ſed deo te⸗
netur ſatiſfacere per pm̃am· Sed nõ vi
deo quomodo poſſit nunc recte penite⸗
re nſi peniteat ſaltem ſe exerceuiſſe vſu
ras et habeat ꝓpoſitum nũc reſtituendi

ſialias rennſſio non fuiſſet ĩta facta ꝙ
ſaltem nunc habeat illud propoſitum li
cet nõ habuerit tpe remiſſiõis facte ac̃·

Neciuitate vendẽs rem
plus qm̃ valeat quia ſoluctõʒ
differt peccat mſi dub ium ſit

an tempoꝛe ſolutioms erit valoꝛ rei vari
atus et venditoꝛ nõ erat venditurus tꝑe

quo vendidit · h· d · ᷓm cõ ezʒ intellectum
Cõmunis diuiſio ſᷣa ibi · qʒ aũt· caſꝰ zc·
¶ Uõ primo veractn embetiz⸗
cet maius pꝛeciũ debito interuematſſol
uendum certo tempoꝛe poſt venditionẽ
nõ reſultat foꝛmalis contractus vſurari
us vnde ex foꝛma ſui nõ poteſt dici vſu
rariꝰ ſet hoc ideo quia vſura cõmittitur
regulariter ex mutuo. Sed vbi fraudez

cCcontrahentes habent in mente tunc vſu⸗

ra ↄmittitur ſi propter h ſtatuit maris

pꝛeciumq; ſolutio differtur · fingit᷑ enim
ſolutio facta ab ipſo emptoꝛe et pꝛeciuʒ
ſibi reſtitutũ quaſi contrahatur de nouo
mutuum cum lucro illiꝰ excſſus qui e⸗
rat in pꝛecio · nam plus valet qð in veri⸗
tate agitur qm̃ qð ſimulate ↄcipitur · C.

plus valere qð agitur in rubro et nigro

et m. c per tuas. qui fi · ſint le · Et an tene
antur reſtituere iſti tales in foꝛo anime

illum excœſſum precij dicam in. c oſuluit
J eo · ¶ Secundo no · ꝙ rerus valoꝛ rei
atten dit᷑ ſecundũ tempus emptiõis et

rendi. et . l. ij · C· de reſcin · vxendi hoc ve⸗

rum niſi dubiũ ſit an tempoꝛe ſolucõis

.☛ 4 „

in tex · et vẽditoꝛ nõ erat alias renditu⸗
rus tpe contractus ꝓ valoꝛe nũc currẽ
te.iſtis enĩ duobo ocurrentibo vt habe
tur hic et in· cfi q.e· nõ attenditur valoꝛ
exiſten? tpe otractus qͥ d eſt ſingularit᷑

notandum ꝓ limtatiõe illius . c cũ dile
Aiet illi lij. Tercio nõ ꝙ ubi otra⸗

ctus eſt dubiu an · ſ. otineat in ſe pecca
tum rel nõ debemꝰ? potius abſtin ere a
tali cõtractu quia in dubio debemus ca
pere partem magi? tutã anime etiã ſi il⸗
la pars videatur durioꝛ reſpectu cꝛpis
vt nõ . glo. m.c. vnico · de ſcrutin · facit · c·
No. ex fi. littere ar · ꝙ in foꝛo oon
tioſo nõ poſſet venditoꝛ oo numnd ex foꝛ
ma huiꝰ cõtractus de vſura qð intelli⸗
go niſi ↄfiteatur ꝙ aſs erat vendituru⸗
tempoꝛe ↄtractus ꝓ iuſto precio vel cer
tum ſit ꝙ plus nõ valeat reð tempoꝛe ſo
lutionis pcij. ¶ In glo · j · m fi · nõ · glo.

ſignificaſti · et . c ad audientiã de n
n/

deceptionem vſq; ad dinndiam iuſtipᷣ
cij quãdo res et precium ſunt de preſen⸗

a, emm permittere de iure canonico

aſeeus quãdo differt ſolutio precñj .· q

tunc id quod eſt vltra verum preciũ vi⸗

detur conſtitutum ꝓpter ipſam dilatio⸗

eccleſia nõ debet alium decipere m otra

cu · vnde ſi offeratur aliquid plꝰ debito

nõ debet illud capere. IJdem putat h dñs
Kn. mpſonis eccleſiaſticis x etiã in lay

cis quo ad foꝝ anime· Ded Jo. cal m⸗
auganti ꝗ· e. in repet· dicit ꝙ iura per

mittentia deceptiõz vſq; ad dinn diã iu

ſti p̃eij debent mtelligi qñ deceptio veĩt
in re ipſa ſecus autem vbi dolus dedit⸗

cauſam ↄtractui vel mcidit in ↄtractuʒ

quia tũc debet illud quis reſtituere non/
enim eſt reriſimile ꝙ ius canonicũ con

ditum inſtinctu ſpirituſſancti vt in . c· ſi
quis dyaconus.ldi appro baret hãc dece

appa rere de dolo ex ꝓpoſito poteſt oom
pelli clericus etiã in foꝛo contentioſo ad

reſtituendum id qð habuit vltra venze⸗

precium a idem puto in laycis ſaltemm
ꝛo eccleſiaſtico · ¶ In glo. in vᷣ. ex foꝛ
ma · ibi omne eſſe eſt ex foꝛma·no.glo·
juũcto tex · et vult id quod dicit᷑ quotidie
foꝛma dat eſſe rei · Sed glo. hie non re⸗
ſpondet quare in iſto taſu non iudicatur
ille atractus ex foꝛma ſed ratio colligi⸗
tur ex glo · in ᷣ̈bo venditoꝛes .et eſt üla
ꝓpter intentionem depraua tam iſtiꝰ vẽ
ditoꝛ is · et ſic no · ꝙ nõ ſemper attendi

E

nem precij · et nõ ꝙ reẽ valeat tantum
Sed glo · x · q · ij. h uuis poꝛrectũ diat

ptionem doloſam · et hbene not · ¶ Ex h
ergo dicendum ꝙ vbi ex coniecturis pt

dickum Inno nam ciuita⸗

foꝛma quo ad iudicãdum qualitatẽ eð
tractus · q; plus valet q d agitur ⁊c̃ · vt
dixi · S.· et facit quod no · Barth. in · Lcotẽ
ferro·ff de publica · et . ſi vno ff loca · et
S.dixi ratiõem quare iſte cõt ractus ex
foꝛma ſui non erat vſurarius · ¶ Extra

glo. queritur de notabili et quotidiana
queſtione · nũquid ſit licitum dare ali⸗

cui centum vt ipſe ſingulis annis in per⸗
petuum ſeu ad vitam tuam ſeu heredum
det tibi certũ ãnuũ redditum puta qͥnq;
Hoſt · et Inn· et omũiter omes docct. ſe⸗
quentes dicunt ꝙ ſic ſiue ite ãnuꝰ red⸗
ditus aſtituatur ex redditibo alicꝰ fun⸗
di nel domus ſiue ex laboꝛibo libere per
ſone vel ſerui · quia nõ poteſt dici ꝙ hoe
ſit vſura cum in reritate non interueniat

mutuum vnde licitum ẽ iſti emptoꝛi pe⸗

tere pᷣciũ ad libitũ · Sic ergo quis poteſt
emere libẽ totã poſſeſſiõʒ vel caꝑe poſ⸗
ſeſſonem in emphiteoſim vel emere an
nuum redditum iaʒ conſtitutum ab an
tiquo ita licitũ eſt de nouo conſtituere
et emere. nec obſtat ſi dicatur ꝙ tractu
tempoꝛis poterat iſte percipere plus q́;
ſit precium q; hoc etiam ↄtingit im con⸗
tractu emptionis et in otractu emphy⸗
theo tico · Item iſte em ptoꝛ expomit ſe ꝑ
iculo quia foꝛte ille renditoꝛ efficiet in⸗
opꝰ · et per hoc nõ ob · ulud .· c nam h res

erat in pᷣſenti ſed precium dilatum ſed in
queſtione propoſita res 2 precumſunt

in preſenti · Item hic nulla fraus · et per
hoc idem dicũt doct · in actiõe empta · nã
ſihabe actionem otra ticium ad mille
non eit peccatum 6 ego emam ꝙ octin
gentis · qua hic eſt vera venditio et ex
pono me periculo cum dubius ſit euen⸗

tus litis · naz poſſet ille debitoꝛ effici pau
per vel fugẽ · Oed ſi aliqs reciperet cen⸗
tum⸗ conſtitueret ſe daturum omnian
no plus qʒ retiperet tunc hoc eſſet licitũ
quia non poſſet proprie dici emptio an

nui redditꝰ et ex his infertur ad · ꝗ · ve⸗

netijs et floꝛentie tempoꝛe neceſſitatis

ciues compelluntur ſubu emirre commu⸗
m.⁊ commune poſtea ſtatuit libe re eis
luerum · videlicet quinq; ꝓO cenden àrnio
et quandoq; miaus et nõ poſſunt aues
illud capitale repetere ſed bene poſſunt

vendere illud alteri · nunquid committa
tur hoc caſu vſura · Communiter moder

m hic et in c. fi · eo · dicunt gnon ꝓ hoc
abet reddi
tus vnde videt oſtituere annuũ reddi⸗
tum ex redditibo ſuis · Item hie ñ ẽ mu⸗

tuum · quia ciuej compellunt ſubueĩre
cõmũitati et nõ poſſunt repetere quãdo

☛

— —

— — — — —

— — — — —2

ihS
ee

nlce
bae
nhte⸗
En
ondian
neinene
n
tr
inudn
arſfn
ibeng
dicigen
Nerlent
pptoii
us pott
capen
emere
tumdr
Onſttun
Pd
enni

ſdort
gſten
veffae
ſenn
monmt
oſericn
enptin
ſte
SCN
lteres
ben
Uyetus
onmm
grmwa
nt
n
t
ſin
ſtuent

polunt licet cõe poſſit ſe exonerareab il

lo debito ſoluẽdo capitale · Itẽ cõe libere
oſtituit lucꝝ · fac. c et ſi q̃ſtões de ſymo ·

et · i · q. i · ſicut a de ſinilibo queſtiõibus
tractabo im. c.· fi · · eo · ¶ Abbas.

Reterea. vſurarius mo⸗
nitus non deſiſt ens ſi clericus
eſt ab offõ et bñfp ſuſpẽdit᷑ et
ſi laicꝰ excõica h· d· ſecunda pars ibi ſi
laici Caſus: ac.· ¶ Mota primo ex tex · ibi
pſuras recipere ꝙ nedum ꝓhibet quis
vſuras exigere ſed etiã recipere · et h qñ
propter lucrum mducitur ad mutuum

ſecus autẽ quando ſponte aliquid offer

retur.⁊a iſte erat alias mutuaturus ·arg·
m. c. dileckus. de ſymo ·et · i · q · ij · ſicut ·
¶ Mota ſecundo ꝙ clericus vſurariꝰnõ
eſt ipᷣo facto priuatus nec ſuſpenſus ab
officio et benefieao ſed debet ſuſpendi vt
hic et poteſt etiam pꝛiuari et deponi vt ĩ
Kc.i·m fi ·S. eo· ¶¶ Tercio nota ꝙ laici ſub
