nam Laterañ · concilij · h. dicit vel aliter
et ſic Conuictus de vſuraria prauitate ꝑ

famam et alia argumentapt manifeſta
ri vſurarius et tanqᷓʒ manifeſtus vſura
rius compeſci ſᷣm diſpoſitioneʒ laterañ.

concilij h. d. nõbiliter hm verum intelle
ctum·cſmnam pꝛimũ ſummariũ Jo.an·pa
rum habet du bium ſſcda pars ibi frater
nitati· ¶ Uota pꝛimo ex tex· ᷣm vnum
intelleckum qui ſatis eſt verus ĩ ſe ꝙ ſo⸗
la fama nõ facit vſurarium manifeſtum
etiaz quo ad penas laterañ concilij ſ vl⸗
tra famaʒ requiruntur alia argumenta
et in hoc iſte tex· eſt ſingulaĩs et alibi nõ
probatur ꝙ per ſolam famaʒ et argumẽ
ta poſſit quis conuinci et oondemnari de
vſuraria prauitate et ſic cõuictus et cõ⸗
demnatus dicatur manifeſtu quod im⸗
telligo vt .j. dicam ·
¶ [Uota ꝙ nemme inſtante cõtra vſura⸗
rium mhilommus debʒ oꝛdmarius ↄtra
eum ſuum officiũ exercere · ¶ In glo. i ·
in fi. hec gloſa tẽdit ad declarationem· c ·
et obſcure aliquantulũ loquitur et ꝓ in⸗

tellectu poteſt ſic opponi · videtur enim
iſte textus ſibi contrarius nam m pꝛim⸗
cipio dicit ꝙ minime dubitabat quin iſti
eſſent vſurarij mamifeſti et tamẽ poſtea
dicit m xer · fratermitati. ꝙ ſi alijs argu⸗

mentis illos conſtiterit eſſe manifeſtos
ſi ꝗg erant manifeſti et notoꝛij non debet

requiri alia argumenta vt in.c euidentia
de accuſ.ſi autẽ capitur manifeſtuʒ ꝓut
differt a notorio vt dicat illud quod ꝓ⸗
bari poteſt tunc non debent ſufficere ar ·

ſed requiritur eundens probatio nã ꝓ⸗
batio debʒ eſſe non preſũptiua ſed neekc⸗

ſario concludens vt m · c· in pꝛeſentia de
pꝛobat · Glo · ſoluit duobus modis · Pꝛĩo
ꝙ pꝛincipium tex · debet intelligi de ma⸗
nifeſto id eſt notoꝛĩo / ſed quia hoc no⸗
toꝛiũ non eſt permanens in vſurario ſed
eſt facti tranſeũtis cum nõ ſemꝑ mutuet
ſub nſuris ideo requirũtur alia argumẽ⸗
ta vltra illam notoꝛietatem et ſi glo· eẽt
vera multum foꝛet notanda · ⁊ pꝛo hoc vi

de quod nõ. glo ·. ij .q · j · de manifeſta · H
Jo. an. non videtur eam ſequinam exqᷓ

vſurarius habet menſam paratam et ex⸗
hibuit ſe paratum ad mutuandum om⸗
nibus ſatis dicitur notoꝛius vſuraꝛius·

et hec opimo mihi placet nam iſtud non

eſt notoꝛium facti tranſeuntis ſed facti
permanentis qina habet menſam para
tam vel eſt notoꝛuum facti interpollati
vnde de eo idem mdicandum yyt de noto⸗

rio facti permanentis ·et ſic vbi adeſſet h

notoꝛietas nulla alia requirũtur argu⸗
menta pro hoc .c · qmqʒ · et · c.j · eo. ti. lib·
vj · et ĩ cle · eos de ſepul · V
¶ Secũda ſolu.glo · eſt ꝙ pꝛima pars
c.intelligatur de manifeſto per famaʒ 2
cõem opi· que non ſufficit ad oonuincẽ⸗
dum quem de hoc crimine · et ideo requi⸗
runtur alia argumenta quibus mſertis
poterit iſte dici mamjfeſtus quod mtelli
git Hoſtien · poſt mamfeſtationem fa⸗
ctam per nidicem vnde exponit text· ma
nifeſtos id eſt manifeſtandos quaſi di⸗
cat ꝙ poſtq̃; iudex receptis his argume
tis iſtum declarauerit vſurariũ poteſt di

atunc manifeſtus et eſt dictum ſatiẽ no

tabile. non enim eſt officium pꝛiuatarũ
perſonarum iudicare per argumẽ · quez
manifeſtum. Et faciunt hec ad queſtõʒ
quotidianam et notabilem quidaʒ vſu⸗
rarius condito teſtamento deceſſit nul⸗
la cautione de reſtituẽdo pꝛeſtita · oppo ·
poſt moꝛtem de nullitate teſtamenti q
erat manifeſtus et non pꝛeſtitit cautio
nem ad probandum hanc publicitatem

articulatur de fama et aljs argumentis

3 ☛qẽ – –—

6 4

teni, nunquid poſt moꝛtem ſufficiat iſta pro⸗ .à
npim bare ad znintarez teſtamenti pen q⸗ Alubꝛiter. anlushu 5
uniſt ſdam ſummos piros conſuluiſſe ꝙ ſic p us rei dotalis nel obligate ꝓ
npeſte iſtum textum ſed non fecerunt mentionẽ Vdeote non tenetur i ſoꝛtem oom⸗
fange de conſilio Frede · conſil. lxij · vbi aperte pputare.· veil aliter et melus. Maritus re⸗
mſeſe conſuluit contrarium etad iſtumtext· (cipiẽs pignus pro dote pꝛomiſſa non te
nordiͦ⸗ reſpondet reſtringendo dupliciter pᷣmo nenn milus m ſoꝛtez computare et eſt
euidutt ꝙ loquitur vt pena laterañ· concilij poſ⸗ 5„ us ſingularis et alibi non probatur.
Ntug ſit exerceri in iſtos / nam hoc caſu agitur e dirit Riim oponit dictum · Scðo
ſncd de modico preiudicio et expedit ad ſalu cnin n ignat ibi.cum frequẽter
ftra tem ammarum vſit urariorum ĩdeo ſuffi⸗ wan F:a . veimo ent tex. qnaliter
kon cit iſta modica probatio per famam a ar zncluclum fuit woter us dotis hoc em
ſed hef gumenta. ſecus ſi ageretur ad nullitatẽ nroergdana ronera matnimonn
ſeniad teſtamenti q; cum teſtamentũ ſit re fa⸗ Poꝛtada nã tenet marituꝭ alimentare
dbi uorabilis· vt in. c·fi · de re iudi · non debet H et ideo recipit dotem ſed fruct⸗
* dica nullum niſi aperte conſtet teſtato⸗ N e Orot 35 alimenta et non conſumi
en rem tunc fuiſſe vſurarium manifeſtum. ipſ i⸗ ca niteleer deo dieim us ꝙ m qn⸗
e Item iſtud. c. dicit iſta argumenta cum titatem dotis vxoꝛ eſt alimentanda. l. ſi
nanoſi fama ſufficere vt manifeſtetur per iudi⸗ aum dotem . Gſin autem ff ſolut matri ·
Penlte cem bmlect · Hoſt. ante ergo qm̃ iudex et · cper veſtras de dot · poſt di. reſti · Et
nnn manifeſtet non poteſt dici ꝙ teltamen⸗ er hoe infer tur ꝙ o mmodius 2a honora
ſigoet tim filerit conditum a manifeſto vſura bilius atimentari debet mulier que poꝛ⸗
poon rio · et certe ite due ſunt maxime reſtri⸗ tauit amplam dotem qm ſi poꝛtaſſet te⸗
nſſtr ctiones ad ſtum tex: et ſunt valde nõn⸗ nuem. ¶ Scdo nõ caſum ſingul· in quo
inant de m practica · Sed dubito nunquid de fructus rei pignoꝛate non extenuãt ſoꝛ⸗
tumet iure procedant et rtrum adnitterentĩ tem ſed cedunt ipſi creditoꝛi et hoc quia
unon iudicio.et ſic e dubi de lect. Hoſti · ſuccdunt loco intereſſe ꝙ maritus pa⸗
ſun nam iſte tertus diat ſi conſtiterit itos titu m non recipiendo dotem pꝛomiſſaz
d eſſe vſurarios mam feſtos per alia argu Sed circa intellectum· cqueritur de nota
sſedfch menta· æc. ergo ante ſententiam iudicis bili a ſatis dubia · q: pater puelle promi
ſemon poſſunt dici mamſeſti et tunc poſt moꝛ⸗ ſit eertam quantitatem pecunie pꝛo do⸗
lepvlen tem poterit fieri pꝛobatio ad declaran⸗ te ſuo genero et pꝛeſtitit cautionem ð ea
tdro⸗ dum ꝙ erant mamfeſti · Itez vſurari) nõ numeranda cærto tem poꝛe 2 pꝛomiſit da
iadſt, poſſunt de facili conitinci idᷣo ſufficiũt ar re interim certos denarios pro libra quo
nrang gumenta cum fama arg. m clemẽ.j· eo. libet menſe nunquid licat · et videtur p⸗
naſh ti·et qᷓ poſſunt eſſe iſta argumẽta doct. mo ꝙ ſie nam ſicut pro dilata dote lucri
ponunt multa exempla.pone ꝙ vltra fa facit maitus fructus rei pignoꝛare ita li
mmaphrs mam apparet ꝙ iſte vẽdebat charioꝛi pᷣ⸗ cite debs poſſe aliquid recipere donec dos
fna i cio quia differebat ſolutionem vt m· c · fuerit ſibi ſoluta. Jo. and · ſentit hic oppo
onnit G m quuitate· ſupra eo· rel emebat cum pa ſitum dicens ꝙ qui dicit hunc caſum lici
nrei cto de retrouendendo cum maioꝛ pꝛecio tum debet allegare caſum expꝛeſſum naʒ
nſott vel reperiuntur inſtrumenta vſuraria· in ure non habemus miſi iſtum tex · qui
dnel Idem puto ſi reperiuntur ſui libꝛi in qui loquitur in fructibus poſſeſſioĩs qui ſb⸗
went bus ſunt rationes vſurarie· arg· in dicta njciuntur diumo iudicio quaſi dicat iſt ᷣ
eunen elemen · vna licet glo · ſentiat oppoſitum non eſt lucrum certum quia poterit eſſe
aN 1· c. ſane xxiiij · q·ij · ¶ Sed quero quia · S P nihil Percipiet ex poſſe eſſiõe ſecus qua
zoni dixi ſufficere argumenta cum fama nun⸗ do er pacto facto quid certum recipit ·
at quid val eat ſtatutum epiſcopi vt ꝑ vnuʒ nec obſtat ſi dieeres hoc permittendum
hsie teſtez xel Per tres de auditu pel per quat⸗ vt maritus poſſit ſuſt mere onera matri⸗
iutrſri tuoꝛ teſtes ſingulares vel per oonfeſſio⸗ patnn quia poſe reſpõderi per id quod
in nem factam extra iudicium coꝛam quo⸗ abetur in dicto capitulo per veſtras. ĩ
. e cunq; poſſit conuina de vſura· FFrede. cõ⸗ fine quaſi dicat ꝙ ipſa dos debet deponi
ne 4 ſil · xvn. conſuluit ꝙ non vt commuiter apud mercatoꝛem vt ex honeſto luero
tenetur quia epiſcopus non poteſt tolle poſſit ſuppoꝛtare onera matnmonij· do⸗
“ re diſpoſitionez iuris coommunmis cum ſit minus Anto · videtur adhuc magis re⸗
inferioꝛ pro hoc qð no· Jo· an. m ſimiliĩ ſtringere mtellectum huius capituli di
ni⸗ cfi · de apel. lib · vj · et. ( vltimo de offi · ns ꝓ aut milla mora omnnſſa ẽ ĩ do⸗
a archipꝛeſbyt · te numeranda vt quia in pꝛm· cõuentuz

extitit de ea ſoluenda in certo termino
tunc mhil poteſt gener licite ↄſeqin nee
etiam fructus rei pignoꝛate quia ex quo
nulla mora nullum debet eſſe intereſſe ·
preceſſit mora vt quia dos debebat ſolui
m continenti et tunc pro mtereſſe poteſt
pereipere fructus. Itez poſſet petere q̊⸗
tum veriſimiliter fuiſſet lucratus cum il
la peounia vt ſic habeatur ratio ad mter
eſſe lucri ſſantis ſicut latius dixi mn.c cõ

queſtus.õ.eo · ſed non videtur dommus

Knt. vidiſſe Calde · qui dicit ꝙ licz opi.
Joammis an. ſit tutioꝛ: ↄtraria tamen vi⸗
detur eſſe verioꝛ vt a pꝛmcipio poſſit cõ⸗
uemiri eum ſocero prout o · dixi nec ob⸗
ſtat dictum Jo· an quia iſte texu loꝗ⸗
tur mdiſtmcete pt lueretur fructus poſ⸗
ſeſſioms. et quandoq; tales fructus ſũt
certi vt quia eſt domus ſolita locari vel
poſſeſſio ad afictum conceſſa vnde circa
hanc queſti oneʒz ſatis dubiam putarem
ſic dicendum ꝙ aut a pꝛindpio ſimplici⸗
ter datus fuit terminus ad dotem perſol
uend am non mteruemente pacto mter⸗

uentioĩs pignoꝛis licet expoſt facto pi⸗
gnus fuerit traditum et tunc mhil ꝑt᷑ ge

ner conſequa · nam ſicut poteſt vxoꝛez ſi⸗
ne dote ducere et de propꝛio tenetur ale⸗
re vt nõ.in dictocper veſtras · ita po⸗
tu t vxoꝛeʒ tranſducœre dato termio ad
dotem perſoluendam. ſed ſi a pꝛincipio ĩ
teruemt datio pignoꝛis tunc credo opi·
do · An · procedere quia gener recipien⸗
do pignus videt confiſus autoꝛitate hꝰ
c.et recipere pignus vt lucret fructu m
compenſatione dotis dilate et puto etiã
ꝙ a pꝛmcipio poſſit conuenmiri cum ſoœ⸗
ro de percipiẽdo aliquid anmmuatim vſq;
ad ſolutione dotis duůmodo ſit homo ſo⸗
litus mercari vel ponere pecuniaʒ apud
mercato:em cum iſte non capiat pꝛo mu
tuo nec pro dilatiore data ſed vt ſuſti⸗
neat onera matrimonij et ſic potius ca⸗
pit vt intereſſe nec videtur hoc cõtra do⸗
num charitatis · ¶ Secũdo pneipaliter
queritur quid ĩ herede mariti poſſidente
ſeu detinente pignus poſt moꝛtem mari
ti nunquid lucret᷑ iſtos fructus ſicut ma
ritus Jmoc · tenet ꝙ non quia in optio
ne heredis eſt quãdocunq; reſtituere pi
gnus et liberrare ſe ab obligatione quod
non eſt m marito cum ipſe teneatur ad
onera matrimonij ſicut etiam poteſt et
queri de vxoꝛe eui ſoluto matrimoĩo da
tum eſt pignus ꝓ reſtitutione dotis nu⸗
quid lucretur fructus a commuiter tene
tur ꝙ nõ licet ęm vxoꝛ alimẽtet᷑ ex dote

e*

ſua tamen cũ ipſa non ſuſtmeat ſeruitia

matrimonij ſoluto matrimonio debʒ cõ
putare fructus in ſoꝛtem et ideo ſit cau⸗
ta vt faciat ſibi dotem ſoli rel poſſeſſio
nem dare in ſolutum · Et faciunt hec ad q̃
ſtionem m multis locis ſtatutum eſt vt

ſoluto matrimomo qndiu heres mariti

ſteterit m dote perſoluenda teneatur da
re certum quid vxoꝛi relicte vt poſſit ĩde
ſe alere nunquid valeat ſtatutum vt poſ

ſit mulier cum bona conſcientia recpere

iſtud et ſepe vidi m facto dubitare. Jo.

de lig · in clem ·. eo · ti · concludit ſtatutũ
non valere per ea que dixi · S. quia vxoꝛ
non ſuſtinet ſeruit: a matrimom ideo nõ
debet aliquid lucrariſed debet agerept

dos ſibi reſtituatur ſeu perſoluat᷑. Ego
autem aliter dicerem et pro deciſione hꝰ
queſtioĩs eſt exammanda alia queſtio
nunquid heres mariti teneatur alere vxo
rem relickam donec perſoluerit ſibi dotẽ
et licʒ ſint opi.mihi plus placet ilia opi.

ꝙ ſi nõ h abet vxoꝛ alia bona debet ali ab

herede mariti etiam mfra amũ datũu he

redi ad dotem reſtituendam et hãc opi.

tenuerunt glo · et Bar.ĩ· l. j. exactio. C.

de rei vxo · act. et Opec · in ti · qui fil · ſint

legGj. rer· nunquid vxoꝛ hoc pꝛeſuppo
ſito ad pꝛemiſſam.q.dico ꝙ aut ſimus ĩ
caſu in quo vxoꝛ debet ali ab Herede mari
ti et tunc valeat ſtatutum loco alimẽto⸗

rum decernens certam quantitateʒ am
honeſtius ſit recipere quantitatẽ q̃; ali-

menta manuatim aut non debet ab here⸗
de mariti ali et tũc ſecus ac. ¶ In glo · fi⸗
ibi ĩ fundo · certifüdino expone. i. in füdo ĩ
quo foditur creta ꝓ faciendo tegula ſeu
lateres· ¶ In ea . glo · ibi ſecus eſt m fetu
ancillarum dotaliũ ac. Ratio auteʒ qua
re partus ancille dotalis non cedit lucro

mariti eſt qꝛ bumana creatura nõ com/

putatur m fructu inmo rerum natura g

tia hommis inducit omnes fructus. vt di

cit tex· m.l.in pecudum ff de vſur.et Cy⸗
cero · j · de officijs vnde aum maritus de⸗
beat lucrari fructus et partus nõ eſt in
fructu ergo.ac. ¶ In ea · glo · ibi m ar⸗

boꝛibus nõ cedendis · ſeaus ergo ĩ arbo⸗

ribus cedendis vel quia·j. breue tempus

renaſcuntur nam tunc poteſt dici fructꝰ.

ſecus vbi non naſcuntur,

chael. Repetẽs vſura nõ

eauſã habet.h.dicit · pꝛimo ponit ꝑtis
q̃relaʒ · Ocdo clauſulam quã ſtilꝰ curie

auditur miſi reſtituat extoꝛtas
Vx per ſe vel ꝑer alium a quocuq;

t
ſtean,
thep
tunn Ate
engn
negur
tpoſtk
uner
ranefn
htne,
ditſtnt
„qunm
mldon

lugk

weſottß
Not⸗

rerem.

ntſt
etlluap.
deetglb⸗
niderihr
khieg⸗
rachio⸗
gliflſ
preſepy
Ut ſimnet
edemn
alimetn
atezan

wec

tabkor/
Incbe⸗
1infiw,

cqn
deluon

nö

fdeun
snd

nined
jöen

biſnar,
Uſarbo⸗/
tnhl
nchh

ſuncn
Uwttn
locq
ieht⸗
gane

apponit imm litteris q̃ mpetrantur ad re⸗
cuperandas vſuras · caſus ac · ¶ Nõ pri
mo ex tex·laicum poſſe adire papã ↄtra
laicum pro pſuris reſtituendis et Nptu
jimpetrare nam hoc caſu uidex eccleſia⸗
ſticus habet iuriſdictioneʒ inter laicos
vt in. c.quia g · eo · et dixi ſup NKica et no ·
in. c. cum ſit generale de foꝛ · compet ·

¶ NMota ſecundo filium poſſe exigere vſu

ras extoꝛtas a patre et mtellige de filio
herede et idem eſt in quolibet herede ex
traneo · ¶ Item no · ꝙ non auditur re⸗
petens vſuras niſi reſtituat extoꝛtas peꝛ
ſe et per patrem ſuum et idem puto con
ſimili ratione de extoꝛtis · per defunctũ
cuius heres iſte extitit et hoc addidit i⸗
ſte tex· ad· c·quia fruſtra s · eod· quia ibi
fit mentio tantum de extoꝛtis per impe⸗
trantem ſeu repetentem hic autem etiã
de extoꝛtis per patrem. Sed dubiumẽ
quid in clerio repetente vſuras nom
ne eccleſie nunquid poſſit excipi ꝙ ab a⸗
lijs ipſe extoꝛſit vſuras et dock. commu
niter tenent ꝙ non quia agit nomine ec
cleſie ideo delictum ſuum non debet ob⸗

eſſe eccleſie vt m regula delictum li· vj ·

et facit · c. frequens m fi.de reſtit · ſpoli ·
eo · li· Idem dicendum m procuratore cõ
ſimili ratione vt non poſſit excipi de ex⸗
toꝛtis per ſe · Et decl ara huius·c· materi⸗
am prout habiuſti mc quia fruſtra õ·
eo · ¶ In glo. fi · ibi ſed potius ex quaſi
contractu ratione mdebiti no · glo. ſin ·
quia facit ad deciſionem multaꝝ queſti
onum et primo poteſt inferri ꝙ etiaz de
iure auili heres teneatur reſtituere vſu
ras extoꝛtas per defunctum licet de vſu
ris mhil peruenerit ad heredem quia nõ

conuenitur ex delicto heredis ſed ex q̃ſi

ↄtractu et ſic ceſſat · .j. Cne er delict · de
funct · ¶ Secundo poteſt inferri contra
opini onem rre.yvt heres teneatur ſi nõ

confecit muentarium ad reſtitutionem

vſurarum vltra vires hereditarias ſicut
dicimus in alijs obligatiomibus contra
defunctum yt . ·ſanximus · C. de iur · deli
de quo dixi m. c tua g · eo. et in · cim litte⸗

ris de rapt · ¶ Sed tunc foꝛtiter oppon.

contra glo.ſi non agitur ex delicto ſed
ex quaſi oontractu quid ad eccleſiazʒ cõ
tra laicum · Sol · licet agatur ex quaſi cõ
tractu tamen verſatur delictum quod ẽ
mixti foꝛi vt dicit glo · m. c.ſi epiſcopum
xpj · q · vj · et ad predicta vide quod not ·
Bar · m.l.j.C·de priua.delicti · ¶ In ea:

glo. ibi quod potius credo concludit in

hoc glo · ꝙ ſiue in Kpto ſit facta mentio
de vſuris extoꝛtis a patre vel defuncto

cuius heres iſte fuit ſiue nõ ſit facta mẽ
tio ſempꝑ poteſt excipi ↄtra ĩpetrantem
vel agentem vt prius reſtituat vſura⸗ ex
toꝛtas ꝑ ſe vel ꝑ aluum cuius heres fuit
et hec ↄcluſio vmuniter appꝛobatur. Nec
ob. ſi dicatur ꝙ cu mm litteris nulla fi⸗
at mentio de patre non pf de eius facto
excipi q;ꝛ non extenduntur ad perſonas
non expreſſas vt in· c p· et g. de off .· dele.
So · iſta obligatio ſeu proinſio non ori
tur ex virtute litteraꝝ ſed ex iuris diſpo
ſiti one exquo em̃ iſte inpetratoꝛ ſiue ex
perſona ſui ſiue alterius tenetur vſuras
reſtituere non debet ante alium impetẽ
qm̃ ipſe reſtituat extoꝛtas perſe · Et in
fi · glo · no. gl . et tene bene menti in eo ꝙ
ocludit ꝙ is qui vſuras extoꝛſit noĩe al
terius non tenetur ad reſtitutionem nꝰ
pt contra eum excipi · Ded contrariüũ ſẽ
ſit glo.m.c ſicut xlvj:di · Hoſti . Gof. m
eoꝛum ſummis huiꝰ ti · vt refert bic Jo ·
an.qui videtur eorum ſequi opi· conclu
dit ꝙ aut principalis eſt ſoluendo et non
tenetur iſte ad reſtitutionem· alias ſe

cus et hec opimio mhi plact vt exquo

dedit cauſam delicto teneatur alio nõ po
lente ſatiſfacere · quod no· Abbas ·

Uanto.Judei qui extoꝛ⸗
quent graues vſuras a chri⸗
ſtianis vel de poſſeſſiõibo de⸗

as eis nõ ſoluũt priuant᷑ chriſtianoꝝ cõ
mumõe · xel ſic et breinꝰ· Etiam iudei cõ
pellendi ſunt ad reſtituẽdas vſuras ex⸗

toꝛtas a chriſtianis et ad ſoluendas de⸗

cimas vel oblatões de eoꝝ poſſeſſioni⸗
bus · h. d. duo ſunt dicka bᷣm ibi hac eadẽ

primum dictum facit tria · primo ponit

cauſam ſtatuti · ſecundo ſtatutum ibi ſi⸗
odali · tercio prouidet contra grauamẽ
ſuſpicatum · ibi principibus · caſus xc·
¶ Nota primo vnam cauſam quare v⸗
ſura propbibetur nam diminuuntur fa⸗

cultates hominum et ſic in breui tpe re⸗
ÿcIt N

ducũtur ad pauꝑtatemt pauper
res piculoſa etiam amimabus iuxta illud
Salomonis diuicias et paupertates nõ

dederis mihi ꝛc̃. et hinc eſt ꝙ ꝓPter ſu⸗

ſpitionem pauper non admittitur ad te
imonium nij · q· in · teſtium et hãc ra
tionem etiam ponit Inno · ſuper Nica ⸗
vide bo. text · in. c·. j · eo.· ti · li · vj· ibi vſura⸗
rum que ammas deuorant et facultates

cimas rel oblatões ſolitas pcipiꝑ eccleſi

exhaurit · ¶ Secũdo no · ꝙ ratione vſu⸗

rarie pᷣuitatis etiã iudei ſoꝛtiuntur foꝛuʒ
eccleſiaſticum vnde directe hie opellun
tur ꝑ eccleſiam ad reſtitutionem de quo

dixi m. c poſt miſerabilem.S/eo · ¶ No·

tercio modũ ↄpellẽdi iudeũ per eccleſia,z

vt ſubtrahat᷑ ei vmerciũ xpᷣianoꝝ · et ad
Hͦ pt excoĩcare xpᷣianos ↄtrafacientes et
iſta ẽ maxima pena ſcʒ mter homines eẽ
et hominũ carere ↄmercio .l.hi q ſanctã
C.de apoſtatis · excoĩcantur em indire⸗
cke · ¶ Quarto no ar · opt · ꝙ oblatiõs
ſũt m pꝛecepto et de iure parochiali eccle
ſie iudei tenentur ipſas ſoluere ſi ſtãt in
domibus ſolitis habitari ꝑ chriſtianos
de quoꝗ·. ¶ Vltimo no · ꝙ iude pñt acqͥ
rere reꝝ dñia de quo latius perInno· m
c.ꝙ ſuper his de roto· ¶ In glo. j· ibi a
ↄtrario ſenſu no · glo · iuncto terx · e ſolz
allegari ꝙ ar · a contrario ſenſu nõ pꝛo
cedit vbi mſurgit abſonus intellectus
pel alibi reꝑeritur contrarium et de hoc
plene diceo m. c cum apoſtolica de hi que
fiunt a prela.no· Jo · an · et Cald · m . c. pu⸗
blicato. de eleck · vel die et aliter bm Ho
ſti · ꝙ omnis pſura ſolet eſſe grauis vn⸗
de nõ ꝑmittitur aliquo modo· ¶ In ea ·
glo.ibi legitumum modũ ꝛc. naz de iure
ciuili nõ poterant vſure ad libituʒ exigi
ſ0·vſh ad certam meſuram rel ſũmã tmn
vt habet᷑ · omnes · C· ð vſur · dic vt ibi
de quo non eſt hodie inſtandum qꝛ om/
nino vſure hodie ꝓhibentur vt /g· eo · p
to. et · .c · fi · ¶ In glo· fi · ibi res tranſit cu
onere ſuo · pondera glo · ſentit enim tũc
iudeos opellendos ad oblatiões et deci⸗
mas pſonales et prediales quando illa
poſſeſſio peruenta ad uudeum habebat h
onus annexum et hãc opi. antiquitus te
nuit Hoſti.et ſecutus eſt Goffꝛ· et poſt⸗
modum ab ea reeeſſit et tenuit mdiſtm
cte iudeum debere compelli ad decimas
perſonales et etiam oblationes quas ec
cleſia oonſueuit recipere a chriſtianis ha
bitantibus m illa domo ne peꝛ defectuz
nudei eccleſia patiatur detrimentum nam

poſſet ſequi ꝙ iudeiemerent fere totam

parochiã et ſic diminuerentur uura pa⸗
rochialia · Ego m hac diuerſitate vbi o⸗
nus non eſſet annexum rei ſatis putarez
ſtandum conſuetudim. ſecus vbi eſſet
annexum rei vt m detimis predialibus·
nam m dubio etiam omnes mfideles te
nentur ſoluere decimas predialcs etiã ſi

xpᷣiani nunqʒ illa predia poſſiderant vtĩ

c.de terriset in· c m aliquibus de decim.
et tenet Oldra · conſilio · xxv · nec valet
hic ar · a otrario ſenſu.tene menti ·

Auiganti. pſirarius 5
quia debitoꝛe recpit aliquid
yltra ſoꝛtem etiã ſi ſuſcipiat in

ſe periculum. h. d. primo non eſt vſurari
us emptoꝛ rei minus iuſto precio ſi tũc
veriſinnliter dubitetur an tempoꝛe ſolu⸗
tionis plus vel minus ſit res valitura· hH
ſecundo propter dub ium excuſatur is ꝗᷣ
ex eo quod differt ſolutionem pᷣcij ſi vẽ

dit rem plus q́ʒ valeat ſi nõ erat ea alias

venditurus · hoc tercio et ſic tria dicta de
ſe patent · Sm ibi ille quoq; · tercium ibi
ratione dubij Caſus·ꝛc̃. ¶ Nota primo
ex tex · ꝙ recipiens ex mutuo aliquid yvl⸗
tra ſoꝛtem pacto mterueniente eſt vſu⸗
rarius· et nota bene ꝙ tex · dicit ex hoc in
fertur ꝙ quicquid ſit illud quod recipi
tur exq poteſt pecuma extimari et q̃ntũ
cunq; modicum ſit mducit vſuram · xiiij
qõe · iij · m. c .j · et ij · et ij · et voluit beatus
Tho · ſecunda ſecunde · q · lxxviij. art · ij·
¶ Nota ſecundo ꝙ occaſione mutui nõ
pt᷑ recipi aliqd ex pacto etiã ſi mutuans
ſuſcipiat m ſe ꝑpiculũ pecunie mutuatee
tiam ſi mutuet nauiganti vel eunti ad nũ
dinas qui exponunt ſe varijs periculiet
vadunt cauſa lucri et ſic nota bene ꝙ nõ
eſt licitum recipere etiam a mercatoꝛe ex
quo tu contrahis ſecum mutuum licet
ipſe recipiat vt lucretur quia poſſet eue⸗
mire contrarium vt ipſe perderet ex mer⸗
cimonio et vſurarius eſſet m tuto et ſem
per lucraretur · foꝛtius ergo committi⸗
tur vſura qñ mutuatur non rolenti exer
cere mercimonia ſed pꝛo neœſſitate ſua
q; debʒ quis ſubuemire proximo gtis m
neceſſitate et pꝑeccat quis nõ ſubueniẽ⸗
do ꝓximo m neceſſitate aſtituto · vt no·

m. c.o ſuluit.S· eo. facit.cſicut · xl vij· di.

et quod ibi no · ¶ Wo· ꝙ recipiẽs expa⸗

cto aliquid yvltra ſoꝛtẽ dicit᷑ vſurariꝰab

vſura ⁊ vſura pt᷑ diriuari et dii ab vſue

ris crediti rei foꝛte qa ibi rapitur vſus

quia venditur vſus pecumie qui non eſt

m rerum natura cuin ex vſu pecume con

ſumat᷑ dniuum pt dixiſuꝑ Nica.¶ Mo.
ex ver · ille quoq; ꝙ vſurarius eſt cenſen
dus üle qui ennt rem de pñti minus qm̃
valeat ex eo quia differt traditionem
rei empte et ſoluit pꝛecium de pꝛeſẽti ni
ſi dubium ſit ꝙ plus vel mmnas ſit vali⸗
tura res tpe traditõis et ſi diceres vſura
non comnnttitur niſi in contractu mu⸗
tui vt in . c. conſuluit · S· eo · et dixi · S. Ni⸗
cam ergo nõ debʒ hic ↄmitti cũ ſit ↄtra⸗

ctus empticiꝰ Nndeo ꝙ quo ad foꝛmã

otractus non eſt vſura ſed quo ad mtẽ
tionem deprauatã eſt vſura quia per in⸗
de ius fingit acſi illam pecumã mutuarʒ
illi venditoꝛi vt recipiat illud lucꝝ quod
eſt vltra veram extimationem rei Iteʒ

— û C LC ¶ d. d— — — — — – 2 —

—

—.— —

uu – ☚T – —

Nſr
noſi
worſol⸗
liin⸗
ſuns
ſhähſine

Nteele

udccher
almſ
Ntapiim
ligude
beſtn
terborn
nod nn
nieti
unamti
uitbennn
ijant⸗⸗
mutuii
muhuaye
nubuate⸗
ntiad
wrialte
rnegn

catoe

lumn lo
wſſckeng
etenmen
utoetſen
mmnta
lentiere
itateſu

Fusn

tbueni
d ptſp
rlrijd
eserpt
irandb
ipyle
tur ſ
inonel
mror

nsgi
toren
än
val/
Gyſura
tumu/

1
1
ſtein

no · ꝙ rõne dubij quis excuſatur in foro
iudiciali ſed m foro pemitentie ſtabituꝛ

oſcie · ¶ Vltimo no . ex ver.fi · ꝙ quando

venditur res plus qʒ valeat et differtur
pᷣcium rei ad termnũ duo debent vcurre

re ad hoc vt otractus nõ cenſeat᷑ vſurari
us primo ꝙ dubiũ ſit antpe ſolutionis

precij res ſit valitura plus vel minus·
¶ cdo ꝓ iſte venditor non erat alias
venditurus tpe ↄtractus ·ſi ergo certũ
ſit ꝙ tꝑe ſolutõis nõ valebit plus nel mi
nus et quod iſte erat rendituruꝭ nunc
minoꝛi precio ſi habuiſſet pecuniamĩ pᷣ⸗
ſenti tunc ↄtractus cenſendus eſt vſura
rius et h̊ rõe dictam · q pᷣc· nã fingimꝰ

emptorem ſoluiſſe pcium de preſenti et
penditoꝛem ſibi illud mutuo accepiſſe vſ

q; ad terminum pᷣfixum pro illo lucro
quod eſt pltra verum precium rei · ¶ In
glo ·ij· ibi vſurarius eſt cenſendus.no/
bene glo · ꝙ licet mter ptes deſcriptꝰ ſit
otractus emptõis et renditõis et ĩ veri⸗

tate non poſſit repeti pꝛecium tñ propteꝛ

fraudatam mentem emptoꝛ poteſt dici
vſurarius licet ex foꝛma ſui contractus
nõ appareat vſurarius · Ex hac glo. poſ
ſet defendi libellus vbi talis dicitur vſu⸗
rarius licet Doſti. dubitauerit m.c in ci/
uitate et · c. oonſuluit g· eo · et facit iſte tex
m · Gille qui renit aduerſatiue ad prece⸗
dentia · ¶ In ea · glo · ibi ſunt in talibus
conſcientie ſue ⁊c.· glo · foꝛmaliter nõ ſol
uit contrariũ et ideo dic vt m dubijs qͥs
debet abſtinere a tali contractu er qͥ ad
conſcientiam ſuam et m foro anime de⸗
bet fieri interpretatio potius contra euʒ
quia illa pars eſt benigmoꝛ que eſt tuti
oꝛ vpt habes glo· notabilem m.·c. xnico de
ſcrut. et facit tex · in.c ſiginficaſti ij· ð ho
mici. ſed mforo contentioſo mterpre⸗
tatio fit mbemgmiorem partem et ita
loquitur tex · iſte et facit · cum tu · et qð

bi no · Innoc· g. de teſti · Sed quero qñ

pt dici certum ꝙ res valebit plus tpe tra
ditõis · Sol · dicit Hoſti · ꝙ debet atten
di omunis opimo et curſus regioms nã
communiter minus valetur frumentuz

tpe meſſium qm tpe paſche · et lieet quq;
accidat ↄtrarium tamen ꝓpter hoc nõ ẽ

recedendum a dicka preſumptõe q debʒ

conſiderari id quod frequenter accidit · .

nam ad ea · ff de legi · et m. c. litteras ð de
ſpon· impub · ¶ In glo·fi · in fi· et decla
ra hunc vlti· ꝓut nõ fuit in.c. in ciuita

tesõ · eo · Ded extra glo · quero ꝓ declara
tione prime partis · c· hic non eſt licitum

mutuare et aliquid recipe vltra ſoꝛtẽ eti

am ſi creditoꝛ ſuſcipiat mſe periculuʒ qᷣd

in iſtis qui quotidie contrahunt ſocieta
tem et vnus apponit operam et alius pe
cuniam Gof · dicit talem otractum ſocie
tatis licitum exquo coĩcat ſibi damna et
lucra et de hoc vide bo. glo · que ſolet al⸗
legari · xiiijj · q.iij pleriq; que dicit hunc
ↄtractum ſocietatis non eſſe licitum ſi
vnus xvellet ſentire lucrumet nõ damnuz
Hoſti ·m ſum·huiꝰ ti· an aliquo ver ·
qᷣd ſi ꝑpiculum tenet op · dicens ꝙ ſicut m
alijs ↄotractibus ex quorum natura pi⸗
culũ ſpectet ad alteꝝ pt᷑ apponi pactuʒ
vt periculum ad reliquum ſpectet vt m· c.
vnico de vmod. et · l. .·· ff depoſi · ita dicẽ
dum eſt et m hoc contractu ſocietatis
vpt liœt ex eius natura piculum ſpectet
ad ptrunq; tñ ex pacto poteſt ad alteꝛũ
dumtaxat ꝑtinere nam contractus ex cõ
uentione totlũt legem · vt in regula cõ
tractꝰ de reg · iur. li . vj · et ꝓ hac ſua opi
adducit bo · text · mſti pro ſocio m de
illo cim i · ſe · ſed accur / et Rzo · tenue⸗
rũt oꝓpo.et ſic cooncoꝛdãt eum glo. alle.
m.l·ſi nõ fueritff. ꝓ ſocio et idem)o · cal
hic non ob · dickum Hoſti.quia ĩ alijs
contractibus non eſt ↄtra ſi pᷣter natu⸗
rã otractus · Sed in contractu ſocieta⸗
tis cũ habeat inſtar cuiuſdã fraternita
tis.l· xeꝝ · ff pro ſocio · eſt proprie õ na⸗
turam contractus vt vnus ſolus ſentiat
damnum. Nec ob· de illa quia non de
bet intelligi ᷣm eum in capitali · ſed debʒ
intelligi m alijs lucris et dãnis vt ĩ iltis
valeat pactum vt ſentiat de lucro ſed nõ
de damno · Darem alium intellectũ ad

ulum tex · vt loquatur in recipiente peou

můã et ponente operam tãtũ vt ex pacto

poſſit damnum non ſentire · ſ. pecunie ſa

tis eſt ſi ſentit damnum opaꝝ amiſſan
nam ſicut m luero pecuma et opera eqiti
pantur ita et ſmn damno ſẽtiendo · ſed ex

ꝑte pecuniam dantis non poteſt h pa⸗

ctũ iteruenire q; proprie eſt ↄtra ipᷣam
ſocietatẽ qꝛ recipiẽs pecumã poſſet ſen⸗
tire duplex damnum videlicet operarũ
amiſſarum et pecume recepte et aliꝰ nul
lum damnum ſentiret cũ haberet ſuã pe
cuniam mtegram et ſcias ꝙ hec opi · tu
tioꝛ eſt ideo eſt amplectenda · Sed ad
uerte ad vnum dickum Jo. an · de quo Jo
cal· non facit mentic nem ĩ c per litteras
de do poſt diuoꝛ · reſt · vbi ſenſit ꝙ pe⸗
cuma dotalis poteſt deponi apud mer⸗
catoꝛẽ qui debet cauere de pecunia mte⸗
graliter reſtituẽda.ſed lucra debent cõ
penſari cum damno et quicqᷣd ſuperit ð

lucro poterit diuidi et ſic aptiſſime ſen⸗

tit ꝙ poſſit aponi pactum vt capitale

femper ſit ſaluũ videt ſentire ꝙ ſit ſpeci
ale in dote dum allegat · .j · ffſo · ma · vbi
dicitur prouidendum vt ſalua ſit dos mu

lieris. Ego ſemper dubitaui de illo dicto

nam non probatur iure · ĩimo motrariũ

facit tex · ibi in c· ſuper eo · S · e. c. nam ſi cõ

tractus m ſe eſſet vſurarius et illicitus
talis ↄtractus non poſſet recipere ali⸗
quã conpenſatõnem ꝗꝓpter bonũ qð ĩde
ſequit᷑ maxime ꝓpter bonum caritatis ⸗
corporale vt no · in · d. .· ſuper eo · et no ·
Jo· mregu la peccatum de · re · iur · li vj ·

¶ Seðdo quero de alia.q: notabili qdaʒ

mercator paratus erat ꝙ ficiſci m aliam

regionem empturus meꝛces in quibus

veriſinnliter fuſſet lucratus centũ acceſ
ſit anncus et rogauit eum vt mutuaret
ſibi ũlam pecumã quaʒ ꝓmittebat ſibi
reſtituere mtermino cum lucro ſpeato
nũquid ↄtractus ſit enſendus vſurari
us · Inno · dicit ꝙſic licet aliqui oppo · te
neant q; daret᷑ materia conmittedi hãc
rauitatem vſurariam hoſti · in.cſalu⸗
riter s · e · dicit ꝙ iſte eſt obligatu ere
ditoꝛi id qð veriſimliter fuiſſet lucratꝰ
quaſi hoc percipiat creditoꝛ ratione m⸗
tereſſe et non ratione vſure · Jo · an · di⸗

cit hoc dictum Hoſti .procedere pꝰ mo
ram commiſſam ſed ante moꝛam nõ qꝛ

ibi nullũ hʒmtereſſe alias vſurarius poſ
ſet fingere velle ire ad emendum mercef

et mutuaret pecuniam ſub iſto coloꝛe ad
vſuras · ¶ Nota primo ſingulariter etñ

tradas obliuiomiid quod ſentit Jo. an.
ex his verbis vt etiam m contractu mu
tui poſſit peti poſt moꝛam intereſſe lucꝛ
veriſimiliter ceeſſantis de quo chxi in. c. cõ
queſtus ·S. eo. Sed an a pri ncipio poſ
ſit haberi iſta ratio poſſet foꝛte dici ꝙ v
bi mutu ans ducitur bona mtentione et
potiꝰ mutuat vt ſeruiat amico q́ᷓ; ĩ frau
dem ꝙ tunc excuſatur a peccato licet ali
aopmio ſit tutioꝛ · Circa hoc dubitatur

etiam de alia . q· aliquis habet hic merceſ

q̊s mtendit deferre ad aliam regionez et
vendere pro charioꝛi p̃cio · alius aparet
hic et offert idem precium hic quod poſ
ſit habere m loco deſtinato nunqᷣd lice⸗
at facere hũc contractum Inno. ꝙ ſic nã

ſicut ratione tꝑis excuſat qᷣ vendit mer⸗

ces plus qm valeãt vt hic m fi · ita et ra

tiõe loci Hoſtiinclinat motrariã ſñiaʒ

et mouetur qꝛ nõ ſine magna neœſſſitate
iſte mouetur ad emendum cum et ille

ſubijſſet laboꝛes in itinere et foꝛte pdidi

ſſet aliquo caſu · Jo · an · dicit ꝙ aut pᷣciuz
ſoluitur de pñti et ↄtractus eſt licitus q;
vult foꝛte defeꝛre ad aliũ locum · aut dif

fertur ſolutio pᷣcij et procedit opi · Hoſt ·
pt᷑ dici ꝙ etiã hoc vltĩo caſu vbi ceſſaꝛet
fraus adhuc ꝓcedit opi · Inno · qꝛ foꝛte
vult deferre ad locũ vbiſperat maiꝰ lu
cy· Item exqͥ iſte nõ erat ſic nenditurus
ꝓiſto pᷣcio ſatis ↄpenſat᷑ · ¶ Vltimoß
qro dicit᷑ hic ꝙ nõ eſt licitum aliqᷣd reci
pere vltra ſoꝛtẽ ex pacto qͥd ſi recipiatu:
aliqð pᷣuicium verbale rel facti puta mu
tuo tibi decẽ vt mſtruas me xel filiũ me
um vel vt mterœdas ꝙ me apud deum
vel vt vad as ꝙ me romã. Rayet Gof ·
m eoꝝ ſũnns hꝰ ti · et ſequit᷑ Cal· ↄctu
dunt ꝙ nõ eſt licitum ſed hoc intelligen
dum eſt qñ illud quod recipit᷑ eſt pecu⸗
nia eſtimabile vt · S. dixi vm Tho · nam
nulla merementa recipi debent ex mutuo
q̃cunq; ſint et q̃liaqueq; · xiiij · q·iij. c· ·ij
et iũj . Et ex his mfert ad.q· doctoꝛ mutu

at pecuniam ſcholari pt intret ſeuum et

alias non erat mutuaturus nec ſchola⸗
ris mtraturus vel mutuauit vnivt veni
at ad molendinum vel ad furnum ſuum
Jo · cal · dicit ꝙ ſi i te mutuans reœepit a
liquod ↄ mo dum pecunia eſtimabile ꝙ
cõmittitur vſura exẽ plum in doctoꝛe ex
concurſu ſcholariũ efficit᷑ magis famo⸗
ſus et habet maioꝛes cãs pᷣ manibo vł ex
hoc ampliat ſibi ſalariũ et ita in dño mo
lendini q plurim ꝓpter hoc concurrũt
nã vere ex mutuo iſti recipiũt aliqd vl⸗
tra ſoꝛtem ideo tenent᷑ ad reſtitutõem ſz
eam facere debẽt pauꝑibo q ab illi quu
bus mutuauerunt nõ extoꝛſerunt ſtam
pecuniam et ad hanc concluſionem dñt
reduci glo. iuris ciui · vna eſt m.l. j · ff · de
off · pꝛefec. vrbis. Xlia in . · · ff. de calu ·
et ſenſerunt ꝙ committeretur ſymonia
quod nõ eſt reꝝ q; ſcholari non rendit
doctrinã doctoꝛi nnmo doctoꝛ mſtruit
ſcholarem et ad hoc mutuat pecuniã ſed
omittitur vſura ſᷣm diſtictionẽ pᷣdi ctã
¶ Vlterius queritur nnnqqd ſit licitũ rẽ
emere vt carius rendatur et oelude poſt
Cal.hic et Inno in.c.i. ne cler · vel mo · ꝙ
aut quis emit rem hic pt eam integraʒ
vendat et principaliter ĩducitur ſub ſpe
lucri et non licet · pro hoc text.in · eijciẽs
lxxxviij. diſt · et m.c. qm xiuij· qiin. Aut
habet intentionem mutandi mi aliã foꝛ⸗
mam pvt quia emit lanã et inde facit pan
num vel vult deferre rẽ in tegrã ad aliũ
locum et tũc eſt licitũ licet mducat᷑ ſpe
lucri q; hic ponit laboꝛes et induſtriam
et licitum eſt honnm piuere ex laborib⸗
et induſtria ſua iuxta illud dñicum · In
ſudoꝛe vultus tui veſceris pane tuo et⸗
batur in · d. c eijciens et · quomam eo

— —0— —

—
—

ſboſt
eſeng
ſote
nuigl
Nünnß
lcden
Wpü
tpltam
fflüm
6d dun
eG.
CeN
nteligen
ſtpun
enn
ttrntn
E
en

tſoana

eſcon
mytwe
uunſtunm
waptt:
mbleg
wckoet
isfan
nhyrie
jdfom
marrit
dyl/
töemß
illiqu
ntiſtan
demckſt
fliffe
deal⸗
nonn
nmtdte
nſtnit
umnaſe⸗
pdich

ltid

depſ
elno⸗
ntegen
ſubſee
ceſnir
ii
Aiiſo⸗
ten
