de of. oꝛ. Vltimo nõ. epʒz nõ poſſe ius qð hẽt
in eccleſia ĩferiori trãſfene ẽt ĩ locũ piũ ſine ↄſen
ſu capti ẽt ſi illud ius ↄſiſtat ĩ ↄceptõe tpᷣaliũ.⁊ ẽ
25 qꝛ ẽ qdã aliẽatio iuriũ ecclie quã ñ fac eps ſie
ↄſenſu capli:ut ĩ. c. ſine exceptõe.xij.q.ij. An aũt
naleat ↄſuetudo ĩ Sriũ doc.hic ꝙ nõ.⁊? ꝓ H uide
tex.cũ glĩ cle.ſi una de ꝛc.ec.n alie.⁊ uið qð dixi
i. c. nulli de ꝛc.ec.nõ alie.ſecꝰ ẽ in collatõc eccleſie
iur̃ tiruli nã ibi põt pᷣſcribi aſſẽſus ſeu 2 iliũ capli
ut i. c. ea noſcit᷑ ð bis qᷓ fiñt a pᷣla.⁊ 20 diueꝛſitani
qꝛ ĩ h cãu nõ fit aliẽatio iuriũ ecclie: ſj ↄceſſio tẽ
poralis ⁊ eS in cãu poꝛi ↄtingit aliẽa
tio qð nõ. ¶ In glo. i. ibi. qð ſuũ ẽ itelligit Oceſil
ſe h dietũ vr̃ q tex qꝛ eps ↄcedẽdo eccliã ſimpkxr
ñ ↄcedit qð ſuũ ẽ:ſy im ius ſingulare ſi qð obnet
i ecchia ⁊ q; hoc dicã cũ gl.pe.⁊ ĩ qᷓtũ gl. oppõit
de.l.meuiꝰ ĩ. G. vlt. dic ꝙ legãdo ꝛc alienã vr in
dubio legaſſe eſtiãtionẽ: qꝛ nullũ ins hʒ in ꝛe lega
ta:ad qð poſſet ꝛeferri legatũ:ſʒ ſi hẽꝛet aliqð ius
iĩ ꝛe:tũc illud ſolũ vr̃ legare.l.ui electõe.ff. de le.
.i. ita ẽ hic ĩ pꝛono:qꝛ ↄſentiẽdo vr̃ ius ſuũ con
cedeꝛet: ux nõ. in fi. glo. ¶ In glo ij. ibi ꝙ ſi doꝛ
mierit. ad B. c. æ ſeqũria iura rnde:ꝙ ĩdifinita nõ
ſemꝑ eqpolet ułi:⁊ plene nõ.i.c.ut circa ð elec.li.
vj. ⁊ q; hic nõ eqpolet uli. dicã ſtati in glo. ſeq.
In gl. i vV. pteꝛ cathedraticũ ibi quãtũcũpʒ gñalr
2c. Mõ ex glo. iuncto tex. ꝙ epᷣs non põt ex roto
eccleſiã a ſe eximeꝛe ⁊ alteri ſubijceꝛe:ſʒ ad minꝰ
ſemꝑ ꝛetinet iura enumerata in glo. vñ qꝛ iuriſdi
tionẽ nõ põt a ſe abdicare ꝛctinet in ↄſequẽtiã ca
thedraticũ.qꝛ illud ſoluit ĩ ſignũ ſubiectiõis ⁊ ho
noꝛẽ cathedꝛei⁊ iõ appellaĩt cathedraticũ.naʒ que
libʒ eccleſia tenct᷑ daꝛe epo duos aureos ãnuanm
qð tñ quibuſdã locis nõ ẽ in uſu. de hac materia
dic ut plene dicã ĩ. c. cum uenerabilis de cenſi.⁊ i
fi. gl.glo.nõ apte ſoluir Sriũ qð poſſet foꝛmari 3
tex.q; ↄcedẽdo eccleſiã ſimplicit̃ nõ uidet᷑ ↄceſſiſ

ſe oĩa iura eccleſie. ctedo ꝙ bec fuit 2 decidendi
nã vᷣbũ ocedo ut g dixi nõ ipoꝛtat ex ſe oimoda

trãſlationẽ dnij: iõ ꝛefert᷑ in dubio ad ius ſingula
re qð epᷣs hẽt in eccleſia ne ↄceſſio ex ꝑte epi fie
ret fruſtaroria:ſed qñ epᷣs nullũ ius ſingulare ibi
obtinet: tũc eadẽ ꝛõe ne ↄcceſſio fit fruſtratoria iui
derur cõceſſiſſe oẽs ꝛedditus eccleſie ĩ uſus ꝓpos
monacboꝝ:quia nõ appet quare magis debeat
ↄcedeꝛe ceꝛa iura q;ᷓ oĩa:cũ oĩa ſunt eiuſdẽ cõdi
tionis ⁊ qlitatis.ar.in.c.cũ in tua dioceli.j.ð de

¶ De donationib⸗

cimis ? nide. Inn. bic. qui nittit᷑ limitaꝛe tex mul
tis modis:⁊ iter cctera dicit ꝙ ſi hec cõceſſio fa
iſſet facta archidiacono uł aꝛchipꝛeſbiteꝛo fuiſſet
facta illa inteꝛptatio.ſ. ut eſſet ſubiecta eis tqqᷓ; aꝛ
chipᷣſbiteꝛo uel archidiacono: ⁊ ſic fm iura que
obrinẽt i alijs eccleſijs:ſʒ ꝛeligioſi nõ hñnt inꝛa in
aliis eccleſijs:iõ ↄceſſio eis ſunpłꝛ facta itelligituꝛ
ꝛeſpectu ꝛeddituũ eccleſie:ut ſic illos ↄueꝛtant in
ꝓpꝛios uſus ꝛeſeꝛuata poꝛtiõe ꝓ uicaꝛio ⁊ mini
ſtꝛis eccleſie iuxta ea que dixi in. c.de monachis
de prebẽ. Hã ſjm Inn. donatio debet imperrari
m qualitates ꝑſonaꝝ donãtriũ:⁊ eaꝝ que donati
onẽ recipiũt: qdð nõ. ⁊ facit qð nõ.i ſimili in.c.ſi.
de offi.or. Abb.
ter dilectos. Noſu
el Oen hoſpitalaij
i preiudiciũ ſuũ ſe ⁊ domũ ſuã:alteri re
ligioſe domui ſubijceꝛe ⁊? donare. h. dicit em in
tellecrũ gl. ſʒ ex gl. legit᷑ aliomõ irelligẽdo ꝙ iſts
eꝛat hoſpitale pꝛiuatũ.de quo.j.plenius: ⁊ quat
tuoꝛ ſũt ꝑtes ĩ pria actoꝝ petitio.i fa ꝓcuratouſ
et eoꝝ rñſio in t᷑tia ibi attẽdẽtes cãe diffinitio in

quarta ibi itaqʒ ꝓteſta io ⁊ ipſius ratio.¶ Hö.

prio quẽ poſſe intẽtare diuerſo tẽpore poſſeſſori
um ex diuerſis cauſis. ¶ Itẽ ꝙ ſnia bis lata in
poſſeſſoꝛio ẽt diſſimili ñ preiudicat in petitorio.
¶ Mõ. fo ꝙ ꝑ ꝓcuratoꝛes pot ficli ſũmiſſo ali
cuius loci ac ẽt ſũmiſſio ꝛecipi.¶ Nõ tio ꝙ ali
enatio rei litigioſe ualet in piudiciũ alienãns.uñ
nõ põt alienator alłar̃ nullitatẽ in ſui fauorem q;
ꝓponeret fꝛaudẽ ⁊ turpitudinẽ ppri ¶ M. q⸗
to ꝙ ſi in inſtro dr̃ ꝙ oẽs de uniuerſitaie feccrũt
certũ quid:pᷣſũi ꝙ oẽs interfuerunt:q ꝑ pꝑtẽ ad
uerſã boc negetr᷑ qð nõ. nã nõrius nõ põt necario
i iſtro ↄpꝛehẽdere ꝙ oẽs de uniueꝛſitate fuerunt
pñtes:ſʒ pꝛia fꝛõte cꝛedit᷑ huic ꝛelatõi:⁊ aſſereti 5
rium ĩcũbit onus ꝓbãdi.? facit ad ea ꝗᷓ dixi in.c.
q;to de his ꝗᷓ fi. a pꝛe. ¶ Mõ. qnto tex. aꝑt m:
nõ audit᷑ alłas turpitudinẽ pꝛopriã: ẽt excipiendo
de que F larto M ſexto ꝙ ubi ſimplꝛ peuinn
res que ẽ ſolita hẽre ꝑtinẽtias põt adiudicari in
ſnia cũ ꝑtinẽtiis.nꝗ in libello nulla fuit facta mẽ
tio de ꝑtinẽtiis. ¶ HNõ.ſeptio ꝙ in acceſſoriis ?
prinẽtiis ſnia põt eſſe gener alis. Op.ð tex. nam
uidet᷑ ꝙ iſta exceptio ꝙ a paucioribꝰ de copio fue
Frit facta donatio eſſet admittẽda: qꝛ ocludi dõa
tionẽ fuiſſe nullã. ad hoc. c frio loco de ꝓb. So.
dicit Inn. ꝙ hoc nõ fuit ꝓbatũ licet obiectu.n
potuiſſetr hoc capliin ſãcti allucij allegare nullitarẽ
donatõis uel ex defectu ſolẽnitatis ucl ex defeciu
ↄſenſus capitularis.ſʒ non potuit capitulũ allega
re peꝛiurium uel excõmunicationem eorum qui i
teꝛfuerunt in capitulo: quia tũc allegaĩ turpitudo
ꝓpria nec ↄtẽptũ alioꝝ.unð licʒ cõrtẽpti potniſſet
ꝓſequi ↄtẽptuʒ: ut in.c. ꝙ ſicut de elec.? allegafe
piuriũ ⁊ excõicationem alioꝝ:ipſi rũ qui inteꝛfue
runt capitulo nõ poterãt hoc allegare: qð nõ. nia
ex pꝛedictis hẽs quas exceptiones potuiſſer pꝛo

poneꝛe uniueꝛſitas uel ſingulares ad inferendum
nullitatẽ actus. n glo. in Vbo turpitudinem

ͤltinon

,cd 4
n (on t wi azmn
1 n Kegig⸗ 4 G goliin
irczn/ 4 5 füließ, ni ſchl. ni
iiin cce ⸗e h
Nd d ſ hialnſu
zaleghpn nteſcbi

4 0. D .
ſric..o. fner e ufvor.

,nſellveralerni
gons .
n ur aenni
/ Iſi
ſoſtciſn eicran

Gaaris hin , r ale⸗
totiſerſti i r nl
1 neik of ct haffk c uſire
lagaudte li egmi mhimaine 1
6domsllid eckerin ſcioiſs d
nintecd e dii e Niden uſn
iſpondilinebiſtdiormien
Unnctdsuatdesligi onns iwleet⸗
pinties pPra dollrſiweie ſeſcdiſce⸗
Dadicſnafa icwinir la nmiſio
un Cönnn iſtopboſpinlanopt iſun
nnit Gof zin riiinſnrgit Jnne⸗
toes ſ lleinllen car ins pa n⸗
ſe boſinlleci nnis io ohfni
nunſoſrlini ii iuiasei
cpacechipiſtimi öſne licen

ſiſponeni icſtier i E:

ito ter lbicſctenn oſinle nen
ſe biern eit Niſbien W
poni boſpitiis ſoni appelin
e bei fuſſenlgoſi n Pui 8
Pmmü ey noͤ gar b alröcgin

lli
ec oꝛgrofli nnni dioni t cclex

n

Neſſio .
hrnn miiſni n lir
ccleſtentſ
ros y mnn do Neinmt ig
s ecleſe gech icdrio An
nn. do⸗

.
. radiciͦfläſen doniͤ gigl
goſe onni ſubiſcne 16onne ue h
teleni gl her gl egi nond elgico gtd
ent hoſine mi ce no genlg t g
moꝛ ſi geg Priz acor enno fd panmn ld
õ
cuem b imgz prſno ihis mo H.

hrio que poſſe nnenne ero tihore poſiſſi

mer diunſs muſs. (NMe ſi bis lmi

Polleſonio itdſſinil i preindtcrr inpettono,.

(M.0² P pcuraoꝛes pot feli iniſſo ali
cns ai a iniſo vih. (M iio gal
cano toligjoendein Pivdü Renins. u

Nd dr iicuat iii Mlininſufnoren g
õ ih

1o in iſfid dis nuddſi
certi quid ſbi gdis nfummnplhi 3
perſi bolt negei a o ü oid n⸗
i ſto opecheer goes de nnineſtane iunn

ies hPih foͤe Cedit huc undit nnn
cübit ommspbitit cle1 icns
zio ebis aflapre. Ho. dnro ter t

ugj alis n nicli vopriͦteuhon
3audit alis turpinod nga⸗
nodi an in viti mmnne .
a õ
ſes gpe ?
uci emetis i nlole n
na Piriis (M cio inn
ti⸗ . „ à .

Olnbete Rne golafuirfhanni

—

„ ¶ De donationibꝰ

in fi. gl. in effectu tacite ponit regulã 2 expᷣſſe exci
pit tres caſus. RKegula eſt allegas turpitudineʒ
. ſuã nõ audit᷑ ſʒ fallit p ubi Vtit ꝑiculũ aĩe:2 nota
hũc caſuʒ gñaleʒ qꝛ ↄpᷣbendit ſub ſe mios cãus.
o fallit fauoꝛe ecclie hũc etiã nõ. ſʒ in Zꝛium facit
iſte tex. ſo. nõ allegabãt iſti hoſpitalarij turpitudi
nẽ fauoꝛe ecclie ſy fauoꝛe ꝑſonaꝝ ne ſubijceꝛentur
hoſpitali ſancti ſepulcꝛi.t᷑tins caſus fauoꝛe libeꝛta
tis:ſed in Zꝛium facit.l. inbemus. C. de libeꝛali cã
ubi pudicat ↄfeſſio ↄtra libeꝛtatẽ æ ad.l.hic alle.
dic ut nõ.in.d.l.iubemus ⁊ ꝑ glo.in.c.fi.de ↄfeſ.
nã cõfeſſio ibi nõ emanauit ĩ iudicio libeꝛalis cãe
Hy in indicio ad aliud inſtituto: iõ audit᷑ ibi õ ofeſ
ſtonẽ ꝓpꝛiã: vñ nõ.dixit Mar. in.l. ſi ↄfeſſus.᷑ff.
de cuſto. re. ꝙ ↄfeſſio incidẽteꝛ facra nõ piudicat
ofitenti: ſʒ oʒ quis ↄfiteat᷑ pꝛincipalꝛ ꝑꝑ illud:
⁊ ſic dʒ limitari dictũ Inno. i. c q̃tꝛ - qn el. ij. de
accu. Ex gl· dicit Gof. ꝙ excipiẽdo qͥs audit alle
gas turpitudinẽ ꝓpꝛiaʒ: ſʒ h eſt ↄtra iſtum tex. ut
dicit Yo. an. ? bñ: poffet tñ ſaluari ſm cum qn ex
ceptio nel turpitudo eſſet ralis ꝙ ex toto elideꝛet
ius actoꝛis nil allegat eſſet nõbile æ ſingulare dẽʒ
ſi eſſet ueꝛũ ? poſſet adiuuari hac rõe:nam ubi ex
ceptio elidit ius agédi nõ dʒ iudex audire actoꝛeʒ
er quo notoꝛie fouet iniuſticiã ad hoc qð nõ. In
no. in. ci. de offi. uica. ſʒ difficile eſt ſuſtineꝛe qli
iudex dʒ audire illũ allegantẽ turpitudinẽ ſuaʒ ni
ſi di amus illud ꝓcedeꝛe in notoꝛijs quod nõ. dc
mã:uide qð ple dixi de ↄceſ:pᷣben.c.cũ ſuꝑ¶ In
glo. i vvo adiudicare ibi ſibi poteꝛat fieꝛi p̃iudici
um: ex his uerbis colligit unus itellectꝰ ad rex. ꝙ;
i piudiciũ ppiũ poſſit ſubditꝰſe ſubijcẽ alti ſz nõ i
piudiciũ plati:x ſic ualuit illa ſubmiſſio in pᷣiudici
um duũtaxat iſtoꝝ hoſpitalarioꝝ = iſtum irellectuʒ
tenuit Gof. ſz in Zriũ inſurgũt Inn. z Hoſti. di
cetes i ſi ille itellectꝰ eẽt Vvus:papa nõ adiudicaſ
ſet boſpita le cũ ꝑtinẽtijs ſuis ſed abſtuliſſzʒ hoſpi
talarijs facultatẽ Zdicẽdi qũ ĩ eis ẽ uñ itelligũt
iſtuch boſpitale nõ erat ſacꝝ nec religioſũ ſed
uatu tqꝙ aucte epi nõ iſtitutũ iõ ſine licentia epi
iſti potuerũ illud ſubijcere alki. ¶ Sʒ⸗ 3 op. de
iſo tex.ubi dicit ꝙ erat hoſpitale ſancti allucij 2
ſicibi erat eccia Idẽ ibi erat rectoꝛ ? fres Itez
hfoni hoſpitalis nõ enĩ appellãtur dni que oĩa in
nuũt locũ fuiſſe religioſũ 2 nõ pᷣuatũ ſʒ ipſi rudẽt
ad pᷣmũ ꝙ nõ erar ibi ecclia opriner dignitateʒ
ecckie ſed oꝛatoriũ deputatũ ozoni ⁊ celebrationi
miſſax ſicut feꝛe ĩ oibus pallaciis magnatũ.nel
lenedo eet ecclia ↄſecrata dicũt ꝙ hoſpitale de

o abat ab ecchia roe nicinitatis nõ ꝙ eſſer ei ac

teun e eõ Add fm Zꝛiũ rñdent ꝙ nõ erat ibi
lcti t den gae el i erat coll gi erat
“ puratü hoſpitalitati:iõ ſine auẽte ſuꝑio
is boterat ibi collegialꝛ eſſe: unde foꝛte eꝛant ibi

1 ane . — .
iltuti aucte pzoni 2 obligauerũt ſe ad ꝑpetuoſſeꝛ

H boſpitali. Ad tertiũ Zrium dicunt ꝙ dice
ut heoni largo mõ ex eo ꝙ hoſpitale erat öpu

nun ad ſpuͦaleʒ uſum. Ex oibus p̃dictis potes

H ſingularia nõre. p ꝙ oratoriũ poſitũ ĩ ho

7 —. e
pitali no eſt ſignũ neceſſario ↄcludens ꝙ hoſpi

tale ſit religioſum nec ſufficit probare ꝙ ibi aliqñ
celebrent᷑ miſſefnam vt pᷣdixi in domib⸗ magnaꝝ
pſonaꝝ qñnʒ celebrant᷑ miſſe i eoꝝ oratorijs :non
tñ ex hoc ↄcludit᷑ ꝙ ille locꝰ ſit ſacer vel relgioſꝰ
⁊ nõ ꝓbat hoc eẽ quod ob hoc ↄtigit abeſſe ut in
c.ij. de trãſla.pla dic tñ ꝙ ſi poſſet ꝓbari ꝙ pu
blice celebꝛent᷑ ibi miſſe ? omes ĩdifteꝛenteꝛ ad
mittebant hoc ſignũ eſt ut locus ſit publicꝰ Iteʒ *
ſi hẽet campanã leuatã in altũ:utputa ĩ cãpanili uł
ſile qꝛ iſta ñ ſolẽt eẽ in locis pᷣuatis:⁊ ꝓ h̊ͥ qð nõ.
archi.in.c.nemo de ↄſecꝛa.di.i.æ qð nõ.i.c. patẽ

tib? iuile. æ qð ibi dixi:uide YFre. ↄſilio. cvi.
¶ Secũdo nõ ex pᷣdictis.ꝙ denoĩatio hoſpitalis
ab aliquo ſancto nõ ↄcludit neceſſario locũ ẽt re
ligioſum uł ſacx¶ Teꝛtio nõ ⁊ tene meti ꝙ ienẽ
tes hoſpitalitateʒ in aliquo hoſpitali pꝛiuato pnit
iura collegij exeꝛceꝛe:nã exeꝛcẽt actum licitũ = piũ
rõe cuius pñt ↄuenire ⁊ collegiũ licite ↄſtitueꝛe =
ſibi eligeꝛe rectoꝛeʒ ſindicũ ⁊ alia iura collegij bre
ſacꝛa qð nõt Har.i.l.i.? fi.ff.ð colle.ili.æ ꝑ In

no.in.c.dilecta de exceſ.pᷣla. ⁊ in utroqʒ loco ple
uideas de his collegijs enibns . Enert⸗ n5
ꝙ põt quis ſe obligare ad fuiendum ꝑpetuo ho
ſpitali etiã pꝛiuato qðᷣ vẽ pꝛima fronte nõë. in. l.
cum antiquitas. C. de uſufr.⁊ i.l.ticia. ticio.ff.
de condi.⁊æ demõ.ubi ↄcluditur ꝙ nõ põt quis ꝑ
petuo ſuas oꝑas locare cũ ſit ſpẽs cuiuſdã tuuu
tis ⁊ põt hoc admitti fauoꝛe ſpũalitatis: nã fuire
deo nõ eſt fuitus ſʒ maxia libeꝛtas. Et nõ ꝙ dñi
hoſpitalis pᷣuati pnt dici proni rõe ſpũalitatis ad
quã deputatur hoſpitale. ltimo nõ ꝙ multa
ſigna de quibus s ẽt ſimł incta nõ ↄcludũt hoſpi
] tale eſſe religioſum uł ſanctũinõ eꝛgo epus ꝓban
do pᷣdictia fundaret iĩtentionẽ ſuã ꝙ locus eſſz ſibi
ſubiectus:⁊ hec nõ qꝛ ſepe oꝛit᷑ qõ int᷑ epᷣm ⁊ pro
nũ hoſpitalis ſuꝑ ſubiectiõe ipius ? ꝑꝑ antiquita
tẽ hoſpitalis nõ põt ꝓbari an iteꝛueneꝛit in ↄſtru
ctiõe auctoꝛitas epi:⁊ ſic an ſit pꝛiuaiũ ul religio
ſum do. An. dicit ꝙ lectura gl. plus ſibi plʒ ᷓ le
tura Inn. z Hoſti. qꝛ ſi iſtud hoſpitale fuiſſz pꝛi
uatũ fruſtra papa refuaſſet hic ius epi: ſed lectura
eoꝝ põt ſatis ſuſtineꝛi:nã nõ ↄſtabat h utrꝝ eſſer
pꝛiuatũ uł religioſum nec de hoc diſputabat᷑: vñ
papa ne ex gñalitate ſnie quis putaret pᷣiudicium
gnatũ epo etiã ſi hoſpitale ꝓbaret᷑ religioſum iõ
ad cautellã ꝓteſtatus fuit i ſñia de iure ep̃i ⁊ hũc
puto ueꝝ intellectũ:ſi enim ↄſtitiſſet hoſpitale eſſe
religioſum cꝛcdo ꝙ a pꝛincipio papa reppuliſſet
petitiõeʒ accoꝝ qꝛ non uideo ꝙ infeꝛioꝛes poſſint
quoquo mõ ſubijcẽ locũ religioſuʒ alteꝛi ſine licen
tia epi ut in. c. ſicut unire allega. in. glo Ftẽ ſcias
Pnbi hoſpitale eſt pꝛiuatũ ⁊ inſtitutũ auctoꝛirate
defuncti eps hʒ ibi pfatem uidendi ⁊ inqrendi an
cuncta ᷣm nolũtatẽ defuncti ꝓcedant: etiam ſi de
functus hoc noluiſſet:ad hoc allegat autenticum.
de eccleſia.titulus in. S. ſiquis edificatõeʒ cũ ſeqũ
ti ⁊ H̊ reſpectu foꝛte iſti appellani pꝛoni ⁊ nõ qni
qꝛ nõ edificauerũt ipſi ⁊? H rſpeciu potuit ẽt iꝰ epᷣi .
reſeruari/c nũquid hoſpitale priuatũ poſit uiſirai V yaſpunl⸗ Prrce e⸗ ate
& epᷣm: uide re.oↄſilio cẽteſimoquinquageſſimo
0.°

rerr papes

ſexto als. e. vj. æ nũquid poſſit exigeꝛe a tali hoſ
pitali iura epiſcopalia uide conſilio ducenteſimo
uigeſimo quinto.
ν Donatio qnquage
Poſtolice. ſime nel ceuteſime
quam facit epᷣs cuʒ graui ſue eccleſie de
trimẽeto põt legitime ꝛeuocari nec ẽt põt ultra quĩi
quageſſimã uł centeſim a cõfeꝛꝛe etiã ceſante leſio
ne eccleſie ſine auctoritate ſuperioris.primo con
ſultatio. in ſecundo ꝛeſpõſio:ibi inquiſitioni:⁊ ibi
pꝰ ꝛepetit ius antiquũ.ſecũdo illud declarans ſol
uit ꝓpoſitã qõneʒ ibi hoc ¶ Mota primo ibi pa
rochia ſua ꝙ dioeeſis epᷣi dicitur eius parochia.
ad idem.c.i..de rapto.⁊ ad hoc ſolet multũ alle
gari iſte tex. hoc ꝓbo ab ethimologia uocabuli.
nã parochia gꝛece idẽ ẽ ꝙ partitio latine.vnð to
ta dioceſis ſibi deputata eſt ꝑtita ⁊ diuiſa a dioce
ſi depututa alteri epo:⁊ ꝓpteꝛ hoc iſte eccleſie ĩfe
rioꝛes dicuntur parochiales:quia habent curam
partitã ? diuiſam ⁊ eertis confinibus limitaram.
et ex hoc dicimus ꝙ quilibet de dioceſi eſt paro
chianus epi vñ eps cõcurrit in cura cuʒ quolibʒ
pſbiteꝛo parochiali.uide ad hoc bonũ tex cũ gl.
in. c.ij: de pe.⁊ ꝛemiſ li.vj.facit.c.iij.de offi.archi
preſbiteri.⁊ qð ibi nõ.Er ꝑ hanc ꝛationẽ eps cõ
ſequit᷑ canonicã poꝛtionẽ de ꝛelictis factis eccłijs
ſibi ſubiectis de quo in.c.rcquiſiſti de teſta. Se
cũdo nõ ibi ſi quis epoꝝ ꝙ illud ẽ priuilegiũ epi
ſcopoꝝ ⁊ nõ iferioꝝ pꝛelatoꝝ.nã iura antiqua et
noua ſolũ faciũt de epᷣis mentionẽ ut hic ⁊.xij.q.
.ij. bone ꝛei ⁊.c.ſi eps.Ex quo credo inferenduʒ
ꝙ pᷣlatus inferioꝛ epo nõ habet hoc primilegiũ.
H tertio ibi ſua ꝙ hoc priuilegiũ ꝛeſtringit
qn in ſua dioceſi ult bãc donationẽ facere. ſecꝰ ſi
extra dioceſim uelet monaſteriũ ↄſtrueꝛe uel eccle
ſiã ↄſſructã magnificare.putat tñ do.an.ꝙ cccle
ſie exeinpte infra ſuã dioceſim põt hãc donationẽ
faceꝛe qð ſatis mihi placet:quia eccleſia exempta
E in dioccſi:lʒ non ſit de dioceſi ut in.c pe.de of
fi.oꝛdi.⁊ ẽ ualde utile qꝛ ſepe epᷣi nolunt magmifi
care ecclhiã mendicantiũ quc eſt cxẽpta a iuriſdui
one epoxꝝ. ¶ Pö ibi ꝓ ſuis ſepulturis ⁊c. ⁊ rene
mentiſꝙ epᷣs põt ſibi elligeꝛe ſepulturã er eccliaʒ
cathedralẽ. nam hic datur facultas ſibi magnificã
di illã eccleſiã iferioꝛẽ ꝓ ſuis ſepulchris:qꝛ ibi eli
git ſepeliri. Et ex hoc infeꝛo ꝙ quilibet cłricus
licet ſit ꝛectoꝛ ecclie poſſit ſibi eligere ſepulturã fa
cit ſimile ĩ uxoꝛe que eligit ſepulturã/quia ꝑ moꝛ
tem diſſoluitur ninculum matrimonij carnalis z
ſpiritualis: ut in. c. de uroꝛe de ſepulturis. Itẽ in
religioſis tantũmodo reꝑitur ꝓhibitũ. naʒ debẽt
ſepeliri in ꝓprijs eoꝝ monaſterijs ſi hoc vmode
fieri põt:utiin.c fi.de ſepul.li.vj. Item nõ ibi
ↄpetẽs ſubſidiũ.ꝙ epᷣs nõ põt donare cenieſimã
uel quinquageſimã niſi eccleſie donatarie cõferat
cõperens ſubſidium.i.ꝙ ex ea poꝛtione donata 2
petẽteꝛ ſuſtentaꝛi poſſit. ¶ Item nõ. ibi ſiue plu
ꝛcs ſucceſſiue bonum tex/q; ubi donatio ꝓhibeĩt
uſqʒ ad ceꝛtã q;titatẽ:nõ poſſunt fieri plures do
nationes ſucceſſiue uſqʒ ad illã qtitatem q̃ſi boc

14 arta

—„— 5 — .
cuiſ Kl: wraj le l &n

Pe tei- Aosams geſſiae

—

¶ He donati onibꝰ

uidcatur in frandẽ legis actũ. ? facit ad mʒ.l. ſa
cimus. C. eo. nã donatio ꝓhibet ſine inſinuatiõe
nitra qngentos auꝛeos. pone ꝙ ſucceſſiue quis ſa
cir eidem plures donationes ⁊ ſil coaceruate exce
dũt qͥngentos aureos nũquid exceſſus ualebit ſi
ne inſinuatione ⁊ dicẽdum eſt ꝙ nõ ⁊ optie ꝓbat
hic ⁊ uide ſpe.eo.ti.in prin. ubi h̊ idẽ ſentit.uide
in ſimili bonã limitationẽ quam Maꝛ. pontt in. i.
ubiif deiuſſoꝛ. ff. de ſolu. Mõ.ibi ad epalẽ meſã uf
cathedralem ꝙ hancidonationẽ poteſt eps facere
non ſolum dc bonis expectantibus ad menſem
ſuam ſed ẽt ad ipſã eccleſiã cathedralem.? imelli
ge quando bona ſunt diuiſa inteꝛ epᷣm ⸗ capitu
lum tunc donat de menſa. qꝛ bona epatus tunc

ptinẽt ad menſã.ſed ubi dona ſũt cõia inter epm

7 capłm:tunc oĩa dicuntuꝛ bona eccleſie:⁊ de illis
põt hanc liheralitatem exercere ö.ĩ Vo n
2 ſi ⁊c ꝙ donatio qnquageſſime uel centeſime nõ
pſumit prima fꝛonte nalde danoſa ecclic. eps er
go uſqʒ ad torã illã quotam hʒ intentionem füda
tãa de iure coi. unde aſſeꝛenti ↄrium incũbit onus
ꝓbandi. ¶ Hõ.ibi magis põt ex oſteſione ꝛc.
ꝙ quedã ſunt que magis ꝑcipiũt ex oſtẽſione fac
ti qᷓ; expᷣſſione uerboꝝ. ſicut multa ſũt que magis

—

ꝓcipiuntuꝛ intellectu ꝙ; elocutione ut in·l.ratum
de ſolu. Q¶ Hõ. ex fine l̃e ꝙ ultꝛa centeſimaʒ uel
qnquageſimã nõ põt eps quãtũcũqʒ babundans

aliquid donare ſine auẽte ſuꝑioꝛis ſed eſt dubiu;

q̃s dicat᷑ ſuꝑioꝛ iſto caſu. Inno. dicit ꝙ ſolus pa

pa Moſſi.dicit ꝙ iurãtes in mãibus pape nõ diſ
ponũt ſine ipſius licẽtia.ſʒ iurã es in manibus aꝛ
chiepi poſſũt ultꝛa diſponẽ cũ ipſiꝰ aucte:qꝛ ſicut
iuramẽtũ pᷣſtitũ pape obligat.ita iuramiũ ppſtituʒ

archiepᷣo ⁊ hoc cõir tentt᷑ᷣ.ſed hodie oẽs plati iu

rãt in manib pape de nõ alienãdo¶ In glo. i in
fi. uel dic poſt Hoſti. ꝙ de tribꝰquerebat᷑.p nun
q̃d cẽteſima uel qnquageſſima pnt idifferẽter da
ri ꝑ ep̃ᷣm. ſo qͥd ſi dõatões fuiſſẽt facte ſucceſſiue
tctio nũquid eps abundans poſſi donare ulina
qnquageſimã uel cẽteſimã.⁊ qlibet iſtaruʒ qõnum
decidit᷑ in l̃a.Et nõ bñ ex hac poſitione caſus et
ex lr̃a ꝙ graue dãnũ põt qᷣs pati ĩ bonis.łqj nõ⸗
ringat in tota ſubã ucl in maiori pte.nã hic ĩ cen
teſima ł qͥnquageſima ꝑte põt ↄtingẽ graue danũ
ecclie cathedrali. facit ꝓ his que dicam in.c.ſeqn
ti. ⁊ hoc tenebis menti pꝛopteꝛ ſtatuta ad limitati
oncʒ.c.freqns de ꝛeſti.ſpo.li.vj. In gl. iii. ibi
ꝛenouat᷑ ꝑ ſucceſſoꝛẽ et de hoc ponit glo.qõnem
nũquid cõſenſus capli debet ĩteꝛvenire. dic ut di
xi in.c.paſtoralis de his ꝗᷓ fiunt a pᷣlato.⸗ conclu
ſio eſt ꝙ a principio nõ põt de nouo / ↄſtrue mès
ſteriuʒ nec eccſeſiaʒ ſeculaꝛem ↄſtructã monaſlicis
infoꝛmarc regulis ſine ↄſenſu capli:? ita itelligat
c.ſi ep̃s.xij.q.ij.ſed poſtq; hec ſunt acia cum co
ſenſu caplłi põt ſolus hanc donationẽ facei.qñ in
eſt neceſſaria ⁊ ita intelliguntur alia iura. Eti fi.
glo. ex hac ſecũda parte babes duas opiniones.
prima fuit hu. ſecũda Jo. et ſecũda cõit tenet
doc ut nõ ſolum de redditibus. ſz enã de poſſeſſ
onibus poſſit epiſcopus hãc donatiõeʒ facẽ quin

]

wu ai kal iu nſt
ceniuatleimn ſo n c
jlelomenorin dius inbes ( K
phontn bi gorionco rmmen
picnil ſnunns Cd domcſane
NeNigii doratd dtun inamd
tecdtintod narn ſez d d⸗
mirnindde ndrcicerdt don
Gcbiti ncinen dcden teocaned
Geder enin incligi fm ala wna t ber
Newr ica ol alv ſeniar cico
ſes ſunt coto nes ceber e gnulben in
nnpirsiar iltn Cge nofi done
gonnro ſmmlenn nugnnmr inimn
connio nin ir gnumir it unn
efunahnicmm mfm
lcum ſricten ugin iai
Farand uer
lalleeli rih

enant slor , yir pPg rlre. rt . ſNan c rrH . = lin anzas Ket

¶ He donationib⸗

—
nie
ch n fmuk egsdes H ,
nln Benn Gonni hienn niölc imo expedientius eſt ecclie donare de poſſionibꝰ
– —– Nirſieunie qꝙᷓ ꝑpetuo donare quĩquageſimã ptẽ reddituuʒ: z
i⸗ ſigenn 5 nnnanegtſenls hec opinio mulpliciteꝛ ꝓbat i tex · ſi bñ pondeꝛat᷑.
weniung un nütid r ſiauta HGof. dicit ꝙ ð mente iuris eſt ut ecclia cathedra
– er cidim tgtauetl lis rerineat apud ſe directum dniuʒ rex donataꝝ.
iimlions dlnpnin thi i nenni Seur dicr JYo an. e bi n appet unde Gol.
bif ann Untnoni nn Or anui colegeuit quaſt ſentlat y ex toto pt hec donatio
. danſſorfc ſolu. Hö br ponnn ß fien qð uidet ueꝝ. Sʒ queꝛo ex glo. nũquid epᷣus
uadecrllnchen con Ciac chlinii i in teſtamento poſſit hanc donarioneʒ faceꝛe. doc.
wn ſlnn . . gtione poteſt efee. tenent ꝙ non ſʒ inteꝛ uiuos:ꝓ hoc tex.ibi largiri
taal änalen Aneen facit de teſta.c.ad hec ⁊.c.qꝛ nõ reddũt aliã rõem
eumln don im uan cſalene nl diueꝛſitatis:ſᷓ ego reddo iſtã: nã teſtamentũ poꝛꝛi
minndem ene ehmr gitur ad ips quo nõ eſt futurus Platus quia moꝛ
Drnern naſidu d onn anns i ie ofirmat ut in. c. cũ marthe de cele. miſſa. g cuʒ
tinnninl c ine tunc no poſſit diſponeꝛe nec nũc in teſtõ ar. i. l. cũ
Cummdang eceerr gells qui.f. de. in o. iudi. Iẽ ⁊ ſo teſtamentũ fit de re

pot bmn Uberimen erere lon

2ſ2 .
21 te g omnno Gvcſugeſtnenecentereri

Pfumt prine fome nuſce Cinolnccie n

Uſq; a wrj li quotan by imentonen ſi
. ce irr chi nceaſſeni nunm uribironns
poand. (M bor mgs porer ofiſoſe ie

gregi ſnr gue nges gepiif croſileir

nï aßſone evor ſant niln ir ne ngs
Ropiontui ntelectu onone ur inl.ammn
eug Werfrelie lim Cemeſinaz uel
qpagecmnd no por chs gnitii; bundons
didond dongre ſne de ſupions ſd t dubing
8s dci ſnhcrſid n In ltg ſelo hn
Nohidctgiimainnintsbn ſöcl
ponin ſne Vinsncimnſmdinnndun
õ N naͤegſin
iurameipſi he ign iaimunin *
õü ſtboleeci⸗ dun
rir n munb ape e ſͤinnn .
auc d poſ Hoſi enb ua
4 areſm vel tvageſima if äffe

ncn. le⸗ auiiu⸗ hoſſt Comnre
cinini caeſ nu. r lben ſtnnz
d n lia. Et bi er bar poſione ⸗
ane ind hiriholid
wnſiuin miori den
ungn m ion in

inalqnanmglinn

ſſtetfate iſnie.

oisla.

.

64

bus ꝓpꝛijs nõ de alienis: æ adhuc ex magna gr̃a
ↄcedit ut quis poſſit teſtari de rebus ꝓpꝛijs ꝓpt
pꝛimã rõem qꝛ refeꝛt ad tpᷣus quo nõ eſt futurus
dns ut dicit glo.nõ.ĩ.l.illa.inſti.ff. de he. inſti. vñ
nõ dʒ hoc trahi ad res ĩ qbus hʒ adminiſtꝛatõem
im. ? ex pria ꝛõe dicit gl.nõ.viij.q.i.in.c.ex his
ꝙ papa nõ põt ſibi in uita eligere ſucceſſorẽ. Er
ex bis dic gnãlꝛ ꝙ tz poſſit pᷣlatus aliq dõare ĩ ni
ia de rebus ecclie iuxta nõ. in. c. cetex· S. e. nõ tñ
in teſtamento ut in dictis iüribus. In glo. in.
v. poterit nõ. b glo. iuncto tex. nam extendit diſ
poſitionẽ.l.ſancimus.C. de dona.z.c.ſiquis de ſᷣ
uis. vi. q.ii ut donatio q́lʒ facta ultra moʒ ↄceſſũ
nõ reuocet in torũ ſʒ dũtaxat uſqʒ ad debitũ mõʒz
nã et ſi in diſpõe ſimplꝛ diceretr ꝙ donatio ultra
debitũ mõʒ facta debeat reuocari ꝓut hic dicebat
deber enim intelligi fm alia iura ⁊ bec gl. cõir te
netur licer Ohil. aliud ſentiat dicẽdo ꝙ ubi plu
res ſunt dõationes debet de qualibet ſubtꝛahi ceꝛ
ta pars: ar. in.l.ſi tota. E. de inoffi. dona. qꝛ ultia
donatio ſimpliciter nöõ grauat Sʒ in Zꝛium eſt qꝛ.
donatio prima ſine grauamine fuit ſoꝛtira ſuum
effectum: ergo nõ dʒ reuocari ꝓpter fam ⁊ ultiaʒ
qꝛ qð legitime factũ eſt ⁊c. ut ꝛegula factũ legitie
de 2c. lur.li. v. Sʒ ubi plures donationes eſſent
ſlfacte ſen nõ apꝑet de antcrioritate: tũc põt pꝛo
ctelere dictũ Pbi n gl. in v. pſcriptionem
in fl. nõ bñ hãac gl. ꝙ et titulus putatiuus ? colo
ratus nõ ꝓdeſt ad pſcꝛiptõem cõplẽbã ubi ius ꝛe
ſiſtit iz pſcribens enet in iure Et pro hoc bonus
ter. in c. dudũ de decimiſ. .hoc intellige ubi ius eſt
clap ſecus autem ubi ꝓbabiliter põt dubirari de ĩ
tellectu. iuris: nã tũc ualʒ deſcriptio:licet erretur ĩ
Vo irellectu nt eſt tex. ualde nõ.in.c:cũ dilectus ðᷣ
dide . eſt ſemper menti tenendum ¶ Scðo nõ.
lutei erroꝛ facti nõ ipedit pᷣſcriptionem licet
n deß ſe⸗ pro hoc uide bonam gl. in. c. de quã
laio agen uult ꝙ titulus habitus a ſolo p
pini9 ſn preſcribendi ſi rccipiens credat ca
reerſie M nille qꝛ tunc errat in facto ⁊ non in in
is lenn t een ſe g um gictt aluc eſſe
diſie Binendhnere uide qð dixi in. c. i..s. de his
A bla. (Ex. glo. qᷓrit qᷓtit᷑ reuocabit donatio

ela cñ graui leſione ecclie: di Jo. an· ꝙ ꝑ bnfi

ciũ reſtimtiõis in integrũ ⁊ ex hoc ſentit q; dona
tio tʒ meꝛo iure.do.An.dicit hoc ꝓcedeꝛe ĩ ᷓtuʒ
donatio fuit facta uſqʒ ad centeſimã uk qnquageſi
mã:ſʒ ſi ultra tũc fiet ipo ſacto reuocatio quia do
natio uõ tenuit ⁊ in hoc bñ dicit:ſʒ etiam puto ꝙ
in pꝛimo caſu nõ ſemꝑ donatio teneat: nam ſi no
toꝛium eſſz ꝙ donatio qͥnquageſime uk centeſime
fieꝛet cũ graui dãno ecclie nõ tenet ipo iure quia
ius reſiſtit donatiõi ut hic in pꝛin.⁊ in.c.bone rei
xij.q.ij ꝓcedit eꝛgo dicitũ Jo.an.quãdo ex eꝛo
ꝛe ꝓbabili ꝓceſſit donatio cũ graui leſione ecclie
quia tunc eſt facta in caſu licito: ubi enim eccleſia
eꝛꝛauit pꝛobabiliteꝛ donatio debʒ reuocari EP reſti
tutionem in integrum. Abbas.
7 Donatio põt peꝛ dona
R 0oP ter. toꝛẽ non ꝑ heꝛedẽ eius
qui tacuit ob ingratitudiuẽ donatarij ꝛc
uocari in cãibus hic expᷣſſis.pꝰ ponit dictũ quod

exemplificando ſpecifcat ibi ꝙ ſi. ſo modeꝛat᷑ ibi
qöð tn. C¶ M pꝛimo ꝓ ingratitudo eſt maximuʒ

reuocet᷑ ⁊ diffinit ⁊ deſcꝛibit beatus beꝛnardus in
gratitudineʒ: æ dieit ꝙ eſt uentus urens ⁊ ſiccans

fontẽ miſeꝛicoꝛdie ⁊ roꝛẽ pictatis ⁊ fructuʒ gre „

ꝓuenit hoc peccatũ ut plimũ ex ſuꝑbia quia pleri
qʒ putant oĩa fuitia ſibi debita. ſed cõſidcꝛa ꝙ lʒ
multis modis ↄmittaĩ ingratitudo: nã ut dicit ſe
neca:ingratus qui nõ reddit:ĩgratus qui diſſimu
lat:ingratiſſimus oĩum qui obliuiſcit: æ ciceꝛo me
moꝛẽ bnficij oẽs odeꝛ unt: tñ indiſtincte ex pdẽis
nõ reuocatur donatio/ſed ex tex. habes qᷓttuoꝛ ca
ſus in quibus fit reuocatio. pꝛimus cum donataꝛi
us uiolentas manus iniecit in donatoꝛem. ſecũdꝰ
cum atroces iniurias ei infeꝛꝛe pꝛeſumpſit: ⁊ itelli
ge de iniuria ueꝛbali alias ſuꝑflueꝛet iſte caſus
pteꝛ caſum pꝛecedentem ⁊ ſequentẽ: uel ſi donato
rem fuganeꝛit ſeu captum tenueꝛit ar. in. c. nupeꝛ
e ſen.excõ teꝛius caſus cũ graue damnũ rebus
donatoꝛis intulit: æ qð dicitur graue damnũ dixe
ꝛunt quidam qð ↄſiſtit in tota ſubſtantia uł in ma
ioꝛi parte.ſed Jo. an. dicit hoc eſſe arbitrarium:
nam poteſt eſſe graue damnuʒ citra maioꝛem par
tem ſubſtantie ut pꝛobatur in capitulo pꝛecedenti
⁊ ibi dixi:eꝛit hoc eꝛgo arbitrarium ⁊ ad capitulũ
frequens de reſti.ſpo.li.vi.dicendum ꝙ loquitur
in ca u ſuo ſcilicʒ ut ſpo liatus poſſit repelleꝛe ſpo
liatoꝛem ſuum:nam non dicitur denudatus ſeu in
eꝛmis ex particulari damno: ſed graue damnum
bene poteſt pati circa maioꝛem parteʒ ſubſſantie.
quartus caſus quando infene pꝛeſumpſit nite peꝛi
culum licet effectus non ſit ſecutus puta quia pꝛe
parauit uenenum ut donatoꝛem peꝛdeꝛet uel aliteꝛ
ſibi pꝛeparauit inſidias:unde pondeꝛa iſtum cqnʒ
n.n.requiritur ꝙ effectus ſit ſecutꝰſile in.c. ꝓ hu
mani ð homi.li.vi.Quintꝰcãus ex tex.ẽ ſi n fuit
adimpletus modus in donatiõe adiectus:⁊æ hẽtur
iſte caſus ĩ. l. fi. C. de reuocã. dona. ſz cꝛedo ꝙ pa
pa hᷣ nõ iteꝛfuit qm renocatio illa pꝛicipalꝛ ñ ↄti
git ꝑꝑ igratitudinẽ ſʒ ꝑꝑ modũ non fuatũ:⁊ auc
toꝛ hic nõ itendit ꝓſequi caſus in quibus gñalite⸗

—

1- /

9

I.ſisne ☛

Ronn Aa .

7Tr 4 S vedy rort
niciũ:nam ita ppondeꝛat ut donatio ſemel ꝑfecta d

— — 1
C 9 f n, *r. do zii kfa

P A., ponas
Potan

]+—+ — —

ij r din D wor

‚1

S “ ? . „ . „
r / 9 1, — u n Sn tg 7 3 7 ₰

„ —— —
Q 4 uf Aa nsn et N ⸗ Aunmatnv

Ee donationibꝰ

cara iᷓ; fllius: ut ĩ auẽ. ſi qua mulier. C. de ſa ſc
cecle. canoniʒata.xix. q fi.ſi qua mulier ⁊ ita inrel
lige tex. nõ. cũ gl. in. c. fi. xvij.q.uulti.⁊ hoc ſetit
gl. hic dũ dicit ꝙ ibi donatio fuit reuocata in to

ꝛeuocat᷑ donatio:ſed caſus dũtaxat ĩgratitudinis
Addit᷑ tñ ſextus uel qͥmus ꝛeſpectu lr̃e.ſed arbi

troꝛ ꝙ papa nõ ĩteꝛſeruit:qꝛ de illo dubitauit Vz
ſeel oe iar ſo dle. h

ſi donatarius neglexit alere donatoꝛẽ iopem. na
in hac glo. iuris ciuilis reꝑitur oria: nam in. d.l. to iure poli.i.iure celi.ſ.ex qᷓ̃daʒ equitate nãli 2 ocani ligcit bipe
fi. dicit ꝙ hec cã ẽ ſufficiẽs ad ꝛcuocandũ donati nõ iure fori.i. m bũanas leges ⁊ hoc idẽ ſentit (Kei i Nan i Gchni
oneʒz: ſed in.l. in ↄodẽnatiõe.ff. de ꝛc. iur. ſentit do Har. in. d. F. ĩpatoꝛ ĩ quadã qõc ⁊ facit quod Wn⸗ ucifen zui
natariũ nõ teneri ad alendũ donatoꝛc: qꝛ hoc iu⸗ ipſe nõ. in. l.i. C. de ſacroſãc.ec' Scðdᷣo caſu dicẽ stingi eian i bes
non ꝓbatur: ſed Cy. in. d.l.ſi.dicit aut dona duũ ꝙ aut donatio fuit facta uni ex liberis ? non orh iſg ii e n et n
cõlſiſtit in magna re ſeu ꝙtitate. æ ber locum glo. reuocarur per alios liberos niſi uſqʒ ad debitum Geiciiot , H nſign R
.d.l.fi.ſecus ſi in parua ꝛe ⁊ e deſtructio ſatis eq̃ᷣ bonorum ſubſiduum. ẽt ſi donatio fuerit inoffici orS lttnddn 4
nam ille qui donat magna pot equiperari patri⸗ oſa re ⁊ ↄſilio. de quo uide tex.in.l.ſi.liqat.C.de ocn nn iet dirn ,⸗
ſed filius renet alere patrẽ inopem l. ſiquis.ff. ð 1 inoffi. dona. Aut fuit donatio facta alteri 2 tunc ꝰ intm i⸗ 5 nühc
beris agnoſcẽdis eꝛgo magn⸗ igratitudinc OiIn ſi liberis ſuis fuit aliquid reliciũ nõ reuocabitur Ae 1 gaumno wi
tit nõ ſubueniendo illi in neceſſitate ſua. ? nõ bñ niſi uſqʒ ad debitũ iure nature. ad hoc.l. omnimõ derelitdlelin woimen
hoc:qꝛ ſepe accidit in iſtis mulieribus ct mavime C. de inoffi.teſta.ſi uero nibil reliquit ? donatõ ſraotnalis hun —☛
ſenibus que donant fere omnia bona ? demum eſt inofficioſa re ⁊ ↄſilo reuocabit᷑ in totum ar·l. uuthennmns ſben bolrini
negligunt alimentari a donatario. nam ut predixi ſi libertus. ff. de opis libe.ſi ãt fuit ĩofficioſa re tã poeiſiä imt n a g⸗
poterit donatio ꝛeuocari. Secũdo pricipalit tene tuʒ ⁊ nõ ↄſilio tũc nõ ꝛeuocat᷑ niſi uſqʒ ad debitũ liflüd ſcihiis⸗ ileui
iſtũ tex. menti: qꝛ rigoꝛ iuris ſcriptus pfert eqtati iure nature ꝓ hoc.l. ij. 2. iij. C. de inoffi dona. iutl inſun n ul
nõ ſcripte. nã hec donatio ꝛeuocaĩ de nioo: iuns hec ſufficiunt pꝛo intellectu gl.⁊æ intellige qð dixi. “O”?MB zunal il il an
ut in tex.? iſte rigoꝛ pualet equ tati. de quo in. Il. de donatione facia filio: qn donatio tenuit: utpu ge itmt lun naln
. eeee. placuit. C. de iudi.⁊ in.c.fi.de – Hõ ibi ta qꝛ fuit facta emãcipato uel filofa. ppter mei n rii i tni/ utn
donatoris pſona: ꝙ beꝛes donatoris nõ ꝛeuocat ta in quo nõ inſiſto ſʒ dicẽdũ ut nõ.in. auc. ex cj. ſajdrAm Ad u
donationẽ factã a defuncto ꝓpter igratitudinẽ 2 E. de libcris pteritis ⁊ in auẽ ex teſtõ. C. de col ?Z Pann oo Ganinann
miſſam in peꝛſonã ipſius heꝛedis.⁊ eſt20 quia do la In glo. in vŸo reuocat in fi dic melius llalimi ſn.cot doc enet/
nario fit ex mera liberalitate donatoris 7 cõtem donatio reuocat᷑ qñqʒ ob ingratitudinem dona gioolnobifc e rr donmndn
platione donatarij non heꝛedis ideo olideraĩ in arij 2 agit᷑ ↄditione ex.l fi.C. de reuo. dona.ul lacrereeeſinrofo gfeneid lden
gratitudo ꝛeſpeein donatoris nõ ꝛcſpectu he ediſ ↄditione huius.c.nõ aũt aget᷑ ꝛci uendicatione q; Ci getrinci ido ni tdiaid
et idem eſt in ꝛeuocatione fit ſen fieri intentarur nt clare colligit ex tex. donatio non reuocaĩ̃ ipſo noͤnorc gemingrarmwineſcnie
nond moꝛtem donatori⸗ ob ingratitudinem gen facio ꝓpter ingratitudinẽc. ut ibi pʒ de rigore in recgrdifch dide ſt le reehhi
ng hin in wtner M nã S 2 demetna e⸗ ris ⁊c̃. Itẽ ſi donatio eẽt ꝛenocata ipſo facto he õ
ucti bie e el ent berace. Hõ res donatoris poſſer illa bona reuocaꝛe:⁊? tunc ſeif de donn vec dd depoſtn od
. li glo. exce⸗ terminos lre: na lia 5 poſſet agi ↄ heredẽ donatarij ar .in l. commiſſa. nni diftco aAnocido etki in
a it ꝛcuo ationẽ onatõis ꝗᷓ fit ppreꝛ ingie ff de publi.⁊ in. c.ij. de pᷣſcrip.li.vi.aut donatio glibilooni ter deigtaimcie ali
titudine; donatarij: æ hos caſus babuiſtis ſupra reuocat ex diſpõe.l.ſi unqᷓ; palle.æ tunc cuʒ reuo Szclami e nigiatiſoc⸗
collectos. ſed donatio qñʒ re 50 No coluori Neibipn biftgo no⸗
nolütate ona anace ſſin renocatur ex umpia cario fiat ipſo iurc ex pᷣſumpta mente donatoris Colno Crbiiinp'gimn n
roris ceſſante õi ingratitudie: ut f rei uẽdicati 5 , ,: Ne e
rer nanultats ſil ſu ie o ig atit c agerek rei uẽdicatione nõ. Maꝛ. i. d. I. impeꝛatoꝛ ti le ongtie oͤhit ei colarorbif
pteꝛ natiuitate fiioꝝ upꝑpueniété: qno; ꝛcuocaror qñ reuocat᷑ ꝑ querellã inofficioſi.⁊ tunc opus eſt Scdocalgeigfaeno gonnd
qꝛ ẽ ĩofficioſa ꝛcſpẽu filioꝝ exiſtẽiũ ipᷣe donatois pmitere querelã ur nõ. in. d. F. iperatõ ? War DVnas hinich n niso
8 ur qꝛ effũdit prfimoniuʒ ſuũ donãdo nibil uł parũ I l.i. C. de inoffi dona æ ſic & iſta gl. limtida vi Hn iniſtnmie zrl
ν .l. Aaonano Baet linquẽd igi i 3 . .: dona ⁊ ſic & iſta gl. lim lpoſſenöſt natto nenn
ꝛelinquẽdo liberis/et in hac ſcdᷣa ſpece donatio t lligẽda n gl.fi ibi uł ſucceſſoꝛes donatarij Ptermeigzelani tinngdomof
nis naric ſunt opiones: quia iura ciuilia uno mõ ult dicẽ q ſc ẽ pſonale ex pie donatoꝛis:qiſi L upclone norencee ng⸗
loquũtur ⁊? multas opi. ãtiquoꝝ infert bic Soà. 1 jdi no tirꝗ õ n and ſtcontio hiili renü⸗
