it quid ſigmificct illa raſura ꝗᷓ als clerica ðꝛ et
o auid circulus capilloꝝ qui als dr̃ coꝛona ⁊z quid
tonſura in infcꝛiori ꝑte uſqʒ ad aures:uide glo.ĩ
rle.ij. de ui. æ ho. cle. que ſatis notabiles eſt quo
ad bec:et uide tex.xij.q.i.duo ſũt gna.Et nõ:qꝙ

a⸗farf men A, Rai cunααĺ b, ö deferés tonſurã pcccat moꝛtalit᷑. nam dignus

Eanathemate: ut hic ⁊.c.ſiquis.xxiij. di/ Quid ãt
m mõialibus:uide bo. glo quã tencbis menti in
ls. attendentes de ſta. regu. z fuerunt opi.pꝑ tex.
in. c. quicũqʒ.xxx.di. qͥ dicit mulierẽ eſſe excõican
am ſi ſine cã capillos ſibi pcidẽt. debet eniʒ poꝛ
are comã in ſignuʒ ſubiectionis: ſic alibi diẽ tex.
cet male ſeruetur in Tuſcia et LQombaꝛdia mu
tieꝛes poſtq; nupſerunt debere uelare caput ſuum
in ſignũ ſub iectionis:de quo dic ut hẽrur.xxxiij.
q. vV. bec ymago. et.c. mulier. gl. t̃ in. d. cle. attẽ
dentes concludit ꝙ moniales debent hr̃e tõſurã
pte inferioꝛi:et ita ſeruatur de conſudine.nam
orcciduntur ſibi crines uſqʒ ad aures. idem dicit
gl. de cõuerſis in. d. cle. ii. vnde cõuerſi et monia

(Scnita? ho. cle

Srio lie duo ꝗᷓ impediũt mr̃imoniũ ↄhendũ ⁊ di

18

les n poꝛũt clericã in ꝑte ſuꝑio⸗j:ſed tin tonſurã
in inferiori parte. rõnem uide per glo alleg. S. ad
ditio. ¶ In glo. fi. in fi. nõ. glo. ꝙ qn canõ loqf

ñ vba pntis ipis nõ eſt canon late ſnie ſed feren.

de:dc quo in.c.ſi diligenti de fo.compe.. .

. Preue eſt et aliter nõ
Lericu 8 ſummmatur ¶ Mora
clericũ nõ debeꝛe nutrire barba:qð ꝓce
dit ẽt ĩ his qͥ ſũt oꝛdie miigan i nõ ſunt .
. egitur duobꝰmodis.
Cericus *primo ꝙ principiuʒ ⁊
finis ponãr nnũ caſum: mediũ vo põat
aliũ:et ᷣm hũc intellectũ.h.d.Si clericus non in
ſacris ↄhit mr̃imonin uxorem nõ dimittit:⁊ ſi ꝓ
feſſus phit ſepabit᷑ ab uxoꝛe ⁊ iteꝝ tõdebit̃ æ le
git᷑. po mõ ut unũ caſum põat:⁊ iſte modus ẽ nia
gis le ↄſentaneus:⁊ h̊ dicit ĩ ſũma.Clericus nõ
in ſacris nec ꝓfeſſus põt uxoꝛeʒ ducere:ſed iteꝝ

tondebitur ſi uult gaudẽ puilegio clericali uel diſ
pẽſatiue tenẽ bñficiũ r oe ſi ſit ſiñ gra
du inncto p̃ncipio: ꝙ cleꝛicus ĩ mioribꝰ ordinibꝰ
põt dici ſine gradu:ex quo do.an.arguit ꝙ exns
in minoribꝰnõ degradat᷑ ꝓpter delictũ h̊ m ar.ẽ
falſum:ut clariſſime hẽ in c.ſiquis eps.xxvij.q.
.i. ubi pʒ ꝙ ĩ quocũqʒ ordie ↄſtituit᷑ ꝛõe delicti ð
gradandus ẽ. ad idẽ. c.cũ nõ ab hoĩe de iudi.ui
de.nõ.i.c.ii.de cle.ex mi.⁊ dic ad iſtũ tex.ꝙ eſt
ſine gradu.ſ.ſacro ut dẽ in gl.nec per h̊ exiſt es
qn ẽt ocdies mĩores ſint ſacri cũ ordo ſit ſigna

culum ſacꝝ:ſʒ maioꝛes ordies dnr ſacꝛi ꝑ excelẽ
tiã. de quo uide bo.gl.xxxii.di.in E g
rimit pꝰ Sctũ:ut ẽ ſacer oꝛdo ⁊ ꝓfeſſio in religio
ne appꝛobata: z uide ꝗð latius le.⁊ nõ.ĩ.c.unico
de vo.li.vi¶ Vltimo nõ. ibi iterũ tondeat᷑: ꝙ
clericus coniugatus non perdit irrecuperabiliteꝛ
priuilegium clericale ex dimiſſione tonſur:ſʒ i lðᷣ
recuꝑat ſtatin an retõdet᷑.nã iſte clericᷣ de quo ĩ
lir̃a nõ tondet᷑ iteꝝ ad aliũ finẽ niſi ut gaudeat p

uilegio clericali/Gaudet.n. ſolũ in duobꝰ ð̊ qᷣbꝰ
in. c. unico de cle. ↄiu.li.vi.⁊æ ſᷣm iſtam lec.vr hic

tex. ꝓ nõ.ꝑ doc.in.d.c.unico: quinĩmo qnt plus
ibi doc.ꝙ ſi moꝛtua uxoꝛe cleꝛicus reaſſumit ton
ſuram ipſo facio recuꝑat omnia pꝛiuilegia cleꝛica
lia dũmodo fueꝛit unica ⁊? uingo n gl. ij. ibi
ita ꝙ monachus eſſet uult diceꝛe ꝙ ſola ꝑentum
traditio non ſufficeꝛet ad inhabilitanð ipʒ ad mẽi
monium contrahenð: ſʒ requiritur uoluntas pꝛo
pꝛia ipᷣius ingreſſi:ut in.c.cũ ſcimus alle. in gl.=
an ⁊ qn pꝛ uel mr̃ uł tutoꝛ poſſint quẽ tradeꝛe re
ligioni dicet᷑ płe in.c.i.⁊.ij..ð ꝛegula.¶In gl.
fi. ibi dʒ poꝛtare coꝛonã ſʒ õ̊ h̊ op.de.c. Joãnes
de cle.oiu.⁊ de.c.unico.e.ti.li.Vi.ubi pʒ q; ẽ in
optione ipſius ↄiugati:eꝛgo nõ debebat diſponi
ut iteꝝ tõdeꝛetur. So.ut pᷣdixi iſte rex. hẽt duos
intellectus. Mꝛimus ꝙ pꝛincipiũ ⁊ finis ĩtelligã
tur de cleꝛico ſeculari in minoꝛibꝰ ↄſtituto: ⁊ iſte
nõ mãdat᷑ tõdeꝛi.mediũ vo loquat᷑ in ↄueꝛſo ſeu

mõcho:⁊ iſte dʒ iteꝝ tõdeꝛi:qꝛ non porit mꝛimo

1

ſſnis
er teend
ganin
deok.
Mol
meroon
Piro⸗
doconor
his Ge
gnonini
onainare
Hlleno
itumter
incena⸗
noleurio
omnt
Nnd
Ode
i Ne
pitſ
hr
unen
Gn
Hon o⸗
Non ren
ſr ege
AA bonun
miſ
P.glo.ſe
pꝛeſſ
faturbe

1Brr.

limr rot
llin nin
bennol
ltn mlin
lt ſi lene
ſ ſerin⸗
lgo hic (l
Oadinis ce

mmnipn

HMõ. pꝛo lbi ſi ſit ſi gra
icus i miorib? orimb⸗
no do. an argutt cerms
ppter gelict m gr.
c.ſignis eps xrvij.q.
clie oſtimit e delcn
no ab hoje ge indi. ni
2 dic ad iſtü ter. g eſt
n gl. nec per h exſſties
cri cu ordo ſit ſigna

dies dnr ſacig exccle
pi. di.in fo g
mrimonin Ohendu 2 di

ord0 7 Pleſto in religio
lanus E.1 W. .c wnico
no. bi iteriͦ tondent:
perdit irecuperabiliteꝛ
limiſſtone tonſur: ß ild
ni iſte deric'de guo i
j fine niſi ut gaudent p
n. ſoli in duob ð qb⸗
i.? fmn iſtam lec. j hic
hico: quimimo ent plus
ecleiicus reaſſumit ton

omnia priuilegt geica
ningoſ Nn gl. ij. bi
tdicae ſoln penuum
inbabilitand ip ad mii
eapiritur nolunus i⸗
.c ſcimus alle. in gl.

1poſſint quẽ nader
iſ egnla. ng..
( 3 op. de.c. Jones

—
5 N„ 1„
crss (
6

„ — —
△ – äl + 0 coà

niũ pᷣheꝛe:? fʒ hũc ĩtellectũ ceſſat Zꝛiũ. Scðo po
teſt intelligi ut tòta lr̃a ponat unũ caſuʒ ⁊æ loquat
in eo qui nõ eſt in ſacꝛis nec pꝛofeſſus.⁊ ad Sꝛiũ
.cõiteꝛ Hndetur ꝙ debet tondeꝛi cauſatiue ſcilicet

ſi uult gaudeꝛe pꝛiuilegio cleꝛicali. uel ſi diſpenſa

riue teneꝛe bnficium ſine cura:⁊æ de hoc ple diceĩ
in. c. Joannes pᷣal. æ ſm hũc ĩtellectũ hic ẽ caſus
rotũdus de eo qð pᷣdixi:ꝙ cleꝛicus ↄiugatus ex
dimiſſione tonſure nõ ꝑdit irrecuꝑabiliteꝛ pꝛiuile
gium cleꝛicale:ſed incontinenti ꝛeaſſumendo tõſu
ram reaſſumit pꝛiuilegium:æ hoc nota ⁊c̃.

ſVDꝛꝛene eſt ⁊ poteſt ſic
Lericis * ſummari: Cleꝛicus de
bet tonſuram defeꝛꝛe: ⁊ ſi non uult põt
inuitus a ſuo ſuꝑioꝛi tondeꝛi.h.d. ¶ Mora pꝛio
ex textu argu. ꝙ archidiaconus habet iuriſditio
nem in iſtis minimis contra cleꝛicos:facit.c.ad h̊
de of.archidi. ſed dic ut ibi nõ.in. J. in quadam.
ota ſecundo ꝙ ſupeꝛioꝛ poteſt pꝛecideꝛe ca
pillos cleꝛico ſibi ſubiecto etiaʒ reluctanri ſine me
tu excomunicationis. ⁊ põt lůa iſta intelligi dupłꝛ.
Miꝛimo a ſuis archidiaconis.i.de mãdato archi
diaconoꝝ.non enim tenctur ipᷣe faceie manibꝰ ꝓ
pꝛiis. Scðdðo ut arbitroꝛ poteſt intelligi ꝓpꝛie ut ĩ
ignominiam cleꝛici ſupeꝛioꝛ incidat ſibi cꝛines nõ
oꝛdinate ſicut faceꝛet barbitonſoꝛ:ſed ita ⁊ raliteꝛ
ꝙ ille non poſſit comam nutrire: et intelligeꝛem
iſtum tex. quatenus loquatur de inuitis ut ꝓcedat
in cleꝛicis conſtitutis in ſacꝛis uel in minoꝛibus
nolentibus gaudeꝛe pꝛiuilegio clericali.nam foꝛte
poꝛtant tonſuram paruam ↄ nutriunt comaʒ mo
ꝛc mulieꝛis:quod tendit in obpꝛobꝛium cleꝛi: fa
cit cle ij. eodem titulio. uide quod dicitur in.c.
fi.de cle. coniuga. n glo. fi. ibi ꝙ iam ſuſce
pit ſimilem habes.xxiij.q.vi. in ſumma. ſed con
tra hoc facit:quia bonum uoluntarium non eſt re
muneꝛabile. c. non ſatis. xxxvi. di. unde alibi dicit
Slo/quod deus eſt remuneꝛatoꝛ adueꝛbioꝛum et
non nominum in. c.i. de collu detegen. ideſt deuſ
non reſpicit quod fit:ſed quo animo fit ⁊ an bñ
fiat.eꝛgo quis nunqꝙᷓ; debet compelli peꝛ eccleſiaʒ
ad bonum faciendum. ſolue hoc contrariũ ut hr
xxiij.q.vi.ĩ.c.uides ⁊ ĩ...fi.e.cauſa ⁊.q.In
fi.glo.ſed contra hanc concluſionem glo. eſt tex.
expꝛeſſus.ff. de reg.iu.l.inuito:ubi inuito non cõ
feꝛtur beneficium:ſolue contrarium pꝛout nõ.gl.
2 Har. in.l.ſoluendo.ff. de neg. geſt. Sed meliꝰ
poreſt ſic dici:qꝙ reſpectu uoluntatis ſeu dum con
ſulitur uoluntati nunꝙᷓ b eneficium poteſt confer
ri in inuitum:quia beneficium geneꝛaliteꝛ ſumptũ
eſt beniuola actio gaudium pꝛebens capienti: ut
in li. feu. in ti. qui.mo.feu. amit.c. Be reſpe
ctu utilitatis poteſt beneficium confeꝛꝛi in inuitũ:
ut ſi te uolentem mitteꝛe in ignem ui cohibeo: ut
eſt kex.in.c.⁊ qui emendat.xlv.di.ad pꝛopoſitum
eꝛgo hic conſulitur utilitati cleꝛici ⁊ decoꝛi totius
oꝛdinis cleꝛicalis: nec habetur reſpectus ad uoiũ
tatem ipſius. Additio.uide etiam peꝛ Dartolum

—

J

e hi. 2 ho. cle

1

— = —
— rFand rr1,vehn

fe=in peyj¹ 7 A:

in.l.ſeꝛmnus de neꝛbo.ob.⁊ ſoluit ipſe:qᷓ; aut bene
ficium ſeu commodum tantum reſpicit inuituʒ et
contradicentem ⁊ pꝛocedit regula in inuitum. aut
reſpicit etiam teꝛtiam peꝛſonam: æ tũc ratione teꝛ
tij confeꝛtur etiam in inuituʒ: ſicut dicimus in cle
ꝛico qui non poteſt renunciare ne conueniatur co
ꝛam eccleſiaſtico. Item honoꝛcs ꝓpreꝛ publicam
utilitatem etiam inuitis confeꝛuntur : ut in ti. de
mu. ⁊ ho. peꝛ totum. æ uide ad mateꝛiam id quod
dicitur in.l.ſiquis in cõſcꝛibẽdo.C. de epi.⁊ cle.
7 in.l.non tantum.ff.de ap.

Onaſteria. Frequentans mo

naſteria monialium
et monitus nõ deſiſtens ſi clericus eſt
deponitur:ſi laicuſ excommunicatur.h.d. ¶ No
ta primo ꝙ cex frequentatione ad monaſteria
monialium oritur ſiniſtra ſuſpitio contra acce
dentes. nam periculoſus eſt ſexus commixio:
ut eſt tex.cum.gloſa in.c.mulieres de iudi.li.vVi.
ideo clericus prohibetur ſolum immiſcere fabu

lig cum muliere.lxxxi.di.c.clericus et.c. clerici.
ota ſecundo duo requiſita ut quis poſſit Raſias 1h⸗s vi
impune frequentare monaſteꝛia monialium. ſ. can Tun Paſn

ſa rationabilis et ꝙ ſit manifeſta. Non enim ſuf
ficit cauſam rationabilem allegare.niſi illa ſit ma
nifeſta:nec ſufficit occaſio ↄſãguinitatis ſm. Jo.
an.nam licet raro poſſit uiſitare ↄſanguincam ñ
tamen hoc pᷣrextiu debet fieri frequens acceſſus:
quia etiam in conſanguineis id ſcelus peꝛpetra
tum reperitur ut in.c.i.de coha.cle.⁊ mulie.⁊ ad
pꝛopoſitum uide textum.xviij.q.ii.diffinimus et
in. c.in decima.¶ Item nõ caſum in quo laicꝰ ef
ficitur de foro eccleſie ſ. peccando uel nimis con
fabulando cum monial bus.nam committit ſacri
legium quod eſt de foꝛo eccleſiaſtico.c.cum ſit

de fo.compe.xvii.q.iiijeſiquis ſuadente. ¶ ¶ Sed

oppo.contra iſtud pꝛincipium.c.nam uiſitaꝛe mo
naſteria non eſt in ſe malum : facit.xli.diſtin.in.c:
per ſymonia. So. iiſte tex. dupliciter exponitur.
Orimo ut ponatur continens pꝛo contento:et
ſic exponatur monaſterium ſanctimonialium ideſt
monaſteꝛioꝛum moniales. Secundo poteſt intelli
gi pꝛoprie. nam licct quis non loquatur cum
monialibus non tamen debet frequentare ad
ipſarum monaſteria. nam ſepe intactis ab im
munda niolatione coꝛporibus fugat caſticas ipſa
de moribus ut dicit textus. Auguſtini in capitlo
nec ſolo.xxxii.q.v.peꝛiculoſum cnim eſt ſepe ui
ſitando moniales. Eſt enim facies mulieris uen
tus:urens ut dicit. Salamon. ¶ Secundo oppo
nitur ad finem.c.cum mandat laicos cxcommuni
cari et a cetu fidelium excludi.nam per ſolam
excommunicationem excluſi ſunt a cetu fidelium
.xi.q.iii.c.cum excommunicato. Solu. primo ex
ponitur ⁊ pro id eſt.et ex hoc nota ꝙ quando co
pulatiua ponitur inter duo quorum alterum eſt
ſequela ſeu effectus alterius copula.exponitur
pꝛo.i.facit. lex.i.ff.de pactis.et quod ibi nota

3

,.ꝰa

TPune rr ατιαα norileiz-

2 65 . 4 . 7 = Ke
Wr ⸗1 varnds F ncte B1α⅓ 541 9

— —
pene νnnuꝛ ςR Ze. wion alibasg

4As

¶ EOc uita ? ho. cle

Scðdᷣo ſoluituꝛ ꝙ debẽt excludi a cetu fideliũ peꝛ
ſubtractionẽ ſacramẽtoꝝ de fco:uł melius loquit
de denũtiatõe qꝗᷓ fit ꝑ excõicationẽ.c. paſtoralis ð
appel.ut ſit ſenſus ꝙ eps dʒ iſtos laicos excõica
re:⁊ ita eos poſtmodũ denũtiare:ut ꝓꝛſus care
ant cõione fideliũ:⁊ nõ ex h̊ ⁊ ex tex.duo.prio ꝙ;
officiũ epoꝝ ẽ intẽdere circa honeſtatẽ monialiũ
ut nimis nõ frequẽtent᷑ ꝑ laicos uel clericos. vñ
hodie põt epiſcopus:æ dʒ oẽs moniales uiſitare
ãnuati:etiã ſi ſint exẽpte:ut in cle.attendentes de
ſta. regu. ſo ꝙ frequẽtans monaſteria monialiũ
nõ ẽ excõicatꝰ ipſo facto.epi aũt ꝑ eoꝝ ſtatuta ſo
lent fulminare e cõicatiõem. Additio uſqʒ ibi in
glo. ij. ¶ In glo. i. ibi 2. c. diffinimus ibi dicitur
ꝙ qñ quis uult loqui moniali debet loqui in pꝛe
ſen:ia abbatiſſe: æ cũ ea cõpendioſa vba dicere:=
dicit Hoſti. ꝙ ſicut nõ iʒ frequẽtare monaſteria
monialiũ:ſic ẽt hoſpitia ↄmatꝝ uel beguinarum:
ut in. c. ꝑnirioſum ĩ glall.⁊æ fac qð hr̃ ĩ cle.i.ð re
li.domi. r ca.gl.ibi nõ ſũt ubi dr̃᷑ ꝙ ñ ſuffiẽ
dicẽ ↄſcia mea mũda ẽ quo ad deũ nõ cuꝛo quid
alij loquãtur qn quis frequẽtatur monaſteria:qꝛ
nõ ſolũ expedit quẽ hꝛe bonã ↄſciaʒ quo ad deũ:
ſed ẽr hr̃e bonã famã ne alij ſcãdaliʒẽet In gl.
ii. in.fi.nõ gl.ad ſtatura facientia mentionẽ de fre
quẽtatõe:ut ex duabꝰ uicibꝰ inducat᷑ frequentatõ
7 pꝛo iſta gl.facit dictum archi.in.c.illud.xii.di:
ubi dicit/ ꝙ ex duabus uicibꝰ iducit᷑ ↄſuetudo ad
maleficiũ:facit.l.iii.C.de epiſ.audi.hoſti.tñ diſ
crepat a dẽo glo.⁊ dicit recurrendum cõem uſuʒ
loquẽdi:ut.l.iii.ff:de re.du.ar.in.l.i.ff.de flumi.
2 melius in.c.de cauf de offi.dele. Jo.an.ſentit
ꝙ ſi poſt admonitionem acceſſerit bʒ locũ diſpoſi
tio huius tex. qð ſatis placet.nã orit᷑ maxia ſuſpi

tio S monitũ iteꝛantẽ acceſſũ Et aduerte:qꝛ HBnñn

ponit᷑ debita pẽa coheũtiũ cũ monialibꝰ:ſʒ tm pu
niunt᷑ iſti ex ſuſpitõe ꝓpter iobediẽtiam ex cõtep
tu monitõis ſuꝑioꝛislnã ubi ucꝛe ↄſtaꝛet de delic
to clericus in quocũqʒ ordine dʒ deponi.⁊ detꝛu
di in monaſteꝛio ad agendũ ꝑperuã pententiam
xxvii.q.i.c.ſi qua monacha ⁊.c.ſi qs eps.Qaicꝰ
vo ſm leges decapitat᷑: æ oĩa bona applict̃ mõa
ſterio cui ĩrulit iiuriã:ut eſt lex cãoniʒata ea.cauſa
2z qõne ſi quis rapuit ad idẽ.l.ſi quis non dicam
rapere C. de epiſ.⁊æ cle.⁊ in corpore uñ ſumitur
2 ꝙ peccata ↄmittat talis ꝑperrãs hoc ſcelus cũ
moniali:uide glo.quã ſemper tene menti in.c.xᷣ
ginibꝰ. e cã.⁊ ꝗq.cõmitit eim ſacrilegiũ:qꝛ ledit ſa
crũ. Nem iceſtum qꝛ cũ ↄſanguiea ſpũali. Item
adulteriũ qꝛ cũ ſponſa dei.Et an poſſit accuſari
accumulatiue de quolibʒ iſtoꝝ deli toꝝ:an vo ðᷣ
beat elligere alterum:uide ibi glo.qᷓ iudicio meo
ñ uſqueqᷓque ſoluit qonem:ſed reducas illã gl.ad
nõ ꝑ Mꝛrr in.l. ſenatus.ff. ð accuſa.? ꝑ Jo.an.
in addi.ſpe.in ti.de homi.in prinꝰ.

Boniam Eps põt ſtaruere in

ecclia ceꝛtũ numeruʒ
cleꝛicoꝝ ſᷣm ipſius facultates qui uiuãt

in cõi:⁊ Sdictoꝛes ad h̊ ↄpellẽ iſtos ĩ cõi uiuen
tes põt abſoluẽ ab excõicatõe incurſa ꝓpter ĩiec
tionẽ manuũ in ſociũ.⁊ tria ſũt dicta.em ibi ſiqᷣ:
terriũ ibi idulgemus. ¶ Mõ.pꝰ cãuʒ nõ. ſʒ cõeʒ ĩ·
tellcctũ:qꝙ eps cũ caplo eccliaʒ ꝑochialẽ põt facẽ
eccłiã collegiataʒ ⁊ diſponẽ ut clerici:lʒ ſeculares
uiuãt ĩ cõi ? ſub uno tecto dõmiẽt:⁊ ſic diẽ Ab.
fuiſſe diſputatũ æ determiatũ ꝑ magiſtrũ ſuũ et g
uatũ ĩ dio.claromõ.auct᷑e hꝰ.c.⁊ fac̃.c.ꝗa nobis ðᷣ
iurepa.⁊ qð nõ.in.c.cũ dilectꝰde oſue.¶ M fo
ꝙ ex eo ꝙ clerici uiuũt ĩ cõi ĩ aliqᷓ eccha:pᷣſumit
ibi eſſe collegiũ:ad h uide nõ.ꝑ Inn.⁊ ĩ.c. poſtu
laſti de iurepa/Tertio nõ ibi naleatis. epᷣs nõ
artat᷑ ad faciendũ clericos niuere in cõi ut h diẽ:

lʒ poſſit facere: ꝓ h̊ faẽ tex.ibi licitũ uobis ſit ⁊c̃.

nã ſubiectũ uolũtati nõ ſubijcit᷑ neceſſitati .xxxij.
.q.vij.c.apłs.=.l.nõ qᷣcqd.ff.de iudic. Itẽ nõ.in
v. ſi cui cauʒ in qꝰ durioꝛ uita iducit᷑ clericis ſecu
laribꝰ.nã opellunt᷑ ponẽ ꝛedditus ĩ cõi ⁊ ſi cum
alijs niue Mo i vicigem⸗ unũ pᷣuilegiũ cleri
coꝝ ẽt ſeculariũ hĩtãtiũ ĩ cõi. pnt eim abſolui ab
excõicatõe ĩflicta ꝓ iiectõe manuũ ĩ ſociũ ab epo
loci.⁊ ið tʒ glo.ĩ.c.decias.xvi.q.i.⁊ in.c. nullus
xvij.q.iiij. et Inn hic. Sʒ dicẽs tu h̊ ur̃ mihi eẽ
regulare:ut in.c ꝑuenit.j.ð ſen.ex.dic illud.c.ꝓ
cederc ĩ leui iiuria:ſʒ ĩferẽs clerico iiuriã imedio
crẽ n põt reglarit᷑ abſolui niſi a papa:ut in.c.ſiqſ
ſuadẽete.xvij.q.iiij.vñ pᷣuilegiũ iſtud opatur cũ ĩ
iuria fuerit mediocris:⁊ ið ẽ ĩ religioſis ut ẽ i.c.
monachi de ſen.ex. Sʒ ſeculares ñ abſoluũt᷑ niſi
ab epo ut hic:cũ iſtud pᷣuilegiũ ſolum ſit ĩdultum
epᷣis:ut pʒ in antiꝗᷓ ex ſupᷣſcriptõe: ſʒ mõachi pñt
abſolui ꝑ eoꝝ abbatẽ:ut in.d.c.monachi.vbi vo
iiuria fuerit atrox nec illi nec iſti abſoluũtur: niſi
a ſolo Dapa: ut hic in fi.⁊ ĩ.d.c. monachi.et in
.c.cũ illoꝝ eo.ti In gl i. ibi hñda ẽ 20 expẽſa

rũ nõ. gl.iũcto tex. ad quã debẽt aduertere maxie
iuuenes: ut tin expẽdãt ⁊ nõ ampliꝰ q;tum hnt in

redditibus:ĩmo ↄſiliũ eſt ꝙ ſemꝑ aliquid ſupeꝛſit
nam ſiquis expẽdit tin q;tum hẽt in ꝛedditibꝰ ex
caſu adueꝛſo efficit᷑ pauꝑioꝛ:⁊ ita ↄſulit᷑ tutoꝛi ꝑu
pilli.l.iij.ff. ubi pupil. educari debcat. (Nn⸗
glo:non allegar glo.tex.aliquem pꝛo hoc nitimo
dicto:ſed uide tex.in.c.fi.ſupꝛa de p eſump. Et
inſtant doctoꝛes hic circa hoc. ſed conclude ſic:
ꝙ aut pꝛebende non ſunt diſtencte nec eſt nume
rus in eccleſia: ⁊ tunc contra impetrantem licite
potcſt opponi de defectu facultatum: ? unus ſo
lus etiam inuitis aliis poteſt opponeꝛc: ut ſentit
hic Joan. an. facit. c. ex parte æ quod ibi nota.de
conceſ.preben. Cui autem incumbit onus pꝛo
bandi:an excipienti ꝙ facultates non ſufficiant:
an impetranti ꝙ immo ſuſſiciunt dic ut nõ. in
.d.c.fina. Si uero prebende ſint diuiſe:tunc mi
hi placet opinio ut iſta. exceptio defectus faculta
tum non ſufficiat: quoniam ex quo prebenda
uacat uel eſt nacatura non poſſunt clerici pre
tendere intereſſe ſtante integritare prebenda
rum. Quidam tamen tenent dictum buius gloſe:
ſed primum plus placet quod tenet. Monagui.

lol ßibis
rogact ove

dinretp.

Gonrropoſh
busnt no pte
Creſtlod
Ckliffceni
depac niſifo
ſoneporue
Erbiac⸗
5d Mendd
WN
(daſn
r ppre.
r bi tmni
ſigtinia
ſl canonie
ntlod
nlegter
lbyoſß ace
leſtamnmmnee
nceglicif⸗
letgpinion
horreſn
Ntinitinci⸗
econſecli
lppſmliſen ⸗
ltoſanfe
Wincic

Br

rmmn
enco y⸗
ſdoſtong
uͤi ni

— — — — — .
—— , . — ue din Wo c Nne Wee , — — 2
☚ 1 11811 „„gr Zr Fo- rpeüj 2W☚ P Vi- er wn wr A .

V. nA ad Y

5
1
s 1he . ¶ De ui. ⁊ ho. de.
abe . g 1ſog ,,
R nnich nuen in. c. dilecto de pꝛeben. ¶ In gl. ij. in fine iſte un ſpẽs mali ẽ. tex.iĩ dientes in Pn. ime
nnaltdien Nbrrie in. c. dilecto de pꝛeben. ¶ In gl. ij. in fine iſte ut ſpẽs mali ẽ. tex. in cle. eupientes de pe. in Pn. imo
mmus letg lbiſis. rimus intellectu ut loquatur in regularibus cõ a bono ſi in ſequeꝛet᷑ malũ ꝑ id qð hĩ ne cle. uel
i capto ach ſannd “ muniteꝛ non recipitur a doc.⁊ bene pꝛtimo patet: mo.c.i ¶ ꝓ itellectu aduete poſt abbatcz B. s, malz epine,A
ecſponn atdie do⸗ 6 quia tex. dat epiſcopis facultatem 7 non neceſſita quedam enim ſunt bona in ſe que nulla intẽtione
uno en ci nicith Gallng tem ̊ faciendi:ſed regulares tenentur ad hoc de poſſunt fieꝛi mala:ut laudare deũ.quedã eim ſunt
darmini mmiereſe iA neceſſitate: ut in. c. cum ad monaſteꝛiuʒ de ſta. re. in ſe ita mala ut nulla intẽtionc nõ pnt ficri bona
6ante 5 Pmagfri ſier . Itẽ hic diſponitur ut reddiuſ iſtoꝛ ueniãt ĩ cõi: ſic: ut blaſphemare deũ adulteꝛari ⁊ ſimilia faceꝛ.
ccü er hye c cne ſ regulares n hut reddit diſtinctos: ut i. d.c.cũ quedã ſunt de gener bonox: ut dare elemoſynaz
niitf eer ge oſne (F ad monaſteꝛiü. Ita hic icu ger epis ut iſtos poſ ieiunar ⁊ ſi. iſta ex cir cüſtãtiis pnt fieni mala. nã
ed eiegn Fiara Por religtoſo ut r dc ugchi. Eoit mereoꝛꝛaꝛ abutoꝛ bono . mj:q i. n du
dni ibi naleis i itellige h.c. ut oqt ĩ clicis eclarib n ꝙ ipin⸗ ceſ tanda.quedã vo ſt ĩ dria: utputa qꝛ nõ ſt ĩ ſe bo
clericos hiuere in in eps no ſitent ex iure debito ad niuẽdũ in cõi:nec epᷣs ne na nec mala nec de gñe bonoꝝ uel maloꝝ:⁊ h̊ in
Hfar ter bilicti i lt h ciẽ ceſſitat ad faciẽdũ:ſ 5 dat᷑ facultas epᷣo ut poſſit tentiõe pnit fieꝛi bona uł mala:ut leuare lapidẽ de
ii n ſubüci nen 1 is ſit ve. ecchaʒ eꝛigẽ collegiatã 7 diſponeꝛe ut hce. na n fra. nã ſi leuo eo aĩo ut ꝓxim⸗ nõ ledat᷑ effici᷑ bo
nd ci ge “ hnj. fit deteꝛioꝛ ↄditio cleꝛicoꝝ iſpecto fine. ¶ Anuʒ nü:ſi dimitto ut ꝓxius ledat cfficit malũ: 8 iſtiſ
unrnnii ſe no. thñ adueꝛte:h diẽ Jo. an. = fuit dẽm Hoſti. ſum. idẽntibꝰ itellige illu. w. nulgatu: qcqd agüt hoĩes
lpone d Angicäne⸗ ſecu e.ti. F 4 H nar eſe niſt pſuerudo ſit Pſcꝛipta ut intẽtio iudicat oẽs. Intẽtio g n5 Pdeſt his qᷓ ĩ
SSS ltam clici uiuãt dimſiʒ:niſi ex tali Oſuerudinc nutriret i ſe ſt mala:ad H bo. tex.i. c. nõ ſolũ ge regla. li. vi.
ni icf H legi ceri honeſtas ſeu ptẽneꝛet fuitiũ eccłe.nã̃ tůc nõ ob. ⸗ ubi ch: ꝙ puꝛitati ↄſcic nõ dʒ deeſſe iudiciũ rõis.
.C. (ll. . 2 .⸗. U .D S8 N
eigs. xpi. q.i. ? ine wulis ſuetudo poſſit ſimpłꝛ iduci õ diſpõeʒ hꝰ.c. cũ hic lĩe eſt:ut nõ ſolũ ſit abſtinẽdũ ab co qð ĩ E ttia
c. S dicis tu b uf nihi ec ns ponat neceſſitas ep̃is:ſʒ dat᷑ eis facultas ̊ fa lũ:ſʒ et ab eo qdð occaſionalłꝛ põt eſſe malux:ſicut
nit. d ſen. ex. gie luc. ciẽdi.ſj ĩ his que ſunt meꝛe facultatis ex nõ uſu ñ reciꝑe pecuniam ꝓ iudicãdo. poſſet enim ĩduceꝛe
feris derico inniz imedio itroducit᷑ ↄſuetudo.nã ſi ego freqntani molẽdinũ iudicem ad iniuſticiam:æ iõ dʒ in pſalmo: Meatꝰ
ſolni nſia paparntin .ſicſ tuũ dũtaxat p.xl.ãnos nõ ex h̊ ẽ itroducta ↄſuetu qui excutit manus ſuas ab omni muneꝛe: ? uide
i Pulegii ſind opamm ci do ut nõ poſſiʒ ire ad aliud molẽdinũ ⁊? ſic de ſili i.q.i.ſunt nonnulli: ¶ Secundo nota ibi ſecula
S:r i eireligioſis ut eic. bus: ut nõ. ple in c. Yoã. de cle. piu. p Cy. in. l. i. rium moꝛe: ꝙ conſuetudo ſecularium honeſtati
5)ſeculares i abſoluiſt niſi C. que ſit lõ. cõ. - nõ.i. c. ex pre aſtẽf de ceſ p. fa obuia.non eſt a clerieis imitanda. eꝛtio nota
dpuilegiü ſolumn ſit idultum cit. li ff. de uia pub. tcx. op. i. l.ſi ceꝛtis anis. C. argumentum ex iſto textu ꝙ ualet conſuetudo in
S gmiacie de pac. niſi foꝛie epo uolẽte cleꝛici vdixiſſent: te foꝛo ſeculari ut det᷑ iudici ꝓ laboꝛe ſuo cena quo
ein. d.c moracht tbi vo forte potuiſſet iduci ↄſt uetudo: ut nõ. in iuribuſ P ta litis: puta uiccſt ima nel decima: * uide ſpe. qui
c ili ec ſi ioümr: nii al. Et 5 faciũt ad qoõnem quoridianã 8 qua alias hoc tenet in ti. de ſalarijs. § i. v. ſi uero ordina
KinaAt. domcietin Ruc intenogat fui ge facto:nũquid maioꝛ ꝑs canoni rius:utrum poſſit hoc induci in foꝛo eccleſiaſtico
c acdn coꝛuʒ poſſit ĩ uita minoꝛi ꝑte oĩa bona poneꝛe in . dicetur cum gl. iſte tamen tex. apernſſime facit
Nn gli bihia ẽ depeſn cõi ⁊ ſtatueꝛe ut cõiteꝛ uiuãt in cõi ecclia: ⁊ facit ĩ n5 H ib. pter expenſas:qꝙ dictio pt᷑ qnqʒ
ni debir aduenen myye ar. ꝓ ꝑte aff.rm atia. c.fi.j.de his que fi.a ma.ꝑ: includit.ſenſus enim ẽ lieæ ꝙ nedum petebant iſti

it e no ampli umn hyt in
Ieſt ꝙ ſmp aliquid ſypeſit
cymm het in ſdinb⸗ ex
Ipioꝛ:? ita Oluli leren.
cducari debcat. ¶In fi.
x. aliqnem pꝛo hot nltimo
f.ſupra dep eſunp. Et
rca boc. ſed conclude ſic:
nt diſuncte nec eſt nume
contra impctrontem licite
in facultatum: 7 uns ſo

ca.ubi maioꝛ ꝑs diſponit ð redditibus pbendaꝝ
ſingłariũ ad opꝰ piũ inuita minoꝛi ꝑte. Cꝛedo q;
ſoli canonici ſine epo ̊ nõ piit ẽt uno ↄdicente:

aꝛ. in rla qðᷣ oms tãgit ⁊ qð ibi nõ.ꝑ glo.dc re.

iu.li.vi:æ qꝛ ꝑ h ſtatuũ nõ ſolũ diſponit᷑ ð rcddi
nibus ſʒ ẽt de ꝑſonis. Itẽ ĩſcio epo nõ pũt alteꝛa

re ſtatutum ecleſie:ut ĩ.c.cũ ↄſuetudinis de ↄſue.

nicc gl. i. c ij. de v. ſig.li.vi.ſʒ ep̃s cum maioꝛi ꝑ
te capituli poteꝛit Har. op.hic.nã ſi põt de nouo
diſpone:e:foꝛtius collegiũ iã inductũ põt ĩduceꝛe
ut uiuãt in cõi:ut ꝓbat᷑ in.c. panis circa medium

expenſas uictualium:ſed ctiam certã quotam litiſ
⁊ uide de hac dictione quod nõ. Inn. in.c.dudũ
.ij. de elec.⁊ ibi latius dixi. 6. ibi ut ex ipᷣis
honeſte uiuere pulchrum tex. ꝙ redditus eccleiia
ſtici aſſignantur clericis principaliter ut ex ipſisꝰ
honeſte uiuere poſſint. non enim tenentur primo
ſubuenire pauperibus quam eis:nec primo ree
dificare edificia cccleſiꝗ ¶primo enim debet ipſe
uiuere: et de his que ſuperſunt alia pia opera

facere ſic intellige tex. xvi. q.i.c.fina.ubi dicitur

ꝙ quicquid habent clerici pauperum eſt. et nide

poteſt oppone: in ſentit de conſe: di.ij. intellige tamen iſtum tex. cuʒ oſilio bonum tex. in. c. de bis. . de ccclc. edi.et nota il
quod ibi notu.de capituli ſeu cum ↄſenſu: ſʒ ſi ſine cã rõnabili non lud uerhum. honeſte uiuere:non. enim debent
rpante bit onus pꝛo nult ↄſentire:tũc ↄrradictio hr̃ ꝓ cõſenſu: ut nõ. ex reddinibus uiuere in honeſte:et uide dictum
utem incum ſuffciant: Archi. in. c.i.de ↄſti.li.vi. L HMiero.xliiij. di. in prin. Item nõ.ibi gratis.⁊c.
ſucle c nt nö. in B b ECEccliaſtici in ꝙ nullum pꝛoꝛſus munus debet iudex eccleſia
mno Gikeun d inr m ab omm. dices et dele ſticus exigere a partibus ltimo nota ex fi
hrcbende iun Gini , acla gati gratis iudicare debent: nec exigeꝛe ne.iuncta gloſa fina.ꝙ ſententia lata interceden
ſta. cepnio defecn Gn D pñt decimam uæl aliam quotã litis etiam ſi ̊ hẽat te pecunia eſt ipſo iuꝛe nulla. Nunquid autem cõ
gvoniam ue grid pre Aſuetudo.pꝰ repᷣhẽdit auariciã iudicũ. fo boit re . mittatur ſimonia: uide gloſa. menti commendan
nra non hoſſunt ebenan phenſionis cam. teꝛtio ↄcludit aſtc 133 ,. dam. i.q.iij uendentes: que concludit ꝙ in ꝓpha
fante nrnnn goſe nõ ſolũ abſtinẽdum ẽ a malo ſʒ ab omni eo qð nis non committit ſimonia:licet ſit grauiſſimum
n tenent icun PBonogvi
cen quod 0 .

vVr tñ ibi glo magis ĩcliare ut locꝰ ſit repetiõi:qꝛ
nõ turpit᷑ dedit:ſʒ iudex turpit᷑ recepit: pꝛo hoc.
d. c.nõ ſane ⁊.l.ij.ff. de ↄdi.ob tur.cau:ſʒ HBar.
i autẽ.ſʒ nouo iure.C.ð pen.iu.qui male iudica
uit tʒ ꝙ hodie ꝑ ius nouiſſimũ ñ põt repeti:cũ ñ

damꝰ æ i. v. n attẽdẽtes clare inuit᷑:ut nihil a ꝑti

uſam:tunc enim laici uidentur uoluiſſe inducere
illam conſuetudinem. ut ibi plene notatur ¶ Eon

clude ergo ꝙ de iure ciuili oꝛdinaꝛius petit iſta
munera a lege non diffinita/Delegarus autem
petit pꝛout hic dicitur hic in glo. ſed de iure ca

ſtatutuin. F. inſupe: de p. li. vi.æ conclude totaʒ

. .
ADare t. = Pi er pore-eg —. 2 ₰ S cS P perſag 4.⸗ 1/ 2ðòð — 5 c Prt r riſfit . „ ſs - A⸗ . . ,1f
— 4
¶ Hc uita ⁊ ho. cle .
= AI = = —— S= ⸗ .. . 1ſcnurch
peccatũ:Kõ:qꝛ ſimõia ↄmittit᷑ tin in ſpũalibꝰ uł bus ꝓꝛſus ſit exigenð:⁊æ hodie vꝛ declatũ in.c.ſta nſ ai
ãnexis.i.q.i.q̃ſi ꝑ totũ ⁊ maxie ibi in ſũma.ſj ĩ ꝛe turũ.S.inſuꝑ:de Hp.li.vi.ubi tiᷣ cõcedunt᷑ expẽ ncſ hah
bus ſpũalibꝰ ſatis põt dici ſimoniã cõmitti ſi do ſe uictualiũ:cũ iudexidelegatꝰ ꝓficiſci᷑ e domici ercin ſin
pecuniã nt hẽaʒ ſſtiã ꝓ me:qꝛ uolo ↄſequi ſpũa liũ.nũquid aũt ualeat ↄſuetudo in oppoſitũ. ſpe. ſsnn
le ul ſibi qncxũ ¶ In gl.i.iĩ pn. vr̃ gl.excipiendo iĩ loco g all:tʒ ꝙ ſic: cuius dẽʒ repꝛobat glo.ĩ cle. alo ſict
cauʒ a regula:ꝙ redimẽ uexationẽ ſuam ſii ſpẽs ſtatutũ de elec.ꝑ iſtũ tex.qui bene facit.nã hic dã zaſni
mali.qð a doc. cõiter repꝛobat᷑:cũ h̊ fiat aucrori natur ↄſuetudo.ut pʒ ibi moꝛe ſeculariũ:niſi dice Necid
tate iuꝛis:gꝰ nõ ẽ malũ nec ſpẽs mali.xxiij.q.iiij. res ꝙ nõ erat conſuetudo iſta in foꝛo eccleſiaſti arſtunn
qui peccat ⁊.l.gracchꝰ.C.de adul.ſʒ foꝛte gl.ha co ſed tm in ſeculari. Oominus Cardi. hic dicit ws tfa
buit ꝛeſpectũ ad actũ ĩ ſe.i.ad ipaʒ dationẽ pecu attentari poſſe:ꝙ ſi conſuetudo non habuit oꝛ bimillli
nie iudici féaʒ. Et an ⁊ qñ liccat dare pecuniã ad tum ab exactione poſſũt tunc partes ad obſeruã isumn in
obfuatõeʒ iuris ſui płe nõ.ĩ. c.dilectꝰ de ſimo. et dum landabilem conſuetudineʒ compelli:ar.in.c. . itnn ch
õ c.c. ad aures. e. ti. ? dicut ibi. Sʒ hic cadit una bo ad apoſtolicam.j.de ſimo.ſed hoc dictum mihi irmnnlic
1. na qo ⁊ utilł: nũquid tradẽs pecuniã indici poſſit non placet.qm aut preceſſit exactio:et tunc clarũ pne nul
illã repetẽ tãqᷓ; idebite ſolutã. æ exclude unũ cãuʒ ut conſuctudo non potuerit induci: quia contꝛa osuhſic
indubirabilẽ qnñ dedit aĩo ur iudiceʒ coꝛꝛũꝑet ad honeſtatem et coutra mentem huius.c.et facit.i. D Cienuscee
ferendã pᷣciſe ſntiã ꝓ ſe. nã tũc ccſſat repetitio:cũ .q.iij.ex multis. Aut non preceſſit exactio: ⁊ tũc ſoligut n
tuꝛpido vſet᷑ ex ut:aqʒ ꝑte.fiſcus.n.talem pecuiaʒ non inducitur conſuctudo ex liberalitate donan i eorufnar
repetẽ põt:qꝛ ipᷣe accipit oĩa iſta illicite acquiſita tium:ſed quelibet donatio habet effectum ſuum Naot deun
ut. l. lut us.ff. de iure fiſ. Scd dubitabilis caſus ẽ iuxta ea que nõr. Bartolus in.l.cum de in rem cr m
qn dedit pecuniã ut ↄſeruaret ius ſuum ⁊ ut ſnti uerſo.ff de uſnris.facit.l.ſi certis annis.C.de pa 1 ſhv,ui,
am recte ferat:⁊ de hoc nide glo.xiiij.q.v.c.non ctis. Mec obſtat.c.ad apoſtolicam:quia illud lo yPwi
ſane. ⁊.xi.q.iij.qui ecte:ubi ponũt᷑ opiones õrie quitur quando diu aliquid fuit datum in piaʒ ca ,mmcir iind

ma vibos,
vataf.Jog
zcſeöcegel
ofcc palonlst
Puuffcere Neſ

ſit licitũ quoquo mõ dare pecuniã indici. Satis nonico nec oꝛdinarius nec delegatus poſſuut pe ſtarii Patſel
ego putarẽ ex circũſtãtijs hãc qoneʒ diffiniendã: tere aliquid pꝛo labore iudicãdi per id quod ha . nch
ur ſi Viſilꝛ tiebat granari hẽat locũ prima opi. ut berur in litteꝛa. ¶ Scd dubium eſt: quid ſi dele Nid n
poſſit repetẽ:als ãt ſecus.qꝛ pᷣma frõte ẽ pᷣſũptio gatus non habet ſufficiens beneficiũ unde niuat: alc enn
ʒ dantẽ ꝙ uolueni coꝛũpe iudicẽ. et in hoc nõ. nunquid poſſit peteꝛe ſaltem ut delegatus pꝛinei Tumidumn
iſtã glo. dum dicit niſi maĩfeſte ꝓbet᷑ Zrium.nã lſʒ pis.iſta litteꝛa a contrario in neꝛbo non obſtante adii
oẽs hodie utãtuꝛ bonis vᷣbis:nibliominus mente facit ꝙ ſic:⁊ licet quidam teneant oppoſitum peꝛ e Raes
id agũt nt iudex ferat ꝓ eis ſũtiam:⁊ pecunia ſeu glias rationes litteꝛe.ſ. quia iudicium debet eſſe addar
muneꝛa ſolẽt ꝑuertẽ q'ux iudicis ⁊ cecare ut ñ ui gratunum: Item quia obediendum eſt pꝛincipi Rdimeſt
deas ius alteriꝰ ptis. nã afficit ĩicontinenti ad ius deleganti:⁊ ſic tenuit Detrus de ancha. hic : ta ſbcſoscn
tradẽtis: ꝓ hoc.i.q.i.ſũt nõnulli.viij.q.i.c.i.⁊.ij men ut dixi iſtam opinionem non puto ueꝛam.nã ccec⸗
2 pᷣmũ dictñ gl.clare pcedit qñ er᷑ iudiciũ quis delegatus pꝛincipis ſecularis recipit pecuniam ꝓ ainoſtcni
dar pecuniã indici ut ñ moleſtet eũ:tc.n.ñ tracta laboꝛe ſuo:non tamen eſt iudicium ſuum minus ngkirca
tur de pᷣiuditio altiꝰ ꝑtis ¶¶ In gl. iſ ibi oꝛdiariꝰ gratuitum: ut patet in. d. auf. iuncta d.l.fi. C.quã Mmincl⸗
it n dʒ hr̃e niſi ſportulas.pꝰ ꝓ declłatõe uidẽduʒ do pꝛouo.nou eſt ne.ſic etiam tollitur alia ratio: ſogitoe ig
, ẽ qͥd ſint iſte ſpoꝛule.fo q̃d poſſit reciꝑe iſte oꝛdi cum ſeculares non minus teneantiuꝛ obedire iper J ibe n ctg⸗
E,Porrle k nariꝰ uł delegatꝰ ¶ Dic ad primũ ꝙ ſpoꝛtule ſt ratoꝛi:ut in.c.ij.de ma.⁊= obe. ¶ In gl. ſup. v. p Cinifioncller⸗
S qdã naſa qᷓ vulgarit᷑ uocant᷑ ſpoꝛtule: ⁊ ponit᷑ cõ ter expenſas in fi. hec gl. pꝛoſequituꝛ in effectu rraſſeſoribii⸗
tinẽs ꝓ ↄtento:qꝛ in illis uaſibꝰ ſolebant deferri nes queſtiones/ rima de dłlegato principis: reicſuni,
munera iudicibꝰ. æ q̃lia debẽt eẽ iſta munera ſeu nunquid poſſit peteꝛe expenſas cum pꝛoficiſcitur rio cepiſtin
ita nõ ẽ lege diffinitũ:ut ĩ autẽ. gñalr alle.in gl. extra domicilium ſuum occaſione cauſe ſibi dele . eſtnnngc
Kt aduerte qꝛ dubiũ ẽ nũquid iudex eccliaſticꝰ gate. ¶ Secundo querituꝛ de oꝛdinario. Tertio Ufiigr ſpech
oꝛdinarius poſſit petẽ iſtas ſpoꝛtulas ſiẽ iudex ſe de delegato oꝛdinarij: æ ſecunda pars ibi ordina ſiceſmide
cularis. æ t Jo. an.hic ⁊ cõit᷑ doc.ꝙ n.⁊ ið nõ. rius.tertia ibi item ſi oꝛdinarius.⁊ ciꝛca iſtã gl. engereſpon
i. c.unico de pluſpeti. ⁊ ſatis iudicio meo ꝓbat᷑ h poſſũt foꝛmari alie tres qões· rima nunqd de btüni
iĩ tex.nã lʒ qo ĩ pᷣnꝰ loq̃tuꝛ ĩ delegato:rõ tñ deci legatus pᷣncipis ſufficient̃ bnficiatus poſſit peteꝛe ier; die
dẽdi n minꝰ ↄcernit oꝛdiarios qᷓ; delegatos:cum expẽſas iſtas quas feciſſʒ cũ ꝓficiſcit᷑ extra domi uUnsſcr⸗ narn
⁊2 ipᷣi ſint bnᷣficiati:⁊ bñficia dant᷑ eis ut iꝰ ꝛeddãt ciliũ. Scðo querit᷑:nũquid debeat cõputare expẽ 4 fnilindsed
ex quo habẽt iuriſditionẽ ita ꝙ foꝛrius debʒ ab ſas.q́s fuiſſet domi facturus.Lertio nũquid nẽi megitt us
ſtinere oꝛdiariꝰ eccliaſticus qᷓ; delegatꝰ: Irem ad ant expenſe nictualium ? uecturarum equoꝛum ⁊ aplenr d nn
uerte qꝛ h lia ĩ pᷣnꝰ loqᷓt de quota lir:tñ ĩ v. man ſimilium. zæ de his uide bonam glo.in pꝛealleg.c. bnln i⸗

Eus

„MW.

opoſtolcam uin Ilud o
auic iut daum in pig
n voluſſte indmere
ibiplene notatur tn
ulliodingiins
fnin/Delegams anten
hic in glo. ſec de inre ca
nec delegams poſſunt pe
indicidi per id qnod ha
qubinmn eſt: qnid ſi ele
ens bencficii unde ninat:
ſaltem vr delegams pꝛinei
nio in vewo non obſtanre
Namn teneant ophoſiwm per
ſ.gvia inciciumn deden de
a obediendum eſt pꝛincipi
Penus de Mcha hic :n
ionam non puto veꝛam. na
ularis recpit pecuniam ꝓ
eſt iudicium ſuum minus
aut. inncta .lſi C. ani
etiam wedle ſtcer
s tencannn obedile ier
robe. (In g. n
. pꝛoleqninmn in cſfan
de Alegato princihis:
Penſus in pixfteſim
occaſone cauſe ſlbi gele
n de oꝛdinario. Leſtio
wo⸗ ibi ordina
ſecunda pars wl d⸗⸗

n4..J Pe 1.fh 1

HM

*materia ſic: aut querimus de oꝛdinario:aut de de

legato primo caſu regulariter iſtas expenſas non
petit:cũ ad h̊ capiat reddituſ bñficij ut ſuſtieat ip
ſius onera:niſi in caſu hic excepto ĩ gl.Delegatꝰ
uero q;tũcũq; ſit ſufficiẽter bñficiatꝰlicite petit ex
penſas tã ꝓ uecturis qᷓ; ꝓ uictualibꝰ ⁊z ſilibꝰ : ut
hic ⁊ ĩ.d...iſuꝑ.nã iſta iura loquunt᷑ idiſtincte ⁊=
tacite ſẽtiunt iſtos delegatos eẽ ſufficient᷑ bnficia
tos.nã bificia iſta nõ oferunt᷑ eis cũ h̊ onẽ:cũ ñ
hẽant iuriſditõem oꝛdinariã anexã:iõ nõ cogunt
tles clerici ꝓficiſci ex dõiciliũ ꝓpis ſũptibus:nec
tẽnt᷑ putare expẽſas quas fuiſſẽt dõi facturi:enʒ
iſta iura ĩdiſtincte pmittant eis illas expenſas:nec
diſtinguũt ſicut faciunt in oꝛdiaꝛio. In delegato
ifeꝛioꝛis a pricipe ẽ magis dubiũ.nã iſta gl.tʒ: ꝙ;
oꝛdinarius delegãs debeat ſibi ꝓuidẽ:ſed gl.i.
iſuꝑ diſtiguit. ant deputat ad uniuerſitatẽ cãx et
tũc ipſe oꝛdinarius hʒ ꝓuideꝛe:ar.i.c.ĩter cetera
pal. aut deputat᷑ ad nnã cãm ⁊æ malicioſe ⁊ idẽ:ſʒ
ſi ceſſate malicia delegat:tẽ ẽt ipe poterit petere
expẽſas a ꝑtibus:ar.h̊ ⁊ h plus plʒ ꝙᷓ dẽm glo.
hꝰ: nã MDapa ẽ oꝛdiarius cũctoꝝ.ix.q iij. cũcta
ꝑ mundũ:⁊ tñ nõ ꝓuidet ſuo delegato:ſed ꝓuið
tuꝛ a ꝑtibus. Idẽ nõ. Spe. in ti: ð ſala. F. i. v. poꝛ
ꝛ0 circa fi. IM g' ſit in oꝛdinario ĩfeꝛioꝛi: qꝛ cað
