cũ teſtatoꝛ. C. ad.l.fal. que ꝓuider ut teſtatoꝛ poſ
ſit hodie ꝓhibeꝛe derrabi falcidiã bʒ locũ in pꝛo
hibitõe expꝛeſſa nõ ant tacita.hoc ꝓbaĩ apuiſſime
bic iũcta illa auẽ. nam illa auẽ. pꝛeceſſit diſpoſino
nem buiꝰ. c. Et iſte tex. dicit ꝙ ↄ volũtatẽ teſiano
ꝛis falcidia ẽ iducta vñ dʒ itclligi ð tacita noluna
te: ꝓ h:qꝛ hic nõ fuit expꝛeſſa noluntas teſtatoꝛis
in ꝓ hibitiõe falcidie ſʒ tacita quia mdauit p oia
bona qᷓ poſſent obuenire hẽdibus deuolueꝛeni ad
auũculos ⁊ ſic tacite ꝓhibuit falcidiam: ſz de hac
tacita ꝓhibitiõe hic nõ curat᷑:⁊ hãc opi.tenueaut
quidã in. d. auẽ.ſʒ cũ teſtatoꝛ ſʒ bic uidet caus idu
cẽdo ut s ĩiduxi ltimo induco iſtũ tex.ad nõ
bile dictũ a appoſita ex Zuentõc ↄmittit ex
ſola Zuentibe fei qᷓqᷓ; öuentio ñ babueꝛit iuris el
fectũ.nã uides hic ꝙ ↄuẽtio patrui nõ habuit ipe
dire legatũ factũ auũculo ⁊ nibilominus pena 4
poſita ex ↄuẽtiõe habuit locũ ⁊ facit h ꝙ pena an
poĩta ĩ ↄpꝛomiſſis õ ⁊ adueꝛſ Zueniẽtes ui Omit
tat᷑ pena lʒ Suentio nõ habueꝛit aliqueʒ effecum.
Silꝛ omittit pena ex ↄᷣuentiõe iuris ſen de iu: fea
ut ĩ.l. nuda. E· ð S. ⁊ ↄmit. ſti. ð vbo firmũ ? ve:
bo ratũ ẽ glo.nõ.in.l.id qð paupibus. C. de epi.
⁊? cle. ⁊ peꝛ illam glo.dicit ibi bar. ꝙ ſi quis hro
milit ſub pena aliquid hr̃e ratũ non ↄmittii pena
ſi quis ↄtrauenit de fẽo:ſecus ſi pꝛomittit habe
firmũ:i qꝛ ueꝛbum ratum refeꝛt᷑ ad ius ueꝛbum fil
muz refeꝛtur ad factũ::qð eſt diligenier notandũ.

it oli hhc e zi G

Cindauiſl Alur By n un
iunti: Nln / nblo ⸗
,tminadv inizamnc bla⸗ uide
äl
e nortnuprcei g fcidigina iſ⸗
blincm ni nevclanielugond di
a Nier apertns Nr in Me de r Ki
estR ads ecinandi in
lA e Widt wennid delegnd duͤcuin
bereditarercſfirnenda &t Rropbenmr on
cdia Nenbodeſnnt eratan legan n
ſſain lgei Ctannmna de lann
ſccaſen eſininlgns in ein fici
ſoc ob jreſena tlis mons foint.
ſn dicti lege nmnelis ud gunnchn
uſtor olſt hole giar ilici nin
HM li Ktmnrint ttlimiͦt die
elie ſihn ingun nocd plicis äii

nmenach

re
Uitur einzinſen ncanobts i de⸗

r aſnttn dclsi bano bs;
planös ddilnb in ni ning eng
2 berce enorgveri töne peneinſte in teſo
tom pꝛioniü hercitans no mn ceſnit (ſehes v
lenney ius ?: non herls ino g olse centhi
falidii mn; hexs ſm mni opide qua infm -
ue ollgn hic nan minaldns volt gſber
is ſui neniret egoi femz aunl Pceritoi⸗
nn t pamu roe ouennois fut hic Cinet 9d
teſimnone oing bonope nibſomn? nmnuſtbeſ
ded g mnilit ſbi bifien legis klicle r tuct
nſnin tin lertico F. lio fe Uulehu
Ndit ſſenius afeni in unch gno
NbMonm nmided itoni delspo
ſe dner and ausfini⸗ le
deinercſedio di e⸗ rane

ni ocn Conord.
. Papnimnsf nno
uiniummi iuuuie
a bodies uei polütare ſndist 4
c ettnoꝛ Cd..ll ape Jute
ſt bodie ꝓhbeꝛ Cenrobi ndee⸗
iiö aft tacita. voc
hbibt aprft öai tl a

beg dic nd fintehen tgi
n irfii ein nn hani
n chlc ekilde n
boma 9 HD gpbufle
vüriſe ſiriöe hit un a de
eun ph Amißchl beeiagi
widi in 47 6 mirea

tchul i iif
sefunssd,
m. a unſeii inne

din titi vtoniſe⸗
ng eninmn n
4 1 ihn
ſio ſe

1, c
n ni⸗

a

untl

. r. 1.=hanar 91laf on * . 5* 15 tid- A ne, — 40,

¶ De teſtamentis

NAuero qꝛ hic refuat᷑ beneficiuʒ legis falcidie nuñ
qd falcidia ſit detrabenda de legatis ad pias cãs
So. tex.eſt hodie apertus ꝙ nõ in auẽ.ſilꝛ.C.ad
.l. kalcidiam. Sed dubium remanet in tꝛebelliani
ca nũqᷣd illa detrahatur ſi reſtitutio hereditatis ẽ
fienda ad pias cãs: ⁊? v tex. a Zrio ſenſu in. c.ſi
pi. .e. ti. li. vi. ꝙ ſic.nã ibi dr̃ ꝙ; non hebat ibi lo
cũ deductio legiptime ⁊ trebellianice:quia ſubſtiꝰ

facta de paupeꝛibus fuit directa. non autẽ fideicõ

miſſaria. eꝛgo ſecus ſi fuiſſet fideicõmiſſaꝛia: æ hãc
opi.tenuir Yo. an. in glo. ſua mouetur etiam qꝛ
falcidia detrahitur a ſinguł ꝛebus qn hereditas ẽ
exauſta. vn licet hẽs non detrahat falcidiam de le
gatis ad pias cãs:detꝛahir tamen de alijs:⁊æ ſic
fruſtra non erit hẽs:ſʒ trebellianica detrahitur ex
toto corpore hereditatis:qn rota hereditas ueit
alias inſtitu enda . vñ ſi hẽs non poſſy detrabere
trebellianicã. tunc fruſtra eſſet hẽs. Irẽ auc. ſilr
ſolũ fac mẽtioneʒ de falcidia:æ nõ ð trebellianica
S cois opi. doc utriuſqʒ iuris ẽ in oppoſitum
ut nec falcidla nec trebellianica habeat locum in
iſtis legatis ad pias cãs.hanc opi. tʒ ſpe · in ri. de
inſtru. edic. in. . conpẽdioſe. v.ſed cũ deductio:
Cy in. d. auẽ. ſʒ cũ teſtaror. Oar. in. l. marcellus
ffad trebel. ? Bal. in. l. id ꝙ pauꝑibus palle.
moderniores doc. iuris canonici hic:er uide in
hoc conſilium domini Raphael g glo. Jo. an. p
alle. motiuũ pᷣncipale ẽ: qꝛ falcidia ↄtinet in ſe tre
bellianicam. nã trebellianica largo mõ dicit᷑ falci
dua. Nẽ tex. apertus vr̃ in auẽ. de ecc.ti. in. v. ſi
aüt hẽs ⁊ in.l.ſi quis ad declinandã in fi.C. de
epiſ. ? cle. ubi fit mentio de legato ꝑticulari z de
bereditate reſtituenda :et prohibetur omnis fal
cidia. Iem bodie ſunt exequata legata et fideicõ
miſſa in lege.ij C. communia de legatis. vnde
falcidia ſicur ceſſat in legatis: ita ⁊ in fideicommif
ſis et ob predicta et alias rationes voluit. Har.
in dicta lege marcellus quod quemadmodum
teſtator poteſt hodie ꝓhibere falcidiaʒ ut in dẽa
auẽ.ſy cũ teſtator ita 2 trebellinianicã:æ hãc opi.
iz altem fauoꝛe ꝛeligionis: ar. iu.l. ſunt pſone. ff.
ge reli. ſupti funerum. nõ ob pdictis dictũ. c. ſi
hregꝛ ſoli pbat a Zrio ſẽſu. Sʒ tale ar ceſſat ubi
xbitur Zꝛiuz in in: eꝛut in. c. a nobis ii. öů ſen. ex.
Ae bot ꝓcedẽ ibi ar. a. õrio reſpectu legitie. noõ
at eſpectu trebellianice. ñ. ob. motiuũ. Jo. an. q;
fuſtra erit heres ſi non detraxerit trebellianicam
e imo n fn uſtra: qꝛ habebit meritum a deo exer
ſel⸗ biu actũ tã reſpeu defũcti quã reſpẽu ecclie
aberu qbus fiẽda ẽ reſtõ.facit in ſimili qdð
“ den ncaue.ſed cum teſtatoꝛ. n gl.i.
cöni ſuri H hoc iõ ſic dieit gl. qꝛ ſubſtiꝰ fidei
faemen nit h ſub ↄditione:⁊ nõ ſub modo:æ
ſcedn aria iter ↄditionem 2 dssk ↄditio
ſpo⸗ paick. in euentũ ditiõis.ita interim n5
laren icevgans nõ ſuſpẽdit diſpõem 165 qualifi
tante den dʒ ſub mõ põt peti de pnti pꝛeſtita
“ mõ obſeꝛuando hoc ꝓbatur i.l. qui hẽ
. cene diebus in. 5§ te:milius.ff.de con
uide qdð nõ.in.c. ueꝛum de condi.ap

27 sn ſer ſe. jaer BB 822 —, ndH 2„

po.vnde ſnbſtitutio de qua hic fuit cõditional vʒ

ſi abſqʒ filijs maſculis moꝛeꝛet᷑:2⸗ ſic interim nihil
poteꝛat peti n gl. in uerbo neutra pars in fi.
nõ.gl. iuncto tex. nã ur̃ limitar. J. ea lege ſeu extẽ
dẽ. æ dicta. Oar. ibi nã ibi nõ. le. ꝙ prohibitio
alienatõis ↄcernẽs cenũ genus ꝑſonaꝝ extẽditur
ẽt ad ultimã uolũtatẽ. hic ãt tex. iuncta gl.pꝛobat
idem dicẽdũ cũ ꝓhibitio eſt generalis ꝛeſpeciu oĩ
um ꝑſonaꝝ quibuſdã ꝑſonis ſpaliter cõceſſit In
no.hic ꝓſequit᷑ multa mẽbra. Nã qnqʒ ꝓhibitio
alienatõnis fit in Zctu qñqʒ a lege qnqʒ a iudice
qnq; ab arbitro qñqʒ a teſtatoꝛe:æ= in oibus iſtiſ
ꝓſequit᷑ ſuccinte:tñ utrũ teneat alienatio in Zꝛiuʒ
facta ⁊ ꝛeſpectu ↄctus dicit ꝙ tʒ alicnatio: ſz tꝛã
feꝛenti dniuʒ ↄpetit ↄditõ ꝛeũ qui in aliũ tꝛan
ſtulit ut in.l.ca lege.C. de ↄdi.ob cãm:⁊ ibi glo.
tʒ ꝙ ↄſequit᷑ eſtimatõem ꝛei.de quo tñ dicendum
ut ibi plenius nõ. fallit m. Inn. in libertate. nã ſi
tibi uendo uel douo fuũ cũ hoc ut nõ manumitaſ
nõ ualʒ manumiſſio: ut in.l.ea qͥdẽ. C. ſi mãcipiũ
ita fueꝛit alie.⁊ ẽ rõ:qꝛ libeꝛtas ſel donata ꝛeuoca
ri ñ põt.multas alłs ꝛões ꝛeddit gl. in d.l.ea lege
Sed Har. addit aliam ſolẽnem limitatõem i. d.
F. ea lege:dicens ꝙ ubicũqʒ ꝛetinet ſibi quis ali
quod ius iu re.æ pꝛohibet alienationem nõ tenet
alienatio in Zrium facta:ar.in.l.fſi. C. de iure em
phi. ⁊ in.c.potuit de loca.Sed melius facit.l. cꝛe
ditoꝛ in. fi.ff.de diſtrac.pĩgno. ubi uiderur ſingu
laꝛiteꝛ pꝛobari quod ꝛes pignoꝛata non poteſt ali
enaꝛi ſi hoc fuit conuentum inter contrahentes:
⁊ per hoc. Haꝛ. dat unam theoꝛicam in. d. F. ea
lege:ut ad impediendum alienationem obligerur
illa ꝛes tranſiata:æ de hoc aꝛticulo uide bonam
glo.⁊ latam ⁊ doc.in.dicta.l.ea lege ⁊ in.l.fi.E.
de rebus ali.non alienan. æ in.dicto. F. ea lege
per Bar. Si ueꝛo pꝛohibitio fir a lege:tunc te
net Innocentius quod non nalet alienatio: quia
geſtum contra legem non ualet:ut in ꝛegula:que
contra ius de ꝛegulis iuris in vi.æ in.l.non du
bium. C. ð legibus hoc limitat Maꝛ. in dicto. ꝗ.
ea lege quando lex aliquam ſolemnitatem requi
rit ante alienationem uel ſimpliciter probibet. ſe
cus ſi aliquid ſit obſeruandum poſt alienationem
ut in lege uniuerſa.C. de preci.impe offe.⸗ quod
ibi notat᷑ ex quibꝰ concludituꝛ quod alienatio ꝛei
eccleſie facta contra ius eſt ipſo iure nulla.x.q.ii.
hoc ius idem inrelligo ubicunqʒ princeps pꝛohi
beꝛet alienationem: quia pꝛo codem eſt habenduʒ
quod lex uina pꝛohibeat uł moꝛua:æ hoc uoluit
Innocentius in.c.fi.de accuin fi. Si ueꝛo pꝛo
hibitio fit a iudice tenet Innocentius ꝙ non im
peditur alienatio ſicut dicimus in arbitro ut hie
ſed hoc dictum poteſt pꝛocedere quando iudcx
ſine cauſa pꝛohibet alias non.ut.in.l.is cui boniſ
eff. de teſta. z.l.is cui bonis.ff. de uerbo . obli.
Si uero pꝛohibitio fit a teffatoꝛe:⁊ tunc dicit.
Innocen quod ſi eſt expreſſa peꝛſona ꝛatione cu
ius fit pꝛohibitio non ualʒ alienatio:ut in. lege ſi
filius.S. diuus.ff de legatis pꝛimo.aſſignat ꝛati
onem diuerſitatis inter preceptum teſtatoris.

Malnna. 7 hebuso

Lirida g 2.₰.. la,

„1a.

— —

3 rriin 7 ezt,

E fouis en
Frateo

. G2 ſ.. 1

C 1 — ar lide, ver6

(Ceun pa& Afarrt: veſeat

4 . 4 .
. N Si 5 VX l.-l 2 A.

. , . &
l :2 I: -ant ſ O

2 pceptũ alterius. nã ſiẽ teſtator ex nuda uolũtateę
trãſfert dñiũ in aliũ ut patet ĩ.l.cũ pat᷑ i. ſur do
ff. de lcg.ij. ira poteſt impedire alienationem Itez
qꝛ uolũtas teſtatoris habetur ꝓ lege:ſed hec que
ſtio indiget longe maiori diſcuſſione nam mlti
doc. iuris ciuił uoluerũt ꝙ ꝓhibitõ teſtatoris ẽt
ſine expᷣſſione alteriꝰ perione ex q fit cñ cã ipedit
alienationẽ: æ videt᷑ ð hoc caſꝰ iũcta gl:i. l. ij. C.
ð vſuca ꝓ emto. Itẽ eſſet diſcutiẽdũ nũqd ꝓbi
bitio teſtatoris extẽditur ad vltimã nolũtatẽ. Iẽ
utrũ icludat᷑ alienatio neceſſaria ? ð omnibꝰ his
nide ꝙ nõ.i dicto. S. diuus.⁊ i. l. pat᷑. F. fũdũ de
lega. iij. ꝓ bar. in dicta.l qᷓ ea lege pᷣdicta ꝓce
dũt qn ꝓhibitõ fit dño. Si aũt fit adminiſtratori
puta pᷣlato uel ꝛectoꝛi eccleſie tʒ Inn ꝙ ipedit᷑ ali
enatio qꝛ nõ hʒ ita pĩgue ius ſicur dns ⁊ idco ſi
platus ẽ ꝓbibitus alienare a ſuꝑioꝛe nõ iʒ aliena
tio ad h. c. ueꝛitatis de do:æ ↄtu. qðᷣ n In gl.
in vᷣbo legitime ibi euaneſcit ſubſtitntio nõ ẽ ne
rũ ĩdiſtincte. ſed dic ut nõ.in.c.ĩ preſẽtia ð ꝓba.⁊
i. l. ex facto alł in gl. In ca. glo. ibi. ſine libẽis ult
tiio gl ꝙ appellatõe libeꝛoꝛũ ueniũt baſtardi: ſed
tu dic plenius ut nõ.ĩ cle.ii.ðᷣ babptiſ.ꝑ gl.⁊ doc.
n gl.in vbo uni ex patruis ibi ? totũ deb t
ei pſtari: aduerte ↄiungendo finẽ gl. qᷓ h ðbuiſſer
iſeri aut qritur de terna 2 quarta ipſius rainaldi
2 fruſtra fit idagatõ an alii patrui eſſent moꝛtui
qꝛ in tertia ? qᷓrta potuiſſer rainaldus cxiraneum
iſtirueꝛe ſed ꝛeſpecin bonoꝝ patꝛuo? que veicbãt
ꝛeſtituenda patꝛuis ex teſta mento pepe nis fit illa
indagatio. nam non poteꝛat ꝛainaldus tlla bona
ꝛeſtitueꝛc uni:ſed om bus patruis ſm nolũtatem
peponis. Et h dixit h̊ gl. ꝙ alii parrui crant moꝛ
tui ante rainaldum ⁊ ſic cxpirauit fideicõmiſſum.
nam fidcicõmiſſarius decedens ante diem fideicõ
miſſi cedentis. nihil tꝛanſmittit in ſuos heꝛedes ut
i.l. unica. E. de. cadu. tollen. nõ. Mar. ? gl in. l i.
.C. de bis qui ante apertas tabn. cui ãt accꝛeſcat
paꝛs defũcti dicit h̊ gl.ꝙ alteri fideicommiſſario
? ſic cꝛeuit ̊ patꝛuo ſupe:ſiiti ſed dictuʒ gl.intelli
ge in tenminis.c.qn.ſ.fideicommiſſarii ſnnt con
iuncti re ⁊ verbis ut hic crãt ſi ãt fuiſſẽt diſiuncti
utputa uolo ꝙ reſtituas medietatẽ tali patruo ?
atiã medietatẽ a teꝛi patꝛuo tuo ⁊ tũc poꝛtio defi
ciẽtis nõ accꝛeſcit alteꝛi.ſʒ her̃di de quo ĩ dici
Vnica.⁊ in lre ↄiuncii ff.de lega.iij.¶ In gl. in
v̈bo legauit ibi ipꝛope nõ. ſingularit᷑ iſſa gl.iũcro
tex. ꝙ vba teſtamenti ſt ipꝛopꝛianda ad hoc ui te
ſtamentũ teueat. naʒ ſi ueꝛbũ lego ſiaret ꝓp ie qꝗ
ad patruũ ⁊ filios teſtamcutũ n naluiſſet:2 idẽ di
xi de vᷣbo relinquo in. c. rainucius S. eo. ⁊ colligi
tur k nõbile ĩtelligendo ꝙ iſta fueũt Vba teſiato
ꝛis nã foꝛte teſtatoꝛ aliteꝛ dixit.ſed papa bᷣ reinlit
in ſubſtantia nõ ponẽdo ꝓpꝛia ucꝛba teſtatoꝛis:
ſed pꝛimũ nõbilius.ſic ⁊ vᷣba libelli ĩpꝛopꝛiani ut
cõcludant intẽtionẽ libellantis.nið honũ tex.iun
cta gl. c.cõſtitutus de reli.do.ubi cẽſus ꝓ emphi
rcoſi ponitur et in fi.glo.⁊ ideo cautũ ẽ ĩ quolibʒ
teſtam ẽto apponẽ iſtã clauſulã codicillarẽ:non ta
men itelligas ꝙ ꝑꝑ banc clauſulã ſuſtẽtet̃ teſta m

Se teſtamentis

tũ:ſed ſi nõ ualet teſtamẽtũ cx defeciu alicꝰ ſolẽni
tatis ualebit ut codicillus ? ſic pſtabuntur legata
ab inteſtato que alias nõ ualuiſſẽt ? inquãtũ glo.
dicit ſi non ualʒ iuꝛe teſtamenti plemoꝛ é clauſula
ſi nõ ualet nec ualebit. æc.? ſic ↄphendit utꝛ unqʒ
ipᷣs ⁊ de hoc in ſpe. ð inſtꝛu edic.F. ↄpendioſe.
Item uige ſi eſt ibi clauſula ⁊ ſeque.an ãat ſine illa
clauſula debeant᷑ legata ad pias cãs ſi reperirur
reſtamẽtum nõ ualere remitto ad nõ. in..i. C. de
ſacꝛoſan. ecc. ⁊ in.l. eã quã. C. de fideicõmiſ. ? pu
to ꝙ debeãt᷑ qꝛ ad ualiditatem iſtorũ legaiorum
ſuff icir ſolemmitas iuriſgentium ut dixi plene i
.c.ij. ⁊ in. c. cum eſſes ⁊ in.c relatum S eo. E—
glo.in uerbo adiciens in fi. intellige glo. cum itex.

quod ualer pene appoſitio quatenus ſufficit prio

mum tcſtatoris ad hoc iſte tex. nam teſſiator non
habet iuriſditionem in heredeʒ uel legatariũ et ſic
non poteſt proprie apponere penam: ſed ponus
dicitur adimere bona eis donata nomine pene.i.
in penam contrafacientis. naʒ pena dicitur eſſe id
uod diminuit patrimonium alicnius ut nõ. Jo.
Tein. capiuplo fi. de elec.li.vi.⁊ arbritor enaz
in foro conſcientie habebit locũ iſia pena quia na
turaliter obligatur oneratus a teſtatore cbſeruai
ipſius uoluntatem ut in capitulo de cffiens ſu
pra eodeʒ. licer alie pene iuris neccſſarie non ſint
obſeruande in foro conſcientie ut eſt glo. ſingula
ris ſecundum unum intellectum in capuulo frater
nitanſ. xij. q.ij. qᷓ ꝙᷓ; n memini legiſſe rationẽ lli
us dicti puto tamen hanc rationem forte quia pe
na apponitur a iudice ut ſauſſiat rei publice de re
ſcandelizata ex delicto que ratio ccſſat in foro ani
me cum ibi imponatur principa uer pena in ſaniſ
farionem delicti nam principaliter ibi intendinur
ad lanſfanonem rei ? uide Innocentiuz in capi
tulo ſicut dignum de homicidio ubi ſingular üer
dicit ꝙ q;ꝙᷓ in foro contentioſo teneatur quis er
lemſſima culpa in actione legis aquilie ſilicet rati
one damni ut in.l.lege aquilia ff. ad.l aqnil. omé
in foro anime teneatur ad emendam domn nſi
quis fuerit in dolo uel ſaltiʒ in lata culpa. ratio di
uerſitatis eſt quia forus comtemptioſus intendit
ad comſeruationem patrimonij: ſed forus penit
tialis intendit ſaluti anime ⁊ ut plurimum reſpicit
animuʒ delinquẽtis facit capitiy deus qͥ ð peniten
tijs ? remiſſion. n gloſa in uerbo adeunte
in fine hoc eſt uerum regulariter ſed fallii in mul
tis caſibus qui notantur doctores in lege eaʒ
quam allegata in gloſa In gloſa in verbo pete
do ibi rei uendicatio æ hoc plene notaiur in lege
prima.C. communia ð lega-nam procedit gloſa
quando legatum eſt factum in aliqua ſpecie puta
certus fundus uel ſeruus. ſecus ſi in gencre quis
tunc non datur rei uendicatio: ſed bypotecaris
uel actio ex teſtamento de quo tamen dicen

dum ur plenius nota in dicta lege prina ( YI7.

Sol⸗ in uerbo contra ipſum ibi que pendent er
trinſecus uult dice:e quod ſi quid debem ſub
conditione que extrinſecuſ.i.extra indicium uenit
puꝛificanda non poteſt peti ante oditi

4

onis eueinz 3nhelanoni,

ncencun lbi ſye

en.ilos n Ovspunnsbetsdolan
Pdneginn gfiüdi Gmmndath
Gonece Ned eiche n 1cdes dienans
ſoloro ucdenr veion ga donimum n
ſuniuerctis non anſe ne dcfürunon
Wercelus.ereigz fad ebe dbitene
feia hoc nnunier leneur ? ſais pro
l ſrims tiñfffmn and
dlſpoſitonis confeummnr in gawꝛum
mniſſum vo diet guanco us pir dem
rius pura elnqrotbi fundun e volo ur
ſtituas ſenponio am reſpeem mi cſ ieg
ſeal ehemſmni fftiinſimi
nnn ſeir⸗ Gntim uſeſim
bodiefcatinſit egnnſmna
nin.li.e.i Cndelegn tff e lgn
Gictun fideicommiſdnn Niablare cunie

nil cert bommialn veninn
0( gl.in verbo Conteſtuan n de

ruide man in ſpe de ſbel oecpione in
fnnclnenen o⸗

.ll. vi . .
linr ſng, h, NNe Pnii
rcnen d
6b inrhannn in

ong pon

Anner unch In,Erclemm eo,
9 udoatcnininelgegnann

CNdda
nn ſanuden ugtenus ſufflnpee
baber — H lu
N
ai Dorctrchne hhafne denmn ſed oſte
Gſclur adinere donn es donmnpomteper,
inpenam conmnafacints nizen ginr de
Gdiminur prrinorium gcins rn do.
n. in. opunlo i.e elec l. vi Albrior ett
in foro conſcienne habebit oc iſ⸗ pena quionn
uralter obligatur onerams 9 teſorore cblemi
pſins voluntetam ur in epimo ge cffans ſr
pra code, er ale pene uns nea ſonie non ſnt
obſervande in foro conſeſentic ur el go. ingvia

Es ſeuundum vnonn imeleaumn in apnnlo frater
ünnd MNNtd menini eoſe atone l
WS Rcnd unen dant aronen torte nia pe
N AMNONunr rſſerwe Wree r
ſcanderanct ened id Gnnſlgni
me comwr ndonmror Mmodacn genn ſarg
famonen denen am Drineſgcinerd ocn

4d ſanffanonem tei Gide Donoccfren n
Iulo ſCur dignumn e

bomiccio woiſnchiin
1Hc in foro conlefin
Nr iy nfoo cicſoe
aſ Cloa in actone legis avſie Cllane

. r
o onime teneatur ac e .
4 néclo velſaälzin late ln,
Kn Ortempnoſteſnn

Ceritatis t anid ns 4

. minone.
33 (eimſerunnonenn N rpormn eet

vans nrencir ſun gine B

.
.

otcrann ne

) iis factt Ceee
is7 femiſſon. er thumnn
ſtuenn ſ

z ſic loquitur.l.nõ quẽadmodum. ff.de iudi. Sed
ſi id quod deberur nomine pene ſeu ſub ↄditione
uenit certificandũ in ipo litis ingreſſu: tũc põt pe
ii in libello ſub oditiõe ut hic: 2 idem ꝑ alia vba
ſentit bic Inn. ⁊? ꝗꝙᷓꝙᷓ de rigoꝛe iuris poſſit iſtari
in ꝓpteꝛ facilioꝛẽ exituʒ litium talis libellus ſolet
admitti ſicut ĩ ſili admittit libellus altnatiuꝰ dico
rẽ ad me ſpectare inre dñij ul quaſi ut nõ.in. d. c.
ij. de libelli oblatio. in. c. abbate ſane de re iudi.
li. vi. ? de iure poſſit ꝓcedẽ:facit tex.in.c.olim
de cenſi. ? in.l. eũ qui.ff.de his qui ut indig. Sʒ
ſi uis tolleꝛe Zꝛietates buius tex. poſſes diceꝛe ut
quidam dixeꝛũt ꝙ hẽdes hic iã Zueneꝛũt qꝛ nolu
eꝛũt e iudicium ſolueꝛe legatũ: ⁊ ſic eꝛat purifica
tm legatuz conditionale.hoc tñ ex toro non ſatiſ
facit le que ↄtinet petitionẽ ↄditionalẽ:⁊ de hac
mateꝛia uide ꝑ Har. in.l. ſtipulatiões nõ diuidũ
tur ad fi.ff. de. v. ob. ⁊ ꝑ ſpe.in ti. de ſolu. F. ſeq̃
tur. H. quid ſi libellus ⁊ in ti. ð. libel.ↄcep.F. iam
nũc.v.ſʒ nunquid taliteꝛ aliquid ꝑ Cy. in. l.i. C.
de fideicõmiſ. æ nõ. bñ hanc glo ſingulariteꝛ iũcto
ꝛer. ¶ In glo. in ueꝛbo quacũqʒ occaſione in fi.
nult eꝛgo glo. ꝙ dñium legati ulł fideicõmiſſi par
ticularis directa uia pꝰ aditam heꝛeditatem trãſit
in legatarium ul fideicõmiſſariuʒ ſecus in fideicõ
miſſo uli:qꝛ ibi opus ẽ ꝛeſtitutiõe re uł ſaltẽ vᷣbo:
ad hoc.l. ſancimus. C. ad trebel. fallit in caſibus
qui bbi legunt 2 nõnt:ſʒ ↄð hoc oppo. Innocẽ.de

..l.fi. C. cõia delega. ubi fideicõmiſſarius agit rei

ven. illos in quos pꝛimus heꝛes bona rrãſtulit
ſo. duplex prima ꝙ fuit ibi reſtituta hereditas in
genere. uel eſt ſpetiale in rcbus alienatis:ſed pria
ſolutio nidetur uerioꝛ.quia dominium fideicõmiſ
ſi uniuerſalis non tranſit ſine reſtitutione. facit.l.
marcellus. F. reſqʒ. ff. ad trebel. ubi tenet alienatõ

rei.⁊z hoc cõmuniter tenerur ⁊z ſatis probatur in
.d.l. ſancinus/? dicitur legatum quando uerba
diſpoſitionis confeꝛuntur in legataꝛium fideicom

miſſum vo dicif quando quis capit de manu lalre
rius puta ꝛelinquo tibi fundum ⁊ uolo ut illum ꝛe
ſtituas ſempꝛonio. nam reſpectu tui eſt legatum:
ſed reſpeciu ſempꝛonii eſt fideicõmiſſum: ſic appel
latum qꝛ fidei tue cõmirtitur ut reſtituas ſempro
nio:ſed hodie fideicõmiſſa æ legata ſunt exequata
ui in. l. i.. ii. E. cõia delega. z. ff. de lega. pꝰ. l. i.

dicituꝛ fideicommiſſum ꝑticulare quando non he

reditas ſz certa bona particularia ueniunt reſtitu
enda. ¶ In gl. in nerbo conteſtara nõ. bene glo⸗

⁊ uide mm in ſpe. de libel. ↄceptione in.F. nunc

uidendum ubi ſpe. refert clementem papam audi
toribus precepiſſe ꝙ in appellatione ab interlocu
toria non admitterent livellum: æ ſic conteſtatio
nemn litis. 2 uidetur ſentire. ſecus in appellatione
a diffinitia. Yo. an. ſentit hic totũ oppoſitum ut
in appellatioue ab interlocutoria ſit lis conteſtan
laq; ẽ nnus aꝛticulus. ſecus in appellatione a diſ
finitiua qꝛ idem eſt articulus cum pꝰ ad. hoc.c.ñ
ſoli de appel. li. vi. ſed tene pmũ dictũ.quod etiã
uidetur ſentire do. de. rota decip. xiii. nam. ſi iu
dex appellationis ab interlocutoria pꝛonunciat

6 De teſtamentis

bene appellatũ ſuccedit loco pᷣmi iudicis:ut in.c.
ut debitus de app.nec aliud petituꝛ coꝛam eo.niſi
qð petit᷑ corã prio.ſi ergo ↄteſtatio fuit facta co
rã prio nõ ẽ ncceſſe ut fiat coꝛã ꝛ nec dũ diſcutit
an ipſa appellatio ſit admittẽda dʒ fiei ↄteſtõ litis
qꝛ nihil petit᷑ a ꝑte ſʒ agit᷑ de iniquitate pᷣmi iudi
cis.ut dicit tex.i.c.ĩterpoſita ĩ..ſane.de appel.
cautũ tñ eſt ut ꝑte pnte fiat cũ ea ↄteſtatio:ſʒ ĩ ea
appeliatione a diffinitiua p̃ncipaliteꝛ qꝛitur ꝛctꝛac
tio ſñie ad incõmodũ ꝑtis.iõ fienda eſt noua con
teſtario ſicut nouus ẽ articulus.ut hic:ſʒ ſi pars
eſt ↄtumax. poteſt ꝓc edi ſine ↄteſtatione ut in.c.
per tuas alł.in gl.qꝛ in effectu agit᷑ ſuꝑ petit.in p
ma iſtantia ? uide qð dixi in.d c.per as W
glo.in vbo poꝛtõnes ibi qꝛ de ſingulis rebus dʒ
fieri deductio nõ. bene gl. ꝙ filius põt de qualibʒ .
re paterna deduce:e ſuã legitimã pꝛo rata niſi ali
ud diſpoſuerit teſtator uel officiũ iudicis. Inno.
dicit ꝙ de tota heꝛeditate ſũt iſte poꝛtiones detꝛa
hende.ſed anteqᷓ; iudex iteꝛponat officiũ hntuꝛ in
ſolidum in ſingulis rebus.q.d. ꝙ ante deductõeʒ
bẽtur ius in ſingulis rebus inſolidũ:ſed iudex tẽ
poꝛe deductõis pot᷑it arbitrari ut ð ceꝛa ꝛe fiat ð
ductio ⁊ hoc in effectu ſentit Hoſti non enim eẽt
audiendus heres:ſi ex ſingulis rebus uellet ſoluẽ
legitimaʒ qꝛ ꝑticularis ſolutio magis incõmoda
hʒ:ut in.l.plane.ff.famił.hẽciſ. Alii alitcr:ut nõ.
in.l.filium quẽ hntem alł.in gl.ſed baꝛ.ſatis eque
diſtinxit in.l.in quaꝛtã. ff. ad.l.falc.aut emm filiuſ
2 hẽs ↄueniũt ⁊? corum uolũtas obſeruanda c.il.
petł.ff. de le.i.aut diſcoꝛdãt qꝛ filiꝰ ulłt detꝛaheꝛ ex
una re herede dicente uel econtra.⁊ tunc aut q̃ᷓ
ritur in quibꝰꝛebus habet hoc ius legitime uel iꝛe
bellianice.aut qꝛit᷑ ex qua ꝛe tpᷣe deductionis ſunt
detrahenð.prio caſu dicendũ ꝙ boc ius conliſtit
in ſingulis rebus inſolidũ in.l. plaucius ⁊ in.l.li
neazʒ. ff. ad. l.fal.? ꝓbat᷑ hic. ¶ꝛ caſu aut teſtaroꝛ
diſpoſuit ex qua re ſu fienda dductio ? ſeruanda
eſt uoluntas teſtatoꝛis:ut uoluit hic glo.ad idem
.l id autem. ff. ad. l. fal. pꝛobatur ꝛatione. nam a
principio poterit pater certam rem relinquere lo
co legitime:ut in:l:quoniam in prioribus ⁊ in.l.
oĩno. C. de ĩoffi.teſta· ant teſtatoꝛ nihil diſpoſuit
æ tunc ſi filius recipit fructus computat ſibi in teꝛ
tiam uel quartam tꝛebellianicam: ut.in.l.quod ð
bonis. F. fructus ad.l.fal.? aduerte quia Har.
poſt hec uidetur ſentire quod filius computat
fructus in legitima cuius contrarium ipſe tenet
in.l.marcellus in.J. quidam liberis. ff. ad trebel.
2z ſentit in.l. ſancimus in. F. repletionem. C. de
inoffi.teſta.⁊ quod lex antiqua ſit hodie correcta
in filiis ſed poteſt pꝛocedere primum dictum in
trebellianica extra caſum.l. iubemus. C. ad trebel
lianum aut non percipit fructus:⁊ ſi nendidit
aliquam rem ante reffitutionem hereditatis illa
computatur in legitima: ut uidetuꝛ tex:in.d.l.maꝛ
cellus in. S. res uoluit aʒo in ſumma.C. ad trebel
lia.? Old.conſilio. cxlvi multi tamen tennerunt
oppoſitũ in dicta.l.filiũ quẽ hntẽ qꝛ ex hac opio
ne ſeqtur ꝙ filiꝰ rogat reſtituẽ brditatẽ poſſz ad

DTe

N. Aeven P. lain A αοv. p d a =C

libitũ ex quacũqʒ re detrahere legiptimã illã rem
alienãdo un młti tenuerũt ꝙ illa alienatio nõ ua
luit. Ad F. res poteſt reſponderi ꝙ conputatur
in legiptima hẽde nõ contradicẽte ⁊ ſic ĩ odiũ ip
ſiꝰ filij:⁊ quicquid ſit conſiliũ eſt ut ſi filius irẽdit
aliqua alienare ꝙ uocet fideicõmiſſariũ ad diniſi
onẽ ⁊ tunc ſecure poterit alienare ꝑtem ſuã ſi vo
nihil alienauit æ tunc aut habebat aliquam rem in
peculio.iudicio teſtatoꝛis ⁊ põt illã ꝛc ſibi cõputaꝛ
in legitimã quia exquo reſtator illum dilexit in ui
ta reſpeciu illius rei preſumẽdũ eſt ꝙ idem uolu
it poſt mortẽ ⁊ iſte eſt caſus nõ.ſecundum unum
intellectum in. dicta.l. filium quem habenteʒ. Aut
teſtator nihil eonceſſit in uita ⁊ tunc ſi res ſunt in
diniſibiles fiat detractio ex una re:ſi ſunt diuiſibi
les tunc poterit fieri ex una uel pluribus ſecundũ
ꝙ iudici nidebitur equum utr in.l.poteſt ſecunnʒ
unum intellectum ff. de lega.i facit.l ad officium
.C. cõi. diuidu.æ inſti.de offi. iudi. poſt principi
um ⁊ ſecundum hanc diſtinctionem limita hãc gl.
2 tex.⁊ idem dicitur reſpeciu replenionis leginme
ut ſi pater reliquit filio certam rem non aſcenden
tem ad legitimã ſuam. repletio fiet iudicis officio
non de ſingulis rebus ſed ſecundũ ꝙ indici equũ
nidebitur q;ꝙᷓ ius repletionis conſiſtat in ſingu
lis rebus ſicut dixi in tota legitima ut in dicta.l.
ſancimus ⁊ ponit old.conſilio ci.¶In glo. in v
bo beneficio in fi. Inn. ſenſit h ꝙ de omnibꝰ põt
pattuus detrahere falcidiã nõ obſtante.l.cũ pater
all in gl qꝛ ym eũ qnʒ aliquid adimitur ex ↄdẽna
tõe iudicis ł ex diſpõe l.noie peñ.⁊ tunc falcidia
ceſſat ut in auẽ. de hẽdi.⁊ falc.in. S.ſiqͥs ãt nõ im
plẽs Euãdoqʒ aliqd adimit᷑ hr̃di ex diſpoſitione
teſtatoꝛis tunc de illo poteſt derrabi falcidia ur h.
nam teſtatoꝛ alij tribuendo ꝙ ademit heꝛedi fecit
legatum:⁊ hec opinio multũ mihi placet qꝛ ſi bn
pondeꝛetur litteꝛa teſtatoꝛ nõ mandauit ſimpłꝛ ut
heꝛedes nõ diceꝛent legato facto auunculł:ſʒ con
ditionałꝛ.ſ.ꝙ ſi Zdiceꝛẽt omnia bona ſua legabat
auuncuł.heꝛes eꝛgo odicendo nõ uenit j uolũta

t teſtatoꝛis ſi ſoluit ſpote oia bona auuncuł:ĩmo

ipleꝛer uoluntarẽ teſtatoꝛis ⁊ ſic ne fruſtra ſit hẽs
põt detraheꝛe falcidiaʒ de oibus:nec vr̃ mihi ↄſi
deꝛationẽ glo.quoquo mõ poſſe ꝓcedeꝛe. naʒ iſte
patꝛuus reſpectu ꝑtis ſue hẽbat.xvj.ſᷣm ↄpurat o
nẽ pꝛiꝰ factã ex heꝛeditate rainaldi quoꝛuʒ quattu
oꝛ tenebat᷑ ſolueꝛe auuncuł occaſioue legan ꝑticu
laris ⁊ ſic remanebunt ſibi xij. habebat ge tres ꝑ
tes partis ſue heꝛeditatis:⁊ ſic non eꝛat heꝛeditas
exhauſta legatis.nõ ob.ꝙ illa.xij.ſoluit occaſione
pene: qꝛ ſi ex iſta pena non detrahitur falcidia ꝓ
pteꝛ culpã ſuã nec detrabi debʒ ex legato particu
lari:qꝛ nõ legatũ ꝑticulare:ſed culpa ſua exhauſit
heꝛeditatem. aut gꝰ deber detrabeꝛe ab oĩbus aut
ex nullo cũ eadem ſit rõ in utriſqʒ.⁊ lʒ quidaʒ uo
lueꝛũt teneꝛe teetiã ſñiam ut h ceſſat oĩno falcidia
pꝑ rões dictas.Ad iſtũ tex reſpondebãt ꝙ hic ñ
detrahit᷑ falcidia: ſʒ reſeꝛuat᷑ ius ſi quod e:at ĩ de
tractione falcidie:mihi tamen non placcet qꝛ ſi nõ
fuiſſʒ falcidie locꝰ iſte cardinalis qui ita ſpecifice

r ſPr, — Fn - 2p-(. r vr

¶ He teſlamentis

Aa a ⸗

ſentẽtiauit reddẽs rõnem ſue ſẽtentie in qualibet
ꝑte nõ reſeruaſſet ius detrabendi falcidi marime
in eo ꝙ reſeruauit ſub ↄditione.l.ſi infra tempus
legitimũ teſtatoꝛis uolutau paruerit. Item pond
rat ꝙ iſte cõfecit iuentariũ un tene opi. Inn que
eſt ualde nõbilis ⁊ ſatis ꝓbat᷑ per iſtũ tex. potcrit
ergo iſte patruus ſm coputatõem pdictq detrabè
q̃riã ⁊ no ſolũ unã ſʒ S. dixi de uno ꝑꝑ opi. gl.
ut cõcoꝛdaremꝰcũ cõputatõe ꝙᷓ facit gl. que icpit
auunculũ. abb
Oannes. Ercecutor teſtamit
rius qui ſuſcepit illud
fficium exequi cõpelluur. pꝰ q. 2, ſolu
tio. ibi vol. ¶ M. primo ex principio ꝙ ubi in
diſpoſitione eſt fienda mentio clerici 2 laici pre
mitti debent in oꝛdine clerici. ranquã digniores
xc vi.di.in.c.duo.facit.c.ſignificauit de reſcrip.
⁊2 ꝙ nõ.glin.c.quoꝛundam ðᷣ n ⸗
lnd ꝙ clericus ⁊ laicus poſſunt ſimu epu
tari ad ceriũ officium cxequendum: quod imeli
git Jo. an pꝛocedere quando uocamur tanquam
diuerſa capiua. ſecus autem ſi uocareniur ut colle
gium quaſi uelit diceꝛe quod ad collegium ſeu
uniuerſitatem faciendam non admittuntur homi
nes diſparis pꝛofeſſionis ut in.c cum cauſam ſu
pra de elec.⁊.xvi.q.vii.c.in noua:ſed quando co
iunguntur ut ſingulares non nocet diſparitas ꝓ
feſſionis.pro hoc.c.per tuas de arbi ⁊ in.c.ubi
periculum de elec.li.vVi ⁊ nota hanc regulam.ſed
puto eam limitandam quando naria ſunt ſtudia
reſpectu profeſſionis.Si autem idem omnino eſt
ſtudium non impcdit diuerſitas pꝛofeſſioms eos
inſimui collegialiter congregari. exemplum in uni
nerſuate ſcholarium ubi ſunt religioſi clerici ſecu
lares ⁊ laici.omues facientes uniueꝛſitatem unam
ut nota. baꝛ. in.l.fi.ff. de collł.illici.? Innocentis
in capuulo cum ab eccleſiarum de offi. oꝛdi.
¶ Mota tertio ꝙ ad pias uoluntat s exequen
das poteſt teſtatoꝛ depurare quos uult. quid au
tem ii neminem deputamit. dic ut dixi in capiuulo
ſi beꝛedes.S. e.ti. Mota quarto ibi creditori
bus iuncto uerbo per dioceſanum ꝙ epiſcopus
impedit ſe de relictis etiam ad non pias cauſas
de quo uide quod latius dixi in. c.ſi heꝛedes. .e
CEon ibi per dioceſanum ꝙ ad dioceſanum
pertiner ↄpellere execcutoꝛes teſtamentarios. dicit
tamen. Jo. an. idem in eo qui habet iuriſditioneʒ
in loco quaſi dioceſanus ponatu: hic ad denotan
dum eum qui habet iuriſdinonem in loco. Et
ideo ſi alius citꝛa epiſcopum hẽret ibi iuniſdiõeʒ
epalẽ ut ſunt multi abbates ð pᷣuilł. abbatel l.. vi.
poteꝛũt iſti hac ↄpulſionẽ facẽ tẽbis meti hᷣ diciũ
ꝙ officium tꝛibutum dioceſano poteſt exequi ſeu
exeꝛceꝛi per eum qui habet iuriſditionem epalem
nel quaſi in eodem loco qᷓꝙ; nõ habeat iuniſditoʒ
iĩ tota dioceſi.? ꝓ h facit gl.nõ.i cle.i.ð reb eccl.
nõ alie.qᷓ uult ꝙ iferioꝛes bntes iur ſditõeʒ epalẽ
poſſũt exercẽ oia q ſpectãt ad iuriſditionẽ epaleʒ
ꝙ latins dico in. c.ſignificaſti de foꝛo compe.ui
des oppoſuum glo.in cle.i.de ui. ⁊ hone cle.⸗

—

iti iſſe⸗
u tmiig a nt ti i 4
itirhi oſt gn ( dio n inn
mncttAlareNdeſhnsaceſer
Gi rſen gpboi keicts alegne den
nlegro ateckin d rcftans un
Aeuar d hs ro don nond geücts non
Nra ranan h
udemofne urin diens imidns. Aon g
ebo midanmn o gl iunao ter gvia le⸗
toulime wolunmts ſt tes nloubis
In i.C. deſec nc aliiis t in mn ,
inmnen opelimr ars aegpnrofflinn arn
nis ſibicelmninncföe n hatpeecrrein
ctis c pescig od tuni noundun e
nn en hun nmufnnlum len
lihetn lundusguim
e dn emn tſtſeagenti
ido ſumſing mmnitſian,

Anango offcinmn i Coffrbnr einan

boelfluſfi. Hinnins ſc⸗ Dfocura dig
Vatimper Imteriozan nmn ga in
mofficinmn gere mn⸗

Ctre nn ſa
nngin albis ſbiofin enſer aep

cei depr

SAre desron
Mee noreſenn Eiirſteſh .

dered, tiein ae
uſ encbeng ulen

Gln uuſ vet cer n.

Glueriiamm fanngam Noy chninunzr bonn,

ſes lſpunis pufeſſons It inc m cuuſan ſ
Nn decc ci. i cin nogele lanol
ngumur ur ingulanes non nocer ſpenlas -
ſeſtoms.pro hoc.cper mas ge grbi ? in elbi
ulumn de clec ll N Tnota bane legolamn. ſed
Pud eum ndandamdpando voria ſunt ſudie
1 Men Ndicltonds Oi Amemn Gem onnnino eſt
Rudhum non mieda ecds duiansdos
ofunm colegarer Cngegenrconchomin w
verſuate ſcdofariom udrſunn idoncenaſen
Htes ? lald, omucs facienncs unineſuanon ann

Ur notnadan Kfice col iit.: Inanns

in cgplxo cum ab otlleſarunn de cffooct.

Hom tenio y ad pins olnnats ne
dus poteſ tetaoꝛ depnare quos vll. on .
len uimemuncm Ccpuruutde urcnt nn
Pſotg auonio bi tchtt
Canunn g eplce
von is
n.cſ hercts,
Cocknunn

ed
cs leſtamentsſie
rune Nelgſenen eberintſcnoc

1 herces .e.. C
brs tuncto veido hel dioe
mmpedſe de teicis nam
Ge quo mnde avod hrus Gir
Ponn wi pe doteſnun

ne⸗⸗ aff.

glo. no. in cle.i. de iurepatro. in ue:bo dioceſanꝰ
que uult/ꝙ appellatõe dioceſanoꝝ ueniuut ſolum
epiſcopi. nõ aũt infeꝛioꝛes habentes iuriſditioneʒ
in loco:ſed concoꝛ.ut glo.ille ꝓcedant quando in
mã noua ⁊? ſtricta fit mentio de dioceſanis: ita ꝙ
neꝛiſimilĩ nideatñ pondeꝛatũ officium epᷣi:ſecꝰ aũt
nbi mã eſſet larga ? ſauoꝛabilis. ita ponꝰ uide
atur ponderata iuriſditio ꝙᷓ officium epale. MHic
dixit Joã. an. hic ꝗ; capitulum ſede uacante ſucce
dit in bac poteſtate compellẽdi executoꝛes q;q ui
deatur dubitare nunquid ſi officium exequendi ſit
deuolutuz ad epiſcopũ poſſit capitulũ exequi illð.
nã aliud ẽ compelleꝛe aliud exequi ſicut ĩ ſini capi
tulũ põt ↄfirmare clecriões:ſʒ nõ põt bnficia ↄfer
re: ut in.c. cũ olim de ma.⁊ obe.iuncto.c.i. ne ſe.
na. li. vi. Oʒ ego putareʒ ꝙ ẽt capitulũ poſſit exe
qui: qꝛ hoc nõ ẽ iuriſditionis epalis ⁊ potius one
ꝛis i; bonoꝛis ⁊ eſt officiuʒ neceſſariũ: ꝓ hoc qð
nõ. gl. in cle. i. de heꝛeticis ⁊ ceſſat rõ que ẽ ĩ ꝓhi
bitione collatiõis bnficioꝝ. nã illa phibet᷑: quia ẽ
quedã honoꝛificẽtia:?æ ↄputat᷑ int᷑ frucrus: ut nõ.
glo. in. d. . cñ olim: ſy executio ẽ oneꝛis dutaxat 2z
nulla omoditas debet remaneꝛe apud capitulũ uł

epm exequẽteʒ:ut in.l.nulli.C. de epi.⁊ cle. ⁊ ĩ.c.
nos. S. e. ti. In glo. in Vvbo pijs ibi minus legi
nima hoc ĩtellige: ut dixi in.c relatũ.S.e. ¶ In gl.

i ibi nihil poſſet legarc. ¶ H. bñ glo. p inrelle

“

ctu. c.qꝛ ⁊.c.ad hoc.S.e.ut de rebus eccleſie non
ſolũ teſtari ꝓhibet᷑ cleꝛicus:ſʒ ẽt legare.nã eadem
rõ in legato que eſt in teſto qꝛ effectus utrinſqʒ
oↄfenur ad tpᷣs quo poſt moꝛtẽ cleꝛicus non ẽ am
plius rectoꝛ eccleſie: ſed donaꝛc aliqua poteſt inrui
tu elemoſine ut in dictis iuribus. n. glo. ſuꝑ
ueibo mãdatum nõ. gl. iuncto tex. quia licer execu
tio ultime uoluntatis ſit res fauoꝛabilis 2= pia ut
in l.i. C. de ſac. ſanc. eccleſis ⁊ in. c.tua.5.e.ti.n
