i ꝙ niuẽtes ex pꝛoprio artificio pnt dici ĩiopcs
nã excipit ab eo ꝙ dixerat ð opibus:⁊ excepiio
debet eſſe a regula:ut nõ.ſuꝑ rubrica.de re.iu.
li. vj. (Ben nec- in conſideranda facultate
alicuius debemus inſpicẽ utrum hẽat aliquã ar
tẽ ⁊ facit ad mãm illorum qui cõueniunt᷑ inquã
tũ faceꝛe poſſunt¶ Itẽ nõ. ꝙ impedimentuʒ Et
ppctuũ nõ tollit obligationẽ uoti ſi fuit emiſſuz
pꝛo ſubſidio teꝛꝛe ſancte.ſecus dic ſi fuit emiſſũ
pro deuotione nt dixi in.c.licet.S.eo. tem
nõ. ꝙ nõ nalẽs agẽ penitẽtiam ſibi iniũctã a ſa
cerdote non liberat᷑ ab obligatione.ſed dʒ fieri
cõmutatio ſeu redẽptio. ¶ Itẽ nõ. ꝙ licite ſa
cerdos iniungit ĩ penitẽtia pegriationẽ etiã diu
turnã pꝛo remedio peccatorum. 6. ꝙ uxo

e noto.

res nõ tenẽtuꝛ ſe maritos uotũ peregrinatio
nis exequẽtes. ¶ Altimo nõ. quod mulieres li
cite emitũt nota peregrinationis ẽt ꝓ ſubſidio
terꝛe ſẽe ſʒ qꝛ tex. uidciur hic approbaꝛe pugnã

chhriſtianorum ſaꝛacenoſ põt pꝛobabiliter du

— ,ſW☛
(Kv

bitari:nunquid principib chriſtianis ſit licitum
monere bellũ Z ifideles et cis auferre dominiuʒ
et principatus et alia bona. Inno. multum exqꝗᷣ
ſite tractat bic iſtam materiã. ⁊ pᷣ ↄcludit ꝙ ĩfi
deles licite tenent dominia ⁊ principatus ⁊ alia

bona qꝛ deus ſubiecit orbẽ rationabili creature

nec ĩter hõies diſtixit.poſtea ſupuenit ius getiũ

et habuit locũ illõ quodcũqʒ calcauerit pes tu

us tuum erit. ita ꝙ licite ĩfideles acquiſiueꝛunt
dominia iõ moleſtari ſine cã nõ debẽt a chriſtia
nis. fatetur tamẽ quod ſi ĩfideles ſũt ĩfeſti chri
ſtianis.kł aliter deliquũt cõtra legẽ nature quod
papa poterit cõtra eos idicẽ belluʒ æ eoſ priua
re huiuſmodi bonis hoſti.Oicit ꝙ ſi infideles ñ

cognoſcunt dominium eccleſie licite pñt bonis

ſpoliari per id ꝙ habetur ¶ Eccleſiaſtes decimo
tranſfertur a gente in gentem regnũ ⁊ in euãge.
licite data eſt mihi poteſtas in celo ⁊ in terra qᷓ
quidẽ poteſtatẽ trãſtulit chriſtus ĩ nicariũ ſuum

ſed ſi cognoſcũt dominiũ eccleſie nec ſunt ifeſti

chriſtianis debẽt tolerari pꝛo opi. Inno. facit.
c.diſꝑ:xxiij.q.viij.ſed pꝛo opi.hoſti.uide tex.
cũ glo.i.c.ſi de rebus.xxiij.q.vij.heretici tamẽ

ex cõſtitutionibns ſãctoꝛũ patrum poſſunt licite

oĩbus bonis ſpoliari qꝛ magis ðᷣliquũt ipi qui
fidẽ ſemel agnouerũt qꝙᷓ ifideles ut ĩ.c. uergen
tis de beꝛeti. Fallũt pꝛedicta in ꝓuincia hiero
ſolomitana qꝛ cũ ſit ↄſecꝛata in ſanguine chri
ſti nõ debet eſſe in dominio ifideliũ maxie cum
multi ipeꝛatoꝛes illam acquiſiuerũt dõinio chri
ſtianoꝛũ.Secũdo pricipaliter querit Inno.
ſi delinquũt ifideles ꝑ quẽ debent puniri ⁊ con
cludit ; peꝛ papã qꝛ ẽ generalis uicarius ĩ ter
ris ⁊ ipſe deus fecit nnũ ouile et unu paſtorem
ur bẽtuꝛ ĩ euãgelio.⁊ ſic ĩfideles uelint nolit ſüt
de illo ouili dicit Inno.qꝙ cũ ĩfideles non ha
beãt aliã legẽ licitã pꝛeteꝛ legem nature ſi delin
quũt ĩ illã puniunt᷑ ꝑ papã ad inſtar dei qui pu
niuit ſodomitas ut hẽtur Genef. xviiij. c. ?. ij.
.q.i.deus oĩpotens. udei uero ſi ðliquunt
legẽ eorum iĩi moralibus puniutur ꝑ eccleſiã.
7 adueꝛte qꝛ Inno. totã iuriſditioneʒ infidelinʒ
uidetur attribueꝛe pape:qð nõ pꝛocedit idiſtin
cte.nam ſunt ſub ꝛomauo ĩperio uit patet. C. de
iude. z. C. de ꝑaga.per to.ad idem. c. poſtnlaſti
j. ð iude. ¶ Itẽ ipeꝛatoꝛ ſaltẽ quo ad exeꝛciti
um bẽer iuriſditionẽ ſuper uniuerſum oꝛbem ?
ẽ dñs mundi.l.de pꝛecario.ff. ad.l.ꝛpodiam de
iac. ⁊.l.bene a ʒenone.C.de quadri. pꝛeſcrip.
facit qð ipſe Inno.nõ.in. c. licet ex ſuſccpto ð
fo. cõpe. ubi dicit q ſi ĩpator nõ ẽ negligẽs ſed
ſubditi ſunt ſibi ꝛebelles nõ ſuccedit papa in iu
riſditione ſed debet inuaꝛe imperatoꝛem acd do
mãdum ꝛcbelles aꝛg. in. c. cum ad uerum. xcvj.
diſ. undę concoꝛdando dicta Inno. ?2 iula..

he di(Sadbe Gn
n naſlaebhgnnre N

cſio .abi oneit fliuns
hoc nonlict d bot Lde ulla
cſent ce nce gilplon ii
galifili lus idmmn ln
õ
Gicmilpitmui ſuna
dis m⁵ànαα⅞²4 vt u
numnij la ſl eni wbi na
yy laniſtchnſtanis ni uniiü fdcluzin
ib etide ociudit git nu nacndei
nunt ciciſanci ünerur iga romnis
crit Genicsun mumwoſe adinnarirutk
mncha.. Ibein delo inſo inſit panr
16 ſlktlarenti. ie K,g. ddd
i.ge fornse lciii unio fie
zl⸗ bellolicteacſvnit dim ffide
copeſt i 4 giiſa⸗
elato ifl Jo an iat t eaiun
ns hon ſihſinn cino iſn cipelgno ,n
iſcrenoyeeriog ng
ſineri. nirco ſiun lano,
nſermen Ne Cerd
Ell. tin medien

rim nüanigidic
Cnarend iopes poſſit oi
Kiegolrln eiriſbi u
monigiͦſt Foſir nief dant

nlrportiga npnn
wanbimae W

S⸗ l-D 8 2
par v.αα 9 .

p⸗II ð lioo- ₰
vH Per , „7

ſſaſ f A., e Krr w
refh r. . .

inss i- Ranim vVNH 4¹. cev Si& 4.=l 400,

latnitharmn Eliſtsten

cõſilio xci. et ibi ↄcludit ꝙ priuatis chriſtianis
hoc non licet ad hoc. C. de iudeis.l.nullus et

rio ex iſto tex. nõ unũ cãum reß

uatũ ſoli Hapec.ipſe eni ſolus ↄmuttat uotum ul

es nde ¶ De noto D
3 ſe
nseren⸗ .
Kqnenes ( lmi,
en nnen Nti diſtingno quod quedã ſut crum iaſti t ſi iaei er, .
eitunzn icimie alraͤ .l f õ cccleſiaſti ſit ſigna begriuationis et põt ĩferioꝛ diſpẽſare
ſeß am unng Gli ca ⁊ in iſtis pap exercet iuriſdicrionem i ifide 7 hoc placet. Nã iſtud.c.⸗ ſequẽs ĩ reſeruatõe
rlinan Futanien bſti les ſicut exereet cõtra fideles. unde ſi iudei ł'alij hbuius poteſtatis ſolum oↄſiderat ſubſidium rer
tanm nunſingenel ifideleſ deliquerẽt marrimoniũ papa ſeu eccle re ſancte. .
„ aClicprnepſbag dle ſia poſſer ĩ eos aiaduertere nt ĩ it d iudi .
onereden bibihri Ngi la poſler ie 1 C.nNouit ð iudi. 3 oti Iti
n oiiiscanienin In criminibus nero nõ eccleſiaſticis iperator X*£ multa. ond uamunna 2
Er aunser Aubon mnninn exercebit iuriſdictionẽ. In mixtis uero locus Omutari põt nõ tñ peꝛ aliũ q; ꝑ papã
. . . ſoni 1 ſce i „ = g . =
tnatelinnn ee Aung enit preuentioni ad hoc ꝙ plene dico ĩ.c. cuʒ ſit nl cũ ipi ſpeciali. mãdato B. pꝰ. Habiles ad eũ
4 üernent Lonn N Ault genergle de ſo. cõpe. unde i beccato naturam dũ ſʒ ihabiles ad pugnãdũ ſi ſunt ſtꝛẽui ↄſilio
nngncasſbi airni eſnligri, dico ꝙ uterqʒ pot eſſe iudex quia h peccatum uel milites bellaroꝛes poſſũt ſecũ duceꝛe notum
NKighös anfi⸗ wen onbligem. pricipaliter cõcernit dei reuerentiã qui ẽ ↄditõ ultramarinũ nõ redimũt hoc 2⁰ xoꝛes nõ
dn iil uuen huntisgii uniuerſalis creature. nã ob hãc cauſa eccleſia poſſũt ſequi niꝛos ultra maꝛe niſt⁊ ipe uoueꝛit
usmt 1 ſicleuman pedit ſe ↄ laicos de cric nſurarũ ẽt ifideles urĩ hoc ʒꝰ. Niri ſine ↄſenſu uxoꝝ emitteꝛe poſſunt
Gd e Eiceles gegniͤ c,poſt miſeriabilẽ et. c. fi. . de uſu⸗. lviO tũ nir Innuz ci tzc z
N 4 . *E„ „.* Z
nmiͦn * i nennt . poſt mieriabt a ſici 1.7 richin Ca notũ ultramarinuʒ boc quarto lerici tãq; ĩ
nsineni neeccaach &&ν bic queritur nũqꝗ ſit licitũ chrii ianis expellere habiles ad pugnãdũ ꝛedimunt uotum ultrama
ſenslüi aulſtkes ſitifeſich iudeos et aliog ifideles de regnis ſuis et eis rinũ niſi ĩ certis cqibus hoc quĩto:quinqʒ ſunt
wo s Amaimlninmn aufferre bona: Inno. dicit ꝙ non ex quo non dicta ut patet ex pꝛecedẽtibus. ſecunduʒ ibi fa.
asitfebiintaſen ſüt ifeſti. chriſtianis. nec aliter delinquũt lege tertiũ ibi qðᷣ aũt.quaꝛtũ ibi ĩ rãta. quintũ ibi de
nuidnsſtn iinil nature nel legẽ licitaʒ ſed oldra. plenc diſputat clericis.
nwlanrchmnimn agir fi ont

Ianſirwra Nreingenmn ni Mjauge.
lirchucf nti wrſtvinah ijtm
guitieponſtmi niinlt ihpj aanijſn
tſicgwolitconinij aneſener ir ſefi
Oriſimiscchittolnun o ni Ao ,ui.
1lnii g Nii d o opi bolincete
dicreds ii a i bartduni
nicfsrnwnpoſnrfce

tramarinũ qð ĩtellige qñ fuit emiſſũ ꝓ ſubſidio
terre ſancte.ita ſingulariter dicit hic gl. bene
quã ſẽpeꝛ nõ.ꝓ hoc facit qꝛ tex.c.pꝛecedentis
ſolũ funar ſe ſup ſubſidio terꝛe ſancte. ¶ Ex A. . r r ni ſrln., dr velize
quo ĩſeꝛo duo p ꝓ ſi quis uouiſſet uiſitaꝛe ſe ⸗ &ſe x vot g ni r zabſre
pulchrũ ꝓ deuotione uł iꝛe ad ſanctũ Jacohuʒ
põt ↄmutationẽ noti obtineꝛe ab epo loci.ſecũ
do ĩfeꝛtuꝛ. ꝙ ĩ cãu huius.c.qñ uotũ fuit emiſſũ

c. ſicut.. de iude.pricipibus uero icet ſi iminet
piculũ fidei al ſecus nã debemꝰ tolerane files
? eos lucrifacere deo nec debemus eos cõpellẽ
ad fidem ſuſcipiẽdam ut ĩ. c. qͥ ſincera et.c. de iu
deis. xlv. diſt. z. c. ad fidẽ.xxiij.q.v.et uide ad
materiã ꝙ nõ. Oldra. ↄſil. lxvij. ubi tractat. an
ru liciũ ſit chriſtianis uti auxiliũ ifideliuʒ in bello

Sds dans an rans diniir
Rſerd mnnein dftctgtieenag
is dedetn Fli Ichcrn Nunuben
ſolomiumncſ Ntominſſikrti
ino dacſeindaniio fftüünneen
un pemoratlan iſutitlüinil
arwi 6Sricopreprir cct hi

iuſto et tidẽ ↄcludit ꝙ ſic nã machabei qui fue
runt niri ſancti iiuerũt ligã cũ romanis qui tũc
erat gemiles ut mutuo ſe adiuuarẽt ut habetur
macha.i. Iẽ in bello iuſto iuſtü ẽ parare iſidi
as ? ſimlare: ut ĩ. c. nltie.xij. q. j. .c. dns. xxiij.
q·ij.gꝰ fortius ẽ licitũ nti auxilo ĩfideliũ naz 7
ſideles iĩ bello licire adiunãt dnim ifideliũ ut in
c.iulianus.et.c.ſi dñs.xi.q.iij. In gl. in. v.
ꝛccõpẽſato ĩ fi. Jo. an. dicit ꝙ ẽt ſecũduſ itellec

hͦ e ſolus papa dipẽſat. aut ſolũ aſſump

ĩ ſubſidiũ teꝛꝛe ſãcte legatus ẽt de lateꝛe diſpen

„

ſaꝛe nõ põt cũ ꝛeqratur ſpecialis ðᷣlegatõ ut pa
tet ĩ ter. ¶ S
ſus ⁊ nideẽ ꝙꝙ dixi.s. ð ꝛegu.in ſica. ¶ Teꝛiio
nõ. ꝙ nõ ꝛepꝛobat ĩ ꝛeligioſis ſi ſint icite æ in
ris ignari.⁊ ſic uiderur ĩ eis ſit ꝓbabił iur̃.
ignorãtia. nã ſicut excuſant᷑ ruſtici qꝛ hnt inten
deꝛe agriculmure: ut.l.cũ de ĩdebito.ff. de ꝓba.

Sedo nõ. ꝙ epiſcop põt dici rigio

CR a. vafr. e, ardz

zlis gidtar mitin 6 fl. Jo. an. dicit ꝙ et ſecũdut nõ. i. q. iiij. F notãdũ ⁊.xxxviij.diſ.i ſumma ita
ein itifl taenani iliuin ius pot ſubſtineri duũmõ iſta cõpẽſatio fiat cum ⁊ iſti debẽt excuſari cũ uacaꝛe debeant diuinis
cct pap iutnue Unü paſoen diſcrenione * credo ꝙ uterq; itellectus põt ſu officijs ⁊ ↄtẽplationibus de quo uide qð nõ.ĩ
tipledas n iltairntti ne i. na credo ꝙ, poſſit cõpẽſe btilahor iien c. qm.j. de ſimo.¶ Hõ in. . ſecũdo ibi a ſup
WS * pecunia ut ĩ.c.i. S. eo.⁊ in.c. medicinã de ioꝛe/ꝙ ↄcluſio diſpoõſitioni it itellectuʒ ab
banicliget ſennin 2 Lc. i. 5. .c. medicin Rioꝛe/ꝙ; ↄcluſio diſpoſitionis capit ĩt. ectuʒ a
ri⸗ mitra iu ed i. ( Sed hic queritu nũquid idiſtincte . nsz dicũt᷑ in prefanone ꝓ boc bonus tex.i.l.
dei iü ehtlonn N Aiirnigf Rrct nd naletes pugnare uel iopes poſſũt uotu redi fi. ff. de here.inſti.⁊ ĩ.l.cũ pateꝛ. F. dulciſſimis
ii limini in gictl mere. hoſli. dicit ter. Peedere ĩ iſtis qꝗͥ nõ ſũt uti ð legatis.ij.nã vᷣba dubia capiũt ĩtellectũ a pre
ui olorinsnbheln ⸗ miciun les niſi ad pugnãdũ ſi vo ſint ntileſ ad alia one cedẽtibus ⁊ ſequẽtibꝰ.l.ſi ſeruus pluriũ.⁊.l.q
nou iem Cim tſi 1a ſupportada utputa ad foſſas adiplẽdas æc̃. filiabus ð legatis pꝰ. ↄſideranda ẽ eꝛgo pꝛefatõ
giden mminarutnoſun gitn non cnrabituꝛ de iopia nel de ipotẽtia pugnan ſeu exoꝛdiũ cuiuſcunqʒ diſpoſitionis. ¶ E 6 ρ
legeco Imm milnllunn i l.nq predicatores et minores ibi mẽdicant in polens ↄſilio nõ dicit᷑ ĩhabilis ad pugnandum
1aucent⸗ ghecͤſi H r ſunt apti ad predicãdũ ita ĩ ſimilibus dicẽduʒ. licet coꝛpoꝛe pugnaꝛe nõ poſſetlhĩc ẽ ꝙ incuꝛꝛi r eritnitr
nidewram it onmmhl i G glo. in vybo potens ĩ fi.nõ. gl. ꝗ ᷣ ĩtẽdit tur irregularitas ex ſolo ↄſilio adhibito in hõi
cr mm in ger vuln en regularit᷑ pcitẽtia iniũcta ſacerdotẽ põt ex cidio ut in. c. ſi quis uiduã. I.di. plenc nõ. in. c.
rit⸗ Nirenui n ( Omutari p eundẽ uel ꝑ maiorẽ ſuum pro hꝰ ſicut dignũ.j.de homici.hinc tullius ĩ. li.offici
1we. C . orint gl uide tex. cñ gl.i. c. preſt biter. xxxij. diſ.ſed ſpecia orum. parũ ꝓdeſſent arma foris niſi ↄſilium eſ
ba ſricinon cwofu . leei penitetia iniũcta ad itinerãdum ad terram ſet domi. unde aduocati dicuntur militare.l. ad
. is unceildeß C ict ſanctam: na Onutatio huius penitentie reſeruat uocati.C. de aduo.diuer. indi.¶ M in. F. qd
45 lbane Na vort as dli hape ar. hic iũcto. c. ſequeti. Jo. an. dicit z aüũt ꝙ mulieꝛ gne aſtrinxit ſe uoto cum marito
l.. ipe l mni, nt mgetul aut penitetia fuit iniũcta pꝛo ſub ſidio tenetur eum ſequi ał ſecus. Mõ. in. ein tan
ſacin Ger det at mel e Rnere ſolus papa cõmutat aut non ꝓ ſub ta caſi um ſpecialiſſimũ i quo maritus emittit no
bi intfti ⸗ nnn r i d pro labore itenerãdi ⁊ tũc aut ille emi tu ꝑegrinationis ſine ↄſenſu uxoꝛis:nã regula
. a
ſnineil 3 1 Gie
4

riter nullũ notũ põt emitteꝛe maritꝰ cũ pᷣiudicio
3 F

- — —
WMReA Aca& van 1, ſn eſſv. — abl:Sn- wau
9

Si usa des bah

— — =
m ⸗ = ſ. vofe p ſG: :⸗ ſrx Ram“
2 wrrdtn

CZe⸗ ſ'en ſ l „ Son

„2

ene „SnIe ee e

— —

—9 —2220

¶ De uoto.

uxoris ut nõ.ĩ. . noluit ⁊.c. manifeſtũ xxxiij.ꝗq.
.v. dixi plenius ĩ. c. ſcriptuꝛe. S.e.⁊ ex h arguit
hoſti. religioſũ clauſtralẽ poſſe emittẽ notũ pro
ſubdito tene ſãcte ẽt ſin ↄſẽſu ſui abbatis ſi als
E ntilis ſãcte: ð quo plene dicã ĩ. c.fi.j.eo.
5. i. F. ð clericis ꝙ clericatꝰ officiũ ꝛeddit
clericos ihabiles ad pugnãdũ ẽt õ ſaracenos.
Itẽ nõ. ibi neceſſitas ul utilitas ꝙꝙ uotũ põt cõ
mutari ſine neceſſitate dũmõ ſit utilitas in com
mutatiõe ? hũc tex.ſoleo allegare ĩ. c.i.S.co.ꝙ
ĩ ↄmutatioe noti neceſſario nõ requirit̃ ꝙ cã ſit
i uouẽte.ſatis eni ẽ ꝙ ↄmutatio fiat ĩ id qð eſt
magis utile æ deo magis acceptũ. fallir ĩ eo qui
nonit ꝓ ſubſidio tene ſãcte ⁊ põt actualit᷑ ĩꝑtiꝛi
auxiliũ ¶ ¶Wtio qri᷑ h ð uxoribus nũqnid pnr
emittẽ uotũ ꝓ ſubſidio tene ſãcte ſinc oↄſẽſu ma
ritorũ. v ꝙ ſic qꝛ mariti h̊ pñt ſine ↄſẽſu nuxo
rũ nit ĩ. F. i tãta.nã uir ⁊ nxor nõ indicant ad ĩ
paria. c. gaudem ðᷣ diuor. hoſi.ↄcludit ꝙ notũ
nalʒ ſine ↄſẽſu mariti:ſj nõ debet mulie: exequi
ſine licẽtia ipius mariti ſi eſt iunenis ⁊ ſuſpecta
3 iĩcõrinẽtia ar.i. c. cuʒ ſis ð ↄuer. ↄiuga.ſʒ ſi ẽ
mulier ſenex ⁊ potẽs ad ducendũ bellatões iũc
ↄpellit exeqͥ uotũ ar. ⁊ ĩi.c.pcedenti ĩ fi.æ hoc
ſatis plac; ¶ In gl. iij. nõ. bñ iſtã gl. ex qua ba
bes duo nõbilia dicta:pꝛimũ ꝙ; ꝛeglarit᷑ ĩ omni
uoto põt eps diſpẽſare arguẽdo h̊ per locum a
ſpãli de quo nide ꝙ dixi ĩ. c.i.ð. eo. Höõ. fo
ꝙ nõ omne uotũ ultramarinũ eſt reſeruatũ pa
pe:ſʒ illð ꝙ luit emiſſũ pꝛo ſubſidio terre ſacte.
¶ In gl.i H. religioſi dic ð h̊ ut pleniꝰ dixi ſuꝑ
Rica de regul. ¶ In glo. i v. inhabiles ibi ſũt
lachryme ⁊c̃. ſjͥ h cẽ.c.dilecto ð ſen. exco.li.vj.
ubi clerici pũt pugnare armis mãlibus ⁊ ſpuali
bus. docto. ſolnũt duplicit. prio ꝙ rõe clericatꝰ
nõ ſũt habiles:ſʒ rõne iuriſditiõis ſi quã habẽt
reddunt᷑ habiles ut in Srio.uł fo pñt clerici pu
gnare per alios armis malibus ? ſpualibus ut
ĩ örio nõ ꝑ ſe ut hic. Lu ð mã dic in pleniſſime
dixi ĩ. c. derici arma. ᷓ. ð ni. æ boneſta. clericoꝝ
gl. fi. in fi. de hoc dic ut dixi.S.ĩ.c. ꝓxi.
ſup gl. æ regularit dicẽdũ ꝙ penitẽtia põt ex cã
pmutari nõ ob.h.c.iĩ fi. ſolũ enĩ hoc intendit ꝙ;
cãe hic narrate que ↄcernunt inhabilitatem ach
pugnandũ nõ ſunt ſufſicientes ad cõmutanduʒ
peregrinationẽ iniunctã in penitẽtia:quia ĩ hoe
nõ ↄſideratur habilitas pugnãdi:ſʒ potẽtia itie
randi ut. S. c. ꝓx. nõ g tollit iſte tex. qͥ;n ex alijs
cãis poſſit mutari penneige Abbas.
ni nonit religionẽ
r tuas. ingredi ſi noto non
cõpleto ſiat eps renũciare debet ? uo
tũ ĩpleꝛe: ſic cõiteꝛ ſũmat᷑:ſʒ põt alijs modis in
telligi ſũmari ut infra patebit. Cõis diuiſio.
fa ibi nos. ¶ Mora pꝰ ꝙ ualet notũ de intran
do certã ꝛeligionẽ ? ꝙ citꝛa ꝓfeſſionem notum
põt dici ſolẽne ⁊ dicitur foꝛte ſolẽne propter in
ſtrumentum ⁊æ prclati preſentiam:ſed quo ad
dirimendum matrimonium poſt contractum
non dicituꝛ ſolẽne niſi per profeſſionem ut in.

ſy 2. * ſ.

c.i. eo.ti. li. vi. ¶ V nõ. qdᷣ non ĩplens notum

Linfra terminum prefixum dicitur uoti tranſgꝛeſ

ſor. nam dicitur tranſs gꝛeſſoꝛ. reſpeciu tempoꝛis

quia non adimpleuit tempore promiſſo pro hꝰ
c. non eſt. s. o. ¶ Lertio nõꝙ uotũ reſtrictũ
ad certum diem obligat ad duo. primo ut ad
impleatur die prefixo ſecundo ut pure implea
mur. unde etiam poſt lapſum diei remanet obli
gatio ſimile in.l. celſus.ff.de arbi. ſimiliter in
c.cum dilecti de do. et contu. Item nõ. ſecun

3 dum unum intellectum unam notabilem differẽ

.

7

tiam inter matrimonium carnale et ſpirituale.
nã ꝑ matrimonium carnale tollitur uotnm priꝰ
emiſſum matrimonio non conſonum ut in dic
to. c.i.ſecus in matrimonio ſpirituali ut hic.nã
inter epiſcopum et eccleſiam contrabitur matri
monium ſpirituale ut in. c. ij. de tranſla. prela.
et iñ per boc matrimonium non eſt ſublatum.
uotum religionis precedens. et ſic niderur forti
us eſſe matrimonium carnale d contra
hoc et contra litteram oppo.nam uotũ ſimplex
i. non ſolennizatum per profeſſionem tollitur
per fortius uinculum ſuperueniens ut in.c.qui
poſt de regula. li. vi. ubi patet ꝙ ſi uouens in
trare certam religionem intꝛat gliam laxiorem
tollitur primum notum ergo idem dicendum
per adeptionem epiſcopatus cum magis mera
tur epiſcopus ꝙ; ſimplex ꝛeligioſus ut in.c.licet
de reg.et.c.ueniens de ꝛenun. Item exiſtens in
monaſterio iam pꝛofeſſuſ fauore popli et epiſco
patus poteſt extrabi de monaſterio ⁊ epiſcopa
tui pꝛefici.xviij.q.i.c.i.eꝛgo foꝛtius poteſt ille
eligi anteqꝙᷓ intrauerit monaſterium: nec debet
dici uoti tranſgreſſoꝛ ex quo ĩ melius tranſmu
tat ut in. c. ſcri ptuꝛe. S. eo.⁊.c. peꝛuenit de iute
iu. ſo. contraria ſunt difficilia ? uaꝛio moo ſol
nuntur peꝛ doct. quidam enim inberentes con
trarijs dicunt ꝙ iſte habebat conſciẽtiam enꝛo
neam qꝛ putabat ſe teneri ex primo uoto.qua
conſcientiam non poteꝛat deponeꝛe niſi ꝛeſigna
ꝛet epiſcopatum unde non ex debito: ſed ut ſne
erꝛonee conſcientie ſatiſfaceꝛet papa pꝛebuit cõ
ſiliũ de ꝛeſignatõe facit.c.pcꝛ tuas ⁊ quod ibi
nö. j. de ſino. Secunda ſo. ideo papa h
conſuluit:qꝛ iſte poteꝛat pꝛoſiteri 2 poſtmoduʒ
in epiſcopum pꝛomoueri arg. in. c. commiſſum
J. de ſpon. aſſumendo habitum adijciebat ad
gꝛadum pꝛofeſſionis. nam pluꝛa licent prelato
ſeculari que nõ licent regulari. unde ex quo no
to ſe aſtrinxeꝛar ad nitam regularem debebat
ficeꝛe uotum ⁊? poſimodum pꝛefici epiſcopaiui:
⁊ hec ſolo eſſet ſatis bona ſi pꝛo certo demum
iſte fuiſſet eligendus: ſed forte iterum non fuiſ
ſet electus ut preſuppouit tex. in fi.? ſic non e
uerum iſtum utrunqʒ potuiſſe adimplere. nam
prima fronte iſte dimittit epiſcopatum ut tran

ſeat ad regularem uitam quod eſt cont: iura

ſuperius allł. ¶ Lertio ſoluit hoſti. ꝙ iſte n fu
it legitime pꝛomotus:qꝛ crat in peccato morta
li propter uoti tranſgreſſionem ? ſic ſua electio

Vingten non poteſ efii
ingreſſn omni rennnci

ticlad cſ relgiaſis

llmni na liu ohi
ininm niinir cigad
iapihenetitn nlimr oshfuulis
cſe. Nno. iihidd iiores
ſurcnn ir chai dcigtuntsſenni
ceiotesſic (nreigioſus doſſn nnd
Nö adnene er m averi de Pronde⸗
tumer nonct dubimn uri c phig
quoriidi eti cK reigioſns de cece l. .
rimr nud poſſt pnoneriad ercleſä
N colegini n ce mun gſe ni
ꝗ. i. pror biplrecci at acleſa an
colegiau cnni aleni n mmrech
niid riigoſiopir ſuni pfeini llis
ſene hatcſfns fſins gngn
ctecclanatehrchin it iſn
oeneuiechni aſeſggiific
8 0 iidd g a norg
go. n ſne gohtcion gohnti
ligioſns rute
gidt; f, a tirin vod o⸗
limeaſe Abaligt t ſbit cucgn

hiſtcinſblalintnee
nruphim nfe wit
biplns het cöione n⸗ ni bans

rintbetrii eolin⸗
4 li

pſon
s fade ſſini
mminl um mnuͤt
min mrmmnmntorblanef,
— ncarnne er ſpinee
anm mgemlim onng
nan Non oſſonmnntindi
i ſoſpiringinthen
Gunconmnhiurn ſ
ninciſce nuſ p
hofun ſonetſtbln
mmnn HGonispealngaſ licaurſot
mnummnim mi (F an

a om lmmop nmmuſmnir
nmn ſlannnmn oronhiſſinmn nlinr
r ſornus iijim immenins n ini
tcenpli in cti mngſ ans i
nue nuun telgionen itur Man, inorn
limr primun nomm ergo icandmdn
N Wptonenepiſcopoms unn nngs neir
mlens d ſinger wigoͤs inc lier
Kten NiesRetd Jrnertosn
oncid unpercuerwededee
Puns AeNAN NMNAtdrdſt
tia ii gicahutmſti
cig Inrhhingmment nainnnt
diivonnuigeſneretd intſñhfn 1
uuin ihtes nt Kialt

2nrfalatuniorohit
. uininrcflue
ne dom cnin ſtamngin

babeblttoſſclinin

ll bic m

rfeiſacis ttii rn
ſe n m

I
ſa cens n

nõ tenuerat ut ĩ. c. cũ ĩ cũcris de elec. ſecꝰ ſi ante
emiſſionẽ uoti fuiſſet clectꝰ. et ex hac ultia ſolu
tie eſſet iferẽdũ ꝙ ꝑ ſuperueniẽtiã epiſcopatꝰ
tollit uotũ religiõis precedẽs ſi nouenſ erat añ
terminum adimplẽdi uotũ.¶ Ded cõtra hanc
ſo. fkacit qꝛ ñ quodlibet peccatum mortale impe
dit electionẽ nec deijcit poſtmõnʒ ꝓmotũ ur eſt
tex. cũ glo in. c.ſicut de iureiur.facit qð nö. gl.
i.c.florẽtinũ.lxxxv.di. 4 Ite p tranſgreſſione
uoti potuerat iſti iponi pnia ſicut obſeruatur ĩ
ſimili i. c. qᷓ poſt pall.et.dicto.c.i.de uoto li.vi.
unde putare ꝙ ſi uouẽs ↄſenſit electioni prici
paliter propter deũ ⁊ ut magis mereatur qð tẽ
non tenetur reſignare epiſcopatui. ſed de tranſ
greſſione priꝰfacta ĩponetur pnia. ſed ſi conſen
ſitut preeſſet ñ utr magis mereatur et tunc tene
tur reſignare epatni et ſic poſſet ĩtelligi iſte tex.
na ſol papa hic aduertit ad ↄſciẽtiã iſtins. fac
qð nõ. glo. i. c. monachi uagãtes. xvi. q.i.facit
tex.i.c.ij.ðᷣ rãſla.prela.ubi dicitur ꝙ matrimo
niü ſpũale ẽ fortius et dignius carnali et per h̊
pnt ſolui alie qõnes hic tacte ꝑ doc. Et nõ. ulti
mo ex tex. ꝙ reſignãs epatũ ut adipleat uotũ ꝛe
ligionis ꝙ emiſſerat porerit iterum aſſumi ad
eüdẽ epiſcopatũ licet ex ↄſciẽtia cris epiſcopa
t reliquerct. ꝙ mliũ limitat.c. ſuꝑ eo. de elec.
rõ qꝛ ꝑ iplemẽtũ noti tollitur oĩs precedẽs tꝛãſ
greſſio. ¶ In glo. fi. ibi ad iferiores. glo. uult
Aheere dꝛiam iter epatũ ⁊? dignitates ſeculares ĩ
feriores it p cau religioſus poſſit ꝓmoueri:
nõ ? aduerte qꝛ aut queri᷑ de ꝓmotiõe ad epᷣa
tum et non eſt dubium ut i. c. i. xviij.q.i.⁊= in.c.
quorũdã et i.c. ſi religioſus de elec.li. vi. aut q̃
ritur nũqd poſſit ꝓmoueri ad eccleſiã curatam
no collegiatã et coĩteꝛ tenetur ꝙ ſic ut ĩ. c. ꝙ di
j. ti. prox. ubi plene dicã aut eccleſia curata eſt
collegiata clericorũ ſeculariũ et tunc ẽ dubium

nũqd religioſus põt aſſumi ĩ prelatũ illius eccle

ſie: ne hoies diſparis pfeſſionis ogregentur in
codẽ collegio er de boc cãn dubiiauit iſta glo.
de qno nide glo.nõ. et ſatiſ plenã i cle.i. de
tio. aliqd dicet ĩ dicto. c. ꝙ dei timoreʒ. ¶ In
glo.fi. no. finẽ glo. hic iũcto tex. ꝙ obtinẽdo di
gnitatem non poteſt effici religioſus ratio quia
in ingreſſu omnia renunciat ira quod propriaʒ

uoluũtatẽ a ſe abdicat ⁊ ſubijcit ſe uoto abbatis

it ĩ dico.c. ſi religioſus et ſic dignitas et ꝓfeſ
ſio nõ ſüt cõpaſſibilia: ſed ſi poſt profeſſionem
dligitur abſolnitur ab obedientia abbatis et nł
lſi aplins het cõionẽ cũ pꝰ mõaſterio ut in. c. ne
hro cuiuſlibet xvi. q.i. z.ĩ.d. c. i.
relatus et
Oſtulaſtis. Mrelaus ee r
ulltramarinũ emittere et in ſuos uſus
niceſimã ꝓnẽtuũ eccleſie cõnertere diuidit pmo
ſultatio 2.rniſio ibi diſcretioni et pro caſu pᷣ
mitre qdð hẽtur ĩ glo.i.¶ Mõ. pꝰ. ꝙ; prelat gu
arið pot emittere uotũ pꝛo ſuccurſu terre ſãcte
er ſine licetia ſuꝑioris.qdð nidet᷑ ſingulare dictũ
nec alibi legi ex qno infertur ꝙ religioſus põt

(Menoto .

ſine crimine maxime ad ip̃s deſeꝛere monaſteri
um ⁊ inſiſteꝛe publice utilitati eccleſie ulis.pro
quo uide pulchꝝ tex.in.c.nos aũt.xvj.q.i.ubi
dicitur ꝙ otiũ monachale nõ eſt pfeꝛendum u
litatibus eecleſiaſticis pꝛo quo.c.licer de regu.
ubi patet ꝙ ſolicitudo laboꝛ æ doctrina rele.

runtur ſilẽtio oteplationi ⁊ quieti. ecundo
nõ.ꝙ cena ꝑs redditiuum eccleſie por lrime de
putari pꝛo utilitatibus eccleſie uniueꝛſalis. nam

oss eccleſie ſunt unũ coꝛpus ut ĩ. c. pudenda et

c.loquitur.xxiiij.q.i.debẽt eꝛgo mẽbra confer
ꝛec ad cõſeruationẽ totius coꝛpis.fac.c.uidẽtes
.xij. q.i. Mstr ueꝛbd ⁊ exẽplo aꝛ.optimuʒ
ꝛeligioſus nõ debet acceptaꝛe digniratem ex

ira monaſterium ſi non ẽ ad illam utilis. ꝓ quo

unide bo. glo. in.c.monachi nagantes. xvVj. q.i.
Sed queꝛo nunquid qð dicitur hic in pꝛelatis
ꝛegularibus habeat locum in religioſis ſi implici
bẽ ut poſſint emitteꝛe hoc uotũ ſine licentia ab
batis:hoſti.ſentit ꝙ nõ qꝛ nõ reꝑitur iſte caſus
in quo monachus poſſit emittere uotũ ſine licẽ
tia abbatis: aꝛ.xij.q.i.c.nolo z. c.non dicatis ⁊=

.xxx.q.iiij.in.c.monachis:niſi foꝛte eſſẽt multũ

iſtructi ĩ offõ pᷣdicandi ut in.c.ex multa. S. eo.=
ſic nidetur hoſti. dubitare:ſed ego pꝰ ĩ prelatis
reſtringeꝛem iſtum tex. in caſu qn fit paſſagium
generale ex diſpoſitione romani põtificis:nam
tunc uidetur data licẽtia pꝛelatis eundi pro ſuc
curſu teꝛꝛe ſacte.ſed hoc ceſſãte nõ puto ꝙ pꝛe
latus maxie regularis poſſit ſe ad hoc obligare
ſine licentia ſuperioris qꝛ epiſcopus hoc faceꝛe
nequit: ut ĩ.c.magne.S.eo.⁊ qdð ibi din In

lar & wokr, der rir PI rT. ſie Lea
=

Pn. ĩ Pſ reen =* r
—— ti

r ſrii prr. 4

—

ſente l de E — W. l. Keß ſg ») v assse . ee
religioſis ueꝛo fimplicibꝰ puto nõ licere ſime li S“ ſc yh* ul —ùUVME

cẽtia ſuperioꝛis qꝛ nullam nolũtatem habent et
ſic nõ pnt ſe obligaꝛe ex uoto.nã ⁊ in papã non
põt religioſus promoueri ſine licentia abbatis

nõ. glo.in.c.quã ſit.xviij.q.ij.æ ſic hẽs hic.ca
ſum ꝙ nõ eodẽ ninculo aſtringitur abbas ſuo
ſuperiori ſicut monachus abbati. uide bo. glo.
ad hoc in.c.de preſentiũ.xvj.q.i.æ ſecuudũ hꝰ
tempera nõ.in. c.ſcriptuꝛe.S. eo. peꝛ Inno.
In glo. ſecũda ĩ fi. glo.nõ ſoluit contrariũ Vi
cen. dicit/ꝙ ubi priuata urilitas ex toto ↄfũdit̃

⁊ publica parum inuatur nõ debemus preferre

publicã utilitatẽ priuate æ nõ. hãc ſolutioneʒ fa

cit ad materiam.l.i.ff.ſo.ma. ¶ 2. ſoluit gof. =
bai icluditur ſub publica als ſecus.⁊ hanc
ſo.ponit glo.in.c.licet de ꝛegu.⁊ hoc itelligeꝛeʒ
qn priuata perſona hẽꝛet electionẽ ſed ſuperior
debet pᷣfene publicã licet priuata non includa
tur ſub publica ut in. c. bone de poſtu. prela. ⸗
.l.i. ſo. ma. abb.

Ce ſtatu. mõachoꝝ ⁊ cãonicoꝝ ⁊ ꝛlariũ hꝰ.

¶ Supꝛa niſu ẽ de puerſiõe piugatoꝝ. ¶ JẽS
de uoto: ſed qꝛ ↄueꝛſi ad ꝛcligionẽ uel uouetes
ingredi efficiuntur utplurimũ mõachi uł cano
nici ꝛeglaꝛes:iõ pꝰ Gicas pᷣcedẽtes ſubijcit᷑ iſta

hoſtiſq; utilitas publica ẽ pꝛefeꝛẽda priuate qn

3 ¹

valnns Pe-n. Pr S“n Pt

N EP r t ii nisrt, Bal.. aᷣ

8S—60 ſe⸗ rn m is ſent „ * JIi

QMarale⸗ uanis DP moſravſ OPea — F T

BuaEαα⁵ 7 fuit Dlac 2le jruſeſ ne es Aear

⸗ Aiae Aànτααdae

C —rE l8 2
2 E crſaf 9

V 3z Sdt⸗e n aSyi t wegi aberyi ſ.
2 1 .4 „ι Frsn a 4

„ 6auz ſotn.49 V i ſeed en .

n enti a B

e ſta. mo.

9292
Neodoſius.

(onaſteria ſũt exẽpta a le
ge dioceſana n a lege iuriſdi
tiſ.ſic cõit᷑ ſũmat.ſʒ qꝛ h no
cabla ſt potiꝰ maalia ꝙᷓ iuriſ ut.j. dicã: iõ ſpaliꝰ
ſic ſũma.Dioceſanꝰ ñ dʒ mõaſteria pᷣter ꝙᷓ pro
cã concctõiſ nec eis oblata ſibi uẽdicaꝛe.⁊ põit
duas ꝓhibitões ⁊ 3 ꝰ rõeʒ ſubijc.ꝛ ibi aut.5.ibi
cũ IEpeg, ð̊ inẽ cõi mõaſteria ſũt ſub cura
epoꝝ ꝓ h.xviij.q.ij.c.abbates ⁊.c.cuʒ uenera
bil 5 reli. do. mõachꝰ tñ magis aſtrigit᷑ abbati
iᷓ epo loci ut nõ. gl. i. c. ꝗ reſiſtit.xi.q.iij. unde
oli qoᷣlibʒ mõaſteriũ recognoſcebat platuʒ ꝑ ſe:
ſiz hodie mlie ſt ꝛeligiõeſ adiuicẽ collecte hñteſ
patꝛc abbatẽ ut pʒ ĩ cartuſiẽſibꝰ ⸗ ciſterciẽſibꝰ⸗
h ꝓcedit ex diſpõc ⁊ pᷣuilegio ſpali. 2 nõ. hãc
reglaʒ h̊ poſitã ꝙ pᷣter conectiõeʒ nõ põt epßus
gliqð grauamẽ iponẽ mõaſteꝛijs.ſũt enĩi mõaſte
ria exẽpta a cõibꝰ obſequijs niſi ſpalit aliqᷓ lege
obligent: ad h uide pulchꝝ tex.i.c. quã ſit in fi.
xviij. q.ii.? ð h aliqd ĩ gl.i¶ Z nõ. ꝙ oblatõeſ
qᷓ fiñt ĩ locis religiof̃ nõ debẽt cedẽ epo nec ec
cleſie curate ſ ipis locis religioſis ad idẽ.c. ni
mis ð exceſ.p.?⁊ ̊ vr ꝓcedẽ ex pᷣuilegio religio
nis. nã ð iuẽ cõi cũ oblatões ſint ð iur̃ parochi
ali ut dixi ſuꝑ Rica ð paro.ſi fit capelle huteſ
pplin ðᷣbẽt cedẽ ad utilitatẽ ecclie parochiali in
cniꝰ parochia ẽ iſta ecclia ut ĩ.c.ex trãſmiſſa de
pᷣſcri.⁊ ꝑ locũ a ſpãli ĩ.c.ad audiẽtiã ð ecł.edi.
In gl.i. ibi ht ppłin nõ. gl. ſj Inn. limitat ꝙ ĩ
illis moaſteriũ ſubijcit᷑ eo q ad legẽ dioceſanã
q̃ ↄceꝛnũt pplin ntputa iura epalia ð qbꝰ ĩ.c.ꝰ
qrẽte ðᷣ offi. or. ſj ĩ oceꝛnẽtibꝰ pplin mõaſteriũ
ꝛemãer exẽptũ a lege dioceſana lʒ bẽat pplłʒ qð
ſatis plʒ:qꝛ ĩ iſtis ceſſat rõ ppli ar.xvj.q.i.c.ge

nerant e ubnal q ꝑtineãt ad legẽ dioceſanaz
egé

2 qᷓ ad legẽ iuꝛiſditõis ðᷣ h̊ uide gl. x. q.i.ĩ ſũma
⁊ pleniorẽ ĩ. c.dilectꝰ ð offi.ordi.? meliꝰ ibi ꝑ
doc.? diẽ ̊ Inn. nõ. vbũ ad qð ſẽꝑ allegatſ-

ſerx dioceſana ⁊? lex iuriſditõis ſũt uocabula ma

giſtꝛoꝝ ⁊ n iuris qſi dicat ꝙ magiſtꝛi ? doc. fue
rũt pᷣmi inuẽtoꝛes iſtoꝝ uocabulorũ lIʒ iura cis
poſtmodũ fuerũt uſa:qð pʒ ex co ꝙ iura ſpalit
nõ ponũt ꝗᷓ ſpectãt ad utrãqʒ legẽ.Vñ hodie dʒ
dicẽ ea eſſe de lege dioceſana a quibꝰ mõaſteꝛia
repiũt̃ exẽpta:ex quo iura dicũt mõaſteria eſſe
exẽpta a lege dioceſana: ſj vitatc ĩſpecta una eſt
lex.ſ dioceſana que ↄprebẽdit oẽm iuriſditõem
epi ⁊ ſic iuriſditio oↄphẽdit᷑ ſub lege dioceſana
nt i. c. auditis de preſcrip. ad legẽ dioceſanaz
ptinʒ ↄtꝛibutõ cccliaxꝝ ſinglaꝛiũ cõibꝰnegociſſ
puta fz Inn. ſi eps ult iꝛc ad ociliũ ſad papas
lad regẽ ꝓ cõi ntilitate totiꝰ diocef ⁊ nõ. h dic
tũ ꝙ eps uolẽs ire ad cõciliũ põt petẽ ab eclijs
inbiectis ut cõferãt expẽſas cũ ibi ꝓmoneatur
cõiſ ntilitas oĩinz ex h̊ eni ſetit In. ꝙ mòaſteria
ad ̊ onera teneãt᷑ ꝙ nõ æ ad h ſac optĩe.d.c.
qᷓ ſit:tñ ſᷣm eũ emirtẽ aliquẽ ad legatiõcʒ ꝓ cõſ
ntilitate ſpectat ad legẽ dioceſanã: ⁊ ſic vr nelte

Inno. epm nõ poſſe emittere monachũ ad ali
quã legationẽ.ð t ſẽtit gl. i. c. qdã ⁊.c.nos aũt
.xvj. q. iſſz de clericis ſecularibꝰnide gl.i. c. qᷣ?
ſiſtit. xi. q. iij. Z.c.qꝛ fꝛ.Vii.q.i.⁊ ſatis põt diſtin

gui ꝙ ſi moaſteriũ bʒ pplin tũc ĩ ↄcernẽuibꝰ ſac
ta ppli poterit mõachdeſtinari als e⸗
νπ git Inno. qd ĩ caritatiuo ſubſidio: nũqd mona
ſteia teneãt epo ad caritatiuũ ſubſidiũ ſiẽ ecclia
ſecularis. ⁊. pꝰ.ur̃ uelle ꝙ nõ qſi h ſit ð lege dio
ceſana:ſʒ uĩ ſẽtiꝛe poſimodum in fi. ſue gl.
Sed Jo. an.? archi. tranſeunt cũ pꝰ ſuo dicto
i. c. i. de pbẽ.li.vi. Dau. appꝛobat fᷣm cle.i. ð
exceſ. pla. ⁊ caſuſ ẽ dubitabił ⁊? quotidian ut.d.
c.qʒ ſit ⁊ iſte tex.młiũ fac ꝓp p dẽo ut ñ teneat᷑.

ad mãʒ uið qð dicet᷑ ĩ.c.cũ apls.j.ð ccſi. SPn

gl. fi. ibi ĩ moꝛte. ? ꝓ diuerſitatis ꝛõe inſtat h̊ mł
tũ Inno. ſz iu uide quod plene dixi ĩ. c. ꝛeqſiſti
de teſta. ubi concluſi ꝙ hodie eriam eccleſie ſecu
laꝛes non tenentur:daꝛe partem epo acqſitoruʒ
inreꝛ uinos. Et in fi. gl. nõ. iſtaʒ glo ſing. quam
neſcio alibi ꝙ vʒ conſuetudo ut de ꝛelictis eccle
ſie nihil debeatuꝛ epiſcopo: ? licet gl. nihil. allet
tũ in pꝛeſcꝛiptione tex. eſt in. c. de qꝛta ð pᷣſcꝛip.
= hoc ſentit Jo. an. hic: ſed cum pꝛeſcꝛiptõ ſit
ius debet eſſe fulcita titulo uel tanto tpe de cn⸗?
initio nõ ẽ memoꝛia ut in. c.i.de pꝛeſcrip.li.vj.
ita in iſtis dnobus caſibus poteſt iſta qta ĩ to
rum tolli: ſed in conſuetudine dubitat magis cũ
illa non reqnirat titulum ad ſui eſſẽtiã niſi aſſu
mat natuꝛam pꝛeſcriptõis iit ẽ gl. ſingu. in. c. ij.
de conſue.li. vj. ⁊ ibi per Jo. an. ? de hoc nide
qð dixi in dicto.c. ꝛequiſiſti de teſta. hec dicta
lufficiant quo ad pꝛedicta. Abbas.

.HMabzʒ pla dẽa iõ cõi
Onachi. eñ mal: cobe
dẽdo ſubſtãtiã põt ſic ſũmari: ODona
chi ñ debẽt põi ſinguli ꝑ ꝑochias h p Di pꝛo
moachatu aliquid det᷑ receptus a ſacris orcii
bus pꝛohibet᷑ ⁊ recipiẽs ab officio ſuſpenditur
hoc ſecundo. Donachus babens peculium ſi
ne licentia abbatis ab altaris communione ie
mouetur et ſic decedens ſepultura⸗ fratrũ cou
nione priuatur hoc tertio. i pecunia con
fertur pro babendo aliquod officium ĩ moͤaſte
rio dans et recipienſ deponuntur boc: quarto.
In prioratibus conuentualibus ꝑ cectionem
inſtituti nõ ſunt remouendi ſine cõ roabili et ð
cã rationabili tria ponit exempla et boc dicit
nſqʒ ad finem. 2 ur patet per ſupradicta quinq;
ſunt dicta. ſm ibi ſi quis.tertium n
ibi prioratus quintuʒ ibi priores Höõ. pᷣmo
ꝙ ius monachatus eſt quid ſpale quod patet
ex eo.qꝛ ſimonia committitur ſi ꝓ eo iure obii
nẽdo aliqd tpale dat:et idẽ in monialibus è ꝗ
dic ut latiꝰ legit᷑ ⁊ nõ.i.c.qm et.c. ueniẽs ⁊.c.di
lectꝰ. j. ̊ ſimo. æ ex h̊ infertur ꝙ mõachar non
ẽ ſimplex notũ ꝓut nõ.a pleriſq; ĩ cle.⁊ ſi pnci
palis de ꝛeſcriptis. NHam peꝛ ꝛcccptioue cano
nicam acqui ritur ius ſpirimuale in collegio.

Afut emſnſitdnihi

hiehenim , iceercigofin

gipaum abbhir Ceponiad en

ier tiſiicſcs adbas.
ſefri igioor oſeretu horauſ

ſofſcaiemetoe Nontie daes t
geben 1Nöores Gec
rs ᷓgobenni ofſo horis iee ſi ar
1ach ti hfe cecione ſiiporis. (d.
lati regkareſ colter it ppemi erq eig
tionẽ ſop. captox adliberg colegiin
me ſiue ſeallrehetclanonc ini ploni
ic.is dect ccregno, rii .⸗

ires cio hhlisl hien ölii gn
D ſipee e lpicnor boſoni nirſtni

ſi ſcötnin lit polern gſol iconnn
abſz lu iitue eici ificisad dp⸗

ni plni egnlns/Onid aneißlnoſe

dicpr egit zni c gmni
l.0 fui 4g I
erpre le z genſi Kbanſ

gi. cninchiſirnarſſtus nians

Gieopleneicdſ

0 .
79 perl
lea 1,
, = P,,P
Frgi Pane le geſc
9 Wiics,
2a1
P 5 ſue AI p 1
A S
oriruck

Jmdchnn
H
— (Se nan
adiicainen Ans ¶Mõ. ꝛ. q monach e ſta. mo.
uee muuh WN zi N: eAſeſe nochuat c i
Fn rtniin irinnein cdleſia pochialis ẽ r hochial ſec bene ſine ſocio
ſ cdicgrin Huniai⸗ el nõ oſinit eẽ ſubiecta mon tellige qn ec j. c. fi. de e5
Ahei . nitatno ſed . ẽ obediẽtiali naſterio it . c. fi. de cõdi
lann lchongen Ubſcdoni religioſus ꝓmou is monaſterij. ſe a ꝙ illa ingꝛeſſi. E i. appo. ubi dicet
lung e den⸗ rininäſ⸗ le ad ecckiã nouetur tãc qli j. ſecus dic ſi igꝛeſli. . de ſe icet ꝑ legiſtas ĩ
D n aien ere ee te derchechen bide dramnerccetatſcie nen easiort:
d iiſtr aite aſterij.nec ulla her cñ deſinit eẽ mo Arpollit ctincee bon. ſi as ꝓfi onit bar. n5
WFomn epoſtnocpn egede⸗ ſterio ut i. c. ne ꝓ cui apliꝰ coĩonẽ cũ moach⸗ ad uſuti ineꝛe bona ſi pfitetur ea ↄditõ
ifrine nian pndeed. bas ſibi dar ꝓ cuiuſlibet. xvi cũ p' mona ad Zucii ut ſic cs ieil debet inrellian itde Sfurr
MeN. r iſtoen iir are ſociũ. Si et. xvi. q. i. non tẽĩ hoc bon ꝛes itelligaĩ ligi quo pfurr ee „ree
