cipalis fuit. Ainc.q̃ dicit ẽt hodie tẽpus duoꝝ
menſium habere locum et illud currere ab exi
tu ipſiꝰmonaſterij hac de cauſa ut andiant has
ſcictiaſ interdictas. Et idẽ. Inn. Me. æ Abb.

¶ WMe de. uel mo.

⁊ hoc quo ad ꝛeligioſos:quo ad ſeculaꝛes ueꝛo
cuꝛrit ab ĩceptõe auditꝰ = tũc hac opi.tꝛãſit Jo.
an. H ſuꝑ gl.? hanc ꝑtẽ ſcqt do. Caꝛ.æ do.pe.
ð ancha.tũ ut euitet᷑ iuꝛiũ coꝛcctio:tũ qꝛ iſtud
c.euenit ad declaꝛandã penã:⁊ ad eius augmẽ
tũ diſponẽs ut excõicatio ĩtelligat᷑ iflicta ipo fa
cto:ĩ alijs eꝛgo ꝛmanet cõciliũ tuꝛonũ imutatis
ar. i. l. pꝛecipimꝰ. C. ð appe.i fine ñ eꝛgo ĩicuꝛꝛũt
excõicatõem niſi pꝰlapſũ duoꝝ mẽſiietiã ſi cer
tũ ſit ante eos ad mõaſteriũ redire nõ poſſe aꝛ.
.c.cõmiſſa de elec.li.vj.fᷣm eos hãc eandẽ opi.
uidet᷑ tacite fomnaẽ Jo. an. ĩ tex. ſuꝑ vbo ꝛedie
rit:ubi eiectis qbuſdã opi.ↄcludit ꝙ iſtud vbũ
poſitũ ĩ.c.nõ magno iducebat difficultatem ⁊z
opi.qꝗᷓ ꝛecitat᷑ hic q̃ſi illi eẽnt ſicẽ excõicati euitan
di.nõ autẽ erunt excõicati:unde eꝛat opi.an il
lud vbũ eſſet ſimilitudiariũ an vitatiſ expſſiuũ
⁊ ideo diẽ ꝙ ipo facto eſſẽt excõicati:⁊ hec opi.
ueriſſima:nõ eꝛgo ĩtẽdebat h̊ papa tolleꝛe bene
ficiũ duoꝝ mẽſiũ ſed ſolũ ut non ꝛeqrat᷑ ſenten
tia ab hoĩe feꝛenda cũ ei h ueniat ad declaꝛatio
nẽ illiꝰnõ debemꝰ itelligeꝛe ꝙ uoluerit ĩ aliquo
coꝛrigeꝛe pᷣſeꝛti:qꝛ pene ſunt potius moliede qᷓ
⁊claxãde:ut ĩ ꝛegula odia.⁊ ĩ aꝛla in penis de ꝛe.
iur. li. Vj. ⁊.c.ſtatutũ de elec.li.vj.pꝛeta fac tex.ĩ
fi.ubi ĩ ſecularibus ꝛetulit ſe ad tpᷣs preſcriptuʒ
nõ eꝛgo eꝛat ſublatũ:qꝛ al.opoꝛtuiſſj de nouo
apponeꝛe tempus. Otem papa uoluit hic in pe
nis ꝛeligioſos ⁊ iſtos ſeculaꝛes equipaꝛaꝛe ut
pʒ ibi hoc extendi nolumus.ergo debent eſſe e
quales etiam in tempoꝛe uinculandi.al enim eſ
ſet diſparitas in penis:æ nota has meas conſi
derationes que iudicio meo multum ſtringunt
2 per h̊ eſt ſublata opi. Moſtien.⁊æ aliorũAd
opi. glo. dico ꝙ euidenter ẽ falſa peꝛ:c.non ma
gno:nubi papa uoluit expꝛeſſe hoc tempus cur
reꝛe non a tempoꝛe ↄſtitutõnis ſed a tpᷣe exitus
ut pʒ in ueꝛbo ſi neꝛo exierint ubi refert ſe ad il
los ꝗ exierint:æ infra duos menſes non redie
rint:unde poſſibile fuit ꝙᷓ ob hanc cauſam non
exierunt poſt annum.ſi enim tex.aſſignaſſz illuʒ
terminum bis qui iaʒ exiuiſſent:iunc poſſ gl.

pꝛocedeꝛe. ¶ Sed circa hoc quero quid ſi re . ſi dl gra, Taäudt awdizd les,
ligioſus exiuit cauſa audiendi leges poſtea mu NA“ gelät ſt s zrelag w

tato pꝛopoſito cõtulit ſe ad theologiam. So.
diẽ Innocen. ꝙ ſibi non pꝛodeſt ad penas eui

tandas:ſed opoꝛtt ꝙ redeat ad monaſterium.

iuxta diſpoſitionem huius.c.⁊ ſufficit ita ſcrip
tum eſſe:dic̃ tamen ꝙ ſi abbas ſignificaꝛet ei ꝙ
iret ad theologiam ꝙ tũc ccnſetur ꝛeueꝛſus ad

clauſtrum:licet ueꝛba in hoc non ſonent. fl.de

ĩ ius uo.qꝙᷓuis ſicut purgatur nitium furti re a
pud furẽ remanẽte de auẽte dni.ff. de uſuca.ſi
fur. Sed ſi poſtmoduʒ abbatis mãdato ðᷣſeꝛto
iteꝝ ꝛedit ad leges incidit in hanc penã ipᷣo fẽo
Fm eũ mihi n plʒ pᷣmũ dictũ puto.enun ꝙ licet
exiuerit cauſa audicndi leges ex quo tamen mu
tato pꝛopoſito contulit ſe ad ſcictiam permiſſazʒ
non incidit in penam licʒ nõ ꝛedeat ad mõaſte
rium moneoꝛ:quia ceſſat hoc caſu rõ ↄſtitutõis

p

AWP wlutd vozpt, en leρh aest eites 'hiſirn — legs rd . taeiE 7d, W omi=s, Par
2 ſ. Il oſt ð „ Sααα 2 zerlanſrw e irS c aE. Ea, firkies hietan&
3

õ
7

⸗ ſatrte E legi ſ*⅜. la= ,r leg frfaat,

¶ Me cle. uel. mo:

9,15 teigiolt⸗
=W . 2 —2 Pntl diclenl.⸗
oe qua ĩ.c.nõ magno..eo.ĩ v.vñ ne occaſiõe neo ꝙ; pot̃it abſoluẽ ꝑ.c.nuꝑ ð ſẽ.excõ.li.vVi.⁊ Gehtenhti 6,.3
ubi dẽ hoc ſtatutũ emanaſſe ne uiri ſpũales mũ ſi ̊ facẽ ulłt ĩ ꝓpᷣa dioceſi res ẽ ſine dubio.aut ci nule zpfon
danis rurſuʒ acnonibꝰ inuoluant᷑:que rõ pror uult abſoluẽ in dioceſi alieno et h̊ caſu uĩ tacite cisceec W
ſus ceſſat ſi ab his actionibꝰmundanis ðᷣſiſtant uoluiſſe abb. ꝙ ñ poſſit ꝑ illð.c.pe. Sʒ ego al * Ni ſgnor die ie
pᷣſertiʒ nõ ichoãdo.nã ↄſtitutio pᷣſertiʒ penalis abb. dico nibi Sriũ qꝛ ↄ h̊ cãau n reqrat᷑ ĩ abſo “ e isolc enſ i
ceſſat ceſſante rõne ↄſtitutiõis ut.l.adigẽ.. ꝗ; loe cognitõ cãe ẽ iuriſditioĩis uolũtãie que.põt 19 rronteſiant
uis.ff.de iure patro.ubi caſus.ſi enĩ cõſtitutio exerceri ex fꝛitoꝛiũ ut ĩ.l.ij.ff.de offi.ꝓcõ.nõ.ĩ ſe tor poſent
penalis extẽdit᷑ ꝑ idẽtitatẽ rõis:ut in.l.ij.ff.ad .c.nouit de offi.lega.⁊? h aꝑte ĩ abſolone uolue ccisce al .i⸗
tertul.potiꝰ dʒ ceſſare ceſſante rõe:ut in.c.cum rũt ibi Inn. et. Ho.et Jo. de lig. in cłe. quis chi 6 ecnmũc⸗
*ceſſante de appella. Item ceſſat hoc caſu fauor de foro cõpe.gl.t i.d.c.nouit ur̃ uacilar᷑.ſʒ ð il. d ſomnre
theologie fachatis:pterea deus mutat ſnĩaʒ pec bet reduci ad cõcõdiã ꝑ.sdicta an.ſ.fiat cũ cãe omn 6 ricd n
. Ccatore mutãte uitã: ut ĩ.c.incõmutabilis.xxij. q. cognitõeun ſine ad.c.pe. ꝙ loquit᷑ ĩ legatiſ uolẽ nech. corſinnion
.iiij.gꝰ idẽ ĩ oſtitutiõe eccłe: ar.c.ut noſtꝝ ꝓde tibus abſoluẽ ĩ caſibꝰrefuatis pape iur̃ ſingłaꝛi ailelſ⸗ einvns
ar ĩ pn. ut eccle. be.æ ad iſtũ tex.ĩ eo ꝙ ꝛcequirit q nõ pũt niſi fm ſitationẽ ibi traditã. Aut qᷓrit igoſſßen ntcdein
ꝙ redeat.j.duos mẽſes dico ꝙ hũit reſpectuʒ de epo ĩ cuiꝰdioceſi ſtudet:et tũc ĩ religioſiſ cꝛe lgeha a abere
ad cffectũ qn.ſ.dedit operã ſcie iterdicte uł ſtat do ꝙ n poſſit qꝛ niſi redeãt ad monaſteriũ non ſiüg n 3) leg
i illo ꝓpoſito:nã vᷣba debẽt itelligi cũ effectu pᷣ uũr ↄtriti:cũ oſtõ turon.ↄcilij artet ut redeãt ſ lemidns e da
ſertĩ ĩ penalibꝰ:ut ĩ.l.i.O. hec ãt vᷣba.ff.ꝙ qᷣſqʒ ad mõaſteriũ niſi aliud dicamꝰĩ excoĩcatioẽ ꝑꝑ eſacamrchven⸗
inris ¶ Opp. ⁊ vr ẽt ꝙ ccſſante hac ↄſtituriõe ꝑiculũ ne decedat ĩ uia:ar.c.qua frõte de app. inſimtii cle⸗nei
Vno-i apewan e D ele Ae⸗et mõachi ⁊ canonici reglares debẽt repelli a pa ĩ clericiſ uero ſeclaribꝰ potit:tũ qꝛ ĩ ſua dioceſi ſcn guͤverbo i⸗
nocinãdo niſi ꝓ mõaſterio ⁊c̃.ut in.c.ij.de po deliquit:tũ qꝛ rõe reſidẽtie dr̃ epiſcopꝰ ꝓprius: candemeſſeratio
ſtu So. gl. iij. ſẽtit ꝙ hic ꝛepellunt tanq; excõi ar. eiꝰ ꝙ de ſacerdote curato dicit gl.nõ in cle. negari pot hoc⸗
cati:ubi ꝛepe lunt᷑ rõe religiõis:hec ſolo ñ mul –— i. de priui. ¶ Vltia gl. qrit an oẽs pene ſtatute Go dauſrüͦer tan
tũ ſatiſſacit niſi de vbis:uiſlc Goffre. dicit ⁊= u 3: religioſos héant locũ ĩ ſecularibꝰclericis hic ſeriumar. rl.l
melius ꝙ in caſu huiꝰ.c.nõ admittent᷑ iſti ẽt ꝓ ꝓhibitis. Et tãdẽ ↄcludit ꝙ ſic:et hoc ur̃ mihi minonuſteioott
monaſterio ſuo ⁊ abbate ipeꝛãte ꝓ vo ꝙ ſüt ex idubitabile cum tex.i extẽdẽdo illam conſtõneʒ mierurunum ocam
cõicati:alit᷑ nulla eſſet pena ſᷣm eũ:hec rõ ẽ bõa loquatur ibi in plurali ut patet ibi hoc extendi nugiſfurtb inp⸗
cſ̊ nõ quatenꝰ ſe fundat ſuꝑ excõicatiõe:qꝛ tunc uolumus,æc.unde deriſorium eſſet dicere quod cWon, afferanns e.
. nullũ eſſz hic ſpale cũ qlibet excõicatus ꝛepellat comprehendat partem pcnarum ct non omnes .Jo d Kare⸗
a patrocinãdo:ut ĩi.d.c.decernimꝰ ð ſen. exco. ubi enim uerba clara ſunt ceſſat interpretatio. Jo. nic iſpedin
li. Vj. Vñ ĩtelligo tex. iſtũ. ꝙ quãtũcũqʒ iſti ſunt lege ille aut ille de leg.iij.et.l.non aliter.eo.ti. uta aligpaicenii
abſoluti:tñ ĩ penã nõ debẽt ĩ aliqua cã admitti et. c. fi.de. V.ſig. et hanc opi.ſequũtur h̊ coĩter cum iſpoſtti ll ſ
ad patrocinandũ ct ĩ caſibꝰ ĩ quibꝰ alł religioſi doc. nam ex orio ſequeretur ut dicit Jo. an. ꝙ f ſecularius de
admitterent᷑ iuxtamõ.i.c.ij.de poſtu.⁊ i.c. cum qua ratione non incurrant illas de quibus ĩ gl. monaſterium:fo d
.J. 7. A. de re iudi. puta pro monaſterio ? pro ita nec reliqs/jMuũc gl.explicitis ꝓ ceclararte rrerat os in
pauꝑibꝰ ſᷣm Ja.⁊ Dhi.hic ⁊ nõ.hoc ultimũ: tex. et materie ſubmitã aliqua hic per doc. tacta cnnderent bos
2z uide qð nõ.i.d.c.ij.ſiẽ enĩ q;tũcũqʒ ſint abſo Tααν Et primo quero quid ſi religioſi nõ exeãt clau usnolvi nen
luti nõ pnt ꝓmoueri abſqʒ diſpenſatione ſedis ſtrum:ſʒ ĩ clauſtro exñtes audiũt uel legũt facul nd naetencer
apoſtolice: ut h̊ ⁊ ĩ dẽo.c.nõ magno:ita nec ad tates hłc ꝓhibitas.ſolu. Inno.ſentit quod taleſ dan pelalan 9
. patrocinã qũ admitti ne exerceãt ſcientiaʒ cõtra non ligantur penis hic contentis per tex.hic et l locenan
1 edere , N.ss Pod aac Phibitionẽ iuris didiſcitã. Glo. v. pſbiteros ſupra eo.non magno qui diſponit contra exeũ ait H cxeüt
F Phdane 9 Nem Lae a ĩ effectu fac duo:pmo qrit an ꝓhibitio iſta hẽat tes clauſtꝝ. Mo.dicit hoc ꝓcedeꝛe quo ad vᷣba ras ſigacke
locũ in habentibus perſonatum non curatum: ſecus quo ad mentem de quo hic in v qꝛ uero Aſtimno penalisnd
ſecundo an habeat locũ in hnte eccliaʒ parochi adducit in argu.pro ⁊ contra.c.inter cetera de ſce erſend mala
alem. ſi alł nõ eſt pꝛeſbyteꝛ:ad primũ ꝛeſpondet offici.ordina.⁊ dicit ꝙ hec indigent declaratio ſtis ſaltein tpa ib
ꝙ ſic:qð mihi plʒ:qꝛ iſta lẽa loqtur idiſticte nec ne:con ſulit tamen ꝙ in hoc dubio debent taleſ ceccümr qonese
gqageſſe peꝛſonatus ꝛequiriturr ꝙ hahbeat aiarum ſe reputare ligatos:argu.c.illud de clcri.excoi. in, ſus moniſiaucl th
curaʒ:imo ↄrium ꝓbat᷑ in.c.dudum.ij.de elec. miniſ.exitus enim monaſterij uidetur ſecunnʒ anici iapiens i leg
Ad fᷣm dubiuʒ rndet et affirmatiue:ſed hodie eum ꝙ fuerit cauſa impulſiua kuius conſtituno ci amici ſie 3
dic iu ut ẽ determiatum i. c. i. co. ti. i. Vj. ubi de nis:ſed cauſa finalis fuit:quia iſte ſcientie non V niaum ijti ad nerb
. claꝛat Sriũ niſi eccla pochialis ſu lebania ſub conueniunt religioſis cũ ⁊ exercitiũ ſit eis inteꝛ tus:putat tm Ppe
ſe hnñs capellas ut ibi dẽ. o n veſpacin, dictũ:ut ĩ.c.ij.ð poſtul.do.An.ſeqt pᷣmũ dẽm garleq pba ſit i
fuit ðclaꝛata ſuꝑ gl.ij.quo ad pᷣmã ꝑtẽ. Sʒ ĩ fa ,Inno. quia pene ſunt odioſe ergo reſtringẽde Penaliouſ.l.i., he
Fua&σ pte qrit nüqd eps poſſit illos abſoluẽ: æ cõclu de pe.di.i.pene ⁊ qð le.⁊ nõ.i.c.ſtatutũ ð elec. clni decſer ee
dit ꝙ ſic ex quo odictoꝛ canõis abſoloe; ſibi ñ li. vj. Adueꝛte pro dicto Hoſtien.facit tex. hic A pbanki un
ꝛcſuauiteidẽ ẽt tenẽt Goff. Inn. Ho.qͥ qit in fine ubi in clericis ſecularibus ꝓhibitis non qin ad cor ichai
ꝙ utqʒ epᷣs potit abſoluẽ.ſ.ille ĩ cuius dioceſi ponderatur exitus eccleſiarũ:unde in eis dicũt . .n mag nee ner
ſiudet ⁊ epᷣs pꝛopuſ ip excõicati.abb.tenuit õ docto. ſuper tex.ꝙ ſpacium duorum menſiuʒ 2 enciiil ocliſpͤt
riũ quo ad epʒʒ ꝓpuʒ ꝑ nõ.i.c.pe.de offi.lega. putat᷑ a tipᷣe auditus. Si ergo in ſecularibus ꝓ icilifa iin
. Ego dico latiꝰ ſic ꝙ aut qrit᷑ de ꝓpᷣo epo ⁊ ie cedũt pene ubicunq; audiant uł ſtudesnt: erge nbigf kase dan⸗
len Nro iſi nole
Eeſaſicz n eg

vcetgnoͤne
moes pane ſane
Marbidlnas hi
ſcar boc ni nhi
ilan wnlſi
litoc amd
etceere no
NOnn nnes
A Med.
.Ron dier ed.
ſegnumr b tönr
ncict Jocng
las beubusig..
lcins eclunnie
nkicer docnan
igioſtno crei ein
Ndiürnallcginfuu
Hoſeint od ne
cntss per er hia
Ghritconun gii
eccer no ſtn
No becin ane
tra.cinter taennde
SSõ
cCubio debalt
loc decaltenc.
iſviceur ſantn,
Gutuiscorſmmn
ninſfe ſiont n
orneni lein
lüifninn
ag npet
1,ni dal⸗
Hoſtn iutti
ſeilsnon
Ctus tl M
iuncenc

. — 4 ae
——-—-—-- —æf ——

.

fortiꝰidẽ dðʒ i religioſis quib pricipalit᷑ iſte ſci
ctie fuerũt iĩteꝛdicte ut.S.co.nõ magno aꝛgu.in
f auct᷑.multo magis.C.de.epiſ.et clcri.et.c. ↄ in
. octis de eccle.et ẽ hͥ fortis cõſideratio ſed nihil
* ominꝰ ſequor dienan (Vune quia conſtitutio
Ahie penalis non eſt amplianda. imo reſtringenda a
deo ut non ueniant illa que ex lata uerborum ſi
Inificatione poſſent comprehendi ut ꝓbat ĩi. c.
cũ ĩ cũctis de eccle.iũcto.c.ſi ↄpꝛomiſarius eo.
ti. li. vi. et. c. ſtatutũ eo.ti.et li.et ꝙ ibi nõ. Jo.
an.qui idem nõ.in reg.odia de regu.iur.li.vi.ĩ
mercu.ſʒ tex.ĩ.c.nõ magno de religioſis loqns
et iſte illã conſtitutionem referens loquitur ð re
ligioſis exeũtibus monaſterium cauſa audiendi
leges et non redeũtibus infra ſpatiũ duoꝝ mẽ
ſiũ gꝰ nõ dʒ habere locñ pena inon exeũtibꝰ:ſʒ
ſtudentibus uel legentibus ĩ clauſtꝛo lʒ ali᷑ ma
le faciant cũ uerba h̊ nõ patiãt̃ pro h̊ uide tex.
in ſimili ĩ cle.ne ĩ agro.F.quia uero de ſta.t̃gu.
iũcta gl.ĩ uerbo ipſo facto:nec obſtat ſi dicatuꝛ
candem eſſe rationem in non exeũtibuſ:qꝛ pmo
negari põt hoc ↄ magis deliquat religioſꝰ exeũ
do clauſtrũ ex cauſa illicita:et deferendo mona
ſterium ar.xvi.q.i.placuit quam rẽ ipſam illici
. taʒ ĩ monaſteꝛio attẽtãdo cũ hoc ultimo caſu cõ
mittat unum pecatum et in precedẽti duo meri
to magiſ fuit ibi in pena exaſperãdũ.ar.xxiiii.q
.i. non afferamus et. ff. de pe. reſpiciẽdũ.fac̃.qð
nõ. Jo. an. ĩ dẽa reg. odia. Ite facit quod nõ.
Jo. an.i.c.diſpẽdia de reſcrip.li.vi.ubi ult qð
data aliqua identitate rationis debet habere lo
cum diſpoſitũ.ll.ſed non ipſius pena nõ ob.qð
dr ĩ ſecularibus clcricis:primo qꝛ ipſi nõ habẽt
monaſterium:fo dico ꝙ non eſſet pecatum ĩ eiſ
attẽtare qnod ſi in domibus ſtuderent in iſtiſ ꝙ;
euaderent has penas qꝛ tex. iſte ĩ Vbo qꝛ vo ſo
luʒ noluit extendere cõſtitutionẽ turon.concilij
ad iſtos habẽtes perſonatus ⁊c.ut ergg iſta ſit
uera extẽſio debemus facere illã cũ oĩbꝰ ſuis q̃li
tatibus.ſ.qn exeũt pꝛopꝛios lares cauſa audien
di has ſcias et effectualiter in eis dãt operã.nã
Oſtitutio penalis nõ ẽ multũ laxãda maxime cuʒ
ſcia ex ſe nõ ẽ mala ſʒ nccia ad regimen eccleſie
Vlis ſaltẽ in tpᷣalibus:ux.j.dicã:et per hᷣ faciliuſ
gecidũtur qones ſe. Aucro ge qd ſi religio
Cταασι ſus canoniſia uel theologꝰ uadat ad principium
amici icipiẽtis ĩ legibus uel phyſica cauſa hõrã
di amicũ ſolũſdiẽ Inn. ꝙ nõ ẽ ſuũ hoc ĩterpᷣta
ri cum q;tũ ad uerba dãnatur hic lectio et audi
tus:putat tñ ꝙ papa rndẽt talẽ ex mente non li
gari:qꝛ vᷣba ſũt cũ effectu iteligẽda maxime in

——

penalibuſ.l.i.F. hec ãt Vᷣba.ff. ꝙ qᷣſqʒ iuriſ et. c.
* relatũ de cler.nõ reſi ſy ego dico ubi ꝙ ẽt quo

ad vba tal n ĩcludit᷑ nec ligat᷑ et miroꝛ ð Hoſt.
q ita ad corticẽ ur̃ põderãſſe lr̃aʒ nam tex.iſte c
.c.n magno diſpõit in religioſis exeũtibus cau
ſa audiedi legeſ.ſ.ut pricipalit᷑ ĩ eis ſtudeant cã

ꝓficiẽdi ĩ eis et clare ꝓbatĩ i.c.n.magno in pri.

ubi dr̃ quod iſti uolebãt audire leges ſub pre
textu eccleſiaſtica negotia fidelius pertꝛactãdi et

rrrrrree

——

¶ Me de. nel mo.

1 ſ. - — 1 „ 5 .
(Cu .444 · Wοσ+ 11 e Jiſta ( Guls Wα - as*νnο. annn = rn Frrn pic 6 phiiſun = Panarn 4 rol

medicinam occaſioue languentiũ fratrũ ⁊? ſubij
citur ibi ꝙ ne occaſione ſcientie niri ſpũaleſ ite
rum iuolantur mundanis actionibus:ideo ſta
tutũ fuit ⁊c.que omnia ceſſant ĩ queſtiõe noſtra
quando religioſus exiſtens pꝛeſertim in ſtudio
uadit cã honorãdi pricipiũ alicuius amici.nam
uidemus ꝙ pro amico mõaſterij põt religioſus

aſſumere procurationem ſeu aduocatõeʒ etiaʒ ĩ

foro ſeculari.qꝛ ĩ conſequentiam tractatur utili

tas monaſterij inxta nõ. per Inno.æ alios i.c.ꝰ

cum. J. æz A. ð re iudi. eꝛgo foꝛtius licitũ ẽ iꝛe

ad honorandũ pᷣncipiuʒ amici. ¶ Ded querit

ftio quid ſi ile qͥ ĩcepit legere habet paucos ſo j -i =: Pirine henan de

cios:propter quod ille religioſus uult eum con
tinue bonorare.ſo.dic̃ Hoſti.ſe nõ admitteꝛ ta
lẽ honoꝛẽ etiam ſi legentem extraordinarie uel
let tin ſemel ĩ ſeptimana honorare:⁊ hoc ut oĩs
fraus excludatur.allł.iſti.vj.bo.rap..ſʒ neduʒ
talia:⁊.ff.de tranſac.cum hi.⁊ de diuor.quãto
cum ſi.placet mihi dictũ Hoſt.quando iſte fa
ceret ĩ fraudem.⁊ cum hoc exigereʒ continuati
onẽ duorum menſiũ per predicta:ſed ubi face
ret ſine fraude dico ſecus per ſupradicta z ſa
tis uĩ de mente HMſti. fraus autem poterit de
prehendi ex cõiecturis:ut in.c.ij.de renũti.lib.
Vj. l. dolum. C. de Ra⸗inms anero nun
quid perſona eccleſiaſtica hic prohibita poſſit
aliquibus priuatim in camera leges uel medici
nam legere. Solu. Moſt. concludit ꝙ non ? ꝙ
talis non cuadat penas hic poſitas:qꝛ ſtudium
hic pꝛohibetur ⁊ lectio:ut hic iũto.c.nñ magno
28. e. lex eim non debet eſſe impoſita uerbis ſʒ
rebus ut ĩ. c. cõmiſſa de elec.li.vj. Ego dicereʒ
ꝙ aut legit ĩ monaſterio proprio ⁊2 non icurrit
penas de quibus hic per ea que ſupra dixi de
ſtudente ĩ monaſterio poſt Innocen. ĩ alijs que
ſtionibus. Aut extra monaſterinm:⁊æ tunc pen
det ab alia queſtione an.c.cũ magno habeat lo
cum in legente ſeu docente Hoſt. uidetur uelle
ꝙ ſic? Joa.and.hic ſupeꝛ.v.ſtudẽt.ubi diẽ q;
iſtis ꝛeligioſis prohibetur auditus ut hic ĩ pn.
2 lectio ut ſupra.c.non magno ⁊ ſtudium ut h̊ᷣ
in. v.non uerum:æ idem ſentit Jo. an.ĩ regu.
cum quid de reg.iur.li.vj.ĩ mercu. Sed ĩ que
ſtionis ſolutione uidetur illð reſtringeꝛe magis
ad ꝛeligioſos ꝛeſpectu legendi q; ad clericos ſe
culaꝛes:quia iſte tex.de ſecularibus loqueus nõ
repetijt de legẽte de quo fecerat mentioneʒ tex.
in. c. non magno ſupra. eo. formauit eĩi ibi Jo.
an. qõnem in priuilegio conceſſo ſtudio ut per
ſone alias prohibite poſſint ibi libeꝛe ĩ his ſci⸗
entijs iĩterdictis ſtude? an per hoc uideatur da
ta poteſtas capiendi doctoratum ⁊ legendi ma
giſtraliter et poſt multa ↄcluſit ꝙ an fẽm tenen
dqũ ẽ ꝙ non:cũ omnia iſta uidᷣantur iſtis iuribꝰ
ꝓcedere a pari:iõ priuilegiũ odioſũ iᷣõ dʒ extẽ
di ultra caſũ conceſſũ facit quod nõ.glo.in.c.ſi
canonici de offi. ordi.li. Vvi. Sed poſt factuʒ pu
tat ꝙ ſecłaris clericns nõ ſit cẽſẽdus ligatuſ qꝛ
hec iura expreſſe non probibent ei niſi auditum

—

Cindsui Al.⸗ 7 r n. Tree F'a* * od y

WVr n. rzen Per dr Pirttn. IJrusA cges
— —

miRinag Ir ,„g

J — L. =. ji. l: rent = -6. rir 72 . b, ſer = , r. ð mn in nd ſ1.Br r ſ Pu⸗ ſa u⸗ prft rei ſrrs G 1 8 ſnaz, Frcre d8

ſumẽdũ ? per oↄñs ad legendũ cuʒ ĩ doctoratu
dat᷑ ptas legedi:ut nõ.ĩ dẽa cle.ij.⁊ ĩ.l.magꝛos
.C. de ꝓfeſ.æ medi.li.x. hoc tñ ẽ magis dubita
bile ⁊z ãte fʒ ↄſuleꝛẽ abſtinẽdũ. tiio opp.
5 l'am ? pda. ur̃ eĩi ꝙ minꝰ legitie ꝓhibeatur

dirigat per ſuã inefſabilem clementiã. Abbas.

Finit lectura domini Micolai ſuꝑ tertio libro
decretalium. Dapie impreſſa per magiſtrum
Franciſchum de BGirardenchis.

¶ Me cle. uel. mo.
ſeu ſtudiũ.ex quo eꝛgo ↄcedit᷑ ꝑ puilegiũ ꝙ pñt ꝛeligioſis ⁊ maxic pᷣlatis ſtudiũ ſciĩe ciuiliſ.nã.sẽ. K” r n n
libeꝛe ibi ſtudere.eꝛgo ux ſibi ↄceſſũ illð ꝙ nẽit ĩ ꝓbemio huius cõpilatõis mãdatur ut oẽs in n Gri
acceſſorie ad ſtudiũ.ſ.facultas aſſumẽdi docto iudicijs ⁊ ſcholis utant᷑ hac cõpilatõe: eꝛgo inã uen
ratũ:æ per ↄns legẽdi.ſed in ꝛeligioſis dubita datũ cẽſet᷑ õe id ſine quo illð explicari ñ poreſt vonenr
uit:qꝛ.c.n magꝰ iũcto iſto uĩ eis ꝓhibẽ lectõeʒ ut i. c. prudentiam de offi. ᷣlega. z.l.ad ꝛem mo aſn
auditũ ⁊ ſtudiũ:uno g ↄceſſo non ueniunt talia bilẽ:⁊.l.ad legatũ.ff.de pꝛocur.ſed non poſſu ſcn n
ſpãliteꝛ prohibita:ar.ĩ.l.qðᷣ vo õ ꝛceʒ.ff. ð.ll.= mus uti niſi illam ſciamus.ſciꝛe autem non poſ cinae
q;ꝙ; nideãt᷑ hͥ ſubtilꝰ dcẽa:tñ ſi qͥs uellet ſubtlir ſumus niſi ſtudeamus in illa:ſʒ ſtuderi ⁊ ꝑfce ĩ u⸗ n
bũc paſſei oſiderare poſſet dicẽ Zriũ. ¶ Et ad telligi nõ põt ſine notitia ſcientie legaliſ cũ mul
uerte queſo diligẽt.nã dico ꝙ. c.nõ maga nõ lo ta ſint in hac cõpilatione ⁊ ſcientia canonica qᷓ aſtm
qt de legẽtibꝰ.i.docẽtibus:ſʒ ð addiſcẽtibꝰ:un minime intelligi naleant niſi data ſcientia legali cidenuss
ponit᷑ ibi lege⸗ largo mõ:qꝛ oĩs ꝗ ſtudet ut pꝛeſertim cuʒ multe leges ſint incoꝛpoꝛate ĩ de ghmurli
ficiat legit:ꝓ q fac ethymologia uocaubli.nã creto ergo debet illarum ſtudium peꝛmitti:ma ifein
dẽ lex a legẽdo ut dicẽ iſidorꝰ.v.ethymologiaꝝ. xime cuʒ lex ciuilis ſit pars diuine ⁊ theologie
2 iõ. Jo.ã.ſuꝑ ꝛla nẽo pt᷑.li.vj.iĩ mercu.h̊ aꝑte ſcientie ⁊ locum ſuum neceſſario obtinet iĩ eccła „neng
ꝓPbat: 20 . Ie i. d.c.nõ magno.dẽ ei ibi ꝙ; ꝛligio ſaltem quo ad regimen temporalium que n ſũt ſeinften
ſi exeũt ad audiẽdũ leges ⁊ phiſicam ſub pᷣtextu contẽnẽda.xij.q.i.uidentes.i.q.iij.ſi quis obie ceur h, robare
ↄſulẽdi lãguẽtiũ fratrũ coꝛporibus ⁊ eccleſiaſti ceꝛit:uñ leges dicũtur ſacratiſſime.l.leges ſacꝛa 1 0lersl⸗
ca negocia fideliꝰ ꝑtractãdi:⁊ ſic ut poſſint ꝓfi iſſime. C. ð legi.⁊ alibi dẽ ſanctiſſima: ut in.l. .
cẽ ⁊ edocti agerẽt pdicta. h ẽt aꝑtiꝰ ꝓbat ha hu .i. ff. de ua.⁊ extraordi cogn.⁊? per ora princi i.
ius.c.q referẽs mẽtẽ ⁊ qᷓi nerba il h? Oſtitutõis pũ deus illa dicitur pꝛomulgaſſe:ut iĩ.c.fi.xvi. 1 Neſe
ubi ille dixit ðᷣ legẽtibꝰ iſtã vo vᷣclaꝛãdo dicit ðᷣ q.iij.et in.l.fi.C.de preſcriptis.xxx.ulł.xl.ãno. vnn “
audiẽtibꝰ.nec ẽ uerũ ꝙ iſta ꝓhibeat auditũ ⁊ il So. Hoſtiẽ.formauit hoc contrarium et r̃fert ſt
la lectionẽ ut noluit Ho.de qꝰ miror:qꝛ hᷣ lia ꝙ Roffre. beneuentanus in rubrica de rapto. ſcem
ſolũ uenit ad declarãdũ illam.nil at adducit de poſt prin. dicebat ꝙ papa cum duobus ſuis cõ dan
nono niſi quatenꝰ ꝙ religioſi ĩcurrãt excõicatio ſiliariis fecit ſicut uulpeſ faciũt qui damnant ce H .
nẽ ipſo facto:⁊ ꝙ hbec ↄſtitutio extẽdit᷑ ad habẽ ruſa cũ illa cõmedere nõ poſſunt. Et diẽ ꝙ ad uñlinc
tes ꝑſonatũ ⁊æ ad pſbytos ut h̊.? eodẽ mõ dꝛ.ð regimen eccleſie ſientia ciuiliſ eſt ſumme neceſſa Aan
ſtudio.nã põit᷑ h̊ ſtudiũ ꝓ ipiſ ſtudẽtibꝰ.ſ.addi ria:et profecto ſatis inhoneſte loquutus eſt de AuN
ſcẽnbꝰ.nã ſtudiũ magis ↄuenit addiſcentibꝰ qᷓ; principe et recordari debuiſſet de.c.ſuꝑ ſpecu
docẽtibus ſtuder̃ ei ẽ ualde cupere hic lr̃aꝝ ſtu la.j.de priuile.ubi dꝛ ꝙ raro occurũt cauſe ec honden
dia dẽa ſt᷑ a cupiditate lectionũ. ut nõ Archid. cleſiaſtice que nõ poſſunt canonicis ſtatutis ex den.
.c.ĩ.noua.xvi.q.vij.ũde ꝙ prius hic dixerat ðᷣ pediri. ¶ Zao Hoſtidixit hic et melius ad o g wonpetindignun
audictibus poſtei ſubiecit ðᷣ ſtudẽtibꝰ qᷓſi audiẽ trarium ꝙ materia legũ in canonibus contẽta iconales
* ( tef ſint ſiudẽtes q ↄcludo ꝙ. c.ñ magno et iſto poterit ſine principali ſtudio lectõe t auditu le 4
ſolũ.loquitur in audictibus ſeu ſtudẽtibꝰ addi gum haberi er declarari per laicos iuris ciuilis ſi cpimlo merns
ſcendo.et iſti ſũt qui icurrũt penas pᷣdẽas:legẽ qui haberi licite poterũt:et ſic per ſtudiũ camẽ no. infi vbi
tes ãt.i.docẽtes n pino ĩcurrere has penas nec ad hog principałr nõ ordinatũ.ſed in finem me d pbi bane
Et illos qui nõ ſtudẽt ut addiſcãt:qꝛ uerba illis lius intelligendi ſciam canonicam poterit quis d ſapenofen
nõ cõueniũt nt pʒ ex pᷣdictis et a nerbis ↄſtiiuti contrario ſatiſfaceꝛe ¶ Et nõ. hoc ultimũ ꝙ li
onis penalis n ẽ recedẽdũ ut ſupꝛadictũ ẽ pᷣſeꝛti citum eſt religioſis ⁊ alijs h̊ ꝓhibitis hꝛe libꝛoſ Iorſenn onnin⸗
nõ putd ĩ eis ꝓcedẽ et militare ratiouẽ q ẽ in ciuilis ſcientie ⁊ in eis ĩ camera ſtudeꝛe ad fineʒ Eint ramnim
addiſcẽtibꝰ.nã addiſcẽs uẽ moueri malo ʒelo.ſ. intelligendi melius canones.nõ autem principa indienaicne
nt iuoluat᷑ rurſꝰ actõibus mũdanis ĩ patrocinã liter propter ipſam ciuilem ſciam acquirendaʒ: Cumafi
do et ſimilibꝰ ut inuit tex.ĩ.d.c.nõ magno. Itẽ pro hoc allego bo.tcx.i.c.turbat ⁊.c.ſi qͥs grã inm
fauõe theologie ut ex qꝰĩ aqu addiſcẽdi ẽ meliꝰ maticam. ?.c. de quibuſdam. xxx vij. di.na cuiuſ Rofe
nt det operã theologie:ſʒ ille ꝗͥ pus ſciẽtiã iſtaʒ finis bonus eſt ipᷣim quoqʒ bonuʒ eſt.i.q.i. 15 E B
didiſcitã docet nõ facit ut iuoluatur actionibꝰ 1 putanda. Eſt enim ſcientia addiſcenda pricipa 1 8 niguos, .
mũdanis iĩmo coĩcat alijs ſciaʒ ĩ ſe bonaʒ et ne liter propter deũ ⁊ bonũ publicũ p ſciam enim Etnane
ceſſariã ad regimẽ orbis:fac ꝙ nõ. gl.ĩ cle.ij ð mundus illũinat᷑ ? ad obediendũ deo ⁊? miſtris nauſiut
.magiſ.ĩ uerbo honorẽ:nel pᷣſuppoſito ꝙ peccʒ nita ſubiectoꝝ ifoꝛmat᷑: ut dicit tex.ĩ aut᷑.habita
nñ iñ im ꝙtũ ille qui nũc ĩcipit addiſcẽ merito ñ C. ne fi. pꝛo pẽe ¶ Et qui a⸗ ad hũc finẽ eaʒ cõſe hateng Preeninn
dʒ ĩ eo hꝛe locũ penaꝝ diſpõ.et ꝑ h dicerẽ ꝙ pᷣ quit nedũ famã in hoc ſeculo ſed meꝛcedem ma ſeſſoſtie
nilegiarꝰ ut ĩ his ſcietijs poſſit ſtudeꝛe ur̃ priui ximã i futuro ¶ In cnius fineʒ altiſſimus nos inr fanis.
legiatꝰ ad id qð ſeꝗt᷑ ex ſtudio.ſ.ad doctoratuʒ 2 oẽs alios taʒ pntes q; poſteros ſcie inſiſtẽtes bere n

ſunſinn in,
nle geron Unei
eſen icſi,.
Pnisnribni.
Coynanumerffen
briag e npro,
n cuobus ſnis o
ui damnant
1, deg 40
tſunmne neceſſu
MWe
a dec n heen
doccurit aaleet
nonicis Kamuser
bicammclins ad9
Canonibus conten
oleaded acin le
laicos iurisuls
ſeper ſuci an
ori.ſedinfmanne.
nican petent gis
V. boc ultimil
Prinsbi⸗ lbol
craſudeead in
8 toannanprincn
ſciam nioli
mnbart tc
tidin ci
bonmzckigi H
Aiſnce tin

Kilinn Ci

domniporentis
ſumpler mittit
iurc naturali

conſtitutio utitur
ficio obtento
b obſernare
puto caſum

pꝛofeſſionem
occidentalis
ꝓꝙ in materia
ꝙ faciat

oporteꝛet ꝙ
hic in fine ibi
A nidetur approbare
pondera.c.ſi.

legatis.ff.
2z tunc ccſſat
e diſpenſatio
.fj.de impu.

nidetur fateri
nota.in dicto.c.
. f do. An. cui
uelit

nota bene
nide tex.
g non põt indignum
diaconales

ſi capitulo merito
no. infa. ubi
d ubi hanc
ad ſuperiorem

conſequi omnino
dixit recurrendum
in alienatione
ſuum exprimere

in officio
8 ſingulos
k et. c. uacante
ſi acquiſiuit

haberet pᷣrecarium
ſi eſt poſſibile
¶ecfficitur infamis.
adbibere in

—

KRegiſtrum

placet Jo. and.
.l. quero
cum non
facta inconſulte

uel hypo.ſol.
tacite obligata
uel data in
extra glo.

obligationem

ubi hoc habet

clauſula oncroſa
in fi. glo.

propria bona
infero ꝙ licet
abſens debet
ur ſic indirecte

in.c.queꝛelam
deber habere
computare clericũ
ergo infeꝛendum

de ſucceſſionibus
ſecundum nnum
ſe uſurarium
nam maiorum

commiſſio et ut
nunquid autem
poteſt compelli.⸗
non recuperat

diuina ut
decimas ſo.
F. ucrum
in. c. tua

cetera iura
2 papa
ſoluantur
confir.uti.

modica coactis
2 ſatis equum

olim de arbi.

uendi.ſed
principium
in materia
et. c. fi.
ſed aduerte

„

diſpenſatus
cxpediat
al. diſtinguo
non tenueꝛat

in. c. cum
ſufficit *

A licet contrarium

non poteſt induci

preſentationem
per Innocen.

H loco religioſo

prelatus ſen

preſentet ? non
ar. in. c.ſi

C ſcilicct illud

cenſus ⁊ ſimilia

epiſcopi nulla fnſt
procurationem
non poteſt. nam
unctio cum

ibi glo. =
omnibus fuit

E ꝙ ubi dubitatur

dormientes

parochia ediſicaꝛ
loquitur de

F erat nanus

recitare ex

hoſti. uidetux
iudicio quaſi

G eccleſiaſtico

canonico nt

inique ſententie
ſolennitatis .

quia in ſolunone

aliqð cõmodum

aliqua cauſa!
ſacta omnibus
in. d. c.
batrie ee „

⁶

8

———ʒ—ʒ—
äs
.
E⸗

f—
2

õ
2 —,—
.
.
w
= – —
— ðß
ð . 4 ⸗
2òòq

2
E

encccheſenaanii ckſunne ccſſ
Nrdietro ſuns udonchoarnnsck
Gheaccordun dchuiſandeeſn ſe
de Nrinle wbich Prao occurct atet
Adce ne ooſſun cmonics iuni
ii(Neo Docn Antbica neins
nun mareria egü incanonibrs N
nt ſne princioan ſndio lended uin
nbaben adalumi er osine
baden hair porninatſt per icdi n
bog prinpir öordinati ditfim
inri gend ſein wpnemhin⸗
mo ſan arſutr En. boe .
cktcighoſs iis Phisnin
8 ſcicnne? 1nasicncinſlri;
higendh meins mons, Möamannin
popr pimn euin ſimn e
doe des o bo i It

is —
. eclinitn Nrhan
n⸗ s —
5 u tnl

Balance Q

D

4
15

Focus

=
Ssss

SanNN
33
.

5
4 4
D

N

15

K

mnch Ranin ſacniia iſu
rbonu pob
* edate ⸗
s inni t Ataſlag
in nori Gumgi did iig ſe
A . 4 ES
alr, iad bu —
10 pee Ein
e 4 Clunb in
neume cnus iihl RM
iſme isinel
ijatnuln
„ . „.
ummmi un e
n Pr iccuo I
amn ve ma
Wc
alchn
◻D
a

1 2 3

Domnipotentis
linplicner mittit
iurc naturali

conſtitutio utitur
ficio obtento
b obſernare

puto caſum
pꝛofeſſionem
N
3
HðD”ð
5
S ½
35
5
5
— 2
△
—, m
0
um
ſR⸗ ſum
3.

Copyright 4/1999 VxXyMaster Gmbhi www.VXymaster. com

.

placet Jo. and.
.l. quero
m cum non
facta inconſulte

uel hypo.ſol.
tacite obligata
n ucl data in
ecxtra glo.

obligationem
nbi hoc habet
o clanſula oncroſa
in fi. glo.

propria bona
infero ꝙ licet
y abſens debet
ut ſic indirecte

in. c.queꝛelam
deber habere
ꝗ computare clericũ
ergo infeꝛendum

de ſucceſſionibus
ſecundum nnum
r ſe uſurarium
nam maiorum

commiſſio et nt
nungquid autem
poteſt compelli⸗
non recuperat

diuina ut
decimas ſo.
e.F. ucrum
in. c. tua

cetera iura
2 papa
u ſoluantur
confir.uti.

modica coactis
2⁊ ſatis equum
x olim de arbi.
nendi. ſed

principium
in materia e
Y ct.c.fi.
ſed aduerte

„

NSe—NWYʒH NNENNNHNNNNN
14

—

diſpenſatus
cxpediat

al. diſtinguo

non tenuezat

in. c.cum
ſufficit
A licet contrarinm
non poteſt induci

preſentationem
per Innocen.
H loco religioſo
prelatus ſen

preſentet ⁊ non
ar. in. c. ſil
C ſcilicct illud
cenſus ⁊ ſimilia

epiſcopi nu la fnſt
procurationem
non poteſt. nam
unctio cum

ibi glo. æ
omnibus fuit
E ꝙ ubi dubitatur
dormientes

parochia ediſicaꝛ
loquitur de
F erat nanus
recitare ex

hoſti. uidetux
iudicio quaſi
G eccleſiaſtico
canonico ut

inique ſententie
ſolennitatis .
H quia in ſolunione
aliqð cõmodum
D

aliqua cauſa
ſacta omnibus
in. d. c.
batrie ce

15 16

17

18

42 43

.

Panſawufpurdamnamn mmnmNERS
32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

WfNNIHINNNNNNTGNNNTNNNNNN

7 28 29 30 31

wrarcrhhogmmmmmnmn

22 23 24 25 26 2

19 20 21

InTHKNmGNIENN

18

IIINNNNNNNNNNNNNNTNNNNNNNNNNNNNNINNNININ
7 3 9% 10 i11 12 13 14 15 16 17

6

5

3

2

TINIIIINIIII
4

NNN2²B?NNπſ e

19 20 21

22 23 24 25 26 27 23 29 30