uatum ſecularem non requiritur ſcanda⸗ lum recuſare not · bene gloſ . ꝙ iudex po⸗
7 lum vel periculum ſed ſatis eſt infamiam teſt recuſariſuſpectus non ſolum ſi pro⸗
clamoſam preceſſiſſe vt m littera · tercio ca cedat via oꝛdinaria· ſed etiam ſi procedit
6 ſu contra regularem aut agitur ad peni⸗ ad coꝛrectionem per viam mquiſitionis
5 tentiam ſeu ad ooꝛrectionem et non ẽne⸗ non ob · ſi dicatur ꝙ a coꝛrectione non ap

homo alterius dio vel prochie poteſt in

oeſſe ſeruare hunc oꝛdinem. ſed defacili et
ſine ſtrepitu procedi poteſt vt in. repᷣ⸗
henſibilis de ap · ſi vero contra prelatum

regularem vt confra abbatem priorem cõ

pellatur vt m· c reprehenſibis de ap. ergo
nec recuſari poteſt cum illa procedãt a pa

„2

ri vt in · · ſuper eo. el · i · de appella. ad

”M —
. PP Jrl. — Wy „*

Wr S* Vs ** Ye I Ba APr Se Lvr it ſe e e e

E PA 4rG . 29 P. —B 2
G AN „α. S SEr OMτ 1 2/

=ͦè „ t ½
E. .α PRr Tr ſ& õ M — e Ne-ſ
9 .

enim reſpondetur ꝙ iudicant᷑ a pari qͥ
ad hoc vt neuter ſine cauſa admittatur
vnde appellari poteſt a iudie pꝛocdẽte
ad correctionem ſi exeedat mo dum vt
mc.vt debitus de ap. vt no. in prealle.c.
reprehenſib iis et vide qð no · glo · fi · ĩ
Kc ſi contra vnum de offi. dele · li · vj. In⸗
ea. glo · ibi ꝙ iuder ſit crimmnoſuß ſpe ·
in ti· de inqui . fi · ad fi · tenet ꝙ iudex

ordin arius nõ poteit repelli per excep

tionem crimmis· Idem tenet Jo. an.hic
et bene quia quamd iu pᷣlatus tollerat
eiobediendum eſtvůj . q iiij· nonne nec
modus excipiendi ſufficit ad priuatõnẽ
äyĩwt in . c.· ſup his S· eo· accuſat ergo pᷣlatũ
de crimine ſi vult ˖ de delegato vero an po
ſſit repeili pretextu crimims dic pt no
E. Inno et alios ĩ · c. ſciſcitatus õ · de re
crip· et pondera glo · m hac ſcdᷣa parte
dum tractat qualiter ſit fienda mquiſi⸗
tio.nam videtur tacite ponere tres dif⸗
ferentia? mter proceſſnm fienduz ex me
ro iudicis officio et illum qui fit alio im
petrante et promouente mquſitionem
Prima differentia eſt qꝛ quando proce⸗
dit ex mero officio tunc recipit iuramẽ
tum ab ulis contra quos eſt fienda mqꝗᷣ⸗
ſitõ ſed quando procedit ad inſtantiaʒ
alterius tunc non recipit h iuramentum
ne inſtruat adu erſarium· ſed ipſe ad⸗
uerſariushabet probare ea que denunci
auit · Secunda differentia eſt ꝙ quãdo
rocedit ex officio nõ tenetur recipe ꝓ⸗
ationem ſuper fama ſatigem̃ eſt ꝙ con
ſtet ſibi ſecus quando procedit ad mſtã
tiam de quo dic vt g · dixi plemus m . c. cũ
opoꝛteat· eo . Tercia differentia eſt q;
ſiprocedit ad mſtantiam alteriu? admit
tit probationes ↄtrarias ſuper bona fa
maſecus qñ pꝛocedit ex officio et rõ di
uerſitatis eſt qꝛ nõ ita pᷣſumit᷑ otra iu⸗
dicem ſicut atra partem ar · in. c. in no⸗
ſtra de procur · et m. c ad audientiam de
pſcrip· OQuarta dr̃ia vltra glo.ponit᷑ ꝑ
doc · qꝛ quando ꝓceditur ad mſtantiam
fit lit · oteſ· aim ꝓmouente inqſitionem
vt m.c cum dilectus de pur · ca · ſecus qñ
ex officio proceditur quia ibi non ẽ euzʒ

quo fiat lit· conteſ ſed fit quedam quaſi

continuatio inter mfamiam que tenʒ lo
cum aecuſatoris et reſpõſionem mqſiti
Quinta dr̃ia qe quando ꝓceditur ex of
ficio poſſunt recipi teſtes etiã publica⸗
tis atteſtatiombui· tunc em̃ ſſat ratio
timoris ſuboꝛdĩationis cum ſemp die⸗
ta teſtium ſint no.iudia · ſecis qn ꝓœ⸗
ditur ad inſtantiam parti pt no· m.c cũ
clamo: g· de teſti · et has differentia he

ne no · ¶ In ea gl · ibi debz remoueri ab
admimitratiõe · Ex hoc dicto glo. oolli
gitur concoꝛ. mter hoc·c et. c· mquiſitio
nis · S. eo· vt ſi crimen graue ꝙ bet᷑ otra
prelatum per inquiſitiõeʒ fiat remotio
ab ad mimſtratõe et ſic pena in prelato
non erit arbitraria · ſed ſi nõ habʒ inqui
ſitus adminiſtrationẽe tunc ꝑena eſt ar⸗
bitraria et ita loquitur·c.mquiſitionis·
S·eo· plures alias ſol.ibi tradidi et o⸗
an · hic ſenſit ſuꝑ tex· et Hoſti · in pᷣall · c.
mquiſitionis · ꝙ licet m prelato ſit pena
remotionis ab adminiſtratõe tamẽ po
terit ſecum miſericoꝛditer agi vt dinnt⸗
tatur im adnmmmſtratione et niponatur
alia ꝑena et ſic quaſi volunt mtelligere i
ſtud · c· inquiſitionis dum dicit ꝙ poteſt
moderari pena · ſ· ex diſpenſatione ⁊ im
ſenicoꝛdia et hoc dictũ ↄomuniter tenet
Sed contra hoc adduc iſtum tex · ſoꝛ⸗
titer in eo ꝙ dicit ꝙ debet remoueri om⸗
nino ab adnmmiſtratõe hec emnimdð ictõ
oĩo excludit omnem gratiam et diſpen
ſationeʒ ſicut et illa nullomõ vt dicit gl
no · m ele · vt hi qui de etat · et qual · et iõ
pro concoꝛ · ſie di kmguerẽ ꝙ aut nõ po⸗
teſt prelatus conuictus remanere in ad
miniſtratione ſine ſcandalo et piaulo et
non poteſt fieri diſpenſatio ſed ommino
debet remoueri ab adminiſtratõe a ita
loquitur iſte tex · ſi bene ponderet᷑ et oð
ratio hoc ſuggerit ar · in. c venerabili · de
offi · dele et m· c. niſi cum pridẽ de renun.

et ibi perInno. et m. c. ij. de no · ope · nun
cia · et in c mhil cum ſcandalo de pᷣſeß.

aut iſta œſſant et tunc poſſit fieri diſpẽ

ſatio et pena moderari et ita loquitur.c·
inquiſinonis · ¶ Circa hoc moueo du⸗
bium vnnm ꝓ erpreſſe hactenus nõ re⸗
ꝑeri tactum per docło · nunquid cum cõ

ſtat de ceimine per viam inquiſitiõis po

ſſit epiſcopus diſpenſare cum prelato ĩ

maioribus crimimibus adulterio et icli⸗
nando m humanioꝛem partem credo ꝙ
ſic et hanc ſententiam arbitroꝛ probari
pdictum.eimquiſitionis m prin · vbi di
citur ꝙ poteſt ſuperioꝛ penam maderari
miſi tale ſit crimen qdð nmmpediat oꝛdij ex
ecutionez vel beneficij retentõeʒ etiã pꝰ
pactam penitentiam ergo vbi iſta e⸗
ſant quantumcunq; crimen ſit gᷓue ſem
per poterit ſupioꝛ diſpenſare vt non re

moueat ab adminiſtratõe ꝙ hoc qꝛ vi

demus ꝙ vbi ꝓpceditur p viam inquiſitio

ms renit imponenda pena mitioꝛ nec et᷑

m vnã opi.mquiſitu efficitur mfamis
nõ nmrum ſi poteſt hoc caſu diſpenſare
m maioribo crimnibʒ adulterio · ſecus

alloe
mmno
berita
teto
adli⸗d
erenun⸗
openi
de pin
endiſ
Giniut⸗
ucodu⸗
Hnöw⸗
gum co
ſndispo
Unlari
ſocticli
endog
pwhn
bid⸗
modear
as 3
enaß
ſaß
zeſen
e tonn
wecn
glnſtn
otner⸗
nfams
benin⸗
ſoaßs

quãdo proceditur peꝛ viaʒ accuſationiꝭ et
ita mtelligo · cat ſi clerici · ẽ· de iucli. Et ex
hoc habetur ſing· limntatio alias nõ conſi
derata ad dictum.cat ſi clerici et mqᷓ ntum
bdixi ꝙ mitioꝛ pena imponitur quandoꝓ⸗
ceditur per viam mquiſitiom Inno dat
hic duas ſing · linntationes . prima eit ꝙ
ſi de crimne conſtat per confeſſionem tũc
non attento modo procedendimnponituꝛ
pena oꝛdinaria quantumcunc; grauis a
le. l. permde · ff· ad · . acquil · et · c.· i. de con⸗
fel. i · q·j · c.et i · alt · tex · melius hoc pro⸗
bantem in . c.·fi · de celeb · miſ · vbi procede⸗
batur per viam inquiſitiom et per confeſ

ſionem conſtitit de criminibus non inpe⸗

dientibus oꝛdnns executionem et tamen
facta fuit depoſitio ab oꝛdine et videtur p
ma fronte hoc mirabile vt durius agatu:
cum confeſſo qm̃ cuz conuicto · ſed poteſt
dicei ꝙ illa confeſſio fuit facta ex timore
probatioms et ſic non debet agi meius
ad hoc quod no· gloꝗ de ſymo · m. c. de hoc

vbi glo .· not. ſecus puto vbi ſponte confi⸗

teretur tunc enim habent locum iura di⸗
centia mitius agendum eum confeſſo xij
queſtione j · non dicatis · Item contra cõ
feſſionem nil obijci poteſt ideo mpomtuꝛ
pena oꝛdinaria. ſed contra confeſſionem
multa poſſunt opomet quod dixri de cõ

feſſione mtellige mſi ſit facta incidenter ·
ſic limitat Barto ·˖ m.l. ſi onfeſſus. ff. de cu

ſto · re · per.l· ſi filium. C. de lib · cau · Ego
allego gloſam m.·cex pemitentibus.lłdiſ.
ſecunda limitatio Innocen· eſt ꝙ licet nõ
conſtet de crimine per confeſſionem ſi ta⸗
men eſt noto rium iuris imponitur enam

pena oꝛdinaria alle . l.ſiquus . C. qui acou:

non poſ · vt m eo qui accuſat domnum m
iudicio ſed certe illal.mhil probat m· q;

noſtra quia loquituꝛ de iure ciuil m q

par eſt pena mquiſitioms et aceuſatiõis

vt diri in capitulo mquiſitionis ſupra eo

ſed de iure canomco extendo hunc caſum
vbicumque crimen ſit notorium vt tunc
non attendatur modus procedendi et al⸗
lego textum no · m. c· cum non ab homine
ſupra de iudi. vbi deprehenſuð in furtu pu
nitur tanquam conuictus per accuſatio⸗
nem et no · hoc · ¶ In eadem glo. ibi non
credo neceſſariam admonitionem not·
gloſ.que eſt vtilis valde in practica ſed
Ouil · m ſpe · m tit · de mquiſiti · Gj · mn ver ·

ſiculoſed nunquid tenet contrarium dicit

enim ꝙ aut impetratur inquiſitio per ali
um tunc proceditur per viam denunciatio
nis et ideo eſt neceſſaria admonitio pre⸗

cedens ad hoc all · tex· hoc probantem in. c.

licet hely. de ſimo · poſt princ. et hoc tenet

Kꝛchi · ij · q · n. c in digne in fine · vbi vide et
ſdem no·. de calump: c· i· et hanc opi · ſpe ·
dicit Jo: and · tenendam quanq; etiam ad
momitio trina non ſolum requiritur m de
nunciatione euan gelica ſed etiam in cano
nica vt m.c. noint de iudi. ſed ſi inquiſitio
fieret ex officio puro· licet alias coadmiua
retur officio inquiſitiomis tunc putat Jo·
an· hanc glo · procedere ·
¶ Mota ergo ex pꝛedictis ꝙ proprie pro
ceſſus mquiſitiomis eſt quod iudex facit
ex officio ſuo puro et mero nemine defe⸗

ferente et im petrante inquuſitionem ſed
quando fit ad denunciationẽ alterius tunc

eſt proprie procœſſus per viã denunciatio
nis pro hoc facit quia exquo iſte denunci⸗

at ſuperiori et eligit viam quaſi extraoꝛdi

nariam debuit pꝛemonuiſſe quia foꝛte ĩ⸗
quiſitus ſe coꝛrexiſſet. ¶ In ea· gleibi ſed
melus eſt ꝙ inquirat noſemper iſtam
glo · qꝛ limitat glo · in · c nter de purg · can ·
et. c. pꝛeſbyrer nj · q v · vbi ſimplici ter dat

oꝛdo procedendi vt pꝛemittitur hic m glo.

vt primo ſcilicet ſtatuatur terminus no⸗

lenti accuſare et œtera· Ex iſta eniz glo.

habes ꝙ ille oꝛdo non eſt neceſſarius ſed
conlultius et illud conſilium glo · hic non

danm nat ꝙ non poſſit obſeruari ſed meliꝰ
eſt nõ obſeruare et a prin· exquo conſtat
de infamia conſultius eſt vt pꝛelatus pro

cedat ad mquirendum aſſignat glo hic

rationem quia de facili nullu acouſaret et
idem tenet Ope · m ti · de mquiſiti. Gnunc

tractemus ver · poꝛroet ibi aſſignat ratio

nem aliam quis accuſatio eſt genus illau

dabilis intentioms vt dicit tex / ij · q · vj.
ſiquis epiſcopus.dem etiam ſeqiutur Jo·
an.m addi · Ope· aſſignans etiam aliã ra
tionem quia poſſet ſbᷣmitti accuſatoꝛ a⸗
nmicus accuſati et colludere cum eo et ſie
abſolueretur dicit tamen ꝙ pena calump.
tollit itam ſuſpitionem· ſed in quibuſdã

locis non obſeruatur pena taliormis et iõ

ibi poſſet fieri fraus ſed prout ꝙ euã poſ⸗
ſet te neri vbi habet locum pena talionis
quia accuſatoꝛ amicus accuſa tipoſſet tã⸗
tum ſemiplene probare et ſic excuſaretur
acalummia et reus abſolueretur vt m.c· pri
mo de electi· libro ſexto et no.mc.fina · ·
tit · prox · er ideo ſeꝛue con ilium glolſ · vt
iudex a principio inquirat et dicunt doc·
ꝙ non tenetur ſuperioꝛ deſiſtere ab inqui⸗

ſitione licet mquiſitus petat ſtatui termi⸗
ttnum accuſare volentibus et o fferat ſe pa⸗

ratum purgare m caſu m quo nullus ap⸗

pareret accuſator et hoc mihi placet per

iſtum textum vbi datur facultas mqui⸗

rendi vbicumque mfamia preceſſit et

*

oncoꝛ. . q. j. de? omnipotens · ¶ In ea
glo · m fi · no/ glo · primo ꝙ parochianꝰ
poteſt denunciare ſuum pᷣlatum et impe

trare inquiſitionem contra eum mterẽ

enim ſua ne habeat lupum pro paſtoꝛe
ar. viij·q.jaudacter et idem no· glo · m
c.· ex pte ade · g · detelt · et m. c. venerabili
de off · dele. et plene tetigi m d. c. ex ꝑte

et tetigi in.cilla prepoſitorum . S. eo·

¶ Secundo no · ex glo · ꝙ non parochia
nus etiam denunciare non poteſt crimi⸗
na clerici.vnde littere mquiſitiõis impe⸗
trate erunt ſurreptitie hoc tacito et idem
tenet Jo · an. m.c ex ꝑte preal ·et glo · ibi
Opecu · m tit · de mquiſi · ¶j · in rxerſ· ſed
nunquid extraneus hoc puto linntan⸗
duz m denuntiatione canonica que fit ad

penam. ſecus autem m denunciatione

euangelica que fit ad penitentiam ar · eo
rum que no · m.cſi peccauerit ij q:et m
c.nouit de iudi.Item foꝛte poſſet hec gl·
diſtingui quando laicus non parochia⸗
nus denunciaret clericum · ſecus foꝛte ſi
clericus denunciaret alium clericum qᷣa
ſiait admittitur adaceuſandum pro vm
dicta publica ita deberet admitti ad de
nuntciandum ratione mtereſſe publici iu
xta ea que dixi ſupra eo·ccum· p. ¶ In
glo em rerb · reddere rationem ꝛc̃ · ibi qꝛ
compatur tutoꝛidie ꝙ in veritate nõ po
teſt pro prie comꝑari tutoꝛi nec curato

ri nec procuratori quia habent amplio⸗
rem poteſtatem qm̃ iſti : vnde prelatus

viuit de boms eccleſie et etiam poteſt ſu
ſtentare oonſanguineos ſuos mopes.
vt m . c.j · de cohabi · cle et mulie et in c.
paſtoralis de his qui fiunt a prelat ſed
curatoꝛ tutoꝛ ſiue procuratoꝛ hoc nõ poſ
ſunt de bonis pupiulli nel donnni . . a tu⸗

toribus ff de adminiſtꝛ · tuto· Item iſti

ſunt temporales prelatus rero perpetu

us. illud onus iſta dignitas et multas

differentias vide per glo · v. q· ij · m. c.
fi. et m quantum iſta glo. dicit ꝙ debet
ſtare iuramento prelati ſuꝑer admini⸗
ſtratione dieit Hoſti · ſub duꝰ foꝛte non
habere locũ m rectoribo hoſpitaliũ qui
tenentur ſingulis anms reddere rõnem
yt mecle · qꝛ contingit de reli. do · quaſi ve
lit ꝙ m eis nonſtatur iuraꝰ ſed ſatiꝰ pu
tarem duſtmguendum ꝙ ĩ minimis ſte
tur iuramento eorum quia non poſſunt
ſemper habere notarium vel teſtes ro⸗

care ar. eorum que no.in.c.ij:de teſti ·

l · vj · ſed m maoribo ꝓcedit dictu Ho
ſti. qꝛ cũ ſciãt ſe obligatos ad reddendũ
ronem debent ſibi prouidiſſe et graue

eſſet eis reddere ar· m.lrationes et in .

exemplo · C· de prob / In glo · m ver. ad
famam m fi · an et quando fama probet
plene no · m. veniẽs ñ · de teſti ! et Ba.
m.l .· de mnor · Gtoꝛmenta ff de qõi · ⁊ m

caſu huius ·c.quando fama eſt loo ac⸗

cuſatoꝛis ſiue denunciatoꝛis · nil pro bat
q non debet tenere locum teſtis et acou
ſatoꝛs · iiij · q. iiij · c.· etm · c. foꝛus de ver.

ſigm. ¶ In glo · mver · a maliuolis no·

glo · et pondera nam videtur relle ⸗
pter mfammam oꝛtam a maliuolis non?ẽ
fienda mquiſitio ſed poterit mdici pur⸗
gatio propter ſcandalum euitandum ſi
ergo non obeſſet ſcandalum etiam pur⸗
gatio non eſſet mdicenda m illam glo.
ſed alibi dicit glo . ꝙ ſi mfanma eſſet nũe
apud bonos et graues qmuis proceſ⸗
ſerit a maliuolis purgatio eſt ĩdicenda
rt non remanet incredibilis penes bo⸗
nos et graues et ſic non requiritur ſcan

dalum m ea vt eſt glo.m. c cum dilecti . j.

de purga · ca· Hoſti · et Gof · hic dixerũt
ꝙ ſi conſtaret mfannam oꝛtam a mali⸗
uols non eſt mquiſitio fienda nec pur⸗
gatio mdicenda niſi mfanma eſſet mul⸗
tum ſpa:ſa et ſcandaloſa tunc enim mdi
ceretur purgatio et ſic m effectu ſentiũt
cum iſta glo Inno dicit ꝙ propter infa⸗
miam oꝛtam a maliuoli rel etiã ab vno
poteſt etiam fieri mquiſitio q; ſi ſuſpe⸗
ctus eſt quis ſoli epiſcopo poteſt mdi
ci purgatio · ij ·q · v · omnibus ergo et m
quiſitio fieri poterit · ſed aliter dixit m. c.
licet hely⸗· de ſymo · ibi enim damnat ſẽ
tentiam illorũ qui mdiſtmete propter

ſcandalum polunt fieri mquiſitionem qe

poſſet mquiſitio eſſe cauſa maioꝛis ſcan

dall· et ideo dixit ſuperioꝛem debere ar⸗

bitrari an poſſit ſequi magis ſcandaluʒ

et tunc non faciat mquiſitionem.ſi vero

ſperatur ſedaꝰ ſcandali tunc fiet mqui⸗
ſitio quia ſi ſuſpectus eſſet ſuperiori ĩdi
ceretur purgatio ergo mquiſitio fieri
poteſt cum purgatio ſequatur mquuſi⸗

tionem · refert tamen alios ſentire oon⸗

tranum et ex his remanet materia hu⸗
ius muoluta pro cums dilucidatione
duo ſunt inueſtiganda. Primum nun⸗
quid ſi mfanmna eſt oꝛta a maliuolis po
ſſet fieri mquiſitio nel mdici purgatio

quo ad primum breuiter puto ꝙ vbi cõ

ſtaret ꝙ mfamia eſſet oꝛta a maliuolis
tunc nec mquiſitio nec purgatis eſſet
mdicenda · vt videtur probari m·c cum
m iuuentute ſupra de preſumptio. vnde
poſſet illud dici vane roces populi non
ſunt audiende m. c. oſius de electio · et po
pulus cum male mouetur eſt docendus

ſonſe
no⸗be
mol
dono
ſedſi

eſtp
intel
nſif
qnuſ
jm
euit
ſitiui
ſtme
neam
daloꝛ
Lode
pueg⸗
epce
i

nan
pee
H
lſpi
i
wopt
ſand⸗
nl
cun⸗
ligen
dca
Eun
par
di
topr
deu
puor
ſpite
ſuper
ſwn

den
ſepi⸗

ars e

prtr nonſequendus. lxij· di· docèdus facit qdʒ in dicto . emter et eſt diuerſitaij ratio in
iab. V no · Barto · in pꝛealle toꝛmenta vbi diẽ ter ſuſpitionem mudicis et alioꝝ quia nõ
ſim non curandum de mfamia ſiue fama quã⸗ ita defacili pꝛeſumitur contra iudicem ſi
do nõ proceſſ it ex ꝓ babilibo comiecturis cait contra alios ar .m.c.ad audientiam
lhnde ſed ſi mfaĩa eſſet ſcand aloſa· vt qina po⸗ in pꝛeſcrip. et.in noſtra de procur · non
D pulus propter hoc abſtmet a diumnis vel tamẽ iſtis caſibus ꝓpter ſuſpitioneʒ fiet
oden, aliud ſcandalum inde timetur tunc ſi po⸗ mquiſitio lioet aliud ſentiat mo quia
olien teſt ſedari per purgationem indienda infamia debet pꝛecedere mquiſitionẽ non
elege eſt purgatio ar.ij· q.v· mandaſtis 2 ita ſola ſuſpitio vt hic et mitius agitur otra
lsron mtelligo iſtam gl · ſed ſi non poteſt ſedai deficienteʒ in purgõe q́; oontra oonuictũ
daen miſi fieret in uiſitio et tunc ſatis puto in m inquiſitione vt dixi m. cacoedens ·
undum quiſitionem fiendam er procedit dictum eo · ¶ In glo · i v iudich foꝛmam in fi· vel
„ Imo RKatio quia propter ſcand alum r dic melius et clarius vt dieit hie Joãnes
8.. ſitiui et quis quandoq; pꝛiuat᷑ iure ſuo iuxta foꝛmam iudicij ꝛc̃i· iuxta foꝛmam
enite vt m. c ij· de noui oꝑe · nunci et · c cum te⸗ petitionis et modum ꝓ cedendi vt ſiagikt
Spwo neamur · de pꝛeben · et m c. mhil cuz ſcan⸗ ciuiliter conſequatur quis propꝛium in⸗
ſdicende dalo de pꝛeſcrip/et hoc quo ad pimum tereſſe et aliquando ſatiſfactionẽ miurie
nes bo; Sed quo ad ſcm quando ſit mdieenda vt m. c. cum olim · de iureiur · ſi vero agi⸗
turſen purgatio vtrum per ſuſpitionem ſolius tur crinnnaliter ſi pena eſt m iure expꝛeſ
blechi, epiſcopi · et eſt iſte pulcher articulusa vt ſa nnponetur iulla quantumcunq; grauis
dirent ð · retuli · Inn · ſenſit ꝙ ſic ſed pe vt refert ar. in.l.non ignoꝛat.C·qui accu · nõ poſ.
a mil⸗ Joan · an· in. c ex parte· de offi oꝛdi. tenet et in. c.j · de homi · li · vj. ſi vero non eſt m
eepur; contrarium· quna ſoli epiſcopo non cre⸗ uire exp̃ſſa erit arbitraria ar.m · de cau⸗
leml ditur aſſerenti quem crimmoſum. vj. q ſis· de off · deleg · ſi agitur per viam inqſi
mmmndt n. ſi tantum et · c· placuit · et · omnibus · j tionis et tunc ſi graue crimen eſt proba-
lſentiit q· pj intelligit vt dictio vel ibi poſita tum contra pꝛelatum remouebit᷑ ab admĩi
erinſe⸗ natur pro et · nam tex · ibi dicit ſi eſſet ſus ſttratione mſi ſecum miſericoꝛditer aga
abyyo ſpectus epiſcopo ſuo rel alijs de plebe· tur de quo dic pt·g · ſi agitur per viam de
iſpe⸗ Vnde exponendo vel pro et non ſuff icit nunciationis ſicut varie ſũt denunciatio⸗
md ſuſpicio ſolius epiſcopi.do Cardi· dixit nes ita varius poteſt eſſe oꝛdo· nam ſi eſt
em ibi nunquam indiœndam purgationem denunciatio euangelica imponit᷑ penitẽ
eme propter ſuſpitionẽ miſi ſit tãta ꝙ mducat na · ſi iudicialis ↄpellitur ad ſatiſfactiõʒ
ueſ ſcandalum allega.ctua · de Ooha · cleri: et ſi anomica qnq; prohibet᷑ peccatũ · qñq;
M muli. vbi videtur bonus tex · ſed certe di⸗ imponit᷑ pena ᷣm modũ et ocluſionẽ de
W ctum pꝑ ·mmis impropꝛiat illud. c omni nunciationis canoĩce · Et no. bene hoc vl
ſcn bus exponendo rel pro et nec etiam dictũ timũ ꝙ denunciatio canonica põt habere
ea do · Car · videtur mdiſtmcte procedere p triplicem effectuʒ ſᷣm ocluſionem ipſius
daln textum qui ſonat oontrarium in c mter denunciationis · nam qñq; quis denũciat
ie de purgati.canon· vbi textus notabiliter peccatum committenduʒ et tunc tm̃ eſ t
nar⸗ dicit ꝙ propter tria poteſt mdici purga effeckus vt ꝓhibet᷑ illud peccatuʒ.qnq;
n d tio videlicet propter infannam vulgarem peccatuʒ ↄmiſſum et tunc qñq; agitur vt
o ſei Sraue ſcand alum et vehemẽtem pꝛeſum pꝛiuet᷑ beneficio ſuo.vt m·cex parte ade
N ; ptionem ergo nõ requiritur vt ſemper ſu de teſti · et in . · licet hely · de ſymo. qnq/
ſece ſpino mducat ſcanclalum. alias tercum vt certa pena imponat᷑ et ideo ſemper ad
a⸗ ſuperflueret propter ſcᷣm · cũ · · in ſcðo uertendus eſt modus proœdendi in iu⸗
na⸗ fecerrat mẽtionem de ſcandalo· quare con dicio vt hicĩ tex · et oncoꝛdat · . ſuper his
done cluderem ſic ꝙ aut quis eſt ſuſpectus ſo 5. eo · et. c cum dilectus de oꝛdi · ogn. faẽ
mmn; li epiſcopo et ſuſpitio eſt probabilis · et hoc ad·qno.quidã conuictus fuit de cri
. tune poterit indici purgatio etita loquit᷑ mine cauſa agitur ciuiliter nunquid lata
ngi⸗ ꝓꝛie ·c ommibus et remanet claꝝ dictũ ſententia poſſit ſuus ſuꝑerioꝛ eum pꝛiua
pbic Inmo · aut eſt ſuſpectus alijs et ſi eſt ꝓ⸗ re beneficijs ſuis vigoꝛe illius ſententie
luoſs babilis et tanta vt inducat ſcandalũ et mn Inno · dicit ꝙ ſic non ſuper pꝛioꝛi mſtan⸗
1, dicoetur purgatio.ſecus ſi non induceret tia. quia ſi mſtaret iſtudc.et alia iura
caN ſcandalum et procedit · ctua pꝛeal. et ex ſupra alleg · ſed de nouo foꝛmabit mqui
pnt hoc reſtringitur multũ·cillud oĩbus · et ſitionem et aſſumet ulam ſententiam tan
inon qð diri de epiſcopo idẽ eſt ſi eſt ſuſpect⸗ q̊ʒ inducentem notoꝛium et punietur iux
ap alteni ſuperioꝛi ſuo iudici · vt ſentit Fano⸗ ta modum procedendi et aum hoc dicto

endos

tranſeunt communiter doct · ſed aduerte
quia hoc dictum eſt valde periculoſum et
ipſemet Imocentiꝰ ſentit oppoſitum in·c·
per inquiſitionem ſupꝛa de elect· vbi aper
te dicit ꝙ acta facta m vno iudicio cum
egitur ciuiliter non faciunt fidem in alio v
bi agitur crimĩaliter qua foꝛte multa obie
ciſſet contra prioꝛa acta ſi fuiſſet actum
criminaliter que obmiſit foꝛte per leue pꝛe
iudicium · Item ad alium effectum agitur
nunc q̃ʒ tunc ſi ergo non obſtaret exceptio
rei iudicate · ita nec illa acta debent face⸗
re fidem ar · in · cum queritur cum duabus
ſe · ff. de excep. rei iudi. et hoc tenet gloſa
ur.cauuilis in.l.ſi quis a ſe fundum· C. ad
l.iuli.de vi publi.ſequutur Garto · m.l· ij ·
Cpꝛetoꝛ ffᷣ vi bo.rap · ſed dubium magis
eſt m confeſſione nunquid faciat fidezʒ nũc
cum agitur criminaliter et ſenſit Jmocen.
m dicto · per inquiſitionem ꝙ ſic · OQ uia
contra confeſſionem propꝛia m nil poteſt
obijcere argu.c. per tuas de probat · et in.i.
generaliter· C. de non· nu · pe · ſed contra
rium ſenſit glom.c. ex pemientibus.il di.
facit quod nota· Sarto · m.lconfeſſus . ff.
de cuſt · roo · Vnde coneluderem ꝙ ſola con
feſſio non ſufficit ad oondemnation em ſed
poteſt eompelli reus vt perſeueret in con⸗
feſſione ſua rel vt det mtellectum confeſ⸗
ſiom ſue · et ſic proœdit dickum Innoc. im
d ecper mquiſitionem. nam oꝛta eſt ſuſpi⸗
tio non leuis contra eum ex illa confeſſio⸗
ne ax.m.lcapite quinto· ff· de adul.

J cut olim. Metropolita
ni ad coꝛtrectionem exceſſuuʒ
/ Q et refoꝛmationem morum ſin
dulis annis facere debent prouinciale con

cilium in quo ſtatuere debent perſonas ido

neas per ſingulas dioc· que ſollicite mueſti
gent et in ſequenti concilio referant coꝛri⸗
genda· Et epiſcopidebent facere ſino dos
epiſcopales ſingulis anms et publicare a⸗
gitata in prouinciali concilo · et hoe negli
gentes ab executione offi cij ſuſpẽduntur
h.d· vſq; ad finem. Diuiditur m tres par
tes · In prima prouidet de proumnciali con
cilio et de agendis in illo · In ſcda de teſtib⸗
ſinodalibus et eorum officnjs. In tercia de
pena hoc non ſeruantium et tacite interſe⸗
rit de epiſcopalibus ſinodis·ſecunda ibivt
autem. tercia ibi quiſq; · ¶ Nota pꝛimo ex
tex · duas ſpecies concilij · nam quoddã eſt
ncilium prouunciale · et quoddam epi⸗
ſcopale· Prouinciale dicitur illud qð qui⸗

libet metropoiltanus ſeu archiepiſcopus

facit m ſua prouincia cum reliquis epiſco
pis ſibi ſubiectis et vocatur prouinciale a

abere vnum archiepiſcopum et decem epi
ſcopos de quo · vj ·q/ iij in. c.j.et.ij· Concili
um epiſcopale eſt quod facit epiſcopus ſo
lus m ſua dioceſi vbi rocat clericos dioc.
tantũ et alias appellatur ſinodus · et ita ro
cabula ſunt ſinonima et idem in effectu ſig
nificant et de iſtis varijs nominibus vrde
tex · xx. di. m . c· pꝛimo · Et eſt aliud conclli⸗
um quod appellatur generale:quia concer
nit totum oꝛbem in quo papa pꝛeſidet x de
hoc · xvij · di · i· c multis cum multis ibi po⸗
ſitis et qui debeant conuocari ad iſta con⸗
cila dic vt no · Imo · m · c.· graue de pꝛeben.
¶ Secundo no.ꝙ iſta concilia prouincia
le et epiſcopale debent neceſſario fieri ſin⸗
gulis amns et olim fiebant bis in anno de
quo in.cquoniam · xviij. di. Sed hodie et
male communiter non celebꝛantur. ¶ Ter
cio no · caſum in quo fit inquiſitio non pꝛe
cedente infamia et hoc ideo · quia hic non
agitur contra certam perſonam neqʒ fit in
quuſitio de certo crimine · Inqjſitio ergo ge
neraliter poteſt fieri non pꝛecedente mfa⸗
mia ad hoc ·cj de offi. oꝛdi · et. l congruit·
ff de offi · pꝛeſi · et facit quod dixi ſupꝛa.·c.

proximo · ¶ ¶Vltimo mducitur iſte ter.

per doct · in articulum contra archiepiſco⸗
pos pꝛet endentes ignoꝛantiam arca vaca
tiones bene ficiorum prouincie nam pꝛeſu
muntur ſcire cum debeant ibi habere per⸗
ſonas idonea vt hic m tex · e ſi non ſtatuũt
tales perſonas ſunt m affectata ignoꝛãtia
de quo dic vt plene no · m. c ex parte ·. et . c. ij.
de concel · pꝛeben · ¶ In glo.ij· in fi. vmc⸗
dicit ꝙ aut iſti ſunt de loo m quo mquiri
tur et viuunt de propꝛio ſunt enim electi
im parte ſollicitudiis facit pro hoc quod
no · glo. in. c. ſtatutũ de Np·li.vj·xEx · Item
vemiunt · ff de peti · here · aut mittuntur vt ð
legati et tunc mittens debet eis facere ex⸗
penſa et coneludit ꝙ mſi in caſibus iure ex
pꝛeſſis vt in conſecratione eccleſie et viſi⸗
tatione nunq; expenſe ſunt fienð pꝛelatis
vt m· c. cum ſit . deſymo . Hoſtiẽ.x Joan ·
an. videntur ſequi opi/ glo. et ad · c inter
etera · Reſpondent ꝙ loquitur in alio ca
ſu ſcilʒ cũ epiſcopus viſitat per aliuʒ etha
bet lo um tunc ·cſi epiſcopus de offi/oꝛdi.
libro vj · Sed hic loquitur m viſitatiomi⸗

bus deputatis per concilium · dicit tamen

Hoſtienſis O ſi iſtis denegarentur expen
ſe non poſſent aliquem cogere cum non
habeant iuridictionem vt m textu · Sed
debent referre epiſcopo qui coget eos ar ·
c:pꝛimo de empti · et ven · et m. c. fi. de offi ·
archipteſbyte· Et hoc ſatis placet cumcle
rici teneantur alias ad hoſpitalitatem ·

uurn
an⸗

go⸗

ſtu
nen
ena
mnin
Nlau
etalia
ſedur
ſrünn

Nandur (
nſithnonn
quun hemn
umnepftn
cſtoegyg
aederten,
Alcgn

dirſſe

aturiſten
chepiin
marra u
enumpren
abervper
onſtutuit
nigorita
nettoi⸗
nſiynt,
auin
*
w le quod
11 en
tunurnd
tsfmoener
Aibusnt

ceeetiſS

ſti en
etadenl
iarmnaldd
aliztn⸗
deoffion

viſtnnnn

dut amen
mnmnr n
aum ſo
tertn n
Ngt⸗
rc
talitaten

foꝛtius debẽt recipere iſtos qui reniunt
pro communi ptilitate. ¶ In glo fi . ibi
ſed ſufficit ꝙ ſint honeſti Hoſti: dicit et
bene non eſſe improbandum ꝙ etiam iſti
iurant ar.m.c epiſcopus in ſinodo· xxxv.
q vj · vbi onſimiles perſone que ſtatuũ

tur per epiſcopum m ſinodo ſua iurant vt

in. c pꝛeterea · de teſtibo oogen · ¶ In ea·
glo.ibi alias ſuꝑflua et honeroſa ꝛc̃.die
melius poſt doct. ꝙ iſta pars glo · eſt ſu⸗
perf lua q; iſte tex loquitur de concilio ꝓ
uinciali et non de archiepiſcopo tantum
Vnde archiepiſcopus poteſt viſitare to⸗
tam prouindam etiam ſine relatiõe iſto
rum et quamqʒ non apa reat de negligẽ
tia epiſcoporum vt in.c.j.et fi.de cenſi.
li · vj ¶ In ea glo · ibi minus creditur qʒ
alns Hoſti:dicit ꝙ aut iſti nunciant no
toꝛia et eis creditur ſicut alijs ar: m.lea
quidem C· de accu et · ij. q. nij · aliqñ
aut nunciat non notoꝛia et vm non credi
tur pluribus autem iuratis creditur donꝰ
cõtrariũ probet᷑ m· c pꝛetereg de telt · cog ·
¶ In fi · glo. Jo · foꝛmat queſtionem quid
ſi archidiaconus volens viſitare concur
rat cum iſtis viſitatoꝛibus et dicit ꝙ in
ndicibus certum eſt ꝙ apud plures in di

uerſis iudicijs quis fatigari non debet vt

in · e. ex tenoꝛe de reſcriptis et.l vbi cep⸗
tum ff. de iudi · ſed in caſu noſtro vna vi
ſitatio non pꝛeiudicat alterni ſed nõ debet
llli viſitare ſine lientia archidiacom. qꝛ
plena viſitatio pꝛeudicat ſenmplene h
nnhi non placet. qua hic viſitant abiq;
vlla iuriſdictione mterrogãdo ſeculares
et alias perſonas diſcretas vnde nõ in⸗

pediunt archidiaconum ſeu alum pꝛe⸗

latũ iuriſdictõaliter vſitantẽ tene menti

Lim cHententie excoĩcatio⸗
um ſuſpenſionuʒ vel mterdicti
Miate poſt denunciationẽ per abba
tem denuciatum vel alium ꝓ ipſo in mo
nachos denunciantos rel adherentes eiſ
dem relaxantur ſpoliati reſtituuntur · et

iuramenta de tacenda reritate relaxan-⸗

tur dicta teſtium denunciato traduntur
et expenſe de bonis monaſterij monachis
denunciantibo miniſtrantur propter hoc
tamẽ ab obediẽtia ab batis non exmmunt
ſine tñ litis pꝛeiudicio hoc dicit et ptes

patent Caſus ꝛc̃ · ¶ Nõ pmo ex tex · ꝙ pen

dente negocio inter ſuperioꝛẽ a ſubditos
ſuꝑer crimimibus ſuperioꝛis pꝛedicti dẽt
pn eſuperioꝛ abſtmere ab ommproceſ⸗
u contra ſubditum mchoando p quem
poſſet impediri negocij pꝛincipalis pro⸗
ſeaitio · ¶ Scdo no · mõchos poſſe petẽ

ſe reſtitui otra abbatem illicite eos ſpo
liãtem ſaltem imploꝛando offiaum ſupe

rioꝛis de quo plemus ꝗ· ſubneiã. ¶ Ter
cio no. ibi et adherentes eidem ꝙ com⸗

mumi conſuetudme appellantium qin ap
pellant pro ſe et ſibi adherentibo et cuius
appellationis virtute etiam adherentes
deſendunt᷑ nam ſi tenentur a inuoluunt
adherentes quo ad penam foꝛtius debẽt
gaudere pꝛiuilegio pꝛmecipali ar · in· c·j.
de off · delega. facit quod no · in · c.· ad het

ſi in vna ſententia. Sj. de ap · ¶ Nota qrto

m inquiſitione fienda contra pꝛelatuʒ
regularem ſeruandus eſt aliquis oꝛdo
ſed non vſq; quac; ſicut ſeruari debet cõ
tra ſeculares nam hic papa mandat di
cta teſtium exhiberi abbati mmquiſito ſe
cus ſi fit inquiſitõ contra clauſtrales ſim
plices. Vnde hic de monachis nihil di⸗
citur et die vt plene dixi in · c· qualiter et
quando · ij. in fi. S· eo · ¶ Item nota ꝙ ſi
monachi denunciant abbatem et non poſ
ſunt habere expenſas ab ipſo abbate li⸗
citum eſt propꝛia autoꝛitate capere de bo
nis ipſius monaſterij eum ipſius otilita
tem procurent nec poteſt contra eos age
tes excipi de ſpoliatione ar ·optimũ hic·
¶ In glo.j· m fi · ſentit hic glo · ꝙ iſte ſen
tentie potuerunt legitime ferri ſed relax⸗
atio fit ſolum vt poſſmt ferre teſtrmo⸗
nium m cauſa · Sed contra hoc dictum
glo.multipliciter poteſt mſtari nam cuʒ
iſti denunciaſſent et ſic oonſtituiſſent ſe

pꝛmepale in cauſa non poterant ferrete

ſtimonium vt m.c. cum dueckus . S· eo ·
et in. c. cum j · et a · et qued ibi no. Irmocẽ ·
de re iudi · Item ex quo negocium moœ⸗
ptum eſt contra ſuperioꝛem non debʒ ſu
perio: aliquid attentare ꝑ quod poſſit
imnpediri proſecutio ipſius negocn vt pa
tet m textu ibi vt per hoc pꝛoſecutio nego
cij non valeat impediri ꝛc̃ · Et ·deo vclude
ꝓ propter hoc et miuſticiam hitiuſmodi
ſententi arum fuit facta hec relaxatio ad
hoc optime fadci littera dum dicit relax⸗
atis nam quando exco municatio eſt iu⸗
ſta fit abſolutio et non ſimplex relaxatio
vnde hic non pꝛeſtatur aliqua cautio ſi⸗
cut pꝛeſtatur cum fit abſolutio a iuſta ex
communicatione de quo plene no.m· c ſa
cro·ꝗde ſenten · excommunica · et m.c.ex
parte.q/de rer.ſigm · Et ex iſta gloſa et
textu collige ꝙ ſuſpenſus non poteſt fer
re teſtimomum quod intelligit Hoſtiẽ.
de ſuſpenſo ab homine argu · m. c fina · de
ele · ex · miniſ · Jo · an · rennttit ad no. in
ſpe · mti · de teſt j. ð · q;d de ſuſpen · z in
itate rera concluſio videtur hec ꝙ pꝛe

WZ — f =

textu ſolius ſuſpenſionis non poteſt quis
repelli a teſtimonio cum hoc iure non ca⸗
ueatur et quiſq; admittitur ad teſtimõiũ
qui expꝛeſſe non prohibetur m· c.j.ſupra
de teſtibo. et . l. j· ff. eoð facit · c.· decernimus
de ſen · exco. li · vj. vbi tantum fit mentio
de exocommunicatione ipſi enim repellunt

propter periculuʒ ooĩonis que ratio ceſſſat
in ſuſpenſis cum eis licite umuĩicemus ſed

ſi ſuſpenſio eſſet facta propter graue deli⸗
ctum tunc talis ſuſpenſus eſt repellendus
a teſtimomo non vntute ſententie ſed vir
tute delicti in quo perſeuerat vt mc. teſti⸗
monmium et quod ibiplene dixi ſupꝛa de te
ſti · et m hoc caſu poſſet ſaluari dickum Ho
ſti. et multas ſpecies ſuſpenſionum et ef⸗
fectum earundem vide bonam gloſam im
cle.cupientes de pem in v · non nouam
¶¶In glo · ij · m fi · Hoſti · hic concludit ꝙ

pendente lite inter pꝛelatum et ſubditum

debet ſuperioꝛ abſtmere ab illo negocio ſu
per quo pendet lis et a dependentibus ar.
m. c· cum · m.ſupꝛa de conſti·et in.c vt no⸗
ſtrum de ap · Super alijs vero poteſt con
tra ſubditos ſuam exercere iuriſdictionẽ
niſi ratione ꝑpendentis negocij inter eos re
cuſetur ar · in.c. ad hoc de aꝑ · Ita tamen vt
per hoc proſecutio negocn pꝛmmcipalis non
nnpediatur et hoc eſt ſatis bene dictum·
Sed vbi notoꝛim eſſet delickum mferio⸗
ris et pena eſſet iure expꝛeſſa certe non va⸗
leret ſugerioꝛ recuſari ar ·in. c.propoſuit et
quod ibi diri ſupꝛa de app · et quod no· In⸗
nocencius mc.ex parte.j.de rerbo.ſigm.
alias ſatis poteſt recuſari cum ex denuuci⸗

atione ſoleant oꝛiri graue mimcicie mter

denunciatum et denunciantem argumentũ

in. l.pꝛima·ff de his ·qui vt indignis et qd

plene dixi m·c·repellantur et.c. memini⸗
mus et. c. cum. p· ſupꝛa eodem· Et no. quod
ſupꝛa dixi et aperte collige ex textu ꝙ mo⸗
nachus non tenetur ſuperioꝛi obedire quã
do per eius mandatum imꝑediretur nego
cñj proſecutio alias ergo ſecus ·
¶C In gloſa in verbo de tacenda xreritate
piſo iure relaxata ſunt vt m·c quia pleri⸗
