ↄductiõis ↄducũt hoſpi ut ſcriptoꝛes uel alii ueniãt appcllatione ſcholanũ 1 eil, munlifan gi
cia alioꝝ magroꝝ ł ſcho ad h.c. ſtatutum ⁊. c.ſi cõpꝛomiſſaꝛius de clec.li. . ſeiti; luud dienn
lariũ line eoꝝ conſenſu: Vi. ⁊ facit ꝙ dicam in ſequenti.q ota tamẽ “ 9 o iceili ͦ in eer ince
7 pꝰ ponit᷑ deciſa rło legati. fo ↄſtirutio quã ↄfir gl. in alio ꝙ exñtes in ſtudio cum ſcholaꝛib gan u, fiutiont nz n
N (-ry lraers ſee cnj her ne r. mat ibi Aitutöez:5 publicari mãdat.ibi ſtatuẽtel dent eodem priuilegio ⁊ ſic uidetuꝛ ꝙ benekicium onimeneen 1 nplen
4 7 6 1 1 1s pꝰ ex iſto tex ꝙ legatꝰ põt iuſta cã ⁊ ꝓ bo conceſſam ſcholaꝛibus extendatur ad morontes mn g ſ lnenſnin ner
no paciſ edẽ ſtatuta..limites ſue legatõis pꝛeteꝛ in ſtudio:cum eis quia largo ſumpto nocabulo 5 rod ipſi ſenni denn e
iuris cõis diſpõeʒ: qd quidẽ ſtatutũ eti durat pꝰ poſſunt dici ſcholares de quo nide quod nota in ien⸗ enneg ſcc ii iun aul
legationẽ finitã ad hoc·c.fi de offi.le ubi bonus auc.habita.C. ne fi.pꝛo pa. ed hic queit rdr nlnnit n e
trex ¶ Nõ ſo ibi firmatum ⁊c̃. ꝙ ſucceſſoꝛ qnqʒ Jo. an. nunquid diſpoſitio huius tex. bẽat locum znn Fernöncſpent
confirmat ↄſtiturões et geſta pꝛedeceſſoris: non in alijs ſtudijs:recitat Inno.ct Moſt. ? alios fu r ſicenn nini⸗ icina
eſt m̃ ꝓprie ↄfirmatio: ut dicit Moſti.et b ene:qꝛ iſſe uarios: hoſtiẽ. tenuit ꝙ ſic ex quo papa banc teande ininn lom
cõfirmare eſt ſuperioris: ſed par ĩ parem non bz conſtitutionem localem appꝛobauit et confirma tig in licn W vol
iperiũ ut in.c.ĩnotuit de elec.nã eſt porius quedã nit nam omnia noſtra facimus ⁊c. ut in capſia elcni ha inpß it ben
ratificatio ⁊ inonatio. Et cx h̊ ⁊ ex tex.collige ar. poſtolice pe preben.li.vj.et maxime hodie cũ ſu in benor; gunnfncienn
ꝙ ſucceſſoꝛ põt reuocare ſtatutum pꝛedeceſſoris redacta ad ius cõe.ar. c.fi. de clandeſti. deſpon. etirn nAlimdrn
at. fruſtra põderaꝛer iſta ↄfrma: 2 pꝛ0O h 20 quã Sed Inno. er alij tenuerunt contrarium: auo rgſgaf eranmn
dic, t

nri⸗
eneneſ⸗
.

1

n
Cridirtfctn honien, aubs
ce mgſisn in ta metione
lenfantſcholee
lanium no beniün Nlnione ſr
clud edicqndi⸗ nge iſntfn
. iſchelgres inan
unfanenuſtelnt um d nli

Cgie Ngcant gerc
ſtco:t ic oe⸗ mutmsznmn it
b⸗ lel nmnlmne bbi conſtinrio rnis
nnhuom mius no chit fr ing in ſeniſ
4 cuing fore ggiur onſſ fult er iſe
nin lls ſ cho pi ſhb nnon⸗ le
buou nn ſolmt grecloꝛ infig annm lpo. t no
nocdhn in eröicaione ebio ſ non onar cre
xpogint nminpn ce qno uce gvoch

Nonumn cen di dapelato Moian

in verdd unenes donc ar g cholnnepren
mmürur ignarue Mroresdendn horun
cum non bdenng dcrticrn docdewrun
cem n i .
Lmm.ẽ dotumen demeterite mcuimne
cocanone ſ colcat cbolnri p aintie Güne in
cIcbine de ſcn o icligr eſcdin
hoͤ piundo ſali dinmmrſec in itieo ſopre
Aumao boſplt i glenns ſholno hhn e
et Giflnim ol nmn u han⸗
auim Pertbo) len, nenrcni
a z olo inre veroa nd den gi
ero ninig da nocabuſitino⸗ nn
. ercemn uſun bnd,
nge mume ninanuin e
1alüpenit appelaricn t

adbcKanmmnttſ chaniſun en
. wvgicnn in deaenti ,
rfngn ſncio cun ſen /

n aio g cirs in fwcid e n
gnale grinlegio ſc vicemmgt⸗

tt
ucſin ſbolubls –
(o ia g .
ando:coumn eis aba Gectogn
poſſm diag⸗ efi o i
l dſeſir nn

— “ = A. mnPrnie 6 ſrtang- V. 1α ja.α Tr irBans-

( He locato.

oꝓtz Jo. an. naʒ lʒ mã hꝰ ↄſlitutiõis ſit fauoꝛabilis
ut euitentur ſcandala: æ pax ſeꝛuet᷑ inteꝛ ſtudentes:
t̃ iu tũ iponit penꝗ ẽ odioſa ⁊ ſic reſtringẽda:
pondeꝛa hanc rõem Jo. an. nã ſentit apeꝛte ꝙ cõ
ſtitutio que emanauit pꝛincipal: ĩ fauoꝛẽ ſi ↄtinet
penaz dʒ reſtrigi:cuius Sꝛium ipᷣe tʒ apeꝛte ĩ. c.ſci
Iit ⁊i. c. fi. de elec.libꝛo.vi.⁊ ꝓ ill glo facit tex.et
cõis theoꝛica ibi legiſtaꝝ i.l.qui exceptiõem.ff. dc

henlee cõdi.ĩde.ubi nõ.ꝙ ſi cõſtitutio ꝑtiʒ ẽ fauoꝛabilis

9

2 partim odioſa debet attẽdi 2? iudicari fm pꝛinci
palem itẽtiõeʒ diſponẽtis:ut ſi itẽdebat pꝛebeꝛe fa
uoꝛem ſit fauoꝛabilis:ſi odium ſit odioſa:ſed põt
dici ꝙ quatenus cõtinet fauoꝛeʒ debetiextẽdi:qua
tenus cõtinet odiũ debet reſtrigi ? fuit opi. Dã.
in diueꝛſis locis ubi tractat hãc mãʒ· ¶ ¶ In glo.
i vᷣbo ſub ercõmunicatõe:ibi late ſnie gl. foꝛte ha
buit reſpectũ ad ucꝛba ↄſtitutiõis legati:ubi autẽ
ſimphꝛ apponeꝛẽtur illa ueꝛba pᷣcipimus ſub excõi
catiõe ↄtrafaciẽtes nõ ſt eo facto excõmunicari: ſʒ
neniũt excõicandi. ẽ enim quedam cõminatio niſi
aliud appareat ex piectuꝛis ⁊ ita ↄcludit gl. nõ. qᷓ
cõir tenet i. c. unico.ð ſagit.⁊ ĩ.c.ſiẽel ij.ð̊ ſimo.
2 in. c.ij.de ma.Scto õ ĩterdi.ec. Un ea. gl. ibi
ſz quaꝛe nõ. gl. uſqʒ ad fi. exqua prima collige/ꝙ
umiueꝛſitas ſcholarium dẽ eccliaſtica uel ſecularis
m qualitatem maioꝛis ꝑtis ſuppoſitoꝛum nam ſi
ſchola:es pꝛo maioꝛi paꝛte ſũt ełici iudicat᷑ eccleſi
aſtica:? ſub iuriſditione iudicis eccliaſtici:ſi pꝛo
Maioꝛi ꝑte ſunt laici ſubſũt iuriſditioni iudicis lai
ci aꝛ c.qð in dubijs.j.de ↄſe.eccle.uł alta.⁊ hoc
idẽ uoluit Har. in..fi. ff. de colle.illi æ pondera
glo. relatã ad tex. qꝛ ur̃ uelle ꝙ ſinguli iudicentur
fm diſpõem ipſius coꝛpoꝛis uniueꝛſitatis. nã iſta
conſtitutio ↄceꝛnit ſingulos.æ non uniuerſitatem
7 tñ nult gl. ꝙ omnes ⁊ ſinguli et laici compben
dũtur: ex quo pꝛo maiori ꝑte ſunt clerici: quod
dicum ſingulare ſi eſt ueruʒ Ee ex glo. collige
ꝙ pena appoſita in uno ex coꝛꝛelatiuis non exten
ditur ad reliquũ:nam locatoꝛ 2 ↄductoꝛ ſunt coꝛ
relatiua: ? tñ nult glo. ꝙ pẽa appoſita conductori
bus nõ extẽditur ad locatoꝛes. ſed quidã tenueꝛt
oppoſitum per hanc rõeʒ nam Maꝛ. noluit iĩ du
plici loco Zrium ut in.l.fi. ff. de accep. in.l. ultia
C. de idic uidui. Sʒ õ illud dictum Mar. z
iſta glo. nide aliã gl nõ. iũcto tex. in · cle. unica de
oſang. ? affi. ubi apponit penã phenti matrimoni
um cũ moniali:z eadem pena replicatur in ipſa
moniali quaſi pena appoſita in maſculo:nõ exten
datur ad ipſã feminã phentem: æ nide ibi glo. in
Vbo Zbentes ſed ↄclude ꝙ aut non eſt eadem ra
tio in altero ex coꝛꝛelatiuis æ non debet pena ex
tendi: ut pʒ ex nõ.in.c.ſuꝑ eo.de uſuris nam pẽa
Apponit danti ad uſurã: ꝙ itelligitur ꝛepetita ĩ ac
cipicte: q; nõ ẽ eadẽ rõ: ut ibi nõ. ſic uoluit Maꝛ.
i.d.l. nltig ð. ind. uidui. ſʒ ſimplr̃ fuit locutus in.l.

de acceptila. uñ ad caſum nrm dicerem ꝙ nõ ẽ
eadem rõ in locatoꝛe qᷓ ẽ in ↄductoꝛe:qꝛ ſcholaĩs
iter ſe dent humanius ſe hꝛe:⁊ certant ipſi de lu
20 captãdo: æ qnqʒ ocludunt ante tpᷣs hoſpitiuʒ
i altcrius odiũ: ſed locatoꝛ certat de damno uitan

do:quia uult locare rem ſuã in tpᷣeltimo:nec facit
in odiũ:nec ita aſtrictus ſiẽ ſcholares ireꝛ ſe ſic in
telligo opi·illoꝝ qui uolueꝛũt diceꝛe iſtazʒ decꝛe ex
tẽdi ad locatoꝛes ꝑꝑ theoꝛicã Har (Hur c cade
rõ utputa ut furmẽtuʒ nõ extrabat de ciuitate:im
ponit᷑ pena uẽdẽti furmẽtuʒ foꝛeñ. nũquid pena ĩ
telligat in emptoꝛe repetita:⁊ ẽ dubiuʒ ſatis ꝓba
bile:ſy cꝛedeꝛẽ ꝙ extẽdat᷑ diſpõ ſtatuti:ſ 5 nõ pena
ſicut i ſili dixit ſingularit᷑ Jo. an. in.c. ſtipẽdia de
ſp. li. vi. ubi dicit ꝙ ex idẽtitate rõis dʒ extẽdi 2
ſtitutio ſʒ nõ pena ↄſtitutiõis ⁊ ſic pfaciẽs ĩuoluit
peccato:ſʒ nõ pena ↄſtitut.⁊ facit de pe. di.i.pene
nbi tex dicit ꝙ pena nõ dʒ cxcedeꝛe caſum ꝓpꝛiũ.
dixit tũ Hoſti. ꝙ locatoꝛes incidunt in excommu
nicationem ex alio reſpeciu ꝙ cõicant cꝛiminoſo
ĩ cꝛimine damnato: ut in. d.c.ſi cõcubine: ſed hoc
dictum Moſti.nõ uſqucq̃qʒ ẽ ueꝛum: nam cõicãs
in ipſo actu peꝛ quem quis ĩcurrit ĩ excõicatiõem
nõ ĩiuoluit᷑ in execõicatiõe: qꝛ adhuc alius non eſt
excõicatus.ſʒ oʒ ꝙ actꝰ pꝛiꝰ ꝑficiat᷑: = tũc cõicans
illi ĩ cie danato iuoluit᷑ cadeʒ excõicatiõe: ⁊ ſic dʒ
intelligi.c.ſi concubine:ita communite: tenetur in
c. contingit de ſen ex. æ peꝛ Jo. an. in regula cui
licet de re.iu.li.vi.ĩ meꝛcu. uide glo.i.d.cle.i.ĩ vᷣ
bo monialis:ſed poſſet ſaluari dictum Hoſti. qnñ
locaroꝛ pe:uenit ad actum locatiõis:qꝛ excõicatio
h ifligit᷑ pꝛo ſolo Zctu de ↄducendo:ut pʒ ibi ho
ſpitẽ ↄuenire:qꝛ expꝑõitur.i. cũ ipo tractare de cõ
ducendo. ¶ n glo. fi. in fi. de hoc nide qð dixi
in.c.ij.de cõſti.⁊ põt teneꝛi qð j dixi in quodam
notabili reſpectu iporum ſchoarin . Sed ſe
7 uidet᷑ ꝙ hec cõſtitutio ſitr multũ damnoſa: ut de
beat quis expectare cõductam finitam: cum foꝛte
ↄductoꝛ nõ reppeꝛit hoſpitium nec locatoꝛ ad lo
cãdum. Jo. an. ꝑꝑ hanc abſurditatem dicit tex. ðᷣ
beꝛe itelligi de tempoꝛe ↄductiõis fiẽde:nõ aũt ⸗
ductiõis iam facte hñs reſpeciũ ad ſta tuta quoꝛũ
dam locoꝛum quibꝰ cauet᷑: ut in ceꝛto tpᷣe puta ꝑ
duos mẽſes ante finem ↄductiõis domus locet᷑:c
inquilinus dʒ pãdeꝛe animum fuum:ſed hoc mibi
nõ plʒ qꝛ ↄſtitutio gñalis nõ dʒ reſtringi ꝓpteꝛ 9
ſtitutionem municipalem que ẽ tpᷣalis. Itẽ fꝛuſtra
exigeꝛeth oſenſus iquilini: nec ob. abſurditas:qꝛ
locatoꝛ poteſt alreꝛi qᷓ; ſcholari locare. Itẽ poreſt
habeꝛe ↄſenſuʒ ĩquilini:ſed cꝛedo ꝙ ſupeꝛ hoc.c.
emanauit illud ſtatutum quod ẽ bonon.de ↄducẽ
dis domibus in ceꝛto tempoꝛe ze.
Eſtra. Meꝛſone eccleſiaſtice loca
re poſſunt ꝓuentus decima
rum his cum quibus ↄditio ecclie fit me
lioꝛ:ſtatuto dioceſani ↄtrario nõ obſtãte:æ eadem
ratione de alijs rebus ecclłie.pꝛio ponitnr deciſio
27 monachoꝝ qᷓrela. ſo ꝓuidet cum defminatiõe:
ibi dioceſanoꝛum. 6. pꝛimo ex tex. iũcta glo.
pꝛima ꝙ epᷣs nõ põt faceꝛe ſtatutum ĩ pᷣiudicium
iuris iĩfeꝛioꝛum eccleſiarum:qð bene nõ. qð intelli
ge cauſa maxime nõ urgeute. ad hoc quod.nõ.in
.c. oſtitutꝰ de reli. do.æ in. c.i.de re. ecele. nõ alie.
li.vi.¶ Hõ. fo ꝙ res ↄcedit᷑ ad firmaʒ cum con

ceditur ad annum cẽſum ſeu locatur:æ eſt nulgare

MR

—

OUUMU

/ 1 — ⸗
X. lorn fru⸗ hin vda tiers, „=ci Ea
l, . 46— „ Adendr 72 FF.K. L. & Paoyi C Alr S o rr

—
„ſ. 2 aWιr r

r62 4-g len ,

4
—
—
F.
—

¶ Re locato.

V. 8=frt, Das:c, reſoee ſo Ee ſ56gprnis anglicoz. Q Eö ꝙ fructus decimaꝝ poſſunt lo

14 „** Enr

Wρ/ /a.t . —
eine plar, Dee etr . iſcSα
B⸗ Aſi⸗ 1 Aie. 5. r. en g, g. 7

N2 = „ r- lom ſlazts - Peæreſis

cari ſeu ↄcedi ad annuum cenſum etiam laicis.

¶ Mota ibi libeꝛe ꝙ bñficiatus põt locare ꝛeddi

tus eccleſie ſue ſine licẽtia ſuperioris.credo ꝙ ꝑ
illud vbum libeꝛe: ꝙ nõ ualeat ſtatutum epiſcopi
in griũ nã de ſignificatõe hꝰ vbi libẽ ẽ ut no exi
gatur ↄoſenſus alterius:ut nõ.in.c. de multa de pᷣ
bẽ.⁊ in. c. lʒ eps ·e.ti.li.vj.⁊ ĩtellige de locatione
facia ad nõ magnũ rẽpus:puta ꝓ nouẽ annis ad
hoc uide tex.cũ glo.iĩ cle.i.de re.eccle.nõ alienã.
¶ Mõ ultio ar. ꝙ ꝓhibita alienatõe vẽ ꝓhibita
locatio ad maximũ tps:ſed Accur. aliud ſentit in
l. codicillos. S. inſtituto.ff de lega. ij. ſed uið bo
nã glo. in. d. cle.i. ¶ Sʒ ) h oppo.⁊? tex. nam
epus bʒ ptãteʒ cõde di ſtatuta i diocceſi ſua: ut in
c. ij. de ↄſti.li. vj. plene nõ ꝑ Jo. an. in c. fi. ð of
fi. archi.eꝛgo iſtud ſtatutũ dʒ ualer. Glo.i.tacite
ſentit Zriũ:ſed clarius Inno. ſoluẽdo dicit:ꝙ in
ſpectãtibus ad iuriſdiſtionẽ ſuã põt eps facex ſta
turuʒ: qꝛ nemini facit iiuriã ſed quatenus vult tã
geꝛe iura alioꝝ in eoꝝ pꝛeiudiciũ nõ põt:⁊ ita no
tabiłr loquit᷑ iſte rex.ſʒ oʒ ꝙ illi ð quoꝝ piudicio
agit᷑ ↄſentiant ſᷣm eum uel ſaltim ſint pntes dicit
Jo an ꝙ er bis vbis Inno. lſentit taciturnitatẽ
habẽdaʒ pꝛo cõſenſu:qð tñ nõ uidetur pꝛoccedeꝛe
in ꝛc oneꝛoſa: ut nõ. Inn. in. c.ĩ geneſi ð cle. ⁊ ſic

ſentit Joã. an. ꝙ in cqu iſtius. c. taciturnitas iſto

rũ inferioꝝ nõ dʒ hẽri ꝓ ↄſenſu.Sed ſaluando
Inno. dico ꝙ ex quo iſti uocãtur ut cõſennit uł
cõrradicãt et tacent: hntur ꝓ cõſentiẽtibus iuyta
nõ. dictũ Inno. in. c. i de his ꝗᷓ fi. a ma. ꝑte. ca.
facit. l. de etate.S. qui tacuit. ff.de ĩtcꝛ0g. ac. ⁊. c.
ſi poſt pᷣſtitũ de ↄfeſ.li.vi.⁊ nide Inno. i. d c.fi.
de off leg. ubi in legato dicit ið qꝗð in epiſcopo h̊
et ſequitur F .
POꝛopt ſterilitatẽ gꝛa
Ropter. em conductorum ſine
culpa ſeu congẽti remittitur penſio pꝛo
rata niſi poſſit cum ubeꝛtate pᷣcedentis uł ſeqntis
ipᷣꝛis compenſari. ̊ primo uſqʒ ad. F. uerum ubi
ponũtur quatuoꝛ cqus ĩ ꝗbus iquilinꝰpõt añ tpᷣs
ↄductõis finite licite expelli:⁊ duo ſunt dicta que
patẽt in tex ¶ Mõ pꝰ ꝙ ſterilitas contingẽs ſine
culpa colõi ĩducit in Zctu locatõis ꝛemiſſionẽ pẽ
fionis ꝓ ꝛata:ſecus in ↄctu vẽditõis.nã uẽditiõe
ꝑfecta piculũ ꝛei uẽdite ꝑrinet ſolũ ad emproreʒ:
nec eſt fiẽda aliqua ꝛemiſſio: tiã ſi nunqᷓ poſſſſio
fuiſſet tradira emptori:ex quo nõ deficit ꝑ uendi
toꝛem: quo minus eam fuiſſet appꝛehẽſus ut. l.ne
ceſſario.ff. de peri. ⁊ co. ꝛei uen. Item aliud in cõ
traetu emphiteoticaꝛio:quia ſecũdum cõeʒ ſniam
non fit ibi ꝛemiſſio ꝓpteꝛ ſterelitatem: ut nõ.j. c.
Px. ubi dicã. ¶ Mota ſecũdo ꝙ ubeꝛtas pꝛecedẽ
tis uł ſubſequetis ãni cõpenſatur cum ſteꝛilitate:
ut ſic nulla ꝛemiſſio fiat:ut vr̃ tex.ĩnueꝛe ꝙ cum
ubeꝛtate inteꝛpellati anni non ſit fienda cõpenſaꝰ
qð tenuerũt qdã:ſed cõiteꝛ oppoſitum tenet᷑. ſatis

eim eſt ꝙ durãte cõductiòe ante ut poſtea ↄtigat

ubeꝛtas: q cade⸗ eſt ꝛatio ĩ utꝛoqʒ:⁊ pꝛo hoc.l.ſi
uno.fl. co. ii. S ar. ex tex ꝙ pẽſio ẽ ſoluẽ

da in ↄctu locatiõis ĩ fine tpᷣis hoc colligi᷑ munʒ
caure ex tex.in· eo ꝙ dicit: do ꝛemiſſionem fiendq
ꝓpter ſterilitatem. nam ſterilitas pʒ ĩ fi. ani. ⁊ tex.
loquit᷑ de ꝛemiſſione ⁊ nõ ꝛeſtitutõe.unde ſi pẽ io
fuiſſet in pᷣncipio ſoluta: dixiſſet tex. ꝙ é fienda ꝛe
ſtitutio pꝛo rata de quo.j.latiꝰ dicã· uarto
collr̃ aliud ar ꝙ ꝓpter ubertatẽ fructuũ nõ tetu⸗
7 colonus ſoluere maiorẽ pẽſionem ſeu mercedem.
nam ſi tenetur augmẽta? nõ fieret compeſatio cũ
ſterilitate pcedenti: ſed r voluti iure uberta
tis: ⁊ de hoc ẽt. j. dicj. ¶ Mõ.in. S. uerum ꝙ in
qlinus dicit̃ ↄductoꝛ rei urbane. colonus ueꝛo ꝛii
ruſtice Itẽ nõ ꝙ ex cã neca ſuꝑueniẽti põt domi
nus Iiare ĩquilinũ an tpᷣs ↄductõis finite.¶¶Et
nõ duo exepla buius neceſſitatis. prio qñ domus
indiget refectione:2 qñ ipſe dominus nuult in ea
habitare ex neceſſitate ſuꝑuẽiẽti ⁊ ĩtelligit qn ſue
neceſſitati aliter ꝓuideri nõ põt ut nõ.i. l. edẽ. E.
eo/ Itẽ ꝓbat iſte tex ĩ Vbo ſi neceſſitas.nam nõ

diceret᷑ dus neceſſitatus:ſi aliter cõmode poſſet ſi

bi ꝓuideri.nam neceſſiras nõ ſubijcit᷑ legi: ut i.c.
qᷓ;to de ↄſue.Et ex hoc nõ.ſingulariteꝛ ↄtraciuʒ
diſſolui ppter neceſſitatẽ ſeu cãm ſuꝑueniètẽ alie
ꝛ20 ét inuito: qð ẽ ↄtra ꝛegulã tꝛaditã ĩ.l.ſicut.C·
de ac. ob. ubi d ꝙ ↄtꝛactus n uolũta

rα1˖:is ex poſtfacto ẽ neceſſitatis ſqᷣd it eotra nũqd

poſſit iquilinus ex cã dimitreꝛe domũ inuito dno
Joã an ꝙ ſic ad hoc.l.i ff. de migrando:⁊ uide
glo. qᷓ hoc tẽt in l.ſi in.l.ff.locati.ied ẽ dubinʒ

c nũquid ꝓpter peſtẽ ſuꝑueniẽtem poſſit iqlinus di

mitteꝛe domuʒ ↄductam:⁊ certe ſic facit iſſe tex.
nam ſi ꝓpter neceſſitatem ſuꝑueniètem poteſt do
minus expelleꝛe iquilinum ita ? inqlinus domum
dimiteꝛe nã magna neceſſitas uẽ timoꝛ moꝛiis. ad
hoc.l.de etate.ff. ad tꝛcbel. ubi noluit Oar. ꝙ ẽ
licita cã nõ cõparẽdi in iudicio et per ↄns ſe ab
ſentandi: æ optie facit tex.in.l. hitatoꝛecs.ff. eo in
pꝛactica tñ uix põt obtineꝛi tñ quod dixi eſt ſatis
rationabile. Mo oins iminebat ꝙ neceſſitas
excuſat qn nõ ĩminebat tpᷣe locatõ 8 ⁊ faẽ iſte ter.
otrabens cum hoĩe parnm diuite uel qui labi
tur in facultatibuſ ſeu male utitur in ſubſtitia ſug
nõ põt poſtmodũ facere capi eum tãquã ſuſpectü
de fuga:cum condicio illius eſſet ſibi ſatis nota
ip̃e ↄctuſ ad hoc.l.air ptoꝛ. S.ſi debitoꝛem:? qð
ibi. le.?⁊ nõ.ff.de his ꝗᷓ i frau. cre. z. l. ceditoꝛ ff.
e priui. credi EVNora altimo ꝙ ex non ſolutio
ne pẽſionis nõ poteſt inqu linus expelli: niſi deſti
terit a ſolurione per biénium. ↄtra qð v tex. . d.
.l. edẽ ubi a grio colligit ꝙ ſi nõ ſoluit pſionem
põt expelli ¶ Sed conclude aut locatio fuit facta
ad longum tempus aut ad modicum. primno &
fu:aut conſtituta fuit una penſio pꝛo toto tempo
re ⁊ põt expelli ſi nõ ſoluit in tpᷣe ↄuento q; ſi nõ
ſeruat.l. Sctus.non ẽ ſeruãda fides ar. i. l. iulian
.F. offerri. ff. de ac.em. ⁊æ uẽ. ⁊ ꝓcedit hoc cau tex.
i. d.l.edem. aut pẽſio eſt ↄſtituta ſingulis annis ?
habet locum iſte rex. qdðᷣ ꝓcedit etiam ſi fuit actuʒ
iter ↄtꝛabẽtes:ut non poſſit expelli durante ipe:
nam debet ĩtelligi eo ſoluente pẽſionẽ ut ẽ tex. in

—

povr mna
— undi c.
nnuronmni mi 5 naun
ckeſtr gtalgn i aur m.

rlmumru ,nn Mmins Naſum
iimt el nca oſon
scr econi inniero ammn den
gten ohiggliaina nndam
clsconducm intonſſto o un
Ginri Crinl.la. Ctddel
PDur voacom ſaens done bderde⸗
Non aduur ddacdren dcdereſine u
1n änum ſed Wr inmeres n.
deme
len ob qrue facienda taniſiorgi dec
Plious nibiſpengot cobnsmonane
Geratone concuorpr gatr anereuan
s ſib unti roneſt mienmreid
Eucmprimvunontnanr et gnun
fueufninncnmrl idbirifckzen
engo necſte nomnecl fens nin
ſtdecucis giſie fens ſa
opi nii noe neſemhi
C1NOaat ene ni afnti

iclcit pronnndann
en nnicetſond
per ſinig il alet t

7 4 ſ g
ne e
8. .

S

ngulonter o'faang
. ſ dni prer neeeſſte ſa cn iotagh
waimmmo:q cra vglij nſij i ſar A
. rob. lbic orndus q pflpio e nolit
uus er hoffie i neſſuns ſ it eont nuͦq
Ntianlinscrci ininer doni innio i
Ma cd docll enigranco⸗ vice
Jodinninlfflgen. Gel big
nügd orn eneſucneniern doltrialns i
minten donm Nuc Ceſint Gere.
nam ſt pprer Netchenen ſorvonden dcn
minus ecler iqlitunin ehiinnsenm
imier ni nugnaneccſiusii inmn naiiztl
boelde anr fad tche hi olit Prg
lein cᷓ no corediin idio eperoſs D
ſnandl:c oprie fulſt rinl Gaeelil
.niea iͦ r ot hireiii cod aiti⸗
iongv (Ninröinnenrg e
macdle d ocato 82 mMiſten
errulal ai nimincbn tpe bol

v omabens cun boie arnnm iuire .
dos en mete vtitor in oi
infacultarduſ W
von Ochnocß ucgetapi eunn be
Gicio üius eſſer ſbiſani
or.5.K Cchinni

. an⸗ + BDry- F. . 5

—

C De locato.

.qro..ĩter locatoꝛc.ff. eo. exquo collige ꝙ ĩ h
caſu nõ ẽ dria iter ius ciuile æ ius canonicum nã
ſm utrũq; ius requiritur biẽnium:ſecus in ↄctu
emphiteotico: ut dicetur in.cſe.2 mẽbro pᷣncipa
li qn locatio fuit facta ad modicum tp̃s:n ẽ neceſ
ſe expectaꝛe biẽnium:ſed ſi non ſoluit penſionem
tempoꝛe debito poteſt cxpelli etiam pꝛopꝛia auct᷑e
dni. ar. in.d. l.edem. Et 20 diuerſitatis eſt int᷑ hũc
caſum ? pꝛecedentem:qꝛ hoc caſu non haber iqui
linus ius:imo nec poſſeſſionem:unde ſi expellirur
non competit ſibi aliquod interdictum ↄtra do
minũ ad hoc.l.colonus.ff.de ui.⁊ ni.ar.ſed i pꝛe
cedenti caſu colonus poſſidet 7 bz pinguius ius
ad hoc.l.ij:ff ſi ager uecti. iõ nõ pot ſic repẽte ex
pelli:ſj expecratur per bieẽnium. pot tñ dns ageꝛe
actione locati ad recipiendũ penſionem teimpoꝛe
debito. ¶ In glo. i. ibi ut fructus ẽt ſeis.̊ opio
eſt nimis ꝛigida.un cõir nõ tetuꝛ:ut neceſſaꝛio exi
gatur tamia ſterilitas: ut fructus ſeis nõ poruerit
recolligi:? iudicio meo aꝑte ↄſunditur per iſtum
tex. nam hoc caſu non ficret ꝛcmiſſio penſionis
pio ꝛata:ſed in totum:ex quo nihil recolligit naz
vVbum pꝛo rata denotat particulare damnum æ n
conſumptionem in totum ¶ Secunda opi. extra
glo. eſt ut ſtetur opi. uulgari ꝙ;do dicatur magna
ſterilitas.ar. in.l.cum delanionis. S. aſinam.ff. de
fü.iſtruc.? ex his que nõ.in.c.ex lr̃is ð ſpon.⁊ ſa
tis poõt hec opi.ſuſtẽtari:ex quo lex non determi
nat. ¶ Lertia opi. ꝙ ſi ultra dimidiam iuſti pre
cij eſt lexus conductoꝛ fit remiſſio pꝛo rata. hanc
opi. tenuit. Cy. in.l. licet. C. eo.⁊ expreſſius ibi
Bar. nam cum ſit Ztus bone fidei bona fides
non patitur ↄoductoꝛem debere ſine culpa ſuſtinez
tin dinum: ſed Oar. in. l. ſi merces in. F. uis ma
ſm. poſuit aliã opi/dicens tũc eſſe magnã ſterilita
tem ob quã e facienda remiſſio:qñ deductis ſum
ptibus nihil percipit colonis:mouetuꝛ hac conſi
deratione: conductoꝛ ur̃ tacite emeꝛc fꝛuctus futu
20s ſub quadi ↄditione ſi naſcentur:ſed cmptoꝛ
fuctuum futuꝛoꝛum non tenetur ad precium: ſi
fructuſ nõ naſcuntur.l.ſi öbitoꝛ. ff. de Sben. emp.
ergo nec iſte ↄductoꝛ:nec dr̃ fructus niſi qð ſuꝑ
eſt deductis expſſis.l. fructus ſo.ma. ſᷓ certe bec
opi. mipi nõ placet æ aperte ur̃ ↄfundi ꝑ iſtũ tex.
dũ dicit ꝙ pro rata damni eſt fienda remiſſio:ſʒ
ſi per ſũptus nihil colligit:nõ põt hꝛi conſidera
tio ad ratã dni. Item ſi equiꝑaꝛetur nẽditioni =
uideatur facta locatio ſub certa ↄdirione nihil de
beret ſolui ſi nihil recolligit᷑ ar. in. d.l.ſi debiroꝛ.
culus Zrium inuit iſte tex. dũ dicit pꝛo rata ⁊ iõ
alia opi Oar. melioꝛ quam poſuit ĩ. d.l.licet z
. an ur̃ fouere illã opi. dũ ponit exemplum in
eo qui pꝛo tribus ſextarijs teꝛꝛe eꝛat ſolitus ꝛecol
ligere. xv. 2 ſoluebat dno tꝛes aureos ſi colligit
tm decẽ ſoluat duos aureos:ſed ſi anno ſequenti
recol igit triginta fu compenſatio æ hoc mibi plʒ
ut magnum incommodum dicatur: quando uix
recolligit tertiam partem ſoliti n ea glo. ibi

*o de partiario: ? eſt rõ: qꝛ colonũs partiarius
qui dẽ mediariꝰ ẽ qᷓi ſociꝰlucri.unde lucra æ dan

A

na ſunt eis cõia:⁊ ita apte diẽ tex.in. F. uis maioꝛ
vVñ ſcias ꝙ qnʒ colonus colit pcipiedo ceꝛtã quo
tam:puta teꝛtiam partem uel medietateʒ:⁊ iſte pꝛo
pꝛie non dicit᷑ ↄductoꝛ:ſed potius accedit ad mãʒ
ſocietatis. unde iura loquentia de ſocierate diſſol
uenda hab ent locuʒ in iſto: ira nõt Mar. in. d. F.
quis maioꝛ:quod ẽ bñ notãduʒ:ut peꝛ moꝛtẽ alte
ꝛius diſſoluatur hec ſocietas nec tꝛanſit in heꝛcdẽ
.l. iiij. æ in.l.nemo põt.ff. ꝓ ſ ocio. Onʒ colonus
colit ceꝛta meꝛcede ↄſtituta in pecunia: ⁊ iſte ꝓp̈e
dr̃ ↄductoꝛ:æ ↄtrahitur ueꝛa locatio ·l. ſi meꝛces.
ff eo.⁊ hẽt locum iſte tex. Quandoqʒ colit meꝛce
de ↄſtituta nõ in pecunia:ſed in alia ſpe:puta pꝛo
modio furmenti:⁊æ ꝓpꝛic nõ pᷣhitur h locatio:ſed
ẽ quidaʒ ↄcius inõiatus.unde nõ ẽ locatio ꝓpꝛie

mſi iteꝛueniat pecunia nũeꝛata:ſʒ ẽ quaſi locatio.
ita nõ. uoluit glo. iu.l.ſi olei. C. e.?⁊ vr tex.in.l.i.
S.· ſiquis.ff. depoſiti:æ apꝑte tenuit Mar. in. d. S.
uis maioꝛ:ſʒ quo ad caſum nr̃m iudicabitur ur lo
catio ꝑꝑ uicinitateʒ ⁊ ſilitudineʒ:⁊æ hoc nõ.uoluit
gl. iſta dum dicit dando ceꝛtos coꝛbes:qð bñ nõ.
Et ex hoc ifeꝛo ad aliud dictum nõ. ꝙ in mate
ꝛia ſtricta appellariõe locatiõis non ueniat iſte cõ
tractus:qꝛ debemus ueꝛba ꝓpꝛie caꝑe.l.iij. . hec
neꝛba.ff.de neg. ge.⁊ in.c.in noſtraa de iureiurã.
In glo. in Vbo ꝑueꝛſe in fi.hꝰ ꝓcedit ſ Jo.
AMm.z bñ qn ꝑueꝛſe ueꝛſat᷑ damnũ dãdo:ut ſi tenet
poꝛcos in ſolario uł aliteꝛ dãnificet domum nam
tũc ageꝛet ad damnũ:ſed remiſſio fit pꝛo reſiduo
tempoꝛis:ſed ſi ꝑueꝛſe ſe habeꝛet in domo ſine dã
no: puta tenendo ꝓſtibulum uel ludum nel exeꝛcẽ
do uſuram: tũc poteſt repelli nõ remiſſa ſibi penſi
one ꝓ rata:qꝛ dns nõ dʒ ſentire boc damnum ex
culpa inquiulini alias nõ:qꝛ non põt expelleꝛe ante
tempus. ar. B ? qð dixi S 27 nõ ·in ſpe.e. ti. I. poſt
ꝙ v. ſed nũquid. ¶ In gl. in vbo canonẽ ibi nel
ẽt minus:hoc nõ ꝓcedit:qꝛ ſi ↄductio ẽ facta ad
nõ longũ tempus.põt expelli nõ expectato bienio
ut dixi ⁊ longũ tpᷣs dicitur.x.ãnoꝝ ⁊ nõ minus

ut nõ. in cle.i. de rc· ec.nõ alic.⁊ in.l.de quibꝰ.ff.

de legi. ¶ Sed queꝛit᷑ quo tpᷣe ẽ ſoluenda penſio
ꝓ re locata cõiteꝛ dẽ h ⁊ in.l.edem palle.ubi bo.
glo. ꝙ aut fuit ↄuentum de tpᷣe ⁊ ſlandum eſt con
uentiõi:aut nihil fuit dictum:æ ↄſideꝛatur mos et
ↄſuetudo loci ſeu lex municipalis.aꝛ.in.l.ij. E. de
iure emphi.ſi vo nõ apparet de ↄſuetudine:fit ſo

lutio in fine anni.ar. hic ⁊ in.l.in ſtipulationibus
. ff. de re. iur.
Ttractu ubi quis obligauit ſe ad ceꝛtum quid faci
endum pꝛo ceꝛta meꝛcede. nunquid ſolutio mer
cedis ſit diffeꝛenda in fine:ex quo nihil apeꝛte fuit
conuentum.de quo hic peꝛ Innocen. ⁊= clarius
glo. ? Dar. in. d.l. edem ⁊ conclude ꝙ inſpicien
dũ eſt cauſa quare donatur meꝛces. nam ſi donat
ꝓ ſumptibus debet fieꝛi ſolutio in pꝛincipio:quia
Vr hoc tacite actum ſi.aũt ſoluitur pꝛo laboꝛe ſeu
remuneꝛatiõe debet cõſideꝛari qualitas ꝑpſone.
nã ſi obligauit ſe pꝛo mille edificare palatium uel
campanile uel quid ſimile: tũc ueꝛiſimile ẽ ꝙ ſenſe
ꝛit ut icceſſiue habeat ceꝛtã partem pecunie:ſi n6

ed dubiuʒ eſt quid in alio con

m 2

Wru, uu* Peſis e è 24/ Dalſ
2 Ser 264,

— .

— S
Sr SK 7nr i- . — -phiten

He locato.

poſſet aliteꝛ cõmode ſuſtentare ſe ubi autem ceſſa
ret hec ↄſideratio uel ſimilis eſt fienda ſolurio in
fi. ar. ĩ. d.l.ſemꝑ ĩ ſtipulatõibꝰ:?æ uide ad mãm qð
nõt. Har. in. l.i. ff. de uarijs ⁊ eyoꝛdi:cogni. Sʒ
qꝛo nũquid debeat augumẽtari pẽſio ꝓpt ubeꝛta
tẽ ſiẽ fit ꝛemiſſio et diminutio ꝓpteꝛ ſterilitatẽ: cũ
clude ex nõ hic ⁊ in.d S. uis maioꝛ:ꝙ aut uber
tas ↄtingit qꝛ fructus multum ualent ultra ſolitũ
et nõ debet fieri augumẽtatio nec diminutio ꝓpt
— . utilitateʒ pꝛecij: qꝛ ↄctus ꝛccipit ſubſtantiã ſuaʒ ⁊
cõdicio tacita ẽ purificata collectis fructibꝰ. Aut
ubeꝛtas ↄtingit ꝓpteꝛ induſtriam coloni et nen
debet augumenrari ne ſua diligẽtia ſibi ſit danno
ſa: aꝛ in. l.fi. C. de alluniõibus. Aur ↄtingit ꝓpt᷑
bonitatẽ ꝛei:⁊ etiam nõ fir augumẽtatio:qꝛ dns
locauit bonitatẽ ꝛci meliori pᷣcio qꝰ potuit. Aut
ↄtingit cãu foꝛtuito puta locaui molendinum: ex
quo ↄductoꝛ ſolebat ꝑciꝑe quinq ginta.nunc aũt
qꝛ alia molẽdina ſunt ruinata uł quid ſile ꝛccipit
centũ:hoc cãu fienda ẽ augumẽtatio pẽſiõis pro
rata:nam ſicut ꝓpte: caſum foꝛtuitum ↄtingẽtem
fit ꝛemiſſio ut h:ita debʒ fieri augumẽtatio ꝓpteꝛ
ubeꝛtatẽ ↄtingẽteʒ cãn foꝛtuito:quia ↄrioꝝ cadẽ
eſt diſpoſitio.xxxij.di. hoſpitiolũ.l.i.ff.de his qui
ſunt ſui uel ali.iuris.
Otuit Emphiteota eccleſie melio
tet. ratiões ſuas uendere n põt
niſi fuatis bis de quibus bic:⁊ ſi ↄtra
fecerit uel canonẽ ꝑ biẽnium nõ ſoluerit nec mo
ram poſtea celerit᷑ purgauerit iuſte põt e pelli et
primo ponit ꝛcquiſita: ur ius emphiteoticũ poſſit
uẽdi. ſo facietes punit ibi emphiteota.ʒ ſoluit
D e . oovbſiaculi ibi non obſtãte. ¶ Mota primo multa
DEn. * vi = —-phu⸗se dd i gp*α*equiſita ad hoc ut emphiteota poſſit uendeꝛe iuſ
ſibi ↄp tens ⁊ melioratões ſuas.nam primo req
ritur dñs emphiteora ſi uelit emeꝛe. fo ur denun
ciet pꝛeciũ ſibi ab alijs oblatum .ʒ ꝙ illud ſin ue
rum precium non aũt fictum et ſimulatum ut in
.l. fi. C. eo. quarto ꝙ ſi non dixerit ſe uelle emee
expectetur ꝑ ſpaciũ duoꝝ menſium. quinto ꝙ uè
dar ꝑſonis nõ ꝓbibitis. ſexto ꝙ nõ uẽdat ꝛc ipᷣaʒ
ſed dnium utile ſibi ↄpetẽs æ melioꝛatões qᷓs fec
in illa ꝛe. ſeptimo reqnirit᷑ ꝙ prius nõ ceciderit a
iure ſuo:puta diffeꝛẽdo ſolurionẽ ultra biennium
Er ex his dictis.et ex tex.nõ.ar.qꝙ ſine ↄſẽſu qni
poͤt emphiteota ius ſuũ exponeꝛe nenale. nã ſi pꝰ
q; requirat dnʒ nõ poſſet expone? nenale:n ualẽt
ſibi denũciare pᷣciũ qð ab alijs offert᷑. ¶Mõ ꝙ
ſi datur alicui minus ad declarãdũ uolũtatẽ ſuaʒ
ſi an elapſũ teꝛminũ expᷣſſe vðclarat:ceſſat pꝛefixio
fmini ad h.c. ab eo de appel.li. vj. et hoc qꝛ ceſ
ſat 25 pfixionis tmini:ex quo iferf ꝙ ceſſante cã
teꝛmini ceſſat ipᷣe tminus ad h.l.fi.ff. ad legẽ fat-
Item nõ. ꝙ ius emphiteoticũ phibetur nendi qͥ
buſdã ꝑſonis:nõ iñ iure ẽ expᷣſſum q̃ ſunt ille ꝑſo
ne:ſed attẽdit᷑ ius mũicipale uł pactum appoſituʒ
in ipſo ↄctu:ut inuit tex.in.l.fi.palle.et dic ut.j.
1-7 dieetur cum glo. tem nota ꝙ ubi dies impo
Hn ε nitur ad aliqd faciédũ: non ẽ opus inte:pellatõne
ad moꝛaʒ Shendam:ſed lapſus teꝛmini conſtituit

V Frrſa ubertne, 4ie: Acnß

PP&α er

Rirs Jnart Coi g * g gf⸗ 6 Da. Y. „S
. ,

illum in mora. qꝛ dies ſtatuta ĩterpellar ꝓ bomine
ↄcoꝛdat.l.magna. E. ð Zhen. æ Omit. ſtipul.? ad
boc allegatur quotidie iſte tex. ¶ Mo mora
poteſt purgari etiam in diſpõne penali ſed poſſet
dici ꝙ bic pena nõ ↄmittitur ipſo facto:ſed relin
quitur uolũtari qni.utrũ uellit ex hoc repellẽ em
phiteotam nõ autem ex nõ ſolutiõe diſoluitur em
phiteoſis ipſo facto:ut patet ibi iuſte potuiſſet ex
pelli qð ſentit h Inn. ubi autem quis incideret in
penam ipſo facto. nam poſſet regulariter ſibi con
ſulere ẽt celerit᷑: pro h̊ uide bonũ tex.i.c.licct de
ſuppl negli. pꝛela ubi pʒ ꝙ ſi hñs collationem
bnficii nõ ↄfert infra ſemeſtre nõ põt poſtea ↄfer
re ẽt ſi in õtinẽti uellet ꝓuidere qꝛ nõ eſt alteri q
ſitum. de hac mã an ⁊? qñ mora poſſit purgari
nide qð nõ. in ꝛla moꝛa de ꝛe.iur.in vi.plene ꝑ le
giſtas in l. inſulam. ff. de. V. ob. In gl. i in fi. no.
primo ex gl. ꝙ dccꝛetalis debet tꝛactare mãm co
petentẽ rubꝛo. als nõ eſſet congrue ſituata. . n.
ex glo. ꝙ in ↄctu emphiteotico debet aliquid da
ri in principio .dnt cõiter doc. hoc nõ cſſe neceſ
ſaꝛium ad hoc quod habetuꝛ in aut᷑. de alie. phi.

circa pꝛin. ? Ey. æ alios in.l.i.C. de iure emphi.
6 Extꝛa eglo. aſſignantur multe alie differentie
7 inter contꝛactum iſtum ⁊? Sctum locationis ſen ep

tionis ? uenditionis quas uide in ſpe.eo.ti. J. nẽ
aliqua poſt principium ⁊ ibi tractatuꝛ unde habu
it oꝛignem ille Sctus ⁊ naturam illius ⁊ põit ibi.
Spe.ultra cẽtum ⁊ ſexaginta qõnes de mã huiui
Stractus ⁊ iter ceteras drias dicunr aliqui ꝙ in
iſto Zctu requiritur ſcriptura ꝑp. li. C. de iure em
pi. quod ſẽtit ibi glo.⁊ eypᷣſſe h Joã. an ſzʒ Maꝛ.
ibi dicit ̊ nõ eſſe neceſſarium:qꝛ ↄſuetudo babʒ
oppoſitum ̊ etiam ſequitur . dis. An. ? uide ca
ſus in quibus ꝛequiꝛitur ſcriptura in glo.nõ in.c
i. de cenſi. li. Vi. Et eſt pꝛoprie emphiteoſis con
tractus per quem tranſfertuꝛ dominium i emphi
teotam ꝛetento dnio diꝛecto apud ipſum dñm 7 a
liquid ſoluituꝛ ſingulis ãnis ipſi domino.liff ſi
ager uectiꝰ⁊ eſt emphiteoſis nomen grecum?⸗ lati
ne idem eſt ꝙ melioratio.⁊ ſic d̃ ꝙ emphiteona
ꝛecipit ꝛeʒ meliorandã.hic dr in tex.eum uendere
poſſe melioꝛatões ſuas et ius emphiteoticum ſibi
competens. n glo. in ueꝛbo alijs uender i fi.
nõ. glo. nam Winc. ⁊ quidam tenuerũt ↄriuʒ ſed
Cy. iu. d.l.fi z Jo. an.̊ ſequũtur hanc ultimam
opi glo.æ mouct᷑ Jo. an. hac ꝛnc.nã uditoꝛ bʒ
ſolum ad pꝛecium affectionem. vnde ſatis eſt ſibi
ꝙ pꝛecium ↄſequatur a dno.et iõ cum nulluz iter
eſſe poſſit pꝛetẽdere.ar.in l.nũmis.ff.de in litem
iuran. uoluit ius ut potius uendas domino ꝙ ex
rraneo:ſed in donatõc donatoꝛ habuit ꝛeſpectu
ad peꝛſonam. nam foꝛte uult donare uni pꝛopte:

merita ſua: ucl ut illum ſibi obliget que ratio eel

ſat in domino ꝙ non habet illam affectionez. ſe
Har. in. d.l. f.. tenuit contrariũ. dicit eniʒ li
einphiteota fiſci ſeu ꝛeipublice poſſit donare:non
tñ emphiteota priuati:qꝛ fiſcus põt ius ſuũ pete?
a quacũq; ꝑſona:et ſic loquit᷑.l pꝛealle.ĩ glo. ſe

„

pᷣuata ꝑſona nõ poſſet petẽ pẽſionẽ a donatario

ceſornepboe nni
i ala egnnane eun
n go gallſi nu ſen
nntimim n n f in
lrmumlun Anma
far nm, ulin tcn e n⸗

minnianu niun Cnm ai
Geiun e notenene cn

litericerunpeßal

leochi tho ar de dit Nolicn
õ conſe
Mronphicoſs ſenr ore ſecllvescn
(en nihoct ſeren d conende
ſoecoſoun dtteer ons dind o
ſodoetionrem enſrionge dorendn
gpo erch ont angiores onged ſ
ſcvnr poibim e ide g hanm C.ocn
1lunlits ti r o geſn gle biu⸗
Ppo biinii bi got ber canu⸗
Nire pno fehninwr bodei muins on
eſolmopnim ßun ſcvms cn
nön holefilmtgrönm i nt ziln
nöͦinc lii eni H
ndaenſee ſe
A Etenter icim nſtuege

us in iudico nt enr, ſoini 1

4. u⸗ ſepe zr rrn rort RKXafo miante Fa So F. A :
Aaſe-

Um zgo. Minonmur nute alie Afiraie
mur nmemmn iſm emnmn barons in 6
tonist enctonis quus iigein ſpe eo. ti. N.
niamn pofricpiun e bimmum nce on
Rongnen le Zans ? natnremn ilins e höt ibi.
e um tam tſcngnn dönes e ni byinf
AWums 1 n Gen ars glunt aiei, in
o Dentegänmm icinnnadli C deinreen
Pl gnodſeitd goneſed nnB.
ibi dicn b nd eſe netchaninne rchnondo de
oppoſtund eram ſegtimn fe Inateen
ſos in quibus wqninnur cipna in goſne
id nt l. n C tpoynt anbiecſecn
rus per quenm ranſſerm donmim ni
rmmn uen Gjio dien hu pin ir
lauc blum inhls inbhl idi
1ir veni rctanphiroſ “ Pche
neiden et meloſatio. ſic dl
nminniggiganttnnn
hoſſe neioan eriire leniii

nann Vimrtanlm unei i⸗

. cdeme
1 na Jo.an ania Pmnlum

Gfudii N nbac e üni

odi go.c noe⸗ eionen dNriu⸗

ſn iim gjo gihhin⸗

bie r in ter eonn alt

uium egvatur 4 Cno.. nif n
gſe wſit ril s Muf⸗

cũ nõ oxerit cum eo.ſʒ habet neceſſe ageꝛe rei uẽ
dicatiõe. Adueꝛte qꝛ tenẽdo hãc opi · Haꝛ. poſſz
dici ꝙ emphiteota eccleſie poſſet alij donaꝛe:quia
eccleſia conparatuꝛ fiſco in puilegijs ſuis iuſta no
ta. in. c. i. de ĩ ite.reſti.⁊ in.l.fi C. ð ſa.ſanc.eccle.
ſed poſſet attentaꝛi gñaliteꝛ ꝙ opi. huius glo. ſit
ueꝛioꝛ ſaltim qn fit cuʒ cõſenſu dñni:ſeu cuʒ donat
ſaluo iuꝛe dñi. naʒ res tranſit cũ oneꝛc ſuo. ad hꝰ
il. uetigalis.ff. de pig. . c. ex literis. . de pig. ⁊ ui
de de mã peꝛ ſepe.i.d. I. nunc aliqᷓ v.cvij. ubi ꝛe
feꝛt opi ꝙ emphiteota ecclie nõ põt alteꝛi donare
qꝛ nõ põt alienare rẽ ecclic ſine ſolenitate ſed hec
opi repꝛobat᷑ ̊ per. Jo. an. qꝛ nõ alienat hꝰ caſu
ius ecclie. ſed ius competens emphiteote: ⁊æ addu
co pꝛo pꝛima concluſione hãc rationem ubicũqʒ
ꝓbibetur uẽditio facta ↄmemoꝛariõe pꝛecij nõ in
telſigit de alia ſpe alienatiõis:ut ꝓbat᷑ in.l.fi.C.
de pᷣdijs curia.li.x.ſj in tex.iſto ⁊ ĩ.l.fi. co.ti.fit
memoꝛatio pꝛecij eꝛgo dʒ itelligi de uẽditione ſtri
cte ſumpta ⁊? ꝑ hoc ĩſeꝛr̃ ꝙ poſſit alteꝛi legare uel
cũ alia re ꝑmutare ¶ In glo. in vbo ꝓhibẽur ĩ
fi.nõ glo. ꝙ eccleſia cenſetur ꝓhibita ab ẽprione
ꝛei emphiteoticarie prinati quaſi ſit lõge potẽtioꝛ
q; ſit priuata ꝑſona.un dererioꝛaret᷑ cõditio dñi
ſi fieꝛet alienatio in ecctiam. æ dicũt qdã ꝙ ſi res
emphiteoticaria priuari donatur uel legat᷑ ecclie
ſolũ debet ide reciꝑe pᷣcium ⁊ nõ teneꝛe cum pre
iudicio qni. æ pꝛo.hac rõe dicit Hoſtien. ꝙ ecclia
debeꝛet excipcꝛe ꝑſonas ſeculares a conſecutione
ſue emphiteoſis:ſicut ꝑſone ſeculaꝛes cxcipiunt ec
chiam tñ i boc nõ ꝑſeuerat: ſed conclude ꝙ ille ꝑ
ſone cenſẽtur ꝓhibite ex qpus ↄditio domini poſ
ſet deterioꝛari:ut qꝛ ſũt longe potẽtioꝛes illo cuz
quo eccła ↄxit h pauꝑio res longe:⁊ ſic ẽt feĩa cen
ſctur ꝓhibita ? nide ꝙ hẽtuꝛ. C. locati. l.curiales
27.l.milites ⁊ i. x. col. de feu. alie ubi uide. In gl.
i. ybo bieniũ nõ bñ glo/qꝛ hec clauſula rato ma
nẽte pacto fꝛequẽtatur hodie ĩ multis contꝛactibꝰ
7 ſolum operatur reſpectu ſeruatis contractum
nõ.n. põt ſe füdare ex õctu qui uenit q illum ar. ĩ
rla ex eo de re iur.li.vi ⁊ idẽ.qð iſta glo.tenent
Cy. 7 glo. i. d.l. ij. ? cõir ſequũt᷑ doc ⁊ ſic ĩtellige
