
— 7

⸗A tũ.ff. de peura. ¶ Niez nõ ꝙ debitũ ↄctũ in qua

titate dʒ ſolui ſʒ monetã qᷓ eꝛat ippᷣe vcti debiti.l
ſi nõ reꝑit̃ ſoluẽda ẽ ipius eſtimatio ⁊ hoc ꝓcedit
ex quacũq; diſpõne ↄciũ ſit debitũ. unde oldra.⸗
ſuluit ꝙꝙ ſi teſtatoꝛ legauit puta centũ floꝛenos de
mũ ſupuixit ? mutara ẽ iteꝝ moneta qð ſoluendũ
& legatũ ad eſtiationẽ monete que eꝛat tpᷣe teſtamẽ
ti qꝛ ita teſtatoꝛ ſenſir. ꝓ hoc bonus tex. in. l.uxo
rẽ. SF. teſtõ. ff. de lega.iij.⁊ bñ facit iſte tex. 2 idem

dicendũ ſm eũ in ↄdẽnatione indicis ⁊ in ſilibus
Adliſpõnibus qð tene meiniſdi Uiltimo. nõ/ꝙ nbi
IlRe aliquid dari uł rradi ẽ in obligatiõe ſatis ẽ illõ pe
eie ⁊ ſi nõ põt hr̃i: iudex poteſt oↄdemnar᷑ ad illo

quod eſt in obligatione tradendum ul ad iplius
eſtimationem licet eſtimatio non fneꝛit petita in
libello quod eſt ualde notandum nam in petitiõe

a mianeta Sebitn gttarte Pr. * ſulu, Acza, 75. S

ation
Gtl un ni iiib
anolen
ictane dſ vend

ric Gictu ſones
cnn Hrr inli i
er⸗ bli 1gen,
po n la.pnio

naldegrſu lenul ſon
nec cininoi hore ſe Cöter t
rta gl in d c anlcnc, g
mnueno idepen lju wl⸗
ſede duinſ urdirncnbi,
, Gr i mulual uluf

Pnuenerabili

ecleſe lervita gde ſcdi ded
0s Halud ſeminton non imponenn
ſen non ineligirar ronittſle pum
Harrat facuum ſecüda parns allegan
Enitionis motiunz quarta ffinittl
bimus:tertia lbi qn qua a ibi deren
hꝛimo epiſcopum poſſe dimineꝛe
ſuuina que ſbitbeuciben c inel
lint er cj 0u apl. gralz noh
mre inmg enſe em ic palogls d.
i nnner nidetep un ge
.M ſcdo örchs
eiſnienininennei⸗
itcNfoinsde tel o Ten
leuiitanſſone nö ſclin n
“ one no ilelligi remſſu
4 neretiruſtunon eſ pen

go ſ infi de bae nj nz
ſonſsde ec m no p got H⸗

ſtenevrn ſce Niusg oan E

Wd cterinenco non
NW Kctepinento nain
igiV Ppoffrodgtico ofürce

ſer denm ſotengeni Mrei reffnocg.

gotli nschleeir ni ibeh
4r abecunci g oimn bononi cabe
bls appeliiſſocmni cro n muin
grinſoto. nics annninogrgti
denor dor:t ulber dheins oiercfe
nbar beſfmii t e inecij vncch
cuos anfvs o uilbir aiſo ceio
er q.ij.in ſina ?iciEex lo r.
Nö ueletouendo ino ininurone
õ
ie Gorenan ubic nicdes eltebitur
WoN NeNa Nlacdcigto⸗ 1
cni ſer occes dtinsdcded
do go n Nint nchtantti
pr. oe etothmenithind
irömnem gknchk fnin ann
weſmnd eau uhecd ün ſen
lat Cdeenattotnoll1 in
penin ſhnnonen t, H
rgtan atre age)
onez tal chtians d linidig
mis Ple. een⸗ Aliedſoionen

6e

ern B
5 6 tcttcnneilt i
nigd letafolt ſ i⸗
ceneinl blrluſe⸗
Wee . uiſni
, entthe dn dinn⸗
uſu onel eußie

(dicta eoꝛuʒ/dic ꝙ epᷣs quãtũcũqʒ gnalite: eximat
ecchiam a ſe ſemꝑ ſaltem retinet octo a quibus nõ

.. 142 Pln „, Aun 3, Fy 16° 2ð ☛R 6„ ,1 vr T: ₰ gJ. 6

1,

De cenſibus.

epi nulla fuit facta mẽtio de eſtiatione.ſed ſolum
papa fecit in ſnia.⁊ ꝙᷓuis aliqui h̊ dicãt ꝙ petita
fuit eſtiatio:licet nõ dicat̃ hoc tñ eſt diuinaꝛe pꝛi
muz tam dictũ eſt ueꝝ de iuꝛe de quo plene ⁊z ſub

ỹ. de offi. archid..æ in.c.ii.de cap.mo.li.vVi.Oc
tauo ea que ſũt oꝛdinis epalis.nõ.n. põt epᷣs exi
meꝛe ſubditum ut nõ teneaĩ reciꝑe ab eo que ſũt
oꝛdinis epᷣalis. Alia iura ab iſtis citrꝗ põt eps ꝛe

tiliter per Bar. in. l. ſtip ulationes nõ diuidũtur ĩ mMitteꝛe eccleſie infeꝛioꝛi:qð itelligo. ex cã z de cõ
fi. de vbo. obli. ¶ J n gl. penł.ibi ꝙ ſcꝛiprum eẽt ſſenſu capli ut. S. dixi. On tꝛibus iñ caſibus eccłia
ex bac gl.potes notaꝛe multa.pꝛio ꝙ in quãtitate pet eẽ plene exempta a iuriſditõe epi Primus ſi
cathedratici curꝛit pᷣſcriptio.æ idẽ ꝑ iſtum tex.teu 1 eps ↄſenſit ⁊ papa ↄfirmauir ex ceꝛta ſcia.ſic loq̃

it gl. nõ. xvi.q vii.c.quicunqʒ fo ꝙ in debito an
nuo incipit curreꝛe pᷣſcriptio a tempoꝛe ceſſarõis
prime ita ꝙ non eſt neceſſe ut contra quamlibet
pᷣſtationẽ ãnuam de nouo inchoetur pꝛeſcriptio:
æ an hoc pꝛocedat tan in annuis legatis qᷓ; in ce
teꝛs debitis annuis. uide nõ. ꝑ gl.?æ Maꝛ. in.l. cũ
noriſſimi. F. illud cũ F. ſe. C. de pꝛeſerip xxx. ãno.
ð tertio. ꝙ cõtꝛa eccham ſeu cõtra iura epa
lia nõ admittit᷑ pᷣſcriptio niſi. xl. an.nõ ſolũ cum a
git de pᷣſcribẽda ſubſtãtia debiti ſed de diminuti
one ipſa debiti uel modo ſoluendi ¶ Hoſti. ramen
tenuit ꝙ i caſu capli n poterat currẽ pſcriptio ꝓ
pter malã fidẽ: qꝛ ſicut cenſuſ non rollit᷑ pſcriptoe
ita nec diminui poteſt. ſed cõiter tẽtur oppoſitum
ut eſt et gl. in. d. c. quicũqʒ n gl. fi. i fi. de hac
mateꝛia uide peꝛ Jo. de ligna. poſt paulum in cle.

tur. c. conſtituimus allł.in gl. Secũdus ſi ſnia fuit
lata otꝛa epm ſuꝑ plena exẽptione ⁊ nõ fuit appel
latũ: ut in. c.cũ irer. S. de rc. iudi. Terrius caſus
rõne pᷣſcriꝑtionis.un põt quis ↄtra epm pᷣſcriber̃
iuꝛa epalia in ecclia epo ſubiecta:ut in.c.auditis
⁊?.c.cum olim de pꝛeſcꝛip. Dotes addere quariũ
caſum idubitabile:qũ papa plene exemit per ſe:ut
in.c.i.de priuił.li.vi.dicit iñn Jo an. ꝙ licʒ epᷣs ñ
poſſit a ſe in totum eximeꝛe eccliam:tamẽ peꝛ mo
dũ cuiuſdã uicarie ꝑpetue põt concedeꝛe inferioꝛi
prelato ẽt recipienti nomine ſue dignitatis omia
iura predicta preter tria:ut cathedraticum reueꝛcẽ
tiã ⁊ caritatiuum ſubſiduum.ſʒ in aliis qnqʒ pot
ex cã ⁊ de conſenſu capłi ↄſtiruere aliquẽ uicariũ
ſuũ ⁊ ĩꝑpetuũ noĩe dignitatis ſue: ut illa exeꝛccãt
tãqꝙᷓ uicarius epᷣi.ꝑ h tñ iura h̊ nõ erũt abdicata
ij. de decimiſ per doc. in. c. quanto. s. de iureiurã. ex toto ab epo:qꝛ ſaliẽ illo negligente poreri epᷣſ
2 per Bar. in. l.paulus ał. creditoꝛ. ff. de ſolu. cxeꝛcere.ar.in.c.irrefragabili in.. exceſſus ð of
as. . fi. oꝛdi.⁊ hec nõbis ad pᷣdicta uide quod nõ In
B m uenerabili 8. Ep̃ſ ꝛe no in. c. in. lateꝛanc. de prebẽ. æ peꝛ doc. in. c. cuʒ
mitens ſatis de offi. archi. æ.c.cum ⁊ plantare de priuil.
eccleſie ſeruitia que ſibi debebat ? ſta u An ãt ↄtra inſtitutionẽ auctoꝛiʒabilẽ currat pre
ens ꝙ aliud ſeꝛuitium non imponetur pꝛocurauo ſcꝛiptio uide qð nõ.in. dicto.c.cum ſanis. æ So.
nem non intelligitur remiſiſſe. pꝛima pars deciſe an ſatis ſentit hic ꝙ ſic.pꝛo. hoc.c.cuʒ oli ⁊.c.an
narrat facrum ſecũda partis allegationeʒ. ttia dif dins ð pᷣſcrip.? ꝙ nõ. Jo. an.i.c.ſi epuſ de offi.

finitionis motiuuʒ. quarta diffinit: ſcdᷣa ibi co 0 oꝛdi.li.vi.? ita al.in feo ↄſului.æ uið quod dico
nimus: leitia ibi qꝛ:qua ta ibi deceꝛnim ¶ NHõ
pꝛimo epiſco pum poſſe dimineꝛe ecclie infenoꝛi

in. c. cũ ↄtingat de foꝛo ↄpe.¶ In gl. fi. cõclude
ſeꝛuiti que ſibi ab ea debent᷑. ⁊ intelligo ꝙ hꝰ fa

ꝙ de iure oꝛdinario ſemel rantum in anno põt ?
dʒ epᷣus uiſitare ſuam dioceſim ⸗z qualiter debest
ciat ex cã ⁊? ex ↄſenſu capli.qꝛ als nõ poi eps alie
nare iura ecclie ſue: ut ĩ. c. paſtoꝛalis de dona. xij.

ſe habeꝛeatan circa clerũ q; circa populum uid ea
ſum bonũ.x.q.i.placuit.⁊ in.c.i. j.e li. vi Ex cã
q. ij. ſine exceptione. æ uide tex. cum glo. xij. q.iij.
c fi. Ors ſcðo ꝙ ex cauſa põt eps imponeꝛe ec

tñ põt iterare uiſitationem ut in. d c.i.æ ſic uno
clie infeꝛioꝛi cenſum ſeu penſi ſoluendaʒ.
facit. c. oſtitutus de reli. do ¶ Teꝛtio nõ. ꝙ i ge

modo poteſt intelligi tex.iſte. uel hic fo re H fuit ĩ
poſiiũ a fundatione iſtius eccleſie:nt bis in anno
neꝛali remiſſione nõ irelligi remiſſa uiſitatio. nec

eã epᷣs uiſitatet ⁊ ꝓcuratõem rcipet ⁊ ultia ſolu
no melius ↄgruit le ⁊ de mõ ꝓcurãdi allqd dicet
ea que accedũt uiſitationi: ut eſt ꝓcuratio. ¶ In J
glo. ij. in fi de hac mã nõ. ꝑ glo.?æ Hoſti. in. c. pa

curatöes. Ab.
ſtoꝛalis de dona. zæ latius ꝑ Jo. an. Et ↄiũgendo

B p eꝛ eo. Eccleſie de nouo ↄ

ſe in ꝓcurationibus =z
aliſs fuabunt ↄſuetudinẽ uicinax prio
põit᷑ ↄſultatio.fo ꝛñſio ipſius. ſa ibi nibi l⸗õ
i mõ ꝓcurãdi ⁊ aliis obſeqis pᷣſtandis attenduur
ↄſuetudo uicinaꝝ ecclłiaꝝ:h intellige qn nõ apꝑet
de ꝓpꝛia ↄſuetudine loci(nã conſuetudo cuiuſqʒ
loci pfert ↄſuetudini alioꝛnʒ locoꝛum. ur in. c illa
xii.di.⁊ in.c.de trina.de ↄſe.di.iiij.⁊ per h̊ eſt ex
pedita glo.⁊ intelligo hoc quando conſuetudo n
eſt multum oneꝛoſa quia negligentia nnius loci
non debet obeſſe alteri loco qui non neglexit. ita
nõ.dicit Innocen.in. c fi.de offi oꝛdi æ de excn.
tuto.l.non tantum. Item intellige pꝛeterquam
in ſacramentis eccleſie.ut in articulis fidei. nam

◻

bot eccliam eximeꝛe.ut ẽ coheꝛtio.xvi.q.ij.uiſis.
uiſitatio 2 pꝛocuratio ratione uiſitationis ut hic.
tẽ cathedraticũ. ut in c. paſtoꝛalis palł. archi. tñ
in. c. i. de pꝛeben.li.vi. dixit ꝙ licet in ueꝛbis gña
libꝰ nõl uideat᷑ remiſſuʒ cat hedraticũ. ſpãliteꝛ tñ
pot eps ꝛemitteꝛe. ſed glo. renet pꝛiũ in c. quicũqʒ
xvi. q vij. et ideʒ uidet᷑ ſequi Jo. an. hic.⁊ h cõit
tenet. Quito nõ põr remitteꝛe reueꝛentiã q̃ ſibi ðᷣ
bet ab ecclia infeꝛioꝛi. Sexto caritatiuũ ſubſidiũ:
ut in. c. cum apkus 5 eo. Septimo iſtiutionem au
toꝛizabilem quo ad curaʒ populi. ar. in. c.no ſatis

„ — . ₰°— — —
— arz da ape Parrzi⸗

Bars F. j sſe--d , —

Ni nre- I pfnnhen

—

NIo na gſiret. eg

XNerse W ſ. AW r 2
4 ur imn fenetten allocei So ſase Si⸗i X . Tt,
S .17 — ℳ
1 y ville isne — B 11 menkt eid,
—
ê
¶De cenfibus.
in illis debemꝰ ſequi ⁊? teneꝛe qð tenet ꝛ20 5
qui 2 teneꝛe qò tenet ꝛomana e SS
leſia. ut i ni 7 teneꝛe qð tenet ꝛomana „ An alo. i i
eaeriil . abolede. . de beꝛe. æ de hoc uids o inra: ¶ In glo.i. in li. quarta ẽ fʒ doc. rõe pij cerdo tn in
. n3 8e c.i. de ſũma tri. li vj. in vbo docuit. et legij. ar. c. acced eibus de exceſ. pꝛela (Deann zuumn c Znligbn
ditio mede q nõ.in.c.cũ oliʒ de ↄſuetudie ad ⸗ ä nrea n mMiu Tar in c. ſi 66. in⸗ les nn
Queꝛo qũo iſta ciuit off. oꝛdi. li. Vi. ? tũc . U epoͤ ce ie tolit do n voſtnb⸗
la. dicit Hoſti. ꝙ ip as eꝛat de nouo ↄueꝛ oſhi oꝛcli: -i⸗r uc Penraut on datur ep Inn oſii
. i. ꝙ ipam occu = ipi uiſitãti noĩie epi.an ũ . epo ſed imo⸗ ſcus g bo
ſtea ꝛex caſtell panerãt ſaraceni. po . pi. an aut poſſit cxigeꝛe reci lumo, opedt ho⸗
e ꝛecupeꝛauit ⁊ ſic erat ꝛeſti . pecuniã ꝓ ꝓcuratione. dic ut hẽtur i ii recipe ricatie Men z g
poſtliminij. ff. de c erat ꝛeſtituta iure decuniã p enarione. d in hẽtur in. c. ij. -. iij n nticn cicrniſe n
oſtliminij. ff. de cap. - poſtt. reu. turg i j. eo.li. Vvi. ¶ In glo. fi ibi i c⸗-Il.Eiij. oie⸗l
N. lic nõt ipe reu. l. poſtlimimũ. er 5 in enſenijs ſeceß nͦn
ꝙ ubi poſtmodũ aliqua ciui glo. ꝙ ſi platus grauat eccliam i vul eꝛgo inlen hf a
ra reduedtur ꝛedt dũ aliqua ciuitas uel teꝛ debitũ eccliam in ꝓcurati Inn. lcim, ine ieliͤ⸗
. Senda éſm coſhemdinc wiei tra debitũ ꝙ habeat locũ pena dupli one ui er in ac
ꝛum. ⁊ ſic ad aliũ tudinẽ nicina 5 upli ut hic. ſed ſi cnſoneh rengnick
cinitatis aliũ locum ↄſuetudo exigitur ꝛõe ui grauat recipiedo enſenia ſeu muneꝛa teneĩ ſed ſi t an hiecl an ſuſ ſed
.ut. S. dixi qð nõ. druplñ.⁊ ſic intelligit. c. qm.xviij.di ſd a 6e: 8 nui gpedi ddbn . –
. cõiteꝛ dicũt.idẽ in enſenij octo. 4 jgran Abbos
Ocur PMꝛelati „ 2 1 enſenijs quod in — 10 „,A pcurionen , zi
gtiones. n. n unie⸗ ꝓbari i· a. c. i. eo. i. li. vi. ubi eurar geer 1 ragi itculeii
Timare allig larers one niſirar. 2 deber tuc e ne na 3 derhl mune:a. ſz ſi recipit daſer pchooli ondee cnan
nẽ. ? pd cationi 1ece a peccato niſi reſtituat duplũ 19 iciſian ceſne d
ꝛefoꝛmatiõi nacare.legati coꝛꝛectiõi et ibi legit 7 nõ. i eſtituat duplũ æ dic lati igdſtnninci Han :
. .legari ⁊? nuncij ſtolici ibi legit᷑ æ nõ.in.ciqm.rnd c latius it ,aſe chs o ooſtte
his diebus tantũ 5 j apoſtolici pꝛo ief rñdet᷑ ꝙ loquit᷑ in cãn qn nercicihl ho n
1s 4 iũ quibus moꝛã trahũ archieps aufeꝛt aliquid epo ueniẽ quit in cau qn ſrcſche
bet. 2 orra pa luibus! trabũt ꝓcurari de 1 quid epo uenieti “ , v,z eatione cuin. ritur wr
t bec D H cacte ꝛeſtitui duplica cetareein pleꝛiqʒ ubi aliud Unn umin igr paſniliat
.d. pꝛimo ꝓhibet. ſcdo doce idi po: = s. dic ut ibi nõ tur Rhoc dicti
punit:ibi quẽ aũt. ¶ Mõ p beantbukbe Rentie .n, 1 ſi ecclia uiſitata H glo. queꝛo qͥd cndns Crin hoc ani nes
ſi ebi ali . ia. ici ſſ
cni Nrs ars ſer Morn ꝙ nõ ſolu epi uel ſupioꝛes pnt uiſitare ſed e 1s ſti. ꝙ aut notoꝛie ↄſtat de potenri So. dicit Ho ſonsemin oſt ne iſin
ern pꝛelati inferioꝛes qð intelli ſed et alij rectoꝛẽ ad lat de potenna æ eps celle nn tcat ho elin po e
ſias ſubiec llige quando babẽt eccle . ꝓcurandũ.ad hoc.c. j. ꝓximũ i ſcnon l
ſie für iectas de iure ſpali nam de iure cõi toꝛie ↄſtat de impotẽtia æ nõ Deund. aur no õ
nii ſũt ſubiecte epo dũtaxat.xvi.q.vii untes be qr ſi eccha totalꝛ ẽ impotẽs en ornballer ecronc. eni tentum in plli ſi
nre . gane cnda ? in. c. cum nenerabilis de expenſis uiſitare qð nõ. ꝓ ho e, pꝛelatus ei ſnis pelnonmn ,bmnnl /
reli. do. do nõ. qlegati pape poſſun 8 c.cũ apłus s eo.⁊ ibidẽ poc rnd mn inſtantia 7 atbrvrpropunr
aeT exigeꝛe ꝓcurationè ꝛe uiſitationis ob poteꝛit eps exigeꝛe iuramentũ . 5 in gl in anbio ritraſrotluis Manni n
W d offi. lega.li.Vi.⁊ de poteſtate legatornin c.fi.de iureiuran. uł excõicare ſi eette arin nmlumn tum ie im
7 ⸗ ene dixi in. c.fi.S. de ↄfir. uti. uel iuril. excõico te niſi ꝓcuraueꝛis me in ſen nenn⸗ Kendiwaunt hettd
ener . nõ ꝙ quelibet eccleſia peꝛ ſe ſuffici. ns 2 nõ iſtuʒ ultimũ modu. Aldag⸗ iuann. eeni Aintrckighin
ti el n erena per ie impendeꝛe ſupeꝛioꝛi miſitan Enerabili Eccli r ntmnti hſiclergarc u
ding ning clia ſe ſe non ſufficit: debẽt plurcs in r4 ili. renli⸗ enannf agen Ganumeichur un bdüiß
peꝛioꝛ ee e o cr, ceſſante cauſa non debet ſu rere epm niſitantẽ q;qᷓ “ nner eng 1 ornlcft ronaminf
H ũᷣd rrabeie moꝛũ in eadeʒ eccſia: uerit. pꝛimo ponit queꝛcla ei. cdo drcſarnen aaſndic olſiiano unui pſiphoit
. ſ i. nſtäria 5 . CBnnof uide qð dixi in.c.cũ onẽ fa ibi diſcꝛetioni. 6. pr “D ien arvl in. cci leans c bi no ertl
uars i ege Ieret IFnt a-r „ põt alianic egele rö po ſi eus nõ miſitar non e põt ⁊ debet uiſitare. nedum cceleſno dlb “ nuanneeennln
6 Pr d or dliſeng e uratiõis. .ſed etiam cinitati . qꝛ poruit nci pbabili
( nuͦquid uiſitzs poſſit exi 1s. (Sz quero e. ſed enam ciuitatis ? ꝓcurarionem ab ecckis ui evorlallkui lr
1 it exigeꝛe expẽſa ſi atis exigeꝛe põr.¶ Secund ccchis ui ſerii no eratidſocei
eundo ad locum uł . s quas fecit ĩ . põt.¶ Secundo qꝛ ſtante inre uiſi icſoccliorc ſacro.
vr emend cquo tandi ias peurand à imf qꝛ ſtante iure uiſi taſu pendeer fnum eui n mn
necturas equoꝝ. Ite ꝝ moꝛtuoꝛuʒ uł Peuran u ẽ impſcꝛiptibile. vñn qq i n penact er umno cemn an n
Eeei .Item ueſtes 2 ſina. J monaſteꝛiu ; vñ qc iſ NRltertcpn oeſe na
rit e ſic: 2 ſina. Inno. hic di nunqᷓ;ᷓ pꝛocuꝛaueꝛit cpi ltenlchn ſcſe inpo
in ratwuneſan or al ennland que ipẽ cormpullus fuit ad waber bibendn dl H kane
intelligi in legatis ⁊ nũcij nno. debet 1 e uille qñʒ comphẽdi ciui no nn ſann eßſ peellt eii
i Gccizs aplicis qni nenii mumen ex propeo figniſi it ciuiras. non Pars geeranon, epl peedat ein
Pteꝛ uelliraté loci. ſed epi v alij qui ueniũt pꝛo pꝛio ſignificato uocabuli ſed poni Mrg ac NRernatione irii nor⸗an⸗
.Fſed epi ⁊ alij nõ pñ ex alluſio ſignificato nocabniſi ſed porius tüͦc adn uſcopnin
ſed ꝓcuꝛationẽ dũ j nõ pñt illa exigeꝛe ne. nam in quibuſdã loci . nite Putcten i win
ẽ dũtaxat: ut nõ. Inno.i cos ciui . uſdã locis ut opud galli ſes ranende mſan
li. vi. ⁊ pᷣdicta ibi ꝛut nõ. Inno. in. c. i.J.e. ciuitas uocat᷑ nilla. ꝓpꝛie tñ aliud ẽ 18 eefenger gacio aren alan
li. vi. i declarat glo.ſic ĩtelli . cinit 28 lilla ei ꝓpꝛie tñ aliud ẽ milla alið goe ſen o materialie ſhünli
ij. eo.ti. li.vi.⁊ ibi ꝑ I . lic ite ige glo. i. c. Cilla eiz recte dicit᷑ unitas qua:ũd ce ſen eo. l i ei iil
eo. ti⸗ li. vi. o. an. ĩ nonella ; mox ſine muris quaſi ualli quaꝛüdam do Go gporennbus kilencleti
eps põt exigeꝛe ꝓcurati 1 quare autẽ is quaſi uallis uallata.de parynbug ele un
ationeʒ rõe uiſitatiõi . ꝑ Jo. an i. c. ſi ciui de quo lene Neigati circa poſſeſ P4
pteꝛ hec oneꝛa babe atiois en; ꝓ U .i. c.ſi ciuitas de ſen.ex.li. Vi Cuationen. dicit eni eſlionte
. at redditus epᷣ ici i. in fi. ul dic ſ er.l. vi. n al. nni relhchſi
no. in. d. c.i.ꝙ hʒ in ſi patus. dicit In fi. ul dic fm docto. et bn. ꝙ ideo iſti h nnmn aſült nulgmeu⸗
d. . ignum ſubiectiõis. dic eti gabãt: qꝛ e h. iceo iſti oc alte henön ndſcge leginn ii
nt facilius iuduca e tiõis. dic etiam x quo monaſteꝛiũ eꝛat in ciui f enont idl guunin
tur ad niſitatiõeʒ. ſicut ui expleta niſitati ar in einltate Vorat nrinte t i
in canonicis quibus quotidi ʒ. ſicut nidemus . tatione epiſcopus redire ad domũ bicerin ino ſto en e a
. quoridie dant᷑ diſtributi pꝛiam. ⁊ ſic uid . ad oomñ bio Nandi oſmo gc n l
pꝛopreꝛ inteꝛeſſentiã dini ributiones iam. c ſic uidebatur ꝙ nõ eſſe adus. nã hncifri nvan
ã diuinoꝝ:I teneant al an iudex Pficiſcir er t ꝓcuradus. na e iͦ frit nod ini nc unuen
3 ,Ir in j . f ad diuin qn iudex ꝓficiſcit᷑ ex domiciliũ 4 Aric ſio figg, on
W. I-iv its wrſiiret officia: ut in.c.i.⁊ qð ibi nõ.de cle.nõ reſi 5 diſſ. F domiciliũ ↄputet ea q ex leicſip fisge ho ve e
ms nz weſunne Prnras . .de cle. nõ reſiden.li pẽdiſſet domi.ut nõ.i ſeicc e in
ð Vi. ⁊ hec nõ ¶ Quid jr ſi iden. li. lomi. nt no. in. c. cu ab omui de ui.⁊? h cCl glone eg g/⸗ Oboeri
. ¶MQuid aũt ſi legatus nõ niſitat: nũ cle. Sʒ rõ decidẽdi ĩ Zꝛi ide vi. æ o- ri gſonecg eelt n aen
quid debeat᷑ ſibi . nõ niſitat: nũ e. Sʒ rõ decidẽdi ĩ Zꝛiuʒ fuit: qꝛ i . biſentar en Nelt n
nie ꝓcuratio.Doc.ꝙ ſi nõ ↄſideꝛat᷑ int᷑ fuit: qꝛ in pPeuraric e leri tiaſſſn iis ann
uis 7 niſciis dat ertnatl Doc. ꝙꝓ ic. nam lega ſideꝛarf inkeſſe. ſz dic ꝙ dat᷑ rõe officij gi Ulerin ci eſ,,, AWais gi er.
. ratio nõ pꝛinci o niſi ꝙ dat᷑ i ſignũ ſubiectiõi oe officij. u die eniz etlenon n cgſ
tiõis ſʒ qꝛ ſubeũ no p ncipalꝛ rõe uiſita v dat᷑ i ſignũ ſubiectiõis: ut di 5 lendi gr. 5 fon nbi ns
li. vi. o oc eten one:a aliox: ut ĩ.c.ij. de offi. le. aũt rõ uen dicat ſibi locũ tã ĩ a rc icer dil ein dnocünen
c. c. cũ inſtantia S. e. . c. ego eiʒ de iuꝛe uitaris. Et ex his ⁊ ex tex coelg iocef i el t erce noͤge eſfamn
. Eccleſijs ciuitati e ꝙ etiam a
tis quas epiſcopus uiſi BIn
tat poteſt
uper. Aui

5 tccn 4442 rcest⸗ „S vuſac⸗ A5 SS — . r Sengs . zK oPr,
us e . α à. izen. rA “D ſp.. eh⸗ „. dar rit, foe g eref rsent 2ð
r cateh nſcnme
— nin eteehtn 3
odiln ernan lnn g ꝓcuꝛationem exigeꝛe hoc tene menti ¶ In gl. f. tentiã. prio querelã deciſam. po mãdarum ibi ma
ſti i iie haninmie ſehsce ibi ſũptibus nõ gl. ↄſimilẽ gl. habes. 5. eo. cum damus.teꝛtio cõminat᷑ibi aliouin Wö prio
i epl füſtaee d inſtatia.notãt doc. S. c. ꝓxio 7. c. cum aplus. S. e. an põt quis locum niſita:e duplici ſure ut erat
An ratione. dendin netnite Altimo ſcias qp Inn. poſuit hic glo. aliquan iſte archieps.nam poterat uiſitaꝛe pꝛouinciam iu
i ngof bi nan nnciri tulũ intricatã ? ꝓprie expedit hodie in. c. cum ꝑ re metꝛopolitico:ut.ẽ e.ſopite Item iure legatio
plams l pſeſ lieg ſone de priuile.li.vj.⁊ qꝛ mã ẽ quotidiana 2z gl. nis:qꝛ erat legatꝰpape.⁊ ſic uideĩt ꝙ ſi eodẽ ãno
cbini Pbeben S n in nnntoſell Inn. aliquãtulum ofuſ. a. ut. 5 dixi. ideo ſubijciaʒ bis uiſitaſſet ꝓuinciaʒ diuerſo iure bis habuiſſet
Aecpiedo enſenia ſ. anaclin brſt ↄcluſionẽ per quã facillime itelliget Inno. Que ꝓrurationem. (Sedo noͤer hoc ⁊ ex tex ꝙ le ='lazmtn = mia nſeln Z
firſin ige enm en iaknann rrit enim hic de hac queſtione/quidã cpus ammo gatus pape poteſt niſitaꝛe totam pꝛoninciam ⁊ bb⸗
dcir iein alninllſci llanm, nuit quẽdã abbatẽ ut paꝛaꝛet ſe ad uiſitationem oĩbus eccliis exigeꝛe ꝓcurationem rõne niſitatio
Demii R D Pemmtöeet 4 7 ad ꝓcurationem Abbas rñdit monaſteriũ eẽ nis ¶ Tertio nõ ꝙ ſupeꝛioꝛ licite fert ſententiaʒ
SNGre — lzti exemptũ ⁊ꝛ nrean e incõtinẽti Kbar u conm ra connn denegantes indebite ꝓPcurationeʒ
Mwamiiiin 1 it nödörcn ipſo epo dl 4 le n ice Sune, oall, es n cd qᷓro quo tpe deberur procuratio.uin ui &1.α e Prn⸗ d-⸗beu
RKWHKZ digänten . RM patü ad Biman ũ ſniam 65 uure abe auit ad pa detur uelle ꝙ in fine anni ꝛecollectis fructibus:
ninn lig bonen idi pi luſta cã expᷣſſa. eps nõ obſtãte appellatione tu qꝛ tũc debet ſuperioꝛ uiſitaꝛe do. An. putat ꝙ ſit
kenltan lchotniind iin lit excõicationẽ 3 eum. qritur utꝛũ dicta excõica in optõe epi. unde quãdocũqʒ uiſitauerit poterit
Neiczlb alre Cplä dar tio teneat ? pſuppoſita nullitate: utꝝ epᷣs ſit puni exigeꝛe ꝓcurationẽ. ⁊ hoc plus mihi plaeer ꝑ hũc
eubs cient bird Enngo *— endus. Et in hoc diſtingue tꝛes caſus aut eni epi tex.ibi otingeꝛit uiſitaꝛe ⁊c.z.c pꝛocuratões 5̊ e.
Alin litata Alegrinpormnti en ſcopus eꝛat in poſſeſſione uiſitãdi ⁊ hoc cõſtabat. ſʒ dictũ Vin.põt aſſumi pꝛo ↄſilio ¶ In glo. ii.
aur notore oſtne hornin niihen aut ↄſtabat ꝙ nõ erat in poſſeſſione. aut dubita ibi cũ epᷣs negligẽs ẽ.imo ⁊ ſi nõ ẽ negligẽs põt
ad rurmti a boc Puni u baj.prio caſu tʒ excoĩcatio:qꝛ cũ eſſet ĩ poſſeſſio archiepᷣs uiſitare ꝓuinciã: fuãdo tñ foꝛmã q̃ hr ĩ

ſn de mponenn rno Conpelernaong.
n wuheinporis f Pulams ei ſnis
iſigne go Ni p hor cuminlmnar
s zeo. e bigi hoc ir in gl in dybio⸗
ps engere iuramenni einporinn gr in
einran röſcare ſob ocitone pna
Enid Pemaneis me n faenlgne man.
mNoNaNd. Aodas.
ner W Cöacian Cure

ſerehenn gan
nt Gniſmiih imii n
ſt pimd ponin gberß lc liſtu
f b dlagoni. (ne Aſte.
us t oa ſimme lnn aciind
ſcd aiam anitans wmmonm haifel
isenger ot. Samhſmnnn
ðõ
tin mwauat lng
u 8 – Cigsſon
Nutione vlle eßz onic

ſechponn⸗
iſteno voccſelſeini
net ohtd ihiſfend esnthl

ne nõ tenebatur in pᷣiudiciũ ſui iuris admittere
appellationem nec ẽt ꝓbationẽ ꝛeciꝑe qꝛ epiſcopꝰ
ꝓcedebat ut pars ꝓ ↄſeruatione ſui iuris: nõ ãt
ut iudex. et ſic oblatio ꝓbationis nõ hʒ iuſtifica
re appellationẽ: ut habetuꝛ ĩ. c. iterpoſita de ap
pel.?. c. cũ inter canonicos de elec. unde iſto caſu
nõ tenetur epᷣs aſſumeꝛe cãe cognitionẽ:dʒ m mo
nere pa:tẽ. Hoſti.dicit ꝙ ex qꝰ ↄtumacia ẽ mani
feſta nõ tenet᷑ citare partẽ.ſʒ primũ dictũ eſt turiꝰ
ar eoꝝ q̃ nõ.i.c.cũ ſit romana in fi.ð appel.ſcðᷣo
caſu dic ꝙ ſnia nõ tenuit pᷣſuppoſita exẽptione ut
in. c. cũ dilectus ? ꝙ ibi nõ.de rel.do.non tamẽ
uenit eps puniendus ſi monaſteriũ erat in dioceſi
ſua:qꝛ potuit duci ꝓbabili eꝛroꝛe.ſecus ſi mona
ſterin nõ erat i dioceſi. ar. c.ſacro.ðᷣ ſen. excõ t᷑tio
caſu pendet ex futuro euẽtu an tencat ſñia.naʒ ſi
oſtiterit em nõ eſſe in poſſeſſione ⁊ monaſteriũ
exẽptum nõ tenebit ſnia.als ſecus.⁊ ꝑ predicta
ↄſuluit Inno ut ſemꝑ epᷣſ ꝓcedat exindicialit᷑ ut
pars ad ↄſeruationẽ iuriũ ſuoꝝ:quia nõ tenetur
tũc ad nittere ꝓbationem uel appellationẽ.ſʒ põt
ſe defendeꝛe gladio materiali ⁊ ſpũali:ut in.c. dile
cto de ſen. excõ.li.vi. ⁊ idem dicit in alijs iuribus
epo ↄpetentibus nel circa poſſeſſionis coꝛpoꝛalis
ↄſeꝛuationem. dicit eniʒ ꝙ ſi ſubditus qui allegat
exeptionem oſtẽdit pꝛiuilegium ſuũ poreꝛit epᷣs ui
deꝛe nõ ut indicet ſed ur ifoꝛmet ſe: quia nõ debet
eſſe iudex in facto ſuo cuʒ ↄmodum ueniar ſibi ap
piicandũ. facit quod dixi in. c. ad audientiã de ap
pel.? i.c.ſuꝑ lr̃is de ſep. ⁊ ꝑ hoc nidetur ꝙ i cãu
dicti. cꝛcũ pſone epᷣs ꝓcedit nõ ut iudex.licet glo.
aliud ibi ſentiatjnam quãuis epiſcopus poſſz eſſe
iudex in cã ecclie non tñ ubi ↄmodũ uenit ſibi ap
plicandũ.ar.nõ.in.l.de iure.ff.ad municipa. ⁊= in
cle.ij. de re. eccle. nõ alie. .
ui iure metro
3 Bm nup er. politico uel lega
tionis uiſitat pꝛouinciam in pꝛonuincia
les qui ſibi ꝓcurationes denegant.poteſt feꝛꝛe ſen

lebratur ut ex hoc ſolo ñ ↄcludatur hoſpitale eſſe

.C.i.⁊ fi.e.ti.in vi.
2 vi & Agd ãtiqᷓ;
Bm canonicis. d dri
i nõ eſt in uſu ad eius eſtiationem ſoluẽ
de ſunt penſiones Kans⸗prlno ꝛecitat factũ ſo

—

ꝓuidet ibi damus ¶ Hõ primo ꝙ eccleſia cathe
dralis appellat᷑ ecchia maioꝛ quandoqʒ appellatur

matrix de quo in Pi 8. ſen. ex. ⁊æ in.c.uencꝛabili
in. fine. J. de. vV. ſig tem nõ qꝙ ſatiſfacienduzʒ Piu nanin ſaffeinen ja 4Sut
ẽ debito fᷣin monetã currẽtem tẽpoꝛe ↄcti debiti

2⁊ ſi illa nõ ẽ in uſu debet ſolui eſtimatio. Ex quo
ifert᷑ ꝙ ex quo pecunia nõ eſt in uſu ñ põt ſolui ð
bitũ:lʒ eẽt in uſu ipᷣe debiti ↄtꝛacti de quo nide ꝑ
Inn. æ Hoſti.in. c quãto de iureiurã.? ꝑ Har.
in.l. panlus.ᷣff. de ſolut.æ ad declaꝛationẽ uide qð
dixi in. c. olim. s. e. In gl i. ibi uidet̃ ꝙ duo ſuffi
ciant dic ꝙ in caſu illius.c.nõ refert an duobus
uel pluribus annis fuerit ſolutio facta qꝛ hic non
ↄtendebatr᷑ de ſubſtantia debiti ĩmo debitum pſup
ponebat᷑:ſʒ petebat̃᷑ fm monetã nouiter currentẽ
antiqua melioꝛc:fatendũ eſt:tñ ꝙ; potuiſſet pᷣſcri
bi: ut in moneta noua fieret ſolutio:iuxta tñ ca q̃
dixl i.d. c. olix.
Mꝛopteꝛ pꝛinatũ
„ ctoꝛitate. oꝛatoriũ ꝓcuratõ
SBe uniſitationis nõ dẽtur:nõ diuiditur.
Nõ primo ꝙ oꝛatoꝛia priuata nõ ſũt ſub po
teſtate epi ſaltẽ quo ad ius viſitãdi z ꝓcurationẽ
exigẽdi. Ex hoc ⁊ ex tex.nõ. qdð loca publica et ꝛe
ligioſa ſunr uiſitanda dũtaxat ad hoc.c..i.j.e.li:
vi ubi bonus tex.nã ibi dicit᷑ qð loca pia epiſco
pus põt uiſitaꝛe.⁊ ex illo tex.iuncto iſto. infertur
ð appellarõe pii loci nõ uenit oꝛatoꝛiũ priuatuʒ
Itẽ nõ ibi celebrant interdũ/ꝙ actus celebra
tionis neceſſario nõ ↄcludit locũ eſſe publicuʒ ꝙ
nõ. nã facit pꝛo iſtiſ hoſpitalibus ĩ qbnus iĩterdũ ce

-= Syi 7 iton 5 1a:
I.

22 aſppitale Aind lii⸗, —
religioſum qꝛ n ꝓbat hoc eẽ ꝙ ab h ↄtigit abeẽ
ut. c. ij. ð tranſla pla.qð intllo niſi actuſ celebꝛãdi

N. mlort ſra r- elene, X„Mſm . F y

H Bn.

¶ De ole. ec. ! al.

ſit publiens ⁊ oẽs indifferẽter admittãtur. ut nõ.
archid. ð cõſe.di.i.nemo.dixi in.c.patentibus de
priuił. ¶ Ded quero qualiter cognoſcitur orato
riuʒ ab eccleſia.dic f̃ᷣm doc.ꝙ eccleſia eſt illa que
principaliter deputatur ad celebrationẽ ? ad orã
dum ac etiã ↄſecꝛatur ꝑ epᷣm ⁊ ↄſtituituꝛ ſibi doſ
ꝓ miſtris ⁊ culto diuino. ut ĩ dicto.c.nẽo . Ora
toriũ uero nõ ↄſecratur nec ↄſtitui ſibi dos nec
pncipalit᷑ fit ut ibi eelebrct᷑ ſʒ ut ibi oret᷑ uñ ſin li
cẽtia epᷣi nõ eſt i iſtiſ oratorijs pꝛiuatiſ celebrãdũ
nt i.c.unicuiqʒ cũ.c.ſeq.de conſe.di.i.nec pnt ha
bere cãpanã publicã: ut i.d.c.patentibus dicit tũ
Inn ꝙ ſi is qui hʒ oratoriũ priuatũ nõ honeite
illud tractat:põt epᷣs illud facere deſtrui ar.in.c.⸗
oẽs baſilice de conſe.di.i.qð nõ. Et ex bis ĩfert
ad aliam qõneʒ nũqͥd iſta oꝛatoria gaudẽt immu
nitate eccleſiaſticaſeæ cõis ↄcluſio ẽ ꝙ nõ:cum ſint
loca priuara nã hadie põt eſſe oratoriũ qð cras
erit camera ad uolũtatem dni.ſic dicimꝰ de hoſpi
tali priunato. ut nõ. Inno.in. c inter dilectos.S ð
dona. 7 intellige qn oratoriũ nõ ẽ ↄſtructũ aucte
pouificis.nã ſi interceſſiſſet eiꝰauctas eſſet publicũ
2 religioſũ.⁊ nõ poſſet ampl depurari ad buma
ſhos nſus. ar. in. c. ad bec. S. de reli. domi. Alteriꝰ
quero quis dʒ hr̃e curam eorum qui habitant in
huiuſmõi oratorijs religioſoꝛum dicit Hoſt. ꝙ ð
8 ꝓfeſſis nõ eſt dubium quia habebit Aobas ul is
cui ipſe iniungit. Sed de familia ſeculari ut ruſti
cis bubulcis ⁊ ſilibus ẽ dubium ·⁊ dicit Moſt.qð
timet ne eoꝝ aie ꝑiclitent᷑ cũ non ꝓfiteãt̃ proprio
ſacerdoti nec alteri de ipſius licentia ſed qnqs ilł
monachis qͥ nullã ptatem in eis babet. Vota
boc dictũ ꝙ ruſtici ⁊ famuli religioſoꝝ lʒ habitãt
in eoꝝ grãgijs ſen monaſterijs non ualent eis cõ
fireri. ſed debẽt ↄfiteri pᷣſbitero parochiali ? pro
hoc/facit bonus tex.iuncta gl.in cle.qꝛ contĩgit in
fi. de reli. do. ubi. dẽ ꝙ de iure hoſpitale non põr
adminiſtrare ſacramẽta pauꝑibus ibi degentibus
ſed debent recurrere ad parochianũ ſacerdotem.
ſubicijr tm ibi tex. ꝙ in hoc ẽ attẽdẽda loci cõſue
udo qð bñ nõbis Meꝛ hoc põt infeni ꝙ mona
ſteꝛiũ põt pᷣſcꝛibeꝛe S pocbianũ ut ſuis ſeꝛnitoꝛibꝰ
poſſit ↄfeꝛꝛe ſacꝛamenta. n glo. in fi. dicit tñ
Inn. ꝙ ſi in oꝛatoꝛio inſtitueꝛet᷑ ſaceꝛdos ppetuo
ꝙ tũc ep̃s poſſʒ oꝛatoꝛiũ niſitare.nã tũc ceſſat rõ
gl.efeꝛt m alios tene:e contra. ⁊ foꝛte melins qꝛ
ſi locus ẽ pꝛiuamus nõ ẽ capax intitulationis ppe
tue ſed poſſet ſaluari dictũ Inno. qn oꝛatoꝛium
fuiſſet ↄſtrucrum aucte epi.qꝛ tunc publice poſſt
ibi celebꝛari ⁊ ſaceꝛdos deputari. ⁊ cꝛedo ꝙ licet
epᷣs non poſſet uiſitare huiuſmodi oꝛatoꝛia ut hic
iñ poſſet ad illa accede:e ut uideat qũo ſe hẽant.
⁊ ſi pᷣteꝛ foꝛmã iuris ↄſtructa ſint ⁊ an hõeſte illð
tractet᷑.de quo dixi ð ſm Inn.

„7 / —
— — .
uvali ιιναι bece „ Fjns

5 =
P atmnd nn ite. emhis Guuhenn

& ne dund lS rf g ralsr=5 l j

—

W. maſrnin ſrbpehe . rc: .1 ſort u.

— ——

e ↄſecꝛatione ecclie u altaris. NCicaʒ:
Cotinnari põt dupliciteꝛ. pꝛimo ad pꝛecedentẽ
rubꝛicã.ſcðᷣo ad ſequentẽ.pꝛimo ſic.
ſuʒ ẽ de cenſibus.ſed qꝛ in ↄſecꝛatione ecclie ſolẽt

upꝛa ui

dari imunitates ? cẽſus imponi. ideo poſt rubꝛicã
piccedentem ſubijcit iſtaʒ. ſcdᷣo ſic tractaturus au
ctoꝛ de celebꝛatione miſſarũ.æ qm miſſe nõ debẽt
celebꝛari niſi in locis ↄſecꝛatis. ideo pꝛemiſit hãc
rubꝛicam Et ex hac ↄtinuatione inſurgit qõ. nun
Racc quid in locis nõ cõſecꝛatis poſſit celebꝛari cum al
tari uiatico. Inno.in.c.i.J.eo.ſentit ꝙ ſic.dic.n.
locũ eſſe ↄſecꝛatũ ex quo ibi ẽ altare niaticuʒ ↄſe
crarum ꝑ epm.⁊ ſic nõ ob. c.miſſaꝝ de ↄſe.di.i.ſʒ
adueꝛte quia archidi. poſt aliquos antiquos trenet
Srium in. d.c.miſſaꝝ.dicẽs ꝙ ubi in eccleſijs ↄſe
cꝛatis non põt celebꝛari etiam cum altaꝛi niatico:
niſi ↄcurrat licẽtia epi. In locis aũt nõ ↄſecꝛatis
2 ſine altari uiatico nõ ſufficit licentia epᷣi. ⁊ hanc
opi. cꝛedo ueꝛioꝛem. ꝓ hoc adduco tex.in. c.fi. de
puif.li vi. ubi de gra ẽ ↄceſſũ epᷣis ut poſſint cele
bꝛare uł faceꝛe co:ã ſe celebꝛari ĩ itineꝛe ſuꝑ altari
niatico.ſi eiʒ hoc liceꝛet de iure cõi. ꝓut Inn ſen
tit fruſtra ↄcedeꝛet᷑ puilegiũ.l.i.C. ð fide iſtru.li.
x ad idẽ.c.unicuiqʒ ⁊.c.ſiquis ex de ↄſe.di.i.ubi
dẽ ꝙ ĩ oꝛatoꝛijs pꝛiuatis nõ dʒ celebꝛari ſine lcẽ
na ſui epi ¶ Ytẽ ſcias ꝓ itellectu rubꝛice ⁊ mat᷑ie
c ecchia anteq; ↄſecꝛet᷑ nõ appellat᷑ ꝓpꝛie ecclia ſʒ
balſilica poſt ↄſecꝛationem aſſumit nomen ecche ſi
clectus in epᷣm qui poſt ↄſecꝛationeʒ aſſumit nom
epᷣi uide ad utrũqʒ bo. glo.cũ tex.quẽ tenebis mẽ
ti de ret.do.c.i.⁊ dr̃ ecclia grece:larine idem ẽ qð
ↄuocatio.qꝛ uocar oẽs publice.¶ Lemplũ ueꝛo
iudeoꝝ appellat᷑ olim æ hodie ſynagoga que ideʒ
ẽ qð ↄgregatio:qꝛ ppłs ibi ↄgregabat᷑ Sed apo
ſtoli ecchiam nr̃am nunqꝙᷓ uolueꝛũt appellare ſyna
gogam: licet ſic poſſit uocari:ut pʒ cx erymologia
nocabuli.ſed hoc potueꝛũt faceꝛe ad diffeꝛentiam
ſynagoge iudeoꝛuʒ.uł qꝛ magis ↄuenit homibus
rõne n entibus hoc nomen eccłia q; ſynagoga.qꝛ
aĩalia etiam irrõnabilia ↄgregant᷑: ſed ſolũ hoĩes
uocant᷑. vnde hoc ueꝛbũ ↄuocatio ẽ magis aptuʒ
hoibus qᷓ;ᷓ cõgregatio. ⁊ hãc rõem reddit papias
. Hiſi ica vo dr̃ quaſi regũ habitaculũ a baſilico
qdõ idẽ ẽ ꝙ iĩꝑaroꝛ ſeu rex ſm eundem. naʒ anñ ↄſe
cꝛarionem nõ uocant᷑ ibi hoies ad diuina meꝛito
adhuc nõ põt appellari ecchia. Et facit ad ſtatuiũ
nã ſi puniret᷑ delicrum ↄmiſſuʒ ĩ ecchia nõ uendica
ret ſibi locũ in delicto ↄmiſſo.in baſilica ſepe ram
unũ ponit᷑ ꝓ reliquo ſed impꝛopꝛie ut clare nideĩ
cr. pdictis ¶ Irẽ ſcias ꝙ dedicatio ſeu ↄſecꝛatio
cuſuſcũqʒ oꝛatoꝛij ſolẽniteꝛ ãnuatim celebꝛanda
nr ꝓbar in. c. ſolẽnitates.i ⁊æ.ij. de ↄſe.di.i.⁊ cla
rius de ↄſe.di.i.c.i.vñ oꝛit̃ dubitatio. nũquid tẽ
ſir ceſſandũ ab opꝑe ſeꝛuili ⁊ a foꝛo inditiali.Spe.
ti. de feꝛijs in pꝛin. ſentit ꝙ ſic.nam lIʒ.c. fi.ð de fe
rijs. nõ facinmentionẽ niſi de dedicatione baſilice
michaelis que ẽ in penultima die ſeptembꝛis.tam
in c.i. pᷣal. facit mentioneʒ de dedicatione cuiuſcũ
qʒ oꝛatoꝛij. Jo. an. ibi in addi. ſpe. dicit dicium
ſpe. ꝓcedeꝛe quo ad celebꝛationeʒ fiendam ſoleni
teꝛ in ipᷣis ecclijs ꝑ clex. nõ aũt quo ad foꝛum in
diriale niſi rin in dedicatione michaelis ut pꝛedixi
hec rñſio Jo. an. ſatis põt ſuſtineꝛi quo ad c ſolẽ
nitates. ſed reſpectu. c.i.pał. iudicio meo ſuſtineꝛi

laff
innel ſnbcninn kecſt
mione⸗ bin ſſollee gyn

lecleie 1 atmia dläti erclſe

i ermno hr hhu nlan
1hcreſe oceſſni⸗ niclen
pitutcfennn in aim i
ucbn Mu mwin au ſon
ltmncnis mn ſenei biptiſnus n
ip'celnt eſea pof none bapiy
imoa n rö.tr a. di cei ſed inre
cutio oliſtir in Gis enenoriovs. u
in icis atariovs apideis gue ex vi
Eaiangara En bic an
apis ogtinens ſigilum. So. eum 91
unũ foꝛamen parunm ulin ſuperio
menſa lpiden alaris uel antealta
deuro alaris,? poſt oſervgionem.
lmge quadrato ni tomnmdo, e ile⸗
ben ſliz lr ſgll n
enoint ſgntr lun igllungg in
notn beun eſe lerang Erin ̃
ponuni relacie Ne nonichi aſei
en ſncti in cui e ruͤ
Cins hononi Retan
un umum eſcienidis rianigdaſt
„. s kignis voſt

Ura ocederei Pni,n g t,
oꝛmoijs ianseicegſe lit
2,G. Wns nöch alehmn ſielei
Niſaus pirlemn nbier mnit .
nr alrri noͤ prſif ppreenlaß
vlalunnnm aſint onmn nteſf
cpn qol volt alerunonqz ſint /n
umiigzbo go i er emnbeme
Cle r ecla gere nine deneo
nden dis idſle(Nenpiiden
Wn DnaNde Engogn reiec,
Gend Waeer Galapo
ñõ
mrücerſie oli vocntenn Rer ndade
van del ot olnrit iurend üfemmmn
oge utennh iq ags leſbonſti
n enubus bot nonnen achach ſſnggrt
enmn töbli Mgni eiinin
õ eanee
gcogregmno. thit ſoen neddt i
a io cr gun tegi hbiunlia b
neuncen,nn; ae

gar ufe fn encn iin
mm voconi i doies AAimaneie⸗

nd vor hhelan ai.

3l, l. n ſarae- . tenaen Wiaß Scn lTapiſ 3 — 6 ſ*I

—
Rv

De ↄle. ec. l alta?

nõ põt.nã illud.c.loquit᷑ de feriis celebꝛãdis etiã
ꝑ laicos:ut colligit ibi maxie in fine.c. fateoꝛ ram
ꝙ ↄſuetudo ẽ in õrium:æ tin quo ad officiũ cele
bratur hniuſmõi ferie ↄſecratõis.

D hec. Amoto altaꝛi nel lapid

ↄtinẽte ſigilluʒ ꝛecõſecra

bit᷑ altaꝛe nõ ãt eccleſia ⸗ bʒ duo dicta.
Em ibi ꝓpteꝛ hoc ¶ Nõ pꝛimo duos caſus in

quibus altaꝛe iã ↄſecratũ execꝛat᷑ primꝰꝙ menſa
ſeu tabula ſuꝑior mota c.fs qñ lapis qui ẽ loco
ſigilli ẽ ↄfractus ſeu diminutus.z hoc declara u
j. latius z clarius dicã cũdo nõ. ꝙ ad exe
cꝛationẽ altaris nõ ſequimir neceſſario execratio
eccleſie ⁊ idẽ eõ.naʒ poſſibile ẽ ꝙ ipſa eccleſia ſit
execrata t n altaria ꝗᷓ ſũt ĩ eccleſia:ut dicã ĩ.c. p
poſuſtt⸗j.e. Ter nõ. ꝙ ꝛes inanimara ſemel
conſecrata quandoqʒ iterũ conſecratur ut patet
quando ex aliquo incidenti execratuꝛ: quod quan
