Nin eccłia uenit puniẽdus ꝑ ſuũ iudicẽ laicũ æ non
eccliaſticũ.⁊ ͥ tenuit Har.in.l.ſi cui.ff. dc accu.
2 ad b̊ alle..ibi iſtuʒ tex. in.l.ſiquis ĩ h̊ genꝰ pal.
ʒ Cy. oppoĩtum tenueꝛit in.l.pnti.C. de his qui
ad ecle.cõfu.ſʒ pᷣmũ vᷣius:uide ꝙ dixi S eo.inteꝛ:
et facit iſte tex. in eo qð mandat iudicibꝰ eccleſia
ſticis:ut denunciẽt tales non gaudere hac imuni
tate.non. n. mandat illos ꝑ ſe puniꝛi: ꝙ feciſſet ſi
forum eoꝝ ſortiti fuiſſent:credo tm poſſe dici ꝙ
ꝓ delicto principalit᷑ ibidem cõmiſſo ꝓcedat ꝙ s
dictum é: ſʒ qꝛ negari nõ põt quin cõmiſſeꝛit ſacri
legium delinquẽdo ĩ ecclia.cũ ꝑ h̊ uiolaueꝛit eiꝰ ĩ
munitatẽ:maxime ſi eã ſanguinis effuſione polue
rit ut in.c.cũ ꝓ cã:⁊ qð ibi nõ.ð ſen.excõ.et xvij
.q.iiij.ſi qͥs domũ facit.c.cũ ſit generale de foro
compe.ꝙ de hoc delicto ſacrilegij poſſit puniri
per iudicẽ eccleſiaſticũ:facit.c.qsqs.xvij.q.iiij.⁊

He qð nõ.in. d. c. cũ ꝓ cã:nã pro eodeʒ delicto põt

ꝗqs puniri narijs penis:qñ ex eo reſultãt diuerſe
ſpecies delicti.ut plene nõ. ꝑ Har. i. l. ſenatus. ff.
de accuſa. ⁊ ſic põt intelligi glo.nõ. in. c. Vginibꝰ
xxvij.q.i.¶ Hp.⸗ iſtũ tex.de.c.int᷑ ð eo. ubi ex
cipiunt᷑ duo caus tantum ub iſta geneꝛali imunita
te eccłijs ↄceſſa:⁊z eodem mò loquit᷑ tex.in.c.ſicut
antiquitꝰ.xvij.q.iiij. So.dic ſᷣm glo.fiꝰ h̊ quicqd
dixeꝛit Hugo.ꝙ illa iura loquunt᷑ geneꝛalit᷑ in de
licto e) ecchiam ↄmiſſo: iſtud vo loquit in delicto

Ili ↄmiſſo ip eccłia:⁊ h̊ teneas:iqꝛ diſpoitio gnalis li

mitat ꝑ diſpoĩtionẽ ſpãleʒ ut ĩ regla geneꝛi de re.
iu.li.vi.⁊ ĩ.c.i.de Np.⁊.l.ſancio.ff.de pe.ubi d

ꝙ diſpõ gñalis nõ extẽdit ad ea quibꝰ ẽ ſpãli. ꝓ

uiſuʒ:⁊ uide qð plene dixi ĩ.c.int᷑ pᷣalle ʒ cir

RWσ ca pdicta qũo: pone ꝙ delinquẽs ĩ ecclia nõ deli

qrit ibi eo aĩo ut defẽdeꝛet̃᷑ ab ecclia: nũquid iclu
dit᷑ hac munitate. vr̃ pꝰ ꝙ nõ:qꝛ tex.iſte vꝛ ſe fũ
dare ſuꝑ iſta ſpe uenie: ut pʒ ibi que niſi ꝑ eccliaʒ
Ho.iʒ ꝛiũ:mouet᷑ pꝰ: qꝛ pᷣſumptio iuris ⁊ de in
re ẽ j delinqñteʒ ĩ ecclia ar. h: pᷣtea ſʒ eũ lʒ ceſſz h
rõ.nõ ꝑꝑ h̊ ceſſant alie rões ꝗᷓ ſubijciunt᷑ in tex.qᷓ
nident᷑ cãe finales hꝰ diſpõnis:vꝛ mñ pꝰ ea dicẽ ꝙ
ſi põt ↄſtare ꝙ nõ ex ꝓpoito ꝑꝑ ueteꝛes inimici
tias ſʒ ex vbis nouit᷑ oꝛis hõicidiũ ibi ↄmiſeꝛit:
tẽ hẽbit ĩmunitatẽ: ⁊ ĩ h can ſaluat opi. Mug.
de qᷓ ĩ gl.⁊ vr̃ uelle ꝙ pᷣſumat iſte ains ex quo nõ
hẽbat cũ offẽſo inimicitiaʒ:⁊ cũ h̊ dẽo tñſeũt cõit
do.h̊ q opi.ẽ magiſ eqᷓ:ſʒ mihi n mliũ plʒ.qꝛ rex.
alle. ĩ deciſione duas rões que ſatis milirãt in cãu
nio.pꝛĩa qꝛ ĩ eo dʒ quis puniri ĩ qꝰ deliqt. Itẽ qꝛ
fruſtra legis auxiliũ iuocat qᷓ dicat ꝙ ex qno deli
ꝗ̃t in ecclia.⁊ ꝑ ↄns ↄ eccliam nõ debet repoꝛtare

nusli 1tgbin
ſs orguid in
Kn Ultra alos 4ſbdl *
muilanoni: Hala⸗ cic
ſrtigid tyloch iſen⸗
1:i roes uigeni mlin
J. fwiu cüb.cdeiet⸗
— diola; 6) reſtringi
dei ej anz erpſſy
ocin de re in l N. N
he tetelli g cob gl
Ge pe boſt. f ucieh
ter Ad odutia? ors
hy bi ioſbochſab
ſlipadiö
holifruniirlani ania
rlalzcoſct ci gi oibi⸗
lauß cti ppter ieniati

r cig dclicta ſe
6 (Drob qnit qri ſſt

eum qui ſtt inn pptem
il dica offnde eckie in
ni qui ſorrabet de icin
mo e ſen ec ſcc ait ſy
lo imunitotis? trabit ei ag
oponle jnnt Rmno⸗
Minut co. i len no
ni tiſacii lere in.l. vi.
ne CO inunituis pemtiat enonn
n ben loci diſoito hub
i Puincſppiatüfuit in erclin.
e.cle go bi iri ge ß
An.irka iſpicim⸗ nan
en. niſplin dere in.li
nneo qni erisi ereli nid
ilerötrnerig nd
otra exns ey eccki
ecclia Anittiran unn
lulo delicto din ſatain
I giens: 50

Quol.

vspſepmniig iſſrii
enk galo neſe ii
bicen Gniſo geln g;
nopor nin öntſeit agi
claci; niolgueit ebi
uguinis fiſione oe
bio dſen eno a i
Cſtgenemle de foro
ſalgj ooſit oumn
tc cs thj g iif
hro eodez deligo pot
1 ln dinerſe
dN D Mennsf.
ig G Nd. R i
iier AcNS. Wie
nn W ia genenliinunin
en mo logni terin ſn
So dic fmn goſfbent
unn oqvuni genemlince
b iſuc vo loeni neſe
Nengſg ſhoito ilsl
z nriregu genen bent.
1lanco fcehe hi

Ni mi eacbid l
e n
beinapis cteig oe

e i db cild glihi

ſte =3

Sõõ

ec“*

—
aeui

e

Auc

odioſuʒ dʒ reſtringi qᷓtũ fiei põt: ut ſic nõ exten

5 0 ſe 2Wð, A-=l.rte Ferane. gr-o Xe- liar r n i E
.. 4

Il.s fer aFer. een e

. — . — - 2 E .
„B elc. 1 44 r πι vV àum nαιn ir emn, ni e

¶ De imuni. eccle

aliqdᷣ ↄmodũ occaſione ecclie. be eim rõcs uendi
cqt ſibi locũ etiã in eo qui non deliquit ſub ſpe ue
nie. pꝛia aũt rõ de q̃ ĩ pꝛin. c. potiꝰ fuit ipulſiua qᷓ
finalis.⁊æ pᷣſuppoĩto ꝙ et fuiſſet finalis. iñ ex quo
ſubſũt ⁊ alie finales:⁊ illaxꝝ q̃ibet ꝑ ſe ſuffẽ ceſſã
te una nõ ceſſat.l.diſpoĩtio ut ĩ.F. affinitaris inſti
tu. de nup.ꝙ aũt iſte alie rões q̃ ſubijciunt᷑ ĩ tex.ꝑ
ſe ſufficiãt: pʒ ex alijs iuribus ut ĩ.c. qꝛ fruſtra de
uſu.⁊ i.c.cũ olim de offi. dele ubi gñaliteꝛ militãt
iſte rõnes. pteꝛea põt eẽ ꝙ nõ ſuheꝛat uetus inimi
citia: ⁊ nihilominꝰ nõ ↄmiliſſet delictũ:nõ ſciuiſſz
ab ecclia nõ defendi: nã in delictis pᷣſumit᷑ malus
aimus ut ĩ. c.i.?ẽ qd ibi nõ. de pᷣſump. ego
ultra alios qᷓro: quid ſi nõ hõicidium ulł mẽbꝛoꝝ
mutilationc: ſʒ alia delicta infeꝛioꝛa in ecclia ↄmi
ſit: nũquid hʒ locũ iſte tex. põt ꝓbabiliteꝛ dubita
ri: n rões uident᷑ militare ĩ omi delicto. In Zꝛiũ
facit: qꝛ cũ ̊. c. deuiet a cõibus regulis iuris:⁊ ſit

dat᷑ ey cãuʒ expᷣſſuʒ: ar.de pe.di.i.pene ⁊ ĩ regula
odia de re.iu.li· vi. Itẽ ꝓpteꝛ ĩmanitatẽ delicti ſe
pe recedit᷑ a cõibꝰ ꝛeglis iuris nt ĩi. l.aut fca ĩ fi.ff.
de pe hoſti. vr tacite h̊ ſentire: extẽdeꝛe tñ vr iſtũ .
tex. ad adult᷑ia ⁊ raptus uirginũ:⁊ ſic ſentit ꝙ nõ
bʒ locũ ĩ oĩibus delictis:⁊= fõte illa duo uoluit ſup
plẽ ꝑ ea q dixi ĩ.c. iteꝛ S eo.ubi uide:⁊ ꝓcedit dẽʒ
hoſti. m unũ itellectũ qui dat᷑ ad auẽ de mã. pn.
? ſatis poſſet dici ꝙ ĩ oĩbus grauibus delictls bʒ
locũ h̊ c.tũ ꝓpteꝛ idẽtitatẽ rõis: ad qð nõ. gl. i. l.
i. C. de ↄdi.ide. tũ ꝓpteꝛ rões q̃ ̊ ponunt:q ſunt
geneꝛales ad oĩia delicta ſaltẽ enoꝛmia: = nota.
UVltio h qrit᷑ quid ſi ſtãs er cimiteꝛium trahit
eum qui ſtat ĩ ra ꝑ ꝑtẽ mãtelli qᷓ manet exteꝛꝰ: an
tal dicar̃ offendẽ eccłie imunitatẽ. Vin:tʒ h ꝙ ſic
nã ⁊ qui ſiotrahẽt cleꝛicũ icideꝛet ĩ canonẽ ut i. c.
nupꝑ de ſen. excõ.ſecꝰ aũt ſʒ Gof. ſi uolentẽ de lo
co imunitatis ⁊ trahit eũ ad moꝛtẽ ł ad aliã penã
coꝛpoꝛalẽ dnat. Ratio:qꝛ canon ſolaʒ niolẽtiam
ↄdeẽnat gᷓ eo.int᷑: ſʒ uoleti nõ fit uiolẽtia nec ĩiuria
ut ĩ rla ſciẽti de re iu.l. vi.¶ Ne q̃ro quid ſi ĩ lo

Rac& co imunitatis ꝑcutiat enoꝛmit᷑ exnteʒ ex illũ lo cũ

an hẽat locũ diſpoĩtio huiꝰ.c.cꝛedo ꝙ ſic: qꝛ d eli
ctũ pꝛincipiatũ fuit in ecclia: lIʒ alibi ↄſumatnʒ ad

hoc.c.i.⁊ qdð ibi dixi de pᷣſum.⁊ facit qð nõ. Jo.
an.i rla iſpicimꝰ de re.iu.li.vi.i meꝛcu. Quid .

in eo qui exñs ĩ ecclia mãdauit delictũ alibi ↄomit
ti ul ecõtra exns ey ecchiam mandauit delictum in
ecclia ↄmitti: an gaudeat imunitate ad eccliam ſe
cuto delicto ↄfugiens: h̊ qõ dependet ab alia: ubi
quis dicat᷑ delinquẽ mãdatoꝛ:an ĩ loco ubi mãda
uit: an vo eo ubi delictũ fuit ↄſecutuʒ tex.i cle pa
ſtoꝛalis in vbo nec nõ ↄiũcta gl·i.v. diſtrictu de

re. iudi.ux inuere ꝙ ur̃ delictũ cõmittẽ ubi fuit de

licrũ ſecutũ:tu uide de hac qõe plenius ꝑ Mar. i
.l.ſi ut ꝓponit᷑.ff. de fideiuſo.æ de hac mã latius
ꝑ eũ ĩ.l.nõ ſolũ..ſi mãdato.ff.de ĩiurijs. Abb.
¶ Me (erici ul monaci ſecularibus negotijs ſe
immiſceant. Rubrica.

N n.

A. .

Continnat h ꝛubꝛica ad pᷣcedẽtia h̊ oꝛdine jm
doc. Supra uiſũ ẽ de his q̃ clericis oↄpetunt.nũc
at de ꝓhibitis ẽ uidẽdũ uel ↄtinuat᷑ ad ti. ꝓxie pᷣ
cedentẽ ſic. Quia gᷓ tractatũ ẽ de imunitate eccla
rũ ⁊ clicoꝛũ:ne foꝛte ob hanc imunitatẽ clerici ⁊
mõachi ſuꝑbirẽt ⁊ arbitrarẽtur ſibi oĩa licẽ meri
to ſubijcit᷑ ̊ rubrica:ꝑ quã ondit ꝙ nõ debẽt ſe
imiſcẽ ſecularibꝰ negocij ed ꝓ öclaratõe ru
brice q̃rit᷑ qͥt dicat᷑ ſeculare negociũ. So. Inn. i
c.i.cuiꝰ dicta ſeq? Jo.an. hic ſuꝑ rubrica ur̃ nel
le ꝙ dicat᷑ triplꝛ ſeu tribꝰmõis ſũi põt. prio.n dr
ſecularie negociũ qliber actus ſeculariũ rex : exẽ
plũ ſũi põt ex nuãtis.j.c.i.a quibus actibꝰ tpibꝰ
abſtinẽdũ ẽ.ſo dr̃ negociũ ſeculare iudiciuʒ de ꝛe
bus ſeculaꝛibus:qð clericis nõ lIʒ niſi iter clericoſ
tmn.ri. q i..ex his.Tertio dr̃ ſeculare negocium
qð eſt iter ſeculares hoĩes: qð ẽt nõ lʒ clericis:ni
ſi de his qᷓ ꝑtinẽt ad iudiciũ ecclie puta de decis
iurepa.⁊ ſi de iudi.qto.lxxxviij. di. per to.ſʒ ego
allego ad hãc mãʒ gl.ſũme.xxi. q.iij que dicit ne
gocia ſecularia dici tribus mõis:ſʒ aliter ꝓſequit

Inn unige eã qᷓ iudicio meo mãm plene nõ eua

uat. go ãt dicecẽ ꝙꝙ negociũ ſeculare põt quo

ad ꝓpoſitũ nr̃m ſumi ſtricte ⸗ large põt · n. prio di

ci ſeculare negociũ: qᷓcq̃d ꝑuenit ex caꝛnali ocupi
ſcẽtia nõ ſubiecta freno ꝛ6is: ⁊ ̊ inuit tex. J.c. ꝓ
ximo ĩp̃n. ? qr̃ tũc negociũ ſeculare:qꝛ ꝑ illa oĩo
niuit᷑ ſecularit᷑i.Fᷣm ſeculũ z mũdũ ſeu carnẽ nõ
ãt ſᷣm deũ ⁊ ſpũm:⁊ h̊ ꝓhibẽtuꝛ ẽt laicis:ut pʒ ex
multis enumeꝛatis j. c ꝓximo ſʒ pcipue clericis.
Secũdo põt h̊ vᷣbũ ſeculare ſumi magiſ ſtricte: ut
ↄphendat negociũ ꝑtinẽs ad rẽpublicã mundanã
2 ſeculares hoĩes:qð lʒ ꝑmiſſum ſit laicis:tamen
cleꝛicis ĩterdici ut negociari. lxxxviij. di. foꝛnicaꝗ
ri. ⁊ in.l plʒ. C. de epi.⁊ cle. ubi dr ꝙ nihil cõe de
bẽt hꝛe clerici cũ publicis actibꝰuel ad curã ptinẽ
tibꝰ:cuiꝰ coꝛpoꝛi nõ ſũt ãnexi:⁊ ꝑ illũ tex. ꝓbatuꝛ
ꝙ nullũ officiũ põt clericus bꝛe ĩ ꝛepublica ſecula
ri ⁊ ꝓbat᷑: in. c.ꝓxio.c.ꝛephenſibile. xxiij.q Viij.
nec ſũt cleꝛici de nniueꝛſitate ſeculaꝛi:ut nõ Inn. i
c.dilecta de exceſ pᷣla ppe fi. dẽnt. n. clerici atten
deꝛe circa rẽpublicã ſpũalem:laici vo circa ꝛc̃pu.
thᷣalẽ: ar.xii.q.i.duo ſũt genera 2. xxiij.q.vViij.cõ
nenioꝛ ? in. c.rephẽſibile ⁊. c.ſolite de ma.⁊ obe.
⁊ xcvi di. duo ſũt Ntẽ uita clericoꝝ dʒ uẽſari cir
ca nitã ↄtẽplatiuã nõ ãt de ꝛebꝰ mũdanis babere
curã niſi quatenꝰ ſũt neceſſaria ad coꝛpoꝛalẽ uitã
i.q iij.ſiqs obieceꝛit:laici vo pñt liberiꝰiſtiꝰbõis
exteꝛioꝛibus uti nõ abuti:ut le.⁊ nõ.i.d.c.duo ſi
hinc apłi/Molite ↄfömaꝛi huic ſeculo ⁊ ̊ uoluir
tex.j.c.ꝓxĩo alle.dẽʒ apli dicẽns:q nemo militꝛſ
deo iplicat ſe negociis ſeculaꝛibus.i.tpᷣalibꝰ ⁊ mũ
danis:cq;tũcũq; illa laicis liceãt hinc nõ.diẽ tex. in
A ↄſulta diualia. C. de teſta.abſurdum. nanqʒ eſt
ſi ꝓmiſcuis actibus ꝛeꝝ tuꝛbent officig ⁊ alii cꝛe
ditũ aliꝰ ſubtꝛahat:⁊ pcipue clicis qbꝰ obpꝛobꝛiũ
eſt ſi peꝛitos uelint diſceptarionum eſſe foꝛenſi
um oſtendeꝛe:que ueiba nota: ? itꝗ intelligo hanc
materiam merito tex.c.i.e umerans. xiiii. nego
cia ſecularia cauſa exempi dicit illa eſſe pauca.ſũt

La

=W rn entonn9 * L; .

—loi

C T,,,8 — ſ. Fano T ie, mrit Ha Z. . tv P PIr; = a nerlli 2
.

= — —— / *
r mirdeat W2cS r ſe¹ *a :— öe, DDiii

Wνr d n .

. . — . — . 5 5 , 7 — — S . 2
V S dr is ee e en Aüta vur rrt enn w. atn
,„ At. vn d* 7 rn., ,0„*1 , , P„ A
vſt 10 1 A ce: ₰ ☛ v

¶ Ne cleꝛi. ? mõa? ,ertnior

enim pauca reſpẽu omniũ: cũ plura ſunt nego cia
ꝙᷓ uocabula.l.nã eim.ff de pᷣſcꝛip.vb.

Blta ſunt. aſus. Enn

meꝛat ↄciliuʒ
ulta ſecularia negocia a quibus
iubet cleꝛicos æ monachos abſtie
ꝛe. ¶ Mota pꝛimo ibi panca: ꝙ.

xx viij. di. niſi ex iuſta cã puta pꝑpꝑ neceſſitatẽ:ĩtelle
tñ qn aliqd oꝑat̃᷑ ex ſuis mambus ulł emit rẽ ut ĩ
de hẽat mãm reducendi ad aliquas foꝛmas:n. n.
dʒ emẽ rem ut eã itegrã ꝓ maioꝛi pcio nẽdat de

q uide.riiij.q.iij.in ſũma ⁊.q.iiij.i.c.i.⁊.c.cano

mũ ⁊.c.quicũqʒ tpᷣe meſſis.h.n.laicis ẽt non K ut
ibi et. c. eijciẽs ⁊.c.qm lxxxviij.di¶ Hö ulnmo
ex fine ſe maxiĩe iũcto rubꝛo/ꝙ appellatõe cleꝛico
rüũ nõ ueniũt monachi. Itẽ ꝙ monachi nõ dntur

ſboe
xiiij. dicuntur pauca:naʒ h̊ dicit papa ſe uelle pau n . .Z anyno kfmcd o⸗
ca negocia peꝛſtringeꝛe: ⁊ tamen enumeꝛat. xiiij. miſtri altaris:ſʒ dic ᷣ ultimũ ꝓcedeꝛe bito reſpec isbehftlin ho⸗
uut hats“ Mirnset paen de quo ꝛemittit Jo. an. ad. c. latoꝛes de cle.excõ. tu ad monachos qui nõ ſunt cleꝛici ſalt ĩ ſacꝛis: rcorun icbin
mi/Ego dico ꝙ dñt᷑ xiiij pauci fᷣm ſubiectã mãʒ 2⁊ põt ĩtelligi fm antiq̃ pᷣa: qn monachi non eꝛqt zis ot ilegn uee
qꝛ negocia ſecularia ſunt tãta ꝙ illoꝝ ꝛeſpẽu.xiiij clici.xvi.q i.gñaliteꝛ:an aũt hodie appellatõe cle cictnmm ni, .
ſũt pauca:ſic eodẽ reſpeciu.xxiij milia dnt᷑ panca ꝛicoꝝ ueniãt monachi:dico ꝙ illi qui ſunt ↄueꝛſi i giinſi
nt in.c. diſciplina xlv.di.⁊ alibi dicit gl.ꝙ id qð 2 no cleꝛici nõ ueniũt.xij.q.i.duo ſũt geneꝛa: mo lar nii ii iigbis
fit coꝛã papa ꝛeddit᷑ notoriuʒ ui in. c mailfeſta·ij. nachi vo al. cleꝛici uen ũt in mã fauoꝛabili:ſed in ſus t arius den
.q.i. dʒ gꝰ inſpici mã ſubiecta. ¶ Nõ fo ꝙ appe odioſa cꝛedo ꝙ nõ: qꝛ hñt qlitatẽ religiõis ultra tanbs poice
teꝛe plꝰiuſto pcio ẽ turpe lucrũ:exqꝰ feꝛt emẽſ cleꝛicatũ:ad h̊ tex. optimus in ſili iũctis ibi nõ. ꝑ l oſito vegen
ꝛc ſcient minꝰ ꝙᷓᷓ ualer igno:ãte nẽditoꝛe tpit acqͥ Jo. an in. c.ſtatutuʒ de elec.li.vi.facit qð nõ. In Aedi occurral:
SH = rit ad h.c.i.de em. ⁊ uẽ.⁊ nõ.glo.x.q.ij.h̊ ius põ no. in. c. ſedes de reſcꝛip⸗ SDimllis aõ fit: an appel , alerrar c.vic
fanne Ra ꝛectũ:uið ꝑ Cal.i.c.nauigãti de uſu.æ ꝑ hũc tex. lariõe eccliaꝝ ueniat monaſteꝛia de qua ĩ. c. grãdi en leter p
diẽ hoſtiꝙ clericus dʒ caueꝛe a negociatiõe: ð q̃ ορ de ſup. ne. pla. li. vi. p igit qro: an ĩdiſtincte cleꝛi Gicen aci .
i.c.fi..de uſu.puto tñ clericũenõ/peccare ſi ñ cã ciphibeant᷑ ↄduceꝛe bona ſecularia: tex. nõ apit h dur lan
negociatiõis nẽdit uł emit ꝛem: ꝓut ibi dr̃:dũmõ ſz dic ꝙ nõ. ſ. qñ hᷣ faciũt cã lucꝛi: ſecus ſi ꝓpt᷑ ne in hon wics .
fraudulẽr̃ n faciat.qꝛ tal ↄctꝰ nõ ꝛepꝛobat᷑ ibi nec ceſſitatẽ uł aliã honeſtã cãm: de quo uide bo.tex. nage giime
et k cũ illð ñ ſit lucrũ ſi iuſte fiat.ſʒ qꝛ illð bʒ ap cũ glo.in.c. ꝑuenit.lxxxvi.di. ⁊.c.dilecti de deci. dlg lut “l
parẽtiã prauã:dʒ clicꝰ ex hõeſtate abſtinẽ:ar.c. cũ Itẽ uide glo.nõ.hᷣ ĩ vbo ↄductiõis que diẽ ꝙ ſi H enu
ab õi de nita ⁊ ho cle. uł tene dẽʒ hoſti. ad hᷣ alt. cleꝛicus ſuccedit ↄductoꝛi: põt licite ſtare in illa chniſ liuaiin
bo tex iĩ. c. ſiqs clericꝰ. xiiij. q iiij. ubi dr̃ ꝙ ſi cle ducnõe uſqʒ ad pfinitũ tpus locatiõis: ar. l. decu gaibtsll rerd
ricꝰ mutuauit nũc pecuniã: ut ꝛecipiat aliã ſpẽʒ pu rio · ff. de decu. ubi tex.nõ:dic: ꝙ decurio qui ꝓhi giluc ſuilons
ta frumẽrũ:dʒ fieri eſtimatio ſm nalorẽ currentẽ bet᷑ ↄducẽ quedã:ſi iure ſucceſſeꝛit ĩ ↄductione re reroen idn aa ſul
tppᷣe ſolutõis:ł tipᷣe quo ꝛes tradit᷑ ſʒ doc.ibi:⁊ ſic manet ĩ ea: qd ẽ i ſilbus obſeꝛuãduʒ:qð ẽ bñ nõ. eteſſmmen li eder
vr ꝙ n dʒ nẽdi plꝰ qᷓ; ualet ul minꝰ: ꝓnt & ĩ. c. fi. ad ſilia. ad idẽ vr̃ bo.tex.in.l.ij.v. ſʒ ſi iure.ff.de maioꝛi prcio:ſitmn nin
nrineid ele, h.. en s ; aenicn debẽ abſtineꝛe ab iiuſtis muneri fal. ꝑ quẽ tex.diẽ ibi Mar.ꝙ ſi ſtatutum diſponit ciatio:ni pot otingee
bus actiue ⁊ paſſiue: dicunt᷑ iinſta muneꝛa:q̃ ob ĩ ꝙ ſi nobilis non poſſit recipeꝛe ceſſinem contꝛa lll qꝛ in alquo melioꝛan,
inſtã cãʒ fiũt. ?æ ꝓ his ꝓpheta dicit. Heatus qui popularem: ſi nobilis ſucceſſit in aliqua actione rei ẽ mutatũ fm dineꝛſin
excutit manꝰ ſuas ab õi muneꝛe: triplex m ẽ munꝰ iure heꝛeditario.non peꝛ hoc incidit in ſtatutum: piculum cui ſe erpoſuit
ut ĩi. c. ſunt nõnulli.i.q.i.⁊ dic nt ibi:uide qð lc.⁊= ego ueꝛo limito omnia pꝛedicta quando aliquid cunn: uel eum anſſeni fa
nõ ĩ C⁊ ſi qões de ſimo.⁊. c.tuã de eta.⁊ quali. ꝓhibetur attento modo: ſed ſi pꝛohibetur attẽto fine pꝛincſpolier oſtimir i
- ¶ Hõ qᷓrto dr̃aʒ ĩteꝛ ↄtẽtiões ⁊ rixas:æ diẽ Jo. effectu: tunc non poreꝛit retineꝛe etiaʒ iure beꝛedi Irci imnarn nillt arins
unce p¶ We. ꝙ ↄtẽtiões ↄſiſtũt ĩ bis:lites in indicijſ tario:exemplum in mendicantibus qui ꝓhibentur riciliin cl de iin t
1 rixe i facris ut ꝑcuſſiõibꝰ iuicẽ qð nõ. ꝓpt᷑ ſtatuta teneꝛe bona imobilia.nõ eĩm poteꝛũt illa teneꝛe.lʒ quis nitre r ning ii
de his mẽtionẽ faciẽtia:puto tñ ꝙ vbũ lis poſſit ſuccedãt inre heꝛeditario nt in cle. exiui de paradi mir n ilccii guci
vificari ĩ ↄtẽtiõe eriudiciali ut ĩ.c.ſepe ĩ fi.de ap ſo de ueꝛ.ſigni.S. cupientes:⁊ uide bo.glo.iuncto pelucu int he in
pel. ⁊ pʒ ex ethimologia nocabuli ut colligit̃᷑ in c. tex.in.c.unico de reli.do.li.vi.in neꝛbo domuʒ ⁊ mpicinnmn ob harte

P I⸗ncg à Kar„ .νρH Sſrer A

foꝛꝰ. de vſig. S aũt ꝛeſtrigit᷑ ad otẽtionẽ iudicialẽ
ꝓpt᷑ vbũ ↄtẽtiões.qð pᷣcedit 6 qnto ꝙ cleri
cus ĩ ſacris dʒ abſtinẽ ab officio aduocatõi? ñ ſo

in.l.apud iulianum in fine iuncta.l.ſe.de le. pꝛio.
Conductio enim pꝛedioꝛum pꝛohibetur cleꝛicis
attento modo.ſ.pꝛopteꝛ cupiditateʒ que ratio ceſ
ſat ſi alij in ↄductione ſuccedũt: ſecus eim ſi ꝓbi

ſimionen imile ſue ne
liioo iegri p miori
ces leynvii dl Roͤgr

lũ ĩ curia ſeculari:ſʒ ẽt nõ dʒ ibi ob aliquã cãʒ pu co:enitanrni
. blice diſputar̃᷑ niſi ꝓ uiduis aut oꝛphanis:ꝓ his bẽt᷑:quia non poſſunt illa teneꝛe:⁊ idem dic in ſi. “ nt nüc enctit
.ñ.pnit clerici ẽt poſtulare:de q ĩ. c.i.⁊.c.fi.ð.po facit quod nõ.glo.in regula cum quid de re.iur. i e chros ne neli
ſtu. dicit ñ hoſt.nõ.̊ ꝙ h̊ debẽt gratis faceꝛe:cũ li. vi. ? in. c. tue de pꝛocu. ¶ Secũdo pꝛincipalit᷑ r 0.e e noͦnß,
hB ꝑmirtat᷑ h̊ eis ex pietate ut in.d.c.i.⁊ fi.¶ Nõ. tρσ☚α quero an licet emere uictualia. æ poſtmoduʒ illa ꝛe m nel Plusnagu
clericũ nõ debeꝛe hẽe oꝛnamẽtũ ſuo ꝓpoſito ñ cõ nendeꝛe pꝛeſeꝛtim pꝛo maioꝛi pꝛecio. ſo. Innocẽ. i ng ponec i ſiit no o
ueniẽs ⁊ gic ꝓpoſito.i.oꝛdini ſeu digĩtati ſue fac h dicit ꝙ ſi quis emat:ut tempoꝛe famis abundet . enbeneß nicep Pcio
.c.di. õ moꝛtẽ ⁊. c.clerici de ui.⁊æ ho.cle.⁊ nið ad ſicut fecit Joſeph. Geñ. xli. licitum eſt. Idem di t Ninger munnn multi
mãm bo.glo.xxj.q.iiij.in ſumma:⁊ dicit MHicro cendum ſecundum eum etiam ſi emat non ſolum riſſnt alij fonmi 1 i
nimꝰ. Qui vᷣtutibus pollet oꝛnatꝰ ẽ:⁊ uide bonũ pꝛo ſe: ſed ut tempoꝛe famis alijs uendeꝛe poſſit icd ſlenn ter ę br
èè tex. in · c. ẽs.xli. di. s lenes nõ debẽ exeꝛcẽ eo pꝛecio quo tunc uendetur ab alijs qnod intel inti pmiojche
M: lera) . o e rdn A etiaʒ iuſtã negociationem: ↄcoꝛdat.c.fo:nicari.h ligit dummodo faciat bono animo. puta ne teꝛꝛa li z in lu⸗ a
¹
ne aur H. h oe

hür zit,.:
fll iücts bind.
26, Olmſis öftean appe
nuneſtitqui gil
gr qrol an ictſingecei
vonn laulini er noghtb
in cq ai: ſems ſi pyene
me e vo vihe boe ler.
id en Auidedi,
chenus geſ
lhor lite ſare in lln 9
sdcisar l decn
d g emd enpbi
NeſuccRent dridne.
ds dſenithc id .
dtckini, . Flirefe
PBrr oſſummmdſoni
Iit reaper eſiöfencatrg
is ſoeceſſt in alvn oenone
hperbor incidt inſtmnon.
is prrcietn gnanc⸗ ici
Ddo: ſed ſi probbant anen⸗
cit tennere aiaz iue herti
õ
rbenurilunne
liario untr in eein
mintat liltdo g in

Irſr
rol⸗1 oMni
wala⸗ ,
erbian ie 6ol
neione 6 oner

lt
rununp ri ndi

¶ He deri. ? mõs.

ſua deficeret in uictualibus qꝛ uidebat hoĩes ꝑꝑ
abundantiã illa uictualia ↄſumere uel ad exneos
deferre ſeu nõ bẽe circa illa debitã diligentiam.ſi
ãt niła utilitate pẽſata emãt:ut cariꝰ uẽdãt dic eoſ
peccare ⁊ grauius clerici quod laici.xiiij.q.iiij q̃
cũqʒ ⁊.c.i.de emp.et uendi.⁊ cum his dictis tran
ſeunt cõir dox.G̊.Ex pᷣdictis colligo hanc conclu
ſionem ꝙ nõ eſt licitum emẽ rẽ ut carius illa uen
dat᷑ alio tpe.ſi hoc pᷣncipał: fit ꝑꝑ lucrũ:ſecus ſi
emptio fit pᷣncipaliter ob publicã utilitatẽ ſed ego
latius hẽ articulum exoꝛdiendo dico ꝙ reſpẽu cle
tõis ut ĩtegra ꝛeuẽdat᷑:ut in.c.fornicari ⁊ in.c.ne
gociatoꝛem.lxxxviij.di.? nide ad mãm bonaʒ gl.
xiiii.q.iii.in ſũma In laicis ãt dixerunt Hug.2=
Lau.xiiii.q.iiii.ſiquis clericus ꝙ ſi laicus.emit
uilius ut carius uẽdat nõ ex cupiditate ſed ut ſuiſ
neceſſiratibus ꝓnideat licituʒ eſt:unde eriã ſi emit
ſine ꝓpoſito uẽdendi ⁊ poſtea aꝛticulus neceſſua
tis nẽdeẽdi occurrat:poterit uẽdi ꝓ maiori pꝛecio
ſi tin ualet:ar. c.quicũqʒ.xiiij:q.iiij.quaſi nolueꝛit
diceꝛe ꝙ ille tex. pꝛohibet rem emi ut carius uen
datur pꝛopteꝛ cupidiratem: ſecus ſi fit pꝛopteꝛ ali
am honeſtam cauſam:⁊æ pꝛedictis nidetur ↄcoꝛda
re beatus thomas fa fe.q.lxxvij.ar. quarto ubi
dicit ꝙ ſi negocitiatio que fit ꝓpteꝛ lucꝛũ oꝛdina
tur ad aliquẽ effectũ neccariũ uł honeſtũ puta ad
domꝰ ſue ſuſtẽtatiõem ul ẽt ad ſubueniẽdum indi
gẽtibus uł ꝓpteꝛ publicã utilitatẽ ẽ licita: quia ca
pit lucꝛñ ꝓ ſui laboꝛis ſtipendio. Ideʒ diẽ ſi emit
rẽ nõ ut uẽdat:ſʒ ad ſui uſuʒ:ſi poſtea ꝓpt᷑ aliquã
neceſſitatem illã uẽdeꝛe uult:nõ ꝓhibet᷑ uendeꝛe ꝓ
maioꝛi pꝛecio:ſi tin nũt ualet:quia iſta nõ ẽ nego
ciatio:nã põt ↄtiugeꝛe illã rem plus ualeꝛe nunc:
uł qꝛ in at quo melioꝛauit rem illã:ul quia pꝛeciuʒ
rei ẽ mutatũ ſᷣm diueꝛſitatem loci uł tpᷣis nel ꝓpt
piculum cui ſe expoſuit tranſfeꝛẽdo de loco ad lo
cum:uel eam tranſfeꝛꝛi faciẽdo.ſed illicitum ẽ ubi
finẽ pꝛincipaliteꝛ ↄſtituit in lucꝛo quãdo emit reʒ:
ut cã imutata uẽdit carius. Jo. cal. attingit hunc
articulũ in.c.fi.de uſu.⁊ ↄclude poſt euʒ ſic ꝙ aut
quis emit rẽ ut carius illam uendar ꝓpreꝛ cupidi
tatẽ:⁊ nõ ẽ licitũ quicq̃d plus iuſto appetit hõ tuꝛ
pe lucꝛũ ẽ: ut h̊ ⁊ in.d.c.quicũq; aut nõ fac̃ ꝓpteꝛ
cupiditatem:ſʒ ob honeſtam cãm puta pꝛopteꝛ ſu
ſtẽtationem familie ſue uel qͥd ſile:⁊ tũc ſi nẽdit il
lã ꝛc oĩo itegrã ꝓ maiori pᷣcio nõ ẽ licitũ ꝑ.c.eij
ciẽs.lxxxxviii.di. Rõ qꝛ aut a pᷣn minus iuſto pᷣ
cio:emit aut nũc uendit plus debito:⁊ ſic ĩiuſtitia
c.i.de ẽp.⁊ uẽ.nõ.n.lʒ.ex ꝓpoſito emẽ uel uẽdeꝛ
rẽ minꝰ uel plus qᷓ; ualʒ ut ĩ.d.c.i.⁊ nõ.gl.x.q.ii.
ius poꝛꝛeciũ.ſi ãt nõ ẽ oĩo integra et imutata:
tũc.n.bene ſʒ uẽdẽ ꝓ pᷣcio curꝛẽti.Iʒ ſit maius.põt
ãt ↄtingeꝛe mutatio multis mõis.utpura quãdo ẽ
trãſſata i aliã foꝛmã. uel ꝑꝑ mutationẽ loci łipᷣis
uel qd ſiłe uñ tex.i.d.c.eiicienſ dũ ꝑmittit rẽ imu
vatã uẽdi ꝓ maioꝛi pcio.põt ĩtelligi multis mõis
nt S. dictũ ẽ.⁊ in hoc caſu procedit dicrum beati
Thome. Lau. ⁊ Hu. hoc enim caſu ceſſat cupidi

tas ⁊ oĩs ſiuſticia ⁊ ur̃ lucꝛaꝛi ꝓpteꝛ induſtꝛiã ſuaʒ
2 ob honeſtã cãm:⁊ ſic limita dictum Inn. hic et
maxime qñ ꝛem tꝛanſfeꝛt de loco ad locũ:et h̊ͥ nõ
qꝛ multi meꝛcatoꝛes in pꝛedictis eꝛant Otẽ ſcias
ꝙ ubi alias negociatio in ſe eſt licita:tamẽ ex cau
ſa efficitur quandoqʒ inhoneſta ⁊ iniuſta ſecundũ

Inno. hic cuius dicta retulit. Jo. an.ſupra in ru

brica:utputa pꝛopteꝛ cupiditatem.xiii.q.ii. qui
cunqʒ: æ nota hec ad intellectum illius. c. z ſatis
5 dixi. Item ex tpᷣe quia die feriata ᷓ de feriis.c.
.i. ⁊ fi.Ex loco qꝛ in eccla z̊ ti. ꝓximo.c i.Ex peꝛ
ſona quia clerici:ut per totum iſtum ti.⁊æ iiuribus
palle. Itẽ ex ꝛe qꝛ ñ Iʒ negociari ĩ his que nec peꝛ
ſe nec cum admixto poſſũt eẽ uſui ut in.ł.quod ſe
pe.S.ueneni.ff. de ↄtrahẽ.ẽp.unde negociari lʒ ĩ
ueneno:qꝛ admixtũ põt eẽ nſui in medicis uel ẽt
purũ pꝛo feꝛis occidendis:ſicut de gladio dicimꝰ
ꝓpter defenſionem Idem dicit Inn. de coloꝛibꝰ
ad colorandos homines uel mulieꝛes pꝛo bono:
ſed. h̊ dictũ ultimum de coloꝛandis maxime homi
nibus nõ placuit Hoſti. cum cuiqʒ ſufficeꝛe debe
at ⁊ placere nãlis coloꝛ datus a deo ⁊ nix ſine ipᷣi
us iniuria poteſt alius ſupponi:ar. de cõſecra.di.
iiij oſtenditur. unde ecclcſiaſtes quarto ne accipi
as facieʒ aduerſus faciem nãlem ⁊c̃. unde Cipria
nus de diſciplina ⁊ habitu uirginum dicit ꝙ opꝰ
dei eff quod naſcitur: diaboli eſt quod mutatur ñ
tamen repꝛobat Hoſtienſ. honeſtum ⁊ precioſum
⁊ placitum oꝛnamentum mulierum ſine pictura:ſi
ideo ſe oꝛnent ut magis niris ſuis placeant:ſed ſi
ut alioꝛũ oculos ad ſe trabãt illicitum æ moꝛale
peccatum eſt:xxxij.q.v.nec ſolo ⁊.c.ſe. uenenum
enim habet:licet nullus biberit ⁊ cum hoc tranſit
Joan. andre. ſuper rubrica ⁊ uide de pictura et
oꝛnatu mulierum quod latius ipſe ponit ſuper ꝛe
gula ea que fiunt de ꝛeg.iur li.vi.in meꝛcu.quod

Ruuplacet. Sed circa primum poreſt dubirari nunqᷣd

exercens negociationem licitam ſed ex cauſis pꝛe
dictis illicitam teneatur reſtiuere lucrum credo
ꝙ ſic peꝛ ca que dixi poſt Innocen. ti pꝛoximo
quia pleriqʒ. ltimo hic queritur an omnes
clerici includantur ſub pꝛohibitiõe huiuſ c. So.
Inn. 7 Jo. an. uidentur uelle ꝙ nõ:ſed ſolum 9

ſtituti in ſacris oꝛdinibus per tex. ibi miniſtris al

taris ⁊c̃.quia uoluit ut conſtituti in ſacris dunta
xat dicantur miniſtri altaris ad h̊ alle. docro. de
conſecra.di.ii.tribus ⁊.c.ſe. Idem dicit Ho.in
oĩbus bñficiatis de quo remittit ad nõ. in. c.i.de
poſtu.⁊.c.ii.de cle.ve.ego dicerem ꝙ negocia ſe
cularia ꝓuẽientia ex carnis ↄcupiſcentia ſunt ꝓ
hibita oĩbus clericis ⁊ ẽt laiciſ:ſed maxie chiis ut
H̊ nam appetere plus iuſto precio:hec ⁊ ſimilia in
dubitanter omnibus ſunt pꝛohibita : negocia
uero ſeculariaſtricte ſumpta ideſt que licent lai
cis cum ſint mundana probibentur miniſtris
altaris et etiam beneficiatis:ut uomit Hoſtien.
7 in his pꝛocedit dictum ipſorum:facit quod di
xi ſuper rubrica. Ex his nota ꝙ clericis in mino
ribus nõ beneficiatis minime ꝓhibentur negocia
ſecularia alias licita: quod tene menti diligenter

EC 4, n cEανᷣsꝓ .na , P rnt

Hh M6 ☛ , ſtn .

V. lrat. n os: siwlelt, wLo sr hyoen-

5

perrtrra 2= rnαω/αι. =larr,

. .
¹. Inuns ſrtera phubern

r on) paſu= =y p ti-väur lacr SA J Tevim Seii ke ſa: fot Pact Wð

¶ Me cleii. ? mõa:

Acerdotibus. Caſus. Si te lucꝛãdi: æ non põt aut ex caritate ⁊ amicitia:x ncus eges
* clerici mini tũc ad unũ negociũ põt.ĩdiffeꝛent᷑ aũt ⁊ geneꝛalit mwdien . esde
. ſtri uel ꝓcuratores laico ꝝ depᷣhend unt nõ:ut patet ex pᷣdictis.quid aũt ecõueꝛſo.an laicꝰ nes Acun irſi
in fraude:nõ dʒ eis ab eccleſia ſubueniri ut ſũma põt eſſe ꝓcuratoꝛ cleꝛici uł ecclie: dic ꝙ ſic: de ꝓ e⸗ Panocimin Po
ſic. Cleꝛici nõ debent eſſe miniſtri uł ꝓcuratoꝛes cura. c.i li.Vi.⁊ õ·c.uno de ſin. iconomus aũt ge ene crunt nlum
laicoꝝ ꝙ ſi contrafecerint ⁊ dephendant᷑ in frau neꝛalis eſſe nõ põt:ut in.c.iudicatũ. lxxxix.di.qð D zur ai in nes
de nõ ſubuenitur eis ab eccleſia:pꝰ ponit ꝓhibiti tn intell ge:ut dixi in.c.nõnulli de reſcꝛip.ubi oĩio no ſl fſo 6 irn⸗
onem: fo penã tranſgredientium ibi ꝙ ſi. Ho nide ⁊ in.c.ij.de iudi. ltimo expediendo gl. ſeyn eüͤi oniribit d
p ꝙ clerici etiã nõ ſaceꝛdotes nõ debent eſſe mi op. vr̃ eim ꝙ lʒ cleꝛicus trauſgrediatur pꝛeceptuʒ hlce ⸗ ſehe gitticor en
niſtri laicoꝝ peꝛ quod infeꝛo ꝙ non debẽt eſſe fa hꝰ.c.⁊ capiat᷑ in fraude in admiſtratiõe:nõ tñ ꝑ B a Golern ſans
muli laicoꝝ:ſed ſeꝛuitoꝛes:⁊ iĩtelligo tex.ĩ clericis dʒ poſſe capi aut puniri ꝑ iudicem ſecularẽ: quia neeng ni bie holes/
. ↄſtitutis in ſacris uł bnficiatis peꝛ id quod dixi g cleꝛicus nõ ꝑdit pꝛiuilegiũ ſuũ foꝛi.niſi pᷣcedat tꝛi auole c iceo conat
ren e 7 bene facit. c. peꝛuenit in principio. na monitio:ut ĩ.c.ĩ audientia:⁊ ĩ.c ↄtingit de ſè. iet ne zalt
xxxvj. di· ¶ Nõ ſecũdo ꝙ clerici non debent eẽ excõ.cuiꝰ Zꝛium inuit hic ha ĩ fine duʒ dicit ꝙ nõ mneſrn⸗ oromo
ꝓcuratoꝛes laicoꝝ etiã extra iudicium ut patʒ ibi dʒ iſti ab ecchia ſubueniri ſi capiat᷑ in frand. Sol. ulem ſn os no
in ꝛebus eoꝝ ⁊c.ad idẽ.c.ꝑuenit/ Sed queꝛo an glo.ij. timoꝛe ↄꝛij ponit duos ĩtellectus ad iſium ſleiſterte⸗ Giri
hoc ꝓcedit indiſtincte. ſol.diẽ Hoſti.æ Jo.an.pꝰ texlpꝛimꝰ ẽ ut itelligat ⁊ reducat᷑ ad pꝛium.ſ.quã rereungren 1
eum ꝙ non. nam poterit eſſe clericus in eccleſiaſti do pceſſit trina mõitio: ſʒ ceꝛte hũc ĩtellectũ ex to ibi aulon
cis:⁊ coꝛã ecchaſtico iudice ꝓcuratoꝛ laici:q; b to nõ pati iſte tex · cñ nulla fit ĩ eo metio de trina limn ad echſen e
nõ ꝓhibeĩ᷑ hic nec alio iure:iõ ẽ admittendus.l. monitiõc. fo itelligit ꝙ nõ dʒ capi ſeu diſtringi ꝑ ncii nuſen ſein
inuitus.ff. de ꝓcura. ad idem iducit Jo. an. c. cuʒ laicũ:ſjʒ ꝑ iudicem ecclhiaſticum: ⁊ ad texrñũdet ꝙ; nala ſd ſpecſe Aicui⸗
eſſent de ſimonia:ubi ẽt de hoc ſicut ecõueꝛſo põt nõ dʒ ĩtelligi de ſubuentiõe reſpectu foꝛi:ſʒ ut ſub ſo voni angeli? non
laicus eſſe in iudicio ꝓcuraroꝛ clerici nel eccleſie leuet᷑ a fraude ↄmiſſa.puta dando auxiliũ uł fauo ſche ſe uitis igeunt⸗
nt in. c. i. de ꝓcurat.li.vj.ſed tiad primum uide 2c et ẽ bonus iĩtellectus: ⁊ hũc ĩtellectũ ſequunt᷑ teg:de guo ligepolhi,
bo.rex.iũcta ſupraſcriptõc in.c. ꝑ uenerabilem qͥ cõiteꝛ doc.dnt eiʒ maxie Inno.⁊= Moſti. ꝙ ecclia WMöiioponus!
fi.ſint legi.ubi archieps ꝓcurauit cãm eccliaſticã nõ dʒ eis ſubuenire ut det ei pecuniã ad ſatiſfaciẽ Mxpolarr ilinima⸗
laicilapud papã:⁊ firmãt doc.in. c.ĩ noſtꝛa de ꝓ dũ de fraude uł ii det aliquod auxiliũ nel fauoꝛẽ nniummmi e
cura. ubi uide qð dixi: ⁊ hũc tex.uident᷑ intelligeẽ quo minꝰ teneat᷑ rñdẽ i loco ĩ qꝰ geſſit admiſtrati ſunli ifl c ifü n efe
doc. qñ clericus nult aſſumeꝛe ꝓcurationẽ coꝛaʒ one ut in.l.i.⁊.ij. C. ubi agi oʒ de rõ.⁊ in.l.i.ubi igos Me dico d
ndig ſeculari uel extra iudiciũ 7 uidetuꝛ ſentire de cꝛi: agi opoꝛ. ⁊æ ſatiſfaciat ↄpctent᷑ ad cognitõeʒ nobeii per ru pnninĩt
r ma⸗ H nrdeelene Peurao⸗ . eleis eccliaſtici. Di autem ſe ccularis iudex illum nis.dicunmn regtlares
2 latius hoc affirmat in. c Vrten de ob ad 2a. ĩ fi Pttlni rſpert ie an moennitun i ln
nbi gicit wnd eſog inennt le ob. i fi. I ſpecin ꝑſoneqtum reſpectu libeꝛta religioſi:de qno nite gls
ꝙ ubicñqʒ iuenit᷑ ꝙ elerici nõ poſſnnt eſ tis eccliaſtice: niſi oĩo eſſʒ icoꝛꝛigibilis: æ⁊ monitio i ge. e. geſen exol. ? q
ſe ꝓcuratoꝛes uel huiuſmodi officia exeꝛceꝛe: ĩtel nẽ epi ↄtẽneet:ut in Sꝛijs: ⁊ dic ꝙ iudex eccleſia (Haean bi 4 4
ligendũ eſt generaliteꝛ. nam nnum negocium cleri ſticꝰ ex oſſicio ſuo põt illuʒ reperere quãtũcũqʒ il bonte il
coꝝ nel laicoꝝ ꝓcurare uel adminiſtrare non ꝓhi le.nõ excipeꝛet:ut in.c.dilectus de appella. nõ. in bgt D Na
bent fm eũ qð ẽ menti tenendum nã doc.hic trã .l. i. F. ꝑ hanc ff. de rei. uẽdi. per Marto. in. l. pe. H W H
ſinerũt ſicco pede ? uide Fred.ↄſilio. cclxvj.ubi F.ad crũnen. ff. de pub. indi. ¶Tertium intel r Nimrne Hga
. hoc dictũ Inno ſequit᷑ Archi.in d c.peꝛuenit lecium ſentit racite Hoſtien. dicens/quod vbi e e luelunel
ſed collec.in.c.i.de poſtu.⁊. c.dilecti de arb.tenet monitio facta fuit peꝛ epiſcopum ſub pena pꝛiuati rſae ehr coe.
Zrium quia iura loquunt᷑ in hoc ĩdiſtincte dicereʒ onis omnis priuilegii clericalis:quia illa loco tri 1 rinliſftceon ins,
ſic: ꝙ aut clericus ex cupiditate nult aſſumer̃ unũ ne admonitionis habetur: perditur ex conirauen mnſpoiio baris e leg
negociũ uel plura ⁊ non põt:ar. hic ⁊ S. c. ꝓximo tione priuilegium foꝛi:⁊ ita contingit hic pꝛout ſholnhuet nfroern⸗
⁊ in dicto.c.ꝑuenit in principio aut non ex cupidi pꝛobat lr̃a ubi publice nuncietur ⁊c̃.⁊ ibi quod 1 donecſerfit
tate ſed ex caritate ⁊ ꝓcedit dictũ Inno. ar. i di ſi poſimodum ⁊c. Dꝛo primo ꝙ admonitio epi tiaucl nhbek er inis
cto.c.peꝛuenit a Srio ſenſu.æ faũt dictum Inno. habeat uim trine admonitionis adducit Hoſtiẽ. c uſn oſl qni ch at
cõiteꝛ appꝛobatũ in. c. cum. J. 7. A. ꝛe. iudica. rc.i.de loca ⁊ de ſen.excõi.a nobis:ſed melius inil beo ff deſnpel le ⸗
ubi dicit ꝙ etiam religioſus põt de licentia abba potuiſſet adducere:l.ij. C. qũo ⁊ quando iudex ⁊? aſſugfcke lgr iſnon
tis aſſumere ꝓcurationẽ laicoꝝ amicoꝝ monaſte glo.in.c.cõſulnit de offi.dele. ſed mihi hec lectura ceſnſe ure gl in c, g
. rij ſi hoc arbitreĩ ſuperioꝛ ꝛedũdare in ↄſeqntiaʒ nõ placet:quia iura quo ad priuilegium fori per colin de ſboeſni lie
ad modũ monaſterij. An aũt teneat indiciuʒ ſi dendum requirunt comuniter trinam monitioneʒ immicndi
clericus fuit Pcuratoꝛ ubi nõ poterat iteꝛnenire ab epiſcopo fiendam:unde nõ ſufficit unica etiam sregeuese reli wolin
dic ꝙ ſic: ar. in.c. pia de excep.li.vj.dʒ tñ ꝑ excep peremptoria:ad hoc uide bonum tex. iuncta glo. angs niie ß Rd n
rionẽ ꝛepelli ut in. c. ij.ð poſtu. h firmat Collec. . nõ. i. V. ʒ I de nita ? ho.cle ⁊ H̊ eſt rlare ꝙ ubicun Hoſi onbenihe d
. in ro c iect, Toncl ide cum querit᷑ an æ qñn che⸗ q; ĩ mã odioſa ius reqrit tꝛinã mõitionẽ: nõ ſuffiẽ göciiſap u
(eericus poſſit eſſe ꝓcuratoꝛ laici. aut uult eſſe in unica ẽt peremtoria : ut nõ in dẽa cle..i.dixi i gſr⸗ n Mon
foꝛo eccliſtico: æ põt ſaltẽ i iaſticig: goria :mt no in qea cłc. i:dixi m.c. h ponitur dopr en⸗
ico: ⁊ põt ſaltẽ in eccleſiaſticis:de quo ex tue de cle.nõ reſi.ubi nide ad idẽ bo.gl.in.c. ne no ſufic b Mant p
dic ut plenius in dicto. c.ijde poſtula. z. c. in nr̃a i.de milite naſallo in.v.t᷑tiã colł.x.⁊= ad iuꝛa alł. elceneii ebwal uid
ð ꝓcu.aut ĩ iudicio ſeculari aut ex ⁊ aut cupidita Ho. dic ꝙ loquũtuꝛ in alio caſu. Abb. lsſt audN
Nitton ale dibng,
glur bic ij

mne teſhenn ſonſhitb
Pot cnco gurilü nkkzno
e bicittleni lnnmnt)
Iyno.e Hoſi eulii
taipemnii ac uiſſce
vo aunu ml huon
oig geſſt acniſani
edNbbi
rdNerſt dnide
Nen ſcecars der inn
ſigerer eccha e drerſe⸗
Onerchtum reeann den
Giconigbiis: Tnonite
Diſo: r dit woer eeia
tiloz reperere gputiciczi
dleans de gppela n
vil. per Bonnlhe.
b. di.(Tanin in
oſten dunns anod wi
lcopomſodenapit
cercais cbia alolo n
õ
ietin coningt bi hrin
cruncen ert bi in
ro nonto
dio Prino

1a it Hoſte.
onisoldit
monitonis 400 d mis

Efer, dams

—

niy sa hän nit Gn

¶ Me deii.mõa.

feſſi exeuntes ad
audiendas leges uel phiſicã miſi ifra du
os mẽſes ad clauſtꝝ reddeãt excõicati ſũt ⁊ ĩ nlla
cauſa patꝛocinari poſſũt ⁊ in choꝛo ⁊ in capitulo
⁊ ceteris erunt ultimi ⁊ ſine diſpẽſatõe pape nõꝓ
monuẽtur diuidit᷑ in tres ꝑtes: pria ponit factum
rephenſibile:po id feri ꝓhibʒ ibi uñ ĩ tertia qᷓdru
plicẽ penã iponit ibi ſi vᷣ 5 p' ꝙ demon iui
get hõi:⁊ ſẽper nittitur eũ decipere ⁊ ſeducere ad
peccandũ dolet.n. ſatis ⁊ erubeſcit caritatẽ quam
in celo nequid hẽe hoĩes ↄſtantes ex lutea mã in
terra tenere:⁊æ ideo conatur quãtũ põt a pncipio
ruine ſue unitatẽ eccleſie ꝛeſcindere:caritateʒ eccłe
nulnerare ſanctorum operum dulcedinem inuidie
felle inficeꝛe:⁊ oibus modis humanum genꝰ euer
teꝛe ⁊? ꝑturbare ur dixit tex.nõ.in.c.uiſis. xvi.q.
ii. ubi aee cᷣo nõ. 5 deceptoꝛes qui ſempeꝛ
uceniunt ad decipiendum ſub ſpecie boni:ſicut de
mon qui tꝛanſfeꝛt ſe in angelum lucis:ſuadet enim
mala ſub ſpecie alicuius boni:unde uidetur ꝑſua
ſio boni angeli æ non maligni:hic canon dicit ꝙ
