Dprlioac dinn penci. oſfnolicr l heres abſẽs. ff. de iudi.æ dic ſic fuiſſe als deter nia poſſunt extirpari ab he:edibus. qꝛ pena fuit
uindcd clen ſencni kencii minatũ. nõ plʒ. Jo. an. qꝛ defũctus poterat con ↄmiſſa ĩ uita nide bo.tex.in.c. ii.de ꝛp.li.vi.Aut
miiiglinein ni unie lnntg ueniri ex ꝓprio iuramẽto. ? ita ter. in. d. c. f.. pon pena delicti uenit ĩponenda ꝑ iudicem. ? tunc. aut
iniC de ſent⸗ mi alego boni reilfi derat dũ dicit a ſe pſtito ⁊c.ſed iuramẽtũ nõ egꝛe delictum fuit cõmiſſum circa tractatum uel extra
Gnſiaiis n ecc di e nechie dit᷑ ꝑſonã iurãtis. . n. ꝑſonale ex pie iurqtis ut i. primo caſu ſi delictũ purgat᷑ actione deſcẽdẽte ex
* lunihie tribui n deberiii c. Vuatis de iureiu 2 h dictũ Jo. an. tẽtur coir ꝑ eo gctu. urputa qꝛ põt agi ex Sctu exẽplum i dolo
ns iſin un rr dieti Brroſe modernos. ſed ego ſaluãdo uiruqz dictũ diſtigue omiſſo in depoſito.ſeu cõmodato.æ tũc heꝛes rẽt
n et rẽ ꝙ actione ex eo ctu nõ poterit agi coꝛã iudi
neſes no it doler

gfurti.quo ad ius canonicũ dicit. Bar. ꝙ qdam
ſũt actões penales ex utraqʒ ꝑte .utputa.qꝛ peto

id qð tibi nõ adeſt nec mihi abeſt. exẽplum ſi pꝛo
delicto pena pecuniaria uenit applicãda pti nõ tã
ex ꝑte ꝛei ꝙᷓ; ex ꝑte actoris ẽ pena.et ̊ caſu nullo
iuꝛe fm. Biir. delictũ tranſit ĩ heredẽ. qm actio ẽ
penalis ex ꝑte rei.ſʒ rei ꝑſecutoria ex ꝑte actoris
ntputa qꝛ ago ꝓ ſatiſfactiõe dãni mei:⁊ hoc caſu
dicit ꝙ eſt diue ſuas inteꝛ ius canonicum ⁊ ius ci
le: quia de iure ciuili nõ agitur niſi in caſibus pᷣdi
ctis:ſed de iuꝛe canõico ſic ut h̊ Sʒ aduerte:nã P
muʒ dictum Har. qᷓtenus uult ꝙ actio ex utraqʒ
pte pẽalis ñ tranſeat i heꝛeditatẽ ẽt de iure cano
nico uẽ poſſe optime inuari ꝑ glo.nõ.in.c. frateꝛ
nitas.xii.q.ii.ubi dʒ ꝙ i foꝛo ↄſcie ñ iiũgit᷑ ut qͥ
ſoluat penã delicti.cũ ergo de iure canonico aga
tur ↄ heꝛedẽ ſolũ rõe peccati.ergo nõ dʒ õ hr̃dẽ
agi niſi p ſanſfactione ĩteꝛeſſe ſen damni ꝓprii =
H miſum eſt mihi ſenſiſſe gl.in. d. c.ſane.xxiiij.qii.
ſed ) h̊ dictum allego.ter. H. nam ̊ agebatur ut
ſariſfacerent heredes de homicidio et inceſtu. et
ut diẽ h. Jo an non poteſt ſatiſfieri ð homicidio
niſi quia aut inteꝛfectus fuit ſeruus aut agebatur
5

–
E eNNV

—

ſ. 26larns vyrrr. Ao

Vha=ns t vri edrr s AXeſeri⸗ e. c

5

v Be

C2u ſu= pdn*ναριια 73

A „ 9ſer 6 P. a αι.

/

40ac S ſrr deI ſ*“ cſinddg P r

.

. d Tee 1 . rS O Fcſ c1σ. — y

¶ De parochijs

ad penam ↄoſuetudinariã : nã in aliquibꝰ locis ꝓ
delicto ſoluiwur pena applicãda leſo ſeu hẽdibus
ſuis. c. ij. J.ð penis.=z. c.ij ᷓ.de delic.pueꝛo Idé
dicendũ ẽ de inceſtu: nã coꝛpus liberũ non ꝛecipit
eſtimationẽ: gꝰ h agebaĩ ẽt ut ſatiſtaceꝛer de delic
to ꝛe pene : ſʒ ſaluãdo utrũqʒ dictũ diſtiguerẽ ꝙ
aut qͥs fuit excõicatꝰ: qꝛ ñ ſatiſfaciebat de delicio:
2æ abſolutus maxie cum cautõe. ⁊ tũc pꝛocedit dic
tum huiꝰ: c. qꝛ nõ pure agit᷑ ĩ foꝛo pniali.nec agit
meꝛe ex delicio ſ ex ↄciu ul q̃ſi put õ dixi aut ſim
pliciteꝛ quis deceſſit ſine excõicatiõe æ abſolutiõe
ſequẽti:⁊ tũc foꝛte poſſet pꝛocedeꝛe diciũ Bar.
intelligẽdo ꝙ tũc agat ex delicto. ſed ſi tenẽmus
opinionẽ ꝙ agat᷑ tũc ex q̃ſi Sctu ꝓpteꝛ abſolutio
neʒ pᷣſtitã nõ uideo ꝙ diciũ HBar. poſſet tollera
ri. ſed ipſe habuit ꝛeſpeciũ ad cõeʒ opi. canõiſtarũ
ut agarur ex delicto: ſʒ ego ſempꝑ tenni ꝙ nulla in
H ſir dr̃ia inteꝛ ius canonicũ ⁊ ius ciuile. nã iſtðᷣ.c
2. c. ex ſ'is de ꝛap. ?. c.a nobis alle. pondeꝛãt quẽ
fuiſſe ↄtritũ in moꝛe:⁊ ſic vVr tacite mãdaſſe ſatiſ
factionẽ heꝛedibus:ubi.n. iſta cefſarẽt ut qꝛ deceſ
ſir ſine ofeſſiõe nõ nideo ꝙ poſſit agi 5 heiedem
ex delicto defuncti: niſi q̃renus põt agi de iure ci
uili:2 ꝓ boc allego. glo.nõ.qᷓ aꝑte B ſentit ĩ.d.c.
a nobis in. v. beꝛedes quoqʒ: q̃ diẽ ꝙ cũ penitue
rit ⁊ ↄtritꝰ fuerit defũctus qtũ in ſe fuit: ſatiſfecit
ideo hẽdes ↄpellẽdi ſũt ſatiſfaceꝛe ꝓ ipo: ⁊ ſic diẽ
debeꝛe ĩtelligi. c. fi. de ſepul. ⁊ ĩ.c.ĩ l̃is ð rap.taci
te idẽ ſentit Jo. an. i adi. ſpe ĩ ni. de appel. . in qᷣ
bus i addi. mag. ? H 15.0 S. nunqd bẽs teneaĩ
nltra uires beꝛeditarias ſi nõ feẽ iuẽtariũ ex delic
to defuncti do. An. dicit h ꝙ nõ:idẽ iʒ Fre. ↄli.
xxi.·ẽt in foꝛo ↄtẽtioſo mouet᷑:qꝛ cx eqtate iductũ
E ꝑ ius canonicũ:ut teneat᷑ heꝛes ex delicto defun
cti ex eadẽ equitate nõ dʒ teneri ẽt ultra uires he
ꝛeditarias. glo.tñ vꝛ uelle Zriũ in.d.c.in litteris
crederẽ mñ ꝙ opi. Fre. ſt va ·ſi agit ex delicto:ſe
cꝰ ſi agit᷑ ex Zctu:ar. eoꝝ q̃ dixi ĩ pcedẽti.q. Ab.

¶ De parochijs ⁊ alienis parochianis. Hica.

Supꝛa niſuʒ eſt de quodam iure parochiali qðᷣ
ꝓlſiſtit in funerãdo:ſʒ qꝛ poterat dubitari gnaliteꝛ
de alijs iuribus parochialibus: iõ poſt rubricã pᷣ
cedẽteʒ ſubijcit᷑ iſta ꝛubrica ðᷣ paꝛo.¶Que:0 qd
ſit parochia ⁊ unde dicat᷑ ſo.pꝰ Jo. an. ẽ locꝰ in
qꝰ degit ppls alicꝰ ecclie depntatꝰ ceꝛtis limitibuſ
ↄſtitutꝰ ſæ ðꝛ parochia q̃i ꝑtitio cure:nã cura ppli
ptita fuit int᷑ eecłias pꝑochiales.nã ꝛectoꝛ talis ec
cleſie dr̃ ppłʒ ꝛegẽ.c.i.de capel.mona.⁊= uið arch.

ð ſere 12 ſei fai, r ho l canõ de elec.li.vj/æ ſcias ꝙ pochie fuerunt

iniſe pꝰ aduentũ xpi. xiij. q.i.i. c i/ epatus vVo et
ꝓuiĩcie fuerũt diniſi longe an aduẽtũ xpᷣi. vñ ubi
prius ſtabãt illi pᷣncipes infideliũ ſen eoꝝ ſaceꝛdo
les fuit ſtatutũ ꝑ apłos ꝙ pᷣmates archiepi ⁊ epᷣi
oſtituerent᷑:de qbus dic ut plene hr̃ lxxx.di.c.i.=
cc.ij. lxxxxlx. di. c.i ¶ Scðdo pᷣncipaliteꝛ qꝛo ĩ q
oſiſtat ius parochiale:dic ꝙ in pluribꝰ:primo ut
parochiani diebꝰ feſtiuis audiãt miſſam ĩ pochia
ur in. c. ij. J. eo. æ dic ut ibi. ¶ Scdᷣo ut ſact̃o ꝑci

c.cũ int᷑ de v.ſig.

piãtur ĩ hac eccłia parochiali ſeu a pᷣſbito pochie
2 ut parochianꝰ ibi ſepeliat᷑ Coĩs ð pe. ꝛe.x cle.
dudũ in. S. ueꝝ de ſepul. ¶ Item i pſtatione deci
maꝝ ꝑſonaliũ.xvi. q.·i.c. qſti. Itẽ in oblationibꝰ

fiendis de cõſecꝛa. di. i. ois pᷣianꝰ ⁊? V. oblatio ca
pit᷑ largo mõ ſm Jo .an. ? bũñ ut ↄpᷣbendat quie

qͥd ifra limites ꝑochie ꝑueniat:bo.tex.in.c. paſio

ralis S de his que fi. a pla.? ꝑ h̊ arguit do.an. .
c oblatiões que fiũt imagini depicte ĩ muro ĩfra
umites alicuins pochie cedunt pſbr̃o pochiali qð
&t tenni in. d. c. paſtoꝛalis.⁊ bñ facit ille tex. ⁊ qðᷣ
ibi nõ hoſti. ad idẽ.c.qin de deci.lʒ ał.legerim in
addi. ſpe. Joã. an. allegantẽ ꝓ epo ⁊ pᷣſbyteio po
chiali. ⁊ nõ ſoluentẽ.ſʒ mihi plʒ pmiſſa opi. ? facit
¶ Miltio qro. nũquid pochiani
pnt ↄpelli ad oblationes faciẽdas. pꝰ vx ꝙ ſic peꝛ
d. c. ois xpᷣianus ⁊. c.alia ? c. ſtatuimus.xvi.q i.
In vrium allegat illud Mat. v. ubi df ſi offeꝛs
munus tuuʒ alteꝛi ⁊c. ⁊ ſic nõ loquit᷑ ipatiue.? ad
idẽ qð hẽ exo. xxv.c.dũ dr̃ ab eo qui ultrone? of
feꝛt ꝛecipeꝛe ⁊c̃ qᷓ dicat ꝙ a ſpõtaneo ⁊ nõ a coac
ro recipiẽda ẽ oblatio. Dro ſo. uide qð nõ. glo.
in. d c. oĩs ⁊. d. c. ſtatuimus ⁊. x.q.i.c.ſanctoꝛũet
Vr glo. uariaſſe.nã qnqʒ ſimpłꝛ tenuit pochianos
ad h ↄpellendos. qnʒ b̊ tenuit cũ limitatidõe.ſ.ꝙ
ſi pᷣſoyt᷑ curatus idiger. ſʒ beatus thomas lati at
iigit fa fe. q. lxxxvi. articulo.i. ⁊ ibi i effeciu q⸗
ad ꝓpoſitũ nrjm cõcludit ꝙ regularit iſſe oblatio
nes que fiũt ad nſũ ſaceꝛdotis ſeu ꝓ diuino culiu
nõ ſũt in pᷣcepto niſi in quattuoꝛ caſibus. pꝛimꝰ ſi
rõe cẽſus dʒ fieꝛi. puta qꝛ aliquid tenet ab ecclia.
rõe cuiꝰ ſoluit᷑ oblatio noĩe cẽſus. ¶ Scðs cqus
ſiqͥs ẽ obligatus ex teſtamẽto ui int᷑ uiuos.c. qᷓto
j. de cẽſi. ¶ Teꝛtius cãus ſi ſaceꝛdos indiget.naʒ
ex ꝗꝰ ipedit ſpũalia dʒ ↄſequi tpᷣalia ad h. c. ſi eps
de offi. oꝛdi. li. vi. ⁊ qdᷣ nõ.i.c.i.⁊ in. c. de his de
eccle edi. nõ in ſaceꝛdos ob hᷣ dʒ ſubirabeꝛe ſpũa
lia. qᷓ ſu ioꝛ dʒ eos ↄpelleꝛe ad has oblationes iu
ris remedijs. ¶ Quartus caſus qñ bᷣ hʒ cõ uein
do. nã in młis locis parochiani ſemp offeꝛũt die
bus feſtiuis. nã in aliquibꝰ locis ſolẽt faceꝛe obla
tiones cum candelis in feſto alicuiꝰ ſancti ex quo
eiʒ ioleuit ↄſuetudo pñnt ad h̊ compelli. qd bn nõ.
faẽ tex.in.c.ad aplicã de ſimo. ⁊.l. pꝛimlegia in fi⸗
C. de ſacꝛoſan. eccle. æ⁊ qð ibi nõ. Dar. fac qð di

xi g ti. pxi. c.penul. Et unũ int᷑ ceteꝛa ſcias.; iſte
oblatiões ita ſunt de iure ochiali. ꝙ ſi fet in ca

7
5

pellis ſeu altaribus fundatis infra pochiã debeni
recioꝛi pochie. ar. in. d. c. paſtoꝛalis fac.c.ex. tran
miſſa.w de pᷣſcꝛip.⁊. c. ad audientiam el.ij. de ecc.
edi.ꝑ locuʒ a ſpeciali.

. Inteꝛ epz
J epiſcopuſ.ſirum
epo heꝛetico ⁊ ipᷣm epiſcopuʒ heꝛe
ticũ reueꝛſum ⁊ ex diſpẽſatone re
ceptuʒ diuidit̃ epatus modo H er
„ in; dea ad ideʒ tẽdentia que patet
in tex. ¶ Hõ po bo. arg. ex tex. ꝙ ſi is cuius bo
na fueꝛũt ob delictum ſuum publicata reſtituũtuſ

rcien alan , frvi gfed pußid (. r8

Rtorum ? in.

ur ho lnl Noſffi n Inei⸗
gitof an igilli hnn

iinti li ibl i

„7

Ei inciinr d/icitd

37 izanmns pötfbis ln it einn aue

ſö imo bencie enſent aa oſſt
vs qinm Pu fici mitü dcdach
us olctot ge gvo ide go in d.c nd
ne nids bocdhe veuur ineptanngan
Hlij cveichi aid anedz. (Mge⸗
pis diudit minor eigi. T iteligun
ioni no reſpenn enns repecnu maio
quo fuit ichann. ?5 g pſoumit melns
ann locoy e iniun ſps epamns Crar
Doſti. f ilaufnns ifeg dſon
ere mnoren. 5honi nnon heb⸗
ri odninfrmmmne Neein wln
ut lle ducu imai efntiſui,
no pao gfi mei bic lſone
l.namn bor fansa inn
zehkdii, ulſonioenen

uni bere
DDere, ukcomnnoni
idond
lo ſuo tenetur iiiier⸗ o

incſbi
min rex qual tue nrb; naliefn

ier poſſerh och lißCdd Ciſe

A,

ide qo hi o. rrh c.di ded n unone
ſer reper tq dinge “ . u
io negech oblano. Dyo b. nideq o ga,
indcoSρöuimns 1.i. ſandoꝛi
ſr go. mnaſe ni ig inphb mut poepimmg
l boyelenchs t ihbeni ei inimte 9
ſöpfi urams id ger ßHbenus thoſnos ion gt
igt ft feg inrpl. artienlo. . ? biieffemg⸗
4 ppoſiti nin cöcludit g regnlani iſte obiano
es cde ftihr dd dſi aenons ſen „ Cinind olen
Ndieedd rin adunmoretins.Pim i
rde cens hei. NMn r diatd wrii h acin.
1de cnb ſoni ohaid wecnn. Dodens
ſias e odliganus e inentenugei
ſ.e ieTen cnsſiſutedos niigan
arnah fiund nfinndaid
de off.oll . N tcb oiclinc etti
z bhch ſbraber fi
cece cdi no mn ſaencos ob ha
la.gl loꝛch cos Mler⸗

s ranedis. ſu
4 ni in nkis ſocis oochiani ſenpgoffen

ig ſolet aceroll
nis ni in diib ocs ſoi
n Rau ien ſecio aical ſancitr e

= =

n can⸗ iee
gio wwerde t Hammhchi
ius Aaphci ſtno.21 hiilee
v ibin. Drn ſih R
mnͦini ceeuſiug i

bas obiatoleat
lanus caſus an beu

4

⸗ a b, dl.,ate Farg Irr“ P II / S „. 2 I prtfe:

¶ De parocbhijs

nõ ꝛecuꝑat bona legitic i aliũ trãſſata. qꝛ ꝛeſtitu
tio nõ dʒ ꝛetꝛ0 tꝛahi cnʒ pᷣiudicio illius cui bona
fuerunt collata.ar.in.c ꝙ;uis de rp.li.vi.de quo
in remito ad plene nõta in. l.lſi. C. de ſen. pal. di
xi in. c. qꝛ diligẽtia.S de elec. Iſte t tex. põr eriã
adduci ad ↄoriã ſniam. nã cũ epᷣatus eẽt iſolidum
ipſius ſubſtituti.nihilominus reuerſus et reſtiturꝰ
recupat ꝑtem. ſ dic h ↄtingeꝛe ex noua ꝓuiſione
pncipis. Ex quo ifeꝛo ꝙ pᷣnceps qͥ donauit bona
publicata alicui põt in ꝛeſtitutiõe certã ꝑtẽ bono
rum illi ſubrrabeꝛe et ꝛeſtituto tribueꝛe.qð nõ Et
ex h ? ex tex nõ bñ ꝙ ꝓpteꝛ bonũ publicũ põt pa
pa puare epᷣm ſine culpa ſua.naʒ uides hᷣ ꝙ priua
uerit ſubſtitutũ quo ad ꝑtẽ. æ eadẽ ꝛõe potuiſſet iĩ
totũ.? ſic itellige glo.nõ in.c.ꝑ pꝛĩcipalẽ.ix.q.iii.
pleniſſime dixi in diſputarõe q icipit ſempꝛonius.
¶ Na nõ. ex ⁊ ex rex.ꝙ ex cã poſſunt duo ↄſti
a epi in eadẽ dioceſi.? põt fieꝛi ad tpᷣus diuiſio
locoꝝ ut h Itẽ nõ ꝙ et iſolidũ pnt duo epi cõffi
tui ex c ſicut Aug. acceſſit Aurelio Nicolaum
ita ut qlibet eoꝝ iſolidũ exerceꝛet iura epatus in
dioceſi. ut hs tex.nõ in. c.nõ ãt. vii q.i.nõ aũt h̊
eet fiendũ ſine magna cã. ne in eadẽ dioceli.uide
atur duo capita qi mõſtrũ.ut dr̃ in. c. iter ceteꝛa =z
Kc.qm de offi.oꝛdi.nã expᷣſſe h phibet i.d c.qm ⁊
de pꝛiarcha gradẽſi qui trahit moꝛã Meneiiis ni

e ge qð nõ gl. in. c.ii. lxxx.di.nũq̃d ãt ex cã poſſit G̊

lieti i romanis põtificibus. ut ſic eẽnt duo:dic ;
no. imo hrticũ ẽ ſẽtire:ut papat poſſit ↄſiſtẽ apð
duos. qꝛ iuxta vbũ dnicũ unicũ debet eſſe ouile z
unus paſtor. de quo nide glo.in. d. c. nõ ãt. quã te
ne mẽti. ? bodie hẽtur in extraua ati Monikacij
Viij. que icipit unã ſancrã. epᷣs maioꝛis
tpis diuidit. æ minoꝛ eligir. ⁊ ĩtelligũt doc. de ma
ioꝛi nõ reſpectu eratis ſʒ reſpectu maioꝛis tẽpoꝛis
quo fuit i eßatu. 2 H qꝛ pᷣſumit᷑ melius hre notici
am locoꝝ ? iurium ipius epᷣatus. Et ex hᷣ colligit
☛ ꝙ ſi iteꝛ fratres ẽ fiẽda diuiſio nõ dʒ diui
deie maioꝛ etate. ſʒ his qui maioꝛi ipᷣe hũit bono
ru adminiſtrationẽ. Idẽ diẽ iteꝛ ſcholares ſocios
ut ille diuidat qui maioꝛi tpe fuit ĩ ſtudio.Ego tñ
nõ puto ꝙ frat teneat̃ hac diuiſionẽ faceꝛe ⁊ ſi ue
lit.nam põt fratres ad diuiſionẽ uocare ꝑ iudiciũ
ſimi.peꝛe. ul communi diuidundo 2 iudex ex offi
tio ſuo tenetur diuideꝛe m ꝙ ſibi vr equũ ↄſide
2ata reꝑꝝ qualitare ut hz inſti. de offi. iudicis quaſi
b torum ? in. l. ad officiuʒ. C. cõi diui.ſed foꝛte iu
dex poſſet H onus diuidendi iniungeꝛe ei qui ber
maioꝛc notiti rex: ſicut fecit h ↄſiliux. ¶ In gl.
lin f. ult g' gl. æ hodie nõ fieꝛet bec diſpenſatio.
7 bec decꝛetalis non contineat ius.dic circa pꝛi
mũ ꝙ glo. uult diuinare. naʒ cꝛedo ꝙ hodie de fa
cili et diſpeſaret cũ epo heꝛetico:qui uellet ꝛcddit
ac ſuz fidẽ cum plebe que fuit eũ ſecuta. Item in
Gtum dicit ꝙ nõ ↄtinet ius dicunt hoſt.? abbas
Ÿ quo ad qͥd ↄtiner diſpẽſationẽé: vʒ ut heꝛeticus
recipiat in pſtinã digniraté: na ꝑ lapſuʒ i heꝛeſiʒ p
uaius eſt ipo iure oibꝰ bonis: nec ꝑ ꝛeueꝛſionem
ecnperat. ut in. c. ueꝛgẽtis ð heꝛe.⁊.i.q.vij. Oue
nietibus. z ex diſpenſationc fuit iſte ꝛeceptus. ſed

4

quo ad diniſionẽ fiendã ↄtinet ius ĩter ꝛeuerſum

et ſubſtitutũ.ſi ĩ ꝛeceptione nõ fuit facta ſpaãlis *
uiſio ⁊ dicit Jo. an. ꝙ raro practicabit iſie tex.
qꝛ ecclia ſolet ꝓuidere ſubſtituto de alia dignita
te:ſʒ dic ꝙ põt practieari.ubi dignitas nõ bheétur
pᷣmanibus et ſcias ꝙ duo ſũt principales itellectꝰ
huius.c. pmus ẽ ꝙ bona oia nõ diuidãtuꝛ ſʒ loca
reuerſa dent ↄſiſteꝛe apud ꝛeuerſũ c illa uero que
ex toto remãſerũt ĩ fide. dẽnt ↄſiſtere penes ſubſii
tutũ loca uero ĩ qbpus ſũt ꝑmixti hetetici et catho
lici dẽnt diuidi ut dx in tex.. ? fᷣm hũc ĩtellecium
nõ exigit ꝙ ambe ptes ſint equales. ut uoluit gl.
ſed ꝑtes denotãt h ꝑtialitatẽ que erat in loco qꝛ
ut dixi aliqui fuerũt ꝛeuerſi.aliqui ſeꝑ ꝑmaſeꝛunt
in fide.æ nõ. ꝙ qñ unus locus eſt diuidendus in
quo ſunt ambe pꝑtes ſtatuꝛ iudicio plimoꝛum ut in

Che ier. Ex quo hẽs nõre ꝙ qn ptes diuiſe ↄiungunt

ad faciẽdum certũ qͥd ſtatur iudicio maioꝛis ꝑtis
totius coꝛpoꝛis.nõ ãt ꝛeqꝛituꝛ maio: ꝑs cuiuſlibʒ
ptis: ꝙ facit ad multa. Ad idem bo.tex. in. c i.
ſcriptũ de elec.lʒ tex. uideat᷑ in oppoſuum in.c.pa
ſtoralis de ꝛp.ſʒ dic ꝙ ibi nõ ↄiungũtur ambe
tes ut faciant unum coꝛpus. ſicut coniunguntur
Hᷣ ⁊ in.d.c.ſcꝛiptum E quo ifeꝛo ad unum dic
tum quotidianum ꝙ ſi ſcholares iuriſte æ artiſte
cõneniunt ſimul ad aliquod expediendum ſufficit
iudiciũ maioꝛis ꝑtis oĩuʒ. nõ ãt r equirit maiõ ꝑs
iuriſtarũ.æ maioꝛ ꝑs artiſtarum. æ loquoꝛ in loco
ubi artiſte faciunt uniuerſitatem de per ſe bntes
ẽt per ſe recroꝛem ut bononie padue papie. nam h̊
hoc non contineꝛet dubium. cum ſempeꝛ faciunt
unum coꝛpus: ⁊ habent unum caput. ¶Secũda
lex.ꝙ oĩa loca ueniuut ̊ diuidenda. ita q; vnus
epᷣs hẽbit citra flumen ⁊ aliis ultra.= ſic de ſimili
bus.ſed prima lec.uidetur magis placere doc.⁊⸗
2 melius ↄuenire lr̃e.
Pꝛeſbiteri

T dominicis. parochiales

. dnicis diebus æ feſtiuis paꝛochianos ali
enos ad miſſã admi rere non debent. ſi ex contem
ptu ad eoꝛum eccleſiam accedun prio ar.
fſin Jo. an. ꝙ in diebus dnicis ⁊ feſtiuis tenetur
paꝛochianus audire miſſam in pꝛopria parochia
7 ibidem oblationẽ facere:h̊ m nihil dicitur ð ob

latione ſʒ inrell ge pꝛout dixi g ſuper rubꝛica. Et
ex h̊ ⁊ ex tex.ĩfertur ꝙ diebus priuatis poteſt qs
audire miſſam in aliena parochia.c. ſiquis extra
de conſe.di.i.
cte paꝛochianus peccet non audiendo miſſam die
bus feſtiuis in eccleſia ſua/ de quo fui ſepe inter
rogatus.ſo.aut hoc facit ex contemptu proprii.
preſbiteri ſine cauſa legitima.⁊æ peccat qꝛ uenit 3
pꝛeceptum ſuperiori s ⁊ iuris.c.ii.de ma.⁊.obe.
2. c.qui reſiſtit.xi.q.iii.⁊ ipſe ſacerdos qui admit
tit paꝛochianum alienum ſupra dicto caſu cõmit
tit quodãmodo furtũ uel rapinam.ar.c.dudũ el.
.ii. de elec.? pnto ꝙ tẽtur reſtituere omnes obla
tiones perceptas ab eo.ar.c.cum liberum ⁊ in.c.
cum noſtra.s.·ti.ꝓxi.ſi tamen ex cauſa legitima )
tẽneret proprium ſacerdotem. puta qꝛ ẽ notorius

¶ Ded ego quero nunquid indiſti

8 .

5 V. ⸗ 7

ſyrui

—

— ſ. Aα

p —4 F'envt AαRe r= ſyat AcaAg

Q.AAXed FPcg pbarr N — enhe ra – d pſm:pn Galia

⸗-—
WMe parochijs. “
ſel Gnillul
cible 5 u n.
foꝛnicatoꝛ nł pciſus ab eccleſia iunc non peccaret iuriſditionis foꝛtius nec iudicare. ¶ Wota lecun 1 ihen ibnan uleboni
qꝛ hoc cãu nõ eſt ꝓprie ↄtemptus ſʒ iuris aucto do ꝙ nedum cleꝛicus ſed nec etiam laicus poteſt ii onn loanin ſ Gniucte
ritate fac ar. c. pteꝛ ⁊. c.nullus.xxxij. di. in. c. ũa oꝛdinari ab alieno epiſcopo.quod pꝛocedit etiam 1 Gipoglilun liqus coculor
de coba. cle. æ mu. æ dic ut ibi dixi: uide tex. cuʒ reſpectu pꝛime tonſure. quinimo epiſcopus incur na ſonee i⸗ in
glo. in. c. cũ nõ liceat de pᷣſcrip: Aut deſerit ꝓpᷣuʒ rit penam confeꝛendo etiam laico alieno pꝛimam ita n irul ui , .
pſbiterũ ſine ↄtẽptu:⁊ tũc nõ peceat:pꝛo quo iſte tonſuraʒ. ut habetur in. c. fi. de tempo. oꝛdi. li. vi. le wgüche lel ins
rex. qui pondeꝛat ↄtẽptũ: ſʒ dicũt hᷣ doc.ꝙ pꝛeſu Irem nota argu. ꝙ laici non poſſunt in ſpirituali u⸗ Linmn o iſtnpo⸗
mitur ↄtẽptus:ſi nõ bẽt licẽtiã a pꝛoprio ſaceꝛdo bus pꝛoꝛogare iuriſditionem alieni indicis. nam “ na giuco aiiſil onen
te: uel non babet cãm legitimã ſaltim an pꝛopria cum bᷣ fit mentio de iudicio non poteſt pꝛocederꝛe H doſen i licel npln
ecclia ẽ nicina: ſed hodie nidemus cõiteꝛ populuʒ in laico niſi quo ad ſpiꝛitnalia: de quo tamen uide H poi, nls ſrcrſc
cõflueꝛe ad eccleſias fratrũ mendicãtiũ de ꝛelicto gl. nota.in.c.quato de iudi.⁊.c. de cauſis de offi. nñ gſich . cionbfütin jio
ꝓprio pᷣſbiteꝛo: ⁊ credo ſi faciãt bono ʒelo ñ pec dele boc tamen indiſtincte nõ firmo pꝛo pꝛeſenti. net i Eim benn
cant: utputa qꝛ deuotius ⁊ freqñtius ibi celebꝛat᷑. n glo.i. ibi domicilium tranſtulit: æ hodie ui qfa; mᷓ uuſt inisi e⸗
Itẽ qꝛ audiũt ibi pᷣdicationẽ:? imediate ante uel detur tex. eſſe in.c.iij. de tempo.oꝛdi. li.vi. ubi pʒ uns unbus ginnden
poſt audiũt miſſam:non aũt in hoc põt notari cũ ꝙ epiſcopus oꝛiginis. tem domicilij ul bene nen itcelu eviune co
tẽpus:et boc ꝓccdit quo ad auditũ dininorũ: ſed ficij poteſt pꝛomoueꝛe ad oꝛdines: ⁊ pondeꝛabis ſand ola n cbiepotittrsd
ſarie nullo mõ pnt ꝛecipi ab exxraneo maxime a bene illum tex. in eo ꝙ requirit domicilium 2 nõ ſtrhinen⸗ di iiſo hoh⸗
Nfratribus mendicantibus ſine Inia ſpãli ſaceꝛdotiſ ſolum babitationem. Ex quo infeꝛo ꝙ ſcholaris inirtittiz Gon
ꝓprij. ut in. c.oĩs de peni.⁊ ꝛemiſ. et uide hodie non poteſt pꝛomoueꝛi ad oꝛdines in loco ſtudij ſi ollansſlll 1 lorgbn
tex. in cle i. de pᷣuil.nbi excõicant᷑ ꝛeligioſi ipſo fa ne licentia ſui epiſcopi:nam licet in loco ſtudij ha rdlus rnndn gnt
imdinechſcopinan

beat habitationem non tamen domiciliuʒ. l.ij. .
de ĩcoł li x.⁊ ex hoc nota ꝙ ĩ iuribus dioceſanis
ſpectamus domicilium ⁊ non habitationem: ? fac
ad ea que dixi in. c. in noſtra de ſepulturis: unde
quo ad ſacꝛamẽta neceſſaria epiſcopus ſtudij eꝛit
iudex competens ſed non quo ad uoluntariam: . SSõ
hoc etiam diceꝛem epiſcopum ſtudij non poſſe cõ tumuleum Atemr
murare uorum ſcholaris extranei. n glo ij.
ibi ſecus eſt de infeꝛioꝛibus:uel intellige ſecũdum
Jo. an. rex. quo ad iudicium depoitionis ab oꝛdi

cto qui ſacr̃a ↄferũt ſine lnia ſpãli ſaceꝛdotis pꝛo
prij:ĩteliige pꝛet ſacrm pnie: nã illud eſt medicãti
bns iĩdultũ ex pᷣuilegio urin cle. dudũ pꝛeal. bone
ſtũ ẽ tñ ⁊ qᷓᷓ neceſſariũ ut in pcipuis feſtiuitatibuſ
ut in paſcha natiuitate ⁊ ſilious audiant᷑ dina ĩ ꝓ
pria parochia. Itẽ ꝙ ex leui cã nõ debẽt deſerix
pꝛie parochie illis diebus:uide bo. tex. in. d. c. ſi
quis extra:puto ẽt quod ad eccliã cathedralẽ põt

licite populus ↄuenire:qꝛ epᷣs ẽ curatoꝛ oĩum de itoneproſndiiio 1ariteredürd

iroyi teleis halſ ien go wide⸗

dioceſi:unde nõ pnt dici alieni paꝛochiani. c. fi. S2 Del
t an facit glo.nõ.in.c.ij.de pe.⁊ ꝛc. ne: nã qui nõ põt oꝛdinare nõ põt ab oꝛdie deijcẽ CClicnnc1 icdi g ihckl
Neng P ſiss ien praun mang li. Vj. ltimo h̊ qri an ſaceꝛdos poſſit ĩ expul xv.q.vij.c.fi.dictũ m gl.vẽ magis de mẽte lEe qꝛ dGii Rin. cwiere , dorane niſeim
Plne e e . ſione alieni parochiani manũ impune inijceꝛe. diẽ tex. loquit᷑ indiſticte de omni iudicto. Abbas. buos e Miſc donini (WMRher
Inno. ꝙ primo debet illũ neꝛbis expelleꝛe. qꝛ tu . Age ſont itfta imis iniibus no co
tius eſt vbis condeꝛe qᷓ; mann pugnaꝛe. ſed ſi ad er eo Fines parochiarũ de ſurnt puſcibi docd glt: eſnis po
nerba non nellet exire: tũc ꝑ ſe ⁊ ꝑ parochianos P * quibus conſtat ul fini bel locumn ſetal nunm mo problbit
põt manũ inijceꝛe: incurrit excõmunicationem ipe bus coheꝛentig pꝛeſcꝛibi nõ pnt: cõis di conceſſun eſe nidaur inc Noe epre
2 ſibi obtemperantes: etiã ſi expellendus ſit cleri niſio. ſa ibi ridemus C 145 pꝰ regulã ꝙ limites eſpectu iuron epicopiun ten pawven
cus quia turbar diuinum off cium: pꝛo h bo. tex. 1 ꝓvniciaꝝ ⁊ ꝑochialiũ eccliaꝝ ſeu limitibꝰ cobeꝛen u dubium munqnid ums oicopus poſlt
iu. c. ueniẽs de ſen. excõi ¶ Et nõ. qꝛ ex hoc ſenti tia pꝛeſcꝛibi nõ pnñt:⁊ idẽ in limitibus epatus ut i e ins chi copnein alaribus ecceſſs ſni
WV Aane paſfſ uanr er ferests unt doc. ꝙ clerici pñt eẽ parochiani eccleſie iferio glo. æ cũ tex. iſie loqnat᷑ gñalꝛ. itelligaʒ pcedeꝛe in cliolleinst Innoen nidomr .
ris. vnde dico ꝙ oẽs birantes in parochia ex a omni pᷣſcꝛiptiõe: ſiue ſit cũ titulo ſiue ſine titnlo ſi cujn uimio Pöſin iat
non hñt enram peꝛ ſe ſũt ſub cura pᷣſbiteri paro ne ꝑ tin tps:de cꝰ initio nõ ẽ memoꝛia: nã idefini uus de cniug ifſio nö uugat
chiales: ⁊ debẽt cõnenire cũ ꝛeliquis parochianiſ ta equipollet nli. c. ur circa ⁊ qð ibi nõ. de clec.l. ſapli eboeerſalig nti
N .G 1 dd T eere laicis ibidẽ ad diuina: ut ſatis colligitin. c. b'at vi. ¶ MHõ to ibi legitima pꝛobatione ꝙ ubi non ſeit pꝛo cpiſopo H
. rn 7. tédédũů de ↄſe. di. i/? ſcias ꝙ xpiani icurrunt pec conſtat legitime de finibus ualet pꝛeſcaiptio. ſoꝛenting unamn erc nldda
catum moꝛtale niſi audiant miſſam itegrã diebus NQualiteꝛ autem pꝛobẽtur fines dic ur le. 2 nõ. in opopnlo illuns lan ſbiſpbcan
dñicis ⁊ feſtiuis:ar. ̊ ⁊ clarius pꝛobatur in.c.miſ cc.cum cãm de pꝛobati. æ uide glo. ſingularem. c. (gucitis de Pend AA boc.c. aun
ſas.7.c.qui dies ſolẽnes ⁊. c.⁊ hͥ attendẽdũ de cõ cuʒ olim ifra de cenſi.que uult ꝙ poſſunt pꝛobari uſcopumn om ſinlbſitbis breſci
ſe. di.i.nide qð dixi ĩ.c.i.de nita: hone.cle. peꝛ neꝛba enunciatiua pꝛolara in aliquo inſtrumẽ ſer ber hoe d ungeſtopala in
o⸗ etiam confecto ad alium finem ? ibi nnc te eibietian Guhe RM linin,
qð nõ.glo.i.l.optimã.C. de ↄtra.⁊· omit. ſti.⁊ e ſt Jo.an in, F , dltſs
Bllus epiſcopus * ratio quia in iſtis factis antiquis nõ põt de facili liname nioytfid
Epiſcopus paꝛochianꝰ alt᷑ius ſine ip habeꝛi pꝛobatio neceſſario ⁊ concludens. ideo ad xe * ntaent incann nier
ſius lnia ordinaꝛe non poteſt: nec cum aliteꝛ iudi mittitur hec pꝛeſumptiua pꝛobatio. facit. l. ſi arbi prnigni oe urnuli enmin
care hoc dicit. ¶ Mota primo ꝙ qui non poteſt teꝛ de pꝛoba.⁊ quod le. in dicto.c. cum cauſam. Uſir Blles dignitari ſn n
in aliquam iuriſdirionem uoluntariam exeꝛcere In glo.i.ibi pꝛincipaliteꝛ nota gl.⁊ eſt ſenſus ; il neat nitatde ſiig HR 3
foꝛtius nec contemptioſam: ita arguit bic pa no omnia cobeꝛẽtia limitibus ſunt ipꝛeſcꝛipiibili i bws C efn ini Dao⸗
pa. nam ſi epiſcopus non poteſt oꝛdinare alie ſʒ tin ea que coheꝛẽt pꝛĩcipalꝛ.exẽpluʒ be limites e 8 nonnieomnin enn⸗ e guo
num parochianum cum oꝛdo ſir noluntarie ẽ pꝛediũ ampliſſimũ:ceꝛte nõ itelligit totuz pre H ſe rnlifun .
imuahdmti nenoi-

Eno igfe ch ſchoee
non poreſtpomnoei ad Oudinesin d iit

de leemm ſi plcoinan lcetin oen luafſbe
babimionm nummntmiiz lit
ge vokli reerbot non giinibls goiine
ſpectamus comalinmn non habitanoyene ſc⸗
Mea qe in in c. in noſr, Geſepniuno: unte
go ad ſocumein neceſſariz epſſeopns ſucijeni
nter onpemns ſih on goc olnmmnim
hoc enanm diceaen epiſopuin ſud, non poſle c
nmure vomun ſcholatis epnanei. (Jn go .
diſecns A de inſenotbus ud inelige ſerüdnn
Jo an r. Nid ddindicn dedolionis db ordi
emmi n d Rornne d doc eice
a Wicdcdid Kemngsemiuſrn
let epi indiiet deomi nidd. Ans.

Fiespnoedintde

per eo. Guibus oſtnlle

bos niie no en
0 7 1.
bi i. 5p' regnli cinſe
iio fa bi igemns zn
pnicay t pochialĩ ecllar lu limib⸗
n maii nophrr icein hnimmsch
c̃ ex ſte ſoavet nenl
cnotide: ſe in ch ido iut inen
ommni plcuhiide: ſn ldin ne

nunnlin ni gaſtii
ri ſmnibu⸗ , ena
omnil cohe igihli 6ro
i agbe ieeneni l⸗
anph
„medid my

„
,

0

9 - „D lient- N —2 ⸗
.

¶ De parochijs

diũ ſit ĩpeꝛſcriptibile.ſʒ tantũ illa ꝑs que pᷣncipa
liter coheꝛet ↄfinibus:uñ ut dicit. Jo. an. nõ põt
i H dari certa doctrina nel rla ſed boni iudicis ar
bitrio ẽ pꝛocedẽdum.nã ſũt mulra que magis de
pᷣbẽdimur onſione quã aliqua elocutoe.c. ad apli
ce de dona. facit.l. ratũ.ff. de ſolut. ¶ In gl. ii. ibi
ſz uerius uĩ.2 bec opi. cõir tetur. 5 quero ex
tra gl. ꝓ deelararõe tex qᷣd ſit limes. ſo. ẽ longitu
do ſen latitudo ſpaciũ a ſpacio diſtinguens. 2 qan
qʒ in limite nihil põt ↄſiſtere:ut qn ẽ nalde ſtrictꝰ
nã qnqʒ ſolet apponi unicus lapis ꝓ limite ſed i
epalibus ? ꝓuinciis nõ fiũt ita ſtricte ſed aſſignat
qnqʒ mõs ꝓ limite. Et tunc nertit᷑ aliud dubium
cuus ẽ ꝓpꝛietas iſtius limitis.uã põt ↄtinger̃ ꝙ
ſflumen ſit deſiccatum uel ꝙ in mõte ↄſtruat᷑ eccle
ſia nel alia domus. uñ dubitatuꝛ ad cuius iuriſdi
tõeʒ iſta ꝑtineãt.doc.hic ponũt tꝛes opi.prima ꝙ;
ptineãt ad ntꝛũqʒ pꝛo ĩdiuiſo. fa opi.ꝙ non ſit in
dnio alicuius ſicur ꝛes ſacꝛe ꝛeligioſe inſti. de re.
diui.O.nullus.teꝛtia opi.melioꝛ ꝙ; pꝛo longitudie
2? latitudine epiſcopatuum limes cenſetur ipſo fac
to dinuiſus licet actu peꝛ hominem diuiſus non fu
eꝛit pꝛo h bo.tex.in.F. inſulaʒ inſti.de ꝛe.diui.ubi
qr ꝙ ſi inſula. naſcit in flumine diſtiguẽte agꝛos
ptinet ad ꝓprietatem utriuſqʒ dni ꝓut accidit ad
dictos agꝛos:æ ſi magis accedit alteri ẽ illius do
mini tin puta ultꝛa medietatem.ſi autem ꝛes eſt in
diuiſibilis ut ecclia tũc uteꝛqʒ epoꝝ habebit ibi in
riſditionẽ pro indiuiſio æ pariteꝛ hẽbũt cõmoda.
⁊ bac opi.teneas Iʒ alij aliteꝛ. ꝓ hoc uide bo.glo.
in.c.quicunqʒ ⁊.c.licʒ.xvi.q.ðiij.facit.l.arboꝛ.C.
coõi dini. ubi patet ꝙ arboꝛ gue naſcitur in cõfini
Kuy bus ẽ utriuſq; domini. Sed queꝛo nũquid ea
que ſunt infra limites limitibus nõ coheꝛẽtia poſ
ſunt pꝛeſcꝛibi docto. ꝙ ſic: ⁊ ſatis pꝛobat iſte tex.
peꝛ locum a ſpeciali.nam uno prohibito reliquuʒ
conceſſum eſſe nidetur in. c. nõne de pꝛeſumpłſed
reſpectu iurium epiſcopalium ſeu paroehialium ẽ
ſiu dubium nunquid unus epiſcopus poſſit preſcꝛibe
ꝛe ius epi copale in aliquibus eccleſijs ſitis in dio
teſi alterius 7 Innocen. uidetur uariare ſed tene
cum titulo poſſunt pꝛeſcꝛibi uel peꝛ tanrum tẽ
pus de cnius initio nõ eſt memoꝛia ar. c. i. de pie
ſcꝛip.li. vi æẽ hoc apete ſentit glo.in. c. licet pall.z
lacit pꝛo epiſcopo ſeſulano qui habet in cinitate
floꝛentina unam eccleſiam ſibi ſubiectam cum to
to populo illius parochie ad hoc.c. cum olim ⁊=.
c. quditis de pꝛeſcꝛip.ubi abbas pꝛeſcꝛipſit contra
epiſcopum omnia iura epiſcopalia in ceꝛis eccle
ſiſs ? per hoc dico ꝙ remanẽtibus limitibus põt
pꝛeſcꝛibi etiam ceꝛta pars dioceſis quod etiaʒ ſen
iit Jo. an.in. c. ſi epiſcopꝰ de offi. oꝛdi.li. vi.licet
Hoſtien. dubitauerit in. c. cum otingat de 5
de. ? ibi plenius hũc articuiũ examino ltimo
do nuquid limites dignitatũ ſinglariũ pñt pᷣſcri
biut ſũt ducatꝰ omitatꝰ ? ſilia. Hoſti. ꝙ non all.
in arg. l. agꝛos. C. de fun.limi.li.x.?æ quod habe
lur in.l.in nomie domini circa mediuʒ C. 8 offi.
bꝛefac. pꝛeto. affrice ? in.li.feu.de pꝛohi.feu.alie.
c.:ipialem. F. pterea lʒ domini æ pꝛincipes ſecula

. lirrrtS r: :1 4

— S — — 1. — 7 — m l == Irid. a, 70 .9 g⸗ 2 2 ½ g r hnt

ꝛes male obſernẽt.nã quotidie occupãt alioꝝ ter
ritoꝛia cũ graui preiudicio aiaꝝ ſuarum.

J G nificauit. Si paꝛochianꝰ

ſeu dioceſanus
domicilium tranſfert. primus platus in

eo iura epalia ſeu dioceſana ſibi nõ uẽdicat.decie
m̃ pᷣdiales illius pochie ſibi dent᷑ niſi alteri debe
ãtur ex ↄſuetudine.h.d. quo ad itellectũ æ fa ps
ibi finitati. ¶ Mõ primo ⁊ tene menti ꝙ laicꝰ pt
tꝛãſferre domiciliũ de uno epatu in aliũ nõ hita li
cẽtia epi pꝛioꝛis domicilij:? qq; Ho dicat ðcẽs
eẽ ut laicus petat licẽtiã ab epᷣo prioꝛi per nõ ĩ.c.
fraternitati de cle.nõ ꝛeſi.tñ h fuit nulla petita li
cẽtia nec de nõ petitione iſti nõnt᷑.? uide qð dixi
in. d. c. fraternitati. ¶ Secũdo nõ. ꝙ ius icolatu =llil tral⸗
ſen domicilij tollit᷑ epo eoipſo ꝙ quis ſe tranſfert
ad aliũ locũ.nã domiciliũ põt quis ex libera nolũ
tate mutare ⁊ abſoluit ſe a nexibꝰ p̃oris dni. ut h̊
pʒ aꝑte.nam ſi h̊ ꝓcedit in ſpũalibus ut h̊ fortiuſ
in tpᷣalibus ⁊ quo ad tpᷣalia eſt tex.in. l.domiciliũ
7 in.l.incola la.ii.ff.ad mu. 6 3 platus q
nõ adminiſtrat ſpũalia nõ põt exigeꝛe tpalia. æ ex
bᷣ collige ar ꝙ õ pᷣlatum nõ admiſtꝛãtẽ ſeu exeꝛcẽ
tem offm ꝑ ſe uł ꝑ aliũ ſi petit decias uel alia tpᷣa
lia põt opponi ꝙ nõ exeꝛcet ſpũalia qꝛ tpᷣalia ſũt
debita ob cãʒ. ? ſic cã nõ ſecuta nõ dentur. C. de
ↄdi. ob cãm peꝛ ro. A ↄrio nõ ꝙ pᷣlatus admini
ſtrãs ſpũalia cũ bona ↄſcia exigit tpᷣalia ⁊ facit ut
pᷣochiani poſſint ↄpelli ad eligẽdum ꝓpriũ pᷣſby
terũ ſi als nõ heat unde niuat facit ꝙ dixi õ ſup
ſica. ¶ Mõ. ꝙ ex ↄſtõne domicilii hʒ ep̃s iuriſ
ditõem epᷣalem in ↄſtituẽtẽ. uñ ſicut dñs tpalis hʒ
iuriſditionẽ in icolã ut in.l.icolã ad muni.ita dñs
ſpũalis ut hic.⁊ i.c.iij.de.tẽ.oꝛ.li.vi.Altimo nõ
iũcta gl.fi.ꝙ decie ꝑſonales dẽntur in loco domi
cilij ſed pᷣdiales in loco ubi fũt pᷣdia:niſi conſuern
do aliud hẽat.⁊ ur̃ prima fꝛõte uelle iſte tex. ꝙ cõ
ſuetudo ualeat ut decime n debeantur ſed doc.cõ
muniter hic tenent oppoſitum ⁊ intelligunt tex.
quando conſuetudo habeat ut prediales debean
tur loco domicilij ſed ꝙ ex toto ñ debeantur nõ
ualet conſuetudo:dicam latius in. c. in aliquibus
.ti.prori. ¶ In glo. i. ibi unde ſunt oriũdi gl.
nidet᷑ per h̊ ĩteliigeꝛe ꝙ iſti habitatoꝛes erunt oꝛi
undi de dioceſibillorũ pꝛelatoꝝ qͥ nũc uẽdicabãt
iuriſditionẽ i eos ⁊ ſẽtit ꝙ ſi ciuis tꝛãſfeꝛt alio do
micilium non remanet ſubiectus prioꝛi domicilio
quo ad onera.ſed remancet ciuis quo ad honoꝛes
2 iudicio meo gl.nõ bene loqtur ſi ita ĩtellexit qꝰ
ad utrũqʒ dẽm.prio qꝛ tex.h nõ dicit ꝙ iſti eſſẽt
oꝛiũdi de regno ieꝛoſolimitano.ſʒ qð ibi elegeꝛũt
mãſionẽ ⁊ ſic ſolũ erãt ſubiecti illis platis ꝛõe do
micilii quo tranſlato in nullo remanẽt ſubiecti. qꝛ
ceſſat oĩo cã ſubiectionis ut in.dicta.l. domicili
um ⁊ in. l. incola z hic. ſed ſubiectus ꝛatione
originis lʒ tranſferat domicilium alibi.nõ per h̊
eximitur a iuriſditione naturalis dñi nec quo ad
temporalia nec quo ad ſpũalia.de ſpũalibus vr
tex.in.d.c.iij.de tẽ.ordi.li.vi.ubi dicitur qð epᷣs

1* 422

C Fluy Palas r K P s* rPahza

— — .
V Aenme 9 a —

0
—
*
—
8
.
—
e
O—

₰ 49 „ VGan 9 osE .

Pjz

ies 3

õ ar

—

¶ e declmis

6 origis põr ꝓmoue:e ad oꝛdines: idẽ dico ſi
ꝛeꝑiatur in loco oꝛigis quo ad ius cõueniẽdi. nã
potit ibi ↄueniri ut nõ. Har. in.l.aſſumptio.ff.

ad munici. nã ciuilitatẽ ꝛõe originis nõ põr qs
ſola nolũtate a ſe abdicare qꝛ nãlia ſunt imutabi

lia ur diẽ tex. in.d.l.aſſumptio et in.l.oꝛigine.C.

de mu. et hono.li.x. Itẽ ꝛeãnet ſubiectus quo ad

oneꝛa ꝑſonalia: vñ ſi extrahat᷑ ad aliqð officium
tenet᷑ illud ſubieꝛe:lʒ alibi habiter nã icola ẽ aſtri
ctus muneribus ſeu oneribꝰ loci domicilij æ loci
originis: ut in. d.l. icola. æ nõ. Har.in. d.l.aſſum
ptio. nũquid aũt clericus uel monachꝰ deſinat eẽ
ciuis. dicẽdũ ꝙ nõ: ⁊ ð clerico ſeculari nõ dubita
tur ꝓut. d.c.iij. ubi põderat᷑ locus oꝛigis:de mo

nacho idẽ dᷣm: nã ꝛetinet iura cognatiõis nt i.l.
deo nobis. E. de epiſ. æ cle.? expꝛeſſe rj Dar. in

l.qi.ff. ad municipa.nã ꝑ monachũ murat ſtatum

in melius qꝛ melioꝛ ẽ nita oↄtẽplatiua q; actiua in

auẽ.de mõachisã pᷣn.ſʒ ꝑ melioꝛẽ ſtatũ ſuꝑuenien
tẽ nõ ꝑdit᷑ ciuilitas.l.ſenatoꝛes ff.de ſena. efficit

im ciuis illiꝰ loci ubi monachaĩ᷑ æ idẽ ĩ alijs abba
tibus ⁊ pᷣpoſitis eccłiaꝝ:nã efficiũt ciues ubi ha

hent dignitates. ut nõ. Har.i. d.l.i. 25 qꝛ capitu
lu m cũ ſit coꝛpus fictũ efficit᷑ ciuis illius ciuitatis
vVbi naſcit᷑ ⁊ platus ſeu monachus ſunt de illo cõ
poꝛe. ¶ Aẽ ꝑ adoptionẽ quis efficit᷑ ciuis ciuita
tis adoptãtis ut in.l. ciues: C. de ĩcoł.li.x.gꝰ foꝛ
tius monachꝰqui trãſit in ptatẽ abbatis æ mõaſte
ꝛij. æ adueꝛte qð dixi de loco origis.hʒ ẽt locũ in
origie pr̃na:nã filiꝰ ↄſequit᷑ ciuilitatẽ ex origĩe pa
tris lIʒ ⁊ ipſe alibi natꝰ ſit:ut in. d. l.aſſumptio. F.
filiꝰ niſi ſit baſtardus ſeu uulgo queſitꝰ qꝛ tales
ſequũtur matrẽ ⁊ nõ patrẽ:ut in.d. l in fi. ⁊.l.cuʒ
nuptie. ff: de ſta. ho.⁊ ĩ.c.fi.de ſerui.nõ oꝛdi.vbi

rfea P F In e Aonalis sss Hcte † p glo.z doc. ¶ Alno quero ifra quãtum tempuſ

dz oheꝛe domiciliũ ꝛõe hitatõis quod eſt queꝛeꝛe
nũquid eoipſo ꝙ iſti de quibus ĩ tex. ↄtulerunt ſe
ad habitandũ in Anconenſi ciuitate ↄtꝛaxerunt
ibi domicilium: ut ſic epᷣs uel dns tpalis imediate
habeant iuriſditionem in iſtos habitatoꝛes. dicit
HMoſt.ꝙ requiritur tempus.x. qõnorum fᷣm leges
ut in. l.ij. C. de ĩcobł.li.x.ſed dicit de facio h̊ non
ſeruari. vnde tpᷣus ur̃ arbitꝛariũ ⁊ ſubdit notabi
le ueꝛbũ ꝙ ex quo aliquis nendit oĩa ꝗᷓ hʒ iĩ ceꝛto
