do fraudẽ ſtatuit. dicit. n ꝙ antea non debent ſu
ſcipi qᷓ; debita uniueꝛſa ꝛeddierint: uel fuerint ino
centia demõſtrari purgati.ex quo eniʒ lex ſupeꝛ p
ſũptionẽ certũ qͥd ſtatuit:nõ admittit pbatio in ⸗
rium: ut nõ. glo.in.c.ferrũ.l.di.facit qð legitur ⁊
nõ. in. c. is qui fideʒ de ſpon. facit ad pdicta i ar.
optimn qð le. ⁊ nõ in. c. unico de obli. ad ꝛatõci.
ueꝛ0: qꝛ rex. dicit ꝙ fugiẽs ad eccleſiã ẽ als
legitie puniẽdus querit qua pena puniatur:So.
diẽ glo.in.V.puniẽdus q; puniet pecunialiteꝛ: uł
aliteꝛ ſariſfaciet pᷣteꝛ penã coꝛpoꝛalẽ. ⁊ ideʒ doct.
cõiteꝛ h dicentes ꝙ ciuiliteꝛ cũ illis agi põt.accu
ſari neꝛo eriã ꝓceſſu ipꝛis nõ pnt. als modica eẽt
bec imunitas eccleſie. dixit mm Inno. ꝙ pꝛetexiu
huiꝰ crimis poterũt ꝛepelli a ꝓmotiõe. Adueꝛte:
puto ꝙ ciuilr ⁊ crimialit᷑ põt cũ iſtis agi. etiaʒ dũ
exiſtũt in eccłia:dũmodo nõ conſequantur penam
coꝛpis afflictiuã: ut hic. ubi tex. dicit ꝙ ſunt alias
legitime puniẽdi.eꝛgo loquitur etiã de accnſatiõe
crimiĩali. hinc poſt multa dixit glo.nõ in c. reum
xvij. q.iiij. ꝙ priuilegiũ eccleſie oꝑatur ut oĩo ne
qʒ uitaʒ ꝑdat neqʒ mẽbrũ:ſed als pecunialit ſatiſ
faciat. Vł ſi hoc nõ põt:ſeꝛuiet ei peꝛpetuo quẽ le
ſit. ar. c. de ꝛaptoꝛibus.xxxvj.q i.qð nõ.⁊ idẽ fir
mat ibi archi ·dicens ꝙ illa fuit ſentẽtia Hug ur
fugiẽs ad eccleſiam nõ debʒ amplius puniꝛi pena
moꝛtis mẽbꝛoꝝ uel vᷣbeꝛoꝝ ſed debʒ puniri pecu
nialit᷑. æ ſatiſfaceꝛe. ⁊ boc innuit hic iſte tex. dũ diẽ
ꝙ ↄponat ⁊cẽ̃.qð ſonat quo ad ſatiſfationem pe
cuniariã. nõ tñ ꝓpteꝛ hoc negat᷑ fᷣm Hug. qn ẽt
alr poſſit ſatiſfaceꝛe. puta iurãdo illi fidel tatẽ:uel
pſtado aliud fᷣuitiũ: ꝓut noluit glo. pᷣalle. Ded tu
ↄſideꝛa ꝙ tex. ̊ utit᷑ bo pupiendus.⁊ unum ius
dʒ ꝑ alið ſuppleri. vñn ut dixi por̃it puniri ad oẽʒz
penã pᷣteꝛ coꝛpoꝛalẽ.fateoꝛ tn ꝙ poterit cum leſo
ↄpone:e ꝓut eis placuerit.nã ſatiſfactũ intelligu
q̃lireꝛcũqʒ nolũtati creditoris ſatiſfiat.ut i. l. ſi rez
F. oĩs. ff de pig. act. ed ego qꝛo qualr man
dabit᷑ executõi iſta pena: æ qlit ꝓcedet᷑ õ iſtum ad
ↄdẽnationẽ:ex quo eſt in eccleſia. Aduerte circa
modum ꝓcedendi. dico ꝙ porerit exire eccleſiaʒ.
nam ex illo ſolo ↄfugeꝛe ad eccleſiã: cõſeqᷓẽ imuni
tatẽ ut in. c. ↄſtiruimus.xvij.q.iiij.⁊ hic pᷣlati tñ
de facto uiolãt has imunitates debent eni a iudi
cibus ſecularibus ꝓmiſſionẽ de nita æ membris
ſaluãdis obtineẽ ut hic ⁊æ dicit Inno.ꝙ ſi neceſſe
fuerit exigere ſuper h̊ iuramentũ:⁊ etiã maiores
caõnes ar. c. l̃as de reſti.ſpol.z. c graue de ſen.

excõ. quod bñ nõ ⁊ co exeũte poterit fieri ꝓccſſuſ
2 ſententia exccutioni in bonis mandari. uel potit
alr componere cũ leſo.ut.S.dixi. Si uero nullo
mõ uelir de ecclia exire:forte timens tirannidẽ iu

dicis ſecularis: nullo mõ dʒ ð eccłia eyhi ꝑ iudicẽ

RR —

Eꝑ aliũ. Maã ur inuit tex. duplex eſt imunitas. pꝛia

ut nullo mõ eybatur iuitus. Fa: ut nõ condẽnetur
inde ad penã corporalẽ. ut hic. æ facit tex.i. d. c.
reũ.æ in.lij. C. de his qͥ ad eccle.ↄfu.ubi iĩd iſtin
cte ꝓhbibeĩ exctio. Morerit ge tũc citari ĩ ecclia
7 tenetur comparere ꝑ ſe aut ꝑ ꝓcuratorem: urꝓp
batur ĩ. l. pnri. C. eo. ubi tex. ? Dar. ſi aũt nolu
uerit ꝑ ſe b ꝑ aliũ ↄpere.ſi lis erat ↄteſtata añ fu
gã: ꝓcedet᷑ ad ſniaʒ pecuniariã:ut hic ⁊ ibi.⁊ mã
dabit᷑ ſnia executõi ĩ bonis. ſi aũt nõ. erat lis ↄteſ
tata: ꝓcedet᷑ ad pᷣmũ ⁊ ſcm decretũ ſm qlitatẽ
cãe. ut in. d. l.pñti hec ꝓcedũt reſpcu iudicis ſecla

ris ⁊ quo ad ꝛeũ lac̃ ¶ E dubitat᷑ an iudex ec
cleſiaſticus poſſit iſtũ ↄfugiẽtẽ aꝛcẽ ⁊? ↄſtringẽ: p
friʒ ſi eſt ꝑſona ecchaſtica. Sol. Inno. b in. v. ad

ccckiam terigit ſuccinte modica ueꝛba in bac.q.di

cens ꝙ ſʒ iſti ↄfugictes ad eccliam nõ poſſint ↄdẽ
nari ad penã coꝛpoꝛalem pnt tñ in monaſteꝛio re
trudi ad pñiam agendã. allegat.l.di. ſi eps 7. C.
de adulie aut ſz nouo iure. ſed diẽ Jo. an. ꝙ peꝛ
hanc glo. vꝛ Inno. ſentire ꝙ ꝑ iudicem eccliaſti
cũ fugiẽs ad eccliam bñ põr inde abſtrabi ⁊ puni
ri ecchiaſtica pena. ? ꝓ hoc facit ſm euʒ:qꝛ S ſecu
lares ptates nõ ↄ eccliaſticas vr̃ hec imunitas ad
iuenta. ꝓ hoc.xvij.q.iiij.frat᷑. ibi ꝙ nec pratibus
quideʒ:nec pꝛincipibus unq licuit ꝑpetrare ut ho
minẽ in ſanctuarijs ↄſtitutũ ⁊c. ut ibi ad idem.c:
diffiniuit. ea. cã z. q. ubi uiolãs eccłie imunitatem
puniri iubetur ſeueꝛitate regia.eꝛgo ð laicis loqui
tur. Mꝛet᷑ea ad pᷣdicta facit: qꝛ ecclig non pſumit
puileigaſſe ↄ ſe. de cenſi.cũ inſtãria. Iteʒ iudex ec
cliaſticꝰ n ĩpõit penã mõtis aut trũcatiõis a quib?
debetur imunitas: ut H. Sʒ Jo. an. pdicta nõ pla
cẽt: nec cꝛedit Inno. ſic ĩtellexiſſe. vñ ↄcludit ipe
ꝙ abſtractio uiolẽta etiã ꝑ iudicẽ eccliaſticum uel
dum eccliaſticum:etiã de ſubdito uł ſeꝛuo fieꝛi nõ
poteꝛit. allegat.l.ij. E. de his qui ad eccl. ↄfu. ubi
ſimplꝛ dr̃ minime licẽ fugiẽtes ⁊c. Item habetur
xvij.q.iiij. reum.ubi d reũ ad eccliam fugienteʒ
nemo abſtrabeꝛe audeat. ? in. c. diffiniuit ea. c ?.
q ubi dr̃.diffiniuit ſanctũ ↄcilium:ut nullus aude
at ↄfugientẽ æẽ uniueꝛſale igit᷑ neꝛbũ negatiuũ ẽt
eccliaſticos icludit. ⁊ facit ĩ ar. c.unicũ..de natis
ex libeꝛo uentre.nõ eĩm dʒ ille ivugnare qui defẽ
deꝛe dʒ: ut ibi de reſti.ſpo.c.conqueꝛente in pꝛin.
Iteʒ pateꝛe legẽ quã tuipᷣe tuleꝛis.de ↄſti. cũ oẽs
Ad moriua añt ſuꝑius facta cũ dẽ iudicem ecclia
ſticum nõ imponeꝛe penaʒ moꝛtis uł detruncatio
nis mẽbꝛoꝝ.rnderuꝛ ꝙ textus loquitur de omni
pena:⁊ aꝑtius loquit᷑ palle.c.id conſtituimus. ubi
cauet᷑ de oĩ penarum genere nec glo. Inn. loquiĩ
de pẽa ſed de pnĩa. ? ꝓ bᷣ facit gl.in. c. de ꝛaptoꝛi

2=

bus.xxxvi.q.i.qᷓ uẽ ſẽtire ꝙ talibus pot iniungi

.c penitẽtia Aduerte. qꝛ Jo. an. apte tangit quid ĩ

ſubdito uel ſeruo domini eccliaſtici uel in iudice

NW „9
e,, 7
ee, A
Fe eS
ſtzene

W

Pneigalier pot ubitarin
ceſſa derics ? Aligioſis:
priͦi echa mnien ſeun
erhneſe noanin heech
ninan bur e cenits
gaulumatia lnmuin,
ijlur truo algue
lar. Ru o ſalua meloꝛi
terinunins nobz lochi
asci ditcioline ? nd odi uun
ehurure s epraberernn duci
de puimo adduco glo. ue he

„.
(No

te menioemn de cleicis ik reii
valent. qꝛ no potuiſſer Care
cclaſttce uniſcicnonis iny n
luper ge teſti kt cacfio ſa
clci bñ gucen in ſ a
uct inteꝛ clecos cr gicog n
ilir metg babliſſeac latcos
leo gaeitb recors ecchap d.
nſſen demonte meduis an
p ebericlgere g fenſſa
. nn neohnani⸗ ſpectat a
Rrore echum ? glios pꝛelgto
eccclapplntis iden v⸗ vel
cimus ei ſixyij a ij. Ie⸗

——

A r mτT1n**) Picfer er vi pn, n, 2 d , I —
PvD M rmtns ghn .
=è i H,i, —
. ig J1 cαι½¾ ,14 S —
1 A-: 6. ſi, 7 h 1c, Accα —
Ner A r r. wislse

S eiae⸗ Ziz, 8 .
7 D gα FPiie H EKrin ſerr.
, C-hictoi . — 7
Frs Figf ens WαOrer ez r, min kztr r= 9:
ga i/ 144 —
2 ra8
ee
c cre
eitepter
Wioniiet Potifirf ¶ De imun
t indonis rin paeſtt e ininnl ercle⸗
0. t 5 gie Tie⸗ .
laen dinG n okt cccleſiaſti
preſdn . e ſiaſtico ꝛeſpectu ſeculari e
nlon r ineg nl⸗ per iſtos uiolera gbt laris pſone. 2 ↄcludit ꝙ
nulonöchee Mimſein ſati ractio fieti non dʒ. qðᷣ mihi q. vV. 2. V.q.v.illi qui.⁊= nõ.xl
mnuit ter e eizuii H gee allego pꝛo eo.c.nullus rt mihi aut eſſet ciece irceeleſ 1 li in ſoema qurg
. uplexet tex. expᷣſſe dici e⸗ xvVi. q.iiij. n eccleſia nõ
Aur inin Leſtimunieg - Pſſe dicit ꝙ nullus clicoꝛũ 5 ri 27 poſſunt ca
18.F,ge nz „. N ſcipulũ ſuũ ofugientẽ clicoꝛũ ſeruũ aut di incarceꝛari ⁊? Vbeꝛari:ĩ pi aꝛce
orlin tno conlin ũ ↄfugientẽ ad eccleſiꝗ ſie debẽt vᷣberari i imo pꝛo honeſtate eccl
ut bice ſer uel flagellar 2 extrabere audᷣat . 1 Vberari in eccleſia cii .
de bis 5 hrette 4 — e pꝛeſumat ⁊c.¶ Sed ci 2 laicum : ut i S 2 per clericũ ⁊æ non
s qac ecle gen Lld⸗ & dubitari prio an iud Ded circa duo põt mieumn: in. c.uniuerſitatis.de ſen Von
Puie⸗ Afu biſfſ . prio an iudex eccleſiaſticus poſſit fugi c.i.⁊ in ſũma.xlv.di.pᷣ ſen. exc. æ nõ. i. d.
entgetic inii n ti ad eccleſiã inuito indicẽ peniteuti vgien Pac imanitatg cecleſenſſeen ſi clerici
reepſe Citarii ereie ſucci 1 ce peniteutiam.⁊ iſtam ac imunitate eccleſiaſtica. h gauderent
nppenmmteng nte tannit Jo. an. poſt J . eſiaſtica. hoc tendeꝛet nõ
4 Loren ſenti . an. P. nno. ⁊ uterqʒ uidet coꝛem:ſed ad maximũ d nõ ad de
Ubi tex e B entire ꝙ ſic. ⁊ facit glo.i qʒ uidet᷑ ũ dedecus ecclcſie: aE.
. * Dar. ſigi glo.in.d.c.de raptoꝛib nelle defende:e faci . 6 cum nidet
ere ſ oln mihi plʒy dimodo iuitus non ex us. qð . ee facinus cleꝛicoꝝ:qui debẽt eẽ ſã
Dereſlis ent oteſenge, iuitus non erhatur de 2 in ſuis actib oꝝ:qui debẽt eè ſãcti
iNennirirt nagßf nt ſic ↄſulatur ꝑiteꝛ imunitati eccłeſi eccleſia in3 us relucere.ut ĩ.c.oʒ ſacerd
Mrngriürut hic ibi eni “ latur piteꝛ imunitati ecclłeſiaſtice:æ ai xxi.di.? canones ſaccrdotcs. Ix
Oldonis ſlairp bn Vaee Gegzegetne reduci ad coſordiam ponendos ab Lanteckee kani e
zni tlein rni q̃ in hoc uidẽtur oriari iĩ cu ſig⸗ at ſi cleri ci. ⁊ in
41 etfeii fin iliate peni. z ꝛe. nã imunitas nõ tur Sriari i. cle. i. d m non ab hoine: ſequeꝛe E in-c.
iibere i ne me ⁊ ꝛe.nã imunit irejliajf 1. de . ſequeꝛetuꝛ etiam
nclrien iudiciũ Gie Hör neanis op Uttig⸗ taneſi⸗ in pꝛe enn multi ſunt clerici qui nil habẽt H
ncn Sparbitan u tiã de peccat agendum penitẽ aneꝛet eorũ delictum ipunitum:cũ nõ
tiſiiig ⸗ eree o publico. ut in. c.i.de ſpõ pecuniali lelictum ipunitum: cũ nõ poſſin
glete get ogringz⸗ q. Vi. c. f . .c.i.de ſpõſa.⁊.xxvi. cunialiter puniri. ad pdi voſſint
Achaſtica. Sol. ena⸗ q. vi. c. fi.nec eccleſia excuſat:cum hec uv. nile. v. ſi qui ueꝛo ) p̃ Pdicta enã facit cle.i.de p
elchaſtca. Ool. mno Hin Nd imponatur in eccleſia.ut in.c.i penitentia S 0 3 pᷣmiſſa ⁊ in. c.nõ ſol
cite canedng ¶ mponatur in eccleſia. ut in. c. in. capite · l. di. Il gu. l. vi. ubi ꝛeligioſi delinquentes vlumn de ꝛe
ne nocicn deba ibrr ci S. Pncipaliter põt dubitaricnũquid imuni i. Q? i ꝛeligioſi delinquentes i religi
giaͤrsag aclim öͤpoſt ceſſa clericis æ ꝛeligi ari. nũquid B imunitas ſic ⸗ↄ dantur ſubiici gꝛauibus penis. gione mã
vamci nnn ese ppꝛiü : ecclis ar. igiens ꝛut nõ poſſit per iudiceʒ cum occidentes in eccleſia Gaudrant bac e nli
ſerion ceꝛi iolé e⸗ ni e t
aj lnr lceeA erpꝛelſe nõ attingũt r dicin extrabi.⁊ hãc.. meeni malicioſe i eccleſia id ſecrintzur tec.Ke
vo ue lde n g 1 mẽtiõcm facit de cleꝛicis H nullam n nnc pantrus, maxime qui cr unütaafo
ſmirp icn auiiſf ad eccliam: ul i is ui religioſis fugietibus puniren de delictis eorũ
Alini rul i ea delinquetibu . eorũ.cum ut pi
ne . s ſeu exiſtenti mum delinquãt i pluri
biͦ por inde obſttobi eouni nec ego in hoc repeꝛio ali ineutibus i n eecletia enius r⸗ f
G o aliqueʒ tex. qui in. d. c.null j iuz aꝑte ꝓbat
. qui expꝛeſſe Cc.nullus.xvij.q.quart 39
Pdocftct in enzr ſinn uideat. Sed ego ſalua melioꝛi delibeꝛatiõ „* loꝝ. de 5 6 a ? chi i c. ij. 2.c
S e de ſen. .ij. 2. c. cũ il
Nite N Nöiteninns v bec imunitas nõ bʒ locũ ĩ eis “ e cliaſti ii er gſicgnciteme i a puto ueriſſima ꝛelinqꝰ
4aiifti Dwirin cus cꝗ diſcipline ⁊æ nõ odij uul x eccliali nt hic nõ. J que ĩ hoc multuʒ debet atrendi
ANiRW 7 punire ? e t eos arceꝛe ĩ ecclia 6. Inn. 7 ex his oibus 2
pbus nihicirerwe dc ꝛi xtrabeꝛe:ut duci faciat ad carceꝛem. z hanc ↄſtitutionẽ delinquũt p 1g in aſtie 3
is oſtumi t ididen lis vpel. adduco glo. que hoc apcue ſẽtit ĩ. nul pes qꝛ ſi fugiens ad Aaleſang penaitß plati pꝛinci
1 4 Mbi tioſis edleinunimen msti H ↄſideꝛo ꝙ ciuilis lex nõ fac a eccliam ſtatim eum capi ſactüir ain Hedein erne
cveinnt tega ego dlislat ualeꝛet em de cleꝛicis ul religioſis: ⁊ ſi faceꝛet 1 eũ obſeſſum denegant nientzelie 1n0 exit icnent.
knſanin ecchaſtice inpanaenn dare pꝛiuilegiũ i pindiciuʒ faccre pſſi facium illos 3. prefadis an HD
7 ſenſiztig Tiezt ctionis. iux nõ preal: Mrelati canones
enſ. ai inſtina. Gblere nubeꝛ de teſti Faci F nõ. peꝛ Inno. in Prelati uero in h
. rid de . .in. c. . . oc. delin V
iritzunianiengi . di bin un uta . ſancte marie. de ↄſti cũq; grauia fugiens cõmiſſerit n ane inng 1e
winisd bi. di. .iura Vo canoni ,7 in totũ nittũtuꝛ.i vare
u GJ0, n haln guãt inteꝛ cleꝛi . ca ⁊ ſi nõ diſti oin. 2. ita ꝙ nullam pena .
e. c. . .7 . ecu
mo ſcilenſl. Noblui⸗ uidẽtur mẽteʒ ſtabuſiſt uchlt tamẽ ſi pondeꝛẽtur patiat õ id hic dr: æ 3 iuſtiniã aueeſt ſümi bo
lincii gictictiſtum ĩ eo ꝙ dicit h rectoꝛ 6 aarrot dũtaxat. pʒ hoc hane intn deuotiſſimã ideo optabat bon.
cet e end feind miſſiõ ccliaꝝ debẽ z optineꝛ ene ꝙ in hoc ⁊ in alijs nt ſ .
mcii eſidlio iſenn ie iſſiõem de moꝛte æ mẽbꝛis ſaluãdis. nõ ep . js uterqʒ eeẽnt ſuis termi
in s ſaluãdi 1. nis ↄtenti.⁊ per hoc ſi . I
ied ed oun ꝙ debẽt ĩd sS. nõ eim diẽ 1 2? per hoc ſit expedita iſta gl 5
li Caebcl . t idulgeꝛe ꝙ feciſſet ſi fuiſſe ri ¶WIua U¶ S a glo. cum mã
e se JInnbihn ,ꝛicis: quor b! ent locuti de cle . P.S tex.iĩ co ꝙ excipit du
ine iceflgers t n :quoꝛum punitio ſpectat ad ipſ tm: ut.n. ꝙ ⁊ alie d . as perſongs
rii d atiun iid rectoꝛes ⁊ epᷣ pſos eccliarum . n. ꝙ ⁊ alie debeant excipi: ut ꝓbatur i au?
nobichlti N pum ⁊ alios pꝛelatos.d = de mã. pᷣn. lebeant excipi: ut ꝓbatur i auæ.
. dt. ab PE S. de offi.oꝛdi pn.in. S quid ſi delin es. *
0cAffninte ecccliaꝝ pᷣlatis.idem vꝛ . cu ii . quetes. V. æ neqʒ ubi
xr mlen tin ne eccchiaꝑ platis. idem vr uelle. c. re. z. c. id ↄſti excipiuntur adulteri homicid
ee ionenrnn 8 tuimus.cũ ſi.xvij.q.iiij Ié .C. id ↄſti num. ſed neieit ol e ac raptores uirgi
iut inan cn anli 16 ſi. xvij.q.iiij. Itẽ ꝓbat᷑ hoc aꝑnuſſ. ſed glo.in.v.niſi publicus dicii
aleicſe pebi tehann õe preſerti in religioſis qͥ C otinima de iure cigili, de iur dicit illud ꝓcedẽ
univenae ig N ges cl is qͥ raro aut nü ure ciuili.de iurẽ ãt c i
, ar LNdh. auſtra monaſteꝛij. xvi. q. i exeunt anonico cui in hoc ſt.
,ggatiar Mc a ra monaſteꝛij. xvi. q. i. c. placuit el. ij/ naʒ fʒ dum eſt excipiendi ſi c ſian
rd tneti, R regula coꝝ e i xvi.q.i.c.placuit el. ijſ naʒ ſʒ eſt excipiendi ſunt ſolum iſti duo caꝰ de qui
in ile eoꝝ ⁊ iura cõia pñt ꝑ eoꝝ ſuperiorẽ i᷑ bus in lr̃a æ⁊ addend Sadut
re on en eb i naſterio arceri vᷣverari ⁊? i ⁊e ſupcriorẽ i mo us eſt tertius cum ſua limi
NE erari æ incarcerari:⁊ ſi 5 tione.ꝓut habetur in.c.fi.ʒ ie derult
deretiſ⸗ 6deNt de monaſteri e :⁊? li opus ẽ ckn .c. fi..e.uult eꝛgo in eff.
e ed, . o expelli ⁊ in alijs artioribꝰ ꝙ iuri ciuili d i cciu
oli ihr leig ali ri js artioribꝰ monaſte erogatur i hoc per i
ge riis recludi ut patet ex hi ₰½ HMoſti ius canonicum
ofen i ſitaris. d x bis que le. æ nõ.in.c. umivᷣ i. autem uolendo ſaluare iuri Mlneben
ſhrofn inin ſitatis. de ſen. ex. æ in. c. fi. de reli cun dictã auẽ. ꝓcdere qn uria ciuilia dicit
p nols, afni xvi. q. vi·d ⁊? in. c.fi.de reli.? tranſe.ad reli. licta auc. ꝓcdere qn ſunt delicta cõmiſſa i
nhoſerſſ n gbllle hi xvi.q.vi·de lapſis ⁊ ĩ.c.dilectus.ij.de ſimo⁊ i. ⸗ ſia uel in cimiteri a in eccle
n d abbi dicendum d E .ij. de ſimo/ z idẽ rio poſſet admiti hec ſolutio:
iden cſ chendum de ſecularibus clerici oportebit illã reſtringẽ fm di nrio: ſeg
AAAd ſoaben s reſpeciu epiſe 7 illã reſtringẽ ſm diſpoſitionẽ. c. fi.
e N bl pornm. nam epiſcopus iudicat ĩ eciu epiſco ſed I 9 poſitionẽ. c. fi. J.e
1s logel N.. on nam epiſcopus iudicat ĩ cccleſis.ij. q. ij ed Lau. æ pe. tranſe . „. H:e.
/,, aon prec . cleſiis. ij. q. i anſeüt cum glo. diceb
mn gee N Ae eptũ uel in palatio ſuo d 3ij. dẽdũ caſũ.c.i —Dr at m pe. ad
mn it g iing ſnia ↄd . e ap. qua fronte.? in aſũ. c. i.de homi.ſ.qn quis ex ĩduſtri
49n etinicn, lia ↄdemnat qnqʒ clericũ ad . poſito occidit ꝓximũ ſuũ ex iduſtria ? ꝓ
epne, F ad perpetuuʒ carcer idit ꝓximũ ſuũ. Inno. ſentit i
, ,ſain 01 ant qnqʒ ad uerbera: ut i eʒ I. hic dicit. eni nõ Inno. ſentit idem qð
tne 1 ut in.c. tue de pe . gl. hic dicit.eni nõ ẽ ſt .„. 4
. ,Po wic⸗ mus. de. V. ſig æ in. c. i. de pe. ? iu. c. noui ẽ ſtandum illi.auc.d
,n gai .de. vV. ſig. ? e . 1 Auc. ns e.
ed Puuin 60 g. ? in.c.i.de calũ.⁊ ĩ.c.i.in fi.xxiij. eenreſeane⸗ ſtandum eẽ illi auc.: e e
on . o in hoc per ius canonicum
△

Ee imunl eccler

le qꝛ ex quo exp̃ſſe nõ conigit: dʒ nnum ius ſupple

ri ꝑ aliud fac.l-ſed ⁊ poſterioꝛes.ff. de legi.et.c.
cũ expediat de ele.li.vj.nõ eiʒ ẽ bona ↄntia ſʒ eũ
oſtitutiões canonice enumerãt aliquos ſʒ nõ oẽs
de qᷣbus facit mentionẽ lex:eꝛgo in n numeratis
vr̃ legẽ coꝛꝛigeꝛe.⁊ cũ hac opiniõe tranſit ipſe.ſʒ
ꝓfecio ꝓ eo facit muliũ in ar.iſte tex. quẽ ipe in
hoc nõ põderauit. cuʒ eiʒ papa hᷣ ſe fundauerit ſu
peꝛ ſtatutis canonũ ⁊ legũ: ut pʒ ĩ pn. eꝛgo ñ põt

We dici ꝙ noluit legẽ conigeꝛecũ una ⁊ eadẽ lex nõ

1

debuit inducẽ Sorios efféus de baptiſ. maioꝛes.

cGhe. Pꝛeiĩeaj ubicũqʒ loqt ↄſtitutio ĩ mã iuriſ cõis:⁊
2

aliquos cãus excipit.nõ ꝑ hoc firmat ꝛegulã ĩ nõ
nũeratis pᷣ ius cõe antiquũ.imo in calibꝰ n exce
ptis ſupplet᷑ a iure cõi.ad hoc allego tex.in. c. ad
audientiã cũ ibi nõ.de cle.nõ ꝛeſi. Item adduco
gl. ? Bꝛr. in. l. ſerui. ff. de uſuca. ubi nõnt᷑ uoluit

Pzt. unũ ius ponit ꝛegulã ⁊ excipit aliquẽ caſum cũ

dictiõe taxatina: ꝙ nibilominꝰ excipiũt᷑ alij caſus
q̃ ꝛeꝑiunt᷑ excepti in alia ꝑte iuris. ꝓ quo allego
rex. iũcta gl. in. c. qi frequẽt᷑ pꝰ rnſo.ux lit.n ↄt᷑.
2 qᷓꝙᷓ iſta nideant̃᷑ multũ cõꝛoborata opi. do.pe.
eã tñ nullo mõ puto uerã. Wucoꝛ:quia cũ rex.
in dicta aũt.excipiat vginũ raptoꝛes:⁊ nos bhabe
mus tex. expꝛeſſe ĩ Sriũ ic. de ꝛaptoꝛibus.xxxvj.
q.i.⁊ uoluit h̊ glo.eꝛgo ĩpoſſibile eſt diceꝛe ꝙ ille
ex. autẽrice ĩ nullo coꝛꝛigat.⁊ ꝙ iſte ſuppleat᷑ per

illũ. Mꝛet᷑ea ⁊ fo:cuʒ ſumus in mã eccliaſtica: et

ajam ↄcernẽte ac eccleſiaꝝ decoꝛc: æ canõ ſpecifi

ce diſponit ponẽdo ꝛegulã ⁊ excipiendo caſus.et
poc tã iure antiquo ꝙ; nouo:ut in.c.ſicut antiqui
tus.xvij.q.iiij.⁊.c.miroꝛ cũ mult s.c.illius.q.et
H ꝑ totũ ti nõ ẽ curandum de iure ciuili aliteꝛ diſ
ponẽéte. vñ nõ ſupplet᷑ in hoc ius canonicũ ꝑ ciui
le: pᷣſerri cũ talis fuppletio tẽdeꝛet in ipſaꝝ eccleſi
arũ detractionẽ. ad hoc allego nõbile dem Inn.

l in.c.i.de re.eccle.n alie.li.vj.vbi dici ꝙ licʒ ius

ciuile multa ꝛequirat iĩ alienatõe ꝛeꝝ eccleſiaſticaꝝ
ur pʒ in.l.iubemꝰ: ⁊ in aũt. hoc ius ponectuʒ. C.

de ſacꝛoſan.eccle.m̃ ex quo ius canonicum ſupeꝛ
hoc ſtatuit minoꝛa ꝛequirendo:ſtat iuri canonico

nec ſupplerio fit ꝑ ius ciuile. monetur pricipaliteꝛ

ibi. qꝛ ſtaruta ciuilia ſuꝑ ꝛebus eccleſiaſticis no li
gant eccleſiã niſi ea acceptauerit. xcvj.di. bñ qdeʒ
2. S. de ꝛc. eccle. nõ alie. c. fi. ſi eꝛgo in caſu iſto nõ
fit ſuppletio ĩ quo vᷣſatur utiſitas eccliaꝝ:foꝛuius
fieri nõ dʒ in cãau noſtꝛo.niſi ſnppletio tẽdeꝛet ĩ di
minutiõeʒ honoris eccliaꝝ.nã poſſibile ẽ ꝙ papa
piguius noluit pᷣuilegiare eccleſiãqᷓ impeꝛatoꝛ. iõ

nõ dʒ decurtari pᷣuilegiũ pape ꝑ puilegium imꝑa

voris: pᷣſertiʒ cum iura ciuila pꝛebuiſſent imunua
tẽ indiſtincte: ut.C. de bis qͥ ad eccle.ↄfu.ꝑ totuʒ
g ꝑ ius autẽticoꝝ n dʒ diminui puilegiũ pape. 2
hec ẽ optima ↄſideratio. Iteʒ ⁊ 3 : cũ hᷣ in tex.di
cat᷑ ꝙ q;tũcũqʒ grauia maleficia ꝑpetrauit confu
giens ad eccleſiã:nõ ẽ ab cccleſia niolenteꝛ eyhen
dus ⁊c̃.igitur abſurdũ ẽ diceꝛe ꝙ iſte tex. debeat
ſuppleri ꝑ tex.illiꝰ aurẽtice.cũ illa aũt.excepit ho
micidas adulteros ? raptoꝛes uirginum: pꝛopteꝛ
imanitatẽ delicti.æ pſeꝛtiʒ ꝓcedit ↄſideratio qni

.

7

S

PDe. tenẽdo opi gl. in. l.ij. E. de his qui ad eccl.
ↄfu ⁊ ĩ dẽo aut᷑.de man.pꝛici.S. neqʒ aũt que uo

lulit ꝙ hodie ꝑ tex.ipius autẽtice ꝓ quocũqʒ cꝛie

reus ab ecclia extrabẽdus. ⁊ facit ille tex. in eo
qð poſtea facit geneꝛaliteꝛ mẽtiõeʒ de delinqntibꝰ
Impoſſibile eim ẽ fm hoc ꝙ utruuqʒ ius poſſit
ſeꝛuart. Mã ꝙ quilibʒ deliquẽs e?batur ẽ apte ʒ
rex. iſtũ 2z.c.ſicut antiquitꝰ ⁊=.c. id ↄſtituimꝰ.xvij.
q.iiij. in raptoꝛibus.optie pʒ Sꝛium i. c. de rapto
ribus pᷣalle.i homicidio etiam reprobatur iĩ.c. fi.
j. eo.nã homicida tũc non gaudet hac imunitate

cum delictum cõmiſit in ccchia ſub ſpe imunitatis

eccleſie. ſecus eꝛgo ſi nõ ex pꝛopoito occidar: uel
quãdo delictum ex eccliam ꝑpetrauit.uides ge cla
riſſime ꝙ tenẽdo opi.cõem illius autẽtice:impoſſi
bile ẽ ſeꝛuare utrũq; ius.⁊ ꝑ pꝛedca dico dẽʒ do.
an. etiam nõ pꝛocedeꝛe qui ĩ quadã diſticnõe quã
H ſubmittit vr̃ uelle ꝙ ĩ grauibus delictis nõ gau
det ↄfugiẽs ad ecclłliam hac imunitate.ꝑ tex.illius
autetice.ſecus i leuibus:ut ĩ.l.ij.palle. ꝓfecto nõ
cꝛedo ꝙ app ſate poſuiſſet bac opinionem. ſed re
citauit diſtinctioneʒ quoꝛũdam legiſlaꝝ qui fueꝛũt
locuti habito reſpẽu ad ius ciuile:ut.j.ſubijciaʒ ⁊
lec. dni an. ſuꝑ t᷑tio reꝑitur multũ coꝛꝛupta: quia
ipe eam nõ publicauit ĩ uita. naʒ h dẽm ſuum ex
pſſe ẽ ↄtra iſtũ tex.i eo ꝙ diẽ ꝙ ꝙtũcũq; grauia
imaleficia ↄmiſeꝛit. ⁊c.ad idẽ.c.fi.j.eo.ĩducẽdo ut
5 dixi.⁊ xvij.q.iiij.iĩ mitis iuribus ſuꝑius allatis

(xat. Ouare idubitanteꝛ ↄcludo ſtandum eſſe ſuꝑ iſta
jjmunitate diſpõni huius.c. cum ſuis caibus dum

taxat exceptis. ⁊ cum limitatiõe.c.fi.j.eo. nec pla
cet mihi opi.pe.S recitata ut homicida cx ꝓpoito
fug es ad eccliam nõ gaudeat hac imunitate. per
c.i.de homi. NHam h dẽm vr S.c.fi.j.eodeʒ ubi
loquit᷑ de bomicida ex ꝓpoĩto.⁊ tamẽ ponit ſpale
quãdo ĩ ecclia fuit peꝛpetratũ ſub ſpe imunitatis.
eꝛgo ſecus quando fuit ↄmiſſum extra: Iʒ ex ꝓpo
ſito.ac'idem.c.ſicut antiquitus palle.ubi ſoluʒ ex
cipirur latro.ſicut fac iſte tex.non ob.illud.c.i.qꝛ
ut ibi nõ. ille ẽ tex. legis ueteꝛis.⁊ habet młtos in
tellectus. ? itelligendo iĩ teꝛminis noſſris ꝛeſponde
tur ꝙ ꝓcedebat ſᷣm antiqua tempoꝛa⸗ qꝛ altaria
ueieꝛis teſtamti nõ gaudebãt illa immunitate:qua
.ſ. hodie gaudent noſtra. Item poteſt itelligi 2 re
duci ad teꝛminos. c. fi.j.eo. cum homicidiuʒ fuit

2miſſuʒ i ecchia modo pꝛedẽo. ⁊ ſatis hoc nident

ibi reneꝛe docto· Reſtat eꝛgo ſoluʒ reſpondeꝛe ad
illud aurẽticum de man. pꝛin. Ad qð Gendeo miti
plicit᷑. MDꝛimo ꝙ debet itelligi de delictis ĩ eeclia
ↄmiſſis:nt uoluit hic hoſti.⁊ pꝛo hoc fac:quia ibi
nulla facta fuit merio de fugiẽte ad eccliam: ſʒ dũ
taxat dic ꝙ ibi delinquentes debẽt de eccłia extꝛa
hi. ſed tunc illum tex. dico reducẽdum ⁊ limitan
dum ad teꝛminos.c.fi.j.eodem.⁊ dic ut ibi dicet̃
Secũdo põt itelligi ꝙ ibi loquatur ĩ alijs pꝛiuile
gijs ꝑ que iduceꝛetur impunitas que nõ iducitur
peꝛ hanc decꝛe.⁊ hãc opinionem tenuit h̊ dominꝰ
Car.que ſatis põt admitti ut iura ſaluẽtur. tamẽ
ibi nõ apꝑet ðᷣ qua alia imunitate loquat᷑ Teꝛio
põt ĩtelliig ꝙ illud ꝓcedit de iure ciuili.ſecꝰ ð iur

tur
6 isliͤſanſtst⸗
. de ancha fepobut ha
ſumitur dolus lnöe
idepeſunp el gotn
itidoa,omm ,
i lmuleßiaudlan
iriftoanenr aui i ſin⸗
gercbeuto pvopolto hf
pins ſe aſteſecennt: dcdert
nſvewudo.2 0d b (rede
nices Le uſn. Gyer dlio
an qu per fönem ſuamn ſentit
poito imunitnte ecche no gal
ſein.ci de bomi. Jan ot

ccdo ilud cplocuma ſpal.

iuretut le.? no n c pñini. . 0
le eim delinqwes er ppojto n
gio quido lud Celin omſri⸗
unitans: s ſey ercham en

V niungſollrein r rnirr⸗

lure Orrariumnaticcunn ape
Pla. n lego alam töemndic
exaſpert in ichs lurondbus
detenores e iteneſt Plorinuz ll
malettors ci Plura exereitiB
Uuiſ.q iſceiniuſtunbi cf
Unn parcere. 2nitos gd lſain
Ale.l.aut fez. in fl... apiroli

A gi guldis elgisnöge
elil iſ ale Pfeon
poſuiſe bicopinonen ſcd e
noꝛͦmn lgliur au fii
1 is lben , ſbliizt
hlur mulii ouprn gui
iuin Mb n, ſun
v eg tici gmmi,
Wide c co. dicor
Ghis irious ugius glins
NRada dannde ſon
Dins s Eiddon
n mmnnde K.).Nda.
ſecnan ur borricida arpponn
1 no gancen barimmnimne fer
mb'in ttn
cner ppoi.r mne olthiſl
epenm ſi ſpeiruntus.
ofit omſlun enna her hn
nrannnuus prle lb lolyel
fre it er on oll ci⸗

legsseis i hhel itosin

cciremins oſtochni
m amichn enhon. Aunu
6 Aucenir luinnmniur i
gſra Iun oltitlgltn
can banalit
tir nl
oylehontet/
Rcrepz i e
mha ,
ta irlg b ican
d Poſthohi 4
r
mindefhi a hi
deinapem⸗ nen
olii 1
ſoenl n ſe

¶ De imuni. eccle.

canonico ut h. æ hoc tenet gl.h̊ ⁊ Ci.i.d.l.pꝛeſen
ti. ? multi alij.? ur̃ ſatis uera ᷣm pᷣdicta. licet illa
hoſti. tutioꝛ ſit.ut ſic ius ciuile nõ coꝛꝛigatur
¶Auarto poſſct dici ꝙ de iure ciuili antiquo.
ſ. C.nõ erat dria iter ius canonicũ ⁊ ciuile ut pʒ
C. de his.qui ad ecce.ↄfu.⁊æ habito reſpectu ad
illud ius loquit᷑ iſte tex. in eo ꝙ alle. ius ciuile et
ius canonicũ.nec curauit papa de iuꝛe auctentico
rum tum qꝛ illud ius uidet᷑ debiũ ut pʒ ex pᷣdictis
tũ qꝛ ſi etiã ĩperatoꝛ unoluiſſet reuocare priuilegiũ
qð pᷣus dederat ecclie nõ potuiſſʒ.cũ priuilegium
fuerit datum non ſubdito.iuxta ea que dixi poſt
Inno. in.c.nouit.de iudi.⁊ per hoc habes bunc
articulum plene ⁊ clare declaratum. (Sy qnero
circa pᷣdicta quaꝛe ecclia excipit magis iſtos duoſ
caſus de quibus in lr̃a q; alios Sol· dicir Jo.
an. ꝙ de alijs pſumitur ꝙ nõ inſidioſe hoc fece
rint niſi aliud ꝓbetur:ff. de proba. quotẽs. J. qᷓ
dolo.⁊. ff. de iuſti. æ iur.l.ut uim de iſtis vo preſu
mitur ꝙ inſidioſe fecerint:niſi ↄörium ꝓbetur.ar.
ff. ð uſuꝛis.l.qᷓ ſemiſſes. ⁊ de pᷣſump.c.i ⁊.iij.dñs
pe.de ancha.reprobat hanc rõeʒ:qꝛ ĩ oĩ delcõ pᷣ
ſumitur dolus.ut le. æ nõ.in.l.i.C. de ſica.⁊ in. c.
i. de pꝛeſump. Sed ego cꝛedo ꝙ Jo. an. intellexe
ꝛit id qð alij uõ pᷣſumunt᷑ cx ꝓpoĩto pꝛius delibe
ꝛato deliquiſſe:lʒ ĩ actu delicti pꝛeſumatur dolus.
in iſtis autem qui ſtãt in ſtratis publicis pꝛeſumit
ꝙ ex delibeꝛato pꝛopoſito hꝰ feceꝛit: ex quo ĩ illis
rapinis ſe aſſuefeceꝛint: debet enim inſpici homis
conſuetudo. ⁊ ob hꝰ cꝛedo ꝙ allegaueꝛit.l.qui ſe
miſſes.ff. de uſu. Sʒ ex alio mihi nõ plʒ opi. Jo.
an.qꝛ peꝛ rõnem ſuam ſentit ꝙ delinquẽs ex pꝛo
poĩto imunitate ecclie nõ gaudeat.qð ẽ ↄtra nõ.

ſe in. c.i.de bomi. Item ↄtra.c.fi. infra eo.ĩdu
cedo illud. c.ꝑ locum a ſpali.qð argu. ualidũ ẽ in

iure:ut le.⁊ nõ.in.c.pnti..loca.de pꝛeben.li.vi.
tẽ eim delinquẽs ex ꝓpoĩto nõ gaudet hꝰ pꝛiuile
gio quãdo illud delẽm ↄmiſit in eccła ſub ſpe im
munitatis: ſecus ſi ex eccliam etiam ſi ſub ĩpe imu

W⸗ nitatis ualet eĩm ar. a ↄtrario: ex quo nõ reꝑitur

i iure ↄtrarium:ut ĩ.c.cum apłica de bis que fi.a
pla. vn allego aliam rõem:dico eiʒ ꝙ iura magis
exaſpeꝛãt in iſtis latronibus ꝙᷓ ĩ alijs: qꝛ illi ſunt
deteꝛioꝛes ⁊ iteꝛeſt plurimuʒ illos puniri ꝙᷓ alios
malefactoꝛes.cũ plura exeꝛcitia cogitẽt ꝙᷓ alij.ar.
xxiij.q iüij.c.ẽ iniuſta:ubi dr̃ ꝙ nõ ẽ miſeꝛicoꝛdia
uni parceꝛe.⁊ młtos ad diſcꝛimẽ adduceꝛe ad idẽ
alle.l.aut fca. in fi.æ.l. capitolium. J. famoſos la
trones ff. de penis. ubi ↄtra iſtos famoſos latro
nes iuꝛa młtum ultra debitum penam exaſpeꝛant:
ne multis craſſantibus locus ſit exemplo er hanc
ratõeʒ aꝑte ſentit glo.in.c.fi..e.et hoc nota bñ.
Müc quero an fugiens ad eccleſiam pro debi
to gaudeat imunitate: ut inde non poſſit extrabi
inuitus.So.dic ꝙ ſic.pᷣmo ꝓbat᷑ hic in eo ꝙ ge
neraliter ꝓhibetur exhi de eccleſia iuitꝰ.⁊ loqtur
ghalꝛ tex.i.c.miroꝛ.⁊.c.ſi qͥs cõtumax.xvj.q.iiij.
7 clarius probatur i.l.pnti.C. de his qͥ ad eccl.ↄ
fu.tʒ Oldra.ↄſi.liij. cũ limitatione tn:inſpecto.
l.iure cõi.ſʒ ſi ſtatutum haberet ui debitor poſſit

/2. — — — — . S
S 3 F**ρM in miunnaer . ε +a nrs¹ o p' i)

cõòpelli ad fuiendũ pꝛo debito:tũc põt extrabi.qꝛ
nõ uidet᷑ ↄceſſa imunitas cum pꝛciudicio iſtiꝰ qui
eſt quaſi dominus iſtius.ar.eius qð hic dicitur ðᷣ
ſeꝛuo.⁊ placet domino anto. hic ⁊ ſatis poteſt ad
mitti ne alter priuet᷑ iure ſuo. ꝙ ↄpetit ð ꝑſouam
illius. t ciꝛca hanc materiam conquerit᷑ nun
quid eccleſia preſtet inmunitatem fugientibus ad
ipam.poſuit Ci. diſtictionem iu.d.l.preſenti quã
in aliquibus reformando ſubiiciã. diſtin guit aurẽ
ꝙ aut ille qui confugit ad eccleſiaʒ non eſt catho
licus aut ẽ catholicus.primo caſu non iunabituꝛ
per eccleſiam. ut in.d.l.i.C.de his qui ad eccle.
fug.⁊ in auc.ut liceat ma.⁊ auie..qꝛ uero.colł.
viij.quod nõ.pro his que dixi.S. ſupeꝛ gl.in.v.
extrahendus.Secundo cãu cũ eſt catholicus aut
delinquit in eccleſia aut ex ſi in eccleſia delinquit
ad quam nunc confugit nõ iuuabitur per eam qꝛ
fruſtra legis inuo at auxiliuʒ ⁊c.de uſu:c.quia fiu
ſtra.?. d. I. quia ueꝛo Ego dico hoc reſtringẽdũ
2 intelligendum ut le.⁊ nõ J.e.c.fi.aut öliquit ex
eccleſiam:⁊ tunc aut refert an ſit liber an ſit ſeruꝰ
ſi ſeruus aut fugit propter magnam atrocitatem
dii qꝛ ad moꝛtem eius ſatagit.⁊ iũc habet locum
inſti.de his qui ſum ſui uel ali.iur.quaſi dicat ꝙ;
tunc pinguius ſuccuritur ſeruo qᷓ; ̊ dicatur. nam
non ꝛedditur domino ſicut hic dici: ſed exquo eꝰ
ſeuitia eſt intollerabilis eſt cogendus ſeruum uen
dere expedit enim reipublice ne quis abutatur re
ſua.aut fugit ꝓpter modicam ſcuitiam.⁊ tunc hʒ
locum quod hic dr̃.⁊ in.d.l.preſenti. ſane ubi
idem in effectu diſponitur ꝙ hic. aut fugit ſine ali
qua ſeuitia domini:⁊ tunc aut ſine delicto:⁊ idem
dicẽdũ ꝙ hic:aut ꝓpteꝛ delictum:⁊ ſi modicum:
2 tunc ſi deliquit erga dominũ ut qꝛ foꝛte ſurripu
it unam menſuram uini.uel quid ſile.⁊ hʒ locũ ꝙ;
hic dicit᷑. Aut fugit ſeruꝰ ꝓter delictum nõ facile
2z tunc aut debet puniri a dno ſuo aut ab alio:ſi
timet a dño puuiri fiet ſibi reſtitutio. preſtita ipu
nitate de qua hic.⁊ in d.l.pꝛeſenti.. ſane.ſi ueꝛo
timet puniri ab alio:puta a iudice. tunc idem di
cendum eſt in co quod in libero quia non eſt ac
ceptio perſonarum apud deum qꝛ in auc. de mo
na. ad fi. ⁊ in.c.nouit.de iudi.nam hic fit diſtictio
inter ſeruum ⁊ liberum ꝓpier intereſſe domini ꝙ
ceſſat cum ab alio repetitur. aut queritur ð libeꝛo
hõie fugiente ad eccleſiã: ⁊ tunc aut fugit pꝛopter
debitum:aut ꝓptet delictum. primo cãu aut fugit
ꝓpter debitum tributoꝝ.aut ꝓpter aliud debuũ
ſi pꝛopteꝛ tꝛibutum ſ.debitum pꝛincipi: iunc extꝛa
hatur de cccleſia ut in auc. de mand. princi.F. pu
blicoꝝ ueꝛo tributoꝝ.⁊ ibi nõ.glo.ſed e.ut re
fcꝛt ibi Cy. nidetur in hoc diceꝛe ꝙ debuoꝛes tri
butoꝛum nõ extrahũtur de eccłia ⁊ ibi citabuntur
ꝙ ſi defendant ſe bene quidem:alioquin pꝛocede
tur ad miſſionẽ in poſſeſſionem bonoꝝ.⁊ ita intel
ligit.d.auẽ.⁊ ſic recitando tranſit Cy. quod ſatis
plʒ nam in dubijs fauenduʒ eſt ecclie.⁊ facit.d.l.
pieſenti. Item non potuit impeꝛatoꝛ peꝛ ius ſuuʒ
nouiſſimum pꝛeiudicare immunitati ecchie a lege
2 canone conceſſe. Aut fugit ꝓpteꝛ aliud debuũ.

B 4

☛ π —„αιαuι ratαι.α πα 9 rinc

noluerũt De. 7 Ja. de ra.ſʒ gl.ſentit idẽ in quo ·

Qe c. V ſr 9 fu gtas 92° 7 ſ. rritn,

„ Acdan e D 171 74

. 9ur Qiuſ e fu gre n er 7 veal. 7ασbe 460⁰. T. 1¹

¶De imnni. eccle:

et tũc em oẽs nõ dʒ exhi ĩuitus:ut in dẽa.l.pnii.
ſed in mõ ꝓcedẽdi ſunt opi. Quidã eim dicũt ꝙ
debent ſibi dari.xxx. dies:in quibus ſecure exeat
et ſi ſnia feretur.j.illos.xxx.dies: iudex eã ſniam
exequetr᷑.ſi aũt poſt illos dies fugiat ad eccleſiã.iu
dex exequet᷑ ſnĩiam meliori mõ quo poterit: ut in
dicto.F. ſed neqʒ i aũt.de man.prin. ſʒ Me. ſed
glo. ibi alr diſtinguir. Ja. ð ra. alr intelligit.⁊ cꝛe
do ꝙ melius.dicit eim ꝙ dabit᷑ ſibi ſecuritas exe
undi ⁊ ſtandi ex ecchaʒ peꝛ.xxx. dies:infra quos
rñdebit nocatus ad indiciũ.et ſi index ferat ſentẽ
tiaʒ ifra illos dies:tũc index dabit ſibi electionem
ut ipleat indicatũ:⁊æ ꝛenũciet ſecuritati.uel ꝛedeat
in eccleſiã.⁊ hoc uoluit lr̃a in.d.aũt.ibi cõdenna
bis eũ ⁊c.⁊ cum hac opi.trãſit Cy. Si aũr libeꝛ
hõ fugit ꝓpteꝛ delictũ.aut ꝓpteꝛ atrox delictum:
2 nõ hẽbit imunitatẽ.aut ꝓpteꝛ mimum:⁊ tũc ha
bebit iut in.l.ij:C. de his qui ad eccle.ↄfu.⁊ hoc

libet delicto:ut nõ.in. d.l.ij.⁊ in.d. .ſed neqʒ in
aũt. de man. prin.⁊ h dicit Cy. ꝓcedeꝛe de iuꝛe ci
uili. ſed de iure canonico diſtixit: ꝙ aut deliquit ĩ
eccleſia:aut er.pꝰ cãu nõ iuuat᷑ ꝑ eccleſiã ꝑ.c.fi.j
eo.ſi ey eccłiaʒ iuuat᷑:ut nõ puniat᷑ ꝑſonalr ĩ uita
uel in mẽbꝛo.allegat h.c.exceptis public s latꝛoni
bus.ut hic.ꝛefeꝛt mñ Me. ꝙ quedam ſcripta ca
nonica diſtinguũt ꝙ aut delictũ atrox ẽ ↄm ſſum
ex ꝓpoſito aut ex cãu.ſi ex ꝓpoſito:nõ gaudebit
imunitatẽ eccleſie:ut in dicto aũt fᷣo cãu ſic:ut in
iſto tex.qꝛ delictũ qð ↄmitti ex ꝓpoſito ẽ magis
puniendũ.l.abſentẽ in fi.ff. de pe ⁊ h̊ noluit boſt.
decre.j.de homi.ſʒ aliqui nt ꝛefeꝛt Cy.ĩtelligũt
iſtum tex. de altari ueretis teſtamenti. Sed ) hãc
diſtinctionẽ ꝓximam facit fm Cy. qð ð ꝛaptoꝛe
ðꝛ:qui gaudẽt imunitate:ut in.c.de raptoꝛibus.
xxxvj.q.i.⁊ m̃ ille deliqᷣt ex ꝓpoſito.iõ De.cir
ca iſtud mẽbrũ diſtinxit ſic aut delictium ↄmiſſuʒ
ex ꝓpoſito cõmittit᷑ ſtimnlo nãli:aur ſine ſtimulo
nãli.pꝰ caſu gaudebit:ut in palle.c.de ꝛaptoribui
Fo nõ.⁊ ita ſimpłꝛ ꝛecitãdo tranſiuir Cy. Sed tu
dic de hoc ultimo membꝛo.ſ.qn ꝓpteꝛ delictũ hõ
libeꝛ fugit ad eccliã:ut g̊ dixi:nã hec dꝛia pe. nide
tur ʒ iſtũ tex.iũcto.c.fi.j.eo.hic eim ðꝛ ꝙ q;tum
cũq; granius maleficiũ ↄmifit gaudet imunitate:
? in.c.fi.excludit grauiteꝛ delinquẽteʒ ex ꝓpoſuo
qn deliquit in eccłia.ſecus eꝛgo ſi ex eccłiaʒ.vnð
tã de iure ciuili qᷓ; de iure canouico quo ad hoc
mẽbrum dic ut ̊ dixi.ſed uolui pᷣdicta inſeꝛẽ: ut
dẽa legiſtaꝝ nõ nideant᷑ incognita.⁊ ut pateꝛet ad
illa rñſio.Ex pᷣdictis patʒ plemſſime qui gaudeãt
hac imunitate ecclie. ¶ Nũc queꝛo:qͥd ſi de fẽo
ↄfugiẽs ad eccleſiã fuit inde ꝑ uiolẽtiã extracius
indebite So.dicit Mar. in dicta.l.pñti.ſe putaꝛe
ꝙ de iur̃᷑ peteꝛe poſſet:ut ꝛeſtituat᷑ priſtine libeꝛta
ti cũ ea ſit de facto priuatꝰ ꝑ ti.de li.ho.exhibẽ.
⁊ idẽ tenet Old.ↄſilio.liij.dicens ꝙ ecclia poſſet
ageꝛe cũ ſit ſpoliata libeꝛtate. Ego de hoc allego
tex.aꝑtuʒ in.c.miroꝛ· xvij.q.iiij.ubi ponitur tex.
Anguſt. ex quo euidẽtiſſime colligit᷑ ecclhia dʒ
R excõicationem ↄpellcꝛe extꝛahentem ad reſtituti

ι nõ habent ꝓpꝛiuz.

onem. ac etiam iteꝛdiceꝛe ne a tota domo ſua reci
piantur oblatioues.? ꝓcedit etiam in extꝛahente
ſeꝛuum:quod pius eſt: ut ibi nõt Mug.⁊ Archi.
nec euitat dñs reſtitutionem: licet nũc uelit pſtare
iuramentum de impunitate. debet enim iniurie ec
clie ſatiſfieꝛi. Ytem iut amentuʒ dʒ pꝛeſtari ante ex
tractionem. ⁊æ nõ poſt ea:ut hic.quod diligent᷑ nõ

Vr faciũt hec ad queſtionẽ: an ſi fuit aliquis cap

