in.c.de his de ecclijs edificandis:⁊= uide quod ibi
nõ. ? in. c.i.e.ti.poſtremo fuit ſtatutum ut de omi
bus moꝛtuarijs ⁊ decimis cp̃o loci debeꝛeĩ quar
ta que ẽ hodie debita: æ computatur int᷑ iura epᷣꝗ
lia: ut ẽ caus in.c. ↄqueꝛẽte ð fi or Ei
ẽ exquirendum ꝙ hodic debeat᷑ epo:⁊ Nũquid de
oĩbus obueniẽtibus ecchijs ifeꝛioꝛibus ſiue ĩ moꝛ
te alicuius ſiue in uita. do. An. vx hic uelle ꝙ de
oibus relictis ⁊ donatis.tã in moꝛte qᷓ; in uita ac
oblatiõibus debeat᷑ iſta quarta epo:ꝑfunctoꝛie tñ
loquit᷑ nec vr̃ multa iura antiqua nec alioꝝ dicta
ruminaſſe. nã pꝰ dico ꝙ de redditibus eccliaꝝ ni
hil debet᷑ epo pᷣteꝛ cathedraticũ ꝑ tex. expſſuʒ i. c.
i.⁊.ij.x·q iij.idẽ dico de oblationibꝰ fiendis ĩ ali
qua eccleſia: ut eſt tex:nõ..de ſta. rcgula.c.i ubi
clare ponit᷑ de religiof: fac. c.nimis el pꝰ.j. de ex
ceſſi. pla. Itẽ ꝓbat᷑ in. c. ↄqueꝛẽte g alle nubi enũe
ꝛanr̃ iura epᷣalia: æ nulla fit mẽtio de oblationibꝰ:
Vñ dico ꝙ de iuẽ antiquo debebat᷑ ſibi ꝑs oblati
onũ:qð hodie reuocatũ ẽ ꝑ illð.c.i.x.qiij.= alia
g allegata:ſʒ quarta moꝛtuarioꝝ.i. eoꝛñ que ueni
unt rõe funeꝛis:ſeu relictoꝝ in moꝛte z? quarta de
cimaꝝ debet᷑ epo: ut hic:⁊ in.d.c.ↄqueꝛẽte: ſʒ du
bitatio remanet in donatis. inteꝛ uiuos: pone ꝙ
aliquis ſanus coꝛpoꝛe ⁊ mente donauit aliquid ec
cleſie nũquid quarta pars debeatur epo. z uidet
p ꝙ ſic ꝑ iſtum tex. in v.nec ẽ ibi dimirtitur aut
donat᷑. Itẽ eadẽ rõ vr̃᷑ in donatis inteꝛ uiuos ſiẽ
in ultima uolũtate:ſʒ ↄcludo ↄꝛium iudicio meo.
7 pꝰ adduco. d.c.i.x.q.iij ubi dr̃ ꝙ ex quacunqʒ
oblatione facta eccleſie infeꝛioꝛi nihil dʒ ep̃ᷣus uen
dicare.noĩe aũt oblationis uenit quicq̃d donat᷑ ec
cleſie ẽt ĩ rebus ĩmobilibus.ut ꝓbatur.xij.q.i. ui
dentes.c.cũ int᷑ de vᷣ.ſig ¶ o ꝓbo ꝑ c.cõqueꝛen
te g alle ubi inteꝛ iura cpᷣalia nulla fit mentio de
donatio.inteꝛ uiuos. teꝛtio ꝓbo ꝑ nõ.i.c.i.de ſta
tu regu.⁊ ibi glo.expꝛeſſe tenet quam nõ.quarto
adduco in ar. c. de his.j.de ſepul.hoc idem ſentit
HMoſtiẽ.in ſumma de ſepul.S. quod ſi dono facit
glo.⁊ archi. in. d. c. de his. Item facit tex. in. c. p
cedenti.ubi ſolum dicitur de relictis in teſto. Itẽ
iſte tex.ĩ pricipio ibi que teſtatoꝛ ꝓ anima ſua ⁊c̃.
nec ob. iſte tex.in. d. v.nec eſt: qꝛ nõ loquitur ĩ q̃r
ta debenda ab eccleſia infeꝛioꝛi:ſed recitat tenoꝛcẽ
.c.pontifices.x.q.iij.ubi ſolum diſponitur de reli
cto uel donato epo: ⁊z dẽ ꝙ fueꝛit donatum in du
bio ↄtemplatione eccleſie:⁊ ſic ſumꝰer caſũ de qꝰ
queꝛimus.⁊.ſi diceꝛes quaꝛe aliud in donarione
inteꝛ uiuos: dico quod iuꝛa uolueꝛunt tantum

4

—

EC?. al⸗ eno dede Pos

1

X. S ſer 2 .= mird c P ipr CWciα fu non

N. Puie- mnrin Ss ,Szll: r'ofri gſus —

Pſamip u Wσ

le ſe e P.

—nere d. 2

rnn e

aggrauafr̃ eccleſias ĩferioẽs. nã cũ ſuſtẽtent᷑ ex ob
lariõibꝰ fideliũ duꝝ eſſʒ ꝙ epᷣs hẽt quartã parteʒ
oiuʒ:ſʒ nõ tin piudiciũ fit ĩ relictis ĩ nltima uolũ
rate: ⁊ ſic alias ĩ facto ↄſului latiꝰ hũc articulũ ꝓ
ſequẽdb. Sed ẽ qſtio nõ.æ quotidiana nũqᷣd iſta
quarta moꝛtuarioꝝ ſeu ꝛlicroꝝ poſſʒ tolli ↄſuetu
die. vincen. æ Jo. ſennũt ꝙ ſic ⁊ idẽ Inno.Sed
Hoſt. ꝛefeꝛt Inno. mutaſſe ſentẽtiã cũ qõ de fco
acciderit ĩter quẽdaʒ ep̃m ⁊ quãdaʒ eccliaʒ iferio
rẽ. ⁊ dicit ipe Inn. fuieſſe interlocutũ qð nõ ob.
ↄſuetudine debẽt᷑ qᷓrta. alij dixerunt ꝙ portõ põt
dimunni. ʒ nõ in tonũ tolli hoſti. ur magis inclina
re in ꝑtem ut naleat ↄſuerudo ⸗z elarius H tenet ĩ
ſũma ĩ ti. de ſepul.i.F. an licite.v. qͥd ſi ↄſuetudo
Atẽ tenet do.meꝰ do.car.h̊ᷣ hbãc ſñiã puto ueriſſi
mã ⁊ allego glo.or.ſẽꝑ mẽri tenẽdã ĩ.c.i.de ſtatu
regu = iudicio meo credo ꝙ hᷣ ꝓbet᷑ ĩ. c. de q̃rta
de pᷣſcrip.ſt dubitari põt qͥd ſi nõ aꝑeat de ↄſue
dine quota portõ debeat᷑ dicit Inno. ꝙ põt peti
quarta: qꝛ imꝛa uidẽt in ↄuenũ. ego dico quod
circũſcripta oĩ ↄſuetudine qᷓrta ꝑs debet᷑ epo ⁊
ſic indubio ꝓcedit libellus ſuꝑ quaꝛta ꝑte rex.ẽ ĩ

c.cõquerẽte pall. ¶ In gl in verbo preſumi ibi
ſi magna nel lõga fuit dilectõ ⁊c̃. C M gl.ꝙ 5
pᷣſũptionẽ iuris ur̃ admitti ꝓbatõ ẽt ꝑ ↄiecturas
dũmõ ↄiecture ſint nebementioꝛes illis ſuꝑ qbus
ius fũdauit pᷣſumptionẽ. nã una pᷣſumptio rollit ꝑ
aliã uehemẽtiorẽ ut nõ.in. c. l̃as ð preſumptio:
Ideʒ dicũt doc. qñ ex analitate rei põt pᷣſumi ꝙ
pſona fuit ↄtẽplata ⁊ n dignitas:ut qꝛ aliquis re
liquit uel donauit epo falconẽ uł canẽ uenaricũ ĩ
quibus delectabat᷑ ⁊ idẽ dic in ſimłibꝰ. ogt.
in uerbo ſecꝰ ibi ⁊ cũ aliquid dat᷑ ecccie ⁊c cx iſta
pticula uſqʒ ad finẽ collige tertiã ſoluriõeʒ ꝗᷓ ẽ ue
rior pᷣcedẽtibꝰquã ſic declara.qũ relictũ fit ecclie
qᷓ;uis apponat᷑ dictio taxatiua tin nihilomin? itni
ru eccleſie fit ꝛelictũ ñ aũt ĩtuitu ꝑſone alicuiꝰ:cuʒ
aũt bona acqrunt᷑ eccłie nõ põt epᷣs excludi:q; eſ
ſer eũ excludeꝛe ab admiſtratõe ⁊ alimẽtis qᷓ ſibi
debent᷑ iur̃ publico. qdð qͥdẽ ius pᷣuata diſpõ teſta
toꝛis imntare nõ põt. Ex quo ĩfeꝛ0 ꝙ teſtatoꝛ qͥ
diſpoſuit bnficiũ füũdãdũ pꝰ moꝛtẽ ſuã nõ põt ſſa
tue? ut ↄfirmatio ſen ſubiectio ſpectet ad aliuʒ q̃;
ad epᷣm:qꝛ nõ põt mutare gñalẽ ↄſtirutionẽ cano
nũ:de quo uide bonũ tex.cũ ibi nõ ·in.c.cũ dilec
mus de ↄſue. ſed qn ꝛelinqͥt epo tin vr̃ ↄtẽplata ꝑ
ſona ⁊ nõ dignitas nec aliqd ↄmittit᷑ ↄð ins quia
nullo iure cauct᷑ ut de ꝛelicto facto pſone epᷣi de
beat᷑ poꝛtio eccleſie imo potius ĩnuit᷑ Sriũ ni h̊ pʒ
in ꝛclicto facro a ꝓpinqꝰ:⁊ hãc ſolutiõeʒ ſentit x
Inno. alij alr ſoluũt:ſʒ pᷣdicta ſufficiũt n gl.
in vᷣbo nec ẽ ibi ſub ꝓpꝛio noĩe nõ.ſingłr hanc
pticulã gl · uult/ꝙ ꝛelictũ factuʒ ab eỹneo hñti ad
miniſtrationẽ eccleſie ſub nõie ꝓpꝛio pᷣſũit᷑ ꝛelictũ
ituitu eccleſie ⁊ bñ ꝓbat hoc dʒ.l.ãnua.alł.i gl.
gm unũ ĩtellectũ:⁊ licet dũs meus dns card itelli
gat dictum ꝓcedeꝛe qñ fuit expᷣſſum ẽt nomẽ ap
pellatiuũ.ſ. dicẽdo ꝛeliqꝰ h̊ͥ perro epᷣo paruſienſi
ego idẽ tñ dico eẽ ſi nomẽ ꝓpriũ dũtaxat fuit ex
pᷣſſuʒ ⁊ h noluit iſta glo.? ꝓbo ꝑ iſtũ tex.iĩducẽdo

B -

ſic ꝛclictũ factum a ꝓpinquo eyp̃ſſo noĩe dignita
tis rantũ pᷣſumit᷑ ꝛelictũ ↄtẽplatõe ꝑſone ꝓpt cõ
iecturã ꝓpinquitaris: ita ? foꝛtius debemus dicef̃
ꝙ ſi relictum fit ab extꝛaneo noĩe ꝓprio expreſſo
tin ꝙ pᷣſumat᷑ relictũ intuitu ecclie qꝛ nõ ẽ viſimi

le ꝙ ab extꝛaneo fiat relictũ habẽti adminiſtratõʒ

ↄtẽplatõe ꝑſone qꝛ nẽo pᷣſumitur iactare ſuum.l
cũ de ĩdebito.ff. de ꝓba.c.ſuꝑ hᷣ de renũ facit
nõ. gl. nõ. in. l. cum quid.ff. ſi cer. pe.⁊ uide ad idð
gl. nõ. in. c. i. e. ti. li. vi. ubi dẽ ꝙ ſiqs reliquerit
executoꝛẽ teſtamenti aĩcũ ſuũ ſub noĩe dignitatis
moꝛtuo iſto executoꝛe off icium non tranſeat i ſuc
ceſſoꝛẽ in dignitate ⁊ nõ. ex illa gl. 2 ex iſta gl. ꝙ
id qð diſponit̃᷑ ꝛoõne ee .. Thurunreris uendi
dlcat ſibi locũ in amico n eadem gl. ibi ſecus
ſi aliquid det᷑ adueꝛte qꝛ gl. h ĩepte loqtuꝛ iudicio
meo licer habeat bonũ ſẽſuʒ.nã pᷣmo foꝛmauit qo
nẽ q̃d ĩ ꝛelicro facto ab extꝛaneo ⁊ nũc dicit ſecus
ſi aliqd dert̃᷑ epo ĩt᷑ uiuoſ ĩmuitu aĩcicie ⁊c nã ur̃ ia
cite uelle ꝙ aliud ſit in donato inter uinos qᷓ in
relicto in ultima nolũtate. ꝙ falſũ ẽ quo ad caſuʒ

noſtrũ.nã ſi extraneus teſtatoꝛ ha buiſſet longam

2æ magnã aiĩciciã cũ pᷣlato relictũ pᷣſũitur factũ ĩmi
tu ꝑſone ut uoluit gl.s. in vbo pᷣſumũtur. ¶ In
glo. ibi ſancimus gl.nõ ſoluit ſʒ dic ꝙ illud.c·loq
tur in dubio nam dõatio ſeu relictum factum ꝑp
latum ab eỹneo pᷣſumitur ituitu ecclie. h vm niſi
alie ↄiecrure ſint in örium ut hoc apꝑet rõe pro

pinquitatis Et in fi. glo uult ergo gl ꝙ gliud ſit

W

relinqueꝛe canonicis eccleſie ꝙ ipſi ecclie ĩ Zrium

facit.l.ciuibus alle.in gl ubi dr̃ ꝙ reliciũ factum

cibus ur᷑ fʒ ciuitati ⁊ in.S̊.uaria ſcribũt᷑ h ⁊ ĩ dic
ta.l.ciuibus ⁊ uide gl.in.c.põtifices.xii.q iii.pot
dici ꝙ aut reliciũ factum ẽ cãonicis maxie alio?
2 pᷣſeri expᷣſſis nominibus ꝓpriis ⁊ tunc relictuʒ

nõ acquiꝛit᷑ eccłie ⁊ h̊ foꝛte uoluit gl.in.d.c.ponti

fices dũ ponit exemplũ ꝙ teſtator dicit relinquo
canonicis iſtis ⁊ facit h tex.i..illud qʒ reliouʒ
& factũ ſimpłꝛ caõicis ecclie ⁊ tunc reſpẽu acquiſi
tõis foꝛte ẽ dẽia ĩter h̊ relictum ⁊ relictũ factũ ec
cleſie qꝛ ſoli caõici nõ repᷣſentant totã ecchi cum
ſint ibi habẽtes dignitatẽ capellã ⁊ ſiles ſʒ ſolum
acquirit᷑ ipſis caõicis ar.op.in e.ꝑ exeptioneʒ de
puil.li.vi.ubi aliud ẽ eximẽ eccliam q eximẽ cão
nicos : ſj reſpectu quarte debite cpᷣo n puto dèias
nec ob.l. ciuibꝰqꝛ ciuitas reſpectu acquiſitõnis ſo
lũmõ repntat᷑ ꝑ ciues nõ ſic ecclia ꝑ cẽonicos tũ
Srne g, oelupꝛn uiſũ ẽ quã poꝛtõem debet
hr̃e epiſcopus de relictis factis ecclie inferiori.
Muuc quero quã poꝛtionẽ debet bẽe de relicis
factis ecclie cathedrali ⁊ qͥd eõ. Inno. dicit ꝙ q,
tã hoſti. dicit ꝙ dimidiã uincẽ:dicit ꝙ relictuʒ de
bet diuidi inter epiſcopum ⁊ eccleſiã ſicut alia bo
na eccleſie ⁊ hoc mihi placet nam quicquid perue
nit eccleſic cathedrali fm iura debʒ diuidi in qua
tuoꝛ partes quarum una debetur cpiſcopo pꝛo ſe
2z pro familia ſua.ſecunda clericis ſeruientibus
ut canonicis ⁊ aliis tertia pauperibus quaris
fabrice.xii.q.ii.c.quatuor. 2. c. conceſſo et foꝛte
ob boc dicit tex. in principio quod epiſcopus

ſie ef ifcli tiſt
e ſil indeg⸗ SS
mn an pbſi tbegn mn⸗ ant
Ntgrure i Aunlimn ir ſ̃
mmtbni Gt oter n

on ſſftgipnin enellcenme

ouscficuscitnni ngio el in mic,
noncſars EGtrödi ar iain lc
Cceine ceib ubi cici g ilegniu fuft
inin Ntclcin otenlnde dris ded dr
Tontio epame d demontwids dn
Ctpncnd nonne drid li Net .dld
rloegitn fed Ae at eeln i
N Vuicti de iare acquirit dner ii le
cuins cei eicii hnolnnöecſiie
lliog iinsflanisf ſut iain
poſſteſ nithnst nme bole,
nii nns uimneiu
lorgda, ¹ emagrir mrid⸗
ainſenofn Brr biſcdeg,
docecbine n inene
bitn pprenuan peniſin en
pone panieptits Piined
ſeteſino ninf

cclmipmn niſſigel ſifni

4 n iſiee⸗
Gol 81
alnguo rlri I, lerſte
Opat inſti ntion, 4 eco.

1 u n ſop fenüfie
Ris iäffii erp ruten
rt ſeni libich⸗ ſsteiane
e teſtanenti gii ſuü ſub d ſut
emd iſio erecnto ain
ncnurtnd ſi
lgcni e –
n ſdilocdin l1

ſchap in ulimm noline fiſü wooc aſ,
noſmi ni ſemonevs teſttor habuſe ſonen
t mgni ii ci plmo niini ſinr ini ni
nn pone n volnt gl in fbo olmninn ſN
go. lbi ſaneimus gl no ſolvit Ictlid o
min cndio an Cnno iu nigun unm
rum dd ejneo pfumir inun ecte b n niſi
Ae giecte ſntin Rtiumm hoc apper röe pro
Doccinds Cinſtcho un c Agelt ſt
1 rnnoder nniehicchei n
fact .Cundos de NW. griſiunn
Cdus i onm rnd umaatübtid
n.c.avidns Tuide AncnNin
dici am relci fumm e ioſſcs ne
eſeni erpſſs nominbns ant n
3arquui ache thole uollit gindth
no qn nt aonpli itfnof diit inn
ind i 1fai hteri H. llvc aßy e
auef cöcs eeclie? me iehen gtchl
ifacn

ciü furi t
cgig ier telcum dtelü f
oͦsſonr icin int Pſenant toi fian

e anſl nein caelit ſlesſ i

el. hels Aduene qꝛ plꝰ vꝛ ſinglꝛ pbare iſte tex. ꝙ

u ꝛclinquo ꝛclatũ ad pſonã qᷓ̃ de iure cõi dʒ in

debet hẽe teꝛtiã nel qjrtã̃ fʒ diueꝛſas ↄſuetudines
ita ꝙ iſte tex. in pn· vr de directo MHo. nã hic
papa diſponẽs pᷣncipalꝛ: ſuꝑ ꝛelictis factis eccleſie
cathedrali ul epo dicit ꝙ ꝛeglꝛ debet᷑ fria ulbqera
ſm ↄſuetudinẽ:⁊ in hoc ↄcoꝛdat cũ iuribus anti
quis:quia ut dixi de bonis eccleſie epiſcopus hẽt
ſolum quartã partem. Abba 5.
n bonis patris
Aynucius. n bonts voin
qs debitã iur̃ nãe in qua grauari nequit
fllius ꝛogatꝰ de ꝛeſtitnẽda heꝛeditate ſub cõditi
one detrahit debitũ iut nãc 7 trebelianicã in qna
cõputãtur fructus pe lit. ↄteſt. pcepti. p factüͦ. o
auditoris dati ꝑ papã ꝓnũciaꝰ.ibi cũ aũt ʒ ꝓnũ

ciatiõis ꝑ papã oↄfirma ibi nos igit᷑ pria ⸗ ſcõöa

ps ſubdiuidi pnt: ſʒ ptes patẽt in tex. ¶ 6. p*
erpn ꝙ flli? qñʒ denõiat᷑ a mre ſiẽ iſte qui noca
bat raynucius de clera. priũ dʒ ti eſſe de iure. dʒ
eij flius denõiari a patre ⁊ non a mre.c. Rainal
dus j.e. ? h qꝛ ſeqt familiã æ agnationẽ pr̃is ?⁊ ñ
mris.c.ij. de ↄueꝛß.ĩfideliũ = inſti. de legi. agnat.
tute. F.i. ſed iſtud de quo hic põt 2tingeꝛ ʒ YHo.
an. aut ꝓpt faſtũ ſuꝑbie:quia mateꝛ eꝛat nobilis:
ul qꝛ foꝛte dudũ deceſſerat pẽ: æ ſic denõiat fuit
a mre als nõ. Et ex hoc ⁊? ex tex. nõ. ꝙ in diſpõe
Thenlai filijfir qnqʒ mẽtio de pre ul de matꝛe nõ ꝙ di põ
uel eius effecrus cõferat᷑ in preʒ uel in mr̃eʒ. ſʒ cã
demonſtratois. Et iõ plʒ Har. ſnia in.l. cũ aliqᷓ.
C. de iure delib. ubi dicit ꝙ ſi legatũ fit filio mã
tini nõ verrelictũ optemplatõe pr̃is: ſed potius fit
mentio de patre cĩ demonſtratiõis. 7 maxime qn
expᷣmeꝛet nomẽ ppriũ filij. nec ob. d.l.cũ aliquis
qꝛ loquit in fuo. æ ſic fuit expꝛeſſa q̃titas:qꝗᷓ ſi eſſ
Ha ꝛelctũ de iure acquirit᷑ dno: ? ſie legãdo fᷣuo
alicuius nidet ꝛelictũ oꝓtemplatiõe dñi:ſed ſecus ĩ
filio: qꝛ qliras filiatõis ñj facit ꝛelictũ acquiri pꝛi:
qꝛ poſſer eſſe emãcipatus ? marie hodie cuʒ filio
famni. acqrat̃ pprietas in aduenticijs:ſed ſi fieꝛet
mentio de patre ? de patria ptãte.tunc idem in fi
lo: q dij in ſeruo ſm Bar. ibi: ſed ego adhuc
hodie dubitaꝛc Ppteꝛ 2em pꝛemiſſaʒ. qꝛ qualitaſ
pprie patrie pttis neceſſario nõ infeꝛt:ut ꝛelictũ

nequirat patri niſi ſolũ quo ad nefeverd Vo
bi ꝛeliquit ceꝛta bona ſua. ꝙ vᷣbũ ꝛeliquo adiectũ
mmine ſitati bonox inducit inſtitutioneʒ patet hic.
nij no ꝛ ꝙ inſtituit adiectã heꝛedem in bonis ſu
is ſed ꝙ ꝛeliquit ſibi ceteꝛa bona ſua:qð debet in

telligi ure inſtirutiõis als non eſſet teſtametũ: qꝛ
ſine heꝛede ceſſat teſtamentũ : ut iſli.de lega. G. anñ

itui opat inſtitution
uur: qr iſte ꝛeliquit alt
lure inſtitutiöig: 7 ni
n naluiſſet ſi n fniſſe
aliqua ze: ut in auẽ.

6 2 nõ ſimplex legatuʒ. ꝓba
beꝛoche domum æc. nec dix
hilominꝰ ualuit teſtamẽtũ
t filia inſtirnta heꝛes ſaltez in
in.ali ut cũ de appellarõe cognoſciẽ
don aliud quoqʒ capitulũ ⁊ qᷓꝙᷓ Haꝛ. ſeriat op
itũ in.l. cogi in. F. generalit.ff. ad trebet. tñ
lſequi bprimũ dictũ: ð quo in.l. quotiẽs. E.
. iſti. ? ſatis pbat hic nõ ſupplendo: ꝓut

C De teſtamentis

glo. vr̃ ſuppleꝛe:æ marxie h ẽ admittẽd
tatẽ:q: luris ĩꝑiti neſciũt dicẽ reliquo iure iſtiiuti
onis ? vba ſunt itelligẽda ſm qualitates pſonaꝝ
int quas ꝓfeꝛunt᷑.c.magne J.de uoto facit·c. S. ꝓ
xiinũ.ubi pondeꝛat an relictuʒ fiat a 9 anguineo
an ab eỹneo. ¶ HNõ ibi domũ ⁊? quẽdam oꝛtũ
legata domo nõ uenit oꝛtus miſi expꝛimatur: ſʒ in
tellige qn oꝛtus nõ coheꝛet domui ałs ſecus: uide
glo. cũ 2. oꝛ. ibi alt. xij. q nc k.¶ Iiez no
ſubſtitutio facta ĩ ꝑſonas duoꝝ qui ſunt diſparis
gradus vr̃ facta equalꝛ: Vʒ ut quiſqʒ admittar
parte dimidia.nã hic altbeꝛocha ⸗ filius eꝛant diſ
paris gradus reſpectu teſtatoꝛis: 2 nih lominꝰ ni
dent᷑ ſubſtituti equaliteꝛ ? plus pꝛobat iſte tex ꝙ;
ſubſtitutio facta in pſonãꝗ pẽis æ filij non uidetur
facia oꝛdine ſucceſſiuo: ut p ius habeat pr̃ z po
ſtea filius: ſed equaliteꝛ ⁊ eodẽ tpᷣe admittãtur ad
effecrũ ſubſtitutõis de mã plene ꝑ Mar. in. l. gal
lus. ⁊ quid ſi tm ff de libe æ poſtu. nam hic al
teꝛocha.⁊ filins qui fueꝛũt ſimplꝛ ſubſlituti Piteꝛ z
eodem tpᷣe petebãt bona ex cã fideicõmiſſi 6
ulteꝛius ꝙ ſubſtitutio compẽdioſa facta ꝑ ueꝛt uz
cõe ut ꝑ ueꝛbũ ſuccedat trahit᷑ ad fideciomiſ. ſi in
ſtuuius moꝛitur pꝰ pubertatẽ ẽt ſi nõ ſit appoſita
dictio qnʒ.nã hic fuit facta ſimplłꝛ ſubſtituiio ut li
adiecta decedẽt abſqʒ libẽis altheꝛocha 7 ſoboles
ſibi ſuccedeꝛent:nec expirauit ſubſtitutio iſta P ad
nẽtum pubeꝛtatis:qð bñ nõ. qꝛ cõiteꝛ ſolet appõi
illa dicto qicũqʒ:æ hoc declara: ut.. latius dicã-
¶ Mõ.in ue:ꝛbo moꝛtuo 92. 0p. 7 quaſi expꝛeſſuʒ
ꝙ tutoꝛes pnt ↄſtitueꝛe dotẽ pupille:2 hodie
uide bonũ tex in.l. tam demẽtis. C. de epi. audi.
ubi dr̃ ꝙ ſi pat᷑ ẽ demẽes uł furioſus pnit ipſius tu
toꝛes ul curatoꝛes ↄſtitueꝛc dotem filiabus ipius
demẽetis Et itellige ꝙ iſta adiecta tpᷣe quo fucaar
tradita nuptui eꝛat uiripotens: ita ꝙ malitia ſup
plebat etatẽ als nõ ualuiſſet mr̃ioniũ:ut in.c. cõti
nebat᷑ de deſpõ.ĩpube.ſed adhuc non pfeceꝛat.xij.
annos ꝙ pʒ ex co:qꝛ eꝛat ſub tutoꝛis pfᷣate.nam
officium tutoꝛis extinguitur peꝛ aduẽtum pubeꝛta
tis:de quo in. l.i.?. ij. E. qũ tuto. ul cura eſſe deſi
nãt. Ex quo infeꝛo ꝙ uiripotẽtia ⁊ malitia ſupplʒ
defectum annoꝝ quo ad contrahenduʒ mriomũ:
ſed non quo ad hoc ut eximatur a tutoꝛis pfate:
ſed opoꝛtet ꝙ femĩa compleue:it.xij.annũ maſcu
lus.xiiij.idem dicimus quo ad facultatẽ teſtandi:
ꝓut legitur ⁊ nõ.in·l.qua etate.ffe ti. ¶ Mota
ꝙ iudicium põt fundari in ꝑſonaʒ tutoꝛis nomie
pupilloꝝ. nam ſolus tutoꝛ fuit ↄdẽnatus h̊ põt et
fundari in ꝑſonã pupilloꝝ cũ auerc tutoꝛis: de qꝰ
in.:.i.ff de admi. tu. ¶ Hõ. ꝙ ab eadem ſnia poõt
utraq; pars appellare. quandoqʒ tamè iteꝛdicitur
uni ꝑti appellatio ſi altera paꝛs ꝗppellanit: ut i.l.
oẽʒz honoꝛc᷑.C.qn ꝓuocaꝰ nõ ẽ neceſſe. ſy pon t
caſuʒ ſpalẽ ꝛeſpectu expẽſaꝝ tm: ſʒ ꝛcglr ſi ſnia cõ
tinet pluꝛes articulos qlibet ꝑs põt appellare: de
quo uide qð legitur.= notat᷑.in. c. ſignificauerunt
de exceptionibꝰ 6. in uerbo cũ aũt ꝙ iudex
appellatiõis põt nõ ſolũ cpnuntiaꝛe malc uł bene
ppaellatum:ſed etiam de nouo cõdẽnarc ſi iudex
q 2

um ꝑꝑ equi

„

Wrimers gnn..

P Vlene duomo woizat as

4

I =I Aaiæ; papeillo

Siee, Dree⸗ rrf dee, Pprr⸗ I zga

1
W w, sre He Sees ese7 ſ.
. e =fero 1 B

¶ He teſlamentis J
„ 400!¹
treni tli Ea⸗
a quo omiſir ↄdemnationẽ iuridicã. Ex qꝗ infeꝛt ut nõ.·in. l. fi. in fi. C. de dotis ꝓmiſ. Itẽ pone q Gnlin claichi⸗
ꝙ ſi acroꝛ appellauit a ſmia abſolutoria iudex ap filius ſit iduſtrioſus ita ꝙ põt ſibi queꝛẽ alimenta ſ anſerin on ſooſ
pellatõis nou ſolũ ꝓnũtiabit male iudicatũ et bñ quo caſu pꝛ nõ tenct aleꝛc futuʒz. d. I. ſi quis a lbe 3 1bist nan R ctmd⸗
appellatũ: ſed ẽt ↄdemnabit ꝛecũ actori ſi de iure ꝛis eꝛgo ſequeꝛetur qd pr̃ uł mat᷑ non teneꝛeni ali eſban Mnne z umor
uenit ↄdẽnandus. ⁊æ ꝓ boc tcx. op.in. c. cãʒ dc ꝛe quid dimitteꝛe filio:qꝛ ceſſat cã alimentoꝝ ⁊ ſic ⸗ ſeran alninni inſi i⸗
iudi. 2 in. l. cũ apud. ff. iudi. ſol: ibi ꝑ Har.· æ? cũ cludũt iſti ꝙ de rigoꝛe iuris conſuermudo uel ſiatu uneeuen a riſtmn⸗
hoc rẽpamento debẽt intelligi nöta peꝛ eum in.l. tum põt i totũ tolleꝛe iſtã legitimã: ? ſic foꝛnꝰ ug eocnuin ti lis lupb
eos E. de appela. ? ſic limita tex.ij q. vj. in fi. im lebit ſratuiũ in teꝛminis pall. ut dore ↄtenia ⁊c ſʒ ge⸗ ſelthitſe lscn⸗
mo plus elegãteꝛ ꝓbat iſte tex. ſ. ꝙ iudex appella ni de ꝛ0ta deciſi.xviij attingut hãc qoneʒ ? refe U den 0 hiten umet
tionis põt ꝛefoꝛmaꝛe ſñiaʒ ubi ꝑpẽdit eaʒ de iure ꝛũt Zꝛas opiniões. ſ collectoꝛ deciſ onũ cõcludit z. lemn itlenn sss.
ꝛcfoꝛmãdã ẽt ſi nõ a lleget̃ ꝑ preʒ. H elicit ex tex. h ſtaruiũ nt ↄſuetudinẽ ualc:e dũmõ nõ multũ abſoꝛ o⸗ enu npnm ui⸗
mõ.nã de quarta debita iure nature adiccte filie beat debitũ iure nature ? ſic Vr quaſi ſentire cum rſene nibilut hint
reſtatoꝛis nulla fuit facta mentio ꝑ rutoꝛẽ: ſʒ ſolũ ricardo. hãc opi. vr̃ h ſequi do. anto.licet muliũ i tn mi dilii
dicebat de tora heꝛeditate deducendã quartã tre ſuccicte attingat iſt qõneʒ/ Ego cꝛedeꝛc̃ ꝙ ubi fi (Cpioytt i nuebo cimnes
bellianicã ⁊ tetiã cleꝛe ⁊ addelaſie:ſʒ iudex appel lius nõ hꝛet als unde uiueꝛet nõ ualcꝛet ſlau m funcior Pnitunſſmiuf
latiõis ꝑpendẽs ꝙ; ẽt quarta iuẽ natuꝛe ſibi debi totũ abſoꝛbẽs.moueoꝛ. nam de iure ciuili ſpurio eeinz lo wmw
ra erat ẽt deducẽda ſupplcuit defectũ ꝑtis ⁊ pro nihil debet᷑ nt in auẽ. ex cõplcxu. C. de inceſ. nup plno e Kelde
nũcianit eã deducẽdã ? ꝛetinẽdã qð ẽ nalde nõbi 2 tñ ius canonicũ ſequẽdo equitatẽ naleʒ giſpoit nrſcoce icngiim'i
le ⁊ cxpᷣſſe hoc ſentit Inno. ð in fi. apparatus ſui nt ſpurio debeant᷑ alimẽta. c. cum hꝛet. de eo qui Einigſoln ſelcto⸗ gvec
. dicẽs ꝙ iſta ẽ ſuppletõ iuris ⁊ nõ facti nec putes duxit in mꝛioniũ ⁊cẽ.g foꝝius h̊ idẽ dicẽduʒ in le antlnl gein beo baei
boc ſpãle in iudice ap ellarõis: nã foꝛtius h̊ pꝛoce gitimis ut ſi ius ciuile uult excludeꝛe poſſi ius ca mnitenan Ginmi
dit ĩ quolibʒ diglec⸗teri pᷣdictis ĩfeꝛo ad unũ nonicũ illũ rigoꝛc tolleꝛc ⁊ tẽꝑaꝛc. na in iſts ſian ili ninondte Sõ
l geneꝛalẽ/ꝙ ubicũqʒ aliquod ius ex deductis ĩ iu dũ ẽ iuri canonico ut nõ. in. d. e. cũ hꝛet. Sed ubi 1 wel e ſani ri
. . . G. arroge Noe ,
filius hẽet als unde uiueꝛer ꝓcedeꝛct opinio Zua e ſitpnimmimmig ii⸗

diciũ ↄpetit ꝑti licʒ ꝑs ignoꝛet: põt ⁊ debʒ index
ex officio ſuppleꝛe: qꝛ illud ẽ ſibi notũ ⁊? notoriuʒ ut ualeat ↄſuetudo ul ſtatuiũ ẽt in totũ abſoꝛbes
ut iudici: facit ꝙ legi. ⁊ nõ. iu. l. i. C. ut que deſũt legirimã: qꝛ ceſſat equitas nalis ð qua S 2 militat
aduoca ⁊ in. c. bone cl pꝛimo de poſtu pᷣla. bñ fa alia ſm quã licitũ debet eſſe patri ſi a

cit c.cũ dilectus de ſue. ſo ꝙ in legitima ꝗ liciũ diſponẽ de re ꝛia ad libituz: qꝛ i lche,
5. Pin leginmne bitmz: ar in e in orſb o li ilus. Kont

debet᷑ filio nõ põt aliqðᷣ grauamẽ a patre apponi quilibet ẽ licitus modeꝛatoꝛ ⁊ arbit᷑ inſti. de reꝛuʒ ,ſſ
tẽ nõ ꝙ ↄſuetudo põt dimiuuere poꝛtionem diuiſi. in. Q & traditiõeʒ 2 in:c. Ge his ð ſepul.qð naiuid i nanen
debitã filio ex bonis pr̃nis æ materiis ⁊ dicit ab nõ. ¶ In gl. i. ibi ualuit quiquagintaquattuoꝛ h tgiigſid ii de af ad
bas alibi nõ ita bñ ꝓbari. Sed cene ut eriã ſen diẽ gl.cã exẽpli. nã idẽ fuiſſet iudicatuʒ ſi plus ul a elgahſlin⸗ Kengfut
tit Jo. an tex iſte hoc apte non ꝓbat. ſed ſolũ ꝓ minus ualuiſſet/ Et ut deĩ mateꝛia neſcienb dluii Grutbqddemn furdis ba
bar ut ↄſuetudo poſſit induccꝛe de quibus ꝛebus , dédi als beꝛeditates diuidamus iſt rainucij e nm müͦnhelantin ncſon
ſir derrabẽda legitia filij ira ꝙ poꝛtio non deira fſuppoſito ꝙ dicit gl. ꝙ hec hẽditas ualuiſſet qui hier ſimſimorefictönſſman
bar᷑ uel diminuat᷑ in qlitate foꝛte eiʒ habebat oſu quagintaquattuoꝛ. pꝛio debet deduci tia matris tocd e gip. Omitligunit
etudo ut tota legitima detrabeꝛct᷑ ſolũ de bonis ĩ ſ. cleꝛe que ſibi debebat iur ſpãli qꝛ ſuꝑuixit mari un lectelreil iſins
mobilib. 2 nõ de mobilibus: hoc facit ꝓ ſtatu 10 ſuo patri rainucij: 7 ttia oſiſtit in. xviij. 2 ſic Eiſa Arolancn ſtimio unn iniim
tis quotidianis in quibꝰ cauet᷑ ur filia dorata nõ remanſeꝛũt.xxxvi. ex quibꝰ ẽt ucnit deducce ier qui inpimgeclifinns heſin
ſuccedart cũ fratribus: nũquid ualeat hoc ſtatutuʒ tia adelaſie uxoꝛis rainucij qꝛ ſupuixit maruo ſuo le eo jelbſin lao foſfin
VLr 6,Kn el en. cũ diminuar poꝛtioneʒ ſibi debitã: æ poſſer queri b iure ſpali ur dixi: h teꝛua eſt. xij ⁊ ſic rem uſmittillsgaäiz ii
.- ⸗ *Perr lafidnrd ιο generalit nũquid ſtatntü ul ↄſuetudo poſſit tolle ſeiũt in heꝛeditate rainucij. xxiiij dũtaxat. exypedia nereſſnog iſnm enleſmron
ꝛe bãc legitimã debita filio/ Ricardus malumbꝛe mus pꝛimo illas duas teꝛtias. ex ktia cleꝛe ebent 5 an hencis inti de egaſi o ⸗
iure nature altheꝛoche tres. nã ambab“ neponb nlenon dat Geig wlbi zuder

.

S diſpurauit ut ꝛcfeꝛt Cy. in I. ſancimus. C. de nup.
é2 fnaliteꝛ ↄcludit pot diminui non aũt in totũ de iure cõi ꝓ legitma debet᷑ teꝛtia ſʒ ex.xvuij. que nd ergi vcltacdſtenk io ni 1r
rolli qꝛ eſſet Z eqrate nälem. Item qꝗꝛ hec ponio fueꝛunt clee teꝛtia eſt ſex ⁊ ſic tria debent altbeio rob hie ſubſitmörzeh 8
ſuccedit in locũ alimẽtoꝝ que de iure nõli debẽt chbe iure nature:quideci vo tã iure nẽ roe dõa an Graen e gttiſit⸗ dur⸗
filijs ab ipis paꝛẽtibus.i.di.ius naturale fac.l.cũ nonis ꝑtinẽt ad adiectã. Ex tcꝛia adelaſie debet ellaqui ſubſtnns indi
25. ff. de bonis damna. Sed Ci. ibi ꝛepꝛobat ⁊? ſe duo altheꝛoche qm teꝛtia ſua conſiſtebat in xij AUleriuser d ſhor fn G rünn
quit HBar. ? ſentit Dy. in ꝛegula indultũ de ꝛeg. Teꝛtia vo ꝑs qᷓ debet neptibiure natur crunt q W hrimuͦ heniſ Lannai
iur. li. vj ⁊ nide ꝑ bar.in.l.ticio centũ. S. fi. ff. de tuoꝛ ⁊ ſic duo ꝓ ſua ꝑte tangebãt aliheꝛochã. x. ii beredes . ünhaini
condi.= demon mouenĩ iſti pricipalit᷑ qꝛ iſta por Ho iure nẽ:⁊ ꝓpt᷑ uẽdinonẽ 2cſidui tãgebat aliaz cee:e ſi non c rſchhin
nio ð iure ciuili 9 põt tolli ꝑ ius ciuile. ſtaturũ ꝑtẽ ⁊ ſic ex his duabꝰ tᷣtijs qͥnqʒ ſolũ debet alihe rcju nbil cer 1latz mnonin
aũt eſt ꝑs iuris cinilis. Loẽs ppli. ff. de iuſti. ⁊ iu ⁊oche.xxv. hẽdibꝰ adiectc.⁊ in illis qnq; fuit ſe cein ualiber aromm berch
re ⁊. i. di ius ciuile. Itẽ non ẽ uexꝝ ſimplr ꝙ iſta foꝛmata ſnia pmi iudicis ꝗͥ male ꝓnũciauit illas rhi alqnn qn in ſbſinien
poꝛio ſuccedat loco alimẽtoꝝ q debeniĩ iure nãli duas itias integralit deducendas. Hũc deſcẽda ſuun tigenin Enrn rechz
4 ſi boc en vũ ſequeꝛet ꝙ mai nõ teneꝛet ald mus ad bereditatẽ rainucij ᷓ vt dixi cõſiſtebat in ains Geddi tonalwr
imirteꝛe filio foꝛtius nec auia cũ paĩ reneatur uigintiqtuoꝛ ex qpus dʒ pᷣmo detrabi ttia debiia Aoblqm e cſöe gin
aleꝛe fliios.l. ſi quis a libeꝛis.y f. de liberis agno flabꝰiuẽ nẽ i qua n potuerũt grauari: ſic octo Uinibereig apqnibeuitn, r5
ſcen. Item pateꝛ tenet marita? filias ⁊ non mates quoꝝ quaiuoꝛ debent allbeꝛoche in qubus debz ungen ſtan , d
24 incntönmn deinii
cltgte Cppit 9 gnſn
ſim n

nbicinen achen Cce nceſ np
in ius nonici ſecido agninti niſe; e
ut ſourio dchenni gimenn cum Uier) deeogti
dunt in monii teg ſonlosbii ticne
ginmis urſ ivs cule vult arclnge epeſt ng a
nonicũ lũ ngoꝛe oler ? tipare np in its un
di c uni cnonico ur n in. O.cCu hie Ged rbi
flus hier als vune uiueer peecen opno zan
In ualeat oluetudo ul ſorntu ar intoni ebſobes
gnnmi qr ceſſn equins nils a 5 ? mniltar
Ala fmn uu lenu debet eſe pon ſcur ulbarſt
loni aldone de fe ppig ad binz: gin e iu⸗
culba dlcins notenetd gbi, inſſ,ce ren,
doldr N DNchin debsd dcl
1d. Dgi antticngnnamoi
de aaei. 1 Kfiſnadme Men
uſia Ermda nca end n

ins van Gotn
4 64 ISberilansdlnduns ſürantiad
a obecheligsuluſtnaii

ſmpoſ – o cberdccdiſanmms
cpcgme ebetaiiui hülgt pumnmn
ſcrto⸗ mnuehſ:r bili Aiſirnnhzü rſ
p ſo n be venltctci
Iemanſenit.. ncjan Uint nariobt

1

i Adcaſe xolis üll erig et tn

¶ Ke ieſlamentis

cõputare relictũ ſibi factũ reliqᷓ q̃tuoꝛ ꝑtiuent ad
adiectã: remanſerũt ſexdici ĩ quus adiecta fuit iſti
uta hẽs ⁊? ꝛ0 gata ut ꝛeſtitueꝛet ſoꝛori ſi decedẽt
ſine libeꝛis æ adueniente caſu ꝛeſtitutõis derrahit
quartam tꝛebelianicam q̃ eſt quatuoꝛ: ⁊ ſic.xij. ue
nunt ꝛeſtituenda ex cã fideicõmiſſi. habebit eꝛgo
altheꝛocha iſta duodeci iure inſtitutiõis: æ qᷓ̃tuoꝛ
iut nẽ:? ſic ſexdeci 7. V. ex illis duabꝰ f᷑tijs: z ſic
vxxi. adiecta vo hẽbit.xxv. ex illis duabꝰ ttijs. er
qtuoꝛ de iure nẽ:⁊ ſic.xxix.alia quatuoꝛ ꝑ trebel.
2 ſic trigintatria. Sed trigintatres.=. xxi. ↄſtituũt
.liij. ? ſic hẽs totã her̃ditatẽ Raynucij. æ iſto mõ
capiunt iuuenes modũ diuidẽdi als heꝛedirateſ dᷣ
functoꝝ ¶ In glo. in nerbo relinquẽs ibi ſunt il
le due aut.una incipit nouiſſima alia ſm quoſdaʒ
icipit nõ liceat. h̊ tñ nõ e in illo titulo. de inoffi.
teſta. ideo gl. errant. ſed eſt C. de liberis pᷣteriris
Et in fi. gl. nõ intelligas ꝙ iſtitutꝰ ĩ re certa heat
pꝑ oia loco legatãij.ſed quo ad quedã hẽtur loco
legatarii ? quo ad quedaʒ loco heredis: de quo
dicẽdũ.ut i.l.quotiẽs alle.ĩ gl.æ inter cetos effec
tus opatur unũ nõbilẽ effẽʒ iſtiꝰ in re certa:qꝛ co
berede uli nolẽte adire hereditatẽ iſte ĩſtitutus ĩ
re certa bebit hereditatẽ ĩ totũ qꝛ nõ põt teſtatoꝛ
p pte decedeꝛe teſtatus ? ꝓ ꝑte iteſtatꝰ.l.i.G. ſi ex
fudo. f. de heꝛedi.inſti.quã utilitatẽ nõ ↄſcqꝛeruꝛ
iſte ſi foret purus legararius:imo pꝓderet legatuʒz
er quo ex teſtõ nõ adit᷑ hẽditas. C. ſi omiſſa cã te
ſta. quaſi ꝑ totũ¶ In gl. i. uẽbo liberis iij. ibi fu
erit opedioſa h gl. uẽ nelle ĩ iſto pᷣn ꝙ h ſubſtifu
erit opẽdioſa:ſʒ j.q̃ᷓi ĩ meꝰ dicit ꝙ fuit fideicõmiſ
ſaria:?⁊ h qꝛ adiecta qᷓ fuit hẽs pꝰ loco iſtituta de
traxit quartã trebellianicã in reſtõne ꝗᷓ ſolũ detꝛa
hit ex ſubſtitutione fideicõmiſſaria:ur pʒ ĩſti.de fi
deicõ. hẽ. pꝑ to. Sʒ ut ĩtelligas mãʒ ? hẽas ĩtellec
rum hy. c. ?.c.ſi. pr. e.ti. li. vi ſcias ꝙ ſubſtitutio
pa ulł ulterioꝛ inſtitutio nam inſtitutio fit de eo
qui in beimo gradu ẽ ĩſtitutus hẽs ſubſtitutio fit
ge eo q e ſubſtitut. i. loco fo iſtirutꝰ Fʒ ul ultõi
nã teſtatoꝛ põt facẽ ples gradus in teſtõ. oʒ.n. p
neceſſario ꝙ iſtitnat heꝛcdẽ ſine quo nõ ẽ teſtin ĩ
S.an heꝛedis inſti. de lega.ſi Vvo vult ꝓcedẽ ad
ulterioꝛa põt. Sʒ quʒ uult ſibi ꝓuidere in cãu in
quo heꝛes n uelet adire uł alio mõ ſibi ꝓuideꝛe:
7ob 5 fac ſubſtitutöeʒ? H ſubſtitutio ẽ duplex. qᷓ
daz directa. æ quedã ĩdirecta ſeu obliqua: directa
Eilla p quã ſubſtitutus capit heꝛeditatẽ ſine facto
alterius ex diſpoe teſtatoris: .ita ꝙ ñ oʒ ꝛecurrere
ad primũ heꝛedé: ſz adeũdo beꝛcdiratẽ effici᷑ dnſ
.l. cũ heꝛedes.᷑ff. de acqr. poſ. exẽplũ inſtituo titiũ
beꝛede: ſi non eꝛit heꝛes ſempꝛonius ſit heꝛes.
oc cau nihil detrahitur ꝑ primn beꝛedem: ? idẽ
ale in qualibet directa ſubſtitutõe. nã ex ea nõ de
o aliqua quarta p primũ beꝛedeʒ: ut in. d. c.
ateꝛ. ubiueniunt oia bona ad paupes directe
ſaaenoe ſine deductõe alicuiꝰ qᷓrte. Indirecta
ooliqna é illa ꝑ quã heꝛeditas capi᷑ ꝑ manus
brimi heꝛedis vñ d⸗ indirecta.qꝛ ĩmediate ñ ſuc

cedit teſtatori: ſ capit ð manu alteriꝰ:et ex huiuſ
odi beꝛcditate capit beꝛes pꝰ iſtitutꝰ qrtã ꝑtem

n

GEE r S, erer d ſr. io.

totius que appellat᷑ trebellianica ex noĩe actoꝛis 4
iduxit illã.exẽplũ hꝰ fidei cõmiſſarie põe ut in. gl.
capit᷑ aũt iſta quarta ꝓpter oneꝛa qᷓ ſubijr pᷣmꝰ he
res:uñ ne fruſtra ſit bs ꝓuidit ille trebellianꝰ ut
in reſtõc poſſit deducere quartã ꝑtẽ tonꝰ appellat
iſta fideicõmiſſaria: qꝛ ↄmittebarur olĩ in totum
fidei primi hẽdis.ñ eĩʒ cogebatur reſtituere.ſʒ ho
die cogitur.l. pe. C. ad trebel. æ ĩſti.de fideicõmi.
heredi.i p̃ᷣn. hec eadẽ appellat᷑ obliqua ꝑ rarioneʒ
pdẽaʒ:q; per obliquʒ ſuccedit pꝰ teſtatori 2z ñ di
recte.appellatur ẽt pcaria ut hic ĩ gl. qꝛ fit vbis pᷣ
carijs.i.rogatorijs.exẽplũ iſtituo te heredẽ z xro
go ut pꝰ mortẽ tuã reſſituas bereditatẽ meã ſẽ
nio uł in euẽtu alterius ↄditõis uł pure ł ad certã
diẽ ſiẽ ẽ placitũ ipſi Einon Sasſtuno directa
diuiditur ĩ. v. nã quedã ẽ vłgaꝛis qd pupillariſ.
alia exẽplaris.alia breuiloqua ſeu reciproca quaʒ
omiſſit hic gl.alia ẽ cõpẽdioſa:pᷣma.ſ.vłgaris eſt
duplex quedã expreſſa ? qdã tacita:æ põe exeplũ
ut i. gl. ⁊ latiꝰ hẽt᷑ ĩ.l.iã hoc iure.ff. ð vul.æ pupil.
ſubſti æ appellat᷑ nulgaris młtis reſpectibꝰ:ſʒ pᷣn
cipałꝛ qꝛ o bus pʒ. naʒ quilibʒ põt ſubſtitueꝛe illo
mõ. Itẽ qꝛ fit ꝑ vba ſcita ⁊ uſitata. hec aũt uulga
ris expirat adita heꝛeditate ꝑ pꝛimũ heꝛedẽ ur in
.l.pꝰ aditqᷓ alle. in glSeccunda ẽ pupillaris q fit
dũtaxrat pupillo maſcuł uſqʒ ad. xiiij æ femis uſqʒ
ad.xij.nã iura ꝓuideꝛũt ut pẽ poſſit teſtari ꝓ filio
ꝓpꝛio uſqʒ ad aduentũ pubeꝛtatis non ultra:cum
poſſit tũc filius reſtari iure ꝓpꝛio:⁊ in hac req̃rũt
plura ⁊ int᷑ ceta requirit᷑ ꝙ pr̃ faciat ſibi ẽt reſtm ⁊
ꝙ filius ſit ſub pfate ipius ⁊ ꝙ illũ iſtituat he:edẽ
hic ẽ ꝙ tale teſtm nõ ẽ ꝓpꝛie filij:ſʒ potius pꝛnuʒ
ul ꝑs pr̃ni:ut in.d.c.ſi pr̃ e.ti.li.vi.⁊ exemplũ hꝰ
ſubſtitutiõis pupillaris pone ut in glo.⁊ in l.i.de
uulg.⁊ pupi.hinc ẽ ꝙ pr̃ teſtando ꝓ filio excludit
matrẽ. ubi filius ex ſe teſtãdo nõ poſſet excludeꝛe
eã quominus ſibi dimittat legitimam:ut in. d.c.ſi
pr̃:⁊ hec ſubſtitutio expirat ꝑ aduẽtũ pubeꝛtatis:
qꝛ ut dixi maioꝛi nõ põt directe ſubſtitni cũ poſſit
ſibi faceꝛe teſtm.ut in.l.in pupillari.ff. de uulga.2=
pupil/Ceria c exemplaris que fit furioſo: ſen mẽ
tecapto ⁊ dr̃ exẽplaris:qꝛ fuit ĩducta ad inſtar ſen
ad exẽplũ pupillaris.nam ea equitate qua fuit mo
tũ ius ad ocedẽduʒ patri ut poſſit teſtari ꝓ impu
beꝛe non ualente ſibi faceꝛe teſim eadem equitate
fuit morũ idem ius ad ↄcedendum pẽi ut poſſit te
ſtari ꝓ filio mẽtecapto uł furioſo qui nõ ualet ſibi
faceꝛe teſtm:ut.l.humanitatis C. de impubeꝛuʒ et
alijs ſubſti:plene nõ·ĩ.l.ex facto.ff de nul ⁊æ pupi.
ubi ẽt nõ.nũquid eadem rõne põt pater teſtari ꝓ
ſurdo ? muto ⁊ ꝓdigo in caſibus in quibꝰ ſibi nõ
nalet faceꝛe teſtin ⁊? ſi uarie opiniões ⁊ cõiteꝛ tene
tur ꝙ ſic:qð mihi placet. nã ius ſingulare equum
extendit᷑ ꝑ idẽtitatẽ rõnis: ad hoc.c.cũ dilecta de
ↄfir. unił.ulł inutił/Quarta eſt recipꝛoca ſen bꝛeui
loqua que fit his vᷣbis filios meos impubeꝛes mi
hi heꝛedes inſtituo:æ eos adinuicẽ ſubſtituo 2 ba
betur hoc in.d.l: iam hoc iure: ⁊ dicitur bꝛeuilo

qua:quia ſub bꝛeuitate ueꝛboꝛuʒ oↄtinet.iiij.ſubſti

tutiones. duas in peꝛſonas cuiuſcunqʒ filioꝛum.ſ.
q 3

S nzpig t r ſr ſe

(Wao t fendra u r, -hs fnt 1 c 2 *

—. 3. .
W=Ka wmaer Betn on SD

C. ſoſpt- grriaſ fiat

¶ BDe teſtamentis

pupillarẽ ⁊ ulgarẽ.nã intelligit᷑ ꝙ ſi alter nõ eꝛit
bis alius ſuccedat: uel ſi alter deccedat infra tpᷣs
pupillariſ reliquꝰ erit hr̃s:⁊ ira eõ ĩ ꝑſonã alteriꝰ
uocat᷑ ꝛecipꝛoca:qꝛ ꝛepetit᷑ de una ꝑſona ĩ aliã ut
g dixi. Quiĩta ⁊ nltia ẽ ↄpẽdioſa ⁊ in iſta ẽ difficł
tas ⁊ ↄſiſtit ĩtellectꝰ huiꝰ.c.⁊.c.ſi p̃ ⁊ mitoꝝ iuri
um ciuiliũ ⁊ ꝓ irellecin pᷣmitto/ꝙ qdaʒ ſunt Yba
meꝛe directa ⁊ ciuilia ut vbũ ſit heꝛes uł neꝛbũ ĩ
ſtituo. nã iſta de iuꝛe dicunt᷑ me:e directa ⁊ ciui
lia:qꝛ ĩpoꝛtãt ex ſe ut heꝛeditas ñ capiat᷑ a mann
alteriꝰ: ſz ab ipo teſtatoꝛe ĩmediate/Quedaʒ ſunt
Hba idirecta ſiue obliqua ut illa ꝛogo nolo mãdo
ut ꝛeſtituas heꝛeditatem tali.nam heꝛeditas non
capitur diꝛecta a manu teſtatoꝛis:ſed a pꝛimo he
ꝛedel Quedã ſunt vᷣba cõia qᷓ pnt trabi ex ꝓpᷣo ſi
gnificatu ad ſubſtitutionẽ directã ? idirectã ut ẽ
vbũ ſubſtituo uł vbũ moriat᷑ tali.Exẽplũ iſtituo
te bẽdẽ ⁊ uolo ꝙ ſi iſte heꝛes meꝰ decedat ſine li
beꝛis moriat̃᷑ ſempꝛonionã h vᷣbuʒ põt intelligi
directe ⁊ idirecte ut moriar̃ ſempꝛonio.i.ꝙ ſẽpꝛo
nius ſit heꝛes meus ul ut moriat᷑ ſẽpꝛonio.i.ad u
tilitatẽ ſẽpꝛonij ĩ effectu ut capiat heꝛeditatem de
manu primi ber̃dis.idẽ ẽ de vbo ſuccedat ut hic
idẽ de vᷣbo accipiat ut nõ. bar.in. l cẽturio ff. de
vul.⁊ pupil. His pᷣmiſſis aduenendũ ẽ ꝙ qñqʒ
oↄpẽdioſa ſubſtitutio fit a milite reſtãte iure milita
ri. qnʒ fit a pagano.i.nõ milite. Drimo cqu cõi
teꝛ glo. utriuſqʒ iuris diſtiuxerũt ut ſi fit ꝑ neꝛba
direcia filio ipuberi:ſi decedat filius.I. pubeꝛtatẽ
ualet iure directo quo ad bona patris ? bona fi
lij ⁊ ſic ſubſtitutꝰ capiet totã heꝛeditatẽ ſine dedu
ctiõe alicuiꝰ quarte. Si vo decedat pꝰ pubenatẽ
