niſi ſuꝑ ſpecrãtibus ad illud bnficium: = adde ad
p̃dicta nõ.dẽm Mar. in.l.i.f. de municipa.ĩ ubi di
cit ꝙ in loco ubi quis adipiſcit dignitatẽ efficitur
ciuis:facit.l.municipes in.. miles.ff. eo.⁊cẽ᷑.

Agd man
( Bm teneamur. Ala men
pe non tenctur quis ꝓuideꝛe illi qui be

neficium in litteꝛis tacuit uł cui ſine ſcandalo pꝛo
tideꝛi non põt: Et in hoc ultimo eſt iſte tex. ſemꝑ
d 4

X

Zä=

e.⸗ 4 Ipan 3- r —**ρπ

, 1 1 d. osn urnr,lar

4

Sa

. .
— frt- gſur S Hearrfina ijelin S'b

Wϑ Idetn S n pnmen

WV ni rer, ☛0. pleno 14.6- a fe j'a⸗it

e pꝛebendis

menti tenẽdꝰ nõ ꝛccipit ↄgrnã diuiſioneʒ ¶ Mõö

primo unam ꝛegulam generalem et norabilem/ꝙ
in mã bnficioꝝ licite non obtẽperat᷑ litteris pape
ſi ſine ſcandalo paꝛeri nõ põt.non eim eſt de mẽ
te pricipis uelle ꝓuidere uni cum ſcãdalo plimo
rũ.ad hoc bonus tex.in.c.nihil cũ ſcandalo S.ð
pꝛeſcriptio.⁊ ĩ.c.ij.de noui ope.nũ.et nide gl.in

.c.qui ſcãdaliʒauerit.j.de ꝛeg. inur. quã notabis.

Etr adueꝛte qꝛ tex. iſte pꝛocedit in dubio qñ.ſ.nõ
apparet de expſſa intentione pape in cõtrarium.
Sed dubiũ cſſet quid ſi papa pꝛeciſe pꝛecipit ſcã
dalo nõ obſtãte ſuo mãdato pareri circa boc ni
hil ſcribit᷑:ſʒ dicerẽ ſic ꝙ aut eſt tale quid ꝙ non
põt ſine peccato explicari:et tunc non eſt parẽdũ
vñ dicit ſingularit Inno. in. c. inquiſitõis de ſẽ.
excõ.ꝙ non eſt parendũ mãdato pape iniuſto ex
quo multa mala ſcu ſcandalum viſilr eſt fuurum
ad idẽ nide qð nõ. Jo:an.in. c. cũ adeo de ſpr.
ubi notant᷑ qr̃ ꝙ ſi papa ſcribit ꝓ idigno tanta ĩ
gnitate ut ſalua olcig illi pꝛonideri non poteſt ꝙ
nõ eſt illi parendũ.Ad idem uide Moſtiẽ .in. c. ſi
gnificauit de offi. oꝛdi. ubi dic ꝙ ſi ſuperioꝛ n po
teſt diſpẽſaꝛe ſuꝑ mãdato iniuſto non eſt illi paꝛc
dum. ꝓbant᷑ pᷣdicta ratione:naʒ papa non ꝛecipit
a deo ptãtem peccãdi ſed iuſte et licite ligandi et
ſoluẽdi ut dicit tex.in.c.i.xl.di. Sed deus qui ẽ
ſuperioꝛ pꝛecipit malũ mitandũ:ergo potius paꝛc
dum eſt deo qᷓ; pape:qꝛ papa nõ põt 5 legem dei
vñ dicit potius eꝛrare qᷓ;ᷓ legem facerc.xxv.q.i.
ſunt quidã z xij q: iij.qui ꝛeſiſtit ⁊ hec nõ qꝛ quo
tidiana. UIn glo. i. in fi. de hoc dic ut dixi in il
lo.c.cum eccleſiaſtice. In glo.ii.imjfi.hodie ẽ tex.
in. c. ſi motu pꝛoprio.j.eo.iti li.vj.ubi hẽtur ꝙ
quãtũcũqʒ tenue ſit beneficiũ obtentu; eſt ſemper
de illo faciẽda mentio ał.reſcriptum eſt ſurreptici
um. Sed hic doc. querunt nũquid de bficio ſibi
ſubſtracto ſeu occupato ſit fienda mentio. Et cõ
cludũt ꝙ ſic ał.poſſz uia aꝑiri fraudibus:quia fa
cerer ſe quis ſpoliari ut poſſit impetrarealiud be
neficiũ æ demum repetere primũ ¶ Item ex quo
habet actionẽ ad beneficium repetendum nidet
ihm beneficium obtinere.ff. de ꝛeg.iur.qui actio
nẽ bẽt: facit ad hoc.c. in noſtra S. de Rpt. nam ſi
papa ſciniſſet foꝛte nõ ↄtuliſſet ſecundum:ſed di
riſſet ꝙ repeteret ſuum bencficium. et hoc uidet
periſſimum ⁊ alie gloſelle nõ hũt aliquid.

c. hodie remanet coꝛꝛectũ.

Thearin

Habẽs plures eccle
Eferente. ſias alteram eligere —

æ alrerã dimittere ↄpellitur. h.dicii En
prima ponit᷑ ipetrãtis conqueſtio: in fa
ipius abſolo ⁊ cãe cognitio.ibi nos aũt 65.
pꝰ archidiaconũ ⁊ ſic ĩferioꝛẽ prelatum epo poſ
ſe de iure ſpali habere ius inſtiruẽdi. Itẽ puandi

2 excõicandiſpõt ergo ĩferioꝛ epo acquireẽ eccle

ſiq pleno iurelde quo in.c.unico de capelł.mõa.
li. vj. fac. c. auditis et. c. oli de ꝛeſcriptis.et uið la
tius ĩ.c.cũ ſatis de offi.archidi ota fo tex.
nõbilem ꝙ bñs plures eccleſias non põt utraqʒ
uł altapciſe priuari: ſed dʒ ſibi dari optio eligen

di altam quã uelit contra hoc apte ſacit.c.qꝛ non
nulli. 5. ti ꝓx. ubi puat᷑ fa ? hodie uꝛ tex. iſte coꝛꝛe
ctus ꝑ.c. de multa. .e. ubi ipſo facto cſt prinatrꝰ
pꝛia Hoc. iſtãt ſollone ⁊ maxie ad.c.qꝛ nõnulli
æ cõit᷑ nidẽt᷑ uelle ꝙ iſtõ.c.pceſſit.c.qꝛ nõnulli uñ
añ illud ↄſilium dabat᷑ optio tpe illi puabatur fa
ſuꝑueniẽte. c. de multa pᷣuat ipoiſco p· Et ſic. iſt
Sec ona hüc cõeʒ
itellectũ facit ꝙ bẽtur in ꝓhemio ad quid.n.fuit
poſitum h.c. cum de aliq nõ ſeruiat iõ ut al dixi
põt iſte tex. ẽt hodie ꝓcedeꝛe in ecclijs nõ cuꝛatis
utł in uno curato ⁊ alio ſimplici exquo.n. reqrunt
reſidẽtiã = ni pñt ſił de iuẽ teneri dʒ dari optio uł
ut alteꝝ obligat ñ obſtãtibꝰ. c. ſuꝑiꝰ allatiſ qꝛ ſoqu
ũt᷑ i dignitatibꝰ ꝑſõatibꝰ? ecclijs curatis iſtud.c.
loqt idiſticte gꝰ nõ debem recedẽ a iure qtiquo
niſi quatenꝰreꝑit᷑ ĩ nouo ꝓuiſũ.l.pᷣcipimꝰ.i.ſi. C.
8 appel. z debemꝰſẽꝑ niti ad ſaluandũ iuꝛa q̃renꝰ
põt fieꝛi ↄgꝛue.ut.c.cũ expediat ð ele.li.vVi.? pꝛo

boc uide qð nõ oldra.cõſilio.ccxx.⁊ boc ſemper

nõbis ⁊ facit qð dixi in. c.fi.S. ti. pxi. ¶ In gl. iB
in fi. nult gl. ꝙ rõc cõſuetudinis hic naluit appel
latio omiſſo medio ſic nõ quod conſuctudo po
reſt o perari circa ea que ſunt de circunſtantiis

ſeu de accidentalibꝰ alicuius actus. ʒ non naleart

contra ſubſtantiam æ naturam actus ut eſt tex. cũ
glo. in. c. ij. de cõluetu.li. vi.? uide.in.c.ꝛomana
de appel. eo. li. ubi ꝓbatur dictum glo. Sed adv
te qꝛ ̊ ẽ diuinare ꝙ h̊ eẽt conſuetudo.iõ hic po

tes dicere qð h̊ n fuit exceptũ:æ nõ diuinãdo hẽſ

hic caſũ ꝙ ualʒ appellatio omiſſo medio ſi nõ ex
cipiatur: ⁊ dixi latius ĩ.c.qilẽi.S.de appel. æ ad h
ſcias allegare iſtũ tex.¶ In gl. ĩ vbo ibi quã uo
lueꝛit ibi ꝙ nõ credo.nõ.bene h dq; glꝙ oſtitu
tio odioſa ſpecifice ꝓuidẽs ð epᷣm nõ dʒ extendi
ad alios ſacerdotes idem dic ecõtra:arg.c.qꝛ pe
riculorum de ſenten. excommu.li.vi. ⁊ facit quod
diyi ſuper rubrica de uita ⁊ honcſta. cler.?.c. ſta
tutum de elec.li. vi. Et in fine gl.pondera hoc di
ciũ gl. qꝛ põt adduci ad id quod 5. dixi ꝙ hec cõ
ſtitutio non ſit mutata niſi reſpectu rerũ eccliarũ
curatarum.

A POrobibetur diui
Aioribus * ſio prebendarum 7
permutatio dignitatũ uel ſic Oreben
de ⁊ dignitates nõ debẽt diuidi nec etiam permu
tari. b. d. In prima ponitur cauſa pꝛobibitionis

ĩ fa ꝓhibitio ibi idcirco. ¶ 1. 16. p' ρ quedam
beneficia dũr maiora c quedaʒ minoꝛa appellat

quedã maioꝛa epatus minoꝛa pbẽdas. Jo. and.
dicit poſſe dici ꝙ quedã ſũt maioꝛa quedã media
q̃dã mioꝛa maioꝛa ſũt epatꝰ media abbatie ⁊ alij

pſonatus mĩoꝛa pbende.

NMota fo h̊ unã rlaʒ
negatiuã/ꝙ dignitates ſeu bnficia non debent ꝑ
mutari: intellige niſi ex cã ⁊ ſupiorum auẽte ut in
gl. nec pꝛebende ſeu alia beneficia debent diuidi.
In fa gl. i. fi. ex hac gl.colligũtur due ſolocs ⁊ ꝑ
conſequens duo intellectus ad hoc.c. Drimus
eſt ut non fiat diuiſio pꝛebende ſine cauſa. unde

2

.

ütneh cnoſſcn
lwaeplbiiß ſileſn
Efrnnd dlev⸗5
cinudrnerqnefin acian
oehoniabonn ſun (dia:
ſiuni gociüin Prhicne1
ſendafonpecele difna
ronetbus:arnochibin
1ſis ciſbus 1 ſd vee⸗
eraßbed pdes iß
oa ſc dlige dorai
ſunt Aſkoce a dnerecen
ſtens Moſon
V Wird
1dem Jon bend eno
pates connco r raop
Nertins obenln di ins
Noſolit oalue ſna
ckſiüner ber nls
lilicon innamprins
ſſto fenn daſonan
Nn nteimnſddon
benciſintiirnſlauad m
Go cpimmal mi n
men iwamne
dien nnopeſtn
. NumMen ugrit cnos
inscenoto rie
0
aentbi Gi

oltcptoo de
ſtnufie möß
chrägtian
ki ſarwighli i
nhreſtfnt noſfict
H 6 innnan
eißmi hochgz i
Gernz Aturnbilti
1

uzgt⸗ Rin de
olra. coſtlio. ccxx.
at go cini ckönniihe
e de coſtenclins hic lui Ae
meclo. xſe no quoc conianco po
Iarca ea que ſunt ge cirunftontis
lanelb gliciis gens.g non nale
launnam e naturam actus ut eſt tex.ci
de conem. i Fier uide in.czomang
.liubi pbatur dictum glo. Sed ady
ninare h eit conſuetndo. 0 hic po
ad di fuit exceptu:? no diuinado hel
uig appelano omniſo mecio ſi no ex
din uins i c. dli ge ppel ad
are fü ter. (Jn gi doo dina vo
N Gcto Noderebd, N NNim
aſpecke paicdis ) ihn rd g ependi
ſaccrdotes iden cic cdtgnalg n de
udeſenen ecommu. Ni e dtcol
mbnioz de im t boſeſti dler c.ſn
cer i. i Erin ime glonlen hor i
öt adnnci ad id qnod chni heed

4 ſt murats niſ reſpectu fein cccllari⸗

1.

robibermt di
Zioribus⸗ Pnncern⸗

. z uel ſi 4 rel

NAe

—SE

—.—

¶ Me pꝛebendis

cã nõ exñte ex una pᷣbẽda nõ dñt fieri due ut bic
ſed ex cã legitima ſic.⁊ ſic ĩtelligitur.c. uacante.7.
eo. ⁊ ſᷣm hunc itellectũ itelligirur iſte tex. ur non
fiat diuiſio.ſ.ut ex una fiant plurcs Sccundus in
tellectus quod primo pꝛohibetur ne duo ꝛeci
piantu: ad unam prebendam qꝛ cum ſit un icum
ius ⁊ indiuiſibile nõ dʒ eſſe titulus duorum in.c.
rue.J. e. Sed ex cã bene poſſet una diuidi in płes
2z ſc ſint pluꝛes tituli æ hãc ſolutionẽ tener Inn.
qui gicit prebẽdã nõ diuidi:lʒ aliqua de tpᷣalitate
ſibi retineat:⁊ alteꝛi pꝛebende ĩdigenti tribuat ꝓ
H.c.cum omnes de conſti.ubi mandatur ꝙ pꝛebẽ
de equiparentur: nam ſecundum Inno. pꝛeben
da eſt nomen iuris:qr non ſolũ cõſiſtit in tpᷣalita
te:ſʒ inheꝛet iuri canonie:⁊ ſic ſemꝑ remanet unũ
ius lʒ aliquid de tpᷣalibꝰ ſibi detrahatuꝛ: ⁊ nõbis
ſemꝑ ̊ dictũ:æ vẽ uelle ꝙ pᷣbenda ſit ius ſpũale:
2z ꝓ h̊ vẽ tex.in.c.dilecto.j.e.ubi appellat pꝛeben
dam ius ſpũale unicũ ⁊ indiuiſibile/ Sed adneꝛte
quia male intelligitur h̊ dictum:⁊æ uidetur gl.ĩ õri
um in. c. cũ. .de conſti. que dicit ꝙ pᷣbẽda põt
ↄfeni laico cũ ↄſiſtat in tpalitatc.unde põt laicus
eſſe pᷣbendatus ſʒ nõ canonicus:⁊ ſic tranſeũt ibi
docto eꝛgo nõ ẽ ius ſpũale ſicut h̊ dicit Inno. 2=
ut vr tex. in. d. c. dilecto: ſj ꝓ concoꝛdãtia debes
animadueꝛteꝛe ꝙ qnʒ in ecclia pꝛebẽde nõ ſunt di
ſtincte ſy omia bona ſunt cõia: ⁊ peꝛ.c.aſſignatur
iſti unũ pꝛediũ in pꝛebẽda ⁊ alteꝛi aliud uel quid
ſile: uel et ſunt pꝛebede diſtincte: ſed nõ ſt annexe
canonicatibus:qꝛ nõ eſt ibi nume:us canonicoꝛũ:
2 iſtis caſibus ⁊ ſilibꝰ pꝛebẽda eſt quid meꝛe tpᷣa
le:? qr̃ a ppeo pᷣbes:⁊ tał pbenda põt dari ẽt lai
co:et ſic ĩtellige nõta ĩ.d.c.cũ.. Onʒ pᷣbende
ſunt diſtincte et ãnexe canonicatibꝰ:ut qꝛ ceꝛtus ẽ
nũeꝛus canonicoꝝ z pbẽdaꝝ: ⁊ qlibet pbẽda ĩhe
ꝛct ſno canonicatui:⁊ h̊ caſu ĩtellige. d.c. dilecto:
2 dẽm Inn. b:uã canonia ẽ quoddã ius ſpũale
petẽs canonico ex receptione ſua:nam ratione an
nex tatis pbenda dẽ ius ſpũale: qꝛ hẽtur reſpectꝰ
nõ ſolũ ad tpalitatẽ ſed ad ius canonicũ cõnexum
qð eſt ſpũale:⁊ hec talis pbenda non põt confer
ri laico niſi ſeparetuꝛ prius a iurc canonie.Et ex
iſtis infenur ad deciſionem queſtionis quam põit
B Inn. queꝛit etiam ſi duo recipiantur ad unax pᷣ
bendã ſimpliciteꝛ ſeu ad unã canoniã:⁊ dicit ꝙ ſi
duo recipiantur ad unã canoniã ſeu canonicatuʒ:
mlſtiplicatur ipo facto ius canonie:ita ꝙ ſunt duo
canonici:æ hnt ius canonie diſtinctũ:ita ꝙ ſi eꝛat
ibi numeꝛus canonicoꝝ eſt ruptus:quia exquo ua
cãte numeꝛo recepeꝛũt duos. uidẽtuꝛ cꝛeaſſe aliud

ius de nono:⁊ ð h uidet᷑ tex.in.d.c.dilecto.j.e.?

dic ut ibi. Si ãt duo recipiũtur ad unã pᷣbẽdam

non tʒ receptio quo ad pbẽdam:quia cũ pᷣbẽda

ẽt cõſiſtat in tpᷣalitarc mõ pᷣdicto non uẽ facta di
uiſio prebẽdarũ:quia opus eſt facio. ſicut conſi
ſtit ĩ facto:facit.l.ꝙ ĩ rerũ.ff. de lega.ii/On iſtis
n.que ſũt facti nõ ſufficit animi ðſtinatio ad di
uiſionem: ſʒ oʒ ꝙ interueniat ) factũ:quia nil taʒ
naturale ꝙ; unũ quodqʒ uinculũ ſoluat᷑ eo modo
quo ligatuʒ eſt ut.l.nihil tã naturale.ff. de re.iu.

o inteꝛſeꝛendo.

d„*

,„

ſecus eſt ut dixi in iure canonicatus: quia eſt ius

incoꝛpoꝛale:unde ſola animi deſtinationc põt mul
tiplicaꝛi.

Elatum..· Receptus in canonicũ

ex pꝛouiſiõe capituli dʒ
qn facultas ſe obtuleꝛit habeꝛe pbendã:
pmittit ⁊ ſubmittit cauſas mãdati ipᷣm mandatuʒ
or pꝛio ꝙ quis põt eſſe cano
nicus abſq; eo ꝙ hẽat pꝛebendam:⁊ maxiĩe h̊ pꝛo
cedit ubi uon eſt ceꝛtus numeꝛus canonicoꝛũ: ſed
pꝛebende ſunt ceꝛe ⁊ diſtincte ota fo ibi ea

plin ⁊c.ꝙ ius inteꝛeſſendi in capitulo æ dandi bi Ve ag . IJrn.

uocem nõ cauſatur ex collatione pᷣbende ſed ex in
re canonie:canonicus neꝛo ſine pᷣbenda licite dat
nocem in capitulo:⁊æ alia facit tanq; canonicus:et
hoc indubie pꝛocedit:ubi nõ eſt ceꝛtus numeꝛus:
nam nõ põt quis dici ſupeꝛnumeꝛariꝰ: ſʒ oẽs hñt
equale ius.De ſupeꝛnumeꝛarijs ueꝛo utruʒ habe
ant uocem in cap:tulo:dic ut nõ in.c.cuʒ. l.de
conſti. 7. c. dilectus.j.e. ¶ M teꝛtio ibi pbendã
ſiqua uacat ⁊c̃. ꝙ in iſta eccleſia eꝛat deteꝛminatꝰ
numeꝛus pbendaꝝ:als pᷣbenda nõ poſſet uacare:
ut in. d. c. dilectꝰ.j.e.Et ex h clare colligit᷑ ꝙ poſ
ſibile eſt numeꝛũ pᷣbendaꝝ eſſe deteꝛminatũ in ec
cha ⁊ nõ numexꝝ canonicoꝝ.¶ Hõ ibi ↄcedas li
beꝛalꝛ iñũcta glo fi.ꝙ pᷣlatus in ofeꝛẽdo bnficium
iſti uel illi dr̃ uti libeꝛalitate quadã:lʒ ciʒ tencatur

Ofeꝛꝛe nõ tn iſti uel illi:un libeꝛalitas ẽ ĩ uni ↄfeꝛẽ

do:nã ꝓpe ut dixi ĩ ſe nõ ẽ libeꝛalitas:⁊ uide tex.

in.c.fi.ð offi.uica.qꝛ appellat collationẽ donatio

.

nem: nõ m eſt ueꝛa donatio ſimpłæ iõ dicit glo.
xxiij.q.vi..fi.ꝙ epᷣs d; dare pbendam nõ autẽ

donare naʒ ꝓpꝛie donatio eſt qn nulla neceſſitas
urget donãdi ſʒ ſolum libeꝛalitas.l.i.ff. de dona.
hB aũt ẽ neceſſitas i
ctu ceue ꝑſone. ¶ Altimo nõ ibi nõ eſt ↄgruum
⁊c.O recipiẽtes aliquos in canonicos ſine aſſigna
cione pᷣbendaꝝ:vr eiʒ h in ↄgruũ lʒ receptio tene
at:ſʒ intellige hũc tex.qn canonicus iſte receptꝰno
uitcꝛ nõ hẽbat alibi pbẽdã: als h̊ licite eſſet cano
nicus ſine aliqua pᷣbẽda:ĩmo eſſet iuri exoſuʒ:ꝙ ĩ
diueꝛſis ecclijs hr̃et duas pbendas.⁊ idẽ Inn. in
c.fi.S.ri.ꝓxi.ubi nõbilꝛ dixit ꝙ epᷣs d ſpenſare
põt:ꝙ canonicꝰ pᷣbẽdatꝰ ĩ una ecclia ſit canonicꝰ
ſine pᷣbẽda ĩ alia ecclia:ſʒ nõ põt diſpenſare ut ſit
ibi.pᷣbẽdatus:exquo ſibi pꝛĩa pᷣbẽda ſufficit: ſʒ re
ſpectu canonicatus põt:qꝛ ẽ utile ecclie hr̃e plłres
cõſiliarios:⁊ ſic ĩtelligit.c.ſanctoꝝ.xx.di.⁊ h̊ non
ſempcꝛz. n glo.i.in fine:an auteʒ hodie ſit coꝛ
rectum hoc.c.pcꝛ.c.ij.de conceſſio.pꝛeben. li.vi.
ubi dicitur ꝙ nec directc nec ĩdirette ualet pꝛoui
ſio ad uacatura beneficia:dic ꝙ non ut ibi nõ.in
glo.quam uide:dic eꝛgo ꝙ ꝓuiſio ſiue receptio ĩ
canonicum qualiteꝛ cũqʒ facta non nalet:quia pꝛe
ſtat uotum captande moꝝis:Sed ſi ꝛecipitur ĩ ca
nonicũ ſiue ſit facta ꝓuiſio pꝛebẽde łᷣ nõ dʒ ſemꝑ
hbre pᷣbendã nõ ex ui ꝓmiſſionis:qꝛ ẽ nulla ſʒ rõe
canonie ſeu canonicatus: qꝛ exquo eſt canonicus
incongruum eſt ut ſit ſine pꝛebẽda. An auteʒ iſte

aedo:licet nõ ſubſit reſpe

„

l. 7 pitt 1 è d: vare

4

Nen 8 — Wn, - ali P = ſide P Da Pr gasra. 7 2 P 19 Frar ſt * * — / Ar— r, Prcn. T at ci . 48Ben 42 H — . E. l-ct. frves, . 1 .
= . . . —L¶ z† — = 7 S * . . . — EeH A
Sad 42 jaſpit- J . rupt- cA⸗ orha Aiur, ligvu W△ 2£ —oiic 24 rZ J 3 difο Fnhy v Wrvanzg — 6. — ,
— 4 7

——

¶De pꝛebendis.

mãdato pape:queꝛit᷑ cui debeatur pꝛebenda pr ĩa
nacatura uideret᷑ ꝙ primo ꝛecepto:ar.c.eum qui
de ſeptis li. vj. ſed Sriũ eſt uerum. quia illud.c.
ꝓcedit qn primo et fo receptus hnt ius pariter
affectũ. ſed ĩ cau nr̃o receptus auctoritate capli ñ
hẽt ius ad pbendam uacaturã: ſed ſolũ ad peten
duʒ ut ſibi ꝓuideatur de pᷣbeu.⁊ hodie eſt tex.in

le exercitium:nihil allegat ſed uide bonũ tex.in. c

deus qui.S. de uita ⁊ hone.cler.ubi prius nomi

nãtur monachi. ſo canonici regulares terrtio alij
religioſi ? ex ordine illius tex.hẽs arguere preꝛo
gatiuam in alijs.⁊ pro hoc facit ꝙ monachi ſen
monachoꝛum inſtitutio fuit antiquioꝛ ꝙ; inſtitutõ
canonicoꝛum regulaꝛium uel alioꝛum religioſoꝝ

receptꝰ auctoritate epᷣi ſeu capituli hẽat ius affec licet eccleſia ſit ſubiecta pᷣlato inferiori quo ad tẽ NdegNi clin
tiue ad pbendã nacaturã dic ꝙ nõ. qꝛ ut dixi ĩfe poralia nõ põtitm ĩferioꝛ ipſaʒ ecchaʒ diuidere.i. cenſtn Alun gnicn ride⸗
rioꝛ a papa nõ põt dare ius maxiĩe affectũ ad pꝛe eiꝰ parochiã:ſʒ diuiſio ꝑtinet ad epm in.c.ſiẽ uni nnmndn ſi ſdinin ein
bendã ſeu bñficiũ nacaturũ:⁊ ꝓ hoc iſte tex. naʒ re de exceſ.prela.⁊ in cle.ne in agꝛo in.F.ad hec nictnſ ſntenodh u
h uacauerat pᷣbenda er:fuerat alijs collata: at. iſte de ſtatu ꝛegu.¶ Vltimo ponderant h̊ doc.iĩ ſub ngere. Q. miadicſ,
nõ eſſet ↄqueſtꝰ pape:⁊ de hoc ꝑ Inno. pleniꝰ in ſcriptione ꝙ canonici regulares preferuntur mo iſccifcin Aorernun i
cc. inteꝛ ceteꝛa. j. e. Et ex h̊ determiatur queſtio. nachis: Sed dicit abbas hoc pꝛocedere:quia hic ſygnſci 4 S
MWſιαο pone ꝙ titius fuit receptus i canonicũ ex ꝓniſio tractatur de uitio auaritie:quaſi uelit diccte ſecꝰ ingerſacen ſ s it
ne capituli:poſtmodũ fuit ꝛeceptus ſempꝛoniꝰ ex⸗ eſſe ubi dominarentur aliqui ad aliquod laudabi rmoneii An

tantibrti n
ini n ſn in
Gnr, olnſoo t
Niesboli r n

1 2 1 Al. G Tap preapyt Ptenn :.c. hi. qui. e. ti. li. vj. nũquid aũt ꝛcceptꝰ auctorita 2z uide pꝛo hac ratione bouam glo in. c. quoruʒ rrwtirnſi hereſtn
p e e ee te capituli poſſit exciꝑe ↄ ipetrantem apł icum ne dam preal:⁊ tene menti ex hoc dicto abbatis: ꝙ tmi inn ehoneſti
recipiat̃ Inn· h inſtat.⁊ ↄcludit ꝙ pot excipeꝛẽ de thmm Cum aliqui notantur de aliquo uitio. deber prius leioſe 1 ſeun nepoſſinn.
ſurreptõe laꝝ.qꝛ ſi papa ſciuiſſet nõ ↄtuliſſet ſen nominari non dignioꝛ ſed ille qui magis eſt infec lekſibtsſlinniid 5
nõ ſcripſiſſet niſi prius ↄferet᷑ iſti pꝛouiſũ: ſed pꝰ ctus ſecus in actu uirtuoſo:⁊ ſic limita glo.in.d. ahagtrſitcll h ſcgi⸗
receptionẽ non põt exciꝑe.Hoſt:⁊ cõiter doc.te c.quorũdam n glo. ij. in fi. Circa hanc ulti ctotni nn iu
nent oppoſitũ dicentes nõ eſſe neceſſe facere men mam queſtionem inſtant docto.circa duo. primo urhen Cuno ſön i
tionem ĩ lr̃is aplłicis de ꝛecepto autoritate capłi: quid ſi clerici ecclie dicunt diuiſioni ſen augmẽ efcimieanfcini d n

— ☚ ju- ,S. 11 Ae miſ 1* * p. 1.a

h.

al poſſent canonici facile illudere papã ⁊ cũaꝛ eiꝰ
ptãteʒ:⁊ h̊ cõiter obſeruat᷑:iõ ampliꝰ non inſiſto:
et maxime hodie cũ inoleuit clauſula tollens ius
acquiſuũ ad ꝛem. Sʒ dictũ Inno. poſſet foꝛte ꝓ
cedere. in cãu huiꝰ.c. qñ papa prius mandauitꝓ
recepto auctoritate capituli.
B gritie. Religioſi reddirꝰ eccla
rum ſuaꝝ diminueꝛe nõ
pñt reſpectu portionis qᷓ debetur recto
ribus ſeu nicarijs nec parochias diuidere.h.dic.
primo ponit᷑ exceſſus. fo coꝛꝛectio.fa ibi ideoqʒ.
¶ Hõ pꝛimo ꝙ licʒ eccleſia ſit ſubiecia ꝛeligioſis
quo ad teporalia non m̃ pnt ꝛeligioſi ad libitum
altare ſtatũ antiquũ ecclłie: ſʒ tenent᷑ ↄſeꝛuare rec
toꝛes ſeu uicarios illaꝝ eccliaꝝ in antiquo ſtaru.
⁊ ſic ſibi nõ pñt augeꝛe penſionẽ ubi ceꝛtã penſio
nẽ a pricipio erãt ſoliti ꝛcciꝑe:nec pnt diminuer
poꝛtionem ſolitã dare illis rectoribus:qñ aũt reli
gioſi hẽant eccleſias ſubiectas quo ad tẽporalia:
dicã late.ĩ.c.de mõachis.j.e.⁊ intellige H̊.c.ꝓut

tationi penſionis.ſᷣo quid ſi archiepiſcopus. taliſ
eccleſie ſeu eps dioceſis non uult conſentire. Et
dimittendo opi. ueritas eſt hec.ſi cleꝛici pdicunt
cã legitimã ⁊ ſubſiſtente nõ obſtat coꝛum ↄdictio
unde ſuperioꝛ poterit hoc facere ſine eis ut in. c.
iii:j.de eccłiis edi.⁊ nõ in.c.conſtitutus de reli.
domi.ſecus ubi ſubeſſet cã legitima ar.in.c.i.de
rebus ecccl.non alie li.vi.Quo ad fſᷣm dic ꝙ ſi
ſuperioꝛ non uult conſentire poteſt adiri eius ſu
perioꝛ ut eum ex cã legitima compellat ad con
ſentiendum.j.de iurepatronatus in. c.nullꝰ æ nõ.
ex hoc ꝙ archiepᷣs non ſuccedit epo uolenti con
ſentire ſed debet eum compellere ad conſentien
dũ.non tamen debet aliquid acceptari in preiudi
cium eccleſie uacantis defenſoꝛc legitimo ſibi non
dato ut in dicto:c.i. ⁊c̃. Abb.

Ig nificatum. eſſüt pla

tus ⁊ capituiʒ
prebende uacandi honcſiũ onꝰ iponere

oltafiſlcz untligi non
Gtonsa i nuſniſe Adl
nluiſtmmoipeäfeheohofn
antercos poreſennn ihtin lee
rnenſgone inclicer de egn,
õ
Nrintincr artes de de
Capalcisiſet d ſonidn
ſonarin ter med n r⸗
Unrunit Goendone dardomſe
under Gos eded N g
Ie oNatd wincnn vegem
end inr li Reril iffcce
apafſt hicporus iepen
tioneninmmnmnit. C,ſaidl
nefn hienin lgoneka
hurſinnafmmnemmr⸗
quoncer ⸗ n Ner⸗
„,? Mein ſoy recedendi

auawrine ibi dicet᷑ NHõ go ꝙ auarinis ẽ idoloꝝ fᷣ uitꝰ:aua ad quod pꝛebendarius teneatur. h. d. pꝛimo poni rpchis r bori, lbonehr
rus.n. u? oↄmitter̃ idolatriã ⁊? fuire quodãmõ ido tur oꝛdinatio tria continens. ſecũdo confirmatio Puedictigſad hr, u oneſan
lis.qꝛ auarus magis diligit nũmũ ꝙᷓ; deuʒ: unde en limitatione ibi qm. HNõ pꝛimo ꝙ patronuſ eſergk licin H aͤene
maiorẽ ꝛeuerẽtiam adhibet auro qᷓ ipſi creatoꝛi. etiã eccleſiaſticus nõ põt in iſtitutiõe beneficij ap glinefune thoreiin
xXl vij. di.ſiẽ:et uide ibi pulcherrmuʒ tex.an et qn Pponeꝛe ceꝛtum modum celebꝛandi diuina nec re nwciiepniie Apriensßo
qs peccet nõ exhibẽdo elemoſinã:⁊ uide.gl.i.q.i. ſtringeꝛe alireꝛ inſtituendum in illo beneficio: ſed corne Gii⸗ niſtiwne
cũ oẽs et alibi dicit tex.ꝙ auaritia eſt mã cũctoꝝ hoc explicare ⁊ inſtitueꝛe peꝛtinet ad ſupeꝛioꝛem Uer inos⸗n inrſnenns

malorum · xxiii diſti.his eꝛgo:alibi appellatur ce

aiaticũ.i.deficiente nia augere pꝛimoniuʒ. Nõ ꝙ

ideo iſti petieꝛunt confirmationem a papa: ⁊ alle

per rotum annum ad hoc capitulum quidam de

citaslut iu.c.auaritie cecitas de elec.li.vVi.nam ex go tibi tex. magis expꝛeſſum in. c. cum dilectus 0
cecat mentcʒ hõis ut agenda non uidear: ?æ ꝓ hꝰ de conſuetudine ? Innocen. in. c. iij. ne pꝛelati ui Unra d nd abüfici
.C.quorũdam.e.ti.li.vi.et dicit tulius.ꝙ nil dete ces ſuas.¶ Mota ſecundo argumentũ optimum Nerin d haniſi leginmi
riꝰ auaritia preſerti ĩ pᷣncipibus ⁊ rẽpublicaʒ gu et quaſi expꝛeſſum quod ſaceꝛdos non debet arta apoſtgeen Drecl
bernãtibꝰ: ? i ſenibꝰ vꝛ quoddã monſtrũ. Vnð ri ad dicendum miſſam de uno ſancto peꝛ totum kiffeen Uümnon uide⸗
młiũ nõbilt᷑ dicit ſencca:ꝙ nihil eſt turpius auari annum:nec vr̃ ꝙ propter has miſſas peculiares ipin tmriffinn
tia ſenili:eſt enim quaſi mõſtꝝ deficiente uia augẽ ſeu priuatas debet omitti miſſa de feria preſertiʒ nnnn, e ni, nee aiͦ
enn erOrsr
nimſ r e Cpinli ig⸗
e

—

n go inf. inn d
lE Alſca hanc uti
ſtioncn inſtunr doao cj

tonc in a uo. orimno
nd ackie öclcvnt giuſoni ſen gugme

hſons fo quid ſiarchichſſ⸗opno, glif
s dioceſs non nult conſentire. Et
oplerius eſt her i clenci Zcicunt
t ſubſiſtente no obſtgt oꝛum dictio
ioꝛ poteri hoc feccre ſine eis nrin.e.
Gis cdi. no in cconſtinnus de rel.
ns wdi udeſſer cz legitima ar in.c.i de
clnon die l. . Quo a in dicſi
non wult conſenure poteſtacini eins ſu
Toum ex cà egiminn cmpelar ad con
umn.) de iarehamoramsh Nld ard.
v nchies non icccäitcho adlem n
s dche enm compelane 20 conſenngn
umen deber aliqvid accprani in Nrauni
ſe uacants dfenſox leginno ſbi nen
dicec.i⸗ ti. Abb.

cSenm Deſin
Non iſcatum. tus ACaplu;
rchenge vacandi honeſt ond iponete

. pino hgi
rius teneatur.b.
chenda inans. ico confinmatio

io niis con.
4 eb irſ pnmo q panont
hel ſitutide bencfaſch

L dr , 4, .. 6 Merter ſpeeer
— 6. * r ſrt e „ r s ehn - — n114 7*2 Biſp wri—

¶ De poch. ? dig.

cele. miſſa.unde papa h̊ noluit ↄfirãre illã. ĩſtitu
tionem quo ad iſtum arriculũ:ſʒ ſimplr dicit ut te
neat celebrar miſſaꝝ ſolẽnia:⁊ idẽ dic ſi hodie „
tingerer. ¶ Mota tertio ꝙ illicira inſtirutio bn
ficij ſi bnficiatus artat᷑ ad celebranduʒ quottidic
miſſaʒ:qꝛ ſepe daret mãm peccãdi:cũ facile nõ cõ
tingat ſacerdotẽ quotidie deuotum exiſtere ad ce
lebrationẽ:naʒ ſatis eſt felix qui põt digne miſſã
quottidie celebꝛare: vnde Auguſtinus talem cele
brantẽ quottidie nõ laudat nec uituperat. de ↄſe
cra.di.i.in.c.ſufficit:et iõ ſi cõtingẽt hodie G̊ mõ
bnficiuʒ inſtitui:dʒ talis inſtitutus recipere ĩteꝛpe
trationem ab iſto tex. ut celebꝛet quãtum frequen
tius põt ſalua honeſtate ſua ac debita deuotiõc.
Quid ·n.ſi pollutus in ſõno eſt:debet eim abſtine
re:de quo dic ut hẽs bonũ tex.cum glo.vj.di.c.
teſtamentũ. Itẽ quid ſi nõ hẽt ueſtimenta uel ca
licẽ honeſtũ uł qͥd ſile:certe honeſtaſ odicit.⁊ idẽ
dic de ſilibus ipedimẽtis que poſſunt occurrere:
2 ex hᷣ et ex tex.põt colligi ꝓ ⁊ õ:ꝙ hñs bñficiũ
ſacerdotale tenet celebrare q;to freqntiꝰpõt ſalua
honeſtate ⁊c. ltimo nõ. ꝙ nõ ualet inſtitutio
beneficij artãs beneficiatũ ad nõ dimirtẽdũ unqᷓ
illud bencficiũ:ſed dʒ intelligi ꝙ non dimittat cã
uoluptatis uel cã tranſferendi ſe ad aliam eccleſiã
nam illa inſtitutio inpediret propoſituʒ ꝛeligionis
nam ſacerdos poteſt petita lñtia licet nõ obtenta
intrare religionẽ.in.c.licet de ꝛegu. Itẽ dʒ poſſe
ſe abntaꝛe ꝓpter utilitatẽ ſeu neceſſitateʒ eccleſie
ac ꝓpriã ut in.c.cx parte õ de cle.non ꝛeſtden.
Et ex pdictis ifert ad ſolutionẽ oppoſitam q põt
foꝛmari ↄ iſtũ tex. in eo ꝙ ꝓpter confirmationeʒ
mutanit cõuentionẽ partium ſeu inſtitutionẽ ſac
tam per iſtos clericos:nã vr̃ ꝙ hoc nõ debuit fie
ri:qꝛ ↄtractus uincunt legem ut regula cõtractus
dge ꝛeg iur.li.vj.⁊ ĩ.li.f.depoſiti.So .die Inun.
ꝙ papa fuit hic potius iteꝛpetratus banc conſtitu
tionem ꝙᷓ mutauerit. At ſecũdũ alios duos ipſe
refert reſpicientia religionẽ uł celebꝛationẽ = ſilia
põt ſupioꝛ in ↄfirmatõe mutare:ẽt ſi illa al ſint li
cita:unð hic papa mutauit tria.ſ ꝛeſpectu celebꝛã
di miſſi de ſcta maria æc᷑. Itẽ reſpectu celebrãdi
quotidic ? ꝛeſpectu non recedendi de ecchia: ut pʒ
ex pᷣdictis.⁊ hoc fecit cã boneſtatis: ut colligit ex
pꝛedictis:ſed ubi ↄuentio cõcerneret tẽporalia ⁊z
eſſet al. licita non dʒ ſuꝑioꝛ eã imutare: ex quo le
Fitinne facta eſt. Et ex pꝛedictis potes intelligere

modũ ⁊ pꝛaticã ꝓcedẽdi in iſtitutionibus benefi

cioꝝ que diſponunt᷑ in reſtamentis quottidie uel
inter uiuos: nam patronus põt oꝛdinare pꝛout ſi
bi uidebit et illum oꝛdinẽ poꝛrigere poſtmodum
epo ul ẽt ſuioꝛ iuſtituet bñficium et apponct illa
onera uel modos qui ſibi legirimi uidebunt᷑ ut pʒ
bic ⁊ in. d. c. cum dilecti. Ex predictis etiã ſoluit̃
alia oppoſitio:nam non uidet᷑ ꝙ ſine epᷣo poſſit
iſte bñficiatꝰ dimittere bñfciium ut in. c. ãmonet
2.c. in dubijs de ꝛcnũ. nec etiã ſe abſẽrare põt
ſine lnia ſuꝑioris ut in.c.relatum:S.ti.ꝓximo. ſʒ
iſte pꝛepoſitus ⁊ capitulũ licʒ fuerint patroni nõ
tñ erant ſuperioꝛes:ergo non ſufficit corũ licẽtia

7½ 2 5

nec in dimittendo ĩ ppetuũ nec ad tpᷣs. So. dicit
doctoꝛes ꝙ idco fuit neceſſaria oↄfirmatio hic pa
pe ⁊ nõ.hoc dictum.ꝙ lʒ canonici cõſtiruãt ceriũ
bñnficiuʒ nõ tollit ĩ reliqs iuriſditio epi ⁊ intellige
hoc dictũ docto.qñ ipſi uolebant excludere epm
ſed ſi ipſi intédebant ꝙ corum Intia requireretur
acumulatiue:cũ licentia epᷣi:tũc non eẽt ↄtꝛa ins
qia :iſtorum intereſſe ut bñficiati nõ dimittant

eorũ bñficia ita nõ dicit Inn.in.c.fina:de renũ.

⁊ltene mẽti iſtud dictũ in ꝛeſignatione beneficij. ut

requiratur conſenſus patꝛoni.⁊ ſic limita.d.C.
Crö

in dnbijs. in gl.i. ibi quidã ẽt dicunt æc.
Pmo ex pᷣncipio glo.bonã cautellã ad eui
4 — —„q — — —
ſimoniã ut onera diuiorũ celebrandorũ oppona

tnr rei:æ poſtmodũ res tradatur ſimpliciter:tunc
n. tranſibit res cũ illis oncribuſ Sed aduerte
poſſet hoc cauillaꝛi:nõ.nuxẽ ꝙ res tpalis. æ inaia
ta ſit capax hoꝛum oneꝛũ:ut ſic onera dicant ane
xa rei.nã in effectu uerba uidẽtur eſſe pꝛolata cau
ſa inſtiruendi. nam debemus inſpiceꝛe ad quem
uerborum effectus dirrigitur. ar. in. l. cum pater
ff. de lega.ii.licet fatendum ſit hanc uiãꝗ eſle ho
neſtiorẽ ut nõ uideat᷑ ↄtrauẽtio expſſa ĩter tꝛaden
tem ⁊ ꝛecipientẽ:fateor m ꝙ bencficium põt inſti
tui cũ illis oneꝛibus qꝛ beneficium eſt ſatis capax

cũ ſit quoddã ius ſpũale ⁊æ uninerſũ ſicut dicimuſ

de heꝛeditate iuxta nõ. in. c. cum ad ſedẽ de reſti.

ſpo. ubi bona gl.? in. c. quia. v. de iudi. ubi dixi:

tandam 5dn⸗d.

.*
W

ſed ꝙ apponat rei pꝛophane. modo pꝛedicto nõ

uidetur uſquʒquaqʒ poſſe ſuſtineri.? p hoc qðᷣ..
dicetur. ¶ Secũdo nota in alio hãe gl. in iſto v.
ſiquidẽ in quantum dicit ꝙꝓ opinio quoꝛũdã fnit:
ut licite hec oneꝛa poſſunt deduci in pactuʒ:⁊ hc
opi.tenuit Goffre. quaſi eſſet modus piritualis
2 nõ tpᷣalis. Sed tu pſideꝛa ꝙ; lʒ iſtc modus cõti
neat in ſe ſpũalitatem:tm res que traditur ẽ meꝛe
tpalis:eꝛgo nõ vr licitũ h pactũ:ut unus det tpa
le ⁊ alius expᷣſſe ꝓmittat ſpũale ꝓ h.c.i.de ſimo.
⁊ ꝑ totũ:ſed ſi eſſet bnficiũ ſpũale qð daretur cũ

Oditione ſeu modo diuinoꝝ dicẽdoꝝ:tũc poſſz ſu
ſtineꝛi opio iſtoꝝ. ſ.ut ſimonia n cõmitratur qnia
nõ inteꝛuenit h̊ aliquod tempoꝛale ſzʒ ſpũale cũ ſpi
rituali in.c.ad qõnes de reꝝ ꝑmu. Sʒ ex alio poſ
ſer iſta pactio ĩpugnari:quia bñficiuʒ ſpũale dʒ cõ
feni pure:uide tex.cũ glo.bona in. c.ij.de elec.li.

vi. In cadẽ glo. ibi ar. ꝙ ſaceꝛdos:nõ iſtam glo.
uſq; ad finem:⁊ uide aliã bonam gl. xxi.q.ij.Cc.fi.
⁊2. c.ſuã.j.de ſimo.⁊ tancꝛe. tenuit iſtam glo. dicit
tñ ꝙ ſaceꝛdos non dʒ celebꝛare hac intentionc ut
ꝛecipiat pecuniaʒ:qð ſi faceꝛet peccaret: non tñ cõ
mittit ſimoniam:exquo licite opeꝛas ſuas locat in
neceſſitate: ſed uide glo.in.c.unico de cle. nõ reſi
dẽ.li.vi.qᷓ dicit ꝙ ſi canonicus uadit principalit
ad officiũ pꝛopter diſtributiones committit ſimo
niam mentalem. et de hac mã: uide latiꝰ ꝑ Inno.
et Moſt.in.c.iij.ne pᷣla.uices ſuas quorũ dicta
tranſtulit Moan. an. hic nihil tamen addendo: nã
dicit ibi Innocẽtiꝰ ꝙ ſacerdos nou poreſt licite
ſuis parochianis uendere ſpiritualia ut in copitu
lo.non ſatis e ſimo.etiã ſi indigeret: ſed in caſu

I2 .
dan r ahy it hac rur, zri elede r

dertrten u ſye 5 Nc oe Irrrs

Prrc, ipeas

V

. lremg 4=r finate, le⸗ fuuſa

WPral.

er⸗

. — S — —. . — — P:
e ⸗ . /Pe t. 146 haſpterlitte “

64/ cirtn rmir ndt e, ar S.πW —

— 1 — 5 —
G 2 Dbaz m d, ee „ ſErtia 8 Blez ſpS * . ͦyir 1

——

8 3„ ſo. a X
ſo

¶ Re pꝛebendis.

indigẽtie cõpelli dũt parochiani ad ſubuenicduʒ
pᷣſbr̃o ſeu ad offerendũ:ut habeat unde poſſit ui
uere iuxta nõta ĩi.c.ut dñicis.j.de parochijs ⁊ ſu
per rubrica illius tituli:et uide glo:de con.di.i.
oĩs xpianus. Sed parochianis non ſuis licite lo
cat oꝑas ſuas coꝛpoꝛales ex quo ĩdiget:ſed non
ſpuales.lʒ gratis poſſit eis ipẽdere ſpirimales.·ſʒ
caueat ꝙ iſti ↄtractus non miſceãtur nec quoad
intẽtionẽ nec quo ad nerba:⁊ ſic ſenſit hic Inn.
æ ẽt Moff. ꝙ nõ ſit licitũ ẽt pauperi paciſci ut ali
quod tpᷣale recipiat ꝓ obſequio ſp rituali: ſed mi
hi plus placet dictũ iſtius glo. dũmodo.non intẽ
dat uendere ſpᷣuale ſeu recipere pecuniã ꝓ ſpuali
bus ſed potiꝰ ꝓ ſeruitio æ ꝛccõpẽſatõe danorũ qᷓ
ſuſtinet trahẽdi morã ibi:nã uideo ꝙ uicario epi
oſtituit᷑ certa poꝛtio:q pꝛofecto non oſtituitẽ pꝛo
ſeruitijs tpalibus ut pʒ in.c. cũ ex eo de elec.lib.
vi. ⁊ in.c.ꝑuenit de appel.et c.penul.S.ti. ꝓximo
Igem uidemꝰ in mãſionarijs: qui ſolum habent
merã tpᷣalitatẽ. pro ſeꝛuitio ſpuali dũtaxat. Idcʒ
uidemꝰ ꝙ bnficia dant ꝓpter officia:ut dixit tex.
in. c. fi. de ſeptis li.vi.⁊ alibi dic ꝙ bñficiũ ẽ ſti
pendiũ cleriei in.c. eps ð.eo.eodẽ mõ põr clericꝰ
bnficiatus licite paciſci:ut ꝓ ob ſequijs ſpᷣualibuſ
debeat recipere certã mercedem:ut hẽat unde ui
uat:⁊ pꝛo hoc.i.q.ij.c.fi.ubi ðꝛ ꝙ ſtipendium eſt
ſatis laborioſus debitum.æc.
NReputat᷑ mã

E monachis. huiꝰ.c.difficilł

ꝓpter iura uario modo loquentia ſed.j
deo ꝓpitio clare explicabit᷑. Et hoc dic in ſũma.
Agd pntationem ꝛcligioſoꝝ in eoꝝ eccłijs nullus
dʒ inſtiiui ꝑ epiſcopum:niſi prius ei congrua poꝛ

tio ꝛedituũ aſſignet᷑:æ hodie hoc.c. extenditur ẽt

Sce hend. ca 1* .8 ilea 7

ad religioſos exẽptos ut in.c i.].e·ti.li.vj. et ad
de nouã ꝓuiſionẽ qᷓ circa h hẽtur in cle.i.de iur

patronatus:et uide de eccleſijs iſtoꝝ regularium

tex:in cle.qꝛ ꝛegulares de ſupple· negt. pꝛe¶ Eõ
primo ꝙ monachi poſſunt habere licite eccleſias
parochiales ſibi ſubiectas duo ad temporalia: et
quo iurc iſte eccleſie poſſunt eis competere ſtatiʒ
dicã poſt 1o M fo ꝙ relegioſi bntes eccle
ſias ſeculares ſubiectas quo ad tpᷣalia nõ hnt ꝑ
Hᷣ ptãteʒ iſtituẽdi eos ſʒ ſolũ pũtationẽ: inſtitutio
uero pꝑtinet ad epᷣm we . 65 ʒ ꝙ hnies eccle
ſiã quo ad tpᷣalia nõ pnt ſibi appꝛopriare omnes
redditus eccleſie ſed ꝛedditus dũtaxat ſuperfluos
detracta prius congrua poꝛione pꝛo uicario ſenu
rectoꝛe ibidẽ iſtiruẽdo ⁊z ꝓ iuribꝰ epalibus ꝑſol
uendis. Ex hoc ifertur ꝙ bns ecchiaʒ cõmendatã
ſen ſibi traditam ut ꝑcipiat tpᷣalia ad ſuſtentatio
neʒ ſui non põt imutare ſtatũ ecclie:unde dʒ face
re deſeruiri ꝑ clericos ſeu numeꝝ clericoꝝ cõſue
ruʒ ⁊ boſpitalitatẽ moꝛe ſolito ibi tenere ⁊ conſi
milia onera explicare: qð clarius tenet Inno.i. c.
i lateranẽſi..e.ti.æ.c. paſtorał.j.de priuile.et hᷣ
multũ facit ↄ qños cardinales ⁊ alios habẽtes ec
cleſias cõmendatas nã pſuppoſito ꝙ eis cõmen
date fnerint ut tempoꝛalia recipiãt: tenent᷑ ecclias
ↄſeruare in ſtam ſolito et tãtũ ꝑcipere et lucri fa

6

ceꝛe ꝛedditus ſuperfluos:⁊ ſic dʒ inteliigi pccſſio
ex facto ⁊ h ꝓbatur apertiſſime per locum a ma
ioꝛi:nã ſi iſti ꝛeligioſi quibꝰ ↄcedũtur eccłe expᷣſſe
ut ſi ꝛcdditus ↄuertant in pꝛopꝛios u us non pnt
ſubueꝛtere nec mutare ſtatum antiquũ ecclie młto
foꝛtius iſti quibus ecclie ↄmendant᷑ cum dubium
ſit in iure utrũ cõmẽdatarij ecclłiaꝝ faciãt frucius
ſuos ẽt ſupe:fluo õ wi ↄgruã ſuſtetationeʒ

⁊c̃.ꝙ ꝛcctoꝛ ſeu uicarius ecclie licite capit ex facul

tatibus ecclie ↄgruã ſuſtẽrationem: nec diſtinguit᷑
̊ an habeat patꝛimonium uł non. nam exquo ſeꝛ
uit altari licite capit ſuſtentationem ex altari. . e.
cum fᷣm apłin: æ facit ad id quod dixi. in. c. epus
5. e. In glo.·i. in fi. nõ. æ glo. iuncto tex. ꝙ eiiam

clerici ſeculares tenentur ad hoſpitalitatem.? in
tellige em. Inno. ad ſolitam ⁊ iuxta uires faculta

tum non enim tenentur omnes ꝛecipeꝛc ⁊ poſſea
mendicare ſed primo ſubueniendum eſt ſeruitoꝛi
bus in. c. de his de eccłijs edifi. Itẽ ꝛepanda eſt
pᷣus ecclia ut in. c. paſtoꝛalis de his que fium ap
ubi bonus tex. in. pn. æ ex alijs reddiubus põt
teneri boſpitalitas. ? intellige niſi tanta ſit neceſſi
tas pꝛoximi ꝙ fame moꝛeꝛet᷑:tunc eidem eſt ſub
ueniendi: nam tunc ecclhia tenẽtur etiam uendẽ bo
na mobilia uel imobilia ⁊ ẽt uaſa ecche. xii. q.ii.
aurũ hʒ ecclia. Et hoc caſu ẽt q ad laicos elimo
ſina eſt in pcepto.lxxxvi.di.paſche ⁊ in.c.ſicut.xl
vij. di. ſed diceꝛcs tu in aſſignanda ponione huic
ꝛectoꝛi ſeu uicaꝛio de quo ĩ tex.qũo ↄſiderabitur
hoſpitalitas tenenda:dic ꝙ hẽbitur ꝛeſpectus ad
ſitum eccłie. nã magis ind iget qn ẽ cx uias cões
Item ↄſideꝛabitur cũſuetudo loci:⁊ ubi religioſi
