caſu: argumtũ.in ꝛcgula non eſt obligatoꝛium
libꝛo ſexto licet in caſu iuꝛamenti. Fredeꝛicus

4

itarofnt. hhlnt c
rn ei 1Kooare
6 Aiteleleni

nlmni agtpgmninmm Gruſe ulß
Neet teniticy o pignor Ceman ti

ieſ ii⸗
Höincvolbenbo dergann. n
frcidegotinge er Nrd daineni
„Cinſelcindons Grgdng
, andoroſde ndr Nct
s orirde Vd nc ignee
CNed Kadl pe dlens dn
tor Möaſid poſſt gapia prinao au
Prio cſn regnlarter pi no pot ,n
ſcere iur flitſi duscbivr in
ler ilo oeonm poſy ſoilanſre ri.
ltctinif ehbiifen uti
No:etolit n betnſci getin
ocebivenſeſttaniſnenana
nisiche meſnicti ötd doe dei
laltin ieni itatim .
o ur detinej ni arrn
Nſueiig kgeifni

lumn a ictictn⸗ nlpulos C

nica. Cern in t inl.

ce ſgis in
ge furns Ainii tffignra i⸗

nebꝛo prici Anciin ſnisẽ

7,

s

— ſnieirligg

Necisungſongy⸗
bie Alenan genfe i nti
luqʒ fane aire niſ ccla cis inbüirer 8
e ſpe Mpr r gerſ h Nöetͤngneif
No tenf efn ne hoine ibete Ulnn ö
rhin ge uldbus gyrſo ſf mr n
och iboſpinl ovot nire Piirr vchnbus
Et ̃ ncle q Aigtce nl oni fuit i.
lin.c. videes, Infigllenn go gceine
nii ii non pit ignorani ſ ge ine oieo
gind d Moſt gr a deinne iuii ont venci er
Necane Nrgenrcin ne dins tſolacfonmal⸗
ONdNGaprornn minspigrop oſtineki
estn wdrs rns dccdſninna lie
ſcd mn deunemi Gover ſorſtn K ddd Nir
gnorar tin Copimn ee d Wigr.
in. d.we. Hins pg i Uonmter.
Deaet dötd aianch
Nor. ſörun Abarboſanſon,
gom a ſc ba bo iee
reinoga no ſüſuſn ⸗⸗
n lbev bore hot lim io hin ebiien
fo nehet boin n hignls ar ehſin
w Sntgte enet ſoer a it tcecinn
jnetoxr Sutute lnei fo ai ſcſocl
mlindti ſn Nioſſt leriit
cptmꝛ intuciſund en baler iii
”

h! o hontin
s:. p bii canns g ncuf

nobllaßpu N
menioi alcrodrulin,

ſee. „

¶ BGe pignoribus

cötrarium tenuit conſilio.lviij. motus per illa iu
ra generalia de iureiuran.c. con contingat et c.
debitores ⁊. c.ij.de pac.li.vi.niſi paupertas eſſet
euidẽs tpᷣe ↄtractus fm eũ:ſʒ prima ꝑs vr̃ vioꝛ
2 equior:de quo tñ dicẽdũ ut nõ. in. d. c. cũ ↄtin
gat: ⁊ tʒ ſpe.i.d.loco ſcriptorẽ ſuſpctum de fuga.
qui obligauit ſe ad ſcribẽdũ ceuũ libruʒ poſſe ca
pi ⁊ incõpedibus ſeu carcẽ recludi:æ ſic cogatur
iſte ꝑficẽ qð ꝓmiſit: ? itellige ꝙ boc pcedat etiã
ſi nõ renunciaſſet bnficio ceſſionis qᷓ videat̃ elca
iquſtria ꝑſone ut non ſuccedat obligatio ad inter
eſſe: idẽ tʒ Cy. in.l.i. C. qui bo. cedẽ poſ.⁊ glo.iu
ris ciuilis dicit hoc tenẽdum in fauoꝛc publice uti
litatis in.l.ſtipulatio..ſin aũt.ff. de no.oꝑ.nũ ſʒ
PBir aliud ſentit ĩ. d.l.ſtipulatio ut ſuccedat obli
gartio ad iteꝛeſſe ꝑ iura gñalia que uolũt ꝙ in ob
ligatiõibus facti ſuccedat obligatio ad iteꝛeſſe qꝛ
eſt quedã ſoẽs ſeꝛuitutis ꝙ hõ libeꝛ pᷣciſe ↄpellat
ad factũ.l.ſiquis ab alio.ff. de re iudi.⁊ ĩ.l.ſtipula
tiõcs nõ diuidunt᷑ ff. de vbo.ob. ⁊= ibi plenſſime

mc nõ. an ⁊ qñ quis poſſet pᷣciſe opelli ad factũ:⁊ di

nõ cãcellauit illã gl. qᷓ erat õ ſcriptoꝛes ¶ In gl.
.i. ibi uel ultima ubi dẽ ꝙ ſi captus ab boſtibus
redimit᷑ cogit᷑ ꝑx qnquẽnium ſcruire:aut pᷣciuʒ ſol
neꝛe ⁊ iteri tãq; pꝛo pignoꝛe detinetur ⁊ iteri rle
gari põt ut ĩ.l.ſenatus.F. ultio CS. ar ẽ cauſ
nõ. in quo libeꝛ hõ relegatur. n fi. gl. cũ hac
reſtrictiõe glo.itellige tex.ut nõ detincat᷑ hõ liber
ꝓ debuo ſed cedit bonis.Et gnãliter cũ queritur
an hommo liber capi poſſit æ carcerari. aliquos ca
ſus ponit hic Jo. an. ſʒ tu diſtigue poſt. Dar. in
l. cũ eo.ff. ad.l.iuł.pe. alidpus additis ꝙꝙ aut qri
tur nũquid poſſit capi a priuato aut auct᷑e iudiciſ
prio caſu regulariter capi nõ põt.l.nõ ẽ ſingulis
ff. de re. iur. fallit ſi ſuus vᷣbitoꝛ fugeꝛet ⁊? nõ hẽ
rer ĩ illo loco un poſſ ſibi ſatiſfacẽ ut ĩ.l.ait ptor
.ſi debitoꝛẽ ff. de his q̃ ĩ fꝛau. cꝛedi.⁊ ibi enam
nõ. æ uoluit. Jo. an. hic ⁊ an idẽ ꝓcedeꝛet iu cleꝛi
co debitoꝛe ut ſic poſſet capi ſine metu ex õicatio
nis: dic ut dixi ĩ. c. cũ nõ ab hoĩe de iudi.ſecũdo
fallit in crie: naᷣ dephenſum in crie poſſum capeꝛe
nõ ut detineã niſi ꝑ ſpaciũ a lege pfinitũ:ſʒ ut du
cam ad iudicẽ de quo in. lI.nullus. C. de iude. ⁊ ĩ
l. unica. C. de rap.uir. in.l.ſiquis in ſeruitute.
.ff. de furtis aliqui in reſtrĩgunt ad cria ĩ quibus
nenit iponẽda pena coꝛꝑalis ꝙ ſatis eſt equũ.fᷣo
mẽbꝛo pricipali dic ꝙ pro crĩe põt quis ꝛegulari
ter facere quẽ capi:ẽt ſi ſit clericus in.c.ut fame
ge ſen. excõ. ? in. c. ſi cleꝛicus eo. ti. li. Vi. nõ.in.l.
pleꝛiqʒ.ff. de in ius. no. ꝓ debito vo di⸗ c aut ẽ
debitum fiſcale 2 põt facẽ aliquẽ capi. ut.d.l.cuʒ
eo. nõ tm nt detineat᷑ in carcere niſi pſeueret in cõ
tumacia.l.nemo. C. de cxac. tribu. li. x. Pro de
bito vo priuato ſubdiſtingue:ut qͥs promiſit ſe ſi
ſtere in iudicio ⁊ ita fuit a pricipio ſed poſtea ðᷣſi
ſtit ? põt capi.l. ↄſentaneũ 2 quod ibi nõ.C.qũo
2 qñ iudex dico ĩ. c. prout de do. æ coniu. aur nũ
Cõpuit in iudicio. æ tũc iudex nõ cogit̃ eum ca
pere. ſed ſi uult poteſt æ debet cum citare realiter

cit. Cy. in. d.l.i.mirãdum fuit ꝙ pmus ſcriꝑtor

nõ ut retrudat eum in carceꝛem ſz ut ↄpeat coꝛaʒ

eo:non tñ dʒ eum extrabeꝛe um de domo qꝛ in
cauſa ciuili nõ debet quis de domo capi.quia do
mus ꝓpꝛia debet unicuiqʒ eſſe tutiſſimũ refugium
Für in dicta.l.pleꝛiqʒ ⁊.l.nemo.ff. de re iur/Cõclu
3 de eꝛgo ꝙ regulariteꝛ pꝛo debito ciuili nõ debet
. quis capi ⁊ carceꝛari niſi prius ↄdemnetur ⁊= no
luit cedeꝛe bonis ut in. l.i. E. qui bo. ce. poſ.⁊ pu
to ꝙ licet quis ſit condemnatus pꝛo debito non
debet iudex eum in continenti inuinculare: ſed pꝛi
mo exccutioneʒ in bonis faceꝛe ut in dicta.l.a di
no. pio. Fallit quando eſt ſuſpectus de fuga.⁊ du
bitatur utrum bona ſua ſint ſufficientia ut legitur
7 nota.in dicto.G. tutoꝛes: fallit etiam qn nõdum
uenit dies ſolutiõis z debitoꝛ ẽ luſpectus de fuga
tũc põt carceꝛare ut faciat tutum cꝛeditoꝛem puta
pꝛeſtando fideiuſſoꝛces: uel pignoꝛa qð uoluit hic
Jo. an. æ facit tex.in. l.ſi fideiuſſoꝛ.ff. qui ſatiſda
co. ⁊ in.l.in bonefidei.ff. de iudi.= intellige qn ſu
ſpitio fuge accidit poſt cõtractum debitum. Secꝰ
ſi eꝛat tempoꝛe ↄtractus: nam tũc de ſe conquera
tur ut nõ. ꝑ Bar. in dicto. F. ſi debitoꝛes ⁊ dixi
in. c ꝑꝛopteꝛ S de locato. Abbas.

preſentium Di rectoꝛ ec

cleſie pꝛo fa
o pꝛopꝛio rem eccleſie obligauit cogit
eius heꝛes rem re dimeꝛe ⁊ eccleſie reſti tucꝛc. pꝛio
factum. ſecundo dat iudices:ibi unde. Rer
mo ꝙ cleꝛicus ſccularis licite tenet eccleſiaʒ ⁊ pr̃i
monium:⁊ in patrimoniũ ſuccedit eius filius intet
lige legitimus:de quo in.c.i.de ſucceſ. ab inteſta .
Mora ſecundo rectoꝛem eccleſie non poſſe pigno
rare bona eccleſie pꝛo utilitate pꝛopꝛia 6 teꝛ
tio ꝙ heꝛedes cleiici compellũtur reddeꝛe eccliaʒ
olim defuncti indẽnem:⁊ ſic tenet̃ heꝛes pio mala
admiſtratione rectoris nide glo. nõ. xvi. q.iij.pla
cuit el.ij. que dicit ꝙ ſi rectoꝛ ob negligentiam
ſuam paſſus eſt rem eccleſie pꝛeſcꝛibi tenctur de ꝓ
pꝛio pr̃imomo ſatiſfaceꝛe eccleſie quod ſi ingularit
nõ. nam peꝛ iſt m tex. dico ꝙ heꝛes ſuus põr ↄpel
li ad ſatiſfaciendũ:idem dic ubi potuit aliquid ac
quireꝛe ecclie ⁊ neglexit:uide tex bo. cum glo. xij.
q.iiij.c.i.ad inſtar tutoꝛis qui in hꝰ tenetur ut.l.
quicqd. C. arbitriuʒ tutcle¶ Dʒ pᷣdẽa ?7 5 tex.
opp.nam ſaceꝛdos de redditibus ecclie debʒ uiue
rc.c.cũ fi apoſtolũ de pꝛeben.⁊= dẽm Inno i.c.
epᷣs de pᷣben. ubi dicit ꝙ bñnficiatus hns pꝛimoni
um nõ teneĩ uiueꝛe de pr̃imonio:ſed poteſt cũ bo
na conſcientia niueꝛe de bonis ecccleſie. Et idem
Joannes de lig.in cle.gratie de reſcꝛip. cuʒ eꝛgo
ſaceꝛdos gratia illius pignoꝛaueꝛit hec bona pꝛo
ſua neceſſitate non debet compelli heꝛes ad redi
mendum ſed ſucceſſoꝛ in bencficio. Solutio Jo
annes andꝛec metu huius contrarij ut arbitroꝛ di
cit textum iſtum intelligendum quando debitum
contraxit non pꝛo ſua ſuſtentatione ſed pꝛo neceſ
ſitate patrimonij ſui conſeꝛuandi puta ꝙ domus
ſua pꝛopꝛia minabatur ruinam: uel uinea ſua eiat

inculia ⁊ cum hoc dicto tranſeunt cõmunit᷑ doc.
Et ex hoc potes notare ſingularit᷑ ꝙ ſi buficiatus

. h=r Te di. e

C

rwzu g a rera 9 Pi 12 ,I. A. Aanasze 1 ₰ g . Wu „ 1r ſe 6 fsatg, 7 ₰
—

fr ℳ₰ dernziearn — 3

—

1

Sder- —.*

2MWWun¹⅞en.
v

riau hentrs en .,

Vra hes plar —— — fs plas e- a d Pſx 4 Fricntaudn 1 „

Be pignoribus.

pe ifirmitatis ſue Zxit multa debira ꝓ ſua neceſſi
tate coꝛpoꝛali: tenet᷑ ſucceſſoꝛ in bnficio illa ðbita
ſolueꝛe:⁊ ſic extẽdo.c.i.de ſolu.ubi dic tex. ꝙ ſuc
ceſſoꝛ in bnjficio tenet debita pᷣdeceſſoris ſolueꝛe?
ꝓ neceſſitate ecclie pcta:idẽ dic ꝑ ſupꝛadicta ſi ꝓ
neceſſitate ꝓprie ꝑſone. ¶ Scðdo nõ.ex hoc dẽo
ſeu ex tex. ſic itcllecto ꝙ ꝛes ecclie pnt pignorari
uel obligari ꝓ ſuſtentarõe ꝛectoris. Sed adueꝛte
qꝛ Jo.an.ſentit unũ ampliãdo dictũ ſuũ ad tex.
ꝙ lʒ bñficiatus habeat patrimonialia :iñ debita
cõtracta ꝓ ſua ſuſtentatõe incũbũt eccleſie ? non
heꝛedi qdð dubito an ſit ueꝝſet ideo dico ſic: aut
eccleſia eꝛat ipoteus ad ſuſtentandũ ꝛectoꝛem:aut
potens prio cãu ſi impotẽtia fuit a principio tpe
quo acceptauit eccleſiã:dico in dubio ꝙ; debita ĩ
cũbunt ſibi æ beꝛedi ⁊ non eccleſie qꝛ eſt qð ſibi ĩ
putet᷑ quare acceptauit ecclłiaʒ minus potentẽ: nã
hoc cãu tenet᷑ uiuẽ ex induſtria:⁊ ſic foꝛtius ex pa
trimonio: nõ aũt uendẽ bona eccleſie uel pignora
re ſeu obligare:tex.ẽ nõbilis cuʒ glo. xxi. q.i.c.i.
facit. c. clericus uictũ. xci. di. ſi vo eccleſia ex poſt
facto facta ẽ impotẽs:adhuc dicerẽ idẽ ut nõ de
peant bona eccleſie uendi uel pignoꝛari ꝓ ſuſten
tatione ſaceꝛdotis:ſed debʒ ageꝛe ſaceꝛdos ↄtra
pochianos ut pᷣſtent ſibi neceſſaria: ex quo cis ſeꝛ
nit in diuinis: æ ẽ cã licira ſubtrabendi ꝑochianis
diuina: vide bonã gl. de ↄſecra di.i.c.omnis xpᷣi
anus. ſo cãu qñn eccleſia eſt potẽs:et tunc fateoꝛ
ꝙ ſi ſaceꝛdos nõ bẽt ad pñs. vnde ſe ſuſtentet et
phat debita ſub ſpe ſoluẽdi de fructibus ꝑcipieu
dis:ſed moꝛte puentus non põt hoc faceꝛc: tũc ſa
tis equũ eſt ut ſucceſſoꝛ teneat᷑:et hoc caſu ꝓcedit
dictuʒ Jo. an. 7 H nõ. qꝛ non ſunt diſcnſa ꝑ alios
In glo. i. in fi ex glo. collige tꝛes ſolutiões et
quælʒ bona ſʒ ultima notabilioꝛ ? põt ꝓcedeꝛe in
quolʒ priuato:ſi ꝛes ſua eo ignoꝛãte pignoraꝛet᷑:
nam põt uendicare ꝛem ſuõ a creditoꝛe ctiã nõ ſo
luto debito qꝛ ſine ipᷣius ↄſeuſu ius pignoris uõ
potuit conſtitui in aliena ꝛc. C. ſi alie. res pig. da.
ſit qſi ꝑ totũ.ff.de pig.ac quaſi ꝑ rotum:et nide
glo de pᷣſump.c. nõne.et qð ibi dixi. Sed erỹ glo.
dant᷑ due ſo. æ primo dixit Gof. ꝙ talis cꝛeditoꝛ
ignorabat has ꝛcs eſſe eccleſie: allłat.l.⸗ libeꝛi. ff. ð
ben.cmp.cũ duabꝰ ſeqntibus:⁊ ꝓpteꝛ hoc uide
tur uelle ꝙ ignoꝛantia ereditoris faciat ut ius pi
gnoris cõſtituat᷑ in aliena ꝛc in piudiciũ dñi qꝗð ñ
& ueꝝ ur in iuribus pᷣallł.æ in l. in ciuile. C. ð fur.
nam ibi pʒ ꝙ dñs põt uẽdicare ꝛem ſuam uẽditã
a fure pcio non oblato: nec obſtat.l.⁊ liberi quia
ibi põderat̃ ignorãtia ad effectũ agẽdi de euictõe
uendentẽ ꝛem ſacrã ſeu alienam nõ ut hẽat ius
ꝛetentionis ↄtra dñm. ſo ſoluit Inno. ꝙ ꝛes fue
runt pignorate nõie eccłie æ fuata ſolẽnitate debi
ta ſed nõ ↄſtabat pecuniã ↄuerſã in ntilitatẽ dni.
Er ex boc vr uelle Inn. ꝙ creditoꝛ hẽat hoc ca
ſu ius ꝛctẽtiõis donec ſibi fuerit ſatiſfactum łʒ nõ
bèat actionẽ eccłiaʒ. Sʒ ) hoc facit quia tenẽ
do opi. ut ſit neceſſe ꝓbare neꝛſum iuxta ea òͥ di
caʒ in. c. ꝙ quibuſdã.j.ti. ꝓxio ſicut nõ ↄpetit ac
tio eccliaʒ:ita nec ius ꝛetinendi ꝛem ecclhie de hᷣ

pleniſſime dicã ĩ dicto.c.qꝙ; quibij ene ergo
ſolutiones gl. que ſũt tutioꝛes. n glo fi nora
duo ex hac gl. pᷣmo ꝙ platus eccłie ↄparatur cu
ratoꝛi alibi dẽ ꝙ ꝓcuratoꝛi ut.j. de dona. c.ij. ſ
dic ꝙ ꝓprie nõ ↄperatur curatoꝛi nec pꝛocuraro
ꝛi qꝛ bʒ longe pinguius ius in rebus eccleſie quã

ꝓcuratoꝛ in ꝛebus domini uel curatoꝛ ĩ ꝛebus pu
pilli. Item curatio uel ꝓcuratio eſt onus ſʒ platu

ꝛa eſt honoꝛ ⁊? dignitas de quo uide gl. no. v. q.
iij. in. c. fi. ſed ꝓcedit dicta equiꝑatio quo ad ĩpo
tẽriam diſtꝛabendi bona eccleſie. ¶ Scdo nõer

gliꝙ beꝛes p̃lati tẽtur ex facto pſati ſicut beres

2

curaroꝛis qui tenet᷑ ex dolo ⁊ lata culpa curatõis

ex leui vo nõ tẽtur ut ĩ. l. fi. C. de fideiuſ. here.

cuꝛa.⁊ h uoluit eriã. Inn · hic ipſe m platus teuꝛ
facilius de quo uide gl. S. de off. aꝛchi. in. c. ea qi
v. ꝛeatu.
lo uos. Si uſurarius emiterẽ
eo pacto ꝙ poſtiepus
reſtituat uẽditoꝛi ꝛccipiendo aliquid ul
rꝛa ſoꝛtẽ:fructibus tñ ĩi ea computatis iudicatur
octus feneratitius: cõis diuiſio: fa ibi ridemus
ð. primo ibi ſciẽtie donũ ꝙ ſcia eſt donum
dei. Idẽ vᷣbum tex. in. c. qiter ? qñ de elec uide

pulchꝝ tex. Mieꝛo. xvi. q i. reuertimi.¶ Võ. fo

ꝙ ꝛeſolurio Zctus põt ↄferri ĩ uolũtatẽ emptous
lʒ ergo ſubſtãtialia ↄctus nõ poſſint ab initio cõ
ferri in uolũrate alterius Shentiũ uxr ĩ.l. hec uendi

tio.ff de ↄhen. emp.reſolutio tm põt ↄferri in ꝑſo

nã emproꝛs ut hic ⁊ in.l.ꝙ ſi nolit i.fi.ff. de cdi.
edic. æ in ꝑſonã uẽditoris ut in. c. ad noſtram de
emp.⁊ uẽdi. ⁊ in.l.ij. C. de pac. cõuen.inteꝛ emp.
5. tenio ꝙ uẽditio ꝗᷓ uenit ꝛeſoluẽda i euen
tu cõditõis adiette põt dici pura:ẽ.n. pura de p
ſenti ad driaʒ uẽditiõis cõditionat. N. qto
ꝙ in cognoſcẽdo ſpeciẽ alicuius Zctuͦs magis de
bent attendi pacta appoſita in eo ꝙ; nuda ueiba
ipius pctus:vnde licet hic ueꝛba inuerent Otrac
tum eſſe uẽditiõis ⁊ emptõis:tamen ꝓpteꝛ pacia
appoſita ↄueniẽtia magis pignori iudicatur con
tractus pignoꝛatitiꝰ quod nora: ad idem tex in.l.
ſi unus.ff.locati: Morn quinto ꝙ facultas alle
gãdi ↄtractũ ſimulatũ tranſit in heꝛedem liret de
functus tacuerit tẽpoꝛe uit: ſue: ad idem. cad no
ſtram de emp.? uendi. ¶ Mſota ſerto pꝛeſumod
contra aliqueʒ ex eo ꝙ faccꝛe conſucuit er ꝙ faci
lius pꝛeſumitur contractum ſimalatum cotra uſu
rarium qᷓ; contra alium. Item ꝙ ex coniecturis
et nudis pꝛeſumptionibus iudicatur conti uin
rarium: vide tex. cum gl. in. c. cũ in dioceſi de uſu
ris. Sed hic quero de notabili qaeſtione multuz

W quotidiana. quidam uſurarius emit quãdam rem

pꝛout dicebatur in inſtrumento et immeglate illi
locauit uenditori ita ꝙ uenditoꝛ ꝛemanſit in ho
ſeſſione ꝛei uendite conſtituta ceꝛta penſione iplt
emptori nunquid ex hoc debeat preſumi contrac
tus uſurarius. Jacobus ð arena diſputauit ?7 0
ſoluit quia queſtio pendebat de facto. dominus
PDe.de aucha.tenebat coctractum eſſe uſurariuz
peꝛ.l. ſicut. S. ſupeꝛ uacuum. ff. quibus mois pig.

mvnrium dlns /
ſa. nulimn ton in 159

ncum mpnpr enin ſoſiwer fuem⸗

V olrons nanns J0 dn gaue
aiſaponi pnñ te coloenca nidnde
norimicitnriormn NMitoſenn dnn
MMoim ni angtortcſimerifhens
mnwr echos dot in ichig
Nizoni i de Woniinven
rio deecedn deod enen
1cctucreftuems mecid ie peehros
ahiam g. v iors legang in go.
Uis fin en gepuimno cſn olno fuit
ſuoren venctois ncenr in opdde⸗
Zann ſir fo mne gſbi onmr
No cſhlcnt Gechene nin ier be
Gemn inſennen oveniunr d rr tol
Cimn voncſio non deniebzt fcſoine
auann Uecnmind enhdis t
11 tolnit,
Oum Aeraurin lige in⸗
s mminiinatfunsnn
tunoni ſec Ufugus non ſb
. cos lun

. 1io noe
dersz Plai tin i
nmdig enei d n ſunn
abidn lta llpz unn⸗
uathuu le ſceint⸗ de
. .
Priinsceinn ic⸗ —
ſan Aublincei
Lo hos. Iillimmins eii
,,.. (ſl ſti
ſeſtiuat nedlſori tpencl atendd

1 fmeribna,g;
n ſaifuabi⸗ nlcnpyrnns cen
ns Erarlinsös iniſo fn bi Tidemne
o. hrimo ibi ſene loni ̈ ſeig eſ donun

e. Nae yban te. in cqlter t qi Ce lee nee

hulcbyter Heomiginumm ¶ i.

cſono Zenss ö ofenii olitn⸗ enptoris
Bcrgo ſubſiinala Zeus poſſcn cb inieio
Gmnintdünm itins )entimil bet nenti
toß de den end widn ir ertiin go
WiempieaiNiricecch,
echc A n dona edrsd WNrande
eno t edi n Ke dnitnend
—
t cdttoss adiene ot id pne ncintl
ſenti ad rin neditois Gdton⸗ G.
in cognoleito ſele ieis) Pi
bent anendi pzti oſu nneoy in
ßs zans ge leg bi neb nn .
mn eſe velitis 1 nptoss tunen ppren

ppoſin enienn m ihun nen
ractus Dcnomi⸗ odwin, ginn
len imunnti rl
Aemi inbiſmil nin,
ie redone Vite ne: 2d Wed,,
fnemn n Vaſeno ne⸗
ram deen ee n coſuitfi

onm iict dn ſnlimii

neſuniun lont NN
n

”
mslſnmnn gnlir i

ſoluit aui Cnehn ti tuniiſ

de n
Pees yen Muun

D . per f--. Brr- Iuoo A
Z

Ee pignoꝛibus.

ul hypo. ſol. Sed aduerte latꝰ:nam ſiue talis con
tractus fiat ab uſurario ſiue nõ pᷣſumit᷑ ſimulatus
in preuidiciũ tertij crcditoris ex quo vẽditoꝛ re
manſit in poſſeſſione rei vẽdite:ſed ille qui vendi
dit nõ põt ex illo ſolo dicere cõtractuʒ ſimulatum
ut le. æ nõ. in.d. I. ſupeꝛuacuuʒ · Item ut icit ibi
Har. ſi ꝓbaretur ſolutio pẽſionis non iudicareĩ
ſimu atus ctiꝗ in fauoꝛc teꝛtij: ſed in caſu nẽo ubi
cõcurrunt illa duo ꝙ emptoꝛ eꝛat uſurarius ⸗z p
uẽditoꝛ ſub uelamine locatiõis remãſit in poſſeſſi
one rei uẽdite ſatis ẽ pᷣſumendũ ↄtractũ eſſe fene
raticium vñn illa penſio vr̃ ↄſtituta ꝓ meꝛcede pe
cunie:nam de facili pſumendũ eſt ↄtra uſurarios
qui iniũt tales otractus ficticios ? ſimulatos:ma
xime ſi inteꝛueniſſet iuramentũ:naʒ ut dñt hic do
ctoꝛes iuramentũ receptũ ab uſurario fac magnã
pᷣſumptionẽ ↄtra eũ ar.c.ſuꝑ hoc de renũ. ſʒ ubi
emptoꝛ nõ eſt uſurarius diſtingue ut Sᷓ dixi:2æ hoc
nõ. ¶ In gl. in Vbo fructus peꝛcepti: adueꝛte qꝛ
iſta glo. expᷣſſe diẽ ꝙ emptoꝛ in caſu huius.c.fa
ciebat fructus ſuos: nec tencbatr reſtitueꝛe ſi Sctꝰ
nõ fuiſſz ſimulatus:vn illud pactũ de computãdo
fructus in ſoꝛtem eꝛat ↄtra nãʒ Sctus emptionis:
ſed glo. penultima tenet ↄꝛium dicens ꝙ ex natu
ra cõtractus emptoꝛ teneiĩ reſtitueꝛe fructus in cã
eſolutionis ↄtractus. Jo. an. ꝓ ↄcoꝛdia dicit ꝙ
qnʒ apponiĩ pactũ de reſoluenda uẽdinõe ſi alius
emptoꝛ attuleꝛit melioꝛem ↄditionem: ⁊ tũc exñte
ↄditione tenet emptoꝛ reſtitueꝛe fructus ẽt medio
tempoꝛe ꝑceptos:⁊æ hoc cau dʒ itelligi gl.penultia
qũ; apponit᷑ pactũ de reſoluẽda uenditiõe ſi nen
ditio diſplicebat uẽditoꝛi:æ tũc emptoꝛ non tenet᷑
reſtituere fructus medio tpᷣe ꝑceptos ⁊ hoc caſu
loquitu: gl. ⁊ iura allegata in glo. Ratio diuerſi
tatis ſm eũ. qꝛ pꝛimo caſu ↄditio fuit appoſita in
fauoꝛem nenditoꝛis:nec erat in optõe ſua ſoluere
vcium ſz in fo caſu ẽ ꝙ ſibi ĩputetur quia prius
nõ diſplicuit. Sʒ aduerte quia licet hec dicta ſint
nera in ſe:nõ tamen pↄueniunt ad tex. noſtrũ æ me
o iudicio nec glo. nec doctoꝛes ponderarunt tex.
bic enim uenditio non ueniebat reſoluenda ad
placitum uenditoꝛts. imo emptoꝛis: ⁊ ſic ſumus
eytra iura allegata in gl. nã facio magnam uim in
huctibus reſtituendis utꝛum facultas reſoluendi
cum ↄferatur in uoluntatẽ uẽditoꝛis an empto
ris: nam in primo caſu fructus non ſubiacent re
ſtitutioni ſed eos lucrat᷑ emptoꝛ per rationem pꝛe
dictam ? de hoc eſt caſus apertus ĩ. d.l.ij· Sʒ fo
caſu dico ꝙ fructus ueniũt reſtituendi per.l. ꝙ ſi
noſit in fine ↄiuncta. l. cũ aut. F. penultimo. ff. de
eik edic. æ tũ eadem ratio eſt in emptoꝛe:eſt eniʒ
quid ſibi imputetur quare prius non dixit empti
onem ſibi diſpliceꝛe. Et per hoc infero otra cõe
dicuum doc. ꝙ pactum hic appoſitnm de fructibꝰ
Oputandis in ſoꝛtẽ nõ fuit ↄtꝛa nãm contractus
emptionis. imo ſm eius nãm:ſed papa ↄiunxit il
li püptionẽ ut deberet ultꝛa pᷣcium aliquid ſolui
cũ illo pacto de fructibus ↄputandis in ſoꝛtem:
unde pactum de computaudis fꝛuctibus de peꝛ ſe

nõ ſufficcꝛet ad pꝛeſumendũ otꝛacium eſſe feueꝛa

ticiuʒ:licet aliud ſenſeꝛit dominus Anto. licei foꝛ
te aliud poſſei dici in caſu dicte.l.ij qꝛ ibi ex natu
ra ↄtractus fructus efficiuntur emptoꝛis. Et qᷓ q

aliqui nelint addeꝛe teꝛtium ſcilicet ꝙ emptoꝛ eꝛat
uſurarius exponendo dictionem pꝛeſeꝛtim pꝛo ꝗ
tum:communiteꝛ tamen tenetur oppoſitum qꝛ de
natura huius dictionis pꝛeſeꝛtim eſt ut exponatuꝛ
pꝛo maxime ut in.c.quoniam ut lite non cont.ſed

difficile eſt indicare contractum eſſe feneꝛaticium

ex eo ſolo ꝙ aliquid debebat pꝛeſtare ultra pꝛeciũ
Abbas.

£ li tteri g. Mulie agit pro do

te contra quẽlibet ðᷣ
tinentem bona mariti. h. d. iu pꝛima con
ultatio. in ſecunda reſponſio: ibi mandamus.

Mota pꝛimo pꝛopteꝛ maleficiuʒ mariti non de Ü I mn rle⸗ße. e pr. Ste e

rS,

bet uxoꝛ capi nec dote pꝛinari: etiam ut ſatis fiat
leſo peꝛ maritum ad hoc.C. ne uxo: ꝓ marito ꝗᷓ
ſi peꝛ totum. Yallit in caſu.l.ſcire.C.quibus mo.
pig.tacite contrahitur uidelicʒ in uxoꝛe pꝛimipila
rij:nam etiaʒ dos mulie:is poteſt capi ex quo ma

ritus deliquit in officio illo demp lano i⸗

ta ſecũdo ꝙ hypotheca competens in bonis qlicu

ius tranſit cum tranſlatiõe bonoꝝ in teꝛtium: etiã
ſi illa bona uendantur ex indicis màdato. G5

teꝛtio pꝛacticam foꝛmandi libelluʒ pꝛo dote ex paꝛ
te mulieꝛis cum agit pꝛo ſua dote contra poſſidẽ
tem bona mariti ſibi pꝛo dote tacite obligata:naʒ
põt foꝛmare libellum alteꝛnatiuum uidelicet peren
do illa bona ſibi tradi tanq; obligata uł ꝙ poſſeſ
ſoꝛ debeat ſibi ſatiſfaceꝛe pꝛo dote ⁊ cꝛedo ꝙ ſut
ficiat peteꝛe pꝛimum tantum ex quo agit hypo the
caria actione ſed ſeeundum non eſt in obligatiõe:
ſed in facultatem poſſeſſoꝛis quia quilibet teꝛtius
poſſeſſoꝛ conuentus ab eo qui habet hypothecari
am poteſt illum excludeꝛe c ffe endo ſibi debitum
ſuum.l.qui pignoꝛi ff quibus mo. pig. uel hypo.
ſol. unde ad exubeꝛantem cautelam uoluit iſte in li
bello deducee illam partem alteꝛnatiue que eꝛat ĩ
faculratc. Et ex hoc ⁊ ex tex infeꝛo ꝙ quãdo unũ
eſt in obligatione aliud in facultate ſoluendi non
uiciatur libellus ſi ambo deducuntur alteꝛnatiue
in libello ut uidetur hic rex. bonus iudicio meo.
¶ Mota quarto ibi ex officio ꝙ licet ceꝛta actio
competat actoꝛi que clare colligitur ex narratis in
libello mhilominus non uiciatur libellus ſi in con
cluſione petit ex iudicis officio ſibi ſi. ubueniri:⁊ de
bet tunc intelligi de officio iudicis meꝛcenario.i.
actioni debite deſeꝛuienti. ¶ Mota quinto ulteꝛi
us ꝙ conſtante matrimonio poteſt mulic: ageꝛe
ad reſtiturioneʒ dotis cx quo uir incipit male uti
ſubſtantia ſua ⁊æ dicitur male uti ⁊ male ueꝛſari ex
quo exulat a patria pꝛopteꝛ maleficium pꝛopꝛium
7 maxime cum peꝛuenitur ad diſtractionem bono
rum:facit.c.peꝛ ueſtras de dore poſt dinoꝛ. reſti.7
uidetur tex. notabilis in.l. ubi. C. dẽ iure do qꝙ
non ſolum dotem ſed etiam donationem pꝛopteꝛ
nuptias poſſit peteꝛc. licet ſint opi.⁊ multum facit
ille teſtus iuncta gloſ. ſupeꝛ ueꝛbo ad ſuſtentatio
neʒ naʒ uidetur ꝙ bona dotalia zæ donatio ꝓPpteꝛ
n ,

Prra Al⸗llans

ee re rrnn .

Ci r ſ¹ e Gonma vI aEπ 1 bana zarns 6ααρQα. vever “
Ee pignoibus. . .
vrsd
. „l fico len mchte
nuptias debeant pꝛecipue deſeꝛuire oneribus ma principe. ff. ne quid in loco publico. ? bonus tex. r ſlend i un geron
trimonij:de quo remitto ad nõ. in. l-ſi conſtante in. c. ex tenore de foꝛo compe. ubi dicitur ꝙ licet ebo . mninen jponz
ff. ſoluto ma. ?æ in dicto. c. peꝛ ueſtras. ¶ Mota uiduis ſimus in iuſtitia debitoꝛes: nõ tamen alijs ad ih ſita⸗ ache
ibi tacite obligata ꝙ oĩa bona mariti tacite obli facere debemus iniuſticiam ſed intelligendo.ilij ygo dl gnn⸗
gantur uxori legis bnficio ꝓ dote ꝛeſtituenda:an aſſiduis generaliter diminueretur ius babentium gniecode Pn mgim .
autem idem ſit quo ad donationem pꝛopteꝛ nup hypothecam anteriorem expreſſam: 2 ſi diceres Cic. glaſele alo nulle
tias: uel quo ad bona parafrenalia dicam infra idem eſſe in tacita:reſponderur tacita iducitur tcaogute wiltt
cum glo ltimo nora mirabilem modum ſen a ege: unde potuit lex reſtꝛingendo pꝛiuilegium nrlonmii /n tncn
tẽtiandi in actione bypotccaria:nã condemnatur ſuum pꝛefeꝛꝛe pꝛiuilegium mulieꝛis ſecuſ in expꝛej Ne nectem gnalukin
hic teꝛtius poſſeſſoꝛ ad ꝛcſtitutionem debiti quate ſa que habetuꝛ facto ipſius contꝛabentium:⁊ quic Kernomitnnt Noimni
nus poſſidet de bonis debitoris pricipalis quod quid ſit paſſus ſatis dubius eſt ⁊ doctoꝛes uariit Girt iahic nd i ceciarun
videtur iur̃ ſuſtentari non poſſe quia ut ſupra dixi ſentẽtiam ? multum facit iudicio meo tex in. d.i. ocſtegin 4
rem reſtitui eſt tantum in obligatione: eꝛ'go non ubi dum ſpecifice facit mentioneʒ de poſterioꝛibꝰ be cjſtkalbo Apo.
poterat condemnari ad reſtitutionem dotis: ſed creditoꝛibus: ſed ſeruarem in practica primo illaʒ 47d. Sit
ſolum ad reſtitutionem bonorum obligatorum: opi.pro qua eſt loci conſuetudo ut.l.ſi de inter ncontr
ſed poteſt dici ꝙ papa hic babuit reſpectum ad li pretatione ff. de legi.⁊ in.c.cum dilectus de con eue
bellum mulieris continentem id quod erat in ob ſue nam eonſuetudo interpretatur legem dubiom nbena fthcns
ligatione et in facultate:et debet intelligi ſenten ſed ceſſante conſuctudine fauerem mulieribus q; ſiſtaehe⸗ dni debe chn
tia large ſcilicet ut ſatiſfaciat de dote dimittendo in facto dubio potioꝛ eſt cauſa dotis ut in.c fi. ſro ofitorfucuun. lunhe
bona uel ſoluendo debitum. Ex quo nota ꝙ ueꝛ de re.iudi ⁊ nota.in. c.ex litteris de proba Quo igiim aun
ba ſententie debent multum late intelligi ut ipſa ad ſecundum. ſ. reſpectu donationis conclude lapit gunhynmninn il
ſententia ſaluetur ſicut dicimus in libello ut legiĩ poſt Inno. hic ꝙ aut mulier debet lucrari dona ngimn ct nnſt,uh
er nota ·in. c. ↄſtitutus ð ꝛcli. domi. facit c. abbate tionem pꝛopter nuptias. ? eo reſpectu agit pro uminflul hin / ſnpvni
de vbo.ſig. =.l.ↄtinuus de veꝛbo. oblig. .l.ſiqs donatione:⁊ tunc licer bona mariti ſunt tacite ſi ainigtutr iinmmuch ioſi⸗
. , 2 intetione ff. de iudi. ¶ In glo.iij. in fi. hec glo.- bi hypothecata pro illa donatione ut ẽ tex. in dic luo imiſi g nler l
r 5 it; S= Ppfrf Wd-nriιαι nnαιι in cffectu attingir duo. primo nunquid mulier p ta.l. ubi prealle non tamen babet uxoꝛ pꝛiuilegi gnn lieni toereinhrrii
g : a6ιUr,n w. . feratur in dote cõſequẽda creditoꝛibus mariti an um ut preferatur anterioꝛibus creditoribus quia Geilireci .etn AdKltenetinckromen
¶ terioribus in obligationeſſecundo nunquid ideʒ boc non eſt iurc cautum nec donatio propter initig Yanbhctdd ft
ſit quo ad donationem pꝛopteꝛ nuptias ſibi facia nuptias eſt ira fauorabilis ſicut dos quia dos eſt o caenimmisdcheren Oud
a maritoſreſpectu primi concludit ꝙ pꝛefert prio quaſi patrimonium mulieris.l.iij ff de mino. ſi Mtetiittancin N do anddan
ribus habentibus actionem peꝛſonalem uel hypo remaneret indotata fieret preiudicium reipubli 6oiaen rorewer cbia dec di
thecã tacitam ideſt beneficio legis induc tam ante ce per ea que leguntur et nota. in lege prima ff. Olin dgrand cian tergus eene
rioribus aurem habentibus expꝛeſſam non pꝛcfeꝛ ſo ma. que ratio ceſſat in donatione. Aut muoli ” ⸗
rur. et hec fuit opinio Oul.quam etiaʒ ſequitur er agit ad donationem non ur eam lucretur ſed ſo ddeiin tre bi
Accur. in.l.aſſiduis C. qui po.in pig. ha.⁊ Dy. tanquam ſibi ſpecialiter obligatam pro dote: Nononag . .
in. J. actionum inſti. de actio. et Inno. hic. Con tunc habeat priuilegium dotis. quia boc caſua ilmnſtt neh ea
trariaʒ opi. tenet Oar. ut nõ.i. d. l. aſſiduis quã git potius pro dote quam pꝛo donatione.¶ In tt enn 1 netn ur
ſeauũtur Ja. de are. Det. BGui. de ſuʒa. et Qy. gloſa penultima ibi ⁊? parafrenalia: ? dic parafre H
Mar. aũt dicit ꝙ ↄſuetudo eſt pꝛo opi.glo.⁊ ma nalia. i. bona que mulier habet preter dotem. di f.cepe n bisunn
lũ eſſet ſententiare contrariuʒ: ar in.l.minime ff. citur a para quod eſt iuxta ? frena quod eſt dos. “ ee himtoean. ai⸗
de legi. ⁊ licet multa allegentur pꝛo et contra iñ aguaſi iuxta dorem nam ſepe mulieꝛ habet gliqna aennunieinranhudt
contra opi. huius glo. multũ facit dicta.l aſſiduiſ aa*α HNa ultra dotem:et in his glo. querit vtruʒ bo iur ſenanſuininsii
que loquitur indiſtincte pꝛcferendo mulieꝛem om na mariti ſint obligata vxori: et ꝛcperitur hecgl. nrgii unturimnſgnum
nibus creditoribus anteſioribus habentibus by naria:nam aliqui libri habent ꝙ nõ. aliqui ꝙ ſic cpreſri eneichtſnici
pothecam:eꝛgo debet intelligi generaliteꝛ ſiue ha er utraqʒ littera poteſt eſſe uera peꝛ diſtinctionen miin mi unnötma orſſzn
beant expꝛeſſam ſiue tacitam: quia qui totum di Aut enim maritus habet adminiſtrationem illo ſaunuchan wbig⸗
cit nibil excludit. xix. diſtin. ſi ꝛ'omanorum. Item rum bouorum et ſunt tacite obligata ut. l fi. bie uaps ien engatin
eſt aliud multum foꝛte ar.ſi uinco uincentem te. allega. Aut uxoꝛ ꝛetinet illa bona penes ſe et cel lelt in ſcn Nechtnregigonn
eꝛgo debeo uinceꝛe te in capꝰ auctoritate de cõ ſat illa obligatio. ¶ Secundo principaliter noi denſrtio H rn or
ceſ. pꝛeben.li.vj.et facit.c.dilectus de officio le ex glo. ꝙ bona pꝛelati ſunt tacite obligata ecclie 9 dai, o iuſe, Cio Notn ten
ga ſed is qui mutuauit pꝛo ꝛcfeciioue ꝛci pꝛefeꝛt pꝛo mala adminiſtratione:et ſic poteſt ageꝛe eccle la poeſt hertöen alni
anterioribus habentibus expreſſam ur.l. inteꝛduz ſia contra teꝛtiũ poſſeſſoꝛem ſicut agit hic mulieꝛ deie⸗ ccumn non olmnt,(Se
ff. qui po. in pigno. ha. et iſte nincitur a muliere pꝛo dote et non tradas obliuioni hanc glo. nam aneden aclio Deſonisn n
quia mulieꝛ pꝛefeꝛtur ſibi ut in auẽ. ſignara ſupeꝛ lcert non habeamus tex. expꝛeſſum tamen militat Go lunnſtonmnſi n
dicta.l.aſſiduis.cꝛgo mulieꝛ debet uinceꝛe ⁊ pꝛe ar. a parirate ꝛationis: nam eccleſia equiparaſur Npſg non Contrabir en ne
ferri omnibus cꝛeditoꝛibus habentibus expꝛeſſaʒ minori vt in. c.i.de in integ.aꝛeſtitu. eꝛgo ſicut bo aa ſtiger onnnn n . aunt
bypothecam. Mꝛo contraria opinione quam fa na tutoꝛis tacite ſunt obligata pupillo vt in iuri ritfnimns n iemni chon
uer iſta gl. facit equiperatio fiſci mulieris ut di bus pꝛeallegatis in glo. ct in.l fi. C. de legi. ute nn ſ bignoger loruchn
citur in ea.ſecundo quia lex non defeꝛt uni bnfici la:ita: et bona pꝛelati eccleſie. Item nidemus eine Aamnnt hob hoen
um cũ diminutione iuris alterius.l.ij. F. ſiquis a in fiſco ꝙ bona conductoꝛum uectigalium ſunt Kanni llauiei⸗ noni engtan
Niſtconin cne girrar ene

1 luir uigenre Ulcnscepeobn l
wegn tel pen Conotonis Crllet
da nn ant mlerdbet Durericon
onem pꝛoprer prias e , eſenn agft on

conanoner lunc licer bong Mriti unt tacſteſ

bibſpotberarg Pro ila donanone uteter in de
ulibi preile non nmmn baber hor Puluitegi
um mn Nreferatur anterionbus gec toribng quia
Non &d iare caummn nec donatio pfopter
Mrhras Ain anortdlis ſnt vos auig dos aſt
gonſ pamimonium mlietl i ſdenino,t i
remmcreaindonn Kiutet Nenchcinn wohebii
ce per en ce umxm an Nedeimaf.
ſo mu que no lnin omnicre. An mi
r agit ad donatonen noneun iwanſl
tunqvomn ſbi ſpeciglier obiganan gro er⸗

une babent prinlegiun dotis anig bor gin

janed
at ponus ofo dorequum pio donmtore
gloſa penulnima bie pariffenglint die
nelaibomn que muler habet reter ang
ctura para guod eſt iurn fena Al
guaſt iuns doteminamnſepe nilier ba

ir Wr N
cr in bis glo. gverit ſm
a hona wltra gotemecr in dis G0. gueri

. leet perimtr
n marii imodliginn ſant 6

Varianam Aiavi kori bebent

1
Gr. piae ſing imne
minoli eie ſont tlen An
nu trons ingo 8 uum
1,

. , — 1—- E. PpP νταιι A 1.9 Pic r εα
lerst Pegf

tuꝝ:ut nõ. in. c. cum olim de offi. dele. æ dic ut ibi
ide, ꝙ cꝛeditoꝛ põt rem ſibi pignoꝛatã alte

¶ De pignoibus.

tacite obligata fiſco.l.ſemꝑ. g. diuus ò iure imu.
eꝛgo ⁊ bona pꝛelati qui quaſi ↄtrahit cuʒ eccleſia
acceptando pᷣlaturã:ut in.c.niſi de renũ ſed iquã
tum glo. dicit ꝙ ob iſtũ reſpectũ bona cleꝛicoꝛum
gaudẽt eodẽ pꝛiuilegio cũ bonis ecchie. non bene
dicit: quia ſequeꝛetur ꝙ bona eoꝛum qui nõ hñt
buficia nõ gaudeꝛẽt illo pꝛiuilegio qdᷣ ẽ falſuʒ cũ
iura loquant᷑ ĩdiſtincte. c.ſi cleꝛicuſ laicuʒ de fo. cõ
pe. nec eſt ueꝛum indiſtincte ꝙ bona cleꝛicoꝝ gau
deãt in omnibus pꝛinilegio eccliax:immo ur alias
dixi fienda eſt regula in oppoſitum:ꝙ ſolum in il
lis caſibus gaudent pꝛiuilegio eccliarum qui ſunt
in iure expſſi. uide ad hoc bonã gl · xvi.q.iij. c.i.
æ in.c. qꝙᷓ de cenſi.li.xvOi. Abbas.
Bm contꝛa. Si creditor uel

is qui ab eo cau
ſam habet tot frucrus peꝛcepit ex pigno
ꝛ? ꝙ ſatiſfaciuʒ ẽ ſoꝛti:debet pignus reſtitui debi
toꝛi.pꝛimo ponitur factum. ſecundo diffinitio ibi
nos. ota ibi quõdam pateꝛ tuus:pꝛo ↄmuni
uſu loquẽdi quando denominatur pareꝛ alicuius
qui iam defunctꝰ eſt: æ fit queſtio:quid ſi in inſtro
dicitur ticius filius ſempꝛonij z ſempꝛoniꝰ ẽ moꝛ
tuus: nũquid ualet iſtrumentũ: cuʒ nõ ſit appoſita
dictio quõdam:ułſilis que habet tolleꝛe illã quali
tatem de pᷣſenti ⁊ poneꝛe in pꝛeteꝛito. Spec. in ti.
de inſtru. edi G. reſtat ad fi. tenet inſtrumentuʒ nõ
nitari: ? ideʒ Jo. an. hic: quod nõ facit quod nõ.
Inno. in. c. frateꝛnitatis de heꝛeti. Quid autem ſi
pateꝛ uiuit ? apponitur di tio quõdam:dic ꝙ etiã
nõ uitiatur inſtrumentuʒ: quia hec dictio æ dictio
olim deſignant etiam tempus pꝛeſens 2 tempꝰ fu

ſed ceꝛte hoc nõ colligituꝛ cx litera:nec aparet ꝙ
ſe pꝛobaueꝛit dominum:quod eſt neccſſaꝛium agé
ti rei uendicatione.Alij dicunt ꝙ fuit actum iudi
cis officio:ut ſentit Moſti poteſt adduci bonus
tex in lege ſecunda. C. ſi pignus pignori datuʒ ſit
Alij ꝙ egit pignoratitia actione:ſed non placet
Inno. quia actio perſonalis nõ tranſit in teꝛtiuʒ:
ſed ego aliteꝛ diccreʒ. dico enim ubi inteꝛuenit
pignus orituꝛ duples actio:nam poteſt creditoꝛ a
gere hipotecaria:que eſt actio realis. Item agere
perſonali:pꝛo hoc.l.crcditor qui non idoneuʒ pi
gnus.ff.ſi cer.pe.ita dico ex parte debitoris.nam
pignoratitia actio licet ſit perſonalis:nichilominꝰ
eſt ſcripta in rem:ideo pignoratitia ſaltem unlis
poteſt competere contra creditorem argumento
eorum q; nota.in capitulo ex parte.b. de foro cõ
petenti ſic nos dicimus in ſecundo creditore qui
agit utili contra primum debitorem cum quo nõ
cõtraxit ut.l.i.C. ſi pignus pignori d atum ſit.
Qonclude ergo ꝙ aut ilis pignoratitia
aut officio iudicis. ¶ Sed cſt queſtio notabilis
τ in materia utrum ſecundus creditor poſſit pigno
rare pignus tertio ⁊ ſic in iĩfinitum uide ſpecula
torem eodeʒ titulo..i.vVſ.ſʒ cũ pignus:ubi dicit
ꝙ nõ poteſt pignorare ultra ternaʒ uiccʒ: ut infini
tas euiterur. argu. c. cum in multis de reſcriptis
