oĩa oneꝛa ſubirent: ceſſaret hec ꝓuiſio in eccleſijs
infeꝛioꝛibus: de quo dic ut latins habetur in. d.
cle.i. de urepatro. In gl. in ueꝛbo de puenienbꝰ
eccleſie. Mota hanc glo. ad quam quoudie fit re
miſſio cum queꝛitur de iure competenti religioſis
quo ad eccleſias eis ſubiectas:⁊ uide gl.qſi ↄſilʒ
.xij. qij. in ſumma.·⁊æ ut clarius hẽat᷑ h̊ m pꝛimo
eſt adueꝛtenduʒ ꝙ quinqʒ modis pnt ecclie ſecula
res ſpectarc 6 religioſos. Mꝛimo quo ad iuſpa
tronatus duntaxat.ſecũdo quo ad collatio neʒ ſen
quo ad inſtitutionem tituli collatinam. tenio quo
ad inſtitutionem auctoꝛiʒabilem ſcilicet ui poſſint
inſtitueꝛe pꝛeſbyteꝛum etiam quo ad curem popu
li.quarto quo ad tempoꝛalia tamum.quinto quo
ad tẽpoꝛalia ⁊ ſpũalia:pꝛimo coõu qn hñnt iuſpatꝛo
natus tin nõ pnt capeꝛe aliquid de redditibꝰ: ſed
tm ↄſequunt᷑ id qð ↄſequitur quilibʒ laicus ratio
ne iuriſpatronatus ut in. c. cum ſeculum infra de
iurepatro.nam ⁊ epiſcopus habens iuſpatronat
in dioceſi alteꝛius aliquid ultra non conſcquitur
ut. xvi.q.V.c.i. habent ramen religioſi unam pꝛe
rogatiuam pꝛelaicis: quia poſſunt exige:c ratio
nem de tempoꝛalibus eccleſie ut in.c. cum ? plan
tare. F. in eccleſijslinfra de pꝛiuile.⁊ habent cuſto
diam eccleſie uacantis ut in. c. bone ſupꝛa de ap
pella. ⁊ ibi plene dixi:⁊ iſto caſu non habet locum
quod dicitur in iſto. c. quia non poſſunt aliquid
capeꝛe de redditibus eccleſie ad hoc clemen. quia

* N Inje⸗ Fin
õ
nioncſcenbicdicrm
ſalniagſineenchoadii
icecnſ idieen
ounfoneleas drius r
igoiz ſhrnden maeid
AAchen ro Gſdrndoe N.
ſoNr N.Ninodd
GoANicrid
DOANA Wki e
ſan:gpe malti nöbilterde⸗
s ecleia gor paonner
Ukolenus Araft ſbienn
lbis rlol babent i⸗
oroncolgtoni nmt nögue⸗
Eatw annchdic
5 yrigdh
besii; üs ligſcnig
A rigoborinani n⸗
. tGüma aundugnt
. Leramingze,

47 nropit eitr d ui ⸗

ecnngmimgg irſtgrls
honit gounnncos ſ
achnmoreligntan
bafhmufnenr i
ermnnuscnnr
anindienriuc none
Aeſſtest uen
lt gl.
mnn⸗ – i
ununhümilſil
unr llam iileoh
cliplurh im

—
W
—

=SSß .. 2 c = ſxra, l sſo Pr F iſzr t ‚ .à % 6 4.C

P rgor ſen .ODi,
us ecche N D reti lctte Cpterſn
beber nie rolen ne ſne,
lnn lür rune on unan
ifn nen fontgiongner Alaiz,
Rrihininiee in nc
ſecllures enn . c terce

. . tndon ergitoß
vinc dehis ge cſſscift die Giton

z d
acli ut incpaſonls gehis “ 4

ſknnihrn mir Alſo ctbezi
riutchf inel ge nii mmn ſnlll
lim fame moreuf:mnc aian eſſ
pdinan tunc eccha tenemr eriamn venebi
pbilia uel inobla da neſi ccche.xi. i.
cla. Et hoc aſn ing'ag licos int
kin peepto. Nryi di paſche inc.lin
ſed dicers min aſſgnanch portione bui
Aſen nicnio de gvo iter aiio oſiderabitnt
itlins tenenda: dic g bebitur ꝛeſpecus d
netche du magss indiger en e c nias coes
n oſdenbitor cöſuenndo loci,g ubi relgioſi
onen ſwbiren:ccharer dec priſi mecdleſis
eiciidus: de no dc urininsdibenn .
lde umpamo. Ing in edd eguanint⸗
lſe. Nom banc g0. d anan cvondtſtn
ſo aum queiiwur de iure competent dlges
ecceſas as iblecnort ice g
rinſumm eu cmnin ben ni il
uennanz guing; nocis pi c
Peente ad teigoſos. ODammo oo i
bant collaiortin
us duntaxat ſccido qno d as
d inſtimutionem nituli collarivamn ien 3
nionen auctonzebilem ſailect uſe
ſimnncn einmn qano d nnn
nerepn loſterum eliam q

n
anrumm. cvino
eno an ad mnonla ii in

ialarpino con n jrſfe

¶ De pꝛebendis.

regulares pꝛeallegata:ſed hit dũtaxat pntare ree

toꝛem ⁊ reſpeciu pñnñtationis ſeꝛuabitur qð di Ric

non aũt reſpeciu argumẽtatiõis poꝛiiõis. n
fo caſu qñ ꝑtinet ecclia ad eos quo ad inſtũ titu
lum collatoꝛiũ ⁊ non hʒ locũ qð dẽ h. Tũ quia n
fit pꝛeſentatio epo cum ipi inſtituunt rectoꝛem:tũ
quia cũ ſit ſubiccta ſolũ quo ad collatõem nõ pnt
extendeꝛe manus ad tpᷣalia ecclie ut in: d.cle.quia
ꝛegulares. Idem dic in tertio mõ qñ eſt ſubiecta
quo ad iſtitutõem tituli collatoꝛiã ⁊ auctoꝛiʒabileʒ
quo ad cuꝛã ppli:nã epſ hʒ ecclias ſubiectas quo
ad ut:ãqʒ iſtitutõnem ut.c.cũ ex ĩiuncto ĩ.fi.j.de
here.xvi.q.vij.omnes baſilice:nec tñ põt extẽde
re manus ad tpᷣalia ecclie niſi quo ad iura epalia
ut in. c. pnti de offi. oꝛ li.vi.x·q.iij.quia cognoui
mus ⁊ de offi.oꝛ.conquerente:multofoꝛtius hoc
nõ poteꝛit face:e infeꝛioꝛ hus hec inꝛa de iuꝛc ſpe
nali In quaꝛto modo.ſ. cum eccła ſubeſt cis quo
ad tpᷣalia habet pꝛopꝛie locum qð hic dẽ ⁊ in.c.
auaruie. S. e. nam pꝛopteꝛ ꝛeligioſoꝛum inopiam
qnqʒ papa uel epus concedit eis cccliam quo ad
tpalia:⁊? talis cõceſſio intelligit ut poſſint percipe
ꝛc ꝛedditus ⁊ cõueꝛteꝛe in utilitatem pꝛopriam in
tellige tamen conſeruata ccclia in ſtatu ſuo priſti
no ut. S. dixi.? pꝛo hoc uide tex.bonum.in.c.pa
ſtoꝛalis ? ibi peꝛ. Inn.. de priuile. ⁊ in: c. paſto
ꝛalis.j.de dona:habebunt:n.pntationem ꝛectoꝛiſ
ex tali concceſſione nut hic dicitur. Quinto ⁊ ultio
qn ecchia ẽ eis ſubiecta quo ad tẽpõalia ⁊æ ſpũalia
2 tũc ↄſidera ꝙ ſi eſt ſubiecta pleno iuꝛe nõ habʒ
locum fo:malitas huius tex.quia in tłi eccłia hñt
ipſi plenã iſtitutõem. unde nõ eſt neceſſe ꝛecuꝛꝛere
ad epm pro inſtitutione. ut in. c. unico de capell.
mona.li.vi.facit.c.quoniã de puilegijs:ipſi:eniʒ
iſto caſu ponũt ibi uicariũ:æ deponũt de quo nið
bonã. gl. æ nõ. in cle.i. de exceſ.pla.ſuꝑ.v.ad mẽ
ſam:que multũ nõbiliteꝛ declarat qn æ quibꝰ mo
dis eccleſia dicit᷑ peꝛtineꝛe ad menſã ꝛeligioſoꝛum
uł altenus. Aut eſt ſubiecta ĩ ſpũalibus ? tẽpoꝛa
libus.i.ꝙ ꝛeligioſi habeant ibi tpᷣalia ⁊ ẽt inſtituti
onem collatoꝛiꝗ tituli nõ auctoꝛiʒabilem quo ad
pplm:⁊ tũc hʒ locum qð dicit hic:qꝛ ꝓ cura ppli
dʒ ꝛecurri ad cpm. exquo eis nõ ẽ ſubiecta pleno
iure ut.d.c.unico de cappell.mona.⁊ ex bis claꝛe
babes quibꝰ mõis ecclia ſecularis poteſt pertinex
ad ꝛeligioſos:? in quibus caſibus dʒ ſeꝛuari iſto
c. Sed iunc ꝛcſtat examinaꝛ quo iuꝛe ecclie ſecu

laꝛes pnt penineꝛe ad ꝛeligioſos modis pᷣdictis.

7 xaminabimus gl. in ſingulis ſuis partibus. naʒ
ponit glo. quatuoꝛ modos: quqʒ pertinent ad eoſ
ex donatione laici quandoqʒ ex dõatione epi qn
q; ex ꝓpria fundationc qũqʒ ex tꝛanſlatione iuriſ
patꝛonatus duntaxat: ut qꝛ foꝛte acquiſiucrũt uil
lam : ubi erat iuſpatꝛonatus:uel qꝛ patꝛonus laicꝰ
ceſſit eis ſolum iuſparꝛonatus. Ad primum di
cit gl. ꝙ ex conceſſione laici intellige patꝛoni:⁊
Oſenſu epi:tranſtertur ius in ꝛeligioſos non ſolũ
ꝛeſpcciu pntandi ſed quo ad tpalia all.xvi. q.i. c.

ultimo: ?æ idem n uclle glo.xvi.q.ij.in ſomma:mi

hi nunquã placuit hoc dictum gl. nam cum laicus

patronus non hẽat niſi iuſpatronatus: nec põt di
ſponeꝛe aliquatenus de tpᷣalibus ecclie ut ꝓbatur
x.q.i.noueꝛint:non põt plus iuris trãſſfeꝛe in rcli
gioſos ꝙᷓ ipſe hẽat: ut in regula nemo põr de re.
iur · li. Vi.ncc ob. confirmatio epi:qꝛ cõfirmãs nõ
donat aliquid ðᷣ nouo ſed tin auctoꝛiʒat donatio
nẽ factã.c.inteꝛ dilectos de fide inſtru: nec ob.c.
paſto ꝛalis de dona.qꝛ illud.c.loquitur qn epiſco
pus donauit ſimplꝛ eccliam ↄſentiẽte parrono: ſʒ
in cau nr̃o nõ donat epᷣs qui hʒ ius diſponẽdi de
tpᷣalibus:ſʒ donat laicus lʒ ꝓ glo. faciat:qꝛ laicus
donãdo eccliaʒ vꝛ donaſſe nõ ſolũ iuriſpatronatꝰ
ſed ipam eccleſiã:qꝛ ueꝛba ſunt ↄcepta in eccliam
nõ in iuriſpatronatus: ſʒ ꝑ hoc nõ recedeꝛẽ a pꝛi
oꝛi dicto:quia vr̃ donare qð ſuum eſt: ar.in.l.ſeꝛ
ui electione. ff. ð lega.i.ſecus foꝛte ſi parronus di
xiſſet conſentiente epo donamus uobis talem ec
cleſiã ita ut ueꝛbuʒ dono ẽt refeꝛatur ad epiſcopũ
quo caſu loquitur illud.c.paſtoꝛalis: z in hꝰ caſu
foꝛe poſſet ſaluari hoe dictũ gl.⁊= reppeꝛi qd qñs
An. ẽt impugnat hoc dictũ glo.ſed ſaluat in duo
bus caſibus:pꝛimꝰ q laicus de facto poſſidebat
totam eccleſiã reſpectu reddituũ: æ eam poſt cõtu
lit religioſis de conſenſu epi:⁊ ſic dicit loqui.c.ul
timum allegatum in glo.⁊ facit.c. cum apoſtolica
de his que fi.a p:elatis:poſſet de hoc dubitari ra
tione pꝛedicta: quia nemo plus iuris ⁊c. nec ob.
iura alle.peꝛ eum:qꝛ loquũtur qn laici habent de
cimas cum titulo:⁊æ non poteꝛat donatio ueꝛifica
ri niſi quo ad totum ius:ſʒ in caſu nr̃o poteſt ueꝛi
ficari reſpectu iuriſpatronatus. Secundus cãus ẽ
qn patronus tempoꝛe fundationis ↄtulit dotẽ ec
cleſie: ⁊ eã ſubiecit religioſis de conſeuſu epi:hũc
caſum nõ admitteꝛẽ in piudiciux epi æ rectoꝛis ec
cleſie:nam põt eſſe ſubiecta religioſis nõ tñ qꝰ ad
redditus:cum eꝛgo ueꝛba h̊ nõ ſonent:nõ dʒ pluſ
oꝑari iſta ſubiectio ſimpliciteꝛ facta qᷓ; illa quã fa
cit ius cõe quo ad epᷣm:⁊æ ꝓ hoc uide glo.pꝛcalle
gatã in. d. cle.i.de exceſ.pꝛela.que dicit qð lʒ eccle
ſia ſit ſubiecta ẽt pleno iure religioſis nõ tñ peꝛ h
pnt extendeꝛe manus ad redditus niſi ſit ſubiecta
quo ad tpᷣalia:⁊ facit dicta cle. quia regularcs qn
qʒ fᷣm glo.laicus donat eecleſiam ſine ↄſenſu epᷣi:
2 non ualet ↄceſſio peꝛ.c.illud de iurepatro.Ad
uene ſi conceſſio fieꝛet laico:clarum eſt ꝙ non ua
let etiam ꝛeſpectu iuriſpatronatus ſine ↄſenſu epi
ſcopi:ut ꝓbatur in.c.i.de iurepatronatus li. vi.
ſed ubi conceſſio eccleſie fieꝛet loco religioſo tunc
neceſſario non requiritur conſenſus epiſcopi quo
ad iuſpatronatus:ut cõmuniteꝛ norant doctoꝛes ĩ
ꝛd.c.i.? tenuir Jo. xvi.q.ij. in ſumma. Et puto
ꝙ licet patronus dixeꝛit:concedo uobis eccleſiaʒ
hanc ꝙ nalct conceſſio reſpeciu iuriſpatronatus:
qꝛ ſi non ualet qð ago ut ago dʒ naleꝛe ut põt ex
quo pcccatur in mã ⁊ nõ in foꝛma ut pꝛobar i.c.
uno de ſpon.li.vi. nec obſtãt iura allegata in gl.
quia loquuntur quando patꝛoni concedunt eecle

ſiam clenico ſeculari: nam tunc non habebunt licẽ

tiam concedendi iuſpatronatus nec pꝛopꝛierarem

eccleſie ſed donare tituluʒ in eccleſia: æ hoc nõ põt

, ,ℳ9*
„ 9
8 4 6
N *üzie plag- dAe au onalg 7 S
¶ De pꝛebendis .
mgleli
laicus:iõ ex toto cõcefſio non ualet:ſed qñ dona eccleſiã tanqᷓ; laici uel acquiſiuerũt cuʒ uniuerſita ſr⸗ Z nd n
nit loco ꝛeligioſo vr̃ uoluiſſe donare aut ex toto te uel patronus laicus dedit eis tin iuſpatronatꝰ ſiſtzſn tnsl n
aut reſpectu iuris patꝛonatus qð hẽbat:iõ omni et qð ius habent dictum eſt ſuperius: et iſta ſuper itcſen dd SüN B
caſu debʒ ualere ſaltim reſpeciu iuriſpatꝛonatus. ficialiter ſufficiãt: quia multa dici poſſent.que caã ppn zmi ct bo⸗
et ex his habes ꝙ ius põt compctere loeo religi breuitatis omitto: nofnau helſſſne 4
272 nανυααrrrα gααιυρ. oſo ex donatõe laici · Auũ m aduerte ꝙ ex tranſ DOhbec DOlures dignitates uel ꝑ ſe ciun inen ben Ppnin
latione iuriſpatronatus in pe:ſonam eccleſiaſticaʒ *ſonatus in una uel ĩ diueꝛ torenn in c liny ol
aſſumit tale iuſparronatus nãm patronatus eccle ſis eccleſijs quis habeꝛe nõ põt.h.d.po Rccs n ⸗

ſie:ut pꝛobatur in tex.iuncta glo. in. c.i. Ande re-

ligioſi hnt quatuoꝛ menſes ad pntandum:et pote
runt cxigere adminiſtrationẽ de tempoꝛalibꝰ:licʒ
laici ñ potuiſſẽt. Quãdoqʒ ⁊ fo mõ ccha ꝑtinet
ad religioſos ex donatione epi:et tũc aduerte ad
foꝛmã ↄceſſionis:ſi eiʒ donauit quo ad tpalia ha
bebit locũ qð g̊ dixi:⁊ intellige ꝙ hec donatio fi
at ex cã ⁊ cũ ↄſenſu capli al.nõ ualet iĩ.d.c.paſto
ralis de dona.et clemen. ij. de re.eccle.non alie.
idẽ dic qn donatio talis fit per papam quo ad tẽ
poralia: ut ꝓbatur in.d.c.paſtoralis ðᷣ priuilegijſ
Aut eps donauit pleno ime utendo hac genera
litate nerboruʒ:et glo.hic ſentit q etiã operatur

cõceſſio reſpectu tpaliũ.ſed glo.ſentit Zrium ĩ di

cta cle.i:de exceſ.pla.nam ecclia eſt ſubiecta epᷣo
pleno iure:⁊ tñ nõ hẽt tpᷣalia eccleſie:ſed puto ꝙ

babito ꝛeſpectu ad ꝑſonas religioſoꝝ:qꝛ ↄceſſio

eis fit ut hẽant unde uiuãt:ꝙ rũc intelligitur ple
no iure.i. quo ad tẽporalia ? ſpualia:⁊ hoc caſu
poterit ſaluari dicrum huius glo- ſecus putarem
ubi ↄceſſio fieret alijs ꝑſonis:et ubi papa ↄceſſiſ
ſet ius nõ ꝛeligioſis:qꝛ tũc priuilegiũ dʒ ꝛeſtrigi
ꝓpter piudiciuʒ epoꝝ.Qnqʒ fit conceſſio ſimpli
citer ꝑ epᷣm:ut qꝛ dicit.donamus uobis talem ec
clcſiã:⁊ tũe ſerua c.paſtoralis de dona.et ꝙ alia
iura cõpetant religioſis ex talibus conceſſionibꝰ
pꝛelatorũ ultra redditus tẽporales uide nno. ĩ
.c. lareranẽſi.j. e. ?æ Jo.an. hic poſt eum ¶ Onñzʒ et
tertio religioſi bñt eccłiaʒ ex fũdatiõe pꝛopria et
tʒ hic gl.ꝙ hint eã quo ad tẽporalia:allegat iura
que hoc non ꝓbant:nec uideo quo iure ꝓbat h̊
dictũ glo.naʒ iura dicũt dũ eccłia ẽ cõſecrata ꝑti
net ad epm. æ ſuccedunt iura qᷓ uolunt rectorem
ponẽduʒ in qᷓtibet ecclia in.c.cũ nõ ignores.j.e.

2æ.xvi.q.vij.oẽs baſillce:nam ut õ dixi enã epus

edificãs eccleſiã in alieno territoꝛio nõ hẽt niſi ſo
lum inſpatronatus:ergo idem dic in religioſis:
totũ teritorium ſit epi iure:cõcoꝛdat c. primum

de offi. ordi. Inno:tñ ĩ.d.c.ĩ lateranẽſi .e. vide
tur prima fronte ſibi Sriari.naʒ pᷣmo diẽ ꝙ ſi re

ligioſi edificarẽt eccleſiã retinẽt ſibi dominiũ tpᷣa
le ⁊:pnñt ibi ponẽ uicariũ ⁊ deponere:⁊ in alia gl.
dicit ꝙ nõ pñt religioſi edificare eccliã cũ ꝓteſta
tiõe:ut ſit eis ꝓ grãgia ſeu ꝓ pꝛioꝛatu ſen ꝓ pꝛo

prietate qᷓdã:qꝛ ñ pnt diminuere iura epoꝝ:⁊ ibi

nide latius:ſed poſſer glo.iſta ſuſtineri qñ religio

ſi ĩ auxiliũ eccłe proprie edificauit eccleſiã i loco

uicino tũc uidentur ambe una eccła in effectu:ſic
põt ſaluari glo.in.c.eã te de eta.⁊ quali ?æ quod

ibi nõ:docto.tñ nõ.hanc glo.propter ipſius auc

toritatem. VUltio mõ põt expectare ad religioſos

iuſpatronatus uarijs modis: æ quia dotauerunt

nit dictum ⁊ eius rõnem ſubdit ibi cum ſingula.

¶ Wõ pibi omi rõi ꝙ oĩs ratio reſiſtit ut quis
vbhẽat plures dignitates aut ꝑſonatus:eſt enim pꝛi
mo ↄtra nãm recti ſeꝛmonis:naʒ de co qui hʒ du

os canonicatꝰ oʒ dice?:ecce.p.canonici nẽit. Itẽ
eſt g̊ ius nãle æ diuinum quod requirit ꝙ una ſit
coniunx:ita ⁊ una debet eſſe coniunx ſpũalis iteʒ
2 3 rõnem iuris canonici:qð pʒ peꝛ ſe. Quãto ⸗ʒ
ius ciuile ſm ꝙ; nemo põt eſſe de duobꝰ collegijs
.l. i. ff. dc colle. illicitis nec habeꝛe duas militias.
l.iiij. C. qui mi.non poſſunt:⁊ de hoc latius ĩ gl·

.c.ſe. Et ex his infero conſuetudinem non ualcre

diſpoſitionem huius iuris ad hoc qð leguur ⁊
nõ: in. c. ad nr̃am de proba. Infero ẽt ꝙ ubi di
ſpenſandum cſſet per papam niſi fiat ex legitia cã
nõ ualet quo ad deũ:qꝛ nõ põt di ſpcſaꝛe ſeu meli
us diſſipare uniuerſum ius non ſolum humanum
ſed eriam diuinum:⁊ ſic tempera fam gl.hic ⁊ ui
de bonã gl.in.c.nõ eſt de noto õ ibi aſſidu
itatem ꝙ omnes:dignitates ſen perſonatus exi
gunt aſſiduiratem ⁊? cõtinuam reſidẽtiam ĩ eccliis
nec uẽ ꝙ quis poſſit per alium in eis deſeruire a
lias ratio huius.c.nõ cõcluderer: facit S de cle.ñ
reſi.in.c.ex parte cũ.c.ſe.⁊c· Abbas.

Reteria Mabens pluꝛes digni

tates alieꝛam dimittere
cõpellit᷑ hoc.d.primo narrat caſum qð
fo coꝛigi mandat ibi mandamus. Nõ primo ꝙ;
quis nõ põt eẽ aꝛchidiaconus in diueꝛſis eccleſuſ
Irẽ nõ. aꝛ. ꝙ ꝛegulaꝛis poteſt eſſe archidiaconꝰ
Sʒ ̊ hoc.opo.de.c.ſuꝑ eo.j.ð ꝛegu.So.hec ſaa
põt itelligi dupliciteꝛ:pꝛimo ꝙ iſte eccleſie erant
ſeeulares: ⁊? iſte eꝛat cleꝛicus ſecularis. Sed tunc
expone litteram ibi regulaꝛiteꝛ pꝛofeſſus.i.cano
nice pꝛomiſit obediẽtiam pꝛelato utriuſqʒ ecclie:
nam canon gꝛece idem eſt ꝙ ꝛegula:clericus.n.ſe
cularis ꝓmittẽdo obedietiam pᷣlato ſuo dicit̃ pꝛo
fiteꝛi: facit. c. legabat᷑ z.c.ego. N. S. de iureiurã.
2 ſic nõ obſtat oriuʒ:⁊ hãc lec.ſentit ; Gof. Se
cundo põt legi ꝙ utraqʒ ecchia eꝛat ꝛegularis et
cathedralis æ hanc ſentit Hoſt. ⁊ tunc ad oriuʒ
rñ de ꝙ talis non põt eſſe archidiaconus in eccle
ſia ſeculari ſed in eccleſia ꝛegulari ſic ⁊ ita põt ĩitel
ligi tex. ⁊ ſecũdũ hũc intelleciũ nõ bñ hũc tex. ꝙ i

eccleſiis cathedꝛalibus ꝛegularibus ꝛegulaꝛes pnt

hẽe dignitates infeꝛioẽs: ⁊ ſic uidi pluꝛies obfua
ri. Sed contra hanc lecturam ſeu tex. ſic intelle
ctum oppo. exquo iſte fuit profeſſus in alia cccle
ſia deſinit eſſe pꝛofeſſus alteꝛius cccleſie: quia
non poreſt eſſe canonicus regularis ucl mona
chus duarum eccleſiarum ctiam conſentiennbus

Grlren cg ſr wenm
ur npſhunih gent
be Brrtuite Gebis oſeg
leen ect za Nenincl
Galeganocſn ſcbordinara.
Stnwuͦe ſinckincole⸗
veſteueſcpolarionn nann a
Cols rin wons giinentdus
Ulretainer conſidenun de
borone dol choares diwurn
ſ deer ſed ardce .
cCnis cdes denihre
Nen Na d edisden
wierti nd hens bic g

Bnpon.

l fin clnn no
lſconeituſlir e amn
bogepoeis imr boe ein
eſuſtethtgnijannns,ſ
nehuniagciz io donſee
umbionigm nno ſoti
Pl. (Wumno Dinchi
Pnn alitcte eſe nnin
ionſcanm ragos ,
anenttiutenſn
lir difnine⸗ di

I. reme. õ S ab r J X. Surr Ji 1 G- a , =ãy p

nnanlnhmimwn
ng ag boc g leg
calint g beginrt
unn e robn jfgo r wi
um cſerperpmn niſ fot er lgi c
tquo ad dei: gꝛ no pot ieſne ſin mei
ne umiuerſum lus non ſolum humanum
ndininmm:e ſc enpen fan l.bic 2ni
gl in c.No eſt e voro ſſ Vo bi afſan
omnes:dlgnitanes ſen perſonatus eri
nimntan t cötinnam reicetiom i ecchis
Pauis poſſt per alum in is geſernireg
io bains c nd coelnderer faclt 5 de cle,ñ
c.er parte ci.cſe. 4 Abbes.

ia Vobens Pors digti
heteni. mes Menmd munere
c(opelii boc prino nunn ſun ed
igimmnchtibi nmndinns. Poprino
pot ec acchidiaconns in cvens alel
5,92. g glonis ponſteſe rchicſacon
oc opo. ge.c. ip cv.j oͤehl. Go het i
igi duplten pꝛino ſeatgee crant
g: k iſe ent clericus ſecylaris. Se tune
ineran bbi regulariten pꝛofeſſusid

eli triuſqg eacke:
obecietam pꝛelato urriu
c dan t qn eglla lenilo i
edo odedienann plaio ſuo dc 1o
net PA.. de imeimi

De pꝛebendis.

platis ut in· c.ↄſtitutus de clec. eꝛgo coipſo ꝙ fu
it ꝓfeſſus iu fa eccleſia de lñia pᷣlati pꝛioꝛis ecclie
deſinit eſſe monachus uel canonicus pꝛie:ar.in iu
ribus pal.? in.c.ſiquis iã trãſlatus.xxi.q.ij. So.
Inno. fatetur cõtra.⁊ dicit hoc ꝓceſſiſſe ex gꝛa:
ſic etiam fᷣm eum ꝓceſſiſſet ex gra: ut iſti daretur
optio:cum non habear ꝓpꝛiã uoluntatẽ. xij. q.ij.
non dicatis:in hoc tn ultimo poteſt dici ꝙ exquo
pẽbat dignitatem poreꝛãt explicare norum ſuũ in
ſocctantibus ad illã dignitatẽ: qnia exquo unuʒ .
ceditur:oĩa ꝑrinentia conceſſa eſſe uidentur in.c.
pꝛeteꝛea ? in.c. prudentiã de offi.dele.l.ad legatũ
z.l.ad rem mobilẽ.ff. de ꝓcura. Altimo nota
ex pꝛedictis ⁊ ex tex. ꝙ reglaris qui legitime trãſ
feꝛtur ad aliã cccleſiã regularẽ iteꝝ ibi ꝓfitet̃ pꝛo
tex.in.c.abbatẽ..de ueꝛbo.ſigni.in ueꝛbo pꝛo
feſſone facta: æ uide qð nõ. Jo. de lign. in cle. ne
in agro de ſtatu regu. In gl. fi. ibi. ff. de collegiis
.l. i. nõ tu canoniſta glo/ ꝙ quis nõ põt aggrega
tus eſſe duobus collegijs:⁊ hoc intellige qn colle
gia hñnt talia exeꝛcitia ſeu ſtudia: ꝙ exeꝛcitiũ uniꝰ
pꝛeſtat impedimentũ exeꝛcitio alteꝛius:nam poſſet
contingeꝛe ut eodeʒ ipᷣe uocaretur ad diueꝛſa col
legia:æ non poſſ utriq; deſeꝛuire ut nõ.in.d.l.i.
= ibi ꝑ Har.⁊ uide de his collegijs ꝑ Inno. in
c.dilecta de exceſ. pla. Item intellige gl. q divx
ſa collegia nõ eſſent ſuboꝛdinata.nã qnqʒ duo ſe
hñt ut totũ ⁊ ꝑs ſicut eſt in collegijs doctoꝛum ⁊z
uniueꝛſitate ſcholarium. nam qnqʒ; faciũt tm unũ
coꝛpus ut in ꝛebus ꝑtinentibus ad ipſum coꝛpus
uniueꝛſaliteꝛ conſideꝛatum ſiẽ ẽr ẽ in uniuerſitate
bonon e ubi ſcholares ultꝛamõtani faciũt uniueꝛ
ſitatẽ de per ſe ⁊ artiſte de peꝛ ſe:æ tñ nibilominꝰ
in ceris actibus ↄueniũt ⁊? faciunt unam uniueꝛſi
tatem: na tunc quis eſt de uniucꝛſitate ꝑticulari æ
uniuerſali.nõ hẽris hic alia utilia.

Bm non ignores. Si⸗

ad fam cccliam nolueꝛint dimittẽ pꝛiam
eligentes pnir ꝛeſiliꝛe ⁊ clectum non acceptaꝛe. Et
hodie poteꝛis ſuaꝛe hoc·c.in bnficijs ꝛeſidentiaʒ
ꝛequirẽtibꝰ æ etiã ĩ curatis:ſi de facro noler dimit
terc pꝛimã ecchaʒ.prio ponit᷑ cã mãdati · fo mãda
tum ibi cum igitur. teꝛtio ſoluitur obſtacnlum ibi
ꝓ ſi. ¶ Nota primo principium cum ſua deciſa
ꝓ una eccleſia debet eſſe unius ſaceꝛdotis nõ plu

rium:ſic econtra ſaceꝛdos dʒ eẽ nniuſ eccſie ⁊ nũꝰ

Krrd ? in h facit ad deciſionẽ buius tex.¶ M
fo ibi in duabꝰ ecclijs ⁊c. ꝙ de iure cõi nõ pt᷑ qͥs
pre bñficia ĩ duabus ecclijs: qꝛ bẽre loeum in du
abus ecclijs eſſet ð iſtum tex. diſpẽſatiue tñ poſſet
bie ut ĩ. c. de multa. . e. i. fi.? ẽt de ↄſuetudine in
ſimplicibus nõ ꝛequiꝛctibus ꝛeſidẽtiam ul in uno
curato ⁊ ſimplici:de quo dic ut nõ in. c. gẽa ð r.
li. Vi. in cle. gꝛe eo.ti. æ in.c.i.de conſuetudine
li. vi. dicam. in. c. cum iam duduʒ j. e.¶Mõ:ter
tio ꝙ ſi clicus uel ꝓuiſus nõ ult dimitte pᷣmũ bnñ
ficiũ qð ꝛcqᷣrit ꝛeſidẽtiã:nõ tẽnt᷑ electoꝛes ipſũ ac
ceptaꝛe:quod bn nõbis. uide tmn ad h̊ oĩo ꝑ In
no. i.c. fi. S. de cle:i. nõ ꝛeſi. Sʒ o pncipium oppo

s= peyer W

nitur.nã in multis eccleſiis ſunt multi cleꝛici ut ca
nonici ⁊z hñtes diueꝛſas dignitates ſicut archidia
conꝰ archipꝛeſbyteꝛ pᷣpoſitus ⁊ ſiles:⁊ ſic ecclia ñ
ẽ unius ſaceꝛdotis.Sol.dicit Inno. ꝙ ibi ẽ epᷣs
qui eſt ſponſus ecclie:nec ob. ꝙ ſint ibi hntcs di
gnitates:quia hñt bnficia diſcꝛeta: æ nemo põt di
ci ſponſus eccleſie niſi eecleſia ſit ſua. Sʒ ut dixit
epᷣs eſt ſponſus:ad quod ſignificãdũ defeꝛt anulũ
ut in. c. cleꝛici.S. de ui.æ honeſta.cleꝛi.⁊ in.c.ne ꝓ
defectu paſtoꝛis g de elec ¶ INtem pſuppoſiro ꝙ in
eccleſia ſint plures cleꝛici:⁊ ibi nullus ſit pꝛelatꝰ:
non tn ſinguli ſunt pꝛelati nec eccleſia dr̃ eſſe ſin
guloꝛum:ſed collegium ⁊ pꝛelatus habet iuriſdic
tionem in ſingulos: ⁊ poteſt committeꝛe cui uult

curã animarum nut in.c irrefragabili in. F. exceſſꝰ

5̊ de offi. oꝛdi.⁊ dicit Inno.ſiugulare dictum:qð
quotidie allegatur:uidelicet ꝙ adeſſe collegij nõ
requiritur ꝙ ibi ſit pꝛelatus uel rectoꝛ:qnod ſem
peꝛ nõbis ꝓ hoc.l.i.ff. ꝙ cuiuſq; uniueꝛ.nomine.
Exquo infeꝛtur ꝙ facientes collcgium non tenent
ſibi eligeꝛe rectoꝛem:ſʒ ipᷣim coꝛpus hẽbit oẽʒ pia
tem:quã ſolitus ẽ hr̃e rectoꝛ: ⁊ poteꝛit cõmitteꝛe
iuriſdictioneʒ ↄtentioſam uł pnialẽ alicui de colle
gio ad tpᷣs uel ad uitã:æ eo caſu quo cõmittit ad
libitũ nõ cenſetur cõmiſſarius hr̃e curã:ut ſic inci

dãt in. c. de multa. . eo. ſecus aũt nbi ſtatuto uł O

ſuerudine nõ poſſet remoueꝛi:qꝛ tunc incideꝛet in
penam illius.c.qꝛ uacaret pꝛima dignitas uel pꝛi
mum curatum acceptãdo ̊ m officium:quod no

tabis:nam ſaltẽ eſt nicaria peꝛpetua:⁊ de his ideʒ

eſt iudicium ut in cle.i:de offi. uicarij ⁊ limita pꝛe
dicta ſecun dũ notata peꝛ Inno.s de conſti. in c.
cum acceſſiſſent. Et ex his põt infeꝛi ad ſoluriõeʒ
queſtionis:nũquid uicarius epᷣi uel alteꝛius pᷣlati
hniis iuriſditionem cenſeat᷑ hꝛe dignitateʒ ſeu cu
rã quo ad hoc ut incidat in penã.c.de multa.⁊ ſʒ
hanc glo. Inno. uideꝛetur dicendũ ꝙ nõ:quia ni

carius põt ad libitum remoueꝛi: ut nõ· in cle.⁊ ſi
pꝛincipalis de Gptis.ct idem ſentit Inn. in. d. c.
de multa in glo. in ueꝛbo ↄſenſeꝛint in fi.nõ. hanc

lecturã glo. Inno.m in. c.fi. de cle:nõ reſi:diẽ ꝙ
ſi canonici eligunt ſciẽteꝛ clencuʒ hntem bñficiuʒ
in eoꝝ ↄcanonicum nidentur renunciaſſe iuri reſi
dentie ſi ſcienteꝛ feceꝛnnt:ſed ſi ignoꝛanteꝛ poſſũt
recedeꝛe ab electione:pꝛout dicitur hic: =. uidetur
reſtrigeꝛe ad electoꝛcs ignoꝛãtes:ſed rões glour
gent utroqʒ caſu: ideo poſſumus dice:e ſaluando
utrũqʒ; dictũ:ꝙ aut cleꝛicus hẽbat beneficium qð
ueꝛiſimiliteꝛ nõ dimiſiſſet ꝓpteꝛ ſᷣm:⁊ tũc ꝓcedat
dicrum Inno. in. d. c. fi.? limita pꝛout ipᷣe ibi no
tat. Si aũt bñficium ſecundũ eꝛat melius:tunc in

ſcientibus ꝓcedeꝛe põt diſpoſitio hꝰ tex. poteꝛant

enim ueꝛiſimilꝛ pᷣſumeꝛe illuʒ dimiſſurũ pꝛimũ ꝑpꝑ
fm:ſic uidemus in eligẽtibus aliquẽ in epᷣm a de
elec. cũ i cũctis:exqꝰ gꝰ iſte nõ ułt faceꝛe reſidẽtiã
ĩ beneficio pꝛout debet nõ tenentur electoꝛes ipᷣm
admitteꝛe. Et ex his habes unam lecturam:ſed
huic obſtat tex.in fi. dum ponderat ſcãdalrm elłec
toꝛum.nã ceſſante oĩ ſcãdalo ſeruari debet quod
dicitur in gio. argu. in iuribus allegatis in ca

Ci.⸗ „ dyye c„ leg, 32

V. O. 9 pPi — b Inn pla⸗

—
4 * . 5 ualn

.: lea 2. 0
N o ſir i t rr

Xhkar Ner Nlezic 4 4 d, — *

. raly 4 itn *

— —

., al 41 7 6o * SF z, naf ſ.
17 . 7 . A1. 6

9

e pꝛebendis.

Et foꝛte metu hnius ↄrij. Inno ponit ſecundaʒ

lectu. ꝙ iſte electus a principio nolebat dimittere

primum:nec canoniciuolebant acceprare eum ad
ſecũdũ:poſtmodũ mutauit pꝛopoſitum:⁊ uolebat
dimittere primũ:ſed canonici indignati nolebãt
eum acceptaꝛe:nec poterant illic promoueri ſine

ſcandalo: ideo fuit prouiſum pꝛout hic dicitur: et

hac rõe ponderat᷑ hic ſcandalum inminens. nam.

arbitror ꝙ re integra locus eꝛat penitentie.ar.c.
ſi tibi abſẽti de pꝛeben.li.vj.unde ceſſante ſcãda
lo cui iſte cam dederat debebat conſequi ſecũduʒ
ex quo re ĩtegra uolebat dimittere primũ:⁊ utra
qʒ lectura ẽ bona ſed fa magis cõſentanea litteꝛe
ſunt et alij intellectꝰ huiꝰ littere de quibus non ẽ
curandum quia diuinãt.

Orqd'i
Bm ſecundum. ſacncs

peꝛ epiſcopũ ſine titulo nemine pᷣſentau
te oꝛdinatoꝛ uel ſucceſſoꝛ compellitur in neceſſa
rijs pꝛouidere donec titulũ habucrit.primo poni
tur cauſa conſtitutionis et coꝛꝛectionis iuris anti
qui æ noui ꝓuulgatio.ſecundo det᷑minatio caſus

pꝛopoſiti ſpãliteꝛ.fa ibi inde A E primo ꝙ
Em aplm licitũ eſt clerico uiuere de rebus ecc eſie
licet.n.ipſe apoſtolus abſtinuerit querẽdo ſibi ui
ctum manibus:ut non daꝛet locum falſis apoſto
lis ſeu materiã exercendi queſtuʒ:non tn peꝛ hoc
impoſuit legem alijs ut ſic teneantur faccre: ĩmo
expꝛeſſe peꝛmiſſit ut hic patet. Etr Myeronimus
ponderauit illud nerbum uiuere quaſi licitum ſit
de beneficio ꝛecipere neceſſaꝛia uite non auteʒ lu
xuriari:unde dicit ibi ꝙ ſacerdoti de altari uiue
re non luxuriari permittitur.xliiij. di. in prinꝰ.et
ponitur lururia pꝛo omni luxuria ſeu illicita con
cupiſcẽtia.Ex quo nota cõtꝛa beneficiatos ↄuer
tentes redditus in uſus inboneſtos: et crederem
ꝙ ſi haberẽt patrimonium tenerentur de ſuo red

deꝛe eccleſic quod male eypendiderunt.xij. q.iiij.
cir.i E fo ibi ad onus eligitur.æc̃. ꝙ;
clericus dicit deputari ad onus:non.n.eſt facile
digne regere clericatum. imo difficilimum ꝓpter
onera annexa:er uide.xl.di feꝛe per totum:⁊ pon
dera ꝙ vbum altare largo modo comprehendit
omnem eccleſiaʒ. Item nota ibi a mercede:ꝙ ſti
pendium clerici ſeu beneficium eſt ſibi quaſi que
dã merces ratione oneris. Et ex boc infero ꝙ li
cite pauper locat operas ſuas ſpuales nec cõmit
tit ſimoniã:ex quo non principaliter intendit uẽ
dere diuina:ſed ut uiuat facit ad ea que dixi i.c.
fignificatum S eo ota ibi patet a ſimili ꝙ
princeps arguit ad ſimilitudinẽ ratiõis: ergo foꝛ
tius ⁊ ſubiecti poſſunt cãs decidẽ ꝑ idẽtitateʒ rõ
nis pꝛo hoc.l.non poſſunt.ff.de legi.cũ miłtis ſi.

cleſiarum non ſunt pꝛelatorum ſed patrimonium
reſu xpᷣi ſuo ſanguine acquiſitũ:dominiũ eꝛgo re
rũ eccleſiaꝝ ꝑtinet ad deũ pꝛo hoc.c.cum ex.eo:
de elec.li.vj.ibi de matrimonio yeſu xpᷣi ditari ⁊
c. Et uide Inno:in.c. cum ſupeꝛ de cã poſſ.? ꝓ
prie. ⁊ glo.in.c.cã carpenſis.j.de uerbo. ſig.et ẽ

C Mota ibi de patrimonio yeſu xpᷣi:ꝙ bona ec
3

S B qu.d Dri, Un 1- BrrAα Pen A

——

5ühpꝛelatos reputantes ſe dios ¶ Mota ibi ut ip
ſa nominis ꝛatio ⁊cſ licituʒ eſt arguere ab allu
ſione ſeu ab ethimologia uocabuli:et dic ꝙ argu
mentum a ui uocabuli ſemper eſt ualidum in iu
re cum negatiue ſumitur:ſed affirmatiue ualʒ: dũ
modo non contradicat diffinitioni rei.l.ij. ff. ſi

certuʒ peta. ? nõ. in. l.i. ff. de teſtame. declaro mu

tuum: dicitur quia de meo fit tuuʒ: unde ubicũqʒ
de meo nou fit tnum no ẽ mutuum: ſed affirmati
ne non ualet quia non ſempeꝛ ubi de meo fit mũ
eſt mutuum.nam hoc contingit in donatione ſic:
et in teſtameto dicitur teſtamentum fᷣm ethimolo
giã quaſi mentis teſtatio:ueꝝ eſt dicere negatiue
ꝙ ubi nõ eſt mentis teſtatio non eſt teſtamentuʒ.
ſed affirmatiue non ſemper ualet: quia codicillus
eſt mentis teſtatio:et tamen non eſt teſtamentum
.l. ſi idẽ. C. de codicillis: ubi ncio diff nitioni non
contradicit: ualet argumentũ affirmatiue ſumpiuʒ
ut hic ⁊z in. c.cleꝛos.xxi.di.cum multis ſimilibus.
¶ Mota quare oꝛdinati dicuntur cleꝛici.nem ſic
appellantur pꝛopteꝛ ſignificatũ uocabuli:quia ſũt
electi in ſoꝛtem ſeu ꝑtem dei ⁊ deputati ipſius ob
ſeqnijs:⁊ ſic ſunt ſtipendiarij dei: ideo adueꝛtant
ne ſint pꝛoditoꝛcs.¶ YItem nota ex hoc ⁊ ex rex.
bonum eſſe habeꝛe nomen bonum: quia ſepe ho
mines aſſumunt argumentum ab etymologia no

. cabuli⸗? q;ꝙ non ualeat argnmentum ab etymo

logia nominis pꝛopꝛij:quia non ſequitur uocatuꝛ
angelus:eꝛgo eſt:uel bonus eꝛgo eſt. ex hoc quia
nomina pꝛopꝛia ad placitum ſunt inuenta: tamen
ex hoꝛido nomine ſepe homines ſuſpicantur ſini
ſtrum put antes a pꝛauo euentu illud fuiſſe impo
ſitum:pꝛo hoc nide bonum tex. cum glo.in.l. fac
ta. S. in danda. ff. ad trcb. æ iðᷣo dicebat. Jo.an.
ꝙ ſi nomina uenderẽtur debeꝛent cum magno pᷣ

cio bona emi. unde deteſtandi ſunt qui babẽt no
mina ad libitum:zæ ꝛecipiunt nomina horrida ct

hec eſt una de cauſis quare in coꝛonatione pape
muratur nomẽ: ut nõ. in pꝛobemio ſexti reʒ nõ
ꝙ papa ſolus poteſt murare conſtitutionem con
cilij:nam ↄciliam nicenũ fecit illam oꝛdinationem
ut oꝛdinatio ſine titulo eſſet irrita un patet.lxxx.
di.c.i.uñ ſolus. Inn.hꝰ mutauit ut hic ſacit.c.ſi
gnificaſti de elec. uidc quod ibi a Ce nota
ibi nullo pntãte ⁊cẽ.ꝙ ubi quis fuit oꝛcſinariꝰ ſi
ne titulo ad pꝛeces alterius non tenetur oꝛdiatoꝛ
pꝛouideꝛe oꝛdinato ſed preſentatoꝛ foꝛte enim aꝛ
chiepus pntans oꝛdinandum dixit epo undiqʒ il
lum eſſe idoneum uel unus eps oꝛdinauit cleri
cum alrerins ad pntationem illius diſtingue inter
commiſſionem gencꝛalem ⁊ ſpãlem.pꝛout habes
gl. in. . ſi eps. . e. ti. li. vi. ⁊ ex hoc ĩiſcꝛt. Znn. ꝙ
epᷣs nõ tenet᷑ examinare cleꝛicũ pntatum per alinʒ
epᷣm ſi tñ ſciat eũ indignũ peccat oꝛdinãdo:quod
nõ. qꝛ nõ dʒ cõmittcꝛe ꝛc illicitam ad petitõeʒ illiꝰ
qui diſpẽſare nõ põt. caſũ in quo pcedet᷑
lit. nõ ote. ut qñ ꝓeedit ſuꝑ exaĩatõe clenici· Fõ.
ibi uite neceſſaria/ꝙ oꝛdinatoꝛ ſeu ſucceſſoꝛ tenei

in omnibus oꝛdiato nite neceſſaꝛijs ⁊ ſic ĩ ueſtib?
cibis ⁊ medicinis.⁊ ſi.ſicut dicimꝰ ð̊ alimentis.l:

noniun niceie in⸗
,
Ian ſ gl u
clfin aufſe

umisCe Neton
niſos toti hice
votil irorälmmr ncen
ntöleni ſeeſno guee
almpnlein tirr oſag
Gäinnct coſins Auin
Ghn Cgotd rübein
ler nanter Re der ran
Cdinno gridedem owi
1iſiockewadar (olin
Woarr dus der⸗
Woöore da icape
iaodigaro abit ero⸗
glis an glongis niſe.
llo.can toſti o geaa
nnloochoc poſler i
hefiuunſisaarfam
ſenilcißln noͤgh n
rn qbiellie abecl
lononirig annann
Cos Olianeainisd nin. ſn
anain 1cſsot oid
Cit “ rard
Locintore t

ubi lit rirpotens.

uent nei elgberes ſun

a

n ſoan ſaj bren i e pym pſisch

n nil cel ccv aclilemn
. Iten noto er hoc e y ter
eſe beber ſolnmn bonmm. qnia ſepe ho
ſummnt argnnenmm e apmologia no
cy non melet orgnmentum ab etymo
mnis propri::auia non ſeqniur nocatn⸗
ego eſtucl vonns ego eſ er hoe qyia
Apnopin ad placimm ſont innventa: tafnen
ndo nomine ſepe hofnines iuſpicantur ſni
Puramtes 4 pvo evenuu ilnd fuiſſe mmpo
po hoc nide donumn ter. con go iml. fac
in danda f ad ucd.2 8o eiceon Jon.
ommina venderimr Ccbernt am madnd 5
om ani. unde Ceteſtandi ſont aunbaberſo
d ubinum:? muipiunt nomin bornha
una decauſs quare n ꝛoonone poht
rnome:nt no in pohmmio ſai Acjid
ſolus poteſt mnnaft Conſtimtionem colt
n acllom nicmu feut ilam H
ano ſne timlo eſſe irrita un Malee
6 ols Inn mnauit u bie luncl
ige dec idc apoc ibi dii Cr⸗
iete tt, dbi nis fuit ronaſl
iieg netur omino
dad puces aleſino non le

inn
tatoꝛ foꝛte enifni
ne oꝛdimto ſel preſn nircho äifl

8 phans ordinandunn 1

unn
e idonn l e d ſſgeint
rationemnillius ifi
Ains 40 — zan en hebes

. girine

v Pretat) PozP Apbar. 1 △—

¶Be pꝛebendis

legatis.ff. de alimẽ.æ ciba leg. oẽſ gl.ſũt facileſ=
expoſitiue ⁊ ſatis cũ declaratione tex. fuerũt expe
dite qꝛe capio glo.ĩ vbo ſucceſſores ibi ne in clł'ẽi
obpꝛobriũ. Inno. 7 hoſt. addũt alias ꝛ25cs nam
cps tẽtur ex gnãli officio oibus ꝓuidẽ indigetibꝰ
maxie clericis.xvi.q.i.poſſeſſiones ⁊.c.fi.=.x.q.
i. ꝑ torũ uñ foꝛtiꝰ dʒ ꝓuidcꝛe iſti oꝛdinato ſiue ri
tulo. Itẽ obpꝛobriũ ẽ ipſi deo ut aſſũpti ĩ eiꝰ pꝛi
monium mẽdicẽt:nec ꝓcedit.d. glo.ſeq uẽtisꝙ H
puniatuꝛ ecclia:cũ eps. ꝓuideat de mẽſa ſua pf.n.
dici ꝙ nullũ ſubeſt peccatũ nec rõne peccati teneĩr
ſucccſſoꝛ:ſʒ potius ex quadã alia obligatione taci
te pcta ꝑ pᷣdeceſſoꝛem noĩe eccleſie:iõ teneĩ ſucceſ
ſoꝛi. ar. c.dilcti de fo.compe. Et hec rõ magis
ſtringit ꝙ; pcedentes. fuit eiʒ fauoꝛabile epi ecclie
ut augeatur numeꝛus cleꝛicoꝝ ꝑpꝑ cultum diuinuʒ
un nõ põt dici ꝙ in daãnum ecclie ↄxit. Sed circa
iſtam ꝑtem glo põt dubitari quid ſi iſte oꝛdinaiꝰ
bʒ hbeꝛedes reſpẽu pꝛimonij ſui: nũquid pꝛius ſt 2
pellẽdi heꝛedes q;ᷓ ſuceſſoꝛ in dignitate.hoſti.⁊ cõ
muniteꝛ doc.ſeq̃n. dicũt ꝙ ſic: ſiue dicamus oꝛdi
natoꝛẽ fuiſſe obligatũ ex quaſi ↄctu ſiue ex delicto
nam obligatio deſcẽdens ex ↄpctu trãſit in heꝛedẽ
.l. ueteꝛis. C. de Shẽ.⁊æ ↄmit.ſtip.de iure canõico
tenet᷑ heꝛes ex delicto:ut ĩ.c.fi.de ſepul.dicit etiaʒ
boſtiẽ ꝙ ſi iſte ordinatoꝛ uiueret ? hẽret primõi
um cõpelleꝛet᷑ ipſe de ſuo ꝓuidc:e ⁊ tin aſſignare
oꝛdinato ꝑ ſe un uiueꝛe poſſet qð dicit ꝓcedẽ ẽt ſi
ordiatoꝛ eẽt depoſitus uel qualireꝛcũqʒ amotꝰ ab
epatu. Ego dubito utꝛũ hec dicta ſint indiſtincte
uera. nam trex. iſte pbet ar.iĩ Srium dũ dicit huic
oꝛdinato ꝓuidẽdum ꝑ oꝛdinatoꝛes uł ſucceſſoꝛeſ
2 idiſtincte mãdat cõpelli ſucceſſoꝛem nec pᷣcipit
ut diſcutiãtur pᷣus heꝛcedes oꝛdiatoꝛis. ¶ Et idᷣo
ꝓ ſolutione va pᷣdictaꝝ qõnũ eẽt ↄſideradũ.utxꝝ
iſta obligatõ q Zhit᷑ ex oꝛdinatõe ſine ritulo ſit ꝛec
alijs an ꝑſonalis.nã ſi ẽ ꝛealis ut qꝛ obligatur ec
chia. dicta hoſti. nõ ꝓcedeꝛẽt ut ĩ. d. c. dilecti ſi eſſʒ
ꝑſonalis adhuc poſſẽt ipugnari dicta ſua:qꝛ non
dʒ hr̃i ꝛecurſus ad eccliam ꝓpter impotentiam ꝑ
ſone qꝛ delictũ pᷣlati nõ dʒ nocere eccleſie. iðᷣo di
ccꝛem ꝙ ubi eccleſia cathedꝛalis ẽ potens tũc ob
ligatio uẽ ꝛealis. nam quemadmoduʒ poteſt ſacer
dos pñtarc:aliquẽ ad titu. ſuum ut in. c. per tuas
ð ſimonia:ita ⁊ eps põt oꝛdinaꝛe ut oꝛdiati uiuãt
ex ꝛedditibus eccleſie cathedralis. Et ideo tex. fe
cit mẽtionẽ de oꝛdinatoꝛe tantum uel ſucceſſoꝛe:
