rin nitnpii tori⸗ . Pantathe
ocencglis e,
nane in iuris gin

aca ubiſfn ualent cöſnenndo
ar nolis leneni efene onlini ibi
usin noler t Nos ſm in nolare a
ubiublls eEr pcſs hes eito
nctos tr. (Teruns arnculns
nlenüqd dericns Diugat poſſtt ohti
ccllaſtici. hec fa uidet innere Syſc
Jrzrü ſit nin ina len t4
gut opi. Abb. 9 die de inre coj
ſic loquüt zriaſp exdiſpoe ſic z itg
x bic opi ſeenn ſit Gof er Pbil.
.in ti de lg. 5. nic H.ry. Aimitant
icpeſano epi reſpen iinplcts büffici
tin papa Eſſpenſare dor ge leio
nficiü cckaſticüi in bie n dot.
anlac xc.ij.e ſi no. doc col hien
cnp. doc. ſegis reeitio opl niſe
ĩ cigut. lla opi abb u glox te
e magis cosiſ cech ge ſubnlta
ii pecce phai egriſime cnic⸗
ljs coler ej egla cpon R
caſbꝰ a iuf aßfſis r tCarl 4
ce indi. ppai ic dlect gete oꝛ.
zis. xrd. i nug dibeſuain
iorine lcti niolre inra ſhd
weni z. archi. i.c.liei ea
mani ge cec no. bic es
et bet ſpeſenio nullibi e

¶ De cleri. coiuga:

ꝙ in m diſpẽſationis que ẽ exoꝛbitãs non dʒ ar
gui de caſibus ꝑmiſſis ad nõ ꝑmiſſos ẽt ſi ꝑmiſſi
ſint maioꝛes ut nõ Jo. an. in regula qꝗᷓ a iure. de
re.iu.li.Vi.dico plene in.d..de adulteꝛijs.? ꝓ h̊
uerba illius regule dũ dicit q a iure cõi exoꝛbitãt
minime ad ↄnaʒ ſunt trahẽda:ut.l. ꝙ ueꝛo cõtra
rõem.ff. de legi. Itẽ põt dici ꝙnõ ẽ eadẽ rõ ĩ .
iugato que ĩ aliis pᷣdictis:nã alij pᷣdicti nõ ꝛeputã
tur idigni:nã eligeꝛũt ꝓꝛſus aliã uitã Zꝛiaʒ. unde
u demus ꝙ retinẽt pꝛiuilegia cleꝛicalia ex quo ſt
coꝛigibiles ut.S. dixi.ſed ſecus in ↄiugato. Iteʒ
cũ illud.cunicũ uelit cenſeꝛi ↄiugatũ ut laicũ pꝛe
teꝛqᷓ; in illis duobus caſibus qũo poteꝛit eps illũ
habilitare ad bnficia eccliaſtica:æ hãc ꝑteʒ de ſtri
cto iure puto ueꝛioꝛc. Ad iſtũ tex.põt ꝛcſi pondeꝛi
tenendo aliã opi. ut loquat᷑ de diſpenſatione pape
ſatis ẽ eim ꝙ põt ueꝛificari iu aliquo caſu. uł põt
intelligi ꝓpur dicit hoſti.in cleꝛico ↄiugato hñte ſti
pẽdiũ ab ecclia nõ tñ in titulũ. nam ſi ↄſuetudo ẽ
dʒ defene tõſurã. alias ſecꝰ. ¶ Altio opp. õ tex.
vr eim ꝙ bic nõ poteꝛat ĩiduci ↄſuetudo ex nõ de
lerione tonſure/qꝛ ex actu negatiuo ſeu ex nõ uſu
nõ põt iduci cõſuetudo cũ ↄſuetudo ſit cõis aſſue
factjo ſeu actuũ epetitio.i.di.ↄſuetudo.xxv.qij.
ita nos.l.iij. C. de epi.au.facit inſti.ð iu.nã.gen.
? ci.F. ex nõ ſcupto. dũ dicit diuturni moꝛes ⁊c̃.
Jo. an. hic iſtat:⁊ in effectu vꝛ poneꝛe ueꝛba Ci.
poſita in.l.ij. C. que ſit lon. ↄſue.⁊ dic bꝛeuiꝰ ſic:
ꝙ qnqᷓ; nõ uſus nõ hʒ in ſe actũ tacituʒ diſpoſi
tionem iuris:neq; in ſubſtatia neqʒ in foꝛma: ⁊= tẽ
ex nõ uſu nõ iducit᷑ ↄſuetudo neqʒ arrogatur.l.
pone exemplũ.lex dicit heꝛmafroditum iudicãduʒ
fm ſexũ pꝛeualentẽ.l.queꝛit.ff.de ſta.ho.iiij.q.iij
.l. heꝛmafroditus: t ſi peꝛ mille ãnos nũꝙᷓ; accit
iſte caſus nõ põt dici arrogata illa lex. quia nil eſt
actum oↄtra legeʒ.ulł pone lex dicit ꝙ ſi dediſti mi
hi danum poſſuʒ ageꝛe õ te actiõe.l.acquilie põe
ꝙ dãnũ paſſus nũqꝙᷓ uoluit ageꝛe:ꝓfecto ex h nõ
E iducta oↄſuetudo illã.l.qꝛ illa.l.n neceſſuat ad
uſus:ſʒ dat facultatẽ agendi. Et iõ ex h̊ͥ ↄcludimꝰ
aliã regulã ꝙ in his que ſunt meꝛe facultatis nõ
inducit᷑ ↄſuetudo:naʒ in his caſibus nihil agit᷑ õ
l.pmittẽtis. Si ueꝛo nõ uſus hẽt ĩ ſe tacitũ actũ

diſpoſitionẽ iuris iducitur ↄſuetudo ur hic. nã
no defeꝛcdo tõſurã vẽ ↄmitteꝛe legẽ que ĩducit

dilatiões tõſure.pone aliud exẽplũ.lex defeꝛt heꝛe
ditares cõiteꝛ z eqꝛꝛ oĩbus filiis non diſtinguẽdo
inteꝛ maſculos ⁊ femias.l.maximũ uiciũ.C. de li.
pte.ſʒ ↄſuetudo tin defeꝛt pꝛiogenito ⁊ nũqᷓ; femi
ne lʒ enim femina ul ſecũdus genitus nunqꝙᷓ fueꝛit
uſus illo iure cõi nihilominꝰ iducit᷑ ↄſuetudo: qꝛ
hᷣ actum fuit contra ius cõe ⁊ ſic de ſimili.
m dec oré Axoꝛati nõ ad
* mittuntur ad ec
leſiaſticas dignitatas zæ coguntur dimit
teꝛe quas habẽt. 65 pꝛimo ibi dignitates. ꝙ
uxoꝛatus lIʒ cleꝛicus nõ põt bẽe eccliaſticam digni
taté.ideʒ tm dic de alio bñficio ſimplici:ut in. c.i.
ii. et. iij. . eo. æ nõ hic glo. ¶ Scðdo nõ h ex fi.

tex. ibi ſine pꝛauo exẽplo ⁊c̃/ ꝙ cõſuerudo non vʒ

ut Piugatus poſſit tenere bñficium ecclhiaſticũ.nõ
n. ualet ↄſuetudo cũ prauo exẽplo:ar.in. c cum
decoꝛc᷑.g.: ti.ij.⁊ ita cõir tenẽt hic doc.quod nõ.
(Sire⸗ quid ſi nõ publice ſunt uxoꝛati doc.
⁊ bſi dicũt ꝙ idẽ dũmõ hoc ꝓbaꝛi poſſit = pꝛo h̊
iura ſuperius alł.æc.
X* Cleꝛici ↄiugati in ꝛebꝰ
gaudẽt puilegi
o clicali.h.d.fᷣa ibi igi.¶¶ N primo
ꝙ clicus ↄiugatus nõ gaudet in ꝑſona nec in re
bus ſuis pꝛiuilegio alioꝝ chicorum tenetur ergo
ſolueꝛe gabellas ⁊ alia obſeqa ꝛegalia.non ob. ꝙ
icedat ĩ hĩtu æ tonſura:æ hodie ẽ magis clare de
ciſũ i.c.unico.e.ti.li.vi.⁊ dixi in.c. Joannes.S.e
Et ex hoc iferiur ad duo rio ꝙ a laicis licite
dñns ciuitatis exigit iuſticias ſuas æ obſequia oſu

Ad fennr a clericis nõ Ziugatis n6 rc , ee. 4=3 pal Al.
põt qñs ipalis exigẽ aliqᷓ obſeqa ſũt.n.exepti iur! S' haibg Ir

diuio æ hũano ut le. ⁊ nõ.i.c.qqᷓ; de cenſili. vi.
2.l. iij. C. de epiſ.æ cle.æ uide glo.in.c.ſi.imꝑatoꝛ
xcvi.di.? Inn.i.c.ij de ma.æ obe.Scdo nõ ibi

Arati ꝙꝙ hoĩcs lr̃ari nõ ſũt exẽpti a debitis ⁊= obſe
quijs ⁊ iuſticijs ↄſuetis exhibendis dno tempoꝛa

li:ad h.l.ut gradati.ff.de mu.⁊æ ho.docẽtes tame
habent multa puilegia.l.medicos.⁊.l.fi. C. de ꝓ
feſ.æ me.li.x.Querũt nũc doc.nũquid depoſitus
gaudeat his priuilcgijs.⁊ dic ut dixi:in. c. Joan
nes:nã ſi ſunt corrigibiles gandent tenent᷑ cnim
uiuere clic aliter æ ſunt de foꝛo ecclie:ut in. c. qccc
dentes.l.di. . c. dictũ.ixxxi.di z hoc intelligo in
uerbaliter depoſito:na actualiter depoſuus cxutꝰ
ẽ incõtinẽti oĩ priuilegio clicali.c.degracatio de
penis.li.vi.Si nero depoſitus ẽ ĩcoꝛꝛigibilis peꝛ
dit icõtinẽti priuilegiũ ⁊ põt opini p indicem ſe
cularẽ:tex.ẽ ſᷣm cõem itellectuʒ cn nõ ab hole
de iudi. Et ex h̊ nõ.ꝙ depoſiti utunt:æ gaudent
habitu ⁊ tonſura:⁊ facit ad id quod.dixi.in.d.c.ꝰ
oannes.ut facilius diſpẽſet cũ cleꝛico depoſito
oꝛꝛigibili q; cũ ↄiugato circa beneficium.

Tcõſi ultatiõi Si cleꝛicus in

minoꝛibus mi

litet̃᷑ nõ ẽ cogẽdds defeꝛꝛꝛc tõſuram uel
hĩtum clicalẽ. h. d. ¶ 1 pꝛimo ꝙ miles dei nõ

ẽ icapax milicie ſe ularis:nã quilibet clicus ĩ quo
eũqʒ oꝛdine ↄſtitutus efficit᷑ miles dei nã deo mi
litat· ut in.c.epus.j.de pꝛebẽ.facit.c. diueꝛſis.j.
eo.⁊ nihilominus poreſt effici miles ſeculi ut h: ſic
econtra miles ſeculi poteſt effici miles dei:ut parz
ĩ li. feu.ĩ.c.qui cleꝛicus.ſi de feudo fueꝛit cõtꝛo.et
ẽt rex ſiue baro põt ꝓmoueri ad clicatũ.xx.q.iij.
pᷣſes. Sed querit᷑ nüqͥd cſicus in mioꝛibus conſti

tutus aſſumẽdo militiam ſecularem gaudeat pᷣui

legio clicali doc. expᷣſſe ñ tãgunt ſʒ tacite ſentiunt
ꝙ nõ:dũ dñt ꝙ ſi miles dei efficit᷑ miles ſeculi de
ſinit eſſe de militia clericallſedi aliteꝛ ſentit Inno.
in.c.i.de apoſta.ſed poſt eum dicerem:ſic ꝙ aut
ꝓmouet᷑ ad militiã ſecularẽ ⁊æ facit actũ oĩo vpriũ
c icatui.ut qꝛ exerceꝛet ſeua ſen iuit ad belluʒ ⁊ ſi.
7 imediate perdit priuilegiʒ cleꝛicale:qꝛ iſta ſunt
Cc 3

V

4
1»

plibus pᷣuilegiis q; ↄiugatus Gtücũqʒ icedar in

=
F.

P ,e
ehtr

. — 3¹
Aeieg ahfierr s r leri 4 ſecar, Sgnn ue

al.3 Aaze calt .

A Aud mienſeſh

V 46 Ppfenna g&αir, ſiar dine prn leovi

¶De de reli.

Zꝛia. Vnde ex quo eligit Sꝛiã uitaʒ fuit a pꝛĩa ipo
facto excluſus.xxij.q.i.cũ renuntiat᷑:aut tin ẽ effe
ctus miles ⁊æ nõ exeꝛcet ſeua nec aliuʒ actũ ꝓꝛſus
ↄꝛiũ cleꝛicatui ſʒ ninit honeſte nt cleꝛicis ⁊ gaudʒ
pꝛiuilegio.ita ſentit ibi Inno.ſʒ ego dubttarẽ qͥd
in eo milite qui iurauit illade quibꝰ ẽ gl.in.l.płi.
ff. ex qui.cã. ma. nã iteꝛ ceta neꝛe militãdus dʒ iu
rare nõ nitare moꝛtẽ ꝓ republica ⁊.iſte acius ꝓꝛ
ſus ẽ ↄꝛius cleꝛicatui cũ cleꝛicatꝰ offm reddat cle
ricũ inhabilẽ ad pugnandũ ẽt cũ infidelibus:ut in
.c.ex multa.j. de uo.¶ Vltimo bic qrit quid ſi
cleꝛicus in minoꝛibꝰ no effici᷑ miles nec ↄiugat⸗
ſed nõ uult defeꝛꝛe tõſuraʒ: nũquid poſſit ad dela
tiõeʒ cogi. Abb. ̊ ꝙ nõ.alł.nõ.in.c.i.⁊.c.tue.j.
de apoſta. ⁊æ cũ hoc dicto tranſeũt cõiteꝛ doc.⁊ ſa
tis mihi placet.nã ex quo põt adhuc eligeꝛe uitaʒ
laicalẽ ↄhendo mẽimoniũ ita poſſit hñdo ſpẽ ad

mr̃imoniũ pöᷣhendũ: ꝓ hoc.c.in audiẽtia ⁊.c.ↄtin

git de ſen ex.ubi cõpellũtur tin cauſatiue.ſ.ſi gau
deꝛe uolunt pꝛiuilegio cleꝛicali z hboc nõ.bene.

¶ De cleꝛicis nõ reſidẽtibus: ſyica

¶ Supꝛa niſuʒ fuit ĩ duobꝰ titulis pcedẽtibꝰ q̃tꝛ
clici bnficijs pꝛiuẽt ꝑ mlieꝝ ↄſoꝛtia.(IDeꝛito nec
ſubijcit᷑ qᷓtꝛ ſt ꝛemouẽdi ꝑꝑ n refidẽtiã ĩ bnficiis.
uel põt ↄtinuari ↄgruẽtiꝰ:qꝛ clłici nõ ſolũ inbone
ſte uiuũt ſeciando mulieꝝ ↄſoꝛtia.ſʒ ẽt in bnficiis
eoꝝ nõ reſidẽdo ⁊ fructus eoꝛum capiẽdo.merito
ſubijcitur hec rubꝛica.de cle.nõ reſi
Epᷣo

On liceat.

ſine licẽtia pape tranſire
* ad aliũ epatũ ipſũ accep
tãdo als prinat᷑ ãbitu et
ſabito. h. d. cũ gl.i.prio
— ponit᷑ d; fo:ꝛõ ibi mãi
felſta tertio rõis 205: ibi 9
multis. rio nõ epᷣm non poſſe ꝓpria aucte
trãſire ad aliũ epatũ quod pꝛocedit etiam ſi eſſet
electus ſiue poſtulatus ab ecclia illa uacãte nõ dʒ
n. quacũqʒ ex cã dimittẽ epatum ſuũ ſine lnia pa
pe:ẽ.n.illi adeo mr̃imonialꝛ alligatus:ut ẽt cã re
ligionis nõ poſſit ipſum deferre in.c.lʒ de regn.
2z. c. ueniẽs de renũ.⁊ hñt locum predicta ẽt in in
ferioꝛibus clicis:ut in.c.admonet ⁊.c.qð in dubi
is de renun. ¶ Scðo nõ.lr̃am ibi mãifeſta. ꝙ id
ꝙ colligitur ex ↄiccturis ⁊ ex ueriſimilibus pᷣſũp
ptionibus dicit᷑ mãifeſtum pro quo bo ·tex.in.l.lʒ
de le.i. ubi dicirur euidẽs uolũtas teſtõꝛis ꝗᷓ ex cõ
icctuꝛis elici᷑ ¶ Tertio nõ.ꝙ uʒ ar· a cõir accidẽ
tibus ⁊ tene mẽn ad h iſtũ tex.nã ſicut aꝛguit tex.

hic nullus ẽ inuẽtꝰ qui hoc facẽ cc.⁊ de h ar.uiðö

glo. ⁊æ Ci. in.l.neqʒ natales. C. de ꝓba. ¶ Ulnio
nõ. ꝙ quis nõ pᷣſumit᷑ dimittẽ beneficiũ ſuũ ꝓ ui
lioꝛi ⁊ ̊ inducit᷑ ad nõbilẽ.q.quidã cłicus ſenex
ꝑmutauit bnficiũ ſuũ pĩgue cum tenui cuiuſdam

nepotis: ſui nũquid debeat ex hoc pᷣſumi frauſ ut
ſic renũcianerit affẽu carnali ⁊ ut poſt moꝛtẽ ſuã

bnficiũ pigue remaneat penes neporem Qo. an.

nõ ly

ChHeste

c.ij. de renũ.li. vi.ſentit qᷓ ſic ꝓ hꝰ mens illiꝰ. c.
ↄcurrũt eim in hoc caſu tres pſumptiões. Dꝛis
ↄiũctio ſanguinis:ar.c.graue.j.de pᷣbẽ. Scða rõ
ſenectutis. Teꝛtia qꝛ nõ ẽ ueꝛiſile ꝙ quis uelit bnñ

ficiũ pĩgue dimitteꝛc ꝓ tenui: ar.c.ſuꝑ h̊ de renũ.

z.l. cũ de idebito.ff. de ꝓba. Jo. de lig. ſentit hic
oppoſitũ:nec ob.fm eũ.d.cij.qꝛ ille fuit uſus in
re ꝓhibito.iſte aũt utit᷑ iur c conceſſo.nec obſtare

dyʒ ↄſanguinitas ex quo als ille ẽ idoneus: ar. vi.
di. noſti z. lxxxvi. di.nõ ſatis.modeꝛnioꝛes magis

uident᷑ iclinare ĩ opi. Jo. an/Ego ſic diceꝛem ꝙ;
aut inſt alique pſumptiões elidentes ſeu obſuſcã
tes pᷣdictas.⁊ tũc nõ ſufficiũt ad fraudẽ pbandã.
pone exẽplũ bñficiũ pigue exigebat magnã curã
foꝛte huic ſeni intolleꝛabilẽ:uł locus bñficij n eꝛat
ſibi tutus ſeu aer nõ ↄfeꝛebat ſibi: ꝓ hoc.c.ad ſu
plicationẽ de renũ.æ.c.cum ueneꝛabilis de excep.
facit.c.ad qõnes de re.ꝑmu.ſʒ ceſſantibus his cõ
iecturis pſumeꝛẽ fraudẽ ꝓpteꝛ rões pdictas: ? ꝑ
iſtũ iex. qui iudicio meo optĩe facit ad deciſionem
huiꝰ.q.nã ↄ ciliuʒ h̊ mouet᷑ ex eo qð cõitcꝛ epi fa
ceꝛe ſolẽt. Itẽ uidemus in cleꝛicis.nã nõ facile ſo
lẽt dimitteꝛe bnficia pinguia ꝓ uilioꝛibus:ĩmo to
tis conatibus ſolẽt ſemꝑ creſceꝛe in bnficiis.⁊ ex

pis pᷣſũptiõibꝰ ſatis põt feꝛi ſñia:ar. hic ⁊ S.de p̃
E

ſũp.c.affeꝛte ⁊ facit.l.ĩdicia.C.de rei uen·
gl. i. ibi als ꝑdeꝛet hĩtũ ⁊c̃. Ex bis vᷣbis ſentir gl.
itellectũ ad tex.nẽʒ:ut nõ liceat epo trãſire ad aliã
ciuitatẽ.ſ. cã trãſfeꝛendi ibi ſedem ut ſic deinceps
ſit ep̃s ſecðe ſedis uel ecclłie ⁊ nõ pꝛime. ⁊ iſte ĩtel
ectus ẽ ueꝛꝰ ĩ ſe ⁊ ſatis lr̃e ↄſentaneꝰ. ut pʒ ex fi.
ipᷣius. Alij ĩtelligũt qn trãſit cã faciẽdi moꝛaʒ ibi
diuturnã iſte ĩtellectꝰ ẽ ueꝛꝰ ĩ ſe nõ tñ ↄgruit lr̃e.
Alij itelligũt qn trãſit cã iuadẽdi fras alteiꝰ.ſed
tene pᷣmũ ĩtellectũ.⁊ ĩtelligũt doc.⁊ bñ ꝙ iſte epᷣs
pꝛiuabit᷑ ꝑ ſſiam pape: qꝛ nemo citra papam põt
epᷣmj a ſuo epᷣatu remoueꝛe ꝙ;uis derelinqueꝛit: ut
i. c.i.? qᷓi ꝑ to.de trãſ.pla.⁊ iij:q.vi. accuſatꝰ.⁊⸗
.c.qᷓ;nis. Et ex h̊ͥ nõ.q; ꝑ trãſitũ ꝓpꝛia auc. ad ſe
cũdũ epᷣatũ n ẽ p̃natꝰ ipo fco.ſʒ reqrit᷑ ſñia: q̃d i
ifeꝛiibꝰ⁊ pᷣlatis clicis:dic ut nõ.i.d.c.ꝙ ĩ dubijſ
n gl · ij. in fi. ſo. hꝰ Zriũ ut nõ ĩ.d.c.eſtote ⁊ ĩ
Cc.ij. de elec.li.vi.⁊.vii.q.i.ſi es.⁊ dicũt h̊ doc.
ꝙ ex facto Z legẽ nõ dʒ pᷣſũi niſi malũ q̃ uelit dri
cẽ/ꝙ ubi actꝰpõt ꝛeferri ad malũ ⁊ ad bonũ:qꝛ
idrñs dʒ referri ſẽꝑ ⁊ ĩteꝛpᷣtari ad bonũ:⁊ ita lo
quit᷑c.eſtote ſʒ ubi factũ ĩ ſe ẽ malũ lʒ poſſit hĩe
excuſarõem nihilominꝰrefeꝛẽdũ ẽ ad malũ ar:bo
i. c.i.de pᷣſũp ⁊.l.nã ludꝰnoxiꝰ.ff.ad.l.acqͥ fac qdð
hẽ ĩ ꝓhe.ffoꝝ. circa ſi ⁊ uide ad idẽ nõbile dictiũ
Inn. i. c. ii.de dila.ubi dicit ꝙ ſi citatio ĩ ſe ↄtinʒ
aliqd ↄ legẽ ẽ nulla lʒ poſſit iuſtificari.i aliq cãu
ſpãli demus.n.xrẽ attẽdere ſᷣm nãʒ ſuã ⁊ eẽntiã et
nõ ſᷣm accidẽtalia exẽplũ iudex citauit.a ut uẽirʒ
ad rñdẽdum titio fuo:h̊ citatio nõ artat citatum
qm regularit᷑ fuus nõ põr eẽ in iudi:lʒ ĩ aliqpuſ
ſpãlibus hʒ ltimã ꝑſonã ſtãdi ĩ iudicio: ut.l.nix cẽ
tis. ff. ð iudi.⁊.l.i. Cſi ꝑ uĩ b alio mõ cũ ſi.Et ex
H iſeꝛo ꝙ gl. ĩc. abſit.xi. q.iii.ñ ẽ ſimpłꝛ va cũñ di
cit ꝙ ſi clicꝰ ãplectit᷑ młẽ dẽmꝰ ĩ dubio ĩterpᷣtari

ſmmliſſlwali
rlni wa ghechn
ſinwricſclt ea
iſrwch goli ng⸗
Ildedebis ſbonin
crinals tnei wicl
10bapyaln doch⸗
Micardinnis:r ich⸗
Gie nſr n
dinaihirchr
OrAinnisocrde
ſcreR crdd⸗
fcganoiabärorp
inäimlaninh
1deiſoinoe
fiilmsoice bo⸗
Ae ge ils and
en Cngliinfi
Dernen i gerhane
Nrliagrbnirg
Drit:nnſiiſ dd
Oeſliͦ ſa nlen ben
er clißſonns
bugfilcinoner
ſtlbirenſtimig
imnctlabae;
nſnobfnmen

Ccingkuß n
Wtinne nro

,A,l

biftcs hingnin Illoꝛibbyg:ino
ns ſlit ſanp ceſce in biftcis e er
ſais pot fen ſſigegr hic geß
2 facitlidicin. C.de reinen⸗ n
Men bini re Er bis vbis ſanit 9.
rnizeut no lcent epo naſire gd eli
niſfanndi bi ſedem un ic deineqhs
eſedis vel eeclie? n primne. T iſteite
iſes ſans le Nſenmne. nt ayfi.
iteligüͤt qn naͤſit i facedi moꝛnz bdi
ke itelec e ved iſe n tñ ogruit fe.
i Gi iſt d imndecl inns dten ſel
icleeni A ieligin doc di g ſee⸗
ſnian pape: qr neno cuna paham hi
cpam mnonere ioni dareiinceitn
to. de ril pla.? ijeg. . aaeuſatee
tarb noͤnilti hrin mi⸗ gdſ
ne puat o ſo. eqn ſin agt
no ticis dl n o i dccicbif
nf. lo b rĩ t no taced ri
i ni vi qiſ chs ? dicthehe
gi nodz pliinſi mali ij ti
lege no d; piun nin ini
pot eferi ad mii ad bonii
mmi ſep dieihteni abanni
ſbifteni ſee nali⸗ 6;, Un
ibilnnin lefnicl ad ma ſie
tli lcfon; adlad, iai

. — 5 — A D,G ,B= 4,vkliS
. jalis F 4Ae fara r- eeſ ic⸗ 4

¶ ð coha. cle. 5 mu.

i faciat cã bndicẽdi: dico eiʒ debem iſpiceꝛe
piecturas ex quibus iducat᷑ actꝰ licitꝰ ul illicitꝰ:=
ſic ꝑ ↄnñs bonũ uł malũ.de pᷣſump.c.lr̃is ⁊.c.ʒ lo
co.nã ⁊æ alibi ꝓhibet clicus ſolus cõfabulari cum
mulieꝛe.lxxxi di.clicus.⁊.c.miſtri.facit.c. ij.S.de
coha. cle. ? mu. In gl.fi. ibi ꝓpteꝛ maioꝛẽ utilitatẽ
itellige de maioꝛi utilitate reſpcẽu aiaꝝ nõ reſpectu
reddituũ: nã reddiius bnficij nõ debẽt faceꝛe epʒ
excellẽtioꝛẽ ul hũilioꝛẽ.ↄſideꝛãda eĩʒ eſt dignitas:
ut dicit tex.in.c. legimus.xciij.di.nee ẽ confeꝛẽduſ
epᷣatus ꝓpteꝛ redditus lucꝛi faciendos:ſed ꝓpteꝛ
onus ⁊ curã ut pluribus poſſit ꝓficeꝛe: ⁊ iõ dicit
apls.qui epᷣatũ deſideꝛat bonũ opus deſideꝛat: et
põdeꝛa v. opus.ſonat eim i laboꝛc ſollicitudinem
2z curam ut hẽtur in.c.q 1 Burns EIl:dl.
. eponit᷑ caꝛdialis ꝗ
*£ g eſtis vin ſuo titulo nõ reſidʒ
b. d. ? tex.ẽ.multũ nõ.prio narrat ðpo
ſitionẽ cãdinał. ſo eiꝰcãʒ ſa ibi eo. ꝙ ¶ MDrio nõ
ex princi.ibi geſtis zc ꝙ geſta in ↄſilio ſemꝑ faci
unt fidẽ: ? itelligo qn ſũt deſcripta ꝑ pſonaʒ pu
blicã ad h.l.geſta.C. de re iudi.⁊=.c.fi.de pꝛoba.
cdo nõ ibi ĩ ſynodo ꝙ ↄcilium generale qn
q; appellat᷑ ſynodus ad idẽ. c.i. de ſpon. ſolet tñ
appellari ſinodus ↄgregatio quã facit epᷣs in dio
ceſi:ſua ut ĩ. c.ſicut.de acuſa.tamen ĩ effectu idem
ẽ ſinodꝰ ꝙ ↄſiliũ.ẽ.n.nomẽ grecũ:⁊ idẽ ẽ ꝙ cetꝰ
2 uide de his ⁊ ſi.bonũ tex.i.c.i.xv.di. Nõ.ʒꝰ q;
ẽt cardinalis teuet᷑ ꝛeſidere in titulo ſuo.æ aduer
re ꝙ h appellat᷑ pochia:⁊ credo ꝙ ideo qꝛ erat pᷣſ
bit᷑ cardinalis:⁊ ſic hẽbat in titulũ eccleſiam ꝑo
chialẽ. nã qdã ſũt cardiales epᷣi:ut hoſtien. ? Sa
bin. ? iſti ht epatꝰ in titulũ. Et nõ ex h̊ ⁊ tcx.ꝙ
cardinalis nũcupat᷑ ꝑ tirulũ æ bẽs ex hoc moduʒ
ſcribẽdi cardinali.⁊æ credo ꝙ oliʒ omnes clici bñ
ficiati noĩabãtur per titulos. un alibi dr̃ ꝙ nõ dʒ
qs intitulari in duabus pᷣbẽdis.lxx.di.ſanctoruʒ
7 de iſto titulo ⁊ quis ꝓprie.ſit titulus ĩ iſtis bñ
ficialibus uide bo. tex. cũ gl.in.c dudum.ii.5. de
elec. deę titulis cardinalis uide qð nõ.in. c. coram
e.ti. CIn gl. i. in. fi. põdera bene gl.⁊ tenebis ſẽ
per mẽéti. nã per hanc expoſitionẽ quam facit ad
tex. ur̃ apte ſentiꝛe ꝙ in ↄſilio gnãli ſolus papa bʒ
ptãtẽ auctoꝛiʒãdi deponẽdi ⁊ ſilia faciendi non ãt
ↄciliũ:ſed ↄcilium hẽt appꝛobaꝛe dũtaxat h̊ tamẽ
tex. nõ dicit.ſʒ potius innit ↄriũ dũ dieit q; ab oĩ
bus fuit depoſitus nec gl. aliqd allat pꝛo ſe Ann.
facit hãc expoſitionẽ gl. hoſti.dicit cũ ꝓteſtatione
ꝙ nõ itendit ſcꝛibere ↄ ptãtẽ pape:ſed nõ ſine mi
niſterio h fuit ↄgregata ſinodus ad depoſitioneʒ
cardinal.uñ papa nõ ↄſueuit nec ſᷣm aliquos po
teſt deponẽ caꝛdinalẽ ſine ↄcilio gnilij Sunt enĩ
cardiales ꝑs coꝛpis pape æ papa cum eis inducit
totũ oꝛbẽ.c.ꝑ uenerabilẽ quijfi. ſint le. ⁊ allat illd
regũ.ii.qni enim ſunt cardines teꝛꝛe ⁊ poſuit ſuꝑ
eos oꝛbẽ. un ſicut papa nõ põt ab alio iudicaꝛi ix
q.iij.alioꝝ ⁊.c.nemo.ita ⁊? caꝛdinales debẽt gau
deꝛeh puilegio ut nõ deponãt᷑ de facili ſed in cõ
cilio:⁊æ dicit ioleuiſſe de ↄſuetudine ut papa nõ ex
cõicet caꝛdinalẽ:ſed nec aliqð pꝛeceptum ci faciat

ſine ↄcilio alioꝝ cardinalium.ct nide ad h̊ qð nõ.
Jo. mo.i.c. ſuꝑ eo.de hẽ.li. vi. ubi dicit ꝙ colle
giũ cardinaliũ ẽ in qſi poſſeſſione ut papa ardua
nõ explicet ſine ↄcilio cardinaliũ ⁊ aliqui exigunt
ↄſenſuʒ.æ ꝙ multa ardua geſta ꝑ ſolũ papã retra
ctata fueꝛũt nil allnt ad h̊ doc. ſp iu uið tex. op i
d. c.ꝑ ueneꝛabilẽ. in v. rõibus igit᷑:qui vꝛ ꝓbare
ut de iure dino papa debeat hẽe ↄciliũ cardinali
umi iſtis arduis:⁊ cꝛedo ꝙ; ñ ſit melioꝛ tex. alibi
ad ꝓbãdũ ꝙ cardinalatꝰ ſaltẽ figuratiue ſit de iu
re dino.nã id qð allat hoſti. ſolet alłari cõiteꝛ dni
ſt cardines t᷑re nũꝙᷓ; mihi placet nec placuit: qꝛ ſi
bñn iſpiciat᷑ un ſumit᷑ nõ hũit ille iſtã oſideꝛatiõeʒ:
iz ſoluũ noluit ifeꝛꝛe ꝙ deus eẽt dnatoꝛ toni oꝛbis
⁊ diſponit ad libitũ ſuũ. Nũquid aũt poſſit iduci
ↄſuetudo ut papa nõ agat ſeu faciat ̊ ardua ſine
pſenſn cardinaliũ:cꝛedo ꝙ non.qꝛ eſſet pᷣſcabẽ ʒ
ſupmã pfatẽ pape 5 quã no ualʒ aliqᷓ pſcꝛiptio. ut
nõ. In. i. c. bone.ij. de poſ.pᷣla· Itẽ uide gl. nõ. in
cde.ad nem. de hẽti. que dicit ꝙ hec ecclia militãs
E dinitus exẽplata ab ecclia triũphante.⁊ uide ibi
alle. H ꝓbantesſun ſicut in ccclia triũphante eſt ui
cariꝰ unus.ſ.deus cui cũcta obediũtiita ⁊ ĩ ecchia
nia militati debet eſſe unus uicari dei qui oiĩbꝰ p̃
ſit. æ facit h̊ rõ ad ĩfeꝛendũ ꝙ iꝑium ſit oꝛdinatũ
ad eccliã: ⁊ ſic ꝙ nõ ex ſe pᷣſit ſz depẽdentiaʒ hʒ ꝗ
papa:qꝛ nõ debẽt eſſe duo depẽdentes eqlꝛ ſicut
nec ĩ ecclia triũphanti uide bar.i.l.i.ff. de reqᷓ.re:
ubi dicit:ꝙ dantes fuit denatus ab ecclia:qꝛ dice
bat ipeꝛium nõ depẽdeꝛe ab ecclia: æ uide qð dixi
in.c.nouit.de iudi. Et dictum hoſti. h:inq;tum
requirit ↄciliũ gnale ad depoſitionem cardinalis
uide glo ualde nõ.in. c. ad aplice. ð re iudili. vi.
⁊ ẽ glo.i.que dicit ſolũ papã poſſe deponcꝛe ipa
toꝛc ꝛegẽ æ quoſcũqʒ alios lʒ de hõeſtate qnʒ ad
hͥ ↄgreger ↄciliũ.xv.q.vi. aliꝰ:ubi ſolus papa de
poſuit regẽ frãcie.? ꝓ nũc ulteꝛius nõ ꝓgredioꝛ
n glo.ij. ibi æ a dignitate ſua remotus cꝛedo
ꝙ glo. io fecit hanc expoſitionem reſtrictam quia

depoſitio capit pꝛo remotione =z pꝛiuatione ab of

ficio ⁊ bnficio:⁊æ ſic caret nedũ dignitate ſʒ et oꝛ
dinibus: ut in. c. at ſi cleꝛici. z. c. cũ nõ ab hoĩe de
iudi.ſʒ h̊ capit᷑ depoſitio ꝓ pᷣuatiõe bñficij tin: =
ẽ 20 ꝑpꝑ nõ reſidetiã nõ dʒ quis pꝛiuari ab officio
ſʒ ſatis ẽ ꝙ remoueat᷑ a bnficio:ut.j.c.ti.c. ex ue
Bi a non. nulli Ani plures di
gnitates uel eccleſie 2
feꝛi nõ debẽt: = ecclia ẽ ↄfeꝛenda illi 4
reſideꝛe ⁊? regeꝛe ualeat ꝑ ſeipſum al ꝑdit cccliam
7 donãs ↄfeꝛẽdi pf̃ate pꝛinat᷑h.d. tria facit. Mꝛi
mo ponit uitiũ.fo adhibet remedin ibi cuʒ eꝛgo.
Teꝛtio ĩponit penã ibi ꝙ ſi. ¶ Dꝛimo nõ ꝙ ex
quirere diueꝛſas dignitates ⁊ plures eccleſias po
chiales ꝓcedit ex ʒelo auaricie: ĩtellige qn una di
gnitas uel nna ecclia ꝑpochialis ſufficit ꝑ ſe:al nõ
ẽ pcccatũ diſpẽſatiue teneꝛe płres ad h̊. c. de mlia
i fi.de pbẽ.⁊.S. de elec.duduʒ. ij. 6. ij. duas
rões qr una ⁊ eadẽ ꝑſona nõ põt ↄſcqui płres ec
cleſias. Mꝛia qꝛ ſufficit ad ĩpẽdẽdũ debitũ ſfamu

latum uni:unde ſequitur neglectus alteꝛ ¶ Scdo
c 4

In-

„ —
Cc

8S r

. i phan
elita -

0 : 1 4 PI= 2èð

1

Pr pte 6 à n adH.α prrth *0 41
750

VV vE„6

—

N. V. 1α P P . vadeprnz ſat,

qnia occupat ſtipèdia alioꝝ:nã alij clerici pauꝑes
ad ula ꝓmouerent᷑:et nõ.tex. dũ dicir ſtipẽdia.ex
h.narguit ꝙ licite clericus uiuit de fructibꝰeccłe
ſue. dat᷑.n.ſibi ĩ ſtipẽdiũ ¶ Lertio nõ ꝙ qs tenet
P ſe ⁊ nõ ꝑ uicariũ deſeruire ecclie ſue ſen digni
tati ltimo nõ. ꝙ ꝛecipiẽs plura bnficia cura
ta n ẽ puatꝰ pꝰ nec ſcdᷣo fʒ iſta tpꝛa: ſj uciebat pᷣ
uãdus ſcdᷣo:⁊æ ut hoc clare intelligas er multa di
uerſa uites aduerte ad qᷓtuoꝛ tpᷣa. Drimum cim
kuit tps. an iſtud cõciliũ de quo hie et illo tpᷣe nõ
p̃uabaĩ ſcdᷣo:ſʒ dabat᷑ ſibi optio tenẽdi primũ ulł
ſcoᷣʒ. ut in. c. referẽtc ⁊.c.pᷣterea.j.de pᷣbẽ.Scðᷣm
fuit ipᷣs huins ↄcilij in quo fuit ꝛeſtricta facultas
hec ⁊ ſtatutũ ut pᷣuaret ſecũdo:nõ tñ pᷣuatio iudu
cebat᷑ ipo iure.¶ Tertiũ fuit tpᷣs:c.de multa.j.ð
pbẽ: ubi fuit iductũ:ut ſi hns curatũ bnficiũ uel
dignicatẽ ꝛecipꝑet ſecũdũ ſeu ſecundã dignitatẽ ua

carer pᷣmũ bnficiũ uł dignitas ipo facto ⁊ ſic tex·

hic in fi. hodie nõ ꝓcedit ut loquit Quartũ fuit
ipᷣs hodiernũ a tpᷣe decretal execrabilis ioannis.
xxij. ⁊ ẽ euagãſ.ubi artius fuit ꝓuiſuʒ:ut recipi
ens ſecũdũ curatũ ſeu ſccũdã dignitatẽ ł ꝑſonatũ
niſi de facto ĩcõtinẽti poſt habitã ſccũdi pacificaʒ
poſſeſſionẽ dimittat primũ in pntia publicaꝝ ꝑſo
naꝝ eſſz priuatꝰ ipo facto utroqʒ:⁊ ſic rerinẽs ð
facto efficẽt᷑ ineligibilis æ hoc ultimũ ꝓbat᷑ in.d.
.c.dudũ. Et ex his ĩfert ad. q.nũqddiſpõ hꝰ tex:
nẽdicet ſibi locũ ĩ ecchijs ñ curatis ⁊ ĩ fimplicibꝰ
bñficijs ⁊ ſentit Hoſti.ꝙ ſic dũmõ reqᷣrãt reſidẽ
tiã de iure cõi ſtatuto uł oſuetudie. Sʒ dic laciꝰ
qrirt nũqd nacet primũ ipſo facto ꝑ adeptionẽ ſe
cũdiiz dic ꝙ nõ ĩ iſtis ſimplicibꝰ:qꝛ.c.de mlia lo
quit᷑ ĩ plibus curatis.⁊ dicã aliqd ĩ. c. fi.j.e. Aut
qri nũquid poſſit qs tcnẽ pła talia bnficia ſimpli
cia.⁊ dicẽ Hoſt ſic ſi alteꝝ ꝑ ſe nõ ſufficit. ał ſe
cus: ut ĩ.c. cũ teneãur de pᷣben.̊ ultimũ admitto:

niſi ſtatutũ uł ↄſuetudo reqrẽt ꝛcſidẽriã ĩ quolibʒ

qꝛ tũc ꝛeqrẽt᷑ diſpẽſatio.ar ĩ.d.c.de mlia. Aut qͥ
rit᷑ nũqͥd teneat᷑ qs ꝑ ſe defuiꝛe bnficio ſimplici
ſic:ut hic qr̃ ĩ cuꝛato:⁊ cꝛedo ꝙ ſic.? ꝓbo aꝑte ꝑ
c.ſuꝑ ĩoꝛdiata ð pᷣbẽ. ubi ꝗr̃ ꝙ pueri ñ ſt idonei
ad bñficia hnda cũ ilł defuire nõ pnt · ꝗ requirit
bñficiũ ꝑſonalẽ ꝛeſidẽtiã.nã puer bñ poſſet ꝑ ali
nʒ fuire:ut ĩ. c.eã te de erate ⁊ qli. fac.c ↄquerẽte
j. e. fateoꝛ ꝙ ↄſuetudo hʒ oppoſiuũ:⁊ nũq̃d nale

at. dic ut.]. ſubijciã ¶ In gl. i. ꝑſonax op. ult g“
gl. ꝙ dignitas ? ꝑſonatꝰ ſt ſynoĩa. æ qð adeẽ di
gnitatis ſufficit qdã progatia pᷣalijs · ſʒ tu dic ple
ne ⁊ melius:ut ĩ.c.de młia.j.e.de pᷣbẽ:ubi dicaz

q̃d ſit ꝓprie dignitas qᷓd ꝑſonatꝰ ⁊? quid off m.ſ⸗
nõ gl. ⁊ tene eã mẽti.hẽs.n.płes mõs quibꝰ capi
tur dignitas. ⁊ maxie ĩ eo qð diẽ ꝙ aliqñ capit ꝓ
oꝛdie. ex h. u.ĩfert᷑ ꝙ qlibʒ clericꝰ dr hr̃e dignita
tẽ. ⁊ ꝓbat᷑ i. c deniqʒ.iiij.di.ſʒ nõ loquit᷑ tẽ digni
tas ĩ po tiori ſignificato:ſʒ ꝑꝑ officiũ qð hẽt et pᷣ
rogatiuã palijs laicis:æ nide ad mãʒ qð nõ.bar.
in. l.i. C. de digni. li:xij. ubi ꝓſequit᷑ qui dicãtur
ꝓpꝛie ignobiles.⁊. uide ad h̊ bo.glo.in. c. qui ᷓ
pacẽ.xxiiij.q.i.q dicit ꝙ oẽs exercẽtes nileʒ artẽ
dicunt᷑ ignobiles.⁊ tales uileʒ artẽ exeꝛcẽtes non

He cle h reſcl.

dent pmoueri ad ꝛegimẽ ciuitatis:uide tex.nõ.i
.l.nequis.C. de digni.li.xij. Et ĩ fi. gl. dic ut ĩ. c.
de multa ubi tractabo quedã ̊ poſita ꝑ Moſt. ꝗᷓ
melius ↄueniũt illi. c¶ gl. ſr vV. ꝑ ſeipaʒ. ibi ut
offm i eccłia.nõ bñ gl.iũcto tex.ex ca.n. elicit re

gula ꝙ qðᷣlʒ bñficiũ qð dat᷑ ꝛe officij ꝛequirit de

ſeruiẽtiã ꝑſonalẽ ut ð dixi.et fac.c.ↄquerẽte.j.e.
diẽ m̃ hic Lau.ꝙ ꝛce ↄſuetudis põt qs deſeruire
P uicariũ:⁊ ſic extẽdit caſũ.c.extirpãde. qui ue
ro de pᷣbẽ. Sʒ aduerte.nã ĩ bnficijs ſiplicibus h
ꝓcedit ĩ dubio:ut ĩ.c.cũ oẽs ⁊ qð ibinõ.de ↄſti.
ſz i curatis Jo. de lig.ſentir oppoĩtũ ĩ.d.c.cũ oẽſ
ſed tu nõ. bñ dẽ; Lau. qui ſentit h̊ Sriũ.puto tñ ĩ
ſpiciendũ ꝛ2õeʒ ↄſuetudis nã ↄſuetudo nõ officit
legi maxie canonice:niſi ꝛõnabilis ð ↄſu.c.i.⁊ iõ
ſi ↄſuetudo fulcit᷑ ꝛõe ꝓcedit opi. Lauꝛc. pone exꝰ
ꝓpter tenuitatẽ bñficioꝝ fuit inducta ↄſucrudo.
ut q̃s poſſet deſeruire ꝑ uicariũ: als aũt ubi non
ſubeſſz aõ ꝓcedẽt dẽzy Jo. de lig. faciliꝰ in ↄſuetu
do ĩducet᷑ ĩ nõ curatis.rõ ẽ ĩpꝛõptu:qꝛ magis eli
git᷑ induſtria ꝑſone ĩcuratis ꝙ; ĩ nõ curatis. Iteʒ
dic ꝙ ubi diſpẽſat᷑ cũ aliquo circa plalitatẽ ecclia
rũ põt deſeruire ĩ alia eaꝝ ꝑ altexꝝ. uide tex.ↄ gl.
i. c. nõ põt de pbẽ.li:vj.⁊ qð dicã ĩ.d.c.extirpãð
2 regłarit᷑ utrũ quis poſſet ꝑ aliũ qð ꝑ ſe.uide in
rla põt quis ꝑ aliũ: ⁊ ĩ rla qui ꝑ aliuʒ facit de re.
iu. li. vi. In gl. ſr̃ v. puet᷑ in fi.nõ. ex gl.iũcto tex.
ꝙ ↄfeꝛẽs bñficiũ curatũ ulł dignitatẽ nõ ualẽti in
ea reſideꝛe ꝑſonałꝛ: dʒ pꝛiuari ea uice ptate cõfeꝛẽ
di illã dignitatẽ uel eccleſiã. Et nõ. ꝙ non eſt pꝛi
uatus ipo facto ſʒ pꝛiuãdus.⁊ hoc dicit do. An.
nalde nõ. infeꝛt ex hoc ꝙ. c.cũ in cũctis de elec ñ
bʒ locũ in cõfeꝛẽte quaſi dicat ꝙ cuʒ ibi apponat
pena priuationis ipo facto ⁊ illud.c.exigat ſniam
dʒ ĩtelligi illud.c:in eligẽtibus nõ ĩ confeꝛentibꝰ:
ſed iudicio meo non bene pondeꝛanit uel foꝛte de
pnti ñ nideꝛat illũ tex. nã ibi ĩ v. eps ꝓpe fi.expᷣſ
ſe loquit᷑ ĩ cołla.⁊ iõ dic ꝙ illud.c.ꝓcedit tin ĩ di
gnitatibꝰ ibi poſitis:ut qñ ↄtulit patiẽti defectũ i
ctate ĩ moꝛibꝰ:ĩ ſcia ⁊ ĩ natalibꝰ. in aliis ueꝛo nõ
hʒ locũ illa pena que ĩponit᷑ ipſo iure et ita diſpu
teui Jo. an. late in ꝛegula odia de reg. iur. lb.

vi. in mercu. Iſtud vo.c.procedit in conferente

beneficium ei qui non ualʒ per ſe in beneficio reſi
dere als tamen eſt ſufficiens perſona ⁊c̃.

*½

reſẽtatus ad ecclaʒ
E latum. n cõfirmatꝰ ſi appet
ꝙ nolit ꝛeſidere nõ debʒ iſtitui ꝑ ſuperi
rem confirmatus aũt ⁊ ex nõ iuſta cauſa non reſi
dens pᷣuat᷑ applłoe ꝛemota.h.d. pᷣmo exceſſus fᷣo
ꝓuiſio ibi cũ igit. ð. prio ibi eccleſia uel bñ
ficium/qꝙ dignitas appellari põt bnficium. nã i.c.
pcedẽti fuit facta mẽtio dumtaxat de dignitate ⁊
eccleſia ⁊ hoc.c.referrẽs vba illius appellat bene
ficinʒ quod ibi appellabat᷑ dignitas/⁊ dic ꝙ ſub
v · bnficij. põt ↄprehẽdi omnis dignitas eccleſia
ſtica æ quodlibet bñficium cuinſcunqʒ qualitatis
ſit: ut ꝓbatur in regula bnficium de re.iur.li.vi.

vc
eſut n aſt
ei tei in
lmrgn ͦ fni

hruntrci
3georeorafns N
utin On
kaipell erniͦcic
iccz Ceniteg iünn
eilöpreticſting
iſibionunſtr
ſtſecpime d
Consbiſch diani
nici Recdn
lodimnsſo,
40Arſan Jea
(Gbwd
Nee Na in
Aced
gulg pla appont
Hugtoniß7
j vniſinno on
Hci obns orite
eſcie pyrr elau
Nelnolicienee
ici ceſo pe N⸗
x honeſt 4 Pon.
nannnffhl
Abſigfeobffcio niſ
lufarei eie Ge⸗
ſnpipairkiamn
o paintti m
eligere cj ointe
weritenls⸗
ci oicinj. R
teſtinoean
inſhiſi nigeie
lcaii ei
e d and.
peroniſfſeaän
ſ brnismeſn

„ 1, Arſſiv nar τασ⅜ ſu a &2 V1 1 n, r = =Sſenr X

Nii atαα SaO Aααι . . .⁰ . —„ . „ - l.lh TC A. .e ae⸗ , l. 1, vI 2 △ b errE, — A . D14 ι
br⸗ 4 o , ne atd . 9 nn Hon.⸗r- 7:Gu p * vLIE= „,,. B 0. rsLed — 5 / 7 , =
Ueriedee. ¶ Del cle. nõ reſci.

Ros. cpotn g mngs i
niria 0 Cirea lylmt eccha
eßbe. ij.⸗ haltr le rogl
5 e.li v. ic ic cerxirpad
mu quis poſſerpaliͦ go pſe uide in
Palüͤi rla qui palinz facit de fe.
glſt v pei infi nö er gl üno ter⸗
ficiü curatüi nk ignite no nalenin
ſomkuch pinari en wice peate cofer
mtd ue eccleſii Ct no. g non eſ pi
co HHpuinidns.T hoc dicit do. An.
fen ex hoc .cch in chens ge clec
derete quaſi dicat e wibi apponat
tonis ipo facto T ilnd ccnign ſniam
lnd. cin cigendus ndi conferentb:
bmeo non beye pondemuit udl fone 1
nar ilu ter nu ibii v. cps ppe ſan
oa tide ilid c peedt micl
poſins ut qñ Ault ondn feni
jſcin inumalb in alis nend ſo
na qve ponit po ine et in gſſun
lite in gula odla de reg. iur. b.

Aud vo. c.pfocedit in enerte
3 ei

ſqui non vab per ſe in beneflo
n ct ſufflins perſona ti⸗

*

teſetatns 00 ll⸗

—

er honeſta cã Jo. an. ſentit ꝙ nõ:ſʒ dʒ cẽ obtẽ

In odioſis vo appllone bnficij nõ ueĩt dignitas
ad h.c.ſtatutũ.æ qð ibi nõ ·de elec.li. vi.? bnficiũ
largiſſime capiẽdo ẽ beniuola actio gaudiũ pᷣbẽs
capiẽti:ut ĩ uſibus feudoꝝ.c.i qui.mo.feu.amit.
Ex hᷣ ⁊ ex tex.nõ ꝙ ꝛcſumẽtibꝰ argu. alioꝝ ut nõ
ſit neceſſe Yba foꝛmalia argumẽtuʒ reſumeꝛe:ſʒ ſa
tis ẽ recitare effectũ.ið nõ.in.c.ſuꝑ ſpecul.de ma
giſ.¶Scðdo nõ ꝙ ubicũq; ad aliquẽ actũ requi
rit᷑ potẽtia ꝓpteꝛ ipᷣm exeꝛcitiũ potẽtie nõ ſufficit
ipa potẽtia iĩ hitu:ſʒ oʒ ꝙ reducat᷑ ad actũ·nã ĩ.c.
peedẽti ſolũ requirebat᷑ potẽtia.⁊ iſte tex. ĩteꝛpᷣtat
de potẽtia in hitu æ actu ⁊? ̊ ẽ ꝑ id qð dẽ h i tex.
qꝛ vba dñt capi cũ effectu:ad qð quoti die alłatuꝛ

iſte tex. ¶ Lcꝛtio nõ diſpõnem qꝙlibʒ itelligcndã
ita ut ex eo ꝓducat᷑ aliquis effectus. reijciẽdus ẽ

g itellectus qui ſolũ fᷣuit de uẽto ⁊ defuit ueꝛbis
7 nõ rei:ut ĩ:c. ↄmiſſa.ð ð elec.li.vi¶ uarto nõ
ꝙ de licẽtia pᷣlati ſui põt clicus bñficiatus ſe abũ
tar̃ a bnficio ex honeſta cãſz nõ ꝙ duo requirũt

ut chc? licitc ſe abñtet a bnficio. pꝰ cã honeſta. o

plati ſui licẽtia nõ eꝛgo ſufficit ſolius plati licẽtia
ſine honeſtate eſſe: z ẽ rõ qꝛ pꝛelatus nõ põt ſine
cã diſpẽſare ↄtra ius xxv·q.ij.inſtitutiõis ⁊.c.di
lectus. de tẽ.oꝛ. ¶ 1 HDuinto nõ ꝙ ſtndiũ lr̃aꝝ ẽ iu
ſta cã pbendi licentiã clico:ut abntet ſe a bñficio:
2 tũc dʒ deſeꝛuire ꝑ aliũ:ut ĩ.c.cum ex eo.de elec.
li.vi:⁊ illð ꝓcedit ĩdiſtincte qñ unus ẽ ĩ eccłia.q̃d
aut in plibus utputa ſt.x.canonici nunquid unus
poſſit ſe abntare nõ ↄſtituẽdo ibi uicariũ ⁊ capeꝛ
fructus bnficij. aliquid tãgã ĩ.c.tue.j.e.⁊? uið bo.
tex.ĩ.c. ſuꝑ ſpecula.j. de magiſ.¶ Vitimo nõ. ꝙᷓ;
appllo S iuris diſpõecm nõ ẽ admitẽda ↄcoꝛ.c.qꝛ
.x⁊. c. ad nr̃am.de appel.facit.l.ſiqua pẽa.ff. de.v.
ſig. Sʒ h qrit᷑ utrũ quilʒ platus ẽt ſi nõ ſit epus
poſſit daꝛ hãc licẽtiã.doc.cõir ꝙ ſic ⁊ hẽs gl.oꝛ.
i. d. c.cũ ex eo.nã iſta ?a loquit᷑ ĩdiſticte:tñ nõ pt
quilʒ pᷣlatꝰ apponẽ penã nõ ꝛeſidẽtie.i.ꝓcedẽ ad
pᷣuationẽ:ſʒ oʒ ꝙ ſit ille ſuꝑioꝛ ĩ cꝰ mãibus põt fi
eri ꝛenũtiatio uł qui poſſit als iuitũ deſtituẽ ⁊ nõ
h̊ dictũ ꝙ hns ptãtẽ ↄferrẽdi nõ hʒ ptãtẽ deſtitu
endi ẽt ꝓpter delictũ nõ reſidẽrie pꝛo h.c.i.de ca
pel.mo.li.vi.⁊ płe dico ĩ ꝛepetitõe·c.ſi quis ↄtra
clericũ de fo. ↄpe. Nũquid ar ſuffieiat perẽ licẽtiã

ta.exq uo nõ bñ ꝙ clericꝰex iuſtta cã ẽt nõ põt ſe

abñtare a bñficio niſi obtineat licẽtiã a pᷣlato nec

ſufficit eã perijſſe. Sed diceꝛes tu. ergo pᷣlatus pt
ſemꝑ ipediꝛe clicum ut nõ ꝓmoueat cãm honeſtã
dico ꝙ poterit br̃i ꝛecuꝛſus ad ſuꝑioꝛẽ pᷣlati ſui.
⁊ exigẽte cã poterit eũ ↄpelleꝛe ad dãdũ licẽtiam
clico ar. ̊ in.c nullus de iure. pa. Itẽ adð h̊ nnũ
dictũ doc.i.c.ĩteꝛ..e.ubi dicũt ꝓpteꝛ neccſſita
tẽ ſubito occurrẽtẽ põt clericꝰabntare ẽt ſine licẽ
tia plati ſui.nã plerũqʒ tẽpus ſeu locus non patiĩ
licẽtiã petẽ. pꝛo quo.l.i.de exercit.⁊=l.tutoꝛ. qui
ꝛepeꝛtoriũ.ff. de admi. tu. æ ũ Jo. an. ibi limitãe
qñ i breui ẽ ꝛeueꝛſuxrꝰ.ar.iĩ.l.iij.ff.de diuoꝛ.Ego
credo ↄſiderandã qualitatẽ cãe ⁊æ piudicij ⁊ facul

tatẽ petẽdi licẽniaã In gl.i. ibi ðnt ibi peꝛpetuo ꝑ

manere Hota gl. æ facit qõem de eo qui acceptat

bñficium eo aĩio ut illõ teneat donec habuerit pin

guius uel nõ habuerit aium ibi reſidendi nũquid
iuſte ibi ſit ꝓmotus ⁊æ doc.ↄcludũt ꝙ nõ ⁊ bene.
Mã qᷣſqs ut ait apoſtulus dʒ eẽ ↄtẽtuſ ea uocatõ
ne q̃ uocatus ẽ un nõ dʒ aliud ĩ aio gerẽ:ſed quẽ
admoð ↄpöhens mẽimõiũ carnale dʒ hie aimũ ppe
tuo ꝛeſidẽdi cũ uxoꝛe:ut.iĩ.c.fi.de ↄdi.appo.⁊.c.
ſic.Vij.q.i.ſic ⁊ acceptãſ eccliã:nãquodãmõ ↄhit
mr̃imõiũ cũ eccleſia.dic tn hoſti. ꝙ h̊ peccatũ ãbi
tionis tollit᷑ ꝑ pniaʒ in.c.fi.de ſimo. uult diceꝛc q;
nõ ẽ nece ad purgãdũ hoc pecẽm dimitteꝛe bñfici
um ſicut in eo qui pꝛomouetur peꝛ ſimoniã mẽta
lem. æ nota hoc ultimũ dictum quia põt pꝛaticari
in multis caſibus maxie in iuuenibus qui aſſumũ
bnficia nõ ꝙ hẽant aium cłicãdi:ſʒ ut ex eis uiuãt
in iuuetute.nã ſi pñia ducti uolũt ueꝛe cleꝛicari ñ
tenent᷑ dimittere bnficia:ſʒ ſatis eſt ꝙ ſatiſfaciant
deo de pꝛaua iĩtentiõe agẽdo pniam. In gl. fi. i fi.
uel fᷣm doc.ibi alłabatur iuſta cã puta diſpẽſatio
nis uel ↄſuctudiuis alłabat cãʒ cauilloſam z otra
ius cõe ? ideo applło nõ ẽ h H
. ꝛeue eſt nec
Raternita * põt bꝛeuiꝰ ſuma
ri. Mꝛimo nõ.ꝙ clicus unius dioceſ ñ
dʒ recipi ĩ alia dioceſi ſine lr̃ſis ꝓpꝛij epi: ⁊ dic ꝙ
nõ dʒ ꝛecipi tanq; clicus ut ſi c ꝓmoueat᷑ ad oꝛdi
nes lut ſibi ↄfeꝛat᷑ bñficiũ.nã poſſibile ẽ ꝙ ĩ ꝑtibꝰ
ſuis iſte ſit nõtus ifamia pᷣuitutis uł dep oſitꝰ ł qͥd
ſile ſibi accideꝛit:⁊ iõ ↄtuleꝛit ſe ad ꝑtes alienas.
optie igit᷑ fuit ꝓuiſuʒ ut nõ recipiatur ſine lr̃is ſui
epᷣi.uide pulchꝝ tex.cũ glo.xix.q:ij due ſunt. Sʒ
laicus bñ põt recipi ex quo nõ uult ibi celebꝛare
ut cleꝛicus nec hr̃e bnjficiũ:⁊ ita ĩtellige iſtũ tex.ꝓ
H.S. de cle. peꝛe.ꝑ to¶ Muqd aũt poſſit iſti cõfer
ri pᷣbenda ſine liis ↄmendaticiis. Oonagui. dicit
ꝙ ſic:quia peꝛ h̊ non infeꝛtur aliquod pᷣiudicium
ꝓpꝛio epo:ſʒ h̊ dictũ admitteꝛe qñ ↄfeꝛtur ſibi in
ſtipendiũ ⁊ nõ in titulũ bnficialẽ.nam de iure cõĩ
