Scðo nõ.ꝙ clericus ĩ mioꝛibꝰphẽdo matrimo
niũ nñ efficit ihabił ad ordies maiores imo mõ
tua uxore põt redire ad clericatũ. Tertio nõ.
caſũ i qꝰ ꝓfeſſio ualʒ facta ꝑ ↄiugatũ ſinc ſeſu

—

uxoris ſi uxor cõmiſſit adulteriũ et u? ꝓbare h

lr̃a ꝙ ꝑ adulteriũ notorium ſine alia ſnia puat
adulta iure fuitutis ꝙ hẽbat ĩ marito et ſic pꝛo
pᷣa anctate põt adulta deſeri a marito ge ꝗeuið
bo. gl.ĩ. c.fi.de adul.et qð ibi dixi
ibi publice fuit adulterata: nõ. gl.iſcto texiq; ſi
cut põt ĩtrare maritꝰ religionẽ ex quxõ ↄmiſſit
publice adulteriũ.ut h̊ ⁊ i. c.ꝗgatoſa.xxvij.q.
ii. ita põt ſe facere ꝓmoueri ad ſacros ordin ſ:
et nẽ mihi ꝙᷓ; h̊ ſit tex. dictũ Inn. j. c. ꝓx. ubi
diẽ ꝙ k maritꝰ adultere poſſit ea iuita itrare re
ligionẽ nõ tñ põt ea iuita ꝓmoueri ad ſacros
ordies et redit rõnẽ diuerſitatis qr adulta pot
here inr̃imoniũ pꝰmortẽ ĩgrediẽtis religioneʒ
ſz uxor ordiati ñ põt phere mr̃imoniũ pꝰ mor
tẽ ordiati ut i.c.qꝛ ſũt.xviij.di.et xxxij. di.c.ſe
riati:uñ cũ compellẽtur ad ↄtinẽtiã fuandã p*
mortẽ mariti ñ põt h fieri ſine ſno ↄſẽſu ſed ceꝛ
te ̊ rõ mihi ñ płʒ qꝛ iura alł. ꝑ Inno. loqnunt
qñ maritꝰfuit ꝓmotus de ↄſenſu nxoris nonẽ
tis otinẽitã. nã illud notũ ſolenniʒat᷑ ꝑ ſuſceptio

nem orginis mariti/qꝛ cum ſint una caro mari

tus coĩcat actiõeſ ſpũales nxori:ut ẽ nidre i ma
rito ↄhẽte compẽnitatẽ nã ex tali actu Et uxõ ef
ficit᷑ cõmat᷑.xxx.q.iiij.c.ſi qs ex ↄiugio et nõ.in
c. maritꝰde cogna.ſpi.et hͥ cadem diſpõ ẽ ĩ uxo
re igrediẽte religionem. nam ex q uouit nõ põt
apliꝰphẽ mimoniũ cẽt p mortẽ mariti: ut nota.
doct. S. e. c.cũ ſis:ſj ubi nxor adulterata n ↄſen
ſit ꝓmotioni łigreſſui religionis bñ põt Sbere
pꝰmortẽ mariti qꝛ ñ põt diei notũ ſolẽniʒatum
ex qꝰ nullũ emiſit. Et ĩ fi. gl.? de h nide bo.tex.
et. gl· ĩ. c. ſi cuiꝰ. Hᷣ all.et ĩtellige ut ibi nõ.qn ma
ritꝰ cognouit uxorẽ poſtꝙ ſcinit eã adulteratã.
nã pinde ẽ ac ſi eẽt maritꝰ corrupte et ſic ꝓpi ð
fectũ ſacramẽti ũ põt ampliꝰ ꝓmoueri ad ſacꝛoſ
orgines. In gl. fi. ĩ fi. nõ. ex hac gl. iñcto tex. ꝙ

n glo i.

—,u- 9 =In=i, 12 1 raßpru e* fd Prrrse =eſanoti a H 17

/

adulteriũ mulieris iũctũ cum ĩgꝛeſſu religionis
mariti ñ ſoluit matrimoniũ q ad uinculũ: un Iʒ

adulreꝛa ꝑdat ius ꝛeſpectu ſeruitij qð hẽbat in

marito n tn ſoluit᷑ ↄiugiũ q ad uiculum S

dubitat᷑ ĩ qꝰ ↄſcia ꝛemoꝛdebat iſtũ ex q mulier
omiſeꝛat adultiũ.erat.n.libeꝛ a fuituteallins.di
cit Goff. ꝙ moucbat ex eo qꝛ uxoꝛ ſupſtite fe
ceꝛat ſe ꝓmoueri ad ſacꝛos oꝛdies ſine illius cõ

ſẽſu: ſʒ ceꝛte h 20 ñ ẽ efficax: qꝛ ut. S. dixi ex quo

uxoꝛ publice cõmiſit adulteriũ ꝑdidit fuitutem
quã hẽbat iĩ marito ⁊ ſic libeꝛe potᷣat ſe facẽ ꝓ
moueri. ſcdᷣa ſo.ꝙ exceptõ cõpetẽs marito po
teꝛat elidi ꝑ ꝛeplicatõem adulterij cõiſſi ꝑ eũdẽ
maritũ qꝛ ⁊ ipe fueꝛat adnlteꝛatꝰ occulte in. H
ſo. potat eẽ bõa qꝛ adulteria cõmiſſa ꝑ cõiuges
mutua ↄpẽſatõe tollnut:ut ĩ.c.penult.⁊ ult.j.ð
adul. y adueꝛte qꝛ ſi h erat ueꝝ n debriſſz
itraꝛe ꝛeligionẽ ſʒ poriꝰꝛepeteꝛe mulieꝛc:⁊ ideo
dat᷑ tertia ſo.ꝙ fruſtra timebat h̊ ↄſciaʒ:uel dic
ꝙ h feceꝛit ut ageꝛet ĩ mõaſterio maioꝛẽ pniam
qꝛ fuit cã ꝙ nxoꝛ adulteꝛa tranſiuit ad ſca uo
ta qͥd ãt ĩ marito qui effectus ẽ papa uxor̃ igno
rãte nunqͥd poſſit repeti ꝑ uxorem ſiẽ repetii is
qui ĩtrauit ?ligiõeʒ ł feẽ ſe ꝓmoueꝛi.doct.dicũt.
ꝙ ſic ⁊ ẽ gl. nõ.i.c. ſi quis pecũia. xxix.di.q et
tꝛactat quis erit iudcx ð papã ĩ h̊ aꝛtic.? nõ.eᷣx
illa gl. qꝙ; ↄingatus ẽ habił ad papatũ ct uxoꝛe
ignoꝛante ⁊? non conſentiẽte.

i Sũuma ut. S.i. c. p
£ nientes. cedẽti.ł alter ⁊ ſic

Vxoꝛ n põt ꝛepeteꝛe maritum de cui

ſicẽtia religionẽ ĩtrauit ſi pꝰ igreſſũ non ↄtinuit

lʒ ad ↄſentiẽdum ſeu ad dationẽ licetie dolo fu
it ĩducta.pꝰnarꝛat factũ:ſcðᷣo dat iudicẽ ibi quo
circa¶ ¶ Mõ. pibi finito ꝓbationis ipᷣe ꝙ cõ
ingatꝰitꝛas ꝛligionẽ ð cõſenſu uxoꝛis hʒ limuʒ
pꝛobatõis tẽpus.non eꝛgo tenetu⸗ ꝓfiteri in iẽ
poꝛe bꝛeuiori.ſeeꝰſi iuita ſpõſa de pnti itraret:
ut in. c. publico. S. eo. ¶ Scðo nõ. ꝙ cõſenſus
mulieris ꝑ dolum extoꝛtus non ualidat profel
ſioueʒ mariti ut hic ſatis colligitur a contꝛario
le:⁊ ad hoc tene menti iſtum tex.qui ad hoc ĩ
ducitur peꝛ doc.S.eo.c.ex ꝑte:? dixi i.c.i.S.c.
⁊ ex hoc ⁊ ex tex.nõ.qꝙ dolus ĩ ſpũalibus non
ſempꝑ ẽ licitus. excuſatur. n. quando quis iducit
ad melioꝛem uitaʒ qꝛ tunc ꝓpe non ẽ dolus:ut
in. c. cum dilecti quod me.cã.ſecus ſi adducitur

ad ꝛenuntiãduʒ ius ꝓpᷣnʒ ſen ut ſubeat piptũ
piculum adulterddt E N nõ. ibi pᷣſoitos exo
ꝛauit aꝛ. ſatis. bonũ ꝙ mulieꝛ quo ad materiam
hꝰti, excuſatur ab ignoꝛantia iuris:ſi ergo mu
lieꝛ eſt certificata concedendo licentiam ma:ito
oʒ igꝛedi ꝛeligionẽ.ex darione gꝰ licentie abſqʒ;
alio noto continentie põt compelli ad igꝛedien

religionem ⁊ ad h̊ iduxi iſiũ tex.i.c.i.ð. co:

Nitrio nõ. ꝙ igreſſus piugis a pᷣncipio iuali
dus ualidatur ipo facto ꝙ nxoꝛ perdit ſeruitu
tem iĩ marito:ex quo infertur ꝙ uxoꝛe mortua
maritns prius non reuocatus monaſterium exi

2ꝛc non poteſt. C In glo. iij. ibi teder cõtracins

Dolg

a erin hoiut ſus
in DK ſo ⸗ gi
t 2 eKD
efit n e ner

er
co 60 ſrci ſa iiß⸗ frinm ic⸗

ſotortint NORe⸗

onee esccies .
laniitti n oi,
geartſoneſbi oen:
S cioſns ouenier
ſiconn /yſ tiigi ane
geſi oſt in i iin ln⸗
Goihb altinigl lun ſ 4
ſat iasaſb hln lollu
iſtinixrA4t oàα
Itcplr ornian obflani⸗⸗ r ſtin ¹
leaſt igonl n niaſtnüſuſchi
ſonerbtnihiosbledu Naugtdo
õ
Nichn ten bis itſii ſ
terü nonrbigreſsteriſitanc
riũ potera teſiſleſt iſtc uat earc tacch
re niſi uciſ ſaluid gl or gad dcut upe
nuri en a eſtone hlene it
ultner ohmn len oil fit den
i pfeſſoni lni niaſtno nin.
odeengulſtagnt⸗ ſgaſi.
nicck no hie niiz go ſczac finan ⸗

ſ nmſti int Ccuta adulcene Olugis mutna
latoe olint eccit iainragi Utergz fen

i ſecnloſccſtisiftet Ornisitenitfig

„

iic eni fer opeſnio ci adhtcioſihne⸗
V
iſemmnit lhni f eipl⸗ ucd
neiſpchnim en
Gſimunt omniſſſer dalligii
ſtnigone peſi llmi wine

li iurisſ
no. nimno ſcſ

☚
d.

ucni un HH

Certinöſten nnoue
fu cignme allrn minn “W
nc 1 munivnlfimsc mnur o⸗
ſ mt oſſtmmipunnminmi
miinuit igiig / ir mmna n ai
ſcteglnoicſ lsrnſn /nt e

um qus eit ider apzibnnc e r
addg augeus babliad gann antor
dNnCtſener.

erdes Sitandcch

RRN N
Vensgiwecrnctun
can tigoniinnip ſinmnnm
Bd dnnidunſenn gionelcoe ci

it dvcn ran iiſcd, Anphtibign
anuſ ſirt inio gboro iofhe i

ſed aduerte: qꝛ ar. potius in cõtrariũ colligitur
ex iſto tex. nã hic papa expᷣſſe dicit maritũ non
modicũ ðᷣliqſſe ĩ co. ꝙ captioſe ⁊ doloſe induxit
iſtã mlierẽ ad oſẽtiẽdũ ⁊ ĩ fi, tex. inuit ꝙ ſi muli
er iſta otinuiſſʒ potuiſſet maritũ repeter̃᷑ nõt ob

ſtate cõſẽſu ſuo:qr ille ↄſẽſus nõ erat ualidꝰ ex

quo goloſe fuit extortꝰnõ enĩ ẽ uex ꝙ ſubicit ĩ
gl. ꝙ ſi iſta cõrinuiſſer fuiſſʒ audita ex q nõ emi
ſerat uotũ otinẽtie nec ꝓmißat ĩtrare religionẽ
cũ eét iuuéis. nã tetũ ↄtrariũ gl. ſenſit ĩ.c.uxo
ratꝰ.S. co. ubi ocludit ꝙ ex ſola licẽtia mulieriſ

ſibi piudicat Iʒ ex officio epi poſſit ĩgreſſuſ rfuo

cari dic gꝗꝰ ꝙ ex alio capite iſta młier fuiſſet au
dita ſi otinuiſſet.ſ.qꝛ ſpõte ñ ↄſeſit ſʒ dolo fuit
iducta ¶ In gl. pen. ibi mõaſteriũ eo. iuito nõ.
bñ hãc gl.facit enĩ ad mlias.q.ðut ſi dicamus q;
ſi reigioſuſ oucit ex eo ꝙ egerit an igreſſũ põt
nibilominuſ mõaſteriũ ſuſciꝑe vᷣfẽſionẽ ⁊ illo iui
to ꝓponere oẽs exceptões ſibi ↄpetetes ⁊ ſic ñ

tm bona igreſſi trãſeũt ĩ mõaſteriũ ſʒ oẽ ius re
ale et ꝑſonale ſibi ↄpetẽs: ¶ Scðdo facit iſta gl.
Giſter⸗ tex/ꝙ ſi religioſus ↄuenit᷑ ex geſtis ante ĩ

greſſu poſſit iudiciũ füdari ĩ ꝑſonã illiꝰreligioſi
qð i dubio ꝓcedit qn negat᷑ ualiditas ĩgreſſus.
qd aũt i aliſs caſibꝰplene nõ. ꝑ legiſtas ĩ aut᷑. cã
q fit c moacho. C. de epi.⁊ cle. ?⁊ puto ꝙ pote
rit duplex pratica.obſuari.pꝰ ut ſit in iudirio
de ↄſenſu ſuꝑioriſ.ꝛ. ut mõaſteriũ ſuſcipiat vᷣfẽ
ſionẽ:⁊ hͥ mihi plus ꝑlʒ qð ur̃ placere do.bal.in
aut. cq pall¶ In ea. glo. ibi. credo ꝙ bñ põt h̊
pticha. u oriaꝛi his qͥ pᷣmitiũt᷑ ĩ gl.nã ſi ꝑ adul
teriũ nxoris igreſſus remãſit ualidꝰ.gꝰ mõaſte
riũ poterat reſiſ ſi iſte uult exirc = acciꝑe młie
rẽ miſi neliſ ſalua? gl. ut qͥdã dicũt ut ꝓcedat qn
marit erii añ ꝓfeſſionẽ. ſʒ certe tũc qõ gl. eſſz i
util: nec opterʒ põdeꝛar̃᷑ ꝙ młr fuit ðcepta.quia

ſr 1 zvet I&ατα = zve c tgr .— 5α e

De oueiſi. ziuga

mẽr̃imõio carnali. tũc enĩ nõ ſtaꝛet ↄleſſioni piu
gis miimõiũ:ut ꝓbat᷑ ĩ.c. ſupeꝛ eo. ðᷣ eo q co
gno.ↄſang.⁊ cũ h dicto tranſeũt cõir hic doct.

ſ adueꝛte qꝛ h̊ ĩdiſtincte teneꝛe eſſet apte diceꝛe

caſũ.c.uidua..ti. ꝓx. ubi tex. apte dicit ꝙ ex
quo ↄſtat ð ꝓfeſſione alicuiꝰ tacita ul exſſa nõ
ſiat᷑ ofeſſiõi ipiꝰ ĩ Sꝛiũ etiã cũ inramẽto: P fa
cit.qꝛ ↄfeſſio tẽdit ĩ piudiciũ mõaſterij gꝰ.plene
ñ ꝓbat:qꝛ naleat ↄfeſſio cõfitentẽ nõ tam
d teniũ:ut.xiiij.q.ij.iĩ pn.⁊ ĩ.c.i.de ↄfeſi Itẽ
20. c. S. eo. hʒ locũ ĩ cau nzo. naʒ de facili poſſer
iſte ĩigreſſus colludeꝛe cũ nxoꝛe ſua ĩ piudiciũ ꝓ
feſſionis facte:iõ ĩtelligo illud.c, penul.albł. p bo
ſti. qñ iſte igꝛeſſus ſtat ꝓ igꝛeſſu ⁊ ð mꝛimõium
de oſenſu ſuꝑioris.tũc en nõ ẽ neriſile ꝙ falſũ
ofiteat᷑ ſe.ideo talis ↄfeſſio ſibi piudicat⸗
cõſequẽs mõaſterio ꝙ ꝑmiſit eũ agitaꝛe illã caʒ
⁊? idẽ ẽ ĩ mr̃imõio carnali.nã vʒ cõfeſſio ĩ pᷣiudi

ciũ miimõij:qn ẽ facta ab eo qui ſtat ꝓ mèimo

nio: ut ĩi.c.atteſtationes.⁊ ibi per hoſti..de de
ſpon. impu. J
xoꝛ maꝛitũ ꝓfeſ
Ccedens. ſũ repetere põt nõ
obſtante licentia ꝓfitendi ab ea meru

Eextoꝛta.p ptis narꝛatio.ꝛ iudicis datio:ibi q

circa. Mõ pꝰ. ex iſto tex. ꝙ ſicut ad mẽimõiũ

ptrah ẽduʒ ꝛeqrit᷑ oĩo cõſenſus libcꝛ: ut ĩ.c.cum
locũ.j.de ſponſa ita ⁊ in ſeꝑatiõe mẽimõij quo
ad toꝝ.un ut uides hec datio licentie fuit nulla
metu intercedẽte:⁊ ꝑ h.c. notificaſti.xxxiij.q.v.

Hö. 2 ar, ꝙ uxoꝛ inuenis marito intꝛãte ꝛec
ligionẽ non tenet᷑ intra? mõaſteriũ faciendo ꝓ
feſſionẽ: ſʒ ſatis ẽ ꝙ intret ut poſſit ibi nitaʒ ho
neſtã duceꝛe.ᷣ tũ non credo ðᷣ iure uexꝝ ꝑ.c. ad
aplicã. S. e. ⁊ ꝑ.c.qꝛ agatho.xxvij.q ij.⁊ ad iſtũ
tex.dic ꝙ; hic narrat᷑ factũ æ non ponit᷑ ius.ſed

rpad rr g 7* PLtzod 5

A du-l,, gigh eerrtrr e ſad* lt, a:

e. e Zenſt ueisin an pfeſſionẽ ñ War man elo n in. c. ſupeꝛ queꝛo nunquid iſte maritus botuit licite ꝛclinqᷓ
õ ewpinn eo. . ge regula.¶ In ca. glo. ibi ſz qd ſi niꝛ foꝛ ꝛe hĩtuʒ ⁊ ꝓpᷣa auctoꝛitate exie mõaſteꝛiũ. Jo.
pwbob iloa ſin e 6 depininmn nicek no. hac pticlaz glo. uſqʒ ad fienam limitat an. dicit ; nõ:ſed qdð peccanit fʒ eũ:qꝛ quo ad
prhunon ſr ſiin g multĩ iura dicẽtia adulteria piugis mutua ↄpẽ ſe ⁊ ſui pᷣiudiciũ potuit mõaſteriũ intraꝛe:uxor
nc Mbleoo. Eiln d töe tolſi ut ꝓcedãt illa iura qñ uterqʒ remãſit m potuit eum iuitum de mõaſterio abducere ⸗

i ſeculo ſecſi is q fuerit ↄtinẽs iĩtrauit fligionẽ h nltimu, tʒ h̊ Inno. ſz primuʒ dictuʒ Jo. an.

amnad me,0,

tuc eni ñ fiet ↄpẽſatio cũ adlterio ſubſeq̃nti:rõ
q; iſie mutauit ſtatũ ⁊ n ẽ ãpliꝰ ſui iuris.fac.l.ſi
ex ca. . papinianꝰ. ff. de mino. qnimo.ſẽſit gui.
ꝙ ſi marit omiſiſſet 2. aditeriũ z poſtmõʒ ĩtꝛaſ
ſet religionẽ ñ opẽſat᷑ adulteriũ ↄmiſſũ an ĩgꝛeſ
ſuch iſte mutauit ſtatum ⁊ eſt effectꝰnouꝰhõ. ꝙ
dicũ n uf̃ uex: qꝛ nõ potuit mutare ſtatũ cũ pᷣ
ſuditio mulieris cũ an igreſſũ fuerit uxori ius

.

acqſitũ replicãdi ðᷣ adulteꝛio mariti S exceptõeʒ

non nidet᷑ uſq;q̃qʒ neꝝ. = cõtrarium apꝑte ſentit
Inno.i.c.quidam.s. eo. ꝓbat᷑ ꝛõe nõ eniʒ põt

maritus uxoꝛe inuita emitteꝛe m cõtinẽtie
ut in. c. una ſola.xxxiij.q.v¶ Itcʒ maritus iſte

multum peccauit uxoꝛẽ deſeꝛendo aut dando ſi
bi cauſaʒ adulterandi: ut ĩ.c.ſi tu abſties.xxvij.
q.ij.ꝗꝰ.ut non pſeueraꝛet ĩ peccato ⁊ ut mlier
nõ incidat in adulterium licite potuiſſet pꝛopa

blicat. ⁊ ipe oↄmiſit ante adlreꝛiũ. queꝛi᷑ nũqᷣd
note exiꝛe iuito mõaſterio ſi ↄfitet replicatõe⸗
e tesetNn mlieris ? dicit q; ſic. uũ h̊ cãn ſtat᷑ ofeſſioni
gicionen ? ,. AM . icit ꝙ ſic. uñ h̊ cãn ſtat᷑ ↄfeſſioni ma

i: z neiat iĩ piudiciũ ꝓfeſſionis ðᷣ quo dicit ca

„ „ . — . „ — . 9iſt. .
z. n replicadi 1 auctoritate exire: uũ hic in nullo nõ. marit iſte:
guumniteih0 ſtacn enn adulterij ppi: 7 5 ſatis ſẽtire uẽ hoſti. hic ͥ for qꝛ hitum reliquit. In glo.ij. ibi ⁊ ſic ꝑ pᷣmum
ien us hoi “ e h mat hac.q.ſatis utilẽ. pone q; maꝛitꝰqᷓͥ ↄmiſeꝛat 2 ultimum. nõ. bñ iſlam glo.qꝛ facit ad młta ⸗z
P ulam dbig n n adiieriũ ĩ ſeculo traſiuit ad religioneʒ repetit᷑ a collige ex.ea ꝙ ꝑ extꝛema colligitur Mn iungz — —
e , . . . . „ „ 5 —— . . . 2 Er .⸗ ⸗ 5 r
erg mieꝛe ipſe excipit ö adltcrio illi mlieis ipſa re facit h̊ ag ꝓbãdũ pᷣſcriprõnẽ ut pꝛobata poſſei ? iet

ſione in prin.⁊ in fi.pꝛeſumat᷑ ꝙ quis medio tẽ
poꝛe poſſederit:tʒ gl.xvj.q.iiij.c.uolumꝰ.⁊ ple
nius de h̊ꝑ Maꝛ in. 1 celſus.ff. de uſucapi.
he Scðdo nõ.glo.iuncto texſq; agens certuʒ quid

—

ſͦ eſſe i. c. penult. de ꝛap.ſecꝰ dicit ubi agitur de

n metum non preſumit᷑ ex tacit᷑nitate ſequẽtis

y

6 Oaα er ri

& gnl-

eear rno . Bene 32

Barete z=⸗ Laig- / è — A. g -

„1 vct

rſs ,710

— — 1 4
latd n —ſr fry & Ur g rrimnali

4 u ſivalag las-.
leo⸗

2 2 FP E.

tpᷣis ↄſentire ? purgaꝛe metũ qð itellige niſi ĩteꝛ
ueniat aliqs actꝰ poſitiuꝰ pmi actꝰ approbatinꝰ
.l. ij. C. qð me. cã ? pulchꝛe ꝑ Inn. i. c. ſuꝑ h ð
renũ.Et ĩ fi.gl.doc.uident᷑ h̊ uelle ꝓfeſſionẽ iſti
us uiri nõ ualuiſſe qꝛ cũ uxor ẽ iuuenis ðbuiſſ
itrare religionẽ uel ſalti emittẽ uotuʒ ↄtinentie
quoꝝ neutꝝ hᷣ ĩteꝛuenit. cũ gꝰ expᷣſſa ⁊ libera li

centia nõ ualuiſſz foꝛtiꝰ nec coacta. Sʒ adueꝛte

qꝛ h̊ ar. eſt õ nõ.i. c.i.⁊.c.uxoꝛatꝰ.S.e.nã libeꝛa
licẽtia naluiſſet ĩ piudiciũ mulicris q;tũcũqʒ nõ
noniſſet: nõ.ĩ iuribꝰ palle. vñ mulieꝛ met h̊ repe
tebat uiꝝ ⁊ ſic fuit h̊ audita nõ ex eo quia non
uouit:ſed ex eo quia per metum conſenſit ⁊ iſte
eſt uerus intellectus huius.c.

Abbas. .
2 . 6 xor pꝛofeſſi
J S uificauit. que deann uiꝛ0
liectiã ꝓfitẽdi nõ ↄpellit᷑ ĩgꝛedi religio
nem ſi oↄtinẽs ẽ ⁊ nõ ſuſpecta.prio poit mlieri
qrelã:fo dat iudicẽ ibi quo circa. 6:prio
ar. ꝙ pᷣlatꝰ iĩferior epo nõ põt ꝓprio iur iꝑtiꝛi
guctoritatẽ ĩ diſſolutõe mr̃imonij ẽt cꝗ religiõiſ
7 ̊ tʒ Inn. expᷣſſe ⁊ facit hec lr̃a ĩ ar.ĩ eo ꝙ de
canꝰ h̊ fecit tanꝙ; geꝛẽs uices epi ꝓ h bo. tex.ĩ
⁊c.ſi uiꝛ ⁊ uxoꝛ.xxvij.q.ij cdo nõ. ĩ v. quo
circa. tex. ualde nõ.ĩ mã ꝙ ſi maritꝰ itrauit reli
gionẽ uxore ↄſẽtiẽte ⁊ ↄtinentiã uouẽte ↄpelli
põt uxor ad itrandũ religionẽ lʒ niuat ↄtinẽter
ex q ẽ talis etatis ð q̃ ſuſpitio ĩcõrinẽtie hr̃i pĩ
iʒ a pᷣncipio nunqꝙᷓ; ↄſẽſerit ĩgreſſui religiõis:ita
ſing. ꝓbaĩ ̊ a orio lre:ſecꝰ dic ubi nõ nouiſſet
nã ⁊ tũc hr̃et locũ.c.i.S.eo.⁊ qð nõ. gl.i.c.uxo
ratus.e.ti n glo. i. ibi ꝙ ſatis bñ põt dici ⁊z
ꝑ boc vr gl.vecedẽ a dictis pᷣcedẽtibꝰ. hoſti.di
ſiinguit ꝙꝙ aut uxor ſolennit᷑ uouit aut ſimplicii
aut nullũ uotũ emiſit.prio cãu ↄpellit᷑ itrare re
ligionẽ ⁊ ꝓfiteri.ĩ fo ⁊ tertio nõ ↄpelli: ſʒ ma
ritus poterit ſibi reſtitui.ſʒ aduerte qꝛ licʒ Jo.
an. b ſimplx recitet hoſti. ⁊ trãſeat tñ aliud ſẽtit
i. c. ex ꝑte. S. e.ubi in diſtinctõe poſuit ueꝝ intel
lectũ ad iſiũ tex.quẽ h̊ ẽt ponit Nin.dicens/q;
ſi mulier dedit tin licentiã æ nõ nouit tũc ex offi
cio iudicis reſtituit᷑ ſibi marituſ ex quo inuenis
ẽ ⁊ ita loquit᷑.c.i.S.e.ſʒ ſi ꝓceſſit ad notũ ↄtinẽ
tie nõ dʒ ſibi fieri reſtitutio:ſed dʒ opelli ad in
trandũ religionẽ:ut de directo ẽ h̊ caſus a otꝛa
rio lr̃e ⁊ h ẽt uoluit Cal.in.d.c.ex ꝑte ⁊ dixi in
.C.i. S. eo. ĩ diſtinctõe: æ h ꝓbo rõne.naʒ ex quo
mulier uouit otinentiã q;tumcunqʒ ſit iuuenis

tenetr᷑ notũ obſeruarecũ notũ ex poſtfacto ſit ne

ceſſitatis ⁊ obliget quẽcũqʒ poſt pubertatẽ.non
ge dʒ ſibi reſtitui maritꝰ cũ nõ eſſet alið qꝙ; ipoſ
ĩ ꝓmptũ piculũ vᷣtrudere.⁊ ntꝝ iſto cau teneat᷑
illa mulier ꝓfiteri an ſolũmõ eſſe in monaſterio
dixi in. c.i. S. eo. dic ut ibi.⁊ ſatis põt ĩ h caſu

dici ꝙ ñ opellit᷑ ꝓfiteri ex qñ cꝛat mulieꝛ ⁊ ũ ccꝛ

tificata:nec miꝝ ꝙ cõpellit᷑ ad id qð ñ ꝓmiſit:
qꝛ h̊ ueit acceſſorie a ꝓmiſſionẽ pus factam:
Itẽ ñ cõpellit itraꝛe:ut ſict ibi ĩ caꝛccꝛe:ſed po
tius nt honeſte uiuat ⁊ turpitudinis ſuſpitioneʒ

5 . S — fe SIleg- 2 5 , 4.
. W a Hrt d, 7 . AIE V2

¶ Ge one: ſi. oing

e iĩ recõciliãdo.

cultet gri.c. de hnciero xxri. ai.
ultera quaʒ
udemus *maritus ⸗R
aꝛe nõ uult ad agẽdũ pniam in aliquo
clauſtro collocat᷑ h.d. Cõis diuiſio:ſcdᷣa ibi mu
ieres. ¶ Mõ. qð ꝓpt᷑ adulteriũ mulieris licite
ſeperatur mr̃imonium q* ad toꝝ remanet tn ip
ſũ mrimonium q ad uiculũ.xxxij.q.vij.c. licite
Scðdᷣo nõ.ꝙ ſeꝑato mr̃imonio ꝓpt adulterium
cãnale nõ tenet ↄiũx qͥ ñ deliqt peccatẽ ſibi re⸗
ciliare ẽt pꝰpniam ꝑactã. ¶ Mertio nõ. ꝙ mari
tus Iʒ ad ſui iſtãtiã fuerit ſeꝑatũ mr̃imoniũ quo
ad toꝝ põt tñ nihilominꝰ uxorẽ ſibi ĩuitã reuo
care ſeu recõciliare ⁊ ſi ẽ ↄuerſa.i.emẽdata ma
ltio nõ offm iudi
cis eccleſiaſtici circa adulteraſ a maritis relictaſ
iploradũ e oen clauſtro cũ mulieribuſ
religioſis. n glo. i. ibi ſecuta ſnia. nõ. gl. ꝙ
pPpr adulteriũ ct notoriũ ñ dʒ maritus ppria
anctoritate reliqre uxorẽ ſed debet expectare ſẽ
tẽtiã eccleſic et doct.h̊ tranſeant tn gl. apte ſe
tit Srium ubi latiꝰ h diſputat ĩ.c.fi.de adul.uið
Iʒ ꝙ data notorietate delicti neceſſario n expec
rat᷑ ſnia eccleſie et eãdẽ ſniamtʒ Inn. i. c. iqſitio
ni. . de ſen. ex. ⁊ uide qð latiꝰ dixi ĩi. d.c.fi.? płʒ
mihi opi. Sria. ſ.ut ſnia ñ reqrat᷑ qꝛ bʒ hanc fſa
cultatẽ a deo.xxxij.q.i.c.dixit facit tex.cum gl.
i. c. qꝛ agatho.xxvij.q.ij.⁊.c.ſignificaſti.j.de
dinõ. In. gl. i. v. cũ religiof ĩ fi.h gl. ur uelle ꝙ
tex.iſte lõtur ſᷣm diſpõeʒ iuris ciuil ut fiat iſta
collocatio in monaſterio qn fuit actũ criali᷑ ⸗
mulierẽ. ſecꝰſi fuit actum ciuilꝛ. Et ex h itellectu
nõ. unũ ad ꝙ nõ ſolet allegari iſte tex/qð coraʒ
iudice eccleſiaſtico põt laicꝰ accuſari de adultio
ẽt crĩaliter ⁊ ꝙ iudex eccleſiaſticꝰ pot ſalti rſpec

tu mulieis iponẽ penã legalẽ detrudẽdo mulie

rẽ ĩ monaſterio priũ tʒ Inn. i. c. tue de procu.
ubi dicit ꝙ licet eccleſia poſſit adiri ſuꝑ adulte
rio quando agitur ciuiliter qꝰ ad ſeperationem
tori ſecꝰ tũ ſi crialiter agitur ad penam ltimam
infeꝛendam ⁊ pꝛo illa opi. facit ille tex.? canon
in. c. lex debet. xxxiij.q.v.ſentiunt pe.⁊ ab.hic
2 Jo. an.i.c.fi.de fo.compe.li.vj. ubi dic nõ.
ꝙꝙ adulterium eſt de foꝛo eccleſiaſtico dũtaxat:
cum agitur ad ſeperationem tori.i contrarium
tamen adduco. c.i. ð offi. oꝛdi. et. c. ð benedicto
xxxij. q.i. Iteʒ cũ mr̃imonium ſit ſacꝛamentum
peccãs contra illud ↄmittit ſacrilegium ut etiaʒ
ĩnuit tex. iuris ciuilis in.l.quis. C. de adul.ſed
ĩ crimine ſacrilegij poteſt adiri tam ſecularis ꝙᷓ
eccleſiaſticus:ut ĩ.c.cũ ſit gñale de foꝛo compe.
ubi latius hãc.q.exaĩo:hec tñ lec.gl. nõ ẽ cõis
unde do.pe. æ abb. tranſeunt ad aliuʒ itellectum
dicentes ꝙ per iſtum tex. non imponit aliqua
pena mulieri: ſed prouidetur hic ut mulier col
locetur in clauſtro: ut honeſte ibi uiuat unde gi
cunt ꝙ iuita mulier non poteſt collocari in clau

ſtro ĩ caſu huius.c.ſed qñ ageret criminalit co

ram iudice ſeculari tunc inuita detrudetur: uli
aut.ſed hodie. C. de adulte. unde ponderant H

ijnmigui ena
ſavt nimmni urt lumn n
irbtiicM ldh A.nſti
mula/lnſirie naſtnio ni 1
lun n ſne nſeno ile ter ſa
icetonſßſ gerci nine imt
Connſone ne gtes ſnap dotunn appn
Iisſiqvos bettertag dSmonaderio ſi
baſderos: d arernes ve pres an
Noſteio atorda pi parentrus. no enl
paretibns oig appiicit moaſteno vti
igo.? ſc unliunsenurio moretn
ter clil nr iat go al her
plus placetqy nonmngamopi i
h bode nunt ti mcnr f in
nt ottunumn u h dh
. n ſebinwrai iu⸗
1one gyr nyniſeraclmno nani ge
ric ceenpiin n Nunt fae
ciuor.reli.

Gum. ingesle
Pnimi Arſoanmrcon
ſone pſicrafer Aerün Pri
uennanonl feia ſurn D
blinq; nn ſpbaicſt o⸗ i
1open gualtoſ Pelino bpj

l
ligioſs In diſenn nn Mentrt
Pyi aditnii wet Keine d
nnihrmiitttnannm⸗
enialiſcahcha, mmſentmi gagri
er Mum in baiſricgeninh
gcun wmnur gii heſ v ine
ni fuanlſe eil ſing ni iin
iſcelner eui olu⸗ nigefegg
mion u ſu ſin inimrer Hy lrt,
tni o ſ qiccttun trang.
c agrdo Nell gi ec iglitaſiſde
i Agidätokiid uincleg
Noer ddd isonfunfiniſ
Oocmddndhen Snir d5
miciKeifiumin agitden
rindnirenknſer
pdice acdiſttodilie ainietin
aciiim ?iter aciſteſſii ift

mmls poe ni elge men ie
fei muſtnd iniß Imicn⸗
idorgyhla ceſtn pofttn n
terad Genunn
Apenanhinn
ſacttile tet tnnt

ſtantes A
iwideni

ſio unco gim eul B
n dt iſtaiaite Hin

feendamt wilnchi
deder Nbid
ngenlein 1 Cne.
Arlciunckdeſo

Cum agmr ad ſchenliel

15 Offl.
oC10fid
umnuladi inmm

Hecve ails iNlhn

ilegii po
ſancol eec

nt i.
aukſiſtlloll auiotafiin

pon

ſcent 1 run

ſeriſalpo Pokt

mann uſton

ſont l

M

d holl.

eceſaſie⸗ umn
onentonti ron
orhetöͤlceti
üm iunn
cionen
Arzo eninteiolu
min⸗ gmünt nerg
nnene
urſen
4 ebwvcnne,
wieh⸗
rſelenun
hie en n iht
ne do etanuum⸗
3
Ee unn
g0 eci

enfn Gan

.

cnnant

cun iu ne c d n

aubois,
ſroici cun m
1

iun micrmnh

—

, S „O — le ÜSD Juh . .
2=ðòð

uerbũ collocare.ñ.n.dicit detrudẽ. hoſt. poſuit
aliũ itellectũ dicẽs hic ſtatui nouaʒ penam ultra
diſpoſitionẽ iuris ciui. nã tm ius ciuile mulier
n põt ꝓfiteri.. biẽnũ ſʒ fm iſtũ tex. ſi maritus
moitꝰnõ uuſt mulierẽ reciꝑe põt ĩcõtineti collo
cari i mõaſterio ? ꝓfiteri poterit nec licebit ma
rito illã ð mõaſterio educes iſte itellectꝰ mihi nõ
plʒ:tũ qꝛ ẽ pindicialł maritis.tũ q quodãamodo
corrigeret diſpoſitionẽ iuris ciuilis un puto qð
iſte tex. nõ ꝓuideat ĩ cãu illiꝰ aut. ſy hodie nam
ibi ipõit pena detruſionis iſtituta accuſatiõe cꝛi
miali mlierẽ h aũt ñ apparʒ ð accuſatõe cria
li. Itẽ h fit collocatio ad peitẽtiq pagẽedã et nõ
pᷣncipalꝛ ad penã:quare dico ꝙ qticũqʒ fuerit
actũ 3 mlierẽ adlterã ex qꝰ ẽ mlier zlicta a ma
rito ꝓpt adlieriũ ꝓcedit diſpõ huiꝰ tex. ut iuᷣx
ecchiaſticꝰzc. ne iſta ĩcõtinẽter uiuat i ſeculo ⁊ ſic
ut pcidat᷑ mã delinqᷓndi dʒ eã collocaẽ in ali uo
mõaſterio nõ tn ꝓpt᷑ pniaʒ:ſʒ ut honeſte uiuat
pro h adduco tex.nõ.qᷓ h ꝓbat in. c. de benedi
cto. xxxij.q.i.i.fi.? credo ꝙ h̊ cãu n hʒ locũ illa
pena iuris ciuilis reſpectu bonoꝝimã dbes ſciẽ
aut ̊ muliere ſuit actũ ꝑ maritũ ciuilit = tũc
ſepꝑat mrimoniũ q ad toꝝ æ lucrat maruꝰdotẽ
ut e. æ no.i.c.pleꝝqʒ.j.de do.pꝰdi.reſti .2. L. 8
repudijs.l.oſenſu ⁊ ſic mõaſterio nił il pot ap
plicari vn nõ ſine miſterio iſte tex. nõ fecit men
tionẽ de boniſ ſ ſi ageret᷑ õ mlirẽ crinalit ultꝛa
dettuſionẽ due ꝑtes ſuax dotium applicãt libe
ris ſi quos hẽt:tertia ꝑs monaſterio ſi ucro nõ
bẽt liberos: ſed parentes due ꝑtes applicãt mo
naſterio et tertia ꝑſ parentib us.nõ exiſteẽtibꝰ vo
parctibus oĩa applicat᷑ mõaſterio ut iĩ iuribꝰall.
i glo. ? ſic utilius ẽ marito uxorẽ accuſare ciuili
ter ꝙ, crialꝛ ut iĩ aut. H p glo. all. hec diſtinctio
plus placet ꝗꝙ; quorundam opi.nõ.i.d.aut᷑.que
bʒ ꝙ bodie maritꝰnihil lucretur qſi iura antiq
ſint hodie correcta per illaʒ aut. ſʒ n plʒ ar. i. c.
l.. ut li. nõ oreſ. ubi pʒ nxor en lucꝛat᷑ dõa
tonẽ ꝓpt nupriaſ ex adlterio mariti fac.d.c.ple
riq; de do. pꝰ diuor. reſti.
Bdum. Di cõiuges ſe achuicẽ
abſoluc:unt continetiã
pꝛomittendo ct utcrqʒ ulalt eoꝝ reli
gionẽ pfitet alter alterũ repetere non põt h.d.
In pina ponit facti et ꝓceſſuſ narratõ.ĩ fa dif
finito. ibi iraqʒ pᷣma ſubdidit᷑. pꝰ põit᷑ datio au
ditop. ' auditöiſ petirio ibi coram qꝰ. ʒꝰ ibi ad
qoͤ rei rnſio.qrto.ibi ucꝝ actoriſ rplicatõ.quto
bi tz ad iſta rei triplicati 6.p ex iſto tex.
meta ſupraſcriptõe ĩ qᷓ loqt mõiali ꝙ libellꝰpõt
Oeipi mõialẽ ubi ĩgꝛeſſus mõaſterij ꝛuocatur
i qubiü 7 plꝰc ſnia abſolutõia oↄcipit᷑ ĩ ꝑſonã
moialiſ ut colligit ex fine lre.ſi aũt ageꝛct᷑ ĩ bois
ita ꝙ cõdenario nel abſa olutio ect realis tũc di
eit Jo. an. ꝙ ſiue pfeſſus ↄdẽnaꝛct᷑ alteri ſiue
alt Ppfeſſo ſnig Ocipiẽda ẽ ĩ ꝑſona mõaſteꝛij:q̃ſi
lceꝛet ꝙ ꝛeligioſus cũ nihil ꝓpi beat nõ põt ſẽ
tentia abſolutoꝛia uel ↄdẽnato:ia cõcipiſi ꝑſõaʒ
ciſi að bñ nõ. z uide qð nõ.i.c. pochianos ðᷣ

C Be Zuerſi. ↄiug

wvV Zhetes ſic dixerũt.

ſen. exco. plene ̊ m
que fit cũ moacho. C. ð epi. ⁊ cle.⁊ aliqͥd tetigi
ðS.eo.c.ueniẽs. Nõ.2 maꝛitꝰ z uxoꝛ poſſũt
ꝓpt deũ cã cõtinẽtie obſuãde abſoluere ſe ad ĩ
uicẽ a mutua fuitute remanẽte tñ uinculo matꝛi
mõij:qð i dubio ꝓcedit ſi nteꝛqʒ trat ꝛeligionẽ
als aüt gic: ut gixi l.c. ueniẽs. ö. de ꝛegula.æ ali
qᷣd. j tẽ nõ. tex. nõ. ꝙ quilibʒ ſaceꝛdos põr

glo.? ꝑ bal.ĩ auct᷑. cauſa

dici officialis pubicꝰecclie Vlis ita ꝙ noĩe ipiꝰ

ecchie põt ꝛeciꝑe ꝓfeſſionẽ ſpualẽ de h. j. latius
9 Ié nõ ꝙ ad ſubſtãriã ꝓfeſſionis ↄingis ne

ceſſario ñ requirit᷑ licẽtia epi hic claꝛe ꝓbat᷑
7 uide qdð dixi ĩ.c.i. S.eo Atẽé nõ. ibi pauꝑuʒ
boſpitalis obſeqᷣo ⁊c. ꝙ paria ſũt ꝙ qͥs ðputet
ſe obſequio talis hoſpitalis uel obſeqᷣo pauꝑuʒ
talis hoſpitalis.nãꝗ ſemꝑ oblatio ur̃ facta hoſpi
tali ? nõ ꝑſonis:æ iducit Jo. an. iſtũ tex. ad. q.
quoridianã ut nõ ſit dria an leget᷑ pauꝑibꝰtalis
hoſpitalis uel hoſpitali:tale eni legatü ſẽꝑ uide
tur factũ tali hoſpitali æ nõ pſonis.ex quo ĩfert
ꝙ quaꝛta debet᷑ epo.ſecus ſi ſine noĩatone loci
legaꝛet aliq pauꝑibꝰ. tũc eni epuſ nibil capit ut
le. ⁊ nõ.i.c.ij. de ſepul.ubi dixi z.c requiſiſti de

reſta. ?⁊ tene mẽti h̊ dem Jo. an tẽ nõ. caſũ

4 pdito iſtrumèto põt idẽ nora t ex oꝛigiali a
,. liud oficere
4

nec uitiat᷑ iſtrumẽtũ ſi in alia ꝑpſona
loqtᷣ q; facit oꝛigiale uł iſtrumetũ ꝑditũ.ſatiſ n.
ẽ ꝙ ſubſtãtia nõ mutet᷑ ⸗ ex H ⁊ ex tex.nõ.qꝙ in
ſtrumentũ ſuꝑ eodẽ facto ↄfectũ nõ uitiat:lʒ di
nerſimode loquat᷑ dũmõ ĩ ſubſtãtia ↄuemiãt qðᷣ

Cnõ. ¶ Ytẽ nõ. ex pdictis 7 ex tex œꝙ inſtꝛumẽtũ

põt loqui in prima = in tertia ꝑſona ad h.c.qdðᷣ
aüt. de iu. pa.? dr loqᷣ ĩ prima qn notaꝛiꝰ efert
uerba ad phentẽ ita ꝙ ↄtrabens ur ibi loqꝗ.in
tertia uero loqt᷑ qn ipe notarius loqt᷑ atteſtado
tẽ nõ. ib i eo aũt tpe
tex. ſatis bol ꝙ lʒ ĩteꝛ Ohetes multa uerba hic ĩ
de ꝓceſſerit:tñ ſi tpe iſtru nenti illa uerba P oĩa
nõ fuerunt repiicata illud ur̃ fuiſſe actum q ꝛe
ꝑit᷑ ſcriptuʒ ꝓ h̊ bo.ter.i.l cũ pluꝛcs. &. locaror

boꝛꝛei.ff. oca.7 qð nõ. in. c.cũ.m. ð̊ cõſii ego

intelligo ueꝝ niſi aduerſa pars uelit pꝛobaꝛe ꝙ;

gliteꝛ fuit contꝛactũ ſ ſcꝛiptũ:ut ẽ tex.i.c.cũ io

annes de fi. inſtru. n glo.i.ibi etiam ſi non
renuiſſet uotum hec glo. nimis generaliteꝛ loqt
nam uidetur prima fronte uelle etiaʒ ſine uo
to poteſt coniunx renuntiaꝛe omni iuri quod
habet in coninge:quod tamen eſt falſum:ut pꝛo
batur in.c.tua de iuꝛeiur.⁊.c.ueniẽs.S. ð regu.
ubi dixi ⁊ ſenit hic Inno. qui dicit ꝙ ſine cau
ſa continentie non poſſunt maritꝰ 7 uxoꝛ ſe ab
ſolueꝛe de quo uide quod latius dixi in. c. ueni
ens de ꝛegu ¶ In glo. ij. in fi. dictum bun gl.
ꝓcedit ſi ĩ illo hoſpitali fuiſſet religio appꝛoba
ta ⁊ feciſſet iſtc profeſſionẽ tacite ulł expᷣſſe pro
h.c.i.de uo.li.vj.¶ In glo. in. v. calof ibi ſũt

qui opes glo.format contꝛarium ⁊? non inducit
neqʒ ſoluit.dic eigo P illud.c. ponit puchꝛam
deciſionem et menti com nendandam. dicit &
enim quod donatio fſacta eccleſie lumulmuari

Mr eras

Vrmr 97α ar le⸗,

2
10

& des daſferal p.⸗dy E— leg -

— —

12rr. &AH1 eeſte, wnatz
R

arf A 2*0 af

2 v» v. .α⁵α gre-re 2 SGzrE x / =—

7 mab 2 1.

, .
ℳ mret
11
S e e. eidt errt
e en, ſ.
rn , efet, r ,.
„ 5 ijerr, . T8-rrc. an 4
14— 3 .—
T r. Pr ray: W n pse eg ſs
— btiünfe
Ee ↄueꝛſi.ↄinx cchnmti e gitne Mur
ſing. Pbai / ge iure co ini dodenne, ainenh
cᷓ de uſur. li.vi.ubi lae et ſi ſit ſacerdos ibi nnaiſcir ne mn
P ot qs alti ſtipulari dos curatꝰgen luii ain o jont
ptextu mẽtis turbate põt nico io aĩie reqrit ꝓpᷣ lacer ectantibus ad fannen eſina die ini⸗
tex die calore: im i fac t ſed qſqʒ ĩ ſp Grtarhibee i, dmdnini⸗
Etis affectu nalʒ nec ptextu iracũdie calore: eni H põt ſed q(qʒ ĩ ſpectan 6. t ſtanſ ro ni
mẽtis affe idẽ doõm ĩ uoto fcẽo i j factũ tali ilʒ ſacerdos ũ aliũ dictũ nõ.ꝙ dol aarer. i.5
i: z idẽ dõm i uot otũ factũ tali quilʒ diẽ. Inn. unũ indicio: et ubi iu ato. a ineli .i⸗
reuocari: ⁊ ie it: ſz vñ nelle ꝙ notu! teʒ m ſuum er dic. Jnn i ĩ iudicio:et uj eſgno. öpga. vain
xi. gl. no ſoluit: vr ue t ipiuſ aucke; offmn ñt alteri ſtipula⸗ iudicis et e ornit e rn
ut dixi. gl. n õ. ſeꝑ iſta gl. ꝓp q di/g lliones pnt alteri adato tn iudicis et ex p zchek nadn 544
pe nõ obliger ? no. ſep iſiae ð diuor.qᷓ di/ be it ex officio demãdato in iud 5 oss mn ſocia eſffais
tpe nõ ob l.i ſili i. c. ex lis. 8& diuor. q en et cedit ex ſal. fo. dicit ẽt qð oẽ nnoꝛ no d ſeo
. .1 lili i. c. 2 Ti dicat niſi d dex ff. em pu. al. ⸗ k. t tiaget⸗ yyel
— 2 uide ſing.g iꝛacũdie nõ pin I 2 ni . 4 ur. l. ij. rer ð mag. ↄuẽc.l.pekł. e ſaelrarurne ncednin ſil
Sfe Tss fiis ralsd ote eta oꝛe Dnole er iſg gl dlt e ula rea ge d ercff. ibeſtiplonib'na õ
»fdun ſrA eX feſſio fac h tenẽ O iſta gl. gratꝰ pnñt alijs qrerc.ſ. lib?ſtiplonib?no mon⸗On 5 dor Hol.
»feius ſr SKe 5 Jo. an. vr ᷣ t i ĩ ſe ißis bo maazrat p i ↄuẽtio na on eime e a . ilol mie⸗
tia. ſʒ . ſina cũ i ſe ipis ore Inn. ꝙ i ou iſz Hriũ ſeſit gl. i. F. .tonunto) l hhaglifon
pſeuera ligiois elemoſina cũ ĩ ölibera ſic ur ſẽtire i ſtiplari ſʒ Zriũ oph ais dſ P
igꝛeſſus religi⸗ . 5e: vñ ſine 1 1 glreri ſtipks . erat notari Aut acanſh z gudie.
1elne er aliq deliberaroc: vn it nel uidit poſſir notari alt⸗ .ſtipn. vbi enumerat notar h nul tde Auclen
. Wi SS i pirde karn wirare
na ſint nõ eger al k: utputa ſi audiuit ductꝰ qs alij. iſti. de ĩuti i ſtipulari ⁊ illꝗ opi. vſeereppit de cn ſcr ſcch
2 Es obligat: iqd ſile ? tioꝛe duct ſi qꝗs alij. ualẽtes alter ins ⸗ iginotenei nlict
tõe illa agẽs ob! ũ ul aliq ſile e tioꝛe ci 3 iter ꝑſonaſ ualetes alt i bar. ubi plenius ꝓ lohin eedec
5 ꝛemotũ iũ fac. c. ſic. S. um iter ꝑ ij. æ idem ibi bar. ubi . 1loſpnnl )Accaſn de
iraculũ ul tenemotn nonaſteriũ fac. C. ii . t dy. in. d. l. ij. i 6.ĩ aut᷑.ut in ma. de. lragſene
ſeẽ clemolrnã etenie c. ſũt q Dbeet, di P Dleln 3 facit = no e⸗ o⸗ ienims Ggſehi HD
ic Im eũ põ letis turbatio e ie cõis ꝓ h. d. I.ij. aeiczronpoſu
c. ? ſic im ců pe nta metis turbat ſic lo i. hodie ẽ cõ Doccicne ß,
3ꝓcedẽ qñ ẽ tant mlio furoꝛe: ? 2 B opi. ſt ?7 per Nellaee 1de dlo delto
. poſſy ꝓcecl lienatiõeʒ ex io n ẽ tãta ex Precue e 1ede rnai c de dtio d . itiin
adã mẽtis alienꝗ i turbatio n e tate . oteſt zNectcchec. noblle
dre d. c. ſiẽ. puto ẽt 3 une oꝛ ꝙ ſedato aiore lieꝛ que. H 3 “ —
fuit tat iracu 5 deũ qꝛ deus nult Wſic ſumari poſt ſmi i põt uxor ſi ed n hte
quo in ñ nõ obliget apð der i. faẽ ĩ ſili ſic ſũm ſalem mariti pot uxor iſc chnt nefa p
5 feciſſz uotũ nõ i. c.ñ ẽ.xv.q.i.fac᷑ icatõez ſpũalem ir .-⸗ l..6
nõ feciſſz u iũ militẽ: ut ĩ. c. n ẽ. xvV. 2 ꝛnicatoez z dinidit᷑ H prio
did nonrerin Ftnſecſi ð iur̃iur. iñ enſtfoe erarſtckon lte “ carnalẽ poteſt Pommſarifceinn.
5 nõ. iura ꝛet i pratica op quẽadmodũ ꝓpĩt ·ut ĩ. c. plerũgzʒ. 7.
al caloꝛc D Fene 3 glo. iſts ſa eren 3 g aenican quo aen nita phr ſommi Emiß fii rſer ugrer
20 hac opi. Jo. iri ð iſto caloꝛe irs . mrẽrin . ſti. c. ex lii n 1 di Nn ii M lerdze
en⸗ Po Pac Dj d uiri 81 5 Stbe 9 qiuor. ꝛcſti. c. x lir ͦ fidẽ ᷣſerit 7 ad ĩ ſne Mneſoger o cox oueriib
. mãdauit iquiri ð ſñiaʒ 5 allegaté ð do. p icat. n. is ꝗ fi ,„ . ogi Mnc ſibſatd cor oer
udi pape nd llatõe tulit ſñiaʒ ið nõ catõeʒ ſpũaleʒ.foꝛnicat᷑.n.i⸗ i. c. idolatna ⁊.c. gi rpif⸗gitirrbi . Diz ⸗
ie allato: ſy ſpꝛeta allatoet iũcto tex. ⁊ i catoez ipua⸗ XViij. q. i. c. idolatug 51 Hföni,rpi⸗g 1..i...
gie allato: ſz ſpꝛeta bn iſtã gl. iũ iri in. c ſe ↄfeꝛt. ↄcor.xxv bum xpi nõ lʒ .
i v. aliqñ nõ. bñ iſta gl t dixi in. c. fideles ſe ofet. ſq illud uer 2 odem
S g. imita αut ngꝛel ſolum ex ꝗ ii pta cã fornicatiõis ur i. c. ð
i c.cũ dilecti.qð me.ca.⁊ limii. uiciaꝛe ingꝛe iñ ſolu . cꝗ for .
. i cerc d e. Inn. diẽ talẽ von alia iſtius in 65 Uinnnere Nrae ret töiea ſibi nrtun nend acbinatde ppianenbie
uenies. e. - uo ⸗ do e, 8 oſan. ”ñůü ſali quod t 4 iich occidit ſich ean
mõaſteꝛij: ſj bĩñ nocʒ quo ſteꝛio qꝛ ifidelibus li: ſy et in ſpũali q ariri occicitſichen
ſuz mõaſteꝛij:ſʒ t hẽdi æ nõ mong eqꝛ iĩ fornicatõe carnali:ſj ẽt in ſpi de diuor. an at Zicrchodrn
eſſi qꝛ illa öbent hidi 7 iiſj. Adueꝛte qꝛ iĩ fornicatẽ ð. i. c. ꝙᷓto. j. umztſchiih wſte
Perſ algutem i.c arnnner ſeꝑ neꝝ ꝙ D lita ꝑ id qð e donnoſen . eremricak G ſisad fdeſcc ſſne nnchinroe lii
„* ,— E⸗ 4 — . . — 7-
nimis Shant ha ir bonũ doin B can maꝛitus pur derent ſi la .b. l. kſünmn ginl. Möpörqusili
Inn. loquit nimis ſſy ſi adhibnit bonu de 4 7 mulier dotem ſicut ꝑderent dem ratione: b. d.kſüim gna. .
. ii pqda: bõa igꝛelt rdee⸗ eſſu ita q a⸗ ⁊ mulier dotem gic ꝙ ſic cadem arlone tcu m,ti ilt nrhinmor inn
K shibunt bo naſteriũ pda judicat q ad igꝛcllu in liqnẽ fornicationem. q t ſentiunt hic orẽ cui nari,
ras Pdar dena dc,e eſ ſe as / nãz ſiẽ bon dol iudicat is qn induxit aliqnẽ nalem forni ſu E. de repu. in auo ns:ſec ſiſne mcinmiet epulctrr⸗
. msſna „ Na iic ſteriũ pPuat᷑ bois an bõa te 1 hoc.l.conſen 2 4 nõ. caſum in q f .ſe lncere 7.
lecn. a: ſʒ mona ũ nõ ꝓpt᷑ dcũ: ſʒ ꝓpt boa te pro oc. con Secundo . eli dian? caſo gincl? i cte ſir les pnaj
õ pr de d nõ Secunco intrare rel n (lc ſlcſ ni ce ſr ees one
igrediedũ nõ ꝓ it. d. c. Oſtituit ꝗ docto.quo ito inuito er iunene. inrare re biadiriſbz ſibeſnicf ſnen⸗
doloſe ad igred prie loquit᷑.d. c. Oſti R marito inuit cõſortio ſca binlbriſiſtalt gſi
a; ia ne . xXxor! bſoluta a coſorti l d
poral 6 niciat: ſy bõis moalter ſecꝰ ſi ionem quando. ſ. ifero ꝙ ſepar npſe Arutteg
caſu on monaſteriũ fuit i i mah. giane d eius delicrum: ex tcarnae poteſt is meon ſar me inisi fienteti
imitaré lictũ ſinalare n- mari . eriu iui iiz Tſcoss ng;
dcnts Pona qn vlic ſingiar⸗ excep. ⁊.xvj. matrimonio ꝓpĩ adult religionem altero e ſz ſnnmnostſtcitde c⸗
pricarig lut ĩ c. cũ uenerabil ð iſte ſaceꝛdos uni nõ peccauit intrare reli g.ij. in. c. agathoſa fuff n iig wu uteee Ii
