di. in. c. ſtatutũ de reſcrip.li.vVi. æ Jo. de ligna.in
cle. gze. e. ti. Sed alia opi. multũ iĩualuit de ↄſuetu
dine pondera in ꝛõnẽ hꝰ. c.ꝗᷓ facit ꝓ ↄria opinio
ne quã teneo ? uẽ ꝓbari apꝑtiſſime ↄiuncto.c.re
latũ el.ij. I. e ubi dicet. Item dubitatur de alijs
bonis que ſunt tertie ſpeciei utputa qꝛ uõ ſunt ac
qjuiſita ꝓprie iĩtuitu ꝑſone nec eccſie. ſed ratione
digniratis clericalis. utputa lucratꝰ ẽ clicus muta
in miſſis dicendis ? hoc ꝓcedit maxime quando
q̃ᷓs reliquit cẽtũ pᷣſbitero de miſſis dicẽdis pemruſ
noluit ur ꝛefeꝛt Ci.ĩ.d.auẽ.licentiã ꝙ de his teſia
ri poſſunt:cũ qua opi. nidet̃᷑ ↄcoꝛdare hoſti.in.c.
qꝛ ſ e.ubi dicit ꝙ ſi clericus rõe officii.ſen fuitij
aliqd lucratuſ ẽ puta qꝛ fuit capellanus pᷣncipis ð
hoc põt teſtari quaſi intuitu ꝑſone hoc fuit acqui
ſitum. ⁊ ex his ifero ad.q. de qua pꝛedie fui ĩteio

να gatus nũquid de relictis ꝓmiſſis dicẽdis debeaf

canonica poꝛtio epo. ⁊ citra oĩa ↄcludeꝛem atten
dendas fore piecturas ntꝝ. ſ. relinquẽs ułᷣ dons
hẽat reſpectũ ad ꝑſonã uel eccliam. nã foꝛte relin
quẽs cẽtũ ſuo ꝑochiali pᷣſbitero pꝛo miſſis dicen
dis non reliqſſet ſibi ſi nõifuiſſʒ ꝓprius ſaceꝛdos
pochialis.ſecus ur̃ ubi nulla qualitas ſuggerit ee
cłiam fuiſſe ↄtemplatã. ſʒ ꝑſonã dũtaxat ar.i.c. re
q̃ſiſti.J.e.⁊ h̊ diligẽteꝛ nõ. tractat tñ hic Inn. qd
dicẽdũ in dubio an bona qſita ꝑ clicum dicantur
queſita ex facultatibus eccleſie.an ex ꝓpriis 2nõ
inſiſto qꝛ dixi plene.in. c. inquiꝛẽdũ de pe nł cſico
rum ⁊ in repetitione dicti.c.cum eſſes Nicolaus
abb.

Shec. Moderatam elemoſina
de bonis ꝑ ccchiam acqui
ſitis clerici faceꝛ poſſunt etiam in egritu
dine.cõſtituti diſtinguit ſecundum membrum ibi
niuentes. 5 pamo ibi moderate ꝙ clericens
intuitu elemoſine nõ poteſt donationem immoge
rare faceꝛe. nã in rebus pcioſis mobilibus requi
ritur ſolennitas.de qua in.c.ſine exceptione. xij.
.q.ij. alias non ualet alienatio de quo nide bona
gloſam in. c. tua de his que. fiunt a prelatis.

H. ꝙ quãdoqʒ aliud licet inteꝛ niuos quod

=
S.
—
=
=

vppoſrclfer N
rſammuinii cncte
upnix x nnir e ti nin t
rolorhir rin ſen Mrincto 39
iiegincheno ſr vhberoguncei⸗
ns ͤititem Mhiü a donn aheſn
Anoſts giqiin Hihe thimän
oei eegeolntd ferrin ftancer i
fenuncali K.g.
. Rebonis
Büanos Aecviſins
ne chc teſtaripur de acqniin
H
nſo bi ſlmtoni M'g da⸗
I ſangnis nce ielit grinbo e gl
iis quend roci eiciſce ein ſelgoſs:
deo nobiz Ca Gle et ii gien
emñ cig in cicoſcchnest igols
ciarfeg argnitſtilt he niige nen
nio minaiiniy. Gn ã
cie cheus eric diiſod r

ns lenct gicnod tfiinn
eeclann ieligeni Ceannſico enienni

cfiei no ignoioſo legon
gnoſoſo evo ncego egi⸗
cdn E beddnin .
epotaſinmnlemien 8
Nler ibi noͤ habito ⸗

Pio Cebet . Pol genni z
edc eis n Nm
ſcrd Pinn diſnn
aanti lbeye⸗ gini⸗ doe
iciuazt Nne
lef aobtirch nit n d
fckre i

n .
nmie C lrvſj ſcnnt Brn
neroͤnin A bibanf

achos

4 copelnins inun
SSin tepen e hicopion⸗ Dtiun enuitgnti,

in cſmüͤce einn l iie Jacriun
ce ge en. lala opi mhli iuſntee oſren
anr vonen n oͦi becfer pzin m
ſe qui tenco ? ni pbin gonſſime gimno ce
hũdiiſſe tbi cie; Jen cubinmr e olſs
bonis gve ſunt ternie hecia npunn ge oͤ ſunt e
cuſin pprie imim plone ner aaße ſec mntone
gninns dericais upnnn iurer dins nuta
Inmdſs iccndisa bor pecdt murine arando
SSricdn Eidſdnnd demtſis Gidispenul
outm Gen Qà&s enii deds
ri poſſunr cd n d MNmedMhnt.
qn ſe di ict gidcnnsrd chilafif
Glq ucmſinefütcelmnaßliſtid
rſariquun inmim goeorſirnan
boe hen ia nediefalieo
ſimm terbis flo 1 ce ii “
gums nilih eeis niſib d 1
ennenvc, an tenan inn
ecturas ir..cTelinqnes unce
eti gardufeghm ifn
bent 1 biolipoitero oo milſisd
uis ceiil ſvo Rn (nofuich Pprins ſacce
asnoe d ip e ovelims

—
a

Aanic,

Zatn N — t iα E DPjrt

4: ſi n=h e. .t. 7 nate- e

Imaſmr .

P. ar sſir .A

¶ De teſtamentis

nõ licet in uoluntate ultima.ſ. in teſtamento. nam
cleꝛicus ut hic uides põt aliquid donarc ituitu ele
moline de rebus ecclie:nõ in põt quicꝙᷓ; de his:di
ſponeꝛe in teſtamento. - ſic põt quis faceꝛe peꝛ ſe
qð relinqueꝛe nõ põt ꝑ aliuʒ facienduʒ pꝰ moꝛtẽ.
ſile d; i epo qui põt dũ niuit dare ceteſimã ul qui
quageſima ecclie ꝑ cñ oſtructe ul oſtruede. no iñ
pot relinqueꝛe ut pᷣ moꝛtẽ donet᷑: ut in. c. qꝛ ioan
nes. rij. q. v. nõ. doc. in. c. aplice de donatiõibus.
z pot eſſe diue:ſitatis rõ.nã teſt tamẽtuʒ moꝛe ofir
mak: ut in. . cũ marthe de cele miſ. effect 3 Pfeꝛĩ̃
in tps quo nõ ẽ futurus platus.iõ non põt de ali
quo diſponeꝛe ex facultatibus ecclie in teſ⸗ tamẽto.
ad hoc.l. ẽ. ff. de iur. o. iu.ſʒ qn ult diſpone:e dũ
niuit nõ ꝓhibet: qꝛ hoc facit tanq; adminiſtratoꝛ
ccclie ? ex hoc nõ.pꝛiaticã quã debet ſeꝛuare cleꝛi
cus ſ de rebus ecclie uult aliqua iruitu elemoline
ul ꝓ remuneꝛatione ſeꝛuitijj eꝛ0O gare ut actualꝛ do
net dũ niuit. nõ aũt relinquat ↄfeꝛendũ pꝰ moꝛtẽ.
SS glo. fi. in fi. de hoc dic: ut nõ.in regula cuʒ
quid de re.iur.li.vVi.nã hic fit ꝓhibitio attẽto mõ
nõ ant attẽto effectu.nã ꝓhibet᷑ teſtamentũ nõ qp
clicus poſſit diſponeꝛe intuitu elemoſine de rebus
ecclie: ſʒ pꝛopteꝛ rationeʒ quã ᷓ dixi que ceſſat in
eiogatiõe ſeu donatiõe que fit int᷑ niuos. z adueꝛ
te ꝙ nõ decipiat te tex.iſte.nã ꝑmittedo eꝛogatio
ne i egritudine nõ vr ꝓhibeꝛe eꝛogatiõeʒ tpᷣe ſani
tatis. nã tüc n eꝛat dubiũ qꝛ bona ecclie ſub beẽt
elemoſinis. xvi.q.i.in.c.fi.ſʒ tᷣe egritudinis dubi
labat ne egrotatio fieꝛet in fraudeʒ. ar. in. c.ij. de
renuncia.li. vi. ꝙ nö. Abbas.

Bi anos De bonis ꝓpꝛijs nel

acquiſitis intuitu ꝑſo
ne clici teſtari pnt:de acquiſitis ĩtuitu ec
clie nõ. in pꝛima ponit᷑ deciſa qõ. in ſa diſtinguẽs
riſio.ibi ↄſultationi. ¶ Mõ pꝰ ꝙ clici retinet iu
ra ſanguis/ vnde ſuccedũt parẽtibus ⁊ alijs agna
iis quéadmodũ laici idẽ dic in religioſis:ut in.l.
geo nobis. C. de cpi. 2 cle.⁊.xviij.qi.c.uno.hec
e m dia int clicos ſeclares ⸗ religioſos:qꝛ cłici ſe
culares acquirũt ſibi ut hic: religioſi ueꝛo mõaſte
rio. ut in dictis iuribꝰ. ¶ Mõ. ibi de artificio p
lcite clicus exeꝛcet aliquod artificium er ſi habet
eecliam. itellige tñ de arnificio ↄuenienti dignitati
clici nõ ignoĩoſo. de quo uide qð legit᷑ ⁊ nõ i.c.i.
de cel miſ⸗ Et ex hoc põr infeꝛꝛi qꝙꝙ clicus doctoꝛ
ſcie põt aſſumendo lecturã inde lucꝛari. 7 ponde
1a lex ibi nõ habito reſpectu ad eccſiam nã uidet
ila regula qlificare oĩa pᷣcedẽtia ut de acquiſitis
eartificio clicus teſtet niſi ituitu eccłie illa pueni
ant facit qð dixi in. c. cũ in officijs. S. eo. s.
bi ibẽ diſponẽ: ar. op q teſta mtuʒ cleꝛici non in
imatur er pteꝛitione filiox ul pentũ q;q;ᷓ debita
hoio debet eis jm e iura diſ ponũt. hoc impoꝛ
tat iſtud ueꝛbũ libeꝛe. ꝓ h qꝛ miles ſeculi habʒ
iſtud pꝛiuilegiũ ut ex pteꝛitõe ꝑſonaꝝ nõ rũpat᷑ te
ſtamentü. foꝛtius H haye dʒ miles dei. ad hoc glo.
in.l.. miles ff. de re.iudi. apte ſentit Mar. in auẽ.
iqua multeꝛ. C. de ſacꝛoſã.ecc.lʒ ibi loquat᷑ de in
greciere religionc. ro in ſua ↄceꝛnit ẽt clicos ſecu

1

ro pro intcllectu.c.nunquid hodie ualeat teſtamẽ

lares ⁊ ſic põt intelligi auẽ. pᷣſbyteros. C. de epi.
? cle. uide Fre.de ſenis.lv.ↄſilio 2 hoc diligẽter
nõ. 6. optimũ ar. ꝙ clerici ẽt in ptãte ꝑentũ
oſtituti.cũ iſte iex.ñ diſtiguat pnt licitce diſponc?
2 teſtari de oibus aduẽtijs. vñ uſufruct?ꝰ illoꝝ bo
noꝝ nõ acquirit parẽtibus.⸗ ſic illud peculiũ qð
E caſtrẽ ſe uł q̃ſi in filijs familias laicis põt dici ĩ
clericis aduẽticiũ/uł meliꝰ.id qð reputat aduẽtiũ
laicis ẽ caſtrẽſe ul q̃i ĩ clelericis hꝰ tenet Inno.
2 ẽ caſus rotũdꝰi.d.auẽ. pᷣſbiteꝛos:2⸗ loqᷣt ille tex.
in oĩbus clericis cuiuſcunqʒ ordinis:⁊ faci. iſte
tex.loquens generaliter de cleꝛicisi. Abbas.

N Bm eſſes. Valet teſtamentuʒ

quod parochianus

facit coraʒ pᷣſbytero parochiali ⁊ duobꝰ

teſtibꝰ nec nalet oria ↄ uetudo b. d. inherendo vᷣ
bis lie nã multiplicit᷑ põt intelligi:ut.j.patebit pꝰ
naꝛrat factũ. ſcõo ꝓuider. ibi qꝛ nero. 5.p*
cõſuetudo põt ſuꝑ eo.cõcurrere cũ iure cõi ſeu
iure diuino.
qð ius corroborat illud ius ut ſic uideatur maio

ris auctoritatis. uñ papa hic põderat ꝙ illa ſpeci

alis ↄſuetudo qᷓ habuit illud qð ius ciuile erat ð
ria iuri diuino ⁊? canonico ⁊ ulłi cõſuetudini eccle
ſie.⁊ faciũt hec ad mãʒ ↄtẽtã in.c.i.de oſti. li. Vi.
nũquid ſublata lege nõ facta mentione de ↄſi nu

dine ↄcurrete cuʒ lege uideaĩ ſublata ipſa ↄſuetu
do. o⸗ese ꝙ ↄſuetudo Sria iuri dinino 2z

hũano nõ ualʒ. qð intellige ut.. dicq ¶ Möõ. ter

tio ꝙ rõe peccati papa põt tollere ſpecialẽ loci cõ
ſuetudinẽ.nã hac rõe tollit etiam legẽ ceſariã:ut ĩ
c.fi.de pᷣſcrip uide bonam gl.in regla poſſeſſõ ð
re.iur.li.vi. õ.ibi corã pᷣbytero ſuo ꝙ iur
nro nõ ẽ neceſſe ut teſtes ſubſcꝛibãr ſe ĩ teſtameto
uel ꝙ ſint rogati nel ꝙ oẽs ſint maſculi.nã papa
uidetur ĩ hoc ſe fundare ſuper iure diuino ⁊ ſtatu
ta ſanctoꝝ patrũ fm q̃ nõ reꝑit᷑ diuerſitas in h ĩ
ter maſculum ⁊ feminã uel ꝙ teſtes debent eſſe ro
gati:licet ius ciuile alr diſponat: ut in.l.qui reſta
mento ff. e. et hoc appertiſſime ꝑ iſtum tex. ſentit
HBal. in.l.i. C. de ſacroſan. ec.in fi.qð dictũ ẽ be
ne notandũ.nã cauilãdo põt rñderi ad iſtum tex.
ꝙ nõ intendit tollere ius ciuile:niſi reſpeẽu nume
ri teſtiuʒ. in alijs ueꝛo dʒ ius ciuile ꝛemanẽ illeſũ
2 ſic ut audeo quidam cõſuluerunt:⁊ facit quod
nõ. Jo. an. 7 c.ꝓximo.in coutraꝛium tm facit:qꝛ
papa loquitur ĩ diſpõne gñalit᷑ ⁊ nõ ur̃ curaſſe de

diſpoſitione iuris ciuilis circa ↄfectionẽ teſtamen

toꝝ:⁊ de hoc aliquid.j.⁊= in.c.ſequenti QDue
tum ubiqʒ locorum ſine preſentia ſeptem aut quĩ
que teſtium:quod eſt querere nunquid ius ciuile
ſit hodie ſublatum per iſtum textum nam de iure
ciuili in reſtamento requirũtuꝛ ſeptem teſtes niſi

fiat in rure nam tunc ſufficiunt quinque: ut lege
hac conſultiſſima ⁊ in.l qſi unus coniuncta lege fi.
C. eo. in codicilis uero quinque requiruntur: ut
.l. fi.C. de codicillis cum ſimilibus. So. quattuoꝛ
ſunt in hoc opi. ex quibus quattuoꝛ eliciuntur lec
ture ad iſtuʒ tex/Mꝛia lectura ẽ ꝙ in relictis ad

t d ge rzd Wrlein „+ ena Bl. g

Mõ. ꝙ conſuetudo diſponess id

. Vat Ppaſ ſi Pna⸗ wſ A4 ⸗. ſna

„

.

27

„ n . 17
—rze e £☛d

„ .
NHa Tr ſaetdun

N S ſPaid Sα☛ peD Buay mgre n

fice 3 „

pias cãs ꝓcedit dũtaxat iſte tex. in alijs vo obti
ner diſpõ iuris ciuilis æ hãc opinionẽ ſequit᷑ glo:
hic ⁊ glo.ij.q.iiij.O. i. Oʒ ceꝛte hec nõ ↄgruit lre
qꝛ nõ fundat ſe ſuꝑ fauoꝛe ad pias cãs.ſed ꝙ; lex
deuiat a iure diuino ⁊æ ſanctoꝝ patruʒ ſtatutis ⁊?⁊ 9
gñali ↄſnetudie ecclie qͥ quidẽ 20 militar in omni
diſpõe. Itẽ falſum diẽ glo.ꝙ iſtud.c⸗ ſequẽs lo
quunt᷑ de eodẽ facto ⁊ eodẽ loco.nã ut hic pʒ iĩ ſu
pꝛaſcriptõe iſtud loquit᷑ ĩ dioceſi HMoſti.⁊ ſequẽs
c. in ciuitate belletrẽſi. Itẽ iu hoc:c. fit mẽtio de
pᷣſbiteꝛo parochiali:in ſeqnti ueꝛo qð loquitur in
ꝛelictis ad pias cãs nullã fac mtõcʒ ð pᷣſpito paro

chiali: ſed ſolũ ꝛequirũrur duo teſtes/Secũda le

ctura ẽ ut hodie ꝑ iſtũ tex.ſir deꝛogatum iuri ciui
li ẽt quo ad forũ ſecularẽ.⁊ hãc opi.tenuit alan?
vincentiꝰgof.⁊ hoſti.⁊ do.an.⁊ uide glo.ij.q.iiij
.F.i. ⁊ hanc lecturã quã tenui in ꝛeperitione huiꝰ
.c. latius ꝛeſumã. /Tertia lectura ꝙ in teꝛꝛis de
tẽporali iuriſditiõe ecclie ſeꝛuãdũ eſt iſtud.c. ſed ĩ
terris imꝑij ſeꝛuabit᷑ lex ciuilis. ⁊ hanc leciuraã ta
cite ſentir Jo an. dicẽs. ꝙ in ꝛclictis ad pias cãs
ſufficiũt duo teſtes in oĩ foꝛo ꝑ.c.ſeqns. in alijs
neꝛo lex ciuilis ſeruabitur in teꝛꝛis imꝑij.in terriſ
neꝛo eccleſie ⁊ in foꝛo canonico ſeꝛuabitur h'. c.
2 ita dicit de ↄſuetudie obſeꝛuari.ſed hec lectura
nimis reſtring it iſtũ tex. nã 25 hꝰ. c. öcernit etiaʒ
foꝝ ciuile:cũ ius ciuile nõ poſſit ſtatueꝛe ↄ ius di
uinũ.vñ nõ dicit᷑ qͥ ↄdeꝛe legẽ ſed errare.xxv·
.q.i.ſunt quidã.cũ eim papa hic declaret irrõna
bilitatẽ illius.l.?æ ↄſuetudis mãifeſte pʒ ꝙ illa lex
tãqᷓ; irrõnabilis nõ dʒ ſeruari ẽt in foꝛo ciuili:qꝛ
lex dʒ eſſe ꝛõnabilis:als nõ meꝛetur nomẽ legis.
iiij. di. erit aũt lex nõ. Har. in.l.oẽs ppli ff. de iu
ſti.⁊ iure. Quarta lectᷣa ut h̊.c ſuet᷑ in foꝛo cano
nico.l. õria in ciuili.⁊ tacite hanc lecturam ſentit
Inno· j. c. ꝓximo in quadam additione.ſed hec
lectura tollirur ut pꝛecedens ⁊ peꝛ h̊ declarat᷑ hec
glo qᷓ poſuit oẽs pᷣdictas lectnras ſʒ ꝛeſtat nũc ex
aminare ꝗᷓ iſtaꝝ ſit uerioꝛ. mihi ſemꝑ placuit ſcðs
intellectus qui aptiſſime vẽ ꝓbari ꝑ iſtuʒ tex.? ꝓ
batr᷑ ꝛõe.nã hũana lex ↄtra diuinũ ẽ ipſo iure unl
la:ur in.d.c.ſunt quidã. 2õ quia inferioꝛ nõ poiu
it tolleꝛe legeʒ ſuꝑioꝛis in cle.ne ꝛomani de elect.
nec ðᷣ lex cinilis in ho c adiuuare ſeu diſtingueꝛe
ius diuinũ:ſed potius ↄfundẽ ? ex numeꝛo teſtiũ
ius alienũ tolleꝛe.nã cũ ius diuinũ ſoluʒ ꝛcquirat
duos teſtes in oĩ ꝛe:ut uoluit Jo.? Vincẽ.i.c.lʒ
uniueꝛſis de teſtibus.vr̃ ualde abſurduʒ. ꝙ ius
ciuile ꝛequirat ſeptẽ reſtes in teſtamẽto.nã ſangni
nẽ elicit q̃ nimis emũgit.iiij.di.deniqʒ ⁊ in. c. niſi
de renun. Itẽ hec lex ciuilis ẽ ↄtra ſanctorũ pa
trum ſtatura: ut in tex.q̃ etiã papa n põt tollẽ. ut ĩ
.c.ſi ea deſtrueꝛc.xxv.q.ij.⁊ in.c. ↄ ⁊ ĩ.c.qͥ ad ꝑ
petuã ea. cã z.q.i. Itẽ ẽ gñaleʒ ↄſuerudineʒ ec
cleſie qᷓ obligat ſiẽ ⁊ pceptũ.xi.di.in his ð pe.di.
v. in ſumma. vñ cũ papa hẽt defẽdeꝛe ius diuinũ
uſqʒ ad animã:æz ſanguinẽ.i.uſqʒ ad oẽs conatus
.d.c.ſunt quidã. potuit ⁊æ debuit ius cinile iuri di
nino ↄtrariũ tollẽ maxie:qꝛ ex defectu tãtorũ te
ſtiũ qunqʒ occupat᷑ ſubſtantia alioꝝ õ dni uolũta

BDe teſtamentis

.: &Wπ té. Sed q́o nũquid ſuff iciũt duo teſtes de iuf ca

nonico doc.cõiꝛ ſentiũt ꝙ ĩ ꝛelictis ad non pias
cãs ꝛcqt᷑ pntia ſaaeꝛdotis cũ duob reſtibus. un
dicit ipe.in ti. de inſtꝛu. edic.S. compendioſa. vj.
Itẽ ꝙ ꝑ ius cãonicũ ꝙ ſi iteꝛuẽit alt pſbiteꝛ ſen
alius tex. loco pᷣſbiteꝛi ⁊ tũc eẽnt tꝛes non ualeꝛet
teſtamẽtũ qꝛ tex.iſte loqui de ꝓpꝛio ſaceꝛdote d
quo nõ ẽ rata pſũptio falſitatis ſicut õ extꝛaneum
dicit mn ꝙ ſi loco pſoiteꝛi iteꝛuenirent duo teſtes
naleꝛet teſtamentum: quia duo teſtes ſunt maioꝛis
auctoꝛitatis ꝙᷓ pᷣlbuer ſolus ut pʒ in. c. licet ex ̃
dam ⁊ in.c.a nobis ð teſti. Sʒ dñs an.deuians
ab hoc gnãli dicto dicit ſe putare pᷣſbyteri pfĩ
nõ foꝛe neceſſariã ad ualiditatẽ teſtamẽti 2 ſuf
ficiũt dno teſtes in ꝛelictis ad nõ pias cãs mouet᷑
ꝑ ꝛõem hꝰ tex. nec ob tex. in eo ꝙ facit mẽtionem
de pᷣſoiteꝛo qꝛ narrat accidẽtiã facti ſm eũ.ꝛõ. n.
qᷓ̃ moueĩ̃ papa ꝑ ius diuinũ tmn ↄcludit de duobꝰ
teſtibus. Sed certe hec opi.mihi nũqᷓᷓ placuit.n
u extoꝛqueꝛ iſtũ tex. nec ob. 20 Iʒe.qꝛ illa ꝛõ uenit
ad exaggerãdũ ? grauandũ diſpões iuris ciuilis
nõ ãt ad reddẽdũ ꝛõem ſtatuti poſtea editi. papa
n. prio ꝛepꝛobauit illũ ꝛigoꝛc iuris ciuilis. quaſi
dicat ꝙ cũ ius diuinũ ꝛequirat duos teſtes ſeu ſit
ↄtentũ duobus teſtibꝰ nimis uĩ accerbũ ꝙ ius ci
uile ꝛequirat ſeptẽ ſed uolẽs papa ↄſuleꝛe falſuati
26e cuiꝰ fit motũ iuſ ciuile ſtatuit ut ultꝛa duos te
ſtes ĩirerueniat pᷣſbiter ꝑochyalis.nã fᷣm opi.do.
an. ſeqret᷑ ꝙ nũqꝙᷓ; eẽnt requirẽdi plures duobꝰ re
ſtibus qð ẽ S. c.lʒ uniuerſis pᷣal.ubi dicit ꝙ qdaʒ
ſũt cãe qᷓ ples q; duos exigũt teſtes ⁊ ſic ex cq pot
ius hũanũ adiuuãdo ⁊ diſtiguẽdo ius divinũ exi
geꝛe ultra duos teſtes in quibuſdã caſibus.nõ m
dʒ requireꝛe magnũ ⁊ diffuſũ nũeꝝ ſiẽ exigebat i
ciuile:⁊ ꝑ hoc tollit᷑ ↄrium qð potuiſſet foꝛmari
ↄtra pcedẽtem lec.nã ſi papa deuiat a iur diuino
addẽdo pñtiã pᷣſbiteri ⁊ nõ rñ tolleꝛe ſed adiuua
re ⁊ diſtingue? ius diuinũ qð põt. nt in.c.⁊ ſi qõ
nes in fi. de ſimo.nõ. Inno. in c·q ĩ eccliarum de
ↄſti. ⁊ legiſte.in.l.fi.C. ſi ð ius uel utilitatẽ publi
cã eigo eodẽ mõ debuit poſſe ĩperatoꝛ Sed tůd
tur ut pᷣdixi ꝙ imꝑatoꝛ in tãtũ deuiando nõ nide
batur diſtiguere ſʒ potius ↄfundeꝛe.ſed papa pꝛo
ceſſit magis mite.ſile uidemꝰ ĩ pᷣſcriptõeʒ. n ppi
bonã cãm ius ciuile adinueꝛit pſcriptde ct cũ ma
la fide. ſed ius canonicũ appꝛobauit cũ bona fide
pᷣſcꝛiptionẽ:qꝛ nõ erat aꝑte ↄtꝛa ius diuinum ſed
diſtinguebat. ꝛepꝛobauit autẽ pᷣſcꝛiptionẽ cũ mala
fide:qꝛ erat contra ius diuinũ: ſic fecit. h.papa ap
pꝛobauit motiuũ iuris ciuilis ꝓuidendo falſitati
p pnriã pᷣſbiteri ſed ꝛepꝛobauit inqᷓtum erigebat
nimiã teſtiũ multirudinem. Item cuʒ iſtud ius de
uiet a iure ciuili debemꝰreſtringẽ æ obfnare i im
nis ĩ qbꝰ loq. ⁊ ſic nõ dʒ obmiti pntia plbiteri ul
ſuo loco duoꝝ teſtiũ pntia.nec ꝓcedit 25 do an.
dũ dicit ꝙ h̊ narrant᷑ accntia fci.nã
ĩ narratõe nihil dẽ ð pᷣſbitero.ſʒ ſolũ ĩ ſiatuio ſeu
ꝓuiſione poſtea edita.Et ex oibus ↄcludo. ꝙ in

(acte ꝛelictis ad pias cãs ualet qʒʒ ultia uolũtas i pnnia
duoꝝ teſtiũ ẽt ſine pᷣſbiteꝛo ⁊ iſte ẽ ꝓprius caſus

H uꝛ falſũ. na

peneeni
d iis ̈ͦN,„
ul torter Ah
nithoe ſlx rr inr
dcroſerinihx ſull 4 .
rlim gid ilutn ut⸗
õ lnis
ſeereiſetr righi bann zicpontg
recinii wavirebitur qna alſche eſes
õ
ſuarnon fmn leges ego eges uafiſe
inpctes nr ia ntie ei icis⸗
DasdsdA dennidi datni
de iune donicd icid den diſti ter ui
no ngirii is Aicis ad bins cis g
gani vcl gon int naſcol ner ela ſol
ſ inlis d bi ſo ni ſoc m ndainn
te teliger itü ter cenes iſi xx ſouf
leſeam nnmn eſi no nixum am
iis requſſreo nicli ni i fi d nen
bind liſſenga lin r
“ uii cans ſegi rü mi te n
nico. Gel epoiliſenito jni
a, dad Pnnioi
Gp iſte ter ſais ppar iſtij gci i e me⸗
etg d, ng fcti Nälrod
Bela de nüiao eiü n
:7 Nn0 ſeſll n daa tradctdit do⸗
nerale g. r7 do⸗
e docrini nrhd no nngti
ari fn lge

Celop ſtatnta Tig hog,
Lin boce öfr ng⸗
frf , . . Ir. eve
rcie geimecd ieotno te
ins cinile ſolij ine . „ Mal

gieie zrſchuni,
. . ſ
je

2„
— 0

Sgggee gen A A Are ſrrfa⸗ V ðèðð a paà N tesn asf'itnse ſir- , eid en ſrn or 2 2 Frrasne vl
— . hoff „A4 A.
lr futess . N

¶ He ieſtamentis

Seliti
n quid ſictie⸗
„ itinit gianinit .c. ſeqñtis. In alijs vo relictis requirit pᷣſbyt uel tio boe poſuit ut in. l.lud. C. de ſacꝛoſan. ecc.
i ns nenots 6 onins duo loco ſui cũ alijs duobus teſtibus. placet mihi mot ꝑ.l.pe.pᷣal.quaſi uelit diceꝛe ſicut i redeẽp
di⸗ emice ſtnecle N pcedens opi.ut necario non requirat iſti teſtes tione capriuoꝝ 4 ſublata ſolẽnitas inſinuatiõis
Ainsd icini o1 ſenencoliif ſint rogati uł oẽs maſculi. qꝛ papa ſolũ nititur di illũ tex. ita z eadem rõe dicendũ in qualibʒ pia cã

er oco öbbnſ, wet i ſſting,
. lar
laneti Pbbiten en

qð ſatis mihi placet. ſʒ ceſſante.l. ego idem cõclu
qeter iſte lſt ttiszmiulen

deꝛem ꝑ iſtũ tex.⁊ ſic ſepe de facto fui inteꝛꝛogatꝰ
2 rñdi ꝙ cadẽ ẽ ratio in donatioe ini uiuos qᷓ eſt

ſpõni iuris diuini æ ſanctoꝝ patx:⁊ hec ſufficiunt
ꝓ traſcurſu Petioms C.Ir clo niim fi.nõ. glo.

7 de hoc uide bonã glo.in.c unico. de ſagitt.ubi

tnſ 3 ſur nn dixi. ? in. c. ſalonitane. allato in glo · in ultima uolutate. unde quẽadmodũ papa fuit H
Aanitſumenmm. enmenirent dro ſe Elatum. Aalet ultima uoluntas mot ꝑ illã auctoꝛitatẽ in oꝛe duoꝝ cc. Ita dicen
uoimnsſen sſinmin ad pias cas coꝛam duo 1 du in donatione inteꝛ uiuos. nã cõcurrit fauoꝛ re
rigteng 7lo t. leter, bus teſtibus. 7 eſt ſingularis caſus. po CHeudtn ligionis ? ratio.c/⁊ ubi eadeʒ eſt rõ deber eſſe ea
dihdi zchs niaine ponitur factum rephenſibile qð. fo coꝛꝛigi mãdat dẽ iuris diſpoſitio maxime in ↄceꝛnentibus aiam
ddemi . eb puare ölbnenp ibi mandamus 2 mandatum. ttio pꝛobat ibi qm. ut in. c. cũ dilecta de fir. uti. ul inuti. hoc ſemꝑ .
feirdoc ndnaſcinti ſtmii t ( erne. iuncta ſubſcꝛiptione ꝙ relictũ fem nöõ. ELt ex his infeꝛo ad aliam qõnem quotidianã
Aa an icis 1 iscis n ecchie põt peti coꝛam iudice ſeculari. ⁊ ꝙ index ſe αι ?7 nõbilem. ſtatuto in multis locis cauetur ur femi r == reer r l r l ,
Panc anatcrt nt int nitan cularis dz talẽ caſum deteꝛminare fᷣm canones =z na non poſſit teſtari uel ſe obligare ſine pꝛcſentia E ,ͤr Lr velgnd ſr 7
depſoitd qn nuneat kcſſdtifni fnn iin nõ ſm leges. ⁊ licʒ tex. iſte loquatur in teꝛꝛis eccle duoꝛum agnatoꝛum:queꝛitur nunquid poſſit teſta 2

monei nins uini ondt dednod⸗
ſtbus Ot eene hetohi nii iſ lnnt i
tecnommei ſi er r ob ole giln ölt
ag enggerigit grnmnci dſpos inoeiſi
N it ag tecgii ben ſunmni polin alff lon
nl pfio xpyobat ili igore innis iuiſs, Ilaſi
diear ci ius iuini irar gos eſcs lu it
emi dvodus iſbẽ inis ni era bu inoi
lle vqnira ſepte ſed noles poapa olilen faſitati
de ud fr moni ſ aule ſanir vr vir gnos ie
es neruenim ddier vochſalis u fin opi do.
d gni in euntii hnes bre
ſudos Ndidhnteſſepl derg is
ſir r rs dus eigin ſcdiſcgan
ins ümni adinido tdiiit nolſidi
qz requrer nugni daft “M eöipmi
ailerc oboc tolii miun d emmn *Mj
ennu kitena 4 Nn
do pfni pſoſten? nde e
ns ininu qd pot l in l i

in.l ( us velutlini l

i mat ii,
get N ean
c cil
du dici ob ug eimſ⸗ ug
nar mno⸗ uii An ic bnii
oſone ie i ill ſei⸗ e
Uudl, iejuun⸗
S .
1de 1 v eſii
Aoy

Jnno:in i etckonnmn

ſie. m idem dicenduʒ in tenis imꝑij. ꝑ ea que nõ.
i. cecchia de ↄoſti 2 i. c. qð clicis de foꝛo ↄpe.⁊ ibi
plene de ma. ¶Mö ibi aliqᷓ cã talis.ꝙ in relictis
ad pias cds no é ſeruanda ſolẽnitas iuris ciuilis
an it hoc ſit neꝝ idiſticte bar.i.l.i.C. ð̊ ſacroſã.
ecc. dicit ꝙ ſic ⁊æ dicit hoc ꝓcedere de iuꝛe ciuili
pꝑ illi tex. qui dat liberã faculratẽ reliquẽdi ecchiif
? ſic pia nolũtas ẽ libera a ſolẽnitatibꝰ iuris cilis
ſ certe iſte tex. uñ Z opi.bar:nã pᷣſupponit q de
lure ciuili ꝛequirebãtur qnqʒ uel ſeptẽ teſtes hic ẽ
ꝙ papa mdat talẽ cãm tractari ſᷣm decretorum
ſtauta ? non ym leges eꝛgo leges ꝛeqrũt ſeptẽ ul
qnqʒ teſtes aut aliꝗ ſolẽnitatẽ ſiẽ ĩ ꝛelictis ad non
bias cs. ?⁊ ↄta baꝛ tẽuit ibi bal. fatet tũ bal ꝙ;
de ime caonico dictũ ẽ ueꝝ ꝑ iſtũ rex unñ ↄcludir
nõ ꝛequiri i iſtis ꝛelictis ad pias cãs teſtes ſiut
ꝛogati nel ꝙ oẽſ ſint maſculi nec alia ſolẽnitas iu
ris ciuilis qd bñ nõ.nã doc.nr̃i uidẽt᷑ multũ ſtric
te itelligeꝛe iſtũ tex. dicentes iſtũ tex ſolũ ꝓuidere
reſpectu numeri teſtiũ nõ reſt pectu alteriꝰ ſolẽnita
tis requiſite a inꝛ ciuili. uñ dx ꝙ frã. ð̊ aꝛecio ↄſu
luit teſtes debẽ eſſe ꝛ2ogatos.qꝛ nõ dẽmꝰ recedẽ ꝗ
lure ciuili niſi qtenus reꝑit᷑ Zriũ cautũ de iuꝛe ca
nonico. Sed ego qͥdẽ ſequẽdo pmã opi. ↄcludo
G iſte rex. ſatis pbar iſtũ dictũ. uã lʒ pꝛopõ fuerit
facta de nũeꝛo teſtiũ m papa traddidir poſtea ge
neralẽ doctrinã ut p cã nõ tꝛactet᷑ ſm leges. ſʒ ſʒ
decꝛetoꝝ ſtatuta 2 ita hodie cõir. guat᷑.?z hoc pce
dit ut dixi de iure cõonico ⁊ nõ ðᷣ iure cinili. Nã
ius ciuile ſolũ noluit puidẽ ut xpᷣianꝰ hẽat liberã
ſactatẽ donãdi ecchie. qꝛ tẽ tpᷣe ↄſtãtini xpiani nõ
audebãt ſe publice ↄgregare nec ecchis relinquer
uß ſatis E c illuc pᷣuilegiũ ↄſtãtini opetur primũ

t noluit rollere ſolẽnitatẽ iuris ciuił. ſʒ de iuẽ
u emnonico ẽ bñ H pnãdũ in oĩ foꝛo/ſʒ qᷓꝛo quid in

ongtde facta eccliis nũquid reqrat᷑ iſinuatio ul
ta⸗ dugẽtos aureos. i. ut fiat coꝛã indice ⁊ ſcꝛi
bal in actis publicis. ſm ꝙ uidet᷑ requireꝛe ius ci
uile ut in.1. ſancimꝰ. . dona.doc. apꝑte ñ tãgũt
4r. .d. l. ſancim?. 2 l.penł.e.ti.ubi tractat᷑ mã
nibil diẽ. ſz vñ potiꝰ tũſire cũ gl. ut requirat᷑ ĩſinu
.S; eppi ꝙ ĩ eẽneo loco põit opi. ſuã dicen
ààdonatöe facta ad piã cãʒ ñ requirit᷑ ĩſinua

ati⸗

ri ul bona ſua ecclie donare. ſeu ad piam cauſam
ſine hac ſolẽnitate æ uidetur ꝙ ſic peꝛ iſtuʒ tex. qꝛ
huiuſmodi relicra uł donata nõ qnt dercꝛmiari ſʒ
leges ciuiles.ſʒ em canones.ſed ſtatutũ ẽ ꝑs iuris
ciuilis.l.oẽs ppli.ff.de iuſt.æ iure. Itẽ nõ ualʒ ſta
tutũ laicoꝝ ipediẽs quoddãmõ libeꝛam facultatẽ
donãdi ꝓ a'a ut nõ in.l.i.C. de ſacꝛoſan. ecc. fac
qð nõ. Jo. an.in. c.fi.de ĩmu. ecc.li.vi. ubi dic/;
nõ obſtante ſtatuto quo cauetur ut bona mobilia
non poſſint alienari in foꝛenſes uł non ſubiectos
iuriſdictioni ſta uentiuʒ poteꝛit quis donare talia
bona ecchie. quia ſtatutum infeꝛioꝛum non põt tol
leꝛe pꝛiuilegium indultũ ecclijs ꝑ pꝛincipalẽ. hanc
opi. repeꝛio apꝑtiſſime faueꝛe bal.in.l.geneꝛali.C.
de ſacꝛoſan.ecc. Et idẽ bal.in auẽ.caſſa.ponit ali
am notabileʒ qõnem. ſtatuto cauer̃ ꝙ niſi teſtamẽ
tum iſinuetur infra ſex mẽſes peꝛ heꝛedem ſit ipo
ſure nullum. cleꝛicus fuit inſtirutus heꝛes = nõ in
ſinuari fecit teſtamentũ. queꝛitur nuquid teſtamen
tũ ſit nullũ ⁊æ concludit ꝙ nõ. moueĩ᷑ quia ſtatutũ
nõ aſtringit cleꝛicũ foꝛtius hoc dicendum quãdo
ecchia eſſet inſtituta. Er peꝛ pꝛedicta poſſunt deci

di infinite queſtiões æ maxime illa quotidiana nũ j CSr

quid legata ad pias cauſas non adita hbeꝛed itare
debeantur æ maxime ſi heꝛcs repudiar uł renunci
at heꝛeditati æ dicendum ꝙ ſic. quia hec legata ñ
ſubiacent ſolẽnitati iuris ciuiliſ ut dixi.ſed ꝙ lega
ta non debeantur heꝛeditate non adita ex teſtamẽ
to eſt ſolemnitas iuris ciuilis.æ idem dic in młtis
ſimilibus. ltimo adueꝛte ꝙ. Iʒ tex. iſte loqua
tur de relictis factis eccleſie.idem tamen eſt obſeꝛ
uandum ſecundum Innocen. in omnibus relictis

ad pias cauſas.⁊ dicuntur relicta ad pias cauſas .len

omnia que relinquuntur pꝛo anima ⁊ ſentit glo.
nota.? clarius ibi bar.in.l.ſiquis ticio.ff. de lega
tis.ij. facit.c.requlſiſti infra eodeʒ ⁊ ex dictis In

nocen.collige ꝙ relicta ad pias cauſas gaudent
eodem pꝛiuilegio cum ꝛlicto facto ecclie. rario po
teſt eſſe idemtitas diſpoſitionis. ſeu rationis:nam
eccleſia priuilegiatur pꝛopteꝛ animã 2 contempla

tione dei.facit quod nõ. Jo. an.in.c.i.de ĩ ĩtegr.

reſti. li. Vi.ubi ſingularit᷑ uoluit ꝙ ſicut ecclie poſ
ſũt peteꝛe reſtitutõeʒ in ĩtegrũ:ita ⁊ alia pia loca.

. = — . – t
Opaο Sg v„νAD h,Sktnααι. A⸗Bas

ſ. aniſu õäs

hA ſ= A⸗ Frc „ „

— . 4-
CA. ⁹ fpu= tano, Jhnea

C TLc PPA* vec -

¶ In glo ij ibi ad eccleſiaſticũ iudicẽ.nõ.gl.ſin
gularit. ex qua collige ꝙ i relictis ad pias cſ põt
ẽt heꝛes adire iudicẽ eccleſiaſticũ:liue be:es ſit ſe
cularis ſiuc eccłiaſticꝰ colligitur.ex tex.quia papa
panc cãʒ qualificat ? decernit eaʒ tractandam nõ
ſm leges: ſed fm decretoꝝ ſtatuta eꝛgo nõ ẽ eccle
ſiaſtica: qꝛ papa alias nõ potmiſſet ſe impediꝛe tol
lẽdo diſpõeʒ legalem. dic mn ꝙ ẽ mixti fori.naʒ E
in optione acroris quẽ iudicẽ uclit adire ſecularẽ
(can ecclaſticũ æ de ſeculari ꝓbatur bic.nam co
ꝛam eo hec cã tractabitur. nr
2 e ꝓprijs pot
Elatum eſt. teſtari clericus in
acquiſitis ꝑ eccleſiã:etiaʒ ſi ſint mobilia
ſuccedit eccleſia.i.cõis ↄgregatio:uł ſucceſſoꝛ po
teſt tmm aliqua ſeruitoribꝰ ul pau ꝑibus elargiri⸗
Si aũr defunctus hẽat plures ecclias ſen bnficia
fiet eque diuiſio inteꝛ illa.c quĩqʒ ſunt ꝑtes.ſcdᷣa
ibi in nomie. te tia ibi lʒ.quarta ibi ceteꝝ.quinta
ibi. qꝛ ueꝛo. æ uenit h.·c. ad decłationc. c. cuʒ in of
ficijs S.e. ¶ HNõ p ex iſto tex. iũcto.c.cũ in offi
cijs. S. eo ; appellatiõe bonoꝝ non ſolũ ueniunt
bona mobllia ſed etiã imobilia. æ oĩa alia cuiuſcũ
ʒ qualitatis ſint vnde ↄp:ehẽdunt᷑ actiones ſeu
nomina debitoꝝ. nã bona dicũtur:quia beant. hꝰ
eſt bearos faciũt in hoc ſeculo:uł qꝛ pꝛoſunt ⁊? h̊
habẽtur in.l.bonoꝝ applo ff. de vbo. ſigni. vnð
puto ꝙ ob hãc cõʒ papa rndet hic generalius ꝙᷓ;
fuit queſitũ.nã queꝛebatur an applone bonoꝝ ue
nirẽt tin imobilia an ẽt mobilia. æ papa rndet ꝙ
ueniunt bona quelibet: qſi dicat non ſolũ mobilia
=æ imobilia ſʒ ẽt alia puta iura icoꝛporalia qᷓ ꝓpᷣc
non dicũt᷑ mobilia uł imobilia: ſed faciũt tertiam

ſpeciẽ de qua plene dixi in. c. nulli de re eccle.nõ
alectl HM. ſecũdo ibi poſt acquirẽtis obitũ q;
bona dicũt᷑ acqſita ꝑ eccłiaʒ.licʒ ꝛectoꝛ eccleſie ac
quiſiuerit ex quo tñ intuitu ccclie ſucceſſit acqu ſi
tio. ⁊ ideo ſi clericus de ꝛedditibus eccleſie emat

equum uel pꝛediũ bec pñt dici acquiſiia ꝑ eccłiaʒ

Vnde ſunt eccleſte ⁊ non clerici. uide bonã gl xij
.g.i. C. ꝛes ⁊ tex. in.c.fixum ea.cã ⁊.q.v. 65.

in vbo nõie/ꝙ appellatiõe eccleſie nõ uemt᷑ ſemꝑ
corpus inaĩatuʒ ipius ecclhie:ſed qnqʒ capitu ũ ec
cleſie qñqʒ ſucceſſoꝛ.⁊ de uarijs ſignificationibꝰ
uide bonã glo. in. c. querelã. J.ne pᷣlati ui es ſuas
Hö 7 tene menti ſemꝑ qꝛ nõ ẽ alibi ꝙ acquiſi
ta ꝑ canonicũ intuitu eccleſie ſeu pꝛebẽde non ce

qunt ſucceſſori in pꝛebẽda ſed capło ipius ecclie.

vbi aũr bnficiatus nõ ẽ de ↄgꝛegande:ſʒ hẽt bñ
ficiũ oĩo ſeꝑatũ: puta qꝛ ẽ ꝛectoꝛ ecclie ꝑochialis
vel pᷣpoſitus uł archidiaconus nõ bñficiatus a ca
pitto tũc bõa acqſita intuitu bnficii cedũt ſucceſ
ſori nõ capło. rõem diuerſitatis nẽo ponit qð ui
derĩ ſʒ ego puio hãc diuerſitatis 25 eẽ canonico
dat᷑ ppenda ex bõis cõibus capli pncipaliter uit ĩ
de ſumat necia nõ ãt dat᷑ ut ſit admiſtratõ eccleſie
iõ ſi aliqua remanẽt ultra pbẽdam debent cedere
capto cuius bõa ſũt ppendaꝝ·nã ſatis ẽ ꝙ ſucceſ
ſor habeat corpus pꝛebende.qꝛ ut dixi datur ſibi
ut inde uiuat ⁊? caplin adminiſtrabit bona acqſita

¶ De ieſlamentis

penie aA ſ-neſſo⸗ H.-de e lo ipc er Ac ef. f= Per

₰D „rrara cr

7

ſicut alia bona cõia. Sed in alio bñficiato per ſe
extra oↄgregationẽ daĩ bnficiũ tãq; admiſiratori
ipſius eccleſie uñ quẽadmõʒ hʒ admiſtꝛaꝛe ommi
boua eccleſie.ita ⁊ hec qſita intuitu eccſe
ibi canonicã diſtributionẽ ? curã ⁊c.quid debeat
faceꝛe caplin de bonis relictis ꝑ canõicũ defüciũ

nã dʒ canonice diſtribucꝛe uel ſi uult reuinere in
bõis cõibus. dʒ bẽe curã ſicut ð alijs bõis ex hoc
nidẽtur ĩfene doc. ꝙ iſta bona nõ debent diuidi
ireꝛ canonicos. ego diceꝛem ꝙ ſi uellent diuide

re ſᷣm ꝙ canones pmittũt poterũt ut patet ex ilt
uerbis canonicã diſtributõem. QEIõ. bi cũ dei
timoꝛe diſpenſent ꝙ bona acquiſita ꝑ pdeceſſoꝛẽ
nõ cedũt lucro ſucceſſoꝛis ut inde poſſint ad libi
tũ adminiſirationẽ habeꝛe.ſʒ dei timoꝛe debʒ qiſ
poneꝛe ſicut di penſat alia bona eccleſic.¶ Mõ.

in ueꝛbo ſʒ ꝙ cleꝛicus ẽt in egꝛitudie de qua poſt

modũ deceſſit põt aliqua mobilia ccclie oferre re
ligioſis locis ⁊ pauperibuſ. Itẽ his qui ſibi ſemi
unt ſeu ↄſanguinci ſine extranei im ſeruicij meri
tũ. Er quib uerbis ĩfertur ꝙ in pauꝑibꝰ ? locs
ꝛeligioſis ſufficit ad errogationẽ faciẽdã ſola cqꝛi
tas ſed ĩ alijs qui nõ ſũt pauꝑes uel nõ ſunt loca
religioſa requi it ꝙ pceſſeꝛit aliquod ſeꝛuinũ.Ex
quo po infero ꝙ ↄſangu neo diuiti qui non ſerui
nir ecckie nel plato nõ põt pᷣlatus aliquid ↄferi et
de mobilibus eccleſie pondera vᷣbũ ibi qliq qð
denotar quãdã moderationẽ. non.n. dʒ oĩa mobi
lia eccleſic diſpẽſare in egritudine. INẽ nõ ex hoe
2 ex tex ꝙ ſeruiciũ ipẽſum plato uẽ impenſum ec
cleſie. adeo ꝙ de bonis ccchie põt fien remunora.
tio facit.c. per tuas.⁊ qdð ibi dixi de do. (M.
in Vbo cetex tex. aꝑtum ꝙ hns bñficiũ̃ licſte exer
cet aliquod artificiũ uel doctrinã in docẽdo alioſ
2æ lucrũ inde ꝓueniẽs cedit ſibi ⁊ nõ ecchie. Er ex
H ⁊ ex tex.colligit᷑ ꝙ clericus põt eſſe artifer ? lici
te ſumẽ officiũ docẽdi alios.⁊ ĩtlle de artificio cõ
gruẽti clericatus oꝛdini. uide bonã gl. in. c. chonũ
xiiij ꝗq.iiij q dicit ꝙ emat coꝛiũ ⁊ faciat ſotulaẽs
¶ ¶ Mõ. in vbo qꝛ vo: ꝙ ſi clericꝰ qui aliqua que
ſiuit hẽat plura bñficia dent illa bõa ꝑ extimario
nẽ ↄgruã diuidi ĩter illa.⁊ põt itelligi iſte. V. mul
tiplꝛ prio in bonis ꝓprijs cłicoꝛum qui geceſſeit
ſine teſtamẽto ⁊2 ↄſanguineis. nã tunc boa ueniũt
ad eccłiã uel ad ecclias ſi plures habuit xij. q. V.
c. fi. Sʒ iſte ĩtellectus Iʒ ſit uerus ĩ ſe nõ tñ plʒ
ad iſtũ tex. nã uenit aduerſat ine ad pcedentia? 5
claratiue ad. c. eũ in officijs g e. ʒ illud. c. um in
officijs ⁊ ẽt pᷣcedẽtia h̊ in tex. ut pʒ in vbo. ccrerũ
loquũtur ſiue clericꝰ ðceſſerit teſtatꝰ ſine iteſtatus
⁊ ſic ĩferẽdũ ꝙ iſte vſ. ꝓcedit ẽt ĩ cliciſ ocedenib⸗
teſtatis Hoſt. uẽ ĩteiligẽ q ꝓcedit ĩ bõis eccle:ſ
loqtur ĩ hntibus admiſtraꝛõeʒ ul qñ dceſſeꝛt ſine
teſtamto. 7 ſic ur̃ ẽt tranſire Jo. an. h faciũt ut
ſubſtẽtent opinionẽ poſitã ꝑ gl. i. c. pñti de of. oꝛ.
li. vi. ubi dicit ꝙ ſi clicus nõ hʒ adminiſtrationeʒ
puta qꝛ ẽ canonicus licite teſtat ð frucſib qſitis
rõe pᷣbende.ſecus ſi hʒ admiſtrationc. d. c.cum in
officiis ⁊ ſic ẽt reſtringũt illũ tex. ſʒ certe reſtrict
ñ ẽ boa. qr ſi iſte tex. bñ põderct᷑ aꝑte ↄfũdit opi.

lcrnj, Crf .d.

lten
uii li o
rdbe 11. is 69
4 eminbffe 6
mce l lel le n guin
veiini nrali 4.

Poſ
,,lencas ſ
ſec bandil itonß

ecegite nide
li c i nu ih cil
ind Ga gninit o; leobe
fenen n i ii aa her
ſaeltin eli ang nn tcls
ery nuconnes . iln

daso H crrcig ntci

Semnasg ngschainleginit
cre rgmnin bic biium ſeanii mein
Za mitenlriln alaſe chii⸗
Nipelg ni a nſſn d N
finſei ndonereſe lin is in
Anren ur nonicns doſtt ieſatiad n
ide et agron in d, f d cſe dico
Poinionet ch ees et nice oino i
genns ge lei an. ſtotiñ n
las ꝙ no t ileboge rcan inel
l.vi. e. Nmmi eni ubi wocan: onn
Auendirezt ſmm nonmim Cr i⸗
imeligo go mnſcli n dam un
tonbo leieſon ninlenan
lide bonigcobgeſtgnant aigzaige
o enipbendm mna mmend
uſtupanhiimü imnchiis
nnus in nonics ni ſie er ane 4
ſnt ciniſe yrl nonch ale
ſcceſſore n öbanen ie⸗ nen⸗
ſeer e inc dlend e⸗

ſe ter pſopponit Moniusberr ſuet
1 .

4
uiſ
Archie Garen ns
lnde Paniu com K
mo dſeis ve ſuceſcri gd an
untilan ri czebihtan
ihiientige oluemg E
uftbibi a ontgeh hifl c
oali bomoyn lang in
Ero;
4 ſoci tamin ſero nu w⸗

e teſtamentis

ilius glo. pꝛimo facit iſte tex. in pꝛin. in eo qᷓ; uẽit
declaratiue ad. c. cum in officijs. æ ꝙ illud. c. hẽat
locum etiam in bñficiatis in ↄgregatiõe:ut pʒ hic
in. H. noie 2 illud. c. loquitur ſiue decedat teſratus
ipe cleꝛicus ſiue iteſtatus. g bona queſita:ſeu red

pitulũ ⁊? nõ ep̃ᷣs.ꝓbo ꝑ pᷣdictã rõnem:qꝛ o'a ſunt
bona capituli licʒ diuiſa ꝑ ppendas:æz ita indubio
pſumẽduʒ c. ar. in.d. S. fi ¶ In gl.fi. ibi a q̃ plus
ERcipit intellige fʒ doc. ĩidubio qñ nõ oↄſtat intuitu

luer apin e ti, e cuiꝰ bñficij illa bona queſiuit.nam ſi cõſtaret:qqʒ
ich canontce diſt dhd N ditꝰ recepti ex pbenda ſi ſuꝑſunt cedũt ↄgregatio ecclia habebit bona queſita intuitu ſuo· ſed in du
*l vevelt ginl ni no obſtate teſtõ canonici cũ bona pbende ſi ec bio qn nõ ↄſtat qũo queſiuit hʒ locum iſte tex. ut
ntinr fan uri ſcur gigbze n ctie: ut di æ ꝓbat.xij. q.i. ĩ. F. fi. cuʒ. c. ſe. Scoo ei plus detur a qua maioꝛes redditus peꝛcipiebat

N dür ucro artcſdis

iͦ mninutmntbinerß ceininore deb 4
poner ſnrdi elſg iadonn ccceſic V
