iuxta ea que dixi ĩ.d. c. ꝙ quibuſdã.cõclude ergo
ꝙ tã eccleſia ꝙ; clerici nõ poſſũt poſt biẽniũ ꝓpo
nere exceptionẽ nõ numerate pecunie ſtãtibus re

gul diſponẽtibus ſuper pꝛobatione.uerſi in ſtatu
ſuo æ hoc nota.

¶ Se donationibus Nica.

(Supꝛa uiſuʒ ẽ de Sctibꝰ nõ gratuitis. reſtabat
nidere de ↄctibus gratuitis merito auctor ſubij
cit ſyicã de donatiõibus: æ querit hic Jo. an. qd
ſit donatio:= primo dicit ꝙ ẽ quedaʒ liberalitas
q̃ nullo iure cogẽte cõcedit᷑:uł ſᷣm Hoſti.ẽ ꝛei lici
te nullo iure cogẽte meꝛa libertate facta : collatio
declara dicit᷑ rei licite: qꝛ in ꝛc licira æ in honeſta
nõ ↄhitur donatio: ſicut nec uẽditio:ut i.l.ꝙ ſepe
.F. uenenũ.ff. de cõtrahen. ep.æ nõ hoc. Ex quo
botes colligeꝛe ꝙ ſi ꝓmitto tibi donare reʒ illici
raʒ nõ poſſũ cõpelli ad donãdũ. Dicirur in diffi
nitione nullo iure cogẽte ⁊c qꝛ ſi preceſſit obliga
tio ciuilis tm: nõ impedit donarionis effecruʒ: qꝛ
illa nõ eſt ſufficiẽs ad agẽdũ nec retinẽdũ unde.
ſi dono tibi illã rem ad quã ſũ oblſigatus ciuiliteꝛ
tãtũ nõ impeditur donationis effectus ſecus dicit
0. an. in obligatiõe naturali qᷓ cauſatur er nudo
pacto ſecus ĩ illa geneꝛali obligatiõe ut benefaciẽ
ti benefaciamus:qꝛ illa nõ impedir donatõis effec
tum ⁊? idem tenetur ꝑ glo.nõ.i.l. donari ff. de ꝛe.
iur. ? in.l.ſjʒ ⁊ ſi. S. cõſuluit.ff de pe. he. hec mul
tũ ꝓſũt ad inſinnationẽ faciẽdã Item proſũt in
eo q phiberur donare nã ſi pꝛeceſſit obligatio na
turalis prima nõ dicitur donatio ſecus in ſccũda
⁊ ita ũ Oaꝛ. trãſire in.lii.ff. de dona/Sʒ ru ad
uerte qꝛ idẽ Har. ĩ ꝓphemio. ffox. dicit nõbile v
bũ iuditio meo ꝙ donatio q̃ fit cã remuneratõis
nõ ẽ vᷣa donatio:æ hoc mihi plus placet:nã ẽ po
tius quedã permuiatio ſeu cõpẽſatio ſeꝛuicij zcep
ti. hoc probo ꝑ.l.i.poſt prin.ff. de dona ubi dicit̃

wH illa eſt ꝓpria donatio ꝗad quaʒ donatoꝛ moue

tur nulla alia precedẽte cã: niſi ut cxertiat magni
ficencia ⁊ liberalitatẽ quãdã 2. bene nõ. ſʒz ille qͥ ẽ
obligatꝰ ad antidora non donat ſoluʒ ut exceree
at libe:alitatẽ:ſʒ potius ut ſoluat debitũ nature:=z

ut remuneꝛct eũñ qui ſibi ſeruiuit:pro hoc. bo tex.

i.l. acqius.ff de donat. ubi dicit ꝙ ſiquis donat
magiſtro ſuo illa non eſt uera donatio:qꝛ potius
uoluit remuneraꝛe officium ? obſeqᷣum magfi. ad
idẽ.l.ſi pateꝛ ff eo.ti Et ex dictis põt ĩferri ꝙ in
teꝛ ↄiuges ꝓhibetur va donatio.qn.ſ. nulla pre
ceſſit iter cos obligatõ natural: qʒ ſi pceſſit obliga
tio uĩ tenẽ donatio:qꝛ ut dixi illa nõ ẽ va dõatio
7 hec faciũt ad multa Mico.Ab.
0

. 624 — ) TmriT 7τ τπααα AiX r crerte — .„ „ 1D 4 . y .
SSè” A-liner. Fert 712 Dk. 4 2 srn r e SS ☛ cS = 7 S' ⸗ Fr-le⸗ I Ge — 2 P g 2 1
ebd. ſ. Srren rE . 1 Pole * — Ere 2 E- La DIr- .gJ p — 2 e P
e
¶Se donationib⸗

azzane 144,8 ſu⸗

= fſuie ſ è BJ .
;* vω — „

W. ple AX „ W ð — e

8 h⸗ ve unent lc= na

W. 3 i

⁶

7714
, ,.l mi l. .
– g* &

cαn1.

WMiID* ,1r
1 rPr6

Gunsgſ A. „* plac

— 2
Aa, r

X
8

£ —
. ra 4 r ſtvait N.

₰

—

¶De donationibꝰ

„ NPoöot imelligi du
Rugentes *obus modis et ſe
cundum primũ Itellectũ. h. d. liberalis in
donãdo eltimat ſe debere qð donat: uel ſic ſccun
qũ aliũ itellectũ. ꝓmittẽs aliqd donare illud trã

obitũ adiplere tenetur. Mõ prio ꝙ liberalis põt

di ci nobilis: qꝛ exeꝛcet actuʒ nobilitatis: nam no
biliuʒ eſt ppriuz donare. ad hoc qð nõ. in. c. gra
di de ſup.neg· pla.li.vj un põt tex. intelligi ĩ nobi
libus gñe aut moꝛibꝰ aut aio. uide. nõ. dictũ Cy.
in. l. puidenduz. C. de poſtu. ubi dicit ꝙ nobilis
moribus ẽ pfeꝛendus nobili geneꝛe tantum:quia
ille nobilitatẽ exquirit a ſe: alius vo pollet nobili
rate ſuoꝝ:ſed ſiquis eſſj nobilis moꝛibꝰ? geneꝛe:
rũc ẽ pfeꝛendus ei qͥ nobilis ẽ moꝛibꝰ tantum: qꝛ
duplex decus fulget in eo ? ꝓpriũ ⁊ ſuoꝝ. et pio
boc dicto Cy uide bonũ tex. in. c. nunq de uitijs
crubeſcamus.lvj. di. ¶ Mõ fo ꝙ liberaliras in
donãdo ↄmendat᷑ dicit̃ quedã beatitudo i dona
toꝛe. vñn chriſtꝰ beatius eſt da ꝙᷓ acciꝑe: ur in. c.
cũ marthe de cele miſ. ſz intellige ut merã liberta
rẽ q; exerceat:⁊ nõ ꝓdigalitatẽ. vn ut air tullius
babẽéda eſt cura ꝛci familiaris: quã qnideʒ dilabi
ciuẽ flagitioſuʒ ſed ita tm ut ĩ liberalitate ? aua

ritia abſit ſnſpitio. æ uide qð nõ in. c. ex ee .

ſue ubi betur òd ſit auarus ? d ꝓdigus
tertio ibi in beneficiſjs: qdð donatio ſeu ſeꝛuitium
dr bnfcium. Eſt eim beneficiũ beniuola actio ga
vdiũ tribuẽs capiẽti ut ĩ libꝛo feudoꝝ quib? mo.
fe. amit. c. i Sʒ qro de ĩtellectu huiꝰ. c. Sol. Ho
ſti ponit exẽplũ in his qui faciũt elemoſinã pauꝑi
bus u el imꝑatoꝛe donãdo ecclcſie:ubi nulla debʒ
eſſe menſura ut in auẽ. de nõ ali. in. F. minus. ſed
iſta cxẽpla ſunt nimis ſtricta:ſed capicudo mẽteʒ
ſcribẽtiũ dico ꝙ iſte tex. poſſct intelligi ĩ quolibet
donatoꝛe: æ duplex põt eſſe itellectus. primus ĩ eo
qui iam donauit 2 traddidit qui tãqᷓ; liberalis dʒ
creſcere in bnficiſs ſuis quẽadmodũ chriſtus mul
tiplicat in nos bnficia. ita debet facere quiubʒ no
bilis moribus uł genere. nõ eim debet eſſe ↄtẽtuſ
nno buᷣſicio tantũ: ſed mulriplicare ſua beneficia
marime in beniuolis ⁊ ſubiectis.? iũc tex. ibi qð
ſpõte tribuit ſtat ꝓpric. Et tex.ibi creuerit:iutelli
ge. ſ. beneficia multiplicãdo. Secundo põt intclli
gi in eo qui pꝓmiſit donare:⁊ penitentia ductꝰ nõ
ulr adipleꝛe. Et tũc tex ibi qð ſpõte tribuit expõe
i tribuere ꝓmiſit: æ rex. ibi cꝛeuerit expone ꝑ bo
nã nolũtatẽ quia debʒ eſſe hilaꝛis in adiplẽdo er
eſtimare ſe debitoꝛẽ. ex qꝰ ꝓmiſit ⁊ ſʒ pmũ ĩtcllec
tũ dʒ qs eſtiaꝛ? ſe debitoꝛẽ ĩ donãdo:q̃i dõatio ſit
debita ex nobilirate. gl. ſi faciles:ſʒ tene eaſ mẽti.
7ö Mon ualet do

Raternitat natio quꝗ facit
platus incõſulto c.? in dãnũ ecclie.tꝛes
* partes ĩ pria ponit exoꝛdiũ ·ĩ fa narratio ibi ac
cepimꝰ. ĩ ttia ↄcluſio ibi unde. õ. primo ibi
cũ eps ut quilʒ platus ⁊æc̃. ꝙ nõ ſolũ eps dicit᷑ pᷣla
tus:ſʒ pleriqʒ alij citra eũ: ut in. c.i. de eta.?qua.
2 qͥs ꝓprie dicit᷑ platus dixi ĩ. c.ii. ð.iudi.⁊ facit

ibi tex. cũ gl.⁊ in.c cũ ab cccliarum platis de of.

oꝛdi. ota ꝙ nullus platus dr̃ domin ecclia
ſticarũ 2cyꝝ: ſed potius ꝓcurator ? adminiſtratoꝛ
7 ad boc quotidie allłat iſte tex. dic in ꝙ ppꝛie p
latus nõ ẽ ꝓcurator nã platus dicit beꝛe dignita
tem ⁊ põt latius exponere de rebus ecchie q;; pꝛo
curatoꝛ. de quo nide bo. gl. v·q. iij. in. c.fi. -.xii
.q.i.duo ſunt generaꝰ in. c. pnti de offi. oꝛdi.li.

vi.·ſʒ dicit᷑ ꝓcuratoꝛ ĩ eo qð hẽt ꝓcuꝛare urilitatẽ

ecctie nõ aũt diſponit ad libitũ ut qñs. ¶ Mö.

y ſuce eſſoꝛ põt ? debet reuocare male alienata
ꝑ pᷣdeceſſoꝛc:ðᷣ quo in.c.ſiquis pᷣſbiterorũ de ꝛe
ec. nõ alie. (Nn gl. in uerbo nõ debʒ ibi in omit
tẽdo. ? pone exẽplum iu prelato qui pant ppſcrip
tionẽ currere ↄtra eccleſiã: ſz dic ꝙ ꝓprie nõ cur
rit pᷣſcriptio ex facto plati ſʒ ex iuris dipoſitione
licet ↄcurrat negligentia pꝛelati: æ uide gl. ſingu
laꝛẽ in.c placuit alla.in gl. qᷣ nult ꝙ 5 Pplatu pati
Ete pᷣſcrlptionẽ in rebus eccleſie põt agi ad iteꝛeſ

ſe ĩquãtũ ecclia ẽ damificata ex negligentia ſua et

dic de iſta materia ut plene dixi ĩ. c.i.ð do. ? omu.
ubi plene tractaui an ⁊? qn factũ plati noceat eccle
ſie 1 AIn fi. glo. pondeꝛa bene glo. nam aperte ſe
tit platũ n poſſe ẽt modica dona: niſi oↄcurrat 9
ſuerudo.æ ita uidet᷑ ĩtelligeꝛe c. ꝗ. ꝓximũ dic lan⸗
ur ibi dicã aliud tñ uiderur ſetire glo. ſequens in
prin. ? facit iſte tex. a otꝛario ſenſu.nam hic pon
deraruꝛ ꝙ donationes erant graues a Zrio ergo
nõ graues tolleꝛãtur: nec fit hic mentio de conſue
rudine. ¶ In glo in v̈bo graues in fi. gl. apene
7non elcgit quid iuris quo ad ꝓpoſitum: ſed con
clude ꝙ ſi ↄſtat ꝗᷓ donatõe giauct eccleſia: utputa
qꝛ multe facte ſint ſeꝑatim tũc reuocabitur ſolum
illa peꝛ quã eccleſia grauat᷑:ideʒ dic ubi fuiſſz ona
donatio ⁊ ſeꝑabilis reſpectu rerũ ut ſolũ reuocet
id quod ẽ ultra legitimũ modũ:ut in.l.ſancimus
C. de dona ⁊ in.c.ſi quos. de ſeꝛuis.xij. ij. Di
uero nõ põr cõmode fieꝛi ſepaꝛatio: puta qi dona
uit aliquã rẽ ĩdiuiſibilẽ: æ tunc ꝛeuocatio fir in to
tum:⁊ ſic põt itelligi iſte tex.⁊ facit quod in ſumlli
dixi in. c. dilectus el. primo de preben. On gl.
in vYbo. in ↄſultis ĩ fi. Jo. an. poſt Gof. die ſi
capitulũ ↄſenſit tenet dõatio:ſʒ cõcedit reſtitutio
in iregrũ ut in. c.i.de in inte. reſti. aut mõ Pſeſit
capitulũ:⁊ tũc donatio ẽ ipſo iure nulla. diſtinc
tio n ur̃ uſqʒquaqʒ uera: q; ad hoc ut teat aliena
rio de rebus ecclie duo ueceſſario requirũt. prio
wꝙ ſoluetur ſolẽnitas debita de qua in. d. c. ſine ex
ceptione.xij.q.ij.ſecũdo ut fiat in caſu licito ut i
cle.ij. de ꝛe.ec.nõ alie. nõ. gl. in. d. c.i. de i ile fſti.
2 ſequit᷑ wi. Jo. an. ſi ergo iſta donatio fuit ſacta
in caſu illicito ẽ ipſo iure nulla: quãtũcũqʒ: caplin
ↄſenſerit ſecus. dic ſi fuerit facta in caſu licito: puj
ta ſi prelatus cã pietatis donanit rẽ eccleſie cũ co
ſẽſu capituli.nã tũc ſi donatio 6 grauoſa multuz
eccleſie reuocabit᷑ ꝑ ĩ ĩte.·reſti. Secus ubi caſus in
E licitꝰ .puia qꝛ donauit diuiti ſeu in cau. iuren
cõceſſo. ? caſus conceſſos a iure uide. xi .·iin.

relatus modic ie

Eterum. Wral donare porelt:

e gicraris ⸗, e

—C icr

1
ni 1 fne ins 1b

eNdin , I
iſen n idi, t d h
litate ſin ſenit *
ic nnmetecfn

otenſi Faifni as

iun molkingiir üt da
ſcnunt oientor irigin weinith
whbivsnecnablibns eiis un
Aleoſtendo unih ndſa che min
erwaitiggdri ndiidl NoNrhams
bbenine o Baic item d
er ordtedeſddus aos ftt
enſa apirdiA po boc avoc nd in.
Offlonli Niamn unlt donare glä reme
Net tune ſet ninimn no eyniniur a
nqů coſnſis apini, no öe nnn
Oeurtmroſontoe ſcawmnirr lant a
uale Mnt eabienlii nefn
ncurfineſim
oc hec tirimn ie annr
langicſn 1 erch Sl ns
Pachameconſnancine nbl gon⸗

d cj natondbliſ Cüci oddli ſe
D ſeruitij lornltann den
a . H . baumi prſopius an
.Crelni wbiit onceng n
qö. 5. giri demorein lund

uantumn expedi Wleninid

n Nelor n lten
nsſſepecſfer aif on dirr in

N

nrere orrg ercet

iiſ dicg poyets
ſſandtderfndien pprie on

NNnr nedigente
lni nNhaitifn in n

er peproni intebns etceſe otagiad inn

ſe ignii ertlg ecinf
dic de ſto naterin nrp

vbigenetmuanmi on t qi fun Plai roeenete

ber ins Gſpoſttore
Anien uige gl ſngn
G5 pPlatü mni

— ſeer:5 As na rf'azrit 1c s r:⸗ N

Cdigc negicentia ſin e

enechticlͦdoton

ſe⸗ 5 nf. goo. voncen bene goo anm Geneſ⸗
ii platũ ñ poſſe nocla donni ii Ahrra.
ſuado ? ia nider ieligee cj prjmi elh⸗

in bidici alud m videwr ſenre goo nens n

Prin.? fact iſte tex A onono ſeuſi mmn bje pon-
Gerarmn q dommtiones eront granes g 9no ergo

no gancz ioleniur nerkt
— 0 n Woo

W d dins nd

bic meytio de conſue
graves infl gl. apene
a pholtumſed con

Gode N dnnnd a dirohtn
õ fictenehhn ſcn
la derin eceſi Gnie czdccdiſtſzrnn

donari
id gvod enin egi,
C.dedona in.c1

1, blisepeenteid iene
r ſegool dntimd
nümodinn nlſnee

guos e ſeuis fa d

9,

ſta⸗

2 21 18 Ct

PLu; Aa z 7 .A

¶ De donationibꝰ

ubi hoc habet cõſuetudo. ita cõiter ſũmatur: ſed
ſũmatio hec multuz ꝛeſtringit litterã. vñ iheꝛendo
litteꝛe põt ſic ſũmari. In ↄſiderãdo an ualeat do
natio facta ꝑ platũ dʒ attendi quãtitas ꝛei dõate
2? loci ↄſuetudo.h.d.¶õ. p ꝙ pᷣlatus ẽt regu
aris põt aliqua donarẽ de rebꝰ ecclie: æ rõe ad
miniſtratiois libeꝛe quã hẽt i rebꝰ ecclłe. nã quẽad
modũ tutoꝛ nõ hẽt ꝓpꝛietatẽ in rebꝰ pupilli: ⁊ tñ
aliqua donare põt iux illud qðᷣ hetur i.l. cuz ples
ff. de admi. tu. ita æ plarus.ad idẽ pulchrũ tex. in
.l fil.ff. de dona. ubi dr̃ ꝙ ſi filius hʒ libeꝛaʒ ad
miſtratioõez peculij põt aliqua donare: attẽta tñ S
litate filij. ita põt dici in plato:hʒ.n. libeꝛã admini
ſtrationẽ i rebus ecclie:ut ĩ:c.cũ nobis de elec. in
fi. ⁊ i. c. is cui.e ti.li.vVi.⁊ faciũc hec ut ceſſante cõ
ſuetudine poſſit aliqua donare:de quibꝰ dic ut ſta
tiz dice: cũ gl. ¶ In gl. fi. nõ. ex gl. duos iĩtellectꝰ
ad iſtũ tex. pꝛimus ut itelligat᷑ in eꝛꝛogatiõe fa ien
da in paupes:æ ponũt exemplũ doc. in ↄſuerudie
quoꝛũdaʒ locoꝝ ſᷣm quã pᷣlatus dat puelle pauꝑi
maritande. xx. uł xxx. uł nobili paupeꝛi:⁊ iſte itelle

teꝛe: quia nõ eſſet tũc neceſſaria ↄſuetudo quia ele
moſjnã debʒ faceꝛe pᷣlatus de rebus ecclie. xvi.q.
i.c. qm. iõ datur ſecundus ĩtellectus ut itelligatur
de uea donatiõe quã facit pᷣlatus alicui nõ paupe
ri:puta amico uel ↄſanguieo:tũc ẽt ualet donatio
ſi concurrit ↄſuetudo:⁊ ĩtelligũt doc. in rebus nõ
imobilibus neq;ʒ mobilibus pᷣcioſis. vn in his nõ
ualet oſuetudo tanq; danoſa eccłie ut in tex. Sed
u dubiũ nüquid rẽ modicã poſſit pᷣlatus dare ſine
oſuerudine.do. An. hic dicit ꝙ aut ułt aliqua do
nare ? põt ð redditbus quos facit ſuos etiã ſine
oↄſenſu capituli.? pꝛ‚o hoc quod nõ.in. c.pᷣſenti ð
off.oꝛ li vi. aur nult donare aliã rẽ mobilẽ eccle

ctus licet ſit ueꝛus in ſe: nõ tn uidetur ↄuenire lit

ſie · ? tunc ſi eſt minima nõ requiritur conſuetudo

ero uo hoͦ cnogefe eentaid neqz cöſenſus capituli·ſi uero nõ ẽ minima: oʒ q;
laui re dini bllert inn un i. ocurrat ↄſuetudo.æ ſic enoꝛmiter ledit eccleſia ñ
4 eſ ot teligi iſe lert hacſt ualet oↄſuetudo. z ex his uidet᷑ ſerire ꝙ requiritur
Fi itons Alprim gepreben. ſuetudo ubi ꝛes non ẽ mima. ſed orium ſẽtit gl.
arlin. ſalisik do Gu in.c. pꝛecedenti ubi dixi pꝛo ⁊ S: allari poſſunt.c.
ite (ttener oan Cdi ſ ad hec ?.c. relatum ij. de teſta. Sed ſatis ego cꝛe
4 m Ne dein Rane, derem ꝙ ceſſante conſuetudine nibil donar poſſit
niegſhin gtod renl abſq; c rationabili.ſed cũ cã rõabili ſic: puta qꝛ
hiwpint Bur hocltin 4 reeipit ſeruitiũ ab illo 2 uult eum remunerare uel
toin ii chenſin ſnongii quich ſimile: ? ſic loquunt᷑ iura ſupius allegata fa
o ge ebns ci cbt annienn cit. l.c. relatũ ubi ẽt ponderat᷑ ↄſuerudo.nec ob.
cſolenm D zdo urfrin “ qö. 5. dixi de tutore in. c. pcedenti.qꝛ turoꝛ donat
nnane an e l lein in nm pelr pupillo ? non aliter. ita æ prela
eiere n ſagoſnl cn Gacogye iret cccleſie. nam ? ut eccleſia babeat
lſeguſ b.⸗70, ſoire Golrcui iinn e pio ſua defenſione licite poſſt unt aliqua le
ao lcno ti tterttnunte a er ar. in. d. l. ſi plures ff. de admi. tuto. æ an
nan ri ſecus Gſit nnii iti Platns facit ꝛedditus ſuos:dic ut dixi ſeu ꝛemiſſi
md heut izui In. cfi. de pigno. Abbas. g
aNn he ſ get ”B ccli
unii ihir gen uun Onſultationibus. no d .
aleſr dolun inn d cãs ĩ bũficiũ ↄcedi nõ põt: ſed ĩ ꝓprieta
licit; c us coleſi⸗ o⸗ e ic ge auctoritate tñ epᷣi ⁊ ſine pꝛeiudicio pꝛela
cöceſſ Puene etr Dcedi ota primo ꝙ beneficiũ nõ uacãs nõ põt
gl ſne. neh edi ſingulari ꝑſone ſz alteri ecclie ſic ſine mn pᷣ

iudicio ꝛectoris.⁊æ hodie eſt tex.in cle.ij. de ꝛc.ec.
nõ alie. vbi dicit ꝙ unus pᷣlatus põr unã eccleſiã
et no uacante alteri unire ꝛectoꝛe non uocato. nã
illi nõ fit ĩ ſua uita piudiciũ 3 q20 de ꝛ20ne di
ueꝛſilatis qᷓre ecclie põt fieꝛi ↄceſſio ⁊ non lingula
ri ꝑſone.doc.reddũt rõneʒ qꝛ ſingularis peꝛona
deſideꝛaret moꝛtẽ ꝓximi in cuiꝰ locũ ſparet ſe ſuc
ceſſuꝝ:ut in.c.ij.de ↄceſ pᷣben. que rõ in collegio
ceſſat:qꝛ cũ collegiũ nõ hʒ aiaʒ nõ põt deſideꝛare
moꝛtẽ ꝓximi:nec ſinguli de collegio deſideꝛãt:qꝛ
qð ẽ collegij nõ ẽ ſi inguloꝝ. xij.q.ij. qui manumit
tit. ul redde aliã rõnẽ melioꝛc: ↄceſſio ꝗ fit ſingła
ri ꝑſone fit ĩ ritulũ.qui quidẽ titulus cũ ſit penes
rectoꝛẽ uiuentẽ nõ põt trãſfeꝛꝛi in aliũ qꝛ ſic duo
nõ poſſunt hꝛe unã uxoꝛc carnalẽ:ita nec ſpiritua
lem. unde ↄmitteꝛet̃ quoddã adulteꝛiũ. vij. q.i.ſic
⁊? in.c.cum nõ ignoꝛes de pᷣben.ſed qñ ↄceſſio fit
alteꝛi ecchie ſeu collegio:tũc fit iure ꝓpꝛietatis. vn
nõ tranſfeꝛt titulus qui ẽ penes uiuen teʒ: ſʒ ius ꝓ
pꝛietatis qð ẽ penes ↄcedente uł alið ius in ecclia
ſeꝑatuʒ a titulo pᷣlati uiuẽtis: qꝛ uteꝛqʒ nõ põt cõ
iungi. ⁊ inqᷓtuʒ tex. dicit ꝙ ſi alius poſſidet eccliã
nõ põt alteꝛi ↄfeꝛꝛe iĩtellige qñ alius poſſidet cum
titulo ſaltẽ coloꝛato fʒʒ ea que dixi in.c.cũ noſtris
de con.pᷣben. ſecus ubi cõceſſio eſſet euidẽteꝛ iniu
ſta.nam tũc non ipedit collationẽ ſingulari ꝑſone
fiendã: ut legitur ⁊ nõ. in c. licet epus de pᷣben.li.
vi. ¶ In glo in vᷣbo eiꝰ auctoꝛitate ult eꝛgo gl.
ꝙ ſine auctoꝛitate ep̃i patronus põt donare loco
religioſo ius patronatus ſʒ nõ eccliam in qua het
ius patronatus ? bene loquitur quod tenẽt doc.
in.c.i.de iurepa.li.vi.⁊ uide qð dicam in.c. illud
allegatũ in glo. ĩtellige ꝙ epᷣus põt donare loco

religioſo ſi ipe habet collationẽ bnficij. ſecus autẽ

ſi ecchia peꝛtineꝛet ad alium pꝛelatuʒ: quia tunc re
quiritnr eius aſſenſus fᷣm doc.quod nõ. Ex quo
Et habes ꝙ ſicut directe ↄcedendo illã eccliã alte
ꝛi in ꝓpꝛietatem nõ põt epᷣus pᷣiudicare ĩfeꝛioꝛi pᷣ
lato habenti collationem: ita nec indirecte. ⁊ põt ĩ
duci hoc dictũ ad q pone ꝙ ecclia de iure ſpecia
li peꝛtinet collationem pꝛelati infeꝛioꝛis nunquid
epiſcopus poſſit illam alteꝛi eccleſie unire. ⁊æ nidet
pꝛimo ꝙ ſic: qꝛ unio nõ cõceꝛnit titulum ſʒ ꝓpꝛie
tatem. vñ licet ius ↄfeꝛendi nõ peꝛtineat ad epᷣuʒ:
peꝛtinet tamẽ ius diſponẽdi de pꝛopꝛietate ⁊ rebꝰ
beneficij:quod nõ firmo ſed remitto ad nõ. in. c.
ſicut unire de exceſ.pꝛe.ubi põitur peꝛ modeꝛnos
queſtio notabilis z quotidiana an epiſcopus poſ
ſit unire eccleſiam ſibi ſubiectam cuius collatio ꝑ
ſuã negligentiã deuoluta eſt ad papã.⁊ cõiꝛ tenẽt
ibi modeꝛni ꝙ ſic:qꝛ alio iure eſt deuoluta alio
iure unit.nã deuolutio concernit tituluʒ:ſed unio
ↄceꝛnit ꝓprictatẽ ⁊ eſt nõbile dictuʒ ⁊ facit id qð
dixi.S:ſed remitto ad plenius notata in.d.c.ſicut

Ab. „
2 5 ob. iuramento de
E£ r tuas. non infeudando de no
uo pꝛelatus ĩtegꝛaꝛe poteſt feudũ ſi appa

ret uaſallũ iu menſura deceptum .h. d. communis
diuiſio. fa ibi nos igi ¶Elõ primo ꝙ iminẽte
0% 2

Mαιι +ſ ..☛ 7

J .
aAd aere werni

gr n al. S.⸗.

Nrreat- a altis; pla. ⸗Pl gH . „

a

EAX P lan l. a⸗ ſ orla Paſit 4 ſeren hy „₰ = S

X ete ln . bS.

»lsn ₰.

☛M Aerepeg te e dſen .
3 ₰ . 2 „ „ —2 . —— - -„ — .
EaII ꝛei 2 &t citra dimidiã ꝛei debuã põt ageꝛc iuẽ cõi

piculo coꝛporali licite põt pᷣlatus ſe occultare de
ſerẽdo eccleſiam ? cleꝝ nõ eꝛgo teneĩ᷑ ſe exponeꝛe
moꝛti ſeu alteri ꝑiculo coꝛpoꝛali. nã ſi iſte eps in
boc deliquiſſet nõ fuiſſent illi nobiles qᷓ eũ occul
tauerunt ꝛemunerati. Et pdicta itelligo pꝛoceder̃
qn ſolũ querit᷑ ꝑſona plati.ſi aũt qrit tora eccle
ſia: nũqꝙᷓ; pꝛelatꝰlicite poſſet defeꝛe eam ſcipſuʒ oc
culrando. uide plene ꝑ Inno. in. c. niſi cũ pridẽ ðᷣ
renũ. ¶ Mõ unã licitã cãm alienãdi ſeu ifeudãdi
bona ecclie.ſ. ꝓpteꝛ ꝛcmunerationẽ fuitioꝝ ipẽſo
rũ nedum eccleſie ſʒ pᷣlato ipᷣius eccleſie qð iutelli
go qn ↄtemplatõe eccleſie: ⁊æ facit iſte tex.multum
ſingularit᷑ ꝓ his q dixi in.c.ex pntiũ de pig.⁊ in
.c.i. de ſolu.ſ. ꝙ debita pcta ꝓ ſuſtentatiõe plati
ſunt ſoluẽda ꝑ ſucceſſoꝛẽ i beneſicio:qꝛ uidentur
vcta ꝓpteꝛ neceſſitateʒ ſeu utilitateʒ eceleſie. nam
nides hic ꝙ ꝓpteꝛ fuitia impenſa ꝑſone plati ad
ipſius ↄſeꝛnationẽ alienãtur ð nouo bona imobi
lia ipſius eccleſie foꝛtius (oluẽda ſunt debita ma
xime de ꝛedditibus eccleſie cõuerſa in ſuſtẽtatiõeʒ
plari ecclie: q limita ut dixi ĩ. d.c. ex vnnũ¶õ
qꝙiurãs nõ infcudare de nouo incõſulto ꝛ0mano
pontifice nõ põt feudũ cõcedeꝛe ẽt ſubſiſtentc cau
ſa legia· nã bic prius epus infeudauit de madato
pape. licet ſubeſſet legitima cã infeudandi de quo
tetigi in.c.ut ſuꝑ de ꝛe.ec.nõ alie. ¶ Mora ̈ÿ ꝓ
hibitus aliquid cõcedeꝛe ul fabricare:nõ uidet̃ ꝓ
hibitus ↄceſſuʒ dudũ ꝛeintegrare uł ꝛeficeꝛe opuſ
iã oſtrucrũ q ruin minat᷑.ad hoc.c. cõſuluit.j.
gr de iude. ¶ P 7 tene mẽti ꝙ deceptus ĩ ꝙᷓtitate
ad ſupplementum. ſſecus ſi deceptio ultra dimidiã
iuſti pꝛecij iteꝛueniret ⁊ in aliquo contraetu.quia
tunc iure cõi nõ dat᷑ ꝛcmedium. vut in.c.cũ dilecti.
2. c. pe. de emp.⁊ uen.⁊ in.l.ij. C. de ꝛeſcin.uen.
et põt eſſe ꝛ0 diueꝛſitatis:quia deceptio in quãti
tate ꝛei nõ ẽ ita ꝑpendibilis ſicut deceptio ĩ ualo⸗
Vnde dolus ꝛc ipſa uł ex ꝓpoſito adhibitus in pꝰ
cãu magis oꝑatur qꝙᷓ in ſecũdo.æ de hoc aliquid
cũ glo. 6. ꝙ eccleſia nõ ðᷣꝛ ĩ ſuis actibꝰ frau
dẽ adhibeꝛe: æ ad hoc quortidie allegat᷑ hoc.c.nõ
m arbitreris ꝙ ꝑſone priuate licite poſſunt frau
dem adbibeꝛe: qꝛ bona fides exigit᷑ in oĩ otractu
ut in.l.bona fides. C. de actio. æ obli. eccleſia ti
dʒ ꝑpmaxiĩe ĩ ſuis actibus puritatẽ adhibẽ. fac qðᷣ
in ſimili hẽtur ĩ cłe. cu illuſio de ꝛenũt.⁊ peꝛ hunc
tex. dicit glo.nõbilis.x.q.ij.hoc ius.ꝙ eccleſia ñ
debet ꝛeciꝑe pᷣcium oblatuʒ ultra iuſtñ ualoꝛẽ ꝛei
uẽdite: In gl i. ĩ fi. ? uið bonũ tex.cũ glo.xij.q.
ij. quicũqʒ ſuffragio.⁊ facit iſte tex ꝙ cõceſſio ꝛc
muneratiua nõ uideat᷑ pura donatio:⁊æ ꝙ pꝛohibi
tus donare nõ uidet᷑ pꝛohibitꝰ ſeꝛuitio ꝛcemunerã
do aliquã ꝛem donare.nã ꝛes eccleſic ꝓhibenĩ do
nari ſeu infcudari. ut in. c.ij.de feu.⁊.c.nulli ð ꝛe.
eccle.nõ alie ⁊ tn hic ifeudãt᷑ ꝑꝑ ſeꝛuitia eccleſie ĩ

pẽſa. fac ad ea que dixi co.ſuꝑ Nica Ju gi.
in vᷣbo iuenerũt.nõ. gl.æ ex dictis doc:bic ſũt ad
(uertendi quatuoꝛ caſus.primus qñ terminus fuit

pfixus ad mẽſurandũ ⁊ ad denũtiandũ:ſʒ ⁊ ĩq;tũ
leſio ſeu deceptio ↄtigiſſet.⁊ tũc.j.terminũ oʒ ꝙ

. . . — K 1 –
GC 8 ſ vem-dide funi rI I »fmrb. 7„ .cla - ==ò ⸗ An ſ Apir — a : : —* 74 pl

¶ Be donationibꝰ

l. S= ⸗Tesue) —V Lr⸗ Puari

fiat mẽſuratio ? denũtiatio: un poſt teꝛminũ non
audiet᷑ deceptus: ut in.l.qui fundũ alla.i gl. Secũ
dus caſus qñ fuit pᷣmiſſus terminus ſolũ ad men

ſurãdũ ⁊ tũc ſatis ẽ ꝙ ĩ termio res mẽſuret᷑ ab

ut poſſit agi poſt terminũ: qꝛ ſatiſfacũ fuit ĩ jmio.
Tertius caus qñ fuit actũ ut res mẽſuret᷑ ſed nõ
fuit adiecta certa dies:⁊ tũc expectant᷑. x. dics ar.
op. in. l. ꝙ ſi nolit. . pe.ff. de edi.edic. quartꝰcqnſ
qñ nihil fuit dictũ de mẽſuratione ⁊ tũc põt dcp
tus agere uſqʒ ad. xxx.ãnos qꝛ tanto tempore du
rant actões ꝑſonales.l.ſicut. C. de pᷣſcrip.xxx.an
no. ? dicit Moſt· ꝙ de iure canonico poterit ſep
agi pot᷑ malã fidẽ decipiẽtis ut in. c.fi. ð pſcrip.=
nõ ſingularit᷑ hoc dicrũ ꝙ i actõibus pſonalibꝰ ñ
currit pᷣſcriptio cũ mala fide debitoꝝ ↄtra dictuʒ
Har. i.l. ſequit᷑. F. ſi uiã.ff.de uſuca.æ uide moti

ua ꝓ 73 ea q dixi i. d. c. fi. ĩtellige dictũ Ho

ſti. qn ĩterceſiſſ deceptio ex ꝓpoſito ſecꝰ ſi reipſa
qꝛ tunc nõ eſt in aliqua mala fide ⁊ in hoc caſu ñ
par.ficãtur deceptio cx ꝓpoſito ⁊ re pſa licet in
multis caſibus ſecus ſit:⁊ ſic ꝓccdit tcx.i. d.l. ſiqs
cũ .aliter. ff. de. Vb.ob.⁊ hec ſũt notabilia nõ ſolũ
iĩ termis.c.ſʒ quibuſcũqʒ rebꝰſen ↄtractibꝰ iĩ qdus
alter Zhẽtiũ decipit᷑ ĩ quãtitate rei. Et circa pdic
ta põt applicari quõ. notabilis pone ꝙ uendiditi
bi fundum expſſis ↄfinibus ⁊ declaratis meéſuris:
terre urputa dixi ꝙ erat duoꝝ modioꝝ nũquid ſi
reꝑitur in maiori quantitate illud ꝙ ẽ plus cedat
uenditori uel ẽptoꝛi: ⁊ ĩ bac.q.ↄſuluit Old:ꝛ heĩ
ↄſilio.xxxij.⁊ iter cetera dixit in ↄcluſionc ꝙ qñ
loquẽs utit᷑ termis ðᷣnotãtibus certum numerum
ſeu certã mẽſurã. ⁊æ tunc nõ ueuit id qð ẽ plus ſiẽ
eõ deceptus in numẽo uel mẽſura agit ad ſupple
mẽetũ ut hic:qnʒ utit qs termis denornbus ſpeʒ
ſen certũ coꝛpus:lʒ adijciat certũ numex uel men
ſurã.⁊ tũc id ꝙ ẽ plus cedit emptori:qꝛ menſura
uel nũerus hoc caſu uidet᷑ adicctus cã demoſtrati
onis:⁊ falſa demõſtratio nõ uiriat ut.l.falſa dmo
ſtꝛatio ff. de ↄdi.⁊ demo.cxẽplũ uendo tibi talem
fũdum ſic ↄfinatũ qui eſt triñ modioꝝ excplũ pmni
caſus põt colligi ĩ iſto tex. ut ſi dixi uendo nbi te
rã quatuoꝛ modioꝝ in talibus ↄfinibus ⁊c.⁊ hec
nõ. (Yo glin vbo poſſeſſionẽ nõ gl.qꝛ quoii
die allat᷑ iuncto tex ſed ut dicunt doc? bene iſte
tex. porius ꝓbat oriũ.nã ſolũ ꝓbat ꝙ nõ eũt iſti
nobiles in poſſeſſiõe teꝛe duoꝝ modioꝝ q eficie

bãt in poſſi ſſione.eꝛgo teꝛe alioꝝ duoꝝ modio

rũ de qna fuerũt ĩueſtiti cõſiſtebãt in poſſeſſiõe?
ſic potius ꝓbat ꝙ ꝑ iueſtiturã trãſferi poſſeſſo.
ſz itellige qn iueſtitura fit in pntia ꝛci de q iueſtĩ
qꝛ tũc het inſtaꝛ traditiõis.l.qdð meo.ff.de acqr.
poſ.ſecus ſi ĩ abntia ꝛei.⁊ de hoc dic ut plene nᷣ
iu.c.ij. de ↄſue.⁊=.c.traſmiſſa de elec.aliquid teli
gi in. c. auctoritate de inſti. ⸗ ;
. In donationi
Bm dilect *pleniſſima fit iter
pꝛetatio:⁊ ob hoc clauſula oneroſa poſt
multas donationes appoſita pꝛoximam donatio
nem tantum ꝛeſpicit.b.d.⁊ eſt caſus ſingularſ ſ3
iſtũ itellectũ:ſʒ ſecundũ aliũ itellectum ſumma ſie

7 ³

lio ſo exercct po anngz
tannlif ſan .
lrgus in conico 4
na pommit iſte regrin
ſteſtotoꝛ nz ipe
ſelentflums uſin
( dſcn. Iuno
ſine laßto D

o
gcs
Grefuinanic
aikenti hl hc htnliu
on rch. hecletaid⸗ 6 ol
nha cbe⸗ liiicn n
ieich ich ſonis 1.

(otbinid ſ n
uiderer . ra n
c tpi taſi he

er
rio ctoshifii gilmm

Moctice⸗
4errl ſn ſcertlbuf⸗
immi

trurmiihlmi
asirCnmnie li ttale oeſhonn⸗

cctineai rimetitb lan⸗

Crionniispaand obfugiui
nttiicerce d n(Voinon

ilnetce iii gi zeid funſnn

IoGenrenti eniorneryenihm
5o Würndnstrdeicnt d Peniſi
6Ondos ldifico fd Gnns
Pentſinn Crno d legtund
in Conationis: olis icat
di donanoateſtnore fuaneni ur nide
ſtin hrgſin iepramno lgao i
tone pure en oo bene n ech ro din
ſin coe roen iſog ms albs am i
obliggtonea nan gemin lbevc,
bo. ſ tociſanmn enaina i ö
fiſrieginpnioſnſnore Uinsti
nimsngtblien ſo aif in iee
faiketengnd
Nlimnio ngoriin
lbenalimetnn
lcen oßſmiti
nirlent fba ſin
gerechoſtiene in
nocogtmöeno⸗

Klinno ſeis

Fiteligice

nicu ſet ge anin
ßiocieüifn, itid oe
nmorro .

be
fiar miſnio r⸗ ran
udici Gerehns, ani an
aein . rmlqufnii entitüron
nint i Pnnſſus lermin aai
i uc ſanss d Pitemni 8
dun nttenmnmiͦe inidd
tden dfngi niinn
nuin an lles:r ii llaßt D
n nibi nolir pe f e
1ns ien dai
alſe Gad 4 denah
Rrü 4 Chma
miifle chi⸗ u⸗ gin
Ungümi dor dici⸗ en
neu nhtd üng icbi mndn

ptaräinidtt ſ⸗
n wo Geceptio r ppoſtoſeo'ſ ce
tunc ho ſtin alna mnaſier
Panfcimn daannd a dpoſn vepſe ler i
nulis aſbus ſtlo ſrr ſc lcht Arilis
. aluer f e b.ob t htr ir oicb in nö i
lmme xubulih e in ngb nn⸗
alcr öhini eptt ivime ri. Cr Hae
n hor gppl oni qo, orzblis pone ucncini
difundum erpſſs ofinbus e dalornns meſnns.
rne mpnna ir q ern (Nop nodor niuid ſi
Tepiror m mniori gounnte lud ne pus cedat
enduori ddit i g. ulnit Old:: hef
97id N d Nt er nen Clſoec n
lodpisi unis icindiscgiun tunein
ſen crä niedt Metdtaltſd ddieſd
c) Gecehms n mni⸗ dnömmukruinft
meti hicgnp ii as nnis tineit
ſon cenu copns.) M udmit
ſori. uͦc id ehſns ſt d 1s Cemadte
Itnins hriſt ie in fala did
oris: fal⸗ anoſtrotio ſen ſau
Ceno cxehli nence t. d
daitnd mü nodior ihifi
.

diti uenco tbi
z toligii ſoier fi in
e ui lons gfnibustittt

2

1 ,3
3 iſt
ai wactd r , len
diedh müſel fee

ru de qn ſik⸗
1 in perie A,
ſenwen⸗ fiufum fne ftui⸗
ſi lee⸗ c nalnde ii lernor ſ
. 7 l 5 14 e 6 c
r tu agontia 10. Aen
ballc iſuſii /
ucie⸗ coritane ge int. lunn
jmn dlcl ein
V 3 ellglan
andd en
nuon⸗ 4 int . 6
moltas 65 Cporh
nen unmecni i
cliidh
ſĩ ic

nboc le

.

. modto N D
. enſiche
1ö. Cogn ch an Goct ae

1 n

e

6
]

4

es⸗ wv,Asns Acn N a

7 onnνα 16*& feit 2 * fpo. e⸗, ERe-⸗

¶ De donationibꝰ

Clauſula oneꝛoſa poſt duas uel plures donatões
poſita ꝓxiaz tm reſpicit nõ ſupeꝛioꝛẽ que hʒ ſuam
clam. b. d. ? ẽ hec lec. Et nõ. ſz nõ tm ſicut pꝛia nec
ſpale ĩ donatiõe.ſʒ idẽ ĩ qualibʒ clauſula appo
ſita i fi. cuiuſcũqʒ diſpõnis:ut·j. clariꝰ uidebit᷑.in

pꝛia ponit iudicũ Aln calnltarie in fa pape rñ
ſio ibi mãdamꝰ. 6 pꝛio ibi cũ ex tenoꝛe iſtri
uideteꝛ ⁊c. ꝙ ꝓ batio facta ꝑ iſtim d; euidens: z
ſic nbi requirit pbatio euidẽs nõ reqrunt neceſſa
rio teſtes: ſy ſufficit inſtrʒ ꝓ quo fac qð nõ. Inn.
2 Hoſti.i.c.ij. de ↄfir. uti.⁊ i. c. ex ĩſinuatione de
ap. ? uide tex. nõ. il. licʒ de le.i. ubi pʒ ꝙ ꝓPbatio
et piecturalis dicit euidens: 2 ſi bñ pondeꝛat iſte
tex. hoc idẽ ꝓbat. naʒ in inſt;o iſto nõ cicebat aꝑ
e ꝓut papa hic decidit:ſʒ ex piecturis papa dicit
h cuideter appeꝛe ex ſeꝛie inſtri qdð bn nõ. nõ ſolũ
eigo inſtrm aꝑte loquẽs iducit euidentẽ ꝓPbatiõeʒ
ſi et iectuxis ⁊ ex tenoꝛe iſt:i colligit᷑ mẽs.diſpo
e⸗ i foer hoc ⁊ cx tex.ibi mẽs ⁊ itentio
Nqin diſpoſitionibus dubijs ẽt in donatiõe debe
m pꝛio recurreꝛe ad ↄiecturatã mẽtẽ diſponẽtis
nõ eigo fauoꝛc donatiõis debemꝰ ampliare mãm
p mentẽ donatiõis facit.l.ſemꝑ iĩ ſtipulatiõibꝰ. ff.
de re. iu. ? rla in obſcuris li vi. 6 ltio ꝙ lai
cus in donatiõe quã fac ecclie põt apponeꝛe pactũ
de ſoluẽdo cenã pẽſionẽ hẽdibꝰ: uł ꝙ res donata
icidat ĩ ommiſſuʒ ſi pacta nõ obfuent facit qdð legi
tur ⁊ no.i.c.ueꝝ de ↄdi.ap.¶ HNõ q̃rto rex:i fi.
qui quotidie allat ꝙ i Zcribꝰ nõ fit ſtricta iteꝛpᷣta
tio ſʒ plena: non tñ plenioꝛ nec pleniſſima:in ultis
vo uoltatibus fit plenioꝛ ? nõ pleniſſima:i. dõa
tionibus nel bnficio fir nõ ſolũ plena. æ plenioꝛ ſʒ
plemiſſima. Ex quo nõ. ꝙ legatũ nõ ꝑ oĩa ſorti
nam donationis:Iʒ.l. ciuilis dicat ꝙ legatũ eſt qᷣ
dã donatio a teſtatoꝛe facta: nã ur nides hic non
fit ita largiſſima iterpretatio ĩ legato ſicut ĩ dona
tione pure facta qð bene nõ.⁊ eſt rõ diuerſie itatis
ſm doc.iĩter oẽs iſtos tres caſus.nam ↄctus iduẽ
obligationẽ ex utraqʒ ꝑte: ut in.l. labco el.ij. ff. de
Vbo. ſi. ideo dʒ ſernari equalitas.un nõ debet fie
ti ſtricta iterptatio in fauorẽ unius ⁊ ĩ odiũ altiꝰ
nec nimss larga ſzʒ plena. fo caſu ſ in legato res
legatarij tm. un eſt quaſi qd dã

ei

diſponif in fauoꝛc

bu ciü :ideo fit iterpᷣtatio largioꝛ q; in Sctu dõa

tio Vo exercct᷑ pꝛo quadã liberalitate ⸗ munificen
lig: ut in. l:i.ff de dona.iõ pᷣſumẽdũ ẽ ꝙ ſicut fuit
largus in donãdo : .ita itellexit vba ſua largiſſime
na potuit iſte reſtringere diſpoſitionẽ ſi uoluiſſet
ſzteſtatoꝛ qnʒ ipedimus cogitatõe moꝛtis non ua
letoia ſubtiltt librare. Er ultimo ſcias ꝙ; ſecũdũ
nö. dictum. Inno. id qð dr in bnficijs ẽ fiẽda ple
niſſima iterptatioſdʒ itelligi qn alteri nõ fit enor
ime piudiciũ: ſed agit ſolũ de pᷣiudicio ↄcedentis.
an in piudiciũ fnj nõ habet locũ illa pleiſſima int
Piatio. æ pꝛo hoc adduco tex. in.l.ij.S.ſiqs a pᷣn
cbpe. ff. ne qd in loco pub.⁊ ĩ c.ecũ dilectus ð ↄſu.
Ni do aliam limitationẽ ut ꝓcedat i bnficijs nõ
eniantibus a iure cõmuni. nam oĩs receſſus a in
HM coͤmuni eſt odioſus:iõ dicimus ꝙ diſpẽſatiões
lt ſtricti iuris: ur in. c. ꝙ dilectio de ↄſã.⁊ af.?æ ĩ

c.i.⁊=.ij.de fi.pſby.li.vi:⁊ nide bonã glo. in. c. oꝛ
dinarij de offi. oꝛdi.li. vi. æ ad mãm uide qð dixi
i. c. oliʒ de vbo. ſig ¶ In gl. in bo ad ſuꝑioꝛem.
ibi una pure ⁊ ſine aliqua ↄditione:2⸗ ex his vbis
colligit̃ pꝛimꝰ irellectus fʒ quẽ pꝛio loco ſũmaui.
ut ĩtelligamꝰ ꝙ donatiões ſuꝑioꝛ es eꝛant pure fa
cte ſine aliquo oneꝛe = deteꝛmĩatione:ſed ultia do
natio ĩ fi.inſtri poſita hẽbat onus pẽſiõis z ſuam
ceꝛtã deteꝛminatiõeʒ ãnexã: vn cła oneꝛoſa ĩ fi.po
ſita in dubio refeꝛt᷑ ad ultimã donatõeʒ dũtarat
hẽbat dete:minatiõcʒ ⁊ onus ãnexũ qꝛ nõ ẽ viſile
ꝙ donatoꝛ uolueꝛit oneꝛare pꝛioꝛes donatòes ita
libeꝛe factas.⁊ fm hũc ĩtellectũ queʒ ſequitur In
no. pone ſic caſuʒ. Oonatoꝛ uſus eſt his ueꝛbis:
dono monaſteꝛio fundum ticianum. Itè fundum
ſempꝛonianũ ? uolo cx eo ſoluat mõaſteꝛiũ q̃ͥn
q; mihi ⁊ heꝛedi meo:⁊= ꝙ poſſiʒ ibi habeꝛe uſum
uenãdi:uel foꝛte dixit ꝓ ſi non ſolueret quinqʒ ſo
lidos competeret ſibi facultas reducendi locuʒ in
foꝛeſtam. æ de hac ultima clauſula oneꝛoſa eꝛat du
bium ſʒ decidit᷑ mõ pᷣdicto ꝑ regulã ſupeꝛioꝛẽ. Et
ex his ẽt hẽs nõ.limitatiõeʒ ad iura que uolũt/ ⸗ Taſela ſme
cla in fine poſita ẽt oneꝛoſa reſpicit oia pᷣcedentia
Et ſi ſint diueꝛſa negotia:ut pʒ in.c.inquiſuioni de
ap.illud.n. nõ ꝓcedit in pluribus donatiõibus in
eodẽ inſtio feis. Adueꝛtendũ iñ ꝙ bec ſa loquit
qn ultia donatio hẽbat onus ãnexum ⸗ quãdã de
teꝛminatiõeʒ inceꝛtã. naʒ hec reddit ↄiecturam p
clanſula oneꝛoſa refeꝛarur ſolũ ad ulrimã donatio
nẽ oneꝛatã. Si vo oẽs donationes eſſent pure fa
cte:ñ uiðo tũc rõnẽ q̃re cla dẽat magis refeꝛꝛi ad
pcedentẽ qᷓ; ad ſuꝑioꝛes: ⁊ ſic limitarẽ hũc intelle
ctum glo.⁊ ſũmariũ pꝛimo dictum. facit qð in ſili
nõ. Bar. in.l. talis ſcꝛiptura.ff. de leg i. qð dixi
in.c. o requiris de ap.ſecundus itellecins collig i
tur ex dictis Moſii qui ĩtellexit tex. ꝙ in pꝛia do
natiõe fuit dictũ nt illa eſſz libeꝛa z immunis a ue
xatione ſeculari unð ñ ẽ ueꝛiſimile ꝙ clauſula one
ꝛoſa in fi.poſita debe:et refeꝛi ad illã donationè:
qꝛ quodãmodo donatoꝛ fuiſſet ſibi ↄꝛius: qð nõ
eſt ueꝛiſimile. ar. in. l.non ad ea. ff. de condi. æ de
mõò.⁊ iſte intellectus eſt ueꝛiſſimus.æ ſentit ſpec. in
ti. de iſtru. edic.S. nũc aũt. v.itẽ accipe.⁊ potes ex
Theite hoc intelleetu ſumeꝛe unaʒ concluſionẽ, c ubi plu
rr negocia inſeũtur in eadẽ diſpoſitione quoꝛuʒ
aliqua habent ſuas deteꝛminatas clas: tũc clauſu
la in fi. poſita non refeꝛtur ad negocia iam quali

ficata. ꝓ hoc qnod nõ.in dicta.l talis ſcꝛiiptura.
7 hee nõ. Ab.

Æ Si epus in eccleſia

tuli pio loco ↄceſſit ꝑcipiebat ceꝛtos „
uẽtus illos donaſſe nidetur oẽs alios pꝛouentus
prcꝛ cathedraticum cedũt pio loco: z ſi epus con
ceſſit de ↄſenſu patroni itelligitur pꝛonus donaſ
ſe iuſpatronatus h.d. In pꝛima cõſultatio. in fa
reſponſio ibi nos. ¶ Nõ puo æ rene mẽti ꝙ ue:
bum ↄcedo ex ſuo pꝛopꝛio ſignificato non induẽ
trãſlationeʒ dominij rei cõceſſe. nam uides hic
epᷣs dicẽdo ↄcedimus uobis talẽ eccliaʒ nõ nidet
0° 3

A rri = PS 2 76= α fanhes pl Fi

7
448

Puſue 9, Made

W aſnerte Aſpeller ℳ).

CTCMτ Aunano , Pena Aczaz rern/ *

Da , . .
a1 v . „. 1 ſ,zen

oceſiſſe õe ins qð hẽt ĩ ea. Sʒ ius quoddã ſingu
laꝛe urputa pẽſionẽ nl qͥd ſile. ⁊ facit.c.ſi.de pᷣca.
ſz ubi nõ põt oꝑari trãſſationẽ iur̃ ſingulari:tunc
oꝑat᷑ oimodã iure ↄcedẽtis trãſlationẽ 6 fo
ꝙ ↄſentiẽdo qͥs donanõõi alicuiꝰ ꝛci vr̃ ↄcedẽ iuſ
qð hʒ in ꝛe:ſiẽ pꝛonus ↄſentiẽdo donatõi epᷣi vr
ↄcedẽ ius pꝛonatus qð hʒ in ecclia pꝛonata:facit
qð nõ.i.l.gaiꝰ.ff. de pig ac.ſecꝰ nidẽt᷑ ubi ſimpłr
tacẽt ꝑ.l.ſic.ff. qui. mo. pig.uł hypo.ſol ⁊ qð nõ.
in. c. nõne de pᷣſũp. 5 3 eps qnqʒ ꝑcipit
in eccleſia inferiori certã poꝛtionẽ fructuũ et h 3
de iure ſingulari. nã de iure cõmuni nullam poꝛti
onẽ ſibi uendicat:ut.x.q.iij c.i.⁊.c.ij.? c.ↄqrẽte
