Hf115_fol
author: Nicolaus <de Tudeschis>

☛

4

— —–
„17 5
„ .
L E =
RI
.

N 12511913240 021

IHIHINIIOAIIAINIIAIIII

1

UB Tobingen

—

R

4

R

„

Supꝛa niſun et d in
ſal auia deuci deben
nuin decer ſemds
iodiciorm eſſe quier⸗a
ſolum a iuccis ob⸗
ſur fier. Jeo p
biltur hec gica hee
uun contexta cum pꝛ
In fa. Ouia ſupran
nuxine ceiici non de
nn iudicant.i g
Un iucicop ſubüſin
hiein Uiin honeſta
imuen. ((A
one leſinplcitend
Poſiminitneg
go gerneuto nit
ſarſtr ofſeiſſicin
ſingoſmney

— =W
Crei*
4

—

V- Pr6 „ alar, A dar —-an-an GPI— r .I 1 fru 7 cX ⸗ 32 6.

¶ De ni. æ ho. cle:

Onipoten
is dei poſtłato ſuffra
gio ut ondaʒ in uolu
minc oꝛdineʒ fuiſſe ſ
uatum continuãda eſt
pꝰ Geica ad pcedẽtia:
que ꝑ doc.duobꝰ mo
dis ↄtinuat᷑.⁊ pꝰ ſic:
Supꝛa uiſum eſt ð iudicijs ⁊ eius ſingulis ꝑtibꝰ:

ſed quia cleꝛici debent ab cis ꝙᷓtuʒ pnt abſtincꝛe:
nam decet ſeuos dei paruo incõmodo a ſtrepitu
iudicioꝛũ eſſe quietos.c.i.de ſindico:Et qm non
ſolum a iudiciis abſtineꝛe debent:ſed uita ⁊ hone
ſtate fulgeꝛe: Ideo poſt tractatum iudicioꝛum ſu
biicitur hec eica.hec tñ continuatio non eſt mul
tum contexta cum pꝛecedentibus:unde foꝛe poni
tur fa:Quia ſupꝛa uiſuʒ eſt de iudiciis ⁊ iudices
maxime cleꝛici non debent eſſe in pꝑeccato maxime
cum iudicant.iij.q.vij uaagee⸗ poſt tracta

tum iudicioꝝ ſubiicitur qualiteꝛ cleꝛici debeant ſe
hůe in uita ⁊ honeſtatc:ut ſic uitent omnem macu
lam peccati. ueꝛte tñ quia in hac cõtinuari
one doc.ſimpliciteꝛ dicũt:qꝙ exñtes in peccato nõ
poſſunt iudicaꝛe:qð non eſt ſimpliciteꝛ ucꝛum.dic
eꝛgo ꝙ ex meꝛito uite iudicare alios nõ pnr:ſʒ ex
poteſtate officij ſic:uide ðᷣ h.iij.q.ij.F.fi.⁊.iij.q.
vij. in glo. ſumme plłe peꝛ Inno.in.c. ſciſcitatꝰ S
de Hv. ? in. c. cum ueneꝛabilis de excep. peccat tñ
iudex alium iudicando ſi ipſe peccatoꝛ eſt: ut in. c.
iudicet ⁊ in.c. in grauibus ⁊.c.qui ſine.iij.q.vij.
Et iðo dic ĩ ſaceꝛdotibus reſpẽu foꝛi pnialis pec
cat.n.ſi exñtes ĩ peccato aliis pniam iiungũt: li 3
abſolo teneat. Debeꝛet. n pꝰſe coꝛꝛigeꝛe ſaltẽ ꝑ
tritõeʒ ⁊ poſtmõuʒ pniaʒ aliis iiungeꝛe:æ uið tex.
cũ gl.i.v.iudicãdꝰ de pe.di.vi.c.i.gl:ĩ.d c ĩ gra
uibꝰ. Et urꝝ maloꝝ ſaceꝛdotũ pᷣces noceãt hꝓſint

illis ꝓ quibꝰ fiunt uide tex. cũ glo.in.d.c. in ra
uibus.melius uide.xlix.di.in ſum. 6 J tem adde
⁊ aliud:ꝙ ſʒ malus ſaceꝛdos ita conficiat ſicut bo
nus.i.q.i.multi.tn facilius cxaudiũtur boni ſaceꝛ
dotes ꝙ; mali i.q.i.in.c.ipſi ſaceꝛdotes.Cum eĩz
ſint inteꝛceſſoꝛes apud deum ſi diſplicent deo ne
dum exaudiuntur: ſed potius deum ad irem pro
uocant. unde tex.nõ. in. d. c. in gꝛauibus dicit:ꝙ
ſi is qui diſplicʒ ad inteꝛcedenð mittitur irati ani
mus ad dere:ioꝛa ꝓuocatur 1 illuʒ tex. ppe

tuo ꝓ abaſiatoꝛibꝰ deſtinãdis:ut eligãtur hij qui fF'endaſiatnd d, A zrnaä.

ſnnt beniuoli ⁊ accepti illi ad quẽ mittũtur. naʒ ſi
diſplicent redibunt ſine effecm. malus tamẽ ſaceꝛ
dos ex poteſtate officij etiam ꝓPphetare põt:ut ꝓ
phetauit Cayphas.nam dr̃ in euangelio ꝓpheta
uit ⁊c. Ið fecit Saul dum ꝓphetauit Danid
ſeqns:uið.i.q.i.dictũ ⁊.c.pꝓpherauit Et utx ſan
cti ⁊ boni ſaceꝛdotes hẽaut ſemꝑ ſpᷣm ſanctuʒ: an
neꝛo recedat ad tẽpus: ⁊æ que dria fuit ĩteꝛ ſẽos ⸗
xpᷣm reſpeciu ſpᷣs ſancti:uide tex. in. c. queꝛẽdũ d
pe. di.ij. Aire põt ↄtinuari æ aꝑtius ut j̊ ĩ phe.
ↄtinuat᷑. MH in pꝰ libꝛo dixit de pſonis ⁊ officiis
eoꝝ: In fo de actibus hoĩum in iudicio: Reſtat
uideꝛe de actibus hoĩuʒ ex iudiciũ tã reſ pectu cli
coꝝ ꝙᷓ laicoꝝ.⁊ quia cleꝛici ſunt dignioꝛes laicis:
p hic tractat in teꝛtio de actibus cleꝛicoxꝛ In q̃r
to vo de actibus laicoꝝ: Tractaturus igit anctõ
in hoc teꝛtio libꝛo de actibus cleꝛicoꝝ uoluit pꝛe
mitteꝛe iſtãa Nicã de vi.æ ho.cle.qꝛ pꝛeoĩbꝰ debẽt
clici uita z honeſtate fulgeꝛe:⁊= ne ſica redargua
tur dc ſupeꝛfluitate dic ꝙ ueꝛbum uita concernit
neceſſaria ad uictũ cleꝛicox. ff. de vᷣb. ſig.l. ue:bo
uictus. ueꝛbum honeſtatis conceꝛnit cleꝛicũ reſpe
ru moꝝ à hꝰ Nice bẽtur: xxiij. di. his igit᷑
7. F. cleꝛici cum quartuoꝛ. c. ſe. z. xl. z. xli. 2.xliiij.
d. peꝛ torum. æ Guil. in repetitione huius ti. col
ligit iura ꝑ que ꝓbat honcſtatem cleꝛici inductaʒ
a 2

A „W a 29 —
(Mec Ir ]2 3 9 Ph .

Krend p er , Piarhualit we

t. veit

4 22 .8 p—

⸗ ) =- Ht di

„ a t

ri-

¶Heuita 7 ho. cle.

ꝑ fingula mebra a capite uſqʒ ad pedẽ. repetiĩ in
vi. æ cle. ¶ Sʒ circa iſtã heicã querit᷑ de utilitate
.q.qui applłone clericoꝝ ↄpᷣhẽdũt᷑/dico ꝙ largo
ſumpto uocabulo ueniũt oẽs in quacũqʒ dignita
te ſint poſiti:ex quo ſunt clecti ad guitiũ dei.vnð
oẽs qui nõ ſunt laici dnr clerici:cũ duo ſunt gña
xpianoꝝ. vn clericoꝝ aliud laicoꝝ:ut diẽ Mieꝛo
nimꝰ. xij.q.i.duo ſũt gña.h̊bat᷑ pꝰ ex ethimolo
gia uocabuli:ut.xxi.di.cleros ⁊ ĩ.c.cũ ſᷣm de pꝛe
bẽ.⁊ ĩ.d.c.duo ſunt gña.nr eim cleri a cleros
grece qð ẽ ſoꝛs latine:qꝛ ſũt electi in ſoꝛteʒ dni:
ut inuit᷑ ĩ dictis iuribꝰ.̊ ẽt ꝓbat᷑ hic in rubꝛo iũ
cto nigꝛo.nã ĩ Nica ſolũ ðꝛ de ni.⁊ ho.cle.⁊ ĩ ni
gꝛo fit mẽtio nedũ de ſimplicibꝰclericis:ſʒ de pᷣla
tis ẽt epis:ut ĩ.c.clerici..e. Ideʒ ꝓbat᷑ in ti. de
cleꝛi. egꝛo.. e. ⁊ i.vi.li.⁊æ ibi ꝑ Jo.mo. Mriuile
giũ ge tributũ ſimplr clericis ↄpᷣhdit oẽs clicos
cuiuſcũqʒ oꝛdis ſeu dignitatis ſint.nã ſi ẽ eps:gꝰ
clericꝰ ſʒ de ſtricta ſignificatoe ſeu in mã odioſa
applone clericoꝝ nõ credo ↄpᷣbedi epos.c.qᷓᷓ ꝑi
culoſũ de ſen.ex.li.vVi.⁊.c.in fidei fauoꝛc de hꝛ.e.
li.Et iðo puto ĩ alijs clericis exntibꝰ in diguitate
et ĩ canonicis cathedraliũ eccliaꝝ.Ratio:qꝛ ĩ eis
ẽ q̃titas g alios:q nõ ꝛeꝑit᷑ in ſimplicioꝰ clericis:
Vide ad hoc tex.nõ.qui facit ad multa in.c.ſtatu
tũ de elec.in.vi. maxie iunctis nõ ibi ꝑ Jo.an.
ubi dr/ꝙ appłonc eccliaꝝ ꝑochialiuʒ nõ ueniunt
eccleſie ꝑochiales collegiate in mã ſtricta:qꝛ hñt
ꝗlitatẽ collegij gẽ curam:Sed in mã nõ odioſa ⸗2
pꝛehendunt᷑.et nõ.ſemꝑ illũ rcx.ad mãʒ extẽſiõis
ad idem qð nõ. Inno. in. c.ſedes de ſeptiſ.ſenſit
Fre. ↄſi.xi.et h quo ad ſeicam ſufficiant.
. T laici Laici pꝛope altare uel in
* choꝛo dum officia cele
brant᷑ ſtare non debent:ſʒ cã oꝛandi iꝛe
uel accedẽ pnt. uel ſic gñalius:Cuʒ celebꝛatur di
uiſus dʒ eſt clerus a populo. Tria ſũt dca.ſm ibi
ſ ꝑs tertiũ ibi adoꝛando¶ Mõ.pꝛio ibi ut laici
w alij ſüt laici alij clerici:⁊ dñr laici q̃ſi populus
ut dicit tex.in.d.c.duo ſũt.xij.q.i. Hinc ẽ ꝙ ap
pellatõe ppłi nõ uenit clerus nec eõ:ut iĩ.c.ſi ſnia
de ſen.ex.li.vi.⁊ ꝑ illum tex.lmitãdus ẽ..plebi
% . . 2 .. , 8
ſcitũ.inſti.de iure.na.gẽ.⁊ ciui ubi dr̃:ꝙ applo
ne ppli uniuerſi ciues ẽt ↄputãt᷑ exntibus ĩ digni
tate ꝓcedit.n.in his q̃ ſũt eiuſdẽ ꝓfeſſionis:ſecꝰ

iĩ alijs ut ẽ tex. cũ gl.ĩ.d.c.ſi ſnia:⁊ h̊ claꝛſſſimum
i mã ſtricta. aid aure in mã puilegiata: ut ſi
priuilegium ſit conceſſũ ſenẽſi populo an ↄpꝛehẽ
dantur clerici ſatis dubitari poſſet:ſed pꝛo parte
affirmatiua facit tex. in. c. dilecti cũ mã. ſua de fo.
cõpe:æ qðᷣ nõ. Maꝛ. i. l.i.ff. ad municip.?æ quod
nõ. in. c. Rodulphus ð Gp. ¶ Scðdo nõ ibi ſecꝰ
nã idẽ ipoꝛtat qð circa ( Et nõ ꝙ qr̃ qs ſtare ſe
cus qñ ẽ qᷓi ↄtiguus:ſecns ãt ubi ẽ aliq;tulum ꝛe
motus.uñ ſtas ĩ choro n dr᷑ ſtare ſecus altare:ut
bhic qð facit ꝓ ſtatutis ¶ Nõ ʒ ibi ſacra miſtẽia
ꝙ ſacẽm celebratõis miſſe dr̃ miſteriũ ex eo:qꝛ hʒ
reconditã vtutẽ ſiẽ dicit᷑ ſarm qᷓi ſacre rei ſignũ

æ nide de h tex.latiorẽ.i.q.i.multi ubi ẽt habetuꝛ
Qria inter miſteriũ =æ myſteriũ.nã miſterium idem

ẽ qð ſact̃m:miſteriũ vo ẽ qdᷣlʒ offm: ꝓ h.c. cũ in
cũctis. S. iferioꝛa s de elec.Hõ ibi ſtaꝛe uł ſe
dere:ꝙ dr̃ia ẽ ĩteꝛ ſtaꝛe ⁊ ſedere.q aũt ſit dr̃ia int
iſta hẽtur ĩ. c. qgl ẽ h.l.di. ⁊ in. c. cps:xcv.di.nam
ſtare dr̃ qui ñ ſedet ſtas ercctꝰ ĩ pedibꝰ.Et nõ.ꝙ;
licitũ ẽ qnʒ ĩ ecchia ſedẽ: tpᷣe tñ oꝛõnis dʒ òs ſtar
2 nõ ſedẽ.il.di.qͥd ẽ G:⁊ facit illud pſal. Stantes
erãt pedes nr̃i ⁊c. ¶ Itẽ nõ.ex eiſõ vbo: ꝙ itine
ratio ſeu acceſſus ad clericos uł ad altare tpᷣe ce
lebꝛatõis nõ ẽ laicꝰ ꝓhibitus ꝑ iſtũ tex.quia h̊ tin
ꝓhibent᷑ laici ſtare ul ſedẽ:et fac ad.q.quã.j.ſub
6 icia ¶Q¶ Irẽ nõ ꝙ ecclia aliquãdo hʒ tres ꝑtes.pri
ma ẽ illa qͥ ẽ ꝓpe altare maiꝰ:q ſolet qnqʒ cãcelł
includi:⁊æ iſta ꝑs qnqʒ appellatur ſacraꝛiuʒ. qnqʒ
pꝛeſbiteꝛiũ:quãdoqʒ ſancta ſanctoꝝ ut ĩ iuribus
allegatis in glo.et in hac glo.debent ſtare clerici
celebꝛãtes ut pᷣſbiter diaconus ⁊? ſubdiaconus:⁊
de hac parte loquit᷑ pricipiũ.c.ibi ſecus ibi altar
Sccũda ꝑs ẽ chorus:⁊ h̊ͥ ꝑs ſubdiuidituꝛ ab al
tari in multis locis ꝑ cancellos ac etiã a toto coꝛ
poꝛe ecclie:⁊ ĩ hac ꝑte debẽt ſtare clerici tin pſal
lẽres ex duplici cã.j.ſubiiciẽda:et de hac fa paꝛte
loquit᷑ tex.in.v.ſʒ ꝑs.Tertia ꝑs ẽ reliquũ cõpus
eccleſie:æ uulgarit᷑ appellat᷑ nauis ecclie:et in illa
pte eccleſie debent ſtare laici audiẽtes dinina.
Quid aũt i clericis cõiugatis uel in alijs clericis
audientibꝰ miſſã uel alia diuina.j.ſubijcit᷑.? ꝑ hꝰ
declarat᷑ iſte tex. in ſuꝑficie ſui. Mõ ibi tin pſallẽ
tibus ⁊c̃.ꝙ clerici cxiſtentes in choꝛo debẽt pſal
lere ⁊ q;to exntes in maiori dignitatc ſiue nobili
ori:tanto magis debẽt deo pſallere:cũ magis ſit
deo ↄiuncti ⁊ deo aſtricti:ut in.c.clerici.j.e.⁊ qð
ibi nõ. ¶Mõ i v. adoꝛandũ duos caſus in qbus
laici licite acccdũt ad altare.ſ.cã orandi er coꝛpꝰ
xpᷣi ſumendi. Ido dicũt doc.in alijs ſacr̃is eadeʒ
rõe ¶ Mõ ibi laicis ⁊ feis ar. ꝙ applone laicorũ
n ueniũt feĩie:ſʒ õriũ puto ueꝝ ꝑ.e.duo ſuut gña
.xij.q.i.ſʒ ad maioꝛẽ e pᷣſſionẽ feẽ mẽtionẽ de fe
mĩs:qꝛ de eis poſſʒ magis dubitari:nũquid poſ
ſint acced ẽ ad altarc maxie ꝓpter q;dam cõſuctu
dinẽ quorũdã clericoꝝ imꝑitoꝝ qui indr̃nt᷑ impe
diunt feias uolẽtes accedẽ ad altare cã orandi.h̊ᷣ
eiz ĩ eis licitũ.ut hic ꝓbat᷑:⁊ ið reſpectu coĩonis.
G ibi ſiẽ mos ẽ ⁊c.ꝙ ĩ his multum attẽdẽda
ↄſuetudo:⁊ ꝑ h̊ vbũ uident᷑ ſentir᷑ doc.ut exple
ro officio liccat laicis æ femisæccedere ad altare
cã oꝛãdi:quaſi ſecꝰ tpᷣe celebratõis:et h̊ ẽ ð moꝛ
i multis locis.Et h faciũt ad.q. quottidianã: nũ
quid liceat laicis cã offerendi accedere ad altare
tpᷣe celcbratõis. Jo. de lig. iducit iſiũ tex. ad par
tem negatiuã. Ego putaꝛeʒ oriũ:qꝛ ut s dixi n ꝓ
hibet᷑ hic itineratio maxie cã offerendi ad altare:
ſʒ ꝓhibent laici ibi ſtarc ⁊ ſedẽ:et cã pꝛohibitõis
fuit duplex: Drima ne impediant clericos diui
na miſtrantes. Secunda ut cleꝛici honorificent: z
ſic eis defeꝛatur in ſedibus: ut hr̃ de ↄ.di.ij.i.c.
ſacerdotũ:ſed ꝑ acceſſum cã offerendi ceſſant iſte
due cãe:cũ magis clcrici honorificent᷑:ex oblatio
nibus dininoꝝ ne impediant᷑ celebrare:niſi eſſet
maxima multitudo offerre uolentium. Itẽ tex. b

inii
tcisd
ihiuga
Urin hi
eo n
16
rſn
ppend
ponſnt
ſecies
leſ
biglare
mech
id
iner

4 ise

nn
ri
D
Molen
ſinr
Gtſol
ni cin
oonp.
ciet
gar
mm.
hoͤlgar⸗
her 7 ſi.
üarin⸗
aän
loſri⸗

lüddioicin a al
Sac eni a rd or
are dlenci tm pſal
er ge hac fa paꝛte
8 ? reliquũ cõpus
s ecclie:et in illa
diötes dinina.
el in alijs clericis
ſ. ſubijcik. 7 h
Hõ ibi tñ pfall
hoꝛo debet pfal
nitatc ſiue nobili
ere:cũ magis ſit
.clerici..e. ? q
s caſus in qbus
orandi et coꝛp⸗
Ws ackis eade;
. applone cdri
v.c. duo ſuut gnia
fec menonẽ Ge fe
tari:nuquid poſ
r dom coſuenn
gui indint impe
re c orandi.5
ſpectu coionis.
ultum atrededa
f doc. ut opple
dere ad almre
s:et h e 8 mor
uottidians: nin
dere ad altare
iſũ texad pa
n ut 5 dixi n
endi ad eltare:
ca pꝛobibit̃is
t dericos gini
honorificent:
it ceſintiſte
icent:er oblano
brare:niſ . 3
ium. Zeier.

W

—

„ ſ— l. rr- ne ſafen jnln et repr

Ce ui. 7 ho. cle.

ſimplꝛ ꝑmittit acceſſum cã oꝛandi uł cõicãdi: nec
diſtinguit tpᷣs ceæbꝛationis ab alio tpᷣe: ſʒ ti diẽ
ſicut mos eſt:ſeꝛuet᷑ g' in ̊ ↄſuetudo. ad ið tex.i
.c.duo ſunt gña. xij.q i. in fi.ubi dicitur ꝙ laici
*offene debent i altari: ut in. c. omnis criſtianus ðᷣ
ↄ.di.i. Item pꝛobo peꝛ locum a ſpeciali in. c.ob
lationes.xc.di.ubi tex.nõ. ⁊ mẽti tenendus dicit:
ꝙ; oblationes diſſidentium fratrum non ſunt nec
in ſacꝛario nec in gaʒofilatio recipiẽde.⁊ uide ibi
glo.nõ:qui ꝓhibeant᷑ ab oblationibꝰ:⁊ tene mẽti

AX.-

illũ ter. ↄtra iſtos fonentes inimicitias ? nolẽtes

reconciliari ꝓximis ur non admittant᷑ ad offeeen

dum:ſic repellit᷑ uſurarius.c. quia de uſur. ¶ Sʒ
hic dubitatur quid de cleꝛi is ↄiugatis an debeãt
ſtare inter cleꝛicos tpᷣe celebꝛationis. Frã.æ Jo:
an.poſt eũ ⁊ cõiteꝛ doc.dũt: ꝙ ĩteꝛ laicos dñt ſta
re nõ ĩteꝛ clicos:ar.iĩ.c.dineꝛſis fallaciis.j.de cle.
piu.⁊ ĩ.c.i.e.ti.li.vi.ubi dẽ clicos ↄiugatos gau
deꝛe puilio cleꝛicoꝝ in duobꝰ dũtaxat: dũmòõ ðᷣfe
rãt h'tũ ⁊z tonſurã:eꝛgo non ĩcludunt᷑ hic applło
ne cleꝛicoꝝ:Mꝛedo poſſe dici Zrium:qꝛ iſtud non
ẽ pꝛiuilegiũ cleꝛicoꝝ: ſʒ ut pſallẽtes nõ ipediant᷑ ⁊
ut eis defeꝛat᷑ ̊ emanauit ut pᷣdixi. Cũ eꝛgo cleꝛi
ci ↄiugati nõ ſint pure laici unð appellant᷑ cleꝛici:
ut in Gica de cleꝛi. ↄiu hic tantũ excludunt᷑ laici.
eꝛgo nõ neniũt appllone laicoꝝ:pꝛo h̊ facit unum
nõ. dẽʒ Jo. an. in. c. Yoannes de cle. cõiu. ubi di
cit:ꝙ ſtatutũ epᷣi excõicans ceꝛto cãu laicos nõ ⸗ↄ

pᷣhendit cleꝛicos ↄiugatos:cũ mã ſit odioſa:⁊ illi

non ſint pure laiei:ſj quoddam genus ſeu quedã
ſpecies mixta:facit.d.c.ſtatutũ de elec.li.vi.⁊ ad
de. c.ſiq.xxxij.di.ubi dẽ: ꝙ cleꝛici ↄiugati debent
nigilare in pſalmis dicẽdis. ꝑmittitur eꝛgo cis cã
tare cũ cleꝛicis poſſunt eꝛgo ſtare inteꝛ pſallẽtes:
uið oĩo gl. xxiij.q.iiij.q;uis:que ſentit ꝙ poſſunt
inteꝛ cleꝛicos. 5 é dubium quid de aliis cleꝛi

cis qui ueniunt cã audiendi diuinũ officiũ et non

cantant ceꝛte ſi ipediant᷑ pſalentes p cos nõ ẽ eis

licitũ facit pꝛo h̊ dictio tantũ hic poſita.dicit eim

tex. tantum ſpallenrtibus ⁊c̃.ſj ubi nõ impediuntuꝛ
pſallentes ſa is poſſet peꝛmitti ut in choꝛo ſint: qꝛ
ceſſant tunc rationes ſt tuendi.⁊z qꝛ iſte tex exclu
dit ſoluʒ laicos: habuit eꝛgo reſpectũ foꝛte:qꝛ cle
ꝛici cõiteꝛ ſunt ĩcluſi inteꝛ eccłas eoꝝ.¶ S que
ro an peccant laici nõ fuando hoc ſtatutũ. Inn.
dicit ꝙ nõ loquit ei hoc.c.de honeſtate: iõ non
ligat Ofacientes maxĩe nbi cõſuetudo ẽ in oppoſi
tum. ¶ Nõ B dẽʒ:q; ſtatutũ loquẽs ð honeſtate
nõ ligat ofacientes ad peccatũ:uide tex.iiij di. F.
hec ⁊ ſi.in fi.ᷣ dẽᷓ limito dũmõ n fiat ex ↄtẽptu.
vVñ ↄtẽnens exhoꝛtationẽ ſuꝑiõis peccat. uiðᷣ bo.
glo. cũ tex. in. c quis aũt.x. di. Irẽ ĩtelligo in ↄſi
lio pfectionis:ſecus in cõſilio reueꝛeutie:ur nõ.in
cc aꝗ aures de eta. ⁊ quali. ⁊ gl.i cle.i. de teſti.
⸗ uo aũt cognoſcat᷑ utꝝ ↄſtõ ſapiat ↄſiliũ uel
peeptum : dic ꝙ pꝰ recurrenõ ẽ ad mãõʒz ſubiectaʒ.
nã ſi illa de ſui nã nõ neceſſitat dr̃ poriꝰ q̃dã exhõ
tatio Iʒ vpa lið ſapiãt.xi.q.iij. rogo cũ gl.⁊ ĩ ꝓ
he. decꝛetoꝝ iñcta gl ⁊ ĩ cle. exini de ꝑpadiſo d.v.

ſig.h̊ aũt mã nõ neceſſirat:cum in eccleſia omnes

unũ ſumus:nec diſtinguitur ſeꝛuus a libeꝛo: ſʒ ocſ

ſunt filij dei:hinc omnes dicũt pꝛ nr̃ zc.⁊ ad ̊ de

nõnð cum papa celebꝛat cleꝛici ⁊ laici ſunt mixti:

ſed honeſtũ eos pmiſſas ur fiat diuiſio
UM

de qua hic. li. hic querit᷑ de utili.q. ultra ali
as: nunquid audire miſſam ſit in pᷣcepto: cum iſte
tex. faciat mtõeʒ de cleꝛicis ⁊ laicis.dic ꝙ oẽs lai
ci debent audire miſſas ↄpletas diebus dñicis ⸗z
aliis diebus pcipuis: ⁊ ſiare in miſſa uſqʒ ad bñ
di tionem ſace:dotis ĩcluſiue.als peccant moꝛtali
teꝛ iuſta cã ceſſante:cũ cis h pcipiatur ab eccleſia:
nt in.c.miſſas cũ duobus ſe.ð ↄ.di.i.⁊ dixit miſ
ſas in pli nõ ꝙ artent᷑ audire ples numeꝛo ſʒ ſuf

ficiat eis unica:ſj dẽ in plali:qꝛ oꝛat᷑ ꝓ niuis ⁊ de

functis. Jdð dic in eleꝛicis maxic nũ curatis. qñt
enim in his diebus maxie ↄuenire ad eccleſias eo
ꝛum ſeu cathedralem ⁊ ibi miſſaʒ audire: ut in.c.
7 hoc attendenð de ↄ. di.i.⁊ peꝛ illum tex. dico:
ꝙ nõ miſſa peculiaris ſeu pꝛiuata miſſa ẽ in pcep
to:ſʒ miſſa magna ⁊ publica que fit cuʒ cãtu. ↄſue
tudo m hẽt oppoſitũ:ſʒ de inre pꝛimũ vᷣius c.nã
cleꝛus oꝛat ꝓ ppło: vn ppls dʒ tunc eſſe pns hijs
diebus pᷣcipue: æ iõ qr ĩ. d. c.æ. : ꝙ miſſe peculia
res aut pꝛiuare dñt ita dici illis diebꝰ ĩ locis ſecꝛe
tis:ut ppls nõ abſtrahat᷑ ab audiedo miſſam ſolẽ
nẽ.⁊ ꝑ illũ tex.qui fac mtiõcm de ſaceꝛdote ĩfeꝛo
ꝙ ſaceꝛdotes nõ hntes curaʒ nõ tenent᷑ cclebꝛare
ſinglis diebꝰ qnicis ⁊ feſtiuis:cũ ſolũ iiungat eis
ꝙ uadat una cũ laicis ad audiẽdũ miſſaʒ: ex quo
nõ hñt polm: ut hr i. d. c.? h adueꝛtenð. Me epo
dic ꝙ niſi cauſa rõabilis cũ excuſet nõ dʒ pteꝛire
diem quo minus dicat uel audiat miſſam. c.fi.de

V A Wι4aαW pu . Pny .

pꝛiui.li.vi.nec dʒ ſaltem dicbus qnicis decẽ in ec

cla ſua:de ↄ.di.iij:cps.¶ In gl. ij. ibi ur libeꝛiꝰ
adde aliã rõz quã s dixi.ſ.ut clci bonoꝛct p̃ laic.
Sʒ quid ſi laici iuitent᷑ a clicis ut ſtent inter eos.
dnt doc. ꝙ licitũ ẽ eis: ꝓ h tex ibi nõ pᷣſumãt auc

roꝛitate ꝓpa:qꝛ illud vh ſonat ĩ uiciũ:qꝛ ſi ĩui

tatur a chicis nõ pᷣſumũt ꝓ h lxiij. di. c.i.ii Z.iij.
un licite deficiẽtibꝰ imaxiĩe clericis iuitantur laici
ad cãtandũ cũ clericis:⁊ maxĩe hoc fit in francia
ubi ſunt laici boni cãtoꝛcS. ſilz in alamania baſſa

nũquid ãt poſſit ſolus clericus miſſã dicere cumnꝰ

laicis.uide.xxxviij:di.ſedulo de ↄ.di.i.hᷣ.quoqʒ
⁊ in.c.nõ liceat.xcij.di.⁊ ĩ defectu caicorum lice
bit als. ſecus ut ĩ. c. ꝓpoſuit de fi.pᷣſ. ¶ In glo.
fi.ĩ.fi.ᷣ expoſitio cõiteꝛ nõ ꝛeꝑitur a doc.qꝛ cſſet
de indubio cũ oẽs laici. pnt intrarc eccleſiam niſi
ſint excõicati.xxi. di. cleꝛoſ. ð. ↄ.di.iij. epus.xxv.
di. ꝑlectis qꝛ tales nõ debẽt ecclcſia intraꝛe æ hboe
ipᷣe celebrationis:diuinoꝝ ſecus vꝛ ſi diuina non
celcbꝛẽtur ut ẽ.gl.nõ.i.q.i.quĩ ſſudet in.v. miſit
dʒ.n.iĩtelligi fm diſpoem gl. pcedentis: ut dicatur
ſancta ſanctoꝝ illa ꝑs qᷓ ẽ ꝓpe altare q appellatuꝛ
ſacrariũ in quo ſũt cleꝛici ad celebꝛandum Ppreꝛ
ſacꝛa q ibi oficiũtur:æ qꝛ ĩ altari maioꝛi cũ ſoleat
eẽ ſacrariũ ĩicludũtuꝛ cliquic.j. de ↄſa ec. uel al.
ꝑ totũ. Alij.dicunt ꝙ appellat᷑ ſancta ſanctoꝛum
capella conſtantini in. Roma ubi ſeruant᷑ capita
apoſtoloꝝ. MDcetri ?z Mauli.ſʒ cõir h non tenct̃

PBancte ſrlac, — a 81

W ſelz Lrrz paſgu r F d. £ 7— laanf

V/Z
AW
1

P

Mrerrrz Psſui= nr mn à dus 4

97

„

* it etdte P

,

.

. — / . —
ð a „ſase, u; P G =Ala ͦſzo ſaer

„d. r- ſege⸗ ◻
defer- ie-e

5

emaet edee gadril . .
1 .

₰
2.

Sg posfat Per
7 7

Pr- ſe, lmn ſe⸗p meig , S

¶ Heuita? bo. cle

quia iſta ↄſtitutio quo ad h̊ eſſet localis qð ñ eſſʒ
dicendum iõ rene ſuꝑioꝛem ⁊c:
Lerici PBreue eſt nec põt breuiꝰ
*ſũmaꝛi: ſed ꝓ ſũmario nõ.
— ꝙ armoxꝝ delatio clericis ẽ inhibita ĩ tã
tũ ꝙᷓ ↄfaciẽtes grauit᷑ peccãt.hᷣ colligit᷑ ex co:qꝛ
tale delictũ ẽ excõicatõe dignũ ut hic:ſʒ excõica
non fert᷑ niſi pꝛo graui crimic. ut in. c. nullus 7 ĩ
c.nemo. xi. q.iij. ? quis bic cauetur ſolum ð cle
ricis. idẽ dic ĩ laicis. ut patet ĩ rubꝛo et nigꝛo. C.
ut armoꝝ nſus inſcio pᷣncipe interdictus ſit. li. xi.
Sed ̊ hoc oppo.ade.c.dilecto.de ſen. exc. li: vi.
ubi ille decanus aſſũpſit arma materialia. Ad ið
.c.oh pꝛĩio de ꝛeſti.ſpo. Solo illa inꝛa loquũt᷑ ĩ aꝛ
mis defenſibilibus ⁊ nõ offẽſibilibꝰ:pnt.n.clerici
ad eoꝝ defẽſſionẽ arma aſſumere ur ĩ contꝛariis.
¶ Sʒ gnero ultra alios nũquid ſit hoc clericis
licirũ idiſtincte ſolutio diſtingue plene pꝛio an li
ceat pꝛo defenſione ꝓprie ꝑpſone 2 q̃d pꝛo defen
ſione reꝝ .an pꝛo defenſiõe ꝓximi qrto quid in
Leniolts d pmũ dic ꝙ ſi clericus nõ põt moꝛ
tem alꝛ nitarc põt ipune occidere ſuũ aggꝛeſſoꝛeʒ
nec ullam irregularitatẽ incurrit: nam potius ag
gꝛeſſoꝛ uider̃ ſeipſum occidere ꝙᷓᷓ; ab aggꝛeſſo oc
cidi:ut ꝓbatur ĩ cle.ſi furioſus de bomici.= ideo
nullum peccatũ icurrit ⁊ dicit. Jo. de lig.ĩ tracta
tu de iuſto bello. ꝙ ſi clericꝰ celebrãs iuadit᷑ iuſte
dimittit celebꝛationẽ: æ ſi defendẽdo ſe occidit ag
greſſorem poteſt incontinẽti ꝛeddire ad alrare:z
officium perficere. Si uero poterit aliter morteʒ
nitare puta fugiẽdo: tũc ẽ dubiũ:nũquid clericus
tecneaĩt᷑ fugere:an vo poſſit arma mouẽ. gl. in. c. ð
pis clericis.l.di. ⁊ in. c.ſient dignũ de hõi.ſenriũt
ꝙ tũc nõ dʒ ꝑcuteꝛe. Sed in ↄtrariũ adduco.d.c
olim ubi pꝛo defenſſione reꝝ licirũ ẽ clerico mo
nere arma: eꝛgo foꝛtius pꝛo ꝛepulſione ĩiurie pſo
nalis. nam iniuria eſt fugari ? iiuria quelʒ coꝛpo
ralis uideat᷑ maioꝛ quels iactura rexꝝ.l. in ſeruoꝛũ
ff. de penis facit ꝙ nõ. Mar. i.l.i.ff. uñ vi. puto
ſic in clerico diſtingnendum ꝙ ad ſeua: puta ad
occiſionẽ nõ dʒ clericus ꝓcedẽ: ſi poteſt fuger̃:ſʒ
gliter reſiſtẽ æ uerberare põt:ar.in. c.oli iñcta. d.

△● . . = 12 . .
de.ſi fuꝛioſus:tũc.n. occidẽdo euitat irregnlarita

tem qñ aliter moꝛtẽ uitare nõ poterat. Seðo

ſ.n Auſc— ſiar c 2 anna enates 1 ; Z/ſe . jr .
V ALes Pdefe tte og pPah anne u caſu ch querit nũquid ꝓ defenſione rex ur̃ pꝛimo

ꝙ nõ ſit licinum arma mouere ar. in. c. ſuſcepimꝰ
. de hõi. et in. c.ij. e.ti: dum dicit te tuaq; liberã
do ⁊cẽ.⁊ ſic requirit illa duo copulatiue. In Zriũ
facit. d. c.olim. concludo ſic ꝙ ad occiſionem ſeu
membri debilitationem cleꝛicus ꝓcedeꝛe nõ dʒ ꝓ
defeſiõe rex: ut in dictis iuribus:ſʒ ali᷑ vperare
ſeu reſiſtẽ põr:ut in.d.c.olim.⁊ hoc ſentit Inn. i
cc.ſi vo el.i. de ſen. ex/ In ʒꝰ mẽbꝛo. ſ. quid ꝓ de
feſiõe ꝓximi ur̃ pꝰ ꝙ n liccat clerico ꝑ.c.ex młta
.j. dc noto ubi dr: ꝙ clericale offm ꝛeddit clicos
inbabiles ad pugnãdũ ẽt cũ ſarracenis. Ad idẽ
xxiij.q.viij.ꝛephenſibile ⁊. vij.q.i c. ſciſitatus et
qð idi nõ. In õriũ facit.d.c.delicto ubi dic i: ꝙ
z unicuiqʒ nicino ꝓpulſare ĩiuriam inferendam
ꝓxio: ⁊ ꝑ illud vᷣbũ cniqʒ dicit ibi Moſti. ⁊ etiaʒ

— à2
unnr

de nõ.

Inn ꝙ laico ⁊ clerico h licitũ ẽ puto ſic cõclude
dum: ꝙᷓ; aut clericꝰ bẽt iuriſditionẽ ĩ loco:et tẽ ꝓ
defenſiõe ſuoꝝ lʒ armà mouẽ: ⁊ ſic loquit᷑ d.c.di
leero. Si vo ñ hẽt iuriſditionẽ aut ſine ope cleri.
ci iiuria põt ꝓpulſari ⁊ nõ dʒ clericꝰ pugnare: ut
5 in grijs.aut nõ põt aliter ꝓpulſari et tũc lʒ cle
rico capere agreſſorẽ proximi ⁊ uerberare ac Et
occidere ſi ałꝛ i iuriã ꝓpulſare ñ põt.xxiij.q.iij.
in. c. maxianus ⁊. c. qui põt ⁊.d.c.dilecto:incuꝛꝛit
thn occidendo irregularĩtatem : ut nõ. xxiij. q. viij.
F. i. in ſũma. Nunquã e ʒ euitat irregularitatẽ
occidendo ut mutilando. niſi qñ aliteꝛ moꝛtẽ eui
tare nõ põt: ut ĩ. d. cl.ſi furioſus/ Oꝛo defẽſiõe
ergo ꝓximi incurrit irregularitatẽ ſine peccato.
ſimile in indice ⁊ in teſtibꝰ exeꝛcẽtibꝰ eoꝝ officiũ
in cã criali.li.di.c.i.⁊ qð ibi nö B inca b v
rit᷑ pulchrũ dubiũ:nũq̃d ¶Dapa poſſit dare licẽ
tiã clerico pugnandi in bello iuſto ſine metu irre
gularita is: et pꝰ vr̃ ꝙ non. qꝛ h Vꝛ ꝓhibitũ inẽ
diuino.nã ab ipo xpo dẽm fuit Dcetro uolenti
defendẽ magiſtrũ ſuũ ab iniuria iudeoꝝ: Conueꝛ
te gladiuʒ tuũ in uaginã: ut hẽt ĩ euãgelio er tꝛan
ſumptiue. xciij. q. viij. F. i. Atẽ in ueteri teſtõ di
xit deus ad Dauid: õ edificabis mibi templũ:
qꝛ uir ſanguis es: ut hr᷑ tranſũptine de con. di.i.
c.i.Cõtrariũ determiat Cal.i.c.petitio.j.de ho
mi. ¶ouet᷑:qꝛ irregularitas ẽ de iuꝛe poſitino:
alle. c. is qui de ſen. ex.li. vi:ſz im adde dẽ Inn.

in. c. ad audiẽtiã.j. de hõi. Itẽ ſola cõſtõ ecccep

bhibet clericũ pugnare in bello iuſto:g Depa
& 5 iſtas ↄſtões hũanas:ut ĩ.c.ꝓpoſuit de ↄceſ. P
ben. põt hãc ꝓhibitionẽ relaxare maxie cum ipſe
Papa poſſit ex iuſta cã bellũ idicẽ pſerti õ ifide
les:xxiij. q. viij c. oĩ . c. ptea e.cã ⁊.q. Nec ob.
pᷣma au ctoritas alle.iĩ ↄriũ:qꝛ nõ ſolũ illa fuit di
cta Metro:ſʒ ẽt alijs laicis:ut colligit̃ ex eo:ꝙ ĩ
eað auctoꝛitate ſubijcit᷑ dũ dr:nã oĩs qui gladiuʒ
accipir gladio ꝑibit: ſic ẽt Hndet᷑ ad fam auctatẽ
2 põt dici meliꝰ ad illã fam:ꝙ loquit᷑ de effuſiõe
ſanguĩs ĩiuſta. Mã Dauid ꝓditoꝛic fecerat inteꝛ
fici. Ariam ur ↄmitrẽt adulteriũ cũ Merſabe eiꝰ
uxoꝛe:et ad huc non fuit penitens quando illa v
va fuerunt ſibi dicta: ſed nos loquimur quando
bellũ eſt iuſtum: ⁊ ut dicit alibi Augꝰ. ille qr̃ acci
pere gladiũ qui ſuꝑioꝛe nõ iubente uel cõſentiẽte
gladium aſſumit ad effundendum ſanguinem: vt
ẽ nõ.tex.in. c.ille .xxiij.q.iiij. Item uidemus ꝙ;
Papa diſpenſat poſt pniam in irregularitate ex
peccato ↄcta:ut nõ. Hoſti.? cõi᷑ doc.in.c. ſicut
dignũ de hõi. æ nõ:ĩ.d.c.i.de ↄ.di.i.et hoc ẽ ual
¶ WMenio ad ultimum quid ĩ religioſo. an
poſſit ſe defẽdere ſine ſupeꝛioꝛis licentia: y uidet
pꝰ ꝙ nõ:qꝛ etiã actus liciti ⁊ in ſe laudabilcs ſũt
ſibi ꝓhibiti ſine ſui ſuꝑioris licentia:ut nouere ꝑ
egrinari ⁊ ſi.xx.q.iiij.monachis. Itẽ defenſio fit
ex ꝓpꝛia noluntate:ſed uolũtas religioſi depẽdet
a uolũtate abbatis:ut ĩ.c.ij.de teſta.li.vi. cuʒ ſi.
Jo. de lig in.d.tractatu concludit ꝙ ſi põt com
mode hr̃i ſuꝑioꝛis licentia poſtulanda eſt: alias
gutem licitum ẽ ſe defendere:cũ hoc competat de

nſze
riuera
ſ fuco
ſam reg
ile dice
lo diri⸗
ſeſſonis
c.dleen
ehim
lgüͤſt
Ur i
Ni
Wlige
es
A
50
⸗
ſngeo
non
ſce⸗
cliche
laclte
go.no
plliger
Ndin
nnmmod
(opulat
ſiſtate
ncleia
Pee ſn
grehin

iiieot coclus⸗
lince iloco ctt
„₰„ .
eſaenſ loqnii
inion’ de rch

j. . t
lie nöc; n ope cleri

roximi T uer
Ppulſare n po
Il pot ?. d.c. ſs„
ritatem

cin fut Pano voleni
45 mmiuria iuccox. Lonner
ut hef i migelio er han
l. Itẽ in nereri teſto gi
ecificabis mibi templũ:
tranſüptine ge con. di.i.
t Cal..c perito.. de ho
larims e ge ime poſinno:
livi ſm adde dq; Inn.
oi. Ie ſola coſto ecckiep
in bello iuſto:g Pepa
Siut i.c. ppoſuit de oceſ
e relaxare maxie cum ipſe
ca bell idicẽ pſern d ifide
c. pieg e. c ..a. Vec ob.
ori:.n no ſolüͦ illa fuiti
liicis: ur colligt ex eoigi
it dũ Gr ni ois qni gudin;
hndet ad fam aucfat
fam: aun ge cfuſoe
zuid pditoꝛi feccrat inte
achlni lũ Berſabe ei?
t penitens quando illa v
Inos loquimur qpando
it albi Ang .ile r aeci
no iubente uel cſentiete
mdendum ſanguinem:
q ii⸗ Iran nidenus l
hfian in reg hiken
oſti.?colt doc. in.l. ſic

..i. et hoc e ua
Ae 9.dll ehe

emum qnid itel

4. 7 .ven. dAeha . S

iure nãli.i. di. ius nale. æ quo ad actus nales non

cenſet moꝛtuꝰ:ad h.xvi.q.i placuit æ qð ibi nõ.
7 in.l.deo nobis.C. de epiſ.⁊ cle.ꝓ h pꝰ fac glo.
nõ.xij.q/i.c.nõ dicatis:que dicit religioſuʒ poſſe
elemoſynã faceꝛe de bonis mõſteij moꝛiẽti fame
ſi non põt licentia ſuꝑioꝛis commode habeꝛi. Si
ego ꝑ actum alias ſibi illicitum poteſt ſubuenire
uite alteꝛius: foꝛtius ꝑ actum licitum poteſt ſubue
nire uite ꝓpꝛie:imo ẽ plus dicẽdum: ut adue:ſus
ſuũ ſuꝑioꝛẽ poſſit ſe defendeꝛc ſi ſuꝑioꝛ euʒ iuadit
oẽʒ regulã:ar.i.c.ex ꝑte.j.de accu.et h̊ bñ nõ.
Et ĩq;tuʒ iſtud.c:ſimplꝛ ꝓhibet delatiõeʒ armoꝛũ
intellige in cultello feꝛitoꝛio ſeu offenſoꝛio: ſeꝰ qt
in cultello ꝑuo apto ad icidedum paneʒ ⁊? alia ne
ceſſaria. talem enim cleꝛicus licite defeꝛt: ut in. c.
latoꝛ.j.de homi. Mam ſi ille cleꝛicus licite nõ põᷣ
taſſet illũ cultelũ ĩcidiſſet ĩ iꝛregularitatẽ:qꝛ dediſ
ſet opaʒ rei illicite ſecuta moꝛte alteꝛiꝰ ꝓut ibi dr̃.
7 ið dic in religioſo:ut ꝓbat᷑ ĩ cle. ne in agro de
ſta. regu.F. nullus.Et adue:te quia lʒ clci ſecula
res nõ ſint excõicati ipᷣo facto ex delatione armo
ꝛum ſʒ excõicandi ut hic:religioſi tũ tenentes ar
ma intra ſepta monaſteꝛij ſine licentia ſuꝑioꝛis ip
ſo facto ſunt excõicati:ut in. d.cle. ne in agro de
ſtatu regula. ¶ In glo.i. ibi ad teoꝛem latronũ
iqẽ dic ex alia iuſta cã:ut in.d.c.dilecto ⁊ g pleni
us dixi:⁊ pnñt poꝛtare ob hãc cãm neduʒ arma de
fenſionis ſʒ ẽt offenſionis:ut ſatis pꝛobatur in.d.
c.dilecto æ.d.c.olim. In fi.glo.nõ glo.bñ.uult
enim ꝙ ex ſola delatiõc armoꝝ clrꝛicus ꝑdit pᷣui
legiũ ſi teꝛtio monitus non delſ ſtit:de quo plłæ dic
ut dixi in.c.otingit ⁊.c.ad audientiam in glo.alł.
In gl fi. in fi. hec gl. uult ſepare caudã a capite ĩ
telligendo pꝛincipiũ illius.c.in cleꝛicis ⁊ finẽ ĩ lai
eis. ſzʒ ut dnt doc. ⁊ bene etiam in cleꝛicis finis. c.
adaptari poteſt ⁊ magis cõgruit ſice ut ꝓcedat

S cleꝛicũ oꝛdinc ſucceſſuo. nã pꝰ ſuſpenditur: fo

excòicabit᷑:teꝛtio deponet᷑: ut in iuribus allegatis
in glo.nã ⁊z õ laicuʒ nõ ꝓcedit᷑ imediate ad excõi
cationẽ:ſʒ pꝛius ĩcipiendũ ẽ a penis ↄ ilij gñalis
·j. de uſur. qꝛ in oibus.⁊ nõ bñ h̊ dictũ Mar. ut
cleꝛicus uſurarius non deponat᷑ incõtinenti ſed ꝓ
cedat᷑ oꝛdine ſuceſſiuo pᷣdicto .Et ex h intellectu
gio.nõ: ꝙ qñ copula.z. ponitur inteꝛ eque pꝛinci
palia exponit᷑ copulatiua pꝛo alteꝛnatiua: ficit qdᷣ
nõ. in. l.i.ff. de his nõ. iĩfa.? ibi Outr.? Daꝛ.
nam ad feꝛendam excõm non requirunt᷑ iſta duo
copulatiue.ſ. ꝙ feꝛat arma ? ꝙ ſit uſurarius: ſed

ſuffficit a tex duoꝝ. potes diceꝛe ꝙ id qð dictũ eſt

in cleꝛicis habet locum rõe continentie:ſcd ubi ꝓ
pteꝛ ipᷣm cꝛimen vẽ ꝙ poſſit peti ꝙ deponat᷑ ꝑ ea
que hntur i. d. c. qꝛ ? ꝑ id qð hic glo.
ꝛeſbyteꝛ habens
T quiſqʒ. habere cleꝛĩ
— cum qui ſecum cantet:⁊ in aliis hic expᷣſ
ſis eum iuuet. ota pꝛimo ꝙ in dubio reddi
tus eccleſie pᷣſumuntur ſufficeꝛe ꝓ duobus.dicẽs
g9 nõ ſuffice e ꝓ cleꝛico hẽt h̊ ꝓbare:⁊ ad h̊ quo
ridie allegat᷑ iſte tex. õ fo ibi ſecuʒ cantet et
ibi legat: ꝙ dꝛia ẽ iteꝛ cantare = legeꝛe: æ ꝙ offm

diuinũ licite cantat᷑. Aduertẽdum tñ ꝙ cantans
in ecclia diuinũ offictũ ut placeat populo peccat

grauiter: unde alibi dicit tex. ꝙ deũ moꝛibꝰ ſtimu

lat qui uocibꝰpplin delectat.xci: di. c.i.?. ij. Cãtã
dũ ẽ eꝛgo pᷣncipaliter ad laudẽ dei ⸗ magis cõde
ꝙ ore:ad hoc facit.xxiiij.q.i.i.c.odi.æ pieci:ubi

gl. colligit ar. õ ſcolares qui uadunt ad eccleſiam unr . J⸗

ur uidcant dnas:nõ.n.pꝛodeſt eig qauditio diuino
rum ſed potius nocet ut hr̃ ibi ¶ Irẽ nõ. ꝙ in ec
cleſia pochiali d ad minus eẽ unus cleꝛicuſ ultꝛa
ſacerdotẽ ⁊ dicit MDau.in cle.ne in agꝛo de ſta.
regu.de mẽte iuriũ eẽ ut iſte clericus ſit ibi in ti
tulatus:lʒ de facto Sriũ ſeꝛuet᷑:facit ad hoc.c.po
ſtulaſti de c bormie ſ ble⸗ nõ. circa
que vᷣſat᷑ officiũ huius clici ¶ Itẽ nõ. pᷣſbiterum
nõ debẽ dicẽ miſſã ſine clerico:uide bo. tex.in.d.
(c.ꝓpoſuit de ↄſe.di.i.c.hoc quoqʒ ſi tñ ſolus
dicẽt nihilominus ↄficẽt:lʒ cũ peccaro ut nõ.in
dicto.c. hoc quoqʒ:qꝛ ad ſubãm ꝓfectionis ſeu
actionis ſuff.ciũt illa pauca vᷣba ꝗᷓ dicit ſacerdoſ
in ſecꝛeto.ut in.c.panis.de ↄ. di.ij.¶ ¶ltio nõ
ꝙ licite pᷣſoyteꝛ tenet pueꝛos in eccła cã docendi
eos:imo tenet᷑ hoꝛtari parochiãos ſuos ut ſuos
pueꝛos mittant ad cccleſiã ad addiſcendum fidem
i eſt p:incipia fidei:ut pateꝛ noſteꝛ aue maria et
ſymbolum:⁊z onr pꝛima litteꝛarum rudimeta ſeu
a phabetũ.debʒ ẽt im do.an.doccꝛe pueꝛos pſal
mũ illum:quicũqʒ uult ſaluus eſſe ⁊c. ¶ In gl.i.
ibi ſine capella:= c edo hoc ẽt ꝓcedeꝛe in capella
ſine cura. nã ex quo hẽt onus cclcbꝛandi miſſã dʒ
hẽc cleꝛicũ: cũ ſinc cleꝛici ſuffragio celebꝛare nõ ð
beat: ꝓbat᷑ ĩ. c. ꝓpoſuit alle.s:ſʒ foꝛtius aſtringit
ad renendũ chicũ qn hẽt curã ut hic dr̃. ¶ In gl.

ij.iĩ fi.nõ.glo.iuncto tex.que dicat᷑ dos ſufficis Gos Nfrrsst

C

ꝓ eccleſia tam collegiata q; ſimplici: uide bonam
glo. in. c. cum ſicut de conſc. eccle. ul alta. z.xxi.q.
.i. c.i: ¶ Sed oppo. coptra tex. æ gl. de.c. bꝰ quo
qʒ palle.ubi dr̃ clencũ nõ debeꝛe celcbꝛare niſi in
pntia pluꝛiũ clicoꝝ ſalteʒ duoꝝ ut vificet᷑ ſua pla
lis locutio:cũ dicit důs uobiſcum. So.iura ĩ hoc
uarie diſponũt:ſʒ ↄcludẽdo dic ꝙ aut eccleſia ſuf
ficit pꝛo pluris.⁊æ tunc ſerua illud.c. hoc quoqʒs
Aut nõ ſuff cit niſi duobus:⁊ tunc ſi eſt poſſibile
hẽat clericum ſui oꝛdinis.ſ.ſaceꝛdotem:ut vno
deficiente alius:ſupplcart:ſic intellige.c. illud. vij.
q.i.ſi nõ põt habẽ ↄgꝛuem ſacerdoteʒ hẽat diaco
num. xxiiij di. preſbiteri Si. vo nõ põt hr̃e diaco
num hẽéat clericum i ĩferioꝛi oꝛdie ut hic. nam mi
nus ſufficit pꝛeſoyteꝛo ⁊ ſeruitoꝛi ſeu clerico quã
duobus preſbiteriis:uide bo.gl.in.d.clc.ne in a
gro..ad hoc:nec peccaret clericus ſi propter in
opiam nullum teneret:ar.in.c.de hiſ.j:de eccle.
edi.quo caſu licite admittit populũ ad adiuuuan
dũ eũ:ar in.c.nõ liccat iuncta glo.xcij.di.⁊ ſic tẽ
ꝑa gl.in.c.ſedulo.xxxviij.di.q dicit non ſufficeꝛe
ꝙ populus Zndeat amen ¶ In gl. iii. ibi qm ui
demus mens gl. eſt allegando illum tex. ꝙ in pul
pito qui nõ eſt ſubdiaconus eplam legẽ non debʒ
Cõclude dicta doc.ſic:ꝙ nõ oꝛdinatus ad ſubdi
aconatum nec in pulpito nec in ueſtibus ſacris
ag

vſitnne cre di e ,rJ. rzapz

1 π *iuenleg cde

7 . rO“ 9 rr Ba⸗ , S PpæS.

. — — , .
ee Pinse rrj Ira P- W—☛ϑ, e⸗ſoſ . rr, Jrty gues Readt 1

deputatis ſubdiacono epiſtolã legẽ põt.xcij.di.n
licet: alias peccaret gꝛauit᷑ ⁊æ puniet᷑:ut hẽtur.j.de
clc.nõ oꝛ. mi. c.i.?.ij.qꝛ nõ poſſj ꝓmoueꝛi ad ſub
diaconatũ ſine diſpẽſatione ꝑ ea q habentur i.d.
c.i. .ij. imo vr̃ ꝙ requirat᷑ diſpẽſatio pape:ut ibi
tangit᷑ in gl.qð nõ:qꝛ ð facto fit Söriũ. Sic eꝛgo
nõ in ueſtibus ſacris ⁊ nõ in pulpito ẽt laicus in
neceſſitate põt dicẽ epiſtolam:ad ̊ qð le.et nõ.ĩ
.d.c. non licet et uoluit Jo. an.qð nõ. ¶ In ea.
glo. ibi ab oꝛdine ſuo recedere:ut dicit Jo. an.
et bñ h̊ͥ nõ ꝓbant iura ſequentia:nec etiã admitti
tur ↄſuerudo:nam quortidie uidemus neduʒ dia
conum : ſed etiam ſacerdotem dicere epiſtolã. nã
ꝑ ꝓmotionẽ ad maioꝛes oꝛdies nõ amittit quis
miẽoꝛes oꝛdies:nec eorũdeʒ executionẽ.⁊ uið gl.
in. c. ſiqui clerici. lxxiiij. di.ꝗᷓ dicit ꝙ vr̃ ꝛecedeẽ a
moribꝰ oꝛdibus quo ad onera.⁊ ſatis poſſʒ dici
ſaluando iſtã gl.æ illã ut neceſſirate nõ iminẽte n
debeat cõpelli ad officius minoꝛis ordinis: ex q
pꝛomotus fuit ad maioꝛes.⁊ referas glo. ad opi.
vulgariũ:quia foꝛte putant uulgaꝛcs illum rerro
ceſſiſſe: ⁊ eſt h̊ urile ĩ ecclijs collegiatis ubi ſũt mł
ti clerici in diuerſis oꝛdinibus: ut oꝛdinats ad
maiores licirc recuſet neceſſitate non iminente in
minoꝛibus ſcruire.et tene menti iſtam glo. ſic itel
lectam,quam comuniter repꝛobant doc. ⁊ foꝝꝛe ñ
bene iſta ſimplicit̃. n glo. plt.in fi.et pcr hoc
tollit᷑ Orium quod foꝛc poſſet foꝛmari de toto ti
tulo de magr̃is:ubi pʒ magiſtros ↄſtituendos in
cccleſijs collegiatis non aũt in minoꝛibus. Dic
enim ꝙ iuꝛa illius ti. loquuntur in alio magiſtro
ſ.de idoneo:hic aũt de inſtructoꝛe pueroꝝ quo
ad prima rudimenta lr̃arũ ? quo ad ecclłiaſtica ð
quibus in iſta glo.et ſe.

2 , „ „
quis ex clericis
breuius ſummari:ſed nõ. ex tex: clericũ
non debere deferre tonſuram capillorum: ſed dʒ
tre raſurã in ſuꝑioꝛi ꝑte ⁊ tonſuraʒ in inferiori.
