ſoli Wiarnſ Pleri ſg 8 nat ſuũ expꝛimeꝛe in ↄceꝛnẽtibus fẽm nniueꝛſitatis ex non potuit hic inte:nire poſt factũ ad ↄualidãdũ
wbiſer Diudicio ſvo ictazen debito officij ar. in. c.i.de his que fiunt a ma. pte conceſſionem epᷣi. glo.nõ ſoluit:ſʒ uide ꝑ Inn in
„ olce⸗ hoſi te Frcii⸗ ca.is aũt qui tenet᷑ loqui ⁊æ tacet habetur pꝛo con .c.cũ ↄſuetudinis de ↄſue.S. ꝑ Har. in.l. ſiquis
ecknire arnerzt tei ſenticnte uel contradicente quatenus tendit in eiꝰ mipi bona in. y. iuſſum ff. de acqͥ. hẽdi. ⁊ aliquid
mgicſcnfolnu nie pꝛeiudicium.l.de etate.F. qui tacuit.ff. de int᷑ro. doc hic. Et ↄclude ꝙ qñʒ in actu requirit᷑ iuſſꝰ V r ys p, frrd e
hinis or ſolng ze loes hi algide ac. ⁊ in.c.ſi poſt pꝛeſtitum de coufeſ.li.vi.ita dicẽ alicuiꝰ 7 tũc dʒ pꝛecedeꝛe ut in.d. S iuſſuʒ qnʒ re 7*
wſeſtoneg r dece alcni D dum in ꝓpoſito. Si vo ↄceſſio fit ꝑ pꝛelatũ abñ quirit᷑ auctoꝛitas. i. ↄſenſus auctoꝛiʒabił z tũc dʒ
dckeno le z B neiie Archiit H 6 te in capitulo tunc põt ſuſtineꝛi dictum Hoſtiẽ.⁊z intuenire in ipſo actu ſᷣm ꝙ ueꝛbũ ſonat uł modi
Ainnebe N etbnͤg⸗ Gvortan Jo. an. ⁊ in iſto cõu ꝓpꝛie loquunt᷑ ut nõ habea cuʒ ante ſeu imediate poſt ut in. d. iuſſuʒ ⁊ i. F.
Agind muli big noͤdo Uult 4 tur capitulum ꝓ ↄſentiẽte icontinenti cũ ſit ⁊æ non tntoꝛ palle.qnʒ requiritur licentia ⁊ illa debet pꝛe

cedere ut in.c.qʒ de regula. qnʒ ↄſilium ⸗2 dgebʒz re
quiri an ⁊ ſpectari rñſum utr in. c. cum in ueteꝛi 6
elec.qnʒ requiritur ↄſenſus nt in cãu nr̃o ⁊ iũc ſi
de ſolẽnitate actus requirit᷑ ut intueniat ceꝛto tpe

AKngpen. nõ põt inteꝛuenire poſt ut in.c. auditis iũcto.c.qꝛ
Io nd ounid fünngniizs fẽa puũte caplło dicendũ eſt ut pᷣmẽbꝛo. S. ⁊ h nõ. ꝓot de elec.aut nõ requirit᷑ ꝑ ſolẽnitate ceꝛto tpᷣe
1 ozium ccoliigt na Zio da ſ. (Inſ go no glo. ꝙ titulus habitus a ſolo pᷣ ſʒ ſimpłꝛ ad actus ualiditatẽ ⁊? tũc aut actus tenz:
1.N nathe

ſcemue n ilct Gncſs f ſnn n
6. cnſ uhmn an yfiirlg
um Aerlebof in imnii bifcjß. Jon den
aum Hoſt. nͦolecne hocſe n clnobs
l tepti noͦ dicunt infn ecſei hoepo
m le quo in cf. geclee i. no Peſſir anpli
dice e ſc no daur bocſe ſeneſted oi
un:ſcddium Hoſti poſit pecdne fmn a;
olatde q in lis no pont edicmm ur no i. d
ſ. Pen ir öer is Hoſt.r Jo. n

C nõ pᷣſtat cãm pᷣſcꝛibẽdi ⁊ intellige qn ſolus pᷣ

latus uendidit ſeu alienauit:ſcd glo.contrariã ha
bes in.c. de quarta de pᷣſcꝛip.ſed intellige iſtaʒ gl⸗
qñ recipiẽs eꝛꝛauit in iure qꝛ cꝛedidit ſoluʒ pᷣlatũ
poſſe alienare.nam eꝛꝛoꝛ iuris impedit uſucapio

nem ut legitur ⁊? nõ in.c. apoſtolice de dona.? in

.l.nunq. ff. de uſuca.illaʒ glo.intellige qñ eꝛꝛanit
in facto qꝛ cꝛedidit caplin ↄſenſiſſe æ alias ſolẽni

ntes debitas intueniſſe ? tene mẽti has duas gl.

ſic intellccras ẽ7. Abbas.

2 põt ↄtemptus ↄſentire qncũqʒ:unde canonicus
ptẽptus in electione põt ↄſentire poſt fẽm ut i. c.
ꝓꝙ ſicut de clec. aut actus nõ tenuit: æ tũc põt inteꝛ
uenire poſt faciũ:ſed tũc nalidat actũ ut exnũc nõ
ut extunc:⁊ iſte eſt caſus.c.nẽi naʒ ↄceſſio facta
pꝛelatum reclamãte caplo eſt nulla ſi caplin tractu
tpᷣis ↄſentit ualebit ↄceſſio ut ex nũc nõ a tpe pꝛi
me ↄceſſionis:⁊ fᷣm ̊ ĩtelligas nõ.ꝑ Inno. in. d.
c.cũ ↄſuerudinis uide bonã glo.in regula non fir
mat ⁊ in regula ratũ de re.iu.li.vi. 62. ca. gl.
ibi Item arguo ea que ab inicio ⁊c̃. hic gl.uſʒ

Bm uos Alienatio tpᷣalis fca

ſine ↄſenſu capli ꝑ ra
tificationẽ eius roboꝛat᷑. pꝛimo ponit᷑ di

n ins acn Olands pot clcre . er
miſesa ihe onne 1 c itn dns n daumr ad 9

ad finem ꝓſequit᷑ niã bꝛocardicam: æ nõ bñ expli

fenedum connand vs ded ornonedcderona
Gicere iin chnm ed onnm do /Fünatane
fieda al no auditu itin CRaümaikh.
pol.t her egregielimiint: danritclecad d
ſcut de der vbidy ſimnplcter aenmun 9
ſqni nuni ſuam ? non Apponiturtanpus Kan

dicaen qðd aut tertus iſte nint⸗ n
tionis bifcijaut iu concgſ
one qve fl loco colla iunne

S fei alicui falta lan
i dial merhn ine
ſuſ elms onuiſt bancſnn e en
. 4 ñ deir iͦ incötinen oſennire
1 4 zacidan poc apuſtune ,
ſt dis l abctor io
1s aid in obo maens
ſc bes i in o neens An
a Acaror Ge ſe nanſt, füge
☛ no,
radcni. Conmmm Edei
n in de en
Gecſde aran llus. ſinninsf
re ivri in Ne nn

o
cboc pee gmn adborntt
ſeſdi (Gom iemi

ctum fo exceptio nic Hö. primo ꝙ conceſſio
et ad tẽpus nõ poteſt fieri per pᷣlatum ꝛeclamante
capło:⁊ intellige put dicit in.c.pce.¶ Hõ fo ibi
ratã ꝙ ↄſenſus capli poteſt ĩiteruẽire poſt factũ.⸗
ualidar̃ factũ nullũ. Sʒ õᷣ hoc facit.nã ĩ alienarõe
dʒ pcedere tractatus ut ĩ-c. tua.j. e. ⁊ in. c..i. ðᷣ re.
eccle. nõ alie.li. Vi. Item ſubſcriptio æ expreſſus
cõſẽſus ut. S. in. c. i 4 Sol. dicũt doctoꝛes ꝙ. c.
põt ĩtelligi in conceſſione ad tpᷣus facta. nã ĩ aliẽa
tione ppetua nõ uidet᷑ ꝙ hẽat locũ ratihabitio ꝓ
pter neceſſitatẽ precedẽtis tractatus ⁊æ fuit hoc ul
timã dicuʒ Jun. = ſic uẽ ſẽtiꝛe S ca que dixi.ẽ. c.
l.ſed dic melius ut ibi dictũ fuit. nam fauoꝛe eccle

ſie poterit talis conceſſio ratificari ſeruatis tunc
ſeruandis. ¶ In gl.i. ibi neceſſarius ẽ conſenſus

uniuerſitatis cane qꝛ glo. loquitur nimis generali

ter dum dicit ꝙ i oibus negocijs eccleſic neceſſa
riſs ẽ neceſſarius cõſenſus capli nam nimis gene
ralit᷑ loquitur æ ↄtra tex.c.ſe.=.c.quanto. ubi ſo
lum regulariter requirit᷑ cõſiliũ capłi.⁊ ñ ↄſẽſus:
2 magna eſt dria inter ↄſilium æ ↄſenſum ut dixi
i. c. i. . eo. un: in multis caſibus h̊ enumeratis in
glo. ſolũ ꝛeqnirit̃ ↄſilium: nt ĩ cis uidẽ poĩis:⁊ qñ
requirat᷑ ↄſẽſus dicam ĩ. c. ſe. Sed. Gof quẽ ap
pꝛobant hic doc. ponit unã regulã. nõ. ꝙ; in cõir
tagentibus epm ⁊æ capiin requirit᷑ cõſenſus capli
facit · c. accederes de preſcrip.ꝙ nõ. E gloſa

fi. ibi. F. tutoꝛ ibi aũt auctoritas tutoris nõ põt

iteruenire ex poſtfẽo ad connalidandum otractũ
mindis niſi incõtinẽti iĩrercedẽt ergo ↄſẽſus capłi

cat: ſed uide clarius an æ qñ ratihabitiõe poſſit cõ α ÜG*B ρN4i fei poſppu Prls,

firmari actus pꝛecedẽs: ⁊z an habeat locum in de
lictis in c.cũ quis de ſen.cxcõi.li. vi. ubi tex. pul
cheꝛ:⁊ ꝑ glo.in regula ratihabitio 2= regula ratuʒ
de re.iu.li.vVi.⁊ ꝙ nõ.i.l.i.C. ubi dᷣ cꝛi.agi.opõ.
2. x.q.ij.c.i.?ᷣ nõ dictũ Inno.in.c. pꝛudentiã de
offi. delega. ¶ In ca. glo. ibi illuſtris pſona rele
ras hoc ſolum ad id qð dicit de ſnia. naʒ illuſtris
ꝑſona põt ꝓnũciare ſniam ꝑ aliũ ut in.c.fi. de re
iudi.li:vi.nõ aũt referas ad teſtm. ut in.l.iubemꝰ
C. de teſta. ⁊ in:l quotiens in. F. ſi quis nomen.
ff. de here. inſti. Abbas.
Ouit. PDMꝛelatus ſine ↄſilio capli in
ſtitueꝛe uel deſtitueꝛe nel alia
negotia eccleſie tractare non debet. . d.
cũ ſe.⁊ tres ſunt ꝑtes. in pꝛima ponitur exoꝛdiuʒ

in quo ratio ⁊ dictum in geneꝛe.in ſecunda f⸗ cruz

ibi inotuit. tio ꝓhibet ⁊ caſſat ibi ideoqʒ. Mõ
ꝙ pꝛelatus ⁊ canonici ſunt unuʒ coꝛpus: ⁊z ẽ unũ
coꝛpus fictum: ⁊ repꝛeſentatum in ſingulis de cõ
pe:⁊ ex h̊ uidetur arguendum quod ſi diſporio ẽ
concepta peꝛ ueꝛbum ſi quis uel ſi qua feceꝛit v⸗
quod uniueꝛſitas compꝛehendatur cum ſit quod
daʒ coꝛpus fictuʒ ut hic.⁊ hoc ueꝛum in nõ odio
ſis:ſed in his in quibus eſt fienda ſtricta inteꝛpꝛe
tatio non compꝛehenditur uniueꝛſitas quia nõ eſt
ueꝛum coꝛpus ſed fictum: æ diſpoſitum in caſu ue
20 non habet locum in caſu ficto in iſtis odioſis:
ideo opoꝛtet quod ſpecifice fiat mentio de uniueꝛ
ſitate ſeu de coꝛpoꝛe ficto de qꝰ bo.tex.i.c. graue
ſup̃ de pꝛeben.in.v.⁊ hoc ipſum ⁊ in.l.iij. in. J.h
i 9

2ðè 2 mn ung Jyhl

NV 14 . lla , ſiitte⸗ 4=Iel. . r

N SRe P P SS 9 les l. r fti.

P I, Pilan 9rl eli ſe

. 1

ni 4 3fert ſex iſyofe ſ G α mem Oſut⸗ite „

e bijs fi. a Pla.

autẽ vVba. ff. de nego. geſt. ¶ Mõ.fo ꝙ canonici
dicunt᷑ fres epi ſiẽ cardiãles fr̃es pape ĩi.c.i.ð off.
lega.li.vVj.et uide glo.xcv.diſ.eſto ſubiectus ⁊ in

c.qꝙ; graue de cri. fal. que dicũt quod omneſ cle

rici poſſunt dici fres epi ⁊ epps eis ſcribẽs nõ
debʒ appellare eos filios ſz fꝛes ul ſocios: ipᷣi tñ
ſcribẽtes epo debẽt eũ honoꝛare ⁊ appellare pa
trem:et uide bonum tex.j. de exceſ.pꝛela.ĩ.c. gꝛ9

ue ubi ꝛepꝛehẽditur Archid. qui negauit coiſcco

pum eſſe dnñʒ ſuũ:ſʒ dic de h̊ ut ibi nõ. ¶ Nõ ·ibi
cõſilio ⁊c. unã bonã ꝛegulã ꝙ ĩ negotijs ecclie te
netur epᷣs reqᷣrere ↄſiliũ capituli:æ nõ. ꝙ non dic
ↄſenſum qð eſt ↄtra glo.c. pcedẽ. Item nõ. ꝙ in
ſt tutiõcs ⁊ deſtitutões ꝑtinẽt ad epᷣmn. ſed cũ con

ſilio capli de quo nið ꝙ ple.nõ.i.c.cũ eccleſia uul
terana de elec. Q Mltio nõ. ꝙ geſta ꝑ epm ſin 2

ſilio capituli ſũt nnlla. æ hodie uide pulhrũ ⁊ ſin

gularẽ tex.ĩ. c. ſi. ð ↄſue.li.vj. ubi decidit᷑ ualer̃ cõ
ſuetudinẽ ꝑ quã epiſcopꝰ ſolꝰ iuriſditionalia exer

cet æ ſimilia ſie ↄſilio capli. ualet gꝰ oſuetudo 5

iſtum tex. Quedam tñ ſunt ipreſcriptibilia ut nõ.
in cle ij. de rebus eccle. nõ alie. In Zriũ facit iſte
tex. dũ diẽ h eſſe hõeſtati Sriũ.nam nõ ualet ↄſue
tudo 5 honeſtatem ut in. c. cum decoꝛẽ de uira ⁊z
ho.cle poſſz dici ꝙ ſi ẽ ↄſuetudo ut ſolus pꝛelatꝰ
exeꝛceat ualet ut in. d. c.iij...e.ti.c.ea noſcitur:
ſʒ ſi ↄſuetudo hẽat ut requirat ↄſilinʒ alioꝝ cano
nicis ſpꝛetis tũc foꝛte nõ ualet ↄſuetudo ar.b:ſed
nide ꝙ nõ. in. d. c. ea noſcitur. ¶ Sʒ aro nunqd
idiffeꝛent᷑ teneant᷑ reqᷓreꝛe pᷣlati ↄſilium capli ſui.
So.ex dẽis doc.poſſumus elicẽ duos cãus excep

ros. dicũt. n pꝰ ꝙ inſtitutiões ĩ minoꝛibꝰ bñficijs

poſſunt fieꝛi ꝑ epᷣm ſolũ. Ex h̊ ego eliceꝛẽ unuʒ ca
ſuʒ gñaleʒ ⁊ poſſet fieꝛi quaſi regła ut minoꝛa ne
gocia poſſit platus explicare ſine ↄſilio capli facit
ꝙ nõt Anno.in. c.fi. de ma.⁊ obe.⁊.l.ij C. de in
ra.calũ.nã rectoꝛes cuiuſqʒ collegij ex officio in
iũcto expiicãt hec minoꝛa ut in dca.l.ij.⁊ facit.c.
edoceꝛi de Rptis. fo dicũt ꝙ ſi platus ult ꝓcedẽ
3ʒ oſã gnineũ ſeu amicũ collegij põt ꝓcedeꝛe ñ 2c
ſiro ↄſilio ne foꝛte illi ꝛeuelaꝛct:qꝛ nemo:caꝛnem
ſuã odio habuit.xiij.q.ij.nõ eſtimemꝰ. Et ex hoc
colligo aliũ cãuʒ generalẽ ꝙ exnte cã rõnabili ꝙ;
bonus uir erbitrabitur nõ tenet᷑ platus ẽt in qdu
is reqreꝛe ↄliliuʒ capłi. ¶ Mlterius qri᷑ ĩ quibuſ
caſibꝰ reqrit᷑ ↄſẽſus capli cũ multa iura reqᷣrãt cõ
ſẽſũ So.ut colligit᷑ ex deis doc. H̊ ? Archi. xxiiij.
diſ.c.ſi eps ? Goffre.S.c.ꝓxio ꝙ in alienatione
ꝛci cccłie cathedralis ꝛcqrit ↄſẽſus nec ſufficit ↄſi
lium ⁊? h ꝓpteꝛ grauitatẽ pᷣindicij.⁊? qꝛ intereſt ca
pituli ne ecclia uẽiat ad dereriorẽ exitũ:⁊ ut pau
pes et alij ĩidigentes poſſint ſuſtẽtari ut ĩ.c.i.S. .
xii. qij. ſine exceptõe ſecus dicit Inn:ĩ alienariõe
rei ecclie inferioꝛis qꝛ tunc ſuffieit ↄſilium cuius
Srium tenuit in. c.i.S.e.ſed tu dic latiꝰ ut ibi dixi
fo ex rõe huiꝰ cãꝰ excepri collige aliũ caſum ꝙ in
oĩbus alijs caſibꝰ cõcernẽtibus pᷣiudiciũ eccleſie
req̃rit᷑ ↄſẽſus capli tertio ĩ ſpectãtibus ad epᷣm.⁊
capitulũ cõiꝛ ut dixi in.c· ꝓximo Itẽ ĩ cõcẽnẽtibꝰ
itereſſe capłi aꝛ.in.c.ad h̊ de offi.oꝛdi.regulaꝛiteꝛ

ergo ſuffiẽ ↄſilũ ? adõ ad pᷣdicta nõt Oldra.
oſilio.ccxxx.ubi cludit platum ſolum poſſe rec
rere bñficiatũ ab ſẽtem ad faciẽdũ reſidẽtiã:⁊ ſpo
liare eũ ſi nõ uẽit mõitqꝛ ĩ h cãn ñ ꝛcqrit᷑ indiciũ
un ꝓpꝛie nõ fit citatio:ſj reqſitio nec fert᷑ ſnia 5
uatia. ſʒ potius ẽ ſpoliatio un ẽ qdã executio cuʒ
h nõ poſſit eſſe nõ notoꝛia ut dixi in. c. ex parte =
c. ex tue de cle.nõ ꝛeſi. Ex his colligo hanc rlaʒ
ꝙ ĩ notoꝛijs nõ ẽ neceſſe ꝛcqꝛẽ Oſiliũ capſi qðᷣ nõ
n gl. ki. .ki⸗idẽ o gl. ener Boff. Hoſti. ona
un dicit ĩſtitutõeſ eſſe irritadas ⁊ non irritas ipo
inꝛe:ſed pᷣmũ dictũ placet Jo. an. ? vẽ viuſ ꝑ tex.
ibi carere decernimus ⁊c.nã pena nullitatis appo
nitur ibi ꝑ vpum pntis tpᷣis ⁊ ſic nõ reqrit᷑ ſnia:
ut nõ.in. c. qᷓſquis:S.de elec.⁊ dixi plene ĩ.c.ſi di
ligenti de faro cõpe.⁊ facit.c.fi.de elec.li.vi Et
nõ.in hoc gl.iũcto tex.⁊ nĩde qð dicã in.c.cũ oli
de aꝛbit. Abbas.
2 anto. Summatum cſt. S. c. pꝛo

ximo diuiditur. nam pri
mo prohibet. ſecundo precipit ibi abſen
tium. Mon prino ibi conceſſionibus ? confu
marionibus ⁊c̃. quod tam in collationibus quem
in electionum confirmationibus debet eps requi
ꝛeꝛe conſilium capituli. Et nõ.ex hoc quod confi
mario electionum ſeu libeꝛa collatio pertinet prin
cipali er ad epᷣm licet debeat habere ↄſilium capi
culi: ꝙ intellige in dubio in bnficijs ⁊ dignitatibꝰ
ſitis extra eccleſiã catbedralẽ: in bnficijs vo eccle

cathedralis dic ut plene nõ. in.c.cum eccleſia de

ele. Mõ. ibi ucl ſanioris partis ꝙ in ſpectanti
bus ad epᷣm cum conſilio capituli nõ ſufficit babẽ
conſilium unius canonici:ſed opoꝛtet ꝙ imerue
niat totius conſilium uel maioꝛis partis ⁊ facit
contra hoſti. in.c. poſtulaſtis de conceſ.pꝛeben.
licet ipſe nitat᷑ rudere ad iſtum tex.ſed minus bñ.
ibi ſiatuenda quod ſtatutum epi ſine con
ſenſu capiiuli non ualet. ⁊æ nota. bene quod in ſta
tutis condendis per epᷣm neceſſario non requiri
tin conſenſus capituli:ſed ſufficit conſilinʒ. Quid
aũt ſi capirulum non uult preſtare conſilivm imo
diſſenſit uide Aꝛchi. ? Jo. an. in. c.i: de conſti.li.
vi. ubi concludunt ſtatuta ualeꝛc ſi peꝛ capitulum
nil rationabile opponitur ⁊ hoc eſt mihi indubi
tabile qꝛ cum requiratur conſilium ⁊ nõ oſenſus
ſatiſfactum eſt iuri ex ſola petitione ⁊ ſpectatione
ꝛeſponſi cum non teneatur conſilium ſequi ut i c.
cum in ueteri de elec.æ in. c. cum olim de arbi.et
ibi bonus tex.in fi. ¶ WMora ibi errata corrigas
quod etiam coꝛꝛigere ſubditos non poteſt cpus

ſine conſilio eapituli:ualet tamen auarmag 2

rium ut in. c. iij. de conſue.li.vi. ¶ Aliio nõ.qð

ſi nomina canonicorum abſentium ſcribuntur in
inſtro tale inſtrumentum ẽ falſum ⁊ faciens ſeribi

porteſt puniri de falſo. ¶ Sed cadit hie nota. que
Tυιſtio utrum nomina illorum ge uniuerſitate debe
deſcribi in inſizo confecto ſuper diſpoſitis ab uni

uerſitate ipſa ⁊ uidet᷑ hic tex.a ↄtrario qnod ſic.
nam ſi abſentium nomina non dẽnt deſcribi eꝛgo
nomina preſentium ſic.⁊ hanc opi. tenuit bic pe.

Muirſihiti nd it
ſinngditheloſt n⸗
Cotius tenfcl cht tl c ch 30
iccrc tins tner iedi i
insritrnsdcen hin nur
Neirtpots Finech tis hſein
mpöpärtbins onpedent, GN
Ccuntwran hintanwatmud an d⸗
ne ient rerdcneddſriſan
aedid dedentdenden ns
wridddinddgiar dsden an
mitri ſter 1n
ipecaſczi uo onns öberrinbo⸗
lepoſereinteo nllens an id
Prmsannaſuni w tr o n
Uinfmngegygiinimilstn
cchntnfeninnee
legnorus

ant teiill fritlaszi
in ſkginiin iuiszhn in
”
aſſhen an
Mlynes möeni⸗ ommimen

po ghtͤ i eiuum
6
niommm i nn lui
ggelens bani i,
ahorne ſbisn⸗ ii⸗
———
cgbe noͤ epin in
ſetimttnin Smdii
eteilcef Carinn
lceſncio
wielgehje Un

ſege e
Br, glerfne e rſi

2

4 ſuſfe Pflir ¶ Ge bijſ qͥ fi.a pla.
ldc . Adls
reebig wehith udni
— Limi nan Quidã mode:nioꝛes 3. nam ſufficit denotare ca tñ pena falſi:ut ibi.nã ſubſtãtia ĩſtr̃i fundatur ſug
ni 10 irnin inin e nonicos ꝑ nomẽ collectiuũ. naʒ paria ſunt expine ipo nõꝛio: facit.c.cũ Joanes pal. ¶ In ca. glo.
nai noͤſt amtot⸗ riſniitin i 2 e % noig ꝓPpꝛia: uel circũlocutiones idubitatas ibi ñ oʒ teſtẽ ſcire. B itellige: niſi ĩ iſtzo dicat̃ ꝙ in
zi Fporing; bot 3 ſto⸗ ſetſei 1 ad hoc. noiatim iſti. de xbẽda. li. 7 qo dixi in pñtia teſnũ Xc. ? an ⁊ qñn texi faciat ſibi piudiciũ:
poſſteſe n tio tneiian 6 c.in lateꝛanẽſi de pꝛeben. Iteʒ in multis iuribus ul aduocatꝰ: uide qð dixi in. c. ex ĩis de trãſac.
r neceenz Nen lt diri ince ſdeg Vr ꝙ ſñia ↄponit in ꝑſona capli:ſeu nniue:itatis n oſcitu P Si eccleſia collegi
ſPuakni enn Ern coligo Ren noibus nõ expſſis: ad hoc.c.lʒ de ꝓba.⁊.c. caplʒ * ata habetr pꝛeſenta
Aflifeſc⸗ erihd aliͦ n ſancte cꝛucis de reſcuptis:ergo ſatis eſt di eꝛc P tionem pꝛeſentabit pꝛelatus de conſenſu
ncrſimieſ liene bi 8 eps cũ caplo ⁊c. Sed adueꝛte qꝛ in hoc multe lůt capituli:uel maioꝛis partis:niſi de cõſuetudine ulł
nrteirides elktſtidas e non ien narianones picſeꝛti bän in oſtitutione pꝛiuilegio competat ſoli pꝛelato.⸗ pꝛima pars fac
dicrte üpaacer omn rl fif ſindici ſeu ꝓcuratoꝛis. er. acaetktigit in. l. i. tum narrat. ſecunda pars reſt pondet. ibi. rndemꝰ.
nimr didin dste ni heng nllie de albo ſcꝛi.ff ubi concludit: ꝙ ſi ↄſtituitur ſindi õ. ibi in pꝛouincia tua archiepᷣm habeꝛe iu
r nö m nshstſcr rei Eo cus ad uendendũ debẽt expꝛimi nõia ſingulox de riſditionem in ↄceꝛnentibus facta ꝓuincic. hoc m̃
ini is d deec ſeclffſin: uniucꝛſitate: ? Vẽ tex. in.l.fi. C. ð uendi.re. ad ci. ex toto nõ hic:ſed uide qð dixi in c.iij.g
San efndirrft “M ieſidi pꝑn.li.x.. nam vr ille tex. uelle require:e ſubſcꝛipui de inſti. Es. ibi aut ꝑ litteꝛas: ꝙ hñs ius pꝛe
n boet gl td ra ite aelg onẽ ·? idẽ in.c.i.S e. ubi bonus tex. Si nero oſti ſentãdi.põt pñtare clcꝛicum ꝑ litteꝛas.nã ⸗2 p eas
ce abit n nd tuit ad alia negocia: tũc diẽ ꝙ i collegjs magiis Oſtituitur ꝓcuratoꝛ:ut in cle.i.de ꝓcu. cleꝛicus in

1

pntandus dʒ eſſe pns:qꝛ nõ dr pntari:miſi exhibe &W tr dern jr fnen.
at ſe ſenſibus coꝛpoꝛis illius cui fit pntatio: de q*
uide bonam. gl. in cle. dudum de ſepul.ſuꝑ ueꝛbo
pitare:qð puto ueꝝ:niſi pᷣſentãdus ſit notus. naʒ
quẽadmodum beneficinm põt confeꝛꝛi abñti: ut ĩ
dam tenẽ ut ſmꝑ debeãt expꝛimi noia ſingulox: .c.accedens dc pꝛeben.⁊ in.c. ſi tibi abnti eo. ti.
qð vr ſibi tutius:qꝛ cũ tabellio ſit qdã teſtis.ut.l. li.vi.ita ⁊ pꝛſecntari põt:ex quo ſuꝑioꝛ hʒ illiꝰ ꝑ
domitius labeo. ff. de teſta.æ facit.c.cuʒ Joãnes ſone qualitates notas:⁊æ hoc nota qꝛ ſepe accidit.
de fide inſtru. dʒ nõꝛius deponeꝛe ꝑ ueꝛba facti:z= B ꝙ in pꝛeſentationibus ꝑtinẽtibus ad col
nõ iuris. n ſi nõꝛius diceꝛet caplin uel maioꝛ ꝑs legium. debet pꝛelatas hĩ̃e conſenſum capli.⁊ peꝛ
hoc fecit potius vr̃ iudex ꝙᷓ teſtis:qꝛ ſenſu coꝛpo hũc tex.dicit glo.⁊ cõiteꝛ ſcꝛibentcs in.c.fi. de re
ꝛco nõ põt nõꝛius compꝛehender̃ ꝙ üli pꝛeſentes gu. li. Vi. ꝙ (cꝛeatio monachoꝝ de iure cõi peꝛtinet
faciunt totum capitulum:uel maio em ꝑtem: quia ſimł ad abbatem ⁊ cõuentum: licet ex conſuetudie
foꝛte aliqui ſũt excoicati:uel nõ ſũt i ſacris.ł ſt ab poſſit compcteꝛe abbati ſoli:ut ibi: ſed ego nõ ui
ſe es a loco uin debent uocati:⁊æ iõ ut apꝑeat an deo qũo hoc pꝛobatur peꝛ iſtum tex. nam ſolum
fuerii totũ caplm uel maior ꝑs dent exprimi noia hic dicitur: ꝙ ſi pꝛeſentatio ſpectat ad collegiũ ſo
coꝝ qui nerferd aduerte qꝛ nunq poſſũ lus pꝛela us non pꝛeſentat: ita ꝙ pꝛeſupponit᷑ pꝛe
ciꝑe caſuʒ:iĩ quo nõrius nõ hẽat in hoc negocio ſentationem ptinuiſſe ad collegium:ſed ꝙ cꝛeatio
deponere iudicio intellectus. nam ſi dicẽt titius = monachoꝝ ſpectat ad collegium nõ memini legiſ
Merrus canonici fecerũt hoc. æc.nõ ſequit ꝙ ca ſe:imo in ↄtrarium uidetur tex. ſingularis in mã
pim fecerit. oʒ ergo ꝙ ſubmitat illos facere rotu: in. c:nulla.xviij.q.ij. ubi dẽ ꝙ ea que ꝑtinent ad
uel maiorẽ ꝑiẽ capli: æ in hoc deponit iudicio in cultum diuinum: ucl ad utilitates mouaſtcꝛij diſpo

ut in ↄſilio unius populi:nõ eſt neceſſe expꝛime e
noia: ar. in. c.fi. de ꝓcura. Sed ſi collegiũ ẽ ꝑuũ:
puta pꝛioꝛes ali uius ciuitatis uel canonicoꝛu ſeu
monachoꝝ ⁊ tũc expꝛimunt᷑ nola: ad hꝰ facit iſte
tex. Sed Hal.in. l.i.ff· de magi. conue. dicit quoſ

—

Bon. Gumnmnncſzc
Iino dludttor nen D

. Maobbe lun nrht t t
leen prino ibi oncſiontbge f
bus ce, no tann in colononibns Onon
chtnonun confinmaronbs Ceber eps noni
rconſlimn capini. r ho. er boc quo confin
ano decnonnmn ſen iben coligtio pertinet prin
Micr A chnm ieg deben babere oſliumn api
Urg imelige in idid in difleſs e ignitntb⸗
ns emn ccti nbeirele inbifiis fo eacke
Catbedtnis dc u ene dd cunn elſi de.
Gen Ndſanioris arisin ecenti
bus ad eom un nſtſid ld re
conſilum unins montaiſed oddr inane
niat totius conſilumn uel maions Nris ſidn
conna boſt in c peſtlaſts de onccſhhn
e ipl nuot tidere ad itm er ſi insdi
bi ſutmend, auocd ſommm chi ſine
niſo copiunli non nalere nota bene gvoc inſt

. io non requint
uns condendis ha chn incddl tellectus:⁊ cũ aliter nõ poſſit explicare caplin niſi nuntur peꝛ abbatem:⁊ ſubijcit ibi tex. ꝙ tota pote bſiz ti ho⸗ ſpr
in conlenſus Atuliſch ie Corſtirmin iudicio intellectus pſumẽdum ẽ ꝙ nõrius diligeẽ ſtas monaſteꝛij eſt penes abbatem:facit quod no
auͦt ſt cupimlun nonwl ncioſti cxercuerit officiũ ſuũ. An Fre. de ſenis ↄſilio. cc tat Inno. in c. poꝛꝛectum de regula.bene facit c.
iſenſt vide nNn i Cppintt vVij. dicit ꝙ ſi in inſtꝭo dr talis abbas cũ talibus licet. .eo.ti.ubi religioſus uolens cxire de moua

ubi concdumn ſunm in in
nmiorbie ien ſſium 1

.

ſex monachis facientibus torum caplin: ſic ⁊ ſic fe
cerũt ꝙ prima fꝛõte pᷣſumendũ eſt ibi iteꝛfuiſſe to
tum capim:ẽt ſi ppetur ꝙ ꝑ annũ ante erant ibi
plurcs mochi. ⁊ pꝛo hoc facit. c. ſequẽs ubi pſuũit̃
ꝙ plato ꝙ habuerit conſenſum capituli aſſerenti
ergo contrarium incũbit onus ꝓbandi un ↄclu
derem ꝙ exccptis caſibus a iure expſſ. non ne
ceſſe expmerc noia ſinguloꝝ:lʒ ſit urile.æ ad iſtuʒ
tex. dic ꝙ hic nõ pcipitur ut non expᷣmant᷑ noĩa
preſetium ſed ur nõ exprimãtur noia abntium. et
bene facit illud. c. fi. de ꝓcu.æ uide ꝙ nõt ſpec. in
ti. de ſindico. F. i. er gl ibi de cric falſi iene
tur ĩlellige hac gl: 7 tex. ſm eaique le.? nõ. maxie
per. Or. in. l. ſiquis obrepſerit.ff. de fal.nam ſi
norius non fuit conſcius falſi: ſed ſcripſit ſm ꝙ
btes dicebãt tũc. inſtꝛm nõ ẽ falſum :neqʒ partes
accuſari pnt de falſo: ſʒ de obreptõne. puniuntur

ſteꝛio cauſa artioꝛis regule petit licentiam a ſolo

pꝛelato:⁊ facit.c.ſi religioſus de elec.li.vi ¶ Wo
ta ibi uel maioꝛis uel ſanioꝛis partis bonum tex.
pꝛobantem: ꝙ in ꝑtinentibus ad pꝛelatum ⁊ col
legium opoꝛtet quod pꝛelatus in explicatione ac
tus habeat ſaltem maio:cm nel ſanioꝛem partem
collegij. ltimo nota quod pꝛelatus etiam re

gularis poteſt pꝛcſcꝛibeꝛe contra capitulum ſuuʒ:

ut ipe exe ceat peꝛtinentia ad collegium: ſic ⁊ capi

tulum quandoqʒ pꝛeſcꝛibit contra pꝛelatum: ur in

.c.irrefragabili. S. exceſſus de off. oꝛdi¶ In gl.
i:in fi. intellige quando contradictio fit ab extra
neis ⁊ litteꝛe habent ſigillum auctenticum. naʒ tũc
ſtandum eſt litteꝛis ſigillatis:ut in. c. teꝛtio loco dᷣ
pꝛobatio·⁊ in clemen. pꝛima de pꝛocurato. ſi ou
tem conuentus contradiceꝛet. non uideo quod lit
teꝛe ſol.us pꝛclati faciant fidem:ur dicaʒ. . i gl. iij

—

—

—

V. Race õ Pa/ N ſ. „

v DWVei/EE

„ P 7 Arsirie
7

. qoez.

¶ de bijs ꝗ̊ fi. a pla.

C glo. ij · in fi. nõ bene hãc glo. ꝙ ĩ prinẽtibꝰ
ad pᷣlatũ ⁊ collegiũ ſufficit tacitus cõſenſus colle
gij: ex quo nõ agit᷑ de alienatõe ꝑperua. Et põde
ra glo.nã ſufficit ſola ſcia ↄuentus ſine zditione
et iʒ Jo. an. h dicat capłj poſſe pdicere.j.ſex mẽ
ſes a tpꝛe ſcie ꝑ ea qᷓ fuerũt nõ.i.d. c..ij. S.e. ¶Cñ
dic illud ꝓcedeꝛe qn a p̃nꝰ capiin ꝛeclamauit uel
ignorauit. ſccus ſi a prinꝰ ſciuit:⁊æ nõ. ↄdixit.naʒ
Vʒ Aſenſiſſe:ut ibi clare ꝓbat᷑:⁊ h facit ad multa.
n gl. iij. nõ. ſinger hãc gl. qᷓ ur̃ itelligere hüc
tex. ꝙ in dubio in geſtis ſeu gerẽdis a prelato in
teꝛueniat conſenſus capłi:lʒ poſſit ꝓbari Zrium.
tex· tñ aꝑte hᷣ nõ dicit. nam põt itelligi: ꝙ ĩ ſpectã
ribus ad collegiũ dʒ platus ꝓceder̃ cũ oſenſu col
legij. ⁊ tũc nõ colligerer᷑ dictuʒ glo.ſed multi tenu
erũt hanc glo.⁊ tenuit Fre. ↄſilio. ccvj. et Coͤpo
ſtoł i.c cũ dilectus de ↄſuc.ubi dicit.ꝙ ſi partes
nõ ꝛeferũt qõez an ↄſenſus capli iter uenerit pꝛeſu
mit᷑ iteꝛueniſſe: ⁊ allat hũc tex. ſecꝰ dicit ſi referũt
Et aduerte qꝛ iſta ẽ difficillima queſtio.
nã eſt qrere an ſolẽnitas extriſeca pᷣſumat᷑.nã con
ſenſus capituli eſt qͥd extriſecũ ad pᷣlatũ et iura ui
dent᷑ nelle ꝙ ſolẽnitas extriſeca nõ pᷣſumat᷑: ut ĩ. l.
quecũqʒ. S.fi ff. de publi ubi dicit tex.ꝙ in vctu
minoris nõ pᷣſumit᷑ tutoris auctoritas inteꝛceſiſſe
niſi pbetur ad idẽ tex. et Mar. in.l.ſciendum. ff.
de v. ob- Inno. æ Egi. quos vr̃ ſequi Jo. an. di
cunt/ꝙ ant fit pdictio ante ĩueſtiturã et abbaſ hʒ
ꝓbare cõſenſũ capli.aut poſt iĩueſtiturã: et pᷣſumit᷑
ↄſenſus niſ pbet᷑ Sriũ:et idẽ dicũt qn opponitur
ʒ ꝓcuratoꝛẽ ↄſtitutũ ab abbate:ꝙ nõ iteruenit ⸗
ſenſus cõuentns. nã ante ſñiaʒ dicũt ꝙ onus pꝛo
bãdi ĩcũbit ꝓcuratori.ſecus poſt ſniam et ĩ p mł
rũ inſtãt. Dns An. diſtinguit latius aut.n.ſcᷣm
eũ in iſtro. ðꝛ ꝙꝙ cõuentꝰ cõſenſerit:⁊ tũc ſtat iſtru
mẽto niſi ꝓbet᷑ Zriũ.ut in.l.i.et qð ibi nõ C. de
fide inſtru. ? iure aſte fiſcalis.li.x.? bonꝰ rex.ĩ.c.
ijſ. loco de ꝓba. Si vo in inſtꝛo ſolũ fit mẽtio ð
plato:⁊ ſi nõ negat᷑ ↄſenſus capli pᷣſumit᷑: ut dicit
õpoſtoł. Si vo negat᷑ aut ſumus ĩ actibꝰ ĩ qbꝰ
ſufficit tacitus ↄſenſus ⁊ pᷣſumit᷑:ar. hic.ſi vo req̃
rit erpᷣſſus:⁊ tũc dicit ꝙ ĩ actibꝰ in quibꝰ dare
quaſi poſſeſſionẽ pᷣſumendũ ẽ ꝓ poſſeſſoꝛe:ſi ſtat
tanq; reꝰ. adduẽ ĩ aꝛ. c. cũ uiſſet de inſti. tũ ſi ſiat
tãqᷓ; actoꝛ n pᷣſumit᷑ ꝓ ↄſenſu:niſi poſſio ſit anti
qua faẽ qð nõ .in. c.illud de pſump. In alijs vo
acribus diẽ ꝙ nõ pᷣſumitur ꝓ ↄſenſu:niſi foꝛte fa
ctum ſit antiquũ:iux nõ.in · c. inotuit de eo qͥ fur.
oꝛdi. ꝛe.p Inno. ſʒ certe hec dicta ſunt obſcura:
er nõ credo uſquequaqʒ va. nã uide tex in Sriuʒ
in. c.i. S. e. ubi ꝛequirit᷑ ſubſcriprio:ut cla? ꝓbetur
oſenſus: ut dicit glo.in.c.ij.e.ti.ad idẽ tex.nõ.in
in c.i.de re.eccle. non alie.li.vj. ubi in alienatiõe
facta p pꝛelatum ⁊ capitulũ nõ pᷣſumit᷑ ꝙ tractatꝰ
inteꝛceſſerit foꝛtins gꝰ nõ debet preſumi expᷣſſus
cõſenſus. ¶ Irẽ nõ facit dr̃iaʒ an ↄdicatur a cõ

5 * uentu uel ab extraneo ſunde breuiter diceꝛem:ꝙ;

aut cõuentus contradicit allegado ꝙ nũqᷓ;ᷓ ↄſenſe
rit:et tũc ĩ dubio puto ꝙ onus ꝓbãdi icũbit pᷣla
to ut ſenſerunt doc. antiq hic.dũmodo ↄtradicãt

debito tẽpoꝛe iuxta ea que dixi ĩ. c.ij. ð. e.⁊ ꝛidicu
lum eẽt dicẽ prium.nã ſẽꝑ platus dicẽt capituluʒ
oↄſenſiſſe. ⁊ difficillimũ eẽt ꝓbare prium: aꝛ. c.qm
ↄtꝛa de ꝓba.⁊. vi.q.ii.ſi tin ⁊.c.placuit.Si nero
dicatuꝛ ab extꝛaneo:⁊ tũc ſi ante executionẽ ac
tus cꝛedo ꝙ onus ꝓbandi ĩcũbit abbati: ẽt ſi ſi
actus in quo ſaufficit tacitus ↄſenſus qꝛ nõ dʒ ab
bas uagaꝛi cũ iactuꝛa illius cnius inteꝛeſt. nq actꝰ
de ſe eẽt nullꝰ: ſi nõ ĩteꝛueniſſet ↄſenſus.g is cui
iteꝛeſt põt inſtaꝛe ut doceat᷑ de ↄſenſu aꝛ. in. c. cʒ
de iudi.⁊æ eius qð nõt gl.in.c.i.de elec.li.vi.facit
.. ptoꝛ. edixit. ff. de iiurijs. ſj ſi nõ opponitur. pꝛe
ſumitur ↄſẽſus tacitus:⁊ ſic poteſt ĩtelligi iſte terx.
cum glo·ſed ubi requirituꝛ ↄſenſus expreſſus nũ
quaz ego preſumerem pꝛo conſenſu:quia eſt ſo

lennitas extrinſeca:que nunq; pꝛeſumitur. ut in
iuribus preal. ał iura fruſtra ꝛequiſimiſſent ſcribaun

ram in quibuſdam caſibus: ut in.c.i.S.e.cum ſi.
2 per h̊ obuiatur multis fraudibꝰ:que in hoc poſ

ſüt eueniꝛe. ⁊c̃.
Aobas.

Bm apoſtolica. re
natio quã
de ſolius dioceſani ↄſenſu facit laicus ec
cleſie de decimis quas ab alia eccleſia habet in fe
undum ab antiquo.i.ante latteranen. concilium.
Due ſunt paꝛtes principales prio ↄſultatio 2 rñ
ſio ibi talirer ꝛñdemus pria ſubdiuidit. nã p põit
ꝑtium ↄpꝛomiſſũ.fo uniꝰ ptis allegatõem ibi dic
ti monachi.ʒꝰ allegationẽ alteriꝰ ꝑtis ibi a Srio
qꝛto ↄſultationem aꝛbitꝛoꝛum.ibi qꝛ fᷣa paxs pri
cipalis ſubdiuidit᷑ nã primo rndet ↄſultationi. fo
ſoluit æ coꝛoboꝛat pꝛia. ibi aucte.ʒ rnſionẽ coꝛ
ꝛoboꝛat ibi nam. q̃rto ſolutionem limitat. ibi hoc
ãt. ¶ H. prio ibi ↄpꝛomiſiſſent ⁊c̃. ꝙ ſuꝑ decis
7 ſic ſuper iure ſpirituali poteſt fieri compꝛomiſ
ſum in arbitros non tamen laicos: ſed in clericoſ
ad hoc.c.contingit.⁊.c.per tuas.de arbi.tranſac
tio:tamen interueniꝛe non poteſt: ſed compoſitio
amicabilis ſic:ut in.c.ij.de ranſac. (15 fo ibi
male detenta iuncto. fi.c.ꝙ licet decima fuerit li

icis conceſſa in feuduʒ: nihilominus dicitur ab eiſt

h

male detineri. Et eſt ratio. nam decime debentur
clericis ꝓpter officium diuinum.ut in c. tua. . de
deci. ſed cum laici diuina non exerceant: male et
ſine cauſa detinentur ab eis. poſſident tamen ſine
peccato poſtꝗ;ᷓ habuerunt titulum ab eccleſia:
ſed coueeſſio facta fuit pꝛopter neceſſitatem eo
tempore quo eccleſia opprimebatur ab infideli
bus:de quo uide nõ.in.c.ꝙᷓuis de deci.¶ Nõ.
tertio ibi aucte Hyeꝛonimi:ꝙ auctoꝛitas ſancto

rum poreſt allegari in deciſionibus cauſarum.na

HMieꝛonymus non fuit papa:⁊ ſic non habuit po
teſtatem legis condende. æ nibilominus eius auc
toꝛitas hic allegabatur: nec a papa ſpernitur. ſed
ad debitum intellectum confertur ? ſume pro re
gula quod ubi deficit auctoꝛitas canonum licite
recurrimus ad auctoritates ſanctorum: uide bo

num textum ⁊ glo.xx. diſ in. c. i. . capi. fina. uide D

Innocentium in. capitu. ne imitaris de conſtiin.

mmni f, tmdumd
cri min töamnbts eun
Gorzpetnlifünnſunſiorer⸗
ſt ODrblaiie iſrie Kd
thnoinmäifilndedinc
etbesben dn r 20id. N
citetdon dteſddndnn tid
r tic deiſrad dirsc
ſacapehotterged deſon
. den ara doſatn anegi
og Joontalonnt bnaw:
iurbqgteudec owboc
Zioſtſtotrincickan tl
vinlſolſſicehanpr inge
ogſnmnſing geun inatann
nuffinrahimi
zietickennen er
Plattücgenmn
iſeſfbmnieen
none bionmselegbzn ll
igii⸗ſneannretbinin .
c popa hiccie gi Anmaſ⸗

1

Y leſolug oeeſni laſi fut his
ccſe e einis us ob alo lſ hiber infi
umn ab onnqno i ne Iumreneis onaliun,.
Dee ſum unrs princi nes pfio aſilanio: i
ſo di tinm ncenns pri ibiuidik ni p hͤt
Wom oundſſo.o und pis alegarden bi die
monnchs Aeganond iuane gns ſig 5io
Iuo oulnionen vdindwn dien ſapnepi
Cipzis ſbimdi aprin ddr dhaman to.
ſolnn ? conodom in wi nie. 5 innden
obomt bi nan o olntonen immm hite
M prio tigpvnſſincichinti
1ſc ſyer inr ſpiuil hoſt ſeni
ſon in arbitros non tamnen licos:ſed in i
ſnai s.e arbi.tlſi
u boc.cconningit..c per i e u
mimm inmngir mn acfie
mictblis iei in c iſ ge nan ne⸗ i
male derenn iuncto. c icet 1

ioss conleſſzin

4 39

¶ Ge bijt q fi. a pla.

¶ Mõ in ncꝛbo a Sꝛio qᷓ̃tuoꝛ requiſita ad bꝰ ut

7

va

tencat alienatio rei eccleſie. pꝰ dʒ iteꝛuenire tracta

tus inteꝛ platũ ? caplm. po dʒ intuenire cõſenſus
nedũ plati ſ ẽt capli. ftio ꝙ fiat ꝓ utilitate ecclłe.

rto reqritur ſubſcꝛiptio:2 Gq ultimũ nõ ponit᷑ :
ſz in· c. ſe. ? in.c.i.S.e. ¶ Elõ ꝙ nõ ẽ fuanda tan

ta ſolẽnitas in reuocatiõe ſeu acquiſitione:quẽad
modũ in ipa alienatione:fac ad.q. quã rangã i.c.
ſe. M bic regulam: ꝙ eccliaſtica poſſeſſa a lai

cis titulo legitio pnit ofeꝛꝛi alti ecclie ꝙᷓ; ei ad quã
ptiner intneniente conſenſu ſoli epi. Wora bi
indirecte dat intelligi ꝙ ar. a orio ſenſu ẽ naliduʒ
in iure. vñ papa hic arguit iducẽdo ſenſuʒ pꝛiuʒ:
7 pondeꝛa illud vouʒ indirecte: ex quo pores col
ligeꝛe ꝙ ſenſus õus ẽ ſubauditꝰ⸗ ircꝛpᷣtatꝰ. non
autẽ expſſus Yacit ad.q.ꝙ ſi ſtatnto cauet᷑ ut ſta
tuta loci debeãt iĩtelligi plane abſqʒ ſubauditione
2 eyneo itellectu: ꝙ tũc uacat arg.a ↄꝛio ſenſu:de
quo uide qð nõt HBal. in.l.ↄuẽticulã. C. de epiſ.
2 ce. ?æ Bar.i. l. oẽs populi. ff. de iuſti.? iure. ubi
foꝛmat qõnem.nũquid in ſtatuto hẽat locuʒ ar.a
pꝛio ſenſu.? d ꝙ non:ſi expꝛeſſus reſultat intelle
ctus ↄtra ius cõe:qꝛ ſtatutum coꝛꝛigit ius cõe:ni
ſi in caſn expꝛeſſo:ſed Oal. in. d.l.oↄuenticulaʒ ui
detur ſentire ↄtra: vũ dicit fuiſſe diſputatuʒ ⁊? de
tenminatũ ꝑ Cy· ꝙ ſi ſtatuto cauetur ꝙ femia ſuc
cedat pꝛi maſcuł nõ extantibus:ꝙ extantibus ma
ſculis a ↄꝛio excludit᷑ feia a ſucceſſione:⁊ idẽ dicit
tenuiſſe Oy. p.l. cũ ĩteꝛ. S. int ſocex. ff. pac. do.
2 reputo in mã illã.l.nalde nõ.in eo ꝙ ꝓbat ꝙ et
in Ictibus hẽat locũ ar.a Sꝛio. naʒ pꝛius ſenſus

ueuit ex tacita mte diſponẽtiuʒ: ⁊z id qð tacite agi

tur hr̃i ꝗʒ ꝓ expſſo:quo ad iuris effectũ.l.cũ qd.
ff. ſi ceꝛ. pe.facit. c. ex ꝑte.pꝰ de ſpon. quod eſt bñ

nõ.? de ho ar:a Sꝛio ſenſu. an ⁊æ qñ pꝛocedat.uið

nõ.ꝑ Jo. an.? alios in. c. publicato gᷓ de elec.⁊ ĩ
iuribꝰ & alt.?æ uide:c. a nobis de ſen. excõ. de iſto
ↄꝛio ſenſu bo. tex.in. c.i.de eta.⁊ q̃i.li.vi. in gl.
ij. ⁊ in.c.ſignificaſti de fo. compe. in 81o ll
mo arguo p iſtuʒ tex ꝙ etiam in alienatiõè rei ec
cleſie inferioꝛis q;q; collegiata dʒ iternẽire ↄſẽſuſ
capli eccleſie cathedrał.æ ẽ ad hoc iſte tex. optimꝰ
ni hic nõ agebar᷑ de alienatione rei eccleſie catbe
dqralis:ſed ſacti Stephani que erat collegiata ife
rioꝛ: æ nibhilominus allegabatur illud. c. Leonis.
xij. qij. ſine exceptione ubi ꝛeqꝛituꝛ ↄſenſus capli
nec papa hic dicit ꝙ illa auctoritas nõ habet lo
cum in alienatõe ꝛei eccleſie inferioꝛis:ſed dicit ꝓ
cedẽ qñ alienat᷑ res:que poſſidet᷑ ab eccleſia:? ſic
erpſſe appꝛobat ut ille canon hẽat locu in eccleſi
is inferioꝛibus:ſed tu reſtringe ut dixi in. c.i.S.
eo. Mppo. Z. tex. uidet᷑. n. ꝙ cũ iſte laicꝰhabẽr
has decimas in ſeudum:q;ᷓ non potuit eas traſfeꝛ
ꝛe ſine conſenſu eccleſie ſancti Stephani ad quaʒ
ptinebat: quia nõ licʒ uaſallo alicnare feuduʒ irre
quiſito dño. ał cadit a iure feudi: ut in. c. ĩperialẽ
in. l feu. de ꝓhi. fen alie. æ le. 2 nõ. in. c.que in ec
cleſiaꝑ de ↄſti. Doc. uario modo reſpondẽt ⁊ iu
icio meo non bñ ſatiſfit tex. Ego puto rex. poſ
ſe intelligi duobꝰ modis. pꝰ ꝙ laicꝰ naſallus dõa,

bat alteꝛi eccleſie ẽt in feudũ.vn nõ deſinebat ipᷣe

eſſe uaſallus ecclie ſci ſtephani: ſcd platus eccleſie

donatarie efficiebat᷑ ſuus naſallus:æ H̊ non ẽ ꝓhi
bitũ in iure:qꝛ nõ ẽ ꝓpꝛie alienatio.nõ eiz ↄditio
nẽ dni fac defioꝛẽ:cũ acquirat ſibi nouũ naſallũ:
lʒ imediatũ:ut nõ.in.d.c.que in eccliaꝝ:⁊ uideruꝛ

e m in li. feudoꝝ in ti. de caplis coꝛadi.c.i.
(a ob: ꝛium.q̃r hic requirebat᷑ cõſenſus
epi.dico ꝙ ẽ ſpale in iſtis ſpũalibus.nam ut citiuſ
redeãt ad eccleſiaʒ:fuit ſtatuiũ ut ñ poſſint iſti lai
ci uaſalli decimas in alios tmſfeꝛꝛe: maxĩe laicos:
ut in. c. ꝓhibemus.j.de deci.fo põt ĩtelligi ꝙ ua
ſallus iſſe laicus deſinebat eſſe uaſallus ex tranſla
tione in aliena cccleſia:æ hꝰ fuit admiſſum fauoꝛe
eceleſie uniueꝛſalis: ut facilius iſta ſpiritualia eꝛꝛi
peꝛentur a manibus laicoꝛum. naʒ melius zæ hone
ſtins: ꝙ alia eccleſia poſſideat: qᷓ; ꝙ eſſet in mani
bus laicoꝛum.pſeꝛtiʒ cũ oẽs eccleſie ſint nna eccle
ſia ⁊ membꝛa eccleſie uniueꝛſalis.xxiiij.q.i.loquit
7. c. pudẽda ⁊.i.q.vij.nouatianꝰ⁊ in.c.i:ð ſũ.tri.
in. F. una vo eſt. (Em hic queꝛit᷑ de quibꝰ
