non eſt eis officũ mterdictũ a iure ſed
peccãt ꝑticipando. quidã ſũt ſuſpenſi a
deo a canone vt qñ canon ſuſpedit quẽ
ꝓpi peccatũ ſuũ.quidaʒ ſunt ſuſpenſi a
deo et ab homie vt qñ ꝓpter peccatũ ho
mo vt iuder ſuſpendit quem. et iſtius ſu
ſpẽſiomis duplex eſt effectus vł ſpecies
nã quedã ẽ ſuſpẽſio mĩor et q̃dã maior
ſuſpenſio minor eſt illa que priuat a ꝑ⸗
ticipatione ſacramẽtoꝝ tãtũ vt ẽ illa ex⸗

cõicatio mĩor que pᷣhit᷑ ex pticipio cũ ex
cõicato maiori · Idẽ eſſet ſiiuder excõi⸗
caret quẽ mĩori excõicatione vt in · cen⸗
geltrudã · ij. q· iiij · licet illa nõ ſit in vſu
mqntũ fert᷑ ab homĩe· ſuſpenſio maiorẽ
qũñ mter dicit officiũ ſeu exercitiũ oꝛdinũ
vᷣt qina iudex pel canon ꝓpter peccatuʒ
glicuius ſuſpendit eũ ab officio ſuo.ſu
ſpẽſus miori ſiue a canone ſiue ab hoĩe
nõ incurrit irregularitatẽ celebrãdo per
rõzʒ ſupradictã et põt eligere et exercere
ea que ſunt iuriſdictiõis quia illa ſuſpẽ
ſio refert᷑ ad participium ſacramentorũ
¶ De ſuſpẽſione rero maiori aduer te q
quedã ſuſpẽſio fit propter delictũ· que
dam ꝓpter defectũ qᷓdam ꝓpter infa⸗
miã. Suſpenſus maiori ꝓpter delictũ
efficit᷑ irregularis celebrando q exeꝛcet
officiũ ſibi mterdictum et iſte eſt caſus
m.d.c.j.de ſen.ex·li· pj.et m.dc.oim e⸗
terni. vbi etiã per Jo. an. et iſta ẽ mũiſ
opi · et vᷣa ↄcluſio licet quidã ð · Suſpẽ
ſus vᷣo propter defectũ puta q; erat ille

gitimus rel quia patit᷑ defectũ m ooꝛpe

propter quẽ prohibet promouerni iſte ce
lebrando nõ efficit᷑ irregularis ſ peccat
quia nõ ẽ directe ſibi mterdicta execu⸗
tio officij et uire non cauet ꝙ talis effi

ciat᷑ irregularis · Suſpẽſus pᷣo ꝓpterm

famiã ſidirecte a ſupiore eſt ſibi imter⸗
dictũ officiũ efficit᷑ irregularis celebrã

do vt in. d.c ij.ſ ſi nõ directe vt qꝛ ĩ iu

nõ dicit᷑ ꝙ notorie crimĩoſi nõ debẽt ce⸗
lebrare ꝓpter mfamiã et ſcãdalũ quod
orif m populo iſte ſic elebrando nõ m
currit irregularitateʒ quia directe nõ ẽ
ſuſpeſus a iure rel ab homie.ſ ẽ quedã
ꝓhibitio ꝓpter ſcãdalũ euitãdũ.¶ Ex
his infert ad.q.nunquid notoriꝰ forni
cator celebrãdo efficit irregularis Inno.
tenet hic ꝙ nõ idẽ in. c·ſicut.ð coha· cle·
et mu. et in · c tanta · · de exceſ · prela · ſed
Hoſti·et Jo.an · õ· vt nõ · m.c cũ eterm·
et. c j · prealle.vnde tota difficultas con
ſiſtit in videndo an notorius foꝛnicator
ſit dꝛrecte ſuſpẽſus ab homiĩe vel a cano
ne m penã an ſit illa ſuſpẽſio ĩdirecta vt
q; alij ꝓhibẽt᷑ audire ab eo diuĩa vt fa
dilius reſipiſcat et circaſtum artioilum
dic plene vt dico in · · vra · de coha · cle. et
mu. vbi propria materia ¶ Ex pᷣdictis
infeꝛt᷑ ad qõnem nũqęd aſtitutus in pec⸗
cato poſſit eligi m pᷣlatum et vr ꝙ nõ qꝛ
ĩ eo ſubeſt ratio lr̃e ſicut ĩ excõꝛcato mi⸗
nori · nam ẽ priuatus participio ſacrorũ
quo ad ſe vt in·cſfi · de ooha. cle.et mu.
et videt᷑ ocludere Inno. hic lieet inõrinm

faciat tex · cũ glo. in · ſicut de iureiuran ·

et in. c. archid yaconuʒ· lxxxv · di. et ſatis
puto poſſe diſtmgui inter peccatũ Zue
et leue vt primo caſu impediat᷑· ſedo nõ ·
nã muolutus m peccato minori ſeu leui
de faali ſurgit nõ ſic eſt m excõicato mi⸗
nori excõicatione q; illud eſt vmculũ cõ
tractũ ab eccłia a reqrit᷑ abſolutõ C In
gl · ĩ v · iuriſdickiõz · ibi tã ab officio qᷓᷓ a
iuriſdictione vult ergo iſta gl · ꝙ ſuſpẽ⸗
ſus ab officio nõ ſit ſuſpenſus a muriſdi⸗
ctiõe q̃i iuriſdictõ ſit q̃d ſepatũ ab offi
cio ar.iĩ.c trãſmiſſa · ð elec · ij öriũ cõiteꝛ
tenet ĩ · c cũ dilcũs · ð ↄſue.hʒ enĩ iuriſ⸗
dictõ ↄnexitatẽ cũ officio pꝰ collatõez
ordinis. vnde ſuſpenſus ab officio m⸗
telligit ſuſpẽſus ab omni iuriſdictiõe
nã illa opetit rõe officij et de h dic plene
yt nõ. ĩ d.ccũ dilcũs · ¶ In gl .ĩ v · ſcient
ibi tz non credo et hãc opi. tenes nã ig⸗
norãcia eligentium nõ debz ꝓdeſſe excõi
cato · facit qdð nõ.ĩ dc.cũ dilcus · et m fi·
gl· õrium cõiter tenet᷑ hic ⁊ ĩ d· c cum in
cunctis licet enĩ eligẽdo ſcienter talẽ ex
commũicatũ peccẽt non tñ icurrũt penã
illiꝰ.c.habz em locũ illa pena ĩ caſibo tm
lbi exp̃ᷣſſis de quo plene per Jo · an · i re⸗

gula odia de regu . iur .· li · vj · im mercur ·

¶ In glo · in ÿ · dũmodo ĩ fi. et iſte vlti⸗
mus ĩtellectus plus mihi placʒ · nã pᷣm⸗ꝰ
eſt nimis rigidus cũ regulariter crioſ⸗
nõ ſit ſuſpẽſꝰ a collatiõe ſacremẽtoꝝ vt
ĩ.c.fi · de ooha. cle · et mu. nec alij ꝓhibẽt
reipe ſcr̃a a crioſis vt ĩ·c vr̃a.ð coha · cle
et mu · vbi ponit᷑ caſus ſpã ĩ tene menti ·

Declerico non or/
dinato miniſtrante.

¶ SBupra viſum ẽ de oꝛdinatis celebrã
tibo poſt offiaũ mterdictũ ↄpeteti or⸗
dine nũc ſubnecti᷑ de non oꝛdmatis mi
ſt antg oꝛdime non collato ·
y‚RA quis.greue ẽ et ſic ſum

mo. Clericus mĩſtrãs ĩ ptinen

deponẽdus ẽ et ampliꝰ ñ or⸗
mãdus·h.d· caſus ꝛc · ¶ Nõ pᷣmo ꝙñ
8 6 ordĩatꝰ temere exercẽs officiũ ſpectãs
ad oꝛdmẽ quẽ nõ habʒẽ deponedꝰ die
etiã ꝙ tenet pena falſi ſic nõ hñs digni
tatem et ſimulat ſe habere illã et vtit ilt
inſignijs pt in·l.eos ·ff de fal· quod facit
contra eos qui in remotis pꝑtibus veni⸗
Etes de ſtudijs dicũt ſe eẽ dockores vbi
non ſũt tenẽt᷑ enĩ pena falſi.¶ Sʒz oppo ·
contra tex. nã quotidie ſimplex clericus
dicit epłam et tñ nõ ẽ ſubdyaconꝰ · Do ·

ſcðm Hoſti · die iſtũ tex. ĩtelligendũ qñ

in ſolem apparatu non ſubd yaconuſ diẽ

tibo ad oꝛdinẽ ad quẽ nõ habʒ

epiſtolã nel n dyaconꝰ euãgeliũ vel no

pſbyter diceret miſſam. ſecꝰ aũt qñ ſine

ſolẽmitate ſeu ſolemni apparatu diceret
non ſubdyaconꝰ epiſtolã ad qð facit · c.
quiſq; preſbyter de vi · et ho · cle· ¶ Vl

timo qro quid mtẽdit lr̃a dum dicit abij
ciat᷑ de eccleſia ꝛc̃ · Hoſti · mtelligit lr̃am

triplicit · pmo ꝙ põt abijci ꝑ excõicatiõʒ

priꝰ pᷣcedẽte monitõe · ſcðo poterit priua

ri bñficio. tcio ꝙ poterit deponi ar .ĩ. c. j.
E. ij ꝗ· ti · j. et iſte vltimꝰ ĩtellectus plus
mihi placz ꝓpter id qð ſequit᷑ ĩ ſr̃a dum

diẽ ꝙ nũqz dz ãpliꝰ oꝛdĩari et tene mẽti

X licceris. Dyaconꝰ miſ⸗
ſam celebrãs ad ſacerdocium
nõ ꝙ mouet᷑ x a dyaconatu ſu
ſpẽdit ad tpus ſed in bñficio poterit cuz
eo diſpẽſari. Cõis diuiſio.ſeda ibi oſul
tationi· caſus ꝛc · ¶ Nõ prio ex tex · penã
exercentis ſpectãtia ad dignitatẽ quaʒ
non habʒ nã nũqᷓ; ampliꝰ debet illã dig
nitatẽ ↄſeqᷣ ĩmo pũiri dẽt circa aliã dig
nitate habitã· ¶ Võ ſedo eym diſpẽſa
re poſſe circa bñficiũ cũ eo qui miniſtra
uit nõ oꝛdiatꝰ a dicit Inno · ꝙ epo qſi ſp
licz diſpẽ ſare ĩ bñficijs.nã diſpẽſat cuʒ
hoĩcid a vt imn. c·ij · de cle · pug · in duel · et i
c.ſtudeat.ldi.¶ In glo. in . hanc miſe
ricordiã · in fi:nõ · glo.⁊ hanc opi · ſequi
tur Hoſti · hic et Guil. in ſpe · in ti. de le

gato Enunc oſtendendũ in v. xviij. naz

cum non diſpenſet cũ oꝛdĩato miſtrãte
pꝰ ſuſpeſionẽ vt nõ · ĩ. c. elerici · S. ti · ꝓx
fortiꝰ nõ dẽt poſſe diſpẽſare cũ nõ ordi
nato mĩſtrãte qui vſurpauit ſibi offci ·
Inno· ĩ . c.dilect? · ð tẽp or ſimplr dixit
ponendo caſus ĩ quibus epᷣus diſpenſat
epᷣum poſſe diſpẽſare cum non oꝛdiato
miſtrante ꝑ hoc c. Sʒz põt ĩitelligi dictũ

Inno · ꝙ düpenſet circa bñficium et vt

non priuet᷑ dyaconatu ꝓut ĩitelligit iſte
tex. non autẽ vt diſpeſet circa ſuſceptio⸗
nem maioꝝ oꝛdinũ nam non oꝛdĩiat?ꝰ ce
lebꝛãs dẽt abnci ab eccleſia a nũq oꝛdia
ri vt. S· ti · ꝓx · Sed ĩ iſto . . non abnjcit
vñ ĩtelligo hoc dictũ diſpẽſatie qꝛ diſpẽ
ſabit circa dyaconatũ et circa bñficium
Itẽ epᷣs nõ diſpẽſat niſi ĩ ca ĩbo iure ex⸗
pſſis ntĩ d·c.cũ dilectꝰ.ſj ite caſus nõ
ĩ iure exp̃ſſus niſi circa bñficiũ et ordi
nẽ quẽ hẽbat ergo in alijs ſecus eſtꝛc ·
De clerico per ſal⸗
tum Promoto.
¶ Quia mmterdum nõ ordĩati miſtrãtĩ
terdum Ppoſtere et per ſaltum promo⸗
uent᷑ merito poſt Nicã preœdẽtẽ ſequi

tur iſta rubrica et ðᷣ matia rubrice plene

——— (S— L„ — —— — — —-0 —, — — –

QNy — — — „„,

— —

— — — ☛ —— — —

An,
ine
cte
Cv
tabi
tlian
ti
ebn
icf.
plus
2dunn
emen

Nnn
Nin

natui

Ntg

bioll,
e
tegen
läde
güds
ſpi
initn
oqip

ſat a d

lelet

e

ſogi
dee
i.Nn
ſtrüre

. r .

ocrde
ofi⸗
dirt
pnſt
duar⸗
dici
ſapt
iſt
epno/
Pe

Nen

lc⸗
dſpe
um

dℳ%

„

6
Gedl
8

ii

e

habetuꝛ.lij·di.in.cj:quod incipit ſollicc
tudo et ibi optime glo ·

Velittere. Ouiigno
rant᷑ ꝑ ſaltum de ſubdyaco
natu fit pᷣſbyt pꝰ pniaz m
dyaconu oꝛdinat et pꝰea
poõt ſecũ ſacerdotio diſpẽ
ſari · h · d · Cõis diuiſio ſᷣa ibi.M. caꝰ ⁊c̃.
¶ Nõ.pᷣmo ꝙ tenet oꝛdinũ collatio ſpo
ſtere facta licet fieri nõ debeat et tñſgre
diẽti ſit pena ĩponẽda fac̃.c/ſolicitudo.lij.
di:alias·xxj.di.C.j. ¶ NMo. ſedo ꝙ aſſer
nio bonoꝝ viroꝝ ĩducit ꝓbabile dubiuz
et ꝙ ſacr̃a dñt oↄferri vbi ð oollatõe oſtat
p aſſeꝛtionẽ eoꝝ facit qd no · in.c illud. ð
cle.ex.mi.¶ No· h̊ regulã ꝙ vbicũq; ꝓ
babilit dubitat᷑ an ſacr̃m qð ð necſſita
te debebat ↄferri ĩteruẽit det ad cautelã
oferri et fac. ·fi. C. ð here · inſti. ybi ille
ignorabat nomẽ ſuũ et illa fuit maxima
ignorãtia et ſic hoc caſu ĩ hoc facto igno
rãtia ẽ valde puũibilis ↄcor·tex. m.il.fi·ff.
pro ſocio · et qd no. in· c ab excõicato · de
Np· ¶ Vltimo nota ꝙ oꝛdmatus po
ſtere nõ põt ſine diſpẽſatõe admiſtraꝛe
moꝛdie ſic ſuſcepto. Et nõ caſũ in quo
pꝑmitti᷑ epiſcopo diſpẽſatio · ¶ In glo.
ij.in fi. Inno· m.·c.xel nõ ẽ opos alle. in
glo · er Hoſti · hic tenet iſtũ nõ opelli ad
ſeruandã ↄtinentiã exquo pdixit añ ad
uentum pubeꝛtans ·jtriduũ ar. mc.ad
noſtram . de regu. et vide ꝑ doc· m.c. cũ
olim. de cle. viug · vbi dicut ꝙ oꝛdo ſaceꝛ
habʒ ãnexum rotũ caſtitatis.nam ſi ex

pᷣſſe non põt ſe obligare ante pubeꝛtatẽ

roto vtinentie vt.xx · q· j.c.j.foꝛtiuꝰ non
poteſt tacite ſuſcipiendo ſacꝝ oꝛdineʒz.
glo · j. q.)·pPueri.tenet dolicapacem obli
Sari Archi. ibi pꝰ Hug. tenet ꝙ aut ille
aduemẽte pubertate vult tenere clerica⸗
tum et gaudere pᷣuilegio clericali et tũc
tenet᷑ ↄtinere alias ſecus et hoc etiã cre
do fuiſſe de mente Inno et Hoſti.x hãc
opi· aprobo qʒqᷓʒ enim dolicapax poſſit
obligari in alijs rotis vt nõ· Inno.in.c.
ſcripture.de roto/ſecus tñ m roto con⸗
tinentie quia cũ ante pubeꝛtatem nõ ha
beat potentiã coeũdi et ignoret qd ſit cõ
tinere nõ põt renũciare ei qð neſcit nec
ob · q; dicit ꝙ oꝛdo habz rotũ otinentie
ãnexũ q; illud rey ſi aliud non impedit
ſed hic defectus etatis õdicit voto conti

nentic tacite qʒ orie bat᷑ ex ſuſceptioe oꝛ⸗

dini ſacri. ¶ In glo. fi. in fi · duo viden
da ſunt nũquid teneat collatõ pᷣſbytera
tus vel alterius ſacri oꝛdinis prius mĩo⸗
ribo oꝛdinibo non receptis · ¶ Scðdo nũ
quid teneat collatio oꝛdims epᷣalis nõ pᷣ

cedẽte ſacerdotio · ad pᷣmũ cõit᷑ tenet᷑ cũ
glo. ꝙ tenet eollatio lioet non debeat ex⸗
equi talẽ oꝛdinẽ vt mlr̃a et pro hoc facit
ſcdᷣm Inno.q; m primitiua eccleſia non
erãt mſtituti miores ordines et tamen
erat ſacerdotiũ.xxj·di· in. j· et an ſit ð
neceſſitate ſacroꝝ oꝛdinũ ꝙ qᷣs priꝰ ha
beat mĩores oꝛdines beatꝰ Tho.tractat
m. iiij · ſnĩan ·q.xxiiij · arti · v. et breuiter
concludit ꝙ non eſt de neceſſitate ſacro
rum oꝛdinũ ꝙ quis mĩores priꝰ habeat
et aſſignat ratõʒ · qꝛ ptãtes ſunt diſtm
cte et vna non requirit alterã quua ptãs
mĩoꝝ oꝛdinũ eſt ſeparata a ptãte ſacro
rum · Itẽ nõ ẽ dubiũ ꝙ im erioꝛ ptãs m⸗
ciudit᷑ ĩ ſupori ſicut ſenſus m intellectu
et rõe · Itẽ oꝛdo ſupioꝛ oꝛdinum eſt a ca
none mtroductꝰ vt ĩ. c de his · xxviij. di ·
et . lxxpij.di..cij.ij · et · ij. ¶ Quo ad ſecũ
dũ tenet cõiter otra glo · ꝙ tenet colla⸗
tio oꝛdis ep̃alis lit oꝛdinatꝰ nõ ſit ſa⸗
cerdos qð etiã tenet glo · m.c.ſolicitudo
lij · di. Poſteratõ ĩ collatõe oꝛdinũ non
viciat licet ĩpediat executioneʒ non ob·c.
ex lĩ̃is alle · m glo · q; illud.c. loquit᷑ de ex
ecutione oꝛdĩs ep̃alis nõ aũt d impreſ⸗
ſione characteꝝ · i. ꝙ non ſacerdos exeqᷣ
nõ põt ep̃alem ordinẽ · ſcharacter bene
imprimit ex collatiõe oꝛdinis epalis ſine

ſacerdotio · ¶ Extra gloquero qualiter

oꝛdinabit ille qui ignorat an ſuerit pro
motus m dyaconatu. So· oꝛdinabit᷑ cũ
illa ꝓteſtatione ſi nõ es oꝛdinatus te or
dmo ꝛc · ꝓut fit ĩ illo de qͥ ignorat an fue
rit baptiſatus vt nõ.m.cij. · de baptiſ·

De eo qui furtiue ordineſ
recepit. Rubꝛica.

¶ Interdũ quis ordinat poſtere et p
ſaltũ ⁊ de his.ã · viſum ẽ. qnq; nero quiſ
recipit oꝛdinẽ furtiue·i.ſine ordinatione
et licentia ſuperioris et ſine exaĩatiõe vt
quia ingerit ſe eum multitudine ordinã
dorũ ignorante ordmatore et de h nunc
videndum eſt ad materiã facit.c ſalomi
ne. lxiij · di · et · ix q· ij · lugdunenſis.

yEniens. Quifuntie re
acitpit oꝛd inẽ ĩ ſuſcepto mi⸗
. mſtrare vel ad ſuperiores
.alſcẽdẽ ñ põt ſi ð h facietes
lata erat excõicatio et hoc ſine diſpenſa⸗
tione pape · ſed ſi excõicatõ lata nõ erat
epᷣus ⁊ abbas potuerũt diſpẽſare hoc di

cit cum duobꝰ ſequẽtibo prima pꝑs nar⸗

rat factũ.ſedᷣa ibi vnde ponitur rñſio di
ſtinguẽs.et ſcdᷣa ſubdiuidit᷑.ſcdᷣa ibi ſi
vero caſus ꝛc̃. ¶ Nõ.primo ꝙ furtiue et
clãdeſtĩe oꝛdinatus ſine examĩatione et

conſenſu ſuꝑioris recipit ve rum oꝛdinẽ
65 non habʒ executionẽ illius oꝛdĩs niſi
ex diſpẽſatiõe · ¶ Scðdo nõ. ar. 8 archi
dyaconus vel ĩferior p̃latꝰ pote excõi
cationẽ ꝓmulgare x habz iuriſdcõz 8
tñ dicendũ vt nõ . in. c aꝛchid yaconis de
offi· archi · et ĩ· c· eũ ab eccleſiarũ de offi.
oꝛdi ˖ ¶ Vo tertio ar · ꝙ appellatione h
latoꝝ ↄtinet᷑ archidyaconꝰ vtpʒ ibi pᷣ
latoꝝ ꝛc· ij poteſt dic ꝙ papa h· h ideo
erxpᷣſſit ad maiorem mentis claritatem·
¶ Mo. q̃rto ꝙ ſicut incidit m irregula⸗
ritatẽ miſtrã poſt interdictũ ita ſi uſci⸗

——

piens oꝛdinẽ m excõicatione et iſta ẽ ra⸗
tio q̃re cuʒ oꝛdinato pꝰ ſnĩaz excommu⸗
cationis ſolꝰ papa diſpẽſat ꝓ h· c cũ u⸗
lon de ſen · et · Itẽ no · ꝙ licet igreſſus re
ligionis nõ tollat ðctũ et irregularitatẽ
ex ꝓpꝛio delicto pᷣbet tñ facilitatẽ diſpẽ
ſandi de quo. ð· de apoſta. c.ij · Jtem nõ. ca
ſum in quo permittit᷑ epiſcopo diſ pẽſa
tio et ↄvclude ꝙ aut exoommunicatio non
erat lata ⁊ tũc epᷣs poteit diſpẽſare iure
ſuo cũ illo furtĩe oꝛdĩato · ſi vo excõicatõ
erat lata et tũc ſi mtrat religionẽ põt e⸗
piſcopꝰ etiã iure ſuo diſpẽſare · ſi vo re⸗
maneat ĩ ſeculo et tunc vt ꝓmoueat᷑ ad
maiorẽ ordinẽ recepto ſolꝰ papa diſpẽ
ſat.idẽ ᷣm Jo.an.ĩ oꝛdĩe furtie reæpꝑto
tz malijs Ppus habitis poterit epᷣus diſpẽ
ſare et ꝓ h facit iſte tex. in fi·iũcto · ſe ·
¶ Ingl. ij. f· oonclude melius ꝙ de iure
cõmuni archid yaconus exoommũicare
non poteſt nec ivatitetion? ſuã mſi m
duobo qᷓno · m.c. ad hec · in. ¶m quadaʒ
de offi· archi · In alijs vᷣo ſi quid precipit
archidyaconus hoc facit de iureſi pãli et
cõiter officiũ archid yacom oſiſtit ĩ con
ſuetudine ad h qð noõ · in · c i ti · ꝓx · Ex
cõicare po nemo põt niſi ſit iudex eccle⸗
ſiaſticus et hẽat ſubditos ad hoc · c j. de
ſen. ex. li · vj · facit ad hoc·c archid yacõiſ
de offi · or· ¶ In glo · m v. diſpenſes ĩfi ·
opi · gl · vỹ magis cõis a plꝰ mihi placet
vt tũc ſolus papa diſpẽſet qñ excõica⸗
tio erat ꝓmulgata m contrafaciẽtes q
tũc iſte ordmatꝰ ẽ irregularis et mtelli
ge ꝙ fuit lata excõicatio per alia verba
qᷓ; recitet᷑ in ter · ſecus puto vbifuiſſet fa
cta ꝓhibitio ſimpliciter ſub pena excoi
cationis. quua tunc ceſſat irregularitas
¶ In gl · fi · ibi nõ tuo iure ꝛc· vult ergo
gl. ꝙ etiã cũ int rate religionẽ nõ poſſit
eps diſpẽſare cũ recipiẽte oꝛdinẽ furtie
vbi excoicatio lata fuit tñ videt᷑ tex · m⸗
nuere oppõitũ · prodicto gl facit tex ·
in. c fi ᷓ. e. prope ſi · nec ob · ciij. ð apoſta ·
dicit enĩ ꝙ ingreſſus religiõis no tollit

defectũ ꝓueniẽtez ex ꝓprio delicto i
tribuit faciutatem diſpẽſandi et ita lo⸗
quit᷑ hic ſi enim non mtraret religionez
papa nõ diſpẽſaret cum iſto licʒ poſſet

Um. hlator. umma
tũ ẽ · · · ꝓx· prĩa ꝑs narrat fa⸗
ctũ an. ſcdo rñdedo diſtiguit
ibi q pᷣo caſus ꝛc.¶ Nõ · pmo ꝙ qttuor
mĩores oꝛdines licite pñt eidẽ eadẽ die
oferri. ſed ſubdyaconatus vna cũ mino
ribo ordinibo eodẽ die oferri nõ debz de

qᷣ in· c in. S · de tẽp · or. An autẽ accoolita

tus et ſubdyaconatꝰ poſſint ↄferri eodẽ
die et breuiter dic ꝙ nõ qe regularit ſu⸗
ſceptio pluriũ oꝛdmũ eodẽ die fieri non
põt fallit tñ ĩ q̃tuor mĩoribo vt in d · c ij.
et. c. dilect?. et. l—as · eo.ti · ¶ Oltĩo nõ
caſum in quo abbas põt diſpenſare ⁊ re

gul ariter cum Inno et Hoſti. et ẽ cõis

opi. ꝙ abbas vel aliꝰ p̃ᷣlatꝰ ijferior nũ⸗

ꝗ̊ji diſpẽſat niſi in caſibo iure expᷣſſis q;

Zuiora ſunt reſeruata ep̃is ad h cle.j · de
priuil. et · c. atſi clerici · in. ¶ de adult · de
ludi · vbi plene dico et · · cũ ex eo · de elee.
li. vj. et hoc dictũ tene ppetuo mẽti q ẽ
ſingulare · ¶ In glo . m fi · quidã tenent
opoſitũ h dic vt nõ · in. c · ð tẽp· or. vbi
ponũt opi. et propter difficultatem opi
nionũ facta fuit hic mẽtõ ð ↄſuetudine
loci vñ ad hoe ẽ iſte tex. nõbilis ꝙ vbi
ſubeſt oſuetudo loci licite pñt qtuor mi
nores ordines oferri nã ↄſuetudo inter
pᷣtatlegẽ vt in . c cũ dileck) de oↄſuetudie
et in lege ſi de interpretatiõe ff; de legi ·

L Nnotuit. Eãñmatũ ?.ð
c.j Cõis diuiſio · ſc ða ibi oſul
tationi caſus ꝛc̃ · ¶ Nõ · primo
ꝙ clericus vniꝰ dioc · põt accedere ad e⸗
piſcopũ alteriꝰ dioc · et ab eo oꝛdines re
cipe th itellige obtenta priꝰ licẽci a ab
epᷣo ꝓprio alias oꝛd mari nõ pot ab alie
no epo et oꝛdinatꝰ et oꝛinator pũiret
vtĩ. cj · et · ij · et fi · de tẽp. or · li. vj· ¶ Vo·
ſcdo epᷣm poſſe adiuuare diſpẽſationem
canoni? ꝑ appoſiti oneʒ penevn ſi canon
aliqd ꝓbibʒ penã nõ apponẽdo pot epe
p ſtatutũ ſuũ penã apponere cq; tũc nõ 8
rogat i adiuuat diſpoſitione canonũ ꝙ
hoc.c.vt aĩan de cõſti · li. vſet no. plene
Jo · an m · c· fi · de offi · archipᷣſ. vide gl. ĩ
cne romani ð elec · ¶ No · tertio ꝙ licz
duo ordies ſit oferri nõ pñt collatõ tn
tenet t executõ ĩterdicit᷑ ñ g⸗ iĩpedit ĩpſ⸗
ſionẽ characteris ſimulatoõ ſic nec furtia
feœptõ nec ppoſteratõ ſ oĩbo his caſibo

iĩpedit executio vt · ů · ti. prc j. ¶ o.
ꝙ recipiẽs ordinez in executione nõ pot

— — — —

do
i,
oie
olte
umne
mufi
kigui
tkuon
ddede⸗
ümnne
zde
ccolit⸗
meode
anitſ⸗
ſenon
nndet,
Mion
ſanr
Kici
krirti
ſſsn
Gceſe⸗

2daltn

dee⸗
midgi
ͦ tenet
por
teno
ledie
9t
forn
udo
Nſerd
eleg⸗
atii⸗
nliol
pmn
v
dinert
ſtiunt
n
pu-
ſatinn
ſico
dit 1

„

miniſtrare in oꝛdine ſic ſuſcepto etiam

de licentia ep̃i et facit iſte tex · ꝙ etiã cuz

mttrante religionem nonpoſſit ep̃us di

ſpenſare · nã hic mandat᷑ vt faciat ð licẽ
tia pape ipſe ergo de ſuo iure nõ poteſt
¶ Inglo i p. miniſtrare ibi quia otra
ſnĩam excõicationis ex hoc ſoluit᷑ öriũ
qð poſſet formari de· cllr̃as de tẽp.or·.
vbi dicit ꝙ recipiens ſimul duos oꝛdi⸗
nes ſacros ſuſpedit᷑ tãtũ ab executõe vl
timi oꝛdinis ſic furtĩe reœpti et hic ſuſpẽ
dit᷑ ab oĩdo oꝛdimibo. nã hic loq̃t qñ ex⸗
cõicatio pᷣceſſit et ſic iſte eſt effectꝰ irre
gularis. i vbi excõicatio nõ pᷣeſſit ha⸗
bet locũ öriũ. ¶ In glo . fi · ibi cũ de ſuſce
ptis oꝛdimbo ĩtellige hoc ſcdᷣm Hoſti.
quo ad oꝛdines furtĩe ſuſceptos · naʒ in
prius ſuſceptis põt epᷣs ſuo iure diſpen
ſare niſi peeſſiſſet excõicatõ vt.S. c. ꝓx.
¶ Extra glo.querit᷑ quidã fuit habitꝰ
ꝓ ſacerdote nũc oppomt᷑ ꝙ non ſit ſacer
dos iſte nõ põt aliter ꝓbare ſe eẽ ſacer
dotẽ nũquid ſufficiat ꝓbare ülã cõez re
putationẽ Inno · refert hic duas opi · qui
dam eni dicũt ꝙ ſic pt in. c Nllud de pre⸗
ſump· et eoꝝ que ibi nõ · Aln vᷣo dicut ꝙ
aut epᷣs mouet q̃ſtioneʒ et tũc iſte debʒ
ꝙ bare ſe fuiſſe oꝛdinatũ. Kut oꝓponit᷑
ab alio et tunc ꝓcedit alia opi · Hoſti.
diſt mguit mter factũ antiquuz et recẽs
vt mantiquo ꝓcedat prima opꝛ· et in re
cẽti ꝓdat ſeda. ſed põt dici ꝓut in ſi⸗
mili nõ. Inno · m. c veniens.de v. ſig. li.
vj · vbi nõbiliter dicit ꝙ ſi mouet qſtio

de qlitate extrinſeca ĩherẽte ꝑſone puta

P talis non ſit notarius ꝙ aut eſt qſtio
ĩter alios et tũc ſufficit ꝓbare ꝙ ule cõi
ter habetur pro notario ar · ĩ. lbarbariꝰ
ff de off · preto· et· in. q. vij. m tria.
AXut eſt queſtio cũ ipſo notario vel pre⸗
ſbytero et tũc ſatis põt diſtingui int an
tiqũ et reces. nam difficillimũ eſſet or⸗
dinato cui iã ſũt·xl· anmi elapſi qui for
te ꝑdidit lr̃as oꝛd mationis ſue Pbare.
tũc ſe fuiſſe oꝛdinatũ et optie faciũt nõ.
m ſimili ĩ palle. cillud · zx per Hoſti.in.c.
mter q̃ttuor. decle · peregri · et gñaliteꝛ
anpᷣſumat᷑ qualitas ĩtrinſeca vel extrin
ſeca nõ. Sar. in.l.ſciendũ · de · obli. ali
quid per Jo.an · m·e ſicut de re iudi · vbi
poſuit aliqua dicta Inno · hic·

De exceſſibus pre/

latorum. Rubꝛica.
¶ Supra viſũ ẽ ð varijs delictis ſubdi
E ne pᷣlati ſuperbirent ſubijcit ð ex
Flatorũ nel aliter et melius. Supra
viſũ ẽ generalit᷑ de varijs exceſſibns taʒ

pᷣlatorum q̃ʒ ſubditorum nunc ſubijcit.
Nicam ſpecialem de delictis ipſorum.

Eruenit. Monet pla⸗
tos abſtinere a Suamĩbuſ
ſubditorũ et aliq enume⸗
rat et gẽinatã penã ĩponit
õfaciẽtibo · pa ꝑs ibi ſcitu
i: caſ ꝛẽ. ¶ Nõ.pmo exter.ꝙ pᷣſbyteri
tractãdi ſũtꝑ epᷣuʒz pt filij.nõ aũt pt fa⸗
ſalli. nam et ipſi pᷣbyteri ſũt lʒ ꝓ bono
publico hẽant illã pᷣeminẽtiã pĩde bonũ
tex. ĩ. c. eſto ſubiectus.xcp.di.pñ diẽ ca
non ꝓꝙ eps ĩ quolibʒ loc ſedẽs ſtare pre
ſpyteꝝ corã ſe nõ patiat vt m.c epᷣ?.·ea.
di. et m.cſe · vbi dici᷑ ꝙ in loco publico
debet eps ſedere in ſublimioriloco · tin
camera debet ſe reputare collegã ſacer⸗
dotũ. i · parem ſacerdoti. ¶ Wota · ſedo
regulã ꝙ epi nõ poſſũt aliquã exactionẽ
exercœre in clericos miſi repiat iure vel
oſuetudme permiſſax.q· ij.qꝛ.xviij.
q · ij· ſeruiciu. et in. c cũ apls de cenſi. et
multas extorſionũ ſpẽs vide m cle.j. e.
ti · et ↄcor · tex · m.c.aduerſus.de ĩmu ec·
vbi exemplũ de pharaõe . ¶ Itez nõ.
pena ĩpomt᷑ ad duos effectꝰ.ſ.vt delm
quẽ tes pumiãt᷑ et vt ceteri metũ habeant
ↄcor.cj·gꝗᷓ · de maledi. ¶ In glo.m vᷣ. ca
pituli in fi. vult gꝰ hec glo · ep̃ᷣm nõ poſ
ſe auquẽ excõicare nec ſuſpẽdere ſine cõ
ſenſu capituli doc. dicũt hic ꝙ in excõi⸗
ctõe mhil hic dicit de oſenſu capituli.

Itẽ in ſuſpẽſiõe dicũt tex · debẽ mtelligi

qñ epus rellet ſuſpẽdere eccleſiã vel pre⸗
ſbyteꝝ in ppetuu rel ad longũ tpus rel
qñ clerici ſunt ſubiecti capitulo ex oſue⸗
tudme iuxta nõ · m.cirrefragabili.Cex
ceſſus · de offi · ordi. xel qñ oĩa cõia ſunt
epo et capitulo · alias autem epᷣus ſolꝰ
poteſt ſuſpẽdere et excõicare et ita ſer⸗
uat de oſuetudme. Ego ſatis crederẽ m
h diſtinguẽdũ ꝙ in caſibo pᷣdictis reqᷣ⸗
rat oſenſus capituli quia in arduis ex⸗
plicandi ꝑ epᷣum requirit᷑ ↄſenſus capi
tuli iuxta nõ.ꝑ Inno· m.c nout ð his
fi.a pᷣla·et quod nõ.m cle.ij.ð re. eccle ·
non alie · quia ep̃us de iure cõi etiã cãm
aliouiꝰ non debet ſine conſenſu capituli
audire vt m.c.nouit · et in. c.q̃ᷓnto · de his
que fia p̃la · et in hoc caſu poſſet proc⸗
dere opi. glo · ſed hodie epipſcripferunt
iuriſdictionalia cõtra capitula et valet
talis conſuetudo et pᷣſeriptio vt in . c. ij ·
de oſue · li · vj . In quibuſdã tũ nõ valz cõ
ſuetudo vt no· in. d. cle · i. et · in . c· paſto
ralis · de dona. Z. In glo · m v. iudiciario
ibi ſi legitia admonitio fiat die ꝙ etiam
debʒ ſeruani ordo de quo habet hodie m

nõ · hãc glo.m fi · ex qua habes vnã ſpe
cialitatẽ in ex cõicatione reſpectu aliaꝝ
ſmĩaꝝ vt valeat excõicatio lata ſine cita⸗
tione licet ſit miuſta et ſatis ꝓbat᷑ m · c

ſacro · de ſen. ex · et nõ · ijj · q i. m ſum · ſed

alie ſnĩe ſunt ipſo iure nullevt. ij. q. ix.
caueãt· et. comnia et. ci· ð cauſa poſſ · et
ꝓPpri · et · .i. de ſen · ex · li· vj⸗ ¶ Et mantũ

glo dicit monitionem premittendaz in

fuſpẽſione et ex ommumcatione Inno.

hic põit nõbile vᷣoũ dicẽs ꝙ aut ſuſpeſio

fert᷑ ꝓpt otũ aciaʒ et ꝓcedit iſta glo· aut

fert Pf crimẽ et in penã et tũc nõ reqrit

aliq̃ momitõ ſicut enim alie pene ingerũ

tur ſine admonitione ita et pena ſuſ pẽe

ſionis et ꝓ hoc adduco tex· apertu · c:la
tores. de ele · ex. mi et ſic ſedᷣm p̃dictaʒ

diſtinctionẽ debz intellig · · repheſibik

de appel · vbi ſpecifice dicit ꝓ ad monitõ

pᷣm ttẽda ẽ ratio diuerſitatis mter ſu⸗

ſpeſionem et excõica tionẽ eſt quia excõ

municatio nũqʒ fert᷑ ĩ penã ſed loco me
dicine vt le mducat᷑ ad ſatiſfacienduz

nã eoip̃ᷣo ꝙ ſatiſfacit recõciliat᷑ deo eꝛgo
nõ debz ampliꝰ tenere excõicatõ h ſuſt pẽ
ſio põt ferri in penã et qᷓntumcũq; iſtuz
pemteat oportet tamè vt peragat peni⸗
tiã ſiue penam delicti et hoc ſempꝑ nõ ·

dyacõis ſubiectas ab eis libe
raꝛe ñ pñt. h.d. ? generaliꝰ ſie
ð põt epᷣus ſine cã eccłiaʒ alteri ſubie

deſns mſuo archid yaconatu poſitis vel

etiã al bi et ſic valet cõſuetudo vt vna ec

cleſia pſtet bineiũ et obſe quiũ ſeu reue⸗

renciã et honorẽ mferiori pᷣlato citra epi
ſcopũ · ¶ Nõ · ſeo ar. ibi ↄſuetudĩe · ꝛcẽ.

ð iure cõi eecleſie nõ tenẽt᷑ archidya /
conis ĩ aliqbꝰ obſedqis ſeu ſeruicijs ¶ In
gl · . ifi · Hoſt · hie dicit ꝙ ſtãte digm

tate ñ põt epᷣus cũ capitulo illiꝰ iura di
minure ſede vacãte ſed m totum poteſt

*

ſuprimere illã dignitatẽ 2 bac diſti
ctione Hoſti· pñt adduci duo iura noua
que multũ faaunt vt m . ci. de re · ec. non
alie · li . vj · et cle⸗/ ij · eo · ti · Ded die meli?
ꝙ aut dignitas ſeu eccleſia inferior nõ
pacat. aut ſic. primo cãu poteſt epᷣus cu
capitulo ſuo ex cã duminure uina illiꝰ in
ferioris et attribuere alteri ecclie vtpu
taſi v a babũdat altera multuʒz egeat
tzſine cã h. facere non poteſt hoc ꝓbat᷑ ĩ
a· c.i. Itẽ poteſt in totũ illã eccleſiã vm

O hec. Eßi ecchas archi

ctãa ab illiꝰ ſubeictiõe a obſeqo liberare
et ba ꝑps ibi mãdamꝰ.caſus ⁊c. ¶ NVõ pri
mo ex tex · archidyaconũ poſſe ex ↄſuetu
dine acqrere uicia et obſeqa ĩ alijs ec⸗

re alteri ſeu ſubijcere ex cã ſed non pre⸗
iudicat rectori viuenti vt ind cle. ij · Di
vero alia eccleſia vacat et tũc de vmone
ſeu ſuſpſſione in totũ dic vt id e · ·
nam poteſt ipſum facere nõ obſtãte va
catione i diminuere ipſius iura non pp-
teſt non dato ſibi deẽſore vt in d · ci · et
qᷓ̃re pociꝰ ſede vacã te pmittit᷑ ſuſpᷣſio et
vmo ĩ totũ q̃ʒ diminutio ꝙ ꝑte videbo.
glo.im d. cle·ij · et vide ad materiam gl.
an epus poſſit priuilegiũ concederevni
eccleſie ſn piudicium alterius qð plene
nõ · p glo. et doc. m. c oſtitutus de reli.
do. ¶ Ex p̃dictis mfero ad ĩtellectũ hu
ius · cꝙ ſi hec ſuffeciſſet cã liberandi has
eccleſias mferiores ab obſequio archi⸗
dyaconi 2 fuiſſʒ ſeruata forma que alie
natione ſeruari debz valunſet factũ epi
ſcopi vt in d·c.i.ſ̊ hic nulla cã videt᷑ ſub
ſu tere · ¶ In glo· fi · ibi potius ex oſue⸗
tudĩe q;ʒ mure iuuaf ꝛc nõ· bñ gl · iũcko
tex. ꝙ ofñcũ archidy aconi vt plurimũ
oſiſtit mn ↄoſuetudimibus et ita debet m⸗
telligi fere totus ti · de ofñ · archi · vt ꝓce
dat ſedᷣm locoruʒz ↄſuetudinẽ et dixi fere
q; de uure omuni fundat archidyacon?ꝰ
intentionem ſuã ſuper duobus videlicet
ſup ord matõe clericoꝝ et ſuꝑ iſtitutiõe
corporali vt ponat inſtitutos in poſſeſ⸗

rchi · vbi p Jo · an· plene tractat᷑.

VD aures. zꝛchid yacõi et
cleſias ſiti ubie ctas ad ſuum
Eylſuz retinere non pñt · h· d · vel
generaliꝰ? et ſic hñs ſubiecti onẽ ſeu col
lationẽ bñficij illud pro ſuo vſu retinete
non poteſt ſeu ſibi ꝓferre h· d. pma ps
narrat factũ. ſcdᷣa ꝓuidet ibi mandam29
caſus ꝛc̃. ¶ Nõ · primo ex tex · ꝙ qs dici
tur ſe mtrudere ĩ ecdeſia qñ eã nõ oſeqᷣt᷑
ab hñte ptãtem ↄferrendi ↄcor.c ex fre⸗
quẽtibo ð iſti · ¶ Nõ.ſcdo ꝙ hñs eccleſi
am ſibi ſubiectã non põt illius eccleſie
redditus ſibi retinere tz debet illi eccleſie
ð plato ꝓundere qð pecedit etiã ſibñfi⸗
ciu ſit mauale vtĩ cle. q; gularis ð ſup.
negli.pᷣla. ¶ Nõ · tctio ꝙ ſi archidyacon?
nonconfert eccleſiam ſibi ſubieckam vel
confert pſone indigne ptãs oꝛdinãdi de
voluit ad ſupiorez. ſ. ad epiſcopu · ¶ In
glo.·i. ibi t ſi cã cuſtodie. ꝛc· aduerte c
ſi glo. ĩtellexit archid yaconũ poſſe
re euſtodiam eccleſie vacantis ſibi ſub
iecte donec fuerit ꝓuiſuʒ ð rectore bpñn
loquit᷑ nã ad illũ ſpectat eccleſie vacnn
tis uſtodia ad quẽ ſpectatuũlius colla
tio ad hoc gl. in c. cum nos · ð off · ordi·
plen e tetigi in bone memorie de ap

ſionem vt mc ad hoc &ĩ quadã de offlt.

et per Inno in . · vt nm · vt eccl . bene. ſed
ſi glo· intellexit ꝙ cuſtodia cuiuſ cunq;

eccleſie nocantis ſpectat ad archidiaco/

num de iure oommum male dixiſſet a eſ
ſet contra caſum.c cum veniſſent ð ĩſti ·
et ideo ĩtellige primo modo · Et in fi · gl ·
dic ꝙ etiam ſi eccleſia pleno iur eſſet ſub
iecta archidiacono xel alij pꝛelato non
poteſt ille eam retinere vt ĩ palle.cle· qa
regulares · niſi eſſet de menſa ſua vide

glo . incle · i. de exceſ · pꝛela · in · ad men

ſam · ¶ In glo · in o· oꝛdinans ibi ad eoꝝ
pñtationem hoc ideo foꝛte dirit gl.quia
intellexit ꝙ hmõi eceleſie ſite in archidi
acõatibo iſtorum ptinerẽt ad pꝛeſẽtatio
nem archidiaconorum et nõ ad collatõ
nem ſed tu potes dicere latiꝰ ꝙ aut iſte

eccleſie ptinebant ad collationez archidia

conoꝝ et tunc ſi ↄotulerunt ipſas ſibiip⸗

ſis ĩ ↄtinenti fuit deroluta poteſtas vfe⸗

rẽdi in ep̃m q; collatio facta fuit indig⸗

no et epẽ tüc ꝓuidebit ſiñ pñtatione ali
aiuius iure deuoluto vt in. c. qmq̃ʒ ð elec⸗
li. vj· et in pᷣall.cle · quia regulares.aut

retinuerũt m vſus ſuos et tunc lapſo tpe
eis pmiſſo ad tribuedũ epᷣs ofert ſolꝰiu
re deuoluto vt in. c.ij · de ceſ · pꝛebẽ · aut
ſpectabant eccleſie ad pnñratiõz archidi⸗

ac noꝝ et tũc ſi lapſa ſũt tem pora pfixa

ad pñtand um ep̃s prouidebit argu · in. c.
qm̃ · de iupa · ſed ſi adhuc non eſt elap⸗
ſũ tpᷣꝰ p̃fixũ ad pñtãdũ et archidiaconꝰ
hmõi fructꝰ tãqm̃ ſuoy dilapidaret tũc
poſſz hr̃e locũ gl · vt eᷣẽ ꝓuideat ad pñta
tõz archidiaconoꝝ vt vult gl · H̊ et Inno ·

erici. Contra naturã ĩcõti
nentes ſi ſũt clerici deponunt᷑
et ĩ mõſterio detrudunt᷑ ſi laꝛci
excõicant᷑.ſᷣa pars ibi ſi laici.caſꝰ ac̃·
¶ Uõ primo ex tex · ꝙ eccleſia habet ru⸗
ſdickõz in laicos cum delinqunt õ na⸗
turaʒ et ſic habes vnũ caſũ valde genera

lẽ ĩ qͥ ecẽia vendicat ſibi iuriſ dictõʒ in la

icos exquo enim pro hoc delicto eos ex
cõicat manifeſte colligit᷑ quod hoc cri⸗
men eſt eccleſiaſticum vt dic m.c.cum
ſit generale · ð fo · ope · do · Aͤut intellexit
qð hoc crimen nõ erat eccleſiaſticũ ſʒ iu

dex eccleſiaſtic? hic ſe ĩpedit ꝓpter pfeue

rãtiã in delicto ſed certe hoc dictum non
plʒ a eſſet diuĩatõ ad ĩſtum tex · vñ dcoi
ꝙ qualitercũq; hõies ꝓpeccẽt ↄtra natu

rã vel ĩ actu renereo vł adorãdo idola vl
alio mõ õ naturã ſẽꝑ eccleſia põt iuriſ⸗

dickõz ſuaʒz exercere in laicos ita qð erit
crimẽ nnxtũ ſeu mixti foꝛi et h ſẽſit Inn·
m.c.qð ſuꝑ his · de voto · vbi dicit ꝙ etiã

ↄtra ĩfideles peccãtes ðᷣ naturã eccleſia
ſuã iuriſdictõzʒ exercet nã a deus pũiuit
vt genelſ · xix. vbi plene hẽtur hiſtoria qᷓ
tangit hoc·c eodẽ mõ põt ipᷣe vicariꝰ nã
ex hoc peccato ledit᷑ ip̃e deij qui ẽ autõ
nature aꝑ hanc rationẽ ſenſit Jo · mo · in
c.j·de vſuris · li⸗vj · ꝙ ideo eccleſia pũit
vſurarios et non fures ſeu latrones quia
vſurarij delinquũt ptra naturã faciente⸗
germina pecuniã q̃ naturaliter nõ ger⸗
minat xc · vt ibi · ¶ Sed oppo · õ tex · ĩ fi ·
duʒ dicit ꝙ dñt laici excõicari a cetu fi⸗
deliũ excluſi vt m.c. cum excõcato · et. c. ex⸗
cõicatos · xjq.iij·et.c a nobis· de excep.
So.expone ſᷣm Hoſti.et pro ·i ·pro hoc
lſepe · fr de p· ſig . vel ꝙ ditit exeõicent
denotat penã ſpũalẽ cũ dicit a eetu fide ·

⁊c.notat penam capitalẽ que ĩponit᷑ peꝛ

iudicez ſecularem ſed certe de iſta pena
hic tex · nõ videt ſenſiſſe ar· optimũ in·c.
mi archiepᷣ atu.de rap · ideo ĩtellige pri⸗
mo mõ vel hoc dicit ad maioꝛem expᷣſſio
nem eet vt etiã de facto excludantur a c⸗
tu fidelium licet non obſeruetur in pra⸗

Ane ſi epiſcopi.eia
pꝛiuilegiati? aliqᷣd petit᷑ õð teno
rem pꝛiuilegij · liate denegat h
icit rel ſie · Subditꝰ nõ tenet᷑ parere ſu
periori aliqͥd exigẽti vel pᷣcipenti ð teno
rem ſui priuilegn hoc dicit caſus.xc.
¶ Mota primo ex tex · ꝙ ĩ pꝛiuilegio li⸗
bertatis ſeu pᷣſtantis aliquã ĩmunitateʒ
eccleſijs ĩferioꝛibo nõ mtelligit᷑ exœpta
autoꝛitaꝰ epᷣoꝝ immo epi tenentur illas
iĩmũ itates x libertates ↄſeruareet ſic nõ
papã poſſe in piudicium epoꝝ eccleſias
iferioꝛes pꝛiuſegiare ad hoc qð nõ · ĩ.c.
oſtitutus de reli · do · ¶ No · contra liber
tatem eccleſie ⁊æc. qꝛ violans pꝛiuilegia
eccleſie dicit᷑ vemire contra libertatẽ ec⸗
cleſie et facit ad illã materiã qñ ſtatuta
laicoꝝ dicantur renire contra libertateʒ

eccleſiaſticà de quo per Inno· m.c. noue⸗

rint · de · ſen. ex. per Bar. m aut caſſa· C.
de ſacroſanct · ec. ¶ In glo · fi · ibi auto⸗

ritate huius canõis Gof · dicit ꝙ ĩmo eti

am autoꝛitate propria exquo vigoꝛe pꝛi
uilegij nõ tenet ad hoc·c quia.x.q.ij.
vel põt ſᷣm eũ dici pt aliquid afferat hoc
c.ꝙ aut ſuperioꝛ non eſt m poſſeſſione ei
us quod petit et ſubditus propria auto⸗
ritate illud denegare poteſt et ita loqui⸗
tur. c·quia · aut erat m poſſeſſione et tũc
ꝓcedat ſte tex. vt autoĩtate apoſtolica
deneget naʒz autoritate ꝓpria non poſſet
ſubditꝰ ſuperiorẽ ſuũ priuare ar · m.c.cũ

Inferioꝛ de ma · et obe · tene menti ·

nã vicarioꝝ ꝗq ad vendicãdas
platuras ſe erigũt 5 platos b·
d. vel aliter a ſic · Dicariꝰ? eccie vſurpãs
ſibi ipiꝰ eccie pſonatꝰ pᷣſtitũ iuramen
tũ ad officij ſii executionẽ admitti non
debz. Et ex pdictis 2 ex tex. nõ penã ulo
rum qͥ mbeneficijs mutãt ſibi cãz poſſi
dendi · ¶ Oppo· õ tex · nã videt Ocũ iſti
picarij eſſent ꝑiuri a ĩfames vt mn.lſi qͥs
maioꝛ · C. de trãſac· et m c·qᷓrelã. de iur
iut᷑. nõ debeoãt ãplius a dmitti ad exe⸗
cutionẽ officij nec in eodẽ eᷣatu nec ma
lio q; periuri ſũt ĩfames vt in.c. perueĩt
5. de fideiuf. So · doc · fatent᷑ õ riuz et ad
Iam ſupplẽt maxie q; pena impoita hic
hʒ locu vbiq; ·ſ· m h epᷣatu et in alijs ·

OUm ad Ouorundã . Bnia
exoiĩcatiõis lata ð ſubditũ de⸗
negantẽ ꝓcuratiõʒ exactã vlt
numey oſilij lateranẽ ſis nõ tz · H· d · vel
generaliꝰ et ſic exoĩcatio lata õ ſi ubditũ
q nõ parʒ õ pᷣuitegiũ ſibi a ſuꝑioꝛe cõ⸗
ceſſum nõ tz · h· d· ſcda ibi ideoq; · C Nõ
pmo ar · ex ter · ꝙp̃latꝰ viſitando lieite
excedit numen perſonaꝝ otẽtaꝝ in oon
alio lateranẽ. dũmõ ꝓillis ꝓcuratio⸗
nẽ nõ expoſcat. ¶ Item no· hãc oſtituti
onem habẽ locũ ſiue excedat numen eue
