tã ⁊ ꝛelinquẽdi ſeclm obligat quẽ ꝛeligioni ſalrim

in geneꝛe. vnde non põt amplius ꝛedire ad ſecłʒ.

An aũ iſte ſit nerus monachus ut nõ teneat ma
trimoniũ poſtea Zctuʒ 2 difficilis qõ: æ nõ. In
no. ſentir ꝙ mrimoniũ nõ teneãt 2 ↄns ꝙ iſte
ſit nerus religioſus moueĩ qꝛ illud propoſuũ mu
randi uitã cũ ſit qdam uotũ ſolẽnizatũ ꝑ ſuſcep
tioné illius hitus ? clarius tenẽt poſti. 2 goff.
Dicũt.n. hoſti. ⁊ vincẽ. ꝙ li iſte habuiſſzʒ uxoꝛem
incognitam potuiſſet illico uxoꝛ alteri inbib eꝛe qi
H ppoſitũ ſolẽniʒ atũ cũ ſuſceptiõe illius batus
fuerit diſſolutũ ipm mrimoniũ non ↄſumatum ac
ſi ueꝛe ꝛeligionẽ fuiſſet pꝛofeſſas ⁊ dicit Joã. an.
H ſatis ꝓbare expſſe in. c. bnficium. eo. ti. li. Vj·
nbi tex. dicit bnficium illius qui ſuſcepit hitoʒ no
nitioꝝ poſſe altcri cõferꝛi ſi apparet euideuteꝛ enz
noluiſſe abſolute uitã murare: ſi mile dicit Inno. iĩ
eo qui ꝛenuntiauit ſeculo ꝛecipiendo babitum reli
gionis ul ſi renũtianit ꝓprijs nel emiſit nornz cõ
tinentie: ſecus ſi uoluiſſet nõ comedeꝛe carnes nel
facẽ aliquã abſtinẽtiã nam cãn ꝑ luſceptionẽ ba
bitus nouitoꝝ nõ ſolẽniʒareĩ uotuʒ:? ſic ſenſit in
effeciu ꝙ uotũ alteriꝰ ex tribus ſubãlib? ꝛrgule ſo
leniʒat ꝑ ſuſceptionẽ bĩtus nonitioꝝ: ut ſic ampliꝰ?
ꝛedire nõ poſſit ad ſeculũ: ⁊ cũ hac opi. tranſir B
Jo. an. ? feꝛe oẽs ſcribẽtes pꝛeieꝛ dominũ. Cã.

—

tʒ iſtos nõ eẽ ueros religioſos q;qᷓ; non pnt redi

re ad ſeculũ 2 ꝑ ↄns matrimoniũ nõ rener̃t Zctũ
ꝑ iſtos mouet᷑ qꝛ ꝑ ſuſceptionẽ bꝰ hitus non fu p
feſſio tacita uel expᷣſſa ge notũ nõ eſt ſolẽnizatum
quo ad dirimendũ matrimoniũ poſtea Zctum: ut
in. c.i.de uoto.li. Vj.⁊ iia ꝛcfeꝛt ſe ↄſuluiſſe ĩ facto
nõ ob. c nõ ſolũ eo.ti. li. Vj. ubi ẽ tex muliũ ſirin
gens ĩ mã. q epar ꝓfeſſuʒ tacite ult expſſe 2 iſinʒ
qui ꝓpoſuit uitam abſolure murare qꝛ ille tex. ſolũ
equiꝑat quo ad ̊ ut neuteꝛ poſſit ꝛedire ad ſechin
vñ fatendũ ẽ iſtũ ð q qrit ñ poſſe ſine piculo aĩe
ꝛedire ad ſeculũ:ſʒ dʒ itrare ꝛeligionẽ ſaltim laxio
ꝛem: ur h in fi.tñ ꝑ ᷣ nõ ſequiĩ quin miimonium
Ictum teneat lʒ pnĩa ſir ſbi iponẽda de tranſgiel
ſione uoti. rollit eim primũ notum racq; ſimplex
matrimo niũ ſeqns ranqᷓ; ꝑ fonius ninculum ut i
d. c.i.⁊ facit in lili. c. pe.j.eo.li.Vi.hec opi.mihi
ſatis plʒ: ⁊ adduco unã ꝛ26eʒ ad quam non uideo
Benſuʒ. uotũ nõ ſolẽniʒat: ut. ð. dixi ꝗ ad dirimẽ
duʒ mr̃imoniũ poſt Sciuʒ niſi ꝑ pꝛofeſfionẽ eypᷣl
ſaʒ uł tacitã factã alicui de ꝛeligionibus appꝛoba
tis: ut in. d. c.i. de noto: ſed cenum ẽ iſte qᷣ ſn
ſcepit hituʒ nonitioꝝ nõ fecit hãc pꝛofeſſionẽ g ñ
z uorũ ſolẽni atũ. minoꝛ ꝓbat᷑ qꝛ pꝛofeſſio n põt
fieri ſine conſenſu monaſterij ⁊ cõueꝛli. ut in. d. c.
ad apłicã. S. e. nã oʒ iit iteꝛuciar oↄſenſus illiꝰ qui
põt iſtum icoꝛpoꝛa⁊ ꝛeligiõi: ut dixi ĩ.c.poꝛꝛecium

„— ai

3..ſ monaſteriũ dãdo bituʒ nouitioꝝ nõ ĩtendit
iſtum recipeꝛe ad ꝓfeſſioneʒ imo uult expeꝛiri mo
res pꝛius g nõ põt dici iſtum feciſſe ꝓfeſſionẽ ex
illo ꝓpoſito:cum iſta ꝓfeſſio ſir quidã qi ↄctus ⁊=
inde oꝛiat᷑ recipꝛoca obligatio nõ por cõſiſteꝛe ex
pte nni tin.l. in oibus la. ij ff. 5 act. ? obli. .l. la
beo. ij. ff. de vV. ſig. optime fac. c.ſi tibi abnti. de pᷣ
ben. li. Vi. binc nõ tex. i. c. nõ ſolũ pall. ponit iſium
caſum de quo queꝛit ſeꝑarum ab eo iĩi quo. qs feẽ
ꝓfeſſionem erpſſam ul tacitã. ex ẽt ĩfeꝛĩ ꝙ iſte ñ
ſir ueꝛus ꝛeligioſus ex quo ꝓfeſſio ſua tacite ulł ex
pſſe nõ fuit recepta ſuꝑioꝛe: ut i. d. c. ad aplicam
53. e. a ↄꝛio ſenſu. Cöclude g' ꝙ ilte ð quo querit᷑
2 ↄſiles nõ ſunt ueꝛi religioſi. ſʒ peccant moꝛtalit
ſtãdo i. ſeculo ⁊ nõ itrando religionẽ ex quo ꝓpo
ſitũ habueꝛũt mutãdi ꝑpetuo nitã: rõ qꝛ ex tali ꝓ
poſito vr deo uoniſſe 2 ſic uenit S uotum ſtando
ĩ ſeculo nõ tñ obligatr ad itrãduʒ eandẽ religiõem
ſʒ põt ĩitrare laxioꝛẽ. ut hͥ nõnt᷑ ꝓbatur. hec pꝛoce
dunt cũ quis ſuſcepit bituʒ nouitioꝝ ¶ Sʒ dubi
tat quid de eo qui recepit hitum ꝓfeſſoꝝ infra an
nũ ꝓbationis. dubiũ é nõbile æ? cauſatur ex.c.nõ
ſolũ et. c. ↄſtõnem. j. eo. li. vi. ubi dr ꝙ talis obli
gaĩ religioni ĩ gne ⁊ nõ i ſpe ⁊ ſic vꝛ ꝙ cum non
fit inteꝛrim monachus alicꝰ monaſteꝛij. ſed dʒ com
pelli ad itrandũ aliquã religioneʒ ſi interim cõtra
bar i mr̃imoniũ. Sed ↄtrarium tʒ Jo. an. i. c. cõ

ſtõnem ⁊. c. unico de uoto. li. Vi. ſpe. in ti. de ſia.

reguk. v. xliij. monet Jo. an.⁊ bñ qj iſte fecit pꝛo
feſſionem tacitã in ceꝛta religione:vñ licʒ ex cena
cã nõ obliget᷑ alicui religioni in ſpe in ꝓfeſſus fu
it ĩ ea religione appꝛobata. Et ex bac roõne põt in
feni ad id quod. S. dixi otra Joannem an. bic et
Inno. ꝙꝙ cum iſte qui ſuſcepit babitum nouitij ũ
feceꝛar pꝛofeſſionem eꝛgo non poteſt dici religio
ſus nec debet impedire matrimonium ſequens et
hec nota.quia ſunt quotidiana. n glo. iij. ibi
nidetur habeꝛe locum: uult eꝛgo glo.ꝙ hoc. c. ho
die coꝛꝛigatur peꝛ. c. ſtatuimus. quod non ꝓcedit.
non enim conigitur: ſed declararur: uel dic ꝙ iſt
.c. pꝛocedit quo ad eccleſiaʒ quia eccleſia nõ com
pellit ipſum niſi euidenteꝛ appareat ꝙ uolueꝛit ni
tam mutare: ſed quo ad iſtum ingreſſum non eſt
neceſſe ꝙ appareant bec ſigna. nam ipſe ſibi con
ſcius eſſe debet utrum propoſueꝛit mutare uitam

nel non: ⁊ ſic pꝛopꝛie loquitur iſte –1
in uerbo ſeculariteꝛ in fine. uult glo⸗cꝙ iſte poteſt

ſe confoꝛmare aliis ſecularibus. ex quo non
pꝛopoſuit nitam mutare. ſed non debet niuere
diſſolute ex quo infeꝛunt doctoꝛes cy neſtes ſe
culares poterit defene. nam ꝛegula ſancti bene
dicti diſponit. ut in eo habitu quo⸗ intrauerũt
ꝛedeant.ut in.c.ſupeꝛ eo.ſupꝛa eodem. dicit tame
Jobẽnes andꝛee ꝙ ſi primo neſtes erant nimis
laſciue honeſtũ eſſz. ut illas deponerent inſignum
antique religionis argumentum in. l. ſeinos. .
queſti. ego puto hec omnia pꝛocedere ex honeſta
te ⁊ ñ ex debito.qꝛ ĩ nullo obligat iſte ultra alios
ſeculaꝛes. ſed exportatie fuit dictum ut non viuat
ecularite: ¶ In glo. i. v. remeare ibi qui rin lub

cehot

r
nlit luue zsduiſio ſeondh

end nale e gonnn
vn hiil Alcrnes bſt
ceſinliſdan

agrlce nie⸗
nuntains Srlanen — ſn
Gpſolnemmmne unmn n o Ni
biſra eelni. 7 un
m mn in l chta
ii amisei laſ
vebifen imd A . l i
. t anonr Mt, .
Gios kanmii Gbl ginis d voi
ponanr inc nimoͤ⸗

,,lbidei haͤſaßſ oalt pieſſon

öorii ni ni ſacnns unn biden lu

hſftſonichoſe . ir dndins
iorunn Cb ditimrinlieie
boius eckilis anticre indec eone
ps gaems ſontilir ne oſſe ir nis
6mnaltta ſooleber nten rintmco reſi
mpkr ſne voreſanoe i obſolne Vitazu
unare. ſed bet ebi fleunt ſublan in co
ione buius olnnins ge en vucbani ch
j. pimopi g n nt naln lyp
nẽ quo aigtſim e gos alis nur
ſiter doci ffpbariic d nin 5 eo. bi ren
er Nd focmnaglignne
ſcrotlgiiloſmigh ngiend
niſat e. bipnn ii lenmu

nneug ſli. nopt ſtigeſi lgosi

ens ndguninm ncg
ro igare diaboo nidi
lrubni aſh inen
4 .
n aent cehitzncier .
H eus enii ſdief wata
lſii iz nlie oüininnene⸗
cieli re ht ihen de
getut hf tronlumpri enqne igrſ

mi nie ln Arn

ſcnenit;
at Nöͤnohigün H men
nainmelnm ndin em benwe⸗
n ci ns iſttbinz altinn.
ndcewn nant hiun gfiſchiffan
oanons chbi iNoblet anſamrer
ia cMöun / ol n lbicr nſoll
ſeigon igiere niſyee ſt gan wn
nmnin nonachus aie nooſten ,
Idimmdi aiqni reigone i inenin cuns
minoni. Oed onariumg ogli
Gnt.CMi denoto. N ſpeintieſt.
i Ntii nmi Rndarſefnipo
ConenWttndCnene Klcheten
Wigi in gennſidinin
Nia tiigee ſan
aieddantsin n hmande
ano. nſrallſühirdunin
ſceut pofeſionen eb⸗ o loct 1 n
õ . kſoch
vam htrehummteleh

,anignr e, alnlnn.
orangnn e. Adelarm

(A*

ziione 2c. nõ glo. nam ſentit ꝙ ubi ĩtraſſet ecuʒ
poſito murandi uitaʒ nõ naleret meimoniũ poſt
di latius: ut dictũ E. n glo. fi. in fi.?z h̊
nult opi. Phaĩ hodie. j e. c. ſtatuimus. in. c. non
vic ubi recipiens nouitioꝝ hitũ liber

. lolam jcll. ten⸗ 29
ovõt. j annũ ad ſeculum r dire niſi appareãt ſigna

euideter ꝙ uoluiſſet abſolute mutare ſeculum pu
ia qꝛ ipſemet fuit ofeſſas uel nuc ↄfuetuꝛ ut dicit
Inn. 27 hoſti. ]. e. c. ſtatuimus uel dimiſit bnficium
ſuü uel fecit teſtamẽtum uel qd ſilc.ut nõ.i.d.c.n

i. Vi.
ſolaz li ſtula ſti Qui. . ãnum ꝓbatio
O * nis nõ facta ꝓfeſſione
redit ad ſeculum licite põt ad oꝛdines z
bñfici promoueri h. d. Cõis diuiſio ſecnnda ibi
nos. ¶ Mõ prio ꝙ, recedens de religione. J.qnũ
pbationis nõ ihilitar ad ordines ⁊ bnficia ſecula
nia ſ ill pot licite poſſidere ſicut quiliber aliꝰ cle
ricus ſecularis ¶ S d quero quid ſi iſte ꝓpoſuit
abſolure mutare nitam nun nid poſſit ꝓmoueri
ad bnficia ſeculaꝛia. ¶ In dubio diſtinguerem
aut illo tempore uoti uel ꝓpoſiti erat maior.
xiiij annis ? tũc nõ põt hẽe in ſeculo beneficium
ſiue bificia imo ẽ ↄpellendus itrare religioneʒ it
j. . px. in fi. aut erat minoꝛ 2 růc libeꝛ põr ꝓmo
neri. qꝛ añ pubertatẽ nõ obligat quis ad uorũ re
lgionis: ut inc. ad nr̃am . eo. æ claꝛius in. c. i. j.
co.l. vi ubi dici᷑ ꝙ et ſi expᷣſſe fecerit ꝓfeſſioneʒ
nõ obligat᷑ niſi maioꝛ factus ratam habeat illam
pꝛofeſſonẽ expſſe ul tacite ꝑ delatiõeʒ hitus.j. an
nu otinuũ Ee glo. ibi ? iura itellige de Inn.
iij buius decꝛetalis auctoꝛe.qꝛ in hac qõne rũdet
bos pueꝛos nõ miniſtrare poſſe rite in illis eccłiji
ſi malitia ſupplebat etatem qꝛ itrando religionem
ſimpkꝛ ſine pꝛoteſtatiõe vẽ abſolure uitaʒ uoluiſſe
mutare. ſed hec ueꝛba fueꝛunt ſublata in compiia
none buius noluminis. qꝛ ꝑ ea fouehant᷑ due falſe
opi.pꝛima opi.hug qui uoluit ꝙ malitia ſuppleꝛet
eiat quo ad igreſſum religiõis.cuius Sↄriũ tenẽt
cõitcꝛ doc. ? vr ꝓbari ĩ.c.ad nr̃aʒ.S.eo.ubi requi
riẽ ꝙ annus.xiuj.ſit ↄpletns.ad idẽ. c.i.eo.ti.li.
i. Nec ob. qð qr̃ de matrimonio carnali:qꝛ non
im qs obligat i illo ſicut ĩ igreſſu religiõis ꝓ h.c.
qꝛ i iſut. S. eo. ubi pꝛoptcꝛ durã obſeꝛuantiã reqri
tur etas. xviij. ãnoꝝ ⁊ ſic ĩgreſſus religiõis n pro
cedit pari paſſu cũ Zctu mẽimonij. nõ ob. ꝙ doli
capax ſe põt obligare diabo o. nã diabolus nõ qꝗᷓ
rit delibeꝛationẽ hoĩs.ſʒ cãuʒ. nã ſemꝑ ꝑat inſidi
as ad holes calide decipicduʒ. ut dicit tex.j.c. ni
ſs.xvi.q.ij.qI deus qͥ nemini ĩſidiat᷑ queꝛit delibe
ationẽ. uult eiz milirẽ uolũtariũ.nt in.c.nõ c.xv.
q.i.vñ aplus que nõ cepit delibeꝛet que igꝛeſſa ẽ
bſeueꝛet. ut h tranſumptiue.xxvij.q.i.c. nuptiaꝝ
? ge h arti. uide qð nõ.xx.q.i.iĩ ſũma ⁊.c.cum ui
Iii 6 eo. et glo. bo. in cle. eos.e.ti.⁊ ĩ h tene ſemꝑ
meti iſtã gl. fa opi. falſa que fouebatur ꝑ illa Yba
nn. eſt qꝛ ex illis inferebat proteſtationem fore
neceſſariã ĩ aſſumptione hitus nouitioꝝ qð falſuʒ

EL. ut in. c. ſtatuimus infꝛa. e. ? in.c.nõ ſolum.e. ti.

6— naR, l. A. r=,r wrn aaefrt⸗, „. O —
õ

li. Vi.

Se y. ug

X*£ Pparte. Qui ultra tnii poꝛiat

hitũ mõachalẽ in moa

ſterio ubi ſũt hitus diſtincti cẽſet ꝓfeſſuſ
H.d. Cõis diuiſio Fa ibi ideoqʒ (i6 vrmo
monaſteria ſubſũt epo loci de inꝛe cõi ad h.c.ab

bates. xviij.q.ii.⁊.c.monaſteria.
2 ex tex.epᷣum poſſe ↄpellere religioſos ad ꝓfiten
dũ expſſe ad carentiã ꝓprii z alias obſcꝛuantias
zglaꝛes Minio nõ ꝙ hitus monachaliſ bʒ norũ
annexũ. na ſine expᷣſſa ꝓfeſſione qͥs cenſeĩ religio
ſus ex delatione hitus. quod itellige ut.j.ſubiiciã

45. Fo ex B

In gl. fi. in fi. dic clarius cũ querit/ an ex aſſũ

ptione ⁊z delarõe hitus quis dẽat ceſeri ꝓfeſſus.ẽ
n triplex hituſ qdã diſtinctꝰut qꝛ alio hun utunt
nouitii alio ꝓfeſſi aliꝰidiſtictꝰut q; ꝓfeſſi æ nonitii
utũtur eodẽ biin. qdã. n. idiſtinctiſſimus ni qꝛ ñ
ſolũ nouitii ? ꝓfeſſi ſed ẽt ducẽtes cõem unã cuʒ
eis deferunt eundẽ hitum ⁊ potes ponere cxẽpluʒ
in iſtis fꝛibus ſancti antonii uel in aliis qui ſolum
deferũt crucẽ in pectore.
diſtictꝰſubdiſtigue.nã qdã ẽ diſtinctio latẽs.ut qꝛ
hitus ꝓfeſſoꝝ ſolũ bndicit᷑.quedã ẽ diſtictio pateſ
ut in colore ſciſſura ſeu forma.prio cau deferẽs
illũ hirũ in religiõe ꝑ ãnũ ipſo facto cẽſet᷑ ꝓfeſſus

Drio cãu cũ hitꝰ ẽ

ſic ẽ caſus ĩ q delatio hitus nouitioꝝ obligat quẽ
religioni.j.ãnũ.ſo cãu cũ diſtinctio eſt patẽs mõ
pdicto nõ obligat᷑ religioni qᷓtocũqʒ tpe.talẽ hĩ
tum quis defeꝛt. ar.ĩ cle. eos ⁊ ĩ h caſu iĩtellige dic
tum. Inn. ? Abba. qui dicũt hic ẽt ꝙ ſiqs ꝑ.xx.
annos defert talẽ hitũ nõ cẽſer̃ ꝓfeſius ⁊ dicir ab
bas ſe uidiſſe.ſuꝑ h̊ las abſolutorias pape fo ca
ſu pricipali cũ hĩtꝰ ẽ idiſtinctus.pꝛocedit pᷣncipalłr
B lr̃a ut deferẽs ꝑ ãnũ cẽſeat᷑ ꝓfeſſus nec ꝓceditꝓ
reſtatio in Söriũ nt in. c.i.e.ti.li.vi.idẽ dic ĩ ʒ caſu
cũ hitus ẽ idiſtictiſſimus dũmõ fuerit aſſũpius a
maiore.xiiii.annis.nã ſi a minore non obligat qꝛ
põr pᷣſũere illũ hĩtũ portare ſiẽ alii qͥ nõ ſũt religi
oſi. ſʒ ducũt nitã cũ religloſis. ꝓbat᷑ in. c.i.e.ti.li.
vi.⁊ diẽ plenius ut ibi nõ.⁊ i.d.cle.eos.eo.ti.ubi
nero hitus pfeſſoꝝ ẽ diſtinctus tũc ꝑ ipſius dela
tionẽ ꝑ triduũ ſcienter factam cenſet᷑ quis ꝓfeſſuſ
ſed obligat᷑ religioni ĩ genere ſi talem habitum aſ
ſumpſit infra annũ ꝓbationis.ut in.c.ↄſtituiõem
. F. i. e. ti. li. vi.

Infra probatio

Tatuimus * nis annum liber

quis redit ad ſeculum niſi profeſſionem

fecerit tacite uel expreſſe uel appareat eum nitam
mutare noluiſſe h.d. primo.po dicit ꝙ ad h̊ ut di
gnos cãtur nouitia profeſſis dʒ hitus profeſſorũ
benedici in locis ubi habitus non eſt diſtinctus.
dquo ſunt dicta.ſecundum ibi nibilominus. ſecun
dum ſubdiuiditur. primo ſtatuit. ſecundo excipit
ibi niſi tertio reſponſionem ſubdit ibi. ꝙ cnm.
Mota primo regulam z quatnoꝛ caſus excep
tos fregula. enim eſt ꝙ nouitius poteſt libere red
dire ad ſeculum infra annum pꝛobationis.? pon
dera. v.libere ex quo infertur/ꝙ de neceſſitate nẽ

1

6Acie +8 5 =

(. . S r ret

V ſ napias –+☚— 4-lanmn hab.

* — Beaß!.

rrtzter

. Aα

J rEm

Warf dend dr, Fe rz 6 e1)

NV Jr pasS tadana⸗ Iſen- l-Ar aſrr 1 Pba teute
ſrlin A1

al. ,ſiE
abbats t. ſ P vrc gr: l. 4— Efa paſſit

N 1 ſ fdEα —.60 reri⸗ Ag arf

De conne:. ↄnig

reneat᷑ peteꝛe licẽtiã ab aliq. nã de ſignificato hꝰ
ueꝛbi libeꝛe ẽ: ut nõ ꝛeqrat̃ alicuiꝰ licẽtia ut nõ in
c.licet eps de pben.li.vi.⁊ in.c.de multa eo ti.
ad h̊ rene mẽti iſtũ ter qͥ nõ ſolet ad ̊ allegari g
nõ põt dici nouitiꝰ fugitinus ſi ꝛeceſſir a monaſte
rio ſine licẽtia abbatis qũmodo nihil abſtulcrit a
monaſterio.¶ Eaſns excepti ſunt qᷓtuoꝛ. primus
ſi pfeſſionẽ feccrit infra ãnũ. hñc tñ caſũ diſtigne
Put hẽtur ĩ. c. ↄſtõneʒ. S i.z.c.nõ ſolum eo.ti li.
Vi. ſcs ẽ ifra ãnum ſuſcepit hitum pfeſſoꝝ:ut in
d. c. ↄſtiturõeʒ. teꝛn caſus ẽ ſi euident᷑ apparauit
eũ abſolute uoluiſſe uitã murare.= intellige hunc
caſum ꝓut plene dixi. S. eo in e cõſulti:quart ca
ſus colligi᷑ a Irio ſenſu ut pꝰ ãnũ nõ poſſit ꝛedit
ad ſeculũ:iſte caſus pcedir ĩtelligẽdo qñ habitus
nouitij nõ eſſ patent᷑ diſticrus ab habitu ꝓfeſſi.
nã ſi eſſet patent᷑ diſtinctꝰ põr ꝛedire ad ſeciein enã
pꝰãnũ nt dixi. S c. d (Eee dele oↄſuerudieʒ
ut habitꝰ nonitij diſtinguar̃ ab babiru pfeſſoruz.

ex quo colligi põt ꝙ iuſie põr nouirio dari hitus
ꝛeligiõis. Mao ns ꝙ ubi nõ ẽ diſtictio hĩtus
debet bñdici ueſtes q̊ dant᷑ ꝓfeſſis nõ aũt ille que
dant᷑ nouitijs. ¶ In glo. i ibi j ãnũ dic latiꝰ de
iſto hitu an ? oñ obligʒ: ur. ð. dixi ĩ. c pcedẽti. Er
i fi. glo. tene hãc opi ultimã q̃ ẽ hodie appꝛobata
p.c.bnficiũ .eo.li.vi.⁊ ſatis glo.ponit diueꝛſira
tẽ intcꝛ mr̃imoniũ carnale ⁊ ſpũale. nã in carnali
nõ põt qͥs fuire ꝑ aliuʒ merito ſtatuit teꝛminus
breuioꝛ: ut in. c ex publico ti.px ſʒ ĩ ſpũali põt
qͥs fuire ꝑ ſubſtituros iõ ʒ aufeꝛꝛi bficium anni
indultũ a iure¶ Sʒ qrit hie hoſti qd de alijs bo
nis pone ꝙ aliqua donauit uł ſegauir anñ ĩga ſſuʒ
nũquid illa bona ꝛecipiet ſi ĩfra ãänum egꝛddiat᷑.
ſendet ꝙ ſi fecit ꝓteſtationẽ ꝙ itendebar pꝛoba⸗
ꝛegulã ꝛecnpat illa bona q; ur̃ donaſſe cã moꝛtis
2 ſic cã nõ ſubſecuta ꝛecupat bona.ar. in.l mõris
cã. ff. de dona cã. moꝛ. facit. lI. nõ oiĩs ff ſi ceꝛ.pe.
Si neꝛ0 nõ fecit pteſtationẽ nõ ẽ queꝛendum de

ꝛecu ꝑatione qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ abſolure noluit uitã
tare exꝗꝰ pᷣus diſpoſuit de bonis z hec n5 (n

glo. in. v. euidenteꝛ ibi dicar uel faciar nõ glo.=
idem uulr h Inno. dicens/; ſi iſte fuit confeſſus
nel nunc confiterur ꝙ aſſumpſit uel aſſumeꝛe nellʒ
hiruʒ nonitioꝝ aio murãdi nitã ſufficit B. idẽ dicir
ſi fecit prius teſtamentũ nel donatiões: ut.S. dixi
nel ꝛelignauit beneficiũ ſuũ nel quid ſimile.
.&ν Religioſi fugitiui
„ rclig ioſi. ãannatim ſunt ꝛequi
rendi ⁊ cogẽdi ut ad monaſteriuʒ reueꝛ
tantur h. d. diuidit᷑ pꝰ ponit᷑ oↄſtitõis cã.ſcdᷣo con
ſtitutio ſubmittit:ibi ſtatuimꝰ q̃ duo facir pꝰ ꝓui
der circa eiectos z fngitinos:ſcdᷣo circa inobediẽ
tes ibi ſi ueꝛo.¶HNõ pꝰ ꝙ ꝛeligioſi faciũt capła
gñalia ſen puincilia qð intellige fm id qð hẽrur
J.c. in ſingulis.j. de ſta.ꝛegu.ꝛ in tali caſu cõſtirm
untur aliqui pᷣſides de qᷣbꝰ loqᷓt iſta lr̃a. 5.
fo ꝙ hꝰmodi pꝛeſidẽtes hñt ptãtem excõicandi:
5 tertio ꝙ abbas gñalis ſine prioꝛ gñalis
bẽt prãrem ercõicandi tã abbates qᷓ inferioꝛes to
tius oꝛdinis ⁊ itelligit litteꝛa ſm cõſuetudinẽ ſeu

ſtatuta quoꝛũdam religioſoꝝ qui ab oliʒ uninezüt
ſe faciẽdo nnũ caput ſuꝑ totã religionem: ur eſt ui
deꝛe in ciſteꝛciẽſibus ⁊ cartuſienſ bus: ſed de iure
cõi quodlibʒ mõſteꝛũ hʒ regimẽ de ple nec abbaf
ſubijcit᷑ alten abbati ſed epᷣo loci xviij. q ij abb
tes ⁊.c.monaſieꝛia. Iem nõ. unum hodie Pune
p bãc ↄſuitutuonèe uł ſupꝛa r aʒ religioſoꝝ na;:
ceꝛto cau fugitiui ⁊ eiecti nõ debent recipi ampli?
i eiſdeʒ monaſteꝛijs. pone exemplũ i oꝛdine ſci bñ
dicti: nã teꝛ fugies no ẽ aplius recipiendus: ſz iſte
tex. ꝓuidet ne hẽat occaſionẽ uagandi recipia
tur ĩ ꝓpꝛio monaſteꝛio nõ iñ ꝙ uiuat cũ alijs ſed
ſtabit in aꝛto loco ut in eꝛgaſtulo ſeu in arta came
ra. lrio nõ ꝙ abbas põt excõicare monachũ
2 quoòd plus ẽ põt faceꝛe denũtiare excõmunicatũ
ao eccliaꝝ pᷣlatis ſi ẽ fugitiuus = remaner eᷓ moa
ſteꝛiũ:ſed qꝛ hͥ fu mentio de fugitiuis 2 ciectis /s
J dicaĩ fugitiuus ſo dic h̊ Im JYo. an. fugit ui eſſe
qui moꝛat᷑ monaſteriuʒ ⁊ celat ſe ſuo abbati. p
Bl.quid ſit fugit nus ff de edi edic.⁊ die ultra e
ꝙ eoipo ꝙ religioſus recedit a monaſteꝛo: z no
ẽ ſub obedientia pᷣlati ẽ apoſtata nõ. Inn. i. c.ft
de renũ. Quid aũt ſi itrat aliud monaſterium:dic
ut nõ i. c. ex ꝑte. de temp. oꝛ.æz. c ioãnes 5. Eiec
tus ueꝛo dr qui a ſuo ſuꝑioꝛe fint eiecius a mona
ſteꝛio culpa ſua foꝛte exigente. ¶ Scðo queat qd

Eτναſi fugitiuus ul eiectus aliqd acqrit e, monaſtenũ:

dic reſpectu fugiriui ꝙ aut nõ mutat ſiatũ: 7 tunc
acqnirit monaſteꝛio: vñ abbas põt enʒ nendicare
cũ oibus acqſitis ſicut ſeꝛuus acqrit dno: nt ẽ ca
ſus ĩ. d.c. abbates: uide Inno. c. cum olim j de
pꝛiui.facit.l.i.?.l poſſideꝛi.ff de acqui poſſ. Aut
mutat ſtatum ⁊ ̊ põr dupliciteꝛ cõtingeꝛe ant pꝛo
mouetr᷑ ad ecclłiam ſeculaꝛc aut itrat aliud monaſte
rinm. pꝛio caſu ea que acquirit intuitu eccleſie ce
dunt eccleſie:ut in.c.cum in officijs de teſta.? i.c.
relaruʒ. eo ti. Aut acquirit intuitu ꝑſone ? acqui
rit monaſteꝛio: quia remãſit monachus ſni mona
ſteꝛij. ex quo non fuit legirime pꝛomotus ad eccle
ſiam ſecularem. ſecus dic ſi fuiſſet leginime pꝛomo
tus. nam tunc nullam habet cõmunionem cuʒ mo
naſteꝛio.xvi.q i.c.ne pro cuiuſlibet: ſed acquirit
ipi eccleſie ſeculari ad quaʒ leginime fuit pꝛomotꝰ
xviij. q.i.c.i. Aut dubitatur utrum acquiſiuit in
tuitu ꝑſone aut eccleſie. tunc recurrendum è ad
coniecturas utrum habueꝛit a ꝓpinquo aut ab er
traneo.ut in.c. requiſiſti. de teſia.ſi neꝛo intranit
aliud monaſteꝛium ⁊z tunc aut minus leginime. et
reuocatur cum omnibus acquiſitis ut in. c. Joan
nes ſupꝛa eodem ubi tranſiuit legitime ? ea qne
acquirit ante ingreſſum ſecũdi monaſtrij cedunt
pꝰ mõaſterio qꝛ añn iĩgꝛeſſuʒ ſecũdi ꝛemãſit mona
chus pᷣmi mõaſterij.ar.xxi.qij.ſi quis iam quod
pꝛocedit ſecundũ doc.ẽt ſi habniſſet licentiam in
trandi alind monaſterium. quod nota. ſed poſt
ingreſſum ſecundi acquiritur. ſecundo monaſie
nio. argumento in dicto.c.ſi quis iam.æ.d. c.i.
6 Circa eiectos ueꝛo dic nit nõ. in. c.i.j.de langni.
2Z in. c. abbates. xviij. q ij uide qð dixi mn. c. ſient
nobis ſupꝛa eodem. ¶Sed queꝛo circa pꝛedicia

ometſeimi leid

. . ſr
piamcoigenfi narne⸗
udeer ci goiti⸗ ik
gigubos lefp eo lt icli

uraſemn li enb/

ußifr oipmi nl n i ns al

pims yr olelne ilina ſo ſon
oppmr ors ieecln ſhnsi
1ſchrceu coe bit n go l inſiu
eumaff boſi, m iſedrnit dora m⸗
ſiffe itad tunt er ilis donis iuſenud⸗
CN N at in Ho ann wülaodeuir
öaffcienra wne omranaz monaſteriomn
faes tetur pummd pyter memori puſtine
is ar. in lſervos C. de qveſt. aut ſerune
mnüͤet ſuff iens ilud tinr ar in c palce
Nidl aut nenni : ſiffcſis tinn puer⸗
iby pꝛonidereoib inc genbus no galen
liquerene niann i ci c .

De comnefone Conilgnomnn. Hie.
uſonckceninbri eerhen gige
cz Mtrann nonſteiüt gin hoſſe dee

nigreſſu⸗ eo ad atin g,,
1. W: dleo g lanioni doerin
liſpilen ci geni f n warr
Kqpi

ig
ſunn .
Nihnd nſgee, C De conueꝛ. ↄuig
Geincſe ri nndlid
cd beg, ern Vif⸗
un Grineninin ngi qi tex. loquit de pᷣſidẽtibus patribus abbatibus epᷣo.rõ qꝛ cũ ex h̊ Stingat mẽ imonij quo æd rho
e, Md wn ide eie 2 ſupioꝛibus quid de inferioꝛibus nel de his qui rũ ſeꝑatio nõ dʒ hᷣ fieꝛi cũ ſit ſacrame ũ ĩ eccleſia
8 4. niiet Zbnbine tti nõ hut pfes abbates ut cõir reꝑit᷑ ĩ oꝛdie ſãcti bñ dei ſine licẽtia epᷣi qui ĩ ̊ ẽ nicarius epi.xxiii q.
Pbicn mmonez nni nſig er dict. ſo.iſte tex.nõ aꝑit ĩtellectũ nec doc. ſʒ poreſt V.c.mulier. ſi mm h̊ fiat ſine licẽtia epi. qui in h̊ eſt .
acirſig inn nidle i dici ꝙ ſi iſti ↄgregãt caplimn ſui oꝛdinis tũc pſidẽ uicarius dei tʒ ingꝛeſſus.ut elare ꝓbat in fi. lĩ̃e 7
atgnn tcennitgeilin tes b hebunt facere. qꝛ hec lr̃a nõ ſolum dat pote tẽnt doc.ſequit᷑ ẽt. Fre.ↄſi.xxxvi.⁊ uide glo. nõ.
dnini leſi ohwn an ſnihinb ſtarem abbaribus ghãlibus. ſed Et' pᷣſidentibus ca xxvij.q.ii.c.ſi uir ⁊ uxoꝛ. 5 ꝙ ſola mlieꝛil li
e e diigen it plo.ſ ubi nõ facerẽt caphin nũquid quilibʒ abbaſ centia non ſufficit ur maritus intret religionem
ui ppr⸗ o ent deetſcne,n Nntnge ſui monaſterii poſſit facere Otenta. h. dic ꝙ poteſt ſʒ oʒ ut ipſa uoueat 2tinẽnã uel et itrer ꝛeligionẽ
ſwrnn Ueſtenio nö dunncihni 7 debet reuocare fugitiuos: ut in. d. c. abbates.et 2 dic ut.J.latius dicã. glo. ſi ibi ſʒ tene pri
1. o nnegnnaan iihtl cꝛedo eũ peccare niſi reuocet puis regula 5 non mũ uult ergo glo. ꝙ; ſola uxoꝛis licentia non ſuffi
1 dgittr hi nene patiat.qꝛ mens huius oſtitutõis uẽdicat ſibi locũ ciat ut teneat ꝓfeſſio mariti. ego putaꝛem ꝙ ubi
* ehalktter ninenemni in quollbbet monaſterio: ſed ideo h̊ papa facit men uxoꝛ fa ſſet certificata ſen fuiſſet iuris cõſcia quia
ſri telifgnn n imni boem de generali abbate: qꝛ abbas ſpãlis non cu tũc dãdo licẽtiã tacire u? uone:e ↄtinẽtiam. ſic
atlaf eniog weſenmnni rabat quq; ꝛeuocarc monachos fugitinos ⁊ eiec nõ reuocaret᷑ ingreſſus mariti.rõ qꝛ qui uult unũ
aaift nsſ, eſtgtiis r ani tos. Gn abbas ſoãlis nõ poteſt opelleꝛe mo uz uelle oe id peꝛ qð ꝑuenit᷑ ad illud. c. prudetiam
Guinon,c minſ on ngtti GH nachos alterius monaſterii ad recipiendum iſtos

de offi. dele. z. l.ad rem mobilem æ. l. ad legatum.
ff de ꝓ u facit.c.uidna.S. ti. ꝓx.ſʒ ingreſſus ma
riti nõ põt irrenocabir fieri niſi uxoꝛ uoueat cõti
nẽtiã.c.cũ ſis j.e.ergo dãdo licentia maruo igre
diendi nẽ nouere ↄtinẽtiam æ ad h̊ allego gl. in. c
ſeriati. xxxii. di. z. c. qui nxoꝛc.xxxiii.q. v ⸗ mltuʒ
bñ facit tex.ille facit ẽt in ar.c.ueniens j. eo. ꝓce
dit ergo iſte tex.ubi uxoꝛ erat iſtius iuris inſcia z

Hlaudte t 1f eſu ebbe⸗
deecle .
4 i⸗ Pfeſgoſns ſeredi man
1.. . enio⸗ .
4 gtem tuieptſin ſo. ien
mni Oulti in Imnie,
M icerpe ge
(e / one ſoij /
ſs mw c igſll biſwie
. r cr ie io⸗ or ſn Abzen
ao p⸗ luſurqhan N

qui nõ pnt collocari ſine ſcandalo pꝛoprii mona
ſterij. ſed h fac abbas generalis aucroꝛitare domi
ni pape.? ſic tanꝙ; delegaſus ipſius. ut pʒ in tex.
e auctoꝛitate nr̃a/ꝓ ſignificato iſtoꝛum ueꝛboꝝ
nide tex. cũ glo.i.c.i.de cle.egꝛo.li.vi.⁊æ in.c.cum
aliqubus de rp.eo.li.? põdera:qꝛ hec ueꝛba fue
runt adiecta ſolũ in eo caſu quo non poterant iſti

fugnnslfcegn 6 “ aſai recpi fm paiſione Neunle nde fuit opus q; auc poteſt aꝛgui be: iſtum tex. ꝙ in hᷣ enn excuſat
rntheun ſogti hoſcni. toꝛitas pape miercederet rliqua vo puto ꝙ iuꝛe lierem ignorantia iuris ⁊ ut plene péatur mã iſti
Pas nönnar ii,e nne ipoꝝ pnt ſupioꝛes H̊ faceꝛe ꝑ inꝛa ſupius allegata C que.ſatis eſt itricata diſtingue capiendo uerba.
ehunt moneſetoeff ipbne Mren dendie⸗ 2 ſic ipᷣa dicta doc hic ¶ In glo. fi in. fi. uel diſti

—
adtaf Nud WNn
mom ſaum tbddnnere rcermg
movi detdanſecnn amigu chatnere
Tium. pio ciid e pe uegati ihlin eſte
um aeckſen inc cuninoffcis erchej
Tclnr eo i. Qur ocgvint innin ſoretueni
Ir monuſeno: qvis roniſt norachvsſoinnn
ſeui ervo non fut legnime ponnonns lice
ſan unlarem lervs icſtfuſſer legiine en
ps pam un nolam babet önorſonen n
ſeno. vvl.q i c nehſo aieſtbe 6 nun
hierctie ſellma nrhune
Gij. aici. Amtbiam wmnr⸗
geſte. ? une feenntchen
win aen ſ ſonoontbtt
coniecmmm unun bapleils ſhl

aneo. pr in.l egolſidruſnf roſmmt

d e ommnibus Noſton nin
es ou elen lbi nunſei nii E
1 . i ronnn
hunn Grice eſzſeiif nitnnn
moͤnſeno irf iof Ntncv
zni möaſteril.41. N1 ten
Cbus pn d . uſi
Nelt lennti do⸗ l ne e
d 3 noraſenin⸗

ſeiom ? tunt dul fruslegrine.

is e recipiaf

gue lanus ym hoſti. ꝙ aut iſte obrulit bona mõa
ſterio ſuffc etia. ? tunc ex illis bonis ſuſtenrabit᷑.
ar. in. C. de lapſis all in glo. aut nulla obtulit out
nd ſuff cientia? tunc ſi urrunqʒ monaſterium eſt
ſaffces rẽtur pꝛimũ ppter memoꝛiã pꝛiſtine fr̃ni
latis. ar. in.l. ſeruos E. de queſti. aut ſecundum
tantu eſt ſuff iens 2 illud tẽrur ar. in.c. paſce.lxx
wl di. aut neutrũ ẽ ſufficiẽs.⁊ tẽtur pꝓuideꝛe epᷣs
ui bʒ pꝛouidere oibns indigentibus nõ ualẽtibꝰ
ſbi queꝛeꝛe nictum.lxxxii.di.ĩ. F. i. 7. c. ij.

De conneꝛlione coniugatoꝛum. Kica.

Supra uiſum eſt de rlaribus ĩ geneꝛe. ſʒ qꝛ ↄinga
ii qnq; intrant monaſteriũ æ dubitari poſſet ð eo
mm igreſſu: Ideo ad clarioꝛẽé doctrinã auctor:
poſuit ſpalem ſxicã. de mã hr.xxxiij.q v.⁊.xxvij.
ii.c.ſt qui cũ. ix. c. ſe. 2 ↄueit.ʒj.de ap.c. penul.
Si nir de uxoꝛis
Reteꝛea. licentia ꝓfitetur
xoꝛ ipſa ſuſpecta nec continẽtiaʒ
nouet: nec religionem ingreditur
epᷣs uxori nirum reſtituet.h.d.iux

liteum nam hʒ uarios intellectus. urx. . nidebi
ns. Coͤs diuiſio. ſcva ibi. dicimus 5 M5 p
Ppleſſio fir ſaceꝛ

melius e hic recitat facrũ uł ſolemnitas facti. ſed

dotibus 2 monachis phtibꝰ dic tñ

le iure ad ſubſtãtiaʒ pfeſſiõis b nõ ẽ necariũ.ſʒ ſa

ſ at ꝓfeſſio ab hñte pfateʒ icoꝛpoꝛan
i religioni

it ut in. c. ad apoſtolicã g ti. pꝛox. et nõ.
bonectum eo.ti. ¶ s fo ibi ignoꝛante epᷣo
Pcoͦunrx. nõ debet intrare religionẽ ignoꝛãte

NW

Jo. an. 27 MCal. c. ex pte.·j.e.cũ generaliter queriẽ
an ⁊? qñ ↄiuges uel eoꝝ alter pñt itraꝛe ꝛeligionẽ

nel promoueri ad oꝛdines uel aliter uouereſ dic

aut. n. mr̃imonium nõ ẽ ↄſumatũ aut ſic pꝛimo ca
ſu aut alter ↄ ngũ uult irraꝛe religionem ꝓfitẽdo
7 põt etiam innia uxoꝛe.ut ꝓbat᷑ in.c.uerũ =.c.
ex publico.j.e.aut uuli uoneꝛe continentiã ſeu in
trare monaſterium ⁊ nõ profiteri ? nõ põt ĩitrare
inuita cõiuge nt. d.c. ex publico ⁊ in. c.una ſola
xxxiii q.v. aut uult ad ſacros oꝛdies promoueri
7 comuniter tenetur ꝙ non poteſt iuita coninge
Vnñ in h̊ caſu magis defeꝛt᷑ religioni qᷓ; oꝛdini q: ꝑ
ingreſſum religionis ſoluit᷑ mrime niũ non ↄſuma
tum. nõ autem ſic ꝑ ſuſceprioneʒ ſacꝛi oꝛdis:qꝛ nõ
E a iure appꝛobatũ.nõ.glo.j.de noto.c.i.li.vi.ui
de qð hr̃ in exrrauagan. Jo. xxij. que incipit anti

qua.Si uero mr̃imoniũ eſt ↄſumatum ⁊ tunc aur
uolunt uoueꝛe continentiam ſtatu non mutato
2 pñit ⁊ talia mr̃imonia dñtur ſanctioꝛa:qꝛ melius
pñnt uacare or̃onibus ⁊ cõtemplationibus diuinis

ceſſando a carnali coniunctiõe:ut in.c. quod deo
patri.xvxxiij q.vV. facit quod nõ.in.c cariſſimus.j.

uεα A«Qar νb
„ Ma 5.0 Su. vVU

eo. Aut alteꝛ tin nult noueꝛe ⁊? põt in ſui pꝛeiudi
cium nõ aũt ĩ piudicium ↄingis. vñ nõ põt exigẽ
debitũ:ſed tenet̃᷑ reddeꝛe facit c.quidam.j. eo.⁊ ſi
alteꝛ ↄſenſit alteꝛi non obligatur ↄſentiẽs ſᷣm In
no. hic quo minus poſſit exigeꝛe niſi etiam ipᷣe uo
ueꝛet nam ſi ambo uonerint nõ tenentur amplius
alteꝛ alteꝛi reddeꝛe debituʒ: ut ĩ. d. c. quod deo pa
ri nõ: in.c.cariſſimus.j.eo. Aut uolunt mutare
ſtatum ⁊ h poteſt contingere multipliciteꝛ aur ma
ritus ult eſſe epiſcopus ⁊æ tunc requiritur ꝙ uxor
intret monaſterium etiam ſi non ſit ſuſpecta de

— 2,5 P
NRae 2* — C= 5 Sp. . 2 4 ſ. . rne sſaros 4,De n, e ſ . 8„ .
== 5/
¶ He conneꝛ. Zulg 5 ri
nn nen onen
ontinétia ut l. c. ſane. zli . ⸗ . en e go
continétia ut i. c. lane. . e. ? eſt caſus ſpãlis. Aut pꝛoxi Itẽ qꝛ nouẽdo tacite obliga =D ln cgiool, Gnn
uult ad oꝛdines ꝓmoueui 2 ſi uxoꝛ ẽ ſuſpecta debʒ ex qꝰ nõ potᷣat ſtare ĩ ſeclo ſine ſuſ⸗ Sanin religii ynin Nonii ung n
intꝛare ꝛeligioneʒ. als aut ſi non eſt ſuſpecta ſuffiẽ tie ar.i. d. cſignificauir. Jo. cal eſan iconiinẽ ngnc i enen noni
ꝙ uoueat ↄtinẽaʒ ꝛemanendo in ſeculo ut in. c. ſtingui poſſe: qꝛ aut alrer uoniri le latis eque di ennd d ohnn en⸗
usoa eo. Aut uuit intrare monaſterium ? compellit pfireꝛi: ur in. d. c agorboſs Aan giai iie ati i
i alr ↄmiſit aduitiũ põt er eo inuito quia ↄmittẽ ins iz qando liceis Llut ſimpt dto Inon
1 . inpii A i te
do adultium pdit ius qð bebat i nouit 2tinetig dando licẽtiam marito de itrando AcM R² Aſoti 9
murmd dunurc kengatbo dn i ie 3 monaſteꝛiũ 7 ſi eꝛat iuris ↄſcia compellitur pꝛofi u 6 ini entc ſuc
terio carnali. qd aũt in adulterio ſpuali ut ſi alteꝛ ſi als ane ea e en fuit iuris iſcia ſgont ien d ninece eu⸗
incidat ibeꝛeſij: dic ur nõ. in. c. fi.j. eo. in. c.ij. de H ꝛatia puia miles mi iſunni iin e ſn
diuoꝛ. Ant alteꝛ nõ ↄmiſit adulteriũ ⁊? tunc aen i vo enen iogeen iet compelliun pzo nno ſn ſna bumd
1 e 1 . compellitur fueꝛi z Gli .
diſſimulãre aut eo cõſentiente metũ aut per do ar i. d. c. qui uroré id quod diri P Raurt fueꝛi ſgn A ualſſnceſc⸗
lum. Itẽ aut ↄſentit ſimplr aut uotũ ↄtinetie emit . . n admittũt r m ulier 36 ercug i muliere quidaʒ enoee 66 zinonn
tendo. p cãu qn itrauit alto ignoꝛãte dic ꝙ pot ris ultra maſculos niſi ĩ ſ⸗ at ab ignoꝛatia in hocltent Ufo,⸗ ods un
reuocari ad peritionẽ iſt ignoraris: ut in. c. blac e ſaris no.i.l fi. E ii caſ b a iure exypſſſis ier. leicnin n ii
j·e. Si vVo eo ſciẽte ⁊ Zdicẽte idẽ ẽ dicendũ ur ĩ pilʒ opi Lal p. ein fact. ign. mihi iñ plus 4 utͦn md nd.
c qᷓa. j. eo. idẽ ſi al ſciuit ⁊ diſſilauit: ut nõ.ic. rmler daund ⸗ lämoch que ð diri.nam uideo ittöbneiß eloſe inl ni
Pluluit. eo. ſi tñ ĩ uita nõ ꝛeuocauit nõ põt poſt Deinere ni B:ſecus llcctlan nõ compellĩ . nt mn in kid
moꝛtẽ ꝛemanétis ĩ ſecło ꝓfeſſus exiꝛe monaſteriũ: na ille ter.n 5 gi 8 ĩ maſculo: ut i.d c. qui nxoꝛeʒ. ſpemmtüntij od ſamnn 1
ur i.a. c. oluiuit ſʒ cal.⁊ idẽ diẽ Cal.iĩ caſibꝰ pᷣce tiam: z cy ſol mallkturede i ibi nouiſſer cominẽ ae rironio d n lcid ind⸗
Sti jio z09 Dor fieri . . xo . e . ee
dẽnb ꝛ ſeqntio i ab bot fieri ꝛeuocatio.lſi.n n h ipe ẽt compellitur trar er ano onn ierh 1 cCNNKinſiin hat munyi
er dings AE igreſſus pꝰ illi/ mõ ſuſpectus de ĩicontinentia ? ꝑ h bes ſ H cmnar onin n nn .
tẽ exire monaſteꝛiũ qi ceſſy c qͥ iualidabat illius i buius ti Aobas Ee warks aienrnibhimimnli i0
greſſus ? betene: Inn. i. c. quida. . e. multũ nari Ante SHS iznlubrr il,. Iuni opnn
auit. aut alk oſenſir an. 2 ſit reuocatio ad ipi? Erum. muag voreſt aner dendt hudſiui holwin gſicinn
etitionẽ: ut i. c. j. iij . ¶ teꝛ coningũ SS zem byius
ſeaſtride ſi “ el wrin diij-d. N T.celon etiam alteꝛo ĩuito religioneʒ magrecirſad rth nnapn on unilh
e een Pret ake zurn elens eo. remanẽs i ſeculo põt ad fa uota tranſire p⸗ “ Jinniimmiip ſnni deſia onl
tẽdo uotũ ↄtinẽtie tẽ ſunt opi S S dictum: ſecũdo ip̃ius rationẽ ibi qꝛ. ¶ Hõ p ca , Cronilt nhhͦ tn dii tfete im un
H 2 Inno. i.d. c. quidã uolũt l enaanen zen ſnz notabilé/ in quo ſepcꝛatur mi oniuz ↄtractũ ꝑ (oe opeccumn bonninis dec nid
E Brted e enn J 1 ſeclo Hba de pnri.ſ ꝑ religionis ĩ ſi ,oiüſtclins ſoldnr en d onin
& iunenis dʒ ad petiõneʒ ip̃ius igreſſus reuocari. nti.p reug greſſuz ? 5 ſi carnalis id Ria dhe d
Caletz g ſoli ex indicis off cio. qd mihi Plaseig copula nõ ẽ ↄſumata. an idẽ ſit ſi allter nult pmo n a nifinen uigen negzihen
nã pᷣſtando ↄſenſũ renũciauit iuri qð bẽbat ĩ alto peri ud oꝛdines ſacios olm dubitabatur ut di õ ue
nõ ge hebit ampliꝰ actiõeʒz. h uide bo. glo. in. c. ſporar glil c.i⸗f de uoto. i. vj. ſed bodie himvs ciisd ild, l t ſii
uxoꝛatꝰ? ĩ.c. ſe. j.eo.ſʒ iudex ex officio ne omittar̃ H Jo. xrii. que incipit antiqua que declaut i ncunnann ſeem Ncumn
adulteꝛium ꝑ remanẽteʒ ĩ ſeculo educʒ illum de „Hae iie ligionis ingꝛeſſu. ſecus in ſuſceptione us ogholſ hoſi oſen ihuid poſt
monaſteꝛio 7 cꝛedo ꝙ b̊ caſu ille ſit ueꝛus rel gio ſacri oꝛdinis quia ̊ non reperitur iure cauium Inirare veſgonon into vonlo. gnbit
ſo ex ꝗ uxoꝛ ↄſẽſit. vn pꝰ moꝛtẽ nxoris dy ppelli de per aliqu m ſancroꝛum fuiſſe attematum. ? ſi i efocriſonn nn ro g nolinr aaſſn
ad ideũdu ad moaſtenũ ar.i.c.er die jes e facto alter ordinaretur quãuis recipeꝛet cara le nbſm umeopi ns ne gle n
lbi nõ p cal et cꝛederẽ ꝙ ſi das licen ſit lcis cterem ordinis tamen compellitur inſtante coniu An.in hennſinthaq cere iun.
iuris qö ct no fit ila fauctio. dr ui. . dui G4d9 e mernthontunn conſumare nt ibi habetur ? ſic opi.bar hiiranitenui leſporli B
lictni tacite uẽ nouere ut nö in wrib pal ur 3 caſus in quo ſaceꝛdos poteſt babeꝛe moremn grecl oſe eigoneinin hüſ⸗ Nii
oↄſẽſit ingreſſui alrerius uouẽdo ↄtinctiam ⁊ ſi eſt babes.n ꝙ mimonium non impedit ſuſccpuidem tmetong oannis Pſihis n c dus
ſenex pt licite fieri. uñ rẽanebit ĩ ſeclo ⁊ alt ꝑſeuẽa coraneri 2 facit quod dicam poſt Inno.in. c. i. Ninnni ching gin teß
