q; in facto vt in palle l. j· ſed iſte abba
hbic errauit m iure q credebat non poſſe
declinare iuriſdictionem legati ideo nõ
fuit facta prorogatio · ſed hec ratio non
eſt bonã pᷣm eum quia legatus erat iu⸗
dex ſuus. Nota bene hoc vltimum dictũ
q; oolligit᷑ ſingulariter limitatio in ma
teria prorogationis vt erroꝛ iuris viciet
prorogationem quando vere fit proro⸗
gatio iuriſpictionis · ſecus autem quan
do procedit iudex proprius qui tamen
poterat ex aliqua legitima exceptio ne
repelli · nam ſi non repellatur etiam ex
errore iuris non poteſt amplius repelli
de quo aliquid not · m· · ſiquis per erro⸗
rem eff · de uir · om · ind · et . ſi oonuenerit
eo · ti · et in · · j · de ind · tem bm Inno· ex
alio capite non valuit hic factum lega⸗
ti quia licet in cauſa ciuili poſſmt parte⸗

recedere a delegato et conſentire ineli

um hoc tamen facere non poſſunt in cau
ſa criminali ſiue in cauſa mquiſitionis ·

q; non poſſunt tollere iuriſdictionem in

quiſitoꝛibo ꝑ papam cõmiſſam quaſi ve
lit ꝙ taciturmta huiꝰ abbati? m non ex
cipiendo a principio non potuit dare iu
riſdictõʒz legato et tollere iuriſdictionẽ
cõmiſſarijs · z hanc opi · videt ſequi Jo ·
An · H. ſed do · An · hanc rõʒ inpugnat ꝙ
licet partes non poſſunt m alium iudicẽ
conſentire priuatiue tamen accumulati⸗

ne ſic jn earum preiudicium ſicut m cau⸗

ſa criminali habet locum prorogatio in
preiudicium partium· vt nõ. in . c· ſi dili⸗
genti de foꝛ · cõpe · vnde mtelligit ſpe iſ⸗
tum tex· ꝙ iſte abbas nullum actũ poſi⸗
tiuũ fecerit etiam coꝛam iſto legato nec
erat deuẽtum ad aliquẽ actũ per quẽ fie⸗
ret prorogatio et ſic mi effectu ſequitur
lect.gl.eã tamen limtando · ſed vt dixi
ipᷣemeęt Inn · ſentit aliã lect · in alia gl·
dicendo ꝙ ĩputandũ fuit iſti abbati qᷣre
a prinapio nõ accepit · hec emm exceptio
tanqm̃ declmatoria erat ipſo iure apri⸗
cipio ꝓponenda vt in. c inter de re iudi ·
et in hoc videtur ſentire ꝙ potuit proro
gare et conſentire m iſtuz legatum et p
hunc modum procedendi ſolet reddi le
ctu. Inno· difficilima quia vnum ſentit
in vna glo · contrariuʒ m alia et mihil re
ſpondet motiuis pꝛius factis per eundẽ
Hoſti · etiam ſentit hãc ſecundã lee.di⸗
cendo ꝙ tarde abbas oppoſuit hãc excep

tionem/ et ꝙ hic non valuit priuatõ ab

batis non propter defeckũ poteſtatis · ſ
propter iudiciarium oꝛdinem non ſerua

tum vt m littera putarem in hoc articulo

ſatis dubio ſic diſtinguendum ꝙ aut in

quiſitio eſt cõnnſſa ad petitõneʒ ꝑtis et

tũc re ĩteẽᷓ litigando ſeu paciendo ꝓpriũ
iudicem procedere in illa cauſa videtur
renunciare reſcripto per eum impetrato
vt in . c. vt debitus · et quod ibi no. de ap·
et quod nõ · in· c.ex cõqueſtione dereſti
ſpo · et ita punctualiter fuit hic · nam iſ⸗
ta mquiſitio fuit cõmiſſa ad petitionem
huius abbatis et re integra paſſus fuit

legatum procedere · et ideo videt renũ

ciaſſe tacite imꝑetratiom ꝑer eum facte

et hoc videtur velle littera ſi bene ponde
retur vbi in nulla parte ſui fit mentio de
defecku poteſtatis · ſed tandumodo defe

ctus ſolennitatis et oꝛdinis iudiciarij
aut mquiſitio fuit omnnſſa motu pro⸗
prio et tunc ſi papa ex certa ſcientia ad ſe
reuocauit negocium non valet proceſſus
factus per mferioꝛem quantũcunq; per
partẽnon fuerit exceptum vt nõ · in.c cũ
m de conſti · et . c vt noſtrum de ap · aut

papa cognouit de cauſa. aut alteri coom⸗

mſit iur · oꝛd mario et tunc alius inferi⸗

oꝛ iudex de cauſa cognouit hoc ſciens et

parte abſente dic vt m. c. ſi duobus ð ap⸗
pel · Si vero parte preſẽte et non excipi
ente · et tunc valet proceſſus factus per
inferiorem · quia licet pars non poſſit
tollere iuriſ dickonem tributam commiſ
ſario poteſt tamen in ſui preiudicium
conſentire in alienum midicem exemplũ
mtauſa criminali m qua poteſt priuatꝰ

er f ,

7

prorogare iuriſdictionẽ alterius iudici
in preiudicium ſiu non autem in preiudi⸗
cium iudicis propꝛij vt no · in · c· ſi diligen
ti de fo · compe. et im. li · C· de iuriſdictio.
om/iudi · ¶ In glo · ij. in fi · iſte ſol · glo.
ſunt bone ſequendo ipſarum lect. quam
premiſiin precedenti gloſa · Sed tenendo
aliam lectu⸗facilis eſt reſponſio ad con⸗
trarium.nam proꝰationes fuerunnt facte
coram iudice ſuo/exquo abbas non exce⸗
pita principio · ̊ priuatio non valuit pro
pter defectum alicuius oꝛdinis iudidarij
et defectus fuit oommiſſus poſt probati
ones receptas· nam licet ſententia ſit nul⸗
la propter defectum ſeu vicium ip̃iꝰ pro
bationes tamẽ remanẽt valide iuxta no·
in. c. ad probandum dere · iudica · et in . l. ſi
expreſſim ff de appel. ¶ In gloſa · in vᷣ ſi
reſtituendus in fi · vel dic ꝙ hic nõ fuit fa⸗
cta reſtituuo/quia notorie conſtabat de
delictis abbatis huius per ea qᷓ plene diri
m capitulo ſi conſtiterit ſupra eo · Et hãc
ſolutionem pomt hic dominus Anthom⸗

us · dicens ꝙ defeckus iuris notorius ob⸗

ſtat petenti reſtitutionem non ſolũ quan
do reſoluit ius ipſo facto· ſed etiam quã⸗
do ĩfert reſoluendo remittens ad no · per
ſe m capitulo m ltteris et capitulo · ĩitem
cũ quis de reſtitutione ſpo · Ego pleniu⸗
inſerui hanc materiam mm diccto.c.ſi conſti
terit · Et per ibi dicka poteſt dici ꝙ ñ po⸗
nit aliquid ſpeciale in papa licet glo· hie
in rerbo preuidemꝰ alind ſentiat et ꝙ idẽ
ſit m qualbet ſupꝑerioꝛe habente poteſta⸗
tem deſtituendi · Et ex his reſpõ detur ad
capitulum qualiter ſupra eo · ibi emim fu⸗
it pretermiſſus ordo iuditiarius non ta⸗
men conſtabat notorie ð criminibo mqui
ſitis ſicit hic. ¶ In gloſa · m o · non ſer⸗
uatum m fi ·ſed hec ſolutio non videt᷑ bo⸗
na qua defectus poteſtatis non eſt pro⸗
prie defectus oꝛdmis iudiciarij · ideo die
pt ſupra dixi ꝙ hic fuit peccatuʒ m modo
procedendi nec ob · ꝙ contra regulares ñ
ſeruatur oꝛdo vſq; quaq; · quia licet ex to
to oꝛdo in eis nonſit ſernandus tamenin

aliquo ſeruari debet vt m capitulo quali⸗

ter m fi ꝗ· eod · vbi dicam et m illo potuit
eſſe peccatum · ¶ In gloſa in verbo preui⸗
dimus ĩ fi. hec gloſa ſenſit ꝙ papa hic ꝓ
ceſſit ex plenitudine poteſtatis ſue et dici
tur ſic procedere quando non ſeruat ſoli⸗
tum oꝛd mem iudiciarium · et dicit Hoſtie.

ꝓ multa per viam prouiſionis expediun

tur m curia · ſed poteſt diei vt predixi te⸗
nendo ꝙ probationes criminũ valebant
quia quilibet ſuperioꝛ potuiſſet hoc face⸗
re cedendo ex illis probatiomibus tanꝗᷓs

ex notorio. et facit quod notat Innocenci
us in capitulo qualiter in fine ꝗ. eodem.
¶ In gloſa m verbo per conſequentiaʒ in

ęet de materia plene habetur m capitulo cũ

e Solue hoc comtrariumyvt ibi notatur
X

ſuper et capitulo pe · de · re . iudi.

ccedens · Exceptio crimi⸗
trum poſſeſſi onem prelati non
retardat niſi fuerit de his publi

eœ infamatus / et ſic ſũmatur communiter.

ſed ego ſummo ſic · Agenti poſſeſſoꝛio a⸗
dipiſcende m benefici alibus nõ obſtat ex
cptio crinnmis niſi de eo ſit mfamatus et
infamato accuſatoꝛe non probante vel nõ

apparente mdicitur purgatio in qua ſi de

fecerit punitur vt conuictus · et ſunt due
partes · In prima narrat factum · Secun
do ſub certa foꝛma diffinienduz oommit
tit ibi mandamus.caſus ac. ¶ Nota pri⸗
mo ex textu ꝙ licet filius clerici legitimu⸗
non poteſt nmmmediate conſequi eccleſiã
ſi eſt beneficeium paternum · vt m capitulo
ad extirpandas · et quaſi per totum de fi⸗
Iijs preſbyterorum · ſecus tamẽ eſt in ne
pote pt hic/ et aduerte quia aut iſte erat
nepos qꝛ natus ex filio rel filia iſtiꝰ clerici
et tunc eſt aliud dubium de quo plene m
dicto capitulo ad extirpandas · et ille pro⸗
prie dicitur nepos vt m.l. iuriſconſultus·
Enepos ff de gradibus.poteſt etiam in
telligi ð nepote improprie vt eſt filiꝰ fra

tris/qui proprie non dicitur nepos· vt ſu⸗

pra dixi et tunc indubie poteſt habere im
mediate beneficium patrui vel auunculi
ad hoc.c ex parte de officio delegati et · c.
ij · de arbi. quia ille titulus de filijs preſby
non extenditur ad tranſuerſales · ĩmo nec
ad deſcendentes vltra filios ſᷣm quoſdam
vt preall.c ad extirpandas · ¶ Becũdo col
ligo ꝙ agenti poſſeſſoꝛio adipiſcende ĩ be
neficialibus non obſtat exceptio crinmmni
ſine mfama etiam ſi inferat nullitatem ti

tuli ipſo iure et ſic intellige iſtum textum
nam hic opponebatur de honncdio ꝙpᷣ⸗/

cedens collationem ipſam inficit ipſo fa⸗
cto vt notatur in capitulo cum noſtris de

concef · preben · et hec exceptio hic non ad

nnt titur et vere ſimile videretur ꝙ hic op
poneretur de ipſo delcto precedente col⸗
lationem quia non eſt veriſimile ꝙ poſt
collatio nem et ante adeptam poſſeſſioneʒ
in breui tꝑe cõmiſiſſet homicidium et p⸗
iurium · ¶ Tercio no · ꝙ deficiens in pur⸗
Sgatione punitur pt conuictus ᷣm modũ
agendi qui preceſſit et dicit abbas alibiñ
ita bene probari et quotidie ad hoc alle⸗
Zatur ute textus· ſed contra hoc inſurgit
dominꝰ Cardinalis. nã purgatio indicit

nöobſt
nfmmin
wbanmnß
klom. ne ſ
8Etſintehe
tum Hean
nditznmt
¶Moupi

tälegiin
gui eccleſi

mcapit

vtum deſfu¼—

ne eſtmne

ut ſteen
aiſtihlain
uo pleren
etillen

ſcnſulus⸗

ſtenamon
eſtfllifn
pos. pt ſi/

habere im
Alauunal
legatick“
lisprb
es imonet
golen
lcido
ſendeibe
hcimm
ihareme
umteruun
ſatppof
hroſtnud

hic ld

rbec

dentecbl

ex officio iudicis gꝰ deficiens in purgati
one debet pumritanq́; ↄuctus per inqui
ſitõem quaſi velit ꝙ lict pᷣeœſſit accuſatio
et ꝓpter infamam remanentem ſit ĩdicka
purgatio deficiens mea non debet puniri
tanqm conuictus per accuſationem tztã⸗
qm̃ conuictus per inquiſitionem et pro h
quod no.im.c inter in fi · de purga· ca Itez
quia ratio quare deficiens in purgatione
umitur vt conuctus eſt quia probabi⸗
is preſumptio que inſurrexit ratione infa
me contra reum tranſit mviolentam pre
ſumptionem ſi poſtea deficit m purgatio
ne · ita dicit glo / not m.· c mſinuatum · de
ſimo · cum ergo procedatur m hoc caſu ex

preſumptione debet multum tpare ſuam
ſententiam vt dicit Inno · mc quia veri/
ſimnle et no · ijn. c afferte de preſumpt · ſed

hoc dictum non puto verum contra hoc
aptiſſime mduc iſtum tex nam hic oppo

nebatur crimen honncidñ de quo odemna
tus per viam ĩquiſitionis debet depom ab
officio vt mcmquiſitioms S. eo·et tame

deficiens hoc caſu mpurgatione non ðpo
rtur ab officio ſed tantum imponitur ſi⸗

bi ſilentium ſuper benefitio et ſic non pu⸗

mtur tanquam conuictus per mquiſitio

nem . et ideo vltra alios mn hoc pulchro ar/

ticulo ſic dſtimguo ꝙ aut nullus modus
agendi preœeſſit m dictionem purgatõis
ſed propter mfamiam mudex a principio
ind ixit purgationem mfamato et deficiẽs
m ea non punitur tanquam comuictu per
mquiſitionem vel accuſationem ſed extra
oꝛdinario et par ticulari modo quia ſuſpẽ

detur tantum ab officio iſte eſt tex· ſingu

laris m.c.ſigmficaſti · de adult · et ſic debet
intelligi yt ibi no.Jo · an. aut preceſſit ali
quis modus agendi et tunc deficiens m
purgatione pumitur m ulum modum agẽ
di vnde ſi preceſſit accuſatio pumetur vt
conuictus de accuſatione vt hic aperte ⸗
batur ſi preceſſit iquiſitio pumetur vt cõ
uictus per mquiſitio nem · vt m. c inter et
quodð ibi no.m glo ·finali de purga· can·
et hanc arbitroꝛ rationem foꝛe quia iudi⸗
cium purgatiomis non faci ex toto pri⸗
mum mditium ceeſſare ſed propter mfa⸗

ſumptione iuris quia non ita fallitur ſicut
preſumptio hominis ¶ Ded contra p re⸗
dicta. ob. iſte tex · nã ſi vuincitur per accu
ſationem debet depom cüũ iſta crimina ſint
grauna ergo deficiens m purgatione debe
ret etiam ſic depomi Sol / vt hic ſentiunt
doct. et ſatis innuit littera hic non agitur
de rera accuſatione ſed de quadam ciuili
accuſatione ſeu ciuuli modo agendi q; ac⸗
cuſabatur tantum vt priuaretur beneficio
ideo ſi deficiente probaciõe inſtituta accu
ſatione mdicitur purgatio accuſato debet
deficiens tantum beneficio priuari qa ad
hoc tendebat accuſatio: ¶ Sed contra id
quod dixi in principio di tmctiõis ꝙ vbi
non preceſſit certus modus agendi debet
deficieng tantum ſuſpendi op · foꝛtiter de
iſto tex·m ver · ſi vero vbi dicitur ꝙ ſi nul
lus apareat accuſatoꝛ debet mdici purga
tio mfamato et ſi deficit inpomitur ſibi ſi⸗
lentium et ſic non tantum ſuſpenditur ſed
priuatur beneficio quod eſt contra dickũ
Kc.ſigmficaſti · Solu contrarinm videtur
difficile et non tactum et ideo puto ꝑ hunc
textum dari poſſe notabilem limitatio⸗/
nem ad dicknm. c· ſigm ficaſti et ad dictũ
Joan· and. ibidem ꝙ ülud procedat quan
do mfamatus erat m poſſeſſione beneficij
yt ſuſpendatur tantum ſi deficit in purga
tione nullo modo agendi precedente ſed
ſi deficiens non eſt ſn poſſeſſone beneficij
ſed eam petit et tunc etiam non preceden⸗
te aliquo modo agendi debet tali benefi⸗
cio priuari et ſuꝑer eo inponi ſibi ſilentiuʒ

ratio quia turpuus eijcitur ac · vt in · quẽ

admodum de tureiur. Item quia mfama
to non debet tradi poſſeſſio bene ficij vt m
capitulo mter dilectos de exceſ· prela · et
hic · Item cum non habeat poſſemonem
beneficij fruſtra ab eo ſuſpendetur· Item
quando petenti poſſeſſionem purgatio in
dicitur tacite videtur agi vt repellatuꝛ ſi ſe
non purgauerit et hoc proprie videtur rel
le ſta littera quod no · ¶ In glo.j. in fin·
de hac materia an et quando admittatu:
exceptio contra petentem beneficium ali⸗
quid fuit tactum m· c ſuper his ſupra eo·

et no. m. c. cum olim de eleckri et in · c poſt

lleg ot mam oꝛtam tranſfertur onus probandi ĩ⸗ ſſionem de conceſſione preben et. oon⸗
map fecerit habetur pro conuicto ſcilicet in pri iectos de exceſſu prelato et per Cõpoſ *
, mo iudicio inſtituto ar · opti·m · c. vt no⸗ m. c·quod ſicut ð eiect/ dom · Anto · hic col
nef ſtrum de concleſ. preben · et m. c· oꝛdinarij ligendo foꝛmabat duas regulas ſed pro
naſtii ij · de offi · oꝛd. li: vj · c di contra morem ſequere hanc materiam plemus pꝑer pro⸗
vea nec ob.· quod dicitur ꝙ iuder debet tempe ſecutiõem caſuum primu caſus ſit qn qᷓᷓ
vet nare ſententiã ſuam quando ꝓcedit ex pꝛe eſt tantũ electus et tunc indubio admit⸗
nſoß ſumptione qꝛ verum eſt quando procedit titur exceptio tam contra perſonam qᷓʒ cõ „ =
— 2 —Rʒ – . 1
1 expreſũptione hominis non autem ex pꝛe tra foꝛmã ſiue ſit nrammt) de criegbiecko 777
ersss r h „ ,& a p 2, — grr Prre 8
KRrurra YH.n.n — 2 õ ”

Eaf er e r 5,. . ESE. SL e
6

Gge c Rnb, el- g His ſ ny vyy ⸗ . R1 5—r g Per PH

fuie nõ de quo dicendum vt in . c. · et · · vt
ciꝛca de elec · li · vj · et m. c ſuper his · S eo ·

ratio bin caſus ẽ q; electus nõ habʒ ad

huc plenũ ius in beneficio iõ excptõ in
duſtincke admittit qꝛ venit ad oflictuʒ
a ctiomis vel iuris petiti· vel quod eſt m
facultate petendi vt mpᷣalrc ſuper hijs
vbidixi Seaundus caſus quãdo quis
eſt ele ctus et confiꝛmatus et petit cõſe
crationem rel oꝛdinẽ ãnexum illi benefi
cio et admittitur etiam exceptio vtĩ pre
all.c ſuper his a eſt ratio quia licet iſte
habeat ii ĩ beneficõ tamẽ petit aliquid
iur. conſecutiuũ ad ius obtentum ideo
excptio operatur hoc caſu effectũ ſuuʒ
pt differat cum vt dixi exceptio veĩat ad
conf lictum achioms ſeu iur̃ hoc tamẽ
itelligo prout dixi in dicto ·c. ſuꝑ hiᷣ ·
nã ſi excptio fuit diſcuſſa tempore con
fiz mationis non debʒ admitti tempore
cõſecrationis vel oꝛdimis q de delicto
vnius ſepius agendum non eſt vt in · c.
de his · S.· eo · licet · ff. nau · cau · ſta ſed ſi
non fuit exeeptum tempore ofiꝛmatõis
poteſt excipi nunc ex quo petit aliquid
uur · vt m preall· c. ſuper his vbi de hoc ꝑ
Inno et ſic limita · c ſi · de elec · li · vj · et
vide quod not. Fre· conſi · xxiij · et cõſil ·
xxviij et idem eſt quando petit aliquud
quod habet in ſe executionem alicuius

iuris exemplum mn petente ſigillũ iuxta

no · m. c· vt nr̃m de app Tercius caſu⸗ eſt
quando quis uis plenum cõſecutuj eſt
m beneficio et tamẽ petit aliquid facti.
Et aduertendum quia aut ille petit poſ
ſeſſionem quaʒ alias habuit a agitpoſ⸗
ſeſſorio recuꝑande et tũc non admittit
exceptio criminis etiam cum ĩfamia ar ·
ĩ catem cũ quis /de reſti · ſpo. no · Inno ·
im preal· c. mter dilectos et no.mpreal ·c·
quod ſicut hoc puto rerum mſi infamia
eſſet adeo manifeſta vt reddatur notoria
pt iudex tunc ſine aliqua probatione ex⸗
officio ſuo poſſet diffeꝛre reſtitutionẽ·
nam cum poſſit propter vehementem in
famiam eum ſuſpendere ij ·q · vj· preſby
ter · Idem et foꝛtius poteſt m differendo
reſtitutionem / Idem puto ſi crinnna eſ
ſent notoria per id quod dixiĩ·e· prece ·
et. ſi oonſtiterit · · eo. et ſic limita pal·
dictum Inno aut non petit reſtitutione
ſed agit oontra occupantem dignita⸗
tem vel beneficium ſuum petitorio cuius
poſſeſſionem iam habuerat et tunc non
adunmnttitur exceptio criminis etiãcum in
famia niſi crimen ſit tale q inducat pri
uationem beneficij ipſo facto vt puta ex
cptio hereſis vel homicidij preœdente

collationem vel ſimilis · ratio ẽ quia ꝓ
bata exceptione adhuc iſte remaneretp

latus nec fini exceptionis eſt eum pri⸗

uare ergo cum illa exceptio non vulne⸗
ret actionem nõ debet adnntti ita ſingu
lariter dicit Inno · ĩ preall · ĩter · ſed hoe
dickum etiam intelligo cum limntatiõe

precedenti aut qui? eſt m poſſeſſiõe be

neficn et mibil plus petit tz agit nomme
beneficij pro iuribus ipſius et non debet
ad mitti aliqua exceptio quia exquo tol

leratur in benefitio debet ſibi reſponderi

de iuribus ipſius. pꝛij. q. iin · nõne · et qð
in ſimili no · in. c. ſciſcitatus de reſcriptis
Nunquid autem poſſit cõpelli ad oſten
denduz titulũ dic vt no. Inno. et hoſti ·
in. c.j · de conceſ. preben · li · vj quãdoq;
quis petit confirmationem collationis
ſidi facte rel ſuum tituluz declarari legi
timum et tunc dicendum vt mſequenti
membro Quandoq; et vltimo qui con
ſecutus eſt plenum tus m bene ficio et pe
tit poſſeſſonem quam nunquam habuit
et tunc diſtmgue prout habet᷑ m hac lr̃a
cuius mens eſt hec ſecundum hoſti aut
excipitur de crimine cum infamia aut ſñ
pnmo caſu adinttitur exceptio et differ
tur executio et ſi crimen fuerit probatuʒ
imponitur ſibi ſilencium ſi non fuerit ꝓ

batum et tunc ſi remanet infamia indici

tur iſti purgatio m qua ſi defecerit ipſo
iure nnpomitur ſibi ſilencium · ſi autem

p̃ ſtiterit abſoluitur et ex hoe habe tres

effectus huius infamie· primus quia dif
fert executionem collationis ſecundus
q;; ſuſpenſa poſſeſſiõe adnnttitur ꝓba⸗
tio excptioms · tercius indictõ purga⸗
tiõis et ſi pᷣſtat purgationem abſoluit
vt hic.ſi vero opomt᷑ crimen ſine mfa⸗
maeet tunc fit executio · et facta executi
one ſi aparet accuſatoꝛ debet admitti x

probato erinmnne nponitur iſti ſilenci⸗

um .ſinon apparet non debʒ moleſtari.
et dicit hunc intellectum non mutan⸗
dum qꝛ ſic hactenus hec decre · mtellec⸗
ta ẽ et minime ſunt mutande ꝛc̃ ff; de ll ·
l·nmmnime et ita clementem tercium ob
uaſſe m facto dicit etiã ꝙ contra peten
tem poſſeſſionem beneficij quã nunqm̃
habuit ideo non adnnttit᷑ exceptio crimi
nis ſine mfamia q; excœptioꝗpoꝛciona⸗
tur iuri venientium ad conflictum uuri
ſed ille qui petit poſſeſſionem nõ petit a
liqd iuris ſed aliquid facti ↄſecitiuum
ad ius obtentum de preterito ideo exce⸗
ptio nõ admittitur mſi quando ſubeſt m
fama per rõnem glo· alia autem excep
tio ↄcernens defectũ poteſtatis ↄferẽt

ſce
ſcſ
ley⸗
Rialng
Nlpete
komp⸗
ſtase
Oſſtin
Uwent
etno⸗
nden
nez
noma
noidd
dium
meeli
henter

zaltſi
et r
wohe
veng
1md
rep⸗
gutem
ſtws
nadif
undds
pba⸗
purga⸗
pſoluit
lemſa;
exeaut
hmitt⸗
iſilena;
leſtan.
mutan/
ntellers
ffiel⸗

aumob

upem
jnunqn
to⸗ gim
oraonn
u un
6 wett⸗
altuuun
woere
ubeſtn
n erp

rin

xel ſurreptionem gr̃e admittitur quia ẽ
extrinſeca vulnerans ipſum ius principa⸗
le ratione cuus petitur poſſeſſio vt m.ccũ
olim de cã poſ · et propri.quod no ·

Ualiter etquando.
Ouperioꝛ õ ſubditũ maxime pᷣ
latũu de hi? tm mquiret ſuper qͥ
bus preceſſit mfanna et tunc vocabit euʒ
et tradet ſibi ca · et nomina et teſtium dic⸗
ta publicabit et ipſius legitimas excepti⸗
ones admittet et probato graui crimine
eum ab adimmiſtratione remouebit In re
gularibus vero prelatis ad vnguem ſer⸗
uandus non eſt hic oꝛdo.h· d· Et quattu
oꝛ ſunt partes · In prima dicit quando eſt
fienda inquuſitio · In ſecunda qualiter · In
tercio oontra queʒ· quarta ibi hunc tamẽ
et per ſe patet quid mtendat · et qᷓnqm im
hac ſũmatione videatur modica agi diffe
rentia mter prelatos et ſubditos contra
quos inquiritur m reritate tamen fienda

eſt vt patet ĩ littera et ſubijciã . Sfecer

¶ Nota primo ꝙ m deciſiombns cãruʒ et
ſuper modo ꝓcedendi poſiunt allegari au
toritates noui et reteris teſtamenti nã lex
dei prefert legi poſitiue et papa condens
conſtõem contra legem diuinam potius
pincitur errare q̃m legem condere xxy · q.j.
in·c.ſunt quidam quod ĩtellige pt no · In
no ·ĩ.cique m eccleſiaꝝ de conſti. et vt no·
ic fi. de conſi nce⸗ vide bo · glo . m. c · de libel
lis · xx· di. que ſingulariteꝛ dicit ꝙ dickum
alicuiu ſancti fulcitum autoritatibo noui
rel veteris teſtamenti prefertur conſtitu
ti om papali etam m deciſiomius cãrum/
ſecus autem ſi ceſſaret lex diuina qina tũc
conſtitutio pape m diffmitione cauſarum

preferet᷑ dicto cuiuſibet ſancti quia pa⸗

pe et non ſanctis fuit data poteſtas legis

condende et vide quod no. m. c. ne inni S42

nomoum habet dependentiam a iure dun

.

ris õ · de conſti · ¶ Secundo nota ꝙ iu 3

vo deo m quibnſdam loci? apellatuꝛ iu
mum pt m.c.mimis de iuremr ſnon

dun
mtelligas ꝙ totum ni canomicu

ſerit ex autoritatibo noui et veteris teſta⸗
mentiſquia m multis habet kamaue

a iure ciuiliſſed mitellige ſtum tert.quia
canonic ſanctiones ꝓceſſerunt ex autori
tatibus noui et veteris teſtamentiſſciliœt
quo ad modum procedendi ꝑ mqſitioneʒ
pt ſubijcit᷑ m littera· ¶ Tercio no. ar · op
prelatus diffa matus maxime de dilapi
datione poteſt compelli vt rationem ad⸗
miniſtrationis reddat ergo ante diffa⸗
mationem nõ tenet᷑ hãc rationem admi⸗
niſtratõis reddere qð limita vt no · ĩ. c. cuz
et plãtareᷓ.· de priui · ¶ OQuarto no · ibi cũ

pclamorem et famam ꝛcẽ̃.differentiã mteꝛ
iſta et dicunt quidam vt hoſti: ꝙ clamor
eſt pauoorum et cum ſci᷑ autor fama eſt
multorum et autor ignoratur rel melius
ᷣmInno · pro eodem hic ponuntur et expo
ne perclamorem et famami per famam
clamoroſam.i · bene ſparſam · Et collige
ex hoc et ex tex ꝙ fama eſt nomen gene⸗

rale habens ſe nedum ad bonum ſed etiã

ad malum per hoc.l capitalium.& famo⸗
ſus:ff de ꝑpen. ¶ Quinto nota ſuperiorem
non debere pꝛocedere contra ſubdituz eti⸗
am per mquiſitionem niſi habeat ſecuʒ ca
nomcos eccleſie cathedrali? · nam iuriſdi

ctionalia non exercet epiſcopus ſine con⸗

ſilio capitul xv·q vñj· epiſco pus nulliu) et
m. c. nouit et m. c. q̃nto de his que fi · a pre.
ſed hodie vt arbitroꝛ per ignorantiam ca
nonicorum epiſcopi preſcripſerunt cõtra
canomcos vt ꝓpſi ſoli iuriſdictionem exeꝛ
ceant et valet talis preſcriptio ſeu conſue

tudo vt mec.· non eſt de conſue · lib · ſexto ·

¶ Mota ſexto ꝙ m mquiſitiõe iudex non
tenet tocum parti ſed mfamna eſt loco ac
cuſatoris ſeu denunciatoris et ſic iudex nõ
eſt accuſatoꝛ quia non fungetur duplici
officio m compaſſibiui quia alius debet eſ
ſe accuſatoꝛ al ius iudex · iij · q iiijcj · et ñ
et m. c. forus de rer · ſig; ¶ Nota ſeptimo
oꝛdinem debite ooꝛreckionis · nam primo

debet prelatus ſubditum aꝛguere.i:repꝛe

hendere · ſcdo mcrepare.i.ↄminari · 3 ſu⸗

ſpendere et mterdum ligare.i.excoĩcare

et vide qd no.m tex · et m glo.m.c.cu nõ
ab homnne · S· de iudi · ¶ Nõ octauo ↄtra
mquirentes officia mcurrunt enim odiuʒ
plurimorum vt in littera cum non poſſmt
oĩbus complacere et quanto quis eſt iu⸗
ſtior tanto minus poteſt ommbus opla⸗
cerecũ diligeter habeat ſuũ officiũ exeqͥᷣ
ſine pſonaꝝ acceptiõe hinc apis · ſi honmm⸗
nmibo oplaceꝛẽ chriſti ſeruus nõ eſſeʒ xlvn ·
di · .·fi · et m pſal · diſipa deus oſſa eoruz qᷣ
honmmmbus placent. et ĩtellige quãdo pla
cent contra veritatem alias aũt quiſq; te
net᷑ ꝓimum vt ſeipſum diligere et ↄplace
re et ita ſuccedit illud philanncus plato
ſed magis ammca veritas · ¶ Mota nono
diffe rentiam mmquiſitione fienda mter
ſubditum et prelatum· nam contra ſubdi
tum ſufficit pᷣcedens fama etiam non ſcã
daloſa fed contra prelatum opoꝛtet ꝙ pᷣ
cedat fama que ſine ſcãdalo ⁊ periculo diſ
ſimulari nõ poſſunt et ſine ſcandalo dic vt
quia diffamatur de delicto m contin entie
et ſubditi multum ſcandalizantur ita ꝙ ti
metur ſcandalum futurum miſi fiat mqui⸗
ſitio et dic ſine ꝑpericulo quia eſt ĩfamatus

2 2* — △ V .

de dilapidatõe vel de hereſi · vnde ſi ſupe
rioꝛ diſimularet poſſet mterim ſequi re
rum eccleſiaſticaꝝ diſtractõ et reſpectu
hereſis alioꝝ mfectio et eſt ſpeciale ĩ pᷣ⸗
lato ꝓpter rõnem littere· q; defacili mfa
mantur ſine iuſta eã cum meurrant pꝛo
pter exeeutõem officij odiuʒ plurimoꝝ
¶ Decimo no · ibi quo ad diminutõeʒ ca
pitis ꝛc̃ · ar · ꝙ depoſitio eſt capiti? dimi⸗
nutio ſed certe ipropria eſt iſta capitis
diminutio quia nec mimimã capitis di⸗
mnutionem qui conſequit᷑ ex amiſſio
ne dignitatis exquo pſone ſtatus non
mutat᷑ vt mſti · de capi.dimi · poſt prin·
et · · in · ff ð ſena · et ideo tex · poſtea hic ex
ponit · i degradationem mtendit ꝛc ·
¶ Mo.xj. ibi degrad ationem ꝙ depoſi⸗
tio rerbalis ab oꝛdie dicit᷑ degradatõ qꝛ
a gradu ſuo dicit᷑ remotus· iz actuali de
gradatio que fit ᷣm foꝛmam.cijj·de ꝑe.
li · vj · eſt huius verbali executõ q; iã pe:
prius degradatus eſt. vnde in verbali ñ
autem mactuali numęerus epiſcoporum
requiritur pt m preall.c.ij.et in nouella
et tango mc atſi clerici de iudi . ¶ Mota
xij · ꝙ non quodlibet delictuʒ ſufficit ad
depoſitionem nec etiã ad remotionem a
beneficio ſed debet eſſe graue. Et in hoc

no. tex· concꝛ · xxj · q. vij · muentum ee

quod delictũ dicatur graue relinndũ
eſt ar bitrio iudicis q ſm alia delicta a
iure notata et ↄprehenſa infoꝛmabit cõ⸗
ſcientiam ſuã vt ꝑlene dico m pᷣalle.c. at
ſi clerici · ¶ No.xiij.m debet oꝛdinez ꝓ
cedendi in inquiſitõne et pꝛocedit iſte. C

m doc m mquiſitione ſpeciali.ſed cuʒ

fit mquiſitio generali? non datur
quia non eſt cui dentur nunquid autem
valeat pꝛoceſſus m mquuſitione ſpeciali
cum fit mquiſitio nontraditis capitulis
dic ꝙ ſic ſi non fuit oppoſitum vt habet

m. c·j/eo/ti.livj · ¶ Nota xuij quattu⸗

oꝛ modos procedendi ſuper crimine. pri
mus eſt m crinnnibus notorijs m qͥbus
iudex procedit pumiendo. ijj. q. v· de ma⸗
mfeſta · et vide glo · et quod ibi dixim·e.
ad noſtram de iureiur · Secundus mo:
dus ꝑ accuſatõem· Terciꝰ ꝑ denunciatõ
nem · O uartus ꝑ mqſitõem et largo mõ
pt᷑ dari quintus.ſ p exceptõez pt m.c.ſu
per his · S. eo: ſextus ꝑ viam aceuſatiõis
que impꝛoprie dicitur acouſatio ad hoe

Kc.per tuas .de ſymo · ¶ Item no · litte⸗

ram que ad hoc quotidie allegatur vt ĩ
quolibet iſtoꝝ modorum iuxta foꝛmaʒ

iudicij ſequi debeat foꝛma ſẽtentie et di

cit lex fatuum eſſe iudicem quim alio eõ

demnat qm̃ fueęrit petitumil· fi · C· de fide

eõ. lib · et coneoꝛ · c licet hely . deſymo.
et declaro nam ſi proceſſum eſt permqͥ⸗
ſitionem debet iuder inponere penaʒ or
dinariam et non penitentiam tm . ſi vero
eſt actum per denunciationem euange
licam non debet imponere penam oꝛdi⸗

nariam. ſed tantui ad penitentiam cõ⸗

pellere et ſic de ſimilibo quuilibʒ em̃ mo⸗
dus ꝓcedendi hʒ ſuũ ſeꝑatum finem ef
fectum · Vltio m fi. littere no · tria ſpeci
alia m regularibo pᷣlatis · primo vt con

tra eos nõ ſᷣuet᷑ oꝛdo vſq; q̃q; · i · ad vng

uem debet tamen ſeruari aliqs oꝛdo et m
telligo ꝙ rem ouetur oꝛdo quo ad ſubti

litatem nõ quo ad veritatem illa emob⸗

mittenda non eſt vt mele · ſepe de verb ·
ſig· et huiꝰ ſpecialitatis duplicem arbi⸗
troꝛ rõnem prima q regularibo faciliꝰ
pmittitur iura ignorare qm̃ ſecularibo

iuxta no · m. c. cum m cũctis de elect. per

Inno et qð no.m.c xenienet · c qm d ſy
mo · ideo cum eis nõ debet ſtrictus oꝛdo
muris ſeruari. rõ quia nõ habent titulos
ita fixos et ita firmos ſicut ſeculłares cuz
non multum debent curare ꝙ remoueã
tur ab adminiſtratione · Secundũ ſpe
ciale eſt quia facilius poſſunt remoueri

nam leuioꝛes cauſe et pꝛobatiões contra

eos ſufficiunt ſᷣmJo · an · Tercium ſpeci⸗
ale quia liberius remouentur non · n. tot

excœptões admittũtur ſicẽ qñ agit᷑ cõtra

ſecularem nec ſuperioꝛ tenet᷑ foꝛmã exa
ctam ſeruare et ſic quodlibet iſtoꝝ ver⸗
borum poſitum eſt hic cim miſterio.
.„ glo · j · hanc glo · pro facilioꝛi ĩtelle
u diuido m octo partes · In prima po
nit quando prelatus debet mquirere · In
ſecunda ibi et tunc diſtmgue. proſequi
tur qualiter debeat in mquiſitiõe ꝓcedi
In tercia ibi crimine vero ſie pꝛobato po
nit ꝑenam iĩponendam vel effectũ mqui
ſitiõis · et in hoc glo. aliq̃ntulum mepte

pꝛocedit · qꝛ mterſeruit hic queſtionem

m qua tractantur due ꝑtes ſed proſeq̃
re vt dixi · In quarta parte ibi cũ ꝓcedi⸗
tur querit nunqᷣd ad monitio debeat pre
cedere quando fit mqiuſitio per viam de
nunciationis. In quinta parte ibi item
numquid reus · querit nunquid mquiſi⸗
tus poſſit reonuemre ſuum denunciato
rem · ſ. petendo vt etiam contra eum fi⸗

at inquiſitio · Oexto ibi item teſte⸗ ge

rit nunquid in cauſa mquiſitionis te
ſint opellendi · In vñ. pte ibi itemet illð
querit nunquid precedente mfamia pt pᷣ

latus non mquurere ſed ſtatuere ternn

num aecuſare rolentibus · In viij. et vltia
parte ibi quid ſi aliqs · querit nunquid

ſyn.

c, quiſitionem contra alium inpetrare uentualem vel alum habentem curamau
4 no ¶ Inea · glo · ibi cum per famam et frequẽ toritate epiſcopi debet iſte oꝛdo ſeruariij
n temclamorem ⁊c̃ · glo.iſta exigit indi⸗ non ad vnguem vt ſ̃ upra dixi ſi contra ali
an ſtincte famam vt prelatus valeat proce⸗ um regularem obĩarium et tune nõ ſerua
de dere ad inquiſitionem ſed aduerte latius uatur iſte oꝛdo quia poteſt promoueri ad
nch poſt Hoſtiẽ.nam quedam eſt mquiſitio libitum abbatis ab admimſtratione vt m
nme generaliſſima vt quando prelatus inqui⸗ capitulo cum ad monaſterium de ſtat · re
hmig rit ſuper ſtatu totius prouincie · et de hac gular · an autem talis ſine cauſa remotus
aſpe materia m.cſe.et m·c ·romana de cenſi. li · poſſit inplorare officium ſuperioris vide
Nrch vj · et in hac non eſt opus mfamiam pre⸗ perInnocen. in. c inſinuante qui cleri. vel
dng cedere imo tenetur quolibet anno hane ge ro · et per Joan · andr · m. cum ſingula de
Nan neralem inquiſitionem facere vtĩ · c cuz ve pꝛeben· libro ſexto puto tñ ꝙ ſi agitur oon
lſibt nerabilis Sj. de cenſi · et in iuribus ſuperiꝰ tra regularem etiam ſimplicem ad depo⸗
mot, allegatis quedam eſt mquiſitio generali⸗ ſitionem ab oꝛdine tunc etiam ſi non ſerue
erb⸗ vt quando mquiritur ſuper ſtatu ciuita⸗ tur ad vnguem aliquis tamen oꝛdo ſer⸗
abi tis vel caſtri vel alicuius loci et tunc etiam uari debet cum agituꝛ de grauſſimo pre⸗
ſriß⸗ non exigitur ꝙ infamia precedat ad hoc . c. iudicio · et qui poſſit inquirere contra re
land j· de offic · oꝛdm. congruitffᷣde offi pre⸗ gularem plene tetigi m repet·cſi quij oon
nper ſi · quedam eſt inquiſitio ſpecialis pt ulla gra clericum de foꝛ: compete· hec mdubie
oſ que ſit contra certam perſonamet ſi fit ñ procedunt de iure canonico . Ex quibus
edo ad penam imponendam ſed ex debito of habes ꝙ modus inquiſitionis eſt regula⸗
ulos ficij vt matrimonium carnale non contra riter et oꝛdinarie peꝛmiſſus de iure cano⸗
an hatur propter aliquod impedimentum. moo et maxime cum infamia pꝛecedit · vn
olei vel vt non promoueatur quis ad prela⸗ de hunc oꝛdinem procedendi per inquiſiti
iße turam ſeu non confirmetur electio ſi re⸗ onem appellat Inno/ oꝛdinarium in . c. dile
ei periretur promouendus vicioſus et etiaz cto de verbo. ſignifica · lib · ſexto ſed m. c.·
“ non exigitur mfamia quia vt dixi non agi cum opoꝛteat ſupra eo appellauit extra⸗
tur ad penam ex quo fit ex debito officij oꝛdinarium ſed vide quod dieo ſuper Ni⸗
ad hoc · c poſtquam et.c.cum dilecti z m.c. ca de iudi · de iure autem ciuili regulari⸗
mhil cum multis ſinnilibo · de eleck. c. fina · ter non admittitur iſte modus procedẽ⸗
1 de clandeſti · deſponſa. et vide quod not · di per mquiſitionem etiam pꝛecedente in
2 Inno · in. primo de exceſſ prelat· Hoſti famia · ſed fallit m quibuſdaʒ caſibus vn
1 m.c ynico vt eccleſi · benefi.quando q; iſta de nos facimus regulam affirmatiuam et
ſpeciali fit ad ꝑenam nnponend am et tũc legiſte faciunt negatiuam licet excipiant a
ſ ſi ad denunciationem publici officiali?ð nõ liquos caſus et de iure ciuiliproſequere vt
eſt etiam opus ꝙ mfarma preœdat .l· ea eleganter not · Barto · in . ·. ſecunda . Gſi pu
N quidem · C. de accuſa. et . c p · de teſti · oo · h blico · ff de adult · Item limita iſtam glo.
in non denunciantur niſi notoria aliaꝰ nõ cre mquantum requirit mfanmiam pꝛecedere
d ditur denunciatoribus de quo tamen die vt dixi in c cum opoꝛteat ſupra eo:nam ſi
vt in uribus preallegatis no.iinj.q· uij fit mquiñtio per oꝛdin arium de officio me
n G aliquando: quandoq; fit ex ſpeciali im⸗ ro non eſt neceſſe recipere teſtes ſuper m
1 fanma deferente et tunc aut precœeditur cõ fama.ſed ſati eſt ſibi conſtare vt hic vbi
en tra prelatum ſecularem aut contra ſubdi⸗ tantum exigit quod ad aures ſuperioris
e⸗ tum etiam ſecularem aut contra regula⸗ peruenerit a viris prouidis et honeſti et
rem. primo caſu cum contra prelatum ſe⸗ cetera ſecus in delegato vel oꝛdinario pꝛo
cularem non debet fieri mſiprecœdat tanta cedente ad inſtantiam quod tamen proſe
mfamia.vt ſine ſcandalo vel periculo diſ quere· vt dixi in preallegc cum opoꝛteat
ſimulari non poſſit vt hic in text · et decla⸗ ſupra eo.et per hoc remanet expedita pri
, ra vt ̊· dixi m notabilibus · ſed contra p⸗ mapar glo · ¶ In eadem gl · ibi poteſt il
