li. vi.nota bene hoc dictum quia ſingulariter limi
tat totum titulum. C. ſi pignus pignori datum ſit
aer ¶ Eſt ꝛ aliud dubiumtquid ſi pignoraui nbi reʒ
⁊ tu pignoraſti petro æ petrus pignorauit uel uẽ
didit alteri qni forte abſentauit ſe cuʒz re:quod re
medium dabitur primo debitori ad conſequendũ
pignus ex quo res nõ poteſt haberi:⁊ ille qui uẽ
didit non eſt preſens:uide ſpeculatorem in dicto
loco uerſiculo ſʒ queꝛitur ubi nota. dicit ꝙ poteſt
agi contra primum:ſed primus liberatur cedẽdo
actionem contra ſecundum: quia cum legiptime
. pignorau t reʒ alteri liberatur:ex quo ipſe deſinit
ſine dolo poſidere.⁊ idem dic in ſecundo r̃ſpectu
tertij quod bene nota. C In gloſa prima in fine
nota gloſam ſingularem maxime pro limitatione
eorum que notantur in capiiulo grauis de reſti.
ſpo. uult enim hec glo.æ bene ꝙ creditor tenerur
ad fructus non ſolum quos percepit de re pigno
rata ſed etiam eos qui potuerunt percipi:⁊ ex ne
gligentia ſua non fuerunt percepti:Hoſtienſis in
ſumma eodem titulo F. quãdo efficaciteꝛ. ueꝛſi.
ſed nunquid:uidetur ſentire oppoſitum:ut ſolum
teneatur ad peꝛceptos ⁊z licet Joannes an. ſi impli
citeꝛ tranſeat hic:tamẽ in.c.i.=.ij.infra de uſuris:
tenet cum iſta glo.⁊ pꝛo eo eſt caſus in. l.ij. C. de
pig. ac. ¶ Et ad mateꝛiam glo: adde confoꝛmen
queſtionem quam ponit ſpec. codem ti· S. i. ueꝛſi.

ꝛi pignoꝛare ut hẽtur clarius. C. ſi pignus pigno
ꝛi datum ſit: ꝑ totum:idem ẽ in heede cꝛeditoꝛis:
ut hic. ¶ Teitio nõ ꝙ reſoluto iure actoꝛis reſol
uitur ipſo féo ius ſucceſſoꝛis.ↄcoꝛdat.l uectigali
ff. de pigno. æ colligitur hoc ex tex. qꝛ ſi fructus
peꝛcepi a pꝛimo cꝛeditoꝛe extinguũt debitum pꝛin
cipale una cum fructibus peꝛceptis a ſecũdo:tene
tur ſecundus reſtitueꝛe rem pignoꝛatam:licet ſuũ
integrũ debitũ nõ peꝛcepit: ſatis ẽ ꝙ debitum pꝛi
cipale ſit ſublatum.nõ tamen poteſt pꝛimus cꝛedi
toꝛ in maioꝛi quantitate pignus obligare ſibi
obligatum fueꝛit. ¶ Mota ꝙ cꝛcditoꝛ licite uẽdit
fructus quos peꝛcipit a re pignoꝛata ſi pꝛecinʒ ac
cedit in ſolutionem ſa is:⁊ nota ꝙ hoc caſu fit
penſatio ipſo iure. Gili nota hic tex. optimũ
ꝙ debitoꝛ poreſt ageꝛe cõtra cꝛeditoꝛẽ pꝛo pigno
ꝛe:licet ſecum non contraxit. ¶ Sed contra boc
foꝛriteꝛ op. naʒ actio peꝛſonalis que oꝛitur ex mu
tuo non tranſit contra ſingularem ſucceſſoꝛeʒ: cũ
eigo debitoꝛ non contrahit cum ſecundo:nõ nide
tur⸗ poſſit ageꝛe contra eum: ſed potius contra
pꝛimũ ? pꝛimus ↄtra ſecundũ:ut nidetur tex. in.l.
petẽti ff. de pigno. ac. æz cꝛedo ꝙ ob hoc doc. hic
nariant in ↄiecturando actionẽ itentaram 5 iſtuʒ
cꝛeditoꝛc.naʒ aliqui dicũt ꝙ agit rei uendicatiõe:
que competit domino contra quẽlibet poſſeſſoꝛeʒ

quam ego inhabitaui: an tenear ad penſiones
quas tu peꝛcepiſſes an ad eas quas ego ſoluiſſem
ſi fuiſſem conducturus.⁊æ inclinat in partem ut ſo
lum tenear ad illas quas ego preſtitiſſem:peꝛ.l.in
ſumma. F.in furmento.ff. de conditione inde. ſed
ſua diſtictio mihi cx toto non placet peꝛ dictum
n 2

V. A-⸗dice

Pr „c. 2 4 s: jnr

NV. a-dor Pir, a Peeſre piz en

i

quid ſi obligaſti mihi:ubi dicit pignoꝛaſti domuʒ 2ðòèð

ja * Dhibitn te 7770

An a Farα eugjſ 3 n= foris êõ 2

E.

Erg -Xe = Plarws ae Pe

Je bet ₰D

Cen pignoibus.

buius gl. 7 per dictã. l. ij. unde reſtringe: ꝙ aut
ſimpliciter domus fuit pignorata. ⁊ tunc tenetur
ad pẽſionem que communiter potuiſſet percipi.a
quocũqʒ alio aut fuit actum ut inbabitarer do
mum ⁊ tunc foꝛte pꝛocedeꝛet dictum ſpecu. quod
tamẽ in hoc caſu eſt ſatis durum peꝛ pꝛedicta nec
obſtat ille. F. in frumento: quia loquituꝛ quando
indebite peꝛ eꝛꝛoꝛẽ habitatio fuit tꝛaddita. nam
tunc non obligatuꝛ ꝛecipiens niſi inquantum effec
tus eſt locupletioꝛ ut ibi nõbiliteꝛ pꝛobatuꝛ quod
nota pꝛo ſimilibus queſtionib us. ſed in caſu no
ſnꝛo loquitur in contractu qui fit gratia utriuſqʒ
in quo tenetur creditoꝛ preſtare diligentiaʒ in fru

cribus ſeu redditibus recolligendis in rebug pi

gnoratitijs ? ̊ nota quia faciunt ad mita. In
glo. fi. intellige finẽ glo. quando ꝛes cõmodata ef
fecta ẽ deierioꝛ ex culpa ↄmodatarij: ſecꝰſine cſpa
ſua.qꝛ uiderur dominus cõſenſiſſe ex quo ad ceꝛ
tum uſum cõmodauit.l. ſi mihi alle. in glo. idem
dicendum in ꝛc locata: æ foꝛtius. ſed in ꝛe pigno
rata aliud dicendum: quia non poreſt ſine culpa
mea ex uſu effici dererioꝛ. nã cõmitto furtum urẽ
do ꝛce pignoꝛata.l.ſi pignori. ff. de furtis niſi ueri
ſimiliteꝛ cꝛedeꝛem dominum peꝛmiſſurum ut nõ.
in. c dudum de elec.⁊ inſti.de obliga.qᷓ ex delic.
naſcunt. in. F. placuit.

E. Si is qui ſub
Ignificante. ei e
miſſorie pignoꝛauit ꝛem ſuam et iurauit
non contrauenire: iuſte impeditus infra diem ſta
tutum non ꝛedimit: poſt diem ꝛedimeꝛe poterit.
et primo ponitur queꝛela. ſecundo dacio iudicum
ibi cum igitur. Et pꝛo intellectu ſcias ꝙ; pactũ
legis commiſſoric fuit inuentum ad diſſoluen
dum contractum emptionis et nenditionis: et
pone exemꝑlum: pꝛont dicitur in gloſa ſecunda.
C Mota primo/ ꝙ iudex ecclcſiſticus poteſt a
diri inteꝛ laicos: quos ad hoc ut fructus ſeu ꝛed
ditus ꝛei pignorate ꝛeſtituantur uel in ſoꝛtem cõ
putentur idem ut inteꝛpꝛetetur iuramentuʒ an li
gauerit iur antem uel ne. Ratio primi eſt: quia
nolle ꝛeſtitueꝛe fructus uel ꝛcdditus eſt uſura: ur
in. c. i. ?.ij. I. de uſur. ⁊ ꝛatione uſure eccleſiaſticuſ
eſt iudex competens de uſuris peꝛ totum. Ratio
ſecundi eſt clara peꝛ. c. uenerabilem de elecuo. et
.c. nouit de iudi. nam iudex ſecularis non poteſt
inte pretari iuramentum dubium ur in iunibus
pꝛeallegatis: licet poſſit compelleꝛe ad obſeruan
tiam liciti iuramenti c licet de iureiurando. li.
vi. ubi bonus tex. ¶ Mota ſecundo ꝙ impoſſibi

2e .9 . Fu ee. . —— — i. . . . . .
υ BK=:n )= — -ſſaj pe* i aa —αhn litas uel iuſtum impedimentum impedit commiſ

ſionem pene et tranſgꝛeſſionem iuramenti. non
eꝛgo incidit in pe:iurium qui iuramentum nõ
obſe:uat quando non poteſt:quod bene nota ꝓ
iſtis qui iurant aliquid facere nel ſoluere et ex
neceſſitate adimplere non poſſunt: nam deus
non uult quem obligari ad impoſſibile. Ratio
rarionis eſt quia non eſt peccatum niſi ſit uo
luntariuʒ.xv.q.i.in principio.ſed ubi impoſſibili

— —
NMnrr

tas ceſſat ibi ceſſat noluntas ⁊ facit hec littera et
predicta in aꝛgu. optimuʒ ꝙ ſi iudex precepit ſub
pena excõmunicationis ſubdito ut aliquid faciat
ſi ex neceſſitate adimplere non poteſt ut non inci
dat in excommunicarionem. nam in dubio non
eſt preſumendum ꝙ iudex uoluerit illum obliga
re ad impoſſibile. quidam tamen dicunt aliud in
excommunicatione nide Inno. in. c. p. ?. g. de of
ficio delcga. æ glo.in. c.ij. S. de teſti. cogen. ibi
tetigi. ota tenio unam bonam regulam ex
tex. ꝙ iuramentum pꝛeſtitum in caſu a lege pꝛohi
bito obligat iurantem ſi prohibitio legis emana
nit in odium alicuius ⁊ in fauorem iurantis.
¶ Mario quia poteſt inramentum obſeruari ſine
peccato iurantis. iſtud enim iuramentum de quo
obligat iurantem. ut ſatis colligitur ex tex. ex
preſſe tenet Inno. ſed non credo ꝙ firmet cõ
tractum qꝛ papa hic ſimpliciter damnat factum ð
per ſc: æ iuramentum interpretatur de per ſe: ſed
de materia ꝛcmitto ad plene notata in. c. cum con
tingat de iuꝛeiur. æ per Har in.l. ſi quis pꝛo eo.
ff. de fideiuſſo tem nota ꝙ dctennio in car
ceribus excuſat cptum a penc commiſſione in eo
quod non adimpleuit quod facere tenebatur.
¶ VUtimo nota ꝙ penſiones domus pignorate
debent computari in ſortem ⁊ cum textus bic no
aperiat : intelligo indiſtincte ſiue creditoꝛ inhabi
rauerit domum ſiue alius. circa quod vide quod
dixi in.c.precedenti. n glo. in uerbo commi
ſorie in fi.hic ſunt duõ uidenda. pro declaranio
ne tex. 7 glo/primo an 7 quando pactum legis
commiſſorie reprobetur in pignoribus. ſecundo
quare admittitur in contꝛactu emprionis ⁊ ꝛepꝛo
bat᷑ in contꝛactu pignoꝛis.quo ad primnm diſtin
gue poſt. Har. in. l. quamuis. ff. de ſolu.? habe
tur per. Cy. in. l. fi. C. de pac. pigno. 7 aliquid
per Jo. an. bic. aut enim fit pactum ſoꝛte non ſo
lura infra certum rempus res pignorata uenda
tur : ſeu uendita ſit iuſto precio: ? ualet pactum:
quia non decipitur hic debitoꝛ in precio:ſed bo
nus uir. ſ. iudex. arbitrabitur iuſtum precium d
hoc.l.fi. E. de iure do. aut fuit dictum ut res pi
gnorara eſſet uendita uel data in ſolurione pro
debiro ⁊z aut incontinenti. fuit appoſitum boc
pactum uel ex interuallo. ſi incontinenti non ua
let pactum cum creditoꝛe ut hic ⁊ per totum. n.
EC. de pac. pigno: ſed cum fideiuſſore uel extra
neo ualet pactum·l. finali.ff. de contrabenda emp
none uro inteꝛuenit pactum ex inte uollo
ualet quo ad retentionem: non quo ad actione
.l.ij. E. de pac. pigno ſecundum unam lccturam
que communiteꝛ tenetur: quia non uidetur necel
ſitate ductus hoc pactum faceꝛe. Aut fuit dictu.
ut non ſoluto pꝛecio res eſſet empta uel ꝙ dare
tur inſolutum: ſed non fuit adiectum pꝛo debi
ro et ualet et deber intelligi ut babeatur iuſto
pꝛecio:ut eſt argumen.in.l.ſi ĩ fraudem. ff. eodem
et idem eſt ubicunqʒ mutarentur uerba. debemus
enim habeꝛe reſpectum potins ad effectum: nam
hic interuenit pactum non ut res eſſet empta:

4
/

ls pentt ipſi Gehloniar,
Iu loquitur iſte ter un

ann ſdon 60

gimnd⸗Ar nemtone

N gnolbis

n
Cbanur 0
Enclmmm ⸗ okamnn
1pio ninon
agfen hion
Neundel n ret

Gr chton h eroit lundo

.
hintaonefunn e moc⸗

ccotufn⸗ e
ſplcere uluneſtiin oonnmnirae

ns:
inconn unnn nimmled

ſopeelo. in tari
nrhnn nghalis Au u

iunnrconcabentes.n
4 us mn aednon ir wut
narmſ
nunumaſnel one.

inſecinen ban

hotn e CFr i. Mh
manmn an
aant iC
nimn onn,ane n
1rer us ilelanns bui ahin avo

oo.EYVvo,iNveo cetum nonn goſ in

n tn p hidi ncj iinnoa damn

nignntdc in onrunnfat Ge epos:

Iepenm on Decunig WMOrtann der Non
rienitent nann wnetur Ee voo dddere

un urSed eeinn ſen
Tun cK conend di car Kangemun
COnmmodarum tomidt er nunctum gui rep
dcis: Perit donino 1 non fominenn.
lancoqů pecſs ebi ninur pen nn
ui rpnnnbalir fais: anoz gumn
inn n winmn Oenner commnum⸗
bnwam aanmt uen
cecin ſan Ple tuinun
nnlo aſtpennerpenanan A

nueinfu Gi pognunn nb. Necn
onniniumnnſtinnelif Cer en

ſpen 6nm
percatur nnec Anuniatas nun Gd

Achne ckconn

P
Ppenculon interinsne Gennn
ſumn igeo ſi rcci

fühenmn inerg

uma pene ommiſioneinen
ot Mon adinplenit qvoc feene lencborr.

ttmo nota benſiones onno pignorte
cbenn ompunariin ſortan ? eum lertus hic no⸗
enin ineligo inlſnge ſiune grectro inbai
muent donmn ſe lns clcn avoc vige goch
mn NeKdenn. ncorn verbo comni
ſone nnbe un d ddenda. Nro derarotio
ne icr. G0rind N Cdd nmn vegs
cormmiſoft TnOdenn in chordis eeni⸗
quxre admimimrin onnan nnanet mn
bai in onnaann pignons no M iimmndſf
gue pol. Var inl quumis f ce 0on.:

mr per. Qj.nl.. C.de ar bignd⸗ Netd

r Pm bic ant ann itpeun ſn u
bun nſfn cenum unpus ies bendal
r ſen vendla ſt uſo grecio ein .
iuur bic ebitor in hrecio
nia non decpitur bi debito H
4 virſ udex arbitrabinun ugum preclni

Rctonuc
re do. Ador it Cictommin
knt D ldana in ſolororect

ncontinemm. fit appofun

„ AC H
4 — α 9 wen, ennn i 7 0
alina 71 7

7

mittenti:ſed in contꝛarium facit iſte textus:alio

reſpectu. nam pecunia apportata per nuncium
perijt mittenti. nam tenetur de nouo ſoluere debi
tum ut in fi. c. Sed in contrarium facit .l. argen
tum. ff commo. ubi dicitur ꝙ ſi argentum mihr
commodatum remiſi per nuncium qui reputatur
fidelis: perit domino æ non remittenti Solu.
quandoq; ſpecies debita ꝛcmittitur peꝛ nuncium
qui ꝛeputabatur fidelis: quandoqʒ quantitas:
primo caſu periculum peꝛtinet ad dominum ? nõ
ad ꝛemittentem quia caſus foꝛtuitus imputatur
domino ex quo culpa non pꝛeceſſit:ut in.c.unico
de cõmo. ſecundo caſu pertinet periculum ad mit
tentem. ratio quia eo ipſo ꝙ mutuat mihi pecuni
amn: dominium tꝛanſit in me.l.ij.ff.ſi cer.pe.unde
ſiperdatur anteq; perueniat ad manus credito
ris perit ipſi debitori:qui adhuc eſt dominus.=z
ita loquitur iſte tex unde potes facere regulam
ꝙ periculum interitus rei pertinet ſemper ad do
minum ideo ſi creditor miſiſſet: certum nuncium
ad recipiendnm pecuniaʒ mutuataʒ:periculuʒ per
tinet ad ipſum cꝛeditorem. et eſſemus extra caſuʒ
ulus capituli: quia inconrinenti quod tradidi
nuncio tuo ad hoc deſtinato: dominium pecunie
pertinet ad te argumento in lege quod mihi do
hatuʒ ff. de donac. et de iſto nuncio uide glo. in

1c buſbiteri. lxxxv. diſ. plenius per Marto. in.
eum qui. ff.

7

nel data in ſolutum:ſed ut non molceſtaret cꝛedito
ꝛem ſupeꝛ re piguoꝛata:⁊æ tamen non ualuit: quia
in effectu idem continebat quod uenditio: 2 hoc
quo ad pꝛimum. Quo ad ſecundum quare re
pꝛobatur in pignoꝛibus: due rationes communi
teꝛ redduntur: pꝛimo quia obligatio pignoꝛis ſo
let fiꝛi pꝛo minoꝛi longe quamitate quã res nale
at: unde ſi ualcꝛet illud pacrum multum decipere
tur debitoꝛ: qui cupiditate habendi mutuuʒ de fa
cili imret omne pactum. unde uoluit lex in hoc ꝓ
ſpiccꝛe urilitatibus ſubiectoꝛu m: que ratio ceſſat
in contractu emptionis: nam communiteꝛ res uẽ
ditur pꝛo iuſto pꝛccio.nam ſi contractus diſſolui
tur non decipiuntur contrabentes. alia ratio eſt.
nam ſi ualeꝛet hoc pactum cꝛeditoꝛ nix aut nunqᷓ;
mutuarei ſine iſto pacto. quod pꝛofecto continet
in ſe camen uſurarum: quia mutuans non debet
poneꝛe ſpem in lucꝛo conſequendo capitulo con
ſuluit infra de uſur. ſed in tali pacto cꝛcditoꝛ ha
beꝛet ſpem conſequendi illud lucꝛum:quia habeꝛet
rem elapſo termino pro iniuſto precio:⁊æ hec eſt
bona ⁊ cffcax ratio: æ ueꝛſatur in pꝛedictis odi
um creditoꝛum ſolus animarum ⁊ fauor ſubiecto
rum:que omnia ceſſant in contractu emptionis:
2 per hec s intellectus huiꝰ capituli quod
nola. ¶ In glo. in uerbo certum:nota gloſã iun
co textu/ꝙ malicia nuncij non nocet domino

cõmo.et hoc.fuit de mente doc.hic.
as nuncij excuſat hic mittentem rati
nti: ut non incideꝛet in peꝛiurium uel
in fi. glo. dic ꝙ in ↄtrarijs fuit quis
mittendo nuncium non idoncum ſed
uitur quando nuncius communiteꝛ ꝛe

ſed infidelir.
one iurame
benam. Et
in culpa in
iſte tex loq

¶ De pignoꝛibns.

Rrua nunquid debitoꝛ teneatur i

6

putabatur idoneus. ¶Ecd exra glof. queꝛitur

re ad domum cꝛedito
ꝛis pio debito ſoluẽdo.an econtra cꝛcditoꝛ ad do

mum debitoꝛis Innocen. peꝛ iſtum tex. arguit ꝙ
debitoꝛ tenetur ire uel mitteꝛe ad domum cꝛcdito
ꝛis. nam hic pondeꝛatur ꝙ detentus debitoꝛ non
potuit infra teꝛminum ſatiſfaceꝛe:= ꝙ miſit nunci
um ad cꝛcditoꝛem.ſed tu uide latius glo. ?2 Daꝛ.
in.l.item.ff. de conſti.pecu.2 diſtingue poſt cum:
aut ſolutio debet fieꝛi reſpectu alicuius rei pꝛo ali
qua re aut non. pꝛimo caſu ſi cꝛeditoꝛ ⁊ debitoꝛ ſt‚
eiuſdem foꝛi:debet idem debitoꝛ ire ad domuʒ cꝛe
ditoꝛis: ſed ſi ſuut diueꝛſi foꝛi non tenetur ire ad
domũ cꝛeditoꝛis: ſed ſatis eſt ꝙ dicat i de mo ſua
paratus ſum ſatiſfaccꝛe ſiquis cſſet qui recipeꝛet.
7 hoc notabiliteꝛ uoluit tex. cum gloſ. in dicta.l.
item. ¶ Ex hoc infeꝛtur ꝙ ſi emphiteota non eſt
de foꝛo domini non tenctur pꝛo canone ſoluẽdo
peꝛquireꝛe dominum. ſecus ubi eſſent eiuſdem fo
ꝛi. ſic intellige. c. poruit de loca.ar.l. ij. C. de iure
emphi. æ nota quia eſt optima gl. ad illa iura que
dicunt ſimpliciteꝛ penam committi ex non ſolutio
ne. Si ueꝛo ſolutio eſt fienda non reſpectu alicuiꝰ
rei ⁊ tunc ſi reſpicit cõmodum peꝛſone debet adi
re ipſum cꝛeditoꝛem.l ꝙ autem ff de ope. libeꝛ. ſi
ueꝛo reſpicit commodum burſale. aut uolo mihi
ex ſolutione aliquid acquireꝛe. = tũc debeo ire ad
domum cꝛeditoꝛis bonus tex. in.l.cum quidam ðᷣ
condi.inſcr. C. ſi enim alicui relinquitur libeꝛtas
ſi ſolueꝛit heꝛedi centum: tenetur ire ſi uult conſe
qui libeꝛtatem ad domuʒ heꝛcdis:aut nolo nitare
moꝛam uel penam. 2z diſtingue ut ſupꝛa in pꝛimo
membꝛo:aut ſunt eiuſdem foꝛi aut uolo purgare
moꝛam commiſſam ⁊ debeo adire ipſum cꝛedito
ꝛem pꝛo hoc.l.penultima.ff. de cõdi.inde.⸗ dictia
.l. cum quidam: æz adueꝛte quia in caſibus in qui
bus dixi ꝙ tenetur adire domum alteꝛius: intelli
gas ꝙ debet queꝛeꝛe cꝛeditoꝛem apud nicinos et
notos:⁊ in locis in quibus eſt ſolitus conueꝛſari:
non autem tenetur queꝛcꝛe peꝛ loca clandeſtina.

ij. queſtio· vi. biduum: quod uoluit Bartolus in
dicta.l.item illa.

Bm conſtet PMeꝛtinet ad ſe

cundam partem
rubꝛice ⁊ hoc dicit Aſufructuarius ca
net ꝙ fruatur rebus immobilibus ſalua ipſarum
ſubſtantia z pecuniam ⸗ eſtimationem mobilium
que conſumitur uſu finito uſufructu reſtituat.pꝛi
mo queſtio. ſecundo mandatum ibi mandamus
ſecunda pars continet duo dicta. ſecundum ibi pe
cuniam. Miota pꝛimo ꝙ in bonis alicuius po
teſt unus ſuccedeꝛe in pꝛopꝛietate ⸗z alius in uſu
fructu. ¶ Mota ſecundo ꝙ i ufructus finitur
moꝛte uſufructuarij. ⁊ tenetur uſufrucruarius re
ſtitueꝛe illa bona in moꝛte pꝛopꝛictario. ¶Ex
hoc infeꝛtur ad queſtionem: nunquid pe: ingreſſũ
religionis extinguitur uſufructus: cum fingatur i
gred ens moꝛtuus ciuiliteꝛ. xvVi.q.i. placuit el.ij.
quidam tenueꝛunt ꝙ ſic. ſed cõmuniteꝛ teneĩ op

poſuum:ut monaſicꝛiuʒ habeat uſulructuʒ in uita
n 5

X⸗Se B2 = Prr

1 D.Qci ſol.t

.
—9Bui

,
—4 vO/ e /

Wr S ldt Feherny Pie gns

2 α☚σν

1

Guaale; ilim ſe⸗feurcdtncig ppadba

NV l. vir ⸗, Pir= D & aer ſert 3r – ,ſer GN 1 ſo⸗firnnhſ

Be⸗

7*

ingredientis. de quo uið glo.xix. q. ultima. ſi qua
mulieꝛ. de quo peꝛ doc.in. c. in pꝛeſentia de ꝓba.
facit qðᷣ nõ ·ĩ l.deo nobis. C. de epiſ.æ cle.? auc.
ingꝛeſſi. C. de ſacroſan. ecclc.et.d. autẽtica ſiqua
eo.ti. ð teꝛtio qualem cautionem teneiur pᷣ
ſtare uſufructuarius: ⁊ dic plenius ꝙᷓ tex. ut colli
gitur ibi ex.l.i.ff. quemadmodum. uſufructcaue:
⁊ ut colligitur hic ex glo.in ueꝛbo imobilibus. de
bet enim caueꝛe dupliciteꝛ. pꝛimo ꝙ utetur ꝛebus
que uſu non conſumuntur arbitrio boni viri ſal
na rexꝝ ſubſtãtia ideſt ſicut quilibet bonus nir uti
rur ⁊ fruitur ꝛc pꝛopria. ſecundo ꝙ finito uſufru
ctu debet ꝛeſtituere pꝛoprietario id qð ſupeꝛeſt:in
ꝛebus ueꝛo que uſu conſumuntur debet pꝛeſtare
cautionem de eis exhibendis in cadem qualitare:
uel ſi uult conſumere ꝙ pꝛeſtabit eſtimationem il
lorũ bonornm. Et aduene quia iudicio meo auc
toꝛ fuit hic diminutus:de quo multum miroꝛ in
peꝛſona Gregorij noui qui fuit ſubtiliſſimꝰ legi
ſta. naʒ ſoluʒ cõplectitur bona immobilia que uſu
non conſumuntur: et bona mobilia que uſu con
ſumuntur. nihil autem dicit de bonis mobilibus
que uſu non cõſumuntur:ſed minuuntur ut uege
res ſerui et ſimilia que ex uſu uetereſcunt et minu
untur:non autem ipſo facto conſumuntur quẽad
modum conſumitur pecunia uinum frumentũ ole
um 2 ſimilia. Vred. de ſenis dubitauit de iſta teꝛ
tia ſpecie bonorum. z ut ꝛefeꝛt conſilio.xloj. con
ſuluir dominum Jo. paliacenſem ciueʒ ſenenſem:
ſed ex ꝛeſponſione ſua uix põt colligi ceꝛtũ ꝛeſpõ
ſum de quo non minus miroꝛ. Ego dicerẽ ſaluo
melioꝛi iudicio de boc quaſi eſſe caſũ in d.li ff.
uſufruc. quẽadmodum caueat ſi ꝛectce pondeꝛetur
litreꝛa in prin:nam ibi dicitur ꝙ uſufrucruarius
debet cauere de utendo ⁊ fruendo ⁊c̃. ⁊ de ꝛeſtitu
endo quod ſupeꝛeꝛit finito uſufructu. ? ſubijcirur
in tex. ꝙ illa ſtipulatio habebit locum tã in ꝛebus
mobilibus qᷓ ſoli.i. imobilibus. vnde coniungẽ
do ue:bum mobilibus cum qualitate cautionis p
cedentis:quia pꝛomittit ꝛeſtitueꝛe qð ſupeꝛerit fi
nito uſufructu. ſatis colligitur ꝙ idem iudiciuʒ ẽ
de ꝛebus imobilibus:⁊ de mobilibus que uſu nõ
conſumuntur ſed minuuntur. unde iſte tex. in fine
facit ſpeciale, mentionem de pecunia:quia uſu il
la conſumitur et pꝛo hoc ſacit.l.i.ff.de uſuſruc.
earum rerum que uſu conſu. ubi iſte que qualita
tes bonorum ponuntur ut diucꝛſa.ſ. bona ꝗᷓ uſu
conſumuntur et bona que uſu minuuntur. vnõ iu
ra que uolunt ut excõmunicatio pꝛeſtetur:loquun
tur in ꝛebus que uſu conſumuntur: ut hic ⁊ in.l.
ſi tibi oleum. ff· de uſufruc. ea. c. que uſu conſu.
eꝛgo non debent extendi ad bona que uſu non 9
ſumunt᷑.nam eſſeʒ magnuʒ pꝛeiudicinʒ ipſi uſufru
ario. Ad idem adduco bonum ſimile.nã ſi cõmo
dantur ꝛes que uſu miuuũtur: danum peꝛtinet ad
dominuʒ ? non ad cõmndatarium: ut.l. eum qui
ff. cõmo. Foꝛtius hoc dicendũ in uſufructnario
qui naturaliteꝛ poſſidet: ut danum inde ↄtingens

ſine culpa ſug cedat. ꝓprietario ⁊ nõ ſibi. et h be
ne nota. n glo. in Vbo idoneã in fi.ſed otra

¶ Be pigno.

hoc facit. nam falcidia continet fauoꝛem heꝛedig
2z tamen poreſt remitti a teſtatoꝛe ut in auĩ: ſʒ cuʒ
teſtatoꝛ. C. ad. I. fal. Cy. tracrans büc articulum
poſt Me.in.l.i.allata in gloſa. ↄcludit ꝙ cantio
preſtanda in rebus q̃ uſu ↄſumũtur:remitti põt ꝗ
teſtarore ſʒ pſtanda ĩ rebꝰ imobilibus ſeu q uſu ñ
ↄſumuntur non poteſt remirti a teſtatore:? in iſtiſ
rebus intellige iſtam glo. Ratio dinerſitatis ẽ qꝛ
in rebus qᷓ uſu nõ ↄſumumtut ſi ualeret remiſſio
cautionis darctur materia deliquendi: qꝛ non en
raꝛet uti bonus uir: ſʒ in alijs ceſſat iſta rario cnʒ
teneatur ſolum reſtituere merã eſtimationem ⁊ ſic
continet merũ fauorẽ teſtatoris ? proprietarij ?
eſt diſtinctio ſatis equa. ¶ In glo. in. v. frnamr
nõ. bene hãc glo. ꝙ clerici in fructibus beneficio
rum cõparantur uſurarijs 7 non uſufructuarijs.
nam uſufructuarius poteſt ad libitum diſponei
fructibus ? poteſt de eis donare teſtari ⁊ ſimilia
facere: ſed nſurarius babet ſolum id quod proba
bili rarione ↄſumitur ad idẽ ꝙ iſta glo. renet gl.
in c. cum olim de reꝝ ꝑmu. ? in. c.fi. de pecvl. de.
2. cC. q;. nos de teſta. 2. c. res.xij.q.i.glo.tamen in
c. duo ſunt genera ea. cã. 7. q. dicit ꝙ clerici ſunt
domini fructuũ:ſed intellige ꝙ ſũt domini i bene
adminiſtrando ? diſpenſando. nã etiam pꝛobobili
ter donare poſſũt etiam ſi ſunt plati regnſares ut
eſt rex in. c. certũ de donat. ſʒ nõ debent diſſipore
ucl improbabiliter diſpẽſare.gl. tamẽ quqᷓ allegat
totus mũdus diſſixit pꝛout habetur in. c. pꝛeſeni
de offi. oꝛdi. li. vi. dic ur ibi dixi.ſed ego pleniſi
me dixi in repe c.cũ eſſes de teſta. ubi retigi. hũt
arti. æ multos alios ad materiam ? al qui tangit
in. c. peruenit.j.ti proxi. n glo. in verbo im
mobilibus ibi cũ certum ẽ ꝓprietatẽ redire. c.
pone exemplum legatus eſt pure uſufructus pro
prietas autem ad certum diem:hoc caſu non eſt
preſtanda cautio: ut in. F. plane allato in gloſa.
¶ In glo. in uerbo pecunias in fi ſupple? non
minima nam maxima capitis diminutio eſt cum
perdit quis ciuitatem ⁊ libertatem: media cum p
dit quis ciuitatem et non libeꝛtatem: puta quia 3
depoꝛtarus minima eſt cum mutat ſtatum. ania
tranſit in poteſtatẽ alterins:non tamen perdit nec
ciuitatem nec libeꝛtatem de quo dicendũ ut inſti.
de capit.di. n glo. fi. glo. iſta non firmat pe
dem ſed ſolum ꝛecitat opi. ↄtrarias et opi. prima
tenuir Me. ſecunda vo tenuit Accur.i.l. uſuffe.
C. de uſufruc. Alij dicunt ꝙ debet uſufmucims
ſequeſtrari. ar. in.l.litibus. C. de agri. ? cenſili
xj. Moſt dicit ꝙ prima opi. eſt cõmunior ſy ſecun
da iuſtioꝛ:et poſſet teneri media uia ſecundum en
ut admittatur cautio inratoria: ſed ſi non utetur
ſicut bonus uir: abdicabitur ap eo uſufructus.
Hartolus in dicta.l. uſufructus dicit ꝙ aut uſu
fructuarius eſt ſuſpectus et non ſufficit iuratonia
aut nõ ẽ ſuſpectus et admittitur.et hec diſtinctio
mihi placet.hẽt eniʒ maximaʒ equiratem. ar. in. .
ſi fideinſſoꝛ. ff. ſiquis cautio. et in. c. pe veſtros.
de do.poſt diuoꝛ.ꝛeſti.ubi bonus tex. in
in auẽ. generaliteꝛ. C. de cpiſ. et clericis.

uepvcn
ntlund rel⸗
lorobpemur: Nln
uan Atisinmnn “
mntium unn onim nhiu
itns linfttai onim ainct
Grwibuotnnchroranenitevenituunc
õ
1datirn esfdenſororcd u
Giceionreit urdisunnm. iurf
. Snncntſireclis armnsa Ken
bamomnn cnainmdiwin manene
or ic hde oi Gomen od Rmagenn
Von Venit urponenda penn oonls:
ſcineclige cA dericos de ſen erco.1.
UGons iuncais de aſtoe
ſumt lice bonm rrinc ann bono/
nn NcanrNO iu t ſdand
faddls wlctſen cenmmnc i
les deben aenian etpoſto gens
. Ppoſcto es
Gictus ſenſfcetgitncds ee
g elincg: vde hat m
ic r norat Crinl
onatArinld onmenmnenlen
cne⸗ erbi.eore Prr
iuen t wigi
eionunte
ehronn ſnorn H;
lutt in. lber bono. mmiſ Pin

4
doteſt
voineland
ſſob 6 ranng
rerfei, „ nene
ſtnein fcanſſnr uuns

ſtngreß idi on
Mmmnr

nl of poſeſt ani,,
ſchus nlerſinnti ſſt

Uenbus

hrſeinmnt baberſolumig D
8 none ſomir ad ſce ſſt gong
mcmolince erpynne inc f. depen g,
7.c.r.hos enſn ecNs iigomm
cdho ſunt gaemn a ci cg det chrid ſe
domini fuemu ſed lrelige y ſit gominiben
odniniſrundo r ciſpenſono ni ium pꝛobebi
ice donure poſſit eiam ſi unt Plotiregytoresin
&tter incCni de donat 5no cebent aiſſpen
d undrdedliner dlheſare gl tamne ni aleege
1oms üdrs dſſich onrbabenr incpreheni
deGRNNöuidid e. Neenid
ne dnintee hs eatdi wig di⸗

aTn.A mros oS A aretid don ngit

in.c.pervenit ti Gn. rn Ueot
mobilns bi (n erum e Ptiemi Nine
pone armplon egors eſ pure HW
orens A0lnn d arum denhor ir
rrland tiont in. ſolme er
In go. in verbo helunſis nnft hi .
wis cinlgnem 4 Herigenn
depornnmno ninind am *
Ganſtin olgne antſe nan
citnen nrc ſbe Ckmi
e citdl. N ecine

=

72

sl, KS ſo — rr Peige .

extra glo. queꝛo de queſtione quotidiana.pone ꝙ;
uſufructuarius non cauit a pꝛincipio ſed recipit
fructus:nunquid fecit illos ſuos an teneatur illos

reſtitueꝛe tanꝙ indebite peꝛceptos. glo. iuris ciui

lis repeꝛiuntur contrarie.nam in.l. ſi cuius.ff. de
uſufruc. tenet ꝙ non facit fructus ſuos. ſed in.l.
uxoꝛi. ff. de uſufruc. lega. renet contrariuʒ. Docto
es in. d.l. uſufructus z hic cõmunireꝛ diſtinguũt
ꝙ aut bona fide ꝛecepit fructus.puta quia non fu
it exacta cautio: nec malicioſe diſtulit pꝛeſtare: et
tunc habet locum glo.in.l.uxoꝛi. Aut exactus nõ
pꝛeſtitit cautionem uel fuit in mala fide:quia mali
cioſe non pꝛeſtitit cautionem cum ſciret ſe obliga
tum: æ pꝛocedit glo.in.l.ſi cuius. pꝛo hoc facit l.
ſed ⁊ ſi in. . ſcire.ff. de peti.heꝛe. ubi eꝛans in iu
re facit fructꝰ ſuos. æ hec diſtinetio eſt ſatis equa.
Abbas.

De fideiuſſoꝛibus ſeica.

Supꝛa niſum eſt de rebus que pꝛo debitis pi
gnoꝛi obligantur: reſtat uideꝛe de fideiuſſoꝛibus
qui pꝛo alienis debitis inteꝛcedunt. Et eſt aduer
tendum ꝙ hic ſolum ponitur in rubꝛica de fideiuſ
ſoꝛibus: ſed in.ff.æ. C. æ aut᷑. ponitur etiaʒ de mã
datoꝛibus. mandatoꝛ autem iteꝛuenit a pꝛincipio.
fideiuſſoꝛ poteſt accedeꝛe ante faciũ ⁊ poſt ut hic.
2 in.d. aui.item ſcias ꝙ fideiuſſoꝛ poteſt accedeꝛe
obligationi ſiue ſit naturalis tantum. ſiue ſit ciui
lis rantum: ſiue ciuilis ⁊ naturalis:ut. ff. e.l.i. An
Rautem in caſu criminali poſſit interuenire fideiuſ
ſoꝛ. dic ꝙ ſic vbi crimen non eſt magnum ita
non venit imponenda pena coꝛpoꝛalis: alias ſecꝰ
ſic intellige. c. ſi cericos de ſen. exco.li. vi.⁊ lex·
in.l. diuus iuncta.l.ſiquis.ff. de cuſto.⸗ exhi. reo
rum ⁊ uide bonum tex.in.c. cum homo. xxiij.q.
V. ubi tractatur quid ſi reus fuit fideiuſſoribus
tradditus poſtea fugam cepit:nunquid fideiuſſo
res debeant decapitari preſuppoſito ꝙ reus con
uictus veniret decapitandus: æ de bac materia
dic vt notat. Cy. in.l. ad commentarienſem. E. ö
cuex exbi. reoꝝ æ Bar. in. d.l.ſiquis ꝛeum.æ con
cluſio eſt ꝙ non: quia non poteſt quis ex contra
ciu ad capitalem penam ſe obligare:quia nemo ẽ
dominus mebrorum ſuorum.xxiij.q.v.in.C.ſi nñj
lcet ? in. l. liber homo. ff. ad.l.acquil. ſed diſtin
guitur utrum fideinſſoꝛes fuerunt in dolo:2 tunc
pena erit ar bitraria ſi extra dolum:puniẽtuꝛ pẽa
becuniaria ad quam obligauerunt ſe. ? ſi nõ fuit
erpreſſa quantitas iuder arbit: abituꝛ de mateia
dic ut in locis preallegatis.

L ericu S. PBreue eſt 2 nõ

poteſt breuius
ſũmari. pꝛo intellectu huius. c. pri
mo opponit᷑ ↄtra primaʒ partem
de.c.ſequenti =. c.conſtitutus ubi

clerſcus obligatur ex fideiuſſione. Oat glo. duas
ſolunones. prima ter. iſte prbhibci fꝛequentiaʒ
utarat. unde dictio in ponitur hic augmentati

C D e fideiuſ.

ne ſeu frequentatiue ⁊? eſt ſenſus inſeꝛuiens ideſt
ualde ſeꝛuiens.ſimile in. l. gallus. S. ille caus indi
ficilis. ff.de libe.? poſtu. nam ibi ponitur indiffici
lis ideſt uals difficile. Quãdoqʒ dictio in ſtat pꝛi
uatiue:ut in. c.ad noſtram de conſuetudine.2 hoc
nota pꝛo ſignificato huius dictionis quãdo com
ponitur cuʒ alia dictione. Secunda ſolutio eſt
cleꝛicus non debet fideiubeꝛe: ſi tamen contrariũ
feceꝛit obligatur: ut in contrarijs: æ hec ſolutio E
bona in ſe. dicit tamen hoſtienſis ꝙ ſolum tenetuꝛ
de patrimonio nel de redditibus bñnficij ſui quos
facit ſuos quaſi in pꝛeiudicium eccleſie non uglet
fideiuſſio: de quo latius dicam in capitulo ſeqnti.
Teꝛtio ſoluunt alij ꝙ non debet fideiubeꝛ e pꝛo la
ico ſed pꝛo cleꝛico ſic ut in contrarijs. hoc dictuʒ
mihi non placet: indiſtincte bene cꝛedeꝛem ꝙ ubi
laicus magna neceſſitate ducitur poteſt licite cleꝛi
cus fideiubeꝛe: pꝛo eo quia eſt magnum pietatis
opus ſubuenire pꝛoximo indigenti. hoc maxime
ꝑtinet ad cleꝛicos qui magis ſunt obligati ad ſub
ueniendum indigentibus.xvi q.i.capitu.quoniaʒ
quicquid. =.xij.q.i.capimu uidentes.¶ Areʒ nide
⁊ tene menti notabile dictuʒ Innocen. in. c. unico
de obli ad ratio.æ ſequitur Archidia.in.c. peꝛue
nit. xxxvi. di.ubi dicit ꝙ iura dicentia cleꝛicũ nõ
debeꝛe ſuſcipeꝛe aliquam pꝛocurationem uł aduo
cationem uel ſimilia puta fideiuſſionem debet in
telligi quando cleꝛicus geneꝛaliteꝛ uult hoc c ffici
um aſſumeꝛe.ſecus ſi unum negocium uult excꝛce
ꝛc.ita dicendum in pꝛopoſito:non arbitrare: pec
catum ſed potius meꝛitum ſi cleꝛicus quandoqʒ fi
deiubeꝛet pꝛo laico indigenri: ſed non deber ſe in
diffeꝛenteꝛ imiſceꝛe huiuſmodi fideiuſſonibus ſi
cut foꝛte faciebant quidam qui dedeꝛunt cauſam
huic conſt tutioni C Item ſcias ꝙ licct cleꝛicus
ſit idoneus fideiuſſoꝛ in contractu: non tamen eſt
idoneus de iudicio ſiſti: quia debet eſſe fideiuſſoꝛ
eiuſdem foꝛi cuius eſt pꝛincipalis uel renunciare
foꝛo ſuo:ut in.l.i.ff.ſiquis in ius uo.quod cleꝛicꝰ
faceꝛe non poteſt.c.ſignificaſti de foꝛo competen.
ideo dicit Har. in. l.ijff eodem ri. ꝙ obligatus

ad dandum fideiuſſoꝛem de iudicio ſiſti non rele

uatur dando cleꝛicum ratione ediem. nar
to pꝛincipaliteꝛ alij intelligunt hũc tex.quando cle
ꝛicus alteꝛius eccleſie collegiate uult fideinbeꝛc ul
tra ſũmam cõmuni pꝛouidentia conſtitutam: pꝛo
ut habetur in.c.ꝙ quibuſdam J. e. ⸗ quelibet lec
tura põt ſaluari cũ diſtinctionibus pᷣccdentibus.
fo pꝛincipalꝛ qro vn dʒ abijci cleꝛicus ofaciẽdo
cũ tex. hic ſimplł: dicat abijciat᷑: tres dant᷑ intellec
tus.pꝛimꝰ ꝙ dʒ abijci cleꝛicꝰ ab ecchia. ſs ꝙ a cle
ro ⁊ h̊ pcedẽte trina monitiõe ſm Ho. Teꝛtiꝰ ꝙ
dʒ abijci ⁊ repelli a fideiuſſiõe.i. ꝙ nõ dʒ recipi ĩ
fideiuſſoꝛẽ. Ex hoc ulti o inellectu arbitroꝛ poſſe
colligi hãc pꝛacticã ꝙ ſi obligatꝰex pctu ad dãdũ
fideiuſſoꝛc uł ex ſtatuto ꝓducat cleꝛicuʒ poſſit ad
ueꝛſarius licite recuſare ⁊æ nõ recipe cleꝛicũ in fið
iuſſoꝛem quod nõ.

Eruenit. Cõpellit᷑ cleꝛicꝰ ſeꝛuare

fideiuſſoꝛem indemnem
n 9

Vrlera 90129 Ffhz, t

—

CO ECrrn Ggαα F'atnt SRnα+WnI Fr-ids in Kni

¶ De ſideiuſſo.

peꝛ aſſignationeʒ ꝛeddituũ ſuorum:et ſi intellige
ꝛetur tex. ð ꝛedditibus beneficioꝝ: vt eſt cõmunis
doc intellectꝰ: eſſet hic caſus norabilis ? ualõ ſin
gulariſ pꝛobans ꝙ ex ꝛedditibꝰ bencficioꝝ põt ſa
tiſfieri creditoribꝰ cleꝛicorũ: de quo.j. dicã latiꝰ.
iĩ pꝛia ipetꝛantis ↄqueſtio.ĩ fa cae ↄmiſſio.ibi ne
igitur ð pꝛio clericũ licite fideiubẽ ꝓ clico
nam bic papa dicit ꝙ ille fideiuſſor debebat ex
hoc conſequi pꝛemium non danum:eꝛgo actũ me
ritoriũ exeꝛcet fideiuſſoꝛ ẽt ſi ẽ clericus:ſʒ ĩ laicis
dic ut dixi ĩ.c pcedẽti ¶ Sedo nõ. ꝙ fideiuſſoꝛ
qᷓ ſoluir ꝓ debito⸗ pricipali põt agẽ pricipalem
ſine ceſſiõe actionũ fienda a creditoꝛe: ut ſibi ſaril
faciat de pecunia ſoluta: æ de oĩbus dãnis ⁊ inteꝛ
eſſe ꝛõe fideiuſſiõis ꝑtulit. ¶ Lertio nõ. ꝙ pri
mo agendum eſt contra debitoꝛem: ut ſatiſfaciat
de bonis ſuis:nõ aũt debʒ incõtinenti detrudi in
carccribus: æ maxie hoc ꝓcedit in clerico: qui ut
nides hic nõ carceꝛatur ꝓ debito ẽt ſi non põt ſa
tiſfacẽ incõtinẽri:ſʒ ſui ꝛcedditus aſſignãrur credi
rori detinẽdos peꝛ cũ uſqʒ ad ſatiſfactionẽ.¶ Et
nõ.ex hoc ultimo ⁊ ex tex. bonã praticã ꝓce edi
contra clericos debitoꝛes ut ꝛedditus aſſignẽtur
cꝛeditori. Vide ad pꝛedicta qð dixi in. c.ij. de pi.
¶ Vltimo nõ. ꝙ qñ pricipaut᷑ nõ agitur ad pu
niendum delictũ piurij. nõ debʒ clericus ꝓ eo de
poni uel priuari bñficio ſed pena extraoꝛdinaria
affi i:ut ſuſpẽdendo ab officio uł bnficio ul quid
ſimile. ſecus dic ubi principalit᷑ ageꝛetur de tranſ
gꝛeſſione iuramenti:qꝛ tunc debet clericus ↄuictꝰ
priuari bnfcio.c. querelã de iureiurã. et uide qðᷣ
ibi dixi n glo. prima in fi. pꝛo declaratione
glo · ⁊ materie ſcias ꝙ tria ſunt beneficia ſeu pri
uilegia fideiuſſoris primum eſt beneficium diuſſi
onis:qꝛ ſi plures fideiuſſerũt nõ inſolidũ diuidi
debitũ ĩteꝛ eosſi oẽs ſunt pñtes ? ſoluendo:et hᷣ
poſtulãt an lit. ↄteſ.ut.ff. de ſideiuſ.ĩte fideiuſſo
2cg. 2 in.l. ſi dubitat. et iſtud ẽ bnfeciũ dini hadri
ani de quo glo. facit mẽtionẽ.⁊ bẽtur ĩ effectiu in
ſti. eo. F. ſzʒ ſi plures. ʒy bnficiũ ẽ ꝙ pnte debitoꝛe
priĩcipali ⁊ indiſcuſſo nõ ↄueniaĩ᷑ fideiuſſoꝛ: ut in
auẽ. pꝛeſente alla.ĩ glo.⁊ uide glo. in coꝛpoꝛe vVñn
fũmit᷑ in auẽ. de fideiu. que ułt ꝙ erſi fideiuſſoꝛ in
fideiubẽdo ↄſtituit ſe principalẽ pagatoꝛẽ ſeu de
bitoꝛẽ:pꝛont hodie pleriqʒ faciunt:ſuecedit nihil
ominus bñ ficiũ illiꝰ auẽ. niſi illi bnficio ꝛenuncia
nit. teꝛtium bñficiuʒ eſt cedẽdaꝝ actionũ põt eim
peteꝛe a creditoꝛe ut cedat ſibi actiões ſuas:et ali
teꝛ denegabit ſibi ſolntionẽ debiti :ut.l.modeſtiuꝰ
fFf. de ſolutio. in l.fideiuſſoꝛibus. ff. de fideiuſ.
„e yoe= e A =Gite eh .A fiSeu: :* generaliter cum querit᷑ de oꝛdine conueniendi
debitoꝛem principalem ul fideiuſſoꝛẽ eſt diſtingu
endũ ꝙ aut ambo ſunt pꝛeſentes aut abſẽtes: aut
unus pꝛeſens ⁊ alteꝛ abſens. primo caſu debitoꝛ
