ſed ubi eccleſia eẽt impotens:tunc cum epus deli
querit teneat᷑ ipſe uel heres ſuus per ꝛegulam deli
ctum pſone. Salen vVbo pꝛoponeꝛe ibi ſicut
medicus.nam medicus quãtũcunq; ꝓbatus ſi po
ſtea ꝛeperitur non idoneus põt ꝛcpꝛobari: ut ĩ. §.
ꝛcpꝛobari allegaro in gl ⁊æ uẽ nelle. Jo. an. ꝙ ſit
ſpãle in medico fauoꝛe publice utilitatis. Sed tu
dic idem eſſe in quolibet docente. ̊ enim quis fu
crit in doctoꝛem tanq; ſufficiens ꝓmotus:ſi tam
poſt ꝛeperitur inſufficiens debet ꝛepꝛobari ⁊ inſi
gnijs doctoꝛatus priuari ꝓ boc bonus tex. in.l.
grammaticos. C. de pꝛofeſſoꝛibus ⁊? medicis li.x
? de hoc ẽt nõ.in.d.S ꝛepꝛobari.nam in eis ſub

eſt utilitas publica cum ꝓpteꝛ pᷣſumptionem gra
dus doc.ad multa publica officia aſſumũtur ⸗ peꝛ
impeꝛitiam multos ledunt. ¶ In cadem glo. ili
totum fit de gra:põt dici ꝙ nõ uſquequaqʒ conti
ncat gẽam:qꝛ ubi ꝓmoueꝛet᷑ ad bñficium dʒ ſupe
rioꝛ eſſe cautus utrum ſit idoneus maxime cuʒ tẽ
poꝛe oꝛdinationis multa pnt lateꝛe: ſed ſequẽs ſo
lutio gl.eſt tutioꝛ ut fiat exaiatio ꝓpteꝛ nouꝗ cãʒ.
7 habes ex hoc ⁊ ex glo. ꝙ exaĩiatus ⁊= appꝛobatꝰ
in licentia poteſt in examine doc.reprobari (uʒ ex
noua cauſa potuit inutilem ſe reddeꝛe ut ſi fuit in
teꝛuallum magnum inteꝛ lniam z doctoꝛatum poſ
ſet etiam dici ꝙ non dato inteꝛuallo adhuc licite
poteꝛit repꝛobari in examinc publico nam anteqᷓ;
aliqnis adipiſcatur gradum doctoꝛatus deber reꝛ
examinari:⁊ trinain appꝛobatoꝛiam repoꝛtaꝛc.pꝛi
mo enim debʒ cxaminari a doctoꝛibus pntantibꝰ
ut in.lI.nemini. C. de aduo.diueꝛ. iud. ſecuudo de
bet examinari a doc.in pꝛiuato examine.teꝛtio in
publico. ad h̊ fac.l.magiſtros. C. de ꝓfeſ.æ medi:
iũcia cle.ij. de magiſtris:⁊ ita bʒ conſuetudo. Et
hec cõſuetudo vr̃ ſatis ꝓbata.l.unica.C. de archi
tc.li.x.ubi dr̃ ꝙ debʒ appꝛobari ſeu repoꝛtare tri
nam uictoꝛiam in bello anteq; ꝓmoueatur:ut ibi
dr.non enim potcſt in unico examinc depꝛehendi
ex tota ſcientia unius foꝛte fuit punctuatus in ma
teꝛia ſibi fami liari.Et ita nõ. Har. in.d.l. unica
? archi.in.c.de quibuſdam.xxxvij.diſt:⁊ hec nõ.
otra ſcholares qui faciũt ſe ꝓmoueꝛi tantum per
unicum examen. ¶ In glo ſt in ueꝛbo hoc igno
ꝛauit uidernr glo.uelle ꝙ ſi epiſcopus ſciebat alte
ꝛi debitum: z oꝛdinatus ignoꝛabat:tunc tenctur ſi
bi ꝓuideꝛe de alio.in hoc bñ loquit᷑ ar.in.c.ſi bñ
ficia..e.ti.li.vi.¶ Si autem uteꝛqʒ ſciueꝛit oꝛdi
natoꝛ. ſ.?ᷣ oꝛdinatus tũc ſentit gl. ut epᷣs nõ tenea
tur quaſi dolus cum dolo ↄpenſandus ſit.l cum
ambo.ff. de compenſationibus.hoc dictũ gl.non
placet mihi ſimpłꝛ:ſed reſtringeꝛeʒ quando eps a
pꝛincipio non tencbatur pꝛouideꝛe:ut in caſn.c.ſe
quentis.ſed in caſu noſtro cuʒ epiſcopus teneatur
iſti ꝓuideꝛe pꝛopteꝛ rationes ſupꝛa aſſignatas nõ
uidetur ꝙ fraus utriuſqʒ habeat eludeꝛe pꝛouiſio
nem huius.c. nam alias de facili circumueniretur
dſpoſitio huius. c. quia epiſcopus oꝛdinans ali
quem ſine ti.⁊æ nolens obligare ſe ad neceſſaria ui
te conueniret cum oꝛdinando: ut pꝛomoueꝛet ad
titulum alteꝛi debitum. Et ſic releuaret ſe ab hac
obligationc:quod non eſt dicendum cum diſpoſi
tio.c.ſit fundata ſupeꝛ publica honeſtate:ut patet
ex rationibus pꝛedictis:ideo directe nec indirecte
poteſt oꝛdinatus huic fauoꝛi renunciare argumẽ.
c.ſi diligenti de fo.compe. Sed ſi epiſcopus oꝛdi
naſſet bona fide ad nitulum quem non cꝛcdebat al
teꝛi debitum tunc poteꝛit conueniri non ex diſpo
ſitione huius.c. ſed ex gcneꝛali obligatione q te
netur omnibus indigentibus.

Brunrkavand juamen „-

—49 †
“ PE
8 ſE pH*ιι eers =e n epe . Arn. d - Srt wasn -te e lt an sees el' milane c » 129 & g nyeiatar le E
W. 2* .No 7 ,in — * GIa ει◻☚ (4(44 40 alene . „₰½ . ₰ e, Z
¶ De pꝛebendis. ſorgti 6
ſ gon nd
an oAlwsn c
Nter cetera QOui h̊ ignorãti ꝛcceptõne in canonicũ nõ habuit ille ins afficiens nkim
*ſcienter contulit pᷣbendã pᷣmo uacaturã:meꝛito collatio illius taq; Cl.
pꝛebendã quaʒ non potuit illa euicta ali libere alteri facta tenuit.nec ob.ſi dicatur ꝙ per iam
am quam põt ↄferre tenet᷑et eſt ſingularis diſpo ſona eccleſiaſtica non põt uariare:ut in.c.cũ aũt en.
ſitio. narrat pꝰ factũ.fo mãdar decerni et cãm ex de iure pꝛo. ubi d; ꝙ ſi patꝛonꝰ eccliaſticus ſemel pnmn ice
l primit ibi ſupradicto epo. ¶ Mõ.primo ibi per pntat nõ põt ampliꝰ uariaꝛe ⁊ pntare aliũ.illo.n. – uo
cõmutationẽ ꝙ in ꝑmutatõe bñficioꝝ interuenit loquit᷑ fm. Inn. qn pntatio fuit facta ad bñficiuʒ Arngil ſeoſi. e
renũtiatio:⁊ ꝑ ↄſequẽs bnficioꝝ uacatio:de quo unacãs nos auteʒ loquimuꝛ de beneficio uacatuꝛo aſorimnin tiuß Nt
nide bonã glo:ĩ cle.i.de reꝝ ꝑmu.⁊ i.ciſi ꝓpt᷑ tua ad quod obtinẽdum non poteſt inferioꝛ circa pa uncs elmn
debita de ſepr. li. vj. 5. fo ꝙ pbeuda uacãſ pam dare ius nec ob.c.relatum.S.eo.nam ut ibi nei l uin, mn! afi
ex cã ꝑmutatõis non dʒ ↄferri alteri qᷓ;ᷓ ꝓmutarc dixi fatẽdum eſt ꝙ capirulum obligatur ad pꝛoui zoyrtnl nuiti
uolẽti:⁊ hodie collatio eſt ipo iure nulla:ur in.d. dendum illi tamen non ſequitur ꝙ p:ebenda pri tmuhi zubicunni
cle. vna:nec ſpectãs aplicus põt rale beneficſũ ac mo nacatura ſit affecta pꝛo eo:⁊ tene menti hoc uun nc ml oy
ceptare:ur in.c.i.de reꝝx permu.li.vj.⁊ ſic hodie commune dictum doctoꝛum. Sed ego limito per pltuuuſ 4 ſczno
diſpõ hꝰ capli in prima pꝑte non hẽt dubiũ¶ ¶Al unum peꝛegꝛinum ⁊ ſingulaꝛe dictum Inno. in ex enuhai ſcrr ito
timo nõ.⁊ tenc mẽti caſũ mirabilem ꝙ ↄferẽs ſci traneo loco.S.de maio.⁊ obe in.c.ſtatuimus ubi e nlie ucn
enter bñficium alteri debitum tenet᷑ illo enicto illi dicit ꝙ capitulum pꝛouidendo alteri extꝛaneo uel nfndlunna nuape
ꝓuidere de eqͥualẽti bñficio. Et ſic ẽ caſus ĩ quo alicui de collegio poſtea ꝛecepto tenetur pꝛouide iptncundi emun
donatoꝛ tenet᷑ de euictione ſciẽter cõferendo alie ꝛe illi primo ꝛecepto quem illuxit de redditibus anfriun⸗ m⸗ c
nam rem alteri dqebitam. de hac tñ mã dic latiꝰ ut communibus iuxta foꝛmam. c.dilecrus el.ij.ʒ.e. enmatſun eneq u
dicet᷑ in glo.fi.¶ In glo. ij. in fi. ſed glo.n rndet 7 optime facit iſte tex.nam capitulum il ud obli vmmni tobe te ſo.a
ad vↄriũ j̊ formatũ.doc.ſentiũt q; priũ ꝓcedit in gatur ad illam prouiſionem pꝛopteꝛ tranſgreſſio uni,noti lonn
rebus ꝓphanis:ſecus in ꝛebus ſpũalibus:ut ſunt nem mãdati pape ita debet hic obligari per traſ AutwgNiniſila n
bñnficia. debʒ.n.pure ꝛenũtiari:⁊æ non ſub ↄaditiõe greſſionem mandati legalis ut in.d. c. relatum in Frpwnnin dudn,
facit qð le. ⁊ nõ.i.c.ex ꝑte de eff. dele⸗Co fi. Quid autem in recepto a papa ſub expectatõe crbbolein nrmgin Ac
ponitur ex? glo.alio modo:exquo cum h̊ pbenda p̈bende ꝓlixe tractauit H. Inn. Sed hodie bes Gium gimms ceſnen zue
uacabat debuit nalere collatio illi magiſtro.p.fac tex. clarum in. c.ſi. poteſt..e.eo.ti.li.Vi.ubi pʒ cohstetst incigbolis⸗
ta nec debebat retractari. ar. in c. dilectus el.ij.j· ꝙ pᷣbẽda primo nacans adeo eſt affecta pro iſto Pekeginulme alſaſid
eo. Inno.nario mõ ſoluit. primo ꝙ ꝓpi fraudeʒ recepto auẽte aplłica:ut non ualeat collatio alteri Eproerbde no ichek 3
hic adhibitã ſaltẽ re ipa papa ex officio ſuo ꝛetra facta ⁊ uide de materia quod nõ. in. c.ſi capiiulo thlefndntud weimn
ctauit illã collationẽ q ſolutio pria fꝛonte uiderur ⁊Z in. c.ſi ſoli.de cõceſ.pᷣben.li.vi. Et habes ex p Sefarum craurumm r p
ipꝛobari ꝑ dẽm.c. dilectus:⁊ ꝑ id qð ſequitur in dictis bonam diuerſitatem ?æ quotidianã iter re fiarns ddr dad Rwi
ſequẽti glo. nam ibi pʒ ꝙ ſi ð mandatũ pape epᷣs ccptum auẽte pape ⁊ ꝛcceptum auẽte capituli. In Dlare wäntmiinendͤe
oꝓfert alicui bnficiũ:tenet collatio nec ꝛetractatur glo. fi. ibi in ueritate nõ dẽ donare nõ. ꝙ collatio sWa Pocraren nd
licet eps aliter ueniat puniẽdus. Sed põt dici ſal beneficioꝛum nõ eſt pꝛoprie donatio Et pro hᷣ ui h edees icione
uando hãc ſolutionẽ: ꝙ n ſolum bic cõtẽnebatur de.gl. . ex his.xxiij.q.vi.ſed õ hoc fac ꝙ reſpe Lin tolat indſüctni
ꝓuiſio pape ſʒ ſupplãtabat᷑ is qui ex cã ꝑmntatio ctu illius cui ofertur eſt uera liberalitas: ut in.c. 1nön ci benta ta
nis pꝛebendã reſignauit:iõ uoluit papa pꝛouide? relatum. S. c. ergo non debent iſti teneri de euicti ninnilſrletiſohnier
huic decepto:⁊ in tantum equitas hoc ſuadebat: one ſicut nec alius donatoꝛ. credo ꝙ hoc fnit ſia luſts ſocan Uten
ut hodie ſit edictum ius de nouo anullans colla tutum in odium collatoruʒ ne iura ſpiritualia tra innsliimnif D
tionem talem ipſo facto:ut in dicia cle. vna ¶Ee ctent ita fraudulenter æ ne inducãtur ad ↄferenð tle pboet ce⸗ .
cũdo ſoluit ꝙ ĩ iſtis ſpũalibꝰ ẽ ſpale:ut ĩteꝛueniẽ beueficia alijs debita.ar.in cle.una in pᷣn. de ꝛnũ. H
te qauctoritate ſuꝑioꝛis abſqʒ alia tradirõe acqrat Et an ⁊ qn dõator tencat᷑ de euictõe ĩ rebꝰ ꝓpha utinſigt ſpgeh
ius pmutare uolẽtibꝰ ĩ ꝛebꝰ ꝑmutatis. Et nõ· bñ nis dic ut le. nõ. in. l. ij. E. ð euictõibꝰ:⁊ in.l. ꝗ Gnelan Umniafige
hãc ſolutiouẽ:quotidie.n. allcgat᷑:? ꝓ ea facit.c. riſto.ff. de dõati. Et nõ iſtam glo.iũcto tex.⁊ ĩ fi. mmn An ghin
ſi tibi abſenti. . eo. ti. li. vj. ubi pʒ ꝙ ex ſolo ti. in glo .ↄclude clarius ĩtellectum hꝰ:c. ut colligiĩ ex fat i anilunum
iſtis ſpñalibus abſqʒ alia tradirõe acquirit᷑ ins in Qdictis docto.⁊ ex gloaut enim uterqʒ ſciuit.ſcili Gbein inannmt
re. hec m ſolu.łʒ ſit va ⁊ nõ.i ſe.tñ non congruit cet collatoꝛ ⁊ his cui facta fuit collatio:⁊ tũc non . . ſiſetes laſſai
huic litterc:qꝛ papa nõ ipoſuerat anctoritatẽ ſuã tenet̃᷑ puidere ſibi de cquiualente bnficio qꝛ dol⸗ 8 euleaunc ute
ſz mãdaueꝛat t᷑tio ut collarionẽ illã faceꝛet. Meꝛ cum dolo compenſatur in. c. intelleximus de adul D ceutmnfnm
tia ſolutio ꝙ papa acceptando ꝛenũtiationẽ ⁊ mã terijs. nec fuit iſte deceptus peꝛ collationem ſz ſe 1ſe ſfietnincann
dando alteri collationẽ aduocauit ad ſe totuʒ ne ipſum decepit.hoc uerum quando epiſcopus ex l ulutemio
gotiũ:⁊ ſic eripuit poteſtatẽ õdinario.ar.c.ut no mera liberalitate contulit·ſecus eĩʒ ſi tenebat᷑ con rine nnumg imnes ſein
ſtꝛum de appel.et hec ſolutio ſatis potuit ſuſtine feꝛe rõe oꝛdis collati: ꝓut dixi S.c.pꝛecedẽti aut a nagsſulais: e,
ri. Soluitur ⁊ aliter hodic: ſed nõ eſt inſtandum uterqʒ ignorauit:⁊ tũc ñ tenet᷑ iſti ꝓuideꝛe:qꝛ ceſ . non ianmentioneq
Kuß ber dietam cle. unicaʒ. ¶ Sed hic queritur quid ſat fraus ſuꝑ qua fũdar̃ ſe nidet᷑ iſte rex.⁊ iĩtellige N fsainanote
ſi capitulũ recipit aliquẽ in canonicũ auct᷑e ꝓpria ut dixi ĩ collatõe facta ex mera libeꝛalitate. ſecus Ub defliſdei
demũ pᷣdẽda uacãte cõtulit alieri:nunquid tencat ſi ex neceſſitate ð qua ĩ.c.pcedẽri:aur epus ſciuit Wene⸗ iinz Erqni d
tal collatio. Inno. ⁊ cõiteꝛ doc. ꝙ ſic:qꝛ nõ potu et alter ignorauit: æ habet pꝛoprie locum iſte tey. taonnon nſonmn mi
erũt dare ius ad pbendã uacaturam:et ſic ex illa ſi autem econtra epiſcopus ignorauit: ? alt ſciuit tcanon menen
pe

e 0 3

1

eeee dide e — / ,— – —

ca 50 7 —* —S 93. 1 al1 r — .

ccprönen Be pꝛebendis

ncan t.
dendin ſcäbee⸗
ben Apmo memi ihl ſe . . . . 6 . . . ⸗
ealt fictn netg befcins 2 tũc ceſſat iſta prouiſio:quia collatoꝛ nõ fuit in admiſtrauit foꝛtius eſt repellendus qui ante ocẽm
ngercleſ ſe untn HM llrg t frande:immo alius qui ſcienteꝛ beneficium accep electionem ⁊ uocationem ſe intruſit in bencficio:⸗
eineß, von lann tani nõbis hoc: quia multi enant ⁊ iniuſte poſſidẽt po
0. ubi gz „. Mrigren.,, Oher tauit. . S
dar at ; Pie Enc it ſtea bencficia ⁊ S qð nõ. in. c. ſi aplicc ð pꝛebẽ.
anpl. Echact li.Vi.ĩ nouella 5 ꝙ intruſus dicitur qui ti =risſ m d,
quif ngrine F. Rsſn uno n ecden inceig on eeRh GK9
in Inaf Uimoftkieri Bm lam dudum. ltimo nõ pᷣcedente ĩgeꝛit ſe adminiſtratiom. et ſi P
os unq berimna itfaan 1 ffer. Opponenti plura q electum ſufficit ceſſit electio.qð.nõbis. Idem eſt ſi fuit pꝛiuatus
ut obtinicin non ebanfch Unn alteruʒ probare quod ad caſſitionẽ eius ſuſſiciat titulo Itime pꝛius habito. ut nõ. Inno. in. c. qualꝛ
reins oh . Pokeſtinfero⸗, Gra uel ſpiritualius ſic. caſſat̃ electio illiꝰ qui poſidet ⁊ qn el.ij. de accuſa.¶ Altimo nõ ct tene menti
fälun . inn eo n plures dignitates atqʒ prebendas: ⁊ idem ſi deri fi.tex.qui quotidie allegatur ꝙ ꝑ tolleꝛantiam ſu

1a peo eo.
eleye nenti hoc

uunſergi

ned d ge Ninc ſaun Ino ner
n dee dInninmsbi
mumn onidende e
Aeti en
en cecolegi oſtn nenndi
liprino repto

mmmbus iumn bnmn cqleens i
ine ſaat iſte exrn. ori

. 1
0 ilaun Prouiſonan popre⸗

gllangre ronſgreſſio
cani pape in deher lic oblgani per ri⸗

nen mmc eni legals hrin d c felnum in
d amen in ecpto g pypa ſib erpectatöe
eplure tractant h. Jnn. Oeg hoche hes
um in cſ potcſt. c co.i l. Ni nbi p
hiprino mens co ſtaffen pro iſo
amar apiiaunut non unlent colatio alteri
uide deimnateri gnod inct Capiiul⸗
lol de cdec Pben.i N. Et habes er
Sbonam divertuaten 2 gponciana iter re
n auae pape? wechtuim andecpini. In
fl biin veritae no n dorarend , Glano
fcdorum noct ppoprie dongio Erro hri
IN.er his. ii. q. dſed 5 boc he rcſt
us an ferwr tucna Hberalins urin
naccgo non Cebenr Mtenen de cnci
ut ner alius dommtor creo boe fi ſ
in odium collnoniz ne iuſi ſpinttualiatta
1fmndulener ? eindncäiur een
in alis cbitg ar in e ung in pn. e
„ af ii ge euictoe i reb ppin
tqn Conor nen ge iclee lcn 1
6 in.. i.K. euictöb: ine,
Urle.t no in l . ai afeiſ
ge Coati. Cr no ſtan goo uto e

. git
lude darius itelecuum bicin iil
gurenin uterqz ſiun.
aace io: mt o
dan u fur collatio:? inl

SCifi
latoꝛ ? bis iul lente buficio e

eſbidecquiudl bral
i ſarw in.cintellenins 4

net᷑ aliq uitio h ſcꝛipto b: d Et primo ponit. vi.
4 opponebant᷑ ) electum.⁊ diffinitionem qõnis
cõditionale;. Ʒ reſpondet tacitc qõni uł obiecuõi.
ſa ibi mandamus. t᷑tia ibi cum multa. ¶ Mõ pri

mo ſex uitia ſeu defectus que oppõi pnt õ electuʒ
ad dignitateʒ eccleſiaſticaʒ pmo multitudo digni

tatuʒ. æ pluralits pᷣbendaꝝ.ttio ainbitionis viti
um. qᷓrto delictum auaritic. qnto ꝙ ſe ingeſſu ad
dignitatcʒ obtinendã: de qua querit᷑.ſcxtio qꝛ itru
ſit ſe admiſtrãdo ante ↄfirmationeʒ obtentaʒ łpꝰ
eam aſmim Bec amec ꝓcedaʒ ad ulteriora
quero nunquid quodlibet predictoꝝ de ꝑ ſe ſuffi
ciat ad caſſatõeʒ electionis.conclude ꝓut colligit
ex dictis doct: ꝙ primuʒ ſcilicet multidudo digni
tatũ ſufficiat:pꝛobat᷑ in.c.duduʒ cl.ij.S.de elec.⁊
clariꝰ hodie in cxtrauagan. execrabilis. Jo. xxij.
ubi patet ꝙ tenens de facto plu:es dignitates uł
eccleſias curatas ſit incligibilis. Circa ſᷣm uidelʒ
pbendaꝝ pluralitatẽ. diſſenſio ẽ inter doc. nam qͥ
da tenent hoc nõ ſufficeꝛe.ar.illius.c.duduʒ:ubi
tex.tin ſe fundat ſuꝑ multitudine dignitatũ ſeu ec
cleſiarum curatarum. Et ꝓ hoc facit iſte tex. ĩ.vV.
mãdamus:ubi papa vr multitudinẽ pᷣbendꝝ co
pulare ad multitudinem dignitatum quaſi plurali
tas ſola pbendarum nõ ſufficiat. Alij tenueꝛũt g
riũ exponẽtes dictionẽ atqʒ ꝓ uel.nã ſepe copula
tiua reſoluit᷑ in diſiũctiuã: ut i.l.ſepe.ff.de.v.ſig.
⁊ nõ.in.c.ij.de reſcꝛip.⁊ ceꝛte h̊ qõ pẽdct ab alia:
nũquid ſit liciũ obtine:e ples pbendas:et de hac
latius. ſubijciam. Leꝛtiam obiectionem.ſ. ambi
tionis uitium ſufficit de ꝑ ſe.eſt enim peccatũ moꝛ
tale. ꝓ hoc.c. qꝛ in tin S e.⁊ uide bonuʒ tex. viij.
q.i.in ſcꝛipturis:ubi pʒ ꝙ dignitas ñ eſt ↄfeꝛẽda
ambientibus:ſed potius fugiẽtibus:⁊ eſt ambitio

quuedam aſpiratio ad dignitatem ꝓcedens ad ac

tum. Quartum ſcilicet auaritie delictuʒ peꝛ ſe ſuf
ficit. xxxxv. diſti. floꝛẽtinum ⁊ nõ:h in glo. Quituʒ
qꝛ ſe ingeſſit ſufficit ad caſſationeʒ.quia nemo de
bet ſe ingeꝛeꝛe: ut in.c.qualit᷑ õ̊ de electio. Sextuʒ
qꝛ admiſtrauit ante confirmationem utł poſt caſſa
tam peꝛ ſe ſufficit. ut in.c. auaritie de elc.li. Vi.⁊ ĩ

d·c. qualiteꝛ ⁊ quando. Et ex iſto ſexto ⁊ quinto

collige unum ꝙ intrudẽs ſe in bnficio foꝛte aucto
ritate pꝛincipis ſecularis: æ poſtea impetrat illud
a papa:non facta mentione de iniruſione ceſt repel
lẽdus.talis enim pꝛomotio fuit ſurreptitia. naʒ ſi
papa ſciuiſſet de facili ſibi non pꝛouidiſſet ꝓpteꝛ
ambitionis uitinuʒ. Et quia ingeſſit ſe admiſtratõi
ante omnem ꝓuiſionem. nam ſi repellitur ille qui
babuit elcctionem æ non expectata confirmaiõe

pioꝛis non vr diſpenſatio inducta in his que ſunt
ius:⁊ circa hoc uide pulchꝛam gl.iij·di.in.c.fi.
In vpꝛium nidæ tex. cum glo.in.c.quia circa de 2
ſang. 7 affi. ¶ Ciltimo queꝛitur qꝛ ſupꝛa dixi opi

niones eſſe. An pluralitas pbendaꝝ repellat quẽ

a beneficio obtinendo/nunquid de iure cõi poſſit
quis hie plures pbendas uel plura bencficia ſim
plicia.nam de curatis dignitatibus ⁊æ peꝛſonatibꝰ
deciſum eſt.j.e.c.de multa:⁊ in hoc multuʒ inſtat
bic Inno. ſed refeꝛam pꝛincipalioꝛes opinioncs
que colliguntur ex glo. ſua. ꝛima opinio ꝙ
inſpectis iuribus antiquis non eſt licitum miſi in
unico bnficio intitulari. nam debʒ eſſe quiſquis 9
tentus ea uocatione qua uocatns cſt ⁊ ſi nõ ſuffic
ſibi illud beneficium queꝛat ſibi uictum induſtria
ſua ſcu manibus.ad hoc.xxi.q.i.c.i.⁊ facit. c. cle
ꝛicus nictum.xli.di.⁊=.c.cuʒ nõ ignoꝛes ſupꝛa eo.
⁊. lxxxix·di.in.c.ſingula cum multis ſi. Sed inſpe
ctis iuribus poſtea ſequentibus uidetur ꝙ liceat
pura obtineꝛe: ꝓ h.c.cum cccleſiaſtice de excepti.
Et qð le. æ nõ.in.d.c.dudum ⁊ in.c.dilectus fiiꝰ
ſupꝛa de Nep. ?æ in.c. ex inſinuatione de ꝓcu. cum
multis ſi. ¶ Sccunda opinio ꝙ nimia multitudo
repꝛobatur a iure:ſed duo ucl tria ſimplicia licuũ
eſt poſſideꝛe:pꝛo hoc.c.quia in tantum ſup:a eo.
C Teꝛtia opinio ꝓꝙ in titulum nõ poteſt quis ha
beꝛe plura beneficia: ſed unicum tanum ſic ut ꝙ;
denominetur ſolum ab uno bencficio: ſed alia ha
beat quaſi in ſtixendium dummõ non requirãt re
ſidentiam. marta uidetur opi. Inno. in qua
reſidet uidelicet ut non ſolum in bencficium ſed ĩ
titulumn põt quis hẽe plures pᷣbendas ſine aliqua
diſpenſatione etiam in diucꝛſis epiſcopatibus uiò
tur t requireꝛe duo.pꝛimo ut rales pᷣbende non
requirant reſidentiam. fo ut eas obtineat non PP
fructus ſeu utilitatem ꝓpꝛiam: ſed ꝓpteꝛ bonum
publicum:ut qꝛ eſt ꝑſona induſtrioſa.et meliꝰ ſcit
gubeꝛnare iſte decem bñnficia qꝙ; alius unum:æ iraꝗ
reſpondet ad.c.ſanctorũ.lxx.di. quod facit in op
poſitum. dicit enim illud intelligendum quando ꝓ
pteꝛ concupiſccntiam quis uult obtincꝛe plures pᷣ
bendas.illud enim non licet nec iure cõi nec diſpẽ
lariue. Llere ob. ſm eum ſi dicatur ꝙ alienus
epiſcopus nõ debet eũ recipeꝛe:ut in.c. frat᷑nitatiſ
S de cle.nõ reſiden.⁊ in.c. pꝛimates.lxxi.di quia
illa iura loquũtur de ignotis uł loquũt᷑ ut nõ ꝛeci
piãtur quo ad oꝛdines ſed quo ad bñficia ꝛecipi
pñt ⁊ ꝛ2e beneficiorum poterit cis cõfeꝛc oꝛdieʒ
2 nõbis ſemper h dictũ Ex hoc.n. potes ſumeꝛe

unam cautellam quando uis ꝛccipeꝛe oꝛdines ab

KE 2

. 1 71 i, Pta Grn ſeen

*piyau

.
WSN. r ſſ4 4ſ n

c4
&— &fina ſmn, aA „„ bn.

₰△D
2

epᷣo nõ tuo ſine epᷣi tui licẽtia.nã obtineas pmo
bnficiũ ab alio epo:⁊ tũc cum ꝛõe bnficij incipiaſ
eſſe ſubditns eius poteris ab eo oꝛdinari.? ꝓ hꝰ
facit.c.iij.ð temp.oꝛ. li.vj. Mec ob.ſi dicatur ꝙ;
iſte erit ꝑplexus ſi epi mandarent ſibi ↄtraria cũ
debet obedire priori niſi fũma neceſſitas uꝛgeat
et de hoc uide latius h peꝛ Inno. Moſt· añt hoc
tractãs in.c.ſuꝑ ordinata.j.c:et in.c.litteras de
ↄceſ.pᷣben.poſt multa ↄcludit ꝙ de iuꝛe cõi que
libʒ pbenda ſeu bñnficiũ reqꝛit ꝓpriũ miſtrũ. vnð
quẽadmodũ i pluribus caſtris quoꝝ qdᷣlibet reqͥ
rit multos hõies ad ſui cuſtodiã nõ põt quis ob
rinere locuʒ pluriũ:ita ⁊ in bnficijs eccliaſticis.di
cit m ne multe aĩe illaqentur ꝙ diſpẽſare poterit
epᷣus ẽt ꝓpter pꝛeꝛogatiuã ꝑſone ut quis habeat
plures pᷣbendas non in titulũ ſed in bnficiũ: ⁊ nut
clare hẽantur pᷣdicta facimus duo mẽebꝛa. Pri
mum nunquid de inꝛe poſſit quis obtinere plura
ſimplicia. ſᷣm ĩ cãau in quo dc iure cõi nõ eſt licira
pluralitas. utrũ epus poſſit diſpẽſare. Circa pᷣmũ
cõcludo ſic ꝙ aut bnficia requirũt ꝛcſidẽtiã ſine
iſpecto iure cõi ſiue ſpali ſtatuto:⁊ ĩdubie nõ cẽ li
citum de iure plura ꝛetinere.ſunt.n. incõpatibilia
ꝓpteꝛ onus ꝛeſidẽtie.ꝓ hoc.c.plt.sS.ð cle.n ꝛeſi.
er h ẽ ſm mentẽ iuris:nã qðlibʒ bnficiuʒ creatur
ꝓpteꝛ officinm: ut in.c.fi.de Rpt.li.vj. Si uero
nõ reqᷣrũt ꝛeſidentiã: puta qꝛ ↄſuetudo ẽ ĩ oppoſi
tum que ſatis ualet in ſimplicibus:ut in.c.cũ oẽs
de ↄſti.⁊ tũc aut ſufficit unum ad cõgrue ſuſtẽtan
dqum clericum:⁊ non licet tenere plura bnficia ꝑꝑ
utilitatẽ ꝓpriam imo eſt pcẽm moꝛtale:cuʒ ſit ibi
uitiũ abitõis ⁊ auaritie ⁊ occupat ſtipendia alioꝝ
paupex:ut nõ.glo.in.d.c.dudum.⁊ ſic etiaʒ põt
intelligi.d.c.ſanctoꝝ:ubi dr̃ ꝙ quis non põt efle
pbendarins ⁊ canonicus in diuerſis eccleſijs aut
unũ ꝑ ſe nõ ſufficit:⁊ licet tenere plura uſqʒ ad
gruã ſuſtentarionẽ: ⁊ ſic pnñt ĩtelligi.c. gr̃a de Rp.

li. vj. æ cle. gre. e. ti c cũ tencamur a Sorio. S. co. et
— . = = a - - — .
W. p, pafu hn ar hr. plr = ſen“ H quo ad primũu. d ſʒ nũquid poſſit epᷣs diſ

pẽſare in calu ꝓhibito aſſumẽdo dicta Jo. an. qᷓ
ſolent multũ allegari in. c. Eas pᷣallato. ubi dicẽ ꝙ
in dinerſis ecclijs põt epiſcopus diſpẽſare.ĩ eadẽ
vo põt circa diffoꝛmia bnficia:ſʒ ñ circa ↄfoꝛmia
vñ nõ poſſet diſpẽſare:ut quis in eadẽ ecclia ha
beat duos canonicatus:licʒ poſſit diſpẽſar᷑:ut ibi
habeat dignitatẽ ? canonicatum cum pꝛebenda:
iuxta nõ.ꝑ glo.in. c i.de ↄſue li.vj· Et ẽ ꝛ2 diueꝛ
ſitatis.nam ꝑ diſpẽſationẽ in diuerſis ecchijs.uł ĩ
eadem circa diffoꝛmia nõ frangitur ibi numerus
nec tollit ecclie ſuffragiũ canonicoꝝ:ſi enim in qꝗᷓ
libʒ ecclia eſt nũerus duodenarius põt iſte cõpu
tari æ numerum complere in qualibet eccleſia: ac
ſuffragium ſuum in ſingulis actibus eccleſiarum
preſtare nam poterit uocari ad capitulum utriuſ
qʒ ecclłeſie ⁊ utriqʒ dare cõſilium ſuum. idem erit
ſi bʒ dignitatẽ æ canonicatum in eadem eccleſia.
nam poterit nunc pꝛceſſe ut hbabens dignitatem ⁊
alias tanq; canonicus. Sʒ ſi haberet duos cano
nicatus frãgeret᷑ numerus eccleſie finge enim ꝙ

in eccleſia debent eſſe duodecim ⁊ ex diſpenſatõe

De pꝛebendis.

ſex obtinẽt diſpẽſatiue omnes canonicatus:quia
quilibet habet duos h̊ enim nũꝙ;ᷓ poteris numẽa
2c.xii.canonicos nec hnt gſilium niſi ut ſex unde
eccleſia multũ lederet᷑. ¶Scd aduerte qꝛ qᷓtenus
ſimplłꝛ dẽ ꝙ ĩ diuerſis ecclijs põt diſpẽſare circa
duas pbedas nõ uider᷑ ſimplł? ꝓcedẽ imo tex. aꝑ
riſſime ẽ in õrium in.d.c.ſãctoꝛum ubi dẽ ꝙ licʒ
ex diſpẽſatõe epi poſſit quis peſſe duabus ecchijs
nõ tñ põt er eius diſpẽſatõne eẽ cãonicꝰ ⁊æ pbẽda
rius ĩ diuerſis eccłijs. Et uẽ prima frõte mirabi
le:ut idigeat diſpenſatõc epi diuerſis ecclis æ non
ĩ diueꝛſis pbẽdis.ſed nõ mireris nam intellige il
lum tex. ꝙ diſpẽſatio ꝛeſpectu eccliaꝛum fit ꝓpteꝛ
utilitatem publicam:ſed ꝛcſpectu diuerſarum pre
bendarum fit ꝓpter utilitatẽ puatam nam p ebẽ
da datur canonico: ut inde uiuat:non ſic preciſe
datur ecclie curate ſed principatr ut pplm ꝛegat:
iõ ex quo qͥs hẽt unã pᷣbendã non cſt illicium: ut
hẽat ᷣam.itellige ſi pᷣma ſufficit:nõ ſic eſt ĩ ecchia
qꝛ ut dixi ibi nõ. utilitas publica.iõ limitarem di
ctum. Jo. an. ut poſſit diſpẽſaꝛe ĩ duabus pbẽdis
qn una nõ ſufficit:als ꝓcedat. illud.c.ſanctoꝛum
quod ſic intellige.lʒ ibi glo.diuinãdo aliteꝛ dicat.
Et plene ciꝛca hãc mãm uide quod dixi in ꝛcpetiti
one:F. qui vo in.c.extiꝛpande.j.e.ti.Et ꝙ poſſit
eps in caſibꝰ pᷣdictis diſpẽſaꝛe:lʒ beneficia requi
rant ꝛeſidẽtiã ꝓbatur aꝑtiſſime iure ãtiquo ⁊ no
uo.pꝛiĩo in dẽo.cſanctoꝝ ꝛ in.d.c.de mita.j.e.
nam. c. ſanctoꝝ concedẽt ep̃o gnãliteꝛ diſpẽſatõeʒ
.c. multa ſolum ademit reſpeciu ecclcſiarum cu
ratarum ⁊ dignitatum ſeu ꝑſonatuum ⁊ ſic in ali
js ſimplicibus ꝛemanet ius antiquum.l.pꝛecipimꝰ
in fi. C. de ap.⁊ ð pſũp.nõne.Et nũqd ſimplicit
ſit adẽpta diſpẽſatio in iſtis dicet̃ in.d.c.de młia
n gl. peł.in. fi.? circa hoc uide ꝙ xi in c.
cũ nõ ignores.5:e. 2n gl. fi. i fi. hoſt. adducit
i Zriũ illã.l.i.iĩ.O.ſciam.ff.de tributoꝛia ⁊.ł.ij.?
.l.ſed ſi pupillus ff. de inſti.dʒ.n. ſuꝑioꝛ ꝓteſta:e
2 ↄdicẽ ſi nõ uult ↄſẽtire. Soluit ipe ꝙ reſpẽu pᷣ
teritoꝝ ⁊ quo ad tãgẽtia aĩas ſubditoꝝ tolerãtia
pape oꝑat᷑ ꝓuiſionẽ ne aĩe illaqent᷑:ſʒ quo ad ille
gitime ꝓmotuʒ nõ ĩducit ꝑmiſſionẽ ſeu diſpẽſatõ
nẽ:quaſi uelit diceꝛe ꝙ ex quo papa nõ contradi
cit abſolute ſunt aĩe ſubditoꝝ iſtius ꝓptcꝛ fidem
quam hẽbat:ðᷣ quo uide opi. Guil.in.d. c. dudũ
ſed ꝛeſpectu iſtius qui idigne tenet plura bñficia
nil opatnr tollerãtia pape ꝓpter malam fidẽ quã
hẽt. Sed aduerte qꝛ fᷣm h̊ uũqᷓ; tollet᷑ ius ꝑ ↄriũ
uſum ẽt papa tolleꝛãte:qꝛ nidet̃ fʒ h̊ tollerare ꝑ
patictiã.n aũt ꝙ uelit ius relaxare.Sriũ ẽ difficile
ſed põt dici ꝙ ubi lex ſuperioris hẽt ↄſuetudineʒ
in Sꝛium a pricipio ucl ex poſtfacto tollitur lege
ſuꝑioꝛis:maxie ſuperioꝛe ſciente æ non ↄdicente:
qð itellige ſi ↄſuetudo ẽ als ꝛõnabilis:ut i. c. li. ð
cõſue.⁊ nide.iiij. di.in.. leges ⁊ quod ibi nõ: ſj
ubi ↄſuetudo nõ eſſet ꝛõnabilis nel nõ ẽ cõis:q;
aliqᷓ ſeruãt = aliqᷓ nõ. Et tũc ꝛeſpeciu nõ fuantiũ
põt ꝓcedere iſte tex.qn plures ſunt ſeruãtes q̈ ñ
ſeruantes:tũc eim ꝓpꝛie eſt patiẽtia ſuperioꝛs.ſ.
in nõ puniendo tranſgrcdiẽtes:non aũt cauſatur

2

ſtie
gttun omnie
nim i S
ni. ii
AIu ſ
r ncl
id el r
vlgnellrrn nn
ummt. lwioni etn

nion bafcn mncnnn
öſonerce ſoli deſgeme
Lcnsberfcn goſctontn
iu hioin noniaumn
lanumtonſolit ilan
Nole wnanerinritnd nun
Our numerus chonicon.
berſimumns , e ecend
ſormirſne Pocnca
i anoticd ſhe deda
Wn boc Rede
No ordocdoe pe
e NNdin
unlif
n Cnoniciiſi oranpee
olonn. On ornc.
Nim mnier iſmn vnpi,
le annſoſen acptren
Immn hoͤfinchr eſn
nqrbilanmun wa⸗
bino pbetlchabieſubue
ntrorianitilie ce
ieoninnöiſteins⸗
alfibnitks nbin
Noſes oicmnseh nj
en tt 7
CoNnmrn

W Wr

n
on
ch
cin
n nonic ri umene
ganctann incid —
no s be anancen,
4 din miimdinin
tellgeſtpraſucfeir
zreneel Noſ
; bi n unilins iaölnman
obn ſit ſricebisidils
ſcl ats ne r. indcſnconn
einnlige h bbi go innith lrer
Pcnechea bic nijn ii oſchn in peni

ln.c.Oripande..e ,
. alby plcns iſpeſneth teſe⸗
uſclini pbamr apriſne ure iqno e no
dio in ccdcſnr Pin cde mim e,
c ſancop concecet cho gnilten ciſpeſanoe,
nulnſolum ademit teſpen celelgrum en
Arunt dgritamumn ſen oonatnmn e ſcin gli
ſmmplcbus ananet ins niqvum l perpin⸗
ſ.C de ).1d fü None Crrſtͤd implect
adigrn Eiſpeſand in iis dici in dcdefin
Beg Nni Urcanoc wide onin.
n nneze r AKftboſ adendt
Snii ili. .i.. 5.ſcam. f de mbotonig 1liſ
a ſipupilus f de inſichn. ſpior geſnt
icẽ ſno nult oſinnr. olit iie g neſpn
or t no ad tigein ns iio n
ogei puſone ene il ieniſ Rn
ne pmnouj n iduct gmiſſone ſen ſpe
ucir cicae er quo papa no Conni
n e ſubduop iſtus ppicr finn
bolur ſn ie ſciop iſius Ur di
n bebar. gno lige opi. Bul in d⸗

ains ari Biore tener plunn bfil
cun icius api Gigne tener Plund ,
tolleräna pape phic malan Ger
Eel zï tollei ins

n a papa tolenſeid re Zrite fi

S

7 . Drr E pP'oznt 9 S S Ibn„ rau) „) ,

¶ Be pꝛebendis

diſpenſatio uel ꝑmifſio.

——

, -

₰ Ii Kecepto in
0 Zlectus filius. canonicum
qcito facultas ſe obtulerit debetur pre
bẽda ⁊ ĩteriʒ hẽbit quottidianas diſtribntões.h.
dicit. Cõtinct quatuoꝛ dicta. primo mãdatuʒ apo
ſtolicũ. ?. ibi ad inſtantiam iuſtuʒ ⁊æ iniuſtum pᷣcep
tum legati. ʒ ibi cum eꝛgo iuſti ꝓceſſus confiꝛma
tioncʒ ⁊ in iuſti repꝛobationem.qꝛo ibi facientes
papalẽ ſubiũctioneʒ.¶ Hõ pᷣmo ꝙ in ſpũalibꝰ li

c.ſtatuimꝰ de trãſac

cite ĩteꝛcedit ↄpoſitio maxie aucte ſuꝑioꝛis. ꝓ hꝰ
6. 7 delegar ctiaʒ
de lateꝛe ꝓut erat iſte eps pᷣncſtinꝰ:qui eꝛat caꝛdi

nalis nõ põt dare ius ad uacaturuʒ bnficiuʒ: licet
eꝛgo legatus de lateꝛe poſſir beneficium ꝛeſeruare
uacatuꝛum ſue collationi ẽt pꝛo ceꝛta ꝑſona:ut in
cc.cũ dilectus de iuꝛepatꝛo. ⁊ in. c.pelt.de offi.le
ga. li. vi. non tñ põt daꝛe ius ad bnficium vacatu
rum:ut h.⁊ poteſt eẽ diueꝛſitatis rõ:qꝛ ꝑ reſeꝛua
tõem nullũ ius acquiritur ꝑſone põt.n. uariaꝛe le
gatus ⁊ alteꝛi Sfeꝛꝛe bñficium reſeꝛuatum:⁊ ſic ñ
datur tanta mã captandi moꝛtẽ ꝓximi:ſed ſi poſſi
dari ius ad beneficium uacaturum acquireꝛetur
ius peꝛſone:⁊ de facili deſideꝛaret moꝛtẽ alteius

ut cius beneficium poſſet obtineꝛe.

ota ulte

ꝛius ꝙ receptio in canonicum ultra numeꝛum pꝛe
bendarum non diſſoluit illaruʒz numeꝛum:ſed pꝛe
bende ꝛemanet in priſtinõ numeꝛo:⁊ ſolum ampli

atur numerus cãonicoꝝ.

tem nõ. ibi non ob

rinet iſtitutus ꝙ ſine peccaro ꝛecipit᷑ quis in cano

nicum ẽt ſine Pen . æifine nõ ꝙ ꝛeceptus
i canonicũ ſine pbẽda dʒ acciꝑe diſtributões quo
tidianas. ⁊ in hoc ẽ iſte bonus tex. Sʒ. Jo.an.ca

nillãdo dicit hoc poſſe ꝓcedẽ in receptis auctoꝛi
tate capli.nõ qt in ꝛcceptis de neceſſitate auctoꝛi
tate papai. Aclione hoc ꝓceſſit h̊ ſm eum:
qꝛ canonici iſti ptempſerãt primũ mãdatum apo
ſtolicum. Sed ut dixi eſt cauillatio æ diuinatio nã
papa mãdauit iſtum ꝛccipi.lʒ per cõpoſitõem ſpõ
re eum poſtea ꝛeceꝑint:tn pᷣncipium neceſſarium
Irem papa nõ fundar ſe ſuꝑ contẽptu mãdati:ſʒ
tm qꝛ nõ ẽ licitum: ut ꝛeceptus i canonicuʒ caꝛeat
oino pᷣbeda dʒ ẽt hẽe ſubnẽtiõem q̃ hꝛi põt ſalua
integritate pbẽdaꝝ:⁊ q;; aliqᷓ dixerit hoc.c.loq̃
de poꝛtionibus puilegiatis æ nõ de quotidianis
diſtꝛibutõibus h̊ mibi nõ plʒ:qꝛ tex. appellat por
tio nes quotidianas de h̊ tñ dic ut plene dixi in. c

cuzʒ. O. de conſti.

n gl.i. ibi nihil ꝑcipiebat

bec ſolutio glo. diueꝛſificat caſus ſed non tollit
funditus contꝛarium nam licet in.c.relatum aliqᷣd
ille percipet nihilominus habuit in ꝓmiſſis de cõ
feꝛẽda ſibi pᷣma pbenda nacatura:ergo quatenus
cpuiſio ↄtinebat uacaturam pᷣbendam debuit irri
tari ſicut ⁊ h. Et per hoc dico ꝙ ẽt ſequens ſolu
tio glo · nõ eſt bona:dum dicit ꝙ uitium fuit hic
cxpꝛeſſum a laico quaſi dicat in.c.ꝛclatum non fu
it expꝛeſſum niſi unum.i.non fuit ſibi facta pro
uiſio de nacaturo quod & ↄtra illuʒ tex. ido ſolue
foꝛmaliter pꝛout ibi. nõ. fuit ꝙ nõ ex uiribꝰpꝛomi
ſionis ille fuit oſecutus pbdndam ſed rõne cano

7. V ipig anden, ſi, Pös s, d e Aeracs ſaef, Rränta , Es r . .A

nie.quia ex quo erat canonicus nõ debebat caꝛe⸗
pꝛebenda. Et ponderauit ibi papa ꝓmiſſioneʒ nõ

ꝙ ꝓmiſſio haberet artare illũ epᷣm. Sed ad ma

ioꝛem aggrauationẽ illius epiſcopi qui diffe:ebat
illi ꝓuidere:⁊ ſic fecit hic papa. nam ꝛcpꝛobauit
ꝓmiſſionem: z pꝰ mandauit iſti ꝓuidere tanqꝙᷓ ca
nonico.⁊ uide bo.glo.in.c.ij.de ↄceſ.pᷣben.li.vj
n glo.iij. ibi eligimꝰ re ad ꝓximã uacaturaʒ

põdera vba glo. nam eiꝰ mens ẽ hec: ꝙ ſi ꝓmii παναρ,

ſio fit ꝛcſpectu uacaturi canonicatus nõ tenet:ad
hoc enim ut teneat electio oʒ ꝙ pure de pnti reci
piatur in canonicũ: ⁊ ſi ꝓmittit᷑ ſibi pꝛima uacatu
ra pᷣbenda nõ tenet ꝓmiſſio nec hʒ inficeꝛe reccpti
oneʒ in canonicũ:qꝛ ius canonie qð cꝛcatur ex re
ceptione in canonicum ẽ ſeꝑabile a ꝓmiſſione na
catuꝛe pᷣbende quo caſu rlariteꝛ utile non uitiat̃ ꝑ
iutile:ut in regula utilc:æ quod ibi nõ.de reg.in.
li. vi. Et ꝓ hoc dico ꝙ opinio quoꝛũdaʒ nõ ꝓce
dit in eo ꝙ diccbãt ꝙ ſi receptio in canonicũ ?z ꝓ
miſſio uacaturi beneficij cxpediunt᷑ codem actu to
tum ificit᷑.hoc enim nõ ẽ neꝛum qñ ius receptiõis
eſt ſepabile a ꝓmiſſione uacature pᷣbende.¶ In
eadem glo.ibi ad quoddam ius de nouo cꝛcatuʒ:
7 iſtud ius cãtur cx ipa receptione in canonicum.
nam eo ipſo ꝙ cligitur in canonicum acquiruur
ius nocis dande ⁊ alia cxeꝛcendi tanq; canonicus
ſicut ẽ uideꝛe clariſſime ĩ recepto ĩ ecclijs reglari
bus maxie mendicantiũ. nam ſine qualibet pbẽda
ex ſola reeeptiõe cauſat᷑ ibi quoddaʒ ius ur ſit ibi
de collegio.Et in quantum glo.ſubmittit ꝙ iſtud
lus nouiteꝛ cꝛcatum expirat qũ aſſignatur ſibi bñ
ficium uacans: intellige ðᷣ bnficio pꝛebendali æ in
eadem eccleſia: quia nõ poteſt ibi habcꝛe duos ca
nonicatus.iĩmo incontinemti poſt ꝑceptionem ſcdᷣi
uacat pꝛimus:ut in cle.fi.c.ti.⁊ in q;tuʒ dixi ꝙ na
cat pꝛimꝰ: ĩtellige qñ pꝛimus ẽ de numeꝛarijs:als
auteʒ nõ pꝛopꝛie nacat:ſed deſinit eſſe: ut ĩ. c. dile
cto.j.c.iõ illud ius nõ põt ↄferꝛi alle i ut qnidaʒ
dixeꝛunt:ſʒ ſi de nouo reciꝑeiur alteꝛ: cxcaret᷑ ius
de nono: ut in. d. c. dilecto. Et pondeꝛa dictũ glo.
in alio:dum pᷣſupponit ꝙ bñficium pᷣbendale na
cãs põt ↄfeꝛꝛi huic recepto ultra numeꝛum. nam
Inno. ſentit h̊ oppoſiium dicendo ꝙ ut nõ auge
atur numeꝛus pᷣbendaꝝ debʒ ↄfeni alteꝛi qui ſuc
cedat in locum moꝛtui. Item dicit ꝙ receptus in
canonicum ultra numeꝝ non bʒ ius ad petendum
pᷣbendã poſtea uacantem:lʒ poſſit peteꝛe ut ſibi ꝓ
uideatur de ſuꝑexcꝛeſcentibus redditibus. rõ ſm
cũ:qꝛ ſuꝑexc:cſcentes redditus frangũt numer pᷣ
bendaꝝ:ut in.c. cum. Oſ.de ↄſti.nõ autẽ ſic fran
gũt uocationẽ pᷣbendaꝝ. ceꝛte hec dẽa Inn. mihi
nõ placẽt. nam nõ uideo ꝙ frãgat᷑ numeꝛus pᷣben
daꝝ ſi pbenda pꝰ nacans ↄfeꝛat᷑ iſti pꝰ nonit᷑ rece
pto:qꝛ ut s dixi illud ius cꝛcatũ exiguit᷑:æ iſte ſuc
cedit in locũ moꝛtui ⁊ ſanctius ẽ ut hẽar iſte qᷓ; al
teꝛ ne ſtet ſic diu ſine pdenda: ut ĩ.c. relatum õ.e.
Atẽ puto ꝙ receptus ultra numex lʒ nõ heat ius

affectũ ad pbendã pꝛio nacaturq:ut dixi in. c. ĩter

ceteꝛa S. e. hʒ tñ ius canonie rõe cuiꝰ pofit ĩploꝛa
re officiũ iudicis:ut ſibi ꝓuideatur ð illa pbenda

E

7 1m d ,

2 — — — .
, N. 2 P ) dDreen— „ V 1 — 74 eie Fat 4 ey Bahce

. –— —
— - 1 . — J₰ 4 1 , = —, .
c 2 V ptes m nnrmns ih Pcns ap Paſſ, 2 X er n 3fen: pege

He pabendis:

nacare. ar. op.i. d. c. ꝛelatũ:nec nideo huic petitiõi
aliqd ꝛepugnare. nõ. n. dico ꝙ hẽat ius ad illã pᷣ
bẽdã:ſʒ hẽt ius in gne:ut putat ſibi ꝓuideri.nec
ẽt in alio ẽ ueꝝ dictũ Inn.dũ dicẽ q ſuꝑexcrelcẽ
tes ꝛedditꝰ frãgũt nũeꝝ.nã dant facultates fran
gẽdi nõ frangũt ipſo facto: ur ꝓbat᷑ clariꝰ ĩ dicto
.c fu de v. ſig. plene dixi in. d. c. cũ. . de cõſti.

. In eadẽ glo. ibi auget nũcꝝ caõicoꝝ nõ. glo.
iũcto tex. Et idẽ uidet᷑ ꝓbari in.c.pꝛo illoꝝ.j.e.

ut receptio ĩ canonicũ ultra numeꝝ augeat nũeꝝ
canonicoꝝ:ſed ñ pbẽdaꝝ:⁊ colligit᷑ h̊ ar. ſubtilit
ex rex.nã ſi frãägeꝛet numeꝝ pbendaꝝ nõ uacaret
ibi amplius pbẽda:qꝛ uacatio ↄtigit reſpeciu nu
meri: ut in.c.dilecti.j.e.ſed ̊ et in.c( relatuʒ.S.e.
