nerit᷑ que dr̃ ecclia ꝑochialis. Ho.poſuit h̊
unũ vbũ ſatis generale dicẽs illã eſſe eccleſiã ꝑo
chialẽ.ex cuius ꝑochia mortuorũ corpora aſſu
mũtur.⁊ q;ꝙᷓ ſcribẽtes trãſiuerũt ſimpliciter reci
tãdo.hoſtien.m̃ nõ dicit uerũ gnãliter iĩtelligendo

Was ☚ Au pannrgals

is p inueſnio te no dedainr gunn lu deob

apertiſſime uoluit Inn. in. c. certificari g eo. ? ſic nã ẽ S.c.is qui.j e.li.vi.ubi dr̃ ꝙ ſi aliqs ciuis

nonbus hi ficls ſcrſc iat hoſt ſc no
ſamamnr de aſvemdine ? ö. 5dietum gvig ias
N8Dedo oddo ona iſiͦ ter I n. g ber ſiia
Mhein Porſdus eig weyeſcina arnon on
venit peindn udns erdin dc Nli,
Secondo torins dann in ia dennardoſdn
arios end cnin dii dreinred ded

gent ſepolliuran auch corſi baktſenenun
ſup re dubia õ
bationen poſt ſiiam cinn Cppelanopenft
am dlus cefiſin Lan nſ ni
lun Qlen feſein o pol. Jiczfutſananni

nonals otra id d binriſa biinn ii
aße fenur ſententaf
fat⸗ ge len ove ine en li d.

rariſs ¹ adeo (bivila enſo. ffis utni
1

6

ſolan gniſor ſo ſ ggetiii,

nop⸗
leieber ſiin Net nte

ceſſent er penunaine ni igtr i
ſo ſeneni öneipisa d döitn

eeis poſltil,ad l⸗
ecgols iſißn nolisſn

ne cen ijtlan,m

4 iim Soheſi iemn ll mait
nradt s

pꝓſecutio debebat h̊ eẽ ſpãlis ⁊ ẽt ſnia. Itẽ ĩ alio
apte peccat iſta ʒ ſolutio.nã h̊ ñ ſolũ recipiunt᷑ te
ſtes ſupꝑ ꝛebus pticularibus ſed etiam ſuper facto
pricipali.qꝛ fuit hoſpitalariis iiunctuʒ. ut ſolueꝛẽt
uniueiſa que obueneꝛant occaſione funeꝛis niſi ꝓ
barent. ille elegiſſet ſepultuꝛam apud eos ⁊ ſic
nõ ſoluit Zꝛium. qꝛ in peritione etiã vli ſnia pure
fei declaratoꝛia:ſed hic ſub ↄditione niſi ꝓbaue
it c. Ideo ſoluẽdo foꝛmaliꝰ oiĩa Sꝛia diceꝛẽ ſic.
ꝙ h luit actuʒ negatoꝛia ĩ tuʒ pꝛioꝛ negabat ho
ſitalarijs foꝛe licirum ſepelire parochianos ſuos
? petebat eos phibeꝛi: ne in fururũ h̊ attẽtarent:
bcolligitur ex pꝛima pte ſñie. æ ita cꝛedendũ ẽ p
lbellus fueꝛat ↄceptus nã ueꝛba libelli fueꝛũt ð
cſa c bꝛeuitatis. Iẽ agebat pꝛioꝛ ↄfeſſoꝛia: ĩ qᷓ;
i legitime pomniſſẽt hoſpitalarij recipeꝛe ſuos pa
rochianos ad ſepulturam: 2 in dicebat ſibi ius
Opeteꝛe deducendi quartã: 2 ſic petebat declarari
acceſſoꝛie petebat bona que obueneꝛãt occaſiõe
ſepuſture parochianoꝝ ſuoꝝ: hoc colligitur clare
er fa pte ſnie: nam papa pꝛimo ꝓhibuit ne hoſpi
alarij de ceteꝛo 27. ¶ Scdo declarauit ꝙ ĩ qtũ

hochiani eligeꝛent ibi ſepulturam ꝙ ius deducen

iqnart ↄpereꝛet iſti poꝛi: æ ſupꝑ hactenꝰ ꝑceptis
que obueniebãt acceſſoꝛie ad actionem ꝓpoſitaʒ:
dadn tulit ſſiam geneꝛalẽ ↄdẽnando ad reſtiruen
uum umiueꝛſa ⁊c. ut in fi. lie:nã in acceſſoꝛijs libel
ls ſiſia pñnt eſſe gñales ut in. c. cũ ad ſedẽ de re
iec.ier dilectos g de dona. nõ. Inn. i. c.
ſe excel. pla. ? i. c.ij. de libel. obla.? Bar. in
e “S eece r i.l. ex diueꝛſo. . ubi aũt ff. de rei
Plelig Picia- potueꝛũt iſta acceſſoꝛia declarari
“ 8. lec obſtat ꝙ h̊ recipiant ꝓbatiões ſuꝑ
pali po ſniam ut in vliceiſdẽ. qm puto h̊ poſ

trãſtulit ſe ad uilã cã recreatõis. ut ruralia exerce

At. ⁊ ibi moriat᷑ nõ dʒ ibi ſepeliri.ſʒ dʒ deferri ad

ſuã eccleſiã ꝑochialẽ que ẽ in ciuitate.ſi ↄmode fi
eri põt.ecce ergo ꝙ aſſumit᷑ corpus de parochia
eccleſie ruralis.nec per h̊ dicitur illa parochialis
illius defũcti. nec ob. tex. dũ dicit ðᷣ cuius ꝑochia
qꝛ hũit ꝛeſpectũ ad vᷣm ꝑochianũ.qꝛ vᷣba ſunt in
telligenda cũ effectu ut in.c.relatũ de cle non iſi.
nec quis dr̃ eẽ in loco quo ad iuris eſfectũ.ſi ibi
nõ ẽ mãſurus.ut ẽ pulcher tex.i.l.gnãli.. uxori

ff. de uſufruc.leg. Fre.de ſenis in.q. facti hitis
allegatõibus cuiuſdã doctoris late uiſus c. diſen
tere hũc articulũ ut hẽtur cõſił.ccxlvi.⁊ ibi pꝰ mł
ta ↄcludit ꝙ ille dẽ pochianus alicuius qᷓ hitat ĩ
pochia.ita ꝙ ibi ẽ trãſlatus lʒ ibi nõ bẽat domici
liũ ſeu aim hĩtandi ꝑpetuo.qꝛ iura ĩ hoc iure pa
rochiali nõ põderãt domiciliũ ſʒ hĩtatõeʒ ut in.c.
queſti.xvi.q.i.unde gl.in cle.i.ð pᷣuil.? Inn.i. c
oĩs de peni.⁊ re.uoluerũt ꝙ ille dicat᷑ curatuſ ſeu
ecclia curata.i.parochialis ſcholariũ ⁊ mercenari
orũ.ubi hĩtant qꝙ;ᷓ hẽant aim tpᷣe debito redeun
di ad patriã uel foꝝe eligendi domũ ĩ alia pochia
ãno ſequẽti.⁊ per h̊ dicit unũ mirabile.ꝙ ſi ſcho
laris cuius cupiens eſſe in ſocierate ſcholaꝛium fo
renſiũ trãſfett ſe ad aliã parochiã retẽto domici
lio priori.illa ecclia ubi hĩtat ẽ ſua parochialis =
nõ ubi hʒ domiciliũ.idem uidet᷑ uelle de ifantibuſ
q̃ ſepe deferunt᷑ ad aliã parochiã. Sed ego nõ pu
to ſniaʒ ſuam eſſe uerã:æ pꝰᷣ adduco in oppoſituʒ
d.c.is qui.nam nõ uideo dr̃iaʒ.ntrũ q̃s ſe trãſte
rat ad uillã:ut ruralia exeꝛceat uel ut trãſferat ſe
ad aliã parochiã:ut exeꝛccat ꝓfeſſionẽ ſcholaſticã
nam utroqʒ cãu cõcurrit habitatio ĩ parochia ali
ena retẽto pori domicilio nec in.c.is qui põderaĩ

E

CMniſ dem 2. ſa 6 ½ è
. 1

4
e
lle& 4 a è X — ern ſ IPr W Sn. è — 2 ₰ „1I; r — . 149 n
za sd W n 3 E Mrnr se N.. A Pen. Ie, G. 1 R. ſarat V.
(We ſepultursi.
,ackriens
⸗ . . umihelli 4
pᷣs bĩitatiõis: ſed ſolũ q nõ hẽbat aium peꝛpetuo archi. 2 h Zuenit ẽt actibus ſilibus.nã ꝑꝑ lõ 2 ihiͦh ni len⸗ ſel
morãdi in uilla. Aẽ Yo. an. ibi in nouella ad lr̃aʒ diſtãtiam młca ꝑmittunt᷑: q als ſunt ꝓhibita on ſ eioreih cucir g̃ 4 ie
ſentit oppoſitũ dicẽs ꝙ ſi quis de dioceſi ꝓpreꝛ heꝛes abſens. ff. de iudi.? uide bo. glo.in. c i 1. lor de al ginr
boſtilitatẽ defert ſe ad ciuitatẽ: ⁊ ibi hĩtat aio ꝛede lr̃is de in inre.reſti.ſuꝑ. v. diſtantia.ex quo ur ur ſolilſt cſenohu⸗ in
undi finita gueꝛꝛa: ſi ibi decedat nõ iſta ecclia ubi ꝙ ſi de loco hĩtatiõis põt ↄmode ire ad eccł ciine n a nwlldi⸗ ſos a ſͤe
deceſſit * hĩtabat:ſʒ ecclia uille ubi hẽat domicili domicilij ꝓ ſacr̃is nõ dʒ h̊ cape ſed in eccleſi D 4 ,haliſt n Go enlaũ
um pẽbit quartã de funeralibus:idẽ vr̃ ſentire hᷣ micilij nr i. d. c. is qui:⁊ h̊ nõ quia apeꝛũt inie ſe 4 n Hfticonn ůͤe eol
dtrfed end, ſi ciues floꝛẽtini tpꝛe pe tum maltoꝛum iuriuz. elee une. ins
is trãſferũt ſe bononiã: ? ibi hirt ⁊ tandẽ ibi 6 Caſualꝛ ſe. enoeN
cedũt:ecclłia ꝗᷓ ẽ ibi floꝛẽtie hẽbit qᷓrtam:qꝛ illa eft X*X Pparte. ri nõ dʒ ecleſiagame ℳ, is ſn
parochialis:ex quo hẽbũt aĩũʒ ꝛedeũdi finita mõ oultura b. d. cõis diuiſio. ſa pꝑs ibi D 7 ſu .ſponna
talitate: æ bi dicit ꝙ de facto fuit ↄſultũ bonõie. circa: ¶ Hõ pꝓꝰ ꝙ ſtupꝛũ ↄmituit cuʒ dginere g⸗ No eninſe eli 1
Item ꝛeꝑio pau.in cłe.dudũ de ſepuł.qui diẽ ꝙ; ⁊z de alijs qualitatibꝰ uide ꝑ tex. xxxvi.q ii / F Aulk ihnitenn
ſi quis deceſſit in aliena parochia nbi moꝛ traxe i. ¶ Hõ fo ibi ſpote a Zꝛio ſenſu ꝙ nõ Plun F. / nie ſollenloch . H
rat ſaltim ꝑ ãnũ dʒ fieri diniſio qᷓrte iteꝛ primã ec quis ſe pcipitare ul manu ꝓpꝛia pimeꝛe M leenin bil Mhror
cleſiã paꝛochialẽ 2 iſtã in qᷓ deceſſit: ut ſic hẽat ali nitatẽ ↄſeꝛuãdã ſeun ob aliã honeſt cã;: 8 n iti i cicanus Vu
quod lucrũ: cũ ſaltĩ p anũ admiſtraueru iſti ſacra noluit Goff. H nihil allegans: ſed Ngo glege n. gucnn Uen u ſ⸗
menta: ar. i. d. c.qſti. Nẽ dictũ fe. adduco tex. Aug. xxiij q.v.ſi nõ lſʒ:⁊ ibi nide archi.in.c˖ ſae i ſepoch e
in. c. ij. ⁊. iij. · eo. li. vj. ubi quo ad iura ꝑochialia cẽ ea.cauſa ⁊.q.nbi ↄcludit/q n nõ debʒ quis lei atd e (ieno voſt nolte
ſemꝑ põderaĩ locus doĩcilij:⁊ ſic nõ ẽ neꝝ qð di occideꝛe: ne alius peccet in corpus ſuuʒ ut ſen na eſtCötaſetinni
cit w no curam⸗ de domicilio ſz de hĩtatõe q ad leſtias uł ꝑꝑ paſſiones h' ſeculi nitãdas. ſeunet nckndi leprwi) hoſt bbi
4 iura parochialiaſvñ ꝓp clara deciſiõe ego conſide hẽnem uitam citius ↄſequat᷑:oĩa eiʒ hᷣ phibuit go ſgint⸗ “ ucegoli⸗
20 in mã qtuoꝛ caſus. pꝛimus qn ex toꝛo traſtulit us ſub illo geneꝛali pꝛecepto. non occides eode yne . ſ,mnlui
a nan ad alienam parochiam: ? tunc indubie. modo dicit de falſo teſtimonio feꝛẽdo. naʒ ſiẽ er ſie iitunbt
1 ga⸗ eſt Prachree ut in c. fi 2 ibi nõ. cat quis falſuʒ teſtimoniũ feꝛẽdo 5 ꝓximũ ua ?25 inhiatin ſipeis Nel iercien
pa ¶ Becun us caſus qꝗñ ꝛetẽto priori do 49 ſeipᷣm/ ꝑ qð ifeꝛo ꝙ iſti qui timoꝛe toꝛmentop fal e j vln ö Nie de ns deſcht
micilio quis ↄſtiruit nouũ domiciliũ in aliena pa ſa ↄfitent᷑ cꝛia S ſe grauit᷑ peccãt. ita ꝙ puto ꝙ ſi R a ſinn i alus ſo
rochia ⁊ ꝑiteꝛ ſe collocat ĩ utroqʒ:⁊ tũc utraqʒ ec moꝛtẽ patiunt᷑ ob illam ↄfeſſionem quã ſaltè in rroß el o ingyoliin D
cleſia eſt parochiał iſtiꝰ:ſicut utrobiqʒ bʒ domicili tremo nõ reuocãt:decedũt in peccẽo moꝛtali: H DM ellaini hid ſe
um cũ hitatie · de h eſt caſus ĩ. c ij.. co. ti. h. vj. ſt dãnati ꝑ illum tex.nõ. ⁊ eius rõeʒ. Ideʒ cröirs ſiſaſhdiugftheftani ſcen 4
vñ pondeꝛa bñ qꝛ ibi tex.ꝛcqrit hiĩtationem in fa dico:peccãt hi qui i iudicio ↄſtituti ucuitate negãt onpnuletbinmtancſelss
parochia cũ domicilio: cuʒ dicit ſe utrobiq heat quinimo exñs in manibus iudicis peccat in fugi pnr halchnini chn hl
domiciliũ: ⁊ paꝛiteꝛ ſe collocat in vrroqʒ. ¶ Ter do carceꝛẽ ẽr ut euiter penaʒ leginme infeꝛendamn “ anſapaſctrrchlgear h ii
tius caſus añ ꝛetento pori domicilio quis dece runn n Wmream hacl gaiiß cdeaso recnntnun iicen
dit in aliena parochia tanq; ꝑegrinus ira ꝙ n bʒ dicto pᷣcedenti uide qð dico in.c none de plamp hnnſl naleinͦndſimufne
pnarone ibidẽ: ⁊ talis nõ ðꝛ parochianꝰ illius ec Es alerius 7 tene mẽti ꝙ decedens ſine con keli el bimt
cleſie ubi deceſſit.ar.iĩ.d. c. his qui:æ uoluit glo.ĩ feſſione exteꝛioꝛi in extremo uite facia debet ſepeli an teceleete Npannof
iſto. c. B. l. beꝛes abſens.ff. de indi. 2. c. ꝛomana ri in cimiteꝛio eccleſie: ex q ↄfeſſionẽ nõ cõtepſit nalus qn boy aonir pon chtplen
in. F. trabẽtes ð fo. ↄpe. li. vj. Ouart? caſus ſʒ moe pᷣuentꝰ eſt:nõ ẽ n credẽduʒ ꝙ, deceſſeni 5bon ont l mi g i inc
qñ ꝛetẽto priori domicilio trãſfeꝛt ſe ad alienã pa in peccato moꝛtali: de quolibet.n pſumendum ſt 2lact od ngni g leilod ſhns bin
rochiã oↄſtituẽdo ibi hitationẽ ad tps: ⁊ ſic nõ cõ bonũ:niſ ↄtepſiſſet ꝑ ãnum ↄfeſſionem iuxia foꝛ m cv oi oſoin g iimti am
ſtituẽdo ibi domiciliũ qað nõ ↄſtimit᷑ miſi eum aĩo mã. c.oĩs de pe. ⁊ remiſ.⁊ h ꝓcedũt ẽt ſi moꝛs fu ſpoerfiniiſpisiſtinattim⸗
habitãdi ibi ꝑperuo ut i.l.ſi quis iſtructus. ff. ad erit caſualis ut bic. ⁊ ſic nõ ꝙ qs ſepeliẽdus ẽ id uns geſifgictnihn öhi dfi
S= iſte caſus ẽ dubius: ?.5. uidiſtis pꝛo 2 m tio ſine aliq ſacramẽto qð tene mẽti. ¶ In gl. rmat boolſ imiigfü ſeni
multa. Ego diceꝛẽ ꝙ ſola habitatio nõ fac ꝓprie fi. in fi. ibi uł ꝓ ſuis ſceleribꝰ ĩteꝛficiãt: intellige 5 fmn. Nn Zuüffe cheihnmnio Ri
quẽ eſſe paꝛochianũ iſtiꝰ ecclie vñ ex quo hẽt ani dictũ gl. in caſu qꝰ decedũt ſine pntia:? ſi loquii per delicti ſodoninp obg eN
muz ꝛedeũdi ad domũ ſuã:illa eccłia domicilij eſt illud. c. placuit in fineſnã ſuſpẽſus ul decapitatus l nieſne:? uice eh g⸗ frdͤdt
ꝓprie parochialis iſtius ut in. c. ij. 2. iij palle. ſed ſeu alia pena afflictus ꝓ ſceleꝛe: dũmodo ipm pe auten ge aqa pin Be 6 naep)
Pbpie: neceſſitarẽ poterit iſte in loco hitatiõis nel nituerit põt ſepeliri in cimiterio eccleſie cum ſolẽ Cce bisni wif (ie nlei
ubi ẽ pegrin ꝛcciꝑe ſacramẽtũ: ita ecchie ba nitate miſſe ⁊ alioꝝ officioꝝ. nec ſacta ecclie ſuant iuſſen claſin ii ſ ſe
bitatõis nõ ſit ꝓPpꝛie parochialis iſtius ſʒ ĩ defec tali denegãda ut ẽ tex. in. c fi. xiij. q. ij. in cle.i. Rpunief deo d ho:ino giee
iũ ppteꝛ neceſſuatẽ ſuccedit loco parochialis quo Qe pe. 7 ꝛc. naʒ ⁊? illa pena ſi ſufficiens p delicio iieboni rer i. eüͤffumptonis 1
ahſttaalene ſacꝛamẽtoꝝ:ar. op.ĩ.d. cis qui ꝓdeſt: ut in alia nita non puniat de eodẽ delicto: ebimm een inccrie .
c vuro nelloddi gie in⸗ el. duede mo⸗ quia ſcriptum eſt nõ iudicabit deus bis idipfum noſch “R iri n.
no a ns en quik ſi vñ po eꝛet: na dicit iĩ fi. dicrum. c. fi.?- clarius. xxiij. q. v. c. quid eꝛgoꝛ ſcia aieröleop inf tetche
q. tutiꝰ eſſe ut ſcholares ⁊ ꝑegrini bẽant licẽ ramen iſti qui in furns ſuſpenduntur non ſni aſiͦ n n dedal lenid
1 ert ſaceꝛdote. ut alibi poſſint capeꝛe eccle ſunt deponendi ſine liceutia principis qui ĩ hoc Unulkre nſde 1 brptarcſe tpo
iaſtica ſacramẽta: ⁊ nõ dũ dicit a pꝛopꝛio pꝛeſby 5 debet ſe facilem ꝛeddeꝛe: ut in..i. et. ij. de cada. emiſ N ſanit o
tero: Ili ie Pſbit bitatis non ſi mo pee e facilem ꝛeddeꝛe: ut in.l.i.et.ij.. ebomi. e ifaſtii
opot itelligi. c. i. d mon ſir Poprins:⸗ er ſi ¶ In eadem gloſa ibi tntoꝛes filijs ſuis nota lutbent glis , nn go ro. ni
põt itelligi. c.i. de cele. miſſa. æ.c.officium de offi. hyrvunc caſuʒ ? ſileʒ tex. habens. xxi q.ij. c. clyrian littſiütr ninieno eine
“

e a p,h baerrn d r, (aen i

E. Trt ee . g ſe - ae
ſvfx li y 4. as 1.

—= — les e, rir
ir. ſi- . o NV. ·p/ S y Von i = 'lar

1

atum icrũ 2 deant ꝓprio ſaceꝛdote.ſi.n. poſſeẽt ſepei᷑ ri cũ aliiſ
nſurarium. de quibus uide in cle.i. eo. ti. ⸗ in. c. ec nõ ꝑmitẽtur eis cimiteriũ cũ iiuria ecclie pochial
clelia de ↄle. di i. Abbas. Auero ultio ſepe ↄtingit ꝙ fratꝛes ⁊ alii exẽp

H (Se ſepulurts.
a.. Oehit drnn
. 3adſensf E dieſn emnen Fn nũquic aüt eps monachus uel clericus ſecularis motus:qꝛ cq ꝓhibitiõis qᷓ fuit in nita ceſſat ĩ mnoꝛ
is de nine ſiſn 4 ncebagin pñt eẽ tutoꝛes legitimi. uide rex. cũ. glo. nõ in. c. ꝑ te: nã nõ ẽ timendũ ꝙ inficiat alioꝰ moꝛtuoꝝ cõ
G de en * WN uenit. lxxxvi. di. q ocludit ꝓ pñ̃t eſſe legitimi. licz poꝛa:ſj ego nõ ꝛecedeꝛẽ a pori dicto.qm eſt timõ
domli pſoi spo ondtenri ſen acceptaꝛe nõ tcant iuiti. xvi. q.i.s Znöliter. In ea. in actu ſepult᷑e. Iẽ fetoꝛ ĩficit aezez: et ꝓ h̊ addu
melinige nb beſnein ibi in mortali deceſſiſſe. nõ hũc cauʒ generalẽ co bo. tex. iĩ aꝛ. in. c. cũ dicat. . de eccle. edifi. ubi ꝑ
* uie “ ſet n ophendit ſub ſe multos caſus ſpales ut iudeũ mittit᷑ lepꝛoſis hr̃e ecclias cuʒ cimiterio.⁊æ ut gau
† luriz. Müte paganü hrticum excõicatum ĩteꝛdicrũ ⁊ publicum
Par te. Qi Unn

* V fahs
Eſöde⸗ n
Graie . mmde
8 ſe biſporeg 5 ſenſa gniie
haipingre itmn prig gim
i uca oneſti h
noſ bnihl legens ſec god
n 1 Alegans ſec ego allegn

.dſtnoheſbidiearchi
noh⸗ archiint
eea canſa eig wbi OCbdirevrd Gebz *

occicerene glus vaten ncorhus ſonz uiggn

Acri g. Si oſſa excõicatorum ſunt
ſepulta ĩ eccliaſtico cimite
rio ⁊ diſcerni pnt.dñt exhumari ⁊ ꝓijci
al ſecus. diuidit. nã pᷣmittit exoꝛdiũ ad ꝓbationẽ
dicendoꝛũ. fo ſoluendo eguutbi uñ er kʒ mẽ
brũ diſtinctõis ibi ꝙ ſic ¶ Mõ prio regulã poſi
lã in pᷣn.c. ꝙ cui nõ cõicamus uinẽti.nõ dẽmus
cõicare moꝛtuo. et põdeꝛa illa vba nõ cõicemus
defuctis. qð qdã coĩo eſſe põt cũ defũctis. Ex qꝰ
ifeꝛo ꝙ cõicãſ excõicato poſt moꝛtẽ incurrit excõi
cationẽ minoꝛc.ac ſi cõicaſſet in uita. de quo uið

ti ſepeliũt de facto uſurarios excõicatos ⁊ iterdic
tos nũquid epᷣs loci poſſit obſeruare ꝙ h̊ dꝛ.ſ.in
trare ecclias ſeu cimiteriũ exẽptoꝝ iſtoꝛũ.⁊æ ð feo
faceꝛe coꝛpoꝛa iſtoꝛũ exhũari ⁊? ꝓeul pꝓici. ego cꝛe
do ꝙ poſſit in caſibꝰ de qbus iĩ preal.cle. eos ut
ĩ excõicatis publice ĩ uſuraꝛijs manifeſtis. æ noĩia
tim iterdictis.⁊ h qꝛ tex.ibi ĩ fi.tollit oc puilegiũ
quo ad illos caſus i reliqs vo nõ cꝛedo epʒ poſſe
hãc auct̃em exeꝛceꝛe ĩ loco exẽpto qꝛ ꝑinde eſt ac
ſi nõ eẽnt in dioceſi ſua.poſſet tñ daꝛe ꝛemedium

ut impediat ſepulturã. anteqᷓ; coꝛpus ducat᷑ ad lo
cũ ẽptũ.nã cũ deliquat᷑ ĩ fitoꝛio ſuo põt obuiare
⁊? illos in loco pᷣuato faceꝛe ſepeliꝛi.uide ad pᷣdẽa
qð nõ in c. patẽtibus.j.de pᷣni.æ h̊ͥ maxie ꝓcedit
in iſtis ꝛeligioſis qui hnt priuilegiũ.ut ẽt ꝛõe ðᷣlic
ti ↄmiſſi extia locũ exẽpiũ nõ poſſint puniri ꝑ oꝛ
dinaꝛiũ loci.

Bolend Ee. Terra cimiteriata ꝓ

ſepulta fodienda nẽ

Adi ñ dʒ. pꝛio pmittit abuſũ quẽ. po tolli
mãdat ibi mucomus A10 pꝛio ꝛegulã ꝙ ꝛõe teꝛ

Iigs l Dppaſſones h' ſeclliticts,
enen nltam citus oſegwgf i ib put
ls ſub ilo genenli Piecpjo. non ocdices otn
noco an Ge fiſo teinonio ſebto, nſi N
en guis filn ſtnoni faido primi t
lap̃n hqd fe iſi ni inor tommenrop=ſ
ſ ofiumni ain ſe gaut pecrin in pono
moni pmuni ob lamof ſſonem qvu ſate ina
Wamd n renoczrdecedit in heceo nonal: ?ſt
Kmd d on er No 1 ers rde;. Idez eon

glo. ſin. in. c. ad h̊ͥ de priui.lʒ hoſt. ibi aliud tenne
rit: ſed primũ plus plʒ æ uide qo larius ibi dico.
Mõ fo ibi pciſi aliã regulã ꝙ nullus preciſus
ab ecclia dʒ ſepeliri in cimiteꝛio eccleſieſæ dicitur
hhaſus i excõicatꝰ ſuſpẽſus uel ĩterdictus ad h̊
c.is. cui de ſen. excõ.li. vi.⁊ cle. eos de ſepul. Nö
tentio ibi uel alio cꝗu ꝙ; uiolẽtia ẽ caſus foꝛtuitus
ad .l. i. C. comoda. ꝓbat᷑ ̊ per illã dictionẽ alio

n dictio alius facit poſitionẽ eiuſdem qualitatis
tum precedentibus ut nõ in. c. ſedes. S. de r̃p.

rd etind an dadcd oMund wimd neit Nõ ibi ? pcul ꝙ excõicati debent ꝓcul ab ecclia re in qua fit ſepultura nõ dnt clici qᷣcq; exigẽ ẽt pᷣ
qumindens inmandnsndtnnſihe eyelin ſen pꝛoijci. ⁊ ſic collige ir iſti quibꝰ int textu 2ſuerudinis¶ N fo ibi dioceſanos ꝙ ad ctn S rrſe Ptse at
o ntei & cuie denm geneifegn dicr ecchiaſtica ſepultuꝛa nõ dñt ſepeliri ꝓpe cimi dioceſanũ ꝑtinet pꝛauas tolleꝛe loci ↄſuetudines.

1 5 uhimi i. Der in rergni deſnionn
õ
5nlenns t lene mii g etclsſein
iſon ani nememo rſmnl dd
n imnamirero eecleſerer eihanei⸗
Enoꝛe ßuent elnon heich ee
in peccato mnoneli de guolbber,n piüncſcn

eer ndin 9feſſionen iui
bonünil Nepſſſapinun , in

teꝛium ſed ꝓcul ⁊2 in tãta diſtantia fm doct. ꝙ no
ces cleicoꝝ cãtantiũ nõ noſſint ibi andiri. ar.i. e.
qo in te de pe.x re./ ꝙ cum nõ põt puniri⸗
malus qͥn bonꝰ ẽt puniat᷑ potꝰ dʒ toleꝛari malus
qᷓ bonꝰ puniri. ad h. xxiij.q. iiij. in. c. q́; magnnz:
2 facit ad nuulgatã.q de duobꝰ feibus hũtibus do
m cõeʒ ꝓ indiuiſo. ita ꝙ delinquẽti comperit ꝑs
ſupioꝛ: inocẽti vo ꝑs infeꝛioꝛ: ex delicro uenit do
ni coidehe rtenl5 Pccdi “ mus delinqñtis deſtruẽda nõ põt deſtrui quin de

„ „2 e 2 9 20 2 7
cranis nbietir o doſhe 6 euck Ps alteꝛi inocẽtis. fac iſte tex. non dʒ de
eri icrimtmin ebunnil rui. In Zꝛiũ facc.ſz ecõtrario de pe. diij. ubi

⁊ ibibẽ clericis.ne qͥcqᷓ; exigãt hac de cã:nũquid
exẽptis poſſit h̊ pᷣcipere:ut᷑ prio ꝙ ſic.qꝛ exempti
ſũt in dioceſi ut in.c.pe.ð offi.oꝛdi. oriũ puto ue
ꝛũ.nã lʒ ſint in dioceſi.nõ tñ ſũt de dioceſi nec
h vᷣba generalia pᷣſumẽdũ ẽ ꝙ papa uolueꝛit da⸗
iuriſditionẽ ciꝛca exẽpioſ ¶ In gl. i. ibi ſacer fac
tus ẽ.dic ꝙ imo nõ ẽ factus ſacer ẽt ſʒ leges.ſed
tm ꝛeligioſus: ſʒ adueꝛte qꝛ gl.ponit tꝛes ſpecies 2 l r ſer le, -. ſ lern Ssde. . i
loci:nã quidã ẽ locus oĩo pᷣuatus.ut qꝛ nõ ẽ dpu (Ei 4lom Aen ſarr 6ͤD = 12
tatus ad uſũ publicum.ſʒ ad diuina.⁊ talis locus
põt licite uẽdi ẽt ut ibi fiat cimiteriũ uł eccła.xij.

miio Gel Cetb irſin pteꝛ delictũ ſodomitaꝝ ↄbuſte fueꝛũt aliqne ciuita q. ij aurũ coo ẽ daꝛe locuʒ ꝛeligioſum non
Kinfibin Pn “ ſhepfinhen⸗ ies uicine: ? uide de h̊ glo. ibi æ plene ꝑ Mar. i. l. ãt ſacꝛũ ut ſi coꝛpꝰ alicuius fuerit ibi ſepultũ ð uo
ciciͦ g in iſn tüͦſſint ict, bactenꝰ de aqua plu. ar. ?7 Cy in. l. 2 ſi ſeneꝛioꝛ lũtate dni.l.ij. E. ð reli.⁊ ſũp.fũe.⁊ talis locus nẽ
lod c gleuſ in ine ccretimn d C.de his qui no. ifa. ¶ Alio nõ. ꝙ ſepultura pᷣ di nõ põt fm glo.= h ẽ indubitaiũ de iuꝛe cinili.
ſeu alu mnaffn ſ n r cioſa ſeu ecckaſtica ñ ꝓdeſt ipio:imo dic ꝙ nocʒ. qꝛ imediate qten? coꝛpus tangit illũ locum deſinit
nimant horſchel in ſcontnii “ qꝛ puniet a deo ꝑpꝑ delictũ pſumptionis ad quecd eẽ i dnio alicuius. l. c. ff. de aqᷓ. plu. aꝛ.ſed In
nitme mnſe 0 in iik uide bonũ tex. xiij: q. ij. in. c. quibus cum ſe.Yn no.dicit h̊ ꝓcedere de iure ciuili. n de iure cão
genegic uen⸗ itnißt gl ij. ibi imo foꝛte dic imo line foꝛte. ut nõ. Jo. = nico. unde putat ꝙ locus nõ efficiat religioſus ni
1 1. na ſluſen Gicl in Boff. in. c.ij. de ſacꝛa.nõ ite. æ doc. . n gl. ſi aucte põtificis deputet᷑ ad talẽ nſũ ꝓ h.c.ad Gᷣ
ag in dlia vita hecn los ii n. v. cñ excõicatox in fi. dic ̊ diſceꝛnẽduʒ ſᷣm ua de reli. domi. ubi pʒ ꝙ boſpitale no efficit ꝛeligio
Ho ſci⸗ mnetnon etoen nietarẽ caſnũ & eim nia bꝛocardica 2 nõ põt dari ſum. ſi ſolũ fnit edificatũ acute priuats. non. n. u
fie ala nn cena rla. ? nide qð nõ.in.c.ſignificaſti ĩ vᷣſi. ꝙ ſi laicũ poſſe ↄſtruere locũ ꝛeligioſum.æ h̊ opi.fuit
dicumn.l. an nt⸗ uſtnie . d ſcemni. . de bomi. ¶ Ertra glo. qro. nũquid le oꝛiginaliter gloſatoris decxreti.xiii.q.ii.in.c.eccła
unen e ne un uih Om pſas debeat cũ aliis in cimirerio ſepellri abbas. ſtico ⁊ nõ illã. gl.nã ex h̊ infertur ꝙ talis locꝰ põt
ſont depo lon vlken i⸗ H igucit iſtũ tex. . pri.ꝙ nõ.nã ſibi nõ cõicamus uẽdi.ſed credo ſaluando iſtã glo.æ diſpoſitionem
dehalſ⸗ u got bi ii then uita nec ẽt in moꝛte Sriũ tenuit PWe. ð ancha. iuris ciuilis. ꝙ licet ſtricto modo locus non fiat
4 lali

— —
MWiu 8 .r ſ. men h X„1

4ſ — T-aunI

N nnman A. ſacfe⸗

N. rniti * a
..1 4. 6 ep elia & —2

, . UeX
12 Ee, ſ.. danlc,

V vaS& lasirt. 4Hapi v 27 A=ſern Re⸗

A
—NV Asis ACA c. ee è
R: Ped paſſ F X. L

— *
n pſor . e, e er Wene n
arn o AK 2140* leci Sreaet — I F. g/

ꝛeligioſus quo ad ᷣ ut ille locus gandeat prinile
gio loci ꝛeligioſi æ publici:iñ largo mõ efficitur
ꝛeligioſus.nã deputatus eſt ad uſum piũ.ſicut di
cimus ꝙ laici nalde honeſti pnt appellari ꝛeligioſi
qᷓi ꝛelegati ad cultũ diuinũ ut in.c.eccleſia de cõ
ſti. Teꝛtio modo locus põt dici ꝛeligioſus ⁊ ſaceꝛ
ur ẽ locꝰ cimiteriatꝰ.i. deputatꝰ ꝓ cimitio eccleſie
= iſte idubie ñ põt uẽdi.qꝛ n ẽ i bõis alicuiꝰ .c. 20
de pᷣbẽ.l.in tm..ſaceꝛ. ff. de ꝛe.diui.⁊ q;qᷓ; gl.?
doc. cõiteꝛ appellãt cimireriũ ſacx. puto ꝙ ſtric
te nõ põt dic ſacrũ:qꝛ eccłia ↄſecrat᷑ cimitiũ ſolũ
bñdicit̃ ut i.c.nẽo de ↄſe.di.i.ſentir Jo. an.in. c.
ceꝛtificari eo.bĩc dicimꝰ ꝙ cimitũ ẽ minus di
gnũ qᷓ; ecclia. c.i.de ↄſe.eccle. uel alta. li. Vj. ſʒ larx
go mõ põt appellari locus ſaceꝛ ꝓpt᷑ bndicrõeʒ qꝗᷓ
ibi ipẽdit᷑ ꝑ epʒ:nõ tñ fit ibi ↄſecratio ſeu unctio
cuũ oleo ſacraro ſicut fuit ĩ eccłia ulł altari. Sʒ qrit
mnüc an in cimit᷑io uł ecchia poſſit laicꝰ br̃e ſepultiu
rã ut ius ſepeliẽdi.diẽ hoſt.⁊ goff. ꝙ nõ ꝛeſpectu
ꝓbprietatis.qꝛ ut dixi loca ſacra ⁊ ꝛcligioſa n pnt
eſſe ĩ dnio alicꝰ:ſʒ quo ad uſuʒ põt hr̃e ut ibi ipſe
2 ſui ſepeliant᷑:nec eis ĩuitis põt extraneus ibi ſe
peliri. l. ij. F. li uſufructũ.ff. de ꝛelig. ⁊ fũp.fu.dicit
tñ Win. ꝙ ꝓpt᷑ neceſſitatẽ potit ibi extraneus ſe
peliri. nã ob hãc cãm pnt uedi calices ⁊ alia ſacꝛa
donata ecclie a laicis. d. c. aurũ æ. x.q.ij. ius põ
ꝛectuʒ c idẽ vẽ dicẽdũ ſm bo. in ſedilibus ſen bã
chis:qꝗᷓ laici in multis locis uẽdicãt ſibi in eccłijs:
q̃cqᷣd tñ dicat᷑ iuito epᷣo nõ pñt laici ſibi tale ius
acqreꝛe ĩ ecclia ſm eũ:ſj tollerant̃ ſoluʒ in iſtis ex
gra ſiẽ ĩ iur̃pa.c.iij. de iurepa/ nũquid. n. uas lapi
deum ſeu ligneũ aptũ ad ꝛecipiendũ coꝛpus defũ
cti poſſit licite nẽdi:dic pꝰ Inno. ꝙ ſi deputatũ
ad bũc uſũ aucte põtificis ñ põt uẽdi:qꝛ ẽ ꝛeligio
ſũ: ar. d. c. ad h. eccleſia tñ ex neceſſitate pot᷑it aſti
eccleſie uẽdeꝛe ſiẽ nẽdit alia naſa ſacra. dẽa anc. H
ius poꝛꝛectum.ſi aũt nõ deputat᷑ aucte pon ificis
põt licite nẽdi ſicut S dixi ð loco pᷣuato ¶ In ea.
gl. ibi ðꝛ ſepultura officiũ.nõ bãc ꝑticnlã gl. uſqʒ
ad fi. æ cõ ungẽdo glo.ſe. cũ bac ꝑticula h̊ itẽdit
ꝙ clerici illius ecclłie ubi ſepulture officiũ ẽ exeꝛcẽ
dqum nõ pñt licire aliqd pereꝛe ẽt ꝓ officio ſepulte
ſi m̃ ↄſuerudo hʒ ut aliqd det᷑:pñt laici ↄpelli ad
obfuandũ laudabilẽ ↄſuetudinẽ.c.ad aplicam de
ſimo.⁊ nõ bñ h̊ dictũ. Alij vo clerici licite ide ac
cipiũt pᷣciũ ſᷣm glo:⁊ idẽ dic in alijs ſacramtis:di
xit iñ hoſti. ꝙ iſti extranei ñ pnt ꝛeciꝑe ex pacto.
al eſſz ſimõia. c. nõ ſatis.⁊. c.cũ ĩ ecclie de ſimo.ſʒ
adueꝛte qꝛ ᷣm nulla eſſʒ dr̃ia iteꝛ cleꝛicos eyne
os ⁊ ꝓpᷣos:nã ⁊ clerici ecclie licite recipiũt:ſi eis
donet᷑.d.c.ad aplicã ⁊.c.⁊ ſi qões ⁊.c.tua ð ſimo
ni. ſz poſſuʒ dicẽ ꝙ clerici exynei nõ debẽt ↄuenit
ur ꝓ officio diuino det᷑ eis pciũ:⁊ ſic ꝓcedit dẽm
hoſti. ſed porerũt cõuenire ut habeãt aliqͥd pꝛo la
boꝛe ⁊ in ꝛecõpẽſatiõe dãnoꝝ que ſuſtinent trahbẽ
do ibi moꝛã: ꝓ hoc qð nõ. Inno.in.c.pe.ne pᷣla.
ui. ſu. ? uide bonã glo.in.c.ſuã de ſimo.⁊. xxi.q.
ij. c. fi. ? uide qð dixi ĩ.c.ſignificatũ de pꝛebẽ.⁊ h
mõ põt ĩtelligi ⁊ ſaluari diciũ bꝰglo. Wo aut
ad m dictũ ubi ẽ cõſuetudo ut aliquid det᷑:dicit

. Kine 4 grmn S. 112 5
E .

hoſti. faciendã uim ĩ vᷣbis.nã ſi cleꝛici dicunt. peti
mus ̊ ꝓ ſepultura ſuccubũt ẽt ſi allegat ↄſuerudi

nẽ.d.c.hñ ſatis.ſʒ qnt diceꝛe. ↄſuetudo ẽ ut ꝓ moꝛ
tuo aliqd det᷑ ecclie ſeu cleꝛicis. qſt uelit diceꝛe. ꝙ
nõ dʒ cle:icus ſe fũdare.ut aliqd deĩt ꝓ officio. ſʒ
ut det᷑ rõe laudabilis ↄſuetudinis.⁊ h̊ mõ non d
capi imediate ꝓ officio. æ idem puto dicẽdum qñ
cõſuetudo ut aliqd det᷑ eccłie ꝓ loco ſcpulture.
dit m̃ pꝛiꝰ iſta officia ipendi.⁊ poſtmodũ dʒ fieꝛi
opulſio ad obfuandã ↄſuetudinẽ. de quo dicẽdũ
nt in. d. c. ad apłicam. 7 ꝓ ↄcoꝛdantia illius. c.qð
reputat᷑ ſingulare in mã allego bonũ tex.i. l. pᷣui.
in fi. C. de ſacꝛoſan.ecc.ubi dr̃ ꝙ ea que ab ãtiq
ſolita ſũt ecclijs ⁊ miniſtris tribui nõ debẽt aliq
mõ imutari. ? illum tex. dicit ibi Har. ꝙ ſi ciui
tas ẽ ſolita ceꝛtuʒ quid dare ecclie. nõ põt illud ꝑ
ſtatutũ imutare.qð ſing.nõ.ex quo põt ĩfeꝛꝛi ꝙ ſe
nẽſes nõ pnt tolleꝛe ꝑ ſtatutũ quominus oblatio
ſolita ĩ aſſumptione beate marie tollat᷑ de q uide
qð dixi ĩ. d. c. ad aplicã ⁊ ad mãm he gl. uide bo.
glo.xiij. q. ij. F. itẽ queꝛit᷑ ⁊ in ſom
. xcõicatus qui
Arochiano. peꝛ ſuuʒ pſbytex

fuit abſolutus in moꝛte in cimiteꝛio ſepe

liri dʒ 2 ad ſatiſfaciẽdum cogũtur heꝛedes. fa pgs

ibi ſʒ eiꝰ. ¶ Mõ ibi pochiano iũcta ſupꝛaſcuiptio
ne ꝙ quilibet de dioceſi põt dici pochianꝰ cpi: li
hẽar aliũ pᷣſbrjm iĩmediatũ: ut pʒ h̊ ibi ꝑ ſuuʒ pſbj
teꝛũ. vñ hẽat iſte pᷣſbr̃m ꝓpꝛiũ.ſ.paroehianũ ⁊ ni

hilominus dr̃ parochianus epi. c. ad aplice de do
na. uide bo. glo in. c. ij. de peni. ? re.i.vi. ¶Mõ

fo ⁊ tene mẽti laicum poſſe excõicari ꝓ mäikfeſtis
exceſſibus:qᷓ;ꝙ illa cꝛia nõ ſint eccliaſtica ut pʒ in
pomicidio ⁊ ſilbibus: æ cꝛedo ꝓceſſum ſuſtinẽdum
rõe noroꝛietatis:depꝛehẽdit᷑ eĩʒ apte negligẽtia in
dicis ſecularis: ex quo gñaliteꝛ põt argui ꝙ de de
licto notoꝛio laici põt eps ſe ĩpedire: nõ ſolũ ut⸗
pellat euʒ ad pniam ſʒ ẽt ad ſatiſfacicndũ de delic

to. facit q nõ. Inno. in. c. nouit de iudi.? qʒ ibi

dixi. æ nõ qꝛ nõ ſoler ad h̊ allegari iſte rex ¶o
teꝛio ꝙ pᷣſbytei põt abſolueꝛe in articulo monis
a ſñia excõis tã hoĩs qᷓᷓ iuris ·ẽt ſi abſolutio ſit re
ſeꝛuata pape. facit. c. ſiquis ſuadente. xvij. q. ilij.
¶Mõ aliud dictũ ſatis norãduz ꝙ excõicamus ꝙ

majfeſta offenſa abſoluit᷑ in moꝛtis articnlo abſqyʒ

eo ꝙ pꝛiꝰ ſatiſfaciat. vñ ſatis ẽ ab illo recipe cau
Hionẽ/2z ſingularit᷑ limitat. c ex ꝑte el pe de v. ſig:
nbi dr ꝙ excõicatus ꝓ mãifeſta offenſa no dʒ ab
ſolui niſi pꝛius ſariſfaciatlillud.n.ẽ ueꝝ. niſi i mõ
tis articnlo fiat abſolutio. ut hᷣ idẽ puto. ubi ſatiſ
factio exigit longũ tractatũ.c.qõni de appel.? ibi
plenius dixi. ⁊ p pdictis facit. xxvi.q· vij. c. qui re
cedũt: ubi dr̃ ꝙ talibus nõ ẽ pñia ininngendea ſeh
innoteſcenda. ¶ Item nõ ꝙ et in moꝛtis articu
lo nõ debʒ quis abſolni ab excõicatione niſi iuxta
foꝛmã ecclie:z de hac foꝛma hẽg in:cex tenoꝛe et
c. cum deſideꝛes de ſen. excõ.¶ M ibi ecckie ſof

fragia ꝙ defunctis ꝓſunt multa ſuffragia? in nu

meꝛro ſunr q̃ttnoꝛ de quibus in. c. anime defuncio
ꝛũ.xiij.qij. ¶ AVltimo nota ꝙ heꝛes ctiaʒ laicus

—
=„
S

fciu publici

/ ruiami lolil .
7 iyllinartemz numar/

9 uutut iili ttm mum

imaanmniiu ncerlisc hin
õ
cßteina e ginc n is
i iiſ t. dwerig chnin
Uiarci denſoris n de dignd cih
go iii gi in r der t eie.
Ar.hilnircſerin dertcis
Inn bic icrb der inü ter nd poar
nentütur beredes inedlane er clio
ex cautone qunm pꝛeſtiit defunems
ne ppiio ſcendoti oni ad b by vublie
er bar anioe yſt ger ois goxi
nd q ffri wol il ſor alego nen
lure m i dcß eſcpoio gen
ler iegſſrtii mir üifin er hoß
Petit abſolninta rotor i nöon
Peniteenſſimmnn ſinſinifei
ofkicio vcſes inlbisidisſſen
6 Imnerqno bis glacage
enn öfeſtösin mere

.ere n ſ Pl yjr D anme-) ef 1 WV. Pe S Sn r= = al. ta afr ·6, ot oyf plu t 4 * 6

eer no po fenig.
laumi gnominus oblan⸗

0 .. .
lin laſſunptione dene tatierolai dege nic

göͤcini. cadehkei al int gce,

gloxij. . Nite gneit ein imn.

ſgmg Erröſans gi
Arochinno / e
iit obſolmsg in nor in inieno lct
iniqz tal ſaſiutelun ogun bertls fn 98
biße. (M bi ocbimno iinn ſppnlaipto
ne guſider ge dioceſ pot die pochian chirh
biar Mi pſoim imeclani: ur pzhbbipſunz plv
eĩ ñ den ſie den ppiin ſ,Parochiani d ni

DNominus & rdCdnes tad adice de doa

M wide dd . t Neſaten N.
fſo tene men wicam Me atdeni Orütſe
etceſſus: Gi lla ia roin edaſcamnn
bomicidio ? ibus: aelo Neſſmiiniin
röe notonetntis:depehidli ez agte a
dics ſewlans:cx qno gfalte hin nd
lao norono hui or s beieh le oii
pelim en aM giunhe
Po kxit q hõ Jmno in cMobſt

xnio q ppſte hot ipl
1ſtin ercdis uͦ ois

gHivd dici ats noned
Po aiud dicni cͤinnoris Anici⸗

mn feſn offenſat iob ſo lie

d.
zllinon

iumti

i.niſ l.

aad iifccndi eii
Kuſ
ſiſte er N
, n n olet d balegntiiſe te N
e a olvene in gnicchio te
is aiewſolnolt
ſovi rf
c. onis raente.
ſennann mahe fic, 4 6 —

= –

4
b ſaifnent. t dpbi
tori ſrnin iun goſine ſoczn

Ji exdicatus zner nlini
wpi r gce nlod n ia

agia e ee igi
ſen ſmn ifeſim wa⸗ .

ce eccliaſtico. ſic ꝓcedit opi. Jo. an. ſed officiuʒ
iudicis poterit iplorari nt heres ↄpellatur ſatiſfa
cere aie defũcti. ar. h̊ ⁊? in.c.a nobis ĩ fi.el.ii.ð ſẽ.
excõ.? ſic ꝓcedit opi. abbatis.? nide qðᷣ dico in
c. cum ſit generale de fo. ↄpe. ¶In gl. fi. in fi. nõ
iſt glo. que quoridie allegat̃᷑ iuncto tex.pꝛo dr̃ia ĩ

. ier ius canonicũ æ ius ciuile ut de iure canonico
ingdiſtincte heꝛes teneatur ex delicto defuncti. licet

ſecus de iu e ciuili.⁊ hanc opi.tenuerunt cõir gl.
iuris canonici ut in.c.ex lꝛis de rap.⁊⸗ ibi bo. tex.
7. xxiiii.q.ii.c.ſane.⁊.xii.q.ii.iĩ.c.epᷣs qͥ filios ⁊ ĩ.
c. qqᷓ de uſuris.li.vi.⁊ gl.in.c.in.lris de rap.et
gl.i q. iij. J. itẽ. pcoc̃.xvi.q.vi.epᷣm.lxxxxvi. di.
bñ qu dẽ de nſuris rua de pigno.c.iij.? nide oĩo
glo. xxiiij. q. ii. in ſũ. æ hec tʒ frede. ↄſi.xxi.⁊æ do.
An. ↄſuluit ⁊ rcfert in. c.ꝙ clericis de fo.ↄpetẽ.
Inn hic dicit hᷣ peꝛ iſtũ tex. nõ ꝓbari.qꝛ h̊ nõ cõ
ueniütur heredes ĩmediate ex delicto defuncti. ſed
ex cautione quam pꝛeſtitit defunctus in abſolutio
ne ppꝛio ſaceꝛdoti qui ad ̊ hʒ publicuʒ officiũ.=
er hac cautione pñt ageꝛe oẽs quoꝝ ĩteꝛeſt. ar.in
l.nõ q̃.ff rẽ pupil.ſal. foꝛe allego melioꝛẽ tex.d e
iure cano ĩ. d. c. qᷓqᷓ; æ pſuppoito ꝙ cautõeʒ pᷣſbi
ter i egiſſer: iñ tacite vẽ pᷣſtita. er quo penituit. et
petit abſolutionẽ a ſaceꝛdore. nã nõ poteꝛat aliter
peniteꝛe niſi mandaret ſatiſfacrõeʒ fieꝛi ⁊ põt agi
officio iudicis. ar. in. l. his vbis ff. de adop. æ nõ.
ſemp b dẽ; Inn. ex quo hẽs ꝙ ſaceꝛdos geꝛit of
iciũ publicũ ĩ actu cõfeſſiõis: ita ut er cautiõe ſeu
ꝓpmiſſione ꝑ eũ recepta pnt oẽs ageꝛe quoꝝ inteꝛ

eſt ſicn ſi pmiſſio fuiſſet recepta ꝑ oꝛdinariũ loci

ſen notaꝛiũ. Ex quo infeꝛaſ ꝙ illud. c. q;q;.nõ po
nit ſpalitatẽ ĩ cie uſurario. qᷓtenus admirtit pᷣſoy
lex parochiolẽ ad recipiendã illam ſtipulationeʒ.
Ho. dicit ꝙ H̊ nõ ſolũ lis hr ꝓ cõteſta. imo qᷓi ex
ſiia ↄuenitur heres ex qꝰ ſacerdoſ ĩiunxit ut ſatiſ
faceret. dicit ẽt ꝙ ſi qͥs fuerit cõfeſſus ſacerdorti.

? deceſſit lite nõ cõteſta. põt agi Z heredẽ ex delic

to defuncti.ex qᷓ ↄtractu.nã vẽ qᷓi ↄtra iſſe cũ ſa

ceꝛdote noie illoꝝ quoꝝ inteſt. quod ẽt ſentit ſpe.

in. ti. de infactio. F. ij. V. qd ſi his.diẽ.iñ hoſt qᷣc
qd dicatur ö iure canonico põt agi ex delicro de

nen 5 heredẽ Iʒ ſecꝰ de iur̃ ciuili.? ſic ſẽrir ꝙ ex

elicto defuncti poſſit q̃s fundare intẽtionẽ ſuã õ

er delicto defũcti. qꝛ nõ fundatur intentio imedia
te ex delicto ſʒ ex Sctu.qꝛ agit᷑ actione cõmodati
ſeu depoſiti æ nõ ex dolo.nt in.l.ex depoſiti ⁊ in.
l.ex ↄctibus.ff de aciio.⁊ obli.? bo. tex. ẽ in.l.ſi
heres ff depoſi. Si uero delictũ nõ purgat᷑ ex ac
tione deſcendente ex ↄctu. ⁊æ tunc delictũ nõ tꝛan
ſit ĩ heredẽ. niſi ut.j. dicet᷑. exeplũ dolus dedit cãzʒ
Sctui.⁊ ſic Sctus nõ tenuit iuxta nõ.in.c.cum di
lecti. de emp.æ uẽdi.h̊ caſu nõ põt agi ex Zciu 3
doloſum cũ ↄctus ſit nullus.⁊ ſic oponeꝛet ime
diare agere ex dolo.iõ non põt agi 3 heredeʒ. qꝛ
cria moꝛte extinguunt᷑.xxiij di.quorũdam.⁊ nide
bo. tex. cũ gl.iſti de ꝑpe.2⸗ tẽpo.acti.l.aliquando
Secude caſu qn delictũ fuit ↄmiſſũ e crum
aut lis fuit ↄte.cũ defuncto.⁊ tẽtur heꝛes ut in.l.
unica. C. ne ex delic. defũ.et põt eẽ ꝛõ.qꝛ conte
ſtationẽ fuit initus q̃t ↄctus cũ defũcto.nã in iudi
cio qᷓ Shimus.l.iij.ff de pecul.ſi vo.lis non fuit
Oe tata.et tunc ſi aliquid ꝑuenit ad heꝛedẽ ex il
lo delicto tẽtur heres ad id qð ad eũ puenit et nñ
ulcra. Si ãt nihil puenit nõ tẽtur ut in. d. lI.unica
fallit in ↄdictione furuua.l.ſi ꝓ fure.ff. de condi.

dli Se ſepulturis.
mns d
edckinun nſueatdir tcen e 1 poteſt cõpelli * iudicẽ Sõ ſatiſfaciẽduʒ heꝛedẽ de iure canonico:æ hãc draʒ iteꝛ ius cano
mo lq ter chrain ꝓ defuncto: æ facit hᷣ ad.q.quotidianã: quidaʒ lai nicũ ⁊ ius ciuile ſentit Fꝛe.ↄſi.xxi.? Har.in.l.
nc chin ecche ſen Ceicg RN cus in zctu pſſtirit uramentuz co moꝛtuo: ↄuenit i.ff. de pua.delic.ubi ꝓſequit᷑ qͥd iuris tã de iur
ude⸗ i bfiüne nalin n ndienn heꝛes laicꝰ 20 illiꝰ Zcius iurati corã iudice eccle Aciuili ꝙ ſe iure canonico?⁊ ꝛeſpectu iuris ciuilis
chi uledisoſtaniin pofo ſiaſtico: opponit ꝙ eccliaſticus nõ ſit opetens iu diſtinguit utrum pena ſit inflicta a lege.æ teneiur
nallge pofe rig insthnn . dex laici. quo quid iuris. abbas tʒ ꝙ põt ↄueniri heres ad h.l.commiſſa. ff. de publicia.ex quo in
töſnenc r lci e enpe titeng nã ſicut defuncius poreꝛat ↄueniꝛi coꝛã eccliaſtico fertur ꝙ ſi poſt moꝛtem apparer quem hereticuʒ
itĩ zit oft ſet acie pbenſgi rõe iuramẽti.c.fi.de fo.ↄpe.li.vi.ita ⁊ heres ar.ĩ fuiſſe uel reum criminis leſe maieſtatis bona om
