intuitu loci ꝓ h.l.ãnua in fi.ff. de annu. lega.? in
d.c.ꝛequiliffi.tũc.n.ꝑ oĩa ꝓcedendũ ac ſi ꝛeliciũ
fuiſſet factum pio loco ⁊? uide ad pꝛedicta.l.nulli
27.l. ſi quis ad declinãdaʒ. C. de epiſ. æ cle. ubi ba
ber ꝙ et ſi eps exequit ꝛeliciũ factum pauꝑibus
nihil tñ ſibi debet retineꝛe. rarionẽ potes colliger
ex bis que dixi in. c. officij. S. de teſtamẽ.

Raternitatem. cccipi⸗ 3

terminationem ſeu ſecũdum alios coꝛꝛec
Jtionẽ per.c.ij. eo.ti. li. vj. ubi b? ꝙ quis põt reli
quendo ſepalturã ſuã ãtiqᷓᷓ eligẽ ſepulturã in loco
minus religioſo ſed ſaluando iſtum tex. quãtum fi
eri põt ſummo ſic. Abi quis ſepulcro maioꝝ ꝛe
licto eligit ſepulcrum in loco minus ꝛeligioſo do

¶ He ſepuliuris:

lo iductus ſeu ex Ztemptu ſen non dimiſſa eccleſie
ſue canonica poꝛtione expꝛeſſe uel tacite nõ tenet
electio ⁊ ſunt tres ꝑtes in pꝛima ponit ius. in fᷣa
narrat fem. ĩ ftia cludit. ſa ibi unde. tenia ibi q
circa. 6. ꝙ in ecclijs ? monaſteꝛijs in quibꝰ
lt iſtirute ꝑſone religioſe põt qs eligeꝛe ſepulturã
7 qð plus ẽ uidẽt illa loca hẽꝛe cimiteria ab ãtiq
ſz ego nõ memini unqꝙᷓ aliquam ↄſtitutioneʒ legii

ſe

in qᷓ caueatur ꝙ monaſteria babeãt de iur̃ cimi

rerium niſi ꝓ ſuis ut in. c. i. xvj.q.i. Item Inn.

n. c. i. S. eo. tʒ ꝙ de iure cõi ille duntaxat eccleſie

244

pñnt cimiteꝛiũ ⁊? ius funeꝛãdi/q hnt pplm ⁊ idẽ nõ.
gl.in cle. dudũ de ſepul. æ aꝛchi. in. c.i. eo. ti. li. vi.

2 ur̃ ꝓbari iudicio meo in. c. i.xiij.q.i unde intel
ligo iſtuʒ tex. aut in mouaſteriis hntibus populuʒ
aur in hntibus ex pꝛiuilegio ſicut habẽt hodie cõi
teꝛ fres mẽdicantes ut in. d. cle. duduʒ et quis poſ
ſit dare pꝛiuilegium hᷣ dicam infra eodẽ ceꝛtificaꝛi
Hota fo ibi alioꝛumqʒ parentiũ ꝙ v. parentü
qnz ueꝛificat in ↄſanguineis collateꝛalibus: ?2 i be
cꝛedo ꝙ alludat uulgari alicuius loci in q cõſan
gninei uulgarii appellant parẽtes: ſz ꝓpꝛie paren
tes ſunt aſcẽdentes: ut in. liuriſcoſulius. F. paren
tes ff. de gradibus: õ ttio ꝙ fidelis nõ põt
eligeꝛe ſepulturã in loco pꝛiuato unde talis nolun
tas é ſpeꝛnẽda ⁊ in h nõ. iſtum tex. ¶ Ultimo nõ
ꝙ coꝛpuſ defuncti põt largo mò uẽdlicari ab eccle
ſia: ubi de iure debebat ſepeliri ⁊ reſtituendum eſt
coꝛpus cum oibus oblationibus ibi factis: ut h in
fi. æ in. c. in noſtra. . co. ti. ¶ In glo. in V. fteqn
tia ibi ꝙ frequẽtes ⁊c.?⁊ ꝓ uide tex. cum glo. in
c. cum grauia. xiij. q.ij. ⁊ ob cautũ cẽ.ut qus eli
gat ſepulturam i loco nbi freqñtius celebꝛani dia
officia. ex bis.n.locus dr̃ magis religioſus. Nem
fiũt ibi freqñtius orones ꝓ ibideʒ defunctis. ? ob
H glo.iĩ v. freqntius foꝛmat. q nũquid naleat ttü
gñalis or̃o que fitꝓ oĩbus defũctis ſi& illa que fit
ſpãtꝛ ꝓ aliquibus defũctis.⁊ gl. vr dubitare ? ma

ponoꝛ vr̃ defeꝛꝛi illis ꝓ quibꝰ ſpaliteꝛ oꝛaii .
an. hic dicit ꝙ aut ↄſideꝛamus effectum ſu ꝛagio
rum ꝛeſpectu caritatis ⁊ tũc ita pꝛoſunt geneꝛalit
ſuffragia facta ſicut ſpaliteꝛ: qꝛ caritas non dimi
nuitur imo ſparſa ampliat᷑: ? intellige dictum ſuuʒ
de caritate exnte in oꝛatoꝛe ſeu alia ſuffragia faci
ente: ſed reſpectu defunctoꝛum pꝛo quibus fiunt
illi magis pꝛoſunt qui eſt in maioꝛi caritate cum
magis delectetur ex bonis opeꝛibus ? ſuſſragijs
peꝛ pꝛoximum factis. Aut conſideꝛamiur ſuffra
gia facta reſpectu ſatiſfationis? tunc magis P0
ſunt his p quibꝰſpecialiteꝛ fiunt ꝙᷓ ſi geneꝛaliteꝛ.
ratio quia habent efficatiam finiram ? ex diuina
iuſticia diſtribuuntur in illos pꝛo quibus fiunt e
go tantominus opeꝛant᷑ quãto pꝛ0 pluribus fiüt
ar. in. c. cũ. O. de ↄſti. æ bãc ſñiaʒ V ſequi blius
Tbo.q̃rto ſñiaꝝ di.xl.q.ij.arti. ſecũdo ?7 Cal. .
dicit tũ beatus Tho. notabile ueibũ.l cꝛedeudn;
eſſe ꝙ ſi illi pꝛo quibus fiunt non indigeni ꝙ bꝛo
ſunt alijs ? uide glo.nota.in clemen. ſicut. Iiij
qõne. iiij. que uult ꝙ ſi oꝛatio facta eſt pꝛo alio el

gis declinare ĩ ꝑtem: ut equal: ſuffragia

— ri S AMA 4— . 2 1. .D . . 4
fer pend f K ſyald Palet, Fers,[d8 ag

nlrun ahit cſen

Orpore N
nlm aiif Gaus d
geliſeria eo mins ig

a Cptrromided de
mdd töſcbin hond ee

NNen

c eijrallii mochlnri ulis
d reiau opornein ſonezinoſcaon
goymoitlo ni chuat ſbiiegtiae
õ Gne
0nchn dsfruſna döderarern dir
nat rciciͦcce oehei elnd ſtin
deteſtu. ſMeco ſidlcates b oͦg

leſij gochſlale in de cho digi futin
hihil de eo bic reſpocet de ono an di
in id cofti. (M, n qiwn
(oblans ſen elcts alini erdeſe i nira /
Ccanonica vornoren iponderabis finan
tere infenun gani honbl dcbaur e r
ter in ci ce ſerga.t Carins tblſennt
enins A') öucen dnglrei.
ſiſtl.de teſta cie n bi. Gel Gueno un
rer pꝛoredlt ndſigeſneqnis nnerne
lultn.r fag nöache ſent ninnii die⸗

ſtone. Ynn vult reftingeze Pam ge
treſtingere bam n 1

— . i — — —
— 40 lers, —, Arn 1A 1n0

CHr S⸗ ſ. a per Ila A—☛νιο Sria .☚ pl-⸗d = Srn ſaratet

1

De ſepulturis.

Goiamin nantſig
ar Win mobaſeris bint
aminbibis ſsbintbus pouiz

Püuſegeo ſcr bipt bol 6
ter ffes nidianesnin dde in “

Kengnintali
* ounczpmnmniq nmni
Uueufica, in oſanguineis colinenſons rib⸗
crco Holucln Uulgar alccnus loci in eien
6 uſt appellant pyrirs ſz piennn
ies unt aſcegenes: vt /i. iu lcolnlus F. paren
les ff e gracbys ſno ſCels no pot
eiger ſepoluuri in oco piinato unde als nolvn
us ſemeca L in h nolſtun ſnim⸗ no
conhul Ecfanci pot largo no nectan ab ecle
ſa We me Gcdcon ſchelri t feſtunendum eſt
cCihus n ödrs Edatonſdns kiisu hin
Aatbmnrſat Rini iei
taidiq tenndes dn dde n onn
c.com Gmamigindendu
gnſeplltunam ilod oiftecftnscAcdnnfs

magisteigosNeenn
bis.n locns di mageteigt
En nesp bice, Gefuntiatit

li nõ ꝓdeſt ſaltẽ ꝓdeſt facicti.æ iducit ibi pſa
miſtam or̃o mea in ſinu mneo ↄuertet᷑ æ ad. c. non

mediocriter de ↄſe.di.v. ſende.ut ibi nõ. ¶ In

Iin. Y nõ noua i f. hodie dicẽdũ ur hẽtur ĩ. c. ii
e.ti. li. vi ubi appꝛobat fᷣa opi. hic poſita in gl.
ut licitũ ſit eligeꝛe ſepulturã. ẽt in loco minus reli
giolo. ſec ſi uolumus iſtũ tex. ſaluare ur nõ ſit coꝛ
rectus poſſemus dicere ꝙ in loco minus religio
ſo ſen in ecchia nõ hñte cimiteriuʒ nõ licer eligeꝛe
ſepulturam q: 63 inſtitutionem ſanctoꝝ prm cuz
coꝛpora fidelium debẽet reqᷣeſceꝛe in cimiterijs ec
clelarum xij. q ij. c. aux ⁊ xiij. q. i. c. i. ¶ Itẽ põt
cedẽ iſte tex. qn dolo fuit inductus nel ex ↄrem
pru eligit ſepulturam i loco minus ꝛ?ligioſo.c.i.e.
ti li. Vi. uel qn nõ ſoluitur poꝛtio eccleſie paꝛochi
gli. Micolaus. .
Ehis. Si qᷣs in egritudine de q̃
decedit ſe ? ſua offeꝛt mõa
ſterio eccleſia paꝛochialis hʒ inde canõi
cꝗ poꝛcionem: ſecus ſi in ſanitate ſcdᷣa ibi ſi ueꝛo.
ö. po. quez poſſe ingꝛedi religionem rẽpoꝛe

egritudinis infirmitas gꝰ coꝛporis nõ uitiat reli

giois ingreſſũ ipſiꝰ ualidi as depẽdeat a ſaniia
te métis ? nõ coꝛporis ad idẽ. c. poꝛꝛectũ de ꝛegu
ta. ¶ Mõ hic ar. ſingnlarc a orio ſenſu:ꝙ ſi ꝑpo
chianus electa alibi ſepultura tacite uel expreſſe
aliqd reliq eccleſie parochiali tener̃ tallis ecclia il

lud relictũ ↄputaꝛe in ſoꝛtẽ ⁊? ĩ caõicã poꝛiõeʒ ſiẽ
dicimus i filio qui cõputat ſibi ĩ legitia qcqd a pa

tre relictũ é ut:in. l. omnimõ et in.l.ſcimꝰ . de i
offi teſta als fruſtra põderaretur hic ꝙ nihil fue

rat relictũ eccłe ꝑpochiali.lʒ aliud ſit in po.c. offfi.
de en ie ob. ſi diceres h̊ cõiũgi epᷣm et ec
cleſiã pochiale: qm de epo dictũ fuit incidẽt unde
nihil de eo hic reſpodet᷑: de quo tam diceut plene
dixi i. d. c. officii. —C H. 5. rex. qſi rotũdũ/łp de

buerũt ĩ uita ipſiꝰ paſſionẽ ⁊ laboꝛẽ parit᷑ debent
ſentire bnficiũ ut ſic ſint ſocij ↄſolationũ ⁊c.ut in
.d.c.i.Sʒ dubiũ quotidianũ eff qͥd ſijin plebe n
ꝛecipit niſi ſacramentũ baptiſmatis.ꝛcliqua vo ꝑ
cepit in capella parochiali ubi ẽt audiuit diuina Pp
ut cõit᷑ ↄtingit in iſtis plebibus hntibus ſub ſe ca
pellas.credo ꝙ ſuꝑioꝛ debet inteꝛ eas arbitrari
cõdignas poꝛtiões ſᷣm quãatitateʒ laboꝝ: debet m
multũ haberi reſpectus ad ſacramentũ baptiſma
tis cũ ſit ianua oium ſacramẽtorũ c.i.⁊? fi.de pi.
nõ bap facit. l. ſeyo.ff de annu. ra⸗(¶In gl.i.
ibi bona ſua ↄſuma:ꝛe.h̊ ĩtellige ueꝝ niſt faceꝛet ĩ
fraudẽ filioꝛũ quo caſu ꝛeuocaꝛet᷑ uenditio zæ dõa
tio.uſq; ad poꝛtionẽ debitã ſibi. ut dixi i.c.ꝛainu
cius ⁊. c. rainaldus alł.in glo. ¶ Item poterit iu
dex ꝛefrenaꝛe ꝓdigalitatem ipſius iteꝛdicendo ad
miniſtꝛationem bonoꝝ.l.is cui boniſ.ff de.v.ob.
inteꝛeſt enim reipublice ne quis male ſuas ꝛes ad
miniſtꝛet. inſti qui ſũt ſui uel alie.in. S ſed hodie
2 in.l.i.⁊.ij.ff.e.¶¶ In gl. ij ibi dicunt orinʒ dic
ut nõ Inn. ⁊ hec ðpĩo eſt hodie appꝛobata in c.
ii.e.ti.li.Vi.⁊ ẽ ꝛõ.nã hec cãonica poꝛtio dat᷑ prĩ
cipaliteꝛ eccleſie ꝑochiali ꝓpter oncꝛa que ſubit
circa ſuũ pochianum in uita ſua ut aperte colligi
tur ex. c. i. Att gl. queritur utrũ eps de
beat habere de bonis huius ingredientis ꝛcligio
nẽ aliquã poꝛtionẽ cuʒ de eo fuit facta qõ ⁊ rnſio
omiſſa. So. dicit Inn. ꝙ ſi monaſterium non eſt
exemptum non habebit ſuam canonicã poꝛtioneʒ
2 intellige in primo caſu huius.c.ſ qñn igreſſus ẽ
factus in egritudine de qua decedit ⁊ ex iſtis bo
nis detrahent᷑ due quarte. una epal.alia ꝑochialiſ
2 diuerſo iure dẽnt᷑ nã epᷣalis dẽtur ꝓpier onus
epale ⁊? coionẽ que ẽ inteꝛ epᷣm ⁊ ecclias ſibi ſub
iectas.c.ꝛeq̃ſiſti de teſta pochialis uero detur ꝓ

V. Pz F= Trzd Aa⸗Bee, 6 . cs Blegen n

Nrabno

für tbi fegito fons ſinitmnuii pteꝛ ſepuliurã ibi electã pꝛopter onus ꝙ ſuſtinuit
Pgo. F.fegtius aa, sfelkt blaris ſeu relictis alicui eccleſie ĩ uita n deberur in uita.c.i S.e.¶ Quis autẽ primo detrahet epſ
RW gfals ofo gue itp obtis . Aobinttin canonica portio: et ſi ponderabis finem huius lit nel curatus ⁊ utrũ fᷣa detractio ſit fienda de toſo
ſpnp Alquibus did dee . iere infertur ꝙ etiã epo nihil debetur 7 ꝓ h öbet .i. habito ꝛeſpectu ad totuʒ an habito ꝛcſpectiu ad
gocalnme igenn lll⸗ aneng ex in. c.i. de ſta. ꝛegu. clarius ibi ſentit glo.⁊ in reſiduum dicã. j eo. ceruficari. ¶ Sed quero de
honoꝛ di Geieni ilis gon ocfeemt 9 c.nimis el pe. j 8 excel. .pꝛela. dixi plene i. c. requi queſtione quotidiana nũquid eps ſeu eccleſia o V. &G. n V- k.r Sil. FrS E , Paye
bicchci q n iceunn onln n ſiſti. de ieſta. dic ut ibi. Sed queꝛo nunquid iſte chialis poſſit poꝛtionẽ ſuã petere ab heꝛede uel fi e ene 1 lr Ftaney 4* Se c
n ecd niilsr i icd 1 ier. pꝛocedit indiſticte ſiue quis intrer monaſteꝛiũ deicommiſſario qui fuit grauatus aliquid dare AN
afucn ſn ſpllenh e omis iuita. ut fiar mõach ſiue ut uiuat cũ alijs citra ꝓ eccleſie ſepulture.ſo. Inno. hic mulium inſtat et
ſiur nanhiai rl ⸗ e feſſonẽ. Inn. uult reſtringeꝛe liam ur iteiligat in ex dictis ipſius poſſunt in cffectu elici due ſolutio
mimn Glein ommore ſen li ie ſo cqu ? nõ ĩ pꝰ. qꝛ eo ipo ꝙ ꝓfitet᷑ cẽſet᷑ moꝛuꝰ nes.nã prio uoluit ꝙ eps ul ecclia ꝑochial poſſit
te culn u limonn ſin n ſic dʒ dari canonica poꝛrio. Sʒ cõiter tenet op ageꝛe õ hẽdes ẽt actione ex teſtamẽto ſicut poteſt
enteiſcc teſpe naickin lii⸗ . boſitum nt dixi in. c.ij. S. eo. nã ꝓpꝛie loqui tex. ageꝛe ecclia cui factũ eſt legatũ.nã oẽs cccłie ſunt
ili ogsp⸗ er bolſofele i de hls qui efficiũt religioſi:ut inuit lra ibi ſe m̃ſfe una ecclia xxiiij.q.i.in.c.loquit᷑ unð ꝛeliciũ facrũ
mnags dalei n Z ſten unt: ? ibi rranſtuleꝛũt que ueꝛba impoꝛtãt plenaʒ ecclłie ſepulture uẽ ẽt faciũ eccſie pochiali ꝛeſpectu
be hon Cerifanoi 4 ſpe tranſlationẽ. xxi q. ii. ſe quis iã tranſlatus. æ dic poꝛtionis ſue ꝛ dicit Inn. melius uideri ꝙ ſolũ

eccłia cui faciũ ẽ relictũ põt agere ↄ hẽdẽ actione

DOlenius ut dixi. in. d. c. ii. ¶¶ Querit bic Inn. qd relictũ .
ex teſtamẽto.ſed õ eccłiã legatariã ager poſtmõm

ſanfnleu Prf muc ſi quis in capella audiuit iuina ⁊ i plebe accepit

mio ali mnnluefd ieß etcliaſtica. ſacramẽta cui dẽtur canonica poꝛiio. eps ſeu ecclia pochialis. ſi ecclia legataria ẽ ne
Gcn uriovun euicinn ſett pcludit ꝙ fiet dio iter capellã ⁊ plebẽ ꝙ ſatis plʒ gligens põt agẽ ecchia ꝑochialis. ut cedat᷑ ſibi ac
1 moniin biſißſt 4. H. c.ii. . ti. li. vi. ubi ĩ ꝑceptione huius poꝛtionis tio ꝓ poꝛti one ſua uł ut mittat᷑ ĩ poſſeſſionẽ nõiũ
1 aien n pondeꝛãtur duo. ſ. ꝙ illa eccleſia audiueꝛit dinina ðbitoꝝ Hoſti. dicit ꝙ iſpecta eqate caõica qᷣſqʒ
a.1 ſi n D 0 pceperit eccleſiaſtica ſacramẽta ẽ facit tex. cꝰ itereſt põt ageꝛe ↄ eũ qͥ hʒ facultatẽ ꝛcſtituendi
o.

ar. in.l.ſi z me ⁊ titium ff. ſi cer. pe. ubi dicitur
quod ſi res mea ſeu mihi debiia peruenit ad te

in. .i. 5. . ubi ponderatur laboꝛ ſen paſſio in ad
miniſtratione diuinorũ cũ ergo ambe eccleſie ha

=

V- 1 let. leria — f ſj ſſ tac
4

Kame, Pnr 1 raaſn ſepeleney defan ir

. 2 6 „ 7 ,c1. 726 1,24 lrn24.

„ — 115 —

3

6 RX A1ια

¶ De ſepulturis.

ſine facto meo poſſuʒ ageꝛe: ut illã mihi ꝛeſtituas
ita dicendũ ĩ epo uel in ecclia parochiali ut poſſit
ageꝛe Z heꝛedẽ. Ego admitteꝛẽ h̊ dictuʒ ĩ eccleſia
parochiali.nã ex iuris diſpõe uidet᷑ diminura poꝛ
tio ſepulture ꝑ poꝛtionẽ debitã eccleſte paꝛochiali
ꝓ h.c.i.S.eo.dũ ĩꝑſonalit᷑ ðꝛ tertiã partem ſui in
dicij dari cẽſemus ⁊c.vnde ſiẽ falcidia ipo inꝛe ꝛe
ſecat ſeu diminuit legata l linea maꝛgaritaruʒ ff.
ad.l.fat.ita hͥ poꝛtio paꝛochialis diminnit ipſo iu
re ꝛeliciũ factũ eccleſie ſepulture:hodie habes gl.
nõ. in cle.dudũ in. F. neꝝ ĩ. V. largiri.e.ti q̃ dixit
fuiſſe declaratũ ꝙ eccleſia parochialis poſſit inreꝛ
diceꝛe heꝛedi ſeu fideicõmiſſario: ut poꝛtionẽ ſibi
debitã non ſoluat eccleſie ſepulure(Bed de eo
dubito.qm epᷣs ſuam ponionẽ directo ꝛecipit ab
eccleſia legataria.nã ſibi nõ tenebat᷑ defuncrus ali
quid ꝛelinque ·e.ſʒ eccleſia legataria ꝛõne cõionis
pꝛedicte cõicat ſibi legamʒ:ut in.d c.requiſiſti tu
tum mm eſſet obſeruare opi. hoſt. ſed non cꝛedo ꝓ
cedeꝛe de ſtricto iure. ⸗
Mui ſepeliunt parochi
X Parte. anum alienum qnem ſe
elire nõ debent cogũt᷑ ꝛeſtiruer̃ coꝛpus
2 qᷓ ꝛe ipſiꝰ obnenerũt.h.d.cũ.c.ſe. In pᷣma q;e
la. In fa iudicis dacio ibi mãdamus. ¶ Mõ pꝰ
ꝛemediũ ꝓditũ õ ĩiuſte ſepeliẽtes defunctrum/ mam
põt agi ꝑ eccleſiã nbi debebat ſepeliri rã ad ꝛeſtiu
tionẽ coꝛpoꝛis qꝙ; eoꝝ qᷓ obuenerũt occaſiõe fune
ris. (Secudo nõ. ibi parochianũ ꝙ ius funeꝛã
di eſt de iure parochiali hẽt gꝰ ercleſia parochiał
rẽtis ꝗe ꝙ alibi dẽat ſepeliri icimbit onus pban
dic s ibi coꝛpꝰꝛeſtituar. ; ꝓ cadaueꝛe põt agi
poſſeſſorio qð melius ꝓbat᷑j.c ꝓx nbi latins di
cã. ¶ In gl. i v. pꝰ appellarionẽ ĩ fi.ʒ ↄcluſio
nẽ gl.opp.de eo qð hẽt᷑ ĩ deciſa ĩ.c.q̃ frõte de ap
pel. ubi ĩpedit᷑ ſepultura alicꝰ niſi prius ſanſfaciat
creditoribus ꝑ heꝛedem. So.aliqui dicũt ꝙ illud
ꝓcedebat de ↄſuerudie ãglicoꝝ ⁊ nõ de inre cõi
Alij diſtingũt ĩteꝛ obligationem ex Sctu:et er ma
leficio vꝰ cãu ex Sctu nõ iĩteꝛdicatr᷑ ſepultura. ſco
ſic.¶ Tertij ſic diſtingũt.utrũ fujr cõdẽnatus de
functꝰ i nita de rapina uſura nel furto nel alio cri
m'e notorio:⁊ tũc põt ĩteꝛdici ſepuſrura ał ſecus
Jo.an. diẽ ꝙ illa ps tãqᷓ; iniqᷣtatẽ ↄninẽs merito
fuit ibi deciſa ⁊ ſublata q̃ſi ſentiat ꝙ hodie nõ de
beat ſepultura ĩteꝛdici ⁊ alit᷑ n declat. Ego diceꝛcẽ
ꝙ aut deceſſit maifeſte ĩ peccato moꝛrali 2 tũc ex
toto ſibi ẽ int᷑dicẽda ſepultura eccleſiaſtica:ut dixi
5. ſuper heica ⁊ ẽ gl.i.c.ij.æ.c.enm ad monaſteri
nm. ſta. reg. Aut iſte fuit ↄfeſſus ⁊ recepir peni
tentiam ⁊ debʒ ſepeliri in cimiterio eccleſiaſtico Iʒ
expreſſe ñ mandanerit ð delicto ſanſfieri ł Sctibꝰ
nã vꝛ tacite ↄfitendo iiunxiſſẽ heredibus ut ſaris
faciant. ut probatur in. c.in lr̃is j.de rap.⁊ facit
c.fi. I.eo.quod nora. Abbas.

Bm liberum. Sumorum ẽ

* S. c. proxi. 7
Adinide ut ivi. ¶ Mõ primo ꝙ eccleſia
ubi ẽ electa ſepultuꝛa põt agere ut reſtituat᷑ coꝛpꝰ

— ,
QA d-

defũcti ſepeliẽdi in loco peꝛ eum electo. CU;
oblatões facte ĩiuſte in una eccleſia pñt reperi per
eccliam in ꝗᷓ ueriſilꝛ fuiſſent facte. Ex q infero ad
nnũ quotidiannʒ ꝙ ſi quis indebite in paꝛochig
aliena audiuit dia ul ꝑcepit eccleſiaſtica ſacramen
taloeꝛ curatũ ppriũ põt agi ad reſtitutionẽ illay
oblationũ ⁊ debẽt reſtitui cũ ĩtegritare ut in Ir̃a:
2 ſic nichil d; remaneꝛe apud eccleſiã: ubi idebite
fuerãt dia adminiſtrata. 5. ibi ut oſſa zc. ar.

ꝙ non ſolũ põt repeti coꝛpus defuncti de pnn ſe

pultum. ſʒ ꝑ tpᷣa ira ut ſola oſſa ſuꝑeſſe uideantur
ltimo nõ. ibi reſtituãt ꝙ ꝓ coꝛpoꝛe ſeu ca ia
neꝛe niolenteꝛ ſublato põt agi poſſeſſoꝛio. Sed ̊
cadit queſtio notabilis/ nũquid pꝛobata uiolentig
cuʒz poſſeſſione dʒ illico reſtirui coꝛpus ſiẽ obſuat
iĩ poſſeſſoꝛijs ↄpetẽtibus ad res ꝓphanas. Inn.
dicit ꝙ Iʒ poſſit agi poſſeſſoꝛio non iñ põt reſtii
coꝛpꝰ niſi pꝛius ꝓbet᷑ plene ius ꝓpꝛietatis i. inſti
cia ex qua ille dʒ ſepeliri in eccłia actoꝛis. nã ex cõ
tꝛario põt ſequi abſurdum qꝛ ſi facta reſtitunone
alia ecclia poſtmodũ obtiner in pꝓpꝛietate iteꝝ eit
reſtitnen qũ coꝛpus:cũ cã ꝓpꝛieratis abſoꝛbeat cãʒ
poſſeſſionis:ut ĩ.c.cũ dilectus de cã poſſ.⁊ ppꝛie.
2 coꝛpoꝛa defũctoꝝ nõ ſunt taliteꝛ tractãda.l. nec
coꝛpoꝛa. ff.de reli.⁊ ſump.fu.hoſti dicit ꝙ lʒ dem
Inno ſit equũ iure tũ nõ ꝓbatr.qde rigoꝛe dicẽdũ
eẽt oppoſuũ ne in uano iſte uideatur egiſſe poſſ ſ
ſoꝛio.do.pe.de ancha. dicit ꝙ ẽt de equitate non
vr̃ h̊ dictum ꝓcedeꝛe.nã ĩteꝛdicta ꝓ rebus ſacꝛis
2 religioſis hñt canſam mixtam i.cãm ppꝛietatis
annexã.l.ij. F. quedã. ff. de inteꝛdict. ſed agens ꝓ

coꝛpoꝛe ſeu cadaueꝛe vr̃ ageꝛe quaſi ꝓ re religio

ſa gꝰ oʒ neceſſario ꝓbare cãm pꝛopꝛietatis anteqᷓ;
fiat reſtitutioſ/ Adueꝛte qꝛ ex alio capite clarioꝛi
h dictum poſſet defendi. nam põt ageꝛe nudo poſ
ſeſſoꝛio. nam nego ꝙ coꝛpus defũcti ſit quid reli
gioſum ſʒ dico ꝙ quẽadmodũ ꝓ hoie nõ põt agi
nudo poſſeſſoꝛio:qꝛ hõ libeꝛ poſſideꝛi nõ põt enᷣ
ſi teneat᷑ ninculatus l.cũ hẽdes.i fi.ff. de acqᷣ poſ.
ita nõ põt hr̃i poſſeſſio cadaneꝛis cum ius pariteꝛ
reſiſtat poſſeſſioni utriuſqʒ ſine cã ar.in.d.l.cũ he
ꝛedes.iũcto tex.in auẽ.ut defuncti ſeu fune. defun
cto.in pꝛin. nolẽs gꝰ ageꝛe poſſeſſoꝛio in pᷣdictis
dʒ ꝓbare iuſtũ titulũ poſſidendi cum ius cõe reſi
ſtat nude poſſeſſioni ad..c.ad decias de re ſpo.
li. Vi.⁊ H̊ rõ fũda mtalis ẽ illius.G. quedã.nã loca
religioſa ⁊ ſacꝛa non põt ſine cã appꝛobata a iure
poſſideꝛi. itaqʒ ↄclude ꝙ neceſſario ecclia agẽs p
cadaueꝛe niolent᷑ ſubtracto tenet᷑ pꝛobare tinſum
poſſeſſionis:ſʒ dico ꝙ ſatis ẽ pꝛobare in poſſeſſo
ꝛio titulum apparenteꝛ iuſtum nec admitti debent
exceptiones conceꝛnentes intrinſecum defectum ii
tuli.ſed debent reſeꝛuari in cauſa pꝛopꝛietatis. h
pꝛobo apeꝛte peꝛ. c.ex parte ⁊.c.ex tranſmiſſa? c.
litteꝛas de reſti.ſpo. in quibus pater ꝙ ad reſtitu
tioneʒ coniugis ⁊ ſic libeꝛe peꝛſone poteſt agi poſ
ſeſſoꝛio debet tamen pꝛobari titulns coniugij:ſed
non admittitur exceptio conſanguinitatis uel alia
ſimilis: 2 peꝛ illud. c. litteꝛas infeꝛo contra illud di

ctum Innocen. quatenus dicit quod plene debet

holt. F. oieſſchatſ ec,

irs peedir cü agun e⸗
HD

Cnſt nioenn
algi ginumi hin

holi eiln
. hriimplitgmnn lli

ol
in ſcinilruliii

jlnt o iffi hu⸗ vlushn iun 4
nwodr egk an nclcchtlon
eeCleo eg g hoe dnolbinnls ui⸗
anndgt ionicri pd fanres dancun
Mulrtetne geſtonulter aun aucdus
ialsalfendun funnsad eon cCaͤj
Mrotdliispobdercicendo g non dcden
ſonaliteriurare darochia ſuaz: guero en
ra. N.cclr,olblnit nd obſtan⸗
tone coran pit ffes inrare arochii pe
ier mouei nt cem:q oleſſo fne nigenn
oſg ad finen odnun c pudennig e. .
ceoff..dele .. ad egaum e o ſi nob
ge pꝛocn. Hinig Noln fibls ibegn ſe
ſum de ulinco i. g'eenn ci heſ

que pueniior dſanlmi hifret i

bus vi tncleggun n flei d oſvendo.

iliifiien⸗ be
Go.⸗

Eius ppietais i iil
da tig i n
n lech ſepelriin Eccha acoig i .
tnoo pot ſehni dbiirdln Aennr

V nqeſt frnreſ
nalſnrſt funteſtnmne
1enla poſnoi obuinet in ppliemre ſepei
pyoc̃ nppiienis bſobenth

cli leems heci poſſ eppi
nici⸗ eppne.
copon cefigoy n im nlien tfacrin., nee

lopon f. enſi⸗ ſump , hoſti dlatr h dan
m ſt ni iure f no gbof ge ngorechigi
earoppoſti nein nano iſte nidenn egiſſe voſſ

ſio e denchn get ga be eglime non .

Nidamn Pecden ſüilecien P rchus ſecis
1tigeſs Cfamnſtan id nn poiennts
anmepal gnen deinecha Anesn
(orpoe ſen danere ger t rerie
ſag'o; oſſnno one in papiansnih
fin reſtuuno' Aduene orer gio niechnhi
P diemm poſſer cfendi nam po wer ntn
ſeſſoꝛo. nam nego ; coꝛpus dfinn ſt Aiti
oſam ſide uincoii Pboe noin
mco poſe ſpio boͤlber poſi ei noitl

rri nnulms cihitesifſfüe ai

in no pot bfi poſeſſo cadaneis cum iwoii

„ . 5 6 1
reſiſtn poſeſfoni umrioſc; ſineci Dl
E les iͦcio ker in Men Gefoncn ſe fane

30 *
n. voles 5 agene hoſlelon⸗
iaſiͦ numĩ Nicad⸗ aun 8 .
ecios ceſeſ⸗
ſa node poſſeſſoni 1 eg erlin

z idamralts en
1r — ſneci mennnnn

ſlellornoin inn⸗

7 ej Taäay, Pbr⸗ pmrgDtl, 7 AX

¶ De ſepulturio.

diſcuti cã ꝓprietatis añꝙᷓ fiat ꝛeſtitutio coꝛporis
nã cũ fiat ꝛeſtitutio mulieris ubi ſubeſt maius pi
cula ꝓbato titulo apparẽter iuſto foꝛtius debet
ſieri ꝛeſtitutio cadaucris ubi nullũ ſube ꝑiculum
pꝑ b ifeꝛo et ad nõbilem itellectũ. illius. F. qdã i. ¹.
ii. de iterdictis: ut talia iterdicta heant cam ꝓpri
ctatis ãnexã nõ ut plene diſentiatur cã pꝛoprieta
tis ſicut ſi ageꝛtur petitoꝛio ſʒ ut ꝓber titulus poſ
ſidedi appaꝛcéter iuſius ꝓ h.c. in ſiis de ꝛeſti.ſpo.
? de.unica de cã poſſ.? ꝓpᷣe. ubi ꝓ bñficio ⁊ ſic

pᷣ ultimũ. naʒ aliud vr pꝛima fronte ſenrire glo. in
d. cie. dudu. S. ueꝝ in. v. integre. ſ. ꝙ funus debet
prio oferri ad eccleſiã ꝑochialẽ. ſed ſerua illã gi.
ubi eſſet ↄſuetudo al ſecus = h ſentit Yo. an i c.
certificari.j.e. n gl.ii. ibi ↄditione ex canõe
iſto dicũt doct. ꝙ ſi eccleſia ĩ qua elegit ſepulinꝛã
repetit coꝛpus tũc aget ↄdictione huius.c.ſi neꝛ0
eccleſia ꝑoehialis repetit agit ↄdictiõe.c.pᷣce.⁊ ᷣ
ſi ꝑochianus nõ elegit alibi ſepulruꝛq.ſi vo elegit
1 ſed minus ðᷣbite aget ↄdictõe.c.fanitatẽ.. e.⸗ ita
pꝛo re ſacra agit poſſeſſoꝛio nec diſcutit plene ꝓ irãſeũt doct. hic.ſed h̊ dicta nõ uidet᷑ va. nã anqꝙ;
prieratis cã. ⁊? hec notabis qꝛ ſaciunt ad multa⸗ emanaret.h.c iſti clerici ſepulture electe egerunt
In gl.i. ibi magis ꝛeligioſa dic ut dixi in. c fꝛateꝛ ad ꝛepetitionẽ coꝛꝑis ⁊2 ꝓpterea eos exaudiuit n
nitaté 5 Wo K glcheit Hoſt. ꝙ pꝛeſuppoſito Qaddæedo ſtatutũ de nouo. ſed ponus madãdo exe
ꝙ iſta fuit pochialis eccleſia nmhilominus ꝑdidiſſ cutionẽ iuꝛis antiqui.nã ad que:elã umius nõ lit
ius iſtius poꝛtionis ꝓpteꝛ uiolentia illatam ut. c. ius de nouo.c.ii.de ↄſti.æ in auc. ut facte noue
eũ q de pꝛebẽ. li. vi. ? l. ſiquis in tãtã. C. unð. vi. ↄſtões.⁊ in auẽ.ut i medio li.æ idẽ dico quo ad
Nec ob.ſi dicat ðlictũ plati ⁊c.xvi.q.vij.c.ſi eps caſũ.c.pcedentis ⁊.c.fr̃nitatẽ.tñ ſi bene pondeꝛet
qꝛ ilud ꝓcedit cũ agitur de ꝛe graui nel de ꝛe im nõ edit in eis ius nouũ.⁊ ſic nõ ob.l.umica ff. de
mobili uel cũ ſolus pᷣlatus deliquerit ſecus ſi tota cõdi. ex lege qꝛ loq̃ẽ quãdo obligatio iducit ð no
eccleſia cõmiſit uiolennã. nõ h dictum. nam per ̊ no. debet.n. agi iudicis officio ex quo ſpecifice ð
nult hoſti ꝙ. pena. l. ſi quid in tantã hẽat locũ in ficit certa acnio.nã añ hec iura nõ hẽbamus ius
ꝛebus eccleſie ẽt imobilibus:cum tota eccleſia de ſpecifuũ ſuꝑ ̊.ſed metẽ iuris ex quo diſponebat

liqueꝛit.ſed quo ad ꝛcs mobiles uel modici piudi ius ꝙ quis libere ſibi eligẽt ſepuliurã tacite ur
cij ſentit q ſufficit niolentia ſolius prelati de h̊ ꝛe hibere ut cõtra nolũtatẽ ſuam nulla fiat nounas.
mito ad ea que ple dixi in.c.i.ðᷣ.do.⁊ cõru ¶ D Abbas.
cv queio de. q. nota. pone ꝙꝙ paꝛochianus alicinus Eurore MMulier nupta libere
curati elegit ſepulturã apud fratꝛes pᷣdicatoꝛes: q̃ pot ſibi eligeꝛe ſepuliu

noluit ueniꝛe ꝓceſſionaliter cum crucibus ⁊æ aliis rã h pꝛiĩ at filios ĩpubeꝛes ubi uo
aſuetis ad feédum funns ad eoꝝ eccleſiã pſbiter luerit põt ſepel ri faceꝛe ſi h bʒ cõſuetudo. ?« ſunt
parochialis phibet dicendo ꝙ non debent pꝛoceſ duo dicta fm ẽ ibi urꝝ ¶ NMi prio unũ caſum i τ
ſionalitei intrare parochiaʒ ſuaʒ: queꝛo quid iur. q maritus ? uxoꝛ n iudicãtur ad iparia ſʒ ut fũt
ldra.ↄſi.cclix.ↄſuluit ꝙ nõ obſtante ꝓhibi eiuſdẽ ↄditõis.ut in elcctõe ſepulture.idẽ e᷑ quo
tione curati pñt fres intrare parochiã ꝓceſſionali ad carnis debitũ. c. gaudemus de diuoꝛ. æ de mã

. ⸗ — =
e 2 ⸗ A ₰☚- r ar «An haaria

ieꝛ mouet int ceteꝛa:qꝛ ↄceſſo fine nidẽrur ↄceſſa dic ut ibi nõ¶ Hõ ꝛ ꝙ paria ſũt aliqd diſponi
oia ad finem oꝛdinata. c. pꝛudentiaʒ. z. c. pꝛeteꝛea tpᷣe habili uel tpᷣe ĩpabili. dũmoõ effeciut oferat ad
de off.. dele. z. l. ad legatum æ. l. ad reʒ mobilẽ. ff. tpᷣs habile. ut in.l.ꝙ ſponſe.C. de do.an nup. 2 ĩ
de pꝛocu. ſz iura ↄcedunt fribus libeꝛam ſepultu .l. in tps ff. de here. inſti. idẽ dic eõ. ſicut no licet
ram cle. dudum co. ti. gꝗ uidentur oĩia cõceſſa peꝛ diſponẽ tpe ihabili ita nec ipᷣe habili. ſi effectꝰ cõ
que puenitur ad ſepulturq pꝛo h̊ ct facit. nã i Scti fert ad ipᷣs inhabile. ut in. d.l.ꝙ ſponſe lim ta tin
bus vi tacite actum ut fuer loci ↄſuetudo.l. ꝙ ſi h ꝓut j. dicã ¶ Nõ in. F. utꝛũ ꝙ nõ è facile iudi
nolit. I. qui aſſidua: ff. de edi. edict. nora bar. i. d. cãdũ ubi ius nõ reꝑit᷑ expᷣſſũ.nã papa qui poreſt
.l. nemo. ff. de dureis.gꝰ idem dicenduʒ in pꝛiuile iura iterpᷣtari uoluit hũc caſũ decideẽ⸗ iterpratoeʒ
gio ut oceſſa ſepultura nidcat᷑ tacite ↄceſſuʒ ut ſeꝛ faciẽdo uel ꝑ ſilia ꝓcedẽdo. Ex quo ĩfero non
net ſolenitas ſolita in expletiõe ſepulture. ¶ Ieʒ oĩs cãus põt ðcidi ꝑ iura iã poſita pꝛo h̊ uið tex.
eui oceditur hauſtus aque vĩ ↄceſſuʒ iteꝛ eũdi ad nõ. in ꝓhemio cle.in. am öund. effectum
lontẽ.l ij. F. fi ff. de ſeꝛ.ruſ.pᷣdi. Itẽ ſi fueꝛit ↄceſ ſeu vᷣrutẽ ↄſuetudinis.nã ſuccedit loco iuris ubi
ſum boneũ ad ꝙ hr mſitus ꝑ domũ vr et ↄceſſꝰ deficit ius.i.di.ↄſuetudo/z dic ꝙ ↄſuetudo habʒ Wrt, orkene
traſiuus. l. olympico. ff. de ſei urba. pᷣdio. S tres effectus.nã imitat᷑ ius qꝛ ſuccedit loco iuris .
nidemus poteꝛ fin ↄceſſum licitũ ẽ ĩigredi domũ ubi ius deficit.d.c.ↄſuetudo. Ee⸗ bʒ effectũ in
altenus etiam innito dno ⁊ frangeꝛe pauimenta: terpᷣtatiuũ.qꝛ ĩterpᷣtat᷑ ius dubiũ.un dr ꝙ olſuetn
ut in purgando cloacam. ff. de cloa l.i. F. ꝙ ait pᷣ do ẽ optia legũ iĩterpres i.c.cũ dilectus de olſue
1oꝛ uide multa ſilia. i. di. c.ij.ꝑ glo.⁊ cum ſit ↄceſ ⁊ in.l.ſi de interpᷣtatione.ff.de legi. ¶ Tenns e
a libena ſepultura mii aliud hẽat ↄſuetudo non te fectus ẽ abrogatiuus ſeu derogatiuus.nã drogat
entur puus funus poꝛtare ad eccłiam curati:qꝛ legi. uincit. enim legem ubi eſt ranonabilis ut in
no eſſer libeꝛa ſepultura:ſi impediret etiaʒ ad tem capi fina.de conſue.æ nide de his tribus effecti
bus. ni de ſignificato huius ueꝛbi libeꝛa é: ut nõ bns gl. inſti. de iu. natura.in. J. ex non. ſcripio
requiraf oſenſus alicꝰ. ut nõ.i. c. de mlia ð pᷣbẽ.æz ed circa primam partem. cap. quero quid ð W 2l. c, =j nbi eli ramn eper⸗li,
in.c. eps eo. ti. li. vi. facit. l. ꝓcuratoꝛ cui libera religioſo uel ſeruo nunquid poſſint ſibi cligeꝛe
ccu. ꝑ bar. .l. alia. ff. ö ali. 5 ciba. lega.= nõ ſepulturam. hoſtienſis tenuit bic quod ſi per

„

— rrA 1 ₰

V. bbas ſibe l. voſu r plia

J₰ Pr. Acse BongI =lzr M. ſep lin,

,ℳ4 — rr 12 s re — . ri= y e 9

We ſepulturis.

2õnẽ bꝰ tex.qꝛ effectꝰ ↄlei ĩ ipᷣs ĩ quo ꝛeligioſus
abſoluitur a lege ſuꝑior: ⁊ fuus a lege dni:ſʒ i re
ligioſo hodie ðtminatur Zriũ:ut ĩ.c.fi. J.eo.li.vi.
ſʒ doc.n ſoluunt aꝛ.qð formatur peꝛ iſtum tex. m
opi boſti. ſʒ dic limitando iſtam rlam ꝙ qnqʒ ius
aliquid ꝓbibet artẽto effeciu ⁊ tũc nõ ẽ ckꝛia: utrũ
fiat tpᷣe habili aut tpᷣe ihabili ex quo effectus ↄfeꝛĩ
ad ips habile.qnʒ ius ꝓbibet aliquid non ſolum
attẽto effectu: ſʒ etiaʒ attẽto initio ⁊ tũc nõ ſufficit
ꝙ ↄfeꝛĩ ad tpᷣs habile ⁊ iſte ẽ caſus in.l.ſi minoꝛ.
ff. de ſeꝛ. expoꝛ.ubi minoꝛ.xx. annis non põt ma
numitteꝛe ſeꝛuuʒ:inſti.qui.ex cau. ma. nõ po. F. ea
le queꝛebat᷑ nũquid minoꝛ. xx. annis poſſit trade
re ſeꝛuum manumittendũ pꝰ. rx. annuʒ: 7 dẽ ibi ꝙ
nõ qꝛ lex ĩ ꝓhibitiõe habuit reſpeciũ ad initiũ q
minoꝛ nõ bʒ firmũ ↄſllium.ita dicendũ ĩ ꝓpoſuo
ʒ religioſus abſoluat᷑ a iugo ſupeꝛioꝛis pᷣ moꝛtẽ
m iĩ uita nõ bʒ nolũtatẽ: vñ nõ põt eã declarare ?
ſic ꝓhibet ſibi electio ſepulture nõ ſolum attento
effectu: ſʒ ẽt initio ⁊ ſic ex iſto.c.⁊ ex illo hẽs limi

tatione ad pᷣdictã regulã quã bene n5 4 Sʒ qro
quid i abbate nũquid poſſit ſibi eligeꝛe epultura:

vr̃ ꝙ nõ ꝑ illud. c fi. ubi gñalꝛ dr̃ ꝙ religioſi nõ
pnt ſibi eligẽ ſepuliurã.ſʒ certũ ẽ ꝙ appellatõe re
ligioſoꝝ ↄpᷣhendit᷑ abbas faẽ. c.fi.? qd ibi nõ. de
ſimo.? in. c. eccleſia ſancte marie de ↄſti.ſʒ i Zꝛiuz
faẽ ꝛ lr̃e illiꝰ.c.fi.ubi dr̃ cũ uelle t nolle nõ hẽant
zc.qᷓ ba nõ adaptant᷑ ad ꝑſonã abbatis cum ipe
hẽat monachos ĩ pfate ⁊ ipᷣe nõ ſit ĩ prᷣare alteꝛiꝰ
niſi quẽadmodũ alij cleꝛici ſunt in prate ſuꝑioꝛis
nide glo.i.c.de pñtinʒ.xvi.q.i.⁊ oſtitutio recipit
itellectum ꝛeſtrictiõeʒ ad limites cãe eypſſe.l. cuʒ
pꝛ. dulciſſimis ·ff. de le.ij. uide bo.glo.in.c.fi.
de teſta. li. vi. æ foꝛte ob. ̊ Jo. an. dixit in nouella
nõ. ueꝛbũ ſatis bꝛeue ꝙ illud.c.fi ꝑ illam ratiõem
itelligitur de clauſtrali quaſi dicat 8 religioſo qui
ẽ ſub ptate alteꝛius:ad idem adduco tex. bo. xiij.
q.i.c.ſoꝛoꝛ:ubi dr ꝙ ſoꝛõ bt̃i bndicti fuit ſepulta
in eo ſepulchꝛo qð beatus bnñdicius ſibi parauit:
ur ſic eſſent coꝛpoꝛa ↄiuncta pꝰ moꝛt ſicut fuit in
teꝛ eos unio animoꝝ in nita. nam ſoꝛoꝛ fuit ſacta

quã appellamus ſanctaʒ ſcholaſticã:æ idem po ſſer

dici eadẽ ꝛõne de alio pꝛelato religioſo: eſſet b in
latius cogitãdũ:nã nõ ꝛeꝑio hanc.q.ꝑ aliquẽ ſpe
cifice tactam:ſed in fuo placet mihi opi. hoſti. ut
poſſit ſibi elligeꝛe ſepulturã: nã in iſtis ſpũ iv? n
ↄſideꝛat᷑ dnica ptãs.c.i.de ↄiu.ſeꝛuo. Sz qꝗꝛ0
q̃d ſi vxoꝛ deceſſit nõ electa ſepultura. gl. ſentit ꝙ
dʒ ſepeliri in ſepulchꝛo mariti ꝑ iura all. in ea: ſed
bodie ẽ tex. clariꝰ i. c.is qui ĩ. F. mulieꝛ. . e.li.Vj.
ubi plus decidit᷑.ſ.ꝙ ſi mulieꝛ habuit plureſ mari
tos ſucceſſiue ⁊ deceſſit nõ electa ſapultura dʒ ſe

l.r
41e*

ceremus ꝙ i ſepulcro maiorũ mariti poſſet ſeqni
abſuꝛdũ quia cũ maritus poſſet ſibi alibi eligeꝛ ſe
pulturã reperierur iſta muliẽ ſepulta iter alienos iĩ
quibꝰ forer nõ uellet iacẽ ↄ quiſqʒ cupiat pꝰ motẽ
iacer irer ſuos ſiẽ fecerũt ſãcti patriarche.xiij.q
i. c.i. et ſequẽs deciſio ẽ mibi multũ dubia: unde
eget declaratiõe et poſſʒ dici ut dicit hͥ papa i.ꝗ.
utꝝ ut ſterur ↄſuetudini ᷓ ceſſante ſatis putait eq
poſſe dici quod ſi maritꝰ pparauit ſibi ſepulchrũ
quod uxor in eo eſt ſepeliẽda ad h.d.c.ſorõ.æ qꝛ
amimi deſtinatõe ur̃ maritus ibi ſepultꝰ:ið ubi ma
ritꝰ nõ hʒ ꝓp ſepulcrũ: ſed dicit quod ĩtẽdit ſepe
liri i ſepulcro maioꝝ ſuoruʒ: ſed ubi maꝛitus eſſet
abñs ita quod nolũtatẽ ſuã nõ poſſit declaraꝛe ui

get ſepelienda in ſepulcro maiorum ipſi mulieril

RKrd

urca 5 cadit alia pulcra queſtio quid ſi nxor
pᷣcedẽs eligit ſibi ſepulturã nunquid maritus poſi
ea decedẽs non electa ſepultura debeat ſepeliri in
ſepulcro uxoris uel maio rũ ſuorum. ¶ Roõ dubi
tandi põt elici ex.d. ꝗ mulie:: rationes eiʒ ibi expſ
ſe ceſſant in marito: ſed cõtrariũ ego putarẽ. nam
ꝓpter unionẽ que fait inteꝛ eos ĩ uita ius diſpoſu
it ut uxor deberet ſepeliri ĩ ſepulcro mariii g icẽ
eõ multum iñ facit me dubitare.c.unaqqʒ.xiij.q.
ij. ubi dẽ quod mulier dʒ ſeq̃ maritũ nihil dixiteõ
et patriarche ſi implicit᷑ mandaret ſe ſepeliri iſepul
chro maioꝝ ſuorum. Item idecẽs eſt quod nir ſe
quat᷑ diſpoſitionẽ mulieris: ſiẽ ĩ ſii dicit iutiscõ
ſultus i. l. ſi ita ſcriptũ. ff. de lega.ij. er föte h gl vi
oꝛ:cogitãdũ iñ ẽ nã nõ memi alibi legiſſe. Circa
ſecũdã parrem dicendum ẽ ꝓ ut hi i. c. . ]. eo. li.
vi. ubi dicitu: quod ceſſate cõſuetudine nõ põt pꝛ
eligẽ ſepulturã filüs ipuberib:ſʒ debet ſepeliri i ſe
pulcro maioꝛũ ł ĩ eccłia parochiali ei ſic alreratine
loqᷣcur ibi tex. et diẽ ibi gl. ꝙ ẽ alternatia ordinis
.ſ. ur ſepeliat᷑ pus ĩ ſepulcro maioꝝ ſi ſuꝑẽ ali ee
cleſia parochiali et h mihi plus plʒ ne fiar interp
tatio ĩ pᷣiudiciũ ecclie ſepuliure et h facit ad illã. q
de uxore pcedẽte.
*6 reue eſt et non
B m ſuper. ſolet ſũmari: ſed ui
afferat aliquid ultra iura comunia ſüma
ſic. Si parochianus eccleſie cathedralis alibi ſepe
litur de ipſius funeralibus ſeu relictis ecclie ſepul
fe debet trrta capto ecchie catbedralis 2 ĩ h caſ

Aing ¶ Mõ. pꝰ iñcta ſupraſcriptione ꝙ iura loan

2

tia generalit᷑ ð ecclijs ĩ fauorẽ eaꝝ icludũt eriã ee

cleſiã cathedralẽ et bᷣ colligit exponedo h te ſia
tuimus.i. ſtatutum eẽ oſtẽdimus nã de mẽte iunis
antiqui h̊ erat in c.i.S.eo.ſecꝰ dic ubi ñ tractai
fauor ſʒ de odio. aꝛ. i.c qᷓuis ð pbẽi. vi. ? dic ut
ibi ¶ Hõ. 2. ꝙ cathedralis eccłia qñqʒ b pochi
aʒ diſſictã ĩ qᷓ dʒ hẽe iuꝛa paꝛochialia ſiẽ eccieſia ꝑ

oa r Te . — U .
* S — r areg, ſe

le rori rulun ninn Ntha
olbarc,nnſino nin An
me dhu F rha
ſoANiN Aln ſpntore ij
ſnintnau, s e allahf⸗
on egrarii⸗ hec opinio coͤ obſea
cnſrecKas e leſa vum fn ohiboſt⸗
eſclmetnerni Care nuni en
ilncia teſtatdren n coen rain
Köndog diges aldiſehun
gben domnonezſoſtuſue ccche poch
ſncit cio ſz regreſns dai d ecc
2 lleligemt diri c de bis .eo.
ponio cMonia nici he eiqnia
eps bibi aini ooe Y an n
er feſgo fco aie lpfune an
teꝛung icbei aplo oe nns goebi⸗

— —

lli chuica ci 0 fenitſi een

honionehihſeßg em bi ein. Sed
detrabet cho eb ecclig ſcpalweg. d
2.c ocbein ceefſ orcig ſi 6
unz ponſoni npu ſeccha ſchünr
pochial ſticbeß oetſ⸗ naͤch
lis bibit Portione gb iſe ie⸗ i
b ila eccſig e ſuit gno len

Inero de lag n pieg Pocbionns

Melcli aſbecl

. tpere canö,/
lleſia cgthelfrcſie⸗ n elnoͤſci pon

bir ei cg a onn
epi agc goltcece g ,⸗
leſipöt babere keni hie it
Nen 7d ep: ny⸗ 1 emnits

peliri in ſepulchꝛo ultimi mariti cuiꝰ ꝛetinet domi
cilium ? bonoꝛem. ⁊ dicit ibi Jo. an. notabile neꝛ ochialiſ iferior. nã .c.loquit de eccleſia cathedia nin dioceſ . Huqoannci
