I. non omnes. J. a barbaris. ff. de re mili. Quid

iu antem ſi pꝛobetur amiſſio rei: ſed ex adueꝛſo al

legatur dolus uel culpa:cui incũbit onus pꝛoban
di:concluſio ẽ Bar. ꝙ quidam ſunt caſus qui ð
facilli nõ accidunt ſine culpa:ut icendiũ in domo
pꝛopria uel furtum: in iſtis eſt neceſſe pꝛobare ca
ſum foꝛtuitum:qꝛ pꝛima fꝛonte pꝛeſumitur contꝛa
allegantem. Quidam ſunt caſus qui utplurimum
accidunt ſine culpa:ut uis hoſtiũ in iſtis pꝛeſumit
ſſe: ? ideo alleganti ĩicũbit onus ꝓbãdi
In 9gl.ſi. ibi ifꝛa duos menſes. Alij uero di
reꝛunt hoc eſſe arbitꝛaꝛium cũ iuꝛa apte nõ pᷣfigãt
terminü. æ ille. F. qui ↄpeſationẽ alle. i. gl. loqt i fi
ſco. Cy. in. l. fi. C. e. lic diſtinguit ꝙ aut ↄſtat de
debito actoꝛig ꝑ ↄfeſſionẽ rei uolentis cõpenſaꝛe
aut ꝑ ꝓbationẽ ipſius actoꝛis:pꝰ caſu dʒ admtti
Axceptio Opẽſatõis:lʒ ita de facili nõ poſſet liqui
daꝛi öbitum openſandũ:nã cũ actoꝛ ꝛeleuet᷑ ĩ uno
l. ppter ↄfeſſionẽ rei patiẽter ferat ſi grauatur

AU=nr ro 4e an ho

— A* 1
G 1* , AWED* 9 Prnſ / ð .

in alio dẽa. l.fi. æ.l.eũ q̃.ff. de iuziurã ¶ Scðo ca
ſu qñ ↄſtat ꝑ ꝓbationes actoꝛis. aut deb itum po
teſt liq̃dari ĩ cõtinẽti æ admittit exceptio cõpẽſati
onis:aut nõ põt incõtinẽti:⁊ tũc ſi opẽſatio peti
tuꝛ in ea ꝛe:in qua nõ ↄpetit actõ:ut qꝛ eſt debitũ
nãle tm:⁊æ tũc admittit᷑ ne res pereat.naʒ młia ſũt
ſpalia qñ timet᷑ de inteꝛitu ꝛei ut in.l i.ff. de feꝛijs
⁊ ĩ.c.fi.eo ti.Si vo competit actio ꝓ illo debito
nõ admittit᷑ exceptio ↄpẽſatõis:exq ĩ ↄtinẽti loq
re nõ põt:ſʒ Mar.i·d. S .ꝗ cõpẽſationeʒ dat regu
laʒ ꝙ infra illud tpᷣs debʒ liquidaꝛi debituʒ cõpen
ſanduʒ quod dat̃᷑ cõdẽnato ꝓ executione ſetentie
⁊ ſic intelligit illuʒ tex.nã duo mẽſes dant᷑ cõpẽſã
di ↄtꝛa fiſcuʒ ad liquidãduʒ debituʒ ſuuʒ:qꝛ infꝛa
duos méſes debʒ ſnia mãdari executioni de q; di
cẽduʒ ut.in.l.in fꝛaudeʒ ·ff. de iure fiſci. n re
bꝰ vo pᷣuatoꝛuʒ in actione ꝑſonali dabunt᷑ qᷓ̃ttuoꝛ
menſes ad liqdãduʒ debituʒ:qꝛ quadrimeſtre tpᷣs
datuꝛ regularit᷑ condẽnato in actioue peꝛſonali:
ut in. c. quod ad conſultationeʒ de re iudi:⁊ in.l.
ij. .iij.ff. eo.naʒ ille qᷓ cõpenſat dicituꝛ ſoluere.l.
amplius.ff.reʒ ꝛa. ha.⁊ eſt hec opi ſatis exquiſita
ſz cꝛedereʒ eaʒ limitandaʒ ſʒ pꝛimuʒ menbꝛum di
ſtictionis Cy. naʒ ſi cõſtat peꝛ ſolaʒ oↄfeſioneʒ rei:
tũc nõ datuꝛ tpᷣs ad ſoluendum niſi decem dieꝛũ:
ut nota.in.l.ſi debitoꝛ.ff.de.iudi.⁊ in.c.dudũ el.

ij. de clec. durum eſſet diceꝛe ꝙ infra decem dies

debeꝛet reus pꝛobare debitum ſuum. Et nota
ex hociæ ex tex. ꝙ exceptio compenſationis eſt ꝓ
ponenda ab homine:non eꝛgo fit compenſatio ip
ſo iure niſi quo ad euitandam penam debẽtis ſol
ueꝛe:uel curſum uſurarum.ut eſt tex. nota.iuncta
glo.in.l.ſi conſtat.C.eo.⁊ peꝛ hoc ſoluitur ibi no
ta.q.peꝛ docto. pone ꝙ emphiteota non ſoluit ca
nonem peꝛ biennium. dominus dicit eum cecidiſ
ſe a iure ſuo: ille allegat ꝙ dominus tenebatur ſi
bi in tanta uel maioꝛi quantitate. queꝛitur nun
quid incidat in penam:⁊ dicitur quod non:quod
nõ. ¶ In eadem glo ibi in pecunia 2 pondeꝛe:
dic clarius quod compẽſatio admitrituꝛ in omni
bo ſalteʒ qᷓ in ſuo geneꝛ recipiũt fũctiõeʒ.i.ꝙ una
res ex toto põt fũgi uice alteꝛiꝰ:⁊ iſta cõit᷑ ↄſiſtũt
in põdeꝛe ⁊ nũero æ mẽſura. In his vo que in ſe
nõ recipiũt fũctionẽ ceſſat ↄpẽſatio exẽplum ſi tu
teneris mihi ĩ qn ginta.⁊ ego tibi ĩ equo nõ ad
mittitur cõpẽſatio: qꝛ ſatis plus põt eſſe itereſſe
2 affectio quã hẽo ad equũ:q; illa quam habeo
ad pecuniã ſecus ãt ẽ qn multũ poſſũ pᷣrẽdẽ iĩter
eſſe:utputa tu mutuaſti mihi pecuniã.⸗ ego tibi k
q̃d ſile ẽ ãt ↄpẽſatio debiti ⁊ crediti inter ſe con
tributio. An ãt in cõmodato hẽat locũ exceptio
opẽſationis ⁊? uẽ ꝙ nõ ꝑ.l ptextu.C.ↄmo.ſʒ õri
um cõir ibi tener: ꝓ quo iſte tex. qᷓ ponit ſpãlitarẽ
in depoſito gꝰſecꝰ ĩ cõmodato qꝛ exceptio firmat
regulã in alijs.xxxij.q.vij.dñs ⁊ uide ibi bonam
diſtincrõezʒ ꝑ Cy. utꝝ admittat idirecta ↄpẽſatio.
ubi nõ habet locũ directa:utputa ſi res tuas pue
nit ad me.poſſũ illã ꝛetinẽ pꝛo debtto meo donec
mihi ſatiſfeceris:⁊ nið ibi plene æ in l.ſi non ſor
ẽ ĩ. F. ſi cẽtũ.ᷣff. de.ↄdi.iĩde.¶ In fi. gl. intellige
1 a

1 46 3f ſano „Seer

Wl . . . r ſio r. 4 48. Al el, .. EUrra

—

V ll. vpi 1 Tafnid vr u. ho ſp un 21

SSene LRering, rraſn

NV. 11 rem apell. a nr, n. 6 SD=

pones Pna 201

„

ſc·X& 44¹0 493

lemoſmar ₰ — Pacrech r fas V A eRT 37 2+

32 lactos h5 44 Aſ D S

¶ He emptöe ? vẽ

hpoc ꝓcedeꝛe in penis ↄceꝛnẽtibus utilitatẽ ꝑtiuzʒ
ſecus ſi ↄceꝛnerẽt urilitatẽ publicã uł fiſci.qꝛ qdli
bet delictũ eſt puniendũ.l.ij. O.ſi publico.ff.de a
dul.æ ꝑ Inn. in. c pe. et ultimo.e. ti. Abbas.

¶ He emptione 2 uenditione.Rubrica.

Supra niſuʒ ẽ de pctibus in quibus ꝛei cõmo
ditas ul ſimplex cuſtodia ĩ aliũ traſfert.ꝛeſtat me
rito uidere de alijs pᷣctibus.in quibus trãſfertur
dominiũ ⁊ etiã poſſeſſio ſi uenditoꝛ eꝛat dns uel
uſucapiẽdi cõditio.ſi alius eꝛat dns.iõ ſubijcitur
rubrica de emptione ⁊ uenditõe.et unð habuerũt
oꝛtum iſti Zctus emptionis et uenditionis notat
tccx.in.l.i.de ↄtrahenda emptione ⁊c.

T acuit. Cogit᷑ epiſcopꝰ ne

carius uendat trã
ſeuntibꝰ qᷓ; in mercato uẽdereĩ᷑.
Mota primo ꝙ clerici maxie cu
rati debẽt eſſe hoſpitales.i.elemo
ſynarij ⁊ ꝛeciꝑe ꝑegꝛinos tranſeuntes ĩtellige iux
facultatem beneficij. nam pꝛimo debent pꝛonide⸗
ſibi ? neceſſitatibus eccleſic.c.paſtoꝛal de his que
fi. a. pla.⁊.c.i.æ.c.de his de eccle edi. ¶ WMõ ſecũ
do ꝙ non debet qͥs uendere carneſ pluſqᷓ; ualeãt
et facit h in ar. ꝙ ecchia ſi uult uendeꝛe ꝛem ſuam
et ꝛeperit aliquid plus ꝙᷓ ualeat cõiteꝛ non deber
illud ultra ꝛccipeꝛe: ⁊ h tenct glo·nõ.x.q.ij.h̊ ius
2 ſequitur MHoſti. h.ſed Lau.contra.ſed primum
dictuʒ mihi placet: ubi ex ignorãtia quis uuit pꝛe
ſtare ultra debitũ ualoꝛẽ. naʒ cccleſia nõ dʒ adhi
beꝛe fraudẽ in Sctu: ut in. c. ꝑ tuas de dona.ſecuſ
uidet᷑ ſi ſciẽs vuʒ pᷣciũ offeꝛt aliquid ultra.nã tũc
nulla ẽ deceptio. aꝛ. ꝛegule ſcienti. de ꝛeg.iur.li.vj
2 ſic ꝛeducas ad ↄcoꝛdiam has opi. orias. uide
MCal.in c. nauigãti de uſuri: ubi dicit peccare pᷣhbẽ
teʒ qui aliũ decipit in pcio:lʒ citra dimidiã iuſti p
cij. hĩc foꝛte dicit canon difficile eſſe iteꝛ ementeʒ

æ uendẽtem non inteꝛuenire peccatum ð pe.di. V

qualitas.lxxxviij.di.eijciẽs: et hec nõ. M. teꝛ

ito ꝙ tãtũ ualet ꝛes qtum cõiteꝛ uẽdi põt. de ꝗꝰ

l.l. pcia ꝛ eꝝ ff. ad.l.fal.æ S de teſti.c.cũ cãm el.ij
Itẽ nota ⁊ tene mẽti ꝙ exponẽs uictualia uẽalia

cõpellit᷑ uẽdeꝛe ꝓ iuſto pcio:facit.l.i.C. de cepiſ.

aud. z. ff. de offi. pfe.ur.l.i.O. cura carnis.¶ Gt
nõ. caſũ nõ. æ gñalẽ ĩ quo eps hʒ iuriſditionẽ in
laicos uidelʒ ubi vſat᷑ cã pietatis.nã cã pia eſt ut
ꝑegrini ⁊ trãſeũtes hũanit᷑ nactem Clss op. S
B 2 ỹ tex.⁊ vr̃ ꝙ nec epᷣs nec iudex ſecularis poſ
ſit quẽ ↄpellẽ ad uẽdendũ ꝛc ſuã nec ad iponẽd ũ
pciũ ꝛei.ut ĩ.l.ĩuitũ ⁊.l.dudũ.ð phẽ.em.iĩmo nẽ in
dis infligi põt h onꝰ: ut.l.nemo exterus.C.de in
deis.ſo. uarie circa h̊ hic ſcribũt doc.in. d.l.i. C.
de epi. audi. et ꝑ Har. in. l. qnonã. ff. ð exoꝛ. cri.
Sʒ ponẽdo vioꝛem opi.⁊ cõioꝛẽ diſtingue ſic: ꝙ;
aut quis expoſuit rẽ ſuã uenalẽ aut nõ.pꝰ caſu in
bis que ſt necaria ad uitã hõis põt ſtatueꝛe iuſtũ
pꝛecium. nã inteꝛeſt ſupeꝛioꝛis ꝓuideꝛe neciratibꝰ
ſubiectoꝝ ⁊ reipublice ⁊ ĩ iſtis dʒ ĩtelligi iſte tex.s

jura ſilia. Exquo infert Mar. i. dẽa.l. i. ꝙ cũ nita
boĩs nõ poſſit duci ſine ueſtimẽtis ⁊ ſine hoſpitio
qð ẽt domibꝰ aptis ad locãdũ ⁊ i pãnis poſſit ſta
tui certũ pciũ:⁊ ita iã dudũ actũ fuit padue ĩ do
mibus ↄducendis ꝑ ſcholarces.nã qlibet domus
apta fuit deſcripta in certo loco:⁊ eſtiata penſio
ãnalis:ĩ alijs vo que ſũt neceſſaria ad uitq hoĩs
hñt locũ gria:ut nõ ↄpellant᷑ uẽdẽ certo pcio:ſʒ
q̃ſqʒ ĩ re ſua ſit moderatoꝛ ⁊ arbiter: ut in.l.in re
mãdata.C. mã.⁊ ĩ dicto·c.dudũ facit.c.de his ðᷣ
ſepul. ſecũdo caſu prĩcipali.ſ. cũ quis rẽ ſuã nõ ex
ponit uenalẽ aut nulla ſubeſt neceſſitas ? nõ opel
lit᷑ qͥ; uẽdere ut ĩ. dicta.l.iĩuitum aut ſubeſt neceſ
ſiras ⁊æ pũt exuberantes cõpelli ad uẽdẽdũ iuſto
pcio ea ꝗᷓ ſũt neceſſaria ad uitã hoĩs ⁊ ſic ſeruat
tpᷣe cariſtie. ꝓbat᷑ rõe.nã tpᷣe neceſſitatis oĩa uic
tualia ðbẽt eẽ cõia. uñ excuſat᷑ qs a furto ſi neceſ
ſitate maxia iminẽte capit alicnũ ut le.⁊ nõ.iĩ.c.ſi
quis ꝓpter neceſſitatẽ de furtis de ↄſcc.di. v.di
ſcipulos ⁊ uide tex.nõ cum gl.in.c.ſicut.xlvij.di.
ubi ↄcludit̃ ꝙ lʒ idigẽtibus nõ ↄpetat actio õ di
uites ad uictualia cõicanda poſſũt m iplorare of
ficiũ ſuperioꝝ ut eos ↄpellãt.nã cũ peccet nõ laꝛ
giendo : foꝛtius peccat uendere nolendo:? hec di
ligenter nõ. J. gLi.n. gl inncto tex. in eo al
1 le. ꝙ põt quis cõpclli ꝑ excõicationẽ: ut ſit hoſpy
talis.i. caritatius ⁊ elimoſinarius ⁊ ad ꝛecipiẽduʒ
pegꝛinos in domo. Inn. ur̃ teneꝛe Zꝛium niſi pec
catum ſit notoꝛiũ ⁊ multũ lenteĩ h trãſeunt doc.
Ego diſtigueꝛc ꝙ aut loquit᷑ in clerico bnficiato
aut in laico:pꝛimo caſu põt cõpelli ⁊ fieꝛi ↄpulſio
ut iuxta facultates ſit caꝛitatiuꝰ:⁊ taliteꝛ nõ facieſ
peccat:quia ad opus caritatis ſunt pr incipaliter ĩ
ſtituta beneficia.xij.q.i.uidentes ⁊.xvi.qi.cfi.·
in. c.de monachis de pᷣben. fo caſu cũ queritur ð
laicis.dico ꝙ ubi ẽ maxima neceſſitas ex parte ꝓ
ximi laicus peccat ſibi non ſubueniendo:⁊ ſic poſ
ſet cõpelli ad ſubuentionẽ per excõmunicationem
lxxxvi. di. paſce. xxiij di. in. c.i.?.ij. ? hoc coſu
elimoſina eſt in pꝛecepto.dicto.c.ſicut ⁊ nõ.in.c.
inter opera de ſpon.ał.autem ubi non uꝛget taliſ
neceſſitas ceſſat compulſio: æ elimoſina eſt de ge
neꝛe bonoꝛum. æc.non autem in pꝛecepto: ut in in
e e wor glo. ij. in fi. ucl ſm NMo
ſti. loquitur iſte tex.ſecundnmantiqua tempoꝛa ſe
cundum ꝙ oẽs cauſe laicoꝝ poterant deferri ad
eccleſiam.c. per uenerabilem qui fi.ſint le.? nõ.in
.c.nouit de indi.ſʒ Ho.tʒ ꝙ etiã hodie eps hy in
hoc iuriſditionem nec ualet conſuetudo ĩ oriũ ſᷣ
qᷓ;ᷓ impediens coꝛꝛectionẽ peccati. ⁊ dicit Abbas
magiſtrum ſuum ↄſuluiſſe in facto per iſtum tex.
ꝙ epiſcopus poterat punire illos qui cõmiſcent
farinam fabarum ceꝛe uenali. uel aliquam aliam ĩ
debitam mixturam: æ hoc credo ueriſſimum non
ſolum ratione huius.c.ſ̊ qꝛ de quolʒ crie notõio
ubi dephendit᷑ negligentia indicis ſeculaꝛis index
eccliaſticus habʒ inriſditõem ĩ laicos ? maxie qꝛl
tali crie notoꝛio ↄphendit᷑ negligẽtia iudicis ſecu
laꝛis:ut in dicto.c.nouit de iudi.æ quod tibi dixi
æ plus dico ultra docto. bic ꝙ nedum reſpcciu

uſfit rdu ſonhi
dugitm ſunmn ſn .
rnete Aiinik in iühn 4
1giini⸗o ai⸗
nihhnur chd infgng it vdie
iucgdinſod itipoſin tdihohfe
ecnino dteci ter trnd
for en Nin deds
Ddd reres i a idd dei⸗
iancrlenn Gendtdrd mdicgi hon
(re podici itin ifuffenifoen
iudiciono d anplus ponin in tor
ler incnis mi,g pobidinig
ſrei ushminbgrr leinn
Punici npluopo ilo cctao⸗g nr
rnctteiit (Niofud
Ia ninmsfmi ſenl an cde ſ⸗
isſrzipe hilan icr
nclchumanulgr
rtunianſoißfuncin niinnst

chotfun thii In g,
N gläeſinſenr ponereſn an
1no. Ci i inblnor boig zez,
0e.C i ſniͤlnor ibiglii
nti menſunst li .

E. e- a nie Pon sn 4, Sð a Tfaio ai V IJ*5 Prte ayu „

. = — — – S 1 l.
2 2r, 7 Fure 442 „ 1v/ .194 4

Prne l.. 1 4

d Onderante
bcio n ſürnee

tpe cunſſie dii dn, nii boſst ſe ſeruf
tuali ddet ee i n enatſtuts oi
Anellſci 8afin dnen

hic genbus no pag fo
uirs ag ennli H
giüſupen ior Iteog Apelit i cñ penarno
ke⸗ ihren encene Nolengo:e hur
Gemen ho. Ongli noͦgl im kerin o
a or guis chllip ri noni ſt bolo
uis mimis 2 dinoſinrus ead eeſpiedu
Reindsin dond Imn i eier zim niſ per
Crunſd Wond Idläleneib niſeunt gor.
Ceo ligee n wonſtin ceid vifltat⸗
aut in kico pind in r dli den nſſo
Gt iuna facchnes ſtrinntd atardndi⸗
pecca:: qvia ad opns niuts wntdrcedlneri
ſtummn beneftchn ri,gi nigentes Nigitit
in cde monucbis ge pben. fo ſu epeimn
liis o bienunm aeſſnoelhit,
mmi hicns prar ſbi ſon ibuanento ſn
ſacccli ad ſobennoni er atenncanau
Inrſidi paſtehmmi dlin ci t iſe bole
amfinckinpothi dad ſ ſd
inmropen de on damen binan ie⸗

og einnoſina cket
18 ceſſn connhulſ: Enon
mſe 2 non tan inprecchonn⸗

nene dono umm. .afrl
n go. iſ in .
nbwsil D Teamdnmantin mn
ſilocpirar ien ni

Genn
n oes inſe ior poeſint gin
criluten eneroblie uns
cnonnt de idiMo. 5 nr iyi
wweimſtonannec n iti
, mwediens Conechiol . ſvnn.
lumn Gun gſſſe gi

¶ De empti. ? vẽ.

traſeuntiũ ⁊? peꝛegrinoꝝ hʒ epᷣs iuriſditionẽ in ca
ſu hꝰ. c ſ ẽt reſpectu hitantium in loco: nã ueꝛſat
in h cã pia:ut pauꝑcs ñ uexent᷑: nec ↄpellant᷑ eme
ꝛe neceſſaria ultra debitũ:= h vr̃ app:obari etiam
pꝑ ius cinile ut eſt tex.ᷣm unã lec.quaʒ ſcquituribi
PBal.in.l.una.C. de epi.audi.qð nõ quare ↄclu
do ꝙ epus poteꝛit compeſceꝛe iſtos qui exponũt
nenalia uictualia: ut nõ uendãt ultra iuſtuʒ pꝛeciũ:
2 fraudatoꝛes compelleꝛe. Sebec⸗
raudans mẽſu
Tmenſure. ceve neſu
diebꝰ in pane ? aqua penitẽ debet. Mõ.
pꝛimo penitentiam imponẽdaʒ in foꝛo aĩe fraudã
ti pondeꝛa ? iuſtas menſuras.⁊ eſt iſte unus de.xl

vi. canonibus penitẽtialibus.nã.xlvi.uł quattuoꝛ

ſũt canones iponẽtes ceꝛtã penã in foꝛo aĩe.quos
nide collectos ꝑ Doſt. in ſũma in ti. de peni. non
tm ſaccꝛdos tenet᷑ pꝛeciſe penitentiaʒ canonis iĩpo
neꝛe. ſed põt eã ex cà mutare æ diminueꝛe. naʒ oẽs
penitẽtie hodie ſuut arbitrarie ut in. c. deus qui
de peni. æ remiſ.? in. c.mẽſurã de pe.di.i.ſed nõ
dʒ ſacerdos de facili ꝛeceder̃.a penitentia ꝑ cano
né determinara ut nõ. in iuribus pal. ⁊ ſic limita
2 ꝛeſtringe dictũ Jo.an.hic qui ur̃ uelle ꝙ hodie
iſti cnnones de nihilo ſeꝛuiant:qð non eſt uerum
ut hic:doc.dicũt nide gl.in.c.ſũt plureſ de pe.di:
iij. ¶ In gl. ii. in fi: Mõ.gl. ꝙ pꝛo eodẽ peccato
quis punitur dupłꝛ ut in foꝛo aie ⁊æ iudicialiſpeni
tetia eꝛgo in foꝛo aie ipoſita nõ ipedit penitentiaʒ
iponẽdã in foꝛo iudiciali nec econtra:æ nõ bene
qꝛ facit ad ea que dixi in. c. de his de accuſa.pꝛo
h facit diuerſus finis:nã ĩ foꝛo aĩe iponit᷑ peniten
tia:qꝛ leſit deũ:ĩ foꝛo iudiciali iponit pena:qꝛ le
ſit rẽ publicqᷓ ur:mñ ꝙ ſi ſufficient᷑ fuerit punitus in
iudicio:nõ dʒ amplius puniri in foꝛo anime per
tex. in. c. uis.xxiij.q.v. ubi dicit̃ ꝙ ſi ſufficienteꝛ
fueꝛit quis punius per iudicẽ puta decapitatꝰ:n
puniet amplius pꝛo illo delicto:ſʒ uiðᷣ ad mãz que
diyi in.c. de his s alle. ¶ Nõ. ꝙ fraudans ponð
ra uel mẽſuꝛas punit pena. l. coꝛnł. de falic pena
illius legis ẽ bonoꝝ publicatio cũ de poꝛtatione
l. if. de fal. Sʒ aduerte qꝛ tex.in.l.pe.ff. eo.nõ
iponit tantam penaʒ fraudãti mẽſuras æ ponora
dic ꝙ põt puniri ĩ duplũ Item relegari in inſu
lam ⁊ aliã penqᷓ uidetur ponere. in. l. annonã. ff. ðᷣ
ext:4Oꝛ. cꝛi. nã iuris latoꝛ ibi aliã uẽ iponere fꝛau
danti menſuras ⁊? aliã fraudanti pondera ſed nõ
uideo bonã rationem diuerſitatis: ſed credo poſ
ſe dici ꝙ cum iura narie ̊ cria puniũt põt iudex
iponere penã quã uult de expreſſis in iure:ar in
.l. quotiens.ff. de acti. æ obli. æ in. c.qin in fi. ut
lite nõ cõte. poreſt etiam ex cã illampenam mitiga
re: etiam ſi ſit pena ſtatuti municipalis.l.quid gꝰ.
Gpena grauioꝛ.ff. de bis qui nota.infa.⁊ ibi peꝛ
ar. quod nõ. Abbas.

Bm dilecti. Cum res uendit

minꝰ dimidia iu
ſſii pꝛecij:in arbitrio emptoꝛis eſt utx rẽ
reſtituat recupeꝛato pꝛecio ul iuſtũ pꝛeciuʒ ſupple

at: uel aliteꝛ z ſic.Tenet nenditio. licʒ uenditoꝛ ſit
deceptus ultra dimidiã iuſli pꝛecij. põt m̃ uẽditoꝛ
ageꝛe ut reſtituatur res uel iuſiũ pꝛcciũ ſuppleat᷑:=
ſi alteꝛũ pꝛeciſe petit:ſuccumbit: B.d. pꝛimo poni
factũ:ſecundo diffinit: ſecũda ibi quia vo ¶ Tõ
pꝰ ↄtractum uenditionis rei ecclie non eſſe po iu
re nullũ ex deceptiõe ẽt magna uel enoꝛmi inteꝛue
niẽte pꝛecio:ut hic apeꝛte ꝓbat᷑. ¶ Scðo nõ unũ
remediũ ↄpetens unicuiqʒ: nedum eccleſie ſed pꝛi
nato ↄtractus reſciſſiuũ.ſ.qñ quis decipit᷑ ĩ pꝛecio
ultra dimidiã inſti pꝛecij. qð ꝓcedit tam ex parte
emptoꝛis ꝙ; uẽditoꝛis. In emptoꝛe pone exẽplũ:
ualebat res decem:⁊ emit ultra.xx. In uenditoꝛe
exemplũ:cum res ualeꝛet decem:uẽdidit pꝛo quat
tuoꝛ: nam iuſtum pꝛeciũ ſunt decem:dimidia pars
eſt quiuqʒ:⁊ iſte repeꝛitur deceptus ultra dimidiã
quia uendidit ꝓ quattuoꝛ. Si ueꝛo deceptio non
eſſet ultra dimidiã: puta quia uendidit pꝛo quiqʒ
rẽ ualentẽ decem non competit remediũ reſcindẽ
di ↄtractum:qꝛ uſqʒ ad dimidiã iura toleꝛant de
ceptioneʒ.l.in cquſe.ff.de mino.l.ij.C. de reſcin.
nen. . Vi enno ꝙ ineptitudo libelli põt oppõi
ẽt ponſt ſniam:⁊ in hoc vꝛ iſte tex.nõ qð itelligo:
qñ talis eſt ieptitudo lbelli: que nõ concludit ius
agendi: nec ſupeꝛ eo ſnia recte firmari pot: ſecus
aũt qñ libellus eſſet ineptus ex nimia geneꝛalirate

ad hoc quod leg.⁊ nõ.in. c. abbate ſane de re iu
di. li. Vi. Wr in cã appellationis nel iudicio

7 .
lhcern rl.. peatrrn orten. 1 Dſmnc Ar gteat .

nullitatis ſupeꝛioꝛ iudex non refoꝛmat ſententiam .

infeꝛioꝛis:ſed ſimplꝛ eã ꝓnunciat nullam conſtito
de nullitate: hic enim papa aditus peꝛ uiã appella
tionis uel nullitatis ſimpłꝛ ꝓnũciauit ſniam nullã
nec refoꝛmauit illam dando emptoꝛi arbitriũ ſup
plendi iuſtũ pꝛeciũ uel rem reſtitueꝛe:qð vr eſſe 3
ea que dixi in. c. cum Joannes de fide inſtru. z
Bar. in.l.ſi expꝛeſſim.ff de appella.ſed dic iſtum
tex. ꝓcedeꝛe:qn pꝛoceſſus ex toto ẽ nullus ſicut h̊
eꝛat ꝓpteꝛ ieptitudinẽ libelli:duʒ petebaĩ alteꝝ pᷣ
ciſe ex duobus alt᷑natiue obligatis: ſecus ubi pꝛo
ceſſus ualuiſſet: æ ſnia fuiſſet tin nulla uel iniuſia:
qð bñn nõ. Exquo infe:o ꝙ iſti actoꝛes petijſſent
reʒ reſtitui uel iuſtũ pꝛeciũ ſuppleꝛi:= iudex condẽ
naſſet pᷣciſe ad ꝛeſtitutionẽ rei: ſupeꝛioꝛ in iudicio
appellatiõis uł nullitatis refoꝛmaſſet ſñiaʒ dando
emptoꝛi facultatem: ꝓut petebat᷑ in libello. ¶¶ In
glo:i.in fi.ſed quare papa nõ ꝓnunciauit contra
ctum nullum ex dcfectu conſenſus capłi. So. non
fuit ad hoc actum nec fuit hoc ꝓbatuʒ ſed ſimplꝛ
in libello allegatum: ⁊ per h̊ declarat᷑ gl. que eſt in
ueꝛbo redenda. ¶ In glo. in ueꝛbo queſtiõe in fi.
ſed queꝛit᷑ quid poteꝛant peteꝛe canonici ð nouo.
So. poteꝛant peteꝛe reſtitutionẽ in ĩitegruʒ ptextu
enoꝛmis leſionis ut in.c.ad nzam de re.eccle.non
alie.? puto ꝙ lIʒ competat ꝛemediũ de iure cõi qn
iteꝛuenit deceptio ultra dimidiaʒ iuſti pꝛecij: nihil
ominus pot᷑it ecclia uł minoꝛ peteꝛe reſtitutioneʒ
in itegꝝ:nec ob.ꝙ ſi dicat᷑ ubi ↄpetit oꝛdinari
um remediũ:ccſſat eyoꝛdinariũ.l.i cauſe.ff. de mi
no. quia illud ꝓcedit: niſi pinguius ſuccurrat᷑ per
remediũ extraoꝛdinarium iuxta nõ.in.c. ex parte

. —— * C „
Mτtι. & nelann Sndet P e fur Piaolttn &ονn1ᷓ-&
lſaf

NX 25 Soenat vT d aνιαα+ nuapsn A4. 'nſ 7

QMWισ⁰W0 Ar rnrn 5

NV. Zale dAadait Xα2

Sona frche

Pretr c1

—
õ
ru⸗ PO de.

Brl,

2 U2

,,mante vα jer α 1

¶ He emptõe ? vẽ.

̊ de reſcrip.et in. c.i.de in ĩtegrũ reſti.li.vj.in hᷣ
aũt cãu pinguius ſubuenit᷑ ꝑ ꝛemediũi ꝛeſtitutiõis
qꝛ reſcideꝛetẽ ſimpłr ↄcius. Iteʒ ſatis eſt pꝛobare
enoꝛmẽ leſionẽ abſqʒ eo ꝓbaretur deceptio uil
tra dimidiã iuſti pcij. Itẽ pnt canonici agere de
dolo:ſi dolus iteꝛuenit. Item allegare nullitatem
ex defectu foꝛme:hos eꝛgo ⁊ ſiles modos agendi
recitat iſte tex.in f. Bn Blo fi in fi:ibi non na
let Zctus nõ.bñ glo. in eo ꝙ ponit dr̃iaʒ ĩ eꝛ con
tractũ bone fidei ⁊ ſtrieti iuris:ut ſi doluꝰ dedit
cãm cõtractui bone fidei ſit ipo iure ↄtractus nul
lus:ſecus ſi dedit cãm ↄtractui ſtricti iuris/⁊ qui
dicant᷑ ↄtracrus bonefidei ⁊ ſtricti iuris:et quaꝛe
ſic dicant᷑:cũ in quolibet cõtractu ꝛeqrat᷑ bona fi
des:uide bonã glo. in. c. cũ ueuerabilis de excep:
Sed Me. de bellaꝑtica tʒ riñ repꝛobãdo glo.
iuris ciuilis:que tʒ ideʒ qð iſta ĩ.l.ij .E. de rcſin.
ven. ⁊ in.l.eleganter. ff.de dolo:dicit.n.ꝙ dolus
nuuq anullat oↄtractum ipſo facto:ſiue ſit bone fi
dei ſiue ſtricti iurisimouet᷑ inteꝛ cetera:qꝛ ex quo
ↄtractꝰ hẽt ſubſtãtialia ſua puta cõſenſuʒ vZhẽtiũ
2 pᷣciũ dʒ tenere.l. dolũ. C. de iuti. ſtipul. z.l. ſiqs
cũ alit. ff. de vb.ob.nec ẽ ueꝝ dicere:ꝙ dolus hᷣ

caun impediat ↄſenſuʒ:qꝛ ſi h eſſet ueꝝ nõ ualeꝛet

otractus ẽt ſtricti iuris:cuins Zrium eſt expſſum
in iuribus palle. nã dolus nõ ĩteꝛuenit hĩ cõtrac
tu ſed in cã ↄtractus:qꝛ pꝛetendit uendeꝛe:licʒ fu
crit deceptꝰ ĩ cã:ꝓpt᷑ quã fuit iductus ad uenden
dũ: ad idẽ allegat.l.metus.S. uolẽti.ff. qð me. cã:
ubi tʒ ↄctus initꝰ ꝑ metũ:lʒ uen iat ꝛeſcidẽdus ꝑ
actionem qð metus cã: ut le. ⁊ nõ.in.c.abbas qð
metus cã. Itẽ bec dr̃ia fn eum iure non pꝛobat
et cũ hac opi. ODe. tranſiuit Jo. au. P. Sʒ Dã.
in. d.l.elegãteꝛ ſuſtinet glo.⁊ mouetur multis mo
tiuis: inter ceteꝛa adducit ꝙ dolus dans cãm cõ
tractui manumiſſiõis ꝛeddit illũ cõrractuʒ ipſo iu
re nullũ: ut in illa.l ellegãteꝛ: ſi g cõtractũ ita fa
norabila ãnullat: multofoꝛtius ↄctum minꝰ fauo
rabilẽ: nõ ob. d.l.metũ quia ibi nõ fuit quis ita ð
ceptus in ↄctu nec in cã ↄctus:ſed nolens euitare
metũ:ꝛc uẽdidit:nã coacta nolũtas.uolũtas E. xvV
q.i.meꝛito:ſʒ ĩ cau nr̃o dolus excluſit conſenſuʒ
in cã cõtractus:qꝛ cogebat iſte uendeꝛe ex illa cã
q̃ erat falſa. Et ſi diceꝛes qᷓre non ſic ãnullat con
tractũ ſtricti iuris. Gndet᷑:qꝛ ↄtractꝰ ſtricti iuris
indicat᷑ ſtriete: ᷣctus vo bonefidei iudicat᷑ ſcᷣm
maximã equitatẽ:et multa ueniũt de qpus expꝛeſ
ſe nõ fuit actũ:ut nõ.i.d.c.cũ uenerabilis:⁊ hãc
opi.tene. Sed excipe caſuʒ qñ dolus iĩteꝛuenit in
ſpualibus:nã talis dolus nõ anullat actum:neqʒ
põt excipi qñ fuit inductus ad bonum:quia non
põt pꝛopꝛie dici dolus:exẽplum dolo te iduxi ad
intrãdũ ꝛeligionẽ:tʒ ingreſſus:ad hoc quod legit
æ nõ.in. c. cũ dilectꝰ qdð metus cã. Itẽ uið nõ gl.
.ff. de ritu nup.l.a diuo:qᷓ uult ẽt hanc regulã fal
leꝛe in mẽimonio:ut ſi dolo te induxi ad mẽimoni
um pbenduʒ: qð põt eſſe ꝛõe pꝛedicta fauore ſpᷣu
ali. Item cape aliam limitationem: licet cõtractuſ
266 doli ſit nullus:tñ deceptus põt ſi uult ſtare il
li contractui ne dolus ꝓſit doloſo:nam nullitas

cãtur in fauoꝛc dolũ paſſi ⁊ nõ ifeꝛentis: qꝛ iurꝗ
ſubueniũt deceptis ⁊ nõ decipientibꝰ.c.cũ uniue
ſorum de reꝝ permuta. qð itellige niſi ↄtractꝰ ſit
a lege ꝓhibitus ut in. d. lI. a diuo ubi glo. nõ. Sʒ
op. ↄtra tex. extra gl. ur̃ ꝙ iſta ſnia debuit tenẽ
per.l. miles. decẽ. de re.iudi.ubi pʒ ꝙ ↄtra do
minũ ſerui qui dãnum itulit poſſũ ageꝛe ⁊ pꝛeciſe
petere ꝛeſtitutionem dãni:⁊ ſic põt dũñs ſimpliciteꝛ
ↄdẽnari:Fj dns bʒ ptãtẽ ꝛeſarciẽdi dãnn uł dãdi
ſeruũ ꝓ noxa.i.pꝛ0 dãno:ita dicemꝰ:ĩ ꝓpoſito 35
ſimpkr petat᷑ ꝛeſtitutio rei uendite dʒ nihilominus
teneꝛe libellus ⁊ ſñia ĩde lata:ſ̊ actoꝛ bʒ facultatẽ
ſupplẽdi iuſtũ pᷣciũ ſi uult eꝛgo iſta. ſnia nõ dbuit
ꝓnũciaꝛi nulla. So. Zrium ꝓcedeꝛet ⁊ ↄcludẽt ſi
teneꝛemus opi. quoꝛũdã qui tenuer᷑t ꝛc ꝛeſtitui ſo

lum eſſe ĩ obligatione ⁊ ſuppletione iuſti pꝛecii in

facultate ſʒ Zꝛium ẽ ueꝛum ut ſatis colligit h 2 in
dicta.l.ii.utꝛũqʒ.n.eſt ĩ obligatione .alt᷑natiue tñ
iõ nõ potuit alteꝝ ex altematiuis pꝛeciſe peti:nec
ad alteꝝ fiet ↄdẽnatio. qð eſſet petere plus cã ut
in c. uno de plus peti.ſed.in. d.l. miles ꝛcſaꝛcio
dãni eꝛat ſolum in obligatione:tꝛaditio ueꝛo ſeꝛui
pꝛo noxa erat in facultate:ideo potuit alterum pᷣ
ciſe peteꝛe:⁊ banc opi.rʒ Jo. an. . ⁊ cõir doc.ñi
Exquo ifeꝛtur nõbile dictũ ꝙ ẽt re uendita pem
pta põt agi ut ſuppleat᷑ iuſtum precium: qd nõ eſ
ſet ſi ſuppletio pꝛecij eſſet in facultate ⁊ nõ in ob
ligatione:pꝛo boc facit qꝛ qñ duo alteꝛnatiue ſũt
i obligatione uno pempto ꝛemanet aliud in obli
gatione.l.plerunqʒ.ff. de iure do.⁊.l. ſtichum. ff.
de uer. ob. Et ex h̊ põt ſequi unũ. ſatis abſurduʒ
ꝙ ſi res uendita adhuc exiſtens penes uẽditoꝛem
periret caſu:cũ pereat emptoꝛi ⁊ nõ ueditori iux
ta ea que bñtur in.l.neceſſario.ff. de peti.?⁊ cõmo
rei.uẽ. ꝙ põt agi ad ſupplementum iuſti precij:ex
quo utrũq; eſt in obligatione alternatiue: quod

bñ nõ.
Eꝛuenit Si uir habeat alia bo
*na unð uxoꝛ poſſit ſibi
conſulere ⁊ conſentienie uxoꝛe rem pro
pter nuptias donatam uxoꝛi nẽdiderit: emptore;
qui ſpacio.xxx.ãnoꝝ rem poſſedit nõ põt uxoꝛ in
quietaꝛe ſuper ea maxime ſi precium fuit ouerſuʒ
ĩ cõem uſum uiri ⁊ uxoꝛis:hᷣ dicit ſᷣm intellectum
quẽ ·.tenebo ⁊ ẽ caſus notabilis limitãs ius cini
le:ſ̊ fm. Jo. an. nõ opoꝛtet addiceꝛe maxie ſz oia
illa tria neceſſario ꝛcquirũtur: cõis diuiſio fa ibi
Aquia igitur ¶ Mora primo ꝙ res donata uxoꝛi
a uiꝛo pꝛopter nuptias non poteſt alienari peꝛ
maritum etiam conſentiente uxoꝛe ut in auẽ. ſiue
a me. E. ad uelleianum niſi duobus inteꝛuenienti
bus:primo ꝙ uxoꝛ conſentiat poſt biennium ſe
cunda uice. Irem ꝙ tantum ſit in uiri facultati
bus ut ĩdennitati uxoꝛis poſſit conſuli: et ꝛequiri
tur ur facultas ſit in bonis mariti non ſolum te
poꝛe contracrns:ut quidam dixerunt: ſed etiam
tempoꝛe quo nxoꝛ agit ſeu ageꝛe poteſt: ut nota
.d.autentica.ſeu a me:⁊ hic comuniteꝛ peꝛ docto
res alle. nõ eſſet ſufficiẽter eonſultum uxoꝛi:⁊ hec
fuit dubitandi 26: qꝛ nõ interuenit ſcðs cõſenſus

ſuhniol raktiſttß

uinn Eumriun nc⸗
drgo itnſ⸗
ne
eug tecleganuurin
r n dehen l ler ni
nor llen

i nnimu n ſt mmi g
lucui leſmur ſ hl ha fn oN
criſeſncegro teſ c unn
wiorqroſäenaninanon Coru
nruscornidus cunmnnnier ageid
iiet ölnonum nonidn udid
Nuirmdlun ud ſiis cK.d
inlleprio gin Glmnes us wer
geſi nond end eanee
Kinorkrnenmantich an ſuſfc
cones ſepgtateno denk uffcane inn
tſeharans . nerſs ehns no oen
dionusinſinl obnos nin r
ere h to iginr og iramin
ni penintö iteficeintin t dn
cimcnuet Vrin adwniiif
mnmn lokuin ife
Inſdigwuͤden Blo on
ſo.e her igilplt A m
gebebqt hichnn, * Mon
hunone porr w

dapr öfie
rarllen one ge Nimd
te boccine Ntin
it min lltle lexinſe
ſtrinſim ll h
olte lamn nalbe
nlhon gnnclar

Ri

l mles lnco

tuctio veno ſali
Pvo norn erur in faculcate icon Potur glenunß

aleaert hyr opi Pnh econ cor m
Cnn ſem höble cini gane enlin hen
Prapor agi n ſupplent inſtnn Preciumqo noͤ ef
aſiſwphleio prci eſit in fulne r noͤin ob
lndne dd bor nit greſtno alenatne ſüt
Digenone nd dandtd unanet ald in obli
ganode Dermnos e iure d0 al. tichun fi.
de ver 0b Qtd ſenni Wais wrdn
oſires vendin aad etdens oresredigen
penitet anncüeren emgni ndmiiignin
in ea gve bimt inlneteſtnoffeni n
ei i por gi ac ipenenum iſi nafn
qwo umigy e in oblgnone Alernntvecd

hino,
. Gibir hobeat ſun
enit. a ond ororpoſitih

Vcontuerez conſentiene utons ren N

Neer mwprins lonaum mwon vebidcinenhin

dic poſt biẽniũ:⁊ ideo ẽ difficile nideꝛe rõnẽ deci
dendi in Saũ de qua dicet᷑ cũ glo. Hõ. fo ibi
4 in ti. iuſto: ꝙ in pſcꝛiptione. xxx. ãnoꝝ allegat titu
lus.æ dicit Sof.hoc nõ eſſe neceſſariũ de iure ci

uili ut. C. de pꝛeſcꝛip. xxx. ul.xl. ãnoꝝ quaſi peꝛ to

tum:ſed quia cã eꝛat hic in foꝛo eccliaſtico:ideo hᷣ
fuit allegatus titulus: hec rõ nõ ẽ idiſtincte vᷣa: qꝛ
et de iure canonico nõ requirit̃ titulus: niſi qñ pᷣ
ſcꝛiptio eſt õ ius ut in. c. i. de pſcꝛip.li.vi. quo ca
ſu puto idẽ eſſe de iure ciuili:nam poſſeſſio cõtra
ius pſum tur eſſe iniuſta:æ poſſeſſoꝛ pꝛeſumiur in
mala fide.l.quẽéadmoduʒ. C. de agri. æ cẽ. li. xi. ?
ſic nõ hʒ locũ pꝛeſcꝛiptio.x.ãnoꝛum:nec eſt aliqua
ara in pꝛelcꝛiptione inteꝛ ius canonicũ ⁊z ciuile ni
ſi in pſeꝛiptione cum mala fide: que non currit ſʒ
ius canonicũ:⁊ in hoc ſtatur iuri canonico.c.fi.ð
pꝛeſcꝛip n glo. hec glo. facit foꝛtiteꝛ contra
tex. uidetur ꝙ ea que allegantur in textu pꝛo ꝑte
emptricis nõ habent excludeꝛe uxoꝛcʒ. nõ eim ob
ſtat pꝛima allegatio ꝙ uxoꝛ ↄſenſeꝛit alienationi:
qꝛ talis ↄſenſus non ꝓdeſt ut eſt tex. in auẽ.ſiue a
me C. ad uell. æ apeꝛtius in coꝛpoꝛe unde ſumituꝛ
in auc. ut imobilis ante nup.dona. colla.v.niſi pꝰ
biẽniũ a tpe pꝛimi ↄſenſus iteꝝ mulieꝛ conſentiat:
2 ſit iin in bonis uiꝛi unde poſſit uxoꝛi ↄſuli loco
illius ꝛei alienate: ſʒ hic nõ apparet ſᷣm ↄſenſum i
terueiſſe: fa al egatio nõ ꝓdeſt: vʒ ꝙ fluxerat tpᷣs
.xxx. ãnoꝝ qꝛ ↄſtãte matrimonio n currit pᷣſcrip
tio in rebus dotalibus cum mulier agere nõ poſ
ſit niſi poſt ſolutum matrimonium: uel poſtq; inci
pit uir male uti ꝛebꝰ ſuis.l.i rebꝰ:C. ð iuẽ do.ter
tia allegatio ꝙ in cõmunes uſus fuerit pcium cõ
neꝛſũ non ↄcludit ſaltem pꝛo ea paꝛte que fuit ueꝛ
ſa in utiliratem mariti:cũ ẽt nõ ſufficiãt iſte allega
tiones ſeparate:nõ dent ſufficere ſimal unite: qꝛ
ex ſeparatis æ diuerſis ſpẽbus nõ ↄcluditur ſicut
dicmus in ſimili:ꝙ pꝛobatões minꝰ potẽtes q ſt
diuerſe ſpẽi nõ ↄiũgũtur ad faciendũ unã ꝓbatõ
nẽ plenã: ut nõ. in.c.fi de iureiur. æ dixi in. c. cuʒ
cam de ꝓba.æz ꝑ Har. in.l. admonẽdi. ff. de iure
iur. hinc dicimus ꝙ duo ipeꝛfecri nõ faciunt unũ
perlecium. xxiij. di. quoꝛũdam. lo ponit duas
ſo. ? per ↄns duas lec. ad tex. prima ꝙ uxoꝛ non
debebat hic lucrari donationẽ ꝓpter nuptias ſed
erat locus diſpõi iuris cõis ut ſoluto matrimõio
donatio redirʒ ad heredes mariti: ſicut æ dos ad
beredes uxoꝛis.c.i· 2.ij. de dote.poſt diuoꝛ. reſti.
? ſic nõ ĩtererat mulieris nũc ageꝛe pꝛo re dona
ta Ppteꝛ nuptias h̊ ſo.nõ hẽt ſcrupulum: ſed n .
uenit lre:fruſtra.n. allega rent 26es hic poſite: Sʒ
abbas cni plʒ p·lec.nõt. ex tex. iudicem poſſe mo
ueri ad decidendũ ex rõe nõ allegata per partez:
quaſi uelit dicẽ ꝙ papa nõ fuit motus pricipalit
ienen⸗ de qua ĩ tex.ſʒ ꝑꝑ rõem quam

dix. ¶ Mõ hoc dem:æ licer ſit ueꝝ in ſe non tn

iudicio meo ↄgruit lie.ð in eo ꝙ papa in decidẽdo

habuit ꝛeſpectũ ad cõtenta in tex. ut pʒ ibi ſi uera
ſut que pmiſſimus. (. Beda ſo glo ꝙ uxoꝛ ex
Pall pacto debeat lucrari donationẽ: et pondera
tur curſus tanti tppis non ad pꝛeſcriptionem com

¶ He amptõe ? vẽ.

plẽdã ſʒ ad pᷣſumendũ ↄſenſum mulieꝛis ſcdᷣo ĩter
ueniſſe pꝰ biẽniũ ex moꝛa tanti tpᷣis:⁊ h̊ diciũ qð
cõiteꝛ ſolet repꝛobari ẽ ualò ſingulare ⁊æ miro mõ
limitat pꝛealle. auẽ. ſiue a me:⁊ facit geneꝛalueꝛ ut

ex curſu magni tpᷣis pꝛeſumat᷑ ſolẽnitas ilea⸗

7 in h̊ eſt ſemꝑ menti tenẽda hec glo. ¶ Sed cir
ca hanc ſolutionẽ multũ dubito ultra alios:cũ.n.
conſtante matrimonio nõ poſſit ageꝛc mulieꝛ ui g
dixi ⁊.J.clarius:⁊ ſic contrad ictio ſua non ꝓdeſt
eꝛgo patientia non opeꝛatur tacitũ ↄſenſum: nem
eius eſt nolle cuius eſt uelle:ſed nxoꝛ ↄſtante mꝛio
nio nõ põt dice:e:qꝛ nõ põt ageꝛe:eꝛgo tacendo
non vꝛ acquieſceꝛe. Ho.hic nititur ꝓbare:ꝙ que
libet rõ hic alle.de peꝛ ſe ſufficiat:ſed ꝓcedat cum
ſupplerione æ diuinatione ⁊z extoꝛſione le ideo di
cta ſua cõiteꝛ in hoc non recipiũtur. Jo. an. foꝛte
hndo reſpcctum ad tex. pꝛcal. ibi ſi neꝛa ſunt ⁊c.
dicit poſſe dici ꝙ iſte tex. ponit caſum ſpãlem con
currentibus oibus iſtis tribus de quibus in tex.
ſimile qðᷣ nõ. fm eũ g de off.dele.c.conſultatiõibꝰ
7 ſic auc. ſiue a me recipeꝛer hãc nonã limitatiõem
iſtis tribus ↄcurrentibus:ſed ceꝛte hoc diciũ non
plʒ:q;ꝛ papa nõ intendit hic induceꝛe ius nouũ:qð
patet ex eo qꝛ reſpondit ad ↄſultationem: ut nõ.iĩ
glo.c.ↄſultationi de tempo.oꝛdi.⁊ in.c.ex tua de
fi.pꝛeſby.nec inte: laicos ad diminutõeʒ iuris mu
lieꝛis papa de facili induxiſſet ius nouum. Ons
An. hic dicit ꝙ curſus tanti tpᷣis põt h̊ pondeꝛa
ri duplłr.pꝛimo ad pᷣſumendũ ſᷣm ↄſenſum ut diẽ
glo.fo ad complendũ pᷣſcꝛiptionẽ: lʒ eiʒ pᷣſcꝛiptio
Fm euʒ nõ currat in rebus dotalibus cõſtante ma
trimonio: ſecus in rebus donatis ꝓpteꝛ nuptias:
qꝛ illaꝝ reꝛum etiam conſtante mẽimonio uxoꝛ eſt
dna:⁊ ſi H̊ dictũ eſſet ueꝝ:reputarẽ ualde ſingula
re:ſed non cꝛedo ꝙ ꝓcedat¶ SZed contra banc
rõeʒ facit pꝛimo:qꝛ pᷣſcꝛiptio ſaltẽ de iure canoni
co ſᷣm ꝙ h̊ tractabat᷑ iſta cã nõ currit cum mala fi
de.c.fi. de pꝛeſcꝛip.ſed iſta emptrix ſciebat iſtã do
mũ eſſe donataʒ uxoꝛi ꝓpteꝛ nuptias:qð pʒ ex eo
quia allegabat mulieꝛem conſenſiſſe:eꝛgo non po
terat pᷣſcriptio ꝓcedeꝛe:cũ eẽt ↄ ius.cũ nõ iterue

niſſet ſcds ↄſenſus mulieris:æ qͥ ↄ iura mercatur

bonã fidẽ nõ pᷣſumit᷑ hie ut ĩ rla qͥ ʒ li.vi ¶ Irẽ
3 dictũ dni An.reperio gl.nõ ad lr̃am ĩ auẽ.nt ĩ
mobilia ante nup.dona. ↄcte colla.v.in.v.in reʒ
q;̃ apeꝛte uult ꝙ ẽt ſuper rebus donatis pꝛopter
nu ptias non agit mulier niſi ſoluto matrimonio:
nel a tpᷣe quo maritus incipit nergẽ ad inopiã ſiẽ
dicimus in rebus dotalibus:⁊ qꝙᷓ illa glo. aper
to iure nõ ꝓbatur Ego m̃ ꝓbo per rõem:dona
tio que fit uxoꝛi a uiro nõ operatur ut uxor ea re
ſibi donata debeat utifrui:quẽadmodũ maritus
utitur re dotali:nam ex prio maritus non habet
puilegium in fꝛuctibus rei dotalis lucrãdis ꝓpteꝛ
onera mat:imonij:qꝛ uxoꝛ hẽret tantũdem de bo
nis mariti cũ fiat cõir donatio in tanta quantita
te quanta eſt dos:ita dicit gl.ſing. in auc:de non
eligend. ſecundo nub.in uerbo percepit: quam
ſemper nota. quia credo ꝙ non ſit tex. qui hoc
gicat: operatur ergo illa donatio principaliter

— — —
G F daus guιαυ e

1
1 me De

.

ſo 1, —

E J K-r. Pe-

7 werr t SX .

quirit ſm cõſenſum poſt biẽnium.ut mulieꝛ ĩteriʒ
potuerit mature cogitare.⁊ ſic cautioꝛ nenire ad
m conſenſum:que quidem rõ oio ceſſat mulieꝛe
tacente. Iteʒ ubi agitur de ꝛe oneꝛoſa:tacens nõ
habet᷑ pꝛo conſentiente imo pꝛo ↄdicente.l.ſfiliuſ
fa. F. inuitꝰ.ff. de pꝛocu. æ nõ.peꝛ Inno.i.c.in ge
neſi de clec. ꝑ glo.in ꝛla is qui tacet li.vj.
Sn oſtrã. Fictꝰ emptoꝛ qui ne
rus ẽ cꝛeditoꝛ cogit
reſtituere ꝛem in neritate pignoꝛatã ſed
ficte uẽditã:ſi ſanſfactũ eſt ſibi de ſoꝛte fructibus
cõputatis:ita cõiteꝛ ſũmat᷑:ſed h̊ ſũmatio eſt de in
dubio:iõ ſũmo iuxta litterã nõbilius ſic.Si ĩ nen
ditione appomt᷑ pactũ de ꝛecuperãda ꝛc pꝰ certuʒ
tpᷣus modico ↄſtituto pꝛecio pᷣſumit pignus ⁊ nõ
uẽditio:⁊ eſt caſus ſingularis:prima ꝑs narrat fa
ctuʒ:fᷣa dat iudicẽ:ibi qꝛ igit. 5. pꝛimo ibi
ne ꝑ canonẽ iũcto fi.ibi ꝑ penã in lateranenſi ↄci
lio ⁊c̃.ꝙ ↄſtitutio penalis hẽt locũ non ſolũ di
recte uenientẽ j iuris diſpõem ſʒ ẽt q ficte ⁊ indi
recte uenientẽ: vn pena ſtatuta S̊ uſurarios ꝓce
dit ↄ fictos ẽptoꝛes qͥ in vitate ſunt uſurarij fac

puius. c. z. c. illo uos æ quorũdam alioꝛum iuriuʒ
enumerando quinqʒ caſus. ¶ Mrimus caſus e
cum uenditio ſit iuſto pꝛecio:⁊ ſolum apponitur
pactum de retꝛouendendo: quo caſu dic cõtractũ
non pꝛeſumi uſurarium nec pignoꝛatitium:⁊? emp
toꝛ lucratur fructus:donec ꝛctꝛouendatuꝛ:nec cõ
