in hoc poſſit int᷑ utrũqʒ notari diue:ſitas non dʒ
illa deteꝛminatio tpᷣꝛis ntrũqʒ ꝑiteꝛ ↄceꝛneꝛe ꝑ ea
que nõ. bar.in.d.l.pꝛctoꝛ.ſed ubi pᷣdeceſſoꝛ nõ ꝓ
ceſſit ad actum ↄꝛium:puta ad executionẽ:ſed nõ
deſiſtebat a petitione ⁊ executione uł fuit admoni
tus poſt executionẽ ut ſatiſfaceꝛet. tunc cum ſu in
eis eadem rõ.hebit locũ in utriſqʒ illa menſis det
minatio.⁊ hec nota peꝛ que hẽs mateꝛiaʒ.c.plene
declaratam. Abbas atno.
aſus. PDꝛela
Bia pleriqʒ. plus debiio a
ſubditis extoꝛquẽtes pᷣtextu ꝓcuratiõis
nł alteꝛius ſeꝛuitij impenſi legato ut alteꝛi illud re
ſtituent:⁊ tindem paupeꝛibus eꝛogabũt.pꝛimo ꝓ
hibet.ſecundo penaʒ imponit ↄtꝛafaciẽti ibi quid
ſi.t᷑tio ſuꝑioꝛi negligenti penã ↄminat᷑. ibi ſuꝑioꝛ
aũt. 36 arg ad ſuꝑioꝛem ꝑtinet imponẽ.⁊
exigeꝛe collectã ꝓ legato pꝛocurãdo:ſeu alijs one
ribus cõiteꝛ iminẽtibus ꝑſoluendis.qnʒ in iſta ex
pediuntur ꝑ totum cleꝛuʒ: ſeu ꝓcuratoꝛes ⁊ ſindi
cos cleꝛi:ut in.c. accedẽtes.de pꝛeſc:ꝛipti. qnʒ qua
libet ecclia uł pꝛelato legatus exigit pꝛocurationẽ
integram: ſʒ ecclia exacta habet poſtmodũ regreſ
ſum ↄtra alias ecclias.de quo dic ut in. c. cum in
ſtatia ᷓ de cenſi.illud tñ cenũ ẽ ꝙ in illis onenbꝰ
iponẽdis debẽt oẽs nocari: etiam ſi ſint religioſi
ut in cle.i.de cenſi.quod nõ. õ5 fo ꝙ legato

pape nedum ꝓcurationes debent᷑: ſed enã alia ſeꝛ
uitia.debent enim cleꝛici ei ſubueniꝛe in ſuis neceſ

ſitatibus:ut inc.ego enim.de iureinrã. ⁊ uide ge
neꝛaliteꝛ quid pnt exigeꝛe legati ꝑ nõ.in.c. ꝓcura
tiones g de cenſi. ubi ꝑ n g s enrn Jo.
an. iu. c. exigit.eo.ti.li.vVi. 5 ttio ꝙ exigẽtes
collectam ꝓ oneꝛibus publicis: nõ debẽt aliquaʒ

urilitatem conſequi: imo puniunt᷑ ſi plus exigant
q; ipendũt. ⁊ nõ penam hic eos ſſatutã. C S

—

ꝙ cleꝛici æ pꝛelati qñʒ puniunt᷑ pecunialiteꝛ:⁊ eſt

ieſ
koſioz,
egn arii kohr „
dingeſ, dſfnſcicn, hh ẽt pᷣdeceſſori q̃ erat tpᷣe grauaminis. hoſtiẽ. tʒ ꝙ nalde honeſtũ ut talis pena ↄcurrat᷑ in pium uſũ
iren giiin ſic. qꝛ iſte. V. niſi ſatiſfecit ⁊c.refertur ad utrũqʒ. ſicut hᷣ diſpoſuit papa in caſu iſto qualꝛ autem in
klinog

aliis pẽis imponẽdis ꝑ iudicẽ ſit ꝓcedendũ uide
qð dixi poſt.doc.in.c.licʒ de pe.g qð nõ. Jo.an.
poſt hoſti.i.c.i.de homi.li.vi. ltimo nõ.ꝙ
ſuꝑioꝛ nõ põt pꝛo libito remittẽ penã a iure ipo
ſitã:imo punit᷑ ſi negligit illã iponer / quid autem
ſi ſubẽ cã:uel ſine cã iponit penã mioꝛcẽ debito.ui
de. qdð le.⁊ nõ. maxie ꝑ bar. in.l.qͥd eꝛgo. S. pena
grauioꝛ.ff de his qui nõ. infa. æ in.l.i.ff. ad tuꝛ.
iĩ. coł.ij.ubi ponit baꝛ.quedã nõ p. ↄtra tex:
in eo ꝙ ſoluit̃ aliud tmdẽ:nò illis a qͥbꝰindebitũ
fuit exoꝛtũ a pauꝑibꝰ.⁊ ſic ob.c. ꝓcuratões iĩ.fi.
S. de cenſi.ubi duplũ dat᷑ eccleſiis grauatis ? nõ
pauꝑibus ſed glo.noſtra ſoluit duobus modis pᷣ
mo ꝙ b̊ ignoꝛabat᷑ q;tum quilʒ ↄtuliſſz ideo ſoło
fit pauꝑibus.in Sꝛio ſecus.hãc ſo.ꝛcpꝛobat ⁊ bñn
qꝛ ſicut cuilʒ reſtituit᷑ q;tum quiſqʒ ſoluit ia pom
it ꝛeſtitui tindẽ:iõ ſoluit 2 l in õrio plus exceſſit
ſuꝑioꝛ q; hic.ibi enim cõmiſit crimem ↄcuſſionis
qꝛ de diꝛecto plus extoꝛſit a qualibʒ eccleſia quã
debẽt hẽe.ideo potuiſſet de ſtricto iure puniri ĩ qᷓ
druplũ cum talis ſit pena ↄcuſſionis.ſ.cuʒ ſuꝑioꝛ
ptextu officij extõquet aliqᷓ a ſub ditis ut.i.q. vij.
ſancimus in.fi.⁊.xxiij.q.i.militare.cuʒ ſi.hic aũt
a nemine extoꝛſit ultaa quã ſoluit.⁊ ſic ↄtra nemi
nẽ cõmiſit cõcuſſionis crimẽ.ſʒ facta coaceruatõe
plus reꝑpitur ꝑcepiſſe quã ſoluiſſe.⁊æ iõ ſatis eſt ꝙ;
cuilʒ reddat᷑ ſuũ ⁊ in penã iſte ſupioꝛ cogitor dar
pauꝑibus tm plus q;to habito ꝛeſpectu ad totam
ſũmã HSS tãto fuit iudicio meo ↄſideꝛa

tio bona xtra gl. ſoluit᷑ alis modis. ⁊ prio ꝑ

Jo. an.⁊ phi. dicẽtes ꝙ in effectu idẽ diſponit᷑ h
qð ibi.nam qð dat᷑ ibi ecclijs intelligit datuʒ pau
pibus:qꝛ qð hʒ eccleſia paupeꝛũ c.xvi.q.i.c.fin.
2 ſoluit̃ ꝑ gof dicẽtem ꝙ prium locũ hʒ cuʒ gra
uat᷑ eccleſia hic qn grauant᷑ cleꝛici ſingulariteꝛ qꝛ
ꝓpteꝛ nitandas iimicicias ĩteꝛ pᷣlatum ⁊ clicos fit
eꝛogatio ĩter pauꝑes.ar.ff.fa.heꝛc.l.plane.ſile de
iudeis cũ ſit. ⁊.c.ad liberandã: So.ʒꝰ hoſti.ꝙ ca
ſus ſũt diuerſi ⁊ nõ Srij.ſi enĩ platus gꝛauat ſub
ditũ:tũc hʒ locũ.d.c.ꝓcuꝛationes.in fi.ſed in en
ſenijs:ut qꝛ recipit enſenia ipᷣe uiſitarionis:⁊ tũc
hʒ locũ.c.ꝛomana.cũ:c.ſe.de cẽſi.li.vi.ſi alio tẽ
poꝛ aliquid extoꝛſit a ſubditis hʒ locũ.c.ð enlogi
is.xviij.di.ſʒ mel allaꝛer c. pcedẽs.qð ĩcipit qm
ubi dr̃ ꝙ ſi aꝛchieps aufeꝛt aliquid alicui epoꝛuʒ
ueniẽtiũ ad ↄcilium puinciale punit᷑ in qdrupluʒ.
Si vo pᷣ-latus excedit ꝓpter fuicium fem legato
uel alij. tũc hʒ locũ ꝙ h̊ dr.⁊ aliam dat ſo. ſub du
bio:foꝛte dicẽs ꝙ hodie idiſticre reddit᷑ duplum.
ꝛemittit ad nõ.ĩ.d.c.ꝓcuratiões ibi.n.dici᷑ ꝙ lʒ
ubi aliquid exto:qat̃ ꝑ nim ſeu ꝑ ↄcuſſionẽ:bʒ lo
cũ illa pena quadrupli: ut in iuribus pꝛea legatis
2 ar.in auc.ut iudi.ſine quoquo ſuffragi.F. ſic
igitur. z. S. neceſſitatem. in. fi. uidet᷑ tam ꝙ in his
ſufficiat de iure canonico ꝙ ꝛeddatur duplum.
nam decreta romana. pꝛealle. loquitur de enſeni
is ⁊ de uiolenteꝛ extoꝛtis ſᷣm eũ ⁊ ꝛecitãdo ita trã
ſit ibi ? H Jo. an.ſʒ plus mibi plʒ precedens ſo.

W ir pltae ſe rPe ð

Pene »eſf

— —

iatwia 5
aPDP fakn ALCE 1 * T .

7

Xſph

——
2

2. — d-- r
C de m ſosd ler otat E V 4α*

ens ſ Irbeby lſs gie

— -
— ic O AV

— — —
32S5 .

¶ Se imuni. eccle:

quia.c.romana ſimpliciter loquitur in recipiente
munera ipe uiſitationis.c.nero ſe.loquit᷑ i eodeʒ
caſu uidelicet in niolante debitum uiſitarionis:ur

quia aliter exigit ꝙ; debeat:z mandat indebitum

reſtitui duplicatum ⁊ ſic loquit in caſu.c. ꝓcurari
ones.nec debemus de facili ĩducere iuriũ coꝛrec
tõeʒ ut ĩ.c. cũ expediat ð elec.li.vi q̃re ãt h ⁊ ibi
nõ punit᷑ ĩ qdruplũ:põt rñderi ꝙ in iſtis iuribus
exceſſit platus petẽdo als debitũ: ⁊ exeꝛcẽdo pꝛin
cipalit᷑ officiũ ſuũ ſʒ ĩcidẽter extoꝛſit ultra debitũ
uñ ñ commiſit directe uiolenriã ſeu concuſſionẽ:
iõ minus punit᷑.ſed in.c.qm palle.⁊ ſi commiſſit
directe ↄcuſſionis crimẽ:qꝛ pᷣtextu officij. ⁊ potẽ
tie extoꝛſit dño indebitũ:iõ plus punitur.q̃re aũt
in.c. ꝓcuratões:eꝛogat᷑ pena ecclie grauate. hic

aũt in pauꝑes dixit dĩs Car.ultra pᷣdicta ꝙ ibi

fuit eccleſia duplicit᷑ grauata:ĩ eo.ſ. ꝙ exto:ſit plꝰ
debito:⁊ in onoꝛe mãſiõis:qꝛ mãſit apud eccleſiã
plus ꝙᷓ; debeꝛet.iõ magis ſubuenit᷑ q; hic:vbi cle
rici fuerunt grauati ſolũ in eo qð ſoluernnt ultra
debitũ. Certe hec nõ ẽ bona ſo.qꝛ:c. ꝓcuratiões
⁊.c.ijede cenſi.li.vj.loquũtur generaliter qut᷑cun
qʒ eccleſie granent᷑ ipᷣe uiſitatõis plus debito.iðo
tene ſo.glo.declaratã ut.S.ueł ſo. Gof.an autem

qñ ſoluit᷑ qdrnplũ totum ſit pena. Jo.an.dicit

nõ. ſed ineſt ꝛei ꝑſecntio ut tm triplũ ſit pꝛo pena.
de quo ꝛemittit ad nota.i.q.vij.in eũ. ſed uoluit
allegare.i.q.i:nã ibi eſt illud.c cũ gl.ſua.an alie
pene poſſint exceder̃᷑ quadruplũ. ꝛcmittit Jo. an.

domum vide tñ de pena dupli tripli z quadrupli
qd le. ⁊ nõ ĩi.Dl.iin pnꝰ.ff. de pub.⁊ inſti de. ac. .
tripli cũ ſe ¶ Extra mãm.c.ſcias Inno tꝛac
tauit h̊ͥ nõ.æ ſubtilem mãm ꝛeſtitutiõ is fiende ĩ fo
ro pniali ſũpta occaſiõe ex iſto tex.ĩ eo ꝙ mãdar
eꝛogationẽ pene debeꝛe fieri in panꝑes xpᷣi.⁊ ſin
gulariteꝛ tractando mãm ꝑ eum tactam :pñt foꝛ
mari xiij.q.ſʒ.do.an.ꝛeduxit mãm ad ſex caſus.⁊
quaqꝙᷓ ſubtilit᷑ ꝓcedat:tñ aliq̃tenus ꝑ illos.vj.ca
ſus intrincat᷑ mã. Ego clarius attingendo mãm:
ponã duas ꝛegulas ꝑ qᷓ̃s iudicio meo deciduntur
ille qõnes ⁊ ſimiles. æ poſtea ꝓſequoꝛ ſingularit
7 ſigilatiʒ illas.q. Inn.z aliquas qͥs addit h̊ do.
an. Mrima ꝛegula ſit iſta ꝙ ubicunqʒ ius poſiti
nuʒ hñs ↄcurſuʒ legis ſen eqtatis nãlis diſponit
ſuꝑ ꝛeſtitutionẽ uł ꝛetentionẽ: fuanda E talis lex:
etiã ĩ foꝛo ↄſcĩc.hec ↄcło. ꝓbat᷑ ex his q dixi ĩ.c.
.i.de cõſti.nbi poſt beatuʒ Zho.⁊ Calde.dixi ꝙ
lex poſitiua peccati nõ nutritia eſt fuãda:ẽt ĩ fo
20 9ſcie. ex quo nulla alia lex diſtinguit illo caſu i
teꝛ foꝛũ pcnitẽtiale ⁊ indiciale nec ſubeſt cã diſtin
guẽdi.ſũt eiʒ ſuꝑioꝛes leges fnãde:ex quo nõ oc
currit alia eq̃tas nãlis in Sriũ. Secũda ꝛegla ubi
cũqʒ inreꝛ legẽ poſitiuã ⁊ legẽ nãlem dat᷑ diſcrepã
tia: ſeꝛuanda eſt lex ſen eqᷣtas nãlis in foꝛo anime
niſi lex poſieiua ex aliqua iuſta æ Va cã diſponat
ʒ illã legẽ nãleʒ. nã tũc fuandũ ẽ eqtas nãlis. ar.
eoꝝ q̃ nõt Inno.in.c.que in eccliaꝝ ð ↄſti.⁊ hic
ꝑ Jo. an.i.c.fi.de ĩmu eccle.li.vj.⁊ ĩ.c.ij. ð uſu.
i.vj.? ꝑ Har.in eĩua. ad ꝛeprimendaʒ in. V. de

nũciationem exempla clarius.j patebũt. Wis

pmiſſis uẽio ad qões Inno.⁊ pᷣma ẽ: an habens
aliqd ex fuꝛto ꝛapina oppᷣſſiõe dolo uel calũnia te
neat᷑ ad ꝛeſtituiionẽ in foꝛo aĩc.an ſuſticiat ſolum
peniteꝛe de pecẽo. Inno.ↄcludit ꝙ tenctur ad re
ſtitutionẽ.alle.c.fi..xiiij.q.vV.⁊ idẽ dicit ĩ oibꝰ cꝗ
ſibus in quibꝰ ↄpetit ꝛepetitio ſiue ꝑ actiones:ut
puta ꝑ acrionem qð metus cã. de dolo.⁊ ſiles.ſiũ
iudicis officio. z dic ꝙ qõ iſta decidit᷑ ꝑ pꝛimã re
gulã. nã ad reſtitutionẽ fieudã reſtringit ius poſiti
nũ ex quo dat᷑ actio uł iudicis officiũ.⁊ hʒ ↄcurſũ
legis nãlis.nã ↄgruit legi æ equitati nãli: neminẽ
debe:e locupletari cuʒ aliẽa iactura.ut i regula lo
cuplerari de re.iuris li.vVi.⁊ ĩ.l.nã h̊ nã.ff.ð odi.
inde.ſuadet ⁊ pᷣcipit ius diuinũ:ut le.⁊æ nõ ĩ regu
la pcẽm de re.iu.li.vi.⁊ in.c.cum ru de uſuris.
Secũda qõ Inno.cẽ: qñ quis ẽ obligatus ad de

bitum de iure nãli tin:quale ẽ qð debetur fᷣno. nã

fuus nõ obligatur alicui nec aliquis ſibi nãli eꝛ:
ut ĩ. l. nãliteꝛ. ff. de ↄdi. inde. æ alibi dicit tex. ꝙ q
tum ad ius ciuile ſeꝛui pꝛo nullis hnrur. ſecus de
iure noli: qꝛ qᷓtum attinet ad ius nãle oẽs hoines
equales ſũt:ut ĩ.l.qð attinet ff.de re.iur. Inno.
diẽ̃ ꝙ tale debitũ ẽ ſoluendũ ſeꝛuo in foꝛo ↄſcie:
ita qð de tali ide nõ põt fieꝛi elemoſina ꝑ obliga
tum. ar.de iurciurã.eã te. ⁊ dic ꝙ iſta qõ decidit
P illam regulã fam quã S rradidi.nã ſʒ ius poſiii
nũ tali debito nãli nõ aſſiſtat. tm nõ tollit obligati
onẽ nãlem ex ſufficiti cã.ideo equitas iuris nãlis
ẽ ĩ foꝛo pniali fuanda.⁊æ pono exempluʒ qn aliqs
ꝓmiſit aliquid dare fuo. nã ex ↄſenſu ſuo obliga
tur nãliteꝛ: ut ĩ.l.ſepe..is vo.ff.de re.iud peccat
aũt quis nõ implendo qð ꝓmilſit: ut ĩ c.i.æ quod
i bi nõ.de pac:naʒ deus reſpicit coꝛ ⁊ nõ ſolenita
tem vboꝝ. xxij.q.v.iuramẽti.xiiij.q. .ſi quid in
neniſti.⁊ pᷣſeꝛtim hec diſpõ ꝓcedit qꝛ ius poſitiuũ
nõ reſiſtit huic obligationi:lʒ nõ aſſiſtat. unde pec
cat quig quo ad deum nõ ſeꝛuãdo. qð ſatis ſenſit
ẽt Par.i.d.erua.ſuꝑ ue:bo denũtiationẽ. ubi di
cit obligatũ naturalit᷑ tin ex ſuo ↄſenſu peeccare.
niſi adimpleat. ideo põt denũciare ecclic Im eum.
do. an. ĩ ꝓmiſſſione facta fuo latiꝰ diſtiguit ſic. ꝙ
aut quis ꝓmiſit fᷣuo ut dno ſuo acquirat.⁊ tũc n
deficit ius poſitinũ.quaſi dicat ꝙ ſeꝛuus etiam ci
uiliteꝛ põt acquireꝛe dño.alle.l.ſi ſeꝛuus ff.de ueꝛ
bo. obliga.ſed potuiſſet allegare.ff. de ſtipu ſeꝛ.
peꝛ totum.⁊ hoc cãu cꝛedit debitum debeꝛe ſolui
domino in foꝛo conſcientie. Sed tu dic hoc pro
cedeꝛe quando ſolẽniteꝛ acquiſiuit obligationem.
ſi autem peꝛ pactum nudum tantum: tunc deficit
ius cinile. ut in lege iuriſgentium. S. ſed cũ nullaʒ
ff. de pac.quo caſu ſubeſt naturalis obligatio tan
tum ſicut in lib eꝛo. an autem utroqʒ caſu ſit ſolu
tio fienda domino in foꝛo conſcientie: Hominus
Anto. nult ꝙ ſic. ex quo pꝛomiſit ut acquirat do
mino uidetur tamen hoc limitare quando ꝓmit
tens ſeꝛuo cꝛedeꝛet ſibi ſoluendo ipſum non tradi
turum rem illam domino.tunc etiam ſibi ſoluens
non eſſet tutus: quia equitas iuriſgentinm ẽ in
ꝛium que uult ut ꝑ ſeꝛuuʒ acquirat domino. Ego

ritz ir iin bbatt au
mrho A, go uide Aod n
Ctobignotinmn de te im
ſngola deyreden eo .1
te. qui deri el no.
matbematicus vel meretin
Vel perſuatonibus incunt
Ouniam onici teneuntun il
ical Oo. n g no co⸗
inde nerſotur urpimdo uñ
ſcletis. fde cocl ob. un cc
penitetialt eſt vmiq; penitenn
ci. ¶ Mo b ebbi q apre
Nenni ad reſtrtde, enii fon
recitundo ranſtt Jo. gn. In
Clare n reien Jo. an dig
ſqnis pmnſt gignic mn
lico g in foo animen renei
nſtonſermhicindaſſſt
ne laſteh raditonen.
(ledeꝛe ille oni
nianletgn mmnn
lle habuit donamn
uu reehpies tqne llud dar
lutpt aegpiſinit e ⸗ deho
noſmne nö elit h ln
2 no hehi gih
„, ult.ac hoc qo n

ll . no
.a non eſtpun
aun Jnd r Jo ri

—
7 1, „
e,
ſ v *
. mei ſ wm ah⸗ minnr ,nenri v KXlo dob 2.446α waſisid, Kret — „ — . —
☛ . I fr . mirt,o. 7. X. S. ſ Pi . 7 9 — 1. = Xr1 4 Aaurn 2= 4 Tſ t fure 41 S. er li B. ner..
de carite; ¶ Be imuni. eccle.
0 r: 8 „ — „ „ — , „ . „— 2 . „₰ e 5 „ —,. „» 2 .
oniin dſe o bcben habeo iſtum caſũ ſic itellectũ pꝛo indubitatio etiã tẽtur reſtituere. pᷣterea fauet ſibi ius nãle in ꝛctẽti
. In d it n linate quo 44 foꝝ ↄtentioſũ pꝛo quo alle. tex. apertum one ꝓpt᷑ ↄſenſũ dni tradentis.nã nil tã nle qᷓ; ut
mo.li n in.l.qð ſeruus.ff.de ſolu.ubi dicit᷑ ꝙ ſi ſeruus ex acquiſitio fiat im uolũtatẽ dni tradentis ut in.l.

9 inger aibicette 6
enni pio nulls hiſnr. ſecnsde
annet Ac ius nile ois hoines

daumner ficeteinn Zn,
ſmniſuo ij w alar
p⸗ ? Mnpſip oblir
n. tet iti godeif
sͦmacſck ni hins oli
ſhar n ro wltoblgen
ed ebinsinrisrilis
AA MN Serſhddes es
fuo. di er deſn dd dic
eHis doſß eeind pere
do ed pmnitinwri ci.2 od
dens reſpidit or ? no ſoſnin
N.iurameti Ni q. tric in
xrciſpopeedit a is po ti
anonelz no aſlſtor cene⸗
Imn no ſemado. q ſens enit
o vebbo denutigtone bicl
it tmn er o oMeniu pececare.
pdt Seröͦcgre cche im en.
efaan fvo ni Aſigutſeg
wuconn n
3 ouaſi dicat gſenng ein
odll bmufat
uſe alegne f dſlſi
inn ceber ſoli
n aedit dcbiunce
vnſcienne. Gel wdehoth

peculio ſuo ſeu ex pecunia dni ↄxit ẽt ſibi ſoluit᷑:
niſi důs pᷣſumat᷑ nõ ↄſentire.nam pꝛofecto iſte ca
ſus decidit᷑ per primã ꝛegulaʒ.ↄcurrit.n.tunc ius
poſitiuũ ? equitas nãlis.nã ſi ꝓmittens nõ habuit
reſpectum ad fᷣuũ nõ debuit ſibi ſoluere ſi pᷣſũpſit
ꝙ ifideliter agit ↄ dm ſuũ ur᷑.n.dominus tacite
phibere.ut in.l.ſi cũ.coꝛnelius.ᷣff.de ſolu.⁊ in.l.
ſi hoĩeʒ.ff. manda. ⁊ ideʒ dic in moãcho pro quo
allego tex. iũcto eo qð nõt bar.in.l.nõ iõ.ff. ð̊ no
ua d.i.ꝙ ſeruus iũcto eo ꝙ nõ. Inn. in. c. cũ oli
de puile. ſed itellige ꝓprie dictum Inno. qñ quis
ꝓmiſit ſeruo ↄtemplatione ſerui.tũc eniʒ ſolũ ob
ligatur in oẽm euentum nũliteꝛ: æ dʒ ĩ foꝛo aie ſol
neꝛe fuo:qꝛ ſeruus ẽ ſicut liber quo ad ius nale:

ut.S dixi.acquiꝛit tamen dno facit quod le.⁊ nõĩ

.l. qui fuo. ff. de cõdi.? demõ.iũcta.l.placet.ff.de
acqui.heꝛe. Idẽ dic ſi dũs aliquid ꝓmiſit. ſeruo
licet eniʒ nõ obliget᷑ de iure ciuili:qꝛ nõ cadit ob
ligatio inteꝛ ſeꝛuũ ⁊? dnm.ur in.l.inteꝛpoſitas.C.
de tranſac. tn tenẽ in foro anime ꝓpter obligati
onẽ nãlẽ cui ius nõ ꝛeſiſtit:ſed n aſiſtit. acqſitio iñ
fit dno ſʒ dñs dʒ pati ſeruum illam rem here cõni
nẽtibus oculis ut in ſimili dr̃ in.l.iiij.ff.de manu.
4 2 ideʒ põt dici in abbate qui aliquid promiſit mo
nacbo.de quo uide quod nõ. Jo. an. in regula n
eſt obligarorium. de re.iur.li.vi. in mer.⁊ in.c.cũ
ſingula. de preben. eo.li.?⁊ per Inno.in.c.inſinuã
te. qui cleri. uel uo. C Tertia queſtio eſt.quid ſi

8 mathematicus uel meretrix uel ſimilis dolo frauð

uel perſuationibus induxit aliquẽ ut daret eis pe
cuniam an iſti teneantur illaʒ reſtituere in foro iu
diciali/So. Inn. ꝙ nõ cõpetit repetitio. quia hiĩc
inde nuerſatuꝛ turpitudo: uñ potior eſt cõditio poſ
ſidẽtis.ff.de cõdi.ob.tur.cãʒ.l.ubi aũt.in foro ãt
penitẽtiali eſt utriqʒ penitentia iniungẽda ſecũdũ
eũ. ¶ Mõ bꝰ ueꝛbũ qð apte ſentit ꝙ iſti non te
neant᷑ ad reſtitutõeʒ.etiã ĩ foꝛo anime.⁊ ita ſimplłr
recitando tranſir Jo. an. Inno. tñ nõ loquit᷑ ita
clare ut refert Jo. an. dñs Anto. dicit ſe credeꝛe
ꝙ ſiquis ꝓmiſit aliquid meretrici uel mathema
tico ꝙ in foꝛo anime ñ tenet᷑ ſibi ſolueꝛe.qꝛ illi ꝓ
miſſioni ex tuꝛpi cã nõ aſſiſtit deꝰ ſi aũt non ꝓmi
ſit ſʒ ꝓceſſit ad traditionem.⁊ tũc diẽ do. Anto.
ſe cꝛedeꝛe ꝙ ille qui recepit nõ tenet᷑ ĩ foꝛo aĩe re
ſtituẽ:quia ille habuit donatum ꝓ deꝛelicto: ſʒ pu
tat ꝙ recipiẽs tenet᷑ illud dare pauꝑibus: ex quo
turpit᷑ acquiſinit.⁊ diẽ de hoc eſſe cãuʒ.xiiij.q.vV.
nõ ſane. nõ cꝛedit m illuʒ peccare ſi reſtitueꝛet illi
a quo habuit.ad hoc qð nõ.in.c. ex tranſmiſſa ðᷣ
deci.⁊.i.q.i.non eſt putanda. plns placet mihi di
ctum Inno. æ Jo. an. ut ad reſtitutionem ſeu eꝛo
gationeʒ paupibus fiendã. nõ teneant᷑ iſti. pꝛio qꝛ
ius poſitinũ ẽ ꝓ eis. dic eim ꝙ meꝛetrix turpiter
faẽ ꝙ ẽ meꝛetrix:ſed non turpiteꝛ accipit: cum ſit
meꝛetrix: ut in.l.iiij. ff.de ↄdi.ob tur.cãm.⁊ nota
hoc ultimũ.vr̃ ẽt ĩ hoc ↄcurreꝛe equitas naturalł
ſi eim nõ turpiteꝛ accipit ex quo ẽ meꝛetrix g nõ

nihil tã nãle. ff. de re.iur. ⁊ in.S. per tꝛaditionem
inſti.de ꝛeꝝ di.⁊ facit optie qð hr in ſilłi in.c.fi.de
ſimo. ad.c.nõ ſane.alle.per do. An.dico ꝙ nõ lo
quit᷑ in cãu noſtꝛo ꝓprie. Itẽ ꝓcedit potius ↄſul
tiue.ſ.ut faciat inde elemoſinã.de acquiſito ꝑ imo
deratã ipꝛobitatẽ:ſʒ nõ diſtribuit tanqꝙ; aliena ſed
tanq; ppria diſtribuit ut ibi.? idem conſulerem
in caſu noſtro ? loquit᷑ cũ talis ꝑguenit ad ſtatum
ꝓfectionis:ſed de neceſſitate ſalutis nõ tẽtur ꝛeſti
tuere:ſed ſatis eſt deo ſatiſfaceꝛe per penitẽtiã ar.
i. d.c.fi.de ſimo.ubi bo.tex.i ar.⁊ hoc credo aꝑ
te ſentire gl.xiiij.q.v.in ſũma ⁊ in.c.ex tranſmiſ
ſa de deci.dicũt enim ꝙ talis poſſit elimoſinam ex
tali qſito facere:erquo fuit tranſlatum dominium
2 nõ ↄpetit ꝛepetitio nõ eim dicunt ꝙ tenet᷑ ⁊ tene
mẽri illã regulã que colligit᷑ ex iſtis glo.ĩ materia
reſtõnis.hanc ꝑtem apꝑte fouet Ci.i.l.cũ te.C.de
ↄdi.ob.tur.cãm.ubi.in.q.fci recitat ſe diceꝛe qð
meretrix de eo qð lucrat᷑ in meretricio põt facere
teſtin:⁊æ diſponere ꝓut uult idẽ bal.i.l.i.C. e.ubi

dicit ꝙ epᷣs nõ põt in illis taliteꝛ acqſitis apponẽ

manũ:etiã poſt moꝛtẽ meretricis:⁊ ita dicit ſe reſ
pondiſſe a quodã epo iteno gatus.ſecus diẽ Ci.ĩ
loco pᷣal.in ea q nõ ẽ meꝛetrix.dicit.n.ꝙ lſʒ dñiuʒ
ꝛecꝝ dõataꝝ tꝛanſit ĩ illã mulieꝛẽ. tamẽ fiſcus tãqᷓ;
ablatoꝛ ĩiuſte acquiſiti illud totũ aufert.pꝑ.l.lutiuſ
ff de iure fiſ. dicit enĩ ꝙ tales mulietes tẽniur in
foꝛo aĩe hec turpiteꝛ queſita reſtituẽ. ꝙ mihi ſatis
plʒ:qꝛ iſti turpiter ꝛeceper̃t ex quo nõ erant meꝛe
tꝛices i.palã queſtũ facientes ceſſat.n diſpõ.l.iiij.
ſt. de ↄdi.ob.tur.cãm.⁊ ẽt equitas nãlis ⁊ in hoc
caſu poſſets ſaluare ſᷣm mẽbꝝ diſtinctionis do
mini. An. ſed ꝛeſpectu pꝛimi membꝛi ĩ eo qð dicit
ꝙ ſi ꝓmiſſio fuit facta meretrici nõ tẽtur ꝓmitẽs
ĩ foꝛo aie:pꝛo opi.ſua uide gl.i.l.idẽ ſi.ff de con
di.ob tur.cãm que dicit illã ꝓmiſſionẽ nõ ualere
etiã in meꝛetrice.lʒ.enĩ nõ rurpiter recipiat dona
ta ut ibi:turpiter tñ pent ꝓmiſſa ob turpẽ cãʒ ſʒ
cCi.poſt.pe.in.d.l.cũ te.tʒ priũ Cõcludit enim ꝙ
peccat ille qui meꝛetrici nõ fuat ꝓmiſſa ꝑ ꝛõem pᷣ
dictã qꝛ ſicut nõ turpiter recipit:ita nec turpit᷑ ſti
pulat᷑ ſeu recipit ꝓmiſſionẽ ⁊ hanc opi.uẽ firma?
bar.i.d.l.idẽ ⁊ lʒ bal.i.d.l.i.uideatur tenere ↄtꝛa
rium ꝙ aliud ſit in ꝛeceptione quaʒ in ꝓmiſſione
2 dicit de hoc eſſe caſum ĩ.l.fi.ff.de ac.⁊ obli.ſed
ceꝛte ille tex.nõ ꝓbat loquit᷑.n.ĩ mulieꝛe ꝗᷓ pꝛomiſ
ſit uiꝛo ob turpẽ cãm:ſʒ nos loquimur ĩ uiꝛo qui
ꝓmiſit meꝛetrici ⁊ ita comperi poſtmodũ ꝙ baꝛ.
i.d.l.idem reſpondcbat ad illam.l.ꝙ ſatis placet

Konclude eꝛgo ex omnibus pꝛemiſſis quod meꝛe

rrix turpiter non ꝛecipit dona uel pꝛomiſſionem
2 quod poteſt de illis ad libitum diſponere licer
conſultius agat: dando pauperißus: ſecus
in aliis mulieribus non meretricibus publicis:qꝛ
ille turpit᷑ accipiũt dõa uel ꝓmiſſiões.unð ꝓ pꝛo
miſſione nõ pnt agẽ ⁊ ꝛecepta tenent᷑ reſtituẽ.⁊ fi
ſcus poſſet illa bona ocupare.et pᷣdicta bene nõ.

*

V. mavm.f. 94, rriᷣ ee⸗ * le, 4 1

. . — — 2 er leAea, . „ Ienenn 79 er e 9”— Bſrir d o**⁶ i- al
we ad wn re wläed ”!”M ſ⸗ P 5 rrren abroherd, Se , —c. »S
cacb er e Frrt re A ndh an , 5 1 5
¶ De imuni. ecle: Köhits Gnin
iat in dbinil uie
. . 1lo
=Z uarta qõ:qͥd ſiqs recipit indebitũ iure ciui pec᷑o:ut in.c.fi.de pꝛeſcꝛip.⁊ hãc ꝑtem indiſtincte uan o iniln
Irm: ponit exemplũ Inn. in legatario. utputa be tʒ Bal. in. d.l.cũ quis.dicẽs abſurdũ foꝛe dicẽ õ le lin nonecer
ꝛes cꝛedẽs heꝛeditatem ad oiĩa ſufficeꝛe:ſoluit inte riũ.æ firmans ꝙ eo cãu quo hẽs uult uti bunficio 1 (05 lchllun cß 1
grũ legatum de quo poteꝛat detraheꝛe falcidiã.nũ legis fal. nulla oꝛit obligatio nälis. qꝛ lex falcidia Pos ſoir gppelar nc
quid tenet᷑ legatarius hꝰ cqu reſtitueꝛe hẽdi:qdð ſi reſecat legata ipo iurc: ut in. l. lineam margaꝛitaꝝ 1 mnnclſillnin. litalo
bi ex bnficio legis falcidie ↄpetebat: Inno. tenet ff ad. l·fal. Item dic ꝙ ſi qᷓ oꝛta fucꝛit: illa nõ bʒ ir it ooſiiii i in
ꝙ nõ:qꝛ lſʒ ius poſitiuũ diſponat ſuꝑ hac falc dia effcuʒ ex diſpoĩtione legis in ꝛinz: que nolet cx ins edo lueniißgf ſ⸗
tñ equitas nãlis que oꝛit̃ ex diſpõne teſtaioꝛis ẽ ꝓ optia rõe in ↄꝛium: ut ſi defũctus repeꝛit aliquẽ q de gere vdl 1. ze
legatario.Hoſti. aũt diẽ dem Inno pꝛocedeꝛe in uelit eſſe hẽs beꝛeditare grauata. ? hãc opi. ſentit ne⸗ ze actucirete 6 u
heiede qui ſoluit ꝑ iuris ignoꝛantiã. ſi eĩʒ eꝛꝛauit ĩ ẽt Har. in. d. erua. ad repᷣmendã. v. denũtiatõeʒ. in glelnſb ſij nne
facto ↄpetit ꝛeperitio ꝑ.l eꝛꝛoꝛ.C. ad.l.falc.Do Ex quo ↄcludit᷑ ꝙ beꝛes non põt denũtiari in fo Mint ctooliſnſ
minus An. dicit illã legẽ ꝓcedẽ in ↄtentioſo foꝛo 20 eccliaſtico nt ſo it integra legata qð̈ tʒ bar. Seg finigialnin
ſz ĩ foꝛo aie loquit᷑ Inno.ipᷣe tñ putat ĩ hac qõne in loco palle. ecũdus cãus ẽ qñ heꝛes ſciens lan ie bamt qnteinet3
ic diſtinguẽdũ.ꝙ aut teſtatoꝛ uetuit in teſtamẽto ſoluit integra legata.⁊ tũc legatarius tenet cuʒ bo cclſo dlane nnänrr
falcidiã detꝛahi:⁊ tũc legatarius tʒ cũ bona ↄſcia na ↄſcia. qꝛ ex quo heꝛcs uoluit uti.l. falcidie bñ inſa notd iia mudaret
illa bona: etiã ſi teſtatoꝛ fuiſſet ignarus ſui primo ficio: iqʒ legatarius tʒ ſibi debitũ de meed nimeſi a⸗ in
nij: licʒ aliud dicat lex foꝛi ↄtentioſi:ut in auẽ.ſed nili ⁊ firmat Bal. in l. cũ quis Palle. Leꝛtius oicia ſec ſcftne
cuʒ teſtatoꝛ. C. ad.l.fal.mouet᷑: qꝛ hẽmus certuzʒ cãus ẽ cũ heꝛes ſoluit itegra legata ignorateꝛ q atio teneii itafnunn
fundamentũ nolũtatis defuncti nec aliquis eꝛꝛoꝛ caãu ꝓbabilꝛ dubitat᷑ in foꝛo pniali.⁊ puto ſtandũ iuar ir baen gere
cadeꝛe põt iplendo uolũtatẽ defuncti. facit.n. iuxr iĩdiſtincte iuris poſitiui diſpõni: ꝓut noluit Hoſt. uegnla heccamn
uolũtatẽ defuncti. Si aũt teſtatoꝛ ñ ueruit falcidi ut diſtinguamus an ſolueꝛit ꝑ ignoꝛantiã iuris ul ſo Kinſond S
am detrabi.tũc ſi ꝑſona ẽ ignara ⁊ gꝛoſſa: viſilr facti.moneoꝛ ꝑ id qð dixi g in ſecũda regula cuʒ obtinert ſi de .

— —
Eariu

ignoꝛãs detractionẽ falcidie putat idem.ſ. ꝙ lega
tarius iuſte teneat in foꝛo aĩe:qð habuit ultra fal
cidiã. q̃ſi tũc ↄcurrat ↄſenſus teſtatoris ĩ foluriõe
totius legati. Si aũt teſtatoꝛ eſſet ꝑſona iſtructa
in iure ceꝛificata de iure falcidie.tunc dicit ſe cꝛe
deꝛe ꝙ legatarius tenet᷑ ꝛeſtitueꝛe qdðᷣ habutr S l.
falcidiã. ſiue eꝛꝛoꝛe facti:ſiue iuris heꝛes ſoluerit
integrũ legatũ.qꝛ cũ poſſibile ſit teſtatoꝛeʒ uoluiſ
ſe falcidiã derrahi: ex quo eꝛar ſciens ⁊ non pꝛohi
buit: ↄſultius ẽ ut legatarius ꝛeſtituat. ⁊ ſic ſatiſfa
ciat uolũtati defũcti. nam in dubijs uia tutioꝛ eſt
eligẽda:vt in.c.inuenis de ſpon.⁊ ſi dilligẽteꝛ ad
ueꝛtis:vꝛ do:an.hanc.q decidiſſe ſemꝑ ſcdᷣm taci
tam uolũtarẽ defuncti:ex q̃ inſurgit obligario nã
lis.licʒ.l.poſitiua alr diſponat in foꝛo ↄtentioſo.
⁊ ſic uoluit ĩdiſtincte ut illa eqas n lis pferat᷑ i fo
20 aĩe iuris poſitiui diſpõi. Adueꝛte tu nam deci
ſio buiꝰ.q.plłimũ depẽdet ex alia qõelan heꝛes ſit
nalr obligatus ad legata integꝛa ſoluẽda de qua
pleniſſime ꝑ legiſtas. maxie Dal. in d.l. cũ quis.
E. de iur.æ fac:igno.aliq̃d ꝑ canoniſtas.i. c.fi. de
ſolu. Et ſi tenemus opi.ultramon. qᷓ dixeꝛũt nullã
oriri obligartionẽ nãlem S.l.falcidiã:ceſſabũt oĩa
dicta do. an. fundata ſuꝑ illa eqtate æ obligatiõe
nãli. Si Vo tenemus opi.oriã q̃ vẽ placeꝛe cõiteꝛ
citramõ tũc ĩ foꝛo iudiciali ſumꝰ certi ꝑ.c.raynu
cius ⁊ rainaldus de teſta.æ ꝑ auẽ.ſed cuʒ teſtatoꝛ
palle.iũcta.l.eꝛꝛoꝛ. C. ad.l.fal.ſed difficultas orit
in ſoꝛo pniali. ⁊ in h̊ diceꝛem adueꝛtendũ ad tres
caſus dũtaxat. Aut eiʒ a pᷣncipio heꝛes nlłt uti be
neficio.l. falcidie in caſibus a iure cõceſſis. ⁊æ dico
ꝙ poterit ſinñ aliquo pcco.nec tenet᷑ ĩ aliquo foꝛo
penitentiali.hoc apeꝛtiſſime ꝓbat᷑ ꝑ.d.c.rainuciꝰ
⁊» rainaldusii eim foꝛet aliqd pcẽm in retentione
falcidie: nõ ꝑmitteꝛet ius canonicũ falcidiã ita ĩdi
ſtincte ſicut fac᷑: nõ diſtinguẽdo an defunctꝰ fuẽit
ſimplex ꝑſona an diſcreta.qꝛ ius canonicũ eriam
q̃tenus diſponit in foꝛo ↄtẽtioſo:nũqᷓ; diſpõi cũ

eĩʒ ius poſitiuũ poſſit ex cã legitia tolleꝛe effem ob
ligariõis nãlis:ut ĩ macedoniano ꝓut.j. ſubijciã.
foꝛtius potuit diſponeꝛe in cãu noſtro: in quo du
bitat̃ an obligatio nãlis oꝛiaĩ? Induxit eiʒ ius.l.
fal.ex iuſta cãꝗ: adeo ꝙ fuit appꝛobata peꝛ ius ca
nonicũ:ut ã̊ dixi.quã quidẽ legem induxit cum li
mitatione:an ſolueꝛet heꝛes ꝑ ignoꝛantiã iuris uł
facti.nec in hꝰ ueꝛſatur aliquod pecẽm. ergo talis
lex ẽ fuanda in foꝛo pniali: cũ ex cã poſſit quẽ pꝛi
uari re ſua iu) nõ.in.c.que in eccłiaꝝ de ↄſti. vñ
nõ uideo iuſtã cãm recedẽdi in cãu nꝛo a diſpõne

Ouita

iuris poſitiui ĩ foꝛo aĩe.⁊ hec de iſta. q Q

&π qô ẽ in eo qui ẽ obligatus ciuili im ⁊? no nãliter

Rui& ſi cautio.

jexemplũ in eo qui ſcꝛipſit ſe debẽ ceniũ ſpe furuꝛe
nũeꝛationis:tñ in vitate nihil accipit: an lapſo bi
ennio teneat᷑ ſolueꝛe in foꝛo aie dubium fac: quia
in foꝛo otẽtioſo artat᷑:ex quo ifra bienniũ tacuit.
ut in l.ĩ Sctibus:C. ð̊ nõ nu. pe.edixi plene in.c.ſi
cautio de fi.inſtr. Inno.tʒ hũc non artari in foꝛo
aĩe. qꝛ ex quo nil ĩ vᷣitate recipit: nõ obligatur nã
liteꝛ etiã biennio elapſo. vñ põt de primonio ſuo
faceꝛe elemoſinã: æ diſponeꝛe ut uult:bec ↄcto In
no. placet Jo. an. ⁊ ẽ neꝛiſſima. lex.n. ꝑ lapſu; biẽ
nij pᷣſumpſit vᷣitatẽ debiti.nõ.n. agit obligare de
bitoꝛẽ ad id qð nõ recipit.cũ aũt in foꝛo aĩe ↄſtet
de virare: ceſſat lex poſitiua fũdata ſuꝑ pᷣſumptio
ne:qꝛ pᷣſumptio cedit vᷣitati.viij.di. vitate.⁊ facit
qð in ſili nõt Jo.an.in.c.ij.de uſu.li.vi.⸗ qð le.
7 nõ. in.c.tua.⁊.c.is qui fidẽ de ſpon.⁊ tetigi ĩ.c.
i. de ↄſti. An aũt ſubſit aliqd remediũ in foꝛo cõ
tentioſo poſt lapſũ bieẽnij?dic urplene dixi in.d.c.
exta qõ ẽ in eo qni fuit iniuſte ↄdẽ
natus:an tencat᷑ in foꝛo aĩe ad obſeꝛuationẽ ſñie.
uł ſpõte ſolueꝛe ĩ foꝛo ↄtẽtioſo? Inn. rz ꝙ nõ. qꝛ
talis ſñia non inducit obligationẽ nãlem neqʒ tol
lit legem. iõ in foꝛo aie nõ tenet᷑ rali ſñie pareꝛe.⁊
in hac:q.pñt ex dẽis Inn. alique pnlchꝛe ↄcłoes
clici. NPꝛia ↄclo ꝙ in foꝛo aĩe nõ tenet᷑ quis paꝛẽ

ſine ibi u umlim.
õ
One nuo t .2 ad do
gen Imno bic. wige g aͤn
de ſvon. ⸗Onarta cöclaſio
q; erian in foro aie ſomne
fet uictorẽ ad peccidi:ſvop
donancdi:qotuncle no peahs
lelige dn hoſti. bic ſed ad
heccat parendo iniuſte ſnie:.
n iuit un inl ier ſpulite
ob e Cintellenmus ge iucl.
cſtan wrns Pſcriprone teneamn
tiiinſod ge. Czo binc q pi
deßpſcri dic uidi u dbi
bic ſcas Inno in effen n
ie preſcabenan bonn ſle
aſnnotenenmr al eſinn⸗
tenut Jo. an. regula poſſſl
biple pſegnitur:? muſn enn
2„ plcr Opl. gnorüli

Ni 4
* e

. — ,„
Jur D

ir

e.

innmd por j. ſhbiigi.
in in oſtroe in. guoe
onmi⸗ Iuntej is/
it ppꝛobate ber ioc
Gilegen indunt umn l
S Ndgedin uris i
Nicnd ad s
adddelirenddr
Ce in eccian de ol.
cededi in cän mo a dlpone
ze.T hec de lna(n
gams einllt imn ? Miſter
npſtr ſeebe cenii ſpe fnme
mte nibil accipir: an opſobi
n ſoꝛo gie dubium fier qvia
er avo iftn binnii maut.
nö nu pe in gerein gi
no Hit on artulin ſoo
me terhht. nd obigennnn
plo. wi o geprinonio ſo⸗

DS 4 ndlg

1

1

Cri

¶ Be imuni. eccke.

inique ſnie Rõ huius concluſionis. qꝛ ex iniqua
ſnia nõ oritur obligatio naturalis:nec extinguit
ſi pus erat orta.iuxta illud ꝙ leg.⁊ nõ.in.l.iullia
nꝰ. ff. de cõdi. inde. æ i. l.ab eo. C. quõ zæ qñ iu.di
xi ĩ.c.qð ad cõſultationẽ.de re iu.qð ꝓcedit etiã
ſi non fuit appellatũ:dũmõ non habuit animũ ↄ
firmandi ſñiam:ut dixi in.c.ꝙ ad ↄſultationem.
ius aũt poſitiuũ cõpellit ad obſeruationẽ taliſ ſen
tentie poſt decendiũ:qꝛ pᷣſumitur iuſta:ut i.c.cum
inter.de re iudi.cũ ſi.ſʒ in foro aĩe.ſtatur ueritati
un nõ eſt iuſta cã recededi a iure poſitiuo in foro
anime: qꝛ ceſſat rõ ſuꝑ qua ſe fũdat lex.poſitiua
Scðᷣa cocluſio obtinens iniuſtã ſntiam tenetur in
foꝛo aĩe reſtituẽ quicquid inde fuerit ſecutus:hec
cõcluſio ꝓbatut qꝛ retinet alienũ.nã ut dixi ſnia ĩ
iuſta nõ tollit nec inducit obligatõeʒ nãlem.⁊ lex
mandauit ut ſſia mãdaret᷑ exccutiõi:qꝛ pſumpſit
ꝓ iuſticia ſñie ergo cũ in foꝛo anime ↄſtat de cõ
trario tenetur ad reſtitutõeʒ:qꝛ peccatũ nõ dimit
titur niſi ablatũ reſtituatur: ut i.c cũ tu de uſuriſ.
2 in ꝛegula peccatũ de re.iuꝛ.li.vi.Tertia conclu
ſio.ſi in foꝛo cõtentioſo ↄſtaret ꝑ cõfeſionè illius
qui obtineꝛet ſniã de illius iniuſticia caſſarerur il
la ſnia ctiaʒ in foꝛo iudiciali. ¶ Hõ.ſingulariter
bãc cõcluſionẽ rõ eſt qꝛ ut pᷣdixi ſnia imiuſta ſuſti
netur ex ſola pᷣſumprione iuſticie ſed ) preſũptio
nẽ iuris ⁊? de iure admittituꝛ ꝓbatio in Sriũ ꝑ cõ
feſſionẽ illius in cuiꝰ utilitatẽ ius iduxit illa pᷣſum
ptionẽ. ut nõ. in auẽ.ſʒ ⁊ iam neceſſe.C.de dona.
ante nup. qð eſt nõ.æ ad hoc dẽm ſcias allegaꝛe
dẽm Inno. hic.⁊ uide ꝙ dixi in.c.his qui fidem
de ſpon. Quarta cõcluſio ſuccũbens iniuſte non
dʒ etiam in foro aie ſpome paꝛeꝛe ſnie: qꝛ induce
ret uictorẽ ad peccãdũ:ſupple niſi habebat aimũ
donandi:qstunc ille nõ peccaret recipieudo.ſic in
tellige dẽm hoſti. hic. ſed ad mandatum iudicis ñ
peccat parendo iniuſte ſnie:qꝛ iuditium redditur
in iuirũ : ut in.l.ĩter ſtipulãtẽ. e b,
ob et c. intelleximus.de iudi. ¶ Septima queſtio
eſt an tutus pᷣſcriptione teneatur ſibi facere ↄſcie
tiã in foꝛo aie. Ego hanc.q plẽ tetigi i.c uigilãti
de pᷣſcrip.⁊ dic ut ibi.ſʒ ut tibi nõ deſint dẽa doc.
hic ſcias ꝙꝙ Inno. in effectu uoluit diſtinguere in
ter preſcꝛibentem bona fide ⁊ mala fide ut primo
caſu nõ teneatur ad reſtiturõʒ. ſcõo ſic. ⁊ hãc opi.
tennit Yo. an. i regula poſſeſſoꝛ. ð reg iur.li.vi.
ubi plẽ ꝓſequitur:æ multi tenuerũt ⁊ ẽ cõis opi.
canoniſtaꝝ. ſed ds anto. uoluit magis rigoroſe
ꝓcedere ꝓpter opi. quoꝛũdã theologorũ.que eſt
in cõtrariũ.ſ.ut ſuperneniente ſcia rei aliene.tene
atur ad reſtitutionẽ in foꝛo aime: lʒ ſuꝑueniret pꝰ
ↄpletã pᷣſcꝛiptioneʒ. diſtinguit enim ipᷣe ſic. ꝙ aut
quis pᷣſcꝛipſit ↄ ignoꝛantem: ⁊ tenet᷑ ad reſtitutio
nem:quia poſito ꝙ lex de pᷣſcꝛiptione loquens ſit
fundata ſuꝑ aliqua equitate: nõ tm ẽ tara equitas
ex ꝑte pᷣſcꝛibẽtis:qᷓ;ẽta ẽ equitas ex ꝑte eius õ quẽ
pᷣſcꝛibit᷑:ex quo ẽ ignoꝛans. ſi autẽ pꝛeſcꝛiptio fu
it ↄpleta õ ſcientẽ. dum tñ ꝑſona ſit diligens ⁊ ſa
gax.tũc ſubdiſciguit. aut eim habuit illam rem ex
titlo lucꝛatiuo:⁊æ tenet᷑ ad reſtitutionẽ:qꝛ lʒ ex ꝑte

illius quẽ pᷣſcribit᷑ det᷑ negligentia non tamen

ſubeſt tanta equitas ex ꝑte preſcribẽtis ̈ta ſubẽ

ex ꝑte illius ↄ quẽ pᷣſcubitur. aut habuit illã ꝛc ex
titulo oneꝛoſo puta ex ẽpto.⁊æ tunc dicit ꝙ nõ tet
ad ꝛeſtitutionẽ.qꝛ nõ dʒ incurreꝛe damnum ꝓpteꝛ
alterius negligentiam.ſi.n. reſtitueret nõ haberet
regꝛeſſum de euictione õ illum a quo habuit cãʒ
ſentit tñ ꝙ ſi is õ quem eſt pᷣſcriptum nellet ſoluẽ
preciũ.⁊ melioꝛationem rei.ꝙ tunc teneret᷑ ĩ foꝛo
anie ad reſtitutionẽ. quare autẽ in caſibus pᷣdẽis
nõ tenet᷑ ad reſtitutionẽ in foꝛo iudiciali tn in fo
20 aie ſic fʒ ſuã opi.rndet qꝛ foꝛuʒ iudiciale pᷣſcꝛi
ptiõem induxit ut litiũ ſit finis:⁊ ut magis nimeat
ipſũ foꝝ ſed in foꝛo penitetiali attẽduur ſoluʒ cqͥ
tas. Aduerte hec potuiſſent dici aduerſus ius ci
uile. ſy nõ aduerſus ius canonicũ.nã euã quatenꝰ
eſt foꝛi iudicialis:nõ inducit aliquid ſcienter cum
piculo anie alicuius:ĩmo dicit ꝙ oĩ ↄſtiiunom eſt
derogandũ:que ſine peccato ſeruari nõ põt.ut in
.d.c. fi. de pᷣſcꝛip. facit 25. c.matheus. de ſimo. duʒ
ibi alle illð euãgelicũ ꝙ; Omutationẽ dabit homo
pꝛo aĩma ſua. Item quid ꝓdeſt hõi ſi umuerſum
mũdum lucret᷑ aie.Vo ſue detrimentum panatur
quaſi dicat nibil.unde nunqꝙᷓ; ius canonicũ funoã
do ſe ſuꝑ ueritate inducit aliquid cũ peccato cum
ergo ius canonicũ i oibꝰ mẽebris foumatis ꝑ do.
ãto.iducat ⁊ appꝛobet pᷣſcꝛiptionẽ:⁊ uult ꝙ poſſit
pſcribens.ſe ex ſua pᷣſcriptione defendeꝛe ergo ñ
ẽ dicendũ ꝙ peccat pᷣſcribẽs ſi nõ reſtituit ſuꝑue
niente ſcia.ſi ãt nõ pcccat nõ obligatuꝛ ad ꝛeſtõcʒ
ꝙ ãt pᷣſcriptõc poſſit ſe defẽdere pᷣſcribens etiam
3 ignorantem ꝓbatur.“ut in. c.ij. de pſerip. li. vi.
ubi pʒ ꝙ etiam õ eccleſiam põt ſe defendere ꝙ pᷣ
ſcribẽs iitło lucratiuo hoc idẽ poſſit ẽt eccleſiã
ꝓbat in.c.cũ aplice de dona.tene eꝛgo indiſtincie
ꝙ nõ tẽtur ad ꝛeſtõem.qꝛ tutus eſt iuris diſpõne
ꝙ potuit ex cã rem unius daꝛe alteri ut in. I item
ſi liberatum ff.de rei uen.⁊ in.l.anthioceſium ff.
de puile.credi.⁊ nõ.in.c.q.ĩ eccleſiaꝛuʒ de conſii.
⁊ in.l.fi. C. ſi cõtꝛa ius ucl.uti.pu.¶ ctaua qõ
an tutus in foꝛo iudiciali exceptione odioſa uel
macedoniani teneatuꝛ reſtituere pecuniam ſibi cẽ⸗
ditã nõ ob exceptione ſibi ↄccſſa ꝑ ius poſinunʒ
Inno.oↄcludit eum nõ teneri moueĩt᷑ duabus rati
onibus.pᷣma qꝛ illud ius emanauit nõ ſolũ in odi
um cꝛeditoꝛis ſʒ etiã ꝑꝑ bonũ publicũ.ut inð eui
tetur moꝛs ſeu expctatio moꝛtis parentum. ff. ad
macedo.l.i.Secũda 20 ẽ melioꝛ ſᷣm eum.qꝛ nihil
apud filiumfa cuiuſ dnium nõ hʒ:nec pecunie ſibi
numerate dnium i eum tꝛanſmittit aduerſus uero
actionem contra eum ↄpetentem:legitima excęp
tionem ſibi datã ab illo qui creditoꝛi actõeʒ ðᷣdit
2 iõ ꝑ talem exceptionẽ tutus cẽ.fm euʒ pria in 20
ueꝛioꝛ ſᷣm hoſti.hꝰ dictũ ſuũ ur̃ tpare. Inn. ꝓ
pe finẽ gl.ſue.ſẽtit n. hoc debere ꝓcedere niſi cã
ꝓpter quã lex fuit mota ceſſaret in ille caſu:puta
qꝛ creditoꝛ mutuauit filiofa.ꝑꝑ caritatem pentum
qꝛ uidit filiũ in aliquo ꝑiculo ꝓpier ꝙ indigebat
pecunia tũc enim tẽtur in foꝛo aie reſtituere: dns
