dʒ eſſe rõ de ꝑte ſicut de toto quo ad totum g de
of. del. paſtoꝛalis in. F. itẽ cũ totũ ⁊ in. l.que ðᷣ to

muit ta.ff. de rei uẽ Muũquid aũt oꝛdinariꝰ poſſit pete

ꝛc ſalariũ ꝓ aſſeſſoꝛe Jo.de mõte mur. ur hic re
lfeꝛt Jo. an. diſputauit æ foꝛmauit qõneʒ ĩ epᷣo co
gnoſcẽte de cq mr̃imoniali:⁊ cõcludit ꝙ; nõ. qꝙᷓ
qoõnem foꝛmaueꝛit in cã ſpũali: mñ rões ſue cõclu
dũt ið ĩ qʒ cꝗ. ¶ Douet᷑. n. ex eo:ꝙ oꝛdinariꝰ dʒ
ſcire canones ĩ quibꝰ vᷣſat᷑.c.i.ð ↄſan.⁊ affi: Itẽ
qꝛ ad h̊ hẽt redditꝰ ut ſubeat oĩa oneꝛa. Itẽ n re
ꝑit᷑ ᷣ iure ſtatutũ:ut oꝛdinarius h̊ cãu poſſit ſuos
ſubditos collectare.i.collectã ſeu pecuniã exigeꝛe
x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ.Et q;qᷓ; accideꝛe poſſit ut
c nõ ſit deciſibilis fm ius canonicũ:tñ h̊ raro
tingit ut cã ecclaſtica n poſſit decidi ſm ius cano
nicũ: ut in. c.ſuꝑ ſpecula.de pᷣuił. ꝓuideat eꝛgo de
ſuo qn hoc ↄtigit. ⁊ ̊ ſatis plʒ ⁊ cõitcꝛ tenet᷑ a do
ctoꝛibꝰ.tñ delegatꝰ licite petit ſalaꝛiũ ꝓ aſſeſſoꝛe:
dũmõ fraudulẽteꝛ ̊ͥ nõ faciat. ut qꝛ dicit ſe ĩdige
re aſſeſſoꝛe ubi ĩ vitate n ĩdiget: ar.p̊ ⁊ hodie hbĩ
clare i. c. ſtatutũ. S. adeſſoꝛẽ pal. ¶ An auũt p nõ
rio cqe poſſit aliquid peti ĩ delegato dic ſic:ar.
i. d. c.ſtarutnʒ. c. nõꝛios. Sʒ ĩ oꝛdinario põt dubi
tari:qr ipe dʒ ꝓuideꝛe ſuis officialibꝰ: æ uide qð
nõ.i. cle. ſtatutũ ð ele. In arbitro vo nũqᷣd poſſit
exigeꝛe ſpoꝛtulas:uide qð nõ.·iĩ ſpe. de arbi. . fi.
V. ſʒ nũquid arbite In glo. pe.ibi iuriſcõſul
us ⁊c.ex hᷣ et ex inribꝰ allatis ĩ gl. bẽs: ; ꝓ ſcia
iuris licite quis petit meꝛcedẽ.2= q̃lꝛ meꝛces ſit cõ
ſtituẽda iuris pitis ſiue ſint aduocati ſiue cõſulto
ꝛcs:⁊ quid ſi moꝛiat aduocatꝰł doc. ſalariatꝰanqᷓ
expleat tps ſuũ ſeu cqʒ quã ꝓmonẽdã aſſũplit ui
de pulchꝛe ĩ. l.i. ff. de ua. ? eoꝛ. co. ꝑ gl.? Dar.

22 — Ald euitãduʒ ſcãdolũ
Eus qun. pnt religioſi diueꝛſi hĩ

Oe ui. ⁊ ho. cle.

iA ris Pa8fviv. V. ſr cr er erl p=iDo/at ε ½*½ι½⅛ι ι πRW 2r grrn⸗nikfe 1 dur , Perin, Nℳ
4 4 1 .

ms miſſi ad pᷣdicanð de aonuo ↄuerſis ſe in unum
ſuꝑioꝛẽ hĩtũ ? ꝓpoſitũ ↄfirmar᷑ã p ponit exoꝛdiũ.
fo cqꝗʒx mãdati:ibi ne igit᷑ʒꝰ mãdatũ:ibi mãdamꝰ
HMõ pꝰ tex. ualde nõ. æ ſin. iudicio meo c ubi
cũqʒ ex hõeſta cã ↄueniũt hoĩes diſ pis hitꝰ æ ob
fuãtie ſi ſcãdalũ gñat᷑ aliis ex diue:ſitate põt ſe ⸗
foꝛmare ĩ nnũ hõ:ſtũ hĩtũ æ ꝓpoſitũ.2⸗ itelligo ꝓ
poſitũ quo ad mõuʒ uiuẽdi:ad h̊ nide gl.nõ.xvi.
q.vij.iĩ noua ĩ gl.fi.q diẽ:q; mõchꝰfactꝰcpᷣs uł ca

nonicꝰ regularis põt ſi ſcãdolũ gñat᷑ aliis ſe ofoꝛ

marce iĩ ſupioꝛi hitu moꝛibus illorũ inteꝛ quos ui
uit.æ pondeꝛa qð dixit de ſcãdalo:alias ſecus: ſic
intelligo gl. que vẽ illi Sꝛia.xvi:q.i.i.c. de mona
chis: æ uide ẽt duas cãs nõ:e.ca.⁊.q.i.c.ij. =.iij.
que dñt: ꝙ monachus ꝓmotꝰ ad offm ſceulare:
puta ad epatum uel ad aliam eccleſiam curataʒ ñ
aſtringitur ſeꝛuare regulam ſicut pꝛimo:ſed extra
ſubãlia regule poteꝛit ſe cõfoꝛmare moꝛibus illo
ꝛum inte: quos uiuit:nee ſic ſtricte poteſt regulaʒ
ſeꝛuaꝛe extꝛa monaſteꝛiũ ſicut in monaſte:io:⁊ dic
ut rs ne ar. ꝓ uitanda nimia religionũ
confnſſione ⁊ multiplicitate. nam diueꝛſitas habi
tus ꝛitus ⁊ obſeꝛuantie in una cademqʒ fide gene
rat ſcandalum apud infideles. hac ratione graui
eꝛ peccant inuenientes regulam de nouo gbſqʒ
confirmatione romani pontificis. æ uide bonum
tex.in. c. fi.de reli.do. nec excuſantur ꝙ hoc faci
ant ad bonum finem.naʒ poteſt eis reſpondeꝛi ꝓ
ut nota. dicit tex.in.c.non ſolum de regula.li.vi.
ſcilicet ꝙ puritati conſcicntic non deber decſſe iu
dicium rationis.¶ Ultimo nõ ibi quaniuʒ ad h̊
ſpectat officium:ꝙ ubi aliquid conceditur ꝓpteꝛ
neceſſitatem illud uidetur cſſe conceſſum quatenꝰ
neceſſitas hoc poſtulat:et ſic cauſa limitata limita
tum ꝑgit effectum. ¶ In glo. ibi hoc ucꝛũ ĩtcllige

qᷓtum ad ſolemnitatem.nõ glo.iuncto tex. ꝙ con Mgytener tla M. e

tenta in ꝛegula religioſoꝝ non obligant regulari
teꝛ ex uoto.pꝛeter tria ſubalia regule. Notum cĩʒ
in pꝛofeſſione emiſſum refeꝛtur ad illa tria ſubſtã
tialia:ut ad continentiam obedientioem z pauper
tatem. et hoc uoluit beatus. Lho:ut dicam ple ĩ
c. nam concupiſcentiam de conſti. Item pꝛobo o
ratione.nam ſi uotum pariter concerneret omnia
contenta in regula:quare fieret ſpetialis prouiſio
et magis ſpecifice notarentur illa tria:ut nõ.in.c.
cum ad monaſterium de ſta. regu. nam ibi dicit᷑.
ꝙ illa tꝛia ſunt ita annexa oꝛdini monachali ꝙ e
tiam Mapa diſpenſare non poteſt:æ intellige ut
ibi dicam.ergo cetera ↄtenta in regula nõ ſic ob
ligant ex uoto:iĩmo tenuit beatꝰ LChomas:qꝙ ubi
regula pꝛohibet in alijs pꝛeceptiue uel religio
ſis peccet ex contemptu non obligatur ad mona
ſterium tale ex tranſgꝛeſſione cuiuſliber contenti
in ꝛegula:alias ut dicit peꝛiculoſioꝛ eſſet ſtatus
regularium quam ſecularium: cum ex nimia di
ſtrictione difficile ſit ad vnguem obſeꝛuaꝛe ſem
peꝛ. et hoc ſentit etiam iſta gloſa dum dicit
cetera etiam requiri ad ſolemnitatem religio
nis:æ ꝙ papa poteſt in illis libere diſponere.
tem pꝛobatur et alia ratione notabiliori:

* able⸗ar g vaoto

16

N. 5„ leen a 3 P o ſ ap- — ur —,— jrarts Ueh ne . e, = 2„ lasdibit heſn odcο 24 laſo õ == B 67,
. 7 „ 4

—

¶ Veuita ? bo. cle:

S 2 B 5 aca 5 4 4
. h 4 4
— S. ₰ c ₰ 5

Papa hic non idulget ĩmo pꝛecipit ut ratione
ſcandali euitandi ↄueniãt in unũ ꝓpoſuũ ⁊ ĩi unũ
hitum:eꝛgo nõ tent᷑ ad iſtas obſeruantias ex vo
to:qꝛ nõ dʒ qͥs uotũ ominẽ ꝓpteꝛ ſcãdalum alt᷑iꝰ
nã facilius ſcãdalũ naſci ꝑmittit᷑ qᷓ; vitas relinqt᷑
ut nõ. in. c ij. de no.oꝑ.nũ.nõ.n. ꝓpter ſcãdaluʒ
ꝓximi poſſet religioſus ducẽ uxoꝛẽ ſiue dimirter
hitum uel alias obfuantias ꝗᷓ ſũt ad ſolẽnitatem
oꝛdis:ut hic.hr᷑.⁊ hac ꝛõc:qꝛ nõ ſũt de ſubſtantia
religionis:? ꝙ ꝑ MDapã tolli pnt. Cõſuluit do.
Car. ut ipſe r̃feꝛt ĩ.c.cũ ad monaſteriũ ꝙ ſi ĩ ceꝛ
to mõſterio nõ ẽ memoria in ↄriũ ꝙ eſus carniũ
fucrit ꝓbibitus:ꝙ de nouo aſſumentes ibi hĩtuʒ
nõ pecat ſequendo mores diutuꝛnos alioꝝ ⁊ ma
xime hodie Mapa ſciẽte ⁊ tollerante.nam cõſue
tudo tanti tpᷣis ĩducit pᷣſũptioneʒ alicuius ti.c.i.
de pᷣſcrip.li.vi:⁊ certũ ẽ ꝙ ex cã iſta pnt tolli nt
bic. Jð dic de alijs obſeruantijs ↄcernẽtibus ſo
lẽnitatem.nã ið nidemus in clericis ſecularibus.

In mulſtis eʒ eoꝝ ſtatus relaxatꝰc: ⁊ ñ ſt ſub illa

diſtrictõne qᷓ erant tpᷣe aploꝝ. nã pᷣmo ꝓbibebãt
nti pꝛop:io:hodie ſecus.xij.q.i.certe ⁊ ibi ĩ ſum.
Iteʒ grauius punicbãt᷑ pᷣmo ex fornicatõe qᷓ; ho
die:ut dicit tex.in.c. fraternitatis.xxxiiij.di.defec
tus nr̃i tpᷣris:quibꝰ nõ ſoluʒ merita ſʒ ẽt coꝛpoꝛa
hõinũ defecerũt cẽſurã ⁊ diſtrictionẽ ãtiquoꝝ ca
nonũ ñ patiũt̃ ꝑmanẽ:⁊ fac qð dicã ĩ.c ut clicoꝝ
.J. e. æ facit qðᷣ nõ.ĩ.c.ſuꝑ e.ʒ.de rła. Sʒ nuqd ſi
certa religio reducit᷑ ad poꝛẽ obfuãtiã teneantur
hõies ibi ꝓfeſſi ſᷣm obſeruãriã laxiorẽ obſeruare
diſtrictionẽ ãtiquaʒ nouit refoꝛmatã:⁊ dic uit ibi
dicet᷑. In ea gl.ibi ↄfirmabũt ãt iſti ſe.nõ.gl.qua
tenus dicit de ſuꝑioꝛi hĩtu.⁊ Iʒ iſte tex.nõ dicat ſʒ
loq̃tur ĩdiſticte:tñ dẽm gl.plʒ ⁊ cõir appꝛobatur:
facit qð nõ.gl.ĩ ſili.i.d.c.in.noua:⁊ ꝓbatur ꝛõe
ſic: ↄfoꝛmitas iſta ĩ hiru ⁊æ obſeruãtia pmittĩ rõe
ſcãdali euitãdi.dʒ gꝰeẽ ꝑmiſſio qtenus neceſſitas
urget ⁊ qᷓtenus ſcãdalũ ĩminet:qð vꝛ ceſſare ĩ hĩ
mu ĩferioꝛi ⁊ per hoc diceꝛẽ limitãdo gl.ꝙ ubi ſcã
dalũ poſſet oꝛiri ex diuerſitate hĩtus ĩferioꝛis dʒ

eẽ oĩoda ↄfoꝛmitas rłe. nec ꝓcederet iſta gl. ? cꝛe

do ꝙ gl.nõ ſẽſiſſet Sꝛiũ.⁊ facit iſta gl.iuncto tex.
i ar. de eo qui ĩcedit ut laicus uel clericꝰ ſecularis
deferẽdo ĩferiꝰ hĩtum religionis:nũquid ĩcidat ĩ
penã.c.ii.ne cle.uł mo.li.vi.⁊ tenʒ Jo. an. hic q;
ſic:⁊ idẽ gl.ĩ. cle.ii. e.ti.?x¶ Jo.an.ĩ mẽcu.ſuꝑ rla
fi. de reg.iu.li. vi.⁊ ſẽtit do. an.hic facit tex.iſte ĩ
ar. qꝛ ↄfoꝛmitas hic ĩ ſuꝑioꝛi habitu ꝑmittitur ut
ſcãdalum euitet᷑ gꝰ aliud ubi nulla cauſa ſubeſſet
Zriũ tenet hic. Jo.de lig.pꝰ qenʒe.ĩ.d.cle.ij.nõ
.n. ualet h argumẽrum nõ łʒ ſinc cã ergo incidit
in penã illius. c. ij. Er aduerte qꝛ adduceꝛem iſtũ
tex. cũ gl. de dirccto. õ opi. Jo. an.licet ipe addu
cat pꝛo ſe.nã ut hoc pʒ iuncta glo. aliud eſt ex to
to dimittẽ allud ẽ ſuꝑius nõ portaꝛe.nã pmittit
i ſupioꝛi dimiſſio: ⁊ tñ ĩferius ⁊ ſubius tẽnt᷑ poꝛ
tare: ut hbic in gl. g“ pena. c.ii. nõ Vificat᷑ in iſtis:
qꝛ aliud ẽ dimittẽ oĩo:alind ĩ ſuꝑioꝛibuſ rin:ut h
ꝓbat expᷣſſe ⁊ i.d.c.in noua nbi gl.nã ↄſtõ pena
lis nõ dʒ extẽdi ſaliẽ ad cõum nõ hntẽ oimodam

—

rõeʒ:ut nõ. Jo. an.ĩ rla odia qe ꝛeg.iuf.li. vi.in
mercu.facit qðᷣ ippe nõ.ĩ.c.i.de tẽp.oꝛ.li.vVi.ĩ gl.
ſua in fi. Et in fi. gl.h̊ ar. ᷣm opi.hanc Hug.cõi
ter dãnat᷑:æ cõis ↄclo ẽ:ut religioſus ñ poſſit eẽ·
canonicꝰ ĩ ecclia ſeculari:nec hr̃e aliud bnficiũ ſe
culare ſumplex: ut in. c. ſuꝑ eo de rła. pal. ubi ð h
ꝑ doc.facit.c. qð dei timoꝛẽ de ſta.reg.ubi ꝑmit
tit᷑ caõnico rłari ⁊ monacho ut poſſint ꝓmoucri
ad ecchã curatã ſecularẽ ꝛõe cure aĩaꝝ:ubi gꝰ ceſ
ſat hec 25 cure nõ pñnt aſſumi ad bñficia ſeclaria
nec ob.c.quorũdã alł.in glo.qꝛ ut ibi nõ.dʒ ĩtel
ligi i ecclia cathedrali rłari.nã illa ecclia ſyracu
ſana fuit oli mõchoꝝ. ⁊ ið hendet᷑ ad.c.i.lviij.di.
Alibi. n. ꝓfeſſus põt aſſumi ut ſit mõchus ſeu ca
nonicꝰ ĩ ecclia cathedrali rłari eiuſdẽ oꝛdis: ſecꝰ
ſi ecclia cathedꝛalis eſſet alteriꝰ obſeruãtie cle.i.ð
elec. ⁊ uide ibi glo.nõ. Nuũquid ꝛcligioſus poſſt
ꝓmoneri in pᷣlatũ ſeu rectoꝛẽ ecclie ſecularis col
legiate ſicut ꝓmouet᷑ in epʒ uel ĩ rectoꝛẽ eccłie ꝑo
chialis eurꝛate non collegiate.et dic ut ibi nõ. et
mãʒ plene diccmꝰ i. d. c. qð dei timorẽ ð ſta. reg.
Bm decorem. udi whea
trales etiaz
pᷣtextu ↄſuetudĩis in eccleſijs uel ꝑ cleri
cos fieri nõ debẽt.h.d.pꝰ põit factum rephẽeſibi
le.ſo illud pcipit cemẽdari:ibi fraternitati.¶E õ
pꝰ ꝙ ludi ſeculares nõ debẽt fieri in ecclijs: ⁊ di
cebant᷑ iſti ludi theatrales a theatro.i.ĩ loco apto
ad theoranð.i.ſpeculanð./vn larue qnr deformi
trates hõiuʒ ſiue ꝑ appoſitões pelliũ ſiue coloruʒ:
et i vulgari dnr naſchar̃(ludibria vo dñr narra
tiões reꝝ ihoneſtaꝝ:⁊ tales ludi nõ debent fieri ĩ
ecclhijs nec ẽt ꝑ clericos ubicũqʒ:qnĩmo dic canõ
clericũ nõ debeꝛ ĩtereſſe iſtis ludis: ĩmo ſi clerico
exnte in mẽſa ueit hiſtrio uel buffo dʒ clericus de
menſa ſurgẽ ⁊ potiꝰ rccedẽ:qᷓ; iſia uidere uel au
dire geſta.illoꝝ:ut ĩ. c.nõ oʒ de cõ.di.v.nõ tñ ꝑ
iſtũ tex. ꝓhibẽtur repntatões ſolẽnitatũ fidei mẽe:

ur hic dẽ ĩ gl. quã nõ. pꝛo obfuãna cõi. Sʒ hic q̃
Ru rit. nũquid iſti buffones ſeu hiſtriones ſeu luſo?s

poſſũt ꝓmoueri ad clericatũ ſaltem poſt pniam
2 dicit hic Inno.⁊ bñ ꝙ nõ iſti.n. ſũt ĩfemes:ut
tex:li.di.c.i.⁊.c.pᷣterea.iiij.q.i.c.i.l.ij.. ait pᷣ
to2. f.. de his qui nõ. ĩfa.nec coꝛpus xpᷣi dʒ eis n
penitẽtibus ĩdulgeri:de cõ.di.ii.ĩ.c.pe.reqri᷑ tñ
ad hoc nt repellãt᷑ a ꝓmotisne ut dicit Inno. ꝙ;
hẽant h̊ officiũ in curia uel ꝙ aſſuefecerint ſe in
arte illa: ſecus autem ſecũdum eũ ubi in occulto
hoc feciſſent maxime ad ↄplacẽtiam infirmi.nam
Mauit licet eſſet iuſtus ſepe pulſauit citharam et
coꝛꝛeiʒauit. Idem dicit ſi in publico ſemel nel plu
ries hoc feceꝛit:dummodo non aſſuefeceꝛit ſe:qꝛ
infamia eſt illa que pꝛohibet eos a pꝛomotione.
hoc ultimum dictum non puto ſimpliciteꝛ ueꝛum.
unde credo ꝙ ſi ſaltem bis in publico excꝛcueꝛit
illã artem cã queſtus efflcit᷑ infamis:ar.optimũ in
.l.palam. ff. de ritu nup. ubi tex. nõ. inuit dici mu
lieꝛem meꝛetricem ſi admiſit duos cauſa queſtus:
7 nõ hoc.idem eꝛgo dicendum eſt in hiſtrionibus
ut dicantur hiſtriões ⁊ buffoncs:ſi cauſa queſius

cunca dr:gt
hermrmonii
n fomnicsnonn
ci one⸗
Arni ad cöun
Oumn dcunn t.
dceneni
tan Purd
ds N r⸗
ſumn er
We
o.xr.
emaun,
Mchuben.
hbimns
ſtſono lan
ohr ße
phtainn
inercvtbi⸗
ulcemn hobh
onionn nap
huͦbdiilein
naminceg

oke

Vnr P

le8 hpuion „Ay d 26 ein 1 rr a gi = 5 * nlarcf h. oſzel fo⸗in a 7 „½

* N¶ NHe ui. ? ho. cle:

Ekal cilviiſi
1 lit möchus ſen c
Aleinſce orcig. ſec⸗
waen obſemine cle.i.
inin wigooſns poſſt
eccheſecllais col
in neli econderclie go
1 ollegiae ardi Ur bi pd. er
. a nmnorc oſng⸗

lecorem Nui ta

. tales en;
nudis in acleſs elp lei
d p'pöt kymmn repbeſbi
idari:ibi faternitati.
̃ deher fien in ecliſs: di
fales a thentro.i loco apto
land /Vn harne dnr geformi
oſitöes pellü ſine celoruz:
char ludioria vo diͦr narra
1 tales ludi no debent feerii
cos dicigz niino die cand⸗
che Ris wdis: imd ſi derico
pirio ve duco & ericns de
no necece: ſia nigere vel an
i cnobe cö di no m
cpñtatoes ſolinmüſchi ſit:
5 po obſuin c. Gj bic
nes ſau biſtniones ſen luſois
cericatu ſatan poſt pnam
bn noͤiſt.n ſüt femesnr
õ
. fa. nec corpus pi chesn
ge c. l i i.c.pe. recfit in
motone vt dicit Ommo .
ri vcl aſſucfecerin ſein
mm en ubi in olculio
jſecüdum eu ub⸗ Enan
ad oplaetiam infim.
nit eitbafam e
O ſond vel piu

bis exercuerit illam artẽ facit.xxv.q.ij.ita nos =
.l. iij. C. de ep?. au. et qd nõ. Archi. in. c. illud.xij
di. Et de iſtis cithariſtis an ? qn ſine peccato li

citum ſit pulſaꝛetæz an ſit peccatũ aliquid dax iſtis

hiſtrionibus et buffonibus uide. lxxxvi. di. ĩ. c. do
nare ⁊.c.qui uenationibꝰ et ibi glo. 4
PDroprer dicto
T cle Icov ꝛũ multitudinem
non ſoler ſummari:ſed generaliter ſic
põr dici:Clerici debent continere ⁊ caſte uiuere.
ↄpfacientes punit:⁊ ſeuerius puniũtur illi qui legi
timo mr̃imonio poſſunt uti.h.d. Et quiqʒ ſũt di
cta.pꝰ idiẽ clericis honeſtatem et caſtitatẽ. o ĩpo
nit penã. tertio aggrauat. quarto punit pᷣlatos ne
gligẽtes ⁊ cõꝛuptibiles.quito punit grecos ĩcõti
nẽtes. fa ibi nec ibi. tertiꝗ ibi ſiquis igit᷑ q̃rta ibi
plari. qu ta ibi. qui aũr ¶ Mõ. ibi pᷣſerti in ſacris

oꝛdinibꝰ ꝙ nõ ſolũ ↄſtituri ĩ ſacris ſʒ ẽt ĩ minori

bus oꝛdibus tenetur fuare ↄtinẽtiã ⁊ caſtitateʒ:
2 th ẽ dr̃ia int᷑ ↄſtitutos in ſacris ⁊ mioribus pꝰ
in ꝙtitate delicti.nam ut arbitꝛoꝛ longe grauius
peccat in ſacris oſtitutus ⁊ maxie pᷣſbiteꝛ ꝙᷓ; cõſti
tutus in minoꝛibus.naʒ iſti q̃ſi Zxerũt mr̃unoniũ
cũ ecclia. vñ uidẽt᷑ cõmittere adulteriũ ſpiritnale:

ad h qð nõ. au.in cle.i.de offi.oꝛdina ¶ ¶ Sõe

cunda dria: qꝛ cõſtitutus in minoꝛibus põr cõtra
heꝛe mr̃unoniũ.vñ tenetur ad cõtinentiam reſpe
ctu foꝛnicationis illicite.ſʒ Zhẽ põt.j. ð cle.ↄiu.
.c.i.⁊ quaſi peꝛ totũ.Conſtitutꝰ vo in ſacris oĩo
artat᷑ ad cõtinẽtiã ita nt nõ ualeat matrimoniũ „
eum ↄctum.c.unico de uo.li.vi. He laicis uero
dic ꝙ tenent᷑ ſeruare cõtinentiã capiendo continẽ
tiam ꝓut g; dixi in clericis conſtirutis in minori
bus.nã peccãt q̃itercũq; exerceãt actum libidino
ſum pteꝛ uxorinũ. vnde ẽt ↄcubinas non pnt ba
bere:lʒ aliud uidcatur ius cinile diſponẽ: uið tex.
nõ. xxxij.q.iiij.c.nẽo ſibi blandiat᷑ ðᷣ lege ⁊ c.me
retrices:ubi ðꝛ nõ ꝙ ſuꝑ illo pꝛecepto diuino nõ
mechaberis ⁊c. nomine mechie uenit oĩs illicitus
concubitus pᷣter uxorum.et ntrũ coitus cũ nxoꝛe
ſit ſemꝑ licitus:uide glo.xxv. di.S. que ãt. v.fi.ĩ
glo. ſuper v. excepto. et uide quod nõ. Jo. an. pꝰ
Hoſtien. in regula ſine culpa de ꝛcg. iuris li. vi.
in mercu.ubi dicit:ꝙ hodic etiam de iure ciuili
nidetur pꝛohibitus concubinatus ex quo ius ca
nonicum ita apeꝛte pꝛohibet: qm lex ciuilis ĩ iſtis
ſpũalibꝰ uidet᷑ uelle ſubici diſpoſitionibus canõis
in autẽ.nut cle.apud ꝓpꝛios epi et in autẽ.de ec.
ti. et in. c. clericis g̊ de indi.) Gerundo nõ. i V.

he uero otra iudices faciles in indulgentia pena

rũ ſeu culpaꝝ.nam uidẽtur potius ſubditos lede
re iꝙᷓ; eis indulgere:qꝛ faciliras uenie tribuit incẽ
tinum peccandi uel delinquẽdi. non eniʒ ualet mi
nima ſine iuſticia:nec iuſticia ſine minima: ſed cõ

miſcẽda ſunt ⁊ efficicndũ eſt oprimuʒ temꝑamtũ:

uide pulchrum tex.xlv. di. c. diſ iplinam. ie
nota ibi pꝛout maius uel minꝰ zc. ꝙ ſecundum
qualitatem et qu titatem foꝛnicationis uenit deli
quens puniendusnam multe ſunt ſpecies foꝛni

Ationis: ut foꝛnicatio ſumplex ſiuprum adulteꝛiũ

inceſtus. ? ꝓpſequeꝛe latius nt hẽs.xxxvi .gq. i. i. F.
i. tem nõ ibi quos diuinus nimoꝛ æc. ꝓbatt
onem illiꝰ dicti: odeꝛũt peccare boni vᷣutis amo
ꝛ2e odeꝛunt peccare mali formidine nene. .5
ibi ſiquis igit ar. optimũ:ꝙ; ꝓ omni delicto foꝛni
cationis non eſt cleꝛicus deponẽdus: ſa quõdoqʒ
ſuſpendendus: æ de hoc.7. latius. ¶ Mota in. v.
pꝛelati:ꝙ pꝛelati grauitcꝛ peccant ſuſtinendo ſub
ditos concubinarios maxime obtentu pecunie uł
alteꝛius commodi tempoꝛalis. ⸗ pondeꝛa illð uer
bum commodi tempoꝛalis.nam peꝛ hoc ueꝛbum
ar bitroꝛ. ꝙ ſi cleꝛicus concubinarius efficeꝛet᷑ de
teꝛioꝛ ſi pciſec compelleꝛetur ad dimittendum con
cubinã ꝙ tũc pꝛelatus tolleꝛando ad tempus pec
catum non incurrit. nam qnʒ ſuſtinerur minꝰ ma
lũ ut maiꝰ euitetur.xiij.di.duo. xxxiij. q.ij.c.ſiue
ſi ↄſtiteꝛit. ð in.v. qui aũt ꝙ greci non pec
cant utendo matrimonio contracto in minoꝛibꝰ.
noam in matrimonio eſt caſtitas. xxxi. di.nicena et
c.aliteꝛ.⁊ facit ad queſtionem teſtatoꝛ dixit:relin
quo uxoꝛi mee uſufructũ bonoꝛum meoꝛum ſi ca
ſte uixeiit. demũ nuxoꝛ moꝛtuo teſtãte tranſit ad ſe
cunda uota. queꝛitur nuuquid debeat hr̃e uſufru
ctum.⁊ dicendum eſt ꝙ ſic:qꝛ dr̃ caſie uiueꝛe: et
ideo cautela eſt adiaceꝛe ſi caſte uixeꝛit ? ĩ uiduita
te:uide qð le.⁊ nõ.in.l.unica.C. ſi fo nup. Et ex
his infeꝛtur ꝙ continentia in cleꝛicis non eſt ð iu
re diuino ſed de iure poſitiuo duntaxat als greci
peccarent:de dicetur plene in. c. cum olim de
cleꝛi.cõia.¶Vtimo nota ꝙ grauius peccat cleꝛi
cus grecus labendo in uitium incontinentie q; la
tinus. Ratio r̃dditur in litteꝛa: qꝛ ille põt uti mr̃i
monio legitimo. Er ex hoe arguit Abb. grauius
peccare laicum coniugatum thoꝛum uxoꝛis uiolã
tem ꝙᷓ pꝛeſbiteꝛum adulte: antem: æ cum hoc gr.
tranſeunt cõiteꝛ doc.æ do. an. 2 do.pe.ſed apud
me ñn eſt ſine dubitatiõe quin preſbyteꝛ committit
adulteꝛium ſpirituale ⁊⸗ ſacꝛilegiuʒ:facit quod nõ.
Mau. ubi S ⁊ glo.in. c. uirginibus.xx vij. q.i. hĩc
eſt ꝙ Pcubine cleꝛicoꝝ pñt diſtringi ? puniri p iu
dicem eccleſiaſticum:qꝛ committũt ſacꝛilegiuʒ eis
inheꝛendo:uide tex. cum glo.in.c eos.xxxij.di. ⸗

Queꝛo ꝓ declaratione lr̃e qualꝛ ſint puniẽdi cimaldl.e·

cleꝛici de incõtinentia. So.dicũt hic doc.ꝙ olim
pꝛo foꝛnicatione cleꝛicus deponebatur. lxxxi di.p̃

ſbiteꝛ: uide tex. apeꝛtum in. c. a multis de eta:z ꝗ:

hodievo nõ ðponit ſed ſuſpẽdit᷑:ut hic z. xxxiiij.
di.i.c.frateꝛnitatis ubi ẽ tex. pulcheꝛimꝰ ad tpᷣan
dum rigoꝛc antiquoꝝ canonũ.̊ tn dictuʒ abſolu
te nõ recipias ſʒ intellige de ſimplici foꝛnicatione.
nam ꝓpreꝛ adulteꝛium clericus deber deponi.c.

cum nõ ab hoie de iudi. 2 nimix cum laicus ue

niat decapitãdus l. qᷓuis. C. de adulte. Iẽ dicit
de delicio ↄtra nãm. c.cleꝛici. de exceſſ. pꝛela. In
ↄcubinario ueꝛo tex.eſt pulc heꝛꝛimus in. . ex ꝑte
ade de teſti. innit ꝙ põt pꝛiuari bnficio diceĩ ple
nius in ti. j. de coha.cle.? mu.æ ideʒ dic de ĩceſtu
ſtupꝛo:⁊ ſi.? plenius ꝓſequoꝛ ĩ.c. at ſi cleꝛici. de
iudi. Intellige gꝰ pꝛiuʒ dẽz ĩ foꝛnicatiõe tin ñ qua
lificata:? Mau. dubitat ĩ pᷣſbyicꝛo cuʒ non vr

Vzne Pas nsdle ſer,e

. — 2 les e αAe4α Ben 3zle l. . ¾
=D pne Ier , pr⸗ins le,anist 5 — grEn 3 /ly aαιαεν Birm Jle g

C De vita ? ho. cle.
„ bi
poſſit cõmittẽ ſimplicẽ foꝛnicatõem ꝛõe pdẽa: ſed porali ſupplicio ſupponebatur in. c.uult.xxxvx d́i. . cicluin⸗
iſte tex. generaliteꝛ loquẽs multũ facit pꝛo pꝛima ſz hodie ñ iponit᷑ tãta pena ut h S: uide qð dicã 1 netici⸗
opi. Sroͤo queꝛit᷑ de qua ſuſpẽſione loqui v. j. ri. i. c. ij. In gl. fi. ibi reliquit᷑ arbitrio ſuꝑiõi nusſinn
ſiquis igit:ubi d ꝙ ſuſpẽſus hac de cã celebrãs nõ. hãc glo.ex qua colligit᷑: ꝙ in penis alt᷑natiuiſ dous
uenit deponẽdus. Jo. an. ĩtelligit de ſuſpenſione optio datur iudici. æ hãc glo. v appꝛobarc Jo. n ſomht
ab hoĩe facta ut qꝛ platus ſuſpẽdit ſubditũ ꝓpt an. ? cõiteꝛ doc.nr̃i: æ allegat Jo. an. bo. tex.i.c. acasn
delictũ incõtinẽtie. Idẽ ſin eũ in ſuſpẽſione iuril qm in fi. ut li.nõ cõ.ſʒ allego als glo. concoꝛdan aſen cyin
ut qꝛ erat notoꝛiꝰfoꝛnicatoꝛ ut ſũt iſti tenẽtes pu tes huic:⁊ in decꝛetis hẽs.xxxiiij.di.frateꝛnitatis dan RK
blice ↄcubinas.j. ti. px.c. vꝛa ⁊ põdera h dictuzʒ 2. . de iudeis.c. ſicut ⁊ facit tex.in.c. queꝛenti de ſrme a
Jo. an.iũcto iſto tex. fᷣm hũc ĩtellectũ:ꝙ clericus .v. ſigni. Sʒ in ꝛium facit tex.iuris ciuilis ĩi.l.ij. n ne i
notoꝛie foꝛnicarius ẽ ipſo iure ſuſpenſus adðo ꝙ .E. de ſeꝛ. fu. ubi dat᷑ optio reo ſᷣm cõeʒ itellectüůü: linil ens
celebrãdo icurrit irregulariratẽ æ uenit deponẽdꝰ ibi Bar. in. l. i.ff. de effracto. dicit: ꝙ aut neꝛba n ei
quod eſt ualde ꝑiculoſum: æ dicam latius in. q. . dirrigunt᷑ indici: utputa puniat tali uł tali pena:z pni⸗ 8
vVea: ubi referã pła nõnda ad iſtũ articulũ. Al tũc optio dat᷑ iudici. aut ueꝛba dirrigunt᷑ ad reũ. niin,
V. Ft.n Krcg Pael. e persa pnn i, rpo, timo iducit iſte tex. in. v. plati ad. q. nũquid Plat⸗ uxputa ſoluat mille uł exhibeat medietatẽ bonoꝝ nn
de ſ ee poſſit ĩponeꝛe penã pecuniariã cleꝛicis pꝛo delco. uel ꝑ ueꝛba ſimilia:⁊æ tunc optio datur ipſi reo.et mneiſh⸗
Cõcluſio cõis ẽ ꝙ ſic:⁊ hoc ſi facit cã coꝛꝛectõis ſic ꝓcedar dicta.l.ij.? ſimilis diſtinctio fit in lega hiteibo
ur qꝛ magis tietur pena pecuniaria ꝙᷓ ſpũal.? pr to alteꝛnatiuo:ut nõ.Dy. in regnla ĩ alteꝛnat inis efnsnegoan
ſic ĩtelligi. c. dileciꝰ ð of. oꝛ.ſʒ ſi fac cã auaricie tc de reg.iu.li.vi.glo.⁊ doc.in.l.lucio.ff. de leg.ij. ncia nidig
nõ. ar. hic ⁊ ĩ.c. . ð penis ubi dixi plene. Ad e Sed caſus dubius eſt quando conſtitutio ꝓuidet egotgnob
uitãdã aũt bãc pſũptõeʒ auaritie dʒ platus ↄueꝛ ſimpliciteꝛ loquendo impeꝛſonaliteꝛ ut hi ſuſpen o iniein⸗
tere pecuniã ĩ piã cãm:⁊ dic ut dixi ĩ.d.c.licet. datur ab officio uel beneficio uel amputetur ſibi poriro
C. rapula Celericus cꝛapuloſus manus uel condemnetur ad mille uel peꝛ ueꝛba ſi nceiniolor
vuel ebꝛioſus monitus milia. æ hoc caſu Oar.nidetur ibi inclinaꝛe in fa Geter degannei
nõ deſiſtens ab officio ul bnficio ſuſpen uoꝛem rei ut ſibi detur optio ? motus illa regula Gefugenin
dit᷑ pꝛio ꝓhibet crapulã ⁊ ebrietatẽ.f̃o abuſũ ſe geneꝛali: ꝙ in penis eſt mitioꝛ inteꝛpꝛetatio faciẽ ſindicpvont.
obligantiũ ad potũ.t᷑tio penas ſtatuit:ibi ſiquis. da:ut in inribus nulgaribus. hoc dictum Mar. birgacer pof
pri 3 crapuloſos ⁊ ebꝛioſoſc cꝛapla dĩ non admitteꝛem:⁊ contrarium ſenſeꝛunt commu ſiätbe nögei⸗
Nee imoderata uoꝛacitas cibi.⁊ qr̃ crapula quaſi cꝛu niteꝛ noſtꝛi gloſatoꝛes ⁊ doc.⁊ etiam tex.alle.naʒ Leiöiciin
Eer etns da epula:qꝛ hoĩes ita uoꝛacirer epulãtes ꝑfce nõ iſta iura loquuntur imꝑſonaliteꝛ æ datur optio iu Fg cia ſod
diger̃t:ſʒ mãʒ idigeſtã emirtuntEbrietas ueꝛo re dici. Item pena eſt imponenda peꝛ iudicem: ⁊ ſic Tscnärech
fertur ad ſuꝑfluitatẽ potus: uñ ebꝛctas ẽ imode quodammodo loquitur in dubio lex. Item iudex iſodi⸗
rarus uſus uini. Scðo nõ. ibi uinũ ſibi tempe habet uideꝛe que pena magis expediat: ut in dic 1allenee
V r lgt pire k.4e, a en 5 bibentes umm ſine aqua:? adducit h ad. q to.c.quoniam.facit.xxiij.q: v ꝛpꝛodeſt. ⁊ hec nõ. lcin pen
. —1 [an talis peccet moꝛtal pꝛio ur̃ ꝙ ſic. nã Z ꝓhibi nam doctoꝛæs noſtri tranſeunt multnm lente ſuꝑ 1e
tõeʒ ↄcilij. facit. nã ĩ calice ẽt poniĩ ð aq. c.ꝰ maꝛ boc paſſu. d i
ee er k. . . Peaiſ
the de cele.miſ.æ hoc dictũ ẽ vuʒ fᷣm doc.niſi ex 1 =1A negotiſs perſonis noshe
cã aliud facẽnt. nã reperiunt᷑ quedã uina minꝰ po erici: ludis ueſtibus et oꝛna G
tẽtia. ſatis ẽ.n. ꝙ ſe temꝑent uino ut ſequit᷑ in ſr̃a tu nimis honeſto precipit clericos HDM el⸗
⁊? ꝗr ſe tẽperare uino qn hʒ reſpectũ ad potẽtiam abſtinete æ habitu honeſto uti:cuius fen⸗ 1
nini. Itẽ reſpectu frequẽtie bibẽdi.nã dʒ cleꝛicus nanitatem in pluribus exprimit ⁊? deteſtatur: hoc 4 ith
eſſe ↄtentus trina uice tex. in.c qñ.xliiij. di. ſed in uult in effeciu uſqʒ ad finem. ¶ Et aduerte dili Prr
tellige qn appetitus nãl ultra nõ exigit uoluit enĩ genteꝛ ad unum ue:bum Inno. dicit enim ꝙ hoc ſepbbiie
tẽperare hoĩes imoderatos.⁊ crederẽ ꝙ ẽt ñ ap .c. loquitur de honeſtate. Me. ueꝛo dicebat ſumcrſa
ponedo aquã in uino potenti nõ peccet quis mõ quedam ſunt honeſtatis quedam preccptidikn rcee gni
talit᷑ niſi aſſidue inebꝛiet᷑ ꝑ tex.nõ.in..als ea de ta tamen ex premiſſis/ꝙ non ſemper conſtitutio o li
mũ.xxv.di.ubi hẽs tex.ſemꝑ mẽti tenẽdũ:ꝙ ebꝛi etiam concilij generalis ligat traſg edientem ad hdenng
ctas ni ẽ peccatũ moꝛtale niſi ſit aſſidua.⁊ ad iſtũ mortale. nam quemadmodum tranſgreſſio legis a ds n
tex.⁊ ad motiuũ aa loquit᷑ pᷣceptie ꝑ ciuilis non ſemper inducit decapitationem coꝛpo nitöſnit
H qð dicã in.c.ſe¶ Nõ duos effectus ebrietatiſ ralem:ita nec tranſgreſſio iuris canonici inducit nitmenin
†ιοdtr tn: nã inducit mẽtis exiliũ ⁊ ꝓuocat libidineʒ: et ob ſemper moꝛtale nam ſequitur inde decapitatio ſon ſoegn
hãc ultimã cam oli pr̃es abſtiebãt ab uſu carniuʒ ſpiritualis æ perpetua damnatio. Conſidera er Aöͤboni gi⸗
= uini.xxxv.di. ab exoꝛdio.⁊ uið tex.xxxv.di.nn go primo utrum conſtitutio habeat in ſe materi bii e c
oĩa:ubi dr̃ ꝙ ebrietas eſt fons oĩuʒ maloꝝAi am preceptiuam ueriſimilirer ponderatam multũ ſchlosez
timo nõ. ꝙ ꝓpter crapulã ulł ebꝛietatẽ non debʒ a conſtituente:et hoc caſu non cures de verbis: cprieiſi
clericus priuari bnficio nec ẽr ſuſpendi ſi uult a an loquatur per uerba exhortatiua uel precepti hölten 3
gẽ pniaʒ. iles at ſeclaris ꝓpter ebrietatem re ua:ſed uerba ſunt acoeommodanda materie tex.ꝰ mnii
monuet᷑ ab oĩ militia.l.oẽ delictum.ff.de re mili. glo. xi. q.iij. rogo uide tex. pulcherimum in cle. pelreni
pẽa aũt atiquoꝝ canonũ ꝓ ebrietate erat:qꝛ clicꝰ exiui de paradixo de uerbo ſig. Si uero non cõ isſfen
ebrioſus.xxx. diebus a canõe ſuſpẽdebat᷑ aut coꝛ ſtat de mateꝛia ? tunc aduerte ad ue:ba.nam fi Nag a
ſcis giie e.
alis ſiſt

— ” 1& 2 -
Veeare7. I. 0 1.: 9 1- — 1 ι nſantdD » y gis- A:
— .
IT A

delegi.
uuno onſtintio .

vuneur ſibi
ur ad mile nel per neibaſ
. uidemr ibi inclinne in a
oprio ? motus il regula
mitior interpꝛengtio faci
inbus. hoc dicmm War.
trarium ſenſeunt commu
doc. ? eiamn ter.alle naʒ
Phonalite? damur optio in
ponenda per iudicem: ? ſic
r in ubio ler Item iudex
a magis expediat: ut in dic
ih.. wrodek. hec no.
iWarſeumt mohrnm leote ſup.

5.r.1A1 negotijs perſonis
l. udis ueſtibus et ona
honeſto precipit dlenicos
habim honeſto ui: cnius
erprimit? detcſtauur: hoe
fnan. ¶ aguerte glli
m Inno. dicit enim qy bot

te. Pe. veno
s qnedann preccpti 0

p non ſoper tonſinni
is ligat traſgiedientem
modum tranlgreſſio te
cit Cecapitationem cope

ſſio iuris canon

¶ De ui. bo. de:

oſtitutio utit Vhis pᷣceptis ut qꝛ dicit pᷣcipimus
æc.⁊ tũc illaqat Zuẽientẽ ad mortale.xiiij.q.i.qð
pcipitur ⁊ i.c.ii.de ma.⁊ obe.ſi autem uerbiſ im
ꝑatiuis uel ſiſibus: ⁊ tũc attẽde utꝝ mã ſit ponde
ꝛoſa uel potius ſit cuiuſdaʒ honeſtatis.pꝰ cãu tꝛãſ
greſſio inducit moꝛtale fo nõ:⁊ eandem diſtincti
onem facias in regulis religioſoꝛum quia cõiter
aliqua capitula pꝛocedunt ſtricte pꝛecipiendo ⁊ ñ .
ſimplicireꝛ diſponẽdo: ⁊æ pꝛo hoc ille tex. pulcheꝛꝛi
mꝰ in. d. cle. exiui quẽ ſemꝑ nõ pꝛo vbis ĩpatiuis
quia nõ hẽs alibi iu iure eanonico tex.ita bonuʒ:
2 pᷣdicta pot h̊ dẽ; Inn. reduci ad concoꝛdiã.
Mõ pꝛio/ꝙ cleꝛici nõ pñt hẽe officia ſecularia ex
quo infeꝛt ꝙ licet cleꝛici ſint in minoꝛibus: nõ ti
pñit ĩ ciuitatibꝰhr̃e officia ſe ecularia. ¶ HN fo ibi

comeꝛtiaꝙ cleꝛici nõ dñt exeꝛceꝛe negotiationes
mãxie i honeſtas ⁊ ꝑ illud vbũ maxie vꝛ ꝙ et ho

neſtas negotiatões n poſſint exeꝛceꝛe. ⁊ itellige hᷣ

qñ clci n idigẽt. ſi vo idigẽt bn pnt uti honeſtis

negotiatiõibꝰ ⁊ qreꝛe ide uictũ maibus.xci.di.cłi
cus uictũ ⁊ in.c.i.de cele.miſſ.? quis ꝓpꝛie dicat
negotiatoꝛ hõeſtus ſeu ihoneſtus. uide pulcxꝝ tex.
in.c.eiiciẽs.lxxxviij.di.⁊ ) cleꝛicũ negotiatoꝛẽ ni
de tex.elegantẽ ĩ.c.negociatoꝛẽ cleꝛicũ ea.di. ubi
dr ꝙ ẽ fugiendus tanqᷓ; peſtis. uið ẽt tex. pulcheꝛ
rimũ ĩ.c.ꝑuenit.lxxxvi.di.ubi dr̃ ꝙ cã lucꝛi ñ de
bẽt ↄduceꝛe poſſeſſiões alioꝛuʒ:⁊ nõ bn illũ tex.⁊=

ibi ẽt hr̃ nũquid poſſint eſſe tutoꝛes ꝑupilloꝝ ad
de nõ ĩi. c.i. ne cle.uel mo. (s al: hiſtriõi
bᷣ ꝙ clici nõ dit hr̃e hiſtriones i domo.ĩmo nec
eos audire dnt.de quo ĩ. c. nõ oʒ de conſe.di.v.
Atẽ nõ ludũ aleaꝝ ⁊ taxilloꝝ eſſe cleꝛicis phibiiũ
7 adueꝛte:qꝛ iſta cquo ad taxillos ⁊ aleas pnt itel
ligi ur ꝓ eodẽ.ſumant᷑ ⁊ tẽ dictio æ exponit᷑ ꝓ.i.
2 ſolet iſte ludns taxilloꝝ ita nũcupari qꝛ ludit᷑ ſu
P alea.i.ſuꝑ tabula.fo põt ĩtelłi ⁊ meliꝰ ut denotʒ
duos ludos.ſ.ludũ alcaꝝ.i.tabulaꝝ cum ludit᷑ ad
tabulas cũ taxill.æ ludũ taxilloꝝ qui noĩatur aʒaꝛ
dũ.⁊ ex h̊ ĩtelleciu nõ ꝙ nõ ſolũ ludus ad aʒardũ
ſʒ ẽt tabulaꝝ ẽ cleꝛicis ꝓhibitus ⁊.j.dicam rõem
2 ex his ⁊ ex tex.ĩfeꝛtuꝛ ludũ ſcaccoꝝ cleꝛicis non
eſſe ꝓhibitũ ⁊ foꝛtius nec laicis.qð tʒ h̊ incẽ.=
cõiteꝛ doc.ſeqtes ⁊ gl.ĩ auẽ.iteꝛdicius.C. ð epi.
2 cle.? Inn.i.c.latoꝛ.j.de hõi.⁊ nide Arch.i.c.
eps.xxxv.di.ĩ pꝛi.⁊ latius hãc mãʒ attingam.j.⁊=
põdeꝛa tex.ꝙ ñ ſolũ.qnt ippi ludeꝛe ſʒ t huiuſmo

di ludis phibitis ĩteꝛeſſe nõ dñt õ ibi coꝛo
n ⁊ tõſurã ⁊c̃ dr̃iaʒ eſſe ĩteꝛ coꝛonã ⁊ tõſurã.naʒ

tõſura ẽ raſura ĩ ſuꝑioꝛi ꝑte q appellat᷑ clica: Co
rona vo ẽ circulus capilloꝝ ad iſtar coꝛonc. nide
ad h̊ bonã gl.iĩ cle.ij.e ti.ĩ v. tonſura:additio uſʒ
ibi nõ ĩ neꝛ. clauſula. Lõſura vo fit in ꝑte ĩfeꝛioꝛi
j. capillos ? S aures: ⁊ ideo dicit canon ꝙ clici
capite detõſo ĩcedeꝛe dnt ⁊ patẽtibꝰ auribꝰ. xxiij.
di. nõ liceat. idco aũt nõ redunt᷑ ex ꝑte ſuꝑioꝛi ad
deoꝛandũ ꝙ dnt a ſe abiiceꝛe uicia ⁊ alia que hñt
ipedire otẽplationẽ diuinoꝝ officioꝝ. ſũmitas ca
pitis ſigificat eminẽtiaʒ mẽtis.ẽ de ſacꝛa unct.c.
i. Jõ ad denotãdũ ꝙ mẽs dʒ eſſe intẽta diuis of
ficiis aliis ſeqſtratis fit raſio pᷣdẽa. In ↄueꝛſis ãt

qui nõ hñt deſeruiꝛe ĩ diuinis officiis nõ ſit raſio
ex ſuꝑioꝛi ſʒ ſolũ raddũtur ex ꝑre iferioꝛi ad öno
tandũ ꝙ dnt eſſe aſtracti a tpalibus ⁊z intenti ad
audiẽda diuina ⁊ de mã plene ĩ gl. allat. HMö.i. V
clauſa quas dnt eẽ ueſtes clericoꝝ. nã reſpeu for &αuasνes* IR. of Tv deata

me dnt eẽ deſuꝑ clauſe ⁊ nimia lõgitudine uel bꝛe

uitate nõ notande ⁊ dic ꝙ dñt eẽ uſqʒ ad talium
xxiii.di.nõ oʒ reſpectu coloris dñt eẽ honeſte. in
his tñ młlium attẽdẽda ẽ ↄſuetudo loci ꝙ intllo
dũmõ nõ multũ deuiet ab hõeſtate ut. J.dicã cum
gl. uide tamẽ gl.i. cle. i. de elec.ĩ fi.qᷓ dicit. clericoſ
ſeculares nõ hẽe certã formã ĩ ueſtimẽtis lIʒ aliqui
coloꝛes eis ĩteꝛd icãtur:ſʒ melius põt dici ut.5. di
xi ⁊ ꝓut colligit᷑ ꝑ iſtũ tex.nã forma põt dici lar
go mõ reſpe. tu bꝛeuitatis uł lõgitũdinis 2 reſpe

ciu clauſure in ſupeꝛioꝛi parte. Krhoni ueꝛ. pã
nis rubeis aut uiridibꝰ duos coloꝛes clicis iĩteꝛdi ali. , . lauf

ctos hodie.uide tex.in cle.ij. e.ti. ubi iſti duo co
loꝛes ꝓhibent᷑ clicis ẽt ĩ caligis. unde qð hic fuit
ſtatutũ in ueſtimẽtis extẽdit ad caligas ex quo ar
guo ꝑ ea que.j. dicã ꝙ h.c.nõ ↄtincat ĩ oibus .
ſiliũ ul honeſtate:ſʒ ĩ młiis pceptũ ut pʒ in. d. cle.
ij. in f.⁊ ibi gl.q diẽ traſgrediẽtes puniedos pẽa
arbitraria. nide tñ pulchꝝ dẽʒ HMoſt. i. c. ãtiq de

pꝛiui. ubi dicit ꝙ pãni rubei ⁊= fꝛena æ calcaria de
aurata ⁊ ſilia oꝛnamẽta ſt iſignia pape ⁊ ſui lega

ti cũ ꝓficiſcunt᷑ ultra mare Ex quo ifeꝛ ꝙ de in
re cõi ẽt cardinales non pñt uti huiuſmodi coleꝛi
bus æ oꝛnamtis. Cõſuetudo m habet oppoſituʒ:
7 foꝛte eos excuſat ex quo papa uidit æ nõ repro
bat. nã iſta ſunt de iure poſitio. nã clerici oli por
tabãt neſtes ꝑtitas ĩ figura nidẽus ẽt ꝙ in eccle

ſia clerici Aos enn his coloribus de quo
i aliquid. ¶ Mõ. ibi ſed nec annulos.· ꝙ cerici n &nαu.ρρα nrlez d⸗ferr pPigat
dẽent deferre annulos niſi eis opetat ex officio uł

dignitate: qui ãt ſũt iſti bus lʒ.j.ſtati ſubijciam
Vluo nõ. ꝙ religioſi ẽt epi non dnt uti ꝛocheto
ſed epi ſeculaꝛes dẽnt po tare in publico ⁊ in ec
clcſia ſuꝑ alia ueſtimẽta: æ pondera tex ibi ſuper
indumẽtis lincis ⁊c. ur̃ ergo ꝙ in publico non dʒ
rochetũ eẽ coꝑtũ als non dixiſſet ſuper indumen
tis. Item qꝛ tex. uult ꝙ utatuꝛ in publico. dicitur
enim quis uni in publico ſi ſubtus poꝛtat. Et no
ta ex hoc et ex tex ꝙ in domo uel in camera uel
in alio loco priuato nõ tenetur eps portar̃ ꝛoche
tum. nam lIʒ in eccleſia dcbet pꝛealijs honoꝛari in
camera uero debet ſe reputare collegam ſacer
dotum et ſic uiuere familialiter et ſocialiter ſe ba
bere cum ſacerdotibus: ut in.c.epiſcopus in ec
cleſia ⁊z. c.olim. xcv.di. et.c cauendum. x. q.iii.
PMrediciis poteſt oppo.de uer.pallijs qui im
mediate ſequitur ubi dicitur palliis diffibulatis
non utantur ergo uidetur refeꝛendo illum uerſ.
ad epiſcopum ꝙ epiſcopi non tenentur poꝛtare
ꝛ0ochetum in publico ſuper alijs ueſtimentis cum
poſſint uti palliis diffibulatis ſeu connexis: ſcd
dic ꝙ ille nerſ. intelligtur de omnibus clcricis .
et ſic uidetur intellexiſſe. Jo. in. c. ſi iquis uiroꝛum
xxx.diſt.uel intelligo in epiſcopis tempore ne
ccſſitatis puta algoꝛis uel pluuie: nam quando
b

Cin len Taſer ni-los az

— . —
W, . õ AcnNt . 2) imrzir

— —, — 2 ,10
. . l. .
1 1 S= —. Pcd % r⸗

„ Al' er T Tem aelennn . ⸗

¶ De ul. « ho. cle:

ntunt᷑: non dẽnt uti diffibulatis:ſed eo caſu quo

pnit uii ad prcdicta facit. c. deus qͥ:z quod ibi nõ

.5S, &ο. ubi ponderat᷑ ueſtis ſuꝑior z non inferioꝛ.
em nõ ꝙ monachns promotus ad epatum

n mutat hitũ monachalẽ immo.nec ſi pꝛomouea
tur in cardinalem glo.i.c.monachi.xv:q.i.ſʒ qꝛ
tex. dicit ꝙ clerici nõ debent defeꝛ e annulos niſi
cõpetat eis ex officio dignitatis. ¶ Queꝛo qui
ſint iſti:dicit bic Jo. an.ꝙ ceſſante priuilegio ſo
li epᷣi ⁊: ſuperiores pñt:mouet᷑ qꝛ ſolus epus con
trahit mrimoniũ ſpũale cũ eccleſia ſua:⁊ ꝑ ipſius
moꝛtẽ dicit᷑ eccleſia uiduata non ſic dicuntur alie
eccłeſie uiduate per moꝛtẽ prelatoꝛum cum epiſco
pi ſuccedunt ad hoc.c.fi.de ſucceſſ:ab inteſt. hec
ratio. Jo. an poreſt cauillari ꝑ. c.ne ꝓ ðfectu qðᷣ
ipſemet allat.S. de. elec.nam ibi tex.⁊ doc.dicunt

ꝙ eccleſia ꝛemanet uiduata neduʒ per moꝛtẽ epi.

ſed ẽt per moꝛtẽ cuiuſlibet prelati regulaꝛis ecclie
