Un glo in v. pſonaꝝ ibi nec aliquis cẽſet amo
do nobilis uł potẽs Hõ ſingularit᷑ hãc glo ꝙ in

religioſiſdebet ſeꝛuari equalitas ꝛeſpectu penaruʒ

idẽ reſpectu bonoꝝ monaſterij ut diri in. c. reco
lẽtes. gõ̊ eo. nec obſtat. c. cum ad monaſterium qðᷣ
glo. allegat ꝓ ↄrio. pꝛocedit enim in delicatis et
male oplexionatis. qꝛ aliteꝛ pꝛouideiut iſtis q; be
ne ſe habentibus nec iſta mutant᷑ ꝑ ingꝛeſſum re
ligionis. ſecus in potentia ul nobilitate. In gl.
in. vV. indicioꝝ ibi non eſt amplius querendum de

talibus ułt eꝛgo glo.ꝙᷓ; epiſcopus teneat᷑ ſtare pꝛo
ceſſui iſtoꝛum uiſitatoꝝ ⁊? fᷣm illũ pumire iſtos pie
latos quod non placet cõiteꝛ doc. hic cum iſti uiſi
tatoꝛes tanqꝙ; ut plurimaʒ iuris ignari ⁊ idiote ut
i.c.ex młia & de noto poruiſſent in miiis excedeꝛe
fincs: unde ꝓceſſus ẽ exhibendus ſuꝑioꝛi ar. in. l.
ea quidẽ. C. de accu ⁊ ſuꝑioꝛ dʒ dare copiã iſti i
quiſuo ⁊ audire ſi qua ult obijceꝛe qð bn nõbis.
Sʒ pꝛo h̊ ego adduco tex.in.l.diuus ff. de cuſto.
2 exhibi.re.⁊ ibi bar.peꝛ illum tex.quaſi ĩ iſtis teꝛ
minis hoc concludit. Et faciunt hec ad queſtionẽ

Gu cum iudex eccliaſticus tradit cleꝛicum ul laicuʒ u

dici ſeculari ꝑ eum puniẽdum nũquid index ſecu
laris teneatur ſtare ꝓceſſui iudicis eccłiaſlici ⁊ di
cendum ꝑ pꝛedicta ꝙ nõ quod ẽt uoluit Inno. i.
c.i.de offi.oꝛdi. æ bar.in dicta.l.diuus. Sʒ ĩ uno
eꝛꝛauit ibi bar.qꝛ dicit etiaʒ hoc ꝓcedeꝛe in cumi
ne heꝛeſis ut iudex ſecularis non teneatur ſtare ꝓ
ceſſui inquiſitoꝛis ſed de nouo poſſet inquireꝛe.
Mam hoc ẽ q tex.in.c.nt inquiſitionis. J. phibe
mus de heꝛeti li. vi. ubi dicitur ꝙ cꝛ men heꝛeſs
ẽ adeo meꝛe ecchiaſticum ut iudex ſecularis nullo
mõ poſſit de eo cognoſceꝛe: ſʒ ſola nuda executio
ad eum peꝛtinet quod bene nota.

De ꝛeligioſis domibus. Kica.

(Supꝛa uiſum eſt de ſtatu religioſoꝝ ? quibus
ſubijciantur nũc de eoꝝ domibus ⁊ ecchjs ⁊ qui
bus ſint ſubiecte ẽ uidendũ ideo ⁊c.de mã hẽetur.
xi.q.i.ꝑ totum. xvi.q.vij. omnes baſilice cum ſe
queti.xviij.q.ij.quidam cum ſeq.

Bnc gut Si dubiraturi

cuius dioceli ſit
baſilica conſecꝛanda ille epiſcopus
conſecꝛabit qui pꝛius in illo loco
epiſcopalia exeꝛcebat.h. dicit con
tinet unum conſtructuʒ in quo appꝛobat nnũ mo
dum cognoſcendi ad quẽ epiſcopum ꝑnnet conſe
cꝛatio ecclie æ alium modũ impꝛobat ibi nõ enim

¶ Mota pꝛimo ꝙ alio non apparente ius ba ti
ʒandi peninet ad eccleſiaʒ cathedralẽ. (Se de
nota argu. ꝙ epiſcopus quolibʒ anno debet tene
re chꝛiſma ut ſic chꝛiſmentur ſen ↄfirmetur omes
nolentes recipeꝛe hoc ſacramentum ⁊ eſt hoc oꝛ
dinis epiſcopalis ut in capꝰ quanto de conſue.
G' nõ iũcta glo.i. ꝙ anteq eccleſia conſecretur
appellarur baſilica: ſj poſt conſecranonẽ appellat
eccleſia ⁊ eccleſia eſt nomen gꝛecũ ⁊ latine idẽ eſt
ꝙ cõuocatio. quia homines ibi uocant᷑ ad diuina
audienda. baſilica ueꝛo dicitur quaſi habitatio te
gum ⁊ imperatoꝝ ai baſilio prinepe. ſepe tamen
iura utuntur pꝛomiſcue his uocabulis ⁊ uide qö
latius dixi.]. de conſecra.cicleſiarum uel altaris
ſupeꝛ rubrica. tem nora ⁊ tene menti/c; alio

Aæ non apparenti is cui poſſidet pꝛeſumitur do

minus ita arguit de directo iſta litterg de auo
in c. cum ad ſedem de reſtitu. ſpolia.
P ad ualiditatem iurium etiam ſacramentalium

tem nõ.

ceregceltn ile ehlcohala ſoi⸗
eenit Aigen Au dan
( de ni gctnas P wbi aerg
nriconezin oeo tn obiint n
ſe erercuiſe? non plus ico in
ſerior a prinepe Aei lehn uſi
1galar rprone li inm .
utusnofn lenillien chine 4
ir geden Ais oNunuin hi
Sn dnß v oot coligi bi
o adoig oradſa:clcit enin banc ier
lunco iſe locu auo erat conmnentio
l iſtus epiſcopi uel ſanem nd con
ratin ocet aterins dſ nöliter ſe
is cde ofondaritenone alerinsge
1i arucul pdamr poſſeſto uninerſa
nis. ſerus in dhi oens ginetad ali
ſeſſo Nenenditad anicnos no po
uſs hol i linun inin vr no ),
leauſce pel non Cbrr huimt⸗

/quotiidiamm Qndi tiens bogiſſmo

futin oſtſſe iimnil aon n in
ſix lacy uromms no vor probare 1
mů:niqther areti ſtin Rginn
Pbennr q oſteſio toi

ueilape
ſin
ſonn ſten 4
uegnd Dacte, unſeſte⸗
norgnin nded e
canhat Nunm uat unſtul
fncgn⸗ Reme Donſſnnn i d
. „ECleſſag e
4 ucecen tnn ſchen
duſe en re u

eoter ſh.
addrer dzr. naffceaſ.
rant in
— nuctckeinmi, icg
stei zurtmn iintn
W acfi ulcs efuſtcr
1lckei * Rans ävolnt Iinni
aanbingi, —
inan ͤboc eekereinenni
aſi t Anfonteennr ſhrep
noplſtons ſc ceſnd Poſtringuree,
mn hocttrin n nuſtons ebre

nus gehenn , ,l bicſeun gaimenbecs

lo Mx Cchoſtenmn, lckrſocnpnis nolo⸗

poſtt en noleriot nar aunne⸗
un penur go hor /vn.

Derlgoſs onbns, Hin.

Gnuſun E teſim tigoſort antis
õ
Gs dece Cedederdemäbonr.
P. qAun N GneeNidNe

ü

64. Q Wni
Vn . Cinscicehli
Pallkconirundn lechſons

onlenbirai piusinſoh
lſopzis Cjercchal . Gernn

mmm conſtrucuz in no Appvobar nn

. P
Gumcognoſcechll d abe epſcounn n
io ache lunm noi obartb roi

SbN
a Pumd Ao Non na
ver d ecdec; Chercl.

pand Gtane

ge
liii/ homnes t 4 e
ciocn ſ odn em
denr di e ihgli t get

sᷓcͤ
* 5 X rsn:⸗ v uin ,6 B,

. 7 R— —— = — —
uldi srtstt 1αα r a n, n Hen g⸗ n

Zoartn
. 7

Coe &* NS h, 720 Frrt *Py Int enia-, e
„ Al⸗ S Pard 2, 7 ℳ

ſuſf cit poſſeſſio feꝛẽtis.qdð ĩtellige qñ alias ↄfeꝛ
. rens habebat ptatem ↄfeꝛẽdi als ſecus P.c.q;to
S. de ↄſue.facit qð nõ. J

ifeꝛo ꝙ licet certus locus nõ ſit de Pprietate ep̃i
er quo tamẽ eps bona fide eſt poſſeſſoꝛ tẽnt ſacꝛa
mẽta ab eo collecta quo ad oẽm effectũ. ? ſic am
pliari poſſũt ea que hentur in. c.queꝛclꝗ de elec.=
in. c. ↄſultationibus de iuꝛepatꝛo. (Erano rene
dictũ ſatis nõndũꝙ per exerciciũ unius iuriſ ſeu
ſau ↄpꝛehenſi ſub uniuerſo ĩfertur ad poſſeſſi
onem iuris uniueꝛſalis.nam ut uides bic ꝓbãdo
ereꝛciciũ iſtoꝝ duoꝝ uiꝛoꝛũ uel ſacꝛamẽtoꝛum ifer
tur ad poſſeſſionẽ oium iuriũ epᷣaliũ ⸗ ex hoc ui
det ifeꝛédum ꝙ poſſeſſio unius articuli extẽditur
ad poſſeſſione uniueꝛſalem totius iuꝛiſditionis.ꝙ;
nidet᷑ S. c. auditis z. c. cum oli de pſcrip.ubi pʒ ꝙ
exerces certa iura epiſcopalia ſolũ preſcribit i illiſ
que exercuit. Ag idem gl. æ bar.in.l.i. F. ſiquis.
.ff. de iti. actuqʒ pua.ubi dicit ꝙ pꝛetendens hẽꝛe
inriſditioneʒ in loco tin obtinet quantum probat
ſe exercuiſſe æ non amplius.ideo infert quod ſi in
ferior a principe dicit ſe hr̃e poteſtatẽ exigẽdi uec
ngalia ex pſcriptione ſolũ obtinet in illis rebus ĩ
quibus probat ſe exigiſſe: er optime facit.c. cũ cõ
tingat. S. de deci. Cuius cont:arium hic innuitur
We rrdicns Inno. põt colligi nõbilis limita
tio ad oĩa predicta:dicit enim hunc tex procedẽ
quando iſte locuſ ðᷣ quo erat contentio erat ĩ dio
ceſi iſtius epiſcopi uel ſaltem nõ conſtabat quod
erat in dioceſi alterius:q̃ſi nõbiliter ſentiat/ꝙ ubi
NE ins cõe nõ fundat ĩtẽtionẽ alterius ꝑ exẽcitum ceꝛ
ii ar:iculi ꝓbarur poſſeſſio uniuerſalis iuriſditio
nis. ſecus aũt ubi locus ꝑtinet ad aliũ:qꝛ tũc poſ
ſeſſio nõ extendit ad articulos nõ poſſeſſos ut in
Zuijs:hoc tñ ultimum limita ur nõ. Inno. in. c. di
lectuſ. de capel. mona. Er hec faciunt ad queſtõeʒ
f quortidianam/ QQuidã laicus lõgiſſimo tempore
fuit in poſſeſſione pnitandi rectorem in certa eccle
ſia taq; patronus nõ põr probare uerum patrõa
t:nuqd per exercitũ iſtiuſ iuris ↄtẽptis patrono
ꝓpbetur qᷓ poſſeſſio totius iuris patronatus ut ſic
ex preſcriptione iſtius actus intelligatur pᷣſcriptũ

totũ ius patronatus: archi in.c.i.de iure patro.

l. vi. renet ꝙ nõ. unde dicit difficillimũ eẽ ꝓbaꝛe
patronatum ãtiquũ qꝛ per illius actus preſentan
di exerctũ ſolũ probatur poſſeſſio iuris preſentã
di. ¶ Sed priũ ⁊ rectius ſentit Jo. an. in regula
qð alicui de regu.iuꝛ.li.vVi.in meꝛcur.ex quo non

oſtat ius patronatus pertiner ad aliũ preſumẽ
du ẽ ꝙ pertiner ad iſtũ q exercuit unum ius ↄpe
tens patrono tm ut in iſto te ſingulariter proba
Iii uidetur qð bene nöbis⸗E Re faciunt predicta
dï ac aliã queſtionẽ pone qð epiſcopus exeꝛcuit unũ
ius epale dũtaxat in aliquo hoſpitali: non conſtat
hoſpitale ſit religioſũ: nũquid exercitũ illiuſ in
nis poſſit eps ibidẽ exercere oia iura epiſcopalia

? prima fronte uidetur dicendum ꝙ ſic ar. huius
d Srium ↄſuluit frede. conſilio. ccxxv.
poſſeſſione unius articuli nõ ẽ inferendũ

tex.
quia de

o. an. in.c.auarici
elec. li. Vi.? argu.c.uno de uoro.li.vi Ex quo

¶ De ꝛeligio. do.

ad alios articulos ut in. d. c. cum ↄtingat cũ ſimi

libus. 6 obſtat iſte tex qꝛ locꝰ iſte neceſſario

debeat eẽ ſubiectus alicui epᷣo.ideo pᷣſumptio eſt
pꝛo eo qui exeꝛcuit ibi aliqna. ſed non ſic è in ho
ſpitali qꝛ hoſpitale non ꝛeligioſum non teneĩt epi
ſcopo ad iuꝛꝗ cpiſcopalia.c.ad hec.j.e.iõ ſumus
extra terminos huius. c.æ ſic dicamuſ tantũ fuiſſe
pſcriptum quãtum Pbatur fuiſſe poſſeſſum: 2 fac
hoc ad multas qõnes. r⸗ ubi hoſpitale
nõ apparet religioſum non ſufficit epiſcopo ad
bandum ſubiectionẽ ꝓbaꝛe exeꝛcicium alterius iu
ris epᷣalis. Ga siortn Fincn ibi hec duo ſa
cramenta uidetur glo. exigeꝛe ad uerificationem
litieꝛe exerciciũ iſtorum duorum ſacramentorum
Igdem ſentit gl. ſeeunda. ſed tu tene quod. S. dixi
poſt Inn. ut ſufficiat exerciciũ unius iuris exquo
nõ conſtat de iure alterius. quid autẽ ſi nemo epi
ſcopoꝛum ibi exeꝛcuit inꝛiſditio nem aliquam dicit
hoſti. ꝙ ſi epiſcopi ↄtendentes ſunt ſub eodem ar
chiepiſcopo ipſe hoc diffiniet. ut in. c. ſane de fo.
cope.⁊ idubie poterit oferre cui noluerit uel ſibi
ꝛetineꝛc argu.c.qm de deci.⁊ nõ bene iſtud dictuʒ
7 pot eſſe ꝛatio qꝛ pꝛo archiepiſcopo ↄſtat cuʒ ſit
in puincla ſua. ſed de iuꝛe epoꝛum ignoratur.
16* ſuper locis ꝓuincie non conſtiiutis
ifra certã dioceſum archiep̃s fundat intentionem
ſug. ꝙ bene nõndum.qꝛ iure hoc claꝛe nõ ꝓbat
a epᷣm ſunt diuerſarum pꝛouinciarũ iunc
dicit hoſti. ꝙ uel ſoꝛte dirimetur queſtio.ar.ł.ſed
cum ambo. ff. de iudi. z. xxvi.q.ii.c.ſoꝛſ uel ꝛecur
ꝛcꝛetuꝛ ad papã. ſed ego nõ uideo ꝛõem huius mẽ
bri:nam ſi ſolus eſt in pꝛouincia archiepiſcopi et
nõ couſtat ꝙ ifra ceꝛtam dioceſim alicuius epi n
debet eſſe locus ſoꝛti in bꝛeiudiciuʒ aꝛchiepiſcopi
uel primũ membrum iſtius eſt falſum.

Bi a mon gſterium. Nihil iuril

deperit epo in cuiuſ
dioceſi ſua eſt eccleſia quam papa unit
eccleſie alterius dioceß. æ ẽ caſus quotidianus e
notabilis. Orimo ponit unionem ? eius cauſam
ſecundo ibi ipſum autem unam dete minatõem c⸗ =
ſubdit geneꝛalem deteꝛminatõem ibi nam. C EöS

= 12
pꝛio unã legitimã cm uniedi nnũ monaſteriuʒ al C& Sen

teꝛi.ſ.cum e deſolatũ ſeu de ſtitutũ foꝛte enim per
didcrat tẽpoꝛalia uel deſtitutum a religioſiſ.? hãe
unionẽ ex cã poſſet faceꝛe epiſcopus 8 loci ut in. c.
ſicut unire.j.de exceſſi.pꝛela.¶ 2 nõ. ꝙ apppella
tione ꝛeꝛum non ucniunt actiones donans ergo
res ſuas non uidetur donaſſe actiones ſibi com
petentes de quo uide quod le.?= nõ in.l.mouẽtiuʒ
ff. de. v.ſig. z. l.ñbonorum eo.ti.⸗ quod dixi in. c
nulli. S. de ꝛc. eccle.nõ.alie nõ .ar. pro ⁊ con

tra/ꝙ unita eccleſia uidẽtur unita oia iuꝛa compe

tentia ipſi eccleſie.⁊ hoc pꝛocedit etiam eſi non ex
pꝛimatur ſicut in pꝛefamił.trãſeunte in poteſtatem
alterius peꝛ arrogationem. nam tranſeunt oĩa iu
ra que adherebant perſone ſue tanq; acceſſoria
l.ſi optauero.ff. de pꝛeca.facit quod le itur 2 nõ
xix.q.ultima ſi qua mulier rog egu epus
fundat intentionem ſuã de iure cõi ſupeꝛ oinnib?
2

—

—

—

2 ar a

vruzsnn v uſhil 4l,0

V AI& woessa nN⅞⁹sνnHνHα⅜d⁄v

. 9 vaſD SE alia wie= ſelcn —LAα ðð - ðð SPrrtnr Pißhſa 7
. S . . .

*

eccłijs ⁊ pijs locis etiam religioſis ſitis in dioceſi
ſua etiã ſi ille ecclie ſint unite ecclijſ alteꝛiuſ diocef
? fatit iſte tex.ad qõnẽ quã ponit bar.i lege ſi cõ
ueneꝛit. ff. ð pig. ac. ſi aliquod caſttũ uel comitatꝰ
accedat alicui regno utrrum debeat regi ſea ecunduʒ
ſtatuta propria ipſius caſtri ł cõicatus aut ſm ſta
ud nſt ſ .= t. l; „lert Je⸗ ruta regni. ¶ Item facit ad aliã qoneʒ quottidia
de e a, al err G.r . 7 ſ. b. 2 n ſi eps ex cauſa imponit aliquã co lectã eccleſiji
nudꝗ iſta eccleſia tãtũ collectabit in dioceſi vbi ẽ
ſua uel dioceſi ecclie cui ẽ unita.de qua nide ꝑ ar
chi. ⁊ Jo. an ĩ. c.i. ð immu. eccleſi. li. vVi. lti
mo nota/ꝙ princeps in dubio non uidetur uelle
piudicare iuribus ſinguloꝝ facit.c.ſuꝑ eo de offi.
Srr ſ ee e „eee dele. .l.lj. F. ſi quis a pricipe. ff. ne quid in loco
J j=due Sene ae. . er rine A pub. Quid autẽ ſi immineat alienatio ꝛei eccleſie
unite quis epoꝝ habebit inteꝛpone auctoritateʒ:
vide Inno. in. c. paſtoralis de priuil.⸗ aꝛchi. i c.
in ueditionibus.xvij.q.iiij. p Maꝛ. i.l. cctos po
pulos. E. de ſum. tri. Itẽ utꝛũ patronꝰ ecclie pri
cipalis efficiat᷑ patronus unite. vide peꝛ ſpec.iĩ ti.
de iurepatronatus in fi. ltimo hic queꝛitur
utrum in iſto monaſteꝛio unito erit ampliꝰabbaſ.
doc.uident᷑ uelle ꝙ ſic.dicunt eim ꝙ ex quo unit
monaſteriũ ut monaſteꝛiũ debet conſeruaꝛi ĩ ſtaru
ſuo ⁊ ſic debet hẽe ↄgꝛegationem monachoruʒ ⁊
abbatẽ ſolitũ. qꝛ nõ alterant᷑ iura eccłie ꝑ unionẽ
ar. hic. ſecus dicunt ſi monaſteriũ unirerur ut ca
pella.qꝛ tunc ex quo mutat naturaʒ ſuam aſſumit
iura capelle: æ ſic debet cõſeruaꝛi ut capella quod
nõ. ⁊= idẽ uidet᷑ qn papa ↄcedit unã eccleſiaʒ loco
ꝛeligioſo ad uſus ꝓpꝛios.dʒ eim eam cõſeꝛuare in
ſtatu ſuo ⁊ ꝛeddirus ſuꝑexcreſcentes dũtaxat ꝛeci
peꝛe:de quo ꝑ Inno. iin dicto.c.paſtoralis ð pri
nile ⁊ in. c. in lateranẽf de pᷣbẽ. dicta ueꝛa itelli
go qñ facultates eccleſie unite ſuppetũt ad ↄfuan
dum eã in priori ſtatu. Mã ſi ecclia ẽ depauꝑata
ita ꝙ nõ põt teneꝛe collegiũ monacboꝝ uł ſoliũ
ſtarum tunc ſufficit ꝙ eccleſia cui facia ẽ unio faci
at illi deſeꝛuire ꝑ clericum ſeculaꝛem. ar optimuʒ
in cle. ne in agꝛo. S. ad bec de ſta. ꝛegu.facit.c.n
teꝛ quatuoꝛ.. codem. Abbas.
Prene eſt

E xẽodochiis * uel peꝛ alia

ueꝛba põt ſic ſummari. Epᷣo ſubſũt oĩa
loca pia ⁊ ad eius ſolicitudinẽ debẽt oꝛdinari ad
uſum deſtinatum. ¶ Mõ po ꝙ hoſpitale qnqʒ ap
pellat̃ xenodochiũ ⁊ de narijs uocabulis hoſpita
lis vide tex xxiij.q.viij. ſancitũ ⁊ in.l.oia. C de
epi ⁊ cle. C nõ ar. optimum ꝙ ad epm prinet
alio nõ appaꝛẽte poneꝛe ꝛectoꝛẽ ĩ his hoſpitalibꝰ
2 ſi hoſpitale habeꝛet patronũ facit hec littera in
ar. optimũ ꝙ ad epᷣm pꝑtinet confirmatio ut inuit
lẽ̃a ibi oꝛdinẽt᷑ qð latiꝰ dixi in quadaʒ diſputatõe
que incipit ſempꝛonius ʒ nõ ibi ad eaſdẽ nuili
tatẽ ⁊ẽ᷑ ſ; hec hoſpitalia ptinẽt ad epᷣm nõ ur diſ
diſponat de ꝛedditibꝰ ad libitũ. ſed ur oꝛdinet ad
uſum deſtinatum. vn nõ põt epᷣs pueꝛtere uſũ de
ſtinatũ ꝛei ꝛcligioſe.ar.in cle.qꝛ contingit de ꝛeli.
domi. nunquid autem iſte tex. uẽdicet ſibi locuʒ in
differenteꝛ in omibus boſpitalibus:cꝛcdo ꝙ non

+

i

= = haſpatalen F=r pe 2 4b ſu had

Pe

in. c. penł.de ſepul.

— — 1 — o pagit . B
leKoſ. g lace utus 1 rmne= Haſ ler J* PA A haſPaket „ 6 ¾ S 7 P ſIiI ””

ſed in bis qᷓ ſunt edificata auctoritate epoꝝ tanq
religioſa ut in. c. ꝓx. Sʒ ſi non ſüt ꝛeligioſa puta
qꝛ edificata ſiue auctoritate epi nõ bʒ eps de his
ſe impedire: ſed patronus hoſpitalis ad libitum
diſponit in. c. inteꝛ dilectos ⁊ ibi peꝛ Inno. de do
na quod puro uerum niſi patꝛonus eẽt mortuus
qꝛ tunc ad curam epᷣi ꝑtinz ut uoluntas pia defũ
cti mandetur executõi ut nidet᷑ tex. in auẽ. de ecck.
ti. F. ſi quis aũt ꝓ redemptiõe cũ ſe. un Iʒ talis lo
cꝰ nõ reneatuꝛ epo in epalibus ꝛndeꝛe: tamẽ epᷣs
debet babere cuꝛã ipiꝰ: ex quo locus ẽ pius ⁊ fac

Cu qs dicã i.c. px. Atrũ aũt religioſi ⁊ laici k clerici

ſeculaꝛes pnt eẽ rectores hoſpitaliũ:uið glo.⁊ ibi
ꝑ doc.in dẽa cle. qꝛ contingit. ⁊ concluſio ẽ ꝙ ꝛli
gioſi nõ pñt depurari niſi hẽant eccłiam curatã uł
niſi hoſpitale eſſer ſubiectum monaſteꝛio ? mona
cbus deputaret᷑ ꝑ abbatẽ tanꝙᷓ obediẽtiariꝰ.? b
ultimũ ſenſit frede. ↄſilio.clv. cleꝛici. vVo ſeculares
pñt eſſe rectoꝛes: ſʒ nõ pũt hre in ritulũ ut in cle.
ꝑ lr̃as de pꝛeben.laici ẽt pnt eſſe dũmodo noò ſint
ſuſpecti ? uide hodie ad deteꝛminatione; ? decla
rarionẽ hꝰ tex. qð bẽ ĩ dẽa cle.qꝛ ↄtigit ubi hẽtur
de ↄfeciiõe iuẽtarij ⁊ de rõe redded Abbes
1 ocus aucto
D hec ⁊ infra.e ipt ad
ſum hopitalitatis deputatus eſt religio

us ⁊? ad mũdanos uſus redire non debet. Dꝛĩo

deciſa conſultatio. Scðᷣo reſponſio ibi inquiſinio

mni. ¶ Mota pꝛimo exr iſto texiu hoſpitale non
i efficitur religioſum niſi fueꝛit edificatum uel depu

tatum ad hoſpitalitatem auctoꝛitate epiſcopi. Ex
quo infeꝛtur ꝙ pꝛiuata peꝛſona non põt faceꝛe lo
cum pꝛiuatuʒ eſſe religioſum. ⁊ inducitur iſte rex.
ↄtra diſpoſitionem iuris eiuilis ut lʒ cadaueꝛ ſepe
liatur in ceꝛto loeo nõ tamen ille efficiatur religio
ſus Iʒ ius ciuile diſponat otrariũ. de quo uide qö
teʒ nõ. arg.a contra
rio ſenſu ꝙ hoſpitale cdificatum ſeu deputatũ ſine
auctoꝛitate epi põt redire ad humanos uſus. qð
inrellige eo uiuente qui edificauit hoſpitale. nam
licer cuiqʒ im Inno. ⁊ bene in domo ſua eꝛigire
hoſpitale argu. in. c. unicuiqʒ de cõſe. di.i. meli?
in. c.i.de emp.⁊ uendi. ⁊ inde tractu tempoꝛs tol
leꝛe lectos ? reduceꝛe ad ſtatum pꝛeſtinum pꝛo b
c.inteꝛ dilectos ⁊ quod ibi peꝛ Innocẽ. nõ. s. de
dona.ſecus puto ubi deceſſit is qui hoſpitale oꝛdi
nauir peꝛ auẽ. de ecc. titu. S. ſi quis edificationeʒ.

Nrẽ nõ. ꝙ ueſtes ⁊ alia utẽſilia ecclie deputata

agd ꝛeligionis cultũ nõ dñt ãpliꝰ ad uſus hũanos
deputari. Erx quo iĩfeꝛo ꝙ male faciũt illi ꝗ de ue
ſtibus ſacꝛis ſeu ꝛeligioſis uetuſtate iã ↄſumptis
faciũt fieri neſtes aptas pꝛo dnabus ſeu burſas
ſeu quid ſimile: et nide ad pꝛedicta tex. in. c.
nuptiarũ de conſe. di. i. ubi dicitur ꝙ ueſtes eccle
ſie non debent eommodari ad oꝛnatum nuptiqꝛu
nec ad alium uſum mundanum: quia niden
tuꝛ pollui:⁊ ſic poſtmodum eſſe indigna ad cul
tum ꝛeligionis.⁊ ex illo textu ĩcolligit ibi gloſa.
nõ. ꝙ ge ueſte alicuis dñe uel alterius non debet
fieri caſula uel aliud ueſtimentum eccleſiaſticum

—

4

, t

1⸗ 7

„

puidumeeninin ccel kiei 1
ienſeotts t aeeſſis deſen
cet etſinerl inc leginus 1l
ſas ereeyws eſtcun glors
n poteſ edlneiad ſtun ſulnim
hrius numt noogld n
õ
ſfommltor uus õ
nwmleni Guunto nctmm e egyl
omm igolbumm nonnſeiomn aun
ns Zerio ceneniedum ead kegolnes
Ocino poſteno in dcfecwun oiun uge
nunrinſtirat clerici ſecnines 2 dort d
cepdofe dic oſnam in der ſecundum
Onod ſans Poaton vr topra Giri pilvd
gulanes ? er igen vbumn dicendun ie
bere in oibus egularibns einſdem oꝛdl
go. bint bie einr ocnene nan ain
hrcuſ gl. on ainepio pls in o ſ⸗
he ge epo apene enti goo. og epiſop
tecuum reg in horporer biiſemlluns,
neceſt 9 enm t ſe mna go in
j q i ſant iabie Joi n. e de “
ncAd adieni dk ingo.

Onſtitutng, rcen

tur ſbbi in tcnſe

Phareant ꝛemiſſn crſpihhe leſpond

1 ennfſa legtine, p eyi
nnaſchleninſtininen⸗
aiſen canſe Martatno. Geenndo 5

is Rpin d einzſcbdinidimrin

un mnonaſeno en
ſaſwumnn o
8 um emi 0decſeiartigh⸗

lmmni ſnii fele gloec. teid folenlnes
bitſſenmor htͦ Ueſtiimümince
blis deprhen hilihrcſtcümii Pn
npein t uite botent aeninnong teil
nmt hrr ohijginchr ojgtthihinr
Niur iinni t r ir ni in Ahp
Dhertifulm
ſon bopialimns cpuunms of raipi⸗
1A nudanos uſns tedlſe on dta Pr⸗
KAccdclaio. Oedo reſvonſo bdi inganto⸗
renänmtbiſi⸗ on
Porm wrdehaneniinek Aftamn td te
nom ADCrtümtn ugirmneſc
Noiiam gumenimfrtutn
cm nuumpcinilin nuumtn
õ Gulssurbadne
luur nctem beo iunenſt foonntiih

teiscir nn i nn
egeſepn (Jezno. Mich
u Pc cdkcammn ſen hniſe

Prr.

eptum ab ea.

W „π0 heſfrr 5„ Jr St

/ ., Perlia Frri- Fh e 1

3F⸗ — FPrer ergo ſere 2 9 „ R D

li 2/ „4 lir.

rg jimn. Se vi

Ce ꝛeligio. do.

licet contrariũ obſeruetur z male. ¶ VYVlimo hic
u queritur nunquid liceat- priuato edificare hoſpi
iulle ſine auctoꝛitate pontificis quidam ꝙ ſic dũ
mõ nõ habeat oꝛatoꝛium hoſii.ſentit ꝙ etiã cum
oꝛatoꝛio põt ↄſtrui ſed nõ debet ibi celebꝛaꝛi ſine
auctoꝛitate pontificis a2. in. c. unicuiqʒ de ↄſe. di.
.i. ? hoc ueꝛius ⁊ allego rex.expꝛeſſum ſecundum
unam lec. in. d. c. inteꝛ dilectos dᷣ lan
. ocus ꝛeligi
Nter quatuor. vcus ꝛelat
ꝛefoꝛmari de ꝛeligioſis duntaxat non ſe
cularibus niſi in ꝛeligioſoꝛum öfectu. h. dicit. Hi
ſtinguit duo membꝛa ſecundum pꝛoſequituꝛ ibi ſz
ſi ¶Mõ pꝛimo ex tex. unam ꝛegulam ⁊? caſum ex
Relga eſt ꝙ nullus citꝛa papaʒ
poreſt alteꝛaꝛe ſiatum eccleſie ꝛeligioſe ut ſi conſue
uit ꝛegi peꝛ ꝛegulares ꝛegatur nunc per ſeculaꝛes.
ãbuladum ẽ enim in eceleſia dei de uirtute in vᷣtu
tẽ ut ſic potius ſit aſcenſus qᷓ; deſcenſus ut in. c li
eet de nſla.pꝛela.⁊ in.c. legimus.xciij. diſ ¶ a
ſus exceptus eſt cum ꝛegulaꝛes nõ ꝛeꝑiuntur. tũc
n. potcſt ꝛeduci ad ſtatum ſeculaꝛium .oʒ tamen
prius ſernaꝛe ceꝛtos gradus cum iſta littera indi
ſtincte dicat q; diu per ꝛegulares ⁊c ut prius re
fometur locus religioſus de ꝛegularibus eiuſdeʒ
monaſterij. Secundo in defectum de ꝛegularibus
alioꝛum ꝛeligioſoꝛum monaſterioꝛum ciuſdem oꝛ
dinis. Lertio deucniẽdum ẽ ad regulaꝛes alteriꝰ
oꝛdinis.poſtremo in defectum oĩum ꝛegulariũ po
terunt inſtitui clerici ſeculaꝛes æ hoc caſu ſcrua
exceptionẽ hic poſitam in tex. ſecundum Jo. an.
quod ſatis ꝓbatuꝛ ut ſupra dixi ꝑ illud vᷣbum ꝛe
gulaꝛes ? peꝛ idem vbum dicendum tex. locũ ha
beꝛe in oibus ꝛegularibus eiuſdem oꝛdinis ¶n
glo. ibi ut hic dicitur. adueꝛte nam ↄiungẽdo iſtã
pticulã gl. cum pꝛincipio ipſius in quo fecit mẽtio
nẽ de epo aperte ſentit glo.quod epiſcopus in de
fectum regulariũ põt poneꝛe ibi ſeculares.⁊ ſic nõ
neceſſe ꝙ adeatur papa ⁊ ſic tenet glo. in. c. epᷣs
rij q ij. ſentit ẽt bie Joã. an. æ uide qð nõ. in ſili
in.c.ad audientiã. alt. in glo.
Eccleſia ſita ĩ dio
R Onſtitutus * ceſi epiſcopi tene
tur ſibi in epiſcopalibus reſpondeꝛe niſi
appareant ꝛemiſſa legitime. 7 põt epiſcopus remit
iendo epiſcopalia cenſum ſibi retinexe. h. d. Mꝛi
no facti ſeu cauſe narratio. Secundo ipſius diffi
nitio bi cum aũt. Mꝛima ſubdiuiditur in tres ꝑ

tes. In pꝛima acroꝛis petitio. Secũda reꝝ deffen

ea in libello expꝛimeꝛe.ſcd ſatis eſt diceꝛe peto in
ꝛa epiſcopalia.⁊c̃.⁊ hoc iõ qꝛ hec actio ẽ uniueꝛ
ſalis ut ple.nõ. ꝑ Inn. in. dicto. c. urente dico
plenius iĩ. d. c.ii.de libel. ob. eꝛtio nõ. ꝙ ſi
mõia iteꝛcedẽs ĩ aliquo ↄctu nitiat ipſum Sctum
ipſo iuꝛe Itẽ nõ ꝙ nõ oĩa ſuppꝛeſſa ĩ ipetꝛatione r⸗ e . penng, grane
giatie habent ꝛeddeꝛe gꝛatiã ſurreptiaʒ.nam in ⸗
firmatione gꝛatie hic obtenta non fuit facta men
tio de ꝛeſeruatione penſionis nec per hoc uitiatur
confirmatio quod bene nõ qꝛ illa ſunt neceſſario
exprimenda que expreſſa haberent aut difficultar
conceſſionẽ gratie aut ex toto ĩpediꝛe. ⁊ hoc arbi
tꝛabitur bonus iudex ut in.e ſupeꝛ litteꝛis ⁊ in.c.
poſtulaſti.ſupꝛa de ꝛeſcrip. ¶ NMõ. ibi nec inſoli
lu tum nec nonum/p:eſumendum eſſe pꝛo his qᷓ duu 5*5ο P n e
agitata ſunt in eccleſiadei patiente ⁊ tollerãte ſu 2
pioꝛe.unde alibi dicit tex iuris ciuilis non eſſe /fa
cile ꝛ ecedendum ab co quod diu equum uiſum ẽ
.l.fi. de conſti. prin. ¶ Item nõ ar. optimum ind* n ſ, pr py Un zer, rbet an r
licet pꝛocuratoꝛ intei cedat poſt litem conteſtaram é/ efſr pronc, FP J
tñ ſnia ↄdẽnatoꝛia uel abſolutoꝛia põt ferri in ip
ſius ꝑſonam nam hic epᷣs per ſe litẽ ẽ ↄteſtatus
ut pʒ in prin. ⁊ nõ hic ꝑ gl.⁊ poſtmodũ iteruenit
iconomus ⁊ nihilominus fertur ſẽtentia in perſo
nã iconomi. de quo multũ dubitant legiſte in.l.ni
hil. C. de ꝓcur. ⁊ dic ut ibi æ nide quod legitur
⁊ nõ in.c.i.e.ti.li.vi.⁊ ꝑ har.in.l.i.C.de ſenten.
⁊ inteꝛlocu.omni.iudi. õ. ibi inxta rataʒ ⁊c̃.
he. ꝙ. cum una penſio ↄſtituitur pꝛo pluribus rebus nnmzn znſtar
tacite uidetur diſtributa in ſingulas ꝛes ut ſie que
libet ꝛes teneaf̃ pꝛo ꝛata ad penſionẽ ↄſtitutam
bñ nõbis. Icẽ in ſili ſeruat᷑ cum pluꝛes ↄdẽnant᷑
una ſẽtentia ad certã quãtitatẽ. nidentur.n. in du
bio ↄdẽnari pro parte ⁊ nõ iſolidũ.l.unica.C. ſi
plures una ſen. fue.ↄdẽ. Idẽ ẽ cum plures ſimpli
citer ꝓmittũt unã certam quãtitatẽ ut in t.reos
.F. cum in tabulis ff. de duo.ꝛe. ex quo ĩfeꝛtur ad
queſtionẽ plures ſcholares ↄduxeꝛunt hoſpicium Ciu d au. pPlzs ſcn r=2 Pa Y&* Zoſpinu, dn Sse
ꝓmiſſerũt locatori ceꝛtã pẽſionẽ nũquid tenẽtur leq *Per FY S,
iſoſidũ ad pẽſionẽ an nero ꝓ ꝑte.⁊ dic ꝙ ꝓ pꝑte
ar. huius.c.? in iuribus.S alleg. tʒ Ci. in.l.ſi divx
ſa. C. ſoca. ¶ In glo. in. v. a quocunqʒ ibi ꝙ ñ
eſt uerũ uult eꝛgo glo.⁊ bñ epᷣm non poſſe ĩ totũ
eximere eccleſiã a iuriſditione ſua. Igeʒ tenet hic
Inno. æ hoſt. ⁊ ad iſtum tex reſponder Inn. du
pliciter. Mꝛimo q hic inteꝛuenit confirmatio pa
pe.⁊ idem ſenſit gl.in uerbo confirmauit. Vel ſe
cundo eps fecit potius uicarium in iſtis iuꝛibus
epiſcopalibus illum abbatem quaſi uelit Inn. qꝙ

u eꝛtia aetoꝛum replicatio ibi ceteꝛuʒ.
H p ꝙ ep̈o petenti iura epiſcopalia in eccle
ſiſs ſue dioceſis ẽt poſſeſſis ꝑ religioſos ſufficit ꝓ
bare ilas eccleſias litas in ſua dioceſi:quo pꝛoba
10 obtinet niſi aliud pꝛobetur de iure ſpeciali: nõ
doſſůt eꝛgo religioſi teneꝛe ecclias ſeculares quin
epiſcopo reſpondeant de epᷣalibus.⁊ idem eſt in
omibus capellis religioſoꝝ licet ipa monaſteꝛia a
bluribus ſint exempta ut pꝛobatur hic ⁊ in.c.ſe ⁊
in. c. oqueꝛente g de offi.oꝛdi. ¶ Secũdo nõ. qꝙ;
inꝛa epiſcopalia pnt uniueꝛſalite peti nec ẽ neceſſe

cpᷣs poteſt eximeꝛe eccleſiã a ſe concedendo cam
alteꝛi faciẽdo illum nicaꝛium ſuum in illis iuribui
ut ſic exerceat noĩe ipſius ꝙ nõ. ?.de hoc nide ꝙ
ĩ ſimili nõ in.c.cũ ſatis de offi.aꝛch.⁊ in.c.in late
ranẽß.S. de pꝛeben. hec tamen ſo.non ↄgrnit litte
re ideo rene primam ſolu. æ de mateꝛia pleniſſime
nõ.in.c.cum ueneꝛabillis.j.de cenſi. ubi geneꝛalit
tractatur que iuxa poſſit epᷣs remitteꝛe in cccleſia
ſibi ſubiecta. ¶ In ca. glo. ibi cum epiſcopi. Mo
ta iſtam glo. uſqʒ ad finé. nam quotidie allegatur
Gαα quando queꝛituutrum pꝛelati infeꝛioꝛes papa

A z3

= zale⸗ arnenf, 7

– NV eNA

enen

A rn on enet ſets B

= = PI a r Wfrr⸗ =èòð W eri ſu= plarm

lerrnS se- ſc

poſſint ↄcedeꝛe vni eccleſie aliquod ius ĩ pꝛeiudi
ciũ alterius/æ vꝛ hec glo.ↄcludeꝛe ꝙ prinilegiuʒ
põt eps ↄcedẽ uni ecclie ſine pᷣiudicio altiꝰ ecclie
2 idẽ iʒ gl.xxv.q.ij.ĩ ſũma ⁊ cõit᷑ tenet᷑ fac qð nõ
Jo. an. in c.ceꝛificari de ſepul.vbi tenet epʒ poſ
ſe cõcedeꝛe prinilegiũ libeꝛe ſepulture.ad idem ui
de bo. tex.in. c. cũ dilectus de ↄſue.ſed ĩ pᷣindiciũ
alterius ecclie diẽ glo. ̊ͥ nõ poſſe niſi ſubſit cã 25
nabilis. Hoſt ? Goff.⸗dicũt etiã ꝛequiri eõſenſũ
capituli ꝑ nõ in.c.quãto ⁊.c.nouit de his qᷓ fiũt
a pᷣla. his eiʒ iteꝛueniẽtibus hoc poterit ut clare ꝓꝰ
batuꝛ i cle ij. ð re.eccle.nõ alie.⁊ i. c. i. eo. ti. li. Vj
ſed glo. nõ. in. c. eccleſie. xvj. q.i. uidet ꝛeqreꝛe teꝛ
tium ut. ſ. eccleſie nõ inferat enoꝛme pᷣiudicinʒ: qꝛ
nõ debet uni conſuleꝛe cũ enoꝛmi piudicio alteriꝰ
2 uidet᷑ ſeq̃ idẽ do. an. h̊ qð ſatis placet.ar.in.c.
cuʒ cãm ð de pᷣben. ⁊ de dona. in. c. aplice. cõcluð
eꝛgo ꝙ tribꝰ iteꝛueniẽtibus põt epus uni eccleſie
cõſuleꝛe cum piudicio alterius ecclie ſcʒ ꝙ ſubſit
cã ꝛõnabilis. Itẽ ꝙ iteꝛueniat oſenſuſ capli.ʒꝰ ꝙ
nõ inferat enoꝛme pꝛeiudiciũ. Sʒ dubitat de pꝛin
cipe ſeculari. dic ut nõ. ꝑ Inno.i. c. que ĩ eccłiaꝝ
de ↄſtitu ꝑ legiſtas ĩ.l.fi. C. ſi S ius nel uii.pub.

De ecclłiaſtico vo ur papa.glo.hᷣ ur̃ uelle papam

poſſe etiã ſin cã ius unius eccleſie alii ↄfeꝛe. Idẽ
ſentit ſpec.qui ꝓſequit᷑ mãm plene ut uideꝛe poteſ
in ti. de legato. ꝗ. nũc oſtendendũ. v. lvij. meliꝰ
in v.lxxxix. æ. S. nunc bꝛeuit᷑ an fi. ſuꝑ rubrica de
diſpẽ. ⁊ ſentit Jo. an. in dẽo.v. lvij. in addi.ſʒ ui
de gl.xxij. diſ.i.c.i que dicit papã h̊ n debe?z face
ꝛe nõ tñ dicit ꝙ nõ poſſet.clariꝰ loquit᷑ glo.x.di⸗
c.· lex. nide archi.ĩ.c.nõ decʒ.xij. diſ.Vbi poſt bea
tum beꝛnardum diẽ papã nõ eſſe dominũ ꝛerũ ec
cleſiaſticaꝝ nec habeꝛe illaꝝ poſſeſſionẽ nõie pꝛo
prio:ſed ſũt ipſius ut admiſtratoris pꝛĩcipal.unð
norabiliter ↄcludit poſt beatũ thomã papam icur
reꝛe uiciũ ſimonie ſi pꝛo iuribus ſpũalibꝰ ꝛecipit
ab eccleſia aliquid tpale qð nõ eſſet ſi dominiũ eſ
ſet ſuum. do. an. dicit ꝙ aut qrimus de pr̃imonia
libꝰ ipoꝝ clericoꝝ ⁊ nõ põt papa diſponẽ de eis
ad libitum ſicut nec priceps ſecularis de bõis ſub
iectoꝝ qð nõ.ſingulariteꝛ. qꝛ nõ ꝛecoꝛdoꝛ alibi le
giſſe. nã Inno. in. c. iquiſitõi de ſenten. excõ. æ bñ
dicit papã nõ poſſe tolleꝛe aliquid de patrimonia
libus laicoꝝ. Sed de primonialibus clericorum
cꝛedo ꝙ ſerioſe ſubticuit. vnde ſatis placʒ ꝙ ĩ hil
caſibus poſſit papa in quibꝰ põt ĩꝑatoꝛ in bonis
ſubditoꝝ: qꝛ ita clericis cõpetit dominium de iur
naturali ſicur: ⁊ laicis licet in eis magis poſſet du
bitari Aut queritur de ꝛebus eccliaſticis ⁊ diẽ ꝙ
de titulis põt papa diſponeꝛe ꝓut uult ẽt ꝛemouẽ
do unũ ſine cã de bnficio ſuo.alł.c.ij. de pᷣben.li.
vj. vbi ðꝛ papã habeꝛe plenã ptãtem ĩ iſtis benefi
cialibus.⁊ ꝓ eo poſſet allegari gl.nõ.in.c.ꝑ prin
cipalẽ.ix.q.iij.que dicit papã poſſe deponere unũ
epiſcopum:ſʒ non oẽs.hᷣ dictũ do.ant.ſimplicit ñ
admitterẽ ut papa ſine cã poſſit priuare aliquos
beneficijs eoꝝ:maxime epᷣatu ⁊ alijs dignitatibuſ
cũ ſit dubium urꝛũ epᷣus inuituſ trãſferri poſſit ne
duʒ ex roto priuari ur nõ.in.c.fi.de poſtu. pla. et

Jo an. in regula qð alicui gratioſe de regu. in
Iy ris lib. vi. in meꝛcur ¶ vñ in ↄſilio ↄſtantiẽſi noniſ
lme celebꝛato fuit ↄſtiiutuʒ ꝙ nec epᷣs nec abbas
poſſint tranſſeni inuiti ſine cõ rationabili. ⁊ hanc
mãʒ pleniſſime examinani in quadas diſputatione
que incipit epᷣs ⁊ dicendum ut ibi. Aut queꝛit᷑ de
alijs rebus eccłie ⁊ tũc tenet do.an.ꝙ ẽt cũ graui
pᷣiudicio ⁊ ſine cã poſſit papa altei ecclie de illis
concedeꝛe:licʒ faceꝛe non debeꝛet. pꝛo eo tamen ẽ
pꝛeſumendũ ꝙ cũ cã fiat.puto ꝙ; uni ecclie poſſit
dare cũ piudicio alteꝛius ſine c: ſed non ſine pec
cato: qꝛ cũ papa debʒ eſſe ſicut diligẽs pateꝛfami.
nõ debet apud eum eſſe acceptio ꝑſonaꝝ. nam ſibi
data ẽ poteſtaſ paſcẽdi ones ⁊ ſic iuſte adminiſhã
di de quo uide in ſimili qð dixi poſt beatuʒ Tho
mam in. c. de multa ᷓ de pꝛeben. ⁊ uide ſingulare
dictuʒ archidia. qð nũꝙᷓ; tradas obliuioni i. c.nõ
liceat pape.xij.q.ij.ubi poſt hugo.ↄcludit papam
peccare moꝛtaliteꝛ ſi bona eccleſie alienat in caſu
nõ licito:puta dando cõſanguineis illa ut palijs
eos diuites faciat ¶ Mota iſtud ultimum. nam

ideo hoc dixi:quia ſicitum ẽ ctiam pꝛelato infeꝛio

ri aliqua dare ↄſanguineis ꝓ ſuſtentatiõe ut in. c.
monemus.xij.q.ij.⁊ in.c.nõ ſatis.lxxxvi.di.⁊ in
c i.de coha.cle.⁊ mu.⸗ pꝛedicta notabis. facit.c.
ceteꝝ.de reſcꝛip.An glo. in. V. recõpenſatiõem
ĩ fine. Mõ ultimã ſo.gl.⁊ ẽt pꝛecedẽtẽ. vñ b dicũt
doc.ꝙ ex pꝛanitate pẽſionis non poſſumus pꝛeſu
meꝛe epiſcopũ fuiſſet iduciũ ad ſpũalia ↄcedends
modico tpᷣali. ꝓ hᷣ fac.c.⁊ ſi qõnes.j.de ſimo.
DAi; extra glo. ĩtelligũt ꝙ remiſſio ſpũaliũ fuit
ſeꝑara a ↄceſſione tpᷣalium ⁊ a retentione pẽſiõis
qð tamen nõ ↄgruit lr̃e. Alij itelligunt ꝙ gratis
exemit iſtas ecclias ⁊ gꝛatis fuit ſibi oblata iſta pẽ
ſio. ꝓ h̊ facit quod papa de ſeipo dicit in. v. nos
quoqʒ. ceꝛte licet illa ſit bona pꝛatica tamen nõ re
pꝛobat papa quin epiſcopꝰ poſſit ſibi refuare cer
ruʒ cenſuʒ cũ tex. aꝑte dicat aliquid ſibi refuaret.
alij. aliteꝛ Sʒ tene iſtas duas ſolutiões gl. una eſt
ꝙ ĩi ſignũ ꝑcepte libeꝛtatis ul pteꝛite ſubiectõis:ñ
aut ĩ recõpẽſatõe ſpũaliũ poſſit eps rerinere ſibi
certũ cenſuʒ. qdᷣ iñ mihi placet dũmõ ſibi nõ reſer
uet magnã quantitatẽ. qꝛ tũc vꝛ facere in recom
penſationẽ ſpũalium. ar.in.d.c.⁊ ſi qones. Fa ſolun
tio qn epiſcopꝰ recipiebat ab ecclia exepta et ipa
lia licite ſibi refuat ꝑtem illoꝝ mpaliũ:qꝛ nil de no
no ↄſequit᷑ ĩmo remiſit totũ retẽta ꝑte ⁊ ſic n poõt
dici rna na H. iuỹ ratã ĩ fi. ex bac gl.
multum nortabili multa pnt colligi. pꝛimo id quod
tatcite ſentit poſt pꝛin/ꝙ ẽt ccclia non ſoluẽs pẽſio
nem infra biéniũ uł triẽniũ cadit a iure ſuo ita ꝙ
res emphiteotica cadit in ↄmiſſum quẽadmodum
dicimus in prinato non ſoluẽte ut in. c. potuit de
loca.⁊ hoc dẽm tenet h̊ Inno.⁊ hoſti.ſʒ glo. Jo.
ſenſit Zꝛium in.l.placet canoniʒata.xvi.q i. i. C.
ſi tributuʒ. xi. q. i. ? goff. de ĩmu. eccle. poſt pꝛin.?
hoſti. in ſumma eo.F. iij. ſequit eriam hic Jo. an.
ſatis late. zæ inteꝛ ceteꝛa adducit hoc moniuũ bona
ecclie nõ pñt alienari ſine ſolẽnitate de qua. xij.q.
ij. ſine exceptione. eꝛgo peꝛ non ſolutioneʒ pꝛelati

ſlaiur mrionnunn ſens yeuit
loft el nuuic xt afunchs⸗
ſuu. ſic dre 1 ſolrione ſib
„ 6 ,
lan ncin iu mon

orüitß glin zopi,ans michil

cenena cino in ſo e pen ne
Pl cgo. nö in imnl xſl
(NSauundo notn iigoni ers
cmn uo otabllo ier col an
1. vrcanum nuun anul
mmnumirraptir am ull G nan
yun er is tmmu enes l
irairuuonpbiconano cn anſit .
Mleir npbirotamn dAedo temanere
unec icet go. on aleger ter et e n
Illfflager vecti.ucl anpb.e. d
Cianas ce te hodra ut paner in caln 4
atorigetonem vero ſolwimns dere⸗
dfam nona ſegnunur citer doc.e ap⸗
in.iceudl er no er bot pfoh
uriuſquere / Giengo t cönaens
pne⸗ geber ceiur ſolr cenſnn non
in coracmn bironanno wocgur
ſoct nonſlingnilizgeufilr
miſce hisvocalbus nerob ſſomn pro⸗
uitiareur onnagus e,lbelns bic

Probaur imen go. (Acffren
P in Coltnan anobiteotico les cdit

1 nin ſolulur enſio igf⸗ elunſet
tin wcnt Gu
er non ſolunone reg n niti

enſaunlus g H Uonhtur ſei

emn urbie j
glernio dueſimain ithai ſl.

snon deſinit men
eſſnaſi ſ bcͤcſi llt cicni

enrepe igiti Dbogo obci
Pereme monalter ſibonn Aeſe genan ig⸗
N cioptn dando dangnasin his
cos chyirs ſciar (Voad uumunm
l
imus chnr olignins olſtnmniirltii,
mnus /li. iir in ös inli d, ein
Eecobi cect o c nuenm ouhi ſie.
anſhiun iafun
Mtini o glt atuetin ij b ii
ger nnimne deſonis non poſunns preir
athſiemiiiſt iudi A idin lodi
md izi in dtins, ſed.
enmcithin aſſiaſſaifi
õ
Oumen ndogrurfe Diinignnggs
Gon us sfarſbioduaſen.
cromt iins eecinst gui ul Nern
ſo bfe ut m i ipri
Nogg cer rllſtbauß

gecicoo' poſtt ſbitefunn
E i itiutin

C er pte 6
mtmiyce ns ſollivcs id

Grco
tollapitd ri
mulvn M inſce⸗ enmn ge
mr un giͦi ni i ⸗
mm min bien actit M

.

Igem ergo dicendũ iĩ caſu noſtro facit.c.i.de pre
