— e . Pie — cultas reuocãdi nõ trãſit ad ipſiꝰheredẽ ita? ꝑſo eoqj cin.z ſin icyzzzte,
an. mihi placet diſtinctio Bar in. l. titia. S. xatõ 1 d ., S er a gi 3 isbe: edé . ſbſiröhimnlis
3 de le.ij. ubi ſic diſtinguitiq; qnqʒ 4 nale ex ꝑte donatarij:qꝛ nõ poõt agi ipi beꝛedeé ge donn. ani gd an lcn
“ oatione Rancae vßnilic ene⸗ uertiz e 2 2 hoc ultimũ nõ colligit ex tex. ſʒ hr ĩ.l.fl. C. d ꝛe hpoſſet ollg ri glilien
naa norennegti H ade n untate Sarorte uo. do. m ille tex. ſolũ uẽ ꝓbaꝛe ĩ heꝛedẽ dõatoꝛis Ula ncitani ſel nan cnitun
eſt facta in ꝑſonã liberti nel extranei ? reuocatur dit utꝝ ipſe donatoꝛ poſſit agẽ ↄ beredẽ dõatãii. une ce cibo if an
t totũ ipo iure quaſi do . ite iĩtellexit ge Deiear gotunit geni ntne
et totu ipo iure ꝗ natoꝛ hoc tacite itellex 5ʒ Jo. an. ſẽtit hic ꝙ poſſit ſi ignoꝛauit igratiiu nalituine lij Ddst ſntbin
nt. l. ſi unq; cum glo.ſua. C. de reuocã. dona. 3 inẽ ↄmiſſaʒ ĩ nira dõatarij: ut ſi ſciui ũ hüit tẽ ne ͤdem ſbes zg
lo. bi . noce oↄmiſſaʒ ĩ nita dõatarij:ut ſi ſciuit ⁊ ũ hu uocgbif iſtz gong Cib zaßſis
glo. bic alr itellexerit. Aut donatio fuit facta in ꝑ pꝰↄpetẽſ ad agẽdũ:ar.i.c.cũ ĩueti ð elec. ⁊ i.c.fi. lcbaro⸗ nno Neent i,
ſonam unius ex liberis:?⁊ tunc non reuocatur in de dila. æ ibi ſatis placʒ: ar. bꝰ ſie qᷓ põdeat qn kenn Eiriingilp
ralon ꝓpreꝛ natiuitatem filioꝝ: ſed uſqʒ ad debi donatõ racuit ſʒ n ꝛ tacuiſſe ſi ignoꝛauit tũ huit Ei nei fiſniſie
rũ bonoꝝ ſubſidiũ.i. uſqʒ ad legitimaʒ ꝗᷓ debetur ipᷣs ↄpetẽs ad agẽdũ.⁊ ꝑ hãc ꝛeʒ vVr idẽ dicẽdũ lei ominii ann o ncens
filijs iure nãe: et ita intelligatur.l.ſi rotasC. de ĩ j Pzde doatorig E r ſe ſili Brrilan ne iicn
offi. don Hi iĩ bẽde dõatoris ut poſſit agẽ õ dõatariũ ſiẽ i liiB lang lrn f e,
offi. dona. 2« ex h ĩfero ꝙ donatio facta monaſte diẽ gl. nõ i.l. fdeicõmiſſũ. E. de fideiꝰ. ꝙ ſi lega deſ. N anieele tn
rio nõ ꝛeuoeat᷑ ĩ totũ de ſtricto i ini Gl::l⸗. u. C. de fideiꝰ. ꝙ ede⸗ ns h ge . 0 lling i
e ſtricto iure ꝓpteꝛ natiui tariꝰiiuriã ĩtulit teſt ſi 4 nit ĩ ui org f,,. Duinaf
até filiox: q ſeriux bé 1. iiuriã ĩtulit teſtatori ſi teſtaroꝛ ignora iten Vilitiein W
1 1: g rein Fiis hẽtur loco filij ¶ Item ta poterit ex hoc agẽ heꝛes.⁊ facit qð nõ. gl.l.l. et ciegle ain os y
2 donatio ẽ facta iᷣ 5 gie ꝗᷓ nõ dʒ eẽ minꝰ , S ltf 3 leſene z „ Aöler
9 n fauoreʒz aie ꝗᷓ nõ dqʒ eè min ſoꝛorẽ. C. de his qoꝰ ut idignis:⁊ ex illis glo. Vr i n on e en intch
euli i ſe chit
j

—

wſrr lla IZban, g in„ = D Fosecet .:aſr Somaece 91,,2 ALAag rD,„

S . L— Dr

Havan Jan wa,— Ar Zr Nunanw

—
z, *Srerr . Jg

b
¶ He peculio cleꝛi.
aiſnmiwte n
lige ida aſ Nnt. inkeꝛendũ ꝙ ſi donatari⸗ carnal: cognouit nxoꝛẽ nẽ. C. de ſacꝛoſan.eccle · Alia opi. ẽ ꝙ monaſteꝛi
Abe di E Ancſindaunn nrel donatoꝛis in uita ſua ipo ne in uita ꝙ hẽs uin nõ deſtruet᷑ ſʒ repellent̃ ꝑſoue ⁊ alij iſti uent᷑ ⁊
wme 10 bidomt iſ ſet ſuus potit agẽ ad reuocandu e otiar qꝛ nõ dĩ hᷣ opi vꝛ vᷣioꝛ ⁊ equioꝛ ⁊ ſic poniꝰ puniani ꝑſone
nöͤeh ire cliſe⸗ “ de D tacuiſe ex quo ghe a n quo tn poſſet iſtari qꝛ ꝙᷓ ecclia ar.c.romaua ĩ fi. ð ſen. ex.li.vi.⁊æ cũ hac
ſrt le Aiat in reuocatio donatiõis Sch ecutio iniurie qð n0 vr opinione trãſit ibi ſpe.hãc qõeʒ poſſumꝰ adduce?
ur. in. ichas tbaeſiſn mſire ĩ hẽdẽ.l.i.æ qð ibi nõ. ff. delic. pᷣua. pᷣmũ gnñalꝛ ad donariõeʒ factã ecclie: nũquid ob igrati
endn 6 1ſtd m vr viꝰ ar. hꝰ le. ¶ In cagẽ gl. ibi ꝑꝑ fellõiaʒ mudineʒ pᷣlati ⁊ capli ueniat reuocãda:ſʒ ĩ hoc am
nig ant gonat thne et Scd ndn pfis ⁊c. ut diẽ Jo. an. ? bñ: potiꝰ gl. debuiſſz colli plius nõ ĩſiſto qꝛ depẽdet ab alia qõe muliũ ꝓlixa
levoeanr per l ſeen unier iberg eom gẽ ar. ꝑ pꝛiũ.l. ꝙ bẽs dũi n põt age uaſallũ ob nũquid deliciũ. p̃lati ⁊ capli nocet ecclie dicedũ ẽ V A⸗lc zHa. 2 l, r e⸗
mumnſthſänmaäf n nſ Gn delicũ omiſſu 3 defunctüſſiẽ non agit hẽs dona un plene dixi in. c.i.de dolo = ↄtu. ælin dicto.c. di
et Ninch 1 donerio ſertinf toris ob ingratitudinẽ om ſſa tra ðfunc in z in lectus de ſimo. Abbas.
n, nuſtetrr inl ſlin hoc caſu Jo. an. diſtinguit ut. 5. dixi ꝙ ſi dns ſci =
insefnindgen arn alen em nit ? tacuit nõ põt agẽ ei⸗ ſus all⸗ ſecus W De peculio cleꝛicoꝛuʒ ſeica.
— ſcnidtoſcii n enoeadin ad ar. gl. utx poſſit agẽ S filũ: dic ut nõt Mal.
C nnrenumt aldot omi de phibi. feu. alie. c. pialẽ. 4 ultimo ubi diẽ e (Supꝛa ui uiſuʒ ẽ de donatõibꝰ ſʒ qꝛ dubitari po
. n blreignitt don calu quo uaſallus puat ipſo W nn n r. . 6 lie tat nũquid clici pñr donationes facẽ de eoꝝ pecu Z
ne n. Rofanhinnm nauit dominus nõ reuocauerit feudũ ad ſe: bẽs lio meꝛito ſuppoſuit hãe ſeicã: æ ſcias ꝙ peculiu, ¶2u et fer- a
nusficeops ldeſſfirioftcolanri m poterit. ſi ãt ipſo inre no ꝑdit feudũ nõ agitur capit᷑ mitis mõis ⁊ quo ad ꝓpoſitũ dx pꝛimoniuʒ
mj e no oſtlo tic no wocei i uſez ad ecbii otra flliũ ob delictũ pꝛis:æ h̊ caſu ꝓcedit ar.gl. ipoꝝ cleꝛicoꝝ: vñ ſepe capit᷑ peculiũ ꝓ pr̃imonio

iure m p hoc .ij d ij Cce ieff cem
lxx ſuffiunn po inclermn gle ineligegoai,
lecomnone funn flo ů wonoro hbirnn

2 facit.l cõmiſſa.ff. de publi.cũ ibi nõ.⁊.d.c.ij. ᷣ
pꝛeſcrip. li. vi. ¶ Sʒ b̊ qrit nũquid collatoꝛ bñfi
eii poſſit reuocaꝛe collationẽ ob igꝛatitudinẽ com

alicuiꝰ:⁊ dr̃ peculiũ a pecunia ⁊ ẽ nomẽ diminuti
nũ qᷓ ꝑua pecunia ⁊ pecunia dẽ a pecudibꝰ uł pe

coꝛibus:⁊ iõ quicq̃d antiqͥ hẽbãt ↄſiſtebar ĩ pecu

1iqr fut fuen nicſono ma flol, pper rei miſſã in ipſius ꝑſonã ? ut ꝙ ſic: nam collatio bñ dibus ·i. q. iij. i c totũ: æ cꝛedo ꝙ iſtud võbulũ di
ni in quo no inſſto ſ cicici ur no in oe erc. ficij dicit᷑ donatio ut i. c. fi de offi uica. li. vi cnm minutiuũ fuit artributũ cleꝛicis qe ut plimũ ñ ht
Egelbenia ptentis ? in i er ſo. Ce ool ſilibus ergo poterit reuocari ob igraritudinẽ c0 ampla pr̃ionia : qnʒ peculiũ ſumit ſtricti⸗ 7 ꝓpꝛie
l In go. n vbo noce, in ſice nellhů bL0 miſſi 5 collatoꝛẽ Jo. an. coir doc euet Zrium qr̃ pecunia quã hʒ exns ĩ ptate alfius ut filiuſfami L
Gonano tevocai qſiqz ob ingratitdinem dom qm collatio bnficij nõ ẽ pprie donatio: nã tenet lias ul fuus. Et ſcias ꝓ repit i qdruplici ſpe naʒ = ſeu, Penl
d 1ai 90inoneet! k.C.de reno. Cond. ͤ k collatoꝛ ex neceſſitare officij oferre: ſz liberalitas ẽ peculiũ caſtrẽſe qᷓi caſtrẽſe ꝓfecticiũ ⁊ aduẽriciũ j
näueſniggnicl i doncieatore g ſolu oſiſtit ine dãdo iux eee relali 8 ngen⸗ caſtrẽſe ẽ ꝙ filiuſfa. acrit ĩ caſtris.i.in bello ⁊ de
utcclctat onitarwuni n9o uñ nõ notat de tata ingratitudine ſeu uicio iſte q illo põt diſponẽ tanq; prfamilias.qᷓ caſtrẽſe ẽ qð
1 H recipit bnficiũ ſpũale ſiẽ ille qͥ recipir donũ ex me occl ſlins adnocsterins aguen qi nulitane
hied Mer ngnumthin angiprrd ra liberalitate doatoris:æ fac qð nõ HBar. i. l. ab .l.aduocari. C. de aduo. di.iudi.⁊ idẽ ẽ ĩ omni of
euRädmas d Ocred ſeii.ff. de dona.nec. ob.c.fi.de poſtu. ubi clericus ficio publieo ⁊ iſtᷣ iudicat᷑ ut caſtrẽſe peculiũ. ꝓfe
e mmns nſ n tcornit. pnaĩ biſficio aduocãdo ↄᷣ eccliã ĩ qua bʒ bñficiũ cticiũ ẽ qð filio obuenit ex bonis pꝛis ſic dictũ qꝛ
poſe gbrti ohumn⸗ Manzinnmd qꝛ ibi loquit tex.de ĩigratitudie õ eccliã ↄmiſſa et ꝓfici ci᷑ ex bonis pẽnis ⁊ iſtð nõ acq̃rit᷑ filio:Ad
f behndl tin cice e 2 nce d no ) collatorẽ Itẽ ibi puat᷑ bñficio nõ ãt fuocat uẽticiũ ẽ qð aduenit filio aliũde pura ex donatiõe
rmwcn c Cſpoe lſimchn ine Gone collatio. Et nõ bñ pdicta. pꝰ ꝙ iura ſtricte loan uł ex ſucceſſiõe uł ex iĩduſtria ſua uł ꝓſꝑa foꝛtuna
no fot hſo ine uce ſineun tia de donatõe nõ hñt locũ ĩ collatõe bñficioꝛum ⁊ ꝓpꝛietas hꝰ peculij acqrit᷑ filio: uſufructusiacq .
gorck re, alane H nd Sedo colligerẽ ꝙ reuocatio donatõis ob ĩgrati rit pri i nita: æ de his uige ĩ ſpe.i ti. de dona. 5 i. = —
c noci g apereli ine 4 Pendt udinẽ hʒ locũ dũtaxat in donatõe ꝓprie ſũpta z v. qd ſi de peculio ⁊ ſeqntibus: ⁊ ibi hẽs utrũ in NV » * ele lr Pſe T lars spers
gmnitere ouerein n0 in.. limitt iõ poſſet nõ in merito attẽtari ꝙ donatio facta ꝓ dubio filiꝰ pᷣſumaĩ acqſiuiſſe cx bonis penis an ex Ee
iE geinofftona 1 ſores Gotrn bler merita pcedentia nõ reuocet᷑ ꝑꝑ ingratitudi iduſtria:uiðᷣ nõ.gl.iĩ.l.cũ opoꝛteat.C. ð boniſq; li
inei Ninecti⸗ oen qꝛ illa nõ ẽ va donatio ſʒ qdã remũerõ iuxra be. In clico vo adueꝛtẽdũ:nã vnr ſolũ diffeꝛꝛe a
tlige Wei omea i ea q dixi. S ſupꝑ ſeicã: æ ð̊ h̊ ẽ tex.in.l.ſi pꝛ. F. i. ff. laicis ĩ peculio aduẽticio:⁊ ĩtellige de cleꝛicis filijſ
nſt ice riſcad d ere td de dona. quẽ ad ̊ alłat gl. i. l. fi. E. de reuo. dõa: familias: nã ꝑ cleꝛicatũ nõ extmit᷑ a pfate pr̃na in
rres giariſenn N tpoſſet colligi Zriũ pꝑ opi.quorũdã quam in.d. tpᷣalibus Iʒ gl.alið ſenfit ⁊ minꝰ bñ in.c.ĩ decoꝛũ
nale er pie cnn cligkern ſbrn ica recitaui ſed pᷣmũ arbitꝛoꝛ ueriꝰ. ¶ Altio qᷓ de cta. q̃i. ſj Aun. tʒ ibi pꝛimũ ⁊ doc. cõiteꝛ 2
boc ulimn ſolini pban here citi o de nõbili qõe. quidã baro edificauit monaſteꝛi bat ĩ.c.ꝑ ueneꝛabilẽ qui fi.ſt leg. ubi ẽ ſpale ĩ epo
vo.d.ni e ele hiti PYi umn ? dotanit demũ abbas 7 monachi ↄmiſeꝛũt ĩ ⁊ ꝓbar in auẽ. ↄſtitutio qᷓ de dignitatibꝰ libeꝛat a
Pr no 991l9 rpot iea gratitudinẽ Z illũ baronẽ ĩ caſibꝰ H expᷣſſis. nũqᷣd pẽna prate ubi ſolũ fir mẽtio eparu.facit i ar. c.
drvrr ecnn cheſti ne⸗ iti reuocabit iſta donatio.ſpe. ponit qõeʒ. e. ti. Fi. V. ſi anuʒ de iudi. li. vi. ubi. qr ĩ ſpualib fili nõ ẽ
Jon ſmn Znaniili c qd ſi baro· Et refeꝛt duas opiõeſ p ꝙ ſic ⁊ ꝙ ob ſub piate pꝛis ſecus g i tpᷣalibus. vñ dicẽdum eſt
. ani nſp i n it ii 6e16 c monaſteꝛiñ deſtruet ſicut ĩ ſili uidemus ali de ſpẽbus iſtus peculij i cleꝛico ſiẽ in laico ſʒ i ad
oeli 10 49ecn ſczer ie i qnn ciuitas ſubmittif aratro ꝑp deliciũ ciuium iux uẽticijs ſec e: nã illud q ẽ caſtrẽſe ul qi caſtrẽſe
eiſeis, ſeitnn hiit ble n p Bar. i. l. aut facta.ff. de pe. ⁊ dixi in:c. iĩ laico ẽ adueniciũ ĩ clico qꝛ acqrit᷑.ſibi peculiũ ad
iene n i ig i dilectus . de ſimo. Iteʒ ciuitas pꝛiuat᷑ dignitate uẽticiũ ẽt quo ad uſufructũ ut ẽ tex nõ ĩ auẽ. pſbi
cans 1 iii izim H pp delictuʒ ciuiũ ut i. c. ita nos.xxv. q.ij. teꝛos. C. de epi.⁊ cle.nõ. Hoſti.⁊ cõiteꝛ doc.ĩ.c.
ißs p wrbl aſi Citid in tẽ theoꝛica cõis gl. ꝙ delictuʒ pᷣlati ⁊ capituli quia infra ti. pꝛoximo quod bene notabis. Item
hẽde on ſceicon ichet⸗ gil nocet eccleſie ut nõ. in. c:ij. de oꝛdi. cogni. ⁊ in re peculium caſtrenſe uel quaſi poteſt dici in cleꝛico
di gniui – t gula delictũ de re.iu.li.vi.facit.l.iubemꝰ nullã na ꝙ pꝛouenit ex beneſicio ſpirituali:æ hoc eſſet neꝝ
lari in oge le⸗ eigiur⸗
ven

Ko veog rl =vts fisa —

—
1 —
D er. Dn, W ,

tenẽdo opi ꝙ clericus faciat fructus ſuos iuxta
nõ.in.c.pñti de offi.oꝛ.li.vj.ſed tenẽdo ↄriã opi
nionẽ ꝗᷓ mihi plus plʒ põt appellari peculiũ ꝓfcc
ticiũ æ iudicari debet ut pꝛofecticium. Abbas.

—
= Queſitum a
Nueſtig and * ꝛectoꝛe eccle
— ſie tpᷣe ꝓmotõis nihil habẽte pſumſt ð
bonis eccleſie queſitũ.¶ Nota primo ꝙ paupeꝛ
tas non impedit nec excuſat quo minus cleri cus
poſſit ꝓmoueri ad bnficiũ licʒ aliud ſit in tutoꝛe
ut inſti de excu. tuto. in fi.vide glo.xij.q iij.in.c.
.i. ¶ Itẽ nõ ꝙ qᷣcq acquirit clerieꝰ bnficiatꝰ nil
primonij hñs pᷣſũit acqſiuiſſe ex bñficio ſile ĩ uxo
ꝛe q pſumit᷑ acqſiuiſſe aliqͥd ex bonis mariti l. et
C. de donaiĩteꝛ uixꝝ ⁊æ uxo.¶ Mõ ibi eẽ dʒ tex.
qᷓi expſſuʒ ꝙ ꝛes acquiſita ex pecũia ecckie ꝑ taleʒ
admiſtrationẽ efficitur ecełie lʒ clericꝰ emerit no
mie pprio: nã ſi emiſſet hᷣ noĩe ecclie nõ opoꝛiẽt ĩ
neſtigare vtꝝ habuit ꝓpriũ uł ne: loqui eꝛgo qñ
fraudulẽteꝛ emerit nõie ꝓprio: ⁊ ſic tex.iſte ponit
caſũ ſpãlẽ ĩ ecclia:nã ꝛegularit᷑: õ qꝛ ꝛes empta ex
pecunia mea nõ ẽ mea ut nidebis atius. j. i. c. inqᷓ
rendũ:lʒ MHoſt. dicat ibi ꝙ in ecclia nõ ẽ tex. cxpſ
Frder vr tex. ⁊ ad ideʒ c.i.j.ii. ꝓximo.
In gl. fi. i fi. nõ glo ĩ eo ꝙ nult o iſte tex. nõ
inducat pᷣſũptionẽ iuris ⁊ de iure ut nõ admittat
ꝓbationẽ in griũ:vñ poterit ꝓbari ꝑ heꝛedẽé cle
rici ꝙ lʒ nõ habuerit pꝛimoniũ lucratꝰ fuit ex ar
tificio puta qꝛ erat doctoꝛ uel bonꝰſcriptoꝛ ul qd
ſile: nã iſta acquiſita ex iduſtria ꝑſone nõ acquirũ
tur ecclie ut ĩ.c.qꝛ nos de teſta ⁊ uide de hoc qð
latius dicet᷑ in.c iij. J.e.¶ Ded hoc ⁊ tex.op.
de.l ſi defũctus.C. al bitriũ tu: vbi hẽtur ꝙ cura
toꝛ ſeu tutoꝛ pᷣſumit᷑ acquiſiuiſſe non ex bonis pu
pilli ſeu minoris ſed cx ꝓpria iduſtria ſeu ꝓſperi
tate foꝛtune:eꝛgo idẽ dicenduʒ in clerico.ſo tmiõ
uel curatoꝛ ẽ tpᷣalis ⁊ tenet̃᷑ ꝛeddeꝛc ꝛõ̃eʒ admiſtra
rionis nec hẽt ita libeꝛã adminiſtrationèe ſicut cle
ꝛicꝰ. AItẽ tutoꝛ ul curatõ licite negotiat᷑.q oĩa ceſ
ſant in clerico:naʒ clericus nõ dʒ negoniari.j.ne
cle. ut mo.ꝑ totũ. vñ ſi plumeremꝰ negocianonẽ
pᷣſumeꝛemꝰ delictũ qð nõ eſt fiẽdũ. Eadẽ ꝛ20 in
vxoꝛe:nã ſi nõ pᷣſumeꝛemꝰ ꝙ ex bonis marin ac
quiſiuerit pᷣſumeꝛet᷑ ꝙ turpiteꝛ aliũde qſierit:vñ
quẽadmodũ oĩa bona ſũt mariti carnalis.l.doce
ancillã. C. de ꝛci uen. ita bona eccleſie ſunt ecchie
ipius:iõ ſemꝑ pᷣ ſũimꝰ ꝓ dño tm ut dixi iſte pᷣſũpꝛi
ones admittũt ꝓbabtões in Sriũ. Quid ſi uxoꝛ
hẽat multa bona e? dorẽ æ maritꝰ eꝛat inops ceꝛ
te potuit qꝛẽ ex fructibꝰ bonoꝝ ſuoꝝ ſic dicimus
de clerico hnte primoniũ uel artificiũ.¶ Secũdo
op õ tex. in eo ꝙ loquit᷑ de ꝓmoto ad ordinẽ: nã
ↄſtitutus in oꝛdie nõ hẽt admiſtrationẽ ecchie:g
nõ dʒ pſumi ꝙ acquiſiuerit ex bonis eccleſie.ſol.
doc.exponunt tex.⁊ bñ ibi oꝛdinẽ.i.beneficiũ uel
titulũ uel in admiſtrationẽ ut colligitur ex ſeqnti
bus:nã occaſiõe oꝛdis hʒ bnficiũ:ſecus dicunt ſi
bñnficiũ eſt ſimplex:qꝛ tũc nõ eſſet pᷣſumptio ꝓ ec
leſia allegãt. c. requiſiſti in fi.ð teſta. Sʒ adueꝛte

„ an plauj 1 p211
.

¶ De peculio cleꝛi.

S in, ege .

quia hoc dictũ nõ uẽ fundatũ rõe nã quẽadmoõm
rõcadmiſtratõis ecclie pſumi ꝙ rectoꝛ eccleſie
acq̃ſiuerit ex bonis cccleſie ita rõne admiſtratio
nis bonoꝝ bnficij pſumi dʒ ꝙ acqſiuerit ex bõigs
bnſicij.nã eadẽ rõ ẽ ibi iĩ utriſq; ⁊.c.requiſiſti ni
pil facit loꝗt᷑.n.nõ i empt.ſeu acquiſitio.ꝑ clericũ
ſʒ ĩ relicio ſibi facto utꝝ preſumat᷑ relictum factuʒ
ĩruitu ecclie an ituitu ꝑſone:qꝛ ſi habet beneficiũ
ſumplex in eccleſia pᷣſumit᷑ ꝙ intuitu pſone niſi ue
lis ſaluare dictũ Jo. an. æ doc. tenẽdo gl. in. c. pn
ti de offi.oꝛdi.li.vi.ꝗqᷓ dicit ꝙ ſimplex bnficiatus
facit oẽs fꝛuctus ſuos in uita ⁊? in moꝛe:ſed illa
opio nõ ꝓbat᷑ iure ut plene dico ĩ repetitione c.
cũ ees de teſta. idẽ dic in uicario qð in rectore
aut ẽ ꝑpetuus aut tpalis ⁊ tũc diſtinque ꝑ ſupra
dicta. NMico.abb
Rerbyter. D. ompris ppaů̃

. de bonis eccleſie dʒ
inſtr̃m ↄfici noie ecclic ałs dʒy platus ab
adminiſtꝛatione ranouert b a⸗ A N ibip
ſbiteꝛ ꝙ pᷣſbiter dr̃ tenere dioceſim ⁊ ſi us itelii
gere de pᷣſbitero ꝓprie expone dioceſim ·i. pochi
am aꝛ dioceſis ꝓprie eſt in gubernatione ept i. c.
ſi eps de offi. oꝛdi.li.vi. ſed põt exponi pᷣbiter.i.
eps ⁊ tũc vᷣbum dioceſis ſtat ꝓprie:⁊ tũc colligi
ꝙ ep̃s põt uocari preſbiter: nec dʒ ex hꝰ dedigna
ri qm ẽ nomẽ dignitatis. nã pᷣſbiter giece latine
idem eſt ꝙ ſenior nõ ꝓpteꝛ etatẽ decꝛepitã ſic ᷣ
ſed ꝓpter reuerentiã dignitatis. ? & tex. in. c. cleri
cos ·xxi.di. uñ olim in pᷣmittiua cccleſia epi ⁊ ſacer
dotes ꝑiter appellabant᷑ pſbiteri qͥnimo petrus
apls licet papa eẽt płies ſcribebat ſe pᷣbtieꝑ. lxx
xxiij.di.legimus.lxxxxv.di.oli ⁊ plles ꝛeperes in
iure ꝙ pᷣſbiter appellatur eps ¶ Mõ. fo ꝗ er pe
cunia illius pſumitur res empta cꝰ noie inſtrʒ ep
tionis ↄfectum ẽ:unde ut appeat rem eſſe emptaʒ
ex pecunia eccleſie mãdatr᷑ ut iſtem fiat noie eccke.
Item nõ ꝙ pᷣlatus nõ ẽ dominus fiuctuũ bũfiij
ſui: nam ſi efficeret dñs poſſet acqrere ſibi er rteld
ditibus fm libitũ cuius Sriũ.hᷣ decidiĩ in.cid.
rẽdũ j.e.de quo pleniꝰ dicet᷑ in.c.fi j.e. (M.
ꝙ quẽadmõʒ pᷣlatuſ alienãs iã acqſiiã ꝑ cct ii d;
ab admiſtratõe pᷣuari ut in. c. monem vii q. il iia
7 ſi fraudat ecchiã ĩ acrẽdo ut qꝛ acqſiia er red
dittibus eccłie appꝛopriat ſibi ul alti. Et h cadit
qõ quã foꝛmãt doc.in.l. qcqd. E. arbi tute qdaʒ

* nolebat ꝛliquẽ eccle certũ qd. platus iduxit teſt

iotẽ ut relinqꝛet ſibi potius quã eccleſie nunquid
pᷣlatus teneat᷑ ecclie ad ĩtereſſe: æ quidã dixerüt
ſic per illã.l.quicquid. Cy. ibi formãdo qõnem in
turoꝛe diſtinguit ꝙ aut blando fmone induniie
ſtatoꝛem ad reliquẽdũ ſibi ⁊ nõ tenet ar. in l.fi.li
quis aliquẽ teſtari ꝓhibuerit ubi patet ꝙ non cõ
mirtit delictũ is qui blandis vbis inducit teſtao
rẽ ad ſibi relinquẽdũ aut qolo ſen fraude:et tunc
tẽtur ecclie ad intereſſe. J i⸗ ðciſionẽ qri
Zriũ poſſet induci tex.gl.cũ.xii.q.iiij .quicund:
nam ſi prelatus potuit acquiꝛeꝛe eccleſie ſi
neglexit ſeu potius uoluit ſibi querere tenctur ee
cleſie ad intereſſe ita dicit ibi gl. quam nõ. argu.

ſiiine ie tan i
g iumami ii ur
daitinbil npntii⸗ a
iuiicp i Gitmnn ,n
uiimwſiſiner i lhim /t⸗
mni teidh dfininiluef i
muir noci n 6krn amoß
Phalecrili Cceinre aide. Gede
ni petin rhluns it incin nnd⸗
6oinimiit tico Poitcneret dos
Irnſaiſtn anche Dii M Jo ang
ia nine aar Nrihaid dic dauſe
DInotdgs an Nar , dedaramn
Pio ciſu cicr hlonicſi P poſſeſore⸗
bis in poſſeſftone lor bonop euteſe
Oſus pbici ce regelnb aneſe iu
1 arbcnch Gaf edd in i/
brentthe gnodis initie parhſi
ehoſenfnii dis rga mn
alüce iningor iu s cſvenreſbi n
bitons phit iſaltisba iidin inc
er pſiptbeiniscdez cinti tdini g
i⸗ i di
n pan, alie eiti gune ezz
lo ve ala don dnſei DAoh

4 ſitg lmper lifin
7 ninen Morteſſed
d ene o ireperitoec:.

de lc in uicario go
e . Urlo in fertor
ccund mihlg ü aſimngnepſn
ia. Doado

Reſopter. Jemmßei

Gebonis eclete

4 inſfn oftiwie ic isch enngn
entanrmunli iüfn

ſbue ppbbirr j mnare orcſint ſiuofli
arr hephbiuno grrapore goefin Cocht
an ae oeeſs gprecin gbenmoneqjit.
lcjs ceoff oli l. nl n por eponi bleri.
iʒs tie ppun oceſs ſyr ppne t ic olgt
eßs pot vocari preſbſeer nec ch erb'gengn
nqni none dignims nibſtier gere hene
Gemc: g eior no pornemi aerpti ic c.
ſed pyrt tenntnid ciginis deer il cclen
Cos A mhöimininmna dde ihir ſaer
otes guer mhhlamn ſten hind cd
Apls ect nn eahiesſidon dren

midtzmsidsannn
ſvre gpbite apyelnm chs Fohann
woieintizep

cumia Mlus pſomimn ies npn ennc
nons ofeamm unde ur appeat

un Kot noiecdde.
jidak otiſtin f
r pauniz eleſe mic⸗ nirms ftucmnü ifi

zo ölatus noe
Irn no qy blans ſiracſet ſblanl

— S
S= =

e D

2
2
. 6⸗

emm er, plus u, n gn; als pPla Tfen,

plü:ſic er m

¶ He peculio cleꝛi.

dicte.l. quicqd ſy diſtinctio Cy · vz multũ equa ut
ceſſante dolo nõ teneatur cum pe:ſonã ſuam quis
teneatur pꝛefeꝛꝛe eunctis ar.c.petitio de i ureiurã.
de pe.di.ij. hec que de qualitate. Abbas
T unu S. Queſita ꝑ epᷣm pꝰ con
ſecꝛatiõem ſuã ſt ecclie
relinqũda. h. d· Idẽ dic in alio plato pꝰ
ꝓmotioeʒ ſuã:nã tex.iſte põt itelligi de epiſcopo:
? tũc vouʒ oſecꝛatiõis ſtat ꝓpꝛie ⁊æ vbuʒ pᷣſbyter
cʒ exponi. i. es ꝑ ea q dixi ĩ. c. pcedẽti. fo pt itlli
iquolʒ rectoꝛe ecclie: ? tẽ vbũ pᷣſbyt ſtat ꝓpe ⁊ v
bũ ↄſecꝛatiõi dʒ exponi.i.oꝛdinatiõis ſeu ꝓmotio
nis qꝛ ꝓpᷣe eps ↄſecꝛat᷑ ⁊ pᷣſo oꝛdinatr ut i ca. ð
ſacꝛa unctiõe ⁊ qð ibi nõ. ð ibi relinqt ꝙ pᷣ

latus ñ põt ĩ nltia uolũtate relinqᷓre bona acqᷣſita

ituitu ecclie ad hꝰ. c. qꝛ ⁊. c.relatũ de teſta.j BDed
hqrit de nõbili qõe ⁊ quotidiana moꝛtuo p̃lato
ſepe oꝛi gõ int ſucceſſoꝛẽ bnficij ? hẽdeʒ p̃lati de
fücti ſuꝑ bõis acqſitis ꝑ pᷣlatũ ⁊? ut ꝓcedat qõ dʒ
itlli qn ũ appet nõie ecclie bona fuiſſe acq̃ ira ſed
ſimplꝛ platus emit noie e ſit in dubio iu
dicadũ pꝛo hẽde an ꝓ ecclcſia. In hac qõc multe
fueꝛũt opi.nã Gof. rennit ꝙ poſſeſſoꝛ defenden
dus ẽ iĩ poſſeſſione: ⁊ ſic ageti icũbẽt onꝰ ꝓbãdi
tex.xij. q v. c.i.alij. diſtinxeꝛt an platus fec iuẽtãi
um ul ne iĩ prio cqu ultra ↄphẽſa ĩ iuẽtario pᷣſũat
p bẽde ar.i.l.fi. E. de iure deliber. Scdo cãu
ſumit ꝓ ecchia qꝛ platus fuit in culpa in nõ ↄficiẽ
do iuẽtaꝛiũ 2 utẽdo ꝓmiſcue rebꝰ ꝓp'is ⁊ ecclie.
ar. xij. q.i. lint manifeſte Alij alit Jo. an. fac. hic
tria mebra aut ↄſtat platũ aliqͥd habuiſſe tpᷣe ſue
ꝓmotõis: aut oſtat ꝙ nihil hebat: aut dubitaruz.
Prio caſu dicit pſumẽdũ ꝓ poſſeſſore:⁊ ideo ſi
bes ẽ in poſſeſſione illoꝝ bonox eccleſie icumbit
onus ꝓbadi ꝙ de redditibꝰ etcleſie fuer̃t acqſita
? ꝓcedit cꝗu opi. Gof. Scðᷣo. cãu cũ nihil ba
buerit ipe pmotõis pᷣſumẽdũ ẽ ꝓ eccleſia ut i. c.
l.. e. poſſet iñ fm eũ hẽs pbare ꝙ ex artificio ł
aliüde ituitu pſone illa bo acq̃ſiuerit:ſibi tñ ĩcũ
bit onus ꝓbadi qᷓ eccleſia bet ĩtẽtõem fundatam
ex pſptõe iuris cõis. cqu cũ dubitat᷑ diè idem
un pfüatur ꝓ eccleſia porit iñ ꝓbare hẽs pᷣlatum
illa uel alia bona habmiſſe tpᷣe ꝓmotõis ⁊ cũ hac
diſtictoe ti aſeüt cof doc.⁊ u ĩ féo ↄſuluiſſe do.
car. ut refert i. c. O ĩ officijs.j.ti · ꝓx. ubi nið ðᷣ hac
mq ꝑ Inn. ego lanꝰ hũc articulũ examio i repeti
lone.c. ci ees. .ti. px. æ i dubio cꝛedo ꝙ hec di
ſinctio. Jo. an. ñ ſit uſqʒqqʒ va. nã õ pᷣmũ mem
brü nj tex. nõ cũ gl. expſſa. xii.q.iiij.c.i.ubi dicit
ſi plaius aliqua acqſiuit pᷣſumũt᷑ ꝑit acqᷣſiniſſe
cr bonis primonialibus æ ecclie unde dʒ fieri dio
it eccliz ? hẽdẽ ſʒ q;titatẽ primonij ⁊ taxatiõe bñ
lc:ni ſola poſſeſſio hdis uel ecclie nõ hʒ ificeñ
uc bfüptem iuris æ idẽ ſẽtit Inn. i. d. c. e iĩ of
ils Itẽ oſideꝛa ꝙ illad pmi mebꝝ nõ põt alia
rde pceder qd eni ſi peimonium erat ita tenne nt
daemd fructibus illa bona potuiſſẽt acqri ið
ſicſen elia qd. n. ſi bñficiũ fuit ita renue ut uix
nlceꝛet ad alédũ recrorẽ 7 pꝛimouiũ erat ita am
mẽbrũ idiſtincte nõ ꝓcedit:nã pone

iſtis diſpẽſatoꝛibus dnoꝝ. V

ꝙ;ᷓ pᷣlatꝰ ñ hẽbat pfionialia:cꝛat tñ doc excellẽs =
ex doctria mita lucꝛabat᷑:nã qr h̊ cãu debeamꝰ po
tiꝰ p̃ſumẽ ꝓ ecclia qᷓ; qn hẽbat pr̃ioniũ nõ apꝑet
iõ cũ ſepe longe maioꝛ ſit induſtria q́; ſit facultas
pr̃imonij ad ꝓbanduʒ ꝙ bona fucꝛũt acq ua idu
ſtria ꝑſone:ſʒ ſufficẽt ꝓbare ꝙ platus miia lucra
batr ex iduſtria ꝑſone:⁊ tũc idẽ ſit pſumendũ ſicut
in cãn qn hẽbat prioniũ:nã ſilium eadẽè dʒ eſſe rõ
in. c.cum dilecta de ↄfir.nti. uel iuti.= in.l.nõ pnt
ff de legi. Teꝛtiũ mẽbꝝ ẽt nõ ꝓcedit ſimplłꝛ: ſed
alꝛ eſſet ſubdiſtiguẽduʒ: vũ oↄplectẽdo totã mãʒ di
ſtinguo ſic ꝙ aut ↄſtat platũ habuiſſe pr̃ioniũ aur
nõ ↄſtat aut dubitat᷑ Et h̊ ultio cãn ſubdiſtinguo
ꝓ aut dubitat᷑ utꝝ hũit bona ex quibus potueꝛũt
acqre:e illa de quibꝰ ẽ otentio:aut non habueꝛat
illa bona tpᷣe ſue ꝓmonõis de quibꝰ ẽ ↄtentio pꝰ
mbꝛo pꝛicipali ſi ↄſtat ex quibꝰ emit illa bona: tẽ
nõ ẽ qõ qꝛ illiꝰ eꝛũt ex cꝰ redditibus acqſita fuer̃t
ut ĩ. c. iquirẽdũ:⁊æ qð ibi nõ.j.e.aut dubitaĩ qꝛ ꝓ
miſcue utebat᷑ prionio ⁊ rebꝰecclie.⁊= tũc ſi prionũ
eꝛat ſufficiẽs ad acqᷣſitiõcʒ illoꝝ bonoꝝ:ccclia vo
nõ nec ĩ rotũ nec ĩ ꝑtẽ: ⁊ tũc pᷣſumit ꝓ hẽde quia
ceſſat h̊ caſu pᷣſumptio.c.i. 5S. e.⁊ tex.xij.q.iiij:c.i.
aut eõ qꝛ ecclia ſolũ eꝛat ſufficiens: pꝛioniũ vVo te
nue ſeu iduſtria ꝑſone:⁊ tũc pſumẽdũ ꝓ ecchia ut
in.c.i.S.e. Si vo uteꝛqʒ eꝛat ſufficiẽs ad acqren
dũ ĩ totũ uł ĩ ꝑtẽ:tũc fiet diuiſio int᷑ eccliã ⁊ hedẽ
Fm ĩqᷓtitatẽ pꝛionij ⁊z reꝝ ecclie ⁊ ponc in mis ex
ccclia hẽbat tricẽta ⁊z ex pꝛionio duccta dʒ pꝛius
detrahi ꝙ platus viſikꝛ expẽdidit ĩ ꝑſonã ſuam =
noie ecclie nec debẽt deduci expenſe nimis delica
te ⁊ fingas ꝙ huiuſmõi ſũptꝰ aſcendãt ad centum
aureos.pᷣſumptio iſurgit ꝙ tũc de bonis ecclie e .
pẽdidit ĩ acquiſuiõe bonoꝝ ducẽtos aureos:⁊ &α
prionio ẽt ducctos ex quo tmn Rcipiebãt:fiet eꝛigo
eq̃is diuiſio int ecchiã æ hẽdẽ:⁊ ſi minus ꝑcepiſſz
de pꝛimonio minoꝛẽ ꝑtẽ ꝑcipiet ex acqſitis:ira ni
der̃ uelle tex.i. d.c.i.xij.q.iiij.æ expſſiꝰ ibi gl. ? ſẽ
tit Inn. i. d. c. cũ ĩ officijs ⁊ ẽ ſatis ronabile ut ex
quo nõ ↄficiebat rõem de redditibꝰ eccſie ſʒ ꝓmi
ſcue utebat᷑ cũ pꝛionio ui fiat pᷣſumptio nõ captio
ſa alicui ⁊ h̊ itelligo ẽt ſi plarus emeꝛit noĩe ꝓpꝛio
qꝛ nõ ẽ ſibi cꝛedẽduʒ ex quo facultates ecclie exu
beꝛãt ⁊ nõ apꝑet ĩ quẽ uſum fueꝛĩt ↄueꝛſe ⁊ idẽ ꝑ
oĩa dicẽduʒ qn ñ hʒ primoniũ ſʒ hʒ iduſtriã cqua
lẽteʒ eadẽ rõc:ſʒ ſi n hũt primoniũ nec ĩduſtrigꝗ
ſumit᷑ ꝓ ecclia:æ nide Cy:ĩ aut᷑ licẽtia. C. de epi.
⁊ cle.ubi idẽ ſentit ĩ admiſtratiõibus ſeculariũ re
rũ: nã dicit ꝙ ſi admiſtratoꝛ eꝛat Ppetuus ⁊ nihil
hẽbat pᷣſumit᷑ acqſiuiſſe ex admiſtratiõe:ſi vo 1pa
lis ⁊ reddebat rõem: iũc pᷣſumit᷑ acquiſiuiſſe ex in
duſtria ar.l.ſi defunctus. C. arbi. ture. qdᷣ nõ pꝛo
ltimo mẽebꝛo ſi dubi
tat᷑ utꝝ bona fueꝛũt acquiſita uel an habueꝛit tpᷣe
ꝓmotiõis dico ſic: ſi dubitat᷑ an aliquid habueꝛir
pꝛocedit opi. Jo. an. Sʒ ſi dubitat᷑ urrum ila bo
na de quibus ẽ qõ acquiſiueꝛit añ pꝛomotõeʒ aut
poſt:tũc defendã poſſeſſoꝛẽ in poſſeſſione ſi ua ſiue
heꝛedes uel eccleſia: 2 ſic ſingnlarit loquitur tex.
cũ glo. ſi bñ ĩtelligat in. d. c. i.xij q.iiij. = H nota.

Re r dorzg- ͤ E. plar n 29*° i. dim rr

—
—

C

V

XA: A. B e

Behaſaa⸗ eoeο ☛ι rcrur. Ar¹*

. t „
1S en P PPoRα e Krt

,☛e- P 61

14* 16&ι .
nge zir de ſe

ins emerit nõie alieno.h. d

.xij.q.ij.monemus.

—
Empta ppᷣ
Nquirendum. er ano
lumentis eccleſie efficiunt ecclie: lic pla
5 primo ꝙ ꝛectõ
ecclie nec ꝛedditꝰ nec oblatões nec data pꝛetexiu
noti facit ſua ſed cedũt utiliratibus eccleſie Hõ
ꝙ ſz ſit pſumptio prima frõte ꝙ ꝛes ſit empta ex
pecunia illiꝰ cuius nõte inſtrʒ ẽ facrũ:tñ hec pᷣſum
prio admitrit ꝓbationẽ in Zriũ: idem. E. ſiqs
alteri uł ſibi qſi ꝑ torũ. ¶ Mõ ĩ ſubtractõe ꝛeddi
tuũ ecclie ñ ↄmittit᷑ ſimplex fnrtũ ſʒ et ſacrilegiuʒ
ad hoc.c.qui oblatões.xiij.q.ij. ¶ ¶õ.ꝙ platꝰ

cõmittit ſacrilegiũ ⁊ grauiſſimũ crimẽ acquirẽdo

oↄſanguineis uel ſibi de ꝛedditibus cccleſie:nõ tñ
ꝑ boc intelligas pᷣlatũ n poſſe cõpetens ſubſidiuʒ
de ꝛebus ecclie ↄfeꝛe ſuis:ĩmo potius tenet ſuis
7 amicis qᷓ; aliẽis.ut ĩ.c.nõ ſatis.lxxxvj .di. ⁊. cC.i.
de coba. cle. æ mulie. ſed nõ dʒ eis iin rradere ut
faciat eos diuites.ſed i niat alijs idigẽtibꝰ
In glo. ij. in fi. nõ. tꝛes ca
ſus in quibus ꝛes empta ex pecunia alterius effici
tur illius cuius eꝛat pecunia ut in milite mino? z
cccleſia licet Moſt. dicat ꝙ in eccleſia iura n ꝓpbãt
Sed antiqua inteꝛpᷣtatio magẽoꝝ hᷣ bẽt q miĩme
mutãda.l.mime.ff. de leg. tñ hoc ſatis ꝓbari po
teſt. in. c. i. ð. e. ⁊ in. c.i. ð.ti. pxio ⁊ cõiteꝛ h tenet
Et ꝑ glo.iuris ciuilis ut in iuribꝰ all. in glo. quinĩ
mo credeꝛẽ hoc ꝓcedeꝛe ĩ quolibet clerico/qꝛ pri

9 . — . — 1 . . 2J. 2
Ttcs α Uilegiũ tributũ militi ſeculari extẽdit᷑ ad militem
— „. D . . „ „
dei ut nõ glo. æ Har. in. lmiles. ff. de ꝛc iudi.di

xi in.c. i. de cle. egꝛo.æ uide ad mãm qð nõ Cy. ĩ
.l. ſi ur pponis ⁊. I. mateꝛ. C de ꝛei uendi.
J zui Melioꝛariones factc ꝑ
9 8. platũ in ꝛebus ecclie ſũr
ſue in nita etiã ſi dimittat bnficiũ ſed de
bis teſtari nõ põt. h. d ſm unũ intelleciũ ſatis nõ

bilẽ lʒ uarrij ĩtellectus pñt colligi ut pʒ ex infra
gicnaie M pꝰ ꝙ clericus ſeu ꝛcctoꝛ eccleſie
põt nincã plãtare in terris eccleſie:nõ renet̃ eꝛgo
pciſe uti ꝛebꝰ ecclic ĩ ſtatu ſuo:ſed põt meliorãdo
mutare foꝛmã ⁊ qlitatẽ e ſo ꝙ ſi pᷣlatus
ex induſtria ꝑſone ſue facit ꝛem eccleſie meliorem
nõ põt ꝛepeter̃ qðᷣ ipendit ex induſtria ſua: ſed ce
dit ecclieſcredo tm ꝙ ſi platus ex ſuis primoniali
bus ipendit ecclie aliqd nõ ſua ↄtẽplatiõe ſʒ ecclie
poterit ipe aut ſuus bẽs ꝛepetẽ id að impẽdit de
ſuo ad h̊ nið tex. uõ.cũ gl.xij q.iiij.i.c.ij. ¶ HNõ
ultio ꝙ ꝓ fuitijs iĩpenſiſ ecclie põt eps alicuĩ ↄce
deꝛe ad uitã poſſeſſionẽ ipſius ecclie: faẽ ad id qð
dixi in. c. ꝑ tuas de dona. n glo.i. ĩ fi. ex hac
glo. colligunt᷑ duo ĩtellectus ad tex. ? ẽ teꝛtiꝰ itel
lectus nõbilioꝛ quẽ ponit hic Inno. ut imelligat
ñ ꝛectoꝛ eccleſie in teꝛa inculta ſua induſtria er
laboꝛibus ſiue erpẽſis plantanit uineã ſen ꝛeduxit
ad culturã cã ſuſtentatõis ſue ut ʒ puet̃᷑ poſimõm
bnficio ſuo ẽt ꝛõe delicti:hec tñ terra ſibi reliq̃tur
vlqʒ ad vitã ſuã: qdã tñ õ ut refeꝛt ipſe Inno. ſʒ
tene pᷣmũ qꝛ ſatis eſt humanũ ⁊ ꝛ2ni oↄſonũ ar.in
.c. ad aures de ꝛe. eccle. nõ alie. n glo. ij. ibi
nõ põt clericus nõ glo.ſingularit maxie iũcto pn

¶ He ieſamentis

7

cipio/c qʒ cleꝛicus qualꝛcũqʒ ſit bñficiatꝰnõ põt

faceꝛe fiuctus ſuos ur de ipſis poſſet teſtari ſʒ ſibi
uti licet eis ad uſũ quotidianũ: ſz aduerte qʒ glo.
multũ iualuit apud oẽs ꝗᷓ ẽ in. c. pñti de offici.oꝛ
di.li. vVi. diſtinguens ĩreꝛ clicũ htẽ adminiſtratio
nẽ ⁊ nõ hñtem ⁊ ĩter clicũ ſimpłꝛ bñficiatũ ut ẽ ca
nonicus qꝗᷓ nõ dẽ bẽe admiſtratõeʒ eccłe. pcqn no
luit ꝙ clicus ↄpetur uſufructugio i uita ut ſic pol
ſit donare de rebꝰ eccliec moderate. tamen tex eſt
in. c. ceteꝝ de dona.i. infirmitate Vo ↄpatmr uſu
ario qꝛ nõ põt aliqͥd donare niſi intuuin helemo
ſine ur in. c. qꝛ ⁊? in. c. relatʒu. el.ij.].ti.ꝓxio H
bñs vo adminiſtratõem ↄꝑat᷑ uſufructuo ĩ nita
2 i moꝛte ẽt ita ut de iſtis redditibꝰteſtani poſſi:
dicit ꝙ hec opĩo fuit Hoſti.? Gof.? ſic tranſit
ibi Jo. an. in glo. ſua: ſʒ illa gl. nũq; mihi placnit
nec ꝓbatur aliquo iure:nã ſolũ fũdat᷑ ꝑ.c. ꝛequiſi
ſti in fi. j. ti. i. qd.c.ſi buũ ponderat᷑ potius facit ⸗
nã ibi ſolũ dẽ ꝙ ſi aliqͥd ꝛclinquit nõ habeti admi
niſtratõem ſʒ ſunpł. bñnficiato pſumii relicrũ intui
m ꝑſouc ⁊ nõ ecclie:⁊ ſic acqruur ꝑ one ⁊ nõ ec
cleſie æ miil dixi de nere acqſitis iniuitu ccclie ſz
potius ꝓbar grium:nã cũ fundet ſe ſuꝑ pſũptioe
ergo ſi oſtaret ꝙ ĩtuitu bnficij ſui furſſer ſibi relic
tũ cedẽt bñficio ⁊ nõ ꝑſone:⁊ ſic nõ poſſet di po
nere ad libitum. idẽ ergo dicenduʒ in reddinbus
ꝓueniẽnbex bnficio: h allego tex expſſũ i. .

fi cũ.c.ſequẽti. xij.q.i.ubi tex. loquuntur in cano

nicis: 2 ſic nõ hñtibus adminiſtrationem: ? dicũt
ꝙ pbende cũ ꝓcedant ex rebus ecchie nõ damtur
canoniciſ ſimptꝛ ut faciãt qᷣcqd uelint cx reddiubꝰ
ſed ut primo neceſſaria ꝑcipiãt ꝓ ſe:?2 ſi quid ſuꝑ
eſt debent expendere in utilitates ecclie: nã quẽad
modũ in alijs bonis eccłie diſponitur ꝑ habente
adminiſtrationẽ. ita ⁊ in iſtis cum ſint res eccleſi
2 ſunt diuiſe ꝑ pbendas ut commodius pcipent
neceſſaria: ad idẽ uið gl.xij.q.i.c.res que dicit ꝙ
ſi clicꝰ emit ẽt equũ ð reddinibꝰecche ẽ ecclie A
ꝓprius uide etiam tex. Mierony. xliiij. di.i piin.
ubi dicir tibi o ſacerdos de altari uiuere permil
ſum eſt non lururiari: æ ponit ibi archi. ung; opl.
ſatis ꝑiculoſam quã ſequitur Jo de ligna. in cle.
gẽa de reſcrip.dicens ꝙ ſi bnficiatus expendditr de
redditibus eccleſie noluptnoſe tenetur ad reſtoez
quod nõ.hñt ergo clerici liberã adminiſtrationeʒ
æ diſpẽſationẽ frucruũ bñficij ĩ bñ diſpeſado uid
larius qð dico in repetitione.d.c.cum eſſes ubi
etiam ultra alios pꝛoſequoꝛ queſtionem quoiti
dianam: nunquid papa poſſit darc clerico pore
ſtatem reſtandi de rebus acquiſitis iniuiiu bene
ficij.

¶ De reſtamentis ⁊ ultimis uoluntatibus Hiica.

¶ Continuatur bec rubrica duobus modis ad
precedentia. æ primo ſic ſupra uiſum eſt ge diſpo
ſitione inter niuos reſtabat uidere de ultimis uo
luntatibus uel ſecundo ſic ſupra niſum eſt ge 3
culio clericoꝝ:ſed quia dubitari poteſt nunqul
de omni peculio ualeant clici ↄdere teſtamemum

2

] 1s ohe

R Garined
hendt ſilctc en

7

b.
racer eutunn no⸗
1rnoitin eſunpn

rancr d ſee. —
ſerin chnnin rta ſct
Neantud gini ne ⸗

.Feloline ſ ſi
ſite i ⸗ ſſi
gofe f hale

6,nbad
crie
Ncteicct.
aline
G 4 W
Sganonsdtd i
nii roſwͤden

rſmii ſnſi ni⸗⸗ Bril
6 iſt u ler hbii nurgtt (we
mifethe i beiſt ci n . e
ctigae tonesini n g ofuc
ſvciitbonitbnsil ncſe Ninnaui
idſoottnid endrs ad difum
ſmins norte Fumai in.nnnn
Cendſed No dS ni ch
volo örtidoe dii and dchs
Gertorio rho nſndte c de neno i
cerel. g ſonſe Cde donn. an. m
no. aa n potet iuin ſbichgent
Niqn eftensofrmri ps gvo n efn
pa. viqlchooibior ad öcn ie
boeſenninl iuiſt. fce baenti
Ppbbeimm eingidlſänmns nen
cin penſnsſheunanbo eali cor
Ppfohbamfnaſigſennan mns
thu hum 1ſibpeitdlacc immu
nn Cieſint ⸗ Dbbam nn
ncaatiinleſensſerrilant

ſcate uo dienii Urlciee Co.
n naleranialnetonliin

Cn itn , n pöt en
ne hereſis neſnten inn n

. lſrianng,:
cnogecio. teſt .: . ſtinmwco

De teſlamentis

ideo ſubijcit hec ſvica. ¶Sed 3 rubꝛicaʒ op. de

u
Rſancmi ſupfiuitate:nã ſufficiebat diceꝛe de teſtamétis cum
lüinli Nancaug teſtamenũ ↄpꝛehendat in ſe ultimã uoluntarẽ: eſt
lpidiſi cseinegfie⸗ ae eim mentis teſtatio inſti. e. in pꝛin. ſic etiaʒ ſufficie
nerö, dainctifie d n bat diceꝛe de ultimis uolũtatibus qꝛ ultima uolü
* entirr chi ſimee fankus tas opꝛchendit teſtamentũ. ſo. YJo. an. dicit ꝙ b
6 no cihieaanfrd anuin fecit auctoꝛ ad maioꝛc declaratiõe; nr̃am. Sed tu
nitcis Openur nlokru⸗ ſiatch Gute dic carius ꝙ teſtamentũ in ſe ꝓpꝛie ſumptũ nõ ⸗
ſt omre gench⸗ ertie ſan ininuſe e pꝛehendat in ſe oẽz ultimã uoluntatẽ qꝛ teſtm eſt
nnccer Eehoniifmmn e d TT:— nfe nolitatis iuſta ſnia de eo qð quis poſt moꝛtẽ
mo noot glii Gonare H Ohunn i ſuã fieꝛi/ ult cũ hedis iſtitutiõe ut hetur i. l.i. iũcta
nemtinec rr iſ nniube lo. ff. e. Vñ ſine hẽdis inſtitutiõe nõ ẽ teſtamentũ
4 ienhctn u. i.ti ppi⸗ 9

. Opar nſafenennoi

dIndnainid ge ſis eicber lholſn
kdet d fut Doſt Elin
ibi Jo. miin Noſonſlin Anüch mibi laen
nec Pdamm Alavo ioreaſoli ſöcei .c ngb
infj.ni g8ebi Dondcnnt polnsfit,

n bi ſoi Giolialis ulnadn o heet Nri
niſfraroem ſinpk biffcno Piini rcſeü in
in pſome e no efer ſcccuun poret ſoea
ceſe e mbil in ge e lns inuimn aleß
ponns pbar Oiimn ni ci nnclr e ſne plihrir
ergo ſc oſuner miru biſfj iu fuſer ſol rcle

hi cdi bifo ? no gſone: ſe no poſſet l o
ate ad biumn ide eigo lenclz n ſeſinbus

puenirb er bifiopbeleho iii.
ſich cſeanen ei a i thiter oanunvr in no
icSa d dddrs rbiiiminne gicht
Docddech tur
donde Dcrlane. 4 cns Ale 6 HM
cAtOricd ſinmtin naing

ſcd u primd netcſuna nn Dethagtin

t cbent erpendcteinwilins efätadd

modi in alſs bonis cecle horin W
zumuſfmneneiutiiismſun

on
2lian dinſep bentln emid ne
17 7 I. 4
ice uo g. i c . le
— ibiakete
Gi ige etiam eronf xliirdl
Nedte lari viuere han

— —

GRrus,

ut inſti. de leg. in. F. an hẽdis: æ ꝑ ↄns nõ oↄphen

dit teſtamentũ codicilluʒ qꝛ i codicillo non põt da

