ſint odioſi:ſʒ fauorabiles debẽt extẽdi exidẽtitate
20is.ꝑ h̊ uiðᷣ tex.nõ.i.c.cũ dilecta de cõfir.uti.ubi
caſus exceptꝰ a regula extendi ad aliũ caſn bntẽ
indẽtitatẽ ꝛõis:⁊ ið uoluit glo.nõ.iuris ciuilis in
.l.i. C. de ↄdi. ĩde.et hͥ ſemꝑ ẽ nõ. ꝓ extẽſiõe illiꝰ
glec. ij. ut facias ꝛegulã nõ. ꝙ iu caſibus mulrum

—
X —

—

arduis debẽt uocari abnies:qð ſcntit Inn. in. c.
ij. de no. ope. nũ. æ do. an. ̊ Sed nõ. illum rex.
illã gl. qui nõ ſolet ad h allart. Uz no er bacgl.
ꝙ reglr in negocijs uniuerſitatis adminꝰ debet
eſſe pntes due ptes Circa ꝙ iſtãt h̊ doc.nã aliq
antiqui requirũt ſolũ maioꝛc ꝑtem per iſtum tex.
2 per.l:qð maior.ff.ad municipał. Sʒ Jo. au. in
heꝛct gl.æ dicit ꝙ nõ uocãdi nõ Oputãt in nieꝛo
duaꝝ ꝑtium de quo uide gl.ĩ cle. qð circa ð elec·
dic claꝛius ⁊ latiꝰ ꝙ ad ualiditatẽ actus ad minuſ
due ꝑtes nocãdoꝝ dẽnt eſſe pntes. ita intelligi dʒ
.l. nulli. æ l. plane. ff· ꝙ cuiuſq; uniuerſi no.? ex il
lis. duabus ꝑtibꝰ oʒ nec̃a rio maioꝛẽ ꝑtẽ ↄſentie
ita ĩtellige iſtũ tex. æ dictã.l.qð maioꝛ. Ex quo nõ
nõ eſſe neceſſe ad naliditatem actus qð maioꝛ ꝑs
oĩum de uniuerſitate ↄſentiãt:ſʒ ſufficit maioꝛ ꝑs
hoꝝ qui ſũt ĩ uniuerſitate:dũmõ pntes ↄſiituant
duas ꝑtes: nã due ꝑtes repntant totã uniueꝛſita
tem ut in dictis iuribꝰ ⁊ ĩ.l.iij.C. de decre.ab oꝛ
di. fa. Oico tñ ꝙ ſi alids de uninerſitate fuẽit cõ
tẽprꝰpõt ꝓſequẽdo ↄtẽptũ facẽ aciũ ꝛctractari:qꝛ
plꝰ obeſt ↄtẽptus uniꝰ ꝙ; dictio multoꝝ in.c.
ſicut ⁊z.c.bonie de elec.⁊ uide circa h̊ quod dixi
plene in. ccũ nobis ⁊ ĩi.c.in cauf.de ee Ae
gl. fi ibi ꝛeſtꝛigenda ſunt:ad h̊ uide tex ĩ.c i.de in
reiur. li. Vi. i fi. gl.nõ. ꝙ temẽ iurãtes ſũt
ꝑiuri:ſj dic ꝙ ĩ ꝓprie ſũt ꝑiuri.un ꝑꝑ h̊ nõ puãt
bñnficijs:⁊æ uide de his ubi S. remiſi.
mit Kanonicus nõ iterdicit
eſinit. cand lad hor .
a; ſed hoc faccre d;
cpiſcopus cũ capitulo hoc.d. æ ſccunda
ps ibi fraternitati ¶ M priĩo ibi ex canonicis ẽt
minimis ꝙ canonicoꝛum quidam dicumur mini
mi. æ per eonſequens quidam maiores ſeu maxi
mi:et poſſunt dici minimi reſpectu defecius ſci
entie: uel reſpectu dignitatis:uel reſpectu oꝛdinis
ſeu temporis receptionis: ⁊ hoc facit pꝛo nota. in
capitulo eccleſia cl.ij.ſupra de clec. nam licet om
nes ſint canonici tamen ex predicnis uox umius
eſt potentioꝛ nderoſioꝛ: ut in caplo dudum
el. i. de elec. ota ſecundo ꝙ particulares ea
nonici ⁊ etiam totum capitulum non poſſunr ſi
ne epiſcopo ſub ijcere eccleſiam interdicto:nec eti
am inducere ceſſationem a diuinis: miſi aliud ba
beat conſuetudo reſpectu capituli: ut in c.ſi cano
nici de offi. oꝛdi. lib vi. æ in. c. iarefragabili:in. .
exceſſus ſupra.eo.titulo.nam capitulum ex co ꝙ
non habet iuriſditionem in ſingulares cononicos
licite poteſt illam preſcribere: ut in dicto. . excel
ſus ⁊ uide nota.dictum Innocen. in capitulo.i.
de maiori ? obe.ubi dicit ꝙ licet antiquior cano
nicus habeat congregare capitulum:tamen non
poteſt mulctare non uenientes: licet reddat eos
contumaces reſpectu uocis dande: quod nota.
tota ergo iuriſditio eſt in epiſcopo: explicatur
tamen cum capitulo quandoque habito conſilio
quandoqʒ conſenſu: iuxta ea que dixi in capitulo
nouit ſupra titulo pꝛoximo Item dicimus in car
dinalibus: ut iuriſditio ſit penes papam: ſe
cardinales dicuntur aſiſtere pape z coadiutores

nz iica ien
vitmiiuand
giſit ſaungadon
onsVtensa
P na to o tit⸗

itcoind iſcrlcl fn

in cin inimga m in⸗
rtnnii elliiii 8
itimiicre nlir ih
timn Amd l
mitrtidin ⸗
minitlunfin id in
uifueer Nohlcxo Ke
f iuitſeitinuinitron fe
Cyln iids geir mihfi
zmitinilnte ithansdcetd
ſiieinsöhatinerncttetin t
ſnießpen N ctoindenmns⸗
Grfrte And ncuemnden
oN wldaridrti itnei idcln⸗
Cigraraigcandans ſein che
Joaa gibihirſtsciae nnlteno
Musdit ſgtieinschenalu
mſeip Pii imiig giannn
n hochalin obace ici he
moͤſtitsur rciagitz itierr⸗

munb un gtari gec ani iſe
ſncidtinnnſinlr Gc o n
nne agitintliſin wbils
biſcereſciirlen h –
gionii fon mi

gnonſdiun
l egoꝛ bochi i an
: iterötenre
H beinefiietgin E Rad
niin iaom nnce E
dr Ne i, Ni
e rco g mooch
incuns i nakren
onegglag epie riein
lliefn ſtig n
inens 1. cCrecezg
ab ul mnrteiis
60 epſaprong Gei gir⸗
ulinbenſt N.
te ine; “ül uuno
nher eß flacltache

ilnepriteM
ieei lnmnloin br ſr
beone g Nlcſ n⸗
rſbcie.

wgin

.
.

1 El.lane .n⸗
sdndds gi ſg ciuſq; Uninerſt no

mnichteſi 4 . ine miore gre an
nöcherrgg. il mior .,
enſenmän enin

4 4 9
1 bat plenich Aleptũ face gei

troctennee
obeſt riyns nni iej
Areprns ni , zeſi nuloxrneg

in . rchon⸗ ecler euidenmn 5 voc n
Hene in. cci nobis ci cj Cauf. e dec N
gl.f ibi xſnĩ cnc ſunrind snicetri, G0
nam.. . CEif lgln⸗ ane iurites ii
Nunihic gi ppre ſir ginni un pohno oͤn
diftcis nide debis ibi 5. enit.
(ſinit. Aonins ſoͤ iterdict
ciled hoc fyccrech
Dlcodas d dndo doc da ſceunce
psbifummiumVoo eremanesi
minimis n canoficorunn Gndan Romwmni
m.e per copſegvens qnidan maicfesſnmal
mia poſſun dic minimireſpeen laemt
nne vel reſpeu digniiatis uel ſchenn Otni
ſen enponis ercptionis: hol eit e
õä
nes ſint canonici ummn crprcdſeis na
t porenion 4ondloſio: un en
diecte. Gnlmd . Rungi
wona tciin nnnnimnin
vchſcope HS ninigni n

minuleſe ncapitulitnlitfi

cheen 1
den conſemo feßee rincincftel⸗

nici de offrorli .
1s ſopra co.imnſ.

1 4

1 v. l⸗ puniv Arc N. n tr) 4, G Frale 1*
Cerk 1 9

, Pasyeis

¶ bit qfi.a ma. pc

in officio nec ardua explicat papa ſine cardinali
bus. pꝛo quo uide tex.in.c. ꝑ ueneꝛabileʒ.qui fi.
ſint le. ? in.c.fundamenta. de elec.li. vi. uide Jo.
mo. in.c. ſuꝑ eo.de herc.li.vi.æ qðᷣ nõt Archi.pꝰ
Lan. xv. qi.ſunt quidã. ubi ponit mirabile dictũ
ꝙ papa nõ põt ↄcedeꝛe legem uniueꝛſalẽ ſine car
d nalibus ſup ſtatu oꝛbis. ſed uide qd ple dixi in
iurib palec Mõ ii cũ peccata ſuos auctoꝛes
æcẽ. nã quotidie allegatur 2z ĩ effectu ponit regulã.
pꝛo delicto unius ñ debet regulariteꝛ alius pu
4.

niri. de quo tñ uide glo nõ.i.qiiij. in ſũma.=.xx
UAltimo nõ. aliã regulã in fi

iiij. q.iij. in ſũma.
ne lre ꝙ delictũ nõ eſt ſeueꝛius iudicandum q ex
poſcat cꝛiminiſ q̃litas.dic ꝙ nec ẽt remiſſiꝰ.xxiiij.
q.i. nõ affeꝛamus. ? bonus tex. in. l. reſpiciendum
ff de penis ¶ Vlreꝛius põt nõꝛi ꝙ ſuꝑioꝛ non
debet pati ut geſtum a nõ ſuo iudice obſeꝛuet peꝛ
ſubditos ſuos.ad h̊ qð le.æ nõ marxie peꝛ Inno.
in. c. olim el. iij. de reſti.ſpo. En aoen ibe ſane
iuriſdictioni ſubiectaʒ. gl. hanc expoſitionem foꝛte
facit metu ↄꝛij.qꝛ eccleſia nõ dicit᷑ eſſe in dñio ali
cuiꝰ.quẽadmodũ ceteꝛe res ſacꝛe uł religioſe.l. in

tantũ. ff. de re.di.?. S. de pᷣben.c.ratio. ⁊ iſtud p

nomẽè tuũ denotat dnium. viij. diſ. quo iure. 2 ĩ.l.
quintꝰ.ff de au. æ ar. le. uoluit eꝛgo gl. ꝙ ecclelia
nõ dr eſſe plati Iʒ ſit ſubiecta iuriſditioni Plati:ſed
dic ꝙ licet expoſitio gl. ꝓcedat capiẽdo ſtricte ill
ꝓnomẽ tuũ:ti large põt pᷣlatus diceꝛe eccliaʒ eſſe
ſuz roe inris qð hẽt in ea:ut eſt tex.in. c.ſi tibi ab
ſenti. de pben.li.vi. facit.l.qui tabeꝛnas.de Shen.
em facit qðᷣ nõ. Inno. in. c. exaiata de iudi. nõ. tũ.
gl. p pꝰ mõ loquẽdi:tñ ſuſtinet᷑ libellus.2= quel:bʒ
ſcꝛiptura in qua pꝛelatus aſſeꝛit eccliam eſſe ſi uaz.
In ea. gl. ibi het ius epale. nult eꝛgo glo. ꝙ cano

nicus põt qñʒ bie ius epale in ecclia ſed nõ decla

rat ſeipſaʒ Ohi. intelligit qn canonicus hʒ eccli
am pochialẽ ãnexã pᷣbende.tũc eiʒ cũ hẽat pochi
anos ſubditos:põt ex cã eccliaʒ ſubijceꝛe ĩteꝛdẽo:
nam h pcinet ad curã. alle. c. dudũ el. ij· de elec.et
ita cũ h dicto tranſeũt doc. Sed nõ cꝛedo ꝙ pꝛo
prie capiedo ĩterdictũ. pᷣſbiter pochialis poſſit ſu
bijceꝛe eccleſiã ĩteꝛdicto qꝛ h̊ ẽ iuriſditõis:⁊ licet
ꝛectoꝛ ecclie hẽat iuriſditionẽ ĩ foꝛo penitẽtie:nõ
tñ in foꝛo ptentioſo. ſed foꝛte glo. uult ſequi opi.
quoꝛũdã qui tenueꝛunt ĩ. c. ſi ſaceꝛdos de offi.oꝛ
di. ꝙ ꝛectoꝛ pochic põt excõicaꝛe ꝑpochianos ⁊ ſic
pari ꝛõe interdiceꝛe eccłiam Ego nõ puto aliqðᷣ
iſtoꝛum dictoꝛum ueꝝ.æ uide qð dixi in.d.c.ſi ſa
ceꝛdos. ? plene in ꝛepetitione.c.ſiquis õ clericũ ðᷣ
lo. ope. credo tñ er cã põt ceſſaꝛe a diuinis pu
ta ſi pochianus nõ neller ſibi ſolueꝛe decimas ſeu
oblationes alias debitas. uide qð nõ de ↄſecra.
dt.oĩs ypianus æ. c.cr pte de ꝛcſti ſpo. Secũdo
pot glo. itelligi canonlcus põt hr̃e ius epᷣale.ſ.
ꝛatione pᷣſcꝛiptionis dicit tñ Inno. ꝙ licet ↄſue
tudo uel pſcꝛiptio poſſit daꝛe canonico iuꝛiſdicti
onem ? peꝛ oſequẽs ptãtem inteꝛdicendi eccliam
nr in. c. cũ otingat. de fo. ↄpe.nõ tñ põt ſine iuriſ
dirioe dare ptatẽ canonico ĩteꝛdiccdi eccliam: qꝛ
ců ſine luriſditiõe non hẽat ſubditos:irrationabi

le eſſet: ꝙ poſſet eeeliam ſubijceꝛe iteꝛdicto qò nõᷣ
qꝛ idẽ ẽ dicendũ in ptᷣate excõicandi: ut ſine iuriſ
ditiõe nõ poſſit pᷣſcꝛibi ptas excõicãdi:uel ſine ali
qua pꝛogatiua in alios. ſed hñs dignitatẽ ul pro
gatiuam in aliquos: ut eſt caplʒ archidiaconus uł
ppoſitus.bñ põt pᷣſcꝛibeꝛe pfatẽ excõicandi:ut nõ
in. d. c.cũ ↄtingat.æ uide Jo.an. in. c. auaricie. ð
elec. li. vi. in nouella. Et in fi. gl. adueꝛte qꝛ gl. v⸗
ſibi Zdiceꝛe. nã in pꝛia ꝑte ſentit ꝙ ꝓ delicto uni⸗
poſſit ecchia ſubijci ĩteꝛdco:ſed in pᷣa Pte ſentit Zꝛi
um:niſi delinqns ſit dns tene: ⁊ cꝛedo ꝙ glo. uo
luit hͥ Zdiceꝛe opi. Lau. qui tenuit pꝛimã ptẽ.= q;
qᷓ; doc.tñſeant:tñ iſte tex.põt adduci 7 3. nam
qᷓrenus Ir̃a ĩpꝛobat inteꝛdictũ poſitum ſine ↄſenſu
epᷣi ? capli. vẽ appꝛob are ꝙ ſi iteꝛueniſſz oſenſus
iſtoꝝ ĩteꝛdictũ tenuiſſet: licet ꝓ delicto unius tm.
Sed in.v.ſʒ ⁊z ſiquis. ſentit ꝛium dũ dicit pecca
debeꝛe teneꝛe ſuos auctoꝛes:puto ꝙ ꝓ graui deli
cto.de quo nõ põt leuiteꝛ habeꝛi ſatiſfactio põt ec
cleſia ſubijci ĩteꝛdicto:ut ſupeꝛioꝛ inducat ad inſti
ciã faciendaʒ. ad h. c. ex ꝑte.el.i.de ueꝛbo. ſigni. =
c.dilectus.de appel.⁊.c.ſi canonici.pꝛealle. hone
ſtius tñ eſſet potius ceſſare a diuinis q; poneꝛe in
teꝛdictum:ſed ꝓ leui cã uł quãdo pot habeꝛi glia
uia ſariſfactio ꝓcedat ultimũ dẽm glo. ¶ In gl.
in ueꝛbo delinquẽs.ibi in pena ſpirituali: hoc nõ
E idiſtincte ueꝝ:ſed ꝓccditur quo ad penã et᷑naʒ.
de qua iĩtelligitur illa auctoꝛitas euãgelica. filiꝰ nõ
poꝛtabit iniquitatẽ patris ⁊c̃. ⁊ idem in excõmuni
catione:nam nõ feꝛtur niſi bteꝛ contumaciam ꝓ
pꝛiam: quia excõmunicatio ſeparata a deo. unde
niſi quis ſepeꝛet ſe a deo pꝛopte: pꝛopꝛium pecca
tum:non poteſt ſeparari ab alio etiam ꝗ papa:ut
in.c cum ete:ni.de re iudi.li.vi.æ in.c.ꝗ nobis ðᷣ
ſen. ex. ſed in iĩteꝛdicto licʒ ſit pena ſpiritualis quã
doqʒ punit᷑ unus ꝓ alio. ut in. c.nõ eſt. de ſpon.
Et ẽ rõ qꝛ illa pena nõ afficit animã ſed tantum
priuat coꝛpus de quo uide gl. quã ſuperius alle.
e etiam doc. querunt nũquid eps rencatur
ſeruaꝛe interdictum latũ ab abñte ał ptãtem ⁊ in
effeciu dicit ꝙ ſic.ſi ẽ ſpãle.i.ꝛeſpectu ceꝛte cccle
ſie pro hoc tex. in:c. dilectus de appel.æ uide hoc
latius ꝑ Jo. an.in generali ſecus ꝓpteꝛ. c. ꝙ nõ
nullis:de pᷣuile. ubi ponit᷑ ſpãle pᷣuilegiũ eporum
reſpectu ĩterdicti gnãlis æ de gnali iteꝛdicto itelli
git Jo. an. in. c. fi. ð ſen. excõi.li.vi.qð nõ:dic ple
nius ut ibi nota.

X ore ſeden. Kömunis ordi

1 natio eccleſie ꝑp
Idictionem ⁊ appellatõem ciꝰ cuiꝰ non

ll Aitete⸗ fle⸗ r

intereſt ipediꝛi non debet.h.d.quo ad ti.in rima
pte ponit᷑ factũ.ðin ſcdᷣo deciſio.ibi.qꝛ ed —

Mõ p̃mo ibi pater eiuſdẽ. ꝙ pater põt ꝓ f lio in
petrare lr̃as ad bũficiũ etiam ſine mãdato:= ideʒ
dic in quolibet extraneo ut in gl. nõ: c. ad aures.
2.c.nonnulli.de reſcip.ſic dicimus ꝙ pater hñns
ius patronatꝰ in ecclia põt preſentare filiuʒ alias
idoneum:nt dicit glo. nõ. que coĩter tenetut.⁊ ibi
E Inn in. c. qꝛ clerici. ð iure patro.

Secundo
k

. Ptr e ℳ. i porle-S 4-

An 55 fy nen- ipel rxſreſſio c

. V 46 e rirn rapyu = ſao

¶bir fl. a ma.pc *

nota ibi ſpaciũ menſis ꝙ ex mandato pape põt tẽ
pus ad eligẽdũ prefixum artari 2 ptãs reſtringi
ad electionẽ uniꝰ tm. vñ põt papa ꝙ nõ ualet effi
cere ↄſuetudo.nã non põt indici ↄſuetudo ut ele
ctoꝛes eligũt certũ: qꝛ tollit᷑ libertas eligẽdi: ut in
.c. cũ tena de elec. æ tĩ mandatuʒ pape nalet: ncc
minus dr̃ clectio. ertio nõ. pꝛo conſuetudine
q ſeruat᷑ in ineſtitnra bnficij. põt eiʒ freri peꝛ imiſ
ſionẽ anuli. ⁊ ⁊ foꝛte ob h cmanauit conſuctudo:

ut in doctoratu det᷑ anulus nouello doctori in ſi

gnũ. ſ. iueſtiture ſciẽte:⁊ ſolet allegari in ſermoibꝰ
bic tñ nõ fuit datus anulus ſed miſſus foꝛte eim
erat tũc ↄſuetudo:ut mittereĩ pꝛo inueſtiendo.
Quarto nõ.ibi reuerentiã exhibuit: et tene menti
ſempeꝛ iſtum tex: quia eſt ualde ſingularis. ꝙ ſi p
rendẽs habẽ ius in aliqua dignitate ul officio: ex
hibet ꝛeuerentiã intruſo tanqꝙᷓ lrime ↄſtituto illa
dignitate uł officio. nidetur tacite ꝛenuntiare inri

ſuo. et iõ cauti ꝓcuratoꝛes in libello æ alijs ſcrip

mris. nũ gicũt illũ eſſe platũ: ſed ꝙ aſſerit ſe P
latum. (irmo nõ. ꝙ nõ ualet eius appellatio
cuiꝰ nõ inteꝛeſt: cõcoꝛ. c. cũ inteꝛ ð elec. et.ij q⸗ Vj
non ſolẽt. ¶ In glo. ſuꝑ ueꝛbo ⁊ ſi mandatũ ibi
nõ efficiat poſſeſſoꝛ. dic ꝙ bic non internenit iue
ſtitura:ut pʒ in lr̃a.⁊ an qn ſine actu cõporali ac
quiratur poſſeſſio:ibi dixi ⁊ in. c.aucroritate de i
ſti. ⁊ ꝑ Jo. an. in. c. tranſmiſſa de elec Et i fi. gl.
aduete. qꝛ hic eſt foꝛtioꝛ caſus qᷓ in. c. dilectus.
qꝛ papa dedit hic execcutorẽ.vñ de mã dic ut ĩ.c.
ſi ſoli. z. c. ſi capitulo de cõceſ pᷣben.li.vj.⸗ pſup
poſito ꝙ ppoſitura fuiſſet affecta ꝓ iſto beneficio

nihilominus ꝛenntianit ipᷣe iuri ſuo exhibendo ꝛe

uereutiã adueꝛſario tanqꝗ; prepoſito CIn glo.
pe.ibi herenniꝰ. F. ultimo.glo. ꝓ Zrijs allegat il
lã.l.et. c. dilecto de pꝛeben. que paꝝ faciũt. nam ĩ
.l.herẽniꝰ ſolũ dr̃ ꝙ ꝑceptio ſalarij non fac queʒ
decurionẽ. ſed electio ltima.ſed dic ꝙ reueremia
exhibiia intruſo nõ facit illũ pꝛelatum: ſcd ponde
rat᷑ quo ad excludendum iſtũ bñ ficiatũ. c. dilecto

ẽt nõ ob: qꝛ nõ poterat expſſe ibi eps conſenire

ut duo haberẽt unã pꝛebẽdã ita nec tacite. ¶ In
ea. gl. ibi: Iʒ expꝛeſſe nõ ualẽt.nõ.mirabilem glo.
ꝙ põt quis tacite renũtiare bnficio ſuo ſine licen
tia ſuꝑioris:nõ aũt expᷣſſe.ſed hoc dictũ ſalua re
nerẽtia glo. nõ eſt uerũ:qꝛ regularit᷑ plus oꝑatur
conſenſus eypᷣſſus ꝙ; tacitus:cn ille ſit foꝛtioꝛ: ut
in regnla is qui tacʒ li.vj⁊ nõ.in.c. dilecti ðᷣ fo.
ↄpe.⁊ pꝛo hoc qð notãt doc.in. c.de mulia de p
ben. ubi dicũt ꝙ ſ tacite inducatur ꝛenuntiatio P
mi bñnficij ꝑ acceprionẽ ſcði mñ ſuperioꝛ primi po
teſt reuocare illũ ad primuʒ bñficium:qꝛ non po
ruit ſine cõſenſu ſuo dimittẽ beneficiũ:ad iſtũ tex.
dicũt quidã ꝙ loquit᷑ de iure ad rẽ cui põt renun
tiari ſine conſenſu ſuperioris. Mec ſo.eſt uera in
ſe et probatur in cle. gratie de reſcrip.ſed non eſt
bona ad iſtũ tex. quia tex.bic.dicit ꝙ etiam ſi fuiſ
ſet inueſtitus ⁊ ſic habuiſſet ius in re:tamen illi iu
ri renũtiauit exhibendo illi reuerentiam Et ideo
põt ſolui ↄtrarium aliteꝛ: ꝙ quẽadmoduʒ ſufficit
tacitus conſenſus renunciantis ut hic. quod eſt

nõᷓ. ita ſuffiẽ tacitus ↄſenſus ſuꝑioꝛis ĩ acceptãdo
znuntiationẽ. unde cx qꝰ ſuꝑioꝛ non ↄdixit uidet᷑
tacite acceptaſe.? ſic põt intellgi iſte tex. ⁊ in hoc
ponit dictũ nõ iſtc tex. limitat illud.c. admonet
2. c. ꝙ in dubiis de ꝛenun. Sʒ comtra tex. op.
nã ꝑ electionẽ ⁊ confirmationẽ ad epatũ non ua
cauit ppoſitura: ut in. c.cñ in cuuctis ð elec ergo
alio reſpectu non ualuit electio So. dicit HMoſti.
q foꝛte ille electus ꝛenuntiauit ppoſiture tantum
nunqꝗd ãr ſufficiat eius conſenſus ſine renũciatio
ne dicit ꝙ ſi conſentit collatoꝛi ualʒ qꝛ ur̃ tacite ꝛe
nuntiare. ? ſic põt intelligi Im cũ.c. beneficium ðᷣ
regula. li. vi. ſʒ ſi cõſentit ſolum electoꝛibus nõ ua
ler electio:qꝛ non põt ꝛenũtaꝛe bñficio in manibꝰ
eclectoꝛum dũtaxat: ſed ꝛequirituꝛ ↄſenſus ſuꝑio
ꝛis: qui babet ↄfumaꝛe:ut in. d. c. admonet. Ego
diceꝛẽ quo ad caſũ huius c.ſufficeꝛe ꝙ fiat ĩ mai
bus clectoꝛum. qꝛ ĩ fauoꝛẽ electi dũtaxart ẽ itꝛodu
ctum ur nõ uacent bnficia ſua añ ↄſecꝛatõem:ut ĩ
c cũ in cũctis de elec. huic t fauoꝛi põt ꝛ enũtia
ꝛi:qꝛ.in.c.ad apoſtolicam de ꝛcgula.
X* p aꝛte. Pꝛclatus cũ maioꝛ ꝑ
te capli ↄtradicente mi
noꝛi ſtatueꝛc. põt ꝙ ad neceſſaꝛiã ꝛeꝑau
onem fabrice quilibet canonicus confene teneat
bh. d. cõis diuiſio: fa ibi ſtatuimus. ¶ Mora pri
mo ibi tractatum: ꝙ ad eſſe tꝛactatus neceſſario
nõ ↄcurtit ↄſẽſus deliberatus:ct facit ꝓ his q di
xi in. c. tua:S. ti.i.hic.n. eps ⁊ canonici habuerũt
rꝛactatum de hac re. nõ tm aliquid deliberauerũt:
Scðdᷣo nõ. ꝙ ad opus pium põt epᷣs cũ maioꝛi ꝑ
te capłi. obligare certã ptem ꝛeddituum cadõicorũ
licct ꝑs minoꝛ Odicat. Et facu tex. iſte ĩ ar. ut eps
qꝙ maioꝛ ꝑs capli poſſint ſtatueꝛe ut qᷣſqʒ dẽat cõ
feꝛr̃ ad ſubuẽtionẽ ſcholaꝛis pauꝑis docilis exiſtẽ
tis in ſtudio facit ẽt in ar.c.ſuper ſpecula.j. ð ma
gi. ¶ LTeꝛtio nõ ibi maioꝛis ⁊ ſanioꝛis ⁊c.ꝙ nõ
ſuſficit ad ualiditatem ſtaturi ꝙ; eps habest ſecuʒ
aliquos ex canonicis.ſʒ dʒ ad minus ſecuʒ habẽ
maiorem ꝑtem ⁊ ſanioꝛẽc. ¶ WMõ qrio tex. valde
nõ. ? quaſi ſingulaꝛc in mã ſua:ꝙ ſuper ꝛeddiubꝰ?

prinẽtibus ad canonicos ut ad ſingulos: ualet ſta

tutum a maioꝛi ꝑte. ¶Sontra hoc op. de.l. per
fundum ff. de ſeruiru. ruiſti. pre. Item de regula i
re. cõi. de re. iur. li. vi. ubi pʒ ꝙ in re enã̃ cdi plu
ribus ut ſingulis unus ſolus poreſt impedire dil
poſitionẽ maioꝛis partis circa ipſã rem. namn ut
dicit᷑ in.l.per fundum ſi tu ⁊ ego habemus füduʒ
cõem nõ poteſ ↄſtituẽ alicui fuimutẽ in fundo: niſi
ego ↄſentiã. nec ſufficit maioꝛ pars ſi plures eſſe
mus domini. foꝛtius ergo in caſu huius. c. nõ de
buit ſufficere maioꝛ pars:cũ redditus canonicoꝝ
eſſent ſeperati: et quilibet ſingulariter cognoſce
ret fructus ſuos. So. metu vↄrij ut arbitror dixit
UVincen. ꝙ hoc ꝓceſſit ex appꝛobationc pape. al.
ꝓcedeꝛer orium ſed fʒ bãc opi UMincẽ. de nihilo
ſeruiret hodie hec decre. vnde fruſira fuiſſet poſi
ta in boc uolumie: contra id qð hẽtur. .ĩ prohe
mio. In hoc Innocẽ: dat aliã ſo. ualde notabilẽ
dicens contrariũ ꝓcedeꝛe quãdo ꝛedditꝰ ꝑtineꝛet

nirorzcolg phamniit
Imtömſiſni fnͦcdih
nisisclcor icniü ie 1
Neinsialith cend e
algintiaeſtlon R
owamr dslhoritinndons
niorpans kenur onundeli
cpoſolſecerebos ppriis abon⸗
Ppli ißns opons iner noſin
goo pigiſoniunuminurcen
oblnmcſrunueſ ns tnoͦan
in letneciblug ir oſſrſngin
colacitdpenſtcogig non.
unſeſllgn enclge oinlifig
Vniner ſoſteninnmi glanm
chincändun ir
Pecnn ad nainni nide Görd
gue ge ſer niilu .„
/de r. idl Dien ei nul
. edo s

mno. giet

rr — — S . . S 2 =
“ .1 4 H ſpoif, rart tE VvnesBmiat 721 ſ i r.
le UR. LC ./ ſn &lis Bei: i ZX X 0 Pſ
5 nis n

vr in — l.

/7*α R 4- ba j⸗ arr 21 ασαν Et

5

2

1
ndinſſ⸗ C Ut ecclelie bñfi.
ANomntitidn . deſisee
nende n aöſporg
acite g. . ſ, gee . . . . 8 . . ,
Accptgſet ſe 4 inen nen ad ſingulos iure ꝓpꝛio.ſed hic ꝑtinebant iure ec redditibus ſingularibus:= intelligerem iſtũ tex. ꝙ
Ponicleun ſen ſcieifrg u ecleſie: na redditus canonici ſunt ecclie licet depu canonici ultra commoditatem eorũ non pũñt con
7. in bigg relinn H N tent ſingulariteꝛ ꝓ eoꝝ ſuſtentatiõe. Et ex h dẽ⸗o ferre ad fabricã:niſi ꝑce uiuendo. nam ſi aliqd ſu
nipcſenion e⸗ nnmn. Son onet habes pla nõ.pꝛimo ꝙ regla cõis qua cauetur ꝙ peſt ultra eorum cõmoditatẽ:credo q ſolns eps
Confrnanoe zec. diſpoſuum a minoꝛi ꝑte uniueꝛſitatis debet pꝛeua

ant poſin i iſe gih

let maioꝛ pars diſponeꝛe: ceſſante neceſſitare uel
utilitate collegij: ſeu pia ? neceſſaria cauſa ꝙ ma

poſſit eos compellere ad deputãduʒ ſuperflua ad

exiſtit: ut ĩ.l.ĩ re legatã.ff.de adimen.legaiis.

norr n iin in unginn leꝛe:hẽt locum ñ ſol qn maioꝛ pars diſponit de fabricam neceſſariã. peꝛ. c de biſ. ? qð ibi nõ. ð ec
. ſprlke Ualite ctio Suai bonis collegij: ut in. c. i. ð. e. ti. ſed ctiam cũ diſpo cle. edi. ⸗ P doc. i. c.i. e. ii. uið Jo. an. i. c. ſipt
nitirſfi enun töpoſnn fi nit de bonis ſpectatibus l ſingulos lure iñ colle tua debita. de reſcrip.li· vi. ⸗ tex. xvi. q.ĩ.ſi mona
ien letens llenſi⸗ ſn mm gij. iſte tñ tex. loqu t cum decꝛetuʒ fit ꝓP opeꝛe pio chus. qꝛ in obligatõe iuris non ẽ neceſſe hr̃e con
ie . conſenttcol g e fenicn 27 neceſſario.unde cꝛedeꝛẽ ꝙ ſi hoc ultimo cãu uel ſenſum obligãtis:qꝛ ĩ neceſſitatibꝰ nemo liberalis
h.c.
ſolum ceoub
bff

ioꝛ pars non poſſer diſponeꝛe in pꝛeiudicium mi
noꝛis partis pꝛo quo uide glo.nõ. in. c. cum oes.
de conſti. in glo. i. in fi. ? qd nõ. Jo. an. in reguia
ꝙ oẽs tãgit li.vi in meꝛcu. unde diceꝛẽ ꝙ maioꝛ

¶ Er eccleſiaſtica bñficia ſine dimi
nutiõc conferantur Rubrica.

(Supꝛa niſuʒ de collationibus bñ ficioꝝ fiẽdis.

. S ps collegij nõ poſſet faceꝛe graʒ alicui ↄdicẽtc mi tã a plato cũ ↄſenſu capli qᷓ; ab ipo caplo tantum
am mrtömnar hffit t immtioi non parte de redditibus qui ꝓueniunt ad ſingu ueꝛũt qꝛ bnſicia ipᷣa debent ↄfeni ſine diminuti
caichhtock g nach Nendmni los licet iure collegij:? oprime facit iſte tcx. duʒ fũ NVone me.ito ſubijcitur iſta Ne ca.
ec hucc jt ſano Pörrriie dat ſe ſuꝑ cã pia ⁊? neceſſaſia qðᷣ bñ nõ. quia miti .

nr. n.c.d opoſoltcan de Apulo.

tranſeür ſimpliciteꝛ cũ regula gñali: qð maioꝛ ꝑs

Tnoſtruʒ.

— † paete. Prlmnoch nini, facit: ſed illa regula ut pꝛedixi haber locum in cãu Rubrũ ſufficit ꝓ ſum
le pli otroctcente ni Penigo A Serumni⸗ nota ex dictis Inn. ma maꝰ uel ſumma ſic tʒ

VI woii ſtumenr pot 4c ereſtni pori
orem fibrice qnilber anonieus confene teneat
bd cdis diuiſo:fa bbi ſtoivinns, (Morn pri
mo ddi racatum ad eſſe nactatns nereſſanio
M oomdt 91ens eiberanns,a fnet P bis ci
nmMSRibN. s Montci habuerut
mnctmrum de acte nd diorid Gelberanerür:
Sedo dd d s un chsc nioip
te capl. odagare üpen Wün ccend
licet ps mino dien Erinchrer heian uös
maioꝛ po cap poſſmt luner u ſhcndh
fai ac ſubuenone ſcholnis panpi HW
nos in ſucho latatmnar cſhe ſruladi
(Weno no bi mmions ? ſoiis degil

ioꝛ pars uniueꝛſitatis non põt obligare bona ſpe
ctantia ad minoꝛc ꝑtem: etiaʒ pꝛo opeꝛe pio ⁊ ne
ceſſario. ex quo bona illa ꝑtinẽt ad illos iure pꝛo
pꝛio ⁊ nõ iure collegij. Ratio manifeſta eſt: quia
maioꝛ pars collegij nõ hẽt iuriſdirionẽ i minoꝛcʒ
ptem. ? iõ non põt ꝑ ſtatutũ ſuũ obligare ꝑſonas
minoꝛis ptis uel eoꝝ pꝛioniũ. uide Inno. qui hꝰ
ape tius uoluit in. c. ex ꝑte.S. de ↄſue.⁊ glo.iuris
ciuilis in.l.ij. ·que ſit lon. ↄſue. Aliud eſt quan
do maior pars diſponit ſuꝑ bonis collegij. qꝛ cũ
maioꝛ pars cenſeatur tota unineꝛ:ſitas:ut.S.uidct᷑
diſpoſuiſſe de rebus ꝓpꝛijs: cuʒ bona collegij ſint
ꝓpꝛia ipius coꝛpoꝛis ficti:æ nõ ſinguloꝝ de colle
gio. xij. q ij.qui manumittiturdicenduʒ tñ ꝙ ubi

abba. Occulta colla
tio bñficij licet it u
ſpecta:ualet dũmodo
tal legitime fẽa ꝓbet
h. d. æ eſt caus nõ.nõ
iñ fac ad ti. nec oẽs ĩ diſtincte hoc tenẽt:ſʒ maioꝛ
pꝑs ↄcludit cũ h̊ͥ ſũmario ut.j.dicct᷑. Diuidit᷑ in q̃
tuoꝛ ꝑtes pꝰ aſſignat papa cãʒ ſue rnſiõis. fo ibi
cũ eim ꝓceſſus pape excuſatio.⁊ ad obiecta ruſio
Teꝛtio archiepi ĩcõuincibilis rephenſo. ibi oibꝰ
Quarto caute ⁊ neceſſarie inſtructionis puiſio.
ibi cedimus.⁊ ponc caſum in teiminis ut in glo.
i õ. pꝛimo ex pꝛincipio.ꝙ iudicium hõis de
bet ad ſui iuſticiã eſſe ↄfoꝛme iudicio diuino. und

,d palid an ſaruni c, eho abeiln obligata eſſet uniueꝛſitas: 7 nõ hẽt unde ſariſfaci etiaʒ papa nõ pot diſponeꝛe id qðᷣ deus nõ diſpo
ſf ad wil lur 6c od minns ſecii at de bonis cõbus:ꝙ tũe poſſit ſingulis ĩponeꝛe neꝛet.? ꝓ hoc uide tex. in.c.a nobis.ij.j. de en.
iquos ex monilis .5 (öitne tet collectã:æ ad hoc pñt cogi ꝑ ſuꝑioꝛem: ut habeãt l excõi. Serundo nota regulã ꝙ ſine accuſatoꝛe
maioren nmneſna n nc ri un ge ſoluant. ſic intellige glo. in. l. i. ff. ꝙ cuiuſqʒ quis nõ debet qanari.unde Jo. xviij.c.mulieꝛ qͥs
15, quaſ ingalgt in mi Aogge ue uniueꝛ.no. ⁊? de mõ iponendi collectam ſingulis. te accuſat ⁊c ¶ Teꝛiio nõ.ꝙ depoſuiones teſtũ
mmirhin ponios ur det chtlr utrũ debet poni jm quãtitateʒ pꝛionii:an pꝛo ca nõ ualenit ſi tela iudicij nõ pꝛeceſſir. C Hota q̃r
m a waion e Jiomdengi pite i. utquiſqʒ equaliteꝛ cõtribuat nõ habito re to ꝙ auctoꝛe nõ ꝓbante reus nõ opellitur alidd
Zun F de eruln iſi h vinte cd ſpeciu ad auies pꝛionii. uide qð nõt. Inno. in. c. ꝓbare ⁊ ſic facit ꝙ ẽt iurare nõ tencat᷑.¶ MNora
8 Zete inrli. Nitbih 4 n gꝛaue de ſen.excõi.latius ꝑ bar.in.l.iii:F. actoꝛ quinto in eo ꝙ papa excuſat ꝙ ignom inia iudiciſ
ir ſngvls nnns ſons Nlnu f. de ꝛc. iudi. Ons an. ꝛefeꝛẽdo pᷣus pᷣalle. dicti. ẽ non ſeꝛuare debitum oꝛdinem pꝛoceſſus iudicia
dusul mor gartis itci ſumei nno.dicit ꝙ maioꝛ pars potuit h̊ diſponeꝛe in lis. Et facit hec litteꝛa in ar. ꝙ iudex nõ poſſit eẽ
oſnone fundum tu egohi ent uita minoꝛi ꝑte. qꝛ ad uſum deſtinatuʒ diſpõebat teſtis coꝛã iudice ad quẽ ſi dubitatur de rectitudi
ainlde⸗ me gico — ſeu deputabat illas poꝛtiones ſinguloꝝ ꝛedduuũ ne ꝓceſſus qꝛ ſemꝑ deponeꝛet ꝓ oꝛdine obſeꝛua
dN noho ſocfent mnorin y nam cum bona canonicoꝛum ſint deſtinata ad fa to ut euitaret ueꝛecõdiã ſuaʒ. ¶ NMõ.icxto in. v.
o lenid nius ergo in aun cvon bricã eccle in defectum: non fuit neceſſe ut concur poꝛo.qꝙ collaꝰ bnficij oculta ẽ ſuſpecta:ex qꝰ cla
nms Connim 0 rperst n ant reret conſenſus ſinguloꝛum. pꝛo hoc facit tex.i.l. re ĩfeꝛt̃ ꝙ nõ ẽ nulla at. fruſtra H̊ papa mãdaſſʒ ꝓ
Putſoſfecle in gule glnnm ſabinus.ff. ci. di. ? qd nõt glo. in. c. cũ. oẽs ð cõ bari ꝙ mõ canonico ⁊c.qꝛ cuʒ teſtes fateꝛenĩ ꝙ;
en ſehelgtill mn iſli ſti. dueue qꝛ hoc dictũ nimis reſtrigit hũc tex. collatio eẽt oculta potuiſſet papa imediate confeꝛ
ſeftvcns ſoos. at epoln bio 114 ſeqꝛet ꝙ ad aliũ uſũ piũ.nõ ꝓcederet diſpoſi ꝛe alteꝛi ſi collatio nõ tenuiſſet ꝓpteꝛ clãdeſtinatio
NI hoc eſ c tio maioris ꝑtis:ſuper inribus ſeu redditibꝰ ſpec

tatibus ad ſingulos iure collegii Itẽ hoc dẽm
leit:ꝛ debmiſſet ſufficere diſpoſitio ſolius epi.
te ↄria loquũtur iure cõi:ſʒ nos hͥ loquimuꝛ in

nẽſ Nõ ·ſeptio ꝙ ubi collatio ẽ facia palã pᷣſu
mit᷑ ꝓ idoncitate ꝑſonc:⁊ aſſeꝛcti Sꝛium icumbit
onnopbidi C120 octano bo. tex. ꝙ laplo tpe pᷣ

fixo ad ↄfeꝛcð bñſiciũ:põt is ad què fit deuolutio

kKk 2

= &
plae Sur⸗ pltſ p⸗

AX Xez paa pege a‚ſi“ ſ an: ſat⸗

6. S SSS = a e etn . R
Wy ron5 6. „ oαπν (Ccα Cz- = r=ſ 7 ta- 7 . B Prai e 6 1
C t eccleſie bñfi. 1
. . aten. N
. 5 Kirid n Kn
imediate ↄfene:nec tenet᷑ ꝛeqreꝛe pᷣmũ collatoꝛeʒ ex quo uenit abſoluẽdus actoꝛe nõ ꝓbante:ꝛeſpõ cuna era ni n
2 ↄputat᷑ tpᷣs a die uacatõis bnficij. ¶ Mõ. nono deo ꝓdeſt ut pro ꝛco ꝓnũtiet. uñ nõ ſolu abſol gteinn . Pn ſeri s
ibi cãm ⁊ occaſionẽ diffeꝛẽtiã inteꝛ hec duo.aliud uer: ſ ẽt ꝓnũtiabitur dnium Ptineꝛe ad e ubi a umn ce ne hlrat n
eꝛgo cã aliud occaſio. Et aduerte qꝛ occaſio ali gebaĩ realiter ⁊ ſic de ſi. Item ur clar oſtedat in narsſeune niant⸗ er
qn capit᷑ in malã partẽ.ſ.ꝓ excuſatiõe friuola: ut nocẽtiã ſuã. ⁊ nõ hãc limitatoeʒ ad illã rlaʒ ¶ F n— 1 breli c nld fe⸗
pꝛobat᷑ in.c.ſolite de ma.⁊ obe.qnqʒ capitur in glo.i Vbo occulte. ibi tñ ſi ille ⁊c.nõ gl. 7 tenebis ndigiam unt,
bonã ꝑtem ut hic:et credo ꝙ capiat᷑ hic pꝛo cã ĩ eã mẽti. ꝙ ſʒ electio clãdeſtine fẽa ſit nulla ut i·ec. tfie nſthliſ ni 7.
qꝛ ꝓpter de elec.ſecus in e in collatione Archi. mrin ctann in ſon
in. c. ſi tibi abñti de pᷣbẽ.li.vVi. ur̃ tenẽ ↄri gOocin: anſer/ e
tn in. c. ſi tibi abnti de pᷣ tenẽ Zrium valount a d

pulſiua/ cã capiat᷑ pꝓ cã finali:quia papa nõ alle
gaſſet 3 ſe¶ M. x. ibi nõ tñ ex plenitudine pote
ſtatis ⁊c̃.ꝙ plenitudo ptãtis pape ẽ ſupra debitũ
oiffcij papalis. æ uidet᷑ in hoc iſta la mirabilis. ſz
põt intelligi de debito officio.ſ.legibus humanis
oꝛdinaro.et dẽ debitũ:quia iuſtum z honeſtum ẽ
Pncipi ſeruare legẽ ſuã: ut.l.digna uox. C. de leg.
et.c.iuſtum ix. di. ſed ex plenitudie praãtis non te
netur illas leges ſeruare.qꝛ priceps ẽ ſolutus legi
bus ſuis et etiã pᷣdeceſſoꝝ: ut in.c.ĩnotuit ðᷣ elec.
æ. c.ſigniſicaſti. e. ti.?.c. ꝓpoſuit de cõceſ.prebẽ.
et.l.priceps.ff. de legi. Et nõ.papã habere pleni
tudinẽ prãtis.ſi plenitudinẽ eꝛgo nullus ſupra eũ
ad hoc.c.licet in fi.S. de elec.et uide qꝗð dixi in. c.
ꝓpoſuit pꝛcal.⁊.c.ſignificaſti: 5. xj. ex vbo
oibus ꝙ rũdens cotraria eſt ſuſpectus de falſita
ſe prelatꝰ peccat cõferendo bnficia
ex affectioe carnali.ſ.ꝛõe ↄſanguinitatis uel amici
tie ¶ Mõ. xiij. regulã principalẽ huius tex. ꝙ cõ
ferẽs bnficiũ non debet ſibi retineꝛe ꝛedditꝰ:nec
aliquã poꝛtionẽ ex ꝛedditibus et ſi facit pactũ de
hoc cũ eo cui beneficiũ ↄfert:cõmittit ſimoniam.
6. xiiij. ibi pꝛo cã iuſta æ neccſſaria tex.nõ.
et quottidie alle. ꝙ epiſcopus põt pꝛo cã iuſia er
neceſſaria ſtatuere ut ꝛedditus bnficij nacãtis de
putent᷑ ad cenũ ⁊ laudabilẽ uſuʒ:ita ꝙ ſtatntuʒ pᷣ
iudicabit ad tpᷣs nouit inſtituendo:pro hoc lacit
.c.pe.j. de v.ſig. ⁊.c.ſi ꝓpteꝛ tna debita ð ꝛſcrip.
li vj. an aũt poſſit ꝛetineꝛc fructus ꝓ debitis ſuis
dicã cum glo. fi. n glo. ſuꝑ vᷣbo ſĩ accuſatoꝛ
nõ. ex glo. ꝛegulã ⁊ plures caſus exceptos ? uide
q̃ſi ↄſimilẽ glo.in decre.ij.q.i.de manifeſta.alios
ponit Spec. in ti. de ĩquiſitõe.. qñ aũt in prinꝰ
et de mã ꝑ Har. in.l.ij. S. ſi publico.ff. de adul.
ubi ſatis elegãter tractatur:an ⁊ qn iudex poſſit

44.

ꝓcedeꝛe ex officio ſine accuſatoꝛc. ego dixi plene
iã ꝛeſpectu iuris ciuilis qᷓ; reſpẽn iuris canonici ĩ
.c.qᷓi᷑ æ qñ el:ij. . de accuſa.ubi uide oĩno: quia
pleniſſime ſcripſi ĩ iſta mã ¶ In glo ſuꝑ v. actor̃
nõ ꝓbante i fi nõ.glo.⁊æ maxic nõ.primũ caſũ ex
ceptũ qui ꝓbat᷑ hic ĩ lia ꝙ ꝛõe pᷣſũptiõis iminen
tis õᷣ rcũ trãſfũdit᷑ ĩ eũ onus ꝓbandi.nõ ĩ cãu no
ſtro eꝛat pᷣſũptio pᷣ archiepᷣm ex mitis oꝛta: ut dr̃
in ha.iõ habuit neceſſe ꝓbare ꝙ canʒelariã Otul
liſſer ꝑſone idonec mõ canonico ⁊ tpᷣꝛe ↄpeteuti.
ceſſate vo pᷣſũptõe ipngnãti collationẽ incumbit
onus ꝓbandi.⁊ uide glo. ↄſimilẽ ĩ.c.actoꝛ allł.in
gl. Et dic ꝛegulã iſtã pꝓcedẽ ẽt ſi ꝛeus ultro ſubijt
onus ꝓbãdi.nã ſi actoꝛ nõ ꝓbat:dʒ abſolui ẽt ſi
ipſe deficiat in ꝓbando:qꝛ nõ ꝑdit priuilegiũ ꝛei
lʒ aſſũpſerit in ſe onus ꝓbãdi.nõ.n.põt ferri ſnia
ꝓ actoꝛe qͥ nihil ꝓbauit.ut in.l.circa.ff. de ꝓba.
3t ſi dicẽs qͥd ꝓdeſt ꝛeo pꝛobar᷑ intentionẽ ſuaʒ.

.ſ. ꝙ collatio ſit nulla ⁊ dicit Inn. tencre hic ſz
ur dicir Jo. an. hic ? bn hoc nõ dicit. Inno. ſed
ſolum dicit:ꝙ ſi occulta collatio nõ põt eſſe ſine
magna negligẽtia ꝓuiſi:dʒ ſibi guferre beneficiũ
qᷓ̃i ſẽtiat ꝙ ꝓpter negligẽtiã ipſius in nõ gerẽdo
ſe: ꝓ rectoꝛe ⁊ nõ officiãdo eccliam poſſet pᷣuari:
ſz nec iſtud dictũ placet doc. hic:ꝛ iure nõ ꝓbat᷑
iõ ralis pena nõ ẽ iponẽda:facit de peni. diſ i.pe
ne. ⁊ qðᷣ nõ. gl.in.c.fi..de iurcpatro.facit.c.ex ꝑ
te õ de cle.nõ reſi.ubi cx nõ ꝛeſidẽtia nõ pᷣuatur
quis:niſi pᷣcedat admonitio.⁊ credo ꝙ hic ſit ca
ſus ꝓ utroqʒ dicto:nã ĩ.vV. poꝛo dẽ ꝙ iſta colla
tio ſeu donatio occulta non carebit ſuſpitione:2

ſic nõ erat nulla nam cũ teſtes archiepi dixiſſent

ꝙ eps uoluit collationẽ eſſe ſecretã ſi cᷣſtinitas
ſuffeciſſet ad nulliratem actus. papa imediate pꝛo
nũtiaſſet collationẽ nullã:nec oportuiſſet ꝓceder
ad ulteriora ut fecit Item ſi ſuffeciſſet ad caſſati
onem ipſius caſſaſſet imediate. ex quo teſtes öpo
ſuerũt de clãvſtinitate.ſed ex co ꝙ papa mãdat ut
ꝓber archiepᷣs ꝙ tpᷣe ↄpetenii contulit ⁊c. uiðtur
nelle ſuſtineꝛe collationẽ ał fruſtra admittẽtur pꝛo
bariones:quaꝝ nullus ſeqretur effeetus.ut in. c.
cũ otingat de offi.dele. æ credo ꝙ ĩqtum gl. facit
differentiã iter collationẽ ⁊? electionẽ ꝙ piocedat
dictũ gl. ĩ electõe ĩ qua ẽ fnãda fõma.c.q; ppt.nõ
aũt in aliis.qꝛ cũ publicatio ſit de ſoꝛma illius c.
nõ dicemus aliã collationẽ coꝛuer.ubi nõ ſuheſt
defectus foꝛme. Illõ·n. c. qꝛ ꝑꝑ tin ꝓcedit ĩ ecde
ſus cathedralibus ⁊? ꝛegularibus collegiatis non
ãt in aliis. unde ſufficiũt ĩ illis ſimplices ↄſenſus
canonicoꝝ. nec debemus iduceꝛc penã nullitatis.
exquo nõ ẽ ius expᷣſſum nec exrendeꝛe oſtitutionẽ
penalẽ nam penalis eſt illa ↄſtitutio. inqũ iducit
penã retractationis iuxta nõ per gl.ĩ.c. decet de i
mu eccl.li.vVi.⁊ pleniꝰdixi an.⁊ qn reiꝛactalio.ac
ts ſit pena in.c. cognoſcẽtes de ↄſti. ngo.
ſupꝑ vbo carnalitatis. ibi ſimoniã ↄmittẽ nõ. glo.
w ↄfenẽs bñficium ſpũale ↄſãguineo ul aĩco ak.
nõ ceſſuꝛus ceſſate ↄſãguinitate uł amicicia comit
tit ſimoniã. Lu dic ⁊ pleniꝰnõ.in.c.tnã de eig.?
⁊ qᷓi.i.q.i.ſi quis neqʒ ⁊.c.ſunt nõnulliIn gl.
ſuꝑ vᷣbo ↄſtituat ĩ fi.nõ.ſemꝑ hãc glꝙ eps . (a
pitulo ſuo põt ſtatuẽdo retinẽ ad tps fructꝰ bũfi
cioꝝ nacãtiũ ĩ ſua dioceſi ꝓ exoneratõe ſuoꝝ de
bitox.? ĩtellige ð debitis pↄctis nõie ecclie.nã ſi
traxiſſz puato nõie n tenet᷑ ecclia. ut ĩ. c.i.ð ſolu.

3 er opi. huiꝰ glo. tʒ ẽt Inno. qᷓ mlłtũ late pſequiĩ h
iſtũ articulũ:ponẽdo latã ptã tẽ eporuʒ circa bñfi

cia ſubiecta:nam ex cã illa unit et diuidit: ut in.ũ.
ſiẽ unire de exceſ. pla.x.c ad audientiã de ec.cdi.

irr iſnnttmucn ,nin n
lrmomidureecni Hicopi.⸗
iucſemdtiu wln
Canr einle aniinipepemm d
ulmmis qiadiner id dd
Pyeneleltonisalcn ne made⸗
no vun c de ai icacche
ocNa cr agd Aueid n
A Ndd.F Winitsadicten
chofcer fande grinonaet oecſt⸗
Anäieſcicniefratei penie
bci rüiſflee ieraui
iteliofſchs int no no mian
chl ltho nltmrack tutu n
ſtantiiman
ſuoren unnoniſbniccne
rodinfmgniin l
ntccicdereae

n Cinntiimſtn nͤ
ſbys ſiafſgingij li
da ſea ſrtilirij unmigi
aaugli tgligii

7, F. 19 —— nnet »„,

e PÜ

iſß.
Tqn
0 vens
deo e
Nnneie
aer Nllte edimrifim ii Crfi 4 e ꝛc. eccl. ñ ali.
ocenij ir eſcce ingne ihi 2. c. nacite. . de p̃ben. Itẽ ſuppᷣ
do e höͤhze Dennen Achitbin nõ. in. c. cũ acceſſiſſen tẽ ſuppᷣmit dignitateʒ
00 lmit lock . . t. de oſt teʒz ut
eimey, dle bi Ntöc g ii nat alteꝛi: ut in. c.i i. rem uniꝰ ecch
aig bißßſ iieil ut in.c. i. de re. ec. nõ ali iꝰ ecclie do dicĩ ꝙ illa cl
r clqno ; lee NW oↄſtitutus.j.de reli.domi nõ alie. li. vi. nõ. i. illa cle. ꝓcedit in .
n pprr ge , d liceſt ſöger zr domi. ſic por̃i nõ. in. c gratuita nã ibi ẽ collatione ſ.
