guine. neaʒ ẽ ſanguis hominis uiui ſine coꝛpo:e
7 anima. vñ quẽdamodum ſi ꝓijceꝛes aquã ſupeꝛ
pominem nõ balneat᷑ ſanguis uenaꝝ.ita uinum 2=
aqua appoĩtum poſt ↄſecꝛationẽ nõ madidat ſan
guinẽ pᷣi: Sed diceꝛes iu ex quo in hoſtia ẽ toiũ
coꝛpus rpi:⁊ in calice ẽ integruʒ coꝛpus xpᷣi qua
re ecclia utitur ſuꝑflue alto ſacr̃o. Rnñdetur ꝙ p
pteꝛ tria pꝛimo ad repntandum xpᷣi peſſionem de
cuius coꝛpoꝛe exinit ſanguis: ideo ninũ trãſubſtã
tiat᷑ in ſanguinẽ pꝛincipał: unde ex ui ſac: amenti
ſangninis pꝛincipalꝛ ẽ in calice ſed ex ↄcomitãtia
neceſſario ẽ ibi coꝛpus cum anima: in enchariſtia
ueꝛo ex ni ſacꝛamẽti eſt ibi coꝛpus pꝛincipaliteꝛ ſʒ
ex meꝛa ↄcomitantia eſt ibi ſanguis cum anima.
fo fit quia magis cõuenit huiuſmodi ſacꝛamento
ut coꝛpus detur in cibum ⁊ ſanguis in potum. reꝛ
tio pꝛopteꝛ effectum. nam coꝛpus pꝛincipaliteꝛ da
tur ꝓ ſalute coꝛpoꝛis ⁊? ſanguis ꝓ ſalute anime.
de quo nide latius ꝑ bcatum thomaʒ in teꝛtia pte
ſũme in.q.xxv.⁊.vi.ar.ij. ⁊ intellige pꝛedicta oñ
apponit᷑ ita modica quantitas liquoꝛis alte: qoᷣ
aſſumit ſapoꝛem accedentium que ſunt in calice.
nam ſi apponeꝛetur ninũ uel aqua uel alius liquõ
in tanta quantitate quia abſoꝛbeꝛet accidentia pꝛi
ouꝛs uini deſinit ibi eſſe ſanguis chꝛiſti: quia ſan
guis non durat niſi durantibus accedentibus pa
oꝛis nini:⁊ hoc uoluit in ſumma Joãnes andre.
ſed latius hoc pꝛoſequitur hic ⁊ uidetur quaſi opi
nio theologoꝛum facit quod dixi in. c. pꝛecedenti
Er ex his potes ſumeꝛe rationem quare commu
nicantibus datur tantuʒ euchariſlia ? nõ ſanguis
quia recipiendo enchariſtiaʒ recipit coꝛpus ⁊ ſan
guinem. nec eſt neceſſe ut iteꝛum recipiat ſangui
nem. quia ut dixi cum ſanguine eſt integrum coꝛ
pus.ſed ſaceꝛdos utitur his duobus ſacꝛamentis
ad repꝛeſentandum paſſionem chuſti ut dixi. E i
cunt ramen doctoꝛes ſupꝛa. c. pꝛoximo:⁊ ſenriunt
hic ꝙ non malum cſſet ſi communicans etiam ſu
meꝛet de ſanguine.⁊ dicitur qꝙ iſti cartuſienſes ap
ponunt modicum de nino in calice poſt conſccꝛa
tionem ut ſufficiar omnibus fratribus qui debent
communicare. ſed intellige ut dixi ut ponatur in
tam modica quantitate ꝙ abſoꝛbeatur ab accidẽ
tibus pꝛioꝛis nini alias deſineꝛet ibi eſſe ſanguis
ut z dixi .¶Mora ibi cedit natura miraculo ꝙ
illud pꝛopꝛie eſt miraculũ quod contingit contra
naturam nam ſi naturaliteꝛ poſſet illud continge
ꝛe nõ eſſet miraculũ. æ quot ſint neceſſaria ad eſſe

(fagiafea P is Hin n
4 ic Gorlieni fidlbu
vynl cei angmerem, hfn
touſin mdez in
defictop quidi ſin holce bo
runt ſe alquo pen n⸗
ſunt nals nul orbiuidunt.
ms nonnltus Mini
iniuſemmrumn
ona /mrbenn hul gellau oni
gwi y de Ali dir m
Cebis dubium. ni avidi din
Aſimncn perſe.? cg iden ſom m
neciocriten nal.. Unde augn

tint ꝙ ſunt quatoꝛ ſpes. ? ita .
i.d.ctepus. Ei. i unt opi.
hic in gl fi. G glin verbo i⸗
ults ponit nes ool i coe rl.
no repꝛobet alqui iſtur. m coͤr
caholc noni e en opl inlig
hnis ht copus i hniſbitoem 9
in opno qꝛ oanis nicy fut ner en
ziſe lelige g vſoluii iiln ma ne
) Dingug manſditdem. Erdenns
S.aborter iſti teri Opi Poſtt ing

ſpſentiganis uin remnan
everetij unniſafti Nan one;

ane l tepfmuncn iheſieen
por enlit ſinonig: geo gi nſrbſi

guine Punopalymce Tllenmment
unapubc inaleeſi raenii
bia pus manmm, ran kunſta
mmncnef ih woijlinlim ⸗
nltanna eſt bi ſongns nmn anine.
4gis cenentt buintnoct ſacgrento
ur incdun ſangnis in votumn ner
Grcun an es incelerd
di nde Keewe.
dens dean wedarre
1NN1 NKr H. dimaſceden 6
in nocicn avonins lcpois iteb od
ſeponan Accdentiun re inn lt
pponaan, Uini pel oona vel lis ſi
Ounnimei dpſopen Nctona 3
tnt bicſe vnguis chrſt : uſn
Icnrar nii Crrantibns genand
r boc nolitin ſoumm Joinesa

boc proſegpiemr Hed videnn aveſ e

-

¶ De celebꝛa. miſſ.

miraculi. uide bo. g. in. c.i.de reli.? uene.ſancto
ꝛum li.vi.⁊ iſtud de quo in tex.eſt maius miracu
lũ ꝙᷓ ſit in coꝛpoꝛe xpᷣi.nec põt dari aliq̃ ſimilituꝰ
wꝙ mutet ſubiectũ ꝛemanẽtibus poꝛibus accidenti
Pbus. Sũt ẽt multa alia miꝛacula in coꝛpoꝛe xpᷣi.ð
quo hic peꝛ. Jo. an. ? lʒ.nõ poſſit reddi 26 ſiliru
dinis:tũ nobis deſeruiũt.nã ſiẽ cibꝰ z porus con
nertunt᷑ mediante. nã in carnẽ humanã:ita panis
tꝛanſbãt᷑ in caꝛnẽ ſeu in coꝛpus xpi. nã ſi primum
oꝑatur nã. foꝛtius ᷣm põt oꝑari ipſe deus qui eſt
ſupra nqm. ? ita de ſilibus s in. F. iij. ꝙ oẽſ
ſancti ſũt ꝑfecte beati ? ꝙ ola ſuccedũt eis ad uo
tũ. 6. ꝙ ofo nõ dʒ eẽ indiſcꝛeta. ⁊ ſi aliqdᷣ ĩ
diſcretũ ꝛeꝑiat᷑ iter moꝛes antiquoſ dʒ illud muta

—

deficiat ⁊? ꝙ ibi ſit coꝛpus xpi dumtaxat.⁊ nõ bñ
hanc rõem ⁊ iſtud eſt unũ aliud miraculum ꝙ ið
coꝛpus xpi ſit in diuerſis locis. ſimile in capana
que cum habet ſonum auditur in uariis locis
n gl. fi. que eſt in. v. iueſtigat in fi. nõ. hanc
gl.que quotidie allegat᷑.⁊ ſimilem gl habes etiam
in decꝛeris.xiij.q.ij.tempus.⁊ in effectu hec glo.
47 2 illa ↄcludun mediocꝛiteꝛ boni ſunt ſpeties di
ſtincta a mediocriter malis. unde ſm gl. medioci
ter mali dicuntur damnati qui deceſſerunt in qui
buſdam peccatiſ leuibus. mediocriteꝛ boni ſũt exn
tes in purgatoꝛio qui deceſſeꝛunt in uenialibus.
Et inquãtũ iſte tex. dicit ꝙ ꝓ mediocriter matł ſuf
fragia uiuoꝝ ſũt ꝓpitiatões. intelligunt gl. pdicte
ri ſicut ↄtingit in illa oꝛatione beati leõis 65 P per hec ſuff agia uiuoꝛum mittigatur pena nõ
ſm unã lec.q hic nõ ꝛepꝛobat᷑ ꝙ gloria ſanc oꝛü it in totũ tollit᷑. un ſm ſuff:agiũ tollit rantã penaz
poteſt augmẽtari uſqʒ ad diem indicij. (s qyp quãtã abſtulit primũ nõ in quãtitate ſed ĩ poꝛtõe.
ſuff agia féa ꝓ ſẽtis ꝓſũt quo ad tria.pꝛimo uit ? pone exẽplum fingẽdo ꝙ pena defuncti aſcẽdit
magis glorificent᷑ a fidelibus in teꝛꝛis. ſecundo ut
apud deũ augmẽtetur gła ſm illã opi.pᷣdictã. rer

. nio ut ſint actões iar W virtno q́ᷓtuoꝛ ſpẽs
defũctoꝝ. quidã ſũt nalde boni ut illi qui deceſſe
runt ſine aliquo peccato moꝛtali ⁊ ueniali¶ Alij
ſunt nalð mali ut hi qui deceſſerunt cũ multis pec
catis moꝛtalibus. Alii ſunt mediocꝛiteꝛ boni ut
bi qui deceſſerunt cum peccato ueniali ſine moꝛta
libus. nam debent hec peccata priuſ purgari ĩ puꝛ
gatoꝛio.xxv.di.quał.Alii dñr mediocriter mali
2 de his ẽ dubium.nã quidã dñt ꝙ nõ eſt ſpecies
diſtincta peꝛ ſe. ? q idem ſunt mediocriter boni
2 mediocriteꝛ mali. Ande auguſtinus ponit rꝛes
ſoẽs tm.ut in.c.tẽpus.xiii.q.ii.ſj multi theologi
tẽnt ꝙ ſunt quatuoꝛ ſpẽs.⁊ ita tʒ papa bicłæ glo.
i. d.c.tẽpus.xiii.q ii. ⁊ ſunt opi.plime.de quibus
hic in gl. fi. gi mn nerbo i ueritate h̊ glo ut
nides ponit tres opi.ĩ cõꝑe xpᷣi.⁊ Iʒ ecclia aperte
nõ repꝛobet aliquã iſtarũ. tñ cõir rẽtur 2 ↄueniũt
caiholici in pᷣmã ? fam opi. ĩtelligendo primã
panis fit coꝛpus xpᷣi ꝑ tꝛãſbãtõem. ꝙ panis effici
tur coꝛpus qꝛ panis nũꝙᷓ fuit nec ẽ nec erit coꝛpꝰ
xpᷣi. ſed ĩtellige ꝙ; ꝛeſoluat᷑ illa mã uel annihilet᷑ nł
ꝙ ↄtingat ꝑ tranſbãtõem.Et beatus thomas ubi
S.aborret iſtã tertiã opi.poſitã in glo que hʒ
ſubſtantia panis æ uini remaneat.nam hoc ẽ oↄtra
reuerẽtiã tanti ſacr̃ti Item ↄtingẽt ꝙ nos ueneꝛa
remur panẽ quẽ ſaceꝛdos ſumendo deſinẽt eſſe ie
iunus cũ ſił comedẽt panẽ æ coꝛpus xpᷣi ↄtra c.
ex ꝑte. S. e.⁊.c.i.tertio ⁊ magis ſubtiłr id ꝙ priꝰ
nõ erat in loco nõ põt eẽ in loco niſi alteꝛo de du
obus modis aut ꝑ motũ localẽ qꝛ mouetur de lo
co ad locum aut per modũ ↄuerſionis. aut p mo
dũ rranſbãtõis ſicut ignis nõ põt eẽ in domo niſi
aut ibi poꝛtetur aut fiat ſed coꝛpus xpᷣi non eſt ibi
motum localẽ.qꝛ ſeqret᷑ ꝙ deſcendẽt de celo et
ueuiꝛet ad euchariſtiã. ⁊ ex hoc ſeq̃ret᷑ ꝙ nõ poſſz
eẽ eodem momẽto iĩ multis locis qꝛ nõ poſſet per
motum localẽ eſſe in uariis locis æ tamẽ ꝑ totuʒ
mundũ eadẽ hora coꝛpus xpᷣi ↄficit᷑ ergo oʒ dicẽ
ꝓ ſit ibi ꝑ modũ trãſubãtõis ſeu ↄuerſionis.⁊ ſic
opoꝛtet neceſſario dicere ꝙ materia panis ⁊ uini

lit decimã paꝛtem pene.⁊ ſic duo ſecundum ſuffra
gium aufert decimã ꝑtem ꝛeſidui non totius pene
⁊ ſic aufert decimã ꝑtem ex.xviii.et hoc dixerunt
gl. ut euitarer̃ õrium ne per multa ſuffragia poſſit
quis libeꝛari ab infeꝛno ubi nulla eſt redemptio.
Alij extra glo.uolueꝛũt ꝙ ſuffragia non pꝛoſunt
damnatis in infeꝛno quo ad hoc ut tollaruꝛ quan
titas pene ſed nt leuiꝰ poꝛtetur pena ſicut ſi fame
licũ poꝛtãteʒ trabem reficeꝛcs: nãꝗ pondus nõ alle
niat in ꝙᷓtitate ſʒ leuiꝰ poꝛtat᷑. Alij. alireꝛ dixeꝛũt:
ſzʒ Jo. cal hic ⁊ archi.in dicto.c. tempus: z augu
ſtinns ⁊ magiſteꝛ ſententiaꝝ li.iiij.di. xlvij. nbi :pi
refeꝛũt teneꝛi ↄtrarium aſſeꝛentes ꝙ damnatis in
infeꝛno nõ ꝓſunt aliqua ſuffragia quia ex quo de
ceſſeꝛũt extra caritatem nõ pn eſſe participes bo
noꝝ ecclie:⁊ pꝛo hoc facit bo.tex.xxv di K. aligs
ea demũ: ubi dẽ ꝙ damnatus ꝓ peccaro moꝛtali
flamine ꝑpetuo cꝛuciabit᷑. z idem de pe. di.ij.c.fi.
Itẽ.c.ꝓ obeuntibus.xiij.q.ij.indiſtincte dicit q;
ꝓ decedentibus in peccato moꝛtali nõ ẽ oꝛanduʒ
nec diſtinguit inteꝛ grauia = leuia. Arem moninnz
glo.nõ vr̃ rõnabile.cũ eiʒ fᷣm ſuffragiũ ſit eiuſdẽ
qualitatis ⁊ ꝙᷓtitatis ut pꝛimũ. nõ apper rõ q̊ꝛ nõ
debeat tolleꝛe tantã penã etiã in q;titate quantaʒ
abſtulit pꝛimũ ar. huius dicti geneꝛalis par ĩ pa⸗ẽ
nõ habet imꝑium in. c. innotuit de elec.⁊ ſic dam
natus poſſet liberari ab inferno ꝑ multiplicatõeʒ
ſuffragioꝝ qð ẽ falſũ ¶ Nxẽ pſuppoſita opi gl. ꝙ
ſm luffragiũ tollẽt rantq penãtin pꝛopoꝛtione poſ
ſet ſequi ꝙ ira alleuiaret᷑ pena ꝑ multa ſuffragia
multiplicata ꝙ quaſi nõ ſẽtiret᷑ qdð ẽt ſonat in ab
ſurdũ cũ dãnati in inferno debeant cruciari ppe
tuo igne.ideo tẽnt cõir doc.ꝙ mediocrit᷑ mali di
cunt᷑ illi qui deceſſerũt cum multis uenialibus.et
ſic ſunt in purgatoꝛio mediocꝛiter boni qui deceſ
ſerunt cum paucis uenialibus unde ſuffragia ꝓ
mediocꝛiter malis ſunt pꝛopitiationes ſ quia de
us pꝛopiciatur eis ad mitigationem pene. nam et
in purgatorio eſt magna pena. Et dicit auguſti
nus qoud eſt maioꝛ qualibet pena quam homo
poſſet pati in h ſeculo.ut eſt tex in. c.qualis.xxv.

ad.xx.primũ ſuffragiũ fuit rante potentie ꝙ abſtu

P i a * Pre da ruß. „2, frn 10

=, . =74 P. . Wla zi/

= . „ 1 — . 8 — — —
nacts waf'”ſ YXy. (Knalt arano Fjr 4 i ſ J ſn ſrſag tann Pſa ͤ Hr= Agz d⸗hede e errr r a 2„6 &

594/

1 4
— =S 4 — 5 — . . . . — ää(1 . vvA = t A..
.ü - s
Qiſ l . atr 4 is ſus er. 4 1, perllit NV ſ3 n d r- 2* 720 F Byr ſna jt : pa Syu 177 . ** 4. If 1. 24 fr 1R . 7
Ce celebꝛa. miſſ.
Küa.l
,lic nil.
V . Ilidea e r⸗
di. Sʒ ꝓ mediocriter bonis ſuffragia ſunt expia uere conficiat: tamen citius exandituꝛ bonus preſ ige ii poſit in
tiones qꝛ cũ deceſſerunt cũ paucis nenialibus ex biter dum orat pro populo ꝙᷓ malus uvt in. c ipi Cubis aaſbi innen,
toto pena expiat᷑ z purgat᷑ ex ſuffragijs ecclie:et ſacerdotes ·i. q.i.?.iij.q. vij.c.in grauibus. Nõ 1n ſehleah celni ünd

uide archi. in. d. c. tempus.cui nullo mõ plʒ ꝙ ið
ſint mediocriter boni et mediocriter mali qꝛ ſeqᷓ
retur abſurdũ ꝙ idem ſit bonus ? malus 3. c.ſi
eniĩ de pe.di.ij. Habes eꝛgo ex pᷣdictiſ ad qͥd pro
ſunt ſuffragia ubi nulla eſt redẽptio defũctiſ ⁊ col

(uucte ligendo nũc in ſumma ↄclude/ꝙ ꝓ ualde boniſ

ſunt in ꝑadiſo pnt hĩe tres effectus pᷣmus ut ſint
gaꝝ actões qꝛ eccclia refert gras deo de merito
collato illi defuncto. fus ut magiſ ille ſanctus glo
rificetur in teꝛris. t᷑tius ut augmẽtetur glła apð de
um tenẽdo illã opi. ꝙ gla bonoꝝ poſſit augmẽta
ri uſq; ad dieʒ iudicij.æ quo ad iſtos tres effectꝰ
poſſamus oꝛare ꝓ ſanctis. Dꝛo ualde malis ſuf
fragia ſunt ↄſolatões niroꝝ dũtaxat. MDꝛo medi
ocriteꝛ bonis ſunt expiatiões qꝛ ex toto liberant
a pena purgatorij. ꝓ mediocrit᷑ malis ſũt ꝓpitia

nões qꝛ pena purgatorij mitigat᷑ ñ m ex roro au
feꝛt᷑ ſicut in pꝰ cãu ꝛõe pᷣdicta.¶ Sed ex glo qꝛo

ad mãm ·c.cũ hic dicat᷑ ꝙ in calice debeat põi de

R:6 Vino 2 de aqua/ Quid ſi ſaceꝛdos ꝑ obliuionem

omiſit aquã uel eõ omiſit uinſi z omiſit aquam.
Anno. hic ⁊ cõiteꝛ doc.dicũt ꝙ ſi fuit appoſitum
ſolũ ninũ ſecutis vᷣbis trãſubſtãtiatõis ⁊ ibi ẽ vuʒ
ſact̃m ſed nõ ꝑfectũ.ſ. quo ad ſigmficaiũ.quia aqᷓ
ſignificat populũ:⁊ ſic erit xps ſin eccleſia nec bʒ
ſignificare uirtutem vnitaris ? caritatis: ſed ſacra
mẽtũ erit ueꝝ qꝛ pricipalr fit ad ꝛepᷣſentãdũ paſſi
onẽ xpᷣi ex cꝰ latere exiuit ſanguis æ aqua. vñ ſa
tis ẽ ꝙ ibi ſit ſanguis xppᷣi æ ex ↄcomitãtia neceſ
ſario erit ibi integrũ coꝛpꝰ xpᷣi ur Sᷓ dixi ſʒ ſi fuẽit
poſita aꝗᷓ ſine uino ſentiũt doc. q; ibi non ſit ueꝛũ
ſacr̃m ⁊ põt eẽ ꝛ2 qꝛ nõ ẽ ibi aliq̃d qð ꝛepnᷣret ypʒ
vVñ eſſz ibi ecchia ſine xpᷣo. vVn cõſuluit ꝙ ſi ſaceꝛ
dos depᷣbendat enoꝛeʒ ſtatim anteq́; ſumat illam
aquã debʒ poneꝛe ninũ ⁊ iteꝝ diceꝛe vᷣba canoniſ
et nide latius de hoc hic ꝑ Jon.
. rauius peccar
£ homine. mular cõficeꝛe 2 3
cõficit qᷓ; ille qui ↄficit in moꝛtali: prio
ponit᷑ qõ fo ſo. ibi eunʒ eꝛgo. ¶ Hõ pꝰ ꝙ eoꝝ qᷓ
dñr in miſſa qdã ſunt de ſolẽnitate ſeu de circũſtã
tiis. quedam ſunt de ſubſtãtia conſacrationis illa
ceim ſunt ſola de ſubſtantia ↄſecrarõia qᷓ dicunt᷑ in
ſecreto.⁊ tpꝛe quo clenat᷑ encariſtia 2 calix qᷓ vpa
habent᷑ S. e. cũ marthe: alia vo ñ ſũt de ſubſtantia
neqʒ ꝑ illa fit ↄſecratio:ſʒ ſaceꝛdos oꝛat pꝛo ppło
de quo nide bonũ tex. de ↄſe.di ij.c. panis ſic ui
demus in iudicio. nã quedã ſunt de ſubſtãna.que
dam de ſolennitate. ut nõ.ij.q Lin ſumma er per
boc in l pꝛolatã. C. de ſen Hö fo ꝙ ubi pꝛet᷑
mittuntur illa neꝛiba canonis quibus fit trãſubſtã
tiatõ ꝛemanẽt in altari panis ? ninum dũtaxat.
Irtẽ nõ ꝙ eyns i pcco moꝛtali ⁊ celebꝛãs non dr
offender̃ populũ ſʒ ſolũ deũ. Ex quo iĩfeꝛt᷑ ꝙ exñs
in peccato moꝛtali vVe ↄlłicit᷑ coꝛpꝰ xpᷣi. ̊ ipſe gꝛa
niteꝛ peccat.ad hoc.i.q.i.c.multi.nõ tñ ira ꝓdeſt
pplo malus ſaceꝛdos ſicui bouus.qꝛ licet uterqꝗʒ

&A

pulns delinquere illũ qui cõmittit plura peccata qᷓ;
illũ qui conmittit pauciora:ſed hoc intellige niſi
pauciora ſint grauiora: ut in. c. mouet. xxij.q.i.
In gl. in uerbo nerum ibi. alio auteʒ reſpectiu
2c aduerte glo. hic intrat alium articulum/quis
magis peccet: an delinquens occulte an publice
7 nõ bñ explicat: æ uide ð hoc glo.xxxij q.iiij. c·
nemo. z. lxxxi. di. clericus ſolus: æ peꝛ Out. in.l.
ij. E. de ſumma trini. æ diſtingue ſic poſt eum ꝙ
ant queritur ðᷣ cauſa delicti aut ð effecm: ſi ð cau
ſa que eſt dolus ſeu animus delinquentis: tũc ant
conſtat de dolo ⁊ non eſt differentia inter clam =z
palã: nam ex quantitate contemptuſ deus punit
peecatum: nt nota. in. c cuʒ quidam de iuꝛeiuꝛan.
et in c homo xpᷣianus.xl.di.aut dubitatur de ani
mo delinquentis:et tunc in his que ſunt de gñe

prohibitoꝝ ſemper pᷣſumituꝛ doluſ: ut in. c.i.ð Pp

ſump. ? in. li. C. de ſica. In his ueꝛo que ſunt de
gñe ꝑmiſſoꝝ in ſpecie: iñ ſunt ꝓhibita ut cõtrabe
re matrimoniũ ⁊? tunc aut quis delinquit palã et
pᷣlumitur eꝛꝛare ? non ↄtẽneꝛe: aut occulte ⁊ pꝛe
ſumitur dolus. l. fi. ff. de ritu nup. z.lI. pupilus de
admi. tut. fo cãu cuʒ qꝛit̃ ð effcctu delicti magis
delinquit qui peccat publice ꝓpteꝛ malũ exemp uʒ
quod pᷣſiat ꝓximo: ⁊ ſic loqui᷑.c.pcipue.xi q.uj.
AVel dic ꝑ alia neꝛba ↄcludendo pᷣmiſſa ꝙ reſpen
illari magis peccat delinquẽs palã:ſed reſpeciu in
feꝛentis ↄſideꝛatur animus. Et ex iſtis ſoluit que
ſtio:quidam pꝛofeſſus quandam religioneʒ exiuit
oꝛdinem ⁊ duxit uxoꝛem inquiſitoꝛ heꝛetice pꝛani
tatis uolebat contra eum pꝛocedeꝛe ut ſuſpectom
de heꝛeſi queꝛitur nunquid poſſit. Ex pꝛedictis di
cit But. ꝙ aut ille conrraxit palam ⁊ pꝛeſumitur
enare in fide: ⁊ ſic poteſt pꝛocedeꝛe coniia eum:
aut clandeſtine ⁊ non pꝛeſumitur eꝛꝛare:⁊ ſic pote
rit inquiſitoꝛ pꝛocedeꝛe contra eum quod nõ. q;
facit ad mulia. ¶ In glo. fi. ibi nel notoꝛius foꝛ
nicatoꝛ: nota glo. uult enim ꝙ notoꝛius foꝛnica
toꝛ ſit ſuſpenſus quo ad ſe ⁊ alios:⁊ ſic ꝙ alij pec
cent eum audiendo. Tu neꝛo nide quod dixi i. c.
ueſtra de coba. cle. æ mulie. Sentit etiam iſta glo.
ꝙ aliteꝛ noroꝛius cꝛiminoſus non ẽ ſuſpenſus q*
ad alios ¶ Et in fine glo. nota ſingulariteꝛ hãc
ultimam queſtionem: ? ex ea collige ꝙ ſacerdos
non debʒ celcbꝛare ſi ſciat ſe ĩ peccato eſſe niſipꝛi
us confiteatur : nec ſufficit ſola contritio uel ꝓpo
ſitum confitendi ex quo de pꝛeſenti poteſt confite
ri:quod multi ſaceꝛdotes male obſeꝛuant.⁊ ꝑ boc
diẽ dñs Anto. falſam eſſe opinionem eoꝛuʒ qui
dicunt ſufficeꝛe contritionem cum pꝛopoſito confi
tendi ſemel in anno. Tu ueꝛo circa hunc articulũ
nide quod plene dixi in. c. ommis utriuſqʒ ſexus
infꝛa de pe. ⁊ remiſ.⁊ uolens teneꝛe illaʒ opinione
poſſet rndeꝛe ad iſtñ tex. ꝙ loquit de eo qͥ nõ ẽ 2
tritꝰ de pecco ſʒ ꝑſeneꝛabat i eo.⁊ q;uis cꝛedeꝛem
illã opi. ueꝛã ĩ nõ debẽte celebꝛare ꝑ ea que ibi di
xi. tñ ĩ ſaceꝛdote tutũ ẽ teneꝛe illã opi.quam ſcntit

fo ſoltiob b
i los pobat bi
6i. digg delner cuun

ticii etit elnen
(nio sfi ens
bur ergo duds ne uno o1
gali cor.cc isj dehe
pos eigötur Pocipalter in
le cgO defiete hͤ ſſ bon
lictuin ad ia hoteſt cppel
ge cadauere.R. nog
ſmn Jo n ob hor lt ys
te ionid s enmzs l⸗
Ser nai l /lmnmin
chiz iirimmnr n oſtr
ſ M. iyhumnors ſunt ſinile
Gc bent olomitten in boc n
cha? ſca agua eſ feigida d do
dus ſiccus ger calidus 2 bun
bzni; puini dementi tene fe
aqne colera babz ni ignis lang
deb bes gl. iuris cinilis in pb
H uiceor gnouſſe Abbys,

Olenteg Pꝛer
onqs
donie n omrn offi
ole elebꝛerer Orore dno fieft pri

Ni dlce oreſſi fo phͤber
ſle eueſſi fo phiber bi h
ſbaſci n dns pur dvo ſü ac

raliſn ODrnilieins etſapſinng⸗

2 4
Va ae — 7 . — – —
e ewn n 5 Er ite lsF k HS TTODEPEEOEn
8 , Wuvr *W in Pmend! g r 1 4 Rans ſpeihe u . Z N Ff D A. O.
9 2 5 4 1— Bn j, — 4
elel. a 12

drne in 0 De cele. miſſarũ

o Do 1 Oardir bo
aigii Wnin roh , H
„ eten muuncfi ibi gl. iac gllic nipll vii q. i. nimo ſacerdo nõ occurrit in prtncipio nel in fi. officij nũquid te
mmint inanel te dubitaĩ⸗ narn poſſit celebrare voſt ofeſſioneʒ neatur illud ꝛeaſſumeꝛe. dicit ꝙ nõ niſi maximam
ln gan orrſeh – nõ expleia pnia ſibi inſuncta ? deuoti eſt ut pri ptem obmiſcerit qᷓſi ſuppleat̃ defectus per alios.
üth rurnt ein ſe nſi expleat nõ iñ neceſſaꝛiũ dũmõ nõ ſit in moꝛa ipᷣaʒ cautũ tñ eſſet in ſilentio reaſſumere ¶ ltio qriẽ f N-lanes iesg e. , el T, Tefe-
obenn pigt explendi. de quo uide bo.gl.in. c. de hbis.l.di.? nũquid ↄfabulantes in diuinis officiis uel non di ſt· de eſe Fe-r n dr i

opſanper funin Golter in cid 5

i cſe d bslenqneſnnce
Ein ecenni ſunt phbbin n önbe
Pnid? tunc anrnis Gelncvrpoia
er on grier: n oulerpr
sfif deninpe yinsc
n an qunt cfitm tqi ngi
delcn publieepore maſi nmpi
inno:r ic loqut.. Pepe n l⸗
Adena Nendendo nnſn g reſpen
We Winadiſed ehean n
Aoanmn wnns. KoGis endcre
dhes annnden ricewecrn
4 Auarronn nandnd Dadie
con connn eun poecder uſlgeum
Aveimr hnceid oſtt Ctpriſhl
gm letonmnt an tinit
fdertieporſt pocedere tontdan:
Etir t non oruminn emteſte
WGõ unn eun gnog ſ
r rcni iul monn
onn go. uileing tolonns MR

us ao ſet diest ſccol N⸗

e cood cirii,⸗
cmdo. TLu vem bide dhode
cndo. T. taiminge

Ge⸗
ſus non
En fne go.n
noeſion un e in
areliſaa ſei ſen
elbufe ld itod
2anr me fei ſolnc⸗ enr
fueam gvo de prſen n
iarn⸗ ten
gi en gine 4
d⸗ cmmummn a nn
ſſſcen Tun n hn⸗
i or unt in

9
.

Inn. in. d. c. oĩs.

HMic ĩpꝛobat opi.
quadam. que habʒ ꝙ in ſa
crameto altaris aqua conueꝛtat᷑ ĩ flegma

7 ꝓbat xpᷣm fuiſſe uerũ deũ æ nerum hominẽ: ⸗
ꝙ de ipſius latere exiuit nera aqua prĩo ponitur
qð.fo ſolutio ibi nos.⁊ ibi prio refert duos eꝛo
res.Fo illos ĩpꝛobat.ʒꝰ ibi per h̊ rñdet pncipali
qõi. ꝓbãs ꝙ de lateꝛe xpᷣi exiuit uera aq̃ quarto
ibi cũ ꝗt dicit qᷓre de lateꝛe xpᷣi exiuit ſãguis 2 aq̃.

1
— . — . .
Hö pꝛio ꝙ xp̃s fuit neꝛus deus æ uerꝰ hõ.ha

buit ergo duas nãs.iĩ nno coꝛpoꝛe: diuinã.ſ.⁊ hu
manã ↄcoꝛ. c. cũ xpᷣs.j.de here.¶ nõ ꝙ ad eẽ
hoĩs exigũtur. pᷣncipaliter duo.ſ.co:pus ⁊ aĩa.al
te ꝛ0 ergo deficiẽte nõ eſt homo.⁊ ſic cadaner re
lictum ab aĩa nõ poteſt appellari homo:nec aiĩa ſi
ne cadauere. ¶ Itẽ nõ ꝙ yps eſt ueritas. æ foꝛte
ſᷣm JYo. an. ob hoc noluit xpᷣs ꝛeſpondeꝛe p lato ĩ
antl gin eſt neꝛitas nolẽs ſe foꝛte iactaꝛe.

e. AUIItem nõ. ibi ſed flegmam non eſſe ꝛecedenõ ꝗ

PP- „

Vbis. ubi aliteꝛ de mente nõ ↄſtat in. c. fi.j. de. v.
9 ſig. ¶ Mõ ꝙ humoꝛes ſunt ſimiles elementis.et
dic ꝙ hẽnt ↄfoꝛmitatem in hoc. nam terra eſt fri
gida ⁊ ſicca. aqua eſt frigida æ humida. ⸗ igniſ ca
lidus ⁊ ſiccus. aer calidus æ humidꝰ. melancolia
bʒ nãʒ pꝛimi elementi.ſ. terre. flegma habʒ natuꝛã
aque colera habʒ nãʒ ignis ſangnis bʒ nam aeꝛis
7 de h̊ hes gl.iuris ciuilis in ꝓhẽio iſti. lʒ glo. fi.
h uideat᷑ ignoꝛaſſe Abbas.

Olentes. PDꝛecipit prelatis et
* clericis in mrtute obe
dientie ut nocturnũ officiũ ? diurnũ ſtu
dioſe celebꝛẽt er uote. duo facit prio ponit clico
rũ duplicẽ exceſſũ. ſo ꝓhibet ibi hoc igit.prima
ſubdiuidit in duas ꝓur duo ſũt exceſſus.ſa ibi ſt᷑
7 alii¶Nõ ↄtra illicitas et ſupfluas ↄmẽſſatiões

7 cõfabulationes et maxime ſcꝛotias cum mil dre .

cioſius ſit tp̃e ⁊ nil uilius a multis ꝛeputat Itẽ
nõ ꝙꝙ officium eſt celebrandum ſtudioſe ⁊ deuote
2 dic ſtudioſe quo ad officium oꝛis qꝛ non ſinco
pando nel aliq nid omittẽdo dicendum E.ſincopa
eſt.n. figura que de medio tollit ut nõ in. c. foꝛus
I.de.v.ſig. deuote ueꝛo refertur ad officium coꝛ
dis xxiij. di. c. pſalmiſta. tractat 5 Inn. ꝙ ſi cleri
ci nel laici inteꝛeſſentes dininis officiis non intelli
gant ea que ibi dñtur nihilominus merentur dũ

mõ hẽant coꝛ deuotũ ad deuʒ ⁊ intendũt officiis
ut quantũ in eis eſt(ꝛ querit nũquid peccent cleri

ci cogirando ſuꝑ aliquo bono ſpũali uel tpᷣali dũ
dicũt offictũ. ⁊ dicit ꝙ ſi neceſſitas cogitandi non
capit dilationẽ excuſantur a peccato als incurrũt
peccatum nõ tamen moꝛtale.qꝛ ſm boetiũ coꝛ ho
minis nagũ ẽ et mobiliꝰ hoĩ mobili. unde nullus
eſt ira foꝛtis quin patiatur uarias cogitationes.
Querit h ẽt Inn. quid ſi clcricul ex aliqᷓ ltima cã

centes officiũ ſtudioſe æ deuote beccent moꝛtaliteꝛ
Jo. an ponit tres opi. prima ꝙ ſic. pꝛo hoc tex.
ibi penitus inbibemus diſtꝛicte pᷣcipiẽtes ⁊c̃.ueni
unt ergo ↄtra pᷣceptũ iſtius.c.æ ꝑ ↄns incurrunt
peccatũ moꝛtale.xiiij.q.i.qð pᷣcipit ⸗ i. c.ij. ð ma.
2 obe.fa opi.ꝙ nõ peccãt moꝛtaliter ſed uenialꝛ:
qꝛ diceꝛe ẽ in pcepto alia uero ſuadent᷑ z pꝛo hoc
facit tex. dũ dicit q;tum eis deus dederit ⁊c̃. teꝛtia
opi.ꝙ ex indeuotione obligãtur ad penã ſed nõ
ad culpã.nã hic tex.pcipit ſub pena ſuſpẽſionis i.
ꝙ cõfabulationes ⁊? indeuote celebrantes debent

Abe ſuſpendi ab officio/ſatis crederem qtitatẽ reatus

ↄſiderãdũ ex q̃itate ⁊ ꝙᷓtitate ↄtemptuſ ⸗ negligẽ
tie Abb⸗
An e. Encariſtia dʒ munde ſeruari
7 in eius eleuatione ⁊ delatio
ne:populus dʒ ſe inclinare.⁊æ cum defert
ad infirmũ dʒ feꝛꝛi in decenti hitu æ cum lumine.
tranſgꝛeſſoꝛes ueꝛo grauiter ſũt puniedi.ſa ibi ſa
ceꝛdos.teꝛtia ibi quã. quarta ibi pᷣlati. Mõ. prio
ꝓꝙ ex icura ⁊ negligentia ſacerdorũ in diuinis de
us ſepe ꝓuocatur ⁊ exardeſcit cõtra hoĩes. facit.

Vi.q i.ex merito plebis ¶ nõ ꝙ ĩ eccliis pochi crale

alibus ſemꝑ eucariſtia dʒ ſeruari in aliquo mũdo
7 ſingulari ⁊ ſignato loco.⁊ dic ſingulari.i.ubi ni
hil aliud ſit.⁊ dic ſignato qꝛ dẽt ſeꝛuari ſub fideli
bus clauibus ne iſti ĩicãtatoꝛes ⁊ malefici ſubtꝛabe
ꝛe poſſent illud ut in.c.i.de cuſtodia eucariſ.⁊ cõ

1, coꝛpus xpi in eccleſia ut poſſit firmiſ ſucur

riʒ nõ ibi doceat plebẽ ꝙ officium ſaceꝛdotis offnt

paꝛbchialis eſt pꝛedicaꝛe z populum doceꝛe.unde
pꝛedicatio eſt officium cure:ut nõ. glo.in cle.i.de
regula. Vnde fratres iſti mendicantes nõ de iure:
ſed ex pꝛinilegio pꝛedicant ut in cle. dudum de ſe
put. 1
mũ peꝛ ſaceꝛdotem in decenti habitu. utpura ſuꝑ
pellitio uł etiam in cappa rotunda cum ſtola facit
c.cleꝛici de uita ⁊ honeſ. cle 6 ibi feꝛat ? de
feꝛat ꝙ ſaceꝛdos defeiens eucariſtiam ad infirmũ
nõ debet redire ſine eucariſtia. vnde debʒ ire mu
nitus pluribus eucariſtijs ita ut ſemꝑ redeat cum
eucariſtia.⁊ ſi pꝛopteꝛ multitudinem infirmorum
opoꝛteꝛet omnes eucariſtias diſtribueꝛe nõ debet
redire cum lumine nec in apparatu ne opulus ex

ignoꝛantia adoꝛet tabeꝛnaculum. ¶ Mõ qre coꝛ

pus cꝛiſti eleuatur et defeꝛtur cũ lumine.fit eĩʒ nõ

ad fugiendũ tenebꝛas:ſʒ ad deſignandũ ꝙ ipe eſt

candoꝛ lucis eteꝛne Aco quid eſt diceꝛe eu

R. 2„ .
cariſtia ? unde dicitur. Sol. encariſtia ſumit p ho (-Luir fks ſ.

ſtia oↄſecꝛata:æ dᷓ ab eu qð ẽ bonũ:⁊ caris quod
eſt gra.quaſi bõa gꝛa.⁊ dʒ ſcꝛibi ſine.h.quia heu
cũ.h.ẽ inteꝛiectio dolentis.de quo uide tex.i.q.i.

— 5 — —
multi. ¶ Allteꝛius queꝛitur nunquid fugiens ad fgzs— sdenz, P nueSis Trseate

coꝛpus cꝛiſti gaudeat imunitate qua gaudet fugi
ens ad eccleſiam de qua.j.de imu.eccle.pcꝛ totuʒ

——

6 ꝙ coꝛpus cꝛiſti debet defeni ad infir &tταια S en fme Pa⸗ D 4 ferr, Tert

iααι dαπſ ſann ſ artenlt Aac

—

— 5

170 nmma paui ker

— 7
Cant Aoiwe ac vllæſer

T=u „O nn A rr a è 4 Fefrrner .

1

H₰

¶ He cele. miſſarũ.

UVin. et goffre.dicebãt ꝙ nõ.aſſumẽtes rõem gl.
xiij. q.ij. c fi.ubi dicit glo.ꝙ aſſumẽs coꝛpus xpi
non gandet imunitate eccliaſtica. qꝛ ẽ cibus aie er
nõ coꝛpoꝛis. uidemus eĩz ꝙ dãnari ad moꝛtẽ aſſu
mür coꝛpus xpᷣi et m ꝓpteꝛ hꝰ nõ eꝛipiunt᷑ a mãi

bus officialiũ: ſ illa glo. loquiĩ de aſſumẽte er nõ.

de fugiente ad coꝛpus xpi. quare dicit hoſti. tutiꝰ
7 deuorius eſſe diceꝛe ꝙ fugiẽs ad coꝛpꝰ xpᷣi ga
ndeat imunitate ¶ Douet᷑ pᷣncipalłꝛ: qꝛ coꝛpus xpᷣi
ẽ longe dignius ꝙᷓ ſit eccleſia mãlis. Irem qꝛ ip
la ecchia hẽt hoc prinilegiuʒ ꝓpteꝛ ipſum xpᷣm. fõ
tius eꝛgo ipſuʒ coꝛpus dʒ hac imunitate gandeꝛe
Itẽ ſi ſtarue dni tpᷣalis gaudẽt hoc priuilegio in
ſti. de his qui ſunt ſui uel ali. iur · ꝓ hoc tpᷣie. fac
. pñti.C. ð his qͥ ad eccle.ↄfu.foꝛtius dzʒ h bůe
nerum coꝛpus xpi cũ longc grauius ſit offendeꝛe
ꝑpemã qꝙᷓᷓ ipᷣalem maicſiatem.j. de beꝛe. Vgentis.
nec ob. ꝙ ẽ cibus aĩe: qꝛ ẽt ꝓdeſt coꝛpoꝛi. nec ob.
glo. pᷣall. qꝛ alia ẽ 20 in ſumentẽ alia ĩ fugiente. nã
ſumẽs ꝛepitur captiuus: iõ captiuꝰ dimittitſed fu
giens eſt in libeꝛtate: iõ debet obꝛeueꝛentiam coꝛ
poꝛis xpᷣi in libetate conſeꝛuari.⁊ nõ hanc cõclu
ſionem. Ex cuius deciſiõe põt notari/ꝙ priuilegi
um extenditur ad caſum non expꝛeſſum quãdo ex
mẽte prinilegiãtis põt ille caſus compꝛehendi fac
qð nõ. glo.de milite celeſti. in.. miles. ff. de ꝛe in
di.nam prinilegia conceſſa milinbus ſecularibcõ
gruentia clericis exiẽdimus ad clericos:ut ibi. er
dixi in.c.i.de e g,0⸗ . Fe gioei in fi. Við plu
ꝛes alias ꝛões ↄfoꝛmes bic ꝑ Jo.an. in hoc tm nñᷣ
eſt uis dĩmodo deuote oꝛetur. æ quiſqʒ debʒ oꝛa
re gm ſtatum ſuum in quo ẽ. Drbao.
In ouentna
Bm creatura. libus eccleſijſ
conuentnalite: celebrande ſunt miſſe de
feſto nł f eria ⁊ defũctoꝝ ãnineꝛſario.uel clarinſ
ſic. In eccleſijs collegiatis debent celebꝛasi due
miſſe collegialiteꝛ. Vna pꝛo defũctis alia fʒ occur
rentiã diei nt ꝓ feſto ſi feſtum occurrit uel pro fe
ria ſi feria. primo ponit mandatum. ſecundo pꝛe
mittit caſum generalem ibi mandamus. (Bora
primo ꝙ creatura non põr ſufficienteꝛ regratiari
creatori ſuo/ hinc diſputatur apud ppos an filins
poſſit ꝛeconpẽſare patri bñficia ab eo recepta re
cipit.n.filius a patre eſſe: doctrinã ⁊ alimenta nlti
ma duo bñficia põt filius pr̃i ꝛecõpẽſare:ſed eſſe
ſibi dare non põt. illum t põt in eſſe ſuo ↄſeꝛuar
Arẽ allegat᷑ iſte tex. ꝙ ꝛecipiẽs ab aliquo bnfieiuʒ

ſt illi nãliteꝛ obligatus ad h tex. in.l ſed ⁊ ſi. ꝗ.

ſulnit. ff. de peti. beꝛe.z.S. de teſta.c.cũ in officijs
nbi bo. te. ¶ Item nõ ibi mãdamꝰ ꝙ clerici eccle
ſie collegiate peccãt nõ dicẽdo ſolẽniteꝛ duas miſ
ſas in die cum in qualibet miſſa oꝛandum eſt eniã
ꝓ defũctis.nt in.c.pe.de ↄſecra.qi.i. teʒ nõ
ꝙ miſſa defunctoꝝ pꝛefeꝛtur miſſe ð feria. nã miſ
ſa defunctoꝛum non obmittitur pꝛopteꝛ feſtum: ſʒ
miſſa de feria ſic nt hic.
In die cene do
Z referente. mini epᷣs in ſua
eccłia tin miſſaʒ celebꝛare debʒ ⁊ criſma

oↄficeꝛe ponit mãdatuʒ cuius pmittit cõm gũglem

ibi frateꝛnitati: ⁊ pone caum ur in glo. fi. ¶Mõ.
ꝙ ex maioꝛitate dignitatis nõ ſʒ ples miſſas i die
cclebꝛare.⁊ ſic ſiue ſit eps ſine archieps ſiue patri
ar decet niſi unaʒ miſſaʒ in die celebꝛare.
(SRond ꝙ archieps tenet᷑ reſidẽ in ecchia ſua
et ibidẽ diebus oꝛdinatis ꝑſonalꝛ celebꝛare. ad h̊
c.ꝑuenit.vij.q.i.et alibi diẽ tex. ꝙ ceſſante cã le
gitia nõ dʒ eps in die dnico abeſſe ab ecclia ſua.
de conſe. di. iij. c. eps. ¶ Opp contra tex. nam er
cã uiputa ꝓpteꝛ ꝑegrinos ſuꝑueniẽtes licitum eſt
ſaceꝛdoti ẽt ſimplici plures i die miſſas celebꝛare:
ur nõ in. c. ↄſuluiſti. S. e. ge foꝛtius hic debebat li
ceꝛe iſti eo. So. dicit hoſti ꝙ bic eꝛt mlti alij ſa
ceꝛdores qui pot᷑ant ſanſfacẽ ꝑegrinis ⁊ iſtud fit
ĩ reueꝛentiã cꝛiſmatis ut ſolũ illo die eps celebꝛet
unã miſſaʒ hoc iure nõ ꝓbeĩ.iñ fuando hoc di
ciũ Hoſtiẽ. dicit ꝙ ſiquis hr̃et duos epaius: ila
nicinos ut in utraqʒ; ecckia poſſet celebꝛare ⁊ cꝛiſ
ma ↄficeꝛe dʒ alt᷑natis annis ibidẽ hoc officiũ exẽ

ceꝛe ⁊ non duas miſſas celchr⸗
2 n ſacꝛificio alta
Ernicioſu 8. ris plus de uino
ꝙᷓ; de aqua ponẽdum eſt. pꝛimo põit ab
nſum queʒ ſo repꝛobat. t᷑tio fieꝛi pꝛohibet. fa ibi
cum. Ltia ibi ideo ¶Mo pꝛio ꝙ in ſacaificijs ⁊ ſa
f cꝛamentis dʒ attẽdi gñalis ecclie ↄſuetudo q;'uis
in iure ſpefice nõ caueaĩt multa enim obſeꝛuantur
ab ecchia gñ ali de quibꝰ nõ reꝑitur aliqᷓ ſcꝛiptuꝛa:
2 cꝛedendum ẽ ꝙ ab ipᷣo chuiſto uł aplis ul ſactis
pꝛibus illa obfuantia emanauit. uide bo. tex in
.c.eccłiaſticaꝝ:xi.di.¶ Secũ o nõ ꝙ in fo ↄceꝛ
nẽre totã ꝓuin iã ut in mala ↄſuetudine bʒ archi
epᷣs iuriſditionẽ ẽt ĩ ſubditos ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ
vVñ põt eos ↄpelleꝛe ad deſiſtendũ a p aua ↄſuetu
dine. pꝛo hoc nide Inn. in. c. ex frequentibus de
inſii.⁊ bo.ix.q.iij.in ſumma.⁊ tenet h Jo an. et
ſatis bene facit iſte tex. ⁊.c.ex frequẽtibus qð tene
mẽti. Mõt etiam ꝓbari alia ratione.nam oſuetu
do nõ põt eſſe non notoꝛia.ſed in notoꝛijs malefi
ciſs archiepᷣs ſupplet negligẽtiam epoꝝ: ut.ci. §.
notoꝛia de cenſi.li.vi. ltimo nõ in ſacꝛiſicijs
plus ponendum eſſe de uino ꝙᷓ; de aqua ex quo in
feꝛt̃ ꝙ ſine aqua nõ dʒ celebꝛari. ut. J. c. ꝓxio. Itẽ
infeꝛt ↄtra illos qui ſolũ ponũt aque guitam.naʒ
qʒ poni de aqua ʒ plus de uino. nam dictio plus
refeꝛt᷑ ad modicaʒ qtitatem nt in. I hec adiectio.
ff de ueibo.ſig. ¶ In glo i ibi alia rõ. poſſet aſſi
gnari melioꝛc ꝛõᷣneʒ vide ꝑ Inno.i. c. cũ marihe

S c. ⁊ facit ibi tex.nã uinn denotat chriſtum: quia

trãſubſtariat᷑ in ſanguinẽ. aqᷓ ppły denotat. vñ ſiẽ
populus trãſit ĩ chriſtũ ꝑ unionẽ caritatis ita dʒ
apponi in tãta qᷓ;titate ut trãſeat in uinum: ita ꝙ
aſſumat illius ſapoꝛc ut claꝛius eluceſcat ſacramẽ
tum uel dic clarius ꝙ aqua ⁊ ſãguis exiuerunt 5
lareꝛe chriſti: ut in. c. in quadam.in fine ſupꝛa eo.
2 cꝛedendum eſt ꝙ plus exiuit de ſanguine qᷓ de
aqua:quia exitus ſanguinis eſt magis naturals.
Item ⁊ teꝛtio non legituꝛ ꝙ in confectione huiuſ
ſacramenti chriſtus appoſuit de aqua. ⁊? ex his

cigneo ſac
ken luni⸗
clicte
ſeeczr aoſilch
1

õ
ſeudine regnla n. q) hio
gi depoſitio at in.c.ue. 7,
60 inaviſtio potefi⸗
en nö.2 tene meniſy
tier no ſanb vginf bolus ſe
diſſpemirtr uſi in in
heteruulleg iin iMo⸗
lbg Altbnmrinum
ioarntsan
mntimm ieum albi gvod dbi
iiciſlr per odins cöfeſſtonem a
Nrlirin no ob o ſt proceſtum
oſis qd ui lingolariter imitare .
aceu. udi patet de iure canonie
onis no inponitu peng oꝛdinaria
ordine vel alia granis ? facit pro
bi gli nidemr h rene iet ſoqun
Ig er hic morgirmn in c ij
n lam regnim an auemr n
ofſocy i cnan. i inoͤia
ſyſec inel ige ifi er pr go. n

1 ſno t lc cil Imno in in
Leen. (Nn goo iſ in fihr ge bar
nc i de cſe dl iſ Cr doe dcdir

Net omngrinn n tranſudſtärigio fi

i

1
eillenſtbie
n nſecctſunn
ögen ſuzinde chn
dr epepei re Einec 4
Nclmrs Monchcelhn
l la albi g⸗ i

prin umnacz eccla poſſt ethnter ai
xech linans annis bilihocoffcüͦe⸗
Ichns miſſs celbegfe.

Emiao ſi .. Iyſeenfcoate

is lis de piio
ahus voniin t vuno pöre
tepꝛobar iMo fei pbhbr fa bi
do (Mpron uaficse
medi gials ealie oſuenndo is
Nd deni wolm enin obſemantur
aind dichen aſcigun.
mideeNonſits
1 hfnnntncringit iddd n
darnGdhinoſadn
puinünn ndn Rnindin
(ditone ai ubitos ffugnan e
eos ikrtſtli nniu⸗ 8
obor dice Aun in c er n
ong ijnnimmn men⸗ i
etut ſerr t afftgun de
lali fatione nann oe
Grerinn pbari ald

. gnal
6.dinrorornſon
cſe non notoid Garmnciß⸗

wwpernegſgitnſpinen
he Gimihen⸗
S
eleufoihtenn g
nn zchelbmi ſc 4
ſn nn n ci i Aneglun

iponn od
na los cui denip in HWZ
icennhe gn e t

gvis 8 lng gabg.
t
6

g*

—

N

. Aepvſoine .7 . Berlssr n h eenne W 4 asr Pben 4 Zeſcr, ee

(He baptilmo.

oibus fuit inducta ↄſuetudo eccleſie generalis nt
plus apponẽtur de uino 5 de aqua.
b officio z beneficio de
Itteꝛaſcbentco r de qui ſine
qua ⁊ igne uel in pane fermtato uel nua
ſe ligneo ſacrificat.prio ponit duos exceſſus pᷣſbi
teꝛoꝛum.ſecundo alios duos ibi intellecto
bꝛet in pane feꝛmentato:ſcilicet illo quo quondie
utimur debet enim panis aʒimus eſſe: ut ſtatim di
cetur cum gl.uel ſi celebrat in ligno cipho.item ſi
ne aqua ⁊ ſine lumine.⁊ ſic nõ nõ eſſe celebrandũ
ſine lumine. æ habuiſti ꝛõnem.S. e. ſane an aũt oĩa
hec delicta debeant ↄcurꝛeꝛe ad depoſitionem an
ſufficit alterum tãtum.docto.hic nõ exprimunt ſa
tis cꝛedeꝛem pꝛocedendum fᷣm qualitarẽ loci 2 cõ
tẽptũ pᷣſbiti.itẽ ↄſiderandũ an aſſũpſerit illaud ĩ 2
ſueiudinẽ. regula.n. ẽ ꝙ pꝛo delicto enoꝛmi põt fi
eri depoſitio ut in.c.tue.⁊. qð ibi dixi j. de peni.

fo nõ ꝙ inquiſitio poteſt iteꝛaꝛi ex noua ifamia
5 (Srem nd. tene mentiſꝙ ad ðᷣpoſitionem pᷣſbi
teri nõ ſemꝑ ꝛequirit᷑ dolus.ſed ſufficit qũʒ nimia

diſſipientia: ut cꝛaſſa ſen ſupina ignoꝛantia ? hẽs
hic tex.ualde nõ.ꝙ ſupina ignoꝛantia equiperat
dolo ad depoſitionem faciendam quod tene men
n ¶ Aiuo nõbis et tenebis ẽt mẽti:quia melius
probatur hic quam alibi:quod ubi de crimine cle
rici cõſtat per ipſius cõfeſſonem apponitnr pena
ordinaria.nõ ob. ꝙ ſit proceſſum ꝑ niam ĩquiſiti
