nes ad eã fo diffinit ex rõe ↄcludẽs ibi ſentẽtian
do ¶ M 5. p' quẽ poſſe recipi in canonicũ abſqʒ
co ꝙ ↄfeꝛat᷑ pᷣbenda de pnti.nõ g Pbenda quem
facit canonicũ:ſʒ iuris collo fẽa ab eo q bet ptatẽ
ofeꝛẽdi:qimo poſſet eſſe canonicꝰ: ⁊ nũq; hre pᷣ
bendã ſi alibi ẽ canonicꝰ ⁊⸗ ſufficient pbendar:ut
dixi pꝰ Inn. i c. c iã dudũ g de pᷣbe. ¶ 1 6. fo
ꝙ pia ſt nõ exciꝑe ul excipe 7 non ꝓbare. ? ad 5
ſolet alłari iſte ex.nã ꝑia ſt nõ apꝑeꝛe uł nõ cẽ g⸗
ad iuris eff m.l.duo ſt ticij.ff.de teſta. tu WFiö
ʒe ibi qͥ ſe fatet ⁊c. ꝙ allans turpitudinẽ ſus n AR —
de iure audiẽdus:qð limita ut latiꝰ dicã. C
ꝙꝙ capl recipiẽdo quẽ ĩ canonicũ ſine pbenda ta
cite ſe obligat ad ꝓuidẽdũ rccepto de pbeda cuʒ
facultas ſe obtule:it. ltio nõ ꝙ caonicꝰ n dʒ
carẽ pbenda:⁊ fac ꝙ pbende dnt eſſe ſuſticiẽtes.
nã pia ſt pbẽdã n hr̃e ł minꝰ ſufficictẽ: ut i. c. ij. ð
traſla. pla. iõ data tenuitate pbenda eſſet ꝓuide
dũ:ut hẽt ĩ.c expoſuiſti g de pᷣben. Op. 5 tex.
Vr.n.ꝙ iſte receptus n potueꝛit agẽ õ caplʒ an ꝙ;
facultas ꝓuidẽdi ſe offeit.æ qꝛ ubi obligatio ẽ in
diẽ ł ſub ↄditiõe nõ põt agi an euẽtũ diei ł ↄditi
on s extãtis iſti. de.v.ob.i.. ex ↄditiõali ⁊ in.c.
romaua i.. caueãt de ſen. ex. li.vi.ſʒ capłj nõ ob
ligat niſi poſtq; facultaſ ſe obtuleꝛit: æ ſic ad ceꝛũ
diẽ uł ſub ↄditiõe:gꝰ anqᷓ; ſtaret ↄditio ul dies n
poreꝛat agi. So.metu hꝰ Sꝛij dant᷑ tres itellẽs ad
iſtũ ter. Dꝛim ꝙ iſte canonicꝰ egit caplin ↄdi
ctiõe.l.diffamari. C. de ĩge. ma. qꝛ caplin diſſama
bat eũ dicẽdo ꝙ eꝛat receptꝰ õ ſtatuta ↄcilij.iffe ĩ
tellectus ẽ neꝛus i ſe:ſj nõ multũ ↄgruit ſie:qꝛ pa
pa ñ ĩponit ſilẽtiũ capło:ſʒ tin mãdar ut illi puide
at: cũ facultas ſe obtulcꝛir. Scðs ĩtellectꝰ ꝙ caph;
hic egit iſtũ canonicũ dicẽdo ꝙ fueꝛat 3 cal.
latañ.receptus.i. ꝙ fueꝛar ſibi ꝓmiſſus caõnicat?
anqᷓ; uacaret:ſʒ nõ ꝓbauit. iſte itellectꝰ ẽt n mltuʒ
Pgriut lre: que inuit ꝙ caply tenebat locũ rei.Cẽ
ti irellectus ꝙ canonic⸗ egit caꝰ ur ꝓuidẽt ſibi
cũ facultas ſe obtulcꝛit 2 capłʒ excepit: ut pʒ ĩ ha.
7 iſte itellectꝰ plʒ Hoſt. æ ſatis vꝛ cõneuire lie ex
Vbis ſuie: vñ tʒ Hoſt. ⁊ ſatis mihi plʒ: receptꝰ
in canonicũ poſſit agẽ. ↄ caplʒ ut ꝓuideat ſibi cũ
facultas ſe obtuleꝛit: nec ob. Sria ⁊ maxiĩe.l.i.ff.ð
uſur. qᷓ diẽ: ꝙ tractꝰ faturi tpᷣis n ſpectat ad iudi
cẽ qꝛ illa iurꝗ loquunt᷑ qñ obligõ n ẽ pura de pñ
ii:iõ tẽ n põt agi an ips:qꝛ ſola ſpes ẽ ĩ obligõne
? ex ſola ſpe agi nõ põt.ſʒ ubi obligõ ẽ pura ⁊ oꝛ

—

ta de pñti.lʒ exactio ſen ſolłlo ul iplemẽtũ ſit de fu
tuꝛo nihilominus põt agi de pnri ut fiar ↄdẽnatõ
7 exactio differat᷑ ad tpᷣs debitũ:⁊ de h̊ eſt caſus
hic.nã eo ipſo ꝙ quis recipit᷑ ĩ canonicũ eſt orta
obligõ caplin ut teneat᷑ ſibi ꝓuidere:ut in.c.cũ
. de ↄſti. x.c. :latũ. S. de pben.iõ poteꝛat agẽ
iſte canonicus de pnii:⁊ ita ĩ ſili uoluit. Inn. Een
dendo ad illam.l.i.? i. c. in noſtꝛa de ſepnl.⁊æ uide
bo gl. in. d. ꝗ: caucant æ maxime h̊ pꝛocedit cũ a
liqua cã agendi fuit oꝛta de pñti utputa qꝛ płres
pꝛebende uacarunt ⁊ caplin nüũqꝙᷓ; curauit iſti pꝛo
nideꝛe. Et ex his hẽs declaratuʒ hunc intellectum
quẽ MHoſti. poſuit:ſʒ nõ declaꝛauit:⁊ uide qð dixi
in.c.inteꝛ ccteꝛa de pꝛeben. ubi concluſi ꝙ recep
tus auc.capli nõ hẽt ius afficiens pꝛebendam ua
caturam.⁊ dic ut ibi płe dixi maxime allegãdo ſin
ean Atumn Annoccn in c. ſamimus de ma. z
obe. ¶ In glo in ueꝛbo non extitit in fi.nota be
ne finem glo. nam ex ca potes collige:e mirabile
dicrum:quod cꝛimen confeſſatum peꝛ uiam excep
tionis etiam in iudicio ciuili eſt puniendum. Sed
Joannes andre. uidetur contradiceꝛe duabus ra
tionibu ꝛima quod exceptionem obijciens
non fatetur: ut in.l.non fatetur. ff. de exceptio.⁊
in. c. cum ueneꝛabilis eo. titu. Sccundo quia cri
men exceptum non debet puniri pena oꝛdinaria:
cum ad h̊ö nõ agat᷑ æ modus iſte agendi inſpicien
dus eſt: ut in.c.ij. de oꝛdi cog.⁊ optime facit.c.ſu
peꝛ his de accu. Do. an. dicit gl. ſaluari poſſe quã
do cꝛimen exceptionis eſt connexum ci de quoagi
tur iuxta nota in. c.i.de excep.⁊ in.c.iĩ.de confeſ.
nec ob pꝛimum motiuum quia id quod eſt ĩ ipſa
exceptione excipiens bene fatctur: licet non fatea
tur tacite inteꝛcluſum iuxta ea que plene dixi in
dicto capitulo cum ueneꝛabilis. hoc dictum do.
an. ſatis mihi placet.ſi hic principaliter fuiſſet cri
minaliter actum: ſed cum bic ageretur cimiliter
nec aliquod crimẽ fuit deductum in iudicio prin
cipaliteꝛ durum eſt ꝙ excipiens puniri debeat peꝛ
id quod habetur in. d. c. ſuper his uide tamè qð
dixi in. c.ij. de confeſt. æ dic ur ibi dixi notabis
ſemper gloſa. iuncto dicto domini. Anto.= facit
quod n rm i f de adulte. ramẽ tene mẽ
ii hoc. ¶ In glo. in uerbo poſſe ibi penitentes
uide quod ibi nõ.⁊ in.c.noſti. de elec.æ dic ꝙ hic
non queritur principaliter utrum quis poſſit ue
nire contra factum ſuum proprium. nam de hoc
dixi in dicto.c.noſti.?æ nota in.c.ſiquis preſbite
roꝛum de rebus ec. uon alie. ſed hic ſolum dici
tur ꝙ allegans turpitudinem ſuam non eſt audi
eudus. Textus tamen iſte facit in contrarium
quia iſti canonici fuerunt auditi æ defecerunt
in probando ⁊ ſic uidetur litterꝛa ſibi contra
ria. diẽ egidius ꝙ officio iudicis fuert auditi ⁊ i

22 ꝓprio iure qð nõ. Sʒ gñalit cũ qrri utx allegãs

turpitudinẽ ſuã agendo uel excipiendo ſit audien
dus:diſſingue ſic poſt Oarto.in·l. iuſiurandum
quod ex conuentionc in. S pꝛocuratoꝛ. ff. de iuꝛe
iurãdo.ct aliquid ꝑ doc.hic aut vritur pericu
lum anime ſi turpitudo illa non allegatur: et tunc

y W. n W. adenrs ſn Frv ere de ep. e-Se st edesers. a =d.

. —— „
. Viu aſre I fr I u M.

. B — — = . —

—
— S

¶ We cõcel. pꝛebẽ.

fauore aĩe quis eſt audiendus:iõ ſi Zxit quis ma
trimoniũ cũ ↄſanguinca ſua ꝑ falſas ꝓbatões h̊
poſtea audiri ſi allegat hãc turpitudinẽ et uult ꝓ
bare priũ:ad h.c.ʒ loco de pᷣſũp.⁊.c.latoꝛ. ⁊.c.
ↄſanguinei de re iudi.nõ. gl.in.c.int᷑ dilectos de
dona.⁊ põt dici ꝓut dicit Egidius ꝙ; audiat᷑ po
tius officio iudicis q; ꝓprio iure.ſi vo ſimus in
alia mã q; peccati:⁊ tũc ſi allegat qs turpitudiem
ad ↄmoò ⁊ nõie ecclie dʒ audiri: ut in.d. c.ſiquis
pᷣſoiteroꝝ:tñ ĩ vitare ñ põt dici ꝙ qs allegat tur
piradinẽ ꝓpriã.ſʒ poriꝰ nõie ecclie agit de turpi
tudiĩe pᷣlatoꝝ ulł ſingłoꝝ. Aut agit qs ꝓpꝛio nõie
et tũe ad ſui ĩcõmodũ æ dãnũ põt turpitudinẽ ꝓ
priã allegare: ut in. c. i. ?. ij. de ↄfeſ :Aut allegat
in dãnũ altius:æ tũc aut ꝑ uiã agẽdi fũdãdo ius
agẽdi ſuꝑ turpitudine ꝓpria ⁊ nõ dʒ audiri:quia
ex ĩipꝛobitate ſua nẽo dʒ actõeʒ cõſeꝗ.l.itaqʒ fullo
.ff. de furtis= ĩ. d. c. iteꝛ dilectos et ẽ expſſuʒ i. d:
c.ex tenoꝛe.e. ti. Aut excipiẽdo ſeu ꝛeplicãdo uł
itẽtionẽ ſuã alit᷑ iuuãdo.⁊ dic ꝙ ↄ ꝑticipeʒ Tpitu
dinis audit ſi ipſe ceꝛtat de dqãno nitãdo ⁊ aduer
ſarius de lucro captãdo:ul ſalti itendit euitare ſo
lum dãnum pticipeʒ ⁊ deber audiri.l.de tutella

C. de in iteg. reſti. mio.⁊ qð ibi nõ.vñ ſi ꝑ colu

ſionẽ ꝓbaui me maioꝛẽ ad ĩſtãtiã tutoris ut ipſũ
abſoluerẽ a tutella poſſũ poſtea allegare hãc tur
pitndinẽ ↄ tutoꝛẽ ꝗ fuit ꝑticeps:qꝛ ego ceꝛto 6
dãno uitãdo:cũ iiuſte cũ abſolueri:⁊ ipſe fuit ꝑti
ceps huius turpitudis. Si vo allegas non ceꝛtat
de dãno uitãdo imo potiꝰ uult infene dãnuʒ alti
7 tũc ꝛegularit᷑ nõ audit᷑ ẽt ↄ ꝑticipẽ.fallit in caſu
.l. quiſqs. C. ad. l. iuł. ma. ubi audit qs allegãdo
ꝙ ↄiurauerit õᷣ prieipẽ ad effectũ: ut alij puniant
Itẽ fallit ĩ cãu aut᷑.ſʒ nouo iure. C. de pe.indi.q
ma. iudi.⁊ foꝛte pnt ꝛepiri ↄſuniles cãus excepti:
ſz ꝛegula ẽ ut nõ audiat᷑:ad.h.c.i.j.de ↄfeſ.⁊.xv.
q.iij. nemini aur allegat turpitudinem 3 nõ prici
pẽ:et ſi turpitudo ſua ẽ prius detecta ab alio põt
cã allegare:ut in.l. decreto. ffe'de ſuſpec. turo. ubi
pʒ ꝙ ſi tutoꝛ fuerit ꝓnũtiatus ſuſpectꝰ ꝑ iudiceʒ
põr allegat̃ ipe iſtã ſuſpitionẽ ad cffertũ ut non te
ueat᷑ ĩ futuꝝ:⁊ facit.c.mulieri.dc inreiur. ubi mu
lieꝛ admitiit᷑ ↄ ↄfeſſionẽ ſuã:cx q illa cõfeſſio fu
it ꝛcpꝛobata a iudice:ſi vo turpitudo ñ fuit ab a
lio detecta ñ audit᷑ eã allando ut ĩ. l.tñſacrõe fini
nita ⁊ qð ibi nõ. C. de tranſac.et ĩ cqu.c.nr̃i. nec
ob.ſi dicat᷑ ꝙ caõnici nolebãt h dãnũ uitaꝛ iõ de
bebãt admitti:qm ex qꝰ ille erat ꝛeceptꝰ ĩ caõnicũ
n erat ecclie dĩnoſũ ut hr̃et pluẽs ↄſiliarios. Itẽ
canonicꝰ certabat h̊ de dãno uitãdo ne eſſz caõia
line 7 uide qð dicet᷑ ĩ c. int᷑ dilectos pᷣall.
n gl. fi. ĩ fi. ut dic ſʒ doc. ꝙ foe in iſta ecclia
ñ erãt diſtributões quottidiae.⁊.dic ꝙ h̊ capitulũ
ñ faẽ ĩ Zriũ:qꝛ n agebat᷑ ̊ de diſtriburõibꝰ.iõ di
cendũ de mã ut nõ.i.c.cũ. .de ↄſti. ut ibi plłe
dixi ⁊ in. c:dilectus el.i..ẽ. de pbẽ. ubi ẽt tetigi.
Ittera Si bñs pbẽdã in eadeʒ
ecclia feipit dignitatẽ 2
pᷣbẽda uł aliã pbendã nacat prima. ⁊ ꝗꝙᷓ;
pia a ſupioꝛe ſibi ↄ firmetur tñ uʒ ipetratio ꝑ ali

uʒ facta de ipſa ẽt tacito de poſ alt᷑ius ꝗᷓ colorata
nõ ẽ. h. d. m vm itellectũ. pꝰ põit᷑ ↄſulta.ꝛ rnſo
ibi cũ igit᷑ pᷣma ſubdiuid .nã prio põit foꝛmã mò
dati ꝓ actoꝛe directi.fo allegatõʒ actoꝛis ibi ð fa

cto ttio defẽſiõeʒ rei ibi ſʒ ppoſitus q̃rto clicit du
bia ex pᷣdictis ibi. un. õ. prio ex tex ꝙ ĩ divꝰ

ſis ecchijs põt quis hẽe płes pᷣbẽdas ſalti ex ↄfia

tõe gnãli:ſj ĩ eadẽ ecclia nõ ꝓdeſt ↄſuetudo:æ ĩ h
tenebis mẽti iſtũ tex. nã iſte ppõitꝰ erat pmꝰ caõi
cus ecclie ſancii uiſtaꝛdi ⁊ de ea fuit affũptꝰiĩ cano
nicũ ecchie maioꝛis:⁊ ſic retinuit utraqʒ pbedam
ĩ diuerſis ecchjs.nec uacauit pma ꝑ faʒ: demũ aſ
ſũptus ĩ pᷣpoſitũ pᷣncipalioꝛis ecclie cui ppoſitme
erat ãnexa alia pᷣbẽda:ut collẽ ĩ.vV.ſʒ ppoſitiꝰ:liq;
ñ dicat᷑ ĩ lr̃a.⁊ ex h̊ uacauit pᷣma pᷣbẽda ipo facio
nõ ob. ↄſuetudine gnãli:ut collẽ ex ſnia pape.⁊ ui
de hodie pulchꝝ tex. cũ gl.i clefi. de preben. ubi
habet᷑ ꝙ in eadẽ eccleſia non poteſt habere quis
duas pᷣbẽdas etiam ſi altera fit annexa dignitati:
ſecus eſt in duobus curatis quoniam unum nenit
per annexionem : ut bencficium ſimplex ut in. c.
ſuper eo de preben.li. vi. æ ſic iura magis aboꝛ
ꝛent ut quis habcat duas prebendas in eadem ec
cleſia ꝙ; duo beneficia curata: æ ꝛationem uide ꝑ
gl. in. dicta clmen. ¶ Hõ. ar. optimum ⁊ quaſi
expreſſum ꝙ epᷣs noñ poteſt diſpenſare ut quis
habeat duas prebendas ſeu duos canonicatus i
eadem eccleſia. ¶ Mota tertio caſum in quo be
neficium ſimplex uacat ipſo facto per rcceptiõem
ſecundi beneficij: quod reſtringe ad canonicatus
ſeu prebendas in eadem eccleſia Vltimo nota
ſecundum unum inrellectum ꝙ dupeſatio ſeu ofu
matio facta ab eo qui non habet ptãtem nõ facit
poſſeſſionem eſſe coloratam. nam hic non fuit ha
bita mentio in impetratione de poſſeſſione facti
alteꝛius.⁊ nihilominus ualuit impetratio contra
caſum. c. cum noſtris. S. e. ſed 20 diuerſitatis ẽ: q;
pic poſſeſſio eꝛat euidenter iniuſta:qꝛ poſfio iſia
non erat colorata ſicut in caſu.c.cum noſtris.a
lij tam dicũt ꝙ iſti confeꝛetuꝛ pꝛebenda uigoꝛe ſe
cundi mandati ⁊ nõ pᷣmi dicẽtcs ꝙ pᷣmũ mãdatũ
fuit ſubrepticiũ ſic ut in cãu·c.cũ noſtis.hoc tam
non collr̃ ex Ea. unde pᷣmnus intellectus eſt ſubiili
oꝛ ⁊ limitat dictum.c.cum noſtris. Sed ↄtra hoc
2 ptra textum oppo. nam epo ſolum uĩ adempta
poteſtas diſpenſandi ſuper pluribus curatis. ut ĩ
.c. de multa. ;. de preben. ergo ſuper pluribus
ſimplicibus poterit diſpenſare lo. ultima hic
inſtat ⁊ finaliter concludit:ꝙ in pluribus curatis
epᷣs non diſpenſat. in pluribus uero ſimplicibus
uel in uno curato ⁊ ſimplici poteſt diſpenſarc in
diueꝛſis eccleſijs·ſed in eadem eccleſia gloſa du

bitat:⁊ primo dicit ꝙ non poteſt per iſtum tenujʒ

Scðo. vẽ tenere grium ⁊ ad iſtum tex. hendet ꝙ

bic archiepiſcopus nõ diſpenſauit ſed cõfirmauit.
diſpenſatio enim non fit niſi expꝛimatur iuxta no

ta in. c.ij.de ſciſmaticis. vnde uidetur cõcludi ꝙ
in eadem eccleſia poteſt epiſcopus diſpenſare cir
ca plura ſimplicia:dummodo ſubſit cauſa diſpen
ſandi.æ nota in boc diligenteꝛ iſtam gloſam

nhhäind arfti
utctit hane .
ietiacb ſ
ismenie icn ,
uaz, mechn
ih ien 4 ſie 4
⸗ ſatln K4.
i 4 Gllulifii iri
8 eabbnen⸗
6 emnig aid
iilit n on

cenms conteo⸗ nne⸗
ieuns mino tll⸗
ſblti⸗ MfoAuN 4 ne⸗
ſmtrici utihece in⸗
gumtnmn li nnih
ſienttitnlli:u ſiun bi wo
tigleo M tiicogeniy⸗
lcoradtiftcagfnio clons
ferßaipol hoide.
Gigferqgal aniſſeemiſiſen
ArgCddidel NNoeſudt
it Imnoincihderehco.
Nnde nori
BANarWcN Irſnticns ag
camnßnb
ci giciin moncvscer
achncolgenqy ielans ni⸗
riien n
Prinecg olicpt Neng
ia pti
Giicgiih eineen,
ſaniteene
e mniſantnes 1
nMexicini ni moniinnen
nelufttugitihnir
Lbiinns s

nr r us habent ng gibengi i acine
ſ cho barefcin uramne⸗ tonan nice⸗
Nindandhnen (MWar opnmmn 7guu
rrſimn gezs noß onfſpenlne in gus
ibent uns prebencas ſian dvos anonicamsi
Mden ecceſn. (Non tmio cann in gvo be
Nchcium ſmpler acet ſo d ber reeeptiöen
ſecunii dercioi:gnod reſringe nonicams
ſen prcdendas in enden eceeia Glnmmo nota
ſecundum unam unelecumng Gſdeno ſenf⸗
mano facn t ed ani don de Nihan ter
poſſeſſtonen eſe cornan gan de tdfihn
bit mentio in inpenanone de Moſeſnein
lenius. ? nibilominus voluit inpenano nn
aim can wſt ͦ aͤim ſuni
he poſiſſo eut aidanm iniſtn a
non erat coloran ſiut in csu H d
ij ni cit g if cofenn hrebene zl 4
cundi nmncan t hoͤpnn etes g Nah
Nii ſetin inc.cn noſtns 0h

r e Ir r.

Be oceſ. pꝛebẽe.

Jo. an. fatetur dictũ glo.dummõ illa bnficia ſint
diffoꝛmia. nã pofit diſpẽſare ur quis hẽat dignita
tẽ ⁊ canonicatũ in eade ecclia:2 p h̊ uide bo. tex.
cũ gl. i. c.i. de Oſue.li.vi.æ uide Fre.ↄſi.cxv.ubi
tz: ꝙ ꝑ diſpẽſationẽ epi põt ĩ eadẽ ecclia quis hẽc
canonicatũ æ altare ſeu bnficiũ alicuiꝰ capelle ĩ ea
dẽ eechia: qð nõ. nã quẽéadmodũ põt ĩ diue:ſis ec
cleſijs: ita ĩ eadẽ: ex quo bñnficia ſt diueꝛſa: ar. lxx.
di. ſeoꝝ. Idẽ diẽ Jo. an ĩ duobꝰcanonicatibꝰ ob
tinẽdis ut eps nõ poſſit diſpẽſare.⁊æ h̊ nõbis:quia
cõit ſequunt doc.⁊ bñ facit lr̃a ĩ ar. x.d.cle. fi.de
pben. rõcʒ uideas ex his ꝗᷓ plenius dixi i. c. cũ iaʒ
dudũ pᷣal. ubi latiꝰ tetigi hãc mãʒ ꝙᷓ doc.h: ⁊ ple
uideas in repetitiõe.F. qui vo.c. extirpande 5 de
pben. ubi tãgo au ⁊ an ualeat ↄſuetudo ſuꝑ plłali
tate bnficioꝝ:⁊ an ⁊ qñ epᷣs põt diſpenſare:2 peꝛ
hoc ẽ expeditus iſte tex. ab.
WM Löcilium
X* barte aſtẽſis. lareꝛanen.
locũ nõ hẽt nbi nõ ſt diſtincte pᷣben. nec
ceꝛtus canonicoꝝ nume:ꝰ. uł clariꝰ ſic: In eccliis
n nüũeꝛatis uacatio pᷣbendaꝝ ſeu canonicatuũ poſ
ſibil ñ e:nec fit ibi deuolutio ad ſuꝑioꝛẽ ex neglia
ſemeſtri ĩ nõ ꝓuidẽdo ecclie de miſtris: = ẽ caſus
nõbilis. pꝛia pars ponit fci narratiõeʒ. a ꝑtinʒ ↄ
feſſiõem:ibi tandẽ:ttia ſniam:ibi nos.q̃rra graʒ:
ibi qꝛ ueꝛo. ¶ Mõ pꝰ ibi ĩ coꝛpoꝛaleʒ poſ. bo.ꝗqr.
ꝙ ſuꝑioꝛ ad quẽ fit deuolutio collonis põt nõ ſo
lũ ↄfene:ſʒ ẽt ĩ poſ.coꝛpoꝛalẽ ĩduceꝛe. ⁊ poſſet ar
gui gñalꝛ ꝙ ad quẽ ſpectat ĩſtõ ſeu collo ꝑtinet fa
cultas dadi poſ. coꝛpoꝛalẽ: facit.c. mita g̊ de pᷣbẽ.
2 qð nõ. Inno. in. c. ij. de reſti.ſpo. ¶Mõ ·ij. ibi
ci ibi qr̃ capin ubi ẽ canonicoꝝ maioꝛ pars:
Hʒ aliqui ↄdicãt. vn ſindicus agit noie capli: ⁊ ibi
põt dici ꝙ ſit ecclia:ut in pᷣjn. hꝰ. c.æ nide bo. tex.
cũ gl.i. c. cũ int canonicos de elec.¶ Mõ.ʒ. ꝙ ĩ
ecclia collegiata qñ; ñ ẽ ceꝛus nũe:uſ nec canoni
coꝝ nec pbendaꝝ: receptio in canonicos põt
ptinẽ ad ſolũ caph E Ire nõ. ꝙ ubi ñ ẽ ceꝛtꝰ nu
meꝛus i ecclia ñ ẽ pfixũ a iure ceꝛtũ tpᷣs ad iſtituẽ
dũ enicos qtꝛ ãt ecclłie ſit tẽ ꝓuidẽdũ.j. di
cã. ¶ Mõ ibi ſuppetũt facultates:ꝙ ubi nõ ẽ daz
nuex i ecclia nõ tenent canonici ẽt reciꝑe ad lr̃as
hpape ultꝛa q;ᷓ facultates ecclie ſuppetãt. vñ dũt h
doc.? bñ: unus ſolus ex eo põt ſe h cãu opponer
? ipedire ꝛeceptõeʒ fiẽdã:qm talis õdicꝰ hʒ iuriſ
omtũ: ut ĩ. c. i. 5. ð iſti. æ tẽdit nrilitatẽ ſeu hõꝛem
ecclie: qꝛ dedecꝰ ẽ ecclie ꝙ caõnicꝰ mdicʒ.xciij.d.
i.c.diacõi. nnꝰ gꝰ ſolus pualʒ oĩbꝰ. . ð his qͥ fi. a
Pla.c. i. ſ ubi facultates ſuppetũt põt maioꝛ ꝑs ĩ
ſtoeʒ facẽ ẽt iuita mioꝛi ꝑte:qꝛ H̊ ẽ eccle utile ⁊ ho
noꝛabile ad h̊. c. qm ᷓ de ui.?æ ho. Sed nõ. ex hͥ z
ex. fiic. ibi fm oſuetudinẽ:ꝙ nõ ſolũ ĩ receptioue
pluriũ dent attẽdi facultates eccleſie ſz Et ↄſue ? ĩ
H tẽbis mẽti iſtũ tex. ſi.n. ↄſucuer̃t eẽ. xx ĩ eccleſia
27 facultates ſufficiũt pro.xxii.nõ aſtrĩgũt᷑ cãonici
ad recipiẽdũ aliquẽ ultra ↄſuetudinẽ qꝛ diminu
ret eoꝝ redditꝰ ſoliti æ ãtiqui ⁊ ita ĩtelligũt doc.
fi. c. Sʒ ego credo h ꝓcedẽ niſi:cã ꝛõlis eẽt ĩ õri
uʒiputa qꝛ excrcuer̃t mltũ facktates ecclie ⁊ ecclia

(Rl.raze⸗ — ͤ 5 I= rg Srſren 12 Put- de .: e. jye dn* 1

7

patit᷑ defectũ ĩ miſfris:nã pꝑ excreſcẽtiã facultatũ
Et nũerꝰ ſtatuitꝰ ãpliat᷑ iux ea qᷓ habeẽt᷑ = nõ.i.c.fi.
de:v.ſi ⁊ i.c. cũ. ¶ D. ð i. Eilr por nõꝛi ex. c.
Vbo unũ mirabile dẽʒ: ꝙ ſtatutũ plus operꝛat᷑ qᷓ;
oↄſuetudo nã ſtatutuʒ nũeꝝ facit canõicatũ ibi ua
care ⁊ i.c.dilẽo.õ.de pᷣben.⁊ ſecꝰ eſt iĩ ↄſuetudie:
ut hic:nã hic crat ↄſuetudo ut certꝰnũerꝰ reciꝑet
ut colligituꝛ ex fi.æ pn. dũ dꝛ ꝙ qᷓtuoꝛ pbẽde ua
cabãt nã putabãt illas pᷣbendas uacauiſſe pꝛopteꝛ
antiquaʒ cõſuetudineʒ:qꝛ foꝛte ĩ eccleſia ↄſueueẽt
eſſe ab antiqꝰ.xx. canonici:⁊ tẽ nõ eꝛant niſi.xvi.
Sʒ h op. de.c.fi.de cõſue.iuucto c.ꝙ ſuꝑ his
de ma. æ obe.nbi pʒ:ꝙ conſuetudo ẽ maioꝛis uis
; ſtatutuʒ æ maxime de iure canonico:ut ibi nõ.
Iteʒ ↄſuetudo ecchie ẽ attendẽda: ut in.c.cũ oms

V. t .⅓ vh r P Iſe⸗

de ↄſti. ſo. doc. apte nõ ſoluũt:ſʒ ſolũ dñt ꝙ ↄſue

tudo nõ tm opat ſiẽ ſtatutuʒ:ſʒ ͥ nõ ẽ tolle pꝛiũ.
poſſumꝰ ſoluẽ dupł. Mriĩo ꝙ tex.ĩ fi. dũ fac mẽ
tiõeʒ de ↄſuetudie nõ loq? ð ↄſuedie ꝛeſpectu nu
meri.ſj̊ de conſuetudine ceꝛte poꝛtionis percipi
ẽde. Secdo põt ſolui:qꝛ lIʒ in eccleſia ſoliti ſint. xx
inſtitui:nõ tn ex h̊ inducit᷑ cõſuetudo reſtringens
libeꝛtateʒ habentis inſtitueꝛe:qꝛ actus mere facul
tatis nõ inducit conſuetudinẽ pfᷣatis libeꝛe reſtꝛic
tiuam. nam ſi ꝑ. xl. annos conſueui ucnire ad mo
lendinũ tuum ad molendum uel eriaʒ ad furnum
ad coquendum non inducitu: ex hoc conſuetudo
ut teneatur in futuꝝ continuare iu nõ. in.l.ij. E.
qᷓ ſit lõ ↄſue:⁊æ in.c. Joannes de cle.coniu.ſic ad
ꝓpoſitũ ubi nõ ẽ nũeꝛuſ in eccleſia rẽlinquitur ar
bitrio illius ad quem ſpectat electio: nec vx ſuum
arbitriuʒ cohartare:ſi ſolitus ibi ſit inſtirueꝛe. xx.
quia fuit iſte actus meꝛe facultatis:⁊ in h nõ. iſtuz
tex. ſic intellecrũ ꝓ eccleſijs maxime regularibus:
ubi monachi communite: inſtituunt᷑ ad arbitrium
abbatis: ut ſi conſueuit inſtitueꝛe ceꝛtum numeꝛuz
non dicemus peꝛ hoc numeꝛũ eẽ in cccleſia ſtatu
tum. ¶ In glo. i. in fi.glo.hic multum uacillat.⁊=
dic ꝙ in effectu due ſunt queſtiones ſepeꝛare que
pñnt ex gl.elici. Dꝛia nũquid canõicus ecclie põt
ageꝛe pꝛo ipſius iuribus ſine mandato eccleſie:
7 de hoc dic ut nõ in.c.cũ olim de teſti.⁊ ꝑ Inn.
2 ibi plene dixi æ regulaꝛiteꝛ non agit ſine man
dato:ut in.c.i de procu.⁊ alijs iuꝛibus allegatis
in glo. Secðᷣa qõ:nunquid ſaltim poſſ( eccleſiaʒ
defendeꝛe ſine mandato. æ dic ẽt ut nõ. in.d.c. eũ
olim. hic ãt nõ colligituꝛ dẽʒ gl.naʒ ut dicũt Jo.

an. æz Mbi. iſti tres canonici nõ tin defedebãt iui

eccleſie qᷓtũ ius ꝓpuʒ:qꝛ nolebant illos hze ꝓ ca
nonicis ex qꝰ nõ erãt letime inſtituti:⁊ ſic agebãt
noĩe ꝓpꝛio. Ex q nõ.ꝙ unꝰ ſolus de uniuerſita
te põt ſe opponẽ ut his qͥ nõ eſt de uniuerſitate ñ
imiſceat ſe tractatibus:uniueꝛſitatis ſeu ut ñ hẽat
tanqꝙᷓ; unus de coꝛpoꝛe uniuerſitatis = ĩ eo ꝙ gl.

dicit ꝙ iſti tꝛes ſuccubuerũt non bene dicit: qꝛ

immo obtinucrunt. nam papa pꝛonuntiauit illam
inſtitutionem irꝛitam ſed poſtmodum fecit illis
gratiam habito reſpectu ꝙ caplm affectauerat ꝛe
ceptõem illorum ⁊ nõ ex h̊ ⁊ ex tex. ꝙ ſi poteſtas
de aliquo diſponendi pertinet ad me et ego

NV. isασιισ — = „ Int Jcg 11,2 „. „

— Bata/ nE

V. ncich c5 » Den, A=fr-- r zyt

G Tai er ſe n . e 2 ee ſrir= oH G ern „7 Fartirs * 7. 71 0 — . Prdebet (25 = TWI . J. — PS
¶ De cõceſ. pꝛebẽ.
da
,ncenn
. . . . . . — eͤ xinte
credẽs ad te ꝑtinẽ ↄſenſi ut tu prãteʒ explicares: ibi ? ita lʒ nõ hãc ꝑticulã uſqʒ ad finẽ. Sʒ qͥro ꝓ . mitnenn Emmmt
aciꝰ ſic explicitꝰ ñ tenʒ.ñ ꝛõe tui.qꝛ nõ hẽbas po &⁰06 declaratõe gl. 7 tex. ſi certus nũerus nò i ecclia Gln inihdh 1 afoielis
reſtatẽ: uec ꝛõe mei:qꝛ nõ ĩtẽdebã:nã caꝰ ñ erat hᷣ 2 caõici ſũt negligẽtes in inſtituẽdo cadicos fʒ fa Niße geoins
pᷣuatũ ptãte ĩſtituẽdi canõicos ⁊ affectauit ſen cõ cultates ⁊æ ↄſuetudines ecclie q̃tꝛ ꝓuidebit᷑ eccleſie Gehl a . His
ſenſit inſtitutõi facte ꝑ archiepᷣm:nec tñ ex h fuit exquo ibi nõ fit duolutio ptãtis ad ſuꝑiorẽ.· So. 44 tuth i ſo⸗
aeq̃ſitũ ius ilł iſtitutis:ſj opoꝛtuit ꝙ papa facẽt qñt h̊ cõir doc. ꝙ ſuꝑioꝛ imediat/ ſtatuer tinũ ei Ur , ſennd
eis graʒ:⁊ bñ facit ĩ ar.l.is ad quẽ.ff.de acquir. ad quẽ ſpectat inſtõ ut. . illũ ꝓuideat cccleſie fm G ler iu nun
bi ¶ Vn glij. ibi ſupplet bic de facto:dic ꝙ imo ↄſuetudinẽ qᷓ ſi nõ fecerit ipſe ſuꝑioꝛ ex offõ pꝛo rn Moenig zunn
de iure.nã ſi iudex ꝑpẽdit ꝙ cã ẽ decidibilis cer nidebit pro. p. c. ſi. c.ĩ fi. e. ti.li. Vi.fac. c.irrefraga * nana n 8
to iure:lʒ illud n alleget ꝑ ꝑtẽ:nihilomiuꝰ põt iu bilis. SF. oẽs de of.oꝛ.⁊.c.ceteꝝ ð iudi.qð ſemper cunchiohn ſo in⸗

14

— va²

— — — ½ ₰„ E ſ44.
V. .2 P=) 'Termi ſn⸗ Vαπα bc= . 6

M. * ſu K. abhai ..( nl. v1 4“ Aat

dex illud allegaz? z ſniaʒ feꝛe:qꝛ boni iudicis ẽ di
minuẽ litẽ ⁊ eꝗ facere bꝛeuioꝛẽ ꝙtũ põt: ui in. c.fi
nẽ de do.æ ↄtu.⁊ ĩ.c.cũ dilectꝰ de ↄſue.⁊ ĩi.ccuʒ
iut᷑ uos.c.ti.⁊ in h nõ iſtũ tex:nã ãbe ꝑtes crede
bãt pᷣbendã hic nacat:ſj qꝛ pape oſtitit ꝙ nũerul
nõ erat ibi defminatꝰ ꝓnũciauir uacationi locuʒ

n eſſe: 2 facit: li.? qdð ibi nõ. C. ut q deſũt ad.iu.
ai nõ debẽt facẽ poꝛtões nõ· bñ
gl. ꝓ opi. Inn. i. c. dilẽs el.i:S. de pbẽ.ubi dic ꝙ
ĩ ecctijs ꝛlariũ nõ debẽt ex ꝛedditibꝰfieri certe põ
tiões:ſʒ Zriũ detminat Jo. an. in rla nõ ẽ obliga
toriũ de ꝛc.iur.li.vj.iĩ mercu. ubi foꝛmat qõnem
nõ.nũquid ualeat ſtatutũ abbatis uł capli ut quili
bʒ mõnchoꝝ bẽat.x. ꝓ ueſtimentis ⁊ alijs ſibi ne
ceſſarijs:uiðᷣ ẽt Inn.i.c. iſinuãte.j.qui clc. uł uo.
Et nõ ex ꝛõe bꝰ gl. ꝙ ĩ ecclijs regulariũ nõ ẽ daꝛ
uacationẽ ꝗð ẽ Viſimũ ubi nũerus nõ ẽ ſtatutus:
als ge cv non capł ĩ fine diẽ Ho.
ꝙ gl. iſta nõ ꝓcedit q ad iſtũ tex.qꝛ quo ad ꝑtes
papa pꝰ detminauit negotiũ:ſʒ ex officio ſuo poſt
modũ fec graʒ iſtis iſtit:motꝰ maxie.qꝛ caplin ac
ceptauerat priꝰ illoꝝ ꝛcceptõeʒ. dic tñ ꝙ dẽʒ glo.
ẽ vũ ⁊ ꝓbat᷑ ex ſuꝑiori ꝑte.c.i.V.tãdẽ ut dixi.s.
ĩ glo.ij. In gl. in. v. ſuppetũt ĩ fi. ur̃ h gl. uelle i
fi. ſui:ꝙ archiepo ſeu epo ad queʒ deuoluit᷑ ptãs
ex neglia currat tpᷣs imediate a tpe deuolutioniſ:
qð tñ nõ ẽ vũ:qꝛ quẽadmodũ p collatori ñ cur

rit ſemeſtre niſi a tpᷣe noticic uacatõis: ut ĩ.c.quia

diueꝛſitatẽ. S. e. ĩ fi. ita nec fo uł nltiori collatori
ad quẽ ẽ deuoluta ptãs ut dixi ĩ. d. c. qꝛ diueꝛſita
tẽ: ſed foꝛte gl. ͥ ſenſit ꝙ dʒ pᷣſũi noticia uacatõiſ
Sʒ doc.h ĩſiãt diſputãdo utrũ archiepᷣs pᷣſumat᷑
ſcire uacationẽ bũficij ĩ dio.ſui ſuffraganei:⁊ tan
dẽ ↄcludũt artẽdẽdã eſſe locoꝝ diſtãtiã famaʒ lo
ci qualitatẽ bnficioꝝ ⁊ modũ uacatõis:qð nõ. et
declaꝛa ut dixi ĩ.d.c.qꝛ diueꝛſitatẽ.⁊ ex h ĩferũt
doc.ꝙ p ipetrãtẽ a papa ꝑꝑ deuolutioneʒ aucke
cõcilij latanẽ. põt archiepᷣs ſe opponẽ ⁊ allegare
ignorãtiã:q cãu ptãs nõ ẽ deuoluta ad papã:et
iõ ſume bonã cautellã ut adijciat̃ in gra pape illa
cla ↄſueta ſeu quocũqʒ mõ uacet.uł ꝑ alteriꝰ cuiꝰ
cũqʒ ꝑſone:et ẽ utile ſẽꝑ hãc ꝛegulã apponeꝛe: -
euitert̃ diſpoſitio.c.ſuſceptũ de Nptis li.vj.n
glo. fi. ibi km ↄſuetudinẽ ecclie nõ.glo.ꝙ ipetrãſ
graʒ a papa nibilominꝰtenet᷑ fuare ↄſuetudinẽ ec
cleſie. ex quo ĩferũt doc.qꝙ ſi ↄſuendo ẽ ecclie ut
qiʒ caonicꝰ iuret fuare ſtatuta ecclie tenet̃ tal ĩipe
trãs ſic iurat᷑:? ꝓ h uið bo.tex.ĩ.c.fi.de ↄſue.li.

vj. ubi papa ulłt guaẽ ↄſuetudinẽ eccleſie ð ĩ etrã
tes a papa:ad ideʒ.c.i.de plie.i Am eveglo⸗

nõ.:nã per bũc mõʒ poſſ ep̃s ſupplẽ negliam ab
batis ſi nõ ĩſtituit mõchos ĩ mõſterio em faculta
tes. ⁊ antiq; ↄſuetudinẽ iſte.n.t᷑minus hõis ſucce
det loco tmini iuꝛis.iux nõ.ꝑ Inn. in. c. ex rõne
de ap. ¶ Sʒ adueꝛte ꝙ iſtud dictũ doc. vʒ ẽ ubi
zceptio ſeu ĩſtõ ꝑtiet ad ĩferioꝛẽ epo·ſʒ duꝰ ẽ qᷣd
ſi iſtõ ꝑtiet ad epᷣm:nũquid archicps poſſit eodẽ
mõ ſupplẽ neglłiam epi.pᷣ̊ qõ ẽ magis difficilis q;

qõ doc iõ qꝛ archieps rłarit᷑ nõ hʒ iuꝛiſdi.i dio

ce.ſui ſuffraganei niſi in caibus a iure expſſis utiĩ
.c.paſtoꝛał de of. oꝛ. ſz iſte cãus nõ ẽ expſſus ĩ in
im fatẽdũ eẽt ꝙ aꝛchiepᷣs poſſet ↄpellẽ epm negli
gẽtem ut iſtituat: ar. c.nulls de iurepa. Sʒ dubiuʒ
eſt: nũquid illo nolente ipſe ſuccedat ⁊ ſi tenemus
opi. ꝙ archieps ſuppleat negliam epi iſte caſus ẽ
clarꝰ: ſz tenẽdo ↄriaʒ opi.quã ple exaiaui in. d. c
paſtoꝛal ⁊ in ꝛepetitõe.c.ſiquis clicũ de fo.cõ.ẽ
magna dubitatio.ſed nihilominus teneo ꝙ aꝛchi
epᷣs põt:qꝛ tinus hõis ſuccedit loco fmini uiris:
ut pᷣdixi:ſʒ ſi eſſet terminus iuris h̊ deuolutio fiẽt
ad archiepm.c.ij. S. e. g ĩ caſu iſto cũ iminuſ fuit
pfixns epo ab archiepᷣo ⁊ ̊ nõ. Sʒ ẽ qõ nõ.ntx
i iſta eccłia nõ nuãta poſſit ꝓuideri ipetrãti ut ꝓ
uideat᷑ ſibi de uacãti uel pꝛio uacato maxie ſi adi
jcit᷑ cla nõ ob. nñero de hac.a.uide ple ꝑ gl.nõ.i
c.fi. . e. ti. li. vi.qᷓ ↄcludit ꝙ ſic: qꝛ illa Vba ð ua
cãte ⁊ẽ fuert appoſita fauoꝛe iĩpetrãtis. Sʒ h?
ʒ tex. op.nã exquo epᷣs potat ꝓuidẽ mõ pᷣdico:
debuit tenẽ iſtõ ſua:qꝛ ſi nõ uʒqð ago. ⁊c.in. c.i.
de deſpõ.ĩpu.li.vi.ſo.hoſti:⁊ cõir doc. Vntur nel
le ꝙ ubi qs certo iure pot᷑it actũ explicare ſi mo
uet᷑ alio iuꝛe quo nõ põt actus conuit ⁊ ex hᷣ colli

gũt hic doc. cõir.ar.ꝙ ſi iudex.fert. ſñiaʒ expᷣmen

do cãm nõ ↄcludẽtẽ illa ſnia ẽ nulla:qj ex c ñ ex
pſſa poſſit iuſtificaꝛi:pꝛo h̊ nide. Oar.i.l.ſi is ad
quẽ.ff. de acqui.hẽ ⁊ bñ facit ibi tex.ĩ ar.⸗ peũdẽ
in ſili i.l. i. ff. de iudi. ꝛi õ cautũ ẽ nõ expᷣmẽ cm
ĩ ſñia ⁊ ſi uis expᷣmere ad decorẽ tuũ ↄſeruq ſal
ti adijcias dictõeʒ maxĩe ut ex pł ibus cãis ⁊c.nꝗ
tũc uideris motus nõ ſolũ ex cãis expſſſis:ſ ex al
is tacitis. nã cũ qͥs expᷣmit płes cãs ĩ.ſñia q une
faẽ alia nõ ſñia ſuſtict ꝑpꝑ cãʒ urgẽrẽ expſſa ur eſt
tex. nõ.ĩ.c.ꝑ tuas.j.q..fi.ſint le.⁊ uide ſin. dictum
Inn.i.c. in pñtia de renũ.ᷣubi dicit ꝙ ſi index er
pᷣſſit duas cãs unã õ ius cõe aliã õ ius litigatoꝛil
tʒ ſnia rõe iſtius ultie cauſe:qð ſemꝑ notabis: foꝛ
tius eꝛgo ſuſtinenda eſt ſnia:ſi alia cauſa 6 iuſta.
licet dictum hoſti. æ doc. ſit ueꝛum in ſe:tamen no
ꝓbatur ꝑ iſtũ textum etiã ꝑ uiam ar. iudicio meo
qꝛ epᷣs non hẽbat bic tẽpoꝛe inſtitutionis aliquid

ſobionved. K
6s en i —
C(Nodtd e ſ
onaa iill ammmn
lrscnun zin

erlorte nnen
icslain a gieim

9/9

orrnt ecd Gli ti
gicotclofrnicot⸗

Isſerſccea N
6n Cin biſminbbetih
iritlgi nbtiioneilgedarn
lcticd lcralboctncigtid an
l Accnede an ro nln
5NCotaroveteinftanden menne
finosued genderncnnen
Nriedo Fad Kornrdüradi
oRends Rregeer oceli
Gdnaſcldemra noni ui
iechci pniſioſbi
Ccc linciensboe he inenin
liecaicnt i ſopon ennsce
Cppnbicaiſok g. Fren
s hoegfinrginigpapobn
tooj mr icit lar lp lal⸗
ibibrtigfmetn Oſepccdenen
voincrmtliglh 1 1
S
nneg ibbiic entos
Pelensipeltalne d m
inelni Clſmtimicſ
rcnen mi bbtian⸗ H
e uo pngfnnt i goe⸗
leni hi, “ naöez
bonmniͦ nte ei
ennictzne olinn ncömute
lo alti fi, Urbi gafrqwo⸗

,„ „
ſarqg ciin notza loz, derſn

llipräibusg inne eihſſgn
it Naili e garhes hoſſn rle n ieg
etan u iſfimat ar. c nuls de iunpa Gbin
knigui lo volene ipſe ſncecr eſ⸗ *
Nl garchis ſupplen negian eyi ſte alis
niſrnito zrnz opi ani heemini in de.
lonk t in wpente c ſis 5 ci ge ſo oe
ngnn inbinnio ſel nihlon us ene gahi
Ps or g iinns hois iuccedit oco imini uiris:
n rdrſdeſa erminns inrish deuolnto fiͤt
Ad Cn t,e i n ſo i ininuſ fuit
pfims eho d meecho 151d. Ge god utr
in etcdia d nidn dolt Midenidenin u
nideni ſbi de ein a id acid nitſtadt
jci ca oco nicto eh anie ſe hnin
cſſenili nq ocndt gſc min n
cur ce furft appoſin fnnon Fadte Edd
zrrop. ni ego es poln pucd⸗ Nöke .
cut rne ſo ſneqꝛ n D e Fans
ul lſo ſiren aglene it
vwdi qs lend brreit⸗ conni verbn
ei io unt go ñ 5 Gder fen ſiinin
cgit bie oc cci g. cgl nel⸗ gullacter dt
docin ocluderi lla ſſia ̃ vilie

voſit ſtcri d rice
ſpoſt uſtfn n iibi rin in

CSe ocel ppꝛebé.

cãm ltimam iſtituendi de pñti: qꝛ debuiſſet pꝛius
pꝛefigeꝛe tenminũ ca ad iſtructionem faciedaʒ ſʒ
ↄſuetudinem ante cuius pꝛefixiõeʒ ptas non eꝛat
ad eum deuoluta. ab. 1
Ons pratem ofe
Onſtitutus. js biatem oe
re alti tradeꝛe ptᷣatẽ ↄfeꝛendi pꝛimũ bñ
ficiũ qdᷣ uacabit.h.d.pꝰponit᷑ gre pctitio.in ſcõᷣa
exauditio ipſius ibi quo circa. in ftia future frau
dis ꝓuiſio ibi qꝛ ueꝛo. Hõ. pꝛio ibi ſaceꝛdotalẽ.
quod qnedã pbende ſunt ſacerdotales:? poſſunt
dici ſacerdotales quia fotte ſecundũ ſtat utum lIo
ci ſacerdotes tantum ad Illas promoueri debent:
7 ht onus ſacerdotale annexũ ut aſſumpti ad il
las teneatur ꝓmoueri ad ſacerdocium Ex quo ife
ro ꝙ de iure communi prebẽda non habʒ onus
ſacerdotij annexũ alias non dicerent᷑ qdam ſacer
dotales ſͥ oẽs ⁊? uide qð dixi in.c.ij. S de inſti. et
qð legit᷑ ⁊ nõ.in cle.ut hi qui de eta. ⁊ quali·⁊ in
c.cui de nõ ſaceꝛdotali de pᷣben.li.vi. Mõ.ij.
ꝙ legatus nõ põt ↄfirmare donatõcʒ factã de pꝛi
ma uacatura ↄfeꝛcéda:nã papa hᷣ in fi. gñal: ꝓhibʒ
Itẽ quẽadmodũ legatus directe nõ põt õᷣ ↄciliũ
diſponeꝛe: ut le. æ nõ.in. c.cũ dilectꝰ el.i.de pᷣben.
ita nec uette ↄcedẽdo uel ↄfirmãdo huiuſmõi
g'am. ¶M ul.ibi fraudẽ adhibe:c: ꝙ uno ꝓhi
bito itelligit ꝓhibitũ omne id ꝑ qð ẽt indirecte
uenit᷑ ad illud: ad hoc rła cũ quid una uia de re.
iu. li. Vi. ?.c. tue de ꝓcu. Sʒ qro qualꝛ ̊ ꝓmiſſio
ſeu donatio uenit in fraudem lateꝛanen.cõcilij. ſo.
nã uolẽs uni ꝓmitteꝛe buficium nacamæ donaret
amico ſuo ptatẽ ↄfeꝛendi pꝛimũ bnficiũ: ⁊ ille eẽt
quodimõ tuus indirecte ex ↄceſſione in ꝑſonam
aici ſui⁊ ſic deſideꝛaret moꝛtẽ ꝓximi ſui ut poſſet
hee effectü pmiſſio ſibi facta: n glo. i. ibi de
elec. cũ in cũctis h̊ qõ æ due imediate ſeqũtes ho
die decidunt.i.c ſi ↄpꝛomiſſarius de elec. li. vi. et
appꝛobat ibi deciſio huiꝰ gl. ¶ In ea. gl. ibi ſed

νασι pone gl. 5 foꝛmat qõnẽ ꝑꝑ appꝛobatiõeʒ ? inhibi

tõeʒ pape.nũquid ualeat colło epi alteꝛi féa 3 hõc
ibibitioeʒ pape. ⁊ tʒ ꝙ ſic ꝑ.c. dilectꝰ: niſi eſſet ap
poĩta cla decꝛeti. æ idẽ tʒ Moſt. Jo. an. tʒ Zꝛium.
nã uidemus ꝙ ſola ihibitio executoꝛis dati ad cõ
pellenð ipedit collonẽ oꝛdi narij:ut i.c.ſi ſoli.e.ti.
li. vi:ge ſoꝛnꝰ H̊ opabit᷑ ihibitio pape. Dꝛeterea
ex quo papa ↄfirmauit illã donatõeʒ iſti féaʒ ptas
Ofeꝛcdi pꝛiuʒ uacatux nõ ſpectat ad epm ſj apud
donataꝛiũ. nec ob. c. dilẽs ꝑ qð mouet᷑ gl qꝛ alið
mãdare oꝛdinario ne alt᷑i ofcꝛat:quo caſu tenẽt
collo alli fea nt ibi. aliud ẽ ihibeꝛe ſimplꝛ ne confe
rat:q cqu nõ tʒ collo ihibitiõeʒ fcaʒ:ut ĩ iuribꝰ
Pal.2 rõ dineꝛſitatis: qꝛ H ultio cãn ꝑ ihibitõeʒ au
feꝛet pr̃as ↄfeꝛẽdi:ſʒ ĩ pꝰ cqu ſolũ ĩtẽdit obligare
oꝛdinariũ pſonabł: ad ↄfeꝛẽdũ.æ nõ· bñ h̊ dẽm ex
d bpotes colliger̃ nnq doctrinã: ꝙ fq; ab oꝛdiario
ihibitõeʒ pape ẽ ipo iure nullʒ: ꝓ quo fac dictũ
In.i.c. fl. de accu. æ2 1, C ra ynal. de teſla. ? nid qð
pte dixi d.c diles Ei in ali ibi ĩ gñe ptᷣ nõ gl.
̈ eps ñ pot ĩ ſpe ẽt delegare ptatẽ cõfeꝛcẽdi:ſʒ in
geneꝛe ſic. ſʒ tu dic latius: ꝙ aut uult delegare ſcu

HF „ ä((4 v 1 Pr lere P a 9 4, heken, p“

donare ptãtem ↄferẽdi ceꝛtũ bnficiũ uacãs ⸗ põt
qꝛ tũc ceſſat fraus ↄcilij latanen.æ ui appꝛobãi Hh
i iſto tex.ubi ſoꝰ ꝓhibet᷑ collo dõatõis pPmi bnficij
uacat᷑i:ne fiat in fraudẽ cilij dõatio eꝛgo colloiſ
bñficij uacãtis uʒ qð ſẽtit h Jo. an · ſup tex.in gl.
in.c.delibeꝛatione.in..ĩhibemus de of. le. li. Vi.
aut uult delegaꝛe ptãtem ↄfeꝛcdi beneficium uaca
tuꝝ in ſpẽ: puta ut ↄfeꝛat unũ ⁊ nõ põt 26e pdicta
ut bĩ genẽ vo delegãdo ptãtem ſuã oĩmodã põt
dũmõ h̊ deleget ſuo uicario gnãli dũtaxat.nã alti
nõ põt ↄferri:ar.op.i.d.S. ihibemus:ubi pʒ ꝙ et
legatꝰ nõ põt nec ĩ gñe nec i ſpe dare ptãtẽ repiẽ
di ꝛeſignatõeʒ bnficioꝝ.⁊ illa ſic nacãtia gferẽdi:
ſz uicario ſuo põt:ar.c. fi.de of.ui.li.Vj. ct.c. ex
freqnitibꝰ.S. ð iſti.ita nõ.i.d.. ihibemꝰ.=. c.ſtatu
tũ de pbẽ.li.vj.æ nide qõnẽ quã ponũt dni ðᷣ 20
ta decif. ccclxxxiiij. ubi qrũt:nũq̃d epᷣs poſſit dat
uicario ſuo ptãtẽ ꝛcipẽdi ꝛeſignatõeʒ certi bnficij
? illud ↄfeꝛẽdi.æ ↄcludũt ꝙ nõ ut hic ⁊z in. d. F.
ihibemꝰ.æ ſic nõ. ꝛeſtrictõcʒ ad.d.c.fi.de offi. ui.
et extenſionẽ ad. d. F. ihibemꝰ. Jo. an. hic ꝛccitat
ꝙ cuidã ſcholari ſuo affectãti ↄcedes ſuo uicario
ptãtẽ ↄferẽdi pᷣ mũ bnficin uacatuꝝ ↄſuluit: ut
lias ſuas daꝛet uicaꝛio ſuo piãtẽ gnoleʒ feꝛendi
bnficiũ:ſʒ ꝑ fas lr̃as ibibẽt ne ꝓcedẽt ad ſaʒ col
lationẽ ãtcꝙ; iſinuaꝛet ſibi pᷣmã colloeʒ ⁊ ſpectaꝛet
fm ꝛũſũ an ucllet he ꝛatũ q; ↄſiliũ nõ c. ᷣm aiam
ut dicit do. an. æ bene qꝛ ẽ in fraudẽ hꝰ ↄſtõis et
credo ꝙ poſſz attẽtari ꝙ nõ ualẽt illa trãſlaꝰ ptã
tis:iñ hĩto reſpectu ad fas lr̃as ihibitorias nõ uẽ
delegata ptꝗs gnãlis æ qꝛ uno ꝓhibito cẽſẽt oia
ꝓhibita ꝑ qᷓ ꝑueit᷑ ad illud ut h = i.l.oꝛo.ff. ðᷣ ſpõ
nõ ob. p̃ dictis.c.dilẽs de iurepa.ꝙ gl. allegat hic
in grium nã loqr h i legato ⁊? ĩ facultate reſeruã
di bñnficiũ collonis ſuc:⁊ Iʒ illud ↄcedat legato:
nõ tñ epᷣo:qꝛ legatus habet maiorem ptãtẽ de q*
dicẽdũ ut in.d.c.nõ.ab.

— lectu 8 filiu g. Lateꝛanenſe

ↄciliũ de bñ

ficijs ultra ſex mẽſes nacãtibꝰ ad cpᷣatuſ
nõ extẽdit᷑.pꝰ petitio:fo repulſio:ibi nos: I⸗õ

pꝰ ex iſto tex.iũcto.c.ij.s.c. unũ dẽʒ nõ.æ ſemper
mẽti tenẽduʒ:ꝙ ↄſtõ diſponẽs de digniratibꝰ mi
niſtris ecclaſticis bnficijs nõ extẽdit ad epatꝰ ⸗
ſuꝑioꝛes dignitates.nã.c.ij.pal.diſponcbat gñalꝛ
de oibꝰ pᷣdẽis:⁊ iñ nõ ↄpᷣhedit epᷣatꝰ ut h. Et rõ
decidẽdi põt eẽ: qꝛ epatꝰ n ẽ ſimplex dignitas:ſed
culm dignitatũ: ut ĩi.c.pe.dc pᷣben.⁊ uide gl. nõ.ĩ
c.ij.e.ti.li.vi. ? puto h̊ ꝓccdeꝛe in odioſis dũta
xat:ſecꝰ ĩ fauoꝛabilibꝰ:qꝛ ĩ eis applone dignitatis
uẽiet oĩs dignitas eccłaſtica: ad h.c.ij. de indi.et
rla pꝛima ⁊ qð ibi nõ. de re:iu.li.vi. Et peꝛ h di
cunt doc. ꝙ ſi diſpenſatur cum inhabili ut poſſit
pꝛomoueꝛi ad dignitatem non intclligitur ut poſ
