x.q.i.in.c.regẽda:⁊.c.nouerit ⁊ hoc uoluit nõbi
liteꝛ Inno. in. c. requiſiſti.j.de teſta.et s de ↄſti.
in. c.cũ acceſſiſſent:æ nõbis hoc dictũ bene. re
derẽ tũ h dictũ reſtrigẽdũ ad ſtatuta ſuꝑ ardius
negotijs:nã ſuꝑ tãgẽtibus ipos clicos duũtaxat et
nõ ſtatũ eccleſie:ſoli chici ẽt eccłe cathedraliſ ſtatu
ere porer̃t ſñ licẽtia epᷣi ad hoc bona gl.ĩ.c. Oſtõ
nem i vbo ſtatutũ de vb. ſig li. vi. ?æ peꝛ. Inn. ⁊ ĩ
c.cũ ↄſuetudis de ↄſuc. Itẽ in alio nõ plʒ dictũ
Inno. hic ut ſolus eps poteſt ſtatuere numerum
canoĩcoꝝ ĩ eccleſia.nã puto reqͥꝛcdũ ↄſcſũ.ſeu ſal
tim ↄſilium canonicoꝝ. nam regulariter ps non
ſtatuit ſine ↄſilio canonicoꝝ.ut nõ. Jo. an. c. i. de
cõſti.li.vVi.facit.xv.q.vij.epiſcopus nullius.⁊ ui
de Inno.in.c.nouit de his que fiũt a pꝛelat. ubi

tradit regulã mẽti comendanc ã ꝙ ardua non ex

plicat epus ſine ↄſenſu canoĩcoꝝ. Sʒ in aliis nõ
ardius ſufficit cõſiliũ.ad pᷣdicta fac in ar. illud. c.
nouit cũ.c. qto æ.ti.⁊.c.paſtoꝛalis ð dona.⁊ clc.
ſi uua d ꝛc.ec.in ali.qᷓnimo ceꝛto cãu:qñ uult ſta
tuẽ ſuꝑ iuribꝰ ꝑtinetibꝰ ad cericos iferioꝛes. ch
ipos clericos ſalti uocare:ut nõt ipemer Inno. i
Hõ fo ex tex. ꝙ ius canonie

nõ ·ĩ. c. cũ. UO de ↄſti.dixit ĩ. c. maioꝛibus S. de
pꝛeben. Jus vo canoiĩe ↄſiſtit in ſpiritualitate. ꝗ
nõ cadit in laicũ. ut ĩ. c. cam de pᷣſcrip.in. c. maſſa
na de elec. cuʒ ſi: ¶ Mõ ibi ꝑ eccleſiaſticos ordi
nes:ꝙ in ꝓmoucndo ad canonicatũ non eſt a iu
re ꝛequiſitus ceꝛtus oꝛdo:ſaris enim eſt ꝙ ſit cle
ricus ſolum eim in iure hẽmus expꝛeſſum ꝙ ſin
eſt ſubdiaconus non poteſt inteꝛeſſe capitulo ut ĩ
cle. ut hi qui de ctate et qualitate. credo tameu ꝙ
fm indigẽtiã eccleſie:⁊ diſpoſitionem ſuperioris
debet poſtea ꝓmoueri ad oꝛdines maioꝛcs: Hlaʒ
eccleſia. collegiata indiget ad ſui regimen preſby

teris diaconis ſubdiaconis:et infeꝛioꝛibus oꝛdi

nibus:⁊= ad hos oꝛdines fiet pꝛomotio modo pꝛe
dicto:et pꝛopteꝛea cꝛcdo ꝙ in iurc non pꝛcfiga
tur certus oꝛdo ipſis canonicis:æ pꝛopter hoc
foꝛte h̊ littera loquitur gñaliter. dum dicit peꝛ cc
cleſiaſticos oꝛdines ↄgrue ſe:uiat ad hoc quod
legitur ⁊ nõ.in.c.queris de eta.⁊ q̃i et ob.hanc
cam foꝛe i qpuſdam ccclijs ſũt pbenccc pſbüiales

——U

tio peibi
füntonrtif lheibios

gerttlcia
ac ſnie i
mkutſtſieſtf Nelt
munantgoehſhrni
eii do iin nu⸗

eratti iſ1rn
,f̃teehknitione A iuni e
W 75
airetſriun Pmimali
iſore noin Mes

Sbbintye
Gprltörr an clin cerco.

ionnticlgi timn
brmcant nſninen b
lrirvallfritii boſicll
cemdinzce rti wincom e
6eothinn orven eice
Grenk Nihrsſöfinlidrs
lingis eerimeelennad
Aceenet d.de RR d
wkmaneden drinis eſhcis
SesOcſaſdcds Aün
(erdcRacocdſecnsin dis
COhheſem nditaſentg
ghatnane,
lic Mgoh bicehnas
Nögony ufenmtrge
aceſepoſtteſe anne
Gintconnnitanrhie gn
ſanen tnrnohr gni co
li⸗ icum gcln oe
Wiugatrine
indiuin l ſtnttiſen
Clllas Iimcolige

eyennnrtcler ſan
celaſin⸗ n

Afthnennbe

ACopftn d
als hal in —

* . . 4 ler R G SEer os na . — — =⸗= e o pi, ri . A.
6 m t ſarly ra DrE 0 * 7 ſzpctrn ken e, Ird.- e K. . . . n . 2 /
dicihii (
Gna papi . „ d =2
Papi pot Unn ſſtnneen We Inſtimtio.
Gane tbflee n mor en
is Epoſſt d opj
ſe 4 atechn trign diaconales ſubdiacõales. ad h. c. ei. cui. =. c. cui de T⸗= S
n Sloleging erknaf EeAn tgeanalen⸗ ddead c, ei, cul. r. cui ¶ Irẽ nõ ꝙ nõ ualer inconſutudo :ꝛut bencficia
lliuse che Farcf eünin lracs, pꝛebẽ.li.vVi.⁊ hec nobis. ſz qꝛ z uiſum ẽ ꝙ ius ca ecclaſtica recipiant a nõ epis: ſy mtelligo iſtüß ter.
dnt onge angin gal Cices nonie nõ cadit in laicũ/quid dicẽdũ ẽ in iure me qn ſupeꝛioꝛes legitime nõ pᷣſcꝛipſeꝛunt. nã ius cõ
ns hucg niſir ön erliri . nacatus. Inno. dicit ꝙ tale ius bene cadit ĩ laicũ feꝛẽdi pꝛeſcꝛibitur ꝑ infe:ioꝛc. ad hoc c qauditis ⸗z
ilec S d cſenh qð nõ. põt g' quis eſſe ueꝛus monachꝰ ⁊æ laicus: c.cũ olim de pᷣſcip.lʒ dubitet᷑ de inſtitutiõe quo
ſa re nonni lumniinf tlenne ie ſic nõ ſolũ laici pũt eſſc coueꝛſi: ſ ct monachi: ad curã ppli. nũquid illa poſſit pſcꝛibi de qꝰ nõ.
. noꝛi ſacs e acheige n antiquitus nõ cꝛãt cleꝛici. ⁊ nihilominus eꝛant in. c.cũ ſatis de offi.archi:nec ob.ſi dicat cum
enietin Nno ualiſne ſatt monachi: ut in. l. gñalꝛ. . e epi. ⸗ cdle. . xvi.q.i. iſte tex. oquitur de ↄſuctudiuc. dz intelligi de “H
rsnoſſuntf Hü tg lnig ie gñali. Et im illũ ſtatn intelligit.c. a ſubdiacono. ſcꝛiptiõe iu nõ.i. c. cumana de clec. dico.n. ꝙ iſte
ercdione lter e nſine oncenin xciij. di.? ex h̊ ̊ infeꝛtur fᷣm Inno . laici mona tex. ſolũ repꝛobat ↄſuetudine:ut bnficia recipiant᷑
. .„ „ 2 S . — „ . . 1 el 3 u
siſansſlinel, elltsnigt chi puͦt inteꝛcſſe ſingul tractatib monaſteꝛij una a non hñtibus põtatem. ¶ Vlõ ultenus ꝙ archi
nidns ie doc Wl niuſtzccleſe ine⸗ cũ aliis que ſunt cleꝛici iu electionibꝰ:tñ pnt inteꝛ epᷣs põt in tota ſua ꝓuincia exeꝛceꝛe iuriſditionẽ
x. 3 eſſe ſi eſt conſuetudo:ncc obſtat.c. maſſana ⁊. c.ſa tollendo pꝛauam conſuetudineʒ. æ fulninat᷑ exci

ni bo ſamu de ſb.ſg l.ni⸗ N “M
i oſuaucs ge ur. Nen alo no phychai
no hen ſolges ponſ maenmenn
Ocopiercleſa. ni no iꝛici ſeſi ſin gf
Oſllum canonicop.nan legnlanter ps non
uit ſine oſtlo nonicop mn nö. J0.an. ca ge
N. Kfnat x. g Viſ epſſropus nullus.eni
Imnd in cNout de dis e füita peln ubi
adnt tegn men comendanci g erdra nener
lcan ehus ine Reiſin anocor. Syin alis no
rdus ſoffnn dſtii d Paicafnt nar lnd .
onit i c.to e 1c lonlsdemn .
unn de 1.cc n al.qino cend Gneſ ullſn
nẽ ſip iunb grinenb centes lnke 4
os leros ſali nocxrennt nöt ſpone ndi
uii e eno N M foer io iub ot⸗
adit i licũ hg peſſt i;pbecgniſ ipi
6bechg olſti in tanporalitate i
noncmi ibaib coſſitin ente
. ſt.cixt ic.meiondus.
cc; edch ualigne,
cn As ſo anit “ C 1
cͤti⸗ uich. ei Caakfaſton Ul
gecke zſ: e ad cnoricatu voncton
sin Pnonch —
gviſitus cenls 0,0e.

. mN
. irms crpreſſimg i
cus ſolumeinin ehen eſſe aplton

cꝛoſancta.de elec.ubi dr̃ ꝙ laici non pnt ĩteꝛeſſe
elcctioni:idẽ ẽt de ↄſuetudine: qꝛ illud ꝓcedit in
laicis hĩtu ? ꝓfeſiõe:ſed ſi ↄueꝛſi nõ pnt dici oio
laici:ſunt eim religioſe ꝑſone ar.in.c.nõ dubium
de ſen. ex. .xiij.q.ij. duo ſunt gna.⁊ nõ. hic glo.
2 nõ.bene hc limitationẽ ad iura que qnt quod
laici nõ pꝛeſcꝛibũt iuꝛa ſpiritualia dʒ ĩtelligi in lai
cis hĩtu ⁊? pꝛofeſſione:nõ in ↄueꝛſis.⁊ hodie uide
pꝛo pꝛedictis tex. eum glo.in.c.ex eo.in fi.d ele.
li. vi. ⁊ puto ubi eſſet collegiũ dũtaxat laicoꝝ con
uerſoꝝ:tunc ẽt citra conſuetudinem hnt iꝰ eligen
di pꝛelatos cox:ut faciũt iſti hoſpitalarij:pꝛo hoc
.c.cum olim z de arbi. ubi uidetur expꝛeſſum:ſed
in loco ubi ſunt conueꝛſi ⁊ cleꝛici: tunc ↄueꝛſi nõ
inteeꝛunt actibus ſpiritualibus ꝑ dictũ. c. ex eo.
ſed in aliis debẽt inteꝛeſſe una cũ cleꝛicis ꝑ ſupꝛa
dicta:nec ob. cle. ut hi qui.qꝛ pꝛoccdit in his qui
ſunt mancipati diuinis officijs ſcʒ ut qꝛ deſeꝛuiũt
peꝛ oꝛdines eccleſiaſticos.illi.n.nõ habẽt nocẽ ni
ſi ſint ſubdiaconi.ſecus in his qui intrant ut ſint
conueꝛſi: ut nõbiliteꝛ ſentit glo.quaʒ nõ. pꝛo iſtis
monaſteꝛiis in quibus aliqui ſunt clerici: ⁊ aliqui
S glo. fi. ibi de laicis pꝛofeſſione ⁊ hitu.
nõ glo. uſq; ad fi.? uult hec glo. ꝙ laicus cõuer
ſus eccleſie poſſit eſſe canonicꝰ anteqᷓ; recipiat 0ꝛ
dinem. contrariũ ſentit hic Inno. æ uidẽtur hoc
ſequi doc. æ certe pꝛo hac opi. conrra nidetur iſta
lia ubi dicitur ꝙ dʒ eſſe talis q deſeꝛuiat ꝑ eccla
ſticos oꝛdines zc. gꝰ opʒ ꝙ ſit oꝛdinatus anteqᷓ;
fiat canonicus:⁊ facit bec la q; cõueꝛſi non oꝛdi
nati non cenſentur idonei ad ſeꝛuiendum eccliis
indiuinis. Item collige ex hoc ⁊ ex lr̃a: ꝙ canoni
ci tenentur reſideꝛe æ ſeꝛuire eccleſie ꝑ oꝛdines ec
cleſiaſtico. Abbas.

X frequentibus. ſiim

cioꝝ ſpectat ad epiſcopos uel coꝛuʒ offi

ciales. h. d. pꝛimo abuſio. fo refrenatio ibi unde.
teatio ↄfirmatio pape ibi nos. ¶ Hõ pꝛimo ꝙ ĩ
ſtitutio in bnficiis eccleſiaſticis ptinet de inre cõi

nm. . . — — 2 —
ag epm: ut hic ⁊ in. c. cũ exiniũcto.j.de heꝛeticis

in fi. ? faeit opi. Jo. an. in. c. qqᷓ de elec.li. vi.
⁊ in.c.cũ in cũctis.e.ri.ubi dicit ꝙ collatio ſen in
ſtitutio nõ ẽ ppꝛie iuris epalis cũ multi habeant
collationẽ ſeu iſtitutionẽ no epᷣi. nam ceꝛte hic ui
des oppoſitũ: æ ꝙ infeiioꝛes qñz habebant pꝛoce
dit de iuꝛc ſpãali. ad h. xvi. q. vij. omnes baſilice

cationem in eam ſeꝛuãtes.qð ẽt ſentit h̊ Inno. et
nõ tradas obliuioni hꝰ dictuʒ qꝛ limitat nõ. in. c.
paſtoꝛalis de offi.oꝛdi. eſt.n. iſie caſus in q aꝛchi
epiſcopus exeꝛcet iuriſditionẽ in dioceſi ſuffraga
neoꝝ ſuoꝝ.⁊ uide glo.quc hic ſentit.ix.q. iij.i ſũ
ma. Si g' epiſcopus ẽ negligẽs in tollẽdo pꝛanã
ↄſuetuqinẽ ꝑõt archieps ſuam iuriſditionem exeꝛ
ceꝛe.
nare excõicationem ipſo facto cõtra renẽtes bene
ficia ſine leginimo titulo: ⁊ ſic põt infeꝛioꝛ augeꝛe
penã iuris in ſtatuto ſuo.⁊ pꝛo h̊ tex.in.c.ut g'aꝝ
de conſti li.vi.uide glo.in cle.ne rõani de clec.2z
plene ꝑ Jo. an. in. c. fi. ð offi. archipᷣ. lrimo
nõ ⁊ tenebis ſempeꝛ menti:quia nullibi cꝛcdo ita
foꝛe exp eſſum/ꝙ a ſñia excõicationis lata peꝛ ſia
tutum archiepiſcopi ſeu epiſcopi poteſt pꝛopꝛius
eps excõnicatꝰ abſoluẽ pᷣus ſanſfatione pꝛcmiſſa.
un neceſſe nõ cẽ ꝓ abſolutõe ad illũ qui ſtatutũ cdi
dit:hoc ꝓbat hec lr̃a ſic iducendo. nam ſolus ar
chiepᷣs hic excõicatõem ꝓtulit æ iñ papa mandat
oĩbus ſuffraganeis:ur illũ nõ relaxent:niſi ſatiſſa
ctione pꝛemiſſa:gꝰ poſſunt abſoluere.licer ipſi nõ
excõicauerint:ſed eoꝝ ſupeꝛior:et hoc tenet Jo.
an. hic ⁊ in.c.graue.ð pꝛeben.⁊ archi.xvij.di.ſu
per ſũma:nã nõ devet eſſe maioꝛis potẽtie cã ĩfe
rioꝛis ꝙ; pape:ſʒ a ſnia canonis pape põt qlʒ epᷣſ
ꝓpriũ ſubditũ abſoluere.ſi papa ſibi nõ r̃fuauit
abſolonẽ: ut ĩ.c.nuꝑ de ſẽ.ex.gꝰ foꝛtiꝰidẽ qndũ ĩ
ſnia eãonis iferioꝛis.ſecꝰdic ĩ ſnĩa lata ab hoĩe.i.
ñ ꝑ niã ſtatuti:qꝛ ab illa nõ abſoluit:niſi qui eã tu
lit uel ſuꝑioꝛ ad h fac̃.c.paſtoꝛaliſ ſo rñſo ð offi.
oꝛdi.=.c.cũ ab eccliaꝝ.e.ti.tcui ĩ.d.c.graue ⁊ ſic
rꝑio. Jo. an h̊ tenẽ. Et an r bõas
reglas in mã excõicatõis. n gl. i Vbo officia
liũ nõ gl.iũcto tex.ꝙ uicariꝰ epi põt ex offõ ſuo
iſtiruẽ z alibi n ita bnꝝn batur ↄtra h̊ fac.c.fi.de
offi uica:li.vi.ubi dʒ ꝙ niſi ſibi expᷣſſe ↄmittatuꝛ
nõ põt bñficia oferre.So.illud.c.loquit᷑ ĩ collati
one:iſtð ĩ iſtitutõe nã lʒ collatio ⁊ iſtitutio ſepe ſu
mant᷑ ꝓ eodẽ.tm ĩ ueritate ĩter ſe drẽ̃nt:ut dicã la
tiꝰ i:c.ſe.nã ꝓpye ĩſtõ fit ð pntato ꝑ prõnʒ:⁊ ſic ẽ
qdã collatio nõ libera.qꝛ ex qꝰ pntatꝰ ẽ idoncus
dʒ iſtitui ꝑ ſuꝑioꝛc̃.xvi.q.vij.dece:nimꝰ.j.de iui
pa c.nõbis:ſʒ collatio ẽ libera qn.ſ.ſine pntatiõe
alicuius ſuꝑioꝛ ꝓuidet alicui ð bnficio.iſia.n cũ
ſit qᷓdã dõaꝰ nõ trãſit ĩ nicariũ:qꝛ nõ c viſile ꝙ ĩ
gnali oceſſiõe tꝛaſcat ca que in ſpẽ nou ecẽt quis
&

tẽ nõ ſuꝑioꝛẽ poſſe ꝑ ſtatum ſuum fulmi/ ſe⸗ ſPnn e H,frn e,

paA nmat
4 9 444
7

PIadtr
— z11e0%
Jn
1IInνν

5 1I An

W rtne .

. Pner anen n t nSele Pezet ſan

:X. X

¶De Inſlitutio.

cõceſſurus:ut in dicto.c.fi.ſj inſtitueꝛe ẽ neceſſita
tis. nec eceꝛcet᷑ aliqua libeꝛalitas meꝛito iſta in ge
neali cõceſſione trãſit in uicariũ. Siłe uidem ꝙ
ius iſtituendi trãſit in capłin ſede uacãte in. c. cuʒ
olim de ma.⁊ obe.ſz nõ ſic ius ↄfeꝛẽdi.i.c: unico
ne ſe. ua. li. vi. æ boc cõiteꝛ tenet᷑ iõ nõ inſiſto. poſ
ſet. n. cauillari lra: ut ĩtelligat᷑ de illis officialibus
quibus hoc fuit ſpeciſice comiſſuʒ ꝑ boc relatiuũ
qui qð bẽt reſtrigeꝛe ad pcedẽtia iux nõ. p& Da.
in.l.oẽs ppli.ff.de iuſti.⁊ iure ⁊ ꝑ Calð.i.c.fi.de
clicis nõ reſi. ¶ In glo. in v recipiũt. ibi de iuꝛe

pa. pꝛetcꝛea dic latius:ut ibi dicet᷑. Ibi de cõſẽſu

capli melius diceꝛet de ↄſilio: q; ſic dicit tex. quẽ
gl. allat. ſ. c. nouit. In eadẽ i fine. dic ut dixi õð ꝙ
regularit᷑ iſtitutio ꝑtinet ad epm ſz de iure ſpali iĩ
cenis bnficiis qnx ꝑrinet iſtitutio ad infeꝛioꝛc ui
de bo. gl. in. c. ;qᷓ; de elec.li.vi. glo. i neꝛ
bo offlicio ibi legatiõis.gl.hoc adiecit metu otra
rij ſi opponeꝛet᷑ de.c.paſtoꝛal de offi oꝛdi. ubi dẽ
qy archieps niſi in caſibus a iure expᷣſſis non ha
bet iuriſditioneʒ in ſubditos ſuffraganeoꝝ ſuoꝝ:
mñ pᷣ excõicauit ſeu excõicationẽ ꝓrulit ĩ oẽs de ꝓ
uincia ſua Glo. ſoluit ꝙ fecit tanᷓ legarꝰ. nã ar
chiepᷣs comerxẽf.ẽ legatꝰ in ꝓuincia ſua ex antiq
pꝛiuilegio: ſʒ ʒ b facit:quia tex.ſoluʒ ſe refeꝛt ad
dignitatẽ archiepalem. Inno. 2z alij doc.ponunt
alias ſolu. Et p ꝙ hoc potuit faceꝛe ranq; metro
politanus rõe notoꝛicratis: nã notoꝛia cꝛia ſubdi
roꝝ ſui ſuffraganei põt archieps punire: ut in. c.
romana.F. notoꝛia de cẽſi. li.vi.⁊ nõ bene hunc
caſuʒ:qꝛ extẽdit illũ tex.nam ibi loquit qn archi
eps uiſitat:⁊ tñ doc.cõiteꝛ hic ſẽtiũt ꝙ ꝛ0e noto
rietatis delicti põt in ſua dioceſi exns delinquẽteſ
ſua ſũtia afficẽ. Scda ſo. ꝙ ꝓpt negligẽtiaʒ ſuffꝛa
ganeoꝝ in extirpãdo prauã ↄſuetudinẽ archieps
ſuccedit in iuriſditõe:et nõ hũc caſum generalẽ ut
ſola negligẽtia epi dcferat iuriſditionem in archi
epiſcopũ:⁊ hoc t enuit gl. in. d. c. paſtoralis gliter
tiñ ibi tenui. Tertia ſo.⁊ nõbilioꝛ ꝙ ĩ ↄcernẽti
bus totã ꝓuiuciã põt archiepᷣs iuriſdirionẽ exer
cere ẽt in ſubditos ſuffraganeoꝝ: nã hic ioleuerat
ↄſuetudo in tota ꝓuincia: ut clici ꝛecipẽt bñficia
ab aliis ẽ; ab cis: ⁊ dictũ nõ.er uide qð z di
xi. ¶ In gl. pek. ibi tales excuſat ex hoc dicto gl.
iũctis dictis doc. potes colligẽ ꝙ bñns bnficiuʒ ſi
ne titulo ltimo iuſto cnoꝛe ductus nõ teuet᷑ ad ꝛe
ſitutionẽ fructuũ. Secus ubi ignoꝛãtia fuit cꝛaſ
ſa: et uide qð dixi in. c. dilecto de pben. ? ĩ. c. Gꝛa
uis de reſti.ſpoł. In glo. fi. in fi. vult ergo glo.

w regulłr nõ põt inferioꝛ abſoluẽ a ſñtia excõica

tionis quã papa oↄfirmauit.quaſi abſolutio ſibi
reſeruetur ꝑ cõfirmationẽ:ſed dic plenius cõpꝛe
bendendo mentem doc. ꝙ aut ſñtia cõfirmata fu
it lata ab homine.i.non ꝑ uiam ſtatuti:et tunc ꝓ
cedit dictũ glo.nam ꝑ cõfirmationem aſſequit ni
res ac ſi fuiſſet lata ab ipſo ↄfirmante.qꝛ oĩa nr̃a
facimꝰ æc᷑. ut in.c.ſi apoſtolice de pꝛcbẽ.li.vi.naʒ
ſi papa tuliſſet ſntiaʒ nemo poteſt ab illa abſolue
ꝛc. qꝛ?. in.d. c: paſtoralis:ſed ſi ſentẽtia fnit lata peꝛ
ſtarutũ:tũc ↄfirmatio non tollit poteſtarem alijs

ſupioꝛibus abſoluẽdi:q; ſtatutũ ĩferioꝛis ↄfirma
rũꝑ papã nõ dʒ eẽ maioꝛis ꝛoboꝛis ꝙᷓ; ſtatutum
pape. Sed a ſnia lara ꝑ ſtatutũ pape pnt epi ab
ſoluere: ut ĩ. d. c. nuꝑ ergo foꝛtius a ſũia lata per
ſtatutũ ↄfirmatũ qð nõ.⁊ faciũt hec ad ĩtellectuʒ

illius. c. nuper.

itui initis clericis ecclłe. b. d. ¶ Nõ. p
mo ꝙ in ecclijs ĩ quibꝰ numerus caonicoꝝ nõ ẽ
determĩatus nõ tẽnt᷑ cauonici aliquẽ recipere ad
mãdatũ cuiuſcũqʒ ultra qᷓ; facultates eccleſie ſup
petãt:⁊æ nidet᷑ ex uerbo ſtatuimꝰ ar. ꝙ legatus ct
cardinalis nõ poſſit & boc ius diſponeꝛe: qm nõ
põt uenire ↄ ſtatutũ papc in piudiciũ pꝛiuataꝝ ꝑ
ſonaꝝ maxie nõ exñte cᷓ rõnabili.ar.cle.ne roma
ni de elec. facit qð nõ. glo in. c. dilecti S. e.? ꝑ gl.
in. c. fi.de here:li.vVi. ð. fo ꝙ cleꝛici licite ui
uunt ex redditibus eccleſie. qꝛ nõ cogũtur eſſe in
eccleſia ſine ſipedte ilim nõ. ibi uel iuitis
ar. optimuʒ ex tex. pꝛo iſtis qui rcpiun Elne
bendis de quibus dixi in. c.dilecti S.e. Mn gl.
ij. in fi. nõ. ex glo. ꝙ ꝑ iueſtirurã ꝓpꝛie ſũptã traſ
f rt᷑ poſſeſſio ꝛei de qᷓ fit iueſtitura nec glo. ſentit
ↄriũ in fi ſed illa ꝑs ultia ꝓcedit qñ ĩueſtitura ſu
mit᷑ ꝓ collatõe:⁊ ſic ꝓ iuris tranſlatõe:et de hac
mã uide ꝑ Hx. ĩ regla pria de ꝛcgu.iur.li.vi. et

. Vltꝛa facultatcs
Bcetoꝛitate. n cber guiei

Jo. an. poſt Oy:bic dicit ꝙ ĩſtitutio eſt iuris ali

cuius bñnficij trãſlatio.ĩueſtitura ẽ quaſi cõfirma
tio ipſiꝰ iuris. Inductio aũt ĩ poſſeſſionẽ execu
rio. Sʒ Fʒ h̊ dicra n eſſz dr̃ia ĩteꝛ iſtirutionẽ 2 col
latõeʒ:cũ mm iſta differũt int ſe: ut pʒ i. c. cũ in illiſ
de pᷣbẽ li. vi. Ideo expedicdo hãc mm lanus et
clariꝰ quã ꝓſequãt doc.¶ Aduetẽdũ ꝙ in iure
hẽemꝰ mlia nõbilia. nã pꝰ repit᷑ electõ pntatio ofir
matio inſtitutio collatio/⁊ iueſtitura Electio vpe

cẽ qñ canõici alicuiꝰ ecclic eligũt pᷣlatuʒ:et de hac
electõe het õ ð elec.ĩ. c.i. ⁊ ꝑ totũ:⁊ ꝙ ius tꝛoſfe
rat ex elcetõe. vide gl.nõ.i.c qto.lxiij.di.⁊ plene

tetigi ĩ. c. traſmiſſa de elec. Mntatio vo ꝓprie ꝑ
tinet ad pronũ: ut.j.de iurepa.ꝑ totũ:nec traſfer
tur aliqð ius ſpũale ex pñtatõe:ſʒ pntatꝰ ſi ẽ ido
neus dʒ iſtitui p ſ̃ upꝑioꝛc. xvi. q. vij. cernim. Cõ
firmatio vo ꝓpꝛie fit de ellectõe: nã qꝛ ius ẽ traſ
latuʒ ꝑ ellectionẽ nõ ẽ neceſſe ꝙ ſuꝑioꝛ ofcꝛat ul

iſtituat: ſʒ qtin cõfirmet electõcʒ iꝗ factã ut in. c.

nibil S de elec Inſtitutio vHo ẽ triplex. ꝓpꝛie aũt
ſumit᷑ ĩ iure ꝓ trãſlatiẽc iuris.nõ libeꝛa a ſupioꝛe
fea:q.ſ pñtatꝰ ꝑ pponũ ĩſtituit nã ibi trãſfeꝛiĩ ius

plenũ:cũ pꝛonus nullũ ius ſpũale trãſtuleꝛit:ſʒ eſt

illa rñſlario nõ libeꝛa:qꝛ ſuꝑioꝛ uelit nolit teneĩ il
lud ius ↄfene ĩ pntatũ exq ẽ idoneꝰ:⁊ in H iſtitu
tio difeꝛt a collatiõc:qꝛ collatio ꝓpꝛie ẽ iuris tñſ
latio libera. qꝛ bns collatõem bñficij nõ tẽt ofer
re iſti nel illi: ſy libere cui uult dũmõ ſit idone: ut
i. c relatũ:S.ð pbẽ.iõ ius ĩſtituẽdi ⁊ ofirmãdi taa
ſit ĩ capłʒ:ſeð uacãte.ut ĩ.c.i.ð ĩiſti.li.vVi. i. C. uz
oli de. ma. æ obc. Sʒ ius libẽ cõferẽdi nõ trſit i
capłʒ ſi collatio ſpectabat ad ſolum cpm: ut in.c.
uno. ne ſe. ua.li.vi.quandoqʒ inſtitutio capitur

(cctüigſſſone witſße
4

gtve⸗
ueſiſeſenn neſtuman

ifcitvenütis
iGntiüicf nmſn Uudeß

„

roſeſo ponken uct i
ogsiteini bin oin n.
füicisgtet Mmicͤne⸗
ruftudifch, enmlnsäin
eſlis. Gcdintmiitiſi
PsmNlne a
iſnckamindch.rdd
n dien edide a
nCnſten deſtcanelie
ſoffnndenteder (
bonc go factter in s
in ollio ginl nepes ipin
ſnt rfaitbusenle Ctiid
eiit ſfnririnz animni
nſtrne; nith insi
ſeliſtisg ececöcnine⸗
geſtalttg mnd apin
Mulinininnnmerneche t
eqt lotriami ncm
mmun ialliumi
enſanscnonicoriſ fi

ſe ſtbuoftnnoi n

imeusnoh bej nuchro efe

. Batortte A nluns

lon Gcherans
n dan nins clerigg ec
i mi ubenumens amnicc i
i diid l onici gin ecſpere gg
kni⸗ u 460 hultne⸗ calleſe ſup
Atminn gr.
Ardindis dd deſtg3
uinuaeſi s rrgen
cnrez n Wcſoler gnnö
Kunn en Mein iinciciginmn
n nd ardniblin deneton
.facit d no⸗ inc mizetog,

elſl fociciſcent
H. r faclinbne e vn⸗ cogütur cſein
o ſe poͤhis Glimo rö binc inte
rimcr eer hio ſſg ni vapinn
doce ibus dir in. c cllaan e. ng.
nfirͤ er glo p leſturj ppuie ſipti mi⸗
poſeſto a ge j ft ineſimm nec go ſentt
jinfiſcc ilg ps uli⸗ peedit an iveſtirura ſu
P collatoe:: ſc p inris munſlaröect ge hac
nide Djiirege prig de vgn inr.l. Fi er
an doſt D bic dicit g ſimno et iuris ali
s Duſici widado vetuara e anaſi cöſirman
dhſt ims Indeta ini oſſione ren
Gßcnd GGefniterſttnnone 1cl
oezeci i in affeinini ſem i n
de N. No anehitotic in ansdr
n qni pſegni Miriignnn
n' min nobila nip ehi Ardinutch
mo inſintih olano t iuefimn Algann
amnöre alni bcle cgitplnnza ceh
nöici alcn ccclie git phoiec e
n 7 totiic is luglte
coe haͦ 55e i cipt⸗ tiſcis hen
tae ſbim o
ugi ĩcninnſi cecle. . 1b toii net aſtt
s ſobale cr pntatoe:c Pnne
dſminn nig Nnmn ,
Nschiſtmib ſchin Eer n riwil
do Pieft eclece. nd
dlemtonen ccertcz iü falil ntt

rnr an r r DPrn Aℳ:

¶ De Inſtitutio .

p collatõe libeꝛa ad h.c.S. ꝓximũ.qnqʒ vo capi
rur ꝓ iſtitutõe auctoꝛiʒabili que fit quo ad curaʒ
ppli tm. vVt ſi collatio bñficij ſpectat ad iferioꝛeʒ.
p cura ppli n exẽpti recurritur ad epm:ut in.c.
una de ca.mo.li.vi.qnq; iſtutõ capitur ꝓ iductõ
ne ipoſſeſſionem: ? iſta ptinet ad archidiaconum
de iure comuni. nã põt traſlatũ ius ĩ bnficiato:ar
chidiaconus bʒ ĩducere illũ ĩ poſſeſſionẽ corpõa
lem ut i. c. ad bec.c. ut nẽm de offi. archi. quid

zt ſit collatio pʒ ex prtdictis ⁊ idem pʒ ĩ qꝰ diffẽt

abinſtitutoe Inueſtitura at qnqʒ ut dic glo. ſuif
ꝓ inſtitutiõe corporali.qnqʒ collatiõe.ſʒ aduer
te latius. qnqʒ pus nulla precedẽte collatiõe fit iĩ
neſtitura:qꝛ dicit ſupior capiẽdo forte anulũ uel
birectũ.ĩneſtio te ð talli bñficio ẽ tũc tal iueſtita
idẽ ẽ ꝓpᷣe qð collatio.qꝛ ſatis oꝑat᷑ ex q tranſfeꝛt
ius ĩ iueſtitũ . ut nõ. Jo. an. in. c ex tranſſiniſſa de
clec. qnqʒ pᷣus preceſſit collatio ul inſtitutio ſen 5
firmatio. æ ſubſequitur iueſtitura. puta ꝑ annulũ

birectũ uel qᷣd ſile. ⁊tẽ ſi fit ĩ abũtia rei de q̃ iueſti

tura ẽ qᷓi ↄfirmatio iuris pcedẽtis.⁊ relinquẽ qſi
bnficiũ i ſuis maibus.nã uidet᷑ ſuꝑior yrum i eo

é illud bñficiũ iueſtitũ tranſferre.unde poterit ap

orehẽdẽ poſſeſſionẽ ꝓpa aucte. ſʒ peꝛ h nõ tranſ
fert poſſeſſio coꝛpoꝛał:qꝛ ꝛcqrit᷑ ĩ aphenſiõe ipſũ
coꝛpus niſi aliud hẽat oſuetudo iuxta ca que ba
bẽl i. c· ij. ð ↄſue.?⁊ ꝑ Inn.i.c.cũ liis ð iſti.ſpol.
ſʒ ſi fit in pntia bnficij. ⁊ nullus alius E in poſſeſ
ſione illius. tũc ꝑ iueſtiturã trãſfeꝛĩ poſſeſſio coꝛ
poꝛalis ar:in.l.ꝙ meo.ff.de acq.poſ.⁊ nõ.in.d.
.c.traſmiſſam ⁊ in.d.c.ij. Et ꝑ h̊ reducas gl. que
uident᷑ pꝛie ad concoꝛdiã.nã quedã an iueſtitu
ram tranſfeꝛ poſſeſſio:quedã ꝙ nõ:⁊æ hẽs ꝓpꝛiũ
ſignificatũ hoꝝ neꝛbox¶ In glo. ſ. in fine. Sʒ
p hanc glo.facit tex.in.c.i.S.e.ubi fuit phibituʒ
in ↄſilio gñali ne pluẽs ſuſcipiant q; ſuſtẽtari poſ
ſint ex redditibus eccle. Et io dicit h Gof.ꝙ po

teꝛũt iſti recipe ultra facultatẽ qñ potueꝛũt ſuſten

tari ſaltẽ parciꝰ uiuẽdo.ſecus ſi cogeꝛent mẽdica
re qð ſatis plʒ.? uide qð dixi in.c.dilectus.el.i.õ
de pben. ubi tctigi nunquid caplin poſſit recipcꝛe
multitudinẽ ultra numeꝝ pꝛebẽ. ⁊ in moĩalibꝰ ui
de qð bodie ẽ decꝛetũ in. c. unico de ſta. re.li. vi.
2 itellige iſta glo. tex. iĩ eccleſia ubi non eſt nume
rus deteꝛminatus canonicoꝝ:ſʒ fiũt poſitiones ð
redditibus em numeꝛũ cauonicoꝝ: alias nbi cſſz
numeꝛus nõ hʒ locũ receptio defectus facultatũ:

hñtur in. c. relatũ. S. ů pen A s ſo ibi maxie
i maioꝛi ꝙ ĩ ccclia cathedrali dẽnt iſtitui idoncio
res clici ꝙᷓ; ĩ aliis.qm hnit multa ardua cxplicare
cũ epis ⁊ faciũt unũ coꝛpus cũ eis i.C.nouit. ? in
c.q;to.j.de his que fiũt a pla. ¶ Et nõ. ꝙ põt
appellari eccla cathedralis ecclia maioꝛ. unde licʒ
inteꝛ eccleſias nõ poſſit dici maioꝛitaſ cũ unica ſit
ecclia hns diuerſa mẽbra.xxiiij.q.i.loquit᷑ tamen
reſpeciu maioꝛis pheminẽtie põt una dici maioꝛ.

HMöõ. 5 ꝙ clerici foꝛenſes ꝛeſidentes in ceria cccle

ſia uel dioceſi tẽnt᷑ obedire dioceſano. nã rõe do
micilij ſoꝛtiũtur foꝝ eius ad hoc.c:fi.s.de foꝛo
ope¶ Altio nõ.ꝙ deus nõ hẽt hoĩes alicuius
natõis carioꝛes:ſʒ ĩ oĩ natõe qui facit iuſticiã ẽ ei
acceptus aliꝗᷓ utilia nõ poſſũt colligi ex tex. qꝛ ſa

tis ẽ clarus. ¶ In gl. ſuꝑ. v. hereditario ibi non

facit iure ſucceſſiõis.ſʒ õ hoc facit iſte tex.nã hic
ueneti hẽbant collationẽ a pr̃iaꝛcha:æ ſic nõ iure
ſucceſſiõis:⁊ nihilominꝰ hoc repꝛobat᷑ hic ſolum
iſtituẽdo ſẽper hoĩes certe natõis ur ꝙ illa bene
ficia ſint quodãmõ debita illi natõi.un uidet᷑ col
latio nõ libera. Ex quo iĩfeꝛo ꝙ ceꝛtum beneticiũ
nõ dʒ ſẽper ↄfeꝛi hõibus alicuius cognationis:
ne tle bnficiũ nideat᷑ debitũ illi cognarõi. uñ uidt
collatio nõ libera ? ꝓ hoc bñn facit tex.in.c. uene
rabilẽ de elcc.in fi ¶ In gl. in v. uñcũqʒ ibi oẽs
erat exnci:⁊ hoc ideo qꝛ ecclcſia oſtantinopolita
na tẽ de nouo fuit ↄuerſa ad fidẽ. unde non erãt
ibi clici idegeniti:ſed opoꝛtebat ſumẽ ej neos.
In ea gl. ibi locus nõ obſtat ¶ M. bñ gl.qꝛ
er neus licite põt ĩſtitui ĩ bficio dũmodo aligs
oſtet de ſua idoneitate:credo tñ ꝙ ubi indegeni
ti eẽnt idonei ꝙ nõ dent poſtponi ꝓpter ey neos
S quo uide tex.nõ.in.c. nullus iuitus.lxi.di.et
qꝙᷓ loq̃tur ĩ epis.rõ mñ tex.ẽ cõis ad alia beneſi

cia.⁊ ect ualde honeſtũ ⁊ fructuoſũ:ut quiſqʒ in

pr̃ia ſua bencficiaretur:ut ſic unus nõ occuparet
bñficia uł ſtipẽdia alteriꝰ:nec daret᷑ mã depaupe
ꝛandi bnficia ⁊ ĩiducũt᷑ facilius ad reſidẽtiam taliſ
idigene qᷓ extrãei.alie gl.ſũt faciles. Ab.

Bm ueniſſent. Aſtimmio

nes ⁊ cuſto
die pñt de iure ſpali ad non epiſcopum

ꝑtineꝛc:⁊ pendente lite cũ dioccſano defẽdit᷑ ĩ poſ
ſione.h.d.uł ſic.ſi poſſidet ius iſtituẽdi is ad quẽ

qꝛ anteq; numeꝛus reſtringat᷑ dʒ numeꝛus adiple
it in. c. ij. . e. Abbas.

S d ecorem Cũ in eccliis oʒ

de iure comuui non ſpectat pendente iudicio pꝛo
pꝛieratis in poſſeſſione defenditur. Oiuidit᷑ ĩ rreſ
ptes. In pꝛia ponit allegatio ꝓ archiepo. In ta
eyneos iſtitui n allegatio ꝓ archidiacono:ibi iteꝛ alia./ In teꝛtia
dnt inſtitui cleꝛici ceꝛte oꝛiginis tm. ſed iteꝛlocutio:⁊ ſub eꝛtg ſoꝛma chiffinitiue ↄmiſſio:
undecunqʒ ſint: dum tamen ſint idonei. pꝛimo po ibi nõ agit. ¶M p ar. optimuʒ ex tex. ⁊ qᷓſi ex S
nit exceſſum pꝛiaꝛche. fo illũ coꝛꝛigi mandar:⁊ ñ
parenti ↄminat᷑ ga ibi quo circa: ¶ Mõ ꝙ colla

1. ir-s Pispf Irn er, v B-r z
pꝛeſſum:ꝙ iſtitutio ꝑpſonaꝝ iſtituẽdax in bñficiis? R Sen = . ane Pl n rras,
7 cuſtodia bñficioꝝ nacãtium de iure cõi ptinent

1 rchnoſt tio bnficioꝝ nõ ẽ oĩo in meꝛa prate ſuꝑioꝛis. naʒ ad epᷣm ere ora oẽs baſilicc: æ uide
latio l llieſzlbe CMi uu nin. h. de ea diſtribuerc dʒ ſiẽ bonus pẽfamulias non bnj glo. in. c. ᷓq; e elec. libꝛo. 1. Z. C. cum ex iniunc
je iſt vel l dbi ins ſini⸗ otec⸗ do ap ſe acceptionẽ ꝑſonaꝝ. qᷓ g' ualeat collatio to in fi. infra de heꝛeti. WW fo ibi quã de eon
. Sl Hr iCi tihic gliteꝛ facta. ſupioꝛ tñ peccat qui nõ bʒ apud ſe iu ſue: c. ꝙ conſuetudo poteſt concurrere cum iure
ſti cnhͤſe Gus be cverne diciũ rõis.fac. c. graue g ð pben. ſic limita ea qᷓ communi:? illud redde foꝛtius:⁊ ſic conſuetudo
ol ce nmn⸗ =M
aah ſico
ſ

„

eaerr 1 . ¾— — —
— 12 66¾ n ν re. O Se. . BB
1 rA α — P Pzyi ſee n ICain Z 1 “

cto⸗
N— 10 ſiwn 7
¶ De Anſtitntio weccun i
et uce Pß
— „ E. .2 eco ins o
diſponẽs id qð ius cõe ur̃ aliquid addeꝛe ↄcoꝛ. bauerit defectũ tituli.al.aũt regnlarit᷑ poſeſſio ſo 4 0 egon

c. ſopite.I.de cẽſibus:⁊ facit ad mãʒ:c.i.de oſti. la nõ ꝓdeſt cõtra ꝓpꝛietariũ in iudicio ꝓpꝛieta cſe cniin
1 (M53* epm cũ cõſenſu ſui capli poſſe cõ tis. ut ꝓbat ĩ. c. cum ecclia ſurrina de cauſa poſ c nſac ſte in,
ſeſſio.? ꝓpꝛietatis.¶Wõ.ibi adiuraſſe iũcto fi. 4 ichecn e⸗ vue
.

le

n. zy⸗ X rae ſſ uf

cedeꝛe ĩferioꝛi dignitati iura ꝑtinẽtia ad dignita tis. ¶ gnitchen z
tem ſuã. Et nõ. ꝙ ↄccſſio ſemel facta ꝑ unũ epᷣm ubi ꝑ iuramentũ uł ꝛõe iuramẽti imponitur ſilen eſc auln ihu
cũ cõſenſu capli non põt ꝛeuocari ꝑ ſucceſſoꝛem. tiũ aꝛchidiacono.ar.optunũ ꝙ ex iuramẽto põt rn ilin itmm⸗
Mõ qᷓ̃rto ar. optimũ ex tex. ꝙ archið. ð iur̃ co agi ⁊ excipi cõtra iurantẽ ut ↄpellatur ad ipſius tatfn varlii
mnuni nõ hʒ cuſtodiã ecchiaꝝ uacãtiuʒ. tẽ nõ. obſeꝛuantiã. Et iduci hec la ad qõeʒ nũquid ex I 6 ihuͤm / i⸗ ſſſot
ꝙ vba gñalia ꝓlata ad ↄplacẽtiã alicuius nõ in iuramẽto exiudiciali detur actio uł officio implo e ieim Prul
ducũt oblonẽ ſeu diſpõeʒ. ad hoc quottidie allat᷑ rando de quo.j. latius dicam. ¶ Mõ. ibi uel ad 4 ee L'hn
iſte tex. ʒ eim gñaliter iſte archidiaconus dixerit petitionẽ ⁊c.ꝙ eecleſia põt perere:ut nnicuiqʒ di u l Mo n heßdi
ꝙ de oĩbus ꝛedditibꝰ faceꝛct ad placitũ ſuuʒ:nõ gnitati ĩferiori in ea exñti fuetur ius ſnũ integx ſigrlin ahnn onis
m ꝑ hoc fuit obligatus:ut illas libeꝛates dimit etiã ſi exñs in illa dignitate aliquo impedimento NN. idie

teret ad uotũ epi:⁊ facit qꝛ vbũ placet impo:tat
arbitriũ boni uiri.l. thais..ſoꝛoꝛem.ff.de fidei
cõmiſ. e Tead a⸗ nos igit᷑ iterlocuti fuimus
ꝙ ſatia poſf. ðꝛ iterlocutoꝛia. glo.in.c.fi.ð iudi.
et in. c.cũ ad ſedẽ de reſti.ſpo.dicit ꝙ eſt diffiniti
na.glo.in.c.ↄſultationibꝰ ̊ de offi.dele. dicit ꝙ
eſt quaſi diffinitiua ¶ Itẽ nõ. ibi ul ipediretur ꝙ
licitũ eſt ad redimẽdum vexatõcʒ ſuaʒ uti verbis
generalibus ad ↄplacẽriã illius de cuius uexatõe
timetur. ¶ Item nõ. ꝙ licet cõfeſſio emanet cum
certa qᷓlitate nihilominꝰ põt aduerſarius ꝛcciper̃
ↄfeſſionẽ:qᷓtenus facit ꝓ ſe ⁊ reiceꝛe q̃litateʒ q̃te
nus facit ſe dũmõ illaʒ q̃litatẽ ſit aliqᷓ ſtricta
pᷣſumptio:ita nõbiliteꝛ colligit̃ hic iũcta glo. Nã
archiepᷣs bic fatebat᷑ ↄfeſſioneʒ fuiſſe factã ꝑ pre
deceſſorẽ:ſed dicebat eam fuiſſe ꝑſonalẽ ⁊ ſtatur
cõfeſſioni archiepi ꝛeſpectu ↄfeſſiõis: ſed qᷓtenus
diẽ̃ ꝙ fuit pſonalis ĩcũbit ſibi onus ꝓbãdi:qꝛ ex
lõgeua ⁊ ↄtinuata poſſeſſione archidiaconorum
erat pᷣſũptio ꝙ eſſet realis:⁊ ſic pᷣſumebat᷑ ↄ qua
litatẽ adijectã ofeſſioni archiepi:⁊ optĩe facit iſte
tex. ad nõ. ꝑ Maꝛ. i. l. aurelius.ĩ. F. irẽ queſijt. ff.
de libe. legata . ubi dic ꝙ ſi ↄfiteoꝛ me occidiſſe
ſempꝛoniũ ad ↄfeſſionẽ meam poteſt adueꝛſarius
capere ↄfeſſionem ↄ me reſpectu occiſionis:er re
pellere qᷓtenus ẽ pꝛo ſe.reſpectu defenſionis quia:
pſũptio ẽ ↄtra occidentẽ prĩia frõte cum ſit actus
a iure dãnatus:⁊ iõ icumbit mibi onus ꝓbandi
qð ad defenſionẽ feci:⁊ hoc bñ nõ.nã tegulaꝛiteꝛ
.nõ põt quis reciꝑe ꝑtem ↄfeſſiõis ꝓ ſe ⁊ ꝑtẽ ricẽ
ex quo ↄfeſſio emanat ſub certa qlitate:⁊ cõtinet
unũ fqm ut nõ.in.c.i.de ↄfeſſis li.vi.⁊ ĩ.d..itẽ
queſit ⁊ in l.ſiquidẽ dę exceptio.dixi in.c.bone.
.ij. de poſtu.pla. ¶ Alteꝛius nõ. ꝙ poſfio ↄtra
ius innata nera pᷣſumptõne alicuius tituli Iʒ clare
nõ conſtet de claritate tituli:ſufficit ad repellendũ
pꝛopꝛietariũ illius iuris:niſi clare ꝓbet defectum
tituli pꝛeſumpti.⁊ ẽ in hoc iſte tex.nõbilis limitãs
mnltũ.c.cũ ꝑſone de pꝛiuil.li. vi.qð ſic declaro:
nã ius cõe hic facicbat contra archidiaconum cet
pꝛo archiepo eꝛat poſſeſſio:æ eius titulus pꝛeſum
ptus.qꝛ claꝛe nõ ↄſtabat ꝙ conceſſio fuiſſer facta
archidiaconatui realiteꝛ: ſed ꝓpteꝛ pᷣſumptionem
que eꝛat pꝛo eo:qꝛ ↄſtabat de ↄccſſione ꝑ ↄfeſſio
nẽ archiepi:pᷣſumebat᷑ ꝙ eſſet conceſſio realis ex
lögena ⁊ otinuata poſſeſſiõe iuuata hac pᷣſũptõe
ſufficit ad repellẽdum archiepᷣm niſi archieps ꝓ

ageꝛe nõ poſſit:æ ẽ in hoc bonus tex.ut nõ ſoluʒ
epᷣs ageꝛe poſſit ꝓ eccleſijs ſibi ſubiectis:ut in. c.
fi. de ſucce. ab inteſt. Sed quelibʒ eccha põt agef̃
ꝓ iuribus dignitatuʒ:⁊ bñficioꝝ ſuoꝝ in ipſa ec
cleſia:qꝛ ĩteꝛeſt eceleſie ut mẽbꝛa ipſius in ſua in
tegritate ↄſeruent ¶ Itẽ nõ ibi ? peꝛ nos metip
ſos:⁊ tene menti hũc tex.ꝙ ſuꝑioꝛ ex officio ſuo
etiã non implorato põt ↄſule e eccleſijs. maxime
qn ꝛectoꝛes eaꝝ ex aliquo impedimẽto nõ poſſũt
ageꝛe:et nõbilit facit iſte tex. ꝙ ſuꝑioꝛ põt indul
geꝛe ꝛeſtitutionẽ in itegrũ eccłie non petẽti: ſic et
in minoꝛi ĩ.l.iiij.F. hoc aũt iudiciũ.ff. de dã.jfec.
ubi nota. p Mar.⁊ alios ꝙ iudex põt ex offficio
cõcedeꝛe ꝛeſtitutionẽ in itegrũ minoꝛari:⁊ alit᷑ ex
officio ſuo ſibi cõſulere ⁊ hoc ꝛõne publice utilira
tis.ſic limita nõ.ꝑ Inno.in.c.ad noſtrã de iure
iuran. ⁊ in. c. qm ut lit. non ↄteſta. ¶ In glo. i.
ibi ſi in plebibus.illud.c.facit ꝙ; cuſtodia cccleſi
arũ uacantiũ ꝑtinet ad archidia ⁊ ad hoc.c.glo.
nihil.j.rndet:ſed dumtaxat examinat articuluʒ in
ſt tutiõis in quo ur̃ habeꝛe bonũ intellectum:ſed
non explicat. Sed conclude ueritateʒ ſic ꝙ colla
toꝛia inſtitutio tiruli peꝛtinet de iure cõi ad archi
epiſcopum:vnde in tota ſua dioceſi habet intẽtio
nem de iure cõi fundatã: et ultra iura allegata in
glo:vide tex. in.c.cũ ex ĩiuncto in fi.de heꝛe:vbi
diẽ tex. ꝙ tã inſtitutio qᷓ; deſtitutio de iure cõi ꝑ
tinet ad epᷣm. vñ in aliqua iuris ꝑte reꝑit᷑ inſtitu
tionẽ ſeu collationẽ ꝑtinẽ ad ĩferio:ẽ ĩtellige ð iu
re ſpũali puta ex pᷣuilegio nł pᷣſcriptõe.⁊ ſic ĩtelli
ge.c.ſeqns.⁊ uide bonã glo.in.c.qᷓ;; de elec:li.
vi. ⁊ qdð nõ. Jo. an.ĩ ꝛegla qð ob grazʒ ð ꝛeg. iu.
i mercu.⁊ idẽ diẽ ĩ ↄfirmatione elec.fce ad digni
tatẽ ĩferioꝝ.hʒ.n.epᷣus de iure cõi ius ↄfirmandi
Et ſi electio ſit facta de abbate.uið tex.iũcta glo.
xviij.q.ij.in.c.i.⁊ idẽ dic de electiõibus epoꝝꝛe

ſpectu archiepᷣi g de elec.ĩ.c. nihil ⁊ uide qð legi
tur ⁊ nõ.i.c.cupiẽtes.e.ti.li.vi.Et cuſtodiã ecle
ſiaꝝ uacãtiũ ſeq̃t ius ↄfeꝛẽdi.vñ tene hãc ꝛeglaz.

ꝙ qui hʒ ius iĩſtituẽdi ſeu ↄfeꝛẽdi hʒ cuſtodiãilli
ecclie nacãtis:ut ẽ gl.nõbilł cõi appꝛobata ĩ.c.⸗
uos de offi. oꝛdi.quꝗ ſẽpꝑ nõbis:vñ cũ de iur̃ cõi
iſtitutõ ptinear ad archiepux. idẽ põt dici ðᷣ cuſto
dia Eöbi m̃ ꝙ pᷣſcriptio iſtitutõis cxrcdit ſe
ad cuſtodiã:qꝛ acceſſoꝛiũ ſeq pncipale:ut i ꝛegla
acceſſoꝛiũ.l.vi.⁊ ð hac cuſtodia.uide quod plene
dixi in.c.bone de appellationibus. Sed iſſit utio

n n ſgſerenlean

77
.
6 „

bitigtref
porſe bi t⸗ t
4 Oone tſeqpann! 1
n aoh poni l ine⸗
4

=
☛ =
- =—
= S=

agaiiro
(daninn d toindus

ti gehni uin
ninin P zlrolcl wn
ie titatbinmo it

ngmierſir num
iuümnpihintihiel
ettönlerigtimn neindlun
Atrmgil gligniactie
ſomd lti igimn nchu
Fli innnid iili u tani
Cecn bina o nen dinir e⸗
cad Aürarniſonun de
Gbwmcbncionetnct
Dicabena irurzecd eſei
Siener uodte a dd
e Nid caiside
De aor uenana comiramer
Gone ſmn imenntt von alame.
Piodiar fonncepor ninen
miouritcileao e inunr
husſianne ttir immin
Amniitini oſtoaliae
ſuinttitfünſlrpor
mNcten,e e inanenn
ceſeßterin enöin
P ulce in zi nciceiſe
ſenſntimimnnßi⸗
unömnitgrc ni e.
ſuporinmnini, dbſi⸗ ſ.ms
imegri e i Neri
Dru e nöſe bbe,
us ſit Achiite p e⸗

8 ſnge hoſſt 1
egingn,. c
tlunin dun unhn
lclcio alelee lie e uß
Ki⸗

nn
flde rbinct Geln ee n
P ionbns gnignn acc⸗ KD
cleſ ge itneſt rnide
la ihn linsinſn in
enn . Gibieperog ne
aürunnn 9 ſpioꝛ erofffo
ain o r ſllecanlſ. gnfr.
norc ar craſno uſniv nö rſi
gere et nöbikt

fuctifte er ſipio po
errſimminigiͦſ mumene
Aola. , O. ? glos cy iucx poöt eroffieio
cedene eſfimtione in icgrü minoarier ali er
fu o ſdi cöſge r bo wre nblemitn
us clmn d Innd in ad noſri ge ie
iurmn.? ncgin Rt non ch. (Nn go i.
diſtin dedidus Aud cſncr antdcia ertei
Arü macanti punet ad archictin 1adboctg̈.
nibil riderſed donmngt eunirar uakchin
ſt mnois in quo ur hader doniͦ inteleanmml
non emplcar Ocd cone ude ennmn ſ on
wꝛia inſtimno mmuli penmner ge iure cöiod

cllcopum. vnce in on in cloef vberinin
nen de iure ci fundati er irg inta oMeganf
ier iumco in f. eber. ſ
oq deſtitmtio de ine r
ligva iuris pte fepii ſt
iferio e iclige t
ſcriptöe. ſtn

clo: Nide tex in. /
die ex ti inſtimi
nnct d ejn in agiu⸗
noni ſax olanoni prine gon
rr ſpin un cr icho ufßu

1 ge boli g0,nc chc, drinl
ge.c ſegns. nideonig e

—

OZZ Z , — . . . r1g vz dr ſe * M * —
.. pjr P.-y. laaure⸗ 497 7v ρ — p: Plaie F:dten

¶ De Inſtitutio⸗

