luntur ꝓpriis manibus uel ſumptibus nõ extendi
tur ad pdia que colunt ꝑ mediarios ſen colonos
cenſuales. nam Iʒ laꝛgo modo dñs dicatur collere
ꝓpriis ſũptibus cũ rribuat medietarẽ fructuũ ipſi
colono pꝛo cultura. tñ ſtricte nõ dr̃ dñs facere ſũ
ptus hoc caſu pro cultura.qꝛ oĩa ſunt ſuppoſita
fonune ⁊ dei iudicio.⁊ ſic nides inqtũ reſtringit
prinilegiũ alteri nociunʒ. Er quo ẽt collige in
mã priuilegij. qui ꝑ aliũ facit nõ dr facere ſe. q̃d
qt in delictis. dic ut plene nõ. in. c. mulieꝛes.j.de
ſen. ex. ? in. c. ſiquis ſuadente.xvii. q.iiii. nide peꝛ
Bꝛr. in lnõ ſolũ ⁊ in.l.ſʒ ſi unius.ff.de iiur. ⁊ ĩ
.l. bec ueꝛba.ff. de adulte. æ facit ad iſtum tex. gl.
nd. in cle.i. de ni.æ ho. cle. qui dicit ꝓ pena impo
ſits ð ocernentes aliquã negociationem ꝑſonalit᷑
nõ enéditur ad eũ qui exercer ꝑ aliũ ſecus ſi non
eèt adiecũ ybum ꝑſonaliter. ? declara hunc tex.
put fuit noratũ. S. c. px. Abbas.
Prinile

D audientiam. gium de ð

cimis laboꝝ ẽt ea que nõ ſũt noualia cõ
prehendit. primo ponit pꝛanã iterpᷣtationẽ quam
ſcdᷣo reprobat. ibi mandamus.iſtõ c. emanauit ad
declarationẽ. c. ex parte. S. e. Mora po et tene
menti ꝙ lʒ priuilegiũ alteri nociuũ ſit ſtricte inter
pretandũ ii dixi. a. c. ꝓxi. non tmñ adeo ur receda
mus a propria ſignificatione uerboꝝ.et idem dic
in ſtatutis. unũ tñ ſcias ꝙ ſi uerbũ poſitũ in diſ
poſitione odioſa hʒ pluꝛa ſignificata: puta larum
er latiſſimum debemus illo intelligẽ in ſignificato
ſtrictiori. ut probatur in.c.cũ in cũctis.de elec.
icto. c.ſi ↄpromiſſarius.e.ti.in.vi.nõ. Jo.an.iĩ
regula odia. de. re iur. li. Vi. in mercu.ſʒ in diſpõe
ſauorabili capitur in latiori ſignificato:ut in.c.oli
t in. . cũ tibi. . de uerbo.ſig. ad hoc regula iuris
odia reſtringi.z fauores cõuenit ampliari:ut ĩ d.
ſegula odia. vide plene de his ꝑ canoniſtas in. d
c.oli. ? per legiſtas in.l.fi.ff. de conſti.prin. ¶
no. ꝙ diuerſitas uocabuloꝝ inducit dinerſitatem
ex. ad hoc.c.oĩno.xxxi diſtin. æ raꝛo ↄtingit qð
no uocabnla ꝑ oia idé importent:qꝛ als ars in
dgaceret ſupfluitaré. ꝙ hoc pulcer tex. cum ibi nõ.
in.l.ſi idem. & de codicil.æ notabis iſtum tex. qꝛ
quotidie ſolet allegari 3 puertentes itellectum iu
rium ? inpropates uocabula legum.nã ſine neceſ

4

ſitate hoc fieꝛi nõ dʒ.nã ſi pᷣnceps aliteꝛ ĩtellexiſſet
bene ſciuiſſcet poneꝛe uocabulũ accõmodatins/et

ponit Jo. de lig.hic quedã uerba circa iĩteꝛprati
onẽ iurinm. dicit.n. ꝙ aut apparet de mẽete ⸗ eis

Dd,: rzetas nν αιοοαàq n

ſtandũ ẽ. dic etiã õ ꝓbriũ ſignificatum uerboꝛum 2
ut in. I. cũ pꝛ. . dulciſſimis .ff. de lega.ii. ubi Vba
ꝛeſtringunt ꝓpter 2 m exp̃ſſam. 25 e qꝛ uerba ð
ſeruiunt intẽtioni æ nõ cõ. ut in.c.ii.requiris.de
ap. hunt enim ſe uerba ⁊ intentio ſeu 20 Pꝓut coꝛpꝰ
? aia nã ſicut aia dnatur coꝛpoꝛi.ita ratio legis
dnatur ueꝛbis ad idem.l.non dubiũ.= qð ibi nõ.
C. de legi. ⁊ ꝛegla fi.de re.iur.li.vVi. Aut nõ oſtat
de mẽte.æ tunc ſi vᷣba ſunt clara non eſt ab eis re
cedendũ.utin.l.ille. aut ille. H.cũ in ueꝛbis. ff. ð le

ga.iii.⁊ in.l.nõ aliter.e.ti.⁊ i.c. pteꝛea.⁊.c.fi.j.ð

vVb. ſig. hoc ego ĩtelligo qn ꝛ non ẽ expꝛeſſa in le

ge nec põt ↄiecturari rõ nãlis legis.nam ui ſingu

lariter inquit. Ci.æ alii poſt eũ in. d.l.non dubiũ.
ubi 20 nõ eſt exp̃ſſa. debemus ↄiecturare per ſitia
20em nãlem qᷓ mouere potuit legiſlatoꝛẽ. nã ſine
ꝛ20ne nõ fuit motus.cũ ſine ꝛõe nõ ſit lex. ilii.di.
erit ãt lex.⁊.i.di.oſuetudo.⸗ ſm illã ꝛem ↄieciu
ratã poſſumus extẽdeꝛe ⁊z reſtringeꝛe legẽ etiã odi
oſã. boc ualde nõndũ facir qd no. Di. in. d. rla
fi.?æ optime in.l.ſcire. F. ſufficit. ff. de excu. tuto.
ubi ponderat᷑ naturalis iuſticia ſed ubi no poteſt
bec ratio nãlis ↄiecturari iũc ꝓcedit dictũ Jo. 8
lig. ut ꝛecurrat᷑ ad vba ſi ſũt clara:ſi ãt ſunt dubia
tũc fienda ẽ interpᷣtatio per alias.ll.ſi fieri poteſt
qꝛ ſiura debent iuribus ↄcoꝛdare ut in. c.cũ expe
diat. de elec.li.vi.ſi uero ꝑ alia iura nõ põt apꝑe
re itellectus.tũc ꝛecurrẽdũ ẽ ad ↄſuetudinẽ ciuita
tis ut in.l.minime.=.l.ſi ð iterpᷣtatione.ff. de legi.

2? in. c.cũ dilectus.ð ↄſue.ſi ãt non apparet de cõ .

ſuetudine loci ꝛecurꝛcdũ ẽ ad ſiia.ut in.l.nõ pñnt
.ff. de legi. æ in.c.cũ dilecta.S. de ↄfirma. uti. uel
inuti. In defeciũ uero oium ꝛecurrendum eſt ad
principẽ.qꝛ ei ius ẽ iterpᷣiari cuius ẽ ↄdere.c:in
ter alia. de ſen.ex.= in.l.humanũ.C. dð legi. Et ex
pis multipliciter itelligit illud gnãle ꝙ eius ẽ iter
Ptaꝛi ⁊c. uã dʒ itelligi. qũ per ſupradicta ut ſilia ñ
põt hꝛi certitudo legis /c. ſic ĩtelligeꝛem.l.unicam
C. de ꝓfeſſo qᷓ in ur. ↄſtã.ii.xii.ubi dat docroꝛi
bus ptàs iterptandilz idẽ ẽ i iudicibus iur nõ ꝑ
Inn. in. c. cum ſpãli de ap. ¶ Ex bis infertur ad
dcilionẽ huiuſ.c.nã cũ vᷣba eẽnt h̊ claꝛa:nec oſta
ret de intentionc Soria nõ erat a vᷣbis Puilegij re
cedẽdũ æ ad mãm extenſionis niðᷣ ꝙ nõ. bar.i.l.
ſi ↄſtante.ᷣff.ſo.ma.in.vij.q.2 in.auẽ. q̃s actioneſ
C. ð ſa.ſan.ec.ꝑ Jo. an ĩ regula odia.= ĩ regula
ꝓ poſſeſſore.li.vi.in mercu.glo.ſunt facileſ nide
as peꝛ te.

B oniam 9 decime noualium

debentur eccleſie
in cuius peꝛochia ſuꝛgunt.ſi vo nõ ſunt
in certa pochia debentur dioceſano qͥ põt ſibi re
tinẽ uel alteri eccleſie ↄcedes. h.d pꝰ ↄſultatio.2*
rñſio ibi rñdemus. in q̃ diſtinguit. ſcõm membꝛnʒ
ꝓſequit᷑ ibi alioquin. UWö. p' quod rdditꝰſpũ
ales nouiter ꝓueniẽtes infra ꝑochiã alicꝰ eccleſie
t 2

₰W E. ſi

D ☚½ T d 4. —20

ii t ſyedl- „ P ſy re

enn leal.

AnS rersl. y 1* 49 e

QAQMK* e v Aene Ayr. ro rrncſc

e A. 41.de Sl GILAEn 4 — —— 22 „t 2 „ .
8 ablane E Tg Dr) ſte debẽt᷑ ccclie ꝑochiali: ? nõ epo. ⁊ optĩe facit tex.

iſte ꝙ oblationes facte ima gini ſeu picture alicuiꝰ
ſancti exñti ſen depicte eỹ eccleſiam infia pochiaʒ
iñ debeant ecclie ꝑochiali æ nõ epo nam ut uides
iſte decime noualiũ nouiteꝛ fuerunt oꝛte nec unqᷓ
ex illis terris aliqua fuerit ſolutio fca eccłie ꝑpochi
ali. attñ qꝛ onũtur infra pochiam: debent eccleſie
pochiali ⁊ optime facit tex. in. c. paſtoralis S. de
his. que fi. a pla. ubi lr̃a latius loqtur illud auteʒ
certum eſt ꝙ dno domus ubi ẽ pictura ub imago
ille oblatões nõ debent᷑. qꝛ puata ꝑſona non põr
bẽe oblarões: nec uſumfructũ alicꝰꝛei ꝛeligioſe.ceꝛ
tum eſt aut ymaginẽ uel picturã alicuiꝰ ſancii eſſe
ꝛeligioſã. ꝓ hoc uide lo.ſing q boc ſentit i.l. ſta
tue. ff de nſufruc. ¶ Secũdo nõ. ꝙ ꝛedditꝰſpũaleſ
ꝓueniẽtes infra dioce iʒ epi. ſpectant de iure cõi
ad epᷣm.ſi nõ oriũtur ifra parochiã alicꝰ eccleſie.
Ex quo infeꝛt ꝙ decia oĩuʒ nemoꝝ ⁊? aliox loco
rũ ꝗᷓ nõ ſunt ifra ceꝛtã parochiã: ſpectant ad epᷣm
loci. Peꝛ h̊ ẽt ĩfeꝛ ꝙ ubi parochie nõ eſſent li
mitate decia pᷣdialis idiſtincte debet᷑ epo: qꝛ tota
diocefſ ẽ ſibi paꝛochia ut in. c. arochianos. S. de
ſepnul. 2 in. c apłice de Jong Her nõ ꝙ decima pᷣ
dialis de iure cõi nõ debet᷑ epo.ſed illi eccleſic in
cuiꝰparochia ſunt pᷣdia ſed quarta decimaꝝ debe
tur epo. ui hic ⁊ in. c. cõquerente de offi. oꝛ. naler

m pᷣſcriprio ) epᷣm ꝛcſ̃ quarte. ur in. c. ð quã
ta.S. de pᷣſcrip. ltimo bic queꝛo nũquid epᷣſ

poſſit ſine ↄſenſu capli decimas iſtoꝝ nonaliuz in
cãu quo ſibi debeĩ alteri ecclie ↄcedẽ. Guil. naſo
nõ: qm epᷣs nõ põt aliena e ius eccke ſeu bõa
ſine ↄſenſu capli ut in. c. paſtoralis de dona. ⁊? in
c. i. . de his qᷓ fi. a pꝛela.cũ ſi.ſed Jo. de deo te
nuit oppoſitũ ⁊ hãc ꝑtem uident᷑ ſeq cõireꝛ doct.
duplici ꝛ2õe. p ꝓpteꝛ lr̃am iſtã qᷣ vꝛ hãc facultarẽ
donandi concedeꝛe epo. Secũdo qꝛ eps proprie
hoc cãu nõ alienat. ſed nõ acqrit.nõ.ſing. bãc 255
ꝙ eps põt ĩ nõ acqᷣrẽdo ſolus pindicare eccleſie.
2 ꝓ h̊ nide tex.cũ glo. xvj.q. vj F. fi. pe Vnno.
in. c.ij. S. de dona. ⁊ facit hoc dictum ad aliaz ꝗ:
nõ. nũquid ſolus pᷣlatns poſſit ꝛepudiaꝛe heꝛedita
tem ſeu legatum delatũ eccleſie:de quo uide plene
qð dixi.S ð his q̃ fi.⸗ pla. c. i. Sed queꝛo:qũo ꝓ
cedit iſte ter. dũ dicinalioqͥn æc. quid icludat᷑ ſub
illa dictõe alion So. cũ ueniar adueꝛſatiue ad pᷣ
cedentia: includit ex ꝓprio ſignificato Srium in
tellecrum. vnde cum & dixiſſet decimas deberi ec
cleſie paro chiali ſi ſint infꝛia parochiam .a Zrio ſi
nõ ſunt infra certã paꝛochiã: debent᷑ epo.ſʒ adueꝛ
ie. quia diueꝛſimode pñt eſſe nõ in parochia. pꝰ
ſi parochie nõ ſunt limitate uit S dixi. Scðdo ſi iſta
nonalia ſurgũt eẽ limites eccleſiaꝝ paꝛochialiuʒ:
puta in nemoribus ꝛemotis. vñ dicit h Boff qꝙ;
ſi ceꝛtum foꝛet hec noualia includi ĩi aliqua paro
chia ex duabus nicinis: ſz ignoꝛaĩ infra quã iſtaꝝ
ruc decie nõ debẽtur epo ſʒ debẽt dinidi ĩteꝛ iſtas
duas parochias. ar. c.ij. de ſepul. li. Vj. qðᷣ ſatis
placet.facit inſti. de ꝛe. diui. F. inſulaz. lApbos.

Decie poſ
Arochianos. ſent ne

☛,»z fed ſpre . (, Dler he eßd. larm te en n: eFisne . erj Ia. 4. zo d Fim ſ.

¶De decimis.

hoc dicit. ¶UMõ ꝙ decime nõ ſoluunt᷑ ex meꝛa li
berꝛalitate dnoꝝ pꝛedioꝝ: ᷓ tanqᷓ debiie pñ̃t exigi
Er nõ v. exigi. nam denotat ꝙ ab inuuo pnt ex
toꝛqueri. Maʒ illud dr ꝓprie exigi. ut in.1.fideicõ
miſſa. F. li rẽ. ff. de le. iij. æ foꝛte dubiũ fuit: qꝛ ob
latiões in muitis iuribus equipant᷑ decimis. ut. .
eo. q;uis cõiteꝛ ſoluunt᷑ ex meꝛa libeꝛalitate offeꝛẽ
tiũ. de quo dic ut plenius dixi.S. eo. ſuꝑ Neiea. vn
uidebat᷑ idẽ dicenduʒ in decimis. ſʒ Zꝛium hic ſia
tuit ſro qꝛ decime fueꝛũt inſtitute ab ipo deo. qui
pceqit eas debeꝛe ſolui.ut in.c tua.j eo. dixi płe
ſup ſica iſtiꝰ tituli. æ an hodie peccẽt nõ ſoluetes
2 ſic excuſent᷑ ↄſuetudine ꝛia. dicã plene in. c. ad
aplice.j.eo. cdᷣo nõ ibi quaſi debirum iũcta
glo ij. ꝙ dictio qſi ẽ qnʒ expᷣſſiua vitatis denõns
ſilitudinem ? nõ impfectionẽ.qñqʒ diminuit ſigni
ficatum illiꝰ cni addit᷑. ⁊ bec ẽ ꝓpꝛia ipius ſigmifi
catio de quo uide bo. glo.ĩi.l.in ꝑſonam. F. i. ff ð
pactis. ĩ·l.falſa. ff. de cõdi. æ demon. ubi neꝛo in
ſurgit abſurditas ipꝛopꝛiat᷑ hec dictio ? iducit ſili

tudinẽé: ut eſt expſſiua ueꝛitatis. æ ad h nõ iſtũ tex.

cũ glo. C n glo. ij. in fi. ul m Hoſti. dicunt᷑ de
cie quaſi debite: qꝛ ecclłia nõ Srit cũ colono.iõ nõ
tenet᷑ colonus ex pctu: ſed ex qſi Scm. ? ſentire vr

hoſti ꝙ; ꝓbꝛie illð vr debitũ qð nobis debet᷑ erꝰõ5

ctu. ſecus ſi ex q̃ſi Sctu uel ex maleficio. ſed dic ꝙ
ex lato ſignificato qſqʒ põt appellari cꝛcditoꝛ qui
ex aliqua acriõe peteꝛe põt. ut in.l ſi cni. in. l. cꝛe
ditoꝛes ff. de v. ſig. Et de hac mã nide plenius ꝑ
Har. i.l.i.ff. ſi ceꝛ. pe. ubi płe. tractat quis ppꝛie
dicat᷑ cꝛeditoꝛ. ſed ut g dixi: ego cꝛedo ꝙ ideo di
xit q̃ſi debiruʒ: ut excludeꝛet opi.illoꝝ qui dixeꝛũt
decimas debeꝛi ex libeꝛa uolũtate. vñ cꝛedo ꝙ de
cime dicant᷑ debite largo mõ. HNã ſtricte decie ſũt
i bonis ecclie.⁊ ſm unã opinionem ecclia põt eas
uẽdicare. ut nõ. in. c. tua eo. ? ibi gl. optia. De
hoc dixi ĩ.c.ↄmiſſum S e.⁊ i.c.cum hoĩes.

D hec Decima laico iure beꝛedi
* tario ↄcedi non põt. pꝛio

. recitar factuʒ qðᷣ. Scðo reuocari mãdat
ibi. qm. 5 5 abbates qnʒ habeꝛe decimas.
qð põt ↄtinge:e.cuʒ in loco hnt ius epale. uel foꝛ
te ceꝛtã pochiam.uel ex pꝛiuilegio romani pontifi
cis. de quo in.c.ſuggeſtum.S.eo .CWS ſcdo ibi
ancetuarium dei zc. ꝙ ſpũalia nõ pñt ocedi laicis
iure heꝛedirario poſſidenda. ex quo ifeuur laicum
de iure nõ poſſe poſſideꝛe ſepulchꝝ in tenatcimite
riata. ſeu infra cccłiaʒ ↄſecꝛatã. de quo dic ut dixi
in. c. pe. s de ſepul. Alia ueꝛo ſepulchꝛa q ſüt reli
gioſa rim̃ de iure ciuili laici vaſnceynr famili
aria cũ .l ſe.ff. de reli.⁊ ſũp.fu. ¶ Otem er eodez
neꝛbo nõ. ꝙ decima dr̃ dci ſanctuariũ. ⁊ ſic ẽ ius
meꝛe ſpũale. unde laicus h̊ ius poſſidere non po
teſt ut in.c. cãm. de pᷣſcrip Sʒ quit hic nid 5

. epo nũquid poſſit decimã laico o cedere. Dic ꝙ

nullus cirra papã por ſt ius decimandi. uel ctiam
fꝛuctꝰ deciarũ ad magnũ tps laico ocedeꝛe. ut J·
e. c. qᷓuis. æ ꝙ ibi nõ.= eſt rõ quia nullus citꝛa pa
pam põt laicũ capacẽ ꝛeddere iuris ſpualis ad ,
ec. ii. de iudi. æ qð. ibi nõ. facit ꝙ nõ. gl. xxri dl.

onin iͦſ id n
miiſin gul 9
60
aens gehl
id 1inh pd
mtcen gie dilni⸗
4
tecing ſolocl
nſee bat önicin ar

ſtbar i giininerinws t 10α

tuituulli n
hurhu n gonu dum
jmum lotiunlle lur mnſtunn
catclim ho in ceten iblonn
nnit ſoler. Cr io orſt colig en
cecliſet tenii enimr a bodie lvene
un Yronoi de oſſcſionidus edtu en
ne epunn ens doleſtonidus
ſeſſones orincitiner ad doc ſum obeg
ier. uncta o. 4 iperatores f de publl
honit aliud ſingolariter ici l pollil
d irbn e ho hb; ptennis in gos
fut penes ali,,: ſict eeleian edeniſit.
diio Nnpenons mmi oleſons on
ieKninznnen dieen
iaensgenemene ſen⸗
unni ngt. nnenduu rine fn la
Ackoaltgſe ſi Nl alignic fone gtan
o minus. ceinn et. CJrer
(one oneris regis pd ⸗
cnen lo ipſ spiſeocler erthn
nemonetui, umii udes

H Opelliturad lonen ceeinei ſe
onng dnn in iſthtnn
e ce
iben ogſon rrne⸗

N

fcanmn ils gi leend i inmtſc
catid deno ilede i i hg gf
dehon dogdilngionmn ſißt
Pris bilfllufſce ie inmn tinen,
ſngtetlutiusſpohinit öidtiinf
uuctneigteſte Plſua neitnis ralhro ſüter.
c̃go. Srchiin fiol fmn Hoſti cioni
cie unſl gebite gi cchin no rit ci olono i
tenci olorus er n:h er q jmn e ſenmne
boſi ppre ilo yr cebii hö obiz ehef er 5
an ſeus ſcr l zen oel r milfci. ed di
er lno ſgnitcno ſgz pot oppelini ardtor ui
r dioa acnde betere Hot ur in cni Tin lcre
drors K de d . Qrceber nividepenins
PBräNiKRcade e warn aus ppre
Gcai dm ANsd erhdgita
t dentmzmectlen hſicr an ni
Aerims Acben erlden oint Nctagd.
õ
ibonis eclet in mi opinoten cin
õl

nii.coiſtum zet ic un boi
rien Dromm lio neiel

b el. Hõ

g Sed ſeuocarinit

annt hmm ed d
WH avonnes eßß iben.
tren. igen bitins hll lit

pt i e Min locob
qd vt guinde —

= 3 00.Möert

— nenne in eir Nli

Aanemarionn di ec ſhi

eriimſ doſ her rinruſt

Wer . -lts 2,
Ser rgh anala- T H

8 1 ℳ—

— — i 6 S naig- AA —— nIa iz 15 E

F ueꝝ ¶ Querif 2⁰nũquid id iſtincte ꝓbibitum
nn⸗ ſit decimã ↄcedi laico. doc. dicũt ꝙ in feudum ſeu
5 emohitcoſi ↄcedi nõ pot ut hic. nec etiã poteſt lai
co locari uel aliquis Zctus ſuꝑ ea iniri per quem
uideatur facta alienatio. ar. c. nulli. s. de re. ec.nõ
ali facit.l. fi. ff. ſi ageꝛ. uecti.ſed ad ipᷣus modicum
pot ↄcedi eriã pꝛo certa pẽſione.ut in. c. ur̃a. ẽ. de
loca. In effectu nolũt diceꝛe doc. ꝙ nõ põt iniri
pctus per quẽ nõ trãſt feraĩ dñium direciũ uel uti
le: qꝛ ur tũc facta quedã alienatio. ad ̊ tex. cuʒ gl.
in cle. i.de re. eccl. noali.ſʒ per ↄceſſionem ad mo
dicũ ts nõ trãſfert᷑ directum uel utile dominium
iteligo hoc qñ ↄcedit᷑ fructus decimaꝛũ.nam ius
decimã ſi.cũ ſit ſpũale ẽt ad modicũ laico concedi
nõ põt ut nõ gl. j. e. Gᷓuis facit. c. ii. ẽ. de. iudi. gl.
m muliũ ſing.in.d.c.quis.dicit ꝙ ex cã poſſunt
fructus ↄcedi laico in tpᷣs uite ſue.⁊ de hoc uide
ꝙ nõ i. d c. q;uis. ?2 facit ꝓ dicto illius gl. iſte tex.
du pondetat᷑ ꝙ iure hr̃ditario
2ri g Judei cogũtur pᷣdialcs
*decias ſoluere aut pdia
dimitteꝛe.h.d. æ nõ diui ditur 5 ar. ꝙ iudei
pit here ꝛeꝛũ dnia inter xpᷣianos ⁊ tan de iudeis
i de aliis ifidelibus: uide pulchie per Inn in. c.
luper his J. de uoto ¶ 2 nõ ꝙ onus decunarum
anexum ipſis pᷣdiis.unde licet tranſfeꝛãtur ĩ eoſ
qui ad decimas nõ tẽntur. debent nihilominus dᷣ
cimas inde ſolueꝛe. Ex quo poteſt colligi ar. bo.
ceccleſie clerici tenẽtur ẽt hodie ſolueꝛe tabu
tum AInꝑatoꝛi de poſſeſſionibus eoꝛũ nam tribu
tum e anexum ipſis poſſeſſionibus ita ꝙ ipſe poſ
ſeſſtones principaliter ad hoc ſunt obligste: ut ẽ
ier. iuncta glo.i.l. ĩperatoꝛes.ff. de publi ubi tex.
ponit allud ſingulariter dictũ.ſ Hw poſſeſſoꝛ tẽiur
ad tributũ ét pꝛo tpᷣibꝰ p̃tetitis in qbus poſſeſſio
ſuit penes aliũ.⁊ ſic ʒ eccleſia ⁊ clerici ſũt exẽpti a
diio Imperatoꝛis tamè poſſeſſiones eoꝛum que
ab olim fuerunt onerate dẽnt tranſire cum onere
ſuo. qð in hᷣ nõ firmo ſed ꝛemito ad plene nõ i. c.
ſi tubutü. xi. q. i. in.c.tributũ.⁊ in.c.ſᷣm canonũ
auctoꝛitatẽ. xxiii. q. viii. al iguid foꝛte dicam in c.
nõ minus.j. de imu. ecc. tẽ nõ ꝙ obligatus
ſ1 röne oneris realis põt ſe exolueꝛe ex debito relin
quendo ipſ ꝛem oneratã. nam ut h̊ uides iudeus
pſe nõ ↄpellitur ad ſolonem decima:ũ. ſed alteꝛ
natiue. at aut decimã ſoluat ãt pᷣdia dimittat ⁊ h
iceo ut dixi qꝛ hoc eſt onus meꝛe ꝛeale lʒ in ↄniã
bligatur perſona. ¶. Sed q̃ro de. q que olim
lil fuit i facto ꝓuincia anglie fuit tora ſarracenoꝛum
demũ oqueſita xpianis remãſerunt in quibuſdam
locis aliqui ſarraceni ſubiecti iñ xpianis poſſidẽ
ies quedã pdia de pus nõ ẽ memoꝛia ꝙ decime
uiſſent eccleſte ſolure. qritur nũquid taleſ ſarrace
ni pnt cõpelli ad ſolurionẽ decimarũ ex huiuſmoi
predis. u primo ꝙ nõ.ꝑ.c.q;o.j.de uſuꝛis a õ
lo ubi dr̃ indeos opellẽédos fore ad ſoluẽdas ðᷣ
ecimas de hig domibuset poſſeſſionibus de q̃dus
tecleſia cöſueuerat pciꝑe deeimas anquã uenirẽt
d iu leos ſicut g de his pᷣdiis a quibus eccleſia
no oſueuit decimã pciꝑe.Cõtrarium ↄſuluit old.

Sſil. xcv.motus pᷣncipaliter:qꝛ decĩa ꝑ laicos pre
ſcribi neq̃t ut in. c. cãm. de pᷣſcrip. JItem qꝛ deus
ulꝛ ꝛeſeꝛuanit ſibi dccimas oium rcꝝ ut in.c.ma.
infra eodem ⁊æ adducit alias rationes. ſʒ ego ↄfir
mãdo ſuam ſniam cꝛedo firmire: P oes infideles
ſi de facro pñt cõpelli debẽt urgeꝛi ad ſoloem de
cimaꝝ qm xpᷣs ↄſtituit tin unũ ouile ⸗ vnũ paſto
2c. ut in euãgelio ita neo de iuꝛe põt ſeꝑari ab
iſto ouili i.uli eccieſia ¶ Irẽ deus ſibi ꝛeſeꝛuauit
decias totiꝰ oꝛbis.⁊ Iʒ ſolũ pᷣcepiſſet eas dari leui
tis.iñ ex quo hodie ſaceꝛdotiũ tꝛanſlatũ ẽ in xpia
nos oʒ ẽt ut legis fiat tꝛanſlatio.ut in c. tꝛianſlato
S. de ↄſti.⁊ ſic infideles ꝛõe bonoꝛũ cũ ſinr one
ꝛata decis.ut.S. dixi tenentur ſolueꝛe decias.imo
plus diceꝛẽ ꝙ ſi hodie locus ifideliũ rediꝛet ad fi
dem ꝙ ipſi ifideles poſſent de iure ↄpelli ad ſolo
nem decimarũ ẽt pꝛeteritarũ.arg in.l.imꝑatoꝛes
pal. facit in ſii.l. ↄpetit.C. de preſcrip.xxx.uel.
xl anno. q;uis eccleſia debeꝛet cũ eis miſeꝛicoꝛ
diter agere. iuxta id q icit glo. nõ. in ſili i. c.
quicũqʒ.xvi.q vii. n gl. i. in fi. nõ. fi. uult. n.
iudeos nõ reneꝛi ad decimas ꝑſonales que ſoluũ
tur ex lucris ꝑſone.doc.. dicũt ꝙ q'uis nõ tene
ant ſoluere has decimas: aſtringunt᷑ iñ ad ſariſfa
ctionem eius ꝙ eccleſia fuiſſet pceptura ab alio
xpᷣiano qui hitaſſet in eius pochia P·c. qto pal.
? qð ibi nõ. Cgo ad hoc allego gl. aꝑraʒʒ in. c. tua
j.e.in.v. pᷣtextu nequicie:ubi dicit ꝙ iudeus pꝛe
ſtat ꝑſonales decias qnqʒ ſed nõ oeſ :ꝛut in. d. c. qꝙᷓ
tot ⁊ iõ dicit nõ oẽs:qꝛ tmmodo obligat̃ rõne ſa
tiſfaciionis dãni ⁊ intereſſe qᷓ ſuſtiet eccleſia ex eo
ꝙ iudeus hitat in domo rpᷣiani = crederem poſſe
attentari ꝙ tenẽdo ꝑſonales decimas fore de iu
re diuino ẽt ad eas integre perſolnendas dicerem
iudeos poſſe cõpelli qm iudei nõ poſſũt ſe eximer
a precepto diuino.nec ob. ꝙ non audiant diuina:
qꝛ hoc ẽ eis iputãduʒ. nõ eim deficit peꝛ eccliem.
nã hñs obligationẽ ſub cer o modo ſatis uide ur
adipleuiſſe modũ ſi pꝛo eo nõ deficit:ſʒ pꝛo adueꝛ
ſario.ut in.l.iure ciuili.ff.de re.iuris.ct in regula
imputari de regulis iuris. libro ſexto. Simile in
chriſtiano non catholico.nam licet nõ curet audi
re diuina non per hoc ſequitur quod ñ ccatu ſol
uere decimas perſonales. nec infideles debent eſſe
melioris cõditionis qꝙ; xpiani.nec ex eorũ iprobi
tate debẽt cõmodũ cõſequi ar. in.l.itaqʒ fullo.ſt.ðᷣ
furtis et.c.eũ qui.de pᷣbẽ in vi.ſed tenendo quod
perſonales decime ſunt ſoluẽde de iuẽ poſitiuo tin
poſſet procedere limitatio doc.qꝛ nihil ad noſ de
his que foris ſũt ut in. c.gaudemus j. ð diuort.
et ad. c. ꝙᷓto.rñde ꝙ ar. a. orio ſẽſu nõ vʒ qñn ſur
git abſurditas ut ibi nõ.et in. c. publicato ð eccle.
et cũ hoc tẽperamento põt itelligi glo. in. c. decĩe.
xvi.q.i que eſt õria.que pure dixit ifideles et iud
os tẽri ad decimas perſonales.
Bannis hoc dicit Decime ob
lationes uel eccleſie lai .
cis concedi non poſſunt. et platꝰ pfaciẽs

eſt puniendus primo poĩt factum re rehenſibile
ſecundo penam ibi ſtatuimus oa primo ex
t 5

4 —
. in v, a apisnir g lere . .

ͤpfut, ſn jahannS

— — 6
Sr⸗lacn ſ 1° ſu ͤpag 4.0 ſpaat

V Prurty à maef dt& lairs vmiſe ſcio

Se declmis.

tex. qꝙ; magis delinquit qui delinquendi auctoꝛita
tem uſurpat. quia uidetur ꝑtinaciteꝛ defẽdere pec
catum ad hoc. c. inteꝛ dilectos.j. de e ceſ pᷣla fac
.c. cũ quidã de iureiur. cũ ſua mã. ¶ Nota: ꝙ
nullus platoꝝ põt laico decimã ↄcedeꝛe uł oblati
ones iſta eim ſunt iuris ſpũalis. cnius laicꝰ nõ eſt
capax. ut in. c.maſſana æ ſacroſancta .S. de elce.
vide tex.in.c. hãc ↄſuetudinẽ.x.q.ij.Et ex hᷣ et ex
tex. infeꝛo epᷣm nõ poſſe ↄcedeꝛe dnño domus ubi
eſt pictura alicꝰ ſancti uel de illis oblariõibus diſ
ponãt ad libitum. ¶ Mõ ibi laico in ſeculo rema
néti: ar. a Zrio ſenſu ꝙ laico nõ exñti in ſeculo.
põt eccleſia ſeu decima nł oblatio ↄcedi.utputa ſi
eſt laicus cõueꝛſus ⁊ ꝛeligioſus.⁊ h̊ admittũt doc
ro. ſi cõcedit᷑ eccleſia ruralis ad ſuſtẽtationẽ ipſiꝰ
uel põt irelligi ſm eos in iſtis fratribbicroſolimi
tanis: quibus ↄcedunt ecclie ⁊ decime.q;uis oↄcel
ſio fiat porius oꝛdini eoꝝ qꝙᷓ; ꝑſonis. debet mm peꝛ
fres ſuos clericos uel alias ecclias reger ⁊? gubeꝛ
nare. Er nõ. iſtud dictũ ꝓ iſtis fribus ſancti Jo
annis qᷓ ſunt laici: iñ n dicũt᷑ eẽ ĩ ſeculo. ſʒ q̃ſi re
ligioſi: ut iuſte teneãt eccłias ⁊ ꝑcipiant decimas.
debẽt tn eccłias regeꝛe ꝑ clericos ⁊ nõ ꝑ ſemetip
ſos. ad h̊.c.ij. æ qð ibi nõ. de eta.⁊ q̃i. Iteʒ ex di
ccis doc.nõ. ꝙ laicus cõueꝛſus ẽ capax iuriſ ſpũa
lis. de quo uide bo glo.in.c.ex eo de elec.li.vj.⁊
ꝑ Inno.? alios doc.in. c.ij. de inſti.æ dic ut ibi

nõ. ¶ In glo. ij. i fi. nõ bnñ hanc glo qᷓ quotidie

ſoler allegari. æ maxie nõ eam inquãtum dicit/iq;

fructus decmiaꝝ pnt ↄcedi ex cã laico in 1p̃ᷣs ui
te ſue. ⁊ ex eo ꝙ allegat. c.ij. de locato.videt᷑ uelle
fructus deciaꝝ poſſe laico locari ſen nẽdi ĩ tẽpus
nite ſue de qꝰ ſatis poſſʒ dubitari prĩia fꝛõte.qꝛ 2
ceſſio qᷓ fit ad tps nite hõis poteſt appellari largo
mõ ꝑperua: ut ẽ tex.iũcta glo.x.q.ij.ꝑpetua fac.l.
ai. ff. ꝓ ſocio:ſʒ ↄceſſio tanti ipᷣis nõ põt fieri de
decimis. cũ trãſferat᷑ ntile dñinʒ: facit qð dixi pꝰ
doc.S. eo.ad h̊. ſed non ꝛeꝑio hanc glo ꝑ aliqueʒ
moꝛderi. poſſet eã ſaluãdo dici.ꝙ ꝓpreꝛ dubium
ipᷣis cũ poſſet decedeꝛe laicus infra modicum ip̃a
nõ uideat᷑ ↄceſſio ꝑpetua ſed potiꝰ ipᷣalis hoc iñ
neꝝ eſt ꝙ ſine auctoritate ſuꝑioris non poterit
ad tantũ tps ↄcedi. cle.i.de ꝛe. eccle nõ alie.⁊ uið
qð nõ.in.c.ueniẽs de tranſac ¶ In glo. ſi. in fi.
alij exponunt ſuſpẽdat᷑i.ercõicef ⁊ boc ſm Jo.
an. ſi pꝛelatus intẽdebar cõfeꝛꝛe laico ius ſpũale.
Ego credo poſſe dici ꝙ de rigoꝛe poſſit iſte ðpo
ni ⁊ excõicari donec emẽdauerit:ut prĩia pena ſit
pꝑpetua.ſcdᷣa tpalis.⁊ ſic illa dictio donec poteſt ꝛe
feni ad excõicationeʒ hoc ꝓbo ꝑ ſimile.xij.q.ij.
monemus.ubi pʒ ꝙ pᷣlatus alienãs indebite ꝛem
ecclie debʒ deponi ⁊ excõicari donec eccleſiã ꝛed
diderit indẽneʒ. facit.c. ſiquis pᷣſbiteꝛoꝝ ⁊ qð ibi
nõ. S. de ꝛe. eccle.nõ alie.⁊ h̊ uidet᷑ ſonare uerbuʒ
ſuſpẽdatnr poſitũ in tex.⁊ ita credo dicendũ eſſe
in caſu pñti. Abhas.
Statur conſuetudini
Bm ſint. an colonus ſoluat de
cimã eccleſie in cuiꝰ parochia ſita ſunt p̃ᷣ
dia: an eccłie ubi audiuit dina æ ꝑcipit eccliaſtica

4
4 C⸗

Ul⸗gre
—

ſu.Z ĩ. Cei

ſacꝛamẽta? hoc dicit pꝰ ponit᷑ ↄſultatio o rmſio.
ibi: ſane. 5 p ꝙ auctoꝛitates ſcoꝝ patrũ ua
lent multũ etiã in deciſiõtbus caruz: q;uis nõ fue
ꝛinr romani põrifices. facit ad hoc. c. cũ aplica de
bis que fi. a pla: cũ ſi.? uide qð le. ⁊ nõ.xx.di.in
Scðdo nõ/ꝙ ubi datur opinionũ ↄfli
ctus difficile ẽ ꝓfcꝛꝛe ſniaʒ. ⁊ in hoc cqu recurren
dũ ẽ ad ↄſuerudinẽ loci. nã ↄſuetudo inte:p̃tatur
legẽ dubiã. ut in. c. cũ dilectus ðᷣ ↄſue.l. minime et
.l.ſi de iteꝛptatiõe.ff. de legi. boc ueꝑ qñ opi. hine
inde ſunt ꝓbabiles. als aũt põt quis ſequi opi ſin
gularẽ ↄtẽnendo cõem ut notã. diẽ Jo. an. in. c.
i. de ↄſti.ubi ſing. dicit ꝙ ſi cõis opi. ẽ enidenĩ fal
ſa: uł põt ↄuinci rõne ꝓbabili. põr iudes eam ↄtẽ
neꝛe. pꝛo hoc adduco tex. nõ. in. .i. C. de uete.in.
enu. ubi dẽ ꝙ ex multitudine auctoꝝ non opoꝛtet
nos iudicare:quia ſepe ſñia unius eriaʒ deteꝛioꝛis

põr plures ⁊ melioꝛes in aliqua pre ſanar An
in vbo ⁊ attẽdendũ:ꝙ in re dubia recurrẽdum ẽ
ad ron s nãles. Mam deficiẽte iure ſcꝛipto debe
mus recurreꝛe ad rõem nãlem: ut é tex. cum gl.in
c. ↄſuetudo.i.di. ⁊ in.l.ſcire. F. ſufficit. ff. de excu.
turo Mõ Jo an. in. c. paſtoꝛalis de fi. inſtru. facit
c.ſo requir.in fi. S de appel. ¶ Gopo. 5 tex. v
eiʒ ꝙ bec qõ non fueꝛit difficilis ꝓut papa aſſeitt.
nã in płibus iuribꝰ ſancitũ ẽ: nt decime pꝛediales
debeant᷑ ecclie ubi ſunt pᷣdia. ꝑſonales ueꝛo ecclie
ubi quis ꝑcipit dinina ut in. c.fi. S̊ de poch.xvi.
q.i.c.queſti.⁊.c.ſi qͥ laicus. So. ꝑꝑ hec Sꝛia gl.
ij. diẽ ꝙ facile eꝛat ſolueꝛe hanc qõnem ꝓpoſitaʒ⸗
ſʒ cene glo. loquit̃ S tex.cũ rex.dicat ꝙ nõ eiat fa
cile dare rnſum. iõ diẽ Joã. an. ꝙ glo. ? ſequaces
nõ uideũt dubiũ qõnis. nã ↄtentio oꝛicbatr ſupeꝛ
parte coloni. naʒ ſi iudicat᷑ ꝓ ecclia pdiali frauda
tur ecclia ꝑochialis: que dʒ hr̃e decimã eoꝛi que
lucꝛat᷑ ſuus pochianns ut in.d.c.queſti. ⁊ ibi tex.
ꝓpꝛie loquitur in colono.naʒ pars coloni accedit
libi rõne opeꝛaꝝ ⁊ nõ rõe tene. cuʒ nõ ſit ſua. Si
Ho iudicat᷑ p eccłia pochiali. ſequitur diminutio
iuris eccłie pꝛedialis. nam iure diſponente ʒ bꝛe
decimã oium fiugum que colligunt᷑ infra ſuaʒ po
chiam ut in. c. tua ᷓ eo.z. c.fi.de ꝑpoch. vñ ꝓpte:
colonũ alienũ nõ debet ecclia pꝛiuari ſuo iure.ar.
in. l. qdᷣ nẽz ẽ.ff. de re.iuris.Et ꝓpteꝛ has difficul
tates ⁊ ſikes papa nõ immerito dixit bic non eſſe
facile dare cenũ rnſum: ſed ꝛecurrendũ ad cõſue
rudinẽ. Ipſe vo Jo. an ceſſante ↄſueiudie diẽ ꝙ
pꝰ debet᷑ decia ecclie pꝛediali ſine deductiõe ſum
ptuum: ut in. c. tua.ij..eo.de ꝛeſiduo tanq de lu
cꝛo debet᷑ decima eccleſie parochiali denactis pri
us expẽſis qᷓ derꝛabũtur ꝛeglariteꝛ in decis pſona
libus:ut in.c.paſtoꝛalis.j eo.adducit like:nã ſids
donat aduocato oẽs fructus alicuius agri prius
ſoluet ille decimã eccleſie prediali æ ꝛeſiduum taqy
de lucro puro ſoluet decimam ecclelie parochiali
Agd idem qð nõ Hoſtien. in.c.a nobis. . eo. ubi
dicit ꝙ ſi ruſticus ex aceꝛuo nõ decimato donet
mihi.ix.coꝛbes frumẽti:debeo prius ſoluer ecele
ſie pꝛediali decimã. ⁊ de reſiduo eccleſie parochia
li. Noſtmodũ ið Jo. an. ꝛecitat Inuo. ? Noſt.

VfupbuN

mudur n mn
ſerr frt afſlai li eeun u
leim Anii ima tal npdill in
ter ,dfllns oichni er anis
nbus önn oar ſed dala regimr audin⸗
cinſenier loni dcdereſolnene Ans
2 aliqn daks lenſetir P eceſn dochi
p pdini:urmn iurdus bic dleganis ing
iuſpecto iare ivino ey decuna ſolvebel
Uiti cend emt giqva dffeultus ni ſaris
lonum ſolvere is luinarſed dftaultas
ex diſpoſ ione inis bimn guo fur ſone
diales hemi li zcl bnulspnn
que quile ho chnnigsoeme fn
1Y num y ſtobigins a dpone inmuſſcer
dameno ntleg islanen ingigt
Darg ppenſter Cchſtoſolum anunn Ann

enalnniipiuni
leben. in oe ſeſnoi g ins
1 ne pcinl noeor
Ala resg picipat de dvetis nnnei
umnibvenda e li d . Nupicke

ummgi
umus in hemuffocto nggoaruc

iſg ij bennfocl

Nſüiaunins eiaz dereioi
lpe eion
r unest neigrzn lanpeſupene
e in wor Aedenciig inre duoin .
1dröns niles. Ham

efceriune ſcipocr
0 . R
mus recurrere ad rm nienateter angi

euco icie nl lare ſ iftftean.
wo. H 0 an. in cpaſonnlss def inltu fne
cfo ſeguir in f. de ppel w. zr f
ih ber go non fen fflis gur opnaſini.
Bin plbus unb ſaneli e: n duimeprdals
chemni ecclie bi ſunt odia. plonnles neo ecclie
Ubi ois pchgit diuinn ur in. f. 5 de poch. pyi.
neha t esuns So po ber 5uan gl,
A gneld em Gnen dunt aönemn ppolſitaz:
Scene g ood AWdeak
Cle dare ffun d dt Bad ſchus
nd nideint dlpin adis ond gicdi er
Pane colon Nihidllgi Paiſe ütikntn
ur ecclia pochigls gbe z bie deani cotptne
lueui ſus thnbundcnſtltin
ziepqnm n uo ſnn llut
ſbi to openx? no i u “
o iodicai p ecclin gochil.
cecke predials. —
dami oium fwgun at de doch n
bam NriN 0.

ind ede ttcin imt ſntt

con e r imid er Melo

,nrin.C.ua. ll)⸗ lernnenn
vmo Chl/
Pn ltcidel erclelle n ſuen
co gen⸗ iſcs

llede rona
ſolverile m ſadunm
de wcro p 6 Hoſterine .
Adiden d rgenſt

ruſticns eto
dctſn miicht

hit ate or e iuihn n
mnbi ni, nmih⸗

=-
=

ſie hrlil
P.

ſnpai i

in. c. tua. . e. tenuiſſe Zriũ.ſ. ꝛeſpectu pᷣme deciſio
nis diſtinguit eiʒ ibi.utrũ colonꝰ colat pdiũ ĩ alie
na ꝑochia tanꝙ; partiarius ita ꝙ ſi nibil naſcitur
nihil eſt ꝑcepturus aut colit nũmis ſeu pro certis
menſuris frugum ꝑcipiendis oĩo ſiue naſcãtur ibi
frucius ſiue nõ.ut in prio caſu colonꝰ ſoluat unã
decimã tm.ſ. eccleſie pᷣdiali. qꝛ poꝛtio ſua cum ſub
mittatur foꝛtune dei miſericoꝛdie potius ẽ ĩ fru
ctu ꝙᷓ in lucꝛo.nã abſurdũ ur̃ ꝙ is ad queʒ ex de
bito ꝑueniũt fructus tẽéatur duas decimas ſoluz.
ſed in fo caſu cũ colonus nõ ẽ ꝑtiarius decia dẽt
eccleſie pochiali.nã per hoc nõ defraudat᷑ eccleſia
pdialis cũ ↄſequat̃ prius integrã decimã:quia co
lono hoc caſu ſoluit᷑ uel in nũmis uel in fꝛuctibus
prius decimatis. ? dicit Jo. an. ꝙ licet ſua opi.
uideatur ↄſona.iuri ⁊ eqcati.tñ qꝛ de facto nõ cõ
ſeruatur. ſatis põr teneri ſᷣm eum opi. Inno.⁊= ho
ſti. quã ur̃ apte ſequi H̊ do. an. hns ꝓ abſurdo q;
colonus tẽatur ſoluere decimas duas. idem dicit
Pe cum limitatione.nã dicit ꝙ ſi cã lucri qͥs cõ
ducir aliena pdia dʒ prius ſoluere decimã pdialeʒ
2 demũ de reſiduo detractis expenſis dʒ ſoluere
decimã pſonalẽ. arg.c. paſtoꝛalis.j. eo. ¶ Dihi ur̃
ꝙ opi. Jo. an. nullo mõ ſit ↄſona iuri nel equuati
pꝛimo qꝛ de inꝛe diuino ſolũ ꝑcipitur nna decima
ex frugions tcrre.nt dixi.oõ ſuper rubrica. Item
iſte tex. nõ facit difficultatẽ niſi ꝛeſpeciu alteriꝰ ec
cleſie. nam dubiũ dũtaxat erat an pᷣdiali an ꝑochi
ali debeat᷑.? difficultas oꝛiebat ex uariis opinio
nbus ſcõꝛũ pat ũ:ſed nulla reꝑitur auctas qᷓ hoc
cau ſentiat colonũ debeꝛe ſolueꝛe duas decimas:
27 aliqui patꝛes ſenſerũt ꝓ eccleſia pochiali aliqui
ꝓ pᷣdiali: ut in iuribus hic allegatis in glo. Item
iuſpecto iure diuino q decima ſoluebat᷑ tribni le
iti ce nõ eꝛat aliqua difficultas.nã ſatis fuiſſet co
lonum ſolueꝛe illis leuitis: ſed difficultas fuit oꝛta
ex diſpoſitione iuris hũani quo fuit ſancuũ ut p
diales debeꝛent᷑ ecc ie pᷣdiali ꝑſonales paꝛochiali.
que quidẽ diſpõ nõ dʒ magis oneꝛare iſtum colo
num ꝙᷓ ſi obligatus ex diſpõne diuinaſideo ꝓ fũ
launen conclude ꝙ is ad quem fructus uł ceꝛta
pars ꝓuenit ex debito ſolum artatur ad unicã de
aum. ſi reſtat uidere ꝑꝑ diſpoſitionẽ iuris poitiui
cui debeaf. æ in hoc ſequoꝛ opi. gl. iſtius g Inn.

2 hoſti. ut dẽat᷑ ecclie pdiali. moueoꝛ quia ubi ceꝛ
C

bein la res pticipat de diueꝛſis naturis ſeu qualitatibꝰ
attribuenda ẽ illi ad quam magis accedit ſicut di
cimus in heꝛmafrodito.l. queꝛitur. ff. de ſta. ho.=
iiij. ij. heꝛmafrodita. ad idem qð nõ glo. nõ.
in.l.i. f.. de ſupficie. æ bar. in. l. cotem feꝛno. qui
maximos.ff. de publi. ſed in can noſtro hec decia
multo magis accedit ad pᷣdialem q; ad ꝑſonalem.
pbo apeꝛiſſime peꝛ. c. ad decimas. de reſti. ſpo li.
Vi. ubi dr̃ ꝙ de iure cõi nemo põt capeꝛe decimaʒ
in pochia alteꝛius ecclie. ſed itegꝛa decima ſpectat
ad ilam ecctiam. ſcõᷣo 2 foꝛtius in oneꝛibus reali
us nõ inſpicimus cultoꝛem ſʒ poſſeſſoꝛẽ. ⁊ locuʒ
ubi ſunt ſite res. ut in.l.foꝛma. ff. de cenſi. ⁊ in.l.
lpatoꝛes ff. de pnblica.2 in. c.de teꝛis.S.eo.eꝛgo

ona coloni non bʒ imutare onus reale nec ob.

De decimis.

ſi dicat᷑ ꝙ eccleſia paꝛochialis fraudabitur in opi
bus iſtiꝰ qꝛ dico nullã eſſe fraudeʒ.nã colo nus ie
net᷑ ſolueꝛe deo ⁊æ eccleſie loco dei.uñ ſatis eſt ꝙ
ſoluirur eccleſie de qua iura magis ſenſerunt.nec
multum refert que ecleſia heat. cũ oẽs cenſeantur
una ecclia ulis. xxiiij.q.i.c.loquit᷑. ? hanc opi. te
nerẽe et in eo qui cã lucri conducꝭ pꝛedia aliena.
nam cum oẽs frucins pertineant ex debito ad euz
2 ſubmiſit ſe fonune ⁊ miſerieoꝛdie dei.ſatis eſt
ꝙ ſoluar decimã ex oĩbus fꝛugibus ad eum peꝛue
nientibus.nam quiſqʒ ſeminat cã lucꝛi.als ſequeꝛe
tur ꝙ dñs fundi qui ꝓpriis manibus illum colit
teneretur ſolueꝛe duas decimas.ꝙ eſt ↄ mentem
iuris diuini z humani ¶ In glo. iii. ibi ſit pᷣſcꝛip
ta ⁊ aduerte.nam licet doc.ſimpliciter tranſeant
m glo.nõ eſt uera quo ad caſũ iſtius. c. ʒ ſit ueꝛa
fm intellectũ ſuũ.nam gl pᷣcedens habuit pꝛo cõ
ſtanti ꝙ iſta decima de iuræ cõi eſſet debita ecclie
pdiali.⁊ iõ conſucrudo ria tanqᷓ; ↄtra ius debe
ꝛet eſſe pᷣſcripta.ſ.t· 1.x. qnnoꝝ: ut in. c. fi. de con
ſue. ſʒ hoc funda mẽtum glo. eſt falſum. ut patet ex
predicris qꝛ nullo iure ille caſus reꝑit̃ deciſus ut
dr in tex. ad idem.c. ad aplice. J.e.iõ ↄſuetudo in
cãu diſponẽs nõ eſt S ſʒ pter ius.q̃re ſufficit ips
x.annoꝝ ut dicit glo nõ. in.c.fi.dc ↄſue.li.vVi.=
nõ. Jo. an. in ſili in. c.certificari.S.de ſepul.i na
rietae poꝛtionis debebit epᷣo uel eccleſie paꝛochi
ali. ꝓ h̊ dictũ.c. ad apłice. in fi. ubi ſolũ ꝛequirituꝛ
ↄſuetudo din obtenta 2 nõ pꝛeſcripia.nam ipᷣus
x. an.ẽ diuturnũ. ut in.l. de qbus æ qð ibi nõ.ff.
de legi. æ in.l.i.. ij. C. de ſerui: z aqua 2. C. de
pᷣſcrip lon.tẽp.in ru. ⁊. nigro n glo. fina. nõ.
tria ex iſta gl primo ꝙ iura epalia uel ꝑochialia
pnt cũ titulo pᷣſcribi ꝑ alienũ epᷣm ſeu pᷣſbiterum
licet ſint hec iura infra limiteſ ⁊ ui ca hoc ꝙ
latius dixi.in. c fi õ de ꝑo. ¶ Secundo nõ ꝙ ſiæ
limes epatuum ſeu ꝑochiaꝝ nõ pot preſcribi ira
nec iura adherentia limiti ne ex hoc oriatur ↄfn
ſio limuũ ⁊ hoc tenebis mẽn ¶ Nertio nõ glo ꝓ
ſignificato huius.v. difficile nam qnqʒ imporiat
diff cultatem qnqʒ impoſſibilitatẽ ſed ex proprio
ſignificato ur̃ impoꝛtare difficultatem ſicut dicno
nix:ut ꝓbatur in.c.ii.de cogna.ſpi.li.vi.⁊ uide
tex.cũ glo.ſuper.vᷣ.uix.in.c.ii.de cogna.ſpir. li.
Vi:⁊ nide ꝙꝙ le.2z no mec pinciaiee.).11 glo.
: . on põt lai
Rohibemus. nalini s
cimã in alium laicum ẽt ſi cum tiiulo illã

cr d nntal vn⸗ ponit ꝓhibitio fᷣo pe
na ibi ſiquis õ primo ꝙ laici dicunt᷑ decias

