de ↄſuemdinc h vbuʒ refeꝛat᷑ ad ecclias religioſo
ꝛum. ſed de iure ⁊? ex nocabuli ethimologia h neꝛ
bũ ꝓpoꝛtionabile ẽ oĩbus collegianis.nã dĩ ↄuen
mualis a ↄueniendo.qꝛ ibi ↄueniunt ſic collegiata

17 l fn,
4 S ops el, ber, 4H Th en⸗ rme an
arc er ſya 7 ”ñ”l 17* èðð N. «UMD e u niſt . Nad
¶ De iurepatro. hriu e
ot P piahn s 4
Ael ſoãlius ſic. In pluribus ſucceſſiue pᷣſentatis pꝛimũ dẽm ⁊ allego glo.nõ xvi q.vij. ſi plures ꝛ S iger ñ ron
a patꝛono laico epo dat᷑ rarificatio.ſed ĩ pntatis Inno. i. c. i. S. e. i fi. facit.c. ueneꝛabilẽ de elec.iun uaslro od l pim c⸗
a pſona eccleſiaſtica potioꝛ eſt p pntatus 2 fa ꝑs cra glo ĩ ueꝛbo faueꝛe:et hac opi tenẽt ẽt Bal. me st Molln Guii ai⸗
. ibi neꝝ ⁊ ẽ de pꝛincipalioribus en. cal.æ dis meus dñs Card. hic quiniĩmo de iuris l geet⸗ eanan gtici⸗ in
Cind ak ſi ſt⸗s r Piint, a Prmne larr- ꝙ lʒ patronus laicꝰ poſſit uariare cum pntat jᷣm rigoꝛe poſſet attentari epus põt ẽt inſtitueꝛe cx aagllif ius imi hi⸗ i
accumulatiue: nõ ãt põt ex toto recedẽ a pꝰ: æ hꝰ neu.ᷣ ex quo patronus nõ ↄcoꝛdat. ar. c. quoniam ihe leg o in/ ge 1blrmud
ꝓbat᷑:ar. huiꝰ.c.nã ſi poſſet ex toto recedẽ a prio ã eo. ſed pꝛimũ dẽm ẽ e uis. maxie ꝑ dem. c. uene ken⸗ Ciritins gn i lidem
al nõ daret᷑ facultas epo inſtituẽdi quẽ uellet: cuiꝰ R aꝛabileʒz qð bene facit ¶ Alũo queꝛi nũquid eps – 6 inon⸗ lele
Zriuʒ hic caueĩ:? ideo inteꝛ plures pntatos a pa inſtiruẽdo ſm ſit puniẽdus aliq pena poſteꝛga mcri ⸗ 3h iur ſolt
trono laico: epᷣus debet eligeꝛe idonioꝛem. Et fir uit pꝛimũ. Inn. vr nariare. ? Jo an. p’ cu. Sed HW nwn ſſe lbipine
mar hoc Jo. an. hic ⁊ in regula in re cõi de regu. dic ꝙ aut ſpꝛeuit inſtitueꝛe pꝛimũ ſine cã:⁊ tũc bʒ laci gii . ſön ve
iur. in meꝛcur. ¶ Mõ fo ꝙ pntatio qnʒ pertinet locum pena.c.paſtoꝛalis..eo. aut nõ ſpꝛeuit inſti g.in tol 4 Nimu ſ haen
ad laicum qnz ad collegiũ qñz ad peꝛſonam eccle tueꝛe ſʒ diſtulit ut hʒet cãm exaĩandi ⁊ ante inſtimm hornn ecrae ner ſünnn
rcrs ſan i ard em: ſiaſticam: facit. c. ea noſcitur de his que fi. a pla. nonem patronus pᷣſentauit alium nõ dʒ puniri iumm mmmoftce deco
.3, ſi ſax P= n veu e „ (Häö ttio ꝙ pronus eccliaſticꝰ nõ põt nariare: aliqua pena qꝛ nſus ẽ auct᷑e legis qꝛ nõ peccat qͥ matione,t, 4 ſtſindffmn
vñ dicit Inn. ꝙ pntatio ipᷣius hʒ uiʒ elecnõis qꝛ legis auẽte actũ geꝛit.xxiij.q.iiij.qui peccat ⁊c. ſyrne ine um us n ſuum
quẽadmodum electoꝛes uariare nequeũt: ut in. c. ei ſi rgerews n din
publicato de electio.ita neqʒ patronus ⁊ intellige Obi 8 Ex ↄſtructione ecche fẽa de Peni Ns undſ nabunto e
de parrono eccleſiaſtico cui competit pᷣſentatio iu * ↄſenſu epi acquiritur iuſpꝛo niſened i. ge pben.N.⸗
re eccleſie:ſecus ſi iure patrimonij: quia tũc idem natus h̊ pMarron nõ eligit pᷣlaiũ in intieſ n ge
ꝑ oia in eo ꝙ in laico:ar.j.eo.cũ dilectus:⁊ nide oↄuẽtuali ecchia ſʒ ĩ capella ſic H̊ fo. patꝛono debeĩ n al (n gintal
bo.gl.quaʒ tenebis menti in cle.ij J.eo ti. In pꝛoceſſiõis honoꝛ ⁊ alimẽtaĩ᷑ ab ecclia ſi Vgat ad iisproſin niiumn
gl. i. in fi. dic melius ut ᷓ dixt in p nõ. ꝙ ex toro iopiã. Et ut ex his pʒ tꝛia ſt dẽa:fʒ ibi cereꝝ:t᷑uuʒ muo ſun nͤ .
recedeꝛe nõ põt a pꝛioꝛi. ¶ In gl ij. ibi cũ dubi ibi pro fũdatiõe:et iſte tex. eſt de pᷣncipalioribus. in plui gi ⸗ ku ,gn
ahe- tatur quis porioꝛ ſit. Mota gl.jꝙ locꝰ ẽ gratifica s ibi ſiquis/ quicũqʒ ↄſtruit eccliaʒ ac Hotii ien mrintun 4
tioni cũ ceta ſint paria. al. potioꝛ eſt pꝛefeꝛendus. quirit iuſpr̃onatus dũmõ h̊ faciat cũ ↄſenſu dioce pöttucun ſ ſuii⸗ ſcel
ſani: ſecꝰ ſi ſine ip̃ius ↄſenſu.nã nemo dʒ edificaꝛe lcurCe mſu ein nd. e l.

fevgg ſcßilin olint mmcaui n
iedhoſit giſitmno genere ad
ui ſeror echo no vder ila hoie
gicl tidedi Pnd adeen. ſaäſtn
inene d uppican epo n ſtannan 4

z tex.n mec chlleaus ge giue in
in gl. v. nli ppe mii (n

olequtt parronus er urepatronatus
niat regorn fn t bono pleſſo

deuenit ad opii legunt alimeia.
cari quoo orei ſmn guid e pcſſio
uario no ponir qridam irellguͦr
hus venitad ecclamm deber puelanus aun
obuia; ibi facene peeſſonalter ſaleedl.
biti eacleſe d ieligin doc gn gſom
Zuenian pa ter l mng ns minen
nnu Mneiſsiuſeſmn Mmt
3 H Nuucnd Cumn a
lis laicis ho iu cthnn
is icg e honoꝛ iis in aſſonbn
lpontur Pp pßnathe gis ne⸗
ſeſimt peedütace Ge

fe Pin p⸗ Uſtuunio
„ . „ ne
nn go in cie niig mi en

.

.ſeceini g;. .0
ah dnee Ee eaan
mibidnſvanknn
Dumi Jn Nniltgg pnt
den ſhn iumme doen Noe
— Primi ire ciie iil
Nddtun onis.. Aln ndſpunt ii
— Fndn Rondiz anreifcin
“/ aln Alume nöchpuni,

Gis ir aeiigen de egsgn Neegtrq
Mlq iiiabipetree

ngen
) bis. nnnulhi
nnnzie ſemn iane⸗
Vril atluhicel ſe fo nrſocthi
ͤs bonmt aſnninfih Alſoſi ger a
u on nuſ ußztilerpinn
mnörrr ſte x l epinimlortus,
9 biſns y gnli Mntacizer
uſpfonmms inos trin ci ſeni doe
ſ ſne pins oinin ni nnoch cfar
m N celi dl dure ime glenſu chir brie.
d A&οzdà Râà Mit edindl N N
re Nd dinſenſt Rene Crabven
ſns fei d cden intdmieiſccledi
6 mde dientne irn Wdnndnab n
rucnoneteſie emiierb doeng ſeann
tuini gcht miiü n önt Giidetn
Ntin ſqnis tmdene ,g i inen .
nmlerzdeſnenb dllio f legffin
1uoͤboni gli cg neſſmm ſla ſ in
8s glor o in cM ſi zer 16,
otinſi enignoͦi p0lnn
ic igir uit genaid c ſa in
e i ngihl ycda ſoſi
dididimnti rbencne ter i
dlcra in n in lla
6 Pfodoſud 9 Ngel hu , Gß rennit.

hnsl
Pver
no e ß ebhh til loht
ncb ſete ,e onen
/ neth cirſun ie
bů

—

l. Arn

a colligẽdo qꝛ ibi colligũtuꝛ. facit quod habetur
in. c.i. xv. di. 5. ibi a patꝛonis eligitur ꝙ pa
nonus largo mõ dẽ eligeꝛe. nã prio ĩ ſe eligit unũ
er pluribus ⁊? poſtmodũ illũ pnrat epo nõ tamen

porie electio de qua iuꝛa tractãt.qð pʒ qꝛ ꝑ elec

tionẽ acquirit ius electo. ut i. c. cũ iter caõicos ðᷣ
elec. uide gl.nõ. in.c quãto.lxiij.di.qᷓ dicit ꝙ peꝛ
elec. aequirit ius plature ? ꝑ ↄfirmatõem acquiri
tur exeꝛcitiũ æ illa gl.ſeꝑ nõ quã uidẽtuꝛ ſeqͥ doc.
i.c. trãſmiſſa ð elec.ſʒ ꝑ pntationè uel electionem
quã facit parꝛonus nõ acquirit tale iuſ preſentato
gr. in. C. quod at. S e ꝙ ubi pnitat patꝛonꝰ
ſupioꝛ nõ ſimplꝛ dʒ ↄfiꝛmaꝛe ſed porius inſtitueꝛe
pntatum/ nã pprie dria é iter iſtitutionem ? ↄfir
mationé/ ↄfirmario fit de electo a collegio. æ dicit
ſupeꝛioꝛ oↄfiꝛmare quaſi ſimal firm ne qꝛ per elec
tionẽ iã fuit traãſlatum iusſʒ ꝑ iſtitutionẽ trãſfeꝛt
plenũ ius. unde iſtitueꝛe ẽ ius in bnficio in alum
niſfene ð q i. c. auctoꝛitate S. de iſti. æ fac qð le.
2 nõ. in. c. cũ iĩ illis de pᷣben. li. vi. æ in. c.i.⁊.ii de
. iſtiru. eo. . ¶ Mõ ibi loci epo /œ de iure cõi.i ec
cleſijs patꝛonatiſ inſtitutio ꝑtinet ad epᷣm nõ eꝛgo
poõt patronus iſtud ius iſtitutionis tranſfene i ali
um platũ qꝛ nõ põt imutaꝛe diſpoſitionem cãonũ
i piudiciũ epi ut in.c. ꝛequiſiſti õ de teſta.æ nemo
pot facẽ quin iura locũ hẽant in ſua diſpoſitione
ut in. c. tua de teſta. ⁊ in.l.nemo. ff. de le.i. Ex hꝰ
ifeꝛo ꝙ ſiqs i ultia uolũtate madauit capellam cõ
ſtrui ? diſpoſuit ꝙ iſtitutio ꝑtineꝛet ad ceꝛtum pᷣ
latũ iferioꝛẽ epo.nõ ualet illa diſpoſitio. unde illa
pticula badebit ꝓ nõ adiecta. ſed ſi uult illud oo

,niineꝛe dʒ ſupplicari epo. ut h ſtatuat quod põr. ꝓ

. . hiex. n. in. . cuʒ dilectus de ↄſue facit qð H̊ nõ.
in gl.i vV. niſi ꝓpe mediũ. Bora mma iura que

dↄlſequi patronus ex iurepatronatus:pꝛimuʒ ẽ qꝛ

,

7 2 22
. pſentat recroꝛem ſᷣm ẽ honoꝛ ꝓceſſionis.t᷑tiuʒ qꝛ

ſi deuenit ad inopiã ↄſequit̃ alimẽta. ſʒ qꝛ pꝛimnuʒ
darũ queꝛo circa ſm quid ẽ ꝓceſſionis bonor
uario mõ cxponitur. quidam itelligũt ꝙ cum pr̃o
nus uenit ad eccłiam debet pꝛelatus cum eleꝛicis
obuiaʒ ſibi faceꝛe ꝓceſſionaliteꝛ ſaltẽ uſqʒ ad am
bitũ eccleſie qð itelligũt doc.qn ꝑſona ẽ talis cui
h ↄueniat puta rex uł magnus pꝛinceps:⁊ boc ſeꝛ
ualur Menetijs i eccłia ſancti U Oarci in qua dux
bʒ iuſpatronatus æ pꝛimiceꝛius cum alijs canoni
cis exeũt ſibi obniã. Item debeĩt᷑ honoꝛ. quia pce
teꝛis laicis ẽ honoꝛãdus in ceſſionibus nel alis.
Uel ponitur ꝓ pntatione.qꝛ is quẽ pnrare ulłt.z
ipe ſimt pcedũt ad epm pꝛo inſtiintione habẽdꝗ:
ita nõ. glo. in. c. pie mẽtis.xvi.q.ułi.⁊ utrũqʒ dẽʒ

põt ſuſtẽtari. Circa ttium ius queꝛitur nũquid in
diſtincte vygens ad inopiã dʒ alimẽtari ab ecclia.

dDic ꝙ nõ ſʒ qn ſuꝑeſt ecclie ötractis expeſis neca
rijs. nã pꝰᷣ ſupueniẽdũ ẽ ſeꝛuitoꝛibꝰ ⁊ cultui diuio
ac reꝑatõi ipius ecclie ⁊ de his qᷓ ſuꝑſũt ſubueniẽ
dũ ẽ patrono. ſiẽ in ſiſi fuat᷑ i libeꝛto qui hbʒ aleꝛe
pionũ egentẽ ut in.l.ſiquis a liberis ĩ. I. alimẽris
ff. de libeꝛis agno. æ ad ̊ allego tex. cũ bona gl.
i.c· quicũqʒ.xvi.q.vij. ſʒ diceꝛes tu quale pꝛiuile
glũ ẽ illud. nã ecchia de ſuꝑfluis renetur ſubueniꝛe

See panonh wg ns moheſ er hmatae, en

nι“e en,

HBe iurepatro.

oĩbus panperibus ut in c.quoniã.xvi.q.i. Sol.
abundantius ? melius ꝓuidebitur patꝛono ꝙ ali
is pauperibus. Irem paupeꝛes nõ habẽt acnõem
eccleſiã.ut nõ.iĩ.c.ſicut hi ⁊.xlvii.di.⁊.c.exigũt
.i.q.vVij.qʒ pꝛonus hʒ actionẽ ꝑ hec iura canoica
Et circa pꝛimũ ius põt dubitari quid ſi eccleſia ẽ
collegiata nũquid ſaltim patꝛonus hẽebit pniare
ad pbendas ⁊? ſentit Jo. an. ꝙ ſic ꝙ ſatis piʒ ar.
.c:fi.de ↄceſ. pꝛeben. ⁊.c.dilectus ð bẽ. Jieʒ iura
ſolũ excludũt patꝛonũ ab electionẽ pᷣlati in cõuen
tuali ecclia ſecus ergo in pntatõe canonicoꝛũ qð
nõ. Et idẽ ſentit Hoſti.S.eo.ſuggeſtum / Et ultꝛa
hec tꝛia iura ↄſequitur patꝛonus quartũ.ſ.ius de
fendendi. un dʒ defendeꝛe eccliam ? põt cenũciar̃
pᷣſoiterũ ſi ẽ dilapidatoꝛ ul al ihoneſtus ut in.c.fi
liis pall.glo i.ſatis fuit ſupra declarata ideo ⁊c.
n gl in ueꝛbo in ↄuentuali Ex hac gio.nota
bili pores capeꝛe doctrinã certam/qualiter cogno
ſcat᷑ an eccleſia ſit collegiata.⁊ ſepe contingiu h̊ di
ſceptatio irer epm ⁊ clericos ecclie.nam cps uult
libeꝛe ↄferre bnficiũ Qlerici vo bñficiati in eccle
ſia dicũt ꝙ hẽnt eligeꝛe cũ eccleſia ſit collegiata:
7 de iuꝛe cõi electio ꝑtinet ad collegiũ.ut in. c.i.ð
elec Qualiter ergo cè gnoſcit Inn.hᷣ tractat in.
c. poſtulaſti. j. eo.? Ho.? Jo. an hic æ concluſio
ſit iſta/nã prio ẽ recurrendũ ad oꝛdinẽ ſeu iſtituti
onẽ eccleſie ⁊ ſi fuerit inſtitutũ ut ibi eẽnt pures
collegiati tũc eccleſia hẽbit iura collegij ſi fuit iſti
tutũ ut ibi eẽt recroꝛ ſolus uel cũ clerico.iũc non
hebit ius collegij. Et ſic põt ĩtelligi.c. ut qiqʒ.S ðᷣ
nita ? ho. cler. Itẽ ecclie cathedrales ? regulars
de iuꝛe cõi ſunt collegiate ut in.c.ne pro ocfeciu
ſupra de elec.⁊ ſupra de ſtatu. regu.c.ij. Ei ueꝛo
non apparet de oꝛdine ſeu inſtiintione uidendum
eſt utrum eccleſia habeat priuilegium ſuper iure
collegij. Si uero non conſiat defendetur eccleſia:
in poſſeſſione ſna.nam ſi eſt in poſſeſſione colle
gii habebitur pꝛo collegio. niſi contrarium pꝛobe
tur. at. ſi non eſt in poſſeſſione tractabuur tanqꝙᷓ
beneficium ſimplex. Quomodo autem cognoſce
tur ꝙ ſit in poſſeſſione collegij dic quod exercet
iura perrinentia ad ſolum collegium. utputa. quia
conſueuerunt clerici facere ſindicum ? per eum
inrare lege.i.ff. quod cuiuſqʒ uniuer.⁊ in.capiiu
lo imperatoꝛium ⁊ in.c.in pertractandis de iura.
cal. uel habuit ſſgillum commune ar. in. c. ſignifi
cante de appella. Item conſuenerunt eligere pre
larum ur in. c.i.ſupra de electione.? idem in ſimi
libus ? uide aliqua per Frede. conſilio.lix. his
ceſſantibus in eccleſia non ſufficit quod in cccle
ſia ſint plures clerici beneficiati ut per hoc dicat
ꝙ faciunt colleginʒ quia poſſunt eẽ ſingulares ut
eſt bonus textus in capitu. dilecta ð exceſſ. prela.
In glo. in nerbo niſi nõ hanc gl.ꝙ nullus citta
papam poteſt concedere laico patrono unt eligat
prelatum nna cum clericis in eccleſia conuentu
ali ⁊ pro hoc ego allego.c.ii.de iudici.ubi dicit
quod epiſ opus non debet diſponere ſpiruualia
iudicio laicorum. Item allego.c maſſana.S. de
elec. ubi patet ꝙ non ualet conſuetudo ut laici et

er Jd pezge.
7 Prvn 1ef ſ n inu recdkedas In pix-

J I rpPiog 3/eitar

34 Pz — — . 2 —
Ereaz 40.½¾ llegate aspte Srt , mr - .

Cruale r n era it llotziun

ra z blar 3 pir Sn p 4 ſgife

.1- ,„Uans

7„

clerici ſil eligant. nec obſtat:c.ꝑ tuas.S.de arbit.
ubi clericus ⁊ laicus pnt eẽ arbritri ĩ cã ſpuali.qꝛ
actus arbitrãdi nõ eſt ſpũalis ſʒ actus eligẽdi ſic.
ul potes ultꝛa gl. intelligẽ rex. ut ſentit Inn. ꝙ ex
cõſuetudine uł ſtatuto epᷣi põt patꝛonus t᷑poneꝛe
paꝛtes ſuas in electionis tractatu.⁊ ſic loquit᷑ tex.
nõ aũt ut ipᷣe eligat.vñ uox ſua nõ pᷣſiabit ſuffra
gium electõi:⁊ uide qð nõ.idem Innocẽ.in.c.qð
ſicut de elec. ¶ In glo. in vbo in capella nõ iſtã
gl. qꝛ quotidie allegat᷑:⁊ ĩ effectu unlt ꝙ inuito pa
trono nõ põt effici ecclia collegiata:⁊æ ſi de facio
fiat.ſubdiſtinguit ꝙ ſi patronus nõ ↄſenſit habe
bit pñtationẽ pᷣlati ĩtellige pᷣſuppoſita illa opi.qð
iuridice fieri poſſit.ſi aũt ↄſenſit tũc ꝑdit ius pꝛe
ſentãdi ſʒ ꝛetiet alia iura patꝛonatus. Sʒ opi.hꝰ
glo.ꝙ nõ põt fieri inito prono tʒ Mo.s.e.ſugge
ſtum:⁊æ uident᷑ ſequi cõiteꝛ doc.h̊ pteꝛ do. An. qͥ
ſatis bene diſtinguit ꝙ aut ſubeſt neceſſiias:⁊ tũc
põt hoc fieri iuito patrono.als ꝓcedat pria opi.
quod ſatis placet cũ iuſpatꝛonatꝰ hẽat patronus
ex gẽa ut in.c.qm s eo.iõ nõ dʒ ſua ↄdictio impe
dire quo minus ſubueiat᷑ neceſſitatibꝰ ecclie: facit
.c. nullus o eo ltimo hic querit᷑ qͥd ſi patro
nus nõ uult pᷣſtare aſſenſum electo ꝑ canonicos:
dir cõiteꝛ doc.⁊ bñ ꝙ ſi ſine cã ↄdicit nõ ob.cõ
traditio ex quo electio ał ẽ legitie facta ⁊ facit.c.
ſacroſancta in fine ᷓ de elec ⁊c̃.
PMatronus ecclie

Er ueſtras. nacãtis q;qᷓ; ſit cle

ricus ad eã ſe pñtare non poteſt. ↄſulia
⁊ rñſio:Fᷣa ibi cũ igit᷑. 9e regal ꝙ nullus
dʒ ſe ingeꝛeꝛe eccleſiaſtice pᷣlatõi ⁊ facit hec litte: a
ad qõem/nũquid licet qs põt peteꝛe epatũ uel ali
am pꝛelationẽ de quo uide ꝑ archi.in.c. qui epᷣa
ꝛum. vViij.q.i ⁊ in.c.ſcripture ea.cã ⁊.q põt argui
ibi ex tex.qð ſi mouet᷑ ex feꝛuoꝛe caꝛitatis:ut alijs
pꝛoſit non peccat petendo:ſecus ſi ut pꝛelſit:et ſic
26e ãbitõis: de quo uide latius ꝑ eũdem ar.i.q·i.
oꝛdinatões ⁊ bonã glo.in.c.tuã de eta.⁊ quali.q̃
vr in h poneꝛe vitatẽ. ¶ Sʒ queꝛo nunquid iſte
tex. hẽat locũ ĩ bnficio ſimplici vr̃ ꝙ no.nã papa
in ꝛeſpõſione fũdat ſe ſuꝑ pᷣlatõe: oriuʒ tʒ h̊ Jo.
an.qꝛ eadẽ ꝛ0 eſt in alijs bnficijs ſimplicibus.
Sʒ ↄtra ſuũ dictũ ego oppo.nõ eiʒ eſt ambitioſũ
pauꝑeʒ clericũ emitteꝛe pᷣces ut ſibi ꝓuideatur de
bnficio ut in.c.cũ ſᷣm applm g de pᷣben ⁊ in.c.tu
am g de eta.⁊ quali.nõ glo.in.c.fi.de cõceſ pᷣbẽ.
li.vj.⁊ in dicto.c.tuã.Sol.credo poſſe dici ꝙ pᷣ
ces emitteꝛe põt ex quo dignus ẽ ⁊ idigẽs: licʒ ſe
ipᷣm pñrare nõ põr:qꝛ uidet᷑ h̊ expoſcẽ ex debito
Item faceꝛe indiciũ de ꝑſona ſua ⁊ auctoriʒare ĩ

ſeipᷣo qᷓ oĩia ꝓhita ſunt: ar. in cle.ij. de ꝛe.eccle.nõ
li. ⁊ in.c.qualr ᷓ de elec.⁊ ĩ.c.fi.de ĩiſti. 33

ꝛ20 qd ſi ep̃s ↄfen ſponte ⁊ motu ꝓprio bñnficiuʒ
pr̃onatꝰ ipi prono nũquid ualeat collatio:vr̃ pꝰ
n: qꝛ iſtitutio facta ſine pntatõe pꝛoni ẽ irritan
da ul irrita: ut i. c illð. S. e. æ ĩ.c. deceꝛnimꝰ.xvj.q
vij. Cõtrariũ tenẽt h̊ doc.nec ob. Sriũ:q; pꝛonꝰ
acceptãdo collationẽ vr̃ ↄſenrit᷑ nec h̊ͥ cãu vẽ ſe ĩ

C ſ ſeynd el yd neyn õ vl' ſelo n, dr e, 2

We

iure patro⸗

gereie: qꝛ nõ hẽt originẽ a ſe ſed a ſugꝑiore¶ IJtez

pñtatio qñʒ inteꝛuenit ex poſiſacto.ut in.c.ſi neꝛo
ʒ eo. Itẽ ualet ſepe inſtitutio epi ſine pntatiõe ut
i. c.iij.⁊.c.eã te.S.e.cũ ſilibus.⁊ h nõbis. PDuto
ẽt poſſe attentari ꝙ pr̃onus nõ pñntando ſe ſe aß
ces emittẽdo poſſit aſſiſteꝛe epo ut ſibi puideat ö
illo bnficio dũmõ nõ ſit curatũ. ut ſic euitetur pꝛe
latiõis ambitio ⁊ ſit idigẽs.⁊ h̊ peꝛ ea que dixi g
In glo.i.in fi. dic ad ills.c.cũ in iure ꝙ ibi ille n
eligit ſe ſʒ coelegit.qꝛ pꝰ fuit electus ab alijs ꝛ “

tι ſtea ipe ↄſenſit. æ ẽ caus ualde nõ/ꝙ; ubi ꝓceditur
d electionem palã ſiquis uidet ſe uocari a fribus

poreſt ↄſentire electioni ſue ⁊ alium non eliger ?
uox ſua computabitur in nume:o. ſecus ubi pce
deꝛetur clam ſeu peꝛ uiam ſcrutinij clandeſtini qꝛ
tunc uox ſua nõ computaretur quia cuʒ ipᷣe igno
ꝛet uota alioꝛum ſi diceꝛet eligo me tanqᷓ; ambitio
ſus eſſet repellendns. ⁊ ſic intellige.c. cumana de
elec ⁊ quod ibi nõ.⁊ in glo.ſeq.
non nidetur computanda. hoc intellige. ut plene
nõ. in dicto.c cuʒ in iure de electione ⁊ ſupꝛa ſuc
cincte tetigi ⁊c.
riſpatronatus
non diffinitur infra quatuoꝛ menſes epi
ſcopus oꝛdinabit eccleſiam ſine pꝛeiudicio eoꝛum
dem.ponit dictum er pꝛoteſtatoneʒ ſubdit ibi ita
q; ¶ Hora primo caſum prima fronte mirabilẽ
in quo non ualenti pꝛeſentare currit tempus.nom
ratione litis pendentie non poteſt patronus ali
quem pꝛeſentare:⁊ nihilominus ſibi tempus cur
rit ꝙ ſi non pꝛcſentat infra quamoꝛ menſes epi
ſcopus libeꝛe oꝛdinabit eccleſiam:⁊ intellige ꝓnt
reſtringẽdo dixi in.c. quoniam ſupra eo. Et facit

iſte tex. ad queſtionem quotidianam/ nundquid pa
trono ignoꝛanti ⁊? impediro uel ſolũ ignorãti cur

rat tpᷣs.do/ Me. dicit poſſe argui ꝑ iſtum tex.q;
ſic.nã litigans impeditur pꝛeſentare ut in.c.ex lit
teris ſupꝛa eo.⁊ ĩ. c.ij.de in integrum ꝛeſtitu ⁊ ni
hilominus ſibi currit tempus:facit quia iſtud tem
pus uiderur pꝛefixum patrono.potius in fauoꝛeʒ
eccleſie qᷓ; in ſui odium:eꝛgo tempus currit igno
ranti:pꝛo hoc glo.nõ.in.c.ſtatutum de pꝛebendiſ
li. vj.facit.l.geneꝛo.ff.de his qui nõ.infamiſ Itẽ
quia agitur de modico pꝛeiudicio patroni: tamẽ
in cereris ꝛecognoſcitur in patronum peꝛ inſtitn
tum ab epiſcopo ut hic in fine. Contrariam ſemẽ
tiam ſempcꝛ tenui:⁊ ita poſtmodum ꝛeperri reneẽ
F8ꝛede.conſilio.cxxiiij.⁊ apeꝛte ſentit Joan.an.
in.c.ij:ſupra de ſupple.negligentia.prela.nam re
gulariteꝛ tempus pꝛefixum ad eligendum uel con
feꝛenduʒ non currit ignoꝛanti:ut in.c.quia diueꝛ
ſitatem ð cõceſ. pꝛeben in fine.net debet quis pu
niri ſine culpa ſua.nec ob.iſte tex. quia hic nõ cõᷣ
ſtabat quis eſſet patronus:merito epiſcopus oꝛdi
nat eccleſiam ſine patrono: ſed ex quo epiſcopo
conſtat de patrono non debet illam oꝛdinare ſine
illius pꝛeſentatione.xvj. q.vij. deceꝛnim' facit. c.
ſi ueꝛo ſupꝛa eo. ubi euincens iuſpatronatus ꝛepᷣ
ſentat inſtitutum foꝛtius eꝛgo ꝛeintegra debet
iſte patronus qui non fuit negligens requiri: ut

n glo. fi ibi
ef

„Brr. in. .
64 „,9n5
lrfultci cj ui oe

cad iNcNe e
urgoliſy⸗ Güpre boe
una lelle g) gliſ

All.

ſumnce ſoler. er, ſe dörinel
der D ueͤ⸗ ſolon ed pn

„Hdb- 00
nici es eaamr uina aun

grerbis bes und Ori⸗
Wtki acfaiiſinsli
n i ccnl ad
ſono ecchaſtco ribi Leni
ſbiecds mngl ſhbien⸗
ſtcalſc hicns:ni uni⸗ artbe
crornd alllaſt holunn
no t auins nricn.
romnn iuun uſi ſpitum iug nn
olty ninzaliaſieni hiunc
utcopo porianie piate pütandi
ſple neg la ſecus iiono luco i
Hooti.de ideiico dot wrn
epl..Kd orarori, domman T in aue.
in..lcl redepnionem vide gd
cuͦ nol d off.ordi ? ihi ſaus ple an
clfi eſt in tatoe feccedg: ge pfono
dit o 5 ſalbus ſecus in pfono ce
ci plitare le yj Gena gin
itlir debac en ci ſee pofnhi
in donnor g byfnnns oor don
ceſaſteſe l h no ſauimn
7e0 uuncfinin ſocin urlcie n

Pfomngeccluſtens by nſocti eecke n

no ſecularis nic bone ge Ppel ſbi

na Cfin ot oligie dici
afupi cis Imno i
niurrerntonnus hafatinn
niuwune glce g beicnd Hofti
ſpus iferut. Gi an⸗ .
ie ſecllas ic dieg ee
ſcnaius dignü nrie

i
Equo nile bon aeruſenn
lo.ij. Abb aſee. le lil.

9

2 ſin n
lpci Aeſ⸗ 8 rellerni

in
mrni

ſtöutaretur anie e
unn emſchenn ce el en ſeſge

1s ſangiinn rſcnd⸗ ene
cſec? gnod bind rin EEeng
nonuden Cofnputand
hõ. in lio.c yin
nnge ſengite.

1 hoei

Noy dffnninr inhn lumo

Mnſesj
pns og nobir Aleſam epinc nn

ponlcum anonſtrong ſtoifi⸗
ougrino aimm nim fonnenitti⸗
Onon mlen orſenune unni npus nenn
hene us olanie nſanct henanidgl
uum ddenmmta Wblaninnsſdi wndns r
uKronwenmrtſtn grntm naſ
copus iden ordinidt adcana walezen
reſmnngedo din in.canonanſnatd Cft
e ter. ld gveſionen aotcianam ſmnaudtn
trono ignonnn ? mnpecdio vd ſoſnigtoniin
ru ijs o/Pe cin oſe nguiiſun n
ſc ni agtns inpegiur oreſenanen ntait
ens on eo t ic ein negtun ufii li
umusſian mmn ſrumuſtin
õ an
eed in ſoiodiumego nus fi ih
ei go d nc num depehnͤ
odde Je ed rdinkmni,N
N.harl ggro fienecl noltni
cin aginn dencic mid D
cerefis loghoſinn in

opo

G

67

pntet.? nõ ẽ ueꝝ ꝙ nõ agat᷑ de piudicio qꝛ expe
dit prono hr̃e clericũ ſibi gratũ¶ Itẽ ẽ Ponoꝛ in
pnñtando. ut in.c.nobis S.e.quo nõ dʒ priuari ſi
ne culpa ſua nec ẽ ueꝝ ꝙ tps ſit hic ſtatutum non
in odiũ pr̃oni ſed in fauoꝛẽ ecclie nã ſi hoc eẽt ue
rũ nõ eſſet diuerſitas iter pronũ laicum ⁊ clericũ
in tpᷣe pñtationis ? tñ unus hʒ quatuoꝛ mſcs aliꝰ
ſex. facit theoꝛica Har. in.l.geneꝛo pᷣal. ubi dat
ꝛegulã ad incõmodũ alicuiꝰ nõ põt altari igno
ꝛantia ſecus ſi ad ↄmodũ pꝛo hoc qð nõ.in. d.c.
ſtatutum de pbẽ.li.vi ¶ 5 n gl. ij. ibi. S. e. eã te.
2 dic ut ibi dixi.nã tex. iſte põt intelligi in pꝛono
leico q̃ b duos mẽſes ſolum ad pntandũ. ideo li
tis deciſio nõ ſpectatur ultra quaruoꝛ menſes ſed
qꝛ pꝛonus eccleſiaſticus hʒ ſex menſes:iõ ſpectat
exitus litis uſqʒ ad lapſũ ſex mẽſiũ.⁊ ſic loqᷣt᷑ c. eã
te. Et ex his hẽs unã dr̃iam iteꝛ pꝛonum eccliaſti
cũ ⁊ laicũ fa dria ẽ qꝛ pꝛonus laicus põt uariare
2 pntaꝛe ſm ut ĩ.c.cũ qt ⁊ qð ibi dixi S. e. ſecus ĩ
pfono eccliaſtico ut ibi Tertia diffeꝛentia re ſpec
tu ſubiectõis qꝛ magiſ ẽ ſubietus patꝛonus eccła
ſticuſ ꝙᷓ laicus:nã legatuſ ↄfert bencficiciũ nõ uo
caio prono eccleſiaſtico qð facere non põt ſi pꝛo
nus eſt ſecularis ut nõ.i.c. ꝓximo. Quarta dẽia ẽ
in pena incurrenda ſi pntarur indignus: nam ᷣm
quoſdaʒ pronus eccleſiaſticuſ pntando indignũ P
nat eoipſo ꝓ pria uice pt̃ate pntandi ut i. c. ij. de
ſupplẽ. neg.pla.ſecus ĩ prono laico ſjm quoſdam
ſj Moſti. diẽ idẽ ĩ laico ꝓ hoc tex.in auc.de ſan.
epi. S. ſi q oratorij domũ ⁊ in auẽ. de eccle tim.
in. ..ſi qſ ꝓ redẽptione:tu nide qð ple nõ. in. c.
cũ uoſ offi. oꝛdi 2 ibi ſatis płe dixi. Muinta
dfria eſt in ratõe reddẽ da:qꝛ prono laico nõ red
dit ꝛ5 ð ipᷣalibus: ſecus in prono cccleſiaſtico ur ĩ
c. cũ ? plãtaꝛe de pᷣui. Sexta dẽia ẽ in ordinatõe
titli: 1 de hac dic ut dicã.j. e poſtulaſti. Septima
in donatõe ꝙ ius pronatus põr donari ꝑſone ec
dleſiaſtice ſine ↄſenſu epi ſʒ nõ ſeculari ut i. c. ilið
5. e. Octana dria in cuſtodia eccleſie nacantis:nã
pronus eccliaſticus hʒ cuſtodiã ecclie uacantis et
nõ ſecularis nt ĩ. c. bone de appel. z. ibi dixi Mli
ma dfia põt colligi ex dictis Inno. ĩ. d. c. cum ⁊?
plãtare qꝛ in oneribus dʒ eccłia pꝛ'onata pꝛonum
aituuare. vide ad pᷣdicta ꝑ Hoſti.ĩ ſumma i. F. i
qous differũt. Si aute ↄcurrũt ſil pronuſ eccłaſti
cus ⁊ ſecularis.tũc dic' cenſent᷑ iure cccliaſtici
ut ſic maius dignũ attꝛabit ad ſe minus dignum
de quo nide bonam glo. i. c. i.e. ti. l. vi. per Fꝛe.
conſilio. lxiij. Abbaſ.
legatuſ de la
Bm dilectus * tere eccleſiã
cuiuſ alia eccleſia eſt patrona ſua ſue col
lati refuare põt lʒ non nacet et ↄferre cũ nacat
bypꝛio. Ex duobus pntatis a prono laico põt ſu
bpioꝛ inſtitueꝛe gm. ⁊ ſic quo ad intelllectũ iſte tex.
bʒ duo dẽa diueꝛſa Iʒ quo ad lꝛam ãbo ↄmiſceant
diuidit.n ponit᷑ petitio. fo diffinirio ibi nos
gf 1 p ꝙ legatus de lateꝛe põt reſeꝛuare
bnficiũ p io uacaturũ collatiõi ſue ↄfeꝛenduʒ ꝑ ſe
ceue ꝑſonc. z ſic hẽs bonũ cãum ꝙ lʒ legatus nõ

— —
¶ De iuꝛeipano.

poſſit ↄfeꝛre ius ad rẽ nec ꝓminẽ bñficiũ nacatu
ꝛ:põt tñ refuaꝛe bñficium ꝓ ceꝛta ꝑſona non tñ
ius aliqdð acqritur illi ꝑpſone ut.j. dicã. Et de bac
refuatione legati ut in c.deliberatõe 2. c. pnti de

offi. legat li. Vvi Mö fo duas dr̃ias inter pr̃o
nũ eccliaſticum ⁊ ſecularẽ:nã pr̃onus eccliaſticus
ſubeff iuriſdictioni legati:uñ põt legatus ↄfeꝛre
bnficiũ pr̃onatum ⁊ reuaꝛe collatõi ſue prono ec
cleſiaſtico inuito ⁊ irreqᷣſito:ſecus in pꝛono ſecula
ri: æ ad hoc quottidie alłatur iſta lr̃a:æ de hoc ali
qd.j. ſᷣa dr̃ia ẽ in uariatõe qꝛ ſeculaꝛis põt uariar
7 nõ bñ qꝛ ꝑmittit᷑ uariatio ẽt clerico ſi ẽ pꝛonuſ
20e pꝛimonii ſui qꝛ pntat ut laicus ⁊ nõ ut clericꝰ
ꝙ non ita bene alibi ꝓbatun¶ Item nõ ar. opii
mũ /ꝙ in patrimonialibus clericus eenſetur ut lai
cus.ᷣ⁊ ſic ur̃ ꝙ ſicut laicus nõ põt priuari pꝛimo
nio ſuo ẽt per imꝑatoꝛẽ ſine cã ut notar Inno.iĩ
c.que in eccłiaꝝ de cõſti.⁊ legiſte in.l.fi.C.ſi cõ
tra ius uel uti.pub.ita nec clericus pꝛimonio ſuo
per papam. facit ꝙ dixi in.c.ↄſtituius de.re.do.
tem nõ ꝙ ualet ar. a ſufficienti ꝑtium enumeꝛa
tõe.de quo ar uide bonum tex.in.c. uenerabilem
ʒ de elec. Itẽ nõ ꝙ; poſſidens iiuſte bnficiũ com
pellitur reſtitueꝛc cũ fructibus medio ip̃e ꝑceptis
ꝙ irellige ſi erat poſſeſſoꝛ male fidei.ſecuſ ſi bone
fidei ut notãt dni de ꝛota deciſione. xxiiij. ¶ Ai
timo nõ practicã ꝓnũciandi in bñnficialibus in fa
uoꝛẽ petentis bnficiuminã poteſt ecc eſia ſibi ad

iudicari pacifice poſſidendam. æ ſic uẽ hẽe locum

utilis rei uendicatio facit qð nõ. Inno.in.c. cum
uenerabilis S. de re. do ¶ In glo. ii. ibi quãdam
cõmutatõem.⁊ ex hac gl.iuncto tex.nõ ꝙ ſi ꝓmit
tatur bnficium iuriſpatꝛonatus dʒ pzꝛonus pntaz
ſicut hic fecit archi. ꝓ h̊ quod nõt gl:in. cle.i. de
reꝝ ꝑmu. ubi dicit᷑ ꝙ põt ſuꝑioꝛ expedire ð ↄſeſu
pronoꝝ ſine alia ꝑntatõe ut nõt YFre. in tractatu
de ꝛex PrmA Bamo m uerbo decꝛeuerat ibi
finitur legatio. æ hoc dictum eſt hodie app oba
tum in. dicto c. pnti de offi. lega.li.Vi. In eadem
gl. ibi dictum pape intellige ꝙ hꝰ facit de ſpeciali
mandato ſuo alias non poteſt legatus reſeruare
beneficium collationi pape de quo uide in ſpe e.
ti. in. ꝗ. nunc tꝛactemus in. v. ſed auand n gl.
penul.ibi non dedit ſed teſeruat. Et diff rentia
eſt inter iſta. nam per collationem beneficii uaca
turi acquiritur ius iſti pꝛouiſo: z ſic de facili
deſideraret mortem proximi in cuius locum ſe
crederet ſucceſſurum ut in.c.ii.de conceſ prebẽ.
ſed per iſtam ꝛcſeruarionem non acquiritur ius
ei pro quo ꝛcſeruauit qꝛ nihil cnʒ eo actum fuit
2 ideo ut dicit Hoſti.?æ bene poſſet legatus mu
taꝛe pꝛopoſitum ⁊ alteri conferre.⁊ ſic non datur
ita uotum captande moꝛtis hoc ultimo caſu hõe
ſtius tamen eſſet z tutius ut ꝛeſeruatio fieret gnã
liter nulla perſona expreſſa ¶ In eadem glo ibi
reſeruare electiones hoc non pꝛocedit. unde de
hac particula dic ut hodie habetur in capitu pre
ſenti ⁊ in.c. deliberatione preal. Et in fi. glo. nõ.
bene glo.nam communiter tenetur per doc. licet
pe tennert oppo.ti.ij.J.nunc tractemus.vᷣ.ſed

Poſſ Reret, = 7 T*= ſre

—

5= ravef 6

Quand or ſe aſ 1 d m.·ͤſenur 17

.* . . . — — 1.
S⸗ 5 5 = . — = ,n J 25 az B 4
èòꝗ

¶ He iuꝛeipat:o. 6Ramumßt
1 elet nzn rnm
— ,,ANo. AM⸗ s
nũquid: ſed tn tene primũ qð ſatis probatur peꝛ qs nõ. ¶ In glo. in ueꝛbo malicioſe. i fi. Jo. an: ace neitspiſ e
iſtũ tex. nã ſi potuiſſet ꝛeſeruare bnficium pꝛonus 2 HMoſti. in hꝰ articulo ſic diſtinguũt/ꝙ aut pnta ayn ſede geprbel. n
laicoꝝ non opoꝛtebat diſtingueꝛe inteꝛ laicũ ⁊ cle tus notoꝛie eꝛat dignus. ut ꝛ ſciebat bene cania tcals an pilmno e c⸗
. ricũ ꝓut hic facit papa ⁊ idẽ archi.ĩ.c.hortamur re ⁊ legeꝛe et eꝛat bone fame 7 pꝛeſumiĩ malicia 9 juuncr poſt umlu⸗
lxi.di.⁊ ꝑ eũdem in.c.ij.de pᷣben.li.vj.⁊ hẽs gl. tra epᷣm eum reſpuentẽ. ar.i.c unico de ſcꝛunmo. uun in ginte nornn

nõ. in cle.ꝑ lr̃as de pꝛebẽ.que querit quid i papa
2 ceꝛte papa põt cũ laicus habeat hoc a papa.ar.
in.c.iij.S.eo.ti.ſed ubi papa facit mentionem de
patronatu laici non uallet collatio tanquã ſurrep
ticia: qꝛ papa nõ ↄſueuit ↄfeꝛꝛe talia bencficia ſal
tim quin faciat mentionẽ: ur nõ.i.d.cle.ꝑ litteꝛas
hic tractat aliqna Inno.⁊ Hoſti qᷓ ſũt hodie de
ciſa in. c. pñti ⁊ in.c.delibeꝛatione de offi.lega.li.
vj. et nide qꝛ mã huiꝰ.c.ibi expedit. Abbas.

Si laicus patronuſ
Aſtoralis. duos ſucceſſiue pꝛe
ſentet nalet inſtirutio. de ſecundo nõ ob
ſtãte appellatione prius facta peꝛ patronuʒ. epus
tn qni malirioſe primum ꝛepullit eidẽ in cõpetẽti
bñficio ꝓnideꝛe cõpelli. ⁊ in hoc ultimo eſt cãus

= ſio.ibi nos.⁊ ntraqʒ ꝑs ſubdiuiditur ut patet in
W pinn pg F ncz fnn wea vcdts pafi e ſed texr. WMö p“ ꝙ parronus poſt pntationẽ primi
P öt uariare 2 ſcm pntare: non ſolũ imediate ? ꝛe
integra:ſed ẽt inteꝛpoſita appellatiõe ꝑ primum.
Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ ꝙ primo pnrarus nõ põt
appellare ut alius non pñtet᷑ ? inſtitnat᷑. Item ex
zcla b“ nõ regulãſꝙ id qð attẽtari põt an appellatiõeʒ
põt artẽtari ẽt appellatiõe inteꝛpoſita ſi alia iuris
ꝛegula non obſtar. nam uides hic ꝙ nariatio pa
troni laici admittit᷑ poſt appellationẽ inteꝛpoſitaʒ

1 10 trnX O.
0

pꝓ primũ quẽadmodũ admitteretur ante omnẽ an
D pellationẽ bene fac qð in ſimili habet in.l.poſtq;
5 (ff. ut legatoꝝ nõie caueaĩ R nõ ar. æ quaſi
prano =Tjres Pent ſx a. v ui αzeſſu;, ꝙ ſi patronus eccleſiaſticus pntat ſcõᷣm

WnD* non nalet inſtiturio ipſius habet eꝛgo illa pntatio
qnaſi uim electionis:ut in ea patronus eccleſiaſti
cus cogatur ꝑſiſteꝛe:de quo dixi in. c.cũ aũt.S.e.
ti. (In gloſa.i.ibi.ꝙ; appellatio tenet ab initio
nõ. glo.iũcto tex/ ex qua habes unum ꝛemedium
ↄtra debentẽ inſtitueꝛe ſi ſine cã liima nõ nult ad
mitteꝛe pntatum. põt eim pntatus appella? ab hoc
grauamie. o z aliud ꝛemedium extra glo. ut ꝑ
uiã querele iſte pntatus adear ſuperioꝛem deben
tis inſtitueꝛe ⁊ petat ni cõpellat illum ad inſtituen
dum euʒ. ꝓ boc qð legit᷑ ⁊ nõ.in. c.ex parte aſtẽſ
de cõceſ pᷣben.⁊ in.c.cum beꝛtoldus de ꝛe indi.
Quid aũt ſi habens inſtitueꝛe non inſtitrit infra
ſex mẽſes nunquid ptãs denoluitur ad ſuperioꝛeʒ
ſicut ſeruat᷑ ĩ eo qui hẽt cõfeꝛꝛe.dic q non:qꝛ nul
libi ſtatuit᷑ ipᷣs ad inſtitutionẽ faciendã. vñ tpᷣs ẽ
arbitrariũ: ut dixi pꝰ dominos de ꝛota in. c.ij.de
ↄceſ.pꝛeben. Opoꝛtet eꝛgo ꝙ preſentatꝰ attenter
nnum ex duobus ꝛemedijs pꝛedictis. hec tñ appel
latio quã inteꝛponit primo pntatus ualet:ut dicit
glo.añ pᷣſentationẽ ſcði.ſed poſt pꝛeſentationẽ tol
litur:qꝛ nõ fuit appellatum õ pronũ nec potuiſſet
appellare ne alium pñraret. quia eſſet ↄtra ius qðᷣ
ocedit pr̃ono laico ptateʒ nariandi ⁊ accumulãdi

Sil=n d ſ S=Rnnn prte ſ. c .
a Srnſ P= DRid. 6
ank

ſD . .

ſingularis.in prima ponit᷑ cſultatio.ĩ ſcdᷣa ꝛcſpoõ

aut pntatus euidente: eꝛat indignus ? nõ pᷣſumit
malitia. ar. in. c. euidentia de accu. aut ſumus i du
bio. ⁊ tũc ſi epᷣs eum nõ exaiauit ⁊ ſpꝛeuit eum in
ſtirneꝛe pᷣſumitur malicia ut dicit iſta glo. in fi. ar.
bo.in.c.eoꝝ.xi.q.iij.aut pꝛemiſit exaiationem ſed
nullã iteꝛlocutoꝛiam ꝓtulit 2 idem. aut iteꝛlocutus
ẽ ꝙ nõ eꝛat idoneus ⁊ ille nõ appellauit ⁊ ſibi nõ
ẽ iputanduʒ. qꝛ uidetur acquieuiſſe inteꝛlocutoꝛie
7 ſic tranſiuit in reʒ iudicatam .ar.in.c.cũ dilecti
5 de elec. H̊ ultimũ nõ placet qñ omiſſio appellaui
onis hʒ ſolũ impedire regreſſuʒ ſuꝑ pꝛincipał᷑.nõ
aũt g indiceʒ qui male iudicauit: qꝛ ad illud agit
nũc ⁊ ad aliud pꝛimo. nã agit᷑ nũc nõ ut inſtituat biriſiorlinüdi
ĩ pꝛio bnficio. ſed ut eps puniatur de malicia ſna 1a dp iu crla. P bot lex bont
2 ſic nõ obſtat res pꝛius iudicata.pꝛo hꝰ uide In Al i deſino.2.., qernte⸗ ee
no. 7 Jo. an. in.c. ſacꝛo de ſen.ex. ubi apte tenent iteligo ur bi Gir. Hrpecune
ꝙ ſuccumbẽs ĩ cauſa ⁊? nõ appellans põt poſimo urſpionuns h ioo n d 91
dum habeꝛe regreſſum ↄtra indiceʒ qui male iudi cnllun udaiignini r ytn
cauit.⁊ facit qð nõ.iſtitu.de obli. que ex quaſi de lur poſin M uinun a, iun
lic in pꝛin. ⁊ ꝑ glo.⁊ doc.in. c paſtoꝛalis in S. qꝛ ſampmiommmsr uorv atlei
vo de offi. delega.⁊ hec bñ nõbis. ⁊ ſatis faẽc iſte nowo ute: isolinuoꝛi donec as
tex in ar. in vᷣ ueꝝ t:ubi gñaliteꝛ ↄſtituit᷑ ut eps nuliſ N Gi bieo inni voſlen
Agui malicioſe renuit puniat᷑ ⁊c nt in lr̃a Sed qro ccpetinns aGaptaret anodd ſeaui in
rW nquid iſta pena héat locum ſiue epus ſpꝛeuit pꝛi ſer dios ad n .
unia iia p 100 3 einit p⸗ Nelgoſſer viaz ad fine 2 iſe ue g
mũ añ pnitationeʒ ſcõi ui poſtmodũ. So.ſũt opi. iiantockem donidet
1put Ponmd quüͤtmn foſcten ponede in fl gl.2ſ
ur recitat hic Jo. an. quidã ĩtelligunt ꝙ bec pena i
. ne en e en ioꝛ.? mens totins glo eſt inueſtig
hẽat locuʒ qñ epᷣs an pntationẽ ſcðdi noluit admit ſindici D
enz 1 nolit zammir indicium genent pfono ſt olenlir n
teꝛe pꝛimũ:ſecus ſi feceꝛit hoc poſt pntationẽ ſecũ uid ſin olenit Erineſtenn
di. quia tũc uſus ẽ inre ſuo ut in. c. cum aũt S.co. 4 . lofaci
Alij dicür w ſi pꝛi 0 U i S aut pꝛonus ent abnis ? nullo mo
lij dicũt ꝙ ſi pꝛimus ẽ idoneioꝛ hʒ locuʒ pena. aut expſſe oſenſit en .
ſecus ſi ſecũdus ẽ idoneioꝛ uł ſaltem eque idone⸗ Mandroqunn H 11
Teꝛtij dicũt ⁊ uidet᷑ appꝛobare ipᷣe Jo.an. ꝙ pe iires no ſt emt ab⸗
na locum hʒ ſi epᷣs malicioſe pꝛimũ nõ admiſit qꝛ Wannan mn gbacau noͤg
ſic ha loqnit᷑.dns an. nidet᷑ uelle ꝙ ſi pꝛimus eꝛat telaue he humeeor queci
idoneioꝛ uel ſaltem eque idoneus ↄmittitur pena ſambſane mmiuan Art
ſecus ubi ſcᷣs nõ fuiſſet idoneioꝛ. nõ placet mihi RK ſnmnehunt nerckeſa nidi
ſecũdum mẽbꝛum ſcilicet ꝙ ſi pꝛimus ⁊ ſcðs ſint 5 e)oſt none aenloig
ethuſt olei gfonns log ed

eque idonei ↄmittat᷑ pena: ſi nõ iſtituiĩ prim⸗ mo rſe eber n n eWolemonee
neoꝛ qꝛ. c.cũ aũt õ eo. reliquit hꝰ iudicio epi utꝝ 4 ber inelisit liadun dtet nuli
iſtituat pꝛimũ ut ſcõᷣm. ſi eꝛgo epᷣs utit᷑ facultate a enr Parrono. et hee ſutopi Joe
iure ſibi ↄceſſa penã nõ meꝛct.xxiij.q.iiij.qui pec 4 ara panan panine iint .
cat. Iteʒ idirecte pꝛinaretur pꝛonus facultate pñ ufmn enn Tenig opi eſ ciſi
tandi fo qꝛ ſi epᷣs ĩcurreꝛet penã ſibi inſtituẽt p* ne aegt 7 pfonnsn er
eque idoneũ nũqᷓ; inſtituẽt fʒ:quinĩmo ſentit Jo. ineßuun ec clencos mͤboh
an. i.c. cum aũt S. e.ꝙ ex quo fus ẽ idoneus licet hein opi. Jo peen n
pꝛimꝰ ſit idoneus nõ ↄmittitur pena ſi inſtituirur 1 gl. eſt ſans clarg oiſan
fus:de quo mñ dic ut ibi dixi.Concludendo eꝛgo ncenic⸗ bic ſoarſe loceun⸗
dic ꝙ aut epᷣus ſine cã rõnali an pñtationem ſcdᷣi cre nneimn enn a
noluit admitteꝛe pꝛimũ ⁊? bʒ locũ pena aut nõ dix ltmniun ecke.g ebrſenntone
añ pntarionẽ pi ſe nolle admirteꝛe:ſʒ foꝛte ꝙ uole nnren ſt cei gnn ſeprnnn
