tamen opellitur quis acceptare officium exccutio
nis ſibi delatum in teſtõ ⁊ ur̃ h̊ ẽt ꝓcedere in relic
ctis ad piqas cãs quod eſt ualð norandum. 2 nide
tur hoc probaz ter. ibi poſt mandatum ſuſ ceptuʒ
? idem ſentit ibi. Jo. an. dicens ꝙ niderur quis
ſuſcipere mandatum aut expreſſe acceptando aut
tacite. puta exequendo aliquid de ſpectantibus
ad illud officium ſecus aurem dicit/ſi erat preſenſ
qnando officium ſibi conferebatur 2 tacuit:pro
boc. l fliuſfꝛ. F inuirus ff. de procura. dicerem
eriam per interioꝛem actum executionis dici

tur officium acceptare.puta ſi ſcienter recepit lit
lcſte

teras in quibus ſibi officium conferebatur. arg.
in clei de procura. uel ſi ipſe ſcripſit quod teſta
toꝛ ad illud officium eum deputauit. ad hoc bo.
ter. in. l. nxori. F. i ff. ad.l.fal.facit.l.ex ſententia
II ge teſta. tu. 2 notabis hoc ultimum:quia po
ichadaue ad multa ¶Ytem reſpectu legatorum

id pias cquſas uidetur quod epiſcopus poſſit
compellere etiam citra acceptationem:⁊ ſi non nt
erecutorem teſtamentarium ſaltem ut delegatum
commiſſarium nam cum epiſcopus hoc caſu
abeat erxequi poterit officium hoc iſti delegare
ſuſcipiendum compellere ſic in qualibet alia

2 ad

PerArs v VW. r agennerz h

e teſtamentis

delegatione. C. qui pꝛo ſua iuriſditõe.l.i. c. paſte
ꝛalis:S.ð offi.deleg. 3 qꝛo eỹ gl. nũquid iſti

executoꝛes teſtamentaꝛii pnt ager̃ õ hẽdes ut cis Vcep weree õ

tribuat᷑ vn poſſint exequi uoluntarẽ defuncti. In ⸗

no. abbas ⁊ cõit᷑ oẽs doc. hic diſtingũt ꝙ iu reli
ctis ad pias cauſas poſſunt ageꝛe contra heꝛedes
ut in. I. nulli ? in l.ſi quis ad declinandam. C. de
cp̃is ⁊ cle. in alijs ueꝛo ſubdiſtinguũt ꝙ aut ſunt
executoꝛes meꝛi aut ſũt participes. pꝛimo caſu exe
cutoꝛ non agit contra heꝛedem: ſed ſi heꝛes ſpon
te eis tribuit exequuntur uoluntatem defuncti: ſʒ
ageꝛe non poſſunt:ut in lege lucius. F. meuia ff.
ad trebellianum niſi teſtatoꝛ aliud expꝛeſſeꝛit. Si
ueꝛo ſunt participes: puta quia teſtatoꝛ uoluit ali
quam partem remaneꝛe penes executoꝛes: iũc po
teꝛunt ageꝛe: ut in lege ſi quis ticio. ff. delega.ij.ſʒ
contra hoc opponitur deriſto tex. ubi executoꝛes
compelluntur erequi. dicit Innocentius ꝙ omia
iſta eꝛant diſtribuenda ad pias cauſas. Hoſtienf
dicit ꝙ hoc eſt diuinare. Item iſte textus ꝛeſiſtit
dum facit mentionem de cꝛcditoꝛibus: 7 ideo di
cit ꝙ ſecundum ius canonicum poſſunt executo H
ꝛes ꝗageꝛc contra heꝛedes uł quoſcunqʒ ut exequã
tur uoluntatem defuncti:⁊ ſic tranſeunt hic docto
ꝛes communiteꝛ. Ego concoꝛdando dico: ꝙ nec
de iure ciuili nec de iure canonico meꝛus executõ
habet actionem contra heꝛedem: ut in dicto F.
meuia: ſed poteſt cxecutoꝛ officium iundicis implo
ꝛare contra heꝛedes:uel alios detinentes bona de
functi:argumento in lege heꝛeditas ff. de petitio
ne heꝛeditatis ⁊ in lege quintus in fine. ff. de an
nuis legatis ⁊? hoc noluit Oynus in dicto. me
nia ? Hartolus in dicta lege ſi quis ticio:⁊ ĩ iſto
caſu poteſt pꝛocedeꝛe dictum HMoſtienſis. ⁊ inrelli
gitur iſte textus poteꝛit eꝛgo dioceſanus compelle
ꝛe executoꝛem ut imploꝛet offcium iudicis contra
heꝛedem. Item poteſt intelligi iſte textus ur com
pellatur exequi quando bona ſunt in manu execu
roꝛis uel heꝛes eſt paratus ſibi dare unde exequa
tur ⁊ ſic in nullo iſte textus contradicit iuri cimli
iudicio meo. Item in eo ꝙ doctoꝛes diſtinguunt
utrum executoꝛ participet de lucꝛo uel non dic
melius ꝙ ubi ueꝛba diſpoſitonis confeꝛuntur in
cum tacite uel expꝛeſſe non dicitur purus executõ:
ſed legararius:ideo poteſt ageꝛe contra heꝛedem:
exemplum dicit teſtatoꝛ reliquo ticio centum:⁊æ uo
lo ꝙ illa reſtituat ſeio.nam licet nullam commodi
tatem habeat:ex quo tamen ueꝛba legati in eum
confeꝛuntur poteꝛit tanquam legatarius ageꝛe cõ
tra beredem ⁊ eſt utile: quia ſi deficeꝛet fideicom
miſſuʒ ex peꝛſona fideicõmiſſarij accꝛeſceꝛet iſti le
gatario ⁊ nõ heꝛedi. ut in dicta lege ſi quis ticio.
idem dixi:ubi tacite diſpoſitio confeꝛtur in ipſuʒ:
ut quia eſt particeps illius relicti his enim caſibꝰ
non dicitur purus executor. unde habet actionem

contra heꝛedem dicta lege ſi quis ticio. Nũquid V Fereer ſes

n dee * Cn SBtas X j A/

. .
. ⸗ 2 5 ae
aũt poſſit executoꝛ nendeꝛe bona he:editaria pꝛo Trrr * vln .

executione ultime uoluntatis:diſtingue inteꝛ execu
toꝛeʒ uniueꝛſalẽ ⁊ ꝑticularẽ. naʒ executoꝛ nniueꝛſa
lis poteſt. exemplũ quãdo omnia ſunt diſtribuẽda

,

*

a‿ ,n r

E

Wac⸗ ANe c ora
S.nr =t Palaſs =En

p) o=r

J ad nem Pra aͤaſa.

5

6 I , 2„ 7 airzh 22 , 0 cr
H 4 f V pon *α. V

in paupes xpᷣi dicta.l.nulli:particulari nõ poteſt
niſi teſtatoꝛ ſibi ↄceſſerit ut ĩ.l.alio.ff de ali.⁊ ci
ba.lega.⁊ hodie cõmuniteꝛ in teſtamento datur
libeꝛa ⁊ plena licentia executoribus uendendi de
bonis heꝛeditarijs pꝛo execurione teſtamẽti ⁊ qd
impoꝛãt illa vba nõ. Mar. i. d.l. alio. AMuio op
pono ) tex.⁊ uidet̃᷑ ꝙ clericꝰ n poſſit eſſe cxecuiõ
teſtamẽtarius:qꝛ nõ dʒ ſe imiſceꝛe negotijs ? ad
miniſtratiõibꝰ ſecularibꝰ.xi.q.i.te quidẽ ⁊ in. c. ix .
ne cle. uel mo. ſolu. teſtatoꝛ eꝛat h clericus vñ ꝛ0
pſone negociũ n põt dici ſeculare ſᷣm doc. Item
2 fo h relicta erant facta ad pias cãs:vñ ꝛ6e pie
cãe põt dici negotiũ eccłiaſticũ.teꝛiio dixerũt alij
cũ qᷣpus trãſeũt hic cõiteꝛ doc⸗ꝙ ꝛeligioſi ⁊ cleri
ci pnt eſſe executoꝛes teſtamẽti ẽt ad nõ pias cãs
ꝛ26e pie uolũtatis defũctoꝝ dũmodo nõ ſubtrahbũ
tur a diuinis officijs: æ hodie in ꝛeligioſis dic ut
i. c.ꝛeligioſus.e.ti.li.vj.de fratribus miorib? eſt
rex. in cle. exiui de vbo.ſig.⁊ hec ultima opinio 2
muniteꝛ hodie h̊ obſeruar᷑. Abbas.
6S hi 8 Ponit qdã legata de qᷣbꝰ
* non ſoluit᷑ canonica poꝛtio
niſi fiãt in fraudẽ. ponit diciũ iĩ *
iteꝛſerit exceptionẽ ibi dũmõ. õ prio ⁊ tene
menti ꝛegulã qᷓ tacite colligit᷑ ex iſto tex.nã ꝛegula
rit᷑ de oĩbꝰ ꝛelictis factis ecclijs ſoluit epo cano
nica poꝛio ⁊ eccleſie pochiali ſʒ ea q dixi i. c. of
ficij. S. e. ſʒ fallit ĩ cãibꝰ h exceptis.nã excepꝰ quo
rũdã caſuũ firãt ꝛegulã ĩ oppoſitij xxxij.q.vVij.c.
ſi dns ⁊ ĩ. c.ij. de ↄingio lepꝛo. ¶ NMõ fo caus ĩ
bꝰ n ſoluit᷑ canonica poꝛtio de ꝛclictis factis ec
cleſijs. pᷣmꝰ caſꝰ qn aliqd ſit ꝛelictũ ĩ oꝛnamus.i.
calicibꝰ cappis uel alijs ueſtibꝰ eccleſiaſticis. De
cũdus cãus q fuit ꝛelictũ ꝓ eis i.ꝓ ipis oꝛnam
tis hndis uel ꝛecuꝑãdis uel ꝛcficiẽdis¶ Zemuus
cãus ĩ ꝛlicto fẽo ꝓ fabrica eccleſie. ⁊ nõ ꝙ fabrica
2æ oꝛamta ecclie ponũt᷑ ̊ ut diueꝛſa:ex qꝰ* potes
colligẽ nõbile dẽʒ ꝙ ꝛedditꝰ deputati ad fabricaʒ
n ſt ↄue tẽdi ad oꝛnamta eccłie. nã fabrica capit
ꝓ ſculptura ucl ꝛpatõe edificij ð ↄſecꝛa· di i.ð fa
brica ¶ Ex quo ẽt põt ĩferri ꝙ eps ñ ꝛeleuaĩ ab
oncꝛe fulciẽdi ec leſiã ẽr de oꝛnamẽtis ꝓpt᷑ eddi
ius fabrice¶ Quarrꝰ caſꝰ qñ ꝛcl qᷣt ꝓ lumiaribꝰ
puta ꝓ ceris Iipadibꝰ ⁊ ſilibꝰ.¶ Quint? cãus ꝓ
ãniueꝛſarijs.i.ꝓ ↄmemoꝛatõe aĩaꝝ.a ueꝛſariũ ðꝛ

eadẽ die ſepultiõis uel defũctiõis ſingulis ãnis 4
ille qui legauit fuit ſepultus uel defũctꝰ Sexxrꝰ

caſus ꝓ ꝛelicto féo ꝓ ſeptia uigeſſima uel trigeſſi
ma: ⁊ uult dicẽ ꝛefeꝛẽdo ſe ad uarias cõſuetudies
locoꝝ in qͥbus aliq fuqt facẽ officiũ ꝓ defuncto
iĩ ſepria die poſt ſepulturã uel uigeſia ſeu rꝛigeſia
ſeu alia die ꝙ ſi ꝛeliꝗt aliqd ꝓ huiuſmõt officijs

dicẽdis nõ deber᷑ quarra ? uide de bis diebus in

.c. qꝛ alij.xiij.q.ij ¶ Witim caſus qũ ꝛelictũ ẽ fa
ctů ad ꝑpctuũ cultũ diuinũ ut puta qñ teſtatoꝛ ꝛe
liqr cenũ qͥd ut quolibʒ die celebꝛaꝛet᷑ ĩ ceꝛto alta
ri ⁊ ꝓ capella doranda nel ſimilibꝰ ↄceꝛnẽtibꝰ ꝑ

pernũ un diid Aſ iäir⸗ uł ꝛeliquis pijs lo
cis ꝙ ñ ſolũ eccleſie ſũt pᷣuilegiate ĩ pdictis cãibꝰ

ſz et pia loca gaudeẽt eiſdẽ priuilegijs fac.l.fi.C.

C 22 ; Mr 4.

de ſacꝛoſan. ecc.?⁊ qð nõ. Jo. an. i. c. i. . i. ð i ire.
reſtit. li. Vi.ubi nõnt᷑ uult ꝙ pia loca poſſut petef
reſtitutõem i itegꝝ ſicut ecclie. Scðʒ diciũ ẽ ꝙ ꝛe
gulariter pia loca tẽnt᷑ ad canonicaʒ poꝛtõeʒ z
dniur pia loca dic ꝙ illa ĩ quibꝰ exercet officium
pietatis ut nõ. Jo. an. S. ti. ꝓx. c fi. . ſpec:ĩ ti. ð ĩ
ſiru. edic.S. nũc Yo aliã V.⁊ ſcias uið qð dixi in
.c.officij. S. e. lũo nõ. ꝙ eps ⁊ pochiat ecc
cleſia poſſũt de eodẽ ꝛelicto caꝑe cãonieas ponio
nes ⁊ ſic poſſũt ↄcurreꝛe epᷣs ⁊ pochialis ecclia 2
adueꝛte ꝙ hoſti. uoluit h̊ ꝙ de quo=ʒ relicto facto
ꝑ dioceſanũ qᷣbuſcũqʒ ecclis eps habeat cadicaʒ
poꝛtõeʒ ecctia vo pochialis habʒ ſuã poꝛtiõem ex
relicto facto dũtaxat ꝑ pochianum ſuum. Sʒ jri
um quo ad pᷣmũ ſeſit h̊ Jo. an. ⁊ remittit ad nõ.
n okenſiten dic latius ⁊ clarius ꝙ epus
pʒ ſuã canonica poꝛtõem ex relictis facuſ dntaxat
eccleſiis et aliis piiſ locis ſibi ſubiectis ꝑ quẽcũqʒ
fuerit relicta nã h̊ portio epᷣo dẽtur nõ ab hoie
diocef.ſed ab eccłia cui faetũ ẽ relictũ ut in. c re
quiſiſti S. e.⁊ dixi in. d.c.officii. Eccleſie ueꝛo pa
rochiali debet᷑ poꝛtio ex relicto facto ecche ſepul

ture per ſuũ ꝑochianum ut in.c.i.⁊.ii.j.de ſepul.

poteſt ergo ↄtingeꝛe ꝙ de uno relicto detrabant᷑
due poꝛtões puta ſi ꝑpochianus unius eccleſie ele
git alibi ſepulturã cidem aliquid legando nam ec
cleſia ſepulruꝛe debet daꝛe canonicã poꝛtionẽ epo
ꝓpteꝛ onus epᷣale. Iẽ canonicã ecclie pochiali i
ſatiſf actiõem ĩiurie ſeu laboꝛis quẽ ſubiit eccleſia
ꝑochialis in ꝑſonã defuncti.qnq; põt ↄtingei
una ſolum poꝛtio debeat᷑ utputa qn paꝛochianus
alicuius eſt ſepultuſ in eccleſia exempta.nam tunc
poꝛtio ſolum debetur cccleſic paꝛochiali ut diri
dicro.c. officii quandoq; nulla poꝛtio detrabitur
ut ſi paꝛochianus eccleſie exempte elcgit ibi ſepul
turam ⁊? idem dicendum in ſimilibus caſibus.

(NW lrimo ſcias quod de relictis priuilegiatnis

de quibus hic ſoluunt fratres minoꝛes ? pꝛedi
catores quartam eccleſie paꝛochiali ut in. cle.
dudum de ſepul. hodie illa clemen. eſt pꝛoꝛoga
ta ad fratꝛes ſancti auguſtini ? carmel tas. fuit
iſtud inductum in recompenſationem damnno
rum que ſuſtinent eccleſie parochiales pꝛopter
priuilegia conceſſa dictis fratribus in eo ꝙ pol
ſunt audire confeſſiones. Item predicare ⁊ reci
pere parochianos alienos ad ſepulturam. An
aurem ecclcſia paꝛochialis debeat dare epiſ copo
portionẽ de poꝛtione quã habuit ab eccleſia ſepul
tore ſiue ex relictis priuileg iatis ſiue non: vide
peꝛ fꝛed. conſilio ſexto ? ibi concludit quod ſic.
quod ſatis placet per.c.conquerente de offi. or.
ubi dicit᷑ quod de omnibus funeralibus debetur

Rc epiſcopo quarta. Vtꝛum legatum factum ercleſie

de certa re quolibet anno debeatur perpetuo ? in
eternuʒ uel duꝛet per aliqð tẽpus dete:minatum
iſtã.q.format bar.in.l annue ff. de annuis lega.
7 dicit quod per tempus deteꝛminatum.ſ per cen
tum annos per. l. uſufructum. ff. de nſufruc. ſed
pe. 7 guilt. renuerunt contrarium. exemplum lego
fratribus quolibet anno prandium :ab.

Nonbili el dibini niinf⸗

1g Inceptym e pnng r

fſiccis

ſeieldens ni
naſeinfeni inunn⸗

5 –☛ i⸗
Pdictioncn go ſan
ou Npo boni nauhi
cps ituitn gnr ſoit gi l en
gititnit

e
ebis pirdlhonn. 1
rcisi vnmwant in Munm

ſanrcpn ,claiws Enons,

niernr li iic ſhin 17 gal

ur bifeli honi bii e
tfbeſ rum biepzb pniniitis lcſyecrn
ircoitoruninuin Perone ſecns en
Cuſeinr inriin difftl:n u n Nonde
aCarien nooi de chis t ſbinerss
Geinfrnoldus deucis ncdn dir vo

GA. fuikaleadne d n tchnmg i.
itinmumnd eno biyd
Irſtamentu no ualet niſiſt gferti: unde
Opir facene letanenti: ? no gfeat noͤn
hrü e:iig collgt bie o an.nbil olnd in
Sed i adueue nns num pino ſetn
facit:gꝛ 5 banim Geconunore ummna
do ſabſtnitg iisdlci nte eceh
di 1 ſrt Daßonbi vaaſe
Lbfeemt dihltbimüfn leiion
wondin
lbenos ead gig iig cſ n 36 t
dro leſtatoꝛ ineſpit ier⸗ R 4
lctionemn ſupernen ne⸗
ſeln openentfirorvelmognnn

iis aller ciſp
lis noͤ arigico ilt cſpoid

nlere ſel i.l fi KRMR 4 oldejpe ciee
ſudet vele

1ſnotis f
Uiare ſrif Lintalbes g,,:
in.lK. C fa ee⸗ tie⸗ nice
igagrn

Phnae
migfenüit

t teſte

diocef ſen a cuſ Cuikreni e reicti min e
ulſif àet jn in c cfci Ealſe Nennn
ſochul gebef ponio rrelgo ſumd alfe ſpl
imr per ni pochinm vr in cic iſ e ſcl
poreſ ergo otiger e no relao denpbni
cne oröes pnna ſ ochinnus unins archelee
It aldi ſpulwri eigem alqvi lcgondo nam e
ccſa ſcnolene deber nne cnonici pon one epo
pnre onns chit. Rte nonici ecie vochial i

W “ Qaus .t- ſatoy. fac rr P. I. ſia

ſarſiacudem dund en wdons ae ſobit aleia
ocenisin pond onci afad r inci
Pnn Olumn dornd deden unnn nrndins
licmius eſepari medda eorda Nn ne

porno ſolan Ccpennf cedeieprocdan nn

iiqnandocz la pond Vonm
iiae enpeee grſpi n

ſt ebinnns elllſſeen
mn zidom dicendun in ſnilbas aſdns.

Unmo ſeigs go

de teicis giuſene

¶ Ve lucceſſionibus ab inteſtato Heca.

7
Supra uiſum eſt de ſucceſſionibus ex teſtamto
ney qꝛ ſepe homines decedunt ab inteſtato. ⁊æ du
bitat de ſucceſſione:ideo poſt ſicã pᷣcedentẽ ſubii
citur iſta. ? ſcias ꝙ inteſtatuſ dicit᷑ qui nullũ nt nõ
jure fecit teſtamẽtum ut in.l.fi.C. famil.heꝛc.? ꝓ
prie dicitur iteſtatus qui poterat facere teſtamẽtũ
uñ nõ ualens teſtaꝛi nõ dicit ꝓprie iteſtarꝰ .ſʒ fm
cõeʒ uſũ loqndi qui nõ teſtat᷑ dicit iteſtatꝰ.ut de pᷣ
dictis ẽ pulcheꝛ tex. in.l.i.ff de ſuis ⁊ legi.⁊ ibi ꝑ
doc.? facit hoc ad ſtatuta diſponẽtia de ſucceſſiõe
iteſtatoꝝ. an hẽéant locum etiã in his qui teſtati ñ
poterant ut ipubes furioſus ⁊ ſiłes ⁊ de his in p̃

dicta l. i.
Ed hoc Clericsu bona ꝓ
pa da põt cui ulłt
Sed ſi decedat inteſtatus:et non
bʒ conſanguineoſ ſuccedit eccłia:
. h dicit iuncta glo ſecunda ꝑs ibi
ſi aũt. Mõ prio bonũ ar. ex tex. ꝙ q̃ q̃d acquirit
eps ituiu pſone ſibi acquirit:æ non eccleſie unde
de bis põt diſponere ad libitũ facit ad ea que dixi
in c.i.s ti. ꝓximo. unde hec littera uiderur pari
ficaꝛe epm ⁊? cleꝛicos iferioꝛes. s 2. ar. opti
mũ ex tex. ꝙ qualiſcũqʒ ſit clericus ? qualecunqʒ
heat bnficiũ nõ diſponit ad libitũ de ꝛedditibus
bnficij. nam ur hic pʒ h ꝑmittit᷑ eis reſpectu bono
rũ acquiſirorum intuitu perſone.ſecus eꝛgo ſi ac
quiſiuerint intuitu bnficij: ⁊ ut dixi pondera qꝛ li
teia loquitur nõ ſolũ de ep̃is ⁊ pᷣſbiteris ſed etiaʒ
de inferioꝛibus cleꝛicis qꝛ cõir hñt bnficia ſimpli

cia. ? facit ad ea que dixi in. c. relatuʒ.ii. ? ĩ. c. ꝛcqᷓ
ict i prino l MNõ treꝛtio ibi ꝙ; h ꝑfeceit ꝙ

tteſtamentũ nõ ualet niſi ſit ꝑfectũ: unde ſi quis in

cſpit faceꝛe teſtamentũ: æ nõ ꝑfecit nõ ualet qð ice
pti é: iia colligit hic do. an. nihil aliud inducens.
Sed tu adueꝛte latius:nam pꝛimo iſte tex parum
facit:qꝛ loquitur de donatione: tamen attingen
do ſubſtantiaʒ ipius dicti uidet᷑ pꝰ. ꝙ de h̊ ſit tex.
i.lſi is ff. de teſta. ubi patʒ ꝙ nihil ualet ſcꝛiptuꝛa

niſi ſit pfecta: æ h indubitatũ in diſpoĩtione nõ fa

2

e ſucel. ab ĩteſt.

i, pfen, Pr- frrror — 6G riα.dua, -e vu wαα 2 17 3g

7

(uéè uoꝛabili.ſed dubitat quid in fauoꝛabili puta inter

lbeios ? ad pias cãs. æ eſt nõ. qõ.nam ſepe ↄtin
git teſtatoꝛ incipit faceꝛe reſtamentũ æ ante peꝛ
lecionem ſupeꝛuenir furoꝛ uel moꝛs nunquid uale
at q inceptum ẽ puta:qꝛ iam legaueꝛat aliqua ec
chis ut altteꝛ diſpoſueꝛat iteꝛ libeꝛos Mar. i. d.l.
ſiis no attigẽdo ſpãlt diſpoĩtõexs pie cãe dixit nõ
nalere.ſec i.l. fideicõmiſſa. ꝗ. quotiẽs. ff. de lega.
iij uidet nelle ualeat inteꝛ libeꝛos. uidet᷑ tñ du
bitare. ſy in.l. fi. fami heꝛc.⁊ in.l. hac cõſultiſſi
ma. F ex impfecto. C. de teſtamẽtis. aꝑte tenuit ⸗
ſii dices e ʒ naleat teſtamentü iĩpfeciũ ꝛõe ſolẽni
lats iter lib eꝛos. ut ĩ. d. . ex iꝑfecto ⁊ in.d.l.fi.ñ
malet ſi E impfectũ röe nolũratis. nã ex quo no
ütas no fait Opleta ẽ impꝑfccta. ſz in. l. in teſtõ. ff.
etideicomi. libeꝛ. tenet a ꝑte ꝙ ad pias cãs nalet
uolütas licet nõ ꝑfecta. ⁊ ſic diẽ ſe dixiſſe ĩ qua
gone facti. audiui quẽdam doctoꝛc ſatis. egre

giũ teneꝛe Zrium:nõ tñ allegabat hec dicta bar.
ſz mouebatur ex eo diſpoſitio iteꝛ liberos debʒ
eſſe magis fauoꝛabilis ꝙᷓ ad piã cãm ſed ĩter libe

208 nõ uʒ ut in. d.l.fi.ergo nec ad piã cãm h̊ dẽm

nõ hʒ bonũ fundamẽtũ: pꝛio qꝛ nõ ẽ illud abſonũ

ꝙ iter liberos nõ ualeat:iĩmo. bar.ſentit oppoſuũ
in.d. l.fideicõmiſſa.nec.d.l.fi.hoc probat.ſed eſt

dictũ doc.ſed tex.ibi potius facit in oppoſitũ.dũ

dicit ꝙ quibuſcũq; uerbis appareat de uoluntate
patris iĩter libeꝛos illa ẽ fuanda. Itẽ nõ ẽ vʒ ſim

pliciter ꝙ diſpõ iter liberos ſit magis fauoꝛabiliſ

ꝙᷓ ad pias cas.ᷣiĩmo bar.apte tʒ oꝛium in.l.i.C.

de ſacꝛoſãc. ecc.qð nõ/. lhi ſatis plʒ ut naleat

dad pias cãs.ex quo legatũ uel diſpoſitio erat peꝛ

fecta. urputa qꝛ tꝛanſiuir ad alia legata:nam non
poteſt negaꝛi quin hic fuit ↄſenſus.nalis:æ pᷣſũen
dum ẽ fauoꝛe aie ꝙ ali᷑ nõ diſpoſuiſſet. facit ꝙ di
xi in.c.relatũ el.pꝰ õ ti.ꝓxio:foꝛte idẽ põt dici ĩ
ter libeꝛos ut in.d.l.fi.? H̊ nora qꝛ quotidiana.
In glo. in. v. ſãctificctuꝛ ibi tãq; ſancia depuict
B nõ ẽ eyponeꝛe.qꝛ cũ iſta eẽnt bona tp̃alia non

poteꝛant tanqꝙᷓ; ſãcia deputari. do. anto.in quodã

nõbili ſentit ꝙ bõa ecclie largo mõ dr ſãcta:ſed
cꝛedo ꝙ lr̃a dʒ exponi ſantificẽtur.i.ad uſũ ſcõꝛũ

nel ſacꝛoꝝ deputẽtur: ſic in ſili exponit glo.i.c. nł
li. xii.q.ii.⁊ ̊ expõ eſt ꝓpria ⁊ charaIn gfri—

fi:tene gl.⁊ fᷣm eã ſũmaui tex.⁊ itellige in eccleſia
cui ſeruit clericus tpᷣe moꝛtis.⁊ ita aꝑte uult iſta
la ibi cui ſeruit. Ex quo ifert᷑ ꝙ ſi clericuſ habuit

p̃us aliud bñficiũ bona ſua nõ diuidũtur.ſʒ oĩa

cedũt bnficio cui ad pns clicuſ ẽ aſtꝛictus. Ex hiſ

ifert̃ ꝙ vᷣbũ altare poſitũ in lr̃a exponit᷑ ꝓ ecclia

ad hoc.i.q.iii.altaꝛe põt ẽtintelligi ſᷣm doc.de al
tari ꝓprie.nã in quibuſdã locis ſunt multi clerici
nõ hñtes niſi huiuſmodi altaꝛia in bnficiũ. un ta
les decedentes ſine conſanguineis tranſfeꝛunt ſua
bona ab inteſtato.in hec altaria quod bene nota.

Et hoc etiam habes ꝙ id quod accedit altari po V Honter l
ſito in aliqua eccleſia. non accedit ipſi eccleſie: *

ſed ipſi altaꝛi ex quo altare habet bona diſtincta
ab eccleſia quod intelligo quando pꝛoprie ob
uenit contemplatione altaris:ſecus ſi contempla
tione eccleſie: puta ſi fiunt oblationes in illo al
tari nam ſunt oblationes de iure parochiali.iðᷣo
non cedunt altari ſed eccleſie.ad hoc bonus tex.

in.c.ad audientiam de ecc.edi.inducendo per lo

cum a ſpeciali. æ nide quod dixi.in.c. paſtoꝛalis.

de his que fi.a prela.⁊æ ex his habes intellecium

iurium que ſimpliciter dicunt bona clerici inte

ſtati debere cedeꝛe eccleſie ſi non habet conſan

guineos:debet enim intelligi de eccleſia late ſum
pta ut compꝛehendat omne beneficium.eriam ſine

cura. ⁊ facit.c.relatũ el.ij.S.ti.pꝛoximo.Quid au ( u S ceg.

— 6 4

9 pono 4 1e c areer Spr

ſ. DATag 35 r , = Srrrdet Ait-⸗zet

tem ſi clericus non habet eccleſiam et decedit ab ſ== Nun. y dr urn
inteſtato?: cꝛedo ꝙ bona debẽt deuenire ad epiſco
pum. ⁊ ipſe diſponet ſecundum deum pꝛo hoc qðᷣ
nõ. Inno. in. c. inſinuante qui cle.nel uoue.⁊ ali
quid dico in c.in preſentia de pꝛoba. facit quod
notauit fed.conſilio.xxv.⁊ hec notabis. Abbas.

P

=èl .
W. i⸗ 1 nngs grnetg Lzfef Fac AAN B

„₰ jfin —

V iſ n Ea n eer prr al,= P n 3

¶ Ee ſucel. ab ieſt.
. , ili 3 3 gicſs den
An cto Si pꝛeſbiteꝛ inteſtatus de ſunt lierrat rids eoe ſabnät opa pia diſ (i elegum 4 nolann in
*cedat de pr̃imonio ſuo fi nibui. et itelligo cũ iſtt decedant ab inteſtto: ut caw clſceen ſtiobann ſuen
unt quatuoꝛ poniones ꝓut bic hẽtur = conueniat.rubro:nec alia inra gnalꝛ loquẽtia one wshhſiſ⸗ 1 Cbion
uᷣ tenet h hodie ſm gl.⁊ ſic uult ꝙ bodie iſtud.c. de bonis clicorum. H. c. dʒ coꝛꝛigi:ſ potiꝰilla per rluaf et nd ec i lo
ſit coꝛꝛeciũ.ſʒ huic lec.ob.qð hẽtuꝛ.S.in ꝓbemio iſtud limitari: qꝛ generi deꝛogaĩ ꝑ ſpẽm: ut in re cili⸗ jſun ungit
reſecatis ſupe:fluis ⁊c.iõ ſm aliuʒ intellectum ſin gula generi de ꝛe. iur. li. vi. Irẽ qꝛ conectio iuriũ 1b os 9 4 tihn ſon
gularem ſũmatur alꝛ ⁊ ſic. Si olim ſeꝛuus pꝛeſby eſt euitanda ut in. c. ců expediat ð elec. li. vi. abb. ſe rſng eecAnillni ii
teꝛ factus inteſtatus decedar eius bona diuidunĩ Bm dilectus. Kecio ecckie ſonnt mudc. igun mwi
Fm foꝛmã h̊ ↄtẽptam.⁊ pꝰ ponit᷑ exceſſus relatio. SS dicii iteſtatus ſu⸗ Uc ui pe noin aur
ſcðᷣo eius ꝓhibitio ibi inteꝛdicimus.teꝛio peculij ſi nullum⸗ fecit teſtamentũ uel fecit ſed fa eunnpot Alod in hsi a nens
diuiſio ibi peculium. quarto pene inflictio ibi ? ſi rioſus ⁊ tali ſuccedat eccleſia ſi no hʒ conſangni er quo icicee⸗ ,1d alanyb
quis. Mõ.ibi ꝑtes ſibi uendicent ⁊c. ꝙ dñs uẽdi neos ſeci ãt ſi aparei illum fuiſſe monachũ uel ſa eennsbtolil inobosln nane
cat ſibi ꝑrem de ſubſtantia ſui ſeꝛui.ſed õ h facit na mẽte teſtatum ſic ſũat Jo. an. cõiteꝛ ſequs. t dli nndd ss: Hanno
inſti. ꝑ quas peꝛſo. nobis acquiritur in. S Iiem ſz h ſũmatio de nichilo pPuidet.nec con inet in ſe vs no holſifni Pnminbhin
nobis ubi dicitur ꝙ qcq̃d acquirit ſeꝛuꝰ acquirit aliquã dificultatẽ. iõ attingẽdo duos notabiles 2 vdcun tkans tan⸗ Ediomim an
domino g nõ prtẽ ſʒ toũ uendicat ſibi dĩs So. ſingulares intellectus ho. c. ſummo ſecũdũ quèlibʒ mon. Nelihͤ anoni Phronr
intellige tex. hoſti. in ſeꝛuis mãumiſf.⁊ ſic in li intellectũ ⁊ pꝰ ſic.ualet teſtamentũ ad pias cs cd wents laei rin in rch
beꝛtis.de quoꝝ ſubſtantia patꝛonus nendicat ſibi dituʒ ꝑ neꝛba enũtiatiua ẽt ꝓpteꝛ alið ꝓlara qqᷓ ni ubeus W
ꝑrẽ ⁊ ñ totũ.ut inſti de ſuc.libeꝛ..ſʒ noſtra. 7 ex ſucceſſio ſeu teſtatio ueniat ad excluxionẽ alterius auast elisO o ne
h ifei ad intellectũ hꝰ. c. ut intelligat᷑ de pᷣſbyteriſ eccleſie. Vel alꝛ fjm alium intellectum ꝑ unũ teſt (t C uffuct 3 goro in
q̃ vꝰ fueꝛũt ſeꝛui ad quoꝝ ſubſtãtiã pꝛoni nolebãt de ueritate ⁊2 ꝑ ↄfeſſionem ẽt ĩcidente: factã ꝓbar anenisgtons Ye b in
oblatio ẽt quo ad effectum ↄſequẽdi bona oblata (rinobpit cuu d tal

ir grhef Miil
n i;iwe uha ball ho
utcaxxlri nnh Gdtemo o

Hiu dit᷑ h.c.in quatinoꝛ ꝑtes. In pꝛia ꝑie ponit
fem deciſuʒ. In fa motiuũ pape ad ſniam. In ier
tia allegatio epi diffiniẽtis. in quarta diffinitiue 9

uenit ſic ad ſubſtãtiã alioꝝ libertoꝝ qð h̊ ĩtdicit᷑ ⁊
ð bᷣ j. cũ gl. ¶ Mõ. Fo ꝙ factꝰ libeꝛ reſpẽu diuino
rum ẽ libeꝛ cẽſẽdus q ad oĩa tpᷣalia. ⁊ ur̃ nõbilꝛ
ꝓbaꝛe iſte tex.ꝙ dñs q̃ ↄſentit ut ſeꝛuꝰ ꝓmoucꝛet

BPſes „. Auref d. ,, ,

ad ſacꝛos oꝛdines nulluʒ ius retineat in ſeꝛuo. uñ
ꝑdit ius ſuccedẽdi ſibi delatuʒ a iure cinili ⁊ uide
quod nõ in.c.nullus ⁊ in.c.de famubł.de ſeꝛ.non
o: ( ſs renio ibi pᷣteꝛ dininum off ciuʒ ꝙ ſeꝛuꝰ
ꝓmotus de ↄſẽſu dni tenetuꝛ ĩpendeꝛe dno diui
nũ officiũ. qdᷣ vr̃ ꝓcedeꝛe ſi dñs ꝛctinuit apud ſe
hbas opas ſpũales:de quo dicendũ ut plene nõ.in
d c.nullꝰ. Mõ ultio ex fine ir̃e unũ mirabile dictũ
ꝙ vr̃ ꝓbare iſte rex. vʒ ꝙ ſi uni ex hẽdibus aufer
tuꝛ ſua poꝛtio tanꝙᷓ ab indiguo non applicatuꝛ fi
ſco ſeculari lʒ hẽs ſit ſecularis ſed ponꝰ fiſco eccle
ſie habito reſpectu ad q̃liratẽ relinquẽtis:qꝛ fuit
cleꝛicus ⁊ h̊ facit ad multa niſi dicamus bunc tex.
ponẽ ſpecialẽ ꝓu ſionẽ. Itẽ ex hoc ⁊ ex tex. colli
ge aliud nõ diciũ ſꝙ id ꝙ uenit applicãdũ fiſco ðᷣ
bonis clericoꝝ ñ uenit applicãdum fiſco pape.ſed
potius epo loci nt diſpenſet diligent ad uſũ ecclie
⁊ ſic facit etiã tex. ꝓ his que dixi in.c pᷣcedenti ꝙ;
ſi cleꝛicus decedat ſine ↄſanguineis ⁊ ſine benefi
cio inteſtatus bona debent deuenire ad manus
epi ut in uluʒ eccleſie.ſ.unineꝛſalis diligẽteꝛ diſtri
buat ñ ui ſibi appꝛopet.¶ In gl. i. ibi ſꝑ ẽ ꝓ eccle
ſia pſumẽdũ nõ. gl.ſʒ de bac mã uide ꝙꝙ latius di
xi ĩ. c. iquiꝛẽdũ de pecu cle.?⁊ ꝑ Inn.⁊ ꝑ Jo. an.
in. c. cũ ĩ officijs ᷓ ti.ꝓxio.¶¶ In eadẽ glo.ibi ñ
credo ̊ hodie habeꝛe locũ ⁊c. Vult eꝛgo glo.ꝙ hᷣ
c bodie ꝓcedat:q lec.non ẽ tuta nee bona ꝑ ea
que.S. dixi vnde tene lec pꝛecedentem qꝗᷓ fuit lau.
quã cõiteꝛ ſequũtur doc.ut intelligatur iſte tex.in
pᷣſbiteris qͥ ex fuitute ꝓmoti ſunt ad ſaceꝛdotiuʒ
dominis ↄſentiẽtibus.⁊ hac lec.facit tex. ibi pᷣſbi
teꝛos ſuos ⁊ ibi ſiẽ de ꝓpijs fuis.⁊ meliꝰ ibi ſicu
ti liberti facti ſunt ⁊c· ⁊ in iſtis pꝛocedit diſpoſi
tio huiꝰ.c.⁊ merito aliud ſtatuit᷑ ĩ ſubſtãtia iſtorũ
iᷓ alioꝝ clericoꝝ.nã ex ꝗ ituiiu diuinoꝝ ↄſecutiᷣ

miſſio pa ibi ſuff cienteꝛ. teꝛtia ibi qꝛ vo. q̃rta ibi
nos. 5 po iũcta glo. i/ꝙ quis põt ſe ⁊ ſua ð
dicare monaſteꝛio abſqʒ eo ꝙ efficiat monachus
7 talis põt dici oblatus ⁊ ẽ quaſi ſeinuus monaſte
ꝛij. uide ad h̊ qð nõ in. c. ur lex. xxij. q.i. facit cle.i.
de deci. in fi. NMũquid ãt in bac dedicatione ueni
ant bona futura: pꝛedicta glo.ſentit ꝙ ſic ⁊ ibi ni
de ꝑ Arch. ſecus dic ſi talis dedicatio fieꝛet eccle
ſie ſeculari. nam optinet uires fm qualitateʒ cccle
ſie cui ft. ⁊ h faciũt pꝛo dẽo bar.in.l.fi. C. ð pac.
ubi noluit ſinglarit abſqʒ eo ꝙ quis dedicer ſe
põr oĩa bona ſua pntia ⁊ furura dare ecclie. nam
ſi põt dare ſe ⁊ ſua ut hic foꝛtius oia bona ſine ſe
7 facit quod ipᷣe nõ.in auẽ.ĩgreſſi. C. de ſacꝛoſac.
eccle.⁊ hec nõ ¶ Secũdo nõ. ꝙ abbas põt ageꝛ
noiĩe monaſteꝛij ſui abſqʒ mandato capli de qno
in. c.edoceꝛi õ de Nep 5. teꝛtio ibi i extremis
agẽs:ꝙ acrus dependẽs a meia nolũtare pot exer
cen a laboꝛãte in extremis: ſatis ẽ ꝙ ſit ſanus me
te a qua depender ualiditas actus. Et ex b ? er
tex. nõ⸗ꝙ taʒ pctus qᷓ; ↄfeſſio pnt fien i exiremis
etiam in ultima uolutate. ad. . c. c de uſari li.
vi. 2 in. l. heꝛedes palam in fi. ff. de teſta. Niẽ no.
ꝙ unus teſtis nõ ꝓbat oblationẽ ſeu ꝓkeſſionemn
alicuiꝰ. vñ ſiẽ ĩ ꝓphanis ita ⁊ ĩ ſpũalibus unus iᷣ
ſtis nõ ſufficit ad ꝓbationeʒ ad h. c. licet uniue:ſis
de teſti. ¶ Hõ. ibi pntia abbatis ꝙ zfeſſio dꝛ fie
ri in pntia ꝑtis etiã ſi ꝑs accidẽtaliteꝛ & ibi epis
q;qᷓ; expᷣſſe ipſe nõ acceptauerit ↄfeſſionem pꝛ0 ſe
æ ĩ tene mẽti iſtũ tex. Itẽ facit iſte tex. opuine
ar ꝙ ↄfeſſio ẽt declaratoria actus pteriti ꝛeqrit
pntiã ptis ad ſui ualiditatẽ. licʒ fiat er iudiciũ fal
ad ea que nõ.in.c.fi. de ↄfeſſ.⁊ in. l. cenũ. F.li qs
abnre.ff eo. in. l.generalit. C. de non nu. pe.
Nõ.ioi uebemẽteꝛ adminicultantes tex. optimu

r ddegar unleſſnsſen ecceinet
lh.c.lee ce hr qh int onſ

una ö bir in lſſig dng⸗
44 wnſgtoſitfininf

(men in mlis oiſin
ler dllucid hoce

alelkcns i ltiutan bol ondt 1
Glrurt nlu nab not lis h
ipr je rir la feion or bic e
gelataben ii ron un chschhn
Oonetcapctoteſs pordiunmor in uncis
CncNgida n . nonerint N.. d.
niilce ec nith.d 1 Phan ſerioes agi
leins ſiol ſcblecnsti Ci de ii e.din
unmnſmniſſad pſenſcs ait i peefcrenc ſi

in plar'ſupior ſauthe leigi/
tci deputan deiudi Cel io nö bimonat

Alenetur ec hlunsſt inindto noie a

n Yb⸗ ſiecſpoſhin Nitcöbrni andeſa
tgno leniorgnlg ndicnsfieit in iude

in
Neecit aian deinrec

. ) ler. F in Drariernteti
e Iugerapo ſeg
feit Aeſigi reſenin

Uns
Pſer ſn obllleni nonuſteio. herſe
1

o actus Pꝛeteriti

lhon ceich lchmmmin debiir ſnf
ulz ſe nliſ.

ee tti
rnann nt
d̃ nn . nn Diboaren
ſinmn ggnn ngeetfſe⸗
eantkegi inn a
Ahnn n

Neqnlanggio
dtaragſni
erd , uini

Velar eerſn
5 Bn qlectus, Neitn

nulun fecit „iſicin

unz p neba nütiaitn
u nto lrd orunor⸗ ali
ckunen ——
obinoe 59 onenätiagine iun i
er no a ftrmn oſeguedi bonctlin
Du crbcinumo ges Jpinge i
ſin venſiz. Iu fa monui oppeoc ſian. dunn
ni alegano epi finins in quunn dfinite⸗
niſſo an ſbi ſufi cener tena bbi gr fo. nn bi
n inolnant in
Qicare mona ſteio abſqg e g effcint nonncbus
1 s ddr G doluns r goaſ ſeiuns nonaſte
de Adedrdn nber niſgiri ci.
de dedinh Vügidinn a khenidnetani,
õ
ded Arch ſens öcnirlis iclenaien i
ſeſanm umegim unsfnaininſe
ſe nft eb hit d din brrihlki
n uunt ini inſſod i n
poron bonn ſun gilit ſuura de

,fanins gia bolaſte⸗
a ut bic fonius oig doſe ſe
ſpor are ſer ſn wauei greſt Ceſnci⸗

qvod iye .l i 9 nt
atnr Srih i ginm /n
eece. enſo nanchno coht
poie nonaſteüſ imn o teuid wiiennn

-

0peeri Plan

ene ſerſais⸗
cen bdonteinen –
Eicd Hrn 5 Reſo Flfen
r c nmiut e⸗ Nic
alamin ſcerti.
iſufi
oltonn⸗

, i Nls
dueguimn e i⸗
gasul it⸗ degt
Nöͦin i

zöce l.

Nen

les

¶ Be ſucel. ab iteſt.

ſ” ſecundũ nnũ intellectum unus teſlis de nerita
ie ple ꝓbatcũ cõfeſſione extra iudicium facia ſu
per exiſtetia actus. lʒ ofeſſio ſit icidẽter facta.? ꝑ
h dicẽdũ ꝙ ſi per unũ tex. ꝓbo. ꝙ nibi mutuani.
x. alios ꝓbo ꝙ fuiſti feſſus mutuũ lʒ icidẽter
iſte due ſemiplene ꝓbatões debent ↄiungi: 2 plen
ꝓbant mutuũ ꝙcq; actoꝛ fundauerit ſe ſuꝑ muiuo
2 nõ ſuꝑ ↄfeſſione. ¶WM ueꝛba enũtiatiua ꝓ
lata ppt aliud inducũt diſpoeʒ in ultima nolũtate
er quo idiꝛecre ex uerbis põt elici mens teſtari no
lentis. ?2 5 colligit fm aliũ itellectuʒ. H tñ declara
ut j. dici. Iem nõ. ꝙ furioſus ſeu mente aliena
ius nõ põt teſtari ẽt ad pias cꝗs:æ h̊ͥ qꝛ nõ babet
iudicium itellectus a quo dependet ualiditaſ teſta
meti. Jé nõ ꝙ et in exrꝛemis pᷣſumitur quis ſane
mentis unde aſſeꝛẽti Zrium icũbit onus pꝛobãdi
ni ut hic uides eps hʒ pꝛobaꝛe ꝙ archip̃ſbiter ñ
erat mentis ↄpos qn illa vba pꝛorulit ĩ exrꝛemis.
facit.c. raynucius S ti.pꝛoxio. ubi teſtat or erat i
extꝛemis ↄſtitutus. I nõ ꝙ in cã ↄuentõis ⁊ re
couetiois pi ꝓduci duo libelli orij. de quo per.
Jun. in ccũ olingar de offi. dele. ⁊ facit.c licet ðᷣ
pba. ¶ Nõ ibi noie ꝑochialis ecclie ꝙ eps põt
i udicio ↄtendeꝛe t petendo ꝙᷓ; defendendo noĩe
ecclie lerioris ſibi ſubiecte:ad hoc quotidie alle
gar iſte tex. ? clarius tenet h Innocẽ. dicẽs ꝙ n
ſolii pot eps uacãte ecclia ĩferioꝛi ut hic nacabar:
ſzet ſi eccha beꝛet ſuũ ꝛectoꝛẽ. nam eps eſt platus
olum eccliaꝝ dioceſis z pordinatoꝛ in cunctis.x.
q.l. in. c. egeda ⁊ in. c. nouerint. xvi.q.vii.omẽs
baſilice. nec mirũ. nã 2 plati ferioꝛes agũt pro ec
eeſus ſibi ſubiectis: ut ĩ. c.i. de rp.iĩ cle.⁊ in.c:ex
ſc nanſmiſſa ð pſcrip/qs aũt ſit pꝛefcrendꝰ ſi cõcur
rat plarꝰ ſuꝑior 2 imediatus plene tetigi pꝰ doc.ĩ
cci deputati de iudi. ¶lAlcio nõ. ibi monaſteriuʒ
ocenetur æc. ꝙ lz platus ſit in iudicio noie cecclelie
ſue in yba ſnie diſpoſitiua pñnt cõferri i eccleſiam.
Erquo feni põt ꝙ licʒ ſindicus fueꝛit in iudicio
or adénari uniueꝛſitas ſeu eccleſia: æ non ſindicꝰ
d .c.licet de pba. qdᷣ pcedit eriam de iure cini
l bar In. ſtplo. F. ſi ſtipuloꝛ ff. de v.
obl. ¶ Oppo. 5 tex. vr eim ↄtrarietatẽ æ abſur
cliatem in młis tineꝛe. pꝰ quia ex quo iſte ar bi
P byteꝛ dilucida noce fueꝛit ↄfeſſus ĩ pꝛeſentia ab
batis ꝗy ſe 2 ſua obtuleꝛat monaſteꝛio. hec ſola 9
lo actus pꝛeteꝛiti declaratoia debuit ſufficeꝛe
44 pbanduzʒ eü eſſe oblatum cũ ſtãduʒ ſit ↄfeſſõi
ni lc run g.i .i pꝛin. ? ĩc. p tuas de pba.
arn totu.g male dicit lĩa ꝙ iſti teſtes luf
ick⸗ e itentionẽ abbatis. Itẽ Vr tex. Za
Ron feateh zubi dẽ ꝙ ſufficient fuit ꝓbatũ. na de
uad dii Vbi ſ ufficieter ut nihil alind req̃
aicein e,aen i0.1 pr in prin. Item
anin ineeia Et enüciatiua act⸗ pteriti iducit te
Güghe in leer bac ſcꝛiptura. ff. de dõa.ubi dr̃
“ lixit talẽ rẽ donauit ſepꝛonio. ex Hͦ ꝓba
P uoluit donare ſẽprõio.uñ capit ille ut lega

tari? cĩ garel A . 2
bi
wöͤgten Pſbit. H. diẽ ꝙ ſe ⁊ ſua contulerat

alerio in pntia teſtiũ. bec uerba dent ſuffieeꝛe
tẽ ipſius ꝙ indirecte nolue

eliciend uolunta

rit monaſteꝛiũ hẽdẽ faceꝛe. cuiꝰvriũ inuit iſte tex.
cũ dicit ꝙ illi teſtes ſufficiẽter nõ bãt. So. ꝓpt᷑
hec ⁊ multa alia ↄria que pnt fieri ad iſtam lam
gl. hic multũ inuoluũt intellectũ huius.c.æ diffici
lioꝛes ſũt gl.æ magis. ↄrie quã tex. Et hec difficł
tas oꝛitur qꝛ narij ĩtellectus pñt ex ſia elici.? gl.
qnʒ fundat ſe ſuꝑ nno.⁊æ qnʒ ſuꝑ alio. ſʒ nõ iſtan
do ſuꝑ vᷣbis gl. ut claꝛe bẽaſ mãm huiꝰ. c. ſcial
duo ſũt pꝛĩcipales ĩtellectus hꝰ. c p̃mus ꝙ abbas
fũdanit ſe ſuꝑ illa ↄceſſione tanqᷓᷓ ſuꝑ ultia uolun
tate qᷓ ꝑ illa vᷣba nõ poſſit teſtari uoluit idirecte
mõaſteriũ faceꝛe hr̃dem.⁊ ex h capite obtinuit ab
bas. Mãc ĩtellecrũ ſentit aꝑte gl. iij. ⁊ fnit additio
tẽpoꝛe Inn. facta. nã Inn. ſeẽtit primo hanc lectu
rã ⁊ ad tex. dũ dicit ꝙ uehemẽtur teſtes adminicu
labãtur ꝛñdʒ ꝙ hnic pᷣſcꝛiptõi ſtat quaſi uelit tex.
ꝙ illa ↄfeſſio apre nõ ꝓbabat uoluntatatẽ ultiaz
ſeu reſtamẽti factõem.ſʒ uehemẽter pſumebat᷑ cui
pᷣſũptõni tanqꝙᷓ; uiolẽte ſtat᷑ niſi ꝓbet᷑ Zriũ ⁊? ido
onus ꝓbandi ꝙ mẽéte alienata dixit illa vba incũ
bit po. bac et lectu. ſequũtur hic Jo. an. æ hoſti.
S; 3 hãc lec. foꝛtiter opponã vᷣba enunciatiua
ꝓlata ꝑpꝑ aliud nõ iducunt diſpõem ut ẽ tex.in. c.
ſi pᷣterea de pᷣni.li.vi.nã lʒ ꝓprerea in rpto de le
gatario ĩcidẽteꝛ aſſerat aliquẽ eẽ exẽptũ ꝑ H̊ vVba
enũciatina nõ ꝓbat᷑ exẽptio.qꝛ illa vpa nõ ſũt ꝓ
lata pricipaliter ſuꝑ exẽptõe ad idẽ.l.nõ nudis ⁊z
l.nõ epſis. C. de pꝛoba. ubi pʒ ꝙ vᷣba qᷓ enũcian
tur ad aliũ finẽ dicũtur nuda. ita ꝙ nõ ꝓbãt enũ
ciatũ ſed h iſta nerba fuerũt pꝛolata propter aliðᷣ
qꝛ archipᷣſoiter fuir ꝛeq̃ſirus niꝝ ucllet faceꝛe teſta
mẽtũ ⁊ ipſe ut ſatiſfaceret reqſitõi dixit ꝙ nõ po
terat teſtari. qꝛ donauerat ſe ⁊ ſua mõaſterio ⁊ ſic
B vᷣba fuerunt ĩdirecie pꝛolata nõ aĩo ↄdẽdi teſta
mẽtũ.ſʒ aio fuiſfaciẽdi req̃ſitõi.nec ob.l.ex bac
ſeriptuꝛa qꝛ ibi vᷣba enunciatiua fueꝛunt pꝛolata
pꝛĩcipaliter pꝛopter ſe. z nõ pꝛopt᷑ aliud. qꝛ ibi te
ſtõ: dixit ſpõte ſciãt hides mei ꝙ ueſtes meas do
naui libertis meis.iõ nõ imerito iducũt legatũ ꝙ
nõ fuit in caſu noſtro ſʒ ſaluando pᷣmiſſũ ĩtelleciũ
poteſt dici ꝙ hec uerba enunciatina etiam propt᷑
aliud pꝛolata inducunt diſpoſitionem in diſpoſi
tis ad pias cauſas. ſed in aliis relictis hec uerba
non ſufficerent. ut in contrariis ſupra foꝛmatis.
? ſic reſiringas glo.iiij.? dictum Innocen. hanc
lectu ad iſtum tex. reperio bar. ſenſiſſe aperte in

l.i. C. de ſa.ſanc. eccle. nbi foꝛmat.q. nunquid

per uerba enunciatina incidenter pꝛolata inducat
diſpoſitio ad piã cauſam. et concludit primo
quod ſic per iſtum textum. ſecundo quia in teſſa
mento militis ſufficiunt hec uerba.ergo forrius
ad piam canſam. ur in.l.cex his nerbiſ. C. de teſta.
mili.tertio quia ex his uerbis ſatis appaꝛet conſẽ
ſus de iuꝛe gentium. alias enim in milite non idu
cerent diſpoſitionem. ſed in diſpoſitione ad pias
cauſas ſufficit ſolemnitas iuris gentium. ut nota.
in dicta.l.i.= in.c.relatum.el.i.ſupra ti.proximo
7 hunc intellectum puto neꝛiſſimum in ſe z eum
