ſit pꝛomoueꝛi ad epiſcopatum: quia diſpenſatio
nes ſunt odioſe ideo reſtringenð ĩ capitulo qð di
lectio de conſang.⁊ ꝗffi.= in. capi.i.=.ij. de filijs
preſoy. lib.vi.Idem ſecundum eoſ ſi diſpenſatuꝛ
ut poſſit promouere nel cxercere eccliaſtica ? oĩa
ſpũalia.nam in gencrali conceſſione non ueniunt

—

4

r Aare

— .

, Viniio ſics piint, B=,,SS

„6.. 7

P-= reA -lign*n 29 2

.

I 71 Ir⸗

. P x rraze

kn S

—
2* A w. ραt

4 * 1 niphrss

L—

Nce Trsſſtos en ſar glamn ſonn ſen ell sen eTes pdrr⸗n wle, ſyin

¶ e cõcel. pꝛebẽ.

ea q̃ qs nõ eſſet viſimilit᷑ in ſpᷣe ↄceſſurus.ut ĩ.c.
fi. de offi. uica.li.vj.Et q ſpali nõ.ſũt digna:niſi
ſpãlr expᷣmant nider obmiſſa ut ĩ. c. ꝙuis ð pbẽ.
li. vj. Jõ dnt ſi diſpẽſat᷑ ut poſſit ꝓmoueri ad epi
ſcopatũ ut fiat reſtrictio ut n exxẽdat᷑ ad archiepi
ſcopatũ:ad h.c.nos ↄſuctudinẽ.xij.di.⁊ idẽ dice
rẽ ſi fuit diſpẽſatũ ꝛeſpẽu archiepᷣatꝰ ut n ĩtelligat
diſpẽſatñ i pꝛiarchatu:⁊ ſic deincepſ.vñ papa uo
lẽſ facẽ gr̃aʒ uberioꝛẽ diſpẽſat ut poſſit ꝓmoueri
uſqʒ ad cardinalatũ excluſiue ad cardinalatũ aũt
cõiteꝛ non diſpẽſat. põt tñ ſi uult ut in. c. ꝓpoſuit
5.e¶ ¶ Nõ. ꝙ. c. ij. . e. in. . i. bet locũ neduʒ in
collatõe: ſed ẽt ĩ electõe:ut ſi canõici ul hntes ius
eligendi nõ eligũt.j.ſex mẽſes poteſtas deuolui
ad ſuꝑioꝛeʒ. Et ſic nõ. duo.pꝰ ꝙ ad eligendũ dã
tur ſex mẽeſes ſiẽ ad ↄferẽdum:⁊ fit deuolutio ad
ſuꝑioꝛẽ ꝑ negligẽtiã ĩ iure eligendi ſicut in iure
oↄferendi.nam in iſto tex. ꝓuidebat᷑ peꝛ niam elec
tiõis ⁊ papa repꝛobat ꝛeſpectu epatus tm.⁊ de la
rat ꝙ illud.c.hẽt locũ ĩ dignitatibꝰ ĩferioꝛibꝰ.ho
die vo bẽmus caſuʒ ĩc. ne ꝓ defectu de elec. ubi
ſtatuit: ꝙ in ecclijs catbedralibꝰ ⁊ ꝛegularibꝰ col
legiatis fiat electio.j.tꝛes mẽſes:als deuolui po
teſtas ad ꝓximũ ſuꝑioꝛẽ: ⁊ ſic hodie archieps ſuc
cedit ꝑꝑ negliaʒ caonicoꝝ ĩ iuẽ eligẽdi:ſecus ĩ cã
delicti: de quo dic ut hẽtur ĩ. e. qᷓꝙᷓ de elec.li.vj.
5 ibi elegit: ꝙ ſuꝑioꝛ ad queʒ deuoluit po
teſtas ꝑ negliaʒ cãonicoꝝ põt ꝓcedẽ ꝑ uiã electio
nis. vñ iure deuoluto põt eligẽ:⁊ iure ꝓp io me
trapolitico ↄfirmat poſſeſſionẽ ⁊ ſe expediẽ ꝑ uni
cũ acruʒ ꝓuidẽdo uni de epam: ? talis ꝓuiſio hʒ
uiʒ electõis ⁊ ↄfirmatiõis:de quo tñ dic ut plene
nõ i. ꝓ defectu ⁊ ĩ. c.ut circa de elcc. li. Vj
lrio nõ. ibi ñ ſolet extẽdi ĩ eo ꝙ papa ſũdat
ſe itetlectũ illiꝰ.c. ſuꝑ ↄſuetudie: ꝙ ubi ↄſtitutio ẽ
dudũ ceꝛto mõ itellecta nõ dʒ de nouo alit᷑ intelli

gi: qꝛ mime ſũt mutãda.l.miĩme ff.de leg nam cõ

ſuetudo ẽ optia legn ĩteꝛpᷣs ĩi. c. cũ dilectꝰ ð̊ ↄſuc.
¶ In gl. fi. idẽ ẽ ĩ oĩbus rłaribꝰ ecckijs ſi ſt colle
giate. nã. c. neꝓ ðᷣfectu ñ ꝛeſttĩgit ſe ad abbatiſſaſ

ſ gnãlꝛ loqt de rlaribꝰ oĩbꝰcollegiatis:cũ ꝑ moꝛ

tẽ pᷣlatoꝝ ecclie rẽanẽt niduate ⁊ fac̃ ille tex.dum
utit̃ illo vbo uiduate: ꝙ alij plati iferiores epis
dqnr ſpõſi eccliaꝝ ſuaꝝ:ſʒ reſtrige ad dignitates 8
qbꝰloqᷣt ille tex.dũ utit do⸗e rotare etfatl
5 uʒ ꝓmiſſio bñfi
X* tenoꝛc. cij uacatuꝛi.h.d.cõis
diniſio.fa ibi nos 6. prio ꝙ ꝓmil
ſio bnficij uacaturi nõ ↄfiꝛmat ẽt iteꝛpõue ſcꝛiptu
re:⁊ h̊ ultimũ potuit eẽ cã dubitãdi. hic.nã ꝑ alia
iura ſatis erat ꝓuiſũ ſuꝑ nullitate buiꝰ ꝓmiſſiõiſ
ſʒ rõ decidẽdi fuit:qꝛ ſcriptura rlarit̃ nõ uallidat
actũ nullũ.dixi.larit᷑ qꝛ ĩ qpuſdã cãibꝰ ſecus ↄtiĩ
gir ⁊ uide gl.ſin.in.c.i.de cenſi ·li.vi.que colligit
multos cãus ĩ quibꝰ de ſubã actus ꝛequirit᷑ ſcrip
tura. qri: nũquid tał ꝓmiſio ualider̃ iura
mẽto Joan. ꝙ nõ qꝛ ẽ ↄ bõs mores:uñ ſiẽ ñ nuʒ
ꝓmiſſio de futura ſucceſſionc:nec ↄfirmatur iura
mẽto. ut le. ⁊ nõ. in.l.ſtiplo h̊ mõ concepta de.v.
ob. nec tal ꝓmiſſio. Item dic ꝙ iuramemum pſti

tum 5 legẽ emanãtem pncipalr ĩ fauorẽ publicũ ñ
tʒ ut ĩ. c. ſi diligẽti de fo. cõpe. æ tal eſt ꝓuiſio. c.
ij. S. e. ¶ Alrio ſcias ꝙ doc.h iſtat ĩ aſſignando
diuerſitatẽ int᷑ h̊ z.c.ſequẽs.nam ibi tʒ promiſſio
facta de ꝓuidẽdo dũ facultas ſe obtulerit. z diẽ
Hoſti. ꝙ bic ſpecifice fuit ꝓmiſſũ pᷣmũ beneficiũ
uacaturũ: ſed ĩ H ñ oʒ hodie iſtare ꝑ. c.ij. eo. ti. li.
vi ubi pihber᷑ ois ꝓmiſſio ꝑ quã directe uel in
directe poſſet dari uia ad nacatura beneficia.
In glo. ij. ibi ꝑicʒ aie nõ. glo.⁊ de hoc articulo
dic ut lacius dixi in.c.cum ſper ee⸗
bligatur pꝛelatus
Ccedens * qui pꝛomittit pꝛouið
re cum poterit.h. d. pria paꝛs factũ nar
rat: ſecunda appꝛobat:ibi nos:⁊ hodie ꝓpteꝛ abu
ſiones pᷣlatoꝛum qui in fꝛaude; concilij lateꝛancn.
pꝛomittebant beneficia:cum facultas ſe obtulerit
eſt conectum hoc.c.pcr. c.ij.e.ti.li.vj.nam nullo
modo hodie ualet pꝛomiſſio ſiue fiat de uacatura
ſiue in genere: cum facultas ſe obtuleriu. (Sed
qro qᷣq ſi iſti qui ꝓmiſerunt nõ ſeruaueft ꝓmiſſio
nẽ dicit Hoſt. ꝙ potuiſſet agi ad ĩteſſe inſti. de. v.
ob. in fi. nam ſecundum canones ex nudo pacto
aer actio.iĩ.c.i.de pac.¶ Hõ.ultimo ꝙ ex nu
a promiſſione quam f.cit etiam pꝛelatus ſubdi
to ſuo inducitur obligatio de iur̃ canonico:ui ſic
poſſet agi ad intereſſe ex non implemento:de quo
tamen dic ut plene dixi in c.i.de pac. ¶Mö. c i
benef cijs poteſt pretendi intereſſe.extimabile.qdð
intellige pꝛout nõt glo.in.c.coram de offi. delł.
nam bencficium extimari non poteſt tanqᷓ ſpũale
ſed extimabitur quantum ſua intereſt. ꝙ illa pro
miſſio non babueꝛit effectum Et nota ex dicto
Hoſti. bonum ar. ꝙ etiam de iure canonico quiſ
non cogitur preciſſe ad factum pꝛomiſſuin. ſed ſu
cedit obligatio ad intereſſe de quo in. d. c.i.ſʒ bic
poſſet dici ꝙ hic non erat obligatio facti ſed don
di:qꝛ promiſerunt pꝛouidere de beneficio. unde
glo. in F. ex his. xxiij. q. vi. dicit ꝙ eps diciĩ daꝛe
pᷣbendam. nam dare eſt accipientis facere inſti. de
ac. F. ſic iraqʒ:⁊.ſic uẽ ꝙ nõ ſolum ad intereſſe ſ
ẽt ad prouidendum potuiſſet iſte comp lii:de mi
in.l.ubi ⁊ in.l.ſtipulationes non diuiduntur. ff.
de ucrboꝛum obli. ? in..ſiquis ab alio. ff. de re.

„— Si ad capitulum ?
Oſtulaſtis. prelarum ut prela

tum poteſtas conferẽdi pertinet de uno

ad alterum lapſu temporis non tranſit ſecus. ſip

latus interſit ut canonicus:quia tunc de capitulo
tꝛanſit ad pꝛelatum : niſi dolum commitat eſt tex.
multum allega. æ in prima ponitur. conſultaio
in ſecunda reſponſio:ibi ad quod:a quo unum
caſum excipit. ibi niſi: quẽ determiuat ibi? in
boc ¶ Mora primo ꝙ quandoqʒ prebendarum
collatio ſpectat ad epiſcopum ⁊ capitulum ſil: qu⸗
doqʒ ad ſolum capitulum: ut in.c. ex parte ſupra
eodem quandoqʒ ad ſolum epiſcopum ut in · c. ex
frequentibus de inſti. quandoqʒ ad inferioꝛem

ente i en ſben
lpea Cawnium Jacnmn
oſbe⸗ utirbhllit inie
eegli ahiatie n⸗ gan

4 u 4 44 1.7
iiener i itedi
ſ A

A
fahet⸗ H 3
etſcwiri gi .
ctötlellhimnn izii⸗
in nitg htia u ru .
mi hn , iſ dchßin
indneN en
iemmntmitſi ini
1 Aaoo unsſecs

barie. ee e cne s
Püae i⸗ rech
e Nge itlege

iefrr i cs in nh nu

ipſtmlicnin⸗ ain Afnin
ctere AR ſotenwon rum. ch
clritiſwien hocuͤr idiar lafi
Ueffimmr hinl dan nn f
rr ulero fn en er dct gdc
ſeooceſocſenis ctand ddnann
Indſoccan cdridiſi onetand
1tünfthreridd in nd aſoen
caeſdarars ianumpaſ⸗
In 2Nd ecenemiinealin
feitoni nnten inl ſor
id fſom tin an groinſ n
e han tit omn r ni uli
ſatn nimzcan nonn
Moit igonttir ini

Gln 1. a d iſſic
nnine icriiſmirm
nchßrgnnſ rc n,
nenit oi iß, nuſ Arii ns

. Dnſaroide⸗
rwitegltſtz tebemnſchn

ntio. Bor i ſ

☛

eclllni fütg

r.thin. ſten onez
lit ipaſaoizn iͤtinhn

lllriiaeen Gen
n ſans mbine pcomo fan e
lins gon Nd nenncnbi 8
ergr zn inne lee ate
ſcni ; Nrennn grd endi
nici nineng, t

ſyta

ſo 61 Niſiqmi omſemmn n ſenmeinf
necathhol c, bonuſſt agiag ieſſ nſiie⸗
ob. in f. nan ſcundum canones er do pxce
tmr mo icide x. unno per
nproniſſone qnun fad ainn puchms ſcbſ
oſoo indncimr obliganio ge u, canonico: n ſe
ſiragi adintereſſeer non inplenenno:ge no
amen Cic ur plene dipi in ci de pa. M.g
denci iS dored retendi imerelle emimabile, g
imneligen ddr go in CCNann de off. e.
nam denckicom aumrani don doret uni, ſüale
ſed erumdimt aunnmmſn mncncn g in ro
m ſſio non ipventckegun Krndn gid
Dti bonmm g eimn deint un ſ di
non cogiun preeiſe a aun danltalen
cedt oblgmno ad inereſe ge ni di
plrci bie wlcm ot ond
Arqr promiſerunt Purr u 4
goin ſet orideAs ſrnrinm

c ſſt ingjl ſi li g iie cond lichi

. iſlet
rad rmndndun holnn gon dindunmt

3 Kioalanones
inluti tinlollnt is ob aloſftt

v.2 imdKa⸗

Gs
CAnoid
ſtn . obn a t
egaronn In gir O

rin hin da an⸗

cponſi aannun i
ten

¶ De pecſ. pꝛebẽ.

platum: ut in. c.fi. e.ti. in ̊ ſpecranda ẽ cõſuerudo
cuiuſqʒ ecclie. quid auͦt ſit ð lure cõi: dic ut pte di
xi in.c.cũ ecclia uultana de dlec. Or.
tio pbẽ.ꝙ pᷣbẽdaꝝ collo põt dici donatio.⁊ pluri
es repetit᷑ h ueꝛbũ:⁊ h̊ ↄtingit ꝑꝑ libeꝛalitatẽ quã

dã qᷓ utit pᷣlatꝰ i peligẽdo grdlrcrclati
z de pben.⁊ in.c.pꝰ elec.s.e.¶ Nõ ꝙ et in eligẽ
dis canonicis ſeu pᷣbendis ↄfeꝛẽdis dat᷑ tps ſeme

ſtre:⁊ ſic ↄciliũ lateꝛanen. uendicat ſibi ſocum e —
in electiõibus canonicoꝛum: qð nõ. 2z te

Mõ ibi dona

ne mẽti ꝙ ubi actus explicãdus ẽ ꝑ pᷣlatũ ⸗z caply
unus nõ ſupplet negligẽtiaʒ alteꝛius:ſi tps utriqʒ
ad actũ explicandum ẽ lapſuʒ·æ h qn pᷣlatus debe
bat iteꝛeſſe caplo ut platus:ſecus ſi ut canonicus.
er avo nõ ꝙ quis põt geꝛeꝛe uices pluriũ
ſonaꝝ ⁊? qnʒ repñtare in collegio ceꝛtã ꝑſonã:pu
ta canonicũ:qnʒ repntare aliã ꝑſonã.ſ .cpʒ: ⁊ alio
iure tractat cũ repntat unã pſonã:alio cũ repntat
aliã. Er facit h ad. q. quoridianã: nũquid id quod
donatũ ẽ abaſiatoꝛibus cedar eoꝝ lucꝛo: an ucꝛ0
mittentiũ.nã vr ꝙ mittẽtiũ: qꝛ ãbaſiatoꝛes nõ re
pnᷣtãt in actu abaſiate ꝑſõas pᷣuataſ:ſʒ ipʒ qnʒ mit
tentẽ. vñ honoꝛant᷑ tanq; dns mittẽs:ar. xciij. di.
in. c. fi.? ar.hic.nã ſi epᷣs ĩteꝛeſt caplło ut canõicꝰ
fit poſimodũ deuolutio ad eũ ut ad pᷣlatũ in caſu
negligetie. Alij vo tenneꝛũt Zrium. ſ. ꝙ danões
cedat qbaſiatoꝛibuſ:lʒ occõne ãbaſiate illa fueꝛint
eis pñtata:ar op.in.l.ſocium qui in. F.i. ff. ꝓ ſo.
ubi tex. nalde nõ. m cõem lec.dicit ꝙ ſi donatur
ſocio occõne ſocietatis: exquo tñ donatur pſone

2 nõ ſocictati cedit ipi ſoli donatario ⁊ nõ ſocieta

ti. ? nimirũ:qꝛ idẽ ẽ in dano.nã ſi ſocius ex ſocie
tate occõne ſocietatis tin daqnum paſſus ẽ ſibi ipu
tatur ⁊ nõ ſocietati: ui ẽ tex. in ea.l.in pn. In hac
q·fueꝛũt opi.uaric:ut nõ. in.l.ſi vo i. I. irẽ quic
quid.ff. ſo. ma.? in.l.qui ꝓxio in:S. ꝓcuratoꝛ. ff.
de ꝓcu.⁊ ibi ponunt᷑ due opi.quas Cal:dicit hic
Ziungẽdas:ut p ↄoſideꝛemus an ambaſiatoꝛes eſ
ſent pꝛius noti ⁊ familiares ei ad quem miſſi ſt:⁊=
tũc cedũt eis aut eꝛãt ignoti:⁊ tũc inſpicienda eſt
qualitas donoꝝ. nqᷓ quedã pᷣſumpriue magis ↄue
niüut mittẽri q; ipis: utpura ſi daret᷑ unus leo.qᷓdã
Oneniut pon ipᷣis ãbaſiatoꝛibꝰ:puta ſi darent᷑ eiſ
Pgruetes ueſtes: æ m hãc qualitatẽ fiẽda ẽ iteꝛpᷣ
tatio. Har. m in. d. F. item quicqͥd ſimpłꝛ tʒ ꝙ ce
dũt ꝗbaſiatoꝛibus p.d.l.ſociũ qui. Sʒ adueꝛtenð
illa lex pſupponit: ꝙ donatio facta ẽ ipi ſocio.
vñ ſatis mihi plʒ ꝙ in caſu dubij ſit adueꝛtẽda qᷓ
litas douoꝝ. ? ad iſtũ tex. põt ſendeꝛi ꝙ epiſcopꝰ
inteꝛciat h ut canonicus: ſʒ ambaſiatoꝛ lʒ repntet
pſonã dni mittetis:nihilominus cõſideꝛari põt ut

Ar bann⸗ in donis ſibi confeꝛendis:27 5 nõ.
t

lt. no er iſto tex. ibi cũ doloſe æc. q ex neglia
ifeꝛoꝝ nõ deuoluit ad ſuꝑioꝛẽ ptaſ:qn ſuꝑioꝛ do
loſe ꝓcurauit illi negliaʒ: qꝛ nõ dʒ dolus ſibi pꝛo
einec repoꝛtare cõomodũ ex dolo ſuo: ut in.c.
ſeces de p. Et facit nõ. iſtc tex.ad. q. ꝙ ſi in ceꝛ
delicto b aliquẽ ↄmiſſio bona debent ad ceitã
bſoni buẽire: ꝙ ſi illa pſona doloſe ꝓcurauit illiꝰ
delcni non d in caſu delicti ↄſequi bona. Sic ẽt

— –—— RenGafeznr. onz s„ Ir 2 vo rirttunma A.
W dantr „ . 7
2

uidẽt dicẽdũ in ſili q. ꝙ ſi ex ſtatuto liceat occidẽ
ipune bãnitũ: ꝙ doloſe ꝓcurãs bãnuz alterius ut
ip̃m poſſit occidẽ nõ gaudeat puilegio ipuuitatis
2 iqẽ ur̃ dicẽdũ ĩ ſilbꝰ.q. Sʒ qro ꝓ declłatõc le

qlit P 1 . S „
qlit cognoſcet᷑ uix Platus inteꝛſit caplo tãqꝙ; cano Cr S ſe
nicus an taꝙᷓ Platus. dic pꝰ ꝛccurrẽdũ ad ſtatutũ

ecclie ſiqð ẽ.fo ad cõeʒ ↄſuetudinẽ et ꝛeputatiõeʒ
loci.l.labeo.ff.ðᷣ ſupel.lega.⁊ ĩ.c.ex lr̃is.j. ð ſpõ.
in dubio recurrendũ ad alias cõiceturas iferioẽs
nã ſi eps ĩ caplo tʒ primũ locũ ur inteꝛſit ut pᷣ
latus:q; ipe ẽ caput ⁊? canonici mebꝛa: ut i.c.no
nit ⁊ ĩ. c. ꝙto de his q̃ fi. a.pꝛela. Si vo ſedet in
fo loco poſt cũ qͥ ſolet pᷣeſſe in capꝰ:puta poſt ar
chidiaconũ pꝛepoſitũ uel caõicũ ãtiquioꝛẽ m ua
rias ↄſuerudies locoꝝ:tẽ ur̃ ĩte:ceſſe ut canonicus
ita dicit gl.nõ.ĩ.c.a collarõe de ap. li. vVj. quã gl.
ſempꝑ teneb s menti. Ex qua infero ꝙ ubicunqʒ
pꝛelatus inteꝛeſt in aliquo collegio non ut pꝛelatꝰ
illius collegij. ſed ut lingularis de collegio nõ de
bet tenere caput illius collegij:licet perſona ſua
ſeu dignitas ſit ĩ ſe honorabilior qᷓ; dignitas pꝛe
ſidentis in illo collegio: quia non ſtat ibi tan
qu conſtitutus in ſua dignitate: ſed tanquam ſin
gularis de collegio. debet tamen honoꝛari ratio
ne ſue dignitatis pꝛecellentis: ut ſaltiz habeat ibi
ſecundum locum poſt pꝛeſidentem : ſicut dicimus
in eꝑiſcopo quando eſt in capitulo ut canonicns.
2 ideo uidemus in pꝛatica: ꝙ ſi epiſcopi ſunt in
ſtudio ut ſcholares ſtant in uniueꝛſitate poſt rec
toꝛeʒ:licet ipi in ſe ſunt honoꝛabilioꝛes qᷓ; rectoꝛ:
ſed tunc non ſtant ur cpiſcopi ſed ut ſcholares:
ſed inteꝛ ſcholares poſt rectoꝛem debent pꝛehono
rari:ar. in.c peꝛ tnas de ma.⸗ obe.⁊ quod ibi no
ta· ubi tex:bo. nult:quod inteꝛ homines ciuſdem
oꝛdinis pꝛcfeꝛatur ille qui fuit oꝛdiuatus a papa:
licet fueꝛit poſica oꝛdinatus: ſic oteſt dici in mi
linibus ſeculi et huiuſmodi. Scecundo bic que
ro de ratione diuerſitatis quare hic cpiſcopus
ſuppler negligentiam capituli quando debebat
intereſſe ut canonicus ⁊æ non ſic quando debuit
inteꝛeſſe ut pꝛelatus.So in pꝛimo caſu epiſcopus
uon ſupplet negligentiam pꝛopriam ſed capituli
⁊? ſupplet ranquam pꝛelatus ⁊? non tanquam ca
nonicus: nam tanquam pꝛelatns non fuit negli
gens: quia non poterat ipſe ſolus nit prelatus ac
tũ expedire cum ut cãonicus hẽbat intereẽ ſʒ ubi
debuit inteꝛeẽ ut p̃latus tunc fuit negligenſ tanq
prelatus:ideo nõ ſuppler negligentiam ꝓpriam:
opoꝝet ut puniatur de negligentia ſua. Ex his in
fertur ꝙ ſi epiſcopus ut canonicus eligit aliquem
in canonicum poteſt ipſe tanquam prelatus illum
examinare et confirmare niſi confirmatio perti
neat ad ſuperioꝛcm:⁊ ex hac ratione emanauit
hodie tex. nota. æ ſingularis in dicto.c.a. collatio
ne ubi dicitur. ꝙ ſi contingit appellari a pꝛoniſi
one capituli poteſt appellari ad epiſcopum: licet
epiſcopus interfuit capitulo ut canonicus:ſecus
ſi interfuit ut prelatus ad idem in ſimili mide
bonum tertum in lege. i. in: F§ ſolent ff. quando
appel.ſit ubi ab ordine decurionum appellatur

„*

2 „4 1C= — — S?
„* n , Locn 7 ſe⸗ 3 1
2 T 6 .

Ra⸗ fpu el „g 20

Wual⸗ v.ir 1 0 P ☚ õ V1 tar d
.6ſi =— v r r pI

la .— Du let S 11— V. .
ſ . P 7 — – II n.

ee leA. ℳ ρ. — — U M1
— 7 vrerr e —B -

Pio ,

¶ De cõcel. pꝛebẽ.

ad pᷣſidẽ:lʒ pſes interfuerit ĩ oſilio tani unus ð
decurionibꝰ:æ H nõ:qꝛ fuiũt ad multas qſtioneſ.
n glo. ij. in fi. tene fi. glo. qꝛ pcedentia innol
nunt itellectũ: dic ꝗ ꝙ de iure cõi eps nõ põt eẽ
canonicꝰ nec inteſſe caꝰ ut canonicꝰ:qꝛ iura plati
2 capli ſũt diſticta:ut pʒ.J.ex dlueꝛſitate titulo ruʒ
vñ glo. nõ.i cle.ut hbi qui de eta.⁊ quali.dicit ꝙ
ipꝛopꝛie appellatõe capli uenit platus. ſy iſte tex.
loquit᷑ de ↄſuetudie quorũdã locoꝝ ſm quã qui
cũqʒ ẽ eps põt ĩteꝛeſſe ĩ caꝰ ut canonicus ⁊ foꝛte
fuit inducta ↄſuetudo:ut negotia caplaria hone
ſtius ⁊ utilius ꝓcedeꝛẽt ꝓpt᷑ ſapiẽtiã ⁊ prudẽtiaʒ
plati: gꝰ h ius ẽ ancxũ epatui ex ↄſuetudie loci: et
ꝑ b tollunt᷑ oĩa oria foꝛmata ĩ glo.ſʒ młti doe.
maxrime mode:ni diſputãt utꝝ hoc cãu platus ſit
uere canonicꝰ: an vo ĩteꝛſit tanqꝙᷓ; canonicus. bec
gl. lentit ꝙ ſit canonicꝰ: Moſt. ð.Jo. cal. late diſ
purat hãc opi. Hoſt. ſequẽdo:⁊ dicit ipoſſibile ut
quis ſit canonicꝰ ⁊? eps:qꝛ duo cõrelatiua nõ pnt
cadẽ in eodẽ ſubiecto. nã ſubiectio ⁊ plata ſũt (cõ
ꝛelatiua. qꝛ ut dixi nõ cadũt ĩ eadẽ ꝑſona:nt in.c.
fi. de inſti. als ſeret᷑ abſurdũ ꝙ eps poſſz excõ
care ſeipʒ tãq caõnicũ. Itẽ excõicatis caõĩciſ cẽt
excõicatꝰeps )ᷣ cꝰ qꝛꝑiculoſũ de ſen. ex. li. vi. YJo.
an. nõ curauit de hac dr̃ia. utrum inteꝛſit ut cano
nicus uł ut ſit canonicus de quo uide ꝑ eum i. c.
pe.de appel.li. Vj·⁊ in. c. unico ne ſe. ua. c. li. Ded
Jo. de lig. dicit hᷣ poſſibile ut quis ſit canouicus
et eps qꝛ nõ ſũt conꝝelatiua cũ multi ſũt canonici
ſine epo: ⁊ nõ multũ curo in h̊ ĩſtare:q; H idagaz
potiꝰ ẽ ſubtilitatis ꝙ utilitatis Cõgruẽriꝰ ẽ de m
ꝙ ſit ut canonic?:? et teuẽdo aliã opi. dico ꝙ il
le abſurditates nõ ſcquũtur: qꝛ cã ipediẽs ut pᷣla
tura ẽ potioꝛ ꝙᷓ; cã ꝑmittens. ut canomcus:? ubi
ↄcurrũt duo ↄᷣria foꝛtiꝰ pualet ſic dicimꝰ in dua
bus pᷣſũp.feꝛc rijs:qꝛ foꝛtioꝛ clidit aliã ĩ. c.l̃as
de pᷣſũp. Querit᷑ h ẽt de. q.nõ.qᷓẽ uocẽ hẽat eps
cũ itcſt. ⁊ diẽ Hoſt. ꝙ ſi ĩterẽ ut caõicus bʒ uocẽ
liẽ qibʒ canonicꝰ: nec uox ſua puglet:ſʒ ſit ponde
20ſioꝛ 20 dignitatis ſue:ad H.c.dudũ el.i.de ele.
2 nõ bñ h: ꝙ lʒ in pria collone ſit auqs platus.
puta epᷣs tanqᷓ; unꝰ de collegio:ex in uniucrſita
tc ſcholariũ:nihilominꝰ nox ſua ẽ põdeꝛoſioꝛ ꝛ20e
dignitatis.ut in. d. c. dudũ. Ex quo nõ: ꝙ nõ oĩio
ẽ ibi ut ſingularis dc collegio. Di vo inteꝛeſt ut
eps.tũc Hoſt. fuit in mirabili opi. ꝙ tantã uoceʒ
bpret ipe ſolus q;tum totũ caph:ita ꝙ ſi eps hẽt
ſecnm ſaltẽ unũ canonicũ pᷣualet quicqᷣd ipſe fac
reſtringit tn h̊ ad ea qᷓ ꝑtinent ad epiſcopũ cũ cõ
ſilio capituli ſen ↄſenſu:ſecus ſecũdũ eum ĩ his ꝗᷓ
ꝑrinent ad epiſcopum ⁊ capłin lʒ ſimul: et quicqᷣd
ipe dicat cõit᷑ teneẽ oppoſitũ:⁊ dic ꝙ ubi epᷣs dʒ
hꝛe ↄſenſũ uł᷑ ↄſiliũ capłli oʒ ad hoc ut actus tene
at ꝙ babuerit ſaltẽ maioꝛẽ ꝑtẽ capli.? fortius hᷣ
bʒ locũ ubi actꝰ ꝑrinet ſił ad epᷣm ⁊ caplin:⁊ Hꝓ
bat ĩ. c. tua. .c. ea noſcit᷑. de his ꝗᷓ f..a pᷣla.facit
e..i. ne ſe. ua li. vi. ꝓbat᷑ ꝛõe nõ ẽ capim ubi ẽ mi
nor ps ut in tex. ⁊ glo.in. c.cũ ĩter canonicos de
elec. ⁊. c. cũ ĩ ecclia el.i. e ti. ſi gꝰ eps dʒ bẽe ↄſeſũ
t ↄſiliũ copli k actꝰ ꝑrict ſit ad epʒ ⁊ caplʒ nõ põt

dici ꝙ eps habuerit capłʒ:niſi ſaltem habuerit ſe
cũ maioꝛẽ ꝑtem. æ h̊ tenct Jo. an. in. c. pe. de ap.
li. vj. ? Fre. de ſenis ĩ ſuis ↄſi? ſequũtur modeꝛ
nioꝛes eõiter hic: ⁊ h ẽ ipſa ueritas. Ex quo infeꝛ
tur: ꝙ ſi eps iteꝛeſt ca vt platus ⁊ canonici ſunt
xx.nõ ſufticit ꝙ hẽat ſecũ.x.qꝛ non hẽet maioꝛem
partẽ capli:ſecus ſi ipſe ireꝛeſſet ut canonicus. q;
tunc ipſe computatur in numero ut canonicus: 2
ſic eſſent. xj. æ hoc nõ. et illud qð dixi in epiſcopo
intellige de quolibet collegio: n glo. fi. in fi:
Jo. an. ↄcoꝛdando opi. dicit ꝙ aut ꝓpteꝛ dolum
epiſcopi canonici non elegerunt nec cligeꝛc potue
runt:eo qꝛ eos malicioſe excõicauit uel ꝓcurauit
corum abſentiam:⁊ tunc pꝛocedat prima opi.ut
ius remaneat penes capitulum: z iſte intellectus ẽ
clarus: quia impedito non curit iſtud tempus. .
eo. quia diueꝛſitatem (Si uero canonici potue
runt eligere ſed non elegerunt pꝛopter dolum epi
tunc procedat opinio glo: ut poteſtas non deuol
narur ad epᷣm nec ꝛcmaneat penes capitulum: ſed
deuoluatur ad ſuperiorem: quod puto uerum:ni
ſi capitulum pꝛobabiliter excuſet dolum epiſcopi.
nam tunc ſaltem. H tpr ſibi reſtitueꝛct. qꝛ.in.c.ex
litteꝛis de in inte. reſti. ⁊.ff. ex qui. cau.ma.pꝑ to.
cum boc caſu doloſus non ſit ſoluendo ⁊ ſic non
poteſt haberi regreſſus ↄtra doloſum ad interel
ſe: ut in iuribus. alłe. in glo. hic non ſunt alia. æc.
Brde
. irecta uel in
Bm dilecta. directa promiſ
ſio facta a pꝛono de bñficio uacaturo i
1ʒ. uel clarius ſic: Sicut non poteſt patronus p:o
mittere ſe pntatuꝝ aliquẽ ad bũficũ uacaturum.
ita nec dare ptãtem pntandi anteq bificium ua
cet. prio narrat factum qð fm irritat ? fieri ꝓhi
bet ibi mandamꝰ ¶ M. prio ꝙꝙ mulier in dign
rare conſtituta põt habere iuſprouatus ⁊ ons
ius pntandi quod bene nõ. uod autem in prino
ta pſona.·j. ſubiſciam. ¶ Mõ. fo ꝙ q in eccleſia
collogiata pꝛonus nõ hẽat ius pntandi prelatum
q electio debet penine e ad collcgium ur in. 'no
bis de iurepa. bʒ tñ ptãtem pntandi ad pbendas
que ſunt in eadem eccłia.exquo ẽ pꝛonus ctiem p
bendarum quod bene nõ. Et cẽmuniter pen iſiu;
tex.tenẽt doc.hoc.nam hic cꝛant bñnficia in eccle
llegiara. ut patet ibi bencficijs eccleſiarum.
Ex quo etiam nõ: ꝙ pprie aliud eſt bificum
2z aliud cccłia:lʒ largo ſumpto uocabulo benckici
um comprebendat etiam omnem dignitatem. ut
in regula bnficium de re. iu. li. Vi. tn ꝓPpe ? ſtricia
mã appellatione bñficij ĩtelligirur ð beneficio ſim
plici quod eſt ĩ eccleſia non de rectoꝛia que eſt in
ipſa eccleſia ut in. c. fi. de preben. ubi ſi mandaiur
pꝛouideri de bencficio non compr chenditur eccle
ſia uide bonam glo. in. d. regula bencficium.
Hõ. rertio ibi donationes ꝙ, pintatio pfonm
pot dici donatio. nam hic non loquit de collone
qꝛ illa nõ cadit in pꝛonum maxie laicum ut in. c.
fi. de iurepa. ideo debet itelligi de preſentatione:
ſed d; donatio: qꝛ pntatus ſi eſt ydoncus deber

ℳ —war Plan⸗ V⸗ „: L- .

muͤ mm iticlrt⸗
mi mcnmk i , iftit
AHnntimp ittirl iſſcr hon
nqimtlbinintucemnlar
Gindgiaen poſſtbie iofftanen
õ
Ueintio e ſelideonin ud
Glieſoron gidonaſnis mid
GIoncſtngiürſcleditami n
1S K. ecKisdueſcdinonn
eletenmnangin Keleni
ntege rddla iiſionco ue
a Wfomm big nüqnidl
Gotanuſtoaminracntioſhfonun
s ſwſtpimne 5ligvſ n
Pfintluncusſtifbannr i,
iäancen mne
ſehe lenhibine
anſlinfunsins

nonne Zinn itc Sglegen⸗
c öſlatonibng g⸗;
cAhnettetcitee

tiilttintci

une nmſt eins 5
nore ſibtiſo, ntit inr
nnefmnens n gin ms

lcodi cmnonici n 1 e un
ede nnlico iatctnr
Dain “D nel Peunnt
dsman cdet primg opin
–— hmnr iſteinteleenns
. ltſüuc tanpns,
0. uig Eineiſgton Uero canonici pone
ntcigerſetntgnmam un⸗
tunc Procecht Cpinio gornt orctanen an
nummr od com ner mnnent Peyes (gpinrſonnie

daolnumn ſipenoran,voc Puno perunn
Icpiulun pobeblim anuſt woln pl
num wnc ſultan. h pe ſbi Ieſtimexr, anin
luris de in inte reſi fern. Cal. h. td
cun boc calu doloſus non ſr ſoenco e ſe on
poteſt haben regreſus otra goloſum od imere
ſeint in lunbus. alte in a non ſont glia. c,
bbas,
V Directa velin
Bin uecta. Girecta pronit
o hen a Rond de ,fteio naaro i
I Nd curus ie Gen on lct hanonns ⸗
mincre ſe ümnmn eni Adihci cuman.
inne afeihen iimmdi mnd am 6
er pio n ufinun cöfninin tfai

barbi mundam (No io q niin nen
mrr vonſtimta pot boberi inſpfovams 1 00i

3
ins puunl quod tarͦnd n
1 gſona. ſpbiſcun. ſo⸗
olgan ions ö ten no finn
f. clecio dcbet Penineedd clernd
„ „ .* 4
Pscumn Hüͦhiun i n
enden eceka. cqno ee
—— aaman
– doc.amn bic cant bifian
ga n iciſs llin

Leciam. wrpaletl ibene i Giin

1 n glo⸗ a
. ,koe
ſa nice . bi dororones Uutan
Po emno onn Hleron! z Mtine⸗
dic oaunmi Gomce

, ,Adir in ron
1 illa ne⸗ 6 eben eli⸗ n⸗

177£ 2.:

. 44
t

„,

Me ſede uacan.

oↄſequi oĩno bnficiũ.xvi.q. vij.deceꝛnimꝰ. Cl
timo nõ. ꝙ ſic collatoꝛ non põt ꝓmitteꝛe bñficiuʒ

nacaturnm ita nec dare in ſi pecie alicui ptatem cõ
feꝛendi anꝙᷓ uacet: ut in. c. ↄſtirutus.=. c.ij. S. eo.
ſic ?⁊ pronus nõ põt ꝓmitteꝛe pntationem alicui.
nec dare in ſpecie alicui pf̃ateʒ pñtãdi cũ uacabit:
qꝛ ea rõ que eſt in collatiõe militat in pntatione.
nã ſpeꝛãs ſe pntandũ deſideꝛaret moꝛtẽ ꝓximi et
ſi poſſet dari pras pnñtandi: ꝓcuraret᷑ fraus: quia
daret᷑ amico hͥ pas pntandi: ⁊ ſic indirecte fieꝛet
ꝓmiſſio nacaturi:⁊ bec fuit rõ decidendi hic. Di
cunt tñ doc.æ bene. ꝙ in gñe põt dari h̊ pias pn
randi maxie ſm Jo. an. q ſubeſt cã: ut qꝛ pꝛonꝰ
uult ſe abſentare in longã ꝑegrinationẽ æ maxime
nitatur ſuſpicio:ubi ↄſtituit illũ gñalem ꝓcuratoꝛcẽ
oium bonoꝝ ⁊ pondeꝛa bene.qꝛ doc.ꝑ illaʒ dicti
oneʒ maxine que abundat ſentiũt qð pr̃onus põt
uni dare płatem pntandi in geneꝛe. Iʒ in epiſcopo
dicamus:ut ſoli uicario gñali h poſſit omitteꝛe ut
dixi in c. conſtitutis.S. e Sʒ rõ diuc:ſitatis poteſt
eſſe h̊. qꝛ pꝛonus marime laicus non habet uicari
um:iõ opoꝛtet ꝙ poſſit ſibi cõſuleꝛe ꝑ conſtitutio
nem ſui ꝓcuratoꝛis:cũ illud bñficium ſit ualde ne
ceſſariuʒ hũano uſui ut in.l.i.ff. de pꝛocura. Sed
queꝛo.qꝛ tex. hic ſolum pꝛobat de mulicꝛe conſtitu
ta in dignitate:ut poſſit hẽe ius pñ̃randi quid di
cendum in pꝛiuata mulie:e. non recolo me legiſſe
hoc in alio tex.ſed dni de rota in quadam eoꝛum
deciſiõe ſentiunt ꝙ idem. ⁊ ſatis mihi placet qꝛ in
ra non diſtinguũt:ſed edificatoꝛi dant ius pꝛona
tus. xvi.q.vij.c.filijs.? maſculinum cõpꝛehendit
in ſe femininũ in.l. ſi ira. ff. de lega.ij.⁊ ĩ.c.ſi quis
ſuadente.xvij.q.iiij iuncto.c. mulieres de ſen. ex
C¶ Et foꝛmant ibi.q. nũquid ſi mulieꝛ dedit ĩ
dotem nillam in qua eꝛat iuſpronatus: utruʒz mari
tus poſſit pntare.⁊ pᷣſuppoſito qð poſſit ſi uxoꝛ
pntat alium:quis ſit pfeꝛendus ?æ vẽ pꝰ ꝙ debʒ pᷣ
feni pñtatus ꝑ maritũ qꝛ fructꝰ rei dotalis cedit
marito ꝓpteꝛ oneꝛa mr̃ionilia: ut ĩ. c. ꝑ ueſtras de
do.ᷣ poſt diuoꝛ. reſti. æ in. c. ſalubꝛiteꝛ de uſuꝛis: ſj
pntatio eſt quaſi quidaʒ fructus iuris pnrandi:ut
notar Inno. in. c. cõſultationibus de iurepa.⁊ in
c.cum eccleſia de cã poſ.gꝰ ⁊æc̃.ius aũt pronatus
tranſit cũ uniueꝛſitate: ut in. c. ex lꝛis ð iurepa.vnñ
ſicut maritus efficitur dñs rei dotalis oↄſtante mr̃i
monio ut tn.l. dote ancillã. C. de rei uenita 2 hꝰ
iuris ꝙꝙ traſit cum uilla. Sed in pꝛium facit:quia
uxoꝛ eſt qa ueꝛa huius iuris æ quẽadmoduʒ ius
peonatus ſeu ius pñtandi nõ rrãſit cũ uniueꝛſitate
in cꝛeditoꝛc ut ẽ tex. in. c. cũ beꝛtoldus. ð re iudi.
lia nec tranſire debet in maritũ æ forte hec opi.
ucrioꝛ ⁊? ſubtilioꝛ. nã ſi diligẽter uelimus conſide
rare fructus rei doralis: cedit marito ꝓpter ↄmo
ditatẽ qꝛ habet ſuportar̃᷑ onẽa mr̃imonij ſʒ ex pñ
tatoe nullũ fructũ re ipſa eſtiabilẽ ↄſeq̃ẽ maritus:
ſz eſt quidz honoꝛ eꝛgo dʒ ꝛemaneꝛe penes uxo
em: ⁊ hanc opi. ſecutus eſt collectoꝛ deciſionum
dis. An. hic ſõniauit: ſed h̊ opi. uider mihi elegã
tioꝛ ? facit dictũ Jo. an. nõ. in. d. c. ex eo de elec.

li. Vi. ubi tractauir ill pulchꝛam.q.quid ſi pupil

KXaece Seec, .e . eten et , ,s , „ nma i S
J 2 * ⸗ſ — P r Pviyu

lus hʒ ius pñtandi.æ tutoꝛ pntat unum ⁊ ipᷣe pre

ſentat aliuʒ foꝛte idoneioreʒ. ꝗs ſit pꝛeferendus et

Vr cõcludeꝛe ꝙ pntatus a pupillo ſi ẽ maioꝛ Vij.
ãniſ æ idoneoꝛ pntato a tutoꝛe qꝛ pupilus eſt dus
huius iuris.⁊ quẽadmodum põi pheꝛe ſ ponſalia
ita ad pntationem hẽꝛe aliud m in hoc ulrimo
uz ſentire YFre. ↄſilio.xliiij. t ex hac deciſio
ne infero ad pꝛimnʒ queſituʒ: ꝙ ſi pupilus maioꝛ
ſetemnio põt pntare eꝛgo foꝛtius mulieꝛ: cuʒ non
poſſit dici actus uirilis.ᷣ facit. c. dilecta de exceſ.p
la. ?æ hoc nota bene c. Abbas.

Me ſede uacante aliquid innouetur rubrica.

¶ Konninuatuꝛ hec rubrica ad pꝛecedcniia hoc
oꝛdine. Supra uiſũ ẽ ð inſtitutionibus ⁊ cõllatio
nibus bnficioꝝ:ſed qꝛ poſſet dubitari nũquid ſe
de uacante capłin ſuccedat in ipſoꝝ collatione:me
rito hinc ſumpta occaſione cõpillatoꝛ poſuit h̊ ru
bricam gnaleʒ ne ſede uacante. Et pondera quia
rubrica loquituꝛ negatic:⁊æ ponit ꝛõnem peꝛtfectã
7 ex ea põt arguiiꝙ nihil põt innouari ſede uacan
te in piudiciũ ipſius ſedis niſi iure expꝛeſſe cauca
tuꝛ.ualet enim argumentũ a rubꝛo iur ea que nõ
S. in ꝓhemio.⁊. C. ſi ob chiroga.pecu.ſupcꝛ ru

bꝛica in.l.i.eo.ti.
Ouit. Aacante ſe ð
ſtatꝰ eius mu
tari non deber. H. d. In
prima ponitur petitio cũ
facti naratione. In ſecũ
da petitionis ꝛepulſio cũ

pꝛimo papaʒ poſſe erigere monaſteriuʒ in eccleſiã
catredalẽ. ac unir̃᷑ duas cathedras epiſcopales: ut
idẽ ſit epᷣus utriuſqʒ facit.c.ſicut unire.de exceſ:
p̃la.? xvi.q.i.c.? tpris qualitas:ſ teʒ ceſſante u
niõe põt ex cã quẽ facere epᷣm õ

ut eſt tex.nõ.in.c.relatio xxi.q.i. 6. ſecundo
ꝙ q;ꝙh mmonaſteꝛiũ eꝛigat᷑ in eccleſiaʒ catbedralem
nihilominus ſeꝛuãda ẽ ibi religio exquo remanẽet
ibi religioſi.æ tenent᷑ ad elimoſinaſ æ hoſpitaltatẽ

tenendã. Ex quo nõ ꝙ monaſteꝛia oꝛdinant᷑ ad h

tria. ¶ Hi ꝙ unio ex cã facta põt diſſolui ſi ꝓ
cedente rempoꝛe ẽ eccleſie unite multum dãnoſa.

Hõ ibi Hatonien. eccleſie. ꝙ noie ecclie quaʒ (cund er⸗

ↄpꝛebendit᷑ ſolũ caplm ſine epo.nam h̊ deceſſeꝛat
epus:⁊ nihilominus fiebat petitio noĩe eccłie fac
.c. relatũ.el.ij. de teſta.⁊.c.cũ in ꝑtibus de v.ſig.

s ꝙ petitioni p:ncipũ ⁊ pᷣlatoꝛũ nõ ẽ annu
endũ cũ eqᷣtati nõ fouet: Et nõ.ꝙ rex nominat᷑ h̊
ante epos.facit ad mãm.c.ſolite.de maio.æ obe.
Mõ.in ueꝛbo attendẽtes ꝙ uacante ſede nõ ẽ qͥ
tueatur ius epale.lʒ ergo capłin ſuccederet ĩ iuꝛiſ
ditionibus ut in. c. cum olim ⁊.c.is qui de maio.
7 obe.tamẽ ſuccedit in poteſtate deducendi iura
epᷣi in iudiciũ ẽt defendẽdo. ltimo nõ. i. fi.
ꝙ uacãte monaſterio prioꝛ clauſtralis gerit uices

abbatis.⁊ dicit. Moſti.ꝙ in hoc fuit indulgentia

Wαι½. . p C 4/5Z frrr & = dor zer

quadaʒ pꝛoteſtatione. fᷣa
ibi attendentes. ¶ Hõ

— —
△ ⸗ Mrra 4½ 82.

—

Pi 2 Fe

— „ „* / —
NV % =. u. r= = O fCa

. pman, bacf aPn rarr S Iar ſrul
AI 14

C2aaat ziI erri fivr. ray

6 Tr=nr poſ

¶ WMe ſede uacan.

qꝛ ex pꝛioꝛatus officio nõ bʒ tãtaʒ ptãteʒ ⁊ ſic tꝛã
ſeunt comuniteꝛ doc. Sʒ nide Lau. in cle.ij. de re
ſcꝛip.⁊ in cle.quia regulares de ſuplen.negli.pꝛe
la. ubi dicit ꝙ peꝛ moꝛteʒ abbatis non cxpiꝛat of
ficium pꝛioris clauſtralis. Et fscit iſte tex. in ar.
ſz ego dubito utrũ ̊ dictum ſit neruʒ.namquead
modum peꝛ moꝛtem epii expirat officiũ uicarij ur
nõ.in glo.in cle.fi.de pꝛocura ita vꝛ qð moꝛtuo
abbate expirat officium pꝛioris clauſtralis.diſtin
guerem th ꝙ aut prioꝛ fuit electus a toto cõuen
ru: æ tunc non cxpirat. ar. c.ij. de ſta. regu. et in 5
cãu poſſet intelligi iſte tex. et tunc forte nulla eſſet
indulgentia. aut priot fuit poſitus ꝑ ſuꝑioꝛẽ tãtũ.
et tũc ꝑ moꝛtẽ ↄſtituẽtis poſſet dici officiũ expira
re:ar.ex nõ.in.d.cle.fi.et facit cle.ne in agꝛo.i F.
abbate. de ſtatu. reg.⁊ ꝙ ibi nõt. MDauluſ ubi pʒ
qð abbate ſuſpẽſo deuoluit̃ poteſtas ad cap tuluʒ
et uide Inn. in c. cũ dilectus de ↄſuerudie in pᷣn.
ubi uidet᷑ idẽ ſentire: dicaʒ latius in. c.fi.j. de ſta.
ꝛeg. ¶ In glo. ij. in fi. nõ. hãc glo. ſileʒ glo. hẽs
ĩ decreris.xvj. q i.c. tpis qᷓitas. hoſti.diẽ ꝙ qͥnqʒ
modis põt fieri unio.pr᷑io cum eccleſie uniuntur
quo ad ſpũalia tantũ ſicut conſueuit fieri in aliqᷓ
bus mõaſterijs:ĩ quibꝰ celebrant᷑ exequie moꝛtuo
rũ utriuſqʒ.o fit unio ꝑ uiã ſubiectiõis cum una
eccleſia ſubijcit᷑ alteri.? h̊ cãu ecclia ſubiccta ꝛca
net ſub iuriſditõe illius ſub quo pꝛimo erit conſti
tuta niſi aliud fuerit expſſum in ipſa unione ur eſt
tex.in. c.qꝛ monaſteriuʒ de reli.do.teꝛtio fit unio
quo ad platuʒ. dũraxat: ut idem ſit prelatus utri
uſqʒ eccleſie et hoc cãu dicit qð ĩ electione fienda
debẽt hec duo collegia ſibi adinuicem defeꝛꝛe: aꝛ.
in. c. paſtoꝛalis de ꝛeſcriptis.et ſi non cõueniũt al
ternis uicibꝰ eligẽt ſibi platũ:ar.in cle.ij.de mure
patro.⁊ ſi nõ ↄcoꝛdãt in pria electiõc fiẽda ſtabi
tur vbis unionis: ut prio noĩata hẽant primam
electionẽ uel ponant ſoꝛtem. nec ob.c.fi.de ſoitile
gi. qꝛ loquit̃ de eleciõe fienda: quod non debet fi
eri ꝑ ſoꝛteʒ: ſz h loquit᷑ de loco tantũ ubi dʒ fieri
electio. Ego puto quod Iʒ hec poſſint ſcruari:iñ

non ſunt de neceſſitate:ſed de mero iure debẽt 2

nenire bec duo coꝛpoꝛa ad electionem cõis plati
quia ꝙ oẽs tãgit:ab oibus debet appꝛobari ut i
.c.ꝗd h̊ ð offi. archi bñ facit illa cle.ij. nec ob.
.c.paſtoralis. quia ibi erat impoſſibile ut impetra
ti ꝑ utrãqʒ parteʒ eſſent iudices:ſed h̊ utrũqʒ co
legium dc iure habet electionẽ. ut in. c.i de elec.
fateoꝛ m ꝙ ſi de facili non poſſunt ↄuenire pote
runt alternis uicibus eligere.uide ſimile ĩ hac uni
ueꝛſitate ſcholarium: nã collegium iuriſtaꝝ et col
legiũ artiſtaꝝ ſunt unita ꝛeſpectu rectoris.qꝛ unũ
et eundem ꝛectoꝛem obtinẽt.et in electõe rectoris
oẽs cõueniunt ſimul.et ita eſt dicendum qñ duo
collegia uniũtur quo ad idẽtitatẽ pꝛelati dũtaxat
ſed ſi diſceptaretur de loco poſſet ſeruari qð dicit
Hoſti.ꝙ ꝑ ſoꝛtẽ nel alternis uicibus uel per de
lationẽ ↄueniant. YFit deniqʒ et quarto unio cum
due eccleſie uniunt᷑ ſimul.⁊ tũc ſerua qð dr̃ in gl.
nt aduertas.utrũ una uni altera alteri an ambe ſi
mł.nam pᷣmo caſu nihil accedit eccleſie unite.ſed

—
¶Qr

iſta eccleſia aue unit᷑ aſſumit puilegiuʒ ec leſie cni
unit᷑: ſʒ qn ſimul uniũtur:tũc cõmunicant ſibi po
tioꝛa pꝛiuilegia: ita in ſimili uoluit Maꝛ. in l. irff.
de lega.i. Aitimo eccleſia uniĩ alteri. cum eligu
in cathedralẽ. ꝙ ſolus papa lacere põt ut in.c.ꝙ
rranſlationẽ de offi.lega.⁊.in.d.c.ſicut uniꝛe ⁊ tẽ
erit idẽ eps utriuſqʒ:ſi unitur eccleſie cathedrali:
Si ãt unitur eccleſia inferioꝛ eccleſie cathedrali:
nec expᷣſſe eligitur in cathedꝛalẽ tunc iſta infeꝛior
ꝛemanet in ſuo ſtatu: æ ſedes ẽ apud primã duũta
xat ad hoc dictũ.c.qꝛ. ¶ In gl. in uerbo ſede ta
can.nõ. bene hãc glo.⁊ ut clare intelligas mãʒ eli
cio tres.q.prima nũquid bona eccleſie uacantis
cathedralis uel inferioꝛis poſſint alienari. ſecũda
nũquid ualeat ↄctus unitus ꝑ caplm de rebus ec
cleſie uel epatus ſede uacante.teꝛtia.q.nũquid na
leat iudiciũ agitatũ ↄtra eccleſiã uacãtem. (MWir
ca primũ Hugutio ⁊ Ber. gl fueꝛuut in ↄtꝛaria
opi. ut nides in gl. Inn. hic iſtat ⁊ itricante in di
uerſis glo. ſuis:ſʒ in effectu uẽ uelle ꝙ regulariteꝛ
nõ põt fieꝛi alienatio. Yallit in duobꝰ caſibꝰ prio
ſi ma gna urget neceſſitas.fo ſi eccleſia diu eſtua
catura:æ non põt cõmode ſpectari cꝛeatio pᷣlati.i
qbus caſibꝰ dicit Inno.qꝙ dabit᷑ curatoꝛ bois et
ꝑ illũ fiet alienatio. ad BG.l.i. ⁊.ij. ff. de cura. bo.
dan. Item poteꝛit daꝛi uiſitatoꝛ eccleſie uacanri =
dicit ꝙ aꝛchiepᷣs eſt uiſitatoꝛ eccleſie epalis ſuffia
ganei ⁊ epus ẽ uiſuatõ quo ad eccleſiaſ ſubiectas
2z cũ hac opi.uẽ h̊ tꝛãſiꝛe domin. An.Ego autẽ
hec dicta nõ admitteꝛẽ ĩdiſtincte:ut uẽ tex.in ↄtꝛa
rium in. c.fi.de ſupplen.negli.pla.li. vi. ubi patet
