te necitate. doc. H̊ ↄcludũt. ꝙ n. æ idẽ tenuit beatꝰ
Thomas ꝛ20 qꝛ xpᷣs fuit baptizatꝰ ĩ aqᷓ ioꝛdanis ⁊
ſic in elemẽto. ⁊ iõ nõ ſufficit alius liquoꝛ. nã xpᷣs
ſancrificauit nobis aqnã in baptiſmo ſuo.ut in. c.
nunqꝙᷓ de ↄſe.di.iiij. fuit hoc ſacramentum inſti
tutũ in aqua qꝛ aqua ẽ igni Sria.peccatũ g ↄꝑa
tur igni. vñ ſiẽ ignis extiguit᷑ ꝑ aquã.ita peccatũ
ꝑ baptiſmuʒ. nt. S. e. c. ꝓximo. Sed in aqua enam
tꝛãſmutata baptiʒari põt.dũmodo nõ mutet᷑ ſpẽs
aque.⁊ iõ in lixiuio põt ẽt quis baptiʒari Iiem ĩ
aqua balnei ſulphurei: qꝛ aqua ẽ Iʒ aliquãtulũ trſ
muratatidẽ dicũidoc.ĩ aq̃ lutoſa. ſecus aũt ĩ luio
ltimo querit de una qõe qͥ fuit de faco. qui
dam defeꝛẽs pueꝝ ad baptizʒanqũ ad eccleſiaʒ ual
de ꝛemortã. uidens in pueꝛo ſignũ moꝛtis nec bns
ſecũ aqnã piecit pueꝝ ĩ uno puteo dicendũ ne:ba
iſtitura: nũqd iſte pueꝛ ſit baptizatꝰ ⁊ ſic poſſit ſe
peliri in cimiterio eccliaſtico q̃dã lectoꝛ theologie

de oꝛdine fratrũ pᷣdicatoꝝ ĩ mõte peſſulano dixit

ꝙ nõ. ſʒ ut h ꝛcfen abbas ⁊ multi canoniſte illud
fuerũt deteſtati.qꝛ nõ defuit hoc cãu vbũ nec ele
mentũ:ſj poſtmodũ ipᷣe abbas ↄſuluit magiſtrum
ſuũ qui rndit ꝙ nõ eꝛat baptiʒarus.⁊ ſic cõcoꝛda
nir cũ iudicio illiꝰ theologi: motus qꝛ ĩ bapnſmo
ꝛeqrit᷑ nõ ſolũ ſubmeꝛſio:ſʒ etiã elcuano ab aquis
in ſignũ ꝛeſurectõis xpᷣi.de ↄſe.di iiij.de trina.et
.c. ꝓprie. ſed hec 20 apud me nõ ↄcludit: qꝛ ur di
xi in. c. pcedẽti de neceſſtate nõ ꝛceqᷣut᷑ imerſio et
ꝑ ↄns nec leuatio. vñ credcꝛc ꝙ ſi poſſet cõſtaꝛe
ꝙ pueꝛ nixit q;diu baptiſmus fuit cõpletus ꝙ ſa
tis dicat᷑ baptiʒatus:ſʒ quia potuit pᷣdeceꝛe in uia
anteqᷓ; baptiʒaretur poſſer ſuſtentari illa opi.

4 Icet grecos. HBaptiʒatos a

latinis gꝛeci ꝛc
duplicẽ narrat gꝛecoꝝ exceſſum. id fieri ꝓhibet
teꝛtio penã imponit fa ibi noletes tenia ibi ſiqs.
Mãõ pꝰ ꝙ inteꝛ moꝛes ⁊ ritus ẽ dr̃ia h.n.ponũ
tur iſta ut diueꝛſa.⁊ dic ꝙ moꝛes ꝛeferütur ad il
la ꝗᷓ ſunt er ſacrameta ⁊ v. ritus ad ea q ſũt de ſa
cranens H16 r tene mẽti ꝙ ecclia ꝛõana põt
7 dʒ de honeſtate ueniẽtes nouit᷑ ⁊ ꝛedeũtes ad fi
dem tollerare in moribꝰ 2 ꝛitibus eoꝝ antiqs bic
ẽ ꝙ multi gꝛeci ĩ calabria ?æ quibuſdã alijs ꝛegiõi
bus tolerãt᷑ i foꝛma baptiʒadi ⁊ celebrãdi. ⁊ młiiſ
alijs ĩ qoꝰ nobiſcũ ñ ↄueniũr. vñ ꝑ iſtã tolleꝛãtiã
nñ minꝰ ſũt va eoꝝ ſacramta dũmò iĩ tin non diffe
rat ꝙ deũ ĩ illis offendãt. vn n ſũt tollerãdi cum
ꝑiclło aiaꝝ ⁊? ↄtra honeſtatẽ eccłie vlis.⁊æ h̊ nõ. fa
eit ꝙ nõ. glo.i.c.i.ĩ fi.xx.di. ¶ ʒꝰ nõ. ꝙ gꝛeci et
alie nariõcs debẽt eſſe æ ↄſtitue unũ ouile nobiſ

baptiʒzare nõ debẽt. pmittit exoꝛdium er

cũ.dũr gꝰ oẽs hoiĩes eſſe de ouili xpᷣi. nam ippe di
xit fiet unũ ouile ⁊ unus paſtoꝛ. ut bꝛ in euãgelio
ge de iure oẽs hoĩes ſunt ſub paſtoꝛe ecclie. ſ.ſub
papa. Iʒ de féo nõ ualet papa Oira młros ĩfidelcs

2

exeꝛceꝛe ſuã ptatem. de quo uide ꝑ Inno. in. c. ꝙ

ſuꝑ his de uoto. tẽ nõ qꝛ ecclłia romana eſt
mat᷑ æ magẽa oĩuʒ eccliaꝝ.greci ge de iure dñnit re
cognoſceꝛe papã romanũ i paſtoꝛẽ.ↄcoꝛ c.ij.i fi.
de ſum. tri QVltimo nõ eoa aliquẽ ex
ſtudio ẽ depõne dignus. ueꝛo h̊ quid ſi bap
Ku&tizãs peccat in latitate urputa dicẽdo baptiʒo re in
noie patris 2 filij ææ. Cõcludũt doc. ꝙ baptiſmꝰ
cõfert᷑ qꝛ foꝛma ĩtellectualis ẽ fuata lʒ nõ quo ad
coꝛicẽ hꝰ ꝓbẽ ex eo: qꝛ mulieꝛibus ꝑmittitur ba
ptiʒare ĩ idiomate uulgari .Vn quiſqʒ põt bapriʒa
re in idiomate ſuo: nec falſa latinitas uiciat dũmõ
quis nõ faciat hꝰ ſcient᷑ aio iducendi nouũ eꝛꝛoꝛc
ſeu nouã foꝛmã ut in, c ſi non ſanctificat.æ. c. retu
leꝛũt de ↄſe.di iiij. Itẽ queꝛo quid ſi baptiʒãs
æ baptiʒatus intendũt baptiʒare ⁊ baptiʒari:ſʒ cꝛe
dũt ꝙ baptiſmus ſolum ꝓſit ad ſanitatẽ coꝛpoꝝs
2æ nõ aĩie: nũquid ↄfeꝛat᷑ ueꝛus baptiſmus doct. ꝙ
ſic. ſatis eim ẽ ꝙ ſeꝛuaĩt̃ foꝛma tradita ꝗb ecclia ?
ꝙ iſti baptiʒar̃ ⁊ baptiʒari intendũt. (Jdem di
cũt doc.S.c.i. ẽt ſi cꝛedãt ꝙꝙ bapuiſmꝰ ſit una tru
fa dũmò ut dixi itendãt baptiſmuʒ ↄfe:ꝛe qꝛ ſpũs
ſanctus ad foꝛmã ue:ꝛboꝝ ĩuiſibił opat᷑ pꝛo h fa
cit ꝙ cayphas pꝛinceps indeoꝝ ꝓpherauit nõ ex
meꝛito uite:ſed officij pt̃ate.i.q.i.dẽm. vñ ex quo
ſe:uat᷑ foꝛma tradita a deo uel ab ecclia: ⁊ iſti cꝛe
dũr baptiʒare baptiſinus oꝑat᷑ ſuũ offm. ſecꝰ eſſer
ubi baptiʒans nõ intẽdeꝛet baptiʒare ul baptizarꝰ
baptiʒari. nã reqrit᷑ intẽtio utriuſqʒ. ut nõ. Inn.
i. c.i.ĩtentio tñ pꝛini leuãtis de fõte ſacꝛo ñ nocet
Fʒ doc. h̊ rõ pt᷑ eẽ:qꝛ pr̃inꝰ nõ baptiʒat nec redrit
ad ſubã baptiſmi. ut dixi S.e. debitũ¶ Alrio qrit
τααασα*51uoluit baptizzi a ioane baptiſm ↄfeꝛat ad
remiſſionẽ pccoꝝ.ipᷣe eĩʒ xpᷣs nullo pcco tmbaĩ cũ
fueꝛit ↄceptꝰ ſine ſeie uirili.⁊ ſic ñ eꝛat ĩ eo pecẽm
ẽt oꝛiginale. So. duplex. pꝛĩa uit ipleꝛet oẽz gradũ
pũilitatis/tres ſt eiʒ gradus bũilitatis. dc qu bus
nigde ꝑ gl fi.ĩ cle.i. de re. do. ? ultius gradus ẽ ut
quis ſupponat ſe mioꝛi:ita uoluit xpᷣs ſe ſubijceꝛe
ioãni. o h̊ feẽ ut ſcificaret nobis aquã de ↄſe di.
iiij. nunq;. hꝰ nõ.iĩ.c.ꝑ aquã ea.di.⁊ ĩi.c. debuũ
.e. ? ex iſtis hẽtis mateꝛiã iſtius ti.
De pᷣſbyteꝛo nõ baptiʒato. Tica.
iſo de baptiſmo: qꝛ aliqui ſepe ꝓmouent ñᷣ
baptizati ad oꝛdines: ð quibꝰ dubitari potat uiꝝ
eẽnt vᷣe oꝛdiati k an debeꝛẽt baptiʒãi.mẽito pe ſei
cã pᷣcedẽtẽ ſubijcit᷑ iſta.ſ.ð pᷣſbito n baptiʒato ⁊c̃.
J qui 8 Hꝛeue ul ꝑ alla vba
* ſũma ſie. Si n baptiʒa
f oꝛdiat᷑ oꝛdis caractaꝛc ñ cipit:? h
ſũmat. c fi. J.e 5 ꝙ detectꝰ ſacra
mẽti baptiſſini ĩpedit ipſſionẽ caracteris alioꝝ ſa
cramtoꝝ. vbi g'ñ ẽ baptiſmꝰ ibi ñ ualiduʒ ali
qð alið ſacꝛamiũ ĩ q ipᷣmat᷑ caract᷑.⁊ h q; bapti
mus ẽ ianua alioꝝ ſacramtoꝝ. ut. .c.c. fi. Sʒ qᷣ
E 0 qlit᷑ potuit iſte dephẽdẽ ſe nõ eſſe baptiʒatum.

„1 lePiiuo 456 hapn as Pazi Ti g2 Sa ſire⸗ bal ne lylur 2749 ai Hij l See parf „Bpαα * S .„ z,ſpt rt Adr* r,, Gr Ppicer jit .

—
— 2
2 . 2 .
Wiiiaα · * n ſana p wi eaumn, Tate 29

Ho.5 de ta gonegi .....
orgiati net reinuit ppie vo⸗

Poſtolun
byngmiir c
no lair eiis Onſſo⸗
alij tablirr ecſe bayi⸗
ulo lluno. fo miſo lbi n ql
eounb pig ibi lege.a wili
Hegpecin oiginale dinimi no
funis geti baptiſmo flanisaf
baptiin famis miniſtrat oibus
2 non otenenib baptiſnü fumi
a bapriino flumis er neceſſttater
niano ſiue ex ignoꝛinia oꝛobobii.
iſe baptharos oo no e
na pſumi lins ſu acſpileg
sitelige elk hr ni ſ iſmexf
omnc oo eaueent inc. p obeũ
.Wino no obeuntbus ir
iſtcog buces ſoäles in erchz

dun⸗ Jent gdich Aug n

b ſpn ecchair pii Dlegari cum dube

lalia ſactameto

7 li goe.
. iclemniisifn Pbaplſim

. .„
un ainſeſtuhninmi
eſan ſiguſc;t inie
1 ſ huik nicnt cünp
minn 1 urldui enm
imrenditb Rlutl bmzis
Urhnet bangrkiſe
ſinng ſom pſtag inimi opois
igaſen, mns biplſinisde 9
ſemui ſumn mdln oh etcſat
e beynimn inmmcij (Nn
Iibin,'iruum
lendir bapniini oler r is
veporiulſbifi or oo bͦh
eeys udeop ppheiant noͤer
Gei iueii dn vner uo
Na ddche e
darinns d Rne
õ
õ
hi pin krdis de ſir oninnd
gitig ffn, öbmientan
Pnini uin ze cpſnt Uioin
ib, iis bine, bihiit Nei
zr heci po hlllo ed ibnh
Nevx ſpeth 6 i
ſne ſei ninliſci enſoß
Swannerul gleei dn
ſt 6z gacts köͤlims egud

s graos
, dgee.80. Mbs Gend
ickeiene ir psſeſpſcer

Daeitd v
nnſenionin ..

ig aavie
fee ſaſficarer W ⸗
,3 Pgabi en dkll.
D röi.. u
8 .
ſſoe Orountn

..t 1 1 .
n „α 7 it daparſm 3 . 44, pr “D AN:

So. foꝛte fueꝛat expoſitus æ? cꝛcdebat᷑ baptiʒatus:
nũc ãt ↄſtabat ꝑ exponẽtes ꝙ nõ fueꝛat baptiʒatꝰ
uel foꝛe inſtante neceſſitate fuerat baptiʒatus aſꝑ
ſione ſaliue ut.S.ti.ꝓx.in.c.nõ nt.⁊ credebatur a
ꝑpentibus baptiʒatus uel quid ſimile go queꝛitur
quid ſi dubiterur utrũ fueꝛit baptiʒatus. So.tan
ꝛeſpectu baptiſmi quã ꝛeſpectu oꝛdis poterit fua

ri ꝙ hr.in.c.ii.S.ti.ꝓx.ſᷣm boſt ltimo queꝛi

α☛ tur quid ſi iſte non uellet de nouo oꝛdinari dicit

Jo. an. ꝙ ꝛemanebit laicus ⁊ lʒ nõ debẽt ↄhẽ ma
trimoniũ: qꝛ tacite ur̃ uouiſſe cõtinẽtiã aꝛg. in.c.
qdã.S. de ↄuer.ↄiu.tʒ ſi ↄheret matrimoniũ cuʒ
illud uotũ nõ fuerit ſolẽne ex quo ueꝛe nõ ꝛecipit
ſacrũ oꝛdinẽ ut in.c.i.de noto li.vi.⁊ nõ ex h̊ dic

to ꝙ ad ſolẽniʒãdũ uotũ nõ ſufficit opi.⁊ cꝛeduli

tas. ſed oʒ ꝙ ve ſubſequat᷑ ſaceꝛ oꝛdo uel ĩgꝛeſſuſ
ꝛeligionis ut in.d.c.i.de noto li.vi.Cꝛedit tamẽ
h do. An.iſtũ debeꝛe ↄpelli ad ſuſcipiendũ oꝛdieſ
ꝓPpteꝛ itentionẽ quã ſemel hũit. ꝙ ſatis poſſet ad
mitti. ar.c.qui bona agũt.xvii.q.i.facit qð le et
nõ. S. de rla.poꝛꝛectũ ⁊. c.fi..eo.ubi talis mãdat
oꝛdiari nec relinquit᷑ ꝓpꝛie nolũtati⸗
- . Oꝛari debʒ ꝓ
D oſtolicam. eo qui cꝛedens
baptiʒatũ in fide xppᷣi deceſſit ſine bap
tiſmo.uł aliteꝛ æ melius. Omiſſio baptiſmi nõ no
cet cꝛxedẽti ꝓbabiliteꝛ ſe eſſe baptiʒatum.pꝰ ponit
deciſa oↄſultatio. ᷣo rnſio ibi vñ. quã ꝓbat duabꝰ
auctoꝛitatibꝰ.pꝛĩa ibi lege. fa ibi libeꝝ. ota
p ꝙ pecẽm oꝛiginale dimittit᷑ nõ ſolũ i baptiſmo
flumis ſʒ ẽt ĩ baptiſmo fllamis.i.ſpũs ſci.qui qͥdeʒ
baptiſmꝰ flamis miniſtrat᷑ oibus hñntibus xpᷣi fidẽ
2 non ↄtẽnentibꝰ baptiſmũ flumis ſiue exeludant
a baptiſmo flumis ex neceſſitate:ut ↄtingit ualẽeti
niano ſiue ex ignoꝛãtia pꝛobabili:qꝛ cꝛedebant ſe
eſſe baptiʒatos.¶¶ Scðo nõ ꝙ decedẽs ĩ fide xpᷣi
ana pſumit᷑ adeptus ſeu adipiſci gaudiũ pr̃ie cele
ſtis itellige re uł ſpe.nã ſi pᷣſumeꝛet᷑ oppoituʒ non
oꝛaref᷑ pꝛo decedẽte ut in. c. ꝓ obeũtibus. xiij. q.
ij. (Aunno nõ ꝙ ꝓ obeuntibus ẽt ſaceꝛdotibꝰ
dnt deo offeꝛꝛi pꝛeces ſpãles in ecclia æ miſſe cele
bꝛari. Item nõ ꝙ dicta Aug.ſunt appꝛobata
ab ipa ecclia:æ pnt allegari cum dubitatur de effi
catia ſacꝛamẽtoꝝ.⁊ idem de opuſculis ambꝛoſij ⁊z
alioꝝ doctoꝝ ecclie. de quibus uide tex. in.c.i.de
y ce. an eto. Moi vler vvi dl: auli ꝑ totuʒ.
n glo.i.iĩ fi.nõ glo.ſingulariteꝛ.que ſolet mł
tũ allegari/æ dic latius ꝙ baptiſmus fluis.ſ. quo
quotidie utimur ꝓdeſt taʒ adult. q; ꝑuul ut in.c.
maioꝛes.i.rñſo.S.ti.ꝓx. Hapriſmus flaminis.i.
ſpũs ſancti q iuiſibiliter baptiʒat coꝛ ĩteriꝰ ut ĩ. c.
ðbitũ i fi. S. n. ꝓx.⁊ ĩ.c.ꝑ aquã ð ↄſe.di.iiij. pro
deſt adult. rin qͥ ĩ caritate ? fide xpᷣiana deceſſeꝛũt.
nõ ar ꝓdeſt ꝑuuł.qꝛ cũ ipſi nõ ſentiãt nõ hñt xpᷣi
anam fidẽ nec caritatẽ.⁊ ðᷣ iſto baptiſmo potuiſſi
ꝓcedere opi.illoꝝ hẽticoꝝ aſſerẽtiũ ꝑuuł bapriſ
mũ nõ ꝓdeſſe ut in.d.c.maioꝛes. MOaptiſmuſ ſan
guinis eſt qn qͥs occiditur ꝓ fide xpᷣiana:⁊ iſta fi
des ꝓdeſt tã adul. q; puuł. ex quo nõ ↄtẽpſeꝛũt
baptiſmũ flumiuis.exẽplũ i ſanctis innocentibus

Che-

latꝛo vo in cruce nõ fuit baptiʒatus baptiſmo ſã
guinis:qꝛ nõ pꝛo fide xpiana ſed ꝓ ſuo merito fu
it cruci affixus.ſed fuit baptiʒatuſ baptiſmo flami
nis ꝓptex fidẽ quã bũit in xpᷣo ut in. c.fi.de pe.
di.vii. Q In glo. fi. ibi uentꝛc meũ doleo.hoc di
cebat ad iſtar mlieris q parit aboꝛtiuũ.nã iſta re
gnãtio ſpũalis ↄꝑatur ꝛegñoni carnali ut in.c.de
bitũ S ti. ꝓx. unð iſte ualẽtinianꝰ aboꝛtiuꝰ eꝛat: qꝛ
nõ ꝑuenit ad baptiſmũ flumis. Et in fi.gl.nõ. ſin
gulariteꝛ hãc ultimã.q.gl.ex qua hẽs ſingulaꝛẽ li
mitationẽ ad.l.barbariꝰ.ff.ð offi.pto.æ ad.. ue
rũ.iij.q.vVii.⁊ ad nõ.i.c.ad ꝓbandũ de ꝛe iudi.et
i.c.nihil de elcc.ĩ qdpus iuꝛibus nõ ꝙ cõis erroꝛ
ſeu opi. facit ualẽ geſta.iſta.n. ꝓcedunt in depẽdẽ
tibus a iuriſditione.nõ ãt ĩ dependẽtibꝰ ab oꝛdie
ſeu in iſtis ſacramẽtalibus.iĩ his.n.attẽdit᷑ ueritas
⁊ nõ opi. facit.c.qᷓto.s.de ↄſu.Ex quo infert ꝙ
oꝛdinatus ab eo qui putabat᷑ eps cũ nõ eſſet:nul
lũ oꝛdinẽ recipit:ualet tñ ſic geſta quo ad meritũ
ꝑꝑ fidẽ ⁊ nide bo.gl.in.c.dudũ.ii.de elec.⁊ dic
ut ibi plene nõ.
. Mꝛo ſũma accipe.c.i.
Eniens *. e. uel ad idẽ ſic. NHon
Abaptiʒatus oꝛdinaꝛi nõ põt ⁊ ſi de facto
oꝛdinet᷑ nõ recipit oꝛdinis caracteꝛẽ:lʒ crederetur
baptiʒatus prio ponit de baptiſmo tradito ei qui
nõ fueꝛat rite baptiʒatus.fᷣo ibi cũ quia circa oꝛ
dinẽé allat. ꝓ ? ↄtra.ʒ ibi qꝛ vo diffinit. ¶ Mõ.

— 9I 2ðõ wala S Pν dapuaſmo pormmn 51 meiale

V. Ff ervs ſo: fo 8a mal fanat

prio ex iſto tex ibi. ſm foꝛmã euangelij ꝙ baptil iu⸗ dapiſmg Puma ſent hont

mus hũit foꝛmã ſuã ab euãgelio cum.ſ.xpᷣs dixit
aplis baptiʒate oẽs gentes in noĩe pr̃is ⁊ filij.⁊c̃.
ut in. c.pe. S. ti ꝓx. alia vo que fiunt æ dntur in
baptiſmo fuerũt iſtituta ab eccłia.æ nõ ſũt de ſbã
baptiſmi ſʒ de ſolẽnitate ut in.c.i.æ ꝙ ibi dixi.s.
ti. px. ¶ 2 nõ ꝙ baptiſmus nõ ꝓdeſt nõ ſolũ cũ
ex toto obmittit᷑ ſʒ ẽt cũ nõ rite ↄfert᷑.i.nõ ſolẽni
teꝛ ſᷣm foꝛmã euãgelii.ex quo ifeꝛo ꝑia eẽ aliquid
ñ fieri uel nõ rite fieꝛi.ſiẽ nullũ ⁊ iutile ꝑia iudicã
tuꝛ ut ĩ.c.it̃ coꝛꝑalia de tꝛãſla.p.faẽc̃ tex.ĩ.l.i.ff.
cuiuſqʒ uniuer.no.⁊.ꝑ illũ tex:⁊ ꝑ iſtũ.pt᷑ ãgui ꝙ
ſi ꝓcuratoꝛ ñ fac̃ fidẽ de ſuo mãdato ꝑide ẽ acſi ñ
ↄꝑuiſſet.un põt qñs pũiri tãq; ↄtũax.ꝙ nõ.bar.
ibi ⁊ tene mẽti lgs c lacranü mr̃imonii põt
adeſſe ſine baptiſmo. ꝓ. h.c.de ifidelibus de ↄſã.
⁊? affi.ſʒ dic ꝙ nõ ẽ ratũ nec ita firmũ ſiẽ ſi pᷣceſſii
ſet baptiſmus ut in.c.qᷓ;to.j.de diuoꝛ. 6.
nõ baptiʒatꝰ accipir vᷣm coꝛpꝰ xp̃i ſi euchariſtia ſi
bi ↄfert᷑ ⁊ nimix.nã ⁊ iudas acepit coꝛꝰxpᷣi ⁊ a iu
deis xpᷣs paſſus ẽ ſʒ ĩ ſacramto ubi ĩpᷣmit᷑ caract
Ffua.c.i.S.e.⁊ ꝙ h r̃ in fi. (SBiens ꝓ tꝛes ödi = rSE,,
nes fuer᷑t iſtiruti ĩ uet᷑i.l.an baptiſmũ ⁊ uide latiꝰ
xxi.di. S.i. Itẽ nõ ꝙ nõ itellit᷑ ifatũ ꝙ ãbigt eẽ
fẽm ꝙ fac̃ ad multa.⁊.ↄcor.ð ↄſe.di.i.c.ſolẽnita
tes. Ex q ifert᷑ ꝙ ſi qs nõ recoꝛdat᷑ utꝝ dixẽit ali
quã horã diei.puta t᷑tiã uł ſexta tẽt if̃ar.itẽ ſi nõ

appet ꝙ ecclia fucrit ↄſecrata dẽat ↄſecrãii? gũa i at nan,,

lit᷑ ubi actꝰ ð̊ necitate dʒ explicari ſi ãbigr̃ utx fue

rit geſtꝰdʒ itari.i.itñ geri.¶ Altio nõ ꝙ uiolẽtie
pᷣſũptio ꝓ aliqꝰ m̃ſfert onꝰ ꝓbãdi ↄriũ ĩ ad vſariũ
ꝓcor.c.ut nr᷑ʒ ut eccl.bñfi.

tnõ ꝙ violẽtã SVielzm pſet

WiE ſis aS ſit ⸗pa ſax ℳ ſot⸗ ſee r F

1o ph P 4 upurt mniodat- — Arpontr

1

T5

, 3ſiSer 1* a 85Alerc. patenkh

ſſiof

Pene feen Fln rn,

110 rn ſora ac—£ ruaret

T 3 ſirellrtln 1“ Dom paffd

— — 1 —
W or mnog ri- Pr g CrS I. t Aa⸗, vla

ſanct 2.

bͤ reli. ⁊ uene.ſcoꝝ

pſumptionè admittit᷑ ꝓbatio in Sriũ.ꝓ quo uide
glo.l.di.ferũ.⁊æ qð dixi ĩ.c.is qui de ſpon.dʒ in ꝓ
batio talis eſſe euidẽtiſſima.qð nõ.ar.c.quia ueri
ſimile de pᷣſũp.æ.l.nõ ẽ vViſile ff. qdð metus cauſa.

¶ De cuſtodia heucariſtie criſmatis z aliorum

HH Nica.
n pcedentibus titulis uiſum ẽ qᷓliteꝛ heucari

ſtia ↄſecrat᷑:iõ merito ſubijcit᷑ de ipius cuſtodia.
27 qꝛ ĩ baptiſmate utimur criſmate.ut in. c.i.de ſa
cra vnc.z. S. uiſuʒ ẽ de baptiſmo iõ additur bic
de cuſtodia criſmatis ⁊? gñaliteꝛ de cuſiodia oiuʒ
aliorum ſacꝛamentoꝝ.
HMoc

Tatuimus. n.

Eucariſtia et criſma debẽt fide
liter ſub clauibus cuſtodiri. et
Srium facientes ſunt puniedi.
. prio ſtatuit.fo ꝛõcʒ ſubmirtit.
teꝛtio addit penã. fa ibi ne poſſit. reꝛtia ibi ſi ueꝛo
Mõ pꝰ ꝙ eucariſtia dʒ ↄſeꝛuari ĩ eccleſia ſub cla
nibus ⁊ ↄſe:uat᷑ ꝓpt᷑ neceſſitatẽ ĩfirmoꝝ ut ĩ.c.ſa
ne ʒ. de cele. miſ.⁊ ibi hẽt᷑ i q loco dʒ ↄſernari.
25no ꝙ ponẽs ꝛeʒ ſub clambꝰ nõ põt ꝛcdargui
e negligẽtia ? icauta cuſtodia. facit ꝓ iſtis qui ꝛc
cipiũt ↄmodatum nel depoſite m. Item nõ pꝛoui
dendũ ↄtra ſacrilegos q̃ͥ cũ ſacramẽto eucariſtie
uel cum criſmate ſua nephãda ſacrilegia pꝛeſumũt
exerceꝛe. ⁊ ↄtra tales ſepe mira miracula uiſa ſũt
de quibus unide ꝑ Jo. an. ſupeꝛ ſeica de celebra.
m ſſa. ¶ Item nota quẽ puniri nõ ſolũ ð negligẽ
ria cõmiſſa ĩ officio:ſed de omni delicto ? danno
ide poſtmodũ ꝓueniẽtibns/⁊ ſic nora ꝙ ad delic

tũ puniendũ nõ ſolũ ↄſideꝛat᷑ nolũtas deliquẽns

ſʒ exitus delicti vñ ĩputat᷑ rotũ id qð pᷣteꝛ nolũta
tem ſuã inde ſecutũ ẽ. æ ꝓ hꝰ bo. tex.i.l.ſciam. F.
qᷣ cũ ałr ff. ad.l.aq. ubi ðᷣq; ſiqs credẽs unum ꝑ
cuteꝛe cũ lapide ꝑcuſſit aliũ tenet̃ de illa ꝑcuſſiõe
licet non habnit ꝓpoſitum peꝛcutiendi illux. Idẽ
dic ſquis credebat ꝑcuteꝛe unum ⁊ ꝑcuſſit duos
7 generaliteꝛ de hac mꝗ vide qð nõ in ꝛegula im
purari de ꝛc iur. li.vj ⁊ ſubtiliꝰ ꝑ Har. in.l.diuꝰ
.ff. de ſicca.⁊ ꝑ ̊ ſit declarata glo.fi. Dicit tamẽ
vincẽ hic nõbile vbum/ꝙ licet ĩ foꝛo ↄtẽtioſo fe
rẽs falſuʒ teſtimoniũ puniet᷑ de falſo ⁊? de õi dãno
idæe ſecuto.tñ in foꝛo aĩe ſolũ puniet᷑ de falſo teſti
monio lIʒ aggrauet᷑ ꝑ ſequẽtia.⁊ uide ru Inno.in
c.ſicut dignũ de homi. vbi ſingularit dixit/ in
foꝛo aĩe uõ punit᷑ quis ad ſatiſfactionẽ dani ſi dã
num intulit pᷣreꝛ ꝓpoſitũ:ſed punit᷑ de negligẽtia
q́ᷓi uelit ꝙ in foꝛo aie habeat᷑ ꝛeſpectꝰ ad uolunta
tem delinquentis.⁊ dic ut ibi latius notatur.
2I5 Suppellectilia ĩ eccleſſiſ
Elinqu *poni non debent niſi ne
ceſſitas urgeat.h.d. primo Eccleſie ðnt
m uaſa 7 H munde teneꝛe hoc fo recitat
uos exceſſus ↄtra quos fo. ꝓuider fa. ibi quia
vo ¶ Hõ primo. ꝙ nec ſuppellectilia aliena nec
ꝓpria ipoꝝ ſaceꝛdorũ vᷣit in eccłia ꝛeponi niſi ur
gete neceſſitate. Et ex quo nõ ꝙ neceſſitate iſtate

puta ꝓpteꝛ metũ hoſtiũ uł incendia repentina lici
te ſupellectilia laicoꝝ defeꝛunt᷑ ad eccliaʒ. ⁊ facit h
ĩ ar. ꝙ ecclie tpꝛe necitatis pñt ĩcaſtellari.i.foꝛiifi
cari æ cuſtodiri o inimicos de quo nõ. in c.i.j.de

he imu. eccle. 5 t᷑tio. ꝙ cõceſſum ex ceꝛta cã d
ceſſanie cã reuocari.xvi.q.i. gñaliteꝛ. inms

nõ ꝙ ſoꝛdes ſunt negligende ẽt in neſtibus pꝛiua
tis. unde alibi dicit tex.nec exquiſite delitie nec af
fecrate ſoꝛdes laudeʒ pariũt.xlj.di.in pꝛin.⁊ facit

qð bhẽtur i.c.ꝑ ſimoniã.ca.di.ubi dꝛ fractis Een.

pus ⁊ diſſolutis cꝛinibus nõ admittimus. ic

W Dι ritur quid fiendum de neſtibus ſacꝛis uſu ↄſum

pris dic ꝙ debẽt ↄburi ⁊ cineꝛes in loco ꝑ quẽ ñ
hẽtur trãſitus dñt recõdi.ut in.c. altaris.et ĩ.c.ſe.
de ↄſe.di.i.qð ẽ ↄtra cleꝛicos qui ex caſulis anti
quis ul cappis faciũt fieꝛi burſas ⁊ aliqua alia or
namẽia ad uſũ mũdanũ.qð ẽ ↄtra regulam ſemel
deo dedicatũ de eu Z.n ⸗ anñt
incedeꝛe oꝛnatis ueſtibus ⁊c̃.dicit hoſtiẽ. ꝙ de oꝛ
natu nihil dr hic ſʒ tin de imundicia negligenda.
tu uide in boe glo.nõbilẽ.xxi q.iiij. in ſũma ⁊ in
.c ois iactantia.⁊ uide qð dixi in.c.cleꝛici de uita
2 honeſta. cle. Abbas.
e reliquijs ? ueneꝛatiõe ſcox. lica

¶ Uilo de cuſtodia cuchariſtie ⁊ cꝛiſmatis 2 ue
neꝛatiõe ſacꝛoꝝ ſacꝛamẽtoꝝ:meꝛito ſubijcir̃ Rica
de reliquijs ⁊æ neneꝛatione ſcoꝛuʒ.
rri Sine pape
Bdiuimus. licenna nõ
licet aliquem neneꝛari pꝛo ſancio
p:imo narrat qð audiuit. po illud
impꝛobat ibi cũ vix. teꝛtio illud ꝓ
hibet ibi illum eꝛgo. emo nõ ꝙ nix cbꝛioſi
decedũt ſine peccato.iſta eiʒ ebꝛietas qnʒ ẽ ueiale
qnqʒ moꝛtale. de qꝰ aliquid h̊ ꝑ vincẽ.ſʒ nide qð
dixi in. c. a cꝛapla de vi. æ ho.cle.¶ Illud in idu
bitatũ ẽ ꝙ cbꝛietas aſſidua ẽ peccẽm moꝛtale.i..
al ea demũ xxv.di. nã fꝛeqnteꝛ q̃s icbꝛiat qͥ ſcient
⁊ uolũtarie ĩebꝛiat nullũ ãt pcẽʒ adeo uẽiale ẽ qͥn
fiat moꝛtale dũ ſumit᷑ i ↄſuctudinc.xxv.di..cas
2 ſic ne aurd. archid.pꝰ aug.in. d. S. alias
ea demũ. ¶EHiõ fo ⁊ tene mẽti ꝙ ſz aliqueʒ co
5 lẽ ꝓ ſco ẽt ſi ĩ uita feciſſet miracla ſine auẽ.romãi
põtificis.⁊ h̊ intelle qn publice qͥs uli aliquẽ uene
ꝛari. ſecꝰ ãt ſi ĩ oecho qͥs cmittit pces apð cũ quẽ
cꝛedit ſẽum ut ꝓbat᷑ a uo.j. c. ꝓx.ĩ v. publice ⁊
ibi nõ. Inn. qð tene mii. Et nið gl. e. ti. c. i. li. Vi.
Quare ãt miracla ñ ſufficiũt ut aliqͥs ueneꝛet᷑ pꝛo
ſco.dic ꝙ iõ qꝛ qñʒ ꝑ malos ẽt fiũt miracla. mlti

ſt h faciũt ex arte magica ur Simõ magꝰ. młii ex

ſp̃ᷣu ꝓphecie eis a deo tributo. Exẽpluʒ de ſaul q
ꝓphetauit dũ ꝓſequeꝛet᷑ Oauid. Alij ꝓpteꝛ fideʒ
quã hnt ſine caritate iur illud euãgelij.⁊ ſi tantaʒ
fidem hẽam ut mõtes trãſfeꝛaʒ caritatẽ aũt nõ ha
beã nihil mihi ꝓdeſt.⁊ trãſumptiue hẽ de ↄſe.di.

iiij. in. c. ſol ⁊ notabis hoc ſemꝑ ꝙ põt hr̃i fides
maxia:ita ur eius uirtute faciat miracula ſine caꝛi

tate.⁊ uide ad pᷣdicta te in. c mlti. 7. c. teneamꝰ.
⁊.c.ꝓphetauit.i.q.i¶ ¶ Altimo hic queꝛitur qre

ue

, 3
7 IN, . 49
4s& iß, 7.

pſtva piſt oe
liopohin un yſi
ni vhberc liuenc n
imuimz hilne iſu
icntttiln MN —
in mnax liuis ſ 1 pt
yedun: inde accepto pcio. ll
0o iugt in nio alicnius ne a
intti de re.dini . ſacra locn⸗
erponuni paſſn ͦ gpeſb n
latiöes eſt n hec quedi larg
elqie ſox no it oſten
tis qr choñdunt er pl
denotio tepeſer? dai deract
di dir e; ſ iuſte ſoncuus
cſpeno no ooenttes cyoibue
(inis es ? in mere reueneris. il
deus ingulrez giamn facene not
beatenarie vginis ? lancti oan
ſüun de aoidas ſcitü ein pe
bis ſanctu mi vicene onmone
telig de copore 2aſ
vo inemee no ſunt henei eipa
lite ſlis aplce v inelige go.
ſieſſent relianie ſanctop appzo
do rcoc opatr cai
anoniati. Gelbioi aliqn

„

7

ne ipuncſtig negſige
bve go. noblle n ii. M .
untlne ice go r ndleieiceri
1. bos,
bet amoe ſyy. hin

ſtode banſter Ciſſnursete
ſaumivy mmi ſib ſir hi
nemtione ſeoꝛj.
mimmna Lirepeye
Dainimus. een
Mee Nogen debean o ndo
Pwo u d Wdrta ddrd
Inpwoe icn De endnd
lomengo. —
nepeccano ſin iz cbiens ehe itt

nnle deq dlgid ſnei ucees
1 pde en (n
vcbnengaſicna e petin miceiß.
ndni frqnier s ichini li
bꝛui nuliit hechade inli
di ſani i9ſvantine . s
e r Niid ngn a
6 fo nemin G ngd
ſti vnn feeſſe ninchfre Gen
1 bincle n blcrizhi .

4
HSS nißees e0.
nſiocchocs en

1 aabu
.

eri norze (E 7140 n ne Kα“ F- .

ſu eſr / ſa — rwon . WTus Sr 2⸗r

e obfua.ieiu.

no dʒ aliquis pro ſancto coli niſi prius canoniʒet᷑

A

per eccleſiam qd ẽ canoniʒare ⁊ q̃tr fiat. So. ſjm

Jo. an. Canonizaꝛe ẽ aliquẽ ꝑ ſummũ põtificẽ ca
thalogo ſanctoꝝ ſcribere ⁊ öcernere ⁊ declarare:
nt debeat coli et ueneꝛari pro ſancto:?æ quod fiat
ãanuatiʒ officium ſolẽne ꝓ eo ſicut ꝓ alijs ſanctiſ
iurxta qlitatem ſuam:ut ſi eſt cõfeſſor fiat officium
cõfeſſoꝝ ⁊c YFir autem iſta canoniʒatio qꝛ pᷣces
iuges ⁊ iceſſanteſ debent fieꝛi apud ſummũ ponti
ficẽ ut iformet ſe ð̊ nita æ miraculis ⁊ finalr cano
niʒet. papa vo nõ dʒ de facili moueri maxie ad pᷣ
mã ꝛequiſitionẽ.ſed dʒ ẽt diffeꝛe ↄmiſſionẽ inqui
ſitionis ut inteꝛi nideat᷑ an fama ? miracula conti
nẽtur. tandẽ ↄmittit ĩquiſitionẽ ſuꝑ nita ⁊ miracu
lis.⁊ nið ꝙ exigũtur ad ſubſtãtiã miraculi ꝑ gl.e.
titulo in. c.i.li.vi tãdẽ hĩta ifoꝛmatõe uocatis pᷣla
tis curie:papa declaꝛat ⁊ deceꝛnit illũ hẽndũ ꝓ ſã
cto. ſolẽniteꝛ celebraꝛe miſſã ĩ illius honoꝛẽ ⁊ ui
de ſerioſe hũc ordinẽ per Jo.an. hic.
Bm ex eo Hoc dicit. Sãcto
*ꝛũ rliquie nendi nõ
pñt uel paſſi oſtendi nõ debent ne circa
illas populus decipi poſſit. ponit dupliceʒ exceſſuʒ
quẽ ꝓhibet diſtinguendo int᷑ ueteꝛes ? nouas re
liquias ibi pᷣſente. t᷑tio fraudes ꝑ pꝛelatos ꝓhibe
ꝛi pᷣcipit ibi pᷣlati.¶ Mõ duplicẽ uenalitatis cãm
lärca ſanctoꝝ reliquias foꝛe ꝓhibitam. pꝛia cũ ue
ꝛe uẽdunt᷑ inde accepto pᷣcio. naʒ ſacꝛa ⁊ religioſa
nõ ſunt in dnio alicuius nec accipiũt eſtimationeʒ
inſti de re. dini: S. ſacra loca ⁊. F. nullius. a cum
exponunt᷑ paſſim cã queſtꝰ ut hẽant largioꝛes ob
latiões eſt.n. hec quedã larga uẽditio. ¶ Mõ fo
. ꝙ reliquie ſcoꝝ nõ dñt oſtendi er capſã rõ ꝓhibi
tiõis ẽ. qꝛ cũ ondunt᷑ e capſaʒ oſſa nuda młoꝛũ
deuotio tepeſcit ? dat᷑ detractoꝛibus cã obloquen
di dnt eiʒ ꝙ ſi fuiſſet ſanctus oſſa non fuiſſent ſie
diſpeꝛſa nõ adueꝛtẽtes ꝙ oibus gñaliteꝛ dictuʒ ẽ.
cinis es ⁊ in cineꝛẽ reueꝛteꝛis.illis exceptis quibꝰ
deus ſingularez gram faceꝛe noluit. ut in coꝛpoꝛe
beate marie vᷣginis ⁊ ſancti ioannis euãgeliſte et
ſilium de quibus ſcꝛiptũ ẽ in pſalmo. xviij. nõ da
bis ſanctũ tuũ uideꝛe coꝛꝛuptionẽ ⁊ põt ptopꝛie ĩ
telligi de coꝛpoꝛe
vo iuente nõ ſunt neneꝛãde ĩ publico ſine auctori
tate ſedis aplice ⁊ intellige glo. de oĩo nonis.ſecꝰ
ſi eſſent reliquie ſanctoꝝ appꝛobatoꝝ.ſed dictum
glo. æ doc.põt ꝓcedeꝛe qn ceꝛtũ ẽ ꝙ ſunt reliquie
ſẽi canoniʒati. Sʒ ubi oꝛit᷑ aliqua dubitatio runc
hʒ locum iſte tex.ut nõ ueneꝛẽtur publice ſine auc
toꝛitate pape.unde pꝛopꝛie loquit qñ dr̃ ꝙ ſunt
reliquie ſancti appꝛobati.ſed de hoc non habetur
clara ceꝛtitudo: als nihil addeꝛet ad. c. pꝛecedens.
⁊ hoc etiam ſentit do.an hic ⁊ ceꝛte tex. hoc clare
innuit. 5 5 cleꝛicos qui cã queſius decipiũt
populũ fingedo reliquia ubi nõ ſũt. æ maxie in h
eꝛꝛãt iſti queſtuarij. ſancti antonij.

¶ De obſeꝛuatione ieiunioꝝ. ica.

6 ꝙ ꝛeliquie de no

*

¶ Aiſo de ueneratõne ſanctoꝝ: quia pꝛopteꝛ eo
rum uenerationem ⁊ deuotionẽ ſũt idicta ieiunia
ab eccleſia:merito poſt ſicam pᷣcedentem ſubiici
tur iſta. Et primo quo ad ðclarationẽ Geice ⁊ ma
terie:quẽo quid eſt ieiunium ⁊ unde dicatur So.
dicit Inn. ꝙ ieiuniũ eſt triplex. primũ ẽ abſtinen
tia cuiuſiʒ ꝛei edibilis ſᷣm ꝓpriã uoluntatẽ ⁊? non
fm ſtatutum eccleſie.unde largo modo is qui ab
ſſinet ab aliquo cibo placito poteſt dici ieiunatoꝛ
nam ieiunium dicitur a quodã te ſino ſic uocato
quia urplurimũ eſt nacuum. unde ad inſtar illius ĩ
teſtini dicitur illud ieiunium ꝓpter abſtinentiaʒ et
euacuationem ¶ m ieiunium ẽ cũ quis abſtinʒ a
rebus humectantibus comedẽdo.ſ.ſicca puta pa
nẽ nuces ⁊ ſilialt᷑tium ẽ abſtinẽtia a cibis ſecunð
oꝛdinationẽ ſeu cõſuetudinẽ eccleſie.⁊ hoc modo
capitur hic. Gof. dicit ꝙ triplex. eſt ieiunium ſed
alio modo.nam quodam eſt ieiunium gnãle ut ab
ſtineꝛe a uiciis ⁊ uoluptat bus de ↄſe.di.v.ieiũiuʒ
fʒ ieiuniũ eſt moderata rfectio de ↄſe.di.v.c.ſint
tibi ⁊.c.nõ dico.⁊ hec ieiunia ſunt ſingulis diebꝰ
ſolnend 7 de his nõ tractabitur hici ttũ ẽ ieiuni
um fm ꝙ ſumit hic. ⁊ in cõſuetudine loquendi z
iſtud eſt ſubtractio prandii ? poſt cenam cuiuſiʒ
cibi priuatio uſqʒ ad diem ſeqᷓntem. æ abſtinentia
a carnibus ⁊ trahentibus ſemẽtinam originẽ a cã
nibus ur ab ouis lacte ⁊ caſeo.iiij.di.deniqʒ. Itẽ
abſtinẽtia a cibis delicatis ? precioſis ut in.d.c.
deniqʒ ⁊ a uoluptatibus ut in. c.quid ꝓdeſt. lxxx
Vi di.⁊ ſic.in effectu eſt ieiunium afflictio carnis
ex abſtinentia ciboꝛum pꝛoueniens modo pᷣdicto.
Et licet doc.hic tranſeant.tamẽ quedam diſcunã
ad uenficationem huius diffinitionis.dicit eni pri
mo Gof.ꝙ eſt ſubtꝛactio prandii.ex hoc uidetuꝛ
uelle ꝙ ieiunans debet cenare ? non pꝛandẽ/Cẽèa
enim eſt ſerotina.dicta ab eo ꝙ fit quaſi in tẽbriſ
prandium uero eſt de mane.ſed ego allego tex. et
glo.in contꝛauuʒ in dicto.c.ſint tibi de conſe.di.
.v. ubi dicit tex quotidie eſurire.⁊ quotidie pran
deꝛe ⁊c̃. ⁊ ſic loquitur de prandio.unde glo. ibi
concludit ꝙ non eſt differendum prandium uſqʒ
ad noctis tenebras:ſicut faciunt indei ⁊ ſarraceni
unde conclude ꝙ aut loquimur de ieinntis qua
drageſimal bus:⁊ tunc hora ueſpertina eſt tamuʒ
comperens ideſt poſt expletas ueſperas in eccleſiil
que tempoꝛe quadrageſimali dicuntur de mane =
peccatum eſt anticipaꝛe illam boꝛam.ð hoc ẽ tex.
nõ in. c. ſolent de conſe.di.i.Et ratio illius ſtatu
ti fuit: quia in ieiunnio quadꝛageſimali imitamur
ueſtigia chriſti:ideo ꝙ chriſtus abſtinuit a cibo
xl.diebus ⁊ noctibus:nos ita debeꝛemus ageꝛe ſi
natura patererur humana. ſed quia hoc non eſt
poſſibile in humanis pꝛopter diuinum miraculuʒ
ſtatuit eccleſia ut ſaltim per omnes.xl.dies ficte
ſumptos homines ieiunaꝛent. nam poſt ueſpeꝛas
expletas dies ficte dicituꝛ expletus cum non ꝛeſtet
aliud officium dinrnum.de quo in.dicto.c.ſolent
ubi per. Archi. In aliis neꝛo ieiuniis non eſt ho
ꝛa pꝛef xa ab eccleſia:⁊ ideo cõiter tenetur uit ĩ no
nis licite ſumatur cibus.⁊ ita habent homines in

Pi, Ai Si

r's j õ 1 I ſat ν. 4-dannt V- 21 r„ , e

C8 ji iααQàaι

. p Sliw I- i

24 As ſackemi 2aadν o

=

C2 7α

.
P anäd

— l ge.. 4.01ι (Di 2 , „T 4 4 A . ₰-

ſs mi l/9 P & ſſepie ſar wamnenn fa

₰„

– euntn

Ce obfua icin.

in obſeꝛuãtia gene:ali.? tenet archi.poſt beatum
Thomã in dicto.c.ſolent. Dicit᷑ ſcdᷣo i diffinitio
ne ꝙ eſt priuatio cuiſlibet cibi poſt cenaʒ uſqʒ ad
diem ſequetem. Et hoc uidetur uelle gof ꝙ ſume
ꝛc aliquid poſt cibũ aſſumptum ſit᷑ frãgeꝛe ieiumũ
Inno. bic ꝛcuocat in dubium de potu.⸗ radeʒ vꝛ
cõcludeꝛe ꝙ potus ante cibum uł pꝰ ſumptus nõ
fraãgit ieiuniũ. Itẽ ſentit ꝙ pꝛãdeẽ pluꝛies ẽ frãge
ꝛe ieiuniũ.qꝛ ſic de ↄſuetudie ecclie iciuniũ appꝛo
batũ ẽ q̃ſi ideʒ ſentiat.⁊ pondeꝛabis hꝰ nullo iure
caueri ut ſemel tim comedat᷑ in die tpᷣꝛe ieiunij ſʒ
ego diceꝛẽ ſatis hoc caueri ſi bñ põdeꝛet᷑ mẽs.c.
quadꝛageſſima de ↄſe.di.v.nã ibi ðꝛ ꝙ dies dñi
cales ſũt illo tpᷣꝛe ſubtracti ab obſeꝛuãtia.qð non
põt itelligi niſi ut tũc pluries poſſit comedi. eꝛgo
in alijs diebus ut exceprio ſit bona ſolũ eſt ſemel
cõmedendũ.ad idẽ tex.in.d c.ſint tibi. vbi dicit
quotidie eſurie ⁊ quotidie prãde:e ⁊c̃. vr̃ eiĩm peꝛ
mitteꝛe ſolũ ſemel comedeꝛe ĩ die. an vo ⁊ poſtea
ẽ exuriendũ ad afflictionẽ carnis putarẽ m ꝙ ali
qᷣd ſumeꝛe ꝓ collactõe de ſeꝛo magis ad ſuſtetano
nẽ nature qꝙᷓ; ad delicias nõ eſſʒ pccuʒ nec frãger
ieiuniũ. dũmodo hoc fiat tꝑate gm ↄſuerudinẽ lo

citnã ex quo nõ hẽmus i hoc ius ſpecificuʒ ꝛecur

rendũ eſt ad ↄſuemudinẽ loci. ad hꝰ. c. urinã lxxvj
di. ⁊.c.illa.xij.di.videmus.n.i ſimili ꝛeligioſos pᷣ
cipue ciſteꝛcienſes ſtatniſſe ut hi qui miniſtrãt ꝛeli
qs ipᷣe ieiunij aliquid ſumãt ut melius poſſint dit᷑
feꝛꝛe pꝛãdiũ:æ jm Inno. iſti nõ dicũtur frangeꝛe
ieiuniũ. Itẽ dicit de miſtrãtibus dnis qͥ pguſtant
cibos ex ſuſpitiõe ueneni. Idẽ dicendũ i medicĩa
neceſſaria. ſua gꝰ i hoc ↄſuetudinẽ. Adde in nõ
bile dictuʒ hoſti.i.c.ij.j.eo.vbi diẽ ꝙ in ieiunijs
ſolẽnibꝰ ⁊ ĩd ctis ꝑ eccłiaʒ nil põt facex ↄſuetudo
qð itelligo qn ↄſuerudo ex toto vult iſtud tolleꝛe.
ſecus ſi iteꝛprat᷑ quałꝛ ſit explendũ ieiuniũ mõ pꝛe
dicio. nã cõſuetudo eſt optima legum intpꝛes.i. c.
cũ dilectus de ↄſuetudie.Hicit᷑ ʒ i diffinuõe ꝙ ẽ
abſtinentia a carnibus ? ab oĩbus trabentibus ſe
mẽtinã originẽ ab eis.⁊ ſic vꝛ nelle gof. ꝙ in ie
iunijs ſit abſtinẽdũ ab ouis lacte caſeo ⁊c.⁊ idem
Vr uelle Inno. dic.n. ꝙ ex cã poſſet ſtatui puta
ꝓpt᷑ penuriã piſciũ ut liceat uti iſtis laricinijs.diẽ
tñ ꝙ eis uti extra ieiuniuʒ quadrageſſimale nõ ẽ
frõgeꝛe ieiuniũ lʒ edẽtes peccẽt: ſecus in qdꝛageſ
ſima.⁊ foꝛte hoc uoluit diceꝛe:qꝛ.c.deniqʒ qdð fac

mẽnonẽ de iſtis lacticinijs loquit᷑ ĩ iciunijs q̃dra

geſimalibus. nã in alio ieiunio nullus tcx. ſpecifice
diſpoit ſic traſeũt cõiteꝛ doc. Sed uide nõbile di
ctũ ꝑ archidiaconũ poſt beatũ Thomã ĩ. c.ꝛoga
tiõs de ↄſe.di.iij. vbi dicir ꝙ er q̃dꝛageſſimã poſ
ſumus licite uti lacticiniis:ſi hoc hẽt cõſuetudo.æ=
placet mihi ̊ opi.qꝛ ut pᷣdixi diciũ.c.deniqʒ.ſolũ
loquit᷑ iĩ qdꝛageſſima.æ vr̃ h̊ ↄſuetudo laudabilis
pſerti in ciuitanbus vbi nõ ẽ copia piſciuʒ:ut ſe
nis ¶ pricipalit᷑ q;o qᷣdus rẽpoꝛbus ſit ieiunã
dũ.Sob.dicit Inno.in qdrageſimq ut i. d. c. qua
dꝛageſima. =.c. ſolẽt.⁊.c.deniqʒ. tẽ ĩ quatuõ
ipᷣoꝛibꝰ anni de quibꝰ i multis.c.lxxvj.di. Itẽ in
Vigilijs apłoꝝ pꝛeteꝛ exceptas de qbus.j.eo.c.ij.

— —
(t 221

—

iiij. diſtincrione. erit autem lex.
MDοαι quid in mulieribus coniugatis.

Itẽ in uigilia aſſumptiõis dne nr̃e. ſcias ꝙ ĩ in
re nõ reꝑit̃ aliud feſtũ dne nr̃e ꝙ hẽat uigiliã in pᷣ
cepto.nã hoc feſtũ aſſumpuõis ẽ celebꝛiꝰ alijs. ut
i. c fi.ð ſen.ex.li.vVi feꝛt in ꝙ quidã papa omnes
feſtiuitatũ dne nẽe uigilias poſuit in pcepto: ſʒ de
hoc nõ hẽo ſcupturã aucrẽticã. Iteʒ in nigilia na
tiuitatis dni ut ĩ. d. c.i. Itẽ in uigilia oĩium ſcoꝝ.
Itẽ in uigilia ſei Laurẽtij. alias uigilias nõ enũe
zãt hͥ doc ¶ Sʒ tu adde uigiliã pẽthecoſtes de q
hẽs duas gl. una ẽ Jo. i. F. necio.lxxvi. di. alia ẽ
beꝛ. in. c.ij.j.eo.⁊ eas tene menti nam gratianus
niſus ẽ teneꝛe Sꝛium in. d. F. necioł/ Iteʒ dubitat
de uigilijs rogationum ꝑ tex.dicti.c.rogatiões:ſʒ
in hoc ſeꝛuãda ẽ ↄſuetudo loci ut ibi nõ.ſed hic ĩ
iſta ciuitare Senaꝝ ⁊ in iſtis ꝑtibus non eſt de ↄ
ſuetudine: ĩ frãcia/vo ſecus obfuat᷑ nbi celebꝛant̃
iſti tres dies qui pꝛecedũt penthecoſten imed ate
ẽt obfuat᷑ iciuniũ:ideo dimittẽdus ẽ nnuſqſqʒ lo
cus iudicio ſuo eꝛtio qro qui obligent ad ie
iuniũ Inno.dicit ꝙ oes doli capaces ⁊? ieiunare
ualeétes.nã ſicut in tali etate peccare pñt ut ĩ.c.i.=z
.ij. de delic.pue. ita ⁊ peccata fleꝛe peꝛ ieiunia de
bẽét. ⁊ ita lente tranſeũt hic doc ſʒ in.c.ij.j.e. Jo.
an poſt hoſti. ponit ples opi.na quidã tenueꝛũt ꝙ
g dictũ ẽ. Alij ꝙ ieiuniũ non obliget niſi poſt pu
beꝛiatẽ. Alij ꝙ reqrat plena pubeꝛtas ut tempꝰ.
xviij annoꝝ.alij ꝙ tempus.xx.ãnoꝝ.nam ſic ſm
legẽ moſaicã an illud tempus nõ eꝛat quis idoneꝰ
ad pugnaʒ ipᷣalem.ut hr̃ numeꝛi.i.c.ita nec ad pu
guiã ſpũalem.alij ꝙ requiri tempꝰ meius vr. xxv.
annoxꝝ.nã uſqʒ ad ullã etatẽ minoꝛ reſtituit: quaſi
nõ habeat integrũ ſenſuʒ.ff. de mino.ꝑ rotũ.Alij
ꝙ poſt.xxi.annũ quis obligat᷑ an ueꝛo nõ qꝛ etas
illa non pati quoniã indiget pueꝛ ſeu adoleſcens
cibo frequẽtato ꝓpteꝛ debiluiatẽ nature. Itẽ cibꝰ
ↄuertitur in augumẽetũ ſeu dilatõeʒ mẽbrox.⁊ ſic
ñ ſunt ita potetes ad ieiunãdũ ſiẽ maiores.hoſt.
i. d. c.ij.placet opi.ut an.xx.annũ quis nõ oblige
tur. z ita tranſit ibi Jo. an. beatus Lomas fa.
fe.q.rxlvij.aꝛti.iiij.tenet ꝙ niqʒ ad.xxi.nõ oblige
tur ꝓpter rõnes ſupra dictaſ.dicit iñ ꝙ debet pu
er uel adoleſcẽs ſe exercitare in iciumijs ut ſic ca
piat ↄſuetudinẽ ieiunadi.⁊æ inter hanc opi. beati
Tome et hoſti non eſt magna dr̃ia.et ſatis poieſt
teneri eorum opi.quam etiam tenet beatus HMie
ꝛonimus in quadam epiſtola.non enim preccpiuʒ
quaſi impoſſibille ſcn contra naturam eſt imungẽ
dum iſtis pueris ſen iſtis adoleſcennbus:quia nõ
eſſer miſi eos illaqueare ad peccatum ex tranſgreſ
ſione. lex autem debet eſſe honeſig ct poſſibillis.
(Ainalue
olutio. dicunt
doctores quod iciunia voluntaria uon debent
tulo noluit.⁊.c.manifeſtum.ſed ad ieiunia neceſſa
ria et indicta per ecclcſiaʒ obligantur nec excuſat
maritorum contradictio.quia magis eſt obedien
dum deo et uicario ſuo quam maritis iniuſte pre
cipientibus.xj.q.iij.in.c.iulianus.et.c.dñs ⁊.c.q
reſiſtit.miſi oꝛiꝛet ſcãdalũ itcꝛ eaſ æ maꝛitos.tc.n.

ius cnolis denochin
ntcos dtupitilu go vce
qima go ar lun
ſeobl ont ero he
ainironmr ined i⸗
ſrmlixt o aiig r in.
ſrstar oeoal. ? ided
hotiscen inmn ftonne mirid
grleunii ndicni necckamn Ge
us ſe obligimit ex voto .10 h.
ſuit a huincipio neceſſariü nece
ſupioꝛis ſine cj. y neno a pꝛinci
2 apparet ſatis nolutate dei en
gatio uult omotatione ſeꝛi in
nugne . qo bi ode oo. ¶
cquic ieinnin ſale poſt de hie ine
ſſt Jnno. ſceme ci um mida
ſtin keia fa no annar in cie giie
„7 cimiũ nche ſbbat peelenns ur
. cengi pni töe tigli contin⸗
o enicg it iglia porerden
poſſtno d iüni ehlem diei
