decis hʒ locũ.uł loquit᷑ iſte tex. cũ loquit᷑ in fi. ge
neꝛalit᷑. nã vr̃ ob.c.qᷓ;uis.j.de decis.ubi dʒ ꝙ de
cime non pnt laicis ↄcedi ẽt in feudũ. So. intelli
ge tex. cõit᷑ de decis ↄceſſis ante illud ociliuʒ lare
ꝛanen. nã olim ut eccleſia hẽet auxilium a xpianis
diſpẽſatiue conceſſit ut laicis poſſint decime infeu
dari:ſed poſtmodum illud fuit reuocatum: ut de
inceps non concedeꝛetur. conceſſe tũ remauſeꝛunt
penes uaſallos.uñ ẽt hodie laici ſin peccato poſſi
dent decimas: quas habueꝛunt ab antiquo ante
illud concilium:ſed fuit habirum illud concilium
pꝛohibitiuum ut h refeꝛt Joan. an. in conſilio. Ix
xix. de quo tamen recurenduʒ ad canonicam mar
tinianã: ? fuit factum tempoꝛe Alexandri ttij qui

ut ipſe ꝛefert fuit ſenenf . ¶ Sed pulcherimum

dubium ⁊? quotidianum: quid ſi non poteſt pro

bari ꝙ decime fuerunt conceſſe ante illud con
cilium: puta qꝛ pꝛobationes non extant pꝛopter
longinquitatem temporis:ſed laicus poſſedit tan
to tempoꝛe ꝙ de inicio:non eſt memoꝛia. nũquid
eccleſia poſſit uendicare iſtas decimas ⁊ uidet̃ q
ſic:qꝛ habet intẽtionem fundatã de iure cõi.j. de
deci. per totum:ergo niſi pꝛobetur titulus ex ad
nerſo debet obtinere in. c. ad decimas de reſti.
ſpo.li. Vi. ⁊ in.c.cum eccleſia de canſa poſ.⁊ ꝓpᷣe.
nec ob.pᷣſcriptio:qꝛ laicus nõ poteſt preſcribere.
decimas:cũ eas poſſidere non poſſit:ut in.c. cãm
de pᷣſcrip.⁊ hãc opi.poſt multa tennit bic Hoſt.
7 Jo.mo.⁊ Archi.in.c.ii.de deci.li.vi. Jo.an.
tenet contrariam opio. duobus ramen concurren
tibus. primo ꝙ iſte laicus poſſiderit decimas
tanto tempore tanquam naſallus:ita ꝙ; ſit fama
ꝙ eas habuerit ante concilium:et cum hac opi.
tranſeunt hic ut plurimum docto ſe. ⁊ ſatis cſt
opi.equa.quia alias propter difficultatem pro
bandi: ſepe laicus priuaretur iure ſuolMora ta
men bene quod ſimplex detentio etiam per tem
pus de cuius inicio non exiſtit memoria non
babet uim tituli quo ad laicos de quo uide

. — . . — , — — — t. Aas
—1 .2„4* 2— er errcenen N : Lati 11. 2 *2 710 l.. 32 I= Nr, 7 = KI gn ** J1 A

C 1● a)pPε⅜ e. Lye⸗ 0

. —
macter e) f 1.

‚ ern

1—

V. ITerr 2 gfert-) 1 „ den pPa,a e

C abat A

=M 207

v. ſig. ¶ Nõ fo ex glo.ꝙ in alienatõe ꝛei ĩferio
ris epᷣs pᷣſtat regularit᷑ auctoritatẽ.nõ aũt alienat
ipe: qð ego ĩtelligo niſi eps ꝓ neceſſitate eccleſie
nellet ꝛc ecclie iferioꝛis alienare:ut ꝓbatur in. c.i.
de rebus eccle.n alie.li.vj.⁊= facit iſte rex.i ar.cuʒ
allat auctoritas Leonis i iſta alienatõe rei iferio
ris ¶ In gl. ĩ vbo ↄſenſu ibi ꝛcqſiſti: ſed ur diẽ
Jo. an. ibi ẽt ꝓbat᷑ Sriũ.⁊ iõ h decernẽdũ eſt ex
circũſtãtijs. Et nõ. ex iſto tex. ꝙ in mã indifferẽti
appellatione epᷣi ĩtelligemꝰ de ſolo epo: ex qꝰ põt
argui: ꝙ ſi poreſtas docrorandi ex priuilegio dat
cpiſcopo nõ iĩtelligit ꝙ habeat conſenſum ul con
ſilium capituli qð nõ. „
. Nõ põt epᷣus ſine
Ba nuper. cõſenſu capituli cõ
cedeꝛe ecchias alijs ecclijs:etiã ſi habeat
ius pr̃onatus ĩ ecclijs ↄceſſis. cõis diuiſio.fa ibi
alterius.¶ Mõ. prio ibi epo ul electo: ꝙ electꝰ ĩ
epᷣm ⁊ ↄfirmatꝰ non põt dici eps:qꝛ ſolũ aſſumit
nomẽ ep̃i ĩ cõſecratõe:ut.S. de aucroritate ⁊ uſu
pal:iĩ.c:niſi ⁊ i.c.ꝙ ſicut de elec. Et nõ ꝙ electus
2 ↄfirmatꝰ appellat᷑ electꝰ. nã hic loquit᷑ tex.de cõ
firmato: qꝛ ſolũ electꝰ nõ põt diſponeꝛe de ꝛcbus
eccłie:ẽt de ↄſenſu capituli:ut in.c.noſti de elec.⁊=
in. c. auaricie. e.ti. li. vi. Et idem dic hodie ĩ iſtis
ꝓuiſis per pap.nã pꝛoniſio pape habet uim elec
tionis ⁊ prouiſiõis:ad hoc qð nõ.in.c.cum olim
de cã poſ. ?⁊ ꝓprie. Ex quo nõ. qꝙ ꝓuiſus ꝑ papã

ĩ epᷣatu dʒ añ ↄſecrationẽ uocari electꝰnũqd autẽ

poſſit dici põtifex:uide glo. in. cle. i. de baptiſ.
¶ Mõ co ibi aſſumat᷑ de ipſa. ꝙ archidiacouus
ʒ eligi de capło eccleſie cathedrał.ſʒ. Hoſti.⁊ be
ne itelligit tex. de conſuetudine. al poſſet eligi unð
cũqʒ:ad h qð nõ.in.c.cũ int᷑ canonicos de elec.⁊
nõ bñ hũc tex. ᷣm iſtũ itellecrũ. ꝙ põt ĩiduci cõſue
rudo ꝙ archidiaconꝰ eligat᷑ ſolũ ð capitulo cccle
ſie cathedrab:facit ĩ ſili.c. abbatẽ.:de v.ſig.et.c.
cum dilectus de ↄſue. vel foꝛte ut dicit Hoſtiẽ.hᷣ
erat ↄſuetudo ut archidiaconus dqbeꝛet eſſe ca
nonicus.⁊ nide latius h̊ ꝑ Hoſt: ¶ Mõ. ibi ceno
bijs: ꝙ mõaſteriũ põt appellari cenobiũ:⁊ dicit᷑ a
cenõ grece qð ẽ latie cẽe:qꝛ ꝛeligioſi ibi cõiteꝛ ni

uũt. vnð ſᷣm ethymologiã uocabuli põt dici ceno

bium oĩs locus in quo cõit᷑ plures uiuũt:ſic etiaʒ
appellat᷑ ↄouẽtus:qꝛ ibidẽ ↄueniunt.ut in.c.i.xv.
diſ¶ Mõ. ibi tractatu:ꝙ in alienatõe ꝛci cccleſia

ſtice ñ ꝛeq̃runt᷑ tres tractatus ut pleriqʒ obfuãt:

ſz ſufficit unicus ſolẽnis ⁊ diligens:qð hic tenent
cõit᷑ doc. ⁊ uide tex.cũ glo.inc.i.de re.eccle.non
alie. li. vj. æ de h tractatu et eius foꝛma uið ĩ ſpe.
de loca.S. ſequit᷑.V. æ ſcias ¶Mõ. ꝙ ecclia dicit
alienari cũ ↄcedit᷑ alteri ecclie ĩ ꝑpetuũ. nã quaſi
capite diminuit᷑:cũ non gaudeat ꝓprio ꝛectoꝛ: ſʒ
alteri ſubijcitur:⁊ ĩ hac alienatõe ſeu cõceſſiõe re

quirunt᷑ ſolẽnitates requiſite in alienatõe cuiuſqʒ
rei eccleſiaſtice õ. ibi ꝑpetuas:ꝙ conceſſio

ſu caphi.nõ ob. xij. q i. c. epus.q; ibi fraudabunt
eccliam nec ob.c.ea noſcit. S. e. qꝛ ibi loqt᷑ ĩ oceſ
ſione reꝝ ſpiritualiũ.ubi exigit᷑ maiõ exaĩatio:ita
dicũt cõir doc. hic:qð dictũ nõ ẽ idiſtincte ueruʒ
nã uẽ S. c. nouit.=. c.qᷓto.S.c.ubi epiſcopus ſine
ↄſenſu capłi ↄcedit ecclie ad tẽpus:⁊ ideo dic ꝙ
iſte tex. pbat ſolum ꝙ ↄceſſionẽ tẽpoꝛalem de ec
cleſia poteſt facere ſolus pꝛelatus: maxime de ec
cleſia minori: ut dixi in. c.nouit. unde ſi coufert ec
cleſiam in titulum nõ eſt neceſſe fuare ſolẽnitateʒ
ꝛeq̃ſitam i alienatione. ſecuſ ſi eam ↄccdit alteri ec
cleſie in ꝓpꝛictatẽ:⁊ hoc ſolũ ꝓbat iſte tex. ſed ciꝛ
ca ↄceſſionẽ fructuum ⁊ dic melius nt dixi ĩ. c.ij.
S. eo. ad. c. ca noſcit᷑:qð uẽ ↄtra.c.nouit:dic ꝙ
loqtur qñ pᷣſentatio ſeu collatio ꝑtinet ad collegi
um. tunc eni nõ poteſt ſolus pᷣlatus ↄcedere eccle
ſiam: ét in titulum ſine conſenſu collegij: ſed c.no
uit loquitur in collation ificiorumn: que de imꝛe
ptinẽt ad epiſcopum. n glo. in Vbo tractatu
ibi dicat ꝙ ſibi ur̃ nõ.glo.iuncto tex. ꝓ ſignifica
to huius uerbi tractatus nõ enĩ requirit delibeꝛa
tum ↄſenſũ ſed quãdã diſcuſſionem ⁊ indaginem
circa rẽ diſponendam in futuꝝ. un tex. ponit trac
tatum ⁊ conſenſuʒ ut diuerſa.nã prio fit diſcuſſio
utꝝ magis expediat alienare unã rem q;; alteram
nel utrum poſſit ſubuenire eccleſie ſine alienatio
ne:⁊ poſt tractatum peruenitur ad ipſam alienoti
onem:in qua pꝛeſtatur conſenſus.quod nõ. pꝛo
ſtatutis punientibus facientes tractatum ſuper ali
qua re dicuntur enim tractaſſe: licet delictum non
perfeceꝛint. ¶ In ea. glo. ibi æ hoc de immobili
bus.nõ.glo.uſqʒ ad fi.ꝙ bona immobilia ⁊ mo
bilia precioſa que ſcruari poſſunt equiperantur
quo ad ſolemnitatem adhbendam ad corum ali
nation m ⁊ nide gl.in.c.i.de re.eccle.non alie.i.
vVi. ⁊ in.c.is cui de elecli.vi. Sed extra glo.
queritur quid ſi alenatio fiat in caſu non licito:
pꝛocedit tamen tractatus ⁊ conſenſus capituli et
ſeruatur ſolennitas: Oicit boſtien: ꝙ a lienatio
eſt irrita:pꝛo hoc tex.ibi irrita erit ⁊c̃.unde non
eſt opus petere reſtitutionem in integꝛum: quia
ſubuenitur eccleſie ipſo iure. ſecus dicit ubi alie
natio tenet nam tunc ſi ccclcſia leditur opus eſt
petere ꝛeſtitutionem in integrum:ut in. capitulo i.
de in integ. reſtitu. Quidam alij uo uerunt it
alienatio ſemper tencat: dummodo ſeruemur ſo
lennitas de qua hic et in dicto capitulo ſine excep
rione. xij. queſtione.ij.quaſi uelit ut nerbum irri
ta ꝛeferatur ad ſolennitatem obmiſſam. ſed mu te

ne quod ad hoc ut reneat alienatio rei eccleſie

neceſſario ꝛequiruntur duo primo ut ſerueiur
ſolennitas de qua hic ⁊ in dicto capitulo ſine ex
ceptione. nec eſt opus ſeruare ſolennitatem in
toductam a iure ciuili: de qua in auctentica boe
ius poꝛꝛectum· C. de ſa. ſanc. eccle. canoniʒata
x. q.iij. hoc ius poꝛꝛectum. quia ut nõnt̃ dicunt

Rjvte ee n leaen e e rr .
le bijs a pla. 6 e
erat jma
al,. ſanme! 6
. . yth ealie ſden za
plene peꝛ Jo. an. in ſili. q.in.c.iij.de pꝛebẽ.li.vj: eccleſie ad tpᷣs nõ ꝑtinet ad alienatõnem: ? ur hie nrait tin i ni
G. 13 v te In glo. in. v. cleri. nõ. ex glo. ꝙ appel atõe cle tex. a Zrio ꝙ ↄceſſionem tpalem 8 rebecclie pot dtt ugni i
y varrert ri intelligi᷑ qnqʒ caplin dũraxat eccleſie catbedra ſolus eps facere.⁊ doc. hic expᷣſſe tenẽt: ꝙ dona ſe 0o ch an
lis: ſic in ſili appellatõe ecclie:ut ĩ.c.cũ clerici de tionẽ fructuũ tpalez poteſt eps facere ſine conſen be

6 o fufins 6 uw⸗ 6 i
1 cum icſtialiet ebi⸗
M ſtulnge tgf⸗ e
itiinn ollnseſ an mn⸗
Gſeiltgucirondoſt Aonmteri
Pr mnlatdeſ ien huc
Nitt Hergſtoin Wona hnan⸗
ſdibeeiſt che nd cchion
Vrthanddo ons datcnirti
Nd NabrtRontecri ſclenins⸗
Pii wiſoins rgutt a aien
Geur ocliar nöcſ oer eiz.
lhen neſn ee onisin .
lechmmuprn ſe /ilz̃
ſpofci thutr t mihpcnſe
ſnsſhlfüm da i bonin
i bhinnnitnmner ſartans
ll K güluile

balp Neoneſſinſiae
Hüf Ntoni

Dhinir ad nn Ranſ⸗
bichea g ſbbi . gbein fbo Mneen
n y ol n glo ingo er p ſgif
lo huins uepbi tmuctitus n qiſ reg init halben
mn oſenſi ſcd qnici dſeuſfonane lydoginen
Gra re diſponendam in futnpui ter vonit rat
urmt conſenſaz u diverſa nu prio r giſenſſio
u madsenediar dicnare ni reni alemm
d vmum peſſa nerfre cdeſe ine glianetio
Ded pomacammn peruerftn ad iſam glieneti
onanm:in gon podamer (enſs od dd. io
ſtaruns puniennousfacennes Waendnn de d
va re dicumur enim nneuſſe ien acmmnn
õ
bus o gb. a f. bom inncbſin en
biia prtaols gur ſanmn poſſmn chopenun
qno ad ſolannimnen Ichbeyclenmad rr
nanon mnt nige g in clent e nonoſe

3
.. 6
Nt incis ice clec l . (S eun⸗
1genano fat in coſn hon in

verimr quid ſ
ſr, amen tractatns? Conſenſus Canini

rſolemigs: Oicn el
ſanam wo boc er biinitti tinn
d iin inegumne
erort.
o iorc. ſecns ltnii
wr cacleſe ipſo ar . e ,
ſcboenum crdleſa ledin g

nuto ena nin igſinegrum nin⸗

Diet bofien an

¶ ge hijſ q; fi. a pla.

4

Inn. et glo. incc. i. de ꝛe. eccle.nõ alic.li.vj.nõ po
tuit ius ciuile adijcẽ ſolénitatẽ ad ius canonicum
iõ ↄcludit᷑ ibi ꝙ uõ ẽ neceſſariũ decreiũ iudicis:
ſufficit gꝰ ſolẽnitas ꝛequiſita a canonibus:de qua
h: ⁊ in.d.c.ſine exceptõe.et ſi hec ſolẽniras nõ ob
ſeruatur cõruit ipo facto alicnatio: ut eſt hic tex.
ct in. d. c.ſine exceptione.ſecundo ꝛequiritur ut fi
at in caſu licito.ał nõ tʒ tex.ẽ bo.i.d.cle.i.de.re.
eccle.nõ alie.facit tex.in.d.c.i:2⁊ in · c.qᷓ ĩ eccłiarũ
de ↄſti.iducẽdo ꝓut ibi dixi.hẽs glo. oꝛdinariaʒ
in c i. de ĩ iteg. ꝛeſti.ʒ gl. Jo. ſenſerit priũ ĩ.d.c.
ſine exceptõe ⁊ in ſũma:ſed Cal.tenet primũ ĩi.d.
.c.i.? ſequũtur cõit ibi doc.?æ ꝓbatur in iuribus

palt. Nui aũt ſint caſus liciti in quibus põt fieri
11

alienaꝰ.uide bonã glo.xij.q.ij.ĩ ſũma. Si ant alie
natio fit in cqu licito:puta ꝓ debito eccleſie: et f
ua ur ſolẽnitas:qꝛ pᷣceſſit tractatꝰ:ſi eccleſia enoꝛ
miteꝛ ledit᷑ ĩ Sctu põt petere in itegrũ ꝛeſtitutiõeʒ
ut in. c. ad noſtr.j. de ꝛc. eccle. n ꝗlie.= in. c. i. et
.ij. de in iieg. ꝛeſti. li. vj. ¶ ltimo ſcias.ꝙ h̊ ca

u dit nõ. qõ. utrũ ſolus pꝛelatus poſſit ꝛepudiare le

gatum factũ eccleſie:maxie de rebus iĩmobilibꝰ. æ
Vr ꝙ nõ.qꝛ incõtinẽti etiã eccleſie ignoranti fuit
acquiſitũ dninʒ rei legate l.cũ pꝛ..ſurdo ð leg.
ij. l.a ticio. ff. de furtis gꝰ platus nõ põt alienare
qꝛ alienaret rẽ queſitã ecclie:æ de hͥ ur̃ caſus mul
tuʒ nõ. in ſili.in.l.magis. S. fũdus.ff. de ꝛebus eo
rũ ubi dic tex. ꝙ pupillus non põt ꝛepudiare fun
dũ ſibi legatũ cũ non poſſit alienare rẽ ſuã.vr ge
ꝙ ex ꝛepudiatõc ſeq̃t alienaꝰ:ſʒ h ñ obſtãte õriũ
oↄſuluit Yre· oſilio:ix. Oouet᷑ pᷣncipalr q; dniuʒ
nõ ẽ uere acqſitũ ecclic añ acceprionẽ legati. vnð
ꝛepudiando potius nõ acquirit ꝙᷓ; alienat.ſed in
nò acquiredo n reqri ſolẽnitas: ꝓ hoc facit. c. g
Pri. ubi ſolenitas ꝛcquirit᷑ cuʒ alienat̃ ꝛes qͥ poſſi
detur ab ecclia:æ nõ eſt par eadẽqʒ 20 non Incra
caꝑe:⁊ queſita ꝑdẽ.l.ſi ſponſus in. S. ſi maritꝰ.ff.
de do. int᷑ uix ? uxo ſʒ ad. F. füdus qᷓ multũ urgʒ
ſpecifice ñ ꝛeſpõdet:ſed tenẽdo cõcluſionẽ ſuaʒ qᷓ
ſatis põt ſuſtẽtari:põt dici ꝙ loquit᷑ in pupillo qᷓ
ũ habuit admiſtratiouẽ ꝛeꝝ ſuaꝝ:ſecus in prelato
vnde quẽadmodũ tutoꝛ tenetur ſi potuit acquire
pupillo: et nõ acqſiuit.l.quicqd. C. arbi. tutel: ira
et pꝛelat: ut ẽ bo. tex. cũ gl.xij q.iiij.in.c.ij.et ꝓ
h alego pꝰ glo. xvj. q. vj. in. F. fi. que dicit ꝙ ĩ ac
quiredis pᷣlatus põt facẽ ↄditionẽ eccleſie derio
re:idẽ dicit Inno. in. c..ij. de dona. ad ideʒ. c. qm
de deci: ubi ſolus platus dõat decias noualium:
qᷓ oriũtur. . dioceſiʒ ſnã:ex quo nõ ſunt acquiſite
certe eccleſie:ſj ut dixi:ſi plarꝰ ſine cã repudiauit
pot ↄpelli ut ſatiſfaciat eccleſie de ſuo poſſet tamẽ
in riũ adduci.l.qͥ acnonẽ hʒ.ff. de ꝛc.iur. ubi diẽ
tex. ꝙ bns actõem ad rẽ uẽ hꝛe ipſam rẽige ſicut
platus nõ põt alienare ſolus rẽ ita. nec ipſam acti
onem:ſed põt rndeꝛi ꝑ.c.pcedens.fateoꝛ tñ ꝙ ca
ſus dubius eſt. Abbas.

ſtorali 8 Eps pochiales ec

. clias uel obuẽtiões
ipaꝝ:ẽt ð oſenſu pꝛoni ſine ↄſenſu capi

5

tuli ſui mõſterio oferre nõ põt.cõis diuiſio ſcdᷣa
ibi ad dEve⸗ ꝙ diniſio parochiarũ fuit
facta aucẽte Oioniſij pape:uñ prio pochie ñn erãt
diſtincte ſʒ ſacerdotes ſimł regebãt populuʒ:⁊z de
hac diuiſione uide tex.xiij.q. i.c.i.æ ita in Pmitia
eccleſia crat ĩ epatibus de quo uide quod nõ.i.c
cũ cãʒ de ꝓba.? ꝑ Inn.iu.c.cõſtitutis de appel.
⁊ uide tex.ix.diſ.c.i. Enns fo ⁊ tene menti tex.
ꝙ ecclia ꝑochialis fundat ĩtẽtionẽ ſuã de iure cõi
ſuꝑ oibus obuẽtialibus ſpũalibus Otingentibus
j.ꝑochiam ſuã ut pʒ ibi ſingularium ꝑochialium
ꝓnentus ⁊c. Ex quo ifertur fm Hoſti.⁊ bn ꝙ
oẽs decime ⁊ oblatiõcs que fiũt de ꝑochia cedũt
eccleſie ꝑochiali.Ex quo infero ego ꝙ ſi capella
eſſet. .pochiã alicuius eccleſie oblatõcs ibi facte
nõ cedũt capelle. ſʒ eccleſie ꝑochiali aducto tex.
pꝑ locũ a ſpãli in.ciad audientiã el.i.·de eccle.e
difi· Infert ẽt do. An. qꝙ ſi fit oblatio ymagini ð
picte in muro alicuius ꝑochie ꝙ tales oblatõnes
cedunt eccleſie parochiali:⁊æ ita nõ.j.ſuꝑ Hiica de
paꝛo. ? ita ſepe in facto ĩtenogatus rũñdi:⁊ ut dixi
bene facit tex. in. d. c. ad audientiã æ quod ibi di

. . E . S , . — .— S A en Arla- ,
lec⸗ 4/ —A.=na r. en fy yd N. vly plar P. r.⸗ S t- frn WMWMW rr, S 27 6 /

—

La 9 4trrtr⸗ P' ec Brac, Gut⸗ ſis Fra f )

„ 4 17 ε. rurt, 6 F 1 1. neu ſe

„

Et1aD TPet- aAtio VJain:. Acpirte r9„
e ſ : rrr 008 ar, ,, 9 3

apee lle S 4 Al⸗An1

cã nã ſi oblationes facte capelle ſeu altari cedunt
eccleſie ꝑochiali:⁊ nõ pᷣſbitero capelle fortius ob

latioues facte imagini que eſt depicta in muꝛo P
uato.nã laicus nõ ẽ capax hoꝝ iuꝛium ſpũalium
nec fiũt domini pᷣuate.ſed ob ꝛeuerẽtiã dei ad cul
tum diuinũ. Adminiſtrationẽ ãt horum ſpũaliuʒ
hʒ preſbiteꝛ parochie.j.pochiam ſuã: ut hic ⁊ in
d. c. ad audientiam quod bene nõ. qꝛ quotidie de
facto acciditſc per hoc etiam dici poteſt ſi cele
bꝛanti infra eccleſiam alterius fiunt oblationes

tales oblationes cedunt ꝛectoꝛi eccleſie. ? non ce

lebranti:pꝛo hoc facit.c.requiſiſti.j de teſta.ubi
relictum factum epiſcopo ab extraneo:uz factum
contemplatione eccleſie:ita oblationes ſacte celc
branti uidentur facte intuitu eccleſic.nam oblati
ones faciunt paꝛochiani propter onera ſacramen
torum de conſecra. diſ.i.omnis criſtianus cum
glo.? uide quod nõ.j.de parochijs ſuper rubri
ca. UBö alrerius 7 tene menti iſtum tex.ꝙ epi
ſcopus cum conſenſu capituli ſui poteſt impone:e
penſionem cccleſie abundanti ſoluendam ad ſuſtẽ
tandam uitam religioſorum: æ ſic habes quod
non ſolum papa: ſed etiam epiſcopus poteſt
imponere penſionem eccleſie 7 intellige quando
tractata penſione eccleſia poteſt congrue uiuere:
alias autem non habet diſcooperire unum al
tare:ut aliud coopeꝛiatur:ut in capitulo cum cau
ſam de prebendis:æ nide quod dixi in capitulo
extirp⸗ in fina. eodem titulo ubi bonus tex
tns. CIn gloſa in uerbo conſtitutione in fine.
concluſio ergo gloſe :eſt licet multum uideatur
dubitaſſe ꝙ quinquageſſimam ſeu centeſimam
poteſt epiſcopus conferre abſque conſenſu capi
tuli ſui:⁊ intellige in caſu.capitu. apoſtolice ĩfra
de dona. nam ſi nult monaſterium conſtruere de
nouo uel eccleſiam ſecularem facere permittitur
ei a iure. ut poſſit pro dote donare quin
quageſſimam partem ſuorum reddituum .

V. lennrr. „ li, ſ. farrt ablase-

— tas r Drri

WM1αα ρπnπ)] renſiaj po euhzn

17

7 3 b 2 ſy v al. rre p

. r a 1ſ. —5 - . gra — RIES N al. = A. . N
War⸗ 5* 2 2=èW 9P d r'n ſ C2 R Je „ les yv. ri.rk: 3 3 ſν P 1 S Bgalen 3„ Nea “ D

.

—

V P re⸗ ——— ſ*N urazid pat

¶ WMe ſede uacan. . 1
zuth
,9 ordn , aus
„4 2 „ . —— y» “ 9 aub W
Si vo eccleſiã añ ↄſtructaʒ uult magnificare pꝛo decidendum. vñ puto ꝙ ſoli epi h ocilio ſint iudi eraſfch be h
ſuis ſepulturis:tũc põt donare cẽteſimã poꝛiõeʒ: ces: immo dubitatuꝛ de ſuffraganeis ut ſint poti udn 10 Ge de
7 hec l̃a facit ꝓ opi.glo.nã exceptio debʒ eſſe de us aſſeſſoꝛes:⁊ arcbieps ſolus iudex:de quo dic ltiui ſni 4.
ur norat Inno in. c. graue ⁊ ibi dixi:et non ſine 4 licgiuns⸗ 1 = e
6

regula:ut nõ.ſuꝑ Nica de re.iu.li.vi.unde cũ pa
pa faciat h̊ regulã ut eps nõ poſſit q̃nquageſimaʒ
donare ðᷣ rebus eccleſie ſine uolũtate capituli ſui:
7 excipiat donationẽ iſtiꝰ quinqgeſime uel centeſi
me: ge hec donatio põt fieꝛi ſinc conſenſu ipſius
capituli:⁊æ hanc opini.tenuit HBGof. hic: ⁊ in ſũma
eo F.fi.ne quis decipiatur auctoꝛitate iuris. xxiij.
q.iij. qui peccat. Et abbas ꝓ concoꝛdia opi. ⁊ iu
riũ:de quibus in glo.diſtinguit:ꝙ aut eps uult ð
nouo conſtrueꝛe eccleſiam: uel eam ꝛcfoꝛmarc mõ
ſticis reglis:? dʒ hr̃e ↄſenſum capli: pꝛ0 H Vꝛ tex.
xij. q.ij.in.c.ſi eps· aut eccleſiã iam ↄſtructã ꝑ ſe
ult dotare:⁊ tũc põt ſine ↄſenſu caplłi:⁊ ita loqua
rur H: ⁊ in.c. bone rei.nã hᷣ caſu eps eſt obligatꝰ:
ex quo eccliam ↄſtruxit.ut in. c. ſicut. J. de ecc.
edi.⁊ ĩtellige qn epᷣs ↄſtruxit pꝛiꝰ cũ ↄſẽſſu capłi:
qꝛ tũc obligatio ẽ oꝛta reſpectu utriuſqʒ. hec opi.
placet Jo. an. ⁊ cõit doc.ſe. Et 25 huiꝰ diſtictõis
E: qꝛ ĩ h ultio cãu alienatio ẽ neceſſaria. iõ ñ ẽ ne
ceſſe fuare aliã ſolẽnitatẽ: ſz in p cãn alienatio ẽ
uolũtaria cũ non ſit adbuc oꝛta aliqᷓ obligatio: et
ex hᷣ collige ꝙ ubi eminer alienatio ex neceſſitate
iuris nõ eſt fuãda ſolẽnitas.ſecus ubi eſt uolũtia
ria. licet emineat ꝓpter neceſſitatẽ hõinũ.nã h lo
quit᷑ tex. de alienatõe ꝓpter necitatez religioſoꝝ:
iz quia eſt uolũtaria quo ad epm ꝛequirit ↄſenſuſ
capituli ¶ Sʒ dubitat᷑ eỹ gl. uũqᷣd eps poſſit do
nare iſtã cẽteſimã uł qnquageſſimã de ꝛebus eccle
ſie inferioris:⁊ maxie qñ uult magnikicare eccleſi
am pꝛo ſepulturis ſuis: tʒ. h Inn. ꝙ non: qꝛ iura
loquũtur de ꝛedditibꝰepi:ut in. d. c.bone.et.d.c:
aplice. Me. ↄſuluit vriũ in auinionc: ut ꝛeffert ab
bas ĩi. q. facti. Sʒ diẽ Egidiꝰ ꝙ hᷣ vr ſibi eyneuʒ
iſte tex. optie facit pro opi. De. nã h querebat᷑ ð
alienatõe rei iferioris eccleſie: ? papa excipit caſũ
donatiõis quiquageſime: g illã põt facere ſineꝰ
ſenſu capli ſui:ſed quia iura de hac mã loquentia
ſemꝑ faciũt mẽtionẽ de ꝛedditibꝰ epi ñ extẽdẽtur
iura illa ꝑ hãc gñalitatẽ: ⁊ exceptio H poſita intel
ligit gñalłr ut illaʒ donationẽ de ꝛedditibus ſuis
poſſit facere ſine conſenſu ſui eapituli æc. Abbas

Agd concili
T ſi membra. Puclala no

O cari debent:et admitti cathedralium ec
cleſiaꝝ capitula. prima ꝑs ponit querelã.ſcða ꝓui
det ibi uiſum. prĩo ꝙ clerici inferioꝛes ne
ceſſario nõ uocãtur ad ↄciliũ ꝓuinciale.nã h̊ ſta
tuitur ſpale ĩ caplis eccleſiaꝝ cathedraliũ: qnimo
Inno. multũ nacillat. in. c. graue de pꝛeben. nũqᷣd

α de neceſſitate iſta capla ſint nocãda ad concilium

ꝓuinciale. ſed ego tenui ꝙ ſic: ⁊ allegaui hũc tex.
qui optie pꝛobat: ut pʒ pꝑ vYbum debeãt qð regla
rit᷑ eſt neceſſatiuũ: ur dicit glo.nõ.in cle.attẽdẽteſ
de ſtatu ꝛegu. ſed poudera bñ iſtum tex. qui n põ
deratur in h̊ ab aliquo ꝙ iſta capitula ſolũ admit
tuntur ad tractatũ non dicit ad iudicanduʒ uł ad

miniſterio tex dicit h ꝙ debent inuitari naʒ ſi ne
ceſſarioocur rẽnt ad diſponenduʒ: non ſolũ ĩuita
rent᷑:ſed cõpellerent᷑ ad ueniendum: ſiẽ cõpellũtur
epi: ut pbat in. c. ſi epiſcopꝰ ⁊.c.placuit.xviij.di.?
nõ. iſtaz cõſideratiõeʒ: quia nalet multuʒ ad pſcꝛu
tanduʒ nũquid clerici exñtes in concilio gñali ad

mittantur ſoluz ad tractatũ an admittant ad deci

denduʒ ⁊ debeant opelli ad uenienduʒ ¶ 6. ibi
pcuratores eoruʒ: ; capitula pnt Oparẽ ĩ cilio
p ꝓcuratores: ? H iõ qꝛ de facili ñ pnt ꝑ ſe cõpa

rere alij Vo qᷓ neceſſario debent ĩteꝛeſſe ⁊ nõ deti
nent᷑ aliquo ipedimento:debẽt cõpere ꝑſonaliteꝛ:
2 ñ ꝑ ꝓcuꝛaroꝛes: niſi ĩ caſu neceſſitatis: ut ꝓba
ruꝛ in. d. c.ſi eps ⁊.c.placuit.⁊ ſic nõ.ꝙ ex cã põt

qs cõparex in cõcilio ꝑ ꝓcuratoreʒ:c ꝓbat in c.

d apoſtolice de re iu.li. vi Et q debeãt ĩteſſe in

n cõcilio ꝓuinciali:æ qui in ſnodo cpali: uide

peꝛ Inn. in. d. c. graue. ¶ Hõ. ultio ibi maxime:
ꝙ ẽt in negotijs nõ ↄtingentibus capitula:debeẽt
admitti bene ad tractatũ ↄcilij: nõ. ſp gl. fi. h qꝛ
ponit tres caſus ĩ bꝰ laieꝰadmittit᷑ ad ↄcilia gnã

lia. MOrim caſus ſi ſpãliter ĩuitẽt ⁊ ſic itellige gl.

c. badrianus:⁊ nõ. bn.q.ex h potis ſoluẽ Zrium

multoꝝ iuriũ ĩ qous legit᷑ laicũ fuiſſe admiſſũ ad

ↄciliũ:ut ĩtelligat᷑ ꝙ ſpaliter fuerit ĩuitati nõ ð ne
ceſſitate. Scõs caſus ſi tractat᷑ cã fidei. Tertius
ſi tꝛactat᷑ ð cã mẽimoniali.qꝛ mrimoniũ tãgit eos
Et ex h̊ ultio caſu poſſes elicẽ rlłaʒ gnalem:ꝙ ubi
cũqʒ in ↄcilio tractaꝛent᷑ negocia tangentia ipſos
laicos poterunt laici intereſſe ↄcilio Sed aduer
te quia Jo an. multum ꝛeſtringit hoc dictinm. di
cit enim ꝙ in iſtis caſibus exceptis laici adimit
tuntuꝛ ut audiant non ut iudicent uel doceant aꝛ.
lxij. diſ. docendus Item tenet ꝙ in iſtis caſibus
non ſit neceſſe uocare laicos:cum poſſint ſtatuta
concilij eis intimari in predicationibus:⁊ dicit ꝙᷓ
quando tractantur negocia eccleſie uel coꝛecnio
nes clerieoꝛum debent laici excludi:arg.in.(.me
ſana de. clec. æ in: exrraua. bonifacij. viij non de
ber que uerba ſemper nõ.in practica. Et inquan
tum dicit Jo. an. ꝙ debent admitti ut audiant:
credo ꝙ admittantur ut conſulant: ? ut materi
am tractent maxime quando ſunt periti hoc uide
tur pꝛobari xxxi.q.vi. in.c.ad ſedem. ubi papa

uocauit iuriſtas laicos ? canoniſtas ad defenſio

nem iuꝛium ſupeꝛ illo puncto non tantum ut audi
rent: ſed ut conſuleꝛent. ad idem tex. pulcheꝛ in. c.
ad apoſtolice de re iudi. li. vi. ubi papa polliceba
tur ſe uocaturum ad concilium reges ⁊ pꝛincipes
ſeculares ⁊ eccleſiaſticas perſonas ut cuʒ conſilio
concilij diſponeret.uocat ergo laicos ut conſulãt
nec pꝛo nunc ulterius me extendo.dicetur pleni
us in diſputatione.

¶He bis que fiũt a maiori parte capituli. Kica.

harde. l
chinnad SHie e
ſn io nin ammmd
“ Zun L

„.

,ad dennd ⸗
leas ai nm i⸗

mincunla t al E⸗
caunit lpin ſia
no pin inlri s li Ne e
itisſtunimns tisit mun
mkyefon ion giſ dnaſ
Sorlinieidd heni ghelidmn
Cliolisb nio oli Gra cdciſony
õ
r(Terand dindierdri
mörne t Adftnidor dapon
Pteodͤnnd Congiirn pprüͤnolün
Albenm to regteri oe⸗ no woſe
cio ad otiniboni unit fut ov i⸗
priume NoNtvnarrinir
Accifiolronſ m aſet⸗
Hantimrtaitrin iciinſuſ
altchi Briejnattn
ichtifetojſ ga ie
oꝛcſnatonenningnts ſacteran
Gabieghne Wnd nſiiti
Moreſtcg odeni dict⸗
NRrerh nög zurſ
,DoNdſoſeng ec
loꝛis gris ni neß 8poſa r 1
föenen

leodinntioni gennee
koriimntonin mmeſimnor e

=õ

inin n
Br im ur
ddin ict lioſn
eg. grichi,⸗
unn cbied s P nn

in. erdegnn,,
niniſeno . Nert degnode

dici ſie
ceſſurio , At nel nonſt
alio⸗ dlamimmn

feiſalcieſn d N Poneni ndin
eiſc Ghllnfi, aanhmin

†00 „. enlenn ſle zoe⸗
WR*Wãj ncſtcnſio .. inſichtinn

tin

ſo cialo guicali eni inſinoch cgſiu
nindegeue iptinn
a in negors n ori genn hus cpinia cti
anin benegg maennti Alllie ſogl fih
n nes aſis cb' gie einink ad oolla gi
1. Prin aſs hilm ilit t ſeinligeg.
hudranns:r no b qer pots ſolie 9nun
nuhon iunii ddus legi hici fiſſe achnſſi ad
AMirur ndligen g ſpalter renn initi no ne
cehrme Seds Nasſt waenin di fdei. Ternus
ſtmeni d wumorian: anmſimnonid igt cos
Crer d unid ln les i in en di
cuqzin oclid nacoſt netdeandtacs
liitos poterunt uic inmecſe dolo Ra
e nia Jo an nulum vinmngt bor til
t mim niſi aſbio nchis lhd in
mmmr ur audiant non ur inieent ue iaen⸗
ni f docendus Nen na gn ſa
pon ſt neeſſe voeare icoo n “ zan
Conclij as intimani in KHRK
– mun * crclasirarginen
nes cercoum chan nfiſ
ſmncct en icn Einn
. ſenr

r in Prachc
he ave oſda ien Ucbenr adminin Mn

Saſilr⸗ ab
valaintt ſe
/

(eſie vel coned

— v. ſten +. „ (1 en I-

biſ qfi. a ma ꝑ.c

Continuat᷑ ad pᷣcedẽtia h̊ oꝛdine:s uiſuʒ ẽ de his
que fit a plato ⁊7 caplo.ſʒ qꝛ quedã ꝑtinẽt ad ca
ptm tm: in quibus ꝑagedis ſepe diſcoꝛdt: æ dubi
tari põt quid iuris: meꝛito ſubijcit hec ſeica. Et
nõ. ex hac ↄtinuatiõe diueꝛſitatẽ tituloꝝ:ꝙ appel
latiõe capłi nõ ꝓpꝛie ↄphendit᷑ pᷣlatus:de quo ni
de qð plenius dixi in. c. poſt electionem de ↄceſſ.
pꝛeben. meꝛito ſequitur nigruZʒ. Abbas.

Bm in cunctis.

Oꝛdinatio maioꝛis partis ca
pituli ꝑ ↄditioneʒ ⁊æ appellatio
neʒ minoris nil rõnabile oppo
nẽtis inpediri nõ dʒ hoc.d. uł
clar us ſic. In uniucꝛſitatibꝰ ecchiaſticis pꝛeualet
fgłariteꝛ qð fit a maioꝛi pre:niſi mino: ꝑs rõna
biliteꝛ Zdicat.? pᷣ ponit factũ rephenſibile. fo ꝓ
uidet ꝑ ſtatutũ.ibi quo circa. Q M pro ibi plu
ribus ⁊ ſanioꝛibus:qꝗᷓ ueꝛba iteꝝ in tex. repetunt᷑:
duo requirunt᷑ ad h̊ ut ualeat geſtũ in caꝰ.pꝛio

wꝙ maꝛ ps decꝛeueꝛit.fo ꝙ illa maiõ ꝑs ſit ſani

oꝛ. ſ. reſpectu ↄſilij æ mẽ ſubiecte: de quo uide qð
notat in. c. eccleſie el.ij. S. de elec. ¶ Mõ ibi fr̃ibꝰ
canonici ⁊ oẽs collegiati pñt dici ffes: æ olim
omẽs rpiani appellabãt᷑ fées:quia ꝓpteꝛ lauacꝛuʒ
regñ atiõs.ſ.baptiſmatis oẽs hnt nunũ patrẽ.ſ.de
um ſt ge' ffes in xpo.xi.q.iij.ad menſaʒ ⁊ uſqʒ ad
Ips oↄcilij niceni oẽſ xpiani appellabant᷑ fratres uł
diſcipuli ab alio ↄcilio citꝛa dicti ſunt xpᷣiani ut ẽ

tex. cum glo in.c.ij. xxij.di.⁊ le. ⁊ nõ.in actibus
Temms nõ. ibi nõ tã de rõe q; de ꝓpꝛia
uolũtate ⁊c. ſignificatũ hoꝝ vboꝝ ↄmitto hoc ꝓ
pꝛie uolũtati. denotãt.n. ꝓpꝛiã nolũtatẽ abſolutã:
7 libeꝛam nõ regulatã rõe: iõ nõ poſſet peti redu
ctio ad arbitriũ boni niri:⁊ facit pꝛo ſtatuto ſcho
larium: quo cauct᷑ ꝙ rectoꝛ in cxamine nõ teneat
aliquid ſoluẽ collegio:niſi ꝓut ꝓceſſeꝛit de ſua „
pꝛia uolũtate:facit tex.in.l.fideicõmiſſa.S. qqᷓ; de
lega. iij. ⁊ qð nõt Bar. in eyua. ad repꝛimendaʒ.
Cader obiectũ fueꝛit oñſuʒ:ꝙ ad ipedicndaʒ
oꝛdinationem maioꝛis ꝑtis.nõ ſuſſicit aliquid rõ
nabile opponeꝛe: ſed oʒ obiectũ oñdat᷑ ⁊ ꝓbet
S Et ex h nõ a orio:ꝙ nõ ſemꝑ ualʒ oꝛdinatio ma
ioꝛis pꝑtis. nã unus ſolus poſſet rõe morus ipedi
re oꝛdinationẽ totiꝰ uniueꝛſitatis:2 appellare põt
ſi opus ẽ:⁊ ꝑ ſupioꝛẽ illã oꝛdinqtioneʒ retractari
facẽ: ad .xxxi.di. in. c.nicena ¶ Mõ ibi apptone
remota: ꝙ ſola appellatio intpoſita in unineꝛſitate
minoꝛẽ ptem nõ ipedit oꝛdinatiõem maioꝛis
tis. ualet tñ appellatio in effectu ſi ẽ rõnabilis:qꝛ
ꝓPhata rõc appellandi caſſabit diſpoſituʒ ꝑ maio
ꝛem pꝑtẽ. ¶Hõ ibi ecclie ſue ↄſue. æc. ꝙ canõici
ſeu uniueꝛſitas pnt ex cã tolleꝛc ↄſuetudinẽ ecclie
etia iuratã ? in hoc tene mẽti iſtũ tex.æ uide glo.
nõ in. c. in his.xi. di. æ idẽ dicit. Jo. an. in ſtatu
to:ut iuramẽtum quo ſingulares firmãat ſtatuta
collegij urgeat dũtaxat remanctibꝰ ſtatutis.ſʒ eis
ublatis ꝑ uniuerſitatẽ tollitur iuramẽtũ qᷓi iura m
tü liget ſingulos ſingulariter Zucniẽtes:ſecus aũt

v ; e1 ½ S (MiEiEο F. =
5

— — — ectA

R

ſi ↄtraueniunt collegialiteꝛ tollendo ſiqaruta:2 bv
buʒ nõ.et uide quod plene dixi in.c.dilecto.S. de
preben.uide m in h glo. ualde nota.in.c.cuʒ non
deceat de elec. li. Vi. que dicit ꝙ ſi ſupeꝛioꝛ tollit
ſtarutuʒ vniueꝛſitatis iuratuʒ nõ faciedo mẽtionẽ
de iuramento:tenetuꝛ nihilhominus illi de vniuer
ſitate ad obſeꝛuantiam iuramenti: ex qꝰ iurametũ
eſt talle: ꝙ põt ſeruari ſine peccato:utputa conceꝛ
nens cõmodum ſinguloꝝ:⁊z h iõ:qꝛ in dubio nõ ẽ
pᷣſumendum ſuperioreʒ uoluiſſe tollere iuramẽtuʒ
7 eſt unum dictum ſatis mirabile ut ſtatuto ſubla
to remancat iurainentum ei acceſloꝛium:ſed uide
motiua pᷣdicta in gl. ¶ Alterius nõ. ex co. ue:ꝛbo
Im cõeʒ intellectũꝛ ꝙ nõ nalet cõſuetudo capituli
ẽt iurata diſponens ut omnes de capitulo debeãt
Ocoꝛdare:⁊ ꝙ alit᷑ nõ ualeat actus naʒ tallis con
ſuetudo eſt õ ut litates eccleſiaꝝ:cũ homines ſint
faciles ad diſcoꝛdiam. viij.q.i. nec nouum. vnde

ſepe impediret᷑ utilitas eccłie.ſi diſpoſituʒ a maio

ꝛi ꝑte nõ hẽet effectuʒ· Et ex h infeꝛo:ꝙ in uniuer
ſitat bus eccleſiaſticis non nalet ſtatutum nec con
ſuetudo: ut due partes adminus debeant concor
darc: ſed ſempeꝛ pꝛcualeꝛe debet diſpoſitum a ma
ioꝛi parte:dũmodo illa pars ſit ſanioꝛ: ꝓ h facit.
c.licet in fi.ẽD de elec.⁊æ uide tex.⁊ gl.in.c.ſi cui.e.
ti. li. Vi. 6 ihi ſʒ potiꝰ ꝑiuria cẽſent᷑ unã rlaʒ
in mã iuramti: ꝙ oẽ iura mtuʒ tendẽs ⸗ utilitarcʒ
ecchie nõ ligat:ſʒ potius cenſet᷑ ꝑiurium:⁊ facit p
his rectoꝛbus ſecularibus qui iurant ſeꝛusare ſta
tuta ciuitatis: in quibus ſunt aliqua contra utilita
tem eccleſiaſticã:æ uide bouũ tex.i.c.i.de iureiur.
lib. vi. Et facit iſte tex. ꝙ iuramentum pꝛelari ten
dens in dannum eccleſie non ligar:etiam ſi P aliũ
poſſet conſuli eccleſie:de quo uide quod dixi i. c.
cũ uen ſſet de inſti.⁊ facit.c. peruenit de iureiurã.
Hõ. in fi liteꝛ: o temere iurans peccat moꝛta
taliteꝛ: æ debet inde agere penitentiam:de qua pe
nitentia inde textum. cum glo. xxij .q.iiij.in.c.q ui
ſacramenta:et uide de effeciu huius iuramenti te
merarij quod not lo. in capitulo florentinum.
lxxxvi. diſtinc. laen ueꝛbo rationabiliteꝛ
ibi ſed maioꝛ pars eſt illa:et uidetuꝛ glo. uelle ꝙ;
ſanioꝛ paꝛs ſit maior quod eſt contra iſtum textũ

qui requiꝛit maiorem ⁊ ſaniorem parteʒ:ut in ca

pitulo quia pꝛopteꝛ de electione dic ergo ꝙ licet
minoꝛ pars poſſit ex ratione impedire decrerum
maloꝛis partis:non tamen poteſt aliquid diſpo
neꝛe nomine totius uniueꝛſitatis:niſi maioꝛ pars
eſſet pꝛiuata pꝛopter delictum ſuum:quia tunc po
teſtas totius uniueꝛſitatis ꝛeſidet in non deliquen
tibus ut in capitulo bone ⁊ in capitulo cuʒ nobis
eo.tu cum ſi. z. capi. gratum de poſtula. pꝛelar.
In gloſa. in uerbo oſtenſum. ibi coram ſupe
rioꝛe.nota bene gloſã qdð minoꝛ pars contradi
cens non tenetur pꝛobare coram maiori parte
rationem ſue contradictionis: quod expreſſe
uolunt doc. tum quia maioꝛ pars non eſt iudex
rum quia eſt ſuſpecta minori parti contradicenti.
adeatur ergo ſuperioꝛ ipſius coꝛporis ſeu uniueꝛ
ſitatis ulł eligãtur arbitri. ar. c. fo rceqris ð appel.

Ya= bo⸗, o 9 r tte ho rn P vofert /
aui z 7

217 a Pf S. va. A

.-la Tena d. nf patndte
,

Sffrrtz õ rrirr aas,

S a ſae 74. e

— .- = =–
—. c215 rviο°ν v Dimn r Aoaaur E

gen P ma o P) .

V. waln g yſorn
— 27

f⸗=⸗1 714

Ei Elan Ier a emr

Cna & Aſent ſe⸗ ontit *

₰ .

opit qfi. a ma. .c

O Et cadit hic qõ hic tacta ꝑ doc.nũquid ↄdicens

teneat᷑ appellare:uł nũquid nolẽs conſenti geſtis
ꝑ maioꝛẽ ꝑtẽ teneat odicere. Inn multa dicit: ⁊ ĩ
effectu ponit ꝛegulã: ꝙ nõ tenet᷑ qs appellare: ſed
ſatis eſt Zdiceꝛe: ſiue tractet᷑ de pᷣiudicio ſuo: ſiue
tertij:uł ipᷣius uniueꝛſitatis.nã cũ uniuerſitas ꝓce
dit exiudicialit᷑: nam trãſeũt huiuſmõi geſta in ꝛcʒ
iudicatã.vn põt quis ex ↄditõe ſola ꝓſequi coꝛa
ſuꝑioꝛe:ut geſtũ minus ꝛõnabiłr peꝛ maioꝛẽ ꝑteʒ
retractet᷑:ar.c.ocertatõi de appel. li. vj: Adueꝛc
dum tn ꝙ ſiquis nõ uult conſentire debʒ expꝛeſſe
õdicere:als iuoluitur pena ⁊ peccato.ſicut expſſe
pↄſentiẽtes:ſm Inn. qð eſt ſingnlarii nõ. Ex hoc
tn hẽs ꝙ ẽt ĩ male geſtis tacẽs ĩ uniuerſuate hbẽ
tur ꝓ ↄſentiẽte: cũ ex officio ſuo teneat᷑ oſulez: ad
ho c.l. de etate. I. qui tacuit.ff. de inteꝛoga. ac. et
uide qð dixi in.c.ij.S ti.ꝓx.ſupeꝛ ulti. glo. poteſt
tñ minoꝛ ꝑs appellare ſi nult:⁊æ appellatio oꝑabi
tur maltos cffectus. de quibus plene dixi in. c.bo
ne S. de appel. z inter ceteros oꝑabit᷑ ꝙ infetiõ a
iudice ad quẽ eſt appellatum:non poũ̃it de illo ne
gocio cognoſceꝛe:ar.in.c. ut noſtrum de appella.
Excipit Inno.unũ caſuʒ in quo tenet᷑ noleus (cõ
ſentire appellarc. ſ. q elligitur ꝑ uniue:ſitateʒ ad
officiũ publicũ auctoꝛitate et utilirate:al habeiur
pꝛo ↄſentiente:ſi eſt ſuppoſitus illi uniuerſitati ut
in.l. nõiationes et in.l.hi qui.C. de appel.et uið

2õem diueꝛſitatis plene peꝛ. Cy. in. l hi aui ¶ In

glo. in v. conſtirutum. nõ.ex hac glo iũcto terx. ꝙ
capitulũ põt ſine pꝛelato faceꝛe ſtatutum: intellige
ut ſaluet᷑ glo. qn per ſtaturũ nõ muratur ſtatus ec
cleſie:ſʒ ↄcernit dũtaxat facta ipſius ca.al.nõ ua
ler ſtatutũ ſine ↄſenſu pꝛelati:uide tex:⁊ ibi plene
peꝛ Inno. i. c. ↄſuetudis de ↄſue. ⁊ uide bonã gl.
in:c.ij:de vᷣ.ſig.li: vj.et dic ꝙ ẽt uniuerſitas infe
rioꝛ non põt facere ſtatutũ in ardus ſine conſen
ſu epi ꝓpteꝛ piunctionẽ ꝗ eſt inteꝛ epᷣm ct eccliaʒ
inferioꝛc: ita nõ.uoluit Inn. in. c. requiſiſti in fi.
de teſta et in. c. cũ acceſſiſſent de cõſti. ¶ Mõ. fo

ꝙ in editõe ſtaruti fiẽdi ꝑ nniuerſitarem: oẽs de

uniuerſitate debẽt eſſe pntes:ita p aliquos ſoler
allari iſta glo. æ moꝛdet᷑ fʒ hũc ĩtellecrũ a pleriſq;
qꝛ iure nõ ꝓbatĩ iſta ſpãlitas:cũ abñntes ñ ſint uo
cãdi:ut nõ.gl ·in c.ij.de teſti.li.vj.q põit tres ca
ſus ſpales:ĩ quibꝰ abntes ſũt uocãdi. Sed nõ ꝙ
iſta gl.nõ loquit᷑ ira gnalr. ſiẽ ſolet allari: ſʒ ꝛeſtrĩ
git ſe qn ſtatutũ ↄcernit pᷣiudiciũ abſentiũ:⁊ in h̊
bñ nõ.gl.qꝙ in piudiciũ abſẽtiũ non pñt preſẽtes
aliquid ſtatuẽ:lʒ due ꝑtes ſit pñtes:ad hoc.c. cuʒ
oẽs de ↄſti. põt tũ ſaluari pmꝰ gñalis ĩtellectꝰgl.
qñ ſtatutũ ↄcernit negotia multũ ardua.nam quẽ
admodũ nocãtur in illis tribꝰ caſibꝰ exceptis ꝑpꝑp
grauitatẽ piudicij: ita dicẽdũ in oĩbus caſibus cõ
ſilibꝰ æ grauioribꝰ.nã cũ illi tres excepti caſus ñ
