uãdo antiqua eccłie patronatũ ⁊ ↄpetentem hono
ꝛem ꝓ facultate loci ur in ceteris illã capellam eri
pet᷑ a pcãte r̃ctoꝛis antiq̃ eccleſie. itẽ nulla eccleſia
citra cathedralem fũdat intẽtum ſuũ de iure cõi
ſuper ſubiectione atteriꝰ ecclie:ẽt ſi ſit fundata in
paꝛochia ſua. unde eccłia nolẽs ſibi nẽdicare ius
in alia ecelia tin obtinebit qtũ ꝓbabit ex iuꝛe ſpe
ciali ſibi ↄpetere ad hoc rex.⁊ cõis docto theori
ca in. c. dilectus de capet mona dic ergo ꝙ pꝛeſẽ
tatio ecclie dʒ fieri ꝑ miniſtrum antique eccleſie:
qꝛ ad eũ ꝑtiner patꝛonatus illius capelle ex ratio
nibus ſuperius dictis t in fi. gl. hanc ultimaʒ
ſolutionẽ ſequi Inn. ⁊ Hoſti.? cõir doc.⁊ mihi

he. ſatis placet ut ſic iſte tex. loquẽs per uerba dubia

9
EV

5.

recipiat declarationẽ a cõibus regulis iuris. ar ĩ
c.cũ expediat de elec.li.vi.ĩ.l.unica.C. de inoff.
dori.⁊.l.ſi ſeruus pluriũ in fi. de lega i. Et ex his
2 ex hac gl.æ ſupradictis habes eccleſia acqui
rit pat: onatũ in ecclia fundata . paꝛochiã ſuam.
nũquid ãt hoc ſit neꝝ indiſtincte Inn. in c. cũ ue
nerabilis de excep.ſentit ꝙ ſic.⁊ ſic refert ⁊ tenet
Jo. an ·in. c.i.de capel.mona.li.vi.Sed m aduer
te qꝛ nõ ẽ aliquis tex.in inr̃ qui loqii᷑ de hac mã
pter iſtum ⁊ ſuꝑ iſto põt fundari opi doc.ſed iſte
tex.nõ ꝓbat hoc ſimplłꝛ: ſed loquit᷑ qñ eccleſia an
tiqua otrulit de ſuo eccleſie noniter ↄſtꝛucte.ſi aũt
eccleſia anriqua nil de ſuo ↄtuliſſet nullo iure ꝓ
batur ꝙ efficiatur patꝛona.⁊ ideo reſtringe dicta
doc.fm iſtum tex.ſic ĩtellectũ.⁊ ꝙ aliteꝛ nõ ꝛeqꝛat
patꝛonatũ adduco ĩ aꝛ.c.õ ꝓxim nbi nõ ſeruamuꝛ
patꝛonatus antique ecclie qᷓ nihil de ſuo rule
patꝛonatus acquirit᷑ alteꝛo de tribus mõis ↄſtrur
tione fundatõe donatione:ut uõ in gl.xvi q. Vij.
pie mentis ſed ex edificatione.j limites parochie
dũtaxat eccleſia ãtiqua nõ ponit füdum:qꝛ nõ hʒz
ꝓprietatẽ illius loci neqʒ dotẽ neqʒ ſũptus ad cõ
ſtructionẽ ergo nõ acquirit patꝛonatuʒ ⁊ facit.c.
qm de iure patꝛo. Sed dubitat᷑ de qõe quam hac

tenus nõ repperi tacram/quid ſi capella edificaf

j.eccleſia ꝑ aliquem laicum ? per enm doratur.
nũquid ecchia acquirat patꝛonatũ ĩ illa capella nit
ſic ĩ pñtatione concurat cum laico conſtructore ?=

(deide . m Hie, a ge, ſan m g raendt noun cc W inna üe pingne P emeb lle,: A Kü n .d dong fn, ir A. e a e
7 findete E. ras Ia ſea ſs. 7 F. „ 7 2 M f⸗ 7 S P⸗

Blmnpzreda jIue fudz ern, laiuse Fre, Aoir

2

.

fa LHSWS.
4 . —
epPa WνH Lrn SuaV

QMiι Fya sdlersos, „sr.

yl gdanmaſen

V. p] 8 rn Pierliua 446% zertu.

G2 Kſ.
1
L—

nrn Ton

—

PLuz r . Bert h, Fe r u⸗

D. 1e

=5 P i, g

Bmaiiie Asbenni⸗ 1 H⸗ 1 zifà Ta dns. b;e1 iath PA P

ain acnn. —„ o Giacwrani

EGe ccc. edi. ?ꝛepa

dotatoꝛe. ego ſempꝑ tenni ꝙ ſic:qꝛ nõ põt negari
qn eccleſia antiqua ponar fundũ:⁊ ex fundatõe ac
qꝛitur ius pꝛonatus.ut nõ. in. d. c.pie mentis. vñ
ſicut eccleſia acqᷣrit hic ins pꝛonatus:qꝛ contulit
obuẽtiones illius uille.ita eccleſia illa dʒ optineꝛe
pr̃onatũ:qꝛ ↄtulit fundũ.⁊ hoc bene nõbis:qꝛ in
multis locis ꝓptenaduceꝛtẽtiaʒ nõ ſeruatur. Item
adde tex. nõ. in fi. iũcta glo.xij q.ij.aplicos!ꝙ ſi
ꝛectoꝛ alicuius eccleſie ↄſtruxit capellã ex ꝛcdditi
bus alicuius eccleſie nõ acquirit ſibi ↄſanguĩeil
ſuis ſed eccleſie,. Et ex h credo peccare illos cleri
cos qui cũ ꝛedditibꝰ eccleſie edificãt capellas eas
attribuẽtes patrimonio ⁊ uẽdicãtes ſibi ut priua
to ius patronatus.nã uſurpant bona eccleſie. ? ex

5. illo tex:potes inſtrui quid f enduʒ de eccleſia quã

de facto pꝛelatꝰ alicuiꝰ eecleſie de ꝛedditibꝰ pꝛela
ture ↄſtruxit. Itẽ adde glo.nõ. ꝗᷓ nõ ſolet allega
ri in. c. ea te. de eta.? qua.qᷓ dicit ꝙ eccłia poteſt
ſibi edificare aliaʒ eccleſiã infra limites ſue paro
chie ⁊æ illi deſeruiꝛe ꝑ capellauũ ſuum. dicit tñ ibi
Win. hoc uerñ ſi eccleſia ↄſtruẽda ẽ uicina ecclie
antique:als debeꝛet ibi poneꝛe ppeiuũ uicarium.
AIlla tñ glo.iudicio meo nullæ iure ꝓbat᷑.⁊ uide
Inno. in. c. in lateranẽſi. in fi de pꝛeben. vbi dic
abbatẽ nõ poſſe ↄſtitueꝛe eccleſiã ut eã tencat gꝛa
monaſteꝛij uel ꝓ monaſterio: qꝛ nõ põt edificãdo
pꝛeiudicare iuribus epᷣi ad hoc.x. q.i.ĩ.c.ij.⁊ ĩ.c.
nonerint. ſatis ẽ g ꝙ edificãs hẽt ius pꝛonatus
2 tenebis menti iſtud dictũ Inno. ꝙ patꝛonus nᷣ
põt ſtatueꝛe ut ius ↄfrmãdi ꝑrincat ad inferioꝛẽ
pꝛelatum epiſcopo.niſi epiſcopꝰ cõſentiret ad hoc
.c. cũ dilectus de ↄſue. D glo. in vobnento
nes in fi. in illo.c· cũ inteꝛdicitur/ꝙ appellatõe ob
lationũ ueniũt decime.gꝰ foꝛius apellatiõe obuẽ
tionum. ⁊ hoc ↄriũ glo.nõ ſoluit. Et adueꝛte:q
ex deciſiõe glo. huius ſoluit᷑ qõ quotidiana er dif᷑
ficilis. nũquid decime debeant᷑ eccleſie plebis an
capellis ↄſtructis J. plebanatũ.quã queſtionẽ ple
ne examinat Jo. an. in addi. ſpe. in ti. de decci. et
ibi poſt multa cõcludit ꝙ ccſſante ↄſuetudie uł de
putatiõe ſpãliteꝛ facta debent plebi ⁊ nõ capellis
qð itelligit in decimis pᷣdialibꝰ:ſʒ ꝑſonales deben
tur capellis. Jo. cal tz bic ꝙ ſi capelle ẽ deputara
ceꝛta ꝑſona ꝙ tũc debent̃ oẽs decie capelle ꝑ iſtũ
tex. q oẽs illius uille tribuit obuẽtiões capelle. ſe
cus aũt ubi capelle nõ deputarent᷑ certe parochie
et hoc dictum ſequũtur doc. modernioꝛes in.c.⸗
cõtingat s de decimis.⁊ dic ut ibi plene dixi.⁊ ſe
cundũ hãc opi.atł.in queſlione facti cõſolui.⁊ põt
allegari una 20 incõuencibilis. de iur̃ cõi oẽs ꝛed
ditus ſpũales pꝛoueniẽtes ex pᷣdijs ſitis.j:pochi
aʒ alicꝰ cedũt illi eccłie ut in.c. paſtoralis.S.ð his
qᷓ fit a pla.gꝰ æ decie ꝓueniẽtes ex pᷣdijs ſitis ĩ
pochia capelle debẽt cedẽ ipᷣi capelle: æ n cauilan
do litterã de h̊ ur̃ caſus ĩ.c.ad decias ð ꝛeſti ſpo.
li. vj ⁊ optie ꝓbat᷑ hic.nã vbũ obuẽtiões ẽ vbũ
mltũ gñ ale ↄphendẽs oẽs ꝛedditus cuiuſcũq; q̃i
tatis ſit ar.i.c.ex trãſmiſſa de ꝛenũ.⁊ ĩ.d. c.cũ ĩt᷑.
C pncipałr põdeꝛa glo.ĩ eo ꝙ diẽ epʒʒ ñ poſſe
Et ex cã diuideꝛe ꝑochiã iuito ꝛectoꝛe eccłie mr̃iciſ
„

S
illi ecclie ubi hitant de ↄſe.di.i.c.? hꝰ atẽdendu
2 c.alia.xvi.q.i.⁊ qð no in.dc.dͤilec A Si vo.

Sꝛiũ apte tʒ glo..c nulli.xcix.di. Sʒ glo. x, di.c.
i.ꝗᷓ ſemꝑ ẽ notãda diſtinguẽdo vVĩ poneꝛe vVitatẽ.
diẽ. n. ꝙ ubi ſubeſt iuſta cᷓ põt eps ẽt iuito recto
ꝛc.ar. optimũ ĩi. c.i.de re.eccl.nõ alic.li.Vi.⁊ in c.
ſicut unire de exceſ.pᷣla.æ uide gl.i.c.ↄſtitutus de
re. do. Gᷓ ſi nõ ſubeſt cã bꝰ facẽ nõ põt. ad h iura
ſuꝑius allegata: z idẽ dicit ibi glo. i papa uolente
diuidẽ epatuʒ ¶ In gl. i vvo honoꝛ. ibi ut alidd
anuarim ? ꝓ h' irellectu glfaẽ iſte tex.iĩ Ybo pro
facultate loci. Lau.ᷣ dicit ꝙ nõ ẽ inꝛe expᷣſſum ꝙ
debeat capella ecclic matꝛici.⁊ bñ dicit ad hoc.c.
dilectus de capł. mona. 7 qð ibi dixi. Inno. dixit
ꝙ hẽbit ius ↄſuerudinariũ illius loci ⁊ ſeꝛuabituꝛ
ↄſuetudo aliaꝝ capellaꝝ in hac capella nouiteꝛ ↄ
ſtruenda.fac dictũ.c.cũ olim de ↄſue.hoſtiẽ.dicit
ꝙ ĩi plebibus ⁊ ecclijs pochialibus ẽ a iure tribu
tũ ut hẽant curaʒ ſuꝑ oẽs alios cleꝛicos ⁊ laicos
hitantes J. ꝑochiã. ? ꝑ hoc dictũ vr̃ h̊ do. An.di
ingueꝛe ꝙ aut capella fũdata.j.ꝑochiaʒ nõ ẽ cu
rata:⁊ tũc tã cleꝛici qᷓ;ᷓ laici ibi hitantes debẽt pꝛo
ſacꝛamẽtis recnrreꝛe ad eccłiaʒ ꝑochialẽ.⁊ bꝰ dẽʒ
vi viſſimũnã ⁊ cleꝛici nõ habẽies curã ſubiacent

capella hʒ pochiã tũc cleꝛici capelle debẽt recurrẽ
ad eccliam pochialẽ. Mõ hoc diciũ q;ꝙ́ mihi hꝰ
nõ uideat᷑ ueꝝ. ⁊ pꝛio ↄcludo cãuʒ idubitabilẽ cũ
ſũt ibi cleꝛici ifeꝛioꝛes citta rectoꝛẽ.nã ipᷣi debent
hr̃e recurſũ ad ipʒʒ rectoꝛẽ ex quo ſt ĩ ꝑochia ſua.
imo cꝛedo ꝙ teneant᷑ recurreꝛe ad epʒ: qꝛ oẽs rc
cioꝛes eccliaꝝ ꝑochialiũ dñt recurreꝛe ad epʒ ĩ 9
feſſionibꝰ uł ſitibus uel ad archidiaconũ ecclic ca
thedralis qui ĩ iſtis tʒ locũ epi ut ẽ caus uõbilis ĩ
c.offm.de offi. archi. ꝓ hꝰ fac iſte tex. qui non re
ſeꝛuat hꝰ ius ecclie matrici: ſed tm mandat bono
ꝛcm ↄpetentem ſibi reſeꝛuari ſᷣm facultatẽ capelle.
nõ ob. c.fi.de offi. archipſby. qꝛ loquũ de archi
pſbyt᷑o rurali nec vr hr̃e ibi curã circa pticulares
clicos: ſʒ ſolũ ut ĩiquirat moꝛes ⁊ refeꝛat epo.
Ehbis Hiꝛeue ẽ ⁊ põt ſic ſũmari.
* Rectores eccliarũ poſſunt
dↄpelli ut de reddiuioꝰ qui ſuꝑſũt teneani
ↄfene ad ↄſtructionẽ ſcu reꝑationem ecclie. b. d.
Mõ pꝛimo ꝙ rectoꝛes eccliaruʒ nõ renẽtur ſe pꝛi
nare neceſſarijs ut redditus Oueꝛtãt ĩ piaʒ cauſa.
qð eꝛgo dicit̃᷑ ꝙ quicquid hnt cleꝛici eſt paupeꝛuʒ
xvi. q.i.c.fi.debet intelligi de eis que ſupeꝛſũt:qꝛ
oꝛdinata elemoſima ſeu caritas incipit a ſe:ut in.
c. non ſatis lxxxvi. di. et de pe. di.iij. que nult fac
xxiij.q.v.ſi non licet.⁊ nota iſtuʒ tex.peꝛpetuo:

quia nelcio alibi ur ſaceꝛdos non teneatur ad re

parationem eccleſie ſue niſi quatenus ei ſupeꝛeſt
detractis neceſſarijs:qui autem tunc teneatur ad
ꝛepararionem dic ut dixi.j. c.i.ubi latius explica
ni banc materiam. ¶ Queꝛo quid inten dit litte

ra ibi inſtitutionem. dic ꝙ litteꝛa ꝛeꝑitur duplex.

Vna habet inſtructionem.alia habet inſtitutione⸗
2 ſim hanc ultimam colligebat hic Inno. ꝙ cle
rici nedum compelluntur reficere ſed etiaʒ de no
uo. ubi opus eſt faceꝛe. Sed aduerte lʒ.n. iſte tex.

GC 2 9 AreBe „4 A r ſac

Gonuͤdt

ßivdico clencoꝛ
poͤt cparari.x coligo yn/
ſei duigl icnsnu ,
Luaulloſu ſaulns iiir nultn
bieemlis tMi lella
,ymſ icfũ guani
Neelmo tic iter voꝛ der
hoe mugis eferi egalandus
:: fi boc fauoꝛe Nepland
fo ſne icena ehi no piñr .
ſtawm eccleſie fncit ccun dil
qvod bi n. Mo; n⸗
ſieno teneur clerci ſecvlares

luade eltir pr
4 Anino no. ei que nun
ferni no poͤt e ie no poͤt gon⸗
ſe oſtwece ieligenr aleat ut
6 ſeit eleſa oſftrmca. ic tell
nglf. enit bic Jo. an e ch
. ſenos 44 uſioclag f.de ali er
2 nüindpaſticdonnti ehe nen
nornr e ex no qne encdis mii
rt inci l. h.ſeens cie in leg
menge pot egmni t et hberegiic

Iſn. .ſernos ad cuſtociam 1

rdonatio amn ſir ani⸗
vdllo fn ſit uici 5
ringiobliai uici zens

ſueg
ſae 4 ——ꝑ
Was nne
—
3 ztr*e T mis,
vna F I . Py.
W. an denin.
is Foßht aH 1* r
doie . 2 ⸗ẽ
orid li rere .„ν, A
etencin edt ¶ De ccc. e
ilſn iͦ ioher fin, De ccc. edi. łꝛep.
icickn ci ii⸗ loquitur de hñtib lꝛep.
keretö, r totecto de hñti nitibus ecclias
ͤſob ſe uig lanne qꝛ o iribus alias eccleſias Perochlales ideʒ d
Ubeſtc hofe; icNe 2 oes tenẽtur ptri uel inferioꝛa ib ie
ur lie di uuce bñficioꝛũ ut in viribueꝛe fm facul ꝛa beneficia laꝛes ĩhoneſte i
Wllt ibi Nd faci .c.i.⁊? qð ibi dixi tatẽ reddi 7 neſte ibi ninũ
ogid igoin⸗ U B facit. c. paſtoꝛalis 3. d ibi dixi.S. e. ad ituuz aut eps nult h iuũt.⁊? hoc caſu
Rle Pbo bono, nrunne iſtum tex. fm ßdier de his que fi. ꝗ ßi⸗ predicta cederet iſla gl oc facere ex cã uolu ꝓcedat iſta gl.
Nen 3 lrcleen ſſtin no. ꝙ ſi nõ ſufficit P In gl. i. ĩ fi bung F innrati in Sl Uelus qn hoc H tunc ꝓ
Nbheit g iny⸗ 0 nẽtu ici tio aſſi icit ine Pindici oꝛũ clericoꝛũ acé ex cã
1e höéi z r cleꝛici ignar n e piudicio i ericoꝛ 1 cã uo
aliemric eſnrzifi rifi de ꝓprio iꝑtiri a pꝛo fab rica bé icio illoꝝ clericoꝝ: u. ſed ſi uult fac
m lebſdict lba ces ⁊ doc.ſe. allegã allegat.xij. q iij at effectũ poſt icoꝝ:ut ſic alterati eere
on.rg bbj n ulre ci hoc caſu tengig aſte hoc diciuʒ Sa hon terit faceꝛe ẽt ĩui moꝛtẽ cleꝛicoꝝ:ca. era io ſtatus
wdinariä ilins g,⸗ no. d dicio meo illa nõ oↄfene de pꝛioniali no. ꝙ cleri de dona nitis clericis. ad cꝛedo ꝙ hoc po
Cdelari us loci ? ſanabi illa nõ fuit nialibus: ſed i ⁊ cle.ij. de ad h.c. ↄſultati
Nelapin haee ſeundin gat hoc nõ ꝓbat. uñ mens Inn. q: :ſed iu no gl. illiꝰ. c. an re.ecc.nõ alie.? ultatiomb?ꝰ —
ictäin kaſen noniterg ferre de ꝓprio “l itelligo Inn P eon alle tam epo Rnarhe, tene mẽti Panc iate mõ ſal
8tecis chaſe⸗ oſtle c eccleſi i. de parte eis relict ẽtur co iſte eui ectus ho Pu legij tatem r
Nochiclidus iſeit eſie detracta . eis relicta d n e cui ↄcedit᷑ erit p pu legij i radi
tung ſudi sg igret nibus pfloni poꝛtione pꝛ e ꝛedditibꝰ eccleſi terit pncipali jſm Jo. an
äl ibus prionialib ne pꝛo fabrica ccleſie ceſſate Vo pᷣ palis ? auctoꝛiĩ oꝛdi
bocbii egho SCeicos i xij. q.ij.i us clericus põ nam reddi at eß vo pᷣuilio h̊ ꝑtine 2i oꝛdinatic
„. (000 9 giles j. q. ij. i. c. ſi . põt fac reddi eps hʒ⸗ , . ptinet ad ep atie
ant gyel rtrif In ci dit de pꝛioni nt manifeſte qᷣnimo Fncd libitum re aſſeſſi olenrre tm iſti puilegi ad epm loci. hic
Antcapeln — ae hꝛionio ſuo ad ntilitarẽ i aliquid expẽ alleliu: ? alind ut pricipali gio 2 aliud eſt p
ican li ti chinznöen perẽ niſi fecerit aio d tilitatẽ eccleſie põt i expẽ unico ne. ſe. ua. li pricipalis diſpone Pſta
nkerge Uanes dcher tene meti onãdi.xij. q iiij põt illud ꝛe puilegii ñ req li. Vi. qrtus effectꝰ: ꝛe ut in. c.
unrrateni tiſerg . ·iiij. quicũ uilegii n reirif ol⸗ cto: ut qꝛ vᷣtute h⸗
iuge eftn qz qð es facẽ hi ſine ca enſus capituli ubi al⸗ nte
rck l ictg nmn audientiam. Sevul Ba rie urſteae abe na peſß
nce Mach cer heche Sindixj Seculaꝛis n 5 ob. iura
cho iic/ niten 5 pᷣiudicio cleꝛi OS. Hõ ob. iuramt
oo cle. põt ꝛ cleꝛico eccleſia ſin . * amto de
säs ſo parari. tleꝛicoꝝ ad ſt e dis. pot ep bus ecc 26
iidin nlk di mi Pfer dini i.æ colligo ꝙ n ſtatum ꝛegularem am er is. põt epᷣs us eccleſie nõ alienan
e oc lq 1um inidit̃ ĩ du ꝙ nondũ ẽ pnilegi dificaꝛc. h. d. priĩ ꝓpter idigẽtiã nouã
obocgau nhh⸗ eccleſia ſecularis ꝑtes. ßa ibi lʒ sri. tollit ibi fraterni pria ꝑs ponit dubiũ ouã eccleſi
di Aluco cin bichlicñ nt bic ? melius Vicite redducit̃ a Tct ſ prio ꝑ modũ Eectliretga Et hinc uſqʒ l cpi qð. ſo
1 aclanttge i hcenn nõ põt niſi ĩ defe ij. q. ij. i. c. añpel Cörr ꝛe gulaꝛcẽ poſui ¶ Nõ S in ſcholis ſed ine leanoꝛ
iediganſiſochaſn. cle. uel mo.⁊ ĩ.c ctũ ꝛegulariũ ut i. c. i vo fieꝛi cleſie:qñʒ ſtur ĩo ꝙ eps iurat nõ alie camera cõ
etaicittamd niſfi Dsrrboc ſenons dnenl ee el ad drro lzt raſa nan ueene⸗
ibast l neilagnic v ur fnone prcplaniis laꝛibus cleꝛi e eg edene ij. de feuthodie n ꝛatz
idusadn ardnd ece ꝙ ſine licẽtia epi nõ pñ is ? ꝛeligionis. Nõ . nõ alienare 26 m magis generale: iu pPLaur, No
ii is tgloiüchi minsibl ſtatum eccleſie faci nõ pñ cleꝛici ĩfeꝛioꝛi 8. Nö iuramẽtũ ipſo fa Oano pontifice icõl eialerin f es als S en
fianchi „) tſte . n i quod ibi nõ s, dilectus. S Ginnterd onẽ ↄſecrationẽ de pſtar et n exempni ſsf duoh 1
8etche nunnc: ſed tinmndn bond ſie nõ tenẽtur cleri 15 3 ſi alterat ſt e rn⸗ iĩpoꝛtat iſtud iur palliũ a papa rec linmnait
6bireteun . ſtatu clerici ſeculares ibi exñ atus eccle do epᷣm amẽtum. j. ſubijciã ipiũt 7 quid
tan ſbin ſeari fm facnlmni apele necen neceſſarii ibi exñtes mu idi teneri ad ↄſtr J-lubijcia. M53. ſe
Loff. arcbipſo,. gr lo Ui georti Altimo nõ lariis priuari in ui rare idigentiã populiui uctionẽ noue 0. ſecun
lnec vr bie bbi ani dc giuin Oferri nõ poõtſ⸗ rei que nundũ cl:prn . arum tum iſtat ita id qꝛ eccleſia Poche Tete⸗
ſie ↄſtruẽ ic nõ põt donari priuilegium pulus ine magn chialis mul
in ſgimg norst ſſencho. ſie ↄſtruẽde. ielli onari pꝛinilegiũ ↄcurreꝛe ibidẽ gna difficultate nõ pi
4 qᷓ fueꝛit ellige ut ualear inilegiũ eccle ob h̊ aliqui idẽ ꝓ diuinis faci no pt po
HPcei e00 ſi ſini fueꝛit eccleſia oſt ut ex nũc ſʒ hñ quid detꝛabh s, facit.c.S
bis nõ in gl.fi. ſenti ructa. ſic ĩtellige iſtũ bñ poſt ne ut hic. ⁊ in. c. p eꝛe ecclie antiqᷓ 2 t Px. ? pf
Dis. Ancami Niſin ſ gl.fi. ſentit hic J. ellige iſtũ tex. faẽ e ut hic. ? in. c. pcedenti antiqᷓ trib
. de fleruos a bic Jo. an. ⸗ J ex. fac ꝙ cã nõ d enti ceſſante añ ueꝛe no
iwcetetii⸗ coſatſir nfen ar nüguid d cuſtodiaʒ. ff. de ali clarius Bar. in. qi. c eccleſia edificari cũ pᷣi. te aũt neceſſitatis
ani ureononen eie ũquid poſſit donari ecci et ciba. Sed quero i. c. eccleſie . c. quici piudicio alteꝛi
NMgrvcnoeſchſeg non b. nõ: ut ẽ donari ecckie que nũ Ded quero i. de no .c. quicũqz ? utꝛobi teꝛiuſ. x
rn ö elinmn lh tex. nõ. quẽ ie que nũdum c. di oꝑ.nũ.¶ Nõ utꝛobiqʒ ꝑ gl. faci .
0 ecotes cl nj no in D de re.iudi. li vi ẽ tenebis mẽti in. c C. dic ꝙ bulo eccleſia r3 Hõ fo Plargo i .facit.c.
geatittus i lin ł ſtꝛuende po nel ea e in legato ranbare ſane nam idẽ aPelſcndi baſili a ſumü ſũpto noca
gaulg eerlcin qꝛ donario e s ad cuſtodiam.20 diu t poſtumus mẽdo differ̃t pprie ãt unũqðᷣq cis oꝛatoꝛiũ
ta hallneu⸗ Grar an ſit quidã ) uerſitaris eſt: qs qqzi don aroriü s Pete iorr iſox p ſe ſt
.l anſn enli d qrat᷑ obligatio ſen ipſt⸗ ↄctus reqrit ꝑſonã . des dornd ſua edifi Pprie locus ad oꝛãd 3
rv dii. e pᷣbẽ. li · Vi. ᷓ a res ut i . cui i debet ibi icare põ .V gduz =
gkenwide ee .li · Vi. ᷣ tex. bñ ut in. c. ſi nibi abnñ ibi celebꝛari põt nec ſin =, aatneK
a rr Mun⸗ .ff. de don x. bñ facit i ſi tibi abñti obus ſequẽtibꝰ ari. de ↄſe. di i uni e licentia or4
ron lecten ſye ae de dona. er in. l. qͥ. abñ n hac mã ⁊? in l. abñ. deß quẽtibꝰ 2 uide di i unicuiqʒ cũ 4,
vonmenn gatũ nõ reqri in. 1. q. abnti. ff. de. acq l. abnti e puil. z in qð le.⁊ nõ.i qʒ cũ du a Slr
vaibi ſued rct d eqrit. pᷣſentia de.acq: poſ ſed n c.fi.de cenſi.⁊ ĩ in.c.patentib
1, g tncns o de lega ij 3 pſone nt. Rſed le a. 7 urꝛobiq; ꝑ J i. 7 i. c. iter di tibus
nceclſeſte n gem no ij. æ banc. rõe l. cum pr. F. ſ nö oſe 3 Inno. alili ilectoſ de d
nlionon s et eam tene mẽ . ponit. Har. i H. ſur ↄſecrata ad h̊ ui Malilica ꝓprie ẽ 0
cſinis anl⸗ eins ic colli e mẽeti. t. Har. i. d. l. ſe re. do.æ qdᷣ uide bo. tex.i prie ẽ eccleſi
e 1 i ſe ge duos effectus iſti n gl. i. in fi 1. ſer do. æ qðᷣ dixi ſuꝑ ſei tex. iuncta glo.in. c· 5
noncen u1 inl i facilius i crus iſtiꝰ pᷣuilegii ex hac gl mütur tñ ſepe i p Wica. d lo. in. ci. ð
i 2 ile⸗ gl. r tñ ſe . e oſe 8
vunno ngat i eccleſie lacrd n pientiendh ſe gerleri qꝛ epᷣs ane gei fe⸗ equoce De gſe. v alta. ſu
miomn l ugt lun iſſet eis inuiti facere poterit dabe , d nin , kene merichun e imu. eccl. cũ s ien bic.
e inannnn Ne MM HD tenet gl. in ſeis Naorn hoc dictum gi ne Pot &h cc licerelinigiinn a ſimpliciter W ultimo 7 &το0
xluinm nen deich geno ducuntur ut anelei ele ador contrariuʒ ãt ad neceſſariã igitnr ad alienatione len de ꝛe. SEn rrge
numluel h n rcrit eps cleri i? hoc nõ. ꝙ aut ſub rauen, red qᷓ fit ob utilitatẽ ? eadẽ rõe puto idẽ zulicnam no Fr E elz ne
ier a icis inuitis: ut beſt cauſa 2 po p̈ eqpantur a i. eccleſie. nã neceſſi i alienatione
sc :utputa quia clerici eqpantur a inre.xii.q.iiſi ceſſitas æ uii
rici ſecu nõ. in gl. in ſununz al tin. xceptio utilitas ĩ
.faci 1
i. c. cum omnes d acit quod in ſinnli ne.7 nod
5 e conſti. Et ex H⸗ i nõ. Inn.
2 ex tex. arguo
R .

,R ⸗ Peme n Teed bena dr J n n P'r Pe Pler pln) at. aner s T pcganne 6“ er ſac An wanmela ‚azt ſae ,
*

¶ De ccc. edi.ꝛep·

ꝙ luramẽtũ pᷣſtitũ in mã iuris reſtringitur ad li
mites iuris ut ſic recipiat limitatões ⁊ pſtrictões
iuris. ad hꝰ tex. op. ĩ. l. fi. C. ð ↄdi. ĩde. 2 i. l. fi. ff.
qui ſatiſ.co .æ uide ꝙ nõ Inno. in. c. ꝑ tuas de
arbi. In Zrium facit qꝛ iuramẽtum dʒ aliqd oꝑa
ri. hinc eſt ꝙ hʒ viʒ clauſule ſi nõ ualet ꝙ ago ut
ago ualeat ut ualere põt.l.cũ pr. S. fiiꝰ mr̃em.ff.
de lega.ij. et in. c. ad nẽam.iij. de iureiur. ꝑ bar.
in.l.ſi quis pro eo.ff. ð fideiuſ.er in.l.ſciẽdũ.ff.ð
H. ob. põt tñ dici ꝙ primũ ꝓcedat qñ iurameniũ
põt per ſe oꝑari.nã adduẽ vinculũ ⁊ ligat ſtꝛictiꝰ
ipſum iuranteʒ ut non conueniat.⁊ qnqʒ accumu
lat foꝝ foꝛo:ut in. c.fi. de fo. cõpe.li.vj.⁊ uide ad
oia pᷣdicta bo.tex. in.c.ex ꝑte tua ð cle. ñ ꝛeſi. vVbi
iurans reſidere in eccleſia põt iuramento nõ ob.
ſe abntare ꝓ neceſſitate uel utilitare ecclie.aut iu
ramentum per ſe nihil aut paꝝ operatur.? tũc hʒ
niʒ illiꝰ cke ſi nõ ualet qd ago ut ago ⁊c.⁊ bno.
ʒ quero an idẽ ſit dicẽdũ hodie i illo iuramẽto
de n alienando rõano põtificc iconſulto. Jo. an.
hic ꝙ nõ quia h iuramẽtũ ex ui. uerboꝝ dzʒ ĩrelli
gi etiã de licita alienatõe ſiue ſit iuramẽtũ pape
ſiue inferior pᷣlato. vr᷑.n. papaouel inferior prela
tus tale iuramẽtum recipiẽdo a ſubiecto uoluiſſe
obuiare ne quid indiſcrete agatur ⁊ ꝓuidẽ eccluſ
eriã in licitis alienationibꝰ.nã de illicita alienatõe
nõ põt intelligi:qꝛ illa etiam de ſupioris licẽtia fi
eri non dʒ. Nuidam tm ↄſuluerũt Zrium dicenteſ
ꝙ etiã hoc iuramtũ dʒ extendi ſolũ ad illicirã alie
natõeʒ. ſʒ dicẽ Jo. an. qꝙ; iſti ſic ↄſulẽtes non potu
erũt poſtea eoꝝ ↄſiliũ defẽdẽ ⁊ 3 eos inducit tex.
in. c. aduerſus J. de imu. eccl. in v. ꝑꝑ iprudẽriam
ubi ét necaꝛia uel utilis ↄtributio nõ fit in cõſulto
papa ne qͥ in diſcrete agat fatet᷑ tũ Jo. an. ꝙ b
eſſer de féo coꝛrigendum: qꝛ eſt multum eccleſijs
grauoſum cũ rõe talis iuramẽti impediant᷑ ſepe pᷣ
lati facẽ ctus ał utił de ꝓximo rum platoꝝ licen
tia ? cũ boc dẽo Jo. an. trãſeunt cõiter doc.h̊ er
mihi plʒ æ ꝓ hoc adduco talem rõeʒ certũ eſt að
recipiens tale iuramentum vr ſibi ꝛefuaꝛe ↄſiliuʒ
ut pʒ er ui vboꝝ ſʒ aſtrictiꝰ ad perẽdũ ↄſiliũ ſuꝑ
aliqᷓ re nõ põt ẽt licite de illa re diſponẽ conſilio
prius ñ petito: ut ĩ.c.uʒ in ueteꝛi de elec. ⁊ i.c.cũ
olim de arbi. ? in. e. nouit ð his ꝗᷓ fi. a pꝛela. facir
ꝙ le. ⁊ nõ in. c.ſi p debil tate de offl. dele.æ bar.
in.l. i. F. ſi plures. ff. de exerci. idem puro dicẽduʒ
de iuramento preſtito de non alienando ſine licẽ
tia pape uel alterius.nã licentia dʒ pꝛecedẽ de re
gula. c. I ? boc tʒ Jo. an. poſt Hoſt. in. c. i. ð biſ
q̃ fi. a prela. Oia predicta arbitroꝛ va ceſſante ſũ
ma neceſſitate.ſi aũt ĩmineret ſũma neceſſitas alie
nandi ⁊æ tantã celeritatem reqᷣreret ꝙ ſuꝑioreʒ cõ
ſuli nõ patiat:tcẽ puto alicenationem poſſe fieri con
ſenſu pape uel alt᷑ius ſuperioris cui fuit iuramẽtũ
talr preſtitũ minime reqſito ar. op in.l. tutor qͥ re
portoriũ.ff. de ãmi.tu.ubi ĩ cã necitatis põt tutoꝛ
iuẽtario ñ ↄfecto adminiſtꝛaꝛe bona pupilli qð al
ceſſate necitate facẽ non põt ad idem ꝙ nõ. Jo.
xij.q.ij.ſine exceptõe.⁊.c.placuit ⁊ hugo.⁊ aꝛchi.
in. c. abbatibus. ea. cã. z. q.? Jo. de fan. in cle.

i. de re. ece.nõ ali. ubi dicit in cãu illius cle. poſſe
fieꝛi alienationeʒ ipune illa ſolẽnitate non ſemata
ſi neceſſitas non capit tantã dilationẽ. ⁊ tʒ pau.in
diſput. ↄdẽnatus ⁊c.⁊ ad h allego bo.tex.in ſimi
li in. c. nullus res ecclie.xvij.q.iiij. ⁊ h nõ.qꝛ faci
unt ad multa maxime ꝓ exemptis hntibus ſuꝑio
2c̊ ĩ remotiſſimis locis.⁊ facit ad idem. c.nihil de
elec. z.l.ſi longiꝰ. ff. de indi. æ: c. fi. de ſepul.li. vi.
2 uide ad idẽ mitas ↄcoꝛdãtias in. c. tũ ex liis de
reſti. in ite. in gl. ĩ bo diſtãtia. ⁊ qð ĩ ſili nõ. Jo.
de lig.ĩ cle. ne in agro de ſta. reg. Itẽ puto hoc in
ramentũ nõ extẽdendũ ad alienatiõeʒ modice rei.
ar. xij. q.ij. tenulas. ? fac fre.ↄſilio.ccij.? uide qð
nõ.·in.c. ut ſr̃ de re.ec.nõ ali.⁊ archi.i.c.abbaribꝰ
palle. ubi ꝓſequit᷑ an pꝛelati citra epᷣm poſſint reʒ
modicã alienare ſine ſolẽnitate: quia dictũ.c.reꝛꝛu
las. vr loqui in epo. ſed ꝙ poſſint allego bo.tex.
in. c. cecteꝝ de dona.? in.c.ad hec.⁊.c.relatum. ij.

ER&εν de teſta/An aũt legatus de lateꝛe poſſit dare licẽ

tiam alienãdi ↄtra boc iuramentũ. uide ꝑ ſpe.i ti.
de diſpẽ. S. ↄſequẽteꝛ v. ceteꝝ. ubi ↄcludit ꝙ nõ.
ar. c. ueneꝛabileʒ de elec. ⁊ cꝛedo ꝙ optime loqua
tur: qꝛ nõ põt diſponeꝛe in hiſ que papa ſibi ſpalꝛ
reſeꝛuauit: ut in. c. ꝙ tranſlationeʒ de offi. lega. ſe
cus dicit ibi ſpe.in v. ſeq.in iura mto pꝛeſtito infe
ꝛioꝛi pꝛelato.nam tũc cũ ipᷣe ↄcurrat cum quolibʒ
pꝛelato ꝓuincie ſue: quicunqʒ ſit ille poteꝛit talem
licentiam dare: qꝛ iuramentũ illud ẽ pꝛeſtituʒ hito
reſpectu ad dignitarẽ æ nõ ad ꝑſonam pꝛelati b
dicit ueꝛũ in v.fi. in fine niſi is cui iſte inrauit ſit
prelatus altius ꝓuĩtie:qꝛ cũ illo nõ ↄcurrit łʒ fate
atur ꝙ circũſcripto iſto iuramẽio poſſit legatus
dare ꝛcctori licentiã alienãdi bona ꝗᷓ ſunt in ꝓuin
cia ſua Iʒ prelatus iſtius rectoris ſit ĩ aliena ꝓuin
cia ⁊? nõ. bn bec dẽa. ſ uide tu de ptate legatoꝝ q̃
di xi in. c. fi de ↄfir. uti.z circa ultimum d ide
ꝙ nõ. doc.in. c.paſtoralł de pꝛiuile. Aucrotir

ca predicta queritu an prelatus qui iurauit non

alienare ł pignorare bona ecclie ſue poſſit fruct?
poſſeſſionũ uende? adx.ł ad.xx.ãnũ.So. guido
hic ꝙ ſic ꝑ.l.pe.F.qrit.ᷣff.ð leg.ij.nec ob. l. fi. C.
de re. alie. nõ alie. qꝛ ibi rem alienauit: bic vo pẽ
ſionem l ipſius pẽſionis fructus.Tenet ẽt ꝙ ꝓbi
bitus alienare locare põt ĩ.c.ãnos:et hoc tʒ glo.
in d.l.pe. S iuſtituro ſʒ glo. hoc reprobat in cle.
i. de re:ecc.nõ alie.doc. hic cõiter tranſeũt recitã
do:ſʒ tu dic ꝙ aut querit᷑ nũqᷣd ꝓhibitꝰ uendere
poſſit pignorare. ſeu an ꝓhibitus emẽ ĩ loco poſ
ſit rẽ pignori capere So.dic ut nõ. Dar. in. l. in
quoꝝ ff de pigno ubi bo. tex.et oĩo nide ꝑ eũdeʒ
in.l. ꝗᷓ hbat.ff. de leg.iij. aliq̃d ꝑ eundem in. l. fi.
EC. de re. alie. nõ alie. aut qrit an ꝓhibit alienare
uendẽ poſſit fructus ſeu locare:et dic ꝙ ſic dũmõ
nõ faciat ad magnũ tẽpus. ut ẽ tex. iũcta glo.iĩ .d.
cle.i. et dic ut ibi nõ.et in iuribus ſuperius all.
Oppo. et vr̃ ꝙ iſta decre.ſit de in dubio.nã cuʒ
ex ↄſtrucrõe eccłe non ↄtingat eccłe ſue bonorum
alienatio fruſtra timebat iſte eps iuramenti uincu
lũ So. duplex colligit̃ ex glo.ij. prima ꝙ iſte epᷣs
ttrepidauit ubi ñ erat trepidanduʒ.qᷓ dicat ꝙ iſte

2

l.N.05 legit ? n c0
ſolit he qy eys biba oli⸗
pyi dinu eccſe calbedrals
li eecleſa ib ſubieln.?5
diz ie g eecſa b nni⸗
ego oere oduetii ii
tolui mitfal ur uir
itinſimadle ir ſccdͤte
omit, al oor aule ſbi ſubiecn
ſhueineligi ur le, no in. .

Mrinmie cccleian d ce

otinnai 5 gica ad peede
1 JYo an. iſo ceeeclis ehff
ipa ci ſno Gbſtu ſeu cimitio ?
onenb io res cor ̃nuiur i
ci nbioi ſubi ſſox inn
aii etcle imones fn Imno iej
a Eide in muneri cinllu cſt
iqreni nmmn ir homnin qn
ueli nitra r deire nr hf i.ln
nune, 00. iliſt nüira f n

Erdemitplci ſigniicnoh⸗ ſoit

Oprimi. i.,,mun? F ö 9 ie t
k.. . ſig. n
nb'nncb ez nepn .
feo.ubi hot lfferein ſricta

ni iz munus czpi poff. an

„

ſae *
enlc
ſ
thiiie .M ¶ De imuni. cccle.
MMezipane la nilnse
non dinr ,Noſe .
ue milknen Cnnt erat uanus timoꝛ.fo ſolait et meli? ꝙ vtĩgebat ĩ ¶ꝛ nõ ꝙ iudex ſecularis nec in ecclia nec i ibi? Via derſala en e ng Dos eener
ie 1db Aetn Punn directe alienatio: qꝛ foꝛte illi parochiani ueniebãt domo dʒ ius ꝛeddere.an auteʒ ſi ofecerit teneat
3 aelle gi gſini ad eccłiã ſuã nunc ãt ꝓpt᷑ ↄſtrucioeʒ noue ecclłie ſnia.dic ꝙ in ecchia ſnia æ oĩs ꝓceſſus iudicis ſe
nmrine darmmtisz ſotfnr, alienabãt᷑ ab ecclia ſua.⁊ ſic puabat᷑ ecclia iſia ſuiſ cularis coꝛꝛuit ipſo facto ut in. c. decct.e.ti. in fi.
mis leis ſrei dis eſte⸗ antiquis parochiaĩs.⁊ h̊ ſo.ẽ ſatis bõa lʒ.n. ñ ali li. vi.ſccus ãt in domo ecclie:uñ licet facere nõ ðᷣ —
Gof Een “ enent 4 enẽt᷑ bõa ecclie alienãt᷑ mñ iura ipius ecclie.fac qðᷣ beat.ſi in facit credo ꝓceſſũ ualere: qꝛ cũ illa ↄſti
Illins oo, “ eſchll 4 le. nõ. i. c. oſtitutꝰ 8 elec. Ex q; nõ. ꝙ iuramẽtuz tutio. c. decʒ ſit penaliſ nõ dʒ extendi ut ibi nõ gl.
gl.i pbo Clſtinig n arlige⸗ . de nõ alienado boa ecclie intelligit largo mõ ſiue Et itelligo ꝙ in domo ecclie nõ dʒ ſecularis ius
nnegoteſtn Nin hö D dnecte ſiue iiꝛecte cõtingat bonox ⁊? iuꝛiü aliena reddere qñ ꝓpria auctoritate qᷓ ex iure publico
ne dingte abtert tio faẽ qð legit = nõ. i. c. nulli de c. ecc. 10 alie. 3 eligit ibi mãſionẽ. ? P tex. ibi qi ꝓ ↄſuetudine
nerfiff ioe⸗ nocſcerei ſoluit fʒ abbatez ꝙ iõ timebat ꝙ coſtruẽdo ecele ſecus ãt puto ubi heret illa gomũ 2ducram ab ec
Eene ditangn ilecd ſiã tenebat᷑ ad doctẽ.de ſe. eccle. l alta ſit. ⁊ ſic cleſia uel gꝛatis vceſſã. HM ibi ſed in publiciſ
minr t archi icabbant 238 bhen ꝓpteꝛ doctẽ alienaꝛe bõa ecclie ſue. . locis ꝙ bona eccleſiaꝝ nõ cẽſẽtur publica ſz Pua .
ncmmseßnn poſſn 1 6. hũc ĩtellectũ ꝙ/ ꝓpt ĩdigẽtiã ppli pot eps cõ ta ĩ Srium allego.c.ratio nulla de pbẽ..xii.q.i.
neſenimregtinc ican Rſtruẽ eccliã de nouo ⁊ eã ẽt doctare de bõis ecclie uidẽtes ⁊.xvi.q.i.c.fi.i.qbus ur̃ ꝓbari ꝙ bona
r⸗ üghoſina obo ſue ar.i.c.aplice de dona.æ.xij.q.ij. bõe rei ⁊ in eccliarũ ſũt uſibꝰ publicis deputata.So. dicerem

cnanmn .
nitlegems gelner dolt gnelici

Nenin anp bi Altgn,
1s deder t rdo gonine pan
lponer in bſ gne pn ſb hit
cgnno*αab”off. gn
In a, in ummo orlio iſf⸗
ic ci e ummr mm olt;
he:quicunqz ir ile voleut almn
Lioraneni ilud epreſtinnz bito
e Ad Norampran b'
ANNNRRernn ſt
Spüneddd nkine
cd d imnmid W Nhnn⸗
icemti alenüdidomnſuninpun
õ
bet denbiletn ehint lhnori
Gepfr ni zciral nſirn
1cfontce niuie. CMianii
Griuron prelams giinet in
moraeboſn ecche ſie hoſſt fiul
5 4a AM Nr i O0. ih
di f.
e.Feridzinecen
aV ren dienoirhhc
Ae nſdiſen 18 Teven a
ſos dmneinn heei hy⸗
are aee 8 cprobn il⸗
uſtimoh c nmin tun
croaie doeh ji bietacene
egan gelil itl cniie

.c.aux.qð intelligo dũmõ ex hbꝰ eccłia ſua nimiuʒ
nõ grauet᷑ ut.ĩ.d.c.aplłice.fa.c i.de re eccl.ñ alie.
li. Vi.⁊ qð legit᷑ æ nõ.i.c.ↄſtitutus de re.do.q̃rto
ſoluit pe. ꝙ epᷣs hẽbat ↄſciẽtiã de iuꝛamento non
ꝓpt᷑ danũ ecclie cathedralis ſue:ſʒ qꝛ dãnificabat᷑
aliqᷓ eccleſia ſibi ſubiecta.?æ h uoluit ſᷣm eũ iſte icx.
duʒ dic̃ ꝙ ecclia tibi comiſſa ẽ ar. c.i.de uſu patł.
ego dicerẽ aduertẽdũ fõmã iuꝛamẽti.nã ſi eſt gña
lit pſtitũ:extẽdit᷑ ad bõa eccliaꝝ ſue dioceſis. ſec ſi
ẽ pᷣſtitũ reſpẽu ecclie ſue ſiẽ cõit᷑ obſeruat᷑tũc.n.ñ
extẽdit᷑ ad bõa ecclie ſibi ſubiecte. ⁊ iuramẽtũ dẽt
ſtricte intelligi ut le.?æ nõ.in.c.penuł.de iurc.iur.

Me imunitate eccleſiaꝝ ⁊ clericoꝝ Nica.

¶ Cõtinnaĩ᷑ h ſyica ad pᷣcedẽtia Hᷣ oꝛdie ſʒ gof.
2 Jo. an. VUiſo de eccłiis edificatis ⁊ reꝑaris qꝛ.
ipa cũ ſuo ãbitu ſeu cimit᷑io ⁊ ſuiſ rebꝰ pᷣmi nõ dʒ
oneribꝰqdꝰres laicoꝝ pᷣmũtur iõ recte pꝰpᷣcedẽtẽ

ſeicã ſubiicit᷑ iſta ubi ð iſtoꝝ immuĩtate tractatiæ
ffi

dnꝛ ecclie imunes fm Inno.i.er munera ſeu

cia. Et dic tu ꝙ munerũ ciuiliũ eſt triplex cquiſio.

nã que dã munera dr ꝑſonalia qᷓd patrimõialia
quedã mixta. ⁊ H̊ ꝓſeqre ut hr̃ i.l mũeꝝ ĩ pᷣn. ff. ð
mune. ⁊ ho. æ i. l.ſt mũera.ff. ð̊ naca.⁊ excu.mu.
Et de mltiplici ſignificato hꝰ vᷣbi munꝰ. nide tex.
optimũ.i.l.munꝰ. ff. ð.v.ſig.ubi dr̃ ꝙ munꝰ capi
tur tribꝰ modis qnʒ.n. capi᷑ ꝓ dono ut ĩ.l.ĩt᷑ do
mũ ff. eo. ubi põit᷑ differẽtia ſtricta inter munꝰ et
donũ qnʒ munus capit̃ p offõ. qnʒ ꝓ onẽ ⁊ hoc
mõ capit᷑ . vn ecclie dur hꝛe ĩmunitatẽ.ſ ab one
ꝛibus ⁊ officijs ſecularibus.⁊ quid ſit ecclia. ẽ. di
xi ſuꝑ ſeica de ↄſecꝛa.ecc.uł alta. . S. c. ꝓx ſqd ãt
ſit cimiteꝛiũ. uide.xij.q.ij. auꝝ ⁊.xvij.q.iiij.ſiẽ an
tiqtus =z. c. q̃ſq́s æ d cimitiuʒ qꝛ cinis moꝛtuoꝛuʒ
ibi tegit. æ uide qðᷣ nõ.i.c.pe.de õ
ndomi
NNadomibus.vcle
ſiaꝝ nõ debet index eccleſiaſticus
iudicare nec oſpicium queere.
Mota primo ꝙ nedũ eccleſie: ſed

etiã eaꝝ domꝰ gaudent imunitate quo ad onꝰ hoſ
pitadi ꝑſonas publicas ad idẽ nide bonũ tex. de

luꝛe ciuili ⁊ quod ibi nõ.i.l.i. C. de epiſco.⁊ cle.

ꝓꝙ iſta bona ecclłiaꝝ ſũt uſibus publicis deputata
eccłiaſticis ⁊ alimõie indigẽtium ſᷣm diſcrenionem
pᷣlatorum ut in ↄriis:nõ ãt uſibus publiciſ laicoꝝ
ut hic. æ. j. e.nõ minus. 6 ex ciſdem vᷣbis ꝙ
iudicibꝰ aſſignãde ſũt mãſiões in loco publico tã
cã hoſpitãdi ꝙ; ius reddẽdi z hꝰ ut faciliꝰ poſſint
adiꝛi.dʒ.n.iudex ſe vᷣbẽ facilẽ in addeundo ut.l.
obſeruãdũ.ff. de of.pᷣſi.hĩc dicit tex. nõ.i.l.i..a
deũdi.ff qn appel.ſit ꝙ qͥs dr̃ hr̃e facultatẽ iudi
cis q in publico ſui copiã facit: nec ẽ ſibi ĩputan
dũ ſi ad domũ ſuã nõ acceſſerit uel ad oꝛtos ut
ibi. ¶ p inſtabo circa declaratõcm tex. una. cum
gl. demũ ueniã ad qᷓdã nõbilia dicta Inn. Quẽo
g pꝰ quis hic appellatur miſſus.So.gl.ii.expõit
ut pʒ in ea ubi dicit fᷣm Moſſi.ꝙ ponit hic ꝓ le
gato principis ſicut legatũ pape uel archiepi uo
camus miſſũ dnicum ut in. c.ii.de regula.⁊æ ꝙ bic
capiatur pꝛo legato principis faciunt ſm Ho. et
nno.⁊ bñ uerba que ſequũtur.nã prio tãqᷓ; de
dignioꝛi facit mentionem de legato ⁊ poſtea ðᷣ ali
is iferioꝛibuſ.nam legatus ẽ comite maioꝛ:comel
iudice: iudex miniſtꝛo. Et ex hac nõ ↄtra pꝛĩcipes
ſeculares ſeu eoꝛum officiales qui ponũt legatos
pꝛincipis ſeu alicuius domini ſen comitis uel capi
taneos gentium armoꝛũ ad hoſpitandum in eccle
ſiis ſeu monaſteriis ſeu eorum domibus:qðd fieꝛi
nõ debet ut hic tum pꝛopteꝛ immunitatem eccleſia
rum ut hic: tum pꝛopter diſſolutiones ⁊ laſciui
as que peꝛ taleſ ibi fiũt ut ĩ.d.l.i.C. de epiſ.⁊ cle.
ubi tex. apertus facit ꝙ legitur ⁊ nõ.in.l.placet.
C. de ſaciꝛoſanc eccle. Oppo.æ uidet̃ ꝙ iudicia
pñt in eccleſia exerceri.ij.qij.c.fi. So glo.iij q
contrarium pꝛocedit in placitis eccleſiaſticis. ſe
cus in ſecularibus.⁊æ nota quod iudicia appellan
tur placita ⁊ alludit in hoc uulgari loci ſecundum
Jo. an. ſimile xv.q.iiij.placita. ¶ Vlterius op
po.et uidetur quod clerici teneantur ad hoſpiti
um. xlij.di..i.⁊ in.c.i.de empti.et uendi. So.
ut in glo.in nerbo nec ad hoſpitium et nora eam
e aant bonam glo. in. d.l.i. C. de epi.⁊ cle.
xtra glo queꝛo nunquid ſaltim ratione con
ſuetudinis poſſint laici uendicare ſibi ius.hoſpi
tandi in domibus eccleſiaꝛum. Solu texts eſt hic
notabilis quod non ualet. ut patet ibi quaſi.

3

Cont punprs ſa. 2o ſa⸗ eot azfer ales

licn ſibi ds hefeiid. re e A, s leen
Ia ſa. 44⁄ ofA — Ao n rd Hα

4 —

(Mοeι . —
X Lber Ts: ſn
S e a e:5

1
Ei 49 „7: Plas HBr de— Dſ

.182.

8

GS

„ 40. *ho ſy an d. e e venss, Beats. drr eer — 11 6

I 5 er ſee⸗ L—.α Lomw l 1* nea- Bn 1

»nubat Di

r g yharis „

We imuni. eecle

p ↄlſuetudie ⁊ elarius tʒ Inno. æ JYo. an.dicit.n.
ꝙ i talibꝰ non ꝓdeſt ↄſuetudo cũ ſit eccleſijs one

. 4 ſertn Duane enſa rere vyhe I= v⸗z, roſa ut i. c. i. de ↄſue. ꝙ nõ. ¶ Sed qro qᷣd ſi ꝑſo

na eccłaſtica ł ſecłaris reſeruauit ſibi certũ cenſuʒ
uk hoſpitiũ ãnuũ in eccla aliq ꝓ recognitõe bnli

cioꝝ ſuoꝝ an tale hoſpitiũ ſit debitũ et reddi de

beat Inno. dicit ꝙ ſic all.xviij.q.ulti. eleurheriꝰ
ꝙ plʒ ad qð allego ꝙ le. æ nõ. in. c. cũ dilecti ð do
na. ⁊2.c. ueꝑ de fo. cõpe. Idem puto ĩ prono eecłe
nam a pricipio põt ſibi reſeruare aliqð ius dum
modo auctas ſen conſenſus epi accedat alr nõ de
quo dic ut le.⁊ nõ.in. c. pterea de iure patro.⁊ in
