qꝛ in ecclia ↄſecrata miſſe celebrãtur = alia diuia
officia dicuntur. ideo ſubiungitur hec heica

„½ 5 1
MWM 712◻* y Sei rre

3 A

P. =ſ-branirs- α☛☚ pollate 1 it. 1. 3

M'pallaz

Jo. an. dicit ꝙ conſuetu

An

—
nornd cr„ pollazxt

nerd pllass ro- pel

— —
rd⸗

„

N. ſar des Prorial amn. ð Fae ,5 jP ſay veʒ = r Sin W „ „. ſprr rſu r Su o ra Se , 77 7 3 , ſekr

Balla auaste ſapna ☛ 250 latsA g. Pi 0.

R erbiter. Cõiteꝛ nõ ſum

matur pꝛopteꝛ
multitudinẽ dictoꝛum: ſed ſecũduʒ
unum imrellectũ põt ſic ſũmari.pi
biteꝛ tenet hoꝛis debitis diccẽ bo
ras canonicas:ꝑmittit᷑ in ſibi ex cã diceꝛe eas uſ
qʒ ad ueſꝑas incluſiue h. d. primo pꝛecipit offici
uʒ dici horis debitis:⁊ ex cã ꝑmittit anticipatoeʒ
fo ſpecificat caſum q̃ꝛe ꝑminit᷑ ſibi anticipaꝛe ibi
deinde.teꝛtio ↄcludit ibi eꝛgo. 5 prio ibi ma
ne iũcto v. ibi expleto ꝙ matutinũ dʒ eſſe expleiũ
mane:æ ſic ante oꝛtũ ſolis. vñ dicit Moſt. ꝙ licet
mane expleri debeat: iñ debet media nocte inch oa
ri: ꝓ hoc qð ſequit᷑ ĩ tex.media nocie æc. ex quo ĩ
feꝛo ꝙ; matutinũ de vigilijs nocturnis n diurnii
2 ſic illa auctas ſepties in die ꝓcedit in die nãui 2
cineſ. xxiiij hoꝛas ⁊ qð poſtea tex. diẽ de noct᷑nis
nigilijs ⁊c̃. voluit ſpalr diuideꝛe ipſas hboꝛas int
diẽ artficialẽ æ noctẽ: nõ aũt noluit denotare ꝙ
eſſent uigilie nocturne pᷣteꝛ ſeptẽ boꝛas nũeratas
in tex. ? ſic iteluigo iſtũ tex.? ꝙ; ſic uoluerit patʒ.
qꝛ matutinũ hic ↄnnmerat᷑ pᷣus in ſeptẽnario nue
ro qͥ ꝑſolui dʒ quolibʒ die: ? iñꝰ matutinũ ðꝛ ð no
cte lʒ expleat de mane. Sʒ de uno dubito ſi ma
tutinũ iucipit media nocte nõ vr̃ ꝙ expleat mãe.
qꝛ nõ ponit᷑ tm ips ad dicendũ matutinum mii f
uaret᷑ ↄſuetudo quorũdã ꝛeligioſoꝝ q media noc
te ĩcipiũt matutinũ ⁊æ dnt uſqʒ ad laudes ⁊ poſtea
incipiũt laudes modicũ ante diluculum ⁊ explent
de mane ita ut tunc ſit hoꝛa prime:⁊ tunc opiime
ſeruat᷑ qð dicitur in tix.ſed tunc nõ ſepties ſed oc
ties ꝑſoluũt laudes:⁊ facit qðᷣ nõ. aꝛchidi. in.c pᷣſ
biteꝛ. xci.di. vbi tacite innuit ꝙ octo ſunt boꝛe ca
nonice ſeꝑando illã auctoriratẽ media nocte ?6.
a ſeptẽ horis alijs de quibus i illa alia aucke ſep
ties in die ⁊c hoc iñ iudicio meo aꝑte iure nonꝓ
bat᷑ ut S̊ dixi. Contra hoc m̃ facit qꝛ matuninum
eſt in prima hoꝛa diei nãlis: ⁊ iñ hic Oputãtur ſub
illo nũeꝛo ſeptẽnario qᷓ explet᷑ in die naturali. Ex
quo neccſſario inf rt᷑ ꝙ illa auctoritas media cõ
prehẽdit᷑ in illa ſepties in die: ſed ut dix diſtin
guit inteꝛ diem artificialem ? noctem. C Hõ. ibi
penſuʒ fuitutis. ꝙ ſicut vaſallus tenct dno ſolue⸗
tributuʒ ⁊ pᷣuitiũ:ſic clericus tenet᷑ ſoluẽ hanc ſer
nitutẽ deo.ſ. in dicendis horis canonicis ? expo
ne penſũ.i. qᷓtiratẽ ul debitũ æ idem vpum poni᷑
ciiij. di. deniqʒ. ¶ Zenio nõ ꝙ officiũ diumnũ ap
pellat̃ hoꝛa ⁊ etlã nigilia. æ ðꝛ hoꝛa ab oꝛo oꝛas:
appellãtur nigilie quia in eis dicendis debent cie
rici uigilare et nõ dormire ¶ Quarto nota ibi in
firmis uiſitans/ꝙ ſacerdos parochialis nõ debet
exire ciuitatẽ qͥn prius uiſitet oẽs ꝑochianos ifir
mos ne qs ſine ↄfeſſione ſeu euchariſtia decedat
facit de offi. archipᷣſ.in c iij. ¶ Mõ ibi opus ru
rale ꝙ hoc opus non ẽ clericis etiã pᷣſbueris int᷑
dicrum. JIrẽ nõ ibi ieiunijs ꝙ pſbiteꝛ parochi
alis tenetur ſeruare ieiunium uſqʒ ad hoꝛã teꝛtiaʒ
in qua põt miſſa celebrari ſᷣm qualitatem diei.Et
ex h Vbo infeꝛo ꝙ ſaceꝛdos ꝑochialis non debet
cq celebꝛatiõis ꝛeciꝑe uinũ purificatuʒ niſi habeat

aliũ ſaceꝛdotẽ qui ſe jaus dicẽ miſſaʒ ſuꝑuenien
te neceſſitare. nã iſte t loquit de ſaceꝛdote qui p
us celebꝛauerat ut denõt illa dictio ut ueꝝ neceſſi
ratibus ⁊c.⁊ tmñ dẽ ꝙ dʒ eſſe ieiunus uſqʒ ad hoꝛã
ſtarut am ⁊ ite:ũ ex neceſſitate celebꝛare poſſet. ille
auũt qui recepit uinũ purificatum nõ dr̃ ieiunꝰ nec
poõt ex neceſſitate iteꝝ celebꝛare ut innuit iſte tex.
2 clarius legit᷑ æ nõ. in. c. ex ꝑte ⁊.c. ↄſuluiſti. j. e.

ri. & Mõ wi ꝑegrinoꝝ ⁊ hoſpi. pulchꝝ dictuʒ/ꝙ.
.
.

aceꝛdos pochialis licite miniſtrat ſacꝛamẽta peꝛe
grinis æ hoſpitibus confluentibus ad parochiam
ſuam:eꝛgo infeꝛꝛi põt ꝙ pꝑegrini ? hoſpites nõ te
nentur ire ad ecchiaʒ cathedꝛale: ſʒ neceſſitate ſuꝑ
ueniente uident᷑ eſſe de illa ꝑochia ad quaʒ ſe ↄtu
leꝛunt: æ facit hoc ad queſtionem quotid ianã que
tractat᷑ in. c.i.de ſepuł. ¶ Ooꝛit̃᷑ pegrinus in paro
chia alicuius utꝝ debeat ibi ſepeliri uł in ecchia ca
thedrali ſi nõ eligit ſepulturã ł ſi eligit er ꝑochiã
ſuq urꝝ debeat᷑ qrta eccłie caibedrali an pochiali.
iſte rex. facit pꝛo ecclia parochiali: latius exaĩat᷑ hᷣ
gõ in lerd oi,Er ibi ſepties in die ⁊c ꝙ de

iure diuino cleꝛicus tenet᷑ ad ſepteʒ hoꝛas canoni

cas ſed non ſunt de iure diuino iſte ho e dete:mi
nate. unde offciuʒ ſeu deteꝛminatio ⁊ diſtinctio of
ficij eſt de iure poſitiuo: ſed ſepties in die landare
eſt de iure diuino Ex quo infeꝛo ꝙ papa licite
poreſt diſpenſare circa mutarionem officij. ſed nõ
czedo ut poſſit diſpenſare ut cleꝛicus nõ teneatur
diceꝛe aliquod officiuʒ. Iʒ Lau. æ Jo. de lig. aliteꝛ
ſenſeꝛnt ĩ cle. ij. e. ti. ubi arguunt ꝙ ſicut papa ibi
dat ptarem ceꝛto cãu mutãdi officiuʒ ita poſſit dii
penſare ut nõ teneat᷑ quis diceꝛe off cinʒ arguedo
de ꝑtre ad rotũ. Sed illud dictũ mihi nõ placet qꝛ
alia ratio eſt in toto alia in parte. quia de iure di
nino eſt ipum officium geneꝛaliteꝛ ſumptum ↄtra
qð papa ſine ratioue nõ diſpẽſat. ſecus in diſtinc
tioue ? mutatione officij qꝛ illud ur dixi eſt de iu
re pumano.pꝛo boc qð le.⁊ nõ in. c. ꝓpoſuit de
deer puebe d1n glo. i. in fi. nõ bene glo. refeꝛ
Hoſti. ꝙ papa cardinales ⁊ alij ponnfices ꝓ paꝛ
te maioꝛi hoc obſeꝛuant dicendo de mane officiũ
uſqʒ ad ſexram ⁊ nonam incluſiue pꝛopteꝛ occupa
tioncs ſupeꝛuenientes poſtea. naʒ pꝛima hoꝛa diei
eſt apenioꝛ æ deuotioꝛ. ideo melius eſt pꝛenenire
hoꝛam qᷓ; pꝛeueniri. ad hoc tex. cuʒ glo. in. l. ij. ff.
de ue:bo.ſigni. ⁊ ꝙ hoc poſſet fieꝛi babes nota.
tex hic qui etiam ex cauſa ꝑmittit uit poſſet cleꝛicꝰ
de mane etiam ueſpeꝛas diceꝛe. Sed adueꝛte quia
tex. pꝛima fronte nidetur ſibi cõtrarius.nam pꝛio
pꝛemittit ut poſſit quis de mane diceꝛe officinz uſ
qʒ ad ueſpeꝛas incluſiue.tamen poſtea uidetur uel
le ↄtrarium dum dicit ita ut hoꝛis competentibꝰ
zc ſed ego intelligo ꝙ cleꝛicus in pꝛiuaro poteſt
ſeꝛuare conſilium bic traditum ſed in eccleſia ſua
in qua ſolent diuina officia publice dici. debẽt ho
ꝛe canõice celebꝛari ↄpetentibꝰ hoꝛis aut a ſe aut
a ſuis ſcholaribꝰ. ſ. clicis. ⁊ babuit iſte tex.reſpẽm
ad ↄſuetudinem quoꝛũdã ultramõtanoꝝ qui bt
iĩ ecchia mlios clicos ſcholares qui adiuuãt eos in
offi. dicẽdis: ? refer Jo. an. h miraculũ ð quodã

.
Gzelens ed ti Dold
irgcelens tch de⸗
aurdmr mumd ind⸗

1lcaiſs doſis Ediar
ſcniborch a un noanne
Pi mnnnä Drina¹ copleori
reidlep didtinplil e non
nlaltane al anplnd
niſust hfi inn inr⸗
nceofemimal:?g
gin alini ofdo o n
i uumrif.der Mſ g
Hyin etus onmibuſ oſſt mi
Coririn pigliſs viq ad noruin
od e gns facl g o in
in,c.non icear. uij. N
te qe go. gict ci gloos cleicos
nei ad dicendi offcimn. no a⸗
nemnt in quocigj orain ſon coſt
ſt bifcini õ Mee ni pio pon⸗
cusbus omnes uenit/ Mamns
s ſ benifcams. ij fmomnes
ofü ij cni goreroffaĩ
H Pplmn eu alan fut d
elmth i int dalmm funecha
n intefm Gigucn
aas uöſtertenei Ghmliideden
rgelnernc niefcümern
lipt ic lrge.fet i, e
S
unlo ad acfanſt 4 cflt
nceps ſollattn

oenms it uiglans cubito
ioin

(bns pꝛim
„ Plimhis nunanid er
anr db offcto 4 lcaaenn

nnlo dicenc ſ
qog eſt hagz, ieſt ableng
4 bnſiciannger * ha
lep nicani ni 8 cauſa
lunc Cifereti * Bb. dcir

„

. ganti
loſtkuri in R Unter clenci

intcan crebe

iij er eo. de ee ,
nmrincino neo rl.. ſci in

yn
7

,
7 Dãñ
80
ere d sue—ν t, bfind ſ W. A. —a er end offinz, αS I e . ð S frmat Cngh oet.
e ¶ De celebꝛa. miſſ.
ai ſue
eniee ednſ.
muen eni athan ſancto heꝛemita quem deficientibus alimentis an ri eorũ dictũ hac ꝛ0e. clerici in minoribus niden
tnhc o i tanneg nu gelns paſcebat ? tempoꝛe uuarum poꝛtabat ſibi tur teneri ad officiũ ꝛõe bñnficij ſed bnficio ẽ ſatis
nelei anaſ erummgtg en qnʒ uuas bonas qñnʒ marcidas qnaqʒ agreſtes in factũ ex quo deſeruit᷑ ꝑ uicariũ:hanc opi. refert P
Rj lnare cllene rl d terrogatuſqʒ angeluſ ab heẽmita que ſit tãta diueꝛ Jo. an. = nõ ꝛeuocat nec expꝛeſſe appꝛobat.æ idẽ
eſtnr enſtan 6n ale ſitatiſ canſa.ꝛndit angeluſ ꝙ bonas portabat tpᷣe facit Jo. de lig. in cle. i.e.ti.ſed ipſe Jo.an. in fi.
lep llebꝛare inmn tn quo dicebat officium horis cõpetẽtibus: agreſtes iſtius. c. dicit nnum dictum ꝑ quod tacite nidetur
gieniͦn Dl nuit ſe e uero qn anticipabat horã dicendi officium:mar ĩcedeꝛe a dicto Me. z Ab. dicit eni libeter uidiſ
bi begrino⸗ 1 Mulhi⸗ cidaſ qn differꝛebat ultra debitam horã:ↄ hoc iõ ſe ꝙ ecclia ſtatutũ feciſſet ut clerici ſalti in minoꝛi .
vocbials iite ulber ne⸗ qꝛ heremita nõ occupabatur alijs exteꝛioribus.ſʒ bus bñnficiati nõ cuꝛati excuſaꝛẽtur occaſiõe ſtudij
obtidus con tſunen ſe ubi ex cã legiptima ſeu neceſſarig timet occupatio ab officio dicendo deſeruiendo ecclie ꝑ uicariũ 2z
dnfenlot n d Pmochte nẽ põt licite fuari ꝙ hic dr. ¶ In glo.ij. in. fi. ſ dicendo officiũ beate marie vᷣginis ⁊ apre uẽ ſen
Atäigerbeine eboſpies glo. nõ declarat qᷓ ſit hora conperẽſ ad dicendum tiꝛe ꝙ ceſſante ſtaturo eccłie clericus in minoꝛibꝰ
eiche⸗ ehnereſligtefn officiũ: dicũt hic doc.illã eſſe conperentem ĩ qua bñnficiatus nõ excuſat᷑ lʒ deſeruiat ꝑ uicariũ ⁊ ipſe
hord 4 credit pplm acceſſuꝝ ad diuina ꝙ nõ.ſi autez Vi dicat horas beate marie uirginis ẽt ſi ſit abns ex

chen diſepeitickin ereki
ſin agt ſcopnlwriͤ llotef mhi

Hl Mochial.

it po ecka Mochitl aius erini 5
lo. cl. R rigindetegee
odeims tni ſyr, hons npii
n ſuur de iure uſo iſe bo ecgeni
fau ſwdammimror ſimoof
'e poſuo⸗n pnes ir delucine
lino Ex quo inſao oy pepr air
e crca mutationen off j no
Nhentare n Cencvs no teneneor
NAolna Jo Lelg ater
N NNWNRN en ni
n End nNa Reea
Nd neu gis cench dii⸗
Awii Sed nd di nie dung
cinpvdunpnr ntenec
lihomoffaun grenmnſannn
1ſne mnoe no dſeſt. lelsin ne

muranone ofeſ a lod vr otichtrin

no. ro hoe goͤler ro in. Ppoſurce

be⸗ 1goini n er go riil

N⸗ Stal; ponrfites p
n Nmt atock nueofti

ſimilit cꝛedi ꝙ pplus nõ ueniat.dixeꝛũt quidã qp
clerici pñt dicere ad uotũ ſʒ nõ placet hoc doc.ſʒ
dnr ꝙ cõpetens eſt cũ hora officij rnder hore di
ei ut ſic dicatur matutinũ ĩ nocte prima i diluculo
2 ſic de alijs horis. Et dicit Jo. an. hic qdð iſtaꝝ

ſeptẽ horaꝝ tꝛeſ ſunt nocturne z quatuor diurne:

nã matutinũ prima ⁊ cõpletoriũ ſunt hoꝛe noctur
ne: io tex. dicit in plali de nocturnis uigilijs æc. ĩ
multiſ ramẽ lociſ eompletoriũ dr̃ in mediare poſt
ueſpas: ⁊ hoc fuit inductũ forte ut pplus poſſit ↄ
mode officijs intereſſe: æ nõ ꝙ qlibet hora deſi
gnat aliquid de officio ꝑuo de cruce. n glo.
i. V. luccureꝛe in fi. dicit Hoſti ꝙ gñalis ↄſuetuꝰ
bʒ ꝙ in diebus comuibuſ poſſit miſſa dici vſʒ ad
ſextã: in vigilijs vſqʒ ad nonã: in qtuor tpᷣibus
uſq; ad neſꝑas: facit ꝙ nõ in. c ſoler ðᷣ ↄſe.di.i.=
in. c. non liceat. xliiij. Hi. In glo. fiin fi. aduer
te qꝛ glo.dicit etiã alios cleꝛicos nõ pᷣſbyteꝛos te
neꝛi ad dicendũ officium. ſzʒ nõ aꝑit utrum oẽs te
neant᷑ in quocũqʒ oꝛdine ſunt cõſtituri æ quid ſi ñ
ſt bnficiati iõ adueꝛte.nã pꝛio ponã duos cãus in
4 quibus omnes ↄueniũt/Mꝛimus ẽ quando cleꝛi
cus eſt beneficiatus. naʒ 'ᷣm omnes iſte tenet᷑ dicẽ
officiũ xcij.di.c.fi.nã ꝓpteꝛ officiũ datur bñnficiũ
c.fi.de Gep li. vi. æ qui altari ſuit. de altari dʒ ui
neꝛe ita eõ qui uiuit ð altari fuire dʒ altari ĩ.c. cũ
m apin de pben/ Scos caus qn cleꝛicus ẽ in ſa
cꝛis.nã cõiteꝛ tenet᷑ ꝙ lʒ nullũ habear beneficium
m rõc oꝛdinis tenet ad officiũ. unde ue:bũ pᷣſbyt
capit᷑ hic large.facit.c.ij.de coha.cle z muli.nnd
in oꝛdinatiõc ãmonetur cleꝛicus ꝙ ſi fuit pigeꝛ in
eundo ad eccliam ſit deinceps ſollicitus. ſi fuit ſõ
nolentus ſit uigilans/ Sed dubito in alijs duobꝰ
cãibus. pꝛimus nunquid cleꝛicus in minoꝛbus re
leuetur ab officio dicendo ſi eſt abſens ab eccleſia
in qua eſt bnficiatus ex pꝛobabili cauſa ⁊ deſeꝛuit
eccleſie ꝑ nicariũ.nã Me.⁊ Ab. dicũt hic ꝙ ſic.
? banc differctiã aſſigant inter clericũ ĩ mioribus
? ↄſtitutũ in ſacris allegant.c. ꝑuenit de appella.
facit.c. cuʒ ex eo.de clec.li.vi. ſed illa iura hoc nõ
ꝓbant iudicio meo. nam loquunt᷑ quo ad offician
dum eccliam. nam ex iuſta cã quis excuſat᷑ non iñ
releuatuꝛ quin dicat officiũ in pꝛiuato. æ ꝓ h iſte
tex. nã ſaceꝛdos hic dixit officin i pꝛiuato 2 ꝑ cle
ꝛicos ſcpolares dẽ ĩ ecclia.ſʒ dñt qꝛ h.c.loquit᷑ in
bſbyto qui tenet̃ rõne ſacꝛi oꝛdis.⁊ poſſet adiuua

— –

MQ1

4

cã ꝓbabili ut ſtudioꝝ ⁊ credo ꝙ bec opi.ſit ueri
oꝛ ⁊ tutioꝛ.nam aſſumptus eſt in ſoꝛtẽ dni ⁊ tẽtuꝛ
de iure diuino ſepties in die laudaꝛe deuʒ:nec põ
derat ꝓpheta ꝙ dicat in eccleſia uel alibi:nam lʒ
nõ poſſit in ecclia diceꝛe nõ dʒ excuſari quo minꝰ
laudet deum in priuato maxime cũ uiuar de pꝛio
nio xpi. Et eſt dubium nũquid offm beate marie
vVginis ſit in pᷣcepto.doc.hic mibil dñt ſed Jo.de
lig. põit in dicta cle.i.? diẽ ꝙ ſʒ hboc iuꝛe nõ ꝓbet
in hoc cõis ↄſuetudo hʒ ut ↄputetur inter hoꝛas
canonicas:⁊ hoc cꝛedo eſſe vᷣiſſmum:nam oꝛdo
anuiquus eſt ab ecchia traditus ut etiã publice di
catur in ecclia certis tpᷣibus quod non eſſet ſi nõ
eẽt in pcepto.nam multa ex tꝛaditõe antiquoꝝ pa
trũ ſunt in pᷣcepto qᷓ nõ ꝛeꝑiunt᷑ ſcripta.xi.d.ecclłi
aſticaꝝ:⁊ in.c.cũ marthe.j.e. Secũdus caſus in

PV. f. 6 mi⸗ g= ru npt Pits

quo dubito ẽ nũquid cleꝛici in minoꝛibus nõ bñ Ias , 74 = S herat⸗ u e Sojfini

ficiati teneãtur ad officiũ Inn. hic generalit᷑ loq̃n
do dicit ꝙ oẽs clerici tẽntur. dicer̃ uel audiꝛe offi
cium:et ſi ſũt bnficiati tẽnt diceꝛe in illa ecclia ubi
hent bnficium.xcii.di.c.fi.Expᷣſſe iñ nõ atiingũt
doc.hũc caſũ ſed potius ſentiũt ꝙ nõ dicendo de
ↄſtitutis in ſacris z de bnficiis in minoꝛibꝰ 2 ita
bʒ gnãlis ↄſuetudo que ut cꝛedo nõ dicetes excu
ſat ar.in.c.cũ dilectus de ↄſue.ſed de mente iuriſ
diumi ⁊ humani cꝛedo ꝙ ſit oppoſitum. nam eo
ipſo ꝙ quis ꝓmouet᷑ ad oꝛdines aſſumitur in ſoꝛ
tem domini ⁊ tꝛanſfeꝛt ſe in deũ ⁊ i eccleſiam:uñ
eximit᷑ a poteſtate ſeculari in.c.cũ nõ ab hõine ðᷣ
iudi.optune facit.xij.q.i.cũ poꝛcio cũ.c.pᷣccdenti
nam et qſqʒ clericus dʒ uiuere ðᷣ primonio xpᷣi nł
ſaltem eps tene ꝓuidere.ð ðᷣ pᷣben.c.ij.=. c. eps
c.cũ ſin aplin/Sʒ h̊ cadit fa qõ nũqͥd clericus
nõ dicens officiũ ſine cã ꝛõnabili tenei reſtituere
fructus quos inteꝛĩ ꝑcepit ab ecchia Jo.cald.foꝛ
mat hic iſtã queſtionẽ æ concludit ꝙ ſic monetur
quia pꝛopter nõ reſidentiam clericus pꝛiuatur bn
ficio ⁊ fructibus beneficii in capꝰ penł.S.de cle.ñ
reſi.ſed non dicens officium effectualiter non reſi
det. Item quia beneficium datur pꝛopteꝛ offici
um ut in dicto.capit.fina.⁊ foꝛtificando hoc ubi
cunqʒ aliquid datur ob cauſam cauſa non ſecuta
illud poteſt ꝛcpeti ut.ff.de condi. ob.cau.quaſi ꝑ
totum.ſed beneficium datur pꝛopter officium di
cendum ergo officio non dicto fructꝰbeneficii re
peti pnt ſed hec opi.ẽ nimis rigida nec eã ſequi

P=rler

Nera

g = Ameg.
. iret

ii frny I rim, , Prupi

A.s n Ba Pfinid J rriſis ☚ ,f-rei ho r

Mm.faney ..1 Arp-lu an TIrſet orſu M

ia K⸗ ly.r h

. AE, e 0 vee an vu 9
7

ſa⸗Don⸗ tI= ri- . A P- alas

.

¶ Ne celebꝛa. mil⸗

dqño car. dicẽs ꝙ iure nõ ꝓbat᷑ ſed m̃ nõ ꝛeſpõdʒ
ſpecifice ad oriũ.ſʒ tenẽdo opi.ↄriã poſſumꝰdicẽ
ꝙ bnficiũ nõ dat᷑ ſimpłr ꝓpteꝛ officiũ: ſed eiiam
ut clericus aſſumptꝰ in ſoꝛtẽ dñi ninat de primo
nio xpi æ nõ mẽdicet.xciij.diſti.diaconi. ⁊ ĩ.c.ij.
de pᷣben. Itẽ facit.c.ſiqͥ in clerico.vij.q.i. Vbi
clerico imponit᷑ alia penitẽnia. Itrẽ ꝓpteꝛ nõ ꝛeſin
dẽtiã clericꝰ pᷣuat᷑ bnficio nõ tñ ꝛeꝑimꝰ ꝙ artetux
ad ꝛeſtitutionẽ fructuũ: vñ in.c.ex ꝑte de cle.non
ꝛeſi.ille nõ ꝛeſidet ꝑ decẽniũ.⁊ nõ fuit compulſus
ad ꝛeſtitutionẽ fructuũ. Item occaſione tituli que
ſemꝑ bẽt donec priuet᷑ ꝑciꝑet fructꝰ:æ ſi nõ ſerui
erit eccleſie dicẽdo officiũ.m ſeꝛuiuit eccleſie uni
uerſali in oꝛdie clericatꝰ. pria tñ opi. in foꝛo aĩe eſ
ſet tutior/ Itẽ hic ponit᷑ ꝑ Inn. q̃ſtio clericꝰ diu
dimiſit officiũ æ ↄfitet. nũqnid audiens cõfeſſiõeʒ
dʒ ei iponeꝛe pnĩaʒ ꝙ ꝛedicat oĩa officia aut muta
re poſſit penitẽtiã. Inno.dicit h̊ ꝙ põt muta e ſi
Vult· ⁊ cõiteꝛ ſequũtur doc.ꝙ põt indiceꝛe etiaʒ il
lã pniam. vide hic ꝑ eum.⁊ põt defendi hoc etiaʒ
de ſtricto iure ciuili quia ĩ obligatiõibus facni ſnc
cedit obligatio ad inteꝛeſſe.l. ſiquis ab illo ĩ fi ſf.
de ꝛe. indi.=.l.ſtipu.non diuidũ.in v.celſus de v.
ob.qꝛ oꝑa nnius diei ſunt diuiſa ab alijs.l.ſi uſu
fructus i biẽnium de nſufruc.lega.l.ſi non ſoꝛtem
.F. ſi libeꝛtus de cõdi. inde. Alid queſtionem vʒ
qͥd de infirmo uel aliteꝛ impedito. vide hic enam
ꝑ Inno. virũ excuſet᷑ ab officio dicendo ꝓpteꝛ ĩ
firmitatẽ.⁊ diſtinguit ꝙ aut ẽ ifirmitas q̃ noceꝛet
multũ ſibi ꝓpteꝛ officiũ dicendum.⁊ tũc excuſat᷑
ſecus ſi non multum noceꝛet puta in febꝛe quarta
na antiquata uel foncna, Adur⸗ ſnng
ꝛopteꝛ miſſam ſpãlẽ
Bidam. m de feria dimitten
da non eſt. hoc dicit. primo exceſſus. fo
Puiſio ¶ Mõ primo ꝙ enãgelium in principio
eꝛat vᷣpum non eſt de neceſſitate dicendũ in quali
bʒ miſſa:nã ſi hoc eſſet nerũ nõ notarent᷑ iſti laici
q in ſingulis miſſis volebãt audire illud euãgeliũ
non tñ ꝑ hoc putes malũ eſſe in qualibet miſſa il
lud audire maxie cũ hodie hoc habeat cõis ↄſue
tudo:ſed damnatur hec ſuſpitio quia cꝛedebãt iſti
ſicut dicũt qᷓdam netule ꝙ nõ porerũt iſti ſine pe
nitẽtia decedeꝛe audiẽdo illud euangeliũ uel quid
ſitłe. ¶ Nõ fo ꝙ ꝓpteꝛ miſſas peculiaꝛes non de
bent in ecclia dimitti miſſe qᷓ occurrũt aut ð feris
aut de feſto ꝓprio: ⁊ intelligũt h̊ doc.qñ in ecclia
nõ eſt niſi unus ſaceꝛdos:ſi eim eſſent pluꝛes bñ
poſſet nnus diceꝛe miſſam occurrentem ⁊ aliꝰ ob
deuotionẽ diceꝛe miſſaʒ peculiaꝛẽ.ꝓ bhoc vr̃ tex.
in. c. ⁊æ hoc attendendũ de ↄſe.di.i¶ Nõ ivi nõ
ꝓ alia deuoriõe ꝙ miſſa pecnliaris nõ dʒ audiri
niſi pncipalit᷑ obꝛeueꝛẽtiã dei ⁊æ ſanctoꝝ:non aurẽ
ob aliã deuotionẽ puta ut habeãt melioꝛes ſege
tes. Quid aũt de ſaceꝛdote qni miſſaʒ celebꝛat uit
deus ꝑdat aliquẽ:dic ꝙ cõficit.ſed hoc coopeꝛio
dʒ deponi qꝛ abutit᷑ tanro ſacro.vide glo.i q.i.c.
dictũ qᷓ ad hoc allegat bo.tex. ota ultimo ĩ

fi ꝙ quiſqʒ celebrãdo ꝛogat ꝓ ninis ⁊æ defunctis

et iõ dicit tex.in fi.ꝓ ſalnte niuorum atqʒ moꝛiu

oꝝ:⁊ ob hot cõiteꝛ in plurali dicuni miſſe ? raro
in ſingulari dẽ miſſa. Ex quo euã collige ꝙ miſſe
ꝓſunt uinis ? defunctis.xiij.q ij. anime defuncio
aun ¶ Nõ ꝙ miſſe peculiares dicunt᷑ quaſi ſpe
ciales ſiue appꝛopꝛiate: quia ſicut peculum appꝛo
pꝛiat̃ alicui ita tales miſſe peculiares appꝛopꝛian
tur ei qð ẽ quaſi peculiũ.n glo. i. ibi. i. ſpales
ul expone peculiares.i. ꝗs n veßin⸗ S
Ri Mꝛeue ẽ kſic. Suf
Onſuluiſti. ficit ſaceꝛdori ſemel
in die celebꝛare. Et duos caſus excipit.
ſ. neeeſſitatem ⁊ feſtũ natiuitatis 6 pꝛimo ꝙ
ſaceꝛdos incꝛepari nõ põt ſi quolibet die celebꝛat
Auguſtinus tamen tales non landat nec uitupat:
nt in. c. quotidie de conſe. di.ij. nam difficile ẽ ꝙ
quis quolibet die ſit ita diſpoĩtus nt miſſaʒ digne
naler celebꝛare:non tñ nalet ſtatutum artans cum
ad quotidie celebꝛandum: ut ẽ bonus tex. in. c.ſi
gnificatum g de pᷣben. dic ni ibi diui: quod ẽ no

ttandum ꝓ inſtitutionibus bnficioꝝ. nam patronꝰ

qnqʒ facit apponi uel inſtitui.ut ꝓmotus ad illud
beneficium teneat᷑ quolibet dic celepꝛare:æ uide la
tius qð dixi in.d.c.ſignificatuʒ. ¶ In glo. fi. ibi
ſiue utilitatis: nõ intelligas ꝙꝙ pꝛo lucꝛo ꝓpꝛio de
beat ſaceꝛdos celebꝛare iteꝝ. ſed iſtud ueꝛbũ nuli
tas eſt refeꝛendum ad pſonaʒ teꝛtij ut ſequit i gl.
igdeo dicens miſſaʒ pꝛincipaliteꝛ ꝓpteꝛ inentionẽ
lucꝛi tempoꝛalis ↄmittit ſimoniã menralem. unde
tenetur ageꝛe penitentiam licet nõ teneat᷑ reddeꝛe
lucꝛum:ex quo nõ inteꝛuenit pactum expꝛeſſum·2z
idem in canonicis qui uadunt ad officium pꝛinci
palireꝛ pꝛopteꝛ diſtributiones quotidianas. de q
unide bonam glo. in. c. uno de cle.non reſi li.vi.in
fi. facit tex.c. fi. in fi.j. de ſimo ¶ In eadem glo.
ibi aliqua magna peꝛſona puta epiſcopuʒ ſecũdnʒ
docto quem non decet abſqʒ miſſa celebꝛanda ulł
andienda diem peꝛtranſire. ut in. c. fi. de pꝛiuił.li.
vi. ⁊ idem dic de aliquo magno uiro. ar.in.c i. S
eodem Et in quantum glo.iin fi. uiderur uelle ꝙ
quis poteſt celebꝛare nnam miſſam de die ⁊ aliam
pꝛo defunctis niderur hoc contra tex. nam ſolum
excipit duos caſus ut ſupꝛa dixi. ⁊ uide tex. in c.
ſufficit de conſe.di.i.qui pe:mittit aliam miſſam ꝓ
defunctis celebꝛare exiſtente neceſſitate. urpuia qꝛ
deficit pꝛeſbyteꝛ qui debebat aliam miſſaʒ celebꝛa
re ⁊ in ecclia conſueueꝛunt due miſſe cclebꝛari. ꝓ
hoc.c.cum cꝛeatura infra eo. ⁊ idem dicunt doc.
quando parochianus ifirmaretur qui uellet com
municari. nam ſi euchariſtia non eſſer conſeꝛuata
in pꝛima miſſa licite ſaceꝛdos dicit aliam dummo
do hoc faciat non recepto uino purificationis qð
nota. nam in hoc multi enant. ex hoc enim ue:ibo
ſumi poteſt una regula ꝙ criam pꝛo cauſa neceſſi
taris non licet ſaceꝛdoti iteꝛum celebꝛare ſi pꝛius
recepit uinum purificationis. Et aduene ꝙ; hoc
etiam habet locum in feſto natiuitatis domini na
ſi ſaceꝛdos accepit ninum purificationis non põt
diceꝛe ſecũdam miſſam uel teꝛtiam ⁊ hoc expꝛeſſe
nolũt doc.in. c. ex parte.j.e. ubi dicit hoſti.ꝙ ui
dit in hoc magnos uiros eꝛꝛare.

N — — — . eee He .n e r= paagri plao sgas , H
Tan 3 1— jottiier I-hra ie. / 732 v bePnaf ODèòGèD *ſarr Polr 5 r /ya P ſen: l V ͤ ei 1. F 7. . 4
7

nes ni prio guereb
ſarfa unpta find⸗ dpani
wi tip y lli hſon 4
nr aumm kili mni
maltimt ireflm ſnat hic
ootunicta mmſno gfn⸗
i ofctons ſuner niſ ſt ccleda
ſitoſt gfadone ſomhtd no dor⸗
inelige ur Cixi in. c.lolwiſn 5e.
tiiſeſto naninitant dni qui alian
declari ſte en (Er brio no g
1i ſucfich fen aum nino:? hoe ,

nuid no bibes vini poſſit pmo⸗

nũ:tctliſo noͦe nige gl i,
rcelo no ſfca ile poli⸗
ſi ſacim. : eno ſola niier abo
ſaontereſn mone vſacin ſumprm
loper glgeni ci cſe degler

Paſtiotonen gini qnis geſnit eſſe i

uello inrenerntüz mun ſactanen.
um bſmene non tunpitnr opori⸗
cb̃ ſinmn nelp aſipiöhem meiicin⸗
ſ.de obſemg iein inn fubrica
HDM enacnni ſal carins boe her.
. n(Nratigotihng.
erboc inmnen tergelebi ſon⸗
nicwiun –
iin Moſti. Gillag zr
irie, 4 ſgioſone noͤ nef

kiccpet unm e ſo cle reſſt
Cnoae

V
ers d.⸗

ſed
4 ſmt Pfanon⸗s r - r Jca rrr ir F. d . P „9 Sr,5 We ze H 2=òð jgyet A
an ninn keninſe Dð Eeckrunt
sta Argneh filrn
tifnng i lereen nſliſj In miſſa ↄmemo: atõis fm ſumit:i iptũ ſacñ iei
Bondeign miſe O nſili . In miſſa ↄmemo: atõis ſacrm ſumit:ita poſt ſũptũ ſacr̃m dʒ ſtare ieiunns
E znn Ntln u in — . lʒ dicat̃ ꝓpria pᷣfacrio:ñ eadẽ ꝛõe ne cibus nãlis ſm opi.quoꝛũdã admiſce
lnn niar naſn icniſſe imñ dr hymn angelicus nec ſymbolum. atur ſacris: ? iõ dicit tex. multũ nõbilit᷑.in. c. tribꝰ
ia tuls nſſe u S Et in hoc errant multi ſaceꝛdores qui cõir in miſ

in
detnmim ibonsig n g
mͤceßdent eutin at ine
P inſimmnondig tifetn nn anoß
dcpp⸗ niuclfnfimin onansed ii
m nen qnolba ce pntrr icel
nine ſonfaan go fti
tsno iunligns g w i gpock
s lbun iz u ſud erimi
cun a gonz tenjn lnf ig,
niſiz pringpalier ppter inentone
lis ommai ſmnonii nenalem vnde
ANondhiam ieerpo teneni recere
Gd NdWeei Nderdreom
Worics N ndrc⸗
wnährbinoschriclmng dd
an g0 in d dee.dnc Kn
ett Kinf deſno Nateno.
un nugn geſon dun enſechh tütn
norat tbſcinſu lmmenil
bdm wmmſenin cenill
ncr deaiqno mwgno uſo, att
Sincumm go inf, ein ull
ſtalam mm nſſn riten
is niem bot connnier. em
usinun t0ennn
e coſe dian hemunin .
ſte nene

saan ein nſißlattu
preſoſie gic emſecdtni ,

. Gnt dvenniſeln
aalnchſiunee emdonce⸗
cn ram in rnindn

ſa cõmẽoꝛationis maxie beate marie vginis dit
gla: cõis diuiſio.ᷣa ibi ĩquiſitõi.¶ M prio li
cite m ſſa dr ĩ ↄmeõꝛatõe alicuiꝰ ſãcri extꝛa feſtuʒ
ꝓpriũ:ſed itellige ut dictũ fuit in.c.q̃dã. õ. e.ſʒ 5
maxĩe obfuat᷑ ĩ eccliis ↄuentualibus ſen collegia
tis i qbus dẽnt quotidie dici due miſſe:ut i. c. cuʒ
creatura. j.e 5. ſfo ꝙ ꝓpᷣa pᷣfatio dẽ in miſ
ſa ↄmẽoꝛatõis,⁊? ſũt tin decẽ p̃fatões ĩiſtite ꝑ ec
cliam nouẽ hntur in. c.ĩuenimꝰ de ↄſe. di.i. deciaʒ
habes in.c.ſãctoꝝ.lxx.di.unde ſi ꝛeꝑiunt᷑ alie ex
illas ſũt deléde qꝛ ab ecclia nõ ſũt inuẽte nec ap
pꝛobate ¶ In gl. fi. in fi. uel dic ſm Hoſt ꝙ iſte
hbymnꝰ ponit᷑ in laudes matutini de dno nr̃o ĩ 4
bus de cõmẽdabili deuõtõe dicũtuꝛ te deũ lauda

bb.
X£ p arte. Breue ẽ ⁊ ʒ Hoſti.

dereꝛminãtuꝛ q̃tuoꝛ qõ
nes. nã prio querebatr̃ an ſacerdos poſt
ſacr̃a ſumpta ꝑfundẽ debeat manus. pſo cũ quo li
quoꝛ. teꝛtio utꝝ illã ꝑfuſionẽ debeat ſaceꝛdos ſu
meꝛe. quarto an poſt illã ſumptã debeat ſen poſſit
iteꝝ celebraꝛe ⁊ in effectu rñdet hic papa ad oẽs
qõnes:nã debet manuſ pᷣmo ꝑfundẽ cũ uino ⁊ ni
nũ ꝑfuſionis ſumeꝛe niſi ſit celebraturus aliã miſ
ſa ⁊ poſt ꝑfuſionẽ ſumptã nõ põt aliã celebꝛaꝛe:⁊=
intellige ur dixi in. c. ↄſuluiſti S. e. nã hoc ꝓcedit

tã i feſto natiuitatiſ dñi quã alia neceſſitate 2 ex H
declarat᷑ iſte tex: ¶ Et prio nõ ꝙ pfuſſio poſt ſũp

iu ſacr̃a dʒ fieri cum uino: ⁊ hoc facit ad qõnem:

Krit⸗

nũquid nõ bibẽs uinũ poſſit pmoneri ad ſacerdo
tiũ: ⁊ cõcluſio ẽ ꝙ nõ:⁊ uide gl.ij.q.vij. ipᷣi apli
7 credo ꝙ nõ ſufficẽt ꝙ ille polliceꝛet᷑ ſe ſumpin
ruũ ſacr̃m.qꝛ exquo ſolet nãliter aboꝛeꝛe uinũ poſ
ſet emiteꝛe ſeu euomeꝛe ſacim ſumptum ur in c ſi
qs per negligẽtiã cũ.c.ſe.de ↄſec.di i. ¶ Nõ q;
p aſſũptionem nini quis deſinit eſſe ieiunus ⁊ H
inteelligo in reueꝛentiã taun ſacramẽti. nam ieiuni
um abſtinẽtie non rumpitur ꝑ potũ anre nei poſt
cibũ ſũptum uel ꝑ aſſũptõem medicine ut nõt In

nocen j. de obſerua. ieiu. ſuꝑ rubrica ¶ In gl.

fi ibi euacuat᷑ ſed clarius hoc hẽtur.j.e ꝓxio. F.
qſiuiſti. ¶ In eadẽ glo.ibi ſʒ magis affirmarine.
nõ ex hoc iuncto tex. ꝙ adueꝛbiũ foꝛte nõ ſempeꝛ
ponit dubitarine ſed qñʒ affirmatiue. nel dic clari
ns ſm Moſti. ꝙ illa dictio foꝛte nõ refeꝛtur ad vᷣ
bũ ipediret ſʒ ad ueꝛbũ reciꝑet.⁊ ẽ ſeſus ꝙ ſi foꝛ
tie acciꝑet uinuʒ ꝑfuſionis foꝛte ꝑ obliuionem uel
q nõ cꝛedebat ſe celebꝛaturũ denuo impediretur
n eadẽ gl.ibi anteqᷓ;ᷓ cibus digeſtus ſit. 6
glo. ꝙ quis dẽ ieiunus poſt digeſtum cibũ.= ideo
neceſſario nõ reqrit do:mitio. põt ergo ſaceꝛdos
celebꝛare de mane.lʒ nocte pᷣcedenti pꝰ cenam nõ
doꝛmiueꝛit dũmõ digeſtio ſit peꝛfecta. ut nõ in. c.
ſi ↄſtiteꝛit.j. de accu ubi ꝑ doc. uide bonum tex.
cũ glo. de ↄſe. di.i.ſacꝛa. Et adueꝛte quẽadmodũ

ob reueꝛentiã ſacri ſaceꝛdos debʒ eſſe ieiunus qn

de ↄſe. di.ii.ꝙ ſiqͥs ſumpſit coꝛpus xpᷣi de mãe dʒ
diffeꝛꝛe cibũ mãlẽ uſqʒ ad ſextaʒ:⁊ ſi ſũpſerit ĩ ter
tiis dʒ diffene uſqʒ ad ueſꝑaſ lʒ nõ obſeꝛuet᷑ æ ma
le:nã opio ur̃ magis cõis ꝓ coꝛpus xpᷣi ⁊ ſanguiſ
tã diu durãt quã diu duꝛãt accidẽtia panis ? uini
2 ſic oʒ diffeꝛꝛe ꝑ rin ip̃s quo viſiꝛ illa accidẽtia
7 ꝑ ons xpᷣi coꝛpus nõ ſit ãplius ĩ coꝛꝑe ꝛecipien
tis. fuit tñ opi. quoꝛũdã ꝙ imediate quo pmitur
dentibꝰ deſinit ibi eẽ coꝛpꝰ xpi.q tñ opi.nõẽtur
faeit.c.ſiqs ꝑ ebrietatẽ de ↄſe.di.i.Et in fi. gl. nõ
ꝙ de ſubã ſacr̃i nõ ẽ ut ſaceꝛdos ſit ieiunus ſʒ ad
decentiã ⁊ ꝛeueꝛẽtiã ſacr̃i.nã ⁊ xpᷣs inſtiruit hoc ſa
cramentum nõ ieiunus ſed poſt cenã. æ uide 26 e
quaꝛe in.c.liquido de ↄſe.di.ii.uñ ſaceꝛdos otꝛa
faciendo poteſt priuari bnficio.in. c.ſi ↄſtiteru
us allegato.
Si qua uerba
Bm marthe ſunt in canone
iſſe que ab euãgeliſtis dicra nõ fueꝛunt
cꝛedeꝛe dẽmus ꝙ à xpᷣo apli.æ ab apłis eoꝛũ ſuc
ceſſoꝛes acceperũt.h.d.uſqʒ ad. F. que ſiuiſti.? il
le. S. hoc dicit. In ſacr̃o altaris aqua cũ uino tꝛã
ſbãtur in ſang. h. d. o uſqʒ ad. F. 3.7 ille. uſqʒ
ad finẽ hoc itendit. Oꝛo que dr in ſccꝛero ĩ feſto
ſancti leonis imutata eſt. qꝛ ubi dicebat annue no
bis dne ut aĩe famuli tui leonis hec ꝓſit oblatio.
hodie dẽ ut iterceſſione beati leonis hec nobis ꝓp
ſit oblatio.⁊ hec mutatio oↄtingit quia ſancii nr̃is

or̃onibus nõ idigent ſed nos ſuis.⁊ tres ſnnt paꝛ

tes ſicut tria ſunt dicta que patent.ꝑ. S. ¶ Nota
primo ibi in canone miſſe ꝙ nõ quicquid dicitur
in ſecreto miſſe dr canon.ſʒ mmn illa uerba quibus
tranſbãtio fit.hinc dicit Moſti.quidã ſimpliceſ ſa
cerdores appellant canonẽ qcq̃d dẽ in ſecꝛeto. Et
ſcias ꝙ ſunt panca uerba in qᷣbus fit tꝛãſbãno in
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣi. a ſtatim illis Vbis platis =
nõ an eſt ibi coꝛpus xp̃ᷣi nec ſanguis. ea vo que p
cedunt in miſſa ⁊ ſequũtur nõ ſũt de ſubſtantia cõ
ſecratõnis.ſʒ ſacerdos oꝛat ꝓ ppło ⁊æ ꝛefeꝛt gras
deo ⁊ ſilia de quo nide bo.tex.de oſe.di.ii.panis
Secũdo nõ/q; ſi aliter ꝛeꝑiat᷑ ſcriptũ in exépla

t00 ꝙᷓ; in oꝛiginali ↄrineat᷑ pſumitur exẽplar falſuʒ

niſi ꝓbet̃᷑ ꝙ additio fuit facta ꝑ bntẽ ptãtem ta
arguebatr hic. nã dicta euangeliſtaꝝ ſũt quaſi oꝛi
ginalia eoꝝ que xpᷣs dixit ⁊ fecit. un uidebat᷑ ꝙ li
bri aliqn aliud ↄtinẽtes eſſent falſi ſed toleꝛãt᷑ ex
rõibus hic poſitis in tex. facit ad hoc.c.qm cõtꝛa
de pꝛobatiõibꝰ. ¶ Mõ. tertio q euangeliſte ſup

plent ſe adinuicẽſfacit ꝓ teſtibus.ut ſi unus plus Phſn

dicat qᷓ; alteꝛ nõ ꝛeddant᷑ falſi.qꝛ potuit unus plꝰ
peꝛcipeꝛe qᷓ;ᷓ alteꝛ.ſed potius minus dicens debet
ſuppleri ꝑ alios qð ſentit¶ Inno. in. c. qualiter =
quãdo de accu.el.ij.dũmodo non ſint in apta cõ
trarieiate.ut in.c.licet de probat. Womn auar
to ⁊ tene meuti illud dẽm:beatiꝰẽ magis dare ⁊c.
7 declara ut dixi in c i.de dona 6. qnto ibi

V. S= i4

—

5

ſane modũ ſoluẽdi qõnẽ.i.dãdo inſtãtiã. nãũ paps Msq ſelazl⸗

a,

3

n1 ν⅜

Nns arw 7pX niDSX i ine idn „ 1:. mair miininnkh 2. Pdari e e. rne , krde 4— S , „
7 ſ.W. es: ⸗ . Ii,as . 1 ſ h ſP E 1. vrP Pr E= . Alere — rrrksSr . , 7 3. . = — Vat Re, Ae aler⸗ Ara? (E. 12
4ta k Aalk r *Wu r r rſτι ℛS. ſun gd 4
De celebꝛa. mi „„Acere
¶ De celebꝛa. miſl. Adognalc
ꝓbando ꝙ nõ oia gella et vba xpi fuerũt ſcripta uſufruc. leg. Ad ppoſitũ eꝛgo cũ canonicus non iiſi ncomor nmmiinib
ꝑ euãgeliſtas dat inſtantiã unam de ueꝛbis aliam accedit ad dignitatẽ ex natura ſed ꝑ ſe ſiat nõ eſt nurcl ſabiectu den ninet
de factis.⁊z ſic nõ.ꝙ ſufficit dare unam inſtantiaʒ. dr̃ia an mãdet᷑ ꝓuideꝛi de dignitate cũ canonicaiu “ Site multe in öe
&οσir=pen 3finneit Iteʒ nõ ꝙ teſtamentũ non eſt firmum in nita nel de dignirate ? canonicqin . ulge tex. in. e. ſepe 1eno ticer do n.l iſi
teſtatoris:nã põt ad libitũ mutari:ſed ſola moꝛte de pᷣbẽ.li.vi.⁊ h nõbis NHõ ꝙ uinñ admixiũ . i cbis nii ne
cõfirmat᷑: ad hoc allegat᷑ iſte tex. ¶ NHõ ꝙ iĩ ſacꝛa ſanguini pꝰ ↄſecꝛationẽ nõ trſit in ſanguinẽ nec inse anerinn
7 . . 3 . . 5 1 .
, ſb e arsre mmento altaris ẽ figura ſacr̃i miſterinʒ ? Vitas:ct madidat. i.balneat ſanguinem: ⁊ eſt ratio quia ut venomn eſcnin on .
ð v cõireꝛ dicunt hic doc. ⁊ ẽ cõis opinio theologoꝛũ unſiie afnn oron

1o α ου der
414

tria ſũt ibi principalr.ſ.foꝛma panis ? nini vViral

1
2.

ſanguis ⁊? carnis. vtus unitatis æ caritatis. ⁊ ſe

qꝛe ut in lr̃a hẽt.⁊ uide ſile ĩ circulo poſito ad ta
beꝛnã. nã circulus deſignat duo. æ nõ ẽ ſignatum
nã deſignat tabeꝛnã. Itẽ ꝙ ibi uendat᷑ uinũ ⁊ qð
ibi ſit uinũ uenale. vinũ vo ẽ tin ſignatum ? ñ ſi
gnui ut deſignat᷑ ꝑ circulũ ⁊ tabeꝛnã: ita in coꝛꝑe

xp /nãᷣ ſpᷣes panis et nini ẽ tin ſacr̃jm: nã deſt ignat
duo.ſ. Vitatẽ carnis ⁊ ſanguis xpi ⁊ unitare inter

X rr. SzX an Ac epnlertr P oleag ,

Kard

xpm ⁊ eccieſiã.fm· ſ.Vitas carnis ⁊ ſanguis deſi
gnat᷑ ⁊ deſignat:nã deſignat᷑ ꝑ ſpem panis ⁊ uini
7 deſignat vnitatẽ qᷓ ẽ inteꝛ xpʒ ⁊ eccleſiam: et ſic
eſt ſacramẽtũ nnũ.ſ. unitatis ⁊ ꝛes alterius.ſ.ſpei
panis ⁊ uini.t᷑tiũ.ſ.unitas deſignat᷑ ⁊ nil deſignat
nã deſignat᷑ ꝑ ſpem panis ⁊ nini ⁊ coꝛpus xpᷣi.et
ſic ẽ res gemi ſacramti.¶ Nõ ĩ fi. bꝰ pricipij pᷣ
ſumendũ ꝓ his quibus eccleſia vſa ẽ ab antiquo
q̃ ab aplis ⁊ alijs ſanctis niris fuerint inſtituta:et

iõ debent eſſe in ranta reuerentia ſicut ea q̊ͥ pſcrio

ta ſunt. Viðᷣ bonũ tex.i.c.eccłiaſticaꝝ.xi.di 5
in. F. queſiuiſti ꝙ ex tribꝰ opi.que eꝛãt inteꝛ ſcho
laſticos de aqᷓ poſita in caliee appꝛobat᷑ h̊ illa:qꝛ
aqua non ꝛemaneat aqua nec pricipalr rrãſubãt i
ſanguinẽ.ſed cũ nino tranſeat in ſanguinẽ ⁊ ſolet
iſte tex. allegari ad ꝓbandum diffeꝛentiam eſſe an
aliqua copulẽtur ꝑ copulam ⁊ an ꝑ copulam cuʒ:
nam copula ⁊ facit copulatũ uenire pricipaliieꝛ ñ
acceſſorie:ſed copula cum facit uenire copulatum
acceſſorie.⁊ iõ tex.nõbilis in.l.ſi cui fundũ ff.de
fun.inſtruc.⁊ inſti.de lega.dicit ꝙ ſi teſtatoꝛ lega
nit fundũ cũ inſtrumento ⁊ poſtea uendidit fũdnʒ
non ualebat legarum de inſtrumento. quia nenie
bat acceſſorie ad fundum. vnde ſublato fundo tol
lit tacite inſtt̃m: ſecus ſi legaſſet fundũ ⁊ inſtrumẽ
tũ qꝛ tũc uẽdito fundo ꝛeãnet legatñ in inſtꝛumto
qꝛ ſunt duo legata pricipalia.vnde uno adempro
ꝛcanet ꝛeliquũ.ſed pꝛio caſu erat unũ legatum. Et
inducit Jo. an. hic ad qᷓſtionẽ:papa mãdat ur pꝛo
nideat᷑ ticio de dignitate cũ canonicam ⁊? pᷣbẽda
uacat canonicatus ſine dignitate. nũquid debeat
ſibi ↄfeni.? Vvẽ ꝙ nõ ꝑ ſupradicta qꝛ dictio cũ fa
cit canonicatũ venire acceſſorie ad dignitatem.ſʒ
Hriũ ipe tʒ.nã ſciendũ nt nolunt canoniſte cõit᷑ et
legiſte ꝙ qñqʒ dictio cũ ponit᷑ inteꝛ ea de quoꝝ
nã eſt ut unũ poſſit accedeꝛe ad aliud. ⁊ hoc caſu
ꝓcedit illa diffeꝛẽtia quã dixi ĩteꝛ cũ.⁊ ⁊ qñʒ põit
inteꝛ ea de quoꝝ nꝗ eſt ur nnũ nõ accedat ad reli
quum:nõ ẽ dr̃ia an ↄiũgant᷑ ꝑ dictionẽ cum:an ꝑ
dictionẽ ⁊:nã ueniũt ambo eque pricipaliteꝛ: exẽ
plũ lego ticio.x.cum ſempꝛonio:idẽ ac ſi dixiſſet
lego ticio ⁊ ſemp:onio.quia nnus homo nõ acce
det alteri.⁊ ſic intelligitur tex. in.l. ticie ĩ. nihil
vbi ꝑ Bar. ff. de lega.i. et in.l. illi cum illo. ff. ge

S/

7

ſanguis nõ ẽ in calice peꝛ effuſionem ſed peꝛ glo
ꝛificationem co:poꝛis. unde in calice eſt int grum
coꝛpus xp̃i ſicut in euchariſtia nã cum xps ſit ibi
uiuus nec ẽ cõpus hominis niui ſine anima ? ſan
