Mer ijci ad onginatus prs gfaſi poſit
gc n berei a fideiuſſtoe an in. at loge f
pcumd mideiſheini deind Hi Hignic ſ fi
danſorudi wacmnid ſiiniccn icruenttni
Gmid oſhafſteſinaggen idgen G f.
An 4 eAinmmns radntand
ico ni naniſe Jo n a i dehenſen
tcione dutmie Doſien ditudde
qi veni dees olnioni nk n
ſai a edor ntic imn 5⸗ Bil

hoc tarbironi rarbimbij no r tſbſt

pſonax Ifceu e eralis q iter zpirs gauſin

lo inirinlero dio d
magis cmeoꝛ P ainico inl
enzi ſmmiibus Abb.

oin aiungo:t u e m

(e ſolononibus,

ſumn ek de odiig uckt i
4 go gebei
r ex Gune i Pn
li obligatio ſtno in⸗ ulanen
oſt Hicu pe⸗
4 Gucceſon tea
hoc. ſcio tenan
6 goſal

¶ De ſolutionib?

pꝛedeceſſoꝛes ſed in mliis diffeꝛũt qꝛ bes cauſat
jus 4 defuncto:ſucceſſoꝛ in bñficio ius ↄſequitur
nõ a defuncto ſʒ a ſupeꝛioꝛc a quo habuit inſtitu
nioneʒ. Iẽ heꝛes tenei ſoluẽ oĩa debita defũcti q
liteꝛcũqʒ Zcta ut nõ. i. c. i. de teſta. ſed ſucceſſoꝛ in
bnficio nõ tenet niſi illa qᷓ ſt vcta ꝓp neceſſitate ec
clie. Ec nõ. ex hoc 7 er tex. ꝙ ĩ debito vcto ꝑ Pla
tii ooligat ecclia ct pꝰ moꝛtẽ Zhentis dũmõ ꝓber̃
p neceſſitate ecclie debitũ fuit Zctü 7 pondeꝛa
bñ ter. qꝛ nõ exigit pPbatiõeʒ vſõis in utilitatẽ ec
clie: ſ ſolů reqrit ꝙ ꝓ necitate ecclie debituʒ fuit
zct · ſuff cit eꝛgo fin Hoſt pbare cauʒ neceſſita
tis licet aliud ſenßit hic Inno. qui exigit ut ꝓPbeĩ
Hſio Sʒ dictũ Ho. plus mihi plʒ ꝑ ea que diyi ĩ
c. q quibuſdã 5 ti. ꝓxio: ⁊ tene mti hũc tex. ſem
P ſic irellectũ. ? extẽde ꝑ ea que dixi ĩ. d.c.ex pnti
om 5 de pigno. nã ſi platus oxit debita ꝓ ſua ſu
ſtetatiõe tenet ſucceſſoꝛ qꝛ ꝙ nctate ecclie vꝛ 3
xiſſe. ũ ecchia tenet illũ alimẽtare ut ibi dixi 2 nõ.
ſ.e. c. px Ct ita plies i fẽo rñdi in iſtis maxie ĩ re
cioꝛibus eccłie qui in firmitate ſua inlta debug
hũt er qua öcedũt:nã ſucceſſoꝛ teneĩ e
gl. i. iõ giẽ gl. qꝛ hodie filiꝰ põt abſtieꝛe ab hedi
tite pena nec i h tenet adire proꝛẽ ſʒ ſuffiẽ ꝙ ſe ñ
imiſceat heditati pẽne ut.I. ĩpubeꝛibꝰ 2z. l.ei qui.ff.
2 de acquirc. hẽ. Sʒ c qõ quotidiana nũquid ĩ du

Ra bin pſumat filiꝰ hẽs ut ſic itentio cꝛeditoꝛis ſit fũ

data flliũ mſi ꝓbet ꝙ abſtiueꝛit ab hẽditate pz
na tex. iſte fac ꝙ ſic: nã inuit filiũ ſimpłꝛ teneꝛi æc.
Sy Zũ coit᷑ tenet ut nõ ꝑ gl ? Hã in.l.neceſſa
rijs. f. de aeqᷣ hẽ. æ dicendũ lanꝰ ut ibi nõ. ¶ In
gl ij ibi oĩa ſi nõ feceꝛit iuentarium nũquid h
cedet ĩ foꝛo aie ut hẽs nõ ↄficiẽs iuentariũ teneat᷑
ultra nires hditarias dic ꝙ non ut in. c. qᷓq de
uſuris Ii vi. n ius ciuile illud iducens fũdauit ſe
ſup pꝛeſumptiõe ꝙ he:es bona heꝛeditaria occul
taueꝛit que pᷣſumptio ceſſat in foꝛo aĩe cũ de oibꝰ
cedai confitti.c.fignficaſti de homici/ Areʒ du
itat de filo bẽde: nũquid in foꝛo iudiciali ſi nõ
fec iu tariũ an reneat᷑ de ltima ſua ſatiſfaceꝛe cꝛedi
toribe uide gl.i auẽ. ſʒ cũ reſtatoꝛ. E. ad.. fal.? i.
auc. poc qmplius C. de fideicõmiſſis. ? ĩ utroqʒ
loco gl tz n. Nẽ ẽ qõ nõbilis in ecchia an teat
ultra uires hditarias ſi no ↄfec iuẽtaiũ gl.i.c.i.
ð teſta ſetit. ꝙ ſic. Bal. S. i.l. fi. C. de iur. ölibe.
? erpſſius. Oar. i.l. . C. de ſacroſq.· eccle. nam fiſ
cus nõ tetur ut nõ.i. d. l.fi. eꝛgo. nec ecclia hẽdi
tas. n ölata ecclie itelligit. ölara iq;tũ nõ ẽ oneꝛo
ſa ne idirecte alienet bona ecchie fac̃.ꝙ legit zæ nõ
1uc.ic. C. de ſacꝛoſan. eccle. Abb.
Si pᷣlatus
J quoꝛundam. S kar
cleſi pꝛo alienis obitis ẽ ſuſpẽſus ipſo
ſicto ab admiſtratöe ſpũaliũ ⁊ tpᷣaliũ ⁊ ecclia nõ
elur tria fae po phibʒ. ßo decernit.ʒꝰ penã iponit
La deerneres tertia ibi ⸗arm qp
ze u comiſſa Plato ex illo Wo gnã i cõmiſ
eali Eat coeciſpoem b c.·locũ habere ſiue
ſiue ſ Omiſſa alicui plato ſiue ſit commendara
i conceſſa alicui ĩ adminiſtrationem. nam oi

art eplar: ,er er 2 rj 21 sag ri⸗ ye ꝛitH J11:

bus iſtis mõis ecclła dr̃ omiſſa:idẽ dñt ĩ eo qui ſe
itruſſit in cccha qꝛ nõ dʒ eſſc melioꝛis ↄdliiõis ꝙᷓ;
ille qui obtinuit eccliaʒ legitio mõ: ut in. c. euʒ qui
de pᷣbẽ.li.vi. ¶ Scðo nõ. ꝙ pena hꝰ. c. bʒ locũ ĩ
eo qui grauat eccliaʒ ꝓ alienis debitis:ex quo in
feꝛt ꝙ ſiue pᷣlatꝰ fideiubeat ꝙ alio ſiue recipiat mu
tuũ ſiue alienã obligatõeʒ in ſe ſemꝑ icurrat penã
h.c. idẽ ſi recipit mutuũ ꝓ fco ſuo obligando ec
cliam niſi receꝑit ꝓ ſua ſuſtẽratiõe fſi doc.nã tũc
nõ obligat p al enis debitis:ſʒ ꝓpꝛijs ipᷣius eccle
ſie. õ hoc ultimũ qꝛ ſepe cccliaꝝ rectoꝛes in
hãc penã incidũt. 6 tenio ibi ſigilla agr. ꝙ ſi
gillũ ꝓbat ꝓcuratoꝛcʒ ſᷣm Uinc. nã hic vr ꝙ cũ
ſigillo poſſit ecchia obligari. Sed HMoſti.tʒ ↄꝛiũ:
ſed oʒ ꝙ alꝛ ꝓbet᷑ pcuratio:⁊ iſtud vius miſi. ſigil
lum deputatũ ſit ad ꝓcuratiõem ↄſtituendã: facit
qð legi.= nõ.in.c.ſignificauit de appel.Et loquit᷑
iſte tex. foꝛte de ſigillo impꝛeſſo in charta nõ ſcꝛip
ta cum datur facultas alteꝛi ſcꝛbendi qcquid ult:
uel cum datur ſimpliciteꝛ ſigillum ut cum eo ſigil
letur debitum ſoluẽdum noĩe ecclłie.hoc in noõ m
ſit ſine uicio falſitatis fᷣm Moſti. Nté nõ cqnʒ
in quo actus eſt nullus ⸗= pena ↄmittitur:facit ad
mãm quã tetigi in c.fi. de p oſtu.pla. nũquid actꝰ
geſtus legẽ penalem ſit nullus. ¶ Vlltimo nota
ꝙ qñnz in penaʒ infligitur ſuſpenſio ipᷣo facto ſine
tpᷣis pꝛefinitiõe:ſed tractat hic Inno. nunquid in
feꝛioꝛ a papa poſſit tolleꝛe iſtam ſuſ penſic neʒ: 7 te
net ꝙ ſic: ex quo papa nõ reſeꝛuauit ſibi abſoluti
onem ſicut dicimus in excõicatione a canone lata
ut in. c.nuper de ſen ex. ⁊z cum hac opi tranſcunt
doc. tu nide glo. in. c. cupientes. ceteꝛuʒ de elec.
li. vi.que tenet ↄrium aliam uide in cle.i. de here.
que aliter dixit diſtinguendo utꝝ ſuſpẽſio ſit lata
ad tempus:⁊ tunc inferior non poſſit an ſimplici
ter ⁊ tunc poſſit. Ego in.c.taʒ literis de teſtibus
diſtinguo aut ſuſpenſio eſt lara propter cõtumaci
am ⁊ habet locum diſpoſitio concepta in excomu
nicatione qꝛ cadcʒ eſt ratio in utraqʒ ar.c.ex liis
de ↄſti. æ quod nõ. Inno. in. c.i de exceſ prela.
gaut ꝓpter delictũ ut hic eꝛat:⁊ tũ c nõ puto ife
rioꝛ a papa poſſit illã tolleꝛe niſi in caſibus in qui
bus poſſit diſpenſare: ratio quia pena ſumpliciter
appoſita pꝛopteꝛ delictum intelligitur peꝛpetug ut
in. l. fuus. C. de pe. nõ. Inno. in. d. c. ex Ir̃is:ſʒ in
feꝛioꝛ non põt tolleꝛe penã ĩpoſitam P ſupeꝛioꝛem
ij.q iij. ꝗ. notanduʒ niſi ut dixi uelit diſpenſare ĩ
caſibus ſibi ↄceſſis. Et ratio diueꝛſitatis inteꝛ ex
cõicationem ⁊ aliã penã põt ſumi ex notaris in di
eo c en cme An glo.i. ibi de pꝛobati.quoni
am contra ⁊ ibi plenc tractatur an 2= quando litte
re prelatoꝛum fa iant fidem: ſed reſpectu iſtius
.c.dic ꝙ prela us hic ſcribebat ſuper facto Ppꝛio
ideo fides adhibeatur in preiudicium ſuum: ſed
ex alio non tenetur eccleſia quia prelatus non Ppo
teſt capitulum obligare ceſſante neccſſitate nel u
tilitate ecceleſie ut ſupꝛa.c. proximo. n gl fi.
ibi ipſo iure nõ glo pro intelleetu iſtorum uerbo
rum nouerit ſe ſuſpenſum ſcu excominicarum æ ce
tera ꝙ per illa uerba pena infligitur ipo facto

(11 a ſe ſ — ſich „Fer zos ſz 4 42 raczu

I l⸗r glas, fainan fial

nſe meſſvr X. „ -, B1, 0 Jamä lig as eia denea Ir

P D

ien) ſe ſ Per ſe /S.

W. Lveg debus i⸗d. 1

M. Mi= ,pate vla. 1 1 Sr
3 1 – )*n e⸗ 4

anpale

— S .
„ reee naa

AS

αν.υYg eſaf ana ſorn l vIe X üae ͤ .

Baoasr Tafr, tt

¶ De ſolutionibꝰ

pᷣ qꝛ vᷣba ſunt pñtis tpᷣꝛis:eꝛgo nõ ꝛequirit᷑ ſñia ðᷣ
quo uide glo. in ꝛegula ĩ penis de ꝛeg. iur. li.Vj.
ſed dubitat᷑ nunquid ſuſpenſus in cãu buius. c. in
cunꝛat uꝛeguꝛalitatẽ celebꝛãdo · Moſt. teuuit ꝙ ſic
ꝑ.c.i.de ꝛe iudi ·li.vj.Sꝛiuʒ tenuit hic Jo. an. qꝛ
non eſt ſuſpẽſus ab officio.i. ab oꝛdine ſed ab ad
miniſtꝛatõe ecclie tã in ſpualibus i in tempoꝛali
bus ⁊ boc vr̃ ueꝛius maxie qꝛ ĩ penis dʒ fieꝛi ſtꝛi
cta ĩteipᷣratio: facit.c.is qui ðᷣ ſnia excõicatõis li.
vi. ¶ Et in fi. glo. Jo. an. hic qꝛit nũquid pPlatꝰ
mutuãs pecuniã ecclie incidat in iſtã penaʒ ? foꝛ
mat qõeʒ cũ ecclia hʒ pecuniaz ſupflnã ? tʒ ꝙ noõ
qꝛ cũ eccłia teneat᷑ faceꝛe helemoſinã indigẽtibus
xvj. q.i. qm ita: ? pecuniã mutuaꝛe ⁊ nõ. ſingula
riteꝛ hoc dictum qꝛ facit ꝓ his qᷓ̃ dixi in. c.ij. de fi
deiuſ.non gꝰ põt ꝛedargui pꝛelatus ſi mutuat in
digentibus pecuniã eccłie:ſed intellige ut dixi qn
ecclelia abundat. Abbas

Debitoꝛ qni nõ ẽ
– D oardus * ſoluendo excõicatꝰ

,

.

S,

qꝛ non ſoluit abſoluitur cum cautiõe de
ſoluẽdo cũ ad pinguioꝛẽ foꝛtunã puenerit: uel nõ
bilius ? ſic.ſi clericus n hẽat unð ſatiſfaciat ſuis
creditoꝛibꝰ nõ dʒ excõicari nec aliteꝛ moleſtari: p
ſtabit tñ cautionẽ ſalni iuratoriã de ſoluẽdo cum
nenerit ad pinguioꝛẽ foꝛtunã:et eſt caſus ſingula
ris indicio meo cũ nullã faciat iſte tex. mẽtionein
de ceſſione bonoruʒ:licet glo.⁊ doc. aliter ſentiãt

—

2 diuiditur in duas ꝑtes:nã prio ponit de

trãtis fo dat iudices: ibi mandamus. ¶Mõ pꝰ
ꝙ ꝓ debito ciuili põt clericus excõicari ſi contu
maciteꝛ ꝛeſiſtit pcepto iudicis de ſatiſfaciẽdo.
¶ Secãdo nõ.ar. op. ꝙ ꝓ debito clericus nõ dʒ
carcerari:æ nide Jo. an. in. c. ſi clericus de ſẽ ex.
e qui hoc ſentit ⁊ facit ꝙ. j.dicam.
5 teꝛtio ꝙ impotẽtia ſoluẽdi ꝛeddit ffecrũ
obligatõis inanẽ ⁊ fruſtratoriũ de pnti ſz nõ tol
lit ſubſtanriã ſolutionis-ᷓ diffcri ſolutio in tẽpuſ
potẽtie. ¶ Mõ. quarto ibi ꝛelaxeris ⁊ ibi ſine dif
ficłtate ꝙ a ſñia cxcõicatõis ĩiuſta ñ fit abſolutio
ſʒ relaxatio ſine alia difficultate vnde non tenent
ſolueꝛe expẽſas:⁊ ſatis eſt ꝙ iudex ſuꝑioꝛ relaxet
ad h.c. ſacro. de ſentẽ excõt. við Jo. an. ĩ. c. ueni
ens de teſt. ¶ Bo. 5 tex. vr̃ eim ꝙ data ipotẽtia

/y ſoluendi debeat fieri cõmutatio in penaʒ co poꝛa

leʒ.c.finẽ. de dolo ⁊ ↄtu.⁊ in l.fi.ff. de in ius no.
et. xiiij.q.vi.ſi ꝛes ſo.dicit Jo. an. ꝙ qnqʒ quis
ↄuenit᷑ ad inteꝛeſſe ⁊ nõ fit ↄmutatio in penã coꝛ
poꝛalem ſiue agatuꝛ ex ↄctu ſiue ex q̃ſi delicro: ſʒ
diffeꝛt donec debitoꝛ puenerit ad pinguioꝛem foꝛ
tunã ur hic ⁊ in. c. cum olim el.ij. de ꝛeſti.ſpolia ⁊
in.l. nã is. ff. de dolo: aut ↄuenit᷑ qs ad inteꝛeſſe
et ad penaʒ:⁊æ tunc ſi pena eſt applicanda parri ut
in farto nõ dʒ fieriↄmutatio qrenꝰ ẽ pena niſi au
ctoꝛe cõſẽtiẽte: ar. xij.q.ij.fanitatis:ſi vo pena ue
nit applicãda fiſco ? agit᷑ ad uidicã:tũc bʒ locuʒ
Zriũ ut ẽt iuito accãtoꝛe poſſit fieri oↄmutaꝰ pene
pecũiarie ĩ penã cõpoꝛalẽ:⁊ uið qð nõt. Hoſt.in

.c. fi. de Gpt᷑. ¶ In gl. i. bi cui eps iſtud ẽ nimiſ

gñalc: na ex h ſeqret ꝙ alij qons epᷣs non cõmit

ραισ induci ad queſtionem/nunquid noto

tit uices ſuas nõ dicerẽtur officiales ꝙ ẽ falſum
qꝛ quiſqʒ hns officiũ põt dici officiał ⁊ dr̃ ab offi
cio officis qð idẽ ẽ ꝙ noceo noces ut in. c. nibil
de elec. Sed h̊ ponit᷑ ꝑ Zriũ qꝛ officialis nõ nocʒ
imo ꝓdeſt exercẽdo iuſtitiã: Gᷓ crioſus ur̃ ꝙ noce
ar ut in. c nõ ẽ crudelis.xxiii.q.V¶ Grẽ nõ. glo.

iſtum tex. nã iſte erat officialis archidiaconi æ de

iure ſpãli hʒ aꝛchidiaconus ibi iuriſditionẽ.nq ð
iure cõi archidiaconus ñᷣ põt excõicare c. ad hoc
de offi. archi. ſz ex quo qs bʒ iuriſditõem eccliaſti
cã põt excõicat.c.cũ ab reliag Punt de off oꝛ.
æ. c.i.de.ſen.ex.li.Vi. ¶ In glo. ij. ibi audiri nõ
dʒ alia lr̃a ẽ ſine negatiua nõ: ? tũc reſultat ↄriꝰ i
rellectus æ uariat᷑ glo.qꝛ tex.l.quã all.reꝑu uſ
cõir tenet᷑ ut nõ poſſit cedẽ bõis anq; ↄdeneĩ vel
ↄfueat᷑ debitũ:⁊ rõ ẽ qꝛ ꝑiculoſũ eſſet creditoni ſi
admitreret᷑ ceſſo ꝑ pᷣus:nã forte tpᷣe quo debitor
ꝑueniret ad pĩguioꝛẽ foꝛtunã nõ poſſit creduor
ꝓbaꝛe debitũ ꝓpt᷑ mortẽ ul abntiã teſtiũ ⁊? iõ dʒ
pꝰ liquidari debitũ ⁊ poſtmodũ cedat bonis ſi ult
2 ex hoc aꝛgue ꝙ exceptio ĩpotẽtie nõ differt pceſ
ſum iudicis nec ↄdẽnatõem ſʒ dũtaxat exacnoneʒ
qð plenius dixi in:d. c.oli ⁊ ſẽtit gl.hᷣ ꝙ iſte cleni
cus ceſſit uel cedere uolebat bõis:⁊ gl.ultia h cla
rius ſẽtit Et ẽt doc.h̊ ⁊ ꝓdeſt pᷣ ceſſio ut n ðᷣ eaĩ
i cãceꝛibꝰ.l.i.C.q bõis.cedẽ pnt ſʒ ꝑ iſtã ceſſioeʒ
oĩa bõa pñt ſibi auferꝛꝛi ita ut dubitet᷑ nũqid pani
de dorſo ſibi auferant᷑ ⁊? cõir tẽtur ꝙ ñ q nõ qu
ferunt᷑ danatis:ad ultimũ ſuppliciũ.l.diuus.ff.de
cuſ.reoꝝ ſʒ ĩ chico h̊ nullo iure ꝓbat.imo potius
ꝓbat᷑ oppoſitũ nã ſi iſte ceſſiſſet bonis no fuiſſet
excõicatus. Itẽ h̊ͥ naꝛꝛaſſet papa ad magis gꝛanã
dũ ꝓceſſũ iudicis Itẽ ſi papa itendiſſet h ꝙ iſe
deberet cedere quẽadmodũ mãdauit ur pus rci
ꝑet᷑ cautio ira mãdaſſet ut pᷣus admittẽt ceſſo bo
noꝝx. c. ad audiẽtiã de deci Niẽ facit tex. c guet
õ5. de fide iuſ.nã ibi clicus nõ ceſſit bõis ſʒ ſolũ
redditus fuerũt aſſignati cꝛeditoribꝰ ᷣtinẽdi uſ
ad ſatiſfactõeʒ ðbitoꝝ ad idẽ tex.c.oli pal.ubier
pectatus fuit illc eps donec poſſz ſoluẽ nulĩ g
ius ẽ ꝙ clicis iponat neceſſitatẽ bõis cedẽdi imo
potiꝰ iura pᷣal. uidẽt̃ ꝓbare oppoſitũ uide gl. no.
i. c ſtudeat.l.di:q̃ dicit a clico debitoꝛe nõ cẽ o'a

5 extoꝛqᷓnda ſʒ dʒ relinqͥ uñ uiuẽ poſſit qð no. ppe

tuo/nã uidẽus ꝙ miles ſechi nõ cogit cedẽ bonis
nec ↄuenitur niſi iĩqᷓ;tum faceꝛe poſſit deducto eo
ne egeat. l. miles.ff. de re iudi. unde idẽ ⁊ foꝛtius
dicẽdũ eſt in milite dei.qð uoluit gl.in dicta lege
m les. Et ibi Mar/nam uidemus etiã ꝙ, multe
ſone ſunt priuilegiate ne conueniantur ultꝛa qua
facere poſſunt ut maritus ſocrus patꝛonus? ſimi
les.1. lunt qui cum duabus ſcq ff de re. iudi ſoni
us hoc dicendum eſt in clerico uide tex. xriij.·
iij in. cereprehenſibile ⁊ in. c. criſtianis.x.·l.
N glo. que eſt in uerbo non ualentem auc e
tertia in fi. nõ.fi. glo. in eo quod diſcutit nuquid
excommunicatio lata contꝛa notoꝛie non ualente
ſolueꝛe teneat uel ſit nulla ſz poreſt generalite
ria iniuſticia
ꝛeddat excõmunicationem nullam et ar guit glo.

Ernteſin
6
„7 nde Kben cle oio
PN A Ngolin⸗
wienſii. 1obend⸗ i ſn
un⸗ ſcudr noo⸗
is

1 st
. tenetſs .

zpiledidtn
veterne a rllec
lli.6 oſe adlini itn⸗
⸗ denin⸗ kfi ſbl . n
cFtenn ſe tiet

l.5
ceaderein 1,Ca

untren eraaſirbononel lldn
ant lodlg aune rlons
lgins mr innn nnt r coc ſ̃
õ
a ſonſenbi Tnent nöbid eicehid e
eirceſoron donotnn 1 gandi dr
CoNduheq n derccſicln Ien
ConEbuhcatoneſed dole de ne
cdrf Cetdrd rnri ad de
Wlgo ven r erins ouenint gnini
ANdira gnjto ovenſfer au ſeen
co el nnſ nn iͦt no hehiun
It nöſant ſ Ataprus lide in co
neſt ſo (Nann go. bienete
zaapnn nantnfnckgun cen
e RM Endentbicdn t u
i cenen Ancaß en
fcans abd.

Sai Cogneriseid

ſebor pone
.
caſa cpoſtopio cau fo

1 ſnſiMönoe ſiiz iai
rrc Dninn ſnſernano

1

ſ

d

.

ntge ige
mnd gaeſan 3 ſiicneffnis din
Ar ut in cnz;, cicſng s.
ſumn an decnuel Triiigy Gnde
—. ſogſo 3
iue chiachic nus ibi inſcinen
deofſ ancbi 1 cöſere cal
ig. . . 9 by iuriſgi.3
4 ccöicz,, 6 cunlitinai
1cide⸗ 4 btis ceofe⸗
Gafn; i bi ancin i,

. dlerlni al repti ge⸗
or mi nddeſt, anial tegi n⸗

en cnin oich inii

ndl rgalaſieſet ecton
dchnnerct leſoppnsn

Pueniferad pignonf,
poare dchini ppi non

rar bor megangno mie ocfin
ſun luctis er lmern h iinm anmon

o genus nn ing col e ſit glb git
us eſt ucl elare olebr bog e glulohin
nus ſei Crit doe b epclſt heſſo n i nii
teidli Caq bos ge irhh p ſi cſſoc
onn bon pin ibi aufeni ig urdubitet niqg pini
e dorſo idi anferant 1 cör tinn nn qr no an
ſemi Gnms d iiſnü ihpſciͦlcus fe
cai ren Hicheo hnulo mt pu no dolis
Pori oppoſtd n e cadaſterd luſe
crcöcans. Ni bcſſe n dnagsgenn
duͦ peeſci diis Jen DMrmiſat i
ded re ceere gnenanei näunin
per auno in mideſſet orpus unni
Nop cAdodieni de lai i nisſih
z cefdei ni bi ics iſt eit
etduus fueit aſignn
1 ſuſfcdde, dbſſop⸗
gelmus fuit le cps donel drds
ins t ches iont ſecl

poſſ ſoli lliſ

Msniftt e no chiin
nni nd oſtt crecicer
arb tenkebitiͤtcliüt ö
lauin ceiit oſtpoci rin dangi

eltonb öſitli .
eter col al nan

Cſtihvideg.

7 Ti,

Sedic O

pꝛo 75.? tandẽ vẽ uelle ꝙ tutius ſit reneꝛe eã ua
lidã ⁊ iuſtã. do. An. vr uelle ꝙ ſi notoꝛie cõſtaret
debitoꝛeʒ eſſe nõ ſoluendo P xcõicatio ſit nulla.
al ſecus. ? ſic ſentit ꝙ notoꝛia ĩ iuſticia reddat eã
nullã. ſy aduete qꝛ in alijſs ſententiſs ab excõicati
one hoc poſſct admitti:ut ẽ nõbile dictũ Inno. in
c. frateꝛnitatis de frigi.⸗ ma. kfacit tex.in.c. inter
ceteꝛa de re iudi.⁊ uide qð ibi dixi. ſʒ in excõicati
one è magis dubiũ ⁊ uideĩ archi. teneꝛe ĩ. c. uene
abili de ſen. exco. li. Vi. ſemx excõicatio tencat:
ex quo cꝛoꝛ nõ ẽ expᷣſſus in ſi nia. ad hoc. c. ꝑ tuas
de ſen. ex. ubi tex. ponit exemplũ nullitatis qn é ex
pſſus enoꝛ in ſententia:u l qñn fuit lata poſt appel
lationem ad id qð le. ⸗ nõ. in. c. romana. F. in uni
neꝛſuatez de ſen.exco.li.vi. ubi dicit ꝙ tutius eſt
teneꝛe liger: licet ſit iniuſta: ſed de rigoꝛe ⁊ ſubti
litare iuis aliam partem putarẽ ueꝛioꝛc. nam ubi
notoꝛietas ibi nulla eſt pſumptio ꝓ ſnia. unde nõ
apparet ratio qᷓre ecchia uelit aliqueʒ iiuſte ligare:
cũ apud deũ ligatus nõ ſit: ut in. c.i. de re iudi.li.
vi. ¶ n gl fi. ibi ⁊ ita patet hec glo maniteſte:
ſentit ꝙ iſte odardus ceſſit bonis z ꝙ ꝓfuit ceſ
ſio ut euitaret carceres:ſed certce ut g dixi hic col
ligit totum oppoſitum qꝛ nec carceratuſ fuit Iʒ de
bitum fateretur nec ceſſit bonis:nec cedere para
tus erat. ? ideo dic gl. ꝓcedere in ꝑſonis nõ pri
nuilegiatis tene tamen menti gl. qꝛ doc. cõiter a 5P
ie no reprobãt imo. Fre. ↄſilio. clxxxviij. n? hoc

nac ſentireubi tractat nũquid exceptio excõicationis

ſpediat ceſſionem bonoꝛum ⁊ loquit᷑ de clerico æ
concludit ꝙ non. qꝛ peꝛ ceſſiona liberatur ab ex
communicatione: ſed d e. de ancha tenebar
qð dixi clericũ nõ artari ad cedẽdum ⁊? hoc in
telligo uex ut clericus ↄueniat᷑ quãtũ facere põt
7 nõ ultra qudo ↄuenit᷑ ex õctu ſecus ſi ex male
ficio uel quaſi.nam tũc nõ hẽbitur rõ ne egeat:
ur no. ſentit iſta gl. 7 aptius uide in. c oli. el.ij. de
neſtir ſol. (Jn⸗ eadem glo. ibi de redditibuſ ec
cleſie no. glo. qꝛ. apeꝛte declarat animum ſuum ꝓ
intellectu. c peruenir ut intelligatur de redditibus
beneficioꝛum ſz tu dic ut ibi dixi ⁊z ad iſtum tex.
bot dici ꝙ ñ faẽp nec ↄtꝛa quia ñj appaꝛet ꝙ iſte
clicus eſſet bñnficiatus abb.
BS qu Coquerẽs ſe ĩdebite ſoluiſ
ſe hoc ꝓbare debet niſi in
laſu hic poſito. prio dictũ ſo exceptio
niſi ¶Mo. prio ꝙꝙ ſoluẽs alicui pecuniam pꝛe
ſumitur er c prima ſoluiſſe qꝛ nemo pᷣſumit᷑ iac
tare ſuũ ut i.l. cũ de ĩdebito ff. de ꝓbat.⁊ in.c ſu
ber hoc de renũc unde licet a pᷣncipio qͥs nõ pᷣſu
matur obligatus. ſed aſſereti debitũ icũbit onus
pbãadi ut in. c. actoꝛ qð aſſcuerat.vi.q.ultia ⁊ in
der . pba. m poſt ſolutionẽ factã pᷣſũit᷑ pro
1ORreʒ pdictã. Ego limitarẽ bũc dẽʒ ⁊ tex.
qß ſolutio becũie fuit facta ĩ aliqua cã ptenſa.ſed
ubi ſimpliciter fuiſſer facra ſolurio tunc preſume

etur⸗ botius muruũ nel depoſitũ niſi qualitas P
onaru aliuc ſnbdeat ut eſt nõbilis gl. in. l. cuʒ qᷣd

. e. puta ſi ſi ixi
iz ehh mplꝛ dixi tolle hanc pecu
n. MS. 3 mẽdacẽ ẽ de facili pſumendum.

¶Ge ſolutionibꝰ

oſẽſus ĩ obligãdo ⁊ appꝛobatr᷑ obligatio a iur po
ſirio nã rõe illiꝰ appꝛobarõis dr̃ debitũ ec ciuile.
nã oli anꝙ eẽt ius põitiuũ n crar niſi vᷣbitũ nãle z

„ =
P-rn2 r A⸗d.

.44 jola:g 1 A

nã ↄuictus hic de mẽdacio qꝛ negauit ſibi ſolutio
nẽ factã tenet poſtea ꝓbare pecuniã debitã ſi ale
gat eã debitq: æ ex hoc ⁊ ex tex. nõ ꝙ reus ↄnictꝰ
in una exceptione põt trãſire ad aliã er Zꝛiã nam
pꝛimo iſte negauit ſolutionẽ ſibi factã ⸗ ↄuictꝰ de
ſolutione pot allegare ꝙ debite recepit pecuniaʒ:

ſʒ tenet᷑ ꝓbare debitũ.⁊ facit ad. q. quotidianã.

dã accuſat᷑ de homicidio:negat ĩ pꝛincipio demuʒ em
ↄuictus allłat ad ſui defeſionẽ occidiſſe. dubitatur

nũquid debeat admitti ad ꝓbandũ cũ ſit ↄuictus
de mẽdacio.⁊ facit iſte tex. ꝙ ſic iducẽdo: ut q̊.
Nẽ facit regula nullus plibus de re. iu. li. Vi. æ ui
de hãc q.ibi plemus in meꝛcu. ¶ In glo. i. H gl.
Otinet mʒ ſatis difficilẽ ⁊ legalẽ: ⁊ c quaſi tracta
ex uiſcenbus glo.iuris ciuilis:ut.l.cũ quis.C. de
iur.æ fac.ig.⁊ ibi ꝑ doc. plene diſcutitur hec mã.
2 ut clare intelligas ẽ ſciendũ ꝙ qðdã ẽ debitum
naturale tin quoddã ciuile tm: quoddã naturale =
ciuile qð nulla competit exceptio:q dam eſt na
turale ⁊ ciuile ↄð qð competit exceptio qnqʒ m hec
exceptio ẽ tpᷣalis qnʒ ꝑpeiua quãdoqʒ dubitat᷑ an
ſit tpᷣalis uel pꝑpetua. Iteʒ quedã ẽ ꝑperua fauoꝛa
bilis quedã odioſa. Iteʒ quedã exceptio ẽ ĩducta
ad rigoꝛem iuris ſeꝛuãdũ ⁊ ſub iſti⸗ teꝛminis ſic ĩ
unũ redactis concludit᷑ rota mateꝛia huius glo.

MDebitũ m naturale tm ẽ illud qð de iure gentiux Sbu

inducit᷑ ſine aliqua ꝓbatione iuris poſitiui:ut eſt
tex.in l.cũ amplius in. . his vo. ff. de reg. iu.⁊ ĩ
l.ſtichũ. . naturalis.ff. de ſo. ⁊ hec obligatio na
turalis eſt duplex quedã que oꝛit᷑ ex ↄſenſu : ut in

obligatione oꝛti ex pacto nudo.⁊ hoc intellige de
iure ciuili fi qð non dat actio ex nudo pacto ſ
ↄpetit exceptio rõe naturalis obligat õis: ut in.l.
iuriſgentiũ.S. ſʒ cũ nulla ff. de pac.ſʒ de iure cano
nico dic ur nõtur in c.i:de pac.⸗ ponũt alij aliud
cxemplũ:uidelicet in eo qð relinquit᷑ in reſtõ minꝰ
ſolẽni. nã ibi ẽ ↄſenſus defũcti ſʒ nõ ẽ appꝛobatrꝰ
P ius ciuile ſine ſolẽnitate debita. alij tñ negar h
exẽpluʒ ſʒ ↄmunitteꝛ tenẽt pꝛimũ.Et dicenduʒ ut
nõ.in.d.l.cũ quis. Sccundo pꝛincipalꝛ obligatio
nãlis oꝛt̃ ſine expᷣſſo ↄſenſu ex quibuſdam meꝛis
motibꝰ nature fm quã quis obligat᷑ nãt: ad bũfa
ciendũ bñfacienti:ut in.c.cũ in officijs de teſta. et
in l.ſʒ ⁊ ſi. . ↄſuluit ff. de peti he.
uile tin ẽ illud qð iducit᷑ ex diſpõne iuris ciuił tin
ſine aliqua obligatiõe nãli.exẽplũ ponit᷑ in debito
ꝑ chirographũ fco ſpe future numeꝛatiõis. nã pꝰ
biẽniũ nõ põt opponi exceptio nõ numeꝛate pecu
nie. l. in Sctibus.C. de ñ nn. pe. 1 Sʒ p biẽniuʒ
obligat᷑ debitoꝛ ciuilꝛ ſʒ nõ naturali qꝛ nuqᷓ; pure
oſenſit:ſʒ ſpe future numeꝛatiõis que nõ fuit ſecu
ta quidã mñ negaueꝛũt hoc exẽplũ dicẽtes ꝙ poſt
bienniũ ẽ oꝛa obligatio naturalł quia poreſt exigi
pecunia:qʒ cõit᷑ tenet᷑ exẽplũ ꝙ lʒ pᷣſumat᷑ obligaꝰ
naturalł pᷣſũpia nũeratõe .tn ĩ vVitate obligario nã
lis nũqᷓ; affuit as Ecerin nãe. ẽ certũ legi ut ĩ
.l.ſi pẽ ff. de ſoſðᷣb

¶ Webituʒ ci

5 itũ nãle ⁊ ciuile ẽ ubi cõcurrit

C 7 9 .
zvisg Alt 8 Aoſerſ

coe- ſDui A⸗

—
,ie re,.

od.te ee:E 1 , .

— .
Qekct 114 ₰△ „ idAe

Iorrnn: „R2 4 ,7 r8

.

97 Jerr 2 /r

— —
MUt wiαnι 1Den
— E. .

—

⸗

=
1—

1 —t r. Prmt. ⸗

7

An 3„ * Plr „5 =dAcn Oen Pa n

5- * S.
N vi⸗ alt. „ 77 4 l. 4 ”ñäͤ

₰ ℳo
. 1.2 ſelcpſe nin dia

Deom

reddebat᷑ ius manu regia.l.ii.ff. de oꝛi.iu. poſtea
ſuperuenit ius ciuile æ quoſdã contractus appꝛo

bauit. quibuſdam uero cõtractibus reſiſtit. quibuſ

dam aſſiſtit. unde actus naturaliſ appꝛobatuſ a iu
re ciuili habet hodie effectũ: ut in iudicio mandeĩr
executioni: ſi nulla cxceptio cõpetit tunc non eſt
dubitãdum ð tali debito. qñʒ æ quarto debitũ cã
tur naturali æ ciuili mõ ſᷣm quod pᷣdixi. ſʒ aliqua
exceptio ↄpetir qñʒ tẽpoꝛalis.exemplũ ꝓmiſi tibi
aliquid ſolẽniter ad certũ diẽ:antc aduẽtum diei
cõpetit exceptio ↄtra hoc debitũ:qnqʒ exceptio E
ppetua exemplũ in uelleianoſnam mulier habet p
uilegium ur efficaciter nõ teneatur ex interceſſio
ne pꝛo alienis debitis ·ſi de facto fideiuſſit:obliga
tur naturaliter ⁊ ciuiliter:ſed ꝑpetuo competit ex
ceptio ex beneficio ſibi indulto:⁊ hec exceptio eſt
fauorabilis:qꝛ in fauoꝛẽ mulieꝝ pricipaliter iduc
taſqd eſt erceptio ꝑpetua æ odioſa.exẽplũ ĩ ma
cedoniano. nã ex mutuo obligatur filinſfamilias
naruraliter ⁊ ciniliter:ſʒ ex diſpoſitiõe.l.haber peꝛ
petuã exceptionẽ ↄ cꝛeditoꝛẽ:⁊ h̊ excepiio fuit in
ducta in odiũ cꝛeditoꝝ. nõ aũt principalr in fauo
2c̃ filiorũfamilias. quedã ẽ exceptio inducta ad iu
ris rigoꝛc ſeruãdũ.ut illa q ex ſnia ĩiuſta pᷣ trãſi
tum in ꝛc iudicatã.nã ſi mibi eras obligatus i cẽ
tũ ⁊ iudex ĩiuſte declarauit te mibi obligatũ nñ fo
ꝛe:nõ tolli ꝑ hoc obligatio:qꝛ iudex declarat et
non diſponit: ut ĩ.l.ex diueꝛſo.ff. de ꝛei uen. plene
legit᷑ ⁊ nõ.in l.iul ff. de ↄdi.inde.dixi in.c.ꝓpo
ſuit ⁊ in. c.cũ noſtris de cõceſ.pᷣben.ſed tñ ↄpetit
exceptio ex ſñia ? ꝓcedit hoc ex in caſu quo ſen
tẽtia nõ tollit aliquã obligationẽ: utputa quia eſt
decłatoria nã qnʒ ſnia tollit obligationẽ: utputa
quãdo eſt prinatiua ſeu diſpoſitiua. nam iudex ex
canſa quãdoqʒ libeꝛat quẽ ab obligatiõe alterius
ad hoc.xv. q.vj. in. c.nos ſanctoꝝ ⁊ plene nõ.in
dicta. l. cũ quis ? ĩ hoc caſu iſtud excmplũ nõ ca
deꝛet in hac ꝑte:ſed potiꝰſub ſpetie idebiti natuꝛa
lis ⁊ ciuilis uł ciuilis tãtũ ſm ꝙ ſũia operat᷑ anʒ
et ulrimo dubitat᷑ an exceptio ſit ꝑpetua an tẽpo
ralis exẽplũ cũ ꝓmiſſi tibi da:e decem cũ ĩꝑatoꝛ
uenerit Italiam. naʒ ſi nunꝙᷓ uenerit: excepiio ꝑ
petuo competit cotra te:ſi ueniret uſqʒ ad annuʒ
erceptio eſſa tempoꝛalis de pꝛeſenti.eꝛgo dubitat᷑
an exceptio ſit ꝑpetua an tempoꝛalis.his teꝛminiſ
nunc b euiteꝛ declaratis nenio ad principale pꝛo

poſitum glo/an ⁊? quãdo indebite ſolutum poſſit

ꝛepeti æ ſequédo oꝛdinem glo. diſtingue ꝙ aut fu
it debitum naturale rin ſed ciuili idebitum:⁊ tũc
glo. diſtingnit ꝙ aut enoꝛe iuris fuit facta ſolutõ
2 nõ ↄperit repetitio aut enoꝛe facti ⁊ põt ꝛepeti.
exẽplũ heꝛes uolẽs ꝛctinefe falcidiaʒ ſoluit legata
integꝛa credẽs ſe teneri:ceꝛte non põt ꝛepeteꝛe:qꝛ
enanit in iure. Si aũt credebat heꝛeditatem cſſe
ſufficientẽ tunc ꝛepetit:quia enauit in facto. unde
rꝛoꝛ iuris non excuſat: ubi debitũ naturale pᷣceſ
ſit ſecus in enore facti: ut in.l.eꝛꝛoꝛ C. ad.l.falc.
X ĩtellige quando erroꝛ facti fuit probabilis.naʒ
ſprobabilis non excuſat ut in. c.ad aplice.j. de
ele.excõ.mini.⁊ in. c.ij.de ↄſti.li.vi.⁊ ex his po

Se⸗fnn „7 be⸗ferier * Jfrtn rekets V S⸗ Sa .

(We ſoſutionibus

s lIa-

„bl

teſt colligi una cõcluſio ꝙ enoꝛ facti ꝓbabilis ex
cuſat ẽt nbi ꝓceſſit ðbitũ naturale tm ſecus in er
ꝛoꝛe iuris. ultimã tñ partẽ cluſionis dic ꝓcedeꝭ
ĩ maiori ⁊ in perſonis nõ priuilegiatis. nam mi
noꝛ ⁊ mulier miles ⁊ ſimileſ perſone que excuſant
ab ignorantia iuris ſoluendo per enoꝛem poſſũt
ꝛeperere ar. in. d.l.cũ ð idebito ⁊ licet aliqui otia
quia ſubeſt debitum naturale. primũ mm communi
rer renet᷑: ex quo pᷣdicte perſone cõir excuſãtur ab
ignorantia iuris ⁊ pᷣdicta pꝛocedũt in natuꝛali ob
ligariooe ſtricte ſumpta: ut in illa que orit ex pac
to ſimpliciſſed in obligatione natuꝛali magis lata
ut eſt illa qua naturaliter inducimur ad benefaciẽ
dnm benefacienti: eſt dubium nũquid ↄpetit ꝛepe
titio. nam glo. nõbilis iĩ. l.ex. hoc iure.ff. de inſti.
æ iure ur̃᷑ uelle ꝙ regulariter ↄpetar repetitio ſed
quãdoqʒ ſecus per.l.ſi nõ ſoꝝẽ. . libertus ·ff de
cõdi.ĩde. ubi libertus pꝛeſtãs operas ſuas indebi
ras nõ ꝛeperit qꝛ naturaliter obligatur ad opeꝛas
obſequiales:ſed dic de hoc plene peꝛ bar. in.lſi
rcſtõ.ff. de fideiuſ.ubi in effectu ↄcludit ꝙ ubi ia
lis obligatio naturalis eſt redacta ad neccſſitatem
pᷣſtationis per ius ciuile:tunc nõ ↄpetit repetino
2æ hoc caſu loquitur dictus S. libertus aut nõ ſu
beſt talis neceſſitas.⁊ ſi ſoluit tantũdẽ non põt re
peri ut in d.l.ſi teſtamẽto.S.i.ſi uero alind ſolui
tur tunc põt fieri repetitio.qꝛ nunllo iure caueĩ
hoc caſu nõ poſſit repeti.⁊ ſic pꝛocedit gl.in. dic
ra.l. ex hoc iure:qð nõ. quãdoqʒ ? fo ſoluii ide
bitum naturaliteꝛ ſed ciuiliteꝛ debitũ. 2 tũc ſcem
glo. põt repeti: æ dic quacũqʒ ignoꝛantia fuit fac
ta ſolutio ſine peꝛ eꝛꝛoꝛc facti ſiue iuriſ:qꝛ ego ceꝛ
to de dãno uitando ⁊ tu de lucꝛo captando. p h̊
dicta.l ſi nõ ſoꝛtẽ. SF. indebitũ quãdoqʒ ⁊ itio ſol
uitur indebitũ utꝛoqʒ iure:qꝛ nõ eꝛã obligat nec
nãliteꝛ nec ciuiliter:⁊ tũc põt ꝛepeti quacũqʒ igno

ꝛãtia ſolueꝛi. ſecꝰſi ſciẽteꝛ ſoluiſſẽ:qꝛ tẽ nidoꝛ dõaſ

ſe: ut.l. cuius ꝑ eꝛo ꝛc̃ ff. de ꝛe.iud.fallit ĩ ſoluue
uſurarũ.nã illas poſſũ ꝛepetẽ: ut in.c.debitoꝛes ᷣ
iurciur. æ. j de ufis qᷓ ꝑ rotum. quandoqʒ ? quj
to ſoluitur ĩdebitũ ꝑ exceptionẽ. ut q; bene iſe
bitum ſʒ exceptio ↄpetit ut S. dixi:⁊ tẽ ſi occeptio
ẽ ipᷣalis nõ põt repeti regulariter.ſi vo ẽ ppeina
7 fauoꝛabilis põt repeti ut ĩ iuribus alliis iii glo.
ſi uero ẽ odioſa dicit glo. ꝙ nõ poteſt repen
ignoꝛantia iuris ſiue facti. ſʒ de hoc dic melius
legit᷑ ⁊ nõ.in.l.fi ff.ad mace.nã ſi ꝓbabili crrore
fuiſſet facta ſolutio ↄperit repetitio qudoq; ul
timo exceptio ẽ idueta ad iuris rigoꝛẽ ſeruanduj
⁊ tũc dicit glo. ꝙ ſi ſcient᷑ qs ſoluit nõ rcpeni qua
ſi dicat ſecus ſi ignoranter ⁊ ex h̊ ur̃ glo. uelle
ſi iiuſte abſolutus ꝑ ſniam ſoluit neꝝ debittũ no
põt repetẽ ſi ſciẽter ſolnerit:ſecꝰ ſi ignorãt ſz di
cerẽ ĩdiſticte nõ eẽ bu dictũ .nã eo caſu ꝗ ſnia ñ
rollir obligationẽ nalem nõ ↄpetit reperitio et ſ
ſolutio ẽ facta ꝑ ignoꝛãtiã iuꝛis ut.ð. dixi i pꝛimmo
mẽbꝛo. Iẽ nõ ẽ ueꝝ ꝙ ſñia ſeper tollat obligani
onẽ ẽt ciuilẽ: nã quãdoqʒ tollit utꝛqʒ obligatõo
ur quando eſt diſpoſitiua.⁊ tũc ið dicendũ ꝙ eo
caſu quo ſoluit᷑ idebitum utꝛoqʒ iure. qnq; tollit

mnmn inticn 5/
lrmürl,uud utkl nd⸗
on Atmnidin ihrnliaa
õü
ctlicecdgnprttnn undn
icrlendalemana digntet
tatrtafandcun tdenendͤ
CnlisLonpg nalienſ Artan n.
wolcacze Cn waſeminiſ
Mennminoirorenetoſctumdon
Ponereprone dte rbledtm nt
Cdhtcentsnfrnen unnn ani,
t biinniigirei nr
ne oiianin n
moltgtlifinmntnn⸗
nwn ettttrdnd
Moneeninn
onöͤunin
nealleli no ſien
il ber eſgz ennänti

innini
nlsnagiein;

üi . ſeanag NNX
ſen

Cie⸗i Dorr
ene . tie

oprſe

4 —
1A

C.la bito
ebiumn
aturale
ler te cr qvo Pdicte enn
gnorannig grig yg ſunehech kend
D ris e pcie Pꝛoceditin Uuintiich
1 nan ſimm⸗ ut in illa que oniag e
ua ſſe nobligatione atugli Umagih
lacna anurslit ragbanft
mmn dehefacienn⸗
un nubnn 6 nid opentn
n g dl boc ſure ff ceite
wre vi uche

h Degtagrter apenn feperirio 1

gridoz nsper) ird ſane glbenns ſi⸗

oclice hiſben Prſisopergsſas Macti
Ios n upert q: netufalter Obcgur ad open

R

1

obſouiales ſei afr ge bor Dene per bar ind

ſoo f de fanſ vbi in cfin luchtglbin
15 oblgano umrolſs t recaen ge Neecſiigenn

ſtanonss per ins Ciulennn no pentpenno
tboc caſu ſooniur cims ſ. benms ent nſ

beſtuls nceſſus ſ ſolit umii on pore
Pen ur in d.lſ tſtamto N.iſiero gid ſolni
r uncpot feri repenno. qr nnlo ine canet
doc in do deſie repeni2 ſc procedhtgl inci
nAbtimeddd niloch d fo ſf ige
divom aon daerſed euinenenis. tit ſen
go ortehen ni Ananzwoanhfn ſic
1n Cbono begercrodnadtſenidtchen
10 de Gind uimncotmd beedai
dica.a no ſone. incebic idaztiſoſc
pimr indebitü nrocz i
niluer neccivilter:? iue
, , er
inu oeii.ſel lſeitr
vt. LCuius eno i.
ee⸗ las poſſi epen
iurari. ni ilas h

tione

inoc; neqindcüchlgn
pot rper anmeſchihi
ſoluiſei⸗ Ednndif
ger iuk ſaltiſnmqii
urin.c⸗debſtotsd
5
1o ſolirar Genipe in fia

. Goch te
gengfis & Plotumn. dpancoche
reur.1 Genfisclb inn abcrit

2

7

—

obligationeʒz ciuilẽ tãtũ. tũc ideʒ dicẽdũ , quaʒ
do ſoluitur in debitũ ciuiliter tantũ: z ideʒ i ſilib
2 qũ ſũia opeꝛet᷑ hos effectus dic ut nõ.in. d. c. p
poſuit ⁊.c.cũ noſtris.⁊.l.iulianus.·ff. de condi.in
de·⁊ ĩ.l.cum quis pꝛealle . Ded ultra pꝛedicta
queꝛo pꝛimno quid ſi debitoꝛ fecit appodiſſam ſeu
ſu chirographum de pecunia mutuata quã in vitate
nõ accepit ſed ſpe future numeꝛatõis ſimplꝛ fuit
feſſus ſe recepiſſe. nec. bieniuʒ ꝓPpoluit excepiio
nem nõ numeꝛate pecunie: nunquid poſt lapſuʒ bi
enij habeat iſte debitoꝛ aliquod remediũ: ⁊ uidet
ꝙ nõ peꝛ dictam.l.in Sctibus:ubi dicitur ꝙ ſi de
bitoꝛ tacuit peꝛ biẽniũ nõ habet remediũ quo mi
nus ſoluat. Hoſti. hic multa ſcꝛipſit: ſed in effectu
nult ꝙ quattuoꝛ remedia competunt a pꝛincipio
gebitoꝛi. pꝛimũ eſt exceptio nõ numeꝛate becumie
2 hoc durat peꝛ biẽniuʒ a tempoꝛe ↄfeſſiõis ⁊ tiñſ
feit onus ꝓbandi in cꝛeditoꝛeʒ ꝙ; pecunia fuit nu
merata:? ẽ exceptio magni effectus ⁊ fuit inducta
qꝛ debitoꝛ anxietate ↄſequendi mutuum de facili
ſcꝛibit ad petitionem cꝛeditoꝛis ſe recepiſſe quod
in ueꝛitate nõ recepeꝛat. ᷣm remediũ eſt exceptio
doli:æ hoc nõ tollitur tempoꝛe: qꝛ ſemꝑ doloſe pe
tit cꝛeditoꝛ ex quo pecunia non ẽ numeꝛata. ar. in
.l.ij.ff. de doli excep. ſed onus ꝓbandi ꝙ nõ fuit
numeꝛata icumbit ipi debitoꝛi: qꝛ cõfeſſio facit fi
dem ↄtra eũ ꝑ.c. ꝑ tuas de ꝓba. æ ꝑ.l. gñałꝛ. C.
de nõ nu pe. ? hoe tenẽt cõiteꝛ legiſte in.:. ſi ex ca
utione. C. co. ti. te. ktiũ remediũ ẽ exceptio in fa
ctum.? idẽ dicenduʒ ꝙ in pꝛecedenti. quartũ re
medic ẽ conditio ob cauſam:quia obligauit ſe ob
cam ⁊ cauſa nõ fuit ſecuta. ⁊æ hec exceptio cũ ſit ꝑ
ſonalis duꝛat xxx. anis.l:ſicut. ff. de pꝛeſcꝛip. xxx.
anno. licet oʒ ꝗ debitoꝛ ꝓbet pecuniã nõ ſolutã.
unde tantum in pꝛimo remedio releuarur debitoꝛ
ab oneꝛe pꝛobandi:ſed ẽ notabile dubium quid ĩ
ecclia ⁊ cleꝛicis reſpectu eoꝛuʒ patrimonij nunqᷣd
poſt biẽnium pꝛinet exceptione nõ numeꝛare pecu
nie. Hoſti inſtat multũ:æ ti ocludit ꝙ non:quia
l.in otmncnbus inducẽs pꝛeſcꝛiprionem biẽnaleʒ
no poruit pꝛeiudicare eccleſi ijs nec peꝛſonis ecclia
ſicis que gaudent eodem pꝛiuilegio cum ecchia: z
pꝛimo inducit in arg. l. fi. C. in quibus cqu in ite.
reſt. non ne. in fi. ubi batet ꝙ pꝛeſcꝛiptio tempo
2als n cuꝛrit pupillo foꝛtius nec ecclie: itẽ qꝛ õ
ina eccleſiã nõ ſufficit ꝓbare muruũ ẽt ueꝛe factũ:
niſ. pbet ueꝛſuʒ in utilitatẽ ipius: ut in. c ꝙ qbuſ
„da de fideiu. tradit in h̊ Ho. tꝛes regulas nõbi
es l. ipialis fauẽs ecclijs = cłicis ipo facto ap
Haobata e h eccliam niſi expꝛeſſe ꝛepꝛobetur. arg.
e tin adiutoꝛium ſecunda ꝛegula 6 ler ipia
H gaeei uel ecclijs nõ ualet in pPiudiciũ
ie icgo⸗ expꝛeſſe appꝛobetur peꝛ eccleſiaʒ. ter
necn ſa ggi laicoꝝ infeꝛioꝛum iĩpeꝛatoꝛe ſiue
inc ci Nekang: ifeꝛant eccleſie nõ nalent ĩ pꝛe
achn oecer R ſerdleehi expꝛeſſe appꝛobent
lciz Hoſt ancte marie de cõſti.z cum his
guo ac pin. raſit bic Joã. an. ſed mode:nioꝛes
Pꝛiuz deʒ ſen iũt oppoſitũ ⁊ meliꝰ iudici
n.l. in ctibus affeꝛt pꝛiuilegiuʒ debuoꝛi D

unde ante illã.l.incõbebat debitoꝛi onus ꝓbandi
nõ eſſe nuãtaʒ pecuniam. ecclia ergo uel &lerici ſi

uolũt uti illo priuilegio legali debent recipere cuz

moderationibꝰ ſuis:ut.. bienniũ nõ ultra. un illa
Il. non eſt danoſa ſʒ fauorabilis nec inducit pᷣſrip
tionem cõtꝛa bona eccleſiaſtica:immo dedit reme
diuʒ rempoꝛe limitato: nec obſtat quod dicitur de
nerſione:qꝛ nõ indiſtincte ẽ neceſſe ꝓPbare vſum
