i. c.i. ? Zo. cal. in. c.i. de ↄſti. dixi in. c.nã
pcupiſcẽtias eo. ti. ubi uide. Et ↄclude hic ꝙ ſi re
ligioſus uenit 3 tria ſubãlia religiis. . caſſitatez:
pauꝑratem:⁊ obediẽtiã: peccat moꝛtalꝛ. qꝛ ꝓfeſſio
ſen uotuʒ ueꝛſat᷑ pꝛincipalꝛ circa iſta. inſgreſſio an

ca. .
El atum Caſus Donachi incõ rẽ maxie circa pdicta iducit nacntcne⸗ ut pꝛobatur oaenm n
vigibiles de monaſterio in. d. c.i.xvij. q·i. Idem ſi religioſus peccat otra coti epondti⸗
. expelluntur. æ refoꝛmabitur monaſteriuʒ alia orenta in regula ex ↄtemptu. ad h̊ fac qð nõt ſeus bo.Hoii
de fꝛatꝛibus alterius ordis.ſi ð monachis eiuſdẽ glo. x. di. quis. ⁊ ꝑ collec.in.c i. de oſti. æ q dixi lfru⸗ i ire⸗
oꝛdis reformari ñ põt hoc dicit.prio exceſſus.fo i.c.i.de nita ⁊? ho.cle.nꝗ pecẽʒ Dteptus e grauiſſi atee iic Nl
. conigi mandat. ibi ideoqʒ. ¶ Mõ ꝙ aggꝛauarur mũ pᷣſeꝛii in religioſo. ad hy uide qð nõt Jo. an. zic.gelth. ntli
pcẽm alicuiꝰ:maxiĩe ꝛeligioſi uł clerici in eo ꝙ de i. c. accuſatꝰ de heꝛe. li. vi. Aut ñ peccat ex ↄtẽptu i.oaye. en 3
linquẽdo aliũ cõꝛũpit.exemplũ de uoto.c.magne 2 tũc aut regula loquit̃ ꝑ Vba pceptiua ul equipo coligtninn
Con⸗ plers 4 WEuers 2z uide bo.tex.in.c.pᷣcipue.xj.q.iij.ubi ðꝛ/ ſcire p lẽtia. aut ꝑ vᷣba exoꝛtatiua. aut Vba cõla.p cau t ic dleet de
lati debẽt ꝙ ſi ꝑueꝛſa nunqᷓ; ꝑpetrãt:tot moꝛtibꝰ iducit moꝛtale:qꝛ uenit O uotũ:cu neiat ⸗ obediẽ ſaet ſoepe dbih
Ez,. digni ſunt:quot ad ſuos ſubditos ꝑditõis exẽpla tiam:que ẽ de tribus ſubſtatialibus regulc. ſiẽ n. cntt.
—— qð nõ.i.c.de homine.de cele. percater moꝛtal: neniba 5 reitoa:
* . , „ , mMiſ. õ fo ꝙ ꝛegulaꝛes pnñt ad obſeꝛuãtiã re in. c.ij. de ma.⁊ obe.⁊=.xiiij.q i.qð pcipit. ita ⁊ ſi iſacris op
PI“ òôòMUẽU! gule ppelli clarn, chanm ergmtmo eim debẽt uenit ↄtra pꝛeceptum regule. idẽ ſi ꝛegula loquu Rocagioni ml daic
ꝑ eoꝝ abbatẽ ↄpelli. ut in.c.iij. de appel.=.c.quã ꝑ ueꝛba eqpe llẽtia pceptis. puta ꝑ nerba expſſe ꝓ exiſo ter in
to. de offi. oꝛ.ſed ſi ipſe negligit:uel pariteꝛ uinit pibitiua: nã expᷣſſa phibitio equiꝑat᷑ pcepto: ut no cricus no att iſſ
diſſolutus: ſuccedit in coꝛꝛectõe eps:ut ĩ dicto.c. tat Archi. lvi. di.in ſũma. Quid auteʒ ſi diſponit ſiaiasire dlcic
quãto.⁊ hic ⁊ in c. abbates:⁊ c.mõaſteria xviij. p ueꝛba imꝑatini modi:an talia neꝛba equipollet fueru fur gs inl
.q ij. , ſi ꝛeligioſi oĩno ꝛeſiſtũt nineꝛe pcepto:uide tex.nõ.ᷣin cle.exiui Palle. in. H. itez qꝛ 1 edaſoluiſi o
ꝛegularit᷑:pnit de monaſterio cxpelli hodie tin cir ubi ↄcludit᷑ ꝙ ſᷣm ſubiectã maʒ pot boc depꝛ ben ſenbegfmß n
ca expulſioneʒ ut euitet᷑ uagatiõis ꝑiculum: arbi di:quaſi in pondeꝛoſis uideant hꝛe uim pꝛecepti. Aarafai ſnar
, . troꝛ deb ſeꝛuari qð habetur in. c. fi. de ꝛeg. als ſecus. ⁊ hoc põt colligi ex circunſtantijs ſcðᷣo e “ ro te
TX * line pyty ers let pe Hõ. unũ caſuʒ in qꝗꝰ licite põt altari ſtatus ec caſu cũ regula loquit᷑ ꝑ vᷣba exhoꝛtaciua: nõ obli ei nbocs de hen i
cleſie. nã ſi nõ põt ꝛefoꝛmari de monachis eiuſdeʒ gant ad pecqᷓ.iiij. di. F. hec etſi legibꝰ. facit ꝙ nõ i demmionms
oꝛdinis poteſt ꝛefoꝛmari ð monachis alterius oꝛ in. c. i. de uita ⁊ ho. cle. reꝛtio cãu cũ diſponu ꝑ v H Aicanis,
dinis:ut hic. Ex quo collige ar. ꝙ ceſſante cã nõ ba cõia:ur ꝑ ueꝛbũ ↄſtituimꝰ ulł ſilia vba ⁊ tũc ex peneniene i Ro
põt epᷣs alterare ſtatũ eccłie religioſoꝝ.dixi de ꝛe quo ẽ ſtatutum nouũ:nõ obligat regularit ad mõ Rcſegainnne

— —, 7
1. o mnae vn 1aa
. S

li. qꝛ ſecus ĩ ꝛegularibus. Nã fauoꝛ ꝛeligiõis põt
eps eccleſiã ſeculaꝛẽ trãſſoꝛmaꝛe in ꝛegularem:ut

in.c.aplice de dona.⁊ in.c.bone ꝛei.xij ij. vide

ꝑ glo.in.c. ad audientiaʒ de eccle. edi. ¶ Queꝛo
q̃d ſi nõ ꝛeꝑiantur ꝛegulares etiã alterius oꝛdinis
ꝑ quos poſſit monaſterium ꝛefoꝛmari. Sobł dicit
o. an. ꝙ tũc poterũt inſtitui clerici ſeculares:ꝑ

tale ſm Tho: æ alios.qꝛ voiũ ſeu ꝓmiſſio vᷣſatur

pꝛincipatꝛ circa iſta tria ſubſtãtialia.ſuꝑ quibꝰ eẽn

tialꝛ ẽ fundata nita regularis. alia aũt en regula 9
tenta ueniũt acceſſoꝛie ad illa tria: ⁊ idẽ dic in iñſ
grediente legẽ pape uł alteꝛiꝰ ſuꝑioꝛis qudo diſ
ponit mõ pᷣdicto. nã ut dicit beatꝰ Lho.ſiẽ enim
nõ oĩs trãſgreſſio legis iducit penã mortis ipal

in bhoc infer ad ſe eanc
ght coipſo lericat prin
hic gict ꝙ ſi eric imi

natu cedit dericamie b⸗
monii ð cle. oin. c.i. . c.
iſud non recſper hocien

. d.cc. ꝛclatn de ꝛeli. do. ubi ꝓbat᷑/ Dic eꝛgo ꝙ pꝰ ðᷣ ita nec penã moꝛtis et᷑ne:quã inducẽt ſi peccaret tos iuſtficaer hoc gicti
xst iduci mõachi mõaſterij ad obſeruãtiã: ut het Ihe moꝛtalłi/qꝛ quodlibʒ pcẽm moꝛtale eſt dignũ mõ Uiraregellaprinciperg
ſi ſint incoꝛigibiles:dʒ ꝛefoꝛmari de monachis te eteꝛna.xxv.di. unũ oꝛatoriũ. duꝝ enim eſſet di O publicz T crialig ofici
eiuſdẽ oꝛdinis ſi hꝛi pnit:ut hic ſc in defeciũ debẽt ceꝛe ſʒ beatũ Tho. ꝙ trãſgꝛeſſio cuiuſlibʒ arncli o.an plus mihi phz iß d

aſſumi de alio ordine/oĩbus aũt deficientibus ꝛe

currendũ eſt ad clericos ſeculares:ut in.d.c.inteꝛ

quatuoꝛ ⁊ ſic ẽ caſus in quo nõt eps eccleliaʒ re

ꝛegule obligaꝛet ad moꝛtale.cũ eim ſtamus ꝛcligto
ſoꝝ equiꝑet᷑ portui tꝛãquillo.vita ucro ſecularin
mari fluctuanti. ꝓ quo facit tex Hieꝛo. cum glo.

co lſiitexſcuteni P ſupr
ütbelionmt ſalteibi
fciinp ſupuenieni tab

.xvij. q.ij.nos nouimꝰ. Mã ſi diceꝛemꝰ Sriũ uita
religio ſoꝝ eſſet longe periculoſioꝛ ꝙᷓ; uita ſecula
rium:cum ꝓpteꝛ multitudinẽ ſtatutorum conten

gularem ꝛeduceꝛe ad ſtatũ ſecularẽ. ¶ Scðo qꝛo
aααι an ꝛegla ꝛeligioſoꝝ ſit ĩ pcepto vr̃ ꝙ ſic. ar. but?ꝰ
..c.cũ ꝛeligioſi ↄpellunt᷑ ad eius obſeruantio: vt i
,5/c. cũ ꝛcligioſi ↄpellunt᷑ ad eius obſeruantiã: vt in W

leica⸗ kbufici py ni.
bliaſileei bitneut hic:g
ilegii ci nd exenceat actu

. De, xc.iij. de appella. Jo. an.poſt Moſt.diẽ hoc ĩdiſti torũ in ꝛegula ſepe inciderent in moꝛtale. peccant Ad boi iconnet,
cłe ꝓcedeꝛe quo ad tria ſubſtãrialia de quibus in eꝛgo hoc caſu uenialitcꝛ tantum. Adue:tendum Poſhcihe otbilethe
c.cũ ad mõaſteriũ.de ſta. ꝛegu. alia Vvo nõ purtat tamen ꝙ non deducatur in conſuetudinem: quia giceen. mtichit
ſub pcepto. als nix unus de maltis ſaluaret᷑.?z ꝑ nullum peccatum eſt adeo ueniale quod non fiat nſia t .:ci ſupſit glic⸗
h fʒ eũ ↄmẽdat᷑ ꝛegla pᷣdicatoꝝ:ꝑ quã trãſgꝛeſſo moꝛtale dum placet.xv. diſtinctione. S. cꝛiminis ſi⸗ ſerfymrf uk
ꝛes ↄſtitutionũ ad penã obligãtur. nõ aũt ad mõ frequentia. tamen non opeꝛatur contemptum. ſed an etchilei
tale:niſi ĩ NHis q in ſe ſũt moꝛtalia.de fribus auteʒ diſpoſitiue inducit contemptum ſecũdum beatum M denit Zriü clric
mioribus ꝛemittit ad ea qᷓ hutur de v.ſig.iĩ cle. ex Thomã. Dꝛedicta tamẽ limita fʒ nõ.ꝑ Archi. “ noereranit pot niue
iui. F. cũ igit᷑ ⁊ ſe.⁊ ſic trãſeunt doc.ſequẽtes. ſʒ cchie· in. c. utinam. lxxvi. di. ubi dicit/ꝙ quãdo aliquid billegſs gance
tu uide latius hãc mãm ꝑ beatum Tho fa fcde. Aiſponit in finẽ alteꝛius: ſi illud in cuiꝰ finc fit ſta mfarrſahhnf negocijc
ꝗ.clxxxvj. ar.ix. cuius dẽa ꝛetulit in ꝑte archidi. tutũ nõ uiolat᷑:nõ peccat quis ↄᷣuemẽdo ſubſiſiẽte 8 ciniräi icr J
ihritcgiiint
△D

—

ſgle,e iceſirgie oqui
hispnn Pnebraſſe
tio gnigei peggnornt no
mn Qndamgicſhent
ntoli nerba ogupoleit
enn pale in ſ. th
imqy pot boe cepnhen
aur hiruin onupu.
ranunſtunmjs ſeto
borania: noobl
Rerſfv. atr
WoGNdidotd
ind uſda nate
dodignegnand nd
doiſen nſſio Kan
abſtingla ng epen
Nianis ala aüten cgn
A llatmin tidi linfil
Aeis ſglois git
ciet bear Ltoſi ain
8 iuat peni nofts ſß
ecti moncat i helnn
mwomiecſt giünd
Nnwni Cnr eint
, niſgrſſo Cinſibz

onrle. Gm ſtaus Nlo

.„

¶ Me de nel. mo .

aliqᷓ cã legitia. Itẽ limita predẽa ubi ↄſuetudo
mõaſterij ꝑ ſupeꝛioꝛẽ toleꝛata longiſſunis tpibꝰ
excuſat ↄuenientẽ.in his qꝗ nõ ſunt de ſubſtãtia
libus:ſuꝑ quo uide qð dixi ĩ.c.cũ ad mõaſteriũ
pꝛealle. . c. deus qui de uita ? ho. cle. gl. ſũt fa
ciles 6 in unũ dictu; ex gl.ij. ꝙ religioſis
nõ põt ĩdici artioꝛ ꝛegla quã ut ſit nã:ĩtelligo ð
epo ⁊ ita ĩ ueritate loquit᷑ ſi pondeꝛet᷑ pricipiuʒ
ſecus dic de papa:ut ĩ. c.i.⁊ ibi gl. de ſta. regu.
li.vj.æ uide bo.glo.i rla qð oẽs tãgit ð re.iur.
li.vj.qᷓ ꝓſequit᷑ tã ĩ regularibꝰ quã ĩ ſecularibꝰ
⁊ ĩ.c.geſta. lxxiiij.di.plene dixi de utriſqʒ in.c.
.iij.ð appe.dic ut ibi.ĩ eo aũt qð gl.hic poſtea
colligit ꝙ uniueꝛſitas põt ðlinquẽ dic ut plłe no
tat᷑ i.c.dilectꝰ ð ſimo.ubi dixi ⁊ ꝑ Har.i.l.aut
facta. ff.de pe. ubi plene pꝛoſequitur: Abb.
2 cut te. PBꝛeue ẽ ſʒ ꝑ alia vba

põt ſic ſũmari.Clerici

i ſacris ↄpellẽdi ſunt per beneficiorũ

ſubtractione: ut deſiſtãt tabellionatus exeꝛcitio
5. ex iſto tex. ſingulaꝛiteꝛ ꝙ tabellio effectꝰ
S ericus nõ ꝑdit ipſo facto tabellionatꝰ officiũ.

ſi eni eis ĩteꝛdici dʒ offiꝰ: gꝰ illõ nõ ꝑdiderũt ał

fruſtra fiẽt eis teꝛdictio:ar.l.decc.ff.ð V. ob.
2. c. ad diſſoluẽdũ ð deſpõ.ĩpu.⁊ idẽ vr ĩ tabel
lionibꝰ effectis religioſis:ut ꝑ religionẽ nõ ꝑdi
gerint officiũ:ſʒ exeꝛceꝛe nõ debẽt de nouo:niſi
iĩ cꝗ heꝛeſis de quo eſt tex.nõ.ĩ.c.ut officiuʒ..
ad oſcribẽdas de heꝛe.li.vj. Simile ĩ tabelliõi
bus effectis decurionibꝰ uł aduocatis:qui ꝑ ſu
peꝛuenietiã dignitatis nõ ꝑdunt officiũ:ſʒ illud
exeꝛceꝛe nõ debẽt de quo uide tex.iuncta glo.in
.l. uniueꝛſos decurionessC. ð decu.li.x. Et peꝛ

EFon* boc infert ad ſe. q-an clericus effectꝰ tabellio ꝑ
gaet eoipſo glericatꝰ priuilegiũ uł bũfi. Vinc.
Dic dicit ꝙ ſi clericꝰ ĩ minoribꝰ ſuſcipit tabellio

natũ cedit clericatui ⁊ bnficijs:ac ſi Zheiet mr̃i
moniũ ð cle. ↄiu.c.i..c.diueꝛſis.Jo an.dic ꝙ;
iſtud non reciꝑet᷑ hodie niſi ꝑ aliquas cirłũſtan
tias iuſtificaꝛet hoc dictũ puta qꝛ officiuʒ ſuſci
pit a regeulł a principe:qui quos facit notarioſ
ad publica ⁊ crialia officia deputat hoc dictum
Jo. an.plus mihi plʒ q; dẽm Vinc.ad hoc idu
co iſtũ tex.ſicut enĩ ꝑ ſuꝑueniẽtiã clericatꝰ nõ ꝑ
dit᷑ tabellionatꝰ ſaltẽ ĩ hitu:ut hic æ dẽo.c.ut of
ficiũ:ita ꝑ ſuꝑuenictiã tabe lionatꝰ nõ dʒ perdi
clericatꝰ ul bnficiũ:pʒ enĩ qꝛ iſta nõ ſũt icõpaſſi
bilia ſaltẽ ĩ hitu:ut hic:gꝰ nõ dʒ ꝑdi clericatꝰ p
uilegiũ cũ nõ exeꝛceat actũ oĩo ↄriũ clericatui.
ad hoc ĩduco notabilẽ theoricã Inno. i. c. i. de
apoſta.ubi diẽ̃ ꝙ tũc ꝑdit clericꝰ ipo fco pꝛiuile
giũ clericatꝰ:cũ ſũpſit aliqd penitꝰ õriũ oꝛdini:
ut ſi acceꝑat faʒ uxoꝛẽ uł coꝛꝛuptã. uł fecit ſe mi
litẽ ⁊ ſeua exercuit.lxxxxiiij.di.qſquis ſi vo nõ
feẽ actũ penitꝰpriũ clericatui:ut qꝛ ſactꝰ ẽ mileſ
ſʒ ſeua nõ exercuit põt uiueꝛe clericaliteꝛ ⁊ cleri
calibꝰ pᷣuilegijs gaudẽ.xxxij.di.ſeriati.ſi aurem
uli uiuee ſeclarit᷑ negociãdo tabeꝛnã tenẽdo uł
tonſurã dimittẽdo.tũc ꝛequirit᷑ monitio ad hoc
ut ꝑdat priuiũegiũ:ut ĩ ce.i.ð uita ⁊ hone.cle.⸗

i. c.ↄtingit.⁊.c.ad audiẽtiã ð ſen.exco.cũ ſi.ita
dom iĩ ꝓpoſito ad idẽ adduco. c.i. ð poſtu. =. c.
fi. eo.ti.ubi clericus ĩ mioribꝰ nõ ꝑdit clericatũ
ſuſcipiẽdo aduocatiois uł ꝓcuratiois officium:
? tñ offiꝰ ꝓcuratiois nõ ẽ minꝰ uile quã officiũ
tabellionatꝰ:imo magis:cũ ĩfamis poſſit eſſe ꝓ
curator ſaltẽ ðᷣ iuꝛe ciuili iſti. ð excep.ĩ fi.ſed ta
bellio idiſticte eſſe nõ põt iuxta nõ.p Mar. ĩ. l.
iij. ff. ad. l. iul. repe. Itẽ utrũqʒ officiũ ꝑiteꝛ pꝛo
hibet᷑ decurionibꝰ: ut.l.uniueꝛſos ⁊.l.ſi qs ꝓcu

rationẽ. C. ð decu. i.x.Cocludo goꝙ clericatꝰ

uel bnficiũ nõ ꝑdit᷑ ipſo facto peꝛ ſuꝑuenientiã
tabellionatꝰ:ſicut nec ecõtra:⁊ uide alið ſimile
ex nõ.pꝑ doc.i.c.i.de cle.ↄiu.ubi uolũt ꝙ ꝑ ſuꝑ

ueniẽti ſeu ↄctionẽ ſponſalioꝝ de futuꝛo nõ

dit᷑ bnficiũ:lʒ ſecus ꝑ ↄctũ mr̃imonij. unc
uenio ad gl.⁊æ prio qꝛo que fuit rõ ꝙ cſericis ĩ
hibet᷑ hoc officiũ tabellionatꝰ:cũ ĩ ſe ſit laudabi
le:qummõ abſtineat a ſeuis. So.glo.reddit du
as rationes:prio qꝛ clerici h̊ indiſtincte exerce
bant taʒ in iudicijs ciuilibus quaʒ cꝛiminalibus
⁊ ſic erat timoꝛ irreglłaꝛitatis ifra eo.ſententiaʒ.
A ia ſolu.que plus p acet glo.eſt ꝙ h̊ officiũ ẽ
extraneũ ab officio elericoꝝ:cum ſit quoddam

genus negotiationis:qꝙ;tumcunqʒ cleꝛicus abſti
neat in criminalibꝰ¶ Mõ. hanc rationẽ que ui

dejr ĩ ſe ſatis bona. Hoſti.n. adducit płres rõeſ

neceſſario nõ ↄcludẽdes:⁊ alique cõcludũt idit
ferẽteꝛ quo ad oẽs clericos ⁊ laicos:iõ nõ cuꝛo
recitaꝛe. Sy ego addo duas alias rões ꝗᷓ ſumi
pnit ex dẽa.l.uniueꝛſos:pria qꝛ ̊ officiũ ẽ uile:
cũ tabellio dicat᷑ ſeꝛuꝰ publicus ut ĩ.c.ij. ð uſu.
li. vj. ⁊.ff.de adop.l.nõ.n.⁊ ob h ꝓhibet᷑ ẽt de
curionibꝰ ut ibi foꝛtiꝰ dʒ ob hanc cãm ꝓbibeꝛi
militibꝰ dei ¶ Scða rõ:qꝛ hoc ẽ officiũ ſecłaꝛe
hinc dr̃ ſeꝛuus publicus a ſeꝛuiẽdo oĩbus:ſʒ ab
iſtis officijs dʒ clericus abſtineꝛe ut ĩ.c.i.S. eo.
dʒ.n. ĩtẽdeꝛe circa rẽpublicã eccliaſticã ⁊ ſpãleʒ

⁊7 non mundanã. xxiij.q.viij.repꝛehẽſibile ⁊.c.
ↄuenior dixi.S.eo.c.i ¶ Scðo gl.qrit:nũquid

clericus poſſit exeꝛceꝛe hoc officiũ ĩ cauſis eccle 2 pun gz zir d—dehe *w,
2 .

ſiaſticis ⁊ ſpirimalibꝰ corã iudice eccleſiaſtico:
prio dicit ꝙ no:ꝗꝛ indiſtincte ꝓhibet᷑ hoc offi
dencis (A oppo.ð.c.qm 5 de ꝓba. ⁊ de
.c.multoꝝ.xvij.q.ij.⁊ nõ ſoluit ⁊z huic Sꝛio ſtãt
Jo. ?æ Dbi. ? idem Goffe. qui dixit ꝙ clerici
poſſunt eſſe notarij pape. v. q.i.c.quidaʒ ⁊ epo
rũ æ archiepoꝝ ꝑ iura prealle.⁊.j.de ſimo.c.i.
ſʒ iter laicos nõ debẽt ſcribeꝛe cum ab eis cõueꝛ
ſatio ipoꝝ debet eſſe ſegꝛegata.ij.q.vij. lqicos
imo nõ debet rogari teſtes i inſtrumẽtis ſecula
riũ negocioxꝝ:ſi ſunt pᷣſbiteri.xiiij.q.ij.quãqᷓ; = *
cũ h̊ dẽo trãſit h̊ Jo.an.⁊ do. An.ſ̊ do.Car.

tenet Sriuʒ ꝑ. c. ut officiũ.F. ad oſcribẽdas pꝛe

alle. qui tex. optie facit.ubi ĩ cã hereſis que ex
ercetur ſolũ coraʒ iudice eccleſiaſtico: æ gmittit
etiã religioſis ĩ hac cã exeꝛcẽ hoc officiũ ut ibi.
datur poteſtas clericis ſecu aribus libẽ exeꝛcen
di hoc officiũ nõ obſtante quocunqʒ ſtatuto:er
go in alijs cauſis ; eccleſiaſticis non eſt eis
X

V. vli oſf Aäsr Däcfti ru dun pepru Pcleng rt- ballis Po e j in a —.06 Fnir pPän 2 g.b.

do- Se Tnif deſlin v hiber

1.4 u =— igna

aſNxy = ) r rre

e ⸗ õ ½-..

C Pe cle. uel. mo.

licitũ exeꝛceꝛe hoc offin: ? dẽz ũ placeꝛe Ui.
æ rudy ad. c. multoruʒ ꝙ ibi ponitur notarius
pꝛo ſcriptoꝛe ſimile in.l.fi.C. cõica delega.ubi
ſeruus appellat᷑ notarius ad idẽ.c.monachus
lxxvij.di.ubi expoit notarius.i.lectoꝛ a litteꝛs

eu nons legẽdis. Ego diſtigueꝛẽ ſic:ꝙ aut co
2 papa ſeu eius curia hoc officiũ exeꝛcẽt: æ eſt

admittenduʒ: maxime ſi a papa hũ erũt hoc offi
ciũ:nã papa admittẽdo ulł eis illð officiũ tribu
endo ur᷑ eos abilitaꝛe:ar.i.l.idẽ uulpianꝰ. ff. de
excu. tu. Mur queꝛit᷑:nũquid ĩ alia curia pnt
exeꝛceꝛe uł extꝛa iudiciuʒ ĩ ſpũalibus ſeu eccleſia
ſticis:æ tũc aut hnñt cõpetentia bnficia:æ diceꝛẽ
ꝙ nõ: cũ indiſtincte ꝓpibeatur H. Itẽ qꝛ ut diẽ
glo. eſt quodã genus negociationis:qð ꝓhibet
clericis. S. c. i. qut ĩdigent: æ aꝛbitroꝛ eos admit
tendos:ar. in. d. c. i. S. eo. z eorũ que nõt glo.
.xiiij. q.iiij. canonũ:⁊ ſic pnt iuꝛa diuerſa ad cõ

Æe coꝛdiã ꝛeduci. Ex glo. qꝛo: qd ſi clericus nõ eſt

ĩ ſacris:an poſſit h̊ officium exeꝛceꝛe. Jo. an. h
in pᷣncipio uẽ uelle ꝙ ſic ꝑ tex.qͥ facit mẽtionem
de ↄſtitutis ĩ ſacꝛis. Ons An. u nelle h ueruʒ
niſi hẽat bnficiũ:nõ tñ i HH dictũ Jo.
an. æ ꝓfecto tex. iſte ur̃ mihi ĩ Sriũ:naʒ ꝓhibet
clericis ĩ ſacris ſub pᷣuatione bnficiorũ:gꝰ non
ꝓcedit ĩ mioribus qtũcũq; ſint bñſiciati:tam
põt dici ꝙ h accipiũt᷑ ſacri ordies laꝛge ꝓ om
nibus oꝛdinibꝰ qui idubitant᷑ ſunt ſacri ut nõ.
xxxij. di.ĩ ſũma.nã cum h officium ſit ſeculare
= uile ut.S.dixi:eꝛgo dʒ eſſe inteꝛdictũ oĩbꝰ cle
ricis ſaltẽ bñficiatis.ad idem.c.i.de poſtu.ubi
bñnficiatis ĩ minoribus pꝛohibet᷑ officiũ poſtulã
di:eꝛgo foꝛtius hoc officium tabellionatus:cuʒ
ſit uiliſſimum: ut nõ. glo.i.d.l.uniueꝛſos. Item
h officium ẽ quodã genꝰ negotiationis utigtl.
eꝛgo dʒ eẽ ꝓhibitũ bñnficiatis.S.c.i.cũ ſi.cũ bñ
ficiũ dat᷑ ꝓpt᷑ officiũ ð ꝛcſcrip.c.fi.li.Vj.eꝛgo ð
bet uacaꝛe officijs eccłaſticis:fac̃.xvj.q.i.gene
ꝛalit᷑:⁊ h̊ plʒ:ſj ubi bnficiũ non ſufficeꝛet:poſſet
h exeꝛcẽ:aꝛ.xci.di.clericꝰ uictũ:nã tal n põt dici

bnficiatꝰ:ꝗꝛ.C. ij.ð tranſ.pla.⁊ h̊ ultimũ uẽ h te
. nẽ hoſti ¶ Queꝛo q ſi clericꝰ ĩ facris ñ hʒ bñ

ficiũ. So.dicit hoſt.ꝙ põt hoc officio uti:iĩimo
plꝰdiẽ Jo. an. ꝙ hoc officiũ n ꝓhibet᷑ pciſe cle
ricis ſʒ cãtiue.ſ.ꝑ ſubtꝛactõeʒ bũficij:ſile ð eta.
2 qli.qris.⁊ ꝑ hoc pʒ ꝙ nj põt clerico ĩ ſacris ĩ
diſticte ꝓhiberi hoc officiũ ſʒ cãtiue:ſi uult tenẽ
bñficiũ. mibi plʒ pᷣmũ:ut poſſit uti h̊ officio:ſi
n hʒ bñnficiũ:cũ poſſit tũc exeꝛceꝛe negociatõeʒ
honeſtã. S. c.i.ubi dixi:⁊ ar.dic a ↄtrario ſenſu

. ſ ſᷣm dẽm mihi nõ placer.iſ.ut detur clerico op

tio dimittẽdi beneficiũ uel tabellionatũ ex quo
enim nõ bʒ unde uinat. dʒ poſſe pꝛeciſe cõpelli
ad uiuẽdũ clericalit᷑:ex quo ẽ ĩ ſacris:ar..c.i.
7. c. cleicis. S. eo. ad tex. iſtũ rndo ꝙ h fuit dẽ;
ĩ penꝗ Llorũ qꝛ ñ uidebat᷑ viſile ꝙ plus appe
terẽt tabelliõatũ q; beneficiũ ſaltẽ ſufficiẽs:nũ
nõ debet eis dari optio:ar. eoꝝ qᷓ nõ.i. c.ſi dili
genti ge foꝛo cõpe.ubi bonꝰ tex.ĩ ſimili. cuʒ ibi

Gα n. Muca0 qd ſi cericus de facto hoc ſtamu

rel(lie. . ,) = = Jn S e. en ſe i = be. f N 8 ſt rs fene .
r ſarwid- A 1r-0 ionτα aſf. 7 7 S. 5 C. . iſrt: K „ 11 E 18 ſI rs fenit ſr

to nõ obſtante cõfecit ĩſtm. nunqd reneat ſol.
Inn. dicit ꝙ ſi fecit ĩſtm anteqʒ ci ĩteꝛdicat ꝓ
nt dr tenet ſecus ſi poſtea ⁊? idẽ Abbas.⁊ po
teſt eſſe ꝛatio fʒ Jo. an. quia iĩterdicto offõ iĩter
dicitur eis exccutio:ar.de appella.c.poſtoralis
F.i.ał.hec interdictio eſſet eluſoria:quod cẽ n
debet. ff. ð iudi.ſi pꝛetoꝛ.⁊ de elec.c.cõmiſſa:li.
vj. Itẽ fit hoc ẽt ĩ penam contꝛabentium delic
to conſentientiũ: æ dixerũt qdam ut ipſe refert
ꝙ ſi hec ꝓhibitio peruenit ad illos de populo
non ualet inſiẽm at.ſecus cum excuſobilis debe
ar eſſe ignorantia ꝛeſpectu pꝛeiudicij eoruʒ: ar.
c.fi. de coha.cle. æ mu.⁊ de ordi.ab epi. c.i. et

ij. ſed ipe Jo. an. tenet ĩdiſticte ſiue precedat ĩi

reꝛdẽm ſiue nõ ualeꝛe iſtim ſed tabellio poſſz p
uaꝛi:beneficio mouet᷑: qꝛ hec ſola pena iponitu:
unde aliam iuenire non debemus ð ſepul. uio.
.l.iij. ar. ĩ ꝛegula odia æ ꝛegula ĩ penis de ꝛcgu.
iur. i.vj. dominus De. ð ancha. ĩpugnat hoc
dem Jo. an. quia pene impoſitõ in actu a iure
pꝛohibito non confirmat actuʒ cõtꝛa ihibitocʒ
attẽtatum: ut notat Maꝛto. in. l.pꝛetoꝛ ait. ff. ð
no. ope. nũ. æ notant quidaʒ ĩ.l.non dubiu.C.
de legi. unde melioꝛ 20 ur̃ ſm eũ ꝓ dẽo Jo. an.
qꝛ annullatio iſtrumenti ꝓpteꝛ carentiam fidei
nõ concernit ipſũ clericũ:ſed ꝑtes qbus ꝓhibi
tio non eſt facta:æ peꝛ h̊ forte nõ ect maluʒ di
ſtiguẽ ᷣm eũ ꝙ ſi publice ⁊ ꝑ edicta ſolenit᷑ pu
blicata ſit facta h̊ itdictio clericis:ita ꝙ potuit
ueriſiłit᷑ trãſire ĩ noticiã ppli:nõ ualebũt iſtra a
lias ſecus:ſicut obſeꝛuat᷑ ĩ ꝓdigo cui bonis eſt
itdictũ ut.l.is.cui bonis.ff.de.v.ob. Aduere:
oſideꝛo hic duos caſus pncipalit:prim ate ini

dictũ ſpecifice fiendũ ꝑ ſuperioꝛc.fſus pꝰ irdẽnm

⁊ ꝓhibitionẽ.prio cãu credo ꝙ clesicbñnficatꝰ
ſit intdictus quo ad ſe:nõ.n.dʒ tale officiũ exer
cere ĩ qcũqʒ cã:hꝰ ꝓbo ꝑ dictũ.c.ut officiũ..
ad lcribẽdas:ubi papa quo ad illũ caſũ dat cłe
ricis ẽt ſecularibꝰ ptatẽ illud officiũ libere exe
quẽdi nõ obſtãte quocũqʒ ſtatuto õrio:⁊ gl.al
le. iſtũ tex. ergo regularit᷑ n hnt ptᷣatẽ exercedi:
iʒ hẽot officiũ ĩ hitu. o h̊ ꝓbo ꝑ.c.i.S.eo.ubi
ꝓhibet᷑ clericis õe negotiũ ⁊ negotiatio ſecula
ris tabellionatꝰ qt ẽ huiuſmõi:ut.S.ixi.ttio
facit.d.l.uniuerſos.C. ð decurio.li.x.ſi n ꝓhi
bẽt᷑ decuriones ſeculi fortius clerici ꝗͥ ſũt ĩi ma
ioꝛi dignitate:maxiĩe ſi ſint ſaceꝛdotes:qꝛ ut diẽ
tex.iĩ.c.duo ſũt.xcvj.di.nulla dignitaſ ſeculaꝛis
ſilis eſt ſaceꝛdotio:? ꝑ hᷣ tollit᷑ motiunũ Jo. an.
dũ dixit ꝙ clericis ſolũ ꝓhibet᷑ ꝑ bnficioꝛũ ſub
tractionẽ:ut.n.dixi h fuit dictũ ĩ penã eornʒ:ñ
.n. iſta noua ꝓhibitio:ſed noue pene cõmina
tio. Si at clericus fecit inſtt̃m:cꝛedo ꝙ tʒ ex qꝰ
toleꝛabat᷑ ĩ officio ꝛõe publici officij:qᷓ ꝛce ĩter
dictũ ſuꝑioꝛis nõ tʒ ut ĩ.c.vVitatis ⁊ ĩ.c.fi.ð do.
7 cõtu.nõt Inn.i. c. ꝛ ginaldus de teſta.nec põt
allegari tolerãtia: ex qꝰ publice emanauit ꝓbi
bitio ut ĩ.c.apoſtolice de cle.excõ.⁊ ĩ.c.ij.de cõ
ſii. li. Vj. .xvj.di.qð dicitis nõ. Inn.ĩ.c.qlit ꝛ
qn ð accuſa.nec ob.ſi dicat᷑ ꝙ ꝓhibitio ẽ hodie

paulllecciv.
ſui acner o be⸗
prenenble qfiſin
niſingaci d
b Moſt ſeogi c
jenis ecclie gliciſt
hec auctoꝛins indi
paroꝛ ccſent prinat.
pi.Cöttariüitin
foꝛte behe fmn do.
ſtrumenta notarius
ditõ nolütaria pot
it exra ternitonuy:n
ita ſimpliciteꝛ niſit
ſile ge teſte nicit i
tus g indiceſeckarii
tcclaſico ri.caſeckh
eice oyi Hꝛü hde
n e pians ſen inriſh
2 auctatis:r. dð pfen
te qtenus ſit inriſc
ceri eti no ſubdliti .
lert hec opi. rin⸗
nete Bar..lij ff
bnlos C. ſü mn
bneipe voſſe oſtce
eno titoꝛio: ide B
Ps ſent y en
locihpottſf
„. Pholtt it ſubitea
ciiſ nöriſ non h “
uoi offeumer
nehor eraiſneg
mo fſtce ſol

Hemrergt poſh⸗
aeillt poſſit f
piliibe Peti

at egllihgisd .
danchn ihngznboe
eneinpoſtoinaanainte
nmraanzcönn ſö
und. inl pngorgt
nidezi Mntbi .
r fmci pcib Jon,
pprer arcnrinn ei
il grs abo ghib
ne uai, uli q,
P ecictz ſolenirpu
Gcin, potnit
3Wedwdedenſia
Gi Peigo ondors
isſ Re.... Vene.
18 pnepaii:pnin eit
1 ſpenoni fs iten
iu edo g eie bifiat
ſeno.n ztgeeoffei ein
bop ciaii Maffi.
pn qvogd ili cdüdnce
e MMud offcii lbere or
Nicz ſinmto 1o:
laiiͤbithinecnti
od Pd Ncidcult
egorut ſegolim ſan
buiuſnoint; Annid
Eddanolxi

Hiden 4

Ganse or toe

e

¶ Me cle uel. mo.

facta omnibus h:qꝛ dico ꝙ tex. hic nõ ꝓhibet
pᷣncipaliteꝛ ſy mãdat ꝓhiberi ꝑ ſuperioꝛẽ: Iteʒ
plus afficit ĩteꝛdictũ iudicis. Itẽ ante ꝓhibitio
nẽ iudicis uĩ toleꝛari ĩ officio. Aut ĩteꝛdictum
nõ fuit publice factũ:⁊ tũc tʒ ĩ pꝛeiudicium pꝛo
hibiti: ut poſſit pᷣuari ut h:ſed geſta ꝛe publici
officij tenebũt ſaltẽ quo ad ignoꝛũteſ ut ĩ iuribꝰ
E⸗ pᷣalle. ⁊ nõ. ¶ Alteriꝰqꝛo: nũqͥd tabellio con
ſtitutus a laico poſſit ſuꝑ eccleſiaſticis conficeꝛe
46 iſtrumẽta. ſolu. Yo. an. ꝛcfert pꝰquoſdã tenẽ ꝙ
ſic. = ita dicit de facto ſeruari:ſed poſtea ꝛefeꝛẽ
do Ho. ur᷑ uelle Sriũ.dicẽ eim Ho.ꝙ de rigor
2 vVvitate iuꝛiſ ꝓcedit õriũ:aꝛ.tc.maſſana ð ele.
AItẽ qꝛ duo opeꝛant᷑ ut cꝛcdat᷑ publico ĩſtro pꝛe
ſtatio iuramẽti de pᷣſcrip.ad audiẽtiã in fi.⁊ iu
dicialis auctoritas a qua tabellio hãc pfatẽ ac
cipit ĩ anct᷑.de tabel..i.C.de tabel.l.iij.li.x.
quorũ ſᷣm hic deficit. Adducit aliud ſile.ſic eiʒ
dẽm teſtis auẽte iudicis laici ĩ cã ecclłiaſtica ꝛcep
ti fidẽ nõ hʒ ĩ cã eccle:lʒ ĩ ſe forſam ſit nerũ de
iudi.ac ſi clerici ſic ĩſtʒo tabelliõis auẽte ſuꝑio
ris ſeclaris ↄſtituti.ſicẽ eĩi ĩ teſte ñ põt ſpãliter im
pcratoꝛ h demandaꝛe:ita nec gnãaliteꝛ ut ↄuũgit
ĩ caſu nr̃o ar.de deci.tua ſecꝰ dicit ĩ inſtr̃o ↄfec
ꝛo a tabelliõe clerico ẽt in tẽpoꝛalibus:lʒ tale of
ficiũ exerceꝛe nõ debeat ut hic adducit nõ.in.c.
ꝑ ueneꝛabilẽ qᷣ fi.ſint legi. S. rõibꝰ.do.Ant.uꝰ
tꝛãſũ ſimpłꝛ cũ h̊ͥ dẽo¶ Et adueꝛte qꝛ ex his ꝛi
bꝰ Hoſt. ſequit᷑ ꝙ notarius ĩꝑialis nõ poſſit in
reꝛris eccłie oficẽ iſtr̃a ẽt ĩteꝛ laicos cũ deficiat
hec auctoꝛitas indicialis cuʒ in teꝛris ecclłie im
patoꝛ cẽſeat᷑ priuata pſona: ar.l.iij. ff.de offi.
pſi.Cõtrariũ ãt ĩ utꝛoqʒ caſu de facto ſeꝛuatur
2 foꝛte bene ſᷣm do. De.de ancha.ↄficit eim ĩ
ſtrumenta notarius de conſẽſu ꝑtiũ qꝰ cãu iuriſ
ditõ uolũtaria põt ð ↄſẽſu partium pꝛorogari
ẽt extra territoriuʒ:ut in.l.ij.ff.de offi.gꝛocon.
= ita ſimpliciteꝛ trãſit idẽ Gaſp.de Cal.hᷣ ⁊ ad
ſile de teſte rũdit ꝙ illð facẽ õ hoſt.cũ teſtis rcep
tus a indice ſecłari ĩ cã ſeculari faciat fidẽ coꝛã
ecclłaſtico ut ĩ.c.ſecłlaꝛes ð foꝛo ↄpe.ili.vj.hanc
eãdẽ opi.Sꝛiã tʒ H̊ do. Caꝛ.moueĩt᷑:qꝛ ↄficẽ ĩſſa
ñ ẽ pfatis ſeu iuriſditõis ſʒ officij ſeu facultatis
2 auẽtatis:ar.ð pᷣſcrip.ad audiẽtiã ⁊ ð pſũ.ills
Itẽ q̃tenus ſit iuriſditiõis nolũtarie:q põt exeꝛ
ceri ẽt ĩ nõ ſubditũ ↄſetiẽtẽ ut ĩ.d.c.ꝑ ueneꝛabi
lẽ:⁊ hec opi.oria uẽ mihi viſſima:⁊ pꝰ ur̃ h de
mẽte Bar. i. l. ij. ff. ð offi. ꝓcur. ⁊ ĩ.l.cũctos po
pulos.C. ð ſũ.tri. ubi firmat notariũ ↄſtirutuʒ
a pncipe poſſe ↄficeꝛe iſta de ↄſenſu ꝑtiũ ẽt ĩ a
lieno t᷑ꝛitoꝛio:idẽ Mal.ĩ.d.l.cũctos pplos:ubi
plus ſẽtit ꝙ ẽt nõ ↄſtitutꝰa pncipe:ſʒ ꝑ ſtiarutu,ʒ
loci h̊ potit ĩt ſubditos ĩ alieno tritorio:qꝛ offi
ciũ nõrij non hʒ iuriſditionem annexam:ſy eſt
quoddã officium:æ tale officium ſine iuriſditio
ne põt exeꝛceri ſine diſtictione tritorij: ar.in.l.
queꝛo.ff. de ſolu. Idem in notario cꝛeato ab ĩ
peꝛatoꝛe: ut poſſit ↄficeꝛe ĩiſĩm ĩ tris eccłe:tenu
it do. An.i.d.c.ꝑ ueneꝛabilẽ. Ego ultra alios
ſpalit᷑ ĩ hac qõe adduco.c.qᷓ;q; ð uſu.li.vj.ubi

ĩ cꝗ eccłaſtica ſeruus publicꝰ? ſic nõrius laicus
ſtipulat.po adduco.c.cũ dilectꝰð fide iſtru.ubi
ↄſuetudo patꝛie põt da? hãc ptate ↄficiẽdi ĩſta
al. nõ hnti ptatẽ cuius iſta faciũt fidẽ ĩ utꝛoqʒ
foꝛo ut ibi.tertio adduco ꝛeʒ:iſtð eſt officium
ſeculaꝛe ⁊ nõ clericale ut h ⁊ ĩ.d.c.i.eꝛgo ꝛecur
ꝛcdum eſt ad ipſos laicos ſicut ad ſeruos publi
cos:ar.op.i.l.ꝛepetita:⁊ qð ibi nõ.C:de epi.et
cle.nec ẽ ueꝝ ꝙ ĩ laico ðᷣficit aucẽtas ĩ ſpũalibꝰ:
qꝛ officiũ ſuũ nõ expedit᷑ ꝑ uiã auẽtatiſ ſeu iuriſ
ditionis ſʒ potius ꝑ uiaʒ cuiuſdã facultatiſ æ of .
ficij:qð optinet a pncipe hnte ptatem:nec hoc
officiũ exeꝛcet᷑ ↄ nolẽtes ſʒ ſolũ ĩ uoluntarios.
Spe. tñ fuit ſecutꝰopi.hoſt.i ti.ð iſtru.edi. .ꝛ e
ſtat.v.qͥd de cõſtituto:ſʒ pᷣmũ ur̃ ueriꝰ:nã ⁊ in
famis põt cõficeꝛe iſtrumẽtuʒ:ſi ꝛogatur a paꝛti
bus nolentibus:ut notat/Maꝛto.in.l.iij. ff.ad
legem iulia.ꝛepe.puto tamen ꝙ ubi notarius
habeꝛet etiam iuriſditionẽ a conſtituente ut cõi
teꝛ hodie contingit ꝙ ↄſtituuntur iudices oꝛdi
narij ⁊ faciunt pꝛecepta partibus de adiplẽdo
pꝛomiſſa contenta ĩ iſtrumẽto ꝙ talia pꝛecepta
non obtinent ui ſuã ꝛeſpectu clericorum qꝛ eis
pcipẽ non poſſunt de iudi.ac.ſi clerici:qð ſẽſit
Hal.i.d.l.cũctoſ populos:⁊.ſic ſtatutũ q caue
tur ut iſtrumẽtuʒ guaꝛentigiatuʒ hẽat executio
nem paꝛatam nõ habet locum contꝛa cleꝛicum
nt uoluit ibi Hal. ſed Daꝛ. contꝛa. An aute, VAaush ef me Irn Iss ale pat

laicus poſſit ↄficeꝛe iſtt̃m ĩ cauſa electõnis uel

alia ſpũali. dic ꝙ ſic ut nõ.i.c.qꝛ ꝓpteꝛ de elec.
2 Spe.i dẽo. F. ꝛeſtat. V. qͥd geſi tabellio lʒ qdã
cõtꝛa:ſed primũ uerius:cum notarius exeꝛceat

nudum miſterium: quod laicts nõ pꝛohibeĩ
i ſpũali bus:ut nõ.i.c.i.de pen r⸗ no .
tarius eſt quidam teſtis.l.domitius labeo.ff.de
teſta. 5 nero nũqd ualeat ↄſuetudo ↄtra V ai yfa= „ ſß7 Ir Aene
diſpoſitõem iſtius.c.cꝛedo ꝙ nõ:qꝛ eſt ↄtra ho
ne ſtatem eccleſie:ideo nõ põt induci conſuetu
do:ut ĩ.c.cũ ab omni ⁊.c.cũ decoꝛem de vita ⁊
hone.cleꝛi.⁊ hꝰinuit Jo.an.tacite dũ nõt iſtum
tex.contꝛa nenetos ubi ſeruat᷑ contꝛariũ:poſſet
tamẽ excuſari ſi hoc faceꝛẽt pꝛo uffnn ie;
beneficioꝛũ: ꝓut dixi. (Ainmo ſcias o.
hic ponit ⸗ dicit tabellionẽ ĩ Prieſpio ſui=e 5 ſaAIu 15 ballos „ ſet jFen, e:
officij iuꝛaꝛe de conſuetudie ꝙ de his que uide
bit ⁊ audiet.⁊ ꝛeqſitus fuerit ſine diminutione
ueritatis:⁊æ cõmixtione falſitatis ↄficiet iſtrm:iõ

ſi ꝛeqſitus nõ cõficit iſtim ẽ ꝑiurꝰ:⁊ ſic ſm eum

ſ,

ſuis iſt:is poſtea non cꝛedeꝛet᷑: ax. de teſti. teſtio

nium. Mota hoc dictum:ſentit.n.ꝑ h̊ ꝙᷓ notariꝭ *
us periurus nõ poſſi cõficeꝛe iſtrm:qð n puto
ueruʒ:qꝛ ẽt ĩfamis põt oſiceꝛe inſtrm ſi ꝛogatuꝛ
a partibus.ut nõ¶Maꝛ. in. d. l.iij. ad.l.iuł.re
pe.ubi uide ꝙ ſempeꝛ ꝛequiſitus:poteſt:niſi de
liquerit committendo falſitatem in officio:ita

loquitur tex. nõ. in.l. ſi aliqd. C. de ſuſcep. æ ar.

li.x.? uide ad mãm qð nõt Inno.in.c.fꝛaterni
tatis de heꝛeti. ꝙ autẽ notariꝰ tencat ad ꝛcqſiti
onẽ cuiuſlibet conficeꝛe ĩſtt̃m:facit qꝛ dẽ ſeꝛuus .
publicus ut ĩ iuribus.S.alle.g nõ debʒ officiuʒ
2

36 Pte
MWW . „R 75 . — ſ 2 ,,5
. = — rBae — = Le i 1. t IIi , —, 1 S. G ac⸗cCd . 6 48 Ale Gi rkiier 29 4 6 8 1
ge⸗ u 6. 1 l, , T 2 e 1. J e- IE „n Ben.. . A. An ze & 3Prene — 9 — af L. A Ke6 5Ta
◻ pfe — =—+ — . “
Ve . D sz en. A ſa itj jr⸗ S 7 *

fonne cnτιμa4. a⸗llione

¶ He de. uel. mo. c

ſuũ alicui denegaꝛe.ſecũdo iurat ꝙ ſecꝛeta ſibi ĩ
iuncta celabit:ĩtelligo qñ ex iuſta cauſa iniungi
tur ſilentium.al aũt cũ ſit pe:ſona publica debʒ
palã ⁊? nõ latẽteꝛ ↄficeic inſtra:arg.in.c.i.⁊ qð
ibi nõ. ut eccle.be.teꝛtio ꝙ ſupeꝛ uſurario ctu
uel in fraudem uſurarum inito nullum conficiat
inſtrumentuʒ. dic tu ꝙ ſupeꝛ nullo illicito Sctu
debet oficeꝛe inſtrumentuʒ:al debet puniri æ ab
officio deponi uel remoueri ut i.l.iubemꝰ. C. ð
ſacꝛoſanc.eccle. æ ibi notat Oar. quarto ꝙ de
omnibꝰ iſtrumẽtis que reddet tenebit penes ſe
ꝓtocollũ.pꝛo hoc põt allegari.c.qm contra de
ꝓba. quinto ꝙ ſit fidelis illi a quo fuit ↄſtitutꝰ
⁊ ſi ſciꝛet damnũ ſuũ tractari:illi reuelabit ꝑ ſe
uel per nunciũ ſexto.ꝙ officiũ ſibi iniunctuʒ ex
ercebit cupiditate amoꝛe odio ⁊ timoꝛe ꝛemotiſ
fʒ bonã ↄſcientiã de quo uide in ſpe.de inſtru.
edi.F.reſtat.v.ſed qᷓro ſub qua foꝛma:ubi põit
foꝛmã cꝛeandi tabellionẽ:ſed queꝛo qͥd ſi is qui

exercebat publice officiũ tabellionatꝰ nõ erat in

ueritate tabellio. nũquid ualebunt inſtrumenta
uide peꝛ ſpecu. eo. ti. F. ꝛeſtat. v. quid ſi is:ubi
concludit ꝙ; non: ſi a nemine habuit poteſtatẽ:
ſecus dicit ſi habnit poteſtatem a ſuperiore ſed
pꝛopteꝛ defectũ nõ potat habere iſtud officiuj:

2 hoc caſu loqtur. l.baꝛbarius.ff. de offt.pſi.⁊
nige tu Inno. in. c. nihil de elec. ? Mal. in re

. S π petitione. d. lI. baꝛbaꝛiꝰ. Qualz autẽ pꝛobabo a

. WV =n 44. π ſute A⸗GR

.

liquem fuiſſe notarium ad effectũ:ut iſtrumẽtis
peꝛ euʒ confectis detur fides. uide Inno. in. c.
ueniens ð. V. ſig. li. Vj ltimo hic queꝛo an
norarius debeat ſcire iur̃a/Spe. in. d. F. reſtat
.v. ſed nunqᷣd tabellio:dic ꝙ ſic:ne cõmittat a
liquẽ eꝛꝛoꝛc.⁊ hec fuit oꝛiginalit᷑ opi.gl.in.l.ge
neꝛali. C. de tab. li. x.ſj Mar. ibi dicit p nõ te
netur eẽ doctoꝛ:ſʒ ſatis eſt ꝙ ſciat ſũmã notaꝛi
e⁊ talia que ꝛequirũtuꝛ ad ꝑitiã illiꝰaꝛtis.⁊ uið
Inn. i. c. c ĩ cũctiſ ð elec. ubi diẽ ⁊ bene ꝙ qui
libet tenet᷑ ſciꝛe ea que ꝛeqꝛuntur ad officiũ ſuũ
exeꝛcẽdũ:ał.ãt tenetur ſi cõmittit peꝛ ignoranti
am aliquem eꝛꝛoꝛc:ut ĩ.l.illicitas..ſicuti.ff.ð
ioffi. pꝛeſi.? in ꝛegu.non eſt ſine culpa de ꝛegu.
ur. li. vYj/. Abbas.

Ententiam. hrmia di

cta iõ cõmode
ſũmari non põt:ſj geneꝛalit᷑ põt ſic ſũ
mari. Oericis pꝛohibẽtur oĩa illa ex ꝗbuſ ſeqᷣt
nel ſeqᷓ põt uite amiſſio uel ſanguĩs effuſio ł ſpe
ocialius ſic. Clericus nec dictare nec ꝓfeꝛꝛe ſen
tẽtiã ſãguiſ dʒ nec qcqd aliud exeꝛceꝛe ꝑ quod
ad uidictã ſãguĩs tendat᷑ uel puꝛgatõi uulgari
opẽ pꝛeſtaꝛe nõ dʒ:⁊æ hʒ quattuoꝛ dicta pncipa
lia:fm ibi nec qſc: tiiũ ibi nullus:qꝛtũ ibi nec
qſq;:æ qꝛ tex.ĩ ſe ẽ ſatiſ clarꝰita ut notabilia ex
hi niſi iuxta laʒ n pnt. ꝓſequaꝛ dea⸗ doc.q 4 uẽi

unt ad declaꝛatõeʒ lie peꝛ paꝛtes:? p· attiga inx
oꝛdinẽ pᷣmã paꝛtem rerneio igit qꝛe ꝓhi

(beiur clercis dictaꝛe ſniam ſanguĩi olu. dic

d Im doc. ꝙ peꝛ hũc actũ pꝛeſtat oſiliu ⁊ auxiliuʒ

ad moꝛtẽ ſeu ſanguis eſſuſionẽ quod faceꝛe nõ
debẽt. ſicut enĩ iſta nõ debẽt ꝑ ſe exeꝛcere ut ĩ.c.
in aꝛchiepatu de ꝛap.⁊ de exceſſ.pꝛela.ex lr̃is et
S3. eo. clericis:ita nec alijs h̊ exeꝛ cẽtibus debet
pꝛeſtaꝛe auxiliũ uel conſilium.l.di. ſi qs uiduaʒ
2 i.c.ſicut dignũ de homi.⁊ peꝛ hec ifert Joa.
an.nõ ꝛefeꝛꝛe an dictet ut iudex uł ut aſſeſſoꝛ ł
ut iuriſpitus uel aliteꝛ qualiteꝛcũqʒ.ſẽpeꝛ eĩ peꝛ
hũc actũ pꝛeſtat Oſiliũ ſeu auxiliũ.ſed contra h̊
faẽ c.illud.xxiij.q.iiij.ubi dꝛ ꝙ dũ legũ auctõi
tas in ipꝛobos exeꝛcetur:erit dictatoꝛ imunis
⁊z ſic nullã maculã dʒ ex dictamine iuſte ſentetie
contꝛabeꝛe Sol. dic. Goff. illud ꝓcedere in la
ico qui imunis eſt a culpa:nõ t ab irreglarita
an latius ꝙ oẽs ĩiterficiẽtes aliquẽ qutũ
cũqʒ iuſte ſeu ſniam dictantes uel auxiliũ opeʒ
ifeꝛentes contꝛabunt irregularitatẽ:unde iudex
notarius accuſatoꝛ ⁊ teſtis nõ poſſũt ꝓmoueꝛi
ad oꝛdines ex quo ex facto eorũ ſecuta ẽ uindi
cta ſanguĩs de quibꝰ uide bo.tex cũ gl.i.c.i. li.
di.⁊æ ibidem etiam uide de aduocato ⁊ dicaʒ in
fra latius.in iſtis eni otꝛahitur irꝛegularitas ſi
ne peccato ⁊ fuit ſtatutũ hoc ab eccleſia ꝓpter
hoꝛꝛoꝛc ne illi qui dederunt cãm effuſionis ſan
guinis efficiat᷑ miſtri unitatis æ maſuctudis.hec
eni irregularitas ẽ ð iuꝛc poſitiuo:ut nõ. Inn.
i.c.ad audientiã ð̊ hõi.⁊ dixi.S.e.cleꝛicus = nõ
Jo. cal. c.pe.de homi.Clerici ãt pꝛedictis pᷣſtã
tes auxiliũ uel opẽ peccãt.quia rem eis ꝓhibi
tam atentant ⁊ iĩicurrũt irregularitatẽ:quod in
tellige qn ſequitur ex tali facio moꝛs uel mẽbꝛi
detrũcatõ ut ĩ cle.ſi fumioſus de homi.⁊.c.cleꝛi
cis. S. eo. ubi dixi. ſecus autem ſi ſequitur alia
uidicta ſanguis.nã tunc fateoꝛ ꝙ peæãt ſi ſeqᷣt
magna ſanguiĩs uidicta.ſic itelligo hunc tex.⁊ ĩ
.c. in aꝛchiepiſcopatu de ꝛap.ſʒ irregularitatem
nõ icuxrunt niſi ĩ pꝛedictis duobus caſibꝰ:⁊ ſic
itellige dẽa doc.hichec ãt irregulaꝛitas contꝛa
hitur nõ ſolũ fẽo cũ.ſ.qs pꝛoprijs manibus a
liquẽ occiderit uel mẽbꝝ detrũcauerit:ſʒ etiam
ĩ pꝛecepto ↄſilio uł fraude łᷣ auxilio:ut ĩ.c.ſi qͥs
uiduã.l.di.⁊? uide bo.tex.i.c.ꝑiculoſe ð pe.di.
i.? ĩ. c.ſicut dignũ de homi.⁊ qð ibi nõ.fo h
querit᷑:hic ꝓhibetur clericis exeꝛceꝛe uĩdictã ſã
guis. Itẽ iteꝛeſſe ubi ſanguĩis uidicta exercetur

Gτ Quid ſi cleric iterfuit qn fuit lata ſẽtẽtia ſupeꝛ

uindicta ſãguinis æ non qñ ð fco fuit fca execu
tio. Solu.credo ꝙ peccaueꝛit:quia ſatis erxeꝛce
tur uindicta ſanguinis per ſententiam ſupeꝛ eo
lataʒ:ar.op.in.d.c.peꝛiculoſe.qꝛe dico ꝙ tex.

iſte poteſt uerificari tã tẽpoꝛ ſetẽtie qᷓ; executio

nis ipius.an autem peꝛ hanc inteꝛeſſentiam ſeu
pꝛeſentiã efficiatur iſti clerici irreglaꝛeſ. Solu.
gl. i. hic dicit ꝙ nõ:nec dẽnt etiã peꝛ hoc depo
ni:licet aliteꝛ puniri debeãt:quia contra pꝛccep
tum huius canonis uencrunt ⁊ bene loquit æ=
ideʒ dicit Inno.hic:dicit enim ꝙ inteꝛeſſe nõ
facit quẽ arennaen niſi iteꝛeſſet auctoꝛitateʒ
pꝛeſtãs ł auxiliũ.idẽ ſ Moſti.ſi preſtaꝛet auxili
um ↄſiliũ uel fauoꝛcẽ aut operam: ut pʒ ex nõ.

ſene an it in ſu
ſ.i.ci.45.e0
ſerat oinart
cere ila gq̃ ſenn
pa mß inc
pponicnsc oli
niwo indMM
ſsaitl N
Gde Jo n.
o wis foe wii:
