ꝙ nõ eſt de ſubã pcarij:ut fiat ſine pfinitione cer
ti uſus põt ergo ↄcedi ad certũ nſum ſᷓ mũc quo
diſceꝛuet᷑ a cõmodato.dic ꝙ per neꝛbũ pcario pu
ta qꝛ dixi cõmodo nbi librũ trãſcribendũ pcario
nã ubi nõ appet de mente nõ ẽ a neꝛbis ꝛccedẽdũ
.l.non aliter. ff. de lega.iij.ut in. c.fi. e. v. ſig. ſen
ſit Ey. Iz non apte in:l.ij. C. eo. ꝓbo clarius ubi
cũq; apponitur pactũ contra naturã ↄctus:tune

zeen
aſrelu en
rlhrfuli
ſ ſblits Gonmn 1
ſed la Aieli ni
leu ue Ac
n, i ne
ienondn in
Ngnat t
8 pien
1 di i nne .
,Neperols ep⸗
hicnihti

ſea
u ne ſcvi⸗
nemi titlin⸗
ofbain

19. na
; m oſſi
uli mna ſnna
leian/ gicfn goonpcior

n
ilcicg anohno tigl

Ciflghune ſeeſpiens l⸗
cololen ſutlnſimn K⸗
ſigena n l ,) nn .
iluſtm vſigi
iuirta ua
b e ic iihifi o oaft
Maloxiir nin Scpoſtorvrin
ye liffcpoltit .a. glino.
Coteſeen Peninopcpeunnr coid
gnertlorſunt ſcts Nlpe: 1
gnaacepaſe J0 Ndlanid
Pngepenias 2 ſdrtins oſoir
ſena tdrodene doreis penon
deelſtn d elecn go icend
Nen deniano i eo d donuͤ e⸗
lconri pridei polennet hor in
Gfinnn aſs ſumims inoͤor
.c Noinste an. Aſg cn
ſes lhemim us lniſim./
cnigiregeagulnſimn
nchifitinn un
4 mkdenge, n⸗
enin ineni antan
lüfonune lecſit

lonſtfinii
Ppeeſſittfreit Hr imünbiann

ſtlaisati eſen erd düd
icari N bl ir
olcauit glneſte Mmagi int
, enonino
un ſeſtſetl E
a Vuſimmmd 1 ⸗
t enimn dolusmn turdo

cipi nto
lenmin ſenfilen Grenn
i H inſeli un
kraninndll ſani Arik
Cerrurzg 1e; 0 son
i C E
r
W
eceniz lnci

a i lonvltunns No vonltfie ahſin
4 chnn rinfin Po laeſe gref i iciti
s hoch ſbi ſonan ur bie Otroriuy tenet
minlin mocn. ſan ſtv giote
mncedimo nimndo e erte ſu tmw yr
ormodnnriis uno ce ero ptanco cber il
bicaſns votius iontai gri gontto.ad hoc..i
md uc amn ausf oeni neob iſeter r
Wamvnr &e in derinene te, onodni.ni s
Agrlarner nit d Sed rma ho dec
ſignfce ſ no rredmwnt
mumi Piligeni üdmd Mmiciieſtnid
punumr minti dd ihldi nmnd e lanen
nun ſamſfure Oo connmih loenim nnmmn
pos ſo opimt in cnollio⸗ H“
dandndiin no; n ammin unn eunn
uSonretrodtionem,ſcd onn
nion cffeimr eng ane oc ton ucan⸗
idomino dcbtots o cis pii

it enim xs Cebiions ? on ccitoꝛ nand

re
biror tobligalns in geneten genns fant.

Porſtlinmndiun C Cer pe.? ml in i

ſoN
fal s vo õ donmn

octunt
nodannis ide Petitno? non Cnnnoe

ablie LI enf ss eto n atn errr

¶ De cõmodato 2

ſi ẽ poſſibile facit trãſire illũ Ictuʒ in aliã ſpẽm ut
in l.ubi ita donat᷑.ff. de dona cã moꝛ.⸗ dixi in. c.
pꝛece.ſed illa adiectio ꝙ pᷣcario ↄcedit᷑:eſt õ njm
cõmodati:eꝛgo facit trãſire in pcarium:qꝛ non re
pugnat pcario ut dixi ꝙ fiat ad ceꝛtũ uſũ:nec ob.
ſi fuit dẽn ↄmodo:quia ueꝛbũ ↄmodo põt refeꝛꝛĩ
ad pꝛecariũ.nã ad ↄmodũ recipiẽtis ↄſtituit pca
riũ nec ẽ cu raduʒ de ueꝛbis expꝛeſſis in õctu: ſed
potiꝰ recurrendũ ad ſubãlia mẽ ſubiecte ut ẽ tex.

in.l. ſi uno. ff. loca. Et in fi. gl. an aüt pupillus ob

ligeẽ ex ↄmodato:ita ut ↄ euʒ poſſit utilit agi dic
ꝙ ſic: qtenus ẽ effectus locnpletioꝛ: de quo dic ut
le. æ no. in.l. ſed mihi. ff. e. ⁊ ſemꝑ tene mẽti iſtam
glo. quã nõ. ¶n gl. ij. ibi pꝛeſtat dolũ ⁊ latã cul
pã imo ⁊ leue: exquo ↄctus fit gratia utriuſqʒ ut
nõ. glo. in. J. iteꝛdũ alle.in glo. p.l.in rebus.e.ti.
H et tenet glo · inſti. qui. mo. re. Z hi. obli. S .itez ig
cuidic g ꝙ in ↄmodato regularit᷑ ⁊ in alio otꝛa
ctu qui fit gratia recipiẽtis tm: tener recipiens de
dolo lata leui ⁊ leuiſſima: ut hic. In ↄctu vo qui
fit gratia utꝛiuſqʒ:qꝛ nõ recipit tin bnficin non te
net᷑ de leuiſſſima. Si ueꝛo fit gratia ↄmodãtis tm:
tũc ſolũ tenet de dolo ⁊æ lata culpa que equiparat
dolo qꝛ nõ eſt ſibi bnficiũ ideo nõ aſtringitur tin
ad cuſtodiã: z idem eſt in depoſito:ut in. l. qð neꝛ
ug ⁊.l.i.ffdepoſiti:⁊ nõ. e S
pꝛo intellectu teꝛmino ꝝ queꝛitur quid ſit culpa in
geneꝛe: æ⁊ quot ſunt ſp ccies culpe: ⁊ quid ſit queli
bet culpa de peꝛ ſe. Jo. an. aliquid hic poſuit: ſed
longe plenius ⁊ ſubtilius poſuit Mar.in.d.l. qo
neꝛua ubi uideꝛe poteꝛis ad plenum de mã. Sed

νι° bꝛeuiteꝛ pꝛo intellectu glodicendũ ꝙ culpa in ge

neꝛe eſt deuiatio ab eo qð bonũ eſt: ⸗ ꝑ hoium di
ligentiã ꝓuide:i poteꝛat:æ hoc ultimũ additur ad
driam caſus foꝛtuitus qui nõ põt pꝛeuideꝛi ut in
.c. Joãnes de homi. Ad fʒ gl. cõiteꝛ ponũt tres
ſpes culpe: ut ſata leuis ⁊ leuiſſima. Mar. vo fac
q̃rtã. qnʒ dicit eiʒ ꝙ ẽ culpa latiſſima latiõ lata le
uis ? leuiſſimatz culpã lariſſimã appellat doluʒ ue
uʒ:latioꝛem dolũ pᷣſumptn. nam is qui eſt in dolo
in culpa qð dicit nõndum ꝙ bis qui ꝓmittunt
ſeruaꝛe aliquẽ indẽncʒ de culpa alicuius famuli ſi
enim famulus omiſit furtum 2 receſſit tenet᷑ ꝓmiſ
ſoꝛ qꝛ ſʒ doloſe ↄmiſit furtũ:nihilominus ex cłpa
Pceſſit: facit. c. ſacro de ſen. excõ.dũ dicit cum nõ
ſit leuis culpa.æc. = loquit᷑ ẽt qn iudex doloſe ex
cõicauit aliquẽ ſine monitione. enio ad terti
umm. ſ. ue ſit ſpẽs culpe de per ſe quo ad pᷣmũ.ſ.
culpã lariſſimam: dicit ꝙ diffini: ur dolus uerus
eſt enim dolus machinatio ſeu circunuentio ad
decipiendum ſeu fallendum alium manikfeſte adhi
bita: ita diffinit iuriſconſultus. in. l.i ff. de dolo
uide gl. in regula ſcienti li. vi. Culpa latior eſt fal
lax. circũuẽtio ad decipiendũ aliquem pꝛeſumpti
ue adhibita: ? licet dolus non poſſit ꝓbari niſi ꝑ
coiecturas ut hr̃ in glo. c.ij. de renũ.li.vi. ⁊ in.l.
dolũ. C. de dolo: ti. qn ſigna ſũt manifeſta dici
mns dolũ ueruʒ:qn nõ patẽt dicimꝰ dolũ pᷣſump
tun Lata neꝛo culpa multipliciter diffinitur ſed
r. diffinit ꝙ ẽ deniatõ in circũſpecta ab ea di

Mαπι ,. =Ia Syr AT ſp=dy rehee 9

ligẽtia quã habẽt cõiteꝛ homines illius cõditiõis
⁊ ꝓfeſſionis: unde dicimus ulgariteꝛ ꝙ ignoꝛare
illud qdᷣ cõiteꝛ hoĩes ſciũt ẽ lata culpa. ad h.l. lata
culpa.ᷣff. de v.ſig.⁊ dicit in diffinitiõe predicta in
circunſpecta ut diffeꝛat a dolo: qꝛ ſi ſeꝛioſe deuia
ret ab illa diligẽtia eſſet in dolo: ſed hic ponitur
deuiatio incircũſpecta.i.iĩconſideꝛata:qꝛ nõ ↄſide
rauit id qð cõiteꝛ homines ſue ꝓfeſtionis 2 cõdi
tionis ↄſideꝛaſſent:puta ↄmodaui tibi libꝛũ: quẽ
tu iconſideꝛate dimiſiſti in bãco ante domuʒ ⁊ ide

fuit ſubtractus. nã ceꝛte fuiſti in lata culpa qꝛ cõit
12

hoĩes tue ↄditionis non feciſſent. Neuis ueꝛo cul
pa eſt deuiatio incircũſpecta ab ea diligentia quã

habet hoĩes diligẽtes:nõ dico cõiteꝛ ſed diligẽteſ

ut diffeꝛat a lata culpa Qeuiſſima culpa ẽ deuiatio

incircunſpecta ab ea diligẽtia quã baber cõite: di
ligẽtioꝛes ⁊ diligentiſſimi hoĩcs: unde ſi diligentiſ

ſimus ſciuiſſet p:ecaueꝛe:æ tu non pꝛecauiſti es in

culpa leuiſſima: ⁊ hec ſufficiũt pꝛo intellectu teꝛmi
noꝝ.iudex eꝛgo circũſpiciẽs hẽbit arbitrari ex cir
cunſtantijs æ piecturis in qua culpa tu fuiſti 2 qn
diligens uł diligẽtiſſmus ſciuiſſʒ pcaueꝛe:⁊ in eo
ꝙ glo dicit ↄmodatũ qñʒ fieꝛi gratia omodantis
tm. NMone exẽplum in eo qui ſponte ſua ↄmoda
uit aliqua oꝛnamenta: ut ob honoꝛcẽ ſuuʒ ueniret
oꝛnatioꝛ ad aliqð feſtum. In qum dicit de ↄmo
dato qð fit gratia utriuſqʒ.pone exempluʒ qn iui
taſti amicũ cõem ⁊ ob honoꝛem tuũ ⁊z meũ ↄmo
daui tibi uaſa argẽtea ul quid ſile.⁊ diſtincno gl.
in ↄmodato ꝓcedit regłꝛ in glijs Zctibus: ut le. =
nõ. in l. õctus pᷣalle. ¶ In ea. glo. ibi caſus neꝛo
foꝛtuitus ⁊ ſpalius põt caſus foꝛtuitꝰ diffiniri ſic:
ẽ inopinate rei euentus cui pᷣuide:i nõ põt.ubi g
diligẽtiſſ mus pᷣuideſſet:nõ ẽ cãus foꝛtuitus: ut in
dicto. c. Joãnes. pone exẽpluʒ domus minabatur
ruinã:demũ coꝛꝛuit ⁊ inteꝛfecit equũ tibi ↄmoda
tũ:ceꝛte nõ põt dici caſus foꝛtui us: qꝛ diligẽtiſſi
mus reparaſſet domũ:ulł ubi nõ hitaſſet.ſi qũt do
mus nõ minabat᷑ ruinã: ſed ĩpetu tẽpeſtatis ualid
conꝛuit nõ ẽ tibi ĩputãduʒ. t iſta faciũt ad qõ
nem:nũquid fuꝛtũ oputct᷑ int caſus foꝛtuitus.glo
iuris ciuilis repiunt᷑ Sꝛie ſed cõmunit᷑ teneĩ ꝙ aut
E uiolenuiã fuit res tibi ſubtracta:ct ẽ caſus foꝛtui
tus ĩtellige in bono ſenſu:qñ nõ fuiſti ĩ aliꝗᷓ culpa
puta qꝛ nõ traſibas peꝛ loca ꝑiculoſa: ar.in.l.nõ
ẽ ueriſilłe.ff. qdᷣ me.cã ſi ãt ↄmittit᷑ furtũ cladeſtie
⁊ tũc ſi ab ea perſona a qua ẽt diligentiſſimus ñ
pcauiſſet. puta ab nxoꝛe uel filio ⁊ ẽ caſus fõtuitꝰ
ſecus ãt ſi ab ea peꝛſona qᷓ diligentiſſmus pcauiſ
ſet puta a famulo ad hoc qð lez nõ. in. l. que foꝛ
tuitis.C· ð pig.ac.¶ ¶ In ca. ibi peꝛ non idoneaʒ
perſonam:adueꝛte qꝛ ad conſiderandum idonei
tatem ꝑſone cũ qua mittit᷑ ſen remi ttitĩ comodarũ
debemus ↄſiderare q̃litatẽ rei deſtiate:c tps ⁊? lo
ca ⁊ ↄſ łs circũſtantias. tẽ ↄſiderare debes

utꝛũ famulus ſit deſtinatus a cõmodãte :an uero
electus a cõmodatario: æ ð his ⁊ ſilibus ꝑ Maꝛ.
in. l. eum qui.ff. eo.⁊ nõ in.c. ſignificate ð pign.
In ea. glo. ibi. enumerentur ſpãliter nõ. bene

g9lõ. uult enim ꝙ etiam in ↄtractibus nõ teneatur
1 2

V.⸗ FPrnr e, õ

Vynaru = . r'adn erre

N D.r na* „* Ca o n

C

Criade yr XPale len n ripe
arta

NW rrnr ane velzr r derress je nr fer 2 iS 7 JV 8

¶ He depoſito.

quis ex generali pacto:ſʒ oʒ ꝙ caſus foꝛtuiti ſpa
b enumereut᷑.de q ſunt opi. ut nõ.in. . qſitũ al
le. in glo.⁊ hic ꝑ Jo an.nã alij tenent örium di
centes ꝙ. S. queſitũ loquit᷑ in iudicio puta qn ali
quis ꝓmiſſit ſe ſiſteꝛe in iudicio ſub certa pena:?
uoluit ꝙ caſus foꝛuitus ſibi ĩputet᷑: vnde ſecꝰ di
cunt in ↄtractibus qꝛ in eis iura loquũtur idiſtic
te: ut hic ⁊.l.i.F.ſi ↄueniat.ff. depoſiti.coit᷑ tenet
teꝛtia opi.quã renet hic Accur. ⁊ ſequit Jo. an.
ꝙ aut nullus caſus fuit expᷣſſus: ⁊ nõ ualet gñaliſ
obligatio eadẽ ꝛõe qua in iudicijs nequis ſub ino
lucro vboꝝ renũtiaret ei iuri cui non eſſet in ſpe
cie ꝛcnũtiaturus:ar. in.c. fi. ð offi. Vica. li. Vj. ? ſa
tis mihi placet hoc:qꝛ ille tex.nõ fũdat ſe in iudi
tio ſed iur ſcõſultus fuit inteꝛꝛogatus dc facto in
illo caſu tunc ↄtingẽti. Itẽ in iudicijs quaſi Zhiĩ
.l. iij/ff. ð peculio. Si vo aliquiſcaſus foꝛtuiti⸗ ſpa
liteꝛ fuerunt cenumerati: ⁊ ſecuta fuit clauſula gna
lis. puta ⁊ de oĩbus alijs ⁊c.tunc tenctur ctiaʒ in
non expꝛeſſis.optie facit.c.qui ad agendũ de pꝛo
cura. l. Vj. ubi pʒ ꝙ caſus requirẽtes ſpale mãda
tum ueniũt expꝛeſſis aliquibꝰ ? ſecuta clauſula ge
nerali. Mar. in dicto. S. queſitũ uidet᷑ nelle ꝙ ſub
illa clauſula generali uemiũt caſus cõſimiles expᷣſ
ſis nõ aũtmaioꝛes qð ſatis placet:qꝛ in odioſis
clauſula generalis nõ ↄpꝛehẽdit maiora expꝛeſſis
ur eſt rex. in cle. nõ põt de ꝓcura. ſecus ĩ nõ odio
ſis:ut in conſtitutione pꝛocuratoris ĩ qua expꝛel
ſis aliquibus ꝛcquiꝛentibus ſpetiale mandatum ert
ſubiecta clauſula generali ueniunt maioꝛes caſus
expꝛeſſis:ut nõt Inno. in. c. ſedes de ꝛeſcrip.niſi
eſſet caſus odioſus ⁊ penalis ipſi domino qð de
clara ſm tex. 7 glo. in dicta cle. non põt. Nũquid
aũt ꝛenũciatio generalis firmeiur iuramento: uel
ſaltim iuramentũ ſit obligatoriũ. Jo. an. dicit ꝙ;
nõ:qꝛ ꝛenũtiatio generalis nõ ualet ex defeciu cõ
ſenſus:qꝛ nõ vr̃ ꝙ ille ſenſit de caſibus nõ expꝛeſ
ſis: ſed iuramentũ nõ obligat ultra ↄſenſuʒ:fac.c.
pe.⁊. c.quĩtauallis.⁊.c. ueniẽs de inreiurã. ⁊ ẽ bo
nũ dictũ ⁊ nõ. Sed ego credo ꝙ ſaltẽ in foꝛo pe
nitẽtial obligabit᷑:ſaltẽ ſᷣm oſenſuʒ ſuũ:ar.eoruʒ
pnõ.in.c.tua de ſpon.¶ In ea.glo.ibi eo.mõ pe
ritura:nõ. bñ glo quã ſequunt᷑ hic cõiteꝛ doc. et
facit ꝓ ea ꝛatio qaã ponit glo.ij.j.ti.pꝓxio.c. bo
na fides: qꝛ foꝛte nõ periſſſet apud dnʒ: qꝛ diſtra
xiſſet ante caſuʒ foꝛtuitũ: vn ĩputat᷑ tibi ſi fuiſti in
moꝛa. Et in fi. glo. qualit᷑ aũt eſtimabitur iſtud in
reꝛeſſe ſi ualoꝛ rei eſt uariatus in tpᷣe. uide qð nõ.
Jo. an. hic ⁊ plenius ꝑ Bar.i.l.ſj mihi. S.ĩ hac
actione.ff. eo. ¶ In glo. i ybo poſt uſũ ibi igno
rãs iñ excuſat᷑ cẽ. ſecus dicũt doc. in locato teneĩ
eĩʒ locatoꝛ ad it ꝛeſſe ẽt ſi ignorant᷑ locauit uaſ ni
rioſuʒ.i. l. ſed ⁊ he. S. i. ff. locati æ idẽ in uẽditiõe
vVñ ſi uẽdidiſti uas uitioſuʒ intellige uitio occuito
teneris ad ĩteꝛcſſe:nõ ſolum ꝛeſpectu precij ſed ẽt
ꝛeſpectu dãni ĩde ſecuti:ut eſt tex.in.l.tenetur..

ſed ſi uas.ff de ac. em. lqʒ tex. uideat᷑ in Srium i.l.

iulianus.ff. e. ſj dic ꝓut nõ. in. d.l. renetur. ¶ Al
timo põt hic queri nũquid ſit dar̃ aliũ caſuʒ ĩ q“*
quis teneatur de caſu foꝛtuitu. Jo. an. hic ponit

nide latius gl. ?. Oar. in. l. ſi ut certo · J. nüc nidẽ
dum. ff. eo. ⁊ multũ ualet iſta queſtio hodie pro
iſtis qui locãt equos.nã quidã uoluerũt ꝙ ſi ꝛes
ↄceditur extimata. tꝛãſit etiã caſus foꝛtuitus ĩ cõ
modataciũ. Si uero ẽ talis ↄctus in quo non ue
niebat niſi leuis culpa. ut in locato tũc eſtimatio
facit ur teneatur conductoꝛ de leuiſſima culpa. p
quo facit tex.in.dicto. F. nũc nidendum pꝛo hoc
facit rex in.l.cũ dolus. dãna.ff. pꝛo ſocio ⁊ hãc
opi.quo ad ꝓpoſitum nim tenet Har. poſt glo.
in. d. F. nüc uidendũ Jo. an. hic diſtinguit ꝙ in
ↄciibus de quoꝝ nã ut tranſeat eorum dnium
ſeu eſtimatio operetur uenditionem: ? tunc traſit
periculũ caſus foꝛtuiti.pro hoc tex.in.l.quotiens
EC. de iure. do. æ bonus tex. in.l. plerunqʒ. ff. eo.
exemplũ in fundo eſtimato dato in dotem. In õ
ctibus ueꝛo in quibus eoꝝ nã eſtimano non facit
uenditionem ut in cõmodato ⁊ locato:non facit
eſtimatio recipienteʒ magis teneri q; expoſcat nã
pctus.ſed operabitur tũc eſtiatio:ut ſciatur uerũ
pꝛecinʒ rei ĩ caſu quo ꝛes ꝑderet᷑ uł ðᷣterioꝛaretur
2 plus placet h opi.mihi ꝙᷓ Dar. æ Accur. mul
tum me urget ad hanc ſniam id quod dixi in gl.
precedẽti nam pactum generale non obligat ad
caſus foꝛuitus:licet expꝛeſſe dixerit ꝙ uolebat te
neri de caſibus foꝛtuitis: qꝛ nõ uẽ cogitaſſe oms
caſus.qꝛ cuʒ ſub in uolucꝛo ⁊ geneꝛalitate ue:bo
rum quis decipiat᷑ foꝛtius:ergo quando eſtimatõ
⁊ci fuit ſimpłꝛ facta.ſatis ẽ enim ꝙ eſtimatio potu
it operari effectum pᷣdictũ.ſ. releuandi dominum
ab onere ꝓbandi ueꝝ pcium. fo moueoꝛ per re
gulam gnãleʒz: ð euʒ fit iierpᷣtatio: qui potuit legẽ
aptius diceꝛe ni in regula contra eum de re. iur.
li. Vi. ⁊ in.l.quicq̃d aſtrigẽde de.v.obli.ſolum re
ſtat rudere ad tex. S. nüc uidẽdum qui loquitur ĩ
cõmodato ad quẽ nõ rndit Jo. an. ſed ego dico
ꝙ loquitur qñ recipiens expᷣſſe ꝓmiſit ſe: pꝛeſtatu
rum eſtimationem: ? ita aperte /loquitur ille. F. in
fine:ſecus aũt qñ eſtimatio fuit ſimpł: facta:idem
dicas qn ꝛcipiẽs pꝛomiſit altrenatiue rem vel eſti
matõem per. dictam.i.plerunqʒ.ff. de iure do. h
nõ.in pꝛactica.

¶ De depoſito. Rubrica.

Supra uiſũ ẽ de gctu qui fit gratia recipiẽtis
merito nũc ſubijcit᷑ de ↄtractu qui fit gẽa ceden
tis uel ſic. Supra uiſum eſt de cõmodato:? nunc
ſubuicituꝛ de depoſito.

Ex depoſito facto
Rauis. mal leneinn eccle
d ſie non obligatur eccleſia niſi in e
ius utilitatem ſit uerſum. primo
ciſa narratio:fo eccleſie abſolutio
tertio deponẽtis iſtructio: quarto iudicis pcepiuʒ
qnto depoſitionis ꝑſuaſio:fa ibi cum igit: tertia
ibi quo circa: qᷓrta ibi. nam. qnta ibi ſi at. Hõ.p
ꝙ utẽs depoſito ↄtꝛa uoluntatem deponẽtis:ſen
depoſitũ denegans ↄmittit furtum ⁊ odemnatus

conn tucto. Fi
alluni Nalſunſin
eenranſinſ onmmu ne
lige n wrtino no n i⸗

lud ,minini mir hilcn

ſegernvmimp his Ani a
nbrns ns qn cn
r pomor bis eeig e g
d pſiinn lvndo idici oit
ono d aſodenci ernaien
nuniigan Wand mi
ro td Cncircörn dn dcder
Gdienvicrd dor dd Amin
Uicna i Whiands ( len
li adenne Licwmn aneron pör
arcerari T eium tomne ſobiſc ein
l lit anen bieebbis ghieit⸗
inspootoe ty birondinn tand⸗
eſtecibfr onitn
enuͦtſiglur rum ic goc⸗
ſtuem iſkin oemn Pobet.n
Maudanttnig nn e ſti

Pno qrinlppli ta gin icſe
“ Niamng licnn ſoffi

ENE
. almnettem üühtn
intme iffcrgd ommm
ingui nr n

de gönbis

7. 7 „Y T

ee. .

ira geen nh. (Xr 2 Teret n r ſe⸗ j vjjr NWI⸗5 2. : ſi Tarergz Sr1 . nuſna 9 yn la „ riate .

4

c. 2
4 7*

e depoſito,
nide lins d. ¶e dpo

iuribus nõ. Inno.in hoc multuʒ inſtat:æ inteꝛ ce

unffe ABrne
ſſti n H ule ſ muſtiil efficitur infamis:pꝛimũ ꝓbatr᷑ hic:m ꝓbatur ĩ.l. carceꝛari:niſi inteꝛueniſſet auctas pape. Ego non
Nce mannnngii gnihi dodenn, qui depoſitũ. C. eo. nam idem eſt in pignoꝛe quia ſto huic dicto ſimpł ſed diceꝛẽ aut recuſat ſatiſfa
nodti tüͤſteni aninig V co utẽs tra uolũtatẽ dñi vmittit furtũ:⁊æ ad hoc ceꝛe uel dubitat de fuga: z põt detineꝛi qꝛ pꝛinile
W rwetiszen Cnſeng pauci ⁊ min bñ aiaueꝛtũt. l. ſi pignoꝛe· ff. de fur. gin iont cleꝛico peꝛ canonẽ ſiquis ſuadeète.xvijj
fn ans ln 4 Linewnmnn 2 ſi ex uoluntate dñi pacto pꝛecedẽte tempoꝛe mu .iiij. ſolũ opeꝛatur pꝛopte: temeꝛariã mannũ in
tenenmr. (ongncn to ichin tui eo utiĩ non cõmittit furtũ ſed uſuram ſi cõmo iectionẽ in cleꝛicũ ut pʒ ex tenoꝛe ipᷣiusnõ aut oñ
gro faen rindin 02 de luſtmn⸗ ditas quã peꝛcipit ex uſu pignoꝛis eſt eſtimabilig fit peꝛ iudicẽ ex iuſta cauſa: æ uide circa h̊ que di
lat rer in lc ane licencum No 8 .¶j. de uſuris. c.i.?.c. cum contra de pigno.uide ꝑ xi in· c. cuʒ non ab homine de iudi. Aut eſt impo
0Negnd * 9 in ffho ſocorhi cal. in. c.nauiganti.j.de uſuris.ubi inteꝛ ceteꝛa po tens ad ſatiſfaciendũ æ non dʒ carceꝛari nec excõi
nifi D ucner Ber ooſ 9. nit. q. nõ.nunquid doctoꝛ ex mutuo qð facit ſcho cari nec ad cedendiũ bonis cõpelli:ar.c.odoarduſ
l an 0. n bie lſingut 1 lari omittit uſuraʒ ſi ↄtẽplatione mutui ĩtrar ſecũ de ſolu. ? uide que dicã ibi ?.c ij. de pign. æ cum
ucimmnd 4 en tnanſent Corumnqniun al nõ itratuꝛus 27 ↄcludit ſic ſi ex tali intꝛoitu hac diſtinctione intellige dictü Jo. an. in dicto. c.
Ptai Giain nenckionnenne n aliquam utilitatem eſtimabilem Pcipit doctoꝛ: pu ſi ene⸗ A Ainmo contra iſtũ tex. in fi. fac tex.
„ din Ro grinl anotans ia qꝛ pꝛopter augmentationem fame augmentat in.l.in ſumma.ff.de cõdi. inde. 7 qð nõ.i.c.ſuper
aemi n in nns lgenmczffn ſibi ſalariuz uel lucra aliũde ꝑcipit: ⁊ idẽ dico i cõ eo. de tranſac. nam exquo liquebat cccleſiam non
atuon Ocfüne Wincoren In3 ſimilibus. q. ſic itellige glo. iuris einilis i. lij. ff. ð teneꝛi ad reſtirutionem depoſui nõ debuit naleꝛe
onqpidnger hnmopi calũ. ?.l.i.ff.de offi. pfe.urbis. ¶ W. fo ðpo tranſactio tanq; ſupeꝛ re cauilloſa. nam trãſactio
nnonen n in nochte cdtoo a ſitũ licite fieri põt apð eccliã:æ no bñ hũñc tex. hẽſ debet fieꝛi de re dubia ⁊ lite ince:ta: ur in pꝛealle.
nte mogis teneri q̃ cpoſtarn
Aus aoprriblin rcfinon “ ri

n nenge al hanr ſiin ih og qnin gl
nttta un panmn genlle n obiger a
isſnmuins e peſt ient volebat te
n dealbus fotins r noͤni cogitoſſeoms
ns archz inb in nolnno genenlinte ebo
Nmn us dechi fomns g0 auango eſinars
funinmdaiun ſuisi anin g einatio potu
it opermn Genmn dicind recuundi Coninun
d onere Pomndnden Donnn 4onored Ne e
lan gic chit ieihnid gi rnt n
Apnms dcte in tega nmncin nem.
l. vl.? im.. oicd aftigede deenſcmmn.
ſar icere ad r .nit uſhiecunnani ku
nocno 49 ge n di Ruti
Nqniur qi ſepiens cpſe omnit
um dhmmmnonanne i chene ſoclimt H
neſecus iͦt qn eſimno fuit innl Rdl
arn n iehies honſt Ar aſe c

o in prachi.

(e⸗ chofmo. Ribrin.

.ñn. hic caſũ ſatis nõ. ꝙ ecclia tẽr᷑ ex depoſito apð
eam ſacto. A Femons ꝙ ex ↄctu inito cuin ꝑri
culari de eccleſia: puta canonico uel capellano nõ
tenetur eeclia niſi quatenus vᷣſum eſt in utilitatẽ
ipſius:⁊ in hoc ultimo nota iſtum tex. a ↄtꝛario
ꝙ ex facto particularis perſone põt conueniri ec
cleſig quatenus utilitas ipſius ↄcernit eccleſiam.
(on ibi loculos habens ꝙ qnʒ continẽs po
nitur ꝓ ↄtento: ⁊ iõ ſẽſus le ẽ:ꝙ ille qui expecta
uit depoſitũ erat ſoluendo. nã dicit̃ loculoſ a ꝑuo
loco apto ad cuſtodiendũ pecuniã. ⁊ ſimilẽ tex. ha
bes. xii.q.i.habebar. on ꝙ ubi libellus ne
ceſſario nõ ↄcludit cõtꝛa reũ debet in cõtinẽti ꝑ
iudicem ꝛeijci:ad boc qðᷣ nõ. Inn. in. c. i. de offi.
nica. .x. q.i xpianus.¶ M ulteriꝰ ꝙ in cã ci
uili habente delictum anexum põr etiam clericus
carcerari.? etiam tonuꝛe ſubijci ⁊ in uinculis alli
gaꝛi. dicit tamen hic abbas ꝙ hic iſte eꝛat infama
tus pꝛo hoc tex. ibi nt audiuimꝰ:nnde dicit ꝙ nũ
i ꝛepeꝛijt ꝙ cleꝛicus ſit toꝛquẽdus niſi ifamatus
7 6 nõ. ? ſingulaꝛe ueꝛbum:ſed ego dubito nũq̃d
ſit ueꝛum. nã iſte tcx. hoc non pꝛobat.nã licet pa
pa audierit nõ ſequit᷑ ꝙ ꝓpter hoc ſit ĩfamis:uñ
puto ꝙ quẽadmodũ ↄtꝛa laicum ſufficit unus bo
nus teſtis ad toꝛturã: ut ẽ gl. nõ in. l.iij C. ad le
gem iul. maie. ita æ contra clericum:nec eſt ueruz
ꝙ infamia ſẽper ſufficiat ad toꝛturam ſed debet

d ſtingui ut nõt. Har. in. l. de minoꝛe. F. toꝛmẽta

teꝛa ponit duas ſo. pꝛima ꝙ compoſitio ſumebat
Hᷣ uigoꝛem ex ſpeciali pe:miſſione pape alias non
poſſet pꝛelatus renunciare exceptioni competenti
eccleſie nec tranſigeꝛe euidenteꝛ in dãnuʒ eccleſie:
ad hoc.l.pꝛeſes.C. de tranſac.⁊=.l.contra iuris re
gulas.ff. de pac.⁊ nota bene hoc dictuʒ exquo pu
to infeꝛendum pꝛclatum non poſſe cedeꝛe liti ⁊ ca
uſe:exquo non ſubeſt cauſa euiden S:nec etiam pu
to ſufficeꝛe cãm euidẽtem:niſi intueniat ſolẽnitas
debita ſi actio competebat ad rem imobileʒ iuxta
ea que dixi in.c:nulli ðᷣ re.eccle.non glie ſecunda
ſo. ꝙ epiſcopus dicebat ecclcſiam cõſenſiſſe depo
ſito uel pecuniam conueꝛſam in utilitatem ipſius:
licet de pꝛeſenti non conſtaret:unde pꝛopteꝛ dubi
um litis euentus tolcꝛatur hic compoſitio ? utra
qʒ ſo.bona. In glo.i.in fi. inducitur iſte tex. cum
glo. ad. q. nunquid contrabens cum eccleſia tene
atur pꝛobare pecuuiã ueꝛſam in utiliratem ipſius:
ad hoc ut efficaciteꝛ poſſit actionem exeꝛceꝛe oↄtra
eccleſiã:⁊ pꝛimo dicit Inn. qꝙ; ſpale eſt in Sctibuſ
qui fiũt gra ↄcedentis tantum: ut in depoſito ⁊c̃.
Itẽ ſpale eſt in cauſa mutui:ut aut᷑.hoc ius poꝛꝛe
ctũ alle.in glo.ał nõ eſt neceſſe ꝓbare ueꝛſuʒ poſt
moduʒ dicit ꝙ ſolũmodo eſt ſpale in cã mutui: in
alijs vo Zctibus initis cuʒ ecclhia hoc n eſt neceſ
ſe:qꝛ nõ repeꝛit᷑ iure cautũ niſi in muruo: ſi g ué
deꝛẽ ecchie uel emo ab ecileſia uł ↄmodatũ ↄcedo

rohe⸗ .

à pba e n n

— d an alifi gemnni .ff. de qonibus: unde plus operatur quandoqʒ; poreꝛo ageꝛe Z eccliam: z nõ ꝓbẽ neꝛſum in utili
(Son niſiede⸗ aen auift Gunn unus teſtis de ueritate quã fama: facit ꝙ dixi ĩ. c. tatẽ ipius ⁊ nõ. dicium qð quotidie alle. Ratio
onit ſbici den 3 conocen neniẽs de teſtibus el.i. æ rkariter an ⁊z qñ clicꝰ toꝛ ſpecialitatis in mutuo c:qꝛpᷣlati ſuut pꝛõpti ad re
ſc⸗Op nncke ri põt. dic ut nõ.i regula cũ iĩ ↄtẽplatione de re. cipiendũ mutuũ 6 feneꝛatoꝛes ꝓmptioꝛes ad mu
ns o deccpoſto. iuris. Itẽ nõ.ꝙ clericus carcerari põt nõ ſolum tuãdũ:vñ ſi idiffeꝛent teneꝛel ecclia:tunc de facili
ſunian hio in ci agit de cꝛĩe cꝛilaliteꝛ. ut in.c.ſi clicꝰ de ſẽ.excõ. bona ecckie alienarent: fuit ge meꝛito his calibus
guis. Oaion- li. vi·ſed cñ de cꝛimine ciuilit. ¶ Et facit ad que obuiandũ.nam 2 idẽ vñ depoſiũ in ciuitate in. l.
3 echuli Gud ſtionem quidã clericus geſſir adminiſtꝛationem ciuitas.ff.ſi ceꝛ. pe.æ vr̃ hic Inno. fm unam opi.
ſe non oblgumi Gnann cuiuſdam laici æ male reddit rõnem:nunquid põt elegantiſſime boc dictuʒ reſtringeꝛe.dicit eꝛgo ꝙ
õ carceꝛari donec ſariſfeceit:?æ vr p ꝙ ſic: ar. H ⁊ ĩ etis in mutuo nõ ẽ neceſſe ꝓbare ueꝛſum niſi qn
ia ntnnſl a c.i. . ne cle. uel mona. Cõtrariũ tʒ bic Ho. dicit pꝛo ſatiſfactiõe oʒ peꝛuenire ad diſtractionẽ rex i
zis ſnaiogunn “ , eim ꝙ nõ audeꝛer hoc faceꝛe ſine eypꝛeſſa licentia mobiliũ:q̃ ſecus ſi poſſet ſ. atiſfaceꝛe de fructib⸗
erno Chonen 65 gſaſoft hi ir 0 bape:que in caſu noſtro inteꝛuenit quaſi uelit dice ꝓ hoc adducit lex. x. qꝛij.in. c. h ius poꝛectũ ĩ v.
Into goſtn binmn ii eteſi re ꝙ et in caſu huius.c. non potuiſſet iſte cleꝛicus his cꝛeditoꝛ ubi apponit᷑ dictio hic quaſi uerſum
. qoo ne 6 nn onun M 5
wi 1:; voſto Ner⸗
C ga

. = e
C Aαα er 5 f Auns

— = 2
H AiE Solo pEurenea

— 44 „ n-lpn Aspefunr r⸗Prnt .

debet pbari ꝑ creditoꝛẽ iĩ illo caſu ubi oʒ diſtrabe
ꝛe bona iĩmobilia pꝛo ſatiſfactione ul mobilia pꝛe
cioſa: ⁊ ut dixi ẽ diciũ ſingulare ⁊ in coꝛpoꝛe. vñ
ſumit᷑ illa auẽ. canoniʒata ꝑ gratianũ non ẽ illa di
ctio hic ſaltẽ in oibus libris uel cõiteꝛ et pot a le
gari una 20 ꝓ hoc dicto Inno. nam pꝛelatus hʒ
liberã admiſtrationẽ frucruũ: ut in.c.cum nobis
de elec. æ ĩ. . is cui eo.ti.li.vj.unde quẽadmodũ
põt fructus diſtrabeꝛe de nono phendo: ita debʒ
poſſe ipſos diſtrabeꝛe ꝓ pctibus initis. Nem in
fructibus agitur de pꝛeiudicio ipſius:qꝛ ex eis ui
uere dʒ: hanc tñ mãm iĩ qua uarie ſunt opi. int̃ ca
noniſtas ? legiſtas late expediã ĩ.c. ꝙ; quibuſdam
de fideiuſ ubi melius cadit:æ ad iſtũ tex. dic ꝙ iõ
erat neceſſe ꝓbare vᷣſuʒ qꝛ pecunia nõ fuit cõmẽ
data eccleſie ſed ꝑticulari:ſecus g a ↄrio ſenſu ſi
fuiſſet cõmẽdata eccleſie:⁊ de hoc aliqd. j dicaʒ.
n glo. ij. nõ fi glo. ꝙ depoſitũ dicit factum
apud eccleſiã:qn fit in pꝛeſentia pꝛelati ⁊ capituli.
nã pᷣlatus ⁊? capłiin repntat eccleſiã i. c. requiſiſti ð
teſt. iũcto. c. ſcirẽ. vij.q i. Sed Jo. an. diſtinguit
an depoſitũ ſit factũ apud ſacriſtã deputatum ad
cuſtodiã uaſoꝝ eccleſie: an apud deputatuʒ ad en
ſiodiã depoſitoꝝ.nã in quibuſdã eceleſijs deputa
tur unus ſpaliter ad cuſtodiã depoſitoruʒ quẽad
modũ ẽ uidere in nõbili boſpitali ſancte marie bꝰ
ciuitatis. Senenſis.nam multi traſeuntes ⁊? pere
grini multa etiã pꝛccioſa deponũt 2 fideliſſime ẽt
poſt multũ tpus fit ꝛeſtitutio qſi ex hac diſtinctõe
ſentir Jo. an. ꝙ ſi depoſitñ fit apud cuſtodem ua
ſoꝝ nõ dr̃ factũ eccleſie:ſʒ oʒ ꝙ interueniat pſen
tia pꝛelati ⁊ capli:ut in glo.ſed in alio cãu non ꝛe
quirit᷑ eoꝝ pntia.ſatis eſt ꝙ a principio illum de
putauit ad depoſita ꝛecipiẽda: nõ bene quia ſen
tit Jo. an. ⁊ ẽt glo.eccleſiã obligari ex tali ↄtrac
tu inito gẽa deponẽtis tin: ſed Inno. dicit ꝙ cuʒ
fiat in pntia pꝛelati ⁊ capituli nõ tenet᷑ ẽt eccleſia
niſi aliq lucrũ eccleſia inde ſnbſtineat: allegat.l.
licet in. F. ſi filius.ff. de peculio: ⁊ nihil ultra dicit
2æ miroꝛ ꝙ doc. uõ põderãt hoc dictũ qð mihi ui
det᷑ ſatis notãdũ.nã qñ eccleſia ꝛecipit aliquod lu
cruʒ põt dici pctus initus gꝛa utriuſqʒ:merito ec
cleſia obligari dʒ ſicut ⁊ in alijs Sctibus: ſed qñ
fit gꝛatia deponẽtis tmn:tũc non occurrit mihi 16
q̃re eccleſia dʒ teneri ſaltẽ cũ ſit ꝑueniendũ ad di
ſtractionẽ ꝛeꝝ ĩmobiliũ uł mobiliuʒ pꝛecioſaꝝ ex
Ictu pꝛelati ⁊ capituli nõ initi ad utilitatẽ eccleſie
ʒ.c.ſine exceptõe.xij.q.ij.æ ꝛõneʒ.l.pꝛeſes. C de
tranſac. Ad iſtũ tex. põt rñderi ꝙ n ecclia:ſed ca
nonici hic ↄpellabant᷑ ⁊ poterãt cõpelli ex ꝛedditi
bus eoꝝ:ar.in fi. Ee:⁊æ ꝛegularit᷑ an ⁊ qn ex delic
to pᷣlati ⁊ capłi teneat᷑ eccleſia. dico pleniſſime in
.c.i.de dolo et ↄtu.et nõ hoc quia doc.ſunplici
tranſeũt cũ prima cõcluſione.

Ona fides Primo dicit ad

*quid tenetur depo
ſitarius: fo qũo ꝛepetat᷑ depoſitũ jʒ dic
tum ibi ſane nõ põt alit᷑ ſũmari ꝓpter młtirudinẽ
deoꝝ. ¶ Nõ pꝰ ꝙ ſi depoſitaꝛiꝰ diẽ ꝑdidiſſe ꝛcs

sahut 1 c g H„

(LDe depoſito.

depoſitas rebus ſuis ſaluis exñtibus pꝛeſumitur
in dolo:⁊ idẽ ur̃ dicẽdum ſi probat ꝑditõeʒ ðᷣpo
ſiti:oʒ ergo ꝙ ꝓbet caſum fortuitũ uel ꝑ als pſũ
ptõcs uel ↄiectuꝛas excludat dolũ pᷣſũpiũ iminẽte
iĩcẽdio depoſitarius nõ ualẽs ſeruare res ſnas de
poſitas pelegit ſaluare ꝛes ſuas ꝗᷓ erãt pᷣcioſioꝛes
nã nõ tenet᷑ res depoſitas uilioꝛes pᷣferre ſuis p̃
cioſioꝛnbus:maxiĩe cũ teneat᷑ magis ſe diligere è;
aliũ. xxiii.q.vV.ſi nõ lʒ æz. c.nõ ſatis.lxxxvj. di. hoc
enim caſu uel ſimili nõ pᷣſumit 1olusel Bele
bium ẽ quid ſi res depoſite erãt pcioſioꝛes ⁊ nõ
ualẽs ſubuenire utriſqʒ pelegit ſuas uilioꝛes.dqnt
q̃dã ꝙ pᷣſumit᷑ dolus qð ego cꝛeder̃᷑ nõ poſſũ.nã
ut pᷣdixi pᷣmo qs tenet᷑ ſubueniꝛe ſibi ⁊ demũ pꝛo
xio:unde ſicut dicimus ꝛeſpectu peccati ꝙ nõ te
net᷑ qs icurreꝛe peccatũ ẽt ueniale ut ꝓximus eui
tet maius peccatũ moꝛtale: tenet᷑ aiam ſuam ipen
deꝛe cõmodis alienis. ut plene diſputat glo. xiiij.
di.ĩ ſũma ſeu ĩ. c.ꝙ ait loth:ita nõ tẽtur pa i iteꝛi
tum rei ſue:ut ſaluct ꝛes pᷣcioſioꝛes pꝛoximi:i hoc
tn puro nõ poſſe dari ceꝛ tã doctrinã ex uarijs nã
qʒ piecturis iudex pꝛeſum it dolum abeſſe uel ad

eſſe ¶ Quid enim ſi ſaluauit ꝛes uiliſſimas:? dimi
ſit res depoſitas ualde pꝛecioſas:ex qualitate er
go ꝑſonaꝝ ⁊ ꝛeꝝ iudex pꝛeſumet dolum qui non
põt niſi ex ↄiecturis ꝓbari l. dolum. C. de dolo
4 2 in. c.ij. de ꝛenũ. li. vi. ¶ Mota fo in vbo ð cul
4 pa ꝙ culpa ꝛegulariteꝛ nõ iĩputaĩ depoſitaꝛio.naʒ
c im fiat depoſuũ gꝛatia deponẽtis tantuʒ nõ dʒ
d poſitaꝛius accuꝛate aꝛtaꝛi ad cuſte dis ꝛci ſoluʒ
.n. tenet᷑ de dolo. Item de lata culpa aue ẽ doluſ
pꝛeſũptus: ut in. l. qd neꝛua. ff. eo. in. Lmagna ne
gligẽtia ff. de. v.ſig. ubi bonus tex allit in qui
buſdã caſibus primo cũ depoſitarius obiuit ſe ð
poſito tunc tenet᷑ de culpa leui 2 leuiſſuma cum ui
deat᷑ depoſitũ factũ gratia depoſitarij: ad. ..ſq:
ff. ſi ccr. pe. Iy quidã uoluer̃t hoc caſu uenire eti
caſum foꝛtuitũ: ut ſentit gl · in.l.i. F. ſepe. f. eo.p
dictã.l.ſiqs. Sʒ cõir tenet᷑ oppoſitũ: ut ſetit b gl.
ij. æ latius. Oar. i. d. l. q, nerua. fs caſus cũ dpo
ſitaꝛius aliquid recepit pꝛo cuſtodia. hoc iñ caſu
cõir ienet ut ueniat leuis ⁊ ñ leuiſſia clpa: qꝛ dcc
iſte fit gratia utriuſqʒ: ad hoc.l. contractus: ? bi
nõ.ff. de re.ð iur. æ faci quod dixi in cõmodato in
.c.i. S. ti. pximo: uenit ergo culpa in depoſito ſie
in cömoalmo. Q lomt uerbo pacto ꝙ caſus
foꝛtuitus nõ iĩputatur depoſitario niſi pꝛcceſſeri
moꝛa in reſtiruendo depoſitum uł culpa ul pact
2 ſic nõ ꝙ ꝑ pactũ q̃s renũtiat accñtalib us ↄein
¶ NMõ ex fa pte ꝙ ↄctus depẽdens a uoluntate
uniuſ dũtaxat põt diſſolui qncũqʒ: uñ nõ imitai
poſitũ naturã alioꝝ ↄctuũ ꝗqͥ a prinꝰ ꝛegular it uo
lutarij ſunt ex poſifacto neceſſitatis.c. potuit 5 lo

ca.l.ſiẽ. E. de ac. ?⁊ ob ¶ Hõ ſo ꝛcgulã ⁊ caſũ ex

ceptũ nã ꝛegłr admittit᷑ ↄpenſatio:facit in depoſi
ro ⁊ fuit h̊ puilegiũ iductũ ne ĩ fraudẽ allegaꝛetur
opẽſatio cã differẽdi ꝛeſtitutionẽ depoſiti:?ꝰ ſic 9
ctus depoſiti q̃ mitũ initit᷑ bõe fidei ꝛedũdaꝛet ĩ ꝑ
ſdts 1n gl. i. ibi qꝛ nõ mioꝛc diligẽtiã cauie
loqĩ gl. ʒ doc. æ bñ nõ.n. diẽ q tãtã diligẽn d;

umn
mnem ſollun an n
tettiftn nng umn ini⸗ ſn go.

iſpurbit Cl otan Ancom
Pbrinegalonisrin cncato dch⸗
lonartmeimamn dunnsenidlſe
negkcdinbinm win ical. ſtat
Ebornster un go.ſt anmd. 1e
Spirf Onitaanen odidndd⸗
Sunkumcusadenſhmimecendn
Unrdeasd dnwon den
rionspenlegans. Qwidamſonte
Rroctiun ce noce commiſtun
ti in anpis:t une iffeit pobar⸗
Ios abſoreſpammod olimen ⸗
ponsst ſmmlumorpnn immnros
tonssſeonmn eftnnm vblam
ſten imunt un peininm en
peceſen letya lynns eſnſe
iuf gntem uc R lern
MManſto ra ſlerg

abunr Coleahai ncäbtonn
B ſoelſoi reriim in
ali 1 geellmſe Cllogrdricen
nroprig velinmn i ſis ſt

lumn foꝛtni
tun gtpur .
llegantem. Dd gfone Preſunin

gon
in * ie neſlieei
ſic ergo eämen Ninin
Niidaainfn iin,ͤ
cedo cepoſt Wechin in diozi
Poſins agin⸗ 1 ulennditnir
ninö * 4 – g ſin zeidin
urcintln ni
inigpiin ichent mngegſe in⸗

d noſung anſii
denii 4 anl cole
oreai ( San
ni – ofnte ent cio ſorseſi
zudze HM pelegt ſuas nilorz ei
H es dego cecef n oſſüi
iomd Pirnek ibnenir⸗ ſbie demi
iigin Manbeteni o nöͤe
l ngte n ppinus en
crchm Me tni Konnſuum ipen
iſtun ir ipunnt oechii
,,⸗G Alotin ndtinr giir,
un na ſiem ſinn wöne Ponntite
gw vſtcnicati hentig imfgi

G Aums lucer Pireſumit colnm obeſe ng
. uid nin iſalunlt voliſſimugeg

ſt tes dcpoſitns uulge prnoſis er gnaltareg
6 napt ep iuer preſnmer Colom i non
Matniſer leanns pbari ,. donn C ce golo
Lin. ci. de enii.l. i.

nq ln vgnagier nd puni dcpoſitmio. n,

orn fo in pbo d ul

m ſan deddſti gnta deoneis unnnz noch
õ
nrnc do Nen knlnneridoli
Peſüpms minadtemknanAIagane
Gigan ſce dſ hdansr Cirnei
balci aſibus ornnd didcpoſnils ntded
poſto mnc enei ge lpa lenl reſim On
Gerdpoſti heni gmin aſimiſat bli
flar ge h qucdi voluf hoe Caſn ren
ſam fonmtti n init gnll ſſe e
ccillis Gor encl dpacu binn
ſe ms Buill naſ 61
ſtanus lcllg teahl hid ſt N “
Grtm numiu itibl unnet
ie in grars uunuſzul hoellco

itin cörwt
f ein rirr wd gt

e.) A woH /

R ,f. di 3 9
i n

d⸗ „ ◻☚7

De gepoſito.

adhibeꝛe in depoſitis quãtã in ſuis:ſʒ nõ minoꝛc.
nã qnqʒ tenetur adhibeꝛe maioꝛeʒ diligentiam in
depoſitis: uude ſi in rebus ſuis ẽ diligens:uel dili
gentiſſimus: tũc ſufficit ꝙ rantã diligentiã adhibe
at in depoſitis: ſi ueꝛo in re ſua eſt minns diligẽs
dʒ hr̃e maioꝛc diligentiã in depoſitis.nã in rebus
pꝛopꝛijs negligentia E culpanda: in alienis ueꝛo ẽ
arcenda ? puniẽda.l.ſi conſtante. F. ſi maritꝰ.ff.
ſo. ma.? diſtingue iſtam glo. dum dicit ꝙ pꝛeſum
ptio iſia ð qua in pꝛincipio ſufficit ad condẽenatio
nem fm ea que dixi in pꝛimo nõ. ed hic qro

mu de queſtione neceſſaria ad intellectuʒ mẽ ſi depoſi

tarius ul commodatarius allegat rem peꝛdidiſſe:
utrum teneatur hoc pꝛobare ⁊ qualiteꝛ pꝛobet cũ
quandoq; inteꝛitus rei accidit clandeſtine: de hac
queſtione peꝛ Cy. in.l. ſi ceditor. C. de pign. ac.
plenius peꝛ Oar. in.l.ſiquis ex argẽtarijs in. F.
nã ⁊.ff. de eden.⁊ concluſio eſt: ꝙ aut nõ põt pꝛo
bare rem peꝛueniſſe ad iſtum: æ tunc ſtatur dicto
ſuo ſaltem cum iuramento:ad hoc.l.pꝛetoꝛ. ff.eo.
aut pꝛobatur rem peꝛueniſſe ad iſtum. æ tunc aut
tenebatur exhibeꝛe rem ex officio iudicis:⁊ ſtatur
iuramento ſuo ꝙ illam rem non poſſidet.l. fi. E.
de fide inſtru. quod tamen limita ſᷣm glo.nõ.in.l.
nõ ignoꝛabit. C. ad exhiben. Si uero tenebat᷑ ex
hibeꝛe iure actionis ut in cõmodato depoſito ⁊ ſi
milibus:⁊ tunc tenetur dicens peꝛdidiſſe hoc pꝛo
bare. al. cõdẽnabitur ut in dicta.l. ſi cꝛeditoꝛ ⁊= ui
de bonuʒ tex.cum glo.inſti.qui.mo. re contrahi.
ſon fi Qualiteꝛ autem pꝛobabit:cõclude ꝙ qui
dam ſunt caſus apeꝛtiſſimi ut incendium uis hoſti
um tempeſtas:⁊ tunc tenetur apeꝛtc pꝛobare ut in
iuribus pꝛeallegatis. Quidam ſunt caſus occulti:
ut latrocinium de nocte commiſſum uel diſroba
tio in campis:⁊ tunc ſufficit pꝛobare peꝛ coniectu
ras habito reſpectu ad qualitatem peꝛſone ⁊ tem
poꝛis ⁊ ſimilium: utputa inuenit quis hoſtium ſta
tionis ſue apeꝛtum ⁊ fractum: ubi eꝛant res depo
ſite: uel intrauit locum peꝛiculoſum equeſteꝛ. redit
pedeſteꝛ: æ dicit peꝛ latꝛones ſe fuiſſe diſrobatum
2 ſic dicendum in ſimilibus pꝛo hoc bonus tex.in
