ꝙ aꝛchiepᷣs nõ dat uiſitatoꝛem eccleſie epali vacã
ti niſi quando capitulum eſt negligens in admini
ſtrationc unde nõ reꝑitur iure cautũ ꝙ archieps
poſſit ĩterponere auctoꝛitatẽ in alienatiõe rei epa
tus uacãtis:⁊ u de bonã gl.in prium in clc. ij. de
re.eccle.nõ alie. unde diceꝛẽ ſic.qdð aut agit de ali
enatõe rei cpatus:aut ꝛci ecclie inferioꝛis pᷣmo ca
ſu ſi ſũt bona que ſeꝛuando ſeruari non poſſunt
tunc is qui habet onus ſeruandi ſicut iconomus
uł cap tulum põt alienare ciim ſine alterius auc
toꝛitate:ſicut dicimus in tutore ut in.l.lex que iu
toꝛcs C. de admi. tu:⁊ in.l.tutoꝛ qui ꝛeꝑtorium
ff. eo ea uero. qᷓ ſeruari poſſunt alienari non de
bent neqʒ poſſunt ſine licẽtia pape dũtaxat.ar.op
timũ h.nã ſi iudicium cuius exitus ẽ dubius non
põt agitaꝛi ↄtra eccleſiã uacantẽ: foꝛtius nõ por fi
eri alienatio que re ipſa ur̃᷑ dãnoſa ipſi ecclie non
n. habet eccleſia tune defenſorẽ ut h̊ patet pro h
facit.c.i.de ꝛe.eccle.nõ alie.li.vi.nam ſi bona ec
cleſie infeꝛioꝛis nõ alicnãtur ctiam ꝑ epᷣm niſi pri
us detur curatoꝛ ſeu adminiſtratoꝛ eccleſie nacan
ti nec bona epiſcopatus niſi prius detunſſibi uiſi
tatoꝛ ſeu adminiſtratoꝛ: ſed talem adminiſtrato
ꝛem daꝛe ſoli pape ↄuenit:ut in.d. c.fi.de ſupplẽ.
negli. prela. facit. c. is cui de elec.li.vj:qnimmo
uult ibi textus ꝙ adminiſtꝛatoꝛ ſeu uſitator ðpu
tatoꝛ geneꝛaliteꝛ peꝛ papam nõ poreſt alienaẽ bo
na imobilia foꝛtius non potuit ̊ capiiulum etiaz
data auctoꝛitate aꝛchiepiſcopi unde credeꝛem iit

coörſtein henüst
Pinlmstlnisſe Bjfnſni
Crizetcinmn oeſimn
nene aſennn nintd d 8
foCörisoNuccium onrdeud uudnn
iceſaicdcſam teia dirocd
Pineqcdlatoſad dd debentd
GANd Dina w doen voſtcen
ſccunn Girmano wpeinforna o,
Huen colano eupuſtog woi nͤber
Gehoſcſtoregſenter nitanmun
ricncieſimmn an onmo tau
hor huig alis avin on oſ
deniſtthorcnincm mſns
F N Nſſ lcſeni iy pln no in
lunechinſſneimefnine ßſig
gſtultenetlnn en
Blctens nnen

lino ͦgnie ſche
rireſcleit nnnd
õ
orcchincriftn ſen

epl.eſt G ltenrandi .
Ploeer namn i ppifn Hot

H in uins c
taiſci er bennnnn
Dag ininbiͤ uuil
ifininbieretſe
ßechelici th tnene

Sag ,c
vgehn hariibis ktoe tr

SS „ d —
Qa vaune erf, — aic, e e tn, .
. hrrr Fafmer 6AJ V. el A- Ppi
ſit * ½ ryft nlt A .1, Or necs ——
— a KKan, 24..
4 A.: ινι 1 264, — * am= rG al cet
. 5
, —r at e .
0

Sbiſ qfi.a ma ꝑ. c

4
Gnii de
t 6 n ſn Unit Aun .
Hon g Miän iege
Puinilegi,g, wliti gineetes
ergiutmifn ennſeih dixir recuꝛenduʒ ad pap.
in ca Aumoe, noſt ſbio . enduʒ ad papã ut ipe inte
liieg diec mni rlif ritateʒ ſe ul peꝛ aliũ. Si age⸗ rlernne aucto eali
mon⸗ anfannin a ccclic inferioris tũc ſerua ꝙ dixi alienatione rci Palis eferũtur: ſed i iuriſdlit ,if ſin,
ric M ilgrrin emaun ſus in dẽo.c.i.ut ñ poſſit fieri Peien ca⸗ c expreſ len Itẽ poſſz allegaꝛi alia H cpali ſuccedit
Rirnn ihſ mnin eſrn purer adminiſtratoꝛ pꝑ ecclei Pm: miſi prius ð t ĩ collatione bnficio na caply nõ ſucce
eres reccleſi . recce 1 8 id ꝙ legi E iam inferiorẽ mi ter fructus — X*.. q: collatio ⸗ .
rerſſe lie 2 lnferio elghefe ta fʒ id ꝙ legitur æ? nõ.i cle.ij.ꝗ ꝙ limi Aer eceleſie ur̃ ẽt quida ꝓputaturin
igiur in eecleſe N ſit pma qõ ij ge re.ecle.nõ ali norificẽtie ⁊ qꝛ ibi gr quida m fructus.rõ
mmain ſo Nbecnil⸗ Cheii ph ſit bin qo expedicta. ¶ In fa. q. ni ali. c oli qꝛ ibi gra exercet᷑ ut diẽ rõe ho
o ſamee ſcg lemne ſtifeet⸗ Kaic leat ct cõclude bꝛeuiteꝛ q.nũquid ua cũ olim de maio.⁊ obe.ſʒ h nõ põ ic gl. nõ in. c
doe ciei cc, Kc⸗ ſſe d ude bꝛcuiteꝛ ꝙ aut Otract⸗ e mni js deuolu:is nã ſz h nõ põt dici in bñfici
n ic G Apud prini cũ damno ecclelie z nõ ualet nec de pniti initus lis nã deuolutio nõ fi lici in bnfici
nd dene ze ge. „.gln cin mrũ. aut cocernit utili c de pnii nec in fi ſed fauoꝛe bñ ficij nõ fit ad epᷣm fauor ſui
c nag icgoen e ein erbo D u Har cõcernit utilitateʒ eccleſie uł ẽ dubi u ceſſoꝛ 5 bñficij. ergo nõ d; ſpectari n auor ſui
Drina ne. Uellgas m, tüc eſt in opptione epi: utruʒ uelit illũ ↄctü um. 7 2 25 multũ ur̃ mihi ſtri ouus ſuc
— H tũ nec ipẽdenti ut Gi n t uln Berſi fe r Pi alle p. Doener taetrtgz,teſ c magis ꝙᷓ
ngndierzn ſi H de ꝛebus.xij.q.ij.ubi bonus ler E ill. c. ſi qua tuiũ de pꝛcbẽ.li.vi n e ie gl. in. c. ſta
ceſe d hgi insgaann aikit nöt. Cal .c. i uis ſbleer uide circa hoc raen ubicũqʒ. n. capitulũ nõ e aliã bonã limi
lear iucſci gini Aennteknin usec alie. itellige de Zctu nõ ꝑmi ſe e ꝛc.eccle.non talia bnficia ↄmẽdaꝛe donec ker Ofeꝛꝛe poteſt
ca primũ H . mmadiündn iee cũ deficiat ptãs in capitulo ibernnelten⸗ tic 1 ut tener Jo. an. in mnert Puiam
07 Be Vir defectu ptati . iceꝛe vi. ¶ Aineen o. an. in. c. uno ne ſed
opi.nt uides Afvenm ectu pfatis coꝛꝛuit contr. e ex = incen. H qui tñ nidet᷑ h̊ limi ede ua.
Uonig gInb⸗ iriann in fauoꝛc ecclie ẽ idultũ utr een nor 5 facto: ſed babeet onus Anicy edr H cũ bñfi
nns go. is n fen en uamen e if 5 f hye ratũ: et ſi uit᷑ creatꝰ o diceꝛe ꝙ is qui c. ſigntficatũ ðᷣ pᷣbẽ
Füncft. 14 ſit illũ Zctũ 5 i r ali reatꝰ po go diceꝛc . icatũ ð
poͤr fei glenzi Enn ni neleg neglin illu hĩe ratu:ẽt ſi ſit alienatõis ur e val põt ponẽ ꝙ is qui hʒ cuſtodiã eccleſie pbẽ.
Ame ſamno. Falit in chob⸗ ſrn mẽti tenẽdus ĩ dicto.c.ſi qua de reb ut eſt tex. t ponẽ adminiſtratoꝛc nõ ſolũ telelie uacãtis
gna urger hlbor iſtz re us. et in H nõ 3 et reſ ISE ũ reſpec =
negor neteſſuns ſo aebl gi Pri⸗ iſt glo n tertia.q.nũquid naleat indi MW no pel. hectu reꝝ gube:nãdarũ altt in onezuz
na dnguͤ coce hmmn⸗ Cilcſtu tatũ ſuꝑ rebus ecclie uacãtibus:gl.h⸗ diciũ agi ⁊. c.fi.de ſtatu.regu. ubi epᷣ it. c. bone ð ap
ms aſb ciet Inno chbla End haii ſz dic latius ut dicet in.c.fi. j.e ubi F ̈ non. monaſterio uacanti:cui tñ de Pt ar ondruin
lifin alenntio. d 5 liri E boſs de ꝙ dicit ipemet in. c edoceꝛi 5 celſcr mã. ? ui Rog r dico in pꝛopoſito ihei puidere non
. . 1c h.l..,.l.fkigecra. . S. de reſcapti odia ſpe . ibus in
mnpoteit Cni tiſtitr ieſ nbo. . Lla de „ , A Alt⸗ iarig: pectat ad epᷣm puta qꝛ. ad e n qbus cu
ing nchießs eſt uiſimnor eleſe Euuuge . notionis. aplʒ ſe b norenir captin ponere eeeer col
HSõ alis ſuffe z dc endare alicui U:ſe
Vunetſingmi tti Be plati uel Ps Han lure⸗ H nd colöne ge pagoze alk ul Buibestade donec faeik Fiin
AN dwiſte Gonni clarius ſic. Onfici zri . . nam caplin ter ſe⸗
. dornin. An. Cgo aute col Pae, J, C. Onficia ſpectã in omuib regularite:
e cn ndaunimeuidſinnemii Kung ſnenng KM gatgta nõ poſſunt ↄfeꝛꝛi nal nõ. p glo e H iuriſdictionis nereſtarleiuz
nun nci eſnen rii hal. Aihthn tio ſoluẽs doinlan zbeta factũ. fo diffinit e obe. li. vi. linita Prn eu me uſe na
4 . . „ . dey 1 . . „ 1. . C . .
P nchehs dnſinden uithilui fuiſſe. fa ibi cccleſiam Tnin hotten locum ñ ti. li. vi. nã ubi collatio Puin peꝛ · d. c. unicum. co.
n niſt quando capimtomn veicd wadnene pꝛimo ꝙ collatio fca no babe nõ obſtan ARS5 mul capitulum ſede nacãte ad epʒ ⁊ ad capłʒ ſi
2 ;—ð „ , „ -: . 2 f. 1 5 E. ₰ . „ .
ſranone Unde nö fepiwr iure ud qo edehe di nõ ipꝛimit inſtũ coloꝛem poſſ. piatem feꝛc latius hr. ¶ Munquid nineg Ofene: ⁊ dic ut ibi
poſſt iteſponere guctoniate in alienaie teichn ſecuta cõfirmatio pape in foꝛm endi:c ſi fuiſſz 8 e reſignatonem bñficioꝛum pitnlenn põt recipe
4 2 1 . . 2 . . , △ ⸗ —, .
ms uains:t de boni g.in nun in bo ſe faeta collatio ſen puiſio ꝑ Papi ng habite bic fuit ta deeli epi ſede uacante:uide eeelinen ad col
r acke noale nde dcet ſcan gl etl de poſſeſſone alteꝛius: tñ in ↄtr õ ta deciſione. ceci. ¶ Sed ope , dños de ꝛ0
nmre ei cans alt mi che fnonis Pmno Sar a diueꝛſitatem. S. ti e wanſen alle zf . ri, olim g alle. z in. c.i. de iellil ca 7 3 tex. de
li ſüt bona aue ſenanc Onueri non poſinn Be ndeꝛi. ꝙ puiſus ꝑ caplin nan 3 iiu tex. Rl. iſta electiones:⁊ iſtituit pstaingi anl arliu
unc is gui paberonus ſeruundl ſicnt icononn n dic ut plene dixi in. c. cum olike igeba.2 ſede n at neꝛa ſo. ẽ ꝙ iura uolueꝛũt 1 de uacate.
d, cap tuumn dot glennre cüim ſine alterius „ .Primo. pꝛimũ dictũ multũ mihi 8.7. c. lias le uacãte pfatem ↄfirmãdi ⁊ ĩ ꝛut dar̃ capitulo
6 – inlarger fo ibi cum nuſe iuenia multü mihi placʒ; ¶ PSöS feꝛendi. Rõ diueꝛſitatis qꝛ 1 nirae niiel. nö cõ
oꝛitaterk 4.lcr n⸗ lure epi: R*“R 1 nt ꝙ caplin 5 ſi . ⸗ nati collatio eſt .
,aroc epi: niſi in caſibus in i nõ ſuccedit ĩ o. vñ collatoꝛ utituꝛ gẽ quedaʒ
Xs C.de acmi . inl mmo gni ugioſß caſibus in pſſi 5 utltnꝛ gea it k 3
rs C. e 4 mi. caſibus dubij iure expᷣſſis.⁊ f. 5 fructus r . ut h̊ ⁊ ſic eſt qui
ſercdhr enari nor us dubijs potius iudi ? facit ꝙ 1 fructus rõne honorificentie quidem
aeancto dlathgt iſin linn ltämo nd udicemus ↄtra capituluʒ: in coferendo: ſed c ie quam exercer 1
5O ,zaape Cutanet . o nõ ꝙ nacãte ſede ẽ tuluz⸗ õferendo: ſed cõfiꝛmatio uel ĩſtituti prelar
darneß oſint veleinen ublat, põt caplin cofene bifiei ſeu et magno ipe non natõ imo neceſſaria z debi Ruutis reſe 0
Emud uſ ictim lib nn gii cßi. eſt g' recurrendũ a bectãtia ad collationeʒ eſt idoneus ut in.c.poſtq; ge i electus z pntatus
r gimi n uui unrl outen arc nann caplm uel Drebi pa. fm Hoſt. ꝙ ſatis cernimus vñ cõfirmatio zifiintio xi. vij de
n lenmuo qleſt plani dnoſa i in caſu negligentie uk qñ iepus nõ ſuccedunt ni nis neceſſarie iõ caplʒ cegi i n ſunt iuriſditio
bet eclſa tune Niencnerdſt do indigno iuxta ea ane Haben gelinquit in ofeꝛ rendo quia/magis preiudicintn HH nõ ĩ ofe
„. 4 1= ri .J . E
t ci e erce nd iie li nc if n ? in. c. cum in cũctis. de “M in. c. ij.. ti. xi pio mai ſicut non ſuccedit in Puctib eplſeopo fn
feuiors 5 dicnorut gun id papa qui generali . ge elec. 9 recurrenduʒ us ita nec in iſta honorificenti tibus epiſcopa
cn o en adntiiſt na S ii. cucta müaß⸗ oꝛdinarius rotius orbis fꝛucius iuris ferendi An güitſherit en quſcem
de hs ͤ its Atnſt, ed limita hü⸗ 7 in.c.ij. de : li. Vi ptãte abſoluẽdi excõi t ſuccedat caplin i
. a hüc prebẽ.li.vVi oluẽdi excõi n caplin in
ehleohans il 6 , tex. m n j no edi ocoiconimn ab eſ
wadaun rnorſel Ggen mn c· ỹꝙ; ge elec. li. vi. ubi ieirenoc nõ. ꝑ Jo. an. ĩ. diſputat. ſʒ hodie ẽ deciſũ in.d epo monuo: glo.
torſeh Anin iget is ad epᷣm ſpectãrib icit hoc ꝓccdeꝛe ĩ bñfici obe. i. vi. ? dfr ſic æ nide pi c.unico.de ma.⸗
ſol vpe atlin n ai nolati pectãtibus ipſo iure.ſe ren Antten d.c. cũ oli ꝙꝓ ſic ⁊ uide plene de mã 2 . ⸗,
n dut oelre cick Al i olutis ad epm ppter negligeria ecus ĩ bnficiiſ ð ꝗ.c.cũ oli de maio.⁊ obe. ubi d emã. din i ⸗ ,ſn h
cgl.rch iunen cn rioꝛis qꝛ illa pnt ofer negligẽriam ul gelicinʒ ife ſiones in qbus ſuccedit ca i dedit multas ?miſ larv i, aurt.
uult ibi enns peg en . no ⁊ ꝛeddit᷑ ibi d. ne H uacate ꝙ ſẽ Abbas. loco epi mortui.
. . jsrzr. . - nam iſta deuoluti . .
luerperh z H iuriſditionẽ e olutio peꝛtin .
taroꝛ genee ol holll. 1 ẽ epalem genoluto olinz S z,
nu inobi fon on dll unde ꝛatione iuriſditionis Onſtitutus. D uacãte iudi
tra eccleſiã ñ tenet prio is Pabitum con
i 2 narrat factũ ſuꝑ

N 7.Antenn πιιι 2 i⸗ As it*
ſerſ d ſ.

jnarui h Gec Pl-u= ſ 21 v reſipu e e:terf S 76 X. N, ym 3 „.. 2 38 r ſir

(Ee bijs fia pla

quo atteſtatiões fueꝛũt recepte.fo illas repꝛobat
dicens qre ibi nos. ¶ Hõ ex tex. ibi ſuꝑ libeꝛta
te ꝙ põt agi poſſeſſoꝛio nedũ ſuꝑ quaſi po ſſeſſio
ne eligendi:ut in.c.cũ eccleſia de cã poſ.et ꝓpꝛie.
ſz ſutꝑ libeꝛtate eligẽdi.vñ ſi eccleſia eſt in poſſeſſi
one:ſed nõ libeꝛe poſſidet: ut qꝛ aliꝰ moleſtat põt
agi ſuꝑ hac libeꝛtate uide tex.i.c. piſanis de reſti.
ſpo.¶Ex h̊ ⁊ ex tex. nõ ꝙ ſuꝑ iuribus iĩcoꝛpoꝛa
libus põt agi poſſeſſoꝛio. ¶ Mõ.ꝙ ſede uacante
nedum iudiciũ nõ põt de nouo inſtitui: ſed etiaʒ in
ſtituruʒ continuari non poteſt. debet eꝛgo ſupſede
ꝛi:⁊ expectari ſubſtitutio pontificis ⁊ h ꝓcedit nõ
ſolũ cũ eccleſia ẽ actrix:ſʒ ẽt ſi eſt rea. Sʒz que
20 nũquid h̊ ſit ueꝛũ idiſtincte. Inno.h excipit ca
ſum:cũ teſtes ſint ſenes ⁊ ualitudinarij:ſeu cuin ti
mer᷑ de eoꝝ abſentia diuturna: tunc enim poſſunt
teſtes recipi ſede uacante iux ea que habent in. c.
qm.i.pꝛin. S. ut lite nõ cõteſ. Hoſti ct excipit ali
um caſuʒ.ſ.cũ litigatur ſuꝑ bonis capli duntaxar.
nam in illis põt caplin ageꝛe ⁊ ↄueuiri nõ obſiate
uacatione ſedis ad h̊ ꝙ nõ.in c. edoceꝛi de reſcꝛi
ptis. Et nõ bñ h̊ dictũ. nã ſʒ alias in bonis diſſin
ctis nõ poſſit agẽ capłʒ ſine ↄſenſu epᷣi ſi cã ẽ gra
uis iux nõ.in.c.edoceꝛi ⁊ in.c.i.de ꝓcura.⁊ in.c.
cãʒ de iudi.i ſi ſedes uacat:puto ꝙ cã potit agi
rari exquo pꝑtinet ad caplin duntaxat: nec põt hr̃i
epᷣi ↄſilium ul cõſenſus pꝛo h.c. unicũ.e.ti.li.vVi.
Et ̊ puto ualde limitare nõ. in iuribus pᷣalle.uið
ẽt de hac mã ꝑ Inno. in. c.i.S.e.ubi firmat regn
lam huius.c. ꝓcedeꝛe in bonis epᷣatus ⁊ eiꝰ iuribꝰ
ſʒ ĩ bonis ſeu iuribus ĩfeꝛioꝛis eccleſie uariari:nã
pꝰ vr uelle ꝙ caplin poſſit ↄſtitueꝛe actoꝛẽ nel ſin
dicũ ad agendum: ar. in.l.i. F. ij. in. l. ſicuri. ff. ꝙ
cuiuſqʒ univ.no. ⁊ ſic nõ caret eccleſia legitio de
fenſoꝛe:⁊æ ita vẽ firmare in.c.cũ dilecti de ↄſue.in
pn. ſj poſtmodũ vr̃ ſentire ↄꝛiũ in.d.c.i.dicẽs ꝙ
ubi bona ꝑtinẽt ad pᷣlatũ tm uł ad pᷣlatũ ⁊ capł:
nõ põt capitulũ ca bona in iudiciũ deduceꝛe quia
admiſtratio ꝑtinet ad platũ ut in. d-c. edoceꝛi. diẽ
rh ꝙ ſi nacatio eſſet diuturna poſſet ꝓuideꝛi ꝑ da
tionẽ curatoꝛis ut in.l.i. ?.ij. ff. de cura.bo. dan.
2æ dabit᷑ uiſitatoꝛ cccleſie uacãti.lxi.diſ.obitum: ⁊=
ceſſante alio uiſitatoꝛe dicit ꝙ eps ẽ a iure uiſita
toꝛ in oĩbus eccleſijs ĩfeꝛioꝛibus ſue dioceſis ⁊ ꝓ
facit tex.in.c.fi de ſucceſ. ab ĩteſta. ubi epᷣs agit
ꝓ eccleſia uicina. fallit h̊ ſm cũ in quibuſcaʒ iuri
bus que melius tractant᷑ ſede uacãte ut cũ agit de
iure eligẽdi ut iĩn.c.cũ dilectus de ↄſue.ul de retẽ
tiõe fructuum ecclie nacãtis ut in. c. unico ne ſede
ua. uł de diniſiõe pbende ut in. c. nacante de pᷣbẽ.
? ſic de ſi. ¶ Et cx his potes ſic diſtingueꝛe cũ q̃
ritur nũquid poſſit iudiciũ agitari ſede uacãte qðᷣ
aut agit᷑ de bonis ecclie cathedralis aut de bonis
eccleſie ĩfeꝛioꝛis:pꝛio cãu. aut de bonis eccleſie ⁊
põt agi. aut de bonis pᷣlati aut cõibus ⁊ agi non
põt:⁊ uide circa hꝰ ꝙ le ⁊ nõ.in cle.fi. deꝓcura.
2z puto ꝙ ſolus papa poſſit dare curatoꝛem huiuſ

modi bonis eccleſic cathedralis quo ad effectnum

agẽdi:ar.in.c.is cui de elec.li.vi.⁊ ĩ:c.paſtoꝛalis
de offi.oꝛdi. fo can aut eccleſia non ceſt collegiata

aut ſic. pꝰ caſu poteꝛit ep̃ᷣs ageꝛe ⁊ defendere:ma
xime cuʒ nacatio eſt diuturna ut in.d.cfi. Si vo
eccleſia eſt collegiata tũc puto ↄgruentius agi peꝛ
capłʒ auctoritate epi ⁊ h̊ cũ neceſſitas uel cũ uaca
tio eſt diururna. al deberet expectari platus ur. c
ne ꝓ defectu de clec.æ qꝛ defenſio iuriuʒ pꝰ loco
ſpectat ad platum collegij ut in· d. c. edoceni fallit
in caibus ſpãlibꝰ de qbus. ö. dixgi. Abbas.

C De his q fiũt a plato ſine cõſenſu capituli. ſyica.

Cõtinnatur ad pcedẽtia h̊ mõ. Supra niſuzʒ eſt
de inſtitutionibꝰ ac collationibꝰ biſficioꝝ uerũ q;
dubirari poſſet urũ eps poſſet inſtituere uel cẽfer
re ſine cõſenſu capłi:iõ ſũpta occaſione poſuit cõ
pilatoꝛ rubricaʒ gener aleʒ de his ꝗᷓ fiunt a pllatis
ſine cõſenſu capli uel poſſimꝰ ↄtinuare ſo mõ ad
rubricaʒ pcedenteʒ . Supra niſuʒ eſt ꝙ ſede uacã
te nihil debʒ attentari ꝑ caplm:ſʒ qꝛ porerat dubi
tari nũquid ſede ꝛepleta poſſit platus diſponẽ de
rebus ecclie ſine caplło:iõ ſubijcit h̊ rubrica.
. WMo alie
Rꝛita erit. io ec
cleſiaſtice abſque aprobatione
capituli H̊.d.nõ diuidit᷑ Nõ.
45 primo tꝛcs ↄtꝛactus inbhibitos
plato abſqʒ cõſenſu ⁊ ſucſcrip
tione canonicoꝝ ut donatio uenditõ ? ꝑmutatio
Et nõ. ex h̊ ⁊ ex tex.ꝙ uerbũ uenditio nõ ↄphen
dii in ſe dõationem neqʒ ꝑmutatõeʒ. In priũ eſt
tex. i.l.ſtatu libeꝛi.ff. ð ſta.libe.ubi dr̃ ꝙ vbũ epti
o ſeu uẽditio ↄpᷣhẽdit ĩ ſe omnẽ gctum ꝑ quẽ tꝛaſ
feꝛt̃ dniuʒ ad ideʒ tex.ĩ.l.uolũctas. C. de fideicõ.
In priũ ⁊ ꝓ pᷣmo dẽo facit.l.i.de re.decuꝛ.ſin ð
cre.nõ alie li.x. Et dic ꝙ ubicunqʒ fit conmemo
ratio pᷣcij uerbũ uenditoꝛ uerificat᷑ rantuʒ in uen
ditione ulłgaliteꝛ ſumpta qn.ſ.inte:uenit precium
ut eſt rex. in dicta.l.i.vñn ꝓhibitꝰ uẽdere ſine cena
ſolemnitate ne deccipiat᷑ in precio põt donare ſine
aliqᷓ ſolemnitate ut eſt tex. in dicta.l.i.ſʒ ubi uon
fit ↄmemoratio precij:tũc uerbũ uenditõ capitu
largo modo niſi foꝛte cſſemꝰ in mã odioſa:ſj ꝓpi
cõeʒ uſuʒ loquẽdi qui regulariteꝛ debet attedi et
ꝓpriuʒ ſignificatũ uocabuli: ut in.l.libꝛoꝝ i. .
ꝙ m caſſius de leg.iij.et in.l. labeo.ff de ſupe.ee
ga ⁊ in.c. ex is de ſpon.capiet nerbuʒ uenditio
ꝓ ſpe diſtincta ab alijs cõtratibus ⁊ ita capitun
hic. ¶ Mõ. fo ibi abſqʒ collaudatione unum (a
ſum in quo requirit᷑ conſenſus capituli nec ſuffle
conſilium ſcilicet cum agiiur dc alicnatione rei ee
cliaſtice.ad idem.xij.q.ij. in.c. ſine exccptiõe ? ſe
gulariteꝛ in quibus caſibus requiritur conſenſus
capituli:⁊æ in quibus ſufficit conſilium dicam in.c.
nouit. ]. eo. æ peꝛ hoc ueꝛbum collaudatione dicit
Egidius ꝙ requiritur conſenſus expꝛeſſus et e
rum dicit ꝙ ubi agituꝛ de alienatione perpeiua
requirituꝛ conſenſus expꝛeſſus capituli.non auͤt
racitus ut eſt tex. iuncta glo.in.c.i.de re cccle.nõ
alie. libꝛo vi. an autem et quando ſufficit tacitus:

dicam latius in.c.ſe. ¶Nõ.ibi ſubſcriptione

„teoel
r ccfictle

Nini jai

icign
e ficemnid6
nrcit ertiſeen
uei iſent d

gen wulmnin

na inol nitl⸗ en
lo n inmnent ienureſne ia

1pt oik in e chct
itoois mnior tfnißſin
õ
ngenigi de iemietir i
ſcercilNawrſci nes ns.
Pſsrcidr grice camin..
Kama geathiharns d umngen
Einb wirihin Aonnde
d genes it e cn bſei
CoNonicop: Naogtn deedener de
Ccin cm gere alle non e o⸗
bon salſeifins inß Fwa
ſtſeßnmn nmnore lie aten⸗
ſer cisciapeilft inois
erde Niſs ſblrſhto ad
nertie iutinneſfii
imeinrentſt aheifiis ſſ
niſte ce nlic in
ſicfitſpizi —
ſriitinn ne⸗
nſer Nlüt nn

ineleri leclttie
ccicſcemiS

eticiel genrt
– ena,
1t 5
dim, lſſſize iüe⸗

.
ſhe
8
aßh.
2 % £ . 2„
Ne anrdort⸗ C de hijſ q fi.a pla.
5acat igee
Eccleſiaeſ Ginnnd ecin
kt collegine.⸗ M tfenm . .
api uan Ganiͤn ncef in alienatiõe rei eccliaſtice requirif̃ nedũ oſenſus ſubſcꝛipto cũ auctoꝛitate ſolius epi.Hᷣ vr̃ ꝓbari.
Ortate ,, Wge in alie ece ibſcꝛix cßi.b vf pbari.
nocſtänmnn Nrdäimſentuagt canonicoꝝ:ſed ẽt ipoꝝ ſubſcꝛiptio ⁊ facit hic qn xij.q ij. abbatibus ⁊. c.placuit ⁊.xvij.q.iiij.in uẽ
e paſen 1 ebern nne litnn no. unã regulã ꝙ nunꝙᷓ requirit̃ ſubſcꝛiptio niſi ĩ ditiõibus ⁊ uide tex. iũcta gl. in cle.i. de re. eccle.
ſpertr a ecler egndeenſ unn cãibꝰ iĩ iure expꝛeſſis ꝙ nõ.⁊æ ꝓ h̊ dẽo adduco rõ non alie. Et rõ diue:ſitatis põt eſſe qꝛ ut eps eſt
incibas 8 umn olegjn * NN nẽ. n regularit᷑ ĩ qibʒ diſpõne ſuffiẽ ↄſenſus nec auctoꝛ vr ſolus ⁊ ſingularis ĩ alienatiõe rerũ me
alo de ibus 5 4 chanfl requirit᷑ ſcꝛiptura.l.pactũ.C. de pac.uide glo. in. rito ðbʒ hre oſeſũ capli ſui ne ꝑ eũ diſſiper bonga
en c.i.de cẽſi.li.vi.gꝰ niſi ſpecifice iure caueat᷑ ur fi e clie:iferioris:ſʒ ĩ alio cãu alienatio n procedit

at ſubſcꝛiptio non eſt illa necia æ hodie in pluri
bus locis nõ fuat᷑ ꝙ h̊ dr̃ de ſubſcꝛiptione. Et ſa
tis poſſet dubitari nũquid ↄſuetudine poſſz rolli.

ab eo:ſʒ ab ecclia iferiori:quare ſufficit auctorita
tas ſua ſimplłꝛ:utile tñ eſſet req̃rẽ Oſil iuʒ capũ ſui
nt in. c nouit.j.e.¶ Sʒ qꝛo nũquid alienatio fac

„
XV. Arna

o . . fit, . = . aer fFrn P grr ſitvr .20.
ta ꝑ ſolũ epᷣm ſit oĩno irrita ita ut n poſſit ratifi
caꝛi ꝑ ecchiam. Moſti. æ cõiter doc. dicunt ꝙ capi

tulum poterit approbare:⁊ hoc ꝓcedit fauoꝛe ec

9. Sri nin
umnnſaicht⸗ gcorui
eſe aſn i ene ifingenr n

2 nã eſſet ĩtrare illã.q.nũquid ſolẽnitas requiſira in
ne alienatione rei ecclie poſſit tolli ↄſuetudine.nã ple

rebrs ache ſr cplo.o ſubija

15
Pllun rengen pta Clcaſionepoſcitc
ſine dſenſn Cde
rubnncgz erichg

.

funtaßlars

Minagre fomoge

dedebis
nd ar
5 Ounn

enbl cezanann ſncſchſceuu
tun nugnig ſege 1

Inisndorerncti
cplen oſſt hons Eſhore

Ithnbnia,

Raitaenit. Vm

3 otiofaar
ceſaſtce bſqne Aprobatiore

cgpliul h. g nonit ,
Primno nes orm tus inibitos
Plto abſqz coſenin 1 ſucſnip

tone cmonicop nt dongno nandto Pymntano
Crmd adt e er atdü nenc io no ohen
õ

riqʒ tenueꝛi S de h dicet᷑ in. c.nulli de re.ec.
non alie. HMã ibi cleꝛicoꝛũ ꝙ in alienatione de
bent cleꝛici ↄſentire:? ſe ſubſcꝛibẽ. Sed queꝛi᷑ de
quibus cleꝛicis loquii iſte tex. dic colligendo dicra
doc.ꝙ aut agit᷑ de alienatiõe rei eccleſie cathedra
lis aut infcꝛioꝛis pꝛiꝰ cqu ĩtelligitur de canonicis
cathedralis eccleſie. nõ aũt intelligas de alijs cleꝛi
cis eccſie qui nõ ſi de caplo ad h̊.c.i.de re. ec. nõ
alie li. vi. ? ſuffiẽ fm doc. ↄſenſus epᷣi ⁊ cleꝛicoꝛuʒ
abſqʒ ↄſenſu pape uel archiepi.h intellige niſi pla
tus iuraueꝛit nõ alienare romano pontifice icon
ſulto ſecus ſi iuraueꝛit nõ alienare ſine licentia pa
pe ⁊ ꝓ h ccẽo uide ꝙ dicã in.c.fi.de eccle. edi. nec
reqrit᷑ ↄſenſus canonicoꝝ abntinʒ. ſolũ.n. uacant
pñtes.x.q.ij.hᷣ ius.⁊ ſic nõ iſtũ caſũ in qꝰ abñtes
nõ uocant᷑ lʒ agat᷑ de alienatiõe rei:⁊ uide gl.i.c.
ij. de teſti.li.vVi.q ponit ſolũ tres cãus. in quibus

cleſie vñ cõtractꝰ claudicat:ſile in co qᷓ emit a pu
pilo ſine auctoꝛitate tutoris.nam ipſe obligatuꝛ
pupilo:ſʒ pupilus ſibi nõ obligat᷑ ut in.l.iulianus
F.ſi quis a pupilo.ff. de ac.em.⁊ nõ h̊ dẽa ⁊ iun
ge cũ nõ.i.c.i.S.eo.ſiẽ eniʒ põt pᷣlatus hẽre ratã
aliena:ioneʒ factã a capitulo ſede uacãtc.xij.q.ij.
ſi qua de rebus ita ⁊ caplin põt habere rataʒ alie
nationẽ factã a ſolo pᷣlato ⁊ h̊ ꝓcedit in dubio in
alienatõe tpᷣali:ſed in ꝑpetua ẽ maius dubium cũ
ibi dẽat ꝓcedeꝛe tractatꝰ ut in. c. tna.. e. ⁊ ſentit
hoſti. in.c.iij. .co.ut n poſſit hr̃i rata P capitulũ:
q̃ h̊ ſentit õriũ ſʒ tene pᷣmũ dictũ. nã ĩ ꝛarificarice
põt hr̃i tractus:⁊ h ur dixi ꝓcedit fauore eccleſie
ar. in dẽo. S. ſi qͥ ⁊ in dẽo.c.ſi na iio an
qd ſi epᷣs nõ habʒ caplin qꝛ ꝓteꝛ guerras eccleſie
eſt deſſructa dicũt doc.qð loco canonicorũ habe
bit alios clericos honcſtos.ar.lxv. diſ. ſi foꝛie et

abñtes ſt uocãdi:ſʒ uide ꝙ dicam in. c.i.de his q̃
fiũt a ma. pte ca. ubi latius h̊ artingam. Cocluſio
ge ẽ in h pꝰ mẽbꝛo qꝙ in alienatiõe rei cathedrał
ſuffiẽ ↄſenſus epi ⁊ capli cũ ſubſcꝛiptiõe rmn ipoꝝ
canonicoꝝ:⁊ tractatu pcedente ⁊ de h̊ tractaru di
cet᷑ in.c. tua.de re.eccle. non alie. fo membꝛo. ſin
bon s ecclie infeꝛioꝛis.dicit ̊ Inno ꝙ nõ reqrit
ſubſcriptio canonicoꝝ eccleſie cathedralis ſed ſuf
ficit ↄſẽſus clericoꝝ eccleſie ĩferioꝛis cuiꝰ res alie

er il Mn ſden ſ dſn ibe hief g ſbüipri
ſen widind oPdidſti enni deenmn ane tif
feii duinz ad ide nANGiens. Qdeccdcd.
In öni ? P pmno dio ct i AN Nenſi
cre.No ale lx. Ct cic wbicneg it onnenn
rono pcj uerbi uenctoꝛ uenfeen unmntin
Ginone ulgoliter ſuntn gnr .intemeni pragin

rct r n dian i 7i ghbbt nidge ſre
paak in greco pot Coafeii

in.l ubi abſunt.ff. de tuto.æ cura.da.ab his nide
bonuʒ tex. xvij.q.iiij.ĩ.c. nullus res ⁊ nõ.hoc dic
tũ: ⁊ eſt utile illud ſeꝛuare in alienatione fienda et
ꝑ pᷣlatũ ecclie feꝛioꝛis.¶ In glo ij. in fi.nõ.glo.
quod in alienatiõe rei parue nõ requirit ↄſenſus
capli:ſʒ uide doc.in.c.ſc.ubi ſentiũt qð nõ requi
ritur expᷣſſus ↄſenſus:ſʒ tacitus bñ requirit᷑:ar in

.c. ſe. æ eſt bona limitatio:= facit tcx.in.c. ſe. ſcdᷣm

oln
ſuin in qro neguimn (on. ar e giennutti

ſcer cum ain
conſlun llicg am ah igt. ſſeglſhö 3

iaſice. d iann. uninoa
chaſti n avivos (alivvs ll cnt
arita inc ns ſflt oſi

cifice ñ ꝛñdit:⁊ muliũ fac.c.cũ apoſtolica.j.e.ubi
uf pbaꝛi ꝙ et ſi eccleſia ĩfeꝛioꝛ ſit collegiata ꝛcqui

rit oſeſus eccleſie carhedꝛalis extꝛa caſũ ſpãlẽ ibi
poſitũ. un diceꝛẽ ſic ꝙ aut epus ẽ auctoꝛ ĩ alicna

tꝰ conſenſus expꝛeſſꝰ:nec inteꝛuenit auctoꝛitas ſu
perioris ⁊ ſic uidetur iſte tex. mirabilis. Contra
xij.q.ij..peꝛpetua ⁊ capitulo nulli de re.eccle.nõ
alie. nam id quod datuꝛ ad uitam alicuius põt di

tmrin n nebmal Min, tione ꝛei cccleſie ĩfeꝛioris:æ tunc ꝛcqrit ↄſẽſus ca ci perpetuum quo ad hoc ut ſeruetuꝛ ſolemnitas
.o. herhol foſts ſen pituli ſui. 2 ſic poreſt gencraliteꝛ intelligi iſte ꝛequiſita in alicnatione perpectua:ſed uide Fre.
Nait ccninun ton ennoe n 4 textus ? ita loquit᷑ tex. in d. c.i.æ nide ibi glo. in conſilio.li.ubi uidetuꝛ intelligere iſtum tex.in con
Chdo bi wHinm Ne uin v̈bo tenues:ſʒ qñ epᷣs nõ ẽ anctoꝛ ſʒ rectoꝛ ecclie ceſſione rei modice:ſecus dicendum ſi res eſt ma

I veſſus NN..,,
rumn dlct s preſts Lete⸗

ond bncihene⸗ infeꝛioꝛis: 2 tũc ſi nõ hʒ collegiuʒ lufficit ꝙ rectõ gna rũc enim interuenire debent ſolemnitares re
rcqpirin triunan 5 Getnme⸗ aliener cum auctoꝛitare epᷣi nec ẽt exigit᷑ decꝛeiuʒ. quiſite in alienatione perpetua ut in. d. F. perpe
nacimms ne noltenr mn ſi aũt bʒ collegium requiritur cõſenſus collegij:2 tua iuncta glo.æ uide Jo. an. in additione ſpecu.
e nele. H i 5
dicam li

.

ſolannimte ne dacſpizt iplar RKH nat᷑:⁊ reqrit᷑ ↄſẽſus et ſubſcriptio ad ſᷣ ij. q. ij. unũ itelle. tũ ⁊ uide alios cãus leues hic cxceptos
Alq ſomime n eter in düees placuit qñs An. dicit alios tenẽ ſufficẽ h caſu cõ peꝛ docroꝛes . Abbas. —
fit omonorario noi , odioſubin. ſilũ canonicoꝝ eccleſic cathedralis ⁊ ſic ſimplicit O ntin eb gtur. In tempoꝛali
lago nodo niſt bonee endin ian rrſit ? dic * Inn. hãc. opi. tenuit . c. noit. c. auaualienarioe qnã
ccq vſ oaneci auiregnlarſere ae 2 ſic fuit ſibi Irius qꝛ h ꝛeqrit ↄſẽſũ 2 ibi ſiliuʒ facit pꝛelatus taciturnitas canuiuli hi
zuͤin gnfuu voeiboſinn WD 7 loga ẽ differẽtia iter cõſiliũ ⁊ ↄſẽſum ut in.c. conſenſu. In pꝛima ponitur deciſa Oſultatio. ⸗
wd Ecleg i ain. lbeo⸗ ĩ ueteri de elec.? ĩ. c. cũ oli de arbi Sʒ aduerte fa diſtinguẽs reſpõlioꝛibi nizno A a⸗
ſis Ce hon npiet vrbij 4 ulſtꝛa doc. nã ꝛepeꝛio. Fꝛe. ↄſilio cxxxvij. tenẽ q; fin coez itellectum. c. qd ceſſio rei eccleſiaſtice fa
440.00 W glis cönarbts tſce nõ ꝛeq̃rit h̊ caſu ↄſẽſus uel oſiliũ ecclie cathedrał cta peꝛ pꝛelatũ ad uitam recipiẽtis tʒ ſine ſolẽnita
ſpe nua bi 66 olancnenn ſed ſufficit ↄſẽſus ſeu auctoꝛitas epi. ſed Z eñ vr ribus requiſitis in alienatione ꝑpetna. nam ut hic
be. (Mo fone Cerfus pinl i tex.i. . c. i. de ꝛe.eccle.nõ alie.li.vi. ad ꝙ ipᷣe ſpe patet non fuit hic requiſitus tractatus nec habi

. I.

— 1
PPlartg vα rlis pualiat-

ualiditratẽ oceſſiõis fiẽde ꝑ eã debet interuenireꝰ
ſenſus capli ſui. Ex quo collige ꝙ ꝑ abbanſſaʒ ?
moniales nõ ob. ſexu femineo diſponunt᷑ ꝛes mo
naſterij. b. 5 tex. æ ur̃ ꝙ ↄccſſio. ſecũda ſem
per debet piudicare prioꝛi ſi fuit deuentuʒ ad tra
dirionẽ rei ut in.l.quoriẽs.C. ð rei uendi. ubi di
cit tex. qð ſi primo uendidi rem uni et non tradi
di:ſecũdo uendendi alteri æ tradidi ꝗð ſecũdus ẽ
potioꝛ. Sol. bic dicit Hoſtien. poſt Innocentiuʒ
qð illa lex nõ hẽt locuʒ in pſonis eccleſiaſticis qꝛ
non debent adhibere fraudeʒ in ſuis contractibꝰ
ut in. c. ꝑ tuas de dona. ſed laici quaſi naturaliteꝛ
ſe adinuicem decipiunt. l. in cauſe la.ij de mino.
Ateʒ conſenſus ſpiritualis foꝛtior eſt ꝗᷓ coꝛpoꝛa
lis ideo difficilius rũpit ut in. c ij. de tranſlatõe
prela.ſed hoc dictũ qð ur multũ ſingulare ſi eſſet
nerum non placet communiteꝛ modermoribus.
quia diſpoſitio illius legis non reperiſur conecta
peꝛ aliquem canonem ideo non debet coꝛꝛigi peꝛ
gl. magiſtroꝝ. Sed poſſet ſaluare illud dictum in
conceſſione reꝝ ſpũalium. nam in illis ex ſola con
ceſſione trãſfertur ius ĩ ꝛe: ut ẽ tex. nõ.in c. ſi tibi
abſenti de pᷣbẽ.li.vj. ⁊.facit.c.fi.de ſpoõ duo.⁊ ꝙ;
dixi poſt Inn. in. c. inteꝛ cctera de preben Doſ
ſet ẽt ſaluari cum ecchia uendidit ecclie: ut ex ſola
oceſſione ſit tranſlatum dominium in eccleſiã ar.
.l.fi. C. de ſa. ſan. eccle. ⁊ ſic i ꝓderit fa ↄceſſ.o
cũ trãſſatõe. illa tñ lex nõ loquitur qn ecchia Sxit
ʒ eccleſiã. vñ eſſet diſceptãdũ utrũ priuilegiũ illiꝰ
legis hẽat locuʒ in diſpoſuione eccleſie aducrſus
eccleſiã:⁊æ ſatis ẽt poſſet reneri ꝙ ſic:⁊ facit nõ. ꝑ
Har. iĩ auẽ. quas aetiões de ſacro.ſon.ec. ubi diſ
putat an priuilegiatꝰ utatur priuilegio 9 pariter
prianegiang.E ön glo. i. ibi ar. S. S. c. ꝓximo er
facit ille tex in Srium qꝛ ibi ad ualidirarẽ ↄceſſi
onis reqrit᷑ collaudatio caphi ⁊ ſic ↄſenſus expꝛeſ
ſus ut ibi dixi. Itẽ ſubſcriptio cuiꝰ Sriũ inuit h
nã bic ſufficit ſeiẽtia capituli ſine ↄtraditiõc ⁊ gl.
optime ſoluit ⁊ ſolutionẽ eius ſẽꝑ nõ ut in cõceſ
ſione faciẽda in ppetuũ requirãtur ſoſẽnitates a
iure requiſite nt ſubſcriptio et cõſeuſus expreſſus
ſecus in cõccſſiõe facta ad tpᷣus: 2 nide gl cõſileʒ
in. c i.de re.eccle.nõ alic.li.vj in neiꝛbo pperuis.
Inno. ⁊ Moſt. pꝰ ponũt hãc lcc. gl.demũ ponũt
aliã dicẽtes tex. poſſe ꝓcedere in decima modici
ualoris ał aũt fuiſſet neceſſarius conſenſus ſupio
ris xvij.q.iiij. in uẽditionibꝰ.qui hic non iterue
nit pondera bn hũc ſʒ itellectũ. Ex quo hẽs prĩio
ꝙ ubi fieit conceſſio magne ꝛei etiam ad tempus
gebet inteꝛuenire conſenſus capituli expꝛeſſus ꝙ
uoluit Jo. an. in addi. ſpec. ubi. S. ⁊ põt intelligi
tex. qñn fit ↄceſſio ad tẽpus nõ modicum puta ad
nitã alicuiꝰ. nã tũc equiparat᷑ ꝑpetue alienatõi q*
ad ſolénitatẽ fuandã ut. S. dixi. ¶ Item nõ, ex Hᷣ
irelleciu ꝙ ĩ ↄceſſione rei modice ad uitã alicniuſ
nõ eſt neceſſarius ↄſenſus cpĩ: ſed ſufficit uolũras
plati ⁊ capli ſecus ĩ cõceſſiõe rei nõ modice ⁊ faẽ

7

ſolũ agit᷑ de piudicio ſuo ut tenet. Fꝛe.cõſilio. liii

ubi latius uide: æ Moſti.ĩ ſũma in. S. fi. ꝑ doc.i. c.
ueniẽs de tꝛãſac.⁊? ꝙ ibi dixi.fo.limita ꝑ tex iun
cta gl nõ. xvi.q.i.poſſeſſiões ubi colligit ꝙ cã pi
etatis põt ſolus pᷣlatus cõcedẽ alicui idigenti unã

poſſeſſionẽ ad uitã ſuã.⸗ uide. Archi. i. c. i. de . J

eccle. nõ alie. palle. æ. nõ. qꝛ quotidiana. n
gl. in neꝛbo poſt multũ ibi ꝙ nõ cꝛedo uult eꝛgo
gl. ꝙ licet cõceſſio fa ſit facta poſt magnũ ĩteꝛual
lũ nõ tñ bʒ ꝛobuꝛ ⁊ ſic uult quod ĩ hia ſuppleatur
maxie dũ põdeꝛat ꝙ nõ poſt multũ tpis. æc. ? idẽ
Inn. H qui ad lr̃am ſupplet maxie quaſi uellet ꝙ
ex quo pꝛia cõceſſio fuit facta ig noꝛãte uel Zdicẽ
te capło nõ ↄualidat᷑ ꝑ lapſũ magni tpis Hoſti.
tz Zꝛium ⁊ colligit ꝑ aꝛ. a oꝛio ꝙ ſi capim a tpe
ſcientie nõ pdicit..ſex mẽſes vr̃ ↄſentire eꝛ. c. ij.
3. de conceſ. pꝛeben. et ur Hoſti.itelligere tex. qn
decima ↄcedebatĩ in titulũ bnficij ſʒ. Jo. an. dict
dictum HMoſti. nõ pꝛocedere hodie in electòibus
nã ſi ↄtẽpti nõ ↄdicunt infra edictũ ꝙ hodie po
nitur de quo in ·c.fi. de elec.li. vi.nõ poſſut ampli
us pdiceꝛe. æ ſic nõ datur hodie ſemeſtre ad ddi
cẽdum:ſed dictum Moſti. poſſet ꝓcedere fſm euʒ
in collatõe qꝛ in illis nõ ponit᷑ edictum ut nõ.i.d
.c. fi. Olura ſũt nõ ex dictis Hoſti. ? Jo. an p
mo ꝙ ↄtẽptus ĩ actu collatõis põt odicere.j.ſex
mẽſes a tpe ſcientic ⁊ ſic ĩfra tẽpus ꝙ datur ad 9
feꝛẽdum. contemp:us ueꝛo in electione debet otꝛa
dicere infra edictum qð ponitur pio ↄfirmatione
fiẽda atł nõ auditur niſi in caſu. c.fi.qui ma:accu.
poſ.⁊ hec egregie limitãt ⁊ dant itelleciũ ad.c.qðᷣ
ſicut de clec.ubi dr̃ ſimpliciter ↄtemptum poſſe ꝓ
ſequi iniuriã ſuam ⁊? non apponitur tempus. Ego

diceꝛem qð aut textus iſte intelligitur in conceſſi

one que fit loco collationis bnficij aut iu conceſſi
one alterius rei alicui facta tanq; bene merito. p
mo caſu ſi pꝛelatus contulit bencficium pnte capi
tulo ⁊ nõ ↄdicẽte uẽ incõtincti ↄſenuire nec dabit
ipᷣs ad ↄdicẽdum.hoc apꝑtiſſime uult pncipũ b⸗
.c.⁊ ſic hẽs caſũ in quo tacens habetur pꝛo oſen
tiente lʒ nõ agatur de re concupiſibili ſed potius
piudicabili.Contrarium nota.per Inno. in. c. in
geneſi de elec. ⁊ per gl. in regula is qui tacet de
re. iuriſ. in vi. æ.l. filius. S. inuitus. ff: de ꝓcura.
ſed dic boc ꝓcedeꝛe ꝓpter nimiam ↄiunctionem
que eſt inter pᷣlarum ⁊ collegium ad hoc tex. no.i

.l. ſi ſeruus cõis ff. de dona. inter ui. æ uxo. ubi ſi

pater donat filio rem cõem ſibi er fratri fratre pñ
te ⁊ non pdicente ualet conceſſio ⁊ eſt nõ. l.ad (õ
firmationem intellectus huius.c. Item poteſt alle
gari dictum Inno. in. c.i.de his que fiunt a ma.
parte ca.ubi dicit quod exiſtentes in uuiuerſitate
debent coutradiccere his que aguntur ſi nolunt ꝰ
ſentire als habentur pro conſentienub quo

ad peccatum æ? quo ad penam ſi aliqua i male

agerentur ⁊ probo illud rdictum. Innocen. bac
ꝛatione quiſquis de uniueꝛſitate debet notum

7 10
1 * Wies en ern ſsae »g P. 6 n 9/ l ſen Wr al⸗ eE=er haöni ymnffios rplasſ
6
¶ Ge pijs fi.a pla.
Gihuſniie
. in ti. de ꝛe.eccle. nõ alie.ſuꝑ ſyica in fi.ubi idẽ vr c. cteꝛmales. xii. · ij. Limita oĩa pᷣdicta p ꝙ ubi Gcnn natilie n
. Fiden es aiſſnud » 12 ſentire. * H nõ. po collige ꝙ abbatiſſa het liberaʒ cũq; bona pᷣlati ſũt diſtincta a bonis caphi tẽ ſuf unefel ni balin nonsn
2 Sn moete admiſtrationẽ ſui monaſterij ſicut abbas:? ꝙ ad ficit ſola cõceſſio plari uſqʒ ad uitã ipſisu plati qꝛ Solr gen P
9 e. g

cpuaul i
lunmmt e⸗ 4
mulpin tnnc
mmif iti ly l lul i
itrogeritt egin Mſe in
mibipzſiinſſet ne ni des
ehrcenste. Berns, in
ennid!
Dun Ns. ſe geli⸗
caiod enstcddrid din
Cum ioecro id Vo Nerd
Dsddeſenide pan
GNa Erdige arcick in che
i goſos aon potct irewen
iiciifi mli Gerhei
Gpdaemunms tri mie
letitei ſi gontolntro
eanten e die
prerſeccſni etarbum
nniding nadenmme
Ach ztſcliſeir zcn

ticknur ifimir
Eauſtl Cleſtorrftenien
nnis Grlitimſinz
Uniuerſiaeane ire

iüd ſſt aetnpoſt inani;

ↄdicit. Si neꝛo agit̃de cõceſſione nõ in titulũ bñ
ficij tũc eſt dubiuʒ qꝛ a iure nõ pꝛefigit᷑ ſpᷣs ad ac

tum exeꝛcendũ: z ſic vr̃ ꝙ ꝑpetuo poſſint contra

diceꝛe ſi capło abſente fuit fca cõceſſio æ hoc caſu
poſſet ſaluari dictũ glo.? Inno. ſʒ ſi ↄceſſio eſſet

3
Pe . — —– — . 1— 1. . „ — .
4 d b. —. ſole plars PrArrd. j pſuu- . 46, :c ſ c .e n ‚ 2562 fr ym
1.
ncgn il ¶ Ge bijt q fi. a pla.
dong deee ninces
ſarſl ſitclned iin ,
ln ee d Ainen dn Rb .
