bit in ꝛeligione ut in. c.cũ ſis 2 in. c. uxoratus ? iĩ Aplaeer. . eo H. ſecundo ꝙ copula carnalis litcognia fet m Püarche
c.ad apłicã. j. eo. Aut remanẽs in ſclo ẽ iuuenil confirmat marfimonium æ ilud reddht ſortue⸗ Bi⸗ tainer⸗
2 ſuſpectꝰ de ĩcontinẽtia:⁊ nõ dʒ ſuꝑioꝛ pati aliu nam ut hic patet conſumatum non rumpitur ꝑR inn 4 ldam. eu inutr.
ingredi niſi alteꝛ ĩgꝛediat: ut inrib⸗ Pr. alk. F ſi Senen religionis. ſec⸗ ſi ñ ẽ ↄſumatũ vide ꝓp minöͤeli han ſere di olt
facto igꝛediat: tz ingreſſio fſm oẽs pfelfo Diu . ccnee gl. nõ in. c.ꝗᷓ ꝓpter. xxvij:q. ij. 7 quod ſheeemfimonii i3 nuecrmn
gis ñ ẽ de ſubſtãtia ꝓfeſſiõis alteriꝰ: ut nõ.in. c. ſi be . e noͤ publico. ubi lanꝰ tꝛactabii n lftbioni KKu ce. C
nificauit. S. eo. tʒ .c. QIté nõ. ig licite indicaf ieproys ze —
kennt⸗ 5 co. t. Sae. alil. xxx vi. ꝛemanés i ſe pofſum. bis ſanetge crangi licite lndſeef enn⸗ öhi abn btrer ginn
eulo exq ẽ ſuſpectꝰ 2 uouit ↄpellit ingredi mona vebt ni; 7 alio exeplis uide bo. tex in. c. mins obiigotur r cenin obli
ſteriũ: ut in. c. ſignifificauit. pall. q in h ſũt opi nũ qouſdã. xx.di. Altimo nõ. að añ oſumatez nbeberplenam u eonndin
Naia teneal Ktuerlna Jun⸗bbi a 5 ſe tacn Bareinoli maritus ? uxor nõ dñtur una caro. cceconſen Nondſncn 9
iur pſteri led d; reciu in moaſterio-ut Arceat 1 on Her gee fette r nn in . tiſeer nnii Grboenſen N⸗
a uaganõbꝰ qr ulra ppuũ aſeſů ñ vpallli as pfi j. de ſpon. quo. ubi. patet ſolum conſenſum ſuffice ramini ü gcſenn nteien
teri. xxxii.q i. c. itegriras. hoſti. tenuit Zrium i. d re ad contractum matrimonii. unde copula non vnpie U poteſtete a re d
c.ſignificauir mouet᷑ qꝛ nõ eſt licita cõio ĩ mõ a, eſt de eſſentia matrimonii. pro hoc.c.i. de uoto. llen uſpo⸗ nilane ffi Caucſe
rio ꝓleſſoꝝ cũ nõ ꝓfeſſis.ar.in.c.ut li. vi.æ quod ibi nota.ſo. fatentur doc· ꝙ copul leanne luls ci el
. Ee (er iel⸗E. s non eſt de eſſentia mairimonii. ut lati dicq i.cc An –
Narn Maii,

aft. erAlos CW jp nui vocnn ſ. Iiponſ) en — ſn e⸗ ruzrs legr nα HFrvnſ3 7 A

ſußem de lonmimnht ohis ſſ oin
lus ſ. Abyg,

Etumn Auemum noniim onir

ſſonm ponſtolenconug
cian aleo iieo eigiong iigrecteſd
Immmisileclopord f von nanſe 'dat
donncädoihgnigniienDop'
WoortNaddewn wi onitgonend9
Ri SNas NrczoeiGerrdnres
COpdaNO e ounen Ner dath r
Gen N Oulnss irns An thnhhm ud
ſpun gicii Vnk img
emme Yo nigeinhl niengriinn
Pbienn lgoniongrſt lag nſihh,mi
ſen onns 4ab on ſcheſimn n, .
r xr ici n naounfiſt un
no oler ordinren apius ninni
omemorins umer anheſime ſe

clbebennc
. te ibthebeni
maminorium conſunn herun

. ie 3
chain gi ſuetd de etpiin

quaꝝ due ponũtur inglo.iii.extra glo.ꝙ ꝑ igꝛeſ
ſũ dũtaxat nõ ſoluit᷑ mrimomũ ſʒ demũ cum rẽea
nes in ſeculo Sxit cũ alio. C Altimã opinionem
glo. ut diſſoluat᷑ ipſo facto per igreſſũ cõir tenent
doc.⁊? mihi ſatis placet peꝛ rõem huius tex. in fi.
Aẽ qꝛ mr̃imoniũ nõ ↄſumatũ deſignat unitatem
que conſiſtit in ſpũ ĩter deũ ⁊ fidelẽ aiam. uñn ſicut
diſſolut᷑ ꝑ peccatum hominis hec unio ita matri
moniũ facilius diſſoluirur q; qñ eſt conſumarum
un ex quo alt itrat ꝛcligionẽ neqʒ itendit ↄſumar
ſatis nẽ hᷣ uiculũ diſſoluiũ z ad mãm uide glo.in
c.deſpoſatã.xxvii.q.vii.⁊.c.paſtoralis.vii.q.i.
2 in.c.i.xxxii.q.vii.¶ Extra gl querit̃ qͥd ſi ſpõ

ſus ognouit ſpoſ uiolẽter nũquid poſſit ſponſa

intraſe ꝛeligionem inuito ſponſo. dubiumifacir
qꝛ effecti ſunt una caro.Iʒ niolẽter caſſat gꝰ rõ bꝰ
le (In b ſunt narie opi. quas nide ple peꝛ Jo.
an. in mercu. l. vi. in ra ea q; g de re. iur. æ ibi ur
opi. bar. brix. qui tenuit talẽ ſponſã vi cognuem
ſgredi poſſe rcligionẽ iuiro ſpoſo ne delinquens
ſit melioꝛis ↄditiõis qᷓᷓ ſapiẽs ar. c. eũ de pᷣbe.li.
Vi. Iẽ qꝛ nõ uz cõicaſſe corpꝰſuũ ex quo iuita
fuit cognita facit. xxxij. q. v. F. i. cñ. le. c.

tum mariti poſt ingꝛeſſũ.dic latius ꝙ. c. ex ꝑte lo
quit̃᷑ qn nxõ dedit licẽ iã maritio itrandi ꝛeligionẽ
quo caſu tenuit ĩgꝛeſſus:ut in c.i.Sõ. eo.uide glo.
J·e.c.uxoꝛatus iõ poſt moꝛtẽ oiugis tẽtur rediꝛe
ad monaſteriũ in c. ↄſuluit uxoꝛ nõ gdixit ſed diſ
ſimulauit nec maritũ reuocauit. merito poſt moꝛ
tem uxoꝛis nõ põt maritns reddire ad ſeculum:
ſed in cãn nẽo uxoꝛ ↄdixit æ maritũ ꝛcuocauir et
ſic ſoluta fuit obligatio ſi qua eꝛat ex paꝛte ſua cũ
mõaſterio ꝑ h̊ ifert᷑ glo.ſequentem nõ bene dicere
in eo ꝙ dicit iſtũ peccaꝛe ſi non ꝑfecit notum poſt
moꝛtẽ uxoris.nã uotũ fuit nullũ ꝛcſpectu igꝛeſſus
monaſterii cũ tũc nõ hẽꝛet ↄſẽſum hilem ad ſe ob
ligãdo ꝛequiri eꝛgo ↄſenſus den acit q nõ
iĩ ſili in. c. ꝓpoſuit de ↄiu.ſno ESner ng tenʒ
mrimo niũ ⁊ hec opi mihi pluſ placet qᷓqꝙᷓ; do. an.
dicit tunus cẽ tenẽ ꝙ mr̃io niũ nõ tẽat qꝛ lIʒ h̊ͥ no
tũ dicat᷑ ſimplex:m̃ ex quo fuit defminatũ ad cex
tã ꝛeligionẽ appꝛobatã uẽ ſolẽniʒatũ ⁊ ſic ux poſſe
limitari.ſm eũ.c.unicũ de uoto li.vi ut intelligat
de uoto oio ſimplici nõ determinato ad aliquam
religionẽ certã.ſed ur dixi h̊ mihbi nõ plʒ.qꝛ.c. nni

N
CEBe conueꝛ. ↄnig
d N
eiclin
in iaratn g . pnblico. . eltñ ↄiunctio carnalis addit aliqua ad ꝛ ibi bo. glo. ĩ plotm obligai uxore marito q; ez
ni W kiitie ſonnt; 6 ipm miimoniũ prio opai ꝛeſpectu bigami. qꝛ non nã reſpectu fuitoꝝ dẽ q̃ſi famula mar ni ut duicit
CoNN, Aiie altiſtgen . cæfict bigamus niſi oſũmauerit mmoniũ de q ter. xxxiii.q.v.bec imago ⁊. c.mulierẽ. 5 di
wlipftenn nn “ dic ut in. c. debitũ.S.de biga. tẽ addit qꝰ ad ctum ſatis miꝛabilẽ i mã noni ꝙ; colligi põt ex iſio
hutamnaiiin ening e ſignificatũ. nã aliud ſignificat mẽimoniũ ↄſumarñ fEhe texiq; ubi uoiũ ĩpedit᷑ aliquo facto intrinſeco nO0 23° , re .
nonſeni lamnmne hnptr 7 aliud nõ ↄſumatũ. ut ĩi.c. debitũ pᷣalł æ uide bo. obbligat᷑ uotus ad iplendum er impedimẽto ceſſan
imi . ensſeminn gl.i. d. c. qua ppre ertio oꝑat᷑ effectũ de quo te. ⁊ facit iſte tex. ad queſtionẽ nũquid filiuſfa. ta N. . zfa Tr . * wot py ſ-dr ledik⸗,
1 la ge D non eraſ hic ꝙ poſt ſũmatõem nõ pñt diſſolui igreſſũ re tur exequi notũ prio ꝙᷓ fuit libeꝛatus a pria prãte ſpies F.
wentlentfe ninai –— ligionis cũ ſint effecti una caro. ? eſt rõ. qꝛ h̊ mr̃i ſi eſt tale ꝙ nõ potuit ſine Oſenſu pẽis emiti 2 fa
friſe 1 leſtore iie omin I moniũ ↄſumatũ ſignificat unnatẽ que eé int xpᷣm cit iſte tex. ꝙ nõ Zrium tz Inno. in. . ſcriptur de
ſtehedn norafezogr, n “ 7 eccliaʒ ꝑ aſſiptionẽ carnis. unde ſicut deus nõ uoto ⁊ ibi dicet. Ste n0. ꝙ eét in mã noti ꝓce
rit nnöent nl 0 – dimiſit qð ſel aſſumpſit ita ? iſtud ſacꝛamẽtũ illðᷣ dit illa iuris ꝛegula ſi nõ nalet ꝓ ago ut ago nale
D d H dqvod finimruig slen d⸗⸗ inſolubile al nõ eſſet nerũ ſacram at ut ualeꝛe poſſit de quo in. c. i. de ſpon. impube.
imnn Entin o ratt bnn m. ¶ Quarto opat quo ad ſuſceptionẽ ſoboł ad li· vi. nam nt hic nides maritus non obligauu ſe
nuniſltenſientee ne nin hoc:.l. ibeꝛoꝝ in fi.ff. de. v. ſig. ? in. c. nupriaruʒ ſimpliciter ad ↄrinẽtiã in ſeculo fuandam. ſed ad
iſnsnilig einafuer, nehlen .xxvii.q/i.quinto multis alijs modis firmatur ꝑ ꝛeligionis ingreſſũ qui tñ nõ ualuit æ mibilominꝰ
Moy⸗ Cüa crehrn D nihffn copulã ut nõ in.c.tua de ſpon. duo. ¶ Et ex pre ꝛemãſit obligatus ꝛeſpectu ↄtinẽtie fuande:qꝛ ↄti
main rotoſſc nan icis hs notare/qð appellone mr̃imonii qnqʒ ĩ nẽtia includit᷑ ſub ingꝛeſſu religionis: ut in.c. cum
Anernl biſen lninenigenn, del telligemus de ↄſumato qũqʒ de nõ ↄſumato fm ad monaſtenũ j de ſta. regu. ltimo nõ. alte
Ni ſlemr odict minstiruſtune ſubiectam mãm ⁊æ uʒ multũ ad ſtatuta faciẽtia mẽ rũ ↄiugũ ẽt alteꝛo inito poſſe emiteꝛe no üu otinẽ
em hoſlinitnmiinemmſnin onẽ de mũmonio. dicam aliquid in. d. c. er pub tie h in ſibi piudicat 2 nõ piugi. ¶ In glo. i. in
käonniininnenawſfinm lico In gl. fi. in fi.in hac mꝗ reꝑiunt᷑ rꝛes opi. fi. Inno. dicit ꝙ in illis. c. xoꝛ habuit ratum fac

cũ reqrit ut notũ ſolẽniʒer᷑ ꝑ pfeſſionẽ racitã ul ex
pᷣſſam.æ ſic reqͥrit ꝙ iſte nouẽs ſit effectus ꝛeligio
ſus.nam pia ſũt nõ ꝓfite:i nel iualide ꝓfiteri ar.
in. c.ii de tꝛãſ. pᷣla ſʒ in cãu nro notũ iſtius maꝛiti
ꝛeſpectu ꝓfeſſionis fuit nullũ nec fuit effectus re
ligioſus als papa mãdaſſet poſt moꝛtẽ uxoꝛis eũ

Bidam Qui iuita uxoꝛe ꝓfeſſio

nem fec ⁊ ei poſtea reſti
tuſt᷑ nõ ↄpellit moꝛiua nxoꝛe monaſtenũ
repeteꝛe mrimoniũ tmñ ohere nõ debet. Cõis diui
ſio. fa ibi qoni. s pꝛimo ex tex. ꝙ inteꝛ mari

er oti uu c lũ ? uxoꝛẽ hit̃ recipꝛoca.i.repetita obligatio/nã gevere ↄpelli ad ꝛepetendũ mõnaſteriũ ꝓut facir.
lid 4 nee N uat. rarus obligatur nxoꝛi æ uxoꝛ maꝛito:ita ꝙ neu I. e. c. Ex paꝛte. .— . .
ieno. gel n teꝛ habet plenam ſui coꝛpoꝛis poteſtatem ↄcoꝛ c. Bm ſis. Axoꝛatus ꝛeligionem i
voſon. 4 ſinonic a. n0 dʒ de conſan. æ affi. Ex hoc infeꝛo q; nxoꝛ po ee rrae non poteſt niſi Et
Souſcir . ri⸗ enee teſt nuedicare maritũ adiecta cauſa de iure dinino uxoꝛ igꝛediaf̃ uel niſi ſuſpecta nõ ſit 2
umon cde olet ſſie cü heat eum in ſua poteſtate quo ad quid ſiẽ dici tinẽtiã ꝓmitat. Cõts diuiſio.ſa ibi idem eſt ubi ex
d ANen

mus in pẽe qui põt uẽdicare filiũ.l.i. . P. hãc. ff.
derei uen. qdð latius dico ĩi. c.illud de pᷣlump Itẽ
erhr ex tex. inferi uxorẽ nõ eẽ ſimpliciter in ptã
ie mariti ad B.I. ſi uxoꝛem. E. de condi. inſerr

genere pᷣmiſſo infert ſpẽm ⁊ ẽ unuʒ c.de principa
lioꝛibꝰ ti. ¶ Mõ ex prin.ĩe ꝙ in iuriſperito non
eſt pꝛobabilis ignoꝛantia facit l.ii.ff de oꝛi.iur.
Becnodo nõ regulam z unum caſum excepiũ

1 771 11
) b Sn

4 .
o mars mAα V rmi/3GR l⸗

—

„
.

Ot ete , A
9 + „ 5 40. Sια+

. 2ſD . „
M„iααα9 /p“ pl. nea
rrarT

vPa 9 ſe=

— 905 en aa

ete rne Fozyv Baſ vote, 4 1c. ο 4 K

L 8

¶ De conueꝛ. iug

a ꝛegula. ? ꝛegla ẽ ꝙ alteꝛ Ziugũ nõ põt mutar᷑ ꝛe
ligionẽ alto ꝛemanẽteĩi ſecło. Caſus exceptꝰ eſt ſi
remanẽs i ſecło ẽ ſenes ⁊ nõ ſuſpectus ⁊ ↄtinẽtiã
ꝓmittat ꝑpetuã ? quotidie allegat᷑ ad pᷣdicta.iſie
tex.qͥd aũt ſi de facto maritus itrat ꝛeligionẽl nxo
ꝛc ſuſpecta remanente ⁊ ↄrinẽtiã pꝛomittente. dic
ꝙꝙ; ꝑ h̊ nõ nitiat᷑ igꝛeſſus mariti ſed uxoꝛ qᷓ uonit
tinẽtiã ſᷣuare.ↄpellit᷑ intrare monaſterium.nt in
c.ſignificauit.j.e.⁊ dic ut plene dixi in.c.i.S.eo.
Arino nõ.ibi ꝑmittas:qꝙ epᷣs loci põt coniu
gi ꝓhibeꝛe iĩgꝛeſſuʒ religiõis nõ fuato eo qð h̊ ca
neat᷑. opo. 5 tex.de.c.agathoſa.xxvii q ii.
nbi maritus itrauit religionẽ nxoꝛe ꝛemanẽte i ſe
culo lʒ eſſet iuuenis ⁊ ſuſpecta nec ẽt ꝓmiſerat cõ
tinẽtia. Sol. dicit Inno. ꝙ regula iſtiꝰ. c. fallit in
cãu illiꝰ.c.ſ.qũ uxoꝛ cõmiſit adulteriũ.nã tũc cuʒ
maritꝰ ſit ſolurꝰ a fuitute nxoris põt libeꝛe ĩgꝛedi
ꝛeligionẽ.nec põt uxoꝛ Zheꝛe mr̃imoniũ niſi poſt
moꝛteʒ nalem mariti ꝓ h. xxxij.q.viij.in.c. licite.
iũcto.c.iſto.nã ut pʒ ĩ.d.c.licite ꝑ adulteriũ cõiu

gis nõ ſoluit᷑ mr̃imoniũ quo ad uinculũ nec ſolui

tur ꝑ igꝛeſſuʒ ꝛeligionis ex qᷣ mr̃imoniũ fuit ↄſu
matũ ut h̊ ⁊ ex h̊ goff.nõ.caſuʒ in qꝰ moꝛs ciniliſ
nõ eqꝑat᷑ moꝛti nãli.nã ꝑ moꝛtẽ nãleʒ diſſoluitur
mr̃imoniũ ut in.d.c. licite ⁊.c.pe.⁊ fi ꝗ.de ſecun.
nup.⁊ ꝑ ingꝛeſſũ ꝛeligiõis ñ ſoluĩ q;uis ĩgꝛediẽs
dicatur mori ciuilit᷑.xvj.q.i.placuit/ Circa hunc
articulũ Jo. an. ponit h̊ q̃uoꝛ opi prima ꝙ mõs
ciuilis nunq; eqniꝑat᷑ nãli niſi in caſibꝰ expꝛeſſis.
hãc opi. oꝛiginalꝛ poſuit glo.in.d.c.placuit ⁊ ꝛeci
tat ⁊ ſeqr glo.i.d.c.ſuſcepiũ.de Nptis.li.vj.tener
Jo.mo.i.c.fi.⁊.c.ſi epᷣs ð ſup.neg pᷣla.li.vj. ubi
dz ꝙ moꝛs dů de duobꝰ. ſ. de nãli æ de ciuili. ſed
de pꝰ pꝑ pᷣus iõ in dubio dʒ itelligi de nãli:2 ꝓ h̊
faẽ qꝛ vᷣba debẽt itelligi ĩ poꝛtiori ſignif cato ĩſti.
de in. nãi. F. ſy quotiẽs:nã appłone nęꝛbis intelli

git de ꝛomaſ? appellatiõe apłi de paulo ita uidet

ſqꝙ apploe moꝛtis ĩtelligat᷑ de nãli ⁊ in hac opi.nr
inclinaꝛe hoſt. goff. ? Jo. an. fa opi. fuit dy. in. I.
ex ea ꝑte. F. in iſula ff de vᷣ obli. ubi ðꝛ ꝙ ſi mõs
ciuilis hʒ ex toto eũdeʒ effeciũ quẽ moꝛs nãlis tẽ
appłone moꝛis itelligimꝰ eriã de ciuili.ſecus ſi ñ
oĩo hʒ eũdem effẽm. ꝓ pꝰ ur᷑ tex qui quotidie alle
gat in.l.deo nobis. C. de epiſ. ⁊ cle.ubi pactũ de
lucꝛanda dote factũ in caſu moꝛtis purificat᷑ ĩ mõ
te ciuili ꝑ ingꝛeſſum ꝛeligionis ꝓ fo ur̃ caſus in
.l. cũ pꝛ. ff. de le.ij.in. ꝗ.heꝛeditatis: ubi obligatꝰ
ad ꝛeſtituenduʒ certa bona in caſu morris ñ tenet
reſtitueꝛe poſt depoꝛtation m:ſed debet expectari
moꝛs nãlis. Lenia opi. fuit pe. dicentis ꝙ ſi mõs
nãlis non põt aliquid affene ultra cinilẽ tũc eqpã
tur nãlis ⁊ ciuilis:ſecus ſi poſſet aliquid affeꝛꝛe.
Quarta opi.fuit diſtinguẽs an neꝛba ꝓferantur
ab hõie uł a lege.pꝰ cãn itelligat᷑ de moꝛte nãli.fo
cãn ueꝛificer̃ neꝛba etiã in ciuili.do. an. ponit quĩ
tam. aut.n. m eum ꝓferunt᷑ uerba in mã ſtricta.
⁊ tunc appłone moꝛtis intrelligimus de naturali:
aut de laꝛga mã ⁊ ſi ueꝛba ꝓferunt᷑ ab hõie ĩtelligẽ
duʒ ẽ de nãli:ſi a lege diſtinguendũ ẽ:ur. S̊ ſcdᷣm
dy.ſed fᷣm mẽbrum facit tex. in. d.l. deo nobis

4

de epiſ. ? cle. nã nerba ibi fuerũt ꝓlara a paciſcen
tibus ⁊ tñ uerificantur in morte ciuili facit tex.i.
l.ſi uſorẽ. C. de do. inter ui. ⁊ nſo.⁊ certe iura na
rio mõ loquũt᷑ in hac mã ⁊ difficile eſt ↄſiderare.
otrũ mors ciuilis hẽat ex toto eũdẽ effectũ mihi
tameʒ plʒ illa opi. dy. iũcta cuʒ opi. pe. ut dicamus
5 quod ubi mors ciuilis operatur eũdẽ effectũ que
moꝛs naturalis. nec moꝛs naturalis ſequẽs aliqd
ẽ allatuꝛa ad moꝛtẽ ciuilẽ ꝙ tũc appelłone moꝛtis
itelligat ẽr de moꝛte ciuili.pꝛimũ tñ mẽbꝝ do.an.
põt capi ↄiũgendo eũ cum. fo qꝛ ſi vba ꝓfeꝛunt᷑
ab homine ⁊ mã ẽ ſtricta ⁊ tũc ĩtelligatur de mor
te nãli ꝓ vᷣ tex.cũ glo.in.c.ſuſcepiũ de p.li.vi.

Coningatus no
Oniugatus. ordimidnl ad

ſacꝛos oꝛdines niſi nxoꝛ continentiam p
mittat.pꝛimo ponit᷑ dictũ.ſecũdo exceptio ibi nifi
MNõ pꝰ ibi abſolutus:ꝙ ſicut ↄiũx nõ põt reli
gionẽ itrare reliquo reluctãte ut ĩ.c.quidã. s. eo.
ita nec ad oꝛdines ꝓmoneꝛi/qnimo nulluʒ notum
põt emiteꝛe maritꝰ ĩ pᷣiudiciũ iuris maritalis nxo
ꝛe nõ cõſentite ad h c.manifeſtũ ⁊.c. una ſola xx
xiij. q. v. n glo.i. i fi. ⁊ hodie pro opi.gl. vr̃
tex.iĩ.c.fi.de tẽp.oꝛ.li.vVi. nbi pena iponit᷑ oꝛdinã
ti ſen ↄfeꝛẽti ↄiugato pꝛimã tonſurã qᷣnimo nidet
tex. uelle ↄiugatũ nõ eſſe ꝓmouendũ ad minores

& niſi qn ult ꝓmoneꝛi ad ſacꝛos ſan aũt a cõingato

qui pmouet᷑ ad minores dʒ eps exigeꝛe ꝓmiſſio
nẽ ↄtinẽtie.gl.i.c.epᷣs bñdictiõem.lxxvij.di.iʒ ꝙæ
ſiciſecꝰ dicit ĩ nõ ↄiugato:nõ.illam glo.ꝙ a ꝓmo
nẽdo ad minoꝛes nõ exigit᷑ notũ ↄtinẽtie ſec? ĩ ñ
piugato ⁊ cꝛedo hãc rõeʒ eẽ dineꝛſitatis.nã ꝓmo
tus ad minoꝛes hʒ a iure licẽtiaʒ ↄtrabendi miio
niũ ſi nõ uellet ſtare i clencatu.nt ĩ.c.quia.xxviij.
di z. S. de cle. ↄiu. ꝑ to. ⁊ iõ nõ dʒ oꝛdinatoꝛ iſtuʒ
pꝛiuare bñficio iuris poteꝛit tñ exigeꝛe. nt caſte ni
uat quia etiam laicus ad h̊ tenetur. xxxij q.v.c. ne
mo ⁊ c.meꝛetrices ſed in cõiugato aliud eſt. nam
non debet oꝛdinari ad minoꝛes niſi eriaʒ intendat
pꝛomoneꝛi ad ſacꝛos unde ne contingat eum poſt
modum ante ſuſceptionem ſacꝛamentoꝛum ſe im
miſceꝛe uxoꝛi debet exigi uomm continentie:? ad
iſtum textum qui ſolum pꝛobibet in ſocꝛis oꝛdini
bus dic ꝙ capiuntur hic ſacꝛi oꝛdines largo mo
doſnam quilibet oꝛdo dicitur ſacer cum ſit ſacꝛuʒ
ſignaculum ⁊ caracter imprimatur 2 ad boc tene
menti glo nõ.·xxxij.di.in ſumma. ¶ In glo. fi. in
fl. habes in effectu ex glo.duas opi. circa intellec
tum hnius.c.pꝛima opi.eſt ꝙ ſicut diſtinguitur in
nolente ingredi religionem an uxoꝛ ſit ſuſpecta ⁊c
ut ſupꝛa.c. pꝛoxi.ita ſic diſtinguendum in nolen
te pꝛomoueꝛiĩ ad oꝛdines. ſecunda opinio ui ſit di
neꝛſitas inteꝛ iſtos ut in nolenre ingredi religione
ſeꝛuetur. c.ſupꝛa proxi. ſed in nolente pꝛomoueni
ſeꝛuetur hoc.c. indiſtincte ut uxoꝛ quantuncunq;
iunenis non teneatur religionem ingredi.ſed con
tinentiam dumtaxat pꝛomitteꝛe. ⁊æ hanc opinioneʒ
tenuir Joan xx viij. diſtin. c. quia ſunt ⁊ ſequitu.
Z pe. peꝛ illud. c. uidet᷑ etiaʒ abb. placere qui in b

,„„So en h e, e
rmane n νn e S 5 V SA A. ic
„

. hnmnir, gi
jl liin tigmn in iin 4
mninp eir oporri ininul bime nn
ſunirtse ſegneſfei cubicvli nu aptl
tluors n ninttraent es Tri dl
2 Piihn oirofſtonctus de eddnnde
orouaflis oniden. ddno
.lciteporer lis cbſdig impencckun
oio imo poninsilis in jneis anin
rvi. di ni vonustenei pnuider cöſign
npe bas iy eines ꝛbene it cl dech
mulſe. abi morni pör eni vs inpedene q
aedo pniſſ ſie licunti ce lis n
eriongihhanumnn mbgeganch
ano peruiin leie ercn ag ainen
ſent mnmnmn ncer hae
dro legling emn iüdenn ge o ani

in mo.preicftiunr in
lcoo nin
. Abas, d
W.

ſontſitrfi
ndaſſic i⸗ ingnine
bitſlns g Nio thn
””ñů
mermnſnußimahnn
“ natimnnum
. l.Munſſur c nn be
nna n Mn gbijt. uche wengf
rief orl. n pbinm, Hponfod ij
tlngſeni olt wnini min iw it
rr ck gr noͦ eſe gronni umnins
Micn dl pnorei ga ſteea Uitacöne
n Mni umners Gezseiger gnſſi
Nüinit Nsdiäitien teni din
eſes Dad nndeſn gocga
edd Aminowsdedet din gineiei
ingam Ctid ieiai Neſnann
vs ad winos aiure lirpemnliid
nöfrötclafeicenam nie luhi,
it deck ugwt oo mnal
ninttinnmnoſuut icthun
r s imn imsalbtghem niſt
es ſedin ögeto ginmn
weceee cgnſicipͤint
wrhaontinatid ninonoſi nt
vnonei ad ſcws mle etonnnn

nodom ame ſaſcepdonen ſcmmnentonun

enteen
nter vwi dta eig danmane

vnmns yl
Snenriam N. . n

y

g

, eat

”ü

—

Ar endd Pire

—,. ßr—

aſſignat ꝛem diuerſitatis. ĩteꝛ p̃dictos. nã oꝛdina
tus tẽtur in neceſſarijſ pꝛonideꝛe nxoꝛi. xxxi.di.c.
oĩo. ad qð nõ tetur religioné ĩigrediens. Item ꝓ
motus tẽtur coꝛꝛigeꝛe uxoꝛẽ de iureiur.c.quẽad
modũ in fi.⁊æ melius facit.xxxiij.q.ii.c. placuit 27
ſic nõ tin piculũ ẽ in nxoꝛe oꝛdinati ſi ꝛemanet in
ſeculo. ſed Tanc. æ hoſti tenẽt primã opi. quã nr
gl.reneꝛe. ſ. ꝙ ſi nxoꝛ oꝛdinati E iuuenis ẽ neceſſe
nt in ret ꝛeligionẽ:moucĩ̃ qꝛ marito intrãte ꝛeligi
onẽ ad hj tenet foꝛiius cũ facit ſe oꝛdinari. qꝛ ma
gis ẽ ſuſpecius oꝛdinatꝰ ꝙᷓ ꝓfeſſus: qꝛ ille facilius
põt ad uxoꝛc accedẽ æ foꝛſã nõ hẽbit inpulſuʒ de
f.. pſ.c.Fas ðᷣ choa.cle ⁊ mu.c.i.=.c. clicos Jo.
an. dicit ſatis eque poſſe diſtingui an mulieꝛ ſit iu
nenis ? ſuſpecta.aut iuuenis ⁊ nõ ſuſpecta. p caſu
dicat id quod in uxoꝛe pꝛofitentis. in 2³ caſu
cedit ſca opi. pꝛedicta qᷓ nõ uidetur placeꝛe do.
ant. qꝛ ex qno mulieꝛ ẽ iuuenis ñ ẽ ſin ſuſpiti one
incontinentie cum mulieꝛ ſit ſempeꝛ nolubilis:2 ĩ
h mibi plus placet tene gꝰ primã opi glo. que ur
eti placeꝛe Cal. . eo. c. ex ꝑte: æ ira dixi in diſtin
crione. 5. c. px. d ultra doc queꝛo nũquid
ↄiugatus oꝛdinatus in foꝛma huius.c. poſſit hita
re cñ uxor.tex.ur̃ uelle ꝙ ſic in.c.uolumus.lxxxi.
di. ¶ In ZSrium uidet᷑ tex.in. c. epus bnditioneʒ
pall.ſed cõiteꝛ ibi nõ. ꝙ aut ſunt ſuſpecti de in cõ
nétia ? ũc nõ poterũt inſimul birare. aut nõ ſũt
ſuſpecti ⁊ ſatis ẽ ſequeſtra? cubiculũ nã apli duye
rüt ſecũ uxoꝛes ut miniſtrarent eis. xxxi. di. c. oĩo.
ſ& HMiquid aut poſſit pꝛomotus de redditibus bñfi
cij uxoni ? filiis pꝛonideꝛe. dico ꝙ ſi nõ bʒ aliũde
ꝙ licite põt ex illis ſubſidia impender᷑: ut nõ in.d.
c. oĩo.imo potius illis q; eỹneis aꝛ. in c.nõ ſatis
lxxxvi.di.nã potius tenet̃᷑ puideꝛe cõſãguineis pa
npe ibus ꝙᷓ eneis ⁊ bene facit. c.i.de choa cle =z
mulie. ubi matri põt clericus impẽdeꝛe alimenta:
c credo pᷣmiſſa rõe idẽ dicendũ de filijs illegipris
cericoꝝ:qꝛ I peccauerint eos pꝛocreando:t̃ ex
quo ꝓcꝛeati ſunt licire inpendunt eis alimenta de
bonis eccleſie cũ teneantur pꝛouideꝛe panperibuſ
pꝛo h facit equiras c.cum habeꝛet de eo qui dux.
in ma. pꝛedicta falunt in epiſcopo ut in.c.pꝛox.di
cam. Abbas.
Ane. Axoratus in epʒ ꝓmoueri nñ
põt niſi uxoꝛ ꝛeligionẽ ꝓfitca
iur. Cõis diuiſio. ſecũda ibi fraternirati
6, nõ ſolũ is qui habuit nxoꝛem poteſt pꝛo
moneni in epʒ:ſz is qui actualꝛ ẽ uxoꝛatus dũmõ
nxoꝛ illius noneat cõtinentiaʒ ⁊ religionem intret
7 nide tex in. c. frniratis. xxxiiij .di.qui plus ur̃ uel
ſeg eriz ſi p' moꝛtẽ nxoꝛis admiſit cõcubin põt
P logã otinẽriã pmoueri in epm. an aũt ſu h de
ie cõi an ex diſpoſitione tetigi. ð. de teſta. c.i. di
cas etiam ꝙ de facili laicus nõ eſſʒ aſumendus ĩ
epm: unde ſine magna cã h nõ dʒ fieii.nã pᷣindici
um nõ modicũ æ ſcãdalũ irrogat᷑ rori geꝛo ⁊ niðᷣ
ad bo. tex. i. c. quid ꝓderit.lxi.di.¶ In gl. fi. ĩ
ſ.e bec opi. ꝙ ſit ſpãle i uxoꝛe epᷣi rʒ glo.in.c.qꝛ
ſit.xxviij.di.· Inno. in. c. cuʒ ſis õ. eo. ⁊ eſt con
munis opi. doct. et reddit bic boſti. ſpᷣalitatis ra

e 2òð Seflyſ IIn –

e conueꝛ. Zing

tionẽ.nã ſi nxoꝛ ꝛemanʒ ĩ ſcculo ſepe mulieꝛibnus
aſſociata uiſitaꝛet epᷣm ⁊ iſtaret i ipetraiõe grarũ
maxime ꝓ ditanõe ꝑentum. merito aliud i eo q i
uxoꝛe ꝓmonendi ad ſacꝛos oꝛdines inferiores.
Ded queꝛit᷑ quid ĩ nxoꝛe caꝛdinalis nũquid ſi ne
ceſſe ꝙ ꝛeligionẽ igꝛediat᷑ dicit Jo. an. ꝙ ſi cardi
nalis ẽ eps i dubio ꝓcedit huiꝰ. c. diſpo aur n eſt
epᷣs ⁊ tũc ipſe papa ꝓuideat qui ſolus cardinales
cꝛeat honeſtũ.im eſſet ut irraret monaſterium ⸗ ſic
dicit factũ fuiſſe rpibus ſuis.idẽ dicẽdũ in nxore
pape facit qð nõ.i.c.ſi quis peul lxxix. di.
. ponſa de pnti ñ
X P ublico. ↄgnita que dicit ſe
nelle religionẽ ingꝛedi ↄpellit. J. ceꝛtum
tẽpus ꝓfiteri uel adheꝛeꝛe marito:h dicit pꝛia ꝑs
nar rat factũ.a ibi ceteꝝ mulieri petẽni dar iudicẽ
ʒ ſoluit obſtaculum ibi ſane Ni pemo ex iſto
tex. ꝙ ẽt ſpõſa ↄpellitur inrimoniuʒ ↄſuma? ⁊ ſic
apte facit iſta ſa ꝙ pmus coitus iter ↄiuges non

ſit gratuitus.nã ut hic uides iſta fuit excoõicata qꝛ

nolebat ſponſo adhereꝛe.æ nide ad h̊ bo. gl. in. c.
iuges.xxvij q.ii.px iñ exceptionẽ ſi nult itrare
ꝛelgionẽ nt hic. G. 2 unũ modũ ↄpellendi
iugẽ ad mutuã cohitationẽc.põt.n.ↄpelli.p eyxcoi
catõem nũquid ãt põt ui adduci ad domum maii
ti ⁊ pciſe ↄpelli. plene dico in.c.lᷣas de ꝛeſti. ſpo.
ubi concludo ꝙ ſic ¶ Tertio nõ ex h̊ ⁊ ex tex iu
dicem. eecliaſticum poſſe Ppelleꝛe ↄiugem ad exhi
bendũ alteri ↄiugalẽ affecrũ Muũquid etiam iu
dex ſecularis põt h̊ faceꝛe dic ꝙ ſic ex quo cõſtat
de mr̃imonio ⁊ nide ꝙ nõ i.c.nõ ẽ ð ſpon.⁊ dico
in. c.il ud de pᷣſũp. G3 g, n ſponſa nõ ẽ ↄgni
ta põt idiſtincte irrare ꝛeligionẽ ſʒ pceſſerii dſcoꝛ
dia cũ ſponſo ⁊ uẽ hic tex.i h nõ ut non poſſu ʒ
eũ obiici ſeu excipi ꝙ fac leuitatis ſen remeritatis

1 , „Nn, 1 daerns iP S Frspji Lingnn Zutiz-

—

4 0 9r (L-π 7 Brrirrn . hize 5

cã ſecus nẽ dicẽdum iĩ ꝛeligioſo nolẽte eda

ſteriũ aliud ad h̊ qð nõ in. c. lʒ õð ti. ꝓx. Atẽ nõ
tex.ſatis nõ.ꝙ mr̃imoniũ dicit copula ofirmari
⁊ ꝙ ſine ea mr̃imoniũ nõ dicit᷑ firmũ. Atẽ nõ ali
ud ſaris nõ. ꝙ appellone uiri 2= uxoꝛis itelligitur
de his qui mrimoniũ ↄſumauerũt.nõ at de his qͥ
ſolum zrerunt ꝑ vba de pñn facit. c. genuit. xxv
ii.q.ii.Et facit iſte tex.multũ ſing ad qönem de
q̃ in hac cinirate conſului. ſtatuto huiꝰciuitaris ca
nr ꝙ uroꝛe decedẽte ſine filiis maritus lucret᷑ di
midiã ꝑtem doris ↄtingit iuuenẽ Sxiſſe mimoni
um ꝑ va de pñti cũ quadã puella q deceſſit ma
trimonio nõ ↄſumato.querit᷑ utrũ ſpõſus deat lu
cꝛari dimidiã dotis multi dixeꝛũt ꝙ ſic füdãdo ſe
ꝙ mr̃imoniũ dẽ ⁊ ↄiuges appellãt᷑ irfuẽiẽte oↄſẽſu
de pnti.nã ↄſenſus facit mrioniũ xxvij.q ii.c. ſuf
ficit. .d.c.ↄiuges.cũ.ſi ibi põitis. Itẽ nõ pnt ta
les dici ſpõſi cũ f̃ſiſtat etimologia nocabli. dnr. n.
ſoõſi qᷓᷓ ꝓmiſſi a ſpõdeo eſ. ut nõ ſuꝑ ſeica ð ſpõ
ſz ea qᷓ Zxit ꝑ vᷣba de pnti nõ põt dici pmiſſa ⸗ p
oñns nõ ↄgrue appellat᷑ ſpõſa ⁊ multa pnr ad hãc
ptẽ adduci. 13riu facit ſinglꝛ iſte tex. nam
apoellone mimonii æ ↄiugũ iĩitelligit᷑ de mẽionio
ↄſũmato ⁊ ð his qͥ mrimoniũ ↄſũmauerũt er tale
mrimoniũ d plus firmũ ergo in hac mã odioſa

—2 = ———
Qin p de 24 * aLor g anen

(Mtiic 4,yο S76 * weSA-

11 2

WMi P nm Aα 3 vie⸗ auvu vetat

an ir v S.

i⸗ „* e, aale, S òèòèG —ꝰ , 2

byc ſniaz qꝛ ubi in lege nõ expᷣmit᷑ cã debemꝰ con

pacto ad B.c.monachũ.xx.q.iiij.ſed olim pmitte

(BDe conneꝛ. Ziug.

ubi ſponſa ſine cã ꝑdit dimidiã dotis dẽmus itel H iũcto.c.cum illoꝝ ⁊lh̊ multum nota (Wngl. üj.
ibi ãbitrio iudicis. nõ bñ gl. quod ſʒ papa h pꝛefi

ligeꝛe Yba in potiori ſignificato. ar. in. S. ſed quo bñ gl. qu
tiẽs ĩſti. de iur. nã. gẽ. æ ciui. Iiẽ ex cõi uſu loquẽ gat tẽpus duorum mẽeſium ñ tm p h ſtatuit: ut ill
di niſi ſponſa ſit cognita nõ amittit nomẽ ſponſe tempus eẽt regłaꝛe ſpõſe uolẽtis itrare religionẽ

ꝓ h̊ tex.bᷣ a uiꝛo deſponſata ⁊c multũ faciebat ad n
dam auſtcritatm rłe: ut i. c. ad aplicã. s. ti. px. iſte

iminus dʒ minui et abreuiari ſm facti circonſtan
tis. nam hᷣ eꝛat pᷣſumptio ↄ ſponſam qð potius in
odiuʒ ſpõſi qᷓ ʒelo religionis diceꝛet ſe uelle muta
re uitaʒ. Item foꝛte iuuenis eꝛat multum feꝛuens
ad mrimoniũ ↄtrabenduʒ ⁊ nolebat expectare la
pſuʒ anni: vñ poſſent ↄtigeꝛe tales circũſtantie ꝙ
iudex dʒ tminũ duoꝝ menſiũ abbꝛeuiare uł plon
gare. ſz de facili nõ debʒ recedẽ a tmino h ſtatuto
faẽ optiĩe ĩ ar.qð legi.⁊ nõ.in.c.ꝙ ad ↄſultauõeʒ
de re iu.⁊ in.l.iij.⁊.iiij.ff.e.ti.⁊.c.peꝛſonas. ⁊.c.
cum ſit romana de appella.æ dicũt h̊ docto. unum
uneꝛbum ſatis rõni ↄſonũ ꝙ ſi ſponſus ꝓbet ↄſen
ſum ſpõſe de itrando religionẽ dabit᷑ minꝰ anni
cũ ceſſat cã reſtrigendi minũ regularẽ: ⁊ adueꝛte
qꝛ iſte iminus nõ dat᷑ ſolũ ad itrandum monaſte
rium:ſʒ ẽt ad ꝓfitendum: ut apte ſemit h glo.quã
nõ. ? cõiteꝛ tenẽt h̊ doc.unde tex. dʒ ĩtelligi de in
greſſu religionis cũ effeciu als nõ eẽt ſufficiẽteꝛp
niſum ſpõſo cũ nõ poſſit trãſire ad ſecũdas nupti
as niſi ſpõſa ꝓfitẽte qꝛ ante ꝓfeſſioneʒ non diſſol

iecturaꝛc cãm nãleʒ legis: æ ad eius limites reſtriĩ
geꝛe ⁊ ãpliaꝛe diſpõnẽ legis iuxta theoꝛicam doc.
in.l.nõ dubiũ C. de legi. ſz cã defeꝛendi tale lucꝝ
marito nõ potuit eẽ alia ꝙ; pꝛopteꝛ nimiũ ſũpiuʒ
quẽ fecit in ducendo uxoꝛem ad domũ que cã ceſ
ſat in ſpõſa nõdn deducta ad domũ uiri ⁊ ꝑ ↄns
dʒ ceſſaꝛe diſpõ ſtatuti.nã ſi lucrũ ↄtingeꝛet pꝛop
teꝛ affectum ↄiugalem ſtatutum dediſſer cõſimile
lncꝝ uxori ꝑ moꝛtem mariti:uel ſi lucꝝ eẽt par ul
ntriqʒ cõe bñ crederẽ ꝙ; cõpꝛende:entur tũc ſub
vbis ſtatuti ſpõſus ? ſpõſa ꝑ ueꝛba de pnii ⁊ ſic
itelligeꝛé. I. deo nobis. C. ð epiſ ⁊ cle. ubi uñ caſul
de iſa qõne qꝙᷓ. Hal. ibi nimis late intelligẽs il
lam. l. dicit illa ꝓcedeꝛe in tminis qõnis ppoſite.
ſed priũ ipſemet bal. ſentit in.l.nõ ſinc. C. de bo.
qᷓ li. ⁊ latiſſime hũc articulũ exaĩo ĩ dicto conſilio.
unñ iñ ſẽp nõ ꝙ ĩ mã laꝛga applone mariti ⁊ nxo
ris neniũt ẽt ſpõſi ꝑ veꝛpa de faturo ut ſing pꝛo
batur in. d. I. non ſine ¶ In glo. i.ĩ fi. ſed õ hᷣ fac
qdðᷣ nõ. Inno.·ĩ.c. poꝛꝛectũ S.ti. ꝓxi. ubi diẽ queʒ
poſſe ꝓfiteri ꝛeligionẽ ⁊ ſtaꝛe in domo quõdã ſua
marxie ꝓfitẽdo in manibus cepi: facit.c.inſinnan
te..qui cle.uł uo.ubi bo.tex.ſo.dicunt doc. ſpãle
e ĩ cꝗu hꝰ. c foꝛte ꝓpteꝛ pᷣſũptionẽ qᷓ ẽ contra ip
ſaʒ deſpõſatã. dʒ gꝰ ꝛeligionẽ ingꝛedi quod 150†
Iteʒz puto ꝙ hodie nõ lſʒ ſine cã ꝛeligioſo ꝓfiteri
2 ſtare e ↄgꝛegationẽ in domo ꝓpꝛia maxime ex

glo. ⁊ pꝛo ea facit.c.ſi tibi Kiennmn⸗
.l.mãcipioꝝ. ff. de opti.le. n glo. fi. in fi. nõ.

ſing. hanc glo. que quotidie allegat᷑ ad młta ? nõ
recolo eam eſſe alibi. æ pꝰ nõ/ꝙ; matrimoniũ quo
ad ſui eſſentiaʒ neceſſario nõ requirit ↄmixtioneʒ
carnalẽ.ẽ g ueꝝ mr̃imoniuʒ anñ copulam hᷣ ꝓbat
i.c.fi.de ſpon.duo.⁊ in.c.i.de noto.i.vi. ubi dĩ
ꝙ matrimonium fuit inſtirutum a deo in ſtatu in
nocentie: ⁊ ſic inſtitutionis tempoꝛe nõ fuit ↄſum
matum ⁊ nide ad hoc quod nõ.in dicto.c.uno et

batur h̊ ꝓpteꝛ raritatẽ monaſterioꝝ:ex cã mmn poſ
ſet ̊ ↄcedi ut ẽ caſus ĩ.d.c.ĩſinuãte.nbi ꝑ Inno.

7 ꝑ baꝛ in auẽ. ingꝛeſſi C. ſa.ſan. eccle.? ſic proce
dir dictã Inno. in d. c. poꝛectum. In glo ij. neꝛba inſtitutionis uide i. c. frateꝛnitatis. xxxv.q.

in fi.nõ glo. ⁊ dicũt doc. ⁊ bñ ꝙ ſi iſta ñ poſſet pᷣ x. cundo nõ. ex glo/ duplex ſignificatuʒ ma
ſiare cautionẽ niſi iuratoriã ꝙ ille iudex debʒ eẽ trimonij. aliud enim ſignificat ante conſũmatiõeʒ
cõtentꝰ:tex ẽ in. c. p mas. I. de do. poſt diuoꝛ. ꝛe carnalem aliud poſt. æ de ſignificato patet quia ꝑ
ſti. æ in auẽ. gñaliteꝛ E. de epiſ.æ cle.⁊ rla ad im copulam carnalem dicit᷑ ↄfirmari. dic eiʒ ꝙ iteꝛce
poſſibile de ꝛeg.iur.li. vj. Sʒ ) h ⁊ 3 tex. op. naʒ dente copula ſignificat rem indiuiſibilem.ſ. unita
ex quo iſta fuerat excõicata ꝓ maifeſta ↄtumacia tem ↄſiſtenrem inteꝛ deum ⁊ eccleſiam peꝛ aſſump
ñ debebat abſolui cũ cautione ſʒ ſatiſfactiõe pᷣmiſ tionem carnis humane in ureꝛo uirginis: ut in. c.
ſa. c. ex pte in fi.de vᷣ.ſig melius in. c. uenerabili debitum de biga.æ ob h̊ dicit apoſtolus matrimo
bus de ſen. ex.li.vj. ubi tex.ꝓprie loquitur in cõ nium eſſe magnum ſacꝛamentum in eccleſia dei:et
tumacia. So. dicũt hic cõiteꝛ doc. ꝙ oꝛiginaliteꝛ dic ſacꝛamentum ideſt rei ſacꝛe ſ gnum.i.qõe.i.c.
fuit dictũ abbatis ꝙ ſpãle ẽ h̊ qꝛ iplementum ſeu multi: unde ſicut ſignatum eſt inſepeꝛabile ita ? ip
purgatio cõtumacie ↄceꝛnit ſpũalia. nam debebat ſum matrimonium ſignificans. que ratio non con
intrare ꝛeligionẽ quã ingꝛedi cum excõmunicatio tingit ante conſummationem nam licet ſit nerum
ne non eſt honeſtum licet pꝛoſfeſſio naleꝛet: ut eſt matrimo nium quo ad ſui eſſentiam nõ m ſignifi
tex.nõ.in.c.cuʒ illoꝝ de ſen.ex.⁊ nõ.iſtum tex.ad cat rem idiniſibileʒ. ſʒ diuiſibileʒ qꝛ denotat unita
boc ⁊ oꝛiginalr hᷣ fnit dictũ Inno.in.c. ꝓ illoruʒ tem qua ↄſiſtit ĩ ſpu iteꝛ deũ ⁊ fidelem aĩaʒ q qui
de pᷣben nbi bo.tex. ¶ Ex quibus cape hãc ꝛegu dẽ unitas ſepe diſſoluit᷑ ĩteꝛcedẽte pecẽo ⁊ ẽ ro:
lam /q; excõicatꝰ qñ nõ exeꝛcet aliquod ſpũale põt q̃re nõ ẽ ita firmũ añ copulã carnaleʒ. nom matri
abſolui an ſatiſfactionem ne cõtingat ꝛem ſpũaleʒ monium q̃tenus ẽ res ? nõ ſacꝛamentũ poſſet dil
attẽtari in excõe. Itẽ ubi ẽ ↄtumacia purgatur ꝑ lolui ſiẽ ceti Zctus.l.ſi unus. F. pactus.ff. de pac.
exeꝛcitiũ actus ſpuũalis ut h. æ h ꝓcedit etiam ſi ac ſed quatenus ẽ ſacꝛamentum regulatur a naiura
tus nõ anulareĩ ꝑ exiſtentiam excõis ut pꝛobatur et ſignificato ipſius rei ſignificate et ſic intelligas

2 h ſatiſ plʒ.nã cum regularit det᷑ annus ad expiẽ

nirur mẽimoniũ: ut nõ.in c.S. ꝓx.? in fi.glo.nõö.

Nic eg nc gn en
oopltg eh nen n
eſ ir iders rci ſind Mr
drbip ſnoNn.. AAAN/H

. ſtuufcten l ſi e⸗

Prnifiitciun dtunn
enß miy u mr ulin
cirucſbtar uemninonii uin. lac
ſire porſmroriu dot rci dſo
eninoni er bie tice in ei cidii
ltroil ha deotctne oniannt
ndetibic rednnt geercn dne⸗
9b Imno dann w iſoſdere minoni
natip eum orraci papa ridlr ſen p
cipe alegatebi go ricit papa maledt
re docni detſetñ igornem pn
itnec fen ije nlcdin cocani ßfon
ſine cnſummin Hocebent oapꝛ ß u
bisdſ wſt niſitcin oaß. man
mimdji oſini iceer al ummi n
Moita Yogniftzan legtinife iu.
ubi recintſe llonraſe Z .
ſtdiſpiſneci nicoftio e d ann
tnabat niinonfiad ti ſegsnugoſe
idtidſgoreeſ

cp
epoſten Glen d nopeſtriü d he⸗ N

lofit uil ſbi ſim aſolnf eg⸗

W — — — . . „ P — . — —— — 5
. 5 7 9 ſr ſa⸗ rS. 0 0 9 2 ſana. 2 41 ⸗ ſar⸗ ee NW ys &ſ-i‚a F'aßhi rmi ſ ſiu rE eſ) vI 2 r r I yi⸗

Sn rne ðẽ
dr.
hüin —
. — R .
nanlih e zuent. aius.
— tiusnneenn Eng
wonn n N Nei. .
nanpas e nnini iieief principium glo. et nideas glo. magis claram in nõ poſſit illud mr̃imoniũ diſſoluer̃ = idẽ cꝛedo
balihi Ne i D hinmib cc. qua ꝓpt. xxvij. q. ij. I. te nõ. ex. gl. ꝙ mimo ¶ O ſtatuiſſet ecclia niſi fuiſſet iducta exemplo ſã
neſin un eglini inrigon mniiũ ñ cõſuatũ ſortit nãm ſuã ex ↄſtitutiõe ecclie cctoꝝꝑ:ut inuit tex.in.d.c.ij .S. eo. 7. . e. c. ex par
mins ne niee Rasdhi⸗ ? idco circa illud late pʒ pape poteſlas cũ papa te æ ad ꝓbandũ ſufficiat illud matrimonium .

ſit. . ius poſitiuũ ut ĩ.c. ꝓpoſuit ðᷣ oceſ prebẽ. E ð inꝛe diuino etiam ante conſumationem.

hdier abr dſ
”
San Pbunpro 3 anin tlſtm

ſinga 9 tenchmeragreſeni bgoui
2 taltmiibcoe Menn Ghieligicei⸗
nlun gonb ci frn ab nin iftinp
nim hub i o oſſt niſrn hrits nn
uznlhol gflir ane eſſon mn ſn
im ninonii n no in co gr enfigo b⸗
Go oer fut citbi bßni ceßben diet
müogan KNra. (In goft infe.
ſe dw ga andice legetad nien
itrdoemn A dmA) d nunedke
AAficſenie fni tdrentnenſgich
Grnneèg ver inniimhicAndi
lcſdehon dm inti Endl N i
maminoninmfüi iffimm 1in iſinn
wcmnte tſtifimonznnvr fihin
mummtil oe d inclcd in

eba linions niei. ſatemnatomnt⸗

monialvd eninſig P
— Geſigifcano haltdin

coclan cammden

one opdaſcifchfen

Dormane indi
— ob baͤin Nooon
iro .

di ſacumenun Get reiſ⸗

nunimn elcn dic ſmn grſn

ngt te . Innn

uteni aſncit
Cile, r
memn ſi unmn

zinnaſch i r l

ae noͤein Gseest ſͦe cefideß⸗

. 15, 4
nonn lin/ hnr
ſoliſi itenm al
ſ ve Pem
aſonii

a go/ Grper gnfeumn
– tr anne conſnnic

t oinnani thit
Aci ofrmmni Rtögt
chokblenb,i
1ccſane ſin

imer eum a igtrire⸗
em cemen n drco dirg ien
1 . na dith in

nirecerlt

niom eſe nigiin/ enm au
ar ignamn nienti
nſn frlm
mmummmm nnud a
cn
n wil Ari
Gonmn lſi gauun
nmmdg pſo h l cn il
theſo.
nant

H tũ ꝛpꝛobat hoſti.? nõ ĩ merito dicit eĩ ꝙ eſſẽ
tia mꝛimonij.æ ↄſũatio ꝑ copłaʒ hut ſe taq; eẽ
æ opꝑari.ꝗ a quo depẽdet eẽ æ oꝑatio ſed ſi eẽ
hʒ ex conſtitutiõe ecclie ge et oꝑationẽ ſed hoc
ultimũ ẽ falſũ ẽt ſm glo.gꝰ. et pmũ:uñ dicit bo
ſti.? bũ ꝙ cũ mẽimõiũ fueit creatũ an oẽm ↄſti

utionẽ ecclie nõ põt hr̃e eſſe ab eccleſia ſed ab

ipo deo ꝗ illud ĩduxit ĩ ſtatu innocẽtie ut. S. di
xi ſz ſola ratificatio ꝓcedit ex oſtitutione ecclie
nã mrimõiũ dicit ratũ tn ẽ ĩdiuiſibile ut ẽ terx.in
.c. qᷓto.j.ð diuor.⁊ illa ratificatio fũdat ſuꝑ ſa
cramẽto baptiſini ut ĩ. d. c. ᷓto ⁊ ĩ ̊ põt papa
diſpẽſare. un uidemꝰ ꝙ. circa mr̃imoniũ ĩfideliũ
eccleſia ſtatuit ut certo caſu diſoluat᷑. ut in.d.c.
̈to ocludit ge ipe ꝙ circa ↄſũatũ papa nõ diſ
pejſat iter fideles. qꝛ cũ ↄſũatio ↄſiſtat ĩ facto ñ
pot hiip nõ facta. xxxij. q. v. c.ſi paulꝰ.l. in bel
lo. F. facta.ff. de cap.⁊ poſ.li.re.ſʒ in nõ ↄſũato
papa põt diſpſare. uñ dicit mirabile uerbuʒ ꝙ;
oſenſu utriuſq; ſpõſi põt papa ex poteſtate ab
ſoluta diſſoluere tale mrimoniũ nulla alia cã exi
ſtẽte ſ ex poteſtate oꝛdiaria põt ex cã diſolueꝛe
tale miimoniũ. ut hic æ idẽ ſᷣm eũ dicẽdũ ĩ ſimłi
caſu ? nõ.illa yha de poreſtate oꝛdiaria = abſo
