net ſciẽte ⁊ patiẽte ſuꝑioꝛe nec aliqd expendit

õ uolũtatẽ ſuꝑioriſ ⁊ id qð ðᷣtinet ꝑatꝰẽ dimittẽ
ad libitũ ſupioris. Mã idẽ uẽ ĩ ſerno qͥ licʒ ha
beat peculiũ ſcu ipiꝰadminiſtꝛationeʒ ex ꝑmiſſio
ne dñi nõ ꝑ h̊ dr̃ hẽꝛe ꝓprietatẽ ſeu dniuʒ pꝛo

4 QαW aneρα r — 2 . -
7 V. ₰£ 7. 7 ₰– 7 ſy — 1 , h, S Paccs- Wn ſ al.,8 õ M v5 7141

6. in. V. ĩ ꝛcfecto

NV. lc&α. lenre micduun vie

5
Brenn nadan ſrzgr D
/ .

&σSensl ets n,hal

a, 4

B.l.q;tubeꝛonis. ff. de pecuł.æ his ⁊ ſimilibꝰ li

cite detinet ꝛeligioſus noĩe mõaſterij imo ĩ qᷣbꝰ
dã locis ſʒ Jo.an. ſciẽte ⁊ patiẽte curia roma
na certũ qͥd taxat᷑ ꝓ idumtis mõachoꝝ ⁊ ſinguł
aſſignat ↄuertẽdũ ĩ pᷣdictã cãʒ Sic ẽt ĩ qꝗpuſdã
monaſterijs monialium obſeruat᷑ ut moniales
habeãt ſolũ nictũ de monaſteꝛio ⁊ ueſtimta ſibi
faciũt ex lucꝛo mãuũ ſuaꝝ um ꝛligioſi capellã ha
bẽtes hnt ceꝛtã ꝓmiſſionẽ ꝓ eoꝝ neceſſarijs 2z
nide ad pᷣdicta qõnẽ quã diſputauit Jo. an.in
ꝛgla n ẽ obligatoriũ.li.vj.ĩ mercuꝛ.conſulũt tñ
doc. ꝙ ſine magna cã abbas h̊ n faciat:qꝛ põt
eſſe occaſio mali.nam pꝛedicta non ſunt ðᷣ iure
aꝗppꝛobata. Mam ſurrogatum ſortit nem illius

Pen,
L
SEE , P n e e ,
1 ar 4,. — Drr.
— bhai Cia r ſer .
mno „ ab! 3 . )

5 iia pr-Inr 'elt 4 ſe r.ι 7

—————

——
E
E

igoſie
„ ,a a ſig „
guecnie neuil aen⸗
* qð ẽ abſurdũ ⁊ 5S ſiatutũ. ¶ Itẽ idẽ N iſ dicni N.
fe ſt ut in. c. eccleſia ut ret̃ qð ẽ abſurdũ ⁊ ſiar de poſſer lrliſi ons dior⸗e
m cuius locũ ſurrogatum e ↄrigere renũtiãte. 2 3e. nec ob. qd dicit ð m dai etrorig 4
.ali. pen iſte ergo pecunic ſuccedunt loco neceſſa qicitate ł ꝙ eẽt acccphał. qꝛ remanet iſte ſub di e ajin lcien bbnopſ
α nr ſ. gſ h ⸗ r ſrs eſ E * u**ri*ν. Secüdo principaliter quero ĩ. . ne alicui ſciplina epi loci ⁊ epᷣſ ſibi ꝓuidebit ar.xxxij.di. ri achh ſiltͤ bureſi
3 hic dr ꝙ habens officiũ i monaſterio pot ꝛemo c.i.? ſic uidet᷑ ꝑ has rõnes iferẽdũ õ̊ opin. ho iu aa ſiobtmnen lno ſia
. ueri qro igit hpꝑ queʒ. doc.h̊ nident᷑ ſetire ꝙ ꝑ ſtiẽ. ꝙ abbas depoſitus nõ remaneat monach⸗ ul toa i Mu ſcniine
abbatẽ ſolũ fac̃.c. monachi. S.e.tenet FD re. con iĩ illo monaſterio ⁊ Jo. an. trãſit hic cũ illa opi. Eeen de onii boe . e
ſilio. cclij. ubi querit de tali qõne abbas ⁊? ↄuen Guido. ⁊ uide latiꝰde hac mã p fre. oſilio. vix.· erkti nde ib oin
tus fecerũt ſtatutũ ut iſti officiales ſeu elte t ubi apliat terminos queſtiõis qrẽdo qᷣd ſimõa gond ciicenb in
poſſẽt remoueri niſi ꝑ abbatẽ 2 ↄuẽtũ he e A chus monaſterij. exẽpti ꝓmouet᷑ ĩ abbatem alte ſchh 7iſenatßii di
to n auctoriʒauit epus.qrit nudd abbas Pede riꝰmonaſterij. exepti:demũ renũtiat queri nun ligchie wirz ugtic in
ſor teneat᷑ad obſe:uantiã iſtiꝰ ſtatuti:⁊= Faapen qd remanet monachꝰ ĩ pᷣmo mõaſterio łĩ fo:ꝛ menm n ire dbmn inäiil
ibi ꝙ nõ: qꝛ no potueꝛit abbas ⁊ ↄuentꝰ 8 ji ſi remancat ĩ fo qualẽ locũ et uocẽ habebit iſſe zchnt oerlaucnt uer⸗
i hiundicin ſucceſoris . gep⸗ e ipars in choro et caplo:et poſt mlia ↄcludit ꝙ nõ re eſtaefnfmmms inc
⁊2. xij. q.ij.c.abbatibꝰ:fac qꝛ par i 9 nec in pᷣ i fo. ſʒ m
yi Tr . inotuit ð ele.l.ille a qꝰ. S. tẽpeſti maner monach nee in hmo nec 12.60 eid obe aeanenmns iibns is⸗
3 in 1 reb. au cij aopas i poſſit ſibi pfigẽ diẽtia epi h; fucrit abbas et monac monaſterij ice a egla n.N alinz cde
H ſibi nõ Iy recedẽ fortiꝰ nec ſucceſſori exẽpti qꝛ illa exeptio cõpetebat rõne no aſteri nitf arniö cuvenin adnerſnie
legea qua biiß dicta l Ex ab nõ. prio ꝙ ab nõ ꝑſone ⁊ u tacite reſpodẽ ad iſtũ tex. uide elgaalne iniinine aifn.
den e ne in Palet En an o de liget ſuc licet ꝙ depoſit remanet ĩ monaſterio ubi depo eiemfmetn on
»jz tmia ſar tn J adabhare bas ⁊ ↄuẽtus nõ pnrt facẽ ſtatutũ P Dacnt nit᷑ nõ ut ibi ſit monachꝰſʒ ut penitẽs. nã et de nis.c.10in wr auen =
ceſſor niſt i epus ul alins ſupior merſt Rio ge i rici ſeculares depoiĩti icludunt᷑ i monaſterijs nõ ſaclci Noſſcho gnote uiar⸗
Scdᷣo nõ.ꝙ abbas nõ ligat ex ſuo ſ anneo g. . tamẽ ꝑ hoc habẽt epi ius monachat ut ĩ. c. tue itilb' ce ſbien liutn/
Etu illð fecerit quominꝰ poterit Zuenirc. n . r on i
monach nõ pnt Kiſictene ſibi cũ hẽant obedire a beimnnatach. eini, Wicſt gecete be Uirwr dingran
leæ depé i batis ut i. c. e den lievrcnidronei fte
⁊ eoꝝ uelle depẽdeat a nolũtate ab ſta. e. li. 5 bẽ primũ locũ ⁊ primã uocẽ poſt abbatem ſub ſitfiulie nchni Brgeind
ſi religioſns de clec.l. vj. r i.c. ij. oe te ebn ſtitum ĩ reuerẽtiã pᷣme dignitatis.ꝓ hoc bñ fac õ
nide ꝙ nõ. Jo. an. dgicta regula nõ . 0 iee iĩ ar.l.fi. ff. de decu.=.l.fuos.C. de. queſii.? hb lgb ic ſ i i ngor auice
torii ubi ſentit ꝙ t ſi abbas iurauit ſemnaꝛe ſis notabis. Sed do.an uẽ uelle ꝙᷓ ꝛmaneat mona rni AMo eteenen lreni⸗
mtü nihilomin⸗ tʒ renocnlo !y katidn cs⸗ chꝰ iſtius monaſterij ultimi ubi deponit ſeu re pfnon lid an i neclii
⁊ ex his ĩfero ad id qð.s.dixi ꝙ ſi a d ntijI nütiat: qꝛ licet ius monachatꝰ poſſit eẽ ſine iur ſitlicligſt er i dot ee andocin
dat pori obedietiario fu mada erſtaz põt abbatie nõ tamen eõ:qꝛ nõ põt eẽ abbas quin bi diſpaſnd ias t chnd enſtere n⸗
teneat Potatu ſen admiſtratõeʒ ge, ſibi ipoe ſit monachꝰ facit. c.fi.j.ð ſimo. . c. nullꝰð elec. aiſpeſto fzeinke inaciida bi nod
„» nihilomin reuocare: qꝛ nõ Haſpem bui. F .li. Vj. unde renũtiatõ reſpectu abbatie nõ dehz uerit de gone guoticiang di nona
re legẽ ut. . dixi re ente zeie ſp boc.1. er extẽdi ↄ uolũtatẽ renũtiãtis ad ius monachat quibus none menorinan fvent ibi i
3 eanle aree d . be ze dñs ex pacto non nec ob. illð abſurdũ pᷣſũptũ:qꝛ põt ꝓuideri pe⸗ ummiũ nec ppate gealiſn leenu in
volte E bn as no põt obligari mona ſuꝑioꝛẽ ut eligat abbas de eodẽ monaſterio uel Nüid lcheſnepemo volſint amnibt
e en ate öe facti rũdi.¶ Lertio ⁊ ultio iſte ꝛaſterat ad alið monaſteriũ: ? hec opit inc atſ ii coiie uſitmn
5 . §. ſi Pumeali Nũqd abbas ꝛcnũtiãſ ỹ equiſſima mihi placet licet cõis daene noaſtenii lnſnmi cr gno if o .
M. aces Dacna, Gaste Brrra. a ge; bbei⸗ a monachꝰ mõaſterij ?7 vr̃ pꝛio poſitũ.⁊ Ficoneronvnne ncgme lrnde⸗ Wen uerzta audi Hoeſientinne
Pe ſie d iſt bbas depoſitꝰ remanet ibi lign. ĩi dicta cle.ne in agꝛo ul r oe kaſcnacilegiim gr⸗
. ſic ꝑ iſiu tex.naʒ a Pent dũ die 1gio. i ij. in fi. cꝛedo ꝙ hodie nõ habet epreſcrip.i. i 2id; nz, d. el⸗
5AS diẽ fꝛe.¶ In glo. ij. in fi. cꝛedo ꝙ; p.ſ hia ige dir gici gegree⸗
monach' ſm boſti. qð colligit ex iſto tex. dũ di E . io: ſzʒ ſit ꝓcedendum regnle ſupior i degteiin
cn rm boltt. go idé i renunciã locũ h̊ expulſio a monaſterio:ſʒ ſit ꝓ in. lgule Upiortſ exofftiochf isit
depoſitũ caſtigãdũ fᷣm regulã g idẽ ĩ renunci 7 Mam illud. c. fuit ſeci , 14 P Dis ini
en egngon em Edu eer ut habet᷑ in.d.c.fi.de ꝛegu. Nam ſcecinlaßqo in i c gen ge g
te ne ðᷣlinquẽs ſit melioris ↄditiõis ꝙ; renũtiãs Put ba 5d idit circa e d ce A⸗
tẽ ſi Glceren oppoſituʒ iſte remaneret mona poſſerius nn g ur inh 1 “H eſt eiur anünriti 8
d ee . iᷓ iectos ⁊ fugitiuos ut ſalten e eggto. . ſit gnog e⸗
chus ſine monaſterio ⁊ cũ nõ hẽat ꝓpriũ ↄpel eiecto⸗ 7 4 lo. j. ſepra mo HD ochini iſef⸗
5 r, i. S. c. di ulſio deputent tales ĩ ergaſtulo.j. ſep “ onit r caſus beſati
leret medicare ĩ oppꝛobriuʒ clcri. S.c.diaconi. epulſie ſi ndi ⁊ dic ut ibi. ſngnlre enn d ls bhas
MgCE 2.i. ſine capite Z. c. nlla naſterii ne detur occaſio nagan gnlare dici Jen elſß
xcij. di. Itẽ eſſz acephalꝰ.i.ſine eg lo. in. v. i ſterqlino ibi ĩ peccato morta ſbigc a oi
ci⸗ c11) gec⸗ .in. V. i ſterqlino ibi ĩ pe biqio reg a ie e1c1 o
xciij.di. hãc qõeʒ diſputauit Guido mutinẽ. ut Mn glo. i. 1Ve ſrqan engVad tegularit fer r⸗
refen l. 7 Reluen pꝰ mlia iſtũ ñ ꝛema li deceſſit. Nõ. ꝛatõcʒ huius gl.ex ana oleaſ uliaſben n a⸗
1. a— 2 nri meꝛe ꝛegulã geneꝛalẽ ꝙᷓ deccdes i p 3 , 6 gepot N Ainnit
nere mõachũ illiꝰ mõaſterij:ſed ſub obedientia . ner ra z idẽ nõ. glo. in Gdis
ere me e e li caꝛet eccleſiaſtica ſepultura ⁊? idẽ nõ. inagna n ſboeni⸗
lr:qꝛ ius mõachat ⁊ ins tali caꝛ d lgng n bin do egligef
ehl loci. moner pncipaly: qꝛ ius in igat ab c.ii.sS.eo. nide quod latius nõ.in.c.ex parte nnn. ganita n⸗
abbatie ſũt diuerſa.nã monaſteriuʒ igel de t nñ ca ibi de penitemte no ex boc ennlniatg negiga
atri monacho vo ut filio. cuʒ ge iſte e ſep 9 de Denei . . guaſi e anlsp
pbe i abbatẽ ꝛnũtiauit iuri æ obligatõi mo 5 Vintellectu d illud. c. quicũqʒ eſ as dec⸗ N gitne ieiid
5 EETE TP- reuiniſcere ſacinoroſo actu ſi tamẽ ĩ ultimo uite ſeu ĩ p AVheablt . Adig In
nachatꝰ:qð qͥdẽ ius nõ põt ð nono d i, e ſepultura ſoſne elnc d — Boſtin
alio nõ ĩteruenicte ð ↄſe.di.iiii.qris. ¶rem mortis oſtẽdit ↄtrictõʒ ñ debʒ pᷣuari 3 ueic Eceſpeſn z iſtg Pnugn
ex vrio ſequereĩ abſurdũ. ponc ꝙ ĩ monaſterio facit. c. a nobis ð ſen. excom. ⁊ vor e ſi eos klani⸗ bi en igongafne
ẽ ſtatutꝰ numerꝰ monachoꝝ pina duodenarins illis qni ſeos moriol uulnerant. 2 ſepultu Juans er ifi e. Bienpinn
Si eni iſte abbas ibi roemãcꝛct monachꝰ ⁊ clige penitet in puncto moꝛtis nj puabuntu ſin doc N egno iisucle nin nch
retur abbas alterius monaſicrii numerus ange ra facit. c. pondeꝛet.l.ci.⁊ n intelligas ſm do nei s hoſer dcen raſi
Noren

WW.

— — — f. (4.
C = 49 ei ſ rr IͤI — = 7—- S 1 6 .
e

.

1α⁰ ſPüt s , 6. = P, p ri⸗ Pr i

. . „a 9n Gzo‿ͤ *T Jr Uirrrit 9 , . r

. = 7 rrrn „, e
pa 7 voα. d lc ſp ja O/, AI A.: . .

renunin onnin ntr
Hring alo minin crg ayyt,
ehnni ui e nmimimnſ afumſt
ſmmimmmiii ircglims plrriti
in lſiſt deemn ,, fos , ce. eſieb'
wudss Gelto mii eleq, innrernne
Eusnuriti Uini midchetiſſa
würaraniugis nantne Ncſtciſtein⸗
Arwendun anodin s n
ſtnonut ian th diuma nifder
li gaundeſginnd eftn uniii
cnidi dimi ſai tins Aintnint
n ob il arſntüßſihi nhat uin
ſprrnchitummolnmnin
itrriſcni n ib nouſtiütdunii
Feniſni uinſn ibchiiii
ittigi imininnſin n
imnidienceein ago Mipont
ke⸗ g.inſcridgiadeni
nlionnanigaßſt ſiel
i nzirn hnit

a
de cholt ſlcit ſi 6
anch mniiiii⸗ lemn

Cen ſla.mo,

ꝙ tota pecunia iuẽta apud religioſũ debeat cũ
eo ſepeliri ſed aliquã ꝑtẽ apponef in ſignũ ꝑdi

tonis ſeu ad terroꝛẽ alioꝝ.¶ In gl. 1 Vbo idul
gẽtiã ibi quãtũ ad eſũ carniũᷣ Hõ. gl. et ideʒ te
net Inno. ct. ob. H ↄſulit abbas/ꝙ ſi monachꝰ
nadat ad ſtudiũ obtineat ab abbate ſuo ſpecia
lẽ licctiã quo ad eſũ carniũ als nõ liceret h
tex. ibi nec er refcctoriũ hoc licet ſine licẽtia ſu
pioris hoſtic. dic ꝙ h dictũ gl.nõ ꝓbat qꝛ iſte
vſi. c nihil dicit de carnibꝰ:ſʒ põt intelligi ð
aliis cibis delicatis:ſʒ primũ dictũ ẽ magis cõe
tamen non uideo in ͥ magnã uĩ:qꝛ tex in uerſi.
qꝙ nõ dat iſta poteſtatẽ abbati indiſticte ſʒ diẽ
ꝓut neceſſitas poſtulauerit zc. nꝗᷓ ex cã neceſſita
tis puta qꝛ delicatꝰ ſeu ĩfirmus ita quod nõ

no po
teſt eſe contentus cõmũibus cibis et h clare ꝑ

mituit et regula. nã. v. quqqʒ debet ꝓPprie ĩitelli
gi i eſn carniũ cũ ueniat aduerſatie ad pcedẽtiã
et ſic debet aduerſari in iure ct ĩ facto ad idẽ fi
nis.c. qñ ſolũ ur auferre abbati poteſtatẽ diſpen
ſadi cĩ monacho quo ad ſubſtatialia regule:in
accidetalib g' nidet᷑ ſibi peꝛmittere ꝓ h allego
bonũ tex. cũ glo. nõ. xx.q.iiij. c.fi. ubi patet qðᷣ
i aſperitate regule põt abbas generaliter diſpẽ
ſare: ſ irellige ut dixi ĩ diſpẽſatione q fit ex cã p
babili als nõ dicit᷑ diſpeſatio ſed diſipatio ꝓ h
ꝗn. glo. i. q. vij. i. F. niſi rigor er uide ſingla
Ae re dictũ Inno. hic ꝙ tene mẽti. dicit eni/ ubi
cũq; iferiori plato citra papã concedit᷑ pkas diſ
peſici itelligit ex cĩ hoc facẽ. qꝛ boc iportat v
bü diſpeſatõ alias aũt cã nõ exiſtẽte non ualet
diſpeſatõ ßy eũ: łẽ rtractãda ꝙ bñ nõbis:Sed
mnc querit de qöne quotidiana qd ĩ monaſterijs de
quibus non ẽ memoria an fuerit ibi licitꝰ eſus
carniũ nec apparet de aliqua licẽtia ſuperioris
niũqd licire ſine peccato poſſint carnibꝰ uti/do.
card. gicit ſe cõſuluiſſe qð ipũe poſſũt uti donec
moaſteriũ ali reformet qꝛ ex quo iſti nõ fuerũt
actores nec appʒ ex qua cqꝗ hoc fuerit introduc
i põt pſumi qð ex aliqua cã legitima ar.i. c. i.
de preſcrip.ii. vi. æ idẽ põt dici de accidẽtalibꝰ
regule ſupior tñ ex officio dʒ ſuꝑ his intẽdẽ. et
nide circa h q dixi ĩ. c. deꝰ qᷓ de. vi. 2 ho. clez.
crc.ſup e de Igu. 7 ad mam predictã uið ſpe.
it. e eggtol J. ſt quoqʒ ĩ mã diſpeſationum
ubi ponit. xxx. caſus ĩ quibus abbas diſpẽſat et D
nið ſingulare gictũ Inno. i. c. ij. ð eo ꝗͥ fur. oꝛ.
U. lulnbi. diéqð regularit᷑ ĩferior epᷣo nõ diſpẽſat
iuſ niſi ĩ caſibꝰa iure Pſſis: qd oↄfirmãt doc.
L.fl de poſt pla. En blo vbo negligẽſ ibi
ie magna nõ. bij gl. qd ꝓ qualibet negligẽtia
no geber remoueri prelar eẽt regularis pꝛo hoc
allego tex. quaſi expᷣſſũ ĩ. c.fi. . e. i.v. q ſit ab
e nice no. i.qi. auidid. In glo i im i⸗

mno. hie abſolute ocludit ꝙ ex magna cꝗᷣ. pa
nir diſpſaꝛe Z notũ religionis et ferre ocẽs
cnoniſte ſequũt hac opin. Exemplum magne
le: Oi aliquis ꝛex. ifidelis uellet redire ad fidẽ
ſuo regno ſi poſſet ducere monialem fi
lte alicuius regis ĩ uxorem naz crededũ

u toto
liam fo

eſt hoc eſſe deo caꝛi
cum pꝛo conſeruati
coꝛpus ſuuʒ expoſui
quo diſpenſatur pec
tẽperãdo ex cq uicꝗ

q;ᷓ cõtinẽria. unius homĩs
onc rationabilis cꝛcature
t morti: nec eſt uexꝝ iſtũ cuz
caꝛe imo magis meꝛetu: ob

B nicario ißu xpi et ſeipᷣm offeꝛen
do in holocauſtũ. nam ipſum mr̃imoniũ ẽ ð iut̃

diuino ⁊ in uſu mrimonij caſtitas ut diẽ tex. nõ.
in. c. nicena. xxxj.di ¶ ¶ Item ꝛeligio aſſumpſit
ſubſtantiam ſuam ex auctoꝛitate romani ponti
fcis.ille eꝛgo qui ↄceſſit põt diſpẽſaꝛe: Sʒ bea
tus thomas in hoc uaꝛiauit. ſed ultimo tenet
rium. Sed Jo. an. ĩ mercu. hoc non obſtante
cõcludit cum premiſſa opi.glo.⁊ nide plenius
hunc articulum per eum in ꝛegula ſemel deo g
2c.iu.li.vVj.æ ſatis mihi placet hec opi.canoni
ſtaꝛum. nꝗ monachatus eſt quoddã uotum taci
tum uel expreſſum ⁊ nihil aliud habet de iure
diuino:ſed uotum põt in melius cõmutaꝛi.ſ.in
id quod eſt deo magis acceptum ut i. c. magne
? in.c.i. S.dc uoto Sed certum eſt iu uerbum
euangelij non eſſe maioꝛem caritatem q; ꝙ hõ
ponat coꝛpus ſuum pꝛo amicis 2z ꝓximis ſuis.
ceſſante uero cã tenet hic Inno. papam nõ poſ
ſe diſpenſaꝛe. contra ſubſtantialia regule. dicit
tamen notabile uerbum ꝙ ſi diſpẽſatur ſine cã
non ualet diſpenſario circa propriũ obtinẽdũ:
ſed ſi deuentum fuit ad Zctuʒ matꝛiimonij tenet
matrimoniũ ꝓpter bonã fidẽ Shẽtis cũ illa ꝓ
feſſa ne decipiatur ex licentia principis aꝛ.in...
i. ff. ð his qui ueni. eta. ſed ꝓfeſſus non poteſt
exigeꝛe debitum:ſed tenet᷑ ꝛeddere exactꝰ:⁊æ nõ.
hoc dictum:qꝛ facit ad multa. predicta młiũ
facit iſte tex.dũ dicit papam non poſſe in hoc
daꝛe licentiam. Inno. ꝛeſpöder ꝙ uerbũ licetia
ĩtelligitur qn hoc facit ſine cã ex ſola nolũtate:
nõ. bene iſtud dictũ ꝓ intellectu hui⸗ uerbi licẽ
riã ut nõ ꝛefeꝛatur ad arbitrium boni niri 2= licʒ
doc.noſtri tranſeãt cũ hoc dicto tamẽ baꝛ. apte
tenet oppoĩtum in.l.alio.ff. de ali.æ ci.le.⁊ ĩ ex
uag.ad reprimendã:ubi dicit ꝓ cũ ueꝛbuʒ licen
tia ueniat a ueꝛbo licet debet intelligi nõ de nu
da uoluntate ſed ꝛõne ẽglata: ꝓ hoc ego allego
tex.in.c.magne.S. de noto ubi uerbum licer̃ re

fertur ad quandam equitatem:eqtas aũt ẽ iuſſ Gunns 2om

tia dulcore miſericordie tẽꝑata ut ibi dixi z ad
iſtum tex. tenendo opi/ Innocẽ. põt reſponderi
quod ex facili cã nõ põt daꝛe licentiami/ AIteʒ lo
quitur quando ſimplłꝛ uult dare licentiam non
cõmuttando in aliud bonum deo magis accep
tũ:⁊ hec reſponſio mihi ſatis plʒ. Hõ.quod cõ
mutaꝛe n ẽ diſpẽſare nec licẽtiã da; q ẽ boa rñ
ſio qn dicit᷑ papa nõ põt licẽtiã daꝛe. abb.

QWwrimo ſtatuit
n ſing ulis. . concilijs re
ulariuʒ ꝓuincialibꝰ celebrãdi ſinguł

triennijs:ſecundo ibi adhibito moderat᷑ nume
rum euictionum ⁊ peꝛſona:um uenientiũ. ʒꝰ. ibi
aduocent diſponit de inſtructionibus ?⸗ pſidẽti
bus capꝰ. qᷓrto ò tẽpoꝛe quo duꝛet caplin ? qͥd
ibi fiet ibi buiuſmodi. quinro quid, obſeruetur

B. vX
Siern ſ(a A. —
Ac Vle

Vor ain da ſcatns Bat

— 4

W.'Plan rr = 4 P wrrne ia vwin 3 faca

u fPasiz 2la oſ/ ſ“ ρb‿ ſtetn

469 e. ſG aſſii Dl

iĩ pᷣncipio alteri trienij:qꝛ cx hꝰ differet᷑ caply iĩ
ſex.ãnos. ¶ Scðo nõ. ibi ſex euectõnes ⁊c̃.ꝙ
it᷑ duas equitaturas pt duci famulus pedeſteꝛ.
nã ut h̊ uides põt quiſqʒ iſtorũ duceꝛe ſex euec
ões.i.equitaturas ⁊ octo⸗ pꝑſonas.in eqtaturis
vo cõputat᷑ equꝰipi abbatis:ſji nieꝛo octo peꝛ
ſonarũ nõ cõputat᷑ ꝑſona ſua fʒ Jo. an. qꝛ tex.
diẽ ꝙ quiſqʒ põt adduceꝛe octo ꝑſonas.⁊ ſic e
rũt nouẽ ꝑſone ⁊ octo equitatuꝛc ⁊ H põderaꝛe
ualet ad mim. c. cũ apoſtolꝰ. ]. de cẽſ. ? faẽ ꝙ ſi
pmittit᷑ alicni duceꝛ ceꝛtas equitaturas uẽ ꝑmiſ
ſũ ut ducat unũ famulũ pedeſtꝛc ini duos equi
re. ambaſiatoꝛibꝰ ? ſimilibꝰ ꝑſonis
Nõ.ibi ⁊ ꝙ ſtatutũ/qdð pᷣlati uniꝰ ꝓuicie ſi
ob legitiaʒ caãm ↄueniẽtes faciũt unã univᷣſitatẽ
licet quilibʒ ĩ ecclia ſua facit collegiũ cũ ſuo ca
pło. idẽ dicẽdũ ĩ ↄcilio geneꝛali cui peſt papa ut
oẽs pᷣlati oꝛbis faciãt tũc unã uni vVſitatẽ. Ex qꝰ
ifert ꝙ ſtãdũ ſit maiõi ꝑti ñ ob. gdictõe moꝛis
ptiſ fac. xv. di.c.i.⁊.c.ij.?.xvj di.ꝑ totũ.Ex h̊
ẽt ĩfero ꝙ ſiẽ plati uniꝰ ꝓuicie faciũt unã univ
ſitatẽ ita ⁊ ĩ cõſilio generali plati cuiuſ hʒ natiõiſ

faciũr ð ꝑ ſe unã univᷣſitatẽ.ſed poſtea ſim adu

nati faciũt unũ collegiũ dũtaxat ſic ẽ nidere bo
nonie ubi uniuerſitas legiſtaꝝ ẽ diuiſa ab uniꝰ
ſitate artiſlaꝝ et tam in oĩb negotijs ſiᷣ ↄoueniẽ
tes faciũt unã uni vſitatẽl⁊ h̊ cau qͥs põt eẽ de
duobꝰcollegijs qñ unũ ĩcludit ſub alio tãqᷓ; ꝑs
ſub ꝙ ſetit bar. i. l. fi. ff. de coll. illi.
Itẽ nõ.ꝙ certꝰordo religioſorũ põt facere
ſtatuta ligãtia ſingulos de illo oꝛdine et ſic non

ſolũ religioſi arrant᷑ ad uinẽqũ ſᷣm regula. ſj et
Fm ſtatuta toti ordinis.¶ Mõ. ibi nice mea qð

iſti niſitatores babẽt poteſtatẽ a ſeð aplica ⁊ ſic

ur̃ ꝙ poſſint uiſitare ẽt exẽptos de quo.j.
¶ Me ndcy caplin ꝓuĩciale ul uiſitatores ibi
elecri nõ habẽt poteſtatẽ deponẽdi aliquẽ abba
tẽ. ¶ Mõ.i. S. ad hoc ꝙ ranõe offẽſe cõmiſſe

p eccleſias ł ꝑſonas ecclłiaſticas ſeu res iparum

pnt epi exeꝛcẽ iuriſditionẽ ĩ laicos ⁊ idẽ dicẽdũ
iĩ pſidẽtibꝰ ipi caplło:ſʒ epi faciũt iure pꝛi⸗ pſi
dẽtes uero aucroritate pape ſm doc.et bñ et ex
H nõ.ꝙ oĩa monaſteria but idirrecte cõſeruato
res perpetuoſ de mã ↄſeruatoꝝ bẽt᷑ ĩ. c.i.? fi.ð
offi. lega. li. vi. ¶ In gl. i vi iſtis qtuor ibi ſed

poni ordini Mõ. gl. ? ꝓ ea fac: qꝛ iſti pſidẽtes

recipiũt poteſtatẽ ab hac lege.ſj inriſditõ daĩ

uerre:qꝛ h̊ ſentit gl.ꝙ maior ꝑs iſtoꝝ pᷣſidẽtinʒ
ſufficit ad ualiditatẽ actus:ſed abbas quẽ uidet
ſequi Jo. an. Iz hoſt. ð tenʒ oppoſitũ.diẽ eni ex
hac lr̃a patẽ ꝙ uniꝰ õdictio ipedit oẽs:q mihi
ſatis plʒ ⁊ ꝓ h̊ tex.i v.⁊ ꝙ ſtatutũ ibi illis qtuõ
approbatiõibꝰ æc.? meliꝰ ꝓbat la ĩ v. ſi vVo ibi
i ↄcoꝛdes fuerũt refaid dẽ Ocoꝛdit᷑ fieri ꝙ
fir nemie diſcꝛepãte ut ſẽtit ̊ Jo. an. ſed allego
gl. nõ. i cle. ne romani ð elec.⁊ ĩ.c.cupientes de
elec. li. Vj. ꝙ nõ. ⁊ põt eſſe rõ:qꝛ iſti qtuoꝛ ſũt lo
co unius ⁊ hãc pfatem hnt ex diſpone quodam
mõ eroꝛdiaria. vñ uoluit papa ꝙ oẽs eſſet con
cordes ⁊ h̊ potes tenẽ ſemꝑ mẽti ꝓ pᷣſidenbus
loco pape ĩ ↄcilio gnali ut oporteat oẽs oſetire
ĩ actu gerẽdo als ↄdictio uniꝰ ificit totũ.ſecus
dic ĩ ↄdictõe mĩoris ꝑtis totiꝰ capitli ſeu ocilij
qꝛ ibi ſtãdũ ẽ diſponi pluꝛimoꝝ? ſic põt itelligi
.c.i.xv. di. S gl. ĩ V.ĩ appellatõe i fi. MHö.
ſigna gl. ꝙ oẽs pᷣſidẽtes alicui cilio ſeu capi
tulo poſſunt ut ſuſpecti recuſari ex cã legitia. an
aũt totũ ↄciliũ poſſit recuſari pᷣſerti ꝓpter pre
ſidẽtes ſuſpectos dic nt nõ.i.c.i.de iudi.
gl. i v. uice nra ibi ſz vr̃ vVius: ? hc opi.tene 3
ſatis ꝓbat᷑ ĩ tex.ĩ v. porro ibi ipſi pponeꝛentur
hoc ꝓcedit ſm doc. niſi epus priꝰ ĩcepiſſet uiſi
tare: diẽ tũ boſti. honeſtũ fore ꝙ eps cedat iſtiſ
cũ uenirẽt ð lõginqs ꝑtibꝰ ⁊ nõ poſſẽt differre
uiſitatõez ſine grauamie ⁊ ipe eps põt ðlinare
ad aliũ locũ. Itẽ dic ꝙ iſti niſitatoꝛcs alia oſid
ratiõe ſũt pponẽdi:ſcilʒ qꝛ ſũt ĩ b delegati pape
ꝓ boc. c. ij. ð offi. lega ¶ Ex glo. qro utrũ oẽs

Rvuc ꝛeligioſi ꝓuintie debẽt puẽire ad hoc conciliũ

dicũt doct. ꝙ ſi ka itelligit᷑ ut oẽs abbates (cõ
ueniãt nõ ſuat᷑ hoc de cſuetudie. Sed dic ꝙ
de mẽte litteꝛe uẽ quelibʒ ꝛeligio fac ꝑ ſe cõci
liũ ꝓuĩtiale ſiẽ ſeꝛuat᷑ hodie de facto. nã cartuſi
enſes faciũt ꝑ ſe ⁊ ciſteꝛciẽſes ꝑ ſc ⁊ ita iſti medi
cãtes:qð ſatis ꝓbat iſta litteꝛa dũ diẽ ꝙ i noni
tate iſta dñt iſti ꝛeligioſi uocaꝛe duos abbates
ciſtertienſes: ? ſic uidetur quod ceſſante nomia
te nõ uocabunt aliquem de alio oꝛdie:? hodie

iſtud.c. ſeꝛuatur in iſtis abbatibus e d

unum caput ut ſunt ciſtertienſes 2 ſimiles
oppo.contra iſtum tex. in. v. oꝛdinentuꝛ ubi pe
tet qð uiſitatoꝛes non poſſunt deponeꝛe alique
de prelatura ⁊ ſic ob.c.dilectus de cſcrip. et

+ 4
N2 õ frer V „ Pſ. niS Sace „»fadis je ls Ba Ja raſhſ te . . ſ hn. NV 426 2l. Paſ⸗ TPr 2 s 72 e N T
5
¶ De ſia. mo. I
,Aen plotu
“ 40) , 0hoee
qð ibi fiet ibi ? quod. vjꝰ. de capitulo ſequenti a lege ẽ oꝛdiaria ur nõ.ĩ. c. cñ ab eccliax ð offi. 6 guls 10 1e —
ibi ꝓmiſio. vij .ð Omuni uita duccda ibi ⁊ qui ordi. ꝑ Inn. æ hac opi. gl. ſeqt Boffe. ? ſentit luizis ne HM oerbl
. viij. ð uiſitatoribꝰ eligẽdis ⁊ tẽpoꝝ officio ibi Inn. ꝙ iſti uiſitatores habẽt ordinariã alid ſe aeuſimndt ſanort iten 4
oꝛdinentur.ixꝰcxtẽdit ad canonicos ꝛgulares rit hoſti. ſ reducẽdo ad Zcordiã põt dici ꝙ iſti u Gcpbunn uuen nzis
ibi boc ipm. decimo ꝓuidet ſuꝑ diſco ꝛdia uiſi pſidẽtes habẽet ordinariã: ſʒ uiſitatores ĩ. c. elec euune Poretth ſvi nſtani⸗
tatoꝝ ibi ſi vo. xi. ibi pono boꝛtat dioccſaos n habẽt delegati a ſede aplica h tex. ibi uice s e0rcficht the zit
ad monaſterioꝛum ꝛcfoꝛmatõeʒ.xij pcipit pꝛot Na 7c. Mã ꝑ bec vpa dat delegata ut nõ. glo. ĩ hamit. biſnaln
nos ⁊ ſiles cõpeſci ab offeſis monaſterioru ibi .c. i. ð cle. egꝛ0 li.vVj. ⁊ ĩ. c. ců aliquibꝰð reſcꝛip. ſcian Furuin
Syale ta n . r=l-A& Se hoc.⁊ hec diuiſio ſuffiẽ ꝓ ſũmaꝛio. U 6.p*. eo. li. iõ iſti hent hac iuriſditionẽ a lege: qꝛ ð iu e⸗ Cmmmn
qꝙ cõciliũ ꝛgulariũ tů monachoꝛuʒ qᷓ; canonico re cõi quodlibet monaſteriũ habʒ caput peꝛ ſe ⁊ ctt
ꝛũ debet celebrari de triẽnio ĩ tꝛiẽniũ ⁊ ſic debʒ oĩa ſubijciũt epo quo ad legẽ iuriſditõis.xviij. aunoramnmni
c ĩteꝛuallũ tricnij ĩteꝛ unũ caplʒ ⁊ ꝛcliquũ. g n q.ij. C. abbates æz. C. monaſteria: lʒ hodie de iure ori averto leſeeularbns in mnon
ſuffiẽ im Jo. an. ꝙ unũ fiat i fine tꝛiẽnij ꝛliquũ ſpali multa monaſteria ſint adinuiceʒ collegigta iato * on endns
z exẽpta hbntia pr̃em abbatẽ loco epi. leu. iuht veo tenabiſegen

ue ei Gholtonecthen uünn
re aoban in ̈ obbeg imin
Eterboe ter er . lun /
cer alq irnouſktnis nmus,
Huuunoutni ſuur inin
Humm, conimn rir ldepos nl
nabhawnnorinc vño: ? qvod bb
ofſ oꝛ in peniſtne de voleſtate abbe⸗
rhoinsceicumin reheni
rCdem ſ wonachton
n regclan eon ied eiann fm cmnon
tene nen ſütet. (Ennones gſ
irs eiini eni d regoſos
cundum nommi prane cöſnemdinis
dic regola vka ire co: no poeſt
nims geeb⸗ ſncnmd ſinpyntin
nd Nl aſſ ni n uibuſc monaſc

ncni nonchi pinf e unn niopan⸗

tur eis nugi ſagiendie naia omniaen

eigo oſuendinen uolcit lepobare iſte

lgintennno ſentnmmn
epeni regke ini s ſgi
irincn is dis in

“D lee nlngicignii
vit o.ſ hen gunior fi
nrgl gennia abh gumnſ e

en no bentte
(Aplnlenus. gno –M

inlorzco 4 nonafeni

mgn. itelenn, nd

(laſerimn ei weintgo ie

icheen , e nocbis
enelißlnaeſen Ga

— — „ —— 1 —— — vr rmorgn „ „Taetzo
=òMU α. 1.0 . mirzmal, 4 —— — W 25 .*²& 156 Kf 4 o= o » 7 ,
7 Wle. rd W. di. naæfflos abdAS cαια+ r H, 7. 2 P* 2 P. r/ ſrkin ) X S p Iar Ds cr. en E hh -i

. —
— PriaA 580 1.2 X 21 —C AE.. 1

, 147 Bera⸗ nw.

ege dac
Imebi ig banp f in. c. cj. J. . A. de ꝛc.iu.dicit Inno. q uiſitato rius ad hoc. c ꝑ tuas.. de ſimo. =. c. qualꝛ ⸗2 u
g iandeditinn ꝛes gnales nõ pñt deponeꝛe platũ ut hic. ſʒ ſpales do.ij.j. de accuſa.ᷣ in. S. debet in fi. t er b. et
mdaſt, einritd aaniini iͤ ſic ut i Sriis. uel dic melius ꝙ aut dat᷑ quiſ ſimpli er tex. nõ. ꝙ plati t ꝛegtres nõ ſũt ſine cã amouẽ
Pſarsbe⸗ Cori liſdti citer uiſitatoꝛ ⁊ nõ põt deponeꝛe ut hic ⁊ in. c. ſe. di a pᷣlatura. ¶ Hõ in. F. ſequẽtes ꝙ uiſitatoꝛes
räneg agnſnii Aut deputatur uiſitatoꝛ ⸗ iudex ad coꝛꝛigendum 2 pᷣſideẽtes ꝛenouãtur ĩ quolʒ c. æ ꝙ de negligẽruſ
ite Ni drfebeclagtnie⸗ æ tunc porerit deponeꝛe ut in Zriis 2 dicto. c. di ? delictis ↄmiſſis in officiis debent inquiri. Ex
clöͤcee l ackilgnnig lectus.? de officio iſtoꝛũ uiſitatoꝛũ dic ut pleninſ quo nõ/ꝙ delinquẽs in aliquo officio poteſt poſt = Delepn rl 1 fne
cliöit ſelccigind 11 petur i.c. ſe. ubi tractabir̃ æ hec ð iſta materia ſul depoſitũ officiũ iquiri 2 puniꝛi de male geſtiſ ⁊ ui
nebicin ſionegeree ficiant de bo. tex. in. l. magiſtratus ff de admini.zc. ad ci
lctoclbe nnee i neelhrgi
bſciichoe l

Mkaglnnicgg colec
ninn nnich
rannnthniocil
Cnmggnia Wiſoppſcinn

u⸗
ni uiimel vunn
r poniſetgſtmitiiſsini
.M
ni ls fni cofiſid y onffn 9
fr wnedlmirn ſnß Pun tlilĩ
icem mnm ocir ticpinmodr
c l no cru ſ mn ilimnſrb
Oommus t hicpimn bir er hungracm
nciodann. i vobit pa gors ſitcon
Crdes t dpons tme ſenp nin P fſcinbus
eioclo dlnoponen ois ſiite
ungih is)ich Mi it ü ſns
Nci)itienimesNsd Cil e i
tiſini ſn rindrrſhritel
1ſng hdisbſcins nn ia
einnimmingiier
i ni nii ſtnaſin en n

deit icideii 1
ſe ng 6r Fiuget icti

que. Facir quinqʒ.ᷣprĩo tꝛactat
de coꝛectione monachoꝝ
ſecundo de conectione abbatũ t᷑no uiſi
tatoꝛũ. quarto de ſecularibus in monaſteriis bñfi
ciatis.quinto ↄſtitutionem extendit ad moniales.
ſecunda ibi ſi ueꝛo.teꝛtia ibi ſequentes. quarta ibi
precipimus Quinta ibi hec aũt. H. ſuffiẽ ꝓ ſüma
o. 5 prio offm iſtoꝝ uiſitaroꝛũ qᷣ eligũtur
i acilio ꝓuinciali.nã ĩ monaſteriis nõ exẽptis ñᷣ
pnñt deponeꝛe abbatẽ nec ſuſpendeꝛe.ſʒ in exẽptis
poſſit ſuſpẽdeiꝛe æ coadiutoꝛẽ ſen adminiſt:aroꝛc
dare ſed depoſitionẽ debent ꝛcſeruaꝛe pape nt cla
re pꝛobatur in. vV. ꝙ ſi abbas iuncto. v. bec eadez
Et ex boc ⁊ ex tex.nõ. epiſcopum non poſſe exeꝛ
ceꝛe aliquid in monaſteriis exemptis. (Fo nd
conectio monachoꝛuʒ ſpectat principaliteꝛ ad ab
batem ꝓprium non ãt ad epiſcopos niſi in defec
tum abbatum ur in. c. quãto: æ quod ibi nõ. 5. de
offt oꝛ. dixi pleniſſime de poteſtate abbatuʒ in mo
nacho i. c.ſi quis 3 cleꝛicum in repetirõe mea 5̊
o pe. C eni nõ ꝙ monachi coꝛꝛigunt᷑ nedũ
fm regulam eoꝝ ſed eriam fᷣm canones. Et hoc
tene menti iſtü tex. ¶ Canones g ſimplici loqn
tes ertdunt etiã ad religioſos õ. ibi non ſe
cundum noꝛmã pꝛaue cõſnetudinis 76c pena in
dqucta a regula nł a iure cõi nõ poteſt alteꝛari ꝑx ↄ
ſuetudinem. ſed hoc ueꝛuʒz qn ↄſuetudo eſt nims
hpiaua nt puta em docto. ſi imponit lenẽ penaʒz uel

e ſtaſu mona

ni. ꝑri. x ibi tex. dicit ꝙ magiſtꝛatus ciuitatis renẽ
tur de dolo æ lata negligentia. Atem tenentur
ipendeꝛe accurarã diligentiã. 5

.F. preci

pimus ꝙ clerici ſeculares nõ pñt bñficiari in mo

naſteꝛio ſaltẽ ut faciunt uniũ iũ cũ mõachis.
Et de hoc latins. 7. &E
ſeculaꝛes ꝑ abbatẽ æ moachos bñficiati ẽt ĩi mõa
ſteꝛio nõ pnt deponi per abbatẽ ſed ꝑ epᷣm i mẽa
ſterio nõ exempro.2 facit.c.i.de cap.mona.li.vi.
Ex quo ſingulaꝛiteꝛ nõ/qꝙ licet ĩſtitutio ſpectat
ad ifeꝛio ẽ pᷣlatum de iuꝛe ſi pãli. deſtirutio tamen
nõ ptinet ad eundẽ. ſʒ ad epᷣm loci ſic limita quod
nõ. c. cũ ex iniũcto in fi. de heꝛeticis. ꝓbatur rõne

nam iſtiintio ⁊? deſtiiutio

iuꝛe nõ ẽ ad ꝛeliquũ in

Ité nõ ⁊? tene mẽti ꝙ clici

ſunt ſeꝑata. de uno eꝛgo

feꝛẽdum:de quo plenius di
xi in dicta ꝛepetirione dicti. c ſi qs ↄtra clericum
ſimo nõ ꝙ diſpoſitũ i mõchis ⸗2 abbatibuſ

extẽdiiur ad abbatiſſas 2 moniales quo ad eis ꝓ
poꝛtionabilia im· ſed ſecus dic ecõtra nam quod
diſponitur in abbanſſis ? monialibus nõ hʒ locũ
in maſculis de quo uide bo. glo.in cle.attẽdentes
eo.ti.facit.l.ſi ita. ff de leg. ij. Et nõ. fi. tex in mã
extẽſionis nam ſi ſtatutũ bẽt clauſulã extendentẽ
ſtatutũ ad aliud genus ꝑſonarũ dʒ intelligi in ꝓ
poꝛtionabilibus.nã nõ oĩa hic expᷣſſa poſſũt ꝓce
dere in monialibus qꝛ nõ poſſunt depu:ari uiſia
toꝛes nec debent exiꝛe monaſterium pꝛo capitulis
congregandis. qꝛ reguł: momales nunq; debent

s nie intbih i nums aceꝛbam. nq in quibuſdã monaſteꝛijs ĩconti exiꝛe monaſteriũ nt in. c.i.eo.ti.li.Vi.⁊ cic ur ibi
. garin poroipiihißholen neti monachi capiunt᷑ ? caꝛceꝛi micipant᷑ ita ꝙ da noi ꝛepenes gl nõ. Nũquid monialis poſſit intꝛa
ſusta d.

chnspri'iſai
we itfrulii e e hti

redimipoſnd 19 no oſ iunn

.
radds . gge e
nni ſregeumteſhtchi ℳ
Gnd d . iei noein⸗

rio nacanti deputaꝛi idoneus adminiſtratoꝛ. nom *
Müſoch. vzic ſtirtgriin cn.? i.l. quid eꝛgo. . pena grauioꝛ ff. de hbis qui nidetur ꝙ capitulum debeat ſuccedere in admini p, ſnee ade = 1dadnt
rmibe ſißhon edi⸗ Crlotin⸗ no.ifa. ¶ Mõ i. v. ſi ueio cum ueꝛſi.ſeq. ꝙ ex ſo ſtratione ut nõ. Inn. in. c.i. nt eccł. bene. Sol. diẽ
hot ijd ſainin . a negligentia abbas nõ uenit deponendus ſed ali o. an. ꝙ illud dictum poteſt intelligi in capuuł.
. niin uimed clgintunun ter puniendus. quod uidetur contra.c. ſi quis ab cathedꝛaliũ ſecus in ꝛeglꝛibus.ut hic. uel ſm eum
Md wa. ſila ir Nn bas. xviij. q ij. 2. c. cum ad monaſteꝛiũ.. quod ſi iſtud ꝓcedit abbate depoſuo ꝓpter culpãa ſuã. nã
uu zöfui hoc rein ihi ii Paaricatoꝛ S. eo. So. ĩtellige õriuʒ fᷣm doc.in ne tũc ẽ pᷣſũptio õ captm ni nõ. Inn. in. c. cñ dilecii
1 Pe e

Ge teiri “

ſenmiboct Golti

iur eis mateꝛia fugiendi æ mala ↄmitrendi. talem
eigo oſuetudinem uoluit repꝛobare iſte tex ex q*
colligitur a contrario ꝙ ↄſuetudo non pꝛaua põt
alteꝛare penqᷓ regle ⁊ iuris cõis. facit ꝙ nõ.i.c.cũ
Aingat de fo. ↄpe. æ melius i. c.ĩquiſitiõis. J.ð ac

glgentla magna. qö en uoluit glo.i.d.c.cum ad
nmonaſteꝛium qð bene notabis. Mã idẽ æ foꝛi
us dicendũ ĩ platis ſeclaribus ut n deponant᷑ ex
qlibʒ negligetia. 2 h uoluit iſte rex. duʒ dicit ꝙ ſi
nims negligens fuit abbas reꝑtꝰ detur ſibi coad
ldre uſqʒ ad caplin puinciale quaſi in illo caplo

re aliud monaſterium arrius ſicur monachus 79
cluduiur ꝙ ſic. ⁊ nide bo.tex. cum glo. xx. q.iiij.c.
monachis. ¶ Oppo. ↄtra tex. in. v.ſi ãt ubi dict
tur ꝙ abbate depoſito ꝑ epiſcopum det monaſte

de accu. ſecus ubi aliter uacaret monaſteriuʒ INö
ſingulariteꝛ hanc ſolutionẽ ⁊ ſic nidetur tempeꝛã
dum diciũ aꝛchi. in:c.ii.de teſta.li. Vi. ubi ſimpli
citer dicit ꝙ monaſteꝛio nacante datur admiſtꝛa
toꝛ. ⁊ allego pꝛo hoc Inno. in capi. cum dilectus
de conſue.ubi ſpecifice loquẽs de monaſteriis diẽ

vonr t eat diſceꝛni utꝝ illa negligẽtia ſit ðpoſiõe dig capitulum ſuccedeꝛe nacante monaſtcꝛio in admi
le no oe minſton Gint 1 J n0. bi abſqʒ indicioꝝ ſtrepituſq; Plan regula ſtratione. Ad idem adduco ex. in cle.ne ĩ agꝛo
ſvi clen inchn⸗ Aom nli res pnt deponi abſqʒ iudicioꝝ ſtrepitu nõ eꝛgo ẽ co. ti et. c. fi. de ꝛegula.li. vi. Et renʒ Lan.et poſt
muna maſmini i eceſſe ꝙ ſeruetur in eis uſqʒquaqʒ oꝛdo iudicia eum. Jo. de lig. in dicta cle. ne in agꝛo ubi dicit
vo. ame o⸗ nsde

—

1731

V. &ſfer, Drunz z,s αιιa=e.
batizza 2vwo rÿ d d 1g- 42* „

Pre -, rer⸗—ſeg⸗

—DÜ 72 ſnr= eſ 4=⸗‿fin - J"as

*

P ret

6

d

I p ImeSus lewabau,

S greſeſ g ent Afluns S f

U are. C Aπ ſatar, Per- Parn —„ .—. Se tias nad i- a4ec. PT 18

¶ Ee ꝛeligio. do.

cõuentuʒ ſuccedeꝛe in admiffratiõe ? ſie ſatis por
teneri pꝛecedẽs diſtinctio Jo. an. ur ꝛegulari ſuc
cedat caplim in tpalibus ? ſpũalibus miſi in can p̃ᷣ
miſſo Et adueꝛte:qꝛ iſte tex. ſolũ loquitur de ad
miſtratore deputãdo ad curã tẽporaliũ ? hoc nõ
põderauit Jo. an. æ doc. ſeqntes. vẽ eꝛgo ꝙ ꝛeſ
pectu.ſpũaliũ nihil hic inouer Ex quo ego iſero
ꝙ capitulũ ſuccedar loco abbaris in ſpũali iuriſ
ditioe exercẽda ſicut ſuccedit capim ecclie carbe
dralis ipſi epiſcopo ur in. e.is qui ⁊ in.c.cũ olim
de ma. ⁊? obe.⁊ nide qð nõ in. dicta cle.ne ĩi ag20
Sed queꝛo ꝑ quem depurabitur iſte admiſtꝛatoꝛ
Hoſt. dicit ꝙ peꝛ epiſcopũ ⁊ ita vr ſẽtire archi.
in dicro c.ij ꝓ hoc ego adduco iſtũ tex. in. V. B
eadẽ ubi ĩ exẽptis uẽ ꝙ ipi niſitaroꝛes pᷣſidẽreſ de
purabãr adminiſtraroꝛeʒ idonenʒ abbare ſuſpẽſo
qᷓi ĩ pcedẽtibꝰ ubi tractat᷑ de abbatibꝰ nõ exẽptis
admiſtratoꝛ det᷑ ꝑ epiſcopũ nõ eꝛgo capitulũ ipᷣiꝰ

monaſterij habebit hunc deputare: ſed intelligo iĩ
depoſito uel ſuſpenſo abbate ut ᷓ dixi. Queꝛo

, Ge. in. F. cipimus nunquid idiſtincte clerici ſeclaꝛes
Wr 6 Phibétur bnficiari ĩ monaſterijs. Moſti. uiderur

indiſtiuete ſentire ꝙ nõ:ſʒ tũc ſolũ habet locũ iſta
littera ſm eum qñ ꝛecipiũt᷑ ui fꝛes ut ſic ſint de ↄ

gregatiõe monachoꝝ hntes nocẽ in capitulo ? lo

cum in choꝛo. nã hec mixtura hominũ diſparis ꝓ
feſſionis ẽ a iure ꝓhibita c. in nona.xvj. q. vij. et
in cle.i. de elec. Secus dicit ſi pᷣſbiteri ſeculareſ pᷣ
bendant᷑ ab abbate i monaſterio ut ib idẽ deſe ui
ant nõ exiſtẽdo de cõgꝛagatiõe eoꝝ ſicut in ſimili
laicus non põt prebẽdari in eccłia ur ſit canonicꝰ
ut in. c ii. de inſti iñ põt pꝛebẽdari ni habeai pᷣbẽ
dam tanq; quoddam ſtipendium ut nõ. glo in. c.
cum. . de cõſti. æ ſic cum eo uideĩ tranſi Jo.
an. Sed ceꝛte h̊ uẽ ᷓ tex. iſtũ ubi ĩdiſticte ꝓhibẽt
clrici ſeculares bñficiari in monaſterijs. vn ꝛeſpe

ctu recipiẽdoꝝ hᷣ litteꝛa ꝓhibet indiſticte ſed ꝛeſpe

ctu ꝛeceptoꝝ añ hanc ↄſtitutionẽ ꝓhibet ut ñ ha
beant uocẽ in capitulo.nam ſi uoluiſſet idẽ ſenuir
in recipiẽdis ꝓhibuiſſet cũ illa hmitatione quam
fecit in recepris. vn puto ꝙ clerici ſeculaꝛes n poſ
ſunt intitulari i monaſterijs z ſic non porerit de
putari altare in monaſterio ut inſtituat᷑ in eo cleri
cus ſecularis qð bñ nõ. Fateoꝛ tamen ꝙ poterit
eis deputari aliquod ſtipendiũ nõ in titulum ꝓ ſ
uiendo in monaſterio: ſi qua iura reꝑiunt ĩi ori
um. ut. xvi.q i. iuxta ꝓcedũt ᷣm ãtiqua rempoꝛa
qn monachi nõ erãt clerici: vn puto ꝙ in mona
ſteriis poſſunt ꝑpetuo innitulari non mm ut ſint de
cõſoꝛtio.⁊ ſic intelligo.c. dilecta de exceſ.p:elato.
