detineꝛe cum ꝑiculo ſuarũ aĩaꝝ.⁊ ſic tex.inteiligit
de poſſeſſoꝛibus ſeu derinẽtibus ſine titnlo: tunc
clarum eſt ꝙ peccant moꝛtaliter qꝛ occupant bo
na eccleſie.ſi aũt intelligitur de detinennibus i fen
dum ab antiquo iuxta nõ in.c. qᷓuis S e. tunc dic
ꝙ detinẽt cũ periculo nõ tñ cum aperto peccato.
ſed peꝛiculo nidet᷑ inuere.qꝛ timendum ẽ ne deus
ꝓuocerur cum ex neceſſuate illa conceſſio fuit eis
facta ad idem.c.cum apoſtolica g de his que fi.s
pla. ubi laici dicunt̃ male detinere licet recipiant
t K

9 1 Juae⸗ rk. rr„

We110 1—

i. 6. C l. f

AIX A le actm erte W.

A. c=.

i — Aarz pſon g

CansL. on mup vlazse

Cend a .4 g leTogsn
ferer9 lleat⸗ „0U er

V⸗ la er hg Sr , ſein — π1ν .

4

Pcdte peye tractꝰ deciaꝝ trãſlarios facere.

Cass e en nri —
„ =”

,2 EEn

—

4 =frre —

¶ He decimis.

in feudũ. ¶ Secũdo nõ ibi: aliq' mõ. ꝙ oĩs tꝛãſ
lariõs modus ẽ laicus inbibitꝰ. vn non pnt dare
n c uẽdeꝛe nec ꝑmutare nec infeudare. nec ſileſ 2
n gl. ij. ibi: ſa
tis vr nõ glo. uult. n. ꝙ laicꝰ bns decimã ĩ feudũ
ab antiquo poſſit illã infendare alteri laico ð auc
toritate epᷣi.ſed ↄriũ ſentiũt hᷣ cõiteꝛ doc.⁊ ueri
pꝰ ꝓ iſtũ tex. qui ĩdiſticte hãc trãſlationẽ ꝓbibet.
fo facit.c. quis.S eo.⁊. c fi. eo.⁊ nidet̃ apte ꝓ
bari ĩ. c. cũ apłica g de bis qᷓ fi.a pla. nã ibi ſpãle
ponit᷑ ut de auctoritate epi. poſſit ↄcede alti eccle
ſie. qꝛ nõ multũ ꝛefeꝛt q eccłia hẽat:dũmõ extirpe
tur a laico.ꝗᷓ ꝛ2 oĩo ceſſat cũ nult ↄcedẽ alteri lai
co. nã hoc poſſet tendẽ i magnum piudiciũ ecclie
cni debet᷑ nã ꝑ moꝛ iſtius ſine filijs deuolueꝛet
ad eccleſiã: ut in.c.ij. de fen ſed ꝑ ↄceſſionẽ alteri
laico factam qui foꝛte habet filios ipedirer buiuſ

modi deuolutio.
Hecime pſo

D apoloolice. nales debent᷑

ecclie parochiali pᷣdiales pdiali: niſi ali
nd bẽat ↄſuetudo.ſicut ſumãt doc.cõiteꝛ hec ſum
matio nõ ↄgruit tex. in. V. ſuꝑ q̃ ponit caſũ.c.cuʒ
ſint hõies. . eo.⁊ iõ ſic ſũmo. Decia ꝑſonalis de
betur ecclie ubi q̊s pcipit ſacramẽta: licet alibi lu
crũ ↄtigerit. in pᷣdiali vo ſtaĩ ↄſuerudini: ſi in alie
na parochia colonus pᷣdiũ coluit h̊ dicit. Cõis di
niſio. ſcdᷣa ꝑs ibi noueris. ¶ Mõ p ꝙ in lbeꝛa
nolũrare laicoꝝ ẽ trãſfene ſe de una parochia in
alia: uel de uno epatu in aliũ. 7 ꝑ tranſlationẽ exi
munt ſe a iuribns ſpalibus in quibus poꝛi ecleſie
eꝛãt obligati. ↄcoꝛdat.c f. S. de paro.⁊ dic ut ibi
diri. Sðo nõ ꝛegulã ꝙ decie ꝑſonales debẽt
eccleſie ubi qs ꝑcepit eccliaſtica ſacramẽta ſupple
7 audit d uina. qꝛ ex hoc duplici ꝛeſpecmn ſoluunt
decime ꝑſonales. p boc.c.ij. de ſepul. li Vj. ? qð
dixi in. d. c.fi.? vr̃ uelle iſte tex illud q dẽm eſt
ꝓcedeꝛe:etiã ſi alibi tigit lucrũ qð clariꝰ tʒ In
no. in. c. ij S. eo. ¶ Alnño nõ ꝙ ſi s excolit pᷣdiũ
in aliena parochia. nõ ẽ aꝑte iure deciſũ cui pa o
chie decia debeat᷑æ iõ ꝛecurrendũ ẽ ad oↄſuerudi
nẽ. de quo plenius dictũ fuit j. c. cũ ſint.S eo. Et
ex hoc ⁊ ex tex. nõ ꝙ in ſolutõe decimaꝝ attendẽ
da eſt ↄſuetndo. qð limitãt doc ꝛeſpectu eccharũ.
nam ualet ↄſuetudo uni adimens ? alteri oↄfeꝛenſ
qꝛ nõ ẽ magna ius ꝗᷓ ecclia hẽat:ſed quo ad ꝛetẽ
tionẽ ipſoꝝ laicoꝝ nõ nalet ↄſuetudo fᷣm docto.
hbic. qdᷣ an ſit ueꝝ indiſticte dicam ĩ. c.in alibꝰ. J.
eo. ubi melius mã cadir. Sʒ:qꝛo circa lraʒ: quid
ſi nõ appa ꝛer de ↄſuerudine.dicit Inno. ꝙ pᷣdia
les debent᷑ ecclie baptiſmali. ꝑſonales vo capellis
xvj. q i.decias.ſʒ ceꝛne hoc dictũ non attingit qu
biũñ decꝛetał.qꝛ tex. bic foꝛmat qõuem in eo q ex
ſuã eccleſiã coluit agrũ. vñ p oĩa ẽ dicendũ ĩ caſu
igins c. ut dictũ fnit in. c. cũ ſint S. eo. Mõ tñ dic
tũ Inno. in alio qᷓtenꝰ uult decimas pᷣdiales ꝑti
neꝛe ad eccleſiã baptiſmalẽ: 2 ſic ad plebẽ.nõ aũt
ad capellas fũdatas circa plebẽ: ſed tu dic latiꝰ: ut
dic ã in. c cũ conringat . eo. nã h dictũ Inn ſim
plicitẽ nõ tcnei: ſi ponimus capellas hr̃e ꝑochias

K . eO.

4

diſtinctas. 2 Pdia foꝛe ſita infra parochias capel
laꝝ. n glo. ij. ibi. equũ eſt ut diuidat᷑.nõ. glo.

2 facit.c.cũ quis.ij.rñſo de ſepul.li.vi.⁊ ĩ fi.glo.
nõ ⁊? aduene ꝙ clare nõ ꝑcipio quid glo. uelit cũ
diẽ ꝙ ſi aliqui iacẽt in una pochia. ⁊ bñt lareʒ in
alia dʒ fieri diuiſio ꝑſonaliũ deciaꝝ ⁊ oblanonũ.
nãz ſi gl itelligit de his qui iacẽt in una ecclia. pu
ta tanqᷓ artifices ⁊ meꝛ catoꝛes.tñ ꝑcipiũt dinia
eccłia domicilij. tũc gl.nõ bñ dic. imo vr̃ caſus j
in. c. queſti. xvi. q.i.ſʒ ſi glo. itelligit ꝙ iſti iacẽt in
aliena ꝑochia. ꝑcipiẽtes ẽt diuia.tũc glo poſſz ſal
nari. ĩtelligẽdo tñ ꝙ licite deſeꝛãt ꝓpꝛiaʒ eccliam.
puta qꝛ habẽt duo dom cilia. ⁊ in utroqʒ piteꝛ ſe
collocãt. ⁊ ꝑiteꝛ ibi audiũt diuia tũc equũ ẽ illa di
niſioneʒ fieꝛi.ar.in.d.c.cũ quis.als aũt decie ꝑſo
nales ⁊? oblatiões debẽt fieꝛi ecclłie parochiali. ut
in. d. c. queſti. ⁊ hic. bae⸗
e omni fructu pdij
£ P aete. ſoluẽde ſunt deche e
ꝑs ponit queꝛelã. fa dat iudicem idi:mi

damas. Ese⸗ ꝙ aopellatiõe agricultoris op
hbẽdit᷑ etia hoꝛtolanus/ Itẽ nõ ꝙ kʒ er uino uel ex
fa mẽto ſemel in anno decima ſoluat᷑.nõ m ꝑ boc
imponitur foꝛma ut de o'bus que ꝑcipiũtur ex eo
dem agro ſemel decima ſoluatur in anno. ſed quo
tiens fructus in anno peꝛcipiũtur: tociẽs decima
eſt ſoluenda. æ ſi diueꝛſa ſemina ſpargunt᷑ in eodẽ
agro: ex frucnibus omnium ſoſuen da eſt decima:
¶ AMitimo nota ibi: abſqʒ diminutione. ꝙ dec ia
mandarur hic ſolui abſqʒ diminutiõe per cenſurã
eccleſiaſticam Ex quo infeꝛtur ꝙ non ſolum eſt
moꝛtale peccatum non ſolueꝛe: ſed etiaʒ cum dimi
nutione ſolueꝛe ſecũduzʒ Joã. an. 2 facit tex. in c
ꝓri in fi.⁊ hoc ueꝛum ẽ ubi petuntur Nunaxid
autem pꝛocedar hoc hodie: cum ſaceꝛdotes nõ pe
tant integram decimam: nec etiaʒ de omnibus fru
cribus eam perunt. Dic ut dicaʒ in. c. in aliquib?
eq quꝛ20. nũquid ruſticus reneatur ð
c feꝛ e decimam uſqʒ ad eccłiam: an ueꝛo rector ie
neatur ſuis expenſis colligeꝛe. Docto. hic tenent
cõmuniteꝛ ruſticum artari ad defeꝛendum expèſis
ſuis. peꝛ. c. reueꝛtimini.xvi.q i.ubi innuñt ꝙ de in
ꝛe diuino decie ſunt defeꝛende in honeuʒ ecclcſie
ſue ad idem tex.xvj. q.vij. c.i.⁊ utrobiqʒ hoc te

net glo qð nora. ¶ Secundo queritur. nunquid
zectoꝛ ecclie poſſit faceꝛe inteꝛdici colono ne fruc

tus colligat ſeu ex fundo ꝛemittat eo nel eins nun
cio non pꝛeſente. Spec.eodem titulo ad fi. tenet
ꝙ ſic. ⁊ idem Guil. naſo. dicens ſic ſe conſuluiſſe
2æ cõiteꝛ ſequũt᷑ docto.mouetur primo ar. l. ij. E:
quando ⁊ quibus quarta paꝛs de. li.x. dum dic
ibi tex. ſub conſpectu curialium æc. ad idem.lſ. ſu
ſpecta.ff de inoffi. teſta.ubi dicitur ꝙ ſi legatarl
poteſt aſſiſteꝛe heꝛedi in iudicio litiganti ſupeꝛ ua
liditate teſtamẽti: pꝛo inteꝛeſſe ipſius legatarij.
Item cum eccleſia habet ius in fructibus. ut i. c⸗
tua.j eo. æ fructus pendẽtes ſunt pas fundi:ut
in.l.fructus pendentes ff.de rei uendica. uidetur
ꝙ ecckia hẽat ius p ↄſequẽtiam in fundo. ? qcqd
ſit ꝛeſpectu fundi. tñ ꝛeſpectu fructuũ ſatis ꝓbabi

i.,.e. wbi hean

nits oſivf linal
hhio nſim/ Ininin , Nhunn ſo

uinm ta, lemorr als fulns
riatſcrula ,no d bot Ntbontkiaig
ſubrirfuons oo nt et 90. in c gaun
tdoeeinl er deſo.ſ de teidendi n
orralurim nnumun s doiun ſtos
AAdoreiceipolleſoneſed in dn io di
ius d dſpdnenm dininann er cuins mie
fucns ucimn. o no bi de onnb
p noͤ olzle mner ns bi in er c de
lenda:ſed genenlier de onmibos bonis
ls bom Aöfſenrinc pni an air boe/
bonis immolbus mr i donni nbi dom r/
ir uiain indhenumut
Pgoxhi glc geune ein
öbicemiingen

Iliia ſolunncſ tina dteceminna

lio qo dai nlibnsſen iſis ſpencdiaris

Seſunm an e i enniht

mideo ecelin n

nceſee in c doefne clao a imeligir

iui lerg ſiif
an⸗ lleie lecſpivn⸗
fecgecenſni nlnn
Gllinaſt ſobec den

At luſtequis nllter,
iſin bello iniuſto

leran eillicſte a

–
=
. —
2 =
— *
=— —
☛ S
—
=
=
=
☛ꝑ

¶ De decimis.

a&
D — ,elen Arnemae – 2 —17 S.,, rles A .
„emn, e
iin
1 4s, 14 „
. Ean ſor ſnſte
1 a.. 8 1 2. 2. 6 —
ttnitici unntintn liter pöt teneri ꝙ ẽt ãteq; ſint collecti ꝑtineãt ad
no: er i iriſo g llindg. eccleſiã loquoꝛ de decima ꝑte fructuũ ꝓ indiuiſo
e * re 1 Nnoning pꝛo h bo. tex. in. c.tua.j.e.ubi.dr̃᷑ ꝙ deus aſſeruit
Aln „ ainnn dode a ulci decimas eſſe ſuas. ſed 5 ꝓnomen ſuũ nõt dnium
niſg niſo Mlontli etriugn uñ cõpetit reiuendicatio.ut in. l.quitus ff. de au.
un ireligtt ge bis qi Eipohhini ar. lega.⁊? in.c.quo iure.viii.di.uide etiam bo.
ea unftege nergo, hnecciu tex.in. c.decie.xvi.q.i.ubi dr̃ ꝙ nõ ſolueſ decimã
ece domnicii iie glnb dicſ Napirſin detinet alienũ.⁊ ex his uerbis gl.ibi colligit ꝙ 5
lnecueſt xy gißt e ino Fü in; diii. æ uide allã bo. gl.in. c. moderamine. ea. cau.
Alenn Nocbia. hade di is Pſitriae 2.q.? per. Jo. an. in. addi. ſpe. loco. palle. nbi. ſeqᷓ
n ittligedo ij leieg unnn Ro haſfſl iur dictũ Spe.pal. niſi ↄſue udo ſit in oppoſituʒ
zmnbddi H leenit Ppraazectie fatet tñ nõ naleꝛe ↄſuetudinẽ que dat cãm ſurripi
lcir nt hi din utroz ar endi alienum. c. ex parte S. de conſuetudine.
ſonerfe, „ . inig tüt coni
unezfen cequüeilrc
l E as ait detexH On eſt. Decime prediales ſoluen

J..

gX+ X oate. Onnmi ffuen pf
ide ſont hecſepin
DS 0 it gnenli fr ddkindicen dimni
ovpelenöeggriettontg,
becian orolmns Ni gheriin e
1 mim ſone in anno Cecimn ſount n oboe
mponimr fmn nr geo bus gyegepinr ere⸗
ien agro ſane euima ſolunr inamno ie⸗ lo
ums fuens in amno herpplnn wciis luinm
et ſobence. e ſi diueſa aninn pangunt in eoce
nnun
hon

damos

1 .

md nonnſdl doſczmingnoe g ecie
mmdarur Wa uninurde per tenſurd
ecceſacncam .C d eent ddn Gone
momale eceuunm non Onee ſcdeſe mnin
õõü
pn infit hot demn enihemm nud
auten proctean boc hoe⸗ an era0
nunt inegrun deuimimmnet eic; le om .
cibus en oaar De nrcich int n ni
j qn. ninid uſtens enennd
1 2* cgad etckan n d n
1 nee is erpenſs coliger Doc, RM
* fuſticom artart 43 fern eneS

de ſunt expenſis nõ deduc
tis. h.d. primo ponit᷑ exoꝛdium. ſecundo

nõ ex iſto tex. in pn. iñcto. c.ↄ ñ ſit.j.e. ꝙ in fruc
iibus ꝓuenientibus ex terra longe magis oꝑatur
dei miſeꝛicoꝛdia q; hoĩs induſtria. naʒ ſemen moꝛ
tificatur ? dei diſpõne reuiuiſcit plurimũ frucrum
affeꝛendo. æ hoc reſpectiu ſegetes pñt dici fructus
nales potius q; induſtriales. ⁊ hoc vr̃ ueꝛiſſ muʒ
habito reſpectu ad mãm nzam.ſ. reſpectu ſołonis
decimaꝝ. ſed alia oſideꝛatione tales fructus dicũ
tur induſtriales.ſ. quo ad hoc ut bonefidei poſſeſ
ſoꝛ faciat frucius ſuos.ut eſt glo. in. c. grauis. de
reſti. ſpo. ? in.l.ex diueꝛſo. ff. de rei uendi. nam ꝓ
pteꝛ culturam maximam ius noluit iſtos fructus
dari bonefidei poſſeſſoꝛi:ſed in cãu nr̃o hr̃ reſpec
tus ad diſponem diuinam ex cuius miſeꝛicoꝛdia
fructus pueniunt. ¶ fo nõ ibi de omnibus bõis
. ꝙ nõ ſoluʒ de numeratis hic in tex. eſt decima ſol
uenda:ſed geneꝛaliteꝛ de omnibus bonis que fide
lis homo acqᷣrit:ut in.c. ꝓxi. an aũt hoc ꝓcedat ĩ
bonis imolibus.ut ſi donat᷑ tibi domꝰ ul legatur.
? quid de mobilibns aliquid hic tractauit Inno.
uide plenius ꝑ glo. xvi q i c. decime. æ in. c. rua.
i. e. ubi dicam. ¶ NMõ ibi de mititia ꝙ eriaʒ de
Unlii ſoluenda eſt decima. ⁊ dic de miliria. i. ſtipẽ
dio qð dat militibus ſeu iſtis ſtipendiarijs. quia
hoc eſt luerum pſonale de quo decima ſoluitur ut
in. c.ſe. in.c. decime pᷣdicto.qð intelligũt docto.
qnn iuſte quis militat: qt uelir diceꝛe iſti ſtipẽdia
rij in bello iniuſto exñtes illicite recipiunt ſtipendi
um: ideo ecelia nõ dʒ recipe decimã talium. æ gña
liteꝛ an de illicite acquiſinis ſit ſolnẽda decima. di
tei. .c. px. ¶ Mõ ibi de nenatõe ꝙ de feꝛis ĩ ne

natione captis ſoluenda eſt decima:⁊ eadem rõone
idem dicendum in aucupatiõe 2 piſcatiõe. ¶ Sed

queꝛũt h doc. æ pꝛincipaliteꝛ Inno. urꝝ decima ta
lüſit cenſenda pᷣdialis aut ꝑſonalis. qð ẽ queꝛeꝛe
inp debeat ecckie parochiali ubi quis audit dinia:
an eccleſic in cuius parochla iſta fueꝛunt capta. ꝓ
tecleſia pᷣdiali fac qꝛ hec animalia bnficio teꝛꝛe nu
iriunt. vn ſicut decidit in aĩalibus domeſticis: ut
ibi debeat decima ubi paſcũtur. ut nõ.glo.S. e.ad
apoſtolice eadem rõe idẽ ur̃᷑ dicẽdum in iſtis ali
ſ aialibus feris. In Zriü ꝓ eccleſia pochiali fa

c naAn

7 — — — –—
R. rif 1g 1 ðð „ fiſtnal .

2* 15 feris

narratio ibi re neꝛa. ʒyꝰ oclio ibi uolumus. ¶ pꝛio

4

AX

cit qm iſta capiũt opa æ iduſtria hõis ergo ⁊c. ut

d.c.apoſtolice Inno ponit hic duas opi.pꝛima
cui ur̃ ipſe inherere ut diſtinguamus utrum bec
ſunt incluſa in certo loco. utpura aues in colũba
rio.piſces in ſtagno:aialia in aliqua foꝛeſta. aut

uero ſunt in libertate ꝓpria nõ circũcluſa aliquo
loco.primo caſu decima eſt cenſenda predialis.
2 pſonalis. æ idẽ ur̃ ſentiꝛe idem Inno. in. c. com

miſſũ.S.e.alia opi.quã refert ẽ ꝙ indiſtincte talis

decima ſit cenſenda ꝑſonalis. qꝛ ex induſtria hois
fuerunt capta ⁊ certo loco ꝛecluſa. Moſtien. dicit
ꝙ poteſt dici talis decima mixta. aliter non decla
rar. do. an. dicit ꝙ ſi hoſti. intellexit ꝙ de ualoꝛe
ante recluſionẽ decima ſit perſonalis.ſed de ualo
re poſt recluſionem decima ſit pᷣdialis ur optime
dixiſſe z credo ꝙ hoc ſentit hoſti. dũ decidit aliã
qdem quaſi in huiuſmodi terris.⁊= hec opinio me
dia ſatis mibi plʒ Abbas. 1
e redditib
tranſmiſſa. e redd in
uentum ſoluende ſunt decime.h.d.prio
ponit deciſã queꝛelã. ſo dat iudicem. ibi quia ubi
premittit generalẽ rõem.ex qua infert ↄcluſioneʒ
ibi mandamus. æ potuit eſſe rõ dubitandi in iſto
tex. qꝛ uẽti nõ naſcunt᷑ in loco nec uidẽtuꝛ moueꝛi
ex dei beneficio.iõ nidebat᷑ ꝙ deciĩa ex tali molen
dino ad uentũ nõ eẽt ſoluenda. ſʒ Srium decidit
qꝛ ⁊ mare ⁊ uenti obediũt deo math.viii. Irẽ qꝛ
terra ĩ qua ẽ rale molẽdinũ ↄſtructũ ſubiacet one
ri deciaꝝ. uñ ſicut ecclia ex tali terra ꝑciper fruetꝰ
ſi coleret᷑ ita dʒ ↄſequi de redditibue edificij ibi
ↄſtꝛucti.ꝓ h.c.ↄmiſſũ.s.e.¶ Mõ prio reguiam
ꝙ nõ ſolũ de frugibus terre ẽ decima ſoluẽda. ut
in. c.i S. e.ſʒ ẽt de oĩbus que licite qͥſ põt acqrere
2 ſupple fm Jo. an.⁊ de facto acqrit bãc ſupple
tionẽ: foꝛte fecit qꝛ nõ ſufficir quẽ potuiſſe acqꝛer
niſi de facto acqſiuerit. Ex quo ifert᷑ ꝙ nõ põt qſ
Opelli ad acquirẽdũ ut decimã ſoluat.ſicut dr̃ in
ſimili ꝙ nõ dr̃ fraudare creditores qui potuit ſʒ
noluit acquirere.l.qui ãt ff. de his qᷓ in frau. cꝛe.
nã deus ſolũ mãdauit decias ſolui de acqſitis ⁊z
nõ de acquirẽdis.⁊ ꝑ h̊ põt ſolui oriũ qð poreſt
foꝛmari de tutoꝛe ⁊ pᷣlato qui tẽnt᷑ pupillo ⁊ eccle
ſie ſi potuerũt acquirere 2= nõ acquiſiuerũt.ut nõ

xii.q.iiii.c.ii.l.qcqd. C. ar.tutele.nam rõe officij
ſuſcepti illi tent᷑ acquirere.ſʒ hic nõ tẽnt᷑ acquirer
eccleſie.ſʒ tin ſoluere eccleſie ſi acquiſinerit

gl. in. v. licite acquiſitis. in fi.nõ. bene iſtam glo.

nam quonidie ad eam fit remiſſio cum queꝛimus.

nunqnid de illicite acquiſitis. ſit ſoluenda decima

i nel elemoſina poſſit fieri. æ nut hẽas glo. clarius
y dic diuidẽdo ꝙ pꝛimo allegat pꝛo 2 tꝛia uſqʒ; ad
5S. quidam ⁊ ibi pꝛo ſolutione ponit duas opi. ſe
cunda ibi alij.æ huic ſecunde inheret.cuius mens
eſt ꝙ ſi turpitudo impddit tranſlationem dominij
nel ſaltim preſtat cauſam repetẽdi non debet inde
decima ſolui nec elemoſina fieri exemplum in fu
re.nam dominium non tranſfertur in eum Item
in uſurario.nam licet in eum tranſferatur domini
um.tamẽ ↄpetit repetitio.c.debitoꝛes de iureiur.

W-

NV. 4⸗ (NI„ T⸗
frer. fFaſ

rr r ſrlazsn oen wb I- Fe

S . „G ies =.
e ₰₰½ a i†à r 6 Brd . 1 S

V a aſpe nſa ſres d de ae

Se decimis.

Si ueꝛo dñium tranſteꝛt᷑ ⁊ ꝛepetiõ nõ .petit. tũc
inde põt fieri elimoſina ? decima ſolui. exemplum

in meꝛetrice ⁊ hiſtrione. ſed ꝛeſpectu decime glo. &an-
— ag. 2 . — g.
vꝛ uelle ꝙ lʒ iſti teneantĩ ſolueꝛe:eccleſia tñ non te c,
net᷑ ꝛeciꝑe ne nideat᷑ appꝛobaꝛe ipꝛobitatem illoꝝ AD ,

er ſi dicas.ex hoc iſurgẽt ꝓlixitas.dicit Inno.qꝙ
de ↄſenſu dioceſani ſen rectoꝛis porerũt iſti ex de
cima debita facẽ elimoſinaʒ. ⁊æ hoc Inno. dicir ue
rũ ſi iſti ꝑſeuerãt in pecato.ſed ſi egerũt penitẽtiã
nõ debet eccłia reſpicẽ.quia nõ debet ĩ eis inſpici
qð fuit.l.di.feꝛũ.Et hãc ſcdᷣaʒ opi. uident᷑ cõit᷑ ſe
qui doc. hic. ⁊ oꝛiginałꝛ hec gl.fuit Jo. an. quam
nide.xiiij.q. vi.in ſũ.⁊ ĩ.c.decime xvi q.i.ſʒ do.
Car. dicebat ꝙ in ſecꝛeto ecclia porerit reciꝑe de
cimas a talibus:qꝛ ceſſat hoc caſu ſcandalũ.quod
rñ mihi nõ placet:qꝛ ſimpłꝛ dẽm ẽ.n recipias meꝛ
cedẽ ꝓſtribuli. Itẽ iſti cõfoꝛtarẽtur in eoꝑ iniqui
V. Glas⸗s aerenif e ſrer Der e az tatibꝰ:ecclia notaret᷑ de eoꝝ cupiditate. (MAaid
auũt in oblationibꝰ nũquid aũt oblationes iacenti
um in crimine ſũt in ecclia ꝛecipiende preſuppoſi
to ꝙ fiãt de ꝓpria ſubſtantia ipſoꝝ offerentiũ. ui
de glo.nõ.in.c.oblationes . lxxxx.di.q ↄcludit in
prẽ affirmatiuã: niſi ĩ calibꝰ a iure ꝓhibitis quos
ibi enumerat.ſed Inno. põit unũ dẽm ſatis nobi
le. ꝙ ſi crimẽ ẽ notoriũ:nõ dʒ eccłia oblatiões ta
liũ reciꝑe. ar. in. c.minoꝛ. xvij.q.iiij. Iteʒ uide ad
mãm huius gl.bo.glo.in.c.nõ ẽ purãda.i q.i.ubi
queritur quid ſi de pecunia ſymoniaca nel nſura
ria quis ↄſtꝛuit eccłiam uel acquiſiuit ius pꝛonatꝰ
nel emit poſſeſſionẽ ⁊? ꝑcepit fructus.dic ut ibi.⁊
= nide quod notat Jo. an. in.c.quãqᷓ; de uſuris li.
. nr pcko Pans TS,. vi. Item an ſit peccatũ dans biſtrioni uel meꝛetri
arzanſ ci ſeu cithaꝛiſtis.uide bo.rex.cũ glo. in. c. donaꝛe
2. c. qui uenatoꝛibus lxxxxvi. di pꝛedicra oĩia ꝓce
dũt cũ queritur de decima ꝓueniẽte ex lucꝛo pꝑſo
nali. nã ĩ decima pᷣdiali nõ ẽ põderãda qlitas poſ
ſeſſoris qꝛ poſſeſſio ẽ onerata.⁊ ſic eccłia a quo⸗ ũ
qʒ poſſeſſoꝛe licite rcepit decimã pꝛediale: ut nolu
it hic gl. in fi.? idem Inno. facit.c.de terris. S. e.
Abbas. 7.
1 Locatoꝛ uel cõdu
Nobis tua. toꝛ poſſeſſionuʒ re
nẽtur ad decimas niſi ſe imunes ondãt
pꝰ deciſũ exoꝛdiũ fo rõ gñalis ibi: cum ʒꝰ ſoluno
tibi fꝛateꝛnitati quarto exceptio.ibi: niſi ¶ MDrio rteelia
nõ.ꝛegulam /ꝙ quilibet tenct᷑ ſolueꝛe decimam niſi
ſpᷣaliter ſit exemptus.ex quo ifeꝛo ꝙ; eccleſia habʒ
intẽtionẽ fũdatã de iure Sↄ quelibʒ.ꝓ hoc facit qꝛ

a„aarf ,pola Krr — Aenmaz

/
E. deus neminẽ excipit a ſolutione decimaꝝ:ut babe
5 tur de ntꝛo.xviij.⁊ exo xxi. cο nõ. argu. aꝑ
. tum ꝙ ab onoꝛe decimaꝝ põt q́ͥs eximi quis aũt
i põt hoc pᷣuilegiũ daꝛe dicã cũm gl ij. ltimo

5 nõ.ꝙ cõducens pꝛedia aliena ↄpellit᷑ ſolueꝛe deci
mas de frutibus. nec aſtringitur ad aliam ſolutio
nẽ: nec deſtinguitur utrum hoc faciat cã lucri. Ex
quo infeꝛo ad id quod dixi in. c. cum ſint.S eo.q;
cõductoꝛ alieni pᷣdij nõ tenetur miſi ad unam deci
mã pꝛedialẽ.⁊æ qð bic dr̃ de locatoꝛe intelligo qñ
locatoꝛ ꝛecipit ceꝛtã quotã fructuũ:puta teꝛiam ꝑ
tem. ſi aũt ꝛecipit ceꝛtas menſuras uel ceꝛtos nun

mos. dic ut dicet᷑ in. c. tua.ij. j.eo. (In gl.i. H.
exemptus nõ ſing. glo. nam quoridie ſolet allegs
ri iuncto tex.dũ gñaliteꝛ queritur:nũqᷣd papa poſ
ſit diſpenſare circa ius diuinuʒ. æ uidet hic glo. in
ſcdᷣa ſolutiõe ꝑmaneꝛe: ut in totum papa non pol
ſit rolleꝛe ius decimaꝝ. ſed quibuſdã ꝑſonis remit
teꝛe põt.nam ꝑ boc ultimũ nõ tollitur ius diumũ
ſed tũc tolleꝛetur:ſi unineꝛſaliteꝛ remitteꝛeĩ pꝛecep
tum. ? de boc nide glo.in. F. ſi eꝛgo.xvi.q i. Ala
nus. Hoſti. Jo. an uidẽtur ſequi cõcluſionẽ bui
glo. dicũt eim ꝙ; quibuſdã ꝑſonis põt remitti. ſed
in rotum nõ. niſi ex c 2 ad tpᷣs. ⁊æ nõ hoc ultimũ.
Mon ob ſi dicat᷑ ꝙ alia pᷣcepta moꝛalia decalogi
ſunt irremiſſibilia. vi. di. his ita:v di. in pꝛin. nec
iſtud pꝛeceptũ decimaꝝ cum ſit moꝛale debʒ poſſe
remitti. Mã ut diẽ Moſti. aliud in iſto pcepto q i
alijs. ueꝛſatur eiʒ in alijs honoꝛ dei irremiſſibi is:
uel utilitas publica humana indiſpẽſabilis. ut è ni
deꝛe in illo pcepto:nõ babebis deos alienos. Itè
in alio:honoꝛa patrem tuũ ⁊ matrẽ tuõ.⁊ in ſimi
libus in quibus nec in totum nec in parte diſpẽſa
ri põt ſz in pcepto decimaꝝ ẽ duplex cõſidemtio.
pꝛima qᷓtenus ueꝛſat᷑ honoꝛ dei.nam decimas ſibi
retinuit in ſignum vlis dnij: ut in. c. tua.ij. . eo. -
bac ↄſideꝛatiõe nõ põt decima uliteꝛ remitti: qꝛ i

põt papa faceꝛ ut honoꝛ nõ ex

bibegtun ipi cꝛeato

ri. maxie qñ ipe ſibi reſeꝛuauit Sd cõſideꝛa
tio eſt in utilitate que ꝓuenit ex ſolutõe deciaruʒ.
nã ↄceꝛnit ↄmoduʒ eccłiaꝝ ⁊ cleꝛicoꝛũ.ideo papa
tanqᷓ; geneꝛalis adminiſtratoꝛ ? nicarius dei põt
banc ↄmoditatẽ in aliquibus remitteꝛe ? diſpeſa
re. Mo.an. dicit ꝙ ecclie bñ pẽt iĩpendi hoc pꝛini
legium. ad hoc.c.ex ꝑte ⁊.c.ſuggeſtum ð.eo.et b
eſt clariſſimũ.nã in hꝰ nõ nenimus ↄtra pꝛeceptuʒ
dei:ſʒ ↄ ↄſtitutionem ecclie que diſtribuit decias ĩ
teꝛ priculaꝛes ecclias ſʒ ſi qʒit in laicis: diẽ ꝙ nec
decias pteꝛitas neq́; futuras etiam uni remiteꝛe
põt ſine cã:ſicut ẽ uideꝛe in iuramento: qð qꝛ ẽ de
iuꝛe diuino nõ põt ꝑ papã ſine cã ꝛeminti: ut nõ.in
c. quãro de iureiu. ? Inno in. ccũ inteꝛ de ꝛenũ.
Hec opi.do.an.poſſet ſaluari quo ad deũ. nom
nõ credo illũ eẽ rutũ q decias ſine cã dʒ er remil
ſione pape:uel bnficia in iuſte obtinʒ ꝓ hoc glo.
nõ. in.c.nõ ẽ. .de uoto.⁊ qð dixi in. c. de mũia de
p̃ben. nã lʒ papa hẽar plenitudinẽ prãtis dʒ in fa
ceꝛe ſiẽ diligẽs pr̃fa.diſpẽſãdo cuilibʒ ꝓ ut opus
facit.c.i.xvi.q.vij.ſed qꝰ ad eccleſiã militãtẽ te
ne indiſtincte opi. gl.æ alioꝝ doc. peꝛ ea que no.
.l. fi. E. ſi Z ius uel uti. pub. in. c. que in eccleſin
ꝛum de conſti. ⁊ in. d. c.nõ cſt ⁊ hoc indiſticte pu.

to ueꝝ ubi decie de fcéo ſoluũtuꝛ.naʒ tunc ſi papa

neller in totũ remittẽ.ñ ſolũ rollẽt reuerãtiã ðo ð
bitã ſed eriã alteraret unileʒ ſtatum eccleſie. as pa
pa nõ põt facẽ.ut nõ.in.c.las.⁊ ibi dixi de reſti.
ſpo.ſʒ ubi de feo nõ ſoluũtur nũqᷣd pa. poſſit gi

penſaꝛe ut nõ ſoluẽtes enictẽt pcẽm. ceꝛe

põt dici

ꝙ ſic nõ tñ in totũ pcepinʒ tollẽdo. ſed ex hac eᷣ
nõ ſoluetes tollerãdo. ut peccatũ nõ incurtt.
ſatis ſentit hic Inno.⁊ aliquid dicaʒ in dẽo. c. in

aliquibus ⁊c̃.

Aobas.

iin

rpon eecld en ⸗ cis
ſ Einin horet Nhon
sPe d ala ne
gtuit inla len
uouoldMs⸗ in.dca40.

l
.

matvdeMſπ£+
uinili rũ oppe
ve mlultcn tba/j Iunpnmnonn
uir ui uſinb bormn hollde⸗
reaffn lonbas inofun onfi h
Pelgon aln ſmen ad dor er
rcigo ti di ci mi dͦs (Ne
Adnaitois hſüni donihot
Genercolen ari f.mn k.1 podieaſſete
ſuis plicniondous inrurrin peni de an

lienles eenis r nide go le t non in
gragfiut lenebis meri d
ctaſhj Nbi den aicuns ſmnani uata
Adiuin poriscy NNoni ſini pönfins⸗
Sc cict go ſninci r di ñ borden
yoũjus lnt d ufin timn i ad oaiii
ullem y A oiuni ſonm pbor nrni,

iij ũgo cnt (Mn ſ ner ogiſe
9 Puiuilegii odioing Fitnciline irligieu
phentn anneis nfd n iliridi⸗
nlmn,ngaſtr um ſalioni
ncar o eli enei heſnefat
8 El ge. . ct tiirrſein
Eralqno- luniiſinphfian nöͦnenz⸗

lbus n uibos nec in totun ner in arte pil
npo⸗ 5 npapro cecimnye Cper cſtento
hum qiemns meiſ hono ei in cains ſbi
ennui in ſgnun ſfis iiinn in. Cll.iijot
ber aſcamnoe poͤhor unnu lim mmin orj
hot pn frei r bonoꝛ o gbbeamn ihr Cxglo
Ni marie qñ e ibi reſanait ſan
io tin onlime ane pveniter oſotze deciaruz.
Ni oceni onodtetdhan d ceichn idlo pape
wnq eris ddnincrwena ucarus geipor
bant omdeNnein Diceded wnietd Gde
re. Doan cn eded diſendideii
legium ad boc cer et eend a
eſt dariſſnü na inb novefinnsoWapnz

deih5 tmmtonen elie apeͤfftdn ögi

ler gneulatg eecls ſ guiin bies⸗ Nione
ͦfuluros ctian uni nitee.

decias pleritns necy

zſeur ner in wraenorcoiͤ⸗
z ſneci,ſur e nider in ioronenocden
ekiu iſne cä aminiufon

inr nino no pot p oin
(qvito de inrein.
Nec ohi do an hoſſe

no gedo li ct mĩ deeas ine

C.

Irmo in i inerni
ſalnari quo 1 Cei,n
6 ſine ci zetnl

¶ He decimis.

. (d. Ba. Inperialis ↄceſſo ſub quacũ

q; foꝛma a ſolone decimarum
eximeꝛe nõ põt hoc prio. Decime noua
liũ nõ ꝑtinẽt ad laicum qui decias hʒ in feudum
duo ſũt dicta.Fm ibi nec occaſione 6 prio
. iura que dicũt laicis nõ ↄpeteꝛe ius diſponen
qi de ſpũalibus ꝓcedunt ẽt in impatoꝛe. uñ bic in
pn. gnaliter dr̃ ð laicis ⁊ poſtmodũ ifert᷑ ad Im
ꝑatoꝛc.qʒ ergo ĩꝑatoꝛes ⁊ reges ungant᷑. ut in. c.
nno. de ſa. unc. nibilominus nõ ↄſequũtur prateʒ
diſponédi de iuribuſ ecchiaſticis nec ꝛecipiũt oꝛdi
nem ecclia ſticũ. ſʒ in laicorum numero continẽtur
5 n5 Scðdo nõ ex pᷣdictis ⁊ ex tex/& legitia
tus a pꝛincipe ſeculari non poteſt pꝛomoueri ad
oꝛdines: æ etiã nec ad alia ſpũalia cenſetur habili
iatus. ꝓ hoc uide bo.gl.in.d. c.i.⁊ cj .di.c.unico
ꝙ nõ in. c. uenerabilẽ. qui fi.ſint le. ¶ An ãt
intamis reſtitutus priſtine fame per principem ſe
cularem cenſetur ꝛeſtirutus quo ad ſpiritualia niòᷣ
bonz glo. in. d. c.i.qdð nõ in.d.c.per ueneꝛabilem
5/nõ ibi diuina ↄſtitntione ꝙ decime debent
ex ↄſtiutione diuina principaliter æ nõ humana.
Erx quo infert do.an ꝙ peccant theologi aſſeren
res decimas hodie nõ deberi cũ ſũmi pontifices
cor in conſtitutionibus ſuis aſſerũt oppoſitum.

e quaſi uelit dicere æ bene ꝙ interpꝛetatione legis

diuine ſen ĩ deciſionibꝰ dubiorum potius demus
ſtace diffiniionibus ſũmorum pontificũ qᷓ; dictis
ibeologoꝛũ ẽt ſi ſint ſancti.ad hoc nide bonum
tex. cũ glo. xx. di c.i.nã ptãs condendi 2z inteꝛpᷣtã
di data ẽ nõ ſanctis ſʒ ſũmi pontitficibꝰ. ur in. c. ꝑ
uenerabilem. qui fi. ſint le. æ hodie aſſerentes õᷓ in
ſuis pdicationibus incurrũt penã. de qua iĩ cle. cu

pientes. de penis z nide qo le.z nota. in. c i. j eo.
n Audi ſemꝑ tenebis mẽti circa ſupꝛa
ECle de ubi dẽm alicuius ſancri innat̃ aucte iuris
diuin potius ei qꝙ; ↄſtõni ſũmi põnficis ſtandum
eſt. ut dicit glo. ſin. in c i. xx. di.tñ hoc deteꝛmiare
potius ſpectat ad eccliam ulłem.i. ad ↄcilium gene
ꝛalem ꝙᷓ ad pꝛiuatã ꝑſonam. ꝓ hoc. xxxvi q. ij. c.
iij. igo. c. placnit. ¶ Nõ in F. nec occaſioneſq;
e pꝛiuilegiũ odioſuʒ dʒ ſtrictiſſime itelligi: ut ſic nõ
ophendat ea que als ueniret in diſpoſitõe fanoꝛa

laccf — 3F = . = Biſpan ſp j

ꝙ generalis ↄceſſio ſit foꝛtioꝛ qᷓ; ſpãlis qð usẽ .
c:qui ad agendũ.de ꝓcu.li.vi.⁊.l.ſʒ ⁊ ſiquis. ꝗ.
qſitũ ff ſiq̃s cau. So. dicit hoſti. ꝙ ubi in ↄceden
te Ocurrit ptãs libere diſponẽdi de illa re foꝛtioꝛ
eſt ſpãlis ↄceſſio ꝙᷓ; geneꝛalis ut in Sꝛiis.2= hoc iõ
qꝛ luculentius colligit uoluntas. diſponentis. ſed
nbi ptãs defuit in agente.tunc foꝛtioꝛ eſt cõceſſio
generalis exemplũ in iure pronatus ꝙ nõ poteſt
uendi ꝑ ſe. tamẽ tranſit cũ uniuerſitate. c. ex l̃is 2
cC.cũ ſeculuʒ de iu. pa. Iẽ pʒ ĩ fundo dotali.l.i. ff
de fũdo dota. un uidebat᷑ ꝙ Iʒ ĩpatoꝛ non poſſit ĩ
ſpecie quẽ eximere de decis.tñ generalis ↄceſſio
uidebat᷑ adimẽda.ſʒ Zrium v̊ decidit ſqꝛ nec ĩ ſpẽ
nec in genere poreſt laicus diſponere de rebus ec
cleſie: ut ̊ qð nõ. nã apte facit hec lr̃a ſic ĩtellecta
ʒ opi bar in.l.cũcios pplos E. de ſũ.tri. ubi di
cit ꝙꝙ ↄſtitutio laicoꝝ ſpecifice diſponens de cdleri
cis ad eos nõ porrigit᷑ ex defectu prãtis ſecus ſi
gnãliter diſponit qꝛ tũc clerici pñnt recipere pꝛo ſe
utpura dicit ſtatutũ ꝙ inſtra guarrãtigiata hẽ ant
executionẽ patam de quo uiò ꝑ do.an. in. e.qᷓ i ec
cleſiaꝝ de ↄſti.nã hoc uides ꝙ gnãlitas diſpoſiti
onis nõ ſupplet defectũ ptãtiſ qui ẽ in agẽte ⁊ me
lius bar c tex.i.c.eccłia ſancte marie. S. ð oſtit.
gl.iibi cũ ſciſma faciũt.nõ iſtũ caſũ æ adu
cebat hãc gl.do.an. tpᷣe ſuo õ illos ↄtendentes
paparu qui faciebant ſciſma in eccleſia dei nec po
terant corrigi per eccleſiam. Ex quo ſentit unum
qð mihi ſatis placet ꝙ ſi hodie aliqui ↄtenderent
de paparu ⁊ facerẽt ſciſma ĩ eccleſia dei nec poſſẽt
conigi ꝑ eccleſiã qꝛ quilʒ ẽ potès nec uellẽt ↄgꝛe
gare ↄciliũ ꝙ eo caſu qni tpᷣales pñt in eoſ manũ
mitere ⁊ eis initis facere dubiũ ſopiꝛi æ detmĩari
E eccleſiã. nã dni tpales ad hᷣ principabł: receper̃t
prãtem ut ecclia dei iuuarenr. ꝓ h̊ uide pulchrum
tex.xxiii.q.v.c pnceps Itẽ bñ facit tex.in c. ubi

ꝑiculũ de elec.li.vi.ubi in creatione ſũmi pontifi
cis dni rpᷣales habent prãteʒ i debentes eligere ut
includant᷑ in cõclaui zc. ut ibi dẽ forrius eꝛgo hñt
ptãtem ubi eccleſia ex cupiditate ꝑ plures lacerat᷑
nec per eccleſiã põt ↄpetens. remedium adhiberi
7 ad materiã iſtius gl. nide bo. gl.xi.q.i.ĩ ſumma

P E 9 TP e ſrrlan 7

V. uy 2 ſpr zami 8;, = *

Maali ‚u⸗

7 rn * Gpr & Fine

ibi ueꝝ zʒ ↄcludit ibi qm. nõ ex iſto tex.
iũcto.v.ueꝝ.qꝙ ñ a foꝛtuna ſʒ a deo cũcta bõa ꝓ
ueniũt ut etiam hẽtur.i. q:i.cum panlus ⁊ iacobi

fca nwſe Obinß pboegt bal ni n diſpoſitoe fan que colligit caſus in quibus clicus põt ↄueniri co & d5e Cizy j v rurd laG
ſone hre difien ineetin ..na in deeſſione decimaꝝ ſẽa laico nõ neniunt rãa laico.⁊æ laicus coꝛã clerico.
. ia.c nd t de wotorh nenit Gu decime noualiuz. ſecus in ↄceſſione fẽa cleꝛcis:ut B an ob is Sine deducrione ſe
ſo⸗ naßz pen ben Penündin in. c. ex ꝑte. S. e. facit nõbiliteꝛ iſte rex. ꝙ in ↄceſſio minis ⁊ ſumptuũ de
dag o⸗⸗ hifr.ciſpeh ntnntt. ne aliquoꝝ iuriũ ſimpłꝛ facta nõ ueniũt iura que bent dñs ⁊ coſonus decimã ſolueꝛe 2 nõ
ere ſi rli iſc d wĩ poſtmodu oꝛiunt de nouo. Iʒ lint ſimilia iã oꝛtis. cui nolueꝛint ecclie uł paupe:ibus ſed ecclie cui de
efueir cin ropi gle cepi otra hũc tex. op. de.l.fi/ff. ad munici ubi iꝑa bent. nec ab hꝰ excuſant᷑ pꝑ malitiã cleꝛicoꝝ. diui
ne indiſint 8beſ ti lirn toꝛ diſponit circa iuramentũ qð ẽ ò pꝛin. hꝰ tex. dit᷑.pꝰ ponit tres machinationes ſo ad eas rñdet
1 htnd . ſin ſo. diẽ Jo. an. ꝙ oes leges indulgẽtes circa talia
mmn deN ſto ſollim mj e
ecie de

htatem ĩpatoꝛi ul alteꝛi laico ſunt coꝛecte etiaʒ ex
mete iuris cinilis. ut colligit᷑ in auc. ut cleꝛici apud

peler n lor⸗ — vcitet hoprios epos. j.ſi vo eccleſiaſticũ. pꝛo boc fac pꝛimo geneꝛaliteꝛ dic ꝙ omia que fiunt qut recto
lneti al önch⸗ n rd c.ſi duo ⁊=. c.ſi imꝑatoꝛ. xcvj.di.ꝑ hoc potes ifeꝛ iudicio deus facit aut ita fieꝛi ſinit. ut dicit textus
ard hot tce n gi ia 1each ſtatuta qᷓ quotidie fiũt ciuitates diſponen in.c.nec mirum.xxvi.q.v. quod eſt diceꝛe omnia
ſpo.ß whiceſi⸗ di algilii Atr iia circa luramcntũ.ſũt.n.in hoc ipſo iure nulla fieꝛi ex uoluntate dei. aut diſpoſitiua aut peꝛmiſſi
ſne vt ſe nnl mmnit le. d.l fi erpꝛeſſe nõ diſponit circa iuramentuz na ¶ Secundo nota ibi tribura ſunt ꝙ decima

e potid iulget ut ꝑiurus aſſumat᷑ ad honoꝛeʒ. que deberur eccleſie comparatur triburo. nam p„

ꝗſe donte op. 3 tex. ibi ꝓtũcũqʒ gñalit᷑ qͥ uidet inneꝛe pꝛie tributum eſt qð dat᷑ domino tpꝛali in ſisnum C iNarl

noſobird e talin

hie
atis ſenit h Aobas⸗
unus

N ſalen onmare. vV 41, pællar paſrr T CW Ar

re r 4 recognitiõis ułis dñiji⁊ ẽ dꝛia inteꝛ tributũ ⁊ ue
Pes g crigal 2 pedagiuʒ. de młiis ſtibus uide bo. glo.
in. l.i. ff. de publi.⁊ in.l.uij.C. de cõpẽſa.⁊ i hoc
tene menti iſtum tex. qui ad boc quondie allegat᷑
2 inquãtum iſte tex.dicit ꝙ ſunt tꝛibura egentium
aia ꝝ. dic.i.aiabꝰ egẽtibꝰdiuia gra.ita expõit gl.
xvj q i c. decime. Nõ ⁊ tene mẽti ꝙ dns tradẽs
fundũ ruſtico excolendũ ꝓ ceꝛta quota fruciuum
dʒ illaʒ quotã ↄuentã habeꝛe non deductis ſũpri
bus facris ꝑ ruſticum ꝓ agricultura agri nec etiã
deducro ſemie. ⁊? ſic hẽs hic apte ruſticũ reneri ad
ſemen de ꝓpꝛio: niſi paciũ ſpale in Zriũ inteꝛceſſe
Anα =U r , „ A rit:ut hic ꝓbat᷑.⸗ clariꝰ H tʒ Inn Höõ. eʒ qᷓ
ꝛe deus ꝛefuauit ſibi decimas.⁊ qꝛe pꝛecepit eas
clericis exhibendas. nã ob aliã cãm ſoluit̃ deo: et
ob aliã darur clericis.deo.n. exhibet᷑ in ſignũ nni
neꝛſalis dnij. ſ.ut deus cognoſcat᷑ dis omnium qᷓ
ſũr in kꝛa ⁊ ẽt ipſius tene. Clericiſ vo mãdauit il
las ſolui ꝓ ſuo cultu.i.pꝛo dino officio qð in ec
cleſijs ad laudem dei ipẽdunt Ex hoc ⁊ ex textu
nõ ꝙ decime nõ debent᷑ pᷣncipalite: pauꝑibꝰ. ſed
ipis clericis:debẽt tñ ꝙ ſuꝑflnũ ẽ daꝛe pauꝑibus
xvj ait c fC16 ibi ſuas eſſe decimas ⁊c̃.ꝙ de
cima eſt in dñio ecclie ⁊ nõ tmn debita: nã id qð ẽ
debitũ non ꝓprie põr appellari ſuum ſen noſtruʒz
ut eſt rex. nõbilis iũcta glo.in.l.quĩtus mutius la
.ij. S. argẽto ff de au. 2 ar. lega de hoc aliquid.
¶ Mõ. bi de cũctis oio ꝓuentibus nunã ꝛegulam
ꝙ de cũctis pꝛouentibus ſoluẽda ẽ decia. s
ibi ꝛõe culture ꝙ colonus recipit ꝑtem ꝛõe cultur
7 dns ꝛ0e tene. ⁊ ſic vᷣ ꝙ integra culiura ſpectat
ad colonũ ⁊ ꝙ dñs nõ tenet᷑ ponere niſi tenã. vñ
Shitur quedã ſocieras int᷑ dum ⁊ colonũ ꝑciariũ.
vnde ſiẽ ghitur ſocietas qñ unus ponit pecuniaʒ
alius opam: uc.l.ſi nõ fuerint. ff. ꝓ ſocio. ⁊.l.i.C.
eo.⁊ ibi glo nõ ad mãm. ita dns ponit renam. ?
colonus opeꝛã. ad hoc tex. nõ. æ ibi ꝑ Har. in. l.
ſi meꝛces. S. uis maioꝛ. ff. loca.? uide qð dixi ĩ. c.
ꝓpreꝛ de locaro. Mõ.ibi cũ nulli ſit licitum ⁊c.ꝙ
derinẽs decimã: uel ꝓ arbitrio ſuo diſponens dr̃
de alieno diſponeꝛ e. Ex quo infeꝛo ꝙ decima nõ
eſt in dnio dni pꝛedij: ſed eccleſie ſimili uerbo nti
tur tex. in. c. xvj.q. vVij.⁊ ↄiũge h vpũ cũ illo neꝛ
bo ſuas de q gᷓ lcio nõ. ꝙ laici pnt ↄpelli
appellatõe ꝛeõta ad ſoluẽdũ decias pᷣdiales ⁊ ꝑſo
nales ¶ In gl. i ibi. ſz ipꝛope dicũt᷑ tributa. adueꝛ
ie qꝛ gl. p falſa füdamta diẽ ipꝛope decimam dici
tribniũ. Mrimũ fundẽmentũ glo. ẽ qꝛ in rributo
jnõ admittit᷑ appeliatio:ſed in decia ſic.ſed hᷣ vĩ 3
iſtũ tex: iu fi.nbi dꝛ ꝙ appellatõe ꝛemota laici ſũt
ↄpellendi ad ſolutionẽ deciaꝝ. vñ ut dicũt docr.
ſup tex aut laicus ſolũ allegat pᷣſcriprionem ulↄ
ſueindinẽ ⁊z nõ admittit᷑ appellatio quia non ualʒ
oſucrudo ꝗ ius diuinũ moꝛale. cum ipſius tranſ
gꝛeſſio inducat peccatũ.c fi.de ↄſue.dicã latiꝰ.].
eo.in aliqpus. ? ſic ꝓcedit iſte rex. in fi. Aut alle
gat exemptionẽ pape aut cõpoſitionẽ legitimam.
7 tũc admitte:er̃ appellario: qꝛ ueꝛe tẽ grauaret᷑.
Et ſic põt ſaluari dictum glo.⁊ idem dicẽdũ i ſo
loutiõe tributi.vñ in boc nõ differunt ſʒ ↄueniũt.

442 4A⸗
p.yel. e ile TPh dalydaS

„₰*S 5 —
„ Seynie I r = „. ₰-

He decimis.

ÆWn

C Secundũ fundamentũ glo eſt.qꝛ in decimis ad

mittit᷑ pſcriptio. ſed in tributo nõ. qð eſt falſum
nã iura que allegat loquunt᷑ in eccłijs. nam iteꝛ e
cleſias ua et pᷣſcꝛiptio: qꝛ ex ↄſtituuõe hũana fca ẽ
diuiſio decime inteꝛ ecclias ꝑticnlares. ſed ðᷣ iure
diuino deber᷑ ſimpł: cleꝛicis ⁊ ecclijs. vñ nõ multüu
refeꝛt q eccłia hẽat ex quo non exit de vli dñio ec
cleſie. M aʒ unica eſt ecclia Vlis.xxiiij.q.i.loquit
