c a D cppob no cie nebis mẽti ĩ Dic nõnt᷑ dici n tet ab ultra us tex.ĩ ſili ĩ Sat fʒ ſubiecta rue e, .
N . . . D 1N. ili i. l. ſi iectã mã 5T. De
ntctuee uſtrũ aece . toch 4 .ad eoe te oſo ncc engir de l no eloa Bi Der pae
niici luſfi pp dehitf ut religioſus cni cüqz o⸗ lei, Hö.5 ad cla hoc ut nihil uat᷑ a ↄſanguine pone ꝙ, ꝛeligi
i älcügis tcheti, pic peculium zoꝛdis pt᷑ hre 3. nllus lictũ. 2 ui acqratur mõ eo ul amico C d& dHeid.
n SeeaearPeKid: s a dkem; E Hee r
Fwu E ſtur 4 Nſ. fitér i . e religi . .A: co ri r. religi 6 e rpugnãriã an letn mit l, At gsrn
deteſt d Alaeifi hn pfitẽt illa tria ſubſt igiof ſtricte ſũ io. xviij. q. i gioſo gen rpugnatia L, ä D gSnie
iri lennen obecletiã ? caſti a ſobſtitialin ilr panpe ſũptiſ e gie unleo na ſl neceſſario monaſte 3 7Srns ir.
undnepanend eſan iſi dicũt ppric et o. c. cũ ad atez oſiſtit i perſo rit̃ dno i nqtur ſeruo ĩ
inen mnos Einf Punen co g pprie et ſtri monaſteri ſiſtit ĩ perſoa ſerui ita ꝙ pꝑ momẽtü 0i
M. infiglö⸗ Ncſtong e regu. ſuꝑ KE ricte religiofi. riuʒ 2c. religi erui ut in.l omẽtũ ius n
ſoalbig hmnin ſſie goſtgn gioſi vca. ¶tẽ nõ ofi ut dixi g ſe gioſus aũt ẽ magi .l. placet. ff. de acꝗ 1
enti aten⸗ uamgonnderſinsate ad miſtrationẽ icẽtia abbatis hr̃ gulariter reli ſernus qno nnde fni aſtrict monaſtcri 5
rcpliove iir g i⸗ miſtrationẽ peculij. ꝙ ĩ tis hr̃e peculi 1 liiij.di.i ide ruitus ſpüalis di naſterio.
inrſarone eangell naſterii nk ale culij. g itelli culium ſeu j. di. i. c. mltos. æ ni ſpũalis dicit ſtricti *
er ſir cc rii ul alẽdo ſeipᷣ 3 ige ꝓ utili os ĩi. c. ĩ pñti ⁊ uide ĩ ſimili p ꝰ ictior
1woe lmni Pan hieltan ſuofln no. ubi bon⸗ eip̃m ut ĩ. c. iſinuã irate mo ual tia de ꝓb nii p Inno. z ali
n n z an hiſtanppo ubi bonetex. ſcc autẽ ſin .iſinuãte. . ꝗᷣ cle. uk aleꝛe ſaltẽ a. ergo tale ꝛelictũ o. ?7 ali
l Mn apoöſi ret ad libitũ qꝛ tũ autẽ ſi uellet hẽ .]. ꝗ cle. ul nẽ d quo ad ſui fe- ꝛelictũ nõ
7. imlo vltanro prorau „ . itũ qꝛ tũc abb 1 let hꝛe ut diſt e appel. 2 ĩ 21 i foꝛmam ar.i debet
mindinmminninci ae S re qnimmo ne as nõ poſſz ſibi pone ⁊ hanc qſtio 1la ubi rpugnãti iĩ. c. ſolicitudi
an dis dodns has vorcti Dg. monaſteriũ ĩ fi Irẽ t uidebis ĩ di ce fice eã tagtz ui de fa .ff. de re. i
teſt Na ane 1 tẽ nõ. ĩ 5 icto. c. tagẽt . cto ⁊ re . ur.
ũ xviij. q.ij. c. ſi ꝗᷓ oni. ad idẽ ui igi ut nihil acò i ualear debét illa ib. ubi
icſen nſtiſ tus pena ij. c. ſi qs abba E uide bo litati il acqra ebẽt illa
. 8 itat = —- tuꝛ . uneꝛb
RGadide nade debẽ 1 nie na dꝗ eu alia iun pmittat oniuẽti nrer leſuſ ut mõ
öRiniämemmiirthenkn n3. Sor⸗ e rccipires aee Renegtenne oeufent —
iſcmqwulhriin. B zubernat off p v. ores ꝙ eccla regla lii.ff. de manumi ig Oj fe ohohiigi ue in
1odpc. ds. ſh tn bee econe ſana licet ſit en ſere⸗ riꝰ. F. tꝛes hr̃d Fnnl⸗ faẽ qð zigir amdn ut in
ni reglarel cõiteꝛ ſũ ni poris I blec ſit baꝛ cs. ff. ad tr ? nõ. in.
,„ t. . auctoꝛitas ĩ ebel. . .l. lu
Ouchit Pbzpacanſic ionẽ ſuop. ca o ſũt ppetui ex q ree beret g nataeitne ieegena dẽm ut ſalua
e ni ſnigche ne ſi ploꝝ qðlibet gꝰ eligũt pꝑ el iniſtrationẽ illi qn religi
6, niſmiſci ae ſiue ſeculare hẽ ibet ge collegiũ ſi puta ur diſpeẽſe⸗ ionẽ illius relicti igiolus ha
bisſii oſum i.c.i.ð de elec. - t electionẽ ſui plati lne regl ꝛeligioſo ut i aꝛet ad pios uſus ti in cqu licito
ua züſml tnb n cas babikes ad regatõ. xvi. q. fi . Hicæ uſü neltimcto⸗ c. ij. de tel. li. Vj uelt ð e licitũ eriã
Grcmn ini i i nur nn ou 1 platꝰ ẽ dilapidato depõem plati r ebito, nõ. cãibꝰ aliqua ðWð Auertat ad
õ üchinerer uiuit. r bonorũ mõaſterij bne tur ab his oneri acqrit mmoaſterio his ultis
docſecndo⸗ acwotedens ſcah n al Snr dchen alchi n rſeren O0 tuʒ religioſus illa e aut dʒ itelligi :qꝛ releua
nehcen, s6tbatmis Gnmmnd n di ti regularis/ ſufficiẽs ad vpo ſiie qꝛ ẽt papa bafateg go adminiſtꝛet ad libi
en kiulat e he, H uteerc node Piato rmiani. gealter ii. Saͤubiñ en boll aei d denmrad
nen dem ey bie acde. 5. de reſti. di g era. et ali. er. e. et ↄſeẽtire ut iſte hẽ nltia bar. d ſi 4
nonnl nefn mi Tarna e rent dlco lene tc ne 60 alcnins Relenr aeingreimenene
rocrsauhel nan Pörtältertii ansimum nuonn ten u, ¶Sn H egmenel emn paigols alte
tuolbno initus rrãjff, itus officij ? In glo. penulti. ibi n. .unica. C.
Jynymnu Cnenn n itus trãſferri nõ et reglꝛ an et qñ egle cꝛeat᷑. Ego ĩ ti. ibi ca. E. ca. t
e ciſteie ſitũ erri nõ. i. c. fi. S n et qn poſſit pᷣlatꝰ Ego itelligo i i qᷓ ꝑ electionẽ cã tol.
eim nͤn mnn MM ü de re .i. C. fi. 8. de ofli plat qð gubeꝛnaĩ igo iſtũ tex. i E caonicã ñ
ſim i “S Aile lari pmut. In gl. i. poſtu. pla. ?2.c. gubeꝛnar offo Poꝛi x. in collegi n
mmmnchii rahon A/ lic lariꝰut dicã.·j gl. i. v. pochial i fi 2.C. tał dẽ poꝛ ↄnẽ poꝛis.ꝗ ẽ ibi o regulari
SS .i. ge ele icã. . eo. qd dei iali fi. et de h p̃be. uñ ↄuẽtuał ⁊z het di i loco abbatiſ.nã
igaifnnainh nint 1 H ec. In glo. i ð dei et uide glo.i.ĩ p̃bẽ. uñ quẽadmõʒ et dignitatẽr ut atiſ. nã
cn iniiſiclbl uis glo. n . in. V. admi . o.1.1 cle. cã ita nec p 05 abbas n ẽ ut ĩ. c. niſi d
a i pdide ance ne⸗ Ndrre etee anaerutent ntai E
6s nolachins u n ut biguie ⁊ ſil⸗ in butibrkaj nñ loͤt caplin abb abbas eligitu q.ij. Sʒ ſi i mo
s nat nmie ie⸗ le elec. i. Vi ⁊2 ſiles ð qͥbꝰ ĩ. c. . am appꝛobatã locu ate oſentiẽte nõ r clauffrał p
minn c. li. Vi. 7 ĩ qbꝰ ĩ. c. idẽnitati ata ocũ uendi Ete noõ uftral Por ,
crcocnſſlaſt ſirmd, poſſu . 7 iĩ ce. attẽdẽ .idẽnitatibus ĩ fi cũ uendicare: qꝛ cũ i puto hũc tex. in tali
? te poſſũt hꝛe uſu .attẽdẽtes de ſt s ĩ fi. nõ põt ĩuito a cũ ille ſit mo cx. in tali
rolo lii iiie o 6 ris ut legit uſufructũ rerũ a. regu. uł di . ito abbate nachus abbati
ſe 6i4 e 1o egit 2 nõ.iĩ ũ rerũ ex ꝑmiſſi ic rio ut ĩ. d.c.cũ tenere aliqð offn abbatis
dinlu icn ime .c. dudũ nõ. i. c. iſinnã X Pim ione ſuꝑio jni d. c. cũ ad mõ Reii , offnt i mo
e het eſerrc du ſolet allegari nãte pall. et ĩ fi qnimo nec abb aſtẽiũ ĩ. F. nec ali daſte
la ſoͤſin, iin enadcn are nihil gari ꝓp 731 fi. gl. hoc um oſti as põt ĩ ſuo mõ ec alicui cũ ſe.
, N a N hoſpi ꝓbat ut ibi nõ i hac mã. Sʒ i vi oſtitueꝛe aliquẽ uo mõaſteꝛio ij E.
iſml un n ſinkin boſpitale de ibi nõ. Jo Sz i Fi .F. nec alicui ue officiale ger ige ld
ma nns uige, ) öbue .n Ao i he an. qꝛ nõ ↄſtat alicni: licct le qꝛ 3 ins ut i .
n gõe aliqᷓ tãgi Heéret regulã E at ꝙ .D. c. c poſſit n 3 Ut i.
nui aliq tägüt bic doc „ religioſorũ ⸗ Torchos mnonaſteiun,t boc tacieſe ut Gazi
Sʒ pleniſſime uis Plarabbag ecant õ
pᷣoꝛatũ kali as ? conuentus ũ notabile Gices
Lanqus admiſtratõz tomunicant licni
¹ ilomin?ſol?.

WoO . earozf
QAn.8 Fen e

—
3

an, allejj & /

rans ino

ſ nr-no ſer- z»f lmez Pari P

. — .
5 — Frir aef az d-t-: ͤſvd—

—o A pe-Car

14GG

io wazc

al ta I
LQ

abbas illũ remouẽ qꝛ iĩpoſſibile ẽ ꝙ ſit mõachꝰ
moõalterij ? ꝙ inito abbate poſſit renẽ aliqꝙ; ad

u Miniſtratõe; ut i. d. c. nullam. z. d. . nec alicui.

Agd quẽ aũt ꝑtineat iſtitutio ſen ofirmatio elec
tiõis poꝛis.doc.ſimpłr dicũt ꝙ ad epᷣm:ſed dic
tu latiꝰ ꝙ aut monaſteriũ ẽ imediate ſubiectum
epo ⁊ tũc ↄfirmatio illiꝰ plati quocũqʒ noie cẽ
ſeat᷑ ſpectat ad epᷣm uide tex.cũ gl.in.c.ij xViij.
.q.ij. ⁊ ſi tũc iſti ð collegio negligũt eligẽ ul eli
gũt idignũ pias önoluit ad epm ut in. d. c.ij.?
.c. ne pꝛo ðfectu. S. ð elec. Aut mòaſteriũ ẽ ſub

iectũ alteri monaſterio æ tũc ptas ſpectat ad ab

batẽ maioris mõaſterij ut h̊ i. J. poratꝰ quoqʒ
æ. d. F. nec alicui. Sʒ qᷓro qd ſi ad epʒ ſolũ ſpec
tat collatio archidiaconatꝰ qð eſſe pot uti. d. c.
i. x. di. nũqᷓd potit eps remouẽ archidiaconuʒ
ad libitũ ſiẽ rẽonuet abbas poꝛẽ quẽ ip c ſolꝰ de
putat ĩ alio mõaſterio.doc.p̊ ꝙ nõ ? ben: qꝛ bñ
ficia ſecłaria ſũt ꝑpetua. vñ ſine cã iſtituti nõ ð
pẽt rẽoueri.lvj. di. c.ſatis ꝑucꝛſũ:imo cã dʒ eẽ
grauis ut ẽ tex. nõ.xvj.q.vijj .c. iuẽtũ:ſʒ religio
ſi nõ bñt ita latũ ius ĩ bnficijſ coꝝ ut ĩ.c.ꝑ tuaſ
j. de ſimo. Sʒ ego reddo aliã roõnẽ melioꝛem.
Nã ⁊ reglłares ſũt ꝑpetui qn ſũt pᷣncipales pla
ti ut h i. F. Ppores.tũc aũt ſũt remouibiles qñ n
oᷣſinũt eſſe monachi prioris monaſterij: ſed exi
ſtunt ſub obediẽtia poris abbatis.vñn cuʒ iſti ñ
hẽant uelle neqʒ nole ñ pñt reſiſtẽ ruocatiõi ab
batis ⁊ ð iſtis ꝓprie loquũt᷑ iura ↄria. An aũt
peccet abbas reuocãdo ſine cauſa uide ꝑ Jo.
an. in. c. cum ſingula de preben.li.vj.in nouella
æ. d. c. inſinnante. Abb.
3 onzʒ ciſteꝛciẽſis
Ecolẽtes * ur ſeruet regulã fʒ
primenã iſtitutionẽ.h.d.pꝰ. ꝛ qicit ꝙ
domꝰ religioſa aggꝛegata ciſterciẽſibꝰ eoꝝ mo
res ſᷣnaꝛc tenet᷑. h.d.⁊ꝰ diuidit᷑ ĩ quatuor. pꝰ ci
ſteꝛciẽſiũ oꝛdo ſᷣm antiqua tpᷣa mũtipłr ↄmẽdat
2 modemis tpibꝰ ↄſideratis repbẽdit᷑ʒ ut ci
ſterciẽſes ſuis termis ſint ↄtẽn monent᷑.qrto ꝙ
domꝰ eis aggꝛegara vᷣbeat ſe moribꝰ iſtis ofoꝛ
mare iſtruunt. fa ibi dolentes.ʒ ibi iõ.q̃rta ibi
cetex¶Mõ pꝰ młia ĩterdicta ordini ciſtercieſi
⁊2 ireꝛ ceta nõ/ꝙ nõ pnt illi ð illo ordie poſſidẽ
uillas ⁊ dic uillas.i.loca cũ iuriſditõe. vñ non
pnt hẽc caſtra uł loca ſilia.agros aũt.ſeu reliqᷣs
poſſeſſiões pᷣuatas retinẽ pnt nec pnt obtinẽ ec
eleſias nec altaria:⁊ ĩ hͥ differũt a monachis ni
gris. Ad h.c. auditis ðᷣ pᷣſcri. ⁊.c.dilectꝰ ð off.

drd A e v.ſi eni/ ꝙ pᷣuilegiũ ceꝛto oꝛ
dini tributũ ꝑꝑ artitudinẽ uite ipiꝰ ꝑdit᷑ ſi nõ ſ
uat᷑ regła iſtituta antiquitꝰ:fac qð ĩ ſili dr de cle
ricis negociãtibꝰ ut nõ gaudeãt pᷣuileg io ĩ bõiſ
pꝛimonialibꝰ:ðᷣ quo dic nt ĩ.c fi.ð ni.⁊ ho.cle.
fac.xvj tec.gnalirer Jre nd. v. ceteruʒ ꝙ
domꝰreligioſa põt ſe ex toto trãſferre ad religi
onẽ aꝛtioꝛẽ alteriꝰ ordis:ſʒ h ĩtellige ancte ſuꝑi

FinPc, Joraef. P 7 AIL⸗= 1 rtrnraα tov =

2 429 ſ aridtg ar

nõ põt. Nam ur hᷣ vides ciſteꝛciẽſes aqſiuerunt

H bõa cis ĩteꝛcicta ⁊ mãdat eis ut illa ↄmuttent

S cũ alijs eis ñ iteꝛdictiscx quo ifert ꝙ ſi legat
1* 5 alicui collegio ꝛes ꝙ; ipi tene n pnt nõ uiciat le

gatũ:ſʒ pt illã capẽ ut ↄmutẽt cũ alia ꝛc uł illã
uẽdãt:ex quo ꝛõne delicti n ſũt ĩcapaces pro h.

.l. ap iuliann in fi. cũ. l. ſequen. ff. de l leerui
bonaʒ gl. i. c. i. de exceſ. pla.li.Vj. ¶ ¶lrio nõ.

ſer iſto tex. ar. ſm uincenꝙ itrans hodie mona
ſteriũ hʒ tãtã pticipatõz bonoꝝ ꝙtaʒ ille qui in

—— —
rit

debʒ notari diuerſitas.c.fi.j.e.? nõ.h dictũ

trauit lõgo tpᷣe fac tex.i.V.qꝛ dignũ ẽ:ꝙ põt ſa
tis admitti ĩ eccłijs ꝛc glaribꝰ: qꝛ iter ꝛeligioſos

ſecꝰcꝛedo in ſecularibꝰeccłijs: qꝛ alꝛ ĩ ueſtib dʒ

ponorari ↄſtitutꝰ ĩ dignitate uł maiõ iſtitutõc q;

minoꝛ ut ſẽtit Inno.i.c.cũ oẽs ð cõſti.ubi uið.
diẽ eĩi uincen. ⁊æ poſt eũ Jo. an. ꝑ pdictũ ar. ꝙ ſi
collegiũ diſſolueꝛet bona diuiderẽt equalꝛ int
illos collegiatos.x viij.q.ij.i.c.iĩ nullo:ſj ſi col
legio ꝛemanẽte aliqs inde exiꝛet ſolũ repetit ea
que ſecũ poꝛauit ut ĩ.c.qð a te de cle. iuga.?
ſic cõit᷑ trãſeũt h̊ doc.ſʒ cene h dicta ſimplꝛ itel
lecta ſũt falſa. Nã cũ reglaꝛcs n poſſint poſſidẽ
bona ĩ ꝑticulari nõ poſſũt ↄſeq ꝑteʒ collegij eo
diſſoluto: maxie qꝛ talia bona ñ tribuũt᷑ ad uti
litatẽ ſinguloꝝ iõ diſtigue latiꝰaſſumẽdo aliqua
dicta bar. i.l.fi.ff. de colleg. illi/ dic ge generalit
cũ qrit qͥd fiẽdũ ẽ de bõis collegij diſſoluto col
legio. Nã q̃dã ſũt collegia q ñ poſſũt bona poſ
ſideꝛe ĩ ꝑticulari ut religioſorũ ⁊ ĩ ilis bona re
manẽt apð ſuꝑioꝛ? collegij qᷓ diſponet de illis
bonis tãqᷓ de uacãtibꝰ ar. i. l.i. f. de cuꝛa. bo.
dan:⁊ ſic als fuatũ fuit ĩ diſſolutione collegij tẽ
plariorũ:nõ obſtat.c.i nullo allegatũ ꝑ doc.q;
dico ꝙ loqᷓt.ſ.cũ collegia ſũt duplicia ĩ quo.ſ.
erant maſculi et feie diſſoluũt᷑ ita ut deincepꝑs
maſclłi faciũt collegiũ ꝑ ſe lõge a collegio felaꝝx
nã p̊ cãu cũ collegia remaneãt itegra et poſſint
bona poſſidere bona ꝗᷓ erãt coĩa diuidũt᷑ inter
iſta duo collegia ⁊ iſte ẽ ꝓpye caſuſ illiꝰ. c.ſec' añ

collegiũ ꝑꝑ ꝑſonas ex toto diſſoluẽt᷑:qꝛ nulla.
Pſona ẽ bar erlen 1õ quã ſubijciã ĩ ſe
quẽti mẽbro quedã ſũt collegia qᷓ poſſunt poſſi
dere bona ẽt ĩ ꝑticulari ut cłericoꝝ ſeculariũ et
diſſoluto collegio poterit quiſq; babẽ ꝙ ptulit
ar. i. l.i. f. de colle.illi. z. d.c. ꝙ a te. Sed bona

collegii remanebũt apud ſuꝑiorẽ ex qy illa boa
erãt tributa collegio ꝑꝑ officiũ diuinũ. Nã ſub

oris ĩteꝛueniẽte puta epᷣi ut ĩ c.ſiẽ de execſ.pla.
nide qð nõ.i.c.cũ dilectꝰ qað me. cau. ¶ tem

nõ. quẽ poſſe acquirẽ dnium illiꝰrei quã tencꝛe

lato labore tollit᷑ ⁊ pᷣmiũ.l.ſeio.ff.de annu.leg.
nʒ k collegia bnt bõa pꝑ utuitatẽ publicã ut
ẽ hoſpitale vputatũ ad uſũ pietatiſ ⁊ te idẽ dicẽ⸗
dũ ꝙ. S.ſ.ꝙ bõa n diuidũt ini collegiatos.on
H collegia hẽnt bõa ad uſũ ſinguloxꝝ: ut qꝛ qſqʒ
ptulit ꝓluiciu. coĩ et tũc collegio diſſoluto boa
diuidũt int collegiatoſ.l.iij.f. de col. illiſ Ide
ſi collegiũ hẽt bona propter onera icũbẽtia ipi
collegio ut ĩ. d.l.iij. Mã ex quo bõa nõ fuerũt
collegio deputata pꝛopter publicam ntilitatem
ſed pꝛĩcipaliter ꝓprer utilitatẽ ſinguloꝝ ul ipſi
us corporis:debent bona ĩter cos diuidi er de

Ncitechtehelen n
re eona 1E iit iigea
Rtennorisa

lſeolmu⸗/
yictaianim ſi⸗
lauk iriteAtarni 1
unnen giuſo uͤc⸗ u
ni pogr bitot air. Gaan
ins iti lürtam ihmaln
ftenr ni ſubſütalia regole ſanm
(Mar a vnarunsichiſchsicn
terintechunatiiine ſcegofeen
ſecns et doc o gte ſchallianii⸗
(Ccrpnsi dinitenio Hiunis dihoſti
te g lieer habiclograt i regblare
ims igritwlo nornis, Jdr ſdliſin
pyeceſiſſrq: vinrcareſſſe npe
nlipp ch pum alletaſtea ſpui
er etiiagi eglnoccai bie⸗
cq. j.eo. cod monaſteni abb.

„ 4 ge Cmnan f
erfii
Ccbinl itſealmi ſcl chabe
ciũ ſrſi odisſicönpcefien dir
linesrsp gorlii n ſn nunae
pieno ”
nuo ſauch biſaneteniu biſce
eroheribus is cognoſeinr an ijnen
herniſcan cognoſh

toſgſm inis rick

–

õõ ,„1 = Pledr — ,, lIri,⸗ = . 4 , =
V 7 9 —, G . H öine n c 2. c — — — . — ⸗ 3 5 On
4 Wl pSer . Fe ſ . 5 2 jue. g Fafef⸗ ſ. „K Meie,1 „ = ſz. la, imirrr, s harn 4 ½b BrE
“

W Praſ WPea

¶ De ſia. mo.

r ei umutt vri cdatr dech igoe
Cat miſi 0or har oicn ſnt
luſi lili Micingturzf olſitrolit⸗
donni gnauln no poſir lg nz colegie
loluo:nune ul, vol neuſt eg

dẽnatiõe ꝓuenictes de offi. oꝛd. dilectus:ſy mo
nachi nigri poſſunt habere ſi habẽt iuriſditio
nẽ tẽporalẽ ĩ.d.c. dilecrus. ¶ In glo. i. V. ↄomu
tãtis ĩ fi. qd aũt ſi nõ poſſũt cõmutare uel non
ꝛcperiũt ptorẽ dicit Inno. ꝙ debẽt ex eis face
re celemoſynã uł ea abiicere ex quo ñ poſſũt.illa
htenere ſecũdũ regulã. et ex hoc ĩfero /ꝙ ſi fratri
bmminoꝛib reliquat᷑ res imobilis æ non pnt in
nenire eptoreʒ uel eã ↄmutare/ꝙ tenẽtur eã da
re ꝓ deo nel a ſe aliter abiicere abbo.
B p er. Regularis canonic⸗ qui
nõ reſignauit ꝓpꝛiũ i mõ
te nõ debet ĩ cimiterio ſepeliri ⁊? ſi de
facto ſepultꝰ fuit ide debet exumari ſi ſine ſcan
dalo fieri põt coĩis diuiſio.ſecũda ibi ĩqſitioni

monachi ⁊ canonici ꝛegulaꝛes ĩ oĩbꝰ eqpantur
pteꝛq; ĩ cdibus exceptis.ſed hec litteꝛa multum
ſibi cõtꝛadicit ĩ iſtis exoꝛbitantibus uide qð di
xi ĩ. d. c. ij. ¶ Nẽ nõ.ꝙ officium pᷣſbyteri paꝛo
chialis ẽ pᷣdicaꝛe.nãcũ ipi hẽant curam populi
tenẽtuꝛ eos iſtꝛueꝛe ĩ pꝛedicationibns.hoc idem
ꝓbatur ĩ cle. dudũ.ᷣde ſepultc tene hãc ꝛegulaʒ
ꝙ qꝗᷣ nõ habet populũ non põt pᷣdicaꝛe der iure
cõi:vñ fratꝛes mẽdicãtes hoc hit cx prinilegio
dicta cle. dudũ. ¶ Itẽ nõ ex h æ ex tex. ꝙ pᷣdi
catio dicitur officiũ ⁊ ſic uidetuꝛ ꝙ cni ĩtcꝛdicit
offm ĩ geneꝛe nõ põt pᷣdicaꝛe.facit qð nõ.p gl.
ĩ cle.i..de ꝛegu. tẽ nõ. ꝙ ꝛegulaꝛes pñt ꝓ
moueri ad eccleſias curatas ſeculaꝛes principa
liter ꝓpt᷑ offm pᷣdicationis.ætſic ꝑꝑ bonũ cure

fod pine, al pbit

Rias Be w „in 15

1
„Wam Abid. .
dtacsinde nüacke ſgze oc uide ꝙ nõ. Inno. i. . dilecta de exccl. pre u: ſe ia icatiõis pñt i pé
snn den iati – boc nide ꝙ Jnno. . c. dilecta de pre tũ:ſed ꝑ uiã ſupplicatiõis pñjt inſtaꝛe ur bẽant
daini Eniecis, anlaon la.? ſic limita ſecũdũ pᷣdicta primũ dictum doc es beuigni ⁊z gratũ ar.lxi.di. c.i.æ ſic intelligo
ie eten nnnn d ſecũdũ nuquid religi iſtü nõ. ibi floꝛctio epi
di Go⸗ woͤß rkgige αto. Quo ad ſecũdũ nũquid religioſus recedẽs iſtũ tex. ¶ Iẽ nõ. ibi floꝛẽtio epiſcopo ſi ꝛli
i Ppürlli cen tintnun de monaſterio debebat hre J. Brulit gic nt di gioſus unius diocef petitur ꝓmoueri ad aliaʒ
tarn RK nngctnt x. pleniſſime i. q. c. a te.¶In gl. in v. altaria dioceſim diſpeſatio fit ꝑ epᷣm loci ubi petituꝛ ꝓ
pinmni iaiiſrin i i fi. nel ſecudu doc. itelligit de alijs redditibus Th moueri. ¶ Jre no ꝓ licet duo eqpẽtuꝛ ĩ mſtis
wr; giciee⸗ enſſe⸗ er altari ꝓueniẽtibꝰ. et iſtud plus placet HNam nmni i exoꝛbitatibꝰ diſpoſitio ĩ uno nõ extenditur
abrfnnn hllah. iĩ quibuſd eccleſiſs ſüt altaria dotata ita ꝙ ſũt ad ꝛeliquum ita uidet᷑ nõ. pꝛobaꝛe hec littera et
büh Ri nncinn heenn⸗ beneficia ſimplicia hec eni iterdicũtur ciſtercien facit ꝙ ĩ odioſis appellatio monachoꝛũ nõ con ue Gpsr mstjez, rr
nmſinfe hatizbo iſlegni ſibus. ¶In gl. ĩ Vbo iuſticiaꝛias ĩ fi. ul expone pꝛehẽdit canonicos ꝛegulaꝛes. In cõtrariuʒ tñ
tinniſi . te ſecundum doc.i. pecunias ex iuſticijs. ſen ex cõ facit.c.ij.S.de poſtu.⁊ dictũ hoſti.hic qᷣ dicit ꝙ

rz

mi inie 8 ſiar n nih M quã ꝓrogat ibi hoc aũt. ¶ Mõ. ꝙ canonici re
Audnilitd olgieh leai ” gulares nõ debẽt bẽre bona ĩ particulari. Naʒ
n i edös olegealſoſnocet

e pfitetur tria ſubſtãtialia regule ſicut monachi.
Pareclgadigſinbampot 17

ſderi rcdaanteces r

Ex quo ifeꝛo ꝙ ſi ꝛeligioſus ñ ẽ aptꝰad iſta nõ
poſſet licite pꝛomoueri.pꝛo hoc qð nõ.glo.i.c.

monachi uagates.xvj. q.i.⁊ tetigi ĩ.c.nõ c.S.ðᷣ
6. ar. ꝙ uſurarius ſepuſtus ĩ cimiterio de uot. (¶Jn glo.i.ĩ fi.glo.iſta nõ aꝑit utꝛũ iſte eſ

mma Mdipdn. Glcch⸗ Rpode s
donis ni; enaind NiliN da.
aneeſ is funi iti ſiimoredcgi
Plnoriind Obſercinulo egni ndde
Ccäücolegaſärorpteni nt

5 .
dn aſie iſoii in danis

geircolguͦgſe gen gegnit
Nkttcnd, uret iegntapemn
Eus ſe bonaqq crirloin uci⸗ in
igalen tſrihh ſtilen
crü lſont o clſoinn
ciaidi eſrcttdcni rſcii
ſtalehodiintl

cſitalehdinn
. miur cor innii

bet inde expumari ſi ſine ſcãdalo fieri põt alias
ſecus.ex hoc nõ.ꝙ rõe ſcãdali euitãdi reliquit
corpus i cimiterio iuris diſpoſitionẽ æ adv
te ꝙ licet ka hic loquat᷑ qn regularis fuit moni
ms i articulo mortis. Idẽ t dic ſi monitio nõ
preceſſiſſet qꝛ repitur deceſſiſſe in peccato mor
lali pꝑ ꝙ dʒ puari eccleſiaſtica ſepultura ut eſt
tex. s.e.c.ii.et qũ regularis dicat᷑ hꝛe ꝓpriũ di
cã.j.eo.cũ ad monaſteriũ nhn
Cäaonicuſ regulariſ
Bod dei. pfici eccłie par
ochiali ẽt ſeculari. ſed debet habere ſo
ciũ ſecũ ſui ordis ſi cõmode fieri põr. Diuidit
ĩ nmes pꝑtes pꝰ exordiũ.ꝛ facti narratio. et ſup
plicatõ.ʒꝰ ſupplicatiõis admiĩſſio cũ duplici mo
iiuo ſecũda ibi ſane terna ibi licet. ¶ Hõ.pꝰ ꝙ;
ex operibus qͥs cognoſcitur an timeat deũ.naʒ

extriſeca cognoſcũtur itriſeca ar.i cle. exiui ð

vbo.ſig. ¶ Secũdo nõ.q; licet clcricus ꝛſignat

plebanatuz it intret religionẽ ad hoc.xix. q. ij.

c.duo ſecus in epo ut ĩ.c. licet de reg. ¶Ter
tio nõ. ꝙ parochiani pñi ĩſtare ut habeãt certũ

pſbiterũ eis gratũ. eodeʒ mõ poſſunt iſtare ſjm

BGof. ad eius depoſitionẽ ſi male niuit qꝛ eoꝛũ
imereſt ne ſub malo paſtore ꝑicnlũ ĩcurrãt. ar.
Viij. q.i. . audact: hoſti. Hᷣ limintat qñ iuſpatro
natus ſpectat ad populũ als nõ debet ſe ĩpedit
e electione rectoris. ut ĩ. c. oſius ⁊ ĩ. c.meſana
de ee. hoc dictũ puto ueꝝ qñ iſtat iure ordina

rio ut ſic neceſſiter epᷣs admittere per eos pñta

ſet ꝛeligioſus pꝑ illꝗ ꝓuiſionẽ iõ dic ut dicet᷑ cuʒ
glo. magna. n gl. ij. ibi quãtũ ĩ ſe fuẽit nõ.
glo. ſingulariteꝛ qꝛ neſcio alibi. uult eni ex pꝰin

tellectu ꝙ pꝛia rnutiatõ beneficij facra ſine ↄſẽ

ſu ſuꝑioris naler tm ĩ preindiciuʒ renuntiantis
ut nõ poſſit ãplius miniſtraꝛe ſine nouo conſẽſu
ſuꝑioris.⁊ płries fuit ſecutꝰ iſtã glo.de qua ctiã
magnũ fcſtũ faciebat do.ant.poſtea ꝛppi caʒ nõ
eſſe uerã ? hẽs feꝛe oẽs doc.ĩ riũ ut Jo.an.ĩ
c.qᷓto de trãſla.pᷣ.hoſti.ĩ.c. ex oꝛe.ð his q̃ fi.
a maio.pte ca.⁊ qᷓi cõeʒ ſententiã ĩ.c.qð ĩ dubi
is alł.ĩ glo.allego qᷓi ꝓ cãn ſimili.l.legatꝰ.ff.ð
offi. pſi. ubi pʒ ꝙ officium publicũ nõ põt qͥs a

ſe abdicaꝛe ex priuata renũtiatõe.facit.c.ſi dili
geti. de fo. cõpe. Nã i cuꝛa exeꝛcẽda nõ vᷣſat᷑ uti
litas ſacerdotis. ſed publica ad hoc. c. dudum
.ij. de cle. æ uidet᷑ bonꝰtex.in. c. niſi de ꝛenun. in
F. ueꝝ ibi nõ debes deſeꝛeꝛe ſpõſam tuaʒ ⁊c.te
net gerenũt ĩ piudiciũ ꝛnũtiãtis qů ad ᷣ̊ ut ſuꝑi
or poſſit cũ pᷣuax ob delictũ ſuũ uł heꝛc eã ꝛatã
ð lari dixi ĩ.d.c.qdð ĩ dubijs. ¶ In glo. i vbo
ꝛc gimẽ ibi lr̃a ſequẽs Sriũ ĩnuit hic.ur gl.ſẽtiẽ
tã monachus ꝙ; canonicꝰ ſeclaris ð iuꝛe cõi
ſuadẽte neceſſitate nil utilitate pñt ꝓmoueꝛi ad
ecclias curatas ſeclaꝛcs.ſʒ debẽt ſocinʒ ſui oꝛdi
nis hre.oppõitũ młii tenueꝛũt.ſ.q; ex diſpenſa
tiõe tin ꝓmouet᷑ ⁊ faẽ h̊ lia ĩqtũ ꝑ uiã ſupplica
tis fuit ꝓniſũ. ſʒ ut hẽas dca oĩuʒ ⁊æ maxic cal.
ſic diſtigue ꝙ ãt qrit᷑ nũqͥd glaꝛes poſſint ꝓmo
nẽi ad digitatẽ epalẽ aut ad ecchiã ĩfeioꝛẽ p cãn

V n iak, P w ſerlais Pirser

.

e ſia. mo.

lecundũ omnes ꝓmoueꝛi tex.ẽ in.c.i.xviij.q.i.
? in ec.i.de elec.patet aꝑtius in.c.ſi religioſus
7. c. quorũdã ð elec.li.vj. Nã ibi eligunt ꝑ cão
nicos ĩ epos.ſi eni nõ eſſẽt habiles de iuꝛe non
eligerent᷑:ſed poſtulaꝛeni ut ĩ.c.fi.de poſtu.pᷣla.
Vñ ẽt abbas nõ obſtãte uinculo dignitatis põt
eligi ĩ epᷣm:ut ĩ.c.ſi abbatẽ ðᷣ elec.li.vj.⁊ h̊ ↄce

dit᷑ ꝑꝑ excellẽtiã epal dignitatis. Nã epᷣs appel
lat᷑ re igioſus:ut ĩ.c.ex młia.s.de uotis· Scõo
Æοcaſu aut ecclia é collegiata aut nõ. prio cãu aut

ſ=.

Iritr̃᷑ ð ꝓmotõe ad canonicatũ uł ad aliud bñſiꝰ

ſimplex ipiꝰ ecclie collegiate ? ꝓmoueri nõ põt
ut ĩ. c. ſuꝑ eo.S. de regu. adeo ꝙ ſᷣm Cal.ẽt epᷣſ
diſpẽſare nõ põt ut religioſus ſit canonicꝰ in ec
cleſia ſeclari.nã ceſſat h caſu pᷣuilegiũ cure rõne
cuiꝰ ꝑmittit ꝓmotio ad eccliaʒ ſeclarẽ ut h.hᷣ in
rellige niſi ecchia cathedral eſſet reglaris.nã tũc
monachꝰ uniꝰ monaſterii põt ꝓmoueꝛi ut ſit ca
nonicꝰ ĩ eccſia cathedrali æ lazgo mõ monachi ĩ
tali eccla pnñt appellari canonici:⁊ ſic dʒ itelligi
.c.cũ quorũdã cũ gl.lxxiiij.di. ⁊.c.ij.lViij.di.
nbi ẽt bona gl. Aut qrit᷑ nũquid poſſit ꝓmoue
ri ad ipᷣam dignitatẽ ecclie collegiate puta ut ſit
ꝓpoſitus ⁊ ĩ h ſũt uarie opi:hoſti.h̊ tenet ꝙ nõ
põt fiei niſi diſpẽſatiue ꝑꝑ cure neceſſitatem alij
tenuerũt p:ꝙ ſicẽ põt ꝓmoueri ĩ epᷣm ĩ ecclia ſe
culari ita ⁊ ĩ ꝓpoſitũ eccłie collegiate. Jo. cal.
ꝑ eãdẽ rõnẽ poſt młia tʒ ꝙ ſine diſpenſatõe nõ
ꝓmouet᷑:qꝛ hoĩes diſparis ꝓfeſſiõis nõ debẽt
i eodẽ collegio aſſociãi ut i.c.ĩ nona.xvj.q.vij
2 ĩ cle.i.ð ele.putat tũ ꝙ pot᷑it poſtlari ⁊ epᷣus⸗
pot᷑it diſpẽſare:ſʒ tu uide glo. ĩ.d.cle.i.⁊ ſatis
põt teneri opi.õria cũ nõ reꝑiat᷑ h̊ iur̃ ꝓhibitũ
nã eadẽ ẽ rõ ĩ epo cũ epᷣs cũ ſuis canonicis fac
unũ coꝛpꝰ ut ĩ.c.nonit ⁊.c.qᷓto de his que fi.a
pla.vñ rõ cure ⁊ pᷣdicatiois milita hoc cãu ut
hi ter. ⁊ ad clc.i.dicẽdũ ꝙ ibi loquit᷑ ut nõ ag
gregent᷑ ĩ eodẽ monaſterio:qꝛ monachꝰ uniꝰmo
naſterij nõ põt eligi ĩ abbatẽ alteriꝰhitus uł reli
giõis.c.ĩ nona loquit᷑ qn ĩ eodẽ collegio aggre
gant᷑ equalit᷑:ſj ̊ nos loqmur qñ eligit᷑ ĩ plaruʒ
cũ tũc ſubſit pᷣuilegiũ cure ulł pᷣdicatõis. Scdᷣo
caſu cũ qrit᷑ ð eccłia nõ collegiata:aut nõ eſt cu
rata ⁊ religioſus illã obtinẽ nõ põt:aq: ceſſat rõ
cure:aut ẽ curata ⁊ ſũt opi.utꝝ reqrat᷑ diſpẽſa
tio ⁊ cõit᷑ tenet᷑ ꝙ ð iure cõi poſſit ꝓmoueri:hᷣ
tenẽt h̊ ẽt Moſti. Jo. an. ⁊ Cal.ꝗqͥ dicũt nõ eſſe
neceſſariũ ut eps ĩ ꝓmotiõe utat᷑ vᷣbis diſpẽſa
tõis:hãc opi.tʒ fre.ↄſilio.cxxxi. Sed uide latiꝰ
ꝑ do.ð ro.decif.ccliiij.ubi maior paꝛs nidet᷑ ðᷣ
niare ab hac ſnia. vñ tenẽt ꝙ religioſus n poſ
ſit pnñtari ꝑ pꝛonũ ad eccliaʒ ꝑochialẽ.ſʒ ut dixi
cõis opi.ẽ ĩ oppoſitũ ? V tex.cũ gl.ĩ hac ſnĩa ĩ
.c.pochiꝗ.x Vj. q.ĩ tẽ adduco iſtũ tex.i ar.
qꝛ dr̃ h̊ ꝙ monachi pnt ꝓmoueri ⁊c̃.Vñ ponde
ra vbũ pnt.illð eni ꝙ põt ꝑ diſpenſationẽ dr̃ fi
eri nõ poſſe nõ. Inno.ĩ.c.paſtorał de ca. poſſ.
⁊ ꝓprie.fac᷑.c.faciat homo.xxij.q.ij.Sʒ dubiũ

Rviu‿c an ſinc ſocio put ꝓmoueri: z i hac qõne ſunt

narie opi.quidã dicũt ꝙ monachi nõ debẽt ſiũ

voſe aAegas azaags (PIan 5„ ſe, ſano 6S fo :

ðèð

ſocio ꝓmoueri:ſʒ regulares canoici ſic:niſi cõ
mode ſociũ ſuũ hꝛe poſſint Alij dicũt qd idẽ ĩ
utriſq; ut data cõmoditate teneanĩ here ſocium
Jo. an. h et clariꝰ i. c.fi.de capel.mona. uñ nelle
ꝙ ſi ꝛligioſus ꝓmonẽt᷑ ñ tenet᷑ hẽre ſociũ qꝛ cũ
abſoluat᷑ a monaſterio ⁊ nullã coĩonẽ cũ eo am
pliꝰ hat nõ tẽtur abbas ſibi dare ſociũ ſj ſi ꝓ
mouet᷑ ut obediẽtiariꝰmonaſterij puta ad eccłiã

ſubiectã monaſterio ad quã ↄſueuit monachus

ꝓmoueri et ad libitũ zuocari ⁊ tẽ hñt locũ iuꝛa

q̃ loquũt᷑ de ſocio et h ↄfirmat Jo. an.i gl. ſua

ĩ de. ne ĩ agro. S. ad h̊ v. ad clauſtrum. e.ti. quã
opi.płries fuiſecutꝰ.ſʒ ſibi multũ apte reſiſtit i
ſie tex.nã h̊ agebat᷑ de ꝓmotõe ꝑpetua ⁊ papa
allegat ĩ Zriũ illð ↄciliũ lateranẽſe.S.e.c.ij. ubi
diſponit᷑ ut monachi ſingli n ꝓmoueãt᷑ ⁊c.ſi eni
loqueret᷑ illa ꝓuiſio ĩ obediẽtiarijs h allegatõ n
faceret ad ꝓpoſitũ ⁊æ fruſtra papa allegaret pꝰ
mõʒ canones ãtiquos. Itẽ motiuũ Jo. an. põt
ſaluari ut abbas nõ teneat᷑ dare ſociũ ſed im nõ
tollit phibitõ iuris ut alꝛ monachi n ꝓmoueãt
Si g epᷣs uult eũ ꝓmouere ꝓuideat ſibi de ſo
cio. Vñ ĩ hac mã dicerẽ qꝙ; ſi ꝓmouet᷑ ĩ clauſtꝛa
lẽ oĩmõ debet hẽre ſociũ ſiẽ monachꝰ:et ſi ꝛed
ditꝰeccleſie n ſufficiãt ꝓ duobꝰdʒ ecclłia uniri nł
Fua ꝙ r ĩ.d.ꝗ.ad h Si nero ecclie nõ ſũt mo
naſterioſſub mõ pᷣdicto ſubiecte et tũc de iuĩ an

tiquo poterat ſolꝰ monaehꝰ ꝓmoueri ut in. c. in

parochia.xvi.q.i.cũ ſilibꝰSʒ de iure nono nõ
debẽt ſinglꝛ ꝓmoneri ut ĩ.d.c.ij.S.e.? ꝓ h̊ fac
iſta littera dũ dic ꝙ quaſcũq; ꝑrochiales ⁊c.vñ
põdera uerbũ quaſcũqʒ exceptõ gꝰ Jo. an. nõ
ꝓbat᷑ iuꝛ cũ ĩcludatur ſub hac dictione vniuer
ſali. Sed in canonico regulari ſatis põt dici ꝙ
põt hẽꝛe ſociũ ſi cõmode põt ⁊ ĩ hoc erit dĩa it
canonicũ ꝛegulaꝛẽ ⁊ monachũ quã aꝑte in bac

mã ur̃ facẽ iſte tex. Et in fi.glo.hẽs ex iſta gl.

dnos iĩtellectꝰ ad tex.pᷣmꝰut itelligat᷑ de nõ pro
feſſo ⁊ tũc opoꝛtʒ ĩtelligẽ ꝙ iſte diſpẽſatie fuit
motus ĩ plebanũ ut qꝛ papa diſpenſauit in illo
uoto ꝑꝑ magis bonũ.⁊ nõ ſinglir hũc intellectũ
qꝛ neſcio alibi ꝙ cũ uouẽte ĩtraẽ ꝛeligionẽ papa
põt diſpẽſaꝛe ĩ uoto ũ cõpleto ut accepteneccliã
curatã ꝓpter magis bonum:qꝛ h põt ſibi ꝓdeſ
ſe ⁊ alijs:ſʒ ĩ monaſterio tin ſibi.⁊ ſic ex glo.ar
gue ꝙ magis meꝛet᷑ preſbyt᷑ pochiał lecte exer
cẽdo offi ſuũ qꝙᷓ; ſimplex ?ligioſuſ. Sʒ õ h iſur
git foꝛte dubiũ.nã ſi h̊ vũ qꝛe ꝑmittit cuil pla
ro citra epᷣm dimitteꝛe pᷣlaturã ⁊ itrar̃ ꝛeligiõeʒ

ut. . dixi in. c. de ꝛegu.ſo.ſubſtinẽdo pᷣmũ deʒ

põt dici ꝙ illð ꝑmittit᷑ qꝛ nita mõaſticha ẽ tutiõ

ꝙᷓᷓ uita ꝗᷓ fit ĩ ſeculo:qꝛ illa ẽ pꝑiculoſioꝛ:vñn for

te nidʒ nõ poſſe ĩ ſeculo ꝓficeẽ æ caritas ẽ fons
ꝓpriꝰcc̃.ut ĩ.d.c.lʒ ĩ fine. Scðus ĩtellect ꝙ iſte
erat ꝓfeſſns ⁊ placet hoc Lau. Mã foꝛte fecit
poſtea ꝓfeſſionẽ ⁊ mihi plꝰplacet pᷣmus intellec
tus. Mã papa arguit ðᷣ iſto ſiẽ ðᷣ cãoĩco ꝛglari.
tẽ ad quid daꝛet ſibi ſociũ regulaꝛẽ cũ ille re
maneꝛet ſine canonico p̊ mentẽ hꝰ.c. And pot
itelligi ꝙ iſte fecit ꝓfeſſionẽ tacitã non faciẽde

„Arp MGid de ſe
zmpene ctalii
mrtin iten
nas e tes ichar
raaoni if .
cat x e. zyn
Pnb pen n nſ leine o
n selt potdia
bis gend otliitlein fi
nonerl.

ſcdteniton cecn0
n unce ,
ſumnat li unn

G.0l . iſ.o,

m ſaet .Nulugdeune,
lblemn alt ,N o 63

crortirr ki, uii Kutb

lſione mniitaniſlunn auuur vt

ranmz oſitle nuniane ſne coni

onm ognoronit nggi bac umme P
lgt ibihhoſi igii Siag ai ſn can

4 gimtolnt Knteenep pdin of

liper ſienioread Rennici dlſnhen
gabitlicondamn denci ar boc apene in
ministene bar. n dſt n dote ſom
nit in..ch noſoi.C.gebo gzlibe
mmn pbalili coptlidtſC.5 nup.

Vm qd monaſt

. Hpirypweſinoni pprern
dinẽ gicorüſ ape Ouſone p ſumma
gitur eipiceltining, Dartes i,prim
tat de ueſtons nonachonnz fa bdi probib
Geabdlcaione Pfonns unin biiornor
ſletõ quan ibii cſendtio be cbisine
officiiss ibi nglesep⸗ - oſt
cnere. ſcho e cluſtrull ponſbißr. e

mteibi eei Tbec gecrei ce

An
gro co. . . M poibi ppnn,:

enn t ſta⸗
loinj rtirlriſitmm
4 ukſei ſifcipy Gautzuneig
cic ſlb geinn ale pſim
nitnoſid midino ſbinm aticchiimn
iamd Mem R. nonache Proraininein
RCda Kai d id weinerono
Naſnh nnmnidtiztn dd ſ
GRabnen üelä addesid
õü
Pai mnci indam indr heigne din
ſii. Sedinanmtio tegime ſuis dig
h berſcüſ ciiwiehd tiden ini
cnonidi mglait nonhi gi grſin
nu n riſen Ein igo higi
wosirlatt1 Mr in n icligi e ſi
lru n in hi rclfſhein
mnsilimi ngr nn df l
otog Nugssbond 27 orbüſer
Cad ichdner ign
. Nfümiuni — H

i noneſtenorntſbie ie
ctiisſinmiſt ni ftuimn

ciloo birmmimah

–— ſni
vceinage rge ini iri
Nrã innlh ⸗
tciag! gigogie
fudnc iſo ih i⸗
eiſcclo e
x idyno freGeei
— 7. Pere⸗

wcn igoſepet

ſakee irteagen

mmgs neri iit o g f
e ⸗ ſũ ſmmen grci 1

65 gnini ! Unn Geſiie

1

— Ba h,r l. 4 l e. n, .

WD AHersg ſectawz , rgn Prmu ſu Z-- — 5A-

7

¶ We ſia. mo.

mẽtionẽ de ſua ↄuerſione z renũciãdo bifiꝰ uẽ
eü ex toto renũciare et uoluiſſe nitã murare un
hetur ꝓ eligioſo Iy n fecerit ſolẽénẽ ꝓfeſionẽ nec
muta vit hituʒ ꝙ ſẽſit tacite h̊ hoſtic.⁊ fac. c.ſta
mimus de reg. Sʒ tũc ob. tex. iſte. ĩ alio. Nam
ſi erat canonic? ſufficiebat diſpo ſoliꝰ epi nec o
põtebat h̊ ipetrari a papa. GS papa niit ß
v̈bis gratioſis æ ſic ur̃ ꝙ de iure nõ poterat
moueri.ſed tenẽdo aliũ ĩtellectũ põt dici ꝙ iſta
plebs erat collegiara unde erat opi. utx poſſent
pmoueri ut. s. dixi hh dubitabat᷑ ꝙ reguſareſñ
poſſet ꝓmoueri hodie p.c.ij. S. eo. ¶ Bei ill
c.nõ obſtat.qꝛ nõ ꝓhibet ſimplꝛ:ſj ut non ꝓ
moueůtur ſinguli:? ꝓpter has qubitatiõcſ pete

batur iſa ꝓmotõ gratioſe zc. ¶ AUlrimo queꝛi

ne rur nũquid ꝛcligioſus poſſit ꝓmoueri ad eccle

ſĩ ſecularẽ i caſibꝰ pmiſſis ſine ſui abbatis licẽ
tia dicẽdũ ꝙꝙ ñ ut hẽtur ĩ.c.ſi religioſus ðᷣ elec.
li. vi. -. xiij. di. c.i.?.c.ij. ĩmo.nec ĩ papã.ut no
tat gl. i. . ꝙᷓ ſit. xviij.q.ij. Si autẽ abbaſ nõ ult
oſentireet ſi. utilitas ſen neceſſitas ſuggerit tũc
pot copelli ad ↄſẽtiẽdũ ſᷣm doc. ꝓpter bonum.
publicum facit.c.nullus de iurepa. tẽ ſupe
perior põt dare hac licẽnã ⁊z facit hoc ad aliaʒ
queſtionẽ quotidianã:ſtatuto cauetur ut minõ
.xxv. annis nõ poſſit ſe maritare ſine conſenſu
duorum agnatorũ ut uiget ĩ hac ciuitate puella
elegit ſibi ſpoſũ ↄdignũ Si agnati ſine cauſa le
gitima nolunt oſentire certe ꝑ pᷣdicta poſſũt )
pelli per ſupcriorẽ ad ↄſenticdũ ul ſuperior ipᷣe
gabit licentiam Zhendi et hoc aperte in iſtis t
minis tenet bar.in.l.ſi cuʒ dotẽ.ff. ſo.ma. Sen
tit in.l. cᷓ nõ ſolũ. C. de bo.qʒ libe. et uide ad
mam ꝑ bal.i. l.i copulãdiſ. C. nup. ꝙ nõ. bñ.

Bm ad monaſteriũ

NMõ põt ↄgrue ſũmari ꝓpter multitu
dinẽ dictorũ ſ cape diuiſionẽ ꝓ ſumma Dini
ditur ei pricipalit ĩ quinqʒ partes.iĩ.prima trac
tat de ueſtibus monachoruʒ. fa ibi prohibemꝰ
ge abdicationc ꝓpetatis tertia ibi ĩ oratorio ðᷣ
ſiletõ quarta ibi ĩ refecrorio de cibis. in quĩta
de officiss ibi tales ? pꝰ ibi tractat de officiis ĩ
genere. ſcho de clauſtrali pori ibi por. ʒ de ab
bate ibi abbag ⁊ afirmaĩ hec decre.iĩ cle. ne in
agro eo. ti. ¶ Mõ. pꝰ ibi ꝓprietatẽ aliquaʒ ꝙ
appellatione ꝓprietatis uenit qnʒ plenũ dninʒ
?nõ ſolũ nuda ꝓprietas ſicut appellatioue poſ
ſeſſionis. qnʒ ĩtelligit de plcno dnio ut in.c. qm
frequenter. F. ꝙ ſi ut li. n cõteſ. Nã hic ꝓhibet
religio nõ ſolũ ꝓprieras nuda ſed ipᷣm dnium
plenũ. nã nec poſſeſſionẽ nec uſufructuʒ pnt hẽ
e ꝙ itellige ut. ]. ſubijciam ⁊ facit cle. exiui. F.
cupietes. v. vVnʒ ð uerbo.ſig.⁊.xij.q.i.c.nold ⁊
c.ñ:dicatis. Mõ ĩ. v. unð ar. et quaſi expſſũ ꝙ;
ſalqid legat᷑ religioſo non debet illud capere
ſine iceneia ſuperioris 7 qð tale donatum ſeu
rcictum acquirit monaſlerio. 6. ibi ſʒ an
ſnau; oſuetudinẽ ar.q ĩ accidẽtalibꝰregule liq;
mſia ſin ſtatuta per regulã ſeu poĩta cõſuetudo

tñ antiqua attendenda. ẽ nã ſiẽ antiqua ↄſuetu
do imutat iuris diſpõcʒ: ſortiꝰ põt imutaꝛe diſ
poſitõeʒ ꝛegle ꝛegla ꝛmanẽie ĩ ſuis ſubſtãtialibꝰ
ita tñ ꝙ 2pſuetudo nõ multũ deuiet ab honcſta
te ꝓ hoc vbũ i lud qdð ſequit᷑ laudabilꝛ obſeꝛug
tũ ⁊c.⁊ facit tex.cũ glo.in cle. ne in agro.ĩ vbo
oꝓſueuit.e.ti.? qd.j. dicã. in. H.
rio ꝙ monachis licet ſaltẽ ex lnia abbatis here
uſü carniũ qð an ſit uerũ idiſticte. . ſubijciaʒ ⁊
quid in monacho facto ep̃o uide bonã glo. cũ
tex.xvj.q.i.in.c.iij.¶ Mõ.in.F.poꝛꝛo reli
gioſi licite utuntur medicis ⁊æ licite adhibẽt me
dicos ⁊ nõ. de minutõe ſanguis ⁊ dicit Jo.an.

pꝰ Uinc. ꝙ qui minuit ſãguinẽ. xiij. februaꝛij ñ

546

põt illo anno decedeꝛe ex febrili diſtẽperantia
7 hoc dicit ab angelo fuiſſe ꝛcuelatum =z hoc ob
ſeruabat Jo. an. m do ant. ſed nõ indigenti n
ẽ facile ↄſulenqũ:qꝛ minuitur uita ſᷣm traditio
neʒz pitorũ. ¶ M.in. J. nec alicui regulã gene
ralẽ ꝙ in monaſterio pꝛeteꝛ abbatẽ nuilum offi
cium ẽ peipetuũ ⁊ nõ.ꝙ papa hoc pro hibet ex
quo infertur ꝙ; abbas nõ põt uni prioratũ ↄce
dere ad uitã quo minꝰpoſſit illũ fuocaꝛe ⁊ de h
aliquid.j 6. ibi oẽs in omibus ꝙ oẽs ðᷣ
monaſterio ẽt ſi ſunt officiales tenent᷑ in oibus
obediꝛe abbati ſeu obtẽpaꝛe ⁊ intellige in oĩbꝰ
ſ. licitis.nã in illicitis nõ tenentur ẽt obediẽ pa
pe ut in.c.qui ꝛeſiſtit ⁊ in.c.ſi dñs.xi.q.iij.
Mõ ·in. v. nec eſtimet uo q ſunt ð ſubſtãtia
libꝰꝛegule monachalis ut abdicatio ꝓprietatis
⁊ cuſtodia caſtitatis:adde ⁊ tertiũ.ſ. obediẽtiaʒ
ut nõ. in. c. ex paꝛte. S. de ꝛegu.⁊ ĩ.c.cũ ĩ ecclijs
de ma. ? obe. Vnde ꝛeligioſus qui non ſubeſt
obedientie abbatis qr̃ apoſtata. uide Inno. i.
.c.fi.S.de ꝛenũ.nunc queꝛo pꝛo declaꝛatione lit
teꝛe circa primã partẽ/qn dicitur monachꝰhẽꝛe

. pꝛoprium. Jo. an. dicit ⁊= cõiteꝛ doc. poſt eum

q; cũ nõ habet adminiſtꝛatõnẽ ⁊ aliquid tenet
illud celãdo abbati vn ſi habet adminiſt:atiõm
puta prioratũ uel ẽ ĩ ſtudio cũ licẽtia ſuꝑioꝛiſ li
cite aliqd detinet uñ ñ dẽ heꝛc pꝛopriũ cũ deti

