bum ꝙ 5 ꝓcedit et ſi poſtqꝙᷓ fuit uidua ꝛeuerſa eſt li: ut colligit᷑ ex ſupraſcriptione ubi ſcribitur capi lontſli. 3 neg uce bidi⸗ di
ad domũ pꝛis.nõ.n. pᷣuilegia ↄferunt᷑ loco:ſjʒ ꝑ tulo fauentino non expreſſo nomine eccleſie et bborg dr n Eke
ſone nec in ſepulpultura dʒ hẽri ꝛeſpectꝰ ad locuʒ ideo intelligitur ð eccleſia principaliori iuxia che. f ſieſtt öſor⸗ der
„πι õ pulcheꝛꝛimã.q.pone ꝙ oricam glo.in. c.i.ð offi.lega.libꝛo ſexio Mo. hremne mer d n tll
nxoꝛ pᷣdece it nunquid dʒ ſepeliri ſepulchꝛo ma tertio quod ubi eccleſia cathedralis babʒ parochi Uniff l lecke Cied
iorũ ſuoꝝ an ĩ ſepulchꝛo maioꝛ marin. nam ſi di am iura paꝛochialia pertinent ad capitulũ ? n a lur⸗ gireiͤ ſen
. (miw n geteſtn.„ . A.
ll lge. ſeeus d n N.
1 lore ſimz 6

pel.s, „
ly
Pe

J

mag⸗ . —

PErn

umiz nunaid marirns P

ea derelles non chen ſpalurn dedent ſepelnie

pulgo urors nlori ſtonnn
tund por elcjer d Imnlieuratoneseg i
ſe eſinrin nario: ſed conari ego nne in
ppre unne re ft ina cvs nin i cſpli
Etn aror geberer ſpeliniſeplcro manni li
ey mulum m fuit ne ibitne c nqg i g
i i di vod muler ch ſej naniu nbil ite
a pamarcbe immplalt nandarer ſe ſepelini iſepnl
Ohro mniop vorun. Nan icecis et gvod uir e
qri aſpoſnone milens ſtiſii dick iniged
s ARiaern Kdelegn iſaföebel vi
Gucda ANNend Anilegte. Cinee
ſeünen dcninne u dithzenl.
Ni dbidicnmnctod lie Gbendneranad
eigẽ ſehnimn iflleihineid Hitna enniſ
pugomionlietein nenſtiaſaifun
bain tinn ade ig gtinmi H*M
ar ſopeui pis ſenllgo mopi e
la orochigl etmbi gins hole ic
nno ißiucicii eecleſepulure e b lictt

gecxore peedere. Dair
Pmſuper. ſoler ſnni
ſtmmiinil in, mn ne n
. calheorals
ſic. mhamd it d tn

¶ De ſepulturis.

ep̃ʒ ut colligit ex tex. iuncta ſupſcriptöne. Mõ ibi

alibi ⁊c/qꝙ, ubicũq; ſepelitur ꝑochianus quarta ð
bet ecclie pochiali nõ at ecclie ĩ cuius ꝑochia de
ceſtit. 6 ibi eligere. ꝙ h̊ poꝛtio dẽtur ex elec

9 tione ſepulture. quid ãt ſi qͥs eligit ſepulturã ĩ cer

ta eccleſia.? eidem legauit multa nunquid debeat᷑
portio ecclie pochiali. ſi caſu nõ. potuit ibi ſepeliꝛi
ſed alibi fuit ſepultus qõ ẽ nõ æ freð ↄſi.x. cõclu
dit ꝙ nõ. qꝛ al ſeq̃rei ꝙ ex duabus ecchiis habẽt
portionẽ æ ſm h̊ limitari debent omnia iura que
loquunt᷑ ð relicto facto ecclie ſepultuꝛe ut ĩtelligat᷑
ſi de facto ibi fuerit ſepultus. ego adinitteꝛẽ bãc
qiſtinctionem reſpectu funeralium: ſed reſpeciu
ꝛelicti dubito:quia caſus contingens non debet
obeſſe ecchie pochiali. Item ceꝛtũ eſt ꝙ ocaſione
ſepulcure relictũ fuit factum. gꝰ. ipſo facto quarta
fuir debita ecclie pochiali. c.i.S. eo. de quo eſt la
tius cogitandũ. Mõ ibi reliquatuꝛ pro intellectu
c.i.̊. eo. nbi dicituꝛ dari cẽſemꝰ ⁊c̃. vr eni ſufficẽ
ur portio relinquatuꝛ abſq; eo quod donet᷑ ante
ele tionẽ ſepulturc:dixit in hic hoſt. ꝙ bec poꝛio
pochiał dʒ neceſſario reliqui an electionem ſepul
ture. als nõ rʒ electio ſʒ eum ar. bhic et i. c.i. S. eo.
ſzʒ Jo. an. dicit electionẽ ſepulrure ualere etiam
ſi nõ reliquatuꝛ. ſatis n.ẽ ꝙ ecclia hʒ r̃greſſũ õ ec
cleſiam legatariã: æ hec opinio cõit᷑ obſeruat æ ꝓ
ea fac. c. fi.. de teſta. nam ſᷣm opi. hoſti. nunq; ec
cleſie ſepultnre teneꝛent dare quartã cum debeꝛet
relinqui a teſtatoꝛe.⁊ tñ cõiteꝛ iura inuunt oppoſi
tuʒ. Cocludo g' ꝙ eligẽs alibi ſepulturã dʒ relin
queꝛe poꝛioneʒ ſolitã ſue eccłie pochiali.ſed ſi nõ

facit iʒ electio: ſʒ regreſſus dat᷑ eccliaʒ legarariã
? itellige: ut dixi i.c. de his g.co C Dʒ queꝛo qꝛ

poꝛtio canonica mãdatr̃ hic reliqui capło: nũquid

eps hebit aliquã poꝛtionẽ. Jo. an. ꝙ ſic dicir eim
ꝙ exr relicto facto ecclie ſeplłiure detrabent᷑ due q̃ꝛ
te: unq qͥ debet᷑ capło rõe iuris pochialiſ æ capitu
lũ illi diuider cũ epo. c. requiſiſti de teſta. æ q̃rrem
ponionẽ hẽbit epᷣs.dic ut ibi dixi.Scdðᷣam qrtam
detraher eps ab ecclia ſepulture p. d c. requiſiſti.
7.c ↄqueꝛẽéte de offi oꝛ qnʒ m qlibʒ eps detrabʒ
unã ponionẽ: utputa ſi ecclia ſephiuꝛe æ alia eccłia
pochial ſt ĩ diueꝛfſ dioceſ bꝰ. nã eps ecclie pochia

lis hẽbit poꝛtionẽ ab iſta ecchia: 2 cpᷣus ſepulture

ab illa ecclia 7 facit quod dicam.j.c.pꝛoxi ¶¶ Sʒ
queꝛo de alia.q.nõ. põe ꝙ pochianus ecclie ĩferi
oris eligit ſepulturã apð ecchiã cathedralẽ· nũqᷣd
Hh ecchia ĩferio poſſit petẽ canõicã portionẽ ab ec
cleſia cathedrali. æ u? nõ qꝛ tota diocep eſt po
chia epi.c. ad aplice de dõa. hĩc ẽ ꝙ ꝗlibet de dio
teſi pot habere recurſũ ꝓ ſacꝛamẽtis ad ꝓpũ ſaceꝛ
dotem.æ ad epʒ ppũ qͥ ↄcurrit cũ quolibʒ cnrato
in ſua dioceſi de q uide glo. nõ.i.c. ij. de peni.et
remiſ.li. vi õriũ puto ueꝝ qꝛ hec portõ daĩ rõe
laboꝛis ut ſit ſocia ↄſolatõis: ut i. c. i. ð. eo. Itẽ lʒ
quiſ poſſit fcurrere ad epʒ nõ tñ ad capfin ad q
Vꝛ ſpectare pochia ecclie cathedralis. Iteʒ iura ĩ
loquũt ĩ diſticte et hãc opi. ſenſit. Jo an pꝰ ho
ſti: . c. reqſiſti de teſta. z. S. nõ. ¶ In gl. i. ibi iure

gati uult glo. ſecus eſſe ſi iure iſtituriõis ull alio

4 (Pi 4. T * i Twe 4. A.ar 1 A:

)

P erene 4

inꝛe. ſed tu tene ↄꝛiuʒ pꝰ ꝑ iſtũ tex. q̃ dicit de teſta
mẽto ⁊c̃.⁊ ꝑ cle.dudũ ð ſepul.⁊ uide ꝙ dixi poſt
o. an. in.c.i.S. eo. Iẽ ẽ nõ tex i.c. de bis ᷓ eo.
nbi ſi ifirmitate qͥs intrauit mõaſteriũ.⁊ ibi deceſ
ſit dẽtur quarta ⁊ mñ ceriũ ẽ ꝙ mõaſteꝛiũ capit tã
qᷓ; hẽs.⁊ iõ dic ꝙ quocũqʒ titulo ecclia ſepulture
habuerit ꝓ aĩia ipſius defuncti dẽtuꝛ quarta ex q*
bõa optinuerũt ipꝛe ifirmitatis.⁊ uide bo.tex. in

.d. cle. dudũ. ¶ In fi. gl. nõ gl. ꝙ ecche ꝑpochiali

ſolũ debet᷑ quarta de relicto fẽo ecelie ſepuliure
2 nõ aliis ecchijs.⁊ idẽ nõ gl.i.c.ſe.⁊ i.c.i.õ.eo.⁊=
dic latius ut dixi i.d.c.i.

Ertificari In iᷓtitate cãonice

que deiur ecclie ꝑo

chiali ſtat᷑ loci ↄſuerudini Cõis diuiſio.
fa ibi cũ r Vi prio nõ omnis ecclia habet
ius ſepulrure. nã ut hic uides ſepe ex pᷣuilegio cõ

ceditur ſepultura. æ de hoc.j. latius dicam. Nõ.
2 c tam iura cõia ꝙᷓ priuilegia generaliter loqᷓn
tia debent interpꝛetationem ſumere a loci. conſue
tudine facit.l.cũ delaniõis in. F. aſinã ff. de fun.
inſtru. 7. lI. ꝙ labeo ff. de ſupel. le. z. c. ex litteris.
de ſpon. æ nide Inno.in. c. olim de vb.ſign. ubi
uult ꝙ qualiſcunqʒ ſit diſpoſitio ſemper debet in
telilgi ſecundum loci conſuetudinem etiam contꝛa
pꝛoprium ſignificatum uerboꝛum:⁊ idem bar.in
l. omnes populi. ff de inſti.⁊ iu.æ uide glo.in.c.
non nulli de rp.¶ Hõ ibi beatus Myeꝛonimus
ꝙ dicta ſanctorum poſſunt adduci ad deciſionem
cauſarum facit. c. cum aplica de his que fiunt a
prela ⁊. c. ne initaris g de conſti. cum ſimilibus

cui autem ſit magis ſtandum an dicto unius ſãcti

an diſpoſitioni ſummorũ ponnificum nide tex.cũ
glo. xx di in ſumma ⁊ in.c i.⁊ uide per Inno ĩ
d c ne initaris ¶ N. iſſud nulgaꝛe dictum ye
ro.quelibet pꝛouin ia ⁊c̃. nam ſepe aliquid eſt ho
neſtum in una pꝛouincia z? inhoneſtum apud aliã
2 loquitur Hyero.in obſeruatione ieiuniorum:
ut in c.utinam lxxvi di.nam peregrinus debet ĩ
ieiuniis ⁊ in aliis obſeruantijs ſe confoꝛmare con
ſuerudini loci. c illa.xii di facit. c que contra mo
res viii.di. ¶ In glo fi. in fine ubi dicitur ꝙ ſi
ex tribus aꝛbitris unus condemnat in. v. alins in
x.tertius in.xv. renet ſnia illins qui condemna
nit in v. quia in minoꝛi ſumma omnes conueni
nnt. ⁊ ſimilem rex. habes in.c.i:de aꝛbi li.vi.⁊ gl.
clare procedit ubi conſuerudo eſt reſtricra.j. quã
tam ⁊ dimidiam. quia de his tribus poꝛtionibus
.ſ. dimidia tertia quarta facit mentionem tex.iſie.

5 Ex quo collige ꝙ non appaꝛente conſuerndine
poteſt preciſe peti. quarra pars. ſed dubium eſt

nunquid ualeat conſuetudo ultra dimidiam ntpu
ta ut debeantuꝛ due partes eccleſie ꝑochiali. uł nũ
quid ualeat ulira quartã ut dẽatur minus qᷓ; q̃na
hoſti. remintit ad fũmaʒ eo.ti S an illicitũ ſub. ꝗ.
uerus ꝓpe fi. ubi ↄcludit cõſuetudinẽ ualeꝛe dum
modo ſit preſeripta ⁊ loqu tur in poꝛtione dᷣbi a
epᷣo. ſed per hanc remiſſionem ſentit idem ſit iĩ
poꝛtiõe debita ecclie parochiali.æ cum bac opini
ne tranſit Jo. an. hic. æ ideo dicit de preſcripia

un g, e er Prerfialt en ſ, K. hnr gte en⸗

(1 a n 5
e FPune A. ALan,5.

(c-,
A iſſ⸗

2*Po Pc 1 6 =

5 9 S
11) Puaslis 75. 50 upen

ſu miag ſin H n 9 10 rr 3 ſo an
. S mase jPerr ſice

= A ü t t. Pr g p Ir= Pis ,inl 11 .
1

Wian⸗ — * & ſefrlizns Nenr er

442* .2 , Fiui pu⸗ 5 A ie. —l
**ααſ nr nu⸗l l. Er

—

ipes Pns A6h2 Arn 98 % fv⸗ „△D

¶ De ſepulturis.

quia infra dimidi z quartã ualet conſuetudo. q
nõ ſit pꝛeſcripta:ſufficit eiʒ tẽpus.x.ãnoꝝ:ſed qñ
dʒ eẽ pᷣſcripta ꝛeqrit᷑ tẽpꝰ qð ꝛeqrit ĩ pᷣcriptõe et
ſic tẽpus.xl. an. S eccleſiã. Ad pᷣmuʒ uide gl.nõ.ĩ
c.fi. de ↄſue.li.vj.qᷓ diẽ ubi ↄſuc.ẽ pteꝛ ius ſuffi
cit tẽpus.x. an. ſed ubi 2 requirit᷑ tempus.xl.an.
ut in. c. fi. de ↄſue. vñ infra dimidiã æ qnartã con
ſuetudo nõ ẽ S ius ſʒ pteꝛ:iõ nõ ꝛequirit᷑ ꝙ ſit pᷣ
ſcripta:ſʒ qñ eſt ultra dimidiã uel citra quariã cõ
ſuerudo eſt õ ius qꝛ nullo iure cauet᷑: ut debeatur
minus qrta ł ultꝛa dimidiã: an ãt ualeat conſueru
do ut nichil pꝛoroſus debeat᷑ varie fuerũt opi. ſʒ
uf uelle Hoſti. ? Jo. an poſt eũ ut ualeat dĩmõ
ſit pſcripta cũ titulo.ſʒ ) hᷣ dictũ oppo. nam adeẽ
oſuetudinis nõ ꝛequirit᷑ titulus cũ nullo iure h̊ ca
ueat᷑ imo porius cauer̃ oppoſitũ cũ oſuerudo ſit
quoddã ius moubus itroductũ ⁊ ſic ius iductuʒ
ex tacito cõſenſu pplłi: vt.i.di.cõſuetudo.⸗ i. l. de
qoꝰ. ff. de legi.æ in. S. ex nõ ſcripto iſti. de iur. nã.
vñn quẽadmodũ nõ ꝛcqᷣrit̃ titulus ĩ.l.ↄdenda. ira
nec ĩ ↄſuetudine cũ n ſit dẽia ireꝛ lege ⁊ ↄſuetudi
nẽ niſi licur iteꝛ tacitũ ⁊ expᷣſſũ ur i.d.l.de qͥpus
qð tñ q ad ius canõicũ ꝛeſtrige ut dixi Ic. fi de
ↄſue.ſʒ ſoluẽdo dic ꝙ dẽʒ iſtoꝝ doc.dʒ irelligi in
oſuetudie ĩ ppᷣe dicta ꝗᷓ ꝓpꝛie loqꝗñdo ẽ pᷣſcripta
2⁊ ſic ĩtell gas glo.ĩ. c.nõ ẽ de ↄſuetudĩe li.vj.⁊ ui
de ibi nõpilit᷑ ꝑ Jo. an. in nouel. vñ ſicut ĩ pᷣſcꝛip
tiõe g ius reqrit᷑ titulꝰ: ut ĩ.c.i.de pᷣſc li. vi/ira in
bac ↄſuetud e imprope dicta ut ꝓbarur in d cn
E iũcia glo. ¶ Et ex his ĩfeꝛo õ id qð tacite ſẽtiũt
hoſti.. Jo.an.dũ uidẽtuꝛ uelle facẽ dr̃am: utꝝ p
ſcribatur poꝛtio minoꝛ quaꝛta an in totũ i ii ni
bil debeat᷑ nã dico ꝙ utꝛoqʒ cãu ꝛeqᷣrit᷑ pᷣſcriptio
cũ titulo cũ ſit gᷓ ius ut.S. dixi:æ h̊ ueꝝ qñ induci
tur cõſuetudo 5 eũ cui debet᷑ poꝛtio de inre cõi:
nã tũc nõ ẽ ꝓpᷣe ↄſuetudo: ſed pᷣſcriptio iõ dʒ hẽe
comites pᷣſcriptõis. ſʒ ſi iducet᷑ õ alũ tũc põt ĩdu
ci ut ↄſuetudo ⁊ ſic ſine titulo qꝛ adeſſe oſuetudi
nis nõ ꝛequiri titulus: ut g diri: p his uið Jo.
an. i:d. c. nõ c. 2 ĩ. c. fi.de ↄſue. fʒ pdicra intellige
glo.ĩ c.i.de ſta. ꝛegu. Er ex pdictis oĩbꝰ cõclude
ꝙ h̊ poꝛtio debita epo nel ecclie parochiali põt
2 ꝓ parte ⁊ ĩ totũ pᷣſcꝛibi ⁊ ſufficit tẽpus ſine titu
lo de cuiꝰ inirio nõ ẽ memoria:qꝛ illud hẽr uiʒ ti
tuli: ut ĩ. d.c.i de pᷣſcrip.ĩ.vj.⁊ ſic pᷣdie cõſului in
q.·facti ⁊ uidc qᷓ dixi i.c.ꝛeqſiſti ð teſta.? vʒ tex.
in. c. de quarta de pꝛeſcrip. ueꝛo ĩ eo ꝙ bᷣ fit
mentio de pᷣuilegio libeꝛe ſepulture qͥs poſſir tale
prinilegiũ ↄcedeꝛeſæ pꝰ ſcias ꝙ de iure cõi ſolum
ecchie hũtes ppłm bñt ius ſepeliẽdi: ius.n. fuuerã
di ẽ de iure parochiali quẽadmodũ et ſacramẽto
rũ exhibitõ ur ꝓbatr in cle.dudũ.. ueꝝ eo. ii viij.
q.i.c.i.uoluit Inn.ĩ.c.i. õ.eo.? Jo.an.⁊ archi:
in. c. i. eo. ti. li. vj. qð intellige im Jo. an. ⁊ bene
ſi talibus eccleſijs fuit depurarum cimirerium peꝛ
epᷣm:de cuiꝰ latitudine dic ni hetur ĩ. c.ſicut anti
quitꝰ .xvij.q.iiij.ꝛeliq vo ecclelie nõ hũtes ppłm
bñt ex pᷣuilegio ⁊ ñ de iure as aũt poſſit dare
tale priuilegium vẽ pꝰ ꝙ ſolus papa ar. in. d. cle.
dudũ nam ipſe ↄceſſit tale priuilegiũ pᷣdicatoꝛibꝰ

2 minoꝛibus poſtea ꝓꝛogauit ad ſies ſancti augu
ſtini æ carmelitas ut ibi nõ ¶ Item h tendit in p

iudicium parochialiuʒ eccliaꝝ g“ ſolus papa dʒ hᷣ
poſſe qui de iure uniꝰ põt dare alteꝛi ad h. c.ij. de
excel. pla. Joã. an. multũ inſtat: ʒ finaliteꝛ cõclu
dit ut ẽt epus poſſit hᷣ pꝛiuilegiũ ↄcedeꝛe ꝓ h.c.
pone. xij. q.ij. .S. de dona.c.ad aplice. ubi pʒ epʒ
nedum poſſe magnificare monaſteꝛiũ pꝛo ſepulin
ris ſuis. ſed etiam dare centeſimaʒ reddituũ ecchie
ſue. Item facit h a. nam in antiqua dicebaĩ pᷣui
legijs nẽis ⁊ demũ fuit remotũ illud ueꝛbum nr̃is
ad denotandũ ꝙ ẽt ep̃i pñt h puilegiũ iꝑtiri: ⁊ h
ſuũia mihi viſſima Vẽ. adduco.c.ſic unire de exccſ.
pᷣla. ubi dr ꝙ epᷣus põt unire ⁊ diuideꝛe eccleſias
ſen parochias infeꝛioꝛes ad idem bo.tex.. de ec
cle edi.c.ad audientiã: ubi quaſi vr h expſſuʒ. diẽ
tñ Jo. an. ꝙ ſi uult ↄcedeꝛe cimiteꝛiũ de nouo.·j.
parochiã alteꝛius dʒ h faceꝛe ex iuſta cã ⁊ de ↄſen
ſu capli adducit nõ.i.c. cõſtitutꝰ de reli do. Ego
facio bãc rõeʒ epᷣs nõ põt ardua explicare ſine cõ
ſenſu capłi iux) ea que dixi in. c. nonit de his q fl.
a pla. nec põt ius unius eccłie dare alteꝛi ſine cã.
c.i ð re.eccl.nõ alie.li.vi.j.de cxceſ.pꝛel.c.ij.ubi
bo.tex.Ex pᷣdictis remanet clara ⁊? ꝓbata pdicta
deciſio ut epi ? ſuꝑioꝛes poſſint ⁊ idem dic de in
feꝛioꝛibus pᷣlatis hntibꝰ ĩ loco ius epale. ad h̊ qð
nõ. in cle.i.de re.ecc.nõ alie.⁊ qð diri in.c.ſigmſi
caſti de fo. ↄpe. ¶ Sʒ queꝛo quid ſi in pꝛiullegio
libeꝛe ſepulture nou apponat᷑ hec cla ſalua iuſticia
zâ. Jo. an. iſtat: tandẽ diẽ idẽ eẽ ac ſi fuiſſet appo
ſita qꝛ nõ ẽ Viſile ꝙ pꝛĩceps uoluent ↄcedeꝛe pi
uilegium cũ graui piudicio eccłie parochialis ar.
i. l. ij. F. ſi quis a pꝛincipe.ff. ne quid in lo.pub.et
in c.ſuꝑ e o de offi.delega.vñ pꝛiuilegiuʒ ſolũ V
ↄcedeꝛe ut hẽant iſti ſepulturã ſicut illi quib ope
tit de iure cõi: ꝓ h̊ ego adduco tex. nõ. ⁊ qᷓſi eypſ
ſuʒ i ſimili in. l. li qñ. C. de inoffi. teſta. ubi ðꝛ ꝙ ſi
alicui inhabili priceps ↄcedit liberã faculiateʒ te
ſtandi nõ itelligit᷑ cõcedeꝛe ut ſine ſolẽni tanib al
debitis poſſit cõdeꝛe teſtametũ:ſʒ vꝛ eũ reſtiruiſſe
ad ius cõe nã ſatis eſt ꝙ priuilegiũ aliquid conce
dat ex q tractat᷑ de pᷣiudicio tenij.i.iuris deꝛoga
tione: ira dicendũ in ꝓpoſito:ſed ad maioꝛem cau
tellã æ cauſa dubitationis tollende ſolet infen ila
cla. ? ſic non ob. ſi opponeretur de. c. ſi papa de
priuille. li. vj. vbi dicituꝛ ꝙ ueꝛba debent allquid
operari. nam operantur in eo ꝙ tollit dubitatio
nem ad boc.i.qui mutuam. ff. mandatl.? in.l.que
dubitationis.ff.de regulis iuris. Lin no hic

R, queꝛo pluries dictũ fuit in hoc titulo ꝙ due quaꝛ

te epiſcopalis ſcʒ et parochialis ſepe ueniunt de
trabende de legato facto alicui eccleſie: exempluʒ
in legato facio alicui eccleſie ſepulture que eſt ſub
iecta epiſcopo loci.nam epiſcopus deber habeꝛe
ſuam quartam iure cpiſcopali peꝛ ea q dixi in c.
ꝛequiſiſti. S. ð teſta.eccleſia neꝛo parochialis debet
etiam habeꝛe ſuam quartam iure parochiali: ut
.c.i.S.eo. cum multis ſamiltbnoc. nernur quis
ſt nunc primo detrabet quartam. nam portio prius
detrabentis vẽ pinguioꝛ. finge ꝙ eccleſie fuerunt

ide vlicto eccleſie ſ

jzcal bts . lb n⸗
in ſ cn n i
icwAtinasfenmhal o
diumtor ſari,ll ins aumne
iti ncmich r uſo qod
cunmi nutg lechr int lchen⸗
lerdca c olo aigiiſ fvnmn weicn
abint n edeia oehalls d
rebcopinnloiane pdanot imd peodar
ſtunerbis aae dinin cNimnidus 1
Ge in n cere g eccha nochdc-
here. noneong grbet Irme iegtaln
ſbi de obvem iöld eccke ſepalwreur
Pil. Ne bec int eber ad o ieſiine
ci 4b ecleſa lgannnia nrin. cpleet
co vſcher ann ho me nochmn
ai fieĩ cecle ſepllmne ar n in ade
unn no potepo ;
Iur relicte nii mes ere 1 c B
Fbsieggnin iat,menedi
is dequninn hiceceſe vnd
eꝛer ſip ennbenn bein
henrz fitlrniſiobe.
alte aireniß vͤagiumit⸗
mtecclcer fftzeni gei be
Proochialis iit iinere ſuſpulnn
ef coecſbi, i

biſthene ains e,
; cele lſthlene g
en guarri nrcolgi inde

nolnit Yo n z. .. in ce⸗

Ne epulnep enns tian imnt
nnbgrochigli łM cen ben

cc. WWgni F, ENckt
ni Pomn9 ſn ihaßſſiz di

ſe inẽ Jo. an. nã puro ꝙ Jo. an. uoluit ꝙ in oẽʒ

¶ De ſepulturis.

mnindridus HS
üm 7 — Maggnit 8 relicta. lxxx.ſi es pᷣmo detrahit hebit. xx. que ſũt peliꝛe poſſũt eos qui apð eos eligũt ſepulturã ſol
iudicium dr dinind Nrſenie quarta totius: preſbyteꝛ parochialis ſolũ hẽbit nendo tñ canonicã portionẽ ecclie ꝑochiali:ſi vo
wwſſeqi lnadin ennlin, xv. que ſunt quarta reſidui. lx ſi ueꝛo econtra alios ſepeliũt renẽt᷑ r̃ſtituere qcquid oceaſiõe fune
arek Yun on Nirdr⸗ er c pꝛimo detrabat ſacerdos ipſe habebit. xx. ? epiſ ris receꝑunt. Oiuidit᷑ in tres pies pᷣncipales pri
diru as Man. muli inſtane akate cop. xv quiſ g debʒ potior eſſe: Jo. an. hic mł mo actor.petitio ſecũda ibi ecõtꝛ reoꝝ defenſio.
horem epus hoſt öniegi⸗ Fnſtatien tũ inſtat poſt Poſti ·in ſum. ſʒ tandẽ vẽ concludere teꝛtia ibi talẽ cãe diffinirio. Hõ p“. ex iſto tex.
wan q i.:. ge don calcmatredie ꝙ idem ſu effect in utroqʒ caſu. nã ſi epus p⸗· 8 Puilegiatus ſuꝑ iure ſepeliẽdilnon põt recipere
k voſe naguftnen n anlceutigi, trahit bʒ. xx. ſi ſaceꝛdos p detrahit epuſ hebit excõicatos ſeu interdictos ad ſepulturã. puilegiũ
sſis. ſec crian Cgre te ſeii noſchtin xv. ꝓ ſua poꝛtione. ?æ V ꝙ ecclia paꝛochiali que g libere ſepulture refert ſolũ ad eos qui pñt ſepł
e Nn ſerhſi⸗ artiun feäciniͦerce dʒ b'e quartã illaꝝ xx. ut.ĩ. c. reqſiſti de teſta. = turã eligeꝛe. ¶ fo ⁊ tene mẽti ꝙ exceptio ali
ſgisnis tni ir D lcchiiff ſic ĩ omnez euentuʒ hẽbit. xx. do pe. de ancha. diẽ quoꝝ caſuũ nõ firmat reguſã in alijs qui alio iur
Atenmniii temn nebbun it ꝙ imo maxiuſ ẽ effeuſ qꝛ ſi epſ detrahit pꝰ hẽhit. icludunt᷑ ſub regla h colligit hic. nã pᷣuilegiũ ſepł
fandſimſtug ullegiü iptti xr. x er. xv. debitiſ ecclie ꝑochiali hẽbit q̃rtã.⁊ ſic ture fuit conceſſum iſtis hoſpitalariis.⁊ ſolum fue
Parddi Kn c..ſte nnire ge ecl. habebit tres ⁊ ultra. Si autẽ detꝛahit 2 Rloco nõ ꝛunt excepti excõicati ⁊ iterdicti nec per hoc potu
ſen pmncisiſen⸗ K e eccleſggs habebit niſi. xx. ſed attende qꝛ nõ uidetur babuiſ eꝛunt ſepeiliri ipubeꝛes:qꝛ alio iuꝛe nõ pht iſti eli
lleedl.cad andienti,

geꝛe ſepulturã. facit qð le. ⁊ nõ.in.l.i.de di.ĩde.

— eeruj no dʒ es Hahere niſi quaꝛtã totius. un di hatme Iré nõ. ꝙ priuilegiũ reducens aliquẽ ad ius ali rr puale,
dchiiirin erimteiüte nono, co ꝙ ſi es primo detraxit non poteſt aplius de cui ↄpetens de iuꝛe (õi ꝛecipit limitationes tradi
ſapl ir cuerſiſ din geoe trabere de quarta eccleſie bochialis. qꝛ iam deira tas ꝗlias de iuꝛe cõi facit.l.ſi qn. C. de inoffi.teſ.
capli ⸗ chet nö,ic. cöſind dert 1E xit de toto accruo.quaꝛta enim que debetur eccle ¶Wõ ibi de cuius paꝛochia ⁊c̃.⁊ tene menti
facio hie ſoej eps no pot arda Opltareſnri ſie parochiali dʒ pꝰ. deduci tãq; es alienuz. ut i. c.

ſſu api ij ca qe cni in c ont gebis .
1pa ner bot lus umnus crcle are glen ſneci.
llre cc n gle l. nj.e l orl ciitii
do ter Cxdens tonona corde pbela pcien
Qeaſiout epit inpions poſſir eiden leein
Eronbus plnis binb iloco is crle c bad
No in de i de te cccnd gle gddin in cſgnfi
Mdei⸗ de. Garen gvic ſtin puulegio
lbene ſeyd ome M Moni dec dn bn uſtee
1. Jo. miarnde deded icſ
ſin nno Nileg iichz den alergt
Gllegivn tu gran hindico Adiemachiͤs I.
li. HKanisn pincheff heaninlonhe⸗
in c ſup eo eoff clegt. Nutaii
Zerder n binm itiſulmri inl ne 1
iit de ue colp b ego laueo ter ſ. ae

ſoz iſunil nnlliqi
jlinbabilipriccps Aeclt eſa ſelt
iu ö ieligi coceler n ine ſinimmn

1 e
oſſt cdere eſame ſen nſini
au itde . Priulegin Aiggid co⸗

11is de mn E cio eniei innsdins

Cceinofi teſ wigi
dit beni funlan

i.. eo. ad H.c S. ꝓxi. ubi dicit̃ ꝙ deber᷑ de teſta
mento. vñn ſi es pꝰ.detraxit cũ hũit eriã quartaʒ
de ititate debita ecelie harochiali nõ põt aplius
detrabere ſicut in ſili dicimus in decimis ur nõ.
j. ð deci.in.c.tua do.pe de ꝑuſio ĩ quodã tracta
tu de quarta tennit ꝙ iſte due qᷓrte debent itegra
liter deduci de toto.exẽplũ ſi fuerint relicta.lxxx.
eps hebit. xx. ? eccleſia parochialis alia. xx. ſʒ cer
te hec opi: nullo iuꝛe ꝓbatur imo pꝛobatuꝛ oppo
ſitum ex his que dixi in. c. rainaldus æz. c. rainutiꝰ
de teſta. uñ dicerẽ ꝙ ecckia paꝛochiał dʒ pꝰ.detra
beꝛe. moueoꝛ pꝰ. qꝛ hec qrta ẽ itegraliteꝛ ſoluẽda
ſibi de obuemiõibꝰ ecchie ſepulture. ut ĩ cle. dudũ
plt. Ie hec qta debet᷑ ab ipo teſtõꝛe. ſʒ in ſubſi
dũ ab ercleſia legataria. ut in. c. pcedẽri ⁊ in. c.i.
. eo. ? ſic hec quarra ipo iure nõ diminuit ipʒ ꝛli
cuü factũ ecclie ſepulruꝛe. ut dixi in. c. de bis. S. e.
un nõ pot eps diceꝛe ꝙ lxxx. fuerũt rlicta illi eccle
ſie. qꝛ ius reſecat illud legatũ ſic in effec u nõ uið
iur relicte niſi tres ꝑtes. g*. eps nõ põr perẽ quar
ti bis de quantitate debitaſeccleſie paꝛochiali.qðᷣ

r

faceꝛet ſi p denabeꝛet de toro z poſtea detꝛabeꝛet

Puilegiati ſuꝑ ſepultura pñt coꝛꝑa defunctoꝝ nbi
iacent capere:⁊ ſic nõ tẽnt᷑ ꝛecipeꝛe de manibꝰ en
ꝛati uel de eccleſia ipſius ⁊ optime ſacit iſte tex.
his que dixi in d.c.cũ.libeꝝ.õ. eo. 6. ibi de
oblationibus ⁊c. tex nõ. ꝙ quarta poꝛtio debetur
eccleſie paꝛochiali nõ ſolum de relictis ſz etiam ð
oblationibus ⁊ aliis que portãtur cum funere nt
ce:eis ⁊ ſilibus:⁊ uide ꝙ le. ⁊ nõ. in cle. dudum ĩ
F. vVm eo. n. ubi ſo mat glo.q quid in cãdeł que
dant̃ ad manũ:æ ↄcludit ꝙ dẽrur quarta ꝑ illum
tex.ſed ego adduco ctiam iſtum tex.nã negari nõ
põt quin ſint oblate uel poꝛrate cũ funeꝛe pro hꝰ
j. de. v. ſig. c. cũ ĩter. Et hoc bñ nõ.nã ꝙ ibi gr
i fribus ur̃ habeꝛe locũ quãtũ ad h in q̃lʒ eccleſia
ſepultuꝛe ẽt ſi ſit ſimpliciter pꝛiuilegiata ur hic.nã
põdera ꝙ pꝛiuilegiũ nõ fecir mẽrio.de bis oblati
onibus:⁊ tñ ꝓpterea ĩterpꝛetat᷑ ẽt de his deberi.
Nẽ nõ ꝙ et de equis z armis ⸗ quibuſcũqʒ bõiſ
deber̃᷑ quarta nam hic fuit ↄceſſũ priuilegũ ur ð
eqs ⁊ armis iſtis hoſpitalariis ꝛelictis ĩ fanoꝛe teꝛ
ꝛ2c ſãcte nõ ſolueꝛct̃᷑ quaꝛia eꝛgo de iur̃ cõi debeꝛet
olui. Hõ ibi eoꝝ oblati. teñ mri qꝛ neſcio alibi

ſ expᷣſſũ ꝙ oblati ⁊ ↄnerſi ſepeliũtuꝛ apud ecchã

—

nerg actnt deßn ld 1ͤnient bre nec hexqꝛẽ ſine mi ſterio iʒ Jo. an. ⸗ ho nbi ſũt oblati. nec dʒ ſolui portio eccſie ꝑochiali
. ien nppoſioo⸗ Cein Laliter dixerũt. ſʒ nõ cogitauerũt oẽs caſus qui ꝓ ego itelligo ĩ plene oblatis.⸗ ↄuerſis ut qꝛ rꝛa
innlr ſa ubilatonis olendeſo H pnt accideꝛe finge eniĩ ꝙ eccleſia ſepultuꝛe æ ecclia diderũt ſe ⁊ ſua als ſecus ad h ꝙ le.⁊ nõ.i cle i. ĩ
iella ? caua 0o ſ ophogtan ktake baꝛochialis ſũt ĩ diueꝛ. dioceſibꝰepᷣs n hʒ qꝛtã ni fi. de deci.⁊ ĩi.c.ut pᷣuilegia.j.de uil. Ité itellige
la. Pac wi dimg tnhl⸗ ſi de ꝛelicto eccleſie ſidi ſubiecte.alius epᷣs nõ hẽt gm limitatõeʒ.c.de his.S.e. tẽ nõ ibi ĩ cãpis
riuille.I. . in eo i 1

o le alam quatt ut coligit in. d. c. req́ſiti de teſta 2 a
ee 4 bie uoluit Jo. an. S. c. pxi. æ etiam ſentit h cãu ſi
n epus ſepultuꝛe pꝰ. detrabeꝛet de toro hebit. xx pᷣſ
byte, parochialis qͥ hũit xv. debet dare quartaʒ
tpo ſuo qͥ nullũ ↄmodũ bũit de pꝰ.relicto:ſi aũt

ꝙ irerfecius ĩ bello põt ſepeliri in ecclia ꝙ irllgo V. =ft elle ar zepelat paſfu
qñ belluʒ erar licitũ nec deceſſit in peccato moꝛta
li uide tñ ꝙ nõ in. c. oĩs de peni ⁊ ꝛcmil. æ fac
nõ in. c. ꝓx. ltio nõ ibi ſepultuꝛe gra ꝙ quã

ta ſolũ detur de ꝛelictis intuitu ſepultuꝛe ⁊ idubie rrer Pple

cplcopals. 6 cloalcl iti ponis blbyreꝛ paꝛochialis pꝛiꝰ derrahat hẽbit. ex quo quis eligit ſepulturam in aliqua eccleſia
edrlegn eini r e epus no hẽbit niſi. xv. qꝛ nõ dʒ hr̃e quartaʒ uidetuꝛ relinquere pro anima et pro ſepultura fſa
wadena glcie ed eillis, xr, cjo. ialis nõ ſit ſibi ſubi ſenius: æ quod ibi nota.ff de excuſati
ig legano iuct d ſont . Ex. c ecclia pocbialis nõ ſit ſibi ſubiecta cit lege nenſenius:⁊ quod ibi nota. ff de excuſati.
in les copo bal in 5 4 waſtie . qnqʒ eſt magna diffeꝛentia. utꝛ um epus detra tuto.⁊ putaꝛem ꝙ ſi alibi:teſtatoꝛ poſimodum ele
iccl mi e c tin t uel curatus: 2 nota. gerit ſepulturam quod tacite uidetur ademiſſe
ſuam qe . r d

legatuʒ. quia ad ademptionẽ onetis ſequitur ad

iure funerandi ſe emptio bonoꝛis ſeu relicti pro boc bonum tex.

5,5 1 aα e ꝛiuilegiati ſnꝑ
aaiſſlo an mun c⸗ E noſtra.

— Sl. ½ rr- õ ſc. 92 l. r

1

N nrarg. haz poßſid p

— — —— — — .
Caiut r ſigſ nmi AS een Sdo-

IWC⸗chn Ain rr Babα 2 3

114 .σ112α½αααι*½ Patr sn — = y Da peſ 7 ⸗ „ ſe

(Se ſepulturis.

in. l. alne ĩ. F. ſeia .ff. de adimẽ. lega. ⁊ in, l.filio
.F. matri. eo. ti. vbi bonus tex. ſecus diceꝛẽ: vbi te
ſtatoꝛ qui fecit legatũ ecclie ſepulture n ponuit ibi
ſepeliri ſine culpa ecclie pura qꝛ fuit ĩteꝛfectꝰ ĩ bel
lo ⁊ coꝛpꝰ ñ põt ꝛeꝑiri uł ſimili ipedimẽro ↄtigen
ti. nã tũc arbitꝛoꝛ ꝙ ꝛelictũ debeat᷑ ecclie ſepultuĩ
ar. optimũ in.l.q̃ ſub ↄditõe. .quotiẽs cũ. vV. ſe.
ff. de ↄdi. inſti. ⁊ in.:l.i.⁊ qdᷣ ibi nõ. C. de inſtit.⁊
ſubſti. æ ſentit H Inn. qᷓ et nõ. ſẽtit id qð dixi i.c.
cuʒ ſuꝑ.S. eo ut de illo relicto debeat᷑ poꝛtio eccle
ſie parochiali. de quo dic:ur latius dixi ĩ. d. c. cuʒ
ſuꝑ.facit ẽt optime iſta lr̃a ꝙ de ꝛclicto facto alti
ecclie nõ debeat᷑ quarta dũ pondeꝛat ꝙ ſepulture
gra ⁊c.⁊ ſic facit optie ad ea que dixi ĩ. c.S i.eo.
n glo. i ibi hñt pplin:aduene qꝛ glo. nõ loꝗ
tur apte: ſed meliꝰ dixiſſet ꝙ monachi poſſũt hĩe
pplm ſen parochiã: qð intellige ſi eis deputet peꝛ

ſuꝑioꝛẽ.nã de iure cõi ñ hnt.xvj q.i.c.i.⁊ eo cau

quo hñt nũquid pñnt ꝑ ſe miniſtr améta di
cam in. c..i. de capel mona. ¶ In gl. i v. ãnos ðᷣ
h dicẽdũ hodie: ur hẽ i.c. q. ·eo.li.vj. ⁊ dixi ĩ.c.
de roe g co In gl. i. V. de ceto ĩ fi. nõ glo.
cũ tex. ad quã quotidie fit ꝛemiſſio dũ querit᷑ nun
quid index põt ſniare ſuꝑ futuro: æ dic latius qᷓ
glo ꝙ qnqʒ obligatio nũdũ ẽ oꝛta de pnii ꝛeſpec
tu futuri tẽporis ⁊ iudex non põt ſe itromitter.2
qꝛ deficit acroꝛi actio:iſte ẽ tex.ĩ.l.i ff. de uſuris.
ubi ðᷣ iudicẽ nõ poſſe ↄdẽnaꝛe ad uſuras futi tẽ
poꝛis.25 qꝛ reſpẽu uſuraꝝ futuraꝝ nulla obligatõ
ẽ oꝝa de pñti cũ poſſit debitoꝛ ad libiiũ ſatiſfacẽ
creditori:qnqʒ obligatio ẽ oꝛta de pꝛeſemi erniam
20e futuri tpᷣris ⁊ tũc index põt ꝓſpiceꝛe iĩ futurũ
ita h̊.nã pᷣſbiteꝛ paꝛochialis hʒ h ius ut nemo poſ
ſit ſepelire parochianũ ſuũ:qð quidẽ ius hẽer trac
tum ẽer de futuꝝ: idẽ in fuitunbus ? in annuis P
ſtationibꝰ. nã hnt tractũ ad futuꝝ merito iudex et
ꝓſpicit in futuꝑ:⁊ uide qð nõ. Inno.i.c. auduis
de ꝓcu.⁊ ꝑ glo. iũcto texi c. ꝛomana. F. caueant
de ſen.ex.li.vj n gl.i. v. ubi apud eos:ibi cũ
quis. hec glo. uſqʒ ad finẽ põt expediii ꝑ opp.nã
vr ꝙ iſti parochiani potnerũt licite ſepeliri apud
illos hoſpitalarios cum ſunt ꝛeligioſi.nam canon
conſulit ſeu diſponit ut ſepeliatur quis apud ec
cleſiam maioꝛem ſi fieri poreſt uel apud loca ꝛcli
gioſa ⁊ in defectum apud eccleſiaʒ parochialẽ: ut
E tex. prima frõte mirabilis ĩ. c. ubicũqʒ tẽporum
xiij. q.ij. Deru orij glo. ponit tꝛes itellectus ad
illũ rex. pᷣmꝰ ꝙ ↄſulit oꝛdinẽ fuandũ in electione
ſepulture nõ aũt diſponit qn quis decedit ſepultu
ra nõ electa ⁊ iſte ẽ bonꝰ itellecrus ad illũ tex. peꝛ
quẽ uitant᷑ multe abſurditates. Scðs itellectus ut
loqt de ꝑegꝛinis ⁊ ĩ H nõ gl.ſed dic nt latiꝰ dixi ĩ
.c. i. S Teꝛtiꝰ itcllecrꝰ n mliũ ↄuenit illi ſee
dic gꝰ foꝛmaliteꝛ ſoluendo ↄriũ ꝙ iſte tex. ꝓcedit
qñ pochiani ñ elegerũt ſepulturã nec habuerunt
ſepulchrũ maioꝝ:vñ debebant ſepeliri in eccleſia
parochiali ⁊ ſic intelligas iſtũ tex.ꝓ h.c.is qui ⁊
.c. H. . eo.ti.li. vj.¶ In gl. i. v. niſi dolo. ibi cum
dilecti dic ꝙ ibi fuit bonus dolus ĩ ppᷣe iũc appel
atur dolus. nam ſi qs initaĩ ad ſeꝛuiendum deo

.

licʒ bis allectinis ſeu blãdis non põt dici doloſe
inductus qꝛ dolus ẽ machinatio fraudis tẽdens
ad deceptionẽ altius.l.i.ff. de dol nide glo. in rla
ſciẽti de re.iu.li.vi.ſed h̊ͥ loquimur de dolo malo
qn ꝓpteꝛ auiditatẽ ipraliũ cleꝛici iducunt pochia
num alteꝛius ad eligẽduʒ apud eos ſepultura: vñ
tex. iſte ĩ. v. talem põt duplꝛ intelligi. pꝰ qñ dolus
iteꝛuenit in electõe ſepulture ⁊ tũc iſti doloſi nullũ
ↄmodũ debent bre: ut h̊ iũcta glo.uide tex hodie
larioꝛem in c.i.j. eo.li.vi.ſimile babes in. c. cõſti
tuit. xx.q.iij.ubi ponit᷑ caus ſing/ ſi ꝛeligioſi gui
– ditate patrimonij alicuius inducant euʒ ad ꝛeligio
nem: licʒ teneat igreſſus pꝛiuantur tamen religioſi
primonio illius.ſecũdo põt intelligi qn dolus fuit
ↄmiſſus in qualitate relicti: ut qꝛ uolebat teſtatoꝛ
reliqueꝛe ſimpliciteꝛ ſed rectoꝛ ecclie ſepulture do
lo iduxit eum ut relinqueꝛet in cã pꝛiuilegiata ut
ecclia parochialis pꝛiuaret᷑ ſua ltima.h.n. compto
non minus debetur quarta: ut in. c fi. S. de teſta.
Ezy glo. pꝰ oppo. tex. de. c fi.ð. de ieſta. ubi
dr̃ ꝙ de relictis ꝓ ãniueꝛſario uel pꝛo ſeptima uł
.xx.nõ debetur quarta:cuius pꝛium hᷣ inuitur dũ
dicitur ꝙ de oblationibꝰ debetur quarta. So. du
plex. fᷣm doct.pꝛima q; iſte tex. loquat̃ de oblanõi
bus que fit ĩ pꝛima miſſa ¶ Scda ſo. ꝙ de relic
tis ꝓ ãniueꝛſario ⁊c̃.nõ debetur quaꝛta ſed de ob
lationibus ibi factis ſic: ſed dicit hoſti.ꝙ iſtud nõ
ſeꝛuatur de ↄſuetudine ⁊ nõ. h dictum quia ſans
vn Sero eppo-oneo iſtũ tex. vr.n. ꝙ hec ſnñia
pape in pluribus fueꝛit ineptiſſima pꝰ qꝛ non con
nenit petitioni pꝛioꝛis:ut pʒ ex pꝛin. iũcto. V. talẽ.
Secundo ⁊ foꝛtius papa in ſñia ↄdemnat hoſpiia
larios ceꝛio caſu niſi pꝛobaueꝛint qð ille ¶. ele
geꝛat ſepulturam apud eos ⁊ ſic tulit ſententiam
ſuꝑ re dubia p.c. graue.xi. q.iij. Item admititp
bationem poſt ſniam citꝛa appellationem ↄtra.c.
cum dilectis. de fi. inſtru. ? otra quaſi totum timu
lum. C. ſen. reſcin. nõ poſ. Iteʒ fu t ſententia odi
tionalis ↄtra id qð hẽtur.ij.q vi. biduum. Iicʒi
fi. hꝰ lie feꝛtur ſententia ſine ceꝛta qtitate toiũ
titulum. C. de ſen. que ſine ceꝛ. qᷓti ⁊.ij. q. vi. ..
diffinitiua. So. hoſti. foꝛmat quedam ex his con
trarijs æ adeo ſibi uiſa eſt ſo. difficilis ui dixenit
ſoluat qui põt: ſed poſimodum tradit duas ſolu.
Oꝛimo ꝙ de iure hec ſñia nõ poiueꝛi ſic fieꝛ:ſz
ꝓceſſeꝛit ex plen itudine piãris pape:? noi hanc
lo/ ſentẽtia pᷣncipis ualet qtũcũqʒ non còveiet
ꝛegulis iuris poſitiui.ad hoc quod nõ.in.c.unico
de li. ↄteſta.nam ſola uolũtas ſua habeiur pꝛio le.
ut in. F. ſed quod pricipi inſii.de iu. naturali. Se
cunda ſol. ꝙ tex. iſte ponat ſniam ad. v. taleʒ uſz
ad. v. nihilominus. ab inde uſqʒ ad finem inſtruit
iudicem inferioꝛem qualiteꝛ debeat ſe habere.e
ſic illa neꝛba non continent ſententiem ſed cem
miſſionem cum inſtructione. huic ſolutioni in efle
ciu uidetur inbeꝛeꝛe do. Anto. dicens ꝙ ex quo
in curia liquet de aliquibus articulis duũtaxet pot
ſupeꝛ illis pꝛonuntiari. æ ſupeꝛ illis in quibus ac
toꝛ habet intentionem fundatam et reus dicit
ſe habeꝛe pꝛobationem in partibus debet ficri

hjanos ad ſepnluam i

.
dieo
ilent gt un rinliſ⸗
iiſmez hoich ☛
rt aledcbill del e zee
etactonni ſtrun niani erali.
tiicoſif knii T P
aliiſfckfeibae ſn⸗

Gr gegenenls. Pecato n n
d litnigdiiun
inbas mniſs hit eiſi iit
is g no erby⸗ Als nnun in
is m onii olun

ouluocmſmngan immn⸗ tinlpni

uniſineont. Iuſtlnfn 07
eoctunbcihils aſiu Nei⸗
Gr un iſn ,lno nibi ſoi eahion
ſali rbusprialatbus iel eian ſaher i
Pipi arfürboſhintmis innenzmſon
lteſa age odnetemid oceaſione ioneis
ent.,le degeſerſehtlamum apuh ed⸗
6ſolnit 5inm ar in enione eni Nſn
i decluraonaſed bie b oſtioneniſ,
ci. Ieo ſoedo fomnals on dni die
Ihfut aenz negnoin nz ploꝛ ngeb
ialariſs forelcinmn ſpeie arochianos
tpatebat og hbei ein inmu h anenn
allgumanmnnfir tutinii
aac hei H
naekrerh
vonſſatboſhinini recher i⸗

nbaſcchnſ
er dedocenii Gparti⸗eſ Wetin

necbrerenitoee

c pe leſicns p ininenrio nelpio ſhin 8
.n debanr uanarnins Srum binninri
ceimn ge oblhnonb ibenn grana. Cod
per fn ocr pꝛimn ſſe mr ognaf e obſeno⸗

bus ge füt i pꝛino miſi oo ſo e le

cõmiſſo. ? ut dixi in idẽ reincidit ĩ cffectu cũ pre
cedenti do. Oe. de ãcha. dat ſo. ttiã ꝓrſus ſeꝑa
tã dices ꝙ h pceſſit ex nã actõis: nãᷣ in gnãli ⁊ uli
actiõe ꝓcedit ſnĩa gñalis. ⸗ poſtmodũ ſuꝑ rebus
pricularibus ꝛecipiũtur ꝓbationes tpe executio
nis. allegat nõ ꝑ Inn. in. c. ↄquerẽte de offi. or
di.? i.c.iter qtuor de ma.æ obe.ſʒ petitio h fuit
talis uel quaſi.nã egit prior negatoria actõe ⁊ in
cideter petit bona que obuenerũt ex funere paro
chianorũ ſuoꝝ. ſic potuit h̊ eẽ geneꝛalis ſnia 27
it potue ũt ꝛecipi ꝓbationes poſt ſ. niam. B ſolu
lio i pria fꝛore uideat exqſita. tñ iudicio meo in
multis peccat. primo ĩ eo ꝙ eqparat iudiciũ ule =z
gnãle. ut pſecutio ⁊ ẽt ſnia poſſüt eſſe generales
qo aptiſſime ẽ theoꝛicaʒ Har. in. l.. ff. de edẽ.
2 &t ſpe.⁊ plene dico ĩ.c.ii.de libel.obla.ubi plẽiſ
ſime nacto mam iſtaꝛum actionũ ⁊ cõis opi.ur̃ ut
in uli iudicio ſufficiat ꝓſecurio generaliſ.⁊ etiam ĩ
ſna.l. ij. ff. de peti. here. ſʒ in geneꝛali lʒ libellus
poſſit cſſe geneꝛalis. ꝓſecutio mñ ⁊ ſnie dñt eſſe
ſpales ut i.l. . E. de iudi. æ rõeʒ diuerſitatis uide
in locis S ꝛemiſſis. h̊ ãt petitio fuit generalis = nõ
ulis. qꝛ nõ perebat᷑ hͥ aliqðᷣ uniuerſũ.ſʒ quid cõti
nes plura capla. uiputa ea ꝗᷓ obuenerũt ex oblati
onibus ⁊ portatis cum funere ⁊ iure legati.⁊ hoc

C De ſepulturis.

ſe fieri ex cã qñ.ſ.actoꝛ hʒ itẽtionẽ fundatã a iu
re ⁊ cã agitat᷑ in rẽotis ꝑtibus ⁊ reus dicit ſe bẽe
ꝓbationes in ꝑtibus.nã tũc non porcrit iudex cõ
denare reũ niſi ꝓbauerit itẽtionẽ ſuã. ut h̊ factuʒ
fuit. ꝓ hoc adduco bonũ ſimile ĩ.l.gnãliter. F. hil
C. de iureiur. ubi colligit᷑ ꝙ iudex põt ↄdẽenare
partẽ abſetẽ niſi iurauerit. nec ob. ꝙ ſnia ſit ↄditi
onalis qꝛ ex cã põt omitti. Item ſi ferat᷑ tʒ.lʒ nõ
debuerit ferri ſub ↄditione ut in. d. I. biduum 2z
ꝑ hoc remanent ſoluta omnia ↄria ⁊ habes clare
itellectũ hꝰ.c.⁊ ꝙ iſte tex.ↄtineat ex toto ſniam 5
opi. Moſti.ĩduco tex.i.v.talẽ ubi dr talẽ ſuꝑ bis

duximus ſniam ⁊c̃. unde põdero.v.ſuꝑ his ⁊.vᷣ.
ſniam que inuũt ꝙ ſuꝑ oibus deductis in libello

papa tulit ſniam. Itẽ nõ ẽ hic aliqð uerbũ qð ſa
piat omiſſionẽ cauſe. imo ſũt oĩa vᷣba diſpoſitiua
¶ Duũo nũc de ſubtili ⁊æ nõbili.q.dẽ h̊ ⁊ ĩ multis

iuribus ꝙ quarta dẽtur ecclie ꝑochiali.? ꝙ dece
dẽs nõ electa ſepultura dʒ ſepeliri apud eccleſiam
parochia lem. ſi non habet ſepulchrum maiorum.
