E ctũ ad pias cãs ſeu cene peꝛſone non poſſit depu r- aν—ι αιι‿α: L fsa L-abears
enii ih i d⸗ nn 62 1 Riannſn ueꝛe indiſtincte nõ ꝓcedit ſʒ doc. ſim tari ad uſum deſtinatũ. nũquid efficiat᷑ caducum
parereinl niſct ui hini “ E, ſarte tranſeüt. Dic ge ſatiꝰ ꝙ ſi teſtatoꝛ puidit diſtingue poſt bar.in.l pareꝛ. S. tuſculanus.ff. de
banmn⸗ ſon ſlnoe 4 0 ide ie: ? ſeꝛua tüc ipius uoluntatem ¶ Vnuʒ lega.iij. aut enim relictũ ↄceꝛnit piam cãm ſimpt:
drd . nnmna 1 2
pt legar⸗ zvist

Rr —SpA

N aprs n „UV ye 4r e

æ nõ perſonã. æ tũc dʒ depurari ad aliũ uſũ cũ cõ
ſenſu epᷣi ⁊ heredis.ut in.l.legatũ ⁊ qð ibi nõ. ff.
de uſufin.legato ⁊z nõ. in. d. cle. quia contingit aut
ꝛclictũ factũ ẽ ꝑſone:⁊ tũc ĩ cõtemplatione aie:qꝛ
fuiſſet alij ꝑſone:relicturus:⁊ tũc deficienre illa ꝑ
ſona dʒ relictũ ad pium uſum cõuerti. ut uolũtas
dcfũcti in effeciu adimpleat᷑.d.l.legatũ ſi uero fli
ctũ fuit fqʒ ↄtẽplatiõe ꝑſone ulł collegij nõ hĩto
ſpecu ad piã cãʒ:⁊ tũc deficiẽte ꝑſona ul collegio
expirat legatũ æ remanet apud grauatũ: ut.d. F.
zuſculanus.ſi aũt dubitat᷑ an te ſtator habuit rſpe
ctũ ad ꝑſonã. an ad piã cãm debemꝰ pſumere ꝛc
ligionis fauore ⁊ aĩe ꝙ; ad piã cãm ꝓſpexit: ar.l.
ſunt ꝑſone. S. alle. Et ex his põt decidi qõ. quidã
ſimplꝛ reliquit quinquaginta cerie puell ticie ma
ritãde. moꝛit iſta ticia anqᷓ; cõſequat᷑ reliciũ dubi
tatr᷑ an expiret rlictũ:an uero ſit cõuertẽdũ ad ali
aʒ puellã maritandã. z põt dici ꝙ ex uarijs cõiec
turis iudex arbitrabi: an teſiotor hũerit reſpec
tuʒ ad aĩiam aut ad fauorẽ illiꝰ puelle. põe ꝙ diu
ſibi ſeruiuerat. nã tũc pᷣſũptio erit ꝙ uolebat eaʒ
remunerare ⁊ ſic de ſimilibus. Abbas.

Dcebetur legatum
Ndicante. quãnis nudis vbis
a teſtatore relictum ſit.primo narrat fac
tum ſecũdo prouidet. in qubus.¶ Mõ. prio ꝙ
relictũ ſine ſolẽnitate factũ ualet ⁊ tenet maxie ad
pias cauſas.⁊ dico ſerioſe maxime:quia idem eſt
in ꝛclictis ad non pias cauſas intelligẽdo ꝙ; lega

tum fuit factum nudis ueꝛbis.i.nõ ĩteꝛuenieute te
ſta mento nec aliqua ſcriptura. ſatis ẽ eim legatuʒ

poſſe ꝓbari ꝑ teſtes.de quo tñ plenius diccnduʒ

ut legir̃ ⁊ nõ.il.i.C. de fidecõmiſſis Piõ fo
ꝙ faciẽs ceꝛta legata ĩ dubio uidet᷑ uoluiſſe dece
deꝛe inteſtatus:qð colligit᷑ ex eo:qꝛ ſi uoluiſſer te
ſtari non ualuiſſent ꝛelicta ſaltẽ ad nõ pias cãs ſi
ne heꝛedis iĩſtitutiõe: qꝛ teſtamẽtũ ex toto nulluʒ
ubi nõ ponit᷑ heꝛedis inſtitutio: inſti. de legai. F.
an beꝛedis. ſed ubi eligit quis deccdeꝛe inteſtaius
ualẽt ꝛclicta: æ indubio vr̃ noluiſſe decedẽ iteſtat?
2æ hoc ꝓbat iſte tex. facit qð legit ⁊ nõ in.l. uj ff.
de iure codieilloꝝ.⁊ ex bis hẽs clar itellectuin b
c. an aũt ex defectu teſtamẽti: quia heꝛediias nõ
aditur ex teſtamento uel quia non fuit facta heꝛe
dis inſt tutio uincent legata ad pias cõs nõ ĩ. l.i.
EC. de ſacroſan eccle. in l. eã quꝗ. C. de fideiꝰ.
2 ẽ una opi. ꝙ nõ uiciẽtur:quia pꝛedicta ſunt de
ſolẽnitate iuris ciuilis. de quo dicendum ut plene
nõ. i iuribꝰ pᷣalł.¶ In glo. ij. ibi dabit pauꝑiori
boc aꝑte dicit tex.in. ſiquis in nomie alle in
glo. ubi ẽt ſubdit᷑ ꝙ ſi illud monaſterium nõ ẽ in
ciuirate ſed in territorio illi dabit᷑.ſi aũt ñ ꝛeꝑit᷑ ĩ
territorio tale mõaſteriũ dabitur ecchie carhedꝛa
li teſtatoris ⁊ bñ nõ ·illũ tex. quẽ allegaui in. c.p
cedenti ad ꝓbandũ ꝙ icenitudo ꝛeſpectu legata
rij nõ uiciat legatuʒ ad pias cãs.ſed dictum glo.
2 illiꝰ tex. dʒ ꝓfecto limirari qn ex ↄiecturis ñ põt
apparere de quo monaſterio ſenſerit teſtatõ. põe
ciʒ ꝙ parochianus eccleſie ſancti MDerri reliquit
ſimplr ecclie ſancti Metri. x.ſũt ĩ ciuitate alie et

Wa EP= I I 9 IG1² .99 —

( Se teſtamentis

cleſie ſub eodẽ uocabulo.naʒ certe in hoc dubio
nõ dabit᷑ pauꝑiori: ſed potius eccłe parochiali te
ſtaroris qꝛ in dubio uidet de illa ſenſiſſe ar. in.l.
nulli. E. de epi. æ ele. Sed ẽ dubiũñ retentis imis
gl. quid ſi monaſieria ſũt equalia dicunt aliqui x
uiciat᷑ legatũ aliqui ꝙ; dabit᷑ primo petenti. tertia
opi.⁊ cõis ẽ ꝙ dabitur epo ut ea diſpẽſet uel gra
tificet alteri. ar. in. cꝛqm de decimis ⁊ in. c.i.ð po
chiis ⁊ intellige ut. S. dixi. qũ iecture nõ ſũt ma
gis urgẽtes pro uno ꝙᷓ pro alio.? idẽ ſpe.in. ti.
de inſtru. edic.. nũc uero aliqua. vV. quid ſi aliq.
Si uero ſumplꝛ reliquit ccclie. utputa dicẽdo reli
quit. x. ecclie ut plerũqʒ faciunt ruſtici. ? dic ꝙ da
pũrur ecclie ꝑochiali ipſius teſtatoꝛis. ar.in.l.que
ↄditio in fi.ff. de ↄdi.æ demõ:⁊ in. c.i.de ſepul.
n eadẽ glo.ibi ſtatur. ſentit hic glo. ꝙ optio
legan dʒ eſſe beꝛedis: ſʒ de hoc ſunt multe varieta
tes de quo eſt gl.nõ. in.l.legato gnalꝛ. ff. de.leg.
.i. que i cffectu hoc ĩtendit. ꝙ qnqʒ ꝛelinquiĩ gen⸗
generaliſſimũ ut ſubſtatia ſeu res. qnqʒ relinquit
genus ſubalternũ puta aĩal.⁊ his caſibus nõ ualʒ
relictũ: qꝛ dãdo muſcã uel aliã r uilem liberaret
heres.Enqʒ relinquit aliquid qð ẽ de genere in
ferioꝛi. utputa hõ ucl cquus uel bos alꝛ nõ deter
minãdo: ⁊ tunc ſi res relicta eſt in patrimonio te
ſtaroꝛis optio dat᷑ legataꝛio de quo eſt tex.in.l le
gato palle.qꝛ exquo legatarius hʒ optõem actio
mis qꝛ põt agere ꝑſonali uel reali bʒ ꝑ ↄſequens
optionẽ rei. Si ãt nõ eſt in pr̃imonio teſtatoꝛis:2
tũc optio dabit heredi.qꝛ res aliena nõ põt apta
ri: nec hoc caſu ↄpetit optio actori:qꝛ ꝛes aliena
uendicari nõ põt. ⁊ hec ꝓcedũt qũñ teſtatoꝛ ꝛeliqt
incertũ de inceꝛtis:ut qꝛ dixit ꝛelinquo tibi equuʒ
uel ſeruũ. Si uero reliquit inceriũ de certis puia
dicendo relinquo unũ ex ſeruis meis:tunc optio
dat᷑ beredi qui bʒ in hoc declarar̃ nolũtatẽ dfucii
u eni defũerus ſenſiſſe de certo:⁊ de hoc plenius
dicendũ: ut nõ.in.d.l.legato.⁊ adueue.qꝛ ẽ dubi
um nũquid eo caſu quo legarario dar̃ optio urü
poſſit eligere meliorẽ ſeruũ uel meliorẽ ſcutella ut
in reꝛmis glo.æ ſentit glo. ꝙ in aialibus dʒ elige⸗
mediocre. In alijs vo daĩ id qð eſt mimũ:arin
.l. nũmis. ff de leg. iij. æ in.l. apud iulianũ de leg.
i. unũ tn ſingularit᷑ nõ. ꝙ in legatis ad pias cas
gñaliteꝛ factis debet melius fauoꝛe pic cqe. b
tex. nõ. ⁊ ibi ꝑ Har. in. l. ticia. F. ſeia. ff. de aur.
argẽ. le. ex quo decidit ibi Har. ꝙ ſi teſtatoꝛ le
gat ecclie calicẽ ĩtelligit de argẽto.? ſi läeta itel
ligit᷑ de ſiricho.⁊ ſic de ſilibꝰ¶ In eadẽ glo.ibi
itẽ pone ⁊c. uidet᷑ gl.ĩ hac qõe uelle ꝙ expeſis be
ꝛedis ſuus legatꝰ ẽ querẽdus.ſed dic lanus diſti
guẽdo qᷓtuoꝛ ipa: ꝓut diẽ gl. nõ. in. . cu fiis al.

in gl. pᷣmũ ipᷣs ẽ teſtamentũ.ſcvᷣm tps ẽ poſt teſta

mẽtũ ⁊ an moꝛtẽ.teꝛtiũ poſt teſtamentũ ⸗ p moꝛ
tẽ teſtatoris añ aditã beꝛeditatẽ· q̃rtũ ips c po
aditã heꝛeditatẽ. Si vo guus eꝛat in fuga primo
Ipꝛce.ſ.teſtamẽti:tũc ꝓcedit dictum glo. ꝙ expe
heꝛedis ẽ querẽdus. intellige m qn eſſet longe ab
ſes. ſecus ſi eſſet in ꝓpinquo.nã tũc debetur ubi
ẽ ſicut dicimus in alia ꝛe legata.nam ſi eſt longe

ſngeblis n 7bo⸗
ealiſ nin lun
bes ili nb nſo
9omin
ſn rdmm c i
ole zieteur Aidh “
mtnſkannen
mite igcnno it id⸗

wipm non uan ſcd aceſe al.

ſelonnieh⸗ nplot ubernco inere

frstelens i hdt ani⸗
cciſo nſio bid nici⸗ 06
e önundͦinrclecin g egrmumtei
18 Cuſstddrccdenm
n tOnningcleoin onocehen
4 . cado q lcteteipapuur
Graua ſepolue an ait poſe gppon
N ceuumn offciun. it uro Jnn in
nl ſuus Ltbiin Mou eno g
pelai er ſeui eni no icſt⸗
titudinodeneſs n boires nierenn⸗
ſeenſo eo monint trwogn
ler da nammmn d doiſen ir
Peccnmg etiger bonirsin del dt
r qſr c iſten 4cieinnalm.
alnid H äln müͤnclenn
blelintmicinbanammtt
pnbi us nleepreſe nn
Nec Ainer pegaumm inſec
ll in. c.l.? qd ibi d ſdfun
FNdmeain, e,5
duum mi aſene ſine ranlsl

.re icfuin dotingitg Gichreihaiee
generalſſmmi or ſbſtii ſen eg cz felrani
genus ſihaleni un dil t hoͦſtlgtiu
elcũ dido muſci vclali re niln Ubenard
tete ñy i hui ihncd he geereit
ſenoui ipun ho el cnus ne bog ab no gat
nido:? mune ſines elan et inpartinenio te
uois optio aj egatano de quo ſ ter in le
gno prle gnerquo Egatarus hy optöenn actio
is q ot agere gſonali vel tean hy Polequens
oNddNRr Brin in timonto teſaroris:
ur oNrd Edt derth tes dieng no dot dpta
rubec do dd eir dd edr e Almn
endicart nd dd Nehineß dhue dit
inccriüceicens m an dnan ienih
Gclſerud Oi ero telakir naerin Retatsna
lcendo elnqvo mnüer ſerns nns un n
dai berecl au hy in hol daclaref ne
nin ſinus iaſſſect ano cenl Iefus

Olcendu ut ho. in..l
mn nüanid co caſu gvo le
olit igere meiore ſrvi⸗

clo. indialdusc
Gtemis go.dſenit add minit

edioge. An diſs vga⸗ cu inlignüclit

,

. ge ea. fil.7.. ,
nümsf deleb iſ⸗ inlegans ki

oriͦ in ſngnati. ien

egao. lene gili
Gatnrio a, ohloln

uelmelore ſcureli 1

=

— pl 91. ſi ar

.
4 6 *

De teſtamentis

abũs dʒ adduci expenſis heꝛedis. Si ueꝛo ẽ in ꝓ
pinquo: debetur ubi e: ut in. l. cuʒ res ·ff. de leg. i.
? hoc fit ex pſumpta mete teſtatoꝛis. nam ſi fuus
longe uagarur ⁊ eſſet queꝛẽdus expenſis legatarij
poſſet ↄtingeꝛe ꝙ nullũ ↄmodũ ↄſequeꝛetuꝛ lega
tarius: ? iõ pᷣſumendum ꝓꝙ aliud ſenſeꝛit teſtatoꝛ.
Si ueꝛo ſeꝛuus cepit fugam ſecundo tempoꝛe ſci
licet pꝰ teſtamentũ tunc dʒ queꝛi opeꝛa heꝛedis 7*
ſumptibus legatarij: quia teſtaroꝛ nõ aggrauauit
heꝛedẽ in ſumptibus cũ nõ cogitauit de fuga:ſed
heꝛes dʒ impendeꝛc opeꝛaʒ: quia tenetur tradeꝛe.
ſi vo arripueꝛit fugam teꝛtio tempoꝛe: aut fuit ex
culpa beꝛedis ⁊ tũc tenetur ad extimationẽ. aut ſi
ne culpa ? nõ tenetur ad aliud: ſʒ ſolũ pᷣſtabit cau
tionẽ de eo tradendo ſi ꝑueneꝛit ad manus ſuas.
z idem dicendum in quarto tpe eadem r atione.æ
poſſz eſſe ratio diueꝛſitatis int᷑ iſtos duos cãus ⁊z
pꝛio: es. nã in iſtis teſtatoꝛ nunq; cogitauit grana
re heredẽ in aliquo cuʒ cepeꝛit fugã pꝰ ipᷣius mor
tẽ. unde quẽadmodũ libeꝛat᷑ heꝛes int᷑itu ſpẽi reli
cte:ut in.l.quod te. ff. ſi ceꝛ. pe. ita ex fuga fᷣui ſine
ſui culpa ſuꝑueniẽte: ſʒ in pꝛioꝛibꝰ caſibus teffatõ
niuebat ? nibilo us noluit naleꝛe relictuʒ.
ſteꝛ. Mõ debetur le
gatum cuz teſta
toꝛ rem non ſuam ſed eccleſie alteꝛi eccle
ſie legauit. . d. ſimplicit iuheꝛendo litteꝛe. bʒ eniʒ
mlios intellectus ut.j. patebit. pꝰ ponit᷑ ↄqueſtio.
ſecũdo ꝓuiſio.ibi ? quidã. õ. pꝰ cãuʒ ſigula
rem ſm unũ intellectũ ꝙ legatum rei aliene ad pi
as cauſas feʒ nõ ualet ẽt ut debeatur extimario.ſʒ
im alium intellectum non pꝛocedeꝛet de quo ifra.
M. ſecũdo ꝙ licite relinquitur aliquid ecclie
gratia ſepulture. an aũt poſſet appoui ↄditio ut fi
at ceꝛtum officium. dic ut nõ. Inn. in. c. pe. ne pᷣl.
V ui. ſuas. ? ibi dixi. ota teꝛtio ꝙ ius ciuile ap
pellat lex ſeculi/ qꝛ pꝛincipalz nõ tẽdit ad finẽ bea
iitudinis eteꝛne:ſʒ ut hoines quiete niuant in hoc
ſeculo. lex ueꝛo canonica ⁊ theologica appellarur
lex dei quia tractant ðᷣ deo:cũ ſemꝑ tẽdunt pcidẽ
deccata ? dirrigeꝛe homines in deũ. ꝓ hoc.c. q̃nt᷑
12 qñ. elij. de accu. 2. c.i. de iura. calum. = ibi dixi
aianid Hõ.ſecũduʒ unũ inteilecrum tex. mira
bilẽ linitantẽ cõem theoꝛicam tex. æ doc. dicẽtiuʒ
ubi ius cinile expꝛeſſe non repꝛobatur ab eccla
nec otinet peccatum in ſe dʒ obfuaꝛi ĩ foꝛo anime
nt in. i. 2 qð ibi nõ. de no. op. nũti. Iſte tñ ter.
Vr pbare oppoſitum. naʒ lex ciuilis diſponens le
gatum rei aliene ſcienteꝛ factum naleꝛe non repꝛo
batur erpꝛeſſe aliqua lege canonica: nec continet ĩ
ſe peccatũ cuʒ pcedat ex pᷣſumpta mẽte teſtatoꝛis.
in c; hic ꝙ iſte eps nõ debebat ſeꝛuare illã legem
ciuilem. pot eſſe rõ qꝛ illa lex fouet quodãmõ lu
cui odioſum bedi. nec vẽ fundata ſuꝑ equitate nã
l.ex quo põt tradi hec limitatio ad theoꝛicã ante
ſctaz ubicunqʒ ius ciuile fouet lucꝛum ꝓximo
odioſum uel rigoꝛem quẽdam ꝙ tunc non ſit ſcr
uanda talis lex in foꝛ0 canonico licet expꝛeſſe nõ

eobenmr. nꝛ quo facit.c.dilecti.de iudi. Z ĩcC.
e do. æ ↄtu. quod ſi ingulariteꝛ nota n gl⸗

. p„ 4) 8ν —
er S 5e Ee Cb. n ⸗ . 1.41

i. in fi. uel ln poſi in teꝛꝛa ipius quia pete
batur pᷣciũ. ¶ In gl. ij. in fiedic latiꝰ ꝙ aut quis

legat reʒ alienã in quo hʒ aliquid ius.æ in dubio
uẽ legare ſolum ius qo hʒ in re ⁊ ſic non debetur
extimaatio totius rei:ut in.l.ſerui electione ff. de
lega ·i.⁊ ideʒ ſi putabat ꝙ aliquid ius in ea re ha
beret qð tñ extiguebatur morte ut ẽ tex.in.l.uxõ
patrui ſᷣm unũ intellectũ. C. de lega.et per h poſ
ſet attentaꝛi ꝙ ſi teſtatoꝛ legauit ꝛem alienam ſibi
pignoratam uĩ legaſſe ius pignoris quod hʒ in
re.⁊ ſic gl.i.nõ poſuit bonum exemplũ.aut legat
rem ſibi ⁊ alteri cõem:⁊ tũc vr̃ legare partem ſu
am tmlʒ dixerit rem meam:ut in. d.l.ſerui elec.
facit. l.ſi.domꝰ in fi.ff. de leg.i.qᷓ lex meliꝰ ꝓbat
primũ mebrũ.hꝰ ueꝝ niſi teſtatoꝛ dixiſſet lego to
tam rem ut ſilia uerba:qꝛ tunc exſtimatio totius
debetur: ut in.l.iulianus.in prin ff.de lega. iij.nõ
bar.in.l.cũ alienaʒ.C. de lega.aut legat rem oio
modo alienam.⁊ tunc aut eſt heredis:⁊ iõ debet
nec ſufficit dare extimationem:qꝛ teſtator põt le
gare rem heredis ſicut ꝓpriam:ut eſt tex.nõ in
l. unum ex familia..ſi rem ff de leg.ij. aut legat
rem alterius ꝙ; heredis.æ aut ſcienteꝛ ⁊ debeĩ illa
res uel extimatio:ut in.d.l.cũ alienã dũmodo ſit
tallis res cuius ↄmertium poſſii haberi alias inu
tile eſt legatũ pnta ſi legatur res ſacra uel pꝛinci
pis.l.aput iulianum.in fi.ff.de lega.i.Si legatur
ignoranter aut extꝛaneo ⁊ nõ ualet legatũ ut in.d
.l.cũ alienam. aut cõiũete ꝑſone cui alłs fuiſſet re
lictus etiã ſi ſciuiſſet alienam æ debetur enmatio
ut. d.l.cũ alienaʒ. ⁊ ex hoc oꝛitur dubitatio ſecun
dum alium intellectũ. nunquid legatum factum ec
cleſie dicat faciũ ↄiũcte ꝑſõe ut ſi dẽat᷑ extimatio
ſi ignorant᷑ fuit factũ tenedo aliũ intellectiũ a pre
dicto de quo.j.dicetur predicã procedunt quan
do quis errat generaliter: ſed quãdo errat ex cau
ſa ſpecifica.puta qꝛ credebat rem eſſe ſuam ex em
ptione facta a pupilo que iñ emptio non ualebat
⁊2 tunc in totum uitiat legatum etiam factum con
iũcte ꝑſõe:ut nõ.in.d.l.cuʒ alienaʒ.an aũt h̊ ſint
obſeꝛuanda in foꝛo canonico.dicam latius cũ gl.
.Aa glo. fi. in fi. ꝓ intellcctu huius glo.=.c.
oppðno ↄtra tex. uidet᷑ eim ꝙ exquo legatum rei
aliene fue:it factum ſcienteꝛ debucꝛit dari ſaltẽ exti
matio:ut in iuribus pᷣal.So.ex hac glo.fi.poſſũt
colligi due lec pꝛima ut aliud ſit ð benignitate ca
nonica.⁊ opi. hec fuit trancꝛe. Secũda lec. ẽ ber.
ut extimatio debeatur ecclie ſecũdũ ius ciuile ⁊ ſic
nulla eꝛit dꝛa in hoc int᷑ ius canonicũ ⁊ ciuile: nec
ob. iſte tex.qꝛ nõ ꝓhibet extimationem peti ab he
ꝛede:ſʒ ut res aliena nõ teneat᷑ inuito dno. ꝓcedit
etiam de iure ciuili.ſʒ ceꝛte hec lec. nõ ↄgruit tex.
in ue:bo ⁊ quid.ubi fit mentio de extimatione de
bita fᷣm legem ciuilem.? poſtmodũ ſubijcitur. vſ.
ſʒ qꝛ.qui uenit adueꝛſatiue ad pꝛecedentia. ⁊ ſic ðᷣ
notat diueꝛſitatem reſpectu extimatiõis int᷑ ius ca
nonicum ⁊ ciuile. Teꝛtiam lec. ponit Inno. hic.
⁊ glo in.c.ſi eps.xij.q.v.dicentes hunc tex. ꝓce
deꝛe:qñ legatur res eccleſie. tale eniʒ legatum cui
cũqʒ factũ:eſt inutile eciam reſpectu cxtimationis

b 3

larucr aliane pir aös fr v

. = — f ν⅞ivdvdet, 2

* Are ſ- X eſerrtor. 1 6166*α c— .27 nde C J Act . 8e * Per

De teſtamentis

petẽde ? monet᷑ Inno. qꝛ ꝛes eccleſie eunz magna
qifficultate alienãtur: vñ quẽadmodũ nõ ualet le
gatũ ꝛei ceſaris ꝓpteꝛ difficultatẽ alicatiõis.l.apð
iulianũ in fi ff. de leg.i.ita ⁊ legatũ ꝛei eccliaſtice
nã bona ecclie ſunt deputata publico uſui.xij.q.
.i. uidẽtes ⁊ in.c.20 de pᷣben.ſed legaiũ taliũ reꝝ
ẽ inutile.l.apud iulianũ.teꝛtio mouet᷑:qꝛ de ꝛe ec
cleſiaſtica nõ ẽ comeꝛciũ int᷑ laicos.xij.q.ij.nõ li
ceat pape.eꝛgo legatũ ẽ iutile.qꝛ qncnqʒ legaiur
res cuiꝰ ↄmeꝛciũ nõ hr̃ inutile eſt legatũ.d.l apð
iulianũ cũ.l.ſequẽti. ex bus ſentit Inn. qꝛ ſi ꝛes
aliena n ecclhiaſtica legat᷑ ecclie debet᷑ exiiatio iux
diſtinctionẽ pᷣdictã. ad iſtũ tex. rndit ꝙ dʒ itelligi
lege dei ⁊c.i.ꝙ ꝛcs ecclie ñ ſũt cẽſenð ſiẽ ꝛes ſeclłi
Et hãc lecturã vr̃ ſeqᷓ do.An.ſed ceꝛte Inno. ex
toꝛquet hic hãc lecturã qᷓ loquit᷑ de.ll.ſeculi ⁊ dei
nõ aũt de ꝛeꝝ qualitate. Itẽ fᷣm hanc lecturã nõ
eſſet dr̃ia int᷑ ius canonicũ ⁊ ciuile quã tiñ iſte tex.
aꝑte ðᷣnotat. vñ Hoſt nõ ſequit᷑ hãc lectuꝛã ⁊ bñ
qꝛ etiã in ſe nõ puto eã uerã:qꝛ in multis poſſunt
alienari bona eccliaſtica. xij q.ij. in ſũma non ſic
ꝛes ceſſaris. pcedẽt tñ diciũ ſuũ in re ſacra.quar
tã lec.ſentit Moſti.intelligẽdo ꝙ ſi hẽs nimiũ le
deꝛet᷑ ex pſtatiõc extimatiõis. licʒ de iure ciuili de
beat᷑ extimatio m̃ eccleſia nõ dʒ extoꝛqueꝛe cũ tã
to grauiſſimo dãno hẽdis:⁊ hũc rigoꝛeʒ iuris ci
uilis uoluit iſte tex.mittigare ſᷣm eũ.ſed certe hec
lec. nõ ↄuenit tex. ubi nulla fit mẽtio de grauitate
pꝛeiudicij:ſed ſolũ de extĩatione ſoluẽda.quintaʒ
lec. ſentir Hal. in. l.i. C. de ſacroſan.ec. dicẽs:ꝙ
ſi ꝛes aliena legat᷑ ignorant᷑ ↄiũcte ꝑſõe debet᷑ ex
timatio: ut ᷓ dixi ſʒ qꝛ ecchia cẽſet ↄiũcta ꝑſona
cũ ſit mr̃ oĩuʒ fideliũ.xij q.ij.qͥ abſtulerit de iure
ciuili ẽt debet᷑ exriatio ecclie:licet legatũ ignorãt᷑
ſit factũ:ſed ius canonicũ uoluit acceptare hoc le
gatũ ignorant᷑ faciũ:ut hic fᷣm eũ. Sed ccꝛte hec
lectura diuinat nec eſt uera in ſe ut puro.nã nulla
bic fit mentio de ignorãtia. Itẽ iura cinilia locũt

— . „ . . — .
TCheclar de ↄiũctis pſonis. dʒ eꝛgo intelligi de ↄiũctione

ſanguĩs ⁊ nõ de ↄiũctiõe ſpũali:ut nõ in.c.non
nulli de reſcri. pʒ i.c.i.ð ꝓcura: Itẽ iſte tex pᷣſup
ponit ꝙ indubio debeat᷑ extimatio de iure ciuili
qð nullibi ꝓbat᷑ ſextã lecturaʒ ponit bic.d meus
do. card. flo. ut pꝛocedar tex qũ ꝛcs unins ecclie
legatur alteri eccleſie.nã ne oriat᷑ diſcoꝛdia int᷑ ec
cleſias inutile ẽ legatũ:ſed hãc lecturã nõ puto eẽ
nerã:tũ quia in prĩcipio lr̃e nõ põdeꝛat᷑ ꝙ ꝛes eẽt
ecchie:tũ qꝛ nulſñ piudiciũ irrogat᷑ ccclie ꝓpᷣetarie
rũ extiatio debeat᷑ ab hẽde qᷓre in indicio multũ
dnbitaꝛc que opio eſſet ſequẽda. nã fere oẽs ſen
tiunt nt nulla uel modica ſit dria ĩ hoc int᷑ ius ca
nonicũ ⁊ ius cinile:ut pʒ ex pᷣdictis.ᷣſed in ſcholiſ
audacteꝛ tenerẽ primã opinionẽ quã ſentit glo.in
prin. ⁊ eã publicc tenui in ꝛepetitone.c.cum eſſes
J. eo. nã qneqʒ diſpõ ĩtelligenda ẽ ſm ꝛ0em inſeꝛ
tam. . de v.ſig. intelligẽtia ⁊. c. pterca ſed rõ hꝰ
ir̃e apte reſpeetu extimationis vr̃ notare diueꝛſita
tem int᷑ ius cinile æ ius canonicũ. ⁊ aꝑte uult ꝙ ĩ
bac mã non ſit ꝓcedendũ l.ſeculi ſed.l.dei.ſed in
theologica uel canonica hoc non eſt decꝛetum ut

— —
E

poſſit peti exſiatio ergo ⁊c. Et puto ꝙ diſpõ hꝰ
c. aſtringat oẽs quos aſtrigit ius cãonicũ.ar. c.
ſi duobꝰ. de appel. rõ hꝰ deciſionis põt elici ex pᷣ
dictis qꝛ lucrũ iſtud uideret᷑ iiuſtũ cũ extõquarur
ab herede ĩuito etiam aꝑte nõ ↄſtito de uolũtate
defũcti fac̃ ĩ ſili.c. ex ꝑte in fi.de cenſi.⁊ per h̊ ha
bes h loge clariꝰ ꝙᷓ ꝑ alios degſan mäm. ab.
— eredi nõ iple
3 heredes. ti iuſſa reſatoris
ab epo iĩterdr᷑ res a teſtarore relicta. h.
.d. iberendo le. nã uario mõ põt intelligi ut ifra
patebit. prio ponit᷑ exceſſus. fo ꝓuiſio ibi ab epo
rertio rõ ibi nt uota ¶ Mõ prio ꝙ; ad hẽdes per
tinet exequi iuſſa ꝑ defunctũ ſi igit᷑ heres non eſt
negligens. nõ dʒ eps ſe ipedire de executione te
ſtamenti facitc.nos quidẽ ̊ e.⁊ ꝙ hẽt in auẽ de
heꝛedi. ? falci S. ſiquis aũt non implẽs de hy gli
quid ifra ¶ Mõ. fo ꝙ ꝓ adimplẽda nolũtate ò
fũcti põt ↄtra heredẽ negligentẽ oĩs ꝛes heredita
ꝛia iteꝛdici cũ fꝛuctibus ? emolumẽtis. ota
tenio.ꝙ ad iudicẽ cccliaſticũ ꝑtinet ut uoto ðᷣfũc
toꝛũ executioni mãdẽtuꝛ. dico tñ ꝙ hoc eſt mixti
foꝛi.qꝛ ẽt iudex ſeculaꝛis põt officiũ ſuũ ipartiri
t in legatis ad pias.ut in auẽ.de ec.ii.S.ſiqs ĩt
edificationẽ. ⁊ in auẽ. hoc ãplius. C. de fideicõ.
ꝑ hoc aꝛbitꝛoꝛ eẽ locum pᷣuentioni inteꝛ hos iudi
ces:qð nõ.facit qð dixi in. c. cuʒ. ſit gnãle de foꝛo
cõpe.i ¶ In gl. i. ibi.j.ãnum.'ur hic gl. uelle ꝙ añ
lapſũ m epᷣs nõ põt ꝓcedeꝛe ad iteꝛdictionẽ bo
noꝛum quaſi hẽs habeat ãnuʒ ad execuiionẽ teſta
mẽti : ut inuere uid et᷑ tex. in auẽ. hoc amplius.C·
de fideicõ qᷓ;;ᷓ doc. trãſeũt ſimpłꝛ cum hac gl. tñ
iura multa uidẽtur in oppoſitum .nã tex in ·l. cuʒ
res.ff. ð le.i.diẽ̃ ꝙ ſi res legata ẽ in pr̃imonio te
ſtatoꝛis dʒ ſine moꝛa pᷣſtari. als bẽs odẽnatur ad
pᷣſtationẽ cũ oĩ fructu ⁊ intereſſe.ad idem tex in.
.I. ſi domus. in pecunia eo. ti. ubi dẽ ꝙ pecunia
legata dʒ ſolui ĩfra breue tpᷣs:⁊ dicit ibi gl. ꝙ ifta
decẽ dies a pcepto iudicis ul ſaltẽ crit arbitrariũ
ↄſiderata qᷓtirate ⁊ qtitate pꝛimonii.⁊ ſi pecunia
legata nõ ẽ in primonio teſtatoꝛis eyquo tam be
rediras ẽ ſoluẽdo tẽtur hẽs uncũqʒ pecuniã ? ea
ſoluere legatarijs. ut eſt tex. in.l. ſi. pecunia. ff de
lega.ij. ergo nõ ẽ ucrũ dicere ꝙ beres hʒ annum
un ego ꝓ ↄcoꝛdãtia multoruʒ inriũ nouiſſime ſic
dixi ⁊ diſtixi ꝓſeqauendo pᷣncipalit᷑ tria prio/ iu
ipᷣs det᷑ quo ad executionẽ teſtamti. fo ĩfra qtuʒ
ipᷣs executio deuoluit᷑ ad epm berede negligente.
tertio utrũ in relictis ẽt ad nõ pias cãs fiat hec ð
nolutio ad epm æ p bec declarabũtur oẽs glo.
.c. Ad pᷣmũ dic ꝙ ſi res legata ẽ in patrimonio
teſtaroꝛis dʒ ſolui ſine moꝛa.nã dnium addita illi
co heꝛeditate trãſit ĩ legatariũ.l. ſi liber hõ. ff de

leg.i.æ qð ibi nõ.⁊ in.d.l.cũ res idẽ dicendũ in

pecunia legata ut S. dixi põt eꝛgo beres ↄpelli ad
ſoluẽdum legata ãni lapſu nõ expectato.? hoc ca
ſu iudicio meo recte põt ĩtelligi iſte tex. nã bic nul
la fir mẽtio de ãno nec ꝙ beres pᷣuatſit bercdita
te. ſz ſolũ nult h ꝙ ſi bẽs nõ ĩpleuerit tppe debito
eps dʒ iterdicẽ ſeu ſeqtrare oẽʒ rẽ hereditariam

„ mitrg. itl . 2
ſinnli ir tigrenn

is ctoe o l nini NM nd
ſimns auit ſbi e ertnor rmn
liictanio imnii d dn
11 assmetn d
ſösire Redde din ichci
is ur nneſimnor fncis di oſcin 6
Qo renit cnti P naie dauns an d
near ad eymn an ad oremonen teſan
Yo.an in cif ,eni l nin woel
ci ſt ge uce bip boſt anr eſawr /
reliquiterennorein teſinuo⸗e tie in.
fedomortenninpe gelnoſin pan
ldi Urind ſlns itpredenpr
l Cgeceniz piet
ic2.5l. nos guide ein c na ſeſ
bet exequi dnoo ß⸗ naied
requi nont peccbio ſench
neglgit ergni danictoft ad i
èr ladcin
Pias ig ecſigin . ſclig ,
gne ee ei . ſiens ir ⸗
decte,ni G eofit noniß ih
nſis r nc wonge; e ur

lle. bi ſenitber ( ii

Nsnnn ncüſtigi beres once
zchs eſeiſe ge execntionen
. C cee 1,häi in ane
beredl: fei 4 s airroninpis ge

nid
i hfaſ VPümgilnngſitri
en pot fn herede negigeni is us herece
mindi lüfuenbis TN
lenio c iuclct Ceckoſtci oriner nr woo dfer.
voꝛi enmnioon niginn io boe i niri
ſang c iuder ſemlais vot offciſni ſpanini
ct in egans ad pins It in oe deec. Kcs it
cdſcmnone r in me boe iplus Cefcges.
Oboc abinor ei eum Puentioni nner bos ici
cgigd n faeit ad diriin cCnz ſt gnale le foo
Ndiſ imm ui be luſeen
ld Mcde dd dir Pecder d ecſcione bo
vorumn auides daden tdRctecnicne teſtr
mèni minncte ddi i W Roundis 8
defdeicd ich or iſcn innen duhhin
ura nuim udanr inchoſium mnien
les ſ. ei die g ireslehnn H
aons ſir non imn abbes Nänm
zihnonici cifunn incteſe d um unn⸗
enn . ilbici lentn
.NConms. ſ n haenig . d f⸗
. en breve tos:? dicit bi glchfin
leu ni d ſale ait arbingil
dece dies 3 Heepto udiis aaſte henit
lGeran nmet ihime

lcaa ndein iinenid rcſno agaamzi
iag (olmido den des ncn
rehins eſoddi enne l ſtcrennfl

ſoverelegnanin e tauanne
ega i e0 e iorib nouſie

cuni Nſun aiN
pech. gom leon ni tlo ſer eln
ſee⸗ meo reneß Piut⸗ D ⸗
iuchele . eo nel et ai be
. ſt mein in hesni in nne
ebſii u rimnn
a len
epsch

. 60 =TA“ AWol.. „“Sopn h⸗ 17 V. —
= T A-n 17 S 1 2 c Sg yo,, fià frr har- Swaleso a
¶ De teſtamentis

nt ſic indirecte ſatiſfiat noluntati defuncti: æ maxi
me ad pias cauſas. idem puto in relictis ad nõ pi
as cus gꝛ iſte tex. gñalꝛ loquit᷑ ⁊ i h ẽ multũ nõbil
de boc. j. latꝰ. Si aũt hẽdes negligũt ſoluẽ lega
ia ad pias cãs j. ſex mẽſes a tpᷣe iſinuariõis teſta
mẽti cogunt poſtea ſoluẽ cũ omni emolumto inð
bito ? iteꝛeſſe hoc ĩ penꝗ negligẽtie ut in auẽ. ð
ecc. i.i. F. ſi añt legatũ. ¶NMã qñʒ epᷣi ſunt negli
getes i intdicẽdo bõa ul foꝛte legata ſunt oculta.
vñ ſi hẽs diffcꝛt ſoluẽ ultra ſex mẽſes icurrit illaʒ
penã ñ m ſeqtur qn poſſit pᷣius ↄpelli ad ſoluẽdũ
ut. 5. diri⸗ Eriiberes negat hec legata ad piaſ
cs ⁊ ꝑſeuerat ĩ negatiõc uſqʒ ad ſniam ↄdẽnatuꝛ
maiori pena nʒz ut ſoluat duplũ. iſte E tex.nõblis ĩ
H. itẽ mirta. iſti. de actõibꝰ.= aliqd ꝑ bar.in. d. an
lẽtica boc ãplius.ſi Vvo hẽs a tpᷣe monitionis ſibi
facte ꝑ iudicẽ differt ſoluẽ ultra anũ qᷓcũqʒ rlicta
affcitur grauioꝛi pena qꝛ puat᷑ tota hereditate ⁊z
pueniet ad ſubſitutos.itẽ coheꝛedibꝰfideicõmiſſa
riis ſjm ꝙ hẽt ĩi. d. auctẽtiea.h̊ ãplius z ð hoc an
no. iſta gl. uoluit facẽ mẽtionẽ Sʒ ut dixi iſte an
nus nõ dat᷑ ꝓ executione teſtamẽti ſʒ pᷣfigit᷑ ad in
currẽdã ill penã grauioꝛc.ſʒ ut g dictũ ẽ poterit
iudex añ lapſũ ãni aliis remediis cõpellere bẽdeʒ
ad executõeʒ teſtamti ⁊ ſic poſſumus itelligex iſtũ
tex. ut poĩt remediuʒ ſeꝑatũ a remedio auẽ. ̊ am
pius hoc quo ad primũ fm dic ꝙ anut de
fũcus ꝓuidit ſibi de executoꝛe teſtamẽtario 2 ad
illi ptiet executio teſtamẽti æ nõ ad epᷣm ẽt ĩ lega
tis ad pias cqꝗs. c. tua.j.e.⁊ in auẽ.de eccle.ti. F.
ſiqs atp redeptõe. dubiũ mm ẽ ĩ relictis ꝓ male ab
latis ut qꝛ teſtator faciẽs ſibi ↄſciĩaʒ de illiciro lu
cꝛo reliqᷣt centũ ꝓ male ablatis an diſtributio ꝑti
neat ad epm. an ad executoꝛem teſtamẽtariũ ð q*
Jo. an. in. c.ij j.e.ti.li.vVi.in nouella.dixi in.c.
cũ ſit de iude.ubi ꝑ hoſti.aut teſtatoꝛ ſpecifice nõ
reliquit executoꝛẽ in teſtamẽto:⁊ tũc in legatis ꝓ
redemotiõe captiuoꝝ ⁊? ꝓ elemoſina paupeꝛũ epᷣs
ſuccedit ur in. d. F. ſiquis aũt ꝓ redemptiõe. ⁊= in
.l.nulli. C. de epi. ? cle.ð in alijs vo ſuccedit bẽs ut
bic ⁊.S. c.nos quidẽ.= in. c.tua.j.c.ſʒ ſi is qui de
bet exequi admonitꝰ tpᷣe debito ſemel: = fo P epᷣʒʒ
negligit exequi: deuolutio fit ad epʒ in legatis ad
pias cqs ut ẽ caſus in. J. ſiquis aũt hoc faceꝛe in
auc. de ecc. ti. Si ueꝛo fuit monitꝰ ſel: expectat᷑ ãni
lapſus ar. in. . nos quidę.S e.z in dẽa auc. H̊ am
ts pli.? ibi ſentit bar. ¶ Wenio ad teꝛtiuʒ nũquid
Pclicta bnt locũ in legatis ad non pias cãs ut ad
eßm fiat deuolutio mõ pᷣdicro. glo. hic tʒ ꝙ ſic: ur
hy bi ? hoc pcipue ꝛc. Idẽ Inno.⸗ ho. S. eo. c:
nos. S; glo. tz Zium in. c. tua. . e. Jo. an. latius
onn oͤneſ tandẽ diſtinguit ꝙ ſi epi
“ Pecch 1 inrecere ex officio peꝛ modũ executio
D iſta glo ut etiam in relictis ad non pi
H e impediat. aut uult pꝛocedeꝛc ad inſtã
Ebolf i 7 ſic libello oblato ⁊ nõ impediet ſe
“ inn i relictis. d. pe. de ancha. tet hic Otra
peclre “ ex officio non poſſit epiſcopus ſe im
Prncil non relictis ad pias cauſas monetnꝛ
ter: quia non debet iudex impendere

officium ſuum nõ iploꝛatum ad utilitatem pꝛinatã
niſi eſſent ꝑſone mifabiles.allegat nõ.in.c.bone.
de poſtu. pꝛelato. ſed dic ꝙ expꝛeſſius tenet Inn.
in.c.ad noſſraʒ.el.ij.de iureiuran.eſt tex. in. l. iuj.
in. F. hoc autem iudicium ff. de damp infec. ⁊ ibi
bar. eꝛgo epiſcopus ad utilitatem legatarij nõ de
bet ſe impedirc ex officio. mouetrur ⁊ foꝛtius iura
ciuilia diſponũt hoc caſu ad quẽ ſpectat executio.
nam deuoluitur beꝛeditas ad alios cuʒ oneꝛe exe
quendi uolun atem defuncti:⁊ pᷣcipiunt ꝓ hoc cau
tionem pᷣſtari ut in.d.auẽ.hoc amplius.licet ergo
epᷣs poſſit ſe impedire de legatis ad pias cãs elap
ſo anno nõ tñ de alijs.⁊ uidet̃ pꝛima fronte ſubtił
ↄſideꝛatio.Sʒ in ↄꝛium adduco iſtũ tex.ubi dicit
geneꝛaliteꝛ ſi heꝛes iuſſa teſtatoꝛis ⁊c. Item inteſt
iudicis eccliaſtici ut uota defunctoꝝ ꝑ oĩa obpuè
tur ut in.c ultima uolũtas.xiij.q.ij.⁊ ẽ ratio quia
iudex eccliaſticus ſubuenire dʒ oĩibus oppꝛeſſis et
miſeꝛabilibus ꝑſonis deſtirutis omni auxilio ut in
c ſuꝑ quibuſdam de vᷣbo.ſig.lxxxvij.di. quaſi ꝑ
totum. ſʒ defunctus ẽ mifabilis ꝑſona cum ſit de
ſtirutus omni auxilio nec habet aliud uelle ut ĩ.l.
i. C. de ſacꝛoſan.ecc. meꝛito imꝑtitur iudex ecclia
ſticus officium ſuum nõ implo:atuʒ: ⁊ ꝑ hec tolle
funditus motiuũ dñi petri. nam iudex cccliaſticus
nõ habet reſpectuʒ ad legatarium:ſed ad uolunta
tem deruncti ut eius uoluntas adimpleatur ? hoc
uoluit iſte tex.in fi.tamẽ ſaluando ceꝛto caſu nirã
qʒ opinionem diceꝛeʒ: ꝙ aut epiſcopus uult ſe im
pedire antcq;ᷓ heꝛes ſit pꝛiuatus heꝛeditate.ſ. ante
lapſum anni ⁊ põt hoc pᷣdicta rõne:⁊ hoc caſu ceſ
ſat ar peni qꝛ heꝛeditas nõdum ꝑuenit ad alium.
aut uult ſe impedire poſtꝙᷓ; heꝛes incidit in penaʒ
pꝛiuatõis ⁊ tũc ſi heies de facto poſſidet heꝛedita
teʒ quia nemo petit: ⁊ põt ep̃s ſe ĩpedire qꝛ ceſſat
pᷣdicra rõ ⁊ habeat locũ iſte tex.ſʒ alium itellectũ.
Aut heꝛeditas ꝑuenit ad alios ⁊ non ĩpedit ſe de
executione niſi reſpectu ↄpulſionis fiende qꝛ ↄpel
lit heꝛedẽ nouũ ad excquẽdum·⁊ ſic põt ↄcoꝛdari
auẽ hoc amplius cum iſto.c: ⁊ cũ alijs iuribus ſu
peꝛius alle.⁊ ꝑ hoc hẽs hanc mateꝛiã declaratam
ultra alios. In gl fi in fi.tene intellectum quẽ
ſupra dedi qꝛ magis applaudet:ut nõ intelligatuꝛ
tex.ĩ pᷣuatõe ſʒ i iterditiõe ſeu ſeq̃ſtratõe bõoꝝ ut
.S. dixi. ES; nõ. ꝑpectuo ultiaʒ opionẽ poſitã ĩ
gl. qᷓ limitat illã auẽ. h̊ ãpliꝰ nt fuiꝰ iſtitutꝰ hẽs nõ
adiplẽs nolũtatẽ defũcti in relictis ad ñ pias cau
ſas ſolu pᷣuetur ſuecceſſione defuncti ⁊ nõ debito
iure nẽ ſʒ ſi relicta ſint ad pias cãs pᷣuetur ẽt illo
iure nẽ.⁊ lʒ glo.in fi.hic nõ uideat᷑ illã opiniõem
vVſqʒ quaqᷓ; firmare eam iñ ſeqt hoſti. ar. hꝰ.c.=
anc.de ecc.ti..ſi quis antem fatet᷑ tñ ꝙ ſi filliuʒ
peniteret ecchia poterit facẽ ſibi aliquã elemoſinã
ego dubito an hoc dictũ ſit uerũ qꝛ iura loquun
tur in relictis in teſtamẽto.ſed portõ debita fillo
debet᷑ ẽt extra omne teſtamẽtum qꝙᷓ;ᷓ debitũ natuꝛe
unde iura uolueꝛũt excludeꝛe ſolum heꝛedem a cõ
modo habito ꝑ defunctum. qꝛ ex quo noluit onꝰ
nõ dʒ hꝛe ↄmodũ ſeu emolumentuʒ. que rõ ceſſat
in debito iure natuꝛe.qꝛ illa portio debetur ſine

b &

.

—

a =

— „ .
— Hοαν 9₰ . 5do
— — 7

AAX Pards Fo Be bn

Sy; banm g- levi. Pa Pam jaſſ i

aliquo onẽ.l.qm nouella.C. de inoffici. teſta. ? l.
qm in poribꝰ.e ti. Itẽ negare n poſſumꝰ qͥn ꝛes
ſit dubia. ⁊ idubio potioꝛẽ ꝑteʒ ſeq debemus.l.ſi
fuerit in fi.ff. de re bus dubijs.⁊ in ꝛegula odia.
de reg.iur.li.vj. Abbas.
De bonis

Bm in officiis ꝑ eccleſiam

acqᷣſitis clerici teſtari non poſſunt pꝰ ex
ceſſus. ſo ꝓuiſio ibi hoc eigo. ¶ Mõ.pꝰ pncipiũ
multũ allegabile ex quo collige ꝙ in bnficijs ipen
dẽdis dʒ hẽri ꝛcſpectus ꝑſonax. vñ ẽt in elemoſi
na ipendenda tenetur quis potius ſubuenire ſuis
q; exneis ut in.c.nõ ſatis. lxxxvj. di. hinc nõnt᷑ di
cit tulius pꝰ li. officioꝝ. optie ſocietas ↄiunctioqʒ
honoris fuabit᷑ ſi ut quiſꝗʒ Ziũctus erit ĩ eũ beni
gnitas plurimũ ↄferat. ¶ Nõ ꝙ clici licire niuüt
ex ꝛedditibꝰ ecclie. ſʒ hic qᷓro gnalit de quibꝰ bo
nis pñt clerici faceꝛe teſtamentũ. Inno. hic iſtat·
ſed dic latius ꝙ qdã ſunt bona acq̃ſita intuiiu ꝑ
ſone puta ex ſucccſſione cognatoꝝ ſen donatõc a
micoꝝ:ſeu ex induſtria clericoꝝ.⁊ de his bonis li
cite poſſuni teſtari ut in. c. quia. j. eo.cx quo colli
ge ꝙ elericus etiã hadẽs eccleſiã ſibi ⁊ non ecclie
lucrat᷑ ex induſtria ſua.⁊ in hoc diffeꝛt a comuge
carnali. nã coniũx carnalis oꝑat᷑ ad utilitatem ma
riti.l.ſicut. de opeꝛ libeꝛ. dixi latius in.c. litreras
de ꝛeſti. ſpot ſed clericus oꝑat᷑ ſibi ut pʒ in. d. c.
qꝛ. ⁊ hoc aptiſſime uoluit hic Inno.qð nõ pe.iñ
ur ꝛeffeꝛt Ey. in auẽ licẽtiaʒ. C. de epi ⁊ cle. dixit
hoc pcedeꝛe in clicis ĩferioribꝰ. Epᷣs aũt fʒ eũ lu
cꝛat᷑ ecclie ex induſtria ꝑſonc. aꝛ. illius auẽ.ſʒ mihi
placet pᷣmũ dictũ indiſticie ĩ clicis ſecularibꝰ cuiꝰ
cũqʒ gradus:qꝛ eadẽ ꝛ25 vr̃ in epo q in alijs: qðᷣ
apte ſentit gl.ĩ c.i.S e.ubi dixi quedã ſũt bõa ac
q̃ſita ĩtuitu ecclhie ł de facltatibꝰ ecclie.⁊ hoc ↄſtat
2 de his clerici ñ pnt teſtari ut hic ⁊ ĩ:d. c.i.⁊ in
c fixũ. xij q.v.nec alit᷑ ð ipis bõis ĩ alios diſpo
nẽ ꝛeghꝛ ur pʒ hic ĩ fi.ibi ſiue ĩteſtati deceſſerĩt ⁊c.
Fallit ẽt in qpuſdã caſibꝰ pꝰ ſi ꝛectõ:ſen platꝰ ec
cleſie tautũdeʒ ↄtulerit de ſuo ecełie qᷓtuʒ ult reli
qꝛe de ecclie facltatibꝰ.⁊ ð h ſũt pulccꝛimi tex P
mus xij. q.ij. ſiquis qʒ. ſcdᷣs ea.cã.⁊.q.vV.inc.ſi
epᷣs. Scðdᷣo fallit ſm quoſdã ſi hoc bʒ oↄſuetudo.
ita ſimpłr rrãſeũt hic doc. ex qꝰ ẽ ſingularit᷑ norã
dus ꝙ ualet ↄſuetudo ꝙ clericus poſſit teſtari de
bonis ꝑ eccleſiã acqſit᷑. qðᷣ ego ñ admiito idiſtinc
te ſed ꝛeſtringo ad bona mobilia æ modica: ſi ut
ẽt ualer cõſuetudo ut modica poſſit donare ut.c.
ceteꝝ de dona ita dicendũ ẽ ꝛeſpẽn facultatis te
ſtandi.nã ſi cõſuetudo habẽt de magnis ꝛebus il
la eſſz oneroſa eccleſie.⁊ ꝑ ↄñs nõ ualet i.c i.de
ↄſue ꝛeſpectu ãt bonoꝝ imobiliũ putolnõ ſufficeĩ
ↄſuetudinẽ qꝛ nõ poſſũt illa alienari ſinẽ ſolẽnita
te de qua.xii.q.ij. ſine exceptione.nec ↄſuetudo il
lã ſolẽnitarẽ remouere põt tãqᷓᷓ irrationabilis ut
cõir tenẽt doc.ĩ c.nulli de rebus ccc.nõ alie.ualʒ
tm̃ ↄſuetudo ut canonicus poſſit teſtari ð redditi
bus pcipiendis anno ſequẽti poſt moꝛtẽ. qꝛ ponꝰ
pᷣiudicat canonico ſucceſſoꝛi q; eccleſie. de quo ni
de plene ꝑ Jo. an. in regula nemo de re.iu.li.v.

TP. 7⁸ c/ Gonns- r f.i ſec 24 2 n= ſzJj

¶ He teſtamentis

.

in mercuri. Tertio fallit in donatione ĩtuitu clẽo
ſine quã clericus facere põt ↄſtitutus in infirmita
te ut in. c. ſequenti ⁊ in.c.relatũ cl.ij..e.dicit ta
men uincentius .J.c. ꝓximo. unũ nöbile vbum
ꝙ ↄſuetudo non excuſat cleꝛicũ qui oĩa bona mo
bilia acquiſita intuitu eccleſie dimitit in moꝛte cõ
ſanguineis eoꝛũ.ſed poteſt limitari hoc dictum ꝑ
ea que. . dixi. Quarto fallit qn clericus uult re
munerare ſeruicia accepta tam a ↄſanguineis q;
ab exrraneis põt tñ aliqua ex mobilibus eeche
in alios ↄferre ut in d. c. relatũ. Circa predicta
põt dubitari de clericis nõ hntibus admi tratiõeʒ

R&σ ſz ſimpk bnficiatis ut ſũt cãonici nũquid ð fructi

bus ꝑceptis uſqʒ ad tpᷣs moꝛtis poſſint teſtari gl.
in.c.pnti de offi.oꝛdi.ĩ vi. poſt hoſti.⁊ ber.tẽuit
ꝙ ſic. ⁊ ſic eſſet hoc. c.limitãdũ cũ aliis ſimilibus
Alij S·⁊ gria opi.ſemꝑ mihi placuit peꝛ ea que
dixi.S. in.c.fi.de peculł.clericoꝝ ⁊ latius in.c.cum
eſſes in repeti..e.hãc opĩonẽ ↄriam tenuit archi
