Et adueꝛte: qꝛ ñ ſufficit ꝙ aliqͥd det᷑ ecche ad acq qʒ poſſit ꝑ ſe pntare uel aliqui eoꝝ alijs nõ noca di u Eig Nin eduiͤ uſie
rendũ iuſpatꝛonatꝰ. ſed oʒ ꝙ det᷑ ꝛõe dotis.ał.do tis. Joã. an ex pꝛedictis infeꝛt ꝙ ſi iſti habent fu imnone Elnnpfinio andddi in
nãs vr̃ potius bñfactoꝛ ⁊ nõ acquireret inſpꝛona tare ut collegium debent oẽs nocari al nõ nocati u; nplli al duneii ſtnunoni
tus. nam iura idulgẽt pr̃onatum non benefactori poſſent ageꝛe de contempiu i. c. qð ſicut ct.c.bone crninauf R.d indoe ſobisſii
Qancla -. valer er erces Aota ſed dotãti. dẽo.c.filijs/ꝛ iõ ſit cauimns uolẽs eccle de elee.ſed ſi pnñrant ſinguli hoc non eſt neceſſe ? 4 Sen Norvgrian ane ſiun
ſiã de nouo dotare nit expᷣſſe dicat ꝙ ꝓ dote illa nõ. hoc dictum ꝙ etiã uidetur ſequi Fre.cõſilio. plimo hnino hor iinne fmr inti
bona largit. Er in fi. glo. vlt g' glo ꝙ pmus xxv. al. xcvij.⁊ põt adduci.l.ꝑ fundũ.ff. de ſeꝛni. narlare atunnilo non anen bo
deſinat eſſe pronus:⁊ ꝓ hac opi bñ facit tcx.i.l. ruſti pꝛedi. Ego dubito an ueꝛuʒ ſit iſtud dictuum co ap inro Jomn Aegula in e
qui tm. ff. qui.mo.uſufru.amit.vbi ðꝛ ꝙ ſi nanis ꝑ notabilem theoꝛicaʒ Oar. i. l. oẽs populi ft. de erwnr uca tgo
reficiat᷑ ꝑ parres nõ ꝑdit᷑ uſufructꝰ. ſecus ſi ex io (1 4 iuſti. ⁊ iure nbi dicit ꝙ ſiue a collegio conſenſus o kio c cs hot ilinere fo oi⸗
10 diſſoluat᷑: æ de nouo ꝛcficiat ⁊ ꝑ bꝰ põr rñderi iſiit explicandus ſiue a pluribus ſine a ſingulis cũ mũ v aa o c an it⸗ ſ o i
ad iura oria alle.iĩ glo.æ hãc opi.ſequiiur Cald: inodo in actu maior pars pꝛcindicet minori par ſe tene nin ginſfn hot loqutp DWK
Ego itelligo hoc pꝛoceder̃ qn quts erat paironꝰ ti ſemꝑ debent iſti eſſe ſimul peꝛ.l.iuriſgentium in gens lennenigt epii ſie n n
ex ſola conſtructione.ſed ſi dediſſet dotem uel fũ fi.2 ał incipit ſuum heꝛedem. ff. de pactis.? plus quak ipig t iiin gonn ti an
dum puto indubie ꝙ nõ deſinat eſſe patronus. et hoc mibi placet. nam ex cõtrario dicto maioꝛ ꝑs roin. (Miandein zen hdi
ſic erũt ambo patroni primus ꝛce fundi ſen doniſ patronoꝝ poſſet negligeꝛe minoꝛem partem que il infft loquit o vb ⸗R
ſecũdus ꝛe noue cõſtructionis:pꝛo hoc quod di ſi fuiſſet pꝛeſens potuiſſet adduceꝛe minoꝛem par ſoet mc ponuit Mundegz, :
xi ſuꝑ ſeica.⁊ pro pꝛedictis ſatis bene facit.S.af tem ad aliaʒ pꝛeſentationem.? facit quod legiiur gnoge pba er go. daooͤ
fimitatis. inſti. de nup. ubi pʒ/ꝙ ſi due cauſe con 2 nõ. in. c. ij. de arbi. li. v. Abbas. ſelfſ.lx. “ Lcefcͤen
currunt ad quamlibet cffectum 7 quelibet cauſa Reterea Ey cõicatur parroni la ln. ilſceni f . ſnsinaſe
peꝛ ſe ſufficiat non ſufficit ad extinguendum effec vici qui cleꝛicos inſtitu Cigetss cje g alis .rpoh cei
mum defectus alterius cau e tantum. ¶ In glo. unt ⁊ deſtituunt in eccleſijs etiam patro uut pſonn inat⸗ i sutr ſeep
vjqui maioribus in fi.nõ bñ glo.nã idẽ põt dici natis uel bona ipſarum aliter adminiſtrant 2 cle bopBeri tbe ecps. rccicumn
in electis æ uide ad h̊ gl.i.c.ij. de offi.cuſio.⁊ bo rici qui inſtiturionem laicorum recipiũt comunio ſein icide his ceter “
num tex. cũ glo. in. c. monaſtcꝛium. xvi.q. vij. ⁊ ĩ ne prinantur. duo ſunt dicta. ſecũduʒ ibi elencus. blrn n Aimn ſe⸗
.c.licet.Viij.q.i.nunquid aũt ſaluent conſcientia,z . ¶U Mõ p ꝙ ex iurepatronatus patronus laicus nber utiinnb nonule glan e,
qui eligũt idoneũ cũ potnerũt eligeꝛe idoneioreʒ: nõ ↄſequitur ius inſtituendi uel deſtituendi uł bo ec en us glle i lo f
vide quod dixi in.c. conſtitutus de appellar.⁊ qdᷣ na eccleſie adminiſtrandi: ſed ſolum ius pꝛeſentan muon Miangann lere ni de
W. niPte ds terſPen = r ſu n grer at aut nõ. in. d. c.licet. ¶ Queꝛo exira glo. de notabili di ut in. c. pꝛecedenti æ. c. unico.. eodem. i. vj· et in o pſini ne r in w
x SKR et arres Esue f rat nacser quoridiana queſtiõe hic ðᷣꝛ ꝙ ualct pntatio fac boc pꝛocedit etiam ſi patronus ſit clericus uide dpften Panonns ena ede
r. Mie Aacte ar n e 3 Et ta a pluribus nunquid ſit neceſſe ut cõueniat ma bonum tex. xvj. q.v.c.i.ubi dici᷑ ꝙ ſi epiſcopus iuife⸗ ſiͦpitmon⸗ . neoc
ioꝛ pars habito ꝛeſpectu ad omnes patronos:an conſtruxerit eccleliam in dioceſi aliena ſolum zun . Megnitnr naneh
eh no ,, Pegne
nmma nift eni 1 4
Phtaroone

i,

– ,zen σ, . lat

1

V Prvt ra , ſIür rard pPoſſu „ roH
. X 4
.

. . 1
. ò 2 ua v, A1
S e WMarf iwde an ſ.

9

aos P tr⸗ neer In

ſcmn I De iureparro.
Rdem
Wü denpi rdſecrel UMlnore⸗ „ ci Py: coſec: atfo de „ , 3 .
danign mnmn pñtationem :coſecꝛatio vo ? inſtitutio 2 totins iſtituit ſm. æ nõ põt primo pntatus ageꝛe 5 fm.
monen dini n ecclie diſpo tio ꝑtinet ad epin loci: nec põt patro Et aduerte qꝛ lʒ tex·hic dicat potioꝛẽ for̃ ↄditio
ndein henn rilitian, be nus ſuꝑ hoc aliteꝛ ſtatueꝛe:qꝛ non põt imurare iu nẽ poſſidẽtis nõ tñ ꝑ hoc credas ꝙ poſſeſſio ſit
madit gun tingn unt ris diſpoitionem: ? pꝛo hᷣ tcx. nõ. in. c. dilectus de neceſſariaria? nã ex ſola Oſtitõe iſtitutꝰ ↄſequit᷑ iꝰ P* 9, las in, =fn-
ieri nfthibnne ↄlue. facit quod nõ. Inno. in.c. qñ ne pᷣlari nices plenũ in bñnficio ut ꝓbatur in. c. ſi tibi abſẽti de pᷣ
1boe * lnenin neen muas kacfer a iec noueꝛint: ubi Pʒ P ſupeꝛ bonis ben. li. vi. ita ꝙ poſt inſtitutõcʒ nõ ualet inſtitutſio
mſg g nechoce er Iui N ecclie nullã ptatez bʒ patron: facit qd dixi ſuꝑ ru alteꝛi facta ẽt cum traditione poſſeſſionis ut i. c.
nokten ncöſten liaſfrir e bꝛica .Q. W0 ꝙ cleꝛicus ecipies a laico ecchiam ſi nibi abſenti. æ ꝙ ibi nõ Iʒ aliud ſit in rebus pꝛo
hr nſmnonn irfit ven n e ipo fco excoicatus uł ſuſpẽſus maioꝛi ſuſpen phanis.l. quotiens. C. de ꝛei uen ¶ In gli. ibt ſz
rnmntſelgtiin hori Percn karbedettone Pedar. epᷣs pumit. h intellige ut dicã in. c paſtoꝛalis j. e.
fin e. e 0 t in fi. glo. ur̃ glo. ſentire.
s ginihnn inantei ſ vns Bobuiut a laico nõ uʒ idipetreo ar d liru tacttie ck Weadioldenzegi
ANidenden tinaleten papa ſciuiſſet nõ ita de facili ſibi cõceſſiſſer cum ð ſionis adepnõe: q̊ Zriũ ẽ uerũ ĩ iſtis ſpũalibus ur
npi unmnmnm mi⸗ ciuch beꝛet ꝓpter delictũ ſuũ coione priuari ut hic pro 5 dixi ⁊ in d c.ſi nibi abſenti.unde h̊ narratuꝛ fac
dinſtihitnn rck u hac.c. poſtulaſti. s. de ꝛeſcꝛip. quod ibi nõ Ho. tum reſpectu poſſeſſionis. æ non ponit᷑ iuris mini
gi Iinge iehirien bñ facit. c qſqs. æ ꝙ ibi nõ 5 de elec.¶ In glo. ſteriũ ¶ IYn gl. ii. in fi. uult eꝛgo gl. ꝙ donãdo ec
t Austunnn fi. ibi H dicere uidẽtur 27 ge itellectu iſtoruʒ capiiu cleſia ʒ de ↄſenſu epᷣi tranſferat iuſpatronatus qð
mii⸗ Snoensmirſinisne i n loruʒ uide quod nõ. i. d. c. qſq̃s in gl. iii. æ ſuꝑ ea ſatis plz 2 tʒ Cal. . e. illud. Sʒ quid dicẽdum qn
pmz gpmnöe ninis ngtiſimune⸗ 2 põt dici ꝙ iſte ſit ſuſpẽſus ſuſpeſione minori ei oſenſus nõ irerceſſit ut in termis ſie Ainceé. z
ſunt omiñ rganutn chi niemn an Pi uohleg e H e e felevr lle hartt in n dweuce ar usen
1. . te fac 1. C. ft. Exc0O. . .

nr t a ali nlb u it rni an
mie mir mn mnipmninſiaia g to
lirp cgir orollgim Monlinl eicj
ndis Ee pemn g Moic mmnib aci .
ſtom 10 Br ilf chlk li ſ
Nati ni oni nin nd/feng amonc⸗
dem Gmni Conuenirin enanori onnanap
GWürdiiemeraaianitor is önet
õ
mmtuReen eR WeRdal
oRen er eNd danattwe
eer el ſ üm ingiſ maul
boe dam g tüntam ian ütt
NAri Nraddndl mniif⸗ .
ninakntnngun nn
bronci; ar. Ceshli

Bodg gautem Si patronus.

laicus ſucceſſi
ue pᷣſẽtat duos et fus iſtiruit᷑ ab epo uz ĩ
ſtitutio hoc dicit.prio patronns nõ poteſt clerico
uel alteri ecclie ↄferre eccłkiam prongtã uel alireꝛ
donare.ſcõᷣm dictũ ibi de cet̃o. 3 rr tex.
ꝙ pntatus ꝑ pronũ nõ ↄſequit᷑ iuſ ĩ eccłia ex ſola
pñtatione. Eſt. n. pñtatio quoddã inchoamentuʒ
ſeu pambulũ ad obrinedã iſtitutionẽ ep ſcopi ut
pʒ ibi ichoatũ æc. æ in hoc nõbis iſtũ tex ¶ Scdðo
n pronꝰ põt nariaꝛe ante iſtitutionẽ epi. unde
7 primo pntato põt pñtare fm:⸗ intellige ꝙ poteſt
nariare accumulãdo non autem pꝛoꝛſus ꝛeceden
do a p. ut nõ Jo. an. i ꝛegula in ꝛe cõi de ꝛe iur.

li⸗ Vi. in mercu. facit. c. cuʒ aũt ? qð idi dicã.j. eo.
Mõ tiio ꝙ eps por iſtitueꝛe o pntarũ 2 nõ p

mũ ⁊ ad hoc diciũ.c.cum ãt Nõ i. V ð cereꝛo

ſit iuſpatꝛonatus.qʒ itendebar tꝛãſfeꝛꝛe oẽ ius qð
hẽbat in ecclia phil p: õ qꝛ itẽdebat feꝛre eccleſi
am ⁊ nõ iuſpatꝛonatus.⁊ ſic dʒ hre locũ illa rla ſi
nõ ualʒ qò ago uel qð noluit potuit ⁊c̃ ut in. c. cũ
ſuꝑ in fi. ð̊ offi. dele. opi. Dhilip. plus mihi plʒ
P iſtũ tex. qui uẽ inuere illã ↄceſſionẽ fuiſſe nulleʒ
et clarius ꝓbatur.j.e.illud ubi dicã. et tʒ ibi Cal.
Et er hoc nõ qðd ſi hñs ius in re intẽdat donare
ipſã ꝛc rotaliteꝛ er nõ ſolũ ius quod hbʒ in ꝛe non
naler ↄceſſio ẽt reſpecin ſui iuris.ar.in.l.ſi is qui
putabat ff. de acqui heꝛe.et ĩ. l. nec ignoꝛãs. C.
dona. ſecus qñ intẽdebat donaꝛe ipſa ꝛc. et omne
ius quod æct ĩ ꝛe et ſic põt itelligi.lſi domus. F.
fi.ff. de legat.i ubi legãdo rem ur teſtatoꝛ legare
omne ius quod hẽbat in re¶ In gl fi. ibi cura ð
itellecru hꝰ. c. dic ut ibi latius dicã et ea qᷓ ſeq uun
tur ĩ gl.nõ faciunt multũ ad pꝛopoſitũ c.qꝛ h̊ ĩ fa

pte nõ loquimur de pntatione facta ꝑ poſſeſſoꝛeʒ

ranplannlis ſlet Purbusſpen itril ſed de ecclie ↄceſſione in ꝓprictatẽ unde cũ pro

nuemmi lʒ acius irerueniat de pnti.ſic ut nõ ꝛcferr ntrũ lo nus hẽeat ꝓprietatem ecclie nõ põt illã in aliũ traſ
⸗ icſeſnnupalimſtenunm quat i pꝛia gut i ftia pſona ut i. c. dudũ 5 ö ↄueꝛ ferre qꝛ nemo dar quod nõ bʒ ur in.l. rraditio ff.
iſmnn naan Percenfr isſ n ſa.oiu.¶ Naquid aũt actꝰ pſumat geſtꝰ tpᷣe ofe de acq.re do. An ãt de ↄſuetudine poſſit habere
tu nahit un cratodnmnnã e cii inſtri: qn loquit᷑ ꝑ vba pteꝛiti tpᷣis: dic ꝙ ſie: laicus ius ↄfeꝛendi eccleſiam dic ut plene nõ Jo.
doenh glun e öigeenmnonn Nmn au ſiact tüc potuit infuenire: ꝓ h̊ qðᷣ nõ. Inno.i. c. an. in. c. ij. de prebẽ.li. vi.et ↄcluſio eſt quod nõ.
1boſe e oNveernnlon N qm 5 de pba er glo. i. l.i. C. de fide inſtru. æ iure .
i— khee naolhte ctſtgnt aſte. fil.li.x. 2 Bar. i auc.ſiquis in aliquo. C de B igꝗ clerici. Comparans uel e
maliytſn *ã Abs. 4 eden. ? 1. l. ſciendũ ff. v̈ ob. 7 decidit qſtio: mens iuſpatꝛona
1nu id⸗ wl. Glüunun, ui cf i actis cic ꝙ talis teſtis iurarꝰ ſic depoſuit:nũ us eo ſpoliari debʒ: uel aliter Qiui emir
Zelere ieun i, ] quid pᷣſumar iurarꝰ tũc tpᷣis. ⁊ dicẽdum ꝙ ſic. de iuſpatronatus ut poſſit pꝛeſentare filiũ uel nepotẽ
NeN. Palieun , quo p Oar. i.l tbeopõpus ff de dore ple. facit ſeu quẽ nult eo priuari dʒ.? utraqʒ lec. poteſt ſu
nr eſitunnun nt q dixi i. c. ij. de teſti ltimo nõ finẽ c. ꝙ do ſtentari:prio ponit exceſſus. fo pena ibi eoſdem.
done Parumg mic natio facta a non dno nulla. quia nemo da: qðᷣ C prio iuncta gl. i. ꝙ iuſpatꝛonatus appella
.Inb de fmmonnbn tan⸗ non ht ut ĩ iuribus alle. i glo.fi. ¶ Oppo. ↄtra tur qnqʒ aduocaria/unde patꝛonus poteſt appel
na cliſin .o ſontdinn , sls tex. de. c. cum beꝛtoldus de re indica. ubi ex ſola lari aduocatus ecclie. h denominatio ſurgit ab
ſe⸗ unlen. ainmnie nlund ntatione pntarus ↄſequit᷑ ius.⁊ põt age ð ĩſtitu eo iuꝛe.qꝛ tẽtur eccleſiã defendeꝛe. unde 5 iuj one
SGre iſn , Gtkenn ii ꝑ epm. So. ſi patꝛonus ꝛemanet in eodẽ ꝓpo roſum tranſit in patꝛonum. ut dixi. S. eo. in Kica.
gauune n ih 1to. pöt pntarus ſuãᷓ pntationẽ ꝓſequi ? ageꝛc ut 2 ꝙ h loquat de patꝛono pʒ in lĩa. dũ dr eme.
4 acleſen ttui cas n lonlant effecrũ.⁊ ſic ↄſequitur ius ꝓſequendi. et bãt ut poſſent pñtaꝛe filios ad nas edi
dl ninehen n nggl gade lia loquit̃ or ium. ſ ꝑ hͥ nõ ↄſequit᷑ ius ad bñfici nõ ibi ſpoliando / emẽs iuſpatꝛonarus eben eOo ks T apir
hol ſuan gglel Non ca mm. Aut patronus traſit ad fam pntationẽ 2 epᷣſ ſpoliari ſʒ õ h facitenaʒ ſpolistio ſonat in uicium

Vy. t: *α) .

— 1
P ape 6— 7 opon .4 fles 5fF= r*) aßit

₰ Fhun ſP arr pin 1 phibe

4

Pyrlns ſt vd prend ſi 3 pagehns obuin⸗ 1 9

C De iurepatro.

neat: remanebit apud uenditorẽ. Alij renẽt 3 ꝙ

= in actũ niolentũ nt & de ꝛeſti.ſpo.ꝑ totũ.ſed iu
ra nõ debẽt ꝑmitteꝛe uiolẽtiã. ne ide ĩiuriaꝝ actio

naſcat᷑ ut in. c.qualiteꝛ el.i.
rint. E. nude ui. So metu

j. de accu. ?.l.memine
hꝰ Zrij doc.intelligum

naʒ duplicit᷑. prio exponẽdo illud ueibũ ſpoliãdo
.i. priuãdo: qꝛ puatio ſonat ĩ acrũ iudicialẽ ? lici
tum. ſecus ĩ ueꝛbo ſpoliatio.qð nõ.fo intelligunt
ꝓprie ut ex quo iſti agũt acrũ a iure iteꝛdictũ ſic
de facto ꝓceſſerũt.ita de facto poterũt ſpoliari ꝑ

epm. qꝛ nõ ẽ neceſſe ꝙ ꝛes

deducat᷑ in iudiciuʒ ꝗ̃ſi

uelint ꝙ ꝛ6e notorietatis nõ ſit opus iudiciũ intẽ
tare!?7 m bᷣ nõ ꝙ in actibus notorie iniuſtis pꝛo

cedit iudex extraiudicialit.
2æ nõ h̊ ad ſiles qões.ſi eꝛg

facit. c. qm S. de fi. pᷣſ.

o nororie qs teneꝛet ec

cleſiã iiuſte: nõ eſt neceſſe ꝙ epᷣſ eũ nocet ĩ iudicio
ſed põt eũ ſpoliare de facto: ſicut de facto ſe intru
ſir. ¶ In glo. in v. ↄparant ibi ſz cũ uniueꝛſitate
vult eꝛgo glo. ꝙ in cau hy. c.nõ puniret᷑ emptoꝛ:
ſi emiſſet uniueꝛſitatẽ tẽporaliũ. in qua eſſer iuſpa
tronatus: zæ idẽ ſentir Moſt. æ clarius Jo. cal. nã

fm eũñ cũ tex. pmittat voũ

ↄnant alia vba gñalia

ſequẽtia ut quocũqʒ mõ ⁊c.d Et itelligi Em qua
liratẽ ueꝛboꝝ pᷣcedẽtiũ.ſ.qñ iĩiuſte acquirũt.ar. in
c. ſedes de ꝛeſcrip.⁊ in.l.fi. O. cui dulcia.ff. de ui
no oleo ⁊ tri.le.ſed hoc dictũ plʒ extra tmios hꝰ
c.ſed quo ad tex. puto oriũ. nam ex quo iſti eme
baut ut pᷣncipatr pntarẽt filios ul amicos: oↄmitte

bant ſimoniã mentalẽ: ⁊ ſi

c ut iſti compeſcerẽtur

ab hac iſolertia. tex. apponit h penã ſpoliationis
ſeu pᷣuatiõis:⁊æ ꝓ hoc illudꝗ ueibũ quocũq; modo

qð è nalde uniueꝛſale.

n glo. ſuꝑ vvo filij ul

nepotes ibi ſatis credo nõ bñ glo. qꝛ quondie al

legarur. Inn th tener Zri.

ũ h: ſ doc. cõit᷑ ſequunt᷑

glo. ⁊ idẽ ſentit Inno.i. c.ↄſuluit. J e.⁊ ſpecu.eo.

ti. ad finẽ. nõ ob. c. ↄſului
intrudeꝛet in ecclłia patro
ad pꝛeſentationẽ parris ꝑ
hac glo.infeꝛo ꝙ epᷣs põt

t. qꝛ loqtur qn filius ſe
nata. ſecus ſi obtineꝛet
inſtiturionẽ epi. Et ex
ↄfene bificium filio alł

legitio uł nepoti. dũmõ ſit dignus. ꝓ hoc facit.l.
ſi conſul. ff. de adop. z. c.non ſatis. xxxvj. di. z. c.

omne. xxxi.di.ſentit arhl Fo ij. uið qð

le. ⁊ nõ.·ĩ.c. graue ẽ de pᷣben

n glo. fi. ibi eꝛat

patrona ſui ipſins. Inn. dicit qꝙ ecclia ꝛemanebit
libeꝛa. ⁊? tene.h̊ m̃ ẽt fuir de mente glo. nam ꝓ
prie loquẽdo ecclłia nõ põt eſſe patrona ſuiipſius

vnde is qui pꝰ hebar inſtituere hẽbit liberam col

lationẽ. ſicur ſi buficiũ nõ eſſet patronatũ.⁊ de h
nide bo glo. in. c. i. j. eo. li. Vj. ad iſtam ꝑticulaʒ

2

dʒ ꝛefeꝛꝛi cauda glo.in H. ar. Z. 7 l uariet. tñ qð
pꝛedixi tene. nec obſtat finale motiuũ glo.nã ſi pa
tronatus ꝛeãneꝛet penes uenditoꝛeʒ. tex. mandaſſz
declarari emptionẽ nullã.ꝑ qð nõ facit. ſed mandat

emptoꝛem ſpoliari
coꝛꝛelatiuis ur̃ appoſita ĩ

tezʒ pena appoſita in nno ex

altẽo ↄcurrẽte eadẽ ꝛ26e

ur ẽ coõis theorica legiſtaxꝝ in.l.fi.ff. de accepti. ? ĩ
.l. ultima. E. de indicta uidui. circa tamen uide
qð dixi in. c.i.s: de loca h̊ ꝓcedũt qñ extraneus

emit iuſpatronatus.

Sed querit᷑.quid ſi ipſa

met eccleſia patronata emit iuſpatronatus. gl. vꝛ
uelle ꝙ nõ ꝛemanebit libeꝛa:ſi mm ↄtractus non te

delictũ peꝛſone nõ dʒ noccꝛe ecclie. Jo. an. ↄcoꝛ

dãado dicit ꝙ aut ſolus

platus emit. ⁊ bẽi locum

Sria opi.pꝛecedẽs aut pꝛelatus cũ coll gio.⁊ pꝛo
cedat opi. glo.qꝛ delictum pꝛelati ⁊ capituli nocet
ecclie nt ĩ. c. ij. de oꝛdi.cogni. et ĩ regła delictũ de

re.iuris li.vVi.ſʒ

Jo. cal. v ſequi ĩdiſtincte pcedẽ

tẽ opi. ut eccłia remaneat libeꝛa. qꝛ iſte uẽduoꝛ dʒ
(poliari ꝓot delictũ ſuũ.⁊ lIj do. An ſeq̃tur Jo.

an. mihi m plz opi. Cal

ult ſaltem iudex ex officio

ſuo ↄſulat eccleſie: nam indignum ẽ ut patronns

habeat amplius iuſpair

onatus: qui pꝛeſumpſit id

nendeꝛe. unde eccłia remanebit libeꝛa nõ rõne ſui
Zctus. ſʒ qꝛ uenditoꝛ dʒ ſpoliari ⁊c.

— Juſpatronatus
X litteris. nee i aſiqp umue

ſitate tpᷣalium
&t ſi uniue:ſitas trãſeat

trãſit cuʒ ipa uniueꝛſitate
Im quo ad utile dinum ni

ſi iuſpatronatus ſpecifice fueꝛit exceptuʒ. ⁊ ẽ nota
bilis caſus. ⁊ quotidie allegatur. diuidit᷑ in duas.
p ponit᷑ queꝛela epi. fo dant᷑ ſibi indices. ⁊ iſtru

unt᷑ quũo debeãt diffini

re ibi mãdamus. ¶ Dri

mo nõ /ꝙ lʒ Zctus nõ gratuitus pꝛohibeat ſuꝑ in
repatronatus ut S. c. pꝛecedenti: ⁊ clarius.j.e.c.

de iure. in ſi Zctus nõ

gratuitus intuenit in aliq⸗

uniueꝛſitate ipᷣalium. iuſpatronatus exiſtens ĩ uni
uerſirare tranſit ex illo titulo nõ gratuito. quia cõ
tractus vr̃ initus ſuꝑ rebus tpalibus ? nõ ſuꝑ iu
repatronatus ſed acceſſoꝛie tranſit iuſpatronatus
Et ex hoc nõ ꝙ iuſpatronatus põt eſſe acceſſoꝛũ
rebus tpalibus. facit.l. i modicis. ? qð wi nõ ff.
de ↄben. emp.æ.l.ſi meꝛcedẽ. F. ſi cũ funduũ ff. de
ac. cm. ⁊ ſic nõ qð magis dignũ põt accedeꝛe mi

nus digno.

5 uiteꝛius ꝙ exiſtẽs in poſſeſſio

ne inriſpatronatus Iʒ nõ bẽat pꝛop:ietatem illius
inris. ualide pntat ita ꝙ pᷣſentatus peꝛ eum inſti
tutus peꝛ ſupeꝛioꝛem non debet poſtmoduʒ remo
uei licʒ appareat in fururum pᷣſentatoꝛeʒ non ba
puiſſe ius pᷣſentandi. ⁊ ẽ ratio.quia pñtatio cẽſet
quidam fructus iuris pnrandi ut nõ j. eo. c coſul

tarionibus. ſed fructu
nec tenetur reſtitueꝛe.

s peꝛtinent ad poſſeſſoꝛem
ſi illum bona fide conſump

ſit ut nõ. in. c. grauis s de reſti.ſpo.⸗ bec eſt pꝛo
pꝛia ratio ſecundi cãus huius.c.⁊ idem dic eades

ratione in electoꝛibus
de elec. eꝛtio not
9ſcendi ueꝛum patronu

ut pꝛobatur in.c. queꝛelam
a unam pꝛacuicam recogno
m. ſi obtinet cõtra poſſeſſo

ꝛem nam inſtitutus ad pꝛeſentationem poſſeſſoꝛis
dʒ reſpondeꝛe patrono de tpᷣalibus. aliaʒ pꝛactic

uidebis.j.eo.c.conſultationibus.

Item nõ ꝙ bñ

ficiatus tenert᷑ patrono ꝛeſpõdeꝛe de tẽpor alibus
et intellige de parrono eccleſiaſtico non ſeculari
ur legitur ⁊ nõ.in.c.cum ⁊ plantare. . de priui. er
ibi peꝛ Inno.? in. cein lateꝛanenſi de pꝛebendis
uomodo aũt fit iſta ꝛeccognitio ſeu reſpõſio
de tẽporalibus: ceꝛte non intelligas ꝙ debeat dar
tempoꝛalia patrono: ſed debet ſibi ꝛeddcꝛe ꝛatio

nem adminiſtrarionis tempoꝛalium non tamen

ualde ſtricte puta dicendo quid expendat quoii
die pꝛo uictualious ſed in geneꝛe de quo vide

2è o fe piͤtomne d⸗ or⸗
uſti inl enibglt alu /
oo ur icin n c gii⸗
mnle icl ortin allier ⸗
gun er al AllcG 55
lij suua hſ Cenſioꝛ inme
a iſimeri no poſſt polle vpeten
Iſecelioꝛ lurarc lum fveni er
mmi igis cumumd deen eſe⸗
Alilit de ſaris ſed in hem wens
ps tü mſſen oſſeſtio ꝛomnis u
ie.trantt iuſpanonaus anch accel
qui e ipoſſeſtöe bibz pſennrent
onibus.. e, net teneuur reſntueꝛe c
peꝛcipit ex e ocata dem ? foꝛuus
dnium utile direni nel unletm ad ⸗
lum .e ..dlin nodeis e. . .ſt n.
hoc ciodpoſtonan buins c non
locmno iſſtfen ac noceun g
mmanſuer Cominiuz urlle nee hoſſeſfto
ro nalundal otem e ſ
ſbi.lenmleegi Cdegeſa.
unde pprano reprret ficng
beo
ſeſione pntandl, niſ dicen du
ECMGdl,nuſt Cicenes c coon
idet poſſe pyf
lun ſie N D nra
ſe lex. loqutk indiſtine ſe lle
feau ponit dung . gi
e uriſpꝛnonatn ebimngenſtens

6 ſitt nota 9tn Loturenon o

. mI) * ſer Ia 1. ſ=* Ee n willa Iamädn a ze well. Pig tn

V. . . rrſFiss ſansns- Prtn r ſnr .

s Handenci Glholinite.

Allterig. Memmman
Rarii lisiclann unnen
murſhtlmniſt ipnlninſine

J umideſns niſentn anAblecihnunn
Hanonamsg ſenftefteiteteng.2 no
saſis tmonde lenmm gſti ncns
voni verlo ci fo an ſbiilics eiſn
oteir ffnir tininmd. (ſr
hans n gmins oobben ſiin
fonawus ur 5.c. otedenner dyris ſee.
e mſi zaus no gamims iniemi irl⸗
Imr palunn iſprmonaus nſens ni
We mnſnct lo imnlo no grarnto, anin
1 wins odtedns hes noſngi
WNvuNs A WCteninunonuns
1do Wdrden ac achri
dos hlidls )inddde 1 dndit
ebenem 1lnentde Näimiüft
n. 1le Wͤedngs giſduht
nns n (Nien aſisnfr
no binpopicuign i
ne iunſoaronans hno gantk
urs nide hfint u plennamns .
. .V 4 ſmoczrend

r Sn
lnl uimmie gt

uta Atono e ſom m
laums ce olo e ull,
ainelige a⸗.

n..
Grlegtur 110 nend
0

. 1.
de lepol⸗

Alis hun⸗ onis

ol
tmm unnſnneſan /

nen , o
e
ile ſn ihn

1
. 6 Ge

di⸗ hon

= iirfti ulte⸗ lend

juris nrend gnldc dixi g eo.in.c.i.æ fi ð cõ
cel preben. n glo. i.ĩ fi. aduerte qꝛ glo. non

reddit ſpecifice rõneʒ diuerſitatis/quare iuſpatꝛ0o
natus tꝛanſit cũ uilla locata ⁊ nõ cũ uilla pignoꝛa
ta:ut᷑ tn glo.uelle ꝙ hic fuit iitus talis ↄctus peꝛ
quẽ traſiuit ntile dnium uidelicer uille. utputa qꝛ
locatio fuit facta ad magnũ ipᷣs iuxta nõ per In
no. in. c. ꝓpteꝛ. S. de loca.⁊ ſic cum conductoꝛ hẽ
at hic loco domini ꝛeſpectu utilis dominij tranſit
eni iuſpatꝛonatus ſicut tranſiret ſi ex roto uende
retur uilla: ſed in cꝛeditoꝛẽ nõ tranſit domimum
aliquod rei pignoꝛate: ideo nõ tranſit iuſpatrona
tus: ſed aliud ſenſit ̊ gl.æ aliud MHoſt.?æ Goff. ʒ
nõ claꝛe iudicio meo. ideo dic ꝙ in cꝛeditoꝛem nõ
nanſit qꝛ cꝛeditoꝛ tẽtur ꝛeſtitueꝛe oẽs fꝛuctꝰ.quos
pcepit ex re pignoꝛata ur in. c.cũ õ S. de pig.⁊ i
.c.i. J. S.ð uſuꝛis.ſʒ ſi cꝛeditoꝛ pntaꝛet.⁊ p.eſenta
tus iſtitueꝛet. nõ poſſit poſtea ꝛepeteꝛe illũ fiuctuʒ
? ſic cꝛeditoꝛ lucraret᷑ illum fructũ ex mutuo õ na
turã pignoꝛis. cũ mutuũ debeat eſſe graiuitũ in. c
ↄſuluit de uſuris.ſed in Sctu locatois ad magnũ
ipᷣs cũ tꝛanſeat poſſeſſio ⁊ omnis utilitas rei loca
te. tranſit iuſpatꝛonatus tanqꝙᷓ acceſſo iũ.nam ulle
qui ẽ i poſſeſſiõe habʒ pᷣſentaꝛe ut in. c. conſultati
onibus.j.e.nec tenetur reſtitueꝛe cõmoditate quã
peꝛcipit ex ꝛe locata.idem ⁊? foꝛtius quando trãſit
dnium utile directũ uel utile rm ad h. c cum ſecu
lum. j. e. ?. d. l.in modicis ⁊.d.l.ſi meꝛcedem per
hoc dico diſpoſitionem huius.c. non pꝛocedere ſi
locatio fuiſſet facia ad modicum ipᷣs.qꝛ tinnc non
tranſuet dominiuʒ utile nec poſſeſſio ſea detenta
tio.qꝛ colonus ad modicum ipᷣs poſſidet domio
2? nõ ſibi.l.male agit.C.de pꝛeſcup.xxx.uł.xl.an.
unde pntatio reꝑiret᷑ facta ab eo qui non eſt ĩ poſ
ſeſſone pntandi.niſi diceꝛes ꝙ colonus poſſidet
naturaliteꝛ ſibi. licet ciuiliteꝛ domino unð ꝛõe illiꝰ
nalis uidet poſſe pntaꝛe. ut ſi iſte ꝑcipiat iſtũ fꝛuc
tum ſiẽ ꝑcipit ceteꝛos fructus unie.æ maxime qꝛ
iſte rex. loquit̃ indiſtincte. (n gl. fi. in fl. gio in
effectu ponit duas opi/ pᷣma ꝙ exiſtens in poſſ. ſſi
one iuriſpatonatus põt pntare non obſtante ꝙ
ſibi ſit mota ↄtꝛouerſia ſuper ipſo iuꝛe ex quo nõ
renocatur in dubiũ de ipſa poſſeſſione ⁊ hãc opi.
niqetur ſequi Yo. iij. q. vi hꝰ quippe. ⁊ cõir doc.
ſentiunt hic illa rõe.qꝛ pntatio ẽ quidam trucius
iuris preſentandi. unde ſicut poſſeſſoꝛ in ꝛe ꝓpha

n colligit fructus lite pendente ira ⁊ in hoc iure

Becunda opi. quã glo. ſequit eſt ꝙ non poſſit
pntare. ex quo lis eſt ſibi mota. uel ſi admunitur
breſentatio.nõ debet ſequi inſtitutio per ſuperio

¶ De iurepatro.
Nommnch
6 D
Wieſeedg am I .
n Aſtenitz o. in. d. c. cum plantare: 5 & pi ⸗ .
hct du 6 arrit h PTnd hʒ Feeneteerrirege a⸗ ſacſarli, 6 e n wart crimlennſe Sed u dlc lor⸗
10)ieeteli pansene .No . . colligendo aliqua dẽa dni Anto. et declaranco
cede tb Item patronus eccleſiaſticus hʒ ſex menſes ad .
g upclungz r dan eielit . hanc mateꝛiam apliando terminos glo.quod aut
Glogrde ncclgon pntandum 2 ſecularis qᷓtuoꝛ ut in. c.i.eo.xi. li Vj nis é eſſ. S=S
kenie aun rlni, ddde is differentijs d „ E eCG.-fl. u. Vj. quis e in poſſeſſone ſine aliqᷓ cõtroueꝛiia: ? iunc
c.i deo; Mtchnni 2 de alijs differentijs dic ut nõ. in. c. cũ Pbprer.j. ot pntare.⁊ iſtitut ira ri .
sl. ⸗ ie P eo. æ in iuꝛibus ſupeꝛius allegatis. ¶ Miimo nõ Paſen Nmouertih etpatennnice wen gdn raß
A. ſeoni a. „f 1 . i 3 . . 2 .
Müregchr tannne anlicltinrhen⸗ ꝙ ſi pntatio facta ꝑtinet ad monaſteꝛiuʒ ualet pꝛe ſe ius ꝓpꝛietatis ad hoc uidet᷑ tex. in c. cõſultatõi
negk lberg gn ie ntatio peꝛ ſolam abbatiſſã. In oriũ tn faci c
ni ppr deleniſyz enectorg ſent t. C. bus j. e.⁊ in. d. c.queꝛelã. Ratio naturalis eſt
agtcnn⸗ co. An in d⸗ ea noſcit S de his que fiunt a prela. æ dic ut ibi poſſeſſoꝛ nõ tẽtur 2. ſtitueꝛe frucrus guce pbabt
inalſer nin urſirn luderexoffe dixi. Et nõ ex boc ⁊ ex tex. mulierem eẽ capacem li ꝛõe ↄſumpſit.nec eſt effectus locuplerioꝛ. ut dixi

in. d c.grauis. ita eſt in caſu nr̃o.nã ꝑ pntationeʒ
poſſeſſoꝛ nõ eſt effectus locupletioꝛ ideo pniamus
7 inſt: tutus ad eius pntationẽ nõ dʒ ꝛemoueꝛi ſed
dʒ deinceps cognoſeẽ uerũ patꝛonũ ⁊ hoc mõ in
teiligo iſtũ tex.in fo caſu.nam debes itelligeꝛe
iſte miles erat in poſſeſſione.⁊æ ꝙ pñtauit qie mo
tã ↄtꝛouerſiã.⁊ pntarus fuit iſtitutuſ.⁊ h̊ intellige
quando pnitatuſ erat poſſeſſoꝛ bone ſidei ſecus ſi
male fidei:qꝛ ſiẽ poſſeſſoꝛ male fidei nõ facu fruc
tus ſuos ẽt quos ↄſumpſit ur in.d.c. grauis: ua
nee iſte poruit ualide pnta:e. hoc eſt noiabile dem
Inn. i. c. ij. de in intyg. reſti.⁊ in. c.in litteris ð ie
ſti.ſpo.⁊ per hoc notabile dictum limita pdictum
c.querelã ? dẽm. c.ↄſultationibus. Aut pntans
erat in poſſ. ſſione bone fidei.ſed fuit ſibi mota
tꝛouerſia ante pñtationeʒ: ⁊ iunc aut lis eſt mola
ſuꝑ poſſeſſione qꝛ negat᷑ ipſũ poſſideꝛe ⁊ nõ debʒ
admitti pntatio qꝛ ſuꝑ hoc dependet qõ.⁊ ſic de
bes itelligeꝛe pᷣdicium.c.ii de ĩ iteg.reſn. erpꝛeſſe
uult glo. ibi.⁊ in.d.c.h̊.quippe Quandoqʒ moue
tuꝛ ↄtꝛouerſia nõ ſuper poſſeſſione ſed ſupei pꝛo
prietate iuris ut qꝛ alius dicit ipſũ eſſe patronu m
lʒ reus ſit in poſſeſſione.⁊ iſte caſus eſt dubitab ł
de quo ꝓprie loquit᷑ gl.æ dic ꝙ pntare poteſt ſiẽ
2 alios fructus colligeꝛe ſed preſentatio non de
bet admitti per ſuperioꝛem ita ut inſtituat preſen
tatum. ſed poteſt admittere ſumpliciter æ differie
inſtitutionem in euentum cauſe Ranio eſt iſia poſ
ſeſſoꝛ tenetur reſtituere omnes frucius quos per
cipit poſt lit.conteſt.nt dixi.im.d.c. granis.ſed ſi
inſtitueretur preſentatus lite pendente ? ſuccum
beꝛet preſentatoꝛ in pꝛoprietate.non poſſei reſti
tueꝛe illum fructum. quia legitime inſtiu us remo
ueri non debet.? ideo pꝛopter impoſſibilitatem
ꝛeſtituendi debet deferri inſtitutio ſimile ſiquis di
lapidat fructus poſt litem conte.nec eſt ſoluendo
nam fructus ſequeſtrantur ut dixi.in. c. fi. S de ſe
que poſ. et fruc.ſed in rebus pꝛophanis poteſt
poſſeſſoꝛ percipeꝛe fructns et uti libere poſſe ſſio
ne ſua lite pendente. quia poteſt eoſdem reſtuẽ
nel eſtimationem: et ex bhis habes declaratum
iſtum tex. in ſecundo caſu.unde non colligas boc
ar. a contrario ſenſu:quia preſentatio non debet
admitti poſt controueꝛſiam. ſed quod inſtiemio

non debet fieri.et facta non tenet. et per hoc ſa

tis habes declaratam iſtam materiam. ¶ Extra
glo.pro declaratione predictoꝛum et mat᷑te queꝛi

tur/quando iuſparꝛonatus dicitur tranſire com α☛υ.ſ DnGe de r rn usnt

uniueꝛſitate. So.ex dictis Innocen poteſt colligi
ꝓꝙ non ſufficit ꝙ inheꝛeat cuicunqʒ rei.ſʒ opoꝛtʒ
2

mtS 149,*
B . — — eꝗ
N 1 4 1α ga pe 27 — /h* *r. V. Prs: 7 7 1. 1 7 H”
De iurepatro. ai ulbent
SS ; 1o Ahnnner —
rem eſſe talem ꝙ abſqʒ alia expreſſione contineat expone ueꝛbum irritanda ideſt irrita nuncianda. Ccben ſon 9 ſce
in ſe iura unineꝛſitatiſ ut eſt nila ⁊ caſtrũ q habet uel eſt irritanda quo ad factum. ſicut de facto pꝛo n ennl li.. nco co⸗
in ſe iuriſditionẽ houoꝛẽ ⁊ diſtrictum:æ intellige ceſſir. De op. 2tra Rlſe veen rinſdetur aſeohns wi comnnd eine
hoc habeꝛe iuriſditionem ⁊ diſtrictum ex conſue enim ꝙ cum conſenſu epiſcopi non poſſit laicus taruncht lricon
. tudine ſeu ex ſtatuto hõinum ſecus de iure cõi: ut concedeꝛe eccleſiam. cuius contrarium hic innuit tcoſecet le oneſio ine
ipſemet Inno.nõt in.c.cum ad ſedẽ de reſti.ſpo. cum laicus non poſſit mi Botltaer ut in. c cauſ. gohtlo n lencis heme
&τσ nſ-n aſprsrj e willa emptir t per hoc infert ad qõnem/quid ſi habẽs ali de pꝛeſcꝛip.⁊ S z 3 H n.c. ců obiar i in ſene Join.
quos fundos in uila dicat uẽdo ribi omnia iura autem ſupꝛa eodem. So. doc. intelligũt tex. in ec onimubt h . ni e nn
que habeo in nila: nunquid trãſeat iuſpatronatuſ leſijs que de facto detinẽtur a laicis porentibus. chi inciao e1 eri n Connrarin
7 dicit Innocen.ꝙ non.quia hic non ſubeſt ali unde ut arripiantur a manibus eoꝛum iura conce woraullm iſine Creſnecot
qua uniueꝛſitas.unde peꝛinde eſt ac ſi diceꝛet: uen cedunt ꝙ iteꝛueniete aucte epiſcopi ualeat ceſſio bio aiun poſercone ts cii
. „ — 6 do tibi talem æ talem fundum/Quid autem ſi di facta loco religioſo nel alteꝛi ecclie. ſimile in cõceſ ſe Mimze. Con iin
nn ſe Sen went, ) act e e⸗nt in tn cat: uendo tibi oia bona mea. Innocẽ ? Jo. an. ſione decimaꝝ ut legitur ⁊ nõ.in. c. cum apoſtoli ſraiset amer hin u leuc
r ſentiunt iuſpatronatus non tianſire: quia iſta nõ ca de his que fiunt a pꝛela. ⁊ intellige quando lai 14 u cgum alin che 4
otinẽt uniueꝛſitatẽ in ſe licet alij S.ſed ꝓ hac opi. cus concedit in pꝛopꝛietatem. nam in titulum nul e elin. (Seomd id
Sria adduco bonũ tex.in.l.bonoꝝ la.ij.ff. de Vv. lo modo concedeꝛe poteſt: nec iura boc peꝛmitũt ſiennmmins iws irluſt
ſig. vbi ðꝛ ꝙ bonoꝝ appellatio continet uniueꝛſi quinimo laicus confeꝛens excommunicatur ſalteʒ itc iam avd hici. orn
N vendue Aitue rſont ſrer rer d7 tatem ſicut heꝛeditasſnunquid aũt uẽdita heꝛedi miuoꝛ õ ut in. c. ſiquis deinceps hercel itene Ad qpid anten e
tate tranſit iuſpatronatus.cõiteꝛ tenetur ꝙ ſic.qꝛ xv. q. Vij. ¶ In glo. i. in fi. lentit hic glo. ꝙ pa u eſ gicur icen an eh⸗
heꝛeditas in ſe eſt quid uniuerſuʒ ut in d. l bono tronus poteſt concedeꝛe iuſpatronatus ſine cõſen Nic orunm nam ſiucle conee
rum ⁊ in.l.heꝛeditas.ff. de peti. heꝛe.Quid aũt ſi ſu epiſcopi: ſed contrarium ſentit glo. penultima uehun epicopus wn coin
uendatur palacium in quo eſt iuſpatꝛonatus nec 2 finalis. æ uide glo. in. c.nemini. xvi.q.vij.docto ſen entan nur fols nun
babetur aditus niſi peꝛ palatium: quidam tenue ꝛes ponunt hic uarias opiniones. ſed concluden uel nttint wr o n
runt iuſpatronatus tranſire. ar. in l. ſi mercedem do diſtingue: ꝓ aut patronus concedit eccleſiam ſefauu Gemima; inpliim
..ſi cũ fundũ.ff. ð ac.emp.ubi hoc ſennunt go. alicui loco religioſo in ꝓpꝛietatem: ⁊ hoc conſiat: Lage manllaltranac
2 Bar. loquũtur tñ in fundo in ouo eſt ius pro aut concedit iuſpatronatus ⁊ conſtat: aut cocecdlit RoeN urconalraum nlen
natus ſed Inno. ?2 Jo. an. tenen bic oppoſitum: ſimpliciteꝛ eccleſiam: æ non conſtat. quid intende ſehel nmnnd tamrän
quia palaciu; non eſt quid uniueꝛſum ſed ꝛcs par bat concedeꝛe utrum eccleſiaʒ uel iuſpatronatus. nruſemmſ iß ſmelock dan,
ticularis: nec obſtant dicte leges. quia pꝛocedunt pꝛimo caſu conceſſio ſine auctoꝛitate epiſcopi eſt igi, rlc, 4 ood dind
in ſepulchꝛo qð eſt inunle domino: ſi non poſſer nulla ut hic ⁊ in dicto capitulo quod autem unde nla alan e . n
ad illud haber̃᷑ aditum. ſed iuſparronatus põt poſ enam iuſpatronatus non tranfetur. Ratio quia Coneſitfmetatſſoch eh
ſideri ⁊ exeꝛcitari abſqʒ eo ꝙ quis uadat ad eccle illud ius non intendit concedere.⁊ donatio ſumit leſoin diand anigpeten nfommg
ſiam: 2 hoc plus placet. uires ab intentione donatoꝛis ut ĩ. l. nec ignoꝛas. poteſt imeligi ſte ter.nam bi non
eum. Si laicus C. de dona. eꝛgo non ualet cõceſſio eccleſie. qia animus commtonig t at gin nu
Llud preter. crio ut ꝛeligi non poteꝛat eam concedeꝛe nec concęſſio iuriſpa leſſo acleie inrn der iann the
ſo loco concedit eccleſiam ſine conſẽſu tronatus. quia non intendebar illud concedere. c arros eſihllos aſs go
epiſcopi: non obſtante tali conceſſione que nõ ua unde habet locum illa regula. quod noluit potuit ins caphet hln gnoc men nui
let ad ipſam eccleſiam cum uacuauerit porerit pꝛe 7 quod uoluit adimpleꝛe nequiuit. ut in capirulo dii. Urgoſj nf de boe ber
ſentare: æ eam alteri eccleſie de ↄſeniu eppi porerit cum ſupeꝛ de offi. dele. ? in.l. multum inteꝛeſt. C. nõin ugl mn reſn ler in li n
concedeꝛe.hoc dicit cum c. ſuggeſtum ⁊ c cũ laici ſiquis alie uel ſibi ⁊ in hoc caſu p:opꝛie poteſt in in. caucſts bie le. (Jgo ij in
= 56 . eo hẽt duo dicta. fm ibi licet. M p ꝙ ex telligi iſte tex.z.c.quod autem ſupꝛa eodẽ. So glolp loro eſgioſo otet ontell
& Lauh anſſame arariſ *) ræſ acdſitiöe iuriſpatronatus non hẽt laicus ptãte cõ cundo caſu pꝛincipali cuʒ concedit iuſparronaius venn nn noinnechſſohi bih e
cedendi eccleſiam quo ad pꝛopꝛietatem ur h: nec aut concedit geneꝛaliteꝛ condendo uniuerſitatem ſaet iſe rx an oreſſo fitſicn
quo ad titulum ut.j. eo. cnm laici:ſed ſolum cõſe aliquam. ⁊ tunc tranſit in quemcunqʒ etiam ſine nui.? tamnen dicitur Pnon valiree
quitur poteſtatem pꝛeſentandi clericũ epo ꝑ cuʒ ĩ quctoꝛitate epiſcopi ut ſupꝛa eodem ex liueꝛis ⁊ i renon nacante. nne dceen qnod
ſtituendum ut.. eo.e.fi. ¶ Scdᷣo nota h̊ rex. apeꝛ fra eo.cum ſeculum non tamen debet exprimeꝛe mnat onan ercleſam non nae
tum ꝙ ex conceſſione eccleſie facta peꝛ parꝛonum iuſpatronatus. vnde ſi dice:et. uendo tibi taleʒ uil gooſo ut naſeat nrexnmripn rer
non uidetur concedi iuſpatronarus: nam ſi tranſi lam cum iurepatronatus in ea exiſtente non ua non ualet onanio riri n
niſſet hic inſpatronatus non potuiſſer patronus ler uenditio ꝛeſpectu iuriſpatronatus. de hoc ul nnctcontcer ſneeii iwi
= ⸗ ooſimodum pꝛeſentare clericum. cmus prium hic timo uide latius peꝛ Joan an. in cap p. eo. ti. iſeſneligo gor e erwn
V z 3ſ= popyer Dat. 6n I ſr pPiene Permde 2. Ntem nõ epiſcopum non poſſe bficiuʒ pa libꝰ. vj. Aut nult concedeꝛe iuſpatronatus peꝛ ſe lcom r cle f der rinc ul
tronatũ alicui confeꝛe ſine pnratione parꝛoni ẽt aut in ultima uoluntace puta legando. ſi hoc fa ngo opponin c tiile.
eccłiaſtici.? ꝙ iſtitutio facta ſine pntanõe patroni cit cum conſenſu epiſcopi.indubie tenet. ſed nuu luerinſtitio eli hleg
eſt de rigoꝛe iuris irritanda. Er nõ bent hec ueꝛ quid ualeat ſine conſenſu epiſcopi. dicaʒ poſt Jo 0i cning cont cohl ſſerſenn
ba.nam ideo dicit de rigoꝛe.quia de eqrate non an. an. infra eodem. capꝰ cum ſeculum. aut nult 9 drguiriennn muſtiſalinen
