doteſt contradicere æ rem cum fꝛuctibus repe

abolus maioꝛem poteſtatem ſupeꝛ excõmunicato:
dicit Inno. hic ꝙ non ſolum ercõmunicatio P
uat cõione hominũ ⁊ ſacꝛamentoꝛum:ſed etiam .
eam deus ſeꝑat animaʒ a gratia ⁊ cuſtodia ſua.et
nõ iſtum tex. pꝛo limitatione glo. xxiiij.q.i.quod
cunqʒ; que dicit ꝙ excõmunicatio parum uł mbil
opꝑatur quo ad eccliam triũphantẽ. æ uide peꝛ ho
ſti.in.c.ita quoꝛũdam.de iude. ubi dixi limitando
multipliciteꝛ illam glo. uarto nõ ibi alienato
ꝛũ.ꝙ pꝛelatus male alienãs rem ecclie põt illaʒ re
petcꝛe. ¶ Quinto nora ibi ꝙᷓuis ab inicio ꝛc.
alienatio rei ecclie ẽ ipſo iure nulla.æ cum tex. nõ
facit mentionem de defectu foꝛme:põt argui ꝙ ſi
alienatio fit in caſu nõ conceſſo ẽ ipſo iure nulla.
⁊ hoc ꝓbat quaſi apeꝛtiſſime iſte tex. nã hic obſeꝛ
uabatur foꝛma iuramẽti ar. eius qð dẽ de ſubſcꝛi
ptione ·⁊ ſic facit iſte tex:pꝛo his que dixi in. c. pꝛe
ce. xto nota ꝙ contractus nullus poteſt de
nono ãqnullari. ⁊ refeꝛtur hec ãnulatio ſeu caſſario
ad factum ut ceſſetur quatenus de facto pꝛoceſſit:

.
legiie . h be
nrteeinig
der oſne teugrre ehin leiehlt actionibus. nide gl.in. c. ij. e ti. li. vi. que dicit ter. . d. ? c.tex. nõ c. quotidie allegat᷑ fa ibi. ꝙ ſi
nof enche nö A inn oↄputant᷑ iteꝛ imobilia. ꝓ h facit tcx.in cle. ex uit tertia ihi ſed etiã. Hõ. prĩio ꝙ nõ ſolum aliẽa
n aun ll ſong ben in de padiſo. I. cũqʒ anui redditꝰ. de ueꝛ. ſig. que diẽ oꝛes ſed ẽt ſubſcꝛibẽtes ſe idebite alicationi ꝛei ec
Lcechfen “l nciinſe i ꝙ anui reddiins oputant᷑ inteꝛ imobilia: ſed tu di cliaſtice gꝛauit᷑ peccant æ uide bo tex.in.l. iubemꝰ
cn ans , ſemn cnic ſtingue pꝛout. S. dixi in actionc.nã puto ꝙ ubi ne la.ij.C. de ſa.ſan.eccle. Secundo nõ unuʒ mo
ebes fi nar eni onn ini ceſſario nõ ↄpᷣhendunt̃ ſub appellatione mobiluʒ dũ coheꝛcendi emptoꝛeʒ ſeu donatoꝛem rei ecclia
1n Nſus D 17. ſneeren H ul imobiliũ:ꝙ nõ ueniũt appellatione mobiliũ uel ſtice in caſu a iure non conceſſo.naʒ põt compelli
cen en aihie Nn Pbbei len lit imobiiium: ſed ubi opoꝛet ꝙ ĩcludantur ut qꝛ de ꝑ excõicationem ſeu anathema ad reſtitutioneʒ:=
lteſ⸗ ö lentbcknls nt toto prmonio diſponſtur: tũc ſeꝛua quod ꝓxme anathema ẽ excõicatio enm ſolẽnitate. de qua xi. rnarhene
rut eleg riengee dictum ẽ. De Sae renn ale dubitatur anlc cõ q.iij.debent.de ſignificato ſeu ethimologia huius
.lur.l.vi. ellgeg inteꝛ ea que ſeꝛuãdo ſeꝛuari nõ pnt. ⁊æ dieen ne bi: dic nt nõ.in.c.cũ nõ ab homine.S. de iudi
AKn nei, . n Pbgf orſſe puret mié re; . 65 t 7
Ri i eierclap ſecſſencki dum ꝙ nõ: qꝛ pecunia retẽta nil oꝑat᷑ c. eijciens. Teꝛtio ꝙ excõicatio ꝑcutit animã: ? uide tex.
D Fi eninrg ſtl. lnbibo dnllaet lexxxviij. di. ⁊ nõ.i.l.i... fuit queſuũ.ff. ad trebel. cum glo.in.c.audi deniqʒ.xi.q.iij.nam excõmnni Ar.zf n e, .
idſemt Aniginſin ugleli facit tex. in.l.cũ plłes.in fi.ff. de admi. tu:nã ſolus catus dicitur tradi ſathane.quia peꝛ eam habet di
irrdien rch
RK

7 ſic põt ſaluari libellus a contrarictare ſi platus
in libello dixit ↄctum nulluʒ ⸗ pecijt illum ceſſari.
facit.c.accedens.el.i.S. ut lite cõteſ.cum glo. ſua.
UVltimo nota caſum in quo clicus agit pꝛo eccłia
ſiue mãdato·ſ ꝛepetẽdo bona male alicara. nõ.
ꝙ ꝛecipiens idebite nõ facit fꝛuctus ſuos ſed rene
tur eos ꝛeſtitueꝛe. ad h̊ d.l.iubemus.u bi dʒ ꝙ nil
põt ꝛepetẽ unde ꝑdit oẽm melioꝛationẽ quã ibi fe
cit.⁊ uide ĩ.q.auẽc.h̊ ius poꝛꝛectũ ⁊= uide.xii.q.ii.
nõ liceat. ¶ In gl. ſuꝑ uerbo ſubſcripſit nõ. glo.
7 uide qdð le. ⁊ nõ. in.c.ĩter dilectos de fide iſtru.
2. c.ex lꝛis de trãſac. En de u uerbo iꝛꝛatus
in fi.nõ glo. pꝛo ĩtellectu alioꝝ iurium ⁊ ſcriptura
rum ·in quibꝰ ſepe dr̃ ꝙ deus attẽditur furoꝛc uł
penitentiã agit uł quid ſile. æ uide bonam glo. in
c.cõmutabilis.hic alle.que diſputat ⸗ ponit ueꝛi

tatẽ an deus mutet opinionẽ ſuam.⁊ uide illã gl. V A„ ſaz eig, etrt

CIn glo. ſupeꝛ. V. alienatoꝛ. in. fi. dic melius qꝙ
iuramentũ ten dẽs utilitatẽ eccliaſticã nullo mõ
ligat iurantẽ.nam potius ẽ ꝑiurium qᷓ; iuraminʒ
etiã ſiiꝑ aliũ poſſit idemnitati ecclie conſuli. ut ẽ
tex. apertus in.c.i.S.ð his que fi.a ma.parte ca.
7 ꝑnenit de iureiurã.nã iuramentum non uincłat
iurantem ad iniquitatem ur in. c. quanto de iure
iurã. immo quod plus eſt non ligat adminiſtra

torem eccleſie quo minus non poſſet petere

N tes- ere linie = phir-sſe en

aſin Parochein. * 4 der S mnenrni

„

¶ De ꝛe. eccl. ali.

reſtitutionẽ in itegrñ:de quo uide bonã glo.i.c.
i. de in itegrũ ꝛeſti. li. vj.? ad. c. cuʒ ueniſſent de
qno glo.op.dic nt ibi latius dicã.nã iuramentuʒ
pᷣiudicat quatenus cernebat bonoꝛẽ ⁊ piudiciũ
plati. Sn glo. in vbo eccliaſticis:ibi ⁊ parochi
anis. nõ. glo. ? ĩtelligir Lau. ? cõiter doc.ſequunt
ut ꝓcedat ẽt in parochianis laicis.nõ eĩʒ accuſãt
boc caſu clerieũ ſeu prelatũ ſed repetũt male alie
nata:⁊ hoc ſatis mibi placetnaʒ intereſt parochi
anoꝝ ne eccleſia deducat᷑ ad inopiamnaʒ tenent
in defectuʒ eccleſie ad refitionem ipſius de ꝓprio
pr̃imonio ut:nõ.in.c.i.⁊.(.de his ]. de eccle. edi.
⁊ in fi.glo. Obi. queʒ ſequuntu⸗ comuniteꝛ doc.
tenet quãlibet ꝑſonaʒ ecclhaſticaʒ admittendaʒ.nã
tex. iſte loquit᷑ gñaliteꝛ qð placet ut paiʒ ibi ĩ tex:
qbuſcũqʒ eccleſiaſticis ꝑſonis ⁊c̃.ut in.c:cũ nõ li
ceat xij.q.ij.nõ tñ agent iſti extranei inuitis cleꝛi
cis eccleſie:qð intelligo ſi ipſi nolũt age:e naʒ eis
negligentibus admitterenĩ extranci.ueꝛſatuꝛ eim
in bac alienatione illicira ius publicum. i. diſ. ius
publicuʒ ⁊ uide qð notat Inn:in. c. cuʒ oliz de te
ſti. ubi de H. ¶ In glo. fi. ibi alter liberatuꝛ: hoc
intellige uerũ reſpectu inteꝛeſſe ⁊ ſic loquunt᷑ iuꝛa
alle. in glo. nõ ãt ꝛeſpectu peneal delictu; alrerius
remaneret inpunituʒ qð nõ dʒ eſſe: ut in.cemone
mus.xij. q.ij.ſi eꝛgo eccleſia ̃cuꝑauit reʒ ab emp
tore:põt nihilominus ageꝛe ↄtꝛa platuʒ male alie
nantem nõ adintereſſe: ſed ut puniatuꝛ de delicto
ſuo ⁊ eſt pena depoſitõis:ut.d.c monemus.que
pena nõ euitatuꝛ peꝛ ſatiſfationeʒ ecckie:de ꝗ ple
ne uide peꝛ glo.i. c. ꝙ ſicut de elec.i fi. QDn ea.
glo. ibi cũ cõueniat ex delicto nõ. gl. ⁊æ ſentit a cõ
traꝛio: ꝙ ſi eptoꝛ uel poſſeſſoꝛ eccleſie eſſet in bo
na fide: ꝙ tnnc poſſit petere ceſſioneʒ acrionis qð
expreſſius tenẽt doc. hic qui ẽt dicũt.ꝙ licʒ ecclia
nõ reneat᷑ ceder in teꝛminis gl. tam dicit ſi ceſſerit
ualʒ ceſſio. n ea. gl. ibi replicabit ꝙ rẽ ecclie
repetat.quaſi uelit diceꝛe glo. ꝙ pᷣlarꝰ agit ĩ repe
titione noĩe eccleſie qᷓ nõ tenetuꝛ de cuictiõc. ⁊ ha
bes hic caſum in q audituꝛ quis alegans.tuꝛpitu
dinẽ ſuã agẽdo nõie alterius:de quo dic ut dixi ĩ
.d.c.cũ ſuꝑ.de ↄceſ.pben.⁊ uide hic peꝛ Cal.
In eadẽ glo.ibi ⁊ ſi mihil hẽt pꝛelatus. adueꝛte.
nã uidet᷑ hic glo.uelle ꝙ emptoꝛ recuꝑat pꝛeciuʒ
a prelato male alienante: in hoc uaric ſunt opi. de
quibus hic ꝑ doc.et in.c.ad audiẽtiã.j.eo.⁊ per
doc.legiſtas in.l.iubemus ⁊ plene in auc qui ꝛes
E. de ſa. ſan ecc. ?⁊ maxie ꝑ Cy.æ Bal.? ꝑ Jo.
de ligna.in cle.i.eo.ti.ſatis placet ꝙ ſi emptoꝛ fu
it in mala fide non agat ad preciũ ẽt cõtra pꝛela
tum ꝑ tex.l. iubemus pꝛeal.nã ibi in penã perdit
preciũ ⁊ omnẽ utilitatẽ ⁊ applicat᷑ eccleſie:niſi ꝓ
ſpexit ſibi in ↄtractu de euictõe.quia tunc agit 3
male alienãtẽ.l.ſi fundũ.C. de euic.nõt glo.in.d.
c.ad audientiam. . eo.æ. l. quẽéadmodum. . de
agri. ct cenſi.li. xj. in ſili qõne. ſi ueꝛo fuit in bona
fide ꝛepetit pᷣciuʒ a male alienãte nõ aũt ab ccclia
ſed in defectum. puta q; pꝛelatus non ẽ ſoluendo
agit ) eccleſiã: quatenus eſt effecta locuplenoꝛ ex
illo pcio:ar.c.i .de depoſito.qð ſenſerũt Cy.et

Hal. in auẽ. preal.?⁊ hãc opi.ſenſit Jo. an. in. d.

c. ad audiẽtiam: ut diſtinguamus inter emptorem
bonæfidei uel malefidei = gl. in. c. uulteꝛane.xii. q.

ij. Abbas.

emphiteoſim eius cuius ſtudio redduci
ad culturã. b. d. ? ponit caſũ lr̃alem. Jo. an. in eo
qui confiſus de pꝛelato nulla iterueniẽte ſcriptura
recipit ſiluam ab eccleſia redducẽda ad culiuram
2æ ea reducta conccdererur ſibi in emphitheoſim:
poſtᷓ prelatus dubitauit ex quo res nunc erat

culta: an poſſit dari in emphiteoſim. z reſponde

ut in littera. 6 pꝛio unũ caſũ in quo res eccle
ie licite ↄcedũtuꝛ ĩ emphiteoſim.ſ.qn ſunt ſtenleſ
qd aũt ſi eſſent pꝛecioſe ⁊ culte dic ut plene nõ ꝑ.
Spe.in ti.de loca.S.nũc aliqua.vij.peꝛ Jo. an.
2Z Archi. in. c. ij. J. e: ti. li.vi.dixi plene.in.c.in pᷣ
ſẽtia de ꝓba. ¶ Scðo nõ. prelatũ obligari nal
2 ſimplici ane quo in.c.quicunqʒ ſuffragio
.xii. q/ij. Mltimo nõ. ꝙ ptractus de rebus ec
cleſie non eſt ualidus ſaltim in effectu ſi poruiſſet
habeꝛe ab alijs maiorẽ utilitatem..dʒ emim pllat?
peꝛe cum illo cũ quo maioꝛem utilitatẽ. babere
poteſt. n gl. fi. in. fi. nõ. glo. æ uide bonũ tex.
z ibi nõin.c.cum dilecti de ẽp.⁊ uen. ¶ Sed ex
tra glo.querit᷑ nũquid iſte terre potuiſſent dari a
lij. in emphiteoſim dic. ꝙ nõ mſi in caſu al. cocel
ſo. ⁊ ſeruata ſolẽnitate iuris:qꝛ nõ ſut amplius ſil
ue ſed terre arabiles. ſed exiirpantibus ? ſuis he
redibus poſſnnt ↄcedi ꝓpter ꝓmiſſionẽ eis factaʒ
2 laboꝛes ⁊? ſumptus quibus fraudari non deber
Abbas.
T ſup er Qui iurant non aliéa
* re ea que ſunt de men
ſa ea de quibus dubitatur.an ſint d me
ſa alienari nõ debẽt.h.d.uel ſieJurans nõ alle
nare bona eccleſie. nõ põt alienare ea que ſunt de
mẽſa: uel ea de qbus dubitat an ſint ð mẽſa h. d.
uſqʒ ad. . poſſeſſiones. ? ille. S. hoc dicit IDol
ſeſſiones eccleſie minus utiles pꝛo urilioribus de
ↄſenſu capituli põt eps ꝑmutare uel alienare hoc
dicit duo ſunt dicta. fᷣm in. poſſeſſiones /M
prio ar. ex tex. ꝙ quedã bone eccleſic dicũt ð me
ſa quedam uero.nõ que aũt ſũt illa dicam ſ. lat⸗
Sedo nõ. unũ caſũ licitum ĩ quo ꝛes ecclie pnt
alicnari. ſ· pꝛo alijs utilioꝛibus. æ nõ. ꝙ tex. dica
lienãdi ſeu ↄmutãdi ⁊c. nam ex hac la ilcꝛo ꝙ ſi
pᷣlatus nõ reꝑit bonũ cãbiũ:põt rẽ uẽédẽ ⁊ pcium
ↄuerteꝛe ĩ rẽ uulioꝛcẽ.nõ ergo ẽ neceſſe ut qd ar
bitrãtur ut fiat cãbium ſeu ꝑmutatio.ſʒ dirce pot
fieri uẽditio nã pciũ ſuccedit loco rei dʒ tam poſt
modũ ↄuerti ĩ res utiliores. Terro noͤ bl cõ
cilio ⁊ aſſeſu:ꝙ in alienatione ꝛci ecclie caibedral
nõ ſufficit ↄſiliũ capli. ſz ꝛeq̃ri ẽt ↄſenſus: ul
plene dixi ĩ.d.c.i.S.de his ꝗ fiũt.a pla Mn 9l.
i.i. fi.nõ.gl. ꝙ ſuꝑ decis futuꝛis nõ admittitur co
poſitio:ſed ſuper preteritis ſic. qͥd autcʒ ſi obliga
tis ad decimas pᷣreritas non hẽat uñ ſatiſfaciat.
mniſi uẽdat totum primoniũ nüquid tẽatur uedere

Terra eccleſie non
D 9U2cS. Eulis dari poteſt in

Ra iun N
coc⸗ hon

Pitncietintunt kn 1
ſinemlaenteriſerd Ruin
aminsorli iiin idsimte
Ifioved enemns Ndemeor
ctadonad ansunseind
ori Mdeato do Aone d
ntied Ni wi ictüß
Aunum Naepleaſe la bonn niſe
ſn deiopolamms ar luge.
biitarmi opptaandi niſe Nörca
Atknöchſtieinmi ce neni⸗
ni ömnmiir dbnzqer mͤ
ſapdnmncjcetn thetbi d
bonuchnieniiut td gezlans
mumpſut uit imtgſ icin
ngineiinihicſen
Nttin Korlmün
elengi fuin n andin
ni fact nicitnsſer un
ſanit Firte inn heinchtn
one no ninnn
ho e faci 1 potrt Niünni) he
heranhimrgn
ſorn won ſolri un
E leger; oll nmͤzi
lehin bhdeit boi Naf
ma orſonsm alltic
utagelimn fe eunigen
Ummmmi inmnrctmi
binlufimn en Aürrent
iheenr g
wil 180 Valegenſn,
cil

— V Sſan Ate eX. .. b,⸗
l.
¶ De ꝛeieccl. ñ ali.
= in egeſtate uiueꝛe uide glo.xvi.q.vij.quicũqʒ. poſſit ↄcedi ſine ſolẽnitate debita ⁊ ſine cã.nã ceſ
que cõcludit ꝙ ſic: ſed ecclia debʒ ſibi miſeꝛeꝛi. et ſat cã pꝛime ↄceſſionis:⁊ militat nũc ar. a rõe ceſ
uideꝓ dicta glo.tex.in. c. oẽs ea. cã z.q.⁊ ad mãʒ ſante: ut in. c.ceſſante.de appel. æ ceſſat ratio Iᷣn
nide qð le.⁊ nõ.in.c. ex multiplici. 7 in. c. cũ hoĩeſ no.ſed ubi cã ꝑſeueꝛaꝛet ꝓcedeꝛet pꝛimũ dẽʒ. Exẽ
.cj. de deci. (n glo. in Vbo ſacꝛamẽti.ibi imedi plũ ecclia hebat caſtrũ qð foꝛte ꝓpteꝛ cuſtodiam
ale ſubeſt. hodie ſeꝛuat᷑ de ↄſuetudine ꝙ quilibet 7 alia ẽ magis dãnoſum ꝙᷓ utile.delibeꝛauit ſemel
platus ꝓmotus ꝑ papã ſeu eius mãdato ↄſecꝛatꝰ cũ ſolẽnitate debita dare in feudum ſi tractu ipis
iurat ſibi nõ alienare eo incõſulto. de quo iuramẽ redeat ad eccliam:poteſt ecchia iteꝛuʒ alij de nouo
to ⁊ eius effectu.nota.in.c.fi.de eccle.edi.⁊ dicaʒ cõcedeꝛe ſine ſolẽnitate nõ obſtante iuramento de
aliquid. . ¶ In glo. ſuꝑ ueꝛbo intelligantur. que nõ alienãdo quia iſta nõ eſt noua alienatio:ſʒ que
rit qᷓtum tempus reqrit᷑ ad hoc ut bona dicant ð dam executio oꝛdinatiõis antique. facit. c. ↄſuluit
mẽſa glo. requirit q;titatem tpᷣts ad h̊ ut bona di j.de iudeis.⁊.c.recolentes de ſtatu. regula. Et
cant᷑ de mẽſa:æ inſtando in ueꝛbis glo. colligẽdo nõ. hãc limitationeʒ ꝗᷓ nõ ſolet a dotoꝛibus tradi
dicia Inno. ac latius ? clarius ꝓſequẽdo dic ſic. ſed mihi uẽ ueriſſima ? rõabilis. Quedã uero ſũt
Hc cũ queꝛi᷑ que bona dicunt᷑ de mẽſa ecclie ul pᷣlati. bona quoꝝ ꝓpꝛietas ⁊ utilitas ꝑtinet ad cccleſiaʒ

heberab als muore mlian. c, qinft⸗
Ner aum llacũqno nioꝛem unl te hobae
wr n glfein fi o gl.e nite boni e.
biroͦ in c. mndleni ceqhet nin. Ged er
n go qvent nignid iſe ere poimſent gana
ihin anppitoſin dic no nit in aln gr coe
ſoANua enigeiurts:gr no ſüt anplus il
veſed wme midles ſed erirpants s he
TCdidus DoNnn pnrerpnnitone asfite;
1 Mporrs t undus oadusRtudnanon dcber
1 Bone.

Oiiorun andlin
. 1 ſuper. lecare n tenmn
e de quibus dubitur anlundne
ſa alenari nõ ubi immn
re bonn ecclſe no pot glame nun
nitaue en de apns Cnbini; n naan
nſa; 14. poſſeſiones eile boc daal
ſckones cccleſe minns Utles pio n
emi minl e iho hnmmeienn

ica. fmin. ,1i
ar doſndin bone eccleſe ci it

zur urfat d
binimn nn ſctcr niͦt

eites ſoee heat⸗/
gindlen
no ſofcit⸗ izge bofinn
ifͦgc s ii rn
le ſe bir l i
. imsnn i ii in
1 . ti
nſiuidnn⸗

ſux

ſd opcr r.
loſes hittutn

mpimmi.

Nu

quedã.n. ſunt bona in quibꝰ eccła hʒ ſolũ directũ
dniũ utile vo ꝑtinet ad aliũ exẽplũ in feudalibus
ac emphiteoticis:⁊ iſta nõ dicunt᷑ de mẽſa cuʒ uti
litas ꝑtineat ad aliũ.de quo uide bo: gl.in cle. i. ð
excel.pla.ſuꝑ neꝛbo ad mẽſã que optime explicat
qñ etiam ecclia dicat᷑ de mẽſa pᷣlati ⁊ tenebis illaʒ
glo. mẽti. Sed adueꝛtendũ ꝙ iſta bona qnʒ rede
unt ad eccliam pleno iure:puta qꝛ finituʒ ẽ tempꝰ
oceſſionis uel ꝓpteꝛ defectuʒ heꝛedum uaſalli uel
emohiteote uel ꝓpteꝛ delictuʒ eoꝝ:ut in.c.potuit.
de loca.⁊ in.c.ij..de feud. ¶ Et dubitatur nunc
utrũ applicent menſe ut ſic nõ poſſint iteꝛũ ↄcedi
quẽadmodũ nec alia bona mẽſe. ⁊ dicendum ẽ ꝙ
ſi platus applicauit ea mſe ⁊ ̊ ↄſtat:⁊ tũc nõ poſ
ſit amplius ↄcedi niſi in caſibus iure expſſis. In
dubio ueꝛo debemus ↄſideꝛare q;to tpᷣe pᷣlatus te
nuit illa bona ad manus ſuas:⁊ in hꝰ caſu poſſet
ſaluari ↄſideꝛatio glo.æ ſume nõ.dictum Archi.
in.c.i.xxxij.q. viij.ubi dicit ꝙ ſi platus tenuit ꝑ
annum vẽ applicaſſe illa bona mẽſe:ex quo nõ cõ
ſtat de Sꝛio ꝑ ↄiecturas ar.illius.c. ał aũt ſi non
hũit annũ applicandi mẽſe põt cõcedeꝛe de nono
alti:nõ obſtate iuramẽto de nõ alienãdo: qꝛ iura
mentũ nõ extenditur ad bona que nõ ſunt de mẽ
ſa ꝓ hᷣ tex. in. c.ij. de feu.?æ hic ubi ↄſideꝛat᷑ an iſta
bona eſſent de mẽſa uel nõ que pᷣlatus habuit ad
manus ſuas:⁊ tacite inuit ꝙ ſi nõ eſſent de mẽſa
iuramẽtuʒ de nõ alienãdo nõ obligarer. Ct eſt rõ
ſim Inn. qꝛ abinicio vz oꝛdinatũ ut illa bona cõ
cedeꝛent᷑ in feudum uel emphiteoſim: unde nil no
ni facit nũc platus iteꝝ ↄcedendo. ? ̊ eleganteꝛ
ſentir Frece. cõſilio. clxxiiij. ꝙ in bac fa conceſſi
one nõ requirit᷑ ↄſenſus ſuꝑioꝛis. quod eſt ualde
nõ.⁊ facit.c.potuit. pꝛealle.ubi ſolus pꝛelatus põt
bceꝛe emphiteote ipſum non expellendo ꝓpteꝛ pẽ
ſionem non ſolutã:eodem mõ põt ↄcedere alteꝛi.
Ego cꝛedeꝛeʒ ꝙ ubi pꝛia cauſa ↄceſſiõis duraret
de pũᷣti habeãt locũ pᷣdicta:ſed ubi ceſſaret illa pᷣ
ma cã conceſſionis:tunc putarẽ ꝙ eo ipo ꝙ rede
unt ad eccliam efficiunrur de menſa ⁊ aſſumunt ſi
bi naturqᷓ 7 qualitatem aliax rex eccleſie. Exeplũ
res inculta fuit tradita in emphiteoſim h̊ reſpectu
ut icuce etur ad culturaʒ alias ecclia nõ ↄceſſiſſʒ:
tractu tpᷣis illa res optime culta rcueꝛſa ẽ ad eccle
ſiam ex aliqj ca allegatax: nõ uideo ꝙ iteꝛum licite

7 longiſſimis tempoꝛibus fuerunt in bonis ecche
7 iſta in dubio dicunt᷑ de mẽſa qꝛ deſeꝛuiũt neceſſi
tatibus mẽſe ⁊ utilitatibꝰ ecclie ⁊ alioꝝ indigenti
um. xij.q.i.uidẽtes ⁊ ad iſta bona indubie extedi
tuꝛ iuramentuʒ de nõ alienâdo. Quedaʒ ſunt bo
na nouiteꝛ acqſita ecclie puta ex donatione et de
iſtis dubitat an ſint de menſa. Inn. ſentite ſic et
mihi ſatis placet ex quo eniʒ ſunt data eccleſie ad
utilitateʒ ipſius eꝛgo debent dici de menſa: nec ap
paret rõ qᷓre alia bona ⁊ nõ iſta dicãt᷑ de mẽélſa. ſʒ
potiꝰ dicenduʒ ↄtraꝛinʒ ne una ⁊ cadeʒ res diueꝛ
ſo iure cenſeat᷑ de deci.c.cũ in dioceſi. et facit.c.
recolentes.xij.q ij.⁊ ſic hẽs clare q bona dicant
de menſa ⁊ ad qᷓ bona extendit᷑ iuramentuʒ de nõ

alienando ¶ In glo. ſuꝑ ueꝛbo ſine non. nõ. gl.

ꝙ in dubio poſſeſſiones qᷓ deſeꝛuiunt utilitanbus

ecclie ⁊ reperiunt᷑ in manibus pᷣlati pᷣma fronte pᷣ
ſumũt᷑ de mẽſa:eꝛgo ↄtrariuʒ dicẽti incũbit onus

ꝓbãdi.ſʒ intellige iſtai gl.ſm pᷣdicta ⁊ ſʒ pall. dic
tuʒz Aꝛchi. ¶ gl. in Vbo aſſenſu.iu fi. uide qd
dixi in. c.ij. de his qᷓ fi a pᷣla.ubi doc.ſenciunt ꝙ
licet in iſtis ꝛebus modicis nõ reqratuꝛ cõſenſus
capituli expreſſus dʒ tũ inteꝛuenit̃ ſaltiʒ tacitus =
ſic limita iſtam glo.Sced op.ↄtra gl.⁊ contꝛa
tex. naʒ ex quo iurauit iſte aꝛchicpᷣs nõ alienare ñ
uidet᷑ ꝙ etiam utilitatis cauſa poſſit alienationeʒ
aliquam faceꝛe:iuxta nota in.c fi.de eccle. edi.⁊ ĩ
.c. ij. I. ð̊ ſen. excõ 50. Inn. itelligit ꝙ de ſpe
ciali conceſſione uel gracia iſte archiepiſcopꝰ alie
nanir:⁊ pꝛo h̊ tex.in fi.ibi.concedimus facultatẽ.
Bof. ueꝛo exponit tex. concedimus ideſt cõceſſuʒ
eſſe oſtendimus. ſimile.xiij. di. neꝛui teſticulorum
⁊ ſic ſentit Otꝛaꝛiuʒ intellectuʒ. Ego dicereʒ ꝙ aut
res eſt modica ſeu modice utilitatis et tunc non
includituꝛ ſub iuramento de non alenando:quia
non eſt ueꝛiſimile ꝙ ſupeꝛioꝛ uolueꝛit iſtum illa
queaꝛe in iſtis modicis:cum iſta modica ſunt ex
cepta ab omni ſolemnitate iuris diſpoſitionis ut
in. c.terulas.xii.q.ii. iuramentum ergo ſimplici
ter preſtitum debet iutelligi ſecundum materiam

ſubiectam ad hoc quod nõ. Inno. in. c: per tuas
ge arb. Item iuꝛamentum eſt ſtricti iuꝛis iõ debʒ

reſtringi aꝛ.c.pe.de iureiur.⁊ ̊ notabis ſemper
nam ꝛepeꝛio F:e.ideʒ ſenſiſſe conſilio ſuo. cciiij.
nã hodie pᷣlati cõiteꝛ iuꝛãt n aliẽar̃ iↄſulto papa

V.
AX1

A1

eeſ t

-
——rciui 45 .— 519

aana, fas roßrie

l.-

.

4

— Tre
—12 = ral, .

e ꝛc. eccl. ñ ali·

et ſic debet ĩtelligi iſte tex.ut nõ obſtãte iuramẽto
poterit iſte hãc alienationẽ facẽ.et ſic ꝓcedit ex
poſitio Gof. aut ꝛes ẽ nõ modica:⁊ tũc diſtigue
foꝛmã iuꝛandi.aut iurauit nõ alienare ſimpliciteꝛ.
aut non alienare incõſulto papa.aut nõ alienare
ſine licẽtia ſupioris. Si vVo iurauit ſimplr.et tũc
puto ꝙ in cãu utilitatis ecclie poterit alienare.nã
uideo ꝙ in caſu neceſſitatis eccleſie hoc iuramen
tũ nõ aſtrigit.ut iu.c.fi.de eccle.edi.gꝰ nec ĩ caſn
utiliratis: qꝛ neceſſitas ⁊ utilitas equiꝑant᷑ a iure:
ut nõ. xij. q.ij. in ſũma.æ nõt. Inno.in.c.cũ oẽs
dc ↄſti. KRefert᷑ eꝛgo illud iuramentũ ad alienatio
nem illicitã: ut ſic metu iuramenti pᷣlatꝰ abſtincat
facilius ab alienatõe illicita.et pro hoc facit qð p
dixi. nã regularit᷑ a iure ꝓhibet᷑ alienatio:ut in.c.
ſiquis ⁊ in.c.nulli.S.e.⁊ iuramentũ ẽ ſtricti iuris
debet eꝛgo intelligi fᷣm iuris diſpoſitionẽ:ut non
alienet.ſ.illicite ꝓut iura diſponũt:et ſic ſecundo
mõ intelligeꝛẽ tex.iſtũ:intelligendo ꝙ poſſ. ſſões
iſte erãt minus uiiles cõꝑatiõe aliaꝝ. Si uero fu
erit iuratũ ſm ſecũdã foꝛmã. tunc tene opi. Inn.
ꝙ de gẽa fuit hoc iſti ↄceſſum. nam non põr fieri
alienatio ẽt licita in cõſulto papa.hoc eniʒ impoꝛ
tant illa uerba:ut colligit᷑ in.c. ultimo.j.de imu.
eccle. Itẽ neceſſe eſt ut uerba iteliigant᷑ de aliena
tiõe ał licita.nã inconſulto papa nõ facẽt illicitaʒ
et ita uolũt cõit᷑ doc.ĩ.d.c:fi. Si vo fue rit iuratũ
Fm tertiã foꝛmã:ſ.nõ alienare ſin licẽtia ⁊c. idem
dicendn: ut.S. ꝓxime dixi.nã non põt intelligi de
alienatõe illicita:qꝛ illa non fit ẽt cũ lnia ſuꝑioris
et de ſignificato hꝰ uerbi lnia ẽ ut dẽat peti.prio
cEt iĩ cãu licito:q̃ſi ſuperioꝛ ꝛcſeꝛuet in ſe cognitõeʒ
utrũ caſus ſit licitus: ꝓ h̊ tex. in fi.in.c. de ꝛeg.
et hoc bene nõ.quia non declaratur peꝛ alios: et
ſic intellige fm hanc diſtinctionem ea que dixi in
c.i.S. de his que fiũt a pꝛcla.et nõ.ꝑ doc.ĩ.d.c.
arer, ſuo yr p⸗i sg ars li. ]. de cccle.edi Sʒ queritur de.q nõ. nunqᷣd
püjlrſ vl ſer rI isnagz v* wniPu* Platus poſſit ↄſanguiuco ſuo ↄcedeꝛe ꝛem ecclie ĩ
emphiteoſim:uel ſecũ pᷣheꝛe alienationẽ ꝛci ecclia
ſtice tex. uider̃ nõ. in autẽrica qpuſcũqʒ mõis.C.
de ſacro ſan.eccle.ubi dẽ ꝙ quibuſcũqʒ mõis ali
enatio ꝛei eccliaſtice facta ꝑmittat᷑.nõ tn ſʒ icono
mo uel eius ↄſanguineis ꝛcm eccleſie accipe? ⁊ fa
ciũt ibi legiſte feſtũ de illo tex. adducentes ꝙ ubi
admiſtratori ꝑmittit᷑ alienatio:non põt illã facer
in ꝑſonã ↄſanguinei.qꝛ ẽ ſuſpitio leſiõis ꝓpt cõ
ſanguinitaté. ? ẽ illa auẽ.canoniʒata.x.q.ij.hᷣ uſuſ
pſtatio ĩ vſi.qpuſcũqʒ modis iñ doc.ibi ⁊ maxĩe
Bal. zæ Dar. dicũt ꝙ rem ſolitã concedi in ephi
teoſim ſeu in feudũ põt pꝛelatus cõcedere ſuo cõ
ſanguineo.qꝛ ceſſat hoc caſu pſũptio fraudis et
leſionis:cũ aperta ſit uia hꝰ alienationis.niſi ſᷣm
Hal. uellet ↄcedere ↄſanguineo potẽtiſſimo ſẽtit
ẽt Bar. poſt Ja.ꝙ modicã rem põt cõſanguieo
Ocedẽ.⁊ ſic tranſeũt legiſte cõit᷑ ibi Sed reperio
Fre. de ſenis ↄſilio pall.ubi uidet᷑ ſentire Srium
V plur 4 irnue hi rs erz akerrdo ſr, lr . Foꝛmat eim iſtam. q. nũqᷓd pᷣlatꝰ qui iurauit non
pinio H rI gin se ſuss en, en , glienare ſine lInia ſuꝑioris poſſit ↄſanguineo ſuo
erſen e cõcedeꝛe in emphiteoſim rem ualoris unius flore
ni cum dimidio et redditus quinqʒ ſolidoꝝ. naʒ

expediebat ꝓpter uicinitatem oſanguineo babere
illam peciolã teꝛe. æ determinat finaliter ꝙ ſic: qꝛ
nõ obſtat iuramẽtum in iſtis mimis ut.S. dixi.nec
ẽt ob. ↄſanguinitas.q;ꝛ rõe fraudis fuit inducta il
la ꝓhibitio ſʒ hic pᷣſupponit᷑ omnem fraudẽ ccſſa
re. Item auc.illa quibuſcũqʒ modis loquit᷑ ĩ alio
caſu fſin eum ⁊ dicit in quo.uñ non placet hec rñ
ſio. qꝛ tex. ibi dicit quibnſcũqʒ modis ⁊c. dat aliã
ſo. ꝙ ſolẽnitas auẽ.non uſquequaqʒ ſeruat᷑ in ali
enatione rei eccleſiaſtice.ut nõ.in.c.i.e. ti.li.vi.æ=
nõ.hoc dictũ:facit ad id quod dixi.in.c.nulla·5.
e. Item ceſſante fraude melius eſt contꝛaheꝛe cuʒ
ↄſanguineis qᷓ;ᷓ cũ extraneis.nam prius debemuſ
ſubuenire ↄſanguineis ꝙᷓ; extrancis: Ixxxvi. diſ.
non ſatis facit ꝙ nõ.glo.xxxi.diſ.c.omnino ⁊.c.
.i. S. de coha.cle. Sed contꝛa hoc facit:qꝛ nõ eſt
illa ſolẽnitas ſed ꝓhibitio ceꝛtarum ꝑſonarum ꝓ
pter leſionem eccleſic euitandã. ſed hoc nõ obſiq
te puto dictum legiſtarum nõ ꝓcede:e in pꝛelato
eccleſie. nam reperio tex. ualde ſingularem. xii.q.
ii. in. c. ſiquis qualibet iuncto.S. pꝛece. ubi dicitur
ꝙ rectoꝛ cuiuſcũq; ecclie põt unam rẽ de eccdeſia
auferre dũmodo de ſuo tantũdem cccleſie cferat
2 ſic habet priuilegiũ ut res eccleſie poſſit aliẽare
ſine utilitate ecclie.ſatis ẽ.n.ꝙ ecclłia non deterio
ratur ſimile pꝛiuilegium habʒ princeps:ut in.c.i.
j. de ꝛc.pcꝛmu.fm unũ ĩtellectũ ⁊ uidet᷑ ex.in.d.
c.ſi quis inueẽ: ꝙ ẽt ĩ fauoꝛcẽ ↄſanguĩeoꝝ põt plla
tus h̊ facẽ ut ẽt ſẽtit ibi. Arch.⁊ ſac qð nõ aꝛchi.
x.q.ii.pᷣcarie.ubi dic̃ ꝙ ſicut extraneis ita conſan
guineis põt pᷣlatus bnficia eccleſiaſtica cõcedẽ faẽ
qð dixi in. c.dilecto.S.de pᷣben.⁊= ad auẽ. quibuſ
cunqʒ modis.dico ꝙ loquitur in iconomo qui nj
habet priuilegium ſicut pꝛelatus.nec tantum iuꝛiſ
in bonis ecclie iuxta nõ. peꝛ. gl. v. q. iii. c. fi. Nem
iconomus eſt magis ſuſpectus qᷓ; platus:qꝛ platꝰ
ẽ ꝓprius ſpõſus eccłie:nõ ſic iconomus.⁊ per hᷣ
ↄcludeꝛẽ ꝙ pᷣlatus põr pheꝛe cũ ↄſanguineis de
ꝛebus eccłie ſicut cum extranceis lʒ iconomus non
poſſit niſi ut pᷣdixi:⁊ nõ ẽt iſta:qꝛ nõ dec lamur ꝑ

doc. J sai
ι Canonic'pdiũ
audienti *cccleſie ꝑpetuo
locare nõ põt. h. d. cõis diuiſio: fa ibi iõ
qʒ. ¶M prio ꝙ canonicus nõ põt ĩ ꝑpetuũ lo
care pdium pᷣbẽde ſue.iſte.n. tex ĩelligi põt ĩ pdiiſ
aſſignatis canonicis ꝓ pᷣbẽdis.nã pbẽdc ſunt ec
cleſie ⁊ ex cã bona ccclie fuerũt diuiſa ĩ pbẽdas.
uide tex.xii.q.i.O.fi.⁊.c.ſe.qnimo dicẽdũ ẽ ꝙ ul

tra tpᷣs uite ſue nõ põt canonicus locare prcben

dam ſuam. vnde ſi locauit ad certum ips et moni
tur ante locationẽ finitã expirat locatio:niſi inte:⸗
ueniat auẽtas ſuꝑioris. ut dixi ĩ. c fi. ne. p. vi ſuaſ
2 ꝓbatur in ſimii in.l.ſi domꝰ.ff. de loca.ubi lo
catio facta ꝑ uſufructuariũ expirat co mõtuo. Se
cũdo nõ.bonñ ar.ꝙ locatio ĩ ꝑpetuuʒ largo mo
dẽ alicatio. unde ꝓhibitus alienare nõ põt ĩ ꝑpe
tuũ locare. ꝓ h̊ gl.in clc.i. e. ti.li.vi.lʒ a id dixeꝛit
Accu.i.l.codicilł..iſtituto de lega.ij.iſte rex. mi
tũ bñ ꝓbat hᷣ arguẽdo ex ſiuatõe Hice. nã ſi iſta

u“ 4

ſep

NM
Iora Enu antma ,
ſora u ahmt⸗

ſenpſemd⸗ nii eg
ttchm d if
tnin o Mpn

Gigmr tipiert n. ir
Rores: gens
nn. Gnt nglig
mmmulniin pein Mcnſiden
nretö oriteligeniiin disam
ſsceaubus cin.N .Er
Wcldsrdrdencagd
cdddlgen mider ⸗
Ui Morid hs dlin orgtevaivde
ſue ca tio ſtorrid aon Ertun
Anr chs ant aptn enonzrerin iun
Corrmcelien Htr Yom ofe⸗
ginc nt il is rfe r
hoſi ſegtck nr tnnbin
cimgtemri aclin, Lcece
ſ gektnincciginzz cebirdn
glin lncei nien lrcheneno
1 tihncſſioſit Poan
nitmarl ſfihnem dctnei
ab elcka ifnoiz munli:
ni oſſrchsangee

trumeiigin 1cen
iga ninunzmrüi min
. . CGotindſeiien.n,
niſt
nnefc; uragid 9 na
8 epllagtlmaſ .
t eMMgis nn⸗ or

iluerirrpo 4 3 hfrariri

=πι☚

ley

. “ S HZ i⸗ . ida . d.: C w 4 ta. A-da2 =èð „c1. WW . —/ — ſoj . 41. 2. X. ale 0½ 7 AX
2è M . e. r S oſet Sirs E

l.
nnr Uicfi We ꝛe.eccl.ñ ali.
iol, 9 en ny..
nöobſ tnneinittiin .
1 dngin dun ſannnn gſ in ppeinin no cenſen alienatio:nõ poneꝛetur bꝰ datur pꝛouideꝛi clcꝛico ſeculari de bñficio ecclia
nfizenefnnenn Iuo ie tiled ti I. de locatoꝛ im in ſin ar guit ſtico: poſſit ſibi ꝓuideꝛi de bũſficio ſolito gube:na
fe. Nn giponf n nn glo. in. c. ſi ſuꝑ gfa de offi. gele. i. vi. in. c. bone ri ꝑ regulares.dicendũ ꝙ nõ.qꝛ mãdatuʒ pape
caufnen i itignainidh ar ait . nri! v c. tibi aul de Hep. li. vi. nota hunc cz itelligi ſalua ↄſuetudine eccleſie:quaʒ in dubio
ſo.⸗ echetrin gonf bbefiee modũ arguendi. Iiem lacit. c. nulli. ð. eo. ubi ppe papa nõ vr uelle uiolare:ut in.c.i. de aiue. l vi⸗
o t.bi diit pibuſe, nch inhen ma emphiteof largo mõ dr alienatio: gꝰ? ꝑperua 2 in.c.cũ in eccleſia de pᷣbẽ.eo.li.⁊ uide ad iſtam
anns nin uqz nocſge, du . locatio:ar inſti.locati..adeo. nã ex Zctu locatio q.c.cum de beneficio.eo.ti.æ li. Item iducebant
anoreng ertei onuſqueg ſer tdi nis ad maximũ tempus trãſfeit dnium utile:ſic in doc. hic tex. ad. q. nũquid ſupeꝛioꝛ ad quẽ ẽ deus V /etr eſee lealaes Re A N
dwedti aneurn⸗ el 5 hiteotico. nõ. in. c. ꝓpteꝛ ðᷣ lo 8 idendi ligentiã pᷣlati ꝛcauia * 1 ien, Pte, etss Ter ruy tr or g,
J. an “ le iilici vctu emphiteotico.nõ.in.c. ꝓp ca. ¶ Itẽ luta pĩas puidendi ꝓpteꝛ negligentiã pᷣlati ꝛcgula E ney , ⸗
Antefrang

nö. epm poſſe reuocare res ecleſic male alienatas:
etiam pꝛecio nõ oblato. Et nõ ꝙ conceſſio facta
in ꝑpetuum uel ad maximuʒ tempus ſine ſolenita
te debita nõ debet ſeꝛuari: etiaʒ in nita pᷣlati male
alienantis: ne ſaltim de facto p̃iudicer̃ ecclie. facit

„ . , 1is . 2 ed.
ris poſſit eccleſijs regularibus ꝓuideꝛe de ſecula o e Sy ferarach

ribus ⁊ hodie hec queſtio ẽ deciſa in cle. qꝛ regu
lares.de ſupplen.neg.pᷣla. ubi dicitur ꝙ nõ.⁊ eſt
ille tex.nota.ꝙ ſuccedẽs in locũ negligentis debe
at ꝓuideꝛe illis ꝑſonis quibus tenebatur ꝓuideꝛe

oelllliis eſt cotn h
(ſenn.n. ubereg
gennndmn iee
hon usfritd 58 Ornmneg: heni
1 dehn de mlcnmimte

–M Cconn orfliran nöef
diid ngrun Woraru
ohan ereleſe elinna;

.c.puenit.S. de aꝛbi.ubi bo.tex. n glo. fi. nõ.
hanc glo. ? ideʒ ſentit Inno. ⁊æ Jo. in. c. uulteꝛꝛa

ipe negligens:⁊ hoc põt allegari gñalitcꝛ:ut ptas

nõ ſit maioꝛ penes cum qui ſucccſſit: qᷓ; penes pꝛi

repno dne alniiſt iar ſüre ne. xij. q.ij. licet aliud ſenſeꝛit i. F. qui ueꝛo. alle. in mũ qui neglexit:⁊ facit ad multa 7c.
hun legſkarun p Peccere glo. ſed Jo. an. ſequitur iſtam gKu uide qò la . ſt Leguur duobus
aclſe un nero r ulte ſnnrl un tius dixi in.c.ſi quis.S.eo. ⁊ ibi dedi płres remiſ D noſtra m. edis. ſecundum
incNMns uulbe imeo teiigi ſiones. Et nõ cautelam ex glo. ut Zhens cũ pᷣlato Olec. bꝛcuioꝛcm. b. d. in ſumma. Reſtituit
reno: muſz aler por nmn ice ſe ſemp ſtipnletur de euictiõe: ut ſaltem re euicta ha eccleſia contra alienationem pcꝛ quam enoꝛmiteꝛ
uufene ci noco ge i tanuan alie cin beat regreſſum platum. Et i fi. glo: dic ꝙ ĩ illo

t ſcbaber Primllegiünr to arle poſſireleare

neunliar euce ſais inaſi non daeno

hmn ime ulgiun bitj Prinecpoint in c..
cer em fn müͦitlegi encet ninc.
ſtnis imein ai fmor Alngnieop pot pl
ms bmmaſeitidi Archeſte föuhi.
.qin derte i de ſenenenesig conſan
guiness dor Panns diſtcn etdeienilacdcede e
q̈ din in cCired deſdena d randel
cunq; modis dico ocbinerin onondadin
babet priulegium ſtcnt oclans nec unumgri
in bonis celfe iune ͦe gn gich hn
onomus qſ nugi ilhelliõ Plamnsren
epprus ſpois auleno ſc icms. E
AAuer lums oot jher ch ſngnibde
bws cche ſen m omn ness hteonan o i
poſit niinr pane ̃ a iſtarqe no deckammn

F. fi.nõ eꝛat oino emptoꝛ malefidei poſſeſſoꝛ: ct
dic plenius ut ibi legitur æ nota.

ſſeſſiones. HBꝛeue ẽ nec po

Eᷓfeſt bꝛeuius ſum
mari. nio regulã ꝙ poſſeſſiõcs
ectantes ad mẽſam pꝛelati uel capli platus alie
nare nõ põt: intellige niſi in caſibus a iure expꝛeſ
ſis:de quibus dixi in. c.nulli.Sõ.eo. Et nõ a ꝛio
poſſeſſ.des q nõ ſũt de mẽſa pñt ꝑ pᷣlatũ aliena
ri:qð ĩtellige vt dixi in. c.ut ſuper g eo. Sed que
rit̃᷑ nũquid eps poſſit donare uel nẽdeꝛe rẽ menſe
ſue capitulo ſuo:⁊ qͥd ecõt:ꝛa Et uẽ pᷣmo ꝙ nõ qꝛ
aut epᷣs aut capim auctoꝛiʒaret in facto proprio
contra cle.ii.e.ti. Hoſt.æ Jo. an.poſt eũ ponunt
q.·in. c. nonit.s.de his que fi.a pla.⁊ ↄcludit ibi
hoſti. ꝙ ſic qꝛ nõ eſt ꝓprie alienatio cũ nõ exeat.
dnium ecclie: ar. in. l.nolũtas. E. de fidcicõ æ eo
rũ que le.? no.in. c. cũ aplica S.de bis que a pᷣla.
gl. in. dicta cle. ij. ꝛecitat opi.⁊ aperte nõ pꝛobat.

tenc mẽti hoc dictũ in pꝛatica.

fuit leſa.h.d pꝛimo ponitur petitio. ſecũdo omiſ
ſio.ibi quo circa.¶ Mõ pꝛimo ſecũdum lec. quã

pᷣmiſi ꝙ eccleſia in peitione reſtitutiõis in integꝝ
ſupeꝛ rebus eccleſiaſticis põt habeꝛe recurſum ad
iudicem eccleſiaſti ũ ẽt ↄtra laicum:⁊= ſic eſt iſie ca
ſus in quo actoꝛ nõ ſequitur foꝛuʒ rei:ĩimo trahit
reũ ad foꝛum ſuum. æ nide Inno.in. c. cũ ſit gña
le de fo.ↄpe.ubi ſingulariteꝛ uult ꝙ in qualibʒ pe
titione reſti.in ĩtegruʒ põt eccleſia habeꝛe recurſũ
ad iudicem ecclcſiaſticũ: = idẽ dicit ubi. ũqʒ eclia
iunatur aliquo pᷣuilegio:⁊ maxie h̊ ꝓcedir ea attẽ
ta rõne:qꝛ pᷣſupponit᷑ quedã ðᷣceptio ſaltẽ re ipa.
unde largo modo põt dici quoddã ſacꝛilegiuʒ qðᷣ
ptinet ad foꝛum eccleſie:ut.d.c.cũ ſit gñale: = facẽ
ad mãm. c.i.s. de in iĩte.reſti. ubi bñ ẽt ꝓbatur:et
EEccũdo nõ. ꝙ;
ꝓpteꝛ urgẽs debitũ cui nõ ualet eccleſia de fructi
bus ſatiſface:e:põt fieꝛi alienatio eccleſiaſtice rei.
7 nõ ꝙ ctiã in feudum occaſiõe debin pũt ↄcedi

E aIιισι¾α 1 re fFr⸗d royrit

coe⸗ „ (, 6 Canorihi ſed Fꝛed. appꝛobat cõſilio cvi.⸗ Jo. an. in regu Secctne lenrmn 6. et iroſulo, cin
2„ gudien cecleſeſhnt la qui tacet. li. vi. in meꝛcu.dicit tamẽ ibi. Jo.an. feuð ¶ Le:ꝛtio nõ ꝙ data reſtitutiõc ĩ itegy ñ dʒ
care o htb d cos uſnni H ccclia iferioꝛi nõ poſſet eps emere qꝛ ibi ha laicus qui Zxit cũ ecchia fraudari de ſumpiibus ⁊=
ario nonicus no⸗ botilin eꝛet quctoꝛiʒare.xii.q.ii.placuit ⁊.c.abbatibus. laboꝛibus quos fecit in re in qua oↄcediĩ reltõ: ſʒ
Wo rer e iſenterieligipert 1 ? in facto ꝓprio auctoꝛiʒare nõ poteſt ut ĩ.d.cle. rõe ſũptꝰ z laboꝝ pñt dimitti fructꝰ quos aliꝰ te
arepdiom ſpiceſt ibecis ni Pbil til ii. S ed ego dubito an ̊ dictũ ſit ucx. ꝑ.l.pupillꝰ net᷑ reſtitueꝛe: ut.l.ꝙ ſi minoꝛ. S.reſtõ.ff. de mino.
iſigms mnce gerit Auſiffi⸗ pe.ff. de qucto.tu.ubi d ꝙ tutoꝛ põt palam ⁊ ꝑ illũ tex. dicendũ eet ꝙ ſi iſte laicꝰ nõ expoſuit
leſe ? er woc .ninno ilitgl emeꝛe a pupillo:qꝛ ceſſat omnis ſuſpitio ⁊ ſi quis laboꝛes puta in extirpãdo terras icultas uel non
pide nqi t⸗ gnoticuslent it nellet eſſe magis cau tus: poſſer facerc ut eps pᷣus feciſſet ſumptus pꝛo fꝛuctibus colligendis tunc ð
1 ßs ulle ne Nhol iad cnum iellun gnliter iterponat decꝛetũ pronũciando rẽ ipſius buiſſet oẽs fructus cum ꝛc ꝛeſtitueꝛe.nam alias n
ſuam Feſtl n ierbemm in eccleſie boſſe alieari: æ dare licẽriã alienẽdi poſtca eſſet ꝛeſtitutio in integium. qꝛ peꝛdeꝛet fꝛuctus me
1 catione finitl epltu pnt vo poterit ipſe palam ſicut quilibet alius emere. dio tempoꝛe pꝛeceptos:ut in. dicto.F. reſtitutio.
ne eusſgatan in iut in h m eſt cogitandum. GIn glo. i. ibi. tertiarũ ⁊ de hoc.j.aliqua dicam cum gl.fi. ¶ In glo. in
wne nſmiiinlſiein orin A.tertiã ꝑte de rebus parochialis eccleſie olim ð fi hoc ultimum pꝛobatur in:c.i.⁊=.ii.de in inte
Ppamn afwanmn ne n⸗ liam epo. hodie uero epiſcopus non capit iſtam gꝛum ꝛeſtitu. li. vi. ⁊ in.cle. unica eo.ti. Et nõ.ex ò
cauo lac band ih ge lertij de q dic ut hẽt. x. qiij. c. i.. ij. et dicã ple glo. ꝙ duo dicuntuꝛ multi:quod facit pꝛo ſigtno cu, .d nett.
61

— A
Qve

ne ; gñ alit eps poſſit petere ab eccleſijs inferio
ribus ut in. c. ꝛequiſiſti:. ð eia (I glo ij. in
i: ?2 inducitur iſte tex.cũ gl.ad.q. nũquid ſi man

uide tex.in.c.c.xpᷣianum.xxxiiii.di.ubi colligitur
ꝙ licet duo dicantuꝛ multi non tamẽ plures Ho
ſti. dicit ſe habere notitiam huius facti: de quo

L= ue 40
le

VN

er %

Pens fus ſakrun S Irbertmr rn- V a:n ſr noitrn ſat 2) paſſent f

trr e

F. 8

¶ We ꝛc.eccl. ñ ali.

