pa generaliter mquiſiuit deſ vymonie in
ſufficientia et derebus captis in naufra⸗
gio · vnde tantũ valet ſpecies quo ad ſpe
ciem · qztum genꝰ quo ad genus et eco⸗
tra aꝛ · m.l.ſi duo ff de ad mi · tu . et idem
dicit Inno · qñ obijcitur crimen contra pꝑe
tentem confirmationem vt repellat et ñ
ſit neceſſe exprimere circũſtantias max
ime ſi obijciens iurat ſe ignarore · ar. in
l.m actione ff de fur · nam öᷣm eum cum
inqſitõ fiat vt eniteat bona fama ſi expri
merent᷑ circumſtãtie oꝑaretur contrari
um effectum quia multa occulta publ
carentur · et cum his dictis vt plurimuʒ
tranſeunt doct. noſtri ex quibus habet
maxima limitatio ad iura in contrariũ
allegata · Sed tu aduerte quia Barto · ſe
quendo Ja · bu · in . . . Gſi publico · ff de ad
vl. tenet contrarium ꝙ ſicut in accuſatio
ne ita 2 ĩ iquiſitõe debent exprimi circum
ſtãtie delicti · quia mquiſitio ſucœdit lo⸗
o accuſatioms preterqm̃ in inſcriptio
ne ad penam talionis· Et ad iſtum ter·
reſpondit ibi Barto · ꝙ procedit quando
indqſitio fit non ad penam ĩponendam · z
vt prelatꝰta nqm̃ ĩdignus remoueatur
ab adminiſtratõe · nã hoc caſu tutoꝛ tã⸗
qm̃ ſuſpectus põt remoueri ex generali
ſuſpitõe yt ĩ · · h enĩ · ff de ſuſpec · tu · ita et

— — — — — — —— —— — — —ũ — –—

— —

— — —

— —

—— ——— — — —— – — – =DaAD ☛ —

prelatus ex generali mfama· Sʒz aduer
tendum qm̃ priuatio bñficij eſt pena nõ

modiuca m clerico cum ex eo ſuſtentet᷑ et

multis etiam ſũptibus foꝛte iltud acqſi⸗
uit vt dicit tex · m.c·ſuꝑ hec · de renunci·
facit · c.· ſup his · de accu · et quod no · m . c.
querelam · de procu·Et eſſe pᷣlatum eſt
honoꝛ et cõmodũ · ̊ nonſic eſſe tutoꝛem
Ex quo ſatis poſſit dubitari ð dicto Sar ·
ſed defendendo eum poſſet dici ꝙ aut m
quiſitio fit vt prelatus dũtaxat remoue
atur ab admmiſtratione non autez vt
pena mferat᷑ et tũc cũ nõ dicat cauſa cri⸗
minalis vtĩ · c qualiter et quando · ij · de ac
cuſa procedit opi · Sarnaʒ in fame? nõ
debẽt admmiſtrare m eccleſia dei· max⸗
ime cum ſe purgare nõ pñt.vnde reſpe
ctu iudicis nõ eſt pena.Secus videt᷑ qñ
iuder ꝓcedit inquirendo non vt remoue
at ab adminiſtratione.ſed vt pumiat ð
delicko · tũc enĩ ꝓcedat dictũ Inn · ¶ Ex
quo mfero ꝙ vbi prelatus procedit con⸗
tra ſubdituz beneficiatum et non expmit
ad quem finem agat ꝙ tunc cum pẽa ſit
arbitraria et poſ ſit punire aliter q; pri⸗
uando beneficiis vt no · m. cãquiſitiomi
de accu · ꝙ tunc non admittet᷑ mqiunſitõ
ſine circumſtantijs ſicut dicimꝰ qñ agit
de miuria criminaliter vt non poſſit m⸗
teruemire ꝓcuratoꝛ · q; pena eſt arbitra
ria et poſſit iudex ĩponere penã coꝛpora
lem et ſic habetur reſpectus ad id quod
ↄtingere pᷣtyt mil · fi. C. de ĩwur · et · imj. q ·
ix.ĩ. &niſi· Et hͥ no.q; ſũt quotidiana et
ↄſidera ꝙ tacite · Inn · ſẽſit illã opi · Ja · et
Bar · ĩ eo ꝙ reddit rõʒ ſpãlitatis · qꝛ ĩqᷣſi
tio fit vt bona fama eniteat · xc · q̃ quidẽ
rõ nõ procedit qñ fit mquiſitõ pᷣncipalit᷑
ad penã ĩponẽdã · Et iõ ĩ foro ciuili cũ ſꝑ
mdqſitio fiat ad penã ĩponẽ dã debẽt exp⸗
mi circũ ſtantie nec Innoc · videt ſentire
ↄtrariũ ꝑ illam rationem ·

De purgatione ulgari.
¶ OQuia duplex eſt purgatio· quedã ca⸗
nonica· q; canon muenit eã de. q̃ · g · di
ctum eſt.quedã rero eſt vulgaris·quia
pulgus mtroduxit eaʒ iõ ſequit᷑ nunc vi

dere lgari: . J
Ura ſuſcepti.

Duella et alie purgati
ones vulgares ꝓhibi⸗
te ſũt q; ꝑ eas multoci
ẽs ovdẽnat abſoluendꝰ

da·totus t · Et cda ꝑs hꝰ.c.ibi tue · Caſꝰ
⁊c· ¶ No·prio ex tex · pᷣlatũ non debere
ſuſtmere miri duella · · bellũ duoꝝ · neq;

et de tẽptari videt · H·

ſuꝑ poſſeſſionibo eccleſiarum nec alibi-
Et ſ eſt vnus caſus in q; eccleſia vendi
cat ſibi iuriſdictionem m laicos impedi
endo iſta duella · Et eſt ratio quia per ea
videtur temptari deus vt m. c· fi. eo · er
Zo legatꝰ ſuꝰvt eſt pᷣlatꝰ qᷣlibʒ põt ſe in⸗
tromittere et ĩpedire · Itez ꝓpter piou⸗
lü amman vt ĩi c j. et. ij . S· de toꝛneamẽt
¶ Scdo aduerte · quia dupliciter poteſt
tex · mtelligi ibi ſuꝑ eccleſiaꝝ poſſeſſio⸗
mbo· xc.primo vt mtelligat ſuper poſ⸗
ſeſſiombus · i· ſuper plateis et prednjs ec
c eſiarum · quia eccleſie vſueuerunt habe
re plateas aplas et aptas ad h̊. ¶ Se⸗
cũdo p̃t mtelligi qñ eſt ↄtentio ſuꝑ poſ⸗
ſeſſionibo eccleſiaꝝ · vt ꝓpter hoc nõ fi⸗
ãt duella 2a vterq; intellectus eſt bonꝰ

in ſe
Ignificantibus.aa
matũ ẽ· S c. ꝓx· In pma ponit
ↄqueſtio· In va ꝓuiſio ibi vnðᷣ
aſus· cc · ¶ No.pᷣmo ex tex. ꝙ de eoð
crimine pñt plures in eodem libello ab es
dem accuſari. ſecus vbi crimina eſſent di
uerſa de quo · i ·q· j· prohibent et . .j· C.
ſi reus veł accu ·mor.fuet.l. hos accuſa
re ffde accu· ¶ Scðdo no · ꝙ in iſtis bel⸗
lis que ineuntur ad ꝓbandum innocen⸗
tiam alicuiꝰnon ſemper detegitur veri⸗
tas: q; vt plurimum ceſſante diuina diſ⸗

poſitione preualet foꝛtior et mgemoſioꝛ

et eſt contra nobiles maxime de hiſpa⸗
ma defacili meuntes iſta duella cum in
ter eos eſt otentio · ¶ Tercio no · ar · ꝙ
conſules ſpoletam habẽt iuriſdictionezʒ
tzz hoc facit · ſpoletana ciuitas eſt de
patrimonio eccleſie ergo tota iuriſdictõ
eſt apud eccleſiam romanaʒ So · dicit
Hoſti · ꝙ ab olim etiam ciues ſpoletani
vt ↄſeruarent ſibi ius vmiuerſitatis ele/
gerunt ſibi conſules qui habebant iudi⸗
care de vilioribus cãis.ſed poſtmodum
paulatim vſurpaꝛũt ſibi totaʒ iuriſdicti
onẽ vñ eligũt ſibi ptãtẽ et capitaneuʒ et
qñq; dtẽnũt ſnĩaʒ ſũmi põtificis · vnde
cludit ꝙ cũ pſi vſurpauerint ſibi iuriſdi
ctõʒ nõ pñt allegare pᷣſcriptionẽ q; im re
bus muaſis et occupatis non currit pre⸗
ſcriptio ĩſti.v& vſuca: quod aũt · lxxxiij ·
di · illud · et . c. fi · de preſcrip. Et hoc dictũ
not · contra omnes cõitates italie que p
vſurpationem exeꝛcent merum et mixtũ
impiuʒz · vnde nõ pũñt allegare iuridice p
ſcriptionem licet aliud ſentiat · Sar·⁊ mi
nus bene im . lomnes populi ff. de iuſti ·
et iur · Sʒ pᷣt ibi mtelligi Sar.de legitĩa

pſcrip·ſeaus de ille gitĩa vt ipſemet tan
git ml.jffᷣte aꝗᷓ plu: ar. ¶ In gl· ibi ꝓp
ter probabilem erroꝛem bene retractat
fmi a. aẽ · Aduerte quia glo· lo qᷣtur hic
nimms generaliter et nõ reddit ſufficien
tem rõ em diuerſitatis · quare ĩ iuribo al
legatis in prin ·glo · non retractat᷑ ſmĩa
propteꝛ errorem · ſ hic 2 in caſibo ſequen
tibus m glo retractat᷑ propter erroꝛeʒ·
Doc · etiam vario mõ loquuntur ꝶ clare
expediendo in elleckuz . c. oolligendo ſpaꝛ
ſe deã per doct et aliqua ad dendo die ꝙ
multipliciter poteſt eſſe ĩtellectus.c. Et
Priſirllect! eſt ꝙ ideo fuit retractata
ic ſnĩ a q; fuit lata pᷣtextu probationuʒ
reprobataꝝ fallac. Sicut emim ſnĩa la
ra per falſas probationes retractat᷑ vtĩ
c.cum venerabilis · õ · ðD exop · et · C. ſi ex
falſis mſtru · per totum · ita et foꝛtius hic
ſnia retractari dʒ cum hic probatio du
elli ſit fallax et a iure reprobata· et hunc
intel leckum ſenſit gl · in fi · licet obſcure
et tenet Hoſti · dicens ꝙ ipſe met qui eã
tulit pouiſſet retractare ſi erat oꝛdinari
us vt nõ m c:qualiter ·de accu.facit.l.ab
ſentem. C. de accu et quod nõ.m.c.cũ ceſ
ſante · deap. ¶ Se cũd dĩtellectus eſt ꝙ
iſtud duellum fuit mdictũ ꝑ iudicẽ ſᷣm
ſtatutum ſeu ↄſuetudinẽ loci vt patet in
tex · ibi coacti · ⁊c̃ · et ſic fnĩa iſta fuit la⸗
ta ex probatione nõ ĩ ĩtegra.ſic ergo qñ
ſnĩa ẽ lata ad iuramẽtũ ꝑtis del atũ ꝑ iu
dicem poteſt retractari ↄꝑta veritate vt

in· l.admonendi ff de iureiur / et nõ · in · c.

fi S. e.ti · ita et iſta ſnĩa ↄpta reritate ð
buit retractari·et ite mtellectus ẽ opti
mus et procedit etiã pᷣſupponendo ꝙ tẽ
pore hc. duellum uitud non eſſet repro
batũ · et hüc ĩtellectũ ſenſit hic Om ·
¶ Terciꝰ itellectus ꝙ ſnia fuit hic nulla
er defectu oꝛdinis iudiciarij vt in · . Hro

latum· C· de len · ij. q/ vj · m. Gdiffimitiua

et ꝙ nõ.ij ·qj· m ſumma-:
¶ Ouartꝰ mtellect ꝰvbicũq; cã ſnĩe re⸗
dit ad nõ cãʒz nec ĩfringit᷑ effecto ſnie 43
retractari ↄpta veritate ſiẽ ĩ ·l· ſi fullo · ff.
de odi · ſñ cã vbi ðꝛ ꝙ ſi doi fullõi pãnos
lauandos et ipᷣe eos perdidit et ſic fuit ↄ
demnatus ad extimationem ꝙ repertis
rebus per dñũm retractat᷑ ſmĩa qa cã re
dit ad nõ cauſam nec ĩfringituꝛ effectꝰ
ſnĩe cum iſte habeat bona ſua · ita m pro
poſito iſti fuerunt condemnati quia pᷣſu
me bant᷑ ſubtraxiſſe illas res rebus er⸗
go repertis ceſſat cauſa et accuſatoꝛ mi⸗
hil ꝑdit facit qd nõ Sar · in · ſi· ſiue ff rez
rataʒ ha· et puto hoc voluiſſe dicere In
no · H dum dixit ꝙ ꝓpter eqintatez caſ⸗

ſupuenientis reœdit᷑ hic a ſuĩa vt dicta
lſi fullo.⁊. ff. cõmo.l in cõmodato · Cvl ·
pbi ðꝛ ꝙ ſi coommodatariꝰ per didit rem
commodataʒ et ſic fuit ↄödemnatꝰad ex
tĩationem repta re tenetur dñs reſtitue
re extimationẽ ¶ OQuintus et vltimu⸗
intelle ctus põt eſſe propter notoꝛiã ſiuſ
ticiã ſnie · nam notoꝛie tunc cõſtabat de
ei Aiuſticia et notoꝛietas ſiuſticie red⸗
dit ſẽtentiã nullam vt in.c ĩter ceteras ðᷣ
re iudi.no · Inno.ĩ.c.frateritatis · ð frig·
nam ſnĩa miuſta tenet propt᷑ pᷣſumptõzʒ
que pſumptio cſſat vbi notorietas miuf
tie eſt in contrarium ar ·viij · di· veritate
maifeſta pro hoc facit qð nota · ſingula
riter Inno · m.cquia plerumq; · de ĩmu⸗
m· ec· vbi dicit ꝙ ſi pars pro qua ſnĩa la
ta eſt confitetur eã ĩiuſtã ꝙ debet retra

ctari · foꝛtꝰ ergo retractanda eſt vbino

torie ↄſtat de eius ĩiuſtitia:et maxĩe de
iure canomo · nõ emm dz ſuſtinere quẽ
retinere rẽ cum pectato · Et pꝑ hoc mul tũ
limitaretur .l. cuzʒ putarẽ ff. fami. herẽ.
vbi dicit ꝙ ſi ego eraʒ heres ĩ totum a ac
cpi tecuz iudicium qnaſi eſſes ooheres

meus: ſic diuiſa fuit heredita; ĩter vo⸗

qð licet poſtea oſtet de ↄtrario nõ poſſũ
ate repetere ĩdebite ſolutuz · ⁊ ex pᷣdicti
clare patet intellectꝰ.c et rõ diueſitatiꝰ
inteꝛ hoc · c et iura õria Et ad uerte ad v
num notabile dictum · Doſtiſi eſt verũ
dicit enim ꝙ ſi ſnĩa lata eſt coontra ius i
tigatoris · et tranſiuit in rem iudicatã⸗
licœt nõ deat iure ordinario retractare
poſſit tũ petere reſtitutionẽ in ĩtegꝝ ex
cla generali ar · in · c ex lr̃is · de ĩ integ re⸗
ſti · et m · l. j · ff. ex qui · ca · ma · et ĩdem ſe⸗
ſit glo · in . lfideiuſſoꝛ. . m omnibus ff·
man . et in. d . l. ſi ſine · et licet doc · nr̃i trã⸗
ſeãt cum dickto Hoſti · tñ doc · iuris ciui
lis cõiter hoc nõ adnnttunt vt nõ in.l·j·
C· de ↄdia ĩde. et ꝑ var · ĩ · d·l.ſi ſine.⁊ mi
hi placet hoc vttimum mſi a principe pe/
tat hic reſtitutio in mtegruʒ nam ſoliꝰ
prineipis eſt hoc concedere ꝓ h tex · in ·
diui ·ff. de pems · et ibi Bar· nam cum ſẽ
tentia faciat ius inter partes vt in · c cum
inter. de re iuhi · et · l res iudicata ff de
reg · iu/non poteſt inferioꝛ a prĩcipe ius
ti qſitũ tollere · ad idẽ. l. ·et · . C· ſẽ. re
n poſ. vbi iura gnalit dicũt ꝙ nec ꝓ
ferẽs nec ſucceſſor põt fmã retractare.

4 Jlecti filii. Sνα.α

ſt. S. cj · In prima ꝑte poĩt᷑ q̃⸗
rela In ſᷣa dat iudices ibi / cuz
igit᷑. Caſꝰz . ¶ Nõ pᷣmo ex tex. ar. pa⸗
pã hr̃e poteſtatẽ s iurdictõʒ ſupra prin

——— — 0-— ——

—

—

—

cipies ſecularis ĩqᷓntũ abutũ᷑ iuriſdicti
one tẽꝑali ſm grauamẽ ſubiecton· ¶ Se
cũdo no · vnã cãm qre re ꝓbat᷑ purgatio
vulgaris.nã ꝑ eã deꝰtẽtari videtur pt m
ṽa cũ ferꝝ igmtũ naturaliter dẽat ledere
tangentẽ.vñ id m hac purgatione vul⸗

fugientem ꝓ hoc poteſt adduci hlr̃a nã
hic non ponderat qͥs fuerit autor huiꝰ
rixe æ milo minꝰindiſtincte peuſſoꝛ te
net᷑ ad idez dicka. l. fi ff de ſicca · puto tñ
mti pumet᷑ iſte qui prouocatꝰ offen
dit qe difficillimum eſt miſtum dolorez
gari agitur vt mraculoſe h̊ͥ nõ otingat. pteſten V in nn vult tex Hõ
ρ inirii 310 m.l.ſi adulterium. & impatoꝛes· fr de ad
De iniunis eanno ul · et hee procedũt miter honnnes hñtes

rõeʒz · ſecus videt dicenduz mter ip̃a aĩa
¶ Cõtinuat᷑ iſta Nica ad precedẽs hoc

lia irrationabilia.q; ſi ammal prouoca
oꝛdme · Dupra viſum eſt de varijs exceſſi tum aliud ocadit non videtur teneri do

–R —

= =

☛ S

botã prelatoꝝ qm̃ ſubditoꝝ · ven q; ex
eis frequẽt mferũt᷑ ĩiurie et dãna irro
gãt᷑.meito pꝰpᷣcedẽte titulo ſbijcitiſte.
rixatisreue ẽ et
ꝓter eiꝰ breuitatẽ ñ
fumat᷑ nee recipit diui

mo ex tex · ꝙ rixa pᷣce⸗
dẽs nõ excuſat peuſſio
nẽ ſequẽ teʒ. vñ pcuſſoꝛ mhilominꝰ tet᷑
ex peuſſiõe ſua · licet rixe calor pᷣceſſerit
ↄcꝛ.l fi· ff de ſicca. Et pᷣtadduci h lr̃a m
ar. Titiꝰ⁊ ſẽproniꝰ peuſſerũt ſe adiucẽ
rel dixerunt ſibi ↄuicia alternatim nun⸗
quid iſte ꝑcuſſiones vel miurie tollant
mutua openſatione mter ſe et ſic conuen
tus ſuper miuria rel pcuſſione poſſit di⸗
cere no teneoꝛ tibi rſpondere q tu me
percuſiſtirel miuriaz mtuliſtit et dieen
dů ꝙ non debzʒ ſic audiri excipiẽs · cũ enĩ
iſte ĩiurie et ꝑcuſſiones ſint ſeparate ad
diuerſa facta · et verſentur circa diuer⸗
ſa non tolluntur mutua cõpenſatiõe ſe⸗
cus qñ rerſantur circa idem factum vt
mutuuʒz adulteriũ mariti et vxoris circa
mr̃imomũ tũc emim cum agit᷑ ciuiliter
ad ſeparandum mẽimoniũ q ad thoruʒ
etad lucrandũ dotẽ bñ tollutur h ðlicta
mutuacompenſatione vt in.c.intelexi⸗
mde adulte · et ibi p Inn· Et pdickã o⸗
cluſionẽ tenet ſpe · m ti · de accu j · im ·
qd ſi rocaui te. et ibi recitat no. dictum
quorundã aſſerentiũ ꝙ ſi tu prouocaſti
me dicto vel facto ad iraz et ego ſic pro
uocatus te dicto vł facto ouendinõ po
te? agere õ me · qꝛ ddiſti cauſã et calor
iracundie calunie vicio caret . ij · q · i C.
notãdũ · qd dictũ mihi ex toto nonpla
cet vt oĩno videt pena · qꝛ vt · S. dir iſta
verſant᷑ circa diuerſa · vnde quilibz põt

asgereꝙ iiuria ſua · et regulariter no li⸗

cet vlciſci · C. qñ liſine iudi·ꝑ totuzʒ ar·
ꝑ locũ a ſpeãli facit · lſi ex plagijs· tabᷣ
narius. ff· ad. l acquit. vbi bonus tex· ꝙ
percuſſo non licet inſequi percuſſorem

Rõʒ · Caſꝰ zc. ¶ o. P

minꝰð quo m.lłj. cu arietes · ff ſi qua

Pau · fe · di · et quod no. glo.m.c.ſi bos a
lienus.j.e.ti· et faciũt hic ad ſtatuta imi
ponentia œꝛtaʒ penã ꝓ qualibet peuſſio
ne nunqd prouocatus pcutiens meidat

m illã pena ſtatutariã et dicendũ ẽ ꝙ ſic
q ſtatutũ loquit᷑ ĩdiſticłe ſed iudex ex
officio ſuo debʒ illaʒ penã ex cã modera
ri · um no · m · . quid ergo· Gpena graui⸗
or · ff de his qui no: mfa. et.l.aut facta· ĩ
fi·ff de penis · et hoc vltimũ nõ · voluit.
Bar · m ſimili m.iłn.ff. de rep · ¶ Sed
quero q; tex · dicit ſi percuſſus iacuerit m
lecto·xc.quid ſi non iacuerit imn lecto tñ
propter perouſſionẽ non poteſt exerere
arteʒ ſuã et expenſas facit in medicũ dic
idẽ diœndũ eadem rõe ꝓ hot tex · in.l.ex
hac·ffſi qᷓ. pau · fe · di · et m fi. l. ff. de hy
qui deie.rel effu. vnde ad litteraz ſupple
maxime ſm doct. ideo littera de hoc nõ
facit mentionem q; oommuniter nonia⸗

cens in lecto non perdit artificium ſuuʒ

¶ OVlteriꝰ quero nunqd tenet᷑ percuſſoꝛ
ad operas quas amiſſurus eſt pecuſſus
toto tempore vite ſue vt q foꝛte debili⸗
tatus in manu.effectus eſt ĩpotens toto
tempore pite ſue et dicenduz eſt ꝙ ſic vt
i · d ·l. ex hac lege et · d. l fi. qnĩmo diẽ ſpe ·
ti · de miurijs & ij · poſt prin· ꝙ moꝛtuo
percuſſo poteſt agere pr̃ ſiue heres eius
ꝓP operibo que iſte potuiſſet exerœre to
to tempore vite ſue et habebit reſpectꝰ
veriſimiliter qᷓñto tꝑe potuiſſet viuere⸗
hoc multũ poteſt accidere ĩ facto et max

ime ĩ parentibo ſembo viuentibo ex ope

ris filn · ¶ Vltimo ſuper tex.quero qᷣd
ſi vulneratus remiſit miuriam nunquid
poteſt agere pro mtereſſe ſpec · mti · de

accu · Cj · v · quid ſi vulneratus · tenet ½

ſicvt illa remiſſio etiã ſi reœpit pecumã

non extendatur ad intereſſe quod etiã ſẽ
tit hic· Jo.an. Idem ſi pereuſſus confeſſy

fuit peccata ſua · et in manibus ſacerdo
tiſ remiſit omnes iniurias omnib⸗ ni
hilominus põt agere de miuria. qꝛ vide
t remiſiſſe rancorem nõ aũt ſatiſfactiõʒ

miurie quã memo tenet᷑ remittere ſiue
platus ſiue priuatus· xlp · di. cet qui emẽ
dat · xc· di · ſi qꝗ ↄtriſtatꝰ· nõ · Hoſti.ĩ.c.
oliz .eo. et Bar · m . . nõ ſe olũ . C. miuriaꝝ
ff e.et m.lſi tibi · x· ff.· ð pac · vbi etiã te
net lz relmquat theolo· ꝙ etiã ranco reʒ
nõ tẽt᷑ remittere mſi petat᷑· ¶ In gl. ibi
q; libeꝝ coꝛpꝰ · ſecus dic ĩ coꝛpoꝛe nõ li⸗
bero vt ĩ uo.nã tũc bene habet᷑ rõ diffo
mitatis ſi ſuꝰ factꝰ ẽ deterioꝛ et minorf
pᷣcij ꝓpter pcuſſiõz·l· ſi ßᷣuꝰ ᷣuũrupiſſe
ff. ad.· aql. Et ĩ fi · gl · aduerte · q; iſta o
demnatio qnq̃ginta ſolidorum·ſaureo
rum bʒ locum quãdo agit remedio illiꝰ
tituli ff de his qui deie · vel effu. et pumt᷑
tm negligentia· vt q deiecit lapidez vel
lignum ex feneſtra nõ putans aliquẽ eſ⸗
ſe inferius et eum oppreſit admoꝛtem et
tunc fit iſta condemnatio de qua hic in
glo. ſecus vbi habuiſſet amimũ occidẽdi ·

AIa tunc pumet pena legis coꝛnelie de ſic

ca · m ius ciuile que erit capitalis vt · ff.
et · C. de ſicca · quaſi pꝑ totuʒ. illa enim pe
na capitallis requirit doluʒ · vnde mterfi
ciens ſine dolo q; nõ habuit animũ occi⸗
dendi nõ tenet üla pena vt in · lj · C· de ſic
ca. et in · lj. C diu adrianu· ffe · Et ꝓba
tur amimus ex ↄiecturis vt nõ · dicit gl ·
m. d. lLi. C· de ſicca · c. · de renũ li · vi · et
l. dolum . C. de dolo · Itez puto ꝙ iſta pe
na de qua in gł· quinqginta ſolidorum.
ac̃ · hodie habʒ locum duntaxat quando
agitur remedio ũllius ti ff· de his qui de
ie · ſecus ſi titius pcuſſit ſempromiũ· nõ
tam̃ amimo occidendi · q; tũc poterit ĩpo
mi alia pena coꝛporalis remiſſa capitali
vt in. d · l. . Cdiuꝰ . ff. ð ſicca · ¶ Vltimo
extra glo.pro mtellectu materie quero
an percuſſus vel miuriatus poſſit agere
alio mõ q́ʒ hic dicat · ſo · dic ꝙ ſic · nam
h̊ agitur vtili actiõe acquilie ꝓ damno
dato · Oz ꝓ iuria poteſt agere crĩalit᷑ et
ciuiliter nõ dico ſimul ſʒ hʒ eligere vt · .
p̃ᷣtoꝛ ff de miurijs · et ſi agit criminalit
pena eſt arbitraria et applicatur fiſco· et
ſi agit ciuiliter tunc extimatur intuuria ꝑ
iuramentum miuriati taxatione pᷣmiſ⸗
ſa et pena applicatur miuriato vt m· c olĩ

ꝗ.e·et mſti · de ĩur . Gin ſumma et . Spe⸗

na et vide gl. in · c ſi canonici · ð of. or · li ·
vi tene menti · J

J quis.greue eſt = ideoñ
ſũmæt nec diuidit. ¶ Wot ˖ ꝙ&
. dans cãz dãnificã di anĩatia al
teri?tenet᷑ ad exciatõʒ · etiã ſi non fecit ex
ꝓpoſito punit᷑ enĩ ex culpa ſua · Et facit

eos qui ponũt venenuʒ m loc vt anĩa

ha veniẽtia ĩficiãt · nã certe ſiue ex dolo
ſiue ex eulpa illð fecerit tẽt᷑· nõ ðᷣbebat
talia ꝓncere ĩ loco publico qᷓ̃ poſſũt eẽ ali
is nociua· Et licet tex · h dicat qñ bos vel
aliud amimal icidit ĩ foueã · Idẽ tñ pnto ſi
homo liber vel ᷣuꝰintidat vt teneat᷑ qui
aperuit vel effodit ad intereſſe ar · in · c fi ·
Jᷓ.e · q; qui cãm dãm dat damnum mtu
uſſe videt᷑ vt ibi · ¶ In glo · j · in fi · H di⸗
ctur puto nrey qñ fraudulenter nõ facit
m loco priuato · ſecus ſi fraudulenter
vt q ſciebat anialia vicimi illuc reniẽtia
m conſuetudinem et fecit foueã vel ꝓ
iecit eſcam venenoſã · tunc puto eum te⸗
neri · nam non dʒ etiã in ſuo qſq; aliqᷣd
facere anĩo nocendi alteri ar · ff de dam · ĩ
fec · lq vias · et · ff de reg · iu · l. q domuz. et
gl · in. c. cũ eccleſia vulterana · ĩ · · miuria
de elec · et non ſũt duo menſes ꝙ ð facto
fui ĩ iſta ciuitate ·

bos.Sreue ? ·x ideo ñſũ
mat᷑ nec diuidit · ¶ Nõ · pꝰ ex
Ftex . dñm teneri ex dãno dato
anal ſuũ et ĩtelligit᷑ ꝙ tenet᷑ ĩ ſoliduz
vbi ipſa funt ĩ culpa vt q; ſciebat anĩal ſu
uʒ vicioſũ et non cuſtodiuit · Si aut᷑ aĩal
illð ñ ſolebat eẽ vicioſũ et dãnũ ddit ſiñ
culpa dñi dñs nõ tenet᷑ ĩ ſolidũ ſ pt ſeli
beraẽ dãdo illð aĩal qð leſit vt ĩ iuè all· ĩ
glo · et iõ ꝓpter hãc diuerſitatẽ pondera
bĩ tex ꝙ eãt coꝛnupeta ab heri et nudiuſ
tertiꝰ. q; ex quo prius erat vicioſũ dñj pᷣ
ſumit ſciuiſſe et ſi nõ cuſtodiuit tenet᷑ in
ſolidũ · vnde nõ liberetur dando animal
ſecus autem ſi ignoraſſet probabilit q;
tunc ſatis eſt dare animal vt in · c fi ·e ·
¶ In glo. fi ibi cum dubium eſt. Noõ gl ·
ꝙ etiam ſtãte dubio qᷣs primo fuerit ag
greſſoꝛ nõ tenet᷑ dñs anĩali occidentis 2
ldem nõ in. Ccum arictes · hic alle · et ſeqt
hic Jo · An · nam tex · in · d. Gcum axrietes ·
reqrit aggreſſuram. 7.
N 3 leſerit.reue eſt. æc.
Uõ.· primo er tex. ꝙ nõ licz
m alieno ðpaſcere anialia ſua.
q8 mtellige quãdo dat dammũ. ſec? ſiñ
daret damnum- puta quia itinerans et
tranſiens ꝑ predium alienuʒ ðpaſcit ibi
wumentum ſuuʒ ſine damno vt de paceæ
te . c. qm. fi ·ĩ li · feu · pro hoc tex · hic qui
requirit damnum qð nõ· ↄotra ledenteʒ
agun vel vineã · puta capiendo vuas· Ec.
vt teneat᷑ ad extĩiatõz mſi neceſſita? max
ima excuſaret de conle · di · v. c diſcipulo
et qð nõ · ĩc / ſi qs ꝑ neceſſi itatẽ · S.· ð fur ·

¶ In gloſa ibi niſi dando animal vel is

—— —

—.

61

½

liberare te. h̊ ꝓcedit qñ dñs nõ fuit in

culpa a ideo no ꝓcedit q; ad ter mĩos hꝰ
c.q; ipemet dñs iumentũ ſuũ deduxit in
alienũ campũ vt ibi paſteret · vñ tẽ tene
tur inſolidũ ad extimationẽ q; ipᷣemet
pidet᷑ dediſſe dãnum et ſic tenet mſoli⸗
dum. l. .· ff · ſi qua . pau · fe · di. et · . ij· ffad

lacqᷣl.⁊ ᷓ.e.cfi· ¶ In glo · in fi · vult glio⸗½

et bene ꝙ ſi repio anĩal tuũ dans dãnum
agro meo non polſũ ipᷣm retinere donee
ſatiſfeceris · qꝛ ↄſultum eſt mibiꝑ aliaʒ

rationẽ q́ᷓ; p reten onẽ· dictũ vey ẽ vt

ꝓbat in. lquintꝰ · alle. in go·no Bar·

in.l. rati · ff· de incen rui · nau · Sed ra⸗

tio nõ eſt generali?.nã ſequeret᷑ ex ea
ꝙ ſi res tua puemit ad me ſn vicio npoſ

ſum eã retinere ꝓ debito · qꝛ nihi oſul⸗

tum eſt per actionẽ pſonalẽ. qð eſt fal⸗

ſum vt in. lſi non ſoꝛte·¶ſi centũ · et quod
ibi no ff de odi · inde. et in · ·j. C. ec ob ci
rogra. pecu. ſ tenet ani al dimittere q:
ſine cõſenſu domim res peruemt ad eũ /

et dominus non preſumis conſentire ·

ar. in. l.qui vas. Oretare. de ſur.

J Egreſſus.reueẽ Ca
ſus ꝛẽ̃ ¶ Nota prino er tex · ꝙ
dans dãnum alteri vicino ſi⸗
ne dolo tenet᷑ ex culpa ſua ad emendaz
etiam pm ius canomcũ ad idem tex · in
.c.ſe · ibi tñ tex · loquit᷑ in voluntario· Sʒ
vide no. per Inno · ic. ſicut dignũ · de ho
m · ꝓpe fi · vbi in foꝛo anie dicit aduertẽ
dum . vty iſte fuerit in lata eupa. leui
xel leuiſſ ima.pᷣmo caſu tenet᷑ ſ̃ in lein
et leuiſſima nõ tenet᷑ ad extimationem
z imponet peniteẽtia ar · xv q·j· inebri
arunt . ſecus eſt in foꝛo ↄtentioſo.qꝛ in
acquiliana actiõe venit eẽ leuiſſima cul
pa. · j. ff ad l acᷣl · et hoc dictũ Jnno ·ẽ
valde ſingulare de quo mu tum dubito
quare forus anĩie debeat diſcrepare a fo
ro ↄtentioſo cũ hec lex ſit valde rationa⸗
bilis niſi dicat᷑ ꝙ licet iſta extimatio ſit
intereſſe reſpectu damnum paſſi reſpe
ctu tamen inferentis eſt pena que in fo⸗
ro amme nõ debʒ habere locũ exquo eſt
extra dolum et latã eilpam· qͥnĩmo vbi
ſubeſt dolus licz m foꝛo aĩe teneat᷑ ad ex
timationem. nõ tñ tenet᷑ ad penã glo · ẽ
ſingularis in.c.fratermitatis xnj· q ij·
¶ In glo · in fi et pone expoſtqz ignez
appoſuit in ſuo agro vt ſtipu as obure⸗
ret rentus validus repente ſupueit et de
iecit ignẽ m agy alienũ ita ꝙ iſte nõ va
lens opeſcere ei d fendere ð vm vento⸗
rum iſte in nulla ouparn ꝑpitur Idem in
muſcipula tranſeunte cũ igne ad domuz

vel agrum alterius er quo igne ſeeutũ

eſt graue damnum vicino ·
NBaquis domum.
Breue eſt et q̃ſi idẽ cũ pᷣcedẽti
. Cãꝰ ꝛẽ · ¶ No· pᷣmo ibi volũta
e.faẽ̃ enĩ ꝓ his qᷓ dixriĩ e pcedẽti pꝰ In

no.yt in foꝛo anĩe nõ teneat᷑ qnõ fuit vo

luntariꝰ· ¶ Ocdo no. ꝙ licz qs ſatiſfaci
at ꝓximo de dãno mhuoĩꝰ tenet᷑ ad pe
mientiam pagendã · ↄcoꝛ. S. de honm · ſi
cut dignũ· ¶ In glo fi. m fi· et appella⸗
tione ediũ remt oẽ edificiũ vt.l.qui edes
alle · glo. et habʒ h̊ locũ de iure ciuili.
de iure canoĩco ĩponef᷑ a ia pena puta de
poſitiõis et maioꝛ et mĩoꝛ ſm q̃ titatem
et qlitatem delicti vt ĩ c· tue . de penis ·

Lim. allarss ptzj qui
clericũ baͤmuit odemnan dz p
iudice ecciaſticũ ᷣm extima⸗

tionem iniurie m expenſß et daãms e ho⸗
die adde penã ĩ cle j· de pems · h d Diui
di᷑.nã pᷣmo recitat ꝓcſſũ delegati quẽ
ſo reuocat et cãʒ diffimt ibi q̃re ·C ãꝰ ꝛc
¶ Uo ·pᷣmo ex tex iudicẽ ecciaſticũ ha
bere iuriſdictionẽ õ̊ princpes 2 õ crta⸗
ↄmuitates ſeoulares· vſurpãtes ſibi iu⸗
riſdictionẽ mdebite in clericos a irrogã

tes eiſdẽ iniurias nã tales vmittũt ſa⸗

crilegiũ et violant libertatõ eccĩaſticaʒ
vnde etiã mfanmã incurrunt de qͥ ĩ aue·
caſſa· C.· de ſac· ſan· ec. facit · c cũ ſit gene
rale· de fo. ope · ¶ Scðo no ꝙ iiuria ir⸗
rogata epo videt iniuria iꝛrogata oĩbu⸗
eccleſijs ſhiectis q ſponſus ẽ illan ec⸗
cleſiaꝝ · vñ et eccie inferioꝛes pñt agẽ ꝓ
iniuria ſibi illata vt hic · ¶ Tercio nota
clericũ poſſe agere ad extimat ionẽ iniu
rie ſibi la te pena zK pecumaria applicat
ſibi exquo agit ciuiliter. ¶ Et no· ex fi⸗
modum eſtimandi miuriam et condem
nandi et vide clarius per glo·mc ſi cano
mei · de offa oꝛ li· vi · ¶ In glo · in fi · Ded
ↄtra hoc et ↄtra tex.facitc quõzʒ frequen
ter. ſunt et alij vt lite non oteſt · vbi ſu⸗
per ꝓceſſu mquiſitioĩs nõ fit ↄte · Do.
põt tex iſte dupliciter mtelligi · ᷣm Ho
ſti · Pmo ꝙ h cã nõ fut ↄmiſſa per modũ
inqſitioms · ſj, eᷣo rolente agerecõtra
ↄmũe · ſ iſte ep̃us errauit crede do inqſi

tionem ommſſa ſicut in ſimili hetur in. c.

exhibita gᷣ· de iudi · Itez preſupoſito ꝙ
cã fuerit hic vnnſſa ꝑ modũ inqſitionis
tñ inqſitio fuerat cõnnſſa ad petitionem
partis ideo debebat lis onteſtari vt in. c.
cum dilectus · et quod ibi dixi de pur · ca·
¶ Sed cõtra h̊ iterum op· nã factũ non

poterat h eſſe non notũ bãniẽdo epᷣm gꝰ
nõ reqͥrebatur oꝛdo iuris pt in.c ad nrãʒ
el · iij · de iureiuẽ · ꝓ hoc qꝛ papa in fi · tu
lit ſniam ſine alio õdine.ſo·ſentiũt doe.
ꝙ qᷓdam iniurie erãt notoꝛie q̃dã nõ no
toꝛie et ſuꝑ notoꝛijs ꝓnunciauit hic pa
pa. Sʒ ep̃us ꝓceſſit ſuper omĩbo· Iſte tñ
intellectꝰ non congruit lr̃e qꝛ papa dif

finiuit totã cauſã vt innuit tex · et iõ põt

intelligi ꝙ cꝛã papa pᷣuatus fuit oꝛdo mu
diciarius · et ꝙ factũ foꝛte allegabat᷑ no
toriũ i nõ conſtabat in curia vn cum fa
ctum eſt notoꝛiũ in vna ꝓuinea a non
in alia nõ debʒ uidex ꝓcedẽ eẽ ſuꝑ noto
rio niſi priꝰ vellet recipe ꝓbatões an fa
ctuʒ ſit notoꝛiũ · vide qð no· Inn. in · c. tu

d · c ad nrãm · Et vide ad itellectũ hꝰ.c.
q · diſputatã quã ponit Jo·an · in . c. fi · de
fo · ↄꝑe · li · v · ¶ In glo · fi · ij fi · q̃ro ex
tra gloſpone ꝙ ep̃s miuriat recepit ad
oſculum miuriantẽ ſeu eũ ſalutauitinun
quid videt᷑ remiſiſſe miuriã/Hoſtłi.ar
guit pro ⁊5· nã videt᷑ primo ꝙ ſicquia
ex diſſimulatiõe abolet᷑ actio miuriarũ
imnſti · de miut᷑. in fi · a nõ · xxij. q · nij · ſi il⸗
licItem ſalutatio eſt ſignũ reociliatiõis
ſſicut et ſubtractio ſalutatioms ſoliteeſt
ſignum mimicicie vt no · glo. in · c. cũ a⸗
drianuꝭ · lxiij · di. mccũ ſuper abbatia
de offi . dele contrariũ facit.nã epᷣs
ex officio tenet᷑ cõmumicare alijs/nec

dit Hoſt. ꝙ ſi a principio epᷣus reuoca⸗
uit ſibi miuriã ad ammũt qꝛ prouoca

1/

tus eſtjet facit aduerſariũ citari/tũc ꝑ ſa⸗

lutationem rel admiſſionẽ ad oſculum
non videt᷑ rennttẽ miuriã nã a princ⸗

pio bene tollit᷑ ex diſſimulatiõe ñ reuocã
do ad animũ ſecꝰ ſi ex ltiadie vi
nõ

cludit ꝙ ſiue ſit prelatꝰ ſiue pᷣuatu ns
tenet᷑ rennttere ſatiſfactionẽ miurie · xc
di · ſi q ↄtriſtatusſ neq; pᷣſumi᷑ remit
tere ex tali Püicanoeinin nõ poteſt
etiã expᷣſſe rennttẽ mturiã ſibi ommiſ
ſam q̃tenus tãgit eccĩazʒ et ſic pt᷑ mtelligi
kxiij.di · ſalonitane · et. c·ſi is qui.xxiij·q
nñj · Sed aduerte qꝛ Hoſt. loquit᷑ qñ re
cepit ad oſculum ſeuſalutauit pꝰ roca⸗
tionem ad iudiciũſqð ſi ante · tunc foꝛte
eſſet dicendũ vt ꝓ dãnis et expẽſis poſ
ſit mibilominus agere ar.no.in.c.j. S· e.

que fi.a ma · parte ca·

Nnoſtra. Qui iuraiut
üaaſtatutũ ſuꝑ nõ repetẽdis dam
nis H nõ obſtante expenſas repetere po⸗

actione miuriarũ nõ ar.c ex oꝛe · de hÿ

tenit · h. d· vel ſie · Statutũ ſup dãnis nõ

repetendis ad expẽſas non extendit᷑.h
d · In pᷣma deciſa oſultatio · Inſcdᷣa Nñ⸗
ſio · ibi eũ igit᷑ · Caſu ꝛc.· ¶ No · pᷣmo ex
tex · ꝙ ciuitas pt᷑ facere ſtatutũ ſine alia
ſuperioꝛis auctoꝛitate · facit qd legit᷑ ⸗
nõ.in. c. qͥð clericis · de fo. ↄpe. de quo tñ
plene per Gar · in. omẽs populi ffde iu⸗
ſti · et ure · vbi no per Bar · an quilibꝛ p

latus poſſit facere ſtatuta et in qͥbo poſ

ſit derogari iuri vomũi.· ¶ Scðdo nota.
ſtatutũ alteri preiudicatiuũ ẽ ſtrictinn
me mtelligẽdũ · vñ apellatiõe dãnoꝝ ñ
veniunt expenſe cũ tũ largo modo expẽ
ſe mutiliter facte ſunt damnũ · i q ſtri⸗
cto modo damnum eſt diminutio patri
monij per alium facta. pt.l·iij· ff. de dã ·
infec · ideo appellatiõe dãni non venit ex
penſa quã ꝓpria poluntate fecit licet foꝛ
te coacta ad h ſolet quotidie allegari hᷣ

c.ꝙ m ſtatut debet fieri ſtricta interpᷣ

tatio ita ꝙ vᷣba capiant᷑ in ꝓpria et ſtri⸗

cta ſigmificatione · vnde alibi habetur ꝙ

ſtatutũ nõ dʒ extendi ad caſũ fictũ· yt · l.
ijj hoc autẽ ff de neg · ge · et ad materi
am vide plura bona dicta que refert Jo.
an · m regula pro poſſeſſoꝛe.de re · iu · li.
vi · in mercu · per Bar · in · d · oẽs populi ·
¶ Vltimo collige ꝙ ſtatutũ mterpreta
tio nem recipit reſtrictã.ec qñ iuratũ ẽ·
vnde etiã iuramentũ ſtricte mtelligit᷑ q̃
tenus venit m derogationẽ iuris cõmu⸗
nis · ſeu iuris alteriꝰ.facit·cad noſtram

el . ij · et. c qntauallis. de iureiut· ¶ Sʒ

tex·op.videt᷑ enĩ ꝙ h ſtatutũ editum a
ↄmum nõ valuerit qᷓtenꝰ ligabat ſingula
reſde populo vt nõ poſſẽt petẽ dãna eis
lllata qm licʒ populus poſſit ſtatuẽ ſuꝑ
iuribus vniuerſitatis · nõ tñ ſuꝑ iuribus
ſinguloꝝ vt no · glo.ſingularis in·lij ·
C. que ſit longa ↄſue · et m.c. cũ oẽs · de
conſti · facit · lid qð nẽ̃m eſt . ff· de re. iu ·
nã ſolius principis eſt tollere ius alteri
us nec eẽ ipſe pt᷑ ſine cauſa vt not · in · c. q̃i
eccleſiaꝝ de conſti. et ml· fi. C. ſi ot ius
vel vti pu · et in cle. paſtoꝛalis. de re iu⸗
di · ſo. ꝓpter hec et ſinnilia ↄtraria varia
tur intellectus hꝰ.c et prinapaliter ĩtel
ligitur duobo modis · pmo ꝙ cüeſſet di
ſcoꝛdia ĩter populũ et milites brixi:·mul
ta dãna hincinde illata ſuerũt et vtraq;
pars multas expẽſas hac occaſione feat
tamẽ cum ſedata illa tempeſtate multi
peterent damna a reliq̃ ꝑte ↄmune pro
bono ↄoꝛdie fecit ſtatutũ vt hꝰmõi dã
na non repeterent et h ſtatutũ fuit ap⸗
ꝓbatũ et iuratum a auiboet tẽ bũ aa

muni refert᷑ ad participium editũ vt ſit

ſenſus ꝙ hoc ſtatutũ de nõ repetendis
daãnis fuit a cõmũi editũ h tñ nõ obſtã⸗
te dicit ꝙ expenſe repeti pñt. qꝛ non ve
munt appellatione dãnoꝝ et ̃m iſtũ in
ltelectũ cõmũiter rñdet᷑ ad õria ꝙ huic
ſtatuto ſinguli cõſenſeruntał non valu
iſſet ſtatutũ m pᷣiudiciũ ſinguloꝝ · Sed
ego dubito an h cõmüe dictu ſit ren · q⸗
mam m hac auitate brixien: erant mul⸗
ti infantes et muliere? q̃ non vocant᷑ ad
vniuerſitatem·. vnde nõ cõſentientibus
non debebat hoc ſtatutũ obeſſe· arx.c. cũ
omnes.de cõſti · et . l. .ff. de mgẽa · cõue ·
vnde vt valeat indiſtincłe hoc ſtatutũ
et tollerãdo hanc lee · poſſet dici ꝙ iſtud
ſtatutum emanauit potiꝰ de facto/ nec
palebant iſti remre cõtra · ¶ Sed pre⸗
ſupoſi ta validitate ſtatuti qᷓrebat᷑ nũ⸗
quid poſſint repetere expenſas· nã com
mumter iſte ciuitates cũ ſubtrahunt ſe
de facko ab obedientia ſuꝑior̃ vſurpãt
ſibi iura principis et faciũt ſtatuta alijs
preiudicatiua ac ſi hrent iura principi?
nec patiunt᷑ aliquẽ diſputare de validi⸗
tate ipᷣoꝝ ſtatutoꝝ ſicut pluries vidi ð
facto.princeps ſeu etiã habẽs mura prin⸗
cipis bene poſſet cõſimile ſtatutũ facere
Apter bonum publicũ: et ſcandalũ tollẽ
dum ar ˖ nõ · in · d.· . fi· C. ſi cõtra ius vĩ
vti. pu. et.c.que in eccleſiaꝝ · de conſti ·
¶ Scðdo ⁊ principaliter legitur hoc·c ꝙ
poſt multa dãna et expenſa? facta cõ
mune obligauit ſe ꝑ ſtatutũ ad refecti
oneʒz oĩm damnoꝝ. ſ cũ poſtea videret
maximũ pᷣiudiciu ĩminere fecit ſtatutũ
õrium ſuper non repetenda huiuſmodi
dãna a ↄmũi:⁊a tũc ᷣbum a ↄmũi refer⸗
tur ad gerundiũ petendo xel reci piendo
pvt ſit ſenſus ꝙ ſtatutũ fiut editũ de nõ
recuperando vel petendo damna a cõmũi
licet prius ſe obligaſſet. Sed tũc foꝛtiter
op · vbicunq; ſtatutũ tranſit in öctum ẽ
irreuocabile · iuxta nõ · in. c nouit · de iu
di · et per Bar · in · d · l oẽs populi· et. l. pe.
.ff de decre · ab oꝛdi · fa vbi dicit ꝙ ſi aui
tas facit ſtatutũ ꝙ qᷣcũq; venerit ad ha
bitandum m hac ciuitate nõ teneat᷑ ſolue
re amplius vllam gabellã nõ põt ampli
us illud ſtatutũ reuocari m pᷣ iudiciũ il⸗
lorum qui renerũt· q; iam tranſiuit in
cõtractum ſeu q̃ſi · So·quidã dicunt ꝙ
illud habʒ locũ qñ ſtatutũ fit in fauoꝛezʒ
non ſubiectoꝛum.qſ iſtud fit hic in fauo
rem ſubditoꝝ · et ſic ſolet mtelligi dictũ
Inno · hic qui dicit ꝙ cũ cõmune ñ eſſet
hic naturaliter obligatũ cum nõ teneat
ꝓ damnis ſinguloꝝ nt .l.ſicut· ff qð cu⸗
iuſq; vniuer · no · Sed tantũ tenebatur

ex ſtatuto ſuo potuit ergo pria polũtate
illud ſtatutũ tolle.q; oĩs reꝰ ꝑ q̃ſcunq;

cuſas naſcit᷑ per eaſdẽ diſſouit vt in re

gula oĩs re j.de re · iur · ain · l. mhil tã na
turale · ff eo · hec ſo videt mihi nis gene
ralis vnde dicerẽ ꝙ vbi ſtatutũ trãſiuit
im õctum ſeu qſi ec cũ ſbiecto nõ poſſit
amplius reuocari. nã et ip̃e princep? te
net᷑ ex cõtractu ſuo cũ ſit de iure gentiuz
vt mn.cj· de ꝓba · foꝛtiꝰ iſti ciues obliga
bant᷑ qᷣnõ habebant iura pricipis · vnde
mtelligo h. c et reſtringo illã ſo.qñ ad⸗
huc ſtatutũ nõ trãſiuerat mi ↄtractum
vel q̃ſi vt qꝛ ſtatutũ fuerat ſimpliciter e
ditum m vmuerſitate de obligãdo ipſũ

oↄmune et mhil actũ fuerit ex ꝑte ſingu⸗

loꝝ ita ꝙ pñt p̃tendè intereſſe= dicere
ſe decepto; et per h̊ pñt redire ad priſti
nas actio ney a per h habet᷑ clare mtelle
ctus.c.et ad materiã vide qð dico m. d·

c.:nouit de iudi · ¶ In glo . .. in fi · no · ex

glo · qᷓ ꝓprie dicant᷑ damna et que expen⸗

ſe a facit in ar · qd habet᷑ m.lqᷣbus dieb⸗

in prin ff. de odi · ⁊ demõ · vbi dicit ꝙ ſi te
ſtatoꝛ legaut pᷣdium titio ſi expenſas m
eo facł a ſoluit heredi:non intelligit de
expenſis factis pro predio habendo et

et ſic non venit precium rei vnde expenſe

etiam ibi capiuntur ſtricte ·

J culpa.pabʒ plura dcã
