coꝛpoꝛalis quatenus eſt executio ĩſtitutionis facte
de iure cõi ꝑtinet ad archi. ⁊ ita loquunt᷑ iura alle
gata in glo n gren vbo donec ꝓbatü:ibi ar
chieps ↄfeſſus fuit: nõ. hene glo. pꝛo his que dixi
ſupꝑ tex. ꝙ ↄfeſſio cũ ceꝛta qualitate facta piudicat
oↄfitenti reſpectu ſubſtatie ofeſſionis.nec põt ſe fũ
dare ſuꝑ qualitate ſi S illam inſtat pᷣſumptio: qð
declara ut s dixi in nobilibns. Elhuen gl. ibi ſʒ
trãſactio:hec dr̃ia inteꝛ pactũ ⸗z tranſactionẽ iure
nõ pꝓbar:ſj nõ theoꝛicã glo. que ſequit̃ in v. h tñ
uſqʒ; ad finẽ ad ↄiecturadũ:utrũ ꝓfeſſio fueꝛit rea
lis an ꝑſonalis. æ uide plene ꝑ Mar. in. l. pat᷑ filie
.ff. de fui. lega. Raro tn oꝛit de hꝰ dubitatio cũ
in ↄceſſione ſoleat hoc expꝛimi hẽs tñ ex gl. z ex
tcx. ꝙ in dubio recurreédũ ẽ ad uarias piccturas
2 urget dicem eã fuiſſe realẽ aut ꝑſonalẽ.
v. abiuraſſe. ibi tãgit rẽ familiarc.nõ
bene hãc ſolutionẽ ⁊ ſequẽtem ⁊ nõ tradas unqᷓ
obliuioni. nã ſatis h ꝓbatr᷑ hic iuncto tex. ꝙ iura
mentũ pꝛeſtitũ ꝑ pꝛelatũ ſuꝑ iuribus eccłe ualet =
tenet qtenus piudicat ipᷣi plato:ſed non quatenus
pꝛeiudicat eccleſic. nã hec abiuratio iſtoꝝ iurium
facta ꝑ archi.pꝛeiudicat ꝑſone abiurantis:qꝛ ĩpo
nit ſibi ſilẽtium:ita ꝙ n potuit ãplius uti his iuri
bus:ſʒ nõ piudicat dignitati archidiaconatꝰ:quia
ut dicit tex. ꝙ ad petitionẽ eccłe: uel ex iudicis of
ficio meꝛo ↄſulet dignitati archidiaconatꝰ. ⁊z dic
ꝙ oſulet deputando aliquẽ qui nomie dignitatis
exeꝛceat h iura illo archi. abiutãte excluſo. Ho.
th ⁊ aobas aliteꝛ hic ſentiunt. uidentur eniʒ ĩ effe
ctu hanc diſtinctioneʒ faceꝛe ꝙ aut pꝛelatus inde
bite aliena it iura eccleſie ſine iuramento. ⁊ tunc
põt ipſemet uenire contra ⁊ illa iura noie eccleſie
repeteꝛe.ut in.c:ſiquis pᷣſoytcꝛoꝝ de re. eccle nõ
alie. aut alienauit cum iuramẽto. ⁊ tunc ſi ĩ iſtitu
tione ſua iurauit non alienaꝛe: pꝛimũ iuramentuʒ
piudicat po. unde põt ↄuenire nõ obſtãte ſo iura
mẽto:ut in.c.iĩtellecto de iureiurã. aut nõ iurauit
pꝛius nõ alienare. æ tũc iurametuʒ ſtringit eũ ad ñ
ↄueniedũ:dũmõ poſſit ꝑ aliũ eccłe ↄſuli:z hoc ca
ſu inteeligũt iſtu tex. ſʒ ſi non poteſt ꝑ aliũ conſuli
tunc poteꝛit ↄuenire ne iuramẽtum ſuũ pᷣiudicʒ ec
cleſie:ſj ceꝛte hec dicta nõ ſunt uſqueqᷓqʒ ueꝛa. z
pꝰ uide gl.nõ.in Zꝛiũ in.c.i.de ĩ itegrũ reſti. que
diẽ ꝙ ſi platꝰ ĩ Zctu iurauit ñ gueire nec petẽ re
ſtitutoem in integꝝ ꝙ nihilominus ſi eſt eccka le
ſa põt in amẽto nõ obſtãte petẽ cſtitutionem in
itegrũ ⁊ nõ ſepeꝛ illã gl. ꝓbat᷑ ꝛ6e: nã anteqᷓ; pla
tus ſit admiſtꝛatoꝛ eccleſie nõ põt ꝑ ſuũ iuramen
tũ ninculaꝛe ſe et obligaꝛe ad nõ admiuiſtꝛandũ.
na quẽadmodũ non poteſt a ſe abdicaꝛe titulum
pꝛelatuꝛe ut in. c ꝙ in dubijs ⁊=. c. ueniens de ꝛc

nũ ⁊ l·legatus.ff. de offi pſi. ita nõ põr titulo ꝛc

manéte obligaꝛe ſe ad fideliteꝛ adminiſtꝛandum
iuꝛa cccleſie ⁊ pꝛo hoc nidet᷑ tex.ĩ. c. ꝑuenit de iu
eiuran: ubi fm unã lec. ꝓbat᷑ ꝙ iuꝛamẽetũ nõ ſtꝛĩ
git pꝛelatum quo minus poſſit ꝛepeteꝛe bona ec
cleſie. vnde do. An. hic ſcquendo mentẽ gl. facit
banc diſtincnone. ꝙ aut pꝛeiudiciũ Plati eſt ſeꝑa
bile a piudicio eccleſie. ? tũc ualet iuramétuz qte

nus pᷣindicat pꝛelato:ſed ſi piudiciũ eſt inſepabile
qꝛ nõ põt piudicare pᷣlato quominus ẽt piudicet
eccleſie:tũc iuramẽtum nõ eſt obligatoꝛiũ. vn ad
ꝓpoſitũ cũ iura de quibꝰ hic in tex. cõceꝛnãt quaã
dam honoꝛificẽtiã ipſius pᷣlati iuꝛamtuʒ piudicat
plato:ſʒ n dignitati:ut dixi: ſʒ ſi tũc eẽt pſtitũ ſuꝑ
re eccleſie coꝛpoꝛali:tũc nõ ualeꝛet iuramẽtũ:quia
nõ põt pꝛiuari tali re quo minus danum ẽt ifeꝛa
tur eccleſie. duerte nã hoc exemplũ ita gnalc
nõ plʒ qn ſuꝑ re coꝛpoꝛali põt ĩfeꝛꝛi pꝛeiudicimn
dũtaxat pꝛelato:utputa ſi res ꝑtinebant ad menſã

ſuam tm.nꝗ ualebat abiuratio ſua in uita ſua:ſed

nõ fiet piudiciũ dignitati poſt ciꝰ moꝛtẽ. uide tex.
optimũ in uſi.feu.colł.x. de caplis coꝛ.c.i.ubi dẽ
ꝙ ſi pꝛelatus hẽbat feudũ ꝑtinẽs ad méſaʒ ſuã. z
Oimiſit felloniã.i.delictum ↄ dñm:tunc aufeꝛt᷑ ſibi
feudum in uita ſua ſed pᷣiudicium nõ fit dignitati
ꝓ poſt moꝛtẽ ſuam redibit ad eccleſiã. idem nõ.
in.c.ueniẽs de tranſac.nã ſi platus trãſigit = ledi
tur in bonis ꝑtinentibus.ad mẽſaʒ ſuam piudicat

ſibi tꝛanſactio in uita ſua:ſʒ ſi nõ poſſet onea ec

cleſie ſuſtineꝛe ꝓpteꝛ diminutionem reddituũ.iũc
pote.it Zuecnire noĩe eccłe:ita notabilꝛ diẽ Hoſt.
in.d.c.ueniẽs. Ad ꝓpoſuũ gꝰpclude ꝙ ubicũqʒ
pꝛeiudiciũ plati ẽ ſepabile a pꝛeiudicio ecclcſie iu
ramentũ ꝑ euʒ pᷣſtitũ ſibi noccbit: ſed nõ cccleſie.
ſecus ubi piudiciũ nõ eſt ſepeꝛabile: puta quia oia
bona ſunt cõia:⁊ ipᷣe phendo in illis iurauit ĩ dã
num cccleſie. nã tale iuꝛamentũ nõ ualʒ ut in. d. c.
pe.uenit cũ ſi.Et ad pᷣdicta uide bonaʒ gl. in cle.
unica de in itegrũ reſti que dicit. nunquid capim
dear reſttui ſi ledit: æ quid in ꝑſonis illius capli.
Bn en glo. ibi nõ. tria ⁊c. Glo.ᷣ colligit tria
nõ in pꝛincipio. ? qrtum in fi. gl. rarn Eꝙ
factũ pꝛelati nõ pꝛeiudicat eccleſie:ſʒ hoc nõ c nõ
bile. imo iura in hoc ſunt clara:ur.xij.q.ij.ſine ex

. Reun in dicto.c.ꝑuenit cum multis ſilibus.

undum notabilc ꝙ iuramentũ pꝛelati ualz
in damnum cccleſie ſed hoc notabile non colligit
hic:ſed potius contrarium:ideo declara ut ſupꝛa
dixi. Dento nõ. ꝙ eccleſia poteſt ageꝛe ſine pꝛe
lato:⁊ hoc notabile poteſt colligi ex tex.duplicit᷑.
Pꝛimo ꝙ c cleſia eboꝛacenſis aget ſupeꝛ his iu
ꝛibus excluſo archidiaeono.¶ Secundo poteſt ĩ
telligi ꝙ aget contra archiepiſcopum:⁊ ſic ſine ip
ſo archicpiſcopo qui eſt pꝛelatus eccleſie:ſed qua
tenus intelligitur pꝛimo modo: dixit ideo ꝙ hic
agit ſine archidia. quia reddidit ſe indignum peꝛ
iuramentum quatenus intelligitur. ſecũdo modo
dicendum eſt ꝙ ex quo lis eſt inteꝛ capitulum ct
pꝛelatuʒ non poteſt inteꝛcedeꝛe conſenſus prelati:
quia nunquam conſenſiſſet contꝛa ſe:Et de mate

ria dic ut:nota.in.c. edoceꝛi de reſcꝛiptis. ⁊æ in. c.

ſignificauit de appelł. ltimo glo. colligit
agenti inteꝛdicto uti poſſide. non obſtat exceptio
ab urationis:⁊ pꝛo h fac quod inteꝛdiciuʒ uti poſ
ſide. eſt poſſeſſoꝛium: ut.c.licet de proba. unde is
obtinet qui pꝛobat ſe poſſediſſe tempore litis
conteſtatione ut inſti de inte dicris in. J. hodie.
ideo exceptio abiurationis cum conceꝛnat ius

e
Xr 2 = cene . . aI. P crrs ₰ S fa : A “ “*
7. .
De Inſtitmtio .

pꝛoprietatis nõ ob.ĩterdicto poſſeſſoꝛio: quia ni
hil cõe hẽt ꝓprieras cũ poſſeſſione.l.noliteꝛ.:ni
bil cõe.ff. de acquir. poſſ. Et ſi diceꝛemꝰ ↄriuʒ ſe

finitiua cũ nõ diffiniat totã cãm ad hoc glo.no.
in cle. pria de ſeqneſ. poſ.⁊ fr: Aluma lec. ꝙ hie
ptes ſimplꝛ iuerũt ad papã.⁊ nulla actiõe pᷣpoſita

queret᷑ ꝙ dñs rei poſſ. ꝓpꝛia auctoritate poſſet ſimplr ꝓpoſucrũt pape.⁊⸗ quia pape prius conſti i S
turbare qð eſt S.l. ſiquis. C. uñ vi. z. xvi. q.vi. tir de poſſeſſiõe ſuꝑ ea ꝓnũtiauit:nã coꝛã papa ñ ud 6 gin
placuit:nã hoc nõbile nõ ẽ ueꝝ ĩ ſe. Sʒ aduerte eſt neeeſſe ſeruare oĩa ſolẽnia iudicij:ut nõ.in.c. GlN l⸗ im .
qꝛ ex lr̃a poſſet colligi Sriũ:nã h papa ꝓnũtiauit unico de lit.ↄteſt.⁊ ꝑ hoc hẽtur clariſſime intelle misirliei⸗ Pen
archið. tuendũ in poſſeſſiõe donec fuerit ꝓbatuʒ ctus buiꝰ.c. qui ſolet difficilis reputari. AMlno os kinch/, mn 4
ipm abiuraſſe ⁊c̃.ꝗꝰ exceptio abiuratõis obſtitit ʒ pdicta ⁊ p tex.oppo.vr.n.ꝙ ex alio nõ debuit non e fegroſin .
archið. 7 vr ſẽtire glo. ꝙ h fuit actũ ĩterdicto uri admitti archieps adducẽdo iuramètũ archidiaco cmmimi ni 1Chonil
poſſi. ſʒ õ̊ h facit qð pᷣdixi:qꝛ nõ debuit admitti ni: qꝛ hoc iuramentũ fuit eiudiciale g ex co nõ vepcttiie eſin bih
exceptio abiuratiõis. Itẽ qꝛ debuiſſet papa ferre potuit cõpeteꝛe actio.ut in. l.ſiquis ꝓ co.ff. de fi 1 n a a w
diffinitiuã ſuꝑ poſſeſſoꝛio:naʒ ubi agit᷑ nudo poſ deiuſ. ubi ur̃ colligi ꝙ ẽt nãlis obligatio nõ oꝛit iumundi inmenot
ſeſſoꝛio.ferẽda ẽ diffinitiua: ut in. c.fi.de iudi. et ex rali iuꝛamẽto:nã fideiuſſoꝛ nõ potuit ibi acceð atn emnbl rici
ibi plene dixi: ut ĩ.c.lʒ pall.metu huiꝰ Zrij et alio re gꝰ nãlis nõ fuit orta cũ fideiuſſoꝛ poſſit acce attndn ie min
rũ que poſſeut foꝛmari. Inno. et alij mlti doc. dere nãli obligatõi. Sob. ut clare intelligas banc Drtaigaui iot
multũ ĩſiſtũt ponẽdo uarias lec. ad. tex/ Sʒ be mãõʒ:maxie tu canoniſta ſciendũ ꝙ quoddã ẽ iura gnine enn
uiſſime collige q̃tuoꝛ lec. Drima ꝙ bic fuit actũ ; Rmentũ litis deciſoꝛiũ qð.ſ. pſſtat in lite ĩ ſupplemè 1 tn ſico ineun
inrerdicto uti poſſidetis. ex ꝑte archið.et ad tex. mm pꝓbatiõis. ? ex tali iuramento ſm utrũqʒ ius *M iceo .wi
dum dicit donec ꝓbatum fuit ⁊c. Endet quidem dat᷑ a tio.l.acroꝛi. C. de iureiurã.?.l.ſl dno.ff.e. unitkund inamen niannn
ut refert Inno. ꝙ debet itelligi ð ꝓbaniõe fiẽda ti. Qodam ẽ iuramentũ ↄfirmatoꝛiũ qð ↄfirmat Mim chili Casnin
iĩ indicio ꝓprietatis poſtnodũ ichoando:⁊ ſic n ↄrractũ alias inbibituʒ: ut in caſu.c.ij. de pac.l. mnntſ nc nini⸗

fut admiſſa ĩ hoc iudicio poſſeſſoꝛio exceptio ab
iurationis: ſed reſcruat᷑ in iudicio ꝓprietatis.iſte

intellectꝰ ſʒ ſit uerus ĩ ſe mñ non cõſonat littere:qꝛ

dictio donec ẽ ↄtinuatiua. tem clarius ꝓba
tur ꝑ uerbũ interlocun fuerimꝰ: qꝛ ſi fuiſſʒ lata dif
finitiua fuiſſet actum tm poſſeſſorio. Itẽ archið.
ĩ principio primo ꝓpoſnit ⁊ dixit:ꝙ de iur̃ cõi ⁊
generali ↄſuetudinc illa iura ptinebãt ad eum.iõ
n fuit actum vᷣ poſſeſſorio tin qᷓpꝛopter hec lec.ñ
placz. Secũda lectura ẽ ꝙ archieps h fuit actor
agẽdo confeſoria uel negatoria ſuꝑ iſtis iuribus
ꝓponẽdo.ſ.ꝙ bec iura ꝑtinebant ad cũ:⁊ ſic pe
tebat ꝓnũrtiari archið.ſe defẽdebar ⁊ qm iudici
cõſtitit de poſſ. archið. ꝓnũtiauit ĩterloqᷓndo enʒ
tuẽdũ ĩ poſſeſſiõe donec:⁊c. Nã oĩa cue accidũt
poſt lit.ↄte maxvic ptinẽ t ad officiũ iudicis.l.edi
les. S. itẽ ſciendũ.ff. de edił.edic.⁊ i. c. ſignificãte
de appel. ⁊ bec lectura ẽ ſatis bona ? ꝓ es facit
ꝙ; ꝓcu:atoꝛcs aꝛchicpᷣi pꝛĩo ꝓpoſuerũt:⁊ f hõc
cturã nõ colligit᷑ iſtud ultimũ nõbile gl. Sʒ nõ
ex hac lectura ꝙ licet ſit actũ rãtũ petitoꝛio nihil
ominus ſi ĩ ꝓceſſu negorij. ↄſtat iudici reum eſſe

Vi:ł q ẽt pᷣſtatur ſuper cõtractn alias a iure pe
miſſo:et tunc non agitur pꝛopꝛie ex iuramento:
ſed ex actione ex contractu:ſed iuramentum ope
ratur norabilem effectum:quia inter cetera accen
mulat forum foꝛo:nam ſi pᷣſtatur iĩteꝛ laicos põt
laicus ſuꝑ illo ↄciu nedum in foꝛo ſcculari: ſy et
in ecclſiaſtico ꝛõc iuramẽti cõueniri tex.ẽ nõbilis
in.c.cũ.c.laicus de fo.cõpeten.li.vi.unde iuram
tum hoc cãu nõ mutat fo ũ:ſed accumulat foruʒ
eccleſiaſticũ foꝛo ſeculari.ita ꝙ eſt in optiõe acto
ꝛis coꝛã quo uelit agere. Et ex hoc ſumas bonaʒ
cautelaʒ ꝙ in quolibet ↄtraciu facias pſtari iura
mentũ. Ndam ẽ iuramentũ obiigatõis ĩiductori
um. et de iſto dubitatur utrũ ex co peiat cctio.
nam cõis opĩo legiſtaꝝ ẽ ꝙ nõ ↄpetat actio ꝑ di
ctam.l.ſiquis ꝓ co.ibi tm Mar. dicit ſecus de iu
re canonico:⁊ uoluit ꝙ ſi pactum nõ pꝛeceſſit in
ramentuʒ ꝙ ex tali iuramẽto extraiuditiali nulla
oꝛitur obligatio ẽt nãlis exempluʒ iuro ꝙ pꝛo ie
faciam certum quid nullo pacto prius pꝛecedente
inteꝛ nos: ſic intellex t illam. l ſiquis pꝛo eo/ Se
cus ſi pccſſit pactum nudum:nam ſi pꝛe eſſit pac

irianhautsn an 1h
imimdiſi i iuik ummn
rark i Yoi ali
crtoporeitg Orü cinſci immm
mtirhaiccitco lüſnein ae
ſennirtoriNcſara ninare
tici eironra de d
GecNhki oNroNect dN
leda. Wi idtr. n
CNa dmen
IddNein ndnine⸗
GadRacaca ad ſamnd.
GddncKnni dee
ſetertwiogebei nnni ii
tfinccaiz uc in bat
cOnnwegrer i innen
Ijſit amontusir umntn
deocfiſfconnis ianend
Piegnel inanmn
ſamſiin inri C⸗
CINncagbntans ſtbo e

iĩ poſſeſſiõe põt exoffõ ſuo ꝓnũtiare illũ in ea tuẽ tum oꝛitur obligatio naturalis ex qua tamen de nloclaͤfiirin Dobire⸗
dũ uſqʒ ad exitũ dicte eerti⸗ lectura ꝙ hic iure ciuili non agitur.l.iuriſgen. ff. de pactis/Sʒ Gls ltig nones tait⸗
fuit actũ peritoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio.unde obſtitit ex dominus An. in. c. cum contingat de iureiuran. Maraotiensginmen
cepcio abiuratõis reſpectu ꝓprietatis.? ſᷣm hũc poſuit notabilc dictum quod ſatis mihi placet: ꝙ mhbi nmincknn ſ
itellectũ nõ. ſẽper ex iſto tex. ꝙ ubi agit ſimul pe ubi pꝛeceſſit obligatio naturalis tunc ex iuramẽ H necnſimemn dben n⸗
titoꝛio ⁊ poſſeſſoꝛio:⁊ pꝛimo conſtat de poſſeſſio to ſubſequenti datur actio etiam de iure cinili ad urtlelnmmin ie ii
one poteſt iudes pꝛonuntiare ſuper poſſeſſorio ducit.l.ut iureiurãdi. in principio.ff.de operis li ug Cblgtbenſ u⸗
dilato indicio ſuꝑ ꝓprietate ar.ĩ.c. cum dilectus beꝛtoruʒ:nam ibi libeꝛtus iurauit ſe preſtarc ope nito ni binig wi dtt
de ↄſue. Et hoc ſingulariter limitar.c.cũ dilectuſ ras domino manumiſſoꝛi. et ex tali iuramento ex Afceurtocg gage
de cã poſſ.? ꝓprieta. ubi dr̃ ꝙ una ſnia dʒ teꝛmi traiudiciali efficaciteꝛ fuit obligatus quod non⸗ ds
nari: nã illud ꝓcedit niſi prius cõſter de poſſeſſo tingit ex alio niſi quia ibi pceſſerat obligatio na nad hoſtr⸗
rio. Aliud ẽt nõbis ꝙ ubi prius ꝓnũtiatur ſuꝑ turalis: nam libeꝛtus pꝛopter beneficium liberta tcolgio gicn⸗
poſſeſſoꝛio ſñia qr̃ ĩterlocutoria:⁊ ſic nõ ẽ neceſſe tis receptum obligarur domino naturaliter. ut rh hahan dn Mlimifi

ſeꝛuare ſolénitates diffinitiue: nam cum ſnia ferẽ

da ſuꝑ petitoꝛio abſoꝛbeat ſniam ſuꝑ poſſeſſoꝛio
ut in. d. c. cum dilectus non põt dici ſnia illa dif

in capitulo cum in officijs de teſta.et in lege. ſed
et ſi in. F. ſcire de petitio. here. ergo idem di
cendum ubicunque pꝛccedit obligatio naturalis

tnentd im uniezins
vi nilaew C deimntinri r if

E ſoſe,
Rmemmmu fmmmri cd fn
mmnni aglas inb binyenr in aſi c.ice perli
laß a pſtur ſyr ciman gig aim de
ſbre tunc non ggimr pꝛopue er iunamendo⸗
Heracnone r connaaniſel urommentum ope
ur nongbilen ffrmmn uig intercara aean
lufonmn foo: an ſi pſtnmn itn licrs pot
uss ſup llo Zem nodnn in ſoo ſelari et
. „. . „ „ „ „ 5
ccſaſnco de inranin cönenini ter e nöbilis
1C.Mns defo cperen.l Ninngeinran
um boc cin nd mmnm fd irſec aacumnlar foruz
dccleſtaſtici iend cenan in Rmoproe eto⸗
is Cori gnd veit agere Kerpotſinngsdonch
cautelmn q in onoder MWuNhnsſdn nn
memũ. Oödem eiunancnmncdignidsiduent,
umn a Ge iſo ubitamr utmiͦ er c⸗ en
em cs opio lgſtur e opennello he
bim. Ber diet ſenscei
nam.l.ſiguis /0 6imenmn tpo nuſſt
„„. t ꝙ ſt 4 4
eanonio: tolnit ſt enmn l me
menmm c tul immii⸗ Onmnmiuctiu
mr Oblno tnuͦls onpliz iund n
nullo pacto prius
umn cenum quid nulo p

n hos:ſi relext ilam. ſiqnis hi oſs

e eſt nn
mmnamſipre cfl
.6öerſſt actun npdun
8 * nararalis ex qua mne
+ r.imnſgen.f,de aaiiſ⸗
mnconmngat de ininm
nod ſans mihi un

WV. plai;

— „ , ne Zarr e

¶ De Inſtitutio.

puta nuduʒ pactũ.ad idẽ faẽ.l.i.ff. de oſti. pecu.
ubi agit᷑ ex oſtituto cõiuncta obligatione nali pꝛe
cedente. eꝛgo foꝛtius debet actio ↄpeteꝛe cx iura
mẽto ſubſequẽti Ad ideʒ adduco.c. ꝑ tuas ⁊ qdðᷣ
ibi nõ. ð arbi. ubi agit᷑ ex compꝛomiſſo iurato fa
cit.l. pl C. e. C? Si aũt non pceſſit obligatio na
turalis tũc tenet ibi ꝙ dat᷑ actio ð iure canonico.
ſecus de iure ciuili. Adueꝛte tñ Inn. dicit hie.
2 in.c.nouit de iudi.ꝙ cx iuramẽto eriudiciali ñ
competit actio ciuilis:ſʒ tin agit officio iudicis ra
tiõe peccati:⁊ ſic intellexit iſtud 7. c. nonit: Refeꝛt
aglios tenere oↄtrariũ quos ſequitur hic Hoſti. nã
cũ de iure canonico det᷑ actio ex nudo pacto nt ĩ
.c.i.⁊.ij. de pac.foꝛtius ex iuramento: ? uidet ſen
nirre Jo. an. bic ? in dicto. c.i. facit. xij. qij. qui
cũqʒ. MDuto bꝛeuit ꝙ cx tali iuramẽto poſſit agi
multis mõis de iure canonico. pꝛio ꝑ uiã denũtia
tionis.q; peccat nõ fuãdo iuramentũ:⁊æ iſte cãus
eſt carus: æ ꝓbat ĩ dicto. c. nouit. fo ut mann re
gia petat obſeꝛuatio iuramẽti:nq anteꝙᷓ; actiones
eſſent pdite a iure ciuili deus mãdauit iuramẽta
ſeruari: ut in.c.? ſi x-ps de iureiurã.quo pſupoĩto
ꝙ ſpecifica actio ciuilis non Opetat. nihilominus
a miniſtro dei põt peti ut faciat iuramẽtü ſeꝛuari.
ar. coʒ que nõ. Inno.i. c. que ĩcccliax de conſti.
teꝛtio poteꝛit agi ꝑ uiã cuiuſdã intimationis: ut ĩ
timet᷑ iudici eccłaſtico illũ ſtarc in peccato ⁊ ĩ hac
intimatiõe non ẽ neceſſaria denntiatio iuxr ca que
dixi.i. c. i. de iureiurã. q̃rto puto ꝙ poſſit agi acti
onc ciuili.i. oditione ex.l.ꝓbo ꝑ:l.ltima cõuentio
.ff. de pac. ubi dicit tex. ꝙ ex omni cõuentione a
lege appꝛobata põt agi: ſed iuramentũ licitum eſt
appꝛobatũ nedũ canonica lege: ſʒ ẽt diuina. g ex
illa põt agi facit.l.ad ſtatuaſ.ff. de acqui.re.do 7
qð nõ glo.in.c.ſi canonici de offi.oꝛdi.li.vi. Et
iſte tex. ubi agebat᷑ em unũ iĩtellectũ ex iuramento
cexiudiciali:æ cꝛedo ꝙ in foꝛo ciuili poſſet hoc ac
ceptari: ut agat ex tali iuramẽto qn ipeꝛatoꝛ ſub
mittit ſe canonibus in ↄcernẽtibus aĩaʒ. ut ĩ auẽ.
de eccleſiaſticis.titulis.æ ĩ auẽ.ut deteꝛminatus ſit
numerus clencoꝝ:ſʒ de iure canonico peꝛ rões P

dictas põt agi. g de iure ciuili. Et ꝑ hanc rõnem

dicimus ꝙ cocubinatus ſit hodie repꝛobatus de
iure ciuili. Et ꝙ uſure ſint ꝓhibire: qꝛ ĩpeꝛatoꝛ in
talibus uult ſequi canones: æ adueꝛte qꝛ licet pꝛi
maria obligatio ex iuramẽto acquiritur deo tan
tum ubi iurametuʒ non eſt turpe. ſecundario obli
gatio acquiritur parti.ꝓbatur.quia ꝑs põt remit
teꝛe tale iuramentũ in. c.ij. de ſpon. ⁊ in.c.i.de iu
reiuran. g obligatio eꝛat ſibi queſita.qꝛ nemo re
mittit qð nõ habet.i.q.vij.in.c.daybeꝛtuʒ ⁊.l.de
cem. ff. de ueꝛbo. ob. æ bec nõbis. Js ad
Om ad noſtram. c
ctat collatio dignitatũ ſcipʒʒ iſtitueꝛe nõ

põt. h. q. gᷣ ponit dqn. ſo ipius rõeʒ:ubi qꝛ cum
en M ver un⸗ mti ꝙ pᷣlatꝰ ifeꝛioꝛ epo põt
hre iſtitutionẽ ſen collationẽ oĩum dignitatũ ⁊= p
bendax eccle cathedralis: ? itelle de iure ſi pãli pu

la ex pꝛiuilegio t ↄſuetudine.nã de iure comuni h

mo. li. Vi. cũ ſi.

7-

piinẽt ad ep̃ᷣm.æ jm aliquos cũ cõſenſu capli:de
quo in.c.pccdenti ⁊ in.c.cum eccleſia uulteꝛana S
de elec.Et nõ.ex hꝰ ⁊z ex tex. ꝙ pPlatꝰ ẽt regularis
ut eꝛat hic abbas.põt hr̃e ius cõfeꝛendi: qð ꝓce
dit hoc ſi ĩtelligitur lr̃a ꝙ iſte eſſet abbas regula
ris. nã quidã iiclligũt ꝙ ẽ ſecularis. nam i quibuſ
dã locis ſunt quedã dignitates collegiate que uo
cãtur abbatie:ſʒ in hoc nõ rcfeꝛt: qꝛ eſt ita capax
iuris ↄfeꝛẽdi platuras regulariũ ſicut ſeculariuʒ:
7 quiſqʒ eoꝝ põt pᷣſcꝛibeꝛe iura epalia: ut in. c. cũ
olim ⁊.c.auditis de pᷣſcꝛip.⁊ in.c.unico de capel.
Hõ. ꝙ hñs ius ↄfeꝛẽdi nõ põt
ſibipi bnficiũ ofeꝛꝛe:dʒ enim eſſe diſtinctio inteꝛ
ageteʒ ⁊ paticteʒ:⁊ facit h̊ lr̃a dũ dicit ꝙ hñs fa
cula tẽ diſtribuẽdi ccꝛtã ꝙᷓtitatẽ pecunie nõ põt ſi
bupi diſtribueꝛe. Ex k et dicimus pꝛõnus nõ
põt pntare ſeipᷣm in.c.ꝑucnit ð iurepa.põt tñ pn
tare filiũ: ut nõ. gl.in. c. qꝛ. e. ti.⸗ ex il a glo. infer
tur ꝙ hns ius ↄfeꝛẽdi:lʒ nõ poſſit ſibupi ofeꝛie.
põt tn filio ſuo als idoneo:⁊ aliis ſuis oↄſanguine
is ↄfene bñficia:nõ m̃ dʒ moueꝛi cffectu carnalita
tis:ut in.c.gꝛaue j de pben.nõ pnt alia utilia col
ligi:ſʒ tene menti iſta que ſunt Lona En Kc

ibi cũ inteꝛ canonicos.hꝰ.c.⸗ pcedẽs faciũt ĩ op

poſitũ.qꝛ ĩ eis quis ſuſtiet uicẽ duarũ pſonax. gꝰ

ide vr in caſu.c.nẽi.ſʒ de hoc dic:ut plene dixi in
c.ex lĩ̃is de ꝓbatio.nõ.n. põt quis in fẽo ꝓpꝛio
diſponeꝛe auctoꝛiʒãdo ĩ cle.ij. de re.cccle.nõ gꝗlie:
⁊7 eſſet ꝑnitioſuʒ excplo:ut quis poſſet ſibi ꝓuide

ꝛc de qnibus tenemr allis diſpẽſare. Et in glo. fi.

doc.cõiteꝛ diſtingunt ꝙ aut collatoꝛ trãſfeꝛt omĩ
modã pfatẽ ĩ aliũ.æ tũc põt ab illo reciꝑe bencfi

cium:qꝛ tüc ille confeꝛt iure ꝓpꝛio: qut tranſulit

tqꝙq icõmiſſariũ ſuũ:⁊ tũc nõ ualet ab eo bñficiũ
reciꝑe:qꝛ ille repſentat pſonam iſtius collatoꝛis:
⁊? qui ꝑ aliũ fac ꝑ ſe facẽ vẽ nt ĩ regula:qui ꝑ ali
um in. vi. Sʒ h facit. uidemꝰ. n. ꝙ papa dat po
teſtatẽ ſuo ↄfeſſoꝛi æz: nibilominus põt ab illo ab

ſolui ⁊ ligaꝛi ĩ foꝛo aic: ut nõ gl.i. c. ex pte.el.i.de

officio dele. ⁊.c.nemo.ix. q.iij. Soł.puio dicẽdũ
ꝙ ibi nõ ẽ peiſſe ↄfeſſoꝛ gmiſſarius pape: ſʒ ẽ le
gat? uicariꝰdei.nã quilʒ ſacerdos põt dici ĩ pta
re ſibi ↄmiſſa uicariꝰ dei:qꝛ deꝰ dedit ptãtẽ apo
ſtol:æ ꝑ onñs oĩbus ſacerdotibꝰ ſucceſſoꝛibus:ut
i. c. firmit᷑. J. una de ſũma tri. ⁊.ij.q.vij.accuſatõ
in fi ⁊. ꝑ tex.⁊ gl.xxxiij.q.v.i.c.mulier. Vnð pa
pa ſolũ ſubijcit ſe iuꝛiſditõi illius ſacẽdotis ictũ
hõ:⁊ iq;tũ ho pccoꝛ:eſt mioꝛ illo.uñ ſaceꝛdos iu
dicat eum iuꝛe ꝓprio quemadmodum qn maioꝛ
mgꝛatus ſubijcit ſe iudicio mioꝝ.ut i. l.ẽ recepiũ
ff. de iur. oĩ iudi. æ..ij. q.vij. nos ſi icõpetẽt᷑.ſʒ in
caſu qõis nr̃e ↄmiſſarius ĩ ↄferẽdo nõ ofert iuꝛc
ꝓprio ſed iure delegãtiſ:cũ nõ hebat aliqd iuꝰ ꝓ

prio ut ĩ. c. ſane de offi. dele. .i.l.i.ff. ð offi. eius

cui man. iuriſditio. Ex quo ĩfert ꝙ hñs ius con
ferẽdi põt bnficiũ ꝛeciꝑe a papa. Itẽ a legato in

ptibus:qꝛ illi ↄferũt iurc ꝓprio:ad h.c.ſi a ſede

ð pbẽ.li.vi.x ſic ĩtllige tex. hĩ fine dũ dic:ſʒ nec
ab alio. ⁊c. Abbas.

¶ De occſliõ. pᷣbẽde æ eccłe nõ uacãtis Kica.

8 6ͤ hin pasz 1 S

V. P tlr — Glag- 1i& ſ *

. .
gf

o e. & gfrr-de As J

7 ⸗ 1

78

–4 zyt

5 r,r

Ne! 6 A. p

.
W. ſa la õ nali =ſe⸗u 1

V. 6= r T= A 9 Pre P ſyu

Pena fanei ſe ſrini⸗ uinoi bc. 2

66 A. c-☛ .

¶ Eõtinuat᷑ ad pcedẽtia hoc ordie.ẽ uiſum ẽ de
pᷣbẽdis: æ dignitatibꝰ ac eaꝝ inſtitutionibꝰ. Sed
quia ſepe pᷣben:⁊ dignitates oferunt᷑ ſeu ꝓmittũ
tur anteqᷓ; uacent:er qnqʒ ipſe uacãtes nõ cõferũ
tur:ſed remanẽt diu uacantes meriro reſtabat ui
dere ⁊? ꝓuidere tã circa ꝓmiſſiões nõ nacanrium
qᷓ; circa negligẽtiã in ↄferendo uacantia .6c.

Faciens ſe
11 ninorum poni in büfi
cium uiuẽtis ab eccliaſtica cõione repel
litur. Ak clarius ſic iſtitutꝰ ſciẽt ĩ bnficiũ niuẽtis
deponedus eſt:æ non dinidit᷑ ꝓpter breuitatem.
Hõ prio. ꝙ bnficiũ uiuẽtis non põt cõferri al
teri: æ hoc idubitatum ẽ ſi fiat collatio ab iferior
a papa:qꝛ bnficia eccliaſtica fmn antiquã oꝛdinati
oneʒ ſunt ꝑpetua.lvi.di.ſatis ꝑuerſuʒ:⁊ S de cle.
egꝛo.ꝑ totũ: vñ nõ põt infcrioꝛ diſponẽ 3 legez
ſuꝑioꝝ maxiĩe in pᷣiudiciũ tertij. ut in cle.ne ꝛoma
ni de elec. ⁊ in. c. ↄquerente de reſti. ſpoł imo ſine
magna ⁊ maifeſta cã nõ põt quis priuari ſuo bñ
ficio:ut ex tex.nõ.in.c.inẽtũ xvi.q.vij.ſʒ ĩ papa
põt dubitari.nõ tñ reꝑit᷑ ꝙ nunq fecerit ſine cã
imo ↄriũ ſuadet in legibus ſuis.uide m qð legit
et nõ. in. c. ſi grõſe, de reſcrip.li.vi.æ dicctur ple
ne in diſputarõe 5 penã faciẽtes ſe ſubſtitui
in bnficiũ uiuentis:dʒ.n. repelli a cõione ecchaſti

ca: ? dic ꝙ dʒ debet depõi. ut ĩ. in pᷣmis ij. q. i.

Itẽ effici famis.iij.q.ij.audiuimus ⁊ nõ poteſt
ãplins illud bnficium obtinerc.uñ credo ꝙ; ſolus
papa põt cum eo diſpẽſare:nã ut dicũt hic doc.
2z bñ quẽadmodũ non põt eã ducere in vxorem
cũ qua ↄtꝛaxit uiuẽte marito:ut in. c.fi.de eo qui
duxit in mrimomũ:ira nec ↄſequi nxoꝛcẽ̃ ſpũalem
cũ qua uoluir ↄher uinẽte ſpõſo ſuo.⸗ quodãmõ
illã adulteꝛãdo. vij. q.i.in. c. ſicut. nõ. etiaʒ. Inn.
in. c poſt electionẽ. .e.⁊ ex hoc cꝛedo ꝙ; ſi is qui
occupauit bñficiũ niuẽtibuſ maxie ſciẽte: faciẽdo
ſe ſtitui illud demũ ipetrauit a papa cnm uacaꝛet
non habita mentione de occupatione pᷣterita nõ
nalet collatio tanqᷓ ſurreptitia:qꝛ ſi papa ſe iuiſſz
ſibi non ↄtuliſſet uel ſaltim nõ ita de facili peꝛ. S.
dicta:⁊ facit.c:poſtulaſti de ⁊ptis.⁊ per hanc rati
onẽ puto idẽ dicẽdũ in his qui de facto occupãt
ſen potẽtia ſeculariũ ſe ĩtrudũt ⁊ poſimodũ impe

trãt a papa nõ facta mẽtõe de ĩtruſiõe preterita:

nã pꝛofecto talis collatio ſeu pꝛounſio ſi urreptitia
ẽ ꝑ ſupradicta ¶In: gl. in vbo pellendi ibi ſʒ po
ne Mõ. bñ hãc ꝑticulã. gl. uſqʒ ad finẽ. exqua col

lige ꝙ ſnia lata iĩ cã mr̃imoniali ſpirituali tranſit
in rẽ indicatã. unde nõ põt retractari poſt lapſuʒ

1

9

decẽnij.ſecus ĩ mr̃imonio carnali ut ĩ.c.latoꝛ:⁊.
c.oↄſanguinei de re.iudi. Wnnrh in. c. cuʒz olĩ
de do. æ ↄtu. ⁊ in.c.cũ. Hertoldus de re iudi.ſẽ
tit idẽ eſſe in mr̃imonio carnali qð ẽ in ſpũali:ſʒ
in. c. ad aures. S. de reſcrip.ſẽtit Sriũ:ſʒ ↄcluden
do glo. ? dicta doc. plenius explicando. Aduerte
qꝛ qnqʒ i iſtis bnficijs ſnia ẽ priuatiua qnqʒ eſt
declaratoꝛia. pꝛio caſu ſi is cui fẽa ẽ collatio poſt
ea fuit ↄſcius fraudis nõ põt ſalti in foꝛo aie cuʒ

¶ Se cler. egꝛotan.

bona ↄpſciĩa illud bñficlũ rerinere.ar.in.c fi: de in
iurijs. Si aũt nõ fuit oſcius iniuſticie: æ fraudis

et ſñia tranſit mere in ꝛem iudicatã ⁊ iuſte potrnit

iſti ↄferri bnficiũ adiudicatũ ꝑ ſntiã: naʒ ſntia la
ta ĩ mr̃imonio ſpũali trãſit in ꝛcʒ iudicatã qᷓtenus
rangit piudiciũ pᷣuatũ ad hoc bonus tex in. c. cũ
dilectus de clec. nã cũ poſſʒ quis bñficio ſuo rnũ
tiare ut õ de renũ.ꝑ totũ ita acquieſcẽdo ſnie pri
uatiue potuitiuri ſuo piudicare: et ĩ hoc caſu ĩtel
lige hãe glo. uec ẽ opus ſpectare poſſeſſionẽ cõti
nuarã p. xl. ãnos ꝓut diſputat hbic glo. ꝙ non eſt
opus hic pᷣſcriptõe.qꝛ ſñia pᷣuatia a qua non fuit
appellatuʒ fecit bnficiũ nacare:⁊ ꝑ ons tanqᷓ; ua
cãs potuit alteri ↄferri:ſʒ ſccus eſt i mrimonio cꝗᷣ

nali: qꝛ nõ põt quis directe renũtiare mrimonio:

cũ illud ſit ĩdiſſolubile ẽt ↄſenſu ꝑtiũ cũ nõ depẽ
deat a facultate eoꝝ:ut ĩ.c.ſuꝑ eo.j.de eo qui co
gnouit cõſangui. ur.ſue:⁊ in.c debitũ de bigoeĩs
Fo cãu cũ ſñtia fuit declaratoria:exempũũ duobꝰ
litigãtibus ſuꝑ hñficio iudex ꝓnũtiauit bnficium
ꝑtinex ad aliũ ininſte:tñ hoc caſu ſi is pꝛo quo la
ta eſt ſutia habet noticiã ĩiuſticie:nunqꝙ; põt ſalua
cõſcia illud bnficiũ retinere:quia bñnf ciũ reiineri
dʒ ex ĩſtitutõe canonica:ut in regula.i. de regulis
iuris in. vi. Sntia uero nõ abſtulit ſibi ius:ſʒ tin
declarauit ius ad eũ peꝛtincre.l.ſiẽ hi. ff. ſi ſeruitꝰ
uen. et in. c. forus de vbo.ſig.ſed ꝛeſpectu illius ᷣ
queʒ fuit lata bene trãſit in ꝛem iudicarq: ut apli?
non audiatr᷑ ex quo non appellauit ad hoc dictuʒ
c.cum dil ctus. põt in agere cõtra obtinẽtem ꝑ
uiã denũtiationis euangelice:dicẽdo ꝙ peccat te
nendo bnficiũ ſine titulo:ut nõ. Inno.in. d.c.ad
gaures:⁊ foꝛte retractata hac uia ſntia uel ꝑ iudi
cis officiũ qui põt iquirere de titulo ut in. c. oꝛdi
narij de off. oꝛdi.li.vi. poteꝛit bnficiũ primo ꝛeſti
tui. Et ideʒ puto dicendũ in rebus ꝓphanis:naʒ
ꝑ ſntiam dcclaratoꝛia non aufertur dmium direc
tum:ut nõ.in.l.iulianus.ff. de condi.inde.nec al
teri accreſcit ius un ſinglarit dicit Inno.in.c.q;
pleriqʒ de imunit. eccle. ꝙ ſi is ꝓ quo lata ẽ ſntia
iiuſta ſi poſt tranſitũ in rem iudi.fatet᷑ cã ĩiuſtaʒ.
debet talis ſũtia rerractari ꝑ ſuꝑioꝛem et poſſu ꝓ
cedi ꝑ niam denũtiatiõis cuangelice: ut s dixi.nãᷣ
cõtra pᷣſumptionẽ iuris et de iure admittit ꝓba
per confeſſionem illius de cuius comodo agitur
ut in anc.ſed iam neceſſe. C. de dona.ante nupt.
2z nõ.in.c.is.qui de ſpon. Que autein ſit diuer
ſitas inter primum caſum ⁊ ſecundum dic q in
pꝛimo caſu ius non cauſatur immediate ex ſenten
tia: ſed cx collatione facta poſt ſententiam priua
tiuã. Sʒ in fo caſu ſnia fuit cã immediata huius
inris. Abbas.
Blla eccleſia. crcfcla
*uacãtia cẽcedi
uel ꝓmitti nõ debẽt: ⁊æ cum uacaueri
cedi debẽt.j. ſex menſes. quibꝰ clapſis de epo ad
capłin z eõ demũ ad ꝓximũ ſuꝑioꝛẽ deuoluii col
latio. h. d. æ due ſt ꝑtes. fa ibi cũ vo.pꝰ ꝓuidet ciů
ca bñnficia ñ uacãtia. Et diuidit ĩ tres pꝑtes.n P.
põit ꝓhibitionẽ. a eiꝰ cm ibi ne deſideꝛct.3ʒ

6

cinn r
hlin ſhiiml g
nn jte nin f⸗
ln h iimi

en,

aug npnſſonb nan
ſern in ſoci oeglid
üutfeaninneit Kuifaſ⸗
iinitnirbociitendre
nteſ edif einen dorn
Püginehltin dacclagan
Dſtsmirnshs deigedum
ndedeca ded . nh.
Wedderen ennidfion
Ree eccn dei
Ra R Wdisilie In
ferorſopgleregigenniſi
latneslani oiin oltnie
umciy t iſ iſin.lion
ifu olutag iporigen
bafi nur mio ienicn
ſnicfiremmnhigdcjn
Ermieui cheeip mit i
gaohiiimninigiber
hite
ſaithttoni ſir inntin
enimntmaſteſghigten
tſipinii nclteci

1 neni u dd

dwolit aln
A o nmnge no ſhpienz
glgini ant Fd
.H. Ler

m.
omn dig
Nla illnd bre.
ngs Si güͤt art eſnar

̃ 1 tnernthi dror
e Opüno
bGinbus ſy bifo incer Pphiiignitbifie
Princi og olui miſre h

ee lu mnſten oc auſtis poroh
ſina laber noncii liſtenunij e 4
in iluc bifi cnncre nia bifa

den luc bifeun üͦ nien
criſtwte canoncnunt in teul ice eguls

nsin. . Gnn o no chſllt biinz m
clunanit ius ad ei hemncrellſchi fſi ennt⸗
nann cſons e ſtoſg al vheum lisz
e fut aun bene niſtin an iudleri n ild
on Mdai er ano nonaphelant ad boc dieng
C.un &N ans dr ih agere nncbiinetan
pii Gcnunatonis onngeicercicido geccutte
nendo difidinſine uno ar d. Iundein dcad
gurcs:d fone enacnm bac ia Graddd
s offlin gai poticoercte de ded mn od
nuni de off od 1. poreitbifruhrino di
mi Er idq puio dnndu n tcbus ppbiniße
Pſinam claratoꝛia non Auſemm chum e
umeur n N. ilanus g ontl igene 1
In accrtet us un iign diet Auont
gerq; ceinmnt alle gſis gvo an eſn
. zin fenn iudt faret i iuſtß
iiuſta ſ poſt nanſti in fen lvdi.
Ntanasſntenn n il
ccchip nianm denünandis cvangelicemtöhlt

öna pſanptioni nisct e ire adnnimf

ius comocoi
en ilas e cuins como
ronicſenl Cde donn ant ſn

mnenc ſcc um nerſt.
un uſi ani deſon Que gutan r
L . winon ſum e ſecundon
ſiuns inm en imn innccur

nu: ſc ohmoreſini inmnolanbun

. iie
nui Gin fo dn Abbas,
iors.

Parctcn⸗
Vlaccleſti na⸗
ninoden hfe
e ls. ti
cehet.ni ſe, n
1 e. e e,
lano.. ce K Auciſe⸗ e

¶ De cõcel. pben.

foꝛtificat ibi cũ.n. fa ꝑs pꝛincipał ꝓuidʒ circa bñ
ficia uacãtia. æ p ſtatuit tpᷣs ad ↄfeꝛẽdum. fo pu
nit negligentiã nõ ↄfeꝛentiũ ibi ſi aũt:æ quotidie
altat in pratica. max e in fa ꝑte: æz iõ nõ ipᷣm bñ.
M p ꝙ miniſteꝛia bnficia æ eccleſic ponunt᷑
hic ut diueꝛſa: æ põt dici ꝙ miniſteꝛiũ:idẽ ẽ ꝙ of
ficium ſen dignitas.i.q.i.multi. Hnficiuʒ vo ſu
mit᷑ hic ſtricte ut diff ꝛat ab eccleſiis:⁊= foꝛte capit
hic ꝓ bnficiis ſimplicibꝰque ſunt in ecchis. Eccłe
Ho tenent᷑ hic ꝓpꝛie. bnficiũ ti largo ſumpto uo
cabulo oↄpꝛchẽdit oĩo iſta: ut in regula bnfieiũ de
regu. iu.li. Vi.nã bnficium ſic large ſumptũ ẽ beni
nola actio gradũ tribuẽs capiẽti: ij in. li feudoꝝ
in. c.i. quibꝰ modis feudũ amit. M te ꝙ qui
libet clicus põt dici ꝓximus nr̃:æ dic ꝙ largo mõ
quiſqʒ nẽe naturc ꝑticeps põt dici ꝓxius:⁊ ſic ẽt
infidelis roe hũanitatis põt dici ꝓxius de pe. di.
.ij. pxius ¶ Mõ ibi anteq; uacẽt a Sꝛio ſenſu ;
bnficium nacas põt ꝓmitti:ſʒ qñt doc.⁊ bn ꝙ ꝑ
banc ꝓmiſſionẽ nõ afficiunt̃ manꝰ oꝛdinarij quo
minꝰ teneat callatio altcꝛi facta:ſiẽ uidemꝰ in mr̃i
monio carnali qð tʒ nõ obſtã.ſpõſalibꝰ pꝛiꝰ Sctis
cũ aliis ut in.c.ſicut de ſpõſali s g ex ꝓmiſ
ſione bñficij uacaturi de facili eauſat᷑ norũ captã
di moꝛtẽ ꝓximi ⁊ iõ q;to ſupeꝛioꝛ ẽ ſanctioꝛ:tãto

ſos ꝓmiſſionibꝰ uacaturoꝝ bñ
ficioꝝ ðͤ in vbo cũ vo. regulã ꝙ dignitateſ
⁊ alia bñficia minoꝛa qnt ↄferꝛi infra ſex menſes.
nũquid hẽat hoc locũ ĩ executoꝛe pape. uide bonã
gl. in cle. ſi de bũficio de pᷣpen. hoc tñ nõ ꝓcedit
in dignitate epali:⁊ in eccla collegiata reglari. dat
.n. in iſtis minus tps ad eligẽdum: ut ĩ c ne ꝓ de
fectu S de elec. æ dieet. j. cum gl.¶ Mõ ꝙ caplin
põt hꝛe põtatem ↄfeꝛendi bñficia epo excluſo:⁊ h
de iure ſpeciali:ut pʒ in.c.cũ ex iiuncto in fine de
hẽ. 2. xvi. q. vij. oẽs baſilice. Item nõ cauʒz i quo
infeꝛioꝛ ſupplet negligentiã ſupioꝛis. nã capłʒ ſup
plet negligentiã epi in collatiõe bñficij. ⁊ nide ali
um cãquʒ.ix:q.iij. cũ ſinꝰ. VUltio nõ. q; ptas ↄfeꝛẽ
di bnficia deuoluit̃ ad ſuꝑioꝛc gradatim põt eim
beneficiũ nacare multo tpᷣe:nã capłj hʒ ſex mẽſes:
ſi nõ cõfe ꝛt deuoluit᷑ p̃as ad epᷣm qui ẽt hʒ alios
ſex menſcs: ut i. c. l de ſup.negli. pla. eo negligẽte
deuoluit᷑ ad metropolitanũ qui hẽt alios.vi.men
ſes: ut hic ⁊ eo nõ ofeꝛẽte deuoluitur poteſtas ad
patriarcham cui ſubeſt archiepiſcopus.ſi autẽ nõ
hñnt ſupioꝛc:tũc denolue:et᷑ ad papaʒ: ut in.c ʒ pᷣ
alk. Coclude gꝰ ꝙ gradatim fit h̊ deuolutio. unõ
ſi ptingeꝛet aliquẽ iſtoꝝ eſſe exemptũ ptas ab eo
dcuoluit᷑ ad papam: qꝛ nõ ſupioꝛ nõ põt ſuppleꝛe

negligẽtiaʒ alteꝛiꝰ: ut ĩ. d. c. lʒ. = ex his ifert ꝙ me

tropolitan? hic ſupplet negligẽtiaʒ epi. ſi es non

c excptꝰ. als ptas deuolueꝛet ad papã: ? ſic ĩtelli

ge iſtü tex. nec ob. ſi opponat᷑ de caplo ꝙ ſupplet
negligẽni epi:qð tñ nõ ẽ epᷣm.dico.n.ꝙ capł̊
ſupplet nõ rõe ſupioꝛitatis:ſs pp cõionem que eſt

inteꝛ epᷣm ? capiin: ut i. c. requiſiſti de teſta: ⁊ ꝑ h

iſte tex. reſtringi dʒ in hac deuolutiõe ð̊ epiſcopo
ad captm ad bnficia que ꝑtinẽt ad epᷣm ꝓpꝛio in
re. In bnficis qt denolutis ad epm ꝓpi neguge

* ſ 1114 7 ane, gMeolerd A

tiã ul delictũ ĩfeꝛioꝛis pᷣlati nõ fit deuolutio ad ca
pitulũ:ſʒ ad ꝓximũ ſuꝑioꝛẽ:qꝛ ĩ iſtis deuoluns ñ
ẽ tanta cõio iteꝛ caplin ⁊æ epᷣm:ſiẽ in ſpectãnbꝰ iu
re ꝓpꝛio:ita nõnt᷑ dnt doc.in.c. unico ne ſe. ua.
li. vi. in. c. qᷓqꝙᷓ de elec. eo.li. uide ꝑ ⁊ nn.i.c.
cũ ĩ cunctis.e.ti.⁊ hꝰ nõbis¶ In gl. ij. in fi. dic
clarius ꝙ receptio ĩ canonicũ fuit facta de pnti:
ſiz ꝓmiſſio pᷣbende uacature ibi appꝛobat᷑ reſpẽu
canonie:nec ↄſequit᷑ ibi pbẽdaʒ pꝛincipalꝛ reſpeu
pꝓmiſſionis:ſʒ ex quo eꝛat iã canomcꝰnõ debebat
eſſe ſine pbẽda.Si ãt ſimplꝛ ꝓmitteꝛet̃ canonica
tus nacaturus.tẽ nõ ual ꝛcr ꝓmiſſio.ut h̊ ⁊ ĩ.c.de
teſtãda.e. ti. li. vi. ¶ In gl.i Ybo ↄdẽnare ibi. .
ultia. Ho.dic ꝙ hec lr̃a cũ allat leges gent lium
loquit᷑ de legibꝰ.ffoꝝ.ð acqui.poſ.l.hẽditatẽ ⁊ ð
dona.l.quidẽ ⁊ de vbo.ob.ſtipulatio h̊ mõ ↄcep
ta.nã iura ꝗᷓ gl. allat ſt peratoꝝ qui nõ fuert gẽ
tiles ſʒ xpani.⁊ ĩ hoc nõ ẽ uis cpi. ẽt ĩꝑatorcs h
ꝓhibuerũt poſtmõʒ:ut ĩ iuribꝰ allatis.¶

ι an ⁊ qn ualeat pactũ de furura ſucceſſione plene
nõ. Har. ? alij ĩ. d.l.ſtipulo ⁊ ĩ.l. fi. . ð pac.ct
breuiter dic ꝙ aut fit pactũ de ſucceſſione ltima

oſeꝛuãda:⁊ nalet ut iſti.de legitima agna ſucceſ.
i fi.? h̊ qꝛ h̊ pactũ ẽ legi.ↄſẽtaneũ:aut fit pactum
ad futurã ltiam ſucceſſionẽ diminuendam:⁊ tunc
ſine iuramẽto nõ ualet:ut iĩ.l.pactũ.ff.de colla.ſʒ
iuramẽto firmat᷑: ut ĩ.c.i.ð pac.li.vi.quãdoqʒ fit
pactũ ad ſucc eſſionẽ fnturã ꝓdẽdam:ſeu ad tollẽ
dũ arbitriũ ultime diſpõis.⁊ nõ ualet qꝛ eſt cõtꝛa
bonos moꝛes:ut d.l. ſtipulatio:hoc modo adeo
qꝙ; fm. Meꝛ. nõ firmat᷑ inꝛamẽto ar. regule nõ eſt
