c.cũ bertoldus de re iudi. idẽ qðᷣ Inn. ſequitur
bic Jo. an. et dicit hoc patere ĩ. c. quãto de cẽſi.
cIICẽio nẽ ad alia h nõnter tacia ꝑ Inn. pone

Gα aliqs bz ius hoſpitãdi ĩ aliqᷓ ecclia ⁊ eſt i quaſi

poſſeſſiõe hꝰiuris.nẽ aũt ueniẽs de nouo non ad
mittit᷑ qro nũqͥd poſſit ſua auẽtate domuz intꝛare
êt uiolẽter. ⁊æ necia ſibi ĩ domo ꝛeciꝑe iuxta debuũ
ſuũ.Et format Inno. i bac mã forte.vi. qõnes.
nã 2 incidẽt tãgit qͥd ĩ prelato habẽte iuriſdirõeʒ
iĩ eccla ſeu ĩ alio loco ⁊ ueniẽs non admittiiur:an
liceat rũꝑe hoſtia ↄ uiolentuſn ⁊ illum expellere.
ſjʒ. querit qͥq in canonico an ei liceat rumꝑe ho
ſtia domꝰ eccłe ⁊æ expellezẽ niolẽtũ. ¶ uarto qrit
de abbate nũquid ei licegt rũpe domꝰ capelle ſibi
ſubiecte quo ad ipᷣalia uĩto qͥd ſi aliqſ oppo
nit ſe abbati canonico ł alio chico ueniẽti ad uien
dũ iure ſuo ꝙ bʒ ĩ aliq̃ eccla nũqᷣd poſſit illũ per

uiolentiam diſtꝛigere ſeu cõprimere ⁊ expellere. ſ.

Sexto an pꝛedicta hẽant locum rebns pꝛobanis
ſeu ſeculariũ priuatoꝝ:ut ſi quis diceꝛet ſe habeꝛe
ſeꝛuitutẽ ĩ fundo alterius ⁊ ſic eſſe ĩ pe ſſeſſionẽ ip
ſius ⁊ alius facir muꝝ rũꝑe.ſen ſepe frangẽ. So.
multi nt reſeꝛt Inno.fuerũt in opinione ꝙ in pꝛe
dictis liceat niolẽtiã ĩfeꝛꝛe ẽt rumpendo hoſtia do
mus.mouebãt᷑ iſti:qꝛ unicuiqʒ nim vi repellere li
ciiũ ẽ ⁊ ius ſuũ defẽdẽ. ut ĩ.l.i.C. unde ni.⁊.S.de
reſti.ſpo.olim i.æ ꝙ poſſit domũ frangeꝛe fac ff.
qð ui aut clam.l.fi.S. ad ianuã. 27. ff. ad. l. aquil. I.
quẽéadmodũ. F ipſe Inno. aliter ſentit.
ĩcit. n. quo ad primꝗ qõeʒ ꝙ nulli laico uel cłico
Iʒ niolẽteꝛ rũꝑe domꝰ ecclie rõne alicuius iuris ſi
bi debiti cũ bona eccłiaꝝ eadẽ imunitate gaudeãt
qua ⁊ ecclie debẽt gaudẽ ut h.⁊.x.q.i.noueꝛint.
2 cũ ecclie ⁊ bõa ipᷣaꝝ ſint ſãcia ſãctoꝝ ⁊ dno ↄſe
crata quicũqʒ ĩ eis uiolẽtiã fac̃ ſacrilegiũ cõminit
xij. q ij. nulli liceat. z. c. qcũqʒ. cũ ſe.⁊ ĩ.c.ↄqueſtꝰ
2z qð ibi nõ. de fo. ↄpe.qð dicit ꝓcedeꝛe nõ ſoluʒ
ſi ecchia teneat᷑ ad hoſpitiũ actõe ꝑſonali.ſʒ etiã ſi
res ecclłie eſſẽt ad hoc obligate. vñn ᷣm eũ infeꝛẽs
niolentiã icideꝛet ĩ penã ↄſtitutiõis.ſi qs ĩ rãtã.C
vñ ui.nel ſalii nõ euadeꝛet penã.l. extat.ff. quod
me.cã. ubi cꝛeditoꝛes prinant᷑ debito qͥ nolũt ſibi

ꝓpria anctoritate ius dicẽ ĩ bõis debitoꝝ. debẽt

n. iſti bitis actõibꝰ agẽ ⁊ nõ nuiolẽtiã ifenel A. d
Fʒ vo fatet̃ Inn. ꝙ pᷣlatus habẽs iuriſditiõcʒ nel
gũs loci poſſit niolẽteꝛ ĩtraꝛe ? rüpe hboſtia domꝰ
? expellẽ uiolẽtũ.⁊ ſic debẽt ĩtelligi dẽʒ.c.oli.idẽ

putat dicẽdum ſi iuriſditionem nõ haberet:bʒ thᷣ
ins in ecclia qſi platus 2 poſſeſſionem eiusdẽ:qꝛ
hoc caſu qr̃ talis defẽdere ius ſuũ ꝙ hʒ. ut ĩ. c. di
lecto de ſen. ex.li.Vi. Et uide ĩ hꝰ q̃d ĩ plato uolẽ
te viſuare cui claudũur hoſtia ecche. põit Inn. i.
Ic neneꝛabili de cenſil ſecus dicit h Inno. in. iij. q.
(ſi canonico. nõ eiz Iz rũꝑe hoſtia domus ⁊ expel
leꝛe uiolentum. allegat. c. cuʒ. q.ij. de pꝛeben.li.vi.
mouet᷑. qꝛ ʒ iſte ſir canonicus ecclie nõ iñ hʒ poſ
ſeſſionez ipius ul domox. vñ nõ łʒ ſibi ius dicex.
arg. C. Vñ vi.l. liquis in tantã.⁊.c.de his qui ad
eccle. ↄfu:⸗denũtiamus.⁊. C. de iudeis.l.ult. in fi.
niſi foꝛſitan fᷣm eum canonico ꝓ hitatione ſna eẽt
domus aliqua deputata. nã ſi in tali domo irraꝛet
aliquis uiolenteꝛ liceꝛet canonico vim vi repelleꝛe
2 poſſeſſionem ſuam defendeꝛe ut in iuribus pᷣal.
talis eim nõ facit iniuriam ecclie ſi hac de cã irru
ar. nam irruendo in camerã deputatam ſibi ponꝰ
eccliam in ſuo iure ↄſeꝛuat et uni iure ſuo ꝙᷓ; dica
tur vim infeꝛꝛe. ad boc. c. cum ecclia vulteꝛana de
elec. Vaez qð.S. in canonico dicit in abbate re
ſpecin capelle ſibi ſubiecte quo ad ipalia: ut non
poſſit domũ uł hoſtium rumpeꝛe ⁊ niolent am er
pelleꝛe: qꝛ eã nõ poſſidet licet ſit ei ſubiecta q ad
tpalia allegar in ar. ff ad.l.acꝗ ſed ? quicũqʒ 2.I.
4 quẽadmodum. S. i.⸗ ij. ¶deʒ dicit in rebus ꝓ
phanis ſeu pꝛiunatoꝝ: ꝙ licet quis héat ſeꝛuitute ĩ
f ndo altenus ⁊ ĩpediaĩ illa nti: non m Iʒ irruẽ z
rumpe murũ nouit᷑ edificatum ad ipedienduʒ eũ.
nec ob fſm eũñ.l.ij.ff. de uſufr ubi dr̃ ꝙ ꝓ vſufiuc
mu iducit᷑ legatarius in poſſeſſionẽ fũdi in quo re
licrus ẽ uſufructus.vn uẽ ꝙ ſicut dnñs ꝓpꝛietaus
põt rumꝑe mux ſi ĩ ſolo ſuo ꝓpꝛio fieꝛet de nouo
ſic ⁊ hoc. debet liceꝛe uſufiuctuario ⁊ alijs qui ſũt
in poſſeſſione aliquoꝝ iuriũ.ad hoc eim rñdetur
ſim AInn. ꝙ aliud ẽ in dno aliud ĩ uſufructuario.
rõ diueꝛſitatis ẽ: qꝛ edificium cedit ſolo.iõ qʒ dño
ipſun dirueꝛe. qr nõ diruit alienum ſʒ ſuum. nt pʒ
inſti de re. diui. ꝗ. cum in ſolo ſuo. uſufructuario
antem ideo hec nõ licet faceꝛe. qꝛ nõ eſt dominus
ſoli ff. de uſufru ſi cuius rei. S. uſufructuarius. ct
ſe. fatetur tamẽ Anno. ꝙ uſufructuarius ? alij ha
bentes ius in re poſſunt ageꝛe ut murus remoue
arur ff ſi ſeꝛui vendi ſi eo loco. ⁊? lege egi. ſecus
dicit Innocenti circa peꝛſonam impedientem ali
quem uni iure ſuo quod habet in aliqua re. nem
ralem licet diſtringeꝛe ⁊ etam re cxpelleꝛe ut ſic
deſiſtat ab impedimento: licet non debeꝛet hoſti
um domus uel murum frangeꝛe diue: ſitatis ratio
ſecundum eum eſt: quia eijciendo peꝛſonam mihi
contradicentem utoꝛ poſſeſſione mea:⁊ vim vi ſe
pelleꝛe licet ut in iuribus pꝛeallegatis.ubi ueꝛ0 in
tro uiolenteꝛ poſſeſſionem rumpendo ſepe uel ho
ſtium illius.tunc mihi ius dico quod non licet ut
in dicta lege ſiquis in tantam. z.l. extat. pꝛeallega.
⁊ in.c.placnit.xvi.q.vi. niſi in caſibus qui nota.
.quando liceat uni ſine iu ſe. vindi. l.i.?.ij.cuʒ
ſuis concoꝛ. hec ſunt dicta Inno. ſingulariteꝛ no
tanda que ꝑꝑ ſpoꝝ effectuʒ maximũ uolui ſeꝛioſe

1— Sanmse veol⸗ g ri 14. Samn l,
ſrtans pi: iasf. ſ

nielgisiningitcon “
li ninban uun
inmerno moebilt.
morum unpere bündn
o.twiͦroig inn per u
õ
ſenrreſimied poſſcſione
tring de cuuſ poſſ. hoß
zi aſufencmerio aui cti
munic yrſſiy inei
ſſoro tuon il AM
njenin fGui? ui te
jiNiir Man W. di
Aitnomi poſtt pꝛoptia auctor
i ch igi eTin. limn
ladollus feglas.. d don
Polſo de bitatde ad qud ind
tuit. Iez p iſtis opent inen
pter quaſi poſſeſſonẽ quã by
iudici.ceiata. nelius poöt al.
ein pꝛo reanpanc ? c renp
cabus nus iremiaa poſſeſſoꝛ
betat byfnn ppvlancl iniun
lo obſuculiſepis nel auſure.
bomner Jun fant ylicitũ ſit
ſuspſoni ui iure nio pbibete
6 ſeer boſtiü er ala obſt
ſtmni gienliin blonis hitch
bar. in.liiſ C. de Pigno. et. iun
eqni poſſ non o mci die
ſt ꝛealis ece de
”M apf.
N bſſt adducit) itbi
r. go bino ßog ].
Res loqulmnn

lin ꝛe At .
Dltütg. uti hitgr
Gti
:que inra gieſt ohe pſni

Nn. 1
dea J. , 9 . v roryt In mn, , riee paltane „ n hofris 2 n 200 Iar AIa ennp „92 T X 6
¶ De ĩmuni. cccle.
um ſ
icticti
1lb nanröh . 9,. .—— .
er tfien alii recitare. Ex qov idictis potes ĩ ſũma capẽ ↄcluſio ſuis ꝛccollectis licet in lectura qᷓ cõir ẽ in uſu nið
gi itnrisfigenrte Contl, nẽ buñs iuriſditiõem in loco uel ius plature cũ at trãſire ſimpłꝛ recitãdo Inn. qʒ nõ ẽ curãdũ qꝛ
ic uceibe ulech poſſeſſione ſeu dniũ loci ⁊ poſſeſſionẽ uel poſſei illa lectura nõ ꝑfecte expediuit ſed poſt moꝛtẽ ſuã
ucünr doci oroſ ſionẽ legitimã tãtum licite põt ad ꝛemonẽdum ob fuit exẽplata a quodã ex nariis ſcꝛipturis ꝛcꝑtis
N Inn;

ofait nimrimmertteſſbar gec inn
nencoin Enei ihnnnn bi hon⸗
o ſore oſenar a ni ineſt dſe
dd doccamn ceciavilemne
198.5, in canonico Cictincbbanere
ſo ſbrer no ) helg l icn
hoſinm unparr noloron
poſicar ſan iraiſbianmn g
ar focAA Aeuudige,
It i.Cvsdorir etu
nope g leer uis higt ſemintei
echt iladi non iühirwe
NNGEaN Wiediendi.
Nde WRne
AursiN eſeliand Kcad
fnns i i ſen dis PMiants
mor ſli ſolo ſvoppii⸗ irnte non
Cerleee üfnaano t gion it
ne alvor nrii ot en ſchn
cdeincio giugi giienan
15 icpalfenm cdt ſooid
rrödnnt diemunſum

i. cum in ſolo ſvo. H
det ſlabat ani hten
en s r . Wotwclnanne,
nKrits Cumin
Wözns akwonmtstaftl

purwotaren

ſtaculũ ſibi ꝑactum irrueꝛe tã iꝑſonã impedientẽ
qᷓ; in hoſtiuʒ ? muros loci illa rũpendo ut ualeat
uti ſuo iure.ſecus ãt ſi ſolũmõ hʒ ius in loco ſeu
ſit in poſſeſſione alicuius iuꝛis in illo loco non tñ
poſſidet totum locũ ſimplꝛ. iſte enim non põt frã
geꝛe hoſtium ſeu murum ſeu ſepe ſed bene poteſt
diſtringere ꝑſonã eũ ipediẽtẽ æ uim vi repellere.
2 hoꝝ dictoꝝ recitatione fuerunt contenti hoſti.=
Jo. an. ſic nidẽtur illa appꝛobaꝛe:ſed do.pe.ð
ancha . doct. egregius lõgiſſimo tempoꝛe Dono
nie legẽs inſurgit contra hec dicta Inn. dicẽs q;
illi qui tenebant Srium ut in principio dixi non
in merito mouebãtur. nã pꝛo eis ꝙ liceat hoſtiuʒ
7 murum rumpere bñtibus ius in re æ cõtra In
no. faciũt oĩa iuꝛa peꝛ que his hñtibus aliquod
ius in re aliena ẽ ꝓuiſum ut ſi expellãtuꝛ ide poſ
ſint reſtitui ad poſſeſſionẽ. ur pʒ in. c. cuʒ ecclia ſu
trina de cauſa poſſ.⸗ pꝛopꝛie.⁊.c.queꝛelã de elec.
2 ĩ uſufructuario qui ẽt ĩ re aliena hʒ ius ntẽdi et
fruendi ẽ expꝛeſſuʒ in iure ut poſſit ſi expellat᷑ poſ

ſeſſoꝛio recuꝑande ageꝛe: ut in. l.iij. C. vnde vi.

l. inteꝛdẽm. ff. de ni ? ni ar. imo qð plus ẽ glo. diẽ
ibi idẽ in uſurario. ¶ M aũt iſtiꝰ intdicti ẽ ut ĩ
cõtinenti poſſit pꝛopꝛia auctoꝛitare recuꝑare ut in
l.qiij. F. cũ igit ff e. ⁊ in.d.l.inteꝛdẽm ⁊.d.c.olim.
2. I. qquilius reglus. ff. ð dona.ubi bonꝰ tex. de ex
pulſo de hĩtatiõe ad quã iudicio poſſeſſoꝛio reſti
tuit. Iteʒ ꝓ iſtis ↄpetit inteꝛdẽm uri poſſidetis ꝓ
pteꝛ quaſi poſſeſſionẽ quã hʒ ille cui ↄpetit alł. de
iudici. exaĩiata.melius põt allegari.c.lʒ de ꝓba. ſi
eim pꝛo recuꝑanda ⁊? ꝓ recipienda ſunt pꝛodita ĩ
cãibus nẽis ĩteꝛdicta poſſeſſoꝛia: quare non com
petat bñficium ꝓpulſandi iniuriaʒ illatã ꝑ appoſi
tõeʒ obſtaculi ſepis uel clauſure nõ appes. pſertiʒ

cũ ipᷣemer Inn fatet᷑ ꝙ licitũ ſit ꝓpulſare aduer

ſus pſonã uti iure nr̃o ꝓhibẽtẽ gꝰ fortius licitum
dʒ eſſe iꝛꝛueꝛe ĩ hoſtiũ et alia obſtacula inaĩata cũ
ſit maiꝰ ꝑiculũ in ꝑſonis ꝙᷓ; ĩ rebus ar.eoꝝ q̃ nõ.
bar. in.l.iij.C. de pigno.et.l.iuſte poſſidet.ff. de
acqui.poſſ.non ob.ſm eũ dicta.l.extat ubi credi
toꝛi hnñti actõem pꝑſonalẽ ſeu hypothecaꝛiã nõ ſʒ
Ppꝛia auct᷑e caꝑe poſſeſſionẽ qꝛ hipothecaꝛia licʒ
ſit ꝛealis tñ ẽ acceſſoꝛia ꝑſonali actioni ⁊ ſine cã
nõ ſubſiſtit adducit.l.ſi tibi. S. de pignoꝛe .ff. de
pac.⁊ qð ibi nõ.ſʒ nos loquimuꝛ in iuꝛe meꝛe ꝛea
li in ꝛe ↄſtituta. ut ĩ hitatione uſnfiuctu itineꝛe et
ſilibꝰ: que iura dicit̃᷑ poſſidere iſ qᷓ eã bʒ: ut ĩ. d. c.
exaiata ⁊. c.querelã.ſʒ ñ hypothecaꝛiã qᷓre conclu
ſer⸗ ipſe ꝙ nõ eẽt maluʒ dicere ꝙ ſi ille qͥ bʒ ius
poſpitandi ĩ domibꝰ alicuiꝰ uel uſufructũ ſi reꝑit
domũ clanſã nel ſepẽ fracrã uel aliud qð impedit
uſũ rei poſſit illud remouere ꝓpᷣa auctoritate ꝓ
teſtãdo ꝙ ꝑ tłeʒ ꝛemõeʒ obſtaculi uel ingꝛeſſuʒ ñᷣ ĩ
tendit pindicare dño ſoli:ut nõ.i ſili ĩ.l.ſi q̃ſ ĩ tan
tã. C. vnde ui ĩ fa queſtione pᷣncipali. hãc eandeʒ
ocluſionẽ nidet᷑ tenuiſſe dnſ an.h̊ ⁊ uidi ĩ qduſdaʒ

per moꝛtẽ ſuã æ ipugnabat ipſe in dictis ꝛcpoꝛta
tõibus utꝛãqʒ ꝛõem Inn. ¶Douebaĩr pꝛio qꝛ hñſ
ius hitatõis dʒ hr̃e naturalẽ poſſeſſionẽ rei 7 ius
in re ſicut hʒ uſurarius.l.nãliter.ff. de acqui. poſ.
ff. ſi uſufruc. pe.l. uti frui. F. i. cum ſi Item impu
gnat aliã ꝛem Inn. quatenus fundat ſe ſuper ſa
cꝛilegio dicit.n.hãc rõem nõ eſſe bonã qꝛ nõ ꝛeꝑi
tur ecclie uel eiꝰ domibꝰ ̊ priuilegiũ ↄceſſũ.und
ſtat regula ꝙ cuiqʒ ẽ licitũ defẽdeꝛc poſſeſſionem
ſuã uel ĩcõtinẽti ꝛecuꝑaꝛe cũ modeꝛamine iculpate
tutelle dẽo.c.oli de ꝛeſti.ſpo.⁊.c.ſignificaſti de ho
mic.mihi ãt plus plʒ hec opi.iſtoꝛum modeꝛnoꝛũ
ꝙᷓ Inn. æ alioꝝ ꝛccitãtiũ ⁊ ultra pᷣdicta allego in
ar. tex. nõ.i.l.ſids fumo. ff. ad.l.acqͥ ubi dicit ꝙ;
inſto metu iſtantis ignis poſſũ ĩteꝛcideꝛe æ diꝛimẽ
murũ uicini mei ſi viſikꝛ timet᷑ ne ad me ignis ꝑ
ueniat:ſi ergo cã iuris mei ↄſeruandi poſſũ dirue
ꝛe domũ nicini mei ut cohibeã ignem ergo foꝛtiꝰ
dʒ mihi eſſe licitũ, remouer̃ obſtaculũ ſeꝛioſe ⁊ ma
lo aio ad ipediendũ ius meũ mihi pᷣpaꝛatũ. Dꝛe
teꝛea ⁊ 2 ex quo pᷣſuppõimus iſlũ eẽ in poſſeſſiõe
iuris illius qᷓre nõ ẽ licitũ oĩa faceꝛe P qᷓ poſſit in
ſua poſſeſſione ↄſeruari.cui.n.ꝑmitti pncipale ꝑ
mittit̃ ẽt pᷣꝑatoꝛiũ ad illud: ut.l.ad ꝛc mobile 2.l.
ad legatũ. ff. de ꝓcura.z. c. prudẽtiã 7. c. pteꝛea ðᷣ
offi. delega uidemus. n. in ſili ꝙ rõe iuris qðᷣ ba
beo in re poſſũ uẽdicaꝛe totã rẽ qn nõ poſſũ meo
iure uti niſi relaxet᷑ tota ꝛes ut legit᷑ æ nõ.in. c. ex
amiata de iudi. ubi dixi æ facit quod le. æ nõ in.i.

qwui tabernas. ff. de ↄtꝛahẽ.emp.ʒ facit optie qð

in ſili le.?æ nõ.in.c.piſanis de reſti.ſpo.ubi agitur
poſſeſſoꝛio pꝛo libertate poſſidẽdi ? compellitur
tertius relaxare rem que non eſt agentis:ſed fit
relaxatio ut libeꝛe agens poſſit rem ſuam poſſide
re. ecce ego tex. ualde notabilem quod licet age
re poſſeſſorio pꝛo re non noſtra: ut iuribus no
ſtris ſicur prius libere uramur ſicut ergo licet
inten are interdictum ad conſeruationem poſſel
ſionis. ita poteſt reſiſti z irrui contra omnia ob

ſtacula nobis facta ut in dicto capitulo olim. quaꝛ

to facit quod nõ. bar. in.l.i. S. hoc ĩterdicto. ff. ö
iti.actuqʒ priua.nbi dicit᷑ ꝙ etiam ex quaſi poſſeſ
ſionibus iuris habet locum id qð dicituꝛ uim ui
repelleꝛe ʒ.unde ↄcludit ꝙ ſi uniueꝛſitas nel capi
tulum coadunatum eſſet ad faciendum aliquid
et ibi eſſet aliquis qui nõ eſſer de corpore capituli
uel uniuerſitatis et uellet omnino intereſſe poteſt
licite per uniuerſitatem expelli.quia turbat uniueꝛ
ſitatem uel capitulum in quaſi poſſeſſione iuris.
quinto et ultimo facit hec conſideratio quelibʒ ui
olentia corporalis eſt maior qualibet reali.l.ĩ ſer
uoꝝ ⁊ quod ibi nõ.ff. de penis.Si ergo pro con
ſeruatione iuris noſtri licitum eſt irruere in per
ſonam ut ipſemet Inn. noluit 7 probatur in.c.di
lecto de ſen. exco.li.vi.ergo fortius debet eſſe li
citum iꝛauere in loca inaiata nobis in obſtaculuzʒ

4.

.5 47
. r e
4 MWπι nksar Pe rin RWZ 0 opa „. 2ð — . 8
¶ He imuni. eccle: zwro
otont ds 74
— — „ „ ☚ „ . . 2 . G „i
pᷣꝑata. ⁊ ad.l.ertat ff.ꝙ me. cã ſg magis ſpeciſice ſiarum ſeꝛuos ⁊? in.l.i. ⁊ ibi peꝛ bar. E. de epiſ.= nls oe . . ici⸗
ert clare:dico.n. ꝙ ꝓcedit qn quis n hʒ poſſeſſio cleꝛ.⁊ pofecto ita nidetur intelligeꝛe hic Innoc. ,⸗ opelivongt ollere inin
nẽé rei lʒ hẽat actõz hypothecariã ł aliaʒ ad illam 2 gloſatoꝛ uidetur in pꝛima ⁊ ſecunda glo. 7 clari 6 gulz⸗n eol
cõſequendã ⁊ h̊ enã caſu loqᷣt.c.eũ qͥ ð pᷣben.li.vi ns hoſtien. in ſumma eodem ti. S. a quibus v. ma giod voſulerit

teꝛie. ubi dicir qᷓ; inſtante neceſſitate homines ec

g8 æ.1. ſi quiſ iĩ tantã. pᷣalł iſte.n. n d; ꝓpa auctorita .
te violẽtiã inferre:qꝛ uideretur ſibi ius dicere clelie non debent excuſari a cuſtodia ciuitatis ut iani ad en eh ſos
l.nullus. C. de iudeis:ſʒ nos loqᷣmur in eo qui ẽ hic.cleꝛici autem non debent in hoc grauari niſi man wrel

Pi⸗ 144 Ac
Pepe E ſ

in poſſeſſione alicuius iuris in re aliena qui ꝛemo

uẽdo obſtaculũ nõ uult ↄſeq aliqd ꝓpa auctoꝛita

magna eſſet neceſſ tas quo cãn poſſent peꝛ epiſco
pum non peꝛ indicem ſecularem diſtringi de con

te:ſʒ ſolũ ius ſuum ⁊ poſſeſſionẽ ãtiquã ł ꝑdi am ſti. e ccleſia ſãcte marie ⁊ nota ſingulariteꝛ hoc di rin
icontinẽti recuꝑare quod licet ut in iuribus pᷣall. ctum hoſtien. quia non ſolet peꝛ aliquos doctoꝛes di vr bi Nene . 4
Abbas. ad h allegari æ pondeꝛa ꝙ nõ ꝛeſtringit ſe ad teꝛ aic⸗ r Een.?bo c. Bu
E . hoc.c.multos habet in ras eccleſie nec ad innaſiones infidelium: ⁊ placet inc aſtee tenror tp⸗
rellectus ideo per mu mihi intellectus iſte: æ dico oꝛiginaliteꝛ fuit In nbines. dit r pie
tos n ſumatur: ſʒ ʒ qð ĩtelligo.b. d. Tẽ nocen. infra codem non minus: ubi clarius locutꝰ ptnee⸗ er dis gare üclie
minus

pore magne neceſſitatis non dʒ aliqs excuſari a

muꝛoꝝ ſeu ciuitatis cuſtodia. Ran.
65.

dictum. ſecundo rõeʒ ipſius ibi q̃tenus.
p̃ᷣmo uigilandum eſſe ꝓ ciuitatis cuſtodia. teneĩ
n. quis defendere patriam ſuã ad ꝙ uide bonum
tex in. c. oĩ timoꝛe ⁊. c.ſi nulla neciras uꝛget. xxiij.
q.viij adeo ꝙ ꝓpteꝛ ipſius defenſioneʒ excuſatuꝛ
pr̃ occidens filium ſᷣm gof.allegat bo. tex. in.l.mi
nime. ff. ð reli.⁊æ ſump.fune.quod ẽ noiãduʒ ⁊ idẽ
tenet hoſti. in ſumma. eo.ti..F. a ꝗbꝰ vᷣ marerie.
Zu uero adde nõbile dictũ baꝛ. in. d.t.minime qͥ
P illũ tex. dixit ꝙ exbãnitus qͥ võt ipune offendi
nel occidi ſm formam ſtaruti poteꝛit occidi a filio
la patre:⁊ uide ꝙ ipᷣe nõ.i.l.amiſſiõe ff. de capi.
dimi. ¶ Op. 5 tex. ð. c rephenſibile. xxiij. q. viij.

voi tex. V; uelle/ ꝙ clerici n renentur ad cuſtodiaʒ

ciuitatis ẽt piraras maꝛis quia cum ſint milues

xpᷣi debent xpᷣo in diuinis ſeꝛuiꝛe. Miltes nero

ſeculi debent huiuſmodi nacare:ad idem.c. n mi
nus.·].e. ubi geneꝛaliteꝛ uidentuꝛ cleꝛici ⁊ ꝑſone ec
cleſiaſtice excuſari a gꝛauaminibus publicis So.
ꝑꝑ p̊ Zuum.c.iſtud legitur diueꝛſis mod S. quidã
.n. ur Jo. an. ? hoſti ponunt duos intellectus. pri
mus ut bec decre habeat locum in ciuitanbꝰ que
ſunt de tpᷣali dnio eccleſie ſiẽ eſt hec ciuias tꝛacẽ
ſis cuius epo ſcꝛibitur hec lec.ñ multũ mehi plʒ:

fuit:ſentit/ etiam ibi alium intellectum ut pꝛocedat
cauſa pietaris ar. l. ad inſtructionem. C. de ſacꝛo
ſan.eccł.⁊ ꝙ iſte tex.ponit cãuʒ ſpãleʒ noluit gof.
in pᷣalle.c.nõ minꝰ. ⁊ plus puto ꝙ directe põt iſte
rex.iĩ elligi geneꝛalꝛ tam ĩ cle icis qꝙ; in alijs homi
nibus ecclie æ magis ꝓpꝛie iudicio meo intelligit
ĩ cleꝛicis qᷓ; in alijs hominibus ecclie peꝛ tex.ibi ꝑ
noſtre uł ecclie ſue nomen ⁊c. nam eccła nõ qr̃ eẽ
hoinʒ ipius imo hoĩes ſunt ecclie.xij.q.ij. eccliaꝝ
ſeꝛuos ⁊. l.i.C. de epi. z cleꝛi. ſed ecclia ꝓpꝛie d
ipᷣius rectoꝛis rõne iuriſdinõis quaʒ hʒ in ipa: ut
ꝓbarur in. c.ſi tibi abnti de pꝛeben.li.vi. vñ pᷣla
tus uel recioꝛ põt diceꝛe eccliam cſſe ſuam ut ibi.
Senſus gꝰ ſie ẽ ꝙ ſiue iſti ſint cleꝛici ecclie carbe
dralis cuius epo ſcabit᷑ ſiue habcant alias ecchias
ſeu ſint ibi bnficiati: ⁊ foꝛtius ſi ſint de ecclia ⁊ nõ
clenci nõ debent tempoꝛ neceſſitatis pᷣtexiu ecchie
a ciuitatis cuſtodia excuſari: æ pꝛo h itellectu ad
duco de iure ciuili tex nõbilem in. l. nullus pemir?
C. de curſu pub.li.xij. ubi dr̃ ꝙ tpᷣe expeditionis
nullus cuiuſcũqʒ oꝛd nis uł dignitatis ull ſacꝛoſca
ecchia uł domus regia excuſatiõcʒ angariaꝝ ſeu ꝑ
angariaæ hẽéat. æ nora illum tex. ſingularit ꝑ queʒ
nõ ibi dixit bar. ꝙ tpᷣꝛe quo ueniũt iſte ſocietates
peſſime ad d ſrobandum comitatuʒ pnt cleꝛici co
gi ad collectas tallias ? exactiões ⁊ angarias. In

S.

e⸗ pone gieſes pinue neld

cöitus nel alus iis winii
icuitms mfir alm
inunimimettemn. Allrun
olecn ual emanone olqnas
y aᷓ ponic boſibas euſce
önbuer teneni (Doert in
legiü iſti pfir alumn in hindii
Ut ſi totam onus imineat uli
ie an vero pfuppoſita naliditan
leat in preindiciun priniegian
lominus teneitur ſolvere iini
nilegiatus ſoluiſter ſtnoͦ anana
r Yo an imule got? aliqui.
naplench⸗ dien ſmn pconcloſone⸗
ſtiſa omnes nlie ernoes gn

Nonn iuna ? mnnie qiti d ec tin
bt edtel. F iliciag die 4
fen ſub wbrica de Mace iuramero!

. cõtrarium facit tamen tex.in.c.non minus j. eo.
Vnde ꝓ concoꝛdantia oĩum dic ſic. ꝙ aut queꝛi
tur an cleꝛici debeant ire ad bellicanduz ita ꝙ no
lunt alios impugnare. ⁊ dicendum ẽ ꝙ non cniam

qꝛ tex. loquituꝛ indiſticte ? 25 vr̃ cõis ad oẽ oppi
dum nec de facili dicendum ꝙ ðcꝛerales ſint loca
les ꝑ id ꝙ ſcꝛibi. S. in ꝓhemio ⁊. c.i de conſti.
cös itelleerꝰ ẽ ꝙ ponit ſpãle cũ ciuitas inua

r. ilius erda fonnalia unr
nactoeg ? manie ab eccliss qvari
pe iolenitpeinitntes laſtra die
bibenus ? ſfacte fuert in dip

dit᷑ a ſarꝛacenis ⁊ ſic ab infidelibꝰ .n. ciuitas fra
cenſ ẽ iuxta maꝛe ⁊ ſepius iuadebat᷑ a ſarracenis
vñn ꝑꝑ cõe ⁊ impꝛouiſum ꝑiculuʒ noluit papa ali

ſi ageꝛetur pꝛo recuꝑatione tene ſancte quia cleꝛi
catus reddit eos inhabiles ad pugandum etiam
contra ſarracenos ut ꝓbatur in. c.ex multa. F. fi.
de uoto aut queꝛitur nũquid teneantur cuſtodire

1

ſon nulel coitas. cning leuba ſunt

ſat alal ne cpitad deen
de ſtz lue otng lben ecl.

quem a cuſtodia excuſaꝛe.⁊ hũc ĩtellectũ atribuit lcöſtag prz
Jo. an. Inno. ⁊ hoſti. ꝓ qꝰ allegat.xxiij.q.viij. ciuitatem ſeu oppiduʒ nbi moꝛantur: ⁊ tunc ſi ma s in rig uel gſo Publica
igitur ⁊. c.ſepe.⁊.c.ſeq.Sed ceꝛte iudicio meo ex xima neceſſitas non ſubeſt excuſantur: quia non Seeſenns Angarias ecckis
fi. gl.ipſius Inn. poſſet colligi teꝛtius intellectus debent auocari ab officijs diuinis. ut in. d. c. repᷣ i entaſteis ons inpon n
magis gene:alis nt iſtud.c. habeat locum ubicun henſibile ubi tex. nota. facit. c. cipꝛianus.xxi.q.iij. ieb ica bong Dreſumant 1
qʒ umoꝛ ẽ cõis ſubitus ⁊ ĩipꝛouiſus:⁊ hũc intellec 7.l.i. E. de epiſ. æ cleꝛi. 2.l.placet. C. de ſacꝛoſan. n npio nkeglſaanil .
tũ ſequituꝛ h̊ dus car. Sʒ qñs an.tranſinit ſimpli eccleſi. aut imminer magna neceſſitas ira ꝙ ſine n ; tefundi Nibilomin? re n
citer cum duobꝰ pꝛimis intellecribus doc. Sʒ ad eis nõ poteſt commode ciuitas ab oppꝛeſſione ⁊ Bllanns in bino i
uene qꝛ iſte tex. nõ loquitur aperte de cleꝛicis:un iuaſione cuſtodiri ⁊ tunc eos puto teneꝛi ut hic et 64 ice uceben nſſee
de quidam ſentiunt hoc.c. pꝛocedere in homini arg. in dicta. I. nullus que dʒ intelligi ꝓpteꝛ neceſ rmatenb nnl jnaned
bus eccleſie: ut in mancipijs ꝛuſticis z ſimilibus ſitatem inſtantẽ nec alijs iuribus ↄtradicat: ? fac t bie liudilicenr
qui ꝛegulaꝛiteꝛ non ðᷣbent angaꝛiaꝛi.xij.q.ij. eccle qꝛ quilibet tenetur patriam ſuã defendeꝛe pſeuim listuſhns “ nan einel
ucnte “ Nn collee.

nn rs Pno lene or ſe
eun tmideieſschin alisboni
gts ghne iio neo nigi
sboynnibig aſeße nbi,
enonmm t: mmecke nöcf
vles ſunt lhie Mi icallox
? An dathe vonec;
lunſatnos aum by iy n n
bini de prben ,. ni ni
cene eccham eſe im ur bi.
e rdcidecche cube
cd dedtdennd diad ces
ned ſmnseda
Nienhci Necctsrepdade⸗
ocdn ercuſgni. 9ob ileaned
oliter nöbiſem inl. wplns md
b.l ni Abic, g e ehellni⸗
Gong nis ldgnltais iſ i
srghenuſnnoq agnin ſun
enom ilom tcr. i1glhnti p id
cthre gvo venſin ſt H
obandumn doninchit ei
ligst andes Mgliig⸗
goninus ,
tamen er M aci
ondon Gunn ic ſt. 9

1n.
bellcanni 110
Acbenn ited migmmn

gitlniſ⸗ ngie

allee⸗ 1e

— 2
A. ſi

RKun-

—

eI

oledk

Pn Hitine . „ .6 ie . S l
1 * . aiα Aua. w, D4 „.

rzn 1

¶ De imnni. cccle.

cũ ipſius defẽſione ꝓtegãtur oꝛphani nidue 2 mi
ſerabiles ꝑſone ꝓ qᷣbus epᷣi ⁊ alii cleꝛici debẽt ſũ

mo oꝑe laboꝛaꝰ. xxxvii. di.c.i.facit.c.i.⁊ fi.ð po
ſtu. quilʒ.n. tenetẽ ꝓpulſare iniuriam inferendam

ꝓxio de ſen.ex.dilecto.li.vi.xxiij.q.iij.peꝛ totum
foꝛius eꝛgo dʒ pꝛopulſaꝛe iiuꝛiã infe:endã toti ci
uitati ad idẽ allego tex. ſingularẽ ĩ. c. penłt. de ho
mici. ubi ꝓbat᷑ ꝙ tpᷣe iuaſiõis ciuitatis pnit cleꝛici
una cũ laicis ẽt arma mouẽ ⁊ pugnare uec efficiũ
mr irregulares ex occiſione alioꝝ niſi ipſi ꝓpriiſ
manibus occiderir q;tũcũqʒ ulnerauerint. de quo
dicẽdũ ut ibi plene nõ. æ nide qð generaliter dixi
in. c. clerici de ni.æ ho.cle. Aut querit᷑ uiꝝ ecclie
uel ꝑſone eccliaſtice tẽntur tpᷣe neceſſitatis ad col
lectas ⁊ ↄtributões.dic ut plene dicã in.d.c.non
minus ⁊ ꝑ hec hẽs clare itellectũ huius.c.⁊= młto
rum iuriũ ⁊æ maxie ad.c.eccliaꝝ ſuos all.in glo.
iij. pꝛo ↄrio Nũc extra mãm ĩtriſecã.c. ponã unã
.”q.nõbilẽ quã poſuit Jo. an. qui lʒ nnã queſtionẽ
pncipaliter foꝛmanerit. multa tñ dicta nõ. digna
icidẽteꝛ tetigit que.j.in multis ꝛefoꝛmabo aut hic
aut ꝛemittẽdo Foꝛmat.n qõnẽ ſub his terminis
pone ꝙ pꝛeſes ꝓuincie nel dux uel marchio cõcs
cõitas uel alius dnñs ꝓuincie tpᷣalis alicui habita
toꝛi ciuitatis caſtri uel alteriꝰ loci ſibi ſubiecti hãc
imunitatẽ uel libertatẽ dederit ne in aliqua talia ł
collecta uel exactione aliqua a quocũq; uł ex qua
cũq; cã iponẽda hoibus einſdẽ loci aliqͥd daꝛe uł
cõtribueꝛe teneat ¶ Querit in cffectu an tale pri
uilegiũ iſti ꝓſit ſaltim in pᷣiudicium uninerſitatis
ut ſic totum onus iĩmineat ꝛcliquis de uniuerſita
te an uero pᷣſuppoſita naliditate pꝛinilegii ſolũ na
leat in preiudicium priuilegiantis.ut ſic reliqui tã
tominus teneãtur ſoluere q;um eſt illud ꝙ iſte p
uilegiatus ſoluiſſet ſi nõ emanaſſet priuilegiũ Et
qꝛ Jo an. multa allegat 2 aliquãtulũ ↄfuſe iſtabo
capiendo dicta ſua ꝑ concluſiones/ MDꝛĩa ↄcluſio
ſit iſta omnes tallie æ exactões gnãlꝛ fũt donate ꝑ
noua iura ? marxie quãtũ ad ecclias : ut in.l.fꝛede
rici hac editali.S. illicitas ⁊? dic ꝙ illa lex ẽ in li.
fen ſub rubrica de pace iuramẽto firmãda colla.
.x. ? illius ꝗ. uerba foꝛmalia ſunt hec Illicitas ẽt
exactões ? maxie ab ecclijs quarũ abuſus longo
tpᷣe ioleuit ꝑ cinitates 2 caſtra oĩiode danamus =z
ꝓhibemus ⁊ ſi facte fuerit in duplũ reddant᷑ ad
idem facit alia l. que icipit ad decus æ decoꝛẽ ſuꝑ
ſxica de ſta z ↄſue.otꝛa libeꝛ. eccle.edi. coł.ea. S.
item nulla cõitas. cnius ueꝛba ſunt bec. Item nul
la cõitas prãs uel ꝑſõa publica uel priuata collec
tas ſiue exactões angarias ecchiis uł aliis piis lo
cis uel eccliaſticis ꝑſonis imponant aut inuadere
eccliaſtica boua preſumant.quod ſi fecerint ⁊ reqͥ
ſiti ab imꝑio uł eccleſia emẽdare ↄtempſerint in
dupluʒ refundãt nibilominꝰ bãno imꝑiali ſubiace
ant ꝙ nullatenus abſqʒ ſatiſfactõe debita remitta
tur. ad idẽ uide ꝙ hẽtur ĩ auẽ de eccł.ti. S. ad. H
ſancimus ⁊ auc. ut nulli iudi.liceat. I. nulli uero
col. ix 5. hac ↄclonem ⁊ intellige eã reglr nã
i multis cauſibus ꝑmittũtur collecte ⁊ exactiones
ut..patebir æ nõ bene penã collectantiũ ecclias

—t vV rra letre hGiner iαα nik, — Lg

l. trid Krv . 1 .A — 2—

2 ꝑſonas eccłaſticas de iure ciuili de iuꝛe vo cão Prz, vllan tinnus er a, ffonns zzprah tun,

nico nide ꝙ nõ.j e.nõ minuſ ⁊ ĩ.cle.pñti de cẽſi.
⁊ qtenus dicit tex. palł ꝙ dʒ collectãs bãno.iꝑia
li ſubiacꝙ. dic bãnũ eẽ diffidatõem q;dam ⁊ eſt ini
tiũ belli.de quo nide ꝙ nõ.bal.in auc.irem nulla
cõitas. C. de ſacꝛoſanc. eccł Quãdoqʒ. n. ſumiur
bãnũ pꝛo pena pecuniaria de quo uide rex. cũ gl.
in. c. ſtatuimus.xvi.q.i.(¶ Scda ↄcluſio quicũqʒ
dicit collecras ſeu exactões eſſe licitas h ꝓbaꝛe te
net᷑ uel ꝑ leges uel ꝑ ſenatuſcõſultũ uł ↄſiitutionẽ
pᷣncipis.C. de naca.mu.pu.l.unica.li.x. uel ꝑ con
ceſſionẽ a pᷣncipe cx cã ⁊ ſpaliteꝛ ĩipetꝛata.C.de ſu
perindi.l.unica.li.x.⁊ nide qð nõ.archi.in.c.ſiq̃s
romipetaſ.xxiiij.q iii.? qð le.⁊ nõ.in.c.ĩinouamꝰ
de cenſi. uel ꝑ ↄſuetudinẽ diuturnã nõ ꝑ niolentiã
ſed ſponte cõit̃ ab oibus appꝛobatã. C. de canõe
largi.l.pcepit ⁊ de auro co:õario.l.nna. li.x.⁊ in
telligo h̊ ultimũ:qñ ↄſuetudo tẽdit in fauoꝛẽ pꝛin
cipis ut ſibi acqrat᷑ collecta.tũc.n.ualet conſuein
do diuꝛna mõ pᷣdicto. nnð dicebat᷑ ĩ quada.l. Cõ
radi quã hodie non hẽmus ut hic refeꝛn Jo. an.
quod nr̃i anceſſoꝛes habueꝛunt hre nolumus. JIl
lud uero quod non habneꝛunt nullo modo exigi
mus.⁊æc.vn aliud puto cum quis citra iꝑatorem
nelit ſibi uendicare ius imponendi tallias ⁊ collec
tas per ↄſuerudinẽ/nã tũc cũ nelit pᷣſcribẽ iura re
Fuata principi requirit̃ ſpᷣus de cuus initio nõ ẽ
memoria: ut ĩ.c.ſuꝑ qbuſdã de v.ſig.⁊ nið quod
nõ. bar.in.l.publicanꝰ. F. in nectigalibus.ff. ðᷣ pu
bli. ? nõ.bene ꝙ dixi de ↄſuetudie inſpiciẽda ĩ col
lectis iſtis ⁊ ꝑ illã.l.i.C. ð auro coꝛo.dixit ſingu.
ibi bar.ꝙ ſi ↄſuerudo hẽt ꝙ forenſes teneantur
ſubire oncra ꝑſonalia poterunt uigore cõſuetudi
nis ad h̊ͥ compelli quod perpetuo tene meti z in
tellige pᷣdictã concluſionem ſᷣm Jo. an. ⁊ bn quo
ad laicos. Eccleſia uero ⁊ ꝑſone eccleſiaſtice legi
bus etiã imꝑialibus in his aſtringi nequeũt ut pʒ
in eo qð le.⁊ nõ ĩ.c.eccła ⁊.c.que i eccliaꝝ de cõ
ſti.⁊ de ſolu.c.fi.ð deci.c.tua ⁊.j.eo.nõ minꝰ⁊2.c.
aduerſus nec ualet conſuetudo Sꝛia que ĩ hac paꝛ
te cenſenda eſt eccleſijs oneroſa z iõ remittenda
5 de conſue.c.i.Quantum uero ad laicos poteſt
princeps imperato: ſuper his leges condere ⁊ pꝛi
uilegia concedere ut patet. C. de naca. mu.l. uni
ca ·li.x.et ff. de iure immu.l.ſemper...fi.⁊.C. de
excu.mu.l.placet li.x.cum ſimi. Apſe enim impeꝛa
tor ſolus inter principes ſeculares ſolutus eſt le
gibus. ff. de legibus.l.princeps z. E. eodem.l. di
gna uox et ipſe ſolus mundi dominus dicitur.ff.
ad.l.rhodiam de iactu.l.deprecatio.=.C.de qua
dri.preſcrip.l.bene.a ʒenone ipſe enim unus æ ſo
lus inter ſeculares per quem neceſſe eſt reipublice
conſuli cui etiam datum eſt ut quodcunqʒ cõſtitu
eret ratum ſit.ff.de origine in.l.ij.F. nouiſſime ĩ
fi. igit᷑ hanc plẽitudinẽ pfatis in remporalibusex
tendere non poſſumus ad aliquẽ alium pꝛincipem
ſecularẽ quamuis multi alij non ſolum reges: ſed
etiã inferiores hanc ſibi appropriant nſurpando:
ſed errant ſecundum eum: ut le.et nõ.in.c.per ue
nerabilem qui fi.ſint legit.et.c.ſane de priuile.

. =π harcc- =r wie. , AG 212 Sõ
,. 1

wir mine Sen. A

. .

V frifes e Gs- ne Piſonale vαα ſHαι

M. a.- puhm galens muin

Pet — (Cxla

B= m= R.ο

SI=pina ylate ranarre

⸗
91

„

Puap

Flr
. Rri ,

)

V. τσ☚ uxj done ſrrt er I. g danevihergt

ſerbaundis

.E ſas Puala- —„UN mnittmnt. eall jJr⸗ ezrt V-. t.

¶ De imunl. eccle:

õ. plura ex pᷣmiſſa ↄcluſiõe.prio qꝙ ſolꝰ im
perator poſſit ſuꝑ his exactiõibus nouã legẽ con
der̃ ⁊ ſuꝑ his libere diſponẽ:ſecꝰ ĩ alijs pricipibꝰ
inferxioribꝰ limita put dicam in ſequẽri ↄduſione.
tẽ intellige niſi talis ſit pnceps qͥ n recogno
ſcit ſuꝑiorẽ de facto ut rex frãcie łhiſpanie uł aliꝰ
q̃ pᷣſcꝛipſerit iura ĩgij:ut ꝓbat᷑ ĩ.d.c ꝑ uenerabilẽ
2. c. ſuꝑ quibuſdã de v. ſig. æ per Inn. in. c. cum
p.tabellio de fide inſtru:⁊ bar.in.l.infamem ĩ fi.
ð pub iudi.=.l.hoſtes.ff. de capti.⁊.l.ſi publicanꝰ
.F. in oĩibus uectigalibus.ff de publi/? uide ðᷣ ſu
prema pfate ipatoris æ qualꝛ omnis alia płas ab
eo tanqᷓᷓ a flumine dependet in. c.i.qs dicat᷑ dux
comes ⁊c̃.⁊ in.c.uno qꝗᷓ ſint regalia coł.x.⁊ utro

biqʒ ꝑ bal. ¶ Scðdᷣo nõ. ꝙ ecclia nõ diſtringit᷑ le

gibus imperialibꝰ in iſtis oneribus ſubeundis ꝙ
dic ꝓcedere ẽt ſi ſint realia ⁊ h̊ iõ.qꝛ eccłia ſaceꝛ
dotes ⁊ eoꝝ bona ſt᷑ ab his exẽpta ẽr ðᷣ iuẽ diuio
ad quod uide bo tex. cũ glo.in.c.q;ꝗ; pedagioꝝ
de cenſi.li. vi.? facit ꝙ nõ bal.in aucẽ. Itẽ nulla
cõitas C. de ſacroſanc. eccł Tertio nõ. ꝙ nõ na
let ↄſuetudo in oriũ ⁊ facit ad predicta qð dicaʒ.
J. e. non minus.¶Tertia ↄcluſio dni tẽporales

circa imperatorem poſſunt ab hoĩbus ſuis talliaſ

exigere in caſibꝰ licitis a iure uel ↄſuerudie appꝛo

batis q́renus diẽ de ↄſuetudine intelligo ſm ꝙ pᷣ

dixi in ↄcluſione pᷣcedẽti. uarta ↄcluſio non

ſolũ ipator: ſʒ ẽt dni inferiores poſſũt imunirateʒ

talliaꝝ ⁊ exactionũ ↄcedere ſubditis ſuis iffert
tm in h jm ꝙ Jo. an. ſentit ſi aliquis citra pricipẽ
cõceſſit hanc imunitatẽ nõ ẽ occaſione hꝰ puil gij
boium uniuerſitas aggrauanda: vn fſ̃m euʒ ſi unꝰ
locus ↄſueuit dare cẽtũ libras ⁊ dns terte alicui
de hitatoꝛibus imunitatem pᷣſtitit dicẽdum ꝙ ſibi
piudicare potuit ſʒ non uniuerſitati.dʒ gꝰ detrahi
de fũma centũ libraꝝ ꝑs q̃ in ̊ priuilegiatũ ↄnige
ret ſi priuilegiũ n haberet ꝙ ãt reſtat ꝓ poꝛtiona
bilr ſingulis alijs imponat᷑ de qꝰ remittit ad ſpe.
de cenſ.S. nunc dicendum.nã ſi diceremꝰ Sriũ ſe
ꝗqrerur iniuſtum z abſurdum qꝛ ſinguii ſic puilegi
arentur paucis exceptis ſequeret̃᷑ ꝙ totũ onus ill
paucis remaneret qð eſt iniuſtũ ⁊ qnqʒ foret eis ĩ
poſſibile ar.ff. de ↄdi.inſti.l.oditiones ⁊.l.filius.
Si ãt talia priuilegia ab imꝑaroribus ↄcedantur
oino ſunt fuãda ſiẽ ſonãt diĩmõ motu ꝓprio prin
cipis ſint ↄceſſa ut in iuribꝰ ſuperius all.ſecꝰ ſi ꝑ
ãbitionẽ ł iportunitatem petentiũ ſunt obtenta =z
h caſu fᷣm eũ pñt iura ĩtelligi que uident huiuſmo
di priuilegia ãnullare: ut.C. ſi õ ius h uti.pubtl.lI.
fi.=.l.uacuatis.C. de decu.li.x.⁊.l.ſi quis ſine cũ
.l. ſeq. E. de uecri. æ ↄmiſſ.cũ ſi.diẽ tñ Jo. an.qðᷣ
ſi ꝑ priuilegiũ principis ꝓprio motu ↄceſſuʒ uni
uerſitatẽ grauiter ledi ↄtingeret ẽ ſuper hᷣ lipſius
principis remediũ implorandũ ut pʒ in eo ꝙ legi
tur ⁊z nõ.S.de deci.ſuggeſtum dʒ m uninerſiras e
quanimiter ferre modicam leſionem qꝛ nec ꝓ mo
dico eſt reſtitutio facienda ut in.l.ſcio ff. de in in
te.reſti.⁊.c.penulti.de re.eccł. non alie.⁊.c.i.de
in inte.reſti.per hoc tamen non derogatur princi
pi et maxime pape poteſtati: que quanta ſit colli

Jclo

— —

gitur ex dicto. c. pe: ueneꝛ abilem. ¶ Mora plara
ex hac ↄcluſione pꝛimo ꝙ conceſſio ſeu pꝛiuilegi
um ifeꝛioꝛis nõ piudicat uniue:ſitati ſed ↄcedẽti:
unde ſecus in pꝛiuilegio ꝑ pꝛincipem ↄceſſo.h̊ dẽʒ
plene examinaui in. c. accedentes de pꝛeſcꝛipti. iõ
dic: ut ibi dixi in lectu.¶ Secũdo nõ ꝙ pꝛinilegi
um ↄcedens imunitatem non ualet niſi ſit ꝓpꝛio
moru conceſſuʒ. tu dic h ueꝛuʒ niſi in Npto ſit ap
poſita clauſula tali lege non obſtante quia cum ſit
otra legem non nalet niſi ſit in eo de ea facta mẽ
tio ut nõ.bar.in.l.euacuatis.C. de decu.li.x.⁊ in
.l. fi. C. ſi contra ius uł uti. pubł.? facit. c. ex par
te de capeł.mona.·⁊ nide quod dixi in.c. nonnulli
de reſcꝛip. tẽ nõ ꝙ infeꝛioꝛ a pꝛincipe poteſt
in ſuo pꝛinilegio imunitatem a collectis concede
2e:ſed non in uniueꝛſitatis pꝛeiudicium.idem ⁊ fõ
tius dic quando ueniret pꝛiuilegium impeꝛatoꝛis
ut in dicta lege cuacuatis.⁊ quod ibi nota. in gl.

α☛ Et ex his infeꝛo ad queſtionem an ciuiias poſſit

hoc pꝛiuilegium immunitatis alicui concedeꝛe et
quid in decurionibus ciuitatis. Soluti. qiſtingue
poſt bar. in.l.ij. ff. de iure immunita. z.l. euacua
uis pꝛeallega. ꝙ aut queꝛitur de ipis decurionibꝰ:
2æ dicendum ur habetur in lege.i.C. de decu. ubi
concluditur ꝙ doctoꝛibus æ medicis poteſt peꝛ
eos concedi alijs neꝛo non: ⁊ dic ut ibi legitur et
notatur. reſpeciu neꝛo ciuitatis diſtingue ꝙ aut
uult concedeie in pꝛeiudicium demini ſupeꝛioꝛis
et non poteſt:ut nõ glo.in dicta l.cuacuatis facit
quod in ſimili legitur et notatur in.c. uenientes ðᷣ
iureiuran. aut uult concedeꝛe in ſui pꝛeiudicium ⁊
tunc ſi uult concedeꝛe iam ſubditis ? non poteſt:
ut dicia.l.ij ff.de iure immuni. niſi fieꝛet conceſſio
aliquibus ex cauſa puta doctoꝛibus uł medicis ut
in. d. l.i. C. de decu. aut uult ↄcedeꝛe nõ ſubditis
