eadẽ ẽ rõ in pᷣbendis timlaribꝰ q in aliis bnficiis
.lxx. di. ſanctoꝝ.? ꝓ hoc qð nõ· Inno.in. c. fi. de
cle. peꝛe. Et adueꝛte qꝛ id qð diſponitur h̊ in cleꝛi
cis hẽt locũ in laicis:ut dicũt doc.hic.⁊ u tex.in
:c. pᷣmates ·lxxi.di. ſʒ ĩtellige ꝙ laicus ñ dʒ recipi
in aliena dioceſi ſine liis ſui epi.ſ. ut ꝓmoueatur
ad honoꝛes:qꝛ nõ dʒ eps oꝛdinare laicũ aliũde
oꝛiundũ lʒ ᷣhat domiciliũ in dioceſi ſua ꝓpteꝛ rõ
nem pᷣdictã ne foꝛte in ꝑtibus ſuis ſit notatꝰ aliqᷓ
macula. Er limita hũc tex.⁊ dicta docto. hic ſecũ
dum pulchꝝ dictum Inno. in. c. cum iam duduʒ.
de pꝛeben. ubi dicit ꝙ iſte litteꝛe commendaticie
requiruntur pꝛo ignotis.hi autem qui bene ſunt
noti ſiue ſint cleꝛici ſiue laici pĩt abſqʒ huiuſmõi
liis recipi.quod ſatis mihi placet.ꝓ hoc illud.c.
due. arguendo a ratione ceſſante: æ quia cleꝛicus
ſecularis uel laicus non ſuut ita ſubiccti pꝛopꝛio
epiſcopo quominus! poſſunt trãſfeꝛꝛe domiciliuʒ
et acceptare alibi beneficium ſine licentia pꝛelati.
Item pondeꝛa quia iſte litteꝛe dũtur commendeæti
cie quia commendant moꝛes ꝓficiſcẽtis qdðᷣ in no
tis non requirit᷑· nam notus põt ꝓmoueꝛi ẽt ſine

3
rle rej ern, 6 4 y a/ „ Fr, Cic.

rrrsP Anmai- Sr,a dt α ſi

X fiite ei⸗ Jdero ſuo 1 ☚

NXr= ſ1 . m =Aun 1=* Asrmeena

riori reſpectu ſubditi ſui:ar.S.c.pce.⁊ facit:c. in

noruit s de elec. nũquid ãt caplłʒ ſede nacãte poſ
ſit has lr̃as ↄcedẽ.doc.hic ſentiũt ꝙ nõ ꝑ.c.frat

nitatis.lxxi.di.qꝛ ẽ qdã alienatio ꝑſone.vñ ſic ca
plin nõ põt alienare bona ſede uacãte.j.ne ſe.ua.

to.ita foꝛtiꝰ nec ꝑſonã.ſed h dictũ nunq; placu

it mihi.finge.n. uacantc ſede aliquẽ clericũ electũ
ad dignitatẽ alterius dioce is certe cũ ſubſit cã
luima dandi lniã nõ apparet rõ quare capitulũ n
poſſit.eſt.n.h̊ iuriſditõis neceſſarie quã capimlũ
exercet ſede nacante:ad h.c.i.de inſti.li.vi.et qð

nõ.gl.ĩ cle.i de hereti.nec ẽ ueꝝ ꝙ ſit ꝓprie alic
natio:qꝛ ſolus pᷣlatus ſine capło põt hãc liceutiazʒ
ↄccdẽ.c.ſi religioſus de clec li.vj.q̃ m ſolus bo

na ecclie alienaꝛe nõ poteſt.xij.q.ij.ſine exeep.ad
.c.frateꝛnitatis. dic ꝙ nõ apparet ꝙ ibi fuerit ca
pitulũ hoſtilitate loci faciẽte.quedã ſũt le ↄmẽda
ticie ad ordies cũ q̃s nult facẽ ſe oꝛdiari per alie
nũ epᷣm ⁊ has ↄcedit epᷣs ⁊ caplin ſede uacãte.c.
cũ niłus de tẽ.oꝛdi.li.vj.qᷓdam ſũt lr̃e dimiſſorie
ad tpᷣs ex iuſta cã:ut qñn clericus uult ꝑegꝛinari =
has ↄcedit eps:ð ↄſe.di.v.ñ oʒ. Itẽ ⁊ quilibʒ pᷣ
latus inferioꝛ:ut.s.c.ꝓxi.⁊ ibi dixi.¶ VAltimo
iſta rla iq;tũ loquit᷑ de ſis ↄmẽdaticijs põt addu
ci ad.q.an ⁊ qli᷑ ſit cxedẽdũ iſtis leis de cꝛedẽtia
ut iferãt piudiciũ ſcribẽti.⁊ circa hoc uarie uidẽ
tur loqui iura ciuilia.æ uide ꝑ Mar. ĩ. l. lucius. ff
ð fideiuſ. aliqd nõ.i.l.fi. C.qð cũ eo.⁊ ut ſatiſſi
at canoniſtis ↄclude hreuit᷑ poſt Mar.ꝙ aut ſũt
le gñales puta oĩbꝰ referẽdis ꝑ talẽ pntiũ lartoꝛcẽ
adhibẽdũ plenã fidẽ.⁊ hoc caſu poteſt iſte aliqᷣd
attẽtare ĩ pᷣiudiciũ pᷣſcribẽtis.iõ ſi iſte cui ſcribu
mutuaret pecuniã nũcio nł ſecũ pᷣheꝛet nomie ſcꝛi
bẽtis n fit aliqðᷣ piudiciũ ſcribẽti: ut ſic S eũ poſ
ſet agi actõe mãdati: ut.d.l.fi. nã ſẽſus illaꝝ laꝝ
ẽ ꝙ ille nũciꝰ ẽ hõ bõe ↄditõis ⁊ ſic potiꝰ pnt ap
pellari le ↄmẽdaticie. hoc ueꝝ niſi diceret᷑ in l̃is
cꝛedas ſuꝑ ꝑicłb meo:ut.d.l.fi.uł aliud pꝛeſume
ret᷑ ex qlitate deferẽtis lr̃as pura qꝛ ẽ factor ſiue
ꝓcurator ſcribẽtis:ad .l.cuiqᷓ; ff. ð cxerc. Item
puto ꝙ ſi doloſe ↄmẽdauit illũ ſeu dedit ſibi lr̃as
⁊ ille paſſus ẽ dãnũ illi cꝛedendo ꝙ poterit agere
actione de dolo õ ſcribẽtem:ar.l.ꝙ uenditorff.
ð dolo.uide bo.gl.i.d.c.due ſũt. Si uero lr̃e ſũt
magis ſpales:ut qꝛ dr̃ ĩ eis:tali de intentiõe mea
plene iformato adhibeas plenã fidẽ.tunc ſi aliqð
dãnũ paſſus ẽ iſte illi cꝛedẽdo põt agẽ ↄ ſcribẽtẽ
actione mãdati.ſʒ ñ dʒ ſecũ ↄhẽ ł ſibi cꝛedẽ ĩ ali
quo ex q appꝛopriarʒ ſibi offi uł aliqd ↄmodũ
nã darct᷑ uia malignãdi ꝓ h.l.ſi vo n rẽunerãdi

.ff. mãꝗ. æ nõ bñ hꝰ dq;. ſi. nõ. doc.iĩ.c.qi ðᷣ ꝓba.

ta ẽ eius fides a ſcribẽte qð fac ad materiam.l.
theopompus. ff. de do. pꝛelega. H
ui nõ reſid
Onquerente in beneficio 6
modice eſtimationis illo priuatur. h. d.
prio ĩpetrãtis qrela.ſcðo ↄmiſſiõis foꝛma.ibi fꝛa
ternitati.¶ Nõ.pꝰ ꝙ ſuꝑ redditibꝰ uniꝰ eccłe pt
oſtitui certũ bnficiũ aſſignãdo cenã peſionem ex
redditibꝰ ecclie ꝓ tpᷣalitate bnficij nouit᷑ cæani =z
tene mẽti:ad h̊ iſtũ tex.ut.j.dicã latiꝰ ¶ Secũdo
nõ. ꝙ dos alicuiꝰ bnficij põt cõſiſtẽ ĩ ꝙᷓtitate.xx.
ſoł.⁊= põt ĩtelłi ð ſolidis auꝛeis quoꝝ.lx.faciunt li
brã auri:ut.l.quotiẽs.C.de exacto. tribu. li.x.⁊
.l.fi.ff. de ĩ ius uo.⁊ ex h̊ infeꝛio ꝙ bns ceꝛtaʒ pẽ
ſionẽ ex aliqoꝰ imobilibꝰ põt illã dare i dotẽ bñ
ficij. ertio nõ unũ ualde nõ ⁊ nõ traddẽduʒ

obliuiõi ꝙ hñs duo bnficia q;uis ſimplicia quo

ꝛum alteꝝ ſufficit pꝛo ſe ad uitã bñficiati põt legi
time alteꝛo pᷣuaꝛi hẽs igit caſũ ſolemnẽ priuandi
quẽ bñficio ſuo ꝙ;uis uelit ĩ illo reſidere zæ pꝛo hᷣ
nide gl.nõ.in.c.dudũ el.ii.v.ĩtitulatã ð elec.que
dicit ꝙ ſine peco moꝛtali nõ põt quis tcuẽ pla bñn
ficia qñ alteꝝ peꝛ ſe ſufficit ⁊ limira. ut nõ ꝑ In
no. i.c.cũ iã dudũ.j.de pꝛebẽ. niſi fueꝛit ſibi colla
ta nõ rõe ſui ſʒ ꝓpteꝛ urilitatẽ bnficioꝝ ut qꝛ eſt
homo iduſtioſus bone fame ⁊ ↄſcic an ãt excuſet
ꝓpter diſpẽſatiõem credo ꝙ non quo ad deum ſi
ſꝛuctus bñficioꝛum ↄueꝛtit in cqꝗm nõ piã ꝑ id qð
dicã ĩ. c.de multa·j. de pbẽ. ¶ Quarto nõ. ꝙ qᷓ
tũcũqʒ bnficium ſit modici naloꝛis ꝛcqrit deſeꝛui

entiã ꝑſonalẽ:als põt bnficiatus illo priuari exci

pe ↄſuetudinẽ ut in gl¶ Quito nõ. aliud bonuʒ
dictum ꝙ contra cler icum petentem ꝛeddirus bn
ficij põt excipi ꝙ nõ facit in eo ꝛeſidentiaʒ Eſt eꝛ
go. hec ltima exceptio ⁊ puto eã ꝓcedeꝛeqn oppo
nit᷑ ab ecclia ſeu noĩe ipſius.nã tertius non pote
ꝛit ut cꝛedo peꝛ hanc exceprionem excludeꝛe cleꝛi
cum a petitione ſua:qꝛ ex quo nõ eſt pꝛiuatus q
ad iſtũ teꝛtiũ libeꝛas edes hʒ.l.loci corpus. .cõ
petit.ff.ſi pui.uẽ. facit tex.cum gl.l.ſi ita tamẽ.ff.
ſi ageꝛ uecti.uide Inn in ſimili i.c. inter dilectos
de exceſ. pla. ¶ Sed op. ↄtra tex. de. c. extirpãde
in fi.j.ti.i.ubi dr̃ ꝙ de fructibus unius bencficij
nõ dʒ ↄſtitui peſio alteꝛius noĩe bnficij. Itẽ bene
ficium nõ dʒ diuidi:ut in.c.maioꝛibus.j.de pᷣbẽ.
ſo. cꝛedo h̊ duplꝛ põt ĩtelligi. pꝰ ꝙ cũ iſta cccleſia
habũdaret redditibus ⁊ careꝛet ſuffragio miniſtri
fuit ſtatutũ auẽte ſaꝑioꝛis ut ibi eſſet unũ bnficiũ
ꝓ clcꝛico ⁊ aſſignala fuit ꝓ reddinbus pẽſio.xx.
ſoł.⁊ iſte ĩtellectus vr lr̃e ↄgrucꝛe:⁊ ad contraria
dic ꝙ in fraudcʒ non debet conſtitui talis penlio

De cle. ñ reſci.
. zs bo
ifannn ed
examinatõe.xxiiij. di.c.i.æ.c.oſtitutꝰ de appel.ubi nbi dicũt ꝙ ſi iudex aliqd cõmiſit notario cuꝛie. aihn ae⸗
dixi. ¶ Sn glo. ibi ꝓhibet᷑ teſtimoniũ:⁊ h̊ reſpẽu n dʒ ille nõrius ſcribẽ:qꝛ ñ adhibẽt ſibi fides in itan ſin *
S=SSl reee dicũt̃ ↄmẽdaticie ⁊ foꝛmã haꝝ lr̃aꝝ uið.lxxiij.di. attribuẽdo ſibi officiũ:ad idẽ qð nõ. i.c. inſupcꝛ ſ itſgui indboe
. q̃ſi ꝑ to. Et aduerte ꝙ iſte lr̃e ꝗ ſũt in nſu ꝛeꝑiũt de teſti. ꝑ legiſtas i. l. deferre. ff. de iure fiſ. z. l. oĩ gi tMnhl⸗ N
in triplici ſpẽ.qdã.n.ſunt lie dimiſſoꝛie ↄmenda bꝰ. C. ð teſti.ubi nõ.hẽ ꝙ ꝓcurator ad uegocia initondd ſon
ticie: ut ſũt iſte de qbus ĩ tex.qñ habuit clericꝰ ul ñ põt eẽ reſtis qn aliqð ↄmodũ eẽt ide ↄſecuturꝰ t le 4
laicus bonã lniaʒ a pᷣlato ſuo ⁊ ↄmẽdat᷑ ab eo in ut ſi uult ꝑibẽ teſtimoniũ ꝙ noie dñi mutuauit ſi a⸗ rhh0 lie
litreris: ut ſic faciliꝰ ꝛecipiat᷑ ĩ ꝑribꝰ alienis:⁊ has onα bi mille. nũq̃d ãt illi latoꝛi laꝝ ſit credẽdũ ſine iu enmn ſin
lr̃as tradit epo. Idẽ dicerẽ de quolibʒ plato ife o ramẽto ↄcludit Mar.i.d.loco ꝙ ſic:qꝛ appꝛoba ſuibmiii

eſd.
cuir
a ͤlun
nit tinte
l /al
Euanufiie 1
cnon olis qlo
. vin Prlecch

3
Lehnn ze!

.
„

ind
Fe ir yſ
Apiri nmion. choſi
lunolttir ſatſſni

ctrldchte,gb⸗
6alüiwe
nd Ctldanti luin
ſer antbiftiütan
Nanicſtia aid dei⸗
ioveleemrar pien
Unerkedcitbusunins .
nilcercdeſa deren
Urpor pearatepptüe
oocr id d nd d
Gateraneci ſahi⸗
Wio Nudnd de
e Neerecden
Bgoin dſfcs
W g i in 1
iteligtr m wiea⸗
Nanimiuedi
lbialla onner gn
ſtopehtticſiccatin
Nöͤckashoreſeninn
cteſpil intafe
Cci icltz o
innbugmani
elhli imn i.

cis Ccten .mb. l.r
usro⸗ erhinſto ghis letqz pe
mobllb por lli dgrei gote bñ
n mm naſce nt no naccicz
ns duo byficig cpuis ſimplicia qno
ffar poſe c uitj biffcian por legi
uani hes igi caſu ſolanne priuanci
ſo qnis nelti lo reſdere ? do
nc dudi el i H. nmlatz elec ge
peco monali no pot quis teu pfa bil
P perſe ſuffiit? lmita vr n , n
dudu. . de prebe niſ fueni ſbbi colla
i Phrerurlirni bificiop ut ar eſt
ioſvs done fume 0ſcic an d ercnſet
deaanonn edo nonno addan
fcioꝛum ouernt in m nopi 1 gi
mula.j. de pbe. (Vum g
ium ſt mocia unlous vint claui
Eals pot bificiuns tlo pniuan d
ent in guio nö. glud bonn;
nmna dericum petentem Näfnd biß
i no factt in eo eſicentiz
eptio 1 puto ẽ peedexß
u noie ipſins nu tertius non hol⸗
cludere dei
er hanc exeehtonen ,
r er guo noͤcſt pꝛinams
ielobzi –
vi ficl nn gl.l.ſiua um ,,

e A (mnilii. inter alae
iie In ininl ge.c. emſpice
Sed op. olfa tey.
i defrwalbns n Je bele
. geunswi bifch⸗ di
peſio Aee ng gepbe⸗
aucdunan⸗ ciſa tn
ot iteligi. o init
caleret ſng i
w eſapioꝛs utl iaſe giſont
c 4 fuit p clnde nn
aſſigna e d,
lie e. oſ⸗
lem na corſthmils
udez

noĩe bñficij:ut puta epᷣs hẽbat nepotè ĩ miori eta
te cui nõ poterat ꝓuidere de ecclia curata:ipſã ⸗
tulit alteri ſacerdoti æ fere oẽs fructus eccleſie de
creuit aſſignãdos nepoti nõie bnficij ſimplicis.

eim fieri non põt. ? ita loquit᷑.d. c. extirpãð.ſ J ubi

ex cã licita ⁊ honeſta oſtituit᷑ bnficiũ ex ꝛedditibꝰ
ecclie tũc vʒ talis ↄſtõ:ut hẽs hic tex. aptum ⁊ ui
de tex. cũ glo.i.c.ad audictiã.ij.de ſep ⁊ facit.c.
q;uis de pꝛeben.li.vi. Et itelligo ꝙ remaneat tã
tum pᷣſbitero uñ poſſit honeſte uiuere alias ſecꝰ.
ar. c uacãte.j.de pᷣbẽ.⁊.c.cũ cãʒ eo.ti.Et ex.hoc
hẽs unũ nõbilẽ modũ keedec ꝛur unuſquiſqʒ cu
ratꝰ pᷣſbit᷑ hẽat clericũ ĩ ecclia ſua iux nõ.in.c.ut
quiſe de ui. æ ho. cle. ¶ Secũdꝰ ltellectꝰ põt eẽ
ꝙ iſte cleꝛicus fuit oꝛdiatus ad titulũ buiꝰ ecclie
ad pntationẽ ꝛectoris:quo cãu dʒ uiuẽ ſi non hʒ
aliũde ex ꝛedditibꝰ illiꝰ eccleſie:ut in.c.ꝑ tuas.iij
.j. de ſimo.dʒ tũ iſte defuire ecclie ut hic. an aũt
piudicet ſucceſſori rectoris pñtato ris.dic utx nõ.

Jo. an.in.d.c.ꝑ tuas.⁊ ex his hẽs clarũ ĩtellectũ

ho. c. ¶ Sʒ qro q̃r papa nõ habuit ↄſideꝛationẽ

ad pꝛimã exceptionẽ expoſitã ꝑ iſtũ pᷣſbyterũ duʒ

dicebat ꝙ uix nite neceſſaria poteꝛat ꝑcipeꝛe ab
eccha.ſo.dicũt doc. ꝙ hec exceptio nõ eꝛat legiti
ma ad excludendũ aliũ iure ſuo:nã iputãdum ẽ ſi
bi ſi acceptauit bñ ficiũ tenue queꝛat gꝰ ſibi uictũ
aliqua ĩduſtria.xci.di.cleꝛicꝰ uictũ. Et nõ h̊ ad li
mitationẽ lecturaꝝ pᷣdictaꝝ:ut cõſequutus bnfici
um ex redditibus unius eccleſie non debcat eo p
uari:licer eccleſia deuencꝛit ad eum ſtatum in quo
nix põt ꝓcurare ꝓpꝛiũ rectoꝛẽ.cꝛedo tñ ꝙ iſto re
moto ex aliqᷓ cã illud bnficiũ debeat extingui ⁊ ec
cłia remaneꝛe ĩ ſua pᷣſtia ĩtegritate.ar. G ĩ fi.litteꝛe
ubi illo pꝛiuato papa mãdat illud bñficium cõfer
re alteri:ſed rectoꝛ mittitur in ſuo ſtatu pꝛioꝛi.
In glo. in v. ſufficiẽtia.nõ bñ iſtã glo.⁊ uide gl:
xxi.q.i.in c.i.¶ In gl.ii. ibi niſi cõſuetudo ⁊c̃.
itelligit tm hoſti.? cõir doc.h̊ ꝙ; tũc deſeruiant ꝑ
uicariũ:̊ tñ iure dictũ nõ ꝓbat᷑ põt tñ ꝓcedere
ubi ecclia paterer graue diſpẽdiũ ex abntia mini
ſtioꝝ:qꝛ tũc ſuccedẽt.c:i.de ↄſue.ał ãt ſecus:dũ
mõ clicus honeſte ninat.nã lʒ nõ deſeruiat illi ec
clie ſpãlli deſeruit ecclie ul pro H̊ ꝙ nõ Inno. in

di:c.cũ iã duduʒ. dico plene ĩ.c.cuʒ oẽs de ↄſti.?

limita hãc gl.ꝓut dixi ĩ.c.qꝛ.nõnulli S.ec.⁊ ĩ.c.fi.
de rp.li.vi.per doc.
2 ui ẽ in ſeruitio epi
cetero. cii fructus bnficij.
tqꝙ; reſidẽs pᷣter diſtributões quottidia
nas uel ſic. Qui ẽ in ſeruitio pᷣlati fingit᷑ reſideꝛe
h.d. Monit dictũ a quo excipit ibi nili. Drio
nõ. ꝙ eps licite utit᷑ ſeruicio aliquorũ cãonicoꝛũ
ſuoꝛum etiam ſubtrabendo eos ab officio diuino
quottidiano æ reputãtur iſti pñ̃tes reſpectu com
moditatis ꝑcipienð. Sʒ qrit nüũquid diſpõ hꝰ.c.
hẽat locũ ĩferioꝛibꝰplatis citra epʒ doc.hic cõit
tẽnt ꝙ ſic: qꝛ iſta lr̃a loquit᷑ gnãlꝛ nec apareat cui
loquat᷑:æ eadẽ 20 uẽ ĩ oĩibus platis reſpectu ſubdi
torum.edixit tñ hoſti.nõbile vbum.ꝙ epᷣs poteſt
ad fuicium ſuum hẽe duos canonicos lʒ non pꝛo

bet ntilitatẽ eccłie:ſed ultra duos hẽe nõ põt niſi
ꝓbet᷑ nolũtas capituli nel neceſſiras uł utilitas ec
cleſie. ar. c. ad andicrtiã. . e. ti. qdᷣ ẽ nõ. qꝛ aꝑte iu
iure nõ ꝓbat᷑.ſed optie faciũt in ar.illa lr̃a et iſta
qd aũt de alijs clericis: uide qð dicã ĩ. d. c. ad au
dientij.⁊ nide glo.i.c.quia frat᷑.vij.q.i.et.c.q̃
eꝛgo.xi.q.iij.⁊.c.nos.⁊.xvi.q.i.ubi gl.dicũt epʒ
poſſe mittere unũ clericũ ad certã legatiã:et ideʒ
alibi dixit glo.de mõachis ut poſſint mitti ad ceꝛ
tã legationẽ ꝑ epm.xi.q.i.q̃dam mõachi.¶ Se
cñdo qnerit᷑ qͥd ĩtẽdit illa lra ibi de cõitatis. ſibi
bnficio ⁊c.⁊ ĩ fi.ipius.Sol.oↄſidera ꝙ i aliquibꝰ
eccleſijs collegiatis ſũt pbẽde caõicoꝝ diſtincte:⁊
ultra pᷣbẽdas fiũt qdaʒ diſtributiões ꝗᷓ dant᷑ quo
tidie intereſſentibꝰ diuinis.qnqʒ cõſiſtũt in pecu
nijs qnq; in uictualibꝰ. In aliquibꝰ vo cccleſijs
uſtra alias pbendas ⁊z diſtributiões quottidianaſ
ſunt quidam ꝛedditꝰ comunes qui in fine anni di
uidunt᷑ inter canonicos.⁊ in quibuſdam locis ap
pellatur menſa gꝛoſſa. in aliquibus uero nõ ſunt
pᷣbẽde diſticte:ſed oẽs ꝛedditus capiunt ꝑ miſtrũ
capli:⁊ in fi.ãni datur ipoꝛões ſᷣm numeꝝ cano
nicoꝝ. fiunt etiã qdam diſtribntões quotidiane qᷓ
ſolũ dant᷑ itereſſentibus diuinis: Intellige iſtum
tex.eꝛgo qꝙ; pꝛeteꝛ diſtributões quoridianas alij
ꝛedditus debent aſſignari iſtis qui ſunt in fuiuo
epi ac ſi ꝛeſideret:⁊ iõ dixit ð cõitatis bnficio ⁊c᷑.
2 qᷓtenus dixit de uictualibꝰ:habuit ꝛeſpectum ad
diſtributiões quotidianas.ꝑ hoc ꝛelatiuũ ꝗ qd ꝛe
ſtrigit pcedẽtia. ut nõ.inl.cũctos populos.C. ðᷣ
ſum. tri. z.l.oes populi. ff. de iuſti.= iur. ꝑ Cal. ĩ
.c.fi.j.eo.et hodie hec dicta uideut appꝛobari ꝑ
dex.et glo.in.c.unico eo.ti.li.vi.
X pare Driuãdus ẽ pꝛelatꝰ uł
= cdicꝰ ñ ꝛeſidẽs q citatꝰ ñ
reuertit᷑ ĩ tino ſibi pᷣfiro niſi hẽat iuſtnʒ
impedimẽtũ.h.d.cũ duobꝰ ſe.cõis diuiſio. fa ibi
qꝛ igit᷑ Mõ prio ꝙ abſentans ſe a bñficio ſuo
etiã ꝑ decẽniũ nõ ẽ puatus ipſo facto nec vr̃ bñ
ficiũ haberi ꝓ derelicto qð beue nõ. Secũdo
nõ.ex hoc ⁊ ex tex. ꝙ iſta moꝛa decẽnalis nõ ẽ ſuf
ficiens ad priuãdũ quẽ bnficio ſuo:ſʒ oʒ ꝙ prio
moneat᷑ ut ꝛedeat:põt tñ alr puniri de culpa ↄmiſ
ſa.ad h̊.vij·q.i.ſiqs in clẽo.⁊.c.ſiquis pſbiter.
Tertio nõ. ꝙ ad ꝓcedendũ ̊ bñnficiatũ ꝛõe ñ re
ſidẽtie ñ eſt neceſſaria ſolẽnis citatio nec ſolẽnis
puatio.ſed ſufficit ꝛequiſitio ſeu reuocatio et ſpo
liatio de fco.⁊ ĩ h. ẽ iſte tex. oprimꝰ.⁊ fac.c.ſe. et
.c.ex tue.j.e.ubi mãdat illos ſpoliari et ñ puari
ſonar.n.ibi ſpoliaꝰ i factũ ⁊ ĩ qᷓdã iuris executõʒ
ꝓ q fac̃.qꝛ cũ nõ ꝛeſidẽtia ſit notoria ñ eſt oꝛdo
iudiciariꝰ ĩ notorio fuãdꝰ nec dʒ eã ad iudiciũ de
duci:ut diẽ tex.nõ.i.c.qm.de fi.pᷣſb.⁊ ita ſentiũt
doc.iĩ.c.ex tue.j.e.⁊ clare tenuit old. ↄſi. ccxxx. et
Baſ. de cal.ᷣ qͥ diẽ ał ſic fuiſſe ĩ curia det᷑inaruʒ
ſʒ all.dca Ol. lʒ de eo ñ faciat mtõeʒ. ſʒ credo
loq̃t de illa deĩmiatõe: qꝛto nõ ꝙ pllat dʒ ecclie
pᷣeẽ ? pdeſſe·dʒ.n.peẽ ĩ iudicanꝰ. c. irrelragabiliſ
de offi.oꝛ. dʒ ꝓdeſie ĩ pdicãdo bñ diſponẽdo ſub
ditos: z bona ſibi credita. c.qᷓtiter.ij. de accuſat.

A

pbe. Det ſere —

. ANeA- 449 —— P —2r1dte ☛ò1 C 25

.
ie

7 =Srens b- ſas Faa, Pizyir- 1 α2

¶ We cle. ñ reſci.

Sed op.S.tex.j.æ.cq iſte puat᷑ ex ſola monitone
capituli: nec fert̃ hic aliqua ſnia priuatõis uel ſpo
liatiõis. Sol.aſſumẽdo dicta doc.hic.⁊·c.ſe. dic
ꝙ capitulũ nõ põt ꝓprie citare platũ:nec aliquẽ
ex canonicis:qꝛ iferioꝛ in ſuꝑiorẽ ulł par in paꝛeʒ
iuriſditionẽ ñi hʒ ut in.c.cũ iferioꝛ de ma.⁊ obe.
æ in.c.inotuit de elec.⁊.l.ille a quo.:tempeſtiuũ
.ff. ad trebel. æ uide in ꝓprüs terminis. Inn. in
.c.cũ nobis de elec.⁊.c.i.de ma.⁊ obe.uñ inrelli
gendum ꝙ hic interceſſit auctoritas pape ſine au
ctoritate non potuiſſent iſti ꝓcedere ad electõem
Et ſentit Hoſt.h̊ duos ĩtel ctꝰ.primꝰ ꝙ papa p
ſumpſit ex moꝛa tãti ipᷣꝛis illũ habere ſuaʒ digni
ratẽ ꝓ derelicto:⁊ ſic nõ erat neceſſaria aliqᷓ pua
tio:nõ t ĩtelligas ꝙ boc licẽt inferiori: Se cũdo
itellige ꝙ papa iſtũ priꝰ admonuerat ꝑ litteras ſu
as ſub pena pᷣuatõio. quilibʒ ĩtelleetꝰ ẽ bonus in
ſe:ſed põt dici ut pᷣdixi ꝙ boc cãu nõ requirit᷑ ex
p:eſſa ſñia pᷣuatõis:ſʒ ſufficit ſola ſpoliatio qᷓ fit
ipſo facio cũ ꝓcedãt ad nouã electionẽ ⁊ uocatio
nẽ factã ꝑ capitulũ papa hic approbanit. als aũt
ſola nocatio capituli nõ ſufficẽt ad ſpoliadum ab
ſentem per predicta et ꝑ.c. ex tue.j.eo.et qð ibi
n( In go dibi qᷓ;tocunqʒ tempore aliqs ſit
abñs tene menti glo. ꝙ ꝑ abſentiam tũcunqʒ lõ
gã nõ pdit quis ipo facto bnficiũ ſuum. vide tn
glo. de ↄſe·di. v. c. nõ opoꝛtet.ij. que dicit ꝙ ſi tã
to tpᷣe quis fuit abns ut neſciat᷑ an ſit moꝛtꝰ uł ui
nus deſinit bẽe libeꝛã admiſtrationẽ. ſed illa glo.
iure nõ ꝓbatr᷑ nec recipit᷑ a doc.in.c.ex tue.j. eo.
imo uidetur ibi tex in oppoſitum. debet em pꝰ ci
tari apud eccliaʒ ſuã ſi neſcit᷑ ubi ſit. ideo tene iſtã
gl. æ eã limira ꝓut dixi in. d. c. ↄtingit de do.⁊ cõ
tu. Et nõ. gl.in alio in q;tum dicit ꝙ ſi ꝑmiſit ſe
alibi inritulari vẽ ipo facto habeꝛe cccleſiã pꝛimã
ꝓ deꝛelicto. Et aduerte qꝛ glo.nõ loquit᷑ de bnfi
ciis curatis:ſʒ indiſtincte nã in bñficiis curatis nñ
eſſet dubiũ ꝑ.c. de multa de pꝛcbẽ.vñ Inn. in. c.
ex tue j e.dicit hoc procedeꝛe in bnficiis ſimplici
bus reſidẽtiã expoſcẽtibus ex hoc hẽs caſũ nõbi
lem ꝙ ꝑ acceptationẽ fi ſimplicis uacat primum
ipſo facto ſed ego intelligo in dubio qñ non con
ſlat de pria ĩtẽtione abntis ꝙ uelit utrũqʒ retine
re.nã tũc non erit prinatus ipſo facto ſed priuan
dus ꝑ ſniam qꝛ nullo iure cauet᷑ oppoſitum ⁊? uiõ
qð dicã in.c.fi.j.e.ti.⁊ in eo ꝙ dicit glo abſentẽ
ſemper citandum dicit Gofhoc ꝓcedeꝛe niſi pꝛi
us habuiſſet licentiã ad certum tpᷣs qðᷣ Jo. an. li

mitat dũmodo tũc fuiſſet moꝛtuus ſed redeundũ

uide ciꝛca hoc ꝙ dixi in.c.qm. .põꝛo ⁊.x.ſe.ut
lite non conteſta.

Sũmatũ eſt in pᷣceden
aliter. i. c. fa ibi diſcretioni.
ð prio ꝙ capłin põt reuocare pꝛo
priũ platũ abñtẽ ꝙᷓuis eũ citaꝛe uel in eũ aĩadueꝛ
ere nõ poſſit:qꝛ ĩferioꝛ in ſuperioꝛem ⁊c.tm pro
eorum intereſſe pnt eum requirere uel ꝛeuocare
ut ueniãt ad faciendũ reſidẽtiã. idem ſentiũt doc.
in. c. ex tue.j.e. Scðo nõ ꝙ caplin nõ põt pꝛo
cedere ad nouam eſectionem prelato eoꝛuʒ abine

7 eos ꝛeuocato:ſed oʒ vr intercedat auctoritas
ſupꝑioris qͥ poſſit illũ ĩuitũ deſtituen¶ LZertio nõ.
ꝙ ad ſpoliãdũ quẽ ꝛõe nõ reſidẽtie nõ requiritur
ſolẽnis citatio nec ſolẽnis ſia pᷣuatõis.hic.n.pa
pa ſinc aliqua priuatõe expᷣſſe dedit lniaʒ iſtis ca
nonicis eligẽdi aliũ eo.n.ipſo ꝙ reuocatꝰ ſine iu
ſta cã nõ ꝛeddit vr̃ hꝛe eccleſiã ꝓ derelicto:ut nõ.
dicit gl.i.¶ ⁊ itellige h.c. de monitõe ⁊ de ſñnia ꝓ
ut dixi ĩ.c.pcedẽti.¶ In glo.i.ibi imo ultra an
nũ dic ꝙ nec ẽt ꝑ annũ debet abeſſe ſine licentia
prelati ſui et ſine iuſta cauſa:ut in.c.relatum ſupᷣ
eo. Et abſens iniuſte q;tumcũqʒ reuerſus poterit
puniri ſᷣm ꝙ culpa expoſit.habito cetiam ꝛeſpectu
ad q;titatẽ moꝛe ⁊ nide ꝙ le.⁊ nõ.vij.q.i.ſi quiſ
in clero facit.c.ex tue.j.eo.æ qð ibi dicaʒ. Et ad
hꝰ. c.dic ꝙ narrat᷑ factũ nõ aũt ponit᷑ iuris miſie
riũ:ut dẽat expectari ꝑ qdriẽnium:ĩmo alibi dicit
tex.ꝙ diebꝰdnicis dʒ eps adhibẽ pntiã ſuã in ec
cleſia de ↄſe.di.iij.c.eps.Et nõ.illũ tex.⁊ in fi.

o a a ptem glo.ex qua hẽs ires modos qᷓ
b

us ecchia betur ꝓ derelicta. rimꝰ cũ bñficia
tus efficit᷑ miles ſeculi:æ nõ.bñ hũc caſuʒ:quia ſẽ
tit glo. ꝙ nulla reqrit᷑ monitio uł priuatio.ſ̊ ego
intelligerẽ glo. ꝓut dixi ĩ.c.fi.de cle.ↄiuga.doc.
m ĩ. c. ex tue.j.e.ſimpłr ſentiũt qð glo.hic: ſʒ uið
Inno.iĩ.c.i.de apoſta. Secũdus modus qn xit
mr̃imoniũ:⁊ de hoc plene dictũ fuit in.c.i.ð cle.
ↄiug ⁊ ſic hẽs duas glo.ꝙ ꝑ ↄctũ mr̃imonij na
cat bñnficiũ ipo fact ertiꝰ modus qn clericꝰ
monitus nõ ꝛedijt.⁊æ nõ. ꝙ ſpoliatio h cau põt fü
dari ſuꝑ duplici cã.pꝛia qꝛ ecclia hẽtur ꝓ derelic
ta ab ipſo abnte:ut dicit hic glo.ſecũda ꝛõe noro
rij:qꝛ cũ cꝛimẽ non ꝛeſidentie ſit notoriũ põt pᷣla
tus illũ expoliare:qꝛ i notorio nõ requirit ſolẽniſ
ſñia. ꝓ quo facit.c.ex ruc.j.eo.ubi dicit᷑ ꝙ abñs
dʒ ſpoliari ergo ccchia nõ hr̃ ꝓ derelicta:qꝛ aliaſ
nacaret nec poſſet nudus ſpoliari.c.frequens de
reſti.ſpo.li:vi.alie glo.ſunt faciles.

Sũma ut in
Nter quatuoꝛ. ⁊e hes.
e.primo dictũ ·ſcðᷣo exceptio:ibi dũmõ.
¶ Nõ pꝰ ꝙ non ſolum eccha ſed ẽt prcbẽda req̃
rit ꝛeſidẽtiã nã h̊ ponderat ꝙ iſii deſeruer̃t eccle
ſias uł pbendas. Itẽ mãdat᷑ ut ꝛeddeãt pʒ ibi ni
ſi redierit. g tenet᷑ canonicꝰ reſider̃ ĩ ciuitate ubi
ẽ pᷣbenda:niſi ↄſuetudo hẽat oppoſitũ qᷓ fuãda ẽ
ꝓut dixi ĩ·c. querẽte.s.e.⁊.c.cũ oẽs ð ↄſti.Se

cũdo nõ.ibi ↄgruo loco ⁊c̃.ꝙ ubi ſci ĩ qꝰ loco ẽ

abſẽs dʒ citari ⁊ ↄgruo tpᷣꝛe expectari:de q płe
.J. c.ſe. Tertio nõ.ibi iuſte puari/q; abñs ⁊ moni

tus n ꝛcdiẽs põt pᷣuari bnñficio ſuo. Et nõ qꝛ dic

pᷣuari. vr̃ gꝰ ꝙ ſntia ſit ferẽda ↄᷣ en.ſed dic ꝙ v.
pᷣuari põt capi large ut ꝛefeꝛat᷑ ad factũ .iuxta ea
q dixi ĩ.c.ex ꝑte S.e.ti.põt intelligi ⁊ ſtꝛicte ⁊ erit
ĩ opione ſuꝑioris ⁊ ↄſiliũ eſſet ut feret᷑ ſũia õᷣ ab
reſeitid noer v. dũmõ ꝙ abus ſine iuſta
cã nõ dʒ priuari ſi poſtea ſuꝑueit iuſtũ ipedimẽtũ
nõ redeũdi ẽt ſi abſentauerit ſe ſine licentia prela
ti qð eſt bene nõ. ut impedimentum ſuperueniẽs
ci qui dedit oꝑam rei licite nõ ſit ei impntandum

12—

Gineeſſstop n lei⸗
hamoagfig lus celeſet
eti C5tCid Colo
ieerleln. pſenan
Gicuumad en e ſunt Nar
roreconifuemecpo
Ntndoſaindc0.)
ſosnnleremnd dt.

ilſeddreſonc un
—
ſotur Wid ederuri
Jo. an nſiffcer
udi ſe o ni i Hi⸗
Obi uo uinttmini
mn nuͤſformn peryn
Nlrecd ſorni obins ,
icunnülcrpernn
ucegoniiceiceni
eh unt. Nigtt d eni
ltio nni Ginanenon ſe
Cnnlsgiigolminn
dere icitcheileinen
ulouni ngeſtncrean
ncperennbnsie
lonen geſ⸗ R
eenerl.

.V nenſg r itſneſn,

biſitadin

—

1.77 Trriry lzena anααα ſet ₰

cgteſe

ſi⸗ Dl
oläd ulti geſi dſe
nntio er Kontllud

c um gb. rqun bis neoncne
bainn anin⸗ Prn ine
nils ſeulte no hij j Ge tiliſn
H inio lpnunno. go
ſo. pr inicce cl giiga goe,
.e ſmpfk ſennüt ab go hie ſnid
ge gpoſti. Gerilis nodiis n Zxit
de boc peene deni futin ciocke,
Scns glo b zeũ Imrimonij na
Po fico (Zern modus qfi denis
rciit. no. ſpolintio h can por fi
Plci ca. pig ar eclag hetur p derelt
biternt dicit bic go. ccuca oe noro
ime non veſdenne ſit notoriü por pla
Olare:qri notorio no teopiri ſoleniſ
o fcit c. c uc. cc udi cicit abs
icrgo ccchia nohi p Gcrclicg:q ginf
poſſer nudus ſpolai c,frquens r
ni.ale glo unt kuils. .
Guũma ur in

terquatuo?. n des
imo dicũ cvo ereptio:bi cnd
u ſolm acla ſcd iet prebich
i ponderat g iſti geſerueft
Ps. Ii mͦchi ut eeit hib .
nci canonic teſicer i cnimt
oſuemdo heet oppoſti nin
cleril 1 l des 5 9e

¶ e eri. nõꝛeſci.

p.l.ij.ff.ſi quis cau.ſʒ poteſt dici qᷓ imputabitur
iſti ut puniat᷑ alꝛ nõ tm ut pꝛiuat᷑ ecclia ex q ꝓ eo
nũc nõ deficit quo minꝰ redeat: ⁊æ dicũt doc.hᷣ ꝓ
cedeꝛe ẽt ſi ipedimẽtũ accidit pꝰcitatõeʒ. dʒ tñ iſte
ſe excuſare.ar. coꝝ que nõ.ĩ.c.qrelã de ꝓcu. In
gl. i. ibi. ? ſic nõ eſt ar. a Sꝛio. nõ gl.ꝙ q;uis ſub
ſit iuſta ? neceſſaria cã recededi ad ipᷣs a loco bñ
ficij:nihilominus dʒ peti licentia a plato: gicit tñ
hoſti. ꝙ ꝓpteꝛ neceſſitaiẽ ſubito ocurrentẽ põt ſe
abñtare ſine licẽtia plati:qð dixi ic. rclatũ. Idem
dic ubi h hʒ cõſuctudo ut licẽtia nõ exq̃reret᷑.⁊
ultimũ ponit Inn. i. c. ſe. qð ẽ ualde nõ.iure tñ a
ꝑte nõ ꝓbat᷑.ſed ego argumẽtarcʒ ſic.ualet cõſue
tudo ut quis ñ teneat᷑ faceꝛe reſidẽtiaʒ iuxẽ nõ.iĩ.c.
ↄqrente.S eo.eꝛgo foꝛtiꝰ põt iduci ↄſuetudo. ur
ad tpᷣs ⁊ ex cã poſſit ſe abntare:⁊ ſignant᷑ dixi cx
cã.qm nõ ualeꝛet conſuetudo ut poſſet uagari:ut
dicit Inn. in: d. c. ex tue. Abbas.
X tue d en Otiõis. Si neſcũ ubi
ſit cleꝛicus tribꝰ pu
blicis edictis citabit᷑ in ecclia ſua et ſi in

fra ſex mẽſes nõ reueꝛtit᷑ pꝛiuabit᷑ ecchia ſua. H̊ di

cit uſq; ad v. ↄ cos.æ iſte v. non ſũmat᷑ ꝓpteꝛ na
rietatẽ lectu.? quia fm unũ ĩtellectũ non facit ad

ſicq. duo ſunt dicta. fʒ ibi contra.¶ Mꝛĩo nõ

ibi in eccleſijs eoꝝ. ꝙ qñ cleꝛicus abns ẽ citãdus
dʒ citatio affigi naluis eccleſie ſue.ðᷣ quo uide qðᷣ
le. ? nõ.i.c.cqʒ⁊ c.fi.de dolo ⁊ ↄtu.Secũdo nõ
ibi fraudulẽteꝛ. ꝙ õ abſentem fraudlẽteꝛ põt ꝓce
di etiam ad ea que ſunt grauis pᷣiudicij ex ſola ci
tatione domi facta:de quo ꝑ Inn. i. c. fi. de eo q
mit. in poſſ. æ in.d.c.cãʒ. Teꝛtio nõ ibi nec ad ip
ſos ualet citatio ⁊c. ꝙ q;tũcũqʒ cleꝛicus ſit abns
iiuſte ſi põr ꝑſonalłꝛ citari nõ dʒ citari ꝑ edictum.
uarto nõ ibi trine citatiõis/ꝙ abſens cuʒ ne
ſcitur ubi ẽ debet citari tribus edictis: ⁊ dicit hie
Jo. an.ꝙ nõ ſuff ceꝛet unũ ꝑẽtoꝛiũ:⁊ idẽ tenet in
addi ſpe.eo.ti ſuꝑ Nica.⁊ ſemꝑ allegatur hͥ dem
; ubi ius requirit trinã. citatiõeʒ ꝑ edictũ õ abñ
tem nõ ſufficit una peꝛẽptoꝛia. nã facilius põt ꝑue
mre ad notitiã abntis qn edictũ fuit triplicatum
q qn fuit unũ licet peꝛẽptoꝛiũ qð male ſeꝛuatur:
⁊z uide glo.nõ.i cle.i.de ui.æ ho.cle.in v.iij.q ſin

Aleele ꝗularit ult ꝙ ubi ad penã ĩcurrendã reqᷣrit diſpo

ſitio trinã citanonẽ non ſufficit una peꝛẽptoꝛia ſʒ
pſonalis:qð nõ pꝛo limitationc.l. contumacia. ff.
de re iudi. ?. c. de illicita.xxiiij: q.iij naʒ regularit᷑
equiꝑant᷑ tres diſtincte citatiõcs ⁊ unica ꝑẽptoꝛia
cũ cõpetentibus inteꝛualł:ut le.æ nõ.in.c.conſiitu
tionem. de ſen. ex...vi. ¶ Quinto nota ibi ultra
. ſex menſes. tex. nõ. æ feꝛe ſingularẽ in mateꝛia: ꝙ
ubicũqʒ neſcitur ubi ſit abns cleꝛicus:dʒ pꝰ citati
onẽ ꝑ ſex mẽſes eypectari.pᷣſumptio eĩz iuris eſt:
ut ifca h tps citatio ꝓducatur ad noticiam ſuaz.
¶Sexro nõ ibi ſpoliari ꝙ õ abntẽ nõ ꝛeqritur
ſolenis ſnia puatiua dixi larius. s. e. c. ex parte.
Septio nõ in. v.ð.eos ⁊ tene mẽti tex. ꝙ abñs
pot opelli ad ꝛeddeũdum peꝛ excõicatõem ⁊ ſuſpẽ
ſionẽ: licet. enim pena oꝛdinaria nõ ꝛeſidentie ſit

Puatio bñficij:ut.S. per totũ.ti.tñ pᷣlatus poterit

nõ pꝛiuare incõtinenti ſʒ ĩcipeꝛe a ſuſpenſiõe ul ex
cõicatione:æ hoc ꝓbo rõe.nã bñficiatꝰ nõ põt ꝓ
libito dimitteꝛe bñficiũ ex quo ſemel illi ſe obliga
nit in. c. niſi. de renun.=.c.quod in dubiis.=.c.qd
monet. unde ſi iſte nõ uellet reſideꝛe ĩ bñficio nõ
heet ubi abſentaret ut ſic eo pꝛiuet᷑ ſi eꝛgo ſuꝑioꝛ
otentat᷑ de ꝑſona ſua qꝛ ẽ utilis eccleſie no pꝛiuna
bit eum ſʒ ↄpellet cũ ad reſidendũ:⁊ uide tex. nõ.
exxi.q.ij.placuit.qui dicit ꝙ põt ſuꝑioꝛ iſtius clici
peteꝛe ipius reſtitutionẽ ab eo epo cuius dyoceſiʒ
intrauit ⁊ eũ habitum poteꝛit punire de abſentia
alꝛ ꝙᷓ pꝛiuare: ? ſic tẽpeꝛa oĩa iura hꝰ ti. ¶ Octa
uo nõ ꝙ excõicatus ꝛemouet᷑ poſtmodũ ab admi
niſtratione ſpũaliũ.ex quo infeꝛr̃ ꝙ excõicatus nõ
deſinit hᷣe adminiſtratiõeʒ ecclie ſue. Contra qð
op.de.c.ue:itatis.de do. ↄtu.⁊.c.paſtoꝛalis. de
appel.ubi dr̃ ꝙ meꝛito redditus eccliaſtici illi ſub
trahunt᷑ cui eccleſie cõio denegat᷑. Inn.⁊ doct.ua
rie hic loquunt᷑:ſed ueꝛa ſo.quã ẽt ipi ſentiunt eſt
ꝓꝙ peꝛ ſuſpenſionem ſcu excõicationem non eſt cx
toto pꝛiuatus ſʒ potius ẽ ſuſpẽſus ad tpᷣus:ſed ſi
durat peꝛtinatia ſua dʒ remoueꝛi ab adminiſtrati
one bnficij ⁊ in totũ excludi ⁊æ pꝛiuari:⁊ nõ bñn q2
Inn. ⁊æ doc.hic ſcntiũt aꝑte ꝙ excõicatus ipᷣo f6o
lʒ uihil dicat᷑ in ſnia ſit ſuſpẽſus ab adminiſtratio
ne bnficij ſui: z facit ꝓ his que late dixi in dicto
c.paſtoꝛalis.⁊ dic ut ibi.¶ Scðo oppo.õ lr̃am
de pꝛietate. nam in pꝛincipio dicit ꝙ ſi expectati
beꝛ ſex mẽſes nolũt redire ſpoliandi ſunt eccleſ ijs
ſuis:⁊ in v.contra ſentit oppoſitũ. So.ille v. con
tra hẽt uarios intellectus.naʒ pꝛimo ſᷣm glo.i v.
ſpoliari dʒ tex. intelligi ut deponat unũ couʒ ⁊ pn
cipiũ intelligat᷑ ꝙ dʒ ſpoliari.i.ſuſpẽdi ab admini
ſtratione tẽpoꝛaliũ.v.oↄtra. de eodeʒ facto loqns
aggrauat penã data ↄtumacia in non redeũdo:ut
excõicetuꝛ ſeu ſuſpẽdatur et demũ priuct᷑:⸗ loquit
iſte tex. Fʒ gl.iĩ plato. Iſte itellectꝰ gl. cõiteꝛ nõ re
cipitur qr ipꝛopꝛiat lr̃aʒ: vñ datur ſcds ĩrellectus
Fy In.? alios ut v.õ.ponat caſũ ſepatũ a pꝰ ⁊z lo
quitur de pᷣlatis.ſ.epis. unde alia litteꝛa habet cõ
tra alios ⁊c.⁊ ibi dicit᷑ a ſpũaliũ adminiſtratione
⁊c̃ in regiſtꝛo erat ab epᷣatus adminiſtratione ut
dicit. Inn. S. in ꝓhemio. un aduerrendũ ꝙ iſta ð
cretalis dirigit᷑ aꝛchiepo Mariſienſi ⁊ ur uelle õ
ſubditos ĩferioꝛes poſſit archieps ꝓcederc pꝛout
dicitur ĩ prin. uſqʒ ad. v.õᷣ ibi vo loquẽs de epiſ
ſuffꝛaganeis iſtius aꝛchiepi dat alũ modũ ꝓcedẽ
di ĩ merito qꝛ archiepᷣs.licet poſſit ſuſpendere.⁊=
excõicare epos ſibi ſuffꝛagancos:ut ĩi.c.ſacꝛo de
ſen.ex.⁊ nõ.in.c.ut litigates de offi.oꝛ.li.vi.non
tñ põt cos deponẽ ſeu epatibus pᷣuare ut ĩ. c. iteꝛ
coꝛꝑalia de trãſla.pla.⁊.iij.q.vi.accuſatꝰ =.c.qᷓ
uis ⁊ iõ ſaluãdo hũc ĩtellectũ aduertc:qꝛ quatenꝰ
tex. facit mẽtõeʒ de feꝛẽda ſuſpẽſiõis ⁊ excõicatõiſ
ſnia dirrigit vba ſua ad archiepᷣm.ſed quatenus
mandat pꝛiuationẽ fieꝛi dirrigit ueꝛba ſua ad le
gatum:æ intelligo ꝙ legatus hoc faciet ex ſpecia
li mandato pape:qꝛ nullus citra bapam poteſt
priuare epin nec ipſum tranſferre:ut in.c. ꝙ tranſ
lationem de offi. lega:⁊ ĩ. dicto.c.iter coꝛpoꝛalia

G A / Ff. en Piren 1 = =0

MA ahHern FnG 6 ſi Aeng

—
4

Waj Pe 9 le. te; 1
4

Q Bereſteg

ſl. 9 4.. AA1.3 ru llate Diapader . ₰—

¶ De deconiuga

Er ex hoc intellectu bẽs modũ coercẽdi epos ad
reſidentiã ut ꝑ ſuꝑioꝛem citra papã ↄpellant᷑ per
excõicationẽ ⁊ ſuſpẽſionẽ:⁊ ſi ſic nõ reſipuerit:hẽ
tur recurſus ad papã qui ſolꝰ puare põt:⁊ potẽit
ipſe hoc ↄmittere legato ul alteri ſi uoluerit ? iſte
intellectus ſic decłatus eſt uerus et cõis. er
tius ĩtellectus ẽ nt v. õ ĩtelligat de eodem fẽo cũ
pᷣncipio:er ꝓ hoc facit illud relatiuũ eos.et tẽ di
co ꝙ tex. iſte. uoluit dare duplicẽ pᷣticã ꝓcedendi ⸗
ʒ abnres ut poſſit ꝓcedi a primoꝛdio ad pᷣuatio
nem: ul ſi foꝛte abñtia ẽ utilis eccłie poterit ꝓcedi
ꝑ uiã excoĩs ſeu ſuſpẽſiõis:ut ↄpellat᷑ reddire:ſed
nũc ob.lr̃a ſequẽs in eo qð dicit ꝙ legatus potit
illis remouẽ ab admiſtrariõe. nam h̊ poſſz facere
archiepᷣs põt dici ſaluãdo hũc intellectum: ut lr̃a
intelligat de oĩbus ſubditiſ archicpi. vñ reſpectu
inferioꝝ pᷣlatoꝝ citra epos pot᷑it archiepᷣs ꝓcedẽ
ad pᷣuationẽ:ut ĩ pᷣn. ſʒ reſpẽu epoꝝ habebitur re
curſus ad ſuperiorẽ:et ꝓ hoc fac̃ qꝛ conſultatio
erat gñalis de oĩbus clericis cuiuſcũqʒ ↄditionis
2 gradus.⁊ iſta lr̃a fuit nimis deciſa.non eĩʒ erat
ſic gñalis ĩ regiſtro:⁊ hunc intelleetũ multũ adiu
uat iſta dictio copłatiua ẽt in. v. õ eos ẽt ꝓcedat
illa eiz copłatiua ẽt includit pᷣcedẽtia qᷓ aꝑte innu
at ꝙ õ pᷣdictos ñ ſolũ poteſt ꝓcedi. ut.S. dictũ ẽ
ſʒ et ꝓut ſeqᷣturx.⁊ ꝓ hac dictiõe fac ꝙ nõ.j.ĩ.c.i.
de cõmo ¶ ¶ Quartꝰ ĩtellectꝰ ur iſte v ) nõ loqt
de clericis nõ reſidẽtibꝰ ſed de nolẽubꝰ obedire:
ꝓ bᷣ tex.ibi ad tuaʒ obediẽtiã uenire ↄpellas ⁊c̃.
foꝛte eĩʒ iſte archiepᷣs fuit cõqueſtus:ꝙ qᷣdã cleꝛi
corũ ſuorũ nolebãt reſidere ĩ eccleſiis ſuis.quidã
ucro ẽt epᷣi ſuffraganei ſui nolebãt ſibi obedire ⁊
ad utrũqʒ rñdet᷑ ut in lr̃a:et ꝑ hoc apparet ĩtellec
tus huiꝰ. c ertio oppo. tex.ĩ eo ꝙ requirit
edictũ trine citatõis.nã vr ꝙ unica citatio ſimpli
citer ſufficiat:⁊æ nedũ citatio ſʒ ſimplex requiſitio
2 reuocatio ut in. c.ex ꝑte S.e.et ibi dixi: Itẽ cũ
nõ reſidẽtia ſit res nororia:ut in.c.q;to ðᷣ trãſla:
pla.⁊ ĩ notorio nõ dit requiri ſolẽnitates ciratio
nũ:qꝛ oꝛdo iuris nõ fuat᷑ ĩ co ꝓ quo cle.ſepe de
V. ſig. ⁊ tex. expſſus in.c.ad nr̃aʒ de iureiur.ct.c.
bone de elec. Itẽ ĩ alio iſtud. c. õdicit alijs iuribꝰ
qꝛ hic pᷣciſe req̃rit expectatio ſex menſiũ ⁊ in.c.pᷣ
cedẽti dicit᷑ ut ſufficiat expectare ↄgruo tpᷣe.So.
intellige hũc tex. qñ abſens neſcit̃ ubi ẽ ſeu ita lõ
ge diſtat ꝙ ↄmode ꝑſonałr citari non põt.nã qꝛ
hoc cãu recurrit᷑ ad citationẽ ꝑ edictum:inducũ
tur illa duo ſpãlia ut citatio ſit trina er abſens ex
pectet᷑ ꝑ ſex mẽſes:ut ſic ſuppleat᷑ defecius ꝑſona
lis citatõis. Et aduerte qꝛ opi.ſũt qn hʒ locũ iſta
citatio ꝑ edictũ.nã uidet᷑ hic tex.exigcre fraudem
abſentis: ur pʒ ibi fraudulẽter abſenrãr Inno. tel
lexit multũ late:ut ꝓcedat nõ ſolũ qn fuit abſens
in uera fraude de qua ↄſtat.ſed ẽt in ficta fraude
ſeu pᷣſumpta. vñ dicit ꝙ co ipſo ꝙ cler icꝰ ẽ abñſ
ſine iuſta cãmpſumit᷑ eſſe in fraude. Itẽ abſentanꝰ
ſe ẽ ĩ magna clłpa:⁊æ magna clpa eqpãt᷑ fraudi ĩ.l.
ꝙ nerua.ff: depo. z.ff. de v. ſig. l. magna neglia.
ubi dr̃ magna neglia ẽ cłpa ſeu dolus.⁊æ uið In.
i. c. fi. de eo qᷓ mi. in poſ.ubi dic q ubicũq; qͥs te

net᷑ adeſſe in certo loco:æ ibi nõ ꝛeꝑit᷑ pᷣſumit᷑ ab
eſſe in fraudẽ:⁊ ponit cxẽplum iu cleꝛicis quo ad
eccłiaʒ ſuã ⁊ in marito quo ad uxoꝛc· Moſti. intel
lexit hic Inno. de fraude in ocultãdo ſe ne citare
tur. z bhãc opi. uidet᷑ quo ad teꝛminos.c. ſequi.d.
An. hic:qꝛ tcx.hic nidet᷑ requireꝛe fraudẽ. Sʒ ad
adueꝛte qꝛ hoc dictũ nõ ꝓcedit.nã ſi fraudulẽter
ocultaret ſe ne citaret᷑:nõ opoꝛteꝛet iteꝝ citare ma
xime trinis edictis ⁊ maxie expectando eum ꝑ ſex
meſes.nã tex.ẽ in oppoſitũ in.c qm..porro ut li
te nõ ↄteſt. ubi tex. equipeꝛat citatũ qui noluit ue
nire ⁊ eũ qui ſe ocultat uł ĩpedit ne citatio ad euʒ
ꝑueniat. et iõ dicit Inn.i.c.ad petitionẽ de accu.
ꝙ ocnltãs ſe uł ipediẽs ne citet᷑ nõ eſt ampliꝰ citã
dus:nã ciratio fit ut ↄſtet de ſua ↄtumacia.nõ oʒ
eꝛgo geminare citatiõeʒ ubi ẽ ceꝛtũ de cõtumacia
ſua:qꝛ in ĩceꝛtis nõ in ceꝛtis opus ẽ piectuꝛis ĩ re
gula eſtote. J. de rcin A Itẽ gl. magra ẽ ĩ Zꝛiũ:
i. d.c.qm.S. poꝛꝛo in v.ſi vo:quã oẽs doc.ſequũ
tur dãtes regulã ⁊æ ubicũqʒ neſcit᷑ ubi ſit abñs uel
ex qua cã ſe abſẽtauerit dʒ ꝓcedi ꝓut hic dicit᷑ in
pn. c.?æ pleniſſime uide ea que dixi ĩ. d.v. ſi ueꝛo.

Rαα Cöclude eigo bꝛeuit᷑ cũ queꝛi᷑ de mõ ꝓcedẽdi 5

