nõ in. c. dilecti de arig n glo vbo celeri in
ſi. Inn. dicit ꝙ celeriter dicitur ſatiſfacere ſi exac
tus in iudicio uel extra ſoluit ſine pᷣfixiõe tmini =
multo celeriꝰſi nullã expectat ĩteꝛpellatõem ſʒ ſpõ
ie ſoluit Moſti. ↄſuluit ut nõ expectet req̃ſitio:=
mihi multũ plʒ opi. huiꝰgl. nã alia nerba poſita ĩ
tex. ibi ſibi conſulere ſtuduiſſer denotant ut ſine
aliqua requiſitione ipſemet ſibi celeriter conſulat:
7 ideo bonus iudex arbitrabitur quando dicitur
celeꝛiteꝛ ſibi puidiſſe poſt biẽniũ dicitur enim mo
dicum ipus ut dicit ĩ glo. æ nide ĩ.l.ſi ita quis. F.
ſi iactura.ff de v. ob ubi tex. diẽ ſtati: æ ibi dr̃ q;
cditeꝛ iudicis arhitrio reliquit: æ uide qꝛ ille ẽ op
timꝰ tex. ĩ mã & In glo. ĩ V. potuiſſet: ibi ſine au
ctoꝛitate iudicis iũge h finẽ glo. ubi dicit ꝙ licet
qñs poſſit ꝓpꝛia auct᷑e expelleꝛe emphiteotam co
caſu quo nõ ſoluit ꝑ biẽnium:non tamen hoc põt
ſi uẽdidit co irrequiſito:tũc etiam dʒ adiri iudex

? ꝓ hoc facit: qꝛ ex ſola nẽditiõe nõ uidet᷑ emphi
teota icideꝛe ĩ penam:ſed ſecuta traditiõe ſecũduʒ
quoſdam: ⁊ ideo cum nõ poſſet rem rradeꝛe non
poſſet expelli ꝓpꝛia aucte dni:⁊ ſi alium tranſtu
lit nõ dʒ expelleꝛe eyneum auct᷑e ꝓpꝛia. ar. in. l. in
ſingulis.ᷣff. de reg. iur.⁊ ĩ.l colonus. ff. de vVi ⁊ ui
ar. ? ita loquitur Accur. ſicut iſia glo.i. d.l. fi. ſ
Cy. poſt. Accur.ibi dicit hoc ueꝛum eſſe ĩ emphi
teota:ſed in colono poſſet admitti:qꝛ colonus nõ
hʒ ius in re meꝛito põt expelli ꝓpꝛia aucte: ſi non
ſoluit debito tpe: ut in. c. pcedenti:ſed emphiteora
bʒ ius in re:ut in.l.i.ff.ſi ageꝛ uecti.⁊ h̊ͥ iõ non dʒ
ꝓpꝛia auctoꝛitate expelli.facit qð in ſili nõ i.l.cꝛe
ditoꝛes. C.· de pigno. hec opi. tutioꝛ ẽ maxime pꝛo
pteꝛ ſcãdala que ĩde ſequi poſſent:nũquid hoc ca
ſu emphiteota ꝑdit melioꝛatiões ſuas. dicas ꝙ ſic
x.q.ij.hoc ius.v.qui rem ⁊ nli c In
ca.glo.ibi ⁊ ſi unus ſaceꝛdos.nõ.gl.ſingularit in
eo qui inuit ꝙ reſpcctu locatiõis ſeu alienationis
ub alteꝛiꝰ Zctus tantã pfᷣatẽ hʒ recioꝛ capelle olus
qtaʒ hʒ pᷣlatus eccle collegiate cũ collegio:ſs quo
ad pꝛĩcipalem q.huiꝰ glo. conclude latius capien

do nõ. hic ⁊ in. d.l.fi.ꝙ aut dnis pꝛimo expulit:⁊z M„αi]⁵ ;. Ppg
poſtea petit penſioneʒ pꝛeteꝛiti tempoꝛis:2 poteſt: '=nſij ſlak

quia tenetuꝛ emphiteota ſolueꝛe pꝛo pꝛeteꝛito iem
poꝛe:ut in.d. v.qui rẽ. Aut pᷣus recepit penſionẽ
7 poſtea uult expelleꝛe:⁊ tunc ſi recipit penſionem
pꝛo tempoꝛe poſt moꝛam contractam non poteſt
cxpelleꝛe:quia uidetur renũciaſſe iuri ſuo peꝛ aciũ
contrarium.ar.in c.ſolicitudinem de ap. Aut re
cipit penſionem pꝛo pꝛcteꝛito tempoꝛe:⁊ ſi cum
teſtatione ut ſaluum ſit ius ſuum in expellendo et
poteſt expelleꝛe quia nulla contrarietas hic reſul
tat:cum poſſit utrunqʒ hoc faceꝛe ur etiam dixi.

Ant non fuit ꝓteſtatus ſed ſimpliciteꝛ recipir pẽ

ſionem pꝛeteꝛiti tempoꝛis: ⁊ h̊ ſunt opi quidaʒ te
nueꝛũt ꝙ non poſſit expelleꝛe: quaſi uolueꝛit qñs
pati illum moꝛam ſuam purgare.ut dicit iſta glo.
? idem tenet Cy. in. d.l.ij. Alij contra quia non
eſt ille actus cõtrarius intentioni ſue:æ hanc opi.

cꝛedo ueꝛioꝛem de ſubtilitate iuris quia ĩ dubio ũ

pſumitur quis uelle renũciare iuri ſuo: ut i. c. ſuꝑ
hoc de renun ⁊. l.cum de indebito.ff de pꝛoba.ex
quo eꝛgo receptio pẽſiõis neceſſario nõ ĩfeꝛt dnʒ
noluiſſe app:obare emphiteotam: nõ debemus p
ſumeꝛe hoc ĩ pꝛeiudicium dni. ſic in ſiłi dicit glo.
ſi trado nibi pecuniaʒ dicẽdo tolle: nõ pᷣſumit ſim
pl: donatio: ſʒ potius muruuʒ uel depoſitum:niſi
aliud ſuaſeꝛit qualitas peꝛſone:ut dicit gl. ſingla.
in.l.cuʒ quid.ff.ſi ceꝛ.pe.ita in ꝓpoſito non debʒ
pꝛeſumi ꝙ dñs uolueꝛit appꝛobare emppitcotaʒ:
ſed potius capeꝛe pecuniam ſibi debitam z facit
quod in ſimili hẽtur in.c cum M. ge conſt.⁊ qdᷣ
nõ. glo ·iſti.ſi qᷓ4ru.pau.fe.di.ĩ.fi.? Inno. ĩ. c.fi.
de collu dete.⁊ reſpectu ecclie non vr glo. ueꝛum
dicẽ qꝛ nõ vr̃ ĩ hoc diia ineꝛ eccliam ⁊ pꝛiuatum
Vñ ſolus pꝛelatus ĩ hoc põt pᷣiudicaꝛc ecclie:quia
non tractamus hic de alienãdo:ſed de nõ acqren
do.nam ut ſupꝛa dixi emphiteota non cadit ipſo
ſacto a iure ſuo ſed poteſt repelli.unde ſi pꝛelatus
m 53

¶ He rex pmutat.

las
. ä ofn eiluin
recipit penſionẽ ꝓ futuro tempoꝛe nõ dr̃ alienaꝛe upra niſum ẽ de emptõe ⁊ uẽditõne. Item nepe ainſn u
ſed eccleſie nõ acquireꝛe:et in nõ acqrendo ſolus de quodaʒ pctu emptioni uicino ut de locato me ſolenio mlro ſe⸗
pᷣlatus põt ↄditionẽ ecclie facẽ deterioꝛẽ. Videbo rito ſubiicit alium ↄctum emptioni pꝛoximum ii ub iatl voxti
glo. xv. q.i. F. ultimo ſentit Inn. in. c. ij ð dona. eſt permuratio:? eſt hoc nomen bpermutanoms ol gifin zen
CElabes 2 i. c. qin de deci. ¶ In ea. glo. ibi clade uel eaſ multũ gnãle.na Huenn H rabns q ĩiter hoiuʒ 8 ſonane. . , Pue
1naα mate pierit ⁊c̃.nõ.glo.uſqʒ ad finẽ clades ꝓprie manas uerſatur: 7 Ppter hoc no bʒ nomen ſpeci ⸗ 9. cpi. 5 ymmar
eſt peſtis uel inteꝛemptio peꝛ g'adium:ſed hic po ale: ſed ꝛemanſit in ſuo genere: qꝛ plura ſũt nego tnclh⸗
nirur ꝓ quadam iteꝛemptõe caſmate vo ponitur cia ſeu res quã uocabula.l.natura. ff. de preſcup. emlaim uri che
ꝓ tremoto ſeu fractione. Ex iſta gl. hẽs duas cõ neꝛbis. . Pecn . nmu igin⸗
8 cluſiones. nõ. primaʒ ꝙ pꝛopteꝛ damnum rei em J princep 8. Priceps muaſ llen i lanne
phitcoticarie non liberatur emphiteota a penſio . por rem ec i tun. un ntieme
ne nec a parte penſionis:niſi rota ꝛes pericrit.ar. cleſie immobilem per permutatio +☛ r Ueimt ſu
in.l.i.C. eo hec opinio eſt comunioꝛ: licet aliqui nem acquireꝛe data re melioꝛi nel hoſt ſ Gtononen rueens 4
equali.⁊ in hoc ꝙ dicit equali eſt Piene Sr arunon

.
)

. — — hitvats

?

— ſ. ag — p
. L .

NX —

arf.

h:

„1

—,

tenuerunt primam partem glo. Et eſt ratio quia
emphitcota ſoluit penſionem in ꝛecognitionez do
minij diꝛecti qnod ꝛemanſit penes dum: ideo qᷓ;
diu durar ſubſtantia: ſempeꝛ ſubeſt cauſa ſoluẽdi
penſionem: iz Bar. in. d.l.i. dicit hoc intelligeꝛe
qn emphiteota potuit tantuʒ ꝛecoligeꝛe ꝙ poteſt
ſoluere pẽſioneʒ:ſed hoc dictum nullo iure ꝓbatr
nec puto ueruʒ. nam ſecundum hoc nõ eſſet diffe
rentia inteꝛ emphiteotã ? colonuz: ? uide ĩ ſpe.in
.d. S. nüc aliqua. v. cxvij. ¶ Secunda ↄclulio ẽ
ppteꝛ ſteꝛilitateʒ ↄtingẽteʒ ĩ frucribꝰ qrũcũqʒ
maxima nõ fit remiſſio emphiteote ꝓpteꝛ danum
lʒ aliud ſit in colono ut in c.S. ꝓx. ſed emphiteo
ta ſoluit in ꝛecognitionem dominij: ut ſupra dixi.
MEt rõ diueꝛſitatis:qꝛ colonus uidet᷑ ↄduxiſſe ſub
quadam tacita conditione fructuũ fuiuroꝝ:z iðo
deficiẽtibus fructibꝰ fit ꝛemiſſio pꝛo rata: ut lariꝰ
dixi.ð. c. px.ſed emphiteota ſo luit in ꝛecognitõeʒ
qnij: ut õ. dixi ꝓpteꝛ hoc empbitcota ſolet lon
ge minus ſolueꝛe q; colonus.x.q·ij. hoc ius. vnð
ad utrãqʒ ↄcluſionẽ ſolent dari vſus. Si ꝛes pe
rit rora liberabitur emphitcota. Sed ſi pꝛo parte
nulla libeꝛabitur arte: ⁊æ faciũt h̊ ad.q notabilem

yv 2z quotti dianã. fundus datus in cmphiteoſim nõ
Ir PeD põt coli ꝓpteꝛ guerrã:nunqnid teneat᷑ emphiteo

ta ſolueꝛe hoc tempoꝛe penſionẽ communis opi.
legiſtarum in. d.l.i.ẽ ꝙ nõ:quia ius equiperat fũ
dum iundatum eſſe ucl captum ab hoſtibus ut in
l.cum unus ff de bo. auc. iudi. poſſi. ſed fundus
inundatꝰ eſt depꝛeditus.l.iij.ff de acquir. poſſeſ:
eꝛgo et captus ab hoſtibus. Contrarium in. q fa
cri conſuluit dominus meus Cardinalis padue z
idem poſtea collegium totũ paduanum principa
lireꝛ motum peꝛ.l.i.in fi.C. eo.ꝛcquirit.n.ut ſub
ſtantia ipſius ꝛei penitus ledatur: qð non cõtigit
qn non põt coli ꝓpteꝛ timoꝛem hoſtium. nam ꝛe
periet eo tempoꝛe emptoꝛeʒ ⁊ ſic in ꝛccognitione
dnij dʒ ſoluere canonẽ maxie cũ gueꝛꝛa ſit tempo
ralis. et hãc opi.puto ueriorem:niſi fundus eſſet
ex toto captus ab hoſtibus nec eſſet ſpes de ꝛecu
peratione:er hoc cãu arbitroꝛ poſſe ꝓcedẽ opi.
contrariam ? hoc nõ. Abbas.

¶ De rerum peꝛmutatione Kubrica.

caſus nõbilis.primo qõ. fo.ſo.ibi liceat Nota
primo unum caſum nõ. ſecundum communem in
tellectum in quo fit permutatio cum ecchia ceſſan
te neceſſitate uł utilitate ipſius.ſatis enim eſt ꝙ ec
cleſia non deterioꝛatur: æ hoc eſt indnctum in fa
uoꝛeʒ principis ⁊ intelligunt doc. de principe im
peratore qui eccleſiam muniuit multis priuilegi
is:ideo non fuit magnum banc ce mpenſationem
ei ꝛetribueꝛe.uide glein clłe.unica de baptiſ. que
tractat quis pꝛoprie dicatur ——
ꝙ imperatoꝛ non poteſt diſponeꝛe de ꝛebus eccłe
ſie etiam tempoꝛalibus.unde pꝛemutationein con
tꝛabeꝛe non poteſt ſine uoluntate cccleſie. G
glo.in ueꝛbo ꝛationabilis ibi utilitas cccliaꝛũ uult
glo. ꝙ ſine utilitate eccleſie non debet fieri hec ꝑ
mutatio.ſed doc.cõmuniter ↄtra.ĩmo uidetur gl.
Ptra tex. qui non ꝛcquirit utiliratem eccle:ſed fun
darur ſuper fauoꝛe principis. æ ſolum requirit e
qualitatem rei cum qua fit peꝛmutatio ꝛei. Et
ad tex qui ꝛequirit ꝛationabilitatem cauſe. Bnde
tur ꝙ poreſt intelligi de cauſa ex qua mouetur
pꝛinceps ad pe:mutandum: puta ꝙ eccleſia habet
pꝛedium pꝛoprie palaciuʒ principis quod eſt ſibi
neceſſarium ad palaciuʒ ampliandum : uel quid
ſimile:⁊ plus dicunt hic doc. ꝙ ſi pꝛelatus non
uult hic conſentire huic permutationi poteſt cem
pelli per ſuperioꝛcʒ ar:c.nullus de iurepatꝛo.Ad
uerte quia ſimile priuilegium habet quilʒ rector
cuiuſlibet eccleſie qd põt pmutare data cuʒ ecclia
equalitate ipſius ꝛei:ut eſt caſus nõ.xij.q ij. in.c.
ſiquis qualibet cũ.F.pꝛecedenti. regulariteꝛ autẽ
ꝓcedit dictum glo.¶ In glo fi. in fi. ul pragma
tica ſanctio ponitur hic ꝓ quadam annotatione
ſeu ſignificatõe quã facit princeps ſuꝑ pmutatõe
et requiritur hoc non ad ſubſtantiã ꝑmutationis
ſed potius ad excuſationẽ eccleſie ſi dicereiur ſibi
ꝙ diſtraxit ꝛem eccleſiaſticm. Abbas

T commutationes.

Preue eſt:et poteſt ſic ſummari quoad
mentem. Deꝛmutatio rerũ ecclſiaſticaꝝ fca in a
ſu non conceſſo ſeu non ſeruara ſolennitate iuris
ẽ reuocãda per ſucceſſoꝛem. ¶Mõ. ibi incõſulte
facte ꝙ ꝑmutatio facta conſulte non põt reuocari
per ſucceſſoꝛem.idem ĩ quolʒ alio ↄtractu inito

ſuper rebus ecclie.c.ij.de pᷣca. Et dẽ permutatio

Eſotintnonis ſne insn
venamumnl —
ijolamſelamn hm che
.. ſ ictor
0 eunacte Jen

.
5deimrun

ciicnci iil⸗ ncbnf⸗

uinr npl mn eln all
seingot limſb ammmin⸗
õ
eſeuom acke ai er uſa tonunem⸗
Glsſeuritcatecnsſuin disnddi
trdeconmi Zin dedan dedon
odecteed d Rpeee ſh
Gihoctiefiſtomtidionerg noſo
Komn? wereharioz.
achh Draecke ſt
Niuſi. zcr. &
Pcolunnacleci glennm
is ins Crno gilblochnun ace
bonmnjpoſantoteft ogcnn
Iche 8 . ii taecniit
lnceinn Hunnn In
ettenminccſan niit rose
ſnabi ni lrſgin. (Mͤb gen
Nöſolunnnmlätenc eln
Plitur iu lbennen r cknöcchan
ninc eetentie

MMoſina vnins
nng tcoenſonntie etenii
r nnnlkichhinbti
naſn lrgtorgilnnn ſerun faeeri
noſni:ſch ſcbn Rinnmnnn

birh liescininn nn⸗
i 2e abſungi P Rar ed zihrel
inoͤglen encgarteni 1

Teneso dien Pia mi TaA

muennt quls propneci gur wnch o
O mperatoꝛ non poreſt ſponer gen egt
eaium tanpomibus Inge⸗ Puſnuatonan cn
nner non ornſ ſie volnnmne ateſe,
o in bedo monnblig bi mlns ceckari unlt
Aog ſe urliun cſenon gebe e hecꝑ
nmmndſl örmni oinoiilenrg.
ODra ier.n Nn wdoir dalauan eccheſe fun
Gdammr ſupcr innon inchign Gnnn Cdornr
qualumem Ie con qn id dennngio d. r
d ter qoi vdpirt unomnbſitnen cnde Nde
iur poeſtintcligi de cunſa er ann nonenn
punacpa ad penmnncnmn dn g ealeſhint
palun poppneavci orinepoot
recſaruum ad palcin onplondun vd Gl
ſmnlert pus cicunt bic doc. . Drhins 1
nult bic conſenire buichenmmmtoi poteſtect
peliper perionc Are nulus de
Gene qun imiepriulegion haber ai!
N pepnare Samnycl
ciivgide ecleie od dor unmnare can ir⸗
obus eir CAins n i
Kplitn prcekent reglini 1
ſigvis guclderch. (crin fren
cedit dium go. Ueo oian Oleni

dic ut in. c.epm qui mancipiũ.xij.q.ij.⁊ ut dixi in
.c. iij. de re.eccle.nõ alie. Cro n in fi. ⁊ dic
in pꝛincipe.ſ.in papa.nam de eo loquit᷑c. eccleſia
ſticis alle. in glo.æ ultima ſo communiteꝛ tenerur
ex qua habes pꝛelatum citra papam nõ poſſe do
nare ſeiuum ecclie: etiã ex cauſa remuneꝛatiõis ali
cuius ſeꝛuitij:licet ſecus ſit in alijs mobilibꝰ.c. ce
tex de donati. Inn. diẽ h. c. loqui de honeſtate et
nõ ð neceſſitate qð nõ vẽ pcedẽ ꝑ.c.ſeq̃ns ubi di
cit hoc eẽ iinſtum ⁊ ipium ergo nõ ſolũ ẽ ̊ hone
ſtum ⁊? neceſſariuʒ.
Niuſtũ Breue eſt ⁊ ſummarũ fu
it S. c. ꝓx. ¶ Hõ. primo
̈ collatum eccle dr̃ ↄſecratuʒ deo ⁊ ſãc
tis eius. Et nõ ·ꝙ iĩ dubio donatum eccleſie pᷣſũit
onatuʒ po remedio aieſ? oĩs:donatio facta ec
clie gicit cã pia pᷣſũptiue. ad hoc.c.req̃ſiſti ð teſta.
Hõ. ibi tantũmodo pꝑmitti opi. Inn.de qua
in. c. pcedenti. nam ecclia ñj mittit guos eccliaruʒ
diſtrahi niſi ſint fugitiui. w diſtrabi q;
nò ſolum pmutari ſcd ẽt uendi nõ debent niſi eri
piãtur iu libertatem ut in. c.pced enti Mõ ꝙ eli
moſina unius qñq; occaſionał: ẽ peccatũ alteriuſ
2 hoc vᷣificatur quotidie ĩ diripientibꝰ bõa ecclia
ſtica. nam largitoꝛes illaꝛum rerum fecerũt illã ele
moſinã: ſed ſubtꝛahentes cõmitunt peccatũ. Nõ.
ibi 2 abſurdũ ꝓ Vʒ ar. ab abſurdo licet auctori
tas nõ allegetur. c. ex ore de priuil. Altimo nõ

lg honoꝛabilioꝛ eſt eſſe ſub ecclia ⁊ ei ſeruire
quã ſubeſſe tpᷣali dno:qꝛ ĩ primo caſu ſeruit᷑ de
Sn

cui ſernire ꝛegnare ẽ. facit. liiij. di. multos.
glo.i. ibi dum eſt in fuga ⁊c̃.⁊ eſt ratio quam
honit glo in. c fugitiui. xij. q. ij. nam fuga quedã
ſpes libertatis.l. ſi nolit ff edil edic. æ ĩ.l qd
ſi fugitinus eo.ti.iõ.ſub cõditione põt nẽdi ſi fue
rit reuerſus. dicit tñ Hoſt. ꝙ forte ſpale in ſeruo
eccleſie ut nõ obſtante ꝙ ſit in fuga põt uẽdi:aꝛ. G̊
in. d. c. kugitiui. prima tũ opi.plus plʒ:ne per vxᷣ

ditoꝛ cmptoꝛi equi dixit ꝙ uẽdebat equũ cuʒ ſuis
ſuꝑoſſis ? magnis ⁊ ſuis uitijs:nec nolebat de ali
qua teneꝛi féa uẽditione.j. modicũ tpᷣs repeꝛĩ p
equus dolebat ĩ ſpatula:quẽ doloꝛẽ nõ oſtẽdebat
tpᷣe uẽditiõis: qꝛ eꝛat calcfactus an teneat᷑ = uidet᷑
ꝙ non.ex quo pactum fuit appoſuũ ut nõ teneꝛet
de aliquo uitio:ar.c.i.de ↄmo.C ontrariuʒ ſentit
Spe.⁊ clarius Joan. an.ſentit ibi in addi.ĩ ti.ð
emp.⁊ uẽ.. nec uidẽdũ.v. quid ſi uẽditoꝛ ꝑ tex.
nõ.i.l.tenet᷑ ĩ fi ⁊ ĩ.l.qꝛo.ff. ð ac.ẽp. Er ẽ ꝛõ qꝛ uẽ

diroꝛ uõ fuiſſe ĩ dolo n expᷣmendo illo uitiũ ĩ ſpãli.

nã i gñali fmõe n pᷣſũit᷑ qs uelle renũciare ei. iuri
cui iĩ ſpe ñ renũciaſſz. ar.i.liſʒ ⁊ ſiqs.. qſitũ.ff. ſi
q̃ᷓs cautio. in ꝛla gñali de ꝛc. iuꝛ. li.vi.? nõ.in.c.
unico de ↄmo. Similis qõ põit̃ ꝑ Jo.an. i codeʒ

.5F. vſi qd ſi uẽditoꝛ ubi dicitiqꝙ èt ſi uẽditõ eypᷣſ
yſi uitiũ latẽs:tñ expᷣſſit alia uitia q̃ equs nõ patie

batuꝛ uel ſubiũgit clauſulã gñalẽ: puta cqus dole
bat in ſpatula qñ nõ cꝛat calefactus:puta dixi uẽ
do tibi equũ pꝛo calcitꝛoſo ⁊ dolente in ſpatula z
patieutie ⁊ õe uitiũ: nibilominꝰ cõcludũt ꝙ pꝛedi
cte actiões cõpetũt ↄ uẽditoꝛc᷑:qꝛ pᷣſumptio ẽ
malicioſe hoc dice ct immiſcẽdo cũ alijs eꝛroribꝰ
quos equus nõ paciebat᷑ tũc tpᷣis: vn emptoꝛ ue
ꝛiſiliteꝛ potuit ↄſiderare ꝙ nõ dolebat in ſpatula:
quemadmoduʒ ⁊ alia uitia expᷣſſa nõ patiebatuz.
ad hoc iura ⁊ rões.S. alle.debet eꝛgo uẽditoꝛ pa
teface:e nitiũ ſpᷣalitatis:ita ꝙ nõ tranſcat ſub ino
lucro ueꝛboruʒ quod nõ.qꝛ praticarur quotidie:
7 nide aliaʒ.q. Jo an.eo.ti. ſcienduʒ. v. ſed nõᷣ

4, ubi dicit poſt alios ꝙ ſi equus uenditus moritur
ultra triduuʒ ⁊ ꝛeꝑit᷑ hr̃e coꝛ marciduʒ ꝙ pᷣſumen

duʒ ẽ illuʒ morbuʒ habuiſſe ipe uẽditionis hoc
preſumituꝛ propter breuitatem temporis. ar. in
l.ſi uenditori. ff. de priuil. cred. uide gl. in ſili ĩ. c.
ſiqᷓ femina l. di.⁊ in.c.ij.de cle pcuſo..l.i. E. de
emẽ.ſer. qᷓdam tñ õ qꝛ in teritu ſpi dʒ liberari uẽ
ditor:ſed nõ ꝓcedit:qꝛ emptoꝛ debebat reſtitueꝛe
m

AAiszuii ie⸗ H ¶ De 2c% pinu.
ſtictimnden nant eh
nnmun 2 Gunmnn numnne facta ĩconſulte· que nõ fuit facta ĩ cãu licito. ⁊ qui . ba gñalia recedamus a teꝛminis iuris. Et nõ gl.
Men; denona mmmn ſunt caſus liciti:nõ.xij.q ij.in ſumma.⁊ habuiſtis in eo qð dicit ꝙ ſi ueditur ſeꝛuus fugitiuus debet
manns “ ent bis hennmine duos caſus S. c. ꝓxi. idem ſi non ſeꝛuatur ſollenni patefieꝛi uitium emptoꝛi ne poſtea fiat redibitio.
aleſel wnn r pprer doerͤh gindan tas iuris.xij.q.ij.ſine exceptione ⁊ in.c.i.de re.ec Et ꝓ intellectu teꝛminoꝛum ⸗ glo. ſcigs:ꝙ ſi nen izn ⸗uplar
chla . rin ſoo Genere, umnafel cle. non alie. li. Vi. ditur animal ſeu alia res patiens defectum laten c rn ala kan. frd ſaler.
W 4 boczbl l.n nfing Anci igꝗ Bieue & æ tolle pꝛin. tem: competunt emptoꝛi due acriones. una que ap
Eentt P c. ꝓ ſummario: quod pellarur redibitoꝛia de qua in glo. iſta competit
b . autem ſequitur 57% in. c. ſe. eſt eius expo quãdo emptoꝛ nõ fuiſſet em pturus ſi ſciuiſſet ill
3 1 Incepg Pe⸗ ſitio ⁊ dic ſic. Mancipia eccleſie nõ debent ꝑmu uitium uel defectum ⁊ peꝛ hanc actionem ex toro
aſeimbien Pölnene tari niſi ad be gunel niſi ſint fugitiua hoc.d. receditur a ↄtraciu unde fit redibitio quaſi reddi
nen aeairere Pemmum cum ſequenti. ota pꝛimo ꝙ licitum eſt ecclie tio quia res ⁊ pcium redeũt in pꝛioꝛem ſtatum. l.
en ltnh orenelott poſſideꝛe ſeꝛuos. nam tex. ille intelligitur de mãci redibeꝛe.ff. de edili. edic. ad idem.l. ſi hbeꝛcs.f. de
tülns dlis Nrndc cei Cgul pijs xpᷣianis non autem ſaracenis ſecundum Ui. excep.rei iudic: Alia actio appellatur quãto mino
Minmmn imn ſobi lcen Et foite fuit motus Minc. ea ratione de qua in fi ꝛis:⁊ iſta eompetit cmpto:i empturo.ilʒ ſciuiſſet ui
teleenmingunf ndun Cofnmmunemn ne litteꝛe.tex. tamen iſte loquitur indiſticte.ad idẽ tium:ſed datur ut fiat reſtitutio ꝑtis pꝛecij:quãto
Crefſur iiin n elnen aiſn xij. q·ij. cum redemptoꝛ ⁊. ccccleſiaſticis:¶Nõ minus fuiſſet empturus ſi uitium ſciuiſſet ⁊ iſia ac
4non darrion Konncka fo ꝙ ſeꝛuus ecclie dicitur homo eccliaſticus: 2 ni tio competit.j. annuʒ utile. alia actio competit. .
inchsz in 46 inamm n de xij. q ij. eccleſiarum ſeꝛuos. Item nõ ꝙ depu ſemeſtre.l ij C de edił. ac.⸗ dicuntur iſte actioes
wrrnialf , be hriehein tatus ſeꝛuitio eccleſie nõ dicitur deputatus ad hu edilitie:quia fueꝛũt edite ab edilibꝰ.i. ab illis offi
do wſitm I nults prnſcc manos uſus: ſed diuinos. UAltimo nota unum ca cialibus romanis qui eꝛãt ſuꝑ rebus edilib: ſta
arrünergc en dmnr ernpeſtinn ſum in quo ꝑmittitur alienatio ſeꝛuo: um ecclelie. tuebãt ne res moꝛboſe uede:ent: finalꝛ edide:ũt
.e glain le inig ge Gptl re quando.ſ alienqtur ut ↄſequãtur libeꝛtatcʒ. de q illas duas actiõcs. ¶ Sʒ qro de.q.nõ.pone ꝙ uẽ ſan vePitaf

Wir10 P 4*.

8

— re ☛0αα

102 . R— virva/

.

S,

—

equũ dato ui:io:iõ ſi perit in manibus ſuis libeꝛa

tur iteritu ſpei : ar i. l.qdð te.ff. ſi ceꝛ. pet.⁊ põt pe

tcz pᷣciũ quẽadmodũ poiu ſſet detecto moꝛbo an
moxé. 5.ex hoc ꝙ actio ꝛedibitoria ↄpetit
et poſt ireritũ ꝛei in manibꝰ cmptoris ex quo mo
ritur ex primo moꝛbo latẽti ueꝛe uł pſumptiue ⁊z
idẽ nõ. Cy. in. l.i. C. de edil. ac. qn moꝛbus naſci
tur pꝰ emptionẽ ĩ bꝛcui tpe:ut ꝓpt᷑ bꝛeuitatẽ 1pis
pſumat᷑ moꝛbꝰ antiquꝰ: vn ſecus eſſet ubi moꝛbꝰ
eſſz nouus. l.iij. .e. ti.?æ gñalit᷑ cũ querũ qlr ſit
agẽdnʒ: cũ ꝛes uẽdita ꝛeperit moꝛboſa ſeu uitioſa
diſtiugne poſt Cy. in d. I. i. Aut moꝛbus eꝛat no
tus tã emptori quã nẽditori:æ non ↄpetit aliq ð
ꝛemediũ quia ſcienti non fit iniuria neqʒ dolus.i.
.i. F. ſi intelligatur.·ff. ð edi. edic. in.l.paciſci. ff.
de pac.⁊ in ꝛeglła ſciẽti.li.vi. Aut uteꝛqʒ ignora
uit ⁊ cõpetit actio q;to minoris pꝛecij: nõ aũt ad
totũ danũ : ut in. d.l.tcnet᷑ nel ẽt ꝛedibitoꝛia ſi nul
lo modo emiſſz patelacto uitio dicta.l.ſi is. Aut
ſc cbat al erũ tin ⁊ ſi emptoꝛ ſibi eſt iputandũ ꝛ0e
pdicta.ſi uenditoꝛ teneiur ad õe inteꝛeſſe qð inde
paſſus eſt emptoꝛ non ſolũ ad pciũ: ut in.l.iulia
nus i pn. ff. ð actio emp. niſi iteꝛueniſſet pactũ ꝙ
nõ teneꝛet᷑. d. l paciſci qð ĩtellige ſm pꝛedictas li
mitatiões. AUltimo ſcias ꝙ uitiũ dicit᷑ p tẽs qnñ qͥ
libet aſpiciẽs poruiſſet ꝑpendeꝛe. Sed dubiuʒ eſt
quid ſi emptoꝛ fuit minus diligẽs ⁊ non bñ ꝓſpe
xit. dicit nõ.Cy. ꝙ nihilominus tenet᷑ uẽditoꝛ.qꝛ
licet emptoꝛ ſit in quadã negligẽtia:iñ ucditoꝛ in
dolo qui nõ dixit z dolus pᷣpondeꝛat culpe.l.itcʒ
ſi obſtetrix.ff. qd.l.acquil.

eſtum. rebende pacto P
cedente peꝛmutari n
poſſũt. eps tn põt de loco ad locũ permu are per
ſonas. primo qõ.. ſolutio ibi gnoliteꝛ ? ibi duo
dicta ſm ibi ſi autem. Q¶ Mõ. primo regulam ꝙ
bnficia eccleſiaſtica q́ᷓ poſſidentur in titmũ nõ pñt
permutari ex ſola auẽte ipſoꝝ poſſidẽriuʒ et ſi ſint
prebende mpii co Q2 nota ꝙ ſimonia ↄmittit
nedum in pure ſpiritualipns. ſed in annexis facit
c. pret᷑ea de tranſac. ¶ Mertio nota unum caſũ
2eſeꝛuatum ſoli epiſcopo. ſ. inteꝛponẽdi auctorita
tẽ pmutatõi bnficioꝝ. nulli eiʒ inferiori citra epm
hoc competit: quod uoluit hic Moſtienſis ⁊ com
muniteꝛ ſequẽtes:ct idẽ glo in cle unica co. ri. et
ꝓbarur hic in tex. in eo ꝙ gñaliteꝛ phiberur bifi
cioꝝ ꝑpmutatio:⁊ ſoli epo datur facultas pmuran
di pſonas de bnficio ad beneficium idem tamen
itelligas de ĩferioꝛi pꝛelato habẽte ius cpalc ĩ bñ
ficijs pmutandis.nã talis exeꝛcet oĩa iura cpᷣalia
que ſunt iuriſditiõis:ut nõ. glo.in.c.i.ð ꝛc.eccle.
non alie. Inno· in. c. ij. de tranſac.dixi i.c. ſignifi
caſti ð fo.cõpetẽti. ¶ Vltimo nõ ibi minus ſunt
utiles: ꝙ pmutatio fit aliqñ ex maiori utilitate.
Vñ licet qlibet bnficiatus ſit utilis bnñficio ſuo ti
ſi eſt urilioꝛ in alio põrt ex hoc fieri pemutatio ⁊z
clarius pꝛobatur in fine. dum dicit utilius exeꝛce
2c ? ceteꝛa. nam ponderandum eſt neꝛbum utilius
nam cum ſit comparatiuum pꝛeſupponit ſuum

¶ Be rex ꝑmutat.

poſitium.ſ. ꝙ ntiliter prius ſe exeꝛcebat licet utili

us ſpeꝛetur ſe cxerciturum foꝛe ad hoc.l.ſi autem
fff. de. v. ob. ¶ Et hec adducũtu ad. q nũquid

Fre peꝛmutatio bencficioꝛum ſit pꝛemiſſa cx expedien

tia perſonaꝛum duntaxat: an vo ex ſola neceſſita
te ecclie tex. iſte poteſt adduci pꝛ0 7 ↄtra. prio in
eo ꝙ pꝑmitrit ex cã neceſſaria 2. in fine ĩ co po
derat maioꝛẽ utilitatem: ſed cõiter ↄcludituꝛ ꝙ cꝗ
necia uel nrtilitas ipſius ec lie ẽ cã ſufficiẽs. ut h ?
nõ. in. c. niſi cum pridẽ de renũ.⁊ vij.q.i.ſcias ?
c.eps de loco. expediẽtia autem perſonarum eti
ſufficit: ſed communiter conſideratur in minoꝛbꝰ?
benckicijs: ſed in maioꝛibus etiam ob hanc cauſaʒ
ſepe fiat ut in. ad ſupplicationem de renunc.2. lxx
iiij.di.quorundam.pone exemplum rectoꝛ unius
beneficij non poteſt multum pꝛoficeꝛe ibi. qꝛ aeꝛ il
lius loci non eſt ſibi ſanus uel non tute muit pro
pter inimicicias priuatas certe licite permutar (ũ
alio qui utiliter in hoc bencficio ꝛcſideꝛe poteſt ut
in iuribus pal. Q¶ Sʒ q̃rit̃᷑ nũquid ep poteſt ꝑmu
7 tare ẽt buᷣficiato iuito¶ Ro. an. põit h unũ ſolu vx
bum in quo ſẽſit ꝙ nõ nã ſuꝑ vbo pſonas ſuplet
noletes in nihil a legat. Sʒ Z cũ facit iſie tex.iq;
tum dat epo facultatẽ tꝛãſfeꝛendi pſonas de loco
ad locũ.æ nullã mẽtõem facit de cõſẽſu pꝑtium ad
idem nõbile dictũ Inn. in.c.niſi de renũ ubi diẽ
ꝙ ſi ſcandalum ĩminet ecclie ꝓpter pſecutionẽ p
lati. põt talis platus licite priuari ꝑ ſupioꝛẽ łʒ ipe
nõ ſit ĩ culpa hꝰ ꝑſecutõis ⁊ ſcãdali.ſed ꝑꝑ benũ
publicũ tolerãda & talis priuatio: dato iñ illi bo
no cãbio ⁊ tranſit ibi ¶ No. an. cũ illo dicto ? uid
latius de h̊ per Fre.ĩ tractatu ꝑinutatõis.q.xxv.
7 ibi ↄcludit ̊ poſſe fieri cx cã necia qð ſatis pl
ſi atr nõ põt ecclie ↄſuli ſaltẽ peꝛ darõe⸗ coadiuto
ris ⁊ facit qðᷣ nõ. doc.i.c.fi.de poſtu pla ſi m poſ
ſet puideri per datõem coadiutoꝛis:n puto ꝙ in
nitꝰ poſſit trãſferri: ſiẽ dicimꝰ ð ĩfirmo qͥ nõ pugt
lʒ ſit ĩpotẽs ad admiſtrãdũ ſʒ dar᷑ ſibi coadutdꝛ
5. de cle. egro per to. Sʒ dubium eſt quid ſi col
lario bũficioꝛum permutãdoꝝ ſpcetat ed aliz ᷓ
ad epᷣm. So. dicit Jo. an ꝙ tũc pmutabat (ʒ (õ
ſenſu illoꝛum: un anct̃as permutationi adbibencda
pertinet ad epᷣm ſed hntes cligere ucl oferre dent
oſentire nam cũ ĩ permutatòe intuẽiat renũtiatio
iuxta ea ꝗᷓ htuꝛ ? nõntur in. c. unico.j.caii.li. V.

⁊ in.c.ſi ꝓpter de ꝛeſcrip.e.li.ergo opoꝛet necel

ſario ꝙ ↄſentiant illi qui habent eligeꝛe uel oↄleri
g uide glo.in dicta cle unica. Quid autem ſi uoluit
conſentire æ permutatio eſt neceſſaria eccleſie nið
5 ꝛe. in dicto tꝛactatu.q.xxiiij. ubi concludit ꝙ po
rerunt inutiles priuari æ per nouam electionemn
ſeu collationem prouidebitur de dignis uelint
nolint eligentes uel habentes conferre bencficia.
5 ¶ Ded queꝛo nunquid ipſi beneficiati poſſint
tractare inter ſe de permutatione fienda Ho
en cum quo tranſit. hic Ioannes andre. uidetur
ſentire quod non dicit tamen ꝙ permutatio e
bet compleri ſen procedere ex auctoritate epiſco
pi:ſed dat remedium habenti cauſam permutan

di: ut conferat ſe ad epiſcopum ⁊ nartet caſum

8

writtui rin. Pucedet n
ne pplennislt ctcCdvenenbllsd

1Cerbic Moktde ici
Gtihihcich us deden is cdca⸗
itioinegnmgenmeden Gcſer
Aoane end nwi N
Gen & wid de de dane deton⸗
od o Kreroc orſomere unag
generci gbifca t imnai bii inos
ſin poſinm cn nae ſvpeions gmnnn⸗
Ileerus necam mni oci e ai⸗
Pymurar eddtonnes poſeſtos ene
ſene Cmnpngoemmm aut
ſtine ims ifitinr inins
ſan nſentoni lweakiarun lianin
N Neieztt ſbiſhens
Naanor.
Pinguionnpun
Pingut intenmatiee

C⸗
Mari cü cchatenm
WcUniaſinpe⸗
krannnelinninee
n Klnl nici eo aſt 8
8 tte urpenma
lacltns ſyl aire –
nlles zmen 8 —–D
o Atlis hon geben e . Aum

ban
ntlgiipli oi rncdonſen

„V AMroqne
dil Pilm 4.
clan Unltn⸗
4

Lilgien n

(A 11

locche . .
pꝑmutatõis ſupplicando ut dignet᷑ ſibi ꝓnideꝛe in
aliquo loco poſſy etiaʒ ſʒ eũ dicere meũ bñnficium

m ſthnſeniul ↄpeteꝛer bñ tali bſonc 7 ſuũ m hi. nõ auteʒz dʒ de
le enlie —X unten ate 0pcſen hoc tractare cũ alio bnᷣficiato. Et aduerte quia
wohunta kten, dotnnn opi. eſt multus ꝑiculoſa:nam pauci ſunt qͥn pꝛius
Gerz * nlneſin n D ad inuiceʒ nõ habeãt tractactũ: æ pro opi. Hoſt.
nea ef Uliltas nnſitan Nlnin uide glo. ordinariaʒ S. valaei R
öncnſia 1 noehlei j ſſine⸗ ſetit ibi Jo · an. poſt Bof.e clarius in. c. unico.
csde mmni dereni e nde eo. ti. li. Vi. ? glo. in dca cle. unica co ti. ⁊ facit ibi
iſ ladaneten * ſore tex in uerbo uolen ibus 7 i dẽo. c. unico: æ h opi.
t com , omnnei u Vioꝛ ut poſſint hr̃e tractactũ nõ autẽ ↄcludere
nchsſei tur in ninord penmutatione ſed ſe ſupponeꝛe diſpoſitioni ſupeꝛi
ſefanin ge etamobhan aſz oꝛis ? uide hic Inno. qui ſentit ꝙ pbende eiuſdẽ
idi non wnincetemnee eccleſie ⁊ eiuſdẽ qualitatis poſſunt peꝛmutari ſine
beyefiii ondane, encien tegtor vni aucte ſupeꝛioꝛis qdðᷣ nõ vr̃ placeꝛe Hoſt. nec Jo.
nsſoci on W de lig j. e. c. fi. nam Iʒ pbenda ↄſiſtat in ſpũalitate
Prr ininii Snalpen menit qꝛ inbẽt canonie nõ dʒ ꝑmutari ſine licẽtia ſuꝑio

1leſienedernuri⸗
Gneſco Lſcereporeſn
10 α½ G1 Mianlg eiſporcken

lorr q bif ro m 5
lr bifino inj Po. an. holt huniͤ ſon

ln o ſiſt y on ip ſbo Nonn in
ergm̃ Inbilalegar G ifut iſe ni
n inr cpo fcnlare niſfeeng Plonus ge ſolo
loci. enulii netoen ſaeſt ce cſein gnumal
ldon nöblle igi Jun in cnii de tmu vbi i
Nlſeninminm afe in emaneß
i Mtis pfams ieierinni ſipior hhe
Ndriatdad eenids ſäidni ſd beni
Podici wierada d Wwis ppnand o nilt bo
no Gbtn o n ld d ee
Drins deb der FTrei wacann emde dd.
1 bi oloit hpoſſefei a d neia edſais
ſ aff no pot ceeche oinl epen lnie Ceeo
ris efat qo no doc i c flde hoſuße ive
ſc puideni per Ntoan oeſlosf .
Ii poſſt niſferni ſecien⸗ fmno hii⸗
Eſt ipoles ad dniſridi ſ ni ſbi nn
gee no ger to GOlbinn Et eiii
Ecta e 1 ſpeet ed oigi
— monnderon
Am So dit Jom t ln

bet ꝑmutariõeʒ pbendarum. Kecl
6 Eccleſie iure
Oqueſtiones.cle ue
poſſunt adiuiceʒ ꝑmutari ? poſſeſſones
eax etiã pmurari pnñt. ?æ ꝓ minus nolẽtibus pꝛeci
um ſuppleꝛi:cõis diuiſio: ſᷣa ibi reſpõdet᷑. s
Paumo ꝙ nõ ſolũ pnt ꝑmutari bnficia que poſſidẽ
tur ĩ titulũ ut in. c. pꝛecedẽti ſed etiaʒ que habent᷑
iure ꝓpꝛietatis ut hic z.c.cũ ueneꝛabilis ð excep.
? dicit hic Moſti.⁊ eſt cõe dictũ doc. ꝙ qualecun
q; ⁊ ꝙᷓtũcũq; ius habeat quis ĩ eccleſia põt illud
cũ alio iure pmutare naʒ eadem dʒ eſſe rõ de toto
ad preʒ que eſt ð ꝑte ad totũ ut i.c. poſtoꝛalis. F.
idem cũ tom de offi. dele.l.que de tota.ff. ð ꝛei uẽ
di. qð nõ Et er hoc põt ſumeꝛe unaʒ ↄcluſionem

generalẽ ꝙ bnficia ? iura qᷓ hur̃᷑ in cis qualiacũ
ſint poſſint cũ auẽte ſupeꝛioꝛis pmutari ¶ 5.
ulterius ꝙ nedum unũ pdiũ ecclie cũ alio poteſt
pmutari: ſed ct omnes poſſeſſiões eccleſie ſimul 2=
ſemel ertio nõ ꝙ permutatio eccleſiarum ꝗᷓ
fit iure ꝓprietatis nõ fũ datur ĩ perſonis ꝛ cctoꝛuʒ
ſeun uicariorũ illax ecctiarum: ſed ĩ perſonis illo x
qui hñt illas eccleſias ſibi ſubiectas q ius eoꝛum

N hec opi.vr̃ ueꝛioꝛ ꝑ iſtũ tex.qui gñali pꝛohi

eninsfernmnatofi k permutat 2 nõ ius nicarioꝝ. Ytẽé nõ. ꝙ ecclia
ſntn lormn d eNMisn crevdlgfinen pinguioꝛ nõ põt ꝑmutari cũ ecclia tenni uel minꝰ
nerachnſ eii Pin pingui inteꝛueniẽte pecunia ſimpłꝛ ex alia parte qꝛ
„lenure num Gienun Tnicvjtül uideretur pecunia data p redditibus ſpũalibus uł
ſorn en büme hnm nia ocfrmn Pꝛ0 ꝛe ſpirituali. optinẽda ſʒ eo caſu debet ſernari
in. c Ppier Genihel diret cautella qu traddit iſte tex. ut pecunia ſuppleatu⸗
ronm li hubent entn no Ppter ꝛedditus ſpũales ſed ꝓpter amplioꝛes
ſm⸗ 1 Gicta lema Quennn 6 redditus tpales alterius eccleſie Altimo nõ. ꝙ
niceg⸗ nrario eſ neceſuni D tales Zctus non debent adinuicẽ ↄmiſceꝛi qð põt
onimnnlet hen i len intelligi duplꝛ. prio q Z i d
diao wennt lin cin elligi duplꝛ. prio ꝙ Sctus ſint ſeparati quo a
rnda ium Ter iii animmum ? quo ad nerba ur per ſe pmutentur ec
eront inniles Pronidchin 4 cleſie ſine poſſeſſionibꝰ. 7 peꝛ ſe poſſeſſiones ſine
ſcn colmnoſen ponrscnin inii cecleſijs addita certa quantitate pecunie nt ueniat
non l a n ad equalitatẽ pmurationis: 2 iſte intellectus eſt tu
Sed apen P wmuimte tioꝛ. fs itellectuſ ꝙ otractus ſint ſeparati quo ad
Dimacme inter. ſe te umnine H becunia detnr nõ in cõpenſationem 2e
en ann uj 1 nen . h hualiũ ſed tpalium. Et ex his ĩfertur ad utile. q.
ſeni nod non gallee i em⸗ 3 Vaahs dicatur pmutatio quando ex una parte ĩf
ban omhe i banr e ℳ it ſpes ex alia iteruẽit ſpẽs cũ cẽta quãtirate pe
dchet!
pirſeße

De ꝛep ꝑmu.

=Frs Pre rſ·i Oi rtern Prns

Pr — Bord Se — Cn⸗ rp nut 7 vrte A: 6

cunie:nã vĩ pꝛimo ꝙ nõ fit ꝑmutatio ſ potiꝰ cin
ptio:ex quo iteꝛuenit pᷣciũ ↄſiſtens in ſtitate. l. l.
ff. e. æ i.l.i.de pᷣhen. emp. In ↄtrariuʒ facit qꝛ ex
utraqʒ ꝑte inteꝛuenit ſpẽs:eꝛgo eſt beꝛmutatio ut
in. d.l.i.ff. de reꝝ peꝛ mu.⁊æ i.l.i.ff. de õhen. emp.
iſte tex. eſt muliũ nõ.in mã:⁊ facit ut dicar peꝛmu
tatio:tũ qꝛ tex.expꝛeſſe apellat iſtam peꝛmutatõeʒ
licet ex alia parte inteꝛuenit ſpẽs cũ qtitate: tũ qꝛ
iſtud. c.ẽ poſitum ſub Gica de reꝛum peꝛmu.eigo
magis participat de peꝛmutatione ꝙᷓ de emptiõe.
ſilem modũ argumentãdi ponit glo.i.c. potuit g
ti. ꝓximo. Aarij in hac.q.uaria dixeꝛũt:ſed oclu
dendo:dic pꝰ iſpiciẽdum animũ phentium:ſi cim
pꝛincipaliteꝛ intẽdunt peꝛmutare eꝛit peimatatio:
licʒ pecunia acceſſoꝛie accedat ut peꝛueniat᷑ ad rei
equalitatem: ⁊ ita iſte tex. dʒ ĩtelligi:facit.l.ſemper
in ſtipulationibus de re. iu.? hc opi. tenuit Jo.
an. hic ? Har. in.l.ariſto.ff. de. dona. ubi ad hoc
allegat iſtum tex. Si aũt nõ apparet de aio phẽti
um recurre ad piecturas:ſi.n. pcium maius ſit qᷓ
res data:pſumendũ cſt ꝙ ſit emptio:ſi aũt res ſit
maioꝛis pꝛecij ꝙᷓ ſit pecunia eꝛit peꝛmutatio ar.c.
quod in dubijs de ↄſecꝛa. eccle. uel altari: facit re
gula inſpicimus in obſcuris li.vi. Facit ad q.pa
pa cõmiſit cuidam abbati ut poſſit uẽdeꝛc de poſ
ſeſſionibus monaſteꝛij uſqʒ ad ceꝛtã q;titatẽ pecu
nie abbas uẽdit recepta ceꝛta pecũia ⁊ ceꝛta pecia
teꝛꝛe dicebatur ꝙ nihil (geꝛat qꝛ iſta eꝛat pcꝛmuta
tio ex quo reccpit ceꝛtam peciom tene ? ipſe non
habuit poteſtarem peꝛmutandi ſed uẽdendi. Con
trariũ eſt dicendũ ꝑ ſupꝛadicta qꝛ ĩteꝛuentio ſpẽi
que acceſſoꝛie uenit nõ alteꝛat nãʒ uẽditiois ſicut
iteꝛuẽtio pecunie nõ alteꝛat nãʒ acceſſoꝛie peꝛmu

tatiõis:facit ẽt 3 ſ mutis que exigũt gabellã ꝓ Z
ctu empriõis. n glo.ij.ibi auctoꝛitas ſupeꝛio
ꝛis adueꝛte quia alio reſpectu inteꝛuenit auctas ſu
peꝛioꝛis quãdo peꝛmutamtur bñficia poſſeſſa iure
ꝓpꝛieratis q; quãdo ſunt poſſeſſa alia uia.ſ.i titu
lũ:nam in pꝛimo caſu auctoritas exigitur pꝛopteꝛ
alienationem iuris eccleſie que inteꝛuenit iĩ peꝛmu
tatione.nam regulariteꝛ iura eccleſie non alienan
tur ſine auctoꝛitate ſupeꝛioꝛis ut in.c.nulli de re.
eccle.non alie.⁊ in.c.ſine exceptione.xij.q. ij. In
ſecundo caſu intcꝛuenit auctoꝛitas quia beneficiũ
nõ poteſt obtineꝛi ſine titulo regula pꝛima de re.
iu li. vi. Acʒ ut purgetur omne uiniũ ſimonie qð
pꝛeſumi poſſet.c.queſitum S.e.⁊.c. niſi de pꝛebẽ.
dico tamẽ ꝙ in pꝛimo caſu poſſunt partes paciſci
de peꝛmutatione ccclcſiaꝝ ⁊ ꝛequirit᷑ ↄſenſus ſupe
ꝛioꝛis dũtaxat in expletiõe actus.⁊ iõ iſte tex. non
facit mẽtiõeʒ de ↄſenſu epᷣi ſiẽ in.c.pcedẽti: ſʒ dũ
rarat de uolũtate nolẽtiũ ꝑmutare: ex qꝰ colligit
dẽia iĩteꝛ cãnʒ hꝰ.c.? pᷣcedẽtis ꝙ nõ./An gl. fi. ibi
acceſſoꝛie ad uillas:nõ bñ gl.ꝙ iura ſpũalia habi
ta ĩ aliqua uniueꝛſitate tempoꝛali ut ĩ nilla trãſeũt
acceſſoꝛie cum ipᷣa nniueꝛſitate tpᷣali:æ ſic vr ſi
nendo uillaʒ tranſfeꝛo ius ſpirituale quod habeo
in uilla.Sed contrarium tenuit Innocencitus in
caplo ex litteꝛs de iurepatrona ubi dixit ꝙ licet
iuſpatronatus trãſeat cũ uniueꝛſitate thali qꝛ non

V 7 αa.αtι ι ςςυQ „IX —

— —
ſſrrd&& +☛nrrei

G — 2ðò- ₰ fnr õäü

3

„matmnei Puzſent -

r 1

eſt puꝝ ſpuale ſed pticipat de tẽpoꝛalitate ut nõ.
glo. in. c. pie mentis.xvi.q.vij.ius tũ mere ſpua
le ut eccleſia uł ius decimãdi nõ tranſit cũ uilla:ẽt
ſi diceret dono tibi uillã ⁊ oĩa iura q̃ habeo in ea
da he gñalitates debẽt ꝛeferri ad ↄſilia ?⁊ qꝛ ſpua

lia ranqᷓ; dignioꝛa nõ accedũt ipalibꝰ: ſʒ eõ. Ho
ſti. hic diſtinguit: ꝙ aut alienatio fir in ꝑſonaʒ ec

cleſiaſticã er ꝓcedit iſta glo. aut in ſecularcʒ: ? ꝓ
cedir opi. Inno. ſed iſta diſtictio nõ ſatiſfacit mo
