tus ꝑ recroꝛes teꝛꝛe uicine in iſto teꝛꝛitoꝛio poteſt
reperi ꝑ iſtam ciuitatem:cum nõ potueꝛit in aliẽo
teꝛꝛitoꝛio capi.⁊ dicendũ ẽ ꝙ ſic.ꝑ illud.c.miroꝛ.
2 firmat Har.i.l.ſi cui.ff. de accuſa.qð tene men
ti. ⁊ hoc de iure canonico. ſed de iure ciuili extra
bens aliquem de ecclhia debet puniri ſicut de cꝛimi
ne leſe maieſtatis: ut in dicta.l. pꝛeſenti. ne

Mνιι ro quis ꝓuidebit in uictualibꝰↄfugiẽtibꝰ ad eccli

am. So.tex.in dca.l.pꝛeſenti in fi uidet᷑ inueꝛe ꝙᷓ
ecclia debet iſtis faceꝛe expenſas.⁊ hoc firmauit ꝑ
illum tex.glo.in.c.diffiniuit.xvij.q.iiij. Sed Ar
chi.poſt Hug.⁊ alios diſtin xit ibi ⁊ meliꝰ.ꝙ aut
habent ꝓpꝛium: ⁊ facient ſibi expenſas de rebus
ſuis. aut nihil habent:æ debẽt laboꝛare ? mambꝰ
nictum queꝛe?. aut neutrum poſſunt: ⁊ tunc eccłia
pꝛouidebit eis tanq; paupeꝛibus.⁊ hoc placet. aꝛ.
c.cleꝛicus uictum.xcj. di. Mam ſi cleꝛicis habenti
bus ꝓpꝛium eccłia nõ ſubuenit: ut in c.paſſoꝛ.i.
q.ij.⁊.xij.q.i.illi.foꝛtius nec ĩ iſtis ex facinoꝛe ad
eccliam ↄfugientibus. Dꝛeteꝛea:cleꝛicus non ha
bens ſufficiens bnficium: debet manibus que:eꝛe
uictum. ⁊ non deber queꝛeꝛe de bonis paupeꝛũ:ut
in.c.clcꝛicus uictum pᷣa le.⁊ de cele.miſ.c.i.eꝛgo
foꝛtius tenẽtur iſti laboꝛare ſi nõ habent pr̃imoni
um ſaltem ſufficiens.⁊ ad.l.pꝛeſenti dic ꝙ tex.ille
nõ loquitur diſpoſitiue. ſed narratiue. ⁊ põt in el
ligi ſm pᷣdicta·⁊ pᷣſeꝛtim cuʒ loquat᷑ de ſeꝛuis qui
UVlteꝛius queꝛit᷑ quis extra
het iſtos de ecclia uiolenteꝛ in caſibus in quibus
poſſunt extꝛabi. So.Ci.in.d.l.pꝛeſenti diſtinguit
ꝙ aut delictum fuit ↄmiſſum ex eccliam ⁊ tunc iu
dex ſecularis exrrabet ? puniet: cum ad ipſum ꝑii
neat ponitio.cum ſit ↄmiſſum delictum in ſuo ter
ritoꝛio. Aut delictum fuit ↄmiſſum extra ecchiaʒ:
2 tunc iudex eccliaſticus extrabet:cum ſua ſit iuriſ
dictio. ⁊ hanc opinionem ſimpliciteꝛ fuit ſecuius
dominus De. hic. ſed tu uide Maꝛ. in.l. ſicui.ff.
de accuſa.ubi dicit ꝙ punitio delictoꝛum in eccle
ſia cõmiſſoꝛum peꝛtinet ad iudicem ſecularem: ⁊
non ad iudicem ecclłiaſticum ex quo delinquentes
ſunt laici. peꝛ.l.ſi quis in hoc genus.C. de epiſ.⁊
cle. z. c.fi.ifra eo. quod bn facit in argu. ¶ Ego
ſic diſtſngueꝛem: ꝙ aut queꝛi᷑ nũquid eccliaſticus
poſſit punire illum delinquenteʒ in ecclia de ſacꝛi
legio:⁊ cꝛedo ꝙ ſic. in.c. cum ſit ⁊ quod ibi nõ.
de fo.compe.ↄmiſit eiʒ iſte ſacꝛilegiũ del nquedo
iĩ ecclia.⁊ dr̃ uiolare imunitarẽ ecclie.ſiẽ eiʒ nõ łʒ ĩ
de aliquẽ uiolẽteꝛ erhẽ.ita ⁊ foꝛtiꝰ nec vbeꝛaꝛe ul
occidẽ.ad hꝰ alle.bo.tex.i.c.cũ pꝛo cã.de ſenten.
excõi. Aut q̃ꝛitur nũquid poſſit eũ directe punire
de cꝛimine ſeculari ibidem ↄmiſſo.⁊ cꝛedo ꝙ nõ.
qꝛ ecclia nõ habet teꝛꝛitoꝛiũ niſi reſpectu eoꝝ que

1

94 4
pa ſal
6 ered
4
ulpedhi

.
1

deglains inßlein
ſſam ernare non imenn
ist..c iſlvd ſans 0
. mingi phiel.20
gicit n.c, hodie ivonin
; ſolior Gel oultra.Fe
iua.de boni.Lpio bl
qz ſolicos ede no pe⸗
Gybi or ciriin in.
nl lmo mutus fuut
luo heall in o. d ego
myrkune eſtretionem ad
Crur cis opi. doc enimm nd
Jo.an.2 idem acihtind.
vele legiſte nr no. Cl in.d
tit bi bar. licet nideatur dl
ſit obſemi. naz glo. vid
l.Nininnia in pin de pace
ocludit cy eſt po lege obſe
deogatum pommmniam oſcn
helle bal in. d aue ſed nono.
guingz ſolog iat enin g
laile noͦeinobſemamna
aii Anto. rate ilins rubꝛice,
bin de bace tenenda vnden
minns y feripoſſt wereun

“ ai gnico er il furto
(Alio potb appliari ſt

nifui dimiſſns ge carceꝛe n

nſſam umn inramni
ameto dere
Clam? nult redi .

labſolnt⸗ ,gri cinnz
ini. Aur in, 4, 1110.

benne debit lbonrer nanb⸗
neumun poſſin einrai
, anpebug e horlleer .
id. Muſdais tuhmni
ͦbumm rir cnſi,⸗
is nec i ſts funoral
Peerclei no onhg
nnd Cda mandbns aueree
een As rldeizzut
nle.1 K N N
Aldomeſindwen öndti
m,4 0 Prlenti icn e
oliuine. ſed narraine. Tpotincl
ſaun Rbani teſelgi
,rius quni gisem
1uolemerin calbos inqbis
5. Ciin dlpreennaſinit
toaniſumer clun timeln
bert onic: n adihſumd
Kr omidtundclannmin . r
cum fut omiſtun enn ktlic;
cum ſunſttu
aſicns eutihern “
vinonen inplete liaf
Heſilnucd ute l
it dmin tun n
Henmnen Gelreens
jatluſtcumen 4 Cg

le nͤ onſ 1 1

in
ſebeitz⸗
iztieſel,

6i

. —
—= „ 8
„. „2 „a
c1 Herr 1m miu οανι. rr Rr a οναιαι½
–—

E01 4. — — . 4 ₰ . + .
623 S adaaαααG * — E, S. 7

— —
M☚

CRM rip

4

Bo ſ7 A= ſslæm õ Fert. vi iet

C De imnni. eccle.

ſũt ſeu ꝑtinẽt ad foꝝ eccliaſticum. facit.c. poſtula
ſti.? quod ibi nõ. de fo. ↄpe. æ. c. rex. debet. xxiij.
q. V. tem quero que loca gaudent hac imuni
tate eccliaſtica.nam poteſt dubitari de palatio epi
7 de oꝛatoꝛiis Item uſqʒ ad quãtũ ſpacium eccła
oſecꝛata gandeat imunitate. = ſimilibus que H nõ
ſubiiciã:cũ ſit hoc.c.ſatis ſua mã oneratum ſʒ di
cã..pe.c.ubi mã melius cadit. ltimo h̊ adv
te ad gl magnã in fi.in eo ꝙ iponit penã latꝛonũ
7 dicit ꝙ famoſi latꝛones tin furca ſuſpenduntur
alij ueꝛo iubẽtur caſtigari qui neꝛo dicũtur famo
fi. gl.nõ declarat.ſed tu uide per bar.iĩ.l.ſi.cui in
fi. ff. de accu. æ melius iu auẽ. ſed nouo iure. C. ö
ſeꝛ. fugi.ubi ẽt bal.poſuit nõbile dictũ:qꝙ etiã pꝛo
nno fu: to põt qͥs ſuſpẽdi qñ fuit circa rẽ magnã
quia equalet płibus fuꝛtis ſucceſſiue commiſſis ⸗
dic plenius ut in pᷣalle. iuribus nõ. qꝛ hic mateꝛiã
iſſam exaiare non intendo.cũ nõ ſit ꝓpoꝛtionabi
lis ti.z.c.iſtud ẽ ſatis oneratum:ſed hoc dictum
gl. attingi ꝓpter. Jo. an:qui repꝛobat hanc glo.
dicit. n. ꝙ hodie ĩponitur pena furcaꝝ p furto qͥn
qʒ ſolidoꝝ uel ultra. Idem ⁊ elarius tenuit in. c.
tna.de homi. æ pꝛo h.c.ad placitum. F. ſi quis q̃ͥn
qʒ ſolidos de cle.nio:pa. colla.x.dns anto. dicit
ꝙ hic doc.cõir tẽnt illum. . habeꝛe locum qn ex
tali furto ſequit᷑ pacis fractio als autem ſtatur in
ribus hic alle.in glo.ſed ego nõ uideo ꝙ doc.po
nant hanc ꝛeſtrictionem ad illum tex .ſaltim ut di
catur cõis opi.doc.enim noſtri cõir h̊ tranſeũt cũ
Jo. an. ⁊ idem faciũt in.d. c. tua. Idem uidentur
uelle legiſte. ut nõ. Ci. in. d. auẽ. ſʒy nouo iuꝛe ⁊ ſen
tit ibi bar. licet nideatur dubitare an illa. I. Fre.
ſit obſeꝛuãda.naʒ glo.videt᷑ mũ dubitaſſe in.c.
i. F. iniuria.in pꝛin. de pace.iura.fir. col.x.⁊ tadeʒ
ↄcludit ꝙ eſt pꝛo lege obſeꝛuanda niſi foꝛte ſit ei
deꝛogatum ꝑ ↄtrariam ↄſuetudinẽ. Idem videt᷑
uelle bal. in. d. auẽ. ſed nouo iure.z in. d. S. ſiquis
quinqʒ ſolidos.dicit enim ꝙ hodie cõitæ in Ita
lia ille. ꝗ. nõ ẽ in obſeꝛuantia.plʒ tamẽ mihi dictũ
dni anto. ratiõe illius rubꝛice. ponitur eniʒ ſub ru
bꝛica de pace tenenda.unde ut conueniat rubꝛo =
minus ꝙᷓ fieri poſſit recedatur a iure antiquo in
telligatur quãdo ex tali furto ſequit᷑ pacis fractio
Altio põt h̊ applicari q̃tio de eo qui die ſolẽ
ni fuit dimiſſus de carceꝛe ut iret ad andiendum
miſſam cum iuramẽto de redeũdo: qui iuit ad ec
cliam z nult redire. an teneatur redire ad carceꝛẽ
ſen poſſit ide exhi.quã.q.uide ꝑ Jo.an. in addi:
ſpe.ĩ ti.de iureiurã.ſuꝑ Nica ĩ pe.colũ.ubi retert
dẽa alioꝛuʒ.⁊ in effectu ↄcludit ꝙ ſi iniuſte detine
bat᷑.ul a nõ hñte ptateʒ:nõ tenetur redire. ꝓ quo
nide bo.glo.in cle paſtoꝛalis.de re iudi.in.vV. peꝛ
niolentam. qdð ego puto ꝓcedeꝛe qñ iminet peꝛicu
lũ moꝛtis.alias ſatiſfacienduʒ ẽ iuramẽto:uł petẽ
da abſolntio.ut in.c.ſi ueꝛo.⁊ qð ibi nõ. de iure
iurã. Aut iuſte detinebat᷑:⁊ rẽ tenet᷑ redire. peccat
eiʒ fugiẽdo caꝛceꝛc.quod etiã uoluit baꝛ.in.l.rele
gati.ff·de pe ubi nide.non t dʒ ecclia pati illum
exhi. niſi pᷣſtita ipunitate de moꝛte nl mebꝛo ꝓut
bic dicit.æ nõ.hoc ultimũ.

Su erſu ⸗ , Jo. an. ſpecifice nõ

ſũmat.ſed pꝛo ſũma
ꝛio dicit ſic: Geneꝛale ↄcilium ꝛepetit la
teraneñ.. e·nõ minus addens q;dã ꝓuiſionem ĩ
V. ꝓpt᷑ ⁊ penã in. v.qꝛ. Vo. ſed dns anto. ſũmat
ſic. Ciuitatibus pᷣſidentes æ ecclias collectantes
pteꝛ foꝛmã ↄcilij generalis ſunt excõicandi niſi ſa
tiſfecerint.j. menſem: æ ſñie ab eis late ſunt nulle:
que pene tranſeunt ad ſucceſſoꝛes.⁊ eos ſequunt᷑
officio depoſito.ſed ceꝛte hoc ſũmariũ nõ euacuat
raddicitus intellectũ.c. uñ ego dico ꝙ; iſtud.c hʒ
pᷣncipaliteꝛ tria dicta.nam pꝛio ꝛcpetit conciliũ la
reranen. S. e. nõ minus:æ quãdã determinationeʒ
anectit.fa ibi qꝛ vo. penã.illius ocilij. auget t᷑tia
ibi ceterũ penã illius ↄcilij dereꝛminat æ extendit
ad ſucceſſoꝛes.⁊ diuiſio ſufficit pꝛo ſummario.⁊=
ad maioꝛem declarationem pro nouiciis ſummo
ſic. Clerici non debent neceſſitatibus ſen utilirari
bus ciuitatum ſeu aliorum locoꝛum eriam ubi lai
coꝛum non ſupperunt facultates ſubuenire:niſi 5
ns ꝛ0manus ponnifex conſulatur hoc primo.
Sententie ⁊ conſtitutiones edite a laicis collectã
tibus eccleſiam ſunt ipſo iure irrite:nec ullo tem
poꝛe conualeſcunt hoc ſecundo. Rectoꝛes excõi
cati ob grauamina premiſſa remanent excõicati
etiam poſt depoſirum officiuʒ nibilominus excõi
cati ſunt ſucceſſoꝛes niſi ſatiſfecerint infra menſez
hoc terno ¶ Mora primo ibi cõmunes ⁊c̃. ꝙ cle
rici non tenentur contribuere in neceſſitatibus i
minentibus cõiter ciuitati ſeu alteri ſloco unde põ
dera ꝙ tex. nõ loquitur de neceſſiratibus laicoꝛũ
ut quidã uolueꝛunt intelligeꝛe. ſed de neceſſitatibꝰ
cõibus. hinc ẽ ꝙ bis repetitur illud ueꝛbum com
munes facit enim hec littera in alio quatenus di
cit ꝙ pape intereſt pꝛouide:e cõibus utilitatibus
loquit᷑ ergo de utilitaribus laicorum ⁊ clicorũ q2
ĩ necitate ⁊ ntilitate ciuitatis ſatis pꝛocuratur uti
tilitas clicoꝛum ⁊ eccharuʒ clerici ergo ſũt exemp
ti in puilegium ꝙ ſaris inuit tex.ĩ. d.c.nõ minus
dũ dicit ꝙ pharao ꝓ oibus aliis fuitutibus ſub
actis ſacerdotes:æ eoꝛum poſſeſſiones in priſtina
libertate dimiſit de quo dic ut latius dixi in. d. c.
non minus ota fo ꝙ eccleſia uendicat ſibi
iuriſditionem contra grauantes ſeu aliter exce
dentes in eccleſiam ſeu perſonas eccleſiaſticas. 2
inſurgit hec inriſdectio iudicio meo ratione ſacri
legij quod cõmittitur ex tali leſione ar. c enm ſit
gene:ꝛale de fo. ↄpe.ſecus autem ceſſaꝛet ſac rilegi
um.nam tunc non uendicat quis ſibi iuriſdictio
nem contra eum qui deliquit in ſubditum ſuũ ĩ a

liẽo titoꝛio.ut nõ. Inn.in.c poſtulaſti de fo c05

pe. æ baꝛ. in.l. cũctos populoſ. C. ð ſũ tꝛi. ¶ Mo

ta ibi cum gꝛariarum actione/ꝙ qñ eccleſia ofert

in neceſſitatibus laicoꝛum. illud facit ex gratia

7 non ex debito. hinc eſt quod laici debent refer
re gratiarum actiones ut hic.⁊ nota quod hodie
ꝓbpter imprudentiam quorũdam prelatorum ani
ſine iuſta cauſa ⁊ aliqua neceſſitatre dabant laicis
ſubſidia debet prius ſuper hac cõuẽtione conſuli
romanus pontifex. ſic hẽs hodie per iſtum tex.

.+△n. Arcn S — — a H —n Br T cNLI

,— . .
V. & ſu 1. n,

S „ o a Aos lr- MepoUs aerfeno „ veE—v Papri a= 3 75 = “” B⸗
1.

Pene rullαοο aA =ο g= =

—

—N— -

4

¶ De imuni. eccle:

ꝙ nedũ laici nequeũt ꝓpria auctoritate collecta?

clericos ſeu eos artare ad cõtribuendũ. ſed etiaʒ
ipſi clici nõ pnt ſponte ꝓpria auctoritate de ꝛebꝰ
eccłiaſticis ſolueꝛe.niſi pus hẽatur licẽtia a papa.
qð tñ itellige ⁊ limita ut dixi ĩ.c.nõ minus.S eo.
nbi oino uide. ¶ Nõ.in Vv. qꝛ vo. ꝙ ↄſtitunões
2 ſnie edite a collectãtibus ſeu artãtibus clericos
2 eccleſias ad ſoluendũ ſeu ↄtribnendum ẽt ꝓ ne
ceſſitatibus cõibus.ſunt ipſo iure nulle. nec aliq
tpᷣe ſunt ualiture. ARlu aũt hoc ꝓcedit indiſticte.ſ‚
ſiue iſti incurrãt excõicationẽ ſiue nõ.ſine rollerẽt
in officio ſine nõ: tex.nõ aꝑit.iõ examiabo .J. cum
glo. ¶ HM i. v. ceteꝝ. æ tene menti ꝙ cxcõicatus

ab hoie nel a iure ꝛ6e delicti ↄmiſſi:prextu officij
2

etiã publici:non deſinit eſſe excõicatus finito offi
cio.q̃nimo ſicut prius poterat durãte officio ↄpel
li ad ſatiſfaciendũ: ita ⁊ nnc finiro officio põt cõ
pelli.? ꝑ hoc uide bonũ tex.ĩ.c.roãna F. caueant
ge ſen. excõi. li.vj.vbi dr̃ ꝙ ꝓ delicto uniueꝛſita
tis nõ dʒ excõicatio fieri ĩ ipaʒ. uniueꝛſi atẽ: ſed ĩ
cos dũtaxat qui fuerũt culpabiles. Et ex illo ter.
2 iſto nõ.ꝙ ꝓ delicto uniueꝛſitatis puniunt illi qᷣ
fuerũt auctoꝛes delicti.qdð tñ itellige ut nõt bar.ĩ
.l. aut facta. ff. de pe. Vbi oĩo nide: æ qð nõ.in. c.
dilectus de ſimo. rẽ ex bis ⁊ ex tex.nõ ꝙ de
linquẽs pᷣtextu officij: tenet̃ ſatiſfaceꝛe durãte offo
2 eo finito:ẽt ſi vↄmoditas ꝓueniẽs ex delicto nõ
ſibi ſed uniueꝛſitati ſeu dno ceſſerit. vñ ſi nõ põt
induceꝛe dum ſeu uniue:ſitatẽ ad ſaniſ faciendu: te
netur ſatiſfaceꝛe de ſuo. qð clare h collgit. dum ẽr
finito officio ↄpellunt᷑ iſti ad ſatiſſaciẽdũ eccleſijs
ꝛcſpectu grauaminum que intulerunt pꝛetexiu offi
cij.nõ eim debebãt pᷣſtaꝛe idebite auxilium uel (c0
ſiliũ fac.xj.q.iij.qui ꝛeſiſtit ⁊.c.ſi dns 7. c. iulianꝰ
æ oĩno uide ꝑ Inno.in.c ſiẽ dignũ de hbonici:ct
optie facit tex.illius.c.ad mãm iſtam. CUrö ꝙ

A = r eFn ndi* , en ſnia cenſure lata in aliquẽ ſub nõie officij nõ tran

ſit ipſo facto ĩ ſucceſſoꝛẽ. q tũc demuʒ ſi ſatiſfacẽ
noluerit de delicto ↄmiſſo ꝑ pᷣdeceſſoꝛẽ. qð nõ.
limitariõe. c. qm abbas de offi.dele an hoc pꝛoce
dat in alijs caſibus. dicã. ᷓ. õ ultimo ibi: ho
no:e.ꝙ magiſtratus dꝛ bonoꝛ. ad. .idẽ.c. ut debuꝰ
de appel.iõ alibi dicit tex.nõ.ꝙ immunitas publi
ci muneris alicui ↄceſſa nõ ꝛefeꝛt ne fiat magiſira
tus.qꝛ illud ad honoꝛẽ magis q; ad munera ꝑti
ner. ut in.l.muneꝝ de mune. æbono. ff. An auté

ꝓcedat in dignitatibꝰ ſeu admiſtratõibꝰ eccleliaa

ſticis.uide oĩno ꝑ archi. viij.q.i.q epatuz ¶ BGl.
in v. ipꝛe ualiture. nõ ex tex. ꝙ ſnia excõicatõis ẽ
nulla. æ hoc ſentit ſᷣm unũ intelleciũ ad v. qꝛ ueꝛ0
ubi dr̃ ꝙ ſũñie ⁊ ↄſtitutiones iſtoꝝ laicoꝝ gꝛauan
tium eccleſias ⁊ clericos ſũt nulle:ut itelligat᷑ poſt
qᷓ ĩiciderũt ĩ excõicationem latam ab hoĩe uel a iu
ꝛ⁊c. m foꝛmã. c.nõ minus.. e.nõ aũt prius Ho
ſti. dat duos itellectus ad iſtũ. v.qꝛ vo pᷣmus ut ĩ
telligat pꝛout gl.itelligit.ĩ excõicatis unð dicir ꝙ
iſte tex. pꝛocedit potius declarãdo q; diſponendo
qꝛ nõ eſt h̊ nouum ius ut irrita ſint que ab excõi
cato fiũt: ſiue ſint ↄſtitutiões ſnie ulł quecũqʒ alia
ut pʒ.i.q.i.O. ꝙ aũt ſacꝛa ⁊.c.ſe.⁊.c.odit.ðs.⁊.j

de beꝛeti. c. excõicamus. S. cꝛedẽtes. ⁊ remittit ge
neꝛali ad nõ. in. c. Vitatis de do. ? Otu. ⸗ de re iu
di. ad ꝓbandũ. Secũdo pꝛincipalꝛ ĩtelligit de ↄſti

rutionibus ? ſñijs peꝛ illos fůs quo ad ccclkam.

defiẽ enim in eis pfas. Jo. an. itelligit geneꝛaliteꝛ
nt pʒ ꝙ ↄſtitutiones ⁊ ſentẽtie quas talcs feceꝛũt
2 tuleꝛũt etiaʒ in alios ſubditos ſunt nulle: ꝓpteꝛ
excõicationem. ? ꝙ nullo tpᷣe ualeãt: ut iĩ regula ñ
firmat de re. iu. li. vi. æ ſic v? No. au. ĩcideꝛe ĩ ĩtel
liectum glo. ſeq. m h h lr̃a mibil adduẽ de nouo:
ut dicit Hoſti. quod mihi nõ placet. cũ ex vbis =
mente huius tex. colligituꝛ aꝑtiſſime papã uoluiſſe
H augmetare penã. c.nõ minus. S e. dicit enim ꝙ
qꝛ ꝑ ꝓuiſionẽ. c nõ minus malicia quoꝛũdam ⸗
eccleſiã dei nõdũ ↄquieuerat. unde uoluit adde⸗
iſtam nonam penã. de qua ĩ v. qꝛ vo eꝛgo nõ põt
intelligi ha de ſtatutis ⁊ ſẽtẽtiis editis ) eccleſiam
qꝛ ülle ſũt nulle ⁊ erãt ꝑ priuſ ex piãtis defeciu: ut
in. c. fi.de rebus eccle.nõ alie.et ĩ.c.que ĩ eccliaꝛũ
de ↄſti cũ ſi. nec ẽt põt intelligi ꝙ nibil addat ad
ius antiquũ qꝛ fᷣm hoc illa uerba pape eſſent ſuꝑ
flua:cũ per hoc nõ minus ceſſaꝛet malicia ꝑuerſo
rum. eꝛgo opoꝛteꝛet itelligeꝛe ut aliqnid addat ad
iura antiqua tum ꝓpter ueꝛbũ addicimus. tũ /qꝛ

he ex v̈bis ꝓhemij colligit mens diſponẽtis: ut. l fi.

ff de beꝛe. inſti. ? ꝑ Har. in. l. ambitioſꝗ ff. de dð
cre. ab oꝛdi. fa. intellige eꝛgo illico ꝙ iſti pcedẽtes
iponũt hec onera eccliis ⁊ ꝑſonis ecchiaſticis cum
effectu: lʒ nõ ſint excõicati: qꝛ nõ pᷣceſſit monuio
iuxta foꝛmã. c.nõ minus ; e ſẽremie ⁊ ↄſtuunões
eoꝝ ſint ipſo iure irrite.hic enim nulla mentio fit
de monitione.ſic in.c.non minus Scðo poteſt in
telligi ꝙ ẽt ſi ſint excõicati:quia non pꝛeceſſit mo
nitio:ſententie ↄſtitutiones erunt indiſtincte nile
etiam ſi tollerantur in officio: uel ignoreĩ excõica
tio: ut ſic aliquid nõ auferat hec oſtitutio.ceſſante
enim bac conſtitutione renerẽt geſta ab excõicato
tollerano ratione publici officij: ut in. d. c. ad pꝛo
bandum de re. iudi. z hunc intellectum ad iſtum
tex. ſenſit als Ho. An. ut uidi in quibnſdam ſuis
repoꝛtatis luimo nõ ex fi. buius glo ꝙ'/Pinle
Sia excõicatoꝛum nõ nalent.allego.c.nullus.uj.q
.iiij. ſed ille tex. poc nõ ꝓbat·ſed ſolum dicit ꝙ ñ
debent credi que ab eis ſcribumur uel dicuntur:
Vnde ↄſideꝛa ꝙ aut queꝛitur: nũquid ualeat iſtru
mentum ↄfectum ab excõicaro ſicut pꝛiuilegium
uel alia diſpoĩtio. æ dicendum ur diſtinguit glo ſa
nota. in. c. deceꝛnimus de ſen. exc li. Vvi. Aut que
ritur: nunquid ualeat pꝛiuilegium ab eo ↄceſſum
ab alio tamen ſcꝛiptũ.⁊ tũc inconce:nenubus offi
cium publicum diſtingne:ut plene dixi in dicto.c.
ad pꝛobandum. In ↄceꝛnẽtibus neꝛo factum pꝛi
natum quia aliquid ↄceſſit in pꝛeiudiciũ iuns ſui.
2 tẽ dependet ab alia queſtiõe: an teneat donatio
facta ab excõmunicato.de quo dic ut qixi in.c. vVi
tatis de do. æ contu.⁊ ibi peꝛ octo. b. con
ra tex. uidetur eniʒ ꝙ depoito officio non poteſt
quis ↄueniri ratione eius quod in officio geſſit.
ut ĩ. l. curatoꝛes. ff. de admi. re. ad ciui. ꝑti. cuiꝰ õ
rium bᷣ inuitur in. V. ceteꝛum. So. glo. in. v. infra

veniri ſeiumn uiran
Iblolfaum aai,/.
mlo uiganunfa
ifil altha ſtetr.
mn fereter ici tenentn
oſ cpoitum ofin diesr
offin tenemr rOe delieri: 7
S prepn off ij non debi
potius ocemnit eun iofft
caueit. ? dicedumn vt plene
c.cchlius. ? er prcdig
qid exoꝛſttonemr ipe et
ſtus tener qvntiuſ e fin lon
en.iulianus dl e ht.
tenanm gof r bac lecrx. p
uſtciaruun neapoltunmg fon
lu ſcholares ceicos iub ieli
niam exiganncum nolinr de
oumchopigtop dioe
Vöbanneen Comimns an
ſbici HD Nium Gie⸗
kiiggre “l liei e
Ra ico.ipdexn
cneren lmins e min
Pelitcleicum oaliri an.
(oꝛamn eo:⸗ tüc ingbi non
ub

mi dn ſpego ni ir

hmistſiieiis Odigzebeten

.

„. l. lCbeietckiani
1porineligi onblacera
hbor lu detn pe ſen ih
nnius eſtner ngiia uene⸗
kiliger m aln ogcir
pler uabũ ogccmus ij 4
Nit mens oningut /f.
Dor, anbiolige
eigo lco M paviies
82 Ponis ecchaſticis cun
WN W daclt mornns
ndes
mne cehmn Wiaercd
NCNoninns Dedopocn
Otdicni:apig vonprtcchne
innonescrun imdſncrtne
rin cſidorme groreito
öͦaienr bet oſimio in
õ
ntla ofiiſnind adn
. e buncintelegumn d ſun
An n niliineub ſiin ii
Zerf duns g0 gh⸗
mo noe⸗
nd wwend alego ölusnl

ond darſih 0hndial

7

õ

õ ſor⸗ . le in ne 1740 lnist⸗ W K⸗ Diſra G P Fi, e.

Dir. A qverND azti NV . 5 C.
9* N 9* 7 . . 0 pv 7 ten pPE

De imuni. eccle.

ips diſtinguit aut cnim agitur ð maleficio cõmiſ
ſo in officio ⁊ põt conueniri ut hic.⁊ in.l.iubemꝰ
canoniʒata.i.q.i.Aut ↄuenit᷑ ratione contracrus
7 tũc hʒ locũ ↄrium.⁊ hoc pᷣm gl.in hñte officiũ
publicũ:ſaltẽ auẽte:ut qꝛ erat rutoꝛ uel curatoꝛ.
ſecus dicit in ꝓcuraroꝛe qᷓi iſte hat off ciũ pᷣuatũ
alle. l. Ocurator qui ꝓ euictione.ff. de ꝓcu: uel iõ
poſuit hanc diuerſitatẽ:qꝛ pꝛocurator eſt admini
ſtratoꝛ uoluntarius.tutoꝛ autẽ et curator ẽ neceſ
ſarius unde magis ſubuenitur ei qui ẽ in neceſſi
tate ↄſtitutus.iux.nõ.ĩ.c.ab arbitris.de offi.de
lega. li.vi.ſed hoc ultimũ dictum gl.nõ ꝓcedit ĩ
diſtincie imo uz? S. l.fi. ff. de inſti.ubi inſtitoꝛ qui
c uoluntarius adminiſtratoꝛ non tẽtur finito offi
cio de his que egit in officio/uñ in ꝓcuratoꝰ ſeu
Jin alio adminiſtratoꝛe uoluntario: an et qn tene
atur ꝛne adminiſtrationis poſt finitum officium
dic ut plene nõ bar.i.d.l:ꝓcuratoꝛ qui ꝓ euictõe
In hñnte ueꝛo officiũ neceſſaꝛiũ dic ut iſpe nõ.i
F 6. ·l. poſt moꝛtẽ. ff qn ex fẽo tu. An at et qn et uſqʒ
G ad Stum tps poſſit officialis ↄneniri rõne delicti
2 aö officio Omiſit. uide plene ꝑ Har · in. l.. ff. ad
l.iuł. re. æ ibi ↄcludit ꝙ in patria ſua iemꝑ põt 2
ueniri ſecũdum naturam actionis. In loco auteʒ
ubi officium exeꝛcuit.nõ põt ↄueniri niſi ĩ ſindica

tu ſuo qui dʒ expediri infra.l.dies:ut in.l.i.C.ut

oẽs tã ci.qꝙᷓ cꝛi.⁊ fac iſte tex.optime pꝛo opi.bar.
nam b̊ idifferẽteꝛ iſti tenentur æ remanẽt obligati
poſt depoĩtum offm. dices tu quare pꝰ depoitum
offm tenetur rõe delieti: ⁊æ nõ ratiõe ↄtractus dic
ꝙ ptextu officij.non debuit delinqueꝛe. vn delẽm
potius ↄceꝛnit eum ꝙ offm: ut i.d.c. romaua.ꝗ.
caueãt. æ dicẽdum ut plene nõ. in. d.l.aut fca.⁊ in
.d.c.dilcus. ⁊ peꝛ pꝛedẽa dicẽ h gof. ꝙ ſi pĩas ali
quid extoꝛſit:tenetur ipᷣe et nõ ſucceſſoꝛ: ⁊ uuiuer
ſitas tener̃ quatẽuſ e fẽa locupletioꝛ. alle.ff. de ac.
em.l.iulianus.dic de hꝰ ut.j.latius dicam. Colli
git etiam gof.ex hac decꝛe. pt̃atem bononiẽf. uel
iuſticiarium neapolitanuʒ foꝛe excõicatum.ſi ↄpel
lat ſcholares cleꝛicos ſub ſe litigare:⁊ ab eis pecu
niam exigant:cum nõ ſint de ſua iuriſditione: ſed
illorum epoꝝ ĩ quoꝝ dioceſibus ſtudent. ar. S. e.
ti.non minus dominus anto. dic. ꝙ h̊ decꝛe. hoc
nõ pꝛobat:⁊ ꝙ ↄꝛium cõiteꝛ teneĩ peꝛ tex. iuncta
Poci de fo. compeco eim ꝙ cleꝛicus ↄpellit
litigare coꝛam laico.iudex nõ ẽ excõicatus fᷣm eũ
¶ Aduene tu latius ⁊ melius.aut ſecularis iudex
ↄpellit cleꝛicum ꝑ diſtrictionẽ ꝑſõalẽ ad rndendũ
coꝛam eo:⁊ tũc indubie incurrit excõicationem.ꝑ
c.ſiquis ſuadẽte.xvij.q.iiij.⁊.c.nuꝑ.j.ð ſen.ex.
aut compellit eum litigare ſine diſtrictione.ꝑſõali
foꝛte metu pene:⁊ tẽ ſm iura amiqꝗᷓ iudes nõ erat
excõicatus ſed excõicandus.⁊ ſᷣm hec tpᷣꝛa intelli
go. c.ij. alł. per do. an. ſed hodie per. c. non minꝰ
5.e.dico nõ ſolum in clerico:ſed etiam in laico:
qui als eſt de foꝛo eccleſiaſtico:ꝙ ſi ſecularis tur
bat iur ſditionem prelati: æ monitus non deliſtit:
ipſo facto incurrit excõicationẽ: ut eſt tex.nõ.i.d.
.c.nõ minus in. V. iuriſditionẽ: z expᷣſſe hoc ſenti
unt ibi hoſti.? Jo.an qui ꝑ illũ tex.dicuut ꝙ bo

af , wrien r

die infiniti iudices ſen rectoꝛes ſunt ligati: qui ñ
ſolum diminueꝛe:ſed etiam in totũ ſubtraheꝛe iu
riſditionẽ eccleſiaſticã moliunt.qð nõ.nõ eſt eniʒ
ille tex. reſtringendus ſed ampliandus. cum ema
naueꝛit in fauoꝛem ecclie ⁊ clericoꝛum:maxime ꝓ
libertate ↄſeruanda: ut in ſili nõ. dicit gl. in. c. ſci
ant cuncti de elec.li.vi.hodie ueꝛo de iure nouiſ
ſimo adde tex.nõ.in.c.qm de imu.cec. eo.li.ꝑ quẽ
fert᷑ excõicatio ipſo facto ſine aliqua moninone õ
oẽs qͥ ipediũt las ipetrari a ſede applica ĩ cauſis
ſpectãtibus ad foꝛum eccliaſticum. uel impedien

tes litigari coꝛã ordinarijs locorũ in cauſis ſpʒoec
tantibꝰad eos ⁊ dic latiuſ ut ibi le.⸗ Se W S= raſor .
3 tex. uidet᷑ enim ꝙ ſucceſſoꝛ non debeat pregra .
nari ex facto ⁊ delicto pᷣdeceſſoꝛis ut in regla nõ
debet de ꝛe.iur.li.vVi.nã delicta debẽt teneꝛe ſuos
auctoꝛcs ut in.c.queſiuit de his que fi.a ma.pꝑte
ca. 2.l.ſancimus. C. ð pe. So. gl. fi. in prici. ꝙ ex
quo ſucceſſoꝛ negligit ſatiſfaceꝛe:nõ tẽtur ex delic
to alieno ſed potius ex pꝛoprio ex quo enim ſuc
cedit in honoꝛe. debʒ ſuccedeꝛe in onẽ ſatiſfacien
di. Ego intelligo gl.ex tex.qn officialis deliquit
ptextu officij ad ↄmodũ ipſius officij:ſeu nmuer
ſitatis.tũc enĩ tẽtur ſucceſſoꝛ ſatiſfacẽ cũ ſuccedit
in officio: ſecus ãt ſi officialis deliquit uel cõtꝛaxe
rit ad cõmodũ ꝓpriũ uel libidinẽ ſuã ſatiandam
nã tunc nõ ſaucceſſoꝛ:ſed ipſe ⁊ eius heres ↄuemꝛi
debẽt iuxta id ꝙ le.⁊ nõ in l.i.⁊.ij.ff. ad.l.iul. re
pe.⁊ in.l.iubemus.C. e.⁊ in.l.nec magiſtꝛatibus
ff de iniur.⁊.in.c.i.de ſolu.⁊ in.c.i.de depoſiro
cũ ſi.⁊ in hoc caſu ꝓcedit Srium.⁊ hoc foꝛte no
luit Inno. hic in eo ꝙ dixit iſtũ. S. cete rũ. ſolum
habere locũ qñ quis ſuecedit ſolum in regimie ilł
lius qui fuit excõicatus ex cãis hic cõtentis uł alꝛ
qualitercũqʒ ꝓpter libertatẽ eccłe uiolentã.ſeeus
dicit ſi ex alia cã eſſet plãs excõicatus uel conſilia
rij uel uniueꝛſitas ſeu ciuitas interdicta tunc eniʒ
ſucceſſoꝛ nõ eẽt excõicatus ſm eum. hoſti. autem
loquitur magis clare dicens illud certum eſſe ꝙᷓ;
quicũqʒ ſuccedit excommunicato:⁊ fouet factum
damnatum ꝓpteꝛ quod predeceſſoꝛ excõicatus
fuii: eandem ſetentiam incurrit quod nota ⁊ puto
ꝙ ubi expreſſe fouet ſtatim alio iempoꝛe non ex
pectato ſit excõicatus puta quia clericum captum
per predeceſſoꝛem tenet in carcere uel quid ſimile
ar. hic in fi.⁊=.c.ſi Scubine de ſen.excõi.ſed ubi ñ
fouet ſed nõ ſatiſſacit:nõ ſit illico excõicatus:ſed
debet expectari per menſem ar.hic ed cõt:a
hoc ⁊ ↄtꝛa tex.op.⁊ uidetuꝛ ꝙ ſucceſſoꝛ in officio
debet indiſtinctc ⁊ illico eſſe exeommunicatus:qꝛ
ſententia excommunicationis feriur ſub nomine
dignitatis:ut in.c.quoniam abbas.de offi. ðᷣleg.
o. notat bic. glo. fi. ꝙ illud. c. non habet lo
cum hoc caſu cum agatur ratione delicti. Mota
ſingulariter/⁊ dic clarius ꝓ. c. quoniam abbas.
locum habet quando diſpoſitio ↄcepta ſub noĩe
dignitatis eſt pariter ꝓpoꝛtionabilis dignitati et

perſone. tunc enim indubie nideĩt potius ↄtẽplata

dignitas ꝙ; perſona ſecus autem ubi materia eſt
ꝓpoꝛtionabilis perſone dũtaxat æ non dignitati

αα WW aνdw. dans de⸗ - Efraky ͤ f / PʒI 2 z al 19& à fret 1

Xers-

10 aeran = .
r Fro z ⸗t⸗lert pA= ris FE

„

nam cũ excõicatio liget aiam:⁊ feꝛt᷑. ꝓpteꝛ delictũ
ſeu ↄtumaciã:nõ põt ↄcernere dignitateʒ ſeu offi
cium:cũ nõ hẽat aiam ut ĩ.d.c.ꝛomana nec digni
tas deliqᷣt ſʒ ꝑſona.iõ ↄcernit ꝑſonam:ſiue expri
mat᷑ nomẽ ꝓprium ſiue appellatiuum: Idem dici
mus ecõtra ĩi diſpõe cõcernẽte diguitatem tantuʒ:
ut nõ extẽdat᷑ ad ꝑſonã:licʒ ſit expꝛeſſuʒ nomẽ ꝓ
priũ tm:ut i.d.c.dilecti de fo.ↄpe.⁊ de mã nide
qð plene dixi ĩ.c.qm abbas pᷣalle.¶ Ex glo qo
r̃ h̊ in v.certũ ꝙ tã pᷣdeceſſoꝛ ꝙᷓ; ſucceſſoꝛ tenet

h ad ſatiſfationẽ debiti.iĩ quo ↄſiſtit iſta ſatiſfatio

So.dicit Inno.ꝙ iſte officialis d; omue dãnum
emẽdare eccleſie qð ex ipᷣius ꝛegimie ſibi ↄtingit
2 ſi ↄſiliũ dedit ad collectã imponendã:ipſam euʒ

emẽdare opoꝛtebit.ſi aũt ↄſiliũ nõ dedit:tunc foꝛ

te nõ coget᷑ ad emẽdationẽ collecte:ſed tenebitur
adinteſſe qð ecclie ex ipius ꝛegĩe cõtingit.⁊ foꝛte
penã ſpũaleʒ uł et pecuniariã eũ ſubire opoꝛtebit·
fſim ꝙ bonus iudex arbitrat᷑ h̊ ſunt foꝛmaliteꝛ v
ba Inno. qᷓ Jo. an. atr nõ declarat ſʒ querit qͥd
ſi nouus ꝛcectoꝛ opeꝛam dedit q́;tum potuit:ut h̊ᷣ
emendaret᷑ ſed uniue:ſitate ꝛeſitẽte nõ potui qðᷣ
intẽdebat obtinẽ.arguit p ꝙ ſit excuſatus ar. c.
ſi hẽs xxiiij.q.iij.ſed ipᷣe fingtr tʒ Sriũ.debʒ eniʒ
ſi ñ põt obtinẽ ꝛeliquẽ regimẽ.nec fq eũ timeat h̊

caſu amiſſiouem ſalarij:quia cum unuieꝛſitas ſit i

culpa:nihilominus tenet᷑ ſibi ad ſalarium. cum ꝑ
ipſum nõ ſtet quo minus regat.⁊ idem dicit eadẽ
20e ſi expᷣſſaʒ ibibitionẽ antiqui ꝛectoris uniueꝛ
ſitas ꝓceſſit ad collectã imponẽdam:qi ſennat ꝙ;
debeat antiquꝰ ꝛcctoꝛ ſi nolebat euitare culpam 2z
penã excõicatiõis relinqueꝛe ꝛegimen.cũ pꝛedẽis
ſimplłꝛ recitãdo tranſit hic do.an.ſed MDe.de an
cha.diẽ hec vᷣa in ꝛectoꝛibus:ſed in ↄſiliarijs qͥ
dixerũt pᷣdi:tis:dic ſe credeꝛe ꝙ nõ tenent᷑ dimit
tere officiũ:ſed ſufficit eis ꝙ ↄdixerunt ad euitati
onẽ pene.ar.nõ.ĩ.c.de his ꝗ fi.a.ma. ꝑte ca.⁊ l.
qm. C. de appel. quã dicit ad hoc nõ. Ego qtuʒ
ad doc ultimũ ꝛeſpectru ↄſiliarioꝝ alle. Inno.qui
hũc articulũ tetigit ĩ.c.nouerint de ſen.excõi.vbi
ponit duas ſentẽtias ſeu opi. Mã quidã dicũt ꝙ
ẽt dicũt ſi dederũt õrium ↄſiliuʒ:tenent᷑ dimitteꝛe
dignitatẽ z offm Alij S.ſi nõ pñt obuiare malis
agedis. Ego latius ⁊ clarius iſta mãm attingẽdo
facio tria mẽbꝛa. Aut.n.loquis in ꝛectoꝛe q erat
tpᷣe grauamis.aut ĩ ſucceſſoꝛe.aut in ↄſiliarijs pꝰ
caſu: aut ꝛectoꝛ n õdixit:ſʒ dedit ↄſiliũ z auxiliuʒ
2 pcedẽte monitõe incurrit excõicationẽ. ut in. d.
c.nõ minus.⁊ tenet᷑ ð delicto ſatiſfaceꝛe:ſiue fue
rit excõicatus ſiue nõ.vVſabit᷑ aũt ſariſfacio in hoc
NHã ſi põt induceꝛe uniueꝛſitatẽ ad ſatiſfacienduʒ
in cuins ↄmodũ collecta ueꝛſa eſt:⁊æ tũc ſoluʒ ipᷣe
renebit᷑ ſatiſfacer̃ ðᷣ delicto ſuo fʒ arbitriũ iudiciſ
nã niolauit ibeꝛtatem ? imunitatem ecclie eꝛgo
põt citra emendã dãni puniri de delicto ſuo. ar.
xvij.q.iiij.q̃quis.⁊ in.c.cũ ſit generale de fo.cõ
pe.⁊ optie fac̃.c.ſiẽ dignũ de homi.Si autem uni
uerſitatẽ non põt inducere ad emendam dãni:te
net᷑ ipſe ĩ totũ ſatiſſaceꝛe:qꝛ non debuit ipſe dare

lium impẽdentes: an oẽs teneaniĩ in ſoliduʒ:an
pre:uide ꝑ Inno. in. d. c. ſicut dignũ.ſi vo rectoꝛ
reſiſtit q;tum potuit:an tenceatĩ᷑ ſi nõ dimiſit officiũ
ſeu dignitateʒ: Jo. an. ſentit h ꝙ ſic. ⁊ uident cõi
teꝛ ſequi doc. ¶ Sʒ ceꝛte circa hoc poſſet dubita
ri:cũ hoc nullo iure caueat᷑. imo potius tex.in.c.
nõ minus innuit pSrium:dũ ſolũ excõicat rectoꝛes
imponẽtes collectam: ? aliteꝛ turbãtes iuriſdictio
nẽ ecchaſticaʒ ⁊ fautoꝛes eox. ſed iſte rectoꝛ de q
queꝛit᷑ nec collectã impoſuit: nec fuit fautoꝛ.mo õ
dixit q;tum potuit. eꝛgo nõ debuit in aliquo puni
ri. nec tenet᷑ officiũ dimitteꝛe: cuʒ ipᷣe nõ cogat᷑ ad
ↄmittẽduʒ iniqᷣatẽ.ar.c.epheſis.xliij. di. NHã põt
ipe dicex ſiẽ diẽ aplus.munde ſũt manus mee =æc.
ut ibi. ſed ſi ipe poſſer obuiare uel cogeꝛe ne exeꝛ
ceꝛẽt hãc iniquitatem. tũc fateoꝛ ꝙ ueiret pũiendꝰ
ſi nõ obniaret ul nõ dimitteꝛet officium: ut ĩ capi
tulo iuliãus:⁊=.c.dominus:xi.q.iij. Innocẽ.tamẽ
i.c.noueꝛit pꝛeal.ĩ ueꝛſi.edite. claꝛe ſentit ꝙ iſti te
nẽtur dimitteꝛe offi iuʒ a pꝛĩcipio:ſi nõ pnt faceꝛe
ſtatutum deleꝛi de libꝛo cõis.⁊ facit pꝛo hac opi.
quia nõ debẽt exeꝛceꝛe officium i loco ecclijs ad
neꝛſo. ⁊ qꝛ debẽt faceꝛe q;tuʒ pñt ut iniquitati ob
niet᷑ ⁊? ꝑ hãc ↄſtitunõeʒ pnt ſuſtẽtari dẽa Jo. an.
2 Inno in dco.c. nouerĩt:lʒ ſit ualde rigoꝛoſum.

i ſm reſpectu ſucceſſo:is:dic ꝙ aut negligit

atiſfaceꝛe ſeu iduceꝛe uniueꝛſitatẽ ad ſatinaciẽdũ.
et renet᷑ ur pᷣdeceſſoꝛ. ut h.aut nõ neglexe:it:ſed ni
titur uniueꝛſitatẽ ĩduceꝛe ad ſatiſfaciẽdum q;tum
põt.⁊ dic ut ̊ dixi ĩ pᷣdeceſſoꝛe. nam põt dubitari
an teneãrur dimitteꝛe officium:ſi non põt aliud fa
ceꝛe.⁊ poſſũt iduci pᷣdicta pꝛo ⁊z otra. ⁊ maxie.l.
i ff de magi.ↄue. ubi ſolũ tenẽtur iſti magiſtratꝰ
qui ↄſenſeꝛũr.⁊ nõ alij.ad idẽ.c. romana..i uni
ueꝛſitatem i fi pꝛealle. ubi inuit᷑ ꝙ pꝛo delicto col
legialiteꝛ ↄmiſſo: debẽt dũtaxat culpabiles puniri
qð tñ ẽ telligẽdum ⁊ diſtinguẽdum ut nõt Hã.
i. d.l.aut facta ĩ fi.ff.de pe. tutius tamẽ ẽ dimitteẽ
dignitatem ſeu offi.ar:ex his que g dixi ĩ. d.c.no
ueꝛĩt.ij G In oliliaris aũt ecclie ſũt opi. Si
eim dedeꝛũt ↄſiliuʒ ad hec graunamia ifeꝛẽda: idu
bie ſũt excõicati ut h̊.⁊ i.d.c.noueꝛĩt.An autẽ te
neãtur iſolidum: an pꝛo parte ad onus ſatiſfactio
nis: dic ut notat Innocẽ.i. d. c ſicut dignum. Si
ueꝛo tacueꝛit: ita ꝙ non ↄſulueꝛĩt pꝛo nec ↄtra.?
dic ꝙ iuoluũtur pena ⁊ pecco eum his qui expᷣſſe
ↄſenſeꝛũt:ut notabiliteꝛ diẽ Inn.i.c.i.de his que
fi.ꝗa ma parte ca.⁊ hoc ideo:quia ex quo uocãtuꝛ
nt ↄſulant ſi tacent ſunt in culpa.ar.in.l.de etate.
HG.qui tacuit ff. de iteꝛꝛo.ac.⁊ ĩ.c.ſi poſt pꝛeſtiinm
de ↄfeſ li vi. Aut expꝛeſſe ↄſenſeꝛũt.⁊ hoc eſt du
bium an tencãtur dimitteꝛe officium Inno. refeꝛt
opiniones contrarias in dicto capitulo noueꝛint.

tutioꝛ uia eſt ut dimitrant officium. aꝛgumentum

ibd poſſet tamen ſubſtineꝛi oppoſitum peꝛ notata
peꝛ Innocentium in dicto:c.·i. ⁊2 peꝛ illud caplin

romana. in fine. ¶ Vltimo bic quero an menſis

qui expꝛeſſe datur ſucceſſoꝛi ad ſatiſſaciendum
antequam incurrat excommunicationem. dciur

,1. 4—
en.
Z . —8
5 l. 5 +er— à = ,r 76 1 S -rr — Fhaac-⸗ iin 711. S Tke 5 6. S,H 9 3
Aad ſamp* .S‿farn) Ti — Täar I 1 / .
¶ De imuni. eccle: rar hr hin
flaſt⸗ ihifei. 1
- 2 — — = „ 2 — . . — zsieg . . gS 2g. . 5 ſe.n ino⸗
qꝛ tunc ſemꝑ ↄtẽplat᷑ ꝑſonã ⁊ ñ dignitatẽ:ut hic pſiliũ aut auxiliũ.⁊ ſi ples fueꝛũt ↄſulẽtes uł auxi ſet c.non

geclraro z co ie⸗
1

tunine e ſuſnn
i⸗ e 60 leci. lai⸗
geo. eraafui 3

ſore. i.
e ammnd b i
zre lla tſpis

ſdeliſtere c̃ Pecl itpo
e Sed alig eloin ſue
ſis:no n leſſtgtßh uſ
in bot poſitni nnh
o dermiuno /ſas
enu tor Mduloi⸗
ll:an oclr immip⸗
allebata perilone ? exee
o poſt erecution⸗ mui
is eadem ro edir oci i
minado. 2 bec notg per t
declaratam. Abbas⸗

iapler

ſubchtis erorque
Il aſtenns ſemini impenli
ſituent:? tmdon poupenb.
bibet. ſccunco penaz inpon
ſino ſoion gi genn pen
ait. (M arg c ad ſupio
erigen colleciz p legaro yn
rbdus coten iminiiidus o
pechumtur ptorum cleng:
cos ceii ut in c. ccecetes.
lber cli dk prelno legan
mtegramn: ſ ecckag exgetg b
n dlias ecclas. 4e
ſullas ge cenſt ilu n cen
onicſs debit ois oen

r in e.i. ge cenſ. ongg s
—α1 le.. ge cenſt. no n
(pape nedum pcurati

⸗ .
d8 C * e payrnt. tra 2? 0

¶ Ge imuni. eccle.

ter effcum loo enljga
Nr inj oir ur ionimfob
nih ruulhe ngoroſin.
ſſo igce nr nylger
belſane d atnaciici.
NdanNdegeirſed i
Meck dd oifacidonium
ecchore dan dridtai
officäumn ſi non pör atwa
Pdiaa pio ?ona. 1 mepe!
bi ſoli tenivr ſti magſſte⸗
ali⸗ad ide,c, fontamn.inni
le ubi inmit po ceſcotol
bit ünnar lpeblespurfil
tſfingvedum n it Bi.
depe tmnius tini einint⸗
reethis ae s ditii...
—— et a.
oris ait eccleſitoi.
Adber gruumie ſaidn in
btidcneni Mnn
no mne onſzſnllan

zi dee ſoorcgun 9
lnoci dt ſanh
ho necl

leii .
Non Clenn en

crſt ei⸗ otn

Cininer Iffounm
rusncio⸗ um

2 eſt declaratio.c.nõ minus.ubi ips non fuerat
declaratum.⁊æ cũ hꝰ dcõ teanſeunt cõiteꝛ omnes
doc. ꝓ hoc dcõ ſatiſfacit. c. inquiſitioni.de app.
iũcto.c.cũ d lecti.ð dona.⁊ q dixi in.c.ij.req̃ris
de ap.cũ eniʒ hic fit mẽtio de pᷣdeceſſore ſicut de
ſucceſſore.⁊ circa factũ ipᷣiꝰ pᷣdcceſſoris nulla fit
tpᷣis determinatio .ut ĩ.d.c.non minus:non ap
paret rõ qre illa tpᷣis determinatio nõ debeat cõ
cernez utrũqʒ pᷣſertim cum ſit in fine poſita.facit
quod nõ. baꝛ. iu.l.pretor.ij.ff. ui bo.rap.⁊ ĩ.l.ta
lis ſcriptura.ff. de legat.i.poſſet in meo iudicio
ſic eque diſtingui.ꝙ aut pᷣdeceſſor dũ inſtaret cir
ca collectam extoꝛquẽdã fuit ãmonitus ut deſiſtẽt
2 ipe non ſolũ nõ deſiſtit.ſʒ ꝓceſſit ad execurionẽ
faciendã.⁊ tuuc illico menſe nõ expectato incidit
in excomunicationem. fruſtra eniʒ hic expectat ꝑ
menſẽ.nã.c.nõ minus.dicit ꝙ ſi iſte monitꝰ non
deſiſtit: excõicationi inuoluitur. iſte aũt ſatis dicit
ñ deſiſtere cũ ꝓceſſit poſt monitionẽ ad executio
nẽ Sed alia ẽ rõ in ſucceſſore:qꝛ ſibi datur men
ſis:nõ ut deſiſtat:ſʒ ut ſatiſfaciat.unde merito cuʒ
