bat eũ exaĩare ⁊ iteꝛiʒ fuit pñtatꝰ gus ſi ex pieciu Kiberfinn bii neeſe eſcbad
ris poteſt ↄſtare de malicia epi inſtituentis ſecun irppeftn eein clco ,
dum habet locum pena:in dubio neꝛo aut fus ẽ ſntfegg Cionc orinico o
idoneioꝛ æ non pꝛeſumitur malicia. ant pꝛimus ẽ iubreihih⸗ eakie non ncin
idoneioꝛ ⁊ cꝛedo ꝙ ſit pꝛeſumenda malicia argu n 1anbipin nenuz.
nccken e lulanon⸗ di
leiſtin drt

wallgktlin gr in c ci dieei
5uinind e . Aen dleei
õ

ſizſun pinciord n
nd ecſeſchſin pincſork n
irznicggi ndeinlnit nggilu of

piio bi R rücnduriſtnmi
ſeno odrn vtanlimieniinſu
eang nen ultanpoh lice d
unbe aanten Mhretennn
nndes cmſr no y ijs dir uſno
baber ngneſin lno iudcq; oi nneirc
t funt /u ſfn otͤi leerqlcᷣ
bun epgbt or inc mſonlo n ſe
koff. dign t ber bi ſöbis klnifr ite
1min d er ienbi gſnlieroſini s
ddcie renmadanigi i mina Sed io
Gud Gapen dem donnine nsſpreuirpn
ii anndnin deen orc.
ecmmbi do n itdin deſen
õ
tere pimicons ifeeit bor oſ hiiminiſtil
di via iͦt ſvs inre ſvo nn ntem Nid.
Aijcioſ nmse ſbno um ⸗,
ſwsſ ulvehniſn en
Zenjduũr t di appvogre ppe alute
Hyſies malcſoſepin no⸗
n gis an aili dele gſipimen
oveſConens nititul an
nnſneriminn
dwmn e gſiinne ſ,

ci dena in ſtmi in i

cutb'herchinn

ð Pt fzir- abanren, „ 2. c4 aſſ aisn, we P Ples

e i»ſ gr Yu . a

ar. in.c.ſi foꝛte.lxiij.di.aut uteꝛqʒ ẽ eque idoneus
2 placet dno. An. ut õ dixi ut ↄmittatur pena. qᷣ
data paritate in meritis primus uidet potioꝛ. ar.
in. c. ſi a ſede de pꝛebẽ.li.vi.ſed mihi plus placet
grium qꝛ data pntatione ꝛõe fi nullus eſt potioꝛ
cum pꝛonus poſſit acumulaꝛe auct᷑e iuris ſed ĩi.c.
ſi a ſeð pꝛeal.primꝰ erat potioꝛ in iuꝛe: ut ibi colli
gitur. Abbas.
Oſtula ſti. Si ad pñtationeʒ ꝛec
toꝛis ad titulum cccle
ſie aliquis fueꝛit oꝛdinatus pronus qui
nõ ↄſenſit ad ioſam cum uacabit poterit pꝛeſen a
ꝛc. h. d. uel ſic. Nullũ pᷣiudicium gnãtur prono qᷣ
nõ ↄſenſit pntationi facte peꝛ ꝛecroꝛẽ ð oꝛdinãdo
ad titulum ecclie ſue.pꝛimo ſulratio. o ꝛnſio ibi
ad quod bꝛcuiter 5. i. ar. æ quaſi expſſuʒq;
renoꝛ eccleſie põt pntaꝛe ad titulum eccleſie ſue 3
liquos oꝛdinãdos:æ uigoꝛe huius pñtarionis de
bet iſti oꝛdinãdi cũ ſueꝛint oꝛdinari ↄſequi alimẽ
ta ab illa eccleſia. ꝓ hoc tex. bonus in.c.peꝛ tuas
el.iij. de ſimo. ⁊. c. ↄqueꝛente. de cle nõ ꝛeſidẽ q
itelligo ut ibi dixi. Hec ꝓcedunt etiã ſi eccieſia ſit
iuriſpronatus ſʒ prono qui nõ oſenſerit per hoc
nullum piudiciũ gnãtuꝛ. ut in r.ATRor fo ꝙ
pluꝛes poſſunt eſſe oꝛdinati ad titulũ unius ccclc
ſie:nõ iñ omnes erunt ꝛectoꝛes eccleſie:ſed ſolum
modo habet ius alimẽtoꝛũ donec eis fuerit alireꝛ
puiſũ In gl. i. ibi eo inuito poſſent inrirulaꝛi
cõpetẽtius adaptaref quod ſequit̃ in gl. in uerbo
nel poſſet uſqʒ ad finẽ. z iſte due qões que hic ſe
quũtuꝛ fuiſſſent ponẽde in fi. gl. z ſic glo. eſſet cla
rioꝛ.? mens totius glo. eſt inueſtigaꝛe/quale pre
iudicium geneꝛat᷑ prono ſi ↄſenſit in:itulationi. =
quid ſi nõ ↄſenſit. Et in effectu facit tria membꝛa
ꝙ aut pꝛonus eꝛat abns ? nullo modo conſenſit
aut expſſe oſenſir. aut eꝛar pꝛeſens ⁊ tacuit. ĩ. pꝛio
membꝛo quando nõ ↄſenſit ⁊ eꝛat abſens. glo po
nit tres opMꝛima ꝙ piudiciũ nõ gnat᷑ pꝛono
quominus poſſit pnrare rectoꝛeʒ quẽcũuʒ cum ec
cleſia uacaueꝛit ſed iſti intitulati ad pꝛeſentationẽ
rectoꝛis remanebunt in eccleſia ut ibi alimentetur
Erda opi. ꝙ poſt moꝛtẽ ſaceꝛdotis qui eos pꝛe
ſentauit poteꝛit pr̃onus illos remoue e de eccleſia
? ſic debet intelligi lr̃a dum dicit nullũ piudicium
geneꝛari patrono. et hec fuit opi. Jo. qui fuit mo
tus. qꝛ ad patronũ peꝛtinct pntatio rectoꝛis 2 cle
ꝛicoꝝ jm eum. Teꝛtia opi. eſt diſtinguens. ꝙ aut
ecclia ẽ collegiata 2 pronus nuliũ habet ibi pꝛeſẽ
tare nec platum nec cleꝛicos. aut non eſt collegia
ia: ? ꝓcedat opi. Jo. pꝛeal. quo ad ſcm æ teꝛtiuʒ
mebꝝ glo. eſt ſatis clara 2 ideo dic ut in ea. Sed
opꝛehendẽdo hic ſparſe tacta peꝛ glo.et docto.di
ſtingue y aut queꝛitur de pꝛeſentatione oꝛdinan
lad ritulum eccłie. aut de pꝛeſentatione nel inſti
tutione ut ſit cleꝛicus in ece lia ⁊ ſic habet ibi peꝛ
beruũ beneficium. pꝛimo cãu dico ꝙ rectoꝛ ſolus
abet poteſtatem pñtandi oꝛdinãdos dũmodo tẽ
poꝛalia ecclie ad aliã eccliam non peꝛtiueãt.hoc ꝓ
at latis bene iſta lia ibi ꝑ intitulationẽ huiuſmõi
c. ubi papa uidet appꝛobare iſtam pꝛeſentationẽ

¶ De imꝛeipano. —

rectoꝛis.tamen ſine pꝛeiudicio iuris patroni.Ad
idem dictũ.c.ꝑ tuas 7. c.Oqueꝛẽte. ⁊ iſti ſic oꝛdia
ti habebũt in eccłia alimenta. non tñ eꝛũt canoni
ci in eccleſia. ut quidã dixeꝛũt ⸗= male ·qꝛ illa pꝛeſẽ
tatio ſolum ſit ad effeciũ ur habeat unde niueꝛe.
ut ſatis ĩnuit in tex.in.d.c per tuas. Eps tamè ñ
deberet admitteꝛe niſi redditus eccleſie ſufficeꝛẽt
ꝛectoꝛi ⁊ oꝛdinãti ul intitulanti al. pʒ Hoſti. æ be
ne nõ euadẽt eps penã. c. accepimus de eta. ? qua
li. Sed eſt dubiũ nũquid poſt moꝛtẽ ꝛectoꝛis qui
pꝛeſentauit iſti ꝛemaneãat in eccleſia. nam ſunt opi.
ut patet ex pᷣdictis. Concoꝛdando diceꝛem ꝙ aut
Feccleſia non eſt patꝛonata ⁊ deber ibi ꝛemaneꝛe ex
quo ꝛectoꝛ ⁊ epᷣs conſenſerunt.ſed ſi facultareſ nõ
ſufficeꝛent niſi pꝛo ꝛectoꝛe ſucceſſoꝛ qui non pec
cauit non debet puniri.ideo ꝛemonebuntur illi in
titulati.hoc pꝛobo peꝛ dictum Cc. ↄqueꝛente iũctis
his que ibi dixi z per Hoſti.in.d.c. peꝛ tuas. aut
ecclcſia eſt iuriſpꝛonarus ⸗ pꝛocedit opi. Jo.an.
ut ad petitionẽ proni iſti ꝛemoueantur. quia ſine
ipſius conſenſu nõ potuit titulus ppetuus ↄſtitui
in ecclia.ar in.c pꝛincipali.lxiij. di.?æ eoꝝ que nõ.
in. c.ad hec ð offi. uie.⁊ ſic poſſunt ꝛeduci ad con
coꝛdiã opi. gl nã patꝛono iminet piudicium. nam
ſi neniret ad inopiam non ita poſſet alimentari
abundanter ſi eriam intirulati ſunt alimentãdi ab
ecclia. Secũdo caſu principali cum querit᷑ de pꝛe
ſentatione ad inferioꝛa beneficia eccleſie aut eccle
ſia eſt collegiata. ⸗ gl. hic dicit ꝙ nullum habet pa
tꝛonus pꝛeſentaꝛe ⁊ ſic nec pꝛelatum nec canoni i
7 notabis hanc gl.ſingulaꝛiteꝛ quã uidetuꝛ appꝛo
baꝛe Jo an. cum diſtinctione. ꝙ aut patꝛonus n
ꝛeſeruauit ſibi ius pꝛeſentandi ad canonicaios 7
ꝓcedit opi gloaut ꝛeſeruauit ſibi hoc ins pꝛelen
tandi ⁊ poterit pꝛeſentare aꝛ. in. c.fi.de concel.pᷣ
ben. Sed aduerte qꝛ ipſemet Jo an. ſimpliciter
in. c nobis.S. e. tenuit. ꝙ licet patꝛonus non poſ
ſit preſentare pꝛelatum ad pꝛebendas. tamen pote
rit preſentare.⁊æ hanc opi. ego arbitꝛoꝛ nerioꝛem
qꝛ. c. nobis ſolum affert in eccleſia collegiata ptã
tem eligendi pꝛelatum ⁊ ſic nuideĩ Pmiteꝛe pñtatio
nem ad pꝛebendas. Item iuꝛa ſimpliciteꝛ dant pa
tꝛono ptãtẽ pntandi ad bnficia p eũ dotata fac.c
dilecrus el.iij.S.de pᷣbẽ. aut eccleſia nõ ẽ collegia
ta ? patronus in dubio habet pñtationẽ rectoꝛis
2 aliorum cleꝛicoꝛum ut in.c principali preal qðᷣ ⸗
intellige ut dixi qñ inſtituendus dʒ ec pepetuus
ſecus ſi ꝛectoꝛ uult ſibi eligeꝛe nnũ cleꝛicũ ut ſibi
miſtꝛet in diuinis nõ dado ſibi bñficium in ecclia
iſtum. n. põt ꝛectoꝛ ſibi cligeꝛe ad libitum a2. in. c.
ut quiſqʒ cleꝛicus ðᷣ vi.⁊ ho.cle.⁊ hec oia ꝓcedũt
ubi patꝛonus non conſenſit intitulationi.ſi autem
patꝛonus conſenſerit opi.aſſignãtur ertꝛa glo. ſed
coĩoꝛ ⁊ uerior ẽ ꝙ ceſſante ↄſuetudine pꝛonus n
tẽtur pntare de neceſſitate aliquẽ ex illis intitula
tis.ſed de honeſtate.ſecus uel ubi eſſet conſuetu
do ⁊ ſic põt intelligi.ar. hic ſumptũ in fine a orio
ſenſu. ul dico poſſe dici ꝙ illa exceptio niſi de pa
trono ⁊c.nõ refert᷑ ad ꝓxie dicta ſed ad id quod

qixerat nullũ preiudicuʒ gnãri pꝛono ut ſu ſenſus
2

P Fr . 8yr Rie, a Si , irrg —aale Piadrns Panene g rr.

. —
NV. mnaue Zinr

5 7 g rtnint

„
Bezmanen,
1 ons

CT12,8 prs ns, ru, ͤrDpi= ) -

CWM1ιτι mic νa In rne el. aqjr

ꝙ clauſula debeat ꝛeferri ad ꝓximioꝛa ⁊? non ad
magis remota. naʒ iſtud fit quãdo ex relatiõe ad
ꝓria ſurgit abſurditas.ut in cle.ne in agro ⁊ i. F
ceterũ iũcta glo.de ſta. regula. eſt eim abſurduʒ di
cere ꝙ pronus teneat᷑ pntare ititulatuʒ.quia ſic ꝑ
tirulationẽ indiꝛecte daꝛet᷑ ius ad uacaturum be
neficiũ qðᷣ eſſe non debet æ nide ad materiam qð
5 pau. in cle. ij. eo. ti. Dbes⸗
arronus eriam
R ant miſſe. clericus eccleſiam
Nnacantẽ ↄfene nõ põt:⁊ ſi cõtulit põt ni
bilominus ad illã pntare. cõis diuiſio.ſecunda ibi
oſultatiõi. s primo ꝙ cõceſſio ſeu collatio
facia ꝑ patꝛonũ ẽt clericũ nõ hẽt uim pñntationis
nam ſi habeꝛet effectũ pñtatiõis non potuiſſer ca
plin aliũ poſtea pnñrate.qꝛ pronus eccliaſticus nõ
põt uariare. nt in. c. cũ aũt S. eo. ¶ M lecundo
quẽ poſſe nenire ↄ factũ ꝓpꝛin ſi iurib?ꝰ nõ ſubſi
ſtit. de quo tñ dic ut plene dixi in.c.cum ſuꝑ de 9

ef p cal.c. ſiqs pᷣſbiteꝛoꝝ de ꝛc. eccle.nõ

alie. 5 ꝙ pronus ex ui iuriſpatronatus non
cõſequit᷑ prãteʒ eccleſiã ↄcedẽdi.neqʒ ꝓprium ꝛec
toꝛem cligendi:ſed pñtãdi inſtituendum epo loci.
Et nõ. ex tex. ꝓpria uocabula quibus debemꝰ
uni in bac mã. nã propꝛie pꝛonus non eligit ſed pᷣ
ſentat: æ ep̃s ꝓprie non cõfirmat ſed iſtituit. Itẽ
nõ ꝙ pr̃onus hẽt pñtare ex quo infeꝛt Jo. an ꝙ
patronus nõ ꝛeleuat ſi infra tpᷣs ſibi a iuꝛe ↄceſſũ
ſolum eligit pntandum. nam debʒ ꝛealiteꝛ pnitaꝛe.
qꝛ tpᷣs eſt pꝛefixũ nõ ad nudã electionẽ ſed ad pꝛe
ſentarionẽ epo faciendaʒ. ꝓ boc.c.unico j. eo. ti.
li. vj. Vnreꝛuenit tñ quedã electio impꝛope dicta.
qꝛ pr̃onus p in mẽte eligit uel ẽt ſimplici vbo ur
eleciũ pntet epo.nõ eim poſſet pntare miſi primo
eligeꝛet. ſed iñ ut dixi nõ eſt ꝓprie electio:de qua
iura canonica diſponũt. vñ ꝑ eũ nõ tranſfert ins
Ipũale in electũ. ſed ẽ quoddã initiũ ad iſtitutiõeʒ

obtinendam: ut in. c. qð aũt ᷓ eo.facit qð nõ. In

nocẽ. in c. qdð ſicut de elec.⁊ ſic ĩpꝛoprie intellige
iura q̃ dicunt patꝛonũ poſſe eligeꝛel⁊ peꝛ hũc tex.

deuolutionis æ noticie quẽadmodũ habet in alijs
beneficijs ſpecranubus ad collationem ſuam: æ hꝰ
ſemeſtre nõ currit nec pꝛimo nec ſecũdo ſeu ulteꝛi
oꝛi collatoꝛi:niſi a tpꝛe noticie: ut i.c.łʒ de ſuppł.
neg. pꝛela. ubi ꝑ Inno. ? in. c. qꝛ diueꝛſitatem in
fi. de ↄceſ.pben. Opoꝝet tamẽ ut ignoꝛãtia epi ñ
ſit nimis ſupina:qꝛ illam nõ excuſat.ut in.c.ut aia
rũ de ↄſti.li.Vi.⁊ circa hec latius uide qð dixi in
c. ij. de ↄceſ. ppen. ¶ In glo.ij. ibi nõ debet ipo
ni miſi expꝛimatr᷑.nõ glo.ſingulariteꝛ ꝙ pena pꝛiua

tionis ptatis eligendi uł pntandi nõ dʒ imponi ni
ſi a iure expꝛimatur tẽ nõ ꝙ pena que a lege

he ipo iure imponit nõ qʒ extendi ꝑ idétitateʒ rõis.

ꝓ b facit de pe.di.i.in.F. pena ⁊ uide quod ple
ne nõ. Jo. an. in regula odia ⁊ in regula in penis
in meꝛcu. fatetur m̃ hic Jo. an. ꝙ iſti capitulares
punientur pena extraoꝛdinaria facit. c. de canſis
de offi. delega. ltio extra glo. queꝛo de qõne

Naα uuili quã omiſſi in. c. cu dilectus & eo. ubi melius

cadebat.pone ꝙ pntatio ſił ꝑtineat ad pr̃onuʒ cle
ꝛicũ ⁊? laicum. nũquid legatus de lateꝛe poſſi tale
bnficium ↄfeꝛꝛe.nã ſi habet᷑ reſpectus ad cleꝛicum
hoc põt ſi ad laicũ minime.ut in. d. c. cuʒ dilectꝰ.
Vn ſurgit dubietas rõe mixture cuʒ iſta ↄponẽtia
fint diueꝛſe nature. vn dubitat᷑ de compoſitio ſeu
mixio cuius nature debeat cenſeꝛi. de hoc uide ꝑ
Frede.ↄſilio.lxiij.ubi poſt multa ↄcludi legataʒ
no poſſe.qꝛ nõ dʒ pꝛiuari pronus laicus ꝓpt mix
turã cleꝛici.facit ad hoc.c. ſatis de ſepul.⁊.l.ſi cõ
munẽ. ff quead.fᷣui admit.fatetur tn ꝙ legat? po
teut uri iure clenci 2 oↄfeꝛꝛe cccllam cuʒ ↄſeniu ſo
luus laici qð nõ. ⁊ ibi uide latus.

¶ De cẽſibꝰ ⁊ exactionibꝰ ⁊ ꝓcuratiõibꝰ.ſeica.

Cotinuar ad pꝛecedentia ſic. Aiſum ẽ de uno
one? eccliaꝝ ut eſt iuſpatꝛonatus:ꝛeſtabat meꝛito
uideꝛe de alijs oneꝛibus.ideo ſubijciĩ ſeica de cẽ
ſibus ⁊ exactionibus ? ꝓcurationibus.⁊ de mate
ꝛia habetur.x. q.ij. .iiij.ꝑ totum.

. 3 e 1
Wind ⸗ Prd 40 furr ice, e Rsſ r ö6 [‚-t 2 piag S SS 11 7 g, ſa S - 27 — riirt- = P⸗j C. 1.
QacE—i ε er ſ. Prie al rrun 6.- ode,, Ient = lait ar l.·E„ 'la L= G. ,. J,* rgja / 4 5
— .- . er
Se cenſibus. . id ena doi⸗
nſu ſo rusſiktu
. eceſtallad, d
. . . ſtan t gon or.
ꝙᷓ; ſi pꝛonus pſenſit facit ſibi pᷣiudiciũ.ut non pol ſibi curreꝛe tpᷣus. an a die deuolutionis an a die ⸗ uſenn Gale
ſit amplius illos ꝛemoueꝛe. Itẽ in alimentis quia noticie. de hac gone uide plene ꝑ dños de rota 1 i9 gaiene ce
prio erũt illi intitulati alimentãdi.nec moneat te decif. ccxxij.æ ↄclude ꝙ epus bʒ ſex menſes a die 1 leus gehll hlo⸗ is ſ
1 .
.g.V

goban y i ſt Nis
aar hngtlarter iſtung 1
iuionid enn Alega oiid gon
gennse belin e Hoßt.
ur ſti go cu n ine o e⸗
tqra cebegrpriunn lis ic
or arlſeni dtong imepun
mum gninmimodſuinnalnmnt
ur tinmmmj xpoſm xl g l
Inicigzcri tus iud cNounn 9
cliin vebo nanſds infali cicin⸗
ſas ene er gua dor dinere rſücus
ſun amſtinvar ter no min e⸗
ſia pdote ï ſoffcere poſſir ruſncec
la. Aljiteligunt c manſus appe
ex quo pcipime niniͦ ? panis ad e
dam? ita nidet oponer glo in
rrii. . vii. boc diniur fagent
ſomar hoſer n in uſpo bo
in cinbni mig li ein c ſin
nigni ng ifſunim ehe tent ſolt
de priſo enſnn gotali cun ommne zc⸗
ohnluoluind niguͤtn
f. eobſſennis. Ali n Imno. diet
indc ſn anonici cin zit
rmmnſan

Purtn e. acte Pnes doc. dãt praticã in pntatiõis actu. non enim debʒ An cit m UVario modo itel leſe n ſt ſenſus gid Gvod dan
dicere pꝛonus pñto uobis clericum cui eccleſiam um. ligit. iõ nario mo ſeſſe enpmnz gboj ito 4
oceſſi ſeu cõtuli.ſed debet diceꝛe hunc clericũ ele do ſũmari põt. ſed inheꝛendo litteꝛe hit ſed cofrer intelligiur wo 1
gi uobis pntãdũ:⁊ ſic pñto eũ ⁊ peto eũ ꝑ uos ĩ cõmuniteꝛ ſic põt ſũmari. Ecclelſie fũ opcore. tunc egon oßai
Birmi. Er pp. tex. in eo ꝙꝙ dicit ꝙ caplin priĩo dande debet pꝛo dote tribui manſus libeꝛ a quo onprg ab onni ſaia S
cõceſſit eccleſiã nni:⁊ poſtmodũ pñtanit alium.ex libet ſeꝛuitio ipᷣali ad eccłiaſticũ nõ tenetur. ſed ſi n Er gicii Jnno 1 ſcponſiere
quo eim lapſuʒ eꝛat tpᷣs prefixũ ad pnrandum nõ aliquid ↄfeꝛt ecclie ultra manſuʒ tenetur ecckie ſol lbee Giſtinctio: va nle doa
poterat amplius pntare:ut in. c.ij. de ſupp.negli:/⸗ neꝛe ex eo oneꝛa ↄſueta.⁊ tria ſunt dicta. ſecũduʒ eerz M n bonn te
pla. So. dicit Jo. an. ꝙ caplłin fecit pꝛeſentatiõez ibi ⁊ pꝛeſbiteri.teꝛtũ ibi 2 ſi. ¶ Nõ pꝰ qꝙ pronꝰ lundo e cccleſie n Nnonorſ
infra ſemeſtre ↄputandũ a tpᷣe nacationis ⁊? nori non põt ſibi ꝛetinere aliquod ſeruiriuʒ in dote ne nen er uo ins pooche enrn
cie. ar. in. c. ij. de ↄceſ. ppen. Et nõ ſinglarit H vᷣ ceſſaria eccleſie. ſic intellige illud vbũ mãſus. ð mne ſibi ilgo 1 ſponienbe⸗ 4
bnm expꝛeſſe eĩm ſentit ꝙ pr̃ono nõ currit tẽpus gquo.j. latius. Ex quo infert᷑ ꝙ ſi ponus dat ſolũ inpoſti⸗ nen nel de or
ad pntandũ:niſi a tpꝛe noricie.idem ipſe ſentit iun dorem neceſſariã uõ põt ſibi retinere aliquam be Ltfrit no ſeento⸗ni re
.d. c. ij. ꝗd latius dixi in. c. cũ ꝓpteꝛ õ eo. ¶ Ded ſioneʒ uel aliqdð ſeruitiuʒ. nec puto auctoritatẽ epi ftani lei obii C d⸗ õ
te bic cadit nõpilis qõ. pone ꝙ pronuſ fuit negligẽſ ꝓdeſſe cũ ſit õ ius.aꝛ. in. c. uides.x.di. per hoc in ngf mi e cgo inelie n
infra tps: ⁊ ſic deuoluta eſt ptãs ad epm. queꝛo fero ad intellectũ. c. pterea & ti. ꝓxio. ut patronus neſt⸗ bi ſernitij . geenn
igitẽ ꝙᷓtum ips bẽbit epᷣs ad ↄferendũ ⁊ qñ ĩcipit ſtatuto epi poſſit aliquod ipᷣale ꝛcſeruare. quando an Mmention⸗ ſaii dore n
lngcenz in nuht
Alcetyr.

—

an penm cnnrliinin irt ce anſs
dega (idemn go gned cedre
qui omſi ncdlanns co lbi nelis
at one cimno l onnrog ponge
laicum. nini lgmns c ner oſlt le
in ofene ni i tobef ſrmus ac d uinmn
Ad hici minime or in. au
Gt avbiens röe nirmre g iln oponina
Grſe amme. W dabingt ke onpolto ſen
D anmne Wen cen de hociden⸗
A gend Nid NRndiroend C
ode arnd Ginri onsics Mnſ
drunfnuinwcndta
auen Fui admir fgenn id ed
wif Kinſ 8 un camn
eun vn ure cend ? ene eee
us lid qd . tlbinlehnn.

Rrb'taminii t nuiß 6

,6,, Cllbme cem
.Almi den
mmmi a uulmnſt patnei

i cackar o ſlſn ici gia dei
gere de diſs oneidi —

4 actonihns

A bewelaf Pn 1l un, wbi
Anatum. ſgimonm

ee
1o ſünari dot. el nt
coͤnonue: ſe ent ne
* i
0
tand
Aoinj

ſei
voren⸗ ſͤbi ent

K
,ͤ5 2
) Aeni, * P 9

* „αα

„ e, . c.ð

De cenſibus.

ſcilicet illud põt impẽdi extra dorẽ neceffariam et
appello iſtam neceſſariaʒ ſine qua eccleſia in ſtaru

õ non põt.ar. in. c.i. de in
m. Mõ. ij. ꝙ clericus nõ dʒ aliquod fuiriũ ĩꝑti
ri ꝓ decis ꝑceptis: pro hoc nide bonũ tex ĩ. c. de

cias.xvi.q.vij.ubi dicit᷑ ꝙ epᷣs nõ dʒ pari ut öcie
aliquo munẽ redimãatur a laicis. Er ꝑ iſtũ tex. il
lũ infero ꝙ ſi clericus obligauit ſe Pochianis ad
dandũ ceꝛtũ quid ꝓ decis nõ ualʒ obli atio. 2 ſic
als in facto rndi cũ de hoc eſſet qõ M nj ibi

de aꝛeis uel de oꝛtis ⁊cꝙ appellatione domus ñ

uenit area uel oꝛtus. licet ſint iuxta domum. nam
hic ponũrur iſta ut diueꝛſa. facit. c. S. de decimis =z
quod ibi dixi nide quod nõ.in. c.fi.xij.q.ij. dic
ut ibi nõ. z tetigi in. c rainucius ð reſa Cf5 ..—
ibi pter eccliaſticã ꝙ de dote eccleſie pꝛeſtatur f
nitium eccliaſticũ. æ ex hoc ifertur ad queſtionem
gl. utrũ debeat ſolui decima ex dote eccłie. æ tãdẽ
glo. ocludit ꝙ ſic ſi prius illa predia erãt tributa
ria.? ſingulariter nõ iſtam gl. nec unꝙ; tradas ob
liuioni ?⁊ eam allega ↄtra gl:Sriam.in.c.nonum

genus de decimis. Sed Hoſti. æ cõir doc. ſequũ

tur iſt glo. qꝛ cũ in iure nõ ꝛepeꝛiat̃ ꝙ eccleſia an
tiqua debeat priuari decis ꝓpter conſtrucrionem
noue eccleſie nõ debemus inte: pꝛetatiõe magiſt:o
rum gnolem iuris diſpõnem alterare qᷓnimo ĩ iur
cauet z inuitu: oppoſitum. xVi.q.i.c.eccleſie z.c.
quicũqʒ dixi latius in. d.c. nonum genus. ¶ In
gl.i. in neꝛbo manſus in fi.alij dicũt ꝙ ẽ tanta qᷓ;
titas tene ex qua põt uiueꝛe ruſticus cum familia
ſua quaſi innat tex. ꝙ nõ minꝰ debet habeꝛe eccle
ſia ꝓ dote qᷓ; ſufficere poſſit ruſtico cum ſua fami
lia. Alij. itelligunt ꝙ manſus appellatur pꝛedium
ex quo ꝑcipitur uinũ z panis ad eucariſtiã oↄficiẽ
dam. æ ita nidet᷑ exponeꝛe glo. in. c. m canonicaʒ
xrxiij. q. viij. ⁊ hoc dixi ur fugeꝛet ↄtrarium quod
foꝛmari poſſet. cum eim chꝛiſtus ſoluit tributũ:ut
in. c.tributũ.rxiij.q.viij.⁊ in.c. ſi tributũ ⁊ in.c.
magnũ.xi.q.i.foꝛtius ecclia tenet᷑ ſolueꝛe tributuʒ
de pꝛedio etiam dotali cum omne pᷣdiuʒ ſit tribu
tariuʒ imparoꝛi: ut in. d.c. magnũ ⁊ in.l. ĩpatoꝛes
ff. de publicanis. Alij nt Inno. hic 2 refeꝛt glo.
in. d.c. ſm canonicã capiunt manſum pro dote ec
cleſie ut ſit ſenſus ꝙ id quod datur ecclie ꝓ dote
qʒ eſſe exemptuʒ ab oĩ fuitio tpali. Alij aliteꝛ ca
piüt: ſed cõiteꝛ intelligitur modo pᷣdicro ut capiat

Mius ꝙ dote. Sed tunc ego queꝛo. nunquid eccleſia ſit

,„/4

exempta ab omni ſeꝛuitio tẽpoꝛali ex dote ſibi col
lata. Exr dictis Inno. Moſtiẽ.⁊ Jo. an. põt colli
gi hec diſtinctio: ꝙ aut bona collata eccleſie pro
dote eꝛãt tributaria ipᷣi patrono = ſimpliciteꝛ con
feꝛendo ea eccleſie pꝛo dote uidetur remiſiſſe illa
oneꝛa ex quo ius ita diſponit ut bic. aut expꝛeſſe
retiner ſibi illa oneꝛa nel de nouo imponit ? non
nalet impoſitio uel retentio:quia eſt contra ius ut
bit ? facit.l.nõ dubiũ. C. de legi. ? qdð nõ. in. c.ſi
gnificatũ de pᷣben. qð ego intelligeꝛem modo pᷣdi
cto qñ retinet ſibi ſeruitiũ circa dotẽ neceſſariaʒ
tex. hic facit mentionẽ ſolũ de manſo.⁊ ideo ſi ꝰ
ferret ampliſſimaʒ doteʒ. uidetur ꝙ de ↄſenſu epi

R Gwii* cm D= Drrr) wrri, A

C WVrr = ri- n n

poſſit ſibi aliquid reſeruari:ut in. c. preterea ⁊? qðᷣ
ibi dixi.ẽ ti. ꝓx. aut hec pᷣdia erãt tributaria alijſ
q; pr̃ono.⁊ tũc ſi patꝛonus cõtulit de ↄſeſu dnoꝝ
7 uidentur domini remiſiſſe ius quod habent ar.
in. l.gaius. ff. de pig.ac.quod ego intelligerem in
dote neceſſaria ꝓut. s. dixi. at. ãt nideꝛetur domi
nus cõſenſiſſe ut tranſeãt cũ oneꝛe ſuo ar. optimũ
i. l.ſicut.ff qbus mo.pignꝰ uel hypo.ſol.ubi patʒ
ꝙ ſi cꝛeditoꝛ habẽs ꝛem obligatã ↄſenſit ut uẽda
tur.nõ peꝛ hoc nidet᷑ ꝛemitteꝛe ius ſuum facit. c.
ex litteris de pigno. aut dni Sdixerunt 2 nõ ualet
ꝙ agitur ar.in.c. pomuit de locato ⁊ nõ hoc dictũ
nã per hoc extẽditur. c. potuit ad pᷣdium tributaꝛi
um. Si autem dominus ignoꝛauit credo diſtiguẽ
do ꝓut diſtiguit gl. in. d. c. fm canomicã quã mᷣ
as ⁊ tene menti. Anum tamẽ ſcias ꝙ fundus ubi
edificat᷑ eccleſia dʒ oĩo eſſe liber. æ idem in cimite
rio idẽ in agꝛo. unde ꝑcipiũiur panis æ uinum
euchariſtia ↄficienda.ut ẽ tex. cum glo. in. d.c.ᷣm
canonicã nec patꝛonꝰ poſſet ſibi ꝛetineꝛe ibi aliq ð
tributũ.⁊ ſic intellige Inn. in.c. ueꝝ de foꝛo com
pe.ſed doc.hic nõ attingũ q̃d de rributo debito
impeꝛatoꝛi.nam patꝛonus uel alius non poteſt ali
enare predium ſine onere tributi ut in dicta.l.im
peratoꝛes tex. uidetur in.l placet. C. de ſa. ſanc.
ec.eanoniʒata.xvi qli.ꝙ eccleſia tẽatuꝛ ⁊ idem ſẽ
tit gl.⁊ archi.in. dicto c. m canonicã ſed gl.ĩ.d.
l. placet ⁊ in.l.de his.C. de epi.⁊ cle. tenet ꝙ illa
iura ſint hodie coꝛꝛecta per auẽ. item nulla cõitas
eo.ti. quod nou placet Har. in dicta.l.placet.diẽ
enĩ ꝙ auẽ loquitur in oneribus extraoꝛdinariis
nõ autem in rributo.⁊ certe hec ultima opi.uidet
nerioꝛ de ſubtilitate iuris.qꝛ cuʒ omnia pᷣdia eẽnt
obligata iperatoꝛi ad tributum ſolnendum ut in
dicta.l.imperatoꝛes:æ ꝙ ibi non tranſiuerunt in
eccleſiam cum onere eoꝝ ⁊ me multum adduẽ ad
hanc ſniam diſpõ uereris teſtamẽti.nam deus no
luit ut clerici habeꝛent partem in terra ꝓmiſſiõis
ſed ſolũ eſſent ↄtenti decis ⁊ primitijs unde quic
quid poſtmodũ habuit eccleſia nõ ex debito.ſʒ ex
gratuita deuotione fidelium ſecutũ eſt ut nõ.S. de
decis ſẽ Neica: fideles ergo ſubiecti donando illa
bona eccłe nõ potuerunt hoc faceꝛe cum pᷣiudicio
imꝑatoꝛis ⁊ hanc ſniam multi canones pria fꝛon
te nidentur appꝛobaꝛe:ut.xxiij.q.viij.conuemoꝛ
dicto.c. tꝛibutum ⁊.c.magnũ pᷣalle.æ ad iſtũ tex.
poteſt dici ꝙ debet tradi manſus abſqʒ ullo ſeꝛui
cio. ſcilicet noniteꝛ imponendo uel impoſito ſʒ pa
tꝛonus poteſt ab illo pꝛedium libeꝛaꝛe ut quia eſt
tꝛibutaꝛium alteri quam impeꝛatoꝛi. n glo.
in uerbo pꝛeteꝛ eccleſiaſticuʒ in fi.ſed queꝛo quod
ſeꝛuitium appellatur eccleſiaſticum. dicunt docto.
ꝙ caꝛitatiuum ſubſidium. de quo.j.e.cum apoſto
lus.idem dic in aliis iuribus epiſcopalibns ut
in cathediatico ⁊ ſimilibus ut in capitu. conque
rẽte de offi.oꝛdi. uel ſi onus antiquitus fuerat im
poſitum puta per epiſcopum in fundatione cum
conſenſu patroni per.c. pꝛeterea prealle. ſʒ ego re
ſtringerem hoc ultimum prout ſupra dixi. In
glo. in uerbo ſenioribus ibi.i.dominis.Senſus

3

bσι f. no &* *να rr rallas

Orf gunn. wed⸗affrr

Qiud
mS Pv. ſent „„ Fli on. .

.
CRt0 ℳ* aliq rl. Nnt smsz Wialehe,

Ade Zb6e, Teri. * ymienaſ 6

V m he 2yſ rab ſe n,

Xrst mirtla, g/ilye Huana 49 nir ile cieri c

¶ De cenſibus.

glo. iũcto fine lie èſq; ſi ultra dorẽ neceſſariã ali
q̃d donatur ecclie tenet᷑ ecclia ꝑſoluere dnis ipa
libꝰ debita ſeruitia. hoc itelligunt doc.⁊ bene de
oneribus anexis ? ꝑpetuis. ut qꝛ forte predium
bʒ onus faciendi certum qd uel ſoluendi. idẽ ſi pᷣ
dium eſſet feudale. nã ratõe feudi ecclia ſubijcitur
laico ut in. c.ſolite ⁊ qð ibi nõ.s.de ma.⁊ obe.ſe
cus dic de alijs oneribus non anexis. qꝛ eccleſia
ab illis eſt exempta ẽt de iure ciuili: ut in dicta.l.
placet ⁊ dicta auẽc. itẽ nulla cõitas.æ plene de bis
nõ in. c. non minus j. de immu. eccleſiaꝝ ⁊ dic ut
ibi. æ optime facit tex. in.c.fi. de ui.⁊ ho.cleri.ubi
patet/ꝙ etiã clerici de patrimonio ſuo non tenent
ſolueꝛe gabellas æ? alia onera ad que tenent᷑ laici.
ſecus dic ut dixi in oneꝛe ꝛei annexo ⁊ ꝑpeiuo. et
uide qð dixi in.d. c. fi
Mni 8 Solutio triburi arguit ſub
*jectionem ? non diuiditur
Mota primo/ꝙ omis aia ꝛecognolcit
ſuperioꝛem ſeu de iure ꝛeco gnoſceꝛe debet.? ĩtelli
ge de aĩia ſubdita peccato nã chriſtus babuit aſaʒ
nõ tñ fuit ſubiectus alicui peccato: cũ ipſe eſſʒ prĩ
ceps terꝛe iuxta illud pſalmiſia oĩa ſubieciſti ſub
pedibus eius zc ? uide ad hoc glo c.magnũ ꝛi.
.q. i. nec ob. ꝙ chriſtus ſoluit tr buiũ. de qꝰ mlii
laiici faciũt magnũ feſtum: qꝛ illud nõ ſoluit ex de
bito ſʒ ut geꝛeꝛet modũ ↄſuerudini pr̃ie ne alios
ſcãdaliʒaret ita dicit tex nõ.quẽ ſemꝑ rene menti
in.c.iam nũc.xxviij q.i.⁊ glo i. d. c. magnũ. Itẽ
nõ ꝙ nẽo in hoc ſeculo põt eſſe acephalus q̃n re
cognoſcat aliquẽ in ſuꝑioꝛẽ ſalti papã:concoꝛdat
.c. nulla. lxxxiiij. di. binc ſingulariteꝛ dicir Inno.
in.c.bone el.ij.de poſtu pꝛela.ꝙ cõtra ſupꝛemam
ptãtem pape nemo põt pᷣ cribeꝛe qꝛ ſicut nec con
tra deũ ita nec S nicariũ cũ papa teneat locũ ueri
dei in tꝛis: ut in c ij de trãſla pla. Itẽ nõ ꝙ ſolo
tributi q̃ fir ſuꝑiori nõ ipꝛobat᷑ a lege etiã canoni
ca:imo quẽadmodũ ꝑcipit̃ chriſtus etiã appꝛoba
uit dum ſoluit ? dũ dixit ꝛeddite ceſari qͥ ſunt ce
ſaris ⁊c̃. Aen, nõ. tex. mirabilem/qꝙ; ſolutio
cenſus ẽ ꝓbatio ſubiectõis.ð ꝙ apie facit.c.ꝛcce
pimus.j.de priui.ubi ꝛecepti ſub ꝓrectione pape
ſolue:ũt cenſum non in ſignum imediate ſubicctõ
nis ſed ꝛeceptionis in ponectione. Solutio dicit
Inno.ꝙ ẽ ꝓbatio ſubiectionis quo ad aliquid:
non aũt plene pꝛobat᷑ ſubiectio:ſed inducitur qn
qʒ ꝓbatio qnqʒ ſubiectio fm ſubiectam mãm. ad
idẽ qð plene nõ ꝓbet᷑:vide qð legi.⁊ nõ.in.c.ſfi.
de cqᷓ poſ.? pꝛoprie.⁊ qð ibi dixi. Et ꝑ hꝰ dico
HBal male dixiſſe in.l.ſolent ff. ð offi.pꝛoconſul.
ubi dixit ꝙ ſi pꝛobatur unam eccłiam ſoluiſſe peꝛ
xl. annos cenſuʒ alteri eccłie. ꝑ hoc ꝓbat᷑ eccleſiaʒ
iſtã foꝛe illi ſubiectã zæ ipſemet Hal. ſentit alibi ⸗
rium ut plene dixi in dicto.c fi. facit ẽt aꝑte.c.cõ
ſtitutus & de ꝛe.do. ubi cenſus ſoluitur in ſignum

pcepte libeꝛtatisſcũ eꝛgo ſolutio cenſus poſſit eſſe

equiuoca ad multa:ſimplex ꝓbatio alteꝝ pꝛeciſe
non ꝓbar. ar. in. c. in pꝛcſentia de ꝓba.

Cientes. Hon poteſt eps nonũ

cenſuʒ imponeꝛe mona

ſteꝛio hoc dicir.

. . . .
exempta eſſe debẽt ab omnibus onenbus 2 pſia

6 iuncta glo.i/ꝙ appellatio
ne preſb yteꝛi qnqʒ compꝛebẽditrur eps. nam quiii
bet eps eſt pᷣſoyteꝛ nec aliteꝛ põt eſſe eps: ut in. c.
ex l̃is de cxceſ.pꝛela.quinimo ⁊ beatus PDerrus
ſcꝛipſit ſe pſbyteꝝ.ut in·c.legimus.xciij.di.⁊ oliʒ
nõ eꝛat diueꝛſitas in nomine inteꝛ epiſcopos ? p

ſbyteꝛos oẽs eim appel abant᷑ pꝛeſbyteꝛi: nt in. c.
olim. xcv. di. ¶ Mota ſecũdo arg/ꝙ monaſteia

tionibus. pꝛo hoc.x.q.i.in.c.i.⁊.q.iij c.inteꝛ cete

hra. In glo. ij. in fi. Vult ergo glo/quod ubi ſunt

opi. inter doc/debemus ſequi mediã opi. Sed iu

gqic boc ꝓcedere niſi alia opi. ſit probabilior. naʒ

ur notat Inno. in. c. i. ð ↄſtietiã cõeʒ opi. öbe
mus iudicare ſi põt conuici ð falſitate.æ ſcias ꝙ;
hoc brochaꝛdũ pro quo glo.młta allegar nõ põt
per regulas declarari: qꝛ diſcurrit per młtaſ mare
rias. vnde uidetur dicendum ? decidedũ ſm ſub
iectaʒ materiam.
Icet. Cecus nõ tenetur ad mũe: a
ꝑſonalia. uel ſic Cecus ⁊ peu

—◻☚2 peꝛ ad collectas n tenent. h d. notabilia
nõ pnt colligi:ideo in glo. uidebimus imtellecrum

.C. n gl. ij. in fi. uel foꝛte iſte cecus eꝛat de rẽ
poꝛali iuriſditione eccłie: ideo habuit recurſuʒ ad
papã: ut in. c.ſi duobus s de appel.⁊ nõ ex alijs
So.glo. ꝙ ſi miſeꝛabiles ꝑſone aggrauantur in

collectis pnt imploꝛare auxilium ab ecclia facit.
Un

ſignificantibus de offi.deſega.⁊ qð ibi nõ.
glo. fi. in fine ↄcludit gl.duo/pꝛimo ꝙ a mũeꝛibꝰ
plonalibus excuſantur ceci ⁊ alij moꝛbo labo:an
res.ᷣ ſecũdo ꝙ iſtud pꝛiuilegium ↄceſſum patri nõ
trãſit ad filios. Circa pꝛimũ dic clarius ꝙ quedã
ſunt muneꝛa ꝑſonalia que imponũtur pꝑſonis que

dam realia.i.que iponunt᷑ rebus.a ꝑſonalibus ex

cuſantur iſti ceci utroqʒ luie:æ alij moꝛbo laborã
tes. ut in.l ij. C. qui moꝛbo excuſent ſe li.x.ſecun
do cau aut ſunt muneꝛa oꝛdinaria ? non excuſan
tur. niſi pꝛincipes uelint eis miſeꝛeꝛi. . de uaca.
muneꝛũ ⁊ de mune.primo.quaſi ꝑ rotum. aut ſũt
extraoꝛdinaria æ ad illa nõ tenent.l unica C. de
ſuꝑ indicto. facit. c. iudicatum. lxxxix. di. OQue aũt
ſunt muneꝛa oꝛdinaria. dic ꝙ ſunt illa que iponũ
tur a pꝛincipe uł a lege. de quo plene ꝑ Dar. il.

bi qui.ff. de iure imu. Quo ad ſcᷣm nũquid pui

legiuʒ ↄccſſum pꝛi tranſit in filios. dic poſt Ci in
.ll.ij C. de epi. ⁊ cle ꝙ qnʒ pꝛinilegium cõceditur
rõe dignitatis ignote.quãdoqʒ reſpeciu officij re
ceſſitatis pꝛimo cãu trãſit in filios ut in.l.feic.ff.
de ſenatoꝛibus. nã ſi pateꝛ nobilitat᷑ rõne dignita
ris boc pꝛiuilegium tranſfeꝛt in filios. de quo dicẽ
dum ut plene in.l.i.C. de dignita.li.xij ſecũdo ca

ſu tranſit in filios legitimos patre uiuẽte.ttio cau

W ues . 4
5 debet᷑ cenſus cui
ruenit. cã ignoꝛaĩ uel ad idem
ſic. Merẽs cẽſum dʒ rõeʒ expꝛimẽ. ſſe ẽ
bonꝰ ter. ? bʒ ſubtilẽ mm ⁊æ nõ pnt colligi nõbi
lia:qꝛ ſenſus ẽ dubiꝰ ſiẽ nidemꝰ in glo ¶ In gl.

nõ tanſit ut hic in glo.

aꝛij. i fehec gl. i effectu cludit ꝙꝙ fnitia.i· kuitutes

,n er 6. 1.= Goinne De, T Fanr V. puil- .

legiſte tenent o

it ann mgi doſiſono u
ct Ino.bic g o hloh i
cfnhilnsin hoſtſſone iu⸗
cum meeni in oleſſone
dececio. tibonui raA i
u cecalilMe opa
cfato bgMius en uute⸗
munuilumitnur dnouo age o
ſcrocuumr ad orineni hoſeſon
ſncamr Conee decidat qd iu phe
ſ Guo ſenit Inno. ſup prelanio
poragi doſleſorio ſed in voc
Pn nö in dica. a cerns annis
1 bic: g ant et pflano mere glone
agl poſſeſorio. ar ci n ſt dare
iia nec poſſeſonum ni penmoni e
ſun corſelanta nheſ erſ penin
ſeſonun. liſtce gni vo. am
poſſcere lon ibri ito uſtn
ſeſſon ſ o Anin de. gbereli
Phuonbammus iſtrepireg
3 Nor f qs ſe reſttniar cop⸗
) enalist lin cciinc te⸗

lenent oppoſimmm
cenl inl then H
et opl. icer neno de –.)

R
Wlunn
dn nch comut; ⸗ Ppele
cps etßſdneg teiſmn za , en
tssge ac, nec alte nihe ſuncnli
+ 6 Pela Auinino t eehan Inee.
bſrnin entdeng ſen
ent dineſe Ndins i n
ZB ltig in homine G
708.
ret 4 ſounfrtnnn
Dreſttin nngſhne
bus o b oheibusg iſ
N glo.ſſinf, iſ cinene
inc doc deh roc wpiſinne
dr Peller chi ol Genn
w enj ſi oiſt probebiiorc
äne Maanie u co e
Rrr Aitgre,? ſcias
. Cniin o⸗min alegar nd
chuas elnenigrgſan n
mencen. ltitpermktaſinge
Vhe tidem dcendun decici fmnſub
Ii; mtenam.

4

et Cacsfö nen AA müen

plorolo re ſc Cansefel
perod colemnoß iarnf b ponsblte

calcrik. in goo nilbinno inelecun
Ingl Ninfi mifun ſr mbeurcet⸗
lunſchone acfenav kuienuryz
n incchobis eannn t ni rahi⸗
. mſeublls gone oggranmnmrin
Shn unplomre aurlionn b ata fuente
Cntdns Ee dear edbiri. G
Ne d rd ind ga niend⸗
GaAdus endanmn CAr Naoddden
Cecde ind ünlegen cſn un n
et ad flios. Kirtapini dc onns tn

nt wunen goonain aveinpofünn gſonse

n feila ce holmni bisa onaſnmed

Plamur iſticen vrrog Ppiere ali niela
sunli Cau noto aruen ſeliti
o cïaur n, munti onimnint “ H
Ant omniseim gnſenn .

1
meu tde mone rino laſb van Gn
nordimaria 43 land icneni 1 *
ince ſacircidicnum hnnn Lirii

i
rig Ac , Cr Moeſ
Ginaria. t
monen on

eeg M/
Hõl
13 ri nd. Ovo ſin ui
ncbl⸗. um pii ronſir in fmse
eginz oe Eegoß mnenn a
* Hor. ngſkn il
de dignnte d, ſe in flos
n ſi oran⸗

Nobſi e
nflescree
lerivn wonſſen ie r
wepulhll Cdnin j 6
dundn efin guns l
7 10 ,

le nn , go.
ſobt ſein 0 toranes

Gin⸗

— 9 er. 4
ſin: ſnin nl

S

. —

ſete ſe fnßſ - - A

Nalio titulo/dũmodo ius cõe nõ reſiſtat dicit enim
ꝙ in petitione dʒ expᷣmi cã quã ſufficit ꝓbare ex
ſolo curſu tanti tpᷣis.æ hec mã difficillima ẽ zæ ap
poſuit hic aliquid Jo. an. ex tactis per Ci. in. , ſi

certis annis. C. de pactis Mar. plene examinat i

l.cũ de in rẽ uerſo.ff. de nſuris.⁊ uide ꝑ Hoſti.

intellectu tex. gl. dic ꝙ qnqʒ. ↄſtat cenſum debe

co.ni in..quis cẽſus Et ocludendo bic aliq̃ pꝛo

ri l cã nõ ſit expᷣſſa.qnʒ nõ ↄſtat nrꝛum debearu⸗
prio cãu cẽſus põt peri:⁊ idem intellige de alijs ſ
uitüs. hoc ꝓbatur in.c.quãto.j.eę.ubi teſtatoꝛ mã
dauit ſine expſſione cauſe ni ꝓcuratio una daret᷑
ſingulis qnis fratribus.æ ideʒ ubi ↄſtaret ſtaruro
nel puilegio indulto ꝑ habentem ptãtem. ſufficit
enim ↄceſſio æ hr̃i põt ꝓ cã ? hꝰ uoluit Inn. hic
Vnñ in tex:nro ñ ↄſtabat ꝙ iſte cenſus aliquo iure
deberetur.ſcdðᷣo caſu cũ nõ ↄſtat ꝙ debeatur: ſed
ſolũmodo ꝓbabat᷑ pſtatio annua facta lõgo tpᷣe.
2 tũc aut agit᷑ poſſ. ſſorio aut petitorio.prio caſu
dicit Inno. hic ꝙ nõ hʒ locũ iſte tex. qa q̃libet ẽ
defendẽédus in poſſeſſione ſua. ex quo nõ mi nec
clam nec pcario in poſſeſſione ẽ. ar. in c. querelã
de electio. ubi bonuſ tex. et in. c. cum eccleſia ſutri
na de cauſa poſſeſſi.? proprie.et nõ.i.c.fi. eo.ti.
poteſt ergo is qͥ ſolitus erat reciꝑe cenſũ uł aliud
ſeruitiũ ſi ſuprrahatur ðᷣ nouo agẽ poſſeſſorio:ut
ſic reſtiuatur ad primeuã poſſeſſionẽ et in ea de
fendatur donec decidat᷑ qõ ſuꝑ ꝓperaie. Et ex H̊
dicto ſentit Inno. ꝙ ſuꝑ preſiationibus annuis
põt agi poſſeſſorio. ſed tu in hoc latius diſtingue
ꝓut nõ.ᷣin dicta.l.ſi certis annis et in. d. c.qrelaʒ
2 hic:ꝙ aut eſt pᷣſtatio mere ꝑſonalis et non pot
agi poſſeſſorio.qꝛ cũ nõ ſit dare petitoriũ ar. hic
ia nec poſſeſſorium. nã petitoriũ et poſſeſſorium
ſunt correlatiua. vnde ſi deeſt petuoriũ. gꝰ ⁊z poſ
ſeſſorium. l. i.ff. de acqui poſ.nam non poſſum
poſſidere ꝑſonaʒ liberã ideo fruſtꝛa ageretur poſ
ſeſſorio. qq; do. An. in. d. c. querelã dicat ꝙ in
iſtis pſtatio nivus annuis eſt reꝑire quẽdã ſtatuʒ
ad quẽ põt facẽ qͥs ſe reſtitui.ar.eoꝝ qᷓ nõ ij.q.
ij. in.c. nullus 2 gl. in. c. cũ inter de excep. cõueꝛ
legiſte tenent oppoſitum indiſtincte. ut nõ. in. d.1.
ſi ceꝛtiſ aniſ 2 peꝛ Haꝛ.i.l. fi.ff. quo bono.=
bec opi. uidet᷑ neꝛioꝛ de ſubtilitate iuris. Aut cen
lus ẽ realis: utputa quia ſoluitur ratiõe ceue rei.
? tũc põt agi poſſeſſoꝛio cũ nõ poſſideat̃ hoc cõn
blſona. ? iſte ẽ ꝓpꝛie tex. in.d.c.queꝛelam. ubi cen
ſus betebat᷑ ab eccla. z rarione ipſius ⁊ ſic limita
diciũ Inno. hic. Si ueꝛo agitur petitoꝛio ⁊ tũc ↄ
ſideꝛa tres caus pꝛincipales pꝛout uoluit Mar 2z
bene in. d.l. cum de in rem ueꝛſo. ꝙ qñʒ in periti
one quis fũdat ſe ſupeꝛ ſolo curſu tpᷣis ut qꝛ pꝛoꝛ
ſus ignoꝛar cãm legitimã conſtitutionis ipius cen
ſus. aut füdat ſe ſuꝑ cã legitima quã tñ ſolũ ꝓbat
bſumptiue ꝑ curſum magni tpis qñʒ et teꝛio alle
gat titulum minns legitimũ queʒ dicit ↄfeꝛꝛi ⁊ na
