edicit ſwi omen
grauat:v ſanis
iſii ico ſipta
ciͦ ct i minorib?
ia manigold:uel
rrꝛeſſe ſhie:dʒ ab
G,c AQulnto qro anp
heat luriſcitione
.nlch ipe cognoſc
acd ſangnis nigcti
nti. cafl.ſ. e.l. .c
flagelis affie:ing
guinis nincictint
ct.ad audietij o f⸗
bb bes öclarnti
ſiy Pte..ad. . ne
„ qd ceric? cfficigt i
5 cient picienn ſ
Mors Il mebei ger
ſlünt diri Peede
rintpdin ſeenta
ſanre⸗ aa u
Gpuis alit
e llcti ſbi iſte,n
ne anifen fieri.
ide
oſiclene ſ
li fii ſnhii
agaſitſ. aän
cnan
c gonte ip iplüfa
mneglins er
x hoc.

. B , ſrd⸗a zag-
. —r 1n j7 ſrb⸗n
N6. . . . 2 -lr h F . 1* E ſyE- fer⸗ 'yar⸗jt
1 no, J 7 — *⅓ — 7:. — 6 l⸗ c *
— Cer: . d en. . IE . Sed, ſcba Krag 1 F. 4 .
.4 α. Oritut — ſ. r
Gare 6 Q
WMe cle. nel mo.
ſt hoĩcs capi ꝓ nibilo:
. , 5 5 erũt hoĩcs capi ꝓ ni
R—.V i. ? de cle.pu.indu.c. riculo ircn ehe uolũtate ſʒ ĩ facto oſiſtit
enignen ml:el,-ſrur nd D H ſpectat iuriſditio . Ri cd debuit n. H cogita? eueniꝛe:⁊ 1
nödeb eenz ij. dic. n. hoſti. ꝙ ſi ad c eerit n xvV. q.i. n. debnit. n fficiu ñ oz comitti cle
toſeee 60 ⸗1)⸗dic. . idicte:ne uideat pſtaꝛe a —. rijs pncipiũ ̊ officiũ 3 .
ede er eit lo mõ dʒ iteꝛeſſe nidicte: igee de ꝙ i curij is ſit irregulariſ:
dde ereeſ lc, nullo mo ch — ibi nõ. ð exceſ. pla. r ̊ uelle hoſt. ꝙ talis ſit
„ g erß, ritatẽ ut ĩ. c. ex lrfis ? qð ibi nõ. 2 rico:⁊ ur̃ ꝑ h̊ uij ili perichioſi. doc. tli S=
Aalis e Afse “ rioruate ur.c. iux. v. qd ſi eps ego loqᷓt: ſ dicat h illi periculoſũ. doc.
ceritb idẽ guil. i ſpe. ð lega. F. iu. v. q eps eg lʒ apte ñ loqt:ſʒ E itate. ſed
ſohſllun noche ⁊ idẽ guil.ĩ ſpe. 1 rigeꝛé ĩ clericis in a. dit᷑ iĩtelligũt hoſti. iĩ iꝛꝛegularitate.
ci.c ita Iz .? reſtrigeꝛẽ ĩ c equẽtes cõit᷑ ĩtellig znlatu
mnantihe ninnalſt 4 Gia Ktidhe ſen uolũtate:nõ.n.dñt DMe. de anch. dicit ſe cꝛedeꝛe E Panen
, e eꝛeſſetibꝰ ex ieic ſie⸗ ijs ſpec r- i madauit: clericus ð ĩ h culpe
erlnt aſcſon 5 ntiã iſtis eis ꝓhi Sirar; e i one . aꝛũ ciuiliũ uł aliꝰꝗᷓ nõ .
ennalt,,: pſtaꝛe p „ 7 i. c.pſiteri.xxxiiij. ilis ul n. ſi. n. iudex cãꝛũ ciuiliũ .
nalterig ſ ul ↄuiuijſ ↄiugiox: ut ĩ. c.pſpiteri.xxxiiij. bilis ul ñ. ſi. n. in bito h ſcꝛi .
iſenan. dee lrdie tacuł ul ouiuij 9 4 i iteꝛeſſẽ r Pa delicto:ſed ꝓ debito
iſeuanni ae i. 7 i. C. nõ oʒ ð ↄſe. di. v. ſecꝰ ãt puto . ſueuit hoĩes cape ꝓ S .
iſel con di.⁊ i.c.nõ oz ð ↄle. di. 5S ,S -= . . † ſtmom moiat:qꝛ
e.: a; 1.21. 3 i aſſociãt iuſticiãdũ ne ĩ i madauit: illa capta po 11z
bidii . . SHe uta qui aſſociz bi madauit:lʒ ex Snat?poill capĩ feaʒ
„en lgian tib ex iuſta cã p ſibi diuinaʒ io ie ↄdẽnatꝰł pꝰillã capiã
Er. , 4 aoné. emorant ſibi 3 foꝛte pꝛio eꝛat ð cie E
aureent ienn n idat ĩ deſepationẽ: ? rem ſ i oꝛne p ie capitali n eꝛit iꝛꝛeglaꝛiſ ille cle
Clctatorinmnnis cidat i de 5 ictiã ſicut obſeꝛuat᷑ in it ↄuictꝰð cꝛie capitali n eꝛit i eglani ille e
Sunr iſteſmnite Rirtoere A m Rorn iſtðᷣ pceptü habeat fi aui⸗ ſi ſcripſiſſet Eaſ captõis ad Een⸗
enn G ĩ oibꝰ clericis. So. tex. inuit hic abie iudicis cãrũ caialiũ ł illiꝰqᷓ bʒ 7ae.
Urrötich .₰ locũ ĩ oib clericis. lex. — = iu ain Etr E dezet dictũ hoſti mihi
Tregknnn iueꝛſale negatiuũ ut pʒ jlih libꝰ: tũc. n. ꝓcedeꝛe 1
nerti; 6 uniueꝛſale x3 uilibꝰł cꝛialibꝰ: . ſu
erficierss Aique dũ h loqui ꝑ vbum . it neminẽ S . 1 e leric?ſcribendo l'as
eni . icus: qui.n. uliteꝛ loquit᷑n 2 ꝙ ſit iueſtigaãdũ ꝙ c „ 11,
iaumes Uelaneii ibi nullus clericus:qui.n. . . ſi uꝛ ꝙ ein z ſi dederit opeꝛã ꝛci illici
Uuhii 1 ⁊? obedi. ⁊.c. ſi ka f. i culpa:nã ſi de Pcz In
.D r. ite de maio. 3 ta fuerit 22
neglinmemen E excludit: ut in W 1 opte iz boſii. die. n. n re tewig debet ſibi imputari qᷓ ſequũt ſʒ ſine n
rſis böoſit nonei, Frraauafitin ſacris ul ne ſi ordinari ulgerat ſua ⁊ , caſũ fotuitũ: ut ens 1 caiali
to cori ſeam e nſngi wazeran lit in icis ego dico ꝙ ẽt ſi nõ ignũ de homi. cũ. ſi. unde ſi ſcꝛip In ca (ꝛiali
i. di. c.i. ?. S. eo. clericis eg 0 P e dignũ de hon igutãdũ: qꝛ iſtud offm ẽ ſibi int
deborrcigici, li. di. c.i. ar n. ẽ clericus nõ dʒ exeꝛ idubitãt᷑ ux ſibi iꝑntãdũ:qꝛ i Im 3
i rat oꝛdinari: ex quo.n. ce it it dy de idubi timũ in. c. fi. ð homi. li.
denclocno rcie ſider . t s uidicta:alit᷑ ãt dʒ ictũ: ut h̊ z uide tex.op et.M: )d⸗i. .
. ſequit᷑ ſanguĩ 05 dictũ: 8 pt uolũ
lernl ceꝛe illa ꝑ qᷓ ſeq is: na cleric? et ĩ minoribuf ent Dy utat̃ moꝛs ſequẽs pᷣ
nabimr Irugularioſ 4 . 5 laris:nã clericꝰ ẽt ĩ m Vj. ubi mãdatori ip i fuit in pa. Si
. oni tanq irreglaris: na cleric ct in 5 ab ho NIe adando illũ ꝑcuti fuit in cłpa.
boc ob eiclſin phe gon tene-1 ſiõe delicti ur ĩ. c. cũ n d 1 tatẽ ſuã:qꝛ mãdando u e ii
rcin clmeln “ Bnonecnst G uarto qꝛo qd intẽdat r: t ſcripſit ſimplꝛ emrſ fult in cli H .
Gemilnc, znie ꝙ ſi occaſiõe huiuſmõi ſtatuti it ſibi iniũctũ: ſi fuit in c 3
iſnis vr ſi qͥs aũt:ubi dr ꝙ ſi occaſiõe un 3 qʒ fuerit ſibi ij õ ſibi mãda
ſanouro. n. . diẽ Jo. an. ꝙ foꝛſã dicit p te ta qꝛ no ipectaba . iꝛe: öbuit. n. co
⁊c. So. dic ibi ſeꝛuiat᷑ a meis:⁊= ſic ĩ i ebat obediꝛe:
= jg gnips mihi-. eꝛuiat a meis: m ab eo cui nõ ten e
iSe cllins no nõ nis fᷣniꝛe mihi:nec tibi tu . ofat cõmẽdaꝛi
1. : ucl alit eũ . e. nã ſaltẽ p ure.
ad nsiſe Eilieir libe emeani ſ r Fga P tex irene pennns Dneis pᷣcedẽti ad petitionẽ iu
HHD is oõ itti . in caꝛcẽ „ i. l. ſi cui. ff. de
ria ns oi grauat:⁊ h ſatis põt a mn ialis uellet cleri 1 ine Maꝛ. i. l. ſ cui. ff.
corimiands Jira ſz ot. iꝰ officialis uellet dicis cõpetẽtis iuxta nõ.ꝑ .
rregelaniandobogi iſtũ dico ꝙ ſi pias uel al i nuͤſte: iuſitie pu ãt ubi ĩ ſcribẽdo nõ depꝛehẽdeꝛerur ,
ũ et ĩ minoribꝰ ↄſtrigẽ ut ſit miſteꝛ in accu. ſecus ãt ubi ĩ ſc opi. do. De. èꝗ”õ Dpi l ſeRaee
Afnco mors namid cũ ẽt ĩ minoribꝰ ⸗ iaʒ ſen in qau poſſy ꝓcedẽ opi.do. De. ſ. rr ſa. ge . D =Z Dif.
naiſed re ſniaʒ ſen i ĩ aliqᷓ cu pa:quo cãu poſſʒ ꝓ icnꝛecipiat Duuid ddr ſe rn ſangeri Sn⸗
ſus dehoni 1 dei ta manigoldꝰ:uel ꝙ; debeat iets z Hiaſticam. i alii eu⸗ rori HS 15 gniniſ clercoꝛccipiat re in asestet hf.
umnſ ſaliun ain teꝛeſe ſſie:dʒ ab h ee locũ ſiue cleꝛicus nnbar den teſtii: nũid efficia ent ſoſt
. into npni —-= . „9 771 ios ꝙ ſi ex tali ſcrip
efneengetſſal Rα OQuinto qro an pᷣn' iſto 6: dic ꝙ ſic: nunqᷓ; pꝰ Inn. ⁊z alios q;
i3 j b alẽ ſiue nõ: dic ꝙ ſic: A ↄclude breuit᷑ p c 0Si kmebꝛi .
Higo bonctari hẽat iuriſditionẽ tpale ſi , dar le br. , alia ſeqt moꝛs 6.
hnitmren dʒ ipe cognoſcẽ uł dictaꝛe ſniaz: p cuã nedde tura et no auetenier ſen . ar dat auxiliũ et
rsnelſ d Bis uidictã: dʒ.n. alijs tales cãs Hunite iciſio efficit cleric tarnegtoriga nõ.i. c. i.l.di
disduchrbſcken nre Uee di i. S. eo. clericis. põt tñ reũ ſiliũ ⁊c̃.ut.S.dixi:⁊ uið qð e.Z nO. i. C. i.l. ſ.
,r irreanlaitas cofrnr ut ĩ. c. fi. . e. li. Vj. dixi. c clellcix. d ſan Zſiliñ ⁊c. u łmẽbꝛi detꝛũcatio nõ fuit ſe
irinregnlnibl BecJe.- l. j.dn nõ uideat᷑ tẽdeꝛe a dicẽdũ ſi moꝛs lmẽ S 5
7e nonariis lis afficẽ: ita tñ ꝙ — e ſec ipta nõ ſola facit quẽ irꝛegularẽ
ris nunbvns flagelli : ut ĩ. c.ĩ archiepatu ð rap. facit ũc. n. ſcripta nõ ſola facit q eg.
ole inis uindictã: ut i.c.ĩ archiep I . cuta:tũc.n. O 109 ſibi ꝓhibitaʒ at
icanerit⸗eta Suinis nindicta: ide qð ibi nõ.ĩ glo.fi.⸗ icꝰpoſſit alit umi:qaꝛ ꝛe ſibi ꝓ 5 2.
ednaueiee iẽtiã ð fal.æ uide q S lʒ clericꝰpo qꝛo:qͥd ſi le mittãt
anelio⸗nriedcs audiẽtiã 1⸗uige Selie Peiire 20:qd ſi le
cnte Gine oclaratã pmã ptẽ. c4 En in R tetannt u. 5. dixi omicide ſan facinoꝛoſuʒ
nichalſe, Eas oe ſ.ad. . nec qqᷓ clericꝰ: ? pᷣmo q̃ro 1 alicui pncipi ut talẽ ho i faciat æ ſuſpendat: lece d e e .
don tait Kriccffiuia⸗ irregularis:ſi ſcribat kee uel qᷣĩ tali hoſpicio moꝛaĩ g eri co ſuo legen n, r pla lane n ⸗j are,
,loe idi 5 cler HSõ ic: ſi ex h ſequaĩ 2 5 has las tꝛadit c
screer idi d ĩdicta ſiguĩs:dic ꝙ ſic: ſi ex nceps auteʒ ha i it cabi po
tmicgee I ictat ꝓ uidicia ſãguĩs: it auxiliũ ul 9 Pncets it: qoꝰlectis pnceps fecit capi .
isiclnnli ) cckat ſe uid i detrũcatio: qꝛ dedit auxiliũ das ꝗq las legit: qo ics 6e ſea
ſngisnic uſpn Ee mors ul mebꝛi detr i uide. Si aũt ñ fue icidã æ ſuſpẽdi:nũqͥd clericꝰex ſola lectõ 1
ſhirlernſerein . iũ ut dixi ĩ pcedẽti ꝑte ubi uide. . micidã ⁊ ſuſpẽdi: . hoſt. ꝙ ſic:⁊ di
rgifil faeuut ſiliũ ut dixi ĩ p irregłaritas: ſola. n. ſcrip ũ efficiat inegulaꝛis. Jo. an. æ ho eE
iofoſiuſii int pdẽa ſecuta ceſſat irreglarita Bit irregtaré nũ efficial ineg nit rujſi lemẽtẽ papam
ciöfol ig eel⸗ rint pdea ĩ nlło cãu ↄſtituit irreglarẽ = hac ꝑte fuit rũſũ ꝑ do.c de
nuſns ra ut dic Jo. an. i nllo cau oftitun i cur ꝙ P 7 ũ fuit bomocidiũ:=
enneitiglt⸗ a⸗ rula ut dc o. an. 1 nil ſſit ꝓ eo ꝙ exercuit ũ: qꝛ ex lecta ſua ſecutũ fu
gtontian ſcꝛibẽtẽ qnis alit᷑ pũiri poſt ibz hac ſcꝛip quartũ: qꝛ ex ad moꝛtẽ ipſius. nec pꝛo
herſant eo abete ꝗnis idiſticte ꝓhibʒ hãc ſcꝛip pſtitit auxiliũ ſeu opẽ a E
7 o illicitã ſibi iſte.n. tex.iĩ. . m u cõ Pfſtiti ꝛcm: qꝛ debuit lias
ole Gorano . 2c uncta libr ue.n. diſponit ut h̊ offi ñ c dicat ſe ignoꝛaſſe tenoꝛem: S ns,
7 35 eri: imo diſpom . deſt ſi dica Eit ad
ſctitec⸗ tuꝛã ꝑ clericũ fieri: im ,dlpo cõᷣo qꝛo: qᷣd 2 E:qð ⁊ ſi ñ fecit tũ q;cito puẽ
ie nini itiai clerico ĩ enrijs ncipũ ¶ Se e ſibi pᷣmo legẽ:qð 2z zam dijo ꝛz0derc er
aĩ clerico ĩ curijs pᷣ . k. ni . ſe i lꝛam dño ꝛodeꝛc
bunc ine miutar dertco tcuri lꝛ ut aliqs capiat᷑: ionẽ: debuit ſubiiceꝛe 7 0 20ca er
ed ſi clericꝰ ſcribat las ſimpł icia: ii ex ill captione: deb „ „5 fficij ſui: fac qð .
nh =in ſi cleric ũ de ſãguinis uidicta: iñ ex illa icẽ ꝙ talẽ Zam legẽ nõ eꝛat officij
HAn eed il it fuit ſoriptü de ſaguinis uidicta: iñ ex illa dicẽ ꝙ, talẽ Ram legẽ na i. 7.5. e. cleꝛicis
ztupe uit ſerip ri „ “ i. 7. S. e. cleꝛ
ncde an bitasfni⸗ ſecuta moꝛs ł mẽbri detrũcatio cleri le.x nõ i c. ſient dignũ de pom ſir nec gictanit
i t . capta fuit ipſũ factu, ⁊z cãm captc:an efficiaĩ uito qꝛ0: qd ſi cleꝛicꝰñ ſcꝛipſit ne
2 . 1Plt 5
thar ſ co ignoꝛãte ip So. dicit hoſt. ꝙ h eſt ei pe 5
erſe irregularis ex hoc. So.
Nninee
ſate rndor
i iet nor ufi
nin zet .
oun

„ ſal. Nr⸗arnrisf oſns rLevic, pa 15

Wra 4 r rre ret nr 9 bll.

Niens 110⁰ ſ 4ſ n, bl⸗ :ſjo , „,r, pirga lͤa⸗z y .8 ſt0 . F.= ſeuz errz ſad Frd ra jiet ſec⸗ lcbſta

¶ Me cle. uel. mno.

ſed fuit aduocatꝰ ĩ cᷓ ſanguis. So. diẽ No. an.
ꝙ ſola aduocatio nõ facit ipᷣimn irregularẽ.ſed ſi
ex officio aduocatiõis ſequit᷑ uidicta ſanguĩs ir
regularis efficit:ſiue ſit ex ꝑre actoris ſiue accu
ſatoris:⁊ otigat reũ occidi:ð quo nemini dubi
um eſt ſiue ſit ex ꝑte rei:⁊ ex h̊ cõtigat occidi ac
cuſatorẽ:q ſe ad penã talionis obligauerat:⁊ iõ
caueat clericꝰ ne ĩ cã ſanguĩs ſit aduocatꝰ ð̊ qꝰ
uide tex.idcta glo.bo.li.di.c.i.⁊.l.di.ſi qs nidu
am. Quidã ti tenuerũt priuʒ:qñ fuit aduocatꝰ
ex ꝑte rei:qꝛ reum ẽt ecclia defendit.xxiij.q.v.
reos ſanguis:ſj Jo.an.tenẽdo primuʒ dixit ꝙ
H genus defenſioõis nõ ꝑtinet ad clericũ:⁊ õrinʒ
preal.loquit᷑ dc alia defenſiõe: ut nõ.in.c. inter
alia ð imu eccle. z. c. nos nouimus.j. ð̊ vᷣb. ſig.
2 cũ h dẽo Jo.an.trãſeũt cõit᷑ doc.hᷣ:⁊ examiat
plene glo.i.d.c.i.li.di.⁊ ↄcludit hanc opi.tutio
rem:z uide qð plenius nõ.S.c.i.de poſtu.in cle
rico.n.cui nõ k poſtulare ĩ iure ciuili. hãe opi.
puto ĩdiſtincte nerã:qꝛ cũ dederit operaʒ rei illi
cite:ĩputant᷑ oĩa ꝗᷓ ſequunt᷑ ut.d.c.tua ð homi.⁊=
qð ibi nõ.ſed ĩ laico uł ĩ clerico ĩ minoribꝰ ñn ꝓ
hibito poſtulare ẽ maiꝰ dubjũ: cũ ſit ex ꝑte rei
qꝛ pᷣncipalr tẽdit ad defenſionẽ:nõ at ut actor
puniat᷑ ðᷣ calũnia:abſit.n.q; ea que facimꝰ ꝓp
ter bonũ:ſi pᷣter nr̃am itentionẽ quicqꝙᷓ mali ali
cui accidat:nobis ĩputet᷑:ut dic tex.in.c. ð occi
dẽdis.xxiij.q.vV.fac ĩ ſili qð le.⁊ nõ.iĩ.c.latis
ð homi.li.vj.fateor ꝙ pria opi.tutior ẽ:ſʒ iſta
forte eſt uerior ð ſubtilitate inꝛis ¶ Sexto ⁊ ul
timo qᷓro ĩ qbꝰ clericis hẽat locũ.. iſte.ſo.crc
do ꝙ ĩ oĩbꝰ:nã tex.iſte loquit᷑ gñalr ut pʒ ibi:
nec qſq; clericꝰ cc. ð ma. ? obe.ſolite:⁊ facit qð
.S. dixi ĩ pcedẽti rnſo enio nũc ad tertiaʒ
ptẽ.c.ad..nullus quoqʒ.ĩ quo prio qro:dt h̊
ꝙ clericus nõ dʒ pponi ruptarijs ⁊ baliſtarijs
aut hniuſmõi uiris ſanguĩs ⁊c̃.qͥ dicãt᷑ ruptarij
ſo. diẽ Gof.ꝙ h̊ vbũ fuit formatuʒ ex nulgari
loci:⁊ diẽ abb.ꝙ dr̃ a rũpo is:vn diẽ Jo. an.
hoc vᷣbuʒ ſumit ꝓ his qui pſũt machinis: q̃ tẽ
dũt ad rupturã: vñ clericus nõ dʒ deputari ſu
p illos miſiros:cũ tẽdãt ad deſtructionẽ ⁊ moꝛ
tem alioꝝ Et cx h ⁊ ex tex.nõ.ꝙ clericꝰ nõ dʒ
deputari pnceps ſeu capitaneus belli: fac̃.c. cle
ricis. S. eo. ⁊ cũ iſte tex.loquat᷑ indiſtincte:puto
hoc ꝓcedẽ:ſiue bellũ ſit iuſtũ ſiue iniuſtũ: lʒ enĩ
elericus poſſit itereſſe bello iuſto æ hortãi alios
ad pngnã iu, nõ.i.c.ſciſitatꝰ:vij.q.i.nbi gl. fa
cit.xxiij.q.vViij.oĩ ⁊.c.ut pridẽ ⁊.c.pe.ð homi.
7 qð ibi.nõ.⁊ ð ſen.exco.dilecto li.vj.cuʒ ſi.nõ
mi dʒ ↄſtitui eapitaneus ſeu dux belli acies oꝛdi
nãdo uł ſilia faciẽdo:qꝛ h̊ nõ ↄuenit mãſuetudi
ni clericoↄ:ar.c.ↄuenior.xxiij.q.viij.ſentit tũ
Inn. ꝙ pponi dʒ bello qð nõ fit directe ad oc
cidendũ ſʒ ad ſua ðfendẽda ul recuꝑanda iuxta
nõ.ĩ.c.olꝰð reſti.ſpo.nõ tñ dʒ pponi his pꝑſõis
q̃ iĩ directe ſũt q̃ſi niri ſangninũ:ſed hoſt.dicit
tutius eſſe ut nulii pponat᷑acies ordinãdo ſʒ ali
ter ꝓ iuꝛe ſuo poſſit eſſe ĩ bello ut ĩ iuribꝰ pᷣale.
2 h̊ ultimũ mihi placet:qꝛ ut dixi non vr̃ h̊ offi

ciũ cõuenire clericis:an ãt pueniẽdo ſũt clerici
irregulares cꝛedo ꝙ ſi bellũ erat iiuſtũ eꝛũt irr̃
gulares ſiue a ſe ſiue ab alijs laicis aliqui occi
dãt᷑ łmẽbra mutilẽt᷑:qꝛ preſtãdo pñtiã pni auc
toriʒabilẽ pᷣſtiterũt et anxiliũ et operã ad mortẽ
illoꝝ ad h̊ᷣ facit qð le.et nõ.i.c.ſicut dignũ ð ho
mi. et.c.ad audiẽtiã eo.ti.Si ãt bellum erat iu
ſtũ efficiũt irregulares ex fẽo ꝓprio non autem
alieno puta ſi ꝓpriis manibus aliquẽ occidrũt
l'mẽbra mutilauerũt:ad h̊ tex.in.c.pe.de homi.
et ꝙ ibimõ.h̊ uerũ niſi ꝓpriã mortẽ alit᷑ euitaꝛc
n poſſet ut in cle.ſi furioſus de homi.de officio
tñ ꝙ clericus uſurpauit ↄ hꝰ.c. ꝓhibitionem e
aliter puuiẽdus ut.S.dixi ĩ.S. pedẽti

onẽ alteriꝰſed ad ſui defẽſionẽ baliſtario dedit
Pminiſtrare fecit ſagitã ſeu baliſtrã baliſtrarius
aũt poſtea aliquẽ occidit nũqᷣd clericus ſit ir̃gu
laris:uel ponc ꝙ miniſtrauerit alicui lãccaʒ ſeu
enſẽ uł aliud genus armorũ:cx quo poſtea fuit
homicidiũ ł mẽbri de trũcatio ſecuta clericꝰ tmñ
ut predixi non miſtrauit !miſtrari feẽ h̊ ad mõtẽ
alicuius ſʒ ad ſui defẽſionẽ.ſo. Inno multũ ſuꝑ
hoc iſtat nã:primo uidebatur ꝙ nũqꝙᷓ; hoc caſu
clericus cẽt irregularis:cũ iſta n miſtrauerit ad
mortẽ ſʒ ad defenſionẽ ſuã æ ſuoꝝ:ꝙ at mors
idẽ ſecuta fuerit:iĩputãdũ ẽ duritie iuadentium:
clericus.n.nõ dedit ↄſiliũ ł auxiliũ ad mortem
ſzʒ ad ſui defenſionẽ. Sʒ ĩ õriũ facit:qꝛ nnqᷓ; ſʒ
clerico ĩ bello q;tũcũqʒ iuſto miſteriũ uel ↄſiliũ
ita imediatum ad mortẽ pꝛebeꝛe ut ĩ.c.qð in du
bijs de pe. ⁊ ar.j.de pe. ꝛc.c.ij.qꝛ non dat dili
gentiã quã põt:ne ſequat᷑ omicidium.imo poti
us ſic pꝛocurat miſtrari æ cam ꝓpiquã prebet:
ar. . de homi. ad audientiã: ſicut.n. prᷣhibetur
clericis pꝛeeſſe iſtis baliſtarijſ ut h:ita ur̃ ꝓhibi
tum paraꝛe eis baliſtas ł ſagittas:⁊ hãc paꝛtem
ſeqt Im.i iſtis baliſtarijs ⁊ alijs qͥ qi diꝛecte tẽ
dũt ad mortẽ:enſẽ ãt uł lãceã aliqbꝰ preparare
ad ſui defenſionẽ diẽ nõ ꝓhibitũ:qꝛ iſta non tẽ
dunt ita directe ad mortẽ:⁊ totum fit defenſõis
cã:⁊ cũ hoc dicto trãſeunt hic Jo.an.⁊ alij pꝛe
ter.do. An. qͥ dicit ſe non faceꝛe dr̃am ĩt lãceaʒ
⁊ ſagitãiſed ĩ h̊ arriculo diſtinguit ſic: ꝙ aut er
actum belli pꝛeparãt᷑ arma oſfẽdibilia ut ſũt ba
liſta lãcea łenſis:⁊æ pꝛeparãs nõ eſt irregularis
aut pꝛepaꝛãt᷑ in actu belli:⁊æ tunc diẽ clarius:q;
pᷣparãs efficit᷑ irregularis maxime ſi bellũ eſſet
illicitũ:diẽ tũ hoc ꝓcedeꝛe qũ qs pꝛeparanit pᷣ
dicta ꝓpt᷑ defenſionẽ rerum:ſecꝰ qt ſi ꝓpt᷑ defẽ
ſionẽ ꝓpriã:qꝛ alit᷑ peꝛſonã ſuaʒ defendeꝛe non
potrᷣat:⁊ ureiſilꝛ iminebat periculũ mortis:nihil
ad pᷣdẽa allegat. Sed tu ad vte:nã nbicũq; cleꝛi
cus viſilꝛ ñ nalʒ aliter euitað moꝛteʒ propriam
niſi alium occidat:tunc indubiranter euitat irꝛe
gularitatem ⁊æ peccatum non ſolum ſi alij arma
preparat:ſed etiam ſi ſuis maibus occidat:tex.
apertus in.d.cle.ſi furioſns de homi.ſed du
biũ eſt quando poterat aliter uitare mortẽʒ pu
ta fugiẽdo:ulł iſtabat pro ſnaꝝ reꝝ ðfenſiõe ſeu

C Secun
vαι oο qro: qd ſi qs ĩ bello iuxto non ad ipugnati

1

vglane lot aud
ſuii purin
hicf.e honnll
gicri ut alooe Doe
occigere kmonlan
fines mudari iluio
gularis: n fuitich
qr potuit cogitn
it had qoe:qni
.F. iuſſucff gea.
iinri a quodi:? n
no appnansi
ille init: v irerfec in
puniri tic mian⸗
ſic qꝛ ſans tneite n

cnncite ad no E

hic ie phibet cleicis

erꝛoris q d ieſt.
cin.x qlad anes
ptea dic offtei
Phibet dericisut.
nnedici giani no t
ii decta. r i.
dcpheſibile y
ſi pmniſcuis ep act
1n cing ia. C.eſt
ndzaue chirugie⸗
ocſt de ſaceote
hiteligit 8 ſubci⸗
eGo mironquane 1
cie gi ſacris Oſtit
peſcitx ſi Ottenta
nows ie ſecntn n
ninerercnit lt. 5. n
ligetioſfin c
toin

/

tumn Acni ſcenlan
onüg gnohtſtfit
nino ſaumcenc'i,
iſn lifechagg not⸗
ſo, Nn nnutuſ
Nr. nucj hoc ſi
imniſnuento
ſn pit r⸗
ine iuadennin
uplnü ad nonen
Rra S
oneruwdodi
hee micadind
Cinnonnii
olmicidimmn ino poni,
tän ppiqnnprera⸗
fiſenr nhrbban
uniſ ubeind pobi
ogitns: hic hanen
t alis q l iteet⸗
jcri alcb'praunmne
tibic:ar ſtunonii
a lolimfü deieſis
bic Jo.nraih
nfacee cinmi,ſieej
Eiſingitice anen
moſſeclbiian ſimn
ris öcl intgins
iu mcdtlinneg
mnneſ bel
gic⸗ noane
uneſet Slp

iſe lern
u nonll

—

n⸗ a

¶ Me cle nel mo.

patrie:et tũc ſi ſuis manibꝰaliquẽ occidat uł mẽ
bro mutileꝛ ĩdubitãt᷑ efficit᷑ irregularis ut ĩ cle.
ſi furioſus et ĩ.c.pe.de homi. Si ãt preparauit
arma:ex quibꝰ mors ẽ ſecuta:et tũc ſi ad hũc fi
nẽ miſteriũ pᷣbuit: idubitãt᷑ eſt irregularis:qꝛ pᷣ
ſtitit auxiliũ ĩ mortẽ alicuiꝰ ut h̊ ĩ.i.et.ij:rnſo et
.c.piculoſc ðᷣ pe di.i.l.di.ſi quis uiduaʒ.nã cle
ricatus reddit clericos ihabiles ad pugnãdũ ẽt
ↄ ſaracenoſ:ut diẽ tex.i.c.ex multa deuoto ant
pparauit arma ñ i moꝛtẽ pᷣncipalꝛ ſʒ ad ſui de
feſionẽ:et iſte eſt ꝓpus caſus Inno.ꝗ ſatis eſt
dqubitabil:nã cũ liceat ꝓ ſuaꝝ reꝝ defẽſione et
rcupeꝛatione mouẽ arma ct clericis ut ĩ.c.dilec
to de ſẽ.excõ li.vi.et.c.oli de ꝛeſti.ſpo.gꝰ fõtiꝰ
lſ arma alijs pparar̃ ad ſui defenſionẽ:nec dʒ ĩ
putari mors ſequẽs.cũ ĩ mõtẽ iſte ñ ↄſẽfit:fac
optie.c.ij.ð hoĩ.li.vi:Sʒ ĩ Sriũ fac ꝙ clericus
n dʒ ꝓ defeſioẽ ſuaꝝ reꝝ ad ſeua puta ad occi
ſionẽ łſaguĩs cffuſionẽ ꝓcedẽ ut ĩ. c.ſuſcepimꝰ
ð homi. ⁊ ibi bo.tex. Itẽ clericꝰnũq euittat ir
ꝛegularitatẽ ex occiſiõe:niſi qñ alit᷑ moꝛtẽ ꝓpᷣã
euitaꝛe nõ poĩat ut i.d.clc.ſi furioſus:gꝰpparã
do arma ꝓ ðᷣfẽſiõe ꝛeꝝ icurrit iꝛꝛegularitatẽ.ſi
mõſ ide ſeqᷓt:qꝛ mãdato ⁊ auxilio ſuo uẽ ſecuta
nec ob.ſi dicat:ꝙ iſte ñ itẽdebat ad h:qꝛ ðᷣbuit
cogitare hoc euenire poſſe:cũ arma ĩ ↄflictu de
facili nõ pñt mẽſurari ? ꝛegulari:ad h̊ alł.tex.
op.i.c.fi.de homi.li.vj.ubi dẽ ꝙ ſi qs mãdauit
alicni ut aliquẽ vᷣbeꝛaꝛet:⁊ expꝛeſſe ꝓhibuit ne

occideꝛet ł mutilaꝛet: ꝙ ſi mãdatariꝰ excedẽdo

fines mãdati illũ occidit:efficituꝛ mandatoꝛ i:ꝛe
gularis:qꝛ fuit ĩ culpa mãdando vᷣbeꝛaꝛe. Itẽ
qꝛ potuit cogitaz h̊ euenire poſſe:⁊ h̊ nõ:⁊ faci
ũt h ad qõeʒ:quã põit Mar.i.l.ſi s mihi bõ:
.F. iuſſũeff. ð acꝗ. heꝛe ð quodã nobili:qͥ ꝛzcepit
iiuriã a quodã:⁊ ꝛediẽs domũ dixit famulo:fac
ꝙ nõ appaꝛeas ĩ ↄſpectu meo:niſi aliqᷣd ſentiã
ille iuit:æ iterfeẽ ĩiuriãtẽ:qꝛcbat᷑:an dis ðbeat
puniri tãq; mãdatoꝛ:æ fuit ↄcluſũ ĩ qõc facti ;
ſic qꝛ ſatis tacite madauit ⁊ idẽ dic ĩ clico ſilia
mãdãte:qð nõ. ¶ Teꝛtõ ciꝛca artẽ chiaugie qꝛo
qᷓꝛe ꝓhibet᷑ cleꝛicis.ſo.dicũt doc.q; ꝓpt᷑ ꝑiculũ
erꝛoris qð ei ĩeſt. Itẽ ꝑꝑ lubricũ ↄſcie:ar. S. ðᷣ
eta. = qli.ad auꝛes æ ꝓpt᷑ dubiũ cnꝛatõis euẽtũ
prea dic ꝙ ẽ officiũ ſeculaꝛe ñ ãt ſpũale:merito
ꝓhibet clericis ut.S.co.c.i. Clerici ãt debẽt eẽ
medici aiaꝛũ nõ ãt coꝛpoꝛũ:ut i.c.cuj ſit aꝛs aꝛ
riũ̃ de eta.⁊ q̃li.? militaꝛe deo nõ ãt ſeculo utĩ
.d. c. ꝛephẽſibile. xxiij.q.viij.? ĩdignũ ẽ ⁊ iiuſtũ
ſi ꝓmiſcuis ꝛeꝝ actibus thent᷑ officia ut.l.oſul
ta diualia. C. ð teſta. Cõclude eꝛgo ꝙ cleꝛicus
n dʒ auẽ chirugie exeꝛcẽ ut h̊:?æ adueꝛte qꝛ tex.

loqt de ſace:ꝛdote diacono æ ſubdiacono. Jo.

an.iĩtelligit ð ſubdiacono facto uł faciendo:ſed
ego miroꝛ:quaꝛe ſic ipꝛopriet laʒ:unde ego di
ceꝛẽ ꝙ ĩ ſacris ↄſtitutus oĩo põt ab hoc officio
moꝛs ĩde ſecuta nõ fuerit:qꝛ officiũ ſibi ꝓhibi
tum exeꝛcuit ut.S.dixi ĩ pꝛecedentibꝰ..⁊ idẽ in
telligeꝛẽ ĩ ↄſtituto ĩ minoribus comperẽt᷑ bñfici

Gavic

ato: ar. i. c. i.ð poſtu.⁊.S.tetigi:⁊ ſi mors ĩde ſe
quat᷑ ł' mẽbri detruncatio:arcebit a pꝛomotiõe
fiẽda:⁊ idem eſſet ĩ laico qn pꝛouenit ex cuĩpa
ſua ł oſcia eũ ð h̊ ꝛcmordeat:ar.i.d.c.ad auꝛes
ex quo.n.illud officium non eſt ſibi a iuꝛe ꝓhi
bitũ:non dʒ ſibi iputari euentus mõtalitatis ſi
ne culpa ſua contigens ut ĩ. d.c. ad auꝛes:⁊æ qdᷣ
ibi nõ.facit qð nõ.i.d.c.tua de homi:¶Sʒ circa
artem pkice põt dubitari:an ĩdiſticte olericis ꝓ
hibeaĩ:diceꝛẽ ſic ꝙ ꝛeligioſis ⁊ ĩ dignitate cõſti
tutis ac ſacerdotibus ⁊ alijs qͥ pꝛobibent᷑ ſcĩaʒ
phᷣicalem audi:e:hoc exeꝛcitium uẽ ꝓhibitum:
de qbus ĩ. c. non magno. S. eo. ⁊. j.eo. c. pꝛoxio
pꝛohibet.n.eis ſtudeꝛe ĩ hac ſcia pꝛopt᷑ exeꝛciti
um. unde ex quo pꝛohibet᷑ ſtudium: uẽ eis pro
hibitum exercitium:ar.c.tue de ꝓcu.⁊.l.oratio
.ff. de ſpon. 7 ĩ ꝛeg. cnʒ qd:⁊æ qð ibi nõ. Jo. an.
i mercu.de ꝛc.iur.li.vVj. In alijs ueꝛo ſi ſunt in
ſacris łbeneficiati diceꝛem idem ſi hnt competẽ
ter unde uiuant:qꝛ nemo militans deo ⁊c.ut in
.c.i.S.eo.⁊ qð.S.dixi.Cõſtituti ucro ĩ mioꝛibꝰ
ul ĩ ſacris nõ beneficiati non cꝛedeꝛem eis hoc
officium iterdictum:ar.c.i.de poſtu. Iteʒ qꝛ ñ
ꝛeperit᷑ eis hoc cxcitium iĩt᷑fdictum:⁊ facit iſte
tex.ĩ eo ꝙ pꝛohibet eis iſtã artẽ chirugie ꝗ ad
uſtionem uel iſciſionẽ iducit:ſed ĩ phyſica iſtud
ceſſat:unde non ita contigit peꝛicuium mortis
directe ĩ phica ſiẽ i chirugia. ed queꝛo: an
exeꝛcẽs hanc artẽ chirugie efficiat᷑ iꝛegulariſ ſi
ne ſit clericus ſiue laicus. So.conclude breuit
dicta docto.ſic ꝙ ſi moꝛs uel mẽbri detrũcatõ
ide non ſequit᷑ nemo ülorum irregularitateʒ in
currit:ar.i.cle.ſi fuꝛioſus de homi.Sed cleꝛicꝰ
exeꝛcens ᷣ pꝛohibitioneʒ iſeus.c. poterit puni
ri ut.S.dixi:⁊ dicunt doc.ꝙ ſi monitus nõ emẽ
dauerit:poterit deponi:ſi ueꝛo ſequat᷑ moꝛs uel
mẽbri detruncatio:clericus pꝛohibitus oĩo effi
cit᷑ irregu aris:ẽt ſi nõ fuit ĩ culpa:qꝛ dedit ope
rã ꝛei illicite:ideo ĩputat᷑ caſus ide contigens ut
i. d.c.tna de homi.⁊ qð ibi nõ.laicus qt nõ:ex
quo ĩ culpa non ꝛeperit᷑:de quo dicendũ ut in
.c.ad auꝛes preal.ſccus at ſi fuit ĩ culpa:qꝛ ipe
ꝛitia ĩputat᷑ medico ut.l.illicitaſ..ſicuti.ff. ö̊ oſ
fi. pꝛeſi. enio nunc ad ultimam partem.ſ.
ad.F. nec qſq;: æ qꝛo qualiter fiebat purgatio ĩ
aqua frigida.ſo.dicunt.doc.q iplebat᷑ uas aq
tante pꝛofunditatis ꝙ excedebat altitudinẽ ho
minis:⁊æ ponebat᷑ purgandus ſupeꝛ ea:æ dimit
tebant eum cadeie:⁊ ſi non attigebat fundũ ua
ſis:inocens iudicabat᷑.alit᷑ iudicabat᷑ nocens:ĩ
feruenti ueꝛo aqua uel ferꝛo candenti fiebat qi;
quis per illa non ledebatr᷑. ltimo queritur
quid appellatur monomachia.ſo. dicunt doc.
ꝙ eſt ſingularis pugna:⁊ dẽ a monos qð eſt u
num:æ machia qð eſt pugna:qᷓi unius ⁊æ alteriꝰ
pugna:ſic duellũ qꝛ duoꝝ bellũ:ades.n.pugne
duo neceſſario reqrunt᷑ æc.
HMoc int⸗
B Per ſpecula.i in ſum
m. Coin i⸗ tuꝛonẽt ↄcilij punien⸗

Niooiartca A.=

,

–

Xo „ Min (aſz S
S

2. —
Puste S battass Pij Bromiz*

E /

r -ſa rerd rolo ſa no 5 pial.n

an mto-

religioſos audietes legesul płᷣicaʒ eſt canon la
te ſnie icidẽtes ĩ illã debẽt ꝑ ordinarios puni
ri h prio.ſᷣo extẽdit dẽaʒ ↄſtitutõeʒ ad hntes di
gnitates ⁊? ꝑſonatꝰ z ad pᷣſbiteꝛos:⁊ ꝑs huiꝰ.j.
de magi.⁊ puił.ſuꝑ ſpec.Oiuidit ĩ quinqʒ ꝑtes
prio ponit᷑ deciſũ exordiũ.fo ibi ↄ relatio turo
nẽſis ↄcilij.ʒꝰ ibi neꝝ opiones narias circa illð
ꝗrto ibi nos detmiatio.qnto ibi qꝛ vo cõſtituti
onẽ extẽdit¶ Mõ.ibi ad audiẽdũ iuncto.c.nõ
magno.S.e.ꝙ ſcholaris andiẽs unã ſciam ⁊ in
ca ſiudẽs dr̃ e legẽ:nã cũ.c.nõ magno loquẽt᷑
. de religioſis exeuntibꝰ ad audiendas leges uel
phᷣicã hoc.c.illã oſtitutionẽ referẽs dic ð audiẽ
Vte. nibustius.n. iteꝛptans dʒ intelligi fm ius inteꝛp
tatũ:⁊ de hoc aliqd.j 5. fo ꝙ ꝓbabiliter
põt dubitari.an ꝑ iſta vba ſic excõicatus ab oĩ
bus enitet᷑ ⁊c. ꝓferat᷑ ipo iuꝛe excõicatio nã.c.
nõ magno loquebat᷑ ꝑ iſta vba:⁊ tñ iſurgebant
opi.uarie:papa aũt expᷣſſe h̊ uoluit declarare ⁊
dixit ꝙ de ceteꝛo tales foret ipſo iuꝛe excõicati
2 ſic papa noluit ꝓbabilr pᷣteritos ligari⸗ad hꝰ
uide circa ite lectũ hꝰ vbi ð ceteꝛo:qð nõ.gl.in
.c.nno ð poſtu. pla.ĩ vᷣbo ð ceto ⁊? qð nõ.in.c.
fi..de ſpon. duo.ex quo cxdo ꝙ ſi hodie ſilia
vba ꝓferant᷑ a iuꝛe uł ab bomie nõ debeꝛet dici
idiſtincte ꝙ inducãt ſũñiam ipſo facto:cuʒ papa
ſolũ fuit ĩ caſu nr̃o illa vba ĩteꝛpᷣtatus?⁊ cũ utat
pſeꝛti h̊ vbo uolẽtes qð nõ ẽ iuris antiqͥ ðclaꝛa
tiuũ ſʒ noui iuris iductiuũ:ut nõ.gl.ĩ cle.una ð
offi. uica.⁊ ĩ cle. una ð re.pmu.ex piecturis aũt
pot᷑it h̊ dephendi iux nõ.in.c.i.ð iudi.ſic intelli
go ꝗᷓ dixi ĩ. d.c.nõ magno. Ex pᷣdictis ifero ẽt
do. An. h nõ bñ dixiſſe:qͥ ĩ quodã nõbili dixit:
¶O per talia vba a iuꝛe ꝓlata fert᷑ ipſo iuẽ excõi
. catio:nõ.n.põdeꝛauit pᷣdicta:q ex iectuꝛis poſ
ſent accidẽ:ut ĩiterpᷣtatio fiat ꝙ ſit canõ late ſnie
credo ꝙ ſi mã ſubiecta eſt grauis viſilr põdeꝛa
ta erit canon late ſnie alit᷑ ſecus:ar.cle.exiui de
paradiſo..itẽ qꝛ ð v.ſig. Si aũt ꝓfeꝛuntur ab
. homiĩe:ↄſiderabimus an ꝓferẽs eſſz i actu ferẽ
di ſniaʒ excõicatõis uł ne ul qͥd ſile.
ꝙ ĩcidẽtes ĩ excõicationẽ ĩ caſu hꝰ.c.nõ pñt ad
aliquos honores ſine pape diſpẽſatiõe ꝓmoue
ri:⁊ h̊ apꝑte ĩnuit lr̃a ibi totius ſpẽ ꝓmotõis ⁊c̃.
vVñ pondera vbum totius:⁊ ſic nec ad ordines
nec ad bnficia ꝓmoueri poterũt:arg.c.ſolite ðᷣ
ma. ⁊ obe.=.xix.di.ſi romanoꝝ¶Hõ.q̃rto ꝙ
dᷣlinquẽs ĩ loco ſtudij ſortit᷑ foꝝ illius epi ĩ cuiꝰ
dioceſi delinquit:æ hoc ẽ gñale nõ autẽ ſpãle in
caſu hꝰ.c.ꝗd hocqð le. ⁊æ nõ.in.c.qð clericis de

——
os valenk

1. Preca „ „ — =
di Ac — Jvonua uie - S tuc, irn ſrt ge“ 4 / 4
4 .

—
0 ttio

. foro ↄpe.⁊ ĩ.c.poſtulaſti eo.ti.qͥd dicendum xe

ſpectu abſolutionis fiende:dicã.j 6 quiro
PparnS aDrednt li nafi — Iei Plebes ucd— qttuor penas qs icurrũt religioſi ? clerici phi
zt 2 ſhiſe⸗ 1 biti audire leges ⁊ phicaʒ:⁊ hodie miti illaqant
preſertim cũ credãat ſtudiũ in hoc a papa priui
legiatũ:qdð in vᷣitate nõ eſt:nã cũ eſſeʒ ſcholaris
bononie fui deputatus cũ quibuſdã alijs ad ui
dendum omnia priuilegia illius ſtudij:æ inueni
mus ꝙ de audiendis libere legibus a perſonis
.— hic prohibitis fuerat priuilegium pluries con

,rSid , 7 à&. j⸗Pr„ pariſivnſt Cc: Sa: ſi

ceſſum ad tpᷣs decem annorum tmn:qð tps tunc
diu eꝛat elapſũ:⁊æ tñ multi pꝛobibiti ſtudebant
ĩ legibus cꝛedentes pᷣuilegium fuiſſe perpetuũ:
nec per hanc cꝛedulitatem euadebant penas h
expꝛeſſas:cum eſient ĩ culpa i non uidendo pri
us priuilegium. ex, quo attentabat actum a in
re pꝛohibitum:uidet᷑ enim craſſa ⁊ ſupina igno
rantia que non excuſat ẽt a pena cxcõicationis
ut i. c. ij. de conſti. li. Vj. ⁊.c.ij.de temp.oꝛdi.e.
li.unde ur̃ affecta ignoꝛãtia ut ibi dẽ:æ hoc nõ.
An ãt hodie illud ſtudium bononie ſit ĩ hoc p
nilegiatum. ignoꝛo:ſed iſtruantur uolentes au
dire i illis ſcientijs per pꝛedicta:⁊æ peꝛ hoc dico
ꝙ; cancant ſtudentes ĩ hoc ſiudio ſenenſi.nam
hoc ſtudium tale priuilegium ſpecifice non ha
bet. ſed papa conceſſit priuilegiuʒ quod habet
ſtudium bononienſe Ria aũt per hanc conceſſi
onem ueniant priuilegia poſtmoduʒ conceſſa il
li ſtudio bononienſi.res non eſi ſine dubio:ſed
dico ꝙ debent diligenter ponderari uerba utri
uſqʒ puile gij:æ maxime priuilegij conceſſi ad ĩ
ſtar alterius:æ uide de hac queſtione per Oal.
i.I. omnia puilegia. C. ſacꝛoſã. eccle. ubi ꝛcfeꝛĩ
¶ Buil. formaſſe qõnẽ ĩ his tminis. papa ↄceſſit
ſiudio toloſano omnia priuilegia pariſienſiſ ſtu
dij.querebatur an uenirẽt prinilegia poſtmodũ
conceſſa ſtudio pariſienſi:? determiauit Guil.
ꝙ; non:quia priuilegiuʒ non extenditur ad non
cogitata ueꝛiſimiliteꝛ ſicut ſunt ea que poſtea ac
cidũt. Sed Mal.ibi diſtiguit:ꝙ aut puilegium
fuit ↄceſſuʒ ſub determinatione ipſis:puta da
conceſſit priuilegia conceſſa illi ſtudio:et tunc
reſtringitur ſecũdum puilegiũ ad ia conceſſa:
gut fuit cõceſſũ cũ cxtẽſione:qꝛ conceſſit conceſ
ſa et concedenda uel per ſimilia uerba et tunc c
clarum quod priuilegiũ dẽt extendi ad poſimo
dũ cõceſſa:aut conceſſio fuit facta ꝑ uerba inð
finita et tunc ſi põt apparere de mẽete ex aliqbuſ
uerbis Ala ſeruanda eſt: ut ĩ.c.ĩtelligẽtia de neꝛ.
ſig. al aũt ſtat ĩ dubio cũ Guil. ut nõ extẽdatur
ad poſtmodũ conceſſa.cũ priuilegin õ ius cõceſ
ſũ ſit ſtricte itelligẽdũ ⁊? ipretãdũ ᷣm vba.c.põ
ro de pᷣui.et nõ.pᷣdẽaꝓ qbus remitto te ad nõ.
iĩ ſili i.c.qꝛ circa ubi tex.optimꝰde pui.ubi nide
et ꝑ Jo.an.in relła:cũ qͥd ꝓhibet᷑ ĩ ſolutiõe qõ
mniſ de re.iur.li.vi. Sy qrit᷑ circa pᷣdicta:quid ſi
zc* reuocarentur puilegia ſtudij bononienſis: nun
quid tacite nideantur reuocata prinilegia ſtudij
ſenẽſis:cum ſint conceſſa ad inſtar illox. Gnil.
in dicta lege omnia priuilegia tenuit ꝙ non.qꝛ
iam fuit queſitum ius ſtudio ſenenſi:ideo non
ceſſat per reuocationem aliorum priuilegioꝝ:et
igdem ibi Mal. dicit tũ ꝙ qnqʒ rõ ſe habet per
modum cauſe fiende qñqʒ per modum cauſe eſ
ſentie:primo caſu ſufficit ꝙ ratio fuit tenpore
conceſſionis quia tunc habuit ſuum effectum
Oſũatuʒ ut ĩ caſu noſtꝛo:ſo caſu deſtructo uno
deſtruitur ⁊æ reliquum:ar.in.l.fi.ff.de accep.et
obſcuꝛe loquitur ut ipſe met fatetur ſed uult di
cere ꝙ quandoqʒ ratio conceſſionis nõ vᷣpẽdet

1

fae a 1iͦ fn
ſpecula e nngi
glü ioris on
ſeg cnonicach
ab auctoritnunb
ter.i.c. ualter
ſus ierno et
mulns lolis is.
iαzXHͤ.1
notancl que ſon
inerboad di
in no Eifferat
multa ge prebe.
do gea doc. quat

Faf potenunt Drin

iſtidno meſes ⸗
huiſoſinnuiſſa
giccs ꝙy hole ce
hec oſtimtio iſdh̃
te inuit hocie
dicis ipo facto ſi
excomunicani er iſt
ob nori. Avert
goc. hic ſup ter. q
ſunkols ut cliitt
misſi boc ei paſſn
ma fuit gl. fa ehn
im gali mroneſ⸗
nneſiü ſͤbockepif
thnt ipo fzcto ien
de leto Xc. ſy goff.
ine e nbi nidet/
li i.pacii Pleri
Olinc. e placnit d.
pe Inno. Pfnii ſr
ige Ho. bic riee
ge religioſis ſed
1 do.an ſinph tran
chals ſuit ElineD

aonmug,,
Nohhit inc
Zunnfii detn

ten and

von in cnſt
e rchhioſed
popcarmi ufanni
rinlegiſconeſſ Adi
Cgneſtoneer Bi.
vſi cece bi ief
Imnmmis popn leſſt
gin pmnſtani ſir
nlegi poſnoi
rmint Gul,
Nrenciuragnon
RAdga doſtezac
Egnumulehun
fone iſisegane
lalli ſwcioerwne
legii ddiäconceſ
ege Conecſſt concel
Unlia verbet une
laenendi ad polno
Uitſocn puabrind
redemite erglcbuf
iciteligeucena.
Snil ut nöcnidunn
panſegiiilsicl
Nrei fin h h
bustonimotenſi⸗
painie uithi c⸗
lppbeeii ſomnirt⸗
aaßimniſ
vli bononigſonin
enngruithn ſl
A inſtn or
legie nſtq ni
dio enctide
lorunmmlcie,

. Chbane,
r ocun lit
ne finnor

v/

a futuro qnqʒ ſic:ut.s. Aduerte qm hec faciũt
ad qonem nõ. quã. poſuit gl.iĩ cle. dudũ de ſepł.
ĩ ueꝛbo ↄfeſſionẽ.ubi dat᷑ pĩas fratribꝰ abſoluẽ
di ita tũ ꝙ non hẽant apliorẽ ptatẽ qꝙ; curatis
pochialib ſit a iure ↄceſſa.qrit ibi nunc gl.an
epo reſtrigẽte patẽ ꝑochialiũ in aliquibus que
ſibi reſeruat uideat᷑ per conſequentiam ĩſcripta
pas fratrũ:et det᷑minat ibi gl.ꝙ ſic ſʒ certe du
bitari põt de illa defminatione:et potiꝰ teneret
oppoſitũ ꝑ pᷣdicta. Itẽ ꝑ vba illiꝰcle.ubi papa
dat pfatẽ fratribus tantã quãtã a iure ẽ cõceſſa
curatis ſaceꝛdotibꝰ: vñ põdeꝛa vbũ a iuẽ ⁊ tpᷣs
ↄceſſiõis.ueniũt g oẽs cãus pᷣteꝛ illos quoſ iuſ
penaliter reſeruauit epis papa ãt non hũit ibi
reſpcctũ ad ↄſtitutões epoꝝ q̃ uariant᷑ fᷣm loca
et tpᷣa et ĩ facto cõſiſtũt:ar.de Oſti.c.i.li.Vi.cũ
ſi. et nõ. bene predẽa. ¶ Mõ ultiꝰ ex tex. ꝙ ſtu
diũ theologie dʒ eẽ magis pᷣuilegiatũ qᷓ; ciuile:
faẽ ad nõ.i.c.frat᷑nitati de cle.nõ reſi.et ĩ.c.ſuꝑ
ſpecula de magiſ. et credo poſſe attẽtari ꝙ ſtu
diũ iuris canonici nõ excludat᷑ ab h̊ fauore qa
ſcia canonica eſt ꝑſ diuie.Eſt.n.iĩ mlłiis extracta
ab auctoritatibꝰ noui et ueteris teſtamẽti ut dicẽ
tex.i.c.qualiter et quãdo de accu.ut patet ex ip
ſius iſpectiõe et maxie ĩ decreto hĩc appellat᷑ in
multis locis ius.diuinũ ut ĩ.c.nimis de iur̃iur.
et. c. i. ge iura.ca. ꝙ ibi.nõ.¶ Vltimo nota mł
ta notanda que ſonant in perſonatum ut patet
i uerbo ad aꝛchidiaconos:et quid ſit perſonatꝰ
et in quo differat a dignitate uide ꝙ dixi ĩ.c. de
multa de prebẽ. Expediã primo gloſas applicã
do dẽa doc. quatenus ↄgrue ad illas applicari
Fc:& poterunt Drimo igieqro quãdo iĩcipiũt currẽ
iſti duo mẽſes de quibꝰ ĩ tex. ſolu.gl.ij. ꝙ a tpe
huiꝰↄoſtiaitioõiſ ſen publicatiouis:et iẽd tʒ gl.pe.
dicẽs ꝙ hodie ceſſat iſtud tpᷣs duoꝝ mẽſiũ:cuʒ
hec ↄſtitutio iã dudũ fuerit publicata et ſic aꝑ
te inuit ꝙ bodic ſtudẽtes ĩ his facultatibꝰ iter
dictis ipo facto ſine expectatione alicu tpᷣiſ ſũt
excomunicati et iſtis penis et alijs hic ↄtentis
ob noxij. Aduerte tñ latiꝰcolligẽdo ꝗᷓ ſerlbunt
doc. hic ſuꝑ tex. qꝛ mã ſparſiʒ poſita ĩgerit diffi
cultates ut dixit tex. S. in ꝓhemio hꝰ cõpilatio
misli bot eĩi paſſu tres reperiũt᷑ opi.pᷣncipaleſ pᷣ
8 ma fuit gl. fa ẽ huic ꝓxia.nã dixerũt qdã ꝙ oliʒ
Fm ↄciliũ turonẽſe aſſignabat᷑ iſtud ipᷣs duorũ
mẽſiũ ſʒ hodie ꝑ iſtũ tex.hoc fuit inouatũ et ſãci
thᷣut ipo facto icurrãt excõicationẽ ꝑ tex.ibi ut
de cet᷑o ⁊c.ſʒ goff.nõ placuit h̊ opi.pꝑ iſtũ tex.in
fine lr̃e:ubi uidet᷑ ↄſernare illud tempus ut pʒ
ibi .. ſpaciũ pᷣſcriptũ ⁊c. ⁊ h dictũ Goff.tenuit
Vinc.⁊ placuit Inn.ſed in.c.nõ magno tenuit

ipᷣe Inno.pᷣmũ.ſ.ut hodie ſit factũ inouatio:et

idẽ HMo. hic rñdẽs ad iſtũ tex.ĩ fi. ꝙ nõ loquit
de religioſis ſed de ſecularibus clericiſ: :Jo. an.
2z do.an.ſimpłꝛ trãſeũt recitãdo Tertia opi.prĩ
