tin net . lr ans tyefin t H Arene ſeꝛuare ex cã pꝛo utilit tit fructus bñficij tuito ut uẽ Biee ẽ ſemꝑ ſuſpicio ßi en donatione
19 ltbi pyti , z.. dolan antie pꝛo uſibus ſuis ex qno idi ate ipius cccli tutoꝛc: io que palã expli 6ʒ in Zctu nõ gra
Pcollano f ile öbe n e hanc alicnati o idiget. æ vr̃ J ie uel ⁊? ꝓ bᷣ facit.l.i: xplicat ceſſat ſuſpicio
rdi oſitnnl dl.l. .f Ai e ationem ⁊? ſunilem põt epᷣ nn. uelle patz ꝙ pupi .l. i: 7. d. l. pupi ſuſpicio 3
t S dici leſe f ſi bñficium ſit de i em põt e pupillus nõ põ Ppupillus. in pꝛi
caant Pagn beer b t In e in it de iure pẽ ps faceꝛe eti e: gꝛ ut dixi factĩ pöt obligari in pꝛin. ubi
un dici et biiboegz . Nebi noueꝛi onatus lai iam ixi factũ ligari tutoꝛi i
ling ſt oenö N e ꝛint. 7. c. regend icoꝝ. ar· x. q.i peꝛe bouã limi ẽ gratuitũ:⁊= ex i ipo auc
Men, d10 dct Nne eSrue a. fatetur tñ x. q.i. ouã limitationẽ u: æ ex i to
man egii agln colano tZun qʒ in alicnatione requireꝛe . tñ ꝙ de honeſtate ſit emeꝛe no itationẽ ad dictã cle ula. potes ca
giſe 1 Puiſtcchſ o pot eſeſte troni tñ poterũt ex cã S lech enſum pronoꝛũ· pa nuctorizare mine pꝛopꝛio rem cecle 1. ut platꝰ poſ
ſen Uenor Enegigii i ene baenfi nel nepotibus. Er nõ. hul eꝛc: ut. xvi. q. vij. filijs in facto pꝛopꝛio. ie infeꝛioꝛis =
S neeſt Andcſfcid lls in no gerel tione ecclie pr̃onate e timũ dictũ in ali 1 EWer —
nec ſind dici cthann oſſerh 6 e e honeſtate aliena e rebus ecclie alii
inls en Paercoc hoſerpun iate requiꝛil ↄſenſus prono 7 non de neceſſi cclie alienandis uel
dis en nö oni Schirend ph .c. noueꝛint. ſzʒ qꝛ pr. E. ? ſatis ⸗ ¶XKotinuat non ſyic
ne.? qo no glin NRri rde pen HWRl ſta cã fieꝛe le qꝛ pronus põt zdic placet P dẽʒ Cõtinuat ad p 4 a.
ro gecle glin cfi dein 1i t allenatio. ut in. d ceꝛe ubi ſine iu ẽ de rebus ſpũali cedentia ̊ oꝛdi
ge cle no reſi bi rchanoſfen gia euitanda bẽ d.c.filijs:utile ẽ ficij s ſpũalibus cleꝛi inc: ſupꝛa niſi
quis: nſi rche ,⸗ arörſciin . uN ze ↄſenſuʒ ipoꝝ pron tile ẽ ad liti cijs:meꝛi cleꝛicoꝝ.ſ.d 223 um
nſt pcedat ocnong ſidit voß ad pꝛincipale di Poꝝ prono dẽ to reſtat uid de pꝛebedis ⁊ bñ
Moniti Dlann ictum glo ꝛum. ſzʒ ẽ quas qꝛ ĩteꝛdũ eꝛe de rebus tpᷣ 7 bñ
P unogy dl 0,e elo hie obſtare mn glo. æ Inno aue⸗ qꝛ ĩteꝛdũ clici ali us tpᷣalib
co nji Phi ſie bſtare multuz cle.i de agdueꝛte qꝛ vr quid clici alienant: us eoꝛũ
nio ſen lonari i. P pono gi g 1 e 5 j.de re.eccle.nõ ali qꝛ Vr teneat alienati ant:æ dubitari põ
leno it a non carebir ſcſpin ſiam:li⸗ . Eſe ſue uel 1 icit dus eccle.nõ ali ubijcit hec Ri
o nant nulia nan i it ſuſpinorer ricet poſſit unire ſi capli aliquã c latione p alie. uel ſic. S Tica. de
Geps volui (ll teſes archießi i,d. .(c. expoſuiſti d . ingularibus pb . ccle — e pbendaꝝ 2 bñ̃fici Dupꝛa uiſum ẽ d
tcollotione chicpi inſin i. de pꝛebẽ. Rati pbendiſ:ut i 2 bñnficiati i ⁊? bñficioꝝ: . e col
feſe 1 cguggigi⸗ Nicljöſtinins nel caplo auctoꝛiʒaret ert qꝛ nniẽdo mẽſe ſne cioꝝ ⁊ daklitei alienãt eli pꝛebendati
hütaſſer colanone nuli⸗ us papa inecline po ut in liæ.l pupillus.ff. de ꝓp:io.quod nõ ſʒ ub ijcit hec heica. pbendarũ ⁊ bnfi
rniora u fet Ienſ gie nin peecef d aeik⸗ nõ firmet hanc Ppi bnaiti licet Joã
i ſuffeciſte iſtam ptem icli Hꝛiam tñ vẽ . .
Nen iN en ſt ſuffeeſſer ac caſt n iſtam prem iclinare: i. Oꝛiam tn Ve m .
tealin wirann ehes d in.c. ſi Ppteꝛ tua ia den, hãc opi. Zꝛi dn D licet. . P alia H
lne ſed ereo . icatur cle. pal de ſep.li. vi ri. Hõ põ teſt ſic ſumm
Pder cdihs g he⸗ dgmnncnn palle. loqui in ĩpeꝛpe li. vVi.nec ob. ſi Hõ põt pꝛelatus Ies uni nns
meiedienrinnheruhe Ne antermud au Buplax ged aerlLone 5 tare ſine H nec inuicem unius ecclie
Airaſra adnind petue alienationis: ꝓhibitiõis: licet eß n cõſenſi Amn
damones n ur pro S onis: alteꝛ iõis:una cet epus h 5ſenſu h. d. R pꝛi 11
pap ullas Enen Eretsn Ppprio. Vvñ i 8: glteꝛa ne auctoꝛizet i abet plenã pfᷣ 6 pꝛim
5 . n oceſſiõe tpᷣali li ꝛiʒet in fac ctis.x.q.i 3 pftatem i imo
ci oningn de off dcc Gedd i nõ ceſſat: pali licet ceſſet P to q.i.peꝛ to n ecclijs ſibi ſubi
dNeka dedd gichenn Nr ceſſat: ka ſuſſicit eſſet pma cleſie ſibi non tamen põ ibi ſubie
tfnenii irr colatone ? Cccioni NRR ſti. de cit ergo alterã cã cauſa ibi ſubiecte ali n põt ꝓ lib
Collniope 2 Gcctone do hi. de nup. S affinitatis. 2 ſi. cãm ſubeſſe:ut i cleſe ſubi te alienare eriam d ito rem ec
dien gl i dettoe igln d fli 1eid eps face nitatis. - ſi diceremꝰ priũ ut in ie ſubiecte. ⁊ hͥ indubi tiam donãdo alteꝛi
rnata ſöna conntind qnnii = tude qꝛ enouaẽt Pcaſti Zein noſſe mtur dirã cij rrNne grqnic uen 4
. ! 6 — — 4 „ — .,Te „ . . 4
i id leno ſtceſomm lua gictũ öriu e, facẽt eã ppetuã:⁊= HWZ in fine q̃n abbas põt inteꝛponeꝛe HMota ibi uel abbatan
mms ai colnoni orme h ſic itelli qn ſbon ciffcile ẽ ꝛndere ad de mihi plʒ eccleſie ſibi ſubiecte: auctoꝛitatẽ alienati pyͤ Weas
ceas ſome. Noö n cqr pptiipcedſticde capli. ſed Ps ↄſtituit h: nõ pꝛo urili iſtũ rex. põt tñ illa eccleſia ius epᷣ ⁊ intellige qn abb oni vei ſaht S rayit arr.,
s catbearalbus ? gliarbus clegiersm ca etclir pꝛo utilitate eccke H“ ſue meſe k re ſubiecta:nqᷓ flne ut qꝛ eccleſia ẽ ſiat kaiz in aadts lrssndt sr zr
z in aiss inle ſffciti llis ſnplices Nſe ſüt faigen no ſufficit: nec ꝛal puta ſi fabꝛi riſditionis Porelle omnia iura epalia Liion iu
canonicop nec debenmns iducec henu nuliens ſtarnere cij ꝛeſtaurationẽ abree cũ epᷣo nõ in cle. i. eo. ti. D 3 iſcopus iecer tiſce ge iu
mmtetociſſm n nenteeſun ir fabei aplo ut fructus bñfi ice. potuerit tũc dixi in. c. ſignificaſti nno. iu. c. ij. ge traſe 6
. ſennio inci tfabrice ad ceꝛtũ iñ cioꝝ uacãtiu tus ifeꝛioꝛ ep̃ aſti. de fo. ↄpe. al. aũ ac. ? qdᷣ
li um endiscſil ,ſinna iiii, c.ſi ppter 2 b tps æ hoc uoluit J mnee cꝛioꝛ epo auctoꝛiʒare ppe al. aut no poͤr p̈
terarmtonis umn ſo her glicdeut li. vi. Cötra lnene fail dec.i.de re onr, eſt eim hᷣ ius epale. xij zare in facto licneiong.
w. õ uſibus ſuis: ſ HW iſte tex. ubi eßs tſe 5 alie. EViiea ii .in neictonibene ſe 2.c. abbatibꝰ.
. . g„ „ . 1 . . I. E . . . .
ſtenint holiis e S 3 Run ſe ad factũ illius dici ꝙ papa ĩ. fin eruauit palia ſunt queſibilia :? ſic collige ꝙ iſta i
. N rii ontiniid⸗ poſſit eps reti epi ſʒ d v. I. vo n zfeꝛt .c. i. de a vi P infeꝛioꝛem pᷣ
ſag po cmnulmd ni nce⸗ N fir iuſt rt es retinere fruct⸗ ar regulã gnãlẽ an z qñ pſcꝛip Emel Vi. . c. cũ oli em p̃latuz. h
woleni icumn hulle aſigi i a 2 neceſſaria cqᷓ ecełie nacãti 2 Picꝛip.Q AUltio nõ ꝙ e cũ olim. =. c audins.ð
c Nrͤbif Niae e ſ P utili aria ca h poͤt: ſ nõ acãtis ⁊ dic ꝙ iuicẽ mutare ſi ꝓ ecclie nõ pñ tis. ð
doſums ſin ſchnnn lmniin⸗ * itate ppria ne a t: ſʒ nõ ẽ iuxta ut retie licetia iß e ſine licẽtia ſuꝑioꝛi t res ſuas ad V ere
. nni I¹ au rhal ncn e ige l1g a 61 ultoger facto ſuo nec d nõ poſle gieleniaiere arguit Ein⸗ ſupioꝛ ſine lcres a ſcag a ait .
e 4 c t hiſn . . priuilegi .pꝓ ſe. nã ibi —— nonicis ſi utaꝛe dom . .canonicos r
diigiſtqns ac qꝛ fꝛuſt gium a papa g“ eps ipetra onicis ſine licenti os ſibi aſſi 5
10 o na i lnn ⸗ anen bꝛecibus ibetenf de C. ſe nõ poterat: larins H ſupenonis de qno tn di ut
Pto iod ſeſmi i mi u ob. ꝙ dri relenp. ei zaf S ibi ex cã nõ H re. pmu. In Aen t
z i a diot mulc e auctoriʒer i e ſit iuſta:iñ ma op. uñ dicũ nõ. bñ gl. æ cõi An glo. i.
cor utßifi ei⸗ Ptöcln um me m orizet in facto propꝛi 1 icũt Inn 2 hoſti teꝛ tenet hic pꝛi
arö Cebit /lo j. pe. ubi dicj ouet in Ztrari propꝛio. Scd eps edificaui ⁊ hoſti. ꝙ ſi iuſta ẽ cã pꝛi
bitor. iclige⸗ acenie i dicir mul arium . d. l. pupi tilci nit nouam eccleſiam: iuſta ẽ cã: ut
. O Nole ele ich uere re pniſſe ſingulariteꝛ tn pillus F. ꝛicis eccleſie illi eccli eſiam: põt dare i
manſzpan 9 nibr pupilli ipſ. ariteꝛ tutoꝛen aſſt i ecclie nouiteꝛ edifi re iura ma
nconi e utfſt ain uel it pſo auctore dũ /poſſe ignet ſibi certã eꝛ edificate:
aopi bal Neiol inicoſen ſtare eꝛe tertia ũmodo h̊ faci ad audientiã ꝑtem pochie ipſiꝰ quatenus
⸗ . orico hi, . drnint⸗ Pflare auctoꝛi tertig pſonã d gt pa ientiã alle. i E ipſi de .
mn amncbli he aj S . AUctoꝛitatez. æ utꝛũ ad emenduʒ ⁊? ipᷣ .c. i. eo. ti. li. Vi in glo. ? ui quo in c.
4 bietanan 10 luunie Gud bar · qð vr di 3.7 utꝛuqʒ modu „5Y ie. i. eo. ti. li. vi. ubi eps cũ uide tex. expꝛeſſuʒ ĩ. d
cua ſubil zaccalud dictã cle. fi. æ dic J appꝛobat ibi eccleſie ↄtulit aꝛchi ps cũ capitulo deci n⸗
in ta Yo. an. ſʒ poffet natio fuit reuoe⸗ idiaconatui indigett: T i um⸗
quia nõ p ta non ex defeciu illa do
ꝛeceſſit tractatus nec fui poteſtatis ſed
Kk 1 c fuit datus defeſoꝛ

Se ꝛe.eccl. n ali ·

defenſor eccleſie cum nacaret.nec conſtabat de ne
ceſſaria cauſa. ſi ergo ſubſit cauſa ⁊ ſeruat᷑ ſoleni
ras debita:de qua xij.q.ij.ſine exceptione ⁊ i.dc.
i. tenebit donatio:et nide ꝙ nõ. Inno.S. c. ꝓx. et
glo · in. c. oſtiturus de reli. do: ? nimirũ. naʒ ecclie
ꝑticulares ſũt mẽbra unius ecclie uniueꝛſal xxiiij:
q.i.loquit unde debent ad inuiceʒ ſibi ſubueniꝛe
ſicut mebꝛa nnius coꝛporis. nã ⁊ ſi laicis indigẽ
tibus tenent᷑ cleꝛici ſubuenire de bonis ecclic q̃te
uus illiꝰ faeultates ſuppetãt.xvj.q.i.c .fi. lxxxvij.
di · c.i.⁊æ uide tex:nõ.in.c. uidẽtes.xij.q i. foꝛtius
tenet᷑ ſubueire eccleſijs indigẽtibus.et itellige qn
aliqd ſuꝑeſt ultra neceſſaria.qꝛ pꝰ ſubueniẽdũ mi
niſtris ꝓprijs et neceſſariis uſibus ipius eccleſie
ur in. c. paſtoralis ᷓ de his que fiunt a pꝛela. ⁊.c.
de his de eccle.edifi. 8 Abbas.
MDricipes ſeculaꝛes ꝛes
Bi 208. eccleſie donar̃ nõ poſſũt
et qui ab eis ꝛecipiũt excõicant᷑ ⁊ ꝑdunt
oĩa que ab ecclia ał legitimc obtinebãt. h. d. ſcõʒ
unũ intellectũ qui ſatis placet. ¶ NMõ. p ꝙ prin
cipes ſeculaꝛs nõ hñt iuriſditionẽ nec ptãtẽ in ꝛe
bus ipᷣalibus cccleſiaꝝ.⁊ ſic lʒ bẽant iuriſditionẽ
in ꝛebus tpᷣalibus poſſeſſis a laicis: ut.l.bene aʒe
none. C. dc quadri. pᷣſcrip. z. c. quo iure. viij. di.
in ꝛebus tm eccliaſticis cenſet priuata pſona: ad h̊
.x. q.i. c. nouerint. 7. xvj. q.i. c. ſimilit hoc itellige

neruũ niſi eſſent bona feudalia que hñt originẽ a

laico:nam tũc laicus ⁊ imꝑatoꝛ debẽt ꝛecognoſci
in ſuꝑioꝛes ratione feudi:ut in. c.uerũ.ð.de foꝛo
ope.ſic intellige tex. et Inno:in.c.ſolite ð maio.
7 obe.ubi dẽ ꝙ in tpalibꝰ debẽt clerici impatori
obedire. ecundo nota ibi egẽtium ſubſtãtiaʒ
iuncto pricipio:ꝙ bona eccliaꝝ ſũt deputata prĩ
cipaliteꝛ ꝓ indigẽtibus non ſolum clericis ſed ẽt
laicis.xij.q.i.uidentes:tñ clerici debent principa
liter miſtrare alł.c. paſtoralis de bis que fiunt a
pꝛela. ¶ Mõ tertio ibi rapiunt: ꝙ iuadẽs rem al
terius ⁊ titulo aꝑte ĩualido.dr̃ illã rem rapeꝛe qꝛ
ꝓ nõ dato habet᷑ qð ab illo dat᷑ qui de iure daꝛe
nou põt. c.ꝙ aũt de iure patro.et.c.daiberiũ.i.q
.vij ⁊z uide qð nõ ·xij.q.ij.c.non liceat pape.
Hõ.iiij ibi irrira habeant᷑ qᷓ obtinent ſʒ intelle
ctum:qui uidet᷑ placere multis doc.ꝙ oĩa habita
ab his qui obtinẽt ꝛes eccleſie a principibꝰ ſecula
ribus::lʒ al titulo legitio debẽt ꝛedire ad eccliam
cũ in penam coꝝ caſſet᷑ hic talis titulus. Secũdũ
ueꝛo aliũ intellectũ qui placet Inno. dcbet intelli
gi tex. de his que obtinẽt᷑ nunc ab ipſis principi
bus. ſed prĩa lec.ẽ nõ.⁊ facit finis.c.⁊.c.ij.de fo.
ope. ¶ UWltimo nõ. ꝙ ledẽs unã eccleſiã uidet le
deꝛe oes. qꝛ oẽs eccleſie ꝑticulaꝛes ſunt mẽbra ec
cleſie uniueꝛſał. vnde ſicut dicimus in ſili. ꝙ q̃ au
reʒ hoĩs tetigit:totũ tetigiſſe uidet᷑.de peni. diſ.i.
Vulgaris ita ⁊ tangẽs unã cccleſiã ꝑticulareʒ que
eſt mẽbrũ ecclie vlis nidet᷑ ledere eccleſiã uniuer
ſalé: ideo priuatuc talis cõione ecclie uniuerſalis
n gl. ſuꝑ vbo irrita ĩ fi. nõ. glo. æ idẽ nõt gl.
I.c.quecũqʒ.xij.q.ij.⁊ adueꝛte qꝛ illa.l bñn azenõe
põt adduci in Sriuʒ duobus modis. nam primo

ibi diſponit᷑ ꝙ ſi ĩpeꝛatoꝛ donanit rẽ alterius do
natoꝛi eſt firma. nec agi põt ↄtra donatariũ ſed g
fiſcũ ad cxnmatõem. Itẽ ſi nõ agit Z fiſc. . qdꝛi
Eniuʒ n põt aplius agi. ⁊ ſic iducit᷑ pſcꝛiptio q̃driẽ
nalis ĩ rebus imobilibus ? ſic ẽ caſus multũ ſpãł
in progatiuã imperatoꝛis.? ſic uẽ ꝙ ſi imperator
donauit rem eccleſie nel aliquis rex qui habet iu
ra imperatoꝛis. ꝙ teneat talis.donatio.lʒ põt agi
3 fiſcũ ad extiationẽ. ſed gl. dicit ⁊ ben: illa lex
non ꝓcedit ſᷣm canones.? dic.ſm canones.i. in
piudicium eccłiarum ꝙ ſatis placet:qꝛ imperatoꝛ
nõ potuit legẽ ↄcedere ĩ piudicium eccliaꝝ ⁊ rex
ſibi nõ ſubiectaꝝ ut in.c. cũ ĩ ecclcſiarum de ↄſti.
2z in c.aplice.j.de elec. Sed aduerte qꝛ ĩteꝛ laicoſ
illa lex ꝓcedit qn imperatoꝛ donauit ignoranter
rem alterius.ſecus ſi ſcienter. nã tunc non ualcꝛet
donatio cum tunc imperator non poſſit ſine cq ꝗ
liquem priuare ſuo iure:ut in cle. paſtoꝛał: de re.
iudi.nõ.in.l.fi.C. ſi õ ins uel nti.pu.=.l.pcibus
C. de preci.imꝑa offe. Iẽ ſpale ẽ in pᷣncipe. ut ſi
hʒ rem cõem cũ pᷣuato.poſſit tũc in illa totum diſ
poneꝛe ⁊ ſatiſfaceꝛe pᷣuato / de extiatione.ergo ſec
ubi nõ datĩ illa cõitas. ⁊ ſic dicit gl.nõ.i.l.i. C.
de cõi re. alie. ⁊ in.l.i.C. ð alie re.fiſca.ᷣcũ pri.li.
x.⁊ nõ.illas glo.pro ĩtellectu illius. l. bnaʒenone
uide ti. nõ pᷣuilegium pᷣncipis in rebus ecclie in
.c.i:j.de re.ꝑmu.ubi dicetur.

dat eccleſie rem du
ple extiationis ſeruos eccleſie manu mit
tere põt ipſe iñ manumiſſus ⁊ eius poſterieꝛt ſub
patrocinio eccleſie. h. d.⁊ licet ſic cõir ſummei nõ
tñ placet id ꝙ dicit᷑ de examinatione vt·j. dicam
cum gl. primo ponit dictũ cũ quadam determiĩati
one ibi ta ſo primo ibi torius capſli iũcta ſu
pꝛaſcꝛiptione ꝙ concilium gnãle põt appellari ca
plin ⁊ ſic nota ꝙ quelibet uniuerſitas põt dici ca
pitulum. ⁊ de intellectu multiplici huius uerbi ca

4 Onſen ſus. Rectoꝛ eccleſie ani

pitulũ uide peꝛ doc.in c. capiulum de reſcꝛip.

Ckis f ibi diffiniunt ꝙ concilium generale po

trelt d ff niꝛe ⁊ ↄſtitutionẽ edeꝛeex quo infeꝛo ꝙ;

oſtitutio edira in ↄcilio gnõli neccſſario nõ ↄcipi
tur in pſonã pape ſed potius in ꝑſonã ↄcilii. ni
de tex. ↄcor.i.c.i.. de ſponſa.⁊ multa alia iura:
poſſunt ad h̊ alle.ſed dico iudicio meo. in. d. c. i.
de ſpon. An ⁊? quando ↄſtitutio edita in cõcilio
debeat edi fub noĩe pape:an uero ſub nomine to
tius concilij. ex his iuribus arguo ꝙ concilium:
gnõle habcat iuꝛiſditionẽ ⁊ nõ ſolus papa nã ſi cõ
ciliũ nõ hẽret iuꝛiſditionẽ non poſſet diffinire nec
ſtaruere. l. fi.ff. de iur. o. in · ⁊.c. ij. de conſi. l.. vi.
¶ Mota tertio ꝙ prelatus acquirens bona eccle
ſie poteſt lberius diſponere de rebus ipſius eccle
ſie qᷓ; alius prelatus qui nihil acquiſiuit bic. n.
datur facultas manumittẽdi aliquos ex ſeruig ee
cleſie Eſt tamen in hoc duplex intelleetus na an
no. intellexit de acquiſitis per pꝛelatos intuitu ia
men eccleſie Hoſti. æ quidam alij intellexerũt de
acquiſitis intuitu perſoue ui ex induſtꝛia ſua. ?
eſt maxima diffeꝛentia inteꝛ iſtos intellectus. nam

(de 4
ſo oin cei, uiſ
ninie – 1
Gn gang uſpen
nie ms loist
wain aeß o lſd,a

oNs en
vaat Mi men
nilen ern ,
g un ct tnnin ſi⸗
coinii rs
Pungeſm
ni gutliin tamint
adei giͦhe HM
cigeſnltets i

amtionedecr

—

Gn

mernttenoice⸗ it luni nca
rckchinäsſel e i hanm
ſosciloe imchcleindwene
cöid an eden dn es
ſcieſcſcoen Gcn dafn
1Sidadnierepen
RNANd eore; go. gre on
in oeineſen obolelberora
nius . go in Abeni rinc lh
lühiini lge ig
Nulgeheegllbeni no auiace⸗
Opgooblepialsanke ni üuntre
unnnſonab geltir betolor
Plaiorltanruicecöd in lin
lberiflehtinl hinitenb n
keuctititnaginn ſbin
ncet ihicbenan gi
rteniſfitiſeigniinn
lberi ccleiinnegſore⸗
noſeinit Morenllt⸗
ätndenshin

Dſth, Sun

S,‚, „T2 gE* . 2

Nttic inilgtonn
e e ⸗ tiotione ergo ſ⸗
nbi n car ila coſtzs e ſe decit Gaciſe
de 6 fe gle.x in. li C ale ſe ſiſa ci hil.
rtn illas go pro itelean ilins.,. binenone
uideni.n Pnilginn Pipisin tcbus arcſe in
Clſ cere gnn vbi dicenu.

Ouſenſas. ſtenor ercleſie oni

arecceſie ran du
Meerigdotisſerues aceſe morumit
tere per he ni manumnſns 1ens aſhniin ſnb
pamocinid edee d ddnca dt nndi no
i paceid aci de ommimteme widan
cum gl orino ponitcicuͦch Indem iagnigi
one bi 1imar ſbi ins ſnt
puſenprione y concllum gnie dir Gpln 4
oemne ſc nomn qyuelben mmiueſtis bo i
Pinlum de intelien nnſtpſci hyins i
li nide per coc in capimſn dere
fo biaffniun g oneliun Pn 4
ekdffnir c oſtimtion dr ſen i
mtio edir inocllio gol necca.
mehen ci deſpona 1 miin d
e er. cl di latoicii⸗ nmnnl
m i do oſtirutio aguniin

ne requirir ↄſenſus ſuꝑioꝛis: qð ꝓccdit ſʒ Inn.
? hoſti tam in manumiſſione de qua tex. loquitur
ï de lla de qua glo. ſ. de ſeꝛuis bñmeꝛitis.Ex qꝰ
infeꝛtur ꝙ rẽ ctiã mobileʒ nõ põt pᷣlatus alienare
ſine ↄſenſu ſu ꝑioꝛis:⁊ dic ꝙ requirit᷑ ſolẽnitas ꝛec
quiſita in rebus imobilibus:qð itellige ut nõt gl.
in. c.tua.de his que fi. a plato in vᷣbo tractatum.
n gl. ij. ibi epus qui mancipiũ.ſed adueꝛte lʒ
doc.ſimpl? tꝛaſeãt cum glo.nã illud.c.loquit᷑ qn pᷣ
latus uli manumitteꝛe nõ retẽto pr̃omonio apud
ecctiam. nã tũc qꝛ ecclia ꝑdit dñium ſeꝛui ⁊ iuſpa
tronatꝰ in libeꝛto:ideo fuit ſtatutũ ut ecclie darct
res duple eſtiatiõis:ſed tex. nr̃ loquitur qñ manu
miſſus cũ ſobole ſua dʒ eſſe in pꝛocinio cccleſie ⁊
ſic nõ vꝛ ꝙ hꝰ caſu debeat dari res duple eſtima
tionis.ſufficeꝛe.n.dʒ ꝙ tantũ det.facit.c ſequens
a ꝛio.⁊ qð nõ in.c.i.J.de re.ꝑmu¶ In gl. pe.
in fi. ⁊ nõ ↄcluſioneʒ glo. que ponit unã ſpãlitatẽ
in poſteꝛitate ſeu ſobole libeꝛtoꝝ ecclie:⁊ uide ple
nius ꝑ glo.in.c.libeꝛti.⁊ in.c.de libeꝛtis xij.q.ij.
aliã ſpalitatẽ collige ſupꝑ glle. ¶ In glo fein fi.
uult ge hec gl. libeꝛtũ nõ teneꝛi ecclie ad pſtanduʒ
opas obſequiales ecclie niſi fueꝛint retẽte tpᷣꝛe ma

Nuunttſonis: ꝓcedit in libe:to laicoꝝc de multi

plici ope libeoꝝ uide qð nõ. in.l.ſi nõ ſoꝛteʒ. S.
libeꝛtꝰ.ff. de cõdi. inde. ſʒ in libeꝛtis ecclie vẽ ſpᷣa
le ut debet pᷣſtare opas iuyta poſſibilitatẽ. de qꝰ
nide tex. cũ glo. in. c. libeꝛtus.xij. q.ij. poſſet addi
2? teꝛtiũ ſpãle.nã facilius redigũtur ad ſeuitutem
libeꝛii ecclie ꝙᷓ pꝛiuate ꝑſone: ut colligitur ex iuri
bus ſupeꝛius alle. æ in decꝛctis ubi uide.
Di Si pꝛelatus nil de ſuo
DP iſcopi. ⸗ eccleſie ſeꝛuuʒ ec
cleſie manumittit non tenet manumiſſio
h.d pꝛimo ponit̃ ꝓhibitio. fo rõ. ftio reuocatio
fa ibi ipeꝛium. ttia ibi tales. ¶ Mõ pꝛio ibi nihil
ex ꝓpꝛio ⁊c. ꝙ eps licite poſſider ꝓpꝛium nec te
netur illud ↄfene ecclie ſi nõ uult. ad idẽ. c. S. ꝓxi
mũ.⁊?.c.epᷣs qui mancipiũ.xij.q.ij ¶ Secũdo nõ
ſucceſſoꝛ in dignitate põt reuocare male aliena
ia ꝑ pdeceſſoꝛẽ. Et nõ ibi abſqʒ alia opoſitione.
ꝙ tra platum renocantẽ male alienata non põt
aliqd oppõi: æ ſic vr̃ ꝙ nõ obſtat exceptio defectꝰ
nij:x ſufficit pbarc illã rem fuiſſe in bonis eccle

1a.
iee ¶ De ꝛe. eccl. ali.
wahent lihenn N
ſci mmin nmn lknii ſi acquiſiuit intuitu ecclie nõ poteꝛit diſponeꝛe ſen 7 male alienataʒ ꝑ pᷣlatuʒ ⁊ in pꝛaticã eẽt pulchrũ
nz npöt ilns Niin izuniſt; manumitteꝛe ſᷣm intellecrũ hoſti. ſecus ꝑʒ itellectuʒ dictũ ualde nã difficilimũ eſt ꝓbaꝛe dniuʒ. ut ĩi. c.
mlginchig in aglrſcihtiß iſiͤ Inno.mihi placet ꝙ ſi fuit induſtrioſus in acqui ſepe de reſti.ſpo.et uide tex.pulchꝝ inl.iubemus
in Progenni holtustſriciend crte rendo licet ex bonis eccleſie acquiſiueꝛit:nihilomi la. ij. C. de ſa.ſan.eccle.qui ulr ꝙ nullum penitus
onrn bgeſei müff nus inpᷣmiũ hẽbit pꝛiuilegiuʒ huius.c. ſʒ ĩtellectꝰ ius acqratuꝛ ei qui ne modos a iure approba
n ema e el gini 8 fnnann hoſti. vrĩ magis ↄgrueꝛe canoni antiquo.xij. q.ij. tos recipit rẽ ecclie. Mõ: 3 ibi ad ius eccleſt ie
zſci Ptcnen nls tane⸗ Oht epiſcopus qui mãcipiü. ¶ Hota quarto ꝙ liber reuocabit ꝙ in debite alienatuʒ lʒ dñiuʒ nõ tꝛanli
non Crtigtone ſeg glcei rahſig ms ecclie ⁊ oẽs ſui oſteꝛi tener ſeꝛuire ecclie: nõ ueꝛit nibilominus dẽ reuocari ad ius ecclie ¶ Et
. bahtf aurceg tbähgiu iñ tanqᷓᷓ ſeꝛui. nö. ibit utilitates iiunctas ꝙ ſic facit ad.q.quã ponit h̊ Inn. papa cõmiſſit cui
ldun ctanm ſi D anoſts,, GS pꝛelati eccliarũ poſſunt exigeꝛe a ſubditis in tẽpo daʒ delegato:ut ea qᷓ reperiret alienata de bonis
Opaint ge Nelere Pacrginheng ralibus ſeꝛuicia conſueta pꝛeſtari dñis tpᷣalibus. talis ecclie debeꝛet in ius ? ꝓpꝛietatẽ ecclic reuo
ſdindſtenn Ufn niheim ecchax n glo. i. in fi. ibi bene meꝛitos. poſſet ex hoc care.nũquid talis delegatus hr̃et iuriſditionẽ ſuꝑ
ntie dece h eccleſanum geo 2æ. c.ſi quos alle.in gl.nõ. ꝙ pᷣlatus licite remune rebus iuaſis ⁊ in alijs male detentis:⁊ in quibus
ila ler Nelrchin Dec gafiefter ten lif rat de bonis ecclie eis qui exhibueꝛũt ſe obſequi poſſeſſio tin trãſiuit in alios: æ vẽ pꝛimo ꝙ non.
en Arninsſenns ln ignoran ales ecclie: ad qd. c. cum redemptoꝛ. ?. c. quicũqʒ. qꝛ nõ dů quid alienatũ niſi qñ trãſiuit qnium.l.i.
onano amntnn Nonnele xij.q. i. Et in fi. gl. nõ. glo · ꝙ in hac manumiſſio C. de fun. do. ĩ.l.alienatõis ueꝛbo. de vᷣbo.ſig.

Contrarium finaliteꝛ concludit hic Inno.⁊ doc.
cõiteꝛ.nã duplex ius hẽmus in re na:uidelicʒ ius
ꝓpꝛietatis ⁊ poſſeſſionis. unde lʒ nõ ſit facta alie
natio quo ad ꝓpꝛietatẽ ẽ tñ alienata poſfio. Iteʒ
largo mõ res dr̃ alienata cũ recedit a libeꝛa facul
tate dni iur illud pſalmiſte:alienati ſunt peccores
Item ueꝛbũ alienario nõ ſempꝑ ſtat ſtricto mõ:ut
pʒ in.c.nulli.j.e.Et reſcꝛipta debẽt latiſſine inteꝛ
ptari.l.ſolemus.ff.de iudi.⁊=.c.cũ ecchia. de cauſa
poſ.? ꝓpꝛie.ita diẽ hic Inn.⁊ nõ peꝛpetuo h ulti
mũ dictum:quia vẽ extraneũ ꝙ reſcꝛipta ad lites
ſint latiſſime inteꝛpᷣtanda cũ pᷣiudicent iuriſditiõi
oꝛdiarie: æ vẽ ↄtra.c.ſedes.ð reſcꝛip:⁊.c ad hoc
co.ti.⁊ iura alle.p Inno.nõ loquunt᷑ de reſcꝛip.
ſʒ dicũt ſolũ q; in iudicio ſeu ĩ libello eſt fiẽda laꝛ
giſſima inteꝛpratio:quia oia ueniunt in iudicium.
Sed ſi uis ſaluare hoc dictuʒ Inn.poſſet dici ꝙ
ubi agituꝛ de ui cõpꝛehenſiua ꝛeſcꝛipti ꝓcedet dic
tum ſuũ:qꝛ ꝛptum eſt modici pᷣiudicij cũ cõcedat᷑
tm excꝛcitiũ actõis ↄpetẽtis coꝛã delegato æ hoc
niſi ↄmittat᷑ aliqua fꝛaus:⁊ h̊ cãu loquit᷑.c. ſedes
ſed ſi agitur de ui extenſiua tũc ſccus nom dʒ ſtꝛi
ctiſſime:inteꝛpᷣtaꝛi:ut in. c li.⁊.c.ꝛodolfus de ꝛe
ſcꝛiptis.
Blli. KRes eccleſie alicnaꝛi nõ debẽt
.h.d.prio ponit᷑ alienatõis ꝓ
hibitio.fo quid ſit alienatio.ʒꝰ pene im
poſitio. fa ibi alienatis.tertia ibi unde. ¶ Mota
primo ꝛegulã negatiuã in alienatione ꝛei eccleſia
ſtice.ꝛcgulariteꝛ eꝛgo bona eccleſie nõ poſſũt alie
nari. fallit in quibuſdꝗ cqibus:de quibus nið gl.
xii. q. ii. in Guma⸗C M0 o ꝙ ſeruus ruſticus 9
putatur inter bona imobilia: æ dr ruſticus ille qui
eſt deputatus pꝛedio.nam uidetur ibereꝛe p̃dio.
ꝙ cum ſit ꝛes imobilis cõicat nãm ſuam ſeꝛuo de
putato ad eius cultuꝛã. pꝛo hoc quod nõ.ĩ auẽ.e.

ti. F. ii.⁊ in.l.iii.ff. de diueꝛ.⁊ tẽp.pᷣſcꝛipi Nõ.ibi

ſpãles hypotece. ꝙ pᷣlatꝰ n põt ſpalꝛ obligar̃ ꝛem
unã eccleſie:in geneꝛe ueꝛo põt obligaꝛe etiã ſine
licentia epᷣi ut hic a contꝛario:⁊ tenent doc.ꝙ uõ

Ex hoc poteſt diceꝛe ꝙ pᷣlatus ↄtꝛahendo poteſt
generaliteꝛ pꝛo obſe:uantia contꝛactus obligaꝛe
bona cccleſie ſine licentia epi:⁊æ in hoc tene menti

iſtum textum. a contꝛaꝛio. ¶ Nota ꝙ uerbum
k 4.

wr e ols

W 6 F duee alinas. P.-

Wuc⸗ Aara n. ſol Elac⸗

Lona a li. lea — . maten

CR 460) 2= * lste lre

.

. o19 1¹.

₰ rrn arr‿ Pek re 2* ((ü1X

—A

— –°

c ια2α FP

— raßfd V. ler mXαν ſ

2

5

4 A W-= a .
cl 17 B aA yſ n A⸗, . 1

De ꝛe. eccl. ñ ali.

aglienatiõis in mã cccleſiaſtica capit᷑ largiſſime.uñ
cõprebẽdit ↄtractũ ꝑ quẽ trãſfert᷑ uriie dninʒ tin
Et nõ ꝙ ꝑpetua ẽphiteoſis ẽ ꝛegularit ꝓhibita ĩ
ꝛebus eccleſie. et dicitur peꝛpetua etiam ſi fir ad
.xxx. annos de quo uide bonum tex. x. q·ij. b iuſ
v. perpetua ⁊ in antentica peꝛpetua. C. de ſa.ſan.
eccle.⁊ uide ꝑ Spec.in ti.de loca.F. nũc aliqua.
In glo.i. ĩ fi. bec gl.excipit a regula poſita iĩ tex.
caſuʒ utilitatis eccłie. dĩmodo ſeruet᷑ foꝛma auẽ.
hꝰ ijus poꝛectũ canoniʒata. x. q.ij. hoc ius. Ad
uene ad duo.pꝰ inq;tũ glo.excipit unuʒ caſuʒ dũ
raxat. melius tñ exciꝑet qtuoꝛ. q; q̃ruoꝛ ſũt caſus
pricipales ad quos oẽs alij ſũt reducibiles. ĩ qui
bus res eccleſie licite alienant/ pmꝰ ẽ neceſſtatis
ut ſi debira urgẽt eccleſiã nec põt de fructibus ſa
tiſfaceꝛe. Scos cãus utilitatis. nã põt alienare rẽ
ur ẽat aliã melioꝛẽ ut in.c.ut ſuꝑ. .i.j.co.ti· et
in dẽa autẽtica h̊ ius et ibi ꝓbant iſti duo caſus.
Tertius ẽ pietatis cã ꝓ ꝛedimẽdis captiuis:ð q*
dic ut le. æ nõ.xij.q.ij.aurũ ⁊.c. ſancroꝝ ⁊.c.ſicut
Qnuarrus caſus ẽ incõmoditatis cã: ut qꝛ res alie
nãda ẽ magis dãnoſa eccleſie qᷓ uiilis: facit.xij.q
.ij. terulas. ? plene de mã ꝑ glo. ea. c ⁊.q.iĩ ſũma
Ad ſcõᷣm inqtuʒ gl. dicit obſeruandum foꝛe
ſolẽnitatem autẽtice ̊ ius poꝛectũ.diẽ Gof ꝙ
diff cile ẽ ſeruare illã ſolẽnitatẽ fm ↄſuemdinẽ in
troductã. ⁊ ſm aliquos refert Inno. ſatis cẽe fua
re ↄſuetudinẽ illius eccleſie de cuius ꝛei alienatõe
agitur. hoc tñ ñ placʒ Hoſt. nã dicit eſſe ↄtra.c.
.i. . e. ti. li. vj. Jo. an. dicit ſe credere: ꝙ cõſuetu
do nõ poſſit aduneꝛe ſolẽnitatẽ. c.ſiue exceprione
.xij. q.ij. ꝓ hoc dẽm.c.cũ cãm de re iudi.⁊.c.i.ðᷣ
ↄſuetu. Sed bñ põt adimere ſolẽnitatẽ itroductã
ꝑ anc. ̊ ius ponectũ. ? in hoc poſſet ꝓcedeꝛe P
ma opi. Item dicit ꝙ ↄſuetudo põt augere ſolen
nitatẽ introductã ꝑ. d. c. ſine cxceptione. adducit
nõ in. c.qð ſuꝑ his de ↄſan.⁊ affi.et cnʒ bac op.
Jo. an. trãſeũñt cõiteꝛ hic ſcribentes. Et nõ.iſtum

tex ꝙ ↄſuetudo nõ nalet ↄ ſolẽnitatẽ.c.ſin excep

trione.⁊ qꝛ loquit᷑ idiſtincte põt inferri ꝙ ſubſcrip

tio eoꝝ qui ſunt de collegio non põt tolli per cõ
ſuetudinẽ.qꝛ ponit᷑ in dicto.c.ſine exceptõe. Idẽ
dum dicit de ſolẽnitate auẽ. hoc ius.dic meliꝰ ꝙ
non ẽ neceſſaria cõſuetudo ad illam rollendam:
qꝛ ius ciuile nõ potuit iĩtroducere ſolẽnitatẽ ĩ alie
natiõe ꝛei eccleſiaſtice:qꝛ ꝓuiſuʒ eſt ꝑ ius canoni
cum. ita uult Inno. in. c. i. . eo. li · v. ? Jo. an. ſe
quit᷑ ibi in nouella.iõ cõcludo ꝙ ſi cõſuetudo cõ
tratia. c. ſine exceptõe ſit grauoſa eccleſie nõ renet
ur in. c. i. de ↄſuetudie. ⁊ ĩ. d. c. cũ cãm. ſufficit g
ſolẽnitacẽ illã obſeruare.dʒ eꝛgo pᷣcedẽ tractatus
Irẽ dʒ ĩiteruenire auctoritas ſuꝑioris ↄſẽſus ca
pituli ? ſubſcriptio clericoꝝ. æ uide qð latiꝰ dixi ĩ
.c. i de his qᷓ fi. a pla.nec ꝛequirit᷑ decretũ iudiciſ
ſʒ ſufficit cãe cognitio:ſed ſi ñ iteꝛueiret cauſe co
gnitio nõ tenerer alienatio. nã ad h requirit trac
tatus.ita vo dicit Inno.i.c.unico.S.ti.ꝓxio ĩ fi.
2 uide Fre.ↄſilio. ccxxxvij.ñ iñ de neceſſitate ꝛe
qrit᷑ ut pmittat cauſe cognitio.utrũ expediat alie
nare magis unã rẽ qᷓᷓ aliam. ita nõ.dicit ipſe con

ſilio. ccxliii.ſatis n. ẽ. ꝙ ſubeſt cã alienãdi ⁊ ꝙ ſu
peꝛ legititate cauſe pceſſit cognitio ⁊ ſic ſeruata
foꝛma.c.ſine exceptione uel alia ſolẽnitate ĩducta
per ↄſuetudinẽ mõ pᷣdicto. ⁊ ↄcludo ꝙ niſi aliea
tio fiat ſeꝛuata illa foꝛma ⁊ in caſu a iuꝛe ↄceſſo ẽ
nulla de defectu foꝛne ẽ claꝝ. nã illa ſẽꝑ iduẽ nul
litatẽ actus.qꝛ foꝛma dat eẽ ꝛei ꝓbatur in.c. tua
de his q̃ fiũt a pla. v. d. c. ſine cxceptione de defec
tu caſus liciti ꝓpaĩ hic.nã ꝓhibet alienatio rei ec
cleſie a iuꝛe eꝛgo alienatio eſt nulla ſi non fit ĩ ca
ſu. ↄceſſo.l.nõ dubiũ.C. de legi.⁊ ĩ ꝛegula.ea que
ʒ ius de ꝛc.iur.li.vi. Item ꝓbat expᷣſſe in cle i.e
.ti. æ in. c. que ĩ eccliaꝝ de ↄſti. æ uide qð plene di
xi in. c.i.de in iteg. ꝛeſti. li. Vi.ubi bona glz cal.hᷣ
tʒ. lz aliðᷣ ſẽſerit gl.xii.q.ii.in ſũma ⁊.c.ſine excep
tione.ibi enĩ uolũt tenẽ alienationẽ ſeruata foꝛma
licet nõ fiat in caſu licito:ſed primũ dictũ ueꝛius.
¶ In gl.ii ibi que ſeruãdo ſeꝛuãi nõ poſſint nõ
6 gl. ꝙ ſolas platus alienat bona mobilia q cõmo
de ſeꝛuari nõ poſſunt: ut ſũt nueſtes qᷓ quotidie ma
gis ueteraſcũt. Itẽ fructꝰ. æ ſilia ea vo qᷓ ↄmoð f
uari poſſunt. nõ alienãtur ſine ſolenitate. nam ꝛes
imobilis ⁊ mobiles pᷣcioſa equiꝑant᷑ quo ad diffi
cultatem alienatõis.llex.qᷓ. C. de admi. tu. gl.i. c.
tua de his que fi. a pla. (Sed ẽ dubiũ de actõe

Har nũquid in alienatione ſeu iuriũ ceſſiõe debẽet fua

ri: ſolẽnitates ? ẽ queꝛẽ nũquid cõputent᷑ int mo
bilia uel imobilia: æ põt ſic ↄcludi ꝙ ſᷣm ꝓprium
ſignificatũ uocabuli actio ſeu noĩa debitoꝝ ñ ſũt
mobilia nec imobilia.ſed faciũt teniq ſpeciẽ de ꝑ
ſe. nam mobiliũ æ immobiliũ appellatio cadit in
his que certo loco ↄcludũtur nã imobile r illud
qð nõ põt a loco moueri.mobile ueꝛo ꝙ fm nãm
ſuã aptũ ẽ moueri: ut le.⁊ nõ.in.l mouentium. ff.
de.v. ſig Actiones ergo cũ ſint qͥ˖d icoꝛpoꝛale ñ
ↄcludũrur ceꝛto loco.⁊ ſic nõ pñt dici mobilia ul
imol ilia ideo iuriſcõſultus ponit actio.ſeu noĩa ð
bitoꝝ ut teꝛtiã ſpeciẽ: ꝓbat᷑ in.l.a diuo pio. F. in
uenditione.ff. de. re. iudi. ⁊æ ideo in teſtis appellati
one bonoꝝ mobiliũ uel imobilium nõ uẽũt noĩa
debitoꝝ qꝛ debemus capere uerba ꝓprie.l. ꝙ be
reð ff. de condi. æ demon. unde conſuluit. Old:
ꝙ ſi princeps reliquit bona ſua mobilia diſtribu
enda in pios uſus nunꝙᷓ ueniunt pene adbuc non
exa te.tamen ubi opoꝛtet neceſſario ut acniones
tꝛahantur ad bona mobilia uel immobilia utputa
quia diſpoſitio uolens compꝛebendeꝛe totum pa
trimonium illius hominis: fecit mentionem dun
taxat de mobilibus ⁊z immobilibus.hoc enim ca
ſu iſta tertia ſpecies aſſumit naturam alterius ex
nemoꝛum: ? eſt ſeꝛuanda opi. glo. in auẽ. eo. t.. .
.i que dicit douqꝗ ſi actiones dantur ad res mobi
les computantur inter mobilia: ſi ad ꝛes immobi
les computanrtur inteꝛ immobilia. æ hoc in effeciu
nulr Bar. in. l. pater pupillus. ff. de admi. tuio.

Kτααοτ er his poteſt inferri nunquid prelatus ſolus

poſſit cedere actionem competcntem eccleſie ſeu
illam uendeꝛe. Quid autem in ſeruitutibus ſeu
alijs iuribus incoꝛporalibus que non poſſunt
pꝛoprie dici mobilia nel immobilia ſicut dixi in

Ac. raA 4. ren ſr n„de .
B⸗ et

tuctn nieani
trinlu⸗, an
nd dſan

gowſum
itstuntuannnmni in
yriotot anon fuertſe ſon
weniſt ieiin Gel nälug:
lcgemskgſine nbhi
ctiſntetdr aed decnotn en
(iC deredie nddie. Krund
re ucnd en ee Aagni⸗
ReWddintentnd d
fidindanns Hg. üſcnntg
henomn iinsl ni blipenorneng
ſe noddio noͦnutptann wnr
1 honitponi um oun s laben
Nltiochsgonseglan bwſt ri
lalmnsunſtinmn irigr
nonrtcoſtdlis aran be
nogan iemmiſitſn a i⸗
aiubuſtnini ſa ſhin
4e ucnnnin,e doeis
Ebͤatignii⸗ k
one ei cguſoi urchaun
mnmacetalaan

ſpapa nolninn
Moncpnbare ns on
HM tcop t ſiconi 8
ceeſtlininti en
tuſt in imgti ſons⸗ .
limmus n aif, Aiͤ

mnabau tirſt HM
e Mceiſi
ace,uuteſi
r n erber nann gern
li „„ dt
lvuli Unligre “ cci⸗
5 Ollig Aemd
tie Anön⸗
Mn r rie be⸗
ndſcr, „. ro
gern oul

n n

1

A
— —1 —mpah e
, lrr r e elpaende⸗

na riarru, Sll. rra 2 5 fePr 2 A N. ,* ſoltiat g lia Pi ,2

ſopr.F

ſürn eg din
gomeni Jefneſina n een

9
elie ſoi⸗
Jeſn mod⸗
unwoſtim. oalnin irſliim imn

moblls ? mobies pcoln egſom od gi

aluen Alenaröis. lxrq; Cegchnin, “
s Eebs gefiaßn. (. bbiie af
nügnih in glemgrnone ſ inniß ceſioͤ⸗ geber fuz
n ſolnnimes c qle nünid copntent int mo
blin td imodliaerpor ſc aul fmn pprium
ſnheri vocibtl acio ſen ni cebitop i ſüt
moolia wrimddlin i iuin teni ſeci de .
””c
bis ave nd ed ocndum miincblei iind
qd no por locondnend mddeded gfnt
ſui mii inputmestmluuwnmf.
ce dſg Anonsagociſmn il inndcki
lodũmr cno loco.xſc dit dii Ipbn ¹
inot luien innſcoſllns poni ocio nnan
biwp eni ſocei pbij inli ino ndi⸗
nmdtnone fde e ili ice⸗ nnteſis e
onedonop nobllü velinobliumnd aref
devtorq: dcbenns cere lda Mli⸗

fl. lecondl. Gemon unde M
e grineps rciapit vona iun winckile
a in pios uſus nunch Pnn Pi⸗ nr
opouet he⸗
rmnen nd inmmobiinmn

nidannr bonn nobil ee wunt

cn i

tutoꝛ põt imo dʒ collocare pecuniã pupilli.ſ. emẽ
do nel meꝛcando qð nõ poſſet ſi computarentur ĩ
teꝛ ea que ſeuando ſcꝛuari nõ pnt. ut. d. l. lex que
tutoꝛes. Ex quo infeꝛo ſolum pᷣlatũ poſſe diſpone
ꝛe de pecunia ecclie ſicut de fructibus ut in cle. i.
eo. ti.? hec nõ.in gl.ſuꝑ ueꝛbo hypotheca.i.fi. gl.
in decꝛetis.xxx.di c.i dixit ꝙ non eſt dr̃ia niſi in
noie inteꝛ pignꝰ æ hypotechã: ⁊ ita dicit tex. in.l.
res. F. inteꝛ pignus.de pig.gl. n ibi uariat. ⁊ nidᷣ
gl. plene in. F. inteꝛ pignus. alle. in gl. Wn glo.
pe.ibi largiſſime accipit.nõ gl. pꝛo ſtatutis ⸗ alijs
diſpõnibus facientibus mentionẽ de alienatoe.nã
in mã odioſa capiemus ſtricte ⁊ ſic ſoln ueit ↄctꝰ
p quẽ traſfeꝛt᷑ dniuʒ. Sed in mã larga = fauoꝛabi
li capiemus largiſſime ꝓut h capi: ⁊ idẽ uidet᷑ di
cendũ in teſtõ ⁊ pacto.de quo m dic ur le.⁊ nõ.in
l.fi. C. de re: alie. nõ alie. Et ntrũ ꝓhibitus alie
nare alienũ: poſſit locare ad magnũ tps:dic ꝙ n.
ut ẽ tex. cũ glo. in cle. i. e. ti. dic ut ibiIn gl
fi. ibi iubemus.nõ. gl. nã ſentit ꝙ papa h̊ ↄminat᷑
penam illius.l.nã ibi ipeꝛatoꝛ rec pientẽ res eccle
ſie nõ ðbito mõ multipliciteꝛ punit ? p iuat pcio:
? iponit penã etiam notarijs ſcꝛibẽtibus inſtjm.æ
multis alijs ꝑſonis ⁊ placet hoſti ut itelligatur de
illa.l. neqʒ placet ſibi ut tex .itelligat de aliquo ca
none:? diſpoſitio illius l. que eꝛat localis fuit pꝛo
20 gata ꝑ ipeꝛatoꝛẽ ſucceſſoꝛem ad oẽs ecclias ⁊=
alia loca pia in auẽ. eo. ti. F. qꝛ vo leonis ⁊ hetuꝛ

auc. illa canoniʒata. x. q. hoc ius poꝛectũ.Et nõ.

ſemp h dictũ ꝙ in ſolẽnitate obſeꝛuanda ĩ alicati
one rei cquiperãtur ecclie æ alia pia.nã ut diẽ ho
ſti. papa uoluit appꝛobaꝛe illas ↄſtiturões 2 leges
pꝛo h dicto nidei ſiſi.qdᷣ nõ. Jo. an. in. c ij. de ĩ
inte. ꝛeſti. i. vi. ubi die ꝙ quẽadmodũ eccleſia ꝛe
ſtituit in itegꝛũ ꝛce leſionis: ita ⁊ alia loca pia: ita
dicamus in caſu nro. nã a iuꝛc iſta ꝛepiuntur equi
herata. . pꝛobat᷑ in. c. reqſiſti. S. ſecus autẽ. de te
ſta. facit. c. de ſenodochis.j. de reli.domi. cum.c.
ſe:?x tene h ſemper menti dicit ramẽ. Jo. an. ꝙ n
eet peccatũ tenẽ ꝙ tex iſte Etãtelligat᷑ de.c.mone
mus alle.in gl. icit tĩ q; pmũ dictũ ẽ ſoleniꝰ .qꝛ

Em nullz utilitatẽ ipoꝛtat
J qui 8 Alienatio de ꝛcbus eccle
*facta nõ renet.⁊ alienato
ꝛes niſi rẽ reſtituant excõicantur ⁊ quilibet clerieꝰ
