eſſet ꝛetractanda. cum ius patroni pendeat ex gr̃a cedeꝛe inteꝛ uiuos.⁊ tunc aut eccleſie aut loco nig Faſit . Ualer nt bicrin dien
nut dixi S eo.qm. hic tñ rigoꝛ pꝛefeꝛtur equitati pa religioſo.⁊ ualer conceſſio etiam ſine auctoritate Cgesi breſ. undum hoſtien ſia
trono inſtante ut in.c. deceꝛnimus xvj.q.vij.⁊ ꝑ epiſcopi.tex.uiderur hic in ueꝛ. licet.nam ille ueꝛ. igane ic⸗ Utidicro copl
illũ tex.põt dici ꝙ inſtiturio ſit ipſo iure irrita qð nenit aduerſatine ad pꝛecedentia. Item tex. boc ☛ narton Poteſtes ui
ẽt ſentit Jo. an.in.c.ij.de offi.uica.li.vj.et tunc dicit ꝙ habet libeꝛam facultat em concedendi Ucgn rinimer aanß aun
mnotnbis nchei, 4.

n.umintinlunn
arun doenni
i uönnmncanr tg
ennine ſcis einteh⸗
inflanhego gnn
bieſtcone⸗ Ge ſoſnnonnmnoſtecd
ducht . Dconmim ſenitgo. “
Gn,aennilcunn ,h, hiin
— a s Cpinoneg ,, occn
laſmg vuwn ncimlimn
goo iſpniaurne twr lr.
neit ußnwns t mnſir iͤtnt
ir cclſame non onſtr. gig nenc⸗
edeeumm ateiz dd iſhmotnns.
ntenetſiaſte ncoitne eſcohit
eNDadcnel arol wen we
n undnunsnenWufnn Redenn
dms Non inenaht Ndataddnoſn
es dd inlonnone donaidis Mi etſgan,
de don ego non ule cdctſio ceſe n
on poreut em colteler iet co ſoſnſ
onmns Ali o intnllban iic anitn.
nte obe lmn ilu eg ia noc ölſſett
cpo volit alimier nequſnt un ue
nimn cof eil uimn n n
Gsar d ſit inbot ubeneo

ig iſe r.:.c qvod amen iihn code!

ir ans
õ
1do n pincdai e Kepdo vnitoſtnn

uunn Eef cnonazeian i
goam. ? n manſt inen ren
oritane chſcopi n ſhn hlen Te
.* ſecnlum non tamn ta
mm⸗ nceſ Akecl oott n
a repnronans ine
vaſto vpeen iuti anon . ul
a ve idelnus en Joanan ii
Aurvolt conceber iſcpn

kee pois n n
in ma volontuce 6beme A

ſcopiNn
n ain in nn
c ſua 4 rhoo

—

l. g4/ „ℳ * d wd e ie, - dr. jrl⸗ yir N
4 . 8 9₰ 2 3
Hr run, 75 rhebkrnea —A . AO9mis, 4 Ph⸗ 22 1 Fſnt ſ
DWM

¶ Se iurepatro:

loco ꝛeligioſo:non enim eſſet libeꝛa facultas.ſi ne
ceſſario debe:er habeꝛe conſenſum epiſcopi ut nõ
in cap de multa ſupꝛa de pꝛebendis.⁊ in.c.licet
epiſcopus eo.ti.li.Vi.⁊ hanc.opi.cõir tenẽt doc.
2 facit.c.unicũ a contrario ſenſu eo.ti.li.Vi. Aut
nult concedere laico uel clerico recipienti nomine
pꝛoprio.æ non ualet conceſſio ſine conſenſu epi
ſcopi.ar.hic ⁊ in dicto.c.i.a cõtrario ſenſu ⁊ hãc
opi. tenet hic Hoſtien. ⸗ Joan. an. ſequitur Ar
chi. in dicto. c. i.?.xvi. q. vij. pie mentis.licet In
no.⁊ quidam alij ſenſerunt contrariam. ſcilicet
laico etiam poſſet concedere ſine conſenſu epiſco
pi ſed prima opi. communioꝛ ⁊ uerior. Rario di
nerſitatis eſt duplex. prima ꝙ laici maxime conſu
euerunt aggrauare eccleſiaſ q; cleꝛici. ar.ij.q.vij·
laicos ⁊.c.laici. ¶ Secunda ratio.quia ſi clerici
excedunt terminos ſuos.faciliuſ poſſunt compelci
per eccleſiam quã laici. ar.lxxxix. di. indicatum et
hanc opi. tene. Ad quid antem requiritur epiſco
pi conſenſus dic ut uideat an expediat eccleſie mu
tare patꝛonum.nam ſi uellet concedere potentioꝛi
ſeu tyranno epiſcopus non conſentiar Item ad
nerte an interueniat fraus nam timendum eſt an
ſit ficta nenditio.æ hoc quo ad ſecundum mẽbꝝ
¶eno ad tertium qn ſimpliciter cõcedit eccſi
am ? non apparet quid uellet concedeꝛe.iĩ quo di
ſtingue. ꝙ aut concedit cum conſenſu epiſcopi. et
traaſfeꝛtur iuſpatꝛonatus. æ omne aliud ius quod
babet in ea ar. c. paſtoralis de dona. pꝛo hoc.c.
quod autem ſupra eo. æ qudd ibi nõ. in glo. ant
conceſſit ſine conſenſu epiſeopi.æ non ualet con
ceſſio in aliquo. quia peccat in foꝛma. æ hoc caſu
poteſt intelligi iſte tex. nam hic non diſtinguituꝛ
animus donatoris.æ patet ꝙ in nullo ualuit con
ceſſio eceleſie facta per laicum. æ per hoc habes
declaratos æ ſuppletos caſus glo. et materiam hu
ius.capitu.æ capitu:quod antem ⁊ uide quod ibi
dixi. ¶ In glo. ij. in fi.de hoc brocardo dic ut
nõ. in ꝛegula non preſtar de ꝛe.iur. li. vi. æ per gl.
in. c. auditis hic alle. ¶ In glo. iij. in fine. uult er
n glolꝙ loco religioſo poteſt concedi eccleſia ñ
nacans cum auctoꝛitate epiſcopi.ſed contra hoc
facit iſte tex. nam concelſſio fuit facta religioſe do
mui.æ tamen dicitur ꝙ non ualuit conceſſio de
re non uacante. unde dicerem quod aut quis in
tendit donare eccleſiam non uacantem loco reli
gioſo nt ualeat aut ex nunc ĩ pꝛeiudicium rectoꝛis.
? non ualet donatio.⁊ ita itelligatur iſte tex. aut ĩ
tendit concedeꝛe ſine pꝛeiudicio rectoꝛis: ⁊ nalet.
? ſic intelligo glo. æ ꝓ h tex.in. c. ↄſultarionibus
de dona. ? cle. fi. de re. ecct. nõ alie. ltimo ex
tra glo. opponitur de. c.ij. de ſupplẽ negli. pꝛela.
ubi ualet inſtitutio epiſcopi ſine pꝛeſentatione pa
rroni. cuius contrarium innuit iſta litteꝛa in fine.
o. regulariteꝛ nõ nalet ut hic ⁊ in dicto.c.deceꝛ
nimus. Fallir ſecundum hoſtien. ſi patronus fuit
negliges ĩ pꝛeſentãdo ut ĩ dicto caplo.ij. ⁊ dic ꝙ
data negligentia patroni poteſtas deuoluitur ad
eum qui habebat inſtitueꝛe etiam ſi epiſcopus nõ
üſit ut eſt glo. multum notabilis in cle. i. de ſupplẽ.

. vr- „ d m

Er⸗ 4

negli. pꝛela Secũdo fallit quãdo patꝛonus pꝛeſẽ
tauit indignum ut in dicto.c.ij.et peꝛ hoc ſentit
boſtien. ꝙ patronus preſenrando idignũ priuat
ea uice poteſtate preſentandi. quod an ſit nerum ĩ
diſtincte plenius dixi in. c. cum nos de offi. ordi
⁊ dic ut ibi. Teruo falit ſecendum cuʒ.ſi conceſſio
fit per papam uel per legatum de latere ut in. c di
lectus de offi. lega.et in. c. cum dilectus infra eo
Sed tu dic melius quod aut eſt iuſpatꝛonatus ec
cleſie:et procedit dictum hoſti ut legatuſ poſſit cõ
ceder ſine preſentatione eccleſe etr ita loquitur. c.
dilectus. Aut eſt patronus laicorum:et nullus
citra papam poreſt eccleſiam conferre ſine preſé
tatione patroni:et iſte eſt proprie caſus in dicto
c.cum dilectus infra eo. ubi de hoc nide bonam
gl. in. c. ꝑ las de preben.in cle.

. Inſtituti in ec
Berimonia. cleſijs patrona
tis per nouos pattonoſ mutari non poſ
ſunt: nec uiciſſuudines eccleſiarum per eos feri:
duo ſunt dicta. Secundum ibi ſcilicer viciſſitudi
nes. ota anodaer patronus habeat ius pᷣ
ſentandi in eccleſia ut ſupra eodem quaſi per to
tum tamen legiptime inſtiturus ad preſentationẽ
antiqui patroni non debet remoueri ad inſtantiã
noui patroni.et iſte eſt proprie intellectus c. Et
hec faciunt ad. q. pone plures heredes fuiſſe inſti
tuios per defuncrum. reperitur iuſpatronatus in
heriditate. nunquid poſſit illud adiudicari alte
ri ex heꝛedibꝰ. Jouannes andreas poſt Goffee.
renet ꝙ nõ.ar.huiuſ.c.quod prohibʒ mutanonẽ
ordinis eccleſie ſecundum bumanam conditionẽ
Licer enim nomina debitornm i nuenta in he
reditate poſſint adiudicari vni ex heꝛedibus
licet diuidi non poſſint ut in.l.ea. que.C. fami.
berciſ.⁊ in.ij.⁊.iij.ff. eo tamen iuſpatronatus nõ

poteſt diuidi inter beredes nec adiudicari. uni

ex heredibus. ſed omnes heredes patꝛoni eꝛunt
inſolidum Do. pe. miratur de hoc dicto. Jo. an.
cum iſte tex. non prohibeat tranſlationem de uno
in alium. unde tenet ipſe quod licite poieſt adiudi
cari uni ex heredibus tum quia iuſpatꝛonaius
tranſit cum uniuerſitate ut in. c. ex litreꝛis ſupra
eo. ium quia unilius eſt eccleſie unum habere
patronum quam plures quia ſolet negligi quod
communiter poſſiderur. E. quãdo æ quibus quar
ta pars debetur.l.ii-li.x.ſed mihi plus placer opi
nio precedens tali ratione. Aut enim hereditas
equaliter diuiditur inter inſtimios et non appa
ret ratio.quaꝛe magis debet adiudicari uni ex
her. dibus quam alteꝛi.unde cum ſit ius indiuiſi
bile conſiſtit penes omnes inſolidum ut nõ glo.
ſupra eo.c.i.Aut cui adiudicat᷑ fuit data minoꝛ
pars hereditatis æ non ualet illa adindicatio.
quia uidetur adiudicaitum iuſpatronatus in com
penſationem bonorum ⁊ ſic quodammodo com
mutetur cum re tempoꝛali. ⁊ reciperet cſtimatio
nem cotꝛa.c.de iuꝛe.j.eo.et tene menti hanc
ſtionem.quia quotidie poteſt accidere.⁊ per hoc
3

4 r ſi, Paunnm FPnmidec ℳR g . C 2 4 wiie- ſe pt= 5er 1.frm Inn .- ,

N. ( R ſian- 2 arl.en⸗ Pi⸗ pri pront

V⸗ ſ. Scis Ppree krrr. pte ðð 2) an Ala a
muin pPnin erre Poſſe — :

— —.
Iauun, eTev ⸗

N — Cart 3f* r vjj ve ſ a iula s- Pli W «—σα Y e yſb. Fia/ 11 A

¶ De lurepatro

alias dixi ꝙ patronus nihil habens in bonis nõ
pot᷑it cedcꝛe iuſpatronatus cꝛeditoribus quia nõ
ꝛecipit eſtimationem ut dixi nec põt inteꝛuen? ti
tulus non gratuitus ut in cap qꝛ clerici ſupra e.
? in.c.pꝛeteꝛea de tranſac. ¶ Sed que:o quid in
tendat litteꝛa pꝛohibeꝛe peꝛ ueꝛbuʒ uiciſſitudines.
Sol.tꝛes ſunt intellectus:quidam exponũt niciſſi
tudines.iemutatiões ſen grauamina. Alij ur In
nocẽ. ꝙ intendit pꝛohibeꝛe ꝙ patꝛoni non poſſũt
cõuenire adinuicem: ut unus ſit patꝛonus uno an
no. alius alio. ut ſic habeant quãdam niciſitudinẽ
Sed hoc dictum limita quando uellent ex toro
ius dinideꝛe. nam ꝛeſpectu exeꝛcitij bene poſſunt
banc conuentionem facere. ut unus pꝛeſentet una
nice. alius alia. ut eſt tex. in clemen.fi.eodem titło
Dimile in tutoribus qui ꝛeſpectu adminiſtrariõis
poſſunt diniſionem adinuicem faceꝛe:ſed nõ poſ
ſunt diuiſionem adinuicem faceꝛe quo ad ius tute
le. ut.l.iteꝛ tutoꝛes.ff. de admi. tu. Teꝛtij ni Mo.
itelligũt ꝓhibet᷑ hic commutatio iuriſpat: ona
tus:utputa ſi duo patꝛoni habeꝛent plura inrapa
tronatus:non poſſunt illa adinuicem peꝛmutare
ſine auctoritate epiſcopi:æ nota hunc intellectum
quia facit ad ea que dixi in capitulo pꝛecedenti.
pꝛo hoc niderur gl.in. c.nemini.xvj.q. Vij.⁊ qui
libet intellectus eſt bonus in ſe. dy glo. i. ĩ fi. H
glo.nõ ꝛeſpõdet ſpecifice ad.c.deceꝛnimꝰ ubi mu
tatur ꝛectoꝛ ad iſtantiam patroni: ideo dic ꝙ illð
loquitur quãdo epiſcopus ſpꝛeto patrono iſtirnit
ꝛectoꝛem in ecclcſia. hic loquimur quando ſacer
dos fuit legitime inſtitutns:qui mutari non debet
ex mutatione patroni. Sed queꝛo que fuit ꝛatio

dubitaãdi. ſol potuit eſſe duplex. prima qnia ꝛeſo

luto iure auctoris ꝛeſoluitur ius ſucceſſoris.ut ĩ
.l.lex uectigalis.ff de pignoribus. ſed patronus
antiquus fuit auctoꝛ iuris huius ſaceꝛdotis:vide
batur ꝙ ꝛeſoluto iure illius eſſet ꝛeſoluinx ius iſti
ns. Secunda ꝛatio: ſucceſſoꝛ nõ tenetur ſtare con
tractui iito peꝛ pꝛedeceſſoꝛem: nam emptoꝛ domꝰ
non tenctur ſtare locationi facte peꝛ uenditoꝛem
cum ſit ſucceſſoꝛ ſingularis ut in.l.emptoꝛem. C.
locati. ira nidebatur ꝙ nouus patronus nõ tene
batur ſtaꝛe pꝛeſentationi facte peꝛ pꝛedeceſſoꝛem:
ſed cõtrarium hic deciditur. Ratio quia ꝛectoꝛ ĩ
ſtitutus in eccleſia nõ habet ius a patrono princi
paliteꝛ ſed a ſuperioꝛe inſtituente nt in.c quod au
tem ſupꝛa eodem. Item iſtitutus habet ius in ec
cleſia. ut in. c.ſi tibi abſenti de pꝛebendis libꝰ.vj.
ideo ñ poteſt ꝛemoueri peꝛ ſucceſſoꝛeʒ facit qð nõ
in. d. l.emptoꝛem. Abbas.
Bm laic j. Summatuʒz eſt ſupꝛa
eodem illud. uel ſum
ma ſic. Datronus eccleſiam clerico cõ
feꝛꝛe non poreſt: et ſi contulerit poteſt hoc non
obſtante ad illam pꝛeſentare ꝛectoꝛem:pꝛimo dic
tum.ſecundo ratio ibi non enim. ¶ Drimo no
ta caſum in quo quis poteſt uenire contra pꝛo
prium factum. ⁊ in hoc multum inſtat gloſa et
Yoan. an. ponit plures caſusſed tu uide plene ꝑ

Cal. in. c.ſi quis pꝛelbiterorum de ꝛebus eccleſi.

*. in. c.i.xvi.q.Vi:

non alie. dixi in. c. cuʒ ſupeꝛ de conceſ.pꝛeben.per
HBar. in l.poſt moꝛtem. ff. de adoptio. z in.l. qui

ea mente. ff. de furtis. peꝛ Cy. in. l. fiquis nõ dicaʒ

rapeꝛe. C. de epi. ⁊ cle. ubi tractat an ſit locus pe
nitentie in delictis.⁊ aliqd tetigi in. c.i. de eo qui
mittitur in poſſ. ¶ Secundo nota patronum non
poſſe oꝛdinare eccleſiam. unde non poteſt eam ali
cui confene in titualum. ⁊ dic hoc pꝛocedeꝛe etiam
ſi ſit patronus eccleſiaſticus ut in. c. fi. infra eodeʒ
ed hic queꝛo nunquid iu
dexr ſecularis poſſit pꝛopteꝛ delictum pꝛiuare pa
tronum laicũ iurepatronatus nide glo. nõ. xvi. q.
vij c. filijs. In contrarium uide glo. in cle. paſto
ꝛalis in ueꝛ. ſubiecte de re iudi.ſatis putarem ꝙ ꝑ
ſe non poſſit eum pꝛiuare: cuʒ iuſpatronatus tene
at ab eccleſia ⁊ non a pꝛincipe ſeculari:ſed cuʒ uni
ueꝛſitate bonoꝛuʒ poteꝛit:⁊ ideo ſi pateꝛ commiſit
cꝛimen leſe maieſtatis:⁊ ſic omnia bona confiſcan
tur dico ꝙ tranſit iuſpatronatus in fiſcum ? non
ad filios:⁊ ſic intellige glo.nõ.in dicto.c.filijs fa
cit quod dixi ſupꝛa eodem. c. ex litteꝛis. Et hec fa
ciunt ad aliam queſtionem nõ. Done ꝙ commit
cens caimen leſe maieſtatis habet filium cleucum
beneficiatum. nunquid filius peꝛdat bencficium. ?
niderur pꝛimo ꝙ ſic. quia filij huius cꝛiminoſi effi
ciunrur infames. vi.q.i.c.uerum ueꝛſi. ſiquis cuʒ
militibus ? in. l. quiſquis. C. ad legem iut maie.
ſed infamis non poteſt teneꝛe beneficium ut in re
gula infamibus de reg. iuris li.vi.⁊ in. c.inteꝛ di
lectos de execſſibus pꝛelato. ſed contrariam ſentẽ
tiam rene.quia cum filius ſit cleꝛicus non efficitur
infamis. quia lex ſecularis non potuit illum infice
re. cum non ſit legi ſubditus ut in.c.quod cleꝛicis
2 quod ibi nõ.de foꝛo competenti. ⁊ ad hoc uide
glo.nõ.in.c.ſatis peꝛ ueꝛſum.lvi.di.

Religio
Bra paſtorali. vchiea
re uł retineꝛe non poſſunt ec cleſias ſi
bi conceſſas a laicis ſine dioceſani cõ
ſenſu niſi legitime pꝛeſcꝛipſeꝛint: uł poſtea dioceſa
nus conſenſeꝛit. ⁊ tria facit. puimo ponit dictum.
ſecundo exceptionem ibi niſi. teꝛtio rattonem ipſi
us. ibi cum enim. ota pꝛimo laicum poſſe ex
dioceſani conſenſu confeꝛꝛe eccleſiam quo ad pꝛo
pꝛietatem loco religioſo.⁊ intellige iſtum tex. pꝛo
nt dixi ſupꝛa eodem illud ur itelligatur diſpenſati
ue. quando laici iſtas eccleſias de facto tenebant.
7 erant ita potentes:ut ab eorum manibus eripi
nõ poſſent. alias autem laicus confeꝛꝛe uel dona?
eccleſiam nõ poteſt. quantumcunqʒ inteꝛuenerit ⸗
ſenſus epiſcopi. quia nemo dat quod non babet

ſupꝛa eodem quod auteʒ. ¶ Mora ſecundo ꝙ ec

cleſia poteſt pꝛeſcribi peꝛ eccleſiam. intellige iure
pꝛoprietatis. ut eccleſiaʒ habeat ad pꝛoprios uſus
nel tanq; ſubiectam uel unitam. ⁊ in hoc tene me
ti iſtum rex. æ uide quod dixi in. c. ut ſupeꝛ de re.
eccle nõ alienã æ quod nõ. glo.i cle.i.de exceſ.pꝛe
la ſecus dicunt doc.reſpectu niuli.nam pꝛeſcribe
ꝛe quis eccleſiam ñ poreſt. ut eã habeat tanquam

ſcinto n olf d lnmn
gnilunes unliſtwo l⸗ n
ranſynppis tuir Mtvont
lmirbenu fmt a mi
in. li molh wn nein
ſvoertacſurniore . in egola
in lirifetcnn umm ddun de
Neſs ſalore dicendo o er curſu wan
Deſonitar quod corfenſus imerne
glo nden.cheruenir de emp. d en
ſoluto 1 di nongotlior avod ili q
a luicis non pomerunt peeſtriene
es quiprobabiliter potuerunt ign
tem facit potuermnt preſenber.
ſunceſſorts rmn in two gnam in
ſingolarter ant ſol t hobes gloꝛ
pimio eunn ce clenp tin i
a.·i in ſſulors ni g il Et
idn iinmniun ſi in berde.
eunctinocerberedi ninerſei
beres ff de diner ten Pcr
ahiol teſneſm, u
lur mn ele naſins un
lnam nenn n fud n
onlentepreſio 5iſec ſugni

lgte non eſt eadem
teno benom aum
e
rarionis eſt. quig hersom .
uncto. ſed ſocceſſo⸗ zn

ui nonotimn nier aul

leoſpgte conn
. ., . .
emnieſlais: Tconnibon Conſſan

i Gudak innonn flamtnmn
mng , unllce go ndlde fis
1r od cin ſihn olin cerlneis Eihet
n 14 Alam oueſtonon t, Pyrepconnt
imin lſenucſinis hpry iun Nlenevn
fnammn unni, liseu enehcune
mi pꝛino eſcli, fjbuis ainiol cf
n infimes i, icNenin na huls i
Dus t l. anidgnis C. ag gen n nae.
mis non poleſ tcher benekcum ninre
Vmidns deeg inis.NdinCineai
ds Nonsditand ddconniamſenni
mWN Gna cNnns Ndeiendon or
famis gnin er ſecnanssnon dorir umn icr⸗
re, un non itleg ſcdmsnmin anddtens
1qwod i ̃ deſo enonni uidant
. d in cins aieim ih d

ſ
. leſrſ
rrutteiner non poſicſ etc ini
biconceſsa lits iſe Ciocetnnch

nu nid legiume Pakcipfeind Poſercoi

e pontdn
t.1 nin fuen und
vgiglnlan iniſttenormnnmnl

eundo ench npinohian

Be iut

iurepatro.

prelatus ſeu rectoꝛ: ar. i regula.i. de re.in. i. vi.
i. c. ex frequentibus de iſti.quod limita pꝛout gl.
ſingulaꝛis in.c. contingit de dolo ⸗z cõtu.ibi.dixi.

tem nõ caſum in quo tirulus minus le itius

dat cãm pꝛeſcꝛibendi. æ de hoc larius.j. tem
nõ ibi poſtea conſenſum ⁊c ubi in actu requiri
iur alicuius ↄſenſus ſufficit ut interueniat ex poſt
facto:⁊ nõ. ꝙ poteſt inteꝛueniꝛe conſenſus etiam
poſt actum nulluʒ ꝙ uidetur contra nõ per Inn.
in.c. cũ conſuerudinis de ↄſue.ſed dic ꝙ actuſ ua
lebit ut exnũc nõ ur extunc.facit quod nõ.glo.in
regula ratum ⁊ iu regula rati ⁊ regula nõ firmat
de re.iur.li.vVi. n glo.ii. in fi. ex hac glo. hbẽs
nes ſolutiones ad contꝛarium foꝛmatum in pꝛin
cipio.pꝛima ꝙ ratione ſcandali tolleꝛatuꝛ hec pꝛe
ſcꝛiptio.? hanc ſo.ſentit Guil. naſo. dicens ꝙ in
hoc iſta decretalis continet gratiam. ſed hec ſolu.
non placet quia intellectus iurium non ſunt tꝛabẽ
di ad gratiam ut nõ. in. c. ex parte de teſt. Item
hic non eſt aliquod uerbum ſapiens gratiam imo
tex. in uerbo legitima innuit oppoſitum nam pre
ſcriptio non porcſt dici legitima niſi habeat oẽs
qualitates ꝛequiſitas a lege ¶ Secunda ſolutio ꝙ
ex curſu tempoꝛis tacite interuenit conſenſus epi
ſcopi. hec ſo. prima fronte eſt notabilis. Sed ob
ſtat. quia in actu odioſo non preſumitur conſen
ſus ex taciturnitate ut nõ. in ꝛegula qͥ tacet de re.
iur. li. vi. facit.c. cum iam dudum de preben. niſi
uelis ſaluare dicendo ꝙ ex curſu tanti temporis

preſumitur quod conſenſus internenit. pꝛo quo

glo.nõ.in.c. peruenit de emp. ⁊. uendi. ertia
ſolurio ⁊ ibi norabilioꝛ quod illi qui receperunt
a laicis non poruerunt peeſrribeꝛe: ſed ſucceſſo
ꝛes qui probabiliter potuerunt ignoꝛare qualita
tem facit potuerunt preſcribeꝛe. qnia potius

ſuucceſſores erant in facto quam in iuꝛe.et nota

ſingulariter hanc ſolu.? habes glo.ſimilem in ca
pitulo de quarta de preſcrip.⁊ in.c. in pꝛimis.ii.
q · i.? in.c.ſi ſacerdotes.xvi.q.iii.Et nõ ꝙ uiciũ
prelati pdeceſſoꝛis nõ nocet ſucceſſori in preſcrip
tione. licet contrarium ſit in heꝛede. quia mala
fides defuncti nocer heredi uniuerſali ut in.l. cum
beres.ff. de diner. tempo.pᷣſcrip.⁊.l.uitia. C. de
acqui.poſ.⁊ eſt diuerſitatis ratio.quia heres cen
ſetur una perſona cum defuucto ut in auc. ð iure
iur. a moriente preſtito. S. i. ſed ſucceſſoꝛ in digni
tate non eſt eaTdem peꝛſona cum pꝛedeccſſoꝛe. Ra
tio rationis eſt. quia heꝛes omnc ius cauſat a de
functo. ſed ſucceſſoꝛ in dignitate cauſat a ſuperio
ie qui pꝛomouit cum æ non a defuncto ad hoc
quod nora. Innocentius in. c. eam te de reſcꝛip.
⁊ domini de rota· deci.ccxxiiij. ⁊ hanc diffeꝛentiaʒ
ſequirur Dy: in regula poſſeſſoꝛ de regu. iur.li.
vi. ¶ Quarta ſolutio extra glo. ponitur peꝛ In
nocẽ. ꝙ iſti cleꝛici uel religioſi enabant in facto =

non in iure. quia cꝛedebant conſenſum epiſcopi in

ieꝛueniſſe. ut quia hoc audiueꝛunt a fide dignis.
nel fueꝛunt eis oſtenſe litteꝛe falſe. nam eꝛroꝛ pꝛo
babilis in titulo pꝛeſtat cauſam pꝛeſcꝛibendi ut in
. quod uulgo.ff. pꝛo emptoꝛe. ? plene peꝛ Bar.

. A* Ir. ſrſas 7 FI fs N & 15 ,nh* ? X

7
62 9 —S eii

rönch, ⸗ 7. 6

in.l.celſus.ff. de uſuca.⁊ nõ bene tu canoniſta hãc

lk ſoluſꝙ in pᷣſcriptione nbi ꝛequiritur ritulus ſuffic

t.

ꝙ quis cꝛedat tirulum ſpecialem iterueniſſe ꝓbabi
li cꝛedulitate ductus: ut quia audiuit a fide digniſ
uel eſt fama uicinic. æ pꝛo bac ſo. uide quod dixi ĩ
c.ii.de his que fiunt a pꝛelatis. Quinta ſolutio
datur per Goffie. æ Mincen. dicentes ꝙ hic no
cadit ꝓprie preſcriptio. ſed pꝛopter odium epiſco
pi negligentilſ cauſatur iſtis clericis exceptio:æ nõ
ſingulariter hanc ſo.nam innuitꝙ ubi preſcriptõ
cauſatur ex ſola negligentia non pctentiſ:tunc cur
rit pꝛeſcꝛiptio etiam cum mala fide:cum paꝛetur
exceptio contꝛa non petentem:⁊ ſic facit contꝛa cẽ
ditoꝛem non petentem debiium currat pꝛeſcriptio
etiam cum mala fide.quia ex ſola negligentia cre
ditoꝛts ſine facto debitoꝛis currit pꝛeſcꝛiptio.et
hoc ſenſit Innocen. in. c. quia pleriqʒ de immu
ni. eccle.?⁊ Archi. xvi.q.iii.F. poteſt ? Bar. in.
.l. ſequitur. I. ſi niam de nſucapio.⁊ in l.fi. ff. quẽ
admodum ſeruus amit. ſed ipſemet Bar. ſenſit

oppoſitum in.l.omnes populi.ff. de iuſti.⸗ iuꝛe x

oan. andꝛe.in.c.iiʒ de excep.li.vi.⁊ hanc paꝛteʒ
contrariam commæniter tenent modeꝛnioꝛes in. c
fina. de pꝛeſcꝛip.⁊ ibi dixi z tango in. c.quod cle
ricis de foꝛo compe. Alii aliteꝛ ſoluunt ſed diui
nant: ideo tene ultimam ſo. glo. uel aliam. Inno.
n glo. penul:in fine de hoc dic ut in regula
non firmatur de ꝛe.iur.li.Vi.⁊ ut ſupra dixi con
ceſſio iſta ex ſubſequenti conſenſu ualet ur exnunc
non autem tꝛahitur ꝛetꝛo ut naleat ut extunc. In

glo. fi. in fi. dic.quod id quod quis non habet in do

actu nec in potentia non poreſt in alium tꝛanſfeꝛꝛe
ſed id quod habet in potentia licet non habeat in
actu poteſt tꝛanſfene. exemplum in electoꝛibus
non habent dignitatem epiſcopalem. æ tamen tꝛãſ
ferunt in electum ⁊ in cardinalibus in papam.
J uero Si patꝛoni eccleſie nacan
tis infia tempus a iuꝛe 9
ceſſum non pꝛeſentant epiſcopus oꝛdina
eccleſiam: primo queſtio:ſecundo ſolutio ibi
ſane. tertio limitatio ibi ita. ¶ NHõ primo ꝙ epi
ſcopus qui habet inſtitueꝛe non debet expectare
patꝛono contendentes ſuper iuꝛepatꝛonatus niſi
uſq; ad tempus patꝛoni pꝛefixum ad pꝛeſentandũ
⁊ ſic uſqʒ ad quatuoꝛ menſes ſi ſunt laici.? uſque
ad ſex ſi ſunt clerici nt in.c.unico.j.eo.lib.Vi.ad

idem c.quoniam ſupra eo.⁊ in.c. eam te. . eo.
¶Ms .ibi pꝛoꝛogatur ꝙ epiſcopus non debet ĩ v Pj Jenen as

continenti conferre eccleſiam.ſi alii eontendunt ſu Rr

per iurepatꝛonatus.⁊ inteilſge quando conſtat ec
cleſiam eſſe patꝛonatam ſi ignoꝛat cui competat.
tunc enim debet ſpcctaꝛe uſqʒ ad tempus pꝛedẽm
ſed ſi nõ conſtaꝛet eccleſiam eſſe patꝛonatam non
tẽtur epᷣs diffeꝛꝛe inſtitutionem ad ſolam aſſeꝛtio
nem ↄtendentium de iſto iure ar. xvi q.iiij. in c.
nolumus ¶ YIrem nõ caſum in quo epᷣs habet iſti
tueꝛc in eccleſia patꝛõata ſine pꝛeſẽtatõe ltĩo.

,

nõ caſum in quo fit pntatio poſt inſtitutionem nõ y=nm 2= pj, npterz Fen,
1 , 3 Fa

autem intelligas ꝙ hic preſentatio ius de nouo

tꝛanſferat in inſtitutum: ſed fit ut uc us patꝛonus

B a

Errlo Je M alazs ,alaas .ſza D DPaz

7 5-r A ſ7 41 96 gi 1 h-

V. li⸗ ro 9 nele = =ſſer aye 7 79 nia ioriſfammnee, 8

¶ De iurepatro

adipiſcatur poſſeſſionem pꝛcſentandi pꝰ uictoriã

in lite uel ut iſte pꝛeſbiteꝛ iſtitutns nõ uexetur de

Cr, aſPrn 4 —6 5aPes Frulo =ſeat

E niſpren) m -hezat: fr do ſo

5

facto peꝛ nerum patronum. uid auté ſi iſte
qui obtinuit in lite non nult pꝛeſentare inſtiturum
peꝛ epᷣm.dicunt doc.ꝙ non nocet inſtituto quis
iam habnit plenum ins ex inſtitutiõe epiſcopi aue
toritate iuris. naʒ iſta ꝛepꝛeſentatio fit ad cautelã
nt 3 dixi. Et nõ ex boc unum moduʒ ꝛecognoſcẽ
di patronum. qui pꝛenũciatur parronus poſt iſti
tutionem legitime factam peꝛ cnſeopen.
Si inſpatro
Bm ſeculum. natuſ ecclie ðᷣ
nenit ad exẽptos per hoc in nullo ledi
debet ius epiſcopale. primo exordium deciſum. ſe
cundo prohibitio ibi probibemus. Nota primo
ꝙ inſpatronatus exiſtens in aliquo feudo tranſit
cum uenditione fendi. quod intelligit Innocen.
qñ nilla uel caſirum fuit datum in feudum. ſecꝰ ſi
ꝛes particularis nt unum pꝛedium quaſi runc fen
dum non ſit quid nniueꝛſom ſed potius ꝛes parti
cularis. quod nõ. ¶ Ex boc etiam infeꝛtur ꝙ li
cet iuſpatronatus competat in eccleſia conſtructa
in fundo tno non tamen cum alienatione fundi
tranſit iuſpatronatus licet ego dubitareʒ quando
fundus eſt datus in feuduʒ. quia cum habeat dns
fundi iunriſditionem 'ut in.c. cenum de indicijs et
.c. ex tranſmiſſa. æ c. nerum de foꝛo competenti.
2 ſic fendum abſqʒ alia erpꝛeſſione multa contine
at. niderur ꝙ tꝛanſcat inſpatronuatus doc tamen
communiteꝛ ſentiunt oppoſitum. ſerundo

ꝙ fratres hoſpitalarij poſſunt acquireꝛe iuſparo

natus etiam in eccleſiis parochialialibus.
timo nota ꝙ exemptus habens iuſpatronatus in
nullo poteſt diminnere ins ep̃i. pꝛo hoc bonus
tex. xvj q. Vj. c. i. n glo.i.in ᷑ ne nota exr gl:
plures modos in quibus inſpatronamus tranſfer
fur: eoſdem modos ponit Innocen. ſupta eodeʒ
ſupeꝛ rubrical⁊z uide glo.xvj.q. vij.in.c.pie men
is: æ quarenus glo dicit de ſucceſſionet:dubitamr

Vaſßrs =re Der Tes‿σan .Dſss ,,Nunauid rranſeat iuſpatronatus ad heꝛes extrane

os an ad ſuos. Solutio quidam dixerunt quem
admodum iuſpatronatus libeꝛtoꝛum tranſit ſolnʒ
ad filios: eriam ſi non ſunt heꝛedes. C. de lari. li
beꝛ. tollen.l.i S. ſub conditione ⁊ in lege filij ff ð
iurepatro. ⁊ ita parronatus competens in eccleſia
? de hoc nide glo.xvi.q.i.c.conſtitutum ⁊ eadem
cauſa queſtione. vij in. c. conſideꝛandum. 2 in.c.
ſi plures.contrarium tenet Innocenrius ex eo ſu
peꝛ rubꝛica. 2 Jo. andre. hic ⁊ ſentit gl. in c. filijs
xvi q.vij. ⁊ facit iſta glo. que ſimpliciteꝛ dicit ꝙ;
tranfeꝛtur ſucceſſione non diſtingnẽs inteꝛ filios
2 alios. Nrem ſi ſolum filij ſuccedeꝛent nõ poſ
ſet patronus tranſfeꝛe in aliam peꝛſonam etiam
cum uniueꝛſitare. nec poſſet donare. cuius contra
rium hic apparer ⁊ in.c.illud ſupꝛa eodem.⁊ ideo
dic ꝙ iuſpatronatus tranſfeꝛtur in quoſcunqʒ he
ꝛedes hoc idem ſenſit YFrede.conſilio.cvi. ubi di
eit ꝙ ſi filia dotata non ſuccedit patri.quia renun
cianit heꝛeditatem. non ſuccedit in iurepatrona
tus cum filijs maſculis. nam collige duo. pꝛime

ꝙ nbi filia eſt heꝛes ſicut maſculus ſuccedit in iu
repatronatus ſicut ⁊ maſculus qð plenius dixi i
c·fi de conceſ. pꝛebẽ. ⁊ ſentit Jo.an. in. c.nobis
j. eo. ubi dicit ꝙ femina ex dotatiõc efficit patro
na ſicut maſculus. Secundo habes notare quod
iuſpatronatus regulatur ab hereditate ẽt inteꝛ fili
os: et ſic filius qui non eſt heres nõ ſuccedit in iu
repatronatus:hoc ẽt ſentit Jo. an. c proxmo:
ubi dicit ꝙ ubi eſt conſuetudo ut in anglia ꝙ ſo
lum pꝛimogenitus ſuccedit. alij filij nõ ſuccedunt
in iurepatronatus. ed ex eodem ueꝛbo queꝛi
tur. nunquid poſſit tranſfeꝛꝛi iuſpatronatus titulo
legaii dicit h Joa an. qꝙ quẽadmodũ iuſpatrona
tus põt donari ita ⁊? legari: quia legarum eſt que
dam donat'o a teſtatoꝛe facta ut inſti. de lega.in
pꝛin.⁊ ideo ſufficit ꝙ ſi ecclie legaſur.nõ eſt neceſ
ſe inteꝛuenire ↄſeuſum epi ſicut in donanõe iteꝛ ui
uos ut dixi S eo illud. Si aũt legatur laico uł cle
ꝛico noĩe ꝓpꝛio:dʒ ĩteꝛuenire ↄſenſus epi ſicut in
donatiõe.dicit tñ hoc ſpãle fauoꝛe ultime nolunta
tis ut conſenſus epᷣi poſſit inteꝛuenire ex poſt fac
to:ſed conſilium eſt ut habeatur conſenſus uel an
te moꝛtem teſtatoꝛis ſed Fre. ↄſilio.ccxxij fut in
ſingulari opi. ꝙ poſſit tranſfeꝛꝛi titulo legani ſine
ↄſenſu epi:moueĩ᷑: quia iura idiſtincce dñt ꝙ mſ
feꝛtur ſucceſſiõe: nec diſtinguũt int᷑ legatum ⁊? beꝛe
ditatẽ: nã is qui hʒ ex legato hʒ ex ſucceſſiõe. Ad
ducit èt alias rões: ⁊ alij doc modeꝛnioꝛes cõitreꝛ
dñt oppoſitũ:æ maxie Cal. qui dicit ꝙ ante ↄſen
ſum epᷣi iuſpatꝛonatꝰ ↄſiſtit apud heiedẽ: qꝛ ex oꝛ
dinatiõe laici iuſpatronatꝰ nõ põt ĩ aliũ trãſfene:
qð mihi plus plʒ. qꝛ iura loquũtur cõit᷑ de filijs ł
hẽdibꝰ n at de legatarijs.ut ĩ.c. filijs.xvi.q.vij.
æ i.c.i.ð eo. Abbas.

B EF inſinuatione. Sine eon

ſẽſu patro
ni nõ põt quis eccliam occupare.pꝰ nar
rat fem. fo dat iudices ibi mãdamus. ¶ Nõ pꝰ
ibi libeꝛaliteꝛ/ꝙ ubi iuſpatronatus donat.dʒ eẽ ⸗2
ceſſio libeꝛalis. ut ſic nullũ ireꝛueniat pcium nullũ
qʒ donũ.ał. ↄmirteꝛet᷑ ſimonia ar.i.c. pea de m̃ſ
ac. is 10 ꝙ obtinentes eechiam patronatã ſi
ne pntatiõe dniur occupatoꝛes ⁊ detentoꝛes:⁊ ſic
facit hᷣ lia optie i ar. ꝙ iſtitutio epi ẽ nulla abſq;
pntatione pꝛoni.⁊ tetigi S.e.c.illud. ¶õ ol io
ꝙ pronus largo mõ dů oꝛdinare ecchiaz 2 reſpe
ctu pñratiõis quã facit de rectoꝛe. ¶ In gl.i. i fi.
nõ gl. ſingłr qꝛ neſcio alibi nã itelligit tex.ꝙ abo
iſti freſ erãt pꝛoni:⁊ ꝙ alt᷑ ↄſenſit rliq neſciẽte ut
ipſe ſolus eſſet patronus:nec fuit neceſſarius con
ſenſus epiſcopi: quia non eſt proprie donatio ſed
porius proprij iuris relaxatio cũ qlibet parronuſ
hẽat ius inſolidũ.⁊ ex hoc limiratur cõis theori
ca doc.i.c.illud. S̊ eo. ut tũc ſit neceſſe hre ↄſenſũ
epᷣi cũ iuſpatronatꝰ datur eyneo ſecus ſi ↄferi cũ
patrono. ¶n Zriũ tñ fac ſm Jo. an. qꝛ remitẽ
eſt idẽ ꝙ dare ut in. c.ueniẽs ð teſti. ſi ergo cõpa
patꝛonꝰ ꝛemittit ius ſuũ:ergo illud dõat.⁊ ꝑ ↄns
vᷣbẽt ĩtuenit̃ ↄſẽſuſ epi.dẽʒ gl. appꝛobat do. An.

2 ꝓfecto illud ur̃ equs.ſʒ alið dẽʒ vius.nã ↄlcſuſ

Glitun

dalei udhr ono voni
ſto hino duut inmwg p
YAenanoclaus non poteſt opnia an

lcam ſbl rennere vel ino conceden
Nwriſarronaras Cobſeqinor ⸗
Pfenanone ganthbcz in deriens
eo In gi no g. ? ie mna go.
2 Jnno hic leer giud aterit id
ice ſpe. eo. i. d fl. go. o
ium eſ qroc omnons no oeſ i⸗
in n.c.pel eſts , co ergo ner i
1ſl nſif ati ſon mng ij
niegte tſ C. ceſnb. eal, iet
acqunntfius rauink o ſite bocſe
vai nſt gans gſons nobs 4
1 Airi

dn pornet l C debo lbe ne

lo fli uidanr in efeen Pſenme ſeh⸗

tuni elge erſe . . tinr
fuctt1 no , A hltin
lwbi din n
mmo

gdi
igren cAſu
„ n. loreg qno dern .

llen Poternnr uns
nej Mun
nicknorig 6. ech

Pünogenin ☚ durn ngla g
eparr onams. .

arin ſeu⸗ at,
uqnen ſervi
nen n tlegume hiconke
un n nenente hſaſigcſiſiin
rd iñ ho⸗ eetnor itnevolnn
i onſenſis e tnrenentre erpoſtfie
conſlin

gfo ubeunr oſſnis en
m mtwis ſ Fr aſlo mn, hrfn
mopi oſſt mmſſan i iun ſie
cr noc: ur imn ifſmmr r g /
auſſöemr alinpri ir ignmtber
ͦsgnibyer lgalo her itſſce
dastden i dor notenſors öien
NNNb mme Cl n dit hente den
checdmena reddende cd
nde ad widandrad o diweer
md gas g anm hanimn Gffel
A in deleguanis ni lis ie
ci5co. Abbes. Sen
Zinſinuatione. inn
runabaimonie,,
ſin fo er c s bi nicemds. li
,bbiiuſpnonas onni dti,
lbeulten y vbi ipane ſgrhcion nali
ſo lbenls Nn i muli ienenian e

. ſnoria Nit Fiene
A omuneri ſüroni
6 6 ſ Ootnentsctdian no ii⸗

ide ir ins Grco⸗
ninn
e ,, chl di ls.
biiui ialin
odu

4 gtl

neeet P . 1A.

.A

rion. FPr pntae rP zyet 2 /8 fle⸗ . Co.

Se iurepatro.

epi deſideꝛat ne qd falſiraris uel frandis ↄtigat i
donatõe. nã ſepe ẽ ficra ẽprio æ ſimłata dõauo ut
dixi. 5. e.c. illud q rõ ẽt milirat ĩ ↄpronis. Vtem
ex alio bec leciu.nõ uidet᷑ ꝓcedere.qꝛ tex.dicit ꝙ
frater habebar inſpatronatus.nõ autẽ iſte cui fuit
facta cõceſſio.⁊ ſic ſolus donatoꝛ erat patꝛonus
qð potuit otingere ſᷣm. Jo. an. qꝛ foꝛie iſti erant
fratꝛes uteꝛini ti.⁊ iuſpatꝛonatus fuit pꝛis altiuſ
uel hoc ↄtingit ſm ↄſuetudinẽ anglie ꝑ quã ſucce
dit pᷣmogenitus i heꝛeditate. ⁊ ſic ꝑ ↄñs ĩ iuꝛepꝛo
natus. qð bene nota. æ tunc ad iſtũ tex põt rũde:i
ſm Mo. ꝙ donatio fuit facra cleꝛico ꝛccipiẽti no
mine ecche.⁊ ſic nõ exigebat᷑ ↄſenſus ep̃i.ſed que

s ruur nũquid poſſit donatarius pᷣſentaꝛe donato

rem Conclude poſt Jo. an ꝙ ſi eſt uneꝛe donata
rius qꝛ ex toto fuit ↄccſſum iuſi pat: onatus,æ tunc
potuit pntare donaroꝛc. qꝛ preſenrat nomine pꝛo
prio. aut nõ ueꝛe donatarius ſed patꝛonus con
ceſſit pꝛo iſta nice ius pntandi ⁊= iũc nõ põr illum
pᷣſeniaꝛc.qꝛ is facit cuius noie fit ut in.l.i.ff ð̊ vi
7 Vi.ar. ⁊ in. c. cũ quis de ſen excõ li.vi.æ G dẽm
nõ ꝓ apliatõe. c. ꝑ nzas.j. e. A bbas

Onſuluit Nõ põt patꝛonns ec

cleſiam ſibi ꝛerineꝛe uł

eã alteꝛi ↄcedeꝛe.prio ponii 25. o diſpo
ſitio ibi nõ decct M peimo ꝙ tz patꝛonus ſit
Pilercaf ucl eius non poieſt pꝛopria auctoritate ec
deſiam ſibi rerinere uel filio concedere:et hoc qꝛ
ex vi iuriſpatronatus conſequitur patronus ſoſũ
pſentationẽ quantũcũqʒ ſit clericns ut i. c. fi. infra
eo In gl.ij. no. gl. æ idẽ tenet glo. . eo. qꝛ clerici
2 Inno. hic licer aliu dixerit i. d. c. quia clerici æ
idẽ ſpe. eo. ti. ad fi. 3 glo. oppo. nam cer
ſiun eſt quod patronus nõ poteſt pᷣſentare ſeipᷣm
nit in. c. per ueſtras. ſ. eo. ergo nec filium cũ pater
? fil cenſeqt eadẽ ꝑſona. xxx v. q iij. S. hac ancto
ꝛitate ⁊.:.fi. C. de ipub. æ ali. ſubſti. Ire quicqd
acquirit fius acquirit pr̃i ſaltẽ hodie quo ad uſu
fructũ inſti. p quas ꝑſonas nobis acqritur ⁊ in.l.
cũ oportet ⁊ l.fi. C. de bo q̃ libe.qꝛ pater pᷣſentã
do filii uidetur in effectu pᷣſentaꝛe ſeipᷣm. ſolu pr̃
? fllius uidentur una perſona iuris fictione. ſʒ in
ueritate ſunt diuerſe. ⁊ in iſtis ſpũalibus ẽ porius
attendeda vViraſ ꝙᷓ ficrio ſʒ Goffæ idẽ ĩ hᷣ ultio
nult archi in c. unico de noto li. vj. Mõ. ob. ſecũ
dũ motiuũ qꝛ in ſpũaliꝰ filiꝰ nõ acqrit pri:immo
rure⸗ de patria pfate ĩ c. ſi anuũ ð iudi.li. vj.
onclude ergo ꝙ dũmoõ filius ſit idoncus licite
bot ꝑ pamẽ pntari. ¶ In gl. fi.i fi nõ hãc ulrimã
oné gl. ? cõit᷑ rener ꝑ doc.⁊ ꝑ ſpe.eo.tni.iĩ fi.⁊ fa

ut cit hec gl. ad qõnẽ.plures ſunt deputati in aliquo

offo e biit puidere ðᷣ certis officialbus nunqᷣd
pnt unũ eligẽ ex ſe.?z vr ꝙ ſic: ar. hic in dẽo.c.cũ
i iure 2 bene facit.l nbi abſunt. ff. ð tuto.æ cuꝛa.
da ab his ubi dr qð i caſu quo decuriones poſ
ſunt dare turores poterunt unũ ex ſe deputare.
ni idẽ uidemꝰ ĩ electoribus qͥ pñr. plarũ eligere
er ſe ipſis ut in c. ne ꝓ dæfectu ⁊ in c. qꝛ ꝓpier
de ele. ꝛ. xVi.q.ulu.in.c. congregatio.

—

S

di non poteſt. h. d. (
—MPrimmo ꝓꝙ licet iuſpatronatus tranſeat
cum uninue:ſitate nendita: ut in. c. cuʒ ſeculum ſu

E iure. Juſpatronatus peꝛ ſe n

1ſ. F⸗s 1. d-p⸗tnt 7 Jaz⸗ Frno απ h . I ₰£ hſn /

pra eo. m per ſe uendi nõ põt Ratio diuerſuatil =ſpi⸗ I e raii Ve

eſt qꝛ primo caſu preciũ ↄſtituit᷑ pꝛo ꝛe tpali z iuſ
patꝛonatus tꝛaſit acceſſorie nõ ãt pꝛo eo ↄſtituit᷑
preciũ ⁊ ſi alið agerẽt pᷣhentes non trãſiret iuſpa
tꝛonatus ut nõ Jo an in. c. unico. . e. l. vi. ſ qn
per ſe ſpecifice uẽdiiur ſurgit duplex incõuemens
nã eſtimat᷑ res ieſtimabilis. Itẽ cõmitti ſimonia.
qꝛ ſicut ſimonia ↄmittirur in mero ſpũali ita i an

nexo ut ꝓbat᷑ in. c.queſuũ de re.ꝑmu.⁊ in.c.pre
terea de manſac.⸗ E Bre ir bor 7 ex tex. nõ ꝙ mix

◻tum ex diuer ſis naturis aſſumit ſibi natura a po

tẽtioꝛi æ digniori. nam iuſpatꝛonatus eſt partim
ſpũale z parum ipᷣale.nt nõ in. c pie mentis. xvi.
q.·vu. ⁊ tamen pꝓhibetur nenditio ac ſi ex roro eſ
ſer ſpũale.¶iltimo nõ. ꝙ ſimonia impedit ipſo
