h.n.ſcio:qꝛ dephẽdo ꝑ ſeſũ uiſus:⁊ hec ſcia reqͥ
rit᷑ in teſte.iiij.q.ix:teſtes ⁊.l.teſtium.C. de teſti.
ad hãc ſciaʒ iudex nõ põt adduci niſi in actu con
rinuo:uel qn res geſta ẽ corã eo tanqᷓ; coram iu
dice. In actibus vo trãſeũtibus ſen ĩ mometãeis
iudex nõ dʒ talẽ ſciam: ſʒ ex uarijs piecturis:æ ua
rijs ꝓbatõuʒ gradibꝰ adducit᷑ ad creduiltatẽ ꝗᷓ tʒ
mediũ ĩter ſciam ⁊? n ſciẽtiã:æ ad hẽndum ſciam
ſen iſtã crudelitatẽ hẽmus ut dixi multos gradus
ꝓbatõis ⁊ diuerſa nocabula.nã qnqʒ fẽm ẽ occł
tũ:qnqʒ pene occultũ:qũqʒ publicũ:qnqʒ dr̃ mãi
feſtũ:qnqʒ euidẽs. Itẽ fama rũoꝛ odiũ argumtũ
ſuſpitio opio credulitas pᷣſumptio notonum ? ſi.
Occultũ ꝓprie dicit̃ ſicut ẽ ꝙ; ꝓbari nõ poteſt
uñ dei iudicio reliquitxxxij iſt. erubeſcã vi. q. i.

ſi ola facit. l. u) ſunt tirij. ff. de reſta ture De ·

ne occultũ dẽ id qðᷣ ꝓbari põt:ſʒ cũ difficultate.
uñ dictio pene diminuit: ſi nt dictio qi:ut in. c cũ
dilecta de ↄfir. uti. Dublicũ vo eſt nomẽ gnãle
2 qnʒ vif cat᷑ in notoꝛio:⁊= qnqʒ ĩ fama. uñ noto

riũ põt dici publicũ ſic ⁊ hic ↄſtat ꝑ famã. ut eſt.
tex. j.e.c.ſe.⁊ idẽ qᷓi dic de mãifeſto/ nã mãifeſtuʒ
multiplꝛ capit᷑ in iure:qñqʒ mãifeſtũ ẽ quid noto

riũ facti ꝑmanẽtis. ut ꝓbat᷑ij. q..i.mãifeſta. æ=. c. ö
mifeſta.qnqʒ ſũi᷑ ꝓ notoꝛio facti trãſeũtis = nõ
reddeũtis.iij q.v.qꝛ ſuſpecti qnqʒ:⁊ pꝛoprie eſt
ſopẽs de ꝑ ſe dr̃ns a notoꝛio ⁊ hʒ ſe in minꝰ q; no
toꝛiũ.nã ꝓprie mãifeſtũ ẽ publica ſen famoſa inſi

nuatio ex ceto auctoꝛe ⁊ ex ceꝛtis caĩs pueniẽs.

⁊ dr̃t mãifeſtũ a fama:qꝛ fama qnʒ ꝓcedit ex ceꝛto
auctoꝛe:quandoqʒ etiã eſt fallax: nõ ſic mãifeſtũ.
põt.n. ꝓbari:ſʒ nõ ita clare apud alios ſiẽ notori
um YFama vo ſolet deſcꝛibi ꝓut in glo. eſt

illeſe mageſtatis ſeu dignitatis ſtatꝰuitra zæ moꝛibꝰ

Opꝛobatns:iſ iſte deſcꝛibit tn bonã famaʒ nõ ma
lã:q̃ m̃ põt ita ſe hr̃e ad malum ſicut ad bonum.
Vñn appellat᷑ quis famoſus latro.l.capitaliũ. F. fa
moſos.ff. de penis ⁊ ĩ.c ex ꝑte ade.ðᷣ teſti:- ubi ra
ptoꝛes uocãt᷑ nõbiles· ꝓpꝛie ãt deſcꝛibendo ffamã
in gñe ſuo.dic ꝙ ẽ cõis locutio ex viſilibus cõie
turis ſurgẽs.⁊ dixi nõ.cx viſilibus: qꝛ alias pꝛo
pꝛie nõ ẽ fama ſaltẽ quo ad iuris effectuʒ:ſʒ ſt na
ne uoces ppli dc quo plene ꝑ Har.in. l. de mior
F.roꝛmẽta.ff.de q̃ſti.? gl.⸗ doc.in.c.inqſitõis ⁊
c.cũ opoꝛteat de accu/Rumoꝛ vo in mius ſe bʒ
ꝙᷓ fama· uide bonã glo.iũcto tex.ĩ.c. ſup eo ð eo
qui cog. ↄſã.vx.?.xxxv.q.vi.ſi duo.Andiciũ ꝓ
pꝛie ẽ nõbile ſignũ alicuiꝰ dicti rei ſeu facti quod
tum poteſt dici indicium: et nide in. c. foꝛns de
ueꝛboꝛum ſignificatione. nam tot poſſunt eſſe

ſubijcit᷑ neccitati ꝓbãde ⁊? largo modo argumen

inditia et ita negentia. quod induceꝛent iudicem

ad credulitatein et ſufficeꝛent ad ferendam

= Hoernn 7*

— ik= r yu⸗ oπιιι

Auatt D i Rd Dd D

ManwiR fri. 23

—1

.8 αιος α

1 — . . . — .
Ciud 0 pl matuntt . 1 V. naotare 4 dun *2 V. C a ανο 480 wer- *a T B⸗
. .

¶ Ee cobe. cla mu

ſtiã ẽt in crialibꝰ.l.iĩdicia.C. de rei uendi.l.ſciãt
cũcti.C. de ꝓba.c.afferte de pꝛeſũp.⁊ uide qð di
xi.ĩ.e. tertio loco de ꝓba.⁊ idẽ dic de ſi.Sed ue
niamꝰ ad nororiũ qð ſm gl.eſt triplex.ſ.iuris fci
et pſũptiõis. noroꝛiũ vᷣo iuris põt ſic deſcribi ꝙ;
ẽ ſpõtanea ↄſeſſio clara ꝓbatio iuſta ⁊ ĩ dubitata
diffinitio: æ irreuocabilis.et declara. dr.n.ſponta
nea cõfeſſio:qꝛ ex ſpõtanea ↄfeſſiõe in inꝛe facta
oꝛit᷑ notoꝛiũ ut in iſto tex. Itẽ ex clara.et ĩidubita
ta ꝓbatiõe ẽt oꝛit᷑ noroꝛũ ut in.c. cũ olim de v.
ſig. Itẽ ex diff nitõe ſeu ſntia nec põt ãpliꝰ reira
ctari ut hic ⁊.c.fi. ⁊.c.cũ int᷑ de re iudi.nã ꝛes iu
di. ꝓ ueritate accipit᷑.l.ꝛes iudieata. ff. de ꝛc iudi.
æ.l. ĩigennũ. ff. ð ſtatu ho. 2.d. c. cũ ĩteꝛ et dr̃ noto
riũ iuris ex duplici cã:ulł qꝛ in iure oꝛit᷑.i.ex his
q in indicio fiũt ut ex eo:qꝛ iuris artificio ĩduriĩ
dE ex hoc ꝛeſpectu dilligent᷑ aduerte:⁊= notoriũ
qð gl. appellat pᷣſumptõis põt dici notoriũ iuriſ:
nã artificio iuris ĩducit᷑ et tũc ſufficẽt facẽ diſtinc
tionẽ bimẽbꝛẽ ſiẽ dʒ eſſe qtibʒ bona diſtinctio:nã
quddã ẽ notoꝛiũ iuꝛis quoddã facti. otoriũ
inris põt dici duplex quoddã orit᷑ ex his q agun
tur in iudicio quoddã vᷣo ex actibꝰ eriudicialibꝰ
qñ ins nehement᷑ aliqd pᷣſumit ut in filiarõe ꝓbã
da:nã ex ↄiecturis a iure iducris filiatio dr̃ noto
ria:tũc dic ꝙ notoriũ iuris ſeu pᷣſũptionis eſt iu
ris euidentia uehement᷑ pᷣſumpta. Motoriũ facti
nario mõ diffinit᷑:ſed ſufficit ponẽ duas diff rõeſ
ſeu deſcriptõnes. pꝛ a ꝙ ẽ crimẽ ul factum cuius
teſtis ppls ẽ: ⁊ ſilatus locus nõ ẽ ut nõ. Arch. ij.
q·i.de mãifeſta:⁊ nide bo.tex.i.c.cũ dilectꝰ.j.de
pur. cano. ſo mõ diffinit ꝙ eſt clara ⁊ famoſa lo
cutio ex euidẽtia ꝛei ſurgẽs q̃ tergiuerſatione ali
qua celari nõ põt ꝓbatur ĩ. c. ſe. i. c. euidẽtia de
accu ¶ Er h̊ notoriũ fi ẽ triplex.nã quoddã eſt
notoꝛiũ fei ꝑmanẽtis: ut ꝙ palaciũ dnoꝝ ſit ĩ pla
tea:⁊ hoc ꝓpꝛie dʒ dici notoꝛiũ q̃ſi res nota oĩbꝰ
uolẽribus ĩſpicẽ pro h̊ anc.ꝗᷓ ſeł. C.qũo ⁊ qn.iu.
æ. d. c. euidẽria: uñ dicit tex.ĩ. iſta. auẽ. ꝙ uox pᷣco
nis: qꝛ ẽ trãſitoꝛia nõ tranſit ĩ notoꝛiũ:qꝛ paucis
noreſcit ſed edicta ſic qꝛ hñt acrũ pꝑmanẽtẽ.¶ tʒ
ẽ notoꝛiũ fẽi trãſeũtis:⁊ nõ reddeũtis ut ſi ĩ ↄſpe
ctu ppli alis fuit occiſus: nã põt dici notorium
tũc n ãt ꝙ ſit notoriũ nũc ⁊ ſic intelligo qð dixi
de uoce pᷣconis ¶teꝛtũ ẽ noto iũ f inteꝛpellari
exẽplũ ĩ eo qui ẽ paratꝰ ſemp ad mutuãdum ſub
nſuris nã nõ ſemp mutuar: ſʒ ĩteꝛpellati lʒ poſſz di
ci bie actũ pↄtinuũ reſpẽu aptitudinis:ſʒ nõ actꝰ 2=
b ſufficiãr qꝰ ad pmũ:hẽs.n. expᷣdẽis tminos de
claratos: ⁊æ exquibꝰ iudex adducit᷑ qũʒ ad neꝛã ſci
am qnʒ ad cꝛedulitatẽ qᷓ ſufficit ad feꝛendã ſñiaʒ.

R Venio ad fm. ſ. quot hoĩuʒ ſcia requirit᷑ ad ĩdu

cendũ notoꝛiũ fei: æ in h̊ uaria dntur. uide gl.nõ.
i.c. de maĩfeſta iũcto tex.ij.q.i.q diẽ ſufficẽ ſciam
x. boĩuʒ: ſ itclligo illã gl. ꝓut ibi nõ.nã oʒ ꝙ de
tur ſcia totiꝰ uicinie k maioꝛis ꝑtis.ita ꝙ ñ ſit mi
nꝰ.x. vñ ĩ loco ubi n ſt.x. ꝑſone n põt oꝛiꝛi noto
ꝛiũ:⁊ ꝙ ſufficiat ſcia nicinie ⁊ ꝙ nõ requirat᷑ ſcia
tonꝰ ppli uide bo.tex ĩ d.c.cũ dilectus de pur.ca
no. dicit m bic Cal.⁊ bñ ꝙ diſcꝛeins iudex ex ua

rijs circũſtãtiſs ex qitate actus loci et t̃ris arbi
trat᷑ factũ cẽ notoriũ uł nõ.⁊ cõit᷑ dr ꝙ ex tꝛibus
cãtur nororiũ:ex hoĩuʒ ſcia:⁊ loci et tpris qᷓrate
nã opoꝛtẽt ꝙ nõ fat denocte neqʒ ĩ loco ſecꝛcto
nec paucis ſciẽnbꝰ:ſed ꝙ in pubiico ? pateti lo
co. Itẽ de die ne hoĩcs de facili decipiant¶rez
ꝙ in pntia plimoꝝ ut pᷣdixi:ſed ut dixi diſcretꝰ iu
dex hẽbit oĩa pᷣſcrutari diligẽt᷑: nã ẽt de nocte ita

poſſent adhibẽi luĩa ut poſſit hr̃i idubitata ſcia ac
tus ⁊ idẽ dic de ſi d triũ q̃tit ꝓbet᷑ notoriũ

igico ꝙ duo teſt s ſufficiãt ſicut ad ꝓbãdũ f mã:

Vn licet duo nõ ſufficiũt ad candũ nororiuʒ ſuffi
ciũt tñ duo ad ipʒ ꝓbãdũ:qꝛ i oꝛe duoꝝ ulł tꝛiuʒ
ſtat oẽ vbũ de qꝰ uið gl.i:O. qñ.ij.q.i.? qð nõ.
glo. ĩ. l.iij. ff. ð teſti ¶ Eirca qrtũ uʒ nunqd ĩ no
torio reqᷣrat᷑ oꝛdo iuris.dic ↄ. luſiue ꝙ ĩ notorio
pᷣſũpto:ut qꝛ agit᷑ de ↄſanguitate ꝓbaãda fuat᷑ oꝛ
do iuris: ſʒ ibi ẽ ſpẽale.qꝛ ex ꝓbabilibꝰ piecturis
ꝓbai factũ notoriũ.In notorio vo fi nõ reqᷣꝛit᷑
uſqucqᷣqʒ oꝛdo iuris. ſz cõi᷑ dꝛ ꝙ requirat᷑ citatõ
Itẽ ſcia ut ĩi.c.ad nr̃am de iureiur.⁊ i.c.maifeſta
.ij. q.i.? pñt ĩ hoc mła allegari ꝓ et ↄtra:ſʒ uið

te. qð dixi de citatõe in. c. cũ oli de re iudi vbicũqʒ

n. factũ ita notoriũ ꝙ certũ ẽ abnti nullã defeſi
onẽ ↄpetẽ:iũc nõ ẽ neceſſaria citatio qꝛ illa fit ut
ſe defẽdat: ⁊ ſic ĩtellige tex.ĩ.d.c.cũ oli.⁊.l.ij.ff.ð
admi. re. ad ciui.ꝑti.⁊=. c. uenerabilẽ de elec.qnqʒ
põt ↄpetẽ aliqua defeſlo qð ẽ qſi regulaꝛe: et tũc
reqrit᷑ citatio als n ualebit ſnia:et ĩtelligo tex.i.c.
fi. iũcto.c.i.de offi. dele.li.vi.⁊ ĩ cle.paſtoꝛalis ð
re iudi. De ſnia vo diẽ hic Cal. ꝙ reqit᷑:ſed ñ
cũ ſolẽnitate ſolita ⁊ ſic ĩtellige. Inno.i.c.ex ꝑte
de v.ſig. æ ꝙ requirat᷑ aliqlis ſnia vr tex.i.l.ſi ⸗
feſſus ff. de cuſto ⁊ exhi. re. ⁊.ij.q.i.nos ĩ quẽqᷓ;.
litis vo ↄteſtano:⁊ alius oꝛdo indicie rius ſeleni

tarẽ reſpiciẽs neceſſario ñ eſt obſernuãdus pꝛo qq

uide bo. tex. in cle paſtoralis. de re iudi. ¶¶ Zd
ultimũ nũq̃d requirat ꝓpbatio dic ꝙ ĩi notoriſs fa
cti ꝑmanẽtis nulla ꝓbatio reqrit᷑: ut ĩ.c.ſe.⁊ ĩi.c.
euidẽtia de accu. In notorio iuris reqrat᷑ ꝓbaꝰ
ſi negaret: vñ ſi nego ſñiam lataʒ ↄ me dʒ ꝓ bari

plenc. ut in.c.ſicut de re iudi. Idẽ dic ĩ notorio

p̃ᷣſumpto vt in.c. ꝑ tuas de ꝓba. In notorio f
iterpellati requirit᷑ ꝓba lʒ nõ młiũ plena ut ĩ.c.
cũ in dioceſi.de nlueio. in nororio facti trãſeun
tis ꝛcqrit᷑ ppaꝰ plẽa:⁊ ẽ ualð ntile ꝙ iudex a pᷣnꝰ
decłet feuʒ eẽ notoriũ de q uið tex. cũ gl. i. V. de
clãto ĩ.d.cle poſtoꝛal ⁊ h̊ ſufficiãt ꝓ curſu lectõis
nã pleniſſime põt mã exaĩari ⁊ uiðꝛi ĩ locis g all.
B a nos. Si foꝛnicatio clerici E
ita publica ꝙ tranſit ĩ
nororium nec accuſatoꝛ nec teſtis neceſ
ſarins eſt ſed ſi eſt pub. peꝛ ſolaʒ famã n ſufficiũt
ad ↄdẽnationẽ ſola teſtimõia.i.teſtiũ dicta nõ iu
ratoꝝ.ſʒ ſi cx hoc oriret᷑ ſcãdalũ ĩiducit purgatio
in qua deficiẽs. canonice punitur hoc.d. Comu
nis diuiſio. fa ibi nos. ¶ Mrimo nõ ꝙ publicũ
põt ſe hr̃e ad notorium:ẽt ad famam: nem anqʒ

qr̃ aliq̃d publicũ id qð eſt notoꝛiũ qnqʒ id qð eſt

famoſuʒ ut h optime pꝛobatur. Et nõ diligenter

„

he rincindlinge
gicim cbtn
Oierenmn epre⸗
Eilcicos ſetosh
marſ indcepoſe
n iczcohzanonn
nmrenutiezt ſil
gichnocreidinan
ſeniſeni ginon
Gee retrigo cnad der
Neſmtoniſoons nden
Chitnneeſideſ di
toneioeisenabeſd⸗
Neicdninttd Nn
de Niddoneer
None dinegpotlisſ
celere bioſſti
nigichnorcie
io oc owuinß⸗
1gſtußnfins
Potel perp'5
enoſuntſtani⸗
lleicnice
le eönit yn⸗
uſtsnt cig ili
gunet hihß

Honerecngiß

☛

. , rte S . 5 7,,7 a n S Ae ,nn n A
cs gr.1:r d2) Ee. Peie r, Ppt Aen P

iſ⸗ anr ecoha. c'. ? mu

. deg
eenowni Uknd nalece fpri⸗
wnͤ⸗e hoin ardie an in hoc iſtũ tex. ꝓpteꝛ inteꝛpᷣtatiões faciẽdas ĩ ſta ꝓut plene dixi ĩ.d.c.æ põdeꝛa bñ tex. ꝙ ĩ oↄſagui
Pnöͤfar c ſe bis H“ü tutis:⁊? in aliis diſpõibus:ut dixi S.c. ꝓxio. Nõ neis nõ ꝛequirit᷑ ſenectꝰ:uñ ſi als ſunt bone fame
S ſcienbe. . Pint 0 ſing fo tex.aꝑtũ ꝙ ↄcubinatꝰ põt eẽ notoꝛiꝰ ex enidẽ 2 Oditiõis:licita vẽ cohabitatio de a i. d. c.i:
e dieneh ſcgg eabic⸗ dei n tia rei ſine aliqᷓ monitiõe pcedẽte:= põt iudex ꝓce Be ſi tum Eücus ocubigarins
1plimopg n Cecſpigri deꝛe ad penã iponẽdã ſine accuſatiõe ⁊ ſine teſte. * in officijs uitadus ñ
1

noſn de inayr e , caff ſi
noe incC oli dene lucli vbici
btonlii ceniͦ e gbin nulli gefeſi
nc neceſſunig ciano qr illa br ut
Litellge ex i d c.ciol. 2l ij f
hi. pri. ?.cvenerabile de elec. anq;
na gefeſlo q e iſi regulaꝛe er ti
ls i ualebit ſnia:et itelligo tex.i e.
Loff. dele.li. vi.ri de paſtoꝛalis 8
iia vo die hic Cal reqſik ſed i
lia ſic iclige Inno.i.cer Pte
recuirai aäſisſtid f rilt0
nſo 2 cbi.re.1..gi nosi cpii.
no: 7 alus ondo indicierws leni

nereſſano ct obſemics ho 1
n e paſtorals. Ce fe ud. 7

fehuimi pbano qit gi ote li
lla pbanoo reirii: t f.. ſer ic⸗
u. In noworio iunis reqtat gba
inego ſñemn lotaz 9 me 45 Tbari
ut de re idi. Id cic iĩ noon
cb tuns de pbo. In noioſſx ſi
ni pba h no mliü plenatt
. üns dn notorio facti iis
lar e vaſo nile inder 8
i de q nið ter. en gli.

teꝛtio nõ h̊ limitatiõeʒ ad id qðᷣ dẽ ꝑ negatõeʒ
rẽ effici dubiã.l.iij. C. quibꝰ ad li. ꝓcla.nõ lʒ: nã
nõ ꝓcedit illud ĩ notoꝛio facri ꝑmanẽtis:⁊ fac qð
nõ i. l.pꝰ rẽ iudi.ff.de trãſac.æ bo.tex.i.c.ſuꝑ.eo
de teſ.cogẽ. ¶ Arto nõ ꝙ nõ ex qhʒ pᷣſumprõc ſen
ſuſpitiõe oꝛta o aliquẽ põt ĩdici purgatio: ſed dʒ
eſſe tal qᷓ gñet ſcãdalũ: z nõ memini alibi ita bo.
tex.nã mſta iura uident᷑ inueꝛe Sꝛiũ:ut ĩi.c ex ꝑtc
de offi.oꝛ ⁊ ic ĩteꝛ de pur:ca:·⁊ uið bo·texij:q
vioĩbus:ſj dic ut plene ðᷣ hꝰ dixi ĩ.c q̃ꝛ = qñ ij
de accu · ſʒ tene mẽti iſtũ tex ad deag Wi
iſtũ tex·ĩ alio ualde ſingułꝛ: ꝙ quẽadmoð defici
ens ĩ purgatiõe punit᷑: ut cõuictꝰ ita ⁊ ↄtumax in
purgatiõe aſſumẽda:ut pʒ ibi nolueꝛit ul defeceꝛit
⁊c·nã in hꝰ alibi ſunt opi:ut nõ ĩ:c excõicãus de
hẽ. ⁊ in.c.ĩteꝛ dilectos:⁊.c.pe.de pur.ca.plene tã
go ĩ. c.ueꝛitatis de do.æ ↄtu.·facit qð le.⁊æ nõ.iij.
q.ix.deceꝛnimꝰ ⁊ põt ẽt h̊ ſũmi bona pꝛatica pce
dedi ↄ clicos ſuſpectos cũ cꝛia ꝓbari nõ pnt. VUl
timo ex fi.nõ iudicẽ poſſe punire clicũ ↄcubinari

um uſqʒ eo ꝙ ipʒ admonueꝛit:licʒ gratioſe poſſit
pmitteꝛe mõitiõeʒ ⁊ ſic ĩtelligas.c.S ꝓx.alł. In

gl. i. v. nõ ex euidẽtia. nõ bñ iſtã gl.æ idẽ nõ glo.
i.c. maifeſta.ij.q.i.nõ tn puto ſimpłꝛ iſtã glo. Pce
deꝛe:ſʒ reſtrigo eã ad tex. qñ tot ſt piecture ꝙ igi
ueꝛſationi locus nõ ẽ:nã tractat eã pub lice ut cõ
cubinã: nec ſubeſt aliqᷓ excuſatio obfuſcãs pᷣſump
tionẽ iuris:maxie ſi hʒ filios ex ea: ꝓbãt. n. noto
ꝛie ĩcontinẽtiã pꝛnã.lxxxij.di. ꝓpoſuiſti ĩ pn.æ ni
de aliũ bonũ tex. qui dicit ꝙ filiꝰ ẽ argumũ icõti
nẽtie pẽne qbulãs ſuꝑ traʒ. xxvij.di.pᷣuſqᷓ;. ſecꝰ ãt
cꝛedeꝛẽ ubi poſſit ſubeſſe excuſatio: utputa qꝛ hẽt
mẽcʒ ĩ domo ⁊ cꝗ diẽ pediſcquã mẽis: nã tẽ foꝛni
catio nõ ẽ notoꝛia:ſp fuabis õ talcʒ. c.i. Z.ij 5. c.
In gl. ſup v. teſti nõiis ĩ fi. adueꝛte qꝛ teſtioniũ
põt dici duplex. pꝰ d; teſtiũ nõ iuratoꝝ:nã illi ꝓ
prie no ſunt teſtes:ut ĩ.c.tuis de teſti. ſo põt dici
dẽʒ illiꝰ qui deponit de auditu alieno: æ nõ de eo
qð ipᷣe dep̃hendit ꝓpꝛio ſcnſu. iſte ppꝛie ẽt nõ eſt
reſtis: ut diẽ gl.nõ.i. l. ij. ideʒ labeo. ff. de aqua
plu. arcẽ.? ꝓbat᷑ h̊ ſʒ iſtũ ĩtellectũ. teſtis.n. hʒ de
poneꝛe de eo qð ipᷣe ꝑcepit ſenſu ꝓpꝛio:ut hic ⁊ ĩ

+R Hieue ẽé. unõ nõ ſũmo:
Nobis. eue e und nö

Nota ibi mulieꝛculas ꝙ;
mulieꝛes uilis cõditiõis nũcupant᷑ dimi
nutiue ad denoõndũ q peccatũ diminuit de aĩa et

cit. xxxiiij.di. uiduã. o nõ ꝙ iteꝛ ↄſanguineos ñ
ẽ pᷣſumẽda ſiniſtra ſuſpitio ĩcõtinẽtie: ut i. e. cũ in
iuuẽtute de pſũp.ẽ n. iteꝛ ↄſanguĩeos qðᷣdã nãle
fedus ꝓpteꝛ ꝓxĩtatẽ ſanguis. Altimo nõ ꝙ iura
ãtiqua qᷓ ꝑmittebãt ↄſanguineas hitare cuʒ cficis
nõ ſt conꝛecta p.c.i.S. e. hoc pʒ qꝛ h̊ emanauit pꝰ
c.i.in quo pmittit᷑ tal cohabitatio.2⸗ itelligo H. e.

l. teſtiũ. C. de teſti.?.iij. q. ix. teſtes ⁊c. ¶ Abb.

de coꝛpoꝛe famã ⁊ de aliis coꝛpoꝛi adheꝛẽtibꝰ.fa

E niſi ſit notoꝛꝰ h.d. cõis diuiſio. ſa ibi
neꝛũ.pꝛimo nõ ibi pꝛiuſq; penitueꝛit ꝗ ↄꝛio ſenſu
ocp cleꝛicus ſuſpeſus a iure ꝓpteꝛ noroꝛiã foꝛnica
tiõeʒ ĩcontinẽti pꝰ pñiam recuꝑat executionẽ offi
cij quo ad alios.ut ſic licitepoſſunt eius offm au
dire ⁊ hoc idẽ uoluit Inn. in. c. ſicut S. e. an antẽ
quo ad ſe indigeat diſpẽſationc:qꝛ peccatum fuit
notoꝛiũ Inn. in. d. c. ſicut ſentit ꝙ ſic:ſʒ aliud ſen
tit in. c. ueneꝛabili de ſentẽ. ex.ſʒ dic ut le.⁊ nõ. in
c.fi.de tẽp.oꝛ.fo nõ ibi officiũ ꝙ nõ ſolũ miſſaʒ
ſz offm nullũ audire debemꝰa nõꝛio foꝛnica
xxvi.di.pteꝛ. teꝛtio nõ unã rlam ad quã ſemꝑ all.
iſte tex. ꝙ pꝛo peccato moꝛtali quilʒ ẽ ſuſpẽſus qꝰ
ad ſe:⁊ dẽ ſuſpẽſus qꝛ nõ dʒ cum peccato exequĩ
aliquẽ oꝛdinẽ æ maxĩe attingeꝛe ſacꝛamentũ euca
riſtie.quid aũt de exnti in pccẽo ueniali uide gl. 7
Archi. vi. di. teſtamẽtũ qð nõ. ꝗrto nõ ꝙ no
toꝛius fornicatoꝛ ẽ ſuſpenſuſ quo ad ſe æ quo ad
alios ⁊ nõ. ꝙ tex. uri᷑ vbo ſuſpẽſus nec ergo ipe
licite celebꝛat nec cũ licite alij audiũt Quinro nõ
ibi niſi peccatũ huiuſmõi pꝛo alio peccato no
toꝛio ꝛegulariteꝛ cłlicus nõ eſt ſuſpenſus quo ad
alios:nã cũ dixiſſet reſpectu ſuſpẽſionis ꝓprie ðᷣ
quolʒ peccato. Nũc neꝛo cũ tractauir de ſuſpẽſio
ne quo ad alios reſtꝛinxit ſe ad peccatũ foꝛnicarõ
nis: ut pʒ hic ibi huiuſmõi:regulariter ergo a chi
co notoꝛio criminoſo nõ eſt neceſſe ꝛccedẽ diu
ab ecclia pᷣciſus nõ fuerit.uide gl. xv.q.fi.c.fi.⁊ ĩ
.c.cũ nõ liceat de pſcrip.⁊.c.nõne. viij .q.iiij. pꝛo

bat᷑ in. c.pterxxxij.di.arguẽdo peꝛ locum a ſpeci
ali.( Alio norn tres mõs qᷣbus ẽt ↄcubinatus
poteſt effici notorius.ſ.ꝑ ſniam ꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ peꝛ
euidẽtiã rei q tergiuerſione aliqua celari nõ põt.
et ꝓbat iſte tex.iĩ fi. aptiſſime ſñiam quã tenui ĩ.c.
ur̃a S.e. ut ad euitãdũ tales ↄcubinaꝛios non re
quirit᷑ admõitio dũmõ res ſit ita euides q nulla
teꝛgiueꝛſatione poſſit celaꝛi:nã ſi reqreret᷑ admõi
tio ibi iteꝛueniret actꝰ iudicialis:⁊ ſic ꝓpꝛie noto
riuʒ nõ oꝛiret᷑ ex euidẽtia rei:ſʒ potiꝰ ex pᷣſumpti
one:qꝛ noluit paꝛeꝛe monitioni: ⁊ ſic potius eſſet
qddã notoꝛiũ iuris qᷓ; facti:qꝛ iuꝛis aꝛtificio eẽt ĩ
ductũ. Et põdeꝛa qꝛ tex. iſte nullã facit mẽtionem
quo ad caſũ nrjm de notoꝛio qð oꝛit ex ꝓbatiõe
clara ⁊ iuridica:cũ tñ ex ea ẽt ĩiducatur notoꝛium
qn nihil põt opponi õ talẽ ꝓbationeʒ: utputa qꝛ
ocluſum ẽ in cã:ut ĩ.c.cũ olim de vᷣ.ſig.⁊ nõ do.
de rota dici. ccciij. ⁊ foꝛte iõ qꝛ ſic nõ foꝛte oꝛit᷑ in
dubitata foꝛnicatio ct expectãda ẽ ſnia qᷓ de pxi
mo feꝛẽda n gl. pꝛia ibi in aliquo loco pñt
celebꝛare ſupple alta ⁊ clara uoce ſʒ ſubmiſſa uo
ce ⁊ clauſis ianuis hodie licite celebꝛatuꝛ ĩ loco in
teꝛdicto de quo dic ut hẽ in.c.fi. de ſen. ex.li. vi.
(In glfiibi nõ deber ĩ officiis euitari intellige
hoc ut plene dixi in. c. ueſtra g̊ co.
De cleꝛicis coniugatis. ſeica.

. .
—rr IHU 2 „2 ιτ aο1ν

EtA, ,, D s: Aty ps& Acn .
C 65 if gnen, „ Acn notu

2
7

.

— — .
(Niit Acener ſanm oz Smnmeg

9

—K⁸8—N—— .
OOe meſva

Wre Sn.- vrde vaeiat-

AIaE—. erviz 4, f.ra are S=Fena pdar ſ 2 ₰☚ fo-ſv. Aℳ:

—

Ee ui. 7 bo. de.

(Supra uiſuʒ ẽ de clericoꝝ et mulieꝝ cohĩtatõ
ne illicita. reſtat uidẽ merito de eoꝝ cohitatiõe li
cira ul ſic. Quia qnʒ clerici hitãt cũ muleribꝰ ſi
ne figura mr̃imonij:qnʒ vo ↄcto mr̃imonio:iõ 2
in pcedeti ſNica fuerit uiſuʒ de pria cohĩitatõe an
⁊ qñ ſit licita.merito ſubijcit᷑ ð fa:⁊ maxie qꝛ po
terat dubitari nũquid clerici ↄiugati poſſint tenẽ
bnficia et gaudeꝛe pᷣuilegio clcricali d op. 3
Hicã de ſuꝑfluitate:nã hẽmus hũc tractatũ expe
ditũ ĩ qrto li.ĩ ti.qͥ cle.uł uo.ma. poſ.Sol. ſᷣm
Jo. an.ꝙ ibi pᷣncipalr tracrat᷑ de ualiditate mr̃i
monij ꝑ clericũ ↄtracti.hic vo pricipałr tractat̃
vrxꝝ clerici ↄiugati pnt teneꝛe bnficia uel ñ: Iteʒ
an gaudeãt pᷣuilegio clicali:æ an tencãt᷑ defeꝛꝛe tõ
ſurã: ⁊ icident᷑ ttactat᷑ de ualiditate mrimonij.
J qui gS. cericox. Marrimoniuʒ
ↄtractũ ꝑ clericũ exntẽ ĩ
ſacris nõ tʒ ſec ĩ mioꝛibus:ſʒ tũc cogit
limittẽ bnficiũ h. d. duo ſunt dicta. fm ibi: ſed ſi.
pꝰ nõ.ꝙ ſacer. oꝛdo ipedit ⁊ dirimit mr̃imoniuʒ
ↄhendum.idem facit pꝛofeſſio facta tacite uel ex
pꝛeſſe in aliqua ð ꝛeligionibus appꝛobatis:⁊ utꝝ
qʒ pꝛobatur clare in.c.i.de noto viieſ
ꝙ ſacri oꝛdies dicunt᷑ ſubdiaconatus ⁊ ſuperioẽſ
oli tñ ſubdiaconarꝰ in primitiua eccleſia nõ erat
ſicre oꝛdo:ſed poſtea ꝑ ↄſtitutionẽ idẽ fuit ſtatu
tũ in eo qð in diaconatu ur in. c. miramur ð ſeꝛ.
nõ oꝛ. 7. c. a młtis de eta. cet q̃i. æ dicunt᷑ iſti ſacri
oꝛdies ꝑ excellẽriã: nã oẽs oꝛdies ſunt ſacri ut nõ
glo. xxxij. di.ĩ ſũma:ſʒ iſti dicũt ſacri:qꝛ magis ꝑ
ticipãt de ſacr̃o coꝛpoꝛis xpᷣi ⁊ trãſferũt oꝛdiatos
i ſoꝛtẽ dni: ur nõ liccat ampꝑliꝰ ꝛetrocederc.ut ĩi. c.
ex co de elec. li. vi nõ ꝙ dictio ĩ.qnʒ exclu
dit: vñ ðꝛ qͥs. . ſubdiaconatũ qn adhue nõ eſt ꝓ
motus ad ſubdiaconatũ. Et ex ̊ poſſet argui ad
ſtatuta puniẽtia certa delicta cõmiſſa.j.xxx.ãnoſ
ut non ↄprehẽdãt eos qui ſũt ĩ. xxx. anno cũ ſia
turũ ſit penate. et ꝛeſtrigẽdũ putarẽ m Sorium de
ꝓpꝛia ſigmificatõe uocabuli:ſed largo modo põt
ſũmi mõ pᷣdicto:ut hic:⁊ hec larga ĩtẽꝛpᷣtꝛatio eſt
fienda ad penã euitãdã: qꝛ fauoꝛes debẽt apliari:
et odia reſtrĩgi: vt in rła. odia de reg.iur.li.vi.li
cũ qnidã. ff.de li.æ poſt. tertio nõ quẽ ↄpelli ad
agẽdũ pniaʒ:nã quẽamodum pẽum eſt publicum:
ita et pnia debet eſſe publica ad hoc. c.i.ð ſpõ.
= uide ꝙ nõ.xxvi.q.vi.c.fi.ubi uið de mã n
glo. i. ibi uacare itelligunt ipo iure nõ. bene glo.
ꝙ ꝑ ↄtractũ mr̃imonij uacãt ipᷣo iure bnficia cle
rici cõiugati nõ eꝛgo ẽ opꝰ renũtiatõc uel priuati
one: ſ de facto ſpoliabũt᷑ Et circa h̊ aduerte.nã
tex. iſte ⁊ ſiles loquũt᷑ de ducẽtibuſ uxoꝛc:⁊ qꝛ ap
pellatõe uxoꝛis.qñʒ uenit deſponſata:⁊ traducta
ĩ domũ cũ qua ẽ mr̃imoniũ ↄſumatuʒ .xxvij .gq. ij
genuit ꝓbat᷑ ex vbis euãgelij nõ lʒ hõi dimittẽ
nxoꝛeʒ ſuã qcũqʒ ex cã excepta cã foꝛnicatiõis:et

ti licitũ ẽ dimittere ꝑ igreſſuʒ ꝛcligionis mjimo
nio n 9 um t). c. ex publico de cõuer. cõiuSed

Vxoꝛ nũcupat illa cũ q̃ mr̃imoniũ eſt ↄſumatũ:ut
diè rex.ĩ.d.c: ex publico. Qnqʒ appellat uxoꝛ ca
cũ q̊ mr̃momiũ ẽ ↄtractũ interueniẽte dumtaxat

¶ Sed op. 5“

cõſenſu de puti:ut ĩ.c cũ ĩiciat᷑.xxvij.q.ij.⁊.c.ſi.
de ſpõ.duoꝝ Onqʒ ſponſa ð futuro uenit eppel
latõe uxoꝛis: ut.l.nõ ſine. C. de bo. que lib.⁊ facit
qð nõ.glo.i.c ⁊ ſi -ps de iureiur.i Vn admutet
iõ dubitaĩ᷑ qt appellat᷑ uxoꝛ in mꝗ nr̃a:ui ſic va
cẽt bñficia ipſo facto Jo. an.⁊ cõ teꝛ doc. dicunt
ꝙ ꝑ ↄctũ ſpõſalioꝝ ð futuro nõ uacãt bnficia ip
ſo fẽo. ar.l. ea ꝗ ff. ad municip.ubi dr ꝙ ea q tm
ↄtraxit ſpõſalia de futuro n murauit do micihuʒz.
Irẽ quẽadmodũ ꝑ adeptõeʒ ſcði buficij non ua
cat primũ niſi ſit ple traſlatus ad im ut i. C. cũ in
cũctis de elec.⁊ i.c. cõmiſſa. eo. ti. li.vi ita per ⸗
ctũ ſpõſalioꝝ cũ adhuc nõ ſit ple trſlatus:⁊ idẽ
mmt dni de rota deci. xxxi. Itẽ ꝓprie ſponſa nõ ẽ
uxoꝛ ſʒ promiſſa: unde dr̃ a ſpõdeo ſpõdes:ut nõ
ſuꝑ ꝝica de ſpõ.⁊ facit. xxx.q.v. nꝛates. p ↄcium
vo mr̃imonii ꝑ vba de pnti uacant ipo facto et
copła nõ ĩteruẽiẽte:q; exeꝛcuit actũ oĩo ↄtrariuʒ
clhicatui: æ illa uero uxor eſt nec dʒ bẽe uxorẽ car
nalẽ ⁊ ſpũalẽ uẽ. n. ꝑ. actũ ↄt:aꝛiũ renũtiaſſe bene
ficio ⁊ hr̃e illud ꝓ deꝛelicto ar.c. ex tranſmiſſa ð

renũti. ⁊.c.cũ renũtietur. xxxij.q.i. Sed dubuat

qd ſi ſponſa de pnti irauit monaſteriũ aniequaʒ

. —

eẽèt cognita tñt doc. ꝙ bnficiũ nõ recuꝑat cleric⸗

qꝛ ſemel nacauit ꝑ ↄlꝛactum mr̃imonij:⁊ bene lo
quũtur. opus.n. ẽ noua collatõe:nam ius ſemel
extictũ ampliꝰ nõ r uiuiſcit łʒ eſſet cã extinguens

vij. q.i.q; ꝑiculoſum de oſe. di. iij qᷓris. ¶ In

ea glo.ibi æ hodie nõ tʒ:dic ut ibi nõ. glo. na ibi
pnt illa iura ĩtelligi: ur hẽant aliquid ab eccla i ſti
pẽdiũ n ĩ titulũ:⁊ ſic ct poſſet hodie fuari ila in
ꝛa ubi oↄiugati eẽnt ualde pauꝑes ⁊ bõc ↄditiõis
In glo. fi. ibi ⁊ pꝛiuãdi ſunt bi ficijs. põde:a bñ
gl. ſentit. n. ſi ↄſtitutus ĩ ſa ꝛis de facto ↄtrahit
mẽimoniũ pꝛiuãdus ẽ ꝑꝑ delictũ bnficijs ſuis: et
ſentit ꝙ opꝰ ẽ pꝛiuatiõie.ſ ꝑ ſniaʒ. ⁊ ſic ꝙ nõ ua
cãt ipo iure ſiẽ qñ tenuit mẽmoniũ Jo. an. tʒ ꝙ
ipo iure nacãt ne iſti ſint melioꝛis cõditiõis q uli
cite pxeꝛũt qᷓ hi qui licite. c eũ qͥ de pᷣben.li.vi.?
.c. nuꝑ de biga.ſʒ pemer. Jo. an. aliud ſenut i. c.
iohes.j.e. ubi lanꝰ attigit hũc articulũ.ibi.n.ſj ꝑ
mblia vba ↄcludit tria. qnʒ.n. mẽimoniũ n iʒ ex de

fectu ↄſenſus: ut qꝛ clicus eꝛat furioſus:⁊ bñj

nuit ex defeciu etatis ſpõſe ul ſpõſi:æ idem qꝛ iſia
ſunt potius ſpõſalia de futuro.c.pꝛimo c ſpo. li.
vi. qnʒ mrimoniũ nõ tenuit ꝑꝑ oꝛdinẽ ſacꝝ: ⁊ hb“*
caſu dicit ꝙ pꝛiuãdus ẽ bnficijs ſuis ꝑ ſniaʒ niſi
cũ eo diſpẽſetur:⁊ põt m eũ cps diſpeſarc ar.c.

ſane. ij. . e. niſi Zxiſſet de féo bigamiã ut ĩ.c. nuꝑ

de biga: ? ſic ibi tʒ opi.hꝰ gl. æ adde nõ.x Dar.
bꝛix.i.q.q̃ icipit clericus quid: ubi cõcludit ꝙ ſi
cleꝛicus ↄxiſſet cũ ↄſanguiea ꝑdit bnficia: qꝛ ꝗtũ
in ea fuit matrimonium contraxit. reſpondet ipe
ꝙ ibi cx alio defectu non tenuit matrimomu; ſci
licet pꝛopteꝛ conſanguinitatem unde cleꝛicus i mi
noꝛibꝰ ibi uoluit oĩio mutare uitam. Sed in eaſu
noſtro cleꝛicus in ſacuis non potuit uelle mutare

uitam. L ex bis elicit᷑ ꝙ ſi clcus in minoꝛibꝰ
egit ↄtrabeꝛe matrimoniũ: ſy nõ tenuit ex glio de

N

ficia
nõ uacãt ⁊ hclariſſimũ:qꝛ nõ peccauit.qnʒ nõ te

tteti abibia
ocliltus oi⸗
Poltcchertn lns ſl
iinuſ Er plansde
foni Ceicgspan vific⸗
Plrßigi Cericl
ciohest dim.
Qi⸗
e.
Aorkcinnd⸗
irrtnrign
/ ind. o⸗
Ceſherſe der
ierd od
Cſns NNopoſt
letillcpa
gans no gulut
obisce lpus ibii
Prouen bioffel
Cicvstorerorneni
nnſrerfif cti
Polugins itci
Iidorclntünd
ore noruikoſen
nianie Poſt zro⸗
Pnontitſotiho
inzenitguͦr
rice etffnn
de niinim
l .„
wiieneme
nloni
i mmdinn
icnt gicczshen

mict⸗ Nhan⸗

Chanie
(Ngle e

ðUB Alu* 1r zid Slega „,„,12 C Xa/ H õ ⸗ ,h .1 f⸗noutο 1 A-

f „

ndepenn e cle. coniuga.
duo tic ci
nz NE

a 5
Wwasenl Ponſa S

ſne errd eni
Soice . . cebo⸗ 1

ler. cOrniſſa. eo

a deci. .
Nomſinunde , ie gpne ſonſa o⸗
eſddfit o ſhöcesnr
noni ddz d,.es. Zannnn
eueſete:n erecnit i eeer

in dio orari
ec⸗ Drrarin
l nero nror ſt nee tbenmee,

in gu grni
e.n. .gg otani feyineſſebene

. iuu P exlio or cer mnſnſh
uit monaſteniᷓ ntcna;
Iñt doc bifiii no lecupet celeric?
Caut p Anactum miimong:r bene lo
.n. nona ollatöe:nam ius ſemel
nö r mimiſat heſſet ca extinguens
Picnloſum de oſe. .iii qris. In
Lbocdeno edic ut bi nö. glo. nͤbi
Aitelligi:tur heant gliquid ab ccchz iſi
nmli:c ſic et poſſet hodie fani lan
gan eent valde paupes 1 böc odtnos
ibi T puvidi ſunn bi fais. poceng bij
Gſiolhwrnsi ſ ns e tactd orcht
ipunidus e p dclici büficis iis
ps paluanoe. Pſiig; Tſi on
eſcqñ mmuit nu moniũ Jogn 69
cit ne ſi ſut mclots cllos qll
bi gul lcite ei Geben.l. vit
ga Fenr Yo.an alnck ſeuti.
bi an attigit hüͦ driaſk n
ludt mu. ny... naimon n n ee
: ul qe licns eit funolu “
danſſimi: no S rſie
memns ſoſe tl ſeſte⸗ E
ſpöſala de und an eneh
hnoni no tnuteb aa ſuy
ptujels ebificis di intas
au: hor n c che . .
iſi ſen lefe bigt⸗ ſo. Per
hitz ohicb ger⸗ bicölucing
cipit dencwsen biͦficia:cn Ii
ſech mnguce cſvonca ,e

len in per)

n⸗
— mmmun,
defecun lenhs
Manſngminr Salnant
nolut oo na iel nuun⸗
ius in ſis noſ in nnoi
S

s.7 bificta

feciu extrinſeco ꝑdit bñficia:⁊ iſtã glo.tenuit do.
An hic.ſ.ꝙ ↄſtitutus in ſacꝛis nõ ſit pꝛiuatus ſʒ
pꝛiuãdus.⁊ mouet?᷑:qꝛ cqꝗ pꝛiuatiõis elicit᷑ cx.c.qð
a te: ⁊.c.diueꝛſis.j.e. qꝛ nõ põt deſeꝛuire uxoꝛi ⁊
bñficio:ſʒ in ↄſtituto in ſacꝛis ceſſat ̊ rõ cuʒ mr̃i
moniũ nõ teneat ⁊? ↄpellat᷑ dimitteꝛe uxoꝛcẽ. Ego
teneꝛẽ aliã opi. ꝙ; ſit pꝛiuatꝰ ipſo fco ſiẽ ſi teneꝛet
mẽioniũ pꝰqꝛ va rõ ꝑditõis bnficij ẽ tacita renũ
ciatio ſeu hitus ꝓ ðꝛelicto qui cauſat᷑ ex Zctu mr̃i
monij cũ elegeꝛit actũ oĩo ↄꝛũ clicatui.vñ q;tum
in ſe fuit hũit beneficium ꝓ deꝛelicto:ad hoc tex.
in. d.c. ex tranſmiſſa:æ quod nõ. Inno. in. c.i.de
apoſta. 7. d.c.ↄ renũciat᷑.itẽ pſuppoſito ꝙ cã ꝑdi
rionis eſſet illa allata peꝛ do. An. nihilominus di
ceꝛem adhuc uacar ebnficia ipſo facto ꝓbatur ꝑ
ſile ꝑ adeptionẽ ſecũdi bnficij curati nacat pꝛimũ
ipo facto:quia reddit᷑ ipotens ad fuiendũ utriqʒ
ut in. c. cũ ſingla de pꝛebẽ.li.vi.⁊.c.relatũ de cle.
nõ reſi. cũ ſi.⁊ tũ ſiquis adipiſcit᷑ fm de facto ua
cat pᷣmũ ipo facto: ut i.d.c. eñ qui:ad idẽ.c.qᷓto ð
trãſla.pla.ubi eps traſferrẽs ſe ꝓprio motu ad a
liã cathedrã caret hĩbita ⁊ ãbita.ita ĩ ꝓpoſito in
odiũ iſtius qͥ uoluit öhẽ mẽimoniũ carnale cũ nõ
poſſit debeat m effectus ſurgeꝛ õᷣ eũ:ac ſi mꝛimo
niũ tenuiſſet Ex pdictis hẽs an ⁊ qn ex ↄctu mĩi
monij cleꝛicus ꝑdat bnficia ſua.an autem ? quan
do ꝑdat pᷣuilegiũ clericale. Jo. an. tractat in. d.
.c.iohes ⁊ ibi dicitur.
A ne. Coõiugatus ad adminiſtratio
nẽ ⁊ ad oꝛdinẽ eccleſiaſticum
uł bnficiũ nõ ꝓmouet᷑ niſi caſtitatẽ pꝛo
mittat ⁊ nõ ſir bigamꝰp.d.pꝰ dictũ.fᷣo exceptio:
ibi miſi. ¶ prio ꝙ clicꝰ ↄiugatꝰnedũ bñnficia
eccliaſtica:ſed nec ẽt adminiſtratõem eccłiaſticam
br̃e põt:⁊ puto ꝙ ꝑ h̊ vbum adminiſtratõeʒ ſit h
caſus ut nõ poſſit eẽ uicariꝰ epi:qð tñt doc.i.c.
i. e. ti. li. Vi.ſʒ ꝑ als ꝛõcs dnt.n.qꝙ cum cłicus piu
gatus nõ gaudeat pᷣuilegio eceleſiaſtico niſi ĩ du
obus de qous ibi ĩter q nõ reꝑit iſtud nõ poteꝛit
ꝓmoneri ad h officium. 6. fo ꝙ quandoqʒ
clicus uouet ↄtinẽtiã. expſſe ⁊ ſic tenet᷑ nõ ſolum
ad ↄtinẽtiã ex ↄoſtitutiõe eccłie:ſʒ ẽt ex uoto quod
an ſit ueꝝ gñalr dicã ĩ.c.cuʒ oli.j.e. ltio nõ
ꝙ piugatus qͥ ↄxit cũ unica ⁊ uirgie põt ꝓmoue
ri ad ordines:dũmõ ꝑmittat ↄtinentiã ⁊ intellige
uxore moꝛtua uł ↄſentiẽte ꝓut nõ.ĩ gl.i. Sʒ qꝛo
nũquid poſſit ꝓmoueri ad oꝛdines mioꝛes ⁊ dic
ꝙ nõ ut ĩi. c fi. ð̊ tẽp or.li.vi.un uerbũ ſacꝛos oꝛ
dines capit hic gnãliter: ur ↄphendat oẽs oꝛdies
? idẽ dic de bnficijs:ut ĩdiſtincte nullũ beneficiũ
poſſit hr̃e in titulũ:an ãt diſpẽſatiue poſſit bẽre
dicet in. c. ioannes.j. eo. In glii ibi ſeqſt:atõ
mãſiõis cubiculo:nũquid at ſufficiat ſeꝑatio quo
ad lectũ tm:an dẽant ſeꝑare ſe quo ad hitatõnem
dic ut gl.i. c. eps. benedictionẽ. xxvii. di.⁊.c. oĩo

Gρα.xxxi. di c gnl an 7 qn liceat alteri ↄiugũ intra

ꝛe religionem dicet᷑ in.c.ex.parte de conuer.ↄiu.
In gl.fi. ibi qdã dnt ꝙ nõ põt ⁊c. hãc.opi.te
nuerũt Gof. Hug. æ Ho. ꝗqᷓ multũ ĩ iſtãt ? ꝓ
bant leges ciuiles dicẽtes.ↄiugatũ nõ ꝓmouẽð

niſi hũeꝛit uxoꝛẽ ex vᷣginitate nõ cõcubinã ĩ auẽ.
qũo oʒ epi.F.i.⁊ in h̊ multũ iſtant:ſed opi.gl.nr̃e
que.j.ſubiicit᷑ cõiteꝛ tenet̃ ⁊ lʒ Jo.an. hie trãſeat
recitado.d. Moſt.m gl.ſua poſita ĩi.c.unico.e.ti.
li. vVi. ʒ cũ opi.hꝰ gl.⁊ ibi uide latiꝰ. Idem ſentit
gl. ĩ. c. qtis.xxx.q.vV. ⁊ ĩ.c.ĩnotuit de ele.optĩe facẽ
.c.tãta qui fi.ſint le.nã in fauoꝛẽ mẽimonij fingit
mr̃imoniũ a pꝛinꝰ fuiſſe Zctũ:⁊ ſic eſt cõfoꝛmitas
& unitas iter iſtos æ multũ mouet me in hac opi.

ꝙ h̊ regularitas ſit de iure poſitiuo:qð nõ.ĩ.c.ij.

de biga.iõ cũ ſit odioſa ⁊ contrahat᷑ ſine delitto
⁊ ex ꝑmiſſiõe apli dʒ fieꝛi ſtricta ĩteꝛpꝛetatio. nõ.
Inn. i. c. ad audientiã ð hõi.iura gꝰ que reqrunt
uirginitatem tpe ctus ha bueꝛũt reſpẽm ad effe
ctũ ut dicatur coꝛꝛupta peꝛ aliũ.unde h opi.ſatis
ẽ eqoꝛ ⁊ attẽdenda ẽ multũ loci conſuctudo/ ⁊ ſi
uis ſcire qᷓre bigamus uel coꝛupte maritus non
poſſit ꝓmoueꝛi ad cleꝛicatũ.dic qꝛ cleꝛicus dʒ eſſe
miniſteꝛ xpi.i.ſacꝛamẽti.ideo iĩdecens cſt illuʒ pꝛo
moueꝛi qui patit᷑ aliquẽ defectũ ĩ aliquo ſacramẽ
to ſicutpatit᷑ ille qui diuiſit carnẽ ſuã ĩ plures uel
hũit coꝛꝛuptã.nã mr̃imoniũ ẽ maxiuʒ ſacrm in cc
cleſia:ut in.c. debitũ de biga.⁊ ↄiunctio carnalis
deſignat ↄfoꝛmitatẽ que ẽ inteꝛ xpᷣm ⁊ eccleſiã mi
litantẽ peꝛ aſſumptionẽ carnis hũane: unde ſicut
fuit caro unica ⁊ pu:ia:ita unicũ dʒ eſſe mr̃imõiuʒ
2 purũ:ad h̊ ut ecclia recie illã unitateʒ poſſit pᷣfi
gurare:⁊ de h nide latius in.d.c.debitũ: ⁊z ꝑ gl.ĩ
.c.quaꝑꝑ.xxvij.q.ij.Eſt ẽt ĩ mꝛimonio ↄiunctio
aĩioꝝ peꝛ quã deſignat᷑ charitas ſeu ↄiunctio ĩ cha

ꝛitate inteꝛ deũ ⁊ fidelẽ aiam. Eſt cꝛgo mr̃imõiuʒ

maxiuʒ ſacꝛam ntũ: qꝛ deſignat illas duas res ſa
s de quibus ſupꝛa dictum eſt.
Si cleꝛicus in mi
Buod 9te. noꝛibus bnficiatꝰ
mr̃imoniũ phit pᷣuat᷑ bnficio ⁊ ſibi reſti
tuit᷑ qdᷣ dedit ecclie hoc.d. ⁊ iĩ hoc ultimo ẽ caſus
nõ.⁊ multuʒ alł.Cõis diuiſio.fᷣa ibi id uolumꝰ q
ſubdinidit᷑ in duas ꝑtes.fa ibi ſane ¶prio nota
quem nõ poſſe deſeruire carnalibus deſideriis et
diuinis officiis:æ hec fuit una cã qᷓre elicus fuit ĩ
dicta ↄtinẽtia.ad idẽ.c:diuerſis fallatiis.j.e.ti.
I fo nõ ꝙ ↄiugatus dẽ imũdus reſpectu dino:ũ
Z facit rõ tex. clericos oꝛiẽtales ut non ſint ita
mũdi ⁊ ita diuinis intẽti quẽadmodũ clerici oc
cidẽtales ltime cõtinẽtcs¶ Altio nõ ꝙ ↄfeꝛrens
tpe igreſſus aliq bõa collegio:põt inde recedens
illa repetẽ ad idẽ.l.i.ff.de coll. illicitis.? an hoc
ſit Vm indiſtincte.. ſubiiciã cũ gl. ¶ In gl. fr. V.
uoletes ĩ fi.nõ.bñ.gl.iũcto tex.cx.q collige ꝙ cõ
ſuetus peccare difficiliter a peccato abſtinʒ:un ali
bi dicit tex pulchre hũane nẽ eſt ↄſuera ſũma af
fectõe diligẽ æ abhorrere ea que ĩ diſſuctudinem
abierunt.xxiii.q.vi..fi.? hẽs unum modum ex
quo diffi cile fuatur ↄtinẽtia. iᷣm collige ex.c.ec
cleſiarum principes.xxxv. di. vʒ ꝓpter delicigs =
epulas ad idẽ.c.a.crapula de vi.⁊⸗ bo. de ( In
glo. ii.ibi caſtitas ẽ cum ꝓpria uxoꝛe nõ. bn gl.
⁊ hẽs tex.ualde nõ.in.c.nicena. hic alle.et non
alibi ita tex. expreſſus ⁊ alle.iſtum.textum. Har.

— –—
A bex, * ν p s aS 1iredn enJierr,
.

6 162 1 mss 4 Irrte ürrene gr

XNuaz ſn lonuano friat ei ſirn is P= rj r Bwacnα u

Vn 9 211

—,—
We ee

Caa

(

1

16 . v Ere z3 ſert

42 t. „n. 4. E

„ 7 .
) c an, Sa .— ALI⸗e-31 P mat

S£ 4² , r, ſerfer. V = eritr nn r . rfe f ſe

Mecobacl. 2 mu.

in.l.mulier. O. cũ ꝓponebat᷑.ff. ad treb. ad.q. ut
uxoꝛ nõ ꝑdat relictũ ſibi fqʒ ſi caſte uixerit trãſeũ
do ad ta uota niſi aliud ſenſerit teſta õ ſeu aliud
bẽat cõis uſus loquendi ? idẽ nõ. Dar. C. ſſi fo

nup. l.i. æ facit ibi tex. cũ auc.ſua:ſj aꝑte ꝓbatur
in. d. c. nicena. nã greci ↄiugati caſtitarẽ fuãt als

n pnt fũgi ſacerdotio cũ ↄꝑãnt dis ⁊ ãgelis rõe
officij ſacerdotal.c.cũ ex iiuncto de heẽ. poſſet ẽt
alr ſendẽ ad tex.ꝙ qñ ſreqnt ẽt cũ uxoꝛe peccad
uident᷑ imũdi ad admiſtrãda ſacramenta: ? an et
qn peccet maritus cubãdo cũ uxore uide.xiij.di.
nerui.xxiij. q.iiij. Vir cuʒ ꝓpꝛia uxoꝛe.et ibi ĩ ſũ.
et glo. ualde nõ.qᷓ̃ ponit qtuoꝛ cãs ex quibus uir
cõmiſcet᷑ cũ uxoꝛe.xxij.q.ij.c.q̃cqd.dieo plene ſt
ſica de ſpon/Et in fi. glo.boati.ponit hic. viij.
cãs qre clerici ↄtinẽ dñt.pꝛima qꝛ dnt placar̃᷑ deũ
oꝛõnibꝰ? nõ pnt placare niſi ci placcãt.iij.q.vij.
ĩ grauibꝰ placẽ aũt nõ pñt ſi carnalit᷑ uiuũt fa
qꝛ ðs ſpũs ẽ iõ ipᷣi ðᷣo.dediti ſpũalr non carnalit
uiuere debẽt . tertia qꝛ ſũt ſodales ãgeloꝝ fᷣuiũt
eiz deo cui ⁊ illi deſeruiũt : quarta qꝛ itendũt ge
neratõi ſpũñali iõ ſpũalr uiuẽ debẽt.quta cã cum
ſancta mĩſtrẽt ſãcti eſſe dnt.vn diẽ deuſ ſãacti eſto
te qm ego ſcũs ſũ.lxxxij.płimos et.c.ſe..ſexta ·
alios mũdẽt.i.q.i.ipi ſacerdotes.dnt ipᷣi eſſe mũ
di ſeptĩa qꝛ hñt ſponſã.ſ. ſapiẽtiã ſeu dei eccle
ſiam .octaua ut ex toto ſint ipius dei ⁊ nõ diuiſi
nã ↄiugati ſũt diuiſi in duo ut in.c.diuerſis pᷣallł.
et iſte ꝛões ſatis faciũt ut et oꝛiẽtales clertci debe
ant ſeruare ↄtinentiã non tñ peccãt nõ ſeruando
.c.cũ oliʒ.j. e.⁊ ꝑ dico ꝙ licet cleꝛici ꝛedderẽt᷑
melioꝛes ſeruãdo ↄtinẽtiã tñ ſi Zherẽt cõiugia li
cita nõ peccaꝛẽt p. d. c. nicena.ſi ↄſtitutio eccleſie
non obuiaret. In glo. fi. nõ. hãc glo. uſqʒ ad fi.

ad quã quottidie fit ꝛemiſſio æ ponit quatuoꝛ ſo:

ſatis ſubtiles. rima ſo.ꝙ ſi ſua ſpõte ꝛeceditñ
recuꝑat bona:ſecus ſi cũ aũctate ſuꝑioꝛis.⁊c.gl.
ipꝛobat hãc ſo. qꝛ iſte clericꝰ de quo hic ſua cłpa
recedit ab ecchia æ nibilominꝰ bõa ſua ꝛecuꝑat.pᷣ
impuagnatio glo. cõiteꝛ ĩpugnat᷑ a doc.qꝛ ſi clicꝰ ĩ
