mioribꝰ nõ ualʒ ↄtinẽ licite öhit mrimoniũ.iĩmo
E ↄſiliũ apłi ut quiſqʒ hẽat ſuã ſi alr foꝛnicatõem
nitare nõ poteſt. xxviij.di. de his. Itẽ ſi eccla reti
neret iſtius bona ↄpelleret᷑ indirecte ad deſiſtenð
a mr̃imonio qð fiendũ nõ ẽ cũ itegritas corpoꝛis
debeat ꝑſuaderi nõ autẽ ĩperari. xxxii.q.i.integri
tas.et ideo hec pᷣma ſolo.ſatis poteſt ſaluari ĩ ca
ſu ſuo nt.. dicã ¶¶Fa ſo.ẽ ꝙ aut donatio fuit fa
cta tpᷣe ingreſſus aut ſine aliquo igreſſu p caſu r̃
nocat᷑ donatio reuocato ĩgreſſu ut hic ⁊ in ↄcoꝛ.
2 caſu nõ:et nõ. bñ hanc gl.ſo.ex qua collige ꝙ;
donãs bona ſua alicui collegio ⁊ collegiũ itrans
ur̃ donaſſe intuitu ingreſſus
mia fit reſtõ bonoꝝ ſccus de iuꝛe ſtricto.¶ on
tra hãc ſo.facit iſte tex.qᷓ nõ uti᷑ vbo ſapietis:in
dulgẽtiam imo potius ↄrinm dũ diẽ rẽa uia dẽnt
reddire ⁊c. ⁊ maxie hoc inuit uerbũ dʒ ꝙ ex ꝓpo
ſignifieato ĩportat neceſſitatẽ ut nõ.glo.in cle.at
tendentes de ſta. ꝛe. per. Mar.i.l.iii.C. ð̊ pigno.
qᷓꝛta ſo.diſtiguit ĩter collatõem bõꝝ expreſſe

„
*

ertia ſo.ẽ de

factã ⁊ tacitã ut pꝛio caſu nõ ſit locus repetitõi =
2 ⁰ ſic ⁊ ita gl. ux ĩtelligẽ iſtũ tex. ſʒ certe h̊ᷣ lʒ nõ ⸗
gruit lie q loquit᷑ de expᷣſſa collatõe ut pʒ ibi aliq̃
otuliſſe noſcũtur.ſʒ certo caſu iſta ẽ bona conſið
deratio ut.j.dicam hoſti. hic. ?æ Jo.an.poſt ecum
diſtiguunr. ꝙ aut qrit᷑ de ingrediente religionem
aut eccleſiã ſecularẽ.pꝰ caſu ſi nõ fecit ꝓfeſſionẽ
oĩia bona ꝛecuꝑat inde ꝛecedẽs ar.c.ſuꝑ eo.et.c.
ſtatuimus de regu. Si vo fecit ꝓfeſſionem tunc
ſi receſſit licite recuꝑat bona ut hic ⁊ i.c.ex tranſ
miſſa de renũ.cũ ſi.ſecus ſi illicite puta ſine ſuꝑio
ꝛis licẽtia ar.c.licʒ de regu. De ĩgrediẽte ecceſiã
ſeculaꝛem dicũt ꝙ aut tacite bona ſua trãſiueꝛunt
in eccleſiã ⁊ illa reeuꝑat ide recedẽdo ar.in.d.c.
ex tranſmiſſa:dicit tn Jo.an.et bene ꝙ non uidʒ
qũo bona clerici ſecularis.tacite tranſeãt ĩ eccliã
cuʒ in eis non habeat locũ auẽ. ingreſſi.C. ð ſa.
ſan. eccle.qᷓ dicit ꝙ cũ ſint capaces bonoꝝ ꝛcmã
ſerunt illa pencs cos niſi de facto alind fuerit ob
ſeruatum. Si uero bona contulit expreſſe tunc ð
minima illa recuperat ſi non habet uñ uiuat. ſecꝰ
gũt de iure ſtricto.faciũt iura ꝓ ⁊ õ alł.in gl.ſed
certe h̊ põt ꝛepꝛobari ꝑ iſtũ tex.ubi expꝛeſſa fuit
facta donatio ⁊ iñ ꝛeuocat᷑ nec appꝑt de aliqᷓ mia
X in hꝰ multi multa dicunt: ſed ut clare hẽas mõʒ
expedio ꝑ aliquos caſus.pꝛimus quãdo quis ĩtra
uit religionẽ et nõ fecit ꝓfeſſioneʒ ⁊ iu hꝰoſideꝛa
qꝛ aut nõ fecit ꝓfeſſionẽ:qꝛ fuit oblatus dando ſe
2z ſua plene monaſte:io ⁊ ampliꝰ nõ reuocat. cẽ.n.
quaſi ſeꝛuus monaſteꝛij adco ur dicit glo ij.in.c.
ut lex ↄtinẽtie.xxvij.q.i.in gl.ſuꝑ v: ꝓfeſſi ꝙ nõ
põt inde recedere etiã cã ſtrictioꝛis.religiõis qð
ẽ ualde ſig.ſi ẽ ue:ũ. Archi.tñ ibi tranſir. ſed ui
de qð dico in.c.in pntia de ꝓba. naʒ poſſet cqui
peꝛari quo ad caſuʒ nr̃m alteꝛi monacho de quo
J. dicã. Aut nõ fecit ꝓfeſſionem:qꝛ ibi ẽ moꝛtuꝰ
⁊2 eſt nõ.dubiũ utrũ bona debeant redire ad heꝛe
des ſanguinis aut ad monaſteꝛiũ de quo ĩ aucẽ. in
greſſi pᷣall.⁊. d.c.in.pñtia ⁊ dic ut ibi.aut pꝛofeſſi
onem nõ fecit qꝛ:inde ꝛcceſſit ⁊ ↄſideꝛa ꝙ aut do
nãte oĩa bona ſua expreſſe æ in dubio uidet᷑ dõaſ
ſe ꝛõc ꝑſone:qꝛ nõ ẽ ueriſilłe ꝙ ſpoliaſſ: ſe oĩbus

bõis nõ tꝛãſeũdo ideo ꝛeuocat ꝛecedẽdo fac qð i

ſili nõ. Dar. i. d. auẽ. ingreſſi vẽ enim donaſſe cã
moꝛtis uñ tali moꝛte nõ ſecuta ꝑ ꝓfeſſionẽ pt᷑ re
uocar᷑̃ ſiẽ fuat᷑ ĩ donatõe fẽa cã mõtis ut.l nõ oẽſ
ff. ſi. ceꝛ. pe. Si vo donanit aliqᷓ tũc nidet̃ dõaſſe
nõ cã igꝛeſſus ar.coꝝ qᷓ nlanm 5 regla
li. Vi. ⁊.c.ↄſtõem eo.ti.et.li. ¶ Lacite vo bona
huiuſmõi nõ trãſeũt ĩ mõaſteriũ:ſʒ manẽt pẽs cũ
exquo nõ ẽ ꝓfeſſus ut.d.c.bñnficiũ¶ 2?· cãuſ ẽ qñ
itrauit mon aſteꝛiũ faciẽdo ꝓfeſſionẽ. quo caſu ↄ
ſideꝛa ꝙ aut ꝓfeſſio nõ tenuit aut ſic.p cãu bõa
q̃ tacite trãſiuerũt redeũt ad ꝑſonã ſuã ⁊ hꝰcãu ſᷣ
ua ultimã ſo.gl.qꝛ acceſſoꝛiũ ſequit᷑ ſuũ pꝛincipa
le. aut expᷣſſe ↄtulit ⁊ ſi cꝛedebat ꝓfeffionẽ teneꝛe
reuocat illa bona:qꝛ vr̃ cã mõtis mũdane donaſ
ſe. ut ᷓ dixi ⁊ bñ fac̃.l.ſi pꝛ.C. ð hẽ.iſti.ubi.pʒ ꝙ;
ſi iſtituo aliquẽ credẽdo illũ filiũ meũ auferũtur
demũ illi bõa ſi oſtat eũ nõ eẽ filiũ. Si vo ſciebat

—

ſcdo oekie 8
dncln i
ſonuifnan Pi
ics wien.
i⸗ mmmſi⸗
ſ n
trsch/
ian
plmuintiind

migt Aijchrürtn
on gſonnnmſttet
dminnittsiclſmul
ſenons nnünn
locll niden, lang⸗
Crheihſeftein wol
Cnehickopinione n
ſApeden nnkß
Nbimtcighader
Ainſcopanmr gioni
Kdecoleli. R⸗
los t W ,
edendind
chanieonp
ſuceelici pii ne
ſumno Ni
Ni nongcbi horan
neſe leneſlit⸗
eſngeſiofni fun
Hin dend irſun
u ſbbltlrgeonn
Iak indepoſnunit
ſo anift cib
(eſtmihtrer
ſaaſs binhistin
le achſi ſellnone⸗
aleſenckoini
nbifopoſtſrin,
Aen ſuntantſcig

Unnanen, Underoce
nmſnſtirali de
Ueceſoigen r⸗

clo. fclit iuna przalin glſe

upꝛobani p iſii er nbi prſſ “
totni rnocgf nec appt de aliqj mia
i multa dimt/ſcd ur are ans nmiz
lgnos laſus pinnns quido quis itr
Eernfelt pfiſſonez ? in heſigen
citpfeſſone:gn fit oblatns danddo ſe
monaſte io ? anpli no renoct. en,
8 monuſteii adeo ur dicit glo i.in.e.
ie xrhi i. in gl up v: pfeſſ gno
Kedere eni ci ſnicnois. relgiöns ad
ſte uei. Archi tm ibi anſit ſec ui
im.cin dhria Ge pda. na; poller cagi
O ad caſo; nim ahen moracho de epo
Nutno feeit pfeſſtonan:r idi e nonn
ubiũ utr bona debount rdread her
nis aurad momuſtenũ dequo ĩ auc, i
.d.c. in. piia ic t bi aun pꝛofſit
it qꝛinde xteſſt? nMden anr co
a ſua eppraſſe ? in dubio idet doal

qꝛ no e eriſlle ſoliaſt ſe obis
ido ideo wuocat wcedeo fegdi
i d. au ingreſſi ve enim doneſe 4

i mone no ſeluta pleſſone N
i donatoe fen c moͤtis utlnoe

Si vo donani ali ü nidi liſſt

8 coha. cle. æ mu.

ꝓfeſſionẽ nõ teneꝛe nõ reuocat:qꝛ uidet᷑ in oẽʒ ca
ſuʒ donaſſe.ar.l.cuius ꝑ enoꝛc̃.ff.de reg.iu. et h̊
uoluit bar.i.d.auẽ.ĩgrcſſi.et de fco accidit iſta.q.
hoc ãno ĩ hac ciuitate. Si ueꝛo ꝓfeſſio tenuit aut
ide egredit᷑ ꝓpteꝛ peccatũ ſuũ:ut qꝛ collocatur in
alio monaſteꝛio ad agendũ pniam: æ dãtur bona
ſcdᷣo monaſteꝛio quo ad uſufructũ: uið tex. cũ gl
nõ.in. c. de lapſis.xvi.q.vi. Sed poſt moꝛteʒ nã
lem uſufructus redibit ad pꝛimũ mõſteꝛiũ: ⁊= ↄſo
lidat᷑ cũ ꝓpꝛietate bonoꝝ ut ibi. Aut ide egredit
capiẽdo fugã: æ bona non recuꝑat imo quocũqʒ
acccſſeꝛit põt abbas eũ uẽdicare cũ oĩbus bonis
ꝑ eũ acquiſitis.xvij.q.ij.abbates.Ex quo.nõ ꝙ;
quid acquirit monachꝰ ẽt fugitiuus acquirit mõ
ſteꝛio q;tũcunqʒ ſit in ꝑtibꝰ remotis:ut ĩ.d.c. ab
bates. Aut ide egredit᷑ licite pura tranſeundo ad
monaſteriũ ſtrictius uł ꝓmouet᷑ i platum alteꝛius
eccleſie ⁊ tũc eſt pulchꝛum dubiuʒ: quid de bonis
ꝗ trãſiuerãt in pꝛimũ monaſteꝛiũ.nã aliqui mode⸗
ni uolũt ꝙ debeãt remaneꝛe penes pꝛimũ mõſteꝛi
uʒ: ⁊ quic qͥd peſtea acquirũt ccdat ſcdᷣo mõſteꝛio
ſeu eccleſie p quo pꝛia frõte vẽ tex. pucheꝛ in. c.i.
xviij.q.i.Aij dixeꝛũt indiſtincte ꝙ bona debent
cum ꝑſona tranſire⁊ ꝙ illud.c. unicum ꝓcedit in
bonis acquiſitis ĩiduſtria monachi:quia illa rema
nent penes pꝛimũ monaſteꝛiũ. ſccus ĩ primoniali
bus:qꝛ illa uident̃ ſemꝑ acccdeꝛe ad ꝑſonã mona
chi ·lʒ expᷣſſe fucꝛint collata tpᷣe ingreſſus rõe pᷣdi
cta:⁊ hãc fi.opinionẽ tenuit hic ↄſulẽdo do. Cã.
ſed pe. ð peꝛu. tenuit pꝛimã:z. q. fuir aꝛdua in fco
mihi multũ placet hec opio ſcõa.ſ.ꝙ bona prioni
alia ſequantur pſonã. ar. ̊ z.d.c.ex tranſmiſſa.l.
i. ff. de colle.illi. Atem adduco ſubrilit in ar. tex.
illius. c.i.ubi dr̃ q monachus fcus epiſcopus põt
adire heꝛeditatẽ pat eꝛ nã ſibi delatã quã acquirit
epatui æ non pꝰ monaſteꝛio.ccce eꝛgo ꝙ illa ſpes
ſuccedẽdi pꝛi que traſiueꝛat in pꝛimũ monaſteꝛiuʒ
iuxta nõ.ꝑ Inn. in. c. in pũtia.de ꝓba.ſequit᷑ ꝑſo
naã monachi. hoc aũt intellige qñ donatio fuit fca
tacite uel expꝛeſſe:ita ut ex ↄiccturis apꝑeat rõ
ne in greſſus fuit féa puta tpe ĩgreſſus.ſʒ ubi non

hita rõe ad igreſſum: puta qꝛ longe an ingreſſum
uel ſubſit alia ↄiectura nõ fit ꝛeuocatio licet tꝛãſre
rat inde peꝛſona niſi de mia:⁊= h̊ caſu fſna teꝛtiam

ſo. gl. qꝛ nõ pnt dici hec bona accedeꝛe ꝑſone ꝑꝑ
diueꝛſitatẽ tpoꝝ.ar.c. dudũ de ↄueꝛ. ↄiu¶Teꝛti
ralns pꝛincipalis ẽ in clico ſeculari uel laico itran
te eccleſiã ſecularem: æ de bonis laici oblatis rali
eccleſie uide glo.in.d.c.ut lex:⁊ ſatis puto ꝙ i bo
nis iſtoꝝ poſſit fieꝛi in effectu pᷣcedens diſtinctio.
SDi eim ſunt acceſſoꝛia ad ꝑſonã tacite nel expᷣſſe
pnt reuocari inde recedẽte peꝛſona:ut h̊ z. d.c.ex
tranſmiſſa ⁊. d.l.i.de col.illi.ſecus ubi non eſſent
acceſſoꝛia ad ꝑſonã niſi de mia fieꝛet reſtõ. ⁊z hee
nota qꝛ ſepe accidunt ⁊zẽ
Ane DOeꝛacta pnia diſpenſant epᷣi
8-

cũ ſaceꝛdotibꝰ qui mtimoniũ

dDe facto ↄtraxeꝛũt. h. d. Drnno n
ar. optimũ ⁊ quaſi cxpᷣſſum ĩ tex ꝙ cleꝛicꝰ ĩ ſacꝛis
ohẽdo mrimoniũ de facto ꝓdit executionẽ officij

ſui ⁊ ſic uĩ ipſo faeto ſuſpẽſus adeo ꝙ niſi ex diſ
penſatõe qplius officiũ excꝛceꝛc nõ põt.⁊ intelligo
ꝙ ẽ ſuſpẽſus nõ illa ſuſpeſiõe que ĩducit irregula
ritatẽ in celebꝛate:qꝛ ex hoc nullibi expᷣſſe cauct᷑:
⁊ ſic ſtat.c.is.qʒ.de ſen.ex.li.vi.ſʒ eſt ſuſpẽſus ſiẽ
qʒ noroꝛius crioſus. c.ſi. S.ti.i. ? de tẽ. or. c. fi.
cõo nõ. caſũ in quo eps diſpẽſat:æ ſi teneaſ
h hecatũ eẽ gꝛauius adulterio. dic ꝙ ideo epᷣus
diſpẽſat:qꝛ reꝑit᷑ h expſſe cõceſſũ ał ſecꝰ ut ĩ. c. at
ſi cleꝛici de iudi:⁊ ſʒ h̊ ſint opiones.an gꝛauiꝰpec
cet ↄhẽdo mr̃imoniũ de facto an ↄmittẽdo adul
teriũ.Ego cꝛcdeꝛẽ ꝙ grauius peccet phendo ma
trimoniũ qꝛ:uẽ hoc caſu apoſtotare:⁊ colligitur
ex maioꝛitate pene.nã ⁊z mulier ⁊ filij ide nati effi
ciunt᷑ ſerui eccleſie:ut ĩ.c.cuʒ multe.xv.q.fi.quod
nõ ↄtigit ĩ adulteꝛa nec iĩ filijs ſuſceptis de adulie
rio ut ibi nõ.⁊ dixi ĩ.c.ij.S.ti.iin dubio colligi
mus maioritatẽ delicti ex acerbitate pene.xxiiij.
q.i.nõ afferamus.l.reſpiciẽdũ.ff.de penis qnʒ tñ
fallit hoc ar.ut.l.aut facta in fi.ff. de penis.le.⁊=

nõ. in. c. latoꝛ.?. c. admonẽ. xxxiij. a.ij. ¶ E ltimo
hic op.de.c.fi.de tẽ.oꝛ.ubi nulla reqrit diſpenſa

tio.dicũt.doc.ꝙ aut crimẽ ẽ notoꝛium ⁊ habzʒ lo
cũ ꝙ hic dr. aut occultũ æz ꝓcedit õriuʒ.⁊ nõ.bñ
hãc ſo.qꝛ ille tex. expſſe nõ loqtur in caſu nr̃o .⁊
ex hac ſo. hẽs ꝙ ſi clericus occulte pᷣbit nõ idigz
iqulgeria poſt pniã:æ uide de mã bo.tex.in.c.de

cernimus. xxviij. di. ubi dr̃ ꝙ pbens nuptias uel

tenẽs ↄcubinã careat officio æ beneficio què tex.
nõ. bñ. Extẽdit.n. c. ex ꝑte ade de teſti. æ dat ĩtel
lecrũ ad iſtũ tex.x ſic ĩtelligo Inn.⁊ hoſti.qͥ nimii

gyialiter loquuntur.

Juerſis falaciis. Elerict

. in mino
ribus bñſiciati qᷓ mrimoniũ ↄtraxerunt

bñficijs ſpoliatuꝛ. h.d.uel ſic. Aufeꝛenda ſunt cle

rico bnficia qᷓ hẽbat tpᷣe ↄctus mrimonij· collata
uero poſtmodũ ſcient᷑ ꝑ epᷣm ꝑ eundẽ auferri nõ
pnt ſed ꝑ ſuꝑioꝛẽ.h.d.Diuidit᷑.nã primo narrat
factũ qð fo ĩiprobat ibi cũ ergo:duas rationes

reddẽs ⁊ illud ꝑ dioceſanũ corrigi mandat unuz

caſũ excipiẽs ibi niſi. Drimo nõ. ꝙ ↄiugatus ñ
põt ꝑfecte tendere ĩ uitã ↄtẽplatiuã:oʒ. n. euʒ eſſe
actiuũ circa uxoꝛẽ ⁊ rẽ familiarẽ:nam multa ſunt
onera mr̃imonij:qbus ↄſideratis iquit apts. Si

tal ẽ cã uiri ad uxoꝛẽ ni expedit nubẽ. xxxii.q.vij

oẽs cauſatões.Et ex hoc infert᷑ ꝙ cũ ſtudiuʒ ali

cuiꝰ ſcie reqrit hoĩeʒ totũ ⁊z ↄtẽplatiuũ non ualet
ↄpiugat uacare ſtudio. vn ut narrat Jero. ̊ Jo
uinianũ. Cicero poſt r̃pudiũ terẽtie rogat?ab hir
cio ut ſuã uxorẽ duceret in uxorem ncqᷓꝙ annuit
dicẽs ſe nõ poſſe uxori ꝑit᷑ æ phie oꝑam dare.qðᷣ
nõ. Scdo nõ. duas cãs:qꝛe clericꝰ ↄingatus nõ

põt hr̃e bnficiũ eccliaſticũ. MDria qꝛ n põt deo ꝑ

fecte ſamulari cũ n hẽat ex toto ſui coꝛporis pra

tẽ. Scðo qꝛ qore fllioꝝ ⁊ ↄiugis eccliaxꝝ ſubſian
uia ſolet per tales dilapidari. uide.i.q.iij. puenit
ubi dicit gl. ꝙ epi efficiũt᷑ ceci ĩ diſſipaudo bona
ecclie gore nepotũ foꝛtiꝰ qore filioꝝ cfficiũt̃ oĩo
ceci ſi eſſet ſeimi ⁊ nãles.Tertia cã colligit᷑ cx.c.
c

C 4 2

CS Aa irg 1. ./ , nr

1 .

S

r .

rißſ A.& A hun ver Aſg1=put. „ Q 274 PnI

G 1. pe- r⸗l ſpinr vern4,

De ge. coniuga

qð a te. ů. e. nã còiugarꝰ reputat imundus reſpẽu
obſequij ſpũalis cũ intẽdat carnalibꝰ deſideꝛiis:⁊
adde alias cauſas qs dixi in. d. c. quod a te. Leꝛ
tio nõ.ibi plenã ſui ⁊c̃:ꝙ nõ ſolũ uxoꝛ dr̃᷑ nõ hr̃e
ptᷣateʒ ſui coꝛporis:ſʒ ẽt maritꝰ:ad hoc:c.non dʒ
de ↄſan:⁊ affi.nõ.n.iudicãt᷑ ad iparia maritus et
uxoꝛ quo ad oncra mr̃imonij.c.q;to.⁊.c gaude
mus de diuoꝛ. vᷣſat᷑n. ĩ mrimonio mutua ſeruitꝰ
⁊ mutua poſſeſſio. vn qui poſſidet poſſidet᷑.S.de
reſti. ſpo. ex traſmiſſa =.c.ex qõnc.e.ti.Item nõ.
ibi a quo diſpẽdiũ ⁊c̃. ꝙ clerici bnficiati dicuntur
ſupẽdarij dei:æ dat᷑ eis ſtipẽdiũ rõe famulatꝰ.Et
ex h̊ põr adduci hec ir̃a multũ ſtricie ꝓ opi.Cal.
in. c.i. de cele. miſ: ubi tenuit clericos tenczi ad ꝛe
ſtitutionẽ fructuũ bnficioꝝ qui ceſſauerũt a dino

officio: lzʒ aliqui Öᷣ ut ibi latius dicã.ſed h̊ lr̃a põr

adduci in ar:mõ pᷣdicto: vident᷑.n· eis bñficia col
lata ob certã cãm:ſ.ut famulent᷑ deo:ergo cã ce

ſante ↄpetit repetitio.ff·z. C. de ↄdi.ob ca. ꝑ to.
hãc tñ opi.nõ firmo:ſp dicã ubi s remiſſi Eiki

mo.põt nõꝛe ꝙ eps n põt clicos ↄiugatos reddẽ
capaces bnificioꝝ.nũquid autẽ poſſit aliquo caſu
diſpẽſare. dicã.i.c.ioãnes.j.e.ubi cõir tenetur ꝙ;
diſpẽſat ĩ mionbus bnficijs. ut ibi latius. Et illa

opi. pſuppoſita collige ex tex. unũ bonũ diciũ ꝙ

ſuꝑioꝛ exercẽs actũ cũ ſubdito õᷣ legẽ eo cãu quo

diſpẽſare põt nõ ur̃ idubio diſpẽſare. Inn. tamẽ

tenuit Sriũ:ſʒ pmũ ipſe tenuit.i.c.ueniens de fil.
pſby. Sʒ hoc põt op.de nõ.iĩ.l.quidã conſuj’e

bãt. ff. de re iudi. z. lI.barbarius.ff. de offi. p. ſo.

ſentit hic. Hoſt. ꝙ aliud ĩ pᷣncipe aliud in inferio

rc cui ex gr̃a ꝑmittit᷑ diſpẽſatio.⁊ placet in effectu

hec ſo. æ declara eã ſic in diſpẽſatione pᷣncipis ne
ceſſario nõ requirit᷑ eẽ cognitio:ſʒ ſufficit ibi ſola
uolũtas:ur nõ. Inn. in. c.cũ ad monaſterium de
ſta. ꝛeg. iõ ſatis ẽ qᷓlitercũqʒ patcat ðᷣ uolũtate pᷣn
cipis:⁊ ſatis r̃᷑ patẽ:ſic ſciẽs eũ ihabilẽ ꝓmouit
ad officiũ ſibi legibus interdictũ.ſ̊ ĩ diſpẽſatõe ĩ
ferioris reqritur necio eẽ. ↄgnitio.nã diſpẽſaꝛe ẽ

diueꝛſa pẽſare. uñ ex ꝓprio ſignificato uocabuli
diſpẽſatio uꝰ oceſſa cẽ cognitõe pcedẽtis:nã expe

dlar ſic diſpẽſare uide bo.gl.i.q.vij..niſi rigoꝛ
27 P Inn. i. d. c. cũ ad mõaſteriũ. Si ergo iſte cui

occſſa ẽ diſpẽſatio nõ adhibuit eẽ cognitõeʒ non

põt dici diſpẽſatio ſed diſſipatio:⁊ dʒ.tũc reuoca
ri peꝛ ſuꝑioꝛẽ ut h:⁊ ille ẽ puniẽdns:qꝛ fecit actũ

3 legẽ in caſſu nõ ꝑmiſſo. de quo uide plene qð

le.⁊ nõ in· c.at ſi clerici.G. de adulterijs de iudi.
? uide qð nõ.i.c.ij:de ſciſ.ubi plene nõ.an⁊ qñ
uideat᷑ diſpẽſare ſuperioꝛ ueniendo ↄtra legẽ.Et
ex his apte aꝑit᷑ intellectus huiꝰ.c.nã pᷣſupponen
do ꝙ eps potuiſſet hic diſpenſare tm exquo non
egit diſpẽſare nec adhibuit eſſe cognitionẽ nõ na

let talis collatio. ſed tũc ꝛcmanet dubiũ quare ipᷣe

met nõ poſſit talẽ collationẽ reuocaꝛe ex quo vi
ribus nõ ſubſiſtit. ⁊ h̊ͥ exaĩat᷑ in.gl:magna:potes

tiñ dicẽ ꝓut hic ſentit MHoſti. ꝙ ex quo quis egit

actũ in quo potuit diſpẽſare Iʒ diſpenſatio nõ te
neat quo ad ſuꝑiorẽ:qꝛ nõ fuauit fuanda ipſe tñ
Huenire nõ põt:qꝛ ĩꝙᷓtũ ĩ ſe ẽ actum approbauit

et tene mẽti ſemꝑ bãc.ſo.qꝛ facit ad multa Indi
gnũ eĩʒ ẽ ꝛepꝛobarc moꝛes illius quos qᷓtum ĩ ſe
fuit appꝛobauit ſemel:ad hoc.l.ſi uxoꝛ.ff.ð adu.
xxxij.q.v.horrẽdus.iiij.q.iij:ſi quis teſtibꝰDo
tes addẽ aliũ nõbilẽ ĩtellectũ vʒ ꝙ hic diſpẽſatio
n tcnuit quo ad ſuꝑioꝛẽ un nullitas hic inſurgit
fauoꝛe tertij quo cau nõ põt is qui aciuʒ explica
uit fũdare ſe ad irritationẽ actus ſuꝑ iure tertij:
ad idẽ.l.ſi creditoribꝰ.C.de.f.pig.da.ma.et op
time facit tex.xij.q.ij.ſi qᷓ de ꝛebus ⁊ qð nõ.glo.
cc.i.ne.ſe.ua.ubi ſingiłr hẽtur ꝙ recipiẽs rẽ ecclłi
aſticã ex cõtractu ẽptiõis ĩ fauo:c ecclie nullo mõ
põt allegare nullitatẽ ad retractionẽ actus ſz ipᷣa
ecclia de cuiꝰ fauoꝛe agit᷑ põt actũ appꝛoba:e uł i
pꝛobare.Ey quibus hẽs ſuccinte duos ĩtellectus
ad fi. huiꝰ tex. Tertius ĩtclle ctus ẽ ut ſit in odiuʒ
⁊ obpꝛobiũ epᷣi ut factũ ſuũ emẽdet᷑ ꝑ ſuꝑcrioꝛc:
ſed pcedẽtes ſunt notabiliores: ¶ In glo i. in fi.
h dictũ glo.nõ ẽ ueꝝ.nã eps ⁊ qlibet platus hns
iuriſditionẽ ↄtẽtioſam ſeu ſpalem eſt ſil actiunus ⁊
ptemplatinus Actiuus E inq;tũ intẽdit ſaluti ꝓxi
mioꝝ MCötẽplatiuꝰ vo ĩq;tuʒ otẽplat᷑ deũ ⁊ ſuꝑio
ra un oyſes ꝗ fuit deo ↄiũcuſſimꝰ fuit actiuꝰ
2æ ↄtẽplatiuus.nã certo tpꝛe aſcẽdebat in monteʒ
ad ↄtẽplandũ ⁊ reliquũ uero expẽdebat ad ſalute
ꝓxĩoꝝ de quo iu.c.niſi cũ pᷣdeʒ de renũ. facit qʒ
nõ. in. c. ʒ de reg. vn Jo. an. alr intelligit. diẽ.n.
ꝙ pꝑ citharã deſignat᷑ uita actua ſcu laical: ut enã
Qdicit gl.æ B qꝛ cithara dr inſtiʒ hns ples coꝛcas
et ſonũ nalde clamoſũ:iõ deſignat uitaʒ laicalem
multis motibꝰ æ occupatiõibꝰ deditã/ſalteriũ
vo ẽ inſtrʒ hns ſonuʒ tenuẽ ⁊ exilẽ deſignat uitã
clericalẽ ſeu ↄtẽplatiuã qᷓ ẽ multum ſuauis ? ome
ta. Senſus ergo le ẽ ꝙ in cõiugato iſta nõ bn ⸗
coꝛdãt:qm ↄiugatus ꝓpter imũdiciq ſuã ct alas
26es de qbus hic nõ ẽ aptus ad fuiencũ eccleſie
2 ſic ad ducẽdã uitã clericalẽ:ſʒ in clerico nõ ↄiu
gato iſta duo bñ ↄcoꝛdãt.nã clericus qtum in ſe
qʒ eẽ actiuꝰ æ ↄtẽplatiuꝰ:nã ſi bn loquit pᷣdi anꝰ
2 ñ oꝑat᷑ ↄpat᷑ cithare. Si vo bñ oꝑat᷑ ⁊ ñ le q
equiꝑat᷑ pſalterio.⁊ iõ alibi dicit tex. ꝙ ſãcta ruiti
citas ſibi ſoli ꝓdeſt.ij.q.vij.ſancta.¶Lin gl.ſuꝑ
v. nõ ꝑ te in fi.nõ glo. ꝓ ĩtellectu iſtiꝰpꝛocardi
c qrit᷑ nuũqᷣd òs poſſit ueire ) factũ ꝓpriũ de q ui
de plene ꝑ Jo. cal.ĩ. c. ſi qͥ de re ec. n alie. ꝑ bar.
in.l.pꝰ moꝛcẽ.ff.de adop.diſtingue plenins ut ibi
nõ.·⁊ quo ad itellectn.c.nii qᷓre iſte non põt ueni
re cõtra factum ꝓpriũ:dic ut ſupra dii.
Bm olim. File⸗ ſacerdotis ge
ci ex uxore genitꝰ li
. cite ĩter latios ꝓmouet᷑ ſi ſcãdalũ nõ ob
ſiſtat h. d. æ ẽ caſus nõ. Cõis diuiſio.fa ibi nos:
HIaraa (M p' ter. ꝙ ubicũqʒ agit᷑ de babilitate pſone
Auf ualiditate alicuius actus debemꝰ iſpicẽ ad ↄſu
etudinẽ loci ubi aliqꝗs oriũdus fuit uel ubi actus
fuit geſtus.n aũt ad ↄſueiudinẽ alterius loci ubi
aliquis uenit applicandus ad perſonam: Iʒ.n. ĩi ec
cleſia occidẽtali clerici teneãtur abſtinẽ: tñ qꝛ cle
rici in ecchia oꝛiẽtali n tenẽt iſpicimus ↄſuetudieʒ
ecclie oꝛiẽtalis:un oriẽdus ẽ ꝓmouẽdus n ecclie

h;
gaſnmn
onlilxe nimenn⸗
göiſoikeh ule
ciceconſi munnen
Fimi nſin ſisſn
non Sonieg
iar ſont unſo.)
itlälberſonoſn
Obſeuis egeſapior⸗
npinpeten geis
ſcencß Scdaſ.
os en Nond
9gag daerd
Ndtorcrentack
ſcien niͤſgreit
liteos Crer.
Nena lgilla nupin
Eono tuoffnd
ſgꝛ hi
rcfinatang,
lie norpsno f
Neibigüe
liian dlum ine
anicoligi i.
lnannmin
chnnd,
ienacnn
„ (AAd Oltnunt
lgee Yaoiſie
„— ge
til ſutiil
audam
titicler,

. ul. - Jdete⸗ — 36, rrd n 2 ſt 2 piee . h⸗ vie ua 6

XI.

¶ Me cleri. nõꝛeſc:.

nini ſand pz
„ Inb bie
eeprobr noc iueitog . =”
wbanit ſe orgilins inſcen occidentalis ubi exeꝛcet᷑ actus electionis: qdð facit ſit uotũ ↄtinẽtie ⁊ qꝛ neqʒ uoluerunt ſe obligare
nelegd bo. a o ad multa ex quo põt dici ꝙ latinus ſiue legitimꝰ

te
o teleei n dtrſb
c ſioꝛenj nrl nien
ocin noͤpot ig n bl iſni
eſeag irrin⸗ potis nig
lt rlanonee ſi nla
, norb⸗ Cae f Eaanem,
ngftheur e .
Nrgenn ept uanleria
disin eeſplis te
te — d giune
e fmmor agi ne Ains ſ
bet⸗ 1i appꝛobgze u
ginen ecnos ielens
“ i ſtin ociuz)
s ſunt hotabilior Dar
oͤc endorn.
er T ber plans hg
otenoſam kcind
z Aln lauſ⸗ lan eſt ſlecltnse

Achuus incti inre⸗
Nr'ſiin nitr hemn
„ 10 C luxio
ſis qſit eo iinſſns furann⸗
:ni ceno pꝛe gſcecebat in mnonte;
i ? relini nero pecebat ad ſalute
in. nl ci pc e renu fatq
reg. n Jo. an. ar intelligit. die.n.
Geſignat uita gcrua ſen lacalent ai
qr thara r inſtiz hiis ples coꝛcqs
e clamoſu:io deſignat uitaz laualen
b occupanoib' dedna, Dlalteni⸗
ns ſonuz tenns ? cvle delignat hita
Replanini emuitum ſvanis d ente
ergo be e g in CCiugeno ſa no d
oingatus Ppter unucdici ſon erains
us hic no e opus ad fnienci ercleſe
di uimi dencale:ſ in denmo no on
obñ coꝛdit. ni eris umm in .
oreplonu?ni i bi oqni Panan⸗
icibare. ſobi ogai e le⸗
roo. ? i albi biat ter glicn uti

pdeli q. i. anenn In gl.ſup

1no glo. P ielectu ſtubꝛoendt⸗

e factu ppriu de ui
fe adop. diſtngoe pleninsu
teclecñ cii iie iſte non pot
nüdicur ſupra dun.
ng Fin⸗ ſceronsgr
m olim. li ex uxore ant⸗ 1
Omnober ſi ſeidli n0

in luiſt Inos:
ni nö. Cos giuiſio.fa ibi ne
ns agkdr bobiinieh .
1 g vdicich *R 35
n⸗ er, chir vel nbicens

h
. aligs or „, ſcrins ſoal
bieene chen tic⸗

ſʒ oↄſuedinem pꝛie ſue dʒ ubiqʒ reputari lt᷑imus:
ad quod facit.l.i.C. de emã.li.æ nõ peꝛ bar.in.l.
oẽs populi.ff.de iuſti.⁊ iu.⁊.l.cunctos populos.
C:de ſum.tri.? maxie ad illã.q. vʒ nũquid teſtin
H Senis ↄditum cũ tribus teſtibus gm ↄſuetudi
nem ⁊ ſtatutũ ꝓpꝛie pꝛie hẽat uires quo ad bona
alibi ſita:⁊? ſic de ſi.dic ut ibi nõ. Scðo nõ ꝙ cle
ꝛicus grecꝰ licite utit mꝛimonio et iteꝛ latinos:qd
uidetur pᷣma frõte ↄ̊ multa iura qᷓ dicũt peregri
nũ teneri ad ob̃uãtiã ↄſuetudinis prie. viij.di:
q õ.xij. di. illa ⁊.d.l.cũctos populos.ð hoc uide
qð nõ.ino.⁊ hoſti.pꝰ eũ ĩ.c.cũ fʒ.de tẽ.or.ubi ẽt
nõ nũqd talis ſit tolerãdus it᷑ latinos:et uũquid
poſſit ſibi ↄferri eccleſia latinoꝝ ſi nult fuare ritꝰ
ſuos.nã hic nõ fuabat iſte electꝰ ritꝰ grecoꝝ imo
fuẽat ꝓmotꝰ ĩ cãtorẽ ĩter latinos æ hoc teneas:⁊=
ſic limita iſtuʒ tex.qð tali uolẽti ob guare ritus ſu

os nõ ẽ ↄferẽda eccleſia iter latinos ne uarijs riti
Hö

bus coicetur hõeſtas ecclie ut.d.c. cũ ſʒ
teꝛtio ꝙ iʒ greci ſint criſtiani ⁊ ſic ſubditi ptati pa
pe:nõ tñ peccãt non ſeꝛuando legem pape ⁊ totiꝰ
concilij ſupeꝛ continentia cleꝛicoꝛum edita Con
tra h tñ foꝛtit᷑ op. nã lex ligat oẽs ſubditos iit in
.c.i.de conſti.maxime qn ẽ lex totius concilij: cũ
pᷣſumatĩ᷑ inſtictu ſpũs ſancti edita.l.di.ſi ille.xciij:
di.dyaconi.So.uide glo nõ.xx.di. de libellis.in
fi.que ponit duas ſo. Dꝛia ꝙ greci nõ ↄtempſe
ũt illa.l.hec ſo.nõ ſatiſfacit:qꝛ lʒ grauius peccʒ ñ
obſe:ꝛuãs legẽ ſuꝑioꝝ:ↄtẽnendo tñ ꝓpteꝛ oẽm cõ
temptũ peccat quis nõ obſeꝛuãdo legẽ. de pe.di.
ij.ſcieudũ. Scdᷣa ſo. ꝙ papa appꝛobauit tacendo
moꝛes eoꝝ.nota bñ hanc ſo.⁊ extendẽdo eaʒ dic
ꝙ ex quo illa lex non eꝛat de neceſſitate ſalutis ⁊z
nõ fuit recepta ab ipſis grecis ꝑ longa tpᷣa papa
ſciẽte ⁊ traſgrediẽtes non puniente: illa lex non li
gauit eos. Et ex h nõ pulchꝝ dictum/ꝙ ubicũqʒ
lex gñalis recipitur in uſu a ceꝛto gñe ꝑſonaꝝ ⁊z a
ceꝛto nõ recipit᷑ nõ recipientes nõ peccãt ſalteʒ pꝰ
longa tpa. ad h.iiij.di.legeſ.=.c.eꝛit aũt lex.ſecus
dic qñ in eodem gñe ꝑſonaꝝ maioꝛ ꝑs recipit.nã
tũc minoꝛ ꝑs nõ vr̃ excuſabilis ꝑ taciturnitatẽ ſu
peꝛioꝛis.ſʒ põt hꝛe locum illud dictũ: multa ꝑ pa
ciẽtiam toleꝛant᷑ in.c.cũ iã dudũ. de pᷣbẽ.Ex his
etiã collige aliud nõ.dictũ:q; etiã lex pᷣcepti tollit
ſi moꝛibus utẽtiuʒ nõ recipit᷑:lʒ aliud ſenſeꝛit ho.
in. c.i.de treu.⁊ pa.ſʒ intellige illud dictum boſti.
qñ eſt lex pcepti iducens x nã ſui peccatũ ex Zᷣuẽ

tione:ut qꝛ cõcurrunt cum lege diniua: ſic vꝛ ite

ligeꝛe Inno. in ſiica de ↄſue. arbitroꝛ poſſe dari
7 aliã ſo.ſatis nõbileʒ iudicio meo ⁊ euitent᷑ ſub
ſugia:ut dicamus ꝙ papa etiaʒ cũ maioꝛi ꝑte ↄci
lij nõ poteꝛit ĩdiceꝛe ↄtinẽtiam ceꝛto gñi ꝑſonarũ
poſt ꝓmotionẽ eis reſiſtẽtibus ⁊ reluctãtibꝰ:qꝛ
tinẽtia ẽ res que põt ꝑſuadeꝛi ĩpari aũt nõ. xxxij.
q.i.ĩtegritas. fuiſſet.n.iĩdiceꝛe uitam nalde artio
2c ? ſtrictioꝛẽ ipis cleꝛicis ꝓmotis. .nõ.in.c.ge
ſta·liiij. di.? in lia qdð oẽs tãgit.de re.iu.li. vi.et
tẽ recte ſtat lia ꝙ ecclia oꝛiẽtał n adimiſit ſen emi

huic uoto nec appꝛobaꝛe legem ↄcilij: ut. in. (ni
cẽa.⁊.c.alꝛ.xxxi.di.⁊ ex h̊ tollit᷑ ↄꝛium. n gl.
ij. nõ bene hãc gl.uſqʒ ad fi. que quottidie allat ĩ
mã ſua ⁊ opi. Vicen.hic poſita plʒ. Gof.⁊ mihi
uẽ ueriſſima:⁊ ex hac opi.põt iferri ad deciſioneʒ
pluꝛiũ.q.qrũ prĩa ad illã:nunquid hodie eccleſiꝗ
poſſit ſtatuere ꝙ clericus poſſit ↄhare mꝛimoium
ſicut greciſæ credo ſic ⁊ h idubiũ eſt apud me re
ſpcu eoꝝ qui non ſunt obligati ex uoto tacito ł ex
pᷣſſo:⁊ ſic ĩtelligerẽ gl.in.c.q ad ꝑpetuã.xxv.q.i
⁊ nõ illã gl.ſic itellectã ꝓbo:⁊ꝛõe ↄtinẽtia nõ ẽ ĩ cli
cis ſecularibus de ſubã oꝛdinis. ut dicit. In.i.c.
plʒ.de ↄuer.cõiu.nec de iure diuio:qꝛ al gꝛeci pe
carẽt nec.excuſaꝛet eos ↄſuetudo:qꝛ illa nõ ualet
ptra legẽ diuinã:ut in.c.fi.de ↄſue.⁊ iſte de quo
hᷣ qri eẽt illegitimꝰ:qꝛ foret õ legẽ diuinã genitꝰ
2 nõ ſolũ credo ptãtem ĩeſſe ecclie h̊ͥ cõdendi:ſed
credo pꝛo bono ⁊ ſalute aĩiaꝝ ꝙ eſſet ſalubre ſta
tutũ:ut uoletes ↄtinẽ æ magis mẽri reliquere uo
lũtati eoꝝ:nõ ualẽtes autẽ ↄtinẽ poſſit ↄhere:qꝛ
exꝑiẽtia docẽte Srius ꝓrſus effectꝰ ſequit᷑ ex illa
lege cõtinẽtie:cũ hodie nõ uiuãt ſpũalit᷑ nec ſint ĩ
mũdi ſed maculãt᷑ illicito coitu ↄ coꝝ grauiſſimo
peccato:ubi cũ ꝓpria uxoꝛe eèt caſtitas:ut.d.c.
nicena unde debẽt eccłia facẽ ſicut bonus medicꝰ
ut ſi medicina exꝑiẽtia docẽte potius officit quaʒ
ꝓſit eã tollat:⁊æ utinã idẽ eẽt ĩ oibus ↄſtõibus po
ſitiuis ut ſaltẽ obligarẽt qꝰ ad penã æ nõ quo ad
culpã:nã ita creuerũt ſtatuta poſitiua ut uix reꝑiã

tur aliqui qui nõ coꝛꝛũperit uiã ſuã Ciꝛca oꝛdia

—

tos vo põt dici ꝙ ĩ cãn quo tẽt᷑ oꝛdinatꝰex uoto

expᷣſſo uł tacito papa nõ põt diſpẽſare niſi ex ma
xia ⁊ urgẽti cã:qꝛ uotũ ẽ de iure dino ⁊ ſoluʒ dʒ
ↄmutari in maiꝰ bonũ ĩ.c.i.de uoto.⁊ de facili ñj
repit᷑ in hõie ↄtinẽte maiꝰ bonũ:nã nuptie ꝛcplẽt
terrã.vginitas ꝑadiſũ.xxxij.q.i. nuptie ſiẽ in ſili

dicimus:nũqͥd papa poſſit diſpẽſare cñ monacho Wimnz

ut pᷣhat mr̃imoniũ:de qꝰ in regla ſemel deo ð ꝛc.
iur.li.vVi.ĩ mereu:dicã ple pꝰ gl.iĩ.c.cũ ad mõaſte
riũ.de ſta.re.vbi vo tenent᷑ dũtaxat ex ↄſſõe ec
cleſie:ut qꝛ erat iuris iſciꝰ z expſſe ñ nouit tẽ faci
liꝰ papa poſſet diſpeſare:ſic credo ꝛeducẽdã gl.in
c.de illo.xxxij.di.ñ tñ cꝛedo ꝙ ex facili cã poſſit
diſpẽſare lʒ ſit ſtatutũ ecclie:qm ẽ diſpenſat ᷓ ſta
tutũ ulis ecclie ſeu ſaltẽ decolorat᷑ ſtatꝰ ecclie.q
cãu papa n diſpẽſat ſine maxima cauſa. uide pul
chrum tex. i.q. Vij. et ſi illa.
O annes Cleric Ziugat? ñ bñ
ficiatꝰ n cogit᷑ deferre
onſurã. h. d. pꝰ. q. o pape diffinitio ibi
qm igit¶ Drio nõ ꝙ oꝛdo accolitatꝰ ñ het ãne
xñ uotũ cõtinetie.ẽ.n. de mioꝛibus oꝛdinibꝰ qui
n ipedint nec dirimũt mrmioniũ iam ↄctũ:ſecꝰ ẽ
i ſubdiaconatu ⁊ ſuꝑioꝛibus ut in.c.i.ꝭ.e. Scõᷣo
nõ.caſũ ĩ quo uere clicꝰ nõ cogit᷑ deferre tõſurã.
nã ꝑ ↄciũ mr̃imonij nõ ðᷣſinit qs eẽ clicꝰcaract᷑.n
ſel hitus idebilł ẽ ut nõ ĩ.c.degrad atio .de. pe.li.
Vi. æ ſuꝑ vica de bapr.=.S.e.ſuꝑ ica.nec tonſu
ra ẽ de ſubſtãtia clicatus ẽ.n. quoddã ſignum: ut
— 2

8 Sr Parn i

aarvn ſe⸗ õ

P l= 32 = j ſ/is
2 „ r 0 ,.⸗Dre, aho

ſz D zezzer 7◻ nigtg vi- 7 hru es d

,e
X .5 P 1) 6. èòð Si. jni 8 1 ta. rna ſ tn = jJ": *⸗ 7 1 O 67
¶ Me cle, coniuga
4
. - V S n 4 ricis
xij. q.i.duo ſũt genera ¶ Tertio nõ. ꝙ; ex ñᷣ uſu ſi unlt gaudere iſtis duobus pᷣuilegijs.d. c.i.e.ti. . aſrh
qñq; ĩducit᷑ ↄſuetudo ſic hic.ex nõ delatõe tonſu Eſt unus cãus dubitabil qd ſi hʒ ↄſuetudo ut cõ in ezliſß
re.⁊ de hoc.j.plene¶i Quarto nõ clericũ ↄiuga iugatus oĩo opellat᷑ deferre tõſurã:lʒ nullũ bñnfici ico gene ð
tum poſſe obtinere bñficũ ecchiaſticũ qð. vr̃ S.c. um uelit. Jo. an. diſputat ? tandẽ ocludir nalere r istchtech n
ſanc. =. c.qdð a te z.c. diuerſis falacijs.S. e.ſed dic ↄſuetudinẽ al tex.iſtũ a ↄrio:nã hic allegabatur in c gnnſun 34
ut. . dica. ¶ Vltio nõ. ꝗꝙ; actus inhoneſte geſtus cõſuetudo ut ↄiugatus nõ cogereĩ᷑ deferre. ergo nme eeg Jün e⸗
ab uno ex clericis reddũdat ĩ nituꝑiũ totiꝰ oꝛdis cõſuetudo circa delationẽ attẽdẽda eſt. Itẽ ꝓbat ſen⸗ riclb lin
clericał facit. c. ad ſupplicationẽ de renũ. ¶ In ꝑ locũ a ſpali.nã non ualet ↄſuetudo in bigamo. nn imihi
X Aen, Jue t lido u-lin erunch, geusen gl. i. i. fi. pꝰ ꝓ itellectu. c. ? gl.ẽ exaiandũ/an cleri ? ut dicto.c. unico. ergo ualet in n bigamo. ad idẽ un p liu i⸗ .
r en uqg n , cus ↄiugatus gaudeat aliquo pᷣuilegio clcricali:= facit qð ʒ dixi.nã iſte uere clericus ẽ et cũ hac ſẽ n c iln .
oclude poſt. Jo.an.ꝙ aut mẽimoniũ ↄctum per tentia cõit᷑ trãſeũt doc. Sʒ dubito ꝓpter fi.huiꝰ enn cnen

clericũ tẽuit:aut fuit nullũ ipediẽte ſacꝛo oꝛdine.
prio cãn aut ↄxit bigamiã:qꝛ duxit ſucceſſiue du
as uxoꝛeſ:uel ↄxit cum coꝛꝛupta:⁊ tũc ꝑdit omne
puilegiũ clericale imo ↄpellit᷑ uclit nolit dimittet
tonſuꝛã c.i.de biga.li.vVi.aut nõ Zxi bigamiam:
2 tũc ſi nõ ĩcedit ĩ hitu ⁊ tonſura nullo pꝛiuilegio
clericali gaudet ut in.c.nnico.e.ti.li.vi. Si uero
icedit ĩ hitu æ tõſura.gaudet tũ duobuſ pᷣuilegijs
pᷣmũ i crialibus quo ad foꝛũ.ſcõm reſpeciu per
ſone quo ad canonẽ ſi qͥs ſuadente.xvij.q.iiij.re
liqua vo pᷣuilegia cccliaſtica ꝑdit ipſo facto:ut.d
c.i. ⁊ ita limita iſtũ tex. dũ dic ꝙ ẽt tõſuratꝰ gau
qẽ pᷣuilegio clericali nõ põt:dʒ.n. ĩtelligi de reliq̃ſ
puilegijs pteꝛ illa duo ⁊ ad ꝑdẽdũ h̊ puilegia nul
la requirit᷑ monitio:ſʒ ſufficit ſolus ↄcrus mr̃imo
nij. nã Zrio actu ꝑdũtur hec pnilegia:ſecus eſt in
his ꝗᷓ nõ pxeẽt mr̃imoniũ lʒ dimiſerit bitũ ⁊ ton
ſurã:nõ ꝑ boc ꝑdũt pᷣuilegiũ clericale niſi poſt tꝛi
nã monitõem qꝛ nõ exercuet actuʒ oĩio ↄꝛium chi
catui ⁊ ſic ĩtelligo iuꝛa allegata ĩ pn. gl.pꝛo ↄꝛijs
de h̊ tñ ultio dicẽdũ ut pleniſſime dixi in. c. perpẽ
dimus de ſẽé. ex cõo caſu pncipali qn mr̃imo
niũ nõ tenuit ipediẽte ſacro oꝛdie:dic ꝙ aut Sxit
de facto bigamiã ⁊ efficit ĩdiſpeſibilis q ad execu
tionẽ officij ꝓpter ĩitentõem ſuã cũ oꝑe ſubſecuio
.c. nuꝑ de biga. Sʒ putat bic Jo. an. ꝙ per hoc
no ꝑdat puilegium clicale. nã. c.i.de biga.li.vi
denudãs bigamos pᷣuilegio clericali loqᷓtur de ue
ra bigaĩa:ſed iſte nõ ẽ uerꝰ bigamꝰ cũ mrimõiuʒ
nõ tenuerit. nã uidemus ꝙ depoſitus uerbaliteꝛ
gaudet pᷣuilegio clericali dummõ ſit coꝛꝛigibilis.
iuxta nõ.in.c.dictũ. xxxi.di.⁊.c.degradatio ð pe
li. vi. ⁊ hoc ultimũ nõ.ꝓ hoc facit qꝛ in iſtis pẽa
libus qð ẽ diſpoſitũ in caſu uero nõ vVificatur in
caſu ficto:ut ĩ.c.in nr̃a de ĩiur.l.iij.O.hec uerba
ff. de neg. geſt. Et nõ.ð ex hoc dicto Jo. an. id qð
dixi ꝓcedere: ut diſpoſitũ ĩ cju uero nõ vVificatur
i ficto ẽt ſi als qꝰ ad qͥd ꝛeꝑiant᷑ iſta parificata.ẽt
quo ad ceꝛtã ſpeciẽ pene: ut ꝓbat᷑ in. d. c.nuꝑ. nõᷣ
cõſtitutus in ſacris efficit bigamꝰ quo ad qd.ſ.ut
ꝑdat executionẽ officii:nõ in hẽtur ꝓ ueꝛo biga
no q ad h̊ ut ꝑdat oĩa puilegia clericalia: ſiẽ ve
bigamus de penis di.i.ꝗ peneEt ex his infert
ad aliã. q. uidelicʒ nũquid clericus coniugatꝰ poſ

NV. Lrrg Jae g e lit e a Aſeren d ieeX e . 4 ———= .
te ) )* ) Nyrr pen frerd efn * ſit opelli ad deferendũ tonſurã: 7 ↄclude latiꝰ ꝙ

aut incurrit bigamiaʒ ? nõ põt ↄpelli imo peccat
poꝛtãdo dicto.c.unico.aut nõ incurrit bigamiã:
er tũc aut bʒ bnficiũ ecclhaſlicũ ex diſpẽſatiõe ⁊ te
nei deferre ur hic aut nõ bẽt ⁊ cõpellit᷑ cqtiue.ſ.

106

tex. qui multũ ſtrigit ĩ Zriũ dũ dicit.ꝙ cũ opõteat
tales ↄiugatos imiſceri negotijs ſecularibus dela
tio tõſuꝛe tẽdit in uituꝑiũ totiꝰ oꝛdis clericalis.eꝛ
go n dʒ ualere talis ↄſuetudo maxiĩe in iuris piu
gatis.qꝛ tendit in dedecus ecclie.ẽn. cõtra honc
ſtareʒ quã nõ ualet ↄſuetudo.c.cñ decoꝛẽ ð ni.
et ho.cle.nec põt uxoratꝰ ꝓhiberi qͥn imiſccat ſe
negocijs ſecłaribus. ⁊ ad iſtum tex. põr rñũderi ꝙ
iſta fuit narratio. Ad.c.unicũ dic ꝙ ſpecifice nõ
dicit ut nõ ualcat cõſuetudo reſpcu tonſure:⁊ pꝛe
ſuppoſito ꝙ dicẽt ñ ꝑ h̊ ifert᷑ ꝙ ualeat cõſuctudo
qᷓtenus cõiugatꝰ nolẽs teneaĩ defene tonſurã.ibi
n. ponit᷑ caſus in uolẽte ? nos ſum in nolẽéte ca
ſus tñ ſatis dubitabilis ẽ· Ex pdictis hẽs exaĩtoſ
duos articulos tactos ĩ tex.¶Zertius articulus
ẽ nõ nimis utił:nũqd clericus ↄiugatꝰ poſſit obti
nere bñficiũ eccłiaſticũ.hec lr̃a uidet᷑ ĩnuere ꝙ ſic
in v. dũmõ ⁊æc̃. In ↄriũ ſũt młta iura S lecta ⁊ al
legata. iõ iſurgũt opi. Abb. h dic ꝙ de iure cõi
nõ põt hr̃e.⁊ ſic loquũt᷑ Sõria:ſʒ ex diſpõe ſic ⁊ ita
ꝓcedat iſte tex. bãc opi ſecuti ſũt Gof. et Phil.
j. c. i. et Spe. in ti. de leg. .. nñc v. xxv. Limitant
m ut ualeat diſpẽſatio epi reſpẽu ſimplicis bnficij
alij vo dicũt ꝙ tin papa diſpenſare põt.de laico
certũ ẽ ꝙ bñficiũ eceliaſticũ ĩ titu ũ hẽe nõ põt.c.
ex lr̃is de tranlac.⁊.c.ij.de ĩſti.nõ.doc.cõit᷑ hic ⁊
i. c. cãʒ de ꝛeſcrip.doc.ſeqntes recitãdo opi.trãſe
unt ⁊ eypᷣſſe ñ eligũt.illa in opi. abb.cũ alioꝝ tẽ
peramẽto ur̃᷑ eẽ magis cõis:ſʒ credo de ſubtilita
te iuris illã opi.n ꝓcedẽ: ꝓbat᷑ aꝑtiſſime qnicqᷣd
ſit ĩ crialibꝰĩ alijs cõiter dat᷑ regla ꝙ cpᷣs n diſpẽ
ſat õ ius niſi ĩ caſibꝰ a iur̃ expᷣſſis.nõ·i.c.at ſi cle
rici. F. de adul. de iudi. ꝓbat᷑ i.c. dilectꝰ de tẽ.oꝛ.
ad idẽ.c.ĩſtitutõis.xxv.q.ij.nã ꝑ diſpẽſationẽ ui
olãt᷑ iura ⁊ iferiori n ẽ licitũ uiolare iura ſuꝑiõis
ut in cle.ne romani de clec.nõ. archi.i.c.licet ea
nõ de clec.li.vVi.et hec diſpẽſatio nullibi ẽ ↄceſſa

epᷣo: imo potiꝰ vr̃ ſibi ꝓhibita ꝑ. c. diuerf̃ ⁊ ꝛõeʒ

eiꝰ 2z. c. ſane et. c.iij.S.e.ꝓbat᷑ ⁊ foꝛtiꝰ:clericꝰ piu
gatꝰn dʒ admiſtrare altari. xxvij.q.ij.multoꝝ. g
nõ põt hr̃e bñficiũ eccliaſticũ cũ illud det̃ rõe ad
miratõnis ł officii.ẽt ſi ſir ſimplex:ut ĩ.c. ꝓpoſuit
de fil. pſbi. et. c. ↄquerẽte..ti.i. Itẽ et.iij.hoc tẽ
dit in prauũ exẽplũ ⁊ ſcãdalũ alioꝝ:ut in.c.ſe. nec
ob. iura ſuꝑ quibꝰ vnr ſefüũdare illi doc.qũ dicũt
epᷣm poſſe diſpẽſare circa bñficiũ cũ homieida et
cũ irregulari. ut ĩ.c.hẽricꝰ.j.de cle pug.in duel.
et.c.ad audiẽtiã de hõi.et.lxiij.di. ſolonitãe ubi
diſpenſat cũ depoſito. ad hoc.n. æ ſimilia: rndeo

nngli Cdethidn⸗
tiſaloſaihd. bi
Panbeinntcke
NfuntliCanrſto
cichto is htyin
oſonionssnechint
Crrorſundincn
pancermnhü ktan
nſcͦpranſene.
(bomaitodions i
Gecsdd
cchn oalegezt
Cänom poſſu⸗
ini aſus ni
iilmn Menco⸗
lſtoſh chr tltue
Uli egi cinbis
icni ſeenlong
oninirs Oren⸗
lſoſtininsi
15 cefeit⸗ ſſri v
llnds blrehone⸗
ſtnescintiß 0
Uite naſalotfnin
beßz oentonn
eßeninfininne
lſis llo inreci lbio
mfit onmzin

nde

ſaſticns
P 1s
wrinsi
arunshehiann
ſet ifſ . e

V Ntſe
n ſie Ic 1io pprerfihi⸗
uc Orii giſ cicr gn
Umiſceri ne otis ſad dtont
hcitin nimpii te e
