At mini de nonis heologss omeriun allaei
1. Mmſdt dis ane avetbund enech de⸗
WNNeRidns d ene dnctroheng t icn
Kradonime wni dcecr n der d anod bi
Gene cNi4 Demmd d Wdäſind r. V
bic Ohi nidei dont Rcn l Ncne
fa vo iendit conſnemiineniiminet din
devins me auin. ſel ils gginntiil
nonen deumu ut ſellig ieh teinn nin
le t eſonts ne inmm ge luin 8 .
no lnr lumde : no ſolnn lleiſz e gve ihn

S =

-
WMiiad r

45 er uuit Ponres rnehen ſc nn aee
vmamaie incbiin ſ⸗ cere ſe itlen c.grauis de reſti. ſpo. in. l. ex diueꝛſo ff de ꝛeiuẽ ſancti andrec. demũ illos plãtauit. . pochiã eccie 1. lei, F * ſe jaſs ne
ſban liſt ie mias bn olpaſt di.et ſic ſolue contrariũ quod fieri poteſt de nõ. ſie ſancti ioãnis.¶ Queritur cui eccleſie iſiarum . 1’
dico meo mullu e ianos 5:e. bl in prealt. iuribns ur reſpectu dei cenſeant᷑ fructus ſit ſoluenda.facit ter.iſte pꝛo ſa eccleſia.qꝛ necz
Iur do.Anin c Mochi⸗ 0 r9.
nlanniur do. 09 colſcluiſvher hoeliſ nics: ſed repectu hõis cenſeãt᷑ induſtrialeſ 2 nõ. qui plantat neqʒ qui rigat ẽ aliqͥd ſʒ qui in cꝛcm
1 mmlos ded a; epeiktmnunii illa uerba apoſtoli que hintur prima ad Corinte. tũ dat:ſʒ ĩ cremẽmũ ꝓceſſit in pochia ſᷣa ⁊ non in
ſonechet ne mnapſſeh ſehe lij ꝙ neqʒ qui plantat ẽ aliqd æc. que nerba pnri pria ergo fe eccleſie dʒ fieri ſolurio hnius decime
fuent Maam iin ſopii vellzp beiſ nrch eligi ad lram ur iacẽt. iteʒ miſtice uʒ ꝙ neq; qui ĩ Sriũ facit ꝙ bẽ. Deutꝛo. xiiii.a palipo.xxxi. ubi
ammmt aut ties enn Coifin oan plantat.l.predicando ẽ al qͥd. neqʒ qꝗͥ rigat. ſ. bap hr̃ ꝙ de oĩbus qᷓ ꝓducit humus decia ẽ ſoſuẽda.
dis ct vi ain puortstenent H q̃ incremẽtũ dat.ſ effüdendo gratiam itẽ Ein ciũ dareil ut in c. dudum ge clec. hi c
nns beoni HS 44doon e1 piritualem ut eſt deus nõ. ꝙ ibi cõcurrunt ẽ pulchꝛa qõ ? di icil. æ eã plene nideaſ in mercu.
Appſi b. rliluhel eooſes due ce quarũ alteꝛa ẽ poretioꝛ illa pꝛeponenda ẽ & Jo. an i regla qui prioꝛ i. ipe li. Vi.
drarium r gorstſe Inae L al
. za nch teeli r ℳ daed potenti.nã tribnrum ſoluit᷑ ĩ ſignum ſpãlis B per Ciſtercienſes rem plarij ho
ca. ca. dicit ſe nij. decima ĩ ſignum gñalis. 2 ſic cũ hec cã ſit po ſopitalarij de frucr bus poſ
mur dicilt olgoic⸗ anni. gnum gñalis.⁊ ſic cũ hec cã ſit p larij e t bus
ñaman cudere iſis ſeun e tentioꝛ dʒ hec ſolutio decime pꝛecedere ſolunõem ſeſſonũ quas ac q̃ſiuerũr pꝰ cõciuũ gene
tos qu 10 Hot d icn mti inibuti. õ ꝙ tributum pueniẽs ex aceꝛno nõ rale de quo h̊ decimaſ ſoluẽ tenent᷑.ſi de illiſ poſ
Sed nide Onmimnlun iun 6 ufn decimato dʒ deciari illi eccleſie ex cuius parochia ſeſſ onibus prius ſoluebantur deciĩe. due ſunt pteſ
po ſalut dſuss 7 ipeiee lm ſiuctus pueniunt. hoc intellige ur plene dixi ine pꝰ ſtaiutü ciſterc enſiũ fo ↄfirmario ? ꝓuiſio pa l
cnim wic no aciin iti ia. 5 e. ubi recitaui dicta Inno. bic ltimo pe ibi ne occaſione.pꝰ nõ tex q̃ᷓ̃m aptum ꝙ ẽt de p̃ VEZ op ſ4 , er rrna ſolne def
Ales ho ſollunl ones uli nitg nn nᷣ agricultoꝛ renet̃ ſoluere decimaʒ eccleſie an dijs dotalibus eccleſie dʒ ſolui decima ilł eccleſis
. helĩ hoͤſol oal lin nni ll⸗ tecp ſoluat dio tribu um uł cen um.= ex boc ifeꝛe q́ous prius ſoluebatur ſiue talia pᷣdia pia denoti
. ſare lrnch Amnmli , g at dis pe. ꝙ ſi eccleſia pent decimam a colono one fideliuʒ ſint oblata ſine empra ꝓ monaſtenis
t “ lnioiſe⸗ en non poteſt colonus euitando boc onus allegare fundãdiſ.nã ſi ̊ procedit ĩ inonaſierijſ ciſtercieſiũ
opi.acl ngtnde hen „ 5
zicari 1 1
cxcoici⸗ grca
obare

V Ilan pi&ααd heſzu gesmaeg Teec nes harbint DferJſ
6
Eee⸗ ꝛegularibus L der Perimi
uiliui ſe giaßen
que eꝛant pᷣnilegiata ſuꝑ decis:foꝛtius pꝛocedit in nel ſumptib ñ ſoluãt decimã ut dr ĩ. d. c. ex pte niſc i i mnin n,
monaſteꝛiis alioꝝ ꝛeligioſoꝝ uel in eccleſiis ſecula qꝛ ſolũ hic reuocatur eg e co ge de rbae icn ten ege
ribus ⁊ ẽ iſte tex. ð gl.i.c.nouũ genus.s.eo.⁊ fac noualiũ ar in d. c. ad audientia. S. eo. ¶In glo. clinlis No⸗
pꝛo gl.in. c.i.de cẽſi.q tenuit quod.S.dixi.⁊= ad'H ij. ibi anq edificeni eccleſie nẽ g glo. uelle ꝙ pi ie ſbvr⸗ go/
tene méti iſtũ tex. qꝛ neſcio alibi eque bouũ ĩ bac legiũ perdatur ſolũ anteqᷓ; eccleſie edificarẽtur et Fnm lenncit
mã ? nõ ſolet ad bꝰ allegari. æ de mã.æ vide ꝙ ple ita HMolſti. v intellcxiſſe glo. quam reprobat: ſed . cclrtwt⸗
ne dixi in. c. nouum genus. S. eodem ¶ Secundo ut dicit Jo. an. non eſt credenduʒ ꝙ glo. babuit nlilcin ntnut n
nõ. ꝙ põt quis ſe obligare ad non emenduʒ poſ hunc intellectuʒ: ſʒ põt ſic ſaluari.nã ꝓ mõaſterijſ D Milt l ant⸗
ſeſſiones ⁊ peꝛ ↄñs ad nõ uendendum:ſed ĩ priũ de nouo fundandis emit poſſeſſio ꝓ fundo ipox niinnc ac urn Ge
facit tex.l.pe.ff.de pac. ubi dẽ tale pactũ nõ ualẽ monaſterioꝝ.? talis poſſeſſio ẽ onerata decimiſ ſeqi Cortun u E
2 ad iſtũ tex. rndet bic abbas ꝙ papa h' ſtarutuʒ anteqᷓ; monaſteꝛiũ fundeĩ.ſʒ poſt fũdationẽ mona heo⸗ gfennni⸗ ſblich uis
nõ ↄfirmauit. ſed ceꝛte nõ eſt bona rnſio qꝛ nõ ſteꝛij fruſtra querimus de decima cum mil ibi re ſiu H ge ngerhud
ſolũ nõ ↄfirmauit. ſed potius ademit. Itẽ iſti fecc colligatur.ſʒ de reliquis poſſeſſionibus, que acqui a ni ciu Nh
rũt ſtatutũ ad ↄmemoꝛatioueʒ pape:⁊ ſic ſumplit rũtur ꝓ dote monaſteꝛij ſoluitur decima taʒ ante ain i inſt cp
auctoritatẽ ex facto eoꝝ. vñ dicendũ ꝙ colleginʒ en Pven en eſſon q̈ poſt ut hec lĩ̃a ſatis in rli cinun etünn naſivila
tanqᷓ; coꝛpus fictũ ut in. c. ꝙᷓto de his q fi.a pla. nuit. ¶ In glo. iij. ibi poſſideꝛi non pnt. aduene inm tretglid Nanorae Mtune
2 in l. moꝛtuo.ff. de fideinſ.non põt ſibi ipſi hanc qꝛ glo.loquitur multũ ipꝛopꝛie. nam ſi religioſuñ lyensmmabi 5 aſteiödeſun
legẽ pfigeꝛe:ſʒ ſingularibꝰ pſonls de ipo collegio pnr decimas poſſidęꝛe nõ ualeꝛẽt eas pꝛeſcꝛibere. ciantuinch 5 * ſ
bñ põt hãc legẽ iponeꝛe.ſicut ni demꝰcõiteꝛ ꝙ ple cuius pꝛium ꝓbatutr i. c.cum i tua. z. c. dudum. S. ſohticnprimt nd llen
rũqʒ cinitas ſtatuit uit non liceat ſingulis alienare eo. ſʒ glo. habuit bonum itellectum. dʒ eim itelligi ottsclli hdu ii lĩ⸗
P.3 poſſeſſiones i nõ ſuppoſitos:⁊ ſic loquit᷑ iſte tex. g religioſi de iure nõ bnt ius decimandi tamẽ in mmaneath eun G
asjs =n, Uieſeef erden ) Czns ꝙ puilegia oĩum ꝛcligioſoꝝ de decimis ueꝛitate nulla in hoc fit dria ĩteꝛ religioſos ⁊ clei idorince i cvin g
nõ ſoluẽdis collata ante ſpᷣus huius ↄcilij ſunt ꝛe cos ſecular es. qꝛ ſi religioſi hnt pochiam ꝑcipiũt pit41 laideni lſo cſan
uocata bodie quo ad poſſeſfiões acquiſitas poſt decimã ſicut cleꝛici ſeculares ut ĩi. c. ſuggeſtũ. ⁊ qdᷣ Ee mn immni,fmntii w
hoc ↄciliũ ⁊ ſic prinilegiũ de quo in.c.ex ꝑte el.i. ibi dixi S eo.⁊ idẽ ẽ in cleꝛicis ſecularibus.nam ſi ur lomrſtilit lx i fame eun
5. eo. hodie euanuit quo ad poſſeſſiones acqſuas nõ hint ꝑochiam nõ pũñt hr̃e ius decimãdi. naʒ de cetmonſr iſfir a iſe nuin
. poſt hoc cci. Bre v ibi exiẽdi uolumus ꝙ cime ſunt hodie de iure pochiali ut ĩi. c.fi. S. de pa nitlir icf one gtlmes mde nic⸗
Whe nbi duo pariteꝛ ſunt priuilegiati ꝛeuocatio priuile ro. vVñ ↄcludedo gõnem glo. lʒ Hoſti. Jo. an. ntir rloorocſoſr ſeus in dioe fin
gij quo ad unuʒ nõ extendit̃ quo ad alinʒ niſi pn multũ ſe inoluant. dico bꝛeuiteꝛ ꝙ taʒ religioſi qᷓ Uicnlugo no nicanr id vglande uck
cepes expꝛeſſe extendat. ſic dicimus in alia dipone cleꝛici uolẽres pᷣſcꝛibeꝛe decias aut actiue aut paſ J Niganuſpes,Enk
odioſa ut eſt tex. iuncta glo nõ:in.c.cõſtitutioneʒ ſiue debent hr̃e titulum. qꝛ ex quo ius cõe eis reſi erigicici reigdi Do dicn Jon
de ꝛegula.li. Vj. 2 facit iſte tcx. multum nõ. ad que ſtit cũ nõ hñt ꝑochiam nõ pñt ſine titulo pᷣſcriber Gödemcpimnmr in hiſſima gifcan
ſtionẽ legiſtaꝝ nõtam. in.l. fi. C. de ſa.ſan. eccle. ut pꝛobatur in. c. i. de pꝛeſcꝛip.li.vVi.⁊ adde glo.in ſc ois anns Greigolas. undeinp
nam ibi 1 tente caſibus Puilegiü Ricrte deiset. c.in aliquibus S. eo.in fi. PBrrne M is cĩ reigo pum ni c gindan ſ d⸗
qnorum fuit colatum pa riteꝛ cinitanbus ⁊ ecclijs zic. phiͦgni debomi ii d gf g
demũ ꝑ ius auctẽticoꝝ fuit ꝛeuocaiũ quo ad eccle Nterdicimus. ideo nõ ſum lie Piackenneeheg ng
ſias ⁊ ſiatuiũ ut ſola eccleſia ꝛomana gaudear pri atur. ¶ Hõ ꝙ laicus nõ põt pignon tqnilte eni nic uti nin
uilegio.c.ãnoꝝ.alie vo ſolũ.lx.ãnoꝝ queritur tẽ re decimas nec cleꝛicis ut bic nec laicis. ut in. c. o dere eale e tic N
an idem ſit dicendum in ciuitatibus. nam ſi pꝛiui ꝓhibemus g eo.? ideo iſte tex. ſolum fecit mentio eigioſt ei G in ice i uin
legium fuit ꝛeuocatum quo ad eccleſias que erant nẽ de cleꝛicis:qꝛ ĩ d c. ꝓhibemus ſatis fuit cauiũ os ſeelinie lnms nee irntir
magis fauoꝛabiles eꝛgo ? quo ad cinitates. In Thæ in laicis lo ns ꝙ diſpoſitio ↄceꝛnẽs uniuerſos Prſmgene n⸗ Gicz aptur
Sriũ facit hec a inducta modo pꝛedicto. ¶p extenditur ad ſingulos. ⁊ in hoc tene menii iſtom lieceutrſe 6 nm ilini oftſtone
po ↄtra tex. de orietate: nam alite: diſponit ĩ prĩ tex.⁊ uide qð nõ.in. c. nimis.el.i. ꝗ.de exceſſ pᷣla. ſs ged ernb g⸗ co tccgninis
cipio. aliteꝛ in. v.nec occaſiõe. Sol.prin.c. ponit n glo. i. ĩ fi. ocluſio glo. ẽ ꝙ tex. iſte pꝛocedit hoſis j vanirni in ngs a
ſtatutũ ipſoꝝ ciſteꝛciẽſiuʒ qui ꝓceſſerũt colorate ĩ ta t decimis a laico de facto poſſeſſis qꝙᷓ iĩ decis ſi ln amn heſioßbenls h ienien
ꝛeuocatõe prinilegij eoꝝ. nam cũ eſſent priuilegia bi ↄceſſis ĩ feundum ab antiquo.⁊ rõ ꝓhibiiiõis ẽ ncit eſt Ro sdeninteb hocnie
ti ſupeꝛ decimis teꝛaꝝ quas excolebant pꝛoprijs ut decime citiꝰ ꝑuen ãt ad eccliaʒ ad quã expectat llein eonti ebig inſi ceem
manibus nel ſumptibus nt i. d. c. ex ꝑte. ipſi ſtatu MW₰ Sʒ dubiuʒ é nũquid laicus hns decias fendũ lct epbenſel Noͤponi 1
erũt ut poſſeſſiones decreto acqrẽde traderentur 5 poſſit eas ipignoꝛare alteꝛi cleꝛico ð ↄſenſu dioce ſid 5 e biͦgriniinin⸗ .
alijs excolẽde ut ſic ꝛemaneꝛet ĩtegrum primlegiũ 4 ſani. Hoſti.tʒ ꝙ ſic:nam ſi põt ſibi donare cu; vꝰ lls ecii cacröſge gliſem
eoꝝ ⁊ ecclijs pdialibus ſuccurreret᷑ papa uero in ſenſu ep̃i ut ĩ. c. cũ aplica de his que fi.a plla.ergo EE cluttaris eig ni 6 bergt⸗
H. ne occaſiõe. uolẽs ꝓnideꝛe latius ſtatuit: ut ſiue foꝛtiꝰ pignoꝛare.pꝛiũ ↄcludit Jo. an. moueiur q e dluns ceni gic lroͤgirl.
ꝓpꝛijs manibus excolant ſiue alijs rradant erco iſta lr̃a loquit᷑ idiſtincte. Itẽ qꝛ decie citiꝰ pueniẽt ei emificöig dorig ent rego⸗
lenda debeãt ſolueꝛe decimã de poſſeſſionibus ac ad eccłiaʒ cui debent᷑. ſi nõ pnt alti pignoꝛi dare: 4 Netor fit amnnne elan ob
F 2 us me Ppe smiag, pleae quirendis poſt hoc ocilium 2 fuit factuʒ he ociliũ ſz do. NDe. appꝛobat dẽʒ Moſti qð et mihi plus Vd llbͤegi⸗ itnetdise
l. ſvo ſcᷣm Jo. an. Anno dni. OlO. cc. xv. xvij. Auno plʒ qꝛ cui ↄcedit̃ maiꝰ vr̃ ⁊ ↄceſſũ minꝰ: ut i.c. x 4 guid ad l offe d 1iuni
pontificatus Inno. ⁊ p hoc põt iſtrui de poſſeſſi Pte 5. e¶ Orẽ h pↄceꝛnit fauoꝛẽ eccłie vlis.ut citi/ * ſtent ſatis if nccy Polnſſergg
onibus acquiſitis poſt hoc alu De⸗edo ꝙ. decie eripiant̃ de manibꝰ laicoꝝ.⁊ ex hac roe eina ellme ſcl pit coe gr
iſti ciſteꝛciéſes gaudeãt ſaltẽ pᷣnilegio cõi religio nanit. d. c. cũ aplica qᷓ cũ bʒ locũ parit᷑ ĩ piguoꝛau lobin non e rſpoiſ e
ſoꝝ ut de noualibus que excolũrꝓprijs manibus one dʒ hre locũ ipius diſpõ nt i.c. cum dilecia de⸗ kun, nn iinicr
ihrigo⸗ acc cn ff li
ns rl
Snhlenn

n
relgo 4 iure no bijr ins Gecinungitgnenn
Neilote nuli in borſt cfi

nitertelgoſos cei
os ſallinis grſ feigiol bt Pogi gabhi
cini ſiut cenliſnlins nic ſigefi. 105
bichneo rigee in aics llinbiis un lx
Höbitpochiam noͤ pft hrr i gegſnic, nnjde
cne un bocie de iore Lochialvri cis depa
to. ocbcido gören go.g Hoſt.e Jo.en.
uluſeiucinm. dto brrirn g reigol y
Gtid nts dcider cas ann aeine on pal
ſve Nden e deen N d s es ei
ſin cd nd din oedwndd a nedrdecNa⸗
n puodanur n ci deidn Kadie onn

in dliibus 5 e0 infi.
A Penece

Nterdicmus. deo non

mr ¶. lis noͤpor Nonn
e decinis ne ceics r bic e licgn
pbebens ̈ lo. ideo iſte mdai
,de leicss: rid c Phbenus lats
eleicsridc pbibenns ais
dnogihaſti Nenisiͤ

gboc tene nennfn
õä
enenditur ad ſingnios. Pdei keengir

Ne o . n. Minnis
tauonigetie
ecmis 2 ic defeeio hoſicsiie⸗
deemi alito defnd tzi⸗

d, et
vhien Frniſn e iunn
gie ðe cenmt lin ligoen

, eioſant de ,
nmttirhu md

gnt

confir. uti.uel ĩuti.ſed ſi decie derinẽtur a laico ſi
ne titulo nõ ſufficit ẽt ↄſenſus epiſcopi.ut dixit h̊
goff. æ bene tũ qꝛ nemo põt ꝛem alienã pignoꝛaꝛe
iũ qꝛ ecclia uẽ appꝛobare ipſiꝰ malã derentionem

—

We rlaribus ? tranſcũtibus ad ꝛeligionẽ geica.

Supra niſũ de clicis ſecularibus ? de ꝛebus
eorũ merito rſtat uideꝛe de rłlaribus ⁊z ꝛebus eoꝝ
ul ſic qꝛ uiꝛoꝝ eccliaſticoꝝ duo ſnnt geneta. quod
dã ẽ genus clicoꝝ ſeculariũ. quoddã rcligioſoꝛuʒ
n uiſo de prio gñe. merito ſubiiciſde ſo un aũt
dicat regularis dicit Jo. an. ꝙ a ꝛegla q̃ m dupłe⸗
capit ut nõ in ica.de ꝛc.iur.li.vi.ſʒ qtũ ad
poſitũ dẽ a rectitudie uiuẽdiſæ dic ꝙ illi ꝓprie di
cutur hr̃e regulã ꝗᷓ ꝓfitẽtur tria ſubqlia niuſlʒ ꝛc
ligionis appꝛobate vʒ pauꝑtatẽ caſtitatẽ ⁊ obedi
entiam. ut in. c. cũ ad monaſteꝛiũ de ſta ꝛegu. Alii
vo ſʒ aliqua pmitant nõ dñr ꝓprie hẽe regulam
ſz potius quédã modũ uiuẽdi licet ille modus ſit
appꝛobatus a papa. de quo uide gl. nõ. in cle i.
reli. do.? in cle.cũ ex eo.de ſen. ex. Ex quo infer i
Ge pot ad. q· quotidianã/ꝙ diſpõ odioſa concepta
⸗ erga regulares nõ oↄphendit illos qui nõ pꝛomiſe
runt illa tria ſubãlia. ⁊ ſic iſti fratres ſancti franci
ſei de tertio oꝛdine uel iſti ieſuite nel iſte mulieres
mãtellate nõ dnr ꝓprie regulares. unde nõ comp̃
bendũtur in diſpõe odioſa. ſecus in diſpõe fauoꝛa
bili qꝛ lago mõ uidetur ſub ꝛegula ꝛce ꝓmiſſõis
facte ſupiori eorum zæ hoc nõ. ¶ ſecundo princi
m palꝛ qrit qui dicãt̃ religioſi. So. dicit Joã. an. ꝙ
qnʒ ueꝛba capiuntur in latiſſima ſ gnificatione. et
lũc ois xpianus dẽ religioſus. unde in pluribꝰ lo
tis r religio xpiana ut ĩ. c. gaudemꝰ.j. de diuor.
2 ic. ꝓ hũani.de homi..li.vi.qñʒ ſ v. capit᷑ lare:
? tüc ophendit oẽʒ hoiĩem honeſte uiuentem. non
aüt quelibʒ xpᷣianũ ur i. c. eccleſia. . de ↄſti.⁊ i. c.
ſi de re. eccle. nõ alie. nbi dx ꝙ laici quãtũcũqʒ
religioſi c. qũ; capit᷑ minus late ⸗ ↄphendit cleꝛi
cos ſeculares.i q. iij c.ſaluatoꝛ. qnqʒ capitur ſtri
cie 2 ſolum ↄphenduntur illi qui ꝑ pꝛofeſſionẽ ſu
bieceꝛũt ſe abbatis ipeꝛio. 2 dic ꝙ inq;tuʒ q̃s ma
gis deo exhibet religionẽ. rãto magis põot dici re
ligoſus. vñ bene ſi ↄphendis qto qͥs ẽ alienus a
cultu diuino tto magis deuiar ab hoc noĩe. nam
noia qnt eſſe ↄntia rebus. inſti. de dona.i. F. eſt =
aliud.e in.c. cñ ſʒ de pben. ſed nõ ponit JYo. an.
quali debeat hꝰ neꝛbũ accipi in iure uł i ſtatutis.
Vn alia
ino huius ciuitatis cauei ꝙ religiſi nõ pnt ſũmi
ad offcia coitatis. demũ quidã qui eꝛat rectoꝛ ho
pitalis de mificõdia poꝛtãs ueſiẽ ceti coloꝛis cũ
cunce in pectoꝛe fuit extractus de pꝛioꝛibus qͥ pꝛiꝰ
n aſſumpröez illiꝰ regis fuit noĩatꝰ æ iburſularꝰ.
ubitat nuquid ad illud officiuʒ potuiſſet aſſumi:
e5 do uiſa fueꝛat latis difficit. do.pe. qui tẽ lege
at i hac ciuitate. ſed in uiſus ẽ ꝛeſpondiſſe ꝙ exi
liai 0 in illo hitu non poteꝛat aſũmi ad illnd offi
qr ueꝛba ſtaruti debẽt aliqd oꝑari.vn ſi ĩtelli
et ſtatutü d ꝛeligioſis ſtricte ſumptis nihil oꝑa

¶ De ꝛegularibus,

s iĩ hac ciuitate accidit facro hec.q. Sta

2èè I Iſpn iſſ aſs lan nene 2 4 9 * r, Pr 8

batur cum ſatis ſit in iure cautũ ꝙ nec religioſi
nec clici pnñt hr̃e officia ſecularia.j.ne cle uel mo.
quaſi ꝑ totũ.⁊ ſic ſtatutũ dẽbar intelligi ð ꝛeligio
ſis largo mõ ſũptis.tñn ille dimiſit hitum æ exercu
it officiũ.qꝛ nõ erat ita aſtrictus quin potuiſſet di

mittẽ hitũ. Ego dubito an hec declſſio ſit va/naʒ
ſtatutũ inhabilitans ad officia ẽ ſtricti inꝛis.ergo
debʒ intelligi in ſtricta ſignificatõne.ar.in.c.cum
dileetus de conſue.= in.c.in nr̃a de iniur. ſed cer
ũ ẽ ꝙ in ſtricta ſignificatõe illi dur religioſi qui
ꝓmiſerũt tria ſubalia ut S dixi æ uide duas glo.
nõ. ultra pdictã in cle.i.de deci.¶¶ In gl. i 2. ij.
ubi clare. Jo. an. in gl. ſuis ↄcludit ꝙ in materia
odioſa hoc uerbũ dʒ capi multũ ſtricte niſi addij
ciatur aliquod vbum generale. puta ſi dicererur
quicũq; religioſi.nã tunc ↄprehenderentur hoſpi
talarij. ſm illa gloſt lurelt ge de hoſpitalarus hie
ꝛoſolomiranis qu largo modo ſunt religioſe per
ſone cum nõ pnt ↄhere mrimonium 7 pꝛomitiũt
obedieriã ſuperiori nec poſſũt ꝛetrocedere ab illo
ſtatu. unde iſtis nel oꝛdini eoꝛũ ↄferuntur eccleſie
⁊ decime ut dixi in.c.qꝙᷓuiſ õ de deci.ſed iſti recto
res hoſpitaliũ utentes mẽimonio ⁊ defeꝛentes ceꝛ
tum habiiũ nõ ſunt religioſi.nec largo modo nec
ſtricto. un. Lauð.? Jo.de lig. in cle.ii.de prebẽ.
dnt ꝙ iſti nõ. gaudent pꝛiuilegio clericali nec in ꝑ
ſona nec in rebus primonialibus eorum.⸗ uið ꝙ
dixi de hoc in c.ii.de fo.ↄpe.⁊ uide ꝑ bar.in.l.i.
ff de pe.dicit aperte ꝙ iſti qui dicũtur fꝛatꝛeſ gau
dentes.nõ ſũt religioſi Iʒ gaudeant priuilegio q*
ad foꝝ ⁊ ſic nõ uideo ꝙ tales hoſpitalarii uel alii
religioſi impꝛopꝛie dicti ↄprehendãtuꝛ in ſtatutis
odioſis.nec ob. motiuũ.do.pe.de pru.ne proni
AUh ſio ſit ĩutilis ⁊c. qꝛ dico ubi ſtatutum loquitur
in mã iuris cõis nõ dent voa ampliari ut ſtatuiũ
aliquid oꝑet᷑.ſʒ ſatis ẽ ꝙ indacit aliud ꝛemediũ p
ter ius cõe ut nõ ſentit Bar. in l.i.ff. ad.l.fal. ni
ſi ius cõe loqneet ipꝛopꝛie.nam ſi tunc ſtatuium
loquatur impꝛoprie ſicut ius cõe dʒ tunc ſtatutuʒ
proprie intelligi nt aliqui addat ad ius cõe ut nõ
elici uidetur ex dictis Har. in. l. iiij. pꝛetoꝛ ait
ff. de dã.ifec. æ hec nõ qꝛ faciunt ad mulia.

B llu 8. Breue eſt z po

teſt ſic per alia vᷣ
ba fũmari nõ põt quis ad reli
gionẽ admiti niſi noleſ ⁊ ĩ etate
idoneꝰ. nõ pꝰ ibi ſpõtanea/qð
. ad ualiditate ꝓfeſſionis etiam
requiritur noluntas ſpontanea.⁊ ſic non ſufficit
uoluntꝗs niſi habeat qualitatem quod ſit ſponta
nea. r infero quod pꝛofeſſio facta per
merũ ẽ ipſo iure nulla.nec ẽ opus ꝙ reſcindatur

T= b actionẽ ꝙ me. cã/nã nbicũqʒ reqͥi᷑ ĩi actu ſpon

taneus ſeu libeꝛ ↄſenſus nõ ualʒ actus ſi iteꝛuenit
metus.pꝛo hoc uide glo.nõ.xxxiij.q.v.in.c. noti
ficaſti.facit.c.cũ locũ.⁊ qð ibi nõ.de ſpon. 7 rõ ẽ
qꝛ Iʒ coacta uolũtas ſit uoluntas in.c. meꝛito.xv.
q.i.⁊ in.l.ſi mulier.ff.ꝙ me.cã.nõ tñ ẽ noluntas
ſpontanea ⁊ uide ad h̊ bo.gl.i.c. abbas. s. quod
8

—

no ria Mni rr

N IEPH* v plas ſe

V. p-=s »Fv peſd f-lee frts —! 12

am ſſu 2 o*nnο ſan

le

me. cã. faẽ qðᷣ nõ.·iĩ ſili gl.nõ in c. nt cẽ ð ele. li. Vi⸗

Iia q̃ dicit ſi ad actũ ꝛequiritur iuramentũ cũ taceu

ra ſcripture non ẽ ſatiſfactum diſpõni ſi preſtatur
iuramẽtuʒ ſine tactura: lʒ in veritare ſit iuramẽtũ
ſine tactura. n glo. i ibi ad profitendum. glo.
ſatis caute locura eſt intelligit.n. tex. quod non dz
q́ᷓs tonderi an etateʒ legitimã.ſ.ut fiat monachus
pꝑ pꝛofeſſionẽ:nã ceſſante ꝓfeſſiõe põt quis intra
ꝛe monaſteriũ:⁊ aſſumẽ habitũ ctiã in ifantili eta
te ut in. c. J. ꝓxio. ubi plenius dicet̃ de hꝰ. Irẽ
nõ ex glo. ꝙ poſt ſepiẽniũ põt quis aſſumer̃ oꝛdi
nem.⁊ dic latius ꝙ minoꝛes põt quis aſſumeẽ ſta
tim in prin. puericie poſt ↄpletam infantilem cta
tem que completur in ſeptẽnio ut in. c.ð his. all.
in glo ⁊ uide bo.glo.in cle. gñalem de eta. ? q̃li.
2 eſt fi. ⁊ ibi bs texide etate ꝛcquiſita ad oꝛdines
ſacros. vide iñ tex.nõ in. c.fi de tẽpo.oꝛdi.li.vj.
qui ur uelle ꝙ ẽt infanti põt ↄfeꝛꝛi tonſura.ſi vlx
trãſire ad monaſteriũ als aũt ſecus. OQui aurẽ
dicũtur idonei ad bnficiũ ꝛeſpeciu erañis dixi ple
ne in. c. ſuꝑ inoꝛdinata. S. de pben. æ dic ut ibi.
Relpectu ueꝛo monachatus ad hoc ut teneat pꝛo
feſſio ꝛequirit᷑ in maſculo etas.xiiij.ãnoꝝ ut in.c.
ſignificaiũ..eo. ii. li. vj. ĩ feia vo ſufficit tẽpꝰ.xij.
ãnoꝝx.ut in.c.cũ uiꝝ.j.eo.⁊.xx.q.ij in.c. puella.
20 diuerſitatis é: qꝛ ciiꝰ pubeſeit feia ꝙᷓ maſculus
vVnde etas apta ad mr̃imoniũ carnale cenſet᷑ apta
ad iſtud mr̃imoniũ ſpũale n glo.ii. in fi intelli
ge in maſculo nt. S. dixi ſed queꝛo ſi eſt contentio
ſupeꝛ etate inteꝛ monaſterium ⁊ iſtum ingꝛeſſũ qᷣs
hẽr ꝓbare:an monaſteriũ allegans legitimam eia

tem: an ingꝛeſſus qui hoc negat. dicit Jo an. ꝙ

ꝛegulariteꝛ ille hẽt pꝛobaꝛe erateʒ maioꝛeʒ nel mio
ꝛeʒ qͥ fundat ſe ſuꝑ ea pꝛo hoc glo. nõ. lxxviij. di.
pᷣſoiteri.⁊ ꝛõ ẽ:qꝛ qͥs nõ pᷣſumit᷑ maioꝛ uel minoꝛ
cũ etas nõ ſtat firma ſed momẽto currat. de quo
pleniꝰ nõ. in. c. ĩ putia de pꝛoba. ⁊ ꝑ Har. in.l. de
etate. ff. de mino. ? ideo ſi ingꝛeſſus uult exire ꝛeli
gionẽ allegãdo ſe minoꝛem dʒ hoc ꝓbaꝛe. uteꝛqʒ
tñ poterit admitti ad ꝓbanduʒ intentionem ſuam

ar.i ude⸗ boc de ꝛenunciatõe. 7
. mpybes
ꝗquis antem. ampare⸗
igꝛeſſus poſt annuʒ a parenubus ꝛcuoca
ri non põt. b. d. pꝰ. Dubes ꝑ uim ingꝛeſſus poſt
ãanuʒ exire uł a parẽnbus ꝛeuocari nõ põt. h. d. 2*
ECõis diuiſio ſa ibi ſi vo.¶ Nõ p ꝙ ante etatẽ

legitimã põt qͥs cũ ↄſenſu paꝛẽtũ irrare moaſteri

um accipiẽdo hitum ⁊ tõſurã nõ itelligas iñ ꝙ ꝑ
poc obliget᷑ ꝑpetuo ipᷣi monaſterio:nã ꝛeqrit etaſ
ad hꝰ legitia ut ĩ.c. pcedẽti.¶ Nõ : ꝙ paꝛentes
pñnt ꝛenocare filiũ ingꝛeſſum ꝛeligionẽ an pubeꝛia

N mipesbes Wi mu , ed wshu srdt. „: — r⸗ 20 . —
W rpidbee u ,g *6/ na r.*αα αναι απ tem⁊ ſic ipubes nõ põt ĩuitis paꝛẽtibus itrar̃, mo

naſteriũ. nãlis põt eſſe iſta: nã ꝑ igꝛeſſum factũ
añ etatẽ non deſinit eſſe ĩ pateꝛna ptãte:ideo cum
ingꝛeſſus nõ teneat ut efficacit᷑ obliget mõaſterio
pnt parẽtes illuʒ ꝛeuocare.nam tenet᷑ ex dino pꝛe
cepto parẽtibꝰ obedire:ſʒ pꝰ pubeꝛtatẽ põt itraꝛe
ẽt iuitis paꝛẽtibꝰ.ut in.c.i.⁊.ij xx.q.ij.⁊ 2 ẽ/qꝛ
ꝑ ꝓfeſſionẽ ſoluit paterna poteſtas ut nõ. glo.in

ri e 1 poſf — * ;2

¶ De ꝛegularibus

d. c.i.quã tenebis mẽti. ⁊ idẽ nõ. glo. iur. cinilis ĩ
l. ſi ex cã. F. papinian. ff. de mio. ide Har. i.l. pi
ff de adul.et in auẽ. idẽ qʒ. E. ð bo. qʒ; lib. ⁊ ẽ rõ
qꝛ quo ad mũdũ fingitur mortuus.xvi. q.i.pla
cuit.idem dic ſi pꝛ intraret monaſteriũ:nã incon
tinenti ſoluitur pria ptãs. q cũ pr̃ traſeat ĩ ptateʒ
abbatis nõ põt bre filiũ in ptãte ut in. l.ſi aꝛroga
tõ. ff. ð adopt. bñ facit.c.cũ ſimꝰ. j. eo. ⁊ nõ.ĩ auẽ:
ingreſſi. ? in auẽ. ſi qua mulier. E. de ſac. ſ. eccl.
Et nõ. in v.ad pꝛincipẽ iũcta glo. ꝙ papa põt
appellari pnceps. nã pncipatũ t; mayimmne in ſpuali
bus facit c.i.S. de ma.⁊ obe. s in. F. ſi nero
ꝙ intrans monaſteriũ per uim bʒ annũ ad recla
mandũ. In ↄriũ facit tex. S. in.c.i.qð me. cau.=
le. æ nõ.i.c. ad id de ſpõ.nã ut ibi nõ. ſi qs nõ
recla maueꝛit ꝙᷓ cito põt. V ↄſentire.ſo.tex.iſie po
teſt intelligi in pubẽ minore tn.xxv.ãnis.nã lʒ ba
beat etatem legiptimã ad ꝓfeſſionẽ ñ tñ hʒ eã dil

cretionẽ quã maio res.xxv.annis.hnt.nt.ff. ð mi

no. ꝑ to. ideo tex. iſte noluit ſibi dare annũ ad re
clamãdũ .ꝙ eſt dictũ ſingulare. æ põt ſing. induci
ad matrimonmiũ caꝛnale. æ ad ↄſileſ actuſ. licet alij
nelint intelligẽ in propriando Eam quod ſi cinis
habuit oportunitatẽ debuit cicius reclamare. qo
nõ placet. qꝛ tũc fruſtra fieret mentio de anno.
Quero ꝓ declaratione he ⁊ materie. quia tex.ſa
cit hic mentionẽ de ↄſenſu parentũ in religionis

ingreſſujnũqd parentes poſſint offere filiũ mona

ſterio.ſo. Inno. egꝛegie tractat ⁊ in effeciu Vv cõ
cludere ꝙ ſic ⁊ intelligo de filio ĩpubere. nam uſ
qʒ ad pube tatẽ libera eſt ptᷣas parentibus offerr
filiũ monaſterio. ⁊ ũ ꝓbari.ij.q i.c.in primis.?
ea.cã q.ij.c.i.Sed dubiũ eſt q̃d ſi pater ⁊ mater
nõ cõcordãt ut qꝛ pater vult offere mĩe inuita ut
econtta. dicit. Inno. ꝙꝙ pfeꝛtur is qui contradi
qꝛ in re cõi potior eſt conditio prohibentis. ut in
regula. in ꝛe cõi de re.iur.li.vi.⁊ in. l. ſabinus. ff.
cõi diuidũ Quidã tñ dixerũt ut ipſe refert ꝙ pr
eſt preferẽdus cũ habeatfilium in ptãre et n mat
ur inſti. de pa. po. ⁊. in. c.i.j.de conuer. in fi. ipſe
iñ Inn. ꝑſenerat in primo dicto aſſignando unã
rationẽ ſingularẽ que non eſt oblinioni tradẽda.
dicit eniʒ ꝙ in iſtis ſpũalibus magis eſt ſeruanda
rõ naturalis ꝙ ciuilis nã prima prãs eſt de iure
ciuili. naturalit᷑ enim filius obligatus eſt obedire
mt. ſicur pr̃i. vñ deulſ ſine diſtinctõe precepit prʒ
2æ matrẽ honorari. ex quo ẽt infertur ꝙ ſola mat
pꝛe nõ gdicente põt offerre filiũ monaſterio.pro
hoc vfr̃ tex.ĩ.c.qeũqʒ.xx q.i.⁊ h̊ dicta. Inno. co
munit᷑ approbãt᷑ h̊ per doc.⁊ ꝑ fre. conſil. cclvij.
ſed ego reꝑio glo.tenentẽ zZriũ.xx.q.i.ĩ.c.ij.que
dicir marrem non poſſe offerre filium monaſterio
cũ non habeat eũ in ptãte:⁊ illam glo. ſeqtur ibi
Archi.⁊ ad.c.qcũqʒ Neadet ꝙ factũ narrat ⁊ no
ponit ius:ſʒ dictũ Inno.ut dixi cõir approbat.?
ideo gl. ur̃ dubitaſſe in. c.i.xx.q.ii.ubi dicit mreʒ

poſſe ſaltim qn pꝛ nõ ſuꝑeſt.ſatis placet fauoꝛe ꝛe
ligionis tenere dictũ Ban Bl uban qd

ſi auus babet patrem 27 meporem in poreſtate
nunquid pater poſſu offerre filium monaſteꝛis

Ce
4
dd 4
nnigſſn ſman
ſeleckianun npoſun i
Uaturgtas Iunocls r gno

celinedla Gcturnimepppl is he
gicicz ſed poie neirnitaee mo
boröen po ainepupls v/
elcindlnty li r /amn n
Aw arenm⸗ Nirñ
hlnalitummri in cilan gl
lamno loyn bai nibi no obl
tolanobonox on itnſi t Oſeſtone
difen il pofaunmn bferii ic poſt
omnti Gtbio ns de d eren

Wyctprrenestidein moridnn doß⸗

plocte uitülſa redio er. erdie
GPpreroldirfliüifmimz min.
ficit.cNonchi 2 c uctig d gi
qu tuom aaumiſte nonobligni in
ponſtenoß Imconee uenertrad
Hnnoaf ſait fiinins in obian
ncugzn r i og iuis gag
lere nuni flüno porofene ur n
an e uinimitnea
Methorſtitfſnne g r

c ſed erſponſilbuszie

gür niſi acite nele
Tpreſe genter,
nrſenns 2 ho zcſennt i R
ann ide icengiß b i
ao nic opergk arann blari
no. gliop con lod duubn

nceſen
nnpbes oblatngß lc s obln

numntoms ek nonus
. ri quido r c lc ppei
nteg edſn,:
rͤſſmlne an cfſtüüczit

laſtiri Pänbn re
een Pbesftſanng clinn

iiti hgreſc
n voref nrczin⸗ ſneini
opoͤr fieri Jjco. gn
6 ne orbenn

feai5
n t ine.

inen ez
iacinnin
ff de Mlehnr

1. . hinhiicige nei⸗

en
. a en tantniei ſini diſ i
nenimors Nhanbitn ſn
no gto ited ter iſe volit ibine ani A
canii theni ingulrett Dor ſing inere
, nmmni mie til ilſemn li 1
elmn inrlige iprp inio bmn gun fcus
babult oporunitnẽ plir eins ſelonmne q
no ler q it uſtn ferer enno gram,
Areo p eclhmntone le t nummie glin vr ⸗
it bic mennone de oſenſu oaren in elgions
ingrchanüdd parenes poſfin offere flu mona
ero cIund errgemrin eſean
nder erntlicd floidihate mnn
A e miſden As mannäfti
lünonitid aui n gi n indt
nr
criinhnn nuif nnnun
cconma diit IMo , ifem bgell ntll
inrecõ poſor aconiſio nigt
rnl in r ccl frirn Nei regf
5 Anidi Ovidi m direrür n ipſe aen
duigi Oui —
torefricns ei bibent ne

n incl. de a 00.7il)

. ſ

Srrtee

— —

De ꝛegularibus.

inuito auo nel nũquid pr̃ poſſit reuocare eũ igꝛel mine monachali co itur ut fiat monacbuſ uel ab
ſiũ iuito auo Inn tenet ꝙ ſic ꝑ pᷣmiſſam rationẽ

hoc deſiſtat.h.d. 6. bo. ar. ꝙ nouitius qui
qꝛ in iſtis ſpiritualibus potius ẽ attendẽda rõ nã diu poꝛtauit hitũ ꝓbatõis pot ↄpelli ut ꝓfiteatur
lis ſed nũliter filiuſ ẽ magis aſtrictꝰpri qᷓ; auo· 2 H uel ut exeat monaſteriũ ⁊ dimitat habirnʒz Fiõ
H

diciũ Inn. cõir. appꝛobatur. Sʒ ſaris põt dubna
ri: nã cũ auus hẽat nepotẽ in piãte nec per iſtum

fo ar. fictos ⁊ eos qui poꝛtanr hitum cuiuidã
ſancritatis ut appareant ſanctiores eᷓ non ſit

—

ſ actum faciũ.ante pubertatẽ a prãte aui eꝛripit᷑:nõ Ro t 1. dʒ. n. unuſqͥſqʒ; ſe confirmare moꝛibus illoꝝ inter
. nideo qũo põt pr i piudiciũ aui iſtã oblationz fa quos uiuit als pᷣſumit ſuꝑſtirioſus de quo uide
cere cũ nõ poſſit filius nonẽ iĩ piudiciũ px e prãtiſ bo. tex.xli.di.c.i.¶ Nõ ꝙ nõ monachi non pnt
ut plene dicet᷑ ĩ. c.ſcripte.j.de uoto. Wunine uti hitu ara d l d In gl. i. ibi ex cã honeſta
Run de turoꝛibus nũquid poſſint offerre pupillum mo nõ gl.⁊ uide ad mãm bo.tex.cũ gl.in c. quod in
naſterio Inn. ꝙ ſic. nã pnñt eũ ꝛcnocaꝛe ab igꝛeſſu

terrogaſti.xx vii.di.ubi ĩter cetera glo. ponit unaʒ
q.in eo qui fecit ſe monachum ut eſſet abbas.
nam certe licet nõ ſequat᷑ intentũ ſuũ nihilomius
rema lebit monachus.qꝛ ex cã inhoneſta ſimula
bat monachatũ.⁊ ex uerbis gl. colligit unus intel
lectus ad iſtum tex. ut intelligat qn ex cã honeſta
quis aſſũpſit hitum ⁊? de h oſtat.puta ꝓpter nimo
ꝛem moꝛtis.iũc.n.ceſſante cã non compellitur du
rare in monaſterio.ſed dimittere hitũ uel ꝓfiteri
2 uis iſte itellectus ſit uerus in ſe nõ iñ ↄgruit
littere.qꝛ nõ ſe fundat ſuꝑ honeſtate.ĩmo magis
ſuꝑ fictione ipꝛobata Hoſti. int ellexit iex.⁊ meuꝰ
de his qui portat hitũ extra mõaſteriũ ⁊? ↄgrega
nonẽ monachoꝝ. nã iſti ᷓtücunqʒ deferant habi
tum nõ obligant religioni.= ꝓ b̊ allego tex. iunc
ta gl. in cle eos.j.e titulo.ſed pnt rales compelli
ad dimitẽdum hitum. uel ad intrandũ ꝛeligionem
* ita pꝛocedit iſta r̃a.nã ſm Inn. erant quidam

nn in. c. ii. xx. q i.ſʒ fre. cõſilio pᷣall. icidenter ſentir
contrarium dicit.n. ꝙ ſʒ ꝛepeꝛiatur ꝙ tutoꝛes poſ
ſunt ꝛeuocare.nõ tñ ꝛeperitur ꝙ pñt offene:mihi
tn pl dictũ Inn. ꝑ illud. c. ii:nã ibi djr ꝙ ſi pupil
lus e ingꝛeſſus monaſteriũ? tutores ſikando con
ſenſerit. j.ãnũ non poſſunr ꝛeuocare.ecce ergo ꝙ
taciturn tas annualis hr̃ ꝓ oblatione expᷣſſa nam
ceſſante illa taciturnitate pupillus potniſſet exire
qncũqʒ:ſed ꝓpter taciturnitatẽ turoꝛis q̃ bẽ pro
oblatõe ñ põt exire pupillus uſqʒ ad pubertatem
er ſic inducendo illũ tex. ꝓbatur opi. Inno. licer
do. pe. teneat Sriũ:qꝛ turoris ptᷣas nõ vr extendi
ad hunc caſũ maxime cũ in ↄntiam pſone leqtur
alienatio bonoꝝ. ſʒ h̊ dictũ mihi nõ obſtat. quia
abdicatio bonoꝝ non fir niſi ꝑ ꝓfeſſione que nõ
pot fieri niſi poſt etatem pfectã ⁊ ſic poſt mutelam
extinctã Sʒ dubito ſatis de nno circa p̃dictalnũ

Quv qd parentes ? idẽ in tutoribuſ pnt offerre filium canonici ſeculares q ut apparerẽt ſanctio:es iter
ipuberẽ inuitiũ nã reꝑio tex. nara ine t̃ loqnteʒ collegas ſuos utebãcur hitu monachoꝝ.qdð uolu
ꝙ paceꝛ obtulit filiũ innituʒ ut in. c.pꝛis.xx.q.iij⸗ it iſte tex. emedare. el q̃rto poteſt intelligi ðᷣ
facit.c.monachũ ⁊. c.quecũqʒ.xx. qi.pꝛo h̊ facit bis q preſtabãtur expᷣſſe ꝙ ꝑ delationẽ habitus ñᷣ
qꝛ ꝑ talem actum iſte non obligat᷑ irreuocabiliteꝛ intendebãt ꝓf teꝛi.æ nõ hunc itellectum pro itelle Co uS rn na ,, k =l og Tral,
monaſterio.ſʒ tin donec ꝑuenerit ad etatẽ pfectã. ctu iuriũ diceuũ ꝙ ꝑ delatiouè hitus annalem in Dac e .
Inno. tñ ſetit ꝙ ſi inuitus fuit oblatus põt exiꝛe ducitur tacita ꝓfeſſio hoc.n.pꝛocedit niſi pcedat
qneũqʒ ar. c.i. xx q.i.quod ſatis placʒ ⁊ p b di ꝓieſtatio in ↄriũ idẽ uoluert hic¶ Go. an. ? Ho.
cerẽ ꝙ inuitũ filiũ nõ põt offeꝛꝛe nec monaſteriũ 7 uide gl.que h̊ appꝛobat ĩ.d.cle eõs 2 ẽ bõa cau
debet recipe:qꝛ nolũra ũ militẽ diligit deus. xv. tela cũ quis nõ intendit ita cito ꝓpfueri. ¶ Mino
q·i.in.c.nec ẽ ⁊ hoc idẽ ur̃ ſentire gl xx. q.i.in ſũ poreſt intelligi ſcõm. Moſti. de his que ingredi
ma. ? ad confirmationẽ facio tale motiuũ⸗ oblarõ untur monaſteriũ ubi nõ ſeꝛuatur regula antiqui
paretũ. de impubeꝛe hʒ ſe ad ꝓfeſſionẽ: ſieut ſpõſa tus inſtituta etiaʒ quo ad habitum. nã igrediteus
lia ad mimomiũ ar. ea. cã. . q. in q̃tuoꝛ primis Pꝓfitentur nõ regulam antiquiius inſtitutam ſed il
.c.ſed ex ſponſalibus ↄctis ꝑ parentes filij nõ ob lam que ſeꝛuatur de pniti.tales enim ſecundũ eum
ligat niſi tacite uel expꝛeſſe ↄſenſerint puta:quia religioſi nõ ſunt:ſed reformato monaſterio com
ſuut pꝛeſentcs 2 nõ odicunt u in.c.i.de deſpon. pelluntur ꝓfueri aut exire.æ nõ. huius caſus poſi
inpu.li. vi.gꝰ idẽ dicendũ in hac dlere⸗ A ES tionem. ⁊ uide quod dicam in.c.ſuꝑ eo.j.eo.ti.⁊=
Iqueꝛo quid operat᷑ parentuʒ oblatio. ſo ex dicus ꝑ h̊ habes declaratam glo.
nno.æ alioꝝ conclude ſic ꝙ talis oblatio oꝑat .
in inpubes oblatus n poſſit exiꝛe monaſteriũ añ J d ua. Nouitia que ſponcte ſe in
aduentum pubertatis. ꝓ h.xx.q.ii.c.puella.idem gerit actibus pꝛofeſſarum
eut S dixi qnãdo pentes expſſe nõ obtulerunt.ſʒ boc cenſetur pꝛofeſſa. ? E caſus młium
tacite diſſimulauerunt ꝑ ãnum ⁊ dicit ar. in. d. c. nõ. ? declara ut.j. dicetuꝛ.pꝰ ſoluit᷑ dubiũ. po ſolu
puella ſi qt ipubes fuiſſet ingreſſus ſine tali oblati tioné ampliat ibi lʒ 6. p. ꝙ nidua põt intꝛa V visna Feſrt miäſrdt n ſü mansab
one pemũ. tũc poteſt exiꝛe.qncũqʒ ante ꝓfeſſionẽ ꝛe monaſteriũ ut ſit mõialis nõ tñ ↄſecrabit ut
expreſſa uel tacitã nt nõ.j.eo.ſignificatũ.̊ iñ pꝛo alie uirgines ut in.c. deuoris xx. q.i. Que ãt é
eſſio nõ põr fieri ante pubertatem ui in. c.i.j.e. rõ diuerſitatis inteꝛ epᷣm ⁊? niduã monialem in eo
li. vi. ꝙ is qꝗ bũit uroꝛem ⁊ ẽt ↄcubinam pꝰ ſolutũ mẽi
T . —5Elericus ſecularis moiũ pᷣr ꝓmoueri i ep̃ʒʒ ⁊ ↄſecrari ut i. c. fznitatis
clerici: utens habitu, et vxxiuii.di uidua aut ingreſſa monaſteriũ ñ ↄſecrat᷑

NNa=en DPe repru e, G. ſax ſ ſu- c al⸗ oP*ααι Ba g 1,v„

N * AendAosn „₰ 2 t9 4
L- S. 9 ſa 2 S ſret t s ¹
/

17
(

—

C „las walo J 5 — —Kt4 r r m,: 4.

õ „* S Pfn

P= rur a&α vi=c ene Ddey 49 ſpunn

¶e egnlaribus

uide bo. gl. in. e. acutius. xxvj. di. que ponit 25 em
dine:ſiratis. Vide ẽt ad mãm bo. glo. in. c. nidue.
xxvij. q.i ð. ꝙ nõ ſemꝑ ĩ depẽdentibꝰa con
ſciẽtia ? ab aio alicuius ſtat iuramento illi in 3
riuʒ tñ facit.c.ſi ueꝛo.el.ij.j.de ſen. ex. ⁊.c.ſignifi

caſti..de homici.ſed dic ꝙ ubi ceꝛta pꝛeſumptio
extrinſeca ↄiecturat animũ nõ ſtat᷑ iuramẽto in 2

riũ in piudiciũ alteriꝰæ ita loquit hic qð tene mẽti
In vrio vo nõ eꝛat ingẽs pᷣſumptio animi decla
ratiua. vñ cũ animꝰ ꝓbari nõ põt ſiatur iuramen
to illius de cuius facto agit᷑.⸗ nia. bonã
glo. in cle. i. de pe. In. v. ↄmode. Wn glo. ij. i fi⸗
de multiplici nelo qðᷣ imponit᷑ mulieribus intranti
bus ꝛeligionẽ. vide bo. glo. xx. q. i. ĩ. uelamẽ. et
inquãtũ glo.hic dicit ꝙ uidua põt ſibimet. iponer
nelũ ↄueꝛſionis ĩtelligo oſcẽtiẽtibus illis q pñt eã
incoꝛpoꝛaꝛe ꝛeligiõi.ad hoc qð nõ.i.c.poꝛꝛectum
. eo. ti ? dr uelũ ↄueꝛſiõis qð imponit᷑ cõneꝛſis
