terit adhuc uiſi ata. æ ſentit Fꝛe. ꝓbat ſubiectionẽ qꝛ nõ ario . otregen
pio aahue in a o inn, deputata 2c un boc ↄtingit abeſſe prin c he e lt avod a 4 bun ſinn i
57. rihi oſpitali infecto neqʒ narales. .pla. 7 in.l ſ. te ind⸗id godſ ſam
rũ: ⁊æ facit.c ij.j.de e 2 uel lepꝛoſo ales. C. de ꝓba æ uid i 4. uiuo oe n
r aclti. c. ).]· ccle. edi. ſed ego i e ſdo nõ e qð dixi in. c.ij. S aufſud ſi n g
diſtingueꝛc ni .ſed ego in hoc caſu . ecũdo nõ ar. ꝙ licite c.: 1·. 6. ion geun
. , . te . ſbleen
poterit S ruu lll qͥ hoſpitale eꝛexit ñ deʒ ul legatarium ad Tnſena Granat here ſoͤ dͦ cacſbo mmenins
2 domum ꝓpꝛiam a latar quẽadmoduzʒ ſmse lis annis aliquibus lageruste Bocnnie ein dlefin der Acölend
noluit boſpitale ꝛ puati: aut ülle deceſſit et in uſu: oꝛitur enim ex boc obli r oe mnlih ? n e, nnclicinnnn
1 mancꝛe in ſuo ſtatu: ¶Nie 5 obligatio ut hic bici elt innid
oꝛ põt illud uiſitare n iu atu: tunc ſuꝑi Item nõ ar. ꝙ obligatus ad patet. gd ehene te
are. ar. optimu in auc . renetĩ etiam atus ꝓcurandum di Poraliao ubl na? Gden
tu. F. ſiquis edificationẽ: facit qð di de eccle.ri dner ꝓcurare fuitoꝛes. nã in impoſud elmolenen odonant
dile g donati cit qð dixi in. c. inteꝛ neꝛis nulla facta fuit mentio de fui poſuõe h Logler alin⸗
atio. . expᷣſſe ex lia colligit em f e fuitoꝛnbus. ? m inmnenmit mimmn imlia
. . . , 5.. — uito , 3 .
Raouis. Patroni etiaʒ clerici no D bebãt: pꝛo ⁊ 3 facit tex.nõ.i Eeg pꝛocurari de un Qutiu Vonpid eyenuf
neze n pri uum cenſuʒ eccleſie impo nide Oldra. ↄſilio.xi. Yrz 15 e pꝛiui.li.Vi.2 omibus n in net nnqn
hoc iuramta ul en ueteꝛẽ augeꝛe: ⁊ ſi ſupeꝛ Cae cepta ſub noĩe collectiuo ul p nõ ꝙ obligatio bbs icunt e iane ſic ſcc a
c. pria ps narr eeich exegerũt cogunt abſolue gumentũ ul diminutionẽ ſᷣ H recipit au pom ltipou en hon lu
u primo ꝙ; eeri puidet ibi diſcrerioni cõpꝛehenſum ſub illo noĩe D nmun ul cꝛeſcit ene ot tini li inle/
nndatiois cenus petitionẽ proni poſſit ipᷣe oꝛ ꝓcurare fẽes alicuiꝰ loci H unde ſi tene nogu olurtictr bli ulr⸗
pteꝛea de iurepr̃ona us uk penſio ↄſtitui vt in. c. m eoꝝ numex ſiue cꝛeſcat ſiue Gan ad ꝓcuraduz — onagfotlemppuſternn
pera wasant t. one hoc fen non oſln⸗ c. ꝓxio:poſt iñ fũda nõ ar. ex fi. Ee ꝙ ubi onus im iminnal⸗Alad Biutih wc nan
(eeG Sale ramentum non liga Po 6 et ut hic. 6 fo ꝙ in ctu ad redditus diminuitur z poni Par o reſt lughu uinn h lawi
cleſie. ¶ Altimo n biteꝝ in p̃iudiciũ iuris ec reddituũ de quo dic ut in.c ol facultates ſmum n iunlis ſche conſtim
ſualem ꝓpꝛia aucte aonner Dkmm es ecch cen 3 nen⸗GS uis e A hn 2,* 4 ügarark enei cane pPunnim
Fen s tatur iun boc nice puniendus. que au a ẽ huiuſmõi libeꝛalitaſ:ult dicẽ 6.97 ibi fua lil nrn fimniſa nemm Wer ſn
In glo. in Vbo abſol anonica: dic ut in glo.fi. tur ca ꝙ clariꝰ diẽ Inno.? fᷣ libe alitas he paleis ors ccligen öinnone.
era nliun e kna gd ui ibi duo. nõ glo. pꝛo in ⁊ bãc ſolonẽ tene lʒ Gof rent ili de dona. piens potſe baene ad ucmz l den
ao. Er in ll. glo, Vel 4 iureinrã. ? dic ut ibi ple ſeſſõe ꝓcuratõis iſtiꝰ: io i en iſti eꝛat in bol la:inn Gcbe ſenie umi anen .
vulgi opinionez n ic ꝙ iſte abſoluit quo ad que ſolo non plʒ Hoſti ebant allegarc caz. ni eidſehlin ¶ Ingloſ
iurauit. ¶ ᷓ eʒ uel abſoluiĩ a peccato qꝛ teme nõ debeant ſpoliari: i. nam ly ꝓpꝛia aucroꝛitate ppꝛie mã; nfam qri ngofet
¶ In glo. fi. ibi de elec. nihil.⁊ ui e bec ſolntio es i i: rn non apparente cã B; niim gnia n o din ber
oꝛem glo. in. c. gñali de elec.li nihil. uide meli ec ſolutio ẽ Z ius. poſſunn ſolne cã ex quo teſſter idu ganu h eine mneb .
olx. ſiiſdiẽ e pena in boc cãn en i fi. gl. Mo ſolnenit niſi ondat᷑ cã legitia e. voſteſ fes gnotizeſen iie aimd
ta non eſt in i . ꝛit arbitraria ex q' ceꝛ on cogitur ondeꝛe ti . ꝙ poſſeſſoꝛ le gucnisr geni go g; 1s
r ibi g lunton erp da ner ob. c. cũ ceriei3 eo. V. in prin. quia lud rumzunn ſue poſſe ſſioniſ. ij. q. Uakünnchr Plene nõ
Itẽ ibi inteꝛuenit en renſns iĩpoſitꝰ ſeu inſtitur ius ut ꝓbat in. c cũ deh D poſſeſſio ſit cõtna 1 ecſ.
ꝛelã de iureiurã:qꝛ el bie non:nec ob. c. que prie. ubi electoꝛes un de cã poſ. 2 Bminſtantig
citi iuramenti:iſtud aũt e e tranſgꝛeſſione li pꝛoprietate iuris eligendi ex t cum ageent de daede Nig ſe
Jo. an. dicit ꝙ ẽt ĩ h amentum eꝛat illicituʒ runt ulira poſſeſſionem: no nihi oſtende enpte penn iegungoſtt
niacft: vult di ĩ hoc. c. ꝑactũ p rerineſſe ſun 3 nun: ſed in cach noſ m:z notabis bene hoc dic mn eius are leneni legnos elis
ſemarer ceꝛe ꝙ ſi iſte pmiſiſſe 5 tas . oſtro eꝛat cauſa. ſ. mera liberali us uncios:nec in hor ſen 4
emaret᷑ ad bñficiũ tiſſer f iſſer cenſum ur p̃ s patroni ad cuius inſtantiam epiſ. a liberali hoc ciel uſgz a 6 in boc pſcnptior
ni crclia lees de nii poll nſnonn: 2 ſic priua un boc onms tempore kundau kore impo intce modo pen ſmne picleni.
plicitate pmiſi itutionẽ ex ſua ſi ixi in. c peꝛuenit ſupᷣ atidis. 7 adde ea que con tionis ĩ
ſet ſciẽ ꝓmiſiſſet ſolueꝛe cenſum:ſi aũ 1. na iin ulganne enn ſuß eo. ¶ In glo. in neꝛdo in nc ne ſunt gles p ſoplzn
ietct eredo q debet priuari eccii t hoc feciſ s ibi quotcunqʒ eſſent nõ binn er n Ns ſi
pena alienãtis indebi priuari ecclia qꝛ hec eſt e ꝙ ex quo obligatio fuit ſimpli nö glo. vnlt enin tlo nſie iar n ⸗ t
cleſiã ꝓ alieni ebite bona ecclie ul obligãti nomine collectiuo it ſimpliciteꝛ concepta ſub le hicelictey Glun eeg⸗
9 alienis debitis:de gatis ec dimi tiuo non uariatur li nedi in leagri Itpochrari
zͤ de elec. ⁊ in. c. ij quo in.c.qð ſicut ĩ fi iminuatur . icet creleat uel iin legatis e ni ie
c. 2 in. c. ij. de ſoł ut i fi. e coſlecti numerus compꝛehenſorum ſub nomi rii pcuratio hi Sceſints
iuo: vnde . u e ee⸗ incego 1 1
Banto Qui tenetur pꝛocurar tia ⁊ ex oſſicio ſi papo hic pꝛonidit ex indulgẽ ſo⸗ Mdein unſl intr⸗
ga * es alicuu? domus D cit enim ꝙ de i. uo. hoſtien. tenet contrarium. di nnn ſpe tinmnSei
–aLatur ad pcuradũ oẽs iy i obli ſte w aleiif iuꝛe fuit iſta reſtrictio qꝛ nrd ik plcuipri POtra pen
nũc creuerit: ſʒ ſi ex boc gꝛa es lʒ illoꝝ numeruſ ile ꝙ qſ uelit ſe gꝛanaꝛe i ifinitũ: 7 eſt vi lmige en ongiſt ionen 4
officium ſibi ꝓuidevit᷑ boc Gi n ng ꝑ iudicis ane ueneriali.ſzʒ Inn. Jo an. . oi Darg ſtip bi r. do e iͤn pise
magis cõem nẽt pᷣmũ itellectũ „ ni⸗ n t,, Blcer nd n..
fi. ubi gicitur e ſi tũ. ꝓ quo multũ facit tex. inſenleg og on
ubi dicitur ꝙ ſi augerentur luritaregiſtius enruhim

oan Laie
nentni hkimiitn
tibanrlan nak,
Ha egare iſſun ter,g
da cenſus ſen ſonen nccen
dti neg boc eſlegvo
aenn triſia füri
Pba e nige gs dini naſz
tumn Pcte eſtnor gianmthr
n ebibeni unni pcvratöen

emme fuigrs iſtinhoſtieh⸗
i en ni enno ceftivnbdns 11
er a oligt geri fuſor pocutarie

bro e5 ſeet nnhe Pinili Nie
Nin ſlon. iz no obiſggio
bort olenno apptlinto iupin
lininmmione 5niminfentt
imn ſub ilo wie ollnmo⸗ ngeſſme
eſis aſiui joblor oc cid.
mmep ſve aeſent ſue dininwo,
.he g wbi onus inponit babio eſe
Wns Gmiomien 4 ugei fzfuelimes
NdeNt ieln dil
eake ogdd diſi
Nuſmörlderdande did ſeaned.
gnk dt nditii ke
ſonemeß Bof iring ſüenngt
epemrös ſt i lhini Alanech
cboon ph Hoſi munß Rümale
cem ſolank ii on apynent
onoe; s hoſſ ſanann i
it nid ofdei d̃ egiig, net n
G ädetig * ſi in
rin dpia nd Orehlniſhaſſcio

a anrigg Ne 0.
(Geccha ſrrinn e
1Pdi . checck mmare

aierades ſuchhn

6.

,7„
NWWN “

Pr-- 4)

—

d& pſwi, 4 g 6.

A-dcr . 77 ſue rrihan Siii. 2, r pher sſeen, i= arwe ä 6,⸗

75 ijies — U ria 5 , Glo Aonaie häneesTer ſice r

De cenſibns:

monaſterij onerati dent oẽs ꝓcurari ſm nnmeꝝ
ampliatũ qð nõ fieret ſi prima obligatio itellige
ret᷑ reſtricta ad nũerum tunc exntem Inn. tñ mul
tũ nõbilitet nidet᷑ ꝛeſtringeꝛe iſtã ꝓuiſionẽ ut fieꝛi
dẽat qn ex mera liberalitaee ꝓceſſit obligatio. ſe
cus ſi aliquo dato uel retento fuiſſet inducta:nam
ſubueniẽdum eſt donatoꝛi ut non rẽatur cum ma
gno grauamine ſuo.uñ nõ põt conueniri ultra qᷓ
facẽ poſſit eo deducto ne egeat ut in.l.int᷑ omnes
.ſſ. ð re. indi.que ratio ceſſat in obligatione cãta
ex facto nõ lucratiuo quod ſatis mihi placet quia
nõ debet iudex ↄſuleꝛe uni cum graui pᷣiudicio al
terius ut nõ in.l.iiij.. hoc autem iudicium. ff. de
dam. infec. Faciunt hec ad qõnem quotidianam:
fpas quidã dedit furnũ ſeu molẽdinum in emphiteoſiʒ
hoc adiecto ut habeꝛet ⁊ debeꝛet recipiens graris
coqueꝛe uel moleꝛe pꝛo iſto donante = familia ſua
demum excꝛeuit multum familia iſtius ultra ſoli
tum. Queritur nunquid teneatur coquez uł molẽ
ꝓ omnibus an fᷣm numerũ antiquũ: Fꝛedᷣ. pe.⁊z
abbas dicunt de iuꝛe ꝙ ſic. ſed ex officio indicis
poterit ſibi pꝛouideri prout hic factũ fuit. Sʒ ad
nerte qꝛ hoc ulrimũ ẽ ↄ illã nõbilẽ limiratõeʒ In
no.qui uoluit hũc tex.ſolũ ꝓcedeꝛe ꝛeſpectu r̃ſtꝛic
tionis qn obligatio proceſſit ex mera liberalitate
nõ autẽ quãdo aliquo dato nel ꝛetento nt in imis
noſtris Et põt ẽt adduci ad id quod quotidie ob
ſeruatur: nam pr̃familias ſepe conſtituit ceꝛtum pᷣ
cium ut quis teneat̃ coquẽ ꝓ tota familia ſua.nũ
uid aucta familia teneatur ꝑiter ſicut prius? Ex
pdictis potes colligeꝛe ſolutionẽ: naʒ ex quo reci
piens põt ſe habeꝛe ad lucꝛuʒ.ſ. de minoꝛata fami

lia:ita debet ſentire damnũ aucta familia cũ Zn0

rũ eadẽ ẽ diſciplina. ¶ In glo. fi. hic nõ artingit
ꝓpꝛie mãʒ nram quia ut g dixi bec modeꝛatio ꝓ
ceſſit ex idulgẽtia.ſʒ de iure tenebat̃ pcurare oẽs
ffes quotcũqʒ eſſent ſiue diminutis facultaribꝰ ſi
ue auctis:æ de mã glo.dic nt plene nõ.in·c.ꝑꝑ de
loca. 7 in. c.cum. I. de conſti. .
mẽs eccle
Bm inſtantia. mis eect
hoc peꝛ priuilegium apoſtolicum ſint ex
empte ꝓcurare tenent᷑ legatos ſedis aplice ſeu eti
am eius nuncios:nec in hoc pᷣſcꝛiptione iuuanrur
boc dicit uſqʒ ad. F. ſane abinde uſqʒ ad fineʒ tra
ctat de modo ꝓcurationis ipoꝝ legatoꝛum æ nun
cioꝛum. due ſunt ꝑtes pꝛincipales. ſecũda ibi ſane
ota pꝛimo ex iſto tex. ꝙ tam legati qꝙ; nücij
ſedis aplice licite perunt pꝛocnrationem:⸗ ꝓcedit
tex. nedũ in legatis ⁊ nucijs deſtinatis ad ceꝛtũ lo
cum ubi ꝓcuratio queꝛitur ſed etiã in trãſenntibꝰ
ut in. c. ego. M. ᷓᷓ de iureiura ecudo nõ ibi
ſi longiſſimo tpᷣe/ꝙ ↄtra ꝓcurationem debitã nõ
currit pſcꝛiptio etiam longiſſimi ip̃ᷣis: æ multũ fac
iſte tex. ͤ nnã opi. Jo. de ligna. in. c. accedẽtes ð
pſcꝛip. ubi dixit ꝙ licet nõ ualeꝛet pꝛeſcꝛiptio con
na epᷣm ſeu legatos: ualet tñ ↄtra reſiduum cleꝛi:
ut reliquus cleꝛus ſubeat totuʒ onns ꝓcuratiõis:
nam illo cãu nõ preſcribit᷑ procuratio ſed porius
totra aliquos cleꝛicos ut ipſi ſoli boc onus expli

cent ⁊ eſt dictum ſatis nõbile in ſe:ſed ut dixi hec
ſa multũ facit in oppoſitum. dũ dicit ꝙ nulla peꝛ
ſona debet eſſe excuſata ab oneꝛe pꝛocurationis.
? nide quod latius dixi in dicto.c. accedentes
Z ertio nota caſum in quo aliquid eſt queſibi
le ꝑ priuilegiũ ⁊ nõ ꝑ pᷣſcriptõem:⁊ ſic priuilegiũ
7 pᷣſcriptio nõ ſẽpeꝛ ꝓcedunt a pari unð preſcꝛip
rio nõ reddit laicũ capacẽ iuꝛe ſpiriiuali ſed priui
legium aplicum ſic: de quo per o. an. in. c. ij. de
pben. li.vi. in nouella. tem nõ in. F. ſane qðᷣ
Clegatus nõ tẽtur ꝛeciꝑe ꝓcurationẽ peꝛ oẽs mini
ſtros ronus cleri ſed poteſt nunc ab uno pꝛelato
nunc ab alio ꝓcurationẽ exigeꝛe. grauatus tamẽ
ultra facultates in una ꝓcuratione habet re reſl
ſum contra alios ui ſic ab alijs ꝛeſtaurer᷑. Se; =
nota unã regulam in mã ꝓcurationis. debet eni, Nela ia, a pn
ſic preſtari ut nulla eccłia nulluſqʒ pᷣlatus ulira fa

cultates ꝓprias pᷣgꝛauetur.⁊ de hoc in Aen
timo quia tex.hic excipit caſum in quo cõceditur
primlegium aplłicum. Queritur de queſtione quo
Mιſt οπ tidiana papa conceſſit priuilegium cuidam mona
ſterio monialium ut nõ teneꝛet᷑ ad ꝓcuꝛationem
legatoꝛũ eniã ſi in lies coꝛũdẽ dicatur ut tã nõ ex
empti ꝙ; exempri reneantur ad hoc onus niſi de
iſto indulto ↄceſſo monaſterio fiat mentio ð uer
bo ad uerbũ.demũ papa cõceſſit legato ut poſſit
exigeꝛe pꝛocurationem a quibuſcunqʒ perſonis ẽt
exemptis qᷓuis talia ſint priuilegiata ꝙ; de eis ſit
fienda mentio de uerbo ad uerbũ que noluit ĩ ił
liis habeꝛe pꝛo expᷣſſis querit̃᷑ nũquid per has lit
teꝛas legatoꝛũ ſit deꝛogatũ illi pꝛiuilegio:queſtio
ur ſatis dubia ſunde YFꝛe. conſilio. ccxxv. tennit p̃ XS ,W le uef
mũ priuilegium nõ cẽ ſublatũ ꝑ ſecundas lr̃as qꝛ 1 4
de priuilegio debʒ fieri mẽtio ad hoc nt illi deꝛo
get ut in. c. ueniens de pᷣſerip.⁊ plene nõ. xxv. q.
ii.i ſumma ⁊ in.c.i.S de ꝛeſcrip.nec ſufficit mẽtõ
gnalis.ſed requiritur ſpecifica ur in.c.ii.de dolo
2 ↄtu. Itẽ ſi diceꝛemus oppoſitum primũ priuile
gium eẽt inutile cũ papa ſempeꝛ concedat pleniſſi
mas lr̃as legatis ⁊ nüciis Sed poſtea idem Fre.
mutauit ſententiã ut paret conſilio.xlvi.tenẽdo õ
rium.nam per nerba generalia pleniſſima reuocã
tur omnia priuilegia ſtatuta æ conſuetudines ut ẽ
bonus tex.in cle. dudum prope finem de ſepul.
Item ſi diceꝛemus ↄrium indirecte diminueꝛetuꝛ
poteſtas pape.nam cum prinilegia ↄſiſtant in fco
⁊ papa nõ habeat omniũ memoꝛiã impoſſibile fo
ret ꝙ de omnibus habentibus priuilegia faceret
mentionem de uerbo ad uerbũ.nã ſatis eſt ꝙ ap
paret de intentione ſua uolente reuocare talia P
uilegia/ Conclude ergo ꝙ tam in hac materia qᷓ;
in alia debemus ſemper conſideraꝛe clauſulas pri
mi ⁊ ſecunndi priuilegii ⁊ ſʒ eoꝝ uim iudicandum
uel pꝛo priuilegio uel pꝛo reuocatõe.⁊æ faciũt hec
ad materiã teſtamẽtoꝝ cum pꝛio teſtator appoſue
rit clauſulã certã in pr o teſtamẽto.⁊ in ſcdo fecit
gñalem mentionẽ de pᷣdicta clauſula. de quo uide
qð nõ. Op. in regula qð ſemel de regu. iu.li. vi.
7 per legiſtas in l.ſiquis inipꝛin. ff. de leg.iij. In
glo .ij. in fine ita nec imperator ut in.l.comperit

10 èGU

„

—

—

Quaurdts a Pr 3) riitifr- ſmnp *

avidt alliuneo „

¶ De cenſibus.

E. de pᷣſcrip.xxx.ãno. q̃nimo dicit Jo:an.ſe nõ
credeꝛe ꝙ papa poſſet aliquẽ priuilegia:e ne tẽat
neniꝛe ad eũ uł ut ꝑ eum ñ poſſit excõicari:⁊ ego
hoc habeo ꝓ indubitato qꝛ cũ papa teneat locuʒ
dei in teꝛis ut in.c.ij.de tranſla.pᷣla.nõ dʒ poſſe
aliquẽ eximeꝛe a ſua ptãte cũ ꝑ hoc eximeꝛet᷑ a po
teſtate dei. vñ õ ſũmã ptãtẽ pape nõ ualet pᷣſcrip
tio: vr nõt Inn. in. c.bone.ij.de poſtu.pᷣla.ſed ꝛc
ſpeciu ĩꝑatoris dubitat᷑:de quo dicendum ut nõ.
in. c.ꝑ ueneꝛabilẽ.j.qᷓ fi.ſint legi Er nõ ex hoc
tex. dũ litteꝛa dicit ñ credimꝰ zc̃.ꝙ ↄ puilegiũ idł
tũ ſuꝑ exẽptionẽ a ꝓcuratiõe ẽ pᷣſũptio de falſita
te ul ꝙ emanauerit iadueꝛtẽteꝛ de curia ꝛomana:
vñ poſſet expectari ta iuſſio: facit qðᷣ nõ.s.de te
ſti. cãm el.i. In glo.in vᷣbo idebite ibi a panꝑe ñ
dʒ exigeꝛe. 6. glo. ꝙ clerici panꝑes n debẽt
grauaꝛi ĩ ꝓcuratõe exbibẽda:⁊æ ideʒ nõ glo.in. c.
ꝓcuratões:]. e: n ea. glo. ibi nõ cogant. vbi
8ꝛ ꝙ delicate ꝑſone non cogunĩ uti cibis gꝛoſſis
nec peccãt utendo delicatis:æ ꝑ hoc oriũ uoluit
glo.ꝙ legatis ⁊ nũtijs fiat ꝓcuratio fᷣm q̃liratem
ꝑſonoꝝ:⁊ ꝑ hoc ꝛecedit ab his q̃ ſunt S dẽa ĩ gl.
Un glo fi. in fi. dic ꝙ hec õꝛia nõ urgẽt ↄtra
tex ſoquũtur.n. in falcidia detrabẽda ex quoubet
legato:vñ nõ põt peti niſi quarta ꝑs cũ illa ſit tã
iũ debita:ſed i cãn hꝰ.c.oẽs tenent᷑ ad ꝓcuratio
n m ⁊ quelibʒ eccleſia de ꝑ ſe:iõ a qualibʒ põt ſe
oꝛſum exigẽ ꝓcurationẽ.? ſi in aliquo pꝛegrauat
debet ab alijs ꝛeſtaurari.ut in litteꝛa. Abbas.
£ p grte Si ad unicã menſuraʒ
*ſolui ſolet qð debetur
uoto ad illã in poſteꝝ ſolui debebit.
ſi vo ad diueꝛſas libeꝛabit᷑ ſoluẽs etiã ad minoꝛẽ
? ut intelligas incipias ſic caſum.quidã nonerunt
dare eccleſijs ceꝛros ſextarios frumẽti ĩ illo loco
ꝛeꝑpiunt᷑ pluꝛes ſextarij maioꝛes ? mioꝛes. dubita
tur an m minoꝛẽ uel maioꝛez uota eſſent exoluẽ
da ⁊ rndetur ut in h̊a ¶ Nõ p ꝙ uotũ efficacit
obligat nouentẽ licet ab aliquo notũ nõ fueꝛit ꝛc
ceptũ:⁊ eſt ꝛ qꝛ notũ fit de eo qͥ nbiqʒ pns eſt:et

qs legitur in.·c. ex litteꝛis de ſponſa. ? in. d.l. ſi ſeꝛ
uus plurium Ultimo nota caſum mirabilem
in quo inteꝛpꝛetatio fit in uoto ut minus obliget
uouentem. unde contra hoc nidetur tex. in. l. ticig
F. ſempꝛonio ⁊ ſeq ff. de au. æ ar. leg ubi tex. nõ.
dicit ꝙ legatum factum eccleſie recipit latiſſimam
inteꝛpꝛetarionem: unde ſiquis legauit eccleſie cali
eem non debet intelligi de ereo ſed potius de ar
gento ⁊ eſt ille tex. notabilis: eꝛgo uouendo dare
eccleſie ceꝛtas menſuras debet intelligi de maioꝛi
bus menſuris ⁊? non de minoꝛibus ut ſic faueatur
religioni.ſo. contrarium nidetur difficile ? nõ ta
ctum hic peꝛ doc. ſed poreſt dici ꝙ contrarium ꝓ
cedit in legato ubi iteꝛpꝛetatio fit potiꝰ ↄtra beie
deʒ qᷓ; ↄtra ipᷣm donatoꝛc:nã pᷣſumptio ẽ ꝙ teſta

toꝛ itellexit de melioꝛi fauoꝛe pie cqe:ſed hic loqui

tur de inteꝛpꝛetatione fienda ↄtra ipᷣm uouentem
qui negabat ſe intellexiſſẽ de maioꝛi. Item bec in
teꝛpꝛetatio fit ita ſtricte ꝓpteꝛ rationeʒ:de qua in
fi.litteꝛe ne cleꝛici uideant᷑ exactoꝛcs impꝛobi ⁊z in
hiare rebus tpalibus:⁊ ꝑ hanc rationeʒ dubitarẽ
ſi ex uoto debe: et᷑ calix uł alia res ðᷣputata ad cul
tũ diuinum. nã iſto cãu ceffaret iſta ratio litreꝛe ſu
peꝛ quo eſſet cogiandum.¶¶ Scðo op foꝛtiteꝛ
tra tex. de.l.triticum ⁊ de.l.qui inſulã.ff. de vbo.
ubi dicitur/ꝙ ſi ꝓmitto nbi triticum nulla oꝛi

tur obligatio. ex quo nõ apparet de ceito geneꝛe

tritici uł ceꝛta q;titate. nã dando modicũ eſſem li
beꝛatus quẽéadmodũ qr i legatis ꝙ nõ ualet lega

tum ſi legat ammal in geneꝛe quia dando muſcazʒ

quis libeꝛaretur.ut nõ in:l. legato geneꝛaliteꝛ. ff.
de lega i. eꝛgo idem dicendum in cãn buius.c.ſo
lurio dicit Hof.ꝙ in cãau noſtro fuit intelleciũ de
ceꝛta menſura.nam iſti uoueꝛunt dare puta nnum
ſextariuʒ frumenti ſed nõ appaꝛcbat de quo ſexia
rio fuiſſet intellectũ. vñ dando modicum non cõ
tigiſſet libeꝛatio qꝛ ſaltẽ nalebat obligatio fᷣm ſex
tariũ minoꝛc. Et ex hoc ſentit Gof. ꝙ iceꝛtitudo
uiciat obligationẽ in iſtis ſpualibꝰ ⁊ ĩ eccliaſticis
ſicut in ꝓhpaniſ.ſed uide archi.i.q.i.in.c.ſnnt ñ

ieur rſatdli hrn l
le otuemdine maioris hiis ton
eelnt eſ hluns lnefülin
1 ali ſel ili no ofimit mai⸗
ianis fr enin no e ridi ni
ores ſeridi ihiirifon
õ
inppir itniciſimcber bun
aunicitdi
t Ecleti
Enolim. dedi
G, peuraöibus arar decn
Gpllbus hoc die an ad urmi dimid
fo ſolnin vni odſtacolum idi licer ie
Abſoni Cr ar ter. dlignumſä imic⸗
mnia ſctione facn ſt pono caſi. 1
neß iperehat qneci abbare He gnan
poſſeſſux ab eoce obbae preigo iſe
ſon ala imn enin abbag ſ ee
honebqt ilal acli ce coccß li c
lebat göli z o n ne, ,
nalr in Atar csil
bureſnint as ceeſlrn do
nnit oſloi Anen hn obi

ſemp itelligit ꝛecipe notũ Er ex bꝰ hẽs ꝙ ex ſim nulli ubi dicii notabiliteꝛ ꝙ ex equitate canonica abbachgnech rgi
WV. e‿ſens Pmi-ſſtan fer ora ſ Part 3 pelli plici pollicitariõe facta ecclie quis põt cõpelli ad non uiciatur talis obligatio.ſed debet fieri ꝛedu nanciitdiſorict⸗ n lecöpoſt
. Eſui executioné: ꝓ hoc nide bonũ tex. cũ gl. xij. q.i.c. ctio ad arbitrium boni niri. nam ſi fauoꝛ dotis inebdfntin iſcunma
ſcimus.ex quo infeꝛo ꝙ nouẽtes dare ceꝛeum uel hoc inducit ut non uicietur obligatio ex nimia ge iſffcle 5 urdedenn inlinenn
vmaginẽ uel ceꝛũ quid eccleſie pnt cõpelli ad pꝛe neralitate ut notabiliteꝛ pꝛobatur in. I cum poſt Kinalin⸗ ecen ene
ſtationẽ eccleſie lʒ ecclia nit clerici ecclie ñ fuerint .F geneꝛ ff. de iure do. ubi dicit̃ ꝙ ſi doteʒ ꝓmiſi Neſn iol ezo a neggk ercamn ilam
pntes ipꝛe uoti qð nõ ⁊ h̊ ſatis ꝓbat lᷣa ibi cogẽ in geneꝛe nõ nitiatur obligatio ſed deteꝛminabit u olccdtong Dban9
di ⁊c̃.⁊ ibi exigẽda.nã cxigẽ ẽ ab iuito exioꝛqueꝛ ſcom facultates ? dignitates peꝛſonarnʒ ita equi oſopo gen nor ſperqno erche
= = ut ĩ. l. fidecõmiſſa. S. ſi ꝛc.ff.de leg.iij. Ex boc ẽt tas canonica debet inducere ut obligatio non coꝛ linlin dio h. opalbbnsine konen
uör:t etaae e⸗ dlere) welente nõbilitĩ ifeꝛr Inno/ꝙ qui nouit ĩtrare ceꝛtã ꝛeligi ꝛuat ex incertitudine. ex quo conſtat de anino nincrumn cls arguſberlinen .
onẽ põt ↄpelli ꝑ clericos illius eccleſie ad intran nolentis ſe obligare. vnde per arbitrium ſupe winn iand linnein
duʒ:⁊ ſi uonit in gñe intrare ꝛeligionẽ põt cõpelli rioꝛis conſideꝛatis circunſtantijs fiet cena decla Gmin; iai eccleſnn Rãð
un inteꝛ unã de appꝛobatiſ nã licʒ nota a pricipio ratio ⁊ dcterminatio.⁊ hãc opinionẽ ſequitur do icti ge eli o⸗⸗ ſtanidi ſoc eſg
Cthie ſint gratuita ex poſifacto. iñ ſunt neceſſaria ut in minus Anto. ? facit de ea magnum feſtum.? ceꝛ ena de ego tenek eun guen
. . .c.licet & de noto.ideʒ nõ.iĩ.c.poꝛꝛectũ ẽ de ꝛeg. te dictũ eſt ſatis nõ.et equum ⁊ ſempeꝛ menti cõ lind 16 ceeiniteg cplibigt
Vo m ma ble af ¶ M ꝙ ubi cõſtat de ſubſtantia obligationis ĩ mendandum ut dicamus ꝙ de benignitate cano et iunch cin pine noe cein
ceꝛtitudo ꝛeſpectu quãtitatis nõ uiciat. facit.l.nũ nica cx quo conſtat de animo nolentis obligari i een Aingr “ eeceſi oc
mis.ff.de leg.iij.⁊ in.l.ſi fuus plurium de leg.i. ceꝛtitudo ſeu nimia generalitas non uiciat obliga ſenelanj cecie e ſal eccleſia
he 6 Tertio nõ ꝙ neꝛba dubia etiã pꝛolata ĩ uoto nionẽ ſed fier dercꝛminatio arbitrio boni uiri cõſi tencaig⸗ in bic Lin c.d
ccipiunt inteꝛpꝛetationẽ a cõi uſu patrie concoꝛ. deꝛatis circũſtãtijs ꝑſonaꝝ ⁊ materie ſubiecte qð tiſchmn kofftorg
aigannum genmu
Ma poſſcer ⸗ inch.
hi n

egabarſe Grleniſſe

—
igennteragors inpucbie in
ſetus ilbtathmr minglini
1o aterf alrukgla tiv plian od l
umn iſo cin cfinr iſn no inerſn
r gluncimn. M op funiteng
Linnam e ce ilſli ftce ſbo,
mr y tpnino nbjmmnaum /,ulooi
6o. er quo no apporer e elo ganer
en inmte. Nu danco nodtcü ſin i
rrndn d egris g novaletlegs
W NNeNdNN Cnet gia dandonaco,
demrenm Nrd Wd ehechgenk.
Ni. agd idendcdm mnditseſt
un Gor gin änrofnofurinrleent
wenſarn nenn iſi voneunn uepwathan
õ
Gſtr mecleas Fi canco modlaan ſon
bemioor all albet oblniofi
alieunr gicenin⸗
numri Eerbor nit Ho gienun
giin iſtis ſPalb ti aaliaſfs
obigatonein iſis ſp

Ze grcbil,gitinc n
ſed vide archidl in
V uttil G cbigte Conick

bicicn vogdiitengh dneri 4

n de fmnorcos
cormianm voni uftt, ſum u
numuminhnan

rlcunm
tare v ſolodilte poobull

genupnii
Liane do.öbid⸗ nti
mafe iorvr obligani⸗ 41 u gean
erövitonn les encnaiß l
nſun nucr ei u
enimdne. el ⸗ niri⸗
ta nelni wde ſe 1
obligare⸗ sfalen
8 iſen
le

emnonl Non berin

.„ — — . 114 ..
. .*

e-⸗
–

vesrat

¶ De cenſibus.

ſemper nõbiſ nec erit ſpeciale illud in uoro ſed ſẽ
per habebit locum in foꝛo canonico. ar. c.dilecti
ſupra de iudi.¶ In gl. in uerbo in primo cãau ibi
ꝙ maioꝛ ꝑs facit ⁊c.nõ glo.ſentit enim uerba

dubia recipiunt interpꝛetationem ſᷣm intell cctum
maioris partis ciuitatis non obſtante ꝙ mioꝛ ꝑs

aliter ſẽtiat ⁊ facit hoc dictum ad multa maxie ad
mãʒ.l.labeo. ff. ð ſuppł.lega.ſʒ gl. ſequens uidetuꝛ
pria fionte recedeꝛe ab iſto dicto ĩ eo quod dicit
nõ curandũ ſiue pluꝛes ſiue paucioꝛeſ ſolueꝛiĩt ad
certã mẽſurã ſatis ẽ enim ꝙ nõ appet de certa m
ſura anceſſoꝛũ. Hoſti. exigit ↄſuetudinem duplo
maioꝛis ꝑtis ar.c.ſcꝛiptũ de elec. ſed ille tex. ↄtinʒ
caſum ſpalẽ fjm Jo. an. æ bñ. unde ur ipſe ibeꝛeꝛe
pme opi.ut ſtet ↄſuetudi maioꝛis pris ꝙ ſatiſ plʒ
ar. c.i. de his qᷓ fũt a maio. ꝑte.=z ſaluãdo gl. a Z
rietate poſſet dici ꝙ pria opi.gl. ꝓcedit qñ apꝑct
de ↄſuetudine maioris ptis toriꝰciuitatis fa opi.
ꝓcedat qñ pluꝛes ſoluerũt tã ad unã mẽſuram qᷓ
ad aliꝗ. ſed illi nõ ↄſtirnũt maioꝛc ptẽ totius cini
tatis tũc enim nõ ẽ cnrãdũ an ſint płes an pauci
ores ſʒ ſeruãdũ ẽ ꝙ dẽ ĩ tex ĩ o inbro Er hoc iu
dicio meo uoluit tex ibi an ad vios z dinerſos =
c.nã nõ põt iduci cõſuerudo ex facto minoꝛiſ ꝑriſ
ciultatis ut nõ.i. l. ij. C. qᷓ ſit lõga cõſue.
. Ecclie tẽnt᷑ epiſcopo
B m olim. ĩ cꝰ dioce ſũr rñder
d; ꝓcuratõibus q̃rtaꝝ decimaꝝ ⁊z aliis
epalibus hoc diẽ quo ad tirulũ diuidit prio d ffit
fo ſoluit nnũ obſtaculum ibi licet tertio aliud ibi
abſonũ Et qꝛ tex. ẽ aliquãtulũ ĩtricatus ꝓpter ni
miã diſcutionẽ facti ſic pono caſũ. Eps auguſta
neß iperebat quẽdã abbatẽ ꝛ20e duarum eccliaruʒ
poſſeſſax ab eodẽ abbare petẽdo illaꝝ ꝛõe pcura
tõem ⁊ alia iura epalia: abbas vo z cõuentus. op
honebt illa ecctiaſñ eẽ ĩ diocef illi epi. Itẽ pdu
cebat qodã iſtrʒ ĩ qꝰ ↄtebat᷑ ꝙ ep̃s illas ccſias
nel foe aliqua iura ĩ eis cõceſſerat abbati 2 33
dam iſtr̃a ↄpoſitionũ ꝓdnucta ꝑ epᷣm obijciebat il
le abbas metuʒ ꝛegium ille cõpoſirõnes ema
nauerãt uel foꝛte dicebat inſtrumenta eſſe falſa pa
pa neꝛo diffiniuit ut habetur in litreꝛa ⁊ eſt.c.ſatii
difficile 5 pꝛimo ꝙꝙ ſi ↄrꝛa epᷣm perẽtem epᷣa
lia in aliqua eccleſia negat᷑ eccliam illam ec in di
oc. ſua ipſi epᷣ o incũbit onus ꝓbandi ꝙ ſit in di
oc. ſug cundo nota /p ex quo eccleſia rndet
epiſcopo de epiſopalibus pꝛima fionte niderur
ſit in ſua dioc ira arguit hec littera fundando ſe
ſup inſtrumentis compoſt itionum/⁊ nõ bene iſtum
modum pbandi eccleſiam eſſe in dioc.2 facit beñn
.c.primũ s de ꝛeli. do:æ iſta uidẽtur ↄuertibilia.
ecclia elt i dioce. eꝛgo tenet᷑ de epalibus z ecõuer
ſo ¶Teꝛtio no ꝙ decia itegra nõ ẽ de iur̃ ep̃i ſʒ
qrta deciaꝝ un decia ꝑtinet ad eccleſiã ꝑochialem
ut in. c. cũ ↄtingat de decis ſed eccleſia pochial
d; ſoluere quartã decie epo ut hic ⁊ in c. de q̃ria
pſcrip. 2 in.c.ↄqueꝛẽte de offi.oꝛd. Itẽ nõ.
ꝙ cũ ecchie poſſidentur ut pꝛoprietas ab aliqua
Platura nõ conueniuutur ipſe eccleſie ſuꝑ epalibꝰ

ſ plaius ſupioꝛ qui eas poſſidet nã ut hic uides

abbas fuit ↄuẽtus 27 odẽnatus noiĩe eccliarũ inſe
rioꝝ ⁊ nõ ipſe e cłie:de quo dic ut nõ.⁊ le. in. c.
auditis ðᷣ pᷣſcrip.⁊.c.int᷑ q̃t nor ð ma.⁊= obe. YNicʒ
nõ ꝙ factũ pᷣlari nocet ecclie in iudicio:æ in hoc
eſt iſte tex. multũ nõbił. tẽ nõ ꝙ inpugnãs ĩ
ſtrumetũ ꝑdit etiã pᷣuilegiũ z cõomodũ iplius iſtri
⁊ in hoc tene mẽti iſtũ tex.⁊.j. uidebis latius.
Mõ in ue:bo abſonũ/ꝙ ꝓducẽs inſtim uz confi
teri oĩa ↄtẽta ĩ inſtꝛo.vñ ſi q ſt õ eũ põt alia pars
in fauorẽ ſuũ dren dl Fr n in. fi ꝙ ↄce
dẽſ iuſ ĩ aliq̃ re pumit᷑ eẽ qnſ illiꝰ rei ſaltẽ 5 ipᷣm
cui fit ceſſio.ſic arguit hic papa õ abbatem:nam
ex quo epᷣs ↄceſſit iſtas eccleſias abbati ergo pᷣſu
mendum ꝙ erãt ſubiecte ipſo epo. ¶ ¶Altio nõ.
ibi parebat expᷣſſe ꝙ ꝓbatio qᷓ̃ fit ꝑ iſim d⸗ parés
uñ Inno. in. c. ex inſinuatione de apel. ? in. c. ij. ð
ofir. uriſdixit eẽ notorium id qð ↄſtat ꝑ inſtrumẽ
tũ qð facit ad multa. tem aliud nõbile ꝓbat
iſta lia ex eiſdem vᷣbis ſ. ꝙ inſtrm dẽ clare ⸗ eypſ
ſe probare non ſolum id qð directe ↄtinetur iſiru
mento ſed etiam id qð indirecte nam pa pa bic di
cit ꝑ inſtrum nta ↄteſſionis eccleſie ius epopale
patebat expreſſe:⁊ tñ inſtrumenta fuerunt directe
confecta ſuper iure epiſcopali ſed indiꝛecte col lige
batur ex ↄceſſione ius epiſcopale ⁊ facit h ſecũdũ
dominuʒ Anto. multum notabilite⸗ pro inſtrumẽ
tis guarentigie ut mandentur cxecuciomi no ſolũ
in his ſuper quibus fuit directe confectuʒ: ſed eti
am in his que indirecte probantur in in inſtrumé
D f. contr tex. ⁊ contra predicta. nam ex qꝰ
epiſcopus aprobauit inſtrumenta compoſitionuʒ
pro ſe ergo debuit recipere contra ſe: ut in fi. lite
ꝛe ne una eadeʒ res diuerſo iure cenſceatur cõtra
.c.cũ ĩ tua. S. de decimis:⁊. xij.q.ij.c. cognonimꝰ
ſo. Inno. in hoc mulium ſubtiliter inſtat. Et ex
dictis ſuis poſunt elijci due opiniones/prima q;
ſi inſtrumentum continet unum articulum licer q̃ᷓ
lificatum ſi producens recipit pro ſe tenetur reci
pere etiam quatenus continet fauorem cius qui
inpugnauit inſtrumentuʒ ex quo ille non obtinuit
inpugnationem:pone exemplnm prodncis inſtru
mentum in quo continemnr ꝙ ego promiſſi ribi
ſoluere mile uenetijs hinc ad annum. ego dixi in
ſtrumentum eſſe falſum perſeueraui uſqʒ ad diffi
nitiuam ſententiam:ſed non probaui:certe non fi
et condemnatio pure:ſed cum illis qualiratibus
que ſunt ĩ inſtrumento.ſ ut foluatur uenetijs hinc
ad annum quia uni cum eſt factum unde fauoꝛ in
pugnantis nõ eſt diuiſibilis a fauore producentis
2 pro hoc facit. l.etiam ff de mino. æ. l.petende.
C. de tempo. in inte. reſtiruti.⁊ hoc cãn nõ habet

locum iſte tex. Aut inſtrumen uʒ cõrinet plura ca

pitula:quedam ſilicet in fauorem prodncentis =
aliqua in fauoreʒ impugnãtis:æ tune iudicabitur
tantuʒ pro ꝓducente ? non quatenus facit pꝛo i
pugnante quia impngnãs uidetur renuntiaſſe bñ
ficio ſuo ibidem contento ⁊ in hoc caſu procedit
iſte tex. Fige enĩ ꝙ ſecũda compoſitio facta iter
epiſcopum ⁊ abbarẽ habebat ut iura epiſcopalia
integre ſoluerentur epiſcopo ſed poſimodum

C— 57 Bacug rſIe »fit .4

☛R2 *pbano Acm r'atvng

. 1—

—

2èòðòèðBU ſrer- ra.

270 . plarione zfinrun⸗ .

.

PP . 2 10 n LA.⸗lanα . G —

—

Se cenſibus.

ex illis iuribus debebant fieꝛĩ alique deductionel

foꝛte debebat detrabi teꝛtia pars aſſignãda abba
ti. Vn fauoꝛ abbatis erat ſeꝑabilis a capitulo faci
ente ꝓ epo. vnde abbas non ↄſequit᷑ alid ↄmo
qũ ex quo impugnauit inſtrumentũ:ſed ſolũ iudi
cabit p epo ut hic factũ fuit. dicit tñ Inno. ſe pu
tare ꝙ in foꝛo ↄſcientie epᷣs dʒ aſſignare abbati
q̃equid aſſignãdum eꝛat ſᷣm foꝛmaʒ cõpoſitionig
ex quo ipſe neꝛe ſcit inſtrumentũ eſſe legitimum.
Sed ego dubito urrũ hec ꝛeſtrictio ꝓcedat. quia
tex. hic excludit abbatẽ ex tacita ꝛenũtiatiõe.? ma
xime boc ꝓcedeꝛet in priuata pſona ꝗᷓ põt ſuo iu
ri libeꝛe ꝛenũtiare.ut in.l.poſtq liti. C. de pac.et
in. c. dudum in fine.ij. de elec.nõ eꝛgo tenetur ꝓ
ducens faceꝛe ſibi ↄſcientiã ⁊ in pꝛecedenti opi.ꝑ
ſeuerat Inno. bic: l ponat aliã qᷓ babʒ ꝙ ſiue in
ſtrumentũ ↄtineat unum caplin ſiue plura ſempeꝛ
iudicabit ẽt ꝓ impugnãte ſi ꝓducens appꝛobat
ꝓ ſe ⁊ non iuuat᷑ alia ꝓbatione. ſecus ſi iuuat᷑ alia
ꝓbatiõe.⁊ ſic intelligũt quidã tex.iſtũ.ſed nõ pꝛo
cedit bec ſecũda opi. qꝛ ẽt epᷣs fundauit ſe ſuꝑ in

ſtrumentis ↄpoſitionũ:ut pʒ n littera ? fuerunt
ipi ep̃o ⁊ nõ abbati ipugnãti .¶ Sed boc ⁊ 3
tex.foꝛtit᷑ oppo.factũ pꝛelati nõ debʒ noceꝛ ecclie
ur in. c. cũ uenerabilis ðᷣ excep.cũ ſi.eꝛgo ĩpugna
tio ſoliug abbatis nõ dʒ obeſſe monaſterio. dicit
do. An. ꝙ abbas cꝛat in iudicio cũ conſenſu ca
pituli. vñ ſiẽ ↄfeſſio prelati ⁊ capituli nocet ecclie
ut in c. ij. iũcta glo.de teſti.li.Vj.ita ⁊ hec tacita
ofeſſio qᷓ iuſurgit ex impugnatiõe miniſtri: æ licet
hoc dictuʒ uideat᷑ ſubtile nõ tñ ꝓcedit.pꝰ quia nñ
apparet de ↄſenſu ↄuẽtus. Itẽ lĩa hic ſe non fan
dat ſup ↄfeſſione tacita: ſʒ ſuꝑ tacita ꝛenũriatiõe.
liã lec. ꝛeꝑio ſenſiſſe glo. nõ in ꝛegula delic
tum de ꝛeg.iur.li.vj.vbi dicit ꝙ in iudicialibꝰ de
lictũ ſolius pꝛelari nocet ecclie.ad hoc allegat iſtũ

tex. qdð ſemꝑ tenebis mẽti. Sʒ ego dubito an ſut i⸗

lud dictũ neꝝ.qꝛ nõ ꝓbaĩ ꝑ iſtũ tex.cuʒ hic papa
non ſe fundet ſuꝑ delicto ſed ſupeꝛ tacira ꝛenũcia
none. Iteʒ delictũ ꝓcuratoris non nocet dno ẽr
in iudicio: ut plene nõ.in.c.i.ut lit.non cõteſta. fõ
tius nec delictũ pꝛelati dʒ noceꝛe ecclie. vnde poſ
ſer dici ꝙ iſta impugnatio nõ cadit in delictũ cuʒ
iuſte credeꝛer ꝓmoueꝛe iura ecclie. ſed accedit mã
dato ipſius ꝓcuratoris vñ cũ pꝛelatus hẽat pote
ſtatem ꝓmouẽdi iura eccleſie:factũ ipſiꝰ in ↄiunc
is mãdato cccleſie nocet. alia nõ ꝓſequoꝛ nũc. ſʒ
iſta ſufficiãt ¶ In glo. ij. ſigna glo. iſtaʒ uſqʒ ad
finẽ ⁊ ẽ nalde nõbilis. Ex qua bẽs ꝙ ꝑ vᷣba enũ
ciatiua ꝓlata ꝓpteꝛ aliud pnt ꝓbari cõfines.⁊ in
tellige gl. in cu in quo loqtur. nam cõfines ꝓ bã
tur ex leui ꝓbatiõe : ut in.c.cũ cãm de ꝓbat. ideo
ſufficit hec leuis ꝓbatio qᷓ̃ reſulrat ꝑ ueꝛba enun
ciatiua. æ idẽ qð glo.tʒ ẽt Inno. hic. ⁊ uið qð nõ
glo. ij. in. c. ſeries de teſti. ⁊ in. l.optimã. C. de 2
traben.⁊ cõmit. ſtipu.ſed ubi agitur de mag pꝛe
indicio talia vba enũciatina ꝓlata ad alium fineʒ
plene non ꝓbant: ut in.c.ſi papa ð priuil li. Vl:di
xi plene in. c.fi.de ſucceſ.ab inteſta. n goſa
in vbo quarta in fine.de hac mã uide qð dixi ĩ.c.

requiſiſti de teſta.⁊ dic ꝙ iura allegata in glo. lo
quunt᷑ de media ul reꝛtia oĩium reddituuʒ ecclie in
feꝛioꝛis quã olim babeat eps ꝓpteꝛ tenuitatẽ epᷣa
tus. ſed iſte tex. loquitur de quarta deciaꝝ qᷓ enaʒ
hodie ð iure cõi debet̃᷑ epo ab ecclijs infeꝛioꝛibꝰ.
2 idem in quaꝛta funeꝛaliũ: ut habetur in. c.ↄque
rente de offi. oꝛdi.niſi obſtet pꝛeſcꝛiptio:ut in.c.ð
quarta de pꝛeſcꝛip.⁊ nõ glo. in. c.i.de ſtatu.regu.
Abbas 6
oluendi ſunt
Lim cauſam. us ad aml
quam monetaʒ in qua inſtituti fueꝛint ni
ſi ſit in alteꝛius monete ſolutione pꝛeſcꝛiptum. 2 ẽ
caſus notabilis æ multum allegabilis. pꝛimo nar

rat factum. ſe ndo decidit expꝛimendo motina.
ibi cũ igit ¶ Mõ pꝰ ꝙ pꝛo ſynodatico poſſür de

. 7 2. „:. . „
peꝛi ſex denarij foꝛte argẽtei u aurei.? ẽ ſynoda

ticũ quoddã ius epᷣale qð ꝓpꝛie uocat᷑ cathedrati
cũ æz dr̃ cathedrati cũ qꝛ ſoluitur in honoꝛẽ cathe
dre epalis:appellat᷑ ſynodaticũ ideo qꝛ antiquitus
ſoluebar᷑ in ſynodo. nã epᷣs annuatim ↄgregabat
ſynodũ cleꝛicoꝝ dioc.⁊ quilbet cleꝛicus noĩe eccle
ſue poꝛtabat cathedraticũ.⁊ de iure cõi non debʒ
excedeꝛe duos aureos pꝛo qualibet ecclłia.de quo
piene uide.x.q.iij. in ſũma ⁊ in. c. i. Et ex illo tex.
27 ex iſto nõ. ꝙ ualet ↄſuetudo ſuꝑ diminutione uł
angumentatione iſtius cathedratici. Item ſuper
modo ⁊ tpᷣe ſoluẽdi.nam ut hic nides ſoluebãtur
tres papienf. bis in anno ⁊ ualuiſſz pꝛeſcꝛiptio ut
ſolueꝛent᷑ ſex lucẽſes qui minus ualebant. 2 de bꝰ
nide bo. glo.xvi.q. vij. in. c. quicũqʒ ⁊ quod dicã
j.c. ꝓx. ¶ Scðo nõ ꝙ ↄfeſſio aduocati nocet p
ti etiã nõ reuocanti,qð intellige ſᷣm doc. quando
fit noĩe partis de quo uide qð nõ.in. c. cũ cqʒ s 6
appella. z. C. de eꝛꝛo. adnocato.l.i. ⁊ fi. Mora
ibi ꝑ papienſem ſolutionem ⁊c.⁊ tene mẽti/ꝙ i ac
tione ꝑſonali ꝓcedit iſte libellus: pero taleʒ opelli
ad ſoloneʒ tal ꝙtitatis mihi debite. qð ẽ Bã.
i. l.nimis ꝓꝑe. C. de exe.rei iudi.ubi dic ꝙ dʒ pe
teꝛe eũ ↄdẽnari ⁊ poſtea ↄpelli ad ſolutionem: ſed
ur uides pꝛiuʒ ẽ ueꝝ. naʒ h̊ theoꝛica Har. ſit ma
gis tuta tñ libelluſ nõ uitiat: qꝛ tacite perit ↄdẽna
tio. nã qni uult ↄſequẽs vꝛ uelle ⁊ añs:ut nõ. i. c·
cũ. OS. de ↄſti. æ in.l. ad rem mobilẽ ⁊.l. ad lega
