ri beditas. C. de codici. in.l. ſi idẽ nec ↄpꝛehẽdit
in ſe dona iõcʒ cqꝗ moꝛtis qᷓ ẽ qᷓi ultia uolũtas:vn
cũ quctoꝛ eſſet tractaturus nõ ſolũ de teſtamentis
ſz etiam ge alijs uolũtatibꝰ ultimis meꝛito ſubijcit
fam ꝑtem rubꝛice:? q;ꝙᷓ ultia uolũtas gñał: ſum
pta opꝛehẽdit teſtamẽtum:th qꝛ nõ ois ultima uo
lütas eſt teſtamentuʒ ut S dixi meꝛito ad maioꝛeʒ
declaratiõem poſut hic rubꝛicã duplicatã ¶Dꝛo
declaratõe hꝰ rubꝛice æ ut pꝛie lectiõi honoꝛ adſit
ueꝛo quis põt faceꝛe teſtamẽtuʒ ſo edictũ ðᷣ
teſtamétis ẽ pꝛohibitoꝛiũ:ocẽs eim pnit teſtari qui
no ſt ſpecifice ꝓhibiti ut nõr gl.?æ Oar. i.l. ſi qra
mus.ff. e ⁊ ſpe.in ti. de inſtiu. edic. in. SF. ↄpendio
ſe ubi plene iuenies ð mã:iñ puto ꝙ p facultas te
ſtandi ſit hominibus qᷓ gratioſe ↄceſſa quia teſta
toꝛ diſponit in id tempus qð nõ ẽ faturꝰ dns:nã
teſtametuʒ morte ↄfiꝛmat᷑ ut in. c. cum ma:the de
cele.miſ. ſed poſt moꝛtẽ qͥs deſinit eſſe dns: unde
diſpoſitio fiat tẽpore abili quo ẽ dns:tñ effectꝰ
cofertur in tps inbabile qdðᷣ de mero iux nõ debet
licere. l. ꝙ ſponſe C. de dona. an.nup.hinc dixit
gl. nõ. ꝙ papa ñ poteſt ĩ uita ſibi eligere ſucceſſo
rẽ qꝛ effectus ↄfertur ĩ tᷣs quo nõ c fumuꝛus pa
pa. viij.q.i. . his oibus: æ ad pdicta nide gl.nõ.
q boe ſentit in. lilla inſti. ff. de here. inſti q aũt
pbibeqtur teſtari gl. i. d. l.ſi qramus enũerat treð
cim perſonas: ſʒ enumerabo płs: dic ergo primo
P prohibetur furioſus ſeu mente captus ut in. c.
flſ.ti. primo niſi habeĩt dilucida intcrualla.1l. fu
rioſum. C. qᷓ te. fa. pnt. Scöo phibetur mutus et
ſurdus a natiuitate: ſecus ſi ex accidenti ⁊ ſcribere
ſciat de quo dicendi ut: l. diſcre. C. eo. Tertio ſi
nõᷣ nalet articulare loqui ita ꝙ; nõ põt.expᷣmẽ no
mẽ heredis nec ſcribẽ ut. l. iubemꝰ. C. e. Quarto
ipubes. un niſi maſculꝰ ſit i quaꝛtodecio ⁊ feia in
duodecio. teſtari. nõ põt: ut.l.q etate.ff. e. Quĩto
fliuſfamilias niſi de caſtrẽſi uel qi in. c. licer de ſe
hul.l. vi. .l. pe. C. qui. te. fa poſ Sexto ꝓdigus
cui bona ſũr iterdicta a iudice.l. is. cui. ff e ſed re
ametũ prius factũ nalet ut ibi. Septio dãnatus
mot naturalẽ uel ciuilẽ puta qꝛ depoꝛtatus
un Cir renet tales nõ pnt teſtari et ſi fugiat a
manibuſ indicũ ur ĩ.l. eius 7 qð ibi nõ.ff. e. ⁊ ĩ.l.

qui ulio ſupplicio: ? ibi peꝛ Mar ff. de peniſiſi ãt
ꝗs dnatus ad penã iferioꝛẽ tũc non efficit inte
bputa ſi fuit damnatus ad amputandas

ſtabilis:

X

νπ utrum ptohibiti teſtari a iuꝛc poſſint diſponer̃᷑ ad

manus uł ut oculi eruant᷑:qꝛ hoc nõ reperit᷑ iuꝛe
cautũ:de quo ꝑ Our in l.q manus. ff. eo. ⁊ ſpe.

F· pꝛealle. v. qd de exoculatis. Oubitatur etiga de
danato ad ꝑpetuũ carcerẽ:æ in laico cõis ſnia eſt

ẽ inteſtabilis ut nõ. in.l.ij. ff. de pu. iudi.ſed in
clerico audiui uarie fuiſſe ↄſultũ:nã quidã ↄſulue
rũt ꝙ non poſſit teſtaꝛi qꝛ illa pena eqꝑatuꝛ pene

mortis ſeu deportatõis ut nõ. Inn. in. c. qliteꝛ et
qn de acu. ↄſulentes vo oppoſitũ moti ſũt qꝛ ius

canonicũ nõ inponit ꝑpetuuʒ carcereʒ in penazʒ ſʒ
ad pniaʒ ut in. cenouimus de V. ſig. ⁊? in. c.penul.
de heꝛe. z. c. quis de penis li. vi. eꝛgo nõ debet hᷣ

pena ihabilitatis teſtandi ꝓdire ex pnia z hec opi

nio mitioꝛ: ſʒ alia vr̃ Vioꝛ qꝛ negari nõ põt quin
ibi ſit qi moꝛtuus. Octauo ꝓhibetur publicꝰ uſu
rarius niſi pᷣſter cautiõeʒ fm foꝛmã.c. qꝙᷓ de uſu
ꝛis li.vi. Nono phibetur excõicatus ſ opinionẽ
quoꝛũdã quã ſequit᷑ gl.in.c. deceꝛnimꝰ de ſen ex.
li. vi. Sʒ Jo. an.in nouella latius reaſſumens ma
teꝛiã tʒ Sium:æ idẽ Inno.in.c. cũ uoluntate.j.ð
ſen. ex. ſequit Oar.i.d.l. ſi q̃ramus: ⁊ hec eſt ho
die cõis opinio:nã ꝓpꝛie excõicatus nõ eqꝑat᷑ de
poꝛtato nt dixi ĩ:c.paſtoꝛalis de appel.⁊ hoc tene
as. Oecio ꝓhibet᷑ fuus. xiij. q.ij. illud.l. filiꝰ.ff. ö
teſta. Andecio ꝓhibet religioſus quilʒ qui pfitet
tria ſubſtantialia regule.j.e.cij.xij.qi. non dica
tis. ſecus dic de religioſis largo mõ ſumptis qui
iſta tria nõ ↄfitent᷑:de quo uide bonũ tex.cũ glo.
xij.q ultia.c.fi.ĩ fi. vñ ẽt hemita teſtari põt qꝛ põt

br̃e ꝓpꝛiũ:uide tex.cũ glo. xix.q.iij. S. eõ ⁊z. xvi.
q.i.qui ueꝛe ꝑ Inn. in. c. cũ monaſteꝛiuʒ de elec.
Duodccio heꝛeticꝰ:rõ qꝛ clicus nihil hʒ cũ bona
ſua pñt appꝛehendi.c. cuʒ fᷣm leges de beꝛe.li. vi.
Vn etiã ſi poſt moꝛtẽ põt vᷣtegi quẽ fuiſſe heꝛcticũ
in uita:tũc oĩa bona pnt appᷣhbendi ut i. c. ij. ð pꝛe
ſcꝛip.li. vi DOecioteꝛtio pꝛohibet᷑ dubius de ſtatu
ſuo.⁊ dicit᷑ dubius qn dubitat an ſit ĩ eo ſtatu q*
teſtari poſſit.l.de ſtatu ff e. Oeccĩoq̃rto phibent᷑
obſides: ⁊ intellige de obſidibus ꝓ captiuis ppli
romani uł ecõtꝛa puta ſi apud ifideles eſſent obſi
des xpᷣiani uł econtra:ſecus in his obſidibus qui
quotidie traduntur de una ciuitate alteꝛi iuxta
ea que leguntur ⁊ nõ. in.l.obſides ff. e. ccimo
quinto ꝓhibetur dãnatus ob cꝛimen famoſuʒ qui
ob iniuriam alteꝛiꝰ ↄfecit libellũ famoſũ: ⁊z de eo
fuit danatus:nã talis efficit᷑ ẽt ĩfamis ut ĩ pal.l.is
cui in. S. qui ob carmẽ:vũ dubitat᷑ an infamis ex
alia cã poſſit ↄdẽ teſtamentũ: ⁊? cõiteꝛ teneĩ ſic
niſi reꝑiat᷑ ſpecifice ꝓhibitꝰ qðᷣ ꝓbat᷑ in.l.i.C. de
nuptijs. en F. q ob carmé. xvi reꝰ
cas leſe maieſtatis.l.qſquis.C. ad.l.iuł᷑. maie.vi.
q. i.i. F. rex. v.ſiqs. Xſvij.is q ẽ apud hoſtes cap
tiuꝰ ut.d.l.eius. viij. carẽs utroqʒ lumie: hodie
tñ põt teſtari dũmõ fuet qð hẽtur i. l. iubempal.
7 in.l.hac conſultiſſima.C. eo. ut articulate ⁊ cla
re in pꝛeſentia teſtium expꝛimat nomen beꝛedis
ſi qui ueꝛo alij caſus ſunt pꝛohibiti ſunt reduci

biles ad predictos. Sed nunc queritur de ma
teꝛia magis norabili ? canoniſtis ualde neceſſaꝛia

WPGa. ſtai. ie dſpas e gn rs K,

Caadl. l..π „ fd sPs .

— £uid ſſerr Gare Tr pe miel. Fr 8

pias cãs?? ſcias primo ꝙ oẽ relictuʒ ꝓ aĩa ðꝛ ad
pias cãs. ar. in. c.ꝛequiſiſti. j. e.? nõ.glo.? Dar.
in. l. ſiqs ticio.ff. de leg.ij. ? Dal in.l.i.C.de ſa
croſan.ec.ubi ↄcludit ꝙ ꝛelictũ factũ ↄſanguineo
pauꝑi ðꝛ ad pias cãs:ſecus ſi ↄſanguineo diuiti
licet dicat ꝙ ꝓ aia ſua facit qð nõ. Mal. in. d. l.
.i. Ex quo ĩfeꝛt᷑ ꝙ ꝛelictũ factuʒ ꝛeligioſo ↄſangui
neo ſi amoꝛe dei fit ꝛ ad pias cãs ut nõ.in.c.i.
j. e. li. vj. ?æ Dal in. d.l.i.Ex quo ĩfenur ꝙ nõ ð/
trahit᷑ falcidia ſicut nec de alijs legatis ad pias
cãs ut nõ.in.c.i. j. c.li.vj.⁊ ĩ auẽ.ſi mulieꝛ:C. ad
.l. fal dic eꝛgo ad principale ꝙ furioſus non põt
diſponcꝛe ẽt ad pias cãs qꝛ nõ hẽt ĩtellectũ: ꝓba
tur i. c. fi. J. ti. ꝓxio.He ſurdo uel muto ſeu n ua
lẽte articulate loqui:dic ꝙ ad pias cãs pnt diſpo
nẽ dũmõ ſaltẽ nutu i ſigno pnt exprimẽ uolunta
tem:nam tales poſſunt pheꝛe mr̃imoniũ ut in.c.
cũ apud de ſpon. ĩfeꝛt᷑ ꝙ hi intellectũ naleʒ: ſed ĩ
iſtis diſpõnibus ad pias cãs ſufficit ſola facultas
iuriſgẽtiũ ſeu nãlis:nec curamus de ſolẽnitate iu
ris cluilis ar. c. relatũ el pᷣmo.j.e unde Mal.ĩ.l.
.i. C. de ſacꝛoſan. eccle. ponẽdo queſtionc i aduo
caro ꝗͥ ꝓpteꝛ infirmitatẽ non poterat loqᷣ nec ſcri
beẽ ſʒ ꝛeligioſo quodã ſibi dicẽte ut ꝓuidẽt ðᷣ aĩa
ſua:⁊ qð ſi bona ſua nolebat dimitteꝛe pauꝑibus
apiret librũ ſi ſanus mẽte aꝑuit librũ ualet diſpo
ſio. ponit Mal.ꝛegulã ꝙ ad pias cãs ualet teſta
mentũ nutu factũ:⁊æ ꝓ hoc uide bo.glo in.c.cum
tibi.. e. ubi dicã latius de impubeꝛe cõiteꝛ tenet
ꝙ nõ põt diſponcꝛe ad pias cãs.qꝛ nõ vr̃ adhuc
hẽe iudiciũ integrũ. vn ẽt miles nõ põt an pubeꝛ
tatem teſtari ut in lfi. C. de teſta. mili.⁊? h̊ tenent
Haꝛ ⁊? Hal. in. d.l.i. In filiofa. conclude ꝙ in
caſtrẽſi nel qᷓſi põt teſtari ut uult:ſed ĩ aduenticijſ
quoꝝ hbʒ ꝓpꝛietatẽ eſt dubiũ:nã ſi uſufꝛuctus ac
quirit᷑ pr̃i oẽs tenẽt ꝙ teſtaꝛi ad pias cãs nõ põt
iuito pꝛe ut in.d.l.pe.C. qui teſta.fa.n poſ.ſʒ du
biũ ẽ qñ uſufructus ẽ penes filium: voluit/Mar.
in. d.l.i.ꝙ poſſit teſtaꝛi ad pias cãs etiã iuito pa
tre: qꝛ oĩs ſolẽnitas iuris ciuilis ꝛemiſſa ẽ in lega
tis ad pias cãs ut in. d. l.i. S. ꝓcuratoꝛ: æ pꝛobat
J.e.relatũ. Sed Mal tenct ibi priũ allegat bonũ
tex.ĩ.c.lʒ de ſepul.li.vj.ubi ðꝛ ꝙ filiuſfa.n poteſt
diſponẽ ĩuito pꝛe ẽt ꝓ aĩa niſi de caſtrẽſi uł quaſi
2 h opi.vr̃ Vioꝛ ꝑ illuʒ tex ne cxpoliet ꝑẽ cui bo
na filie deber̃ ꝓpteꝛ fauoꝛẽ pie e e pꝛodigo
tene ibi Har. ꝙ nõ põt teſtaꝛi ẽt ad pias cauſaſ
qꝛ poſt iterdictũ nõ hẽt admiſtrationeʒ bonoꝝ ſu
orũ:et facit qð nõ Fre.in ↄſilijs ſuis ꝓpe finem
Item qꝛ ꝓdigus ↄperat᷑ pupillo ſeu furioſo.l.is
cui bonus.ff.de vbo.ob. De vſurario tenet ibi
Har. ꝙ ex ꝗq ẽ publicus:⁊ ex quo nõ dedit cau
tionẽ nõ põt aliqd diſponẽ ꝓ aĩa.qꝛ nec eccleſia
dʒ ꝛeciꝑe oblatões talł ĩ.c.qꝛ.j.ð uſu.⁊ idẽ dicit. ĩ
quolibʒ decidẽte in peccato moꝛtali:qꝛ cũ ſit ex u
nitatẽ ecclie nõ põt dici relictũ ꝓ aĩa:nã ecclia ꝓ
talibus nõ oꝛat.xxiij.q.v.placnit.xiij.q.ij nõ leſti
memꝰ. Ex quo etiã infeꝛt ꝙnelicta ꝑ iſtos n gau
dent priuilegio tributo ꝛelicto ad pias cãs Mal.
ĩ bᷣ ultio tʒ ibi riũ dicẽs ꝙ puilegiũ iſtud ñ ſolũ

Me teſlamentis

ẽ tributũ fauoꝛe reliquẽtis ſʒ fauoꝛe illius cui ẽ e
liciũ ⁊ iſta fuit cã finalis iſtoꝝ pᷣuilegiox. Dicerè
ꝙ uſurarius publicus nõ põt aliquid relinquẽ qꝛ
nõ ualet reſtamentum nec codicillus ut in. d. c.ij
ſy in alijs exntibus in peccato ut i cxcõicatis 2 ſili
bus ſubdiſtingue ꝙ aut uolunt facẽ oblatõem ec
cleſie æ dẽnt rłariter admitti niſi ſpãlit phibeani
ut excõicatus uſurariꝰ ⁊ ſiles: uide gl.i. c. oblatio
nes. Ixxxx. di. Idẽ dico ⁊ uolũt intuitu elymoſine
aliqd dare eccleſie uel pauꝑibus: dico ꝙ poſſint
2 ecclie pnt recipꝑe nõ tamẽ ſe debent obligaꝛe ad
oranduʒ: ꝓ eis nec ualet rõ. Dar. dũ dicit ꝙ no

tatẽ ecclie/qꝛ quãtũcũqʒ peccatoꝛ põt ⁊ dʒ ⁊ ei c

6 relictũ pꝛo aĩa:ex quo ꝛelinquẽs erat extra uni

ſulendum é ut bona oꝑa ſua exerceat elimoſings

faciat ⁊ ſilia:qꝛ hec bona que fiũt in peccato moꝛ
tali Iʒ nõ ualent ad uitã erernã ↄſequendã: ualent
m ad multa alia: puta ad minus ſuppliciũ ſubeun
dũ ⁊ ut deus illuſtꝛet coꝛda illoꝝ ut habet de pe.
di.iij.in fi.uide bonã gl.in.c.ꝙ q uidã.j.de peni
tẽ.⁊ remiſſio.⁊ in.c.ex tranſ miſſa de deciſ ⁊.rij
.q.v.in ſũma ↄcluð gꝰ. ꝙ talia relicta poſſunt di
ci ad pias cãs nõ ſolũ rõe illius cui reliquit ſed
Et ꝛõe ꝛeliquẽtis ⁊ ſic ĩfero ꝙ talia relicta gaudet
puilegio relictoꝝ ad pias cãs:ex quo alias de iu⸗
teſtari poſſunt de dãnato ad mortẽ nalẽ uel ciui
lẽ nũqd poſſit diſponẽ ad pias cãs ex q bõa ſua
nõ ſũt pub licata cõir tenct ꝙ nõ qꝛ iura djt illa
bõa uẽientibꝰ ab iteſtato ut ĩ auẽ. bona dãnatoꝛũ
.C. de bonis pᷣſcrip. un eſſet diſponeꝛe de alieno
qnimo teſtamẽtũ priuſ factũ rũpit ſecuta dãnatõe
legiſte hoc uolunt in.d.l.i.? o.ian.in·c qqᷓ de
uſuꝛis li.vi.ubi latius uide de excõicato dic ut.s.
dixi.nã ſicut põt facere helymoſinã ut in.c.cum
nolũtate de ſen.excõ.ita ⁊ in teſtõ. relinqueꝛ põt
ad pias cãs.licet aliud dixerit. Bar. de fno reli
gioſo heretico reo leſe maieſtatis ⁊ ſilibus:dic ꝙ
nõ pnᷣt diſponere ẽt ad pias cãs qꝛ nõ bnt bona
.i. q.i.nõ ẽ purãda de dubio de ſtatu ſuo ſũt opi.
iter doc.nã Mar.tʒ ꝙ poſſit diſponẽ ad piaſ cis
Hal. jriũ in.d.l i.qꝛ.nõ reꝑit᷑ iut̃ ↄceſſũ ſj plus
placet opi. Oar. fauoꝛe pie cãe:qꝛ miles é ĩ h pᷣui
legiatus ut in.l.ex milirari.S. ſi miles.ff. de te.mi
li. foꝛtius pia cã dʒ eſſe puilegiata de eo qui eſt a
pud hoſtes credo ꝙ nõ poſſet diſponere q; ſeru
. p pᷣdicta hẽs hãc materiã utilẽ declaratã quã iu
caõiſta ſẽꝑ nõ ⁊æ tene mẽti. Abb.
Eps dꝛe

Borundam. ?ino

nialibus teſtari põt. de rebus vo
eccleſic ſeu intuitu eccleſie qſitiſ e
ſtari nõ ualet:prio ponit facium.
o deciſio ibi portamur/Nõ prio ꝙ ꝓmouẽduſ
ĩ epᷣm põt hẽe ꝓpriũ ⁊ illud retier poſt adeptum
epᷣatũ ex quo ifert᷑ aꝑtiſſime ꝙ clericus licie pot
hr̃e bnficium ⁊ bona pr̃imonialia: ʒ aliud fuerit
tempore primitiue eccleſie: ſed ipſemet / Auguſti
nus illum ſtatum relaxauit in ſecularibus clericis
qꝛ nunqꝙ fuit hoc pᷣceptũ ab eccleſia.licet ex fer
uore quodã conuerſi ad fidem abijcerẽt omms

m vtutllli bice e
6 u ov iuin r a
ſcinto ieleſn ſb jaliunt en
dölrisd inn tinnncci r i
iet ics ttſett o gat ticinlii
bosesinimi nihans dügmun
Siſts doinhamm dn it iirendun
NAranncGhi Kcs e. e
5 icn tiodnsflids nd oſtr pin
chnn dec d gli Piarard ur in c. cubene
2in cGeſirnaſane Kpii d Go de
ime ci: nopot nonen nrin nizfen
e mi phoi ogi oni tſ on
nonei gr ncſ nniſ d tmim⸗
n eele anitinopnlir gnouchi⸗ bi
los ſc ilgt ſ tecle iſi ci boſi mn
eime ſr iſfſnirſit nmn ii
enneſennnsummns inmndihmn
deinptſtagndinnnt⸗ ſiͤm dif
ie⸗ le Eenn laushebni fläſ en
M vcends nmübtit i
nngtstſtniſiü inthr i

eglein dcdeſingnez nn
Gnenr ierfiooſt⸗ pnt

tiſinfſucktanign genciſe n

ermſh incermminſſn ce iiſt ii
. hin ſinn oelio g'y nſi eſn Peſumnei

4 1 Dins i⸗ no ſoli roe ilius mi reluſ ſe
lrde eſens : ſc fro mlo nler onder

pullgoo relgox ah gas cis r o g os geiti

Iſin poſſunt de dinmro ad morte niſe nel ni
lniq poſſt ciſpons ac gins ig rq bo in
No ſir vnd ican corr tenci no gr inra git ila
ba wdendd W iclano nriawe bong dinatori
Céedonis dioi Wn ler honer e gleno
qnimo mumtiͦ ii ini ihi ena dnte
legir boctolmnt ia dommnc
nians l i hins de ecrcnd nd.
rni ni ſn botinete dafnoſtatn ann
polünate de n endin rin en
d oas cg. l lic – di
gooſo heenco teo lgckit⸗ l n
— noceſn inſict
iatr. er en lpone ad pic
in con⸗ dl ichno rhl ini i
Pi.drüüm. — iii

Pr
Nanc e ſin.

c Gehuit iandehict

g: nun
voled

64 nles K n

. „ = V Aes d= S A
t aS. P f.

De teſtamentis

ppꝛia bona de quo uide qð hẽtur. xij.q.i.ĩ ſima
in. c. ceꝛte ¶Wõ fo ar. ꝙ bns filios põt ꝓmo
ueꝛi in epm. nã iſte habuit nurũ ⁊ ſic uxoꝛẽ filij: et
ꝑ ↄns pſumitur habuiſſe filium qꝛ nõ ↄſtat ꝙ eẽt

moꝛtuus ſy hoc clarius ꝓbat᷑ xij. q.ij. eps qui fili

os. ?7 ea cã. q.i. ſint manike ⸗G nüqd h licear de
iure cõi:latius dicã. j. 6 P clericus ẽt pᷣ
latus nõ teneĩ inſtituere eccliaʒ ſuã et ĩ teſtamẽto
ſy poõt cui nult bõa dimittẽ ↄcoꝛdat.d.c.epᷣs qᷣ fili

os qd ãt ſi morit ſine teſtamẽto dicã ic. pꝰ.j.ti.
ni dr ꝙ acqſita ꝑ pᷣlatũ de faclatibꝰ ec
clie.ſt ißtecclie. qð dic ꝓcedẽ ſiue emeꝛet noie ꝓ
po ſiũ fraudulꝛ nõie ali. xij. q. v. i. c. fixi. i. c.iqᷓ
redũ.5.ti. px.Et nõ. h̊ ar. ꝙ e clia hʒ fũdarã itẽ
tioeʒ de iure cõi ſup oibꝰ bõis poſſeſp.a pᷣlato de
fucto. uñ oia pſumũt ce ecclie niſi ꝓbẽt ex ad vſo
illa eẽ prionialia. Et uẽ iſte tex. ꝓbare ꝙ ẽt p hẽ
dẽ poſſeſſoꝛẽ ecchia habeat intentionẽ fundatã ut
colligit ibi qcqd ipᷣi babuiſſe patuerit. Sed uid
tex. cũ gl.nõ q ũ ꝓbare grium.xii.q. vV.c.i. ubi
inuit ꝙ ſi hers clerici ẽ ĩ poſſeſſione ⁊ ſi dubitat᷑
ntx illa bona habuerit añ platurã onus ꝓbãdi ĩ
cubit erclie. ? illã gl.puto vm dicẽ ⁊ ſatis tex.ille
uf̃ ꝓbare ꝓ hoc facit.c.i.S.ti.ꝓx.ubi dꝛ cẽ inue
ſigandũ ⁊c. Et pꝛo hoc facit tex.iſte in vbo qᷣqᷣd
Im quẽ puto intelligẽda vᷣba pᷣcedẽtia æ de mã ui
de qð latius dixi in c ĩiquirẽdũ. S. ti. ꝓx.æ ĩ repe
uitoe. c. cũ eẽs. j. e.⁊ ſẽtir nõ.gof. hic itelligẽdo ðᷣ
bois ð qous dubitat̃ an pᷣlatus hũerit an platurã
ð acqſitis vo in ꝓlatura dixi ĩ.c. iqrendum Palle.
Mõ ꝑ Inn. in. c. cũ. i officijs. . e. ¶ Sed opp.
) pdicta ? uĩ hũs filios nõ poſſit ꝓmoueri in
cpm nec ad alia platurã ut. in. c. cathenẽp.lxi.di.
2 in c. de ſiracuſane. xxviij. di · So. dic. Inn. ꝙ 8
iure cõi nõ põt ꝓmoueri ut in. Sriis:fʒ ex diſpẽſa
toe: ubi ꝓbat longã ↄtinetiã pᷣceſſiſſe porerit pꝛo
monei.. ar. in. c. puſq;. xxviij. di. fatet᷑ tñ ꝗ; ãtiqᷣtuſ
qn ecclie nõ ert ira opulẽte ꝓmouebãt᷑ hntes fi
lios ſic itelligit. F. neceſſe. xlvij. di. hoſti tenet ꝓ
de lure cõi ſine diſpẽſatõe põt ꝓmoueri allat aply
o epm eſſe unius uxoꝛis uirum ut habetur. xx vi
dl.in Pn. ſi ergo habuit uxorẽ pſũitur hũiſſe fili
os. Itẽ beatus petꝛus habuit filiã. ſ. petꝛonillam
? feꝛt ꝙ clemẽs papa quartꝰẽt habnit duas filiaſ
ienoꝛe ꝓmotõis ? ſic trãſeũt cõiꝛ doc. nii ſʒ tu ui
de⸗ glin. d. c. de ſuacuſane qᷓ ponit tertiaʒ opi.di
ſtguentẽ iter filios ſuſpecros z bõe ↄditõis ut pꝰ
calu nõ poſſit pmoueri ⁊ idẽ in nepotibꝰ ſecũdo
taſu. ſic ego cꝛedo ꝙ opi. Inn. ſit neꝛioꝛ ? ꝓbat
apte iudicio meo in. d. c.de ſiracuſane: ubi tex. di
Rusun iteꝛ bonos *malos: ſed in defectũ poteꝛit
eſtn l nd ius ↄſideꝛauit amoꝛé pr̃num qᷣ
“ em ut in. l. f. C de cura. furio. vnde alibi
i F d eb ſunt ceci eꝛga nepotes.i. q. iij. pue
nee de iure ciuili boc aptiſſimũ ur habetur
lig Gn opoꝛteat epos in. i. ubi caueĩ n ſo
Re E iſs ſů t de nepotib⸗ ⁊? intlto ð nepotibꝰ p
e en⸗ cppe nepos dr filiꝰ filij ł filie.l.iuriſ
aull .i. F. nepos. ff. de gradibꝰ nã tales nepotes

qs amar ut filioſ ut dix tex.i.l.libeꝛoꝝ ĩ fi. ff. ð V.

.

ſig. nec ob. dictũ apli qꝛ apłs nõ pcepit ſʒ diſpoit
ꝓbter euitadã bigamiã ut ꝓmouèedus hüerit nni
cã ⁊? uirginem un Pmiſit taleʒ moueri. ſʒ eccleſia
potuit poſt modũ ꝓuidere ne ſubſtãtia eccliaꝝ ꝑ
talles diſepet᷑ æ ide dic de iure antiq
rephẽſibile reputari ſi fʒ ueritatẽ tporum ſtatuta
ugrieétur humana ut in. c.nõ debet de oſan. ? affi.
In glo. ij. in fi. nõ. pꝰ ex glo. ꝙ bhẽs ꝓ ea ꝑte
ꝓP qua inſtitutus ẽ tenet̃ ꝓbar᷑ alicationẽ quã fec
defuntus de bonis ſuis dũ uiueret ⁊? rò c ĩ ꝓPpiu.
nã oẽs hẽdes tenẽt de euictiõe ⁊? quilʒ de pie ſua
? regula iuris hʒ ꝙ quẽ ð euictiõe tenʒ actoʒ eun
dẽe agentẽ repellit exceptio ut in.·l.exceptiõs.C.
de euicti.? in.c.ſiquis pſbyteꝛoꝝ de rebus ecc.nõ
alie. Et uide glo.in. c. epus qui filios. xij. q.ij. Ea
dẽ qõ fit in filio cuius pz alienauit bona ꝓPpꝛia fi

lij de qua qõe ꝑ glo.in.l fi. C. in oputatione.C. ð
iure delibeꝛandi. 4 Ct in fi. glo. nõ. ſingke iſta gl.
qꝛ neſcio hoc alibi ita cxpᷣſſum ſʒ glo aliquatenu
tetigeꝛit in.d.c.epᷣs qui filios.uult hec gloccen
ecchia inſtituta heꝛes tcneat᷑ ad oncꝛa uitſa uires
heꝛeditarias ſi nõ ↄfeceꝛit iuentariũ ſicut dicimus
in pꝛiuatis ꝑſonis ⁊ cũ hac gl.uident᷑ trãſire doc.
limitãt tñ æ Jo.an. pꝛincipł ꝙ ecclia leſa poteꝛit
peteꝛe reſtitutõeʒ in integꝝ ſicut æ minoꝛ niſi leſio
Otigiſſet ex euẽtu ad hoc.l.ueꝛũ in. F.ſi locu pleti.
ff. de minoꝛi. Sʒ Har. in.l.i. C. de ſacꝛolan. ecc.
tenet eccliaʒ nõ obligari ultra uires heꝛeditarias
mouetur ꝑ auc.ſicut. C. ð ſacꝛoſan.ecc ubi pꝛohi
bet᷑ quis donare eccłijs rẽ dijnoſam. Itẽ Mal. in
d.l.fi.mouet᷑ qꝛ fiſcus hʒ hoc pꝛiuilegiũ.l.iff.de
iure fiſ.gꝰ ⁊ ecclia que eqpeꝛat᷑ fiſco ut nõ.i.c.i.ð
in iteg reſti.æ hãc opinioneʒ teneas. nã in dubijs
fauendum ẽ pie cae.l.ſunt peꝛſone. ff. de religio. z
ſump.fune.Ex pᷣdictis ifeꝛo ꝙ ſi ecclic fem eſt reli
ctũ cũ oneꝛe excedente lucꝛũ poteꝛit ecclia ex poſt
facto relictum repudiare ar. in dicta auctentica. ſi
cut quod bene nota In glo. penulti. ibi renun

ciauit ꝓpꝛijs uult diceꝛe ꝙ iſte epiſcopus eꝛat reli

gioſus ideo quicquid acquiſiuit cedit epiſcopatui
? licet hoc non placeat Hoſti.dicenii ꝙ ex qꝰ ha
bebat adminiſtrationeʒ poteſt libeꝛe de his bonis
diſponeꝛe Jo. an. tamen tenet cum gloſ. z melius
quia quicquid religioſus ꝓmotus ad pꝛelaturam
acqnirit:acquiritur pꝛelature ut eſt tex.in.c.unico
.xviij.q.i.⁊.c.cum olim.de pꝛiuileg. habet tamen
adminiſtrationẽ illoꝛum bonoꝛum ex quo eſt pla
tus:debet tn uti nõ ur ꝓpꝛijs ſʒ ut rebus ecclie fʒ
eum ⁊ bene.⁊ nõ. hoc ultimum ⁊ licet iſte intellec
tus ſit neꝛus in ſe nõ tamen conuenit littes: ubi P
ſupponitur iſtum ↄdidiſſe teſtamentum de rebus
ꝓpꝛijs. eꝛgo nõ eꝛat religioſus quare tene lecturã
que ſequitur ĩ glo.ut ĩtelligatur tex.de bonis que
ſitis ↄtemplatione ecclie æ nõ ꝑſone.⁊ ex bac lec.
nõ ꝙ etiam epᷣs acquirit ſibi quicquid adipiſcituꝛ
intuitu ꝑſone ſicut dicimus iĩ ſimplicibus cleꝛicis.
in. c. quia.j.eo.⁊ d ico hoc notandũ quia iura aꝑ
te hec nõ dicũt de epo ſʒ potius nident᷑ inueꝛe op
po.ut legitur ⁊ nõ.in auc.licentiã.C. ð epi.⁊ dle.
xij.q.v.c.i.⁊.c.fixũ.ſʒ tene pꝛimũ dictũ. Abbas:
P

uo. naʒ nõ aʒ

V. * iſfrtre h .Nir

ynν‿iat ſ — gfrret

—ðQM
„°Bon le⸗ e

Rearim nene

— — - — — = — —— r9
re C — – C.& luα 4 D 8 5

ſſ 9ſ we .

N Cie
.„C3 ſα — r Pfu

èòð 4 ſ — Fr rele

Bia ingredientibus.
Abbatiſſa teſtari nõ põt ẽt ſi nunquã ĩ
duiſſet habitũ monachalẽ pꝰ põitur qõ. ſcðo ſol.
ibi neceſſariũ. CUMö p“ ꝙ moniales tenẽtur de
fene habitũ monachalẽ: nec ualet ↄſuetudo in op
poſitũ. Sʒ adueꝛte qꝛ ut plurimũ mõiales poꝛtãt
ueſtes nigras ? uellum conſecrationis ſeu ꝓfeſſi
onis:an aũt peꝛ hoc.c.illa eaꝝ talis ↄſuetudo ſit
ſublata ⁊ prima fronte vr ꝙ ſic:ſed in õriũ facit
qꝛ iſte tex.loquit᷑ de ueſtibꝰoĩo diſſonis ꝛeligioni
nã incedebar iſta ſiẽ incedebãt pᷣſbiteri illius loci
ꝛeſpectu coloris ⁊ foꝛme.nõ añt loquit qn certuſ
hitus nõ ẽ oĩo ↄfoꝛmis ſecularibus ueſtibus. 7
qlitate ueſtis eſt rex.cũ glo.nõ.in cle.ne in agro.
de ſtatu ꝛegu. in vbo ↄſuetudo ubi dẽ ꝙ pũt poꝛ
tare pãnũ ſᷣm ↄſuetudinẽ loci. ¶Eõ ſecundo ꝙ;
ad eſſe abbatiſſe neceſſario nõ ↄcurrit habitꝰ mo
nachalis: qꝛ ꝓfeſſio æ nõ bĩtus fac ꝛeligioſũ:ut in
.c.poꝛꝛectũ de ꝛcglaribꝰ. ¶ Jiẽ nõ. ꝙ lz abbatiſ
ſa hẽat admiſtratõcʒ bonoꝝ nõ tn põt cõdẽ teſta

mẽiũ de ꝛebꝰ pr̃ionialibus:ſed oĩo acqrunt᷑ mõa

ſterio. CS op. tex. in eo ꝙ põderat ꝙ ꝑ plu
ꝛes ãnos iſta ſtetit in mõaſterio. naʒ unus annus
ſufficir ut in. c. ex ꝑte. ⁊ in. c.ſtatuimꝰ.j ð ꝛegula.
Do. Moſt.ſupplet maxiĩe.dic.n.ꝙ ex quo qs in
gꝛedit᷑ ꝛeligionẽ ⁊ ſtat ibi ꝑ ãnum tacite ꝓfitet᷑:ut
in palł iuribꝰ poſtea diẽ ꝙ ſiqs igredit᷑ ꝛeligiõeʒ
ubi nöõ fuat᷑ ꝛegla:lʒ ꝑ płes ãnos ibi ſteter t ñ ob
ligat᷑ ſi ñ ẽ ꝓfeſſus.põt t̃ cõpelli ad excũduʒ nel
ad ꝓfitendũ:ar c.clici. j. de ꝛegu· Drimũ dq; ñ
nidet᷑ indiſticte ueꝝ:ſed ſolet limitari ⁊ ſolet intel
ligi qn hitus monachoꝝ nõ ẽ diſſitꝰ ab habiru ꝓ
feſſoꝝ. de quo dicendũ: ut hẽ tur in c.i de ꝛegu.
li. vj.? ĩ cle fi. e.ti. Scoʒ neꝛo dictum Moſt. gña
lit᷑ intellectũ nõ puto ueꝝ eſſe:qꝛ ex quo quis ge
neratr ĩgredit᷑ ꝛeligionẽ aſſumẽdo hituʒ ĩdiſtictuʒ
ſi poꝛtat illũ ꝑ annũ tacite ꝓfutet᷑:Iʒ ibi non fueĩ
ꝛegula: qꝛ tex. loquit᷑ indiſtincte in. d. cle. fi. Item
faẽ iſte tex. na hic nõ apparet ꝙ iſta abbariſſa fuir
expᷣſſe pfeſſa:⁊ ꝓ hoc facit alius ĩtellectꝰ quẽ po
nit ̊ Jo. an. dicẽs ꝙ; ex quo nonitia aſſumit᷑ ĩ ab
bariſſaʒ racite ꝓfitet᷑. qꝛ ingerit ſe acnibus ꝓfeſſo
rũ:ad hoc c.uidua.de ꝛcgu.qð tñ dicit nõ ꝓcedẽ
P niã electõis:qꝛ electio eſſet nulla:ut in. c nullus
de elec.li.vj ſʒ poſſʒ ꝓcedẽ ſᷣm eum peꝛ uiom po
ſtulationis uł collationis. ⁊ nõ ſingularit᷑ ſiud di
ctuʒ ex hoc põt arguez ꝙ ins neuux qð bẽtur in
d. c. nullus diſponẽs non ual ꝛc elecronẽ factem
ad pᷣlaturã ꝛegularẽ de nõ expᷣſſe ꝓfeſſo nõ uẽdi
cat ſibi locũ in ꝓuiſiõe qͥ fit ꝑ uiaʒ collationis uł
poſtulatiõis: 2 ſic tenet collario abbatie facta n ex
pᷣſſe ꝓfeſſo:qꝛ illud ius penale loquẽs de clecrõe
ened ad pꝛouiſiõeʒ uł poſtulationẽ qð nõ
n glo.i.ibi de ꝛebus ſuis intellige cum heꝛe
dis inſtitutione:qꝛ ubi non ẽ inſtitutio heꝛedis nñᷣ
eſt teſtamentum ſed codicillus:ut dixi ſuꝑ ſeica ⁊
adueꝛte:qꝛ ſatis ẽ ꝙ hẽs iſtituat᷑ ĩ ceꝛta ꝛe: ut ĩ.l.
i. § ſi ex fũdo.ff.de heꝛe.inſti.⁊ uigoꝛe illius in
ſtitutionis in ceꝛta re non dato alio cober ede

— rrn fF“ see = SS

e ieſtamentis

. .

obtinet hẽditatẽ in totũ:qꝛ uõ põt quis decedeꝛe
ꝓp pte iteſtatus ? pꝛo ꝑte teſtatus. Sʒ é qubiũ̃ uti
le nüquid in foꝛo aĩe hẽat locũ.d.l.i..ſi ex fun
do.æ de hae qõe uide ꝑ fre. cõſil. cxxvi. ubi refet
ſe cõſuluiſſe ꝙ ſie. ⁊ ꝙ multi alij. doc.i ſacꝛapagi
na idẽ ↄſulueꝛt. mouẽt iſti pncipalꝛqꝛ ius huanũ
nõ Sriũ iuri diuio dʒ ſeruari ẽt in foꝛo aĩe quod
& tener Jo. cat. poſt beatũ Thomã ſuꝑ phemio
ↄpillatõis ? Jo. an. in · c. i.. de uſur. li. vi uñ cum
Fm iura diſtinguant᷑ qñia ⁊ acqrãtur. iſte ẽ unuſ
modus acquiſitõis nec nutri aliqdð peccatũ dqʒ ẽᷣt
ſeruari in foꝛo ↄſcie.qð dicũt ueꝝ n ſi doloſe fi
iſſet iductus teſtatoꝛ ad inſtitnendum in ꝛe ceria:
nt qꝛ fuiſſet ſibi ꝑſuaſum inſtitutũ nõ poſſe hie re
gꝛeſſum ad alia bona. t limita fm gl. nõ in. c.
frinitatis.xii.q.ii.que dic ĩ foꝛo aic ññ tẽtur fur ꝛe
ſtitnere rem cum pena dupli ſed ſatis ẽ ſatiſfaceꝛe
de delicto¶ In glo in. vbo oꝛdiata ibi ul conſe

cꝛata in hoc gl.nõ bn dic: qꝛ abbatiſſa nõ ↄſecꝛat

ſed bñdicit᷑ ⁊ ẽ ſimplex bñdictioſecus in bñdicno
ne abbatis:qꝛ illa ẽ ꝑtim oꝛdiaria ⁊ ptim ſimplex
nã ꝛecipit ptãtem ↄferẽdi mioꝛes oꝛdines ꝙ non
ẽ de abbatiſſa. de quo uide bonã gl.in cle. anedẽ
tes de ſtatu regulariũ Abbas
Pꝛopter negli
Os quidem. gentiaʒ hercls
epᷣs exequit᷑ piã uolũtatẽ defuncti uel ſic
Si inf:a ãnũ a die monitionis non fit execunio te
ſtamenti ꝑ vᷣbentẽ exequi ðuoluit executio ad epʒ
prio ponit᷑ narrario.in fa ꝓuiſio ibi qobꝛẽ prio
moueri mãdat.fo ſuppleri ibi ꝙ ſi tertio redmdit
rõem bi ſic enim ¶ õ prio ꝙ quis poteſt ꝛelin
quere in teſtamento ut monaſterium conſtruatur
ac eẽt legare bona monaſteꝛio ↄſtruendo.ſecꝰ dic
in donatõe.nã donatio facta loco ↄſtruẽdo non
nalet. ut. in. c. abbate ſane. de ꝛc.iudi.li.vi.rõnem
diueꝛſiratem ponit Mar. in. l. ſeruos ad cuſtodi
ff. de ali. ⁊ ciba. le nã donatio ꝛcquirit pſon. hic
ẽ ꝙ abnri nihil requirit᷑.ff. de dona.l. abnti ? i.c.
ſi tibi abñti de prebẽ. li. vi. ſed legatum põt fieri
abnti quinimo in certe pſone dũmõ ex euèrn poſ
ſit certificari. Lquidã ff. de rebus dubi. cũpi ff⸗
5 de leg .C H. fo ꝙ annus pfius ad executio
I nẽ reſtamenti currit a die monitionis ? nõ moꝛiſ
teſtatoꝛis. ſed hodie cõir epi habent ſtatuta ut te
pus currat a die moꝛtis qð quałꝛ ſit itelligendum
.. ſubüiciã (Bee noc ſi teſtatoꝛ mãdat eccliam
oſtrui æ nõ dicit ꝑ quẽ hberes tẽtur exequi ſec? ni
dctur in relictis pauperibus ull pꝛo redemptione
captiuo. nã ſi teſtatoꝛ ſpecifice non ꝓuidit e exe
cutore dʒ eps tãqᷓ; pꝛ paupeꝝ exequi. bec niden
tur pꝛobari in auẽ. de ecce. ti. . ſiquis edificatio
nẽ iuncto.S. ſiquis. ꝓ redẽprione in.l. nulli C.
epi. 2 e ſ u relictũ in teſtamento ſio
ↄcernit utiliratẽ certe pſone:ſeu nõ eſt qui po it
petere in iudicio põt iudex ex officio cõpelleꝛe de
bentem exeqni ſicut hic fuit ꝓceſſum ex officio ?
dic ꝙ ẽt index ſecularis põt officiũ ſuũ impendeĩ
ut legata pia mandentur executioni ad hotc ter:
nõ. in.d. S. ſiquis edificationem. Et ex hoc ctiom

a 3 .σ .. Fratu,

i Gzond.
mnſe iberlan een o⸗

alegans. H biſnech
rian llſſe Alumnt c ud

7 nimnonep ae,inn i⸗ melmn.
ifummemii o lira n ſo
nltr rt i ir nici ns .
ctidoiiinnmi reiim incenn
npot ramds te ann lehetmnus en
Itten geli ci fucins nedl ihs
ſentuppoſinfnorelezaariſeln n
Cnfeinanir wornſten dnſaend
Donron no bercdis ded ianden
n Kmonſterin to i aanemm ihe⸗
icnicſerde nid di de ed
ſappler negigeian ereentons eſti
iodus telcis it ad no pies is mun
ſe ois o mm inmis ijpo ni
Nopoſttalnconplus ele ,i Cd
ei lutsinc tmt ine
,c. CIngn.i ami binis lf
acnentqr ſir ſhgig ddn iin

ſiteſtaor nſcinit onti ofn
nntentonmni gſnihde

cere. .gnincg iſos g
. imande
truengi tune darmrinne i

SS — c. A. „2 —— r Sſete S ſ C 4 e . — – a et ek, O „R.
er S one, C C =ð P P.) veltes earrf: = en a ſ nen A yer na Z. ) lenn
ende ſ . T a &.
re

deſtinatum ꝑ teſtatoꝛc nõ efficit᷑ relictum caducũ:

deicõ. Si ueꝛo ſunt relicta ad pias cauſas: tũc de
ie; ſið dʒ ↄmutari in aliam piam cauſaʒ:ſicut hic fit cõ

bent ſolui infra ſex menſes:⁊ currit tempus a die
inſinuationis teſti ut clare uult tex.in. S. legatñ.in
auẽ.de eccle.ti.nec pꝛiatur iſte tex.qui loquitur in
monaſteꝛio conſtruendo: qꝛ nõ põt conſtrui infra
modicũ tempus ſecus ſi aliquid relinque:et mong
ſteꝛio ↄſtructo ⁊ ſic limita iſtum tex. Item pdicta
ꝓcedunt reſpectu ſolutiõis fiende: iz reſpẽu execu
tionis deuoluẽde ad epᷣm: puto ꝙ ſi pꝛecedat du
plex monitio poſt negligentiã debentis exequi nõ
requiritur aliud tempus nec expectatur annus: ut
Vr inueꝛe iſte tex.in auẽ. pᷣdicta.in.F.ſi aũt qui hꝰ
faceꝛe ur.⁊ ſic ĩtelligeꝛeʒ nõ. ꝑ bar. in.d. auc. H̊ͥ am
plius. Ubi ueꝛo pᷣccdit monitio unica expectatur

¶ ve teſtamentis
herbögin
Phr⸗ stteſicel ſz fratres minoꝛes non pñt in iudici nõ. ᷓ; ſi
le üqid Wü/ Meſan Giiuce inkeꝛo q; 3 e llec n “W iudicio pe tñ nõ. qᷓ;ᷓ ſi teſtatoꝛ mandat aliquid fieꝛi infra ceꝛ
co.r r 6 tderdiiſfi teꝛe cis relictar n e i debẽt eſſe in iu tum tps computanduʒ a die moꝛtis dʒ intelligi =
ſe ſtuſt i nckbfeciani in dicio:ut in is gin offe n iudex eccliaſti ſuppleꝛi a die ſcie 7 adite heꝛeditatis: hoc pꝛobat
mniei 1.e gnli Uli Nifdr cus ſeu ſecu aris p xX ofrcio compelleꝛe de tex. in. l. ſtatu libeꝛos. F ſi quis heꝛedi.ff. de ſtatu
e oalleit noni⸗ ſiß lriran bentem exequi ad ſoluendum/hinc eſt ꝙ in mltis lib.· facit tex. iuncta glo. in.l.fi. F. ſi autem dubius
iſridiio 4 WN locis oſtituit ſindicus in ciuitate ad petenduʒ hec C. de iure delibeꝛ. Si vo teſtatoꝛ non pꝛouidit
lenet ock aſtben Anſui 4 relicta eis facta. de quo plene dicendũ ut habetur de tempoꝛe: tũc in relictis ad non pias cauſas da
Plöse J gn toniſn en in traccatu bar.minoꝛicarũ 1 6. ibi non põt. tur annus ⁊ currit tempoꝛe monitionis fiende .
miore ſingvant entſin ſi relictum a defuncto nõ põt deputari ad uſuʒz iudiceʒ.legitur = nõ.in auẽ.hoc amplius. C. de fi
adſeinn
e⸗

⸗ 3
Kei lcht epnſt gobee⸗ mutatio de loco ad locum:æ peꝛ hoc.l.legatuʒ.de
E e J uſufru. lega. æ ibi peꝛ bar. æ Jo. dc ligna.in cle. qꝛ
8 4 bi eſuninſteni nopoſſelienn ↄtingit de reli.domi. ⁊ in tractatu minoꝛicarum.
. mddnden inlinin in glr 1. 2 peꝛ hoc dico ꝙ ſi pecunia relicta a teſtatoꝛe nõ
nmis i gretſtifon Geß tetnr i ſufficeꝛet ad monaſteꝛiũ ↄſtruendũ dʒ cõueꝛti ĩ ali
mmere ron Gunbencngſel niseſnſfcg um piũ uſuʒ. Sʒ unũ ſemꝑ nõ. ꝙ iſta cõueꝛſio nõ
„ “ . n .
En Roin ſdo anian bilt e. pot fieꝛ ꝑ ſolũ heꝛedem nec ꝑ ſolũ epᷣm:ſʒ ꝑ epᷣm
m in boc . no bin ierabdatſar Nleqe 2 eum qui hʒ exequi.qð ꝓbat tex. ibi oꝛdinari te

ſa bici tſiſper bic cio ensntfin ce legit 2 mau.d.l. legatum. in alijs iur. px.
ne obbans:qt ila epiin oncianine grinſinnen ſalegars. Nõ. ibi ſine diminutione qualʒ c.
ꝙ ꝛelicta eccleſie ↄſtꝛuende dñt tradi ſine aliqᷓ di

Ni npitpritan ofred norsondins oe i
minutione. p. hoc ↄſuluerũt bar. æ fꝛan. de alb. ꝙ

ts de ſtumn regulani Abbas

Osquiden.

cps ereani pii uolitne defnnen uel ie
Ginin inin denontonio on frereeuio te
Rwenn 9 ddend rani dwodd araio 1 iß;
ro doni n nd nn giſ Mihobre hni⸗
moneriadat
röen diſic enim
quere in ſtumend
c a kegar bonn mon

in lonnde ni donario fa
n.. obbate ſane. de

r nhnſt e u letigſnc nii et fructus medij tpᷣis dẽnt aſſignari.pro hoc fac
Proen ngi pulcheꝛ tex. in.l. ſi ita relictũ .FH pegaſus. ff. ð leg.
genicz betlds ii. ubi dicit ꝙ ſi relinquit᷑ predium in certum dic
puta poſt. x. annos uel cum legatarius erit pubes
ꝙ debetur prediũ cũ fructibus medii tpis ſi dies
fuerit appoſita fauore legatarii. ſed in caſu noſtꝛo
cum relinqnitur monaſterio conſtruendo dics ap
1 Nid dt poni non fauoꝛe heꝛedis.ᷣſed fauoꝛe monaſterii:

dadeptin qn ſi monaſteriü fu⸗ ſſer vſtructum ipe teſtamti ꝛe
Reioen Gnannd liauiſſer de bnic n i diẽ. q no Hõ. eps
nond o ſupplet negligẽtiam executoꝛis teſti.ꝙ an ꝓcedat
ſeno⸗ And M M i oibus relictis ẽt ad nõ pias cãs multi tenent ;
et oe⸗ aſchfie ſic qꝛ oĩs uoluntas teſtatoꝛis largo mõ dẽ pia cũ
derin ulchi nõ poſſit aliquid amplius uelle.l.i.C. de ſa. ſanc.
Brr in ſcno⸗ Dnix ccc de quo dicã latius in. c. tua ⁊ in. c.ſi heꝛedes
onntio vnſfi e c. ¶ In gl. in. v. . annũ ibi quis edificationẽ

aduerte qꝛ iſte. S. potius ꝓbat Zrium.nã dicit ꝙ;
ſi teſtatoꝛ mandauit oꝛatoꝛiũ oſtrui dʒ heꝛes hoc
ſaeere. j. quinqʒ anos.ſʒ ſi mandauit hoſpitale cõ
ſtruendu tunc datur ãnus tex. aurẽ noſter non lo
quitur de boſpitali ſed de monaſterio qð reqᷣrit
Plirins ips ꝙ;ᷓ ſimplex oratoriũ. Sed holti. dicit
ſtandũ huic. c. indiſtincte. ut detur tantum annus
x quo nõ. ꝙ hodie ille. F. ñ ꝓcedit ꝛeſpectu oꝛa
olli poteſt tamẽ ſatis eque dici negligẽtia be
ſedis pt dupłꝛ. ↄprehẽdi prio reſpectu oꝑis ĩicho
ancki. æ hoc cqu iudiſticte ſufficit ãänus. Secundo
reſpectu opis Oplendi æ hoc caſu dʒ ↄſiderari qᷓ
llas opis. n ſi opꝰñ põt pfici.J. ãanũ nõ poteſt
dici beredem fuiſſe negligentem. ſed aſſignabitur
bs dueniens. zibanc ↄſideꝛationẽ? puto habuiſſe
ius ciuile diueꝛſuʒ tps ſiatuendo inteꝛ hoſpitale z

annus.ſʒ hodie ut dixi ep̃i ꝑ ſtatuta di ponunt ut
annus a die moꝛtis currat monẽdo geneꝛalꝛ quoſ
cũq;.Sʒ illud ſtatutũ pꝰ limitarẽ ſm pꝛedicta ut
tpᷣs currat a die moꝛtis ⁊ adite heꝛeditatis ⁊ ſcie.
Secũdo limita ut nõ.bar.in.d.l.cũ quidaʒ. ff. de
le.ij.ubi foꝛmat hanc.q. Quidaʒ ꝛeliquit centum
pauꝑibus declarandis ꝑ ſempꝛoniũ.lapſo ãno de
claratiõe nõ facta eps uigoꝛe ſtatuti nult pauꝑes
elige: e. Queꝛitur nũquid poſſit:æ decidit ꝙ non:
qꝛ ſtatutũ loquit᷑ dc executione:ſed hñs declarare
nõ ẽ executoꝛ·ſicut dicimus dram eſſe inteꝛ iudicẽ
qui declarar ⁊ executoꝛẽ qui exequit᷑ ſniaʒ.l.execu

toꝛc᷑. C. de execu.rei iudi.æ uide latius ibi P euʒ.
In glo. pe. in fi. dic clarius attingẽdo mãʒ q;

duo dubia pnt clici. pꝛimũ eſt ſi teſtatoꝛ ſimplici ¶ed ſe⸗
ſjv n=10

mandat eccliam conſtrui nõ expᷣſſo ceꝛto loco. fo
qn inceꝛtitudo oꝛit̃ poſt moꝛteʒ teſtaroꝛis: qꝛ non
põt conſtrui in loco peꝛ defunctum deſtinato.⁊ in
utroqʒ dubio ſentiunt cõiteꝛ hic doc. relictum nõ
uitiari.? uidet᷑ hoc ꝓbari in tex. nzo. nam quẽad
modũ nõ iitiat inceꝛtitudo ex poſifeẽo oꝛta. eadeʒ
rõe nec a pꝛincipio.? ꝓ hoc allego bo. tex. ĩ auẽ.
de eccle.ti..ſi quis in noĩe ubi dicit ꝙ ſi teſtatoꝛ
reliquit monaſteꝛio ſancte marie:⁊ tale monaſteꝛi
um nõ ẽ in illo tenitoꝛio nõ uitiatur relictum:ſed
debet᷑ ecclie cathedrali illius loci. de quo.j. c. ꝓx.
ubi glo. Ad idem induco bonũ tex.in.l. que ↄdi
tio in fi. ff. de ↄdi. æ de. ubi dr ꝙ ſi teſtaroꝛ mãda
uit aliqͥd fieꝛi i foro ⁊ ñ ſpecificauit. intlłi de foꝛo
illiꝰ municipij ubi habitat ⁊ ſi queꝛat᷑ in quo loco
edificabit᷑.dico ꝙ de ↄſenſu epᷣi ⁊z executoꝛis teſtĩ
eliget᷑ locus ſicut obſuatur qñ inceꝛtitudo oꝛitur

pleonij. Acuerte ad aliud nam gloſ. dicit hᷣ ſim
Niclter noluntatem teſtatoꝛis exccutiõi mandãdã

expoſifco:ut hic ⁊ facit quod.S. dixi/ Si neꝛo reli,⸗ iae ſe Al. m⸗ ree S ſe Drr gzres 1.,era He 7

