ſcrip. Nem ẽet iura canonica ĩ hoc caſu loquũtur
idiſtincte. ergo referenda ſũt ẽt ad ipſas eccleſiaſ
cũ principaliter diſponant de eccleſis et r. bus ec
cleſiaſticis: ¶¶ Credo iñ quod prelatus negliges
ſoluere põt ↄueniri per eccleſiã ur ↄſeruet eam in
denem a dãno in curſo ex perditione utilis domi
niupro hoc glo.nõ.in ſimili.xvi.q.iij placmit. ij.
Sermna nota ſingulariter ex glo. plures diffe
rentias notabiles inter cõtractum cen uale ⸗z ephi
teoticarium/nã in ↄtractu cenſuali tranſferrur do
minium in recipiẽtẽ tam unile ꝙᷓ; directũ ita ꝙ ni
hil iuris ſuper re illa remanet penes ↄcedetẽ. Sʒ
in eõtractu emphiteoticario tñ tranſit dominium
utile in emphiteotam directo remanete apud dõi
num:ect licet glo. non aleget tex. eſt de hoc ultimo
in.l.l.ff ſi ager necti. uel emphi. pe. n cenſum ſol
uimus de re noſtra ut patet in caſa debuo imper
atori: pẽſionem uero ſoluimus de re aliena.et hHqᷣc
dqr̃am nota ſequũtur cõiter doc.et approbar bar.
in. l...f. de publi.et nõ. ex hoc propriũ uocabulũ

utriuſque rei/ Si ergo ſit cõtractus ceſuaus pro

prie debet dici ut ſoluat cenſum non penſionem ?
in cõtractu emphiteoticario uocatur proprie pen
ſio et non ſenſus quãuis generaliter utamur pro
miſcue his uocalibus nec ob iſtam iproparariont
uitiaretur contractus uel libellus ui hic notabmt
probatur iuncta glo. lia differentia nõbils
ꝙ in cõtractu emphiteotico res icidit in comiſſuʒ
ſi non ſoluitur penſio infra biẽnium ſeu triemum
nt in dicto. c. poruit. Sed i coutraciu cẽſuario
ex non ſolunone res non perditur ſed pot copelli
cenſuarius ad ſolutionem ut bic cũ glo. ¶Et põt
eſſe ratio diuerſiraris: in contractu emphiteonco
res non deſinit eſſe domini ut. S. dictũ ẽ et uidet᷑
conceſſa quaſi ſub cõditione ſi penſionem ſoluerit
ar. in.l. quero. F. inter locatorem. ff. loca. Sd in
cotꝛactu cenſuario tranſfertur dominium in tornz
ſta ꝙ recipiens ſolum obligatur ad cenſum ſoluẽ
um. ?« ideo ſis cautꝰ ut in ↄceſſione que fix de re
bus eccleſie non facias ſcꝛibi ꝙ ad cenſum fir con
ceſſio ſed in empbiteoſim. . Verna differenta
quia ſpiritualia non poſſunt concedi in emphiteo
ſim cum quodamodo uideꝛenrur uendi. ſed ad cẽ
ſum poſſunr concedi quia cenſus retinetur non ĩ
recompenſationem iuꝛis conceſſi ſed potius i me
moriam libertatis conceſſe ſen in. ſignum pꝛeteri

de publi.⁊ gl.nõ in.l.i.ff. de ſuperficie. optime. fa
cit tex.in l.ſi uno.ff loca. tem nõ. ex hac gl.
iuncto tex. ꝙ licet uerba improprie ponantur in
exceptione non peꝛ hoc uitiatur exceptio ex quo
g neraliter nerba capiendo concludunt intentum
excipientiſ. Et idem eadẽ ꝛõe dicẽdũ ẽ in libellãte

facit ꝙ leguur 2 nõ in. l. ſolemus ⁊.l.ſi quis intẽ

tione. ff. de iudiciis æ in. c.littere de dilꝗatio in.
c.cũ eccleſia de cauſa poſſe.= proprie ltimo

nõ ꝙ in petitione iuris palis ueniũt ea que com
petũt epo tam de inꝛe ſpãli ꝙ; de iuꝛe cõi.ita nota
biliter uoluit gloc hic in fi.contrarium nõ glo. in.
c.ↄquerente de offi.ordi. ubi dicitur ꝙ ſolũ com
pꝛehẽdũiur iuꝛe expreſſa Jo. an. ↄcoꝛdando niõ
tur diſtinguere ꝙ qᷓ̃dam ſuccedunt de iure ſpecia
li in locum iuriũ debitoꝛũ de iuꝛe cõi.⁊ illa conpᷣ
bẽduntur tanqꝙᷓ; ſuꝛꝛogata in loco illox ⁊ ſic loqui
tur tex. iſte. Enqʒ nõ ſunt ſuꝛꝛogata ſed nemiunt
accumulariue.æ illa nõ ↄpᷣhendũtur ⁊ ſic ꝓcedit
glo.ↄtraria quod bene nõbis qꝛ ad multa facir.
Et ex his ſoluitur ↄtꝛarium. quaꝛe papa ↄdemna
uit in penſione non petita. nam ſatis fuit petira pe
tendo iura epiſcopalia ¶ Alia lolu doc eſt ꝙ pa
pa hic fuit amicabilis compoſitoꝛ inter iſtos ido
poruit ↄdemnaꝛe i ꝛc nõ penta. Nõ bene iſſã ſolu

tionem ꝓ poteſtate aꝛbitꝛatoꝛium. Sʒ baꝛ in. l. ac

quiliana. ff de tranſac. ̊ nõ. limitat qn uult com

denare in re que ẽ in arbitramentuʒ deducta. ſecꝰ

ãr ſi in ꝛe ꝓrſus ſepata.quod nõbis facit c.cum
dilectus de aꝛbi. Alia. ſolutio ꝙ in ſpiriiualibus
nõ curamus de hac ſubtilitate. ſatis enim ẽ de ve
ritate ↄſtaꝛe. quod etiam nõ. Altimo ſm boſt po
les ĩteilige e ꝙ exp̃ſſe ĩ libello fuii petita h̊ penſio
lʒ hic nõ dicatur ⁊ quelibet ſoluno bona.

B m uenerabiiis. Epiſcopus

petens eccleſiã qꝰ
ad rempoꝛalia ⁊ ſpirimnalia obtinet i ſpi
ritnalibus eo ipſo ꝙ pꝛobat eſſe in ſua dioceſi ſi
non appaꝛet exempta ſed in tempoꝛalibuſ ſuccum
bit miſi aliter doceat de iuꝛe ſuo:⁊ in boc ultimo
eſt caſus notabilis ſunt due partes ma

factum narꝛat. ¶ Secunda diffinit ibi quia

igitur. Et utraque ſubdiuiditur ut per ſe patet.

ota ex principio iuncto tex. ibi nendicare.
⁊c. quia iura ſpiritualia poſſunt nendicari per
eum cui gebentur ⁊ ſic epiſcopus poteſt eccleſiam
C

7 A N
iwS — . r⸗ Ps 1 a nα 2.l gta c e nſ péytrosr A
o
De ꝛeligio. do.
dnnachla 5 põt iduci alienatio huius nitilis dominij com ſubiectioni ic i 6
mec aunſſinn tlg nõ põt trlrſe ſec varen . . te ſubiectionis. ⁊ ꝙ hic interuenit contractus cẽ
doſ Wofüt ſin 4 beeniif petentis c-lcd bal. i dicta. p lacet. tenet pri ſualis ? nõ ẽphiteoticarius colligitur ex eo quia
nmſfniini u D mũ dictũ:⁊? ad illa. l. qᷓ ſolet iduci ĩ örium rndʒ ꝙ epiſcopus rranſtulit in monaſterium. qᷓcquid iuriſ
mq̃ Uenſimeenin RN d ibi loquit᷑ de tꝛaſlatõe rei fiende in penã ut ſi non hẽbat in illis eccleſus. ꝙ nõ fit in vↄciu empbiteo .
bei rchet tnninnant Nne ſoluitur tributum imꝑatoꝛi. ſʒ in caſu nro tranſla tico ut g dixi. Et ex hoc ⁊ ex tex. nõ. aliud ſingu
snineg endmuteug tio fit ex natura vciuſ z ecS ꝛeueꝛtitur ad dominũ Th lariter/ꝙ ubi in contractu ponuntur nerba que
zrin eeiͦ hetdo⸗g ganis ſuũ. ⁊ ſic pꝛeſuppoſito ꝙ et fundus eccleſie n0 ici pñᷣt trahi ad narias ſpes comractuum non de be
mecrſe hoſſt dihn lriti 8 deret in comiſſũ ex nõ ſolutione rributi debiui ĩpa mus contractum iteꝛptari ſecũdũ uocabula appo
in nii, eer non Cbee oen ſh toriim aliud dicẽdũ ĩ caſu noſtro: et bãc opi. e le ſua.ſed potius ſecungũ naturã ipſius contracins
encifar pn⸗ Pniag nen cutus pe. de ãcha q̃ opi. ſatis michi placet/naʒ ui na per uerba contractus poteꝛar dici Ephiteoticꝰ:
piucco Alelis ſine iiſedn in demus ꝙ per preſcriptionẽ et eccleſia perdit doi ſʒ ex natura illius colligirur oppoſuium ex quo fu
latheſe . dn ne niũ rei ſue nõ ĩterueniẽte aliqua ſolẽnitate ſed ſuf it tꝛaãſlatum uniuerſum ius. Et hoc idẽ poſt młia
aamhlan Nacti atuni ſicit diſpoſitio iuris una cun negligentia eccleſie. ↄcludit Bar.in.l.cotẽ. feꝛꝛo. F. qui maximos ff.
doch n
Aeaen

3/ — — — 8
=- 5 11T rrnus 1. P⸗ Pirr0

— Sa 143 r=g,

4

,
1ſr* P ſrr 7 Bori- N= ſ i RA& E- S13 n U e ‿ααα ur. 2
He ꝛeligio. do. Ariahn
eid i
Pninine aiale⸗ 1
ſibi ſubiectam nendicare ròe iurium que habet in abeſſe ut in. e. ij de tranſlatione pꝛelatoꝛum ? in. e ppeſioe⸗ ngbi⸗
ea ⁊ intellige de rei uendicatione unli ᷣm Inno: l. neqʒ natales. C. de pꝛobatio. ſed locatio põt fie uaiuſci i dii lebos .
Mã directa rei nendicatio nõ põt cõpeteꝛe: qꝛ ſo ri etiam peꝛ eum qui non poſſidet ut puta peꝛ con 1 glſn nit gennißl
. lum illa ↄpetit ei qui ẽ dns de iure gentium uel ci ductoꝛem ut in.l.nemo ꝓhiberur. C. loca. g' ꝑ lo . ftvems ſvos 3 i. ſſeſore
uili ut in.l. in rẽ. ff. de rei uen. ſed bona ſpiritualia catiõez nõ ꝓbatur poſſ.ſſio. unde diceꝛem ſaluan i o. itl Glen in baglant
7 eccleſiaſtica nõ ſunt pꝛopꝛie in dnio alicmiꝰ ut ĩ do iſtũ tex. a ↄtrario ſenſu ꝙ eps nitcbaĩ̃ pbare l eiͤ int tons ſn
F. nullius iſti.de re. diui. ⁊ in. c. ratio ᷓ de pꝛebẽ. ſe locauiſſe tanto tpᷣe quod ſufficicbat ad pꝛeſcꝛip gon hoc tume mn iſ.
2 ex hoc ⁊ ex textiu nõ.ꝙ poſſuʒ nuẽdicare rẽ ĩcor tionem. quo cãu ſatis ꝓbat̃ dium ꝓbando loca Cc ri din vni⸗ a
poꝛalem rõe iuris quod habeo in ea. Ideʒ nõ.in tionem: qꝛ der nens pꝛeſumitur poſſideꝛe ut nõ. olconn inicdton cr e *
.c. examinara & de iudi. ⁊ circa bunc articulum ui Inno. in. c.cuʒ olim de pꝛiuilł.ideo põdeꝛat᷑ ĩ tex. nſſere n ſoel e ſic
V r= meer o. 7 s men, wyuſe latius hic peꝛ Inno. Sedo nõ. ꝙ lʒ de iure ẽs locauit abbati ⁊ duabus peꝛſonis poſt ipʒ. rinie pni⸗
T 4 omuni ecchia ſua in dioceſi ſpectet ad epiſcopũ in 2æ nõ.iſtud dictum:quia ſatis ꝓbarur P iſtum tex. latum. lvrt ſoris
ſpũalibus nõ tamen in tempoꝛalibus ſcilicet ut dc ſic inrellectum ⁊ in cffectu uoluit barto in dicta.l: ectone ail ſed po⸗
rebus tpalibus ſeu ꝓuentibus ecclie poſſit diſpo ad pꝛobationem quod bene nõ pꝛo limitatione iu gii iar fuicandi. den
neꝛe ad libitum ſen in nſus ſuos conueꝛcꝛe niſi ali rium ſimpliciteꝛ dicẽtium ꝑ locꝗtionem nõ ꝓbari Pbor.l neri,.l d⸗
teꝛ pꝛobetur hoc ius ſibi competeꝛe de iure ſpali dominiũ neqʒ poſſeſſionem. n glo. fi. ibi ⁊ in ob. nan ,bnſ cürora⸗
pꝛo h.c.de multa Sᷓ de pꝛebẽ.ubi epiſcopus puni oco ſuſpecto. NHõ.hoc dictum glo.quia quotidie Cceſen niln imis oh on
ſi ecckiam nõ ↄfeꝝ ifra debitum rnp re endi accidir ut raſura ꝛeddat ſuſpectum inſtrumentum npins heiis il . E e
ſpũalibus non fundat intentionem ſuam quo ad ſi eſt facta in loco ſuſpecto lʒ uideatur repoſita ea ohoſllin oſfco ſe mn eſ̃
poſſeſſionem ut eſt tex.nõ.in.c.olim. el.iij. de re dem manu. nam 5 nõ ſuff cit cum repeꝛianĩ mulii oS elene 1 ains mei ia
ſti. ſpo.ſecꝰ quo ad ꝓpꝛietatem ut hic Itẽ nõ. ibi ſciẽtes adulteꝛari ſeu diſſimulare ſcꝛipturas alioꝝ zengera dona idein n ſcſore
que ꝑ aurtẽtica ſcꝛipta ꝙ ualet ſnia icena dũmodo in auẽ. de fid. inſtru. poſt pꝛin. ? ideo aſſume hanc ur gbene no nainiien ſin
poſſit ceꝛufieari ꝑ ꝛclationẽ ad aliud ⁊ banc mãz I cautellam notabilem/ ubicunqʒ notarius enauit in ſfftcin ol poleſo ſirpepi
laris expediui in. c. cũ uenerabilis de exceptio. in ſcꝛiptura ita ut opoꝛteat radeꝛ aliquid ⁊ iteꝝ ꝛe Ge Joon inanmid kar, N.
Do n= lül⸗llanz CE ꝙ ꝓcedit iſte libellus peto eccleſiã cũ fuiſ poneꝛe ul faceꝛe aliquã lineã in margine debet no rnſvil ũ orhi ngh⸗
ꝑiinẽtijs ⁊ poſſeſſionibꝰ licet ꝑtinentie ⁊ poſſeſſio tarius ad euitandũ ſuſpitionem in fine inſtrumẽti tis nioui ſMeANni an n
nes aliteꝛ non declarent: æ ideo qꝛ ſatis ẽ libel continuãdo ſe faccꝛe mẽrionẽ qualit᷑ ipᷣe raſit tale oniſcynirfintai ibenai non
lum eſſe ceꝛtum i pricipali ʒ ſit inceꝛtus ĩ acceſſo nerbũ ⁊c̃. ul ꝙ fecit talem lineam i margine:bꝰ uo numnis t ogr boe ſoh obelſiia
rijs ut notãteꝛ dicit Inno. in. c tanta. j. de exceſ. luir nõ. archi.in. S. his ita.xxxv.q.ĩx. Vi pꝛobari glipo ſoffci ac ranſfcrend poſſeſto
pꝛela. de qua materia plene dixi in. c.ij. S de libel. in.l. in fraudẽ. ff. de teſta. mili. ⁊ ibi hoc tenet baꝛ. lonis inepmn ſed uaniurur wus 9
ob. ⁊ quid ueniat appellatiõe ꝑtinẽtia rractat in ad idem l.i. æ. ij. 2.l. canʒelaueꝛat ff. de his que in urſegtönar doc ſed ego nenm doce
c. cum ad ſedem de ꝛeſtitu ſi Pla. . Mota uliio teſta. delẽ. ⁊ ibi peꝛ doc. ⁊ ita bʒ hodie cõis ſtilus indciͦmonſteri dörn ſen ndnj
inſtrumentũů ꝛeddit᷑ ſuſpectum ex raſura ſeu ex notarioꝝ qñ raſura ẽ in loco ſuſpecto:hec iñ non pe. ni no adoas 1 9uenws ſed papa
ſuꝑ lineali ſcriptura in loco ſuſpecto facta de quo ſt neceſſatia ubi ex pᷣcedentibus ul ſeqntibus pot ſectione in moaſterio T bec ſubiecio
3. cũ 91In glo. i ibi auditis 2 ibi plene ꝑ In elici ueꝛitas eoꝝ que cãʒellata ſunt ut h notant di corporolis no pot gequiri per alium
no. de hac mã ⁊ in c.inteꝛ quatuoꝛ de ma.⁊ obe. cit glo. qð bene nota. Abbas. llus qꝛ ei poſſnun in i C der

2 facit ̊ Inno. inteꝛ ceteꝛa dr̃iaʒ vtrũ eccleſia pe nbipʒ poſſe ſo copolũ non ot

tita habeat ꝑperuum pꝛelatũ an tpᷣalem: ut primo g Alõaſteiinʒ ſentia t nienijpoſſſſois io
caſu cõueniatur ipe pᷣlatus ⁊ nonio qui poſſidet B m dilectus * ſubiectvm eſt il.de Dlenicne r⸗
ſubiectionẽ. fo cãu cõueniat᷑ ipſe qui haber illam eépo in cuius dioceſi ſituʒ ẽ niſi pꝛobeiur minlicentugt 4 o
ſubiectam: ſed dic plenins ut in locis pꝛeallegat. erẽptũ. h. d. quo ad titulũ p iſtrui᷑ olegatꝰ quali nn incolin de rſiße kulebc⸗
n glo. in v. locauiſſe in fi. Vult eꝛgo glo ꝙ er ſuꝑ ſnijs ꝓnũciet.ĩ fa ⁊ tenia quałꝛ pꝓnüciare de⸗ leg reſti bi dici —
ſi illud inſtrumentum locationis fuiſſet non ſuſpe beat ſuꝑ ſubiecriõe fa ibi ꝙ. tria ibi ſilꝛ. Põ. pꝛeſſe nih Rſ cfe
ctum non ſuffeciſſet ad concludendum opi. epiſco pꝰ ꝙ ſñie cenſurelate poſt appellationẽ er iudi .apere:ꝛ non n tebem on
pi. Sed ceꝛte ter. in fi. uidetur apeꝛte inueꝛe Zriũ cialẽ ipo iure ſunt nulle ad idẽ.c.cũ diulectꝰ de ap ls per alum aſen inne umfe
„ = cum fundat ſe ſupeꝛ ſuſpitione dũtaxat/ abbas di pel⁊ ex h̊ nõ.bonã pꝛaticã cũ ſubdit timet iiuſte lleems.ſ i prid fntal nedt
limrnn 2: uir Atnir 7 landD 17 bar cit ꝙ extraneũ iſtrumentum locatiõis non pꝛo excõicari a ſupeꝛioꝛe ut eriudicialit appellet agra ne bbi neldie (n ren
ͤ ) r ,rc ⸗ bat dnium ſen poſſeſſionẽ ut in õrijs allegatis in uamie neꝛi ſił fururo 5 fo ꝙ excõicatio la irͤn noetci r ber ooi
glo. ſed contra ↄductoꝛem ſieſſed ceꝛte boc dictũ ra p exemptuʒ ẽ ipᷣo iure nulla. licet nulla appella tpnittie⸗ nb umir c ngo
non eſt ucrum qm bic agebaiur ꝛei uẽdicatione.· tio pccſſerit ꝑ exẽptũ. p exẽptionẽ gꝰ ñ ſolũ ercen oc ofimnz gen eöponinr ag
ut pʒ in. v. vendicare:que intẽtatur contra cõduc tio parat̃ exẽpto ĩmo ipo fẽo eꝛipit a iuri ditde ſu boetene ibelcalnmni W
toꝛom ſiẽ Z quẽlibet extraneũ: ⁊ ſic nulla ſpãlitas pioris fac.c.q; fr.xvj.q.i.Atẽ nõ ar. optimũ q ſiſs nid inti deen i .
põt dici in cõductoꝛe ut nõ.in dicto.c.inte: dilec q̃ſi poſſeſſio iuriſditiõis ĩiuſte habita nõ cauſat ac r voſt. irſ aponm ii act
os8 in fi. ubi bona go Na licʒ conductoꝛ qñ agi tũ ualidũ ⁊ ex h ſoluit᷑ ar. ꝙ foꝛmari põt 5 iſti lit Unlter Ner h g cinm⸗
tur actõe locati uel eõditiõe.l.ſi quis conductiõis ierã.nã ex qꝰ epᷣs eꝛat ĩ poſſeſſiõe ſubiectõis ex Winn idaurg un rrn.
.C. loca. non poſſit ꝛefricare qõnem dnij de qno miſſõe abbatis debuit tẽri ſnia ercõicatõis ar in lun Pilemundenn eſ Nagnl
in dicendum ut plene nõ bar. in dicta. l.ſi quis ⸗ c. qꝛelã de elec. z. c.ↄſultatõibꝰ j. ð iurepa. ubi i telin anc clinſl ntn nm
ductionis ut dixi in dicto.c.inter dilectos: non ta electõ ſeu pñtatio fẽa ab eo qͥ ẽ ĩ qſi poſſeſſiõe in nie ne her. inel panz ncdiine
men pꝛobatur peꝛ iboc dominium uel poſſeſſio: ris eligendi uel preſentandi:licet poſtmodum (o mnaſc ſenſeit 1 echilibeng f.
quia non pꝛobat boc eſſe quod ab hoc conringit periatur eum non hre illius iuris pꝛopꝛietatemn. nratluia bie neſice
Nccto.e

.
en gn * 4 crog ſaffcchn i
lin is poni iin Pbanin
winccho 6 nimr doſttrni
bennitb rulktceo öteriin
utnidn e dnoheſns
lamtin NN
lcbn uolntbeno inicn

nin un plocgtonem no ,bni
doſien hi unn Pfihttn
Mdoccdianncſo gniggne
kadtunin i oangunte

Aſobdeeun ſrun
fu minſrunenon
i ſor inloco iſntn Pudam tchoſtnen
Inn nun 5 no uff t Cuntehenani nnli

ers ahlem ſudiſinnlne Ciprurugalor

me C c iſmn o Din,e ideogſbnebane
rlan hlint Nbiamo; nomnibeunnt
bm iun t ponw mi hn riryr
euttxer alui iriir nmmg r ter n,
enianti iononemirferizunii
nico ſefrer nirone gmnlt he nir nl
ug fecltnlen linenminargnebdo
nEN dsin drd gir. Robaſi
wiNRAeraaſdihortabe.
en NN NaNENe deds
a. adiadd diad⸗ Geſtu
onriorentinni ndedſihendd ihten
finencſun wier hetlenbis H
clai venns cop gveciſelun Cortorbnonand

i gogdar n Atis

Mchag
Vm dlectus. a

a Soeciſime niipiͤhen
C Goin ains c ſimin pe

i b.d.1O 2d iiniß

gihiü b lo de incukh gti⸗

Goſtis Nebdein

—,,—

dſgroc degnt gen

ſmiſſis / qnid ãt ſi apponatur illa clauſula ꝙ pꝛocu

le , e err hin e. g Y1E B er E. pr ry 20 R.
9 .

Mam põt primo reſpõeri ut.ð. dixi quod Srium
procedit q poſeſſio eſt iuxta. ſecꝰ ſi illicite et ma
la fide queſita ſecũdũ io. an.qꝙ bñ nõ.et ꝓ h̊ facit
qꝛ ſicut poſeſſoꝛ malefidei in rebus coꝛporalibus
nõ facit fructus ſuos ut ĩ.c.grauis et ꝙ ibi nota.

de reſti ſpo.ita dicemꝰ in poſſeſſore iuriſditiomis

ut ualide actũ iurisditionis explicare nõ ualeat.
Circa hoc tamẽ multũ iſtat ZanoA iß boit
opi. cõtrariꝗ dicendo ꝙ nũ ꝙ ualet actus explicitꝰ
a poſſeſſore iuriſditionis. ex quo caret pꝛopꝛiera
le illius iuꝛis pꝛo hoc iſte tex.ſecũdum alium intel
lectum.nec ob. contꝛaꝛia qꝛ loquũtur i pntatione
electione que ſunt fꝛuctus iuris pꝛeſentãdi ſeu eli
gedi ſed iudicaꝛe nõ ẽ fꝛuctus ſed porius onns =
laboꝛ.l munerũ.. iudicandi.ff.de mu.æ honec
ob. ſm eum.l.baꝛbarius.ff. de offi.pꝛeto.⁊.l. fi.
.E. de ſen. qꝛ illa iuꝛis loquũtuꝛ quãdo iteruemit
auctoritas ſuperioꝛis.licet ignoꝛaueꝛit ihabilitatẽ
pꝛopoſiti in officio.ſed tandẽ ipe Inno. ꝛefert ali
os teneꝛe ⁊ melius ſm eũ ꝙ ſnia ualet.ex quo fe
ꝛens erat bona fide in poſſeſſione ⁊ hoc cõir tene
iur ꝙ bene nõ¶ An aũt idem ſit in excõicatione
ut ſufficiat ſola poſſeſſio ſine pꝛopꝛietate iuris ui

de Jo. an. in. c. auaricie de elec. li. vi. Et ad iſtuaʒ

iex reſponde ut.S. uel. ut hic nõ. glo.ii. ꝙ iſte ab

bas nõ potuit ſine ↄſenſu fratrũ trãſferre poſſeſſi

onẽ in epm in piudiciũ libertatis monaſterio cõ
petentis ? nõ ex hoc ꝙ ſola obediẽtia pꝛelati exẽ
pti nõ ſufficit ad tranſferendũ poſſeſſioneʒ ſubiec

tonis in epm. ſed ꝛequiꝛitur totus ↄuentus hoc

et ſequũtur doc.ſed ego teneꝛem hoc dictũ in pꝛe
iudiciiũ monaſterii dũtaxat. ſed nõ in pᷣiudiciũ pa
pe. nã nõ abbas ? ↄuentus:ſed papa poſſider ſub
iectionẽ in mõaſterio ⁊ hec ſubiectio cum ſit res ĩ
corporalis nõ põt acquiri per alium ſine cõſenſu
illius qꝛ eã poſſidet: ut in.l.ii. C. de ſer. ?æ aqua.
ubipʒ ꝙ poſſeſſio ĩcoꝛpoꝛaliũ non põt queri ſine
ſcientia ⁊ patientia poſſeſſoꝛis nõ. Inn. in. c. bõe

il. de poſtu pꝛela.æ in. c. ↄqueꝛente de offi.oꝛdi. ?

1r.in. l. i. de aqua plu. arcen. facit quod nõ.idðᷣ
nn. in. . olim. de ꝛeſti. ſpo.el.iii.æ in.c.ii.de in ĩ
leg ·reſti. ubi dicit ꝙ ſi ſubditi alicuius nolunt er
expꝛeſſe mib pꝛeſtaꝛe obedientiã non debeo eam
capeꝛe:qꝛ non poſſunt illi in me tranferre ius in
eis per alium poſſeſſum facit ad predicta. c. cum
dilectus.j ti. pxio. ¶ In glo. in uerbo ratibabi

Aenr⸗ ibi uel dic ꝙ no eſt dꝛia. ⁊ hec opi. ueꝛioꝛ nt

tiã no in. c. ↄtingit ð tꝛanſacdic.ergo.ꝙ illa cla

2 pPmittit hr̃e ratũ zc nõ apponitur ad ãpliandũ
ſed ad ↄfumãdũ uel declarandũ ue:ba pꝛecedẽtia

2 hoc tenet. Spec. in ti. de pꝛocu.S.i.in. v. in pꝛe

ratoꝛ poſſt ageꝛe totũ id ꝙ; dñs ageꝛe poſſet peꝛ
ſonaliter. dic ꝙ uidetur data põtaſ agendi ea que
fequirunt ſpãle mandatum ⁊ ſic ãpliatur pꝛocura
toꝛium ꝑ hanc clauſulã ut nõ. Archi in. c.i. de re
crip. li. Vi. ? bar. in.1. ꝓcux cui libeꝛa ff. de pro
cura. licet aliud ſenſeꝛit Jo. an. in. c fi. de dila ſʒ
tene pꝛimũ ut latius dixi in dicto.c fi. ⁊ norabis
iſt gl. cuʒ gl. dicti. c. contingit C In glo. in. V. tu

¶ De capel. mona.

1 P nt, Prontet 7 M.

erit ibi. F. eligeꝛe dic q; aut queritur de pluribus
actionibus aut pluribus exceptionidus. prio cau
nũquid eugendo unã ꝛcnũtiat quis ꝛeliq Srie.dic
ut plene nõ Inn. in. c·fi. de coltu. detegen. ⁊ peꝛ
gl. inſti.ſi quadru. pau.fe.di. ubi glo. ſatis longa
7 facit quod legitur ⁊ nõ.i.c.ut quis duaſ ð elec.
li. Vi. /2 caſu ꝛegulariter de una exceptione põt
ad alterã ẽt õriam tranſiꝛe. qꝛ ꝛeus uti nõ ꝓhibet
pluribus exceptionibus ut in regula nullus pluri
bus de re.iur.li.vi.? ꝙ ibi nõ.l.nemo.ſff. de ex
cep.niſi aliud dicatur in penã mẽdacii:⁊ ſic loqui
tur auc. con qᷓ ꝓpꝛiã. C. de nõ. nu. pe. nam ibi
negauit ſcuptuꝛã eſſe ꝓpꝛiã ⁊ ſuccubuit An aũt
has exceptiões Sꝛias poſſit ſimul ꝓponeꝛe dicen
dum ꝙ nõ. ſi puꝛe ꝓponũtur. ſecus uidet᷑ ſi diſiũc
tiue puta ꝓpono talem exceptionẽ ⁊ ſi hec nõ pꝛo
fuerit ꝓpono talẽ. ⁊ hec eſt bona practica ad eua
dedum qonẽ in glo.poſitam. facit ꝙ hẽtuꝛ in. c. ĩ
putari de fide iſtru.ſi tñ uult ſimul ꝓponẽ audit
ẽt poſt teꝛminũ ad ꝓponẽdũ grium ᷣm hanc gl.
ualde nõ quã doc.nõ ipꝛob ant ⁊ tenebis eã men
ti ut 20e Zꝛietatis excuſet᷑ ſi ſimul non pꝛopoſuit.

„ „ 6 1 1 75
E nimia. hẽt plura dicra ſed pꝛi

cipaliteꝛ põt ſic ſũmaꝛi
Mouã religioneʒ nõ licet inſtitueꝛe ſine
anẽte.ꝛõᷣani pontificis.nec in diuerſis monaſternſ
põt quis eẽ abbas uel monachus iuidiĩ pꝛi
mo nouã ꝛeligionẽ ꝓhibet in perſonis 2 locis 2
pluralitatẽ locorũ mõachis ⁊ abbatibus ibi illud
6 primo unã regulã ꝙ nulli ẽ licitũ iueni e
nouã ꝛeligionẽ nec edificaꝛe nouã domũ ꝛeligioſã
niſi uelit accipere unã de regulis appꝛobatis. licʒ
ergo de iure ciuili uideãtur appꝛobata collegia ⸗2
ceꝛnẽtia piũ uſum ⁊ culiũ diuiuʒ.l.i ff. ð colle.illi
tñ ꝛeſpectu ꝛeligionis hodie ẽ ſtandũ huic decꝛeta
li. ut.n. euitet᷑ ↄfuſio ĩ ecclia dei:hᷣ noua iuẽtio re
pꝛobat᷑ nꝗ nidemus ꝙ ꝑꝑ nouas ↄſtitões uł iuen
rões tot ſũt narietates iter mõachos ſãcti bndicti
ut uix inicẽ ſe recognoſcãt ¶ Sʒ quero nunquid
epᷣs poſſit dare licẽtiã diſpõnem buius tex. dic

N ꝙ nõ. qꝛ guãlꝛ hic oĩbus pꝛohibet᷑ ⁊ iſta ẽ ↄſtõ 9
Nia. d cilij gnãt: quã ep̃s diſpẽſaꝛe neqͥt ur in. c. cũ di

lecti.S. de elec. un ſiẽ nõ lʒ alicui citra papã ſẽm ðᷣ
nouo cãoniʒaꝛe ut ĩ c i.⁊ ii.ð ꝛeli.⁊ ue:ſãc.ita nec
nouã ꝛeligionẽ iuenire hodie ẽ qᷓdã eruaganſ io.
xxii.qᷓ icipit ſancta mateꝛ eccłia qᷓ ur̃ iſto fẽo excõi
caꝛe iſtoſ qui adiu eniũt nouã ꝛeligionẽ aſſumedo
.ſ.certũ hitum ⁊ ↄgꝛegãdo ſe ſił ⁊ ꝛecipiẽdo ð̊ no
uo ad eoꝛũ ↄgregationẽ itꝛare uolẽtes ⁊ faciẽtes
ſibi pᷣſidẽtem iter ſc. Itẽ excõicat pᷣlatoſ dãtes eiſ
facultatẽ ſᷣuandi talem ritũ. Et aduerte qꝛ multi
credũt excuſari qꝛ licite agũt ↄfidẽtes de pꝛopꝛia
ↄſcĩa.ſʒ ceꝛte decipiũtur qꝛ iuẽtio religionis non
prohibet᷑ ꝙ in ſe mala ſit.ſʒ ꝑꝑ ↄfuſiões qᷓ gnãnt
iĩ ecclia dei Itẽ qꝛ nõ approbata tali ꝛcligione ꝑ
ſuperiorem inſtituti ibidem ut plurimum idiote
in pluribus errant unde etiam propter mala
que poſſunt inde accidere emanauit prohibitio
ſimile iinramento.non enim prohibetur qꝛ in ſe

—
70 n4 am gur g TP r

V g nſ 1 vor. nenr

ſe ji voers nocen „l.

— 2 nen „b. ofe

5Raʒ 1 Dr ſira
4.
1

IS ſ⸗ = jasf 1 eP

We capel. mona.

ſit maluʒ:ſed pꝛopteꝛ malum peꝛiurij qð ex icauta
iuratioe ſepe ꝓuenit ut in. c. ⁊ ſi xpus de iureiur.
p. S. F. iſtum ? vꝛ ꝙ in diue:ſis monaſteꝛijs
quis põt pᷣſideꝛe ut abbas ⁊? locum ui monachus
obtineꝛe ut in. c.i.de pꝛiuile.li vi.ubi dr̃ ꝙ ſi mo

nachus maioꝛis monaſteꝛij ↄſtituitur pꝛioꝛ ĩ pꝛio

ꝛatu eidem monaſteꝛio ſubiecto nõ deſinit eſſe mo
nachus maioꝛis monaſte:ij:ſed in utroqʒ locũ ob
tinet ad idem.c.cũ ſingula.de pꝛebẽ.li.vi (So.
Sauum ꝓcedit qñ plura monaſteꝛia ſunt unita ul ⸗2

nexa iſtud.c. loquit̃ qñ monaſteria ſunt ſeꝑata be
mius ⁊ facit. c.ↄſtitutꝰ ⁊ qð ibi nõ.de clec. Dz

Par Alc nisſrxiſ Giern o:t A a )la Trn; circa querit nũquid prioꝛ illius monaſterij ſub

1 αανι .„*νιι

iecti ex quo nõ deſinit eſſe mõach maioris mona

ſteꝛij dʒ nocari ad electionẽ pꝛelati ĩ maiori mõa
ſterio. Inn. ⁊ cõiteꝛ doc. poſt euʒ dicũt ꝙ ſi prio
ratꝰ hẽt clectionẽ ꝓpꝛij pꝛelati ꝑ ſe nel ſaltẽ bona
diuiſa a bonis monaſterij maioris nõ e tũc nocã
dus al.ſecus qð nõ.in hoc mñ ſtandũ ẽ ↄſuetudini
m Inn. ? cui acquirat iſte prioꝛ an prioꝛatui ut
monaſlerio maiori nide ꝑ Sꝛed. conſilio.xxxiuij.

ubi tenet ꝙ poꝛatni ex quo hʒ diuſſã adminiſtꝛati

onem a monaſterio qð nõ. ? nide ibi latus.

¶ Me capell mõachoꝝ 2 alioꝝ ꝛeligioſoꝝ NRica.
Suapꝛa uiſum eſt de ꝛeligioß Itẽ de domibus

ꝛeligioſoꝝ in geneꝛe nunc aũt ſubijcit in ſpecie de
domibus ꝛeligiof̃ ſeu capellis ꝛmonarto 2c.
Agd curam
Neccleſiis. naſterio
ſubiectam inon monachi ſʒ ſecu
ares clerici pficiũtur ⁊? epiſ opis
fubſũt.h.d.pꝰ diciuʒ fᷣo amptiat
ibi ita. CM5 pꝰ nõ eſſe a iur̃ ipꝛobaiũ ut mona
ſteria hẽant cerrã parochiã cum cura animarum.
ðo nõ ꝙ ubi monachi ſũt in ↄgꝛeganõe nõ
pᷣficiendus cure aliquis monacbox.ſed clerieus
ſecularis ?æ Vvẽ h̊ ſatis mirabile nt ꝛõe cure exeꝛcen
de poſſit monachus eꝛipi a monaſterio ⁊ eccleſie
ſeculari ꝑfici ut in. c.ij.S.de ſta.ꝛegu.⁊ m in mõa
ſterio habẽte populum monachus curam popnii
exeꝛceꝛe non poſſet ut h¶ Et que ſit diue ſuas ꝛ0
nullus tex.exprimit iõ uariat᷑ intellecus binus c.
2z dicendũ ut j.dicã cum glo ¶ Yrẽ nõ. ꝙ licʒ pa
rochia ſpectct ad monaſteriũ nõ m hʒ abbas libe
ram inſtitutionẽ capellani:ſed de coſilio ipſius et

ↄuentus perficiendus ẽ capellanus per epiſeopuʒ
qð an ſit uerũ.J.ſubiiciam. ¶ Otem nõ ibi ſolius

rlie- epᷣi arbitrio ⁊c/ꝙ babẽs gerere aciũ de ↄſilio ali

cuius non tenet᷑ ſequi illius cõſiliũ ur in. c. duecti
de aꝛbi.⁊ in. c. cum ueteri de elec. vnde peꝛ ꝛequi
ſitionem conſilij non minus ðᷣꝛ pẽdeꝛe aciꝰ a ſolo
arbitrio ipſius ltimo nõ caſum in quo cleri
cus ſecularis licite inſtituit in ecclia ꝛegulari ꝛõne
.ſ. cure cxeꝛcẽde monaſterio ↄpetentis non mm fa
ciet unũ collegiũ cũ ꝛegularibus:ſed erir ꝑſonalit
anna neſe Kete ꝛegn. alia utilia nõ
poffunt colligi. n gl. i. ibi de ſtarn monacho
rum ſentit hic glo.tex.iſtum pꝛocedeꝛe in caſu.c.

Er

ij. 5 de ſta. regu qð ꝓfecto neꝛũ nõ exiſtit: qꝛ tex.
ille loquitur in alio cãu uidelicer in eccleſijs paro
chialibus extra monaſteꝛiũ nec indiſtincte phiben
tur ibi pꝛefici:ſed ſingłꝛ dũtaxat: iſte in tex. ꝓpꝛie
loquitur in monaſteꝛio habenie parochiam diſtin
ctam ur g dixi ut pʒ in pꝛin.huiꝰ.c.ideo põt foꝛit᷑
opponi iſtuʒ tex. nã ſi in ecchijs ſecularibus põt
monachus pfici cure ſaltẽ habẽdo ſociũ ſui oꝛdis
ut in dicto.c.ij.? c.qð dei foꝛtius dʒ poſſe aſſumi
2 curã exeꝛceꝛe in ꝓpꝛio monaſteꝛio cũ ibidem cõ
currat fanoꝛ ecclie ? cura aiaꝝ ⁊ hẽat nedum ſoci

nʒ ſed ſocios. Itẽ magis obligat᷑ monaſteꝛio ſuo

iᷓ ecclie ſeculari ergo foꝛnꝰ ẽ cẽſendus idoneꝰ ad
curã explicãdam iminenteʒ ĩ ꝓpꝛio monaſteꝛio qᷓ
ecchie foꝛis ſite. So. ↄrium ẽ difficile ⁊ difficultas
maxime ex eo oꝛitur: qꝛ nõ hẽmus in tex. rõeʒ de
cidẽdi: ſed ex ſeqntibus vbis gl. poſſunt elici duo
itellectꝰ. pꝛimꝰ ut ꝓcedat lr̃a in monacho nõ inſi
iuto ꝑ epᷣm. qᷓ ſentiat ꝙ ſi monachꝰ cligeꝛet᷑ a po
pulo parochie ⁊ iſtitueꝛet᷑ ꝑ epᷣm h licite poſſet at
tẽtari ⁊ nõ hũc iĩtellectuʒ:qꝛ multũ reſiringit iſtuʒ
tex ĩ eo qð diẽ de electõe populi nõ eẽ bꝰ nccariũ
niſi patronatus ecclie ꝑtineꝛer ad populũ ut nõ.in
c. queꝛelã de elec.⁊.c.meſana.eo.ti.fus itellecms
ꝙ. c. ꝓcedit ubi ẽ monachoꝛum congregatio qua
ſi dicat ꝙ licet monachus poſſit pꝛefici cure ecclie
pochialis ſecularis.nõ iñ ut in ꝓpꝛio monaſteꝛio
ur H̊ Que aũt põt eſſe diueꝛſitatis rõ: qns An. iĩ
cidenteꝛ tãgit ne notemr diueꝛſitas inteꝛ iſios de
congregati one: æ ne monachus hẽat cauſaʒ nagã
di peꝛ parochiam.̊ u timũ nõ pꝛocedu: qꝛ cadeʒ
2 foꝝioꝛ ẽ ꝛatio cum pficitur ecclie ſecnlari Sʒ ie
nẽdo pꝛimã rõnem vꝛ ifeꝛenòũ pcedentẽ lec. ut
nõ ſufficiat aliquem monachoꝛũ pᷣfici peꝛ epᷣm ne
notetur diueꝛſiras iteꝛ eos. Sed ego non poſſum
ↄcipere ꝙ hec facilis rõ ſit ſufficies ad impedien
dum pꝛiuilegium tribuiũ cure. nam maioꝛ vr ide
cẽétia nt monachus eximatur a monaſteꝛio ⁊ babi
ret inteꝛ ſecula res ꝙᷓ; ꝙ exiſtẽs in monaſteꝛio exer
ceat curam noie collegij.nam in ecclijs ſecularib?
collegiatis nidemus ꝙ unus ul duo exeꝛcẽt curã
noie collegij nec ꝑ h̊ notat᷑ diueꝛſitas: qꝛ eis facit
cuiꝰ noie fir nt ĩ. c. cũ qͥs ð ſen excõ li.vi.⁊ i.c cũ
neniſſẽt de iſti. ad pꝛedẽa uide Inn.i.c. cũ ñ igno
ꝛes õ de pᷣben.iõ puto h.c.loqui ſʒ iura ãtiqua et
ↄſideꝛato meꝛo ſtatu religioſoꝝ.naʒ regulani mo
nachꝰ nõ dʒ pᷣfici cure ẽt ecclie ſeculari: ſed ꝓpieꝛ
neceſſitatẽ fuit inſtitutũ ꝙ monachus poſſu pfici
ur dixi ĩ dicto. c. ꝙ dei. ſi eꝛgo repeꝛiuntur clenci
ſeculares idonei non debent ipſi monachi pref ei
? iia pꝛopꝛie debet inielligi iſte tex. ſed in defciũ
ſecularium ſatis põt ſuſtentari pꝛimus intellecius
glo. ut poſſu unus eligi ex monachis qui inſtuue
tur peꝛ epiſcopum. nam cura animarum eſt colla
ta ipſi collegio monachoꝛum cum ſint ibi non ut
exeꝛceant curaʒ. ſed ut regulariteꝛ niuant. vnde eu
ra eſt potius eccleſie ipoꝛum ideo iſtuutio debʒ fi
eꝛi peꝛ epiſcopũ:ſed de ↄſilio iſtoꝝ monachox: ?7
ratio pꝛohibitiõis ẽ illa ne habeant mateꝛiã uaga
di ⁊ uiſitãdi domus mulieꝝ ꝓ ↄfeſſionibꝰ æ alijs.

iidtmu nier In u
ibusetcleiſs geno iure ind
il xhic i ane et uod idi n.

cvod ieſt leno iufe dumnd ho
PsZi a; on nonaſteti
ad Juno⸗n

e Glbicicz chs übefel iſſtrvere
ulſenp d poſ io incbn lã
pper ef itimid gog mihin
Icavo m otiiy ipulb /
onous ino iun⸗ glo i⸗
ſonmn, neriſtums po en lu ran
Nuo o .1. i? ne qvod bi legi
r eruide qnod diri de dinerſo inre ⸗
noaſerfsin eecletis lecenlario ie
a ͤe nn an ceurar niͤc
ſfuemmdo conn Goltnonem buins.
chi perſe poſdint creuere curi doc.
gunt:ſed ſimolictter icet Jo. an. o⸗
Ii de ofuemudine. ſed rdo coſnene
de quo yr er zno in ce ne agt
ſtu regn h go biali lnnar hc̃
lure co. hicoh heno enue Laus
lg in de ſr leni Joi n,
ſtatmi ce er .. iinnouel,. Abt

Nectus. cccleſa n

rak icſgt
glig ercleſin obtinedi
W itſol
que pꝛobabit ſbi eberi ſitnann

* nepitelecnü. ? n

nin⸗ fmn coem
ponſt perttio
3 . ,.
Uere. Teronn alis Gennnc

ialbi nos 7 N ffntong. ſa bi
r aceſa ſtnio⸗ Prinog igen

ſone in alicons innb⸗ hocbials egir

Nbanglüfaei b⸗ Albein eccleſ,
ſten tact ancſigt cele

Go lcite ,. , A1e l
re eckſi fan z d

prione nol „. enidnd
eenate dio gti⸗ Ktrk
ecnſnle , O Ulcli, ſbel C

m eno hi⸗ itlenpzen ntüitſnngrſez
lcgöece cenie hni ib ini
unompeſeglien u anliinni
exiir e ln on fig lclanß
pacce ieonn tonn of iimno n
ng. ee nmonu us poſitrfctarenctr
ils ſrnlans. no cn n in ppo nonuſtao
Ar mũ pot cſe venino ro/cis Ani
merctne Crend venſtus ineriſios ce
Wewedend edrddreden arſezwei
erudedn dddddde A,
ſomme nid un den Cheeenen e
õ
pöſoſfean diapen moncwuͦſfldachnn.
poeen Auriusintns ad goningſn
ſigls föſt ifc isad nhetn
Nihere g bel lllis KW
cure. namn tmiortid
amgulgim nin onaſteiotd
9 eninotur 4 moneſlenon
cau u wnnhs⸗ ianſolecn
n nn lulan hc ſto n nnn

4
nzminecckts ſelonnt
ecolegf.anineckſoſain.
aat ram noie col dun Nteo ceritni

. Cesfut
e oni dbeitg: i
wie colegi ner nn edlKtici

—

* — —
a heu N , XAlau:, 7 JWæ ⸗

0 P.

Rc 5 de pꝛeben

— 0 r* zP rn*⁸⅜ρ— . X

+„

pntandi ut in.c.unico de iuꝛe pa.aut cura cõperit
eccleſie eoꝛũ:qꝛ monaſteriũ hʒ pochiã.⁊ tũc inhe
ꝛeꝛẽ ueꝛbis huius littere.ut epᷣus hẽat ibi inſtituti
onez capelle:requiſito mõachoꝝ cõſilio ſufficit tñ
requiri nec tenetur ſequi.Er ex his infero ad aliã
q.nunquid ĩ omnibus eccleſijs mõachoꝝ habeat
locũ diſpoſitio huius.c.⁊ ĩ h̊ ſunt uarie opi.Qui
d dixeꝛunt ut refeꝛt Inno. quod procedit in om
nibus eccleſijs pleno iure monaſterio non ſub ec
tiſ. xvi.q.ij.ſane et quod ibi nõ.in ſumma (Alij

quod idẽ ſit pleno iure dĩũmõ populuſ nõ ſit exẽ
ptus Can et ʒꝰ. qn monaſteriũ nõ habet patꝛo

natũ eccleſie. ipſe uero Inno. firmat banc regulã

u. ꝙ ubicũqʒ epᷣs haberet inſtituere quo ad curã po

puli ſemꝑ depoſitio ꝑtinebat ad eũ.ſed per hoc ñᷣ
appet qñ inſtitutio quo ad curã pertinet ad epm.
dic ergo quod ubicũqʒ populus pochie non eſt
exemptus ſemꝑ iſtitutio quo ad curã ꝑptinʒ ad epi
ſcopum: nec iſtirutus põt peꝛ aliũ remoueꝛi ut in
c. uno eo ·ti.li.vi.æ nide quod ibi legitur et nota
tur. et uide quod dixi de diuerſo iure competenti
mõaſterijs in eccleſijs ſeccularibꝰ i.c. ðᷣ. mõachis
Cil queꝛitur nũquid ualeat ↄ
ſuetudo cõtꝛa diſpoſitionem huius.c. ut ſic mona
chi peꝛ ſe poſſint cxeꝛceꝛe curã doc. expꝛeſſe nõ tã
gunt: ſed ſimpliciteꝛ dicit Jo. an. hoc. c. male fua
ri de ↄſuetudine. ſed cꝛedo cõſuetudinem ualeꝛc:
de quo vr tex. a orio in cle. ne ĩ agro. J ceteꝝ de
ſtatu regu. lʒ glo. ibi alit᷑ ſentiat. ſʒ debet ĩtelligi ð
iure cõi. hc opi.repeꝛio ſentire Lauõ.æ ẽt Jo. ðᷣ
lig. in. dicto. F. ceteꝝ: æ ſentit Joã. an. in dicto.c.
ſtatutũ de elec.li.vi.in nouella. Abbas.

Jlectu 8 Si eccleſia non cathe

drał uẽdicat ſibi ius in
alia eccleſia obtinebit ſolum quo ad ea
que pꝛobabit ſibi deberi pᷣſcriptione uel alio ltio

.
.

mõ.·h. d. m cõem. z uexꝝ iĩtellectũ. 2 tꝛia faẽ Mꝛi
mo ponit petitionem actoꝛis. Secundo defenſio
nẽ rei. T.

. eꝛtio pape diffinitioneʒ. fa ibi ad hec ter
mawi nos E⸗ primo a iure nõ eẽ ipꝛobatum
ut cccleſia iferioꝛ puta pochialis acquirat ſubiec
ionẽ in aliqous iuꝛibꝰ. epalibꝰ in eccleſis ſitis.j.
blebanatũ facit. c. auditis ⁊. c. cũ oli. 5. ð preſcri.
bot ergo licite eccleſia ifeꝛioꝛ H̊ iura peterꝛe ſi pꝛe
ſeriprione uel alio legitio mõ acq iuit. ¶ Mõ .2
Pis ſimilibꝰ nõ uiciat᷑ libellus ꝑ appoſitioneʒ
bui clauſule generalis pñt ergo in libello expᷣmi
aliqua iuꝛa ꝑticularia ↄprehenſa ſub aliquo genẽ
t anecti illa clauſula generalis comprehendit eriã
ec cauſula oĩa acceſſoꝛia 2 ſimilia expreſſis de
auo nide latius per Inno. in c. fi. de offi. archi.

C. no ꝓ reſpectu ſubiectionis põt agi poſſeſ

¶ Be capel. mona:

t ex pꝛedictis ĩfeꝛo ad aliꝗᷓ qõnẽ/nũquid mo
nachi hẽant pntaꝛe capellanũ:aliqui.doc. ſenriunt
ꝙ ſic unde intelligũt tex. ꝙ monachi preſentabũt
2 epiſcopus iſtituet.ſed certe hec lec eſt aliena a
mente ⁊ ueꝛbis litteꝛe. ⁊ iõ diceꝛem aut cuꝛa ꝑ
tinet ad eccleſiã qᷓ ẽ iuſpatꝛonatus monachorũ.et
nüc hʒ locũ ꝙ iſti dicũt ꝙ ex par:onatu ↄpetit ius

ſoꝛio.ſi ergo ſubdituſ meus ſubtrabit mihi obedi

Etiã de facto poſſum agere poſſeſſoꝛio ut reducat
ad pꝛiſtinã quaſi poſſeſſionẽ iuriſdinõis 2 ſic ſuꝑ

iuribus ĩcoꝛpoꝛalibuſ pñnt agi poſſeſſoꝛio.de quo

nõ in. c.queꝛelã de clec. concordat. c. cuʒ ecclia de

—

cã poſ.æ ꝓprie.¶ ¶ Mõ ibi de iuꝛe cõi ꝙ eccleſia

ſita ifra pochiã alreriuſ eſt illi de iure cõi ſubiecta

ſed illud ius cõe hic allegatum nullibi uidetur ex

pꝛeſſum:unde hic fuit allegatio ꝑtis ↄtinẽs falſita

tem ſᷣm oes doc. merito iſta eccleſiꝗ ſolum obtinu

it in his in qpus ꝓbauit ſibi deberi.? de hoc di

co latius cum glo. ¶ Irez nõ ⁊ tene mẽti qꝙ ubi

in eccleſia ſolus pᷣſbiter abſqʒ collegio ẽ inſtitut? j aſtD ir zale, ztert Peisnee ar a

ↄfeſſio ſolius pᷣſbiteri cõtentioſe facta preiudicat
ipſi eccleſie ꝙ bene nõbis.ſecus uidetur ubi eccla
het collegiũ. qꝛ tunc ꝛequirit ur ofeſſio totius col
legij.de quo uide qð le.⸗= nõ.in.c.pꝛeſẽtium de te
ſti. li. Vi. ⁊ in. c. de ↄſtantinopolitana xxij. diſ.
Né nõ ⁊ tene mẽti ꝙ ↄfeſſio facta in uno iudi
