ſi capella uniat ppeude:⁊æ iſte mõus ẽ clarus ⁊ ui
de bonũ tex.in cle.ij. de rc.eccł. nõ alic. ſjs mõus
ut ſine unione ſtatuat᷑ pẽſio ex redditibus eccleſie
uł capelle ſoluenda canonico. z nõ ex h̊ fo mõ ꝙ;
licite põt eps ↄſentiẽte ſuo caplo oſtitueꝛe pẽſiõeʒ
ex redditibꝰ ecete abũdantis pſoluendã ſingulari
canoĩco: ꝓ h̊ faeit. c. extirpãde. S. qui vo a Sꝛio:
nã ibi ſol ihibet̃ peſio ĩ fraudem: ſecꝰ ſi iuſta cã
ſubeſſet:ad idẽ. c. ad audientiaʒ el. ij. de Rptis. ⸗
cꝛedo ꝙ nõ ſolũ poſſet ꝑ bũc moduʒ ꝓuideꝛe ca
nonicis ſʒ ẽt aliis dignitatibus ſeu rectoꝛibus mł

π r E 5. v a

tũ ĩdigẽtibꝰ ad h̊.c.i.de re.eccl.nõ alie. li.vi.ubi

pʒ ꝙ ꝑꝑ paupꝑtatẽ uniꝰ eccle licite põt aufeꝛꝛi mẽé

bꝛũ eccle exubeꝛãtis ⁊ ↄfeꝛi ĩdigenti:nã unica eſt
eccła hñs multa mẽbꝛa.xxiiij.q.i.loquit᷑iõ debet
unũ membꝝ alteꝛi ſubuenire:⁊ h̊ nõ:lʒ nunqᷓ; uið
rim ĩ pᷣctica:ſʒ optie põt ꝑꝛacticari:æ põt eẽ bona
doctrina ⁊ utilis. GBnarſ vbo neẽcitas łuti
litas ibi ꝑꝑ neciiatẽ flcitũ eſt ⁊c. nõ ĩtelligas rudit
iſtã gl. qꝛ eſſet tex.nã h̊ nõ fuit licitũ ꝓpteꝛ pau
peꝛtatẽ hr̃e pbendã ⁊ ecclam parochialẽ:gꝰ młto
minus nõ lʒ hẽe duas ecclas curatas: ſed illud.c.
unicũ alle.i gl.loquit᷑ in qnexiõe fiẽda:qꝛ ꝑp pau
peꝛtatẽ duaꝝ ecclaꝝ nõ ualentium ſingles hre pꝛe
ſbros pnt iter ſe uniri æ dnt:⁊ idem in poꝛatibus
rłaribus:nã ubi ĩ uno pꝛioꝛatu nõ pnt ſtare ſaltẽ

quo regulares debẽt uniri ut ĩ cle. ne in agro. F.

ad h̊ de ſtaru regu. Yateoꝛ tñ ſi n fit unio:põt
epᷣs diſpẽſare ut unꝰhẽat has duas eccłas ut ĩ.c.
ſcoꝝ.lxx.di.lʒ hodie ſit dubiũ ꝓpt᷑.c. de multa g⸗
eo.ubi inuit̃ ꝙ diſpẽſatio i curatis ꝑtiet ad papã:
ſʒ dic ut ibi dixi n ea. gl. ibi æ cꝛedo nõ.gl.
uſqʒ ad fi.⁊ eiꝰ mens vr h: ꝙ ſi poꝛtio ſcu pẽſio
dũtaxat ſtatuit canõico ex redditibꝰcccle:tũc pᷣſbi

teꝛ iſtituẽdus in capella ẽ platus ĩ capella:æ hʒ cu

rã aĩaꝑ:ſʒ ſi capelle ãnectit᷑ ppenda:tũc pᷣſbyt᷑ ibi
ſtatuẽdus hẽtur loco uicaꝛij:⁊ nide laud.ĩ cle.nni
ca de off. ui.? Jo.de lig. poſt eũ ubi ↄcludũt:q
ſi poꝛtio ceꝛta dat᷑ canoĩco:tũc nẽdicatio reꝛuʒ ca
pelle ? cura ꝑtinet ad pᷣſbyteꝝ:ſi vo ceꝛta poꝛtio
dar᷑ pᷣſoyteꝛo:tũe uẽdicatio rex ⁊ iuꝛiũ capelle ꝑti
net ad canonicũ ⁊ cura ĩ hitu:ſʒ in actu ꝑrinet ad
pꝛeſbytex: ⁊ loquunt᷑ qñ capella ẽ ãnexa pᷣbende:
nam ubi non fit annectio ſed ſolũ ſtatuitur penſio
nihil habet ageꝛe canonicus in capclla. Abb.

(0 Zlectus filius. en erch

laici bnficiũ ↄfeꝛat: tʒ illiꝰ bnficij ĩpetra
tio de h̊ mẽtione nõ hĩta. In p ĩa ponit᷑ ĩpetꝛãtis
qrela:in ta ꝓuiſio ibi mãdamꝰ.¶¶ N pꝛimo ꝙ
coꝛã exccutoꝛe ad bñnficia põt is cuiꝰ ĩreꝛeſt ſuas
exceptides ꝓponeꝛe ad H̊.c.accepimꝰde eta.⁊⸗ qli.
plene dixi ĩ.c.fi.de pᷣſump. NMõ fo ibi ĩteꝛloqñdo
ꝙ executoꝛ ad bnficia põt ſi ult aſſumeꝛe ptes iu
dicis ĩteꝛ ꝑtes ⁊ ĩiteꝛloqui ĩ cã:æ ꝓnũciare ſe non
eſſe executoꝛẽ. ⁊ h̊ ẽt nõ ꝙ iudex datꝰ ꝑ lr̃as nul
las.põt ꝓnũciare ſe nõ iudicẽ:qꝛ ſaltẽ in illo arti
culo ẽ iudex:⁊ põt ẽt ↄdemnare ĩpetrãteʒ ĩ expen
ſis:tex.ẽ multũ nõ.iĩ cle.i.de reſcꝛip.⁊ põt adduci
ille tex.ĩ quolibʒ iudice ĩcõpetenti:ut ſaltẽ ſit ↄpe
tens in cau dubij:cuʒ diſcutit᷑ an ſit iudex:⁊ eſt
iuriſditio potiꝰ oꝛdinaria ꝙ; delegata: nide ẽt gl:
in. c.fi.de ſeptis.¶ Mõ ꝙ ſi a iudice ꝓnũtiante
ſe nõ iudicem appellarur: nõ extinguit᷑ ſna iuriſdi
tio unde põt cã remitti ad eũdem ut h̊ contingit:
nã ut pʒ in ãtiqᷓ ab iſto ꝓnũtiante fuit appellatũ.
Altimo nõ ⁊ tene mẽti ꝙ ſi res laici cõfeꝛunt᷑ ec
cłe aſſumũt mãʒ aliaꝝ reꝝ eccleſiaſticarum et gau
deꝛe debent pꝛiuilegiis rebus eccle oↄceſſig:⁊ facit
h lĩa in ar. ꝙ res tradita ꝑ laicũ eccle nõ dʒ ãpli⸗
ſubiici gabellis alis oneribns: que ad libitum

. ſi es Lacs Fri

E earf
1

— — . Ü nr. .,4
1.

WW 40 6.- n =ſara ydasr 1.⸗— —

5=— „

W „„ clln. slaοσtn nI

—

dñi tpalis pᷣmo iĩiponcbat᷑:facit ẽt ꝙ ꝛes ꝑueniẽſ
ad manꝰ exẽpti dʒ gaudeꝛe pᷣuilesio exẽptionis
uide ad h̊ tex. cuʒ glo.nõ.in.c. unico de iurepa.
li. Vi. ubi pʒ ꝙ ſi patronꝰ laicꝰ dat ius ſuũ patꝛo
natuſ eccł:cẽſenda ẽ illa cccł tꝛonus eccle
ſiaſticꝰ ñ ut ſecularis. ¶ Sʒ ð h̊ ⁊ tex.oppo.
g̊ de fo.cõpe.ĩ.c.ex tꝛanſmiſſa ⁊ in.c.neꝝ:ubi pʒ
ꝙ ſi eccla hẽat feudũ a laico:cẽſet᷑ nt laicus ⁊ nõ
ut eccła:unde ſi contingit appellari ab aliquo ua
ſallo:dʒ appellari ad dnm ſuꝑioꝛeʒ ſecularem et
nõ ad archiepᷣm uł ad papã:ad idẽ tex.i.c. ſolite
de maio.æ ob. Sol:qnʒ ꝛes laici ex toto ↄfeꝛtur
eccle ita ꝙ incoꝛpoꝛat᷑ ipi eccle:et tũc hẽt locum
qð pᷣdixi:facit.x.q.i.nouerit qnʒ nõ ĩcoꝛpoꝛatur
ex toto eccłe ut in ꝛcbꝰ feudalibꝰ ĩ qpus dniũ di

ꝛcctũ ꝛc̃anet apud laicũ ifeudantẽ : et tũc hʒ locũ

ↄꝛiũ:uñ debet ꝛce feudi ille laicꝰ rcognoſci in do
mniũ:et ita dʒ ĩtelligi tex.i.d.c ſolite:⁊ ſatis hãc
diſũctionem ĩ paucis vᷣbis ſenſit ibi Inno. In
gl. i. ibi n poſſʒ ↄpelli ꝑ papam:põdeꝛa glo.uult
n.ꝙ papa nõ poſſit cõfene bñnficiuʒ patꝛonatus
laicoꝝ: et allegat.c.cũ dilectꝰ de iurepa.hᷣ dictuʒ
cõiteꝛ ipugnatur a doc.nã in ſpualibus ulł q̃ſi dʒ
q̃ſqʒ recognoſcẽ papã iſuꝑioꝛẽ. xxij. di.i.c.i.⁊.ij.
et ꝓ h̊ qꝛ laicꝰ poſſidet iuſpa.ex ꝑmiſſione eccłe
ſic: ut in. c. iij. de iurepa. et quo ad illud ſubijcit
eccle: ut in. c. qᷓto de iudi.nec ob.c.cũ dilectꝰ:lo
quit᷑n.in legato:⁊ de hoc ibi plenius dicet᷑:uide
tñ glo.nõ.in cle.ij. de pᷣben.qᷓ diẽ ꝙ ſʒ papa poſ
ſit oferre patꝛonatũ laici:t ſi nõ facit mẽtioneʒ
qꝙ iuſpatronatꝰ ꝑtinet ad laicũ nõ ualet pꝛouiſio
tanqᷓ; ſurreptitia:qꝛ in dubio papa non intendit
uelle piudicare iuripatꝛonatꝰ laicoꝝ:ct idẽ tenẽt
doc.in.d.c.cũ dillectꝰ:qð nõbis:⁊ in fi.glo¶ Eõ
tra hãc glo.⁊ tex.facit.d.c.cnm dilecti ĩiducendo
alio mõ:nã ibi fit dr̃a ntrũ iuſpatꝛonat peꝛtineat
ad clericũ ut ad clcricum.i.rõe eccleſie:an ut ad
clericũ tãq; laicũ rõne pr̃imonij ſui:nã qñn pꝑtinet
ad clericũ ut ad laicũ:cẽſendus eſt ut laicꝰ. So.
in caſu nr̃o donatio fuit facta decano ꝛõne eccle:
et ſic ꝑtiebat ad eũ ut ad clcricũ.Et rõ diuerſita
tis eſt:qꝛ qn ꝑtinet ad clericũ ut ad laicum non
mutauit ex toto nãm ſuã:cũ poſſit adhuc reddit
rõe ſucceſſionis ad laicos:ſʒ qñ collatio eſt facta
eccłe:tũc ex toto mutauit nõm ſuã ut h et in. d.c.
unico de iurepa. Sed diccꝛes qũo potuit peꝛtine
re collatio ad regẽ j. c.maſſana ⁊.c.ſacroſan.de
elec.nam lIʒ pntatio poſſit ꝑtinere ad laicum non
mn collatio:qꝛ ꝑ collationẽ trãſfert᷑ ius ſpuale ⁊ ẽ
quid mere ſpuale ut in.c.ij.? qð ibi nõ.de pᷣbẽ.
li.vi. Sol.duplex:pma ut itelligat᷑ lĩĩa impꝛoprie
capiẽdo collationẽ ꝓ pntatione:⁊ ſic lvr̃ glo.ĩtel
lexiſſe. o põt intelligi ꝓprie: et tunc ſtat Zrium:
h tẽ ĩtellige ꝙ ex pᷣuilegio rex hẽbat collationem
uł ex pᷣſcriptiõe tãti tpꝛis:de cuins initio non eſt
memoꝛia:n uoluerũt qdã ꝙ rex tali mõ multas
acquiſiuerit collatiões: ſʒ tu uide plene ĩ.d.c.ij.ĩ

nouella ꝑp Jo. an. ubi diſputat an ex pᷣſcriptione

tãti tpꝛis poſſit h̊ ius cõpetere laico:ſʒ certe ðᷣ ri
goꝛe dicẽdum eſt ꝙ nõ:qꝛ ſine poſſeſſiõe nõ ꝓce

dit pᷣſcriptio:⁊ laicus eſt icapax poſſeſſione iuris
ſpuał in. c.cãm de pᷣſcrip.⁊ ibi uide pleniꝰ ¶ In
glo. fi. in fi. Goffre. tz ꝙ ſi appellatio pceſſit ꝓui
dẽdũ eſt de pꝛebẽdis pᷣus uacãtibꝰ. Secus ſi col
latio fuit facta appellatiõe nõ pcedenti: Jo. an.
dicit recurrẽdũ ad.c.ſi capło ⁊.c.ſi ſoli de ↄceſ.
pbẽ.li. vi. ubi hẽt᷑ ꝙ ſi ſcribiĩ executoꝛi ad cxpel
lendũ:⁊ ille interdixit ordinario collatoꝛi ne con
ferret: nõ ꝑ h̊ adeo afficit pbenda. ut non tencat
collatio alteri fca ut ĩ iuribꝰ palle: Et in iſtis caſi

bus tenẽda ẽ pꝛima opi. glo. ut de pᷣbendis ãtiqs

ꝓuideat᷑:his.n.ceſſãtibꝰputo ꝙ ſola appellatio ñ
ipedit uires collatiõis: qꝛ a pꝛinꝰ nõ ĩpedit pfatẽ
cõperẽtem pꝑri:lʒ ſuſpendat iuriſditionem iudicis:
de quo ꝑ Inno. in.c.qꝛ ꝓpt᷑ ⁊ in.c.cum iteꝛ de
elec. ⁊ in.c.ad diſſoluendũ de deſpon.impube.
Altio op. tex.vr.n.ꝙ iſte appellãs n debuit ꝛe
mitti ad iſtos iudices ꝗᷓ ꝑ pꝛiꝰ ꝓceſſer̃t ut in.c.ac
cepta.de appel.h̊ᷣ fuit de ↄſeuſu ipſius appellato
ris.Sed doc.h̊ reuocant in dubiũ utrũ petensiſe
remitti ad iudicẽ a quo debebat ↄdẽnari in expẽ
ſis:⁊ vr̃ pꝛio ꝙ ſic ꝑ.c.ĩteꝛpoſita de appł. Cõtra
riũ tenẽt h̊ doc. dates bonã limitationem ad.c.in
teꝛpoſita de appel.ut nõ ꝓcedat:cũ iuſte appellãs
petit reuocari grauamẽ ſeu remitti perit ad iudi
cem a quo ut h̊ accidit. In Sꝛio.n. fuit appellatũ
friuole:⁊ anteq;ᷓ de uiribus appellatiõis cõſtaret
petiit ſe ad pꝛioꝛc iudicẽ remitti.qð e
aice e
inordinata. Ne
als bnficiati non ſunt idonei ad bñficia
oↄſequẽdath. d. iheꝛendo ueꝛbis le. Et in pꝛia po

nit̃ deciſa ↄſultatio. In ga rõis rõ. In tĩtia rnſio
fa ibi cũ ãt: teꝛtia ibi ↄſultatiõi. ¶ Mõ pꝛimo ex

roõne rõis unã rlaʒ gñalem ꝙ is ꝗr̃ idoneꝰ ad bñ
ficiũ qui põt ⁊ uult in eo defuire:⁊ ſic requirunt᷑

pias ? uolũtas:⁊ ex h̊ ⁊ ex deciſa ĩfeꝛt ꝙ pᷣbenda
de iure cõi requirit reſidentiã:æ ꝓ B.c.extirpãde
in. F. qui vo g eo.ubi nõnteꝛ colligit᷑ ꝙ reſidẽtia
debita pᷣbende pᷣiudicat reſidẽtie ꝑochialis eccłe:
2 maxie colligit h̊ ex. V. opoꝛteat qð ẽ vbuʒ neceſ
ſitatis ¶ Mõ fo qꝙ bñnficiatꝰ nõ ẽ idoneꝰ ad bñ
ficia ↄſeqñda:et cũ h̊ tex. ĩdiſticte loquat᷑ de bnſi
cio:ĩtelligi dʒ de quolibet bnficio:⁊ ĩtellige qñ ta
le ẽ bnficiũ:ex quo põt ſuſtẽtari:als ãt ſi bnficiũn
reqreꝛet reſidẽtiã:bñ puto eũ idoneuʒ ad alið ob

tinẽð: ꝓ qꝰ uide bonã gl.i. c. dudũ. ij. ð elec.ſecꝰ

ſi req̃rit reſidẽtiã qꝛ tẽ ẽ quid ſibi ĩputet᷑:q̃r illud
acceptauit. dʒ.n. eſſe ↄtẽtꝰ ea uocatiõe qᷓ uocatꝰẽ:
⁊ qꝛeꝛe ſibi uictũ ex induſtria.xxi.q.i:ĩ.c.i.⁊.xci.
di.ĩ.c.cleꝛicꝰ uictũ:⁊ ad pᷣdẽ̃a uide bonũ tex.i.c.

is cui. e. ti. li. vi. Itẽ nõ ex tex. bonũ ar.⁊ q̃i expſ
ſuʒ ꝙ an. xiiij. annũ nõ põt q́s ĩſtitui canonicꝰ in

eccla cathedrali:nã pueꝛ ppᷣe qͥs dr̃ a.vij.ãno uſʒ
ad.xiiij. tunc ĩcipit adoleſcẽtia:de quo uide plene

peꝛ glo.in pꝛohemio ſexti: ubi cns
minis etates:⁊ de hoc.j.plenius dicetur NMo

ta ibi deſeꝛuire beneficiis ⁊ẽ.tex. apenum ꝙ quis
tenetur deſeꝛuire: peꝛ ſe etiam in bencficio ſimpli
ci: nam nulli dubium eſt ꝙ pueꝛ uel beneficiatus

„(hidn
Cuite Uifcio ſ Nu n⸗
le tſin n pri⸗
iii nn at wlr
Gih AApiünt 6 Abife
1 gnni gos nn ui
d coin ge io
e god
iticuneßh ſicn
eletih unit
0 „1
adtifci fr

gtoczein .
RM hthan hero no ſelt

NdrN NN— n
e irtinsg nuiin
mrzcinitzi ln .
nitcitacdigiiun⸗ obtin

Pitaſemitnſi n
irucegoaneboc tene idci
Ctoog gninmin nonſt 161
Cbricutleernaſcinüconp
urtonceönrde ao lidedonng
mlansdetnmtegn echnie
Nſgran re Ciimneſensn
nitthunt claſehcagenratin
Noenst WiN denruds
ſpſereggirneon ihs Nd nnr⸗
Ncermn eam rede
DAenmtidsawnAbyCre
Geancr oſvendinepioꝛe
cchetheber n no
lgonr oeſt rilonr ins⸗
mnoralonm imi. m i⸗
cae nmn ifſrorſhrrn eon
Prſeſanſſtirmnanmno gr
Meläfrk,
eon Fnnd nc ſi
Nlthaſe mie vi

Framorniic ſear nc

allgotlimntir euck
eniirf i mox.
hin cſai
ho rno n –

Holeni,
nc N Bllgzi ero f
H on aliin er ant .
e . ietäipenre liſi
6 ſismß⸗ bdernt
nie

teii ann tiofeſſtachen

röͤſa
cripnio
ſpukin tci⸗ lins ⸗
9lo Kinf bſende fnr n
o ehen⸗

Muiß ſaſdengor n1
enn Nn neckrinſttonn luclcig⸗
er: ne ne d Mrincn .
Aiie n.Mſönanii Wn ed
0.er N g. Dnimnlbe.

imigd gee Ne dlis dch
Mimi ad ſſos lvdices zin 4 ncu 1
cpta. e gppel o rin

ppcl.5 ſuir eoſenſn ipſins
oel
rig Ou coc ; cwocnrin dubii ni R

enin ag llt oheh odihniil
ne rio ſcp cinpoſncee
Nhioſ⸗ Ppl. Lörn
nmtche irs boni iniminmn g en
poſt de gppel n peedar c inſte pelis
n fenocani grauams ſan ranim pert oc indi
na qno r aractt Iu non fin cppelani
voler aneß ge inbis ppelgniöts Coſtarer
nitſe g pion iudice tenitti q5 n. Abb.
„

Neiddd denni ebtslr Kinniaho
nii decſa Nilnnio In farös te
ſa bici irtena di lltmd (dinde
rone rois ni tin gialen his uun
faii qui pot e unt in co efnirer ſc toqimi
in uſimrerbradth fi, iteh
eiune cii requint reſdenni phcAnpi
vo 5 co. ubi noͦner oligi leſicin
ſein darcer ſtiſr ocn lis eeck
cbin pbendl pivcieat reſidenie hocha
naye co lil h charueli Roct
anis./N fo bnficia “
iifci tie inn ulnt
e igeboli gicAnd. ſihenn
uile on cinnciiſi⸗

poſſer deſeꝛuire bñficio:ſʒ hi dicunt᷑ ĩpotẽ
ſeꝛuiẽdu;:qm ꝑ ſe fuire nõ pnt ut tenent᷑
glo.i. ſy huic ſtandũ eſt tanq; poſteꝛioꝛi: vr glo.

aci ber. idificte lopai delm

De pꝛebendis

D—
n

hic ſe refeꝛe ad pꝛimã opi. ut hodie an. xiiij.an
nũ nõ reputet᷑ quis idoneus ad bñnficia ẽt ſimpli
cia obtinẽda: quia ẽ ipotens ad ſeꝛuiẽduʒ ꝓPpteꝛ
defectũ etatis:ſ glo. Joa. an. hẽs in hꝛiũ in. c.ſi
eo te de reſcꝛip.li. vi que reputat idoneũ quẽli
bet pueꝝ ad bnficiũ ſimplex obtinẽdü: 2 dr̃ pueꝛ
ut dixi a ſeptimo ano uſqʒ ad. xiiij. æ vꝛ pꝛobari
opi. ſua in. c. cum ex eo de clec. in. vi. ubi minoꝛ
xiiij. an. habuit canonicatũ in ecc leſig cathedra
li: dr̃ iteꝛim nõ hʒ uocẽ in capitulo. Et circa
hãc mãʒz ſcꝛibũt hic aliqua doc.ſʒ plenius expedi

endo mãʒ cũ queꝛit᷑ de etate requiſita ad quẽlibʒ

circa bnficiũ diſtingue ſic aut eſt bnficiũ regulat
aut ſeculare: pꝛio caſu ſi eſt abbatia:tũc in abba
tiſſa requiritur etas.xxx. ãnoꝝ ut ĩ. c. idẽnitatibꝰ
de clec.li.vi. In abbate ueꝛo nõ repitur tpᷣs ex
pꝛeſſum: ſy cõiteꝛ dicimus ꝙ requiritur tp̃s.xxv.
annoꝝ p.c.cũ in cũctis in. ifeꝛioꝛa de elec. ubi
regularit᷑ ad quãlibet dignitatẽ obtinẽdaʒ ſuffiẽ
illud tps:nec ſtatutuʒ in abbatiſſa dʒ trabi in ab
batẽ:⁊ nide glo.que hoc tenet i.d.c.ĩdẽnitatibꝰ.
Exquo nõ q; ꝓuiſum in abbatiſſa nõ trahit᷑ ad
abbatẽ: quia licet maſculinũ comphendat femini
num non ecõtra:de quo nide bonaʒ glo. in cle.
attendentes de ſtatu regu. nec eſt eadem ratio in
utriſq;: nam ꝓpteꝛ debilitatẽ ſexus mulieꝛis olim
requirebatur ꝙ eſſet ſeptuagenaria. Si ueꝛo eſt
pꝛioꝛatus ⁊ tunc ſi eſt cõuentualis hñs collegiuʒ
ſub ſe requiritur ſpᷣs.xxv.annoꝝ:ar. in cle. ne in
agro in. F. ceteꝛum de ſtatu regu. Si ueꝛo nõ eſt
cõuentualis ⁊ tunc ſi hʒ curꝗam aĩarum ſubdiſtin
gue: aut ex conſuetudine pꝛioꝛ excꝛcet curaʒ ꝑ ſe:
? debet habeꝛe.xxv.annos:qᷓ; eniʒ hoc nõ col
ligatur expꝛeſſe ex illo tex. ſatis colligitur ex mte
? ratione alioꝛum iuriũ: naʒ nõ poteſt quis exeꝛ
ceꝛe curam niſi ſit pꝛeſbyteꝛ ⁊ non põt quis eſſe
pꝛeſbyteꝛ niſi ſit in.xxv. anno. ut in cle. gñalem
de eta.? qua.æ pꝛo hoc quia in eccła ſeculari cu
rata requ iritur illõ tpᷣs ut in.d. F. infeꝛioꝛa. Si
ueꝛo curꝗ nõ exeꝛcet peꝛ ſe tunc vr ſufficeꝛe tpᷣs
xx.annoꝝ ut in. d. F. cereꝝ : aut eſt pꝛioꝛatꝰ ſine
collegio ⁊ ſine cura:⁊ tũc vr̃ uelle Yrede. cõſilio
rxlvij.ut ſufficiat tpᷣs.vij. annoꝝ: adducit nõ.ꝑ
glo. in. d. c. ſi eo ᷣe. Ireʒ quia nõ põt dici digni
tas ex quo nõ hʒ collegiũ:eꝛgo eſt ſimplex bñfici
umaſʒ hoc dictũ nõ puto neꝑ: aut ĩtellexit de pꝛi
oꝛatu regulari:⁊ tũc apeꝛte dictũ ſuũ eſt flin: qꝛ ſi
nõ eſt pꝛofeſſus non põt habeꝛe pꝛioꝛatum in.c.
nullus de elec.li. vi.⸗ pꝛofeſſus eſſe non põt an
te.xiiij. annum ut in. c. i. de regu. li. vi. Aut itel
lexit de pꝛioꝛatu ſeculari:⁊æ tũc dictum ſuuʒ depẽ
qet ex alio: nunquid poſt. vij annum poſſit quis
habeꝛe eccleſiam non curatam: æ credo ꝙ nõ nt
.ſubiiciam. ¶ In ſecundo principali membro
dico ego ꝙ ſi eſt prioratus nõ babẽs collegium
nec curã requirit᷑ ad minus tpᷣs.xiiij. annoꝝ ar.
in. c·idecoꝝ de eta. ⁊ qua. æ in. d. F. ceterum. Ex

. * — Jaa Kt,. —
aer dn dlh, fene enn. =n suPesn. F ſwta⸗tan .X „ 4

bis ẽt hẽs quid de monachatu: naʒ requirit tys fas e, mei zate

xiiij.ãnoꝝ ut pꝛedixi:lʒ Hoſt. appellʒ mõchatũ

bnficiũ ſimplex:nõ tñ ꝓpꝛie vr̃ bñficiuʒ: ſ⸗ J poniꝰ
eſt quoddꝗ uotũ ſolẽniʒatum ꝑ pꝛofeſſionẽ ut. c.
uno de uoto li. vi. Sʒ foꝛte habuit reſpectũ:qꝛ ꝑ
mõachatũ quis acquirit ius collegij: æ bʒ mona
ſteꝛnũ obligatũ ad alimẽtandũ eũ:uñ hoc reſpẽu
põt dici ꝙ hʒ bñnficiũ ſimplex: ſicut is qui intrat
aliqð collegiũ cleꝛicoꝝ ſeculariuʒ : ubi bona ſunt
cõia: ar.iĩ.c.qm g de uita æ hone. cle.æ hec pꝛoce
dqũt quo ad pꝛimũ mebꝝ. enio ad ᷣm cum
bũficiũ eſt ſeculare:quo caſu dic.aut ẽ epatus: =
requirit᷑ ꝙ exegeꝛit.xxx.ãnum ut ĩ.c.cũ i cunctis
pꝛealle. Aut ẽ dignitas ifeꝛioꝛ:æ tunc requirit̃ ꝙ
attingat. xxv. anuʒ ut ĩ. d.F. ifeꝛioꝛa. Aut eſt bñ
ficiũ curatũ:⁊ tũc requirit᷑ eadẽ etas ut in.d. F.
iufeꝛioꝛa. Eps tñ diſpẽſat dũtaxat in pſonatu nõ
curato:⁊ tũc ſufficiat etas.xx.ãnoꝝ. In aliis ãt
nõ diſpẽſat: uide bonuʒ tex. in.c.i.de eta. ⁊ qua.
li. vi. Si ueꝛo eſt bnficiũ ſine cura ⁊ ſit ſimplex: z7
tũc ſunt opi.ut dixi mihi ſatis placet opi. Cal.
qui uoluit ꝙ ſi bnficiuʒ ſonat in nomẽ rectoꝛie:
utputa quia eſt ecclia uł capella peꝛ ſe ſtans ⸗= ba
bens cleꝛicum ad ſuuʒz regimẽ æ tũc ad minus re
qᷓritur tpᷣs.xiiij ãnoꝝ:æ de h uidet᷑ caſus in.d.c.
indecoꝝ non cauillãdo litteꝛam:lʒ glo. alit ibi in
telligat: nã in h̊ bnficio ꝛcctoꝛie nõ dʒ reqri ipᷣs
xxv.ãnoꝝ:qꝛ cũ ̊ caueat᷑ ſpecifice in curatis ut
in. d. I·ĩfeꝛioꝛa: vẽ aliud dm in nõ curatis: ar.
in.c.nõne de pꝛeſũp.nec vꝛ ſufficeꝛe etas. Vij. an
noꝝ.qꝛ cũ hẽat regeꝛe eccłam:ĩdecens ẽ ut talis
dicat᷑ idoneus. qui neſcit gubeꝛnare ſeipm ut in
d.c.ĩdecoꝝ. Et ex h̊ ĩpugnat᷑ dem Fre. ſi itelle
xit de pꝛioꝛam ſeculari: aut nõ ſonat in uoceʒ re
ctoꝛie:ſʒ eſt bjficium ĩ eccła: ⁊ tũc ſi requirit ma
turitatẽ oſilij:exemplũ i canonicatu eccłe catedra
lis:⁊ tũc tʒ h Ho.⁊ archidi.ĩ..c.ſi eo tpe: ꝙ re
quirit᷑ etas.xiiij.ãnoꝝ. nq añ illã etatẽ nõ põt ſa
pient᷑ iura tractare:ſicut dicimꝰ ĩ milite uolete te
ſtari añn illã erarẽ.l. lʒ. ff. de teſta.mili.glo.tn ĩ.d.
c.ſi eo tpᷣe ſentit oppoſitũ ꝑ.d.c.ex eo. ſ archi.
rndet ꝙ illud ↄtinet diſpeſationẽ:⸗ qꝛ diſpẽſati
ue ille fuit ꝓmotus ĩ cãu illiꝰ. c. an. xiiij. an. ⁊ ut
audio curia fuat hãc opi. archi.? Ho.= iudicio
meo vĩ tex. ̊ nõ ipꝛopꝛiãdo vbũ pueꝛi appoſitũ
in tex. Si vo nõ requirit maturitatẽ oſilij: = tũc
ſufficit etas.vij.ãnoꝝ:⁊= h̊ cãn fua nõta i. d.c.ſi
eo.⁊ ꝑ gl.h̊ pone exẽplũ ĩ pꝛebẽdis cleꝛicalibns.
nã in multis eccliis ſunt beneficia ꝓ cleꝛicis mio
ꝛibus:qui tñ nõ ſunt de collegio: ſʒ mn ſimpl? bñ
ficiati:ð iſtis bñ põt ꝓuideꝛi iſtis mioꝛibꝰ:2⸗ PB.
hẽs etatẽ requiſitã ad qdᷣlibʒ bñnficiũ:qð nõbis.
Bm cauſam. Mꝛo um
bende integra
iõe alig dinidi nõ dʒ. h. d. dio cõis. ſa
ibi ↄſultatiõi ¶ M ex tex ꝙ nõ ẽ fauẽdũ pPuile
giato cõtra pariteꝛ pᷣuilegiatũ:et facit hbec litreia
ꝙ priuilegiatus non utitur priuilegio ſuo cõtꝛa
pariteꝛ pꝛiuilgiatũ de quo pe: Maꝛ. ĩ auc. qs.
actiõcs. C. ð ſacꝛoſã.· ecc. dico ĩ.c phntia ð pba.

ag SK a, ſættere

5*
. 1 e “ 77
. 5 . S , A ſ“ 7.
W. v Pairnn ee mriad’. ie w . α rn ,eE r S 1α ε% äa. r - ro mA. ſres- Cu:S I. 2* Bi,tn vecne r= 9. R ,6
s
¶ Ec p:ebendis hein 8 8 is
ve nnlce mi
fern herar sle as Pene s derhe gH = on erm 0in Pſrſfi⸗
emer ſalli, 2 = 2? hec lia facit optime ad.q. nunqͥd ecclia ↄſtitu binc ẽ ꝙ cõſuetudo als rõnabilis ualet 5 cano . gban nolo rs
ta heꝛes poſſit detrabeꝛe falcidiã de legatis ad nes ut in. c. fi. de ↄſue. ſʒ ſtarutũ nõ ualer ur i. c. 4 enie id fn n
pias cãs ſeu aliis ecchis:? vẽ ꝙ ſic: qꝛ nõ dʒ ec ꝙ ſupꝑ his de maio.? obe. Hõ. Jo. an ·in. c.fi. pſebie iſeileſu
chia legataria uti pꝛiuilegio ſibi ↄceſſo in pᷣiudi de e diueꝛſitatis dixi in. d. . fi. de H’ euſhridn monntcn
ciũ cccł: que ẽ ĩſtituta hbeꝛes:lʒ glo. uideat᷑ dubi oſue. ¶ M. ꝙ duplex ẽ nobilitas quedaʒ gene cabh inche 4 le
taſſe.xij. q.iij. põtifices:ſʒ optime fac tex. ĩ ar.in ꝛis: ⁊ in hac ſunt laudandi parẽtes: unde alibi:ſi c/ aul
auẽ. de ſanc.epi.ĩ fi. . ſj ⁊ hec pnti ⁊ gl.i.d.c.in nobilis es:lauda parẽtes ad hoc.c.nũq;. lvi.di. n leor m imiraln
pñtia in fi.ubi dico. Itẽ allegat᷑ iſte rex. ułgaꝛit Alia eſt nobilitas uirtutũ:⁊ iſta eſt nobilitas ani h ne d aa wo:
ꝙ nõ dʒ unũ altare diſcooꝑiri:ut alteꝝ cooꝑiat᷑. mi ⁊ pꝛeponẽda nobilitati geneꝛis:unde pulche·· e en en⸗ . i zi⸗
2 facit ut nõ ſeiuiamus uni amico ĩ piudiciũ alte inquit Eiceꝛo in iuectina Saluſtium. ſanctius 4 iGulin ntiins
rius amici. 5. ꝙ pbenda nõ iuſte diuiſa nõ eſt me meis fulgeꝛe moꝛibus ꝙᷓ; maioꝝ opinione nrei cgun 1 nivhlps
pot peteꝛe ptè alij aſſignatã ſy diuidẽteʒ agit niti:ut ſun poſteꝛis meis nobilitatis iniciũ ⁊ uir n gnie⸗ l rbifcn
ad ĩtegrationem: tenuit gꝰ diuiſio: fieꝛi nõ ðbu tutis exempluʒ:⁊? S eundẽ dixit:qð deficit in te ĩ ta himi an
eꝛit:uide qð dixi ĩ.c.maioꝛibus S eo.⁊ glo. ultia cipit in me:quaſi uolebat infeꝛꝛe: ꝙ Saluſtiꝰ de 1 gamminial
inſtat hic qualłꝛ fiat reintegratio ſeu de quibꝰ bo geneꝛabat genus ſuum:ſi ipe ꝓpꝛiis uiriutibus t gtliün orän,
nis docto.ẽt ſunt narij:ſʒ colligẽdo ⁊ neꝛitatem pꝛeſtabat ſuis inicium nobilitatis. Sʒ t ubi con meminbi hol⸗
ãnecrẽdo dic ꝙ põt ĩtegrari ex bonis cõibus ſi currũt duo uincula: qꝛ quis eſt nobilis ex uiriu el s tlimts ſee
ſuꝑſunt ar. in:c. cũ. ¶S. ð conſti. Item ex reddi tibus parẽtum ⁊ uirtutibus ꝓpꝛiis tunc ꝓfecto etgeſini noͦ ſegumnt
tibus ſuꝑexcꝛeſcentibus ut ibi. teꝛtio ex fructibꝰ eſt magis honoꝛandus:quia duplex decoꝛ fulget ndtt ilneſinnlien
pᷣbende uacãtis dũmodo ſufficiat canonico poſt in eo ⁊ parentuʒ ?æ ꝓpꝛiis.lʒ ſit magis cõmendã ntſnn⸗ ostma mui
modum ibi inſtituendo tex. eſt in. c. uacante S. e. dus is qui cx paupeꝛibus parentibus oꝛtus.uir ſftiͤfl iftaizfn⸗ paltur⸗
unde intelligendus eſt iſte tex. quãdo pꝛebẽda ñ tutibus ſe dedicauit q; is qui ex nobili pꝛogenie ſini fenli ſinheil
eſſet ſufficiens ad integrandam unam ⁊ pꝛouidẽ oꝛiundus fuit. Rõ quia nobilis hũit exẽplar no ſec ienſin n
duʒ ↄgrue canonico inſtituendo. Abb. bile ſuoꝛum ⁊ occaſionẽ maximã ut eſſet uiriuo eniat Ee ..am unch
Eneꝛ abili 8 Cleꝛici ignobi ſus. Sʒ ex paupeꝛibus natus. eſt ſolius dei uirtu uinte is cumpn
* les ? non emin te mirabilis: ita aperte uidetur uelle rex. in. d. c. lu eialcl üoß
is ſcientie pꝛopteꝛ h non debent a pꝛe nunß. lvi. di. ¶ Mõ. , nobiles ⁊ potẽtes non viugaticnitam 4
bendis repelli. etiam in eccleſia:que tales admite ſunt reſpuendi in eccla dei:cũ ipſe xpᷣs qui eſt ca Juntcemmncmas mnc,
re non ↄſucuit.d.d. ¶Ael ſic. defectus nobilitatis put eccleſie quoſdam nobiles ⁊ potẽtes ad ipᷣius Gcnſinfeteiaummde.
uel eminentis ſcientie non repellit quem a conſe regimen elegit ut Martolomeũ ?æ MDaulum:po Pindinn.e
cutione pꝛebende etiã in eccleſia que nobiles dũ tentia eꝛgo ⁊ nobilitas nõ degeneꝛant in dignita d
raxat æ uiros eminẽtis ſcie recipeꝛe ↄſi ueuit. In tibus eccleſiaſticis:nec ↄtrariuʒ pꝛobat hec la: icdeiredit
pꝛima ponit᷑ facti narratio. In fa exceptiõis re ſʒ ſoluʒ uult ꝙ defectus nobilitatis uel potentie NeRwadantr Pridcuin d
pulſio ⁊ cãe cõmiſſio.ibi nos igitur. 65 pꝛi non repellat. Nõ. ibi uix ad culmina dignitatuʒ AAa Padei dümn penarte
ibi ad ſedem apłicaʒ deuolura ⁊c̃. tex. op. ꝙ lega ꝙ repitur culmen dignitatis: ⁊? ſic v ꝙ appella un ta engen nücnr dis
tus cardinalis põr ↄfene bñficia ad ſedẽ aplicaʒ tiõe dignitatis nõ ueniũt iſta que ſunt dignitatũ Wöy biſnoiong aeſ
deuolura. ?7 clare ꝓbat hec ha eã nõ cauillãdo: cuilmina: vnde in ſtatuto odioſo faciẽte mentiõeʒ uien in lrs arſia in
Iʒ aliqui dixeꝛunt tenendo oppoſitum ꝙ bic pꝛo de dignitate nõ ueniũt epatus:quia ſunt dignita . Alauinalleß tn nuc⸗
pteꝛ nullitatẽ collationis legatus h̊ petiit gr̃oſe a tũ culmen: ita dicit glo.ſing.in.c.ij.ʒ.e.ti.li.vi.? in achrtoaligeemrnen
papa cõfirmari:ſʒ ceꝛte nõ petiit legatus : ut uali ſatis ꝓbatur h:dũ nõ appellat dignitatẽ ſj digni nckriettigelin challte⸗
darct collationẽ: ſg ut ẽ executioni mãadaret: qa tatũ culmen. Et nõ ex illa dictiõe uix. ꝙ repiunt Aaraluinminceiſien
ꝓpteꝛ potẽtiaʒ canonicoꝝ n potuit ipe exequi:ẽ? boiĩes eminẽtis ſcie lʒ cũ difficultate: nã Iʒ qð uix pincbin iummin.
de h̊ uide bonã glo. que h diſputat: ⁊ finaliteꝛ tʒ fit: tñ fit: ſy cũ difficultatc ut in. c. ꝑ catheciſmũ ð fbſtliintiniin 7
in. c.i. de offi.le.li.vi.⁊ in cle.ſi ð bũficio in eo. cogna.ſpi.li.vi. ¶ In glo. i. ibi quãtuncũqʒ ſit nöalin gienſn n
ti. ſecus dic in bñficiis uacãtibꝰ in curia:illa.n. obtẽta ⁊ antiꝗᷓ:nõ bñ glo. ꝙ ↄſuetudo de qua ĩ nitniſittniſſnen
ſolus papa ↄfeꝛt ut ĩ. c. ij. .e.ti.li. vi.? dicuntur tex. eſt ĩpꝛeſcꝛiptibilis:⁊ ĩtellige reſpectu defectus Pſi ftin re deien
uacare in curia ſᷣm ea que hñtur in. c. pnti eo. ti. nobilitatis ⁊ eminẽtis ſcie:⁊ h̊ͥ iõ: qꝛ h̊ ẽ õ hone hi ultene n nſit
2 li ¶Mõ fo ꝙ eminẽs ſcia nõ reqrit᷑ neceſſa ſtatẽ eccłe apud quã pꝛincipałꝛ dʒ ↄſideꝛari uite us geſtali niiri⸗
= rio in bnficiis maxĩe ſimplicibus:⁊ que dicatur honeſtas:facit.c.cũ decoꝛc g de ui.⁊ honeſt.qle. ano h lt mor con⸗
ð ſcia eminẽs uide pulchꝛe peꝛ Inn. in. c. cũ in cũ In glo. in vᷣbo libeꝝ ibi: ſʒ h̊ nõ aſſinnit libeꝝ ſj beamm n zinn niſtapre
ctis de elec. ubi dicit illã dici eminẽteʒ ꝗᷓ ſine re põt dici ꝙ ẽt ſi aſſumebãt libeꝝ ꝓpꝛie ꝓ eo qui nunn eer kii n Cehenliwenit
uolutione libꝛoꝝ diſſoluit difficiles qõnes: uñ hᷣ caret libeꝛtate nila oꝛit᷑ abſurditas: qꝛ papa hñ ͤi WK kincinlis⸗
in paucis reꝑitur: æ ibi uide ꝑ eum qne dicatur reppullit iſtã exceptionẽ nec illã ex deffectu hone cpkuns n nnno 1ignüin
mediocis ⁊? que ſufficiẽs. NH. tetio ꝙ nõ ualet ſtatis: tñ ĩtellecrus glo.ẽ bonus: qꝛ nõ allegaſſet Amm ienene ſn S
ta ie ſtatutũ qð uiget in młiis locis alemanie ut igno ad hoc ↄſuetudinẽ: qꝛ de iure cõi nõ ẽ oꝛdinãdꝰ i ndhcie
biles nõ admittãtur in canonicos ecclarum cate ut 5 de ſeꝛuis nõ oꝛdi. pꝑ totũ:uñ dicũt doc.loq uu not Cutnd cin nöbten
draliũ:nã apud deũ nõ eſt acceptio ꝑſonaꝝ ur hᷣ bant iſti fʒ uulgare theotonicoꝝ qui in quibuſdã e arg dſogſigar
in. c. nouit de iudiciis:nam cum ↄſuetudo repꝛo locis appellãt libeꝛos eos qui nõ ſunt alicui dno ti eulſrn Pbencii ie
betur h foꝛtius non ualet ſtatutum: cuʒ conſuetu obnoxij ad aliqð fuitiũ ſen debitũ exhibẽdũ faẽ “ emn eholee lap
do õ canones ſit maioꝛis roboꝛis ꝙᷓ ſtatutum: 3 obl. ad roci. c. uno. ¶ In gl. i.v. non mlios n ſi aim

7p
Se
d. ee S. . e G i ſerd. ⸗ .Z „4 Niatn ſ -dn yen 4.0 D JA „a³¼ͤ ne
es ee h e. An rrlerar⸗ N i ſead 1. eee r en WÄ(N. 3 1
. . S . i- Sn 741αA.0 4 — ) – WTLyn e. W rrre E . 4 1.-15 3 ſ— „ waled 26 2.W A. „☚ 6
dis
De pꝛebendis
binc⸗
(dſn .
heg nde arr. . 2. . . — „ 2 2
un cſ N ſcnbliene , Mon bene hãc glo. primo qꝙ Daulus et Bat to S intẽtionẽ delegantis eſt ipo iure nulla. ;Vin
Pſun bis Cenmd eg tunin nn tholomeus fuerũt nobiles. alij vo apli ignobiles cẽ.tñ in.c.ex ĩſinuatione de telcꝛip. dixit: ꝙ quidã
Geoffa enaehi na nti, t ex hoc infertur ꝙ oẽs idifferẽter ſunt uocandi nolẽtes faceꝛe nouã ſectã. dixeꝛũt ꝙ ꝓceſſus dele
ue. Er Gneſini nnntncf ad regimẽ eccł: dũmodo als ſint ſuffictentis ſcie gati aut ẽ iiuſtus:aut nullus.ſi iiuſtus eſſer intẽ
rrinba in nplere biin ndeſie et honeſte uite. Quid aũt ſi in nobili et iplebeio tionẽ delegãtis.æ ꝑ ↄns nullus:ar. huius. c. ſʒ ꝓ
woblis Gi unt auceangi — cetera ſũt paꝛia quis pᷣferẽdus ſit. an habeatur uł fecto illud dictũ nec pꝛimuʒ nõ appꝛobat᷑ cõiteꝛ a
Aln ckian⸗ Paretes c ſäſtſ 1 debet haberi reſpectus ad nobilitatẽ. uide qð di doc.lʒ ut refeꝛt hic dñs meus dis carðᷣ.młi doc
men iusinmiir ſ li xi i. c. oſtitutꝰ.l.ij.de appel.poſt Hoſt. et in.c.of to. ↄſulueꝛũt ꝙ ſnia excõicatõnis lata ꝗ delegato
A onatn noblituigari nofinggn ficij de elec. ¶ Scðo nõ ibi ad regimen eccłe ꝙ; 2 intentionem delegantis eſſet nulla:ſed nec ſibi:
a tAceoin inecnn ameitr nõ ſolũ petrus:ſʒ oẽs apłi fuerũt electi ad regim nec do. Anto. nec mihbi placet hoc dictum. nam
nemes fulgen norbi ftum. ſnonn eccłe:ut eſt hic tex.⁊ uide.xxi.di.ĩ nouo: ?.xix.di. de intentione delcgantis:non eſt ꝙ feratur excõi
nen innhoſſeignes . nozchmmn in. c. ita ñs. Et in fi: gl. nõ ſoluit Sꝛiuʒ. dic ꝙ. c. catio ſine monitione.⁊ tamen lata ẽt a delegato
unseenin eunde g fs iniciü eni de multa nõ di cit ꝙ defectꝰ nobilitatis dẽat quẽ tenet: ut nõ. Inno.in.c.illud.j.de cle.ex.mi. uide
hinneqn DW Uitocſtrinn repellere a ꝓmotiõe:ſʒ ꝙꝙ cum nobilibus ⁊ litreia ẽt Inn. i. c. pꝛo illoꝝ.ð. e. ubi dicit ꝙ licet ſñia ex
Rherbng nn lak- uſtidg⸗ tis. debet diſpẽſari in pluralitate bnficioꝝ:qꝛ hñt cõicatõis feratur a delegato ſine cãe cognitione:
Deſtbatſiisin

Ko quua nobils hiſt eriylr
bile ſuoꝛum ocaſone nunmni nr ſer nirtno
ſs Ger nperbis Inms.ſt ſolus dei nirnl
temirablls it pene idenr ncle tex.in.d.e.
nuncy. V.di ö. nobiles ? potetes non
ſun revend ſñ crch bi u ſe zps qni eſt a
or eccie goſcm nobiles cpotees ac iyins
Negimen cegt u Dandlomeie anlumpo
tennag egd T nobliins no degenenmmnin dignitn
1ius etceſaſnics nec onariaz dodar hec li:
Geſoluz vult g Gefececns ndiſdatsd orende
non ſcpela bitir d inimmdigiun
epimr alnen dignimts 1ſc Kin
te dgninms no nenũt iſn ove ſin agini
umina: vmde in ſumro odhoſo fiire neniin

dedignitnte no ueniũt an s,ui⸗ ſunt dignn

aulnen:ia dietglo. ing in l, . .t. 1
urhci no appelat dignigte ſh

ſns hard d ie e fr gige gl. que allat iſtuz rex. in cle. i. ſ. e. ti ¶¶ Mõ fo ex bilioꝛ ꝙᷓ aliud bñficiũ ſimplex. un conici dgicunt
latũ cummnen. Et no er iin cctide nard puincipio iũcto fi. ꝙ cum mãdatur ꝓuideꝛi de bn clici pᷣmi grad c alij clici ſunpli bñſiciati cũt fi
boics ninisſie kiͦ ͤffkailan ſiio ĩtelligituꝛ de ſimplici: nam papa in mandato gradus ut nõ. Inn. i. c. ſeges de ip. iõ cum in re
rmifnſ ci difinen nn HM imi⸗ nõo adiecit qualitatem ſimplicitatis: ſʒ ĩteꝛpꝛetãdo ſcrip.ſit fiẽda ſtricta interptatio dẽmus in dubio
coonn ſpill . G dar lens Ee midaru ſun, dicit , iuſſio uidet amanaſle ſim Kelvgere or benchcio moꝛiar biczi ci.
tin T Miij mo bi g0. n in plici bñficio: æ pbat᷑ rõe. nã in lr̃ig impetratis ad filijs pᷣſorteꝛox.li. vi.ꝛ ĩ. d. c. ᷓuis de pᷣbẽ.li. vi.
obten ccuotbiisr iclige eſtand bñficia debemus faceꝛe ſtrictã iteꝛptationẽ:ut i.c. HNec. ob. c. ꝓ illoꝝ. qꝛ ibi fuit mandarũ de beneſi
cſid⸗ . aninins ſcle. io: Gde quis de pben.ii. vi itẽ maioꝛ idonciras requirit cio ↄpetẽti quo caſu dñt hic doc.ꝙ ↄpetẽtes ĩtel
nodiens gani pineipili ſeen, 4 in curato iᷓ in ſimplici. iõ niſi expꝛeſſe fiat mẽtio ligit᷑ fm qualitatẽ ꝑſõc.uñ ſi meret᷑ cionicatũ po
ſtate ecce onl 35 ilo de cura tanqᷓ; madaro geneꝛali uenit bnficium cu terit ꝓuideri de eo.lʒ in eccleſia ſint alia bñficia

boneſto fucl e. c⸗ rögſimtlic,

ſubire plures ſumptus.nã eccla dẽt ꝓuideꝛe cnili
bet em eins idigẽtiã:ut plene dixi in.d.c:de mlia
In gl. in Ybo eminẽtis in fi. põdeꝛa gl. naz ex
ea potes colligeꝛe tres qual itates ſcĩie: æ quedã ẽ
cminés.? iſta neceſſario nõ requirit᷑ in aliq pſo
na ⁊ raro ↄtingit.ſcðᷣa ẽ ſcia medioc:is.teꝛtia eſt
ſufficiés vñ mediocꝛis tenet mediũ ĩteꝛ eminentẽ
7 ſufficiẽtem: ⁊ dẽ ſufficiẽs fm qualitatẽ ꝑſone et
ipius officij. dẽt. n. br̃e talẽ ſciaʒ ꝑ quã ſciat rege
ꝛe ⁊ gube:nare officiũ ſibi ↄmiſſum: ⁊= uide ꝑ In
no. nbi cleꝛicus declarat in. c. cum in cunctis de
elec. Et peccat cleꝛicus qui defectum patitur ſcien
tie. ſi inopia nõ excludit eum a ſtudio lr̃aꝝ.vide ꝑ
Inn. in. d.c.cum in cunctis ⁊ in.c.i.de ſũma tri:
2 facit.c.niſi in fine de renuntiatiõe.
Bm olim. arnbri auo nun
dat᷑ alicui de bnficio
ꝓuideꝛi:rectoꝛiã ł dignitatẽ nõ ĩcludit.
Vel ſic ſi mãdatur ꝓuid eꝛi in eccleſia non põt de
eccleſia puideꝛi. pꝛima ꝑs narrat exccutoꝛis pceſ
n wdeen mãdat.dicẽs quare ibi cũ igitur
5 p ibi in aliqua eccleſia: ꝙ ſi mãdarur ꝓ

nigeꝛi in aliqua cccleſia. nõ includitur rectoꝛatus

Alicuius ecclæ: ſy tin debet ꝓuideꝛi ðᷣ bificio ſito
in eccla. ex quo collige ? tene menti ꝙ aliud eſt ꝓ
nideꝛe in eccleſia ? aliud de eccleſia: æ uide bonã

ratum. tex eſt nõbilis in. c. cũ in illis.e.ti.= li. Itẽ

legato pape ultra ophenſa in reſcꝛipto delegatio
nis eſt ipo iure nulla æ uolueꝛunt quidaʒ ſumeꝛe

nihilominus tenet ſʒ ſit iiuſta: æ gñalꝛ de pꝛoceſſu
executoꝛum iniuſto. uide per Inn. in. c. ad aures
ð reſcrip.ubi tenet illũ tenere.nide ẽt pulchx dqᷓ;
Inn. in. c. prudẽniã de offi. dele. ubi plus dicit
ſi delegatus fert ſniã ↄᷣ clauſulã inſertam ĩ reſcri
pto ↄcernẽtem inſtructõem ciꝛca merita.cãe nihil
ominꝰ tenet ſnia:qm regula geneꝛalis hʒz ꝙ ſentẽ
tia lata ↄtra ius littigatoꝛis nualet. un opus eſt ap
pellare: ut ĩ.c.cũ ĩter de ꝛc.iudi.Ad iſtum rex.dic
ꝙ excõicatio fuit h lata excedẽdo nires mandati
nã non habebat poteſtatẽ pꝛouidendi de recroꝛia
ſeu dignitate:iõ non potuit cogere ad obſeruãtiã
illius qðᷣ non cadebat ſub poteſtate ſua z ad ̊ ul
timũ nõ ſẽper hũc tex. Scd quero qͥd ſi mãdatuꝛ
ꝓuideri ĩ eccleſia de beneficio ⁊ ĩ illa eccleſia ubi
dirrigit᷑ illud mãdatũ ſunt pᷣbẽde ⁊ alia bencficia
mĩoꝛa:nũquid poſſit ꝓuideꝛi de pᷣbenda.doc. hic
cõiter dicunt ꝙ non.ſʒ ſi non eẽnt ibi prebende:
ne mãdatum ſit fruſtraroꝛiũ poterit pꝛouideri de
pꝛebenda:ar.c.abbate..de. vᷣbo.ſig. Dns car.
dicit ꝙ nõ nidet᷑ eẽ differẽtia: ꝙ poterit ĩ primo
caſu de pᷣbẽda nihil allat:ſed ego allo z adduco
tex ĩ.c.ꝓ illoꝝ:S.e.ubi ſimplicit᷑ fuit mandatũ ut
ꝓuideret᷑ de bñficio:⁊ nigore illius mandati fuit
ꝓuiſũ de canonicatu ⁊ pᷣbẽda ſʒ nihilominus mi
hi plus placct dẽa doc. qꝛ canõia ẽ longe honoꝛa

2 licet ipſi nõ allegẽt tex.ẽ nõ.ĩ.d.c.ꝓ illoꝝiquid cue /i m 244 P'4n s rSih . ales ee d.

tenẽt oppoſitũ ⁊ meliꝰ:⁊æ õ hãc ſniaʒ antiquoꝛum
nidet tex. rotũdus ĩ d.c.ꝓ illoꝝ ubi dicit niſi
fiat expᷣſſe mentio de cura non uenit beneficium

ſun ienitld ee no lbi nla ferꝛatur intẽtio c mãdatum pape re ãt ſi madat ꝓuideri de bificio pbendali uel alio: Mitd G⸗ rrtrke⸗ 2
tlagaſil ipſurcitnd⸗ i eipit nires a ſua ĩtentione. ſemp eꝛgo oiecturda nũquid uenit beneficiũ curatuʒ:qdã cũ quibꝰtꝛan
clbenne nii lia ee . eſt mens paꝛincipis: ad h. c: cñ adeo ⁊. c.ſupꝑ lr̃is ðᷣ ſit Jo. an. tenẽt ꝙ ſic ꝑ illã dcõem uel alio.qᷓ uo
reypolitiin 8 edenas: ſo reſcꝛip. G M6 ult mo czuz nõbilem: ? ꝙ alibi. ut luerit ↄphẽdere bnficiũ euratũ:ſed moderniores
i Aine in cedo nõ iia erp̃us ꝙ ſñia excõicatiõis lata a ð
9
5 ñ oꝛdli
art

ex iſto tex. ar. ꝙ ſnia cxcõicationis lata a delega

curatum.nec ob dictio alio.nã potius facit ꝓ qꝛ

. ud
N- vzn ilonas ſria zr Beme Prrr-l nm er l, ſatirer E .l,„ . lis e, e . 8 Weo, eram otnre. n ſer rty 6c , 2 1
We der egꝛotan.
