iure ae We gl. fi. in fi. ſz ultꝛa gl. qri qs bebit
preciũ nõ. n. ur̃ coõucpiẽs nt emptoꝛ ꝛecupẽt ex qꝰ
fuit in mala fide 2z emit 3 iterdicta capitulo ar l.
ſi fundũ. C. de euic.⁊ in. c. de hoc de ſimo.⸗ in. l.
quemadmoduʒ. C. de agri. ⁊ cenſi. ii. vi. nec nide
tur conueniẽs ut remaneat apud uenditorem qꝛ
no deber locupletari ey iactura mpioꝛis ut in ꝛe
gula locupletari in vi uñ Minc. dicit tenendũ
nõ. in.c.ſiquiſ in atrio.xvi.q.iiii.⁊ in.d.c.ð hoc
⁊ in auc᷑.de ſanc.epiſ.i..ſed nemo ⁊ nideiur ꝙ;
debeat applicari eccleſie. cii facta fuit iniuꝛia unõᷣ
iſti principes ſeculares qui capiũr preciũ ꝓmeii
one clericorũ ſeculariũ tẽnt᷑ reſtiruere illi eccle cui
iiuria ꝛaꝛogata ẽ ut nõ ĩ gl i.d.c de hoc
. Bllu 8. Patꝛonus nõ poteſt ſine
pi uel pape conſenſu enã
, loco ꝛeligioſo cõfeꝛꝛe eccleſias decimas
nel aliud ſpũale hʒ duo dicta ſm ibi ſiquiſW 5
primo reguli /c
alicui ẽt ec lie ſine ſũmi põtificis cõſenſu ? ex hꝰ
nideret᷑ ꝙ ẽt reliquias nõ pe ſſit concedeꝛe eccłe
ad libitũ.nã ꝛcliquie nõ pnt eẽ laicoꝝ non cadũt
in dnio alieuius.j. de reliq z nene ſanc.c.ii.⁊.l.ĩ
tm. ff. de rerũ diuif. cdðo nõ a ↄꝛio ꝙ cũ ↄſẽ
ſu epi põt laicus ↄferre decias ecclie ⁊ alia ſpũa
lia monaſte rus ⁊ aliis eccleſus.ſʒ tu itellige ꝓut di
xi in. c.illud S.e.nã reſpectu deciaꝝ ẽ dðʒ ut in.c
cũ apoſtolica de his que fi.a p̃la.ut itelligaiur de
decis q́s laici tẽnt in feudũ ab antiquo de ecchis
ẽ intelligendũ ſi laici ſunt potenteſ ⁊ nõ pnt aliter
eripi a manibus coꝛũ.⁊ idẽ ẽ irelligẽdum de alio
ſpũali ał nõ pñt laici ſe ipẽdire de iſiis ſpũalibus
ẽt in fauoꝛẽ eccłiaxꝝ nt in.c.ecclia de ↄſti.xcvi.di.

bpn quidẽ. WMõ ꝙ ubi deſiderat᷑ ↄſenſus nunius
in fauoꝛẽ alterius ſi nõ uult ↄſentire ſine cã legii

ma põt beri ꝛecurſus ad ſuꝑioꝛem ut ſuꝑioꝛ ipſe
det ſicẽtã nel ↄſenſũ. uel ꝙ cõpellat ilũ ad ↄſẽri
endũ ⁊ optje facit h ĩ̃a ad ſtainiũ.qdð niget ĩ mul

nis locis.ꝙ nulius hat mèimonium cum pupilla

ſeu cũ minore xxv.ãnis ſine ↄſenſu duoꝛũ agna
toꝛũ ipſius puelle. Si.n agnan requiliui ſine cã

*„
—

nullũ ſpũale põt laicus cõferre V la⸗

g — Den, ae gfer nig

112 Tr

epy TadDAS&τ eß, ſcrdat E.

ar PXnan ſadp e pamu-

1

MtK d à ar nn 1ll aee V nat qct fanas 41&£ p e . S.

n GH

¶ De iurepatro

denegãt pᷣſtaꝛe cõſenſũ. põt adiri ſuꝑioꝛ. uel ut ipᷣe
dert licentiã cã cognita uel ꝙ ipſe ↄpellat cogna
tos ad ↄſentiendũ. æ ſic ał.ↄſuluit: æ nidet᷑ de mẽ
te Har. in. I. ſi cum dotem. ff. ſoln. matri. 2 ĩ.l.fi-
C. de bonis que lib. ⁊ optime facit iſte tex. Sʒ
queꝛo nunquid epiſcopo nolente conſentire ſine
cauſa poſſit adiri archiepiſcopus: videtur primo
ꝙ nõ.qꝛ tex. facit mẽtionẽ dũtaxat de papa.⁊ ſic
niderur caſus pape ꝛeſeꝛnatus:ſimile in. c. adueꝛiꝰ
de immu. eccleſiarũ. n cõtrarium facit archi
epiſchopus eſt oꝛdinarius epiſcopi:ut in. c. paſto
ralis de offi.oꝛdi.eꝛgo põt eum compelleꝛe fac.c.
ex lr̃is õᷓ eo.iĩ hoc ſũt uarie opi.naʒ Hoſti.tenuit
ꝙ ñ poſſit.⁊ alij aliteꝛ. Jo. an cõcoꝛdando dicit

ꝙ archieps põt adiri: ut cõpcllat epiſcopum ad

cõſentiẽdum.nõ autem ipſe poterit dare licẽtiam
ĩ defectuʒ epiſcopi:ſed datio licentie peꝛtinebit ad
ſolum papam. Jo. cal. tcnet ĩdiſtincte archiepiſco
pũ poſſe adiri ut ẽt det licentiam ĩ defectum epi
ſcopi:ut in.c.cum ſumus.ix q iij:⁊ hec queſtio
depẽdet ab illa.nũquid archiepiſcopus generalit
ſuccedat in iuriſditione epiſopi eo negligete uel
iuriſditionem nel officium ſuum exeꝛceꝛe nolente:
de qua queſtione plene nõ.in dicto.c.paſtoralis.
2 ix.q.iij.ĩ ſumma: dixi plene in ꝛepetitiõe.c. ſiqs
Ʒ clericũ de foꝛo ↄpe.⁊ placet mihi.opi.vr ñj ſuc
cedat data qualibet negligẽtia ſed rantum i calibꝰ
inre expꝛeſſis unde licet ꝛegularireꝛ poſſir compel
leꝛe epiſcopum ad officium ſuum debite exeꝛcẽdũ
non ramẽ ipſe ſuccedet in exeꝛcitio: æ ad. c. cuʒ ſci
mus. dic ꝙ loquitur in caſu ſuo quãdo epiſcopuſ
negligit cõſtitueꝛe conuentum. ⁊ nõ dictum Joã.
an. quia põt adduci ad queſtionem pꝛedictam.

»„

Negit nariſs mo
Ig niſicaſti. dis: et ſecundum.

unum intellecrum hoc dicit¶ Si epiſco
pus ĩ eccleſia alterius dioceſis eſt patronus pſen
tatus ab eo debet admitti ſi eſt idoneus. Sed ᷣm
aliã lectu. nõ refeꝛt an ſit patronus i alia ul ĩ pꝛo
pria dioceſi. tenio põt ſᷣm aliã lectu.ĩtelligi ꝙ ñ
patronatus. ſed mera pnñtio fuit cõceſſa epiſcopo.
MHõ pꝰ ꝙ una ecclia ẽt ſi ẽ cathedralis põt habe
re ius pnñtandi ĩ alia ecclia ꝑ h.c fi.j.eo. ¶ Nõ
fo ꝙ epo põt ↄcedi iuſpatronatꝰ.⁊ ĩ dubio vĩ ſi
bi cõceſſum ↄtemplatõe ecclietnunquid eccłia poſ
ſit eſſe patrona ſui ipſius nide glo.bonã in.c.uni
co eo.ti.li.vVj n gl. ij. ibi quoꝝ ꝑochia ⁊c̃ dic
latiꝰ ꝙ ĩtelligi põt iſte tex.młiiplicit᷑ pꝰ ꝙ epᷣs ac
qſiuit i pr̃onatꝰ i aliẽ̃a dioceſi qð põt ut ĩ.c.i.xvj
aq. vj. ? B cãu ẽ dubiũ:nũquid poſſu pntare quoſ
cũqʒ clericos quos uult. dũmõ ſint idonei. Hug.
dicit ꝙ ſic.⁊ hec uidebat᷑ ꝛatio dubitãdi.quia cle
rici ꝑegrini nõ debẽt inſtitui ſine appꝛobatõe epᷣo
rũ locoꝝ ⁊ abſqʒ litteris cõmendatitijs ſuoꝝ pᷣla
toꝝ. ut in. c.fi. de cle.ꝑegri.⁊.lxxi.di.c. hoꝛtamur.
Sʒ Zriũ hic decidit᷑ ſʒ h ĩ puilegiũ epoꝝ ſᷣm nnũ
intellectum. ſed Jo. dicit ꝙ bodie de cõſuerudine

quilʒ pr̃onꝰ põt pñtare quẽcũqʒ clericum quem

uunlt. lʒ ſit exẽ neus dũmõ al ſit notꝰ zæ idoneus.ſʒ ð

iuꝛe ꝓcedit pꝛimũ dictũ.facit qð le.⁊ nõ.in.c ad ðᷣ
corẽ de inſti. z. c. cũ deputati de indi. ¶ Secũduſ
itellectus ꝙ epᷣs acquiſiuit iuſpatronatꝰ i ſua dio
ceſi: ⁊ iſtitutio illarũ eccłiarum peꝛinebat de iure
ſpãli ad pᷣlatum ĩfeꝛioꝛeʒ:⁊ tũc idubie poteſt epus
pſentare clericum. undecũqʒ oꝛiginem duxent: q;
ipe cum appꝛobat pᷣſentando ⁊ appꝛobare põt in
ſua dioceſi:ar.ĩ dicto.c.fi de cleꝛi.peꝛegri. Si aũt
iſtitutio ꝑtineꝛet ad epm ⁊ de nouo acquiſiuit iuſ
patronatus ſt᷑ opi qualꝛ eps hẽat ꝓuideꝛe ecchiaʒ
HGof. diẽ ꝙ ipᷣe pntabit ſibiipi tãq́; patronꝰ ? tã
iᷓ eps iſtituet: ar.i.l.ſi ↄſul.ff. de adop. Ho.dicit
ꝙ pñtatio ↄfũdit᷑ cũ ĩſtitutõe.un epuſ ꝓuidebinꝑ
uiam collatiõis. ſicut facit ĩ alijs beneficijs nõ pa
tronatis. ⁊æ hec opi. plʒ Jo. an. ſi epus ẽ ſolus pa
tronus. ſ̊ ſi bʒ ↄpatronos ꝓcedit opi. Goff. ? B
ſatis põt ſuſtineꝛi. Et uide ĩ ſili qð plenius nõ. in
.c. ne pꝛo defectu de elec.⁊ ĩ.c.ut circa eo ti. libꝛo

Vi. ⁊ i.c.cum inteꝛ canonicos eo.ti. ¶ Mito poͤt

itelligi tex. ut loquatur quando poteſias pꝛeſentã
di ꝓ pꝛima uice fuit ↄceſſa epo:⁊ foꝛte dubuabet
an uale:et ↄceſſio ꝓpteꝛ ea que hntur ĩi. c.fi.de cõ
cel.pꝛebẽ.⁊ diſtingue ut ibi. Abbas.
Inſti
Onſultationibus. nſi
. ad pꝛeſentationem eius qui tunc iuſpa
tronatus eccleſie poſſidebat remoueri non deber.
licet illud ius ab ea poſtmodum euincatur. ſecus
ſi non poſſidebat.ſed tantum credebat᷑ eſſe patro
nus. fa ꝑs ibi ſi ueꝛo. ¶ Nora pꝰ quo ad ualidi
tatem pntationis ſufficit ꝙ preſentans ſit in poſ
ſeſſione iuris pntandi. æ idem eſt quo ad nalidita
tem electionis ut in.c. querelam ſupra de elecno.
2 rationeʒ infra ſubijciam: MWaoin ſerudo ſo
lus eꝛꝛoꝛ cõis abſqʒ poſſeſſione nõ eſt ſufficiens.
ut actus geſtus a nõ poſſeſſoꝛe naleat.lʒ eꝛgo qᷣs
ꝛeputret᷑ patronus.ex quo m non eſt nec habet
poſſeſſionem nõ ualet pntatio.et ſic debʒ limitari
D qð ðᷣꝛ ꝙ erroꝛ cõmunis facit ius ut.l. barbarius
. Veſet⸗ preto. =. iij. q. vij. tria in.ꝗ. uerum
tẽ nõ ꝙ iſtitutus ad pᷣſentationem illius qui
& ueꝛe patronus: licet nõ ſit ĩ poſſeſſione pntandi
nõ debet remoneri ex quo alius nõ ẽ ĩ poſſeſſiõe.
7 hoc ĩtelligitur hic in fi.a ↄtrario ⁊ tenet Inn.
i. c. cumana de elec. ex quo ĩfeꝛtur ꝙ fructus füdi
peꝛtinẽt ad dnm licet nõ ſi ĩ ione. Ex quo
nullus alius ẽ ĩ poſſeſſione. Vltimo noia ex fi
ne litteꝛe/ pᷣſentatio facta ab eo qui nõ ẽ in poſ
ſeſſione nec patronus. licet ſequatur inſtitutio. nõ
peꝛ hoc uidetur facta a poſſcſſoꝛe. ⁊ ſic actꝰ rerro
nõ trahit᷑. vñ licet acqrat poſſeſſionẽ in fuinrum.
nt nõ. Inno. in. c.ij. de in inte.ꝛeſti. tamen prima
preſentatio non uidet᷑ facra a poſſeſſoꝛe.qð ẽ beñ
nõ.nam ſi fungeꝛetur poſſeſſione ipᷣꝛe pꝛeſentatio
nis nõ ꝛemoueꝛet᷑ inſtitutus ad pntationem ipſiuſ
cuiꝰ griũ hic in fi.dicit᷑. Et ꝓ declaratiõe.c.⁊ ma
terie. primo qneꝛo de ꝛatione dubitandi et deci
dendi in tex. noſtro Solutio ratio dubitandi
fuit. quia pꝛeſentatio pcꝛtinet ad patronum. ut
ſupꝛa eodem peꝛ totum ⁊. xvj. q. vij. decemmimus

aiansoſſnani⸗
ſnosell lirocms f de vin
. zencre hon ütbene
Eanbſenmgo tquun be
benn hfentane Gonei. nffa ⸗
Ploppoſno ⸗ cet fevemus nils.
et conſiins r poſtſoꝛ non 4
oꝛ nontenek ad eſiunnone
c geoua. ir bo iine nid
pee cumſplenmns n in
nt nfuun treraſ iu
altrom omnpuns oſeſſone al
imerols ſuins ar ic N h. j
cgrulſs viſ ſ lis f de vi e
Eucuo pſlentatdis ibigcit wſ
OMeiſtuarir er bis wieli ad dern
gonis onid ſiRe poſſeſſor emt ma
gl..Pertk. carius Znn bic rin.
ümena ſtimuse renoen
Ler peleis/ ſnz gpin nogun dof
no fuul fulno ſoornl in gfn
qui mal fdeeiſoſſſöerleni.
quis ai eſe inpoſtſſone bonn f
IJnnvikrlu geln e he
rei glinecciur inl fe. bona
quipoſich cogimnie hii hn
dimm uelpfonnn ur zbu iu
Sdnbii ndiin ger⸗
S ldubio Gen d

— n = Aora — rrl Ti 2 2 D. (G,6
TgrA . F N G r3

Necltn ¶ Be iurepatro⸗
4. Pini dias
de incl bciikhi
ciedet lif zcõ 5
eusg ee 5 S quo ergo cõptum illum pᷣſentatorẽ to.nã pat: onuſ nõ haber auctoꝛitatem er publico
1 ſmo Ulurüe inns en nõ fuiſſe pat:onũ: uidebat᷑ inſtitutus eſſet ꝛemo nec nint᷑ auẽte publica ſʒ pᷣuata Mꝛelatus aũi bz
in Plmmn fe Kiannſait nndo uendus. ? ali ponendus ad pᷣſentationẽ vᷣi pꝛoni auẽtem ex publico ⁊ iuri publico inint ideo rent
cnmeckean uch itinena P h tex. ð eo. ex inſinuarione ubi tenſ ecchiã ſine p̃ geſta per eum collara. ſecus autem i pr̃ono qð bñ .
un b n Goigfn ug ſentatione patꝛoni dicitur occupatoꝛ 7 detentoꝛ. nõbis Simile dicimus ĩ geſtis peꝛ excõicatum ut
rot 29Dn. Mle ¶ S. 135 decidendi in orium ẽ qꝛ Pᷣſentare ẽ qui teneant geſta ab excõicato toleꝛato que fecit rõne

dã fructus iuriſpatꝛon atus: unde queadmodum

atꝛe ublici officij. ſz in his que fac̃ ex iuꝛe puato non
Amnen B lcin le leg i fructus ꝛei mateꝛialis peꝛtinet ad poſſeſſouem bo driĩa iter occnli 7 notoni ut notiier dter. In
nus ſtohi anaß 6sh Agulitrnt ne fidei æ non ad dnʒ. ut inſti. ð ꝛeꝝ diui. ſiquiſ no. in.c.cũ dilectus de conſue.æ Jo.an.in.c.i de
egße iti b dell lceriz a nõ dno ⁊ nõ.in.c.grauis ðᷣ ꝛeſtitu.ſpo.ita ⁊ iſte ꝛeſcrip.li.vVi. tem adde ad pꝛedicia quodò nõ
Dsiſtwegr il an i anonei fructus iuris pñ̃tandi ꝑtinet ad poſſeſſoꝛẽ 2 non Inn. in. d. c ii. de in iteg. ꝛeſti.? do.de rota. vciß.
Nund gfäcti iſinie eacon Ho dr ad dnm.ſʒ ex quo qͥs oſumpſit fructũ nõ tenetur cclxii.ubi nolunt ꝙ poſſidens reſiſtente iure pre
clnis iinfigigie puſpuictiin illum ꝛeſtituẽ ita per pn tationẽ ⸗ inſtitutioneʒ iſte ſumitur in mala fide. pꝛo hoc.l. quéadmodum de

Gnntst ed . d. beleftſef
ſoms hii lalänitn

3 Percltopi, G
ͦ ſuſtnei C udd enient
eneſp Ceftan ecet, ienrc r
elcninn mnies
Ugiex. nr logramr qnnn opore
P hum le int Neſi cne ine
ilet eſſo n geifinief,

A arſenuronon eis li te ilr
setlleſe oſſcetar enoun nonctbe,
Gdinsthen oſinonn einann ſans
Wcenſed unnncrctbni ſe dand
KAPdAned. Woag and ad unci
en anons tcr eee ſae N
Hope iunis pnndA dencd N Nddde
n ecnonis ut n. gonegnt nlednt,
mtionez infta biſcan. Patiu 10
s enor os bq; oſſone nocſ ftens.
taans geſs ſo poſiſone Uglenh n
Gunni manonns er o j non nee dl

ſonen o uia finio e ſe cn
genocnmnis tul in⸗ ullr
greio ii Ni nain

fructus ur̃ ↄſumptus qre inſtirutuſ remoueri non
dʒ. Et ſi diceres poſſeſſoꝛ non facit frucrus nõ es
ſuos:ut in.l.fructus.ff. de uſurs. Mundetur fʒ
Inn. ꝙ pſentare non eſt fructus nãliſ ſz induſtria
lis. qꝛ in pſentando requiꝛi hõinis induſtria cuʒ
beat pᷣſentaꝛe idoneũ.⁊ infra tpᷣs leginmũ. IJtem
pſuppoſito ꝙ eẽt fructus nãlis.ex quo bona fide
eſt conſũptus æ poſſeſſoꝛ non eſt effectus locuple
tioꝛ non tenet ad reſtitutionẽ. ut plene dixi in d.
c.grauis.⁊ ex his appaꝛet ratio decidendi in fa
pre.c.nam ſi preſentans nõ erit in poſſeſſiõe non
potuit iſtum frucium faceꝛe eſſe ſuum. unde quem
admodum occupans poſſeſſionẽ alteꝛius tẽtuꝛ ꝛe
ſtitueꝛe oẽs fꝛiuctus.ut i.c.nõ lʒ. xij.q.ij.⁊ i dicto
c.grquis ⁊ in.l.ſi nauis.ff.de ꝛei.uendi.ita ⁊ iſti
fiucius pſentatõis ſubiacẽt ꝛeſtõi.qð fit ꝑ ꝛcmoti
onẽ iſtituti.æ ex his infert ad deciſionẽ alterius
qonis. quid ſi iſte poſſeſſoꝛ eꝛat male fidei. Sola.
gl. . penlt. æ clarius Inn. hic 2 in. c. ij. de ĩ iregr.
Aeſinn tend̃ ꝙ ſtitutus ẽ remonendus. Ratio pz
ex pdictis/ naʒ quẽadmodum poſſeſſoꝛ male fidei
7 nõ facit fructus ſuos:ut in. d. c.grauis.iia nec iſte
qui mala fide ẽ ĩ poſſeſſiõe pꝛeſentãdi. quãdo aũt
quis dicat eſſe in poſſ.ſſione bona fide uel mala.
Inno. iſtat ſed geneꝛaliteꝛ dic ꝙ habẽs ↄſcietiaʒ
rei aliene dicitur ĩ mala fide. i bona vo dicit᷑ eſſe
qui poſſidʒ cogitariõe dni. puta quia pntat ſe eſſe
dum uel pronum. ur ꝓPbatur i. c. ſi nirgo. xxxuij.

agri. ? cenſi. li.xi.? in ꝛegula qui S iura de ꝛeg.
iur.li.vi.niſi longo tpᷣe poſſedeꝛit uel poſſeſſioem
ꝓbabilibus ↄieciuꝛis acquiſiueꝛit: æ nota ſingula
riter has duas exceptões oꝛiginalr ſũt Inn. in. d
c.ii.facit.c.cũ ecclia ſurꝛina:2⸗ ꝙ ibi dixi de cau
ſa poſſ. Aur poſſidet iure non relſiſtente.⁊ rũc in
dubio pꝛeſumitur in bona fide:de quo tamen niðᷣ
quod latius dixi in. c.ſi diligenti de preſcrip.? nõ
in. c.fi.eo.titulo lrimo queri pone ꝙ uerns

patronus pntauit vnũ. exiſtens in poſſeſſione pꝛe/

ſenrauit alium quis iſtoꝛum ſit potioꝛ Dic aut
poſſeſſoꝛ erat in bona fide:2 potioꝛ eſt pntatus
ab eo. ar. hic ⁊ tenet Inn. in. d. c. ii ⁊ in.c.cuma
na de elec. ꝙ ego intelligeꝛem quando fuit pꝛoceſ
ſum ad inſtitutionem æ antequam conſtaꝛet de iu
re pꝛoprieta.is ſecus autem ſi prius conſtiteꝛt ðᷣ
pꝛoprietate quia pꝛoprietas abſoꝛbet cauſam poſ
ſeſſionis ut in.c. cum dilectus de cauſa poſſeſſio.
7 pꝛoprie. Si uero poſſeſſoꝛ erat in mala fide. et
tunc tenet preſentatio facta per uerum patronuʒz
7 iia nõ. Inno.in dicto.c. cumana.et ſic ſolet al
legari. ¶ Sed contꝛarium et uerins tenet idem
Innocen. in c.in. litteris de reſti.ſpo.nam patꝛ0
nus non potuit preſentare cum non eſſet in poſ
ſeſſione. nec licet propria auctoꝛitate ſpoliaꝛe in
uaſoꝛem.ut in dicto.c.in.literis nulla ergo pre
ſentatio ualebit non poſſeſſoris quia erat in ma
la fide neqʒ domini quia non erar in poſſeſſione

3 „
20,,3 3No- ſi Psd.

õ v r e e
rr, m peur

igunil ſen en n q i.? nõ illum tex. hec pꝛocedũt qn cõſtar de aĩo 7 adde quod dixi ſupꝛa e in. c. ex lineris. ¶ In
licernd da Poene Sed dubitat᷑ quid ĩ dubio. dicit hic Innocé. lo.i.ibi neꝛitate ubi dicit᷑ vᷣitate man feſſata
e ndnn e asiieſſii SS aneit beit Jn go ne ipi ueꝛitate hoi dicĩ ꝙ Virate
Abetfonodei r lo lnon emm n. ꝙ ſi auctoritate indicis fuit miſſus iĩ poſſeſſionem cedit opiuio ueꝛitati Solu dic ꝙ ibi non concuꝛ
1d,,

igſt dorni
boc irligin biff , funui

pꝛeſumitur i bona fide dummodo iudex iuris or
dine ſeruato hoc fecerit. alias ſecus pꝛo hoc qð

ꝛebat ſola opinio ſed ctiam poſſeſſio ⸗ pꝛeſentatõ
capit eꝛgo efficaciam ſuam de poſſeſſione ꝛatione

vo ienn
tmn kan mi 1 t legitur æ notar.i.l. iuſte poſſidet.ff de acquiren. ſupꝛadicta. æ ideo ſufficir opĩo cum poſſeſſione.
inet ſſin. n, 8 poſſ. i.l. fi. C. ſi peꝛ uim uel alio modo.z irees Abbas.
nolns e atneb do 1 queréte de ꝛeſtitu. ſpolia = i. c.cum cãm de o icio Summa ut ſu
ne raf baunſn ſtm, i dele. æ quod ĩ eis notat. ⁊ nõ bn hoc dictum/ꝙ Bg g eſtu m. pꝛa capitu.illud.
ſcſone i⸗ ni inpſſtr en qauctoꝛitas iudicis nõ excuſat ſi nõ ſeꝛuat iuris oꝛ UVel aliteꝛ ? ſic. Nalet ſecunda conceſ
ſeboe niſeſ in D lſni enn dinem ? ꝙ reſtitueꝛe tenerur omnes fructus. ac ſi ſio eccleſie facta alteꝛi eccleſie peꝛ epm 2 patronũ
voͤm . ſca⸗ lelrir teni ei cppꝛia auctoꝛitate occupaſſet. Di aũt iudex legiti nõ obſſfate pꝛioꝛ facta derernz cõis diui
ͦJo hol er nmn n me ĩteꝛpoſuit auctoꝛitatem. tamẽ iſte eꝛat in mala ſio. fa ibi unde licet ec. ota pꝛio ? tene meéeii =
d lanmt⸗ hon vice ſcloeft rt fide. uidetur pꝛimo ꝙ geſta ꝑ iſtum poſſeſſoꝛẽ ꝑꝑ ꝙꝙ et i ↄceſſiõibus ecchiaꝝ que fiũt iure cPetanis ρ.N²sl3. ſes er a. j ir Draf
– vimn iudiciariam auctoꝛitatem teneãt. ar.i.l. barbarius nalet pꝛia ↄceſſioz ñ fa. lʒ uigoꝛe fe fueꝛit poſſeſ
ſömann oeni ſſimn⸗ nili ff. de offi. pꝛeto. æ ĩ dicto. F. ueꝛum. ⁊2 facit qð de ſio tradita. nam ut uides bic in ſecũda ↄceſſione
nison ent i dn htul 8 7 pꝛelato notatur ĩ. c. nihil de elec.2 in.l.i.ff. quod fuit tranſlata poſſeſſio ut patet ibi conceſſe aſſi
cᷣ jnĩ Hann ene⸗ R i falſo tutoꝛe. Cõtrarium neꝛo cõcludit Innoceri. gnate.pꝛima uero fuit facta ſine tradirione poſſeſ
artin 4 ſ⸗ 4 nitimns dicit enim quod aliud in patrono aliud in pꝛela ſionis.⁊ tamen pꝛima pꝛeualet dĩmodo habueꝛit
mnd nmnb cgfid
fuit o⸗ 6 n 64

„— en

ee 1SF. aunf yf⸗ſun V ſARâ P ſr X Wer= e Pnß ſ

—

W ar Prvnan r AAonas poffut Pefn ſa⸗
am* Piazr

RX. . neia aſe pref
El

pban . ; riſer prsni Aled
F WP 96

X.“N921565

¶ BHe lurepatro

h alias debitas ſolẽnitates. Conceſſiones eꝛgo iuri

um ſpũalium aſſumũt uim ⁊ effectũ nõ ex traditio
ne poſſeſſionis ſed ex ti. abili. Iteʒ eſt quando ec
cleſia cõfeꝛt̃ in titulum. ut le.⁊ nõ.in.c.ſi tibi abſẽ
ti de pꝛeben.li.vj.ſecus aũt eſt in cõceſſione ꝛei ꝓ
phane:quia illa pꝛenalet peꝛ quã ad traditionem
ꝛei peꝛuentum eſt: ur.l.quotiens. C. de ꝛei nendi.
nide ad pꝛedicta Inno. in. c. inteꝛ cetera de pᷣben
dis. orn ſecũdo ibi ꝛequirendus ⁊? ſpectãdꝰ
ꝙ eccleſia patronata nõ poteſt ſubiici nel mẽſe al
terius eccleſie donari peꝛ epiſcopuʒ ſine conſenſu
patroni nec ſufficit peteꝛe cõſiliũ.ſed oʒ habeꝛe 2
ſenſum ad idem bontex. in. c. monaſteriũ.xvj. q.
Vij. tem nota ꝙ cõcurrentibus pluribus ti

tulis in eadẽ ꝛe pꝛefe:endus eſt ualidioꝛ prioꝛitate

tempoꝛis non obſtante. 2 peꝛ hoc dicit hic gl. nõ.
quã ſempeꝛ tenebis menti ꝙ fe lineꝛe nõ faciẽtes
mentionem de prioribus ſunt ualide ſi prim. ſũt
nulle: uel poſſunt peꝛ exceptioncm elidi. ? habes
aliam glo. in. c. ex tenoꝛe de ꝛeſcriptis.? aliam in
c.cum noſtris de conceſ pꝛeben. ltimo nõ.
patronum non poſſe eccleſiam patronatam cõfeꝛ
ꝛc ſeu ſubijceꝛe alteꝛi eccleſie ſine cpiſcopi conſen
ſu ⁊ nõ ꝙ ↄſenſus epiſcopi põt hic inteꝛueniꝛe ex
poſt facto lʒ aciꝰ fuerit a pricipio nullus: ſimile in
c. eura g eo.æ dic ut ibi dixi. ¶ Sed qꝛo ꝓ decla
ratiõe litteꝛe quid intendat dum dicir ꝙ ecche iſte
fnerũt ↄceſſe ĩ ppendã cũ pᷣbẽda ñ ↄſtituat᷑ ĩ eccle
ſijs: ſz ex ꝛebus ipalibus:nt nõ.in. c.maioꝛibus õ
de pꝛeben.⁊? in. c. cum. Ulo de conſti. Sol. uario
modo hoc neꝛbum exponimr. Inno. intelligit. ;
fuerunt ↄceſſe ĩ ppendã i.ad ꝓpꝛios uſus:ut ſic
iſti canonici poſſent ꝛedditus cõneꝛteꝛe in uſus ꝓ
prios:= tũc dic in pꝛebẽda id eſt loco pꝛebẽdarũ
Hoſt. exponit ideſt ad pꝛebendaſ faciendas.ut ſic
de ꝛedditibus eccleſiarum iſtarũ poſſint conſtitni
pꝛebende.arin co.erpoſuiſti g de pꝛeben.uel foꝛ
te fuerunt donate menſe capituli ⁊ quelibet expoſi
tio eſt bona ⁊ põt praticari cum eccleſia collegia
ta eſt tennis ĩ ꝛedditibus ut ſic poſſint concedi ali
que capelle ipſis canonicts nel menſe eoꝝ loco pᷣ
bẽdaꝝ. ut ĩ. d. c. expoſuiſti. ¶ Hũqᷣd aũt eps ſine
conſenſu patroni poſſit ex ꝛeddinbus conſtitueꝛe
pꝛebendas. Inno. dicit ꝙ nõ:q ſic pronus pᷣua
ret᷑ iurepatronatus. Moſti dicit ꝙ ꝑ h̊ nõ pᷣuareĩr
patronus. quia poſſet patronus pꝛeſenta? ad illas
pᷣbẽdas.fatetur tamẽ Moſtiẽſis ꝙ eccleſia ñ põtr
eligi ĩ collegiatam ſine cõſẽſu patroni.quia ſic pa
tronus peꝛdeꝛet ius pꝛeſentandi. nt in. c. nobis.j.
eo. ſatẽtur tñ cõiteꝛ doc. ꝙ iura epalia poterit epᷣſ
ↄcedeꝛe alteri eccleſie ſine conſenſu pꝛoni. qð nõ.
2 puto ꝙ bona illius eccleſie non poſſunt cõueꝛi
ĩ pꝛebẽdas ut deſeruiant neceſſitatibus alteꝛius ec
cleſie ſine conſenſu patroni. licet peꝛ hũc actũ pr̃o
nus n admittẽt iuſpr̃onatꝰ.qꝛ ĩteꝛeſt proni ne bo
na eccleſie alienẽtur. ut in. c. filijs.xvj.q.vij. Cꝛe
deꝛẽ tamẽ ꝙ unã pbendam ꝓ clico poſſʒ epᷣs in
ſtituẽ non obſtãte conſenſu patroni.qꝛ nullum pᷣ
iudicium ꝑ hoc fit patrono.ar.i.c. conqueꝛẽte de
cle.ñ reſi.⁊ oꝛdinatio eccleſie ſpectat ad epiſcopũ

nõ aũt ad patronũ:ut in. e.noncerit.x.q.i.uide ad
pdicta ad nõ. Inno. in. c. cũ ? plãtaꝛe ifra de pri
nuile = in. c. in lateranẽſi de pꝛeben. n glo. fi.
in fi. ibi dicitur ꝙ magis peccat trãſgredies iura
mẽtum iĩteꝛpoſitum ꝑ cꝛeatoꝛem ꝙᷓ is qui tranſgꝛe
ditur iuramentum factum peꝛ cꝛeaturã: Iʒ in b ul
timo cãn ↄcurrãt duo peccata: ut in. c. ⁊ ſi chꝛiſt?
de iureiurã Soluit Hoſt. ꝙ in equinalẽnbus ſin
gulariteꝛ ⁊ diuiſim pꝛefeꝛtur numeꝛus. ſic pꝛoce
dunt iura pꝛimo alt. in glo. ſʒ ubi ẽ eadem auctoꝛi
tas ĩ ſingulis pꝛefeꝛt qñʒ minoꝛ numeꝛus. rõ ẽ ex
quo rões ſunt potẽtioꝛes. ¶ Uel clariꝰ dic ꝙ da

Mhje ta paritate ĩ cecis recurramꝰ ad numeꝛũ uł ad ra

tiones efficatioꝛes lʒ ſint paucioꝛes numeꝛo nt in
c.innotnit S de elec.⁊ ſic una ratio foꝛtioꝛ uincit

plures nõ ita foꝛtes:

2 Ab officio ⁊ beneficio
( Elatum. remouetur qui monit⸗
nõ dimittit eccliam ſine ↄſenſu epi ſibi ↄ

ceſſam.h.d.pꝰ.laici ſpoliãtes ecc liam excõicantur
2 ſunt due partes. fa ibi ad hoc. ore pꝛimo
ꝙ obtinentes beneficia nou canonice non debent
gaudeꝛe pꝛeꝛogatiua paſtoꝛis ſen rectoꝛis. nec in
effectu nec in nomine: quia non debent uocari rec
toꝛes:⁊ ꝓ h̊ quia nomen debet eſſe cõſequens rei.
ut in. c. cum ſecundum de pꝛeben. ? in. F. eſt 2 ali

ucd inſtiru. de dona. õ ſcdᷣo penam eoꝛuʒ qui

Plſequuntur beneficia a laicis.nõ eniʒ ſunt ſuſpẽſi

nec excõicati ſʒ debẽt deponi ſi nõ reſignaueꝛint.
2 nide qð dixi z eo. preꝛea. ð ktio ꝙ ſacꝛile
gus põt ꝑ epᷣm excõicari niſi emẽdet: ? ſic rõne ſa
cꝛilegij laicꝰ efficiĩ de foꝛo ecclaſtico:ut ĩ c. cũ ſit
de foꝛo ope. tẽ nõ ꝙ ſacꝛilegus ſeu ſpolians
ſecck̃ n ẽ ipᷣo iure excõicatꝰ: ſʒ excõicãdus:ut ĩ.c.
ↄqſius de fo.ↄpe.niſi cũ ſpoliatõe currat fꝛactio
ipius ecclie:ut ĩ.c.ↄq̃ſti ð ſẽ.excõ. C lno nõ ꝙ
ꝑ h̊ vᷣba pꝛicipio ſub pena excõicatõis ſeu anathe
matis ñn feꝛĩ ipo fcẽo excõicato ĩ mſgrediẽteʒ ſʒ po
tiꝰ ẽ qdã mõitio de excõicãdo n obediẽtem. nã ut
H uideſ pueniẽs tali pᷣcepto mãdat᷑ excõicari:⁊ ſic
nõ ĩcidit ĩ excõicatiõeʒ ipo fco:⁊ h̊ tene:lʒ gl.fi.nõ
firmet pedes:ſʒ nide bonã gl.i.c.ſiẽ de ſimo.⁊ in
.c. unico de ſaggitta. z i.c.ij. de ma.ↄirac. inieꝛ
dic eccł. ⁊ ĩ.c.ſalonitane.lxiij.di.⁊ ſi qua iuꝛa uide
ant᷑ teneꝛe pↄrium: ĩtellige ꝙ ĩ eis fuit lata excõica

tio: ſʒ ꝑ alia vᷣba recitat᷑ in eis.ut in.c.i:.de loca.

2 qð ibi nõ. ⁊ ꝑ h̊ eſt declarata glo.fi: ¶ In glo.
penult. in fi. ⁊ geneꝛaliteꝛ utrũ cleꝛicus poſſit recõ
ueniri coꝛam iudice ſeculari. dic ut plene nõ. in.c.
at ſi cleꝛici de iudi.
Am te. S qſtio patronatꝰ j. ſex
mẽſes ñ t᷑minat᷑ a tpe uaca
tiõis libeꝛc põt epᷣs ſine pñtatiõe ibidẽ ĩ
ſtitueꝛe rectoꝛem: æ intellige de pronis eccliaſticis
ſm ueꝝ iĩtellectũ nax in laicis ſufficiũt q̃ttuoꝛ men
ſes:ut.j.dicã. ota pꝰ ibi poſtq; uacaueꝛit ꝙ
iſtud tpᷣus ſemeſtꝛe currit nõ a tpᷣe mote litis ꝓut
quidã ⁊ male itelligeꝛe nolueꝛũt ſʒ a tpᷣe nacatõis
5 fo cãum i quo epyus iſtituit recroꝛem ſine
pꝛeſentatione:⁊ intellige tex.pꝛout dixi in. c. ſi Vvo⸗

„

r iuaah er- Mint,& n r⸗ zge lo
ſ* 7 fr EPo = nno .

rsbene Jo. n lee Hoal
de panono⸗ eccleſiacico inelige
ſien verſomn baben hmnonix nommi
ſtbabent or oninoi ilem pe
leico giod in nco N
den : u oni go if

luusſif. Prunse
o
Reton l ns i
leclenane no pot nect ad ecde
iionleeigere niſ tompore fundani
ſno ilvdfneit i weruatam. e
Pler fan rehenſdile ſo contra ſeenn
pen iponit ino d pumu decemit
ita ibi zens. (M pimo erpun,
1 /0 patronus non pöt gonare iuſp
e conſenſn cpiſopi. r inelige dom
lico vel cenco mone vminoni⸗
donare eceleſe nr inc ilud ſypꝛn coc
ſ ſcundo igllan e ene nenti ſp parn
poteſtengeraſnog ſenſiim b ace
nata nc ſanid tenponſe ner Alu gr⸗
E nſt ſcheianmr iſuc ime annn 8
zanm ehn mhorfölgtſigcc

ler.l pineipꝛiter cöſun
rronatus mn Gaſeig hahlligl

4

Tenonumqni monn?

Nödinintetian ine Aouchi ſbig

im badelin ſolingeci⸗ 8
Cccanur
nt che parng ſa bi hoe. G Puino

bnnens beyefein non CMnorieenoncehen
rtvganimn puſpis ſy nnois ein
Iee in nomir: vi, n Aboyrvoanr
1pbo ommti ſe utvan
cun ſauncmn ceorhen ein . ral
w.de du Erommang.
unm deneſcin alics noeni ine heſ
ean e edoiſnorelgnavennt.
Ndndn den (Mrog aeite
nſaiair M
tic nci icd erdaned dt
in 9he. Nn Ololignsſuſchin
chäii oineeni: iücftunit
iwelbarldiurluin
msatenic folemnd ii⸗
dbrnicpo lyhen glteſ D
uiſi o ioenutminſhriii
öti noo e ölido ſ obectin

,.. es r·jnt 7 A

lan ü rars n Aoncds paſnt inſpi⸗

¶ De iurepatro:

ſupra eo. ¶ glo. hec gl. nitit᷑ reduceꝛe ad cõ
coꝛdiã multa iura ĩ hac mãꝗ diſponẽtia ſed uide
glo. clariorẽ. xvi. q. vii.ſi plures ⁊ in effectu iſta
gl. ppe mediũ ponit duas ſolones ad ↄꝛium. ſed
nulla tẽtur ꝑ doclſz cõir dicimus ꝙ in patrõis ec
cleſie ſpectat᷑ lapſus ſex mẽſiũ a tpᷣe nacatõis ⁊ ſic
loquat hec decreralis In patronis vo ſecularibꝰ
ſpectãtur qᷓ̃tuoꝛ mẽſes ⁊ ſic ĩtelligat᷑.c.qm g e.⁊=.c
cum ꝓpter.j. e. rõ diuerſitats qꝛ patronus eccle
ſiaſticus hʒ ſex mẽſes ad pntandum.laicus habet
qtuoꝛ mẽſes ut in.c.unico eo.ti.li.vi.unð quiſqʒ
ſpectatur. j. tpᷣs ſibi pfixũ ad pntandũ ⁊ ſic parũ

patꝛonoꝛũ nõ dʒ deferri eccleſie oꝛdinatio.
t laicus ⁊? clericus ↄtendunt ſuper ipſo patꝛona
tu tunc debet expectaꝛe ꝑ menſes ſex. qꝛ magis di
gnum trabit ad ſe minus dignum ut in capirulo
quod in dubiis de conſecratione eccleſia. uel alta
ris ? h tenet Jo. an licet Ho. aliteꝛ 2 quod dixi
de parono eccleſiaſtico intellige quando eccleſia
ſtica perſona habet patꝛonũ nomine eccleſie. nam
ſi habeꝛet rõe patrimonij idem per omnia dic in
cleꝛico quod in laico. ar. in. c. cum dilectus infꝛa
eodem ⁊ nide bonã glo.in.c.fi.eo.titu. in ueꝛbo
pluꝛes in fi.

Reterea. Nanonus inſpairo

natus ꝓpria aunctoꝛita
te alienaꝛe nõ põt nec ab eccleſia aliquid
tepoꝛale exigeꝛe niſi tempore fundationis a dioce
ſano illud fueꝛit ſibi ꝛeſeruatum. rimo põit du
pler fem rephenſibile fo contra ſecundum ſtatuit
penaʒ iponit.t᷑tio ꝗ pꝛimũ deceꝛnit.fa ibi pnri.
ltia ibi Zctus. 5 pꝛimo ex pꝛincipio iuncto
Ii ꝙ patronus non põt donare iuſpatronatus ſi
ne conſcnſu epiſcopi. ⁊æ intellige dum nult donare

hico uel cleꝛico rarione patrimonij. ſecus ſi uul
donare eccleſie. ut in. c. illud ſupꝛa en r
ſecundo regulam æ tene menti ꝓp parronus non
poteſt exigeꝛe aliquod ſeꝛnitium ab eccleſia patro
nata nec aliquid tempoꝛale nec aliud granamen ĩ
fene niſi repeꝛiatur illud iure cautum uel fueꝛit re
ſeꝛnaum ꝑ epm tempoꝛe füdatiõis ecclie. ꝑ bũc
tex. al. pꝛincipaliteꝛ cõſului ꝙ populus hñs iuſpa
tronatus nõ poteꝛat exigeꝛe a pᷣſbyte:o ceꝛtos ce
ꝛeos ĩ recognitioneʒ iuriſpatronatus ex no illud
no fuit ſibi ꝛefuatum tpᷣe fũdationis. ⁵ kfrio
6 ex boc ⁊ ex tex/ ꝙ pr̃onus nõ põt ꝓpꝛia auct᷑e re
fuare aliquod ſeꝛuitiũ ſibi ul tpalc ĩ ecclia.ſʒ hoc
dʒ faceie eps ad peritionẽ pꝛoni.qð nõ. ⁊ ꝓ hꝰ al
lego bonũ tex. i.c. cum dilectus de cõſuetu. æ mide
nn. in. c. qm. . ne prela. uices ſu. Et ꝑ hoc infe
ſo ꝙ ſi patronus in teſtõ mãdauit eccleſiã ↄſtrui
et reſeruanit aliquã pẽſionẽ annuatim filiis exol
nedi niſi eps illud reſeruet patrono per ſram
iũ ſuũ nõ porerũt filii exigere illã penſionẽ. fac ꝙ;
le.et nõ. i. e. ſignificatũ de pᷣbẽ. Et ex pꝛedictis et
er tex. nõ nõ iprobatum a iure ut ꝑceptio alicuiꝰ
tpalitatis ꝛeſeruet̃ patrono tpᷣe fundationis auẽte

epiſcopi 2= tene menti iſtum tcxtum. in hoc iuncta
glo. ota ultimo ibi et moderatos ꝙ graua

curarur dependentia litis quia cPpter contentiõe

KauiG nota.

men impoſitum peꝛ epiſcopum debet eſſe modeꝛa
tum: ideo ſentiunt docto. et bene ꝙ ſi epiſcopus
penſionem ſtatuit patzono que eſt immoderata
reſpectu aliorum reddituũ eccleſie uł ex poſifacto
incipit multum grauari quod poterit redduci ad
debitam modeꝛationem facit. c.i.de conſue.quod
ed hic dubitatur nunquid patronus
poſſit uendere iſtos fꝛuctus uel ꝛedditus tempo
rales quos percipit ꝗb eccleſia. Et idem poſſet
queri de aduocato. rlcber uelle ꝙ ſi
ꝛedditus ſunt inceꝛti non poſſunt illos nendere
2 ſic poteſt intelligi hec littera ſecundum eum. naʒ
etiam ſequeꝛetur abſurdum. quia patꝛonus non
poſſet exigeꝛe iſtos ꝛedditus ex quo nendidit.
emptoꝛ non poſſet quia non habet ius exigendi.
Sed hoc non placet. Hoſtien.quia quiſq; poteſt
nendere ꝛem incertam. æ uidetur tunc uedita ſpes
habendi. ſicut cum uenditur iactus ꝛetis nel partꝰ
ancile uel fructuſ futuri. ut in.l.ſi iacitum. ff. de ac.
emp.⁊ uendi. z.l.nec emptio.ff. de contꝛahben ép.
ideo concludit. Doſtien. ꝙ iſtos ꝛedditus tempo
rales poteſt parꝛonus uel aduocatus uendeꝛe.
Nec obſtat ꝙ emſoꝛ non poſſet exigere. quia
imo poterit cum iura nenditoꝛis tranſferuntur in
emptorem. dicit ctiam Moſti.ꝙ cum iſta iura nõ
poſſunt eſſe ſine iurepat:ꝛonatus uenditis iſtis red
ditibus tranſibit acceſſoꝛie iuſpatꝛonatus:æ= uide
tur mirabile ꝙ minus dignum acceſſoꝛium tꝛabit
ad ſe maius dignum ⁊ principale adducit in ar.
c.ex litteris ſupra eo. Sed certe illud ar. non eſt
bonum quia ibi iuſpatꝛonatus accedit nniueꝛſita
ti ⁊ ratione acceſſionis eſt minus dignum. Sed
in caſu noſtro iuſpatronatus eſt quid principale
7 dignius omni reſpectu.⁊ ſic non debet tranſire
tranſlato acceſſorio.et ideo moderniores tenent
contrarium et melius.nam fundamentum Hoſti
en. ex alio eſt fallſum.quia uidetur preſupponere
ꝙ ius exigendi redditus non poteſt tranſferri ti
tulo remanente apud uenditoꝛem. nam uidemus
ꝙ rector eccleſie locat et uendit redditus touus
eccleſie titulo tantum remanente penes cum.ut in
c.fi.ne prela.vi.ſuas.patet etiam in uſufructua
rio qui poteſt nendeꝛe commoditatem uſufructus
inre remanente penes ſe.ut in.l.neceſſario.F. fi.
ff. de pericu et commo. re uendi/poteſi ergo pa

tronus nel aduocatus uendere leddiuus tempo

rales etiam incertos iurepatronatus remanente
penes ſe.et intellige de redditibus impoſitis tem
pore fundationis.nam ipſum ius alimentandi ꝙ;
habet patronus ex diſpoſitione iuris nel bonorx
qui debetur perſone ſue.licet ſint iſta temporalia
non tamen poſſunt uendi. quia inherent pei ſo
ne ipſius patroni.quia non poſſunt ali uel bono
rari per alium ar.in.capitu.fina. de offi.delega.
Sunt enim hec iura ita annexa iuſpatronatus
ut non poſſiut de eo abdicari. Abbas.

Bm autez. Laicus patꝛonus

uno pꝛeſentato pt
alium preſentare.ſecus in patrono clico

Prin feer rt,

EA 14.3 2T Rνσσ

Ne Et ex hoc deciditur qõ. pone ꝙ eꝛant duo patro

ni: unus cleꝛicus alreꝛ laicus qui pᷣ pnñtarũt unũ:
deinde laicus nariãdo pñtauit aliuʒ. nũquid hẽat
locũ diſpoſitio bnius tex. ut eps poſſit ĩiueſtire fʒ
dic ꝙ non:quia pꝛimus ẽ potioꝛ cuʒ fueꝛit pᷣſenta
tus ab utroqʒ:ſcdᷣs vo tin a patrono laico. Item
licʒ patronus poſſit pꝛeſentare in pᷣiudicium pnita

n: nõ tñ põt in pᷣiu dicium comparꝛoni de qno mno

latius ꝑ Jo. an. in dẽa regla in re cõi. ¶ Nẽ du

bitat quid ſi fo pñ̃tatus ẽ idoneioꝛ pꝰ uel ecõtra

nũquid epiſcopus hẽat optioneʒ. Jo. an. vr ſẽtiꝛe
ꝙ ſic dicit enim ꝙ bic non pondeꝛat᷑ exceſſus ido
neiratis ſʒ ſatis ẽ ꝙ uteꝛqʒ ẽ idoneus:ſʒ ego puta
rẽ oppoſitũ ꝑ.c.ſi foꝛe.lxiij.di. ubi dʒ/ꝙ ubi no

The ta ſut paria pᷣ feꝛendus ẽ qui maioꝛibꝰ inuat̃ meꝛi

tis:⁊ Vr̃ tex.Sð eo.qm ⁊ iſte tex.ſatiſfac ꝓ hac opi.
dũ põdeꝛat ꝙ fus eꝛat eq̃ idoneus: ſecꝰ gꝰ ſi eꝛat
magis idoneꝰ:⁊æ ꝑ hoc putarẽ ꝙ ſi magis idoneꝰ
poſte:garet᷑ põt appellare: qꝛ hic cõmittit̃᷑ iudicio
epᷣi tanqᷓ; bono uiro.nam ue:bũ iudicium ſapit di
ſcretionem ⁊ arbitrium boni niri: pꝛo h̊ uide qð

le ⁊ nõ.in c.ij.de coꝛp.uicia.⁊ in l.fideicõmiſſa.
F. qᷓ;ᷓ. de le. iij CS glo. pel. in fi. glo. diẽ Ho.
ꝙ iõ ẽ qꝛ cetus cleꝛicoꝝ tanq; ſpũalis ẽ dignioꝛ ⁊z
ſpũalia debẽt eſſe firmioꝛa ut in.c.ij.de mſl. pᷣla.
faẽ cle.cũ illuſio de renũ. ⁊ illð pſalmiſte que ꝓce
dũt de labijs meis nõ faciã irrita. xxiii.di. pſalmi
ſta: ⁊æ hinc dixit bearus beꝛnaꝛdus:ꝙ neꝛbuʒ ſaceꝛ
dotis aut ſacium aur ſacꝛilegum quod nõ. VUltra

Wπ1α glo querio de qõe quotidiana pone ꝙ patroni ua

riant in pari numeꝛo. utpnra ꝙ nnus pᷣſentat unũ
7 alteꝛ alium. nũquid epiſcopus hẽat optioneʒ in
ſtituendi quẽ nult. ¶ Jo. an. adducit iſtaʒ lr̃aʒ in
ar.ꝙ ſic.quidã tenueꝛũt oppoſituʒ. Sʒ ego tenco

eccliam uł capellã uł altare ſine ↄſenſu epi: ut ĩ. c.
nemo de cõ. di i.⁊æ ĩ c. aucte de pꝛinil.li.vi. Vñ ex
ſua iĩipꝛobirare nõ dʒ pꝛinilegiũ ↄſequi Et ꝑ h̊ ueꝛ
bũ ſiquis ĩfeꝛt᷑ ad qõem nũquid mulieꝛ ĩfidelis hẽ

ticꝰ indeꝰ uł excõicatꝰ acqᷣrat iuſpatronatꝰ ex con
ſtrucrione ecclie de mulieꝛe iʒ Jo. an. ꝙ ſic: qꝛ ma

ſculinũ ↄcipit femininũ: ut nõ in c. gñali de elec.
li. vi.⁊ in.c.ſiquis ſuadentexvij.q.iiij.iuncto.c.
mulieꝛes de ſen. excõ.adduco.c.fi. de ↄcelſ.pᷣben.
2 uið bonã gl.i.c.qm ĩueſtituras.xvi.q.vij.⁊ ali
as ↄcoꝛ.qᷓs dixi ĩ. c. cũ ſeculũ g̊.e.⁊ i.d.c fi. de in
deo ⁊ infideli dõm ẽ ꝙ nõ acquirũt: ꝓ bᷣ tex.cum
glo. i. c. frigẽtiꝰ: ⁊ ĩ. c.pie mẽtis.xvi.q.vij. de hẽii
co idẽ ddᷣm:tũ qꝛ hẽticus nihil hʒ:cũ oĩa ipo inre
ſint ↄfiſcata: ut in. c. cũ m leges de heꝛe.li.vi. mũ
qꝛ pᷣſuppoſuo ꝙ acqniſiuiſſet ius illud eſſet ↄfiſca
tũ ſᷣm Jo. an.⁊ fac̃ qð nõ.ij.q.vij.maximi:⁊ nõ.
H̊ dẽm ꝙ iuſpatronatus tranſit cum confiſcatione
bonoꝝx. nide quod dixi in. c. cum laici ẽ eo.⁊ glo.
xvi q.vij filijs de excõicato.conclndit Jo. an. ꝙ
nõ dʒ admitti. m̃ admiſſus acquirat iuſpatronat?ꝰ
ſed nõ excꝛcitiũ. facit qdðᷣ nõ. in ſili in c. vitanis de
do.⁊z contu.⁊ c. deceꝛnimus de ſen.excõ. li.vi.in
nouella. ¶ Mõ ſecũdo ꝙ in capella patronus hʒ
pꝛeſentare rectoꝛcm:⁊ dic in capella.i.in qualibet
ecccleſia nõ collegiata. eriam ſi ſit parochialis qꝛ
iura nõ excludunt patronum ꝗ pᷣſentatione recio
ris niſi in ecclia collegiata. ¶ Neʒ ex h ⁊ ex tex.
nõ ꝙꝙ quelʒ ecclia collegiata põt dici ↄuẽtualis.
