fenors daſinmmi Rerc dh in wi
zrgk in nults iurib alth
fieri pot:wr in mu

3. iſtj fructusi
. zu habebut iſti fruciold
cib:t hoc n h fn cor oc e⸗

elec manc

1.„ *

.

S X Berorn CLine brr ern. 77

¶ De cle. nõ relſci.

hic ĩ fi.ibi ꝓ tus ſeruitõ ⁊ ipᷣius ecclie. ⁊c. Er qꝛ
filij ĩ næceſſitate debẽt ſubuenire ꝑẽtibꝰ. ſed ubi
neceſſitas nõ urger teneꝛẽ aliã opi. ut non poſſit
epᷣs ſubtraheꝛe debituʒ ſeruitiũ eccleſiis infeꝛioꝛi
bus aſſumendo miniſtꝛos infamilia:es:⁊ facit ilia
rõ:qꝛ hec iura loquũtur in canonicis ecclie ſue 4
ſunt mẽbra coꝛporis ſuy. ergo ñ debet extẽdi ad
alios cũ mã ſit dnoſa cccleſiis ⁊ n reꝑirur oĩmo
da eadẽ rõ. Quid autem in ſubditis altcꝛius pᷣlꝗ
ti citra epʒ.dic ut dixi ĩ dicto:c.de cetero. Al
timo querit᷑ quid ſi canonici fecerunt ſtatuth ſuꝑ
reſidẽta:ſed poſtmodũ eo non utũtur.dicit Jo.
an. ꝙ illud tollunt ꝑ cõuẽtionem ·. de pben pꝛo
illoꝝ æ facit c. cũ acceſſiſſent de ↄſti. Nõ diligte:
hoc dictum.naʒ ex eo ⁊ iuribus ſtatiʒ all. põt colli
gi ꝙ ſi ſtatuẽtes ſcienter fecerũt actuʒ ↄtrãriũ ſta
tuto uident᷑ tollere ſtatutũ nec ꝛquirit᷑ fluxꝰalicuiꝰ

tfpris. In. l. vo pricipũ aliud eſt dicendũ. nõ eim

tollit᷑ niſi ↄſuetudo ſit pᷣſcripta legiptio tpᷣe ut i. c
fi.de ↄſuct.? facit quod nõ. Cy. in l.ii.C. que ſit

longa ↄſue.⁊ qdð dixi in.c. ioannes de cle. ↄiuga.

.

2 fin hoc limita nõ.in.c.i.de tꝛeu.æ pa.æ iura di
centia ꝙ ꝑ nõ uſũ tollit᷑ lex. æc̃ 8
i eccleſia pati
B m ad hoc. miniſtꝛoꝛuʒ
efectũ pᷣnilegiati ſuꝑ abñ ia per ſubtꝛa
ctionẽ ꝓuẽtuũ ꝛeddir̃ cogunt᷑.h.d.primo narrar
factü.fo ꝓuidet ibi unde man damꝰ.æ ẽ bonꝰtex.
⁊? põt multũ practicari. ¶ Mẽĩo nõ ꝙ ſi ꝑ pᷣuile
gia ↄceſſa ſuꝑ nõ ꝛcſidẽtia eccła patit graue diſpẽ
dium ĩ cultu dino talia priuilegia ſeꝛuanda nõ ſũt
exquo ĩfert ꝙ quẽadmodũ tollũtur pᷣnilegia ſupi
oꝛis ne ecclia patiat defectũ ĩ diuino cultu ita et
foꝛtius tollẽda ẽ ↄſuetudo otrariaꝛ nõ ex hꝰ
⁊ ex tex. ꝙ cũ pᷣuilegiũ pᷣncipis ĩcipit cẽ cx poſitio
ualde nociuũ eccleſie eſt illud ſin moꝛa ꝛeuocãduʒ
qꝛ hoc nõ ẽ de intentõe pᷣncipis pᷣuilegiare unuʒ
cum gꝛaui diſpẽdio alterius maxie ecclie pꝛo quo
bonus tex.i.c.ſuggeſtũ j. de decis.l.ij.F. ſiquis
a pncipe.ff. ne quid ĩ lo.pub..c.ſupeꝛ.e.de offi.
dele. * nõ. ꝙ ꝛeſpectu ĩfeꝛioꝛis citra papam appel
latur hec facultas nõ ꝛeſidẽdi licentia ſed ꝛeſpectu
pape dicitur idulgẽria:ex hoc enim arguo ꝙꝙ aliꝰ

citra papã nõ poteſt ↄcedeꝛe indulgentiam ſuper

non ꝛeſidentia: qꝛ cum hoc ſit contꝛa ius cõe ⁊ in
piudicium ecche nõ poteſt epᷣs indulgeꝛe pꝛoiquo
c.dilectus de tẽp.oꝛ. ⁊⸗ quod nõ.gl.de legato in
c.Ffi.de.hẽ.li.vi.ſed.licẽtiam ↄcedere põt.qꝛ neꝛ
bũ licẽtia nõ ĩpoꝛtat nudã uolũtatẽ ſed ↄceſſionẽ
ercã factã ut nõ. Oar. in extraua. ad repmẽdam
7.l.alio hẽde de ali.2 ci. lega.licer. Inn. alind ſen
ſeꝛit in. c. ad monaſteꝛium in fi. de ſta.ꝛegu.nam
ueꝛbum licentia deſcẽdit a ueꝛbo licet ueꝛbum I3
ſonat aꝛbitrium boni uiri ut nõ. in locis pall.põt
ego ĩfeꝛioꝛ citꝛa papam daꝛe licentiam ex cauſa
abitandi a bnficio ſʒ non poteſt daꝛe idulgentiã
cã ſcʒ non exnte.= ĩta intelligo iſtum tex. in eo ꝙ
utituꝛ diueꝛſis uocabulis¶rto nõ. æ tene menti

¶w beneficia ctiam ſimolicia ꝛcquirunt ꝛeſidẽtiam

de iure communi nec ſufficit deſeruire peꝛ alium:

quod iudicio meo aꝑtiſſime ꝓbat iſte tex. naʒ hic
nõ ſolum canonici ſed ẽt capellani = alij ſunplicit
bñnficiati rcuocant᷑ ad reſidentiã in cccleſia ubi ſũt
bnficiati nec releuant ponẽdo ibi uicarium. quod
collige ex eo qꝛ eis nõ ueniẽtibus ſi uꝑioꝛ facit de
ſeꝛuire eccleſie ꝑ uicarios ⁊ reſiduũ detracta poꝛ
tione uicarioꝝ ↄueꝛtit᷑ in utilitatẽ eccleſie ut hic ſi
eim poſſent licite ꝑ alios deſeꝛuire reſiduuʒ appii
carct᷑ eis:etiam ſi eſſet eccleſia curata:utx nõ. Pbat
tex.in.c.cũ ex co de elec. li. vi. ¶ In glo. i. ibi qꝛ
in eo maneꝛe dʒ ⁊c.nõ hanc rõnem glo.⁊ fuit oꝛi
ginalit᷑ dictũ apłi æ trãſumptie.xxi. q.i.c.i.⁊ facit
hec rõ ꝓ his que dixi S in nõ. ut quiſqʒ teneat *

ſe deſeꝛuire in bnficio qꝙ;uis ſimphlci niſi legi una
cauſa euʒ excuſet ut in.c.ꝑucnit de app.¶ Et ad

ucte quia glo.dicit ꝙ defectus miniſtroꝝ fuit le
gitima cauſa reuocandi abſentes nec apeꝛit utruʒ
potmniſſet iſte infeꝛioꝛ pꝛiuilegium ſt upeꝛioꝛis reuo
care abſqʒ auc.ſuꝑioꝛis.ſed glo. ſequens ſentit

nõò ? ↄiungendo iſtã glo. cũ illa vr fuiſſe det mete

glo ut ſuꝑioꝛ qui pꝛiuilegium contulit debeat re
uocare:quia hec eſt legitima cauſa reuocandi:⁊= ̊
teneꝛũt quidam. Alij ucꝛo ut Inn. tenueꝛũt loqn
do altcꝛnatiue diccntes ꝙ hec reuocatio fit de iu
re cõmuni uel de gꝛa.ſed hoc ĩicidit in illã qonem

nunquid pꝛiuilegium ſuꝑioꝛis qð incipit eſſe nal
de nociuum.x᷑tio ipſo facto ãnullerur an ſit opus =

recurreꝛe ad ſuꝑioꝛem.⁊ de hac qõne dicaʒ plene
in dicto.c.ſuggeſtũ:⁊ uide glo.in regula decet de
re.iu.li.vVi.⁊.xxv.q.ij ⁊ſcꝛipta.⁊ ſatis põt dici ut
honeſtum ⁊ cautũ ſit recurreꝛe ad ſi, uꝑioꝛẽ: maxie
ubi allegatur enoꝛmis leſio nã cũ infcꝛioꝛ nõ poſ
ſit inteꝛpꝛetari pape puilegia:ut in.c. cũ ueniſſent
de iudi.foꝛtius non põt illa tolleꝛe cãʒ ptendẽdo:
de quo tñ plenius in dicto. c. ſuggeſiũ.⁊ ſic intelli
ge glo. ſe. ¶ In glo. ij. in fi. inuit hic glo. ꝙ hec
pꝛiuilegia nõ ſint reuocata ipᷣo facto qꝛ ał.nõ fuiſ
ſet opus faceꝛe mentiõcʒ de pꝛiuilegijs.⁊ intellige
fᷣm doc.qn pꝛiuilegiũ tenuit a pꝛincipio: qꝛ enoꝛ
miteꝛ nõ ledebat uel ſi ledebat fuit facta mẽetio de
hoc in pꝛiuilegio.tene ſemꝑ mẽti hoc dictũ doc.
ꝙ pꝛiuilegiũ ualde nociuũ ecclłe alicui nõ ualet ni
ſi faciat mentõeʒ ð hac cnoꝛmi leſione. ꝓbo rõe.
pnceps ĩ dubio nõ itendit ↄcedeꝛe pꝛiuilegiũ uni
cũ graui diſpẽdio alteꝛius.l:quotiens. C. de pci.
ipeꝛ. offe. ? in.d. g.ſi quis a pᷣncipe. gꝰ tacituritas
iduẽ ſurreptiõeʒ ut ĩ.c.poſtulaſti gõ de Rp. æ ꝑ hꝰ
dẽʒ poteꝛis ifrigeꝛe multa pᷣuilegia qᷓ emanãt quo
tidie a romana ra gl. i. . pdeceſſoꝝ mo
ꝛũ ibi ñ extẽdebat᷑ pꝰ moꝛtẽ illoꝝ. põdeꝛa ⁊æ nõ ſe Eꝑ
hãc gl.q inuit ĩ hac ꝑte licẽtia ↄceſſa ꝓ pᷣſidete iĩ
aliqofficio ſeu dignirate ad aliqͥd agẽdũ łñ agé
duʒ expiꝛat ipo fẽo ꝑ moꝛtẽ concedẽtis.vñ ſentit
glo. hic ꝙ licẽtia ↄceſſa ſuꝑ nõ ꝛeſidẽtia expirauit
pꝑ moꝛtẽ cõcedẽtis.ſed ↄꝛiũ ſentit glo. hic in ſeqn
tibus dũ uidet᷑ requireꝛe leſionẽ᷑ eccleſie:æ ꝙ ſuceſ
ſoꝛ reuocet ꝓ pꝛio dicto:uide glo. quꝗᷓ etiaʒ bene
nõ. in. c. a.nobis eli. infra de ſentẽ excõ. que di
cit quod ſen.excõ. ⁊ idem eſt in qualibet alia lata
geneꝛaliteꝛ ſub conditione expirat pcꝛ moꝛtem
d 2

α10 Pin ſrto RUer

Ws valde 1ι1οια

Wire = 4 4 M* -r iorle Bſc⸗ls n, õ b=feni h pd-⸗rsBertn . . 4

Ee cle. nõ relcl:

7„-
— 5

C *— nd*ν. ½
= Fe=nr y I

j = d a ☚ S ſv

pkerẽtis ex quo nõ habnit i uita effectũ conſuma
tum ad idẽ põt adduci tex. in. l.fi.ff. de penis z 6
ualde nõ. ubi dicit ꝙ ſi aliqsmagr̃atus interdicit
alicui ob ſuũ delictũ ne exercet certã artẽ tollitur
hoc interdictuʒ ſcu ꝓhibinio ipſo facto finito ina
giſtrarn illius ſʒ ꝙ licẽtia duret niſi ex cã ꝛeuocet
poſtmodum ꝑ ſucceſſoꝛem: uide ſingularii Inn.
in. c.qð trãſlationẽ in fi. de offi.lega.ubi nult ꝙ
indulgennia uel licentia ſemel ↄceſſa non expirat
ꝑ mortẽ cõcedentis nec ob.l.finalis.qꝛ ꝓcedit ĩ
penali.nos ſumus in bñficio qð dʒ late ĩterpetra
ri: ut in. c.oliz de v. ſig. . l.fi.ff.de ↄſtit. pᷣncipiuʒ
2 ex hac reſpõſiõe ad.l.fi.collige alið bonũ dictũ
ꝙ licẽtia ſeu idulgẽtia durat ẽt ſi fuerit ſine cauſe
ↄgnitiõe data:nã.l.fi.loquit᷑ qũ ſine cãae cognitio
ne:æ ſine ſũtia magr̃arus ĩterdicit alicui artẽ: ſecꝰ
n. q cũ cognitõe cãe: ut in.l.fi. de offi. ꝓcõſulis
nõ. cõiter ꝑ legiſtas in dicta.l.fi.? pꝛo hoc uide
gl. nõ. in. c. cũ ex eo de elec.li.vVj.ĩ ueꝛbo ſeptẽnio
que dicit ꝙ ille qui ſemel conceſſit licentiem eũdi
ad ſtudium nõ põt illa ſine cã reuocare cum eꝛgo
ipſe nõ poſſit expreſſe nec taciie poſt moꝝẽ: ⁊ no
tabis ſemꝑ differenniã iter ↄceſſionẽ idulgẽtiam
ſen licentiã et iter inbibitioneʒ ſen iterdictũ alicꝰ
artis ul alterius facultatis¶ In glo. in V. aſſiſij
que eſt penultima ibi n uocant᷑ ad cões tractatus
nõ bñ glo.ꝙ capellani ⁊ alij bnficiati in eccleſijs
collegiatis nõ ſunt de coꝛpoꝛc collegij canonico
rũ:et dic ↄſequẽter ꝙ de peꝛ ſe non poſſunt face
re capitulũ ſeu collegiũ:vide bonũ tex.i.c.dilecta
de exceſ.pla.⁊ ibi nõ.facit qʒ nõ.in.c.ij.de iſtit.
Et dicit Jo. anhic ꝙ iſti pnt uocari aſſiſij.quia
poꝛtant onus eccleſie:uł ẽt dicunt qᷓſi aſſiſmi. ſiẽ
eim illi ſe exponũt moꝛti dnis obediẽdo ctiam in
malum.de hõi ꝓ humani.li.vj. ſic etiaʒ iſti dicũ
tur aſſiſmi:qꝛ occidũt aias cqnonicoꝝ eis poꝛtan
do mulierculas qð nõ. ¶ In glo. fi. in fi. contra
panc ↄcluſionẽ glo.inſurgũt doc.per id qð glo.
.ij. dixit: nã cũ iſte patꝛiarcha reuocat iſtos abſen
tes pᷣtextu huiꝰ mãdati aplici nõ habet ptãtẽ ult
oteura in mandato.ſed hic nõ mãdatur i cos p
net:ſed et cum licẽtia pᷣdeceſſoꝛis.põt gl.uerifica
ri:qꝛ ſucceſſoꝛ põt reuocare ex cã licentiam. cõceſ
ſam ꝑ pꝛedeceſſoꝛem: ut hic ⁊ nõ.in.d.c.cuʒ ex eo
et totum hoc pendet ex illa q̃ſtione quã pꝛemiſſi.
utrũ ipſo facto ſint reuocata hec priuilegia: æ ho
die ſunt ꝛeuocata ipſo facto:ut in.c.fi.de Gptis.
li. Vl. et dic ur ibi. .
ericos. Priuaĩ bñficio cle
ricus non reſidens ſi
monitus nõ reddeat nec iuſtã excnſatio
nem alleget. Et nõ diuidit᷑ æ? eſt caſus notabilis.
Mõ p ibi abſqʒ licẽtia: ꝙ cũ licẽtia p̃lati licite
benetficiatꝰ tranſfert ſe ad aliã dioceſim moꝛandi
cauſa licer beneficiũ ſuũ exigat reſidẽtiaʒ: ita col
ligit hic a ↄrio. Sed hoc dictũ limitarem duobꝰ
modis.prio ut licentia ſit conceſſa ex cauſa.nam
hoc impoꝛtat hoc nerbum licentia noſtra. nam ſi
ne cauſa hoc eps facere non põt ut dixi in pꝛece
gẽti. c,ſecũdo ꝙ deſeruiat ibi ꝑ uicariũ ipe abns

qð ꝓcedit ubi bnficiũ hẽret ſolũ unuin rectorem
nõ eim dʒ interi carere miniſtri ſuffragio in. c. cũ

ex eo. de elec.li.vj.ĩ colegiatis vo debemus aiead

uertere pᷣiudiciũ cccleſie æ legitimitatẽ cae et fin

hoc qnqʒ ſe poterit abñtare abſqꝗʒ eo ꝙ dimitior
ibi uicariũ.ar. S. in. c. prnno⸗. Mont hcrivs
ibi ſi moniri:et ibi ſpoliare:ꝙ ↄtꝛa non reſidẽteʒ
non requirit oꝛdo iudicariꝰſed ſufficit mouitio pᷣ
cedẽs ⁊ facti ſpoliatio ſubſequẽs. dixi latius ĩ. c.
ex pte S 4 NQuerit᷑ in qbus eccleſijs ſeu bñfi
cijs hʒ locũ diſpõ huiꝰ. c. dicit Inno.ꝙ in ecclijs
curatis. Atẽ in alijs bñficijs ſimplicibꝰ ꝗᷓ reqᷣrũt
reſidẽtiã ex priuilegio ſtatuto uł ↄſnetudine in nõ
exigẽtibꝰ reſidẽtiã non hẽt locum:qꝛ ex quo non
tenent᷑ reſidere pnt ſe abntaꝛe ⁊ h̊ bñ nõbis ſʒ ad
de dẽm Inno. in. c. ex tue S. e. ut poſſit ſe abntar
nõ m̃ uagãdo:quia ex hoc ſolo delicto nagatõis
põt priuari. vij.q.i.nõ oʒ cũ ſequenti: et diẽ̃ poſt

modũ Inno. de iure cõi õe bñficiuʒ requirit reſi

dentiã. Ho. Jo. an. z antiqoꝛes aꝑtius loquunt᷑
dicũt eim ꝙ oĩa bñficia ꝗ dant᷑ in titulũ ſiue ſint
uicarie ſiue modicce eſtimatõis. ut.xx.ſolidoꝝ req
runt ꝛeſidẽtiã de iure cõi: ſecꝰ ſi nõ darent᷑ in tiru
lũ ſed ſtipẽdiũ utputa ſi alicui pauperi dat᷑ poſſeſ
ſio ecclie ad uitã ul pᷣcariũ:ut.xij.q.i.qꝛ tua. iſti
eim nõ tenent᷑ ad ꝛeſidẽriã. Et nõ ſemꝑ hãc ꝛegu
lã ⁊ facit.c.ↄquerẽte ð e.⁊.c.sS.ꝓx.⁊.c.ex ꝑte de
offi. uica. c. puenit de appella. z. c. ſãctoꝝ.xx. di.
CS gl. ij. in fi. nõ. ex glo. quatuoꝛ mõs quibuſ
onficiũ hẽbit̃ ꝓ vᷣrelicto:⁊æ ſtati ↄferri põt abſqʒ
aliqua monitiõe: æ qtenus glo. loqur de effecto
milite dic ut dixi ĩ.c.fi.S.de cle.ↄiugatis:ſʒ põde
ra hoc ultimũ dictũ: requirit eim ut bnficiũ ſit cu
ratum:ad hoc ut nacet primũ curatum er ſic uide
tur uelle iſta glo.ꝙ in beneficijs non cuꝛatis nõ
introducit᷑ uacatio primi ꝑ adẽptionẽ ſecũdi. In
no. Hᷣ diſtinguit ꝙ aut bnficia nõ expoſcũt ꝛeſidẽ
tiã aut ſic pᷣmo cau nõ idncitur uacatio pꝛimi.fo
caſu aduertẽda eſt triplex ſpes ꝛeſidentie. qdã.n.
bñficia reqrũt ꝛeſidentiã ꝑpetuã qdã vo ad tpᷣus
qdã ꝛcquirũt ꝛeſidẽtiam nõ ſimpłꝛ ſʒ cauſatĩe: ut
qꝛ ĩiducũt pᷣuatõem fꝛuctus niſi ꝛeſideat᷑ ĩ prĩa qi
rarc ſeu ſpẽ:inducit̃ jm eũ uacatio pᷣmi ipo facto
ꝑ adẽptõem ſecũdi In fa qualitate nõ ĩducit᷑ na
catio cũ poſſit defuire utriqʒ ex qꝰ ad tpᷣs req̃rit
ꝛeſidẽtiã. In ttia ẽt nõ uacat pᷣmũ ſʒ ſatis ẽ ꝙ
caꝛeat fꝛuctibꝰ ꝓut hẽat ſtatutũ ſue ↄſuetudo.Et
nõ bñ hec vba Inn. nõ. n. memini alibi legiſſe.
Sed aduerte benc ad primũ mẽbrũ:nã nidet᷑ eſſe
contra.c. de multa.. ti. pꝛoximo:nam ſpeciale eſt
ibi in cuꝛatis dignitatibus æ perſonatibus ut per
ademptionem fi uacet primuʒ ipſo facto:ergo ſe
cus in ſimplicibus. Jo. m̃ cal.ſeqt dictũ Inn.pꝑ
idẽtitatẽ ꝛõis:nã ius penale extẽdit᷑ H caſu facit.
c. qᷓuis in fi. ð elec.li:vi.nã ratio ĩcõpaſſibilitatis
iducit puationẽ primi ĩcuratis:qᷓ rõ mlitat ĩ nõ
curatis:exq icidũt ꝛeſidẽtiã ↄtinuã h̊ ẽt dẽm reꝑi
o ſecutũ fuiſſe fꝛede.de ſenis oſilio.cxv.in fi. ni
bil ramen adducit ſed bene allegat dictum Inu.
p h.n.dicto uide gl. nõbilẽ in cle. gꝛe de Rp. que

H i
Heſeican
glunm hſuo⸗
ſe . Imic tue.
fcunncnt Corchvd
Gihmrich eich ugun
Gmrgriunoip ſao:
1hennonck nppnend
on fuinioreut ⸗ 9
Poocdemuitudnn
tchserdedgrdrin
Gctum äapec holt
Gre,d Geo vdimais
AuSfiit Pricen wum
NRrͤc
1d Nd Woct den
Doleranerarivß
biffii eneai
th j.. nino.
cio Ngl. ⸗
tcalano roͦnblieo
nn

Cnenditi
(Cnnigcei

Nſbanr idenags
nio lofnbneͤe
ſrobethi t nogl
ecöcimiclean

inckninfe

Ti
ditnrin

W

dolo.
n Centeg ciam
ennnura,. pedi
bego dnngeli
Cfiſtian

zin lübereſ,
- 4 en Carere *
rli rie anihon 6
Pincicii rc 8occhent
ſe Potert abi endine d

—. ntar e
r zinc n n M
nitier ib Dl Ma Ulterigs

Cntnn dore

H cnk in nnli ſtr inl
gii deine etd ſolcop
i Gauc in nm innn
diünpn alli pnpen cht oſſe
Auti anünr ij gi nu iſi
nia ſidini. Cr noͤſan bie ꝛegu
auerete e. c.c. pr. .ccr bie
puenit de gphela .c. ſicop. ..i.
linfi no er go annmoꝛ mos gnibul
di P drelcno:e ſi gfen pot abſ,
Mitde: atenns goo loc ur de effeco
n dini cſls de de ginggns i poce
timu Cicti renirit am ur bificiͦ ſtan
Abocm Na rinuͦmummarſt nide
inn go g indancfcis non uns
if vacano primip Ndipini ſtidl hn
ngnt , anr bifihn n enoſeit ili
pino can no icieur ucgno pun f
ract t mpler ſos ianne acin.
jit eidenii ani ii ſo atße
it videnum no ſinpliß diaten
uröen tucmns niſ eſicent i n
indci fn eü nacario Pini ipo e
jCeödi In fa gualiate no igis
ſt defuire urrig; er eiſ
nitn etno aen ön ſß
it anui ſue Oſuemcd,
by pothent ſtnmn ed eſ
Jnn no n nannm ani 4
Wa Nα mbru:Nnaͤi
nrbene ad nimimhin ſpecule

E e p̃ben. ? dig.

vVj̃ appꝛobaꝛe dictũ Inn. ſ̊. Jo. an. in addi. ſpe.
eo.ti.iĩ fi ur̃ ꝛeuocaꝛe illã gl.ſuã:⁊æ oꝛꝛiginaliter fu
it dictum oldꝛa. ↄſilio.clxxv.ubi h̊ dictum Inn.
ipugnat idem ſequit᷑ dꝛs Cardi. MDe. de ancha.
.Jj.ti.ꝓxi.c.de multa fudãs ſe ꝑ illud.c.de multa
quod ſpecifice loquit᷑ in curatis Concluderem ſic
iſtum articulum:ꝙ aut quis haber iuſ ad rem aut
in ꝛe. pᷣmo caſu ꝑ adẽptionẽ ſecũdi beneficij ꝛequi
rẽtis ꝛeſidentiam ad qð ↄpetebat ius eſt incõpati
bile cum fo de iure:⁊ ita pꝛoprie loquit᷑ tex.in di
cra cle. gratie:⁊ hoc caſu põt ſaluari gl.illius cle.
nam facilius perdit᷑ ius ad ꝛem ꝙᷓ in ꝛe ut.c penł
timo de pᷣben.li. vi. Sic etiaʒ loqtur.c. quamuis
pallegatum:nec ex toro illud.c. eontinet penam.
DPꝛo cuius intellecum uide JYo. an. in regula o
dioſa de ꝛegu.iur.li.vi.in meꝛcuri.i fi.nec iducit
uacatio ex terminis.c.de multa ſed ex tacita vðnũ
tiatione: ⁊ ſic loquit᷑ tex. in. dicta clemẽ. Er cau
cum querit᷑ de iure in ꝛe aut attẽtat beneficiũ req
rens reſidentiã e dioceſim ⁊? ibi ↄmorat᷑:z tunc
tacire ĩiducit᷑ primi ꝛenũtiatio niſi aliud appareat
expſſe de mente ipſius:⁊ ſic intellige glo.in.c. ex
pte. 5 eo. æ Inn.i. c. ex tue. e. titu. aur exceptat be
neficium in eadẽ dioceſi ubi ẽ primũ:⁊æ tũc puto
ꝙ qᷓtuncũq; uterqʒ ꝛequirat ꝛeſidentiã non indu
citur priuatio ipſo facto:qꝛ hoc iure non cauetur
7 pena non eſt imponenda ipſo iure niſi ſpecifice
cauta fit in iure:ut nõ glo.in.c.fi de iurepatꝛo.
Mõ ob. c.de multa:qꝛ nõ ẽ eadẽ rõ in ſimplicibꝰ
ſi reſidẽtiã exigãt ut in curatis qm iĩcuratis ſubeſt
ꝑiculum aiaꝝ:qꝛ ipoſſibile ẽ ut utriqʒ poſſit deſeꝛ
uire:⁊æ ideo ubi maius ꝑiculum ibi cautius ⁊ cele
aius fuir ꝓuidendum:ut in.c.ubi ꝑiculũ de elec.
li. vi. ſed in ſimplicibus nõ eſt hoc periculum me
rito nõ iducit᷑ pena priuanõis ipſo iure quinimo
poſſet attẽtari ut pciſe nõ pᷣuetur alteꝛo ſʒ det᷑ ſibi
aꝛbitriũ ꝛetinẽdi quod uelit ar:creferente ⁊. c;
teꝛca.j.ti.ꝓximo.⁊ hoc nõ qꝛ quotidianũ (3
ditio. In gl. fi. no. bñ iſtam gl. ex qua habes que
ſit excuſatio rõnabilis ex qua poſſent notari mul
ta. Abbas.

¶ Be pꝛebendis 7 dignitatibus. ſxica

¶ Lomtinuat᷑ qꝛ clerici nõ poſſunt honeſte niuct
niſi héant pbendas un uite neceſſaria ꝑcipiãt me
rito poſt rubricas pᷣcedentes ſubiicit᷑ iſta.Et qͥd
ſit pbenda dic ut nõ.gl.in.c.cũ.¶Ul.de ↄſti.⁊ ui
de qð dicituꝛ ĩ. c. dilecto ·.e:quid aũt ſi dignitas
dicã. in. c. de multa.]. e. 5
n bonis ec
T nullus * clie non ſucce
ditur iure ↄſanguinitatis hoc.d.
6 primo ibi cleꝛo.ſiue de po
pulo:ꝙ lʒ appellatiõe populi ueni⸗
unt ſeculares etiam habentes dignitates inſti. de
iuꝛe naturali. S. plebiſcitum clici non ueniunt. ali
us ergo clerus alius populus duo cnim ſunt ge

neꝛa criſtianoꝛum. xii.q.i.duo ſunt genera ⁊ nide
bonum tex. in. c. ſi ſententia de ſen. excom.li:vi.

/ – — 7 = 9 .
5 . N — . 7 ri- 59 2 „
R. 6— / Vvaret Piars . 2rr⸗ r Xν ι αι

X„- CR1 4. 2ð αα 1 .

Quid autẽ in p:iuilegijs dic ut legitur æ nõ in.c.
dilecti de foꝛo compe. Wora fo unaʒ regulam
ꝓꝙ in bonis eccleſie non habet locum ſucceſſio in
ris ſanguinis.ſubſtitutus cꝛgo in beneficio ñ cau
ſat ius a defuncto ſed a ſupeꝛioꝛe illud confeꝛente
Tonr⸗ hoc opponitur nam ius patronatus
eccleſiaſticum ⁊ ſpiritualibus annexuʒ: ut in. c.
quanto ſupꝛa de iudi.æ tamen in eo ſucceditur iu
re ſanguinis in.c.quoniam æ:c.i.de iurepatro.et
xvi.q.vij.pie mentis.Sol.iuſpatro.non eſt meꝛe
eccleſiaſticũ:ſed habet de tpᷣalitate:rõe cuius habʒ
locũ ſucceſſio:ſic ſentiũt doc.h̊:⁊ uide glo.nõ. de
hac mã in.d.c.pie mẽtis:hᷣ ſolo ex toto nõ plʒ:nã
ſequeꝛet᷑ ꝙ de meꝛo iure laici poſſidẽt æ ſuccedũt
i iurepatro.qð ẽ flin:nã gꝛoſe fuit laicis h̊ ↄceſſũ
ab ecclia:ut iduceꝛẽt᷑ ad füdatiõcʒ ecclaꝝ:ut ꝓbat
i. c.iij. j.de iurepa.dic gꝰ ꝙ ĩ iurepatro. ſuccedit
de gfa ſiẽ groſc poſſidef᷑. Sʒ rõ qᷓr aliud ĩ benefi
cijs ẽ:qr bnſficia ſunt pure ſpũalia.iõ noluit ita ec
cleſia pingue ius ↄfeꝛꝛe laicis:ſʒ iuſpatronatus nõ
eſt pure ſpũale: ideo ꝓpteꝛ utilitatẽ inde ꝓuenien
tein uoluit eccleſia diſpenſare cuʒ laicis in glo. ij.
in fi. ul itellige tex. in ipis pᷣbendis æ dignitanbꝰ:
7 hͥ melius conuenit rubꝛice:non enim debʒ quis
habcꝛc neceſſario ppendam uel dignitatẽ quã Eʒ
cõſanguincus defunctus quinimo ut ſucceſſio in
eccleſia dei non notetur: ſtatutum fuit ut filius ſa
ceꝛdotis etiaʒ legitimus nõ poſſit br̃e ctiã ab cpo
bñnficiũ pateꝛnum ut in. c. ex trãſmiſſa æ quaſi peꝛ
totum de filijs pꝛeſoyteꝛoꝝ ⁊c.
Onli ceat. Mõ licet cpiſcopo ali
em oꝛdinare ſine ti
rulo. h. d. ¶ Mota pꝛimo ibi alimõias:
q;ᷓ hoc ueꝛbum impoꝛtat neceſſaria nite:ut patet ĩ
fine litteꝛe:⁊ dicitur alimonia quaſi ſubſidij alimo
ſina. ¶ Mota ſecundo ꝙ non oes debet admitti
ad cleꝛicatum:nam non habenteſ unde uiueꝛe poſ
ſint pꝛomoueꝛi non debent. ¶ Et Poc fuit ſiatu
tum ut oꝛdinati non mendicarent in obpꝛobꝛium
cleꝛicatus:quis eſſet ualde utile ſeꝛuare diſpoſitio
nem huius.c.⁊ c.epiſcopus ſi.j.e.nam turba cle
ꝛicoꝝ facit eos ↄtemptibiles.lxxxiij:di.legimus in
gl. i. ibi oẽs in minoꝛibꝰ zc:nõ gl.ꝙ appellarione
cleꝛicoꝝ ueniunt oẽs oꝛdinati ſiue ad ſacꝛos oꝛdi
nes ſiue ad minores:qð in dubio ꝓcedit ĩ diſpoſi
tione fauoꝛabili:ut ꝓbat᷑.i.c.duo ſunt gña.xij.q.
i. Quid ĩ odioſis:dic ut dixi ſuꝑ rubꝛica de uita
⁊ hone.cleꝛi.⁊ ĩ fi.glo.Et ꝓ hac ↄſuetudine facit
fm doctoꝛes ꝙ ꝓmoti ad nõ ſacꝛos oꝛdincs pñt
retrocede:e ut in.c.ecũ cx eo de clec.li.vi.iõ ecclia
non tm eis ſubuenit ſicut ↄſtitutis in ſacꝛis: puto
tamen ꝙ a pꝛincipio ep̃s debet ſeꝛuare qð dẽ h̊ i
oĩbus oꝛdinibus:? ꝓ glo.facit.c.eps.j.e. AIn gl.
fi.in fi. dicũt aliqui ut dĩñs An. ꝙ iura ontiqᷓ pnt
remaneꝛe icoꝛꝛecta:qn ſolus oꝛdinatus fuit in cul
pa ut qꝛ aſſeꝛit ſe hr̃e ſufficicẽs prim oniũ:cũ tamẽè
nullü hꝛet uł minus ſufficiẽs:tũc.n.ipo iure ẽ int
dicta ſibi executio.Sʒ ſi oꝛdinatoꝛ ſit in culpa tẽ
hẽant locum iura hodieꝛna: ui heat excentonem
ſ oꝛdinatoꝛ compellatur ſibi ꝓuideꝛe de ſuo ut in
d 5

G 144. .
.

.

l.r „,v, r ss⸗
7

e
elle ſ3
= — — —— — — . “
N/. e . ſerene A. %4.1. 1. k/ 6— ſie vu p- 22 Prt „ ſ c l,A1AH / D☛ fu jv⸗ A: Y
14.—
Cre pꝛcbenes HM wii le
nantin lies
c.cũ.fm.j.e. Et nõ bãc ſolutionẽ ĩ pracrica ſed cꝛos oꝛdines ſine titulo non hnte de ſuo unde ui ſel 4 mmmoni
nõ credo eam ueraʒ:qꝛ illud .c.i.lxx.di.dicit ꝙ uat:de ſuo ꝓuideꝛe tenctur donec aliquem tituluʒ ntigarnden n
ad odium illiuſ qui eũ oꝛdinauit illud fuit ſtatutũ fueꝛit ↄſecutus e Ciceeegoebi fo eius ſa⸗ 000ndog he .
ergo loquitur qn oꝛdinatoꝛ fuit in culpa:æ de hꝰ exceptionem in fine. ota pꝛimo ibi ſiipendia nſiee aſhlebfe .
in. d. c.cũ.fm ubi etiam hoc uidetur pꝛobari:poſ militie cleꝛicalis ⁊c. Dꝛimo eniʒ colligitur ꝙ be wn liwi a,
asben ſnehmn

ſet tamen illa ratio ponderaꝛi pꝛo oria parte qꝛ

ſi in odium oꝛdinantium illud fuit ſtatutum ergo

ubi non eſſet culpa aliud non eſſet dicendum ſi tẽ
eẽt inf erẽdum priũ:ut remota culpa oꝛdinatoris
non cenſeret᷑ iterdicta exccutio. Idem põt dici ꝙ
ſempeꝛ oꝛdinatoꝛ uidetur in culpa qꝛ debet diſcu
teꝛe ⁊ exaĩaꝛe an haberet ſuffieiens patꝛimonium
aꝛ. in: c.inotuit s de elec.

neficium datur cleꝛico in ſtipendium. po ꝙ quili
bet cleꝛicus eſt miles dei. Ande ſicut milcs ſc
culi habet ſtivbendium a domino tempoꝛali: ita et
miles dei debet habeꝛe ſtipendium ab eccleſia. Et
ex hoc etiam infeꝛtur cleꝛicum debeꝛe gaude:e pꝛi
uilegio milirũ:⁊ intellige de pꝛiuilegijs ↄgruẽtibꝰ
ipis cleꝛicis.ſ.ubi ẽ eadem rõ uel maioꝛ in eis ꝙᷓ;
in militibus ſeculi.pꝛo hoc ẽ bona gl. in.l.miles.

louyin
Grhn a aſrlin

. PHꝛeune eſt et po ff. de re iudi. ¶ Altio nõ ꝙ bnñs vñ uiuar nõ hʒ Ginno
Atio nulla. teſt ſic ſonnnnari . ius epiſcopũ ad petendũ bnficiũ.Sed circa hꝰ Mizmn gmiore
Hona eccleſiaꝛum cõia ſũt nec dʒ qᷣſqʒ En. neꝛtitur queſtio nõbilis:/quid ſi gratioſe fuit ſibi cinchataln
tanq; ꝓpꝛia ſibi uendicare. b. d ¶ Mõ. ptimo ex collatũ bñficium:nũquid poſſit licite uiueꝛe de be eſragenenn Ca⸗
pncipio ꝙ licitũ ẽ argueꝛe ꝑ ꝛõem naturalem eriã neficio æ ↄſeꝛuare redditus pꝛioniales. Inno. te tenintansiß lien
abſqʒ allegatione iuriuʒ ꝓ hoc.c.ii.requiris in fi. net hic ꝙ ſic:⁊ quotidie allegat᷑ hoc diciũ:⁊ tenet anlbontenans
de appella ⁊.l.ſcire.in..ſufficit:ff.de excu.tuto. cõiteꝛ ꝑ oẽs ſcꝛibẽtes. Et ꝑ Jo.de lig.ĩ clem.gr̃e nbrmininl.
2z uide bonam glo. in.c. conſuetudo.i.qi.n de ſptis ⁊ ꝑ archi.in.c.ſtatutuʒ de Eptis li. vVvi. i in tanti
eſt quicquid in ratione ↄſiſtit ut ibi. ¶ Nora fo nec ob.c.paſtoꝛa.i.q.ij.loquit᷑ enim ſᷣm Inno.qn W
Crin : S aa XAnn ⸗rgt hr Rnun bona eccleſiarum debent eſſe cõia ideſt omni cleꝛicus uellet uiueꝛe de bñficijs ⁊ auare theſauri ciſunsetliſe h⸗
P bus indigentibus cõicanda.intellige tamẽ ut bnfi ʒare de pꝛionio. Secus aũt ſi uult conſeꝛuare pa roreſis fu uiſo bie
ciatus p̃us capiat neceſſaria ſua debet᷑ eim pᷣmo trimoniũ ꝓ ſuis heredib ¶ Itẽ fm hoſti põt itel numgo Cbtinaem plar⸗
ſibi uictꝰ ratione ſeꝛuicij a deo ut pᷣus ſir ꝓuiden ligi ↄtrarium quando nõ deſeruit bnficio ? uult panbitons Crandbitopp
dum ſibi qᷓ; pꝛo repaꝛatione ecleſie ut ĩ. c.de his niuere de redditihꝰ bñficij augendo primoniũ ꝓ Agienn Nclisadaonn.
j. de edifficiis. ſed de his que ſuperſunt debent p · Ego diſputaui hũc articulũ ⁊ incipit.Litius uniczceſuin aulinn
indigentes uiuere: ⁊ ſic intellige tex.xvi.q.i.c fi. clericꝰ:æ poſui plures opiniones quarũ quatuor ſunnü geſenetctecſen

ubi dicitur ꝙ quicquid habent cleꝛici paupcꝛum
ſunt. Item limita ꝓut habetuꝛ. xij. q.ij. c. q̃tuor.

ſideꝛe ut in. c. relatum æ quod ibi habet᷑.j.de te
ſta. uel dic foꝛmalius:pꝛebenda datur cãonico nõ
ut illa fit ſua pꝛopria ſed ut inde uiuat ⁊ quod ſu
pereſt ↄuertat inpios uſus.xij.q.i..fi.ubi bonꝰ

ex . c:
Piſcopus. Qui ordinauit

gliquem ad ſa

uide ꝑ glo.xij·q.i.illi. Item uide gl.i.q.ij.c.fi.
Exr aduertẽduʒ ꝙ iura ĩ H̊ uario modo loquũtuꝛ

tibus ur in.d.c.uidẽtes.Et fᷣm h̊ tpᷣs ꝓcedunt iu
ra que dicũt hntem pꝛimoniũ nõ debeꝛe uiucꝛe ð
redditibus eccłie:ſʒ cum hodie bnficia ſint dotata
pꝛincipal: ꝓ cleꝛicis de cõſecꝛa.di.i.nouo.nec ſit
hoꝛꝛidũ ꝙ cleꝛicus poſſideat ꝓpꝛia bona. emana
rũt alia iura nouiſſima que uolũt ut cleꝛicꝰ poſſit
uineꝛe de redditibꝰ bnficij:exquo fuit bnficio. vñ

chles g icne ſe di i
Oöarne lunes eedas

2.c. conceſſa. ¶ Uiltimo iſte tex. aducit᷑ ad qoneʒ quedã eiʒ uident inuere ꝙ clericꝰ peccat teuẽdo nnfiekiintn
W. S ⸗d; N1 41 Seſpo- znpt⸗ e e nũquid de ꝛebus cõibus poſſit quis diſponeꝛe tã beneficiũ ⁊ pꝛioniũ.quedã vo ꝙ põt tener̃᷑ pꝛioni (onins calees dane
RE ; de ꝛe ꝓpria ſingulariteꝛ: de quo nide gl. xxii. q um: ſed nõ debet uiueꝛe de redditibꝰ bñficij.que disrnacid
.qi.in. S. fi. ? in.c.pñti de pᷣben.li.vi.ſed diſtingue dã vo iura ſimplicit᷑ ꝑmittũt cleꝛico uiuee de bo 8 Docginonnan
poſt. Har.i.l.ſerui electione.ff.de le.i.q aut bo nis bnficij: ⁊ plene uideas in dicta diſputatione. chialntnänaſn
na ſunt cõia uniuerſis ut uniuerſis:aut uniuerſis Sed ꝓ clara deciſione ↄcluſiue ẽ adueꝛtendũ ꝙ; inmbi HW’Kü
ut ſingulis pꝰ cqau nemo põt dicere:hoc eſt meum olim in pꝛimitiua eccleſia eꝛat ualde duꝝ ꝙ xpᷣia nu unn in H“ 1
neqʒ diſponeꝛe tanqᷓ;ᷓ de re ꝓpria xii.q.ii.qui ma ni habeꝛẽt ꝓpꝛium.uniuſquiſqʒ ↄueꝛſus uẽdebat node an,
numittit᷑.⁊ in.l.in tantum.ff.de ꝛeꝝ diui. o caſu pꝛimoniũ:⁊ ponebat pᷣciũ an pedes apłoꝝ demuʒ i aurmn
qñ ſunt cõia nt ſingulis:aut querit᷑ quo ad diſpo ſtatutũ fuit ut bona nõ uẽdeꝛent᷑:ſed relinqueꝛent᷑ c b Ninlunen
ſitioneʒ ꝑtis:⁊ põt quis diſponeꝛe ut de pꝛoprio eccleſijs cathedralibus ⁊ ex eoꝝ ꝛcdditibus ſubue 4 4 ngpelan
æ põt diceꝛe hoc ẽ meum.C. de cõmu.reꝝ aliena niretur indigẽtibus ut in. c: uidentes. xij. q.i. Itẽ 3 e öto non
tionc.l.falſo.aut querit᷑ quo ad diſpoſitionẽ totiꝰ pᷣmitte ꝙ quieſcẽte illo feꝛuoꝛ dei laici xpiani ĩce moneiatar
2 non põt.fallit in pᷣncipe pꝛout hẽtur.in.l.ij. C. peꝛunt poſſideꝛe pꝛopꝛia: cleꝛici oculte poſſidebãt ngeſtobnisin
eodẽ Aut querit᷑ qP ad diſpoſitionẽ ſuꝑ toto ⁊ tẽ quapꝛopteꝛ ut euitarerur hypocꝛiſis: fuit ſtatutnz i nantlaiſnanetl
quo ad uſum deſtinatum poteſt uti etiam innitis ut quiſq; cleꝛicus poſſz poſſideꝛe pꝛopꝛia ut in:c. 3CNNerlnn anim
ſotijs ut in.l.ſabinus.ff.cõi diuidun.ſed ad uſum ceꝛe.xij.q.i.Ande ꝓ Ocoꝛdãtia iuriũ dicendum . Recſnnne hee
non deſtinatum melioꝛ eſt conditio pꝛobibentis: w iura quc dicũt cleꝛicũ non poſſe poſſideꝛe pꝛo n rhaiune in dort
ut in regula in re cõi de regu. iuris.li.vi.¶ In pꝛia loquuntur ᷣm tpᷣs pꝛimitiue eccleſie. Iteʒ an 4 noͤſoeklgin ulge
glo. ibi diuiſione pꝛebendarum Item ſecundnm ꝙ́; cleꝛici hr̃ent bnficia ſeparata nõ poteꝛãt uiueꝛe elnuthiſpeio⸗
doctoꝛes licet bona eccleſie diuidantur in pꝛeben de redditibus eccleſic:exquo hẽbant ſufficiens pꝛi oble le Inn
dis nõ tamen per hoc delſinit ecdeſia illa bõa poſ moniũ:qꝛ illa bona eꝛãt deputata ſolum ꝓ idigen uneſn e en ern

ſeet Eerer

be. ..l, loquf nin ſm Jano
niuer ge bifciis augre beſ. cn
o. Secus git ſi ulr Cuenaent
isbereb Te fn boſt aritl
gnanco no geſeruit biſfo uult
inb'bifiej angendo prinoni p
tuni hüc qrnienli ? ineſoit Litins
Mures opiniones quariiquauor
iili. Nen vide gll..l..fi.
lurni b vario nodo lognüun
gent innere cleric peceat euido
ionii ede N gnvi enei giori
cber uince dereddind diſtchoe
ſumplici gninut denco winer⸗ dedo
e plene nidezs in dien diſpuniore.
deaſione AAluſuc e cenencij 9
iua aclela eut vole ur
ninn uniuſ iſ e,ſs bit
hnchan aiͦ a beles blor enig
bona no eclenkſe ennchrnr
ralbus L er op riubus 1l
bus n in c'uidenes. . c.1.
ſcate ilo feuoi gel e riu
ia:: cleric ochlte p
tr fuit ſounn
euitar I gerepiopꝛia ut inl.
as ſo hriü dicendun
uce Aorinan ſſierep
ir deici non oſſe hoſſtece⸗
cit dr mmipwve cccleſte. a⸗

J Uas A
TA= H 7 2

*

õ 7 2

¶ He pben. 2 dig.

pondera. c. fi.iq.ij. ubi dat᷑ clerico ſtipẽdium nõ
ꝓpter indigẽtiam ſed ꝓpteꝛ ſeꝛuitiuʒ : nõ ciʒ tene
tur ſuo patrimonio militare. Et in hoc multa po
ſtent dici que in dicra diſpuratione reperies.Sʒ
ſimpliceteꝛ cõcludo ꝙ hodie licite clericꝰ ſcclaris
uiuit de fructibus bnſicij z conſeruat pzimoni
ſuis heꝛedibns dũmodo honeſte uiuat. In gl.
fi. in fi.notabis ſemꝑ hanc glo. ex qua collige: ꝙ
llcet clericus non habet eccleſiaʒ nibilominꝰ gau
det in bonis prionialibus pꝛiuilgio clerlcali ſicnc
in bonis eccleſie. Et peꝛ hoc patet ꝙ glo.in. c. ex
litteris de pigno. non eſt uera dum dicit ꝙ ideo
bona pr̃imonialia cleꝛicorum ſunt pulegiata:quia
ſunt obligata beneficio ꝓ mala adminiſtraitone.il
la enim ratio nõ ꝓcedit: quia ſequeret᷑ ꝙ nõ hns
benefcium nõ gauderet illo puilegio. dic ergo ꝙ
pᷣuilegium cõpetit alia rationc:quia bona ſunt ac
cceſſoria ꝑſone.nã ꝓpter preꝛogatiuã pſone ſepe
puilegiant᷑ in bonis.liij C. de epiſ.⁊ cle.Et nið
quod dico in: c: ſi cericus laicum de foꝛo compe
ten.hic non ſunt alia.⁊c.

Bia in tantum Hon debᷣ

epi pꝑmitteꝛe

tio ambitionis. Et ambitio ꝓpꝛie eſt aſpiꝛatio ad
dignitatem ꝓcedes ad actum. hec tamen pᷣſũptio
quandoqʒ ceſſat fm qualitatem bencficioꝛum ⸗z
ſonaꝝ:nã poſſent ecclie eſſe tenues uel peꝛſone ita
nobiles ꝙ licite ⁊ ſine oĩ ãbitione pñt tenere diſ

pẽſatiue pluꝛes eccleſias ur ꝓbatur.in cap.de mł
ta in f·j. e.ix.q.iii.in.cap. unio. aſan
D multas cauſas quare ꝓhibetur pluralitas ĩ ec
clcſijs. Et pruna eſt pꝛopter delictum ambitionis
fo ꝓpter impotentiam pluribus ſeruiendi. tertia
qꝛ inducit mam diſſolutionis tam in ueſtibus ;
in moꝛibꝰ iuxta illud. pſal. pꝛocedit ex adipe iniq̃
tas. quarta qꝛ inducit uagationẽ: nam qtum ho
mo magis exuberat tanto facilius efficitur uagus
qnta qꝛ ↄtinet ꝑiculum animaꝝ.⁊ ex hoc aperte
colligit MHoſtien. ꝙ peccatũ eſt tenere ples eccleſi
98. 7 intellige quado non ſnbeſt cauſa licita tenẽ
di. Et ĩfertur ex hoc. z ex tex.ꝙ non ualet conſu
etudo ut quis ſit pluralis in beneficijs non ſubſi
ſtente cauſa leginima:quod beñ nota qꝛ ↄſuetudo
nõ vʒ contra piculum animaꝝ ⁊ qn pᷣbet cauſam
tantoꝛum maloꝝ i. c. ex ꝑte:æ.c.fi. de ↄſue. nec ua
lebit diſpenſatio qꝛ ut dicir bearus Hernardus
nbi nõ ſubeſt legitima cauſa diſpenſandi:illa nõ ẽ
diſpenſatio: ſed diſſipatio: æ ideʒ Hoſti. ? cõiter
doctoꝛes hic Et uide Inno.i.c. cum ad monaſte
rium de ſta. re. pbatur ex ui uocabuli: nã diſpẽſa
re eſt diuerſa penſaꝛe: = ſic ꝑſcrutaꝛi cãʒ tollẽdi.iu
ra uñ ſi nlla ſbẽ cã legitia dr diſſipatõ ⁊ iuriũ uul
neratio uide ẽt. Inn.ĩc.ex tue. . ti. px. ubi dicit
nõ poſſe ep̃m diſpẽſare ut ſine cã qᷓs hẽat duas pᷣ
bédas qꝛ: ꝓPcedit hͥ ex ambitione que eſt peccatuʒ
lacit quod nõ glo.ðin. c. dudum el. ſecũdo de elec.
n glo. i. ibi in oibus acceſſoꝛijs norabis bene.

quẽ pluꝛes eccleſie obrinere. Ei prio p
nitur exceſſus. ſa ꝓuiſio ibi per fanes e
pꝛimo ꝙ ↄtra obtinẽtem plures ecclias pſüp

hoc dictũ glo:nec eſt obliuioni tradẽdumꝙ licer

diſpenſatio contra ius ſit ſtricti iuris ⁊ ſtricta ſit
fienda iĩteꝛpᷣtatio ut in. c. ꝙ dilecto de ↄſangui. et
affi. in. c. i. ?. ij. de filijs pꝛcſby.li. vi. nichilominꝰ
extẽdit᷑ diſpenſatio ad neceſſaria oↄſccutiua ſeu de
pẽdentia ex eo ſuꝑ quo eſt diſpẽſatum: hinc dicit
gl. in. c. ſiquis in cleꝛo. vij. q. i. ꝙ ex quo diſpẽſat
cum aliquo ſupeꝛ pluralitate bencficioꝛuʒ:uidetuꝛ
etiã diſpẽſatũ ſupcꝛ reſidentia: =z ex hoc ẽt hẽs ꝙ
ſi diſpẽſarur cum minoꝛi ut poſſit hr̃e eccleſiaʒ cu
ratã uidet᷑ diſpẽſatũ nt nõ teneatur ſe faceꝛe ꝓmo
neꝛi ad ſaceꝛdotium infra ãnuʒ iuxta.c.lʒ canon =
c.omiſſa de electio.li.vi.⁊ circa hanc mãʒ diſpẽ
ſationis extendẽde uide quod nõ. Ho. in.c.cũ in
cũctis de electio.æ quod nõ.in.c.at ſi cleꝛici. F.
adulteꝛijs ſupꝛa de iudi. ubi latius dico. Adde ẽt
gl. nõ. in. c. nõ põt de Pben. li. vi. que ponit qõnẽ
notabilẽ.nũquid diſpenſatus ſuꝑ duabus eccliis
poſſit inteꝛpellatim utriqʒ deſeꝛuire:an ueꝛo tenea

iur uni deſeꝛuire peꝛ ſe ⁊ alteꝛi peꝛ uicariuʒ. Et cõ

cludit ꝙ eſt in electione ſua.nam exquo diſpẽſatũ
eſt ſupeꝛ pꝛincipali uidet᷑ diſpẽſatũ ſu acceſſoꝛijs
⁊ dic ut ibi latius dicam. cadem glo. ibĩ )
ueniretur tantum de illis zc. Adueꝛte ad hanc di
ctionem raxatiuaʒ tantũ.nam vẽ ex bo infeꝛendũ
ꝙ ſupeꝛ alijs rebus nõ poſſet cõueniri coꝛam illo
epiſcopo beneficij. Sed pꝛium ſentit glo. in fi. nõ
aduertendo ad pꝛedicta duʒ dicit ꝙ in utroqʒ lo
co eccleſiaꝝ ſoꝛtitur domicilium: nam ſi hoc eſſet
uerum ſequeꝛetur ꝙ etiam ſupeꝛ aliis rebus poſſz
ibi conueniri cum in loco domicilij poſſit quis cõ
ueniri de contractu alibi geſio æ de delicto alibi
peꝛpetrato ⁊ de re alibi ſua:ut pꝛobatur in.c dile
cti de foꝛo compe.⁊ nõ.in.l.fi. C. ubi in rem ac
tio nõ. HBar. in. l. cunctos populos.C.de ſumma
trinitate al. ſupeꝛflueꝛet domicilij foꝛus: dixi late
in.c.fi.de foꝛo compe.Et ideo deciſio huius que
ſtionis dependet ex deciſione illius queſtionis ul
time quam glo. rangit in fi. Atrum ratiõe cuiuſli
bet beneficij ſortiatur quis ibi domiciliuʒ de qua
mã uide nõ.iu.c.dilectus de Reptis ⁊ ibi dixi per
Inno. in. c. ex oꝛe de pꝛiuilegijs. Et ueꝛa conclu
ſio eſt ꝙ ſi beneficium requirat reſidentiam ſoꝛti
tur ibi domiciliuʒ dimodo teneatur ibi reſideꝛe.

hoc dico quia ſi eſt diſpenſatuʒ ſuꝑ pluralitate bñn

ficioꝛum uidetur diſpenſatũ ſuꝑ reſidentia:ut dixi
7 peꝛ conſequens ſi ibi non reſidet nec reſideꝛe te
netur non ſoꝛtitur ibi domicilium alias ſecus. Et
peꝛ hoc dic glo.pꝛocedeꝛe quando beneficium nõ
requirit reſidentiam:nam tunc exquo ibilnon ha
bet domicilium non põt coꝛam illo epo conueniri
