nalet iure directo ĩ bõis pr̃is priulegio militari:
ſz ĩ bonis filij nõ ꝓcedit ſubſtitutio dirccta:quia ĩ
ꝛebꝰ filij nõ põt pr̃᷑ ẽt miles ſubſtituẽ ſeu faceꝛe te
ſtamentũ pꝰ pubeꝛtatẽ:iſte ẽ tex.in.d.l.cẽturio et
ꝓcedũt h̊ fᷣm opi.glo.ut nõ.i.d.l pᷣcibus. C. de ĩ
pnbeꝛũ .⁊ alijs ſubfti. ⁊ in.d.l.centurio qn marer
filij ſubſtituti nõ ẽ ĩ medio. Si aũr mr̃ niueꝛet uo

luerũt glo. ꝙ pꝰ aduen ũ pubeꝛtatis obliquet̃ ſub

ſtitutio.quo ad ipᷣa bona pr̃na ⁊? h̊ ꝑ l.pcibꝰ ᷑ᷣm
unũ ĩtellectũ. Sʒ bã.i.d.l.cẽturio ſẽtit ꝙ. d.l. pᷣci
bꝰ pcedit qñ ſubſtituꝰ ẽ fẽa ꝑ vᷣba cõia nr ſic.l.cẽ
turio ex toto ꝛeãneat ſalua ⁊ loq̃tur qñ fit ſubſti
tutio ꝑ vᷣba directa:ſʒ Jo an.nõ tñ attigẽdo ſpe
cifice hunc caſum ſentit in. d. caꝰ ſi pateꝛ ĩ nonel
la ꝙ. l. pcibꝰ loquit᷑ ĩ ſubſtitutione ꝑ vᷣba directa
Vñ ĩ gl. ſua i. d.c.ſi pꝛ ſeqiur in h̊ theoricaʒ gl.in
ris ciuił pᷣalt.⁊æ qꝛ nõ ẽ ꝓpria mꝗ nr̃a ⁊ ꝛaꝛo fit te
ſta mtũ inr̃ militari qꝛ iſti noſtri milites n gaudẽt
illo priuilegio cũ nõ pugnẽt pꝛo ꝛepublica ⁊c̃ ut ĩ
.l.i. C. ð iur. æ fac. igno.⁊æ ibi nõ. ꝛcmitto add.l.
cẽturio. Onʒ hec ſubſtitutio ↄpẽdioſa fir a non
milite ⁊ ẽ caſus noſteꝛ:⁊ ſi fit ĩpuberi ꝑ ueꝛba di
recta exẽplũ iſtituo hẽdeʒ filiũ meum ipubeꝛem et
qncũqʒ deceſſeꝛit ſine liberis filiꝰ meꝰ ſempꝛoniꝰ
ſit heꝛes.⁊ hoc cãu cõiteꝛ uoluerunt glo.iuris ci
nilis ⁊ gl.i.d.l.ſi p ⁊ glo.hic in vᷣbo uel ſubſtitu
tionis ꝙ ſi ipubes morit᷑ infra tpᷣs pupilla?:ualʒ
iure dirccto.vñ ſubſtitutꝰ capiet totaʒ hereditatẽ

ſine deductione quarte ad hoc. d. I. centurio æ. c ſi
pr. ſi ueꝛo moꝛit poſt tps pubeꝛtatis expirat in to
tum ꝑ.l.in pupillari ⁊æ.l.Vbis ciuilibus.ff ðᷣ uul.2z
pupil. Sʒ JYo. an. alꝛ ſentit in. d. c. ſi pꝛ ut. . ſubij
ciam. Onzʒ fit hec ſubſtitutio ꝑ vVba cõia exeẽplũ i
ſtituo filiũ meũ iĩpubeꝛeʒ heꝛedẽ ⁊ qncũqʒ deceſſe
ꝛit ſubſtituo ſempꝛoniũ: ⁊ h cqu gl.iuris ciuit repi
unt᷑ ↄtrarie. nã in.l.pcibus ⁊ in.l.cẽturio palł.uo
luit ut h̊ ſubſtitutio naleat ſemꝑ ut fideicõmiſſaria

2æ hoc ſentit gl.nꝛa.mouent᷑ gl iuris ciulł:q;ꝛ erc

iſtud ueꝛbũ ſubſtituo põt trahi ad directaʒ ? indi
rectã ſubſtitutionẽ ⁊ ſi trahe etuꝛ ad diꝛectã extin
guit᷑ ꝑ aduentũ pubeꝛtatis ut g dixi: ſi vo ad ĩidi
rectã ualʒ ſemꝑ ut fideicõmiſſaria:gꝰ in dubio de
bemꝰ caꝑe illũ itellectũ fʒ quẽ ſemꝑ ualeat ⁊ ex h
itellectu ĩfeꝛt ꝙ ſi iſta adiecta deceſſiſſet infia ips
pubeꝛtatis potuiſſet eodẽ mõ detraheꝛe quartam
trebellianicã ſicut detraxit nũc pꝰ aduentũ pube⸗
tatis:nã ueꝛbũ ſuccedat poſuũ h̊ nõ ẽ obliquũ. ſʒ
cõc ⁊ hanc theoꝛicã ſecuta ẽ cõiteꝛ gl.in.d. c.ſi pr
Ded alia gloſ.iuris ciuit tenuit aliam opinionem
magis ſubtileʒ vʒ ꝙ h̊ ſubſtitutio ↄpẽdioſa facta
ꝑ ueꝛbũ cõe ualeat iure directo.j. tpᷣs pubeꝛtatis

ſʒ pꝰ aduentũ pubeꝛtatis obliquat᷑ ⁊ ualʒ iure fiti

commiſſi:hoc uoluit glo.nõ.iĩſti.de pupi.ſubſti.in
glo. magna in fi ⁊ ex h̊ ifeꝛt᷑ ad ĩtelleciũ huiꝰ.c ꝙ
ſi adiecta deceſſiſſet ifra tpᷣs pubenatis nõ potuiſ
ſet derrahi trebellianica:qꝛ ua uiſſet iure directo.
OQnzʒ ⁊ teꝛtio fit h̊ ſubſtitutio compẽdioſa ꝑ vba
idirecta ſeu obliqua ⁊ tũc in dubio ſemꝑ ualet ut
fideicõmiſſaria: exẽplũ iſtituo hẽdes filiũ meũ ipu
be:ẽ ⁊ qñcũqʒ deceſſeꝛit uolo ꝙ reſtituat heꝛedita
tẽ ſempꝛomo:⁊ h̊ cau ſemꝑ ĩ reſtitutiõe ðnaheꝛet
quaria trebellianica: exquo heꝛeditas capit᷑ de ma
nu ſua ut iĩ.l.coheꝛedi.F. cum filie.ff.de uul.⁊ pu
pi.nouiſſime ſuꝑueniẽs Jo. an. in. d. c. ſi pateꝛ in
nouella tenuit late mateꝛiã examinãdo ꝙ compen
dioſa facta impubeꝛi ꝑ ueꝛba cõia ualet:directo iu
re ſi impubes moꝛit᷑ infra tpᷣus pubeꝛtatis. Si vo
moꝛeꝛet᷑ poſt pubeꝛtatẽ ualʒ iure fideicõmiſſi ⁊ ſie
detrahbitur quarta. S̊ ꝓbat ipᷣe iungẽdo.c.ſi pꝛ cũ
iſto.nã ibi ſubſtitutio fuit facta ꝑ ueꝛbũ moꝛiatur
⁊ ualuit iur̃ directo ĩfra tpᷣs pubeꝛatis ut ibi pʒ.
h aũt fuit facta ſubſtitutio ꝑ ue:bũ ſuccedat ꝙ nõ
ẽ minus cõe qꝙᷓ; ueꝛbuʒ moꝛiat᷑? ualet hᷣ iure fidei
cõmiſſi pꝰ aduentum pube:tatis.cũ gꝰ h duo vba
moꝛiat᷑ ⁊ ſuccedat quaſi idẽ ĩpoꝛtẽt ⁊ h̊ vualet ime
fideicõmiſſi ⁊ in dc.ſi pꝛ iure directo ſatis ꝓbat
opi. ſua:et ex h̊ vr̃ ſentire ꝙ ſi adiecta deceſſiſſ
ifra ipᷣs pubeꝛratis ualuiſſet ſubſtitutio iure direc
to ⁊ ſic nõ fuiſſʒ detracta quarta trebellianica: qdð
ẽt vr̃ placee bar.i.d.l.cẽturio ⁊ ex hoc infeꝛo ꝙ
ſubſtitutio h̊ facta nõ fuit fideicõmiſſaria ut dix h
glo. in medio:ſʒ potius compẽdioſa ut dixit gl in
pꝛin. qᷓ recipit ĩtellectũ ſᷣm tpᷣs moꝛiis inſtitute:q;
ut dixi ſi deceſſiſſy infra tempus pubeꝛtatis naluiſ
ſet iure directo.poſt pube:tatem autẽ iure fideicõ
miſſi: æ hꝰ qꝛ ſemꝑ debemus inreꝛpꝛetari diſpoej
ut ualeat melioꝛi modo quo poteſt. c. abbare de v
bo.ſigni.⁊ in.l.quotiens de ueꝛboꝛum ob.ex bis

Mmiiſn
iunie Fatt uln m
ir mahih nni nun
ſagtntin iid d gatin
Palti tbinnd,
ismindlaanu

7
ſoni ommm na n imml
nige larnnn nruns

unmmti ntiouur n n ,n
ummlmigg itle un ſata
1ſenpetinii ihſtmoſteniannhn
ctncrcitt uſttvo flüü nen hginſ
õ u
enes suidci hi Ni) l iden
larinechrenod dedere nrili
Gera genſheddaridemd.
poer cfnnca wiiſnmir i wirclige
eradai dora wwisynomeinme o
ntbemr in ögobarda tice iteſſoni
1. bard beri gvo annet eges an⸗
longobarci ni ongo hr vgnmmenirii
g. in veolſcen binaio gonisd
ſ opoit iees nors n gonls bo
x xi enlic'alſigrili in Nle no
Ccon lelge. (Ndoin vodo ieg
inmouefrnfit lidieli inßhe d
ps nonist fſnopſüamn fan
ndo ler lh eſtninoficoii dol
itprenus nocfiin gni neri nen
flo tento ff eiiſi⸗ mpeini n⸗

Nö aoen in wri .
„ „ „ , .
lnmnzcinirie⸗
ndeoibns honi u

mig inf .
mraltgtmidneenen

r a, 4 fan 7 etne * Te 4⸗le it ſ
¹

.

r S. . i *.⸗-lliasnte, + Frle ILptime 1 dede Flis 1 1

nedg .
tione
Dided n. rteg
num Jnmiiine leemde
Pn Geule run Onſ C He teſlamentis
Rdon feecrltufunt
No an ee.
cdam. Oi 4 An. aen ſentit ndanftulr
ſtimo fli eſubſtinto euſ ergo ĩfeꝛẽdũ ẽ ꝙ ſi ĩ caſu.c.ſi pr̃ deceſſiſſet ille pꝰ legati ul dationis alia vo pucnietig , nſihß

1 lubſtino nchen bertigeie aihſi pubertatẽ naluiſſet illa ſubſti iure fideicõmiſſi:z

dſcnno ,n tt ſi e i cd, buuani in hac duarta:i legitima neꝛo à̊ deber fi
mni ne i nͤr hij inaht nõ iur directo. ex his bes claꝝ ĩtellectũ hꝰ. c. ?. c. lio nõ ſolũ oputatur ca qᷓ pueneꝛũt ex teſtõ quoꝰ
lurir ſhfi liabisrinl inn ſipater plus dixit. Jo. an. in. d. .ſi pater ꝙ ſub qʒ titulo:ſʒ ẽt uncũqʒ ſint plecta: ut iĩ iuꝛib allatiſ
tnii De innh ſt opendioſa facta ipubeꝛi ẽt ꝑ neꝛba diꝛecta ob in gl. 7 pleniſſime expedit̃ mã ĩ. l. i quata. ff. ad. 1.
D . tnamigauf aeinl iquat pᷣ aduẽtũ pubertatis nõ ãt extiguit put eſt fal. Adueꝛtẽdũ iñ ciꝛca h ultimũ: aut eni pẽ dõa
ln sepeleii doe gicit ꝓbari.in. d.l.pᷣcibus uit ĩ uita aliqd filio ob cam puta dotis nel dona
itgimmne “ taßeli nã ʒ ibi mulieꝛ ad põpã narrauerit ꝙ maritus te tionis ꝓpter nuptias ⁊ illud ↄputatur in legitima
Nigalai Ntetnan dirtien ſtatoꝛ fuerit miles. tamẽ nõ fuerit teſtatus iure mi ſua. ut in auẽ.ex teſtõ.C. de collat. aut fuit facta
— er ii ſo gi litari qdᷣ pʒ:qꝛ bis ibi ponderatur ꝙ filius eꝛat in donatio ſimpłx ⁊ tunc ſi tenuit:qꝛ fuit facta filio e
der ilunee ſcnos in aubio ptãte patꝛis: qdð nõ fniſſet neceſſaꝛium ſi fuiſſet re mãcipato l filio ĩ ptate tãqᷓ; bnmerito:⁊ tẽ iſtud ũ
— . duſen ra ſtatus iure militari. Itẽ ibi in fi.obliquat ſubſti cõputat᷑ ĩ qᷓrta:qꝛ ualet hec donatõ ac ſi eſſet facta
2 beſſſt mfun po aduentũ pubertatis:qdð nõ Pcedit in teſtõ mili eyneo:de quo t plene dicendum eſt: ut nõ. in. d.
t n gntergum iis. ut in..l. centurio. Iẽ 23 illa lex ponit i ti. auẽ. ex teſtõ. aut donatõ non tenuit in nita:æ tẽ cõ
neninn H lde cõi.ni ſi pcedeꝛet iure militaꝛi fuiſſet poſita in ti. putatur in legia: ẽt ſi ofirmaretur morte: de quo
— tcblqi ð reſta. mil.hãc ſniam ſuadet pᷣſũpta uolũtal teſta dic ut plene le. nõ. iu.l. kliũ quẽ hñrem. ¶ fãil.
— angntein toris Bar. i ̊ ſẽtit Zrium.i.d.l.cẽturio dicens hẽc.que t ſit rõ diuerſitatis iĩter iſtas qrtas cõix
goſ. uris cint tenuit Alumopitionen

gubi ſubſti' fit ꝑ uerba directa ciuilia nunqᷓ; ob

77 ꝛeddit᷑ hec. legitia filij ppᷣe nõ puenit ex uo ũtate
magss ibnla ſ gh ſcptimmo opiciolfren 5

P ueꝛbũ̃ coe valext ine Cirerooj ſps hubeneni

Epatnen Dubenans obſilut eoh ün fc
commſtiboc nolit go. no i ge oupi ſubſi,in
o mgn inſi rer hifer g iellau hnc
uern caeſſſſe fin ps olbemmns o otuif
ſa demabi nebelianicnar na uſſe iednego.
Oiz teno ft h ibſinmto npeciola ſb
gecn ſen SDlann afde n vdio ſeng walerur
deacdmarin enehinſind ede lin en in

liquat ꝑ aduentum pubertatis facit.d.l.uerbis ci

nilibꝰ 7. d.l. cẽturio. hãc opi. Oar. ſequit̃ hic do.

An. ? pfecro nẽ uerioꝛ de ſubt litate iuris.ſʒ de
equitate multũ mihi placet opi. Jo. an. ppter u0
lüratem teſtatoꝛis:qᷓ i ſubſtõe retulit ſe ad oẽ tpᷣs
vpdicta pcedũt niſi ſubſtitutõ ſit gemiata:puta qꝛ
teſtatoꝛ dixit iuſtituo filiũ meũ iĩpuberẽ:⁊ ſi deceſ
ſerit. . ps pubertatis h poſtea qncũqʒ tał ſit hẽs
hoc.n. caſu cõis uidet opi. ut..tpᷣſ pubertatis na
leat iure directo pꝰ pubertatẽ iure fideicõmiſſi:z

pr̃is:ſʒ ex diſpõe iur.nã uelit nolit pꝛ oʒz ꝙ filius

hẽat legitimã ſuã:iõ in iſta tãq; debita ↄputantuꝛ

oĩa bona que ſibi ꝓfecta ſunt a pꝛe limitãdo ut. g
Quarta vo tꝛebellianica dẽtur ꝓptcꝛ grauamen
uolũtarie iniũctũ hẽdi a teſtatoꝛe:iõ ſolũ oↄpntant᷑
ea que ſibi obueniũt ex teſtõ ⁊ ẽ minuſ puilegiara
iſta ꝙᷓ alia que debetur iuꝛe iſtõis ut. S. dixi:qꝛ mi
nus granamẽ ſubiit hẽs iſto caſu qᷓ; in alio. nã ꝛe
ſtituta hẽditate oẽs actões hẽditaꝛie actiue ⸗ paſ

ſiue i eum cui fit reſtiꝰ tꝛãſferũtur.l.i.ad treb. ⁊ ĩ

beit 1 cßcichcheitno iinanderäin
eſenpnot b n ſenn itiieniednei
quaria Cebelianicnerapo denrcns ant tenn
nu ſoa wtil eoherd un flieſtc lnn
pi nouſſmne iypcnis Jommindc ſſnen
poucla mnut lre maeti cuni ico geonmgn

dola fan inpoben pueib AGin voletitccot

de mã pleniſſime ꝑ bar.i. d. l. cẽrurio. ¶ In gl. i
Vvbo ex defuncta ibi iſtituit eũñ ut itellige ꝙ maritꝰ
lucrabat᷑ bona uxoꝛis pᷣmoꝛtue iure longobardo
nt hetur in lögobarda ti:de ſucceſſionibus ĩ.l.fi.
2c lõbarda liber ĩ quo ↄtinẽt᷑ leges quas feceꝛũt
longobardi qui longo tpᷣe ꝛegnauerũt ĩ italia In
go. in uerbo uſuca. ibi actio ꝑſonalis dic ꝙ ex re

.l. pe. C. e. in alio ueꝛo cãu iſtirutus rẽanet hẽs z

ſubiit oĩa honera hereditaria.iõ ̊ quarta eſt ma
gis priuilegiata.¶ In gl. in nerbo a tpᷣe litis in
fi.nõ. gl.⁊æ dic nt plene nõ.in.l.in.fideicõmiſſaꝛia
ff. ad tꝛebel. et. d. l.in quaꝛta. Itẽ dic ad tex.ſm
doc.ꝙ hic nõ ↄputãtuꝛ fꝛucrus ꝑcepti ab adiecta
filia teſtatoꝛis:ſʒ ꝑcepti a tutoꝛe et pupillo z maꝛi

bes noi iſfixpls pubennie Oſſ ſõ ↄpetũt pluꝛes actões ut ꝑſonalis hipothecãia to adiecuiſ poſt moꝛtẽ ipſi ius 7 poſt liteʒ ↄteſtatã.
Kſ urdeic d d reficeicemſleſt ? ei uendica ⁊ diſtinguẽdũ ẽ ut plene nõ.in.l.i. Wn gl. in neꝛbo legitimã nõ. hãc gl. ad quam
mnoꝛeꝛe poſt gubengte Mhin Ete⸗ nĩ C. cõia de lo. i bo itegralꝛ ibi uotidie fit ꝛemiſſio ⁊ in effeciu ponit tꝛes opi. in
5 pban pe ingido l. T. ga. ¶ In glo. in ner gralꝛ 1 q — e⸗ . =1: Vſi Klig a, r. h: gy e oe ,
Gdarabitur avarta.d d⸗ Gnp vetbönoli in moꝛte facta fuit. idẽ dic ſi ĩ uita:ſʒ gl. pondẽar q.ſatis nõbili an ſi filius ꝛogarus ꝛeſtitueꝛe hẽdi , Pl = rr h 3 , T. icm
do n wi obſmto funfu benansbſbi., tps moꝛtis ut facilins pᷣſũatur f:auſ ergl. tatẽ poſſit detꝛaheꝛe legitiam iuꝛe nãe ⁊᷑ bitã et r e edn c ierid
Oaluit iot directo faiſene tiſnckti luncto tex. ꝙ lʒ teſtm ino fficiolũ. i quo.ſ.filiuſ fu tã rꝛebellianicã.⁊ pꝛima opio Eẽ ꝙ poſſit et eã coꝛ
üͤr ſit kuca udſäluno p eueß fti ſt pteritus renocat᷑ in totũ ꝑ queꝛelã inofficioſi.l. ꝛ20 boꝛat aꝛgument uſqʒ ad. V. ſed d a. abinð
inus cccredn ac danſi flio teri lo.ff. de iiuſto rup. irri. teſto:donatio ponit fam opi. ↄꝛiã ut ſolũ unã deductionẽ ſareꝛe
cniiy Mummm D ri ucſre tamẽ inofficioſa nõ ꝛeuocat᷑ in totũ ſed ſolũ ĩſpec poſſit: poſſit berẽ reliquã ſen deduceꝛe q̃tenꝰ plꝰ
oꝛai 1ſoctechn giuſl 4 necenpn⸗ 1 iu leginme qᷓ dẽtuꝛ iuꝛe nie ¶ nõ ꝙ nẽditio fac ẽin ea ꝙᷓ in deductione pꝛiꝰ facra ? qurat uſqʒ ad
acs mſtendtigi alen ta de oibnus bonis in fraudem libeꝛorũ reuocatur v. alij ueꝛ0 uolueꝛunt. abinde uſqʒ ad fi. ponit ter
taͤ aerb ſeniſſe eiieind quo ad legitimã debitã liberis nõ ãt in rotũ:ſʒ H tiam opinionem diſtinguentem inteꝛ rogationem
opl ſon⸗ betanis aloiſſet ou dtnci ielige qñ uenditio fuit va:lIʒ in fraudem filioꝛuʒ pure factam ⁊ eã que fit ſub conditione uł ad ceꝛ
ifra ips ſennacn guann ſi in ſiat fuiſſet ſimulata. tunc reuocaret᷑ in totuʒ:æ de tum diem: ut pꝛimo caſu ꝓcedat fa op.in fo cãu
otſe no bmidaümiete, ſurct m uide p par. in. l. berediratẽ. ff. ð̊ bo. aucto. iud. ꝓcedit pꝛima:z hec opi.teꝛtia fuit aʒo.gloſatoꝛis
6 cAe noͤfoit ilice Tntgn doſß. CIn glo. in neꝛbo quartã ꝑtem in fi. colli iuris ciuilis in. l. ꝙᷓ. C. ad.l.fat. tene hanc opi.
ſhoſcvno EFporis nitei mit eer glo. ꝙ quarta que debetur iure inſtitutiõis teꝛtiam reſpectu rogationis facte ſub ↄditiõe. nõ
gon nel d ſa ſn ſon nll nz heditas é exhauſta legatis ẽ magis pꝛiuilegia aũt qñ fit ad cetꝛum diem: quia ex quo dies reſti
pen ariſteſſefe ☛ ta P. quarta trebellianicai? quarta trebellianica ẽ tutionis fiende eſt ceꝛta peꝛinde eſt ac ſi pure fuiſ
nr biriſi Geccſt 6 .betnin “ ſe⸗ mubis bꝛiuilegiata q;ᷓ legitima: que debetur filio ſet facta: ſed alia glo. in. l. papinianus. . meminiſ
iure Gireo. Stemn⸗ hepn Ptnce, ham ut uides ex glo.i qᷓrta que debet᷑ iure inſtõis ſe. ff. de inoffi. teſta. ſequitur hanc teꝛtiam opi. ad
ſ t byq ſen⸗ o pate Pare ni oputant niſi ea q̃ obueniũt heꝛedi iure inſtõis. litteꝛam ⁊ id ibi bar.⁊ bal.in.l.fillum quem habẽ
nſi Anclor, nio⸗ oseui naut legara uk alio ni. ꝓueniẽtia:ſed in qrta tꝛe tem pꝛealle.⁊ doct. mode:nioꝛes hic:⁊ ſic pluries
i in wolin Nucnei Oputant᷑ nõ ſolũ ea ꝗᷓ ꝑtinẽt inꝛe inſtõis fuit conſultuʒ peꝛ barto.æ bal. ⁊ plures alios mo
bo. lige⸗ 1s.

oĩa q ꝓpueneꝛũt ex teſtamento puta inre

deꝛnioꝛes: ⁊ ſatis poteſt hodie teneꝛi hec opinio

q 4°

. e D , . 1 2è
Xerrr er ſa arret perne te er „ ſ S S
Nes . Ge d. ee 5 SS.o adte n Fa e ſeer eſ
e ALHSC*⅓ Deie n5 aſmt: .

==WTbas r2= C .
S Tr6 i. Oa : 4 ⸗

¶ De teſlamentis

d.c ij. ʒ. e.ti.li.vi.⁊ alias fuit pſultũ q nõ. Zꝛinm
ſentit bal.qꝛ non ↄꝑer mulieꝛ tanqꝙ; ꝓcuratrix ſed
intentat actiones nomine pꝛopꝛio de quo peꝛ euʒ
in.l.id quod paupeꝛibus ⁊ im l.ſi quis ad dcclinã
dam C. de epi. ⁊ cle. ota ſecundo ꝙ legata
ad pias cauſas diſtribuũtur ꝑ eum quem teſtatoꝛ
deputauit ſed in reſtitutõne male ablatoꝛum ẽ du
bium. naʒ quidã uolũt ꝙ ĩdiffeꝛẽteꝛ teneatur eps
illa diſtribueꝛe: de quo in. c. cum ſit infra de iude.

nt ſic iura cinilia q̊ nident᷑ diſcoꝛdare a diſpõne
buiꝰ.c.=.c.rainaldus ĩ aliqꝰ ſubſtẽtẽt᷑: ⁊ ꝛ2 diueꝛ
ſitatis inteꝛ unũ caſum ⁊ ꝛeliquũ ẽ qꝛ ĩ ꝛeſtituriõe
pure fiẽda ⁊ de pñti ↄcurrũt eodẽ ipꝛe due dedu
ctiões quas iuris ciuilis ꝛegla oĩo fieri ꝓhibʒ ut ĩ
.l. in 2e. F. ꝙ Vulgo. ff. ad. l. fak. 2 i. l. iubemꝰ. E.
ad trebel:⁊ in.d.l.filiũ quẽ hñtẽ cũ ſi. ſed in alio
caſu qñ ꝛeſtirutõ uenit fiẽda ſub oↄdirõe uł ad ceꝛ
tum diẽ iſte deductões fiũt diueꝛſo tpᷣꝛe ⁊ ut dixi

ſtandũ ẽ buic opinioni ur in aliquo ſaluetur ꝛegu 7 qð dixi in. c. ſi heides ſupꝛa eo.
la iuris ciuilis. nã illa ꝛegula circũſpecta 2 conſið ritu. ¶ Mora ibi alijs uſibus ꝙ executoꝛes non

„ — —
rata diſpõe canonica maxime. c. rainaldus.].eo. poſſunt ↄmutare uſum deſtinatum peꝛ teſtatoꝛeʒ.

ꝑſone cẽſenda ẽ illa ꝑſona iure duoꝝ ſiẽ ſuſtinet lum excipiunt pꝛincipis auctoꝛiatem ur dicta de.
nices duoꝝ ut in·l.ſi cõſul.ff. de adop ⁊ in.c.cuʒ quia contingit ⁊ facit.l.legatum ff.de uſufru.leg.
oliʒ ⁊ ibi dixi de ꝛe iudi.ſed in cõſulẽdo non eſſet cum ibi nõ. ⁊ uide quod dixi in. c. nos ſupꝛa. eo.
ꝛecedendũ ab illa opi. vnũ tñ nõbis ꝙ quãta tꝛe AVlteꝛius nõ. ꝙ uoluntas defuncti omnino eſt ad
bel. nõ detrabit᷑ ꝑ heꝛedẽ iſtitutũ in ꝛe ceꝛ a:ſed ꝑ implenda niſi ſit irrõnabilis ? ꝓpteꝛ irrõnabilita
heꝛedẽ uniueꝛſaleʒ ira ↄſuluit bal ꝑ.l.i.ad.l.fał.⁊ cẽ nõ ualet inteꝛdictio teſtatoꝛis ut eps nõ pediat
intellige heꝛedem uniueꝛſalem nõ ſolũ illũ qui ĩſo ſe õ executoꝛes. nã quẽadmodũ ippe teſtatoꝛ male
lidum ẽ inſtitutus heꝛes ſed ẽt qui in cena quota agendo nõ põt ſe ſubtraber a foꝛo epi ita nõ põt

ðõ

idem dicendũ eſſet in utroqʒ cãn nã foꝛtiꝰ gꝛaua nunquid autem cum conſenſu epiſcopi poſſunt cõ
tur filiꝰ qñn iĩcõtinẽri bʒ ꝛeſtitueꝛe heꝛeditatem qᷓ; mutare in melioꝛem uſum: pulchꝛa eſt queſtio: de
qn ſub ↄditiõe uł ad ceuũ diẽ cũ h̊ ultimo cãu ꝑ quo uide peꝛ Jo. de ligna. in cle. quia ↄtingit de
cipiat ĩteriʒ fructꝰquos nõ ↄputat in q̃rta ut i. d. religioſiſ.do.⁊ placet mihi opinio ꝙ non:ex quo
.l. iubemꝰ. Itẽ ubi duo diueꝛſa iura accedũt eidẽ poteſt deputari ad uſum deſtinatum. nem iura ſo

bẽditatis:ſiẽ nidemꝰ in falcidia qᷓ derrabi põt peꝛ ſubrrabe ſuos executoꝛes ĩ offõ male agetes. Sʒ
bẽdeʒ ĩſtitutũ in dimidia nt ꝓbat in. c. rainaldus circa pᷣdẽa queꝛo quid ſi teſtatoꝛ mãdauit ut eps
in fi. J. e. Itẽ nõbis hãc glo.circa mediũ in eo ꝙ non ipediret ſe de executione diceꝛes in h Vi tex.
diẽ ꝙ filiꝰ iſtitutꝰ a petre cepit ẽt legitimã ſuã iur ꝓ qdeciſione qõnis: ſʒ ceꝛte ſi ponderabis tex. non
V. =? Prruy hesess n ded Paſ hos e inſtitutiõis ? nõ ut debitũ. nã facit h ad qõnẽ nũ decidit qõnem ꝓpoſitã. ſolũ eĩʒ ꝓbat ꝙp epus hot
pdind Mamte ſib. eht me qᷣd filius iſtitutꝰ heꝛes a pꝛe poſſit ꝛepudiare heꝛe ↄpelleꝛe executores nõ obſtante ꝓhibi ide teſtaio
diratẽ pateꝛnã ꝛetẽta ſibi legitima ⁊ di cẽcdũ ꝙ nõ ꝛis. nõ aũt diẽ ꝙ poſſit realit̃ excqͥ aſſumdo offñ
qꝛ cũ i legitia fuerit ẽt iſtitutus non põt ꝓ ꝑte re executoꝛis ↄ uolũtatem teſtatoꝛis. ⁊ ĩ h putarẽ ꝙ
pudiatr᷑ ⁊ pte acceptare ⁊ hãc opi. nõnt᷑ tʒ bar. aut teſtaroꝛ ꝓuidit ſibi ðᷣ alio executoꝛe in can ne
in.l.geꝛit.ff.de acqui. heꝛe.⁊ bal.i.l.unica .CLC. qn gligẽtie pꝛimi ⁊ nõ ſuccedit eps in execuniõe ar iĩ
ñ petẽ. ꝑtes ⁊ eadẽ ꝛõe idẽ dicẽdũ ẽ in pr̃e dece 1. nulli. 2 i. I. ſi ́s ad declinãdaʒ. C. de epi.? de.
dẽte ab ĩteſtato:qꝛ nõ põt ꝓ ꝑte agnoſce? hr̃dita aut teſtatoꝛ ſolũ ꝓhibuit epʒʒ ne debẽt excq nep
tẽ pr̃nã ⁊ ꝓ ꝑte abſtinẽ ar.ĩ.l.i.G ſi ex fundo.ff.ð nidit ſibi de alio executoꝛe: ⁊? tũc puto ꝙ ſaltem i
N Cecztinm= A Bere ſlis i es Fli⸗ Ihuu berꝛc. inſti. ? h nõ. ¶ Mltimo nõ bhãc glo. in eo ꝙ relictis ad pias cãs eps ſuccedit nõ ob. phibitoe
er Al⸗ Penut ass Prc; diẽ ꝙ lʒ legitĩa ſit debita filio ñ tñ adeo eſt debi teſtatoꝛis ad h bonus tex. in auc.de fe e
ta ut cõpetat filio actio S patrẽ ⁊ intellige glo.in gquis aũt ꝓ redẽptiõe cũ duobus ſequẽ.¶ Altio
nita patris:qꝛ ita loquit᷑ nã filius nõ põt in uita Na. qritur de quotidiana qõe teſtaroꝛ mãdauit centu
patris peter̃ legitimã qnĩmo plus dixit bal.i aũr. diſtribui ꝓ male ablatis: demũ p' teſtatoꝛis moꝛ ł
ſi qua. C. de ſacꝛoſan.ec. ꝙ patre igꝛediẽte ꝛeligi tẽ male ablata reꝑta nõ aſcendũt ad ttam ſümaʒ
3 onẽ ñ põt filius peteꝛe legirimã a mõaſterio in ui quid fiet de reſiduo an debeat cedeꝛe lucꝛ0 bẽdis
ta ipᷣius ꝙ nideĩ᷑ prima fronte cõtra caſuʒ.c.cum quẽadmod um qn cficit aliud legatum ut in.l. ſi
ſcimus.j.de ꝛegu.ubi hoc uide.abbas. quis ncio.ff. de.l.ij. ? vꝛ pꝛio ꝙ debeat cedeꝛ he
di:qꝛ expꝛeſſio cãe limitat legatum ut in.l.fi ff. de
B a nobi 8 Eps cõpellit fidei aur. 7 ar. lega. Ja. de are.ĩ quodaʒ tractaiu eeen
* cõmiſſarios ſeu exe toꝝ ut refeꝛt ⁊ ſequit᷑ bal.i.d.l.ſi qs ad declinid
cutoꝛes teſtamenti ad exequendas pias diſtinguit ꝙ aut teſtaroꝛ ꝓhibuit i aliũ cnʒ deaz
noluntates defunctoꝝ ẽt ſi teſtatoꝛ B inteꝛdixiſſet qiᷓitatẽ expẽdi ⁊ cedit hẽdi: aut ſimphi diſponit?
οα &σα eY wes A-prte ruſſid cõis qiuiſio.fa ibi cũ igit pe, ꝛcligioſi debet diſtribui inteꝛ paupeꝛes argumen. in diac.
⁊ clerici ſeculareſ ac laici pñ̃t deputari executoꝛeſ l. legatum quaſi uelit ꝙ ſicut legatum in pium uin
12 teſtamentorũ ⁊ in ꝛeligioſis dic ut habetur ĩ. c. ij. conueꝛtitur in alium uſum ſi non poteſt deputat
J. e. ti. li. vj. excipe tn fratres minoꝛes qᷣbꝰ h̊ offi ad uſum deſtinatum ur in. d. auẽ. de cccle.ti. in. .
ciũ ẽ ĩteꝛdictũ ut ĩ cle.exiui de vb.ſig.⁊ dic ut ibi ſi quis in nomine dixi in. c. nos v.e.ita ? iſtud le
nũqd aũt pnt iſti mixti deputari executoꝛes. Jo. gatum ꝛeliciũ ꝓ male ablatis.⁊ hoc puio Viſſimu
an. in. c. oãnes· j.e. dicit ꝙ ſic ⁊ ibi pleniꝰ de ᷣ qꝛ ex qꝰ teſtatoꝛ expᷣſſit ceꝛtã quãtitatẽ ciedenduz
an aut feia poſſit eſſe executrix uide ꝑ Jo. an. in c illam debeꝛi lʒ non appareant debentes recipe·

urugrrti i 1n junt
iaſi itaanni hun
nmmni arg ant n hetdo ſcd
hiiſto ,lans bonishinis wag
mncn niber riinlin d indons
nj fütkuci oMonntſi i Krn
udsaiddig d deden Keftan
Onewriet anone medieud d pi⸗
Uedelianicn ereNri Dadet otnd
maniibusdenepedo ennaz ine n
in toti xyi ala vero vi. enit ief
truis er eſi yons er ſts n ly
ten anancker ſcoo merao
fut intiuns bis odinidn nr m
rtione lonn afl toſ'g funmr inc
aligdinſtatninntne innnor
uia nonunt wolini eſnons ne
n mneneemun ſuinmz
“ lcgatn aicller guidis oeſ
niz rone flicte nberetlng n
tis. iliſpatruiſ uscan
ii batruiſtalldurbertitnen

mmr uanvoruungligtms An
mm dt, wrniimih
dan nen e wolütgre eſtaio s.
lffecn Ntund uu
au habebunt

icee ſcſin , hannluh nung

quo umcepe o delga. n becnig ginggtte
neigoſſco t giunndinog wnen
poreſtdpnnm ad nſin definnm nn ne
lum ereppiunt Dimneipiognctoltanen ndſence,

uu conngt eher llanun f celiflg

eum bi not nile og n in c. os in.
Alenus nö nolunmns efinai omnno t ad
inpenda niſ ſir ironzbiis e Ppreinbiitn
li no nale interdino teſtons ur ps ho peglar
ſe ccemous. ni quead nodi ſe teſnor nnle
Gendo nd dor ſe orneher nfo eß in no pot
mpwtda imdenencusidfo nml agers. Oj
Gr dRa hed idſ Mnornidauturchs
non hedtaſe eekendie Rteten dre.
Cecſion adis cenr ſdnigtinad
Geodi ddnen ppoſid ſeddd uſr
eler ertanores doſtene Podſrhd
. 3ait ieg dolit teli nq iſtiſhif
nzi , imnons. 1ibni
Golütarem teſtnons. 11bhn
ri i ſbiatio erecnoreincinne
mt z ſccedit epo in erecnſdennl
ie puimi? no ſtalt eß in
Ml ppnlhelnutg Ccene

Piit e5r ne cber exidiin
m uſuwrſoi hb ſen

ati Ze glo eecvtoe: ? c hino n
ctlpie lo ui ceit no o. tii

eicus d dis sce i eeceti niſ

eiuwis A bponnsern leni n

ani (i
cnis ein n uuni
riun be gonl Feſanſ⸗
dintti pe nd nti kn ii⸗

uis io e celimim lhnn onart

, 6
drqnemi lrrin cid, i⸗
z unf rſani biid ein
or ve en eſmio ltene⸗
lünguit gal irbicl Inſche iger.
„ . ,5 . ice —Z ni

—
—
—
= =
S. . — S=S- —
— =. – ES = —
E = = S=.
S = =- & E
= =
= =
= =
=eS
=. =
=-
SE
☛
—

neuchaeſtqueſio⸗e.

fa auditoꝛis pnũtiatio. ʒꝰ ſnie ↄfirmatio. fa ibi di

¶ De teſlamentis

Jdẽ ẽ obſceruãdũ ĩ ꝓmiſſiõe ſeu cautõe quã ho truus hẽbit. xxxii. erx cã reſtitutionis ?
ĩ ꝓmiſſiõe ſeu .xxxii. unum ex.l.
die pꝛeſtãt nſurarij mãifeſti.nã ſolẽt ⁊z debẽt ꝓmit cen

. falcidia ⁊ ſic trigitatria auũculi vo habuerunt pri
— „ „ . 4. — — — „. — — „— 1 pri
tere quãtitatẽ reſtituere viſilłꝛ extiõrã. un ſi nõ ap us.xi.? nũc.viij.⁊ ſic.xix.filij patrui hüerunt pri

rẽt debẽtes recipere totã quatitatẽ dẽt ꝛeſiduũ di us.iiij.æ nũc.viij.⁊ ſic.xij.ſʒ ä.xij.=.xix. oↄſtituũr
ſtribui iter paupes ut le. et nõ. l. c. ;ꝙqᷓ de uſu. li. xxxi.c.xxxi.æ xxxiij. ↄſtituunt.lxiiij. in qbus cõſi
vi. ¶ In gl. i. ibi qᷓ ad hũc caſũ reſtrigit põdera ſtit tota hereditas ꝛainaldi ↄputatis bonis prnis
er nõ. gl.qᷓ apte ſentit epm nõ poſſe ſe iĩpedire de 2⁊ ſic hbis intellectum diuidendi Hõ p ex pnꝰ
relictis ad nõ pias cãs. et ꝓ hac opi. facit ille tex. iuncto.v. dilectus ꝙ pr iſtituendo filium her̃dem

q ſolum facit nnetiore de pijs uo euſfridus: ſ gl. põt eũ grauare de reſtituendo ad certũ diem uel
tenet Zrüũ in.c.ſi hrdes.ẽ.e.idẽ Moſtiẽ.et Inn. ſub ↄditione oĩa bona pẽna in hiſ aũt que debent

et ad Rneler riler toſi omnis uolũtas te filio ex legitima ſibi debita uel ex trebellianica nõ
ſtatoris dẽ pia tu uide qð latius dixi i.d. c.ſi heꝛe põt eũ grauare ſup reſtõe põt ergo filius diſponẽ

des. abb. de ꝑte ſua ꝓut uult nõ obſtãte uolũtare prna Ex

Aynaldus. fume H re qbus infero ꝙ legitima debita filio iure nãe non N znn Adn Kho ſamelat zis
. tuere hẽditateʒ

sõs . ſuccedit omnino in cã alimerorum:qꝛ cũ alimen =”
gerrabit teꝛtia iure ne er quartã trebelli ta deficiant per moꝛtẽ filij ſeqret᷑ ꝙ pẽ poſſer de
anicã in quibus põt legata relinquẽ: heredes iſti illa legitima diſponere poſt mortẽ filij cuius Saũ
tere ? penã ĩponere hoc dicit uſqʒ ad fi. MDrici

denã ipe gicit . hic ꝓbatur ⁊ hoc facit ad ca que dixi in. c. Ray
paliter diuidit᷑ i rres ꝑtcs.i pria facti narrario in nucius g e. * ifertur ꝙ licet pater poſſit teſtari „

filio ĩpubeꝛ ut in. cſi pr̃.e.ti.li.vi.pro filio vero
pubeꝛe teſtari non poteſt nec de ſuis ꝛcbus aliter
diſponeꝛe ¶ ; nõ ꝙ duo ex tribus arbitris non S ſaudo A= ’kiwe
poſſunt ferre lauduʒ.ʒꝰ mortuo.niſi abnte h̊ habe
atur ex forma ↄpromiſſi. Inn. tm h̊ ſingłꝛ limttat
niſi abns dixiſſet iu ſicium ſuũ æ audiniſſet alios
nã tunc duo ẽt ʒꝰ abñte poſſũt ferre ſniam qꝛ ceſ
ſat ratio legis Item ſi nnus.ðff. de arbi. qm ex q*
nõ potuit duos trabere ad ſniaʒ ſuã fruſtra deſidᷣ
ratur eius pnia ſed hoc dictum Inn. repꝛobat “
1r. in. l. duo ex tribus. ff. de re. iudi.moueĩ qꝛ
nõ ſolum ſubeſt cã p̃dicia ĩmo ẽt defectu ptãtis:
qꝛ duo ſine tertio nõ hñt ptãtem ꝓnũciãdi:æ hoc
mihi plʒ ⁊z nide ꝙ hodie hẽtur in. c.i.de arbi li.
Vi. 6 3 quis poteſt legare ꝑtẽ ſuã q̈ bʒ
in aliqua re.lʒ nõ expᷣmat ꝙ ius uel quale heat ĩ
illa ꝛe pro hoc facit:qꝛ legando qͥs ſimptr rẽ ſuaz;
ur̃ ſolũ legare ius qð hʒ in ca re.ut in.l.ſi domus
.ff. de lega.i. 5 to ibi legauit ꝙ uerbũ le
go adiectũ uniuerſitan bonoꝝ iducit hẽdis iſtõez
⁊ ſic ſi dico lego ribi oia bona mea nideor uelle te
iſtituere hr̃dem meũ:ꝙ optie ꝓbatur h̊ pᷣſupponẽ
do ꝙ iſta fuerũt vᷣba teſtatoris de quo ꝑ bal.i.l.

lectus. tertia ibi nos. pᷣma ⁊ p̃a pnt · ſubdiuidi in
plures ptes qᷓ ſatis patẽt ĩ tex Et ꝓ intellectu lĩe
ari ð mõ diuidẽdi hãc hereditatẽ Rainaldi:ſʒ p
mittendũ: ꝓut gl.ſentit in verbo reſiduo:ꝙ hec
hẽditas ↄputatis bonis prnis ꝗᷓ ſubiacebãt ꝛeſti
mutioni nalebat.lxiiij. æ ſuꝑ qͥbꝰdã bonis ualenibꝰ
xxvij.fuit factũ ↄpromiſſũ ini Raynaldũ et pa
truos et in his.xxxij. habebat Raynaldus occaſi
one tertie ⁊ quarte medietatẽ.nã prio detrahẽdo
trebellianicaz ex. xxxij. habet octo ⁊ ex.xx iij. re
manetibus detrabẽdo tertiaʒ iure nãe. ſ octo bʒ
in totũ.xvi.alla vero.xvi.veniũt reſtituenda pa
truis ex teſtõ peponis ex iſtis. xvi legauir medie
tatem auuncul:et ſic octo. tenet ergo patruꝰ qui
fuit inſtitutus hẽs ꝓ dimidia dare qᷓtuor auũcuł
ratione legati:et filij ipſiꝰ qᷓ fuerunt inſtiruti pro
alia dinidia tenẽtur dare alia quaruor: patruꝰ qr
quia non paruit uolũtati teſtaroris tenet reſtitue
42K re rallone pene qua uor ſibi relicta. Item alia qᷓ
tuor legata auũcuł: ex quibus poteſt detrabere
unũ rone falcidie: qꝛ heꝛeditas cꝛat exhauſta lega
tis.flli patrui ſi adibunt beꝛeditatem tenentur ſol

ueie quattuoꝛ quuncuł legatarijs. Alia ueꝛo quar iteꝛ os. C. fqił. herc. z. de hoc aliquid dicam cuʒ
tuoꝛ rerinebũt ſibi cũ fucꝛint inſtiuti be edes nec gl. 6 q̃nto ꝙ teſtator põt id qdᷣ adimit uni
repiunur ueniſſe ↄ uolũtatẽ teſrato: .is: hẽhüt gꝰ occaſione pene alteri legare ſicut hoc legauit auũ
auũculi. viij. ex legato ppꝛio: 2 q̃tuoꝛ occaſione culus qᷓcq̃d abſtulit ab hr̃dibus ¶Mom ſeno p
pen: 2 ſic. xij. dempto uno ratione falcidie:⁊ ſic in ubi libellus continer plures articulos ſentẽtia pot
effectu habebunt.xi parruus haber unuʒ occaſiõe eſſe pro ꝑte ↄdemnatoria ? pro ꝑte abſolutoria
alcidie: ? ſic ſunt. xij. iuij. habebunt patrui filij: et Item nõ. ꝙ hoc caſu põt quis approbare ſenen
le.xvi.æ alia. xvi. ſunt reſtituenda patruis ex te tiam reſpectu articuli facienns pro ſe ⁊ reſpeciu
nan. onie. 7 ſic habes diuiſam medietatẽ alterius faciẽtis contra appellare:⁊ ſic nota bonã
totius. eniamus ad alia. xxxij. in quibus ha praticam appeliandi ut quis approbet ſententiam Prmar aſp.-llan
bebit rainaldus·xvi. occaſiõe teꝛtie 2 quarte. reli quatenus facit pro ſe:et quatenus coura ſe ab ea
qua ueꝛo. xvi. neniunt reſtituenda patruis ex cau appellet.nam tot uidentur ſentetie:quot ſunt arti
ſa ficeicõmiſſi. illa ueꝛo. xvi. que ꝑrinebant Ray culi.l.ẽt.ff. de minor. ¶ Mõ.ſeprimo ĩ ᷣbo dilec
haldo fueꝛunt relicta patruo ⁊ filijs: ⁊ ſic patruꝰ tus:ibi in rebus predictis ꝙ filius habet in ſin
lio oes filij alia octo: patru⸗ qꝛ uenit Otra gulis bonis paternis ius legiptime ſue: ſic facit
tu Kliſo⸗ teſtatoꝛis teneĩ reſtitueꝛe ſua octo auũ in argu. ꝙ legitima filij poſſit detrahi de rebus
ern vo patrui habebũt alia octo: quia non ne ſingulis paternis:et idem probari uidetur in tre
nt Z uolütatẽ teſtatoris. 2 ſic ↄiungendo pa bellianica:qð an indiſtincte ſit ueruʒ dicaʒ.j.ſuꝑ

—
nomma egaterf

Qac & AReX& Aure Derat-
e,

V = Ar
„92 — »rH N

frrtis — vwe= — ai, Ate 9

–

ð 71 d

—

glo in neibo poꝛtiões ¶ Iẽ nõ. ibi non obſtãte
ꝙ arbitriũ uł laudũ nõ pot ipedi alienatiouẽ ꝛei
quẽadmodũ nec pactũ partiũ de quo uide quod
nota. plene ꝑ bar.ĩ.l. ſi qs ita ꝓmiſit in. .ea. l. ff.
de vᷣbo.ob. ibi bonꝰ tex. ⁊æ uidet̃ ꝓbare bec lit
tera a ↄrio ſenſu ꝙ ꝓbibitus alienaꝛe ꝛem niſi in
certas ꝑſonas nõ põt ĩpune illza alienare etiam in
ult ma nolũtate. colligi᷑ hoc nõbile: qꝛ bic ponde
rat᷑ ꝙ laudũ arbitroꝝ non poruit impedire alie
nationẽ g a ↄrio ubi nalẽt diſpõ ꝓhibitionis fu
iſſet extẽſa bec ꝓhibitio ẽt ad ultimã uolütateʒ ð
quo nide latius ⁊ pulchriꝰ ꝑ baꝛ. in. d. F. ea. lege.
tem nõ. ꝙ licet legatarius poſſit ageꝛe ꝓ le
gato ↄſeqndo ) heꝛedẽ q̃ adiuit heꝛeditatẽ 9 eũ
tñ qui nõ adiuit agẽ nõ põt. Et ex hoc ⁊ ex tex.
infeꝛt ꝙ ſi duo ſint iſtituti hẽdes quoꝝ uuꝰ adiuit
alt non: legatariꝰ põt pereꝛc legata ab eo qui adi
nit ꝓ ꝑte eũ otingẽte ⁊ nõ tenet̃ expectare ut oẽs
adeãt. ¶ Itẽ nõ. ꝙ index appellatõs nõ tenetur
ſimpłr ꝓnũtiare male iudicatũ ⁊ beñ appellatũ ul
eõ:ſʒ põt ẽt ↄdemnare ſi iudex a quo omiſit debi
tã ↄdemnationẽ ⁊ gnaliteꝛ dic ꝙ cũ ſuccedit ĩ lo
cũ pᷣmi iudicis põt ⁊ debʒ oĩa facer qᷓ pᷣmus iuðx
poreꝛat ⁊ debebat:⁊ nide de h̊ qð latius dixi. S.e⸗
c. rainutius 2 i. c. enñ Joãnes de fide inſtrumen.
Are nõ ꝙ pena adiecta a teſtatoꝛe nõ ↄcernit
niſi bona qᷓ obneniũt ex teſtõ ipius vũ nõ extẽdi
tur ad bona q̃ ſubiacẽt ꝛeſtiturõi ex teſtõ alterius.
5. ꝙ inſtitutio facta de parre ⁊ filijs n Vè fa
cta ut ſuccedãt oꝛdine ſucceſſiuo:ſʒ admittuni eqᷓ
li: ? pꝛ ↄſequit᷑ medietatẽ filij vo oẽs ſił ↄſequũ
tur aliã medietatẽ. nõ iĩtelligas eo ꝛeſpectu: qꝛ filij
ſed qꝛ ↄiũcti ſub uomie collectiuo iõ hñtur loco
nnius de quo nide qð legit᷑ ⁊ nõ.in.l.fi.C. de im
pube.⁊ alijs ſubſti.⁊ ob hᷣ ĩ tex. põderaĩ ꝙ patru
us poſſidebat iſta bona ꝓ medietate. 5iv
bo ſaluo ꝙ cũ heẽditas ẽ exhauſta ſeu extenuata
ꝑꝑ legata põt heꝛes detrahes falcidiã ⁊ ſic quaꝛtã
ptẽ ẽt ſi hrditas ſit exhauſta occaſiõe pene iflicte
ꝑ teſtatoꝛẽ ⁊ ĩ h ẽ iſte tex.ſatis nõbil aliqᷓ tñ S: ſʒ
tex.multũ facit ꝓ primo dicto ut.. dicet latus.
Re nõ. ꝙ hrs nõ ↄficiẽs ĩuẽtariũ nou põt ð
trabeꝛe falcidiã: 6 qꝛ nõ pᷣſumit᷑ ꝙ bẽditas ſit ex
hauſta legatis:ſʒ ꝙ potiꝰ hẽs uſurpauerii bona ⁊
orit᷑ pᷣſũptõ q noluit faceꝛe ĩiuẽtariũ:de quo uide
qð nõ.bar. in.l.ĩ ꝛõe. ꝗ. ꝙ nulgo. ff ad l.fal.? ꝙ
legi. ⁊ nõ.in aũt.de heꝛe.⁊ falci.⁊ ðꝛ inuentarium
ſcriptura ↄrinẽs oĩa iuenta ſeu ꝛeꝑta in primonio
defũcti et alio nocabulo dẽ ꝛepeꝛtoꝛiũ ut.l.tutoꝛ
C veaai ð admi.tuto re nõ. ex h et ex
Ex. ꝙ iura canonica appꝛobãt ↄfectionẽ iuẽtarij
gquo ad excludẽdũ hẽdẽ a bñficio falcidie. nũquid
ãt appꝛobẽt ad hoc ut bẽs teneatur creditoribus
bẽditarijs ultra uires hẽditarias ſicut diſpoſitum
eſt de iure ciuili ut in. d. auẽ. de beredi. 2. fal.
dic ꝙ ſic quo ad foꝛũ ↄtentioſũ:quia ius cinile ẽ
fundatum ſuꝑ pſumprõe nec repeꝛit᷑ Sꝛiuʒ de iure
canonico imo hec mã uidetur appꝛobata hic: ſed
quo ad foꝛũ penitẽtiale nõ tenet᷑ ultra nires hẽdi
tarias ut nõ. Jo. an. in. c. ij. de uſux. li.Vi.⁊ plenlꝰ

oipa ole= prid , hSm TPwias, Sin vd ðð

— —

De teſtamentis

— —
242124 „₰ρ☚.

fre. pſilio.xxi. ex b colligo ꝙ nõ ſemꝑ ius cimile
ẽ obfuandũ ĩ foꝛo penitẽtiali.? ẽ rõ ĩ cqu nr̃o:qꝛ
ius ciuile in h fũdat᷑ ſuꝑ pᷣſumptiõe ⁊ nõ ſuꝑ vita
re ſʒ ĩ foꝛo penitẽtiali artẽdimꝰ ueꝛitatẽ ⁊ de oibꝰ
cꝛedit̃ ↄfitenti cũ ſolũ agit ge piudicio aĩe ſueut ĩ
c.ſignificaſti ð homici. ex qꝗ g i pcitẽtia diẽ beſ
ꝙꝙ nil uſurpauit ceſſat pᷣſũptio iuris ciuit q füdai
ſuꝑ uſurpatiõe.nã Vitate maifeſta cedit opi. Vitati
ur ĩ. c· Vitate. viij. di. ? ex bis babes unã nõbilem
regulã ꝙ ubicũqʒ ius hũanum ẽ fũdatũ ſuꝑ pſũp
tiõe nõ ẽ ohfuandũ i foꝛo aiĩe:ſi ueritas ẽ ) pſũp
tionẽ ꝓ h.c.tue.j.de ſpõ.⁊.c.lr̃as ĩ fi. S. de reſti.
ſpo. ⁊ in.c.a nobis.ij.de ſen. excõ.uide bal.in.l.i.
C. de ſacꝛoſan.ec.? ꝙ nõ.cal.S ĩ ꝓhemio bu ⸗
pilatiõis ubi latiꝰ hanc mãʒ atiingit¶ Yrẽ nõ. ꝙ
ab heꝛede extoꝛqueat᷑ rõne pene imũcte in teſto
rotũ pꝛioniũ heꝛeditatis nõ tn deſinit eſſe hẽs vñ
rerinet ius æ nom heꝛedis imo ꝙ plus ẽ detrahit
falcidiã tanq; heꝛes fᷣm unã opi. de qua inffa. b
clare colligit hic. nam rainaldus uoluit ꝙ ſi heꝛe
des ſui uenirẽt p legatũ factuʒ auũcuł ꝑdeꝛet oĩa
bona ⁊ patruꝰ rõe ↄuentiõis fuit bic odẽénatꝰ ad
reſtitutionẽ oĩuʒ bonoꝝ ⁊ nihilominꝰ remãſit beſ
adeo ꝙ ꝛemãſit ſibi pnficium legis falcidie 2 facit
in ſili rex nõ. in lex facto. S. ultio.ff. de uul. pu
pi. ubi dr̃ ꝙ ſi hẽditas aufeꝛat᷑ alicui tanqꝙꝙ idigno
nihilominꝰ remanet ĩ eo ius ⁊ nomẽ hẽdis:⁊ põt
eſſe ꝛ5 qꝛ ex quo quis fuit ſel hẽs ñ pot fẽo bois
deſineꝛe eſſe bẽs ꝓ hꝰ bonꝰ tex.i ar in.l.⁊ ſi ſine
F. ſʒ qdð papinianus.ff. de minoꝛ. ltimo nõ.
ibi Z uolũtatẽ teſtatoꝛis ⁊c̃. ꝙ falcidia derrabitur
ẽt hodie ↄ tacitã nolũtatẽ teſtatoꝛis ⁊ ſit auẽ. ſed
