in. c. iohãnes. S. eo. vn ſi ꝑ tin tempus de cui ini ecundi monaſteꝛij ·2 neſcio alibi: ita eypꝛeſſuʒ: in bäicnrwtnin l l.ne cle el mo
tio non ẽ memoria aliqua accñtalia regule nõ fue glo. no. .c. mandamus xir q i dixit ꝙ boc c in rerrocedereg n inmuum
runt in iſto monaſterio ſeruata ſatis poruit ingꝛe hoc ↄtinet diſpẽſatione⸗ 2 ꝓ hoc ueꝛbũ pꝑminas. collger io nirimenhlie
diens cogitare ꝙ ex aliqua cã illud puenerit cum Sde m dic ui latius dicam i.c. h. . o. I oia mi limninti gcinndinn
iſta accntalia pr abeſſe: ? adeſſe ſtante ꝛeligione canonicus regularis non poteſt indiſſincte cffi. Himun mn mumie ſes ſ
in illis tribus ſubſlätialibus. vñ ſalti antecᷓ ꝛegla ci monachus. opoꝛtet cij ꝙ concurrant duo ui te gi unci leſgonish rois ni
ꝛefoꝛmet᷑ p ſnpioꝛem illi qui fuerunt ingꝛeſſi ipꝛe neat ingꝛeſſus. prio ꝙ no faciat cã leuitatis.· fo ꝙ 5 dem nnlnann tiim
quo ꝛemiſſius ibi uinebat᷑ nõ nident᷑ peccare: ⁊ ita mn onaſteriũ ad qð trãſit ſit artioris ꝛeligionis. ſ m regong rm ſoaniir⸗
cõſuluit dũs meus do. Car. ut dicã i.c cũ ad mo 5 pdicta ⁊ 3 tex. oppo.nam vꝛ ꝙ ſemp debeat ie icergr aelu inr dengi
= rele D nn a gen ad pᷣdicta. c. tua. j. de ſponſa. neꝛe ingꝛeſſus ſecũdi monaſterij cũ canonici ꝛegu o ir eunmanthliudern
õä r ’T h an ltimo qꝛo circa pdicta nunquid maio: pars laes inſeruiit regule eriori ut dici terc.d ee kenis nannn niehkinm .
F puentus poſſit ꝛefoꝛmare ꝛegulã antiquitus i Riru 4 de ſta. ꝛegul. ſo. dicit Inno.ꝙ ad nalidiratem in meimn n ſn ſtun e
tã in nita minoꝛe parte. Inno. dicit ꝙ ſic. imo pls gꝛeſſus non debemus couſiderare ꝛegulam anti “M reſgione lno dbi ſeg
ſentir. ſ. G maioꝛ ps poſſit faceꝛe ſtatutũ artando Inens letlutan d modum ninendi de pꝛeſenti nnaß eſeen Ad in ni üfn
ſingulos ad ſtrictioꝛcẽ ꝛegulã q; fuerat antiquitus vnde ſi monaſterium ſm bẽt ꝛegulã ſtrictioꝛẽ ab innn i5 lgionish neygino⸗
inſtituta lʒ eim 'm eum poſſit maioꝛ ꝑs mutare nie no tñ de pnti in multis nõ ſeꝛuat non Reinch tbeſttim nscnein
icitũ trãſire de uno monaſterio quod habet ꝛegn lgfn eng ngiac In⸗
Nen
5

N

Lumn tegnlure oftenndo Anoißcun teigioe

* 5
oppoimmn qve ſains f ucablls Lobfnne
ulger nlis oſlenco,

Gimnon'ngnbno frno
mubus aur nlnois rigo
nis:e muner nonacb? n arons e
ie tonpelinn. nelad hn ic Mnonins ign
lnns don efſci nonnchns i reigo ad nan nan
ti riond ſon alas lecns 1 et ter n Olnitt:
mm dimd nuiewed id ſingnito finnt
RA G eW Gernganrüdo .
Pirns Gösiidanancheſdrnn
ſies d dind mioisiieen Milm tce
ainmninomſeim inlinſſeſun
Ohehichi ben eilina ſ e
ſitñ no penm er hot Chn 1d H
ſema om tit nſio b ia n an
co.nic Nndanns Ii niſ ud e
ver gimr dſpiſnionej ? boc i
aem dient lains dicm i ch 00,/

ſner
anonicns feglaris non Poteſ ind

i; tn
di monachns. Dhon 65 Concuf

Nofacian e 4
18 Nin dr ertioris
3a ed wadir dr altionts
8 ſondoen

— .DL 4. v
„ 9. ui— ſi ri w er AHa

1. Lpeſe nn Dl . en „, S.
775

de pnti ↄſiſtentẽ. ⁊ pꝛo h̊ facit rõ nãlis. nam tran
ſitus eſt ꝑmiſſus ur quis ducar nitã ſtrictõꝛẽ. qꝛ p
ſumit᷑ tunc motus ſpũ dei ut in. c. licʒ.j.e.⁊.xx.q.
lij. in. c.i. ſi ergo in ꝛ monaſterio non ducir nita
ſtrictioꝛ ꝙᷓ in primo.ſʒ zgula ſit ſt ictioꝛ nõ uidet
trãſiius licitus.qꝛ ur iſte moueri cã diſſolutiõis =z
nõ maioꝛis ꝛeligiõis.æ ex his hẽs primũ itellectũ
ad iſtuʒ textum. ¶ Fᷣm itellectũ ſẽſit Buil. ꝙ lʒ ꝛe
gula caõicoꝝ ſit laxioꝛ ꝙᷓ ꝛegula mõachox. tamen
poſſibile ẽ ꝙ ꝑ ↄſtões ipſoꝛũ eoꝝ uita ſit ſtrictioꝛ
/ ſicut uidere fm eũ in fꝛibus pᷣdicatoꝛibꝰ qui licʒ
4 hẽant regulã auguſtini laxioꝛc ꝛegula benedicti.
m per ↄſtituriões ſuas in tin ſe artarũt ut eoruʒ
uita ſit ſtrictioꝛ uita mõachoꝝ/unde putat ꝙ tꝛan
ſeuntes pdicatoꝛes ad mõaſteriũ monachoꝝ non
enitant apoſtaſiã.nec ob.ſi dicat ꝙ coõſtitutiones
pnt tolli per ↄriam ipſoꝝ ↄſtitutiõeʒ ut in regula
.i. de ꝛegu iur. ſʒ regula tolli nõ põt peꝛ ↄſtitutio
nẽ ut in.c. ſicut. j. e. Nã fm Jo. an. fatis eſt ꝙ ñ
pnt tolli ad hoc ꝙ le.æ nõ.in cle.i.de ſupplẽ. neg.
pla. dic ct clarius ꝙ Iʒ pnt tolli. tũ ſaris eſt ꝙ de
pnti in pꝛimo mõaſteꝛio uiuitur ſtꝛictius.nam pꝛo
pter ſtrictioꝛẽ nitã dũtaxat iura pmittũt trãſitum:
que ꝛ0 ceſſat qñ in prio mõaſterio niuit᷑ ſtrictins
uirtute ꝛegule æ ↄſtitutionũ Et pᷣdicta faciunt ad
qonem quotidianã nunquid religioſus migrans.
ad fm mõaſteriũ ubi ꝛemiſſius niuit᷑ hitum eiuſdẽ
monaſterij recipiens ꝓprio ꝛelicto incidat in apo
ſtaliaʒ: ita ut ſit excõicatus ⁊? per ↄns celebꝛando
effciatuꝛ irregularis ex vbis z̊ premiſſis. niderur
dicendum ꝙ ſic dum diẽ ꝙ pꝛedicaroꝛes non eua
deꝛe apoſtaſiam ſed oꝛium ſentit Jo. an.i. c. ioan
nes. 5 e. ubi diẽ nõ icurrit apoſtaſiam maioꝛem
que ẽ idiſpenſabił iuxta ea que hñtur iĩ. c.fi. ð apo
ſta nec excõis uigoꝛe. c.ij. ne cle.uel.mo. li.vi.ſed
bñ icurrunt minoꝛem apoſtaſiam:qꝛ certuʒ ẽ eum
retrocedeꝛe a maioꝛi ſtaru ⸗2 pꝛioꝛi. Er ex h̊ potes
colligeꝛe nõ. itellectum ad. d c.ij. ut dim trens pri
mũ hitum icurrit ĩ ſniam canonis. ſecus ſi recipit
hitum alteꝛius religio nis: Iʒ laxioꝛis. ꝙ etiã ſentit
03. an. ibi iĩ nouella.nam tex.ibi loqtur qñ quis
faẽ cã nagatiõis que ceſſat ĩ iſto qui itrauit ali
am religionem. ? pꝛo h vr tex. bonus iũcta glo.
1.c.ex pte de tempo. oꝛ. æ pdicta bene nõ ¶ Sed
queꝛo pꝛo declaratiõe pꝛedcoꝛum pone/ꝙ religio
ſus exns i monaſterio ubi nõ fᷣnatur regula nult ĩ
irare allam religionẽ laxioꝛẽ ubi m̃ fuatur regla:
ita hito reſpectu ad pnñtem uiuendi modnʒ gm
monaſteꝛiũ qð ẽ religionis laxioꝛis duẽ nitam ſtri
ctioꝛem. nũquid hꝰ ſit licitum. ex deis Inno. ſupi
us recitatis vz ifeꝛendum ꝙ ſic. ⁊ hanc opi. tenẽt
theologi m Jo an hanc opi. admittit ipe Joã.
an. ſi no ſpes refoꝛmatõis pᷣmi monaſteꝛij nel ſi
ſalts i eadez puĩcia nö é aliqdðᷣ monaſteꝛiũ eiuſdẽ
religonis ubi fuat regula. nã he cãn non admitti
tur traſitus ad laxioꝛc relig ionem cum poſſit itra

re 1monaſteꝛiũ pꝛopꝛie religionis.qð ſatis placʒ:
uide a4 mam beatum Tho. i fa ſe q.nlti. arti.
Vii Mino ſcias ꝙ Jo. an. tractat hic ſatis ple
ne goneʒ theologoꝝ/que religio dicatur melioꝛ z

¶ De ꝛegularibus

ſtꝛictioꝛ ſed tandẽ Zcludit ꝙ; de his ſubtilitatibus
nõ hñt curaꝛe canoniſte quo ad mãz noſtꝛã qꝛ iu
ꝛa ꝑmitũt tꝛaſitum nõ ꝛeſpectu maioꝛis ꝛe igionis
ſeu melioꝛis.ſed cã artioꝛis uite.un preſuppoſito
ꝙ fa ꝛeligio ſit melioꝛ 2 fructuoſioꝛi ꝛeſpextu f mii
in ſi nõ ninit᷑ ibi ſtrictius nõ ur̃ licitus tranſitus.
pꝛo.h.c.lʒ pall.æ.c.vgines.xx.q.iiij. qð bene nõ.

— P ioꝛ. xiiij.
Ignificatum. Pmene
5. nõ obligatur ꝛeligioni niſi factus maioꝛ
ratum habuerit. In prima ponitur ronſultatio ĩ
fa rñſio ibi mãdamus Mõ prio iũcta glo i ꝙ
ipubes ĩitrans monaſteꝛiu ſine oblatõe ꝑentuʒ põt
exiꝛe qũcũqʒ; ante pfeſſonẽ factã ſʒ ſi fuit oblatus
a parentibus nõ poteſt exie ante euentum puber
tatis ⁊ tene mẽti ad hoc iſtũ tex. cũ glo. uide ꝙ
latius dixi in. c.ij. õ. e. ti. Hõ fo ꝙ uotũ ꝛeligi
onis emiſſũ ante aduentũ pubertatis non obligat
nouetem /i ex h̊ collige poteſtatẽ quã habet ecclłia
circa ea que ſunt de iure diuino. nam norum eſt
de iure diuino cũ ſit dictũ in lege uouete z ꝛeddi
te ⁊c. ut in.c.lʒ. ꝗ. de noto.⁊= tñ eccleſia ꝑ ↄſtiiutio
nes ſuas ipedit uires uoti 2= limitat tates. nam lʒ
eccleſia non poſſit tollere ius diuinũ.xxv.q.i.ſũt
quidam:poteſt tamen illud iterp̃tari ſeu diſtingue
re ſicut et facit in mrimonio.ad B.c.i.de noro li.
Vi. ?2 ꝑ Inn. in. c. que in eccliaꝝ de ↄſti.⁊ pe: legi
ſtas in. l. fi. C. ſi Z ius nel uti. pu 6 3 ibi. x
iiij.ãnũ ↄpleuerit ⁊c. ꝙ ad ualiditatẽ ꝓfeſſiõis ꝛeqᷓ
rit᷑ ꝙ. xiiij. ãnus ſit oletus. Et ꝑ hanc lr̃aʒ ꝛepꝛo
baiur opi. hugo.qui tenuit dolicapacẽ poſſe ꝓfi
teri ut ſicut malicia ſupplet etatem in marꝛimonio
carnali ut in c.de illis de deſpõ. ĩpu ita debet ſup
pleꝛe in ꝓfeſſione.ſed Sriũ eſt uerum ut uides ad
idẽ in. c. ad nr̃am g eo nã de maioꝛi piudicio ſeu
obligatione agitur in pfeſſione q; in matrimonio
hic uidemus ꝙ ubi eſt dura ↄgregatio ꝛcqᷣrit ple
na pubertas.i.tpᷣs.xviii.ãnoꝝ ut ĩ c.qꝛ in iſulis
S.c. de mꝗ uide glo. in. c. poſtulaſti J.e. 2. xx. q.i.
ĩ ſũma ⁊ facit.c.i.7.e. ti.li.vi n gl. i. v. raraz
habuit ibi ẽt tacite hodie hec opi.ẽ dãnata pꝑ.c.i:
eo. ti.li.vi ubi dr̃ ꝙ ad ̊ ut pfeſſio facra in mi
noꝛi etate obliget adueniente pubertate.ꝛequirit
ꝙ expſſe illã ꝓfeſſionẽ ratificet uel ſaltim perſeue
ꝛet ꝑ totum.xv annũ ubi hitus ſunt indiſtincti.=
dic plenius ut ibi hr̃. ¶ In glo. fi. in. fi. Inn. in
telligit tex. quando in minoꝛi etate quis fecit pro
feſſionẽ. nã tunc de facili.ſecuʒ diſpenſat᷑ ut poſſit
itꝛare religionẽ laxioꝛẽ nec ꝑ ᷣ diſpenſat᷑ contra
uonũ.qꝛ uotũ principaliter ↄcernit illa tria ſubſtã
tialia regule que requiruntur in qualibet ꝛeligio
ne ꝙ debet intelligi quando ilſte allegat ſe non
poſſe auſteritatem illius religionis obſeruare. Et
nõ ſemper hoc dictum/quod cum iſtis iuuenibus
pꝛofitentibus in puericia. ſeu ante plenam puber
tatem. eccleſia de facili diſpenſat nit poſſint itrare
ꝛeligionẽ laxioꝛc. nec ꝑ hᷣ diſpẽſatur contra uotuʒ
qꝛ uotum principaliter ↄcernit illa tria ſubſtantia
lia ꝛegule que requiꝛuntuꝛ in qualiber ꝛeligione

. M.) Ban- ſ18 neſr u. vA r= = ſctt wis eet „tn.ο 2 „½ zs vhrij efe= no Pi
₰ chor . 4 .
2./0

Ca, Or es- = rr a

₰8

4

Prcut Pize reyrt

1 5F rs ie ce i ⸗ Deaite

S iie uS ts a. =. .
S 46 d, p / 4

7

nuio 8 Pi . parpt Searepl⸗) 4.0 leſy — 6 alena ſ. pl-r sat Wrn .. ſ * NA.r ne Set Piv E artn tne

De ꝛegularibus

2 — C
— RE eſur

α = p ſenucte

BA2 = *:

Sed idem Inno. in. c. dilectus de tẽpo. oꝛ. p illũ
tex. dixit ẽt ꝙ cũ maioꝛe poſſit epᷣs diſpẽſare ut ĩ
tret ꝛeligionẽ laxioꝛc. ⁊ intellige cã ſubſiſtente.et
ſic qtenus iſte tex. ꝑmittit ingꝛeſſuʒ uel tranſitũ ad
ꝛeligionẽ laxioꝛẽ dʒ intelligi diſpẽſatiue.que diſpẽ
ſatio fi ex cã leuiori cnʒ minori.xxv.annis q̃ᷓ cũ
maiori. æ hoc idem tennit bic abbas ⁊ ſequitur
Jo an. qð nõ.⁊ nide Moſt.in.c.non eſt. 5. e. ubi
enuir ꝑ iſtũ tex. ꝙ ẽt abbas põt diſpenſare.nt mo
nacbus intret ꝛeligionẽ laxioꝛẽ ex cã.ſed de hᷣ dic
ur plenius ibi dixi. nel intellige iſtũ rex ſm doc.in
cãu.c.ↄſtitutionẽ..eo.ti.li.Vj.vVʒ cũ ꝓfeſſio fuit
tacite facta ꝑ ſuſceptionem habitus ꝓfeſſorũ. naʒ
illa obligat ꝛeligioni ĩ gencꝛce.? nõ in ſpetie ut ibi

et iſte intellecius eſt clarioꝛ.
Si filia minor x
Bm nirum. ij. annis a par en

tibus mõaſterio tradita maior facta ſpõ
te ueletur: ad ſeculũ redire nõ põr:nul alirer er ſic:
Si ipubes etiã innituſ a paꝛentibus mõaſteꝛio tꝛa
ditus factus maior ſponte recipit habitũ ꝓfeſſo
ad ſeculũ amplius redire nõ põt. In prima poni
tur conſultatio. ¶ In ſecunda rnſio. ibi ↄſultati
oni. tertio ſoluit ↄtrarium ibi nec obloquitur. l
Nõ pꝰ. ex tex. de ſignificato huiuſ dictionis infꝛa
añqʒ ↄiungitur certo tpᷣi. nam denotat ĩpfectionẽ
vñ is r᷑ infra annos diſcretõis oſtitutꝰ qͥ adhuc
ñ ẽ adeptuſ ãnos diſcretõis:ut qꝛ adhuc ẽ ipubel
Ex boc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ diſeretõ ſolet peruenire ĩ
pubertate. ⁊ nõ añ hoc tñ aſſumendum ẽ fʒ ſubie
ctã mãm de quo uide bo.glo.xxvij.q.i.in. c. i. ij
Mõ. 2. ꝙ paterna deuorio multũ oꝑatur circa ꝓ

feſſionis aciũ uel obſeruãtiam religionis de quno

dic ut plenius dixi in. c.ij. S.e.ti. ⁊.c. ꝓx. ¶ Hõ
rertio ibi euidenter ↄdixiſſet/ꝙ tacens br̃ ꝓ ↄſen
ciente ẽt ubi agitur de obligatione ꝑſone ꝙ; itelli
ge qn inreruenit aliquis actꝰ poſitinꝰ ut h ĩpoſii
one uk ſile in cle.i. de procu. t ex hꝰ ⁊ ex tex.
nõ.ꝙ ad inducendã ꝓfeſſionẽ tacitã ex ſuſpectõe
habirus pfeſſoꝝ nõ reqͥritrur ꝙ expreſſe petatur
habitꝰ:ſa ſatis eſt ꝙ accipiatur ſine ↄditione qð
nõ. ¶ Mõ. ibi q; nõ nilſi in etate tex. ſatis norabi
lẽ ꝙ illud ꝙꝙ ↄſuenit fieri in certa etate ſen ip̃e ſi
apparet factũ ⁊ n ↄſtar de tpᷣe nel etate pᷣſumirur
factum ĩ etate uł tpᷣe ↄſueto.ſicut dicimus ĩ ſimili
ꝙ ſi òs obligatur ad aliqð faciendũ: et illð apꝑet
fem pᷣſumit᷑ factũ ab eo qui ad hoc erat obligarꝰ.
pꝛo hoc bo.tex.⁊ ibi peꝛ doc.i.l.ij. E. de ali pu.
p̃ſtan: ⁊ ꝑ boc infeꝛo ad unũ nõbiliſſ mũ dẽm/q;
ſi conſtat de pꝛofeſſione alicnius ⁊ non de etaie pᷣ
ſumit᷑ pꝛofeſſio facta in etate legiprima:ita ꝙ alle
ganti ðfectũ etatis ĩcũbit onuſ ꝓbãdi. Cõtrarinʒ
m ufr renere. Jo. an. in. c. frnitatis ð teſti.nbi po
ſuit illud dictũ æ dicit ꝙ etas ineſt ꝓfeſſioni. vnð
nolens ꝓbare profeſſionem hʒ neceſſe ꝓbare eta
tẽ ſi negaretur:ſʒ contra eũ uẽ tex. hic. nã negaba
rur hic etas.itẽ optime facit.c.in pntia de pꝛoba.
æ dic ut latius ibi dico ⁊ nide quod dixi in. c.i. ẽ.
eo. tem nõ. ꝙ ar.a contrario ſenſu licite foꝛ
matur cũ pᷣnceps hic talli argumento rndeat.ꝓ Bᷣ

c.cũ aplica de his que fi.a pꝛela ⁊. c.qtis.xxv. di.
plene nõ. in. c. publicato. S. de elecrio ⁊ peꝛ Bar.
in. l.oẽs ppli.ff.de iuſii.⁊ iu. Miem nõ tex. pꝛia
fronte mirabilẽ ꝙ ipeꝛium parentum impecdit uali
diratem pꝛofeſſionis in puella ⁊ de hoc aliqd. j.di
cet᷑. ltio nõ ex fi. e a ↄꝛio ar. optimũ ꝙ an
aduentum pube:tatis cogit᷑ filius ſequi indicium
pꝛnum circa religionis ingreſſum ⁊? vẽ tex. muliuʒ
faceꝛe ↄtra ea que dixi in. c.ij. :eo 2 facit. c. pñs
xx. q.iij. lʒ loquat᷑ narratiue. In glo. i. in fi. nõ
itelligas glo. ꝙ minoꝛ. xxv. annis poſſit pereꝛe re
ſtitutionem in itegꝝ adueꝛſus ingreſſum monaſte
ꝛij:ſed in alijs in quibus minoꝛ enoꝛmirteꝛ leſus ꝛe
peꝛit᷑ etiam circa bñficia ia de quo nide gl. ⁊? doc.
. in. c. ex parte de reſti. ſpo/ſnam reſpeciu pꝛofeſſio
nis non põt dici minoꝛ deceptus uel leſus cum ſeꝛ
niat ei cui ſeꝛuire ẽ regnare. ⁊ hoc nõ. glo. xxvij.
q.i.in.c.i.⁊ uide glo. nõ. in. c. penł. qð me. cã ? te
nẽt hic cõiteꝛ doc. ¶ In glo i vſi. pr̃na deuotio
fea. nõ gl. ⁊ ſatis ꝓbat᷑.j.eo.cũ ſimꝰ. 2.xx. q.iij.c.
pns ul ſjm Moſt. põt tex.intelligi diſiũctiue ut pa
teꝛna deuotio ſufficiat quo ad hoc ur filiꝰ ipubes
nõ poſſit exiꝛe monaſteriũ an aduentũ pubeꝛtans
nt. S. c ꝓxio. Iiem ſi filius nõ ↄtradixit tacite
vVr ↄſentire ⁊ ſic nõ põt amplius mutaꝛe uo unta
tem ſed dic ꝙ ꝓprie in iſtis caſibus ſola prna de
uotio non facit monachũ. qꝛ prio cãu nõ efficuinr
mõachus cum nõ habeat etatẽ habilẽ. in 2 iteꝛue
nit tacita poſſeſſio filij. In glo. in. v. ꝛecipiunt ibi
nilſi malicia ꝛcfeꝛas hoc ad mrimoniũ carnale nõ
aũt ad ꝓfeſſionem: qꝛ in illa ꝛcquirit etas cõpleia

nec malicia ſupplet etarẽ ut dixi S. e ꝓxi.? nö. j.

eo. poſinlaſti In glo. fi. ibi bñ poſſent deſeꝛee.

vult g glo. iũcta textvi ꝙ ſi pnella maioꝛ erate i

perio parẽtuʒ coacta intrauit ꝛeligionẽ poõt ꝛeiro
cedere: ⁊ ſic nidetur ꝙ ſolũ imperiũ paꝛẽtis inua
lidat ingꝛeſſum ꝛeligiõis: ſed õ boc facit qð nõ.
Inno . in. c cãm de offi. delega.? Bar.i. li. . .
q onerãde.ff. quaxꝝ ꝛcꝝ actio ñ da. vbi dẽ q; ſolũ
iperiũ mariti uł epi uel pꝛnoꝝ nõ het ĩpedire nali
ditate actus niſi pceſſerit mine ul vbeꝛa. do. An.
hic diſtingnit ꝙ qᷓdã ſunt que ꝛequirũt libeꝛ uo
luntatẽ ut eſt ꝓfeſſio ⁊ tũc ſolũ impiũ paꝛeniũ bʒ
nitiare actũ cũ tollat libeꝛrateʒ conſenſus:? iis lo
quitur tex. quedam ſunt que ꝛequirunt ſolum con
ſenſum non aũt illam animi libetatem de qua õ.
2æ tunc ſolum imperiũ parentum inalidat actum:
qꝛ imꝑiũ nõ tollit ↄſenſũ qꝛ coacta uolũ as. nolũ
tas eſt. xv. q.i. in. c meꝛito: ⁊ ſic ꝓcedat zriũ:hec
diſtinctio licʒ pria fꝛonte vꝛ applaudeꝛe nõ iñ pu
to eam neꝛam ⁊ allego in Sriũ.c. unicũ de ſpon.
ipube.li.vi.ubi tex dicit ꝙ ſi parentes contrahbũt
mr̃imoniũ pꝛo filijs pntibus ⁊ nõ otradicentibus
obligantur filij æ iñ mẽimonium requiritlibeꝛum
pſenſuʒ ut pʒ in. c.cũ locũ.].de ſpon. ſi ge ſola ta
citurnitas filij bh? ꝓ ↄſenſu cum pat᷑ Zhit foꝛtius
ſolũ ĩperiũ nõ hʒ tolleꝛe liberã nolũtatem conſen
ſus pꝛo hoc facit iſte tex.in fi.dum dicit ꝙ maioꝛ

nõ cogitur ſequi pentũ uolũtatem ad idem uide

bo. tex. in. c. inlinuãte. 7. qui. cle. uk uo. ubi af

gfnnbuonſi *
milil änmin
jingheig
a mn (cto rns Noſeſom
ii ſtionio

h
munmn e

ummn niſi lirnatſo h
V ccptnettslue os Losdaiie
iiiimnſii iinms
plr eſon to icltns pleſton
mnircbaio uns iſnffminte imi-ond
Otse mirtapens no odigei rencgone
ſunt kMiq itin c. i s ſo
totra die. ise ae
no pfeu dcdends Mio deer

H inavei
no Gpfeſſo e ila gre fett ne

1bins 190 ) alegek gronce iſin i.

ſeei bins nöe ge iplkinaibus non⸗

ſe accideilbis (M imno binrpf⸗

e al innler eſ g nnif
piſhrinmil iügniou⸗,
Gan cnuhum onochom ſpenn
4 f nllrnin ſthl enin
1 eo.idleng leicrech *
ken datmm,nk löirmn
ifeatani ian Ader

3 * 1

ae
rta de, ——

4

ANannis aſſtherete
ainiisn inn n hrüin imtf
i cinanan önninor enomite leisr
id n deno gideg tenr
–– ofum neheenn ofſe

nordetepnns ve en
Piat ei niſeni,, uscunſ
Lei iſemfre; legnggen doc ſo go. Uri.

giinci nicde go⸗ inchenk ad ne cit
net bic clte got
. In go Npfra gevore
ſan gle us poo ch ij ſind er g it,
Hioit n Hoſ pot m nrltidlüciuun
tem dono ſuff n gno od boe n itß re
ͦpoſſtenre nonuſtni g alnni nbemnd
16, prio. Rn fluus nögirzcint tonte
onire t ſc n por anlus nur mobn
n ſel deg pprie n ſis aſbus ſob pnce
olo non fuet nonmchi qr orio cin no alur
dacdos om no baben eate bubiſe in iteme
uucin oili In go n rchion hi
RNAA WeNsS NAAinrri anſe
itad ichcnen endauanti
Vec manca etRdt Dda 0,
1o Polila Jn gon tiid en Gent.
vul 6 go en eimi ſſhniin ad
. omin omnmuntrigei un
lcdnet ſit ndur o ſoi inhentl “ En
lr ngrſunm rlgiis ſc hol fat 8
nt inm ce off,dega.? Dar)Il).
nno. n.c lnn

, m

.

4

tner Ru⸗ he i vje fte èò

¶ De ꝛegularibus.

modica coactio nõ ĩpedit ualidiratem ꝓfeſſionis
2 facit.c.i.ð.ꝙ me. cã.intelligo ergo illud. c. puel
le a Srio ſenſu qun pᷣceſſerunt mine uel vᷣbera ſen
pater eꝛat terribilis ita ꝙ puella timebat ↄtꝛadice
re i pntia pr̃is ⁊ pꝛo h.d. ꝗ. que honerande: ubi
dr̃ ꝙ cauſa cognita dʒ reſcindi. qð factũ ẽ a liber
io ob reuerẽtiã proni nõ ergo ĩdiſtincte annullat
actus.⁊? pꝛo.h̊ facit ueꝛbũ illius.c.dũ dicit coacti
imgio. iuder eꝛgo ex circunſtantiis æ qualitare pa
ꝛentũ ? uerboꝝ hebit arbitrari. utꝝ ĩpeꝛium hẽat
excuſare puellã.¶ In ea gl. ibi pꝛofeſſionem fecit
itelligit ergo gl. ꝙ iſta puella fecit pꝛofeſſionẽ:ſed
intellige taciram per ſuſceptionẽ ueli qdð ſoler dari
pꝛofitentibus ut ſatis colligitur ex littera ex quo
infertur ad nõ. dictũ ꝙ pꝛofeſſio que obligat reli
gioni in gñe ipedit æ dirimit mẽmonium poſiea
ↄctum. nam ſuſceptio hitus profeſſoꝛum obligat
ꝛeligioni in geneꝛe:ut in.c.ↄſtitutionem.j. eo.ti.
li.vi. ? ti hic dirimiiur mẽimoniuʒ poſtea Zctum
q nõ.? tʒ Jo. an in. d. c. ↄſcitutõeʒ fac ad intel
lecti.c.unici de noto li.vi.

Monachum facir
rrectum. ꝓfeſſio non hitus
tantum nel ſic Malet pꝛofeſſio facta ſiñ
ſaſceptione napneſligiont Cõis diuiſio.ſecũ
da ibi inquiſitõi ¶ Mõ prĩo ꝙ infirmitas coꝛꝑis
nõ ipedit ꝓfeſſionẽ. rõ qꝛ ualidiras ꝓfeſſionis ðᷣ
pendet ab aio ſecus ĩ infirmitate animi: unde furi
ofus ſen mẽtecaprus nõ obligat᷑ religioni: ut. j. e.
ſicut ?. xvii. q.ii. in. c.ↄſaldus. Nõ ſo ꝙ ualʒ ꝓ
ſeſſio facta nõ i ſcꝛiptis: vñ ſaris ẽ ꝙ ↄſtet de ani
mo pfiteꝛi nolentis. 5 ftio ꝙ hec nerba tra
do me tibi ĩ monachũ ⁊ i fratrem inducit ꝓfeſſio:
zr ꝙ pfeſſio ẽ illa que facit monachũ z
nõ b'tus ? ad hᷣ allegat᷑ quotidie iſta lia. Ex quo
ifei ꝙ hitus nõ ẽ de ſupſtãtialibus monachatꝰ:ſʒ
de accidẽtialibus. ¶M qnto ibi recipit᷑ ab abba
ie ꝙ ad h̊ ut naleat ꝓfeſſio oʒ recipiat̃ ab hñte
poteſtatẽ icoꝛpoꝛãdi iſtũ religioni. Et nõ ex eodẽ
V. ar. optimũ ꝙ receptio monachoꝛnʒ ſpectat ad
abbatẽ: vn nulla mẽtio fit hic de ↄnẽtu: licet glo.
i.c.li j. eo. li. vi. dicat ꝙ ge iure cõi receptio ſpec
tat ſimul ad abbateʒ æ caplʒ. ſed cõſuetudo poreſt
dare bic poteſtatem alteri tmn:ſed de h̊ dic ut lanꝰ
dici. ſ. e. ad aplicã ¶ Vltimo nõ ꝙ ſemel ꝓfeſſuſ
Iz nũc irrauerit monaſteriũ nec hitum ſumpſeꝛit

4 boͤt ↄpelli ur monaſtice uiuarl? ex h ⁊ ex tex. nõ.

ad naliditatẽ pfeſſionis non requiriĩ ꝙ fiat in
nſallerio ſed ubicũqʒ fieꝛi põr ꝙ latins ſentit gl.
USn gl. i. in. fi. hec gl. uult in effectu ꝙ habitus
Utaxat nõ facit monachũ:ſʒ racita ꝓfeſſio q̃ ꝛſul
1at qñqʒ ex bitus ſuſceptione ſeu delatõe facit mo
nachum je ita dent itelligi iura q̃ fundãtur ſuꝑ ba
bitus ſaſceptione ſeu delatiõe.hic ẽ ꝙ ſi qͥs poꝛta
tet multo tẽpoꝛe habitum. religionis extra mona
ſterium nd cẽſetur profeſſus. ut in. c. ut cleꝛici S. e.
no. glo. in. cle. eos eo.ti.? h̊ ideo qꝛ h̊ caſu ceſſat
Ppſumptio tacite ꝓfeſſionis. nam ſi uellet pfiteri ĩ
mraret monaſterium ? pꝛo bo. tex. in.c. unico de

oto li. vi. ubi ſolum fir mẽtio de ꝓfeſſione taci

71

ta ⁊ expꝛeſſa. ¶ Secundo pncipaliteꝛ uult glo. ꝙ;
pꝛofeſſio nbicũq; facta obligat dũmõ ꝛecipiat ab
hinte poreſtatem. Et circa hoc inſtat. Inno .pꝛio
nũquid ad ualiditatẽ pꝛofeſſionis ꝛequiꝛat᷑ ut ali
quis ꝛecipiat pꝛofeſſionem uel uorum 7 pꝛimo ur
ꝙ non.nã põt quis emitteꝛe notũ ↄtinẽtie ⁊ aliud
notum abſqʒ eo ꝙ ab aliquo ꝛecipiatur ur pꝛoba
tur in. c.ex parte.j.de cenſi.⁊ in.l.ii.ff. de polli.
? in. c.qdð deo.xxxiij.q.v. Inn. ↄtrarium coneln
dit mouetur qꝛ ꝑ pꝛofeſſioneʒ quis obligatur ad
obedientiã ut in.c. cum ad monaſterium j. de ſta.
regu.eꝛgo opus ẽ ut ſit qui hanc obligatõem reci
piat nam ſicut inter baptiʒantem. æ bapriʒatũ ⁊= in
ſtituentem. æ iſtirutũ dʒ eẽ diſtinctio perſonaxꝝ.qꝛ
quis nõ põt baptiʒaꝛe ſemetipſũ nec ſibupſi cõfer
ꝛe bũficium. ut in c. debitũ de biga.⁊ in.c.fi.de in
ſti. ita iter ꝓfeſſũ æ ꝛecipientẽ pꝛofeſſionẽ dʒ eẽ di
ſtinctio ꝑſonaꝝ ita nõ põt ſeipſũ incoꝛpoꝛaꝛe reli
gioni ergo oʒ ꝙ priꝰappꝛobet᷑ ⁊ per bntem ptãtẽ
icoꝛpoꝛet᷑ ꝛeligioni:ut i.c.ad aplicã.j.eo.nbi patʒ
ꝙ monachi nõ tẽnt᷑ quẽlʒ ꝛeciꝑe ad ꝓfeſſionẽ 2 H
uoluit gl. hic in effecru. ↄcluſio ergo ſit iſta ꝙ ad
ualiditatẽ ꝓfeſſiõis ꝛequirit᷑ ut ſit qui poſſit ⁊ uelit
pꝛofeſſionẽ ꝛeciꝑe ⁊ eã de facto ꝛecipiat non ob.

ꝛia. nã fatẽdũ ẽ ꝙ alia uora nõ exigũt ꝑſonã ꝛeci

piẽtẽ.⁊ h̊ iõ qꝛ depẽdent a uolutate ſola uonennis
nã ſolũmõ nouẽs obligat᷑ deo . ſed in uoro ꝓfeſſi
eeea nõ ſolũ obligat᷑ deo ſʒ monaſteꝛio
tẽ monaſte:iũ obligat᷑ ſibi ad alẽdũ eũ ⁊ ↄſti
tuũt unũ coꝛpus ſeu unũ collegiũ cũ aliis ad h̊.c.
fi..e.unde oꝛt᷑ in ꝓfeſſione q̃dã recipꝛoca obliga
tio qᷓ nõ põt fieri ſine ↄſenſu utriuſqʒ ſicut dicimꝰ
in aliis ↄtractibus qui non pnt ↄſiſteꝛe ex ↄſenſu
unius ti.l.in oibus.ff. de act.⁊ obli.⁊ in.l.ſiẽ. C.
eo ti. ¶ Hũc queꝛo qꝛ S. uiſũ ẽ ꝙ ad ualiditateʒ
ꝓfeſſionis ꝛequirĩ᷑ ut ĩterueniat ꝑſona que ipſam
recipiat nũquid quelʒ ꝑſona ſit ſufficiens.ad hec
gl ur̃ hic uariare.nã primo.dixit ꝙ poſſeſſio ſit ĩ
manu abbatis ſeu monachi. ⁊ ſic tacite innuir mo
nachum poſſe reciꝑe ꝓfeſſionem alicuius abſqʒ
abbate:ſed poſtmodũ ſentit ↄrinʒ dum dicit dum
modo ꝛecipiat pꝛofeſſionẽ ab abbate ⁊ fratribus
7 ſic ur̃ inuneꝛe ꝙ nedum monachus imo nec ſolꝰ
abbas abſqʒ ↄuentu põt reciꝑe aliquẽ ad pꝛofeſſi
onem Inn. dicit ꝙ ad hᷣ ut ualeat pꝛofeſſio oʒ q;
recipiatur ab illo qui hʒ poteſtatem incoꝛpoꝛandi
iſtum religioni utputa ab abbate:ſed non diſcutit
utꝝ ſolus abbas poſſit:ſʒ ego dicã in.c.ad aplicã
j.eo.ↄcludo ſic ꝙ debet recipi ab eo qui poteſt
iſtum incoꝛporare religioni ⁊ ſic nõ ſufficit.recep
tio ſolius monachi niſi h faciat de conſẽſu = mã
datio illius qui põt eũ icoꝛpo:aꝛe ꝛeligioni ⁊ ſic ĩ
tellige oĩa iura que qnqʒ faciũt mẽtionẽ de pᷣſbi
tero in ꝛeceptiõe ꝓfeſſionis.ut in.c. cnſuluit J.
cle. nel uo. ¶ Sed dubitatur de ep̃o nüquid poſ
ſit aliquem ꝛeciꝑe ad pꝛofeſſionem. Innocẽ. tenet
ꝙ ſic adeo ꝙ ille eꝛit uerns ꝛeligioſus:licʒ non in
tret monaſteriũ nec pꝛofiteatur certã ꝛeliginnẽ: ſʒ
poterit ſtare in domo priuata ſupeꝛ obedjentia
epi ⁊ ab eo ꝓfitetur ſibi ceꝛta regula ſen modus
X*

NaeGt: .

ene hehg,

ſeu i Dlas Daen

W Wy oep rezt 1 azfn dr

G 25 ppnn „.Ar fles 8

QA aſpa lcfie ſ⸗f Vcat

V 9 oſſ=vie 1= li& rſevcs

— - — . 175 —
NV Pic nit e Bl. flag Fei (.1,c= ſoa⸗

—

intrante religionẽ põt petere filius liiam ſuam er

¶ Ve ꝛegularibus:

ninendi allegar pꝛedictũ. c. qð deo æ. xxvij. q ij. c.
fi. ſecus dicit ĩ alijs pllatis ifenioꝛibꝰ. nã iſtis nõ ẽ
triburũ a iure:ut poſſint aliquẽ ꝛecipeꝛe in ꝛeligio
ſum ſʒ ſolũ iura faciũt mentionẽ de epo ut ĩ iuri
bus pall. fateĩ n ꝙ faciẽs ꝓfeſſionẽ i manũ alte
riꝰ ul qͥ ſe obligat ad itrãdũ ꝛeligionẽ ñn tñ adhuc
notũ ẽ ſolẽniʒatũ ſʒ ſimplex. ⁊ cũ his dictis cõiteꝛ
tranſeũt ̊ doc.ſed do. an. ſenſit ꝙ ſi feſſio ꝛecipi
tur ab epo: uotũ non ẽ ſolẽniʒaiũ adeo ꝙꝙ ipediat
2 dirimat mr̃imoniũ pꝰ pbendũ ꝑ c. unicũ de no
o li. vi.qd mihi ſatis placʒ:ſj nõ nideo ꝙ iſte ſit
nerus ꝛeligioſus łʒ aliud ſentiat Inno. Vñ putaꝛcẽ
ꝙ oẽ notũ d ſimplex ꝛeſpecru dirimẽdi mr̃imoni
um poſt Zctum niſi ꝓfeſſio fiat in aliqua de ꝛcligi
onibꝰ appꝛobatis: ut ĩ.d.c.unico.necᷣ nideo ꝙ in
la poſſit fieri niſi ab abbate ⁊ feꝛibus ꝛecipiat᷑. nã
ſolus eps nõ põt quẽ icoꝛpoꝛare alicui ꝛeligiõi in
nitis fribꝰ: qꝛ ꝛegula appꝛobata ꝑ eccleſiaʒ Sdicit

SVñ putaꝛẽ ꝙ iĩ mã ſtricta applone ꝛeligioſoꝝ non

neniũt iſti ̊ ꝓfeſſi ſũt ĩ manib epi im In glo⸗
fi. in fi. nõ bñ hãc gl. nã ponit duos ĩtellectus ad
tex 7 uieꝛqʒ nõ. Mꝛimus ẽ ꝙ iſte ꝛeddẽdo ſe in
monachũ ⁊ i fiem i manibꝰ abbatis fecit ꝓf ſſio
neʒ ſaltiʒ racitã lʒ nõ expſſerit foꝛmã ↄſuetã Et

ex h̊ ĩtellectu nõ/ꝙ ꝛegula monachoꝝ ponẽl ceꝛtã
foꝛmã circa pꝛofeſſionis actum nõ ur̃ poneꝛe foꝛ
mam ſubſtãrificã vñ nalet ꝓfeſſio ꝑ quecũqʒ ueꝛ
ba facta nõ obſeꝛnata forma ꝛegulari:qð tenebis
mẽti.i. cũ. n. obligatio dirigat᷑ in deũ defectus foꝛ
me nõ dʒ nitiare actũ ſicnt dicimꝰ ĩi excõicatiõe it
nõ ·i.c. ſacro.de ſen.ex cös iĩtellectus glo. eſt
ꝙ iſte nõ fecir ꝓfeſtionem ꝑ illa vVba: ſed dũtaxat
emiſit uotũ de ĩtrando ꝛeligionẽ ⁊ talis Iʒ de pnii
nõ ſit monachus põt iñ cõpelli ut itꝛer ꝛeligioneʒ
2 nõ eèr hũc ĩtellectũ: ⁊ ꝓ hᷣ ur̃ ẽt rex.in.c.ex paꝛte
el.ij. J. ti ꝓrxio.æ uide Inno.iu.c.penul.j.de no
ro:ubi nõ dicit ꝙ uouẽs iĩtrare ꝛeligionẽ põt cõ
pelli r ſi interi facrus eſt epᷣs qð nõ. vide enã de
mãẽ ꝑ Inno. in. c. ex ꝑre.. de cẽſi ſic ⁊ de alia uo
ra exequẽda põt qͥs ↄpelli ut in. d. c. ex pre. 2. J.ð
noro ꝑ to. in.ll.ij.ff.de pollici.primus m inrelle
ctus uidet magis ↄgruẽ huic litteꝛe. Abbas.
Si pateꝛ ſe cũ bo
Bm ſimus.n ſuis ⁊ filio im

pubere obtulit monaſterio filius factus

maior exire põt religionem ⁊ licentiaʒ a monaſte

rio petere.cõis diuiſio. fa ibi diſcrerioni. 5
primo pr̃eʒ poſſe nedum filiũ impuberem offerrẽ
monaſterio: ſz ẽt oia bona ꝑtinẽtia ad eum ? ad
filiũ ⁊ ex tali oblatiõe cogirur fllius impubes pſi
ſteꝛe ĩ mõaſterio nſqʒ ad pubeꝛtateʒ. poſtea vo n
ↄpellit. ⁊ hͥ facit ad decłationẽ.c cum uirũ.ð eo.
Mã fo ex hᷣ ⁊ ex tex. ꝙ denorio pateꝛna non
põt fliũ impubeꝛem mõachũ faceꝛe ĩuitũ ⁊æ reluc
tantem ad idẽ.xx.q.ij.in.c.i. õ. ultio ꝙꝙ pre

vʒ in ̊ tex. iſte multũ ſingu. Sʒ ꝓ declaratõe dic
toꝝ ⁊ tex.quero iſte miles obtulit filiũ in puberẽ
ſe ⁊? oĩa bona ſua monaſterio ĩ cuiꝰ dqnio erit ltia
filij. Jo. an. dicit qð penes monaſterium ſub con

ditione ſi filius factus pubes duret ĩ monaſteꝛio.
nõ bñ qꝛ ex his ue:bis ſentit ꝙ ſi filius factus pu
bes exit monaſtenũ põt peteꝛe ltimã ſuam lʒ pateꝛ
adbuc uiuat ĩ monaſteꝛio ⁊ ideʒ vf ſentire glo. fi.
2z ſic traãſeunt cõiteꝛ doc. nr̃i hic. Addit do pe.
ſi fius ipubes remãſit in ſeculo lima filij debebat

ſepeꝛari a bonis pr̃is ⁊ dari tutoꝛibꝰ ipſius impu

beꝛis nam prna ptas ſoluitur ſi pateꝛ itrat mona

ſteꝛium: qꝛ cũ traãſeat ĩ ptateʒ abbatis: nõ põt aliũ

br̃e ĩ p᷑atem ſuam ar.i.l. ſi adoptaueꝛo. ff. de pre

ca. 7 in. l. arrogato. ff de adop. leg. 7 nõ. xxxij. q.

—
1

iij c. unico. nõ. bar.ĩ.l. patri. ff. de adulte. ⁊ ſic ha
bent iſti doc. noſtri ꝓ idubitato filiuʒ poſſe pereꝛe

lrimã patre itrante in monaſteꝛium: ſed tu adueꝛte
latius nam i ↄtrarium vr tex.iĩ auẽ.ſi qua mulieꝛ.

E de ſa. ſan. eccl. canoniʒata. xix. q. ult. ſi qua mu

lieꝛ: nbi vr̃ de ꝙ ſi pateꝛ hñs libeꝛos ĩtrauit mo
naſteꝛium teſtamẽto nõ cõdito põt poſtea iteꝛ libe
2os ſuos bona diuideꝛe ↄnumeꝛãdo monaſteꝛiuʒ
i numeꝛo fulioꝝ ⁊ ſi pꝛius decęſſeꝛit ꝗᷓ; diſpoſuerit
libeꝛi capiũt ltimã iur̃ nature reliqs bonis peꝛma
nẽtibus apud mõaſteriũ: ⁊ ſic apeꝝe infeꝛt tex. ꝙ
filius dʒ capeꝛe ex libeꝛa diſpõne pĩna uel expecta
re moneʒ naturalẽ pr̃is/ ad ideʒ facit qꝛ luima nõ
debeĩ filio niſi pꝰ moꝛtẽ nãlem pr̃is.l.i.O.ſi impu
beꝛi ff de colla bo et ꝑ h̊ bar.i. d. auẽ. ſi qua mu
lieꝛ iʒ ↄtrarin n dicẽs ꝙ uiuẽte pꝛe iʒ ĩ monaſteꝛio
nõ põr filins peteꝛe lrimã qͥnimo plus ſentui ane.
idem. E. de bo. que libe. ubi dicit ꝙ cuʒ h̊ can ſol
natur pria pfᷣas ex facto patis ꝛemanet medlietas
nſufructus bonoꝛum aduentitioꝛum ipſius filij pe
nes monaſteꝛium: quia regulare eſt ꝙ ubi pꝛia po
teſtas ſoluitur ex facto pꝛis remanet medietas uſu
fructus bonorum aduentitiorum apud patrem
ut i.l. eum opoꝛer i. ᷓ cum autẽ C. de bo. ꝗ lio.
ſʒ bal. attigẽdo pꝛimũ articulũ i.d.auẽ. ſi qua mu
lieꝛ dicit ꝙ de iure ciuili ꝓcedit dictnm bar. ſz de
equitate canonica poreſt filius peteꝛe legitimã per
iſtuʒ tex. quod dicit nõ eſſe alibi: ſed eeꝛte iſte tex.
nõ apeꝛit ⁊ libenteꝛ uide:em integram. foꝛe enim
paieꝛer an pateꝛ iſtius hoc tempoꝛe nine:et. nam
ſi nixiſſet optime pꝛobaꝛetuꝛ h: ſed ſi fuiſſet moꝛiu
us nihil pbaretur: ſed ꝓ pꝰ itellectu facit pꝛin.c.
ubi recitatur nomen patris ⁊ non dicitur quõdaʒ
quod neꝛbum ſoler communiteꝛ apponi quando

fit mentio de moꝛtuo.ut ĩ. c. cum cõtra g. de pig.

In ↄrrarium facit finis ſe ibi ex ſucceſſione.nam
H ſucceſſio adapratur pꝛoprie ad defunctum ? ſic
nidetur ꝙ pateꝛ eꝛat hic defunctus. Ireʒ nõ debe
mus deuiare a diſpõne illius auẽ. 2 regularum iu
ris ciuilis ĩ icommodũ mõaſteꝛij cũ ſepe fiat ipro
pꝛiatio ut faueat̃ mõaſteꝛio: ut ĩ.c.ĩ pntia deꝓba.
? in auẽ. niſi rogati.C. ad trebel. Iteʒ tenẽdo illa
opi. bal. opoꝛteꝛet repꝛobare ſeu tolleꝛe aliam opi.
bal.ĩ. d. auẽ. Item. nam ſi pateꝛ reputaretur mo⸗
tuꝰ reſpectu ſtime que ẽ ĩ bonis ſuis foꝛius debe
ret reputari moꝛtnus reſpectu bonoꝛum aduenti
tioꝛum quoꝛum dominium eſt apud filium: unde
ſatis dubito de deciſione huius qõis. litteꝛa tame

prima frontc uidetur inuere pẽem ũc fuiſſe uiuu,5

Ne4 he
zertiiun⸗ iii
waniſh in i
is e d9
orniuaten ni
8 3 eina⸗

ſt oitu id zi
pwnii e g id Nlſo⸗

l ihiſn elidsl n

,gamtot beles
ſefmieſe gits hn
gemſerc 4

ininne
clſelnen
ſeltenni ſügoch 4 obli
tvaſlhi dn nenn r⸗
enenblonrus hoſte ila⸗
ntra c fiſteſtlimge .
elobi ongrin⸗ leeir. ⸗ 4
iuihain d ollenri dan

7,

ri ii htfib /lißg iwi
nl iug a v hinlv uni
nii n nit nin ihns oh uct
mnii e itui ice ou bon in
cteCCe cſ ob ineſin wt
Sig oeſiirn tge lenainis niens
Uitiim nir teteir. Gerchdici
(Kon nann rutdedind doſnd dbe w
n dot wer g ſc icit d iud men
cenificab ge pfeſtone faeg in fmore n
ſd nſeuer in nonaſeio dr cſeure
ego no halo leri g. i co l. bi
ti ebigendnnſnen⸗
bonnd Nofeſſone ſac
d qntblliuclemgehs eegt oßu
ler in f. gfrguiitrehenn oblganons

gin iſuntm iri
goſ nfſhlehnnm n

alee ſucel d tſe bi ledogo
Depoſclcamer
ſ

. ee eſpicchz pog pbatone

S 3 7 eſt e .
ſs
hm bte poͤf rorce
e mn ſo bi göͤnſbe⸗ onſalnrio
ni dhbei⸗ Eae Unn
leni⸗ b Phibinn, phoſt
N nhit fanors it
in auunn onſgn numge

1 fGatio verf⸗
engei dhimmzeen⸗

%

os ſuos bon Ciidere Onummerido nonaſtentg
inume ilor lunsdeeſtntd ſpotent
lben caplir ſimi iuf narvre iisbonis denn
ends zu/ nintniͦr ſr har fnn
lusch;yerer ben ſpi nin qgen
monej atraliofisſod idg fu elinen
dei flonſie more iln isliimn
1ſice cola bo aphbar id ne inn
1t orarinndices ninete ie hi nonaſteno
Porfius pere imni drino ins enntiane:
on.K Edo aneſde ddicet n inſol
d Fanin iund uns unma nehens
uüihmens dondimn aunanlidmn Gaa hde
ü
1chus ſolimr er nd is tenenerncleniit
ftwcms donolum Aduentiſcfun hd nnn
õ
ido pruni artevli ld Ani,ſcnnn
ſbꝛl anigico inuian Urgamtui
lar dent gcr iort auli e Katſ
uinr anonidn ole illa ſn
c ietnoͤeſe albi: ſed eene ſen
im ter dvod gict noeſfeel ſee
t tex. idezen integram. fon
3penit ? lbente uiden Kechtn
ope ſos boc anpor uſn
nene an he eurbſdſtuſſanen
uicſſſe onime hn

rſe inleanfutnn⸗
Gs dn Pdarenm: rudu⸗

J nc
Gniteropponi i⸗
od depunſt c enit

—

e ꝛegularibus.

2 ſatis equũ ẽ h̊ teneꝛe ĩ fauoꝛẽ filij ne hẽat expo
ſtulare alimenta a mõaſteꝛio:ſed orium dictũ nr
ueriꝰ de ſubtilitate iurſs ꝑ ſupradẽca ſæ qꝛ iſte tex.
r n ponit ius de nouo cũ nõ Ideat ad ↄſultationẽ
mnt nõ. gl.in. c.oↄſultationi ðᷣ tep. Oꝛ. ⁊ in. c. ex tua ðᷣ
f.pl. ge.nõ debem recedeꝛe a diſpoſiiiõe iuris ci
uilis in dinũ mõaſterii cuʒ nõ hẽmꝰ ius canõ cuʒ

xpſſũ in Sriũ: uidẽda tm foꝛet huiꝰdecꝛe.
2 Jurioſus ꝓfiten
Icut tenoꝛ: do ñ obligatur ni
ſi factus ſane mẽtis ratũ habuerit po. ð
ciſa conſultatio.ꝛ reſpõſio ibi mãdam'. HNõ.pꝰz
Vle tene mẽti ꝙ Iʒ in petitõe alicꝰ ↄtineat᷑ q̃dam orie
us ſeu repugnãtia tamen ex quo ↄcluſio petitõis
nõ Sriamõ ẽ petẽs ꝛepellẽdus oꝛit̃ tm ò eũ q̃dã
ſiniſtra ſuſpitio. nam ut hic uides ꝓpoſitum fuit
pape ꝙ iſte ſaceꝛdoſ erat extra ſe z qð deſpe:abat
de pnti uita ? querebat nũquid eet obligatꝰ mõa
ſterio ex ſuſceptiõe hitus. papa priꝰ mouet oriera
tem ? nihilominus poſtea rnñdet ad ↄſultationem
7 linitat ea que hñt̃ in. c.ſolicitudinẽ de appel. =
in.l.ubi repugnãtia de re.iur. ¶Mõ. :ꝛ. furio
ſus n põt aliq cãu ſe obligare ẽt deo cũ mihilſeri
at ? ſic nõ ꝙ et bnfaciẽdo ñ pᷣſuit ꝙ furioſus ſa
ne ſit mẽris ex quo ifeꝛo ꝙ lʒ furioſus faciat teſta
métũ tanq; quilibʒ mẽris cõpos nõ ꝑ 5̊ nalebit te
ſtametũ.idẽ nideꝛer᷑ ſi daret oĩa bõa ſi ia fa
anec d ſucceſ. ab inteſta ubi (Eintio colt
gi; pfeſſio facta tꝑe alienationis mẽtis pot ra
In bfi ſana mete redeũte. Sʒ circha hᷣ qrit nũqᷣd
m ſuff ciat tacita rathiabitio hoſti. quẽ nidẽiur ſe
qui doc tenet ꝙ ſic dicit n. ꝙ ſi factꝰ mẽcis cõpoſ
ceꝛtificatꝰ de pfeſſione facra in fuꝛoꝛe nõ gdicit.
ſed pſeuerat in monaſteꝛioeur̃ cõſetire.ſʒ hãc opi.
ego nõ puto uerã p. c.i. 7. eo. li. vi. ubi pʒ ꝙ ꝓfeſ
ſio facta in minoꝛi etate nõ rat ficat̃ tacite ſuꝑue
