lectu adduoo nõ ꝑ Hoſti:m·c· duo pue
ri de deſpon · ĩpub · vbi dicit credendũ mu
lieri qñ ↄfitet᷑ copulã ad validitatẽ ma
trimoni · ¶ Bed aduerte q; papa hic ſe
nõ fundat ſup aſſertiõe mulieris ſed qᷣ
de copula hic ſimpliciter ↄſtabat vnde di
cendu et quarto ꝙ vbi actoꝛ plene füdat

L;0 — r — — — — e — 9--—

☛ =

mtentionem ſuam debet obtinere niſi re quidã habẽs ſuſpitionẽ de montinẽtia
aum us clare illã confundat nec ſufficit ꝙ red futura mulieris ↄtraxit ſecũ ſi ub oditiõe
iſa dat eam dubiam mulier enim probando ꝓ ſi omitteret adulteriũ liceret ſibi rece
iſpe ſponſalia et copulã füdauit clare intenti dere a mrimonio a aliã ducrecerte non
nullz onẽ ſuã exceptõ vero viri penitꝰ nõ eua⸗/ eſt ibi matrimomũt licet illa ſit ondi⸗
Nep cuauit üllã ꝓbationẽ licet eaʒ aliqᷓtenus tio reſe luen n idẽ operat᷑ quo ad ꝓpoſitũ
len redderet obſcuraz et ꝓ hoc videt tex. m. c. ſiait ↄditio ſuſpenſiuavt clare colligitur
. m pñtia de ꝓba · et vide qð ibi plene dixi hic ex ſedo exemplo dum contraxit donec
facit qð nõ · glo · in cle. fi · de NRp · licz mn cri jmmueniret aliam honoꝛe vet facultatibus
neſta minalibo vt euitet delickũ videt reꝰ hoc dignioꝛem nam hec conditio non erat ſu
hitet caſu abſoluẽdus et ſie ſaluare vnam opi. ſpenſiua ſed reſolutiua · ¶ Ex quo bene
ſatn Bar · nõbilem in · l non ſolum in.Gſed pt nõbis ꝙ oditio contra ſubſtantiã impe⸗
diun ꝓbari ff de no · ope · nunc . et hec lec. mul⸗ dit mrimomü nedũ qñ ẽ conditio ſuſpen
fin tũ ouenit lr̃e quaʒ etiam tacite ſenſit do · dens ß etiã reſoluens licet aliqui et male
inm Anto · licet nõ ſic declaret ſed ſtat inpce ad hoc nõ aduertãt putantes exquo ſeint᷑
töei denti. ¶ In glo · in .pᷣſumendũ ibi nec mat imon ium tenuit conditio reſoluens
ſeſi ulud ꝓdelt et eſt ratio · q hec ꝓteſtatio debet haberi ꝓ nõ adiecta qð eſt falſum
* tanqᷓʒ turpis debʒ haberi Pnõ adiecta fa pyt hic vides Item dico ꝙ ibi nunqʒ fuit
. uoꝛe mrimonij vt nõ ·c· prox·et nõ Pac Pe) mrĩ momiũ et ſic ꝓpꝛie nõ põt dici reſolee
in ticulam gl ſſ põſus ergo nõ põt ↄgnoſcere uens · ¶ Ocda regula ꝙ conditio inbo
4 ſponſã qn tranſeãt ſponſalia in mimo⸗ neſta rel impoſſibili que nõ eſt otra ſub⸗
de mů q̃ntumcũq; ꝓteſtet᷑ in otrariũ vñ won (ſtanti mrĩmonij habet fauoꝛe mrĩmonnj
eden eſt miſi vnũ remediuz ſcʒ ꝙ pꝛius renũã? pro non adiecta et ſic viciat᷑ a non viciat
ner et ſpõſalibonam tunc copula ſuperueni notanter dixi fauoꝛe matrimõñ quia in
nne ens nõ põt inducere mrimomũ cum non alijs ↄotractibus regulariter vbtdo ipoſ
ſtade reperiunt᷑ ibi ſponſalia vt nõ · m · c. vemẽs ſibilis viciat et non viciat᷑ vt inſti· de m
Ope. et · ctua de ſponſa · ¶ In ea · glo · ibi talige⸗ uti · ſtipu · Gnmpoſſibilis · ¶ Itẽ nõ ꝙ oĩs
at erroꝛ ꝛc· et dic hanc conditionez reici * 3 oditio contra ſpᷣſtantiã actus viciat ipᷣm
jap⸗ qᷓ; turpeʒ qꝛ pᷣſuppomit pᷣmũ coitũ tanq; actũnam ſi viciat ipſum matrimomium
lnee foꝛmcariũ · ¶ In ea.gl. .ibi ſ̊ ſecus in mri tam fauoꝛabileſfoꝛtiꝰ habet viciare actũ
fiut mo nio et ratio aꝑtiſſima ẽ qᷣ ſcdᷣm mri⸗ non ita fauoꝛabilẽſet ẽ ratio hꝰ dieti nazʒ
vide moniũ pure otractũ pᷣiudicauit pᷣmo cõ remota ſubſtantia alicꝰ actꝰ remouet᷑ ⸗
btent ditõali · Vnde vditio poſtea exñs nõ reꝑ ipſe actus nam ſine ſubſtantia mhil põt
chS it extremũ ad qð poſſit trahi · Item repe ſubſiſtere ad hoc·c tua· S.de ſpõſvnde ad⸗
rit matrimomiũ m medio ſic trahi nõ po cognoſcendũ ſubſtantiale alicꝰ act⸗? d
toon⸗ teſt retro ad hoc · c qʒuis de Kp · li · vj · Et bemꝰ ſempꝑ videre vtꝝ actꝰ ille ſine illo
eo n in fi · glo. Hoſti. tenet pꝛimã opi · q; exqͥ põt ↄſiſtere ꝓ hoc ꝙ nõ. Sar· m. l. ꝓlatã
gio⸗ oditio eſt oĩno ertitura eremplumſiſo C· deſen · et interlo · om · iudi · C In glo.
lutio⸗ clareſcet nõ habet ſuſpẽdere effectũ mr · ibi iudee vel heretice vult ergo gl· ꝙ ma
ho⸗ monmj ita nõ · in ſum · eo · ti. q̃ oditio pᷣ. trimomiũ ↄtractũ cuz dea vel heretica
end qd ſi ↄtraho et hec opmio mihi placet· ſit nullũ reſpectu bie bñ loquit᷑ et idem
d J in pagana nam ad hoc vt mrimo niũ con
e Jcondition S. Netabile ſiſtat opoꝛtet ꝙ õhentes ſint eiuſdẽ ſecte
wl⸗ c.multum allegabile et hoc diẽ vxel fidei vt in · c caue. et m. c. non opoꝛtet ·
l . m ſum · Si m contraclu matrimo xxpin · q· j. ſed reſpectu heretic que ſu⸗
t⸗ Di is ſanie conditio turpis vel nnpoſſi⸗ ſcepit iam baptiſmũ oommuniter tenet
a ſublt abet᷑ pro nõ adiecta niſi ſit contra oppoſitũ q; exquo habet ſacramentũ bap
ſet 1 antiã mrimõij qe tũc vicat otractũ tiſ mi nõ põt propꝛie dic alteriꝰ ſecte vt
m unt due ptes in pᷣma tractat᷑ de condi⸗ nõ · in. c. non opoꝛtet alle · in gl. facit quod
n ttone turp i que eſt ↄtra ſubſtãtiaz mri⸗ legit et nõ · in. · decreuit de here. li · vj · et
i monij.m ſcda de turpi vel impoſſibili · ſe vide ijn ſpecu. in ti. de diuoꝛ. poſt pꝛin ·
e cunda ibi liœt. ¶ Nota pᷣmo duas regu⸗ ¶ In ea. glo · ibi quedã ſunt contra ſub
bne las notabiles in materia mrĩmonnpᷣmo ſtantiam mrĩmonij · Imo. intelligit tex ·
. ꝓP ois oditio appoſita ↄotra ſubſtantiam ñ vterq; oſenſit ↄditõmi appoſite ð ſub⸗
e oniugij viciat matrimomiũ et non vici⸗ Kandäftat alter ↄtradixit tenet mrimo⸗
atur et licet tex · hic poĩt tria exẽpla iſtaꝝ nmũ ſi fuit proceſſuʒ ad ↄſũmationẽ ipᷣiꝰ
ſ Andltioni otra ſubſtantiãſtamẽ multa idem dicit fauoꝛe mrimonij ſi alter tacuit
ſde alia poſſent reperiniputa ſicut fuit in fcõ et ſic tacendo habetur pro contradicente

dictum Imo · videt enim per hoc velle ꝙ
m alijs actibo tacens videat᷑ oſentire con
tractui ſᷣm ꝙ teſtationem alteriꝰlicet pro
teſtatio ſit oneroſa et odioſa de quo vide
quod nõ · m. c. cumana et in · c. in geneſi de
elec. et dicit Hoſti · hec ſepe pꝛedicanda ne
ſimpliœs mulieres decipiantur et in fi · gl.
aduerte ad hanc vltimam queſtionẽ glo ·
nam reperiunt᷑ in ea multe opmiones in⸗
ter legiſtas et canoniſtas et referendo pꝛĩ
capalioꝛes ſcias ꝙ Immo ⸗· et Hoſti · m. c. inſi
nuante·.ti · pꝛox · et m.c.i · S· e.tenuerunt
pꝛofeſſionem tenere licet ſit apoſita condi
tio de tenendo pꝛopꝛium et idem ſentit glo.
in. c.ſolet · xxxij:q ij · Idem Accur · m auẽ.
ingreſſi.C.deſa.ſanc.eccle · ſed contrari⸗
um ſenſit in.l.per ſeruum ff de vſu et habi ·

nam ibi diſtinxit ꝙ aut conditio fuit appo
ſita a pꝛincipio et vicat profeſſionem Aut
ex interuallo et viciatur et vide ad materiã

plene per ſpe.inti · ð ſta.reg.ð · xlvij. Jo

an · hic tenet opi. contra iſtam glo · ſequẽꝰ

do prioꝛes doct. et reddit rationem diuer
ſitatis inter matrimonium et pꝛofeſſiones
dicit enim ꝙ in matrimomo tractatur de
fauoꝛe ipſorum contrahentium · vnde exq
alter acceptauit conditionẽ potuit ſibi pꝛe
iudicare ſed in profeſſione obligatio ac⸗
quiritur deo per miſterium abbatis rel al
terius pꝛelati factũ ergo miĩſtri acceptãtis
illaz ↄditionẽ nõ debet obeſſe deo q̃ videt
velle ꝓfeſſionẽ recipere et idez diẽ ad . · dy
aconi qð glo.allegat in contrariuʒ nam ſi
quus oꝛdmat᷑ in dyaconũ obligatio acqui
ritur deo a quo imprimit᷑ caracter · vnde
nõ potuit epᷣs accptãdo oditiõʒ de ↄtrabẽ
do mrimomo pᷣiudicare obligationi acqᷓ
rende deo ſed Pau · de leaza mcle · eos de
regula · impugnat hanc opi · Jo · an. dicen
do ꝙ etiam in matrimonio obligatio acqͥ
ritur deo · hinc eſt ꝙ coniuges non poſſunt
illud diuidere commuj oſenſu vt m.c. ſuper
eo de eo qui cog. ↄſang.et in hoc multuʒ
ibi mſiſtit Bar.m auc. mgreſſi pꝛealle.ſa/
tis colorate diſtinxit. qꝛ aut ꝓfitens reſer
uauit ſibi ꝓpriũ ſcʒ vt habeat ĩ adminiſtra
tõʒ et tenet ingreſſꝰ ad hoc dictũu·c.mſinu
ante · Aut oonſtat ꝙ woluit ſibi tenere pro
prietateʒ et viciat ingreſſus · ¶ In dubio
vero diẽ mterpᷣtandũ ꝙ roluerit hr̃e admĩ
ſtrationem vt ſic res potius valeat nam re
ligioſus poteſt habere admĩſtratiõzʒ bono
rum de oſenſu ſuperioꝛũ pt m.c· ij. de ſtatu
regu do · An· impugnauit hanc rationem
Bar · dioens ꝙ licet poſſit religioſꝰ habere
admiſtrationeʒ iure ſibi delatam nõ tñ ex
pacto q; tũc haberet qͥd pꝛopꝛũ et ſic idem

diceñdũ eſſet qñ ſibi reſeruauit pꝛopꝛieta⸗
tem vnde ſequendo ipſe opi · Jo. an. dicit
cpfeſſionem tenere ſiue intentio pꝛopꝛij ſit
appoſita per viã cauſe ſiue modi ſiun e cõdi
tioms reſolutiue ſiue ſuſpenſiue nam licet
in matrimonio obligatõ acquuritur deo tũ
pꝛĩcipaliter qͥs intẽdit placere parti cũ q̃ o
trahit m ꝓfeſſione pꝛincipaliter ĩtendit
placere deo et non abbati ideo factum ab⸗
batis non habet viciare · Gaſ · de cal · tenu
it ꝙ m foro iudiciali procedit hec opmio
ſed in foro aĩe opi· ↄtraria · do. Car · tenet
indiſtincte opi·.hꝰ gl. vt profeſſio ſit nul
la ex quo pꝛeciſe ille ſtetit m ſua nolunta⸗
te nec aliter roluit ſe obligare et hec opĩo
mihi plus placet · mouetur pꝛincipaliter q;
remota parte ſubſtantiali ackus remoue

tur et ipſe actus vt in. c tua de ſpon · et. S.

dixi. DVed retentio ꝓpꝛij eſt contra ſubſtã
tiaʒ rehngionis vt m·ccũ ad monaſteriũ in
fi · ð ſta · regu · ergo talis ↄditio ſiue mõꝰ
habet viciare actum etiam ſi ſit cõditio re
ſolutiua ꝑ ſupra dcã. nec obſtat ſi dicatur
ꝓ abbas ſeu aliꝰ pꝛelatus ꝓfeſſiõz recpi
ens nõ potuit pꝛerudicare deo quia dico il
lud ꝓcedere in obligatione queſita ſed nos

ſumꝰ in querenda nam.x ſeruus pᷣiudicat

dño m acqrendis licet nõ in acquiſitis vt
m.lfi · C· de acqui.poſ. ſic et pꝛelatus non
poteſt pᷣiudicare eccleſie mn queſiti? ſed in
querendis ſic . xvj. q · vj. fi · vbi glo · dixi
plene in · c. tua de his que fi· a pꝛela.¶ Itez

deus non recipit obligationem mſi a vo⸗

luntario · xp · q. j/ non eſt · x. q · v. c ſi qd

mueniſti hinc eſt ꝙ rotuz emiſſum p me

tum nõ obligat vt m.c.j ·qð me· cau.nõ.in
c abbas eo ·ti · ſed iſte noluit aliter obliga
ri niſi poſſet ten ere pꝛopꝛiuzʒ ergo non eſt
pᷣſumendũ ꝙ deus voluerit ipſum vmcu⸗
are ↄtra voluntatẽ ſuã cũ nõ indigeat de
us religione noſtra i quiſ q; recipiet mer
cedẽ m oꝑa ſua vt mc pueride pe.di. nij
¶ Idem etiã videmꝰ mter homies otrabẽ
tes vt niſi ambo idem ſentiant nõ valet cõ
tractus · l.j ·ff. de · obli · et m. l. m ommbo
ff de ac. et obli · et hãc opi. puto reriſſimã
¶C· Nunc reſtat reſpondere ad contraria
foꝛmata i glo · que vemiũt contra tex· ad
c.ij.x · qj· dic ꝙ ibi conditio nõ fuit ↄtra
ſubſtantiã oſecratiõis eccleſie ↄtra con⸗
ſecutĩa ad oꝛdmatiõʒ eccleſie ideo habet
ꝓ nõ adiecta cũ ſit ↄtra ius ↄmune q nõ
poteſt facere pꝛõnꝰ vt eccleſia ñ ſit ſub oꝛ
dinatione epi · ad . . diacon · dic ꝙ mẽmmo
nium nõ eſt contra ſubſtantiam oꝛdnns
clericalis vt nõ · in.c.cum olm de cle. con⸗
iuga.ſed illud proceſſit ex oꝛdinatione
eccleſie ad hocc nycena · xxxj · diſtinctiõe

peltergg
wmoue
pon et.z.
ta ſubſt;
aſteniin
ſiue no⸗
bochitiore
ſidicadur
ſözwapi
mnadicol
itaſedtv
biuchcat
Muiſtist
atus non
ithſedin
1go. din
.CI
mſiaw⸗
gypcſic
ſumpne
can⸗non
teroblige
ononeſt
mynmau⸗/
geatde
petmer
diiß
rale
ommd
miſini
ntraria
a⸗ 34.
futotra
ornc
dobibet

unechd
jſſtſibot

Ji mo
notmns
cle oon/
nanon⸗
incki⸗

Quiderici uel uouentes
matrim.ↄtrabere poſſunt.

¶ Continuat᷑ ad pcdentis hoc oꝛdie Du
pꝛa viſuʒ eſt de vno imped imẽto mrĩmo
nn. nunc reſtat vndere de alns impedimẽ
tis et aduerte q; Nica iſta mhil ponit di
ſpoĩtiue ſ ꝓdit mterrogatiue ſſcʒ qͥ cle
rici nel q vouẽtes mrim omũ ↄtrahẽ pñt
et rñdendo ad rubꝝ dic ꝙ clerici m mino
ribus licite votrahut mrimomiũ · Si rero
ſũt m ſacris nõ pñt ↄtrahere et ſi otxerĩt
eſt nullũ vt in · c vnico de poto li · vj · et · S·

de cle · oiuga · qſiꝑ totũ et lit oẽs oꝛdĩes

largo mõ dicant᷑ ſacri vt nõ · xxxij · di· in
ſum · tñ ꝑ excellẽtiaz et quo ad ꝓoſitum
nr̃m ſacri diaunt᷑ ſubdiaconatꝰ diacona
tus pᷣſbyteratꝰ ⁊ oꝛdo ep̃alis vt m·c. ꝓx.
reſpectu nouẽtiũ dic ꝙ potũ ↄtinẽtie in
pedit mrimoniũ ſed nõ dirimit ſi de fcõ
ↄtraheret᷑ q foꝛtiꝰ vĩculũ ſupuemiẽs tol
lit vorum mſi eẽt ſolẽnizatũ ꝑ ꝙfeſſionez

tacitã vel expᷣſſam factã alicui de regula

ribo aprobatis vel ꝑ ſuſceptiõnẽ ſacri oꝛ
dis vt habet᷑ in. d. vnico ð voto li · vj · et

per h qͥ ad effectũ tituli habes ſũmatũ m

gruz licet incidenter habeat alia dicta q̃

ſſatis apparebunt m proceſſu;

E dyaco NO. Dyaconus
vel ſubdiaconꝰ mrĩmo' era
here nõ pñjt et ſi ↄotraerit eti
am ſi ſint facti irregulares
dñt ſeꝑari habet duo dicta. ſcm ibi ſhᷣ
diaconũ. ¶ Nota pᷣmo ꝙ augmẽtat deli

Qũ ꝗpter excellentiã diei mꝗᷓ fuit ↄmiſ⸗

ſum. vñ ponderat᷑ hic ꝙ m ſabbato ſãcto
pulnerauit diaconũ de quo vide bonum
tex. cum glo. in. c.homo xpianus.xl· diſ.
et m.c cũ quidaʒ et qð ibi nõ·de iureiur.
et · cſicut dignũ de homi · ¶ Ocdo nota ꝓ
conſtitutꝰ m ſacris mrimomũ otrabens

efficitur irreguluris adeo vt neq; in ſuſce

ptis admiĩſtrare poſſit nec ad maioꝛes
oꝛdĩes ſuſcipiedos admitti qd clariꝰ pro
bat᷑ in. c prox. põt tñ cu tali diſpẽſari pt
hic . ¶ Item nõ ex hoc et ex tex. caſũ nota
bile m qꝗᷓ dſpenſat ex ſola otritiõe et hũi
litate peccatoꝛis licʒ nõ ſubſit cauſa neœſ

ſitatis vel vtilitatis eccleſie rel euidẽs pᷣ

rogatiua meritoꝝ.nam ꝓpter hec tria xel

eonꝝ alteꝝ diſpenſatio indulget pt m.c.
tali · j · q · vij · et vide bonã glo . m. C. mſi ri
goꝛ ea . cauſa et · q· et ĩ hoc nõbis bñ iſtũ
tex . qꝛ facit ad mareriã ·c at ſi clerici · Z. de
mdi · ¶ Itez nõ ꝙ diſpenſatio nõ impen
ditur mſi pꝰ ꝑactã pnĩamꝶ dic vel eius
partem . pt in· c ex tenoꝛe de temp. oꝛdi·

¶¶ Oltiĩo nõ iuncta gl.pe· ꝙ irregularis
nõ põt ↄtrahe mrĩmomũ nã qᷓntumcũq;
quis ſit depoſitꝰ ab oꝛdine tenetur tamen
viuere clericalit de quo vide bonum tex·
cum glo · in · . dictum. lxxxj · di. Et nota
ꝙ ſubdiaconatus eſt ſacer oꝛdo concoꝛ·
c·q.ꝓx· ¶ In glo · in p. abſolutionem m
fi · vult ergo gl · ꝙ epᷣus ouz ito diacono
ſuo iure diſpeſare noõ poſſit · ¶ Ded tu ad
perte latiꝰ hic em fuerũt duo delicta pꝛi
mum in eo ꝙ vulnerauit aliũ diaconum
ſcdᷣm ĩ eo ꝙ de facto iã otraxit mrimõiũ
reſpectu pᷣmi diceebat Vnic · ꝙ ep̃us po
terat diſpenſare ſi ille erat cleriois con⸗
uentualis vt m · c. de vi et ho · cleri · vel rõe
legatioms ille archiepiſcopus poterat ab
ſoluere ꝙ non placet Hoſ· q liœt epᷣus
poſſit abſoluere clericum conuentualem
ſi miuria fuerit mediocris ſeous ſi fuerit
atrox vt hic erat vt not.·m dicto·c quo⸗
maam · nec placet ſibi ꝙ legatus hoc caſu
poſſit abſoluere. Vnde ſentit ꝙ autoꝛi⸗
tate pape archiepiſcopus hic abſoluit re
ſpectu legati remitto ad plemus nota.
im. c. nemie et in.c.excomumcatis · · de of
fi· lega · ¶ Ded oppo · et videt ꝙ etiã papa
nõ debuiſſet cum iſto diſpenſaſſe vt m. c.
minoꝛ.lłdi.vbi diot᷑ ꝙ cum irregulari ex
effuſiõe ſanguĩs nunꝗᷓz debet eccleſia di⸗
ſpenſare. So · dic ꝙ irregularitas nõ cã
tur ex effuſſiõe ſola ſãguĩs ͥ opõt᷑et ꝙ mẽ
uemat moꝛs vel membꝛi detrùcatio vt in
Kũ in archiępᷣatu de rap · et mcle · ſi furio⸗
ſus de homi · vbi tex · reqrit mutilationeʒ
membꝛi · Ded eſt dubiu quotidianũ qᷣd
ſi qꝗs debilitauerit membꝝ ita vt quaſi ſit
mutile qð non tñ detruncauit nundqd ſit
effectus irregularis dubiũ facit qꝛ paria
pidentur non eſſe et inutile eſſe m. c. ij.
de tranſi · pla· Contrariũũ ſentit hic Gaſ.
et puto verius ar · bonũ m c. ſicut vrgeri
j·q·j:nã membꝝ debilitatũ valet ſaltem
ad decꝛẽ et in pems eſt mitioꝛ interp̃ta⸗
tio licet aluid mſimmli ſenuãt Cy. in auẽ
ſed nouo iure · C. de ſer. fugi. et ibi pleniꝰ
per Sal. Ouid autem appelletur memby
et nunquid digitus ſit membrum pide
Barto · m.l.ij · ff· de pub · iudi · vbi ↄ cludit
membrum appellari quod habet offiauzʒ
ſeparatum et diſtinctũ ab alijs membꝛis
vt oculus· ly. diſi euangelica nel manus
aut ꝑes vt ĩ dicta auẽ · nouo iure digitꝰ
autẽ non eſt ꝓpꝛie membrum ſed pars
mẽbri · ego ad hoc allego bo.tex.lxxxix
di · ſingula vbi apellatur membꝝ qð ha
bet officiu diſtinctü ex quo põt mferri ꝙ
incidẽs alicui digitũ non ẽ effectꝰ irregu
laris ſecus ſi totam manum pel ooulum

aut pedeʒs reſpectu ſcdᷣi delicti quis poſſit
diſpenſare dicaz latius . · in. c. ꝓx ¶ In · gl ·
pen · ibi degradari debeat dicunt docto. ꝙ
melius dixiſſet depomi qiua ꝓpter homici
dium clericus non degradat iz deponit᷑ vt
m. ccum non ab honnne de iudi. ſed die ꝙ
depoſitio poteſt appellari degradatõ licet
non ſit actualis et ita loquit tex. mn·c tue ·
· de penis et puto ꝙ etiam degradatꝰ ac
tualiter nõ poſſit votrahere mrmomũ quia
licet ille perdat omne priuilegium cleni
cale vt in. c.ij · de pemis li · vij · tñ ſp remanẽt
haracter ratione cuiꝰ ſi ð facto celebraret
conficeret rerũ coꝛpus xpᷣi vt nõ· Jo· an.m
nouel et tenent communiter theologe licz
glo · aliter ibi ſentiat ·

X litterarum. Subdy
Naconꝰ mr̃imonmiuʒz otrabere nõ
poteſt oſultatio= rũſio · ſedo
ibi ſuꝑ quo · ¶ Nota pᷣmo ꝙ religio appel
lat᷑ oꝛdo foꝛte ſic dicam ſᷣm doc.quia oꝛdi
nata et aprobata eſſe debet vt in. c. fi. de re
li · do. ¶ Secũdo nota ꝙ clericus m ſacris
ducens vxoꝛẽ debet ↄpelli ad illaʒ abiuran
dam . i · cũ iuramento remittedã et renun

ciandam ita ꝙ vlterius eam non admittet

¶ Tercio nota ꝙ oſtitutꝰ m ſacris öhens
matrimõiũ ꝑdit executõz omĩʒ oꝛdinũ nee
defacili diſpenſat᷑ ſecum in ſacris Cm gl.
pe · in fi · vota vltimã ſolutionẽ ꝙ epiſcopꝰ
poteſt iure ſuo diſpenſare cum clericus qᷣ
m ſacris ↄtraxer̃t mr̃imomiũ et hanc opi·
tenet hic. Inno· ſentit etiam Hoſti.dices
ᷓ in . precdenti papa oſtẽdit epis ptãteʒ
eis conceſſam ad iuris rigoꝛẽ tempanduʒz
hic rero loquit᷑ de rigoꝛe qͥ ſeruandꝰ a in
duobo caſibus · Primus ſi populus ſcanda
lizat᷑ ſſat autẽ ſcandalũ iſto volente ĩtra
re religionem · ¶ Vcðdus caſus cũ timetu:
ne multis craſſantibo locus ſit exemplo m

c.j ·de poſtu.pᷣla:pel ᷣm· Gof. in.c. pꝛece⸗3

denti erat penites et contritus hic aut ſecꝰ
nam iſte expectauit ↄpulſioneʒ ep̃i. vnde
ſponte non dimiſit vxoꝛem et vtraq; ſolu
tio bona.Dic ergo vcludendo materiam ꝙ
aut iſte clerious meidit m bigamiaʒ vt qᷣa
de iure aut ð facto ↄtraxit cũ duabo vel cũ
yna coꝛrupta x eum tali non diſpenſat epi
ſcopus vt m. c. nuper et. c. in. de biga. Xut o

traxit cum vmca virgine et tunc ſi eſt on⸗

tritus et pemitẽs epᷣs poteſt diſpenſare vt
m. c. pcedẽti a clari? in.c ſane de cle. oiuga.
alias autem non debet diſpenſare pt hie

Eminimus. Pouim ſo

muũ pꝰ ctu.rotũ ſimplex tãtũ

inpedu

lenne impedit et dirinnt mr̃imo

t otrahendũ tz nõ dirimit poſt otra

ctũ · In pᷣma deciſa ↄſultatio· Inſedᷣa diti

guens Nnſio · ſedᷣm mẽby ibi. xerũ. ¶ Nõ
pmo ꝓ lict rouẽs ſe mtratuyꝝ religioneʒ
debeat opelli ad intrandũ iuxta nõ ĩ c poꝛ
rectũ de regu. et m.c. ex pꝑte ð cenſi · tñ ſiañ
q̃ igrediat õxit mrimomũ nõ debet opelli

ad dimittẽdũ vxoꝛẽ q; ꝑ foꝛtiꝰ pĩculũ ſu⸗
puenies tollit᷑ rotũ pᷣmũ vt m.c. vmco de

roto li · vj. faẽ c qui poſt notum de regula:
eo. ti.et li · ¶ Ocdo nota ꝙ rotũ de intran
do religionem dicit ſimpler et nõ ſolenmi⸗
ʒatum quo ad matrimomũ dirimẽdum n
per pꝛofeſſionem ſubſequentem de quo im
c.pmc pꝛeall · ti · vj. et idem die m roto cõ
tinentie vt ibĩ ¶ In glo:nec habitum in fi.
de hoc dic melius vt dixi m.c. ex parte 2 in
c conſulti et in. c. ſtatunmnus de regu. et vi⸗
de tex · cum glo · mcle. eos de regula · Et in
effectu dieendum ꝙ votum ſolennizatur
per pꝛofeſſionem nedum exppꝛeſſam ſed
etiam tacitam yt in · d. c vmco. vnde dicen⸗
dum eſt an et quando ſuſceptio ſeu delatio
habitus inducat pꝛofeſſionemet dindũ

vt dixi m dictis iuribus pꝛealle.

Onſuluit. τεba-
bitus ſine ꝓfeſſiõe nõ dirimit
mr̃imomũ otractũ iſ otrahen

duz impedit hec ſummatio eſt mmis gene

ratis vnde ᷣm intellectum quẽ teneo ſum
mo ſic · Suſceptio habitus pꝛofeſſoꝛuʒ ex

tm religionẽ a nõ habente ptãteʒ ĩcoꝛꝑan
di religiom impedit indubio matrimõiũ
contrahendum ſed nõ dirimit ↄtractũ pꝛi

mo cõſultatio · ſedᷣo Nnſio ibi conſultatio
ni. ¶ Nota pꝛmmo ibi ſuper altare ꝙ qñq;
pꝛofeſſio fit ſuper altare et non n mambo
ſuperionꝝ qð intelligunt doc· et bene qñ fit
ſciente ſuperioꝛe et permittente nã de mo⸗
re quarundam religionum eſt vt pꝛofiten
dus ſcribat pꝛofeſſionẽ ꝓpꝛijs mambus et
ſic oſcriptam ponat ſuper altare pñte toto
oonuentu ⁊ accptante· nã nõ poteſt qᷣs ſe
ipſũ mœporare religiom ſ oppoꝛtet ꝙ m
teruemat cõſenſus pꝛeſidentis m illa vt in

Kc.ad apoſtolicaʒ · · de regu · et vide ꝙ bi

dixi · ¶ Scdo nota· tex· mrabilem ꝙ ſu⸗
ſceptio habitus rligiõis ĩpedit mrmomũ
ↄtrahendum ſed non dirinnt de facto otra
ctum. ¶· Cõtra h̊ͥ opõ · videt em̃e debe⸗
at dirimere vt in. c. ſuper eo de regu · et . c.
vidua. .· eo · ti. C.· So. glo.n. intelligit
tex· de hĩtu ꝓ batõis ↄtrariuz loqᷣt m hitu
ꝓfeſſioms rel ſᷣm glo.iij.qñq; a ꝓpret ꝙ
ſuſcipiẽs habitum ꝓ batiõis nvoluit muta
re ſeculum ſed hic ceſſabãt ſigna mutandi
ſeculum. Pꝛima ſolutio non videtur bona
quia habitꝰ ꝓ batioms etiã non impedit
mr̃imomũ otrahendum ĩmo libere poteſt

enls
deintmn
ſolenmn,
nedumg
mwowed
lmminfi.
artezn
gu. etpi/
ln⸗Etin
nmizatu
ſſam ſed
dedian/
udelatio
dicendi

eptiohe⸗
ödirime
votraben
ns gee
neoſum
ſonger
ioepen
tnimoii
actüpii
ſultatio
Gqnq;
mamby
eqñft
o/
ofiten
duget
e
toͤsſe
gn
uyn
Pli
gſu⸗
gor

redire ad vitã pꝛioꝛem. vt in.d.c. ſuꝑ eo·
et maxime ex quo œſſabant hie ſigna pe
mtus mutandi vitam cum non renuncia
uerit propꝛijs nec mtrauerit clauſtruʒ vt
in lr̃a æ multũ inuoluit᷑ per doc itelle⸗
ctus huiꝰ.c.Hoſ.intelligit inter cetera ꝙ
loquit᷑ de habitu ſuſcepto extra rehgiõʒ
ſ ed obmittendo ea que concernunt titu⸗
lum. S.· de regu · Greuiter quo ad intel⸗
lectum buiꝰ.c. dico ꝙ tex · pro cedit in aſ
ſumente habitũ ꝓfeſſoꝝ extra religionẽ
a nõ habẽte ptãtem incoꝛpandi rengnõi
nã pꝛeſbyter iſte nõ habebat ptãteʒ reci
piendi illã ad profeſſionẽ et eã incoꝛpan
di religioni et plene dixi mn. c poꝛrectum
de regu. et ſic ex ſuſceptione illius habi⸗
tus nõ poteſt illa iudicari profeſſa ſed ex
quo ſimpliciter mutauit hitũ videt᷑ volu⸗
iſſe qntum in ſe erat vitã mutare et obſ
uare continentiã ideo er h ſigno inpedit
mrĩmomũ vðᷣhendum ſicut in ſili dicimus

m cõiugato itrãte religiõʒz qᷣ ſi reuocat

ad petitionez vxoꝛis debet q̃ntuz mſe eſt
ſeruare continẽtiaʒ q; qᷓntum ad illã ſer
uandã põt ſe obligare · vnde tex · hic ap⸗
pellat illuʒ habituʒ veligionis et nõ ꝙ ba
tõis et equuꝑpat hãc ſuſceptõz habitꝰ ro⸗
to ſimplici q; tacite videt᷑ nouiſſe continẽ
tiam· ſecus puto ſiab habẽte ptãtem ha
bituz recepiſſet ꝓfeſſiõis etiaʒ extra mo

naſterium ar·m.c.poꝛrectum et in.·c.ſicut

de regula· et pro hoc vide bon. glo.i · c.
de viduꝛs el.) · xxvij. q; j. ¶ OQuid autẽ ð
illo qꝗᷓ poꝛtauit hĩtuzʒ ꝙ bationis ꝑ annuʒ
extra religionẽ dic vt habes tex.cuz glo ·
in cle · eos de regt. et per hoc habes clare
intellectuz huiꝰ?.c. ¶ In glo. in vᷣbo altac
in fi · de hac materia quis poſſit reapere
efficaciter ad profeſſionem dic vt dixi. S.
poſt Imo · in dicto.cpoꝛrectum·

Niens. Votuz caſtitatis de
pñti ĩpedit mrimomiũ pöhendum
eccleſia tñ ex cã mrimõniuz vpᷣhi

qñq; pmittit · hoc dicit ĩherendo lre · Pꝛĩo
narrat caſũpmiſſa cauſa · Scdo poĩt mã
datuz. ibi nos itaq; · ¶ Nõ pᷣmo ꝙ tĩoꝛ ſe

uicie ſpõſi ũñ hʒ ſpõſalia dirimere videtur
enim metus vanꝰ quod puto verum niſi

maxia ſeuicia acceſſiſſet ex poſt facto ar ·

m. c.litteras in fi. de reſti ſpolia. ¶ Nota

ſcdᷣo ar· ꝙ heremita põt noĩe eccleſie vmi

uerſalis potuʒ ↄtinentie recipe vide qð

dyi ꝑꝰ Inno · in. c duduz de ouer · oiug.

¶Uõ tercoo caſũ mirabilẽ quẽ neſcio ali
bi ꝙ cõtra rotuʒ cõtinẽtie ſeu caſtitatis
eccleſia qñq; diſpenſat de quoᷓ.latiꝰ di
et cum glo · fi. ¶ In glo. in de ſeueri

tate ibi non obſtante roto ſimplici no.
glo · ſingulariter vſq; ad fi · quam neſcio
alibi vult enim aperte ꝙ ſponſalia de fu
turo non tollunt᷑ ꝑer ſimplex rotũ caſti⸗
tatis ſequens et ideo aliqui vt refert hic

Inno · dicebãt ꝙ votum üliꝰ mulieris nõ

tenuerat exqͥ pꝛius contraxerat ſpõſalia
vnde ſiẽ votuz ſolenne nõ valet otra mrĩ⸗
momũ oſumatũ vt m·c.quidaʒ de ouer
ↄiuga. ita nec rotuz ſimplex otra ſpõſa⸗
lia de futuro · Hoſti · dicit ꝙ votuz iſtius
mulieris tenuit et ꝙ papa de gtia dedit
ſibi ptãte ↄtrahendi nõ tñ apte tãgit du
biũ ſupꝛa dictũ.do · An. videt hic velle ꝙ
rotum caſtitatis ſit foꝛtiꝰ qᷓ; ſponſalia de
futuro et ſic ſentit ꝙ ſponſalia tolluntur
per tale votum qð etiam hic ſentit Gaſ.
¶ Sed otrariũ aperte tenet Hoſ.in.c ſe.
et ſeqtur ibi do · Ant · dicit em Hoſti · ibi
ꝙ ſi votũ pꝛecedit ſpõſalia nõ valet ſpõ
ſalia vt ibi:ſi aũt ſponſalia pᷣœdũt votuʒ
tunc opellit᷑ nouẽs aut ſolenniʒ are rotũ

ſcʒ intrando religionẽ · aut per ficere ſpõ

ſalia ar· c ex parte de ↄuer · iug.et hanc
puto opi·verioꝛẽ.nam cum ſit oꝛta obli⸗
gatio ſpõſo nõ videt᷑ ꝙ m ipſius pᷣiudici
um poſſit rouere caſtitateʒ ar . in · d. c. ex
parte et pro hoc facit iſte tex · Nec obſtat
ſi dicat᷑ ꝙ hic ponderat᷑ rotuʒz poſt ſpõſa
lia emiſſum dico enim ꝙ votum obliga⸗
uit mulierem quo ad ſe et ſolutis ſponſa
libo per ſeques mrimomiũ ꝑ vm cõtractũ
remanſit in ſuo roboꝛe · C· In glo · fi. ibi
oo oꝑatiua ꝑnnſſio vult dicere ꝙ illa ↄt⸗
hendo nõ euitat peccatuʒ exqͥ vemt otra
potuz ſ eccleſia ꝑmittit vt euitet᷑ maiꝰ
malũ et hanc opi tenuerunt multi extra
glo · maxie Inno ·qui exponit tex. i fi.nõ
poſtponas ·i · non prohibeas qſi velit ꝙ
eccleſia nõ dabit licentiã ↄtrahẽdi iʒ nõ
ꝓhibebit otractũ ne deteriꝰ inð otingat
tz Hol · videt velle ꝙ ex diſpẽſatõe eccleſie
iſta ↄtrahereta tria fuer̃t que induxerũt
papam ad diſpẽſandũ.Primo pturbatõ
mulieris qꝛ votuʒ emmũi non inſpirata ſ
in fraudẽ ſponſi · Ocdo ꝓpter maiꝰ peri⸗
culũ euitandũ qꝛ mulier videbat ĩconti⸗
nens · Tercio q; erat iuuenis et ſuſpecta
vnde papa accepit a nõ idoneo debitoꝛe
qð potuit hãc opi · ꝙ ex diſpenſatõe ꝓoe
dat ſentit ſpe. in ti· de lega. in · Gnunc de
epᷣoꝛũ pᷣ·cxxxiij.vbi dicit epᷣm poſſe di⸗
ſpenſare circa nrotum ſimplex et rolẽs al
legare hoc.c allegaunt per erroꝛẽ · pꝛec
dens qð nihil facit/et nõ ſingularit iſtud
dictũ ſpe · q; neſcio albi ꝙ epᷣus poſſit

diſpẽſare in roto ↄtinentie· nam glo.in

c.· prox · diẽ ꝙ eccleſia põt diſpenſare et

mhil dicit de epiſcopo · Poſti · ibi ſentit ꝙ
papa ſolus diſpenſet et ex cauſa vide glo ·
m. c.j.de voto que voluit ꝙ etiã papa non
poſſit diſpenſare in roto continẽtie quia
non eſt reperire maius bonũ in quo poſſit
fieri ᷣmutatio ſj quãtum ad h̊ vltimũ doc ·
coĩter tenent pöᷣriũ m.c cum ad monaſte⸗
rium de ſta: regula · Concluderem hãc ma
teriam ſic ꝙ aut queritur an papa poſſit et
dico ꝙ ſic ex maxima tñ cauſa a loquoꝛ de
directa diſpenſatione per quam euitat
peccatum et de hoc dic vt dixi m.ð ·ccum
ad monaſterium. Kut querit᷑ de epo et in
termĩs huius.c Puto ꝙ ep poterit ex quo
reperimꝰ caſũ conceſſum ab eccleſia nec re
perit᷑ ſibi ꝓhibita diſpenſatio fac qd nõ.
Imo · m. c. ex tenoꝛe de temp · oꝛdi · ſed ex⸗
tra caſum huius ·c.ſeu ↄſimiles terminos
puto ꝙ epᷣs non poterit quia caſus eſt val
de arduus et dubius adeo ꝙ multi dicunt
etiam papam nõ poſſe vt · S. dixi · vnde iſte
caſus tanq̃; arduꝰ debet reſeruari pape vt
m.c maio res m pꝛĩ · de bap· Et puto atten
tis cauſis que mduxerunt hic papam ad
diſpenſandũ ꝙ ſine peccato iſta ↄtrahat
matrimomũ tn aget pemtẽtiaz m ſatiſfa⸗
ctionẽ culꝑe ſi qua fuit a pꝛmcipio et h vi⸗
detux velle ita littera eaʒ non cauillando
nec ſupplendo ·

Urſus. otũ ſolemne diri
mit mr̃imomũũ pctũ ſcilicet ſe
quẽs ſimplex vero ĩpedit ſ̊ nõ
dirimit vel aliteꝛ et clariꝰ · votum ſimplex
impedit ſponſalia de futuro non autẽ diri
nit matrimomũ ſequẽs ſecus m voto ſo
lenm . Pꝛimo ponit᷑ qõ · ſcdo diſtinguens
ſolutio ibi vnde et ſeðm mẽby · ibi qð ſi ·
¶ UNota pꝛnmno ꝙ votũu caſtitatis ſu andũ
eſt et alio non mterueniẽte dicit᷑ ſimplex
¶ SEcdo no ta ꝙ ſpõſalis etiã iurata poſt
votum ſimplex nõ nalent ex quo mfero ꝙ
oↄtractus etiã iuratꝰ contra potu no tenet
quod notabis et ſic iuramentũ nõ eſt foꝛ
tius vmculũ voto vnde nõ valet iuramen
tum contra potuz ſed eſt temerariũ · Item
nota quẽ poſſe ↄpelli ad executionem ſim
plicis voti. ¶ VOltimo nota ꝙ queſtio dz
eſſe dubia tñ poteſt Rñderi ad ſatiſfacien
dum querenti · ¶ In glo · i . h glo · pꝛĩcipa
liter facit duo. Pꝛimo iſtat ponẽdo diuer
ſitatem mter votuʒz ſimplex et ſoleme · ſe
cundo declarat qð dicitur ſolenne et quod
ſimplex meidenter tangit vim ſimplicis
et ſolennis · ſecunda ibi et quia · ¶.¶ Circa
pꝛimã partem oↄclude ꝙ rotuz ſolenne et
ſimplex equaliter obligant apud deum in
genere ſed in quantitate reatus differũt
ex tranſgreſſone: nam tranſgrediẽs totũ

—

ſolenne grauius peccat q̃ᷓ tranſ grediẽs
rotum ſimplex vt colligitur ex.c virgmn⸗
bus.xxvñ.q·j.iuncto ·c·pᷣcedenti · Item in
ſe eandẽ vm obtinẽt quo ad impediendũ
futuꝝ matrimoniũ ſed ex conſtõe eccleſie
votum ſolenne eſt foꝛtiꝰ quia ĩpedit et di⸗
rimit matrimomũ poſt ↄtractũ et ſic vult
glo · ꝙ ſi conſtitutio eccleſie non eſſet tene
ret mr̃imoniũ ↄtractũ ar̃ligioſo vłpᷣſby
tero ſeculari qð clariꝰ tenet Hoſti:a pĩter
doc · ſequũtur · nam vt dict. Hoſti · de wure
diumo quedã ꝑſone pꝛohibẽtur a ð hendo
matrimonio de quibo nota m.c. lrãs de re
ſti. ſpo/mter quas voueny nõ reperit᷑ ꝓhi
bitus vnde opoꝛtet dicere ꝙ aut eccleſia
errat m ſeruando matrimomũ poſt rotuʒ
ſimplex · Aut ꝙ etiam hodie poſſit ſtatue
re vt matrimonium contractũ poſt ſolen
ne notũ teneat nam ſi vtrumq; eq̃liter ob⸗
ligat apud deuz ſicut ſeruat᷑ m ſimplici.ita
poſſit ſeruari imn ſolenni nec eſt dicendum
ꝙ eccleſia erret quna non lõge eſſet ab he⸗
reſi · xxin · q · j· hec eſt fides et hanc opi· te
ne pꝛo qua facit c.· vnicum de ro. li. vj. et
ibi videas per Jo.an· quare eccleſia nolu⸗
it matrimomum tenere poſt rotũ ſolenne
qiudam tñ tenuerunt opꝓpoſituʒ dicentes
omne votum mpedire et dirimere matri⸗
momium poſt ↄtractum ſ rotum ſimplex
nõ dirimit ex oſtitutione eccleſie ſed tene
pꝛimum·. ¶C. Circa ſedam qõnem tene ho
die quod habetur in · d · vmeco de voto per
quod determmat iſta ↄcertatio antiquoꝝ
Sed circa vnum verſat᷑ dubium non mo⸗
dicum pone ꝙ aliquis ꝓmſſit caſtitatẽ re
ſpectu certe religionis ſed non nouit om
nmia ſubſtancialia regule nũquid matrimo
nium poſtea pctum teneat · do · Anto · mul
tum inſtat et in effectu ocludit aut quis
rvouit oĩa ſubſtantialia religionis ſed nõ
reſpectu certe religionis et tunc votum di
citur ſimplex vnde nondirimit matrimoni
um poſt cõtractum per illud·c. vmcum de

voto · Aut vouit omĩa ſubſtancialia reſpe

ctu certe rligioms ita ꝙ efficacter eſt ob
ligatus religiom et tunc eſt certum ꝙ ma⸗
trimonium non tenet vt hic. Aut nouit ca
ſtitatem tantuʒ reſpectu certe religioms
et tunc dicit ꝙ eſt ſolemmzatum et non
tenebit matrimoniuʒ ſequens licz iſte non
ſit rere a ſtricte religioſus vt quia non ob
ligauit ſe ad paupertatem ſeu obedienti⸗
amet hoc per illnd . vmeum Sed ego ſp
tenui oppoſitum quia illud.c.requirit ad ſo
lemntatem voti ꝙ pꝛofeſſio fiat alicui de
religio mbo appꝛobatis et ſie ꝙ qͥs ꝓfiteat᷑
religiõʒ appꝛobatã ergo votuʒ nõ dĩ ſolen
ne vnde puto ad h ꝙ votuz dicat᷑ ſolenne

—— ☛ ☛ — — — --—

—

die
m⸗/
emm
endĩ
cleſie
etdi/
epult

ſb,
iter
Nue
hende
gdere
Ephi
ccleſia
wn
katue
ſolen
rob/
nciita
ſcum
bhe⸗
plte
pf⸗et
nolu/
lenne
N;
n/
lex
ne

er
1oy
mo⸗/
tere

mo
mul
uus
An
mR
morm
cumde
anſpe
eſt ob
Gma/
ouitca
gions
et non
ſtenon⸗
nono⸗
egoſp
itad ſo
nuide
pfitenk
ſolen
Olemme

opoꝛtet ꝙ qͥs ꝓfiteat᷑ aliquã de religio⸗
mbo approbatis ita vt vere ſit religioſus
illiꝰ religiõis ⁊ h̊ videt᷑ velle littera illius
c ynia ſi bene conſideretut ·

Nſinuante. Potum ſolen
ne impedit et dirimit mrimomũ
poſt ↄtractũ · Primo ponit fem
ſcdo diffimiendum onmttit · ibi nos igit ·
¶ Mota pꝛimo ꝙ tenet profeſſio facta in
mandbo vmꝰ ex religioſis alicꝰ mõſterij
ſed quidã intelligũt et bñ ꝙ iſte frater
habuit mãdatũ a ſupioꝛe ſeu toto capitu
lo alias nõ potuiſſet iſtã meõꝑaſſe religi
oni de qͥ vide qð nõ.m c.poꝛictum ·et . c.·
ad apoſtolicã · de regla. ¶ Scdo nõ ꝙ
miſſio alicꝰ ex ſubſtãtialibo regule vna
cũ ſuſceptõe hĩtꝰ religiõis mduc plenã
ꝓfeſſionẽ et obligat quo ad oĩa ſubſtãti
alia· ꝓ hoc fac̃ q ſola ſuſceptio hĩtꝰ reli
giõis ꝑ ſe fuiſſet ſufficiẽs vt mc ſuꝑ eo·
de regu · ¶ Tercio nõ ꝙ mo dica co actio
nõ excuſat etiã muliere ꝙ hoc·c ↄſultatõi
5. de ſpon · ¶ In gl · n. in fi. nõ · ex iſta gl
iũcto tex· ꝙ fennna põt ꝓfiteri religio⸗
nez maſculoꝝ m manibo eoꝝ et erit vera
religioſa licet nõ ĩtret monaſteriũ mõia
liũ moꝛat᷑ in domo olim ſua et mquãtũ
glo. ponderat ſuſceptionẽ hitꝰ ꝓfeſſoꝛũ
dic idem ſine ſuſceptõe hubitꝰ duůmodo fe
cerit ꝓfeſſionẽ expᷣſſam vt mc poꝛrectũ
5· de regu · ſed ponderat᷑ ſuſceptio habi⸗
tus ad inducendũ tacitã ꝓfeſſionem vt
m · . vmco de woto . li . vj. ¶ Inglo ijnb.
vt m dono in fi · no· bene vltim lec.glo.
que tenẽdo opi.ſuam de qua in c fi.S · de
condiappo· dat nmira bileʒ intellectũ ad
iſtũ tex · et hanc lec · ſentit pꝛimo Irmo·
hic dicens ꝙ in domo ꝓpꝛia põt qᷣs ꝓfi⸗
teri mmambo eßi rel abbaus et ꝙ eßꝰ
vel abbas põt ſibi ſtatuere certuz locum
vbi moꝛetur et dare ſibi ſua bona mad⸗
miſtratiõzʒ nec hoc ẽ ↄtra ſubſtanciã mo
nachatꝰ cum poſſit eſſe ſine propꝛioet
m obedientia ſuperioꝛis diat tñ ꝙ nullus
citra papam põt ſe obligare vt relmquat
ꝓPetuo monachũ in certo loc fatetur tñ
ꝓ ſi hoc adducit in pactum non eſt otra
ſubſtantiã monachatꝰ ¶ Nota hoc dictũ
ſingulariter ꝙ abbas nõ põt Perpetuare
monachũ m pꝛioꝛatu mauali rel in alio
loo quo minꝰ poſſit eum reuõꝛe ad li⸗
bitũ ar · m. c. cum ad mõſteriã · S. de ſta ·
regula.vbi tetigi et intellectum huiꝰ gl ·
et Imo · pomt · Bar · in auẽ. imgreſſi· C.
de ſac ·˖ ſanc. ec · licet non alleget gl · vel In
no. et videt hoc ↄtra dictũ do· Ant · in.c.
fiõ. de ↄdi · apo. vbi dixit nõ valere Pa⸗

ctũ enã vt habeat bõ in adminiſtratiõs
quia videt᷑ ſaltẽ apropare ſibi ex debito
illã adminiſtrationẽ hie aũt volẽdo ſu⸗
ſtinere hũc oẽm ĩtellectů dicit hoc poſ
ſe ꝓcedere nõ exr iure queſito mõcho ſed
