putabit ĩ ꝛeſtitutione fꝛuctus in ſoꝛteʒ ut eſt tex. in
.l.ij. C. de pac. inter emp. æ uen. ⁊? ꝙ pꝛocedat il
la lex de iure canonico:aperte uult iſia glo.? cla
rius archidi. xiiij.q.iij.in.c.plẽiqʒ:⁊ facit iſte tx
qui non ſolum ponderat pactum de reiro nende
do: ſed ꝙ non licebat recuperare quandocũqʒ.
Item hic interueneꝛat modicitas pj ecij vt.j.cle
rius dicam: illud ergo ſolum non ſufficit ad pre
ſumendum contractum feneꝛatitium: ſed ſi contin
bentes aliud egerint tenentur de ceo ſariſfacere.
Scðs caſus magis dubitabilis ẽ qn imeruen
pactum de ꝛerro uẽdẽdo pꝛo modico pꝛccio:mun
quid ex iſtis duobus debʒ pᷣſumi ↄtracius fenena
nitius: ct iſte caſus eſt magis dubitabilis Ol.
Ja. de are.in.l.iij. C. plus ualer̃ qð agii tj ꝙ n:

Pſ
rc, e . 5 fo. ſvv? X . =
4; t; Jr3) Ersenn ſe. ſar, PIun
6
¶ Be emptõe vẽ.
ut cautius ſit cõſultũ uxori ſuꝑ ꝛcbus dotalibus. te precij facit pꝛeſumi ↄtractũ f neratitium iſie iñ nn aneſic M hg in
nã lʒ oia bona mariti ſint tacite obligata uxori ꝓ rex. ex toto Hnõ ꝓbat ſʒ optie facit in ar. . tamen Gngini 1 e piſlctadl 1
dote:iſta tũ ſic donata ſpãlius ⁊ ſtrictius. vnde ĩ dicã latius an h ſit ueꝝ Nõ ꝙ inſtim no iudicai kiutſe ggiſih cwvla ſe
alienatione alterius ꝛei mariti ſufficit unicus con ab eo qð eſt ſcriprũ:ſʒ ab co ꝙ actum inter par ttanin Ollons in o.fe
ſenſus mulieris.l. ẽt. C. ad uelleia. ſcd ĩ iſtis rebꝰ tes: nã plus ualet quod in ueritate agitur qᷓ; qð 4 Loneldi eiufe Nm 1
donatis ꝛcquirit᷑ ſcdõs ↄſenſus mulieris poſt bien diſſimulate ſcribitur. E. plus ualẽ q agitur ꝑ io zenteſ⸗ gaipl M mi⸗
nium ut in. d. auẽ. ſiue a me:cũ cꝛgo cõſtante mr̃i rum . J. qui ſi.ſint legi. p mags nide 6 Hein ſi enlneble irulmn ſann
monio uxoꝛ nõ poſſit uti ⁊ frui rebus ſic donatiſ mulato gl. ſing ĩ. l. i E. plus ualere quod agitur ue l prſulken Add
eꝛgo nec pꝛo illis ageꝛe põt ſicut nec pꝛo ꝛebꝰ do que diẽ ꝙ nõ firmatur a ſann nec obligat iurã ochethitrin imga v⸗
talibus cuʒ eꝛgo iudicẽtur ĩ hoc a pri ꝛes donate tem deeruantn quia ſimulate uidet appoſi garnactſi R latcſe
ꝓpteꝛ nuptias ⁊ ꝛcs dotales.debemus dicere pꝛe tum. lrio nõ ꝙ heꝛes debitoris pot allega⸗ 6 onllisuun lucen enmn
ſcriprionẽ nõ currere ↄſtãte mr̃imonio pariter in vctum factum ꝑ defunc ium. eſſe feneratitiuʒ 7 neonuͦhim aonan⸗ Pom
utriſqʒ: qd eſt apꝑte ð dem do. An. ⁊æ pondeꝛa: qꝛ bare ꝑ pꝛeſumptiones lz öfunctus tacueriti uita — ginst An⸗
glo. iſta H̊ ſentit: dũ dicit pᷣſcriptionẽ non ꝓdeſſe Et nõ ꝙ dẽ pateꝛc id ð q' ↄſtat ꝑ pᷣſumptiões ꝓ hscſtet iri —–
oↄſtante mr̃imonio:ex quibus oĩbus nidet᷑ ꝙ itel b bo. tcx. in. lilʒ ff. de. lega. i. ubi dicit ꝙ põt dici Gtnui i Mpolen
lectus hꝰ. c. ſit difficillimꝰ ꝓpteꝛ iura oria: ſed ꝓ euidẽs ⁊ facit ad ſtatuta ¶ In gl. in uerbo pʒ bbi ummzcſtsun co: ig
nuc poſſumꝰ diceꝛe ꝙ pᷣſumatur tacitus ↄſenſus pᷣſumit. nõ ex hbac glo.iuncto tex. ꝙ uſuraꝛius cõ nmlibnend mn
ex curſu ranti tpᷣis nõ ſolũ ↄſtãte mr̃imonio . ſed uincit̃ ꝑ ſolas pſumptiones uꝛgentes ⁊ uide ad i u Gronminſenen in as
eo diſſoluto:qð t̃ in ueritate cx toto non ꝓcedit bonũ tex. in. c. cu in dioceſi.j de uſuꝛis: ſ ex glo. rn drele: lrcl hn⸗ u
qꝛ lr̃a aꝑte dicit ꝙ illud tpᷣs.xxx. annoꝝ fluxerat hac ⁊ ſe.nõ colligitur clare ex quibus papa coll nbefm anun zr
cõſtante mr̃imonio:ſʒ prima lec.glo.poſſet teneri git h̊ preſumptionẽ ↄtra illum Zctum i lo.ma ep nizmanilen itn ng
abſqʒ ſcrupulo:⁊ cogita qꝛ fa lec.glo.non põt ex tionis ſcriptum:⁊ doc. hic ſparſim X uario mò lo amfumell 1 ncn
alio ſuſtineri:nã tex.in auc.ut imobilia pꝛealle. re quuntur:z aliquid ponitur in. c. illo uos. de pi li mnonon .
gno.⁊ qꝛ mã quotidiana eſt: expediã intellecum nn Mn O nn a

inirrm arintin nn
Pu umudi ln As e
lidrtbul ur ſyhcan
H ſtſcus fal

emonmmmeſcaner1 .
mumhiis d indt oſ

finmiſmten annfumm Ged
encieriistebis dc enginn
ntsdsined Nnided Wannn
reſdcenr andceis elen roo
umtvoNteik Nbungended fuo
tonmdrorenteranuzunn oblgereſe
(ere lud ici an vendtno tui ſoan⸗
Decuia⸗gvi pechat numoun mm ne
preci ci reſion votvnae eoliore
Tequiſtoeprſuniur oconzans ſtn
gnomtic göinctionoeccann gi di
tppoſnnpri denvnitenlo rg
bes mMuſainn chrnat iſonen zd
nara in ſehnii hniſcu nndinsren
ſ ſuſfctign hiſlor anti gi
ones geqyibna; Renief
Abbes,

.l.nõ dubiũ. C. de legi. ?æ ꝛla fi. de ꝛcg.iur.li.vj. t ſi cõcurrat tertiũ qꝙ emptoꝛ ſit uſurari:? niti Bincnſa Sämuin
ubi dr̃ ꝙ is ↄmittit ĩ legẽ:qui ueꝛba legis ample rndere ad iſtũ. c. ?. c. illo uos: ſed ꝛcſpõſuʒ nõ phᷣ . ,„dalze.
ciẽtes ↄ legis niti᷑ uolũtatẽ. Et ex hboc ⁊? multis Jo. an.in.d.c.ilio uos:nec aliteꝛ declarat: ſ iſts Neltin dun onmn
ee vl n alijs coſului pridie ĩ nõbili articulo æ nouo: an te glo. iũcta glo. ſe. vr uelle e hec duo ſuffician et M* ſatlcummt Arernunn
Pa. iscf e U' rFn Il ſtamentü iſtoꝝ qui nendũt rem carius ppꝑ ſolutio apeꝛtius tʒ glo. quã ſempeꝛ nõ. in. c. cõqueſius de ls W
nẽ pꝛecij dilatã ſit ipſo iure nullũ ꝑ diſpõeʒ capli uſuris: ? archid in. d. c. pleriqʒ:ſentit do. An.in H ndi⸗ iutäannslin Cn
quãqᷓ; de uſur.li.vj.pꝛeſupponẽdo ꝙ hoc ſit pu .’d.c.illo uos:̊ mn expꝛeſſe non ꝓbatur iure:qui⸗ amegneLchsiin rnin
blicũ ⁊ ĩdubitatũ urputa quia caſdem merces pꝛe in hoc capꝰ fuit pꝛeſumptio magis urgens. qui ini d ckeehineinan
cio in otinẽti ſoluto nẽdit ꝓ ceꝛto pꝛecio:ſed cuʒ fuit appoſitũ pactũ de ꝛetrouendendo a ſepteno Ui in uſftun prerimn inean
uendidit ad cꝛedentiam eaſdem meꝛces uendit ꝓ uſqʒ ad nouẽniũ. et ſic non licebat ꝛecuperare ſe don ejtimdo no felcltren dwi 3
maiori pꝛecio:⁊ ↄſului ꝙ teſtamentũ eſſet nulluʒ: uenditam quãdocũqʒ: ſed uolebat interij lucſann le ai ſtoet⸗ gürxpvinl t
quia tales ſunt uſurarij:ut eſt tex.in.c. nauiganti fructus cã uſure:dictum tn in ſe uidetut uerum: ? Rece inu Slr n inee 4 8
de uſuris ⁊ publici ſũt:exquo hoc publice exeꝛcẽt nõ.qꝛ ex modicitate pꝛecij pꝛeſumitur qualitas 9 lbeo bmichihe nki
ut pʒ in libris corũdeʒ:qð bñ nõ.¶ Nõ fo ar. contractus ut eſt glo.nõ.in.l.i.ff. de ſupficiebus iunuonet cro Brrrckn
optimũ:ꝙ pactũ de ꝛetꝛouendendo cũ modicita et pe: Har. in. l. cotẽ. F. qui maxima de publica. giie ſͦncan Ullfe
nunan Poreg,. R⸗

winn⸗
d r Aecd
icz Doarſz ne .Ntfin
8 umsnhſt Pteinninii
Sni Eſchhii ſin d dnn

9;
1 cigne
ſimntar ranndnnunnn
ume al

abin. CLon genier d
Mulato lin

ſiſin legl
dredez liſEie

ngtur inre ll,
n lio n . . llne ud

gr Proſunprioni9
nons ſnpmmmee goc hie Porſine uarono

pummn:r aſniu ponimmr incllo oo 1

go. x qr mi gvongiann At peij inelennm

uns ct cloost muin umm ini

nunerundo Ouinqz calns. (rims “
Gun bendlno ſt inſo prcioe olun Opponirur.
Muomm ce enonendendorguo aldte cörracii
Nn ummri im nim nec pignorantinmr enp
Wrwerumn ucns Gonet enodendanunner
Pponndni windonetmens nſone urck ter.in
1.Ccencin ea adetatl
la ler de ine cmorico adene drd Hos en
Puus orcbidi i ii in NMengdfuenſte,
quinon ſolom poncenatpacun derendnnti
o: en on lucat nperae gmtgih
õ
vs am:ilud ero olum non fir a
ſunendum conractum ſneuatiiun:ſe 1
pentes auud egerint tenennu 6 0 ſei e
SS S dubitadiis an imn.
Scs ſſis nugſs Uubitt

do pro moeico ugign
ge eno nedido ho n
i cb;pfumt maclefi

ſas cmagis dubitblie/
n i⸗Coos laler qdogl ſgn

tmg ilium zaumifum

e emptẽe 2 vẽ

2 facit tex. in.l. cũ hi: F modus.ff. de tranſac. nam
nemo pᷣſumit iactare ſuũ.c:ſupeꝛ h̊ de renũc.⁊ in
.l. cũ de indebito. ff. de ꝓba.puto tñ ꝙ non ſuffici
at quelibet iniuſtitia pꝛecij:ſed debet eſſe pꝛecium
nalde tenue reſpectu ualoꝛis rei duplici reſpectu:
p qꝛ Zhentcs ſolẽt ſe decipeꝛe in pꝛecio. po quia
res minus ualet ꝓPpteꝛ illuc onus retro uẽdendi
in uẽditione appoſitũ: ar.in.l.fundi partẽ.ff. de õ
henda emp.æ maxie hoc pꝛocedeꝛet ſi emptoꝛ eſſſ
uſurarius: ? nõ hũe caſum:qꝛ quotidie accidit: er
bes nõbiles auctoꝛitates. enus caſus eſt qñ
fit pactũ de retro uendendo ceꝛto teꝛmino elapſo
modico pꝛecio:⁊ talis cõtractus pᷣſumit᷑ feneꝛa
titius: ? iſte eſt ꝓpꝛie caſus huius.c. nam preſum
ptio eſt ꝙ interim uolueꝛit emptoꝛ lucꝛari fructus
nartus caſus quando fuit appoſiium pa tũ
de rerro uendẽdo in carioꝛi pꝛecio: et ꝙ fructus
computarentur in ſoꝛtem: ⁊ ille contractus pꝛeſu
mitur feneꝛatitiꝰ: 2 iſte eſt ꝓpꝛie caſus.c.illo nos
2 oꝛitur bec pᷣſumptio ex pacto appoſito ↄtra na
turq ctus: nã ſi eꝛat ueꝛa uẽditio debebat emptõ
lucꝛari fructus: illud. n. pactum cõgruit magis na
ture ↄtractus pignoꝛatitij: z illud qð uoluit ultra
pꝛimũ pꝛccium pꝛeſumitur exroꝛtum cauſa uſure.
uitus. ? ultimus caſus eſt: q quis perebat
mutuũ offeꝛendo reꝛum ſuaꝝ hypothecã: ⁊ aliter
dicit nolo mutuare ſed emeꝛe: ⁊ ſic ſecus fuit con
tractus emptiõis quo cãu dicit Hoſt. ꝙ ex h̊ ſolo
noſtri uſurarij modeꝛni conuincuntur. Sed uidet
nelle Hoſti. ex illis ueꝛbis q oʒ ꝙ emptoꝛ ſit uſu
rarius: als ãt ego non uideo ut illa pᷣma reqſitio
per ſe ſufficiat.nam ſepe quis uellet recipere mu
tuum ⁊ non reperit mutuantem:ſed facilius repe
rit emptorem rei quaʒ uult obligare:ſed poſſjʒ ꝓ
cedere illud dictũ qn uenditio fuit ſecuta pro illa
pecunia:quã petebat mutuo:nam tunc modicitas
precij cũ preſũpta uołuntate:que colligit᷑ ex pᷣma
requiſitione preſumitur ꝙ contractus ſit uere pi
gnoꝛaticꝰ: qð in dubio pꝛocederet:qñ cũ hoc fu
it appoſitum pactũ de ꝛetꝛouẽdendo: æ ꝑ hec ha
bes multa iura declarata ?æ ꝛnſionem ad pria foꝛ
mata in ſequẽti glo.nꝗ ſola modicitas precij non
eſt ſufficiẽs: ar. doli:ſed oʒ q ↄcurrãt alie pᷣſũpti
ones de quibus. S. Abbas.

Bm cauſa Sũma ut in. c. cuʒ

dilecti S eo.? ẽ ꝑs
.c.cũ cã..de teſti. 6. primo caſũ iĩ
cqno pꝛocedit libellus incertus ? alternatiuus:nã
ſuffcit in libello pꝛoponere: ꝙ res ualebat longe:
plus. æ nenditoꝛ fuit deceptus ultra dimidiam
iuſti pꝛecij: nec eſt opus aliter determinare decep
tionem: ? ſatis eſt ↄcludere alternatiue ut pero ꝛc
eſtitui uel inſtum precium ſuppleri:æ hoc ideo:
quia incertirudo nõ reddit rem dubiã: ſed hr̃ ꝓ
ceno in caſu iſto:als aũt ꝛegulaꝛiteꝛ nõ ꝓcedit li
bellus alternatiuus ut nõ. in. c. ↄſtitutuſ de ĩ iteg.
reſti. de libello foꝛmãdo in hac mã ? de mõ ꝓ
bãci certũ ualorẽ rei uide ꝑ Bar. in. l. ii. ff. de ꝛe
ſci. uen. ? qdᷣ nõ.in.c.cum cãʒ pꝛeal. ¶ Scðo nõ.
ꝓ ſaffcit qtumcunqʒ modica deceptio ultra di

. l.lell rat ſ=⸗ ( ) 1 X XA-3 1 v at aai ci PiPt S r r. Pnj 6. g, C

Dere .—

midiã iuſti pꝛecij:ad hoc ut ↄtractus ueniat emen
dandus. quaꝛc aũt ꝛequirat᷑ deceptio ultra dimidi
am:dic ꝙ ex eo:quia ubi uicium eſt potentius qᷓ
ratio fauens contracrui: actus denominatur a po
tentioꝛi.ar.in.l.queꝛi.ff. de ſta.ho.unð ↄtractus
iſte uidet uitioſus extante deceptiõe:ſed ubi ratio
fauens ↄtractui eſt potẽtioꝛ:quia pꝛeciuʒ eſt maiꝰ
qᷓ; deceptio uel ſalte equales: tunc contractus ſu
ſtinetur. ¶¶ Sed op.contra tex.nam quiſqʒ pꝛeſu
mitur ſcire naloꝛem ſue rei.l.ſiquis.C. de contra
hen. em.eꝛgo uendẽdo pꝛo minoꝛi pꝛecio uidetur
noluiſſe donare id qð eꝛat plus: ar.in.l. capanus
ff.de ope.li.⁊ in.c.fi..de ſolu.gꝰ talis ↄiractꝰ n
dʒ reſcindi pꝛetextu deceptionis peꝛ tex.l.cum do
nationis ff. de ↄtrahen.em ubi dicitur ꝙ ſi dona
tionis cauſa quis uendidit ꝓ modico pꝛecio non
auditur uolens uenire ↄtra uolũtateʒ. So. ↄcluðᷣ
ut colligitur ⁊ nõ.in.d.l.ij.⁊.l. ſiquis cũ aliteꝛ de
ueꝛ. ob. peꝛ Dar. Aut ueꝛo quis ſciebat ualoꝛem
rei:⁊ uẽdidit pꝛo mino:i pꝛecio:⁊ nõ audit᷑ uolẽs
otrauenire.Aut ignoꝛabat:uł ſumus in dubio et
auditur eo ipſo ꝙ eſt deceptus ultra dimidiã:nec
ob. ꝙ ius pꝛeſumat eum ſcire:qꝛ ills pᷣſumptio ꝙ;
quis nõ pꝛeſumitur iactare ſuum:⁊ ꝙ in dubio ñ
eſt pꝛeſumenduʒ:donatio ↄfundit illam pꝛimã pꝛe
ſumptioneʒ: ⁊ pꝛeſumi ur ꝙ ignoꝛanteꝛ fecit:nom
foꝛtioꝛ pꝛeſumptio elidit minus foꝛteʒ ut in.c.las
de pᷣſump.⁊ lʒ iſte uẽditoꝛ fuit in culpa ignoꝛãdo
pꝛeciũ rei ſue:emptoꝛ tñ ita enoꝛmiteꝛ en decipien
do pꝛeſumitur in dolo fuiſſe uł ſaltẽ inteꝛuenit do
lus re ipſa ⁊? dolus ex pꝛopoſito ⁊ re ipſa in hoc
equiparãtur ut in.d.l.ſiquis cũ aliteꝛ: dolus autẽ
pꝛ pondeꝛat culpe. ff. ad legẽ acquil.l.iteʒ ſi obſte
trix:ſed ſi uẽditoꝛ dixiſſet in contraciu ſe donare
qð plus ualebat:tunc vẽ ꝙ nõ poſſet cõtrauenire
ꝑ.d.l.cũ donationis:qð tn non plʒ Har.in dl.
ij. z.l.ſiquis cũ aliteꝛ:arbitratur in ꝙ illa vba ge
neꝛalia debẽt reſtringi ad modicã q;titatem peꝛ. l.
h adiectio.ff. de ueꝛ ob. niſi fiat mentio ꝙ dona
bat quod plus ualcbat ſiue in parua ſiue in magꝰ
quãtitate ⁊c̃.qð ſatis plʒ:⁊ ex h̊ ſume cautelam in
nẽditiõe fiẽda ut uẽditoꝛ adijciat illa ueꝛba in fi.
ↄtractus.ſ.dono:qð ẽ plus:ſiue ſit magnũ ſiue ꝑ
nũ. ¶ Scðo op. ⁊ vꝛ ſufficeꝛe minoꝛ deccpiio ci
tra dimidiã iuſti pcij:ar.in.l.ſi libeꝛtꝰ.ff. de ope.
lib.nã ſi arbitratoꝛ q ẽ ↄpoſitoꝛ ĩteꝛ ꝑtes ledit ni
miũ aliã ꝑtẽ põt peti reductio ad arbitrium boni
uiri:ut i c.uemiẽs ⁊ ĩ.c.qᷓntauallis de iureiu.⁊ ĩi.l.
ſi ſocietatẽ.F. arbi.ff. ꝓ ſocio.So. lex illa loquit
ĩ deceptõe:quã qͥs paſſus ẽ ꝑ ipꝛudena altius:ſed
hͥ qn per iprudẽtiã ſuã:ideo minꝰẽ iſti ſubuẽiẽdũ
ſzʒ Bar. ſub dubio foe in.d. arbitꝛoꝝ diẽ ꝙ
ſi ꝓcuratoꝛ hẽbat gnãle mãdatũ ad uẽdẽdũ ⁊ fu
it ðceptꝰĩ ſeptia ꝑte tocius:audiet᷑ dñs uolẽs gue
niꝛe.ſi ꝓcuratoꝛ nõ ẽ ſoluẽdo:⁊ eſſet ſingular̃ dic
tum ſi contineꝛet in ſe ueritatẽ. Sʒ dubito an lit
ueꝝ nã ꝓcuratoꝛ repntat ꝑſonã domini iputãduʒ
eſt dno ſi talem negligẽtem eligit ⁊? pꝛo h̊ bonus
tex.in.l.cũ mãdato ĩrfi.ff.ðᷣ mino.nã ibi eſt ſpãle
in intno ri ut audiatur ꝑ beneficium reſtitutionis

ii.C. de pꝛedijs curai.li.x. ubi=dicit ꝙ ſi in ↄtrac

tpᷣs:ſed finiũt uitã fm diſpoſitionẽ iuris ciuilis 4

. geeutdd
. — Sð e 7
. — . — S 97
. O . — . 1l. -0 Zea; . — ieus w. rie af . 7 lise Be⸗ DW”
W erd ed zͤ -, == or Ier. „. aeneo, e: ea errnge, ers T.
¶ Deemptõe ? vẽ· ech n⸗
in
o efecn
in iutegrũ ꝓpteꝛ negligẽtiã ꝓcuratoris:ſi ꝓcura lege ſiue actio ex eo Ztꝛactu poteꝛit ageie decep nniug ann ee nniſ.
toꝛ nõ ẽ ſoluẽdo:eꝛgo ſecus in maiori:aliud aũt tus uſqʒ ad. xxx. ãnos. Et nõ bñ cfeꝛendo gl.ad uc⸗ 4 noignn goon nn
eſt in arbitratoꝛe:nã ille elligitur tanꝙ vonꝰ uir: iex. ꝙ licet ꝛegulaꝛiteꝛ S eccliam nõ currit Pſcrip uig cblnè ucnia da o⸗
iõ ſi facit ↄriũ põt peti ꝛeductio ad arbitriũ boni tio niſi. xl. annoꝛũ ut in e de Arla de preſerip. ̃ im ebn ne el Con
uiri: et uide aliã ſingularẽ limittationẽ Mar. i. l. ĩ iſis actionibus peꝛſonalibus nõ datur tantum idlcn ſtun⸗
lt⸗

ſtitu.eo.F. pciũ.

tu inteꝛuenit decꝛetum iudicis:non auditur ꝑs pᷣ
textu leſionis ꝗᷓ i decretũ iudicis excludar omneʒ
pꝛeſumptionem fraudis. Sed non puto h̊ uerum:
qꝛ ſit pſumptio ꝙ nõ inteꝛueit deceptio:non tm ẽ
ſufficiens ad ꝛepellendũ ꝓbationem in cõtrarium
nam uidemus in minoꝛe qui uendit cũ decreto in
dicis æ aucte tutoꝛis ꝙ audit᷑ petens beneficium
ꝛeſtitutõis ut in. c.i.⁊.ij.⁊.l.magis pnto..pe.ff.
de ꝛe eoꝝ:ad idẽ.c.i.de ⁊e.eccle.non alie. li.vj.
4 In glo i.⁊ tene opi.glo.nã fᷣm aliam opi.nõ
eſſet ꝛeperire caſum deceptõis in uendiroꝛe:naʒ ſi
ꝛes ualet decẽ:oʒ ꝙ daret᷑ ꝓ nihilo uel ꝓ minus
qð nõ eſſet poſſibile:nam emptio eſſet ſine pᷣcio ĩ
n glo. fi. ibi ſecus eſt in trãſ
actione:⁊ hͥ tenẽt Uin. Lan.⁊ Jo.et aliqui legi
ſte in.l.lutius.ff. ad tꝛebe:ſʒ glo.hic ? Mar. in.l.
.ij. palle. æ in.l.ſiquis cum alit᷑ tenent õoriñ dicunt
m ꝙ in ↄſiderãda deceptione ultra dimidiã iuſti
pꝛecij nõ debemus ↄſiderare ueꝝ naloꝛem ꝛei pe
tite: ſicur fit in alijs ↄtractibus ſed dubiũ euẽtum
litis:ita ꝛeſpondent ad l.lutius· Har. tñ in. d.l.ij
ſecutus fuit hãc opi.glo.dicẽs ꝙ in actu liberato
rio ut eſt trãſactio:non hẽt locũ ꝛemediũ huiꝰ.c.
7.l.ij. ar. in.l.ſi inteꝛ. ff.de pac. Item quia non dr
leſus is qui ꝛemittit cõtractũ incertũ in condiõs
euẽtũ:nã foꝛte iſte ſuccubuiſſet:ſed mihi plus pla
cet pꝛima opi.nam ſatis eſt hũc eſſe deceptum ul

ira dimidiã hito ꝛeſpectu ad dubium euentũ litis

Atẽ is qui eſt ita enoꝛmit᷑ deceptꝰ:nõ nidemr ba
buiſſe aium deliberandi:ar. in.l. tres fratrs.ff de
pac. Itẽ ex parte ꝛei ↄuenti nõ ꝓcedẽt opi Pã.

qꝛ ꝛeus deceptꝰ nõ liberat actoꝛc.ſʒ ab eo liberat

Ded ẽ dubiũ:an habeat locũ diſpoſitio huius.c.
in alijs ↄtractibꝰ. Jo.an.in.c.cũ dilecti ẽ̊ e.facit
ſolũ ibi mentionẽ de ꝑmutatõe et de locatione:et
dicit ꝙ idem ẽ in eis.qꝛ nõ multũ diſtãt a uendi
tione. ſed Bal. z Har. in.l. ij. tenẽt generalr idẽ

eſſe ĩ oĩbus alijs pᷣctibus bone fidei na m vbum

uẽditio largo mõ ſumẽdo ↄpꝛehẽdit oẽʒ ↄtractũ
ꝑ quẽ tranſfeꝛt᷑ dnium.l.ſtatu lib. ff. de ſta.li.idex
dicunt eſſe in Ztracru emphiteotico:⁊ uide ibi qͥd
in Zctibus ſtricti iuris. ¶ In eadẽ glo.ibi agat᷑
oditõe ex eo gciu:⁊ hãc opi.ſcdᷣam ſequitur glo.
in. d l.ij. C. de ꝛeſcin. uen. ⁊ ſcquũt Hal ?2 Dã.
tñ tenẽdo primã opi.ꝙ agat᷑ offcio iudicis non
ꝓcedit dictũ glo. ut debeat agi.. quadriẽniuʒ:qꝛ
illud tempus competit dũtaxat cuʒ petitur reſtiru
tio in integrũ.et ſic ꝓ officio extraoꝛdinario: ſed
ſecus eſt qn imploratur officium loco actiõis. nã
cum hẽat uiam pararam a iure cõi durat tanto tẽ
poꝛe ſicut actio ꝑſonalis in cuius loco ſuccedit et
ſic durabit ꝑ.xxx. ãnos ad.h.l. ſicut.C· ð pᷣſcrip.
xxx.anno.facit qð nõ.in.c.ij.de offi.iudi.ſiue eꝛ
go competat officium iudicis ſiue conditio ex

quo cũ limitatione illa inuẽta ſũt. ⁊ idẽ dicit de a
lijs actionibus.q̃rũ aliqᷓ claudũt᷑ ſemeſtri uel qno
uel biẽnio ut in actione quãto minoꝛis ⁊ in redi
bitoꝛia ⁊ in actione de dolo. ? in actionibus pꝛe
toꝛis ⁊ ſi.? h̊ͥ nõ·pꝛo limitatione feꝛe totius ij.
de pᷣſcrip.¶ In ea. glo · ibi ſʒ quid dices.nõ. hq
particulã uſqʒ ad fi.qꝛ quotidie ẽ ĩ practica:⁊ uſi
glo. in effectu:ꝙ in minoꝛi iuramentũ de nõ Otig
ueniẽdo oꝑatur ſolũ reſpeciu bñficij etatis.q; n
poterit peteꝛe reſtitutionẽ in ĩtegrũ:ſʒ nõ excludit
minoꝛẽ a bnficio iſtius.c.quod cõpetit cuilibʒ ma
ioꝛi:qꝛ iuꝛamẽtũ ſolũ ꝛcpñtat eum maioꝛẽ:⁊ hanc
opi.tenet hoſti.in.c.cũ ↄtigat ð iuꝛciuꝛ:Sʒ Pe.
de bellaꝑtica ut nõ. in. d.l.ij.tenuit minoꝛẽ exclu
di ab omni beneficio:qꝛ exquo ↄfuſe ⁊ generali
ſmone iurauit fec ſibi pᷣiudiciũ reſpectu cuiuſlibʒ
beneficij nam qui totum dicit nihil excludit. vix.
di.ſi ꝛomanoꝝ. Jo.an. hic refert ſerioſe cöſilium
Dy. qui de facto ↄſuluit minoꝛc nõ excludi er a
py ficio etatis. niſi prius fuerit ceꝛtioꝛatus de be
neficio ſibi a iuꝛe cõpetenti mouetur iter ceterg:
qꝛ iuri quod ignoꝛat nemo ꝛenũciare preſumitur
ad h.l.legitia.ff. de peti.heꝛe.⁊ mioꝛ pᷣſumit igno
enr ius.l.cũ di debito.ff.ð ꝓba.nõ.i.q iiij.F.nõ
dum. Idem dicit ꝙ uidemus in mulieꝛe rcnũcij
te beneficio ucllciani:nam niſi fuerit cexioꝛata ñ
piudicat ſibi renũtiatio ut eſt gl.nõ.in.l.fi. pe.
eff. ad uelł/Cõcludit eꝛgo tam in mulieꝛe qꝙᷓ in mi
noꝛe:ꝙ iuramentum nõ operatur excluſionẽ bñfi
cij eorum:ſed peꝛinde eſt ac ſi contꝛaxiſſet ſine in
ramento:⁊ cũ hac opi. DOy.tꝛanſit hic Jo.an. et
reperio Fꝛe. ↄſilio.cclxxxxix.idẽ ↄſuluiſſe ⁊ plus
dicit ꝙ ẽ ſi in inſtzo dicat᷑ ꝙ minoꝛ fuit ceꝛtioꝛit
a notario:nõ ꝑ hoc inſtim facit fidẽ de ceꝛtoꝛati
one:qꝛ credit᷑ notaꝛio i his que geſta ſunt coꝛem
eo ſed nõ facta a ſe ut in.l.oĩbus.C. de teſti.qð
diciũ ualde nõ. uide tñ ꝙ nõt Inn. in c. qm de ꝓ
ba.nã practica cõis ẽ in Zrium:qꝛ ſẽꝑ nörius at
teſtatuꝛ ð ceꝛtioꝛatione facta a ſe:hãc opinion p
miſſã ſẽtit Cy. i. d. l. ij. F. iij. ſ. Hã. i. . l ij. ? cgri
us ĩi. l.ſciẽdũ ff de uer. ob.tʒ Sriũ ut nõ ꝛcqratui
aliqua ceꝛtioꝛatio:qꝛ ſaltẽ ſit in geneꝛce ius ſibi cõ
pereꝛc pᷣueniendi. als nõ iuraſſet: æ dicit ſe ita oſu
luiſſe: ꝙ multi canoniſte tũc idem ſẽſerunt:x ni
archi. in. c. ij. de pac.li. vi. ubi idem tenet facit il
le tex. qui nullam mentionẽ facit de ceꝛtioꝛatione
ad idem auẽ. ſacramenta puberum. C. ſi aduer.
nen. idem nidetur ſentire collecta in. c.i. de pac.
Dominus An. dicit ꝙ in dubio preſumenda
eſt certioꝛatio . quia non eſt ueriſimile aliquem
uenire ad actum iuramenti ſine certioratio
ne: ſed ubi conſtaret cam non interceſſiſſe:
tenet illam opinionem. ECy. quia ignorans non
conſentit:æ pro hac opinio. facit dictum. Jo.

ccenm,
ndton. enctor

nrnlinaſtos qynſt
ſerntnsaign utls e in
n acfmmhoi e iettt Oiel
zütbipſthſimm iſtmunenͤ dai
isſrionon A tondn dendndn
dcjſcdlnsctfn uſttun,
ſeeniie Aeb Mins dndn⸗
60 ecid Genrer deſcare nadnn
ſet wchicner diinnnane lre ichrn
RWerian d Ecfendedon Fri
Ia culia loguena d anenone ſeuirnr
ceſaſtcoſtc ur alnenmten
eritnicſton notz ngrſun cr ann
hö.bintie nſticintus afb nn
. goſa eihorbar egeſiin ce anigi
ucngſom mntm mti mit
eſen ſaiafien Kuoine
oniscſtlnwcinſinſinniismn

difengerian ipsſttenns 1 in
lure ſuo:nncefſmninr Onpinn dad
Hon ppter mſi ts

cl pptee n
min roran
cnernistaimi nn n

encitons /enpn

4
9, . .
mnubion in chnim f
gan n

e- Fo

legeſtne NiH. ¶ He emptõe ? vẽ
uſcs i nn d
le g eeNgger H
non rt itin 6 an. in. c. uno de vmo mihi plus plʒ opi.ꝛia:nam einptoꝛis: æ hoc tenet Mar. in. l. exceptionẽ. ff. de
ic Mamoi ine n 1 ne ut dicit archidi.iura in nulla pte requirũt hãc ceꝛ fideiuſſo.ſccus dicit in ſentẽtia lata ↄtra fideiuſſo
M Ackontbrs deſe ei Ee 4 tiorõez:? ſatis ẽ qꝙ; in geneꝛe uoluit a ſe abdicare 26 ꝑ iniuriã iudicis ſine culpa fideiuſſoꝛis. Ratio
afnürni i Cctu n hi omnẽ facultatẽ ↄueniẽdi. Item iurameutũ eſt de diueꝛſitatis: q; in cauſa euictionis res pꝑtinet pꝛin
HD dciͦlininnon⸗ fſuftnine as iure diuino: ⁊ initit iuri nãli:cuiꝰ ignoꝛãtia nemi cipaliteꝛ ad emptoꝛeʒ ut in. d. l. neceſſario: meꝛito
Socno bos i tutnſtniga nẽ excuſat.xxxviij.di.ſi ea.⁊.l.ij. C. ð in iuſ uo.ſi omne peꝛiculum ĩpuratur ſibi emptoꝛi: ſed in alio
biinon za niati eutiingiee iñ minoꝛ eſſz enoꝛmiteꝛ leſus poſſet peteꝛe abſolu caſu peꝛtinct negocium pꝛincipaliteꝛ ad dominuʒ
bitoi Lin gien uito nnots iin tnionẽ iuramenti:ar.opti.in.c.cuʒ ↄtingat de iure ⁊ non ad fideiuſſoꝛcm: ideo in iuria illata ſine cul
ais ? ſj 3 ne tecob ei mn iur. in. c. ij de pac. li. vi.: idẽ refeꝛt dns An. in pa fideiuſſoꝛis imputatur domino⁊ non fideiuſſo
deßſeni Wpo⸗ fünitaton ſe ugn q ·c. cñ ↄtingat ſe ↄſuluiſſe. Iẽ ſm eũ ſi inteꝛue 2i ſecus ſi culpa ſua:quod nõ. ¶ Sed dubiuʒ eſt
Pmiali nen lobißzani dein nirér neꝛba magis ſi pecif. cãt: qꝛ dixit minoꝛ ſe uel quid ſi emptoꝛ expellatur de facto ita ꝙ non iniu
ncrlg uncleeienie le donare q plus ualet et in quatitate magna: qꝛ dicium ſed extra iudicium peꝛdit reʒ: nunquid ha
R ã1Yð nminor⸗ umamenti ack in minoꝛi pſumitur deccptio: ar. in l. ſiquis cũ ſci bet regreſſum de euictione: ⁊ dic ꝙ non ur ẽ tex.
Poren Cumſlinſuntfͤie en ret. ff. ꝓ emp:⁊ idẽ cꝛedeꝛc dicendũ in maioꝛc: ut in.l.fi. C. de euic. ſed hodie dubitatur ꝓpteꝛ ueꝛ
mi areitfinicneizi is gi poſſit peteꝛe abſolutiouẽ a iuramẽto roe enoꝛmiſ ba que apponit notarius: ꝙ uenditoꝛ ſe obligat
ſnnd daffdͤt in Enent ſime lcſionis intelligẽdo ꝙ nõ donaueꝛit qð plus ad defendenduʒ de iure 2 de facto:æ cꝛedo ꝙ idẽ
loniqn inmneij ſoü Nrne, uih nolebat. qꝛ non pſumit oſe nſiſſe in tata deceptioõe ut inrelligatur de facto ſcilicʒ ſi lis mouetur de fa
l tene hoft ine, aigen en Ntẽ iuramtuʒ uidetur illiciiũ cx parte recipictis: cto ⁊ non de iure:non autem debet intelligi de ui
belnpnin n lij imn cũ inteꝛueneꝛit ex parte ſua dolus ex ꝓpoſito uel olentia extra iudiciali:quia illa non uenit ſecundũ
labanm benf honn onnnin⸗ re ipa quo caſu ↄpetit abſolutio a iura mto: iuxta

ſmone loroit fer ſbx ee⸗ d Ale tgnni

nmnor Jo an henin lrle cin
Dori efacto oſalut nnoꝛe 0 ntlucſen
nnclo mns ſrig fint anonng ge il
ftco bia in cherniſnonann ier ccent
imn gnod ignont nan wnücere preſumitur
dlvegiaff eei er tmoßſinif igno
ur us ld ddei dn wi g ii no
dum Jen Gcrqg donmnsnneieereniri
te bencflid uclcnenannſt ura onanens
piudicat ſbirenürato ndinlk.
fad vcl Könndir ego uminmien hini
nore iuramenmmm no opernur acſionetif
q crumſu pennde cſteſi conenriſaſien
nmmo:t ci a opi Oj tanſt be Pon
nmrno Fr o1lo ermnr e ſuuſt .
dct geſiininffo i minrfllt n
nonnono , oe iſfin ſeit fide 1 i
one qi golli omio ibis ne H H
co ſed no fncma ſe un in.. oionsCent

1rrlle r mideing, tt Iinin gil
Ade io uidem g tor nn n nn
i ge inriumm:grſih tinn

nota in. c.i. ?.c. debitoꝛes de iureiur. æ hec nõ. qꝛ
quotidiana æc. Abbas.

Enicta re tenet᷑
— J uenditoꝛ * uenditoꝛ de euic

tione niſi in caſibus h expꝛeſſis uel alit᷑:

2 ſic ponit tres caſus:in quibus re euicta nõ tene

—

iur uenditoꝛ emptoꝛi de euictõe ⁊ ẽ. Gre ¶ Nõ
pꝛio ibi poſt inſtiruruʒ inſtrumentũ ꝙ denũciatio
neceſſario non eſt fienda uenditoꝛi in pꝛimoꝛdio
indicij:ſed ſatis eſt ꝙ fiat poſt inſtitutn iudicinm:
7? ſic poſt litẽ ↄte.de h.j.latius dicã cũ glo. Nõ.
fo quid dʒ emptoꝛ denũciare uẽditoꝛi:nõ em ſuf
ficit ſimplicitcr ſibi itimaꝛe litẽ ĩceptã ↄtra eñ:ſed
ut ueniat ad defendẽdum eñ. Bs terno ꝙ iu
ra cimilia loquẽtia ð cuictione ſeꝛuãtur in foꝛo ec
cleſiaſtico. æ ſic ur̃ ꝙ ſi ccchia emerit ⁊ nõ denũtia
uerit neditori:nõ hʒ regreſſum de euictõe Ultio
no. rlam hic poſitã cũ tribus caſibꝰ exceptis Re
gula ẽ ut ptoꝛ hẽat regreſſum de euictione otra
uenditoꝛem: qꝛ renebatur uenditõ ꝛem tradere cũ
effectu. l. x epto. ff. ð ac. em. Ratio prime exccpti
onis eſt qꝛ nenditoꝛ ſciuiſſet melius rem uenditaʒ
defendeꝛe: cum magis ſit certus æ inſtructus de
iure ſuo:unde pᷣſumitur qꝙ; emptoꝛ perdidit cãm

—

naturam contractus:de qno dic ut nõ.in.d.l.fi.2⸗
peꝛ Bar. in .·l. ſtipulo iſta.ff de ueꝛ. ob ¶ Sʒ cſt
dubiũ notabile:nunquid cleꝛicus uenditoꝛ teneat
defendeꝛe rem uenditaʒ laico in foꝛo ſeculari:æ ui
de glo nõ. in. c. cleꝛicuʒ nullus.xi.q.i.que bene in
tellecta tenet ꝙ ſic:pꝛobatur ratione: iudiciuʒ eſt
inſtitutũ ↄtra emptoꝛẽc tanqᷓ; poſſeſſoꝛẽ. ſed uendi
toꝛ nenit ſolũ ad aſſiſtendũ emptoꝛi ⁊æ dcfendẽdũ
eũ ut in l.i.C. ubi in reʒ actio. unde iudiciuʒ inſti
tutũ ↄtra empoꝛẽ non tranſfeꝛtur in uenditoꝛẽ ut

I nẽditoꝛ. ff. de iudi. nõ gꝰ dr̃ h caſu cleꝛicus ↄue

niri coꝛã ſeculari:qꝛ ſolũ pꝛeſtat auctatẽ ⁊ defeſio
nẽ ipi ẽptoꝛi:⁊ ̊ uoluit gi.in. d. c. cleꝛicũ: ſecꝰ dic
ubi laicus poſſeſſoꝛ nõie cleꝛici noĩat cleꝛicũ in iu
dicio:qꝛ tũc cleꝛicus declinar iudicium ſeculare =
aduocat eũ ad foꝛum ſuũ: qꝛ h̊ caſu ueꝛus ẽ reus
dqns:⁊ iudiciũ ẽ inſtituendũ cũ:ad h̊ qð le.⁊ nõ
in. c.qm in..ꝙ ſi ſupeꝛ rebus ut lite non conte.
⁊ nide ſpe.in ti.de ſecũdo decꝛeto in. F. reſtat. V.
quid ſi qns eſt cleꝛicus. ¶ In glo. i. ibi dʒ ei de

nũciare:ſʒ dubiũ ẽ:nũquid tenet᷑ denũciare nendi V.

toꝛi ſciẽti litẽ motaʒ eſſe ⁊ glo.in.l.emproꝛ.C. de
euic.dixit tutũ eſſe ut fiat:ſʒ ſpe.e.ti.in.fi. diẽ h eẽ
nec̃ariũ. Jo. an apte nõ eligit ſʒ repetit dẽa.Dy.

L —
1 fori- en n le

Af ααä .. n e, eror ſsenms, liis rotr

cae d i ra eũ qͥ li.vi.nbi uide:ſʒ iu tene nõbilẽ theoꝛicã
da a Mractin on ſeta a ſethirchbn non ꝓpter malũ ins ſed ꝓptee ignorantiã iuris HBar. iĩ.l. denũciaſſe.ff. de adul. ubi dicit ꝙ qnqʒ
teend cenonoſe Biilius competentis uenditoꝛi. nam emproꝛ poteſt mii iuẽ denũciatio requirit᷑ ad ſimplicẽ ſcĩiaʒ bndaʒ:æ tũc
mſſiſeit fidli⸗ zrünine uenditoꝛis.l. emptoꝛ. C. de euic. Natio ſecund ex nõ oʒ ꝙ fiat ſciẽti. ⁊ hʒ locũ ꝛla eũ qui ceꝛtꝰz. l.i.
gi.edi fcencn in geriti ceptionis eſt quia data contumacia cmptoꝛis.ſen ff de act. ẽp. qʒ fit denũtiatio ad aliqd faciẽduʒ
gliava lenomoim ne ditun tentia uẽ lata S eum nõ pꝛopter defectum iuris ſʒ ⁊ rẽ nõ ſufficit ſola ſcia ut. d. l. denũtiaſſc. An pꝛo
r nd. 15 d etür linltmen baꝛopter negligentiam ſuam æ delictum: ideo im poſito ãt cũ denũtiatio iſta fiat ñ ſolũ ad ſimplicẽ
Piſert gnnuin canonl uti itmntit putaꝛe ſibi d; nõ uenditoꝛi· Ratio teꝛtie exceptio ſciam. ſe ed ut nẽditoꝛ ueniat ad defẽd eqũ eptoꝛeʒ
cbi in cii deo . iſi cieutt nis eſt: quia iniuria facta emptori ꝛeputatur qui neceſſario reqritur denũtiatio.nã foꝛe eptoꝛ ofi
cinul mnenrion n1 dam caſus foꝛtuitus qui non imputatur uendito ſus de ſua prudẽtia nõ curat uoca⸗ uẽditorẽ. nec
leier ne crunenn bn neun⸗ ri·imo ſtatim poſt facraʒ emprionem ꝛes uendita tenet᷑ uẽditoꝛ ire.⁊ h̊ͥ nõ.pꝛo alijs iuribꝰ que 2c
Gicens “ ntclan Gnd perit emptori l.neceſſario.ff. de peri.⁊ cõmo. ꝛei ꝛunt denũtiationẽ ⁊ tene menti iſtam theoꝛicam
ven icen lict n hen nedi. Sed dubiũ cſt: quid ſi ſniĩa fuit lara peꝛ ĩiu que eſt quotidiana ¶ Extꝛa gl. queiĩ nũquid do X onnunz, glec⸗d,s
Dommimnus e ſorcn nn riã iudicis ſine culpa emptoris.doc.inſtant:ſʒ die natoꝛ teneatuꝛ de euictione ſi ꝛes fuit euicta a do
cſt annuian rumeni c ꝙ icẽ ad hoc.l.ſi peꝛ iprudentiam. ff. de euictio. nataꝛio de quo uide quod legituꝛ æ nõ in.l.ij. E.
penire altnn An nil ham ur ibi patet imprudentia ſeu eꝛoꝛ iudicis de euic.⁊ in.l.ij.aꝛiſto ff. de donari. Et concluſio
ne: ſ hbi iomn. 8 en hocet emnptori:eꝛgo ct iniuria ſine culpa ipſius Cy. æ alioꝛum eſt hec ꝙ aut donatoz ſolenni
enai lan op h opno f⸗

= ₰ .Z — — rWe
Qurd ryde S rr Was8 . y = ſen L.

—

De locato. ”Z

ꝓmiſſione ꝓmiſſit de euictõe:⁊ tenet᷑:tex.cſt in.d. dixi qꝛ par. in parẽ ⁊c. ¶5. ibi magioruʒ ꝛc. pinnd Ane i
.1. ij aut nõ ꝓmiſſit æ tũc aut donatio incepit a ꝓ c appellarione magiſtꝛoꝝꝶ ueniunt oẽs doctores cir un ir SSSõ
miſſione:ut qꝛ primo ꝓmiſſit et poſtea donauit. cuiuſcũqʒ qualitaus c ·coõis uſus loquendi ultra inn r n am ne ii
Aut incepit a traditõe.i.qꝛ ſimul donauit et pꝛo mõtanox: ac romani pontifices quẽlibet doctoꝛẽ vrkegbii nnu
miſſit: prio cãu olim nõ tenebat᷑:niſi ꝓmiſſio fuiſ in ſuis liis appellant magiſtrü ruide tamen glo. ij. tno epe aſ Zim ſe p
ſet ſolẽnis puta ſtipulatõe iterueniẽte.ſʒ hodie ſe in cle.ð magi. que dic ꝙ apud italiã obtinuit uſus vzch P te ſi z⸗
. cus ꝑ.l.ſiquis argẽtum.ff. de dona. ſecundo caſu ut ꝓmoti in iure appellentur doctoꝛes. in aliis ue kaicſchecne in lnae
.ſ. cum incepit donatio a traditõe: aut uult agere ro facultatibus uocat magiſtꝛi. oẽs tamen qui pꝛe cdts hoien iim⸗ ct
ad ꝑticulare ĩteꝛeſſe puta ad ſumptꝰ factos occaſi ſunt exercitio alicuius diſcipline poſſumt fjm eiby wn l leli iſ nih tln
one illius donatõis. et diſtingue uirum donatoꝛ mologiã uocabuli appellari magri ut in.l. quibus o grinod snſiidcn
pꝛecipua. ff.de uer. ſig. d ẽt a magiſtrãdo:ſiẽ doe hen aigloliis unſ 4

fuerit in dolo uel non:naʒ primo caſu tenetur fo
nõ: ut in. d. lI. ariſto. ad totale ueꝛo iteꝛeſſe ꝛci do
Ppret e. lun nate agere non põt ut. d.l.ij ltio H̊ queritur:

tor a docendo: uide tex. S. in ꝓhemio huius com
pilationis ubi papa oes appellat doctoꝛes forte Clen Cofſhatke D 1
huũit reſpectum ad cõem uſum bononien quibus , gs Cber

OQ
M ven waz- frrrrn

e ne nũquid uenditoꝛ tenet᷑ faceꝛe expenſas oẽs in lite ein.
9 “ ʒ emptoꝛẽ:⁊ nũquid polttr ex poſifacto em ſcribit: ⁊ faciunt h̊ ad ſiatuta facientia mẽtionem ncd nudun
ptoꝛ ꝛepetere expẽſas a uẽditore:et quid ſi n ſuc de magiſtris uel doctoꝛib ut nõ ueniant ſcholaꝛ eb ccönmncrde ſiln .
cubuit:ſed obtinuit:de hac qõne leg.⁊ nõ.in.l.i. ¶ Er nõ er eiſdem uerbis ꝙ appellatione ſcho ei ebn ſinen
.C. de euic.⁊ in.l.nẽditoꝛes ff.de neꝛ.ob. ⁊ utꝛo larium nõ ueniũt magri:in larga tmñ ſignificanõe iſe oninm lavenbe hchn
biqʒ ꝑ Bar. plenc:qͥ nõ obſtãte deciſione gloſaꝝ aliud ẽ dicendũ:nã poſſunt dici ſcholares in qu n⸗ Infniriſ c lbaul
ↄcludit oẽs expẽſas fiendas peꝛ uẽditoꝛem:et ꝙ tum fꝛequentãt ſcholas:⁊ uacant exercitio (wa- lat Penc Gian ulmã
põt emptõ.ſi eas fecit repeteꝛe poſt factũ:ſiue ob ſtico:⁊ uide pe: modeꝛnos.. in pꝛo heio. ¶Mõ ulgnnn mnutli u
ninuerit in cã ſiuc ſuccubuerit qᷓ ſnia mihi placet: Thetαα bi uel inquilini: ꝙ ubi conſtitutio penalis eduu . iinn⸗ ſitic s
cũ tenet᷑ uenditoꝛ defendere emptoꝛẽ:ſi eꝛgo non in fauoꝛem unius:nõ inducit ↄfaciens in penq ſi ge lmii inll ſ⸗
defendit:tenet᷑ ob rẽ nõ defenſã.l.cũ queritur ff. ille de cnius fauoꝛe agitur conſẽſit ⁊ facit tex. iſte s ai gulyani auronmn co
iudi.ſol.⁊= h̊ intellige qñ ẽptoꝛ denũtiauit uendito in ar. illius.q. ꝙ ſi epᷣs pᷣcipit ſub excõicatione de ””J”M Uae Coerun ciadaſin lalſe
ri ut eũ defẽdit: als iputat᷑:nã h̊ cau n agit ð euic bitoꝛi ut ſolnat creditoꝛi infra certum tp̃s. ut nõ nlaem mins nb poſtmum
riõe ẽt ꝛſpẽu ꝛei pᷣncipalł ut h foꝛtiꝰnec ꝛeſpẽ̃u ſüptꝰ incidat in excõicationẽ debitoꝛ ſi non ſoluat cre nas omoi Pne ſürcha inlri
ditoꝛe pꝛoꝛogante rerminum de quo uide quod aatitb inſtceinics rhiin
¶ De locato ? ↄducto. KRica. notatur. in. c. pꝛetera el.ii. ð nppeiro d nn rſmrlicſſtiriſctigii
in uerbo ſtatuentes bonuʒ ar.ꝙ ſcholarẽs preſu icccinicis Aegleadenl

mũtur ignorare ↄſtitutiones legatoꝝ ⁊ eporum
cum non habeant ibi domiciliuʒ: æ pncipaliter ua
cent ſtudio n. glo.ii.in fi.hoſtien.tenuit opi.
Lau. dicit tamen de meretrice ꝙ inuoluitur in ex

Gerone Der NAef de dle in
Ggo Fegid d er n dle ſngn
mn dan aus ronis uninen
(Onſtituto oent ſngrlos., non n

¶ Eontinnat᷑ ad pꝛecedẽtia hͥ oꝛdine ſupra niſuʒ
c ⁊c.ſed qꝛ locatio hẽt magnã ſilitudinẽ ⁊ uicini
tatẽ cũ uẽditõe:adeo ꝙ i qbuſdã caſibꝰ ꝓbabilr
dubitat᷑ an ſit locatio uel emptio ut.l.i.ffc.meri
to poſt rubricã pꝛecedentem ſubijcitur iſta: æ mo cõicationẽ ſi cõicat ſcholari:h̊ crimie dãnato iux 2utacg onrerigler
dum clare diſcernẽdi ↄctum locationis a nẽditio ia.c.ſi cõcubine.j.de ſen.excõ.⁊ ĩtellige q cdicit ne Rvommeſiglaͤlĩ
ne uide ꝑ HBar. in.l.cotẽ. in. ꝗ· qui maximos de nsoõ hbitando ſecũ dũtaxat: ſed in delicto iſto puta 6ai itniene un d
publica. et in.l.cum in plures.ff. locati. ↄducendo bhoſpitũ alteꝛius ſcholaris pꝛo eo:ſed unſicſſe nſi⸗ ag
)) Gbonngpoſ nmw rirtſinis

. Jo. æ. Goff ſequũtur opi. ↄriam quã ponit? ſe /6, Drens Mohe
X reſcrip to quitur Ber. ⁊ h̊ opi. uidetur uerioꝛqꝛ cũ ↄſtiin 7 unnimim unmtzlun
Excomunicati ſunt ma Cheoun pio ↄtineat penã: ipſo iure uerba nõ dent extendi gnnenn td Noſtuco
giſtri et ſcholares bono ʒ pꝛopꝛium ſign ficatum unocabuli:iĩmo ponius ꝛc 8 aimelnanm ns
nienſes qui ante tempus ſtringi:æ maxime qꝛ ẽ ↄtra cõem uſum loquendi 8 tun hardnt toqz n Br.
