notabis.ſed non conuenit litteꝛe. primo quia ut
patet in prin.c.abbas fundat ſe ſuper oblatione
x 2

W n, =r= Nrrngh 41 Onre nif ſannut 7 A: e‚ nit pfre99 z rluz ſgist 3 enBrnt, 7 A:
5

–

V er atici . S

arne ,
6,

„ Ruee .

9. „. ſf

r— ee
C , e5 i da⸗ reza, d.

=l * 413

P— .

².) No⸗ fa = Pns pif

7y—αα Pte

d
92

◻

—

. Bu
ℳ9 j

ES

E

4.* 6 1
5. Ifire .-45,,99 . ,

enr. = *

¶C ge fucef. ab iteſt.

2 ſic ſupeꝛ acta ĩteꝛ uiuos:g ñ potat optinere Et
plene ꝓbãdo diſpoſitionẽ ĩ ultima uolũtate.quia
ſmnia n ↄfoꝛmis petitiõi ẽ nulla ut ĩ.l.fi. C. de fidei
cõmiſſ. libeꝛ. ⁊ in. c.licet bely. de ſimo.⁊ in. c quali

teꝛ ⁊ on el. ij. de accu Irem in dubio ſnia ꝛecipit
ite:prationẽ ut ↄueiat petitõi qꝛ talia ſũt ſubiecta

—

qᷓtia pꝛedicara: ut le.⁊ nõ.i.c.inteꝛ dilectos dge fið
iſtru. gꝰ iteꝛptãdũ ẽ ꝙ abbas bᷣ obtinuit nõ uigo=
ultie uolũratis qᷓ nõ cõuenit peritõi ſed uigoꝛe ob
lationis ſuꝑ qua fũdabaĩt᷑ libellus. ſecũdo ob.huic
intellectui ĩ alio tex. iſte ĩ eo ꝙ dicit ꝙ illi teſtes nñ
ſuff cient pbãt itẽtionẽ abbatis:ſʒ tanq uehemet᷑
admiculãtes aſſeꝛtionẽ ipſius plurimũ adinuabãt
q̃ vba clare innũt ꝙ abbas nõ obtinuit ex capite
ultie uolũratis nec eꝛat pᷣſumptio niolẽta. quia illa
qᷓ ſufficit ad ſniaʒ nõ öꝛ admiculare uel coadiuua
ꝛc ſed potius fundare ? ꝓbare. naʒ de ſignf cato
huius vbi admiculaꝛe ẽ: ut ꝑ ſe plene nõ ꝓbet ſʒ
adiuuet ad pꝛobationem cõplendã. Item aſſeꝛtio
abbatis eꝛat ex oblatione:⁊ h̊ papa dicit ꝙ iſti te
ſtes adiuunabant aſſeꝛtionem ſuam. ſic inducunt
ad ꝓbandum oblationem 2 nõ teſtamenti factio
nem.⁊? iõ tenendus ẽ ſcds ĩtellectꝰ: ur dicamus ꝙ;
abbas h obtinuit uigoꝛe oblatõis quã ꝓbauit ꝑ
unũ teſtem de niſu ⁊ ꝑ ↄfeſſionẽ ipſius oblatioõis
in extremis factã. nam teſtis unus deponẽs de ne
rirate actus ? duo deponẽtes ſuꝑ ipſius actus cõ
feſſionc iungũtur ad faciendũ plenã ꝓbationẽ. ut
nõ. in. c. cũ cãm de ꝓba.nõ · Oar. in.l.admonẽdi
de iureinrã. ? ſi diceꝛes ꝙ cõfeſſio ꝑ ſe ſola debu
iſſer ſuff ceꝛe ut ꝑ totũ ti de cõfeſſ.ꝛeꝑio qð idem
Hir. ſentit m itellectũ ad iſtuʒ icx.in.d l. admo
nendi in. xv. colũ. dicẽs ꝑ iſtum tex. ꝓbari ꝙ peꝛ
unũ teſteʒ de ueritate ? ꝑ ↄfeſſionẽ factam ĩ abſẽ
tia ꝑtis ꝓbat᷑ Vitas actus ⁊ ſic ſentit ꝙ abbas B
obtinuit nigor̃ oblatiõis ⁊ nõ uigoꝛe ultime uolũ
tatis.⁊ qᷓ;ᷓ dictũ ſuũ ſit nõbile ⁊ mẽrti ↄmendan
dum. ſ. ꝙ ↄfſſio facta in abñtia ꝑtis ĩducat ſemi
plenã ꝓbationẽ tmñ nõ ꝓbat᷑ ꝑ iſtũ tex. unde nõ Vr
Hur. ponderaſſe iſtã liaʒ q apeꝛte dicit ꝙ in pꝛe
ſent a ꝑtis atcbipᷣſbiter confeſſus fuit ſe fuſſe ob
latum ⁊c. ⁊ iõ dic ꝙ iſta ↄfeſſio ꝑ ſe non plene ꝓ
babat qꝛ fuit incidẽteꝛ faeta.ſ. ad int᷑:o gationem
alteriꝰ qrẽtis ſi uellet teſtari. ⁊ iõ iſte tex.hᷣ diẽ ꝙ;
iſti teſtes nõ ſufficiẽieꝛ ꝓbãt. ſ.oblationẽ: ſed mulł
tuʒ addiuuabãt intenrionẽ abbatis fundãtis ſe ſu
peꝛ oblatiõe. vñn facit h iſta ↄfeſſio ſemiplenam ꝓ
bationẽ ut nõ.in. c.fi.de iureiurã. facit. c ſuꝑ.eo.

ge teſtiſæ due ſemiplłe rendẽtes ad eũdem effectuʒ

iñgũtur ad faciẽdũ plenã ut nõ.i. d. c. fi.? in. d.l.
admonẽdi. Mec tex. ob. dũ dicit ꝙ ſufficiẽteꝛ eꝛat
ꝓbatũ:qꝛ ueꝝ ẽ ꝙ tceſtes ſuff ciẽteꝛ ꝓbabãt illã cõ
feſſionẽ: ſed illa ↄfeſſio ranqᷓ; ĩicident᷑ facta nõ pꝛo
babat plene oblationẽ ⁊ ſic dʒ tex.ꝛeduci ad con
coꝛdiã. Et ex bꝰ ⁊ ex tex.nõ.ſingularit ꝙ ↄfeſſio
facta ꝓpret aliud ẽt ĩ pntia ꝑris plene nñ ꝓbat qð
tenebis ſꝑ mẽti.ſʒ huic ĩtellectui nehementeꝛ ob.
bec lĩ̃a qͥ ĩ triplici loco vr nelle ꝙ illa vba iduce
bãt ultimã uolũratẽ expꝛeſſe:ut pʒ ibi uelut ulrimã
expꝛimens noluntatẽ: er ibi cum ultimam uolums

— W
Rr

2 vlIr dtr
*

imann

tẽ expᷣſſit:⁊ ibi que ſuꝑ ultia uolũrate ⁊ ſic nõ iqu
cebant᷑ illa vba ut ↄfeſſio.⁊ h̊ muliũ faciũt p pꝰi
tellectu: ſz tenẽdo ſᷣm quem ſenſit h glo.i.V. unus
ſolus: æ Inno. in V. pꝛobationes: æ ſequit do. an.
poſſumꝰ diceꝛe ꝙ h fit mẽtio de ultia uolũtate nõ
ꝙ ꝑ eã fueꝛit inducta teſtamenti factio: ſʒ capitur
pꝛo finali aſſeꝛtione ipſius archipꝛeſbyteꝛi. naʒ re
quirũt ĩ hac ultima uolũtare. ſ. ſe et lua donaſſ
monaſteꝛio: unde cũ nunqᷓ pꝰ expſſerit Zꝛium ſt
dum ẽ huic finali aſſeꝛtioni cũ dicto illius teſtis.
ſic oʒ aliquãtulũ ipꝛopꝛiare illa Vba ut uitenĩ ma
ioꝛes abſurditates: nec h E nouũ cũ ſepe ideʒ veꝛ
bum relatuz ad diueꝛſa ſignificat diueꝛſa. ut uiten
tur alie abſurditates ut ẽ pulcheꝛ tex in. c. cum di
lectus de ↄſue.facit.c.ab excõicato cum ibi nõ.de
Rep. a B habet clariſſime itellectus bul.c. ? ad
hos duos itellectꝰ ſt᷑ refeꝛẽde Setates q eliciun:
ex gl. ¶ Sʒ circa pdicta queut᷑ de q. quotidiana
OQuidã ĩ egritudine poſitꝰ ↄdit teſtamentũ ĩ q
feſſis ẽ ſe abſtuliſſe multa bona cuiuſdam eccleſie
æ mãdauit ceꝛtam q;titatẽ in recõpenſatõe reſtitui
demũ ↄualuit ⁊æ negligit reſtitue?. Queni nũquid
poſſit ↄpelli cum non poſſit ꝓbari niſi peꝛ ↄfeſſio
nẽ ſuã in reſtamẽto factã. pe. in. I. gñaliteꝛ. C. de ñ
nn pecu. tenuit ꝙ ſic. qm in ultia uolũtate põt qs
ↄfiteri ⁊ alios ↄctus faceꝛe:ut i. d. l. beredes pal
? in d.c.qᷓq ⁊ hec ſunt irreuocabilia:ut ẽ de cõ
feſſ ꝑ to.⁊ in.l.ſicut. C. de act.⁊ obli.ſ bar.in.l.
cũ quis ĩ.F. codicił.ff.de lega.iij.pꝰ quoſdã doc.
tʒ oppoſirum nã ut ibi pʒ talis ↄfeſſeo nõ pꝛobat
niſi ſit inrata. Item iura dicũt ꝙ talis ↄfeſſio idu
cit fideicõmiſſum uł legatũ. ut.l.luti. de lega.ij.
E. de ſal cã adiec. legaro ꝑ torum. Item ſi Zuinz
diceꝛet᷑ poſſet pr̃ ĩdirecte pꝛiuare filium legitia ſua
qꝛ nõ hẽet niſi ↄfiteꝛi ſe debitoꝛẽ plurimoꝝ quod
faceꝛe nõ poteſt ut nõ. ſpe. in ti de confeſſ. F. nunc
uidendũ. v. ſequit᷑. C Ideo ↄclude pꝰ eũ zpliãdo
tm noſ.q.cũ queꝛit᷑ gñalꝛ nũquid Hba enütiatiua
emiſſa ĩ ulrĩa uolũtate pꝛobent ſeu mduct diſpo
ſiionem. Aut eim vᷣba enũtiatiua pfe unt ppyter
alind. aur pꝛincipaliteꝛ ꝓpter ſe. p caſu talia Yba
plene nõ ꝓbãt nec etiã iducunt. ut pʒ in iſto tex.?
iuribꝰ. 5. alt. o cãu aut fuit adiectum iurameninj
æ probãt ut in auẽ ꝙ obtinet. C. depba.? in or
poꝛe. unde ſumit: ? in auẽ.ᷣde iureiur.a moꝛ. pſti.
æ hbꝰ ꝓcedit nõ ſolũ qn teſtatoꝛ expᷣſte inꝛat. led
quãdo diẽ ſe iuraſſe: ⁊ vt uelle tex. in dicta auẽ.
Aut ceſſat iuramentũ ⁊ tunc ſi pars fuit ons vel
norarius uel oꝛdinarius recepit confeſſoneʒ hio
patte ⁊ tunc pꝛobat argumentũ bic in eo poe
ratur partis pꝛeſentia ? pꝛobatur melius i.c. ycy
pꝛealt. Aut nemo recipit hanc confeſſionem ? tuc
talia ueꝛba non pꝛobant actum enuntiatuʒ. ſed in
ducunt legatum ſeu heꝛedis inſtitutionem ſecun
dum qualiratem ueꝛboꝛum ut in dicto. F. codicl.
Y alijs iuribus ſupeꝛius allegatis. Et ex bis iner
tur ad deciſionem qõnis pꝛopoſite nt non po lie
ille poſtq; conualuit ↄpelli ex quo non fecit ille iu
ramentum nec aliquis habẽs poteſtateʒ recepit
lelſionem: ? idem dic in eo qui ofite: mn teſamtio

A0. , “

,.,A 1. e iati
iaidiig ui
beuut zunc micelln

in luͦg be be N
nraſeniktm imninnich D
Hmtoniscigoͦeſ nlmn zidcls
loͦgleg latrcacle Gögeuur mamni non n
cchosalani cebonis ohris Win
5.15,0.

(Drſanemis

(Srn rſii eiutſttihisn
ab iſeſtgto gve capiont fleni p'mnoꝛ⸗
narthe cecee nll Hſcnm fuent iin
cefücor Merio eſubet nider e
ſpop ni eo nommn rſeagnn ah
lerrinen ilicrinci eahaſto.
8 ſte loen ZYom aci
dilit oensotand groi erctiſgſed
pus catbolici d ſeln
talbolairriclltini. .ginhe

phai inc he eo biefſocl t⸗
iun eo Ciniteiopbaiint. i

Wrins i d/ NRe—

ehſirbien ¶ De ſepulturis.
ccdani ln don e. Abirwd
Dan fen dönteſe zij.
gniinn deiwitne E uſurariü: ? mandat ceꝛtã quãtitatẽ ꝛeſtini
ſolnser In ofingnanſe ſcſi pr alio nõ iteꝛueniẽte pelli nõ põt ad ꝛcſtõ 105 cũ glo. xxxviij di.i.c. fi. .xiij
hoſſunp g min ondtinimn dicendũ in ſilibus qõibus Lien Fn.⸗ idẽ Scda q. in 2 b 1.Wà pꝓ obeũtibus
9 dfneeöftnin eunnn in fi.n. gl. bene ⁊ ꝓbai ſatis i. 5. iuncto ind pz ex pdienis ieen he ſepeliri catholoci:⁊ uit 1 len weela: J. ,
doo iulc nen teſtamenni, patcineme cas. iij. q. ix. furoꝛ g ſeł accedẽs pᷣſuĩt ades nn an aũt intra eccleſiã polfit in eccleſiaꝝ cimiterijs. rrel Ied mutzle
ciin Erone ſis ne nuan betur Zꝛũ⸗ uid de aliis ifiꝛmitatibus bige icp tex. cũ glo.xiij.q.ij.in s ſepeliri: uide bo.
nn i rlnm bolütnt Drbini n dixi ĩ.c. cũ iter canonicos de elect.⁊ ibi ꝑ ao e utrũ cũ lnctu = ploncru ſanen lus. Aliio queritur
¹ * cinnö bſaln leꝛ aüt pber⸗ furoꝛ ſeu mentis alienatio dic 60 cẽdũ ꝙ n:ſʒ cũ pſalmis et Plagegan ſepeliendi di N= larn rh
Glc neli aſſenioni eitdun 2 facto pꝛo hoc.. egimꝰ .xciii.di.ubi dici diuina 2 i 5 tiũ nocibuſ:ut.i F . ſ nen „
iqnimi pi o iline ige fatua loquitur ad dem. I. qdam cum rer ſann cio caritatis e BEaa S ſi ex offi 2
Crs dſcrlints: erhin brr tiein coi inſti. uide gl.in. c. conſaldus. xvii. q iſ. tũtur lacrime nõ ẽ a iure , humanitatis emit
enim 1dieſaſgn ic- n ſeeſtgin ¶Quid at ſi una ꝑs ꝓbat furoꝛẽ ⁊ reliq̃ 1an; ſanctis legi᷑ ꝙ lacrymas acleete de pleriſque
r die dſer lilae⸗ fcar dinenſs,nn tem que ꝓbsatio pᷣualet. uide qð nõ.in. c. ſi m tü amicop. de qno nide ie lerũt i excq̃ſs caro
eans de aſde fii Pllberter incni renũ. ? i. I. ne codicilos. C. de codicili . aũt cũ. c. ſe. ſic legi x. xiij q iij. in. F. hoc
ucn cd ercöicaro cun bi in. v. ſupꝑ ipetit 3 n gl. . ſic legimus ꝙ oẽs filij yſrahel .
Norbdaienſim Cunn bbimde in. v. ſuꝑ ipetitione.nõ bene gl qꝛ non ẽ in rũr moyſem ⁊ yacob.ut i Fſrabel planxe
ins icr an eleus bus e limitat 2 uide. c: eum qui de pᷣben. li. vi. 2 as d. nõ eſt multũ lugẽdũ Re uide⸗ qꝛ alij ea cã z. q ſʒ
ireſenide Rſetgtes gſen 5 è . eatur hoi .
eg. (Sann ittinenns dieni do. ? cotu. n glo. ni. ibi niſi peꝛ unũ teſtem.ſ credulitate alerins nite, na eſi hoiĩes deficere ĩ
(Breapdiendteni deg gvordn tũc oppo.na ur̃ ꝙ ex quo abbas habuit unũ ae d c. qͥ diuia ꝛ i. d. c. ubicũ ignũ t ſꝑatõis ut ĩ
debnit ſibi deferri iuramentum in ſappleenthnt Nice expeditaʒ c.ubicũq; ⁊ ſic hẽs ↄtinuaiõcʒ

jegritnckne poi
4 egficine oſt Al tſnmneniie
ſ eabſnlſenun bonn cniuſdun ecti⸗
danit ceuam ttate in recöpenſctoetcfin,

O 8 iſtituta. decedens ĩ teſ

rt tatꝰ ſepelit ĩ ſe
pulchꝛo maioꝛum nel ubi eli gitur

ꝓbationis.ᷣ ut in. c. fi. de iur̃iur. So. dicũt goff et
Jo. an. ꝙ ꝛerũ qᷓtitas diſſuaſit inꝛamentum ðofer

demũ oualut ? nglgt reſimnei . . .
Iiglgfr reſtnei Olenf ti ri uolunt dicere ꝙ ubi agit I Lik
poſſt opell n non poſſt pbani eindd ſen de unſorion agitur de magno piudicio
deien ⸗ npoſſt hhan niſpe gſiſ paloris magni nõ defe: t᷑ iurametũ ĩ ſn ſepultura paꝛochiali
hiſoi in eſamneio ani pe in gialter C deſ plementũ ꝓbationiſ.alii aliteꝛ. ſed h plʒ ad hᷣ ſia habebit cano n anler eceſe
mm hens enni ſe. qn in vlia volitare o 9 2 nõ.in. d.c. fi. Et nõ. ex hac ſo. ꝙ et Hieſotc ſun quod relindquit eccleſie ſrulemce⸗B,d dreundh
Nien t aios zaus ferent idl beredes 0IH nt ecche nõ defertur iuramẽtum i defectum dro⸗ ꝛioꝛẽc itellectum. æ tꝛia ſunt dicta HH
in t dch thee ſun inocnbilant etc cũ qõ eſt mulium pᷣiudicialis. Er ĩ fi gl: li. rertum ibi. ſed qniaicta prumo mntbenu
GNWANANANCdeAN 10bl 5bar.nl. nõ gl. licer ecclia cõꝑetur matri non tm tẽ 3 lam ex princi.cſquo unam ꝛege
d en cerdos aliquid de boni n iñ reiur ſa quod decedens inteſiaius ſeu non =
ns adtſetii, aaſtidt. ſen iqui e bonis propriis ꝛeliqueꝛe ecclie electa ſepultura debet ſepeliri in ſepulch on αW£lsne S =
Sopnoinn ii uii Nnn n dawir P.· H..1.6. 0. be ſuo: um. ad idem.c.is qui eo tünio b di⸗
nafiem Arnndin ids dicn ⁊ hoc fuit iductum exẽplo pfiarcha W1 . di⸗
h e De ſepn ⸗ arũ.
Grfcacönffm entn nmt Nlaſ e ſepulturis. Hica. Iſaac ⁊ Jacob etiam in ꝛemotis criclen⸗ babra;
Cdeſal ci adſec legno iran nſinch (Sore ih. eꝛunt ſepeliri in ſepulchꝛo maioꝛum ſiorun ais
ieeet poſle pf idfege piuneflumteſinſaa ab Fenni uiſũ ẽ de ſucceſſoꝛibus ex teſtamento = autem ſi non habet ſepulchrum puta.quia
nno bie niſ oiei ſedcbioipininered aih eene capiuni effectũ pꝰ moꝛtẽ: uti.c. cuʒ d tranſtulit domicilium ad aliam ciuitatem t
eer noͤpole no ,int detofc ne defüicton e. miſ. Vn cum fueꝛit niſuʒ de bonis quod ſepeliendus eſt in eccleſia parochiali
eer boc ehep ciint! gemciox. ꝛito ꝛeſtabat nid . c in noſtra 2 ĩ clelig Parochialt pt in.
nidendi. v. ſegui. Jieo xcn edün ipoꝝ nã oes moꝛimur: ar nidere de ſepultuꝛis ctundo nõ i. c. ex pae. .c. ? i.d.c.is qui¶ S e
a/ nmkqci gi gſir ian hucn Eerrs. 1 deqi viii, igi ſiẽ aqua dilabimur ſuꝑ tio cetan dane maioꝛum noſtꝛoꝛum ac
unlſn i olig noirut pobe mn Neuiß ficeo 1Sed queꝛo p Do HSõ . de elect alanrweti encorr limkicadi
n nen Vbn enätiginn pre i dicit ꝙ el o. an. quid ẽ ſepliura V. nulli aliam ꝛegulam aff
ſtionen An emn D d n ꝙ locus ↄcauꝰ quo i eccliaſtico cireꝛi martiuam n affir
een Prerte.D NNd dus catholici receſc quo iĩ eccliaſtico cĩteꝛio coꝛ q; quiſqʒ de nouo poteſt ſibi elge
gind aut inohaile Ni 4Winfrel catholici reqeſcit.pꝛimũ.ſ. ꝙ ſit lo 9 pulturam ⁊ pꝛetmitteꝛe ſepul gere ſe V. 31 ewuus d elt
Oil net dacun A pbai in. c. pe. j. eo. ibi 1. ꝙ lit locus can rum ad i irteꝛe ſepulchrum maioꝛum ſuo . bhe alig ge le,
Nene id onnee nfila leimn nnn Hackcg cine i effodi ⁊c̃. ſo ꝙ ſit in eccl ad inſiar chꝛiſti nam ſi noluiſſet ſ
3 gl ſo cdn Ml aſtico cimiteꝛio ꝓbar᷑ i roc iit in cecle ſet in ſepul et ſepultus funſ
ſurid5. ar Cdrpre 1 bai etiz bat in. c. auꝝ.xij. epulchꝛo maioꝛum ſi
8.e at er ⸗ q.ij.⁊ ibi pꝛo um ſuoꝛum. tame
podil iinmehhn en m e a g defücop coꝛpoꝛa ibi reqᷣeſcũt nam i9 peliri in ſepulchꝛo nouo ioſeph. Et on egit ſe
ore nnd keinane nciflbuſi HH loci nõ pñt ita cõpoꝛa nerari a ſpi elegit poſitum in tex · ſtat enim Perenthuc:7 ian
elt noſill qn gen Nns 5 amnch⸗ quẽadmodũ i alijs locis. hec.n. fu diſpoſinue. nam chꝛiſtus non diſpoſuit ut i ſee
nido geſeiunnſt 7 ſutti⸗ liani ici ipalis: quare factũ fuit ut catholici ſepe lireiur. ſed ꝑmitendo uideĩ elegiſſe. nam nihil ſe
aramenti M e ant I cimiteꝛiis ecclia poteſt ſine ꝑmiſſi ini e uu il hiei
Jutceſan iul⸗ tgtci iſn cü grauig. xiij. g i 2.⁊ uide bo.tex. cũ glo.i.c. faeit ipl⸗ ꝑmiſſione diuina.omnia enim que fiũt
wrmmie mmmnin oal i.c rs zeenen fin coꝛpus catholici ⁊c en ete dene n recto indicio.aut iſta fieri pex
obat Citsi⸗ tpolico n d e. cũ ibi nõ.naʒ is qui nõ ẽ tex.i.c.nimirũ.xxvi.q.v 55
Alte? ton hi cbzore holic? nõ dʒ ſepeliri ĩ eccliaſti 3 is qui nõ ẽ ca ibi ali ihi gq. õ q̃rto
on ghrſnizll S feo fuit ſe ag peliri ĩ eccliaſtico cimiteꝛio.⁊ ſi de alienaz. ⁊ ibi propriam,/ꝙ quis poteſt habere V
ſan teigt n n ſaczi tus dʒ exumari ⁊ ꝓijci d pꝛopriam ſepulturam. ? intell . Eõ =
pril Nn ſen tm amn n i⸗ e Et ex his decidunt n dal . H tu uſus. nam dniuʒ nõ põ eaboereen reſpec A R. Bſiaj
eva non ſe ſſ, Equibus ocedéda ẽ ue alie qões pꝛima 1. nam dniuʒ nõ põt quis habeꝛe. quia res
mgla e n becle o b da ẽ ſepuliura: 2 nt dixi reglꝛ omi acꝛe ⁊ ꝛeligioſe nõ ſunt in dominio alicui
un Cra ns cotpolicig nic ·2 nt dixi reglꝛ omi n ominio alicuiu
uan anninne⸗ Ganiii dict.c ſeice, ni ſpecifice repiant᷑ ꝓhibiti ad h renen ſacre.ff. de ꝛc. diui. facit.c mr 3.
un apole ge ehn en e genenglie. altico ? in. c. queſta ea. c ? q . en. 7 utrũ quis põt habe ic
1 ignbno en itn eſe eꝛaliter dici ca⸗ coe E terio eccleſi ni ꝛe hoc ius in cimi
iis rlo ſ g gfi tali nö poteſt ꝙ decedens in peccate: ccleſie. ut co inuito nullus ali igĩ
ſonen tali nõ dʒ ſepeliꝛi in cimiteꝛi tene⸗ cit iſte te iſaf alius ſepeliar.fa
ecll cmglce ij.? i in cimiteꝛio ecclie: ut nõ.gl.i x. ꝙ ſic dum diſtinguit .
2 conoatl /, , oln in. c, cum ad gl. i. c. na ſed dicã latius i iguit pꝛopriam ab alie
enſß rn umn e n ad monaſteꝛiũ de ſta. regu. facit rex⸗ ius wenctgene⸗ eerz er nan Nahon loei
enin S exitolerantia eccleſie quam dę

1 — — 2 2
Nα P-lend i ſoiænſts 2 pen . c „

V 4ſ (v* f A⸗= r Iug

N ſanνρ ſe doßtar mred Darac, Pc

Bpar Rare 2rIi- g pr-lr

¶ We ſepulturis.

jnre ſcripto ſiẽ dicimꝰ in iure pꝛonatus: ut ĩ.c. qin
de iu pa Itẽ ex illo vbo alienã nõ ꝙ quis põt
eligẽ alienã ſepukurã. inrellige ↄſẽtiente pꝛono
ut ratũ bnte: ut pbat excmplũ qð ſeqt in Ea. nam
Joſeph cõſeſit ut yps ſepelireiuꝛ in ſepulchro
ſuo: ſed aduerte qꝛ ĩ caſu nr̃o qõ eſt magis dubia
qꝛ illud ſepulchruʒ erat iuris priuati :ſʒ ſepulchrũ
exns in cimiterio ecclie ẽ iuris publici:et publica
nõ põt priuatꝰ ſibi appꝛopare: ut ĩ. d. c. rõ: ⁊ iõ E

2

qõ pulchꝛa nũqd ꝛectoꝛ ecclie poſſit iniio pꝛono
ſepuichri aliũ ibi ifeꝛꝛe:ðᷣ q dic ĩ. d.c.pe. 6 Piö

in. v.ſed quia ꝙ ſaceꝛdos iuſte ꝛecipit meꝛce E di
uinaꝝ oꝑaꝝ dʒ in ꝛeciꝑe ꝛ0e laboꝛis ⁊ nõ diuino
rũ:ut nõ ·J. de ſimo.c.nõ ſatis.⁊ quaſi ꝑ totum.
Nõ bᷣ em abb. ꝙ uita laicoꝛum ẽ clericis paſſio:
ſed moꝛs eſt ↄſolatio: æ dic ꝙ uita laicoꝝ cẽſetur
paſſio ipſis clericis ꝓpt᷑ laboꝛes quos ſuſtinent ĩ
exhibitiõe ſacramẽtoꝝ ⁊ alioꝝ dinoꝝ.nã bñt pꝛe
dicare ? oꝛaꝛe ꝓ eis. vnde de his ſcribuur pecca
ta ppli mei cõmẽdẽt ⁊c.i.delebunt oꝛando de pe.
di i. quẽ penitet. z.i. q.i. diciũ ⁊ in. c. ipſi ſaceꝛdo
rcs. moꝛs eim ðᷣ ſolatiũ ꝛeſpectu pceptõis ſpaliũ.
nam ? pꝛi loco ſolatij reſtituit dos filie pᷣmoꝛtue.
nã ace:bum eſſet peꝛdeꝛe filiã ⁊ ipſiꝰ ſubſtariã ut ĩ
. mat᷑.ff de iu. do. uel põt itelligi ꝙ legatũ faciũ
eccleſie ſepulture ẽ illi ſolanũ. vn ecchia paꝛochialł
ex qꝰ habuit paſſionẽ ĩ uiia dʒ br̃e ꝑrem illiꝰ cõſo
latiõis.ſ legati. nã bnficiũ ẽ beniuola actio gaudi
um tribuẽs capiéti ut ĩ.c.i qͥ. mo. fen amit. in li.
feudoꝝ. ¶ Er ex hoc ⁊ ex tex. bẽs qꝛe eccleſia pa
ꝛochialis hẽt hãc ponionẽ ab eccleſia ſepuliur̃:et
lʒ tex. dicat ſimpłr.ðeccleſia ubi ↄſueuir celeſti pa

pulo ꝛefici: irelligẽ iñ debes de eccleſia ĩ qua ↄſue

uit iſte defunccꝰ audire dim na ⁊ ꝛeciꝑe eccleſiaſti
ca ſacramẽta. ut ẽ tex i. c. ij. de ſepul.u. vj. Et iðo
dubitat᷑ qͥd ſi in una ecclia audiuit diuina ⁊? ĩ alia
accipit eccleſiaſtica ſacramẽta ⁊ intellige qn iuridi
ce h̊ fecit. dic ꝙ ĩteꝛ iſtas eccleſ as dʒ fieri diu ſio
iſtius poꝛtiõis ꝑ ꝛões h' lr̃e ar illius c.ij. de quo
ꝑ Inno.i. c. de bis J. eo. ¶ In glo. i. in fi ſed hᷣ
gl. n apit ĩtelleciũ udi ſepeliẽdi ſũt foꝛẽſes ⁊ ꝑegri
ni:ſz hac. q. glo. ſenſit ĩ. c.iĩ nra.j. eo.ti. in. V ni
ſi ⁊ ibi tʒ ꝙ debẽt ſepeliri apud ecceſiã maioꝛem.
Idẽ iʒ Inno.h ꝓ hac op facit.c. ubicũqʒ tẽpoꝝ
xiij. q.ij. .c.officiũ de offi. archipꝛeſ.nã eccleſia
carhedralis admiſtrat ralbus ſacramẽta. Archi.
in c.i J. eo. ti. li. vj late ꝓſeqt᷑ æ ↄcludit ꝙ debẽt
ſepeliri apð eccłiam paꝛochialẽ ubi decedũt ꝑ.c.i.
xvi. q.i.⁊.xiij.q.i.c.i.nec ob.fᷣm eum.c.officium.
quia loqtur de admiſtratõòe ſacramétoꝝ ⁊? non de
ſepaltura do. meus do. Car. tz h pᷣmam opi. mo
net᷑ qꝛ traleũtes ⁊ ꝑegrini ñ pnt dici de paꝛochia
alicuiꝰ. vn eccłia cathedꝛalis q ꝑ totã dioceſiʒ bʒ
ptãtẽ dʒ iſtos ad ſepulturã ꝛeciꝑe. do. An lanꝰ di
ſtinguẽdo diẽ ꝙ aut iſte qᷓ moriĩ ẽ ꝛeligioſus ⁊ dʒ
ſepeliri ĩ monaſterio ſui oꝛdinis.nt in.c.i.palleg.
xvi.q i.ᷣ dictũ foꝛte nõ eſt ueꝝ:qꝛ illud.c.loquit
qn ꝛeligioſus declinauit ad cerium monaſterium
2 ibi moꝛtuus eſt ſi aũt moriatur extra mõaſteriũ
non uideo ꝛceʒ diueꝛſitatis iteꝛ eum ⁊z clericum ſe

cularẽ ⁊ laicũ qᷓꝙᷓ ipe dicat᷑ ꝙ cleꝛicꝰ ſecularis .
egrinus dʒ ſepeliri apud eccliam cathedralem. nã
religioſi ⁊ cleꝛici ſeculares ex quo in loco nõ bnt
ꝓpꝛias ecclias cẽſent iure laicoꝝ q' ad ſacꝛamta
recipienda: vn ſicut in laicis di ita ⁊ in iſtis puto
dicendum. ꝓ h. c. ? h attẽdenduʒ de ↄſe. di.i ubi
d ꝙ oẽs cleꝛici exntes infra parochiã cenam de
bẽt ibi ↄuenire ad aundiendũ diuia una cum laicis
parochialibus. ? olim cum monachi eſſent clenci
omnia ſacꝛamenta recipiebãt ab ecclia parochiali
æ ibi faciebãt oblatiões.xvi.q.i.in.c. alia ⁊ ſic in
relligo dictum.·c.i.xvi·q.i. in ſuo caſu ⁊ pꝛo h.c.
fi. .eo.ti.li.vVi.ubi tex.innuit ꝙ ſi religioſus dece
dir extra monaſtenũ nec põt ↄgrue ad monaſteꝛi
um ſnum defeꝛꝛi põt ſibi eligeꝛe ſepulturꝗ ſicur la
icus. In laicis aũt dicit ipe ꝙ aut traxeꝛũt moꝛꝗ
in pochia uł ueneꝛũt aĩo ibi trahendi moꝛ ad ali
quod tempus: ut ſunt ſcholares ? tũc ſepellẽdi ſũt
in eccłia parochiali in qua decedũt: qꝛ illa dᷣ eoꝛũ
ecclia parochialis ? h plʒ ꝑ nõ .in. c. oĩs utriuſq;
ſexus ð pe. ⁊ remiſſ. ⁊ in cle.i.ð pꝛiuił.⁊ ibi p gl.
Aut non traxe: unt ibi moꝛam nec ueneꝛũt eo oni
mo utpura qꝛ ſunt tranſeuntes ⁊? tʒ ꝙ in ecchia ca
thedrali ſunt ſepeliendi. dicit tam ꝙ ſi recepeꝛunt
ſacꝛamenta a pꝛeſoyteꝛ0 parochiali nideniur taci
te ibi elegiſſe ſepulturam. H dictom cum reueꝛeia
non fuit bnñ pondeꝛatum. nam ſi poteꝛant recipeꝛe
ſacꝛamenta a pꝛeſbyteio parochiali céſenda è illa
ccckia parochialis tranſeuntiũ: ? ſic eꝛit idem dicẽ
dum in iure funeꝛandi cuʒ oia iſta ſint de iure ꝑo
chiali. ſatis dubitari põt de iſia q.indicio meo:qꝛ
iura uario modo loquunt᷑ ſed occurrit m hi tex.
optimus i. c.i.de celc miſſ. ubi uidet᷑ uelle ꝙ ſaceꝛ
dos parochialis põt adminiſtrare ſacꝛomenta pe
ꝛegrinis ? trãſeuntibus ꝑ ſuam parochiam in cqn
neeſſitatis. Item eadem rõ dq eſſe in pte quo ad
ptem que ẽ in toto quo ad rotum: ut in. c.paſtoꝛa
lis in. F. itẽ cũ totum de offi. dele.⁊ in.l.qᷓ de toia
ff de rei nendi. quẽadmodũ gꝰ rõne tonius dioce
ſis uult eps ſibi uẽdicare pt᷑atem iĩ iſtum pegrinuʒ
eodem modo dʒ ſaceꝛdos parochialis poſſe ꝛeſpe
ctu ſue parochie. nã epᷣs non het poteſtatem in pe
rerinum ſicut nec pꝛeſoiteꝛ paro hialis. ut in di
cto.c.oĩs ex qꝰ eꝛgo iſte h̊ non hẽt ſuperiorem de
bet in dininis ꝛecognoſceꝛe eecleſiã parochialem.
ubi decedit nam ad hoc habuit cimiterium diſiin
ctuʒ et parochiam diſtinctam. xiij.q i.c.i.opume
facit etiam. c. paſtoralis de bis que fiunt a p ela
to. ubi patet ꝙ eccleſia parochialis fundat inten
tionem ſuam ſupeꝛ omnibus obuentionibus ſpiri
tualibus pꝛouenientibus infra parochiaʒ.? ad. c.
ubicũqʒ ꝛcſpondeo ut ibi nõ glo. ¶ In glo. in. v.

R patriarcharum in fi. ſed hic cadit notabilis:q po

ne ꝙ pateꝛ ? auus alicuius ſunt ſepulti apud ſia
tres pꝛedtcatoꝛes maioꝛes ueꝛo. nt abauus iritia
uus ⁊ ſuperioꝛes ſunt ſepulti in eccleſia parochi
ali iſte nunc deceſſit non electa ſepnliura quia foꝛ
te impubes uel ſine teſtamento deceſſit: quert
tur ubi deber ſepeltri pꝛo eccleſia parochiali fa
cit iſte tex. dum dicit ꝙ in ſepulcbꝛo maiorum

1 nnercfeſehin⸗ Hienn ⸗

es gelcese ſen inle nuin
rxs Orr nuenmmNni n.
o. N.jnolam ſut 19 la
,ulmmmonisp ti ß⸗ Npy
mtumct antno ? ,n biinlli
udli ritmi ſn hlii nͤe
elbich peitir e ce ſbendine ſen
ſpeſerſncpulao Pfis dcu in Eirerun.
podckea gorbiglen defe d cin ſepvicon
AASCiArfa e mibinwolwm ⸗
guis intepclecno parerno ni ſeriole cli
Dolturam na ina dſpoſnerin iſni pamniar,
Nerio et ig iſtreio ſͤpf fſſe uib
Pterpropoſnnn unpntnegr nöͤpoti
in ſepulchw mmop ppra ipoſbilimit,
nſeiße pret oſa opirior ad iin ſn
atn nnoxib anino hna⸗
voceuſo lo etetni nſiz por

neem hllbiarmn ni nlnnn
ozntn ni ecirnui
o in Piude inft röb⸗
sucn ſödigo gregdil

E Panonſen ono dchenf
h — .
he u eſes erche “
int eoſogfilcisptſemn
ſ.

.2

1s e iqeuͦgz rem

attepochgnn liſeſnphli cche

en ſ. nanr aeenes 8 -Sau .α dode erye i er l.: Tn naααυ., -s nsne
2 ,„a*& 6 ⸗
. 4*
ua f

„

talur tlii zn ¶ De ſepulturis.
egrinus 38 n üge .
1elgiaſtt rie ſal Alianae alnat nã maioꝝ appellatio ſtricte ⁊ ꝓpᷣe ſũpta cõpꝛebẽ chiali de relictis inꝛe ĩſti õis. quidã uoluer̃t ꝙ ñ.
Pprias eclias cninsngnnuen 1l dit ſuperioꝛes tin ultra tritauũ:ut ĩ.l.inꝛiſconſutꝰ z ſolã de legatis ꝑ. c.ꝛeqſiſti. j. teſta Jo. an. iʒ
reapini ſant une ncne nddi O.parentes.ff. de gradi. et in.l.queqʒ. j. parentes h priũ ꝑ tex.iſtũ qui gnãlꝛ dicit terriq ptem ſui iu
en nh Lin luics Eintn ſann ff de ĩ iuſ uocã.⁊ utrobiqʒ nõ. Item ꝓ ecclia ꝑo dicii ⁊c̃. ad idẽ.c.ſequẽs ⸗ melius.c. cũ ſuꝑ 7. eo.
oniseg n miinz NeeNn chiali ſunt duo iura uel duo nincula. ſ. ius ꝑochia 7 in.d.cle.dudũ ⁊ h̊ teneas itellige iñ niſi ſit dõa
barbio e , es inftn prdchön lee ſepuliure maioꝛũ. Sriũ determinat. Oldra. tum iteꝛ uiuos. de bniuſmnõi non derur qna ut
Prncheldl c guceni uam chne ſi xxv. adducit pla ĩteꝛ ceteꝛa mouet᷑ his ꝛõibus uult. bic gl. ⸗ hoſti. gl. in. c.i. de ſta. reg. dixi ple
annſen 6. 70lim cun nondhi, ſicut domiciliũ ẽ inier ninos. ita ius ſepulture eſt i. c ꝛcquiſiſti de teſta. alie gl.ſunt faciles.
tti ann ſe⸗ re cerc inter moꝛtuos ſed quis ↄſequitur oꝛiginẽ ſeu do El atum Eni cõuertit᷑ ad mona
l clebit oblan RKZ miciliũ pris ? aui ? nõ ſuꝑioꝛũ.ut nõ in. l. aſſump * ſterium medietatem bo
1 un ci gnn tio ff. ad munici. ⁊ in. c. fi. ] de po.ergo idẽ dicẽ R noꝛũ que ꝓ aia ſua diſpoſuit tẽt ꝛelinqᷓꝛe
leiliin enobe dum i iure ſepulture. Iteʒ ⁊2 2. unio ſepulture ꝓ eccleſie hochiali h̊ dicit cõis diuiſio. Nota pꝛmo
renmn wonſteni Urel gioſnsge cedit ex quadã caritate 2 mutua dilecrõe que fuit ibi ſiue in moꝛte ſiue in uita j quis põt ad möia n Sicſnaas mien dwan ,gi e, pagzer.
un ſumn Aünni dr d onaſe iter uinos ut colligit. xiij. q i. c. i. ? ſe. ſed maioꝛ ſteriũ cõuerti.nedum in uita ſed etiam in moꝛte. . 2
lcus Nulicsiin 3 ſprlmriſen caritas ſen dilecnio iter filiũ et prem er auũ qᷓ; int 7 ſi uolumus ĩtelligere ꝓut intelligit glo. ii ꝙ in
in hoche lieein od H ron eũ et ſopioꝛes cũ illi ſint ꝛemorioꝛe ſi gradu. eꝛgo nira dicirur q́;um ad caſum huius.c.qñ h̊ facit ĩ
Jvod enpnsn inſcein KM al potins deber ſepeliri in ſepulchꝛo pris et aui qua egꝛitudine in qna deceſſit eſſet tex hic ꝓ iſtis qui
inerchg prorhilt ni kein, ſlicſi alioꝛũ maioꝛũ Sed 5 banc deteꝛminationẽ ꝛepio diſponũt ut poſt mo tẽ ſuã̃ iduant᷑ ceꝛto habitu ꝛe
errfu pnohiis R ncnin eon gl. quaſi epᷣſſam in. c. is qui. e. ti. l. vi. que diẽ ligionis ⁊ ſepeliant᷑ in illa religione nõ tiñ puto
ſensdper rnſrctinin un; ſi in una ecclia e ſepultus pꝛ ⁊ in alia reliqᷓ maio iſti per h̊ ſint ꝛeligioſi nã monachatus diſſoluitur
wrnorgareuriig 1 Nulk rinpg firs ſ pceliendus ẽ iſte in ſepulcꝛ0 maiorum ⸗ qᷓ moꝝe in. c.fi. j.eo.li.vi.ideo nõ põt quis eẽ mõa
Oꝛan ner nenenir cogni roes Oldra. multum urgeant: tñ tex. in. c. ij. ⁊ iij. chus poſt moꝛtẽ. eſt.n. ꝓprie mõachatus quod ðᷣ
mo niputa ꝗ lun nnlnnes rhjin cho co. ti.l. vj multum facit ꝓ opi. gl. dũ põderat ſe
tednali unt ſcpeſengi iir ton Kreepeunt

notũ ꝑ ꝙ nõ iprimit᷑ caracter anime ꝓdeſt ergo
aſſumptio talis habitus poſt moꝛtẽ quo ad deuo
tionem quandã. ¶ HNõ. ſecundo ibi omnium rex
⁊c̃.qꝙ de oibus bonis cniuſcunqʒ qualitatiſ ſint e

pulcrum maioꝛũ ab antiquo.æ bis exprimit illud
nerbum ab antiquo. æ Jo an. ibi ĩ ne nella querit
ux quid ſi pr̃ anꝰ ? abauꝰ ſũt ſepulti in diueꝛp̃ eccle
ſijs ubi dʒ ſepeliri:æ diẽ de cõſuerudine ſeꝛuari nt

ſunmena a pꝛleſofteio aro biat agenn nei
r bi cegſſe ſepulunm. hanm amm nenena
hon ful di pondemton. vom ſ polevnt relpeꝛe

= enacn pen ons

ſunmem ebileo omocbitl dilncn ee
ccha dddns Wanſeunn. c eit idem dicé
dom in wrt fmnend Sa daſenn Eeimre go
(diah Ars ENdanrr e ha ddd wedee
jura vanio wodo wOopeni Gmkrn diu.
oprmus ,ci Ge de niſd ud dd eſeenſde
dos prrochials ho H
egrinis ? iſeunitbvs lun Mocblnn 6 8
nereſſuuns. Jum encen ͤch ſ in dei
emn qve din tolo quo Adtowmnt nen 6
8 n. Kle ci oun de off. dclez in te

ſepeliat in ſepulcꝛo pr̃is qdã tñ dixerunt. ꝙ imo
in ecclia ꝑochiali: qꝛ defiẽ ̊ cãu ſepulchy maioꝝ
ad h.c. in nia j. eo. mihi qt plʒ multum ur ſe peliat
quis in ſepulchꝛo paterno niſi ſerioſe eligit ſibi ſe
pulruram nq ita diſpoſuerũr iſti patriarche quoꝝ
ectio eſt nia inſtructio: ſz ſi pr fuiſſet alibi ſepulinſ
pteꝛ pꝛopoſitum ſuum puta:qꝛ nõ potuit ſepeliri
in ſepulchꝛo maioꝝ ꝓpteꝛ ipoſibilitatẽ facri uel in
nſſetic ꝓcedit alia opinio: æ ad illa iura que pon
gent ſepulchy maioꝝ ab amtiquo ſendeꝛẽ ꝙ fit il
ſa põdeꝛatio quo ad excludendã eccliaʒ pochialeʒ

licns eccleſie ſepulture debetur

poꝛtio eccleſie ꝑo

chiali.⁊ ſic nõ ſolum de cãdellis ⸗= funeralibus.ſʒ

de omnibus obuenientibus

eccleſie ſepulture pꝛo

aia defuncti.ad. B. dicta cle. duduʒ. = quod ibi nõ
glo¶ Mõ teriio ibi decreuerit diſponere nã peꝛ

B vᷣba generalia ĩfert᷑ ad id

ꝙ dixi in.c. pᷣcedenti

ut quocũqʒ titulo aliquid ꝛelinqatur eccleſie ſepul

ture debetur poꝛtio eccleſie

diſponeꝛe eſt multum latum ltimo nõ p

pochiali.nã uerbum
iſta

ponio nõ debetur ep ſcopo.ſed eccleſie paꝛochia
li quod clarius ꝓbatur. j. e. c. in. nr̃a 2. C. ij. e. ti. li.

vi. Sed contra h facit. c. officij. .c. requiſiſti ̊ ðᷣ
endi gvisdnodi geroͤne ctlͤhn n reſpectv ſepulchꝛi pateꝛni. nã ſepultura pã=na teſta in quibus h̊ poꝛtio dẽtur epᷣo. So. quidam
ſcereenu. Cicare ptatemmi ſum pepind bomb „põdeꝛat: ut nõ. Icfatemirare⸗DBn direꝛunt in hoc ſtãdũ conſuetudini ſed cõir tẽtur
ſs vl cho ſbi . alos grochillshoſt if glo in v. indicij in fi. nõ
. 4 2

bñ glo.que quotidie alle
codem mnodo⸗ ;

ꝙ h̊ poꝛtio dẽmmꝛ eccleſie paꝛochiali. ſed epᷣs habe
z ds non bet poleſtmnen i gi. uult eim e canonica poꝛtio debeat̃᷑ ecclie ꝑo bit portionem ſuam ab urraqʒ eccleſia ſi iſte eccle
ie va epson 5 . 6 6
n ſoe prrocbi. eſoler rro ls⸗ nl . cpiali ſolu de relicto facto ecclie ſepuliure hoſtiẽ. ſie non ſunt exempte.⁊ ſic pꝛocedunt contraria.ſi
fezrinumn ſam nech Pfonbetſhinmn 4, uum: ut de oĩbus relictis qnibuſcunqʒ ecclijs nero altera eccleſia eſſet iu aliena dioceſi. tunc 4
(lo. c. is el eigon ſercutin Prochien. fas ? qeuq; re mobili ſiue imobili debeat᷑ poꝛ libet epᷣs habebit poꝛtionem ſuam ab eccleſia ſibi
bet in minis lohi cbabui üniti Gn ir ceckie pochiali. mouer p iſtuʒ tex. qui loquiiur ſubiecta. Et ex hoc dicto nõ bene ꝙ; epᷣo debetuꝛ
vdi Zecedt nam d m niſairteme ghalite iudicij ſui: 2 exponit ipe iudicij ſui i: poꝛtio etiam de poꝛtione quam capir eccleſia pa
Nz et pmohun dlne boor ope lener P aia ſua facti:⁊ cũ eo ↄcurrũt pe.⁊ Egi. rochialis ab eccleſia ſepulture. æ idem tenui poſt
4 aiam t Mofuſs cels fntn nn geglde glo. ↄcurrit Inno. in. c. px. abbas hic 2 frede.in.c.fi g de teſta. ꝓ 5. c. ↄqueꝛente 5 de of
fue⸗ vanielleſc mo ☚1M da herrn ſup 2 in. c. ceꝛtificari. eo. z. Jo. an in fi. oꝛdi.ubi dicitur quartam deberi epo de omni
90.1 ſan upen unlͤ⸗ mabiiti⸗ go ſna i cle. dudũ eo. ti.in.V. quarrã ubi dicit fia bus funeralibns.i. ꝓuenientibꝰ occaſiõe funeꝛis.
lionem zolenientpug iſil 3 Gen n ſenedlcates no teneꝛi ad quartã ſi teſtatoꝛ nõ Et nõ ex primo loco dictis ꝙ ualer conſuetudo
albse gibitög leſs uit ſepultus apud eos. 7 hec opi.ur᷑ coĩoꝛ z neri uod poꝛtio debita eccleſie parochiali debeatur
zas ſponde n r ſon P 9
vbicücß dnuß ſalbli innm 1¹ “ ſi iſte fuiſſet ſepulins ĩ eccleſia pochiali alie epiſcopo.⁊ nimirum.nam ſicut eccleſia parochia
Punlchin 4 8alcubs inl rtunn i n legatarie nihil ſoluerent. ut h ergo ex electi lis poteſt preſcꝛibere quartam contra epm ut in.
ne alert ores miotd⸗ n t doagcge ee nõ dent iſte eccleſie pgranari ex q* c. de quarta de preſcrip.ita ep̃s contra eccl ſiam
nes prolln B ſomr chun huſt “ “D teſtatoꝛ non fuit ſepultus ſatis enim ẽ paꝛochialem. Sed queritur de alia pulchꝛa qᷓ N ertgra fnl, Acα. la, „Def raif
peſlo nelt ſ ſargll ius 6, ecclia ſepulture 2 nidet de mẽrte ſtione nunquid eccleſie paꝛochiali debeatur quar Rr
nns cdetſtcd e i huius ſe ? ni Frort e Huldeét e qn a
al ite n (e innn Neonh Sarglrine⸗ nis per archi. in. c. i. . ti. li. vi. Exrra ta de oblatis pꝛo aliis ſacramennis. Innocen.
npobes e o ne l qrik nüquid hec boꝛtio debetur eccleſie paro teuet hic. ꝙ ſic quia eadem ꝛatio eſt. dignus
ſe imp. Gta ſcpelniß⸗ 8 NoMN 4 4 q
bi it
ley·
at iſte

ae ò i ;

7

NV. 1αι leg ℳπ⁵ ſ-m Dn- rrrec.

g. 1416 Funanit. NV

a arnikc

.- 0 tanse Jae

enim eſt oparius mercede ⁊c. ut nõ. 5.c. Px. Et
ex nõ. ſinglꝛ ꝙ oblatões q fiunt occaſione ſacꝛa
mẽtoꝝ ꝑceptoꝝ in alia ecckia cedunt illi eccleſie. G
ꝗrta debetur ecclie parochiali. ſed dubito an hᷣ di
ctũ ſit uex qm nullo iure ꝓbatur et intellige añ
ſacramita licite ſunt ꝑcepta in alia ecclia. puta pro
pter neceſſitatẽ ł iuit ad aliaʒ eccliam maiorẽ t ad
fratres mẽdicãtes qͥ ſunt pᷣuilegiati reſpectu ſacꝛa
mẽti pnie.nã iſta iura ſolũ loquũtur de relictiſ fa
ctis in morte ⁊ non ð oblat. irer niuoſ.⁊ facit.c.
de bis..e. pᷣmũ tñ dictũ uidet᷑ cõiteꝛ apbꝛobaꝛe
doct ſimplicit᷑ illud ꝛefeꝛẽtes In glo. ij. in fi.
nõ glo. ꝓ itellectu iſtius. c. ?.c.de his.j.c.ut dica
mus ꝙ de bonis egꝛediẽtis ꝛeligionẽ in ſanitate
nihil debeat᷑ de eccleſia parochiali: ſʒ ſi irrauit in
egritudie ĩ qua deceſſit debert̃᷑ poꝛtio ⁊ ita ĩtelliga
tur iſte tex. ꝙuis In. H ⁊ ĩ. c. de bis mliũ uariauit
dicẽdo int᷑ ceteꝛa ꝙ ſi ĩgrediĩ ꝛcligionẽ ⁊ ſit ibi ꝓ
feſſuſ:tũc debetur poꝛtio eccleſie parochiali ð bo
nis ſuis ꝗᷓ acquirunt᷑ monaſterio: 25 qꝛ tunc moꝛi
fingitur. xix.q.ij⸗quia 7.xvj. q i.placuit: ⁊ ſi aliqd
ꝛelinqꝛet monaſterio ꝓ aia ⁊ aliquid donaret pꝛo
ſua ſuſtentatõe tũc non deberet᷑ poꝛio niſi de ꝛeli
cto ꝓ aia. Opi.in glo. cõiteꝛ appꝛobatur: vr ꝓ
bari in. d. c. de his qð mibi plʒ. nã iura loquũtur
de ꝛelictis occaſiõe ſepulture. Itẽ de moꝛte nõli.
ed itrãs ꝛeligionẽ nãaliteꝛ ñ morit imo ꝛetinet co
gnationẽ ⁊ ſuccedit parẽtibus:ut in. l. deo nobis
C ge epiſ. z cle. ⁊ ſi mutaret iſte domiciliũ nõ te
net᷑ dare aliqͥd eccleſie parochiali ge nec igꝛedien
do monaſteriũ cũ ſolũ hẽat domiciliũ in monaſte
rio: ut nõ Inn iĩ. c. ex oꝛe ð priuit. dixi in. c. dilec

tus de ſhep ¶ In gl. ij ibi ꝛeliqnerit panꝑibꝰ æc̃.
nõ bñ glo. ꝙ de ꝛelicto facto pauꝑibꝰ nõ debetur
poꝛtio ⁊ ꝛeſpectu eccleſie parochialis nõ gdubiũ
tenẽdo opi. quã renui in. c. pꝛecedenti vʒ ꝙ eccle
ſie parochiali debeinr poꝛtio ſolum de relicto fac
to eccleſie ſepulture:ſed tũc puto banc glo. ꝓcedẽ
ẽt in poꝛtioe q debet᷑ epo.nã ſibi debet᷑ ſolum de
ꝛelicto facio ecclłie ⁊ pijs locis:ut in. c. ꝛcqᷣſiſti de
teſta. g“ nõ de ꝛclicto ꝑſonali mæ rie facto panꝑi
bus ꝓ h. c: ꝛcquiſiſti ĩ fi. pall.ſ Jo. an.i.c. dudũ
de ↄueꝛ. cõiuga. lmitat hãc glo. niſi reliciũ fuerit
factum pauꝑibus ceꝛti loci:qꝛ ꝛelictũ vꝛ iũc faciũ
