ce ſuo:⁊ dic ut ibi plene nõ. ſed uirtute huiꝰ clau
ſule ſecus ẽ dicendum. Er adueꝛtẽdum quia dubi
tari põt circa iſtam cłlam de uirtute comphenſiua
⁊2 de uirtute duratiua:nam compꝛchendit hec clau
ſula etiam extraneos ut ſupꝛa dixi æ communiteꝛ
renent hic doc.licer Juno.multa dixeꝛit. Otez po
teꝛit feꝛꝛe delegatus ſic datus cxcommunicatio
nem gene:alem in omnes qui contradixeꝛunt de
facto: ⁊ ita fecit iſte archiepiſcopus: intellige ta
men quando aliqua cauſa pꝛeceſſeꝛit: nam non de
bet feꝛꝛi excommunicatio pꝛo futuris culpis ut in
.c.romana in. S. caueant de ſen:excom.hlibꝛo. Vi·
ubitatur po ut dixi de vi duratina. i. quãto

tempoꝛe durat poteſtas data peꝛ hanc clauſulam.

Innocentius ponit duas opiniones.pꝛima quod

—— rlarſ. TI Nerr. S

ſe t
tnl iaani
zi in d i e
nmti/ al,
rmnini/ lii
rmgl in .
4 iecen⸗ ers i
bitammnercl

ninſrüininiuchn
tieqoregeiunicltic;eher
c nlibi nſtidnit
icnbtere Hoſt,ini
Fimdocrlimnsdecfi
ch erhidected indre
Crandeitd ad dwinin
nciunda nieri Ere
Nnidd anodeid
SNNetee
eraddaſtahen;
Ndumadprüͤmdpi
Nhafuurß grſi
dlo ,athode nui
ivuſtſclits imin
Necnanis ie n
iingins oſeuawigce⸗
iriſttgi un
gueſitani wevie
Eſtorfeitncnin
Meßlthinocin
eeitiicſeci,

aſi bi e⸗ 16
M biflcalbe lan ſaz, fiofnit
mifriineliſſ Bniche
Apgtite Nüſkeni dii icſgn
H zi lrin 6üctgen
„Ildwerär odi Anlri puici
gniege 1d cii Kräte,
nirilae 8 iigſl
ig Mico

ir * u, minrſir Umbr eüſin
nigub⸗ Al calay iwpij nonit i
bot n⸗ elecgen ccͤſnie⸗
nrnö rar ob e⸗ cone mrban hi
o rar obligat Ic puidenciillie ſio
cl⸗ zclaores c cj icligi pnt hhanr ur
hr dis aciaspigeh.nii inpongre ila
paen Lboc vſpean dot dili g noͤft la
Prund qr impongt boc ſenſis ilins te.
ch Pprin von dötſeipſun centpeſcere gut
Noni a cunſtln Tfone Aacicnü zi
r tmin aciisimedinte ibiſibteens faget
Prideri qn be Gcdent uae
nn bicſennn oppoſtch. (nheded do⸗
cno no benc hic gio. avu nili nd caefn
Mhmn a pe. Jun.? vll in ſem er ſſen
Mioxs Opeſcmho nſcto nonſ⸗
rgrs ſa u nnmnuſicl tzöfi
irſ dcant inne ? moni icnlm
rier nö babet inſcinong innancos inn
partes ni quonco ſnn iunſcino inße
n Geboni
1oqni cide efl ce.? b uce be
mool⸗ i..que velde nönt dig
noſol ech l endete no revoen
1p tenii appellgie

iri coru; i
Sc; le oucnir
indicis ad ne ſch Auimmne hri en

õ
c delegalns conmacleun

¶ Be pꝛebendis

duret etiam poſt ſententiam ſi tale eſt negotiũ in
quo ferenda eſt ſentẽtia:nõ tñ durct pfᷣas niſi peꝛ
annũ pꝰ ſniam latã ut ĩ.c.querẽri de offi.dele. Si
vo nõ feꝛĩ ſnia utputa mãdat᷑ ut faciat pꝛouideꝛi
tũc durat pfas donec mãdatũ ĩpleueꝛit:poſtea vo
exiguit᷑ ptas pꝰ mãdatũ execntũ:ſʒ mihi plʒ opi.
quã iʒ Jo. an.i. d. c. queꝛcti ur nus nõ det᷑ in di
ſticte pꝰ latã ſſiam. Si eʒ exccutus eſt ſniaʒ ſuaʒ
2 aliquãdiu ille pacifice poſſedit expiret ꝓpꝛlus ci
tra anũ pias iſtius delegati qꝛ qnus nõ dat᷑ niſi ꝓ
executiõe fienda:vñ ceſſat tpᷣs ex quo executio eſt
fea:ar.optimũ in.l.a filia.ff.ad trebel.⁊ ĩ.c.cũ ceſ
ſante de app. Sʒ ſi ĩ ↄtinẽti miſſus in poſſeſſõem
moleſtat tũc põt excꝛceꝛe officiũ ſuuʒ qꝛ nõ poteſt
dici eum fuiſſe executũ ex quo incõtinẽti ẽ fca tur
batio:ar.iĩ.l.diuoꝛtiuʒ.ff. de diuoꝛ. canoniʒata de
pe. di. i.? ĩ.c.nã ⁊ ego j.de vVoo. ſigni.ita diceꝛeʒ
in negocio ubi ſnia nõ ẽ feꝛeda ut ſi eſt cxecutũ ⁊
aliqdiu pacif ce ille poſſedit: lʒ poſtea turber non
põt ifte ↄmiſſarius ſc ulteꝛius itromitteꝛe:⁊ ex h̊ ĩ
fertur ꝙ ad uim turbatiuã paꝝ aut nihil opatur
iſta cla. Sed adueꝛte ad aliũ notabilẽ effectũ quẽ

cllm ſetit Jo. an.i.d.c.qrẽti/ubicũqʒ.n. deputat᷑ qſ ad

nudũ miſteriũ appoſita iſta cła poterit ĩ ipius exe
cutiõe exercere iuriſditõcʒ ↄ peſcẽdo pᷣdictoꝛes ſi
ne qua nullã hñt iuriſditõeʒ ꝑ tex.illiꝰ. c. fi. lʒ glo.
ibi dubitet:æ Hoſt.tʒ Sriũ ĩ.c.cũ noſtris ð ↄceſ.

pbẽ.motꝰ ꝑ.c.ex literis de offi.dele. Sʒ illud.c.

n ob. qꝛ ibi delegatꝰ ſimpłr ↄmiſit uices ſuas in
execunõe illiꝰ actꝰ iõ trãſiuit iuriſditio.ſecꝰ ubi ↄ
mittet nudũ miſteriũ. Et ex h̊ ifero ꝙ ðputatꝰ ad
ponẽdũ aliquẽ i poſſeſ.ñ hʒ iuriſdiioncẽ ĩ pdicto
res nec põt exercere:idẽ ſi reputaret ad ↄferẽdũ
⁊ i fuit appoſita hͥ cka Sdictoꝛcs ⁊c̃.⁊ eſt hoc ad
dedum ad pmũ mẽbꝝ ĩ quo fuit tractatum de ui
ↄpheſiua: æ h nõ.qꝛ ſũt quotidiana. Et aduerte

qaꝗ alia cla ẽt hodie multum inolcuit:vʒ ponas in

i poſſeſ defedas iductũ ⁊c̃.? dubitat᷑ q;to tempo

M re duret ptãs illi cle. Quidã dixerũt ꝙ durat ad

iſtaꝛ pfatis oſeꝛuatoꝛis de qᷓ ptõte bz i. c.fi. de of
fi.le · i. vi. ? ſic ꝙ nõ claudat᷑ ãno. Jo. an. h dicit

ꝙ audiuit curiã teneꝛe ꝙ ſi aliq;diu iductus i poſ
ſeſ. pacfice poſſedit: expirat eiꝰ ptas: æ ſatis mihbi
h pi ne piudicert pfati oꝛdinarie: ar. in.c.ad h de

ſxo. 7 uide archi. i. c. ſcieti. .e. ti. li vi.ubi vr̃ ran
dẽ h tenẽ. gl.iij. facilis ¶ In gl iiij. i vbo iueſti
ult ibi n adipiſci᷑ quis poſſeſſiõeʒde hac mã utꝝ

Wnd ꝑ iueſtitur mſfeꝛat poſſeſſio: dic ut nõt Jo. an. i.

C:tñ miſſaʒ de elec: dixi i. c. ij. de ↄſue.⁊ dic ut ibi
n ea. gl. ibi 2 ſic ꝑ hãc decꝛetalẽ h ꝑticula gl. uſz
ad finẽ tractat de executoꝛe dato ad faciẽdum p
uidẽ: nũquid poſſit ipſe pꝛouideꝛe ⁊ finaliteꝛ ↄclu
dit ꝙ nõ. æ rndet ad tex. ꝙ iſta ĩueſtitura nõ ualu
it. Inn. uarie loquit᷑ Sʒ tandẽ ponit unã ſolouẽ
nõbilẽ que multũ allat᷑: dicit eim driã eſſe int man
datũ fm ut faciat ꝓpuideꝛi æ mãdatuʒ ut faciat aſ
ſignari.pꝰ caſu pcedit dictũ gl.ſo vo pcedit iſte
tex. põt. n. ipſe prio ꝓuidẽ ⁊ poſtea ↄpellẽł ad fa
ciẽdum aſſignãi bñficiũ ð feo qᷓi uelit ꝙ illa vba
ſacias puidri ſonẽt ĩ ius iõ inſ ẽ ↄferendũ ꝑ aliuʒ

— —— — — 2 — . O=è =W
erle⸗J. ir. r 4 „ rZrsſ, E= D ſr no 5. ci Pn. C P Pr S cE N .r ñ nlr oſj —* 4 . At

Sʒ illa vba facias aſſignari ſonãt in feʒ: vñ vr ſi
bi data ptãs pꝛonuidedi nãꝗ qui uult ↄns nult ans
⁊ ꝑ boc uide bonũ tex.i.c. ex ꝑte.j.de ſpõ.ubi vxᷣ
ba executiua pᷣſupponũt diſpoſitionẽ ita dicendũ
ĩ ꝓpoſito ⁊ nide. Hoſti.i.c.cũ nr̃is pal.ubi uolu
it ꝙ nõ ſit dria ĩter pᷣdictaſ foꝛmas:ſed utꝛoqʒ ca
ſu poſſit executoꝛ pꝛouideẽ. qdð nõ plʒ ibi Jo.an.
⁊ bñ nã tex.iĩ oppoſitũ uẽ in.c.abbatẽ. S. de Bep.
nã fm illã oppo. ñ eẽt dria iter executoꝛẽ datum
ad prouidẽdũ æ ad ↄpellendũ õ illð. c. abba tẽ. =
3 ea qᷓ ht᷑ ĩ:c ne captãde ⁊=.c.ſi ſoli. ð. ↄceſ.pᷣbẽ.
li. Vi. n ain dho aucte pꝛopria ibi ar.S.j.ð
pꝛiui.de h̊ dic ut plłe nõ.in.c.cũ acceſſiſſent de CQ
ſtitutiõibus ⁊ i.c.accedẽtibus de pꝛiui. ¶ In ea.
gl. ibi nõ ĩtelligeꝛent᷑ neiſſe ⁊cẽ. nõ glo. ꝙ licʒ papa
mãdet ſeł ʒ pᷣuilegiũ ĩdultũ alicui ecclie nõ p ̊ cẽ
ſet tolleꝛe pᷣuilegiũ nec clici obedientes cẽſcent᷑ re
nũciare pᷣuilegio ſed potit de pꝛiuilegio opponi ſi
alia uice m ĩdaret᷑ g pꝛiuilegiũ de pᷣuilegio n hĩta
mtiõe. Ibi ſʒ quid ſi mem ſſet ſigna gl. uſʒ ad fi.=
tenebis eã ſemꝑ mti:ex qua collige gñ alꝛ legatnʒ
et ð lateꝛe nõ poſſe uẽire õ puilegia ↄceſſa alicui
ccclie:⁊ pꝛo h̊ fac qꝛ ẽt delegatꝰ non põt ꝓuideꝛe
in ecclia nũeꝛata niſi fiat mtio de nũeꝛo ur ĩi. c. cõ
ſtitutꝰ de Np.młſto foꝛtius nec legatꝰ cũ maioꝛ ſit
pꝛas delegati reſpẽu cãe ſibi Amiſſe q; legati ut in
c.ſtuduiſti de offi.dele. ¶In glo. ĩ vbo recipiãt
i fl. poõdera gl.nã ſeqndo lecturã ſuã quã poſuit õ̊.
iĩ gl. ilij. ſequit ꝙ excõicatꝰ poſſit ↄfeꝛꝛe bñficiuʒ
nã ult gl. ꝙ iſti canonici ñ debẽt abſolui niſi pꝛi
us recipiat illũ ĩ canõicũ: ⁊ ſic niſi ↄfeꝛat᷑ i canõie
ſz Inn. Jo. an. ? cõit doc. ſeqntes tene᷑t oppoſi
tũ: vñ Inn ponit unũ nõbile d; dicẽs ꝙ qᷓ;rũcũ
qʒ quis ſit excõicatꝰp maĩfeſta offenſa dʒ pꝛiꝰ ab
ſolui ꝙᷓ; ſatiſfaciat ſi fuir ↄtũax ĩ exeꝛcẽdo actũ ſpi
ritualẽ ⁊ ſic ĩ ſpũalibꝰ nj ꝓcedeꝛet rla ĩ. c. ex parte
el.i.J. de vᷣbo.ſig.als ſeqret abſurduʒ. ponc.n. ꝙ
quis fuit excõicatꝰ qꝛ nõ facicbat ſe ꝓmoueꝛi ad
oꝛdines.nã ſʒ opi.gl.iſte dʒ oꝛdinari ĩ excõicatõc
qð nõ ẽ dicendũ ꝑ.c.cũ illoꝝ de ſen. exc.et P·c. ij.
de oꝛ. ab epo. Ad iſtũ tex. rnde dupłꝛ.pꝰꝙ; iueſti
tura fca ꝑ archiepᷣm tẽuit ⁊ reſtabat ſolũ nuda re
ceptio fci:⁊ iſta bn põt fieꝛi ꝑ excõicatũ ĩ eoꝝ odi
um ut nñ m̃ſfeꝛat aliquid iuris ſpũalł: æ= nõ h̊ bn:=
idẽ ſentit Inn. i. c. eã te de ſp. fa ſo. ꝙ ĩtelligat
tex. ꝙ mãdet᷑ receptio iuris ut fiat expoſitio quaʒ
fc h gl.i fi. donec receꝑũt.i.ĩ effeciu pᷣſtãdo cauti
onẽ de recipiẽdo. nã vba dñt reſtrigi ⸗ ĩpꝛopari
ut euitet᷑ abſurdũ ut ĩ.c.cũ dilectꝰ de oↄſue. ¶ In
gl. fi.iĩ fi. ? ex hᷣ ĩfeꝛũt doc. ꝙ ſi aliqd de nouo⸗ipe
traret ĩ ecclia ubi fractꝰ ẽ nüeꝛns can. ꝑ receptio
nẽ ultra nũeꝝ ſpõte feaʒ obſtabit ſibi exceptio re
ſpẽu pᷣpende nõ uacãtis Iʒ reſpeu canonicatꝰ exci

2-

pi nõ põt cuʒ numeꝛus ſit ibi fractus.
Bi g. Mota beneficiatꝰ habens ſuf
ficiens patrimoniuʒ ad ſacꝛoſ
legit me pꝛomouetur. ponit dictum cuiꝰ

nam dereꝛminationem inte: ſeꝛit ibi dummodo.
5 pꝰ cleꝛicũ ſecularẽ licite reneꝛe bõa pr̃imo

nialia ? ad ſacꝛos oꝛdines ꝓmoueꝛi. ſcdᷣo collige

A

C otâ. *α ſmr „Srrnn

canaſâ lint br , Pp= Denſrit 2 Pen 14740

(Se pꝛebendis

ar. ex tex. ꝙ habẽs primoniũ ſuff iciẽs põt pꝛomo
ueri ad ſacros oꝛdines licet expreſſe nõ aſſignet
ſibi primoniũ in titulũ:ſatis eni ẽ eũ hẽe primoni
um ex quo cõgrue ſuſtẽtari põt ¶Hiõ.tertio ꝙ
q̃dam dicunt᷑ oꝛdines minoꝛes quidaʒ ſuꝑires ⁊?
alibi. ſ. appellantur ſacri ĩ .c.i.de cle. ↄiuga. qqᷓ ĩ
Hitate oẽs oꝛdines pnt dici ſacꝛi:de quo uide bo
nã gl. xxxij.di.in ſũma.¶ ¶ In gl.i.ibi primoniuʒ
ꝓ uitulo. Hoſti. dicit hoc ꝓceder̃ ſi hoc fuit actũ
q̃ſi uelit diceꝛe ꝙ ſi ſimpłꝛ hus pr̃imoniũ fuit oꝛ
dinatus nõ afficitur titulus ſeu primoniũ non ſuc
cedit loco tituli:æ cꝛedo ꝙ glo.hãc intentionẽ ha
buit ut in effectu ſit loco tituli:de quo uide bonaʒ
glo in. c. ſi eps. ]. e. ti. l. vi. In ea. glo · ibi iudicũ

ſibi mãducãt. Jo. an. dicit ꝙ nõ ẽ malũ ꝙ eps ta

libus ꝓuideat de bñnficio eccłeſiaſtico nec ipi pec
cãt petẽdo bnficiũ.Et ad iura allegata in glo. di
cit reſpondẽdũ ꝓut dictũ fuit in epo ĩ. c. eps S. e.
= nõ bene hoc dictũ Jo. an. nã ampliat nõ. ꝑ In
no. in. d. c. eps:ſentit enim ꝙ nõ ſolum habẽs pr̃i
moniũ licite põt petere bñficiũ ⁊ ex co uiueꝛe.ſed
Et ſi fuit oꝛdinatꝰ ad titulũ primonij:et itellige ꝙ
põt petẽ nõ m faciẽdo ſuꝑioꝛẽ ↄpelli qꝛ ex q bʒ
pr̃imoniũ ceſſat ꝓuiſio. c cũ fʒ: ſʒ poterit petere
gratioſe:nec ob. ꝙ pꝛimoniũ ſit loco tituli qꝛ cuʒ
Fuiat ecclie nõ tenet᷑ niuẽ de pꝛimonio ꝑ 20ncz. c.
cũ ſm S. e. In ea. gl. ibi ꝙ eps debeat eis ꝓuidẽ
hoc dictũ dicit Jo. an. ꝓcedẽ ex obligatẽe gnali
qᷓ tenet᷑ eps ꝓuidere oĩbꝰ clericis indigẽtibꝰ iux
nõ. in. d. c. cũ ſᷣm q̃ſi uelit dice? ꝙ ex quo fuit ſeł
oꝛdinatus ad titu.primonij lʒ pꝛimoniũ perierat
caſmate nõ põt epᷣs ↄpelli ad ꝓuidendũ ᷣm ꝓui
ſionẽ.c.cũ fᷣm qꝛ illa pꝛouiſio ſuccedit cum epus
fuit in culpa oꝛdinãdo ſine aliq titulo. Scd nõ.
ex alio dũ diẽ ꝙ tenet᷑ puidere ex obligatõe gnali
qꝛ epᷣs peccat nõ pꝛouidẽdo clericis nõ bninbus.
vnde niuẽ ex quo põt ↄgrue de bnficijs eccliaſti
cis puidere łʒ a pr inꝰ fuit in culpa in oꝛdinando
nam eps debʒ eſſe bonus paterfamilias et diſpen
ſare beneficia eccliaſtica cuicũqʒ pꝛout opus ẽ:et
p boc ĩtellige bonã limitationẽ ad nõ ĩ. c. rclaiuʒ
5. e. ubi nõ. ꝙ epᷣs hʒ liberã facultatẽ ĩ electõe ꝑ

ſonax: naʒ pꝛocedit illud data ꝑitate ꝑſona? uel

quo ad hoc ut in iferiori non competat actio ⸗
epʒ ſʒ ipe tener pꝛonidẽ ſi uult ſat ſfacẽ ↄſcie ſue
ꝓut qᷣſq; idigẽs ẽ. ¶ In gl.ij. ibi h ſit oꝛdiatus
ad pr̃imoniũ ⁊c̃.nõ bñ hãc gl.ex ea ĩfert ꝙ nõ ſo
lũ tenet᷑ clicꝰ ſoluẽ decias ð pꝛimonio ſuo qñ ſim
plr obueit ſibi ſʒ et ſi fuit oꝛdiat ĩ titulũ illiꝰ pꝛi
monij: 2 ſatis plʒ mibi h̊ ↄcło.glo.qꝛ pꝛimoniuʒ
iſtud nõ fuit bnficiũ ſpuale ut ſtatĩ dicã.nec debʒ
iſte oꝛdiari cũ pᷣiudicio ecchie ꝑochiał. ar. in. c. ec
eleſie. xvj. q.i. ? gñalr an ⁊æ qñn clericꝰteueat ſoluẽ
dcciaſ dicet ĩ.c. nouũ genꝰ de deci.¶ In e. gl. ibi
æ dicas ꝙ n. ułt gꝰ hᷣ glo.ꝙ oꝛdiatus ad titulum
pꝛimonij ñ põt deſerẽ dioceſiʒ pꝛimonij qſi ſit illi
alligatꝰ 26 tituli pꝛimoniał quẽadmodũ ſi hẽr ne
rũ bñficiũ:ſʒ ↄſidera ꝙ. c.pᷣmatꝰ alł.ĩ gl.ñ loqᷣt ð
ſol clicis ſʒ ẽt ðᷣ laicis nec hʒ ꝛeſpeetũ ad bnficiuʒ
&t ſpᷣuale: uñ credo dicendũ ꝓut dixi in. c. frnitati

ꝗ de cle.nõ reſi.⁊ ĩ.c.cũ iã dudũ S.c.ut ſi clcus
iſte ſit notꝰ licite poſſit ꝛecipi ĩ alia dioceſi:nã pf̃i
moniũ nõ ligat eũ cũ ꝛeſpẽn illiꝰ ñ ſit obligatꝰ of

ficiare ceꝛtã eccliã ſʒ tin tenet᷑ dicẽ offitiũ n ꝛeſpe

ctu pꝛimonij ſʒ teſpẽn ſacr. oꝛdi.quos ꝛecepit:vi
de gl.xcij. di. c.fi.?ᷣ qdᷣ nõ.i.c.i.de cele.mil.⁊ ĩ fi.
glo. nõ hãc ultimã qõnẽ qꝛ ſatis quottidia eſt cũ
odie clici pꝛo maioꝛi ꝑte oꝛdinãt᷑ ad titulũ patri
monij: ? dubitari põt. vtxꝝ ĩ aliẽatõe hꝰ pꝛimonij
dẽat ĩtuenire ſolẽnitas qᷓ obfuãda ẽ in alienatiõe
reꝝ ecclłiaꝝ de qua xij.q.ij. ſine exce. Jo. æ gof.
tenẽt opi. ;Nincẽ. poſitã ĩ gl.ut nõ poſſit alienari
ſiẽ alia bona bnficij ſpual:fatẽt tũ ꝙ illi pꝛimõio
nõ ibẽt ins ſpuale qð ad hẽdes n ſit trãſmiſſibile
vñ uoluit ꝙ maꝛtuo clico extinguat᷑ cã priuilegij
quẽadmodũ dicimꝰ ĩ füdo dotali ꝙ lʒ mr̃imonio
ſtãte alienare nõ poſſi.ff.de fũdo dotali ꝑ totum
tñ ſo. ma. trãſit ad bẽdes. Hoſt.diſtinguit.vrruʒ
pꝛimoniũ fuit pꝛo titlo aſſignatũ uel nõ ut primo
caſu pꝛoccdat opi. Ainc.⁊? pdẽoꝝ.nec ob.ꝛ gof.
qꝛ faciliꝰ ↄſumit᷑ pciũ qᷓ; ꝛes.⁊ ſic tranſcũt doc.hᷣ
et nõ.ex hac opi. Hoſt. ꝙ ſimplicit᷑ oꝛdinatꝰ põt
diſponeꝛe de pꝛimonio pꝛout uli:ſecſi fuit expᷣſſe
oꝛdiatꝰ ad ti.pꝛimonij uerte pꝰ excludẽdũ
unũ caſi ꝙ ſi iſte oꝛdinat᷑ ad ni. pr̃imonij oſeqre

—

tur bnficiũ ſpũale licite potit diſponeꝛe de prfimo

nio ꝓur ult qꝛ h̊ cãu ceſſat rõ pᷣcedẽs cũ poſſit ui
ueꝛe ex bnficio:ſʒ ubi nõ hʒ niſi pr̃imoniũ aſſigna
tũ ĩ ritulũ tũc eſt maioꝛ dubitatio: ⁊ iudicio meo
Inn. i. c· cũ eps .e.ſentit opi õriã ꝙ ĩ alienatõe
illiꝰ primonij ñ requirat᷑ ↄſenſus epᷣi: ⁊ h epi vr
mihi vVioꝛ de ꝛigoꝛe iuris licʒ alia ſit benignioꝛ ⁊
equioꝛ ne mẽdicet ĩ opbꝛobꝛiũ cleꝛi.x ſi dice es ꝙ
oꝑabit᷑ oꝛdinatio ad titulũ pr̃imonij ſi illũ põt ad
libitũ alienari. R p ̊ ſariſfit iuri ut nõ uideat ille
ꝓmotus ſine aliqua ſuſtẽtatiõe:uñ ſatis E ut huᷣit
unde niueꝛe poſſet: nã pauꝑtas uolũtaria n repꝛo
bat᷑ in clicis ſʒ neceſſaria ſic quẽadmodũ legit de
ipis aplis actuuʒ pꝛimo ⁊ ſecundo.c.
Cced ens. Abñns põt inueſtiri
de beneficio alio me
iante. Ael ſic põt qs iueſtiri de bnfico
pꝛo abſẽte b ↄiũgẽdo utrũqʒ itellcctũ dic abnti po
teſt ↄferri bnficiũ alio mediãte:ncc ꝛcfert utꝝ ab
ſes ĩueſtiat᷑ ꝑ ꝑſonã mediã uł ꝑſona media ĩueſtia
tur ꝓ abnie ⁊ ẽ caſus nõ.⁊ quottidie practicatur
2z cõis diuiſio. ſa ibi ĩquiſitõni/ Nõ. ꝙ bnficium
7 acquirit᷑ abñii ſiue ineſtiat abñs ꝑ aliũ.ſ.ꝑ pꝛocu
ꝛatoꝛc ſiue ĩueſtiat᷑ alius ſ.pꝛocu.ſuꝰpꝛo dno.⁊ ex
hẽs duplicẽ practicã ↄferẽdi bnficiũ abnti ⁊ ut
claꝛiꝰhẽat᷑ pria pᷣctica ẽ iſta ut dicat ſuꝑiõ ↄfeꝛimꝰ
ſiue ineſtimus tlem abñtem de tali bũficio ꝑtis fa
Spctica ur iueſtiat̃ ali pꝛo abnte h̊ͥ mõ iueſtimꝰ te ð
tali beneficio noĩe talis abntis ⁊ practica nideĩ
magis placeꝛe pape h̊ ut colligitur ex illo uerbo
magis ⁊ hũc tex.põt adducere cum qrit practica
ſ dnium alicuiꝰrei acquirat᷑ abnti ſiue c ſſione fi
enda ꝑ pꝛocuꝛatoꝛẽc nã nõ põt daꝛi abnti ꝑ pꝛocu
ratorẽ uel pꝛocuratoꝛi noie abntis:⁊ pꝛo hoc bo.
tex.ĩ.l.qui mibi dõatum.ff.de dona.ad bac mom

ðõðõzð

=ð . S= — 2 . . .
Snnl.s ſe lnms Pe Li A. F 11 nSn e i r, pe . P.a »fes , aba E Sr-m Frrrn, fgn ſ 2% o ‚v

e⸗ .
– ct
ctunin ucnc nan
Auſi irifne doc
fcnpinepi e Clart
ſmlir mllngamn⸗
finian ſcio ſa d a⸗
rigns phoel ſteh⸗ 1
Cüegoco geſorti uan
ſachecgo Gnseittach
liceboni d gtan
Gel Ncrevat gis
Nec orſed
d ad wcdin He dede
Uunbadoeczih
Cncid Nona weliabe
üͤdemn giner non i
neeinalis huibuo⸗
imni auim
lſeurß Cr eciill
ſkescniccoi ceoff
11 ni en ile ic
nmneiffipnuͦn Abo
nuſtlor ficen
no Nerci

eotarbi⸗
Anongrrohih In

ii reſ giſ obfs i

inte d Ablce itriſniſctibie
di nn, epigcnnt Driulcgi
Eealni 8 ſinn Grllcnbz ninonio
R Gefüdo denſtgon⸗
pmn een n dondigtorumn
nin dits itiſtdn dn
it pꝛo nit⸗ Aignatß Ucindpnin

s, . M.? diop er b dg,
en egelermli
gerg N. gſinplatomn hi
1r ee hammono pclt lt ſc i fnt aßſe
tr ad n. inoni bertepe exludei
ſiſte oꝛdinck ad i Pfinon oſeqre
flei ſpüae lcie vofit diſponere de pfimo
mn ult qꝛ H can ceſſir röpcedis c poſſtti
NDöftcio:wbi no hy niſ piinoniü aſſigna
mmiitic cſt maior dubitnio: ? udicio meo
cc chs.e ſennt oi rin Jiglenatde
Pfimorii n recvinei genſus ch 2 hepi If
i Nor deigor inis icg gia idangnior
iorne nicica iorcdinei t eed
1bii ordimmio ad umii rimori l d 1
tüi alenan. epbſanſſitinnin ſduhai
vmus ſne iquu ſoſtenoenn inis n 3
enier boſtrni n w eſi i
ncas ß muetſſunu ic gaogi l

is getunz pꝛimo? launco⸗A,.
aplis acunp primno ? Abis poͦ inueſttl

Ccdens. de bencficio Alon
anr la ir ot is eſtſice bifml

, Il eriͦ dic abnn o
e niigilo nriigz itelcti ic abſn
herlaciconn acen ken⸗

¶ De pꝛebendis

allegat ibi Oar. hoc. e. ¶ Sed opp. 5 pdicta de
.c.ſi tibi abnti.j.e.ti.li.vi.ubi pʒ ꝙ ibi nulla Pſo
na media beneficiũ põt ↄfeꝛi abſenti. So. dic ex
plicando late mateꝛiã huius.c.= illius/g aut bñfi
ciũ ↄfeꝛtur abſenti nulla ꝑſona media aut median
tc aliqua pſona. pꝛimo caſu ꝑ illã collationẽ nibil
acquiritur abſenti:unde nõ põt diceꝛe abñs bnſi
ciũ eſſe ſuũ anteq; acceptet ut in.d.c. ſi tibi abñti
2 i.l.abñti.ff.de dona.⁊ in.l.qui abñnti.ff de acqᷓ.
poſ.tñ ↄfeꝛẽs nõ põt retrocedeꝛe a collatione illa
donec abñs declaraueꝛit aim ſuũ ut ẽ tex.ſin.d.c.
ſi tibi abnti:rõe cuiꝰ nõnt᷑ poſuit Har.i.d.l.abi
ti:nõ.n eſt ſpãle in bñficijs ſz i quibuſcũqʒ iuribꝰ
illud ꝓcedit qn iura dcfeꝛunt᷑ ꝑ euʒ qui hʒ elige:e
ſeu ofenꝛe tanq; officialis: nam functus eſt officio
ſuo eoipſo ꝙ elegit ipm abñtem: ⁊ iõ ſi deputatꝰ
ꝑ cõttatem ad eligendũ ptatem clegit abſentem lʒ
abñti nihil acquirat᷑ ante acceptat᷑. Iſte tñ qui ele
git tanq; functus officio nõ põt uariare: æ iſta eſt
ueꝛa 20 illius.c.ſi tibi abnti: ſecus eſt ubi quis eli
geꝛet noĩe ꝓpꝛio.pone exemplũ in papa ul etiã in
cõ:tate huius ciuitatis:nã ſi eligi᷑ abns põt ꝛetro
cedeꝛe anqꝙᷓ; ille acceptet qꝛ ut dixi abnti nihil eſt
acquiſitũ nec iſte ẽ functꝰ officio qꝛ elegit noie ꝓ
pꝛio.pᷣo caſu pꝛincipali qn collatio fuit fea aliqua
ꝑſona med ãte: aut illa ꝑſona media nõ habebat
mãdatũ:aut ſic.pꝛio caſu nõ acquirit᷑ abnti qꝛ re
quirit᷑ aius ꝓ hoc.l.ſi ego æqð ibi nõ.ff.de neg.
ge.nã negocioꝝ geſtoꝛ nõ acquirit᷑ dniũ abnti ni
ſi a tpe quo dns habuit ratuʒ ut nõ.in d.l.ſi ego
2? uide bonq gl.⁊= nõ.quã tene mẽti in.c. q ſit de
ele. li. Vi. que nult ꝙ i iſtis ſpũalibꝰ põt inteꝛueĩire
negocioꝝ geſtoꝛ:ſed oʒ ꝙ dñs hẽat ratũ.j. illud
tps.j.qð tenebat ipe declarare aĩuʒ ſuũ alł.l.peł.
ff. re ra. ba. æ pone exẽpluʒ ut hẽtur ĩ gl.pᷣdẽa. fo
caſu qn ꝑſona media hẽbat mãdatũ:aut habebat
mãdatuʒ gnale ⁊ non ſufficit in iſtis bnficialibus
nec in alijs ſpũalibus qꝛ in his requirit᷑ ſpãle mã
datum iũ ꝓpteꝛ qualitatẽ reꝝ tũ ppteꝛ pᷣiudiciuʒ
ut ſenſeꝛunt h̊ doc. ⁊æ dnilde rota decif:lxxxiiij. et
nide qð dixi ĩ. c. coꝛã de offi. deleg. Ex quo infeꝛt᷑
ad unũ dictuʒ nõbile ꝙ ↄiũcta ꝑſona nõ põt acce
ptare bñficiũ ꝓ ↄiũcto ad hoc ut ↄiũcto ſtat ʒ ac
quirat᷑ qꝛ ↄiũctio ſanguinis nõ ſupplet ſpãles ðᷣfe
ctus mãdati ut in.l.pr.ff. de mino. ut apꝑte uoluit
nno. hic ⁊ dni de ꝛota ubi S ⁊z ſpe.in ti. de oiun
cta pſona. Si ueꝛo hẽbat mandatũ ſpale tũc bene
ficiũ queꝛit᷑ abñti ſiuec abns inueſtiat ꝑ pꝛocurato
ꝛem ſiue ꝓcur. noĩe abſentis ut hic ⁊ ar. in.l i.C.
de acqᷓ po.? in.l.i. ꝑ ꝓcuratoꝛc.ff.e.ti.⁊ pꝛoce
dit hoc ſiue ſit deputatus ꝓcuratoꝛ ad acceptãdũ
cenum bnficium ſiuc inceꝛtum qꝛ ſatis hoc appet
de intẽtione dñi oſtitucutis qð ſentit hic Jo. an.
? eſt quotidianũ. Et cx his infeꝛo ad intellectum
huius.c. nam ſi uis inte lligeꝛe ut alius inueſtiatur
ꝓ abſente ſine mãdato tanqᷓ; negocioꝛum geſtoꝛ:
oʒ diceꝛe ꝙ abnti nõ acquirit titnlus antcq; hat
ratũ geſtũ noĩe ſi uo:ſʒ ſi habebat mãdatũ mõ pᷣdi
cto acquirit᷑ imediare abſenti: æ in hoc diffeꝛt iſte
tex. a caſu. c. ſi tibi abſenti:æ hec nota .quia quoti

mẽti ⁊ nõ ipſũ.

diana æ bona in pꝛactica. ¶ Sʒ qro nũquid iſte

qui recipit inueſtiruram ꝓ abſente põt eſſe laicus
quidã ut Egi. renueꝛũt ꝙ nõ ⁊ monebaĩ ꝑ dictio
nẽ alius que facit poſitionẽ eiuſdeʒ qualitatis ad
ueꝛbũ cleꝛicus qð pmittit. Sʒ in ↄꝛiuʒ faciũt nõ
in. c.ſedes ð̊ ſGp.ꝙ nõ ſemꝑ dictio alius facit po
ſitionẽ eiuſdẽ qualitatis cũ pᷣcedentibus iu,) illud
xpᷣs cꝛucifixus ẽ æ duo alij latrones. Jo. an. = cõi
teꝛ doc.ſequẽtes ↄcludunt ꝙ lʒ tutius ſit oↄſtituer̃
cleꝛicum ſi tñ ↄſtituitur laicus ſatiſfactum eſt iuri
ar. in. c. i. de ꝓcu.li.vi.nam laico pᷣſenti nibil acqᷓ
rit᷑ ſʒ trãſit iſtud ius ſpũale in dnʒ ſicut aqua ꝑ ca
nale lapideum: æ ideʒ putat Jo. an. q quis habʒ
gram cũ bnficio acceptãdi.nã tũc põt quis ↄſtitu
eꝛe laicũ ad acceptãdũ bnficiũ ceꝛtũ:ð quo tñ nõ
eſt dubiũ qꝛ eſt idem cũ caſu pcedenti. Sʒ magis
dubiũ eſt qn õſtituit᷑ in gñe ad acceptãdũ bñficiũ
uaeatuꝝ qð ſibi vr:ſj idẽ putat in hoc caſu qꝛ nõ
auctoꝛiʒat in hoc caſu laicus nec ſibi aliquid acqᷓ
rit:⁊ teneꝛe pꝛium poſſet eſſe multũ piudiciale foꝛ
te eim nõ hʒ hoĩeʒ fidelẽ de quo bñ ↄfidat niſi ceꝛ
tum laicũ ⁊ hoc nõ in gl.ibi honoꝛant᷑ hodie apti
us eſt deciſuʒ in. c.ſfi.de ꝓcur.li.vi. ⁊æ uide ibi gl.
nõ quale debet eſſe mãdatũ ad ↄhendũ mr̃imoni
um carnale. Abi fa dubitatio hic explicat᷑ nõbis
ſemꝑ hãc glo.iũcto tex. ꝙ mr̃imoniũ ſpũ ale etiaʒ
large ſumptũ põt ꝑ ꝓcuratoꝛem fieꝛi:ex quo infe
ro ꝙ põt ꝓfeſſio maxime ex cã ꝑ ꝓcuratoꝛem fie
2i. t nõ etiam ex glo ꝙ largo modo põt dici
mẽ'imoꝛiũ inteꝛ cleꝛicũ æ bnficiũ ſuum ꝓ hoc uide
bonũ tex. xxi. q.ij. ſicut nide tex.cũ glo. in. c. ne ꝓ
defectu ꝗ de elec.ibi⸗cãm uſti ncapiendi nõ refeꝛas
hoc ad bñf cialia qꝛ in eis nõ cadit pſcꝛiptio ĩ re
gula pꝛima ⁊ qð ibi nõ.de re.iu.li vi. ſʒ ꝓcedit ĩ
tpᷣalibꝰ uel in ſpũalibus pᷣſcꝛiptibilibꝰ ⁊2 intcllige
ñ tradẽs nõ eꝛat dus qꝛ tũc recipiẽs hʒ cãm pꝛe
ſcꝛbẽdi. Ibi heꝛeditas tpᷣalis cc. No. an. ĩtelligit
h dictũ gl.in ꝓcu.ſpãli ⁊ eſt rõ qꝛ heꝛeditas adit
ſolo aĩo.l.ꝓ beꝛede ⁊ qð ibi nõ ff. de acqᷓ. hẽ.vñ
eo ipſo ꝙ conſtituit ꝓcuratoꝛem ad adeundaʒ he
ꝛeditatem iacentẽ in ↄtinẽti acqrit᷑ ſibi heꝛcditas:
ſecꝰ diẽ ĩ ꝓcuraroꝛe gñali ĩ quo ceſſat pᷣdẽa rõ ibi
ſi dãs ł accipiẽs.de hac mã dic ut plłe nõ.i.d.l. 4
mihi donatũ.ff. de dõa. ubi pʒ ꝙ ſuffiẽ ſolꝰ aimus
tradẽtis ut ꝑ ꝓcuratoꝛcẽ acqrat᷑ dno.lʒ ꝓcuratoꝛ
alið ĩtẽdat:ſʒ ubi neut᷑ h̊ ĩtẽdit ñ acqri abirit᷑ niſi
a ipe rraditõis ad iſt.c. dic ꝙ ſupiõ ̊ intẽdebar
ꝙ acquireꝛet᷑ abnti æ nõ ꝓcurgtoꝛi iõ bñficium
acqitur ipſi abnti ut.s. dixi. Mõ.fi. gl. ibi do
minium uel poſſeſſio nõ acquirit ꝑ negocioꝛumge
ſtoꝛem:⁊æ tene eam ſemper menti.
J lecto Si ad unũ canonicatũ et
— pbendã duo ſunt ꝛecepti
— ſimplꝛ ?ceptõ ñ tʒ ẽt ituẽiẽte aplica auẽte
h. d. idit᷑ ĩ qtuoꝛ ꝑtes.pꝰ fʒ z alłatio ꝓ celẽario
fo allatio S cũ ibi ꝓcuratoꝛ. ʒ diffinitio ibi undᷣ
q̃rto ꝓteſtatio ibi ita ꝙ ⁊ c nõ. c. qᷓꝛe tene ſempe:
6 ibi itẽdens ꝓuideꝛe etiam
nepoti. ſuo ⁊ẽ. ꝙ habens poteſtatem conferendi
beneficium licite illud confert etiam nepoti ſuo

S ſyxp rnſynr 4— Frn alehi 9 /PiI , Fiues 141
¶ NZe pꝛebendis.
goſen
— „ „ — — „ „ . — —„ „ .„ E „ 2»„ „ „ „ 8 4
dũmodo aliud canonicũ nõ obſiſtat. imo poꝛiꝰ te te nũerum cãonicoꝝ cum ꝛecipitur quis ĩ canoni nimdiſus ln
. ner᷑ ſubuenire ſuis ꝙ; eỹneis ſuppoſita in ceteris cum creatur qödam ius de nouo qð extinguitur ſn ii fono
ꝑitate.lxxxvj. di.in.c.nõ ſatis ⁊ nemo carneʒ ſuã cum peꝛſona ⁊ ad hoc allegatur quotidie iſte rex. urnmvalſn or abo⸗
odio habuit.xiij. q.ij.nõ eſtimemꝰ.nide tñ orium ſecus eſt in eccleſia bñte numeꝝ:nã tunc moꝝuo n asblche 8 Cri
è qð nõ.glo.i.q.iij.pꝑuenit. Mõ. fo ex eiſdem vᷣ uno ex canonicis uacat ius illius. Et nõ.ꝙ in ec e cvomang⸗ z Poen
2 bis ꝙ põt qͥs licite reſignare bñficiũ ſuuʒ ut alte cleſia numerata poſſunt hi ad quos ſpectat elecrõ cfiſtn mmio⸗

.
Pcnm A4 1. 4

—

Mid, .6 F,d

ri ꝓnidearur dũmodo ꝛenũtiatõis actum non de
ducat in pactum. ſʒ iſtã ꝛeſignationẽ liberaliter et
pure faciat. vide glo.ad hoc nõ.i.qi. oꝛdinatio
nes. Si aũt hoc deduceꝛet in pactuʒ in actu renũ
tiatõis:renũciatio ipᷣa eſſet ſimõiaca ut uoluit hic
glo.i.quam noiabis:⁊ uide gl.in.c.ex parte cl. i:
de off. dele ¶ Mõ tertio ꝙ legatus pape põt ꝓꝙ
uidere etiã de canonicatibus eriam eccleſie cathe
dralis:intellige ꝙ iſte tunc erat cardinalis ałs nõ
poſſet legaus ↄferre bñficia niſi ar i
dulgẽtia ut in. c.i.ð offi.leg. li. vi. 5 quarto
ꝙ legatus nõ põt diſpẽſare ↄtra ↄciliũ:hic.n.in
vV. ꝓcuratoꝛ allegantur duo ↄcilia ⁊ circa utrũqʒ
denegat᷑ poteſtas legato ↄᷣueniendi: ? credo ꝙ re
gularit᷑ nõ diſpẽſat etiã otra oſtitutionẽ ſoliꝰ pa
pe niſi in caſibus ĩ quibꝰ poſſit epᷣs. uide glo.nõ.
in. c. fi. de here.li. vj ¶ Mõ. quito ꝙ pbẽda dicit
ius ſpᷣuale ĩdiuiſibilc.⁊ nõ memini ꝙ alibi ꝓbet᷑
ita clare:nam in pricipio dicitur ꝙ iſte cellerariꝰ
reſignauit pꝛebendam ſuam:⁊ poſtea ſubditur ꝙ
nacante uno iure ſpᷣali ⁊c:ſed intellige hic ut dixi
in. c. maioribus g eo.ꝓcedit enim quando pꝛebẽ
da eſt ãnexa cũ iure canonie: tũc.n. pꝛebenda paꝛ
tim ↄſiſtit tpᷣalitate:⁊ ꝑtim ſpualitate reſpectu ca
nonie:ſecus ubi eſſet una pꝛebẽda ſinc iure cano
nie: qꝛ tunc ẽ quid tpᷣale ⁊ poſſet ↄferri laico ad
ipſius ſubuẽtionẽ: ⁊ ſic intellige glo.in. c cũ. .
de ↄſti. in vbo ĩ canonicos ꝛccepeꝛunt.¶ NMõ bo
nã praticã ꝓbãdi q̃ſi poſſef. iuris canõicał.debet
eim articulari ſuꝑ exercitio actuũ ↄpetẽtiuʒ cano
nicis dũtaxat. Er aduerte bñ ꝙ ꝙuis illi acxꝰ' ex
diſpõe ↄpetãt alijs q; canonicis:tñ ſatis eſt ꝙ ex
cõſuetudine tin ↄpetãt canõicis:⁊ oʒ ꝙ articulet̃
ꝙ tantũ ↄpetant canonicis ſicut faciebat iſte qui
ſe allegabat habuiſſe domũ foꝛte ꝓpc eccleſiã que
tim canonicis erat ſolita aſſignari. Item ꝙ fueꝛat
receptus ad oſculum pacis in oĩ tpe quo ſoli ca
nonici ꝛccipicbantuꝛ ⁊c. ⁊ non crat de iſto oſculo
pacis. Item nõ.ſubditum poſſe agere contra pꝛe
latum ut ceſſet a moleſtatõe ſua ſupeꝛ beneficio ⁊
ꝑmittat eum pacifice poſſidere.Et nõ.tex.ĩ eo ꝙ;
allegabarur ꝙ epus ꝑ biẽniũ paſſus fuit illuʒ pa
cifice poſſidere tractãdo eum ut canonicum. unð
facit bec lr̃a ĩ argumẽtũ ꝙ pᷣlatus qui diu tollera
nit ſubditũ in bnficio ſuo nõ poſſit cum cõpelleꝛe

ad oſtendendum titulum bñnficij. licet poſſet in ſe

aſſumere onus ꝓbandi de facto tituli: pꝛo hoc ui

de glo.æ qð nõt Jo. an. in nouella in regula pri

ma de ꝛeg iur. in. vj. ? E Hoſt.in. c. ̊ hely. de ſi
monia uið ad mãz. c. oꝛdinarij de offi. oꝛdi. li. vj.
Mõ. in. v. pterea ꝙ in eccleſia in ꝗᷓ nõ eſt nũe
rus pᷣbendaꝝ nõ eſt dare uacationẽ alicuius pꝛe
bende:nam uacatio dr̃ ꝛeſpectu exiſtentie ? nũeri
æ idẽ dic ĩ canonicatibꝰ. unde in eccleſia nõ habẽ

augmẽétare nũerum cꝛcando ipſo facto ex recepti
one qdᷣdam ius de nouo excipiũtur iñ in tex. duo
caſus.pꝛimus quaãdo ſtatutum numeri eſſz ĩ cõtra
ꝛium ſtatutũ iuramẽto fermatũ ⁊ ſic uidet᷑ firmare
tex. ꝙ iuramẽtum ſtatuto firmatum nõ poſſit tolli
ꝑ ſtatuẽtes ꝙ ur̃ mirabile de quo j latus ſubiciã
ſecũdus caſus qn papa ↄfirmaſſet numeruʒ adiec
ta cła decreti decernentis inualidum ⁊c.? ex con
rraꝛio nõ bene ꝙ ſola ↄfirmatio ſuꝑio is non im
pedit angmẽtationẽ numeri. Ex quo ifeꝛo unum
nõbile dictum ꝙ lʒ ſtatuta alicuiꝰ collegij ſint con
firmata ꝑ ſupciioꝛem nihilominus põt collegium
collegialꝛ ↄuenirc ↄfirmatõe nõ obſtãte pro boc
facit.c.cum acceſſiſſent de ↄſti.in fi.limita in pꝛo

urdixi ibi:?æ uide ꝑ Har. in. l. omnes populi ff.
de iuſti.æ iu. ¶ Mõ.in. v. un dictum ꝙ ↄuictus

uper nullitate tituli bnficiat ↄpellit̃ reſtitueꝛe oia

que tenet occaſione illius bnficij. Sed circa unuʒ
aduerte:nõ.n. ur̃ iſte tex expreſſe.ↄdẽnarc ad ꝛſti
rutõem fꝛuctuũ pꝑceptoꝝ a tpe inſtitutõis ? ꝛeddit
26nẽ egidius:dicit enim ꝙ iſti ſunt bone fidei poſ
ſeſſoꝛes qui ꝛeleuãtur a ꝛcſtitutõe fꝛuctuũ ut nõ.i
c.gꝛau s de ꝛeſti.ſpo.⁊ in.l.ex diuerſo.ff.de rei
uẽde.⁊ ĩtelligit tex. ꝙ cõpellit̃ ꝛeſtituẽ tin poſſeſ.ꝑ
rinẽtes ad illã pbendã. Hoſti. vo in alia gio. ſen
ſit Zrium dicens ꝙ omnia ueniũt reſtiiuẽda:⁊ ſic
uẽ tacite ĩtellige: e iſtum. v.non ſolũ de po ſſeſ.ſed
de fructibus ⁊ lẽte trãſcũt hic docto.ſed ↄſidera
qꝛ ſʒ iſte potuiſſet eſſe bonc fidei poſſeſſoꝛ tamen
errabat in iure:nũc eſt uidere utꝝ bone fidei poſ
ſeſſor crrãs in iure teneat᷑ ad reſtitõem fructuum
Dy. in regula poſſeſſoꝛ tenuit ꝙ nõ:dicit eniʒ ꝙ;
ſʒ erroꝛ iuꝛis impediat uſuca.ſeu pſcꝛ p. nõ tomẽ
iducit fructuuʒ rcſtitutionẽ. æ idẽ uẽ ſentiꝛe Maꝛ.
i. d.l.ex diuerſo:ſed dic ⁊ melius pꝛout ipſe ſenſit
i. l:ſed ⁊ ſi in.S.ſcire.ff. de peti.here.naʒ quando
qʒ quis poſſidet bona fide ſibi nõ aſſiſtente quan
doqʒ poſſidet iure reſiſtente.primo caſu pꝛocedit
prumum dictum. ſecundo caſu tenetur ad reſtituti
onem omnium fructuum. ar. in. I. quẽadmodũ de
agri. ceſi. li.xi. ? in.l.iubemus.C. de ſa.ſan.ec.
pꝛo hoc facit regula qui ↄ iura mereatur bonam
fidem pꝛeſumituꝛ nõ habeꝛe li. Vi. unde ad pꝛopo
ſitum cum iſte poſſideꝛet iure reſiſtente ut patet ĩ
.c. maioꝛibus. S. e. tener̃ ad reſtonem fructuum qᷓ;
tũcunqʒ fueꝛit ĩ bona fide. ¶ Mõ.iñ ex prio deo
ꝙ et in bnficialibuſ bõe fidei poſſeſſoꝛ nõ tenetur
ad ꝛeſtõem fructuũ quẽadmodũ nec in tpᷣalibꝰ:=
uide dños de ꝛota decif.xxiiij.? qð dixi in. d.c.
grauis ? h'nõ. Katae .ĩ fi. Itẽ addũt doc:
ẽt aliã ꝛõem. nam cũ eps nõ potuiſſet cxpᷣſſc iſtoʒ
iſtuiõem ratificare utpote inꝛi Sria:ita ⁊ foꝛuiꝰ nec
ʒ tacite nec potat h̊ mãdaꝛe pꝛocuꝛatoꝛi ẽt eppſſe
qð nõ cadebat ſub ptãte ſua:⁊ ꝑ hãc rõem ſoluit

„dee rh, , n B
Güd on 6 en .
ſc ſiec eun
NeCe ,,
uliſi ndibl
erth toan, i
Puinie ſitiiſ ani
oti bicicor mon

ͤchiſpp
1 inunſtil tmgticlit
iuniſtninn iiifoſiv
nlmeni Ani geno hicge⸗
mmnicflanmn rion ienie
rhei liansetesd
iianunaſge Mineni
nhmer NMideinha
igrleineng. Cindn
Pliencevarice nsd H
lg Gechsinecrn
NS erdd wr
fürdöod adrerancandon
Aius dedendeiſfiruir ie
ſnoloiſerins ge nond au
Ianin anontci on ronua
port othorerolinos at⸗
Unocnonim nepuummg
luſtiucenere r
llfichanpines: eo⸗
lepuſfhlnnninter
inotſthltäfir
denrtinien dn
ußgn hin, i
dench taiini . wcnwni
nier n ell i
ecpon
. e

nulitretinl offcit oheli ſiiner
hncocaſore lls dif,, Galenn
mrnon iſte tex eppreſſe ogagre gg zi
mfuanu ceptopa tpe inſtiutos e edchit
gichus: dicſtenimn Giſt ſunt bone fiei pol
S qui ulenimur a ſtintöe finetü ut n.
uus de uſn. ſpo. in ler inerſo f de rei
icligit ter cöelli uſiwe tm poſſeſ.p
es d i pdence. Doſt Foingla go n
nun dicens ofmniaveniün tefnichn ſie
cne ieligee ſom .nonio de peſſeſ ſec
frocnons ?1ae walchtbic ocd ſed dene
ziſe pomiſſa eſe voneftle doſiclon onen
bar in ime nit et uigte npdoreftla
rcris in int wntni d efißhen fnamn
j.in regulz poſſeſſoꝛ tnuit poglit niic
roꝛ iuns inpeciin ſe ſn Hlab. oen
õ lnie
Ciuerioſed dic? melus hront igelen
edde irfLean here mz auntt
deſin lare f de en h.
ns oſca bonntr ibind ſiſene
vſiin iue reiſtene prinno cnn hol

mi
un Gicwum. ſccundo aalun kiard p
fructunmn ar in.1.
dilis Lin.ll us. C. de ge
dafr, r la qui1 weenns
e Prkher i. vi. unde od

esi na n b
ab on ni

—

.r lacm =ιπνο n ℳ.: M 2 — ſa H vinD

¶ Be pꝛebendis

contrarium qð foꝛmat᷑ in glo.ſe. in eo ꝙ eps reci
pit iſtũ ad oſculũ pacis ⁊ tollerauit eum per bien
nium:nam taciturnitas non pꝛodeſt ubi expꝛeſſus
conſenſus nihbil operatur et hoc ꝛegulariter pꝛo.
hoc uide bonam glo.in.l.i.C. ubi de cri.agi oz.
Et nõ queffionẽ quã põit Jo.an.in regula ſcien

dũ de ꝛeg.iur.li.Vi.in mercu.ĩ eo ꝙ ↄcludit exẽ .

ptn citatũ coꝛã epo ⁊ nõ excipiẽtem ſibi nõ piudi
caſſe cũ etpᷣſſe n potuiſſʒ ꝓrogare iuriſditõeʒ epi
ſine licẽtia pape ꝓ hꝰ. c. cũ ipᷣe de arbi. æ uide qðᷣ
plene dixi in.c.ſignificaſti de fo. cõpe. puto tn ꝙ
iſta taciturnitas Piudicat ut nõ poſſit ↄpelleꝛe u
ad ondendũ titulũ ſui bnficij ut dixi in tex. ¶
glo. in v. huius cla ibi cũ⸗ coꝝ fauoꝛe fca ſit. nota
glo. iñcto textu. ꝓ eo qð s dixi in nõbilibus 29
firmatio ſtatuti nõ ipedit illiug rerractõeʒ cũ uide
ar facta fauoꝛe ſtatuẽtiũ. ſʒ nõ bñ modũ aufeꝛẽdi
pratẽ retractãdi ut ꝑ ſuꝑioꝛẽ in ↄfirmatiõe appo
natur cła decꝛeti deceꝛnẽtis irritũ æc. Sed diceꝛes
tu cũ cla iſta ſit appoſita in fauoꝛe ſtatuẽtiũ q̃r eo
deʒ mõ nõ pnt ſtatnẽtes illi ſauoꝛi renũciare. So
lutio dic ſᷣm Inno. ⁊ alios ꝙ ꝑ appoſitioneʒ cle
vVr papa aiaducꝛtiſſe ad fauorẽ ecclie:ex quo liga
uit manus ſtatuẽtinʒ nt pſuppoſito ꝙ fueꝛit ĩ fauo
rem ſtatuentiũ. Attñ ex quo pꝛiceps decꝛeuit irri
mi nõ eſt licitum ifeꝛioꝛi Zuenire habuit tñ ſuꝑi
oꝛ reſpectũ ꝙ ꝑ illicitas pꝛeces nel minas alicuiꝰ
potẽtis canonici ſepe inducunt̃ ad recipiẽdum ul
tra numeꝝ. Ad idẽ in ſ ſli habet ſeu nõ.in.c.cum
otingat de iureiurã. n gl. in v. augumentare
ibi itendebar idẽ ius ⁊c.ſʒ glo.nõ allat hic: unde
colligat ꝙ iſte epᷣs intẽdeꝛet unicũ ius cõicare du
obus.ſᷓ dic ꝙ põt hoc ꝛcpꝛehendi in eo ꝙ ĩductꝰ
fuit pꝛimo ad renunciandum. Itẽ in eo ꝙ fructꝰ
illius pꝛebende inſtituit diuidédos inteꝛ eos nam
ſi uoluiſſet ins de nouo cꝛcare pcepiſſet illũ nepo
tem in canonicũ añ renũciationẽ pꝛcbende:⁊ in h̊
poteſt aducꝛteꝛe aliquos caſus: nam qnʒ uacante
uno canonicatu recipiuntuꝛ plures:æ uidentur uo
luiſſe iuꝛa de nono cꝛearc:ar.hic ⁊ in.c.cũ.¶l.ð
oſti.qnʒ uacante una pꝛebenda cui eſt ãncxus ca
nonicatus recipiunt᷑ plures: æ puto ꝙ ſi ſimplicit
recipiunt᷑ tʒ receptio oium ⸗z cꝛcant᷑ iura canonie
de nouo æ pꝛebenda debet᷑ pꝛio recepto ⁊ ſi inſił
ſunt recepti eꝛit locus gratificatiõi ar. in. d. c. cuʒ
¶lS. ↄiũcto.c. pe. de p.li. vi.nec ob. iſte tex. qꝛ
hic intẽdebat iſte archiepᷣs hoc ius cõicare plibuſ
ut pdixi. OQnʒ uacãte uno canonicatu ſeu una pꝛe
benda recipiunt᷑ płes ad illã pꝛebendã ſeu ill ius
canonie ⁊ receptio nõ tʒ qꝛ appet ꝙ recipiẽtes nõ
babebãt aĩuʒ cꝛeandi ius de nouo ꝓ hꝰ tex. in v.
Pteꝛea in uerbo nõ pñt ad illud c᷑. ⁊ de hac mate
