tiuis ſuꝑius alła. Si vVo ſpualia nõ traſeũr qꝛ tã

qᷓ; dignioꝛa nõ accedũt tẽpoꝛalibus. Eadem 20 E
qn alienatio fit in ꝑſonam eccleſiaſticã:ſed dic de

hoc ut plenius dicetur in dicto.c. ex litteꝛis.
Hencficia ſua ꝑdũt

Bm olim. qui ea pꝛopria ꝑmu
tant auctoritate. in prima parte narrat
ꝓceſſuʒ. in fa diffinit ibi cũ igitur. õ.primo
q; dignirates diueꝛſe ſpei ſeu qlitares pñt ad inui

cem pmutari dũ tñ ꝑmutatio expleat᷑ ex diſpõue

ſupioris:⁊ cape in hac mã hanc ↄcluſionẽ ꝙ om
nes dignitates atqʒ bnficia minoꝛa pnt adinuicẽ
pmutari:dũ tñ ſuꝑioris inteꝛueniat ↄſenſus.ar.
bic ⁊ in. c. queſitũ.ẽ. e. ⁊ in cle.unica eo.ti.e in.c.
.i. . e.li.Vi.⁊ in.c.ſcias ct. c. eps de loco.vij.q.i.
unde epᷣi pñt ꝑmutare epᷣatũ:ſʒ ꝛequirit᷑ ↄſenſꝰpa
pe. qꝛ ſine cõſenſu pape nõ põt eps aliquo mõ di
mitteꝛe epatuʒ. c. int tẽpoꝛalia de trãſlatõe prela.
er in. c. licʒ de ꝛegu abbates vo ⁊ alij plati ĩferio
ꝛes pmutãt cũ auctoritate ſuꝑiõis imediate. Idẽ
dicendũ ĩ ꝛeligioſis hñtibus bnficia manualia:nã
anteq; priuent᷑ hñt ius ĩ bnficijs ⁊ poſſunt eſſe ꝑ
petui ſi nõ ꝛemouent᷑ iuxta nõ in cle.⁊ ſi pricipał
de Rt᷑. æ hanc acluſiõem tʒ YFre. in tra tatn peꝛ

mutaridis. ¶Sʒ dubitat᷑ de bñficijs ↄmendatis

nũqͥd poſſint adiuicẽ ꝑmutari ⁊ maxic ueꝛti du
ñn cõmẽda ẽ tpᷣalis ut in cãu c. nemo de cle.li.vj
Fre. in. d. tractatu ↄcludit ꝙ ſic qꝛ cõmendatarij
pnt ritulũ canonicũ in bñficijs cõmendats iit nõ
gio in. d. c. nemo. Sed dubito an hoc dictum ſit
neꝝ quia ſolũ habetes ius in bnficijs poſſunt peꝛ
mutare. vñn. c.i.⁊ cle. unica eo.ti dñt clencos poſ
ſe bnficia ſua ꝑmutare:? nõ illud vbũ ſua:cõmẽ
dararij aũt non pnt diceꝛe illa beneficia eſſe ſua:
facit.l.unica ff. de ꝛeꝝ ꝑmu.qᷓ dicit ꝑmutatiouem
nõ ↄtrabi ſi ex una pꝑte datur ꝛes aliena: qõ eſt ſa
ns dubia: ſed ↄcludeꝛẽ ꝙ iteꝛueniente aucte illiuſ

qui ↄmodauit porerit fieri pꝑmutatio:ſecus puto
cũ auct᷑e alrerius. ¶ Itẽ dubitatur de expectanti

bus auct᷑e apoſtolica:nũquid pnᷣt iura ſua adinui

ceʒ ꝑmurare: ↄclude ꝙ nõ qꝛ gꝛatie ſunt pſonalel
ct non excedũt caſuʒ cxpᷣſſum:æ ꝑ oↄſequẽs nec ꝑ
ſonã cui oceditur ut in. c. cui de nõ de pᷣbẽ.li.vj.
Iteʒ faciũt dicta iura qᷓ ꝑmittũt bnficia ꝑmutari
ſʒ iſti expectãresin dur hꝛe adhuc hnficia licet ha
beant ius ad bnficia cõſequẽda. ¶ Altimo hic ꝗᷓ
20 quare fuerũt iſti prinati bũficijs eoꝝ ex dictis
Jo. an.põt intelligi duplex intellectus. primus ꝙ;
ideo quia tractarunt de pe:mutatione ipſorũ be
neficioꝝ:et ſic tex. ibi dum dicit cõmutaſſent poſ
ſent exponi.i.de cõmutando tractaſſent uł ſᷣm eũ

¶We rex ꝑmurar.

—,
AW 1-

põt fo intelligi ꝓprie ꝙ ↄmutauerunt illa benefi
cia ſicut ↄmutaſſent illas ꝛes ꝓphanas ſine aucto
ritate alicuius ſuꝑioꝛis.iſte ſcõus iĩtellectus doc
eſt clariſſimꝰ. ? 20 decidendi ⁊ pᷣuãdi fuit ambitio
2z uocatio que ĩteruenit in ꝑꝓmutatione: nã uterqʒ
igeſſit ſe ſponte bencficio alterius ſʒ nõ ur̃ idiſtic
te nerus iſte intellectus uit aliqui ſint ita ſupini 2
ignoꝛantes ꝙ credunt poſſe pꝑmutaꝛe dignitates
2 beneficia ꝓpria auẽte æ maxie facit qꝛ ſi h fuiſſz
neꝝ nõ poterat eſſe nõ notoꝛium ar.c. quanto de
nãſla. pla. uñ poſſet ĩtelligi iſte tex. ꝙ iſti inter ſe
tractarunt ⁊ ↄcluſerũt contractum permutationis
ceꝛtis pactis appoſitis ut fieri ſolet ⁊ poſtmoduʒ
ↄtulerunt ſe ad ſuꝑioꝛem ſʒ nõ pꝛofuit auctoꝛitas
ſupioꝛis ꝓpter uiciũ pᷣcedens: nam pacno talibꝰ
inducit ſimoniã ⁊ maxiĩe uicium ambitõis ut in. d
.c.queſitũ ⁊ ex hoc dat᷑ tertius ĩtellectus nõ.⁊ ſin
gu. ꝓ quo iĩtellectu facit iſta lr̃a dũ iſte b. pꝓponẽ
pꝛepoſituram ſine ↄditione qualibet ꝛeſignaſſet:?
ꝙ poſt ꝛeſignationem illius magiſtri fuerat aſſecu
tus archidiaconatum: ſz fuit 2uictus de ↄtrano
ꝙ imo pᷣſtauerat ↄſenſum ꝑmutationi ? ponden
Hbum oſenſum qᷓi dicat ꝙ primo ↄcluſit pꝑmmuta
rionẽ cum illo magiſtꝛo licʒ poſtmodũ reſignaſſet

ſed illa reſignatio fuit facta cũ pactione pcedenti
7 ſic ſimoniaca:⁊ cũ hoc limita primã lec. non iñ

ſufficit ſolus tractatus ut dixi in.d.c.qſuum ſ ſi
nlrra tractatum ꝑuenerũt ad ↄſenſum tũc hʒ locũ
qð h̊ dr ⁊ hec lec.uꝛ magis ueriſimilis ¶In gl.
fi. ibi alique ſũt ĩ ꝓnuntiando nõ tamen neceſſqio
nam in cinili nõ eſt neceſſc feꝛꝛe ſniam:licet poſſit
ferri quia ↄfeſſus in iure pꝛo ↄdemnato babetur
l. i. C. de ↄfeſ. æ nide ꝙ nõ. in. c. fi. e.ti.ſed in ca
crĩali reqritur ſñia ·l.ſi ofelſ.ff de cuſto.reorum ð
quo m dic ut nõ.in inribus peal. ¶ In fi. gl.uel
dic ꝙ vᷣa ratio ꝓhibitionis ẽ hec. bencficia eccle
ſiaſtica nõ pnt haberi ſine canõica inſtitutione ut
in ꝛegula pria de re.iur.li.vi.q in pmutatiõe auc
toꝛitate ꝓpria facta nõ iteꝛuenit. Item nõ. qued
ambitio ⁊ ingeſtio quia unus ingerit ſc in beneli
cio alterius ↄtꝛa. c.fi. de inſti. ⁊ q elec.c. qualiter
7. c.peꝛ ueſtꝛas de iurepatꝛo. õ. ultimo glo.
in eo qð dicit ꝙ cleꝛici eqpantur nſurarijs nide
gl. in. c. pñ̃n. de offi. oꝛdi. li. vi. æ plene per J0.
de lig. in cle.gratie.de rp.⁊ per Archi. in. c. ſtatu
tũ eo.ti. li. vi? plene dixi ĩ ꝛcpetione.c. ci eſſes ð
reſta. Abbas.

VBm uniueꝛſorum.

an. ꝙ gratiã ↄtinet et poteſt ſummaꝛ ſe
cundum eum in ea parte que ↄtinet ius hoc mo.
Cleꝛici ꝑ ſe ſua bñficia nõ ꝑmutãt uel dic lati .ci
ſic. Si pmutatio bnficioꝝ ↄplera ex una ꝑic:
alterã ſtat quo minus impleat᷑: ꝛeſtituitur Es 3
ſuum beneficium et ſecundum hoc continet ius
in prima parte pape narratio. in ſecunda gratio
ſa pꝛomiſio ibi cum igitur. ¶ Mora ibi tractare
cepiſſent. ar. pꝛo æ ↄtra: nũquid tractatus permiu
tationis beneficiorum poſſit fieri inter ipſos

olnnon h,⸗
uaninituſ uint Ben in
Grnmen moun enoln e ſoo⸗
mnultlfin u thiim iun icin
Tapeicist tae nemn fonu⸗
Caniuetont üſnongacßfut
imairntionet d eferunt u
õ
GoNNNisde Rree
ndes Morn e Glamo enoniateß
WE ennidffiawntich nuc⸗
Gend. J0 g necio albi ractan
Phoims ier bifinos Gof enen
thocpuo unmmpazͤ n rit
in öMun atopunoir be mn
ſeſun Gelbonumnpennunnco. 6
N glimwnerg onſfin denne
nna ucnutmin
Pii M icölllan bopoh
Oqſur ibenfß Poſeſtsinimong
is hocit c lliiinis büft
ird cneim Ne dapt
linfi 2 ſeinthe⸗ Goſn indebe
One A G0.gbor inh

fone otinezt gine
N lu i ihciͦtelnaoire ch
dchutimnir idmn Nn
nn ebiiegie in ener ium Imn
i 16 egetin it rit wn
ini nlcnrn nhlon
quitin volicen

gen
ner ns nin n rheirte

ug archiclaummn ⸗t on
Pino pſouent olenſom Dnnnntionit popcen
ſdun alnſmn cin g hino iſt gnn
nne an llo ngſto iqz poſnwci ſgnſn
ſcd la reſgnano flt fan ch Pactone Pceenti
1ſeſimoniaca:r ci boe ininn Orini lec non ni
ſißat ſous manms n in in dc iſiun hi
Uua wacmnun pueperüt ad olenſum c bhu loi
oddätdekeumgsnimis iDn g.
f. di diane ini gnontando id unen noceſſio⸗
namin Gmii nd neccſene ſhan cadol
fortiquin Teſns inie d Kennand didan
1i.K.de afd.tnide nthenſind
Cridl einim ſfin aſeſff tſnunmd
no mñ de n io in bioßei. D
cg iu mio pbibiions edernne
ſuta n pjt haben ſne cnui in nifs
in xgnia pril le iur li N in nin
ſane ppria fi H
na Agi Onig umns ingei ſein bal

dio Alerius Orm. f. Geinſti ge cc

65, klrinogt
cpe peſtus de inlchno⸗ (Mommn

nſel
9gicitg, Ceic ciunur ich 1

—

Gd

E

ca n Reuuenit. Nenn no i

aciz Br ͤ .. fe r=r r ·Dy 5 f-n ah = Pica aSere,

pñficiatos anteq; adeãt ſuꝑioꝛeʒ:⁊ pꝰ facit litteꝛa
ꝙ nõ:nam papa uoluit iſtis dare ueniã que uenia
pᷣſupponit culpã nt ĩ.c.neꝛui.xiij.di. In ꝛium fa
ciũt qꝛ papa hic nõ cãnat tractatum ſʒ dicit nõ
pñt ꝑ ſe ꝑmutare: eꝛgo tacite inuit ꝙ tractare poſ
ſunt:tractatus enim nõ ↄcludit delibeꝛatũ ↄſenſũ
c. tua de his que fi. a pla. æ melius in.c.fi: de his
que fi.a ma.pte.ca.⁊ hoc nltimũ vr ueꝛius:⁊ nõ.
hanc lĩam ſic ſtellectam: æ uide que dixi ĩ.c.q̃ſituʒ
5 eo. ¶Er nõ aliud arg. ex la ꝙ cleꝛici dur per
mutare qñ iter ſe deliberãt de ꝑmurãdo:licer po
ſtea uadãt ad ſuꝑio rem:nam hic pᷣbenda fuit ꝛeſi
gnata ⁊ poſtea collata ↄſãguineo:ꝑmnutãt eiʒ quã
tum in eis eſt ⁊ in hoc fuit data uenia iſti clerico-
Altimo nota indulgendũ ſimplicitati ruſticoꝛũ
2 qð decipiétibus nõ eſt ſubueniendum ſed decep
nis ſic. ¶ Oop õ lr̃am: ex quo enim illa pꝛebenda
uacabat licite fuit collata ↄſanguineo illius: eꝛgo
poſtea non licuit illam ſibi auferri ut in rla factuʒ
legitie de ꝛe.iur.li.Vi. So. dicit Inno.⁊ alij poſt
cũ ꝙ hec ꝛenũtiatio non tenuit qꝛ ſimoniace facta
ſ. ut ↄoferatur ↄſanguineo alterius:nec eriam re
nuit collatio uel quia ſimoniaca ar.j. eo. c. fi.. .i.
q.i.oꝛdinatões uel qꝛ ſuperioꝛ ſi erat inſcius illiꝰ
pacti non irendebat iſti ius ↄferre Item in odiũ
deceptoris ne ꝛepoꝛtaret cõmodum de ſuo dolo
papa uoluit iſtum ad pꝛebẽdam ſuam reſtitui.
. ex predictis ? tene menti ꝙ renũtiatio fa
cta ſinoniace nõ tʒ ⁊ d; ſimoniaca qn fuit pꝛicipa
liter ea itentione ⁊ pacto ut ↄferatur ↄſanguineo
ſuo uel ↄoſanguineo paciſcentis ſecũ uide tex. cum
glo. in. c. ex parte el i.S.de offi.dele.⁊ i.d.c.oꝛdi
natões ¶Nota ꝙ collatio ſimoniace facta eſt nul
la:⁊ ſic põt ĩpenꝛa:i bnficium tãqᷓ; uacãſ n gl.
i.ibi:nõ.glo.q; neſcio alibi ꝙ tractatus pmutãdi
ẽ ꝓhibitus ĩter bnficiaros Gof tenet contrariũ
⁊ hoc puto nerum ꝑ cea qͥ.S. dixi.⁊ iſte tex potius
in õrſum qꝛ papa nõ dãnat hic tractatum ſ̊ cõ
ſeſum deliberatum in permutando. n glo. i.
nõ. gl. iun to tex· ꝙ poteſt fieri permutatio bene
ficioꝛum ex ſola experientia æ utilitate perſonarũ
nam. c. ad qões e. qð uiderur hoc pꝛobaꝛe non
loqitur i beneficiis poſſeſſis ĩ ritulum ſʒ iur̃ ꝓpᷣeta
nis hoc qt. c. loquit ĩ tiulis bnficioꝝ ⁊ uide ꝙ di
ri in. d. c. queſitum. ¶ In glola. in neꝛbo ſimplici
tati in fi 2 ſic uult hec glo. ꝙ hoc. c. in hac reſtitu
tione otineat gꝛaʒ cũ de ſtricto iure debuiſſer iſte
pꝛiuari ut in. d. c pꝛecedenti: æ idem Inno. ? Jo-
an. huic gre cam dedit ne alius repoꝛtaret ↄmo
dũ de ſua malicia:⁊æ qꝛ ſimplicitate ductus renun
tiauit. quidam u olũt diceꝛe ꝙ debeat iĩtelligi ꝙ 9
tineat ius quia pmutatio non poteſt dici ex parte
us tm: hic aũt alteꝛ nõ ꝛeſignauit ? ꝑmutatio

nni
fuit icompleta:? ſic ſumus extra caſuʒ.c.pꝛeceden

iis ſed in ↄtrarium facit delictuʒ ſimonie ? ambi

tiis qð ille omiſit in reſignãdo bnficiũ ſuũ ut cõ

eiat oſanguineo alteꝛius. Itẽ ↄſenſus pᷣſtitus in
beimutatiõe fiẽda ꝓductus ad actũ reſignatiõis:
? ob hoc papa dixit ueniam ſimplicitati reddẽdã

nam ſi legitime omnia fuiſſent acta de iure potuiſ

De ꝛex ꝑmu.

2

ſet iſte redire ad ſuũ beneficiũ ex quo aliꝰ uolebat
renũciare:æ nide qð notat F re.ↄſilio.xli.ubi foꝛ
mat qõnem de eo qui reſignauit ĩ manibus ſuꝑio
ꝛis ex cã ꝑmutatiõis fienda cuʒ teꝛtio: qui quideʒ

teꝛtius noluit poſtea reſignare ut moꝛte pꝛeuẽtus
eſt ? ↄcludit hunc reſtituẽduʒ de iure ad bñficiuʒ
ſuũ nõ tñ redibit ſine noua pꝛouiſione quia bene
ficiũ ueꝛe uacauit ex hac reſignatiõe ut nõ. in. c. ſi
ꝓpteꝛ de Np.li.vi.⁊ ĩ.c.unico.j.e.ti.li.vi.otinẽt
eꝛgo ius ſi nullũ pꝛeceſſiſſet pactũ in paciſcendo ⸗z
reſignando. Abbas.
+ Hibita. Spũuale cũ tpaꝛali per
mutari nõ põt. in pꝛia
facti narratio. in ſecunda diffinitiõis cõ
miſſio: ibi quo circa. ¶ Nota pꝛimo ex tex. nro
pla:⁊æ pꝛimo ibi tunc in ungaria cõmoꝛanteʒ pro
litteꝛis aplicis que ipetrantur a reſidentibus ĩ ſtu
dio: æ decꝛe.c.nõnulli de Gep. pꝛeceſſit iſtã ut patz
quia iſta fuit Oregoꝛij noui auctoꝛis huiꝰ opila
tiõis ⁊ illa fuit pᷣdeceſſoꝛis:ſic colligit Jo. an · hic
ſed non declarat ſe ad quaʒ utilitatẽ hoc colligit:
ſed dic ꝙ Jo. an. uoluit hic ſingulariteꝛ/ꝙ ubi cõ
miſſio fit peꝛ papam alicui erpꝛeſſo nomine ſue di
gnitatis faciendo mentionem ꝙ reſidet in alio lo
co:tunc poteſt cõmiſſarius cognoſceꝛe in loco re
ſidentie quẽadmodum contingit bic in eo qui co
gnouit in ungaria:ſecus nbi non fieꝛer mentio de
reſidentia quia tũc cõmiſſio uidet ur facta in loco
dignitatis expꝛeſſe:nec extra illã dioceſiʒ poſſʒ co
gnoſceꝛe de illa cauſa ut in. c.ſtatutũ.F. in nullo ðᷣ
ſep.li. vi. pone exẽpluʒ epiſcopus groſſetanus re
ſidet ſenis cõmittitur ſibi cauſa nõ facta mtiõe de
reſidẽtia nõ pofit cognoſceꝛe extra dioceſim groſ
ſetanẽf.qꝛ ĩ dubio nõ uidet᷑ deputatus extra locũ
ſue diocef.uł ſue dignitatis: ſecus ſi fecit mriõem
de ſua reſidẽtia ⁊ nõ ꝑppetuo quia neſcio alibi. ij
Hõ fo ꝙ arbitriñ vr̃ quidã ↄtractus ut in auẽ.
ut diffe. iudi. unde quẽadmodũ nõ põt peꝛ uiã cõ
tractus dari tpᷣale ꝓ ſpũali ita nec ꝑ uiaʒ arbitrij
ut hic: vñ papa appellat hic ꝑmutatiõeʒ licet hoc
ꝓceſſiſſet ex diſpõne arbitroꝛũ. ltimo nõ. ꝙ
arbitriũ continẽs in ſe uiciuʒ ſimonie ipſo iure eſt
nullũ: æ põdeꝛa ꝙ omne qð pꝛocedit ex eo vel ob
id eſt irritum ⁊ dictio ex eo. denotat cauſaʒ ꝓpin
quã ĩmediatã:dictio ueꝛo ob id denotat cãʒ medi
atã ? remotã qð nõ ꝓ ſtatutis:æ nide ĩ l.libeꝛoꝝ
ff. de vbo.ſig.⁊ ibi peꝛ Har. ¶ In glo. fi. in fi.
nõ glo.⁊ rõ decidẽdi ẽ ꝙ ius decimãdi ẽ ſpũale:
iõ nõ recipit eſtiatiõeʒ: z ꝑ ↄns non põt ↄmutari
cũ tpᷣali. Itẽ deus refuauit ſibi decias in ſignum
ulis dnij.c.tua de deci.nõ põt eꝛgo laicus uł aliꝰ
ſe eximeꝛe ab hac recognitiõe:dixit iñ Har. bꝛixi
en.in dñicali.q.xlix.q; ad tpᷣs puta decẽniũ ualẽt
iſtud pactũ:ẽt ſi res tradita eccleſie caſmate ꝑiret:
ſed tu dic ꝙ toleꝛat᷑ pactum qꝛ vẽ initum potius
ſupeꝛ fructibus qꝙᷓ; ſupeꝛ iure dicimãdi: nam uide
mus ꝙ pꝛo frucribus pꝛeteꝛitis poteſt dari gliqd
tempoꝛale.c.cum ſupeꝛ de re.eccle.nõ alie.hinc ẽ
etiã ꝙ locari poſſunt.c.ueſtra de loca. quia fructꝰ
ſunt quid tempoꝛale:ſed quãdo fit pactum in ꝑpe

e — 1* ATIS 7

1

, g. 2

Po isi

W

„

lan oi,

3 l. Seer 7 2

Be feudis

mum:tunc uidet᷑ initum ſuꝑ iure decimãdi qð eſt
ſpuale:iõ fieri nõ põt ut hic ⁊ in.c.omnes decime
G, 1— ale-se haz A.cd sfalo a xvj. q.vij. Et facit qð dixi ſi ꝛes data ꝙ decimis
ICarn ese Aalmeut, perit calmate ad. qlquidam non multũ abũdanſ
alicui loco pio ceꝛtũ fundũ dedit cũ pacto ut ale
ret᷑ a loco pio toto tpꝛe uite ſue:demũ fundus pe
rit caſmate. nũquid debeat habeꝛe alimẽta:et dic
ꝙ ſic qꝛ ꝓprietas tranſiuit in locũ piũ ⁊ ſic dam
nuʒ ceſſit ſibi ⁊ ñ alteri:⁊ expꝛeſſe hᷣ ↄcludit Cx.

in. l. ij. C. de iure emphi.
C De fcudis. Nica.

upra niſum eſt de quibuſ. dam ↄtractibs qui
bus reꝝ dnia trãſferunt: ſed qꝛ ꝑ ĩfeudationẽ trãſ
fertur utile in naſallum directo ꝛemanẽte apud
dnm:et ſic eſt ſpes cuiuſdaʒ alienationis:idcirco
oſt rubricas pcedẽtes ſubijcit᷑ iſta ⁊c̃. Abbas.
Si qns
Nſinuatione. ſalo
recipit feudum in pignus abſtinẽ
do ab eiꝰfuitio nõ tenetur ↄputa
ꝛc fructus ĩ ſoꝛtẽ h. d ſᷣm cõeʒ in
tellectũ ⁊ eſt caſꝰ ſingnlaris qui alibi non legitu
prio dictũ.fo limitatio: ibi ita uidelicʒ. ota
primo ꝙ pignus põt oſiſteꝛe in re ꝓpria eius cu
ius dominium ntile ad alium peꝛtinet et conſtitue
tur ius pignoris ꝛeſpeciu illius ntilis domimi qö
non eſt pꝛopriũ ipſius domini ſed uaſalli 15
o ꝙ eccleſia põt ↄtraheꝛe pignus ſeu ĩiꝛe cont:a
cium pignoris cõpꝛeſtando eius pecuniam qð qᷣͥ
dam aſſerunt ſi hoc ꝛedundat in utilitatem eccle
ſie quaſi ceſſante utilitate non debet hunc vctum
inire:ar.xij.q.ij.ſine exceptõe qð nõ admitto ubi
debitũ ghbitur ꝓpteꝛ neceſſitatẽ debitoris quia fõ
riꝰ eccleſia quã laici tenet ſnbuenire indigentbuſ
ar. xij. q ij.in.c.ſicut omnino.et.xvi.q i. in. c. fi.
in euangelio: mutnuum dantes nil inde ſperantes
et in. c. cõſuluit. . de uſuriſ¶ Lertio nõ. ibi nibi
2 eccleſie tue ꝙ naſallus eccleſie cathedꝛalis tenet
ad fidelitatẽ ? ad ſeruitiũ nõ ſolũ ecclleſie ſed ipi
pꝛelato:facit.c.cum tibi de v̈bo · ſig. ¶ Et nõ. ꝙ;
eccleſia põt dici pꝛelari et hoc ꝛõne iuris qð habʒ
in ea ut patet ibi eccleſie tue:ad idem.c.ſi tibi ab
ſenti de pꝛeben.li.vj.non eſt eꝛgo pꝛelatus ſim
lex pcuratoꝛ:et uide bonam glo. v. q.iij. c. fi.
UMliimo nõ. ibi a fuitio ꝙ naſallus debʒ domi
no fuitiũ ꝛatione feudi:⁊ qle ſit iſtud ſe. uitũ:dic
prio inſpiciẽdum qð fuit conuẽtũ in conceſſione
feudi ſo ꝛecurre ad bonũ tex. xxij.q.v.in. c.ð fõ
ma cũ ibi nõ. An aũt poſſit uaſallus ꝛenuntiare
feudo ⁊ ſe lberare ab hoc ſeruitio:conclude ꝙ ñ
inuito dño:ar optimum in.l.imꝑatoꝛ.in.S. i. de
lega.ij. et in.l.ſicut.C. de ac.⁊ obli faeit.c.de pꝛe
carijs. S̊. de pca.nã iſti ↄctꝰ fiũt gr̃a utriuſqʒ:iõ n

V. aßit 9 twar pGjn or:

ualæ fuina al29 On fend Pppa

W. vch ſeu 8 97 .e ‚/j ſx Ilrnd hiun⸗

et ita alias fuit de facto deteꝛminatum:idem dic ĩ
ↄtractu emphitcorico ſeu liuelario cõſili ratione.
n glo. ij. ibi nt ꝛcs illa citiꝰ ꝑueniat ad eccle
ſiaʒ lentit gl.ꝑ hec vᷣba ꝙ ſpale idueit᷑ ꝑ iſtũ tex.
i fauorẽ eccleſie z ſic nõ ꝓcedẽt ĩ lalco recipiente

pnt diſſolui niſi utriuſqʒ inteꝛueniente conſenſu: S

feudũ ĩ pignus a uaſallo. hãc lec.ſẽſerũt alij extꝛa
glo · ut ponit bic. abbas dicẽtes ꝙꝙ in odium feu
doꝝ que ↄſtituũtur gratis ex rebus eccleſie ſen O
modico ſeruitio fuit hoc inductum ut ſic citius ip
ſa bona feudalia ꝛcdirent ad cccleſiã: ſz hec lec·nõ
eſt bona nec tuta quia ſi fcudum fuit legitime cõ
ceſſum nõ dʒ ↄmiti pꝛauitas uſuraꝝ ut eccleſia ci
tius recuꝑet illa bona.nam pꝛo uita alteꝛius non
eſt uſura ↄmittẽda ut in. c.ſuꝑ eo. de uſuris eꝛgo
multo minus pꝛo recuꝑandis bonis legitimc con
ceſſis. Alij intelligunt ⁊ eſt fa lec. in ꝛuſticis qui
collunt poſſeſſiones eccleſie ĩpenſio tanto ſeruitio
ꝙ fructus in nullo uel paꝝ excedũt ſʒ hec lec.diui
nar. æ maxie qꝛ tex. iſte facit mentionẽ de ſeruitio
nec diſtinguit quale ſit. ¶ Lertia lec. ꝙ pꝛoccdit
qn hoc fuit ↄueniũ inter eos a priĩcipio qᷓ t non
eſt bona qꝛ non ualet ↄuentio ut uſura ſolnat i.c.
debitoꝛes de iureiurã. uarta lec. Im Pby.
ꝙ in fauorẽ eccleſie fuit hoc ĩtꝛoductũ quod non
placet duplici ꝛõe prio q; tex. dicit ðclaꝛamuſ? ſic
non ponit ius nouũ. Itez quia foctius cccleſia ab
ſtineꝛe dʒ a ↄtractu uſuꝛaꝝ ꝙᷓ alij maxie pꝛopter
bonum exemplum¶ Quiuta lec. ponit Moſti. in
telligendo gnãliter ꝙ hoc ꝓcedit cx nã feudi.naʒ
cum dnium directe temãſit penes dim ſi utile re
neꝛritur ad eũ ex uolũtate uaſalli pignoꝛantis oſo
lidat᷑ ipſum dnium utile cũ ipᷣa ꝓprictate:uñ i di
cit᷑ ꝑciꝑe fꝛuctus ex aliena ꝛe ſʒ ex ꝓpria.nã uaſal
lus ĩterim liberat̃᷑ ab obligatione qua domino te
netur: diſſoluitur eꝛgo iĩteꝛi ſeu ſuſpenditur obliga
tio inter eos pcta. Et ratio hec facit ut idem ſit
in laico. ⁊ hec:lec.ẽ coĩoꝛ nam alic aut diuinant
aut ip opriãt tex.ſic etiã diuinat alia lec. quam ſe
ſerunt quidã ꝑ. c. i de uſuris in fi. dicentes ꝙ lo
quitur in feudo iniuſte detento ſʒ ut dixi ex luera
hoc colligi non põt licet lec.iĩ ſe ſit uera per illud
c.i¶ In fi. glo. hoc ĩtellige domino contradicẽ
te nam ſecundum Hoſti. ſi dominus recipit inte
rim ſeruitium racite nidetuꝛ renũtiare huic iuri ni
ſi oroteſtetur ar.l.ii.C. de iuꝛe do.impe.⁊ in.ccũ
. de conſti.
X p arte Monit tres caſus in
— quibuſ non obſtante in
ramento de non ĩfeudando poteſt epiſco
pus antiquum fendum ad eccleſiam reuerſum no
uo uaſallo concedere æ eſt caſus notabilis inter
pretans iuramentum de non alien vommu
nis diuiſio: ſecunda ibi in primo Mota primo
peꝛ mortem uaſalli feudum ꝛeuertitur ad domi
num quod intellige qn feudũ fuit ꝑſõale !qñ fuit
ↄceſſũ ſibi ⁊ filijs ⁊ morit᷑ ñ ꝛclictis filijs maſcul:
nã feĩa niſi expᷣſſe ſit dictũ nõ ſucccdit in feudum
ut. x. col.de ſucceſ.fen.c i ð fo et tene men

ꝙ iuramentũ pᷣſtitũ a pᷣlato ð nõ alienãdo ꝛano

pontifice ĩ ↄſulto refert᷑ dũtaxat ad ꝛes qᷓ ſum ge
mẽſa ecchei ad eas ꝛcs qᷓx dniũ dircctũ ? unle c
penes eccleſiã:nõ aũt ad bona feudataria ul ephi
teoticaria:nã ſi iſta bona ꝛeuertunt᷑ ad ecckiã pot
platꝰ de nouo alicui ↄcedeꝛe nõ obſtte iuromo
de nõ alienãdo quia non uidet᷑ noua alienatio ey

AL. Vl,. va⸗
chnrl. Naulgeren loheſe

rvrunn tunl e ac ornu n
ſunſrinmn rſt ilin iün
1ſcuübustiragenchock cnind d
Otktogoiiobuids in ſac⸗
Peiit ned gin
eioecteiwinfendaaris wde dn
cNNCiN NNAin
Auerfetüdlenmn nd oſ dien
ſendo ddal ſecns ifedo ppemo
Nienan do nomnrio eccleſe dona
lcce no gle niceper oun in ſonma
lecl. inihmmn lid re ni hoe
ammmtem
Paltſnimdr unttigſin
bkongtigiennlengionun nuon
rnntinteſtien i
lonci nör gl ichiſ de
fiigrirtn iee
hiber gſenuri Difegbbaie
. exblg te i tie ene 8
gorffeggne aſne
ſell pveniial —
fo.ipe iceo hbintlenninne nin
—
e ueniturad nümmi
ni nerbo gſoriſii do fſce
kego gio vie
Saunr aiqno caſn 4 cͤl dns
inſoren amisni
iy il ere hi ſco ade
“M anpbiwotnß

mi

itl. ſinb
ini in

huherbun i;

ſaiin
Dignn
Rou donit P gunl

r que Ni dr i i

mnodico ſen, Rens e A Noc
ſerinio ih lcine unf
dom fli droenn deſn,
i
er c ſiattue

leſt uig ſ
uun nöchon nuinin tn

bonmm/ crenpſan Qinn lr poni Dnin
uligmnco gulier bor genlit nj ucinn
anchim gfer niſt mnc in ſiniere
nanmn ad ci cr volime nſili Pignonnns oſo
ſti ſon ciſum utle ci he ppranerh i di
peigekwens er lieng e ßzer ppria ni valel
Vaiuenmidcri N obiigmnone gn domno te
Vermm Cndrumn etd eüſcnſtſpengin obliga
lio mct es den Qrrndd decſnet n an
in bico A dece à Gon den die dmr Zeinan
aur io oprin r it id Rnan daler granſi
ſerunt qnidi pc.i de Munsinſtcenesn
quimr in fendo inuſe deento dn almn
boc coligi on por lier eriſeſt an r l
ciNſ go hoc itlige onino Cnnht
x nuf ſundim Loſiſ domms uk
rim ſerinum taclte Nidann renünare buneini

worrſſemn i Cein Go. mpe.Lin

Mon⸗ onit nes in
X parte giduſ nonolſn

memo de non Feudandopor,ti

“W/ udunm ad erceſan wn
8 nubu lus nondhli
ovaſelo conerien 4 ienuuken

„7
ponfiki⸗f gmmrchi 1

miſa cecke⸗ iz htad boſi ic 6
jii ani KM
mi ede g
glt Ge no iia iliin D
btden

dunate frag

.

Der ſae Po fris

¶ Be tendis

quo a pꝛincipio fuit ſancitum ut illa bona darent᷑
in emphiteoſ.uel in feudum ⁊ tota die allegat iſte
tex. uide qdð dixi in. c. ut ſupeꝛ de re. ecc. nõ alie. =
boc iuramentum cõiteꝛ hodie pꝛeſtant epiſcopi et
abbates romano pontiſici: æ uide quod nõ.in. c.
fi. de eccle.edi. 35. teꝛtio ꝙ uaſallo alienante
ſuaů redit feudum ipo facto ad dum: cadit eꝛgo
uaſallus ipo facto a iure ſuo. unde nõ req̃rit᷑ aliꝗ
ſnia p:o hoc tex.ibi dũ ꝑmittit epo alteꝛi illud fen
qum ↄcedeꝛe ſine nona pꝛiuatiõe qð clariꝰ ſentiũt
doc.bic. ¶ Item nõ ꝙ priuato uaſallo ꝓpter de
lictũ ſuũn ĩhilitat filiũ ul ↄſanguineũ ſuũ ad illud
feudũ ↄſequendũ. ⁊ facit iſte tex. optie in ar. ꝙ de
lictum pꝛis nocet filio in feundo ꝑdendo unde hic
eſt opus in filio noua oceſſione ſed ð h. . latius
dicam. ¶ Mõ. ultimo caſũ in quo Iʒ cedẽ iura ſu
a potẽtioꝛi nam ecclia non nalens ꝑ ſe recuperaz
feudum a manibus porẽtum põt ꝓceder alteri po
tẽtioꝛi ut ipſe recuꝑet ⁊ ipſe hẽat in feudũ.Et idu

GραĩDlYhoc ad q.nũquid de rebus nõ feudalibſic iua

ſis ab aliq ut ꝑ platũ ꝛccuꝑaꝛi nõ poſſint eccleſia
poſſit ↄcedere in feudũ maxic ſi iurauit nõ alicat
Jo. an. ↄſuluit ꝙ non: nam ſi diceret᷑ oppoſitum
de facili poſſet ↄmitti fraus qꝛ prelatus uoles cõ
ſanguineo uel amico ꝛem i feudum ↄcedere ꝑmit
teret ꝛem illam innadi ab aliquo potenti ur ſic po
ſtea occaſiõe ſumpta poſſit ifeudax ut illã recuꝑet
2 fraudibus uia apienda nõ eſt c. quãro ð diuoꝛ.
ꝓcedit ergo.iij. qõ huius.c.in ꝛebꝰ feudalibꝰ tin
Bralin fi.nõ. glo. in eo. ꝙ diẽ fendũ poſſe
ari in dotẽ i uita feudatarij. æ uide circa h̊ nõĩ
c. que in eccliax de ↄſti.æ inq;tũ gl.dicit genera
liter feudũ alienari nõ poſſe. dicit Moſti. ̊ ueruʒ
in feudo tpali: ſecus ĩ feudo pꝓpetuo qꝛ illð poteſt
alienaꝛi ?æ pꝛo mõtuario eccleſie donari. c.fi. ðᷣ ꝛe.
eccle. nõ alie. uide per eum in ſumma de immuni.
eccle. F. inq;tum.v.ſed nec ⁊ nõ. hoc dictũ qꝛ nõ
reꝑio ab aliquo hic repꝛobatum. ESn gl. ij. ibi
pdit feudum dicit Jo. an. æ bn ꝙ ſolum ꝑdit illã
ptem quã alienat licet alienaucrit maioꝛc ꝑtẽ fen
di. x. coll. de ꝓhi.feu alie. S. ĩpialẽ ⁊ in ti. naſal.
ſan ʒ aſti.lota · c. i. ? nõt gliq;tũ diẽ ꝙ n põt ua
ſalꝰ feudũ pignoꝛidare:facit ꝓ hoc qꝛ res qᷓ pro
hiber alienari nõ pot regulariter pignorari l.fi.
C. de ꝛebus alie.nõ alie plene per Har. in. l. in
quoꝝ ff. de pigno. qꝛ ꝑ oſtitutionem pignoris ðᷣ
hacili puenit᷑ ad diſtractionem rei.l.ij. E. de iure.
do.ipe. ideo phibita alienatione ꝓhibet᷑ pignus

ſicut ꝓhibito mimonio ꝓhibentur ſponſalia peꝛ

que ꝑuenitur ad mimoniũ l. oꝛo. ff. de ſpõ.
glo. in ueꝛbo oſoꝛtẽ ibi inre accꝛeſẽdi põdeꝛa gl.
unlt eꝛgo glo. ꝙ in iure feudali hẽat locum ius ac
cꝛeſcendi ut ſi feudũ pit ↄcedit᷑ duobus ſi ius ex
tinguitur aliquo caſu in pſonã unius nõ reueꝛtat᷑
ad dm ſʒ accꝛeſcat alteri ſocio. eadẽ rõc ſi h eſſz
ueꝝ idẽ diceꝛemꝰ in iure emphiteotico:ſʒ h cõiteꝛ
nõ tenet niſi fuiſſct expᷣſſuʒ ĩ oceſſione feudi ut in

· x.col. . i. . quid et: æ nide ꝑ Har. ff. de vᷣb.

ihi ubi gñaliteꝛ tractat/an æ quando

in cõtractibus hẽat locum ius accꝛeſcendi æ regu

a Sc, 91 6 E, Dert, . . . r = . . d
— 7 3 „ H A ſe 0 —,— T. 2 -, —

„ — irart, 6,

la ẽ ꝙ non hʒ locuʒ ut ibi ? in ſpe.de loca.F. nũc

—, 0772

aliqᷓ. V.nono:⁊ ad iſtum tex. dico ꝙ potius fac in
oppoſitum:nam hic nõ queꝛebat᷑ utrum dñs debe
ret inueſtire ↄſoꝛtem ſʒ utrũ poſſet quia delictum
unius uidebat᷑ noceꝛe reliquo:ſʒ Sꝛium hic decidi
tur:vñ pondeꝛa ꝙ in ſolutiõe hbuiꝰ.q.tex. nõ facit
or ineſtire
n glo. fi. ĩ fie
de hac.q.nunquid ob delictum pf̃is filius peꝛdar V.
feudum ſi tale fuit delictum ꝑꝑ qð pẽ ꝑdideꝛat feu
dũ.· Dicit Gof. ſtãdum ↄſuetudimbus locoꝝ 27 9
ſtitut dõibus feudoꝝ. DOxy. in ꝛegula nõ dʒ de re.iu.

mẽtiõem de ↄſoꝛte:ſed ſolum dicit
filium uł ↄſanguieum alienãtis.

li. vi.dicit ꝙ aut feudũ pare:ꝛnũ pꝛimo bʒ oꝛigiuẽ
in ꝑſonam patris ⁊ filius pꝛiuatur iure feudi aut
eſt a geneꝛe ulteꝛioꝛi:⁊æ tunc ſecus z cum bac opi.
tranſit hic Jo. an. æ do. An. uide plene ꝑ Bar.
in. l.eum ff de inteꝛdic. ⁊æ rele. ⁊ in.l. iuſiurãdi. F.
ſi libeꝛi.ff. de ope.libeꝛ. ubi in effectu ſic diſtiguit:
ꝙ aut pateꝛ ↄmiſit delictum ꝓpteꝛ ꝙ directe uẽit
pꝛiuandus feudo ut quia alienauit feudum uel cõ
miſit delictum ↄtra tenoꝛem iuramenti:æ tunc no
cet filio:etiam ſi ꝓceſſit a geneꝛe ultcꝛioꝛi:ar.iĩ.l. i.
ff.ſiquis alium teſta. ꝓhi. ⁊ in.l.cum ratio natura
lis.ff. de bo. ꝓſcꝛip.ubi pʒ ꝙ delictuʒ unius nocet
oĩbus ꝓximioꝛibus qui ſnnt ifeꝛioꝛis gradus:vn
ſiquis inte fecit cõſanguincuʒ cui dʒ ſuccedeꝛe ab
inteſtato fiſcus occupat heꝛeditatem: nec ueniunt
alij. cõſanguinei qui ſunt ĩfeꝛioꝛes in gradu ut in
dicta.l.cum ratio ⁊ qð ibi nõ. Si aũt nõ ẽ tale de
lictum ꝓpteꝛ ꝙ dominus directe pꝛiuetur feudo.
ſed peꝛ quandã ↄſequentiam pura quia eſt damna

tus ob aliquod maleficium ita ꝙ bona ueniũt pu

55zH*ταο fele⸗ Fr PSs

blicanda:⁊ tunc pꝛocedit diſtinctio My. naʒ ſi feu

dum ẽ paternum nocet filio: ſecus ſi ẽ ꝗ gñe ulte
rioꝛi:? ꝓ h̊ optime facit tex.in.d.l.cũ rõ.ff.de in
teꝛdic.⁊æ rele.æ nõ.qꝛ eadeʒ qõ põt foꝛmari ĩ iure
pionatus nñquid publicatis oibus bomis perdãt
filij iuſpatronatꝰ quod deſcẽdit a ſuis antiquioꝛi
bus uide glo.nota.xvi.q.vij.filijs uel nepotibus
que tractat nũquid iudex ſecularis poſſit pꝛinare
laicum iurepatronatus eccleſie ⁊ nũquid ueniat cũ
uuiueꝛſali publicatione bonoꝛum uide etiaʒ bonã
glo. in. c. ſatis ꝑue:ſuʒ. lvi.di.que dicit ꝙ iʒ pateꝛ
cõmiſeꝛit cꝛimẽ leſe maieſtatis ex quo filij efficiun
tur ifames.l.quiſqs.C¶ ad.l.iul.ma.⁊ vi.q.i.ſiqs
cum militibus:filij t cleꝛici nõ incidunt in fami
am ? ꝑ conſequẽs nõ debent ꝑdeꝛe bona qð nõ.
¶ Mitimo hic queꝛo de queſtiõe quotidiana. po
ne uaſallus alienauit feudum irrequiſito domino
ſed apponit clauſulam ſaluo iure domini: nũquid
ſit locus huic capitulo ut nihilominus peꝛdat feu
dum de hoc peꝛ Mal. x. col. que ſit cauſa benefcij
amit. c.i.ubi concludit ꝙ ſic quia facruʒ ſubſeqñs
eſt contrarium pꝛoteſtationi.c. ea te: de iureiurã.
7 quod ibi nota.ſecus dicit ſi adieciſſet hec neꝛbꝗ
ꝙ aliteꝛ uel alio modo alienare non itendit quod
nõ. opeꝛantur eꝛgo hec ueꝛba ꝙ domino contra
dicente non nideatur facta alienatio. Et ex omni

7 . , ,„
val Als,.⸗ fereJ .ſyn dio E

bus pᷣdictis in gl.infeꝛt᷑ ad.q. nũquid libeꝛ feudo V lla focduz. nt dan,

rũ ſit appꝛobatꝰ:quã qõneʒ multũ late ꝓſequitur

„

NV 2 i 6 Pno 12 lat. a=- r p c=ene j'ajrt . .
rE. .
We pignoribus

V. Ier der Mu, u= lber Sre

. Kr. elezrn 8 vparzans ſemn ayftan

tQ 4 appa plen gened

V. n.ſar. ſaX.α .—. ovad ſſan

vi Baprrrif. labe e 5 rc

pic Jo. an. ? pꝛocedit queſtio in oſtitutionibꝰ nõ
editis ab impeꝛatoꝛe: nam ibi ſunt quedam con
ſtirurões ð quibus clare pʒ ꝙ emanarũt ab ipeꝛa
toribus:⁊ ꝙ nõ ſit appꝛobatus pʒ qꝛ non legitur
ꝙ imꝑatoꝛ illas conſtitutões ediderit uel ꝙ man
dauerit in nolumine inteꝛſeriſſicut dicimus de li
bꝛo decꝛeti ut nõ ĩ.c.ij. de Gpt᷑. In ↄtrarium fa
cit qꝛ ille ↄſtitutões allegantur ꝑ glo. utriuſqʒ iu
ris legũtur in ſtudijs ſolẽniſſimis ⁊? cõtinent in ſe
rationẽ. ? lex eſt qcq in ꝛõne cõſiſtit.i di. conſu
etudo: æ nibil allegat Jo. an. ſed ꝓlixe allegat pꝛ0
2æ ↄtra tenerẽ hãc ꝑtem ultimaʒ nõ. peꝛ HBar.
in.l.i.ff.ſi ceꝛ.pet.ubi tractat an libꝛi Galieni et
Hippocrat᷑.ſint appꝛobati:⁊ ↄcludit ꝙ ſic ex qꝰ
legunt᷑ cõiteꝛ in ſtudijs:⁊ ab olim eoꝝ dẽa fuerũt
ꝛecepta:ſic dicaʒ in cõſtitutionibus feudoꝝ.

De pignoribus ⁊ alijs cautionibus. ſvica.

Supra uiſuʒ ẽ de quibuſdaʒ ſpeciebus aliena
tionis. uidendum reſtat de obligationibus reali
pus:ideo ſubijcituꝛ rubꝛica de pignoꝛibus. adueꝛ
te quia rubꝛica dicit in plurali æ alijs cautionibꝰ
quia multiplex eſt cautio ultra pignoꝛatitiam:que
dam ſumplex ut nuda pꝛomiſſio: quedaʒ iuratoꝛia
ut pꝛomiſſio cum iuramento quedam fideiuſſoꝛia
2 de bis ⁊ ſim libus in. c.peꝛ tuas de dote poſt di
noꝛ. reſti. z. c.fi.j.e.appellatõe iñ cautõis ĩi dubio
itelligimꝰ de nuda 2 ſ iplici. l. ſancimꝰ. C. ð v. ſig.

B 7 lu 8 Res eccleſie pĩ
*

gnoꝛari nõ dnt
4 niſi ex neceſſitate æ rõnabili cã.h.
d. ut ſic: Aaſa eccleſie ⁊z alia depu
tata ad culiũ diuinũ niſi ex iuſtſſi
ma neceſſitate pignoꝛari non debent. h. d Nõ
pꝛio ibi pſoyt: ꝙ appellatiõe pᷣſbyteꝛi neniũt qnʒ
cleꝛici ĩfeꝛioꝛis oꝛdinis.c.ij. de coha. cle. nam bec

ꝓhibitio non ſolum conceꝛnit ſaceꝛdotes e —
Ho

cleꝛicos habẽtes adminiſtrationem ecclie.
fo qð uaſa ſacra eccleſie poſſunt pignoꝛari ex ma
xima neceſſitate ncdum eꝛgo cõflata uendi poſſũt
ut. x. q.ij hoc ius ſed etiam integra pignorari eti
am laico ut pꝛobatur a contrario ſenſu n gl.

i. ibi nõ bene dicunt᷑ libri.hoc neꝝ da-⸗
li qð bene dicitur ut patet in pontificali ¶ In fi.

glo. uidet᷑ glo. uelle ꝙ nõ ſit qria inteꝛ res de qui
bus in tex.et alias ꝛes eccleſie:ſed poteſt dici ꝙ
dr̃ia ẽ in hoc caſu quia ſine ſit icta neceſſitate nõ
debent iſte ꝛes pignoꝛari cum ſint deputate ad cł
tum diuinum: ſed alie ꝛes poſſunt obligari cet uen
di ex ſola nrilitate ut. xij iq.ij. ſine exceptiõe: vide
tex. optimũ in.c.nulli de ꝛe.ec.non alie.vVbi colli
gitur a ↄtrario ꝙ bona eccleſie poſſunt gnaliter
obligari ꝓ obſeꝛuãtia alicuius ↄtractus ctiaʒ ſiñ
licentia epi. ⁊ cꝛedo ꝙ in generali obligatione bo
noꝝ non ueniũt iſta de quibus in tex. ar. optimũ
in. l.i. C. que ꝛes pigno.obli.poſ. vbi pʒ ꝙ in ge
nerali obligatõe bonoꝝ nõ ueniunt ea q ſpaliter
qs nõ fuiſſet obligaturus: ſpalẽ vo obligationeʒ

/

KNuazr

V. A. lictoy ſe aGl:e ==ir &nri rr ö
„

de ꝛebus eccleſie nõ põt pᷣſbiteꝛ faceꝛe ſine ſolẽni
tare requiſita in alienatõe ut ibi⸗ Pbatur qð nõ ex
uo infeꝛo ꝙ etiã ꝛem mobileʒ pcioſaʒ nõ pt ſa
ceꝛdos pignoꝛaꝛe ſeu platus ſine ſolẽni tate ꝛequi
ſita in alienatiõe ut ibi ꝓbatur qð nõ:⁊ ꝓ hoc fa
cit qꝛ ꝛes ꝓhibita alienari:non põt pignorari q;
de facili ꝑuenit ad diſtractionẽ debitoꝛe differete
ſolutionẽ ut in. l. ij. F. cũ ꝛcʒ. ff. qͥ ꝛes pigno. obli
poſ.⁊ ꝑ Har. in. l. quox.ff. de pig. ¶ In ij.
ibi ſi ꝑochiani illius eccleſie caperent᷑. (a.
glo. ꝙ pꝛo ꝛedimẽdis ꝑochianis captis ab infide
libus põt eccleſia nẽdeꝛe bona ſua etiã ſaera:⁊ in
telligo tn alio mõ non pnt ꝛedimi:quid antem ſi
detinent᷑ in car ceribus aucfate iudicis nec nalent
ſolueꝛe ↄdẽnationẽ:nuuquid hẽat locum dictum
glo. uide qð nõ glo. in. c.ſicut oĩo alle.in glo. z i
.c. auꝝ ea. cã z.q.⁊ cũ eadeʒ ꝛeſtrictõe ĩtelligas ſe
quẽs dictũ glo. ut ꝓ alẽdis paupꝑibus pnjit diſtra
hi ⁊ alienari ꝛcs eccłie qñ alr ſuſtẽtari nõ poſſunt
itaqʒ fame ꝑirẽt niſi ecclia eis ſubuiret tali mo ſi
cut ſepe ↄtingit ipꝛe gueꝛe:ſi vo nõ ẽ tata nectaſ
nõ tenet᷑ ecclia nec hoſpitale ſubueire ultra ꝙ ſa
ceꝛe pñt de ꝛedditibus ꝓprijs: vñ tot ſunt ꝛccipi
endi ĩ hoſpitali quot uiueꝛe pnt ex ꝛedditibus ut
le. ⁊æ nõ. in ele. qꝛ ↄtingit de ꝛeli.domi. facit.xij.q.
i. in. c. Vidẽtes.¶ In fi. gl. ſentit glo. ꝙ de iure
ciuili iſta non pnt pignorari: ſecꝰ de iure caonico
qð nõ plʒ Moſti. qꝛ ẽt de iure ciuili pnt nendi ex
neceſſitate vrgẽti: dẽa auẽ. h ius uł ſoluc foꝛmali
ꝙ nõ pñt iſta pignorari ut ius pignoꝝ oↄſtituat i
eis ſiẽ in ꝛebus ꝓphanis:⁊ ſic ꝓcedũt iura ciuilia
ſed ut detineanĩ donec ſatiſfiat de debito pnt pi
gnorari ⁊ ita loquitur iſte tex. ⁊ ſic nõ.itelligin gl.
in. d. auc. H ius x.q.ij. iſtum tex.
Ator. Hꝛeue ⁊ pt ꝑ alia ueba ſi
ſũmari. Libeꝛ hõ non põt pil
gnoꝛari uel ſic. Libeꝛ hõ pꝛo debilo dei

neꝛiĩ nõ dʒ et ſi nõ hʒ Vñ ſatiſfaciat. Mö. p'

in libeꝛo hoĩe n põr ↄſtitui ius pignoꝛis⁊ ſiqus
de feo reciꝑer hoĩem in pignus ꝑdit debitũ: ? ali
mnẽtoꝝ qꝙtitarẽ tenet᷑ ſolueꝛe ac et relegatur i auẽ.
ur nulli iudi. i. F. qꝛ. ¶ Mõ fo a Zꝛo ſenſu. g ſi
dcbitoꝛ hʒ in facultatibꝰ vñ poſſit ſolucꝛe nõ czi
carceꝛari ſʒ dʒ iudex executionem faccꝛc in bonis
ſuis: ꝓ h̊ nã uidemus ꝙ ꝓ debito nõ exiẽdit ma
nus: pꝛio ad bona imobilia ſ pꝛiꝰ ad mobilia. fo
ad ĩmobilia. ttio ad noĩia debitoꝝ ut.l a dino pio
ff de re iudi. eꝛgo młto foꝛtius nõ nt pꝛ cxledi
manus ad captuꝛã ꝑſone ꝓ hᷣ tex. bo. cũ gl. i.l i
.F. tutoꝛes. ff.de ſuſpe.tuto.⁊ ibi ꝑ Haꝛ. ʒ ſtatu
tra municipalia ĩ multis locis alr prouidet ? ma

Eximevſat᷑ dubiũ:nũquid debitoꝛ poſſit ſe obligar

ad carcẽs renũtiando bnficio ceſſiõis:de quo ni
de ꝑ ſpe. in ti. de renũ.⁊ ↄclu..i.V. itẽ bnficiũ
ubi tʒ qð nõ lʒ alij S. ſz pmã pꝑtẽ ſeqᷣf bar. i.l alla
.F. delegãter. ff. ſo.ma.nã hͥ pactũ ux 3 bonoſ mo
ꝛes æ iducẽ quandam ſeruitutem. Ex quo poſſer
infeni ꝙ etiam iuramentum non obligaꝛet hoc
