cio facit fidẽ in alio iter eaſdẽ partes. naʒ hic alle

gabatur ↄfeſſio facta corã celeſtino . ⁊z de hoc ali
Ihe quid. j. ¶ Nõ ꝙ miſſi ad uocãdum aliquẽ ad 2

gꝛegatione uel aliquẽ aliũ actum. poſſũt poſimõʒ

teſtificari ſuꝑ uocatione ab eis facia ut patet ibi
uocaſſe ¶ Irẽ nõ ꝙ nõ uiciatur teſtionium alicu
ius ſi prius in pñtia ptis dixit ꝙ erat dicturus ĩ
iudicio imo eſt cautella ut iducatur ad prius dicẽ
dum ne habeat mareriã uariãdi ſm n nõbilẽ heoꝛi

cã Mar. in.l. eos.᷑ ff. de fal. Pe nõ q́t ꝓbatur ° 6 , Drte. eeb,

ſubiectio reſpectu ueniẽdi ad certã ↄgꝛegationẽ.
ut ſi ꝓbatur talẽ płries uocatũ ueniſſe ꝛc.nõ eniz
uidetuꝛ ſufficeꝛe unica uocatio:qꝛ ſolet qnʒ obedi
re ex mera liberalitate.pꝛo hoc qðᷣ nõ Inn. in. c.

bone.ii. de poſtu.pla ⁊ ꝑ legiſtas in.l.i.ff. de itinẽ
actuqʒ +☛ Itez nõ. ꝙ lſʒ monaſterium mutet
ſtatum de ꝛcglłaribꝰ ad ſcclaꝛes nõ per hoc mutet

ſubiectionẽ. nam ꝛemanet eccha ſubiecta illi cui P
mo ſubijciebatur.lʒ ĩ aliis mutet moꝛé ar.i.c.?co
leteſ de ſta.ꝛegu ⁊æ hoc tenet hic Inn.⁊ cõir doc.
qð bñ nõ Ex hoc.n ifeꝛtur ꝙ ſi aliquod monaſte
riũ exẽptum ex defectu mõachoꝝ r̃ducituꝛ ad ſta
tuʒ ſecularẽ ꝙ ecclia ꝛcanebit exẽpta ſiẽ pus.Nõ

qᷓ reglꝛ ẽ in aliis eccleſiis illius loci. ltio nõ
ẽt in illis ſpũalibus ſnia foꝛmat᷑ ĩ ꝑſona iconomi.
tã ex ꝑte actoꝛis qᷓ; ex ꝑte ꝛei de quo dic ut nõ.in
dicto cap.queꝛelam. n glo.i.ibi catheciſmi
? dicitur catheciſmꝰ a catheciʒo catheciʒas.quod
idem eſt.quod inſtruo inſtruis ut eſt glo. in capi

tulo peꝛ catheciſmum de cogna.ſpi.lib.vi.æ iſte
catheciſmus ſeruabatur olim in adultis bapti
zandis ⁊ debeꝛet ſeruari hodie ſi adulti infideles
nenirent ad fidem. nam debent inſtrui per. xx.
dies in fide ante baptiſmum. et iſte actus inſtruc
tionis appellatur catheciſmus. ſeu ſcrutinium
et dicitur: ſcrutinium a ſcꝛutando quia ſcrutan
tur uota iſtoꝛumet hodie fit infantibus antequaʒ
intrent eccleſiam. un iſte pᷣmus actus nocat᷑ cathe
ciſmus nec ↄhitur cognatio ſpũalis ꝑ illũ actum.

3 er e gr fe rrre rchn ee s pene Erre e
— —

272

Jo ,e ſ5rn 1 a Peſlac

AITthje ibi gnãſꝛ ſeruer ꝙ cõſuetudo gnãlis alicnius loci ſen Teg l g r, 3 =2
cextẽditur ad eccliã ꝑticularẽ hntẽ illã qualitatem

—

Beraterſme .

ſrrre — 2„

l⸗ dᷣ⸗ ,vi, α

—
Maca m Prior ni- ihc:lial

a0. —. ₰ℳ . ,yru-
l. Grm Alyſ r *. hPlue . 12

WM. pdr. —*„

1 . nrrj , De „

uache l. Pn. 4 Ou— = E;
1 . En .1 8

fori 9 tααι1¼. 7. :ſits S 1,

Qwe Eapel. mona

de quo tu uide bonũ tex. in. d. c. per catheciſmuʒ.
In glo. i. v. ĩ capell iĩ fi. dic clariꝰ ꝙ ecclia ſete
cecilie ptẽdebat hãc ſubiectionẽ ꝙ pᷣſbiteꝛ ſancti
Laurentij tenebat᷑ uenire ad capitulum cõgꝛegan
duʒ i dicta eccleſia ſanct ilie 2 ꝛeciꝑe ſtatuta
7 debitã cõꝛcctionẽ: n glo. in Veꝛbo de inꝛe
cõi in fi. adueꝛte. nam quatenus glo. pꝛo iſto iur
allegato in texiu adducit.c. conſtitutus de ꝛeligi.
do. videt᷑ uelle ꝙ iſta allegatio ſit ueꝛa ⁊ ſic ꝙ de
iure cõi eccleſia matrix.i.plebenatus uk alia paꝛ0
chialis fundet intẽtioneʒ ſuam ſuꝑ ſubiectione ec
cleſie ſite infra parochiam. Sed doc. cõiteꝛ impu
gnant iſta glo nam. c. ↄſtirutus loquit᷑ de epo ⁊ n
de eccleſia inferiori.ideo diẽ̃ Inn. ſe ignoꝛa? ubi
fit iſtud ius allegatũ ĩ tex. imo ↄriũ uidei expᷣſſuʒ
in. c fi. de offi. archi. ubi archidiaconus ſuccubuit
quatenus petebat ſubiectionem iĩ monaſterio ſuo
infra parochiam archidiaconatus. vnde conelu
dit bic Inno. ? cõiteꝛ doc. poſt eum /ip ecclia infe

rioꝛ citra cathedꝛalẽ ñ põt de iure cõi peteꝛ aliq;;

1

ſubiectionẽ in alijs eccleſijs inferioribus licet ſint
ſite infra parochiam ſuã: qꝛ liget de iure cõi paꝛo
chiani debeant ꝛeciꝑe ſacꝛamenta ab iſta eccleſia
principali ut g de paro.quaſi peꝛ totum in pᷣſbite
ri iſtaꝝ eccleſiaꝝ inferiorum non tenentur hec ſa
cramenta ꝛecipeꝛe ab illa eceleſia. ſ. potius ab epi
ſcopo ar.in.c.officiũ de offi.archi.⁊ nõ ſingulari
teꝛ hoc dictum. nã ex h infeꝛĩ ſingularit/ ꝙ, pꝛeſbi
teri capellaꝝ que ſunt infra plebanatum alicuius
eccleſie nõ tenent᷑ confiteri plebano nec alia ſacra
menta ab eo ꝛecipeꝛe:ſed ſubijciunt᷑ epo ⁊ ab eo
ſeu ab archipᷣſbitcꝛo illius loci debẽt hec ſacramẽ
ta ꝛecipeꝛe qdð bene notabis nec ob. c. is qui S de
ma. ⁊ obe.ubi eccleſia inferioꝛ matrix uendicat ſi
bi ius inſtituendi in eccleſijs inferioribus ? aliam
ſubiectionẽ:qꝛ loquitur ĩ titulo cardinaliũ. habẽt
eĩm tituli cardinaliũ maio: ẽ pꝛeꝛogatinã ? ẽ una
opi.que eſt quaſi cõis ꝙ cardinales habẽt ius epi
ſcopale in titulis ſuis ⁊ ſic infra totã parochiam
tituli ut nõ. in. c. is qui ⁊ in.c.de ma.⁊ obe. li. Vj.
7 foꝛte iſte tex. loquit᷑ de tali titnlo ideo allegaba
tur ius cõe. dominus An. dicit ꝙ eccleſia plebis

de iure cõi fundat intentionẽ ſuam in capellis ſuꝑ
iſtis duobus.ſ.ſcrutinio ⁊æ baptiſmate.⸗ 10 i iſtis
duobus obtinuit eccleſia iſta. Sed ↄ hũc intellec
tum facit ꝙ bic allegata fuit cõfeſſio pꝛeſviteri ad
ꝓbandũ ſubiectionem. in iſtis duobus eꝛso de iu
re cõi non uendicant ſibi hanc ſubiectionẽ. nã bñ
fateoꝛ ꝙ ex q capelle nõ hnt fontẽ debent paro
chiani capellaꝝ iꝛe ad plebẽ ꝓ ſcrutinio ⁊z baptiſ
mo: ſed p̃ſbiteri capellaꝝ teneant᷑ ire an fons bñ
dicit᷑ nł ad iſtructionẽ baptiʒãdoꝝ nõ ꝓbatur iux
ideo cõclude ꝙ ecclia iſta rantũ obtinebit quãtuʒ
ꝓbabit ſibi deberi de iure ſpãli ut dixi in ſumma
rio ⁊ facit iſte tex. ubi ſuceubnit ĩ oibus nili ĩ iſtil
duobus ꝓbatis ꝑ ↄfeſſionẽ ⁊ ad h̊ quortidie alle
gar iſte tex. 2 eſt ſingłaris ĩ bac mã. ¶ In glo. in
v. cõfeſſus ibi ꝓcuratoꝛ eꝛat dic ꝙ potiꝰ colligit
ꝙ eꝛat ꝛectoꝛ illius eccleſie ut patʒ. ibi pᷣſbiteꝛ eiuſ
dẽ ecclie ? tãꝙᷓ ꝛectoꝛ nocabit᷑ ad capitulũ ſancte

Cecilie. ⁊ nõ. finẽ glo. ꝙ uariata inſtantia indicij
remanet ↄfeſſio ? licet doc. h inſtent aliquãtulum
ſuoluendo mateꝛiã tene iñ pure ꝙ ↄfeſſio facia in
7uno iudicio ualet in alio imte⸗ eaſdem ꝑſonas. nãꝗ
inſtãtia peꝛempta nõ peꝛit ↄfeſſio: nõr Innocẽ. in
c. cãm de teſti. ? Har. in. l. cum lite. ff iudi. ſol.
Item ↄfeſſio ad ſui eſſentiam non exigit nalidita
tem ꝓceſſus unde poſuo ꝙ ꝓceſſus ſit nullus ni
pilominus remanet confeſſio ut ꝓbatuꝛ i. c. fi. de
ꝛeſti.ſpo.⁊ ibi apeꝛte H tenet Inn. ? faẽ cle ↄſtitu
tiõeʒ de elec.⁊ nide aliud nõbile dictuʒ Inn .i. c.
qualit᷑ ⁊ qn.ij.de accuſa. ubi tenet ꝙ ualet ↄfeſſio
facta ĩ iudicio ſine alia tela iudicij. Idẽ Har. in
.l. ſi cõfeſſus ff de cuſto.⁊ exhibi · ꝛe. ubi vide.hiĩc
nõbilit dicit Inno. in. c.ij. de oꝛdi. cog. ꝙ ↄfeſſio
facra ĩ ſummario iudicio ualct i plenario qð nõ.
S glo. in. V. uocatum ĩ fi.dic ꝙ. c.eũ oli ꝓce
dit cum nõ intemenit actus poſitiuus. nam ſolum
illi ibi ſeꝛuaueꝛũt ſniam excõicationis: ſed hic fuit
pꝛoceſſum ad actum exteꝛioꝛem quia uocatus fuit

ad capitulum. unde clarius patet de e esrer⸗
Bl. in

actum poſitiuũ q;ᷓ peꝛ actum negatiuũ.
H. rirulo iĩ fi. nõ glo. ſingularit᷑ ⁊ declarãdo eã dic
ꝙ monachi nõ ſubſt ecchie ꝑochiali ſeculari quo
ad iuriſditionem foꝛi ↄientioſi ut patet in. c.fi. de
offi archi. hic in iſto tex. ¶ Ded dubitatur nun
quid quo ad ſacꝛamẽta ꝛecipienda ⁊ ſic quo ad iu
riſditionem foꝛi penitentialis debeant ſubeſſe quẽ
admodũ ſubſunt oẽs in paꝛochia habitãtes.⁊ dic
ꝙ olim ſubeꝛant qn monachi non eꝛant cleꝛici ⁊
ſic intelligi debent iura in glo. allegata: ſed hodie
monachi cõmuniteꝛ ſunt cleꝛici ⁊ habent a iurc ut
innicem adminiſtrent ſibi ſacꝛamenta. xvi.q. i.c.i.
tιαομ ſed poſſet dubitari de monialibus nüquid ſubſũt
pᷣſbyreꝛo parochie quo ad ſpiritualia ? ſatis poſſz
reneꝛi ꝙ ſic: ſicut olim eꝛat in monachis ⁊ igẽ pu
ſio dicendũ in omnibꝰ religioſis qui nõ ſunt pſby
teri nã pᷣſbyt parochialis füdat ſuã itentionẽ ſuꝑ
omnibus habitantibus in parochia.xiij. q.i. c. i.
Ee.paſtoralis de his que fiunt a pꝛela. coiteꝛ tame
ſeruat̃ ꝙ epᷣs pꝛouidet eis de pᷣſbiteꝛo. ¶ In gl.
in. v. gencꝛet᷑ ĩ fi.nõ iſtaʒ glo. ſingularit ? bñ faẽ
tcx. in. c. cũ dilecta. S· quia ueꝛo ð ↄfaꝛ. uti.? q le
gitur ⁊æ nõ.i.c. ad audientiã de pꝛeſcrip.? ibi glo.
nõ.i. V. pᷣncipalit̃ ⁊ in. c. nouimus. 1vj. q. iiij. uide
ſimile ꝑ Dar. ĩ.l. ſi publicanus. .i. ff. ð publica.
2 uidetur h̊ mirabile ur preſcribatur exemptio 9
eccleſiam ſubiectam que ſubiectionem ſui ipſins
nõ poſſider ſed ſuperioꝛ:ſed hoc comingit qły exe
prio cõceditur in priuelegium exempii: vnde qua
tenus eſt fauoꝛabile ipᷣi ſubiecto preſcribit ſpatio
competenti ſicut alia iura ipſius ſubiecii ? pꝛobat
iſte tex. ſatis bene ſaltem in ar. nam uides h ꝙ co
ceſſio ꝛectoris eccleſie exempte piudicat ipi eccle
ſie: ſed non pape ſubiectionem poſſidenti qð nota
bis. Ex quo infeꝛo ꝙ confeſſio ſubieci non pin
dicat ſupiori in pᷣiudicium ſubiectiõis. Mn glo.
Alie. fi. vlt g glq; exeꝛcẽs aliꝗᷓ iura epalia ſolũ poſſi

Qger ⁊ pᷣſcribit ea que exercet ⁊ nõ alia.? bñ facit.

tex ·i.c.auditis.⁊.c.cũ oli de pᷣſcrip.et generaliteꝛ

goE — - „7„: ne - 776 —
3cf foii pstals V nrsens äſe r örs Pemc

ricditione noſeſi
in mnln un id 8
is oiionisſn leofi
ioce i oti li
pole ipolt⸗ Pl. 1

Xparte 10A. nen

Kmonchi on
poſſun ſinge ſlcini⸗

K ric
gͤbm N 1e
iocelaenneſt oclio ho
ſoriſo biboc anten zai
dlin deſecufaculatun ſon n
ſinghlariteriſtuui cononti ißn 1
1ſe non olun pbbiio galt h
õä 27
ir minufl gliliͦ nn , igi
lfan rininid
E cfonnrbnmmni, lo ho
daſein conmmimn cun cic⸗
tfſnverba ili obniat led et im meiem
(iideqno italinera facn wenonem n
Iur ecſe de gioudidus ſed de ecchi
Albus ſcc i hec len Cieit g ütlud
atibus otrariatur ill ocilio.2 boc pa
duc ad llam mueni cum ſiiaſtln
ſciptij n no ſoli dica ſan cora ins
eorra ue ba iais ſl e orio ment.
e uo iͦ nced inſt Y. ic P
ifilletihcanſil lepp. e
tvnen nnbonn iußr imim
lure omario. Crerb

ngolaie öſonneins buber clanſut

gloꝛiafn ad reſcipin Z
inn a dred
ſtneceſſe hren meni⸗ Mi

naduld
oni deinte gtrart

licic ne glia ee lucſci. Ice Berf

lir untihiltt ntehe
. nd hc ſcktorl cog g geſſ⸗
Munmo ico ini enenn e
dincſco algti genaro q n
1 Goim dmemmißd 9.c i0l ze
t um nöinenenitaans Poſtiuns vam ſoloen
tbiſenmgnen ſtinmarcöſanonce ſel Dicfut
weeſim ad ann niomn tutgannftt
pnlon vnde hni Paret geinnennſoeen
nm poſnui per um ngenti (Gln
ubif.n gloſngobnt e athricoeige
ſucbyno ſyuſt acſe poihini ſwbn n
FCdinonen ſon ommoſ or ouer c
hir biein ſo er. CEmudlbiaunmn
no d ſumin nipench ſclo in
hcnonmſon penſenigls debeant ſibeſe ge
NRWNCiaNNrddabinſirs d
Oümſdenn d5ndcrcnenn deids
mchg den Ndtn Add
onatdicömmntaſoneticrdhedinen
mmemnainnſtenſſiſgenan it
4poſ cubimi ce Noniipſsſicni f n
10 eopoad fivelaertspiß
Pbbſno roehenod ſ 6tlͦ
ei ieſan oln n innoſndh⸗
inonnby elgoſs i ſbi

7

— 7 S — = NBr . –— . . — . .
artn .ſtsl.) N . vI, vz 7 Ter —6 Worc & 42 vv gDtrin Fe Naa r ſrr Iate 9 G= ſopn⸗ 10 C.

idem uoluit bar.in.l.i.G. ſiquis.ff de iti. actuqʒ pᷣ
na. ubi dcit ꝙ exeꝛcicium in uno articulo non ex
tenditur ad alios aꝛticulos nec ob. cap.i.ſupꝛa de
ꝛeli. do.quia ibi nemo eꝛat in poſſeſſione alioꝛum
iurium. ideo non extenditur ibi poſſeſſio quod ẽ
nõndum.ſed hic epiſcopus eſt in poſſeſſione alio
rum iurium. ſed an hoc ſit uerum indiſtincre uid
hic pulchꝛa nõ. peꝛ Inn. qui multũ iſtat nũquid

Kud peꝛ unũ actũ iuriſditionalẽ quis pꝛeſcꝛibat uniueꝛ

ſalem iuriſditionẽ in loco uel in peꝛſona. UUcz

nactat qualiteꝛ queꝛatur quaſi poſſeſſio uniuerſa
lis iuꝛiſditionis in loco ⁊ uide ꝙ ipſe nõ.in.c.in
liis de ꝛeſti.ſpo.⁊ ĩ.c.ↄqueꝛente de offi.oꝛdi.⁊.c.
bone.ii. ð poſtu. pla. 3
n pꝛioꝛatibus
X* Parte tuꝗ. monachonmn n
poſſunt ſinguli mõachi ↄmoꝛari ẽt ſi ſu
per h hẽant ꝛeſcriptũ apoſtolicũ. niſi in illo fiat m
lio de lateꝛanẽſi ↄcilio hoc dic. Dꝛio cõſultatio.
fo rñſio ibi boc autem ¶ Mõ primo ex hoc tex.
ꝙ et in defeciu facultatum non po ſſunt monachi
ſingulariteꝛ iſtitui ? cõmoꝛari in prioꝛatibus eoꝝ
? ſic non ſolum ꝓhibitio ꝓcedit in eccleſijs ꝑo
chialibus ut in. c. ꝙ dei.⁊ ĩ. c.ii.de ſta.ꝛegu.ſed ẽt
in prioꝛatibus.quid qt tunc fiendũ qñ facultates
delicint ut in cle. ne in agꝛo. F. ad hec ð ſta. ꝛegu.
¶ Mo ioĩ obuiet lateranẽſi ↄcilio quod dicitur
quſ eſſe iuri contrarium nõ ſolum qñ de diꝛecto
V2 fm nerba illi obniat. ſed ẽt ſᷣm mẽtem. nã dictuʒ
c ii.de quo iſta littera facit mẽtionem non loqui
tur ſpecifice de pꝛioꝛatibus ſed de eccłijs parochi
alibus. ſed tñ hec litteꝛa dicit ꝙ ſi illud fit in pꝛio
ratibus ↄtrariatur illi ↄcilio.⁊æ hoc põt notabiliĩ
adquc ad illam mateꝛiã/cum ſñia ſit lata ↄtra ius
ſciiptũ nt nõ ſolũ dicat᷑ lata cõtra ius qn expꝛeſſe
otra ueꝛba iuris ſed ẽt ↄtra mentẽ. qð ẽ bn nõ.
de quo tn nide qð ſenſit Inno. i. c. D. z. G. de
Oolf. dele. ? in. c. cum ſpãli de app. ¶ Scdo nõ ꝙ;
Vle. reſciiptum emanãs ↄtra ius pꝛe ſumitur aut falſũ
aut p occupationem nimiã eman aſſe:niſi in reſcꝛi
dto fiat mẽtio de iure ↄtrario. Et ex hꝰ æ ex tex.
In ſingulaꝛiteꝛ nõ/qꝙ omne ius habet clauſulaʒ deꝛo
gatoꝛiam ad reſcꝛipta Sꝛia ut ad ualiditatẽ ipoꝛũ
ſit neceſſe faceꝛe mentionẽ de iure ↄtrario ſaltem
in geneꝛe:de hac mateꝛia uide quod nõ. in. c.non
nulli.ð. de reſcꝛip.æ.c.i.de conſti. li.vi. in glo. 7
o. an. in. c. i. de exceſ. pla.li.vi.ĩ nouclla. n
glo. fl. n. glo. æ papa diſpenſat contra ↄcilinm.2
uide glo. in. c. ubi peꝛiculum de elec.li.vi.que plꝰ
unlt ſcilicet papa ſolus poſſit reuocare conſtitu
lionem concilij quod an ſit ueꝛum indiſtincte teti
gl in.c. ſignificaſti æ in. c. licet ſupꝛa de clec. ⁊ dic
in ibi. dicunt tamẽ doc. hic ꝙ licet poſſit nõ debʒ
nelle. nam dictum. c. ij. emanauit ꝓpteꝛ peꝛiculum
beccati carnalis concupiſcentie quod iĩminet ducẽ
iibus uitam ſolitariam inteꝛ homines ſeculi ur pa
tet ex tenoꝛe illius .c.ij.
Oꝛdia

D gudie ntiam. rius cõ

pellit abbateʒ ut monachos a pꝛioꝛa

¶ De iurepatro

tibus ꝛeuocet ad clauſtrũ uel eis ſocios adiungat
primo ponit tꝛanſgꝛeſſionem ↄcilij. qᷓ;.2 mandat
coꝛꝛigi ibi ideoqʒ 6 primo ꝙ coꝛꝛectio mõa
choꝛum. primo loco ſpectat ad abbarem.nõ autẽ
cõcurrit epᷣs cũ abbare:ut ſic ſit locus pꝛeuentõi.
nam nt hic uides papa mandat archiepiſcopo nõ
ut ipſe compellat monachos ſed abbates ut per
eos monachi ꝛeuocentur. ſed in defecitum abba
tis poterit epiſcopus ſupleꝛe ut in capitulo quan
to de offi.oꝛdi. ſecus eſt in aliis pꝛelatis ſcculari
bus habentibus ſubditos.nam cum illis concur
rit epiſcopus in iuriſditione exeꝛcenda ita ut ſit
locus preuentioni ut nõ.maxime per Innocen.
in.c.cum ab eccleſiarum ⁊.cap.paſtoꝛalis de offi.
oꝛdi.¶ Item nota ꝙ optio datuꝛ abbati ꝛeuocãꝗ
di ſingulariter inſtitutos ad clauſtꝛum. aut cis aſ
ſociandi alios monachos/⁊ ſic poteſt abbas alte
rare ſtatum prioꝛatus ſibi ſubiccti ut ſtatum ꝛegu
laꝛem poſſit ꝛeduceꝛe ad ſtatum ⁊ uitam ſeculari
um.quod intelligo quando redditus pꝛioꝛatus
non ſufficiunt pꝛo pluribus. alias autem non po
teſt abbas pꝛioratus ſolitos gubernari per re
gulares commiteꝛe Oericis ſccularibus quinni
mo nec monachis alterius monaſterij. de quo
dic ut habetur in capitulo cum ſingula. de pre
ben. lib.vi. ¶ Sed contra tex. oppo.nam etiam
clericus ſecularis debet in eccleſia habere cleri
cum nt in. c.ut quiſq; ſupra de uita.⁊ ho.cle. et i
.c.pꝛopoſuit ſupra de fi.pꝛeſbi.eꝛgo non ſufficien
ter hic pꝛouidetun ¶ So. dicit Hoſti ꝙ ſi prioꝛa
tus non eſt curatus tunc ceſſat predicta ratio:ſi
autem eſt curatus tunc poteſt dici quod cleꝛicus
ſecularis cum babeat patꝛimonium poterit ð ſuo
impendeꝛe ad ſuſientationem clerici.quod nõ po
teſt faceꝛe ꝛeligioſus.cum nihil habeat.dicit tamẽ
quod ſi cum auxilio conſanguineoꝛum ꝛcligioſus
porerit teneꝛe ſocium:ceſſabit compulſio de qua
hic C Item dic quod clericus ſecularis non tene
tur habeꝛe ſocium ſed clericum ſeruitoꝛem. ut in
dicto capitulo ut quiſqʒ ? tales redditus ſuffice
ꝛent ꝛectoꝛi ⁊ clerico ſeruitoꝛi qui non ſuppeteꝛẽt
pꝛo duobus ſociis.ita nõ gl.in cle.ne in agro.y.
ad hec de ſta. regu. ? dic de iſtis pꝛioꝛatibus ut
ibi habetur. C Sai oppo.aliter contra litteram
monachus aſſumptus ad regimen alterius eccle
ſie eximitur a poteſtate ſui abbatis.ita ut nullam
communionem habeat amplius cum pꝛioꝛi mona
ſterio ut in capitulo ne pro cuiuſlibet.xvi.q.i:er
go no etur abbas dare ſocium exiraneo.
So dicit Joannes an. quod iſtud capitulũ
loquitur in monachis clauſtꝛalibus.i.in his qui
nõ deſinunt ẽe monachi prioꝛis monaſterij:ut qꝛ
deputãtur ad prioꝛatus ſubiectos monaſicrio.
Si autem peꝛpetuo ad eccleſiam non ſubiectam
monaſteꝛio pꝛomoueꝛentur non tenetur abbas ſi
bi dare ſocium.⁊ ſic limita c.ij.de ſia.regu.⁊ hoc
idem ↄfirmat Joan. an. in glo.ſua in dicto. F. ad
hec.ſed tu uide quod dixi i.c.quod dei. S. de ſta.
regu.⁊ dic ut ibi.

„
1 ,& ⸗ſipt; nIâanιaâaι⅓ι
—. 3

n marate io Fen, p ſn ſyrt

. cer- 24

in annnαα. — vat A ò
Veernen ſes sn nſen mnes) ſan Fenr pepetgh rrtn

-
ras ig zatrg .,*.

EC 44. ſit- ͦſſan dera
4

„ —
e mA ſſ we t ruAarat

X= õ acαg.πια rfſnr

—

B-

¶ He lurepatro:

De iuꝛepatronatus. NKubrica.

Supra niſum ẽ de pꝛeben. ⁊ digitatibꝰ. Itẽ ð
ꝛeligioſis domibꝰ. Itẽ ð capell mõachoꝝ.ſʒ quia
ad iſtas fit ĩſtitutio ñnũqᷓ; ꝑ pntationẽ proni ⁊ ſic
poſſer dubitari de iurepꝛonatꝰ z de modo pntãdi
⁊? ſimilibus merito poſt rubricas pcedeẽtes ſubijci
tur iſta. Et ſcias ꝙ patꝛonus dicit multiplicit in
inre. nã ðꝛ pꝛonus aduocatus ꝛeſpectu cãe quã ꝓ
monendã aſumit patrocinio ſuo.l.ꝛem non nouã
.F. patroni. C. de iudi. xv. q.ij c. i. Item diciĩt
patronus dñs ꝛeſpectu ſerui ut patet in toto titu
lo.ff. de inꝛepat:o.⁊ de iſtis patronis ſeu patꝛona
tibus nõ tractatuꝛ h.ʒꝰ dicit᷑ patronꝰ qui ↄſtruxit
nl dotauit ſeu fundauit eccliã ? dẽ patronus:qꝛ
ſicur pater ducit filiũ de nõ eẽ ad eſſe ita patronꝰ
eccliã deducit ad eſſe ? de iſto patronatu tractat
hic. Quid autem ſit iuſpatronatus:ut ſic habeaĩ
ſubſtantia rei de qua tractatuꝛi ſumus:dic poſt
Jo. an/ꝙ eſt ius honorificum oneroſũ ⁊ utile ali
cui cõpetẽs ĩ eccłia pro eo ꝙ dioceſani cõſenſu ec
clhiã cõſtꝛuxit füdauit ł dotanit ipᷣe bk is a q cãm
babuit:⁊æ declara h mõ Elttenim ius honorificnʒ
qꝛ patronus bʒ bonoꝛẽ in pntando ꝛectoꝛẽ n eim
põt epᷣs uł alins platus iſtitueꝛe ꝛectoꝛẽ in bnficio
ſine pntatione patroni ut in. c deceꝛnimꝰ. xvj. q.

vij. 2. j. quaſi ꝑ rotũ. Itẽ ẽ honorificũ quia debʒ

pꝛealijs honorari ĩ eccleſia patronata ur.j. e.no
bis Itẽ ðꝛ ius oneroſuʒ: qꝛ pꝛonus tenetur defẽ
deꝛe eccl ſiã ne bona ĩdebire dilapident.xvj.q.vij
filijs. Dicit̃ ius utile. qꝛ ↄſequit᷑ utilitatẽ ex parꝛo
natu:qꝛ ſi deueniret ad inopiam tenetur eccleſia
ex ꝛeddibus ultra neceſſaria remanẽnbus aler̃ pa
tronum pinguiꝰ qᷓ; alios pauꝑes ut in. c.quicun
ea. cᷓ 2.q ⁊ de his aliqnid nõ. j eo. nobis.
Hixi in diffinitione quod comperit ex eo ꝙ cõ
ſtruxit cnã debes ſcire ꝙ iuſparronatus acqrũ
alreꝛo de tribus modis. aut quia conſtruxit ecchiã
ut in. c. monaſteriũ.xvi.ꝗq.vij.aut quia eam dota
uit ut in dicto.c.filiis:aut qꝛ illam fundauit.i.aſſi
gnanit fundum ubi eccleſia debeꝛet conſtrui ur in
dicto. c. nobis ⁊ ĩ c. abbatẽ. xviij.q ij(pñt gꝰ tꝛes
patroni cõcurreꝛe in eadẽ ecclia ut qꝛ nnus dedit
dotẽ alteꝛ fecit eã cõſtrni alius dedit fundũ ubi 2
ſtrueꝛet ſdic ẽt ꝙ in dore ↄfeꝛenda poſſunt pluꝛes
cõcurreꝛe.nã ſi ſimul dant omneſ dotẽ ſunt patro
ni etiam ſi unus cõferat minns ꝙᷓ alius ut noluit
Inn. H ⁊ habes ĩ gl. lxiij. di.ĩ ſumma ⁊ ſic limita
gl. d. c.qcũqʒ q dicit ꝙ ſi quis modicũ cõrulit ꝓ
dore nõ efficitur parronꝰ ꝙᷓ; ſingulariter nõ. ſʒ eã
itellige qn unus ſolꝰ dedit dotẽ. ſeeus ſi plures ðᷣ
derũt dotẽ ſufficiẽtẽ.nã iura indiſtincte dicunt ꝙ;
ex dotatõe q̃ſ efficit᷑ patronus nec diſtinguunt᷑ ſi
ſit unꝰ plureſ dotanteſ. Ideʒ cõſimili rõe dicẽdũ
ĩ pluribꝰ cõſtituẽtibꝰ ł dorãtibꝰ ł fũdãtibꝰ.dixi po
ſtꝛemo uel is a quo cãm habuit.nã ſatis ẽ ꝙ pa
tꝛonatus fuerit a principio acquiſitꝰ alteꝛo ex mo
dis pᷣdẽis. nã trãſmittit᷑ ad hr̃des uł alio mõ ð qꝰ
.j.in proceſſu titu.⁊ ad predicta nide glo. nõ. ⁊
plenam xvi.queſtione.vii.in capi.pie mẽtis. Ab

RrA

—

por iferri ad mitaſ.q.

Erlatum. vbeeꝛ iſed

diam parronox
eccleſia caret admimiſtratiõe ceſſa
tur in eccleſia a dininis tollumur
reliquie æ hoſtia clauduntur ſi ali
teꝛ line ſcandalo eccleſie ꝓuideꝛi non poteſt h.d.
cum ſequenti ⁊? duo facit concilium. pꝛimo pꝛohi
bet eccleſiaʒ inteꝛ patronos diuidi. fo ponit quid
faceꝛe debet eps cum patroni nõ oꝛdinãt ecchiam.
pa ibi ⁊ ſic. 5 pꝛio ibi inteꝛ her̃des patroni
ꝙ iuſpatronatus rranſit in heredeſ patro ni ⁊ nõ.
ꝙ tex. idiſtincte loqt ð heredibus patroni ex quo
rimo nũqd inſpatro
natus tranſeat ſolũ ad heredes ſanguis ſic iuſpa
tronatꝰ libertoꝝ an ad heredes eĩncos. Inno. 5
ſuꝑ Rica dic ꝙ tranſit ad quoſcũqʒ beredes:⁊? h
cõiter tenet ꝓ h̊ glo.i.nã ſi tranſit cũ univᷣſitate ĩ
ext:aneum nt in.c.ex lr̃is ⁊.c.cũ ſeculũ.ʒ.e.foꝛtiuſ
tranſit cum hereditate in heredes inſtitutos a pa
trono. Et ex hoc infe:tur ꝙ ſi pateꝛ inſtituit filinʒ
ub filiã in re ceꝛta ? er̃neum unineꝛſale beꝛedẽ iuſ
patronatus nõ trãſibit ĩ filinʒ ul filiam: ſed in heꝛe
dem uniueꝛſalem. Si aũt ſunt plures beꝛedes oẽs
ſimt eff ciuntur patroni ut hic ⁊ in cle.fi. eo.ti. ubi
nide. An autem in diuiſione heꝛeditatis poſſit iu
dex uni adiudicare iuſpatrontus. dic ut nõt. Jo.
an. j. eo. queꝛimoniã ubi dicetur.¶ Scdo põt du

bitari nũquid tꝛanſit in femias an fantum i maſcu

los.dic ꝙ pariteꝛ in omnes.qꝛ iura nõ diſtinguũt
inteꝛ maſculum ⁊ feminã ꝓ h facit.c.fi. de concel:
pꝛeben ſentit glo.in.c.qm ĩueſtituram. xvi.q.vij.
2æ doc. in dicta cle. fi. uide qð dixi in dicto.c.fi.
NNuid autem ſi competit infanti nunquid pupilus
poſſit pꝛeſentare uel tutor: uide Fredeꝛicum con
ſilio nonageſimoſeptimo æ Archidiaconuʒ. xvi.
q.vij. deceꝛnimus ⁊ peꝛ Joan.andre.in.c.cum ex
eodem de elec.li.vi. tem dubitabarur oliz an
he:edes ſuccedeꝛent in iurepatronatus peꝛ ſtirpes
an peꝛ capita. ⁊ hodie eſt declaratum ꝙ per ſtir
pes ut in dicta cle. finali ideo ſi plures ſuccedunt
uni ex duobus patronis eccleſie omnes habentur
loco nnius. Dem queꝛitur qualiteꝛ debet intel
ligi tex.dum pꝛohibet diuiſionem inteꝛ heꝛedes.
doctoꝛes ponunt triplicem intellectum quidam in
telligunt ꝙ non poſſunt patroni cõuenire ut unuſ
habeat patronum in una parte eccleſie ⁊ alius in
alia: quia hoc eſt ius indiniſibile. Alij intelligunt
de redditibus ⁊ poſſeſſionibus eccleſie: quia non
poſſunt patroni inteꝛ ſe diuideꝛe illos nec aliquid
ab eccleſia exigeꝛe.x.queſtione.i.in capitulo noue
rint. Alij intelligunt de ipſo iurepatronatus.nam
cum ſit incoꝛpoꝛale non poteſt diuidi ur dicitur i
glo. ⁊ quelibet expoſitio eſt bona ⁊ ueꝛa in ſe: poſ
ſunt tamen patroni conuenire ut glteꝛnatis nicib
pꝛeſentent ut in dicta cle. finali ⁊ ſi habent plures
patronatus poſſunt ↄuenire ut unus pñtet ĩ una

S

eccleſia ⁊ alius in reliqua: ut ſic quẽadmodũ ꝑmit

titur diuiſio in tempoꝛe ita ⁊ ratione locoꝛũ

enim diuiſio nõ pꝛobibetur peꝛ iſtũ tex.Mn 9gl.

ſopla gentio nuin cci odet
etio ter parlonos ſin ſutpmmonn
epecmun lapln p ößni 4 oimnal
nb pinnblt o iliuer m j
hoeſpur ſie laudubat air lmubtt⸗

diamm zul
„Sünatum

6 1 nʒ. c. prio Eir

biſialter vlumu fmedi
ſo bnias.c, pecedenus dd do ⸗
Cri 5:t. pvmo. (Jre do e lcer reie
ſur de ecciea no pprer boc execntur
elige de relauijs qae ſunt in eccleſta
in archa.ſec ait de religoſs ſunr in
iuris. na; ex nonitione larnz exeemmn
Iicl. de oſen eahe n alanos ſ.
ſo pint patfon veſen pores iniltnim
Ponnon danm i gnm 6
delgceß

no tñ ſtricte dectio npphntonenn
ſain.c iſc.

ins in pfiammni eccl
llecionem ſec,nide bonan gio ine chio
non elecio Peant

ince ppꝛie ofitatio
Gtronicſeunmr eig

nun ſen g tmnno p
ſanonen opoꝛne

yn

Slltn Sn

cleie tarer . Droron
tur. in e nanöe
ineniun uuenln
den ine lnc 1 boſtg gur

nln e
nlinen eniimnn
ber aceſtzinen etorilim nd.

r 3. er arnos n ,Dlohrb
ere dehera dtn
zn

un Ea eniw igmiui
Eud e ejneum univeſle bente ne
monams no niſbiriſluz iflonn e ſter
nomnbenlm Ojalr in abne orlpoi,
fſcunmr omoni orier irceſ c iti
Ar umn inlſone bouſimis cſi i
ni adiudicare iſonronus. e ot ör o,
. arinnithidlent (o ih
WNöacd wanikinfenias ntunmmi raten
9AN iNdnes riang ditingon
WermcdNN tiennN tdt K
õ
ennctn1nltedinhücnti
Qudmm icnmpet ffm naninſu
poſtt prienme non iit Rumn
ſtio nonngenmwiennno⸗ lamn
i. daeninms the, Gnanilr ht
Gecerl. .l. (Iunn aubianmtin
nmhemniinumm
ain.1hoclet ataue ſei
zuin dinn e inii Un im
miet duods wugin Ooinniehnft
Wechdderdinſionan ine
lenintlan

d.
1

cum

—

ibi ſi ex diueꝛſis iequalibus. zẽ.·nõ bñᷣ gl. et eã te
ne menti/ꝙ iuſpat:onatus é apud quelibʒ hẽdeʒ
iſolidum et ſi ſũt hdes ꝓ iequalibus ꝑtibus ⁊c̃.
nõ bene gl. æ tene e̊ mẽni.qm bec opi.cõiꝛ tẽtur
ꝑ doc.licet dixerit: Inn pinguioꝛẽ uocem bẽt
bns maioꝛcẽ ꝑtem in hereditate ſed tene glo quia
cum iſtud ius ſit indiuiſ bile nõ poſſumus diceꝛe
unum habe:e duas paꝛtes in hoc iure ſicut habet
i brditate. ¶ uid at ſi unus iſtiruatur i re certa
alius in uniuerſo ſupra retigi et nide Jo. an in. c
cũ ſeculũ.j.e.ubi dicã Bgl ibi hodie ſeꝛua
ri ñ dʒ.ſentit ergo gl.ꝙ hodie hoc.c. ſit coꝛꝛeciuʒ
niſi ſine ſcandalo ⁊c᷑. ſed cerie hoc.c. hodie manet
firmũ nam puider quando aliter ecclie ꝓuideri
Kud non poteſt. one ꝙ patꝛoni ſint ita potenteſ
ꝙ eps non põt ſuppleꝛe eoꝛum defectum. tunc ad
hibebit ꝛemediuʒ de quo hic.⁊.c.ſe.⁊ uide de itel
lectu hoꝛũ.c.gl.ſatis nõbilem ĩ.c.ſi pluꝛes. xvi.q.
Vii.? diſtingue Aut enim eſt ↄtentio inter pꝛonũ
epm ⁊ ponit ep̃s iconomũ ĩ eccleſia donec fuẽit
ſopita ↄtentio ut in. c. cũ uos de offi.oꝛdi. Aur ẽ
ↄtẽtio iteꝛ patꝛonos ſuꝑ iuꝛeparꝛonatus.⸗ dʒ epᷣſ
erxpectaꝛe lapſum tpiſ pᷣfixi ad pnrandũ poſt qð ſi
nõ pntabit. eps iſtituet ꝛectoꝛẽ ut in c.qm j. eo.æ
boc ſi põt ſine ſcandalo.ał. aür ſeruabit quod hic
dicituꝛ 2.c. ſe. 2„
Sũmatum ẽ ſnpꝛa
B ecunqʒzʒ. .c. ꝓxio Et nõ pꝛio
ibi ſi aliteꝛ ꝙ ultimũ rmediũ dʒ eẽ diſpo
itio hnius.c.?æ pꝛecedentis pꝛo hoc uide quod
dixi S. c. pvmo. ¶ IJtẽ nõ ꝙ licet reliquie tollan
tur de eccleſia nõ ppte: hoc execꝛatur ecclial⁊ in
tiellige de reliquijs que ſunt in eccleſia in capſa nł
in archa. ſecꝰ aut de reliquijs q̃ ſunt ſub tabula al
laris. naʒ ex monitione illaruʒ execꝛatur altare ut
in.c.i.de oſecꝛa ecchie ut altaris Hõ·teꝛtio ꝙ
nõ pnt patroni uelle ut plures inſtiruãtur in eadeʒ
eccleſia quia eccleſia debet eſſeæ unins rectoꝛs. ut
in. c. cũ no ignoꝛes z de pꝛebẽ. ¶ Hõ ibi eligũt
ꝙ patroni dicuntur largo modo eligeꝛe pᷣſo yreꝛũ
nõ m ſtricte electio qꝛ ꝑ pntationem nõ trãſfeꝛt᷑
ius in pñtatum i eccleſia in. c. qðᷣ aũt j co ſed peꝛ
electionem fic. nide bonam glo. in. c. ꝙᷓto.lxiij.di.
unde ꝓpꝛie pntatio æ non electio ſpectat ad patꝛo
num ſed ꝓ tanto pa troni dicunrur eligeꝛe ꝙ añ
pitationem opoꝛtet ꝙ unum eligant. æ ſic nõ ꝙ
latgo modo diciẽ patronus eligeꝛe. nõ eꝛgo uina
biuur libellus ſi dicatur ꝙ patroni elegeꝛũt de q
uide quod legitur z nade nobis e H w
batroni tenétur eligeꝛe idoneũ.nunquid eligentes
non idoneum ſint pꝛinati: dic u: in. c.cum nos de
offt oꝛdi. ¶ In glo. ibi tũc poſſet ſeꝛuari ? nide
glo. in. c. ſi plures hic allegato.æ quod plenius di

1 8. c pꝛoximo. MAbbas. G
quibꝰ. Si proni ĩ
Boniam in ado diſcoꝛdãt:
pfeꝛt᷑ pntatꝰ a maiori ꝑte ſi e idonens ⁊=
eſt hoc ſine ſcandalo fei non poteſt: uel patroni
Infra tempns debituʒ nõ pꝛeſentant epiſcopus or
Almbit eccleſtam. bor dicit. Mꝛimo ponit abuſũ

QSe iurepatro.

*

patꝛonoꝝ¶ ꝛ ↄſtlitutionẽ ibi pñti. ¶RBꝛo nõ.

ibi ſuſtinuit/q; patꝛom ↄſcquũtur iuſpatꝛonatus
ex gra ? ꝓmiſſione quadã et tollerãtia ecclie. naʒ
de iuꝛe cõi ex ſola fundatione nõ poſſet patꝛonus
acquiꝛeꝛe iuſpatꝛonatus cũ illud ſit anexum ſpua
libus in.c.quãto de.iudi.⁊= b hoc ifenux ꝙ papa
poſſit ꝓuideꝛe de eccleſia patꝛonata laicoꝛum ſiñ
pñta nione paiꝛonoꝛum. licet ſecus ſit in alijs pᷣla
tis citꝛa papam ur nõ in. c. cum dilectus. j. e. ui
de bo.gl.in cle.ij de pᷣbẽ.æ peꝛ Ar i. q. Vii:
filiis ⁊ in.c. hoꝛtamur.lxxi di.¶ ¶ Nõ. ſecundo p
in pnrationis actu neceſſaꝛio nõ ꝛequiritur conſẽ
ſus oĩium patꝛono:um ſed ualet pniatio facta peꝛ
maioꝛc ꝑrem. ¶ Mõ in v.ſi ãt ꝙ ratione ſcanda
li ihabilitatuꝛ quis ad bnficium obtinẽdum. nam
pñtatuſ peꝛ maioꝛc ꝑtem hic nõ admittitur ꝛatõe
ſcandali. ad idem ꝙ in ſimili hetur in. c. cum tene
amur de pꝛebẽ nũquid ãt ius qſirum in ꝛe pdatu:
rõe ſcandali. ut ſic pꝛelatus ꝛemoueri poſſit ſi ſine
ſcandalo popli nõ poteſt pꝛelaturam teneꝛe. uide

Inn. in c niſi cũ pridẽ de ꝛenuntia. ema

ex tex. nõ duos caſus 3 qbus eps iſtitun rectoꝛẽ Cag 6/
ſine pꝛeſentatione pat ni enmu quando ſi

ne ſcandalo ꝑ patꝛonum pn: atus inſtitui nõ põt
Secundus quaudo ↄtentio ſuꝑ patꝛonatu nõ de
cidit᷑ ifꝛa tpᷣs patꝛonus ad pntandũ pfixũ ⁊z ex hꝰ

ulrimo hẽs cãum nõoilẽ in quo nõ nalenni agere
currit tpᷣs ⁊ hec adducũtur ad.q one ꝙ i
ter elecroꝛes ↄtenditnr de ptãte eligtndi. ⸗ nõ de 12

ciditur queſtio fia tpᷣs pᷣfixũ ad eligendum queri
tur nũquid põtas libeꝛe oꝛdinãdi eccleſia duolua
tur ad ſuꝑioꝛem Moſti.? Jo. an. hic tenent ꝙ n
qꝛ non eſt quid imputetur ius eligendi cum per
eos non deficiat quin eligant.ſed per luem ſibi
moram/unde cum contrarium non ſit ſlaimum
niſi ſuper preſentatione non debemus hoc ius ex
tendeꝛe ad contentionem ſuper elec ione pꝛo hoe
nidetur tex. in capitulo ſecundo de in integ. reſti.
ubi longo tempoꝛe fuit certatum ſuper wure eli
gendi. nec poteſtas fuit ad ſupenoꝛem deuoluta
2 facit quod leguur 2 nõ. in.c.fina. ſupra de elec.
7 ex hoc habes nnam differentiam inter ius eli
gendi ⁊ ius preſentandi.
diuerſitatis/ nam preſentatio innuitur gratie
ut ſupꝛa dixiſelectio ueꝛo iuri communi nt in c.
primo ſupra de elec. ¶ Niem pinguius ius hẽnt
electoꝛes quam pꝛeſentatoꝛes ut colligitur ex gl.
in. quanto.lxuj.di.iuncto.c.quod autem. j eo.
CViem mactanur de modico preiudicio patꝛo
noꝛum ſi pendente liuie alius inſtituatur peꝛ epi

ſcopum: ſed electoꝛibus fieret magnum prciudici

um cum foꝛte habeꝛent ſuperiorem quem non
uellent uel quem non expediꝛet habere merito
aliud ſtatuitur cum contenditur de iure preſen
tandi ⁊ aliud de iure eligendi quinnimo plus ſen
tit hic JYoannes andre ꝙ ſi contendererur non
ſupeꝛ iure pꝛeſentandi ſed ſupeꝛ idoneitate pꝛeſen
tari non habe et locum finis huius capiinli. Idẽ
ubi eſſet ↄtentio in eꝛ epum ? patronum pꝛo hoc
c.cum uos de offi.oꝛdi.facit glo.xvi qoõne. vij.

.

. —
mn n1

—

errrrg z =g, frr, = o L . Cera er⸗

P 7 io, n. grn ſerit ⸗Rafret,

irr art. p rn G re y9 Froraf.

t poteſt eſſe ratio =r S e) a,F. lug-

P na- Si

4 = 5 3 = ,⸗ e, . . Tat⸗ eS
NW panaom aAr- f Ee F 9 , sanrn a r&ο 1 ſs Vſx V ia Foſyit vale ee, Iyjſ 0 aE. & n pane 7 7 u* Hrà T. “

C e lurepatro

c.ſi plures ⁊ hoc notabis. Et hec poſſunt adduci ſufficiat maioꝛ pars habita ↄꝑatione ad minoꝛe;
in ar. notabile ꝙ patrono impedito cuaꝛrit tempnuſ partem. exemplũ quattuoꝛ ſi patroni duo pntant
2 uide ad materiam dicam in capitulo cum unũ teꝛtius aliũ quartus aliũ: pntatus a duobꝰ ñ
propter infra. eo: ¶ In gl. i. ibi qð acqᷣrat iuſpa habet maioꝛẽ partẽ omniũ: ſed habet maioꝛem ꝑ
tronatus nõ. bene glo. æ eam ſequũtur comuniter tem habito reſpectu ad alios pꝛeſentatores. Jo.
doc. ⁊ maxie põdeꝛa ĩ eo ꝙ dicit ↄſenſuʒ epi rqᷣꝛẽ an: dicit ꝙ aut pntario fit ab iſtis u a collegio et
dũ ꝓ ꝗꝰ faẽ ſm Hoſti.qð habetuꝛ ĩ auc ut nul tũc ꝛequiritur maioꝛ pars reſpectu totius collegijj
lus fabri. ora.do. coł.v.nã quẽadmodũ a princi 2 ꝓ boc vꝛ tex.i.c.ecclia 5 de clec. Aut iſti pñrãt
pio non licet eccleſiã conſtituere ſine conſenin epi tanqᷓᷓ ſingulares ui cõiteꝛ laici faciũt qui de prio
ut in. c. nemo ð conſecra. di.i.ita nec ex poſifacio nio habent inſpatronatus ? tũc ſufficit maior ps
iterũ ꝛedificaꝛe ut acquirat᷑ iuſpatronatus ⁊ ſic ha reſpectu aliaꝝ partium ? ſic itelligit iſũ tex. ⁊ nõ.
bes ꝙ ex nona ↄſtitutione quis acquirit inſparro ſingularit᷑ h dictũ: q; facit ad mlta ubi eniʒ babẽt
Susun Ii era ur ſo, lotu :an Tnasa Ssta,nz Natus. Et h faciunt ad aliã quontidianã. NMo Me plures explicare aliquẽ actuʒ debes ſemꝑ aĩaduer
eet ſe-kenn) ne ꝙ eccleſia ſit ſine dote:nũquid ex noua dotati teꝛe urrů bẽant hanc poteſtatẽ ut collegium an ut
one acqrit qs iuſpatronatus glo.in.c.pie mentis ſingnli:ut pꝰ cãu requiratur maioꝛ pars toti col
xvj. q.vij.ſentit ꝙ n: qꝛ ꝛes ſacra ñ capit ſeruitn legij. fo cãn ſufficit maioꝛ paꝛs reſpectu aliax paꝛ
té: iz iuſpatꝛonatus ẽ quedã fᷣnitus ipſius eccleſie. tiũ.⁊ ꝑ hoc al dixi ꝙ ceſſante iure ſpali non ualet ſibiblcere ui
Inn. S e.ſuꝑ ſHſca.? Jo. an.ĩ.c.i.eo.ti.li.Vj. eol electio rectoꝛis facta peꝛ ſcholares niſi iteꝛueniat depod ihi,t cſcsi
ↄiũgẽdo ↄcludũt ꝙ ſi nõ põt habeii recurſus cõ maios pars totius uniue:ſitatis nec ſufficit maioꝛ: cicic ie ſi ſoſpeſus ſn
tra eũ qui primo eccleſiaʒ cõſtruxit ut ↄſecrari fe pars ↄpatiõe minoꝛis partis ⁊ iõ ſi ĩ unineꝛſitate Ntro mi mioi didit Tr
cit acquiri᷑ nouus patronus dũmodo de ↄſenſu ſunt centũ æ quinquagita eligũt unũ ⁊:xxx. eligũt cro legf ?b icKoͤl⸗
epi hoc fiat. Itẽ debʒ ꝛequiri primus patronus alteꝝ ⁊ alij aliũ nulla electio ualet. qꝛ nõ repentur A
pꝛo h̊ quod legitur ⁊ nõ. inm c. cũ ſiẽ..de cõſecra. facta a maioꝛe parte totius uniue:ſuatis. naʒ ſcho Bo ghen. .
eccle. uel alta.⁊ hoc ẽ bn notandũ.nã quotidie ac lares eligũt ut collegium ⁊ nõ ui ſinguli ar.i.c. cũ , ,
Enr. ”ͤ 7 . iſirdga is lini
cidit in capellis fũdatis iĩ iſtis eccleſiſs ↄuentuali ꝓ cã 5 de ꝓcura.ꝑ Inno. i. c. cum ab cccliax de ſmmo tor r ro umus o
bus.naʒ fauoꝛe eccleſie h̊ cõſtitutio dotis ꝛetrotra offi. oꝛdi.? ꝑ Har. i.l. fi. ff. de colle. illi. (* e iieninn fonr
bit zæ nidet᷑ dotata an ↄſecrationẽ ſiẽ in ſimili ca gecidiĩ alia qõ nõ min? nõ / nũquid patroni de Migtarh bicect
uetur in matrimonio nt in. c. tãta. ]. fi. ſint legi. *** peant ſimul conueniꝛe in pᷣſentationiſ aciu an quiſ d anit ſani .
