loco ⁊ tranſfert ſe cũ bonis ꝗᷓ habe? potuit ad ali
um locũ:⁊ ibi emit poſſeſſiões nidet᷑ illico primũ
domiciliũ deſeꝛuiſſe æ im ↄſtituiſſe quod bñ nõ.
facit dictũ Mar. in.d.l.aſſumptio.. filiꝰ ubi dẽ
ꝙ eoipſo ꝙ qͥs oĩa bona ſua auffeꝛt ð loco domi
cilij nidet᷑ hꝛe animũ defeꝛẽdi illud domicilium et

idẽ ſentit Inn. in. c. ex tranſmiſſa de ꝛenũ. ⁊ qq;
Ho. dicat ꝙ. d.l.ij.de facto ñ fᷣuat᷑.diceꝛẽ ꝙ illa
.l.nõ ꝛcſiſtit pdictislnã loquit᷑ i ſcholaribꝰ:nã dic
Hw nõ hñnt domiciliũ i loco ſtudij niſi traxerit mo

aã ibi ꝑ decẽniuʒ: 2 ſic loquiĩ eo cãn qꝰ ex ↄiect᷑a
aptiſſima appꝑʒ ꝙ qs n itẽdit ↄſtiiuẽ domicilinz.
nã ad ↄſtitutõeʒ doĩcilij ꝛeqrit᷑ animꝰ ibi hitandi
ppetuo.l.ſiquis iſtrucrꝰ? ad municip. animꝰ aũt ex
pieciuris dephẽdit᷑.c.ij.de ꝛenũ.li.vj.l dolũ.C.
de dolo: vñ:fʒ ꝙ ↄiecte urgẽt ꝛcqᷣrũ maiꝰ łH minꝰ

Kac

ips. In ſcholaꝛibus at req̃rit᷑ tin ipᷣs qꝛ ueniũt cq

ſtudendi æ nõ ↄſtituendi domiciliũ. que rõ ceſſat ĩ
eo qui ex roto defuit pmũ domiciliũ ⁊ cũ oibus
rebus trãſfeꝛt ſe ad aliũ locũ.naʒ ſi emi ibi poſſef

ſiones imediate pᷣſumit᷑ ꝙ ult ↄſtitueꝛe ibi domici

liũ ſʒ ubi nõ emit poſſeſſiones ſʒ ſtat ſic in ſuſpen
ſo dicã tpᷣs arbitꝛarium ur ſᷣm ꝙtitatẽ ipᷣis et ſm

quatitatẽ bominis iudex pſumat animuʒ ſuum. ?2

p boc dico ſi imediate iſte declararet animũ ſi uuz
ꝙ uult habeꝛe ibi domicilium ꝙ ſine expectanõe
alreꝛius tempoꝛis habebit domiciliũ ibi. ꝓ h bo.

tex.ĩ. d.l. ſiquis inſtructꝰ z optime fac iſta lr̃a ubi

nõ pondeꝛatur tempus. x. annoꝝ: ſzʒ ꝙ deſeꝛto do
micilio pꝛimo peꝛ inaſionem infidelium ↄtuleꝛunt
ſe ad habitandum in anconenſi ciuitate.

¶ Se decimis pꝛimitijs ? oblationibus. ſica.

uia decime et pꝛimitie et oblatiões ſũt de iun

re pochiali.ideo pꝰ Geicã pᷣcedentẽ merito ſubijcit
iſta. æ circa hãc rubꝛicã muliũ inſtat Joã. an. poſt

Inn. nũquid decie debeant᷑ ſiue ecclie et clici ſint

paupꝑes ſiue diuites et vr ꝙ ſi ſint diuites non de
beant᷑ ꝑ id qð hẽ nũeꝛi.xviij.c. ubi ĩ cffectu dĩ ꝙ
cleꝛici nõ debẽt hẽe poꝛtionem i tena ꝓmiſſionis
nec aliquid iteꝛ filios iſeꝛahel poſſideꝛe ſʒ decima
rũ ſołone debeãt eſſe ↄtẽti:cum e:go hodie eccłe
ſint diuites:et ꝑ ↄns nõ vẽ ꝙ cleꝛici poſſunt petẽ
decimas: qꝛ ex quo excedũt teꝛminos ꝓpꝛios me
rito excedent᷑ a mĩs nõ ſuis ut ĩ. c. deteſtanda de
ↄceſſ. pꝛebẽ.li.Vi ⁊.l.fi.C.de edic.diui adri.tol.
Item in loco pᷣalł.uidentur ↄtineꝛi duo pꝛecepia:
quoꝝ unum ẽ affirmatiuum relatum ad laicos de
ſotone decimaꝝ. Aliud ẽ negatiuum qð refeꝛi ad
cleꝛicos:ut inteꝛ laicos ipi clerici nibil poſſideant
ſi eigo uolunt cleꝛici ut laici obſeꝛuent eoꝛum pce
ptum debẽt ⁊ ipᷣi leꝛuare ſuum. nam fruſtra legis
auxilium inuocat ⁊c.c.qꝛ fruſtra de uſuris.mayie:
quia pꝛeceptum cleꝛicis factum tanq; negatiuum
obligat ſempeꝛ:⁊ ad omne tempus ſed his nõ ob
ſtantibus contrarium concludit. Innocen. ? poſt
eum Joan. an. æ ↄmuniteꝛ omnes docto. ſeqũtes
pꝛincipaliteꝛ mouẽtur peꝛ id quod habeiur Ero.
xxij. c. ubi fit pꝛeceptuʒ laicis ſumpliciteꝛ p hec uer
ba decimas ⁊ pꝛimitias non tardabis offene: vñ
cum ſit pꝛeceptum pꝛohibitoꝛium nec conditiona
tum obligat ſempeꝛ ⁊ ad ſempeꝛ.i.omni tempoꝛe
a ideʒ quod habetur Neuiti.xxvij.c.denteꝛono.
xiij. ⁊ fo paralipo.xxij.⁊ numeꝛi .iiij.c. in quibus
locis geneꝛaliteꝛ mandatur omnibus laicis ut de
fiugibus ⁊ de conctis ſoluãt deeimas nec pꝛetexin
decimaꝝ ecclelie debent laici ſibi ſubtrabeꝛe eis ̃
bita.xiiij. q.v.c.i. Nec obſtãt ↄꝛia qꝛ clici nõ dũt
poſſideie ꝓpꝛiũ.ſ. nẽdicãdo ſibi ꝑtes ĩ tra pmiſſt
onis: ſiẽ ⁊ laici.ſʒ ſi eis offeꝛt᷑ a laicis n ẽ a lege ᷣ
hibitũ imo coõceſſũ ꝙ poſſit illa poſſideꝛe.p h q
hẽtur Leuiti.xxij. æ. xx vij.c.ubi qr̃ ꝙ qcqd fueꝛit
ↄſecꝛatũ deo ad ius ꝑtinet ſaceꝛdotũ ſʒ quicqvid
hnt hodie eccleſie adepte ſunt ex oblatiombus lai
coꝝ.gꝰ ea que ſũt eis debita ex pcepto diuino no

inetmmn n illcthfſce⸗
ceſin ll ed Adro.

nndͤrqceg 3 eneralt habe⸗
lehani⸗ 1 ſ is lgio
10 6eN d boſin ii⸗
res o uo

cifeuii e α⁰
lalsl ti eronalo int in orlep

neduioalid gtod hebennt eteron
2 onei iit ceboc nen icweln

aanincin diagidus. e.

Kcimamn. ni

noꝛr ge
cimanz qger vaer lege d
1didimrqnnpri ggtr⸗
ue ecinaxr oprinens .
genera ioſlar o e nontneprinnax
H. (M an biceini g
Peepto legis olnismimore gen deciarn
ſoitdaimi qmmrigen ſin nundu
pf ſerun irageini obns diedns ie
nen ieianm mic anndugeſni d e
ugebo ter ibyfi nc uciqg rwig 1
bis gl n bonlicietumtüim
ei olnere ois gerigrerii ſpsni
iteide un umno ſunie il
ſium hygu c nd ſi ce innb
eno 1 uino dint ſoſnidci Hr
. iceie ſzi eoj n

Meniete ex terra. n oz
7. . ..
iteng in ſeoi ſbüfie ſte 1

les Sn
tlfugce i arn un
E onebit ni gin achmen
unbulichnasnj 1 4 ui⸗
i lli te ☛ fi ſi.
2 bog 1
iPſooii n deb deriſiri
undinmi ni ſte minnin
len ſacſpeere urbiſan olur ſole
ccehefo cigeo fn
iluch intl

S= —
☛R

lrt ana bi⸗ bici niſii ſen Joz n
n. Minid degje debegnf

ſue cle er cſiſſnr
cece ehben ſ
Paupes ſehnirsz e , Pliſint diuitrs onde⸗

e pomionemn i ten giniſſonis
nec alqquid ter flios ſenbel poſſcere gerine
hi ſobone dcheit eſe gan amego hoge atke
Im duirsep ois no hig cleid poſinn pet⸗
eaums qner and eredit lemws ppios ne
ud exedeni inis no is i cedeteſianda de
Rch de RaN C ceedic ciaiari tol.
IJremn eo Pan cdenen orren dnd dee⸗
qnop unum dafinmntun dunn d tnd⸗
õ
deucos: ine licos i eil idl haſtten
ſengo volunt eicior nic obſenen oune⸗
ptun gebit t ů euune ſunm. nan ſmnips
gunium innocat tc,l/ fuſtra de imioni.
Oniz orucptun cleichs ſacuum Aib lci
colgrr ſeanpent d ome tenps ſahe
ſmnmbus cohltariun conclvdn. Inoten,

cumn Joan.an. Omanin
eincioaite wonet hen

ricWifi Puecehtczli

. S0fene n
nikias non tatdedisofir
da demmat hinſon olonnteehonettn

crionmiher
Ci CAroe

Anod bebenn

cromnes doclo ſct

Slunplcterphan

——1

De decimis

deberet eis ſubſt abi ex iſtis oblationibns uolũta
ris. Itẽ öcime nõ ſunt ſolũ eccleſiaꝝ ⁊ clicoꝝ.ſʒ
t pauperũ. n dicunt tributa egentiũ aiax. Item
prinẽt et ad fabricã eccleſiaꝝ.xvi.q.i.c.fi.?=.in.c.
tua. J eo. ergo propter diuitias clericoꝝ non de
bent pauperel ? ecceſiaꝝ fabrica defraudari 7 mi
ratur Inno. de quibuſdã nouis pᷣdicatoribus aſ
ſerẽtibꝰ oppoſituʒ cũ nullus ſanctoꝝ ⁊ doctoꝝ ec
deſie dixit opoſitũ aduerte ultꝛa eũ. nã reꝑio ꝙ
oẽs doc. eccleſie ↄueniunt ĩ hac ſniã. ut ẽt hodie
decime debeant᷑. de Hyeronimo hẽs pulchꝝ tex.
in. c. reuernmini. xvi.q.i.de aug. hẽs ea. cã c.q.
iij c. decine ?. xvi.q. vij.in. c. maiores ubi dicit
auguſtinus int cerera ꝙ oliz maiores nr̃i copiis
oiuz abundabant qꝛ decimas ſolnebant ſz hodie
q ceſſat ſoho ſuperuenit iudiciuʒ fiſci æ tollit fiſc
ꝙ nõ accipit xps. hẽs de ambroxio.c. quicũque
ea.cã ?.qde gregorio in.c. quadrageſimã de cõ
ſe.di. vi. in fi. ?⁊ de ↄcilio generali habes i. c. maio
es el ij. xvi. q. vij/? hodie oẽs religioſi predica
tores pferẽtes aliqᷓ Vba ꝗᷓ poſſunt ſubtrabere au
ditores a ſolone deciaꝝ ſunt ipſo facto excõicati.
nt i cle. eupientes ð penis ⁊ iniũgitur eis ꝙ ĩ ↄfeſ
ſionibꝰ debeãt facẽ ↄſciam ipſis penitẽtibꝰ ð ſolo
ne deciax ⁊ ſi ex ꝓpoſito omittũt incurrũt grauẽ
penã de qua ibi ? uide ad premiſſa gl.plenã æ nõ
in. c. . ſ. eti. l. vi. ? tz hic Inn. ꝙ nõ ſolũ decime
prediales ſed etiã perſonales ſunt in pꝛecepto de
iure dinino alł.id quod habetur de utero no. xii.
c.? Numeri.iiii.c.de hoc tamen dic ut latius di
cam in. c.in aliquibus. j. eo.

Ecim am. Expꝛimit qua

tuoꝛ geneꝛa de
cimaꝛuʒ q ex neteri lege debebant
7 diuiditur qm pri agit de quoti
tate decimaꝝ exprimens quatuoꝛ
genera ioſaꝝ. fo de quotitate primitiaꝝ ibi ar ue
ro. (Mõ pꝰ ex tex. ibi decimã ꝑtẽ ꝙ nõ ſatiſfac
pcepto legis ſoluẽs minoꝛẽ ꝑtem deciaꝝ nõ eim
ſoluit decimã q; minorẽ ꝑtem ſoluit nam dicimus
oññ ſeruat qlrageſimã qͥ oibus diebus q̃drageſi
imne nõ ieiunat ut i. c. quadꝛageſimã ðᷣ ↄſe.di. v.=
uide bo. tex. abꝛoſii in. c. quicũqʒ. xvi. q. vii.æ ibi
bes gl. n. ꝙ ſi bona laici expauriãtur ĩ toiũ ſi te
nei ſoluere oẽs decias pᷣteriti tp̃is. nũquid ecctia
qʒ recipe cum tanto diſcꝛimine lariM5 5o ibi
oium frugũ ꝙ nõ ſolũ de fꝛuctibus terre ſeu fru
mento ⁊ uino dent ſolui decie. ſz ẽt de oĩ reddun
Pueniẽte ex terra. nã vᷣbũ frugũ ẽ nalde latum ↄ
Pbedens in ſe oẽm redditum ex tcrra ꝓuenienteʒ
ur in.l. frugü de. v. ſi ¶ Mõ ʒ ꝙ olim i nereri le
Be laici ſoluebat tria gña deciaꝝpꝛio ſoluebãt le
ultice tribui i. clericis. nã ad clericatũ ſolũ ꝓmo
uebãtur illi de tribn. leui. ſz bodie tpᷣe gre quiſqʒ
hõt ꝓmoueri ad clicatũ.ẽt ſi prio fuit iudeꝰ ut in
..e te de rp æ hodie h decia ſtat in robor̃ ſua
ut.pz. . totũ titulũ. nã chriſtus noluit ſoluere le
ge aniquã ſʒ adiplere ut hẽ ĩ euãgelio ſm genus
ciarum ꝛecõdebar p tpe uilitatõis tẽpli ſalomo

Pene vlei ſo⸗g ſoi gans ð W Rryzn

7

—
* De S=n ne vengz

nis qᷓs comedebant ĩuitãdo ẽt ſaceꝛdotes. ⁊ leui

tas:hodie at iſte decime nõ ſic ꝛccõduntur.ſed lo
co illarũ ſucceſſerũt oblationes q̃s laici ho die fa

ciunt clericis.tertiũ genus ꝛecõdebat ꝓ pa upibꝰ
6.

quoꝛum loco ſuccedunt hodie elemoſine.
ꝙ clerici iferioꝛes ſoluebant decias decimaꝝ ſuis
ſuꝑioꝛibus hodie vo ĩ loco illaꝝ ſuccedit quarta
nã de iure cõi dʒ epᷣs hůe quartã decimaꝝ ut i. c.
de qrta de pᷣſcrip.⁊ ĩ.c.ↄqueꝛẽte de offi. oꝛ. dicaʒ
plene in.c.cũ ↄtingat.j.e. 6. ibi in ueſti bulo
tẽpli ꝙ ↄuiuia ficbant olim ĩ neſtibulo templi. i. ĩ
poꝛticu uel in edificio templo ↄtiguo æ appellaba
tur ueſtibulum qꝛ ibi ueſtiebãtur egredientes ſeu
igrediẽtes in tẽplum ſᷣm eorũ ↄſuetudinẽ.i tẽplo
ãt nõ dʒ quis ↄuiuari ſm doc.⁊ bene.ar.in.c.i.ðᷣ
imu.eccle.qꝛ eccłia eſt domus oꝛonis ⁊? nõ ↄuiuij
ut ĩ. c. decet eo ·ti.li.vi. niſi neceſſitas aliud uꝛgeat
ut in. c.ii.de cuſto. eucha.⁊ ex hoc.⁊ ex tex. colli
ge ⁊ tene mẽti/ꝙ diſpoſitio loquẽs de templo ſeu
domo.nõ extẽditur ad poꝛticũ domus nel templi
nã ut uides aliquid peꝛmittuit᷑ fieri in poꝛticu non
autẽ in templo.⁊æ facit ad.q.ſtatutũ graniter punit
ꝑcutiẽtem alium in domo ſua.nunqͥd bẽat locum
ſi percuſit in poꝛticu domus.⁊ pᷣdicta faciũt ꝙ ñ
de quo uide qᷓ legunt᷑ æ nõ nt᷑.in.l. lex coꝛnelia i.
G. domũ.ff. de iiuꝛ.æ in.l.qui domũ. ff. de adulte.
ſatis tñ diceꝛẽ põderãd metẽ ſtatuti an 26 vifice
tur i poꝛticu uel non
obligatio gnãſꝛ ↄcepta ualet z tenet æ quantitas
nenit ſoluenda ex arbitrio debentis ſoluere intelli
gendo de arbitrio boni niri. ar. optimum hic. naʒ
deus in geneꝛe mandauit ſolueꝛe primitias non
exprimendo quantitatem. æ? tamen dicitur ꝙ pri
mitie ſunt ſoluende arbitrio offerentium ſi ergo
lex mandat aliquid ſolui generaliter non expri
mendo cenam quantitatem intelligirur quod
ſolutio ſit fienda arbitrio debentiunʒ ſoluere ⁊ im
hanc ĩteꝛpᷣtationem magiſtroꝛum non debet ſolui
minimum quod eſt ualde noraudum. t hoc ad

duco ad.q.nunquid hec habeant locum in ſtibu v⸗ P TWt rn ) fine e e, rine-

latione concepta inteꝛ homines: utputa promi
ſi tibi dare frumentum. nunquid tenear textus de
iurc ciuili nidetur quod non in.l.triccicum. æ=.l.ſi
inſulam ff. de. ꝰ. obliga. In contꝛarium facit iſte
tex.⁊ in c.quanto infra de cenſibus.⁊ poteſt dici
ꝙ ex equitate canonica ualet obligatio æ ſolutio
eſt fienda arbitrio boni niri habito reſpectu ad
cauſam promiſſionis æ ad qualitates perſona
rum ⁊ tempoꝛum hoc uidetur ſingulariter ſenſiſſe
Archi.in.c ſunt nonnulli.i.q.i.quod ſemper te
nebis mẽeti¶ Mõ.ibi arbitrio magiſtꝛoꝝ ꝙ doc.

7 magfi pñt ĩtptrari legẽ dubiã ⁊ eoꝝ itpptratio ẽ
C fFfuãda ſi aꝑte nñ ↄuicit᷑ de enoꝛe. ꝓ h facit qð hr

i.l.una. C. de ꝓfeſſo:q̃ ĩ nr. ↄſtã.li.decimo nið tñ
bo. gl. ð. ð̊ poſt pᷣla.c.i.i.V.itptratꝰ ⁊.xi.q.i.i..
ex sCilino nõ ibi ſaceꝛdotũ auaritiã ꝙ ubi
agr̃ ð ſoloe tpᷣaliũ fiẽda clłicis ſẽꝑ ẽ i dubꝰ fienda
irpᷣtatio õ cleꝛicos ⁊ h̊ ne notẽt᷑ auaritia ĩ exaciõe
reꝝ tpᷣ aliũ optimee facit tex. in dẽo.c.q;to de cen
ſi.⁊ de auaritia clericoꝝ uide pulchrum tex.in. c.

(1770 ajps ane, 6 r p, wS

¶ Hõ.i.v. at vo. tex. nõ. ꝙ V. vj = Gl. - .

— -2 .
uaαιτι n te D &⅓

CQ mo, S6 ſ W Le ſp st far

V Pnnne ſynn prepte ſaei⸗ Aonnia

NX. vP — S 2role X Arsn

¶Se decimis

diaconi. Ixxxxiij. di. ubi ðꝛ ꝙ ex quo ĩ eccleſijs ſiẽ

in ꝛomano impio creuit auaricia lex fugit ð ſacer 9
dotio ⁊ uiſio de ꝓpheta. n glo.fi. ibi tanqp

7

debite nõ bene glo.uult eim ꝙ primitie ſint ĩ pꝛe
cepto ſicut æ deeime. Innocen. idem ſenſit ſed dic
ꝙ quantitas eſt ſoluenda arbitrio offeꝛentis ſecũ
dum conſuetudinem loci. bene facit dictum. c. quã
to. Hoſti dicit hoc neꝝ dũmõ ſoluatuꝛ infra qua 15
drageſimam ⁊ lIx. ꝑtem ꝓut habetur in lr̃a ſed dic
tum Inn. ufr̃ uerius quia q;titas hic expꝛeſſa non
hẽtr᷑ in.l.ſed fuit inteꝛpetratio magiſtrorũ cui pꝛe
naleꝛe debet comunis conſuetudo: quia conſueru
do ẽ opta legũ iteꝛpꝛes:ut ĩ.l.ſi iteꝛpꝛetratõe.ff.

de legi.⁊=.c.cũ dilectus de ↄſue. Quidã a ij ãtiqui
dixerũt ꝙ primitie ſoluũt᷑ nõ ex neceſſitate ſed ex

nolũtate offeꝛentiũ ⁊ naler hec ↄceꝛtatio opinionũ
ad excuſandũ a peccato nõ ſoluentes ar. nõ. in. c.
i. de poſtu.pla.li. vi. de iure tñ mihi plus placet pᷣ
cedens opi pꝰ ꝑ dictum Hieꝛo.in.c. reuertimini
xvi. q.i. ſo ꝑ iſtum tex.dũ dicit ꝙ qtitas fuit de
teꝛminata ꝓpreꝛ ſaceꝛdotũ auaririã ne apliꝰ a po

pulo exigãt nã neꝛbũ exigẽ ẽ neceſſitatis nã exigẽ

ẽ ab innito extoꝛquẽ: ar. in l.fideicõmiſſa S. ſi rẽ

iff. de le. iij. Item bec rõ ſr̃e eẽt fruſtratoꝛia ſi ↄſi

ſterẽt ĩ mera uolũtate.naʒ tũc ſacerdotes nõ pomn
iſſent exigẽ ſed q;titas ut dixi eſt nolũtaria: ita ta
men ut dolus abſit ne minimum offeratuꝛ ui ſatis

innuit hic ir̃a.

Ouum genus.

Abbas.

Mon poteſt
congrue ſum

mari ꝓpteꝛ narietateʒ lecturaꝛum: ſed ex

i icendis appaꝛebit clarius intellectus. c.

MHõ. pꝰ ex prin. ꝓ modo ⁊ nſu loquẽdi ſen ſen

mas ꝑſoluebãt qð nõ põt ĩtelligi niſi ex bõis mõ

ſterijl b ẽt infeꝛo ꝙ ſi monachus ẽ ĩ ſiudio ̊ i

cẽtia ſuꝑioris põt ⁊ dʒ offene ſic ⁊ alij laici. nam
2 ↄgruentẽ elemoſynã faceꝛe põt de ſibi ↄceſſis
ſuꝑioꝛe qꝛ Vviſile ẽ ꝙ ſuꝑioꝛ h̊ tacite ↄceſſit pꝛo h
uide bo.gl.iĩ.d.c.nõ dicatis.⁊ ĩ cle.ij.ð vi.⁊ bon
cle. ¶ Op. 5 tex. d. c. qſti. xvi. q.i. ubi tex. vi inue
re ꝙ ebs ⁊ abbas nõ ſoluũt decimas ⁊ eadẽ röne
idẽ vꝛ dm ĩ alijs cleꝛicis cuiꝰ Saũ inuit iſia ha i
fi. ſolu.ex glo.h̊ poſitis pñt elijci qttuoꝛ iĩtellectus
ad tex.pꝛimꝰ ẽ ut de dote ecclie nõ teneantĩ clcꝛici
ſolueꝛe decias ut ĩ Sꝛio: ⁊ ita dʒ ĩtelligi pꝛin. c.ſed
de alijs bonis ſiue de patrimonialibꝰ ipoꝝ clico
rũ decie ſũt ſoluẽde ſiue ſũt ĩ ꝑochia aliẽa ſineĩ ꝓ

pꝛia ⁊ ſic ĩtelligit finis.c.⁊ nõ.h̊ dicinʒ maxie ĩ eo

ꝙ ſi rectoꝛ ecclie ſeu canonici hnt pᷣdia pꝛionialia
ctiã j. lim tes ꝓpꝛie ꝑochie tenenĩ inde ſolueꝛe de
cimã ẽt ꝓpꝛie ecclie ⁊ de h.j. fus itellecius ut de
ꝛici nõ teneãtur paribꝰ decimã ſolueꝛe: ut in pꝛin.
c.ſed ſuꝑioꝛi ſic ut in fi.c.⁊ F.e Pri Tenite
crura ut pꝛincipiũ ĩtelligat᷑ ĩ cleꝛicis nõ recipietibꝰ

dliuina ab alijs: utpura oꝛ adminiſtrant ſibuppis ſa

cꝛamẽta inuicẽ.ſecus ſi recipiãt ab alijs tanq; po
chiani illius ecclie:⁊ iſte due ultime lecture coll gũ
tur ex gl. ij. pꝛ a ãt colligit ex gl.i. Quarta leciu.
ponit᷑ iĩ ulra gl. ut pꝛin. itelligat᷑ in nõ ↄiugatis fi
nis i ↄiugatis qui tanqᷓ laici ſoluũt decimas. nũc
ãt exaiemꝰ quãlibʒ lectu.de ꝑ ſe. nam cir a pumq
Inn. bic iſtat obſcure aliquãtulũ loqndo ſʒ redn
cẽdo ad claritatez facit duo mẽbꝛa:aut loquimur
ĩ decimis ꝑſonalibꝰ aut pꝛedialibꝰ: pꝛimo cãu ſub
diſtiaguit ꝙ aut cleꝛici ex ꝑſona acquirũt ecclijs
ut eccłia alireꝛ acquirit: ⁊ iũc nõ tenet᷑ ecclia de hꝰ

yi cinipiiſmn fabie ut

ſiunpermu Mdlin etuwr/
uona tos ititd tan nncſaid
oll le r ͦ Yoen itligt lig
inceefion oq n cnnics dangh
lr Yooninc teand din de ni
alstili di Mo anor iin 90
gelili tesin dis önͤndet a deſ
An.in ti nend vor de e inr l. .i wer

modi lucꝛis ſolueꝛe decimã qð bñn nõ. bᷣ pꝛin.bꝰ
c. Ex quo ifeꝛ ꝙ monaſteꝛiũ nõ teneĩ ſolueꝛe de
cimas ꝑſonales ex ſibi acquiſitis ex peꝛſonis mo
nachoꝛum. Si ueꝛo cleꝛici acquirunt ſibipſi puta
ex lectura uel aliteꝛ honeſte: tunc teneniur ſoluee
decimas ⁊ ita intelle xit finem c. ⁊ dic hoc eam
pꝛocedeꝛe ſi cleꝛici adminiſtrent ſibiipſis ſacꝛamẽ
ta:quia collatio ſacꝛamentoꝛum fit eis nomine ec
cleſie ? poſtmodum poteꝛunt diuideꝛe inteꝛ ſe.
Hoſtien. dicit honeſtius bas decimas ſoluendas

Iglloaui dedificno no bite adnmnin
lis e canonicus ne gloriec ponfiis
di fundn ſofig creniiſtifteſt
n apriſſmne ut incqſeii ne lh i in
nte enete cilani bi o liin
tor eccleſe onn tpli areletenei ſncee
re locnion ſns ſ cuinohbentzͤcli a
no ſt obigm penlilrn ihauirſte
uare ſupioigſn eirb ibſtſfunn⸗

inleſihnis doniſf oent ſe niar Ien

dendi cum aliquid erneuʒ exigit᷑ a clericis uel lai
cis. naʒ põt dici nouũ genus exactionis: ⁊ dic no
num. i. extꝛaneũ. Et ex hoc ⁊ ex tex.ifeꝛo ꝙ a cleri
cis nõ põt aliquid exigi ꝙ in canonibus nõ caue
atur nam none exactiones hic pꝛohibentuꝛ Secũ
do nota ꝙ ualet ar. de clericis antiqui teſtamenti
ad clericos bodieꝛnos quod intellige ubi eſt eadẽ
ratio alias ſecus ut. Ixxxij.di.quaſi per totum et
in. c.trãſlato æ quod ibi nota.S.de ↄſti. HS.
teꝛtio ⁊ tene menti ꝙ clerici ſuſcipientes ſacꝛamen

—

☛ =èð te⸗ —☚ ſIofce 6 ſaA 2a 1=1 Laas

abas Auar ta tãqꝙᷓ; laici ab alijs clericis tenẽtur illis ſendeꝛe ſupeꝛioꝛi. JYoan. an. ſupeꝛ glo.pꝛimo nideiur uelle Ais
in iuribus paꝛochialibus.ex quo infeꝛo ꝙ clerici ꝙ cleꝛicus ſeu rectoꝛ eccleſie teneiur ſolueꝛe deci fnion bicbrih ctenmniand
audientes diuina ĩ alienis eccleſiis tanq; parochi mas pꝛediales de pꝛedio patrimoniali ſito infra elal eßbenleſit ib enm ccie i
ani illarum eccleſiarum tenẽtur faceꝛe oblationes parochiam ſuam: ſecus uidetur uelle in peꝛſonali emg dhhirpoſt tgeet ugin,
in caſibus in quibus laici offeꝛꝛe debent ⁊ facit bus quia rectoꝛ non poreſt eſſe obligatus ſibiipſi Deeſ boentoſteicbigne
qndaʒ opi.uulgarẽ q hñt ꝙ clerici nõ debẽt ĩoffẽ lege tutoꝛ ff. ad uelleia: vnde confundimur obliga 2 nce n voluttſti Imicqlerli
ſed hec opi. eſt falſa niſi intelligas qn ſunt in pꝛo tio.ſicut cum cꝛeditoꝛ ſuccedit debitoꝛi.l.ſticbum ſtas les: fi anonicd⸗ inphe H
priis eccleſiis:ita ꝙ ſibiipſis adminiſtrent ſacram .F. additio. ff. de ſolutio. ſed uidentur moꝛdernio icſc no ꝛ noͤz ni in e 0
ta ſicut loquit᷑ pꝛincipiũ.c.ſecus qnñ audiunt ĩ alia ꝛes melius ſentire indicio meo dicentes ꝙ cliam e inokr pſo n brhedng fne
eccleſia tãq; paꝛochiali ut.S.dixi:⁊ ꝓ hᷣ̊ vide tex. peiꝛſonales deber rectoꝛ eccleſie ſolueꝛe ipſi cccle Begesmi etuarioſen t D
nõ. cũ gl. in. c. alia xvi.q.i.ubi pʒ ꝙ monachi ãte ſie quia ſoluit tanqꝙ; pꝛiuata peꝛſona ſibüpſi rancq ſee nereni inn nird
quam eſſent clerici tenebãt᷑ offeꝛe eccleſie paꝛochi rectori. ſicut tutoꝛ tanquam debitoꝛ pupili ſoluit “ 1 4ſis bnuͤm nſiceui
ali nbi audiebãt diuina ? ꝑcipiebãt ſacramenta ⁊ ſibipſi tanquam tutoꝛi.l. quotiens.ff.de admi.in. 4 eppieionen t hono noniann
plꝰ ꝓbat ſinglariteꝛ ille tex.ꝙ ubi bõa ſũt cõia re ubi bonus tex.⁊ hic ſatis ſentit Inno. ? pꝛo hot W futon rſitißne
ligioſis ſeu clericis fiet oblatio et alia iura paꝛo adduco bonum tex.in.c.peꝛ ueneꝛabilem q fi. ſint . agere ge Nc, ieſecnöen
chialia exſoluentur de bõis ecclie. nã monachi nõ legi. ubi tex. dicit ꝙ rex Frãcie legitimauit filios möhegl nͦie „chy⸗ ſoceht
bnt ꝓpriũ xij.q.i.n dicatis:⁊ m̃ offeꝛebãt ⁊ deci ite ligeibjl gſar ibgen
ler⸗ dti e abrſſi⸗ lre
ſurcſoij . luberiſl n
. Nn. go

5 ,. V Nohie tenene
m à ppre chet ded leſaltrt

ici no leneiur rtde 4. s itelleaug ite

. de decimaͤ ſolenernr
..ſed ſouplon ſc in ſlcdSc d inpun

, . 6.c Pl.Nenet
n⸗ t P Negi ltellgek iceicgs Norecſpeeſ
me aszupnn guninſſun ſpßze
cuameta imuice ſerns i ſecſp

itob alistani
cbiani illus ecfer iſe due uleinelenre ali

ma gliſ ru it ollgi rgi Qumn len.
poni ialta gln pin. ieligei n no Alugans f
nis Aogaiis qui uncy aaig ſoluit eeinas. nue
iemien qniltz lean depſe nn ira pum
Imn de ſin dſcne ictinii oefto hean
ctdo ad Ganmeznch dnd mibn ant oqninur
Komnis Nondid aar rchci:: Pund n b
diſhagon goan Cender on oeirekts
Ul etchia Arer acanifn it d end ded
mocdi wcis ſoner decnma d da d ddn
c.Er gvo fei nonſtti d eni bnidl
Omas gomls er ſbi atanſtisck eſcſni
mchommn Gi vem Ceie equiun ſiht n
r laura ve alieꝛ boneſt: unc tenenun et

cbocdan
euimas ? iis intcleyt Enem c.L chocnn

pweeter i Ceici adninifrent ſbiibis ſruni

nugvig collaio

eſte? Doſtmnodum poenmnt Ginigene inaſe

190 Prind⸗ demt
ceiee eneuu Certt

1
45 dea i daur tunnn
pmochan nn onhoe cſtcllen e
bus quis ſeoꝛ ſont W. Corfonoro

o.de ſolnio. en gnn
Aiun ſ⸗ ſvdicio on c
clvs ſenire indide crfl⸗

Crbin h

lin nl Oh

in.
Gomn
il oronn pobar

— . pt e, f. ſi.0) era, FE re X WVrr Pat, pf n

ℳ
2

Centmemoumm fr eg noiſttt

ſnos bas Gecinns ſoels

Df ſerri6- 1 A

nõ taqᷓ pr ſʒ ſicut ꝛcx.ad idẽ in ſili.l.ſi cõſul.ff.
adop.ubi cõſul.tãqᷓ; priuata perſona manumittit
ſeruũ ꝓorium apud ſeipᷣm. ranq; magzatum facit
ꝙ le.?= nõ.in.c.cum inter canonicos g. ð elec. Re
deo ad voa Inn. ſi loquitur ĩ pꝛedialibus diè
cleꝛici tentur ſolueꝛe decias ſicut alij laici niſi ꝛeꝑi

poꝛis pᷣbende ſic ĩtellige dictũ.c.ꝛelatũ.und pben
da dat᷑ cqonico nõ ur fit q̃i tutoꝛ uel pꝛocurator
ſz ut inde uinat.iõ appellat᷑ bnficiũ ꝑſo nale.ſʒ ec
cleſia ofertur alicui ut ſit tutoꝛ = adminiſtratoꝛ ec
cleſie. ut in.c. fenitatẽ g̊ de dona ⁊ hec ſunt notan
da que lʒ multũ nõ faciſfit ad ꝓpoſitũ.c.tiin decla

ant ex priuilegio exẽpti ad h.c. a nobis 2. c. ſug rat᷑.gl.in.d.c.pnti i qua multi errãr. ¶ Eiñ ueni
geſtü 2. c. . px. ? ꝑ 5 tacite ur. Inno. reprobare endo ad principale ꝓpoſitũ dũ querit᷑ nũquid cle Ne. n . eas
primã lec. gl.dũ ſẽtit qð ĩdiſticte tẽntur clerici ad , rici tẽant᷑ ſoluer̃ decias Ego diceꝛẽ ſic qð aut qri
decias pdiales. clarius hᷣ ſentit in alia qõne dum d, tur de pᷣdialibus aut de ꝑſonalibus primo caſu
qrit nüquid canonici teneant de pbendis ſen ip̃a puto idiſticte ꝙ ſic ex quo pᷣdia ſũt ĩ aliẽa pochia
rüu frucnibus ſolueꝛe decimas ⁊ diligenteꝛ ↄſideꝛã tt ſi ſüt aſſignata i dotẽ eccleſie pꝛo h prio allego
do mẽtẽ ¶ Inn. uz uelle ꝙ decimas pᷣdiales tenẽ gl. oꝛ in. c. i. . de cẽſi.ubi latius diſcutiẽdo tenuit
tur ſolueꝛe ſi ſunt in aliena pochia ſʒ de fꝛuctibus ꝙ et de pᷣdiis dotalibus eccle ſoluenda ſit decia
tqᷓ; de lucro dicit ꝙ nõ tẽnt ſoluere ẽt ſi audiũt ⁊ idẽ ibi Ho.pꝛobo rõe qᷓꝙᷓ a pricipio a lege di
diuina in aliena eccleſia. mouet̃ qꝛ ꝓprietas ẽ ec nina decime fuiſſeẽt date clericiſ.tñ poſtmodum ec
cleſie uñ nõ pñt teſtari de fructibus pᷣbendarum: cleſie ulis in nouo teſtamẽto uolẽdo diſtinguez iu
nt in. c.ad h̊ ⁊ i. c. qꝛ de teſta.æ nõ bñ h̊ ultimum ra eccliaꝝ ſtatuit ut decime pꝛediales eſſent illius
dictũ Jo. an. dicit in ꝑſonalibus ſtandũ ↄſuetudi eccleſie ĩ cuius ꝑochia pᷣdia ſita ſũt:ut plenius di

ni tã in clericis q; in laicis ut nõ.j. e. in aliquibus

icis ut cet᷑ in.c. cũ ↄtingat.j.e.uñ cũ oĩa p̃dia hũerunt õ
ſz in pdialibus dicit ꝙ ſi pᷣbẽda ſeu fructus obue

onus annexũ lʒ tradãtur a laiciſ nonis eccleſiis S

nerũt canonicis ex aceruo priꝰ deciato nõ tẽntuꝛ bent tꝛãſiꝛe cũ onere ſuo nt in. c.ex ſiis pigno.
caonici ſoluere deciam pᷣdialẽ qꝛ iã ꝑs eoꝝ fuit ðᷣ nã ecclia nõ ẽ edificãda de nono cũ pꝛeiudicio al
cimata ? idẽ in alio dño.ſʒ ſi canonici habuerunt teꝛius ecclie eruꝛeſpectu deciaꝝ ut ẽ tex. ad liam in
fructus ex aceruo nõ decimato tũc tẽntur ſoluere c.ecclie.et.c.quicũqʒ.xvi.q.i.ad idẽ.c. nupe:.j.
uj An ãt caonici pñt teſtari de frucribus ſeu faciunt eo. ubi pʒ ꝙ p̃dia collata pꝛo monaſteꝛiis nouiteꝛ
fructus ſuos ꝛemittũt ad notata in.c.pᷣſẽti ð offi. füdandis ꝛemanẽt onerata ſolone decimarũ ſicut
oꝛdi.li. vi. ? ſic nõ. ꝙ Jo. an. itelligit illã glo. in. c primo erant et nullo iuꝛe cauert̃᷑ oppoſitum. Mec
pnu de offi.oꝛdi.loqͥ in cõonicis Idem apeꝛtius ob. c.qſti.all.in gl.qꝛ põt ĩtelligi ꝙ ꝛeducat᷑ ad 5
nult Jo. an. in. c. relatũ el.ii S. de teſta. i. V. mori dicta.ſ.ut epᷣs et abbas faciant deferri decias ad
entis ? idẽ ibi Ho. quoꝝ ẽ iſta glo. ⁊ ſic magis cccleſias ſuas. ſ. illis qbus debẽtur ad predicta fa
crededũ ẽ eis ꝙᷓ aliis ſõniãtibuſ.⁊ idẽ ſentit Jo. cit bo.tex.in c ſiquis laicus.xvi.q.i.ico tñ
an. in rla nemo põt de ꝛc.iur.li.vi.ĩ mercu. nã il ſi ecclia ex neceſſitate de nouo edificaꝛet᷑ J.pochi
la gl. loquit de bnficiato nõ bñte adminiſtratõem am alterius. puta qꝛ antiqua ecclłia hbʒ pochiã ual
qlis canonicus ut ẽ gl. or. i:c.põtificis.xii.q iii de aplã ita ꝙ populuſ nõ põt de facili ↄueniri ad
du fundat ſeſup. c. requiſiſti ĩ fi. teſta. Itẽ Jo. illã eccleſiã tũc põt epᷣs ſtatueꝛe ꝙ eccla nouit᷑ edi
an. aptiſſime nult in. c. qrelã ne pᷣla. vi. ſu. ubi hoc ficata hẽat certã ꝑochiã ex illa antiqua cũ oĩbus
apte tenet ⁊ idẽ ſentit ibi Inno.dũ dicit ꝙ ſi rec obuentionibus ſpũalibus:⁊ de h ẽ tex.nõ in.c.ad
tor eccleſie locanit pdiũ eccleſie tenet ſucceſſor ſta audientiã. . de eccle.edi. æ ob iſtã ꝛõem hodie ui
re locationi.ſecus ſi caõicus locauit pᷣdiũ eccleſie demus ꝙ in eccleſia ꝑochiali cuiuſiʒ plebanatus
q; nõ põt obligaꝛe pᷣbendã ultra tpᷣs uite ſue nolũ ſunt capelle habentes ceꝛtã pochiã. unde antiqni
tate ſupioꝛis ſicut dicimꝰ ĩ uſufrutuario ut ẽ tex. tus ſola plebs erat curata unde ꝓpter hoc hodie
in.l. ſiquis domũ ff. loca. æ ſic limitar Inn. in. c. eſt nõ. dubium ntrum decime debeantur plebi an Na⸗s 14 ba zlt an enpeb
er lis de pꝛoba. ubi dicit ꝙ canonicus hʒ admini capellis ex quo pꝛoueniunt ex prediis ſitis in ꝑo 7
ſratonẽ pbende ſicut aliꝰ rectoꝛ ecclie. nam dʒ in chia capellarumſc de hoc latius dicam in.c. cum
telligi quo ad ur poſſit agee ⁊ ↄueniri ꝓ pᷣben contingat infra eo ſed ſi predia ſunt ſita infra pa
da:ſj nõ quo ad hoc nt poſſit eã obligare ultꝛa tẽ ꝛochiam propriam non puto ꝙ canonici tenean
pus nite ſue ut nolnit idẽ Inn. i. c. queꝛelã: ⁊ oẽs tur ſoluere decimas quod ſentit Inn. ut ſupra di
doe. ſeqntes: vñ canonicꝰ dᷓ ſimpłꝛ ?2 pſonalꝛ bñnj. xi. ⁊ ſic poteſt intelligi Frin uius cHnt ſoaut
ſiclatꝰ p tãto qꝛ nõ hʒ curã aiaꝝ tanq; canonicꝰ: mur de ꝑſonalibus. ⁊ rũc aut de acquiſitis ſibi ip
io dr ſimpłꝛ pſonab: qꝛ pꝛebẽda dat᷑ ꝑſone ſue ſiẽ ſis aut acquiſitis eccleſie primo caſu ſi clerici peꝛ
uſufructus uſufructuario ſen uſus uſuario: quoꝝ cipiunt diuina in aliena parochia uel in propria
ius pſonale 2 extiguit᷑ moꝛte ut inſti. de uſufruc. ſemper tenentur decimas ſolueꝛe quia lucrantur
finif 7.d.l.ſids domũ: vn canonicus nõ hʒ ſuc tanquã laici.ergo debent bonoꝛaꝛe deum ex lu
ceſſoꝛẽ ppꝛie ĩ oneꝛe 2 honoꝛe ſiẽ hʒ aliꝰ rectoꝛ ec cro perſone.⁊ ſic poteſt intelligi finis.c.⁊ intelli
cleſte: vñ ſi canõicꝰ fuit ↄtemprꝰ ĩ electiõe nõ põt ge ſi hic habet conſuetudo. ſecundo caſu in acqui
ucceſſoꝛ ageꝛe de ↄtẽptu: qꝛ capłʒ ſnccedit ĩ iuri ſitis eccleſie dicerem ꝙ ſi uiuentes communiter
bus ſuis ö H ẽ gl. nõ. i. c. ꝙ ſicut ĩ. v. Oſentire ĩ fi. in eccleſia ꝛecipiant ſacramenta ab illa eccleſia
de elec. ? uide ibi latiꝰ ⁊æ ſubtiliꝰ ꝑ Inn.qui idẽ ſicut olim ficiebant monachi tunc tenentur ſolue
Ocludit: reſtat ꝙꝓꝙ ſolũ hẽat ſucceſſoꝛẽ reſpectiu coꝛ re decimam. ut in dicto capitulo alia iuncta glo.

— R ——
WV. A Aavo r Oſpa

E; Parta ett
7

V „⁵Üιι AA& Kls: dcn= rol. Alenen

phen ſuiX .

N. P T r/u nas” 2è ₰ &n 7

XV 5. Adcn è pPo 9 S 3

62 .°— Aju 41. .. vE MW

De decimis

i. et ſic põt intelligi ille tex.ĩ fi:aut ñ ꝛecipiũt cõi
teꝛ ab alia eccleſia et tũc non renent de acquiſuis
eccleſie ſolueꝛe decimam ꝑſonaleʒ alreri ecclie: et
ſic loquit᷑ pn. c.nã nõ ꝛeꝑitur in lege ꝙ cccleſia

teneaĩ decimã ꝑſoualem ſolueꝛe alteri ecchie: nũqᷣd

aũt canonicus audienſ alibi diuina reneat᷑ ſolueꝛe
decimã ex pꝛebẽda ſua tanꝙᷓᷓ ex lucro. do. An. vi
detur hic ſentire ꝙ ſic ⁊? idẽ do. De.ſʒ credo q;
habuerũt ꝛeſpectũ ad glo illius.c.pñti.qꝛ ex quo
lucrãt᷑ fructus debẽt tanꝙᷓ ex lucꝛo ſoluere deciaʒ
peꝛſonalẽ ſed tenẽdo opi.quã ſemꝑ tenui ⁊ quam
tʒ Inno. bic ꝙ canonici nõ faciant fructus ſuos
cꝛcdo ꝙ nõ tenẽtur ad ſolutionem decime quia p
benda datur ſibi ut inde niuat ? ſupeꝛfluum ↄueꝛ
tat in uſus pios ut eſt tex.xij.q.i.in..fi.cum.c.
ſequenti.nõ enim dʒ ſibi ſubtrabeꝛe neceſſaria ut
ſoluat decimã: maxime qꝛ oĩa ſunt bona eccleſie:
hodie tñ ſtanduʒ eſt cẽ ſuetudini ſiue queratur an
canonici faciant fructus ſuos:ut nõ.in.d. ꝛla. nẽo
põr ſiue queratur an decie ꝑſonales ſint ſoluende
ut nõ. in.d.c.in aliquibꝰ.Et ex his ĩfeꝛt ad decla
rationem illarũ lecturaꝝ nã ſuꝑioꝛes nõ tenẽt᷑ ec
cleſie ſolueꝛe decimas niſi ꝓut in iure ẽ ſtarutũ.ut
in. c.ↄqueꝛẽte de offi.oꝛdi.ſic ĩtellige etiã teꝛnã le
ciurã. nã debes diſtingueꝛe: ut pʒ ex pᷣdictis. qᷓrta
lectura ẽ ueriſſima ꝛeſpectu clericoꝝ cõiugatorũ.
nam ipᷣi nõ gaudẽt priuilegio ecchiaſtico:niſi ĩ du
obus de quibus in.c.i.de cleri.coniu.li.vi.⁊ que
rit h̊ Moſt.nũquid papa poſſit exiger̃ decimas a
cl ricis ⁊ eccleſijs ⁊ dicit ꝙ ſic quia ipᷣe haber cu
ram oium.ix.q iij.cũcta ꝑ mũdũ ⁊ in extrauagan
ti. Honifacij unã ſanctã:dicit tn ꝙ de ↄſuerudie
papa nõ exigit:æ hoc qꝛ fm dine:ſas neceſſitates
imponit decimã triẽnalem uł aliam ut nõ. in cle.
.ij. de deci. ſed ego puto ꝙ ex ptãte oꝛdinaria hꝰ
nõ poſſit.nã in iure oꝛdinatũ ẽ quibus debentur
decime.ſed ex pt᷑ate abſoluta boc ẽ concedenduʒ:
facit qð nõ.in.c.a nobis.ĩ.eo ⁊ qðᷣ nõ. Jo. an.
in.c.int᷑ cetera de offi.oꝛdi. Abbas
Ii= Compoſitio ſu
X multiplici. ems 10
rollit᷑ ꝑ pᷣuilegiũ ſeqñs ſi de illa mẽnõʒ
nõ facit: pꝛio ponit᷑ qꝛela:ſo iudicũ dario:ibi vn
HMõ pꝰ ex tex. iſto ꝙ int clericos nomie ſuarnʒ
eccleſiaꝝ põt inteꝛuenire cõpoſitio ſuꝑ decis in fu
turũ ſoluẽdis ẽt citra ſuꝑioris auctoritatem: ſed
tunc compoſitio nõ excedit nitã tranſigennium:
ut. in. c. ueniẽs de trãſac q̃d aũt cũ laico dic ut nõ

in. c.ij.de tranſac.⁊ dicã in.c.cuʒ hõies. . eo. ¶

Mõ fo ibi de bladis ⁊ uniueꝛſis legumibꝰ ꝙ ap
pellatiõe bladi nõ neniunt legumia ſed in Srium
facit qð nõ.in.l.triticum.ff. de.v.obli ⁊? ꝑ glo.=
Har. i. l.i. ff. de aqᷓ plu. arcẽ. nam appellatõe bla
di ſeu tritici uenit õe id qð ĩ teꝛꝛa ſen agꝛo cõteri
wur. ⁊? ſic uidet᷑ ꝙ neniãt nedum legumia ſed etiaʒ
ſemen lini: vnde bladum ſeu triticũ ẽ nomẽ mliũ
generale. appellariõe vo frumenti uenit õe id qðᷣ
bʒ ariſtã. ut in.l.frugẽ. S. frumentũ ff de v. ſig. ſʒ
ꝓpt᷑ cõeʒ uſuʒ loqndi debemꝰ itelligẽ de eo frum
o qð eſt pcioſius alijs bladis. ut notatur in. d.l.

— —.— 5 — — 28
Dpr s N 2 1EEnmano ſr fP- + 4

„ .

.i. 2 cꝛedo ꝙ ꝓpteꝛ uſũ loqndi bic fuit fea ſpalig
mentio de leguminibus.⁊ hec faciũt ad ſtatuta.
Mora teꝛtio ꝙ ꝑſona eccłliaſtica põt ſine peccato
nõ ꝑſolueꝛe decimã ĩtegrã rõe ↄuetioms im e cuʒ
rectoꝛe cui debent̃ et vꝛ mihi hoc dẽm ſans durũ̃
cũ decime nõ ſolũ ſoluant ĩ ſubſidiũ pᷣſbyteꝛi. ſed
ẽt in elemoſynaʒ paupeꝝ ad h̊ tua. . e. niſi dicqs
qꝙ; eodem modo alia ecclia poteꝛit hr̃e panpeꝝ cu
ram et nõ refeꝛt peꝛ quã eccłiã paupenbꝰ puideat

eαα Yé nota ꝙ pꝛinilegiũ nunqᷓ refeꝛt ad ſpalem di

ſpoſitionem initam inteꝛ pꝑtes niſi de ea fiat ſpalis
mẽtio. et ĩ ̊ tene mẽti iſtũ tex.ad idẽ. c. neniẽs de
pꝛeſcꝛip. liio nõ iũcia glo.papam poſſe deio
gare diſpoſitioni ? pacto inito ĩteꝛ ꝑtes. ↄtra hoc
oppo.nã ex ↄuẽtione oꝛit᷑ obligatio que ẽ de iure
nãli.gꝰ nõ põt tolli ẽt ꝑ p incipeʒ ut ĩ cle. paſtoꝛał
de re iudi.p Inno. in c. que in eccłiaꝝ de conſti.
Solo aut ↄuẽtio fit inter peꝛſonas eccleſiaſticas
ſupeꝛ iuribus ecclłiarum ⁊ tũc põt papa tali onen
tioni deꝛogare. qꝛ ipᷣe hʒ in cleꝛicis plenitudinem
ptᷣatis ⁊ ſua ptᷣas ĩ oibꝰ itelligiĩ excepta ad h bo.
tex.i.c.ueniẽtes de iureiuran et uide bo. glo i. c.
conſtitutus g̊ de NGp.et de h̊ Vꝛ bo.tex. in cle. du
dũ in. F. nos de ſepul. ſʒ ſi ↄuentio fieꝛet ſup iure
pꝛiuato puto ꝙ papa uł ĩpeꝛatoꝛ nõ poſſit ſine cã
illam ↄuentionẽ deſtrueꝛe pe: id qð le.et nõ in 9
trarijs ſupꝛa ſignatis.et facit qð nõ. Inno in. c.
inqſitioni.j.de ſen.excõ. In glo. i in fi no gl.
ꝙ ↄpoiĩtio ſimp'ꝛ facta extẽdit᷑ ẽt ad pꝛedia acqui
rẽda.⁊ dicit bic Goff. peꝛ hãc rõem glo. ꝙ ſi pꝛi
uilegium fuiſſet ĩpetratũ ſupeꝛ pꝛedijs acquirẽdis
pariteꝛ nõ ualuiſſet.ſecus ſi compoſitio non cõceꝛ
neꝛet pꝛedia Naniremäa. . . eb .ij. in fi. nota
bene glo. ꝙ licet nõ ualeat renũciatio ſup iure fn
turo pactum in ualet ? pꝛimum apeꝛte pꝛobatur
in. l.ſi ita ſit ſcꝛiptum..ſi ſub ↄditiõe ff. de lega.
ij. ubi dr̃ legato fẽo ſub cõditione ul ẽt ad diẽ ceꝛ
tam nõ põt quis renũciare qꝛ ante ips ad nos i
Etinet ⁊ pꝛo hꝰ.nã renũciatio ẽ quedã abdicatio:
ſʒ quis nõ põt a ſe abdicare qð ñ hʒ. nã pꝛuatio
pſupponit babitũ c.ad diſſoluenduʒ de deſpõ.m
pu. ¶Scõm dẽm ꝓbar᷑ h̊ ? clarius in. li C. de
pac. ubi dr̃ ꝙ fideicõmiſſo ↄditionali põt quis n
pactũ renũciare.⁊ h iõ qꝛ pactũ obligat paciſcctẽ
ad nõ petẽdũ cũ ius ↄpetieꝛit ſʒ gl. mliuʒ nõ.i.l.
ff de cura. bõis dãdo limitat pꝛimũ dẽʒ niſi renũ
ciatio fiat in pntia iudicis ⁊ illã gl. ſeqni᷑ Bar. i
:d.l.i.C. de pac. Aliã limitationeʒ poſui Ja. de
are. ⁊ plʒ Mar. in. d l.i.qꝛ renũciatio iuris funuri
nõ ualet ſi fit abñte pꝑte ſecus ſi ꝑte pnte qi tũc ha
beat pactũ intcluſuʒ.Iʒ Hal. aliud uideat᷑ ibi ſenti
re ſʒ cõiteꝛ ad cautelã ſolet in inſtris inteꝛponi qꝙ
renũciauit peꝛ pactum ⁊c. ⁊ hoc eſt bene utile inſe
reꝛe ut opi. uitentur. renũciatio tamen pure? ſim
pliciteꝛ facta nõ extenditur ad ius quod poteſt in
futurum competeꝛe niſi hoc caueatur in renuncia
tione. æ de hoc dicendum plenius ut nõ. Har. in
dicta.l.i. æ in. l.qui rome. S. duo fratres in. vi.·
ff de. v. ob. æ adde ad pꝛedicta bo. tex. cuʒ ibi no.
in.c.cum inter.p.de renuncia.

oud

Onnniſi,nt
DW lis
ndſe oic f ve
–☛ 6 grog nu
ſi pien Merzo ſln
mo umn clhe
4 ft gall

8

decanirin tn l .
(taio niuſgz. ton
dur iſelis buſdt cherin .
crnltu l n
vof tAM.EeNXN.
un lgeſiinui⸗
mun unnm tin ni chni
iel auj ner lti enne /nu
