r cirigarbine

Teea Xe barhg

(he

mns onnirop.
jiſunmgnii.
umennenn
boreliegob
riglifin.
Lei⸗
Abigrand
R nann
uunmiitſn
ckkosphlicr X
wbininn
nnao geſred⸗
moi cung ſte
iniſan⸗
mume ef

eac preqien
cono i ec redin
Rfili „ A. 1
los ſbſtnnge d r po
edinge e flis . ANns erte

e (lericatff yr,
ſeinflig e ceti bebi

deriais ecntorte ch qiſtribn
banbes mqicfir me dor
angnineos Ppprios:nt py hic:et
1 no.,.l.ſ mancauero f nia,

niſquam. Ercommunicz

tur chicus quig
ap mulier olodo nö deſiſtir rel
ſo applone ſacerdoif
igconns:? ſubdiaconus irelige
cabulo:nd ois ſti large poſſunt
i deo ſacratip qno faet a no.
n. bige ter in.ci. W. g. . wbi di
arur ſaccrdos.? tene menn in hot
otes er eo facere hanc regylam 9
I appelotoe ſacrzdons opbidun
ſacris ordinibus ſcd oꝛ mi enan
e gp boc uolur apinere qꝛ als
ſic ſc potes elce reguli in op
diola ubi nibil al ud oprimitur

rdoris uenit antum preſbite a

cerdotis : pſbiteri nide. m. di.

modu pccdendi 5 clcos ſani.

tubinarios ut noneznmn n bi⸗
dicĩ t ter ſuſpitio hann⸗
lis eui no paſel I inducan K
onra inobecletes 10 won 3
ch; otra tale tepar ſtlantn

.
murals Gelicli:nam ſ er iſpio

SS Tain Wiak Nuα 4 1 ſ. — ſ „

¶ 5 coha. cle. ? mu.

puto cãuʒ illius auẽ.extẽdendũ.nõ.n.potuit lex 2
peſceꝛe iuſtũ doloòꝛẽ mariti.fac.c.ſi ueꝛo.j. de ſen.
ex. uide ad pᷣdicta Inn. i. c. qꝛ viſile g de pſump.
ubi nõ.dicit ꝙ ubi iudex ꝓcedit ex pᷣſumptioe dʒ
multũ temꝑare ſniaʒ ſuã ut modice uel raro penã
infeꝛat ar c.affeꝛte.e. ti. facit.l.ſciãt.C. dc pꝛoba.
canoniʒata.ij.q.viiij.ſciant qðᷣ nõ. nã poſſet tex.
iſte adduci in contrariũ intelligendo ẽt ꝙ iſta ſit
pena delicti:ar.c.ſe.nã pꝛimũ dictũ mihi plus pla 6
cʒ. timo nõ mulieꝛ delinqns cũ clico ſubijci
tur foꝛo ecchaſtico. vñ põt ꝑ iudicẽ eccłaſticũ pu
niri:qꝛ omittit q̃ſi ſacꝛilegiũ.uide bo.tex.cũ glo.
in. c. eoſ. xxxij. di.⁊.c.uirginibꝰ.xxvij.q.i. In gl.
i.ibi infeꝛioꝛes.h̊ limita ꝓut dixi ĩ pꝰ.nõ.æ. nõ bñ
f.. gliꝙ apollone cleꝛicoꝝ ↄpᷣhendunt᷑ ſupioꝛes.i.
oſtituti in ſacꝛis ⁊ in dignitatibus nã. c.ðᷣ ꝑſona:
qð all.põt adduci mõ pᷣdicto: ſed uide Sꝛiã gl.in
cc.lr̃as de fi.pᷣſ.que nõ.dicit ꝙ ſi papa diſpeſauit
cũ illegit o:ut poſſit effici clcus dʒ intelligi ut poſ
ſit ꝓmonueꝛi ad minoꝛei oꝛdies n ad maioꝛes ꝑꝑ
mateꝛiam odioſam: æ ideo dic ut dixi S ſuꝑ Nica
de vi.⁊ ho.clc.ꝙ in mateꝛia larga applłone clico
ꝛum ueniũt oẽs cleꝛici in quacunqʒ dignitate ⁊ or
dine ſint ↄſtituti:ſecꝰ in mã ſtricta qð nõ. In gl.
fi.ĩ fi.ibi fuitute redigat᷑:h̊ dẽm nõ ꝓcedit idiſtin
cte ſʒ h̊ pena fuitutis ĩponit᷑ cũ feia de fco fuit du .
cta a clico ĩ uxoꝛcẽ.nã qꝛ fuit maioꝛ pᷣſumptio ma
ioꝛ iponitur uĩdicta.vn tam ipa quã filij ex tali pᷣ
ſumpto mr̃imonio geniti redigunt᷑ ĩ fuiturẽ eccłie
⁊ ſic cõiteꝛ ĩtelligit᷑:c.cũ mlie.xv.q.fi.lʒ eccłla ꝑdi
deꝛit hoc ius:qꝛ nõ fuit eo uſa:ut dicit gl.in. d. c.
cũ multe:ſʒ tu poces diceꝛe ꝙ cũ non ſit memoꝛia
ſaltẽ apnd nos ꝙ ↄſtitutꝰ in ſacris duxeꝛit uxoꝛc:
nõ poſſunꝰ dice:e ꝙ illud ius ſit ſublatũ cũ cãus
nõ accideꝛit ꝓ h̊ͥ qð nõ. Ci. in.l.ij. C. qᷓ ſit lon.⸗ↄ
ſue.? Jo. an. in. c. Joã.j.ti. ꝓxi: ſj ſi ĩ aliquo lo
co accidiſſet iſte caſus ⁊ ecchia nõ curaſſet illos in
fuitutẽ redigeꝛe: poſſet ꝓcedeꝛe dq; illius gł.nec
extendeꝛẽ ↄſuetudinẽ ſeu pᷣſcꝛiptõcʒ de loco ad lo
cũ ꝓ hoc qð nõ. Inno · c.fi. de offi. archi. Iſla gꝰ
mulieꝛ de qua ĩ rex. cogetur ageꝛe pñiaʒ ſʒ Inn.
7 põt ↄcludi fm Moſt. ꝙ cũ iura uarie ĩ h̊ loquũ
mnrr eꝛit in arbitrio iudicis quã penã debeat ipone
1e 7 nõ. bene hᷣ di ctũ Ho/qꝛ qncũqʒ iura narias
m penas iponũt:optio dat᷑ iudici. Itẽ nõ glo. xxi. q
ij.ĩ ſũma.xxxiiij.di.frnitatis quas nõ. impoſita
tamen una pena nõ põt iudex ad aliã tranſire.l.
proꝛ edixit:⁊ qð ibi nõ.ff.ð iniuꝛijs:facit qð nõ.
HBar. in. l. i. ”
6 dʒ pᷣlatus cleꝛicũ
Ler lIcos. cogeꝛe ad concubinaʒ
abiurandam: ſed eam nolẽtem dimitreꝛe
põt excõicare: hoc dicit. hʒ tria dicta. fʒ ibi ueꝛũ:
teꝛtium ibi ⁊ ſiqui. 6 pꝰ moduʒ ꝓcedẽdi 5
cclicos publice ↄcubinarios:nõ.n. debẽt ↄpelli ad
abiuraduʒ ↄcubinas:hoc ẽ ad renũriãdũ cũ iura
mẽto de nõ redeũdo: qꝛ de facili poſſet ſeq̃ ꝑiuri
um cũ durnʒ ſit aſſueta relinque:e.xxxiiij. di.quo
rũdã. xxiij. q. vi. S. fi. Et ex ̊ͥ ⁊ ex tex. nõ nunqᷓ
iuramẽtuʒ defeꝛendũ illi ↄ quẽ uehemteꝛ pᷣſũi de

el.ij. de teſti.in. fi.

trãſgreſſiõe:imo deferẽs peccat:qꝛ cã eſt inteꝛitus
aie illius. uide pulchꝝ tex. cũ gl.xxij. q. v. illud qð
E 3 eos qui ĩ iudicio dit:iuret aduetſariꝰ? bibat
ſibi h iuramẽtũ:æ uehemẽter pᷣſũmit de irãſgreſſi
one. Iẽ ex h eet ꝓuidẽdũ utplures dixi ꝙ ſcola
res nõ iurarẽt obedire rectoꝛi:qꝛ ðᷣ facili trãſgre
diunt᷑ iuramẽtũ ⁊ ĩcurrũt ꝑiuriũ:ſʒ eẽt pꝓuidẽduʒ
ð pẽa õ ihobediẽtes ſiẽ faẽ ̊ papa ¶ꝛ nõ iudicẽ
debẽ ĩcipẽ a ſuſpẽſione ⁊ ĩterdicto:⁊ demũ uenire
ad excõicatõem.qð ẽ õ pᷣlatos nr̃i tpᷣis qui imme

diate pro qualʒ cqꝗ fulminãt excõicatõem ⁊ ex fre

quẽtia ducit᷑ in ↄtemptũ:nã in ecclia nulla eſt pẽa

ibi ĩ aliquoſ eoꝝ ꝙ ubi multi ſũt ↄcubinarij non
debet iudex oẽs ſuſpẽdẽ ſeu excõicare ſz icipere a
pᷣncipalioꝛibus:ut alij eoꝝ exẽplo ꝑteꝛiti arceat ꝓ
h.j.de cle.ex.mi.i.c.latoꝛcs quẽ tex.uide. 6
timo nõ.ibi ſniã ꝑpetuã ⁊c. ꝙ excõicatio põt eſſe
ꝑbetua ex quo ĩfero ꝙ lʒ excõicatꝰ nõ coꝛigat ſe
nõ tñ tenet᷑ iudex illũ abſoluẽ:ſed ſi efficeꝛetur de
terioꝛ nec poſſet aliteꝛ coꝛigi:tũc dʒ cũ abſoluer
ut nõ. Jo. an. poſt beatũ Tho. i.c.i. de ſen. ex.li.
Vi: æ H nõ. addictio ⁊ de hoc dic ut habet᷑ plene
ꝑ ipſũmet iĩ.c.ab excõicato de r̃p.iĩ fi.⁊ in.c.uẽicẽs
¶ In gl. i. v. ppetuã ibi donec
recipiſcãt.nõ.gl.⁊ ſᷣm eã ĩtellige oĩa iura loquen
tia de ꝑperua excõicatõe. nã excõicatio debet eſſe
medicina:nõ debet iĩferre moꝛtẽ ꝑpetuã.ij.q.i.mł
ti ⁊.c.cũ medicinalis de ſẽ.cx.li.vVi.⁊ facit.c.ex lit
teris de ↄſti. ⁊ gl.in c.ad reprimẽda de offi.oꝛ:=
dr hic ꝑpetua:fᷣm Inn. qͥꝛ ꝓfert᷑ ſine pᷣfinitione
tpᷣis. vñ dicit᷑ ꝑpetua aptitudie:qa poteꝛit eẽ ꝑpe
tua dũ uixerit ſi ſe nõ correxit uel põt exponi fʒ
eũ qꝙ dʒ iſte deponi ab officio:ſeu priuari benefi

cio:⁊ ſic ꝑpetuo ponit᷑ eỹ cõionẽ clicoꝝ ſeu bene

ficij. nã excõicatio ſonat ĩ ſeꝑatõem pᷣma tamẽ ex
poſitio ẽ magis ↄſona literre.
. zbanda. Si cleri
Icut ad ex ti? moniti concu
binaſ nõ dimittũt ſuſpẽdunt᷑ a beneficijſ
⁊ ſi ſe non coꝛigũt deponi boc. d. hʒ tria dẽa
que patẽt in tex. ibi ſi oWM5 Pino ar. ꝙ clici
i mioꝛbus nõ cogũtuꝛ ꝑ ecchiam ad ↄcubinas di
mittẽdas:ſʒ hoc.ar.nõ ꝓcedit:⁊ ẽ tex. Z. in. c. ſi ãt
jJ.e.⁊ ĩ.c.ut clicoꝝ.S.ti.i.ſʒ iõ dixit hic de oſtitu

tis ĩ ſacris:qꝛ alij. nõ ita aſpẽ coꝛꝛigũtur/ꝛ nõ.

ꝓ clicus ex ↄcubĩatu ñ priuat᷑ bñficio incõtinẽti: aj rad. .
ſz prius dʒ moueri.fo ſuſpẽdi.ʒꝰ priuari. Sed õ
riũ tenuit tex.in.c.ex ꝑte ade.de teſti.ubi ſine ali

qua monitione clicus publicuſ ↄcubinarius pᷣuat

bnficio ad idẽ.c.ſi ãt.j.e.ubi nõ fit iſta ſuſpẽſio:
iy uide ibi gl. qᷓre puto ꝙ iſtud ſit arbitrariũ. urꝝ
iudex nelit a pᷣncipio ipſum pꝛiuare beneficio uel
prius admonẽ uel ẽt ſuſpẽdere:qꝛ cũ iura in hoc

uarie loquantur:ut pʒ per to. hẽ ti optio dat᷑ iu
dici: ut ĩ ſili dixi.iĩ.c.ij.S.e.⁊æ fac.d.c.ſi autem in

.v. liceat iũaia glo. æ h bñ nõ.nam per hoc redu
co tibi ad concoꝛdiam iſta iura que uarie loquũt᷑
in modo pꝛocedendi contra concubinaꝛios: licet

n. olim pꝛopter ſcandalum cum bomines cſſent
b

.
êèůͦů P ena ,r

excõicatõe maioꝛ. xxiiij. q.iij coꝛꝛipiãtur ¶; nö.

e rvg 78 a vsvz

tur ĩ ſuſpectis:ſʒ hec ſo.nõ uʒ p.c.iij.S.e.quarta

pꝰ dixerat de pena ↄdigna iponẽda ab hõie. Et

1 S
NV P Arrn. Jeb mardet A⸗paun n 1·
4
¶ coba. cl. 2 muli. ſn
ſtrde cand
feruẽtes ĩ fide pꝛo ſimplici foꝛnicatõe clicas ðᷣpo none nõ ꝑdit bñficia nec pᷣuct᷑ ſecus ĩ ſuſpẽſo ab o
neret᷑: ut ĩ.c.a multis de eta.⁊ q̃li.hodie autẽ non hoie qð nõ plʒ Moſti ·⁊ bñ:uã ſi fuiſſet ſuſpenſui Nanmn 1
ita aſpere ꝓcedit᷑ ut hic:⁊ ĩ.c.fr̃nitatis.xxxiiij.di. nõ uacant bnficia:qꝛ ſuſpenſio fit ad tempus:ſed 6 Ache ero⸗
poterit ergo iudex ſm facti circũſtãtias ?æ locoꝛũ Vin poſuit hic aliã ſo ad Sꝛia dicẽs ꝙ notoriꝰ n Gco äci⸗
ↄſuetudinẽ icipex a pena mitioꝛi uel grauioꝛi reli foꝛnicatoꝛ ẽ ſuſpẽſus a iure:ſʒ ur pena auget᷑ põt clnpleir n e.
qua ſũt clara ¶ In gl. ſuꝑ. v·ſuſpẽdatis ad fi. ex ſuſpẽdi ab homine monitõe pᷣcedẽte: ? ita loqui enao 5
hac gl. hẽs unã ſo. ur ↄcubinarius non notorius tur hic:⁊ qð oꝑet᷑ tũc fa ſuſpẽſio dic ut nõ.iu.c. omii dtan in
nõ ſit a iure ſuſpẽſus:ſed notorius ſic.ſiue ſit no ita quorũdã.j.de iude ⁊ h ſo.põt teneri ĩtelligen 1 SS
toꝛius facti euidẽtia ſiue ꝑ ſniam ⁊ nõ.gl.i eo qð do ꝙ ſit ſuſpẽſus ipo faeto a iure. Moſt. dicit.c. tiitdne a
dicit ꝙ noroꝛius nõ dicit᷑ toleratus:ſʒ otꝛa hanc iſtud loq ĩ ſuſpẽſiõe a bnficioꝝ ⁊ ria iu ſuſpẽſio nocunul⸗
ſo. gl. facit. c.iij. S.e.ubi loqui᷑ de publico concu ne ab officio ſentit ꝑ h ꝙ ſuſpeſus a bnfieio nñ ſit thysntiin
binario:⁊æ mãdat illũ ſuſpẽdi ergo nõ eſt ipᷣo iur ſuſpẽſus ab officio qð eſt õ nõ.in cle.cupiẽtes in 6 enm ulc⸗
ſuſpẽſus. Circa h̊ dãtur płes ſo. Inno. ⁊æ Hoſti. H.nõ nouã de pẽis:et vr̃ ẽt hanc opi. ſeq̃ Hoſti. 4 lrnue⸗
prio poſuerũt iſtã ſo. glo. fo. Inn. poſuit faʒ ſo: do. Anto:hic dicit ꝙ nõ eſt ſuſpenſus a bñ ſicio cßler eht
utt tex. iſte pꝛocedat ẽt circa minores oꝛdines:ſed publicus ↄcubinarius ut hic:ſed ab officio ſic:et cigin eyr
otraria ꝓccdunt quo ad officium ſacerdotale ułt ſi celebꝛat effici᷑ irregularis ⁊ diẽ hꝰ q̃ſi expſſum nunand bood
dicere ꝙ puhlicus ↄcubinarius ſuſpẽſus eſt a iu in. d. c.ut clericoꝝ v.ſiquis.s·ti.i.ſed certe pᷣmũ e äglagnin
re reſpectu officij ſacerdotalis tãtum:bñ facit. c. dictũ nõ ꝓcedit ꝑ.c.pter pᷣalł.ubi dqr̃ ut nullã par 1 Feipecori
ur̃a.j.e.ti ſed ab hoĩe fit ſuſpẽſio ab oĩbus alijs tẽ ꝛecipiat ab eccłia.vn dicemꝰ ꝙ aut parit᷑ ẽ ſuſ hobrs e
oꝛdinibꝰ. ſed h ſo.nõ plʒ: Inno.qꝛ iura uidẽtur ĩ pẽſus ab officio:ex bnficio aut ꝙ canõ loquit᷑ ibi u rtüre.
terdicẽ tali exccutõem cuiuſiʒ oꝛdinis.lxxxi.di.ſi appꝛobatiuc.et ad.c.ut clericoꝝ dic ꝙ ex toto nñ aln 8 c ni
qui.xxxij.di. pter. Lertia ſo.ſʒ eũ nt hoc.c.loqua ꝓbat:nã põt intelligi de ſuſpẽſo ab hõie.pʒ quia n niuſer

—

— 4 ſſſer-ſi

4(46—

ner

ſo. ᷣm eñ ꝙ a inꝛe ↄcubinaꝛius nõ ẽ diꝛecte ſuſpẽ
ſus:ſed ĩdirecte reſpectu obiecti:qꝛ pᷣcipit̃ alijs ut
nõ audiãt diuina a talibus:ſed ab hoĩe dʒ ſuſpen
di directe. uel ſᷣm eum ſʒ tales ſint ſuſpenſi a iure
nihilominus pñnt ſuſpendi ab hoĩe oꝛdine iudicia

rio ꝓcedenteſ⁊ ponit tres nõ· effectus qtũ ad ꝓ

poſiũ iĩter illã ſuſpẽſionẽ iuris.⁊ hoĩs.nã ↄcubia
rius ſuſpẽſus a ſolo inre ſe coꝛigẽdo nõ indiget
abſolutõe q;tum ad hoc ut alij poſſint licite audi
ꝛc diuina ab eo ſʒ ipſe celebrare licite nõ poſſit ſi
ne diſpẽſatõe ſuꝑioꝛis exquo eius crimẽ non fuit
notoꝛiũ:⁊ nõ.hoc:nã in.c.uenerabili de ſen.ex.ſẽ
tit ꝙ nulla diſpẽſatio ſit neceſſaꝛia:ſed põt dici ut
nõ.in.c.fi.de tẽp.oꝛ.Suſpenſus neꝛo ab homine
nõ ꝛecuꝑat off ciũ ſuum q;uis peniteat niſi groſe
reſtituat᷑ ad hoc. d. c. uene abili ¶ Secunda dr̃ia
qꝛ ſuſpenſus a canone celebrando non efficitur
irregularis.ſecus in ſuſpẽſo ab hoĩe.xi.q.iij.ſiqs
preſbẽ.hoc nõ placet Hoſti.dicit.n.qꝙ ſuſpenſus

a canone celebrãdo efficitur irregularis:qñ ſuſpẽ

ſio hũit oꝛiginẽ a canone:ut pꝛobat᷑ in.c.i.de re
iudi.li.vi.⁊.c.i.de ſen. ex.eo.l:i.æ ſic trãſeũt doc.
ſz ru oĩo unide. Inn. in. c.ſi celebrat de cle.ex.mi.
ubi pulchre declarat ſeipᷣm.fatetur.n. ibi ꝙ ſuſpẽ
ſus a canone eff citur irregularis celebrando qñ
ſuſpẽſio habnit oꝛiginẽ a canone.ſecus ubi canõ
tin appꝛobat ſuſpenſionẽ a deo factam:nam quilʒ
peccatoꝛ ẽ ſuſpẽſus a deo ⁊ a canone ꝑ appꝛoba
tionẽ ⁊ talis nõ efficitur irregularis.q̃ſi ſẽtiat ibi
ꝙ notoꝛie foꝛnicaꝛius nõ ẽ ſuſpenſus a canõe ipo
nẽte penã:ſed a deo pᷣncipalꝛ:æ a canõe ꝑ appꝛo
bationẽ:⁊ ẽ ſubtile dictũ.⁊ dat aliũ ĩtellectũ ad iu
ra hic alł. ꝓ S: ſed ipſemet in.c.i.de ſen.ex.li.vi.
aptiſſime tʒ Sriũ:dicẽs ꝙ notorie foꝛmicatoꝛ cele
brãdo efficit᷑ irregłaris.qꝛ ẽ ſuſpẽſus a iure ꝑ.d.
c.pter. dicã ðᷣ hb' latius ĩ. c. ur̃a.j.e.ubi explicabo
totã mõm ¶ Lertia dr̃ia fʒ Inn.ẽ ꝙ ſuſpẽſꝰ a ca

ex his hẽs mãʒ decleratã ad ꝑtes.dicã ↄcluſionẽ
in.c.ueſtra.J.e.ubi melius czerr nz .
ittere a clerico ↄcu
Per C0. binario ſuſpenſo ſuꝑ
abſolutione tacita facti ſerie obtente nõ
ualenr. h. d. ota pꝰ ꝙ abſolntio obtenta per
ſurreptionẽ non ualet ¶ Sed op. S tex.de.c. ſuꝑ
lr̃is de Gp.vbi ꝓcedit᷑ ſaltẽ fᷣm iuris foꝛmaʒ qn
iteruenit ſurreptio nõ malitioſa. So. dicũt doct.
illud ꝓcedere ĩ litteris ĩpetratis ad lites:⁊ ſic ſuꝑ
lr̃is ĩpetratis de iuſticia:iſte hic ĩpetrauit lr̃as gꝛa
tioſas ſuꝑ abſolutõe · Iẽ dic ꝙ hic malitioſe feẽ
qꝛ ſi dixiſſet ꝙ ppter ↄcubinatũ fuerit ſuſpenſus

nunqꝙ obtinuiſſet abſolutionem.

4

. Si clerici moniti nõ
Jautem.

dimittũt concubinas
ſuſpẽdunt᷑ a bnficijs:⁊ ſi ſe nõ corrigũt

——

deponũt.hꝰ. d. tria ſunt dicta que patent. ¶ M
pꝰ ibi ſiue ĩferioribꝰ ꝙ ẽt ↄſſituti i mioribus co

tis:nã nõ bnficiati ñ cogũt᷑ ↄtinẽ ſi nolũt Ego
miroꝛ de hac additõe ſua ad iſtum tex.nã tex.iſte
nõ loquit᷑ de ↄtinẽtia:ſʒ ꝙ n pñt hẽc foꝛicarias
a qbus abſtinẽ dñt nedũ clcrici ĩ mioribꝰ:ſʒ ẽt lai
ci ut S̊.ti.i.c.ut clericoꝝ.xxxij.q.iiij.nemo.fateoꝛ
tñ ꝙ ↄſtitutus ĩ mioribꝰ põt öhere mr̃imoniũ.j
de cle ↄiu ꝑ to cdᷣo nõ ibi liceat ꝙ eps ñ te
net᷑ deponẽ clericũ ↄcubinariũ.Sʒ põt alijs r̃me
dijs:⁊æ mitioribꝰ ꝓcedẽ õ cũ.ilud.n.qð licʒ ñ pᷣ
cipit᷑.xxxij.q.vij.aplłs.⁊.l.nõ qcqd.ff.de iudi. et
c.cõſulit.de offi.delc. ⁊æ facit iſtud bñ ad ea q di
xi in.c.ſicut S.e.ut ſit in optiõe ſuꝑioris ↄtra cõ

cubinarios exercẽ grauiorẽ uel minorem uindic

tam:et facit qð nõ.hic glo.fi.qð nõ.uam glo.hic
opponit de illo.c.ſieut.

gunt᷑ ad ↄtinẽtiã: ſʒ. Jo.an. ĩtelligit de bencficia

nleKicfin nt
legsirlgi h⸗
ikegleit ledſ
Arkraſhrgtanci
iNtcici
cſelneiuruneet
iolio otolar⸗
ſnapodene
Gininöenns po⸗
ſgri nicticd
Cnn
entioen
G wond Meia
i d nuni
leeniie ⸗
gaͤppyſ pocht
lffeis noroꝛiſo
bünnnaſteneg
Atyrciinono⸗
Clato oltanee
Nig iſcginmos
nfomionreſ,
epeencire
Pus bi⸗ irchor
notorofnieno⸗
ſer Glinganden
laleinmt
un icnun
(s one
Garn
Doftnitectig.
rn ionm
miclten
Perpollniͤeche
denaſpiͤn

ltbif
t Do dict ſen
ine riif HD in 1
thecali noft nſihi
iſg. din i baſt
b omin 4 Urerg n lotori⸗
montde ar ngf

ftcoſz ua bifigot
– ncle plärgi
it cſ tſenl eh Hofi.
„R ſusg biii i
i 4b officio ſiceet
ii Enan⸗ ſehe erßſſin
i cicidd lſch ene öni
ac H inmnlli ar
. nöge cen goan purt eſul
1 utne P, and loonit di
necligi de ſuſpeſo dkgai

delst dica ocluſione
bi aünasr nä .
lttere a clerico ocn.
er eo. binario ſſpnof
lone kacita faen ſerie obtente no
onn p' abſolnnio obtenta per
naler Sec op. 5 tex. de.c. ſup
pcedii ſalie fm iuris foꝛmaʒ qn
tio no malinoſa. So. gicit doct.
ineris ipert anis ad lites ſic ſup
iuſticianſte bic ipenanit lias gin
urde Ie ic hic malinoſe fel
Ppter ocubinari fnerit ioſpenſns
Erobſolutonan.

Si derici moniti no
tem. immittüt concubinas

fa bifcjs: t ſiſe no cortigaſt.

a ſunt dicta que patent.

b'gat AMimntii miotbs 0
. Jo. a. teligit de bencfida-⸗

i n coguͦt onnẽ ſi nolt E
litve ſua ad ſiun terni nel
ia:ſ pnt bic Ka
ſ nedi Crici niorb . Kl
nior ſ. iiſ nenn ⸗
miorio ot zbere miin na⸗
Gedo n bi licenn cs⸗

7

— — —

ai AlI.u. & les. 2 ui 46 pſor V. 46 o»jzdof all⸗snn, Prr .
Q

¶ coba. cle.? mu.

Eſtra. Famoſi uz ẽ tũ ꝓpteꝛ mãz in
trinſecã ipius.tũ ꝓptcꝛ mãʒ
extrinſecã.ſ.notoꝛij. 2 utraqʒ eſt multuʒ
difficilis æ ꝑiculoſa æ iheꝛẽdo vbis lt᷑e hꝰ. d.in ſũ
ma. A cłico foꝛnicario q;diu toleꝛat᷑ nec hʒ oꝑis
cuidẽtiaʒ licite audiunt᷑ diuina ? ꝑcipiunt᷑ eccłaſti
ca ſacꝛa:a notoꝛio. vo abſtinẽduʒ eſt nõ ꝓpteꝛ ſa
cꝛaméti defectũ:ſʒ ad ipoꝝ foꝛnicatoꝝ emẽdatio
nẽ.pꝛimo deciſa ↄſultatio.fo diciſa ſenſio. ſᷣa ibi
alicubi:qᷓ ſubdiuidit᷑ pꝰ all.ꝓ ? ↄtra.ſo diſtinguit
tres qualitates cas ibi ceteꝝ.t᷑tio diſtinguit aium
abſtinẽtis.ibi itẽ aliud. q̃rto æ ultio ex oĩbus pᷣdi
ctis ſolutioneʒ concludit ibi ſine dubitatioue ⁊c̃.
5 pꝰ ibi alicubi dẽ æc. ⁊ ibi alibi legit᷑ ⁊c. ꝙ

1
icitũ ẽ qnʒ faceꝛe allegatiõcs gñales:ſicut feẽ hic

papa qui gñałꝛ allegat nõ alle gando pᷣncipia titu
loꝝ nec in quo loco ponant᷑ ſʒ gñalꝛ iure cauet᷑ ⁊
c.⁊? ſic ẽt allegandũ eſſʒ coraʒ papa:qꝛ cẽſent᷑ oĩa
iura hr̃e ĩ pectoꝛe:ut ĩ.c.i.de ↄſti.li.vi.⁊ idẽ põt
faceꝛe ſceholaris eꝛga doctoꝛẽ qui gñalꝛ alłat non
allando pncipia. c. nec in quo loco ponant᷑:ſʒ gña
liteꝛ iure cauet. niſi eſſet aliqua diſpoſirio deuiãs
a cõibus regulis ſicut ẽt faciũt ſolẽnes doctoꝛes
iteꝛ ſe. Et ĩ effẽu ocludẽdo dicẽdũ ita foꝛ allandũ
ut allegãs ĩtelligi ab eo cuʒ quo loquit.? de mã
uide ꝑ ſpe.i tide diſ.⁊æ alłat.F.pꝰ h̊ v.in ſũma.et

Han iura ſinc allanda ĩ ↄſiliis.uide ꝑ eũde ĩ ti. ð re

qui.oſi..i.⁊ cõit qr̃ ĩ ↄſiliis deciſiuis ñ ẽ ne
ceſſe allare iura:nec cã ĩ ſnia:ut ĩ.c.ſiẽ de re iudi.
ſecꝰ ĩ ↄſilio poſtulato a ꝑte:rõ diueꝛſitatis: qꝛ pꝰ
caſu appꝛobata ẽ fides ↄſultoꝛis.fo cãu ei nõ cꝛe
dit᷑ niſi qtenus ꝓbat:qꝛ iteꝛptatio doc.nõ ẽ neceſ
ſaria niſi icytũ iure ꝓbat᷑:ut nõ.i.c.i.de poſtu.pᷣ
la ¶ fo nõ ibi nullus audiat ⁊c. ꝙ v̈ba impariui
mõi equipollẽt vbis pᷣceptiuis:nã ꝑ h̊ vba pcipi
ꝙ nemo audiat ab his diuina ꝓbat᷑ in. c.pᷣteꝛ. xx
xij.di.ſʒ nũquid hoc ſit ueꝝ gñal uide bo. tex. in
cle.exiui.de v.ſig ¶ ktio nõ ex eodẽ v.nullus ⁊c̃.
et ꝓpꝛij ꝑochiani ⁊ alij pᷣſbyt᷑i dñt abſtineꝛe ab
officiis notoꝛij foꝛnicatoꝛis:nam hic ponitur uer
bũ uniueꝛſale negatiuũ: ⁊ qui totuʒ dicit nil exclu
dit:xix. di.ĩ memoꝛia. Ex quo ĩfeꝛo aliud ꝙ łʒ ex
cõicato poſſit auctoritate iuris cõicare domeſtici
xi.q.iij:qm multos ⁊.c.ĩter de ſen. ex.a notoꝛio
tn foꝛnicatoꝛe:qſqʒ dʒ ſe abſtinere ⁊æ nẽo excludit
reſpectu dinioꝝ ⁊z ſcrũoꝝ ab eo nõ recipiendoꝝ.=
plus hic dt doc.ꝙ nõ ſo ũ alij debent abſtinere
a notoꝛio fomicatoꝛe:ſed ẽt ipſe non debet ſe imi
ſcere diuinis audiendo ſeu ꝑcipiendo ſacꝛa ab ali
is all· c.pter.xxxij.di.qð bene nõ ſed iudicio meo
illud.c.non ꝓbat:hoc indiſtincte:ſed diſponir dũ
taxat ut nõ debeat ꝑmanere ĩ choꝛo cum alijs cli
cis.un nõ negat qͥn ſaltẽ ramqꝙᷓᷓ qᷣʒ laicus ⁊ pccoꝛ
poſſit audire diuĩa:nã regłi peccatoꝛ non ꝛcpellit
ab auditu diuioꝛum niſi ſit excõicatus.ij.q.i.mul
ti ⁊.xxi.di.cleꝛos ¶ qrto nõ ibi qtũcñqʒ pollutꝰ
. ꝙ ex pollutiõe clici n ĩficiunt᷑ aliqʒ mõ ip̃a ſacꝛa:
rõ ẽ qꝛ recipiũt uiʒ ⁊ Vtutẽ ĩmediate ab ipo deo.
nã dicebat apłs neqʒ qui plãtat ẽ aliqd: neqʒ qui
rigat:ſʒ qui icꝛemẽtũ dat ⁊ ipᷣe ẽ deus.et dic plan

tat.ſ.ũdicãdo gẽam:rigat.ſ. baptiʒãdo ĩ ẽmtũ dar
ſ.pſtãdo gr̃am:ut.ij.q.i.multi. vn ſacꝛamẽeta trã
ſeũt ꝑ manũ ſaceꝛdotis: ſicut rrãſit aq̃ ſuꝑ canali
lapideo.vñn nil geꝛminat ſuꝑ lapide:neqʒ ↄtamiat

Ypelu Ise g Gi ſenats Finet A.

—

. .„ r-V . — 2 1. —— —- . AK „ 444
i.q.i.ſi fueꝛit et.d.c.multi.iuꝛa gꝰ que uident̃ di tοαααανuαου Ana Arrα zsα

ſeꝛe ſacꝛa pollui.ĩtelligo quo ad opi. uulgarium
ul ꝙᷓtũ ẽ in ipᷣo malo miniſtro ſic ĩtelltge. c. ſi po
pulus.i.q.i.cũ ſi.quĩto nõ ibi purgatoꝛia cõctaꝝ
ↄtagionũ ⁊c̃ ꝙ celebꝛatio miſſe ⁊ alia ſacẽa pur
gãt pecca ⁊ dicit ab.ꝙ tollũtur uenialia.vi. di.te
ſtamẽtnʒ. alij ꝙ ẽt mortalia de ↄſe.di.ij.cñ õe.ui
de duas gl.nõ. Sꝛias unã.i.q.i.ĩteꝛꝛogo:q̃ diẽ p
dumittunt᷑ uenialia ⁊ hoc idẽ tʒ glo. ꝓhe.vi. ſupeꝛ
v. bndictionẽ aliq in. c. ante bñdictionem de ↄſc.
di.ij.que dicit alt᷑natiue ti: ꝙ ẽt moꝛtalia remit
tunt. Sʒ reducẽdo hec ad ↄcoꝛ. dic ꝙ ſiquis ẽ 9
tritus ⁊ ↄfeſſus nõ tn fuit recoꝛdatꝰ de ceꝛto pec
cato:t illud dimittit᷑ ſic itellige gl. pꝛiaʒ:ſʒ ubi re
coꝛdabat illud nõ dimittit᷑: facit qdð nõ.de pe. di.
.iiĩ ſũma. Itẽ pecẽa alioꝝ audiẽriũ dimittunt᷑ da
ta ↄtritione ꝑ celebꝛationẽ ſaccꝛdorũ ſaltẽ qꝰ ad
penã:nã ſaceꝛdotes dñtur comedeꝛe pecca ppli.i.
qi.ipᷣi ſaceidotes.⁊ h̊ ulo mõ ſac amtuʒ cel bꝛa
tiõis ꝓdeſt ẽt moꝛtuis.xiiij.q.ii.aĩe defunctoꝝ:⁊=
in. c.cuʒ marthe.i fi.de cele miſ. Sexto nõ ex v.
ceteꝝ. tres q̃litates ðᷣlicti:nã quoddã eſt notoꝛiũ:
quoddã ocultũ:et quoddã pene ocultũ: ⁊ ĩ qꝰ dif

feꝛãt ĩteꝛ ſe.j.ſubijciã cũ glo.¶ Mõ ſeptio taa ex .b bnnα Permt

quibꝰ iſurgit notoꝛiũ.pꝰ ex ſnia. ſo ex ↄfeſſiõe fa
cta ĩ iudicio.teꝛtio ex oꝑis euidentia q̃ nulla teꝛgi
ueꝛſatione celari pör Betan nõ licitũ abſtine
re a quolʒ miniſtro peccatoꝛe eo aĩo:ut ruboꝛc
fuſus iĩducat᷑ ad fructũ pnie de quo m dic:ut.j. la
tius dicã ei
fuit ↄdẽnatus nec ofeſſus:ne hʒ opis euidenriã:
7 nõ ꝙ nõ ſolũ diuina non ſt audiẽda ab iſtis ſu
ſpẽſis:ſʒ nec ẽt alia ecchaſtica ſacꝛamenta ſunt ab
eis recipiẽda:⁊ ꝑ illud vpum a clicis ⁊ pᷣſbyteꝛis
⁊c.colligit᷑ ꝙ nõ ſolũ ĩreꝛdicit᷑ iſtis celebꝛatio miſ
ſe ⁊ executio oꝛdinis ſaceꝛdotabł. ſed etiã executio
cuiuſiy oꝛdis. uñ nõ pnt legeꝛe euãgeliũ uł epiſto
lã: ut ĩ. d.c. pᷣter ⁊ hic ſatis inuit᷑ ex pdictis nõ.ẽ
ſuꝑficiałꝛ tex.ĩ pluribus declaratus ¶ Mũc ad de
clarationẽ mẽ intrinſece ꝓſcquoꝛ duo pᷣncipalia
multũ utilia pꝰ ſpecifice circa iſtos ↄcubiarios.ꝛ
gnãlꝛ de quolibʒ peccatore preciſo uł nõ.⁊ pꝰ ut
hẽat᷑ clare mã ꝓſequoꝛ ꝑ.v.q.ũbreuiſſime conclu

dẽtes:qm s.in c.ſicut recitaui multas opi¶ prio

igitur quero nũquid clericus fornicariꝰ ſit ſuſpẽ
ſus quo ad ſe fo nũquid quo ad alios:ut ſic alij
peccent audiendo eum. tertio nunquid ſuſpenſus
ab officio.qᷓꝛto nũquid a bnficio qnto nũquid ce

lebrã do efficiat᷑ irregula:is·Ad prmũ dic ſi V

ue ſit notoꝛius:ſiue occultus ſuſpenſus ẽ quo ad
ſe:nec ẽ ſpe iale in eo:ſed idem ẽ in quolʒ clerico
exñte in moꝛtali:non.eniʒ.debet exequi officium
cum ſit per peccatum mortale a deo ſemper actꝰĩ
ut ꝓbatur in. c. fi. j.ec.et h̊ ſuſpenſio pꝛouenit pri
cipaliter ab adam. quia immediate cum peccauit
ſeperatus fuit a gratia dei.xi. queſtione tertia ills

ltio nõ ꝙ dicit᷑ quis toleꝛari qn n E aſ wllæn eu hanr

⸗ t. er fon-m. ſſP ſet 8 0*

Bswvis ſ⸗ u H ανααο

et ĩ. c. fi. j. e. Si vVo ẽ notoriꝰ ꝑ ſniaʒ nel ↄfeſſiõeʒ
ſponte factã tũc nõ ẽ licitũ audire talẽ ⁊ peccãt 3
faciẽtes:qꝛ ueniũt p pᷣceptũ ecchie.nõ ꝙ ſacr̃a nõ
ſint uera ĩ ſe: ſed ex ↄtẽptu ⁊? cõtumacia:⁊ ĩobedi
entia ſuꝑioris. vn alibi diẽ canõ ꝙ bndictiões ta
liũ clericoꝝ ↄuertunt᷑ in maledicnionẽ.lxxxi.di ſiqᷓ

Szʒ dubiũ eſt ĩ notorio notorietare facti ut qꝛ hʒ
ↄcubinã publice in domo nec fuit ↄdẽnatꝰ nec in

iudicio ofeſſus:⁊ iſte ẽ paſſus ꝑiculłoſus de q ſc
pe fui ĩitenogatꝰ ⁊ ſepe praticabilis apud hõies
cioratos ⁊? bone ↄſcie qui mlłiũ trepidãt audire ł
cũ ſcãdalo abſtinẽ a talibꝰ:⁊ ĩ hoc ſũt pncipaliter
due opi. Quidã dicũt ꝙ ſine aliq̃ monitõe debẽt
oẽs a talibꝰ abſtinẽ ⁊ vnr ſentire multi in.c:ſicut
3.e.⁊ in. c.ſi celebrat de cle.ex.mi.vñ Hoſt. hic
Jo. an. et.do.An.nõ requirũt monitionem: ſed
Hug.au.⁊ Archi.in.c.nullus pᷣal.et.d.c.ſiqui
Jo. de lig.⁊ do. Car. hic tenẽt monitionẽ neciaʒ
qꝛ ceſſate monitõe nõ vr̃ ꝙ qͥs poſſit hr̃e indubi
tatã ſciaʒ de ↄcubinatu cũ poſſit clericꝰ hẽe excu
ſationẽ:⁊ facit.d.c ſiqui.vbi qr̃ ſi malnerint ꝑ
ferare ĩ peco oẽs abſtineãt. ⁊c̃. ꝑ illud v.ſi malne
rĩt vr ꝙ ſit opꝰ monitionẽ pᷣmittere:vt ſic appa
reat de ↄtẽptu:æ uolũtate ſua ad ideʒ faciũt iura
pcedẽtia qͥ cõi᷑ uident᷑ require? monitionẽ an fa
ctũ. Cõſulẽda eſſet pᷣma opi. pꝰ factũ.fa ut euitẽt
peccatũ:⁊ poſſet dici ꝙ utraqʒ eaꝝ ſit uera: et ꝙ&
nũq; icurrãt pccuʒ audietes an monitiõeʒ ꝓpt᷑ ua
rietates opi.ad hoc ꝙ nõ. gl.i.e. i. de poſt. pla.li·
vi.facit.l.regula.ff. de iu.⁊ fac.igꝰ.⁊ cũ hac opi.
ak rranſiui:ſp cogitaui ꝙ de iuris ſubtilitate poſſu
mus diſtiguẽ ꝙ aut foꝛnicatio ẽ ita notoria ꝙ nł
lã hʒ dubitationẽ ſiẽ nidemꝰ i plibꝰ clcricis.q̃ tñt
ita publice ↄcubinas ſicut uxoꝛes ⁊ publice nutri
unt filios ita ꝙ ipſi ẽt nõ audẽt diffitcri ⁊ tũc cre
do ꝙ oio ſit abſtinẽdus ab eis ſ ne alia monitiõe
nec ꝓbat iſte tex.in fi. ibi nec hẽt oꝑis euidẽtiaʒ
et meliꝰ in. c. ſe. ubi nulla fit mẽtio de admonitõe
er ꝓ hoc gl.ibi nõ.in vibi nõ ex cuidẽtia.⁊ ĩ.V.
celari ⁊ ſunt ãbe gl.nõ.⁊ nide.ij.q.i.ð manifeſta
et gl.ĩ. c. michael.de filijs pſ.q ponit qualr ꝓbe
tur quẽ eẽ filiũ pᷣſbi. Ite tex ur̃ pbar᷑ de directo ĩ
d. c. nullus ⁊. c. pter reqᷣrũt.n. illa iura ſolã euidẽ
tiã facti n aũt ꝙ expectẽt monitõcʒ a ſupior̃. Itẽ
a Zrio ſenſu ſeqret᷑ ꝙ nũqᷓ; foꝛiea nł raro poſſʒ
eẽ notoꝛia. Si vo fornicatio nõ hʒ illã oꝑis eui
dentiã:ſed põt ꝓbabilꝛ tgiuerſari pura quia ↄcu
bina hitat cũ mf̃e clici dicit ipſã eſſe pediſſequam
mr̃is uel qͥd ſiłe tũc ꝓcedit ↄꝛia opi. ut expectetuꝛ
mòitio:⁊ eꝰↄtemptus ⁊ hãc puto cẽ mẽtẽ iuriũ n
ob. iura ꝓx.S.all.nã ibi exigit᷑ montio ad alium
effectum ut multifarie dictũ fuit ĩ.d.c.ſiẽ Circa

tur irregularis:qꝛ illã nũqᷓ; q iĩ currit niſi in caſi
bus a iur̃ expſſis ut ĩ:c.is qͥ de ſen ex.li.vi.? mo
uent iſti:qꝛ eanõ nõ dirigit directe vᷣba ſuſpẽſiua
ad clericũ:æ hãc opi.tenuerũt multi:ut dixi ĩ.d.c.
ſiẽ ⁊z ſpecifice Jo.de lig.?⁊ do. Car.hic. Sed ego
diſtiguerẽ ꝓut s dixi ĩ pcedẽti.q.ꝙ ſi hẽt operis
euidẽtiã indubitatã ẽ tal ſuſpẽſus directe a canõe
⁊z ꝓbo ꝑ.d.c.pter:ubi dicit tex.ex auẽ.ði ⁊ beati
petꝛi ſibi ĩterdicemꝰ ur miſſã n cãtet.⁊c.ñ.n.uiðo
int᷑ hec vᷣba dr̃iã ſuſpẽdo te ab officio et iſta itdi
co tibi officiũ:ſʒ ꝑ pᷣma vba ifligi ſuſpẽſio aðo
ꝙ celebꝛãs effici irreglaris:ur ꝓbatur clariſſime
podie ĩ.c.i.de reiudi.li.vi.2.c.i.d.ſen.ex.c.li.gꝰ
7 iſla fa ueꝛba. qꝛ nõ refeꝛt qd ꝑ cquipolẽtiam
fiat:c.lʒ ex quadã de teſti.fac̃.l.nõ pñt ff. de legi.
Ad idẽ uide tex.xxxij.di.ueꝝ.ubi tales appellan
tur ſuſpenſi ſeu pᷣciſi ab eccleſia ſecus aũt ubi ceſ
ſat talis opis euidẽtia:æ ꝑ hꝰ ſoluit fi.q.ſi an ce

lebꝛãdo icurrat irreglłaritatẽ. Ad qrtã.q.nũquid
E ſit ſuſpeéſus a bificio. Hoſt. æ do. An. tenueꝛunt

ꝙ n S.eo.ſicut.ut ibi dixi. Sʒ ego diſtigueꝛc mõ
pᷣdicto ut ubi det᷑ talis ĩdub itata ſcia ſit ĩfllicta ſu
ſpeſio a bñficio:æ vẽ clare ꝓbari ĩ tex.⁊ glo.i.d.
c.pꝛeteꝛ. ¶ Itẽ facit qꝛ ſuſpẽſus ab officio ꝓpteꝛ
graue cꝛamẽ ẽ ſuſpẽſus ꝑ ↄns a beneficio ut nõ.
doc.in.c.a cꝛapula g ti.i.uide bo.gl.ĩ cle. cupien
tes de penis in v.nõ nouã ꝓbat᷑ rõne.bnficiũ eſt
ſcq̃la officij vñ ſi nõ põt diceꝛe officium ex culpa
ſua nõ dʒ ꝑciꝑe bnficiũ.c.fi.de ſp.li.vi.⁊.c. pa
ſtoꝛał ĩ fi.Sẽ de appel.nec ob. iura.s alł.qꝛ loquũt
de ſuſpẽſiõe hoĩs:⁊ qin male fuat᷑ de facto ſuſpẽ
ſio iur mãdat᷑ ibi ſnia hoĩs.¶Qð ad fſm pꝛinci

να pale nũquid ſit abſtinẽdũ a diuĩs ſeu ſacꝛis alioꝝ

pcc̃oꝝ ſeu ĩ crie adiacẽtiũ:⁊ de h̊ aliquid tangant
doc.hic æ multũ ↄfuſe ⁊ uide. Inno.? Hoſti.in
.c.ꝑ tuas ð ſimo. ⁊ oĩo in.c.i.de ſciſmaticis ⁊ ali
qd ĩ.c.frnitatis ð hrti.Sʒ ↄcluð br ⁊ clar̃ ꝑ tria
mẽbra:qᷣdã.n. ꝓpter crimẽ ſũt ſuſpẽſi ſiue preciſi
ab hoiĩe ut excõicati depoſiti uel ſuſpẽſi ab officio
q̃dã.n. ſũt pᷣciſe a canone nõ a iudice:quidaʒ vo
iacent in pcco:ſʒ nõ reꝑiũtur pᷣciſi nec ab homine
nec a canõe pꝛio cãu dic ꝙ ñ ẽ licitũ ab eis rcipeꝛ
aliqᷓ ſaca nec audiꝛe diuĩa:qꝛ nõ pñt dici tolerati
exquo iudex ſniam ſpe ificam in eos tulit ur hic
2. ix.q.i.c.i.⁊.ij.uide. Inno.in.c.qualiter ⁊ q;do
el.ij. de accu.ubi nõ.dicit ꝙ ſemel depoſitus a iu
dice non poteſt amplius dici roleratus poſſet ta
men dubitari nunquid ſacramentum baptiſma
tis in neceſſitatibus poſſit recipi a talibus et po
tius inclinarem in ſententiam affirmatiuam nam
⁊ ab heꝛetico licite quis ꝛecipit hoc ſacramẽtum ĩ
neceſſitate uide bo. tex. in ratione cius. xxxijdi.

„ „ 7 9*
. „ õ SWrr d ſu ieh clca, tu cu cn, tacn ene . . ſ, 6*
N rl- id) fen r ve ſer Sr-ſpy hafn g an ne es. G UI S Larigf V =Brr j FE e
¶ S coba. cl.⁊ muli. P. .
5 .
1 Pa hiin
et. c. audi deniqʒ.ꝑ Inno.in.c.ſi celebrat de cle. Rutertiẽ. q. nũd ſit ſuſpenſus ab officio.n 4 Gicas 6 bgimtn
ex.mi. vn iĩ pſal.odiui eccłaʒ malignautium. ?c. hãc.q.eſſe ſolutã ex pcedẽtibꝰ qꝛ ut dixi ĩ.d.ciſiẽ 4 ahhe⸗ ri ian.
grauiſſime igit᷑ peccat cleꝛicus celcorando dũ exi reſpectu alioꝝ. ſ. audietiũ iſta ẽ ſuſpẽſio indirecta pelie mindul
ſtit in peco mortali de ↄſe.di.ij quotidie. ?.c. de nam licʒ pcipia uobis ut nõ audiatis nitiũ legẽtẽ elnſin ſirie
Vd Oenre , nt ,WNI d depPaie de cde uuſ. Auid faz a nuuid ſr dinſhen nõ ꝑ boc iĩfert ꝙ ille ſit ſuſpẽſus a lectura: ct iõ q ſeimm an
ſus quo ad alios ut ſic alij peccẽt audiendo cuʒ. daʒ uolũt dicẽ ut nõ. Inn.i.d. c.ſi celebrat ꝙ fõ eripm gnmn
dic ꝙ ſi ẽ ocultus ſeu tolerat mõ pᷣdicto alij nõ nicariꝰ ẽt notoriꝰ nõ ẽ directe ſnſpẽſus a iure et ucche ins
peccat: qꝛ nõ ẽ ſuſpẽſus q ad alios ut ꝓbat᷑ hic. ꝑ hoc ĩferebãt ad ſo.ultie.q.ꝙ celebrãdo n effici levon i anin
.

beiciene nne le⸗
oigeichanci
/rocnipe
eſſe nnint ceh
Sſfnera ſcinssl⸗
ſöcpftnecorar öin
cKie Kaſtſum
cna nideboniiglic
De deſaligerecnn 0io
esoolle dichſi
Fintiräſtind
dechemtw
inn pöpe ſa
GoKne
Noa Niasrdes
ſundhrier Hnn
biſereſtig
1 idefrerin
IArlireann
tialeripecch
ſoncno. Att⸗
Alſonleito ſepr
Ieſti nin nnir
disg benſmsj
W
dtengillem
Pungenel
ſſ.alo⸗ „en
N
liirh lendo
neſitlziid chr

.l

ſ& 7
d,
ſ . - l. 1- „ 1 72 ar⸗ha — 2 730 – z=ſi WMcατ 1. 2 „ A – A ⸗ Qanont Wn 4 6 rSt4
ſae Pr S. AH , Sleereg ⸗ . mecta, 6 3 Tr ſ 1 — H . 1. WEAb .
Adde 4 7 . .
milu
Prrra arl-—
pe=bere
s — e
.,. 0 ig n⸗ vacnar
oe nnlnn i De) ie
i.. lenn 5 t e „ = „ „ „, =— „A⸗ „ — „ 2 a . .„ » . . 2. 4 6.
dpia – ſeſiſdeſ ut⸗ F. ueꝝ fo caſu ẽt q; qñ ſt pciſi a canõe.diſtigue iurã. fac qdᷣ nõ. gl. in. c. ij. ö teſt. li. Vvil Scientia vo ſe-ſpcno
ſeri Ppilleſ dancdinsnti aut f; ẽ ocultũ aut notoꝛiũ: ſi notoꝛiũ nõ lłʒ a ta põt hʒi duplex.p:imo in his qᷓ ſũt alicuius aꝛtis 4 0
dlic W 3 biſsalen d libus ꝑciꝑe aliq ſacꝛa ar.hic ⁊=.d. S nuex. puto q; ſeu ſeci. ⁊ ĩ his ſcire ẽ rẽ ꝑ cãm eognoſcẽ:ut dicit P PI=np,
notori⸗ ni de elchn H fallit ĩi ſacramẽto batiſmatis: ⁊ ĩ ſacꝛo coꝛpoꝛis phs ⁊ facit. . cire leges. f. de lc. ?. c. ĩitelligẽtia. . len
bit ag eane ſſpiſis W xpᷣi:ut in neceſſitate liceat a talibꝰ iſta reciꝑe:ſicur ð. v. ſig. b fo ĩ his ſũt alicuiꝰ facti ut dicimuꝛ
ſcu ante d; de foꝛnicarijs et ſimoniacis ĩ oꝛdine: ut ĩ. d. S. qd ſcire: q ad notitiã illius ꝑuẽimus ꝑ aliquẽ ſẽ

ang ipp 1eid offcio t iſtg fg
iißp in ſba ſigi nin
tineghris utpban Corichmme
..V.?e. ci.d. ſqn er. .li
bba. qr no ſefen qdg chutoltin
adi de eſi ſye, .n pnt f de lgi.
er. xIni. di.nep ubi iales gppellan
n paiſ ab arcleſa ſeins güt ubi eſ
midena: , h' ſolnit fq. ſ. an ee

irregkarimnte. Ac qntz g. nnid

ifcio. Hoſt.: do. An tenveunt
un ibi din. y cgo d ſtigue no
dei tmlis dubitata ſeia ſt iflicta in
o:t we clare ppariitex.? glo. .
te haett qr uſpeſus aoff cio ppter
ſuſpeſus P ois a beneficio vt no.
pula 5 i.. uide bo. Fl.i de. cupien
in H.nd noni pon föne difcc
i ſino pot dicer offtcinmer culp⸗
ge bifciũ.c.f. de Hp. l. vi . n
appel ner ob inm 5aler oonii
s:t qin mul fuii funo ſuſpe
biſnia hois (Ooad imn painci
abſtinedu a c nis ſen Kaͦ P
adiacinü:: de b gliquic angal
oſnſe t uide. Inno . Hdn
b.2 0i0 in.c. de ſaſmancis al
bfi. Sz olud bi 7 cinti
ppter cnin ſutſuſpeſi ſir
anone no a indice: qulah
oncn heli nec a donn
s licitũ ab es fp
ndcelicm a lerati
cg:or no pnͦt il tolern

ueꝝ.⁊ qᷓre potiꝰ ꝑmittant᷑ iſta ſacꝛamta qᷓ; alia. ui
de bouã gl.i.d.S. ueꝝ. Si vo fq; ẽ ocultũ ſentiũt
doc.hic ꝙ in ſacꝛamtis neceſſaꝛiis nõ ſit abſtinen
dũ ab eis:ſʒ iuolũtariis licite poſſumꝰ abſtieꝛe dũ
mõ euitet᷑ ſcãdalũ:qn mo debemꝰ abſtineꝛe ĩ iſtis
nolũtariis:ar.vi.q.ij.ſi tantũ.⁊.c.placuit:⁊ uide
Inn. in. d. c.i.de ſciſma. ⁊ ibi fuit ĩ ſing.op.ꝙ ta
lis ocultꝰ q;uis n hẽat executiõeʒ oꝛdis: nihilomi
nus.n. tñſfeꝛt ĩ aliũ ↄfeꝛẽdo ſibi oꝛdinẽ ꝑꝑ cõem
opi. ⁊ vnblicã utilitatẽ ſicut ĩ ſilti dicimꝰ ĩ.l.barba
rius ff. de off pᷣto.miti tñ ĩ h̊ S:ut nõ.i c.de cle.
⁊? ĩ.c.vitatis de do.?⁊ ↄtu.x.iiq.i ſũma:⁊ nũquid
excõicatũ ocultũ quẽ poſſuʒ ꝓbare: excõicatuʒ de
beã enitare marxie ſi ẽ pᷣlatus meus. uið nõ.p In
no.i.q.C.i.⁊ ꝑ cundẽ ĩ.c. cũ non ab hoĩie deice uł
er. ¶ Vlto caſu q pᷣciſio nõ ẽ facta a iud ſen.
a canone ſentiũt doc.hic q; poſſumꝰ ſine ſcãdalo
abſtineꝛe a ſacꝛamtis uolũtariis:nõ tn peccamus
nõ abſtinẽdo:qꝛ nõ ſunt ſuſpẽſi quo ad nos: ut
c. fi. J.e. Et ꝗᷓ ſt ſacꝛamta uolũtaria: æ que neceſ
ſaria. uide bonã gl.iĩ. c. ueniẽs de trãſac/⁊ utꝝ ec

Ruc cleſia liget peccata oĩo oculta: ſeu peccẽoꝛes delin

qntes oculte:dic ꝙ ſic.uide gl.nõ.i cle.i.de hẽ.ĩ
v. icurxãt qᷓi in fi.ſ̊ in h̊ fi.cau do. Ant. diſtiguit
nbihecan ẽ notoꝛiuʒ nõ ẽ licitũ ab eis audire
diuina uł ꝑciꝑe ſacza:qꝛ oẽ pecẽm notoriũ ĩteꝛdi
cit offm ſine diſpẽſatõe:ut i.c.fi.de temp.oꝛ.Ad
ducit ⁊æ alias rões nõ ↄcludẽtes indicio meo. vñ
ſimpłi ĩheꝛe pᷣme ↄcluſiõi:⁊ dico tex.in. c. fi.j.e.
nã ibi ſe reſtrigit ad pecqm foꝛnicatiõis notoꝛiũ:
⁊ idẽ facit tex.in.d.c.nullus.nã op. ſua eſſet ueꝛa
ſi dixiſſet canõ nullus andiat miſſã illiꝰ quẽ idubi
tãteꝛ ſcit ĩ pecco iace:e: æ nõ poſuiſſet ſpaliratẽ in
fomicario.Ad idẽ.d. S. ueꝝ. nec ob.c.fi. de tẽp.
oꝛ. qꝛ fatet ꝙ ipᷣe grauiteꝛ peccat celeb ꝛãdo:ſʒ nõ

alij audiẽ do ſiẽ pʒ ĩ ſili ĩ.ccfi.j.e.⁊ in hoc hẽs cx

pedit mim iĩtrinſecã huius.c.?æ ad pᷣdicta reduc
oẽs gl hic poſitas q̃ multũ gnñalꝛ locute ſt pʒ gl.
iĩ v. notoꝛiã qᷓ attigit aliã mãʒ extriſecã a. c. cũ q.
diceus alidd de notoꝛio ſaltẽ ꝓ ĩtellectu tmioꝛũ.
n gl.ĩ V. notoꝛiũ ĩ fi. de hac mã notoꝛij. uide
ſatis ꝑ ſpe.i ti.de noto.cꝛi.z.bo.gl.iũctã tex.ij.q
i. maifeſta ⁊.c. de maĩfeſta.?æ ꝑ Hoſt.in ſũ eo.ti.
§ fi. aliqd ꝑ Ci. C. de accu. ea quidẽ: z ex deis hꝰ
gl. n põt hr̃i ceꝛta doctria: nec pꝓꝑ ꝓlixitarẽ talis
mẽ:põt legẽdo facilꝛ explicaꝛi.ſʒ ꝓ noritia gl. 2 t
minoꝝ iſtabimꝰ circa aliqᷓ. p declarãdo tmios. ſo
quot hoĩuʒ ſcia reqrat᷑ ad inducẽdũ notoꝛiũ.t᷑tio

qũo ꝓbet᷑.qrto utꝝ exigat᷑ oꝛdo iuris.qnto utrũ
cxigat᷑ ꝓbatio ⁊ ꝓccdã ↄcluſiue.¶ Ad pꝛimum
adueꝛtendũ ꝙ habemus duo extrema. ſ. ſcientiaʒ
⁊? neſcientiam Meſcire eſt pꝛoꝛſus ignoꝛare ira ꝙ

nulla ibi cadat cꝛedulitas:ut nõ.ff. de iuris ⁊ facti
igno.ſuꝑ ſeica ꝑ Har.in.l.admõnendi. ff. de iu

ſũ coꝛpoꝛeũ:utputa ſcio ꝙ hẽs capuciũ ĩ capite·
