lidari ex curſu tip̃is. pꝛimo caãu aut allegat pſtario
tant tpᷣis de cuiꝰ initio nõ ẽ memoria.æ optinet
ctoꝛ hoc ꝓbando. qꝛ pᷣſumptio eſt ex curſu tanti

4-

S

¶Be cenſibus:

lenſis 7 ſilia pñt acquiri ſpacio. xl. annorum ſine

De

tpis qð ex cã legitima cẽſus fuerit impoſitus nn
ꝓPpteꝛ diuturnitatem ⁊ quaſi ĩpoſſibiliratẽ excuſat
iſſe ab expſſione cauſe cũ in talibus nõ ſit memo
ria ? cmꝛſus tanti rpᷣis bʒ uim tituli nt in. c.i.de p
ſcrip.ili.vi.⁊ in.il.hoc iure.in.G.ductus aque. ff.
de aqua.quoti. facit. c. ſuꝑ qpuſdã.. de vbo.ſig.
ſufficit ergo iſto caſu diceꝛe peto talẽ cẽſũ ex iuſta
cã ab inicio impoſitũ ⁊ hãc opi.tenʒ bic Jo.an.
7 Bar. in. d.l. cum de in rem nerſo ⸗z glo. i. q. i.
nullus ⁊ in.c ſeruitiũ.xviij.q.ij.⁊ hoc caſu nõ ha
bebit locum iſte tex.⁊ renebis menti. hoc diciũ qꝛ

quotidianũ nam multa monaſſeria ab antiquo re
ceperũt cẽſum ab eccliis z cãm ꝓꝛſus ignorant. WBer

pnt.n defendi modo pᷣdicto aut allegarur minus
tẽpus ⁊? tũc aut agitur ðò obligãdo quẽ: aut de li
beranione.pᷣmo caſu nõ ꝓdeſt curſuſ ſoliuſ tempo
ris:⁊ ſic põt intelligi iſte tex. ⁊. l.cꝛediioꝛ. C. de
pac. fo caſu aut ius cõe reſiſtit liberatõi z non in
ducitur libeꝛatio ex ſolutione non facia ut in l.cõ
pert. C de pᷣſcrip.xxx. an. ubi patet ꝙ ex nõ ſolu
tione tributi nõ inducit᷑ liberatio aut ius cõe non
reſiſtit:æ tunc inducitur liberano ſcᷣm nõm actio
num nã quedã actiones tolluntur ſpacio.xxx. an.

ꝗ dam rl. an. ut in.l. ſicut. C. de pᷣſcꝛip.xxx. an. ĩ

.c.de quaria eo.ti. ⁊æ hoc circa pꝛimũ mẽb:ꝛum cñ
ſeiicer titulns nõ allegat᷑ fo caſu pᷣncipali quãdo
allegafñ tirulus ⁊æ non ꝓbat niſi pſumpriue de cuꝛ
ſu rempoꝛis. Exẽplum dicit actoꝛ peto talem cen
ſũ quni fuit ĩpoſitus in fundatione ecclie uel peꝛ ꝛ0
manũ ponnf cem uel debeiur ex cõpoſitione ? ad
hoc ꝓbandum induco rẽpus longuʒ in quo ꝛeus
ſempeꝛ ſoluit. un dubirat̃ nunquid ticulus pallega
tus ꝓbetaur ſic pꝛeſumptine.nã ſi uere ꝓbaꝛet nõ
eſſet queſtio.⁊ hoc caſu ſunt opi.ut nõ in. l. cuz ð
in rem ueꝛſo Sʒ ponendo coĩoꝛem opi.conclnde
ꝙ aut ius cõe reſiſtit ⁊ nõ ſufficit allegare tirnuium
niſi ꝓbetur pꝛo hoc dictum. c.i.de preſcꝛip.li.vi.
7. d. c cõpit. Aut ius cõe nõ ꝛcſiſtit ⁊ tunc contꝛa
agentẽ uel ſoluentẽ pᷣſumitur titulus allegatus ſi
ſoluit ſpacio. x. an. ut ꝓbatur in. d. l. cum de in rẽ
uerſo ubi dicĩ ꝙ ſiquis ſoluit nſuras ꝑ decẽniuʒ
2 nũc deſiſtit ſolueꝛe. ſatis ẽ actoꝛi allegaꝛe pmiſſi
onem ꝑ ſolẽnem ſtipulationẽ fuiſſe factã z ꝓbaꝛe
p curſũ.r. ann.nã ↄtꝛa aliqd faciẽtem tãto tempo
ꝛ2e de facili pᷣſumitur: caueat tamen ille qui allegat
ne faciat S ↄſciam Aut agitur de pꝛeſumenda cã
3 patientem:urputa in acquirenda ſeruitute alicu
ins rei.⁊ tunc ex quo agitur de modico pᷣiudicio
pᷣſumitur illa cã allegata ad hoc ꝙ in ſimili nõ in
.l.penl. C. cõi diui. ubi tex. nõ. inncta glo. dicit p
ſi duo fres qui habebãt bona cõir poſſideꝛint illa
bona ꝑ decẽnium tanqꝙᷓ diuiſa preſumitur diuiſio
licet nõ ꝓbetur ex cuꝛſu tanti tpᷣis. Si neꝛo agit
de magno preiudicio puta de preſcribenda ꝓpri
etate nõ ſufficit curſus magni tempoꝛis ſed equi
ritur pꝛeſcriptio legitima ⁊ de hoc ⁊ de tertio mẽ
bꝛo qð nõ facit ad intellectũ.c. dic ut plene nõ in
.d.l.cum de in ꝛem ueꝛſo nã pᷣdicta ſufficiũt ad ĩ

tellectum. c. æ unide ad mãm quod nõi ſpe.i ti. de

loca.S. nũc aliqua.v.lxiij.⁊.iiij.
.

ivſerizo e I je Aana⸗ nſöo

L g

C — ſr 4 EFfaP lait 6 daur nnn . 1 W 5Acn a Dra miii Ä,ſir hbns ypIli rf nt P A9 l ſarpise har wamrs, EAa — . e 4
Cauſe ame Fasen Nil X en . . ſrribe F'o ſrit A ar Pen. P Anr- Pis p.S „lys H cHEiaHαα. S/ ec, . R.

¶ De cenſibus
, stelbebein cſen
P tN/ ſt 1 —Betermi dulgentiaʒ. aut enoꝛ nõ fuit expᷣſſus in ſñia: upu ſinn nen iin
Bm gpo olus. nar conſi iaiaaa quia excõicauit ſubditum quia nolebat euʒ pꝛo ſ i Enhie
ium numeꝝ equoꝝ quos ſecum duceꝛe curaꝛe. ⁊æ tũc aut notoꝛiũ ẽ excõicatõeʒ feꝛꝛi. qꝛ no 7 ſſ⸗ zari he uſtnin o
pñt pꝛelari niſitãtes:æ ꝓhibet eis tũc uti uenatiõi luit recipeꝛc ultra numeꝝ hic ſtatutum. ⁊ cꝛedo ẽt con itri dlg n
bus nel ſũptuoſas epulas qreꝛe. boc pꝛimo uſqʒ excõicationẽ nõ teneꝛe cum ſit noroꝛie iniuſta. ad nc lerif⸗ popli ſea⸗
ad v. ꝓhibemꝰ. ibi in effectu ðᷣꝛ ꝙ pꝛelati non de hoc ter. cum glo.in cle.paſtoꝛalis.in..piſana de gechbe lang ln⸗
bent grauare ſubditos talijs ⁊ exactiõibus.ꝑmit re iudi.⁊ qð nõ. Inno.in.c.frnitatis.j.de frigi.? nkt ai icidunmg c
titur tamẽ ex inſta cã peteꝛe ab eis modeꝛatuʒ au male. æ in.c.ij. de dila. niſi alind dicamus in ſnia ſin an inercel.
xiliuʒ boc uſqʒ ad. F. ſane. Sed inde uſq; ad finẽ excõicatiõis. nam nolueꝛũt quidã diceꝛe ut archi⸗ uumge⸗ rniini dlenirn
dicit ꝙ numerus equoꝝ ſtatutus in pricipio.c.ñ in. c. ueneꝛabilibus de ſen. excõ li. Vi.ꝙ excõicatio ninſt⸗ i ſbirn cftn nſ
”” dʒ trabi ad augengũ numex. al. ſolitum. 2 iuiſio ſemꝑ tʒ quãtũcunqʒ iniuſta. niſi eꝛꝛoꝛ ſit expꝛeſſus 1 nutſni niiuno inu
1 pʒ ꝑ pꝛedicta. Hõ primo ꝙ pᷣſũptio ẽ S pꝛedi in ſentẽtia ſed pꝛimũ dictum mihi plus placet ar. pund di. nal die ſta q p
cãtes ex muneꝛe ut potius qᷓrãt qᷓ ſua ſunt q; que eoꝝ que nõ. in.c.romana ĩ. .uniueꝛſitatẽ de ſen. inrihfic⸗ ingitpartes
rYeſu chriſti.ſi tñ neꝛe ĩdigeꝛet iuſte põt neceſſaria excõ.li.vi.⁊ nide qð dixi in.c. inteꝛ ceteꝛa ð de re Pams bibi Ae venek
perẽ: qꝛ non magnũ ẽ ſi ab eo meniant᷑ tcẽ̃poꝛalia iudi. Aur nõ ẽ notoꝛiũ.⁊ tũc tʒ ſnia licʒ iniuſta.= Umi hi in in Hodar
q̃ ſemiauit ſpũalia. ad hoc. c. ſi es de offi. oꝛdia. ſic ꝓcedat opi. glo. ¶In gl in ueꝛbo rõnabilis iĩ ie t.l ſir ſon. 1. ſi
2,7 ſ es] arn ſea bee ſearn li. vj. in. c. inteꝛ cetera eo. ti facit. c. cũ nolũtate fi.nõ.glo.⁊ dicunt docto.ꝙ ſupeꝛioꝛ eꝛit hoc cãu ibidunno non
4 9 J. de ſen. ex. ¶ Mõ ſcdo ↄ ſcholaꝛes qui ꝛepen archiepus ſi ſubditi agunt S epm. Si ueꝛo epᷣus iieal ocun vſſni !
te ↄſumũt id qð ſufficit ad niciũ lõgi tẽporis.ſic agit ↄ ſubditos tũc eligunt᷑ arbitri.ut in. c. ſi cleri li oi rahe 19 ,incat.
cĩʒ ꝛeddirꝰ ſũt expẽdendi ut ſemꝑ aliquid ĩ fi.ſuꝑ S cus.xi.q.i.Sʒ circa hꝰ queꝛit᷑ nunqd ſubditi pñt cee ams ihe iſindlainn
ſit iuxta ↄſiliũ iuriſcõſulius in.l.ius alimẽroꝝ. ff. opelli exnte cã rõnabili ad hoc caritaniuum ſubſi cit 0ſhe ie⸗ lun ceinni
la „seskere d ſer. nbi pupilius educari dʒ. Wẽ n quinqʒ ſoẽs dium exhibendum. uider̃᷑ pꝛio p nõ: aꝛ tex diẽ cuʒ Flca. Ab.
4 pᷣlaroꝝ q pnt ſubditos niſitarg.⁊ qð dicit ð archi caritate hoc eſſe petendũ.doc. cõiteꝛ tenẽt oppoſi , bemus
diaconis ⁊ decanis hẽt ꝛeſpectũ ad ↄſuerudinem tuʒ nã pꝛio dʒ caritatiue poſtulari: ⁊ ſic dʒ ĩtelligi Poht
quorũdam locoꝝ in quibꝰ archi.uiſirant aut iure tex. ſed ſi caritas nõ ꝓficit exphibenda ẽ ptas:ar. intorſ er amnns
ꝓpꝛio aut nice epi. ⁊ potes diceꝛe ꝙ quiſqʒ pꝛela xlv. di.c.? qui emendat. ⁊ ꝓ hoc facit qꝛ ĩ pn. ꝗ. urpt bbl i uſtf
tus hñs iuriſditionẽ põt uiſitare. ꝓ hoc.c.in ſin ꝓhbibemus: ꝓhibet imponi collectas ⁊ exactiones mutil c o Gu gle r
glis de ſta mo. Er nõ ex tex. argu optimum ꝙ poſtmodũ ex cã rõnabili ſuſtinetiquis autẽ eui ſu cprionbuf H rio /p nulol
arehiepi 7 epi ſůt magis honoꝛãdi qᷓ; cardiales z peꝛioꝛ in hac coactione ſubditoꝝ. dicunt aliqui vt i ſveſt ſetolarss line egulari
intellige de cardialibꝰ ñn ep̃is. nã maioꝛ numerus refeꝛt Inno. ꝙ archieps:⁊ alij ꝙ papa:alij ꝙ ipe ue noi cenſann r annivi auger
equoꝝ ꝑmittit᷑ archiepo ⁊ epiſcopo qᷓ cardialibꝰ met epᷣus qui hoc petit quod uidetuꝛ plus placeꝛe bi ſobiecn 2 bot innelige on hiam
2 hinc eſt ꝙ alibi diſpnra ur nunqd epᷣs ſit maioꝛ Inno. dũmodo cã ſu rõnabilis cnidenteꝛ ne ſub re ad unlltatem ſnd⸗nd en d) auet⸗
cardinali.de quo uide bonũ tex. cuʒ glo.in. c q;qᷓ diti nimiũ granẽtur. ſi aũt ſubditi refenẽt qõnem proprio n in ce i de re eccl no⸗
ij. ꝗ. vij. æ per Hoſti.in.c.eccleſia el.ij.S.de elec. pura qꝛ diceꝛẽt ſe nimiũ pᷣgrauari uel cauſaʒ dicãt tatenn alterius allie ſhiſte
M in. S. phibemꝰ ꝛegulã gñaleʒ ꝙ nullus pᷣ nimis eſſe irrõnabilem. tũc debent adiri ſupioꝛes olerit ut nö. Yuno. hit: ſ
latus citra papã põt ĩponeꝛe collectã ſubdinis. el arbi d p as legiti DH . ne ſtu⸗
= citra r . B arbiteꝛ modo pꝛedicto/æ plures cãs legitimas c cũ cerlei v cſignicaſti. .e ei
σS ) Sονν‿— l Secũdo nõ caſum exceptũ a ꝛegula/p ubi ſubeſt petendi hoc caritariuum ſubſidiũ. uide ꝑ Inn. in oq bzeß ſtin Yp
cã ꝛõ̃nabilis ⁊ manifeſta põt epiſcopus petẽ a ſub c.i.de ſtatu regu. uide glo.in.c.unio.x.q iij.q diẽ al. (M ume ow⸗
diris moderatum auxiliñ qð hodie in nulgare uo nõ eſſe iuſtam cãm ſi epus ult ire ad papam ul ad õ
cat᷑ caritariuũ auxiliũ Et nõ. ꝙ nõ ſufficit cãm eẽ pꝛincipem. ſed ꝛium innuit Innocẽ. in cicto. c.i. nin Me nmtce cpis
rõnabilẽ niſi ſit manifeſta et collige ex h̊ ⁊ ex tex. ſotis diceꝛem ꝙ ſi accedit ꝓ cõi ntilirate ſen ꝓ ne Panenhea Dtdn abba
ꝙ caritatinũ ſubſidiũ nõ ſolũ ſemel ſʒ pluries ab ceſſitate rccleſie ſue põr: quia tũc poſſet peteꝛe mo paiahiken onͤtrinck
eodem epo põt erigi dũmõ ſubſit cauſa rationabi deꝛatum auxilium. ? intelligo qn nõ põt ꝑ ſe. ? b huttirz Wbi Nldc
lis 7 manikeſta: clare pꝛobat lr̃a ibi aliquonẽs nidentur ſonare illa ueꝛba modeꝛatnʒ auxilium:? ſen ſus ſnens ADdan cün
⁊c. ¶ Niem nõ. ꝙ epi alij prelati porius debẽt αα eibum pꝛo neceſſitatibus. nunquid autem poſſit ns nonhot ge reudini
de ſuo donare ſubdi is ꝙ ab eis recipeꝛe quia pa pꝛeſcꝛibi contra carirariuum ſubſidium. tenet do. ze non/ Pili regul g ib no⸗
re es debent theſau riʒare filijs 2 n ecõuerſo. An ꝙ non. quia contra caritatem nõ põt pꝛeſcri 1 Nunaeh il oia queciig polti
Cae: Alino nõ. ex fine lie/ꝙ conſtiturio edita ad bi. Irem qꝛ peteꝛe ſubſidium ẽ in facultatẽ ſuꝑio i ſeir llis n ideh
modeꝛationeʒ nõ debʒ ita intelligi ur inducat gra ꝛis. ſed in his que ſunt facultatis non currit pᷣſcri ng.in Vbo ner amns unn
namen er excedat curſum ſolituʒ. facit.c.fi.j.de vᷣ ptio ut dixi in.c.ex parte de conceſ. pꝛeben.nola. Yamnſus pot augeri Aucn f,
bo. ſig. et. e.⁊ ſi neceſſe de docte poſt diuoꝛ. ꝛeſti. peꝛ Ci. in.l.ij. E. que ſit longa conſueru GS. neßo ſehnij bor ini Ebas
In. gl.in neꝛbo ↄtenti.ibi tʒ foꝛte ſnia.dicit In glo. in ueꝛbo exactiones in fi. pondeꝛa iſtam glo. uͤs mröne t
no. ꝙ bec opi.ſit tunioꝛ. in uerioꝛ uidet᷑ ſniã nõ nam ſenrit duas opiniones in queſtione que põt nenen llan go. ue hen
tenere. dat iñ ꝑ abbatẽ oſiliũ ur inẽponat᷑ pus op accideꝛ e quotidie. nunquid pꝛelati infeꝛioꝛes epi inlen ſeldt annn
pellatio ſed ſaluando opi.põt ſic diſtinguẽ aut eiʒ ſcopis poſſint pereꝛe ex cauſa rationabili hoc cari ſolnimr W galclin ſleof
epᷣs excomunicat ſubditũ.qꝛ nõ nult eum ꝛecipeꝛe tatiuum ſubſidium ut faciunt epiſcopi. ⁊ uidetur ſeren ſolvatur W ſgni ſudieg
ultra numerum euictionũ hic ↄtentũ.⁊ nõ tʒ excõi glo. in ſecunda opinione teneꝛe ꝙ ſic.⁊ idem tenu lio boc co ümn bap ni —
catio tũqᷓ lata ↄ ius expᷣſſo iuris errore.ut ĩ.c.ꝑ it Goffꝛe. ?æ ODbi. ſed MDe. Aobas ⁊? Moſtien. Ulen ſolnit 1s gig e ſrite
muas de ſen. ex. in hoc caũ põt ſaluaꝛi. c. cum ad ſentiunt oppoſitum. vnde dicit Moſtien. ꝙ archi uten auct. ſenan rröchn⸗
quoꝛũdã.allł.in glo.ut ſic contineat ius ſed non ĩ diaconus nullas collectas faceꝛe põt: niſi iĩ hoc ſis lttiier mlimlugnn 13
ue inng in nhenen
* Ber ee
Ulif

1

Pi

8
E ſd e
N —
ifd h 1
ee „
e S ie sfgj Ae vaſatr. . ./ 220Ü½ 2 — rrroade W ,, ſ plan - roαατιι rrſ C : ie,e —cr , /é nar raju

4 d, e 7 AX.

tent . 2 . Y TPr nE ſcti i d zag.

C De cenſibus:

ngi. Gain Reanai mit ibdiißfi
emrc fönnbſi ad boe Cirfanunmn ſubt
nubanim ni niv oͦnin dig
bor ſe pemciio cöiritni Cppeſi
onmur woſtn eirchi i
laanis no fir anbach giun.
qui nmnu. t bot irricn ſ.
8 ppber inponi ollns eemcons
ig totbll ſaſinenignis owe ent ir
eine lddon dicunt irid
Nund gu ösd i n ii ſhe
s n dot ei Nd Ndeasdee
9 ünodo daa dradiis cMdenadeſn
wmii õü
arcirit lennigun Manihin
is cleinöabien ücatbenn n nen
õ
nitoe n mun ſbſc i nileh ie
tm n gon m ran
tun in iehlstlr le l hin
Aigmn innit YMrote in dito ,,
ien ſel ziun imol 11 Aurtopn
(Atecit 9 ifffdn
Ciceuen q̃

ne reeſe ſne ir giã
n aophomn in⸗

n 1.

pᷣuilegiatus uel habeat conſuetudo. tu ciꝛca ̊ uidᷣ
quod nõ. Inn. in c. cum ? plãtaꝛe de priui.? Fr
oſilio. ccxviij. ¶ Extra gl. queꝛo quot diebꝰ. põt
epᷣs moꝛari ipe uiſitatiõis apud eandẽ eccliã tex.

in. c. placuit.x.q.i.dicit ꝙ duobuſ dicbus in pma
die dʒ hr̃e cleꝝ.i fa populũ ſed tex.in. c. inteꝛ ce⸗

tera.x.q.iij.dicit ꝙ ꝑ vnã diem.⁊ in ↄcoꝛ. illoꝛuʒ
.c.ſunt opi. aliqui dicunt ꝙ illud.c. placnit ſin coꝛ
ꝛectum per illud. c. inteꝛ cetera. Alij ꝙ in die ad
uetuſ bʒ cleꝝ.⁊ in ſeqᷓnti die mãe pᷣdicabit ad polz
7 ꝛecedet. ⁊ ſic ſtabit in effectu ꝛeſpectu grauamis
pꝑ unũ diẽ. Alij dñt ꝙ niſitatio incipit a cena ⁊ fi
nitur ĩ prãdio ſequẽtiſ diei ita ꝙ põt dici ꝙ ſtetit
ꝑ duas dies quia attingit partes duoꝛum dieruʒ
ꝑ unũ diẽ nãlem.illud aũr neꝝ eſt nt nõ Inn.i. c.
i. e. ti. li vi. ? Jo. an. ̊ ꝙ ſi cã ꝛabilis expoſcit
põt ibi diutins moꝛã tꝛabẽ qꝛ ſic ex cã ꝛõabili pt
ꝛediꝛe ad locum niſitatũ ut in.d c.i foꝛtius pote
rit ibi moꝛã trabẽ ⁊? ↄtinuari. ¶ Et quid dẽat fa
ceꝛe platus ipᷣe uiſitatõis: uide bo tex. in. d c. pla
cuit.? ꝑ ſe.e.ti.æ in ti.de iquiſi. . nũc tꝛactemꝰ
.H. licet. Ab.
euus cẽſus
Rohibemus. eccleſijs impo
ni nõ poteſt nec antiquus augeꝛi pꝛimo
ponit dupliceʒ ꝓhibitõeʒ quã iuſtificat. o ponit
decreiũ ibi ſi q; vo. Et nõ. ꝙ iſte tex. eſt de prin
cipalioribuſ. Q Nõ prio p nulluſ prelatus citꝛa
papã ſiue ſit ſecularis ſiue regularis poreſt impo
nere nouũ cenſum ul antiquũ augere in eccleſia ſi

„
7

bi ſubiecta. ⁊ hoc intellige qn pᷣlatuſ vult impone

re ad ntilitatem ſuã: nõ enĩ dʒ auctoriʒare ĩ facto
proprio nt in cle.i.de re.eccl.nõ.alie.ſed ad ntili
tatem alterius eccleſie ſubſiſtente cã rõnabili hoc
porerit nt nõ. Inno. hic: ⁊ facit a orio.c. pᷣerea
? c cũ clerlci ⁊.c.ſignicaſti.j.e.⁊= ĩtelligo de prela
to qͥ h epalem iuriſdictionẽ ĩ loco.ar. ĩ inribui g
le. ¶ Mõ fo ꝙ babes eccliaʒ ſubiectã nõ poreſt
retiere ſibi ꝑtẽ ꝓuentuũ.⁊ de eppᷣis dic ut in.c.ut
nim in fi. ut eccleſie bnficia.. De abbaribuſ ⸗ alijſ
platis iferioribus:uide bonũ tex.in cle.qꝛ regula
res iu F.i. de ſupptł.ne. pᷣla ubi ↄcluditur ꝙ q̃is
cũqʒ ſit locus ſubiectus abbati dũmõ nõ ſit de
meuſa ipſius non põt ꝑtẽ reddituũ ſibi retinere.
Alus illa regula ꝙ tibi nõ uis fieri alij
n facias. æ ꝓ illa oia quecũqʒ vultis ꝙ faciant
doe facite illis.ut.i di.humanũ genus.
n glo. in Vbo nec ueteres in fi. uult hec glo.
ꝓ cenſus põt augeri auct. facultat bus ecclie cẽſu

ate.qz glo. ſequẽſ hoc limitat ur ꝓcedat ꝛeſpectu p

ſentatõls uel ꝓcuratõis:nõ autẽ reſpeciu cenſuſ ⁊=
tene mèti illam glo. ſʒ nõ ꝛeddit rõnem. nec doc.
bñ explicant. ſed dic ꝙ cenſus ideo ñ auget᷑ quia
aut ſoluitur ſupiori ⁊ eſt ſignũ ſubiectõis.nõ aũt
refeꝛt an ſoluatur multũ an pax. nã ſemꝑ denorat᷑
ſubiectio ꝓ hoc. c. oĩs aĩa g. e. facit. c. ↄſtitutus ðᷣ
reli. do. aut ſoluit᷑ puaro ⁊æ nõ eſt ꝓprie cẽſuſ nec
qdʒ augeri auct. facultatibus. rõ qꝛ in õctu cenſu
ali tranſit dniũ ex toto in recipientem nt diẽ glo.
o in palle. c. oſtitutus. æ ꝑ Mar. in.1l.i.ff. de pu

blicanis. unde augent᷑ facultates iſtius nõ illiꝰ cui
debetur cenſus.merito nõ dʒ augeri cenſus ſecus
eſt in penſione quia illã quis ſoluit rõne fructuuʒ
quos quis peꝛcipit de alieno. nã pꝛopꝛie ↄductor
ſoluit penſionem uñ'quẽadmodũ ſi ↄductoꝛ patit
magnũ dãnum ſine culpa ſua conſequitur diminn
tõem penſionis ita ſi ex ubeꝛtate fructuuʒ caſu foꝛ
tuito cõſequitur magnũ cõmodũ dʒ augmentare
pẽſionem qꝛ jrioꝝ eadẽ eſt ꝛõ.æ hoc tener glo. z
HBar. poſt eum in.l. ſi merces. F. uis maioꝛ. ff. lo
ca.⁊ uið quod dixi.in.c. ꝓprer de loca.⁊ aliquid
nõ.j c.quanto. Et ex hac rõe infertur ꝙ ſi ecclia
fuit dotata monaſteꝛio ad uſus ꝓprios z mona
ſterium reſeruata ſibi penſione conceſſit eã alteri
debet aucr.facultatibus augeꝛi penſio. quia illa fu
it ipoſita ratione fructuũ quẽadmoduʒ diminueꝛe
tur faculiatibus diminntis.? idẽ in ꝓcuꝛatõe ðᷣbi
ta.ut in.c.quãto.j.eodem. Abb.
PDꝛelatus ſeu rectoꝛ ec
R eterea l⸗ non poteſt preſerti
poſt moꝛtem eccliam ſuaʒ pꝛopꝛia auct᷑e
conſtitneꝛe cenſualem. ponit caſum eneꝛalem rari
onem ſubdens ibi non enim. ¶ Hora primo
nemo poteſt aucroritate propria eccleſiam alteri
eccleſie conſtitnuere cenſualem.⁊ eſt ratio.nam nõ
poteſt quis alienare res eccleſie ſine iuris ſolemni
tate.xii.q.ii.ſine exceptione:foꝛtius nõ poreſt ipo
neꝛe cenſum cum ſit quedam alieatio e loe

eccleſie:? quedam ſeruitus impoſua. ota ibi
ſi pontificis aut alterius.⁊c. ꝙ auctoritate ponri
ficis uel alterius prelari habentis cccleſiam ple
no iure ſubiectam poteſt de nouo imponi cenſus
quiod intellige ex cauſa rationabili ut. S. dixi.c. ꝓ
ximo ¶ Ulnmo nota ibi preſeruim poſt deceſſuʒ
ꝙ ſimplex ſacerdos non poteſt etiam in uiia ſua
conſtitueꝛe eccleſiam ceuſualem. ⁊z boc denotat
nerbum illud preſertim exponendo pro maxime
alij ueꝛo exponunt pꝛo tantum dicenies in vi
ta ſua poteſt prelatus ſe obligaꝛe ad ſoluendum
cenſum. ſed dicendum ꝙ licet poſſit ſe obligare
perſonaliter non tamen obligare eccleſiam. ⁊ ſie
intellige iſtum tex. nam iſta eſt proprie expoſitio
huius uerbi preſertim ut exponatur pro maxime
ut.nõ. in.c auditis de elec. nam ex contrario poſ
ſet eccleſia ledi de facto.quia poſſet adduci ad cõ
ſuetudinem facit quod nõ in.c. pcruenit ſupra de
arbitris. .
. / reue eſt nel peꝛ alia
Ccleſiis nerba ſumma ſic. Epi
ſcopus eccleſie de manu laici per ſe erep
te non poteſt ob hoc cenſum imponere. ⁊ nit imel
ligas.ratio dubitandi fuit quia ſicut tempoꝛe fun
dationis uel percepte libeꝛtatis poteſt epiſcopus
certum cenſum ſibi conſtituere ut in capitu. conſti
tuimus.S. de reli.do.⁊ in.c.preterea cl.ii.de iure
pa.ita uidebatur ꝙ ſi capiebat eccleſiam de mani
bus laici cum eã quaſi de nouo adduceret ad li
bertatem quod in recompenſationem beneficii
poteſt imponere nouum cenſum. ſed contrarium
deciditur quia epiſcopus ad boc tenebatur ex

Io pinzaſergh
it Werg

W 9 al er Fals yn. ae

Truale 1*9 — 9 P e pſr brg⸗ WPene aa

15 Hvni ſej =

„ a— ſpirr not α pedaqa n, Pon)

d e on +eι eriſ d , lavS

Wians u- padnα

Bpe. ſaſI LeunS 9 Erirh

24

—

–☛ ar eßp, A KR
. 7 91P1 77 —r *. A4 Tu⸗

officio ſuo:⁊ in neceſſitatibus nẽo libeꝛalis exiſtit
vt in.l. ꝛem legatã ff.de adimẽ. lega. Et ex hac 20
ne nõ/q faciẽtibꝰ aliquid laudabile ex officio ſuo
nõ ẽ neceſſario pꝛemiũ impendẽdũ.⸗ facit ad que

ſtionẽ᷑/ ꝓmini cenũ pꝛemiũ capienti ceꝛtũ exban

nitum: nũqͥd debeat᷑ familie ptãtis capiẽti expani
tum: 2 v? qð nõ. qꝛ ad hoc tenebat᷑ ex officio. fac
.l. ↄgruit.ff. de offl. pſi. z.c.i. de offi. oꝛdi. Quali
teꝛ aũt eripiebant᷑ eccleſie iſte ð manibus laici põt
tripliciteꝛ ĩtelligi. prio qð de facto laici tenebant
2æ uſufrucmabant ſibi iſtas eccleſias.uł ꝛeſpectu iu
riſpatronatus qð fuit libeꝛe peꝛ laicum conceſſuʒ
epo ad ipſius inſtãtiã. uel foꝛte cenſus debebatur
patrono laico a quo ſuo ingenio eps liberauit ec
cleſiã æ nõ ẽ uis:qͥs ĩtellectus bierai Aobas.
MNona pedagia
Nnouamus * ſine cõſenſu pꝛĩ
ipis imponẽs cõione prinatur. primo
ponit ꝓhibitio. fo pena ibi ſi qᷣs Hiota primo

vnũ caſuʒ ꝛeſeꝛuatũ ꝛegibus ⁊ principibus. nã ad
eos dũtarat ſpectat imponeꝛe nona pedagia:infe

rioꝛes eꝛgo dñi tẽpoꝛales peccãt imponẽdo h pe
dagia de nouo. Seen nõ ibi donec ſatiſfaciat
ꝙ extoꝛtũ occaſione pedagij illicite impoſiti ſub
ſacet ꝛeſtitutioni. Ex quo infeꝛt᷑ ꝙ tales domini ñ
pñt de rali pedagio helemoſinã faceꝛe iu) notata.
in. c. ex trãſmiſſa 5 ð decis:⁊.xiiij.q.vV.in ſumma
ltimo nõ caſum unũ in quo eccleſia exeꝛcet
iuriſditionẽ in laicos.ſ.qn iponuut nona pedagia
citra auctoritatẽ iuris: nam ex quo eccleſia excõi
cat laicos trãſg:ediẽtes:eꝛgo hʒ in eos iuriſditõeʒ
qꝛ excõicatio nõ dʒ fieri niſi ↄ ſubditum uel forũ
ſoꝛtientem ꝛe delicti ad hoc qð dixi in.c.ꝙ cleri
cis de foꝛo cõpe. ¶ Sʒ queꝛo quid dicat᷑ pedagi
nm/lſo. dicir Jo. an. ꝙ ẽ qᷓdã pᷣſtario qᷓ fit a raſeũ
tibus pꝓ ꝛebus ꝗᷓ nehunt᷑ nl poꝛtant᷑:? qnʒ ſoluit̃
ꝓ peꝛſona: ⁊ alio nocabulo uocat᷑ in iure cinili ne
ctigal qꝛ ſoluit᷑ ꝓ his ꝗᷓ uehunt᷑.i poꝛantur. vñ
pedagiũ ⁊ uectigal idẽ impo:tant: de quo aliquid
nõ.in.l.i.ff.de publicaniſ. .Jiẽ haberuꝛ tribntuʒ ⁊z
cenſus: ⁊ ſi ſoluit᷑ principi nõ ẽ dr̃ia inteꝛ tribum
2 cenſum. ut nõ in. d.l.i.ſʒ puato quãdoqʒ ſoluit
cenſus ꝓ ꝛe cenſuali:de quo dixi in. c. ↄſtitutꝰ de
ꝛcli. do. z iñ tribntũ diffeꝛt a cenſu. An autem cle
rici debeãt ſolueꝛe pedagia ſen uectigalia etiã lici
te ſtatuta ꝑ dnos tpales: dic ꝙ nõ quia pedagiuʒ
eſt onus ꝑſonale. ⁊ ꝑſona clerici nullo mõ ẽ ſubie
cia laico. ⁊ hodie dic ut in. c. qᷓqᷓ; de cenſibus li.
vj. ⁊ in cle pnti eo.ii. Et ex hoc infert᷑ ad queſtio
nẽ. nũquid clericus poſſit licite fraudare pedagiũ
ſeu nectigal:dic ꝙ nedum clericus ſed ẽt oẽs ex
tranei licite defrandãt ſeu non ſoluũt:ex qno non
eſt legitrime impoſitũ qꝛ non cadit ꝓprie hoc caſu
fiaus:ſed potius qͥs euitat grauamẽ:ſed ipᷣi ciues
qui cõi ↄſenſu ſibi impoſuerũt nõ licite frandant.
quia in eoꝝ pꝛeindiciũ bene potuerũt boc ſtatuer̃
2 hec ſunt de mẽte Har. in.l. nectigalia.ff.de pu
blica. ¶ Altimo op. ᷓ tex. in eo qð inuit ꝙ de 2
ſenſu ꝛegum ⁊ principũ licite imponunt᷑ pedagia
nã vr̃ ꝙ ſolus imꝑatoꝛ poſſit iſta imponeꝛe:ut in

dicta. I. uectigalia 2. C. de uecti.? Smiſ. qſi ꝑ totũ
ad idem.c. ſuꝑ qnibuſdam.j. de v. ſig:ubi tex. ex
cipit imꝑatoꝛes ⁊ reges: ⁊ reſpectu regum expõit
ibi Moſti. regem.ſ.romanoꝝ.naʒ poſt elecnionem
2 ante coꝛonationem nõ appellat᷑ imꝑatoꝛ ſed rex
romanoꝝ. So. doc.nõ tangũt hoc ↄꝛium.ſed põt
tex. intelligi dupliciteꝛ.primo uit intelligaut ſcèm
ꝙ intelligitur. d. c. ſuꝑ quibuſdã. ſo põt itelligi ðᷣ
regibus ⁊ pꝛincipibus qui pᷣſcꝛipſeꝛunt be ius im
ponendi pedagia uel alia iura pꝛincipis. nam cõi
teꝛ hodie reges infeꝛioꝛes pꝛeſcꝛipſeꝛũt in eoꝛũ re
gnis hec iura impeꝛatoꝛis quo caſu poſſunt hoc
exeꝛceꝛe ut imꝑatoꝛ. ut in ſili nõ. Inn. in. c. cũ p.
de fide inſtru. ? Har.i.l.infamẽ. ff. de pub.iudi.
7 ſic nidemꝰ hodie ĩ aliquibus comunitatibus ita
lie que uident᷑ hec pᷣſcripſiſſe:in quo tñ HBar. vr
Srius ut ipſemet nõ.in.l.i.ff. de aqꝗᷓ plu.arcẽ.⁊ in
dicta. l. vectigalia: æ in dicta.l.infamẽ. Et ſciaſ ꝙ

le cũ pᷣſcribit᷑ ð pᷣncipẽ reqritur tẽpuſ ð c? initio nõ

ſeſt memoria: ut in dicto.c.ſuꝑ qbuſdaʒ:ſʒ contra
inferiorem qui haberet hoc ins nõ reqri tin tps
ut nõ in dicn.l vniuerſa. Abdoe
—Mui per colluſio
Bm. cleꝛic *nem conſuiuit ec
cleſiaʒ cenſualẽ illa puabiur. pmo exceſ
ſus. fo pena ibi pcipimus ¶ Nõ primo penam

Tegr qui ↄſtituũt cenſualẽ eccliaʒ citra aucioꝛitatẽ

ep̃i:nã dʒ illa pꝛiuari: ſed ↄſideꝛa ꝙ tex. iſte loqui
mur qñ ꝑ colluſionẽ imponebãt cenſuʒ publicũ: pu
ta ni filij uł nepotes pntarent᷑ poſimoduʒ ad illaʒ
echaʒ:quid aũt ſi ceſſat colluſio.dic ut dicetur in
c graue. . e¶ Bp. vr eĩʒ ꝙ iſti cleꝛici debunſſet
deponi qꝛ ↄmiſſeꝛunt ſimoniã. nam ſoluebant cen
ſum ut filij nł nepores ↄſequeꝛenĩ ecchias:⁊ ſic da
bant ipale pꝛo ſpirituali ↄ ſeqndo ad hoc.c.cũ cle
ꝛici õ de pac.⁊ qð ibi nõ in glo.ſi.ſo.doc.fatẽtur
ↄtrarium ꝙ de ꝛigoꝛe iuris tales cleꝛici pnt depo
ni ⁊ eriam religioſi debeꝛent pꝛiuari iurepatrona
tus ex quo taliteꝛ eo abutuntur: facit qð nõ in.c⸗
ꝙ cleꝛici ᷓ de iurepatro. quod nota. In gl.i. .

fi. Moſti. dicit ⁊ bñ ꝙ tex.iſte nõ ẽ reſtringendus

ad colluſionem que fit in indicio ꝓut glo. uidetur
intelligeꝛe:ſed põt intelligi geneꝛaliteꝛ qualiteꝛcun

qʒ fiat colluſio ſiue in iudicio ſiue extra: vnde ner

bum colluſio capitur hic late.¶ An glo. ij. in fi.
nora glo. ꝙ ex iuſta cauſa põt epiſcopus ĩponeꝛe
nonum cenſum eccleſie ad hoc. c. cõſtiruius ſupꝛa
de re do. ⁊ in. c. cũ ucneꝛabilis.. e. ⁊ ideʒ nõ ĩ.c.
ſignificauit.j.e. ſed ſine iuſta cauſa non poteſt: ta
men ubi inteꝛuenit auctoꝛitaſ epiſcopi nõ pꝛeſumi
tur colluſio: ar. in. c. niſi de pꝛeben. ⁊ ſic poteſt in
telligi iſte tex. dum pondeꝛat ꝙ hic non inteꝛuenit

aucloꝛitas epiſcopi.
Si collectoꝛes grauant et

A que. enas pꝛiuari debent

cio.pꝰ exceſſus.fᷣo pena ibi ꝙ ſi. Hn
glo.i. dic ꝙ etiaʒ põt ĩtelligi tex. gñaliteꝛ in oĩbus
collectoꝛibus:ſi eim excedũt debitum finem debẽt
officio pꝛiuari: facit. c. indicatũ. xxxix. di. Sʒ qro
quid intendit litteꝛa dum dicit id qnod uidemim

Aalinim em ſee iß n
ro in inomnit et . n⸗
2er Var inl. lenlifcen
i ſacrcos mo o inmn n 8
arciam centli icidlenmd
tiilkn d ͦgienan
rirl itrrle rfr alins
ſiiraſaiſi nirr oluvendiini
ylvecick ſeus u.. e Aligi d0.
1 nj tencbiis .e.Crer col
cnſunk in ihoſtde cenſos. id ac
ſudſirch iuſtn ind fin Moſti, an
ar. in.cta.2.c Paſtouls e bis
qrto ſieccla cni cenſus iponi e
ſentigt huic inpoſitioni ar. ci.. d
gler derep nn cipnomm t
cecla feior o elt olnire poe
cer ci lenin minliar ncl ſic
. Cun nen eat leui ecen
uraſnentu. aut ceni eno

panenſizeno ch in rdi hhode

3 ſ npbor Noſolni Zuum ſom
. üinhu euntin poſſeſſonebe
vor huis egoiis ſolnengte lie

quis priuari oſſeſz
nutokrſoko ale eſfoe ſia Cr die

na
ſnſucpino l. ſolnto reen
no potuit
ſonachos⸗gni kinaſſen boſſeſto

l igtirrindnlifni ſcol
11Apneſpe eafinr tinl inſtio no
morigurinchgo, nibaſcaztg onen
onemnibabenn boeiis o afi mn i
Indinn, Loniuerl.. Aobos.

Bin. ceuc. Oipercolvio

Mmn Anſiuter
eſas omlul i iuobiur imo qnn
trnns mwann
ſimit cenſoli nete; Aum ovdonme
la puareſed oſiden gy ter ſe logni
cOloove rdoredir entnz poblcipn
Nürewemmdi iincnid iic
adin ncnd den Gtemn
ejeDN Kiz) litrnduſt
i nnſemfmſinn tarnh
unfli ul epotes ſecbeun aclesnſt
ieno pfiml⸗ enitled
zde er t g bi ſi i go en⸗ in
eigor inis nes ceia hfliil
ge Ccbcrent n ni
Uo talter o abotumnur fnet
oſt. dict 1 dn d

dent
a oiio Pagon
Ruſonem cmftiniul ncbolleun,

drimclic—
eeſed dimeligts
Naurſuntei ſuen
ncalaſo hin elir tiem

ze⸗ rai⸗ rie ₰G ſ4 mSes , w e ſater 2„ .—

habeꝛe aufeꝛt᷑ zc. doc.exponunt tꝛipliciter. pꝛimo
ut intelligatur de indulgentia peccatoꝛum quia n
meꝛebunt᷑ ex quo grauant. po poteſt intelligi ð of
ficio aꝛchidiacõatus.t᷑tio de officio collectoꝛie.=
fim hũc ulrimũ itellectum ſummaui
— Pj pMni rec ipit iu
Ignitficauit. ratnemnn une
uo cenſu impoſito eccleſie pſoluendo cõ

pellitur iurantem abſolueꝛe p ponit caſũ pplexuʒ
fo diſtinguendo ꝓuidet. ᷣm membrũ ibi ſi uero
s grio ex tex. ꝙ ſola auctoritas epᷣi non ſuf
ficit ut eccleſia efficiat cẽſualis.nãꝗᷣ quẽadmõʒ epᷣs
nõ ualet alienaꝛe bona ecclie ſine cã.xij q.ii.ſine
exceptione.ita nec foꝛtius ⁊ cenſũ iponẽ cum ſit qᷓ
dã alienatio iuriſ ecclie.æ de hoc.j.cij gli.(1 /1
fo ubi niſi prius ↄſtaꝛet ꝙ in cenſu etiam antiq
nõ pᷣſumit᷑ auctas ep̃i niſi ꝓbetur Iſicut dicimus ĩ
Sciu minoꝛis ut nõ pᷣſumat᷑ anctas tutoꝛis niſi cx
pꝛeſſe ꝓbetur ut in.l. quecũqʒ.ff. de publi. ratio ẽ
W. qꝛ ſolẽnitas extrinſeca nũqꝙᷓ; pᷣſumitur niſi ꝓbetur
ntt nõ. in. c. inotuit de eo. qᷓ.fur. oꝛ. ꝛece. per Inn.
2 per Bar. in.l. ſciendũ.ðff. de. v. ob. ¶ Tertio
nõ. ꝙ ſacerdos nõ põt etiam in uita ſua ↄſtitueꝛe
g cenſualẽ. nã ẽ qᷓdã alienatio ut g̊ dixi. In
gl. ibi iuſta tñ ð cã nõ gl.æ fm eam reſtringerem
tex. in fi.nã tex. ur uelle in fi.ut auctas epᷣi nõ ſuf
ficiat ad ceſũ nouiter ↄſtttuendũ: nã itelligo quã
do ſine cã ał.ſecus ut.S. de ꝛeligi.do.c.ↄſtitutus
.( cuʒ uenerabilis.j.e.Et ex gl.collige duo que
reqrunt᷑ in ipoſitõe. cenſus. prio auctas epi fo ꝙ
ſubſit cq iuſta ttio fm HMoſti. ꝙ capitulũ ↄſeutiat
ar. in. c. tua. ⁊.c. paſtoꝛalis de his ꝗᷓ fiñt a pᷣlatis.
qrto ꝙ ſi ecclia cui cenſus iponit᷑ ẽ collegiata con
ſentiat huic impoſitioni. ar.c.i.S. de re.eccle.non
alie. ? de reꝝ ꝑmu.c.i.puto tm ꝙ ubi cã ẽ urgens
? ecclia feꝛioꝛ nõ nelit ↄſentire. poreꝛit epᷣus h fa
ceꝛe cũ ↄſenſu capituli:ar. in. cle. fi. de re. ecc. non
ali. x in. c. i. e. ti. li. vi. ¶ In glo. ij. in fi. Goff. =
au. uident diſtiguẽ ꝙ aut ceꝛtũ ẽ cenſum deberi
7 fuandum ẽ iuramentũ. aut ceꝛtũ ẽ non debeꝛi z
parenduʒ ẽ pcepto epi in dubio dʒ obedire. Sed
adueꝛte qꝛ ꝑ hoc nõ ſoluit Zꝛium foꝛmatuʒ in gl.
ni iſti monachi eꝛant in poſſeſſione huiꝰ cẽſus qꝛ
pdeceſſoꝛ buiꝰ rectoꝛis ſolueꝛat ⁊ lite pendẽte nõ
dʒ quis priuari poſſeſſiõe ſua. Ex dictis doc. por
multiptꝛ ſolo colligi.pꝰ ꝙ ſolutio rectoꝛis ſine cõ
ſenſu epi nõ potuit tranſfeꝛꝛe poſſeſſionem ĩ iſtos
monachos: quia ſine auct᷑e ep̃i cenſus imponi nõ
pot: æ hoc pꝰ tenuit Inn. poſtea dicit ꝙ poſſeſſio
fuit eis queſita ur in.c.dilectus de cap.mo.ſʒ eꝛat
clädeſtina reſpectu epi:vnde potuit epᷣs poſtqᷓ ſci
uit ſolutioneʒ iuteꝛdiceꝛe. teꝛtio põt ſolui ꝙ h̊ poſ
ſeſſio eꝛat 3 ius. unde ſpoliatus tali poſſeſſione ñᷣ
ſequit reſtitutionẽ niſi ꝓber ex ꝓbabili cã ac
quiſiuit poſſeſſionẽ. ut i. c. ad decias de reſti.ſpoꝛ

li

2

vi. Et nõ ex pdictis ⁊ ex tex. ꝓ iſtis oneꝛibꝰ q
bꝛeſbyteꝛi exoluũt. qnʒ p ius ut non obffante illa
bpoſſeſſione facri poſſit epᷣs ĩteꝛdiceꝛe ſaceꝛdoti ut
illa oneꝛa amplius nõ ſoluat. n glo. fi. dic ut
Ssdin ꝙ tpe fundationis pot cenſus imponi: ut ĩ

¶ De cenſibus:

jit S mze ſenaon j „ rz r frr, I ßj u

c. pᷣterea ðᷣ iurepatro. Itẽ de nouo ubi ſubeſt ca
ut nõ. in fi. glo. quã nõ. Item põt acqri pſcripuio
ne. ut in. c. eleutherius. xviij. q. ij ſz c hec pᷣſcrip
chhe- tio ſit Z ius oʒ ꝙ pᷣſcribens habeat titulũ 7 bonã
fideʒ ł ꝙ tanto tpᷣe poſſederit de coinitio ñ ſit me
moria. ut ĩ.c.i.de pᷣſcrip.li. vi.⁊ dicit hic Moſt.
ꝙ ſola auctoritas ep̃i ſufficit ad parãdũ titulũ pᷣ
ſcribẽdi:ar.hic ꝙ ego limitarem qn pᷣſcribẽſ eꝛra
ꝛet in facto qꝛ putauit cõſenſũ capituli iteruemiſſe
ſecus ſi eꝛꝛabat in iure cꝛedẽs ſolum ↄſenſum epi
ſufficeꝛe qꝛ enoꝛ iuris ipedit pſcꝛiptõem ut ĩ. c. du
dũ de decis 2 in lI. nũꝙᷓ. ff. de uſucap.facit ꝙ nõ ĩ
.c. ii r l fi.a pᷣla.? ĩ.c.de q̃rra de pᷣſcrip. Sʒ
qrit hic oſti. quid ſi cẽſus ab initio poſitus fu ναι nιαſt mnſy eSit, ,, , Et ⸗ v p P
it ſʒ pᷣſcriptõe legitia ſublatus.nũquid naleat ipo luma äurf. ei eſen 1. 1 Fe
ſitio nouiter facta.? tenet ꝓ ſic:iũ qꝛ õᷣ cẽſũ nõ p
ſcribit᷑ ut in.l.cõꝑit. C. de pᷣſcrip.xxx.uł.xl.ãnoꝛũ
tũ qꝛ aliud ẽ de nouo oĩo iponẽ aliud recenſere
antiquũ.ar.in.c.ↄſuluit.j. de iudeis hoc dictum
tñ nõ placet.nã.l. cõpꝑit. loquit de cenſu dᷣbito Pn
cipi in ſignũ ſubiectõnis qui nõ põt pᷣſcribi ſicut
nec ſubicctio ſecus in cenſu vᷣbito iferioꝛi puta pa
tꝛ0no nel alteꝛi ecche nõ eni uideo quaꝛe cẽſum
iſtũ nõ poſſit pᷣſcribi. exquo ergo cẽſus ẽ legitime
ſublatus de nouo nõ põt epᷣs de nouo iĩponẽ ſine
cã legitia.
O pite. Archiepᷣs uiſitãs ꝓuinciã

ẽt a monaſteriis ꝓuincie ꝓ

curaꝛi debʒ primo narrat factum ſecun
do diffinit ibi mm. ¶ Möõ. prio ꝙ monaſteria licet V.
ſint exempta a lege dioceſana. ut in.c.dilectus.et
qð ibi nõ. de offi oꝛdi.tẽntur nihilominus ad ꝓ
curationẽ pᷣſtandã roõc uiſitationis. Ex quo infeꝛ
tur ꝙ illa theoꝛica ẽ falſa que habz ꝙ ea qᷓ ↄſiſtũt
in dando ſunt. de lege dioceſana. nã ꝓcuratio cõ
ſiſtit in dando. nec m̃ ab ea monaſteria ſũt exẽpia
de quo uide quod dixi in. c.i. de ſtatu regula.
4 35** ꝙ abbas põt eẽ ꝓcuratoꝛ alioruʒ mo
4 naſterioꝝ.an autem poſſit hoc officiũ cxercere ꝓ
aliis. ur ꝙ nõ. ar. in. c. ij. . de poſtu pla. in cle.
religioſus de ꝓcura. Hoſti. tñ ſimpliciter tenʒ ꝙ
cũ habeat admiſtratõeʒ põt eẽ ꝓcuratoꝛ. unde nõ
repellitur ſicut ſimplex religioſus quod vᷣbũ nõ 2z
uide bo.gl.que facit ad multa. xvi. q.i de preſen
tium Item in ſimplici religioſo dicit Hoſnen. j l
poteſt eſſe pꝛocuratoꝛ epiſcopi. alle. xvi.q.i. c.ſi
uere quod ueꝛbum etiam nota.quia per iura apeꝛ
te non pꝛobatur.ſed facit quod leg.= nõ.ij. q. Vij
h⸗ cum paſtoꝛis. Item nota quod ius commune iu
natur ex communi uſu patrie. ⁊ ſic conſuetudo
poteſt concurrere cum iuf communi.⁊ ſic fac ad
queſtionem tactam per glo.in. c.i.de cõſti.in.vi.
ltimo nota ꝙ archiepiſcopus poteſt niſitaꝛe
nedum ſuam dioceſim ſed etiam toram prouinci
am. ⁊æ nedum eccleſias ſeculares ſed etiam ꝛeligi
ſas ⁊ monaſteria. ⁊ ab eis exigere procuratio
nem ratione uiſitationis. ⁊æ de modo niſitandi
per archiepiſcopum.dic ur hodie bobes bonum
ter. in. ci. eo. ti. li. vi. An ãt archiepᷣs ſeu epiſco
pus poſſit uiſitare hoſpitalia qualiacũqʒ ſint.nið

— — —

* t nn ‿N., Pſnmn b

i. bes pze pr.

— —
iſs vm.ſcu P D *†ρ —

on5 Prn ſes e ,
— unD . . S
—0ο ſtu Xlcen —— — 6☛
= N S Gup
¶De cenlibus.
peꝛ Fꝛe. cõſilio.xlvj.⁊
„ xlvj. æ ↄclude tꝛes caſus.pril
qñ certũ eſt hoſpitalia eſſe ꝛeligi caſus. primus
2 2 ſ. 5 ⸗ .
epi fundata. Et p indubi ꝛeligioſa umputa aucie lec. pꝰ recitat factũ. fo inqulget e indulgenti roas n
epiſcopũ ut ĩ dicto. c. e uiſitant ꝑ epm archi deiat ibi indulgendũ. fl on Senait injeni ſanimn i
lea Lug calns ed Kr ibi glo. ſuꝑ vbo pia fane fundatoꝛis eccleſie nõ ſolum urd ad uolun ui oͤſenmann
uS ca 65 ↄſtat ꝙ ſint fũ us ſeu penſio oni põt cẽ ad Nelun
ate epi:ſʒ hñt ſig z t füdata auctori peꝛſoluenda ip̃i enctn 1 n. ger i pu
chl! na ꝛeligionis RKr teꝛtio ſeu alreꝛi ecclie qo i patrono: ſed etia ten e uſtißzern
qꝛ hñt cãpanile cum cã 7 publicitatis: Vt alteꝛi ecclie qð idem eſt. E m plt dide n haſt
um cãpana: ? ibi publi tex. colligo ꝙ, dti idem eſt. Et ex bhoc 2 ivlietn ſpanlue hr
tur quoidie qꝛ pſiptio eſt ibi publice celebꝛa colligo ꝙ Pingeꝛe põt unaʒ eccli r reßeten e fiſt
1 tio eſt ꝙ ſint ꝛeligioſi: vr nõ ad ſoluend unaz eccham obligari dinch ano i
archi. de ↄſe.dil.i. ptio eſt ꝙ ſint ꝛeligioſi: Vvr nõ um eenſum ul pẽſione . 1 alapo tobe 4
. .diſ.i.nemo:dixi in illi nõ ſit ſubi m alteꝛi ecclie. lIʒ s ſgi giton
priuele. teꝛtius caſi c. patentibus de iccta: æ ſoleo allegare i. F ſom et ond .
us eſt magi Aenn bandũ ꝙ ſoluti gare iſtum tex. ad ſoouenie , 3 vot ol
ſtar ꝙ ſunt hoſpitali agis dubitabilis ũ ꝙ ſolurio cenſt ſ. ni eoNho
oſpitalia priu qn co nõ ꝓb ut us ſeu penſionis neceſſari gognum in⸗l
