niete maioꝛi erare niſi p annũ poꝛtet hitũ indiſtin
ctũ. ge foꝛius idem eſt in pꝛofeſſione facta a furi
oſo q nihil intellexit de his que egit ꝓ h facit iſte
tex in fi. qͥ requirir reſpectu obligationis ꝙ ſpon
tanea uolutate pfeſſioneʒ fecerit redeũte ſana mẽ
te. (aue di⸗ fi.ſolue h̊ ↄtrarium ur dixi in

ll. de ſuccel. ab inteſ. æ ibi de ꝑ glo.

5PDꝛofeſ
Dapoſtolicam: rtt
ſec ꝛecipi debʒ.j.tpᷣus ꝓbationis: ſʒ fa
In ꝛecepta tʒ ? eſt caſus nõ. æ quonidie allegat
H n prima ꝑte põit̃ duplex conſulrario deciſa.
n ſcda rũſio ibi qõnibꝰ. pꝰ rider ad primã.²*.
al ſcdam ibi ꝓhibẽdũ: Grs eg, lʒ ↄſtitutio
dirigat nerba ꝓhibitoꝛia in ꝑſonã. tñ ſi ↄſtiturio
Oernit pricipalꝛ fanoꝛc ꝓhibiti tʒ actus geſtus ĩ
Otrariũ ſalti quaren? obligatio querit᷑ deo = hũc
ter adduri i quadã diſpuratione õ opi. bar. in.:.
ſtquis P eo. ff. de fideiuſ. nbi diciꝙ ſi minoꝛ ꝓ
bber otrabere ſine ceꝛta ſolẽnitate nõ ualet gctꝰ
poſtpoita ſolenitate. etiaʒ ſi inteꝛuenit iuramentũ.
monetur: quia peccat trãſgrediẽdo ꝓhibitionẽ ſu
bioꝛis 2 ſic nulla dʒ oꝛiri obligatio.nam in Zriuʒz
Ahte facit iſta lr maxime iuncto.c.ↄſaldus.xvij.

q.ij.hic.n.⁊ ibi dicit SS iſtitutio ꝛegule 2 gꝛegoꝛii
pape ĩterdicit monachũ fieri an ꝓbationis annũ
2 iñ ꝓfeſſio hanc ꝓbationẽ facta tʒ. nam iuran
do iuri ſuo ꝛenuntiat ſicut hic obligꝗ ſe deo
ꝓ tene menti ⁊ facit ꝙ. . dicã. erga nõ du
plicẽ cauſã.quaꝛe fuit inſtiiutus annus pꝛobatõis
nam in fauoꝛem cõuerſi ſeu fragilitatis humane:
nt pᷣus exꝑiat᷑ nires ſuas. 2 aſpitates monaſterij
ne incõſulte ſe iuinculet nam iuxta pphᷣm. Velox 9
ſilium ſequit penitetia. Item in fanoꝛc monaſteꝛii
ut monaſteꝛiũ exꝑiat̃ moꝛes illius ⁊ h̊ bn nõ exqꝰ
infert᷑ ꝙ licire monaſteriũ põt nõ admitteẽ aliquẽ
ad monacharũ ſi moꝛes illins nõ placẽt.⁊ ſic nõ
tẽnt᷑ monaſteꝛia quẽlʒ admitteꝛe. nam ſepe expimẽ
to reꝑtum ẽ aliquem diſcolum qetem totius mõa
ſterii 2 ↄgregationis ꝑturbare.nam mo:bida ſo
la peccus totum coꝛꝛũpit ouile. in c.fi. . de ſta.re
gu ⁊? pꝛo h̊ rõ nãlis nam ſi ex poſtfacro ꝓpteꝛ de
meria põt reiici. foꝛtius ante faciũ non admitti.
6 ʒ ibi abbare per ſe nel p aliũ noĩe abba
tis ꝙ/ ad ̊ ur obliget᷑ quis religiõi ozʒ ꝙ ꝓfeſſio
ꝛecipiat᷑ ꝑ abbatẽ uel ꝑ aliũ noĩe abbatis. ⁊ facit

Hh ir̃a in aꝛ. ꝙ cꝛeatio monachox ſi d ſolnʒ
abbatẽ de quo dicã.j.latius. 6 Mõ. ibi quoſlibʒ
ꝙ nõ pñ̃t pᷣlati ꝛegulaꝛes quẽeliʒ admitteꝛe ad ꝓfeſ V
ſionem an annũ ꝓbatõis.= nõ. v. quoſliber z. v.
poſſint aliquos ergo ſubſiſtẽte cã impune recipeẽ
pnt ad h̊ c.ex publico.j.de ↄuer. ↄiu. In mẽdicã
tibus fratribus ſequeꝛe ꝙ hodie bẽ in c.nõ ſolnʒ

Pes

„ 8 S aisſ Acsio
E . 1 WV. 4 j. Se 1
Berni N. α rieten

MRr fuct ſPrlq 7 pba

Kπ jru⸗ . ° viſſ 2l. So, 2l cjet

Sar. anu-

—
AD Arrnn.

12=thate,

= CQn or

Pij e .ν.αD1] ifſin,

2. c. ↄſtitutionẽ.j. e. ti. li.Vi ubi cauet̃ ꝙ ꝛeceptus

ad ꝓfeſſionẽ ante annnj

m nõ obligatur eorum ꝛe

ligioni in ſpẽ. ſed in genere tin ita ꝙ põt itrar qᷓ;

cũqʒ religionẽ uolueꝛir.

ſecus eſt in ꝛeligioſis non

mẽdicãnbuſ ut hic ⁊z ĩ.d.c ↄſtitõʒ in. i. ¶MSö
ulrimo caſũ in quo qᷓs põt ꝛenũtiare ei ꝙ ignoꝛat
er quo hʒ aĩium obligãdi ſe in oẽm euentum. nam
ante elapſũ anni quis ignoꝛat aſpitates ꝛegle ⁊ ni
res ſuas circa potẽtiã tñ nalet renũriatio qðᷣ nalʒ
ad multa ſimilia. ¶ In gl. i. ibi arbitꝛariũ nö gl.
ꝙ ubi ad eũdem actũ explicãdum iura pfigunt di
nerſa tpᷣa ur̃ aꝛbitrariũ qð ipᷣs ſit opnandũ ⁊ fa
eit ꝙ nõ in. c. fẽnitatis.xxxiiij. di. ¶ Er in fi. gl.
hug.diſtinguebat ꝙ aut ↄditio ⸗ nita ↄnerſi ſunt
nõ.⁊ tũc expectat᷑ ꝑ annũ aut ↄditio ẽ nõ. æ uita
ignota ⁊ expectar᷑ ꝑ biẽnium. aur oↄditio ⁊ uita ſt
ignota ⁊ expectat᷑ ꝑ triẽniũ ⁊ ſic reducit ad ↄcoꝛ.
iura allga.i.gl ⁊ uide tex. cũ glo. ĩ. c. legẽ. liii. di.
2 placet hoſti. ꝙ hec iura nõ ſũt hodie correcta:
qꝛ cũ nõ appaꝛeant aliqua lege coꝛꝛecta non debʒ
induci correctio per glo.capitaneam fatetur tamẽ
ꝙ hodie communiter ſeruatur quod diciĩ hic in
fi ut ſolũ expecterur per annum 2 ſi h habet con
ſuetndo ſeruanda c.iiij. di. leges 2 ĩ. I mime. ff.
de legi. mihi aũt multũ piʒ pᷣmũ dqm glo.ut h ſit
arbritrariũ:æ ĩfoꝛmabit index arbitriũ ſunz ex hiſ
q̃ dixi pꝰ hug. Sʒ circa pᷣdẽa q;o põe aliqs noui
tioſtetit in mõaſterio peꝛ ſex menſes demũ exiuit 7
facto aliquo interuallo iterum reddiit 2 ſtetit p a
lios ſex mẽſes q̃rit᷑ nũq̃d dicat erpreſſe cõpleniſſe
annum ? ſic poſſit licite ꝛecipi ad pꝛofeſſionẽ z H
x *

ſ=

Slrrrks ſſezen ere. ) lehe W. ſaly abla⸗s ſa ale ſen day rr A.

ann .

— — -
nmmn 4 K ð

h

¶ De ꝛegularibus.

qð hʒ utilitateʒ ꝛeſpectiu ꝛe igioſoꝝ mendicãtium.
nã ꝓfeſſus apud eos ante ꝓbatiõis änuz nõ obli
gat ꝛeligioni eoꝝ:ſcd ꝛeligioni in gñe ut in.c.non
ſolu cũ le. . eo.ti. li.vj.⁊ ſic orit᷑ dubiũ.nunquid
taliteꝛ ꝓfeſſus pꝰ ãnuʒ ſit obligatꝰ eoꝝ ꝛeligioni.
ſol. bar. brix. diſputauit ⁊ tenuit h̊ ſufficeꝛe ⁊ ita
ꝛecitat ⁊ ſequit᷑ glo. in ꝛegla eũ qui ceꝛtus de ꝛeg.
iur. li. vj. nã ur̃ ſatiſfactũ iuri ex quo ſtetit in mo
naſterio ꝑ oõnum lʒ nõ ↄtinuũ:⸗ hãc opi.ſequitur
ſpe. in ti. de ſta. ꝛeg.i. F. i. V. xxxviij. uide pau. et
Jo. de lig.i cle. eos eo.ti. Jo.de lig tʒ Zriã ſniaʒ
qim̃ intmiſſuʒ ips minuit aſꝑitatẽ ꝛte. nã ceꝛtum ẽ
gꝛauius eẽ ducẽ abſtinẽtiaʒ ꝑ anũ ↄtinuũ ꝙᷓ; ꝑ an
nũ ĩteꝛpolatũ g ñ ꝑfecte exꝑtꝰ ẽ iſte ꝛlaʒ. Itẽ iu
ra qᷓ faciũt mẽtionẽ de ceꝛo ipe debẽt ĩtelli ð ip̃ᷣe
ↄtinuo qꝛ ꝛlarit᷑ oẽ ips dʒ eẽ ↄtinuũ ut nõ.glo.in
ſyica de diueꝛ. ⁊ tẽpo.pᷣſcrip. hãc opi.ego puio
Sioꝛẽ ⁊ eã apꝑie tʒ Haꝛ.i.l.iteꝛdũ. ꝗ. quonẽs.ff.
de publi.ꝑ illũ tex.qᷓ dic ꝙ fᷣuus dicit nouitiꝰ qui
nõ ſtetit in urbe ꝑ ãnum ↄtinuũ facit.l.una.C. de
ꝓfeſſo. qͥ in ur. cõſtan. li.xij. facit et quod le. ⁊ nõ
in.1. ubi fideiuſſoꝛ.ff. de ſol.ubi foꝛmat᷑ qðᷣ nõ.po
ne ſtaruto caueri ꝙ bãnitus a. c. libris. S. poſſit im
pune offendi: nũquid bannitus ꝓ quiquaginta li
bris ꝛeſpectu unius debiti ⁊ pꝛo alijs quinquagi
ta ꝛeſpectu alterius debiti poſſit impune offendi:
2 ↄcludit᷑ ibi ꝙ nõ quia ex quo ſũt dineꝛſa no de
bẽt ↄiũgi ad faciẽdũ unũ toiũ ⁊ ſic ẽ ibi caſus in

quo qujqᷓginta 7 qnquaginta n faciũt. c. ua nz di

cendũ in mã nr̃a.nã ꝓpt᷑ inimiſſionem tẽporis di
ueꝛſificãtur moꝛes ? oꝑa hoĩuʒ: ut in l.ſi n ſoꝛteʒ
in. F. libeꝛtꝰ. ff. de ↄdi. inde.⁊ h bn nõbis.qꝛ faci
unt ad deciſionẽ multaꝝ qõnũ. ¶ In glo. m. v.

WClie· ſz et mõaſterij in fi. nõ bene gl.iũcto tex. ꝙ ubi 6

Tlu

aliquid itroductũ ĩ fauoꝛẽ duoꝝ nõ põt alicꝛ alio
inuito illi iuri renũtiare ? ſcias ꝙ anqʒ priuilegi
um ſeu beneficium cõcedit᷑ uniue:ſitati ⁊ tunc non
põt ſingularis de uniueꝛſitate ꝛenũtiare etiã ꝛeſpe
ctu fauoris ſui ? ita loquit᷑. c ſi diligẽti de fo. cõ
pe.qnqʒ ↄceditur pluribus pticularibus b nniueꝛ
ſitati: ſed pᷣncipalr in fauoꝛc particulariũ ? tunc 4
libʒ ptieularis põt ꝛenũtiaꝛe fauori ſno.ita loquu
c. dilecti de fo cõpe. Sed hoc ⁊ tex. oppo.
nã ex quo ius ? ꝛla ꝓhibẽt ꝓfeſſione an elapſum
annʒ g ꝓfeſſio in ↄriũ facta nõ nalet.quia geſiũ
5 legem ẽ nullũ:ut.x.di.c.uides ⁊ in ꝛeg a qᷓ ↄtra
ins de ꝛeg. iur.li: vj. ⁊ in.l.nõ dubiũ.C. de legi.
ſo. diẽ Jo. an. Sriũ ꝓcedẽ niſi lege ſpãli actus ſu
ſtineꝛet uuli diceꝛe ꝙꝙ ꝓfeſſio eſſet h ipſo iure nul
la niſi ꝑ iſtum ex. ̊ ſuſtineꝛer. ⁊ ita cõiteꝛ h trãſe
unt doc. ſed ceꝛte h ſolutio eſt bona ad iſtum tex.
qꝛ tex. hᷣ ñ ꝓcedit diſpoſuiĩe ſuſtinẽdo ꝓfeſſionem
ſed loqt declaratie. pʒ ex eo ꝙ ſGender ad ↄſultati
onẽ: ut nõ. in. c. ↄſultationi. de tẽpo. oꝛ. Jiẽ papa
declarat ꝓfeſſionẽ teneꝛe ex ꝛõe antiqua ge et an
teq; emanaret h.c.ꝓfeſſio tenebat. Ideo ſoluo S
riũ aliteꝛ ⁊ p ſiq ubi legis ꝓhibitio nõ bʒ pperuã
cãm ꝓhibitiõis actus in oriũ geſtus non anullat᷑
ut nõ. in.d. c. uides ⁊ ĩ.c.tua de ſpon.duo. ꝓbibi

»

he

cũdo ſoluo ⁊ alit᷑ ꝙ ubi ꝓhibitio legis conceꝛnit
p:incipaliteꝛ fanoꝛẽ alteꝛus talis ꝓhibitio bʒ uim
exboꝛtationis: vñ tex. diẽ ꝓfeſſionẽ tenere quia
porueꝛãt iſti ꝛenũtiare fauoꝛi eoꝛũ. ⁊ nõ. bene hãc
ſolurionẽ pꝛo qua fac.iiij.di.ĩ. . et ſi legibus: et
ꝑ bᷣ poſſet attẽtari ꝙ ſi ſtatuto pꝛobibeꝛet mulier
ↄbere ſine ↄſenſu duoꝝ agnatoꝝ ꝙ Vʒ cõtractus
ĩ ↄtrariũ geſtus. ex quo lex u ſtatutũ ſpecifice nõ

annullat actũ facit.l.ſi quis in cõſcꝛibendoE. de

pac. t᷑tia ſolutio põt dariꝙ ubi prohibitio fit ſim
plr i fauorẽ prohibiti non ipedit᷑ obligatio q qrit
deo principalr. ſʒ tin obligatio ꝗ qrit̃ hoĩni quia
ĩ dubio nõ vr̃ lex de h̊ cogitaſſe: ꝓ h.c. debitores
de iureiur. æ facit qð.S. dixi ĩ nõ. ⁊ notabis quãli
bet iſtarux ſolutionuʒ ad ſuſtinenduʒ actuʒ contra
legeʒ ¶ n glo. fi. in fi. hoſtien. dicit quod hodie
iponit᷑ pena. c. nõ ſolũ eo ·ti.li.vi. qð nõ plʒ doct.
quia illud.c.loquit᷑ ĩ cãn ſuo.ſ.oↄtra mẽdicãtes iõ
i non mendicãtibus ſerua quod dicit h̊ glo. ut pe
na ſit arbitraria. Sed alrra glo. quero de qõe
quotidiana nũquid ſolus abbas ſine capitulo ſno
poſſit recipere aliquẽ ĩ monachũ ⁊ ſic icorpora eũ
monaſterio. ſo. tex. ̊ uidetur ꝙ ſic duʒ dicit abba
teʒ peꝛ ſe ul peꝛ aliũ:ſed Jo. an. uidetur ſentire ꝙ
abbas debʒ pꝛius ↄſuler̃ fꝛes.nã fac hͥ unã apoſtil
lã paruã dicens ꝙ h̊ abbas faciet ↄſult. fratribꝰ:
2 rranſeũt cõiteꝛ docto. cũ illa apoſtilla Joã an.
ſed contrariuʒ ſentit ipſe Ioannes andree in gl.
ſua in. c. fi. infra eo.ti. li.vi. ubi tenet glo ꝙ de in
re cõi cꝛeatio monachoꝝ ſpectat ſimul ad abbateʒ
2æ conuentuʒ niſi cooſuerudo aliud habeat: allegat
c. ea noſcitur de his que fi. a pꝛela. quod non mł
tum facit quia loquitur in pꝛeſentatione que ſpec
tat ad collegium. ſed illã opinionem tenueꝛunt ibi
Archi. ⁊ Jo. mo. allegant iura que hoc non pꝛo
bant:⁊ ↄtra eos facit iſte tex.⁊.c. ponectum. S. e.
2æ. c. nullam. xviij. q ij. ubi tex.nõ. dicit ꝙ diſpoſi
tio tota monaſteꝛij conſiſtir penes abbateʒ nec ex
regula potuit hoc apeꝛte concipeꝛe: unde dieeꝛem
pꝛimo ſpectandum eſſe conſnerudinem ut diẽ tex.
in dicto. c. fi.lib. vi. ubi conſuetudo ccſſaret cꝛedo
ꝙ; abbas debet hoc faceꝛe cum conſilio capiuuli
peꝛ id quod babetur in regula ubi dicitur ꝙ pre
cipua debet abbas erplicaꝛe cuʒ conſilio capituli:
ſed negari non poteſt cꝛeationem monachoꝛuʒ ee
quid pꝛecipuũ in monaſterio ſicut collatio canoni
catuum ⁊ beneficioꝛum in eccleſia ſeculart in quo
caſu uocantur abſentes: ut in.c. cuʒ in eccleſijs de
pꝛeben. li. vi. Ex quo infeꝛtur ꝙ de iure commu
ni non ualet monachi receptio per abbatem facta

lie ſine conſilio conuẽtus/nam ubi requiritur a iure

tio aũt de qua h ẽ ſpalis.I. ut: j. änum ꝛc. ¶ De

conſiliuʒ niſi adhibeatuꝛ actus eſt nullus: ut E tex.
nota. iuncta glo.in. c. nouit de his que fi. a pꝛela.
fateoꝛ tamen ꝙ abbas non tenetur ſequi conſili
um eoꝛuʒ: ſed ſatis eſt requireꝛe ⁊ expectare reſpõ
ſum: tum quia uult regula. tum quia hoc eſt de iu

re cõmuni.jnam ubicunqʒ quis tenetur requirere

conſiliũ alicuius nõ tenetur illud ſequi uit in. c. cñ
in neteꝛi de electio. æ uide quod plene dixi: ? per
bar. in.l.i. F. i plures.ff. de exerci.⁊ in caplo cumn

ai ni dens lei
„ . .
t1 bo guertgt neann nit ni
liner none nioſefſj j wmeaii

4
„ „ ſſo.
lro ilini⸗ nnc,

ni chiule an dt
pedt lgtin / 8 linuregl
oannel ie Eewouit oon

acen

oeNſicio Rn
l feigiolus Kb nc Horrecit

elgofid hoſeiſcibi⸗ n
ſder Ainimi ſce ta
lgliwelun ini lgi
rlom doerani i Mtunor i
cencebins iin iſerei n
mil, o ltin imn lſir
ſr eſinemr in⸗ eſ b
oicc llir i ii; tſor ceſ⸗
olircriinebins o mtaten
niſonihiulige ucli e eihſſyt
Gen cochic Jngdinfi nd ime
NunmoGs Mine ſd enin er
VuGand aiſengin don mort
diverſtnas , gr mnor moris de n
Nce aus imi n Merſnien
nre pennitt rhl lic men
noſiscohsfteb hojer nis in
lanq; nolnms eiiſtis Gr an qne
iimor nonpenaſt ic ſſtiague o
imon nurs iamnnls our onlcenn⸗

caſunon Alnſrennplomin grauſter in

1,0
bienaſu iblſtngnoam i nons e

taſnſsante n⸗
ſsnle ticlen ereniͤnin
regſelum u nhügnmnianſ

SEnnſifſtgilnsicnci i docii
MMoꝛ igedlt geni net
lini rß onitn h
oradleni n

me. c
nel inalcig,,
ni ie calci mite⸗
lizn g aregen in, lpe
ſoni ſenitt andod
gace. zin boreni in iſ
liftin⸗, uthinis lsne

ſent deri
1anmgeſ aor gunrgine⸗
nnnlraei i galru fmi ſrien
. innſolni . auig incölalben
W tohit —
orich, f 9 Colgnoi⸗
idrif e Gano i hoit gi
Eeimein irtd cſſepb, Enm
daſhenigne anino⸗ 2 notnbis qit

ldi
1 d iſtnenchz oeng conn
dn oſien dit nod hoge
dſſied l Nnöoo,
Kluentilerig nögo⸗
naluicbmiiinſatonnitcts
1non mendlcinbas

ncleunbusſern oddictgo. nehe
n⸗ 1r nbinnt uhn go. auer⸗ Geci⸗
ronciamn nügnic ils pheg ir⸗ Chinoſn⸗

poſſtnenpere ale nonuchi ſe orporici
nonuſteno ſo. ler; uideur ie n detebn
beelmnalſi Pm uldnr me
dbis ch; ils oſilf i ie; Niavof/
nmidns g)bbis flr lt ſanb!
Imnſcit cöter cdoco. (d iln oroſtla Noi an,
ltommin ſanitihſe Mumsincteing,.
mitAANANna gotei
NGCtid NndnKeanſene dadn
1 CONend id ae dNdhe Aeh
cE Nüm NedeNKaen Aodnn
unn fact aoin ſocöerin Naannm. Kid
at ad colegion ſed irchitonentommemen
Archit Jo no. alegant mnmnum
dannet AMd eos fil ite errt⸗ wae
cMulan tiji i. biter . detg
n ſconiſirpenes apbnicl
iowen nonuſteni conſiſhe

PI=s e. ₰ .

S1
ninonr r. d ( l

“ . N.E .Ea

olim de arbi ꝑ hoc infeꝛtur q; nacãre monaſleꝛio
nõ põt.c.aliquẽ recipere in monachum prout in

ſimili dẽ ĩi collatiõe bnficioꝝ expectãt ad ep̃ʒ ur in
.c. unico ne ſe. ua.li.vi. iũcto c fi. Aobas.

Acut nobig Qui pꝛofeſſionẽ

fecit. licet in clau
ſtro nũquã pmãſerit.ſed in ſeculo ⁊ ſuis
bonis uſus fueꝛit ad ob guantiaʒ ꝛegularé ↄpellit̃
h.d.prio ↄſultatio.ꝛꝰ rñnſio.¶ Nõ. prio ibi ni
mia egritudine ꝙ moꝛbus q;rucunqʒ ualidus nõ
ipedit obligatõem pꝛofeſſionis Idẽ dic in mrimo
nio carnali.nã qᷓtũcũqʒ qͥs tẽatur egrirudine ſeꝑ
põt mr̃imomiũ ↄhere de quo uide qõnem quam
ponit Jo an. ln reg a ſine culpa de ꝛe.iur. li. Vi.ĩ
5.2 nõ é de ſubã ut qs pꝛofiteat

effici religioſus ut h̊ æ in. c. porrectũ qᷓ e.
zʒy religioſũ nõ poſſe pᷣſcribi bonum obe Etie.
qn ſeper eſt in ĩ mala fide facit.lei.C. de ſer fugi.?
υσ. t.fi.. eo. Sʒ queꝛo an ſolus hitus bic ſuff ceꝛer
ad ↄſtituẽdum aliquẽ ꝛeligioſũ. ſo. lia iſta ur̃ aliqn
tulum diuerſa.nã in ↄſultatione fit ſolũ mẽtio de
ſuſceptõe hitus.ſʒ in rnſione papa nr ꝛeqrere pfeſ
ſionẽ ſed dic ꝙ ſi hitus fuerit pfeſſoꝝ tũc ſuff cit
ſine ꝓfeſſione: ut ĩ. c. ad nr̃am z e.ſi fuerit nouiti
oꝛu uel diſtictꝰ. tũc reqᷣrit᷑ ꝓfeſſio. ⁊ qꝛ foꝛte pape
nõ oſtitit de qᷓirate hitus ideo rũñdet requirendo

pfeſſionẽ. ſʒ , tacitã uel expſſaʒ ⁊ ſic ĩtellige
dicta doc. hic n gl. i in fi. nõ finẽ glo. bene:
imoꝛ moꝛtis anime nõ excuſat nec dat cauſaʒ
ꝛetactandi actũ:ſecus in timoꝛe moꝛtis coꝛꝑis ꝛ20
diuerſitatis ẽ. qꝛ timoꝛ moꝛtis aĩe nõnunq; icutit
a deo. ut quis ducat᷑ ad ↄuerſatõem.⸗ ſic talis ti
moꝛ ẽ apperenduſ.xvi.q.i᷑ i.c.ꝛeueꝛtimini:ſʒ nimõ
mnortis coꝛꝑis fit ab hoĩe:⁊ talis timoꝛ ẽ fugiẽdꝰ
tanq;ᷓ niolentus æ iiuſtus. Er cuʒ querit nunquid
timoꝛ moꝛtis excuſet ſic diſtingue poſt doc. aut ẽ
timoꝛ motis naturalis. aut accidentalis primo
caſu non excuſat exemplum in grauiter infirmo ut
bic ꝛ̈ caſu ſubdiſtinguo:aut ẽ moꝛs accidentalis
caſualis. aur ẽ niolẽta. exemplũ primi caſus i tim
te picuſum naufragii nel ĩcendii.ut hoſtiũ 2 iſte ti
moꝛ nõ ipedit acrũ neqʒ iualidat pꝛofeſſionẽ ꝑ rõ
nem ſupradicrã. nãᷓ deus aliq ĩcutit talẽ timoꝛem
ut ho ↄuertat n ꝛ caſu pone exẽplũ in eo qͥ
timet moꝛtẽ nioletiã ſibi iminẽtẽ ab iniquo hoiĩe.
ni ſippter talẽ timoꝛẽc qͥs igredit᷑ ꝛeligionẽ nõ tʒ ĩ
gꝛeſſus ex quo fecit ut euaderer moꝛtez uiolẽtam
n deus ꝛeſpicit coꝛ ⁊ uult nolũtariũ militẽ 2 ita
loqĩt.ci qð me. cã. ⁊ pdicta potes adducẽ naf
ad ualiditatẽ uel ĩualiditarẽ cuiuſlʒ uon ¶ J gl.
iij.in fede h uide plenius nõ. in. c. vnico de lan
gui. ꝑ Inn. in. c. cuʒ oli el ii. de priuilł per archi.
xViij.q.ii. abbates:?2 ꝑ UMinc. qui tʒ hanc gl.
Sais negligẽtia abbatis nõ dʒ obeſſe monaſte
rio. uñ monaſteriũ poterit bona illius nẽdicar̃᷑ qʒ
aris place.? dic ut plenius nõ ĩi locii pal. ¶ In.
gl.i. v. tato te nõ ex gl ꝙ dixi in ʒꝰ notabili ſ.
P contra obedientiq nõ currit preſcriptio qꝛ tan
io ſunt grauioꝛa.

merc
in monaſterio. un in lecto z2 ĩ domo ꝓbꝛia põt qs
33

AE bGa,

ſpecificat ibi quo circa quĩto ſpecificationeʒ deteꝛ
ha minat ibi ila A Ei5 prano & ubi Puilegiũ iuri

Adiuino ſeu inſpirationi diuine in aliquo poſſit pꝛe

— 4— „◻ PS . ☛ä V. 1. Oirasn „ 0 4 TaliR .:
4 . 2 V. — ☛ V. 1¹ „ NX

C De ꝛegularibus.

cet Põt ꝛeligioſus ʒelo ſancti
toris uite ad religionẽ tranſi
e ſt ictiorem petita pᷣus licentia pꝛelati
ſui Iʒ nõ obtẽta eriã ſi pmũ monaſteriũ ſit priuile
giatũ ꝙ de illo ad aliud ẽr arnꝰ tranſire nõ poſſit
B d. uſqʒ ad fi. z ẽ caſus nõ. æ quotidie allegatur.
uidit principaliter in duas Etes. In prima ex
oꝛdiũ ex q.2 factũ diff nit. ibi cũ gꝰ. pꝛima facit
q̃nqʒ.nã pᷣmo ponit foꝛmam pᷣuilegij. 2. ipſius in
teꝛpᷣtꝛauonẽ ⁊ inteipᷣrꝛationis cauſã ibi qꝛ m. Teꝛ
tio illã foꝛtificat ibi cũ etiaʒ. qᷓrto illã ꝛeaſſũendo

iudicare ẽ ſtricriſſime intelligeédũ un nõ deb mus
inte:ptrari etiã ut aliquid oꝑetur ſi non pot illud
ogari ſine deꝛogatione iuris dinini ſeu libeꝛtans
ſpũs quod ẽ ualde nõ nã iſtud priuelegiũ de quo
hic paꝝ ⁊ nihil oꝑat᷑:ſʒ qꝛ ſolet ꝑ us nimeri 7c. .
de heꝛecti. aduerſus. HMö. ꝛ*. inteꝛprertarionem
ad auctoꝛitatẽ apłi ur qqʒ debet eſſe contẽtus ea
uocanione qᷓ uocatus e. debʒ intelligi niſi inſtictu
ſpũsſancii ad ſanctioꝛẽ uitã iducat Mõ. ʒ ali
am auctoꝛitatẽ apli ꝙ ubi ſpũs dei & ibi libeiras
Z ꝙ lex nõ ẽ inpõita iuſto/ſʒ adueꝛte nõ eniʒ intel Q u cr lla e ayte ddtf P c-
ligas iuſtũ nõ eſſe ſub ſuꝑioꝛi ſuo/naʒ quilibʒ qn Wer a. ſie
tũcũq; ſanctus ꝛecognoſcit in h ſeculo ſuꝑioꝛem
lʒ ſuꝑioꝛis poreſtas ſit ligata reſpectu iuſti. ẽ gꝰ in
ſtus lbeꝛ a lege peæc aii n aũt libeꝛ a pfate ſupioꝛiſ
ita notanteꝛ deteꝛminat glo. in cle. ad noſtram de
heꝛeti. ubi latius uide ⁊= tenebis menti. illam glo.
2 uide Inno. in. c. paſtoalis poſt prin de offi oꝛ
di. C H qrto duo requiri ad h ut religioſus li
cite poſſit trãſire ad aliã religionẽ. primo ut ſecũ
da religio ſit ſtrictioꝛ. Scdᷣo ur non tranſeat ex te
temeritate aut er leuitate:ſed zelo ſanctioꝛis uite.
nõ.gꝰ licet in odiũ primi plan tranſire ad religio
nẽ alterius ſtrictioreʒ. ¶ Zeꝛtio extriſecus requi
ritur ut petat licentiã tranfeũdi a pꝛclaro ſuo. Nõ
quinto duplicẽ eſſe legẽ quedam neꝛo dicit puata
altera publica (ler priuara di ſi palis inſpiratione
dina ⁊? dr priuata:quia.nõ cuilibet acciditlex ue
20 pubiica ius cõe quod oibus pʒ lex autem

uata ranq; dignior pꝛefeꝛtur cõi de 1 uide pul

ADALαι l

. 1a

chrum tex.in c.due ſunt xix.q ij. ¶ Hõ.ſexto ꝙ
ubi dub tafr᷑ an ſecunda religio ſit ſrrictioꝛ uel an
ex temeꝛitate fiat tꝛanſitus non ſtatur ueꝛbo nolẽ
tis tranſire nec pꝛelai denegantis.ſed ſuꝑioꝛis iu
diciũ eſt requirendum æ dicit Inno illum ̊ caſu
eſſe ſupeꝛioꝛem ad quem appellareruꝛ: ſi iſte religi
oſus grauaretur quod nõ. nõ enim fm eũ dʒ ppᷣ
us pᷣlatus eẽ iudex in cauſa ſua:æ nõ bñ ex hᷣ dẽo

ꝙ ubi oꝛit᷑ contentio inteꝛ ꝛeligioſum ⸗ ſupioꝛem τα αN.ꝛ u r = 2.
. . . piat ſach. A4 * ₰P 1Ea Yt. 1 ρ☚R
ſuum non debʒ eſſe ſuꝑioꝛ index in cauſa ſua:ſed 7 ſud an ſ Sn

debet adiri ſuꝑioꝛ imediatus. æ nõ qð dicirur cã
pꝛelati:licet eũ cõringat ꝛe ſuꝑioritatis. facit ad
h glo.nõ.i.c.ſtatutum in p̃n. de Noptis.li.vj. que
dicit ꝙ licʒ alias iudex poſſit inteꝛ ptes cognoſce
ꝛe? an ſua ſit iuꝛiſditio. ramen ſi iudex ptinaciter
defedit ſuam iuriſditionem uidetur ſuſpectus ut
y 3

CE wn morris

3
5 antt no.

& é E

P οα1

— uos

.
4. abe
N. 66 - 0 Al Pla e 4 l 1ſ.2 uMr⸗ —„ „1: S Prirh 7 12 Tar. . i Uerr or r W 1 r. mmmm . 6
(Wi⸗ —8 TPne Ftite 1 58 Rz Veir- Gαι⅓ rſir. — 2=FZ + 0 .- Kil P GN èð ſe = 1 ſe⸗ ₰
¶ De ꝛegularibus. unun
vl enanir ien
eesPTisa 2= 2„ . . ₰ „ 12 „ — 7 ſe lu „ 4
nõ poſſit cognoſceꝛe an hẽat iuriſditionem.⁊ põt P cqu dʒ reuocari: ur ßuilegiu alidd opet ſecũdo eli ſf ilii
adduci ſing: .iſte tex. ad. q.nũquid iudex ꝓcedens cãu ꝓcedit opi. Sꝛia ſʒ 5 opi. nõ plʒ dno Bal .ei? unlnmnins dn
ex officio poſſit cognoſceꝛe an ſit ſua iuriſditio filio nec mibi qꝛ h pꝛiuilegiũ ñ oparei hüc effectũ 4 leimtn iolakthi/
pte negãte de quo ꝛemitto ad nõ.in c.ſuꝑ lris de ut patet ex litteꝛa. Dʒ p opi. pꝛia ut iſte ſit reuocã gad deinſet Pir giümm
Rp 5. ſeptio ibi ꝛla iuiolabiliteꝛ obſeꝛ uata dus adduco rõneʒ; lꝛe. dũ dicit petẽdam eſſe licen lereandͤ⸗ guwt
ꝙ qnqʒ ẽ ꝛla qͥ nullã patit exceptionem ⁊? midet᷑ 3 ciã ne bonũ obedientie ↄtẽneꝛe uideaĩ᷑:ſi g' ex nõ ſe mme un ti⸗ G
poſtulata licẽtia pſumit ↄtenere bonũ obedtentie Gri ien

nõ ꝑ glo.ſuꝑ Nica de ꝛcg.iur.li.vVj. dicit nullã
eẽ ꝛegulã q n patiat᷑ exceptionẽ octauo qꝙ
eps ñ põt deſeꝛeꝛe epatũ ut trãſeat ad ꝛeligionem
nec ſufficit ſibi peteꝛe licentiã trãſcũdi: uñ nec ipſe
peteꝛe nec ſuꝑioꝛ ↄcedeꝛe dʒ.ex quo põt ſuis ſub
ditis ꝓdeſſe: 20 qꝛ uita acuta ẽ fructuoſioꝛ nita 2
templatina: vnde doctrina laboꝛ ? ſolicitudo epi
pferunt᷑ ſilentio cõtemplatiõi et quieti ꝛeligioſorũ
hinc ẽ ꝙ ꝛeligioſus põt ꝓmoueri in epm ⁊ ſic cel
ſare a ſilentio et ↄtemplatõe ꝓpteꝛ vonũ publicũ
ut in c. qð dei.j. de ſta. ꝛeg. 2.xViij.q.i.c unico.
ſed epᷣs nõ põt monachari. nã plus ẽ illumiare ;
lucẽ. uita iñ ↄtẽplatia ẽ tutioꝛ de q uide tex.i.c.
,ay alens Zr niſi cũ pridẽ de ꝛenũ. ¶ Mõ. nono ibi uit duce
tni ꝛct artioꝛẽ: ꝙ tꝛãſitus ꝑmittit᷑ ut qs ducat uitaʒ ar
tioꝛẽ. nõ ge lufficit ꝙ fa ꝛeligio hẽat ſtrictioꝛc ꝛe
gulã niſi actu ducat᷑ ibi uita ſtricuõ ⁊ i H multi de
cipiũtur: 2 uide qð latius dixi. in.c. ſane S. eo. ti.
Vlimo nõ ꝙ caritas ẽ fons ꝓpri cui nõ cõi
cat alienꝰ ? h̊ auctoritas ſolet multis modis expo
ni. ſʒ ad ꝓpoſitũ põt duplłr itelli gi. p' ꝙ ſi dubuia
tur ꝗᷓ ↄſcia iſte trãſeat ꝛelinquẽdũ ẽ ↄſcie ſue quia
ex quo extxiſeca ſũt bona pᷣſumendus ẽ bonꝰ ani
mus iux illud euangelij ex frucubꝰ eox cognoſce
tis eos.j.de ꝛcg.iux.in c. eſtote. nã caritas n pot
ꝑ extrinſecas ꝓbatiõcs liquidari qꝛ ẽ fons ꝓpri
cui alienus nõ cõicat.i.e neus in eo non habitar.
Fo dzʒ itelligi ꝙ nõ dʒ iſte ↄpelli ad ꝛedeundũ. qꝛ
magis tenet᷑ quis pꝛodeſſe ſibi qᷓ; ſaluti alteriꝰ. eſt
.n. caritas fons ꝓprius cni nõ cõicat alienus. In
glo. in. F. licẽtia ibi de elec. cũ in neteri illud. c. fac
in Zriũ qꝛ bñs reqreꝛe ↄſiliũ tenet᷑ debiio tẽpoꝛe
expectare Genſuʒ. B aũt dr̃ ꝙ ſufficit peteꝛe licẽriã
ſolue. nõ h nõ dẽ Sriũ fᷣm doc. bñ debe
bit. n. iſte pꝰ licénã petitã debito ipe expeciare ꝛc
ſponſuʒ. (Sed qꝛo ey glo. qͥd ſi plaius deneger
nel non ꝛcſpõdeat uel allegar cam denegatõis iiuſ
p aalhd*d*ꝝ * Tαπ tam ſo. dicit Inno: ꝙ in caſib iſtis 2 lilibus põt
ſuhditus incõtinenti trãſire nõ expectato alio ipꝛe
ex ↄſtar de ꝓteꝛua denegatioe pꝛelati: ſed ſi p
latus allegaꝛet aliquã iuſtã cãm nel ueriſimileʒ de
negãdi licẽtiaʒ non debet ſubditus tranſiꝛe ſed in
ſtaꝛe apud ſuꝑioꝛẽ ut öceꝛnat an pꝛelatus habeat
iuſtam cõm dencgandi n ea. glo. ibi cõſuenit
dici qð nõ nõ. glo. uult. n. ꝙ licet ſubduꝰ teneatur

—

ↄfundiĩ

— —
QXac-

ligioſo ẽ unũ de
aliqᷣd boni pſum

T Pdictis 2
centia non ſuffiẽ eã pcteꝛe ex po

a pꝛicipio qð nõ
ꝙ ſi ex trãſitu i

centia ab epiſcopo.

eꝛgo non põt dici ꝙ inſtinciu ſpũsſancti tranſiue
rit: Ij porius pᷣſumit cã leuitatis. nã obedietia ĩ re
pꝛicipalibꝰ rle: eo gꝰ ↄtẽpto nõ ẽ
endũ. ⁊? ꝑ hãc lam ⁊ ipſius rõne

opi pe.⁊ ab h̊ qui dixeꝛũt hãc licentiã pe

tendã ex debito honcſtatis ? no
moueꝛũt ſe ex illis auctibus ubi ſpũs dei eſt: ↄclu
de ge iſtum reuocandũ ad pꝛimũ mõſteꝛinʒ. Et ex
ex tex nõꝙ ubi ĩ aliquo caſu ꝛequirit li

n ex neceſſuate. ?

ſif acto.ſed dʒ peti

t in fi. glo.dicũt tamẽ doc.
ſtius grauiteꝛ lederet᷑ ul infamaret᷑
pꝛimũ monaſteꝛiũ dʒ reſtitui pꝰᷣ monaſteꝛio. pꝛo h
tex. iſte ibi in iacturã ⁊c̃ nã ſi eccłia petit reſtitutio
nẽ cũ grauit᷑ ledi i ſpᷣalibus ut ĩ.c.i.de in inte.re
ſti. foꝛriꝰ qʒ reſtitui cum leditur in ſpũalibus ? in
alienatiõe ꝑſone. 4 Ego dubito an h̊ diciũ ſit ne
ruʒ ꝑ rõnem lr̃e ĩ fi.qꝛ caritas ẽ fons ꝓpꝛius ⁊c̃.
nõ. n ꝑꝑ leſionẽ monaſteꝛij dʒ ipediri ꝓpoſuũ di
ninitus iſpiratum. nõ in in pꝛatica dictum docto.
qꝛ multũ ſtringit iſtã ir̃am.
abbate k alio pꝛelato exempto nũquid poſſint trã
ſire ad religionem ſtrictioꝛẽ platuris dimiſſis peti
ta licẽtia ⁊ nõ obtẽta. hoſti. fuit in opi.ꝙ ſic.ſ.ut
opoꝛteat bẽe licẽtiã ſicut dꝛ in epo ⁊ h ꝓpteꝛ uin
culum pꝛelature. tu uide hanc qõneʒ plemius exaia
ram in meꝛcu. in rla. cuʒ nõ ſtat li. vi.ubi Jo. an.
concludit ꝙ ſi iſti pꝛelati infeꝛioꝛes habent ſuꝑio
ꝛem citra papam ſufficit peteꝛe licentiam licʒ non
obtineatur. nam hec lr̃a ponit ſpãle de epiſcopo.
eꝛgo ſecus iu pꝛelatis infeꝛioꝛibus ar. in.c.nonne
de pꝛeſu. ⁊ hec rario placet.pꝛo h.xvi q.ultima 9
gregatio.ſed ſi ſunt immediate ſubiecti pape non
poſſunt tranſire papa denegante. eo ueꝛo non ſe
ſpondente ualet iranſitus in eoꝝ piudicium.papa
tñ põr illos reuocare ⁊ rationes uide ibi. ? uider̃
ex predictis papam poſſe impedire ingreſſum reli
gionis facit quod habetur in. c. unico de uoto li.
. vj. ¶ Alierius queritur quid in ſeculari clerico
nunquid poteſt intrare religionem non perita li
Innocentius tenet ꝙ ſic: ſed
ſi eccleſia gꝛauiteꝛ ledeꝛetur eſſet ꝛenocandus. ar.
in. c. admouet de renun.⁊=. vVij.q.i.c.ſi qui uero.
z. ¶ & glo. queritur pone petita lieentia ⁊ nõ ob

¶ Ey gl. queꝛit qͥd de

„ 2 2 ,C „2. — „„ 2 2 . . —
peteꝛe licẽtiã: ſi in nõ petijt ꝛeuocãdus nõ e:ex q? 3 tenta ſubditus tranſinit æ pꝛofeſſus eſt in ſecũdo

iuſta cã motus trãſinit. æ hãc opi.tʒ gof. S. eo. ſãe —
2 faẽ multũ bñnſille tex. ꝓ hac opi.idem tenuerũt h
pe.⁊ abb.ſʒ ↄriã opi.tenẽt gl.in.c.ĩtelleximus de
eta. 7 quali. ? gl.i. c. mãdamꝰ. xix.q.iij.⁊ ad.c.ſãe
ſyndet᷑ ꝙ loquit᷑ diſpenſatie.ut ibi dixi hanc opi.
ſequitur ̊ hoſt. Jo. an. æ cõiteꝛ modeꝛnioꝛes pre
teꝛ Jo. cal. qui diſtinxit an monaſteriuʒ ad quod
quis trãſinit ſit priuilegiatũ:pꝛout hᷣ dꝛ i pn. an n

monaſterio:primus abbas pꝛetendit tranſitum in
iuſtum 2 uult eum reuocare dubitatur de duo
bus. primo q̃ acrione aget iſte abbas: ſecũdo apo
qnem debet iſte conſiſteꝛe lite pendente circa pri
mum dicir Inno. hic ꝙ poteꝛi ageꝛe ꝛci uendica
tione ⁊ nõ. poc dictim quod abbas poteſt uendi
care monachum ſuum licet ꝛei uendicatio non
competat niſi domino: ut in. l. in ꝛem ff. de re

ngeiſe doce ad rini nonſu.
cerione aisi Peuerabnin 10

pſgor teſn hem dardui
n aCöuges
Ehiens:
ftendo
teir dhſletbintant
ne iuramiun prin s ontp
f roucert ivtſci n bi wo⸗
õ
iis vifernmtrnimwni w
ſrténtij co ni
ſipbietmmim algtan gn ie
oukanti nois ſe ni ih in
luſeriitn fnius ier iſü vir ? oes
evsnnliens oGlite gt in t gnod ſae
intlld fit ödumnn
G chransſefer i
an uencihiigfrit goiden
ferd 1 nnſſerdus gne fueſit ſef
i ercig ſanenipem amn
elclin ſancipenii annſſ no oco e

tin erti lio nanis
Gi nonito i ſine anix boneſtza
b iuſci Nricm geimnar

e Mche ſano me
nbomnebnnaiuſgnb nmni
w nnnsno ſanentohi 8
oſeſinron i 4
Ptionibns Neniͤſhs vo⸗ ennvl
rinzigleni aͤfri

/

—
2 — = OG aa
aE* N n eni N Yor. P 1 . A R 21 6 1

—,—

Ce ꝛegularibus

limitat primũ dictũ qñ ↄingel

ubke nõ ſunt ſuſpecii de in õtinena pura qꝛ iuueneſ. nã
=– ane eacr ſus ecn ras tũc nõ pnt ſe ſepare pᷣextu tinene niſi ambo in
4 lade lure rõano: ita pᷣlatus uedicar ſubditũ adiec trent ꝛcligionẽ ar. c cũ ſis ⸗ cuxoꝛatus j.ti ꝓx.
debonioda tencutit Rlen ia cã de iure cadico ita le: mani2 N.b hane f. atncain S
n li, Pun gernltifan de rei uendi. Juquid qt marit poſſit nẽdica n no 2tinuaf ad pcedétia. 2 facit ut nullũ luram
Nnonpö ciei ni Neinere boniheien re uxoꝛẽ adiecta cã de iure diuino caõico ul ciuili en go nirligare ei rcerende n ri
nngz Pinſinen Püsſinet Unte plene dico i. c. illud de Pſũp.¶ Jrẽ z. 25 poterit catũ uſurarii denũnet ecc ie ide ſentit gl.i.c
emi4 mici uini Micbetſefnite azeꝛe iſte ſupioꝛ 2ditione ex cqone. xxi q in ſtaru neam el. i. de iureiu pleiuſ dico 1n. c.i. e. ti. ¶ In
– e tuimus. en, pot iploꝛaꝛe officium iudicis gl. in. v. fatq in fi. hec gl. ur̃ difficilis lunenibus
e ahni ¶ Duo ad fam. q. dicit Inn. opſiſtit penes tʒ d pꝛo declaratõe opp. ö. c ſignificaſti de diuoꝛ
V e r monaſieriũ cũ ſit i poſſeſſiõe iſtius ar. in. ciex Iris ubi maritus nõ artar̃ ad recipiendũ uxoꝛc.ſed hic
1 dc proba. :. f de lib. ci. l. oꝛdinata cũ ſi qꝛ etiã in mulier om ſit adulteriũ.qꝛ illicite tranſinit ad ſe
wikei nigmc u⸗ prio retinet poſſeſſiõöem ? ſi declarabit᷑ iſtũ uuſte cũda nota. ergo maritus nõ debat compelli ad ꝛe
— Pifilie migraſſe ꝛeducet᷑ ad primũ monaſteriũ ſubcõpetẽ 3e
lcistert ne n nöſtann ni coeriione. als ãt ꝑ
chdiitigno gn egbirtt i
nz non uffi

cipiendũ eã. ſo. õriũ
ſeuerabit in ſo mõaſterio pũi teratus ſʒ hic nterqʒ
põt obucere 3 aliũ. c.
bat locũ illud tritũ ꝓ
tibi.nam ca helia ⁊? c
ni ⁊ ſocii cuuſd ↄi
uernnt contra urbe
telinari 2 in inuect

ꝓcedit qñ alter im fuit adul
fuit adulteratꝰ. z ſic unus n
pe. ? ul. de adulte. uñ hic bẽ
uerbiũ nil tu mihi nec ego
ergh fuerũt ambo ciues 104
urationis. nam ambo oſpira
m ut hetur plene in ſaluſtio cꝗ
iua ciceronis ↄtra catelinam.
ut iſti nõ poterqt adiuiceʒ ſibi

lproperaꝛe deliciũ oſi irat6is ta nec iſt iuges
deilcrũ adulreri ESn gl fi in fi Jo an. dixu gl.

nncnſtfi ratpeſino ſelchei
icipio nſ goäin mec

ler niſim iſi Gtunſerleigninirinarei

ne nomſaiͦ iefhnihenn ſno n,
iſe biin iuemri ei niſtetcia oitfeito
. gnuut tur ihßlibna niciceininen⸗
n , elimi n valinr llpiolbusen
noe pne. biio onb duirne gffine ad h.c.diſcretionc. J.
ſdnankfej gtlanins no gpiitti⸗
lioni noniſenſ j eini glii
8lpraomn nö i in putca kiauun dogo.

to ſuꝑioꝛe de ſua Ppterua denegatõe.

2 15 ÄKöiuges ꝛeligionẽ pro
Eniens: fitendo adinuicẽ dimite
re pnñt alꝛ ſi ſe abiurant ⁊æ nõ ↄtinet illici
tum e iuramẽtum pria bs ponit petitõeʒ mulieuſ

fa prouidet ⁊? iudicẽ dat ibi nos ergo ¶ Nõ pꝰ
ex iſto tex ꝙ affnitas Zhit ẽt ex illicito coimn po

rinxiſſet ſe uoto ſed lanius
Inn. diſcutit hunc articulũ æ multum uariat 2
4. uiſſer Z.ta affinitas ĩter iſñ nix ? oẽs ↄſangui
iſmngrſüfn (id ari itt⸗ neos mulieris ↄgnite: ut in c
elaid wad end ianid oſſintni

AAtiezanen d awg dnſcisenn
inan dSnin tir ikn
ü N Nrn
Nunm peanne m udedine dnc;oiteti

c qui ueꝛe. xvVi. q.i z
facit ꝓ his mulieꝛibus que faciũt ſe includi rome
i ecclia ſancti perri ĩ artiſſi

m in menn in tn rn 1NAw don.

mo loco. ⁊ ĩ h̊ tene men
Vi iſtum tex. æc.

n quibuſdam ramen lo

mariti. ut maritus eripereĩ gꝗ
6 ultĩo q; maritꝰ z nroꝛ non peccato adultcrij in quo iacebat h̊ opi.mihi non
onclodi gliſiorhn infeions bperit pñt cũ luramẽto ẽt ſine cauſa honeſta dimitteꝛe ſe placet. qꝛ iuramentuz illud fuit illicitum qꝛ nõ pñt
en 16 ſffer Neler icentanti m ab inicẽ ꝓ h bo. tex.i. c. tua. ᷓ. de iureiu. ubi lariꝰ e maritus ? nxoꝛ abiuraꝛe cx cã inhoneſta. ur eſt
en cina RW ponit hileceepſſane dicetur cum glo. Itẽ nõ. 2 tene ſemꝑ mẽti tex tex. clarus in. d. c. tua de iureiu. Ideo ſic ↄcludo
vbinan na 8ifeicibloor int ont et ubi fuit noluntaria patio mariti ? uxoꝛis pot aut iſta mulier faciendo ſe includi ad pniem
goſeus öpuin en go rlig llimn⸗ nibilomnus no obſtante alt ↄingũ reperee: ẽt agendam emiſit notum peꝛpetue continẽtie ſaltim
N in the hio ir ſbieei aeſfe petédo reſtitutionem que dʒ fieꝛi nõ admiſſis exce ex ꝓpoſuo ⁊ iũc pꝛocedit dicium glo. naʒ quo ad
Nignoh iſnnet O vend btionibus ↄceꝛnẽtibꝰ Ppꝛietatẽ monaſteꝛij.⁊ hẽg ſe ualuit uotũ ut in. c quidã j. ti.pꝛox. 2 ſic ne n
flnn D P cauz i qe ille qui nõ fuit ſpol arus põt peteꝛe ꝛeſti poteſt reſiſtere marito nolenni intrare religionem
— H 6 aere tu acnöe ſee get de In Zrt nnlunn uotum emiſit E procegtt priimn opi.
081C Feingr . iploꝛare o icium iudicis n it entaꝛe Inno. ut ea inuica non pPoſſit mariius ni are re
unsmmmſllun n ocdicnonẽ huius decꝛe. plus ér diẽ ꝙ ſi alteꝛ cõiu ligionẽ. qꝛ illa ſeꝑatio non uatuit ut i. d. c. tua.
ſeitgod debein⸗ inſccin loo Ai neller redire 7 nõ admittitur põt pereꝛe reſniu õſulti OQui ad monaſteriũ cõner
go ſen Gvenimn e ſon ein 4 toem ar. in. c. lzaſ de reſti.ſoo.æ dic hanc eſſ röeʒ *it ſumendo habitũ nouitii
V. oorc unare letr d maritus 2 nroꝛ nõ pnᷣt diſſoluere mrimoniũ eriaʒ poteſt. . tempus ꝓbationis ꝛedire ad ſe
nungpichh opv. Ilent anenteoe quo ad torũ ſine legitia cã. unde eo ipſo ꝙ alter culum niſi appareat eum nitam noluiſſe muiaꝛe
cenna ab nellermn cion Ne⸗ nult reddire 7 nõ admttit intelligit ſpoliari.qꝛ qᷣſ oio Cõis diuiſio. ſa ibi licet i o diſtiguit duo
ſieclleſa h 4 ſonmn.2 diͤntli q; retrinet quaſi poſſeſſionẽ mẽimonialem ẽt ĩ abñ membra ꝑm ibi aut ſi. Primo nõ ex iſio tex.
in cAnore iur po ſn glil tia 2 idem Inn. hic ſenſit ſimplłr gl. in. d. c ſsas ibi nonitii ꝙ eſt dare hitum diſtinctum nouitioꝝ
Sen oir nan W 8o in. v. llieit ubi ꝓpter continentiam ab habitu profeſſorum i
en ſobdne Phes hlltt eN ſemp iſt gl / maritus 2 uxor
n n ſecttin i

cis habitus eſt indiſtinc

tus. quia idem darur no
niciis 2 prof ſſis.

in quibuſdam nero habitus
. ſt indiſtinctiſrmus. quia non ſolum feſſi = no
1 ppteꝛ otinen eſt i .
hrino erlr⸗ 1unmt 8am obſernqdam. ſecs ſi er ira uel ex indignarõe nitii oo utuntur. ſed etiam ducentes communem
hi⸗⸗ ebel iſt⸗ d yriia ondi Aciat ſĩ iſti fecerũt uide ad mãm glo. in. c. noſ nitam cum eis ut eſt tex in. eti.
ſng ze Gelnnien H r q. i. ? dicã poſt Inno. in. c. dudum de con
mun z bocdie A A. (den
noho n lal NN.
none? n
c
ie

—
C 211-rr- „— 0 ₰ ——— — —
4 Dnp a haGin YPN—† ,Re .

lBrn nainnar

Me ꝛegularibus

? ex tex ſch licz ĩ ꝛla ſacti bndicti expſſe non cauea
tur de babitu nonitij iñ põt aſſignari ceꝛus habi
tus ꝓ nonitijs ex oſuetudie uel ſtaruto ꝛeligioniſ
immo in inre dubitat. utrũ quis debet exꝑiri ꝛeli
gionẽ in babirn ſeculari ut nõ. in. c. ſuꝑ eo. S. eo.
nbi dixi. ¶ Mõ ·tex. ſatis nõbilem ꝙ bitus noui
tioꝝ ſen ipſius aſſumptio cũ ꝓpoſito mutandi ui
