ſeu ꝓfeſſis. unde cũ in pn. lꝛa facit mentionẽ ð ue
lo cõuerſiõis poſtea ſubdit ꝙ inteꝛ nelatas iſta ui
dua obtulit ſe. ⁊ ſic ur̃ itelligeꝛe de uelo ꝓfeſſiõis
i.qdð dat᷑ igꝛediẽtibꝰ ꝛeligionẽ tempoꝛe ꝓfeſſiõis
C glo. in. v. oblationẽ ibi foꝛte uelate offerũt
ex his vbis glo.colligit᷑ ĩtellectꝰ ad tex.ꝙ iſta ui
dua cẽſet eẽ ꝓfeſſa ꝑ illã oblationẽ quã fecit cum
alijs nelatis qm illa oblario ex ↄſuetudinc loci cõ
petebat ꝓleſſis dũtaxat:⁊ ſic igeꝛẽ do ſe actui ꝓ
feſſaꝝ nidet᷑ tacite ꝓfiteri.⁊ pꝛo hoc itellecru glo.
adducit ſiłe in ea que ſponte ꝛecipit bitũ ꝓfeſſarũ
ꝑ boc.n. pᷣſumit᷑ ꝙ uolnit ꝓfiteri ut in. c.ad nr̃aʒ
e. Jo.an.ſequẽdo hũc ĩtellectũ latiꝰ exoꝛdiẽdo
dicitſq; ubicũqʒ nouitius ſe ĩgeꝛit actibus ꝓfeſſo
rũ cẽſet ꝓfeſſus ſi ꝑſeueranit triduo ar. in. d. c. ad
nr̃aʒ. qd dicit ꝓcedeꝛe ſiue illi actus prineant ad
ꝓfeſſos de iure cõi ſiue ex ſtatuto uł ↄſuetudĩe nt
b. Ex quo infeꝛt̃ ꝙ ſi nouitiꝰ una cũ alijs ꝓfeſſs
interfuit electiõi uel alijs actibus capularibꝰ cenſe
tur ꝓfeſſus.qꝛ nouitij nõ debẽr inteꝛeſſe capitulo
cũ ꝓfeſſis.ut in.c.ex eo.iĩ fi. de elec.li. Vi.ſecus di
cit: ſi nõ nouitiꝰ imiſcẽt ſe actibꝰ ꝓfeſſoꝝ.pone.n.
ꝙ clericus ſeculacis uel laicus de facio una cum
pꝛofeſſis exeꝛcet actũ ſolnʒ pꝛofeſſis conuenienteʒ
eeꝛte ꝑ hoc non iudicabi pꝛoſeſſus:quia ceſſant
ille ↄiectuꝛe:ſʒ in nouitio q ſcient᷑ ac ſpõte ĩigeſſit
ſe huiuſmodi actibus. alind ẽ dicẽdũ ꝑꝑ primam
pᷣſumptionẽ:qꝛ ĩtrauit mõaſteriũ nt pꝛobaꝛet ꝛegu
laʒ. ? ſic põt ocoꝛdari uaria opi. quã ponit h In
no/Cõcludo ge ꝙ ad boc iit ꝑ exeꝛcitiũ huiuſmo
di actũ quiſ dicat̃ pꝛofiteꝛi ꝛcqrunt̃ plura. p ꝙ ſ it

1cho⸗f ſpre 4 Aut Pier⸗- lit riiz

1, r0

2

loco ſpectat ad abbatem. unde nõ mãdatur hic ut

ſumptio hitus ꝓfeſſoꝝ. ? exeꝛcitium habitus ↄue
niẽtis ꝓfeſſis. vñ h duo ſumt iñcta ſufficiũt per ſe
abſqʒ pleueꝛantia tridui.ſʒ dictum 0ο. an. ꝓcede
ret ubi ↄcurreꝛet alteꝛũ timm: ? iſte irellecrus muliuʒ
mihi pʒ. tũ qꝛ ↄgruit lr̃e.iũ quia ĩgreſſio nõ debʒ
minus oꝑari luſcepto pꝛius habitu q; ꝑſeueꝛantig
tridui. Itẽ qꝛ duo uincula ſunt foꝛtioꝛa ꝙᷓ; unũ.I.
fi. E. de adopt. ? ĩ. c.i. de tren. ⁊ pa.⁊ ſm hũc ĩitel
lectũ dʒ tex.ĩtelligi de uelo.qð dat᷑ ꝓfeſſis ⁊ ex his
hẽs declaratũ ĩtellectum huius.c.quod nõ.⁊ uide

quod dixi in. c. ij. de teſta.
(onachꝰ temere ad

Oannes * gliud monaſteꝛium trã

ſire uel peculium hbr̃e nõ põt. pꝛima deci

ſa ↄſultatio.ſa r nſio.ibi pᷣſenti.que duo facit.

ꝓhibet. ßo ſi Zfiat coꝛꝛigi pcipit ibi ſed ſi.¶Mõ
pꝛimo ꝙ eria in rebus honeſtis in ſe qnʒ temere
agit. vn Iʒ monachus poſſit ĩtrare monaſteꝛiũ ali
ud artius.ſi m temeꝛe facit:qꝗꝛ non bono ʒelo hoc
ſibi inerdicuur . 6 fo ꝙ monachus obligat
monaſteꝛo ubi ab initio itrauit nec põr ad libitnʒ
deſeꝛeꝛe monaſteꝛiuʒ z aliud intrare. Miota ter

4 lio/q; abbas põt repeteꝛe monacbum ſuuʒ er ſi ſit

in alio monaſteꝛio: ⁊ clarius ꝓbat᷑.xx.q iiij:in.c.
monachuʒ.⁊. xviij.q.ij c.abbates. Dua t nö

ibi oↄpetenti cohenione ꝙ abbas hʒ coheꝛtionem
in monachos ſuos/e ꝙ coheꝛtio monachoꝝ pꝛio

iſte eps qui fecit cõſuliationem puniret iſtos teme
re tranſeũtes.ſʒ nt redantur ſuis abbanbus ? ab
eis cobeꝛceant᷑ ad h̊ uide qð le. ⁊ nõ. in. c. qᷓto de
n or ple ac din i. c. ſiqs ) cleꝛicuʒ de fo. cõ
pe.i iepet. ¶ Altio nõ ꝙ ſolus abbas hʒ conige
re monachos ſuos nec tenet᷑ reqᷣrere ↄſiliũ ſeu cõ
ſenſuʒ capli. Cõtra h opp.de.c. rephẽſibilis 5 ap
pel.ubi fit mẽtio de.c.ĩ coꝛꝛectiõe monachi ſz diẽ
Jo. an. ꝙ ibi nõ capit᷑ capłʒ ꝓ collegio: ſʒ ꝓ loco
nbi fit coꝛꝛectio uł capitur pꝛo caplo regule uj in
telligit de caplo gñali nõ aũt de cõuentuali. Mec
ob. ſi dicat᷑ epᷣs qui ẽ maior platus nõ coꝛigit
cleꝛicos ſuos ſine ↄſenſu capłi ut i. c. nouit. 7. c. ꝙᷓ
to.j. de his que fi. a pla.z.xv.q.vij.c. eps nulii?.
nã ſm euʒ h ꝓcedit ex diſpõne regule que eſt ap
pꝛobata ꝑ papã ſicut uidemus ꝙ eps ex ofuerudi
ne põt ſolus coꝛꝛigẽ cleꝛicos ut ĩ. c.iii. de cõſuein.
li. vi. qdᷣ gꝰ põt eps ex ↄſueindine põt abbas uir
tute regule.nã ex tenoꝛe ꝛegule tota ptas monaſte
rij eſt penes abbatem. ? uide bo.tex. in. c. nullam.
xviij. q.ij.ſed ego recolo me legiſſe opi. Moſtiẽ.

I.NDV, 4
nnr nm irnmnibu Heen

banic Vun . icione Ppbale

„ 4 „7
cuſenüt u, cciärii
e innſtmoni Une
Hitlci mat Jo an.

untmiu poft ar ſo ali hi
ll roruhs g:n in 4
mmintlexn tnt n t Mi i
milpi manbi M ain
iiami n birr ll loc an
uclpitd. Iimno d
ligmmſtepoſt nonucbus ge mon⸗
rNonacni r iſod no poſtatate r n
necetivodine de phideni unmt
6nproniaſoozia bſernerur Ge ad⸗
AAmnonaſeni de a tega degdn
pbi mmrd erriien A deqpolerdusfi
in bis de Na lo. Fnd Cicii nems a,
d penas ncline ce el no. i..
ge apoſtmn n bi h eigones in
I ouenit no ac bila ngle ngo
re ve xergli cinrob gin pnint
reguli alh oſthmn ur in hbitbus
Iii quo Moheh ii ſc onct gbh
lut de inein eherh ghcn erag do
dnemitii mnsi irme⸗
ſſtont in gie ec n, „ide⸗
Namglin te nen di
bͦpir itmiin ſie d
õ
lo ne gak. gr pic ai . e di

,aa dOls obſerglt e igebirn⸗
lllii Pbibef 1. nc⸗ euide bie Rei

Biain iſlig A

2 2 nonitius.i ꝙ itrauit mõaſteriũ aĩo init efficeꝛeĩ ꝛeli quaʒ recitat Jo. an. h.nec repugnat.c.i de cenſi. .
gioſus.¶ ꝙ ſciat illũ actum prineꝛc ad pꝛofeſ li. Vi. in nouella que hʒ ꝙ ſi abbas ẽ mimis ſcueꝛ to eſpeen A nu ſie⸗ eli
ſos timn.nã data ignoꝛãria ceſſat pPſũprio ¶ 3.26G in conigendo tunc debet adhibeꝛi caplin. ad b * G ſegationr eſepoͤ
rit ꝙ le ſponte igeſſit. ſecꝰ ſi p metũ ur in c. i qð allegabat tex. in. d. c. repꝛehenſibilis. nota bune ſaclna benaſi⸗ Gonegmnki
me. cã.ſqrto ꝙ pſeueꝛaneꝛit poſtmodũ triduo iĩ intellectum alio tamen iure non pꝛobaiur 3 Vnunun unmlinunn
eo pꝛopoſito: ? ur̃ ꝛequire?. Jo. an.ar.c.ad no queꝛo:quia hic ꝛepꝛobatur peculium in monacho Prin H gi . ſb bbiin d
ſtra. co. ubi dr̃ ꝙ aſſũptio habitꝰ ꝓfeſſoꝝ indu qð dicitur peculium quo ad hoc. Solutio dicit 1 bſonſti ler.iſ⸗ niſinffim,
cit pꝛoleſſioneʒ cum peꝛſeueꝛantia tridui. eꝛgo ea Jo. an. ꝙ illud dicitur peculium in monacho qð dak Ponſf i ind uir i
dẽ ꝛ ẽ in cãu noſtro: ſed do. An. dicit ꝙ in caſu babet ignoꝛante ſuperioꝛe ſuo uel habet animũ unno Gf inſ RN
buius.c.nõ ꝛequiriĩ pſeueꝛatio tridui.vn in eo fit quod ad libitum ſen iuſſum ſuperioris non ꝛeſti uuhoeſtieyi 1 b con 4
nulla mẽtio:ſʒ pꝛocedit tex.qn duo ↄcurrũt vʒ af tueꝛe quod latius nõ.in. cꝛcum ad monaſierium lunenrmnter ci G
enecei milianſen
Pope enm

PA E dr Nen neh N. zer ſien

W

— S —
n „ va P Srr =

. - , a . Deeeien e Q 2uS a 2 prrrW.

parari abbati qui.qʒ nõ hẽar ꝓpriũ liiij. di. i. c. ab
bati. iñ hʒ adminiſtrationẽ bonoꝝ ſpectãtium ad

alimenta uſq; ad pubertatẽ itelligit ð plẽa puber
tate. idẽ ſtatuit᷑ in adoptõe. dʒ. n. adoptans maioꝛ

io e ꝛegularibus.
dien
eis pfeſſsg dh d deſei⸗
N . ctin * 2 . r — „ „„ 2 „ . . . 2,5
ſcz –— u⸗ intinn G.a ſta. regul.⁊ nõ h qꝛ multi decipiũtur/nã nõ uſqʒ ad. xiiii.ãnũ. nam abinde ĩcipit adoloſceẽtia 2
andt dan incug am i dẽ religioſus hr̃e ꝓpriũ.ſi hʒ adminiſtꝛatõem ali appellãtur adoioſecẽtes uſqʒ ad.xxv. annũ æ uide .
mbi R wälrünerle W cuius peculii ꝑmittẽte ſuꝑioꝛe.nã 2 fuus non hẽt ad mãm bo. glo.in phemio. vi.li/que diſtinguit e cnnAy- hoz
nnscn Rognuſtfe i gin dllemlig ꝓpriũ.xiii.q.ii.illud.= tn põt habeꝛe peculium ni oẽs etates hõis ⁊ ad iſtũ tex. põt Genderi duplici
dn ſuſepe⸗ ninbphir nutt, ſolũ dño expſſe ↄcedente ſed ſciẽte z nõ odicente ter. primo ꝙ ip oprie ponit᷑ vᷣbuʒ pueri.æ alludit
c ſectonineni ſun frdlinen ut in. l. ỹ tuberõis.ff. de pecul. ad idẽ c. iſinnante uocabulo quorũdã locox. uel dic ꝙ loq ò plena
„ obt rie iene dnaninil .c7. qui cle. uel nouẽ. ubi nõ. Inn. abbatem poſſe pubertate. nam plena pubertas durat uſqʒ ad. xv
uc; teligi deneio Feefntii cocedeꝛe monacho ut hẽat uſufructum ceriaꝝ re iii.annũ ut in.l.mella.ff.de ali. ? ciba le. ubi tex.
Sdelugi lelleum u nipiſetate rum in ſuas neceſſitates ↄuertenduʒ z per HBar. he nõ. fauoꝛe alimẽtoꝝ diſpõit/ꝙ ſi alicui relinquunt
ddinin liſge Nch. anod rotie i auc.ingreſſi.C. de ſa.ſan. eccl.nam talis põt eqᷣ
Annes. N nuchienee

fognomehns blgi
nonuſeno pbi d nin ranttnecpöre lls

ler mwnifriß raich imn (Mn
cp hes pot nprne nonbun ſm iſt
lo monnſteio: ? hyrins pba; r iiieine,
mncbij.e rij⸗ j cabbans Ouwng
ernt cobennone y abbas hj cohenonen
nonnchos ſos, cobenio nonchoppjo
o ſvecar ad apbatem unde nö midatur bieut
Lchs ni ſron inndonem dunie iſos tene
Wns laner s iNdanions e
s denen Ade datdn dde
eecnre
hei he. (Wiorgns ntznng
ſe monacdos los Net mnii iiſe n ed
ſeatgen Einbecte iritunt
Pel, vbi ft nii⸗ deec.i conectie nwnf
Jo mn g bino pli caphj p llegs
Lomano i apitu io cmo leghe in
. finbiͦeecan
„ „ „ 1 0
do dieai c eßs gul inne Re dderef
leicos ſos ie geſ Mn c ſ

1NaNiten
ſoj debis e ccne regli gvecke

rizinto
tgann ⸗,

monaſteriũ ⁊ ita iſte ex ꝓmiſſione abbatis poteſt
bie admimiſtrationẽ certaꝝ reꝝ ſpectãtiũ ad mõa
ſteriũ. æ uide nõ.q.quã foꝛmat Jo.an.in regula
nõ ẽ obligatoꝛiũ de re.iur.li.vi.in mercul ubi cõ
ſaui naleꝛe ſtatutũ monaſterii. ut ꝓ indumentis
2 alis neceſſariis recipiat qſqʒ monachorũ.x. de
quo dic latius. ut ibi peꝛ eum ſciꝛe debes ꝙ Joã.
an omẽtauit hanc decretalẽ z oẽs que incipiunt
Joan. ⁊ multa ponit que nõ cadũt hic qᷓrit enim
qd ſi monachus eligir̃ in papã iuito abbate ſuo.
remituit ſe ad nõ.in.c quã ſit. xviii.q.iii.ſed ſi in

papã eligi nxoꝛatus dicit ꝙ papa debet reddeꝛe
debitũ uxoꝛi.nec ꝑ hoc nitiat̃ electio de quo nide
gl in.c.ſi papa.xl. di. ¶ Altimo op. cñ Joã an.
2 uè ꝙ tranſire poſſit monachus de monaſterio
in monaſteriũ.qꝛ iſtud nõ ẽ apoſtatare ur in. c. ex
parte de tẽpo. oꝛdi.nec dẽt ꝓhiberi cum tam i fo
ꝙ̃ in prio tria ſubãlia obſeruẽtur de qᷣbus ĩi. c. cũ
ac monaſteriũ de ſta. regu.ĩ fi.ergo nõ refert h̊ ł
ibi moreĩ nec refert qͥd deqpolletibus fiar nr i. c.
in his de.v.ſig. ſo.lʒ nõ dicat uerus apoſtara q?
ad penas ut in.c.ii.ne.cle.uel mo.li.vi.tamẽ lar
ge apoſtata ut ibi nõ. ſʒ religiones diuerſe ſint. .
Iʒz ↄueniãt quo ad ſubãlia regule religiones ꝑmix
te ⁊c. lxviii.di.c.i.nec ob.ꝙ in priq ⁊ ĩ fa puat
regulã.· qꝛ Iʒ nõ ſit puaricator in ſubãlibus regule
tn quo ad obedictiã ſic. qꝛ tenct᷑ abbati ut in. c.ſi
cur de iureiur. ? per h pʒ ꝙ nec ad aliã eiuſdem
oꝛdinis rranſire pöõt. ↄuerſus ãt é obligatus pro
feſſtoni in gne. . e. c. oſultatõi æz. c.nõ ſolũ z. c. cõ

ſitutus.l. vi. ¶ Op. de eo ꝙ hic d⸗ ꝙ monachꝰ

nõ põt hre peculiũ ꝛc. iſtã et opi.uide hic ꝑ eum

quo intelligat. qꝛ ſpũalia ſine tpalibus diu eẽ nõ
Pntt.l.q ii. ſiquis obiecerit. ⁊ uide hic ꝑ eü qð pe
culiũ phiber in clerico.

Bia in inſulis. eno m

hito ꝛeſpectu ad mẽetẽ ſre ſic põt ſũmari
ubi eſt dua ↄgregatio uel ꝛeligio requirit̃ in pro
ſiente plena pube:ras.. .tps. xviii annorum ? eſt
ter. ſing. primo po itur ratio:ſo ꝓhibitio ibi ꝓp
bibemus. õ pᷣꝙ ĩ omni iſula vr̃ dura ↄgre
dario religioſoꝝ/nã tex. iſte non diſtinguit iteꝛ iſu
iis gnalꝛ loquit: iõ gñalirer ẽ ĩtelligendus xix.
.ſi ꝛomanoꝝ ? dr inſula qlibet locus maꝛi circũ
datus: an hoc ſit ueꝝ icſtincte. . dicet C Scðo
n ꝙ, appellarione pueꝛoꝛũ ueniũt illi qui ſunt mi
noꝛes. xviij. annis. dic tũñ ꝓpꝛie dicuntur pueri

eſſe adoptato.xviii. ãnis.⁊ ſic excedeꝛe ad optatũ
in plena pubertate ut inſti. de adop. F. minorem.
Sʒ op. Z. rex. nã in multis iſulis nõ eſt durioz
Ogregatio qꝙᷓ in aliis locis.2= põe exẽplũ in ciuita
te Aeneciarũ.ſo. dicit Jo. an. ꝙ qtũ poruit inue
ſtigare nũq; repeꝛit ꝓ iſtud. c. fuaretur ĩ aliqua ĩ
ſula. unde dit pleriqʒ arguẽdo a rõe lr̃e ꝙ ſi in ĩ
ſula nõ e durioꝛ ↄgregatio qꝙᷓ; alibi.nõ hʒ locum
diſpoſitio huius. c.⁊ ſi ĩ aliis locis ab iſulis eſſet
durioꝛ ↄgꝛegatio. tunc bʒ locum diſpõ hꝰ tex. uñ
pe.dixit boc ꝙ cũ apud minoꝛes ⸗ pᷣdicatoꝛes ſi
dura ↄgregatio dʒ obſeruari qð h̊ dr̃.ꝙ mihi ſa

flo tis placet/nam quelʒ diſpõ dʒ ampliari ? ꝛeſtꝛingi
aad limites rõis expſſe ẽt ſi ueꝛba nõ patiantur ut

in·l. ad digere. . q;uis. ff. de iure.pa.⁊ in.l.cũ pr
F. dulciſſimis de lega.ii.⁊ in.l.pater. S. fundum.
ff de leg.iij. facit.c. cũ dilecra. de confir. uti. uel in
uti.⁊æ bo. tex.in. regula fi. de re.iur.li.vi. ⁊ qð nõ
ar. in. I. item queritur. S. qui impleto. ff. loca.
unde cũ iſte tex fundat ſe ſupeꝛ dura ↄgꝛegatione
que erat in inſulis.eꝛgo ubi eſt dura congꝛegatio
ibi dʒ hĩe locum diſpõ huius tex. qꝛ papa nõ intẽ
dit ꝓuidere locis ſed ꝑſonis.⁊ foꝛte tex loquitur
qñ unicus locus ſolitarius ẽ maꝛi circundatꝰ? teꝛ
Titoꝛio auguſtatus.nõ ãt cꝛedo hic papam itellexii
ſe de inſulis maioribus.ut de inſula anglie cicilie
cipri ⁊ africe que ſunt ita aple ut nulla ꝓrſus ſit
Qria iter alias puincias zæ huiuſmodi iſulas.iĩmo
ſunt iocũdioꝛes in frnctib⸗ fertilitate terre.æ hẽ
tex. ſeruant hodie cartuſienſes z cꝛedo ſi memini
ꝙ nõ recipiũt ad ꝓfeſſionẽ an. xx. annũ. ne
ro nũquid ꝓfeſſio facta phibitione hꝰ. c. ſit nł
la Moſti uẽ diceꝛe ꝙ ſic. dicit.n. nõnduʒ ex pape
tex.potẽtiã.nã põt ipedire ꝓfeffionis obligatõeʒ
2 ſic ſimpliciter tranſeũt ceteri docto.ego m pnto
ꝙ ſi papa exprimeret in ↄſtitutione ꝓleſſio ali
ter facta eẽt nulla ꝙ tũc ſtandũ eẽt ueꝛbis ſtatuti.
qꝛ papa ꝓ bono publico. z ut euitẽtur ꝑicula aĩa
rũ põt ipedire obligatõem ꝓleſſiõis:ſiẽ uidemꝰ ĩ
ſili ꝙ i multis caſibus pedit obligatõem mr̃imõi
alẽ ⁊ nt nõ in c.ſuꝑ eo de cogna.ſpi.⁊ qð nõ i.c.
unico de noto.·li. vi. ſz cũ h expᷣſſe nõ ãnullet pro
feſſionẽ ſʒ ſimpł: ꝓhibʒ ꝓfeſſionẽ ꝛcipi. cꝛedo ꝙ
nõ ipedit᷑ vrꝰ ꝓfeſſiõis qm h̊ ꝓuiſio pᷣncipalꝛ ↄceꝛ
nit fauoꝛc ipoꝝ ꝓfitẽtiũ qͥ pñt rnũtiat fauoꝛi eoꝝ
ꝓ h̊ uide bo.tex.= qᷓi expᷣſſũ i. c.ad aplicam. j.eo.
ubi pʒ ꝙ nõ ſolũ papa ſʒ ẽt rla pbibet ꝓſeſſiõöem
fieri an ãnũ ꝓhibitõis.⁊ iñ ꝓfeſſio in oriũ facta
tz. lʒ abbates recipiẽtes tleʒ ꝓfeſſiõeʒ ſũt pũiendi

GReialed i. , R 4

1 B

66. da ast ePara Co :80 ſuidear y l. an) N Bleſy

¶ De ꝛegularlbus

Areʒ cũ hec obligatio queꝛat᷑ deo pꝑ miniſterium
abbans non ipedit᷑ ex ſimplici ꝓhibit õe conſtiiu
nonis humane. Cape inſtantiam in phibuõe mñi
monij carnalis. nã ex ſimplici pꝛohibitiõe non ĩpe
duur uincnlũ mrimonij liz öbẽtes ueniãt puniẽdi
ex trãſgꝛeſſione pꝛecepii cum pꝛobibiiõ non habz
ppetuam ꝓbibitõis cãm: Iʒ ipalẽ ur pꝛobaĩ.. de
ma. ↄtra 2. int eccle ꝑ to. ? niðᷣ ad pdicta bo.gl.
in. c.tua de ſpon. duo.a p eꝛ boc patʒ rñſio ad. l.
nõ dubiũ C. de legi. æ ad ꝛegunlã que contra ius
de ꝛeg. in. li. vj. uel ſaltim talis ꝓfeſſio obligabit
ꝛeligioni in gñe nt in ſili obſeiuar᷑ in. c. non ſoluʒ
2. c.ↄſtuutionẽ. J. eo. n. li. vi.ſed primũ dictũ plꝰ
platcet:qꝛ ĩ medicãtibꝰ ↄſtiruit᷑ ſpãle ĩ. d.c.nõ ſolũ
2 in odium ↄoöueniennũ ſtaruit ibi papa ꝙ; ꝛcceptꝰ
ad ꝓfeſſionẽ ↄ illã puiſt ionẽ ranrum obligatur ꝛe
ngioni in geneꝛe. i eꝛgo nõ ſic ꝓuidiſſet fu.ſſj ob
lgatus in ſpecie. g nia ine lecnii
i ciſterienſis ſine licentia
On eſt. abbatis ad aliud mona
ſteriũ rrãſit ad pꝛopꝛinm monaſteriuʒ ꝛe
gꝛedi cogit᷑ pꝰ exoꝛdiũ.ꝛ mandatũ ibi unineꝛſi
tati 3 alind mandatum ibi. 2 ſi bi qui. 5 p*
ibi uniueꝛſitati iuncra ſupꝛaſcriptõe/c; oẽs pᷣlati
alicꝰ ꝓuincie ↄſtituũt uniueꝛſuatẽ. ⁊æ facit hoc pꝛ0
nationibus que ↄgꝛeganĩ in cilio gñali nt qneli
ber natio dicat᷑ ↄſtinẽ uniue:ſuarem qð als dixi
ꝙ ad iſtar nniueꝛſiratis nalebat qeqͥd maioꝛ pars
nationis faciebat. nã ſi ↄſiderãt᷑ ui ſinguli nõ ſuf
fieꝛer maioꝛ pars ur nõ in c. cũ oẽs de oſti. ſed
poſtmodũ nanões oẽs ſimul ↄiuncte ↄſtitnũt uni
nerſitateʒ vnilłex ul gñaleʒ totius eccle ſie ſiẽ in ſili
nõ Mir. i. l fi ff. de colle.illi.hinc nidemꝰ ꝙ pꝛe
lati puincie ↄgꝛegãtur ⁊ ↄſtituũt cõciliũ ꝓuincia
le ut in c. ſicur de accuſa ⁊ nide qð nõ Inno.
in c. gꝛane de pꝛeben 5. * ibi monacbos k
connerſosſqy conuerſi ſfferunt a monachis éꝙᷓ
ↄueꝛſi pꝛof teãtur ꝛegulzẽ dint etiaʒ ab oblatis/un
pꝛoprie oblatus dr̃ qͥ dedicat ſe:⁊æ ſua monaſterio
babiru nõ mutato ſↄuerſi dicũt̃ qᷓ obrulerunt ſe æ
ſua matãdo hitũ ſũt m ſeculares:q nõ pꝛomonẽ
iur ad oꝛdines/monachi dicũt illi qᷣ ⁊ habiiũ mu
tant: æ ad oꝛdines pꝛomouẽt iñ olim monachi nõͤ
eꝛant clerici ur in.ſ. gñ aliteꝛ. C de epiſ.⁊ cle.cano
nizata. x vi q i.c. gñalit æ nide ad pꝛedicta quod
nõ. Jo de ligna in cle.i de deci. Iiem nõ ꝙ mo
nachi ⁊ conuerſi ſunt aſtricti monaſteꝛio ubi pꝛo
feſſionem fecerunt: ita ꝙ ſine licentia abbaris illiꝰ
monaſte ij non pnt ad alia monaſteria uel eccleſi
as conuolare. z nide glo. ſing. xxvij.q.i. ut lex cõ
tinenrie que dicit ꝙ iſti ↄue:ſi ⁊ oblati aſtringunk
monaſterio magis qꝙᷓ; monachi uñ etiam cã ariio
ris nite non pnt tranſire ad alia monaſteria qqỹ

perant licentiam a ſuo ſuꝑioꝛe:qꝛ S
monaſterij. quod ſig. nõ. ⁊ dic nt nbi nõ. lti

mo nõ.ꝙ pꝛclati ad inſtantiam abbatũ tenẽtur cõ

pelleꝛe monachos: ut ꝛedeant ad pꝛopria mona
ſteria pnt ergo in hoc abbates iplorare auxilium
pᷣatoꝝ un ubicunqʒ monachus uagatur põt per
ſuum abbatem uendicari. xviii.q.u.in.c.abbates

r
i non repitur oꝛdo aꝛtioꝛ. uult eꝛgo glo. oꝛ

queꝛo po declaratione lr̃e qualꝛ ſit ĩtelli

gẽdum ꝙ monachi nõ debeant recipi peꝛ epans

z ſo. Inno. ĩrellexr multũ ſtricte ut enam ad bo
ſpicium nõ recipiãtur ſine licẽtia ſuoꝛũ ſupioꝛum.
qð nõ placei Moſtiẽ. nec cerens coctoꝛbus per
iſtam lr̃am i fi. ibi celeꝛiteꝛ ⁊c. que Vvr ſoluʒ phibẽ
diururnam moꝛã dic eigo ꝙ ir̃a dʒ itelligi ꝙ non
debent recipi ad pꝛofeſſionein i aliis monaſienjs
nel ur din ibi moꝛent᷑ nec eriã ꝑ ecclias ſeculares.
nã religioſus nullum pnñficium acceptare põt ſine
licẽtia ſui ſuꝑioꝛis nec ſufficit in hoc cẽſenſos epi
loiij.di.c.i.⁊.ij.imo glo. mirabilis alibi tennii ꝙᷓ
nec papatui põt conſenti e:qꝛ uice dei habʒ abba
tem ſuꝑ caput ſuum. ſic nõ bʒ uelle uel nolle ſed
eius uolũtas dependet a ſupeꝛioꝛe ut ĩ.c.ſi religio
ſus 2. c. quoꝛũdam de elec.li vi.⁊ uide glo. pall.
i. c. ꝙᷓ ſi.xviij.q.ij.uide etiam glo. i. c. cum paſio
ris.ij.q. Vij. que ponit cãum ſpalem ut eps po ſſit
juito abbate aliquẽ monachuʒ recipeꝛc ĩ cubicula
ium. quod an ſit ueꝛum dic ut ibi nõ n glo.

do ciſteꝛcienſium ſit artioꝛ alijs rcligiombus. qðᷣ
nõ plʒ Hoſtiẽ nam oꝛdo ciſte:cienſium ẽ ſiricnoꝛ
æ idem dicit in pleꝛiſqʒ alijs quos diſcꝛere tacere
uoluit phulip dicit etiam ꝙ oꝛdo minoꝝ anicꝛ.
Et ĩ fi gl. nõ bñ hanc glo ĩ eo ꝙ ult religio
ſum poſſ tranſire ad equalem religionem habna
licentia ipius abbatis dũmõ iuſia cã ſubſit a ideʒ
iz glo. i. c. cum ſingula de pꝝ ben li. vi ſʒ Inno.
in c.fi de enũ.dicit reqnirẽdam diſpẽſanonẽ epi
2 ſim eñ diſpẽſatio ehi ſufficit ſi uelit quis traſire
ad equaleʒ ſiue ad laxioꝛẽ iuſta de cã. ? nota hoc
nirmũ. 2 idem tʒ in. c. ſignificatum j. e. ⁊ facit ibi
tex.ĩ ar. idem firmat in c. dilecius s de tẽpo. oꝛd.
2 uide ĩ boc quod nõ. Jo on in. d c. cum ſingla.
in nouella/ Et ↄcludendo mãz põt ſic diſtingui ꝙ

aur religioſus uult tranſire ad religionem ſtrictio

ꝛcm. ? ſufficit iũc peteꝛe licenniã ſui abbans de *
dic ut plemus le. ⁊ nõ.i.c. licct. .e. aut vlt truſire
ad religionem eqnalẽ 2 ſunt opi.ſi ſine cã puio ꝙ
nõ poſſit etiaʒ cũ licentia ſui epᷣi: ſed ſi ex cã plaqʒ
mihi dictum huius glo. ar. huius tex. ? in c.ſiatui
mus xir. q ultima. caurius eſſet iñ hĩe diſpenſano
nem epi. aut nult trauſire ad laxioꝛem: ? ſi ſine (ã
ſolus papa diſpẽſat ſᷣm glo.d.c. cũ ſingla ſʒz puto
ꝙ quo ad deũ nõ ſufficeꝛet ſnia pape cã ceſſante.
ar. eius qð nõ gl. ĩ. c. nõ ẽ. j. de noro ſi Ho ſubeſt

cã. ij Inn ur z dem ẽ epm poſſe diſpẽſare qͥ opi.

ſatis plʒ. ar. c.nõ mediocꝛit᷑ de oↄſe. di. v. nbi Mie
ronymꝰ diẽ nõ illos peccar̃ qͥ necaria corpou pꝑ
abſtinẽtiã detꝛahũt: ⁊ diẽ tales offeꝛꝛe rapinã ĩ bo
locauſtũ ꝙ aut ſõni penuria aut egeſtate nimia at
ciboꝛum penuria coꝛpꝰ maceꝛãt plus debito.⁊ ſic
nbi reli gioſus ꝑꝑ debilitatẽ uł coꝛpoꝛis ↄplexiõeʒ
no põt pati anſſeꝛiratẽ illiꝰ religiõis ad quã ſe p
ↄtulit licire diſpẽſat᷑ ꝑ epᷣm ut poſſit irrare religio
nẽ laxioꝛẽ faẽ c. nõ cogant᷑.xli.di. ꝙᷓꝙᷓ do. Ant.
hic dicat ꝙ ſi cã nõ exigit celcꝛitatẽ recurrendum
& ad papã ſz cã urge ite poteꝛir epus diſpenſare.
ſʒ pumã ut dixi plus placet. Alie gl. ſumt faciles.

r'iſßzt a § , 2 e

Gteio eldonc
nnurit
bino. cetonner.

Ne nproband

losod telgone
ueio boncts etlo

cunmiounemr 6 4
Aern ed ne lifi.. h

Oluge.? tenen i
Agoll lum ſun

nig occ
rnuniid

mnilcrri ieti1 Monde

obanutenxictromni

um nyneprer

G. Mrmn lieb hrnioe te relgit
poſen peret s gu Npvd coſfeeerunt
ſſnihrwcicd ein elgone enmmiſen

dSrMi iinc ddars
ſocleft ucie er ſoſteddnem ddnnen

Wo

Domn ndodignimeciane reihoni. üre
enennth du- (Selore hoe aue
idionmi oo reqnri geuennin ni
puidei uele ſpetige ir i voro profeſ
nibi fequfnimr ogrerdensobano une
E mnio penalb⸗ ii beller acvene
luider din iboeſn omn lgions ? al
mi tex iſe oͤane le oio nebꝛl ſen
tacltefto ſlepioren bbinsnſſon

nce quin pordb
ſepno. icco in
ncheron ſedin
perſeuenanni

ſuri go ino farnls bi
Avoſeeürprfger lemin
hgſeſtone netd laen

tridti pindnddn we⸗
ocg⸗
nunn pobamn icgſimiiſe

1

Norenf ,,. Dis nane
nenf i ellſpecctes in,
n um nelchane eſ⸗
ltin boc cſeſfie
nnen oimfrebiis albi mn
nſenti eigꝛ uſcr ge babzade
Aenan nn. ſc obyle Ull noletel
„* uul eta ſopenore pti eſ reſge⸗
— etel iruice go. Prt.
hi aiſue inn go.ic cunn dſo
rtſcntäunſüln rihg ſt
neslani onnhizteier gbei
Nun. quodan ſtenn

hndiewrbiröIngo.
nmn mnn,
vaſtninſum ſr anton alis 1clgon bus.
ogh Hoſtemm owo ſecientumi hnio
toncar nlaſcy ale qneg Iſememeee
lir Mlp dior numn goco ninyiener
E ſ bñ bane go ico ul alio
npoſſe nanſne ad enalem telgonen habiig
am iß ns inbns in iuſt d nbſter ide;
Joit mſnll depuben d N Imno.
cN & ed Gcttegnnidan ſpelatone e
1m dd dc dsvire
4 cqaalez ne adpdn ANͦ tMoANNN
“
Ger.i ar. demfrnmmn in t leonde ddd.
1 ude bor nod Jon ind tn ch.
In nou li Crobcendo nihhfi Bii
am nigos uin manſfte od ,eig een nſſ,

mn. t ſafelt tit pelere lcenni i gicdee
Aicor plenus le. noic erſe h ,
A reicionen lapele bnohi⸗ 1
no pofit enaz ci lentia 8 ſut⸗ i
o. Ar. vor 7NA
nibi Gictum boins goa P igenine

cher ti hieſ n,
mus M. Gemmn mindt eneted

M l. Xo e,„
4 „AI. g Ra Pr o E
,aſelj ⸗ sner = 3 „ –
ere 7 )

P1

. nis ꝑ ꝓfeſſioneʒ
religioni nõ obligatur. idem in maiore

qui ſine ꝓbatione ſuſcepit habitum ꝓpfeſſoꝝ quẽ
dimiſit. j.triduũ.uel ſic ꝓfeſſio facta ante. xiiij. an
num nõ obligat. poſt.xiiij.neꝛo ſi fit per ſuſceptio
nẽ habitus ꝓfeſſoꝝ etiam non obligat niſi derur
plſeuerantia tridui. prima pars narrat factum. Fa
dat iudicem ibi quo circa 5 primo ꝙ maſcu
Ius nõ põt ſe obligaꝛe religioni ante.xiiij. annum
completum. nam quẽadmõm ante pubertarem nõ
poteſt pheie mꝛimonium carnale ut in. c. ĩpubeꝛeſ
de deſpon.iĩpu. ita nec obligaꝛe ſe ad iſtud q̃ mr̃i
monium ſpirituale æ? ẽ unus caſus in quo nõ ualʒ
notum emiſſum ante pubertareʒ. de aliis notis di
cetiur in.c.ſcripture.j.de uot ) fo ꝙ ſeduc
ius ad irrandũ religionẽ nõ põt ad inalidandum
ingreſſu allegare ſeductõem. ⁊ hoc ideo qꝛ illa ſe
ductio eſt bona cum inuiterur qͥs ad melioꝛem ui
tam ur in.c.cũ dilecti qðᷣ me. cã facit.c.dudũ ⁊ qdð
ibi nõ.j. de conuer.ↄiuga.⁊ tenet hic Hoſt.non

alios ad religionẽ. puro tamẽ ꝙ nõ dʒ ita bie
ductio blandis ueꝛbis ut poſtea ſequat᷑ falutis
pendiũ facit tex. in. c. nõ ſolũ.e.ti.li. vVi. unde bea
tus benedictus pcepit omnia dura regule pꝛedicẽ
da. ¶ Mõ ex tex. ibi ab iperitione zc· ꝙ religioſi
poſſunt repetere illos qui apud eoſ fecerunt pꝛo
feſſonẽ. I modico tpᷣe in religione permanſerint.
p 5.xviii.q ij.in.c. abbates ¶ ¶ltio nõ q; ꝓfeſ
ſio que fit tacite peꝛ ſuſceptionem habitus pꝛofeſ
ſoꝛum nõ obligat imediate religioni. ſed requirit̃
peꝛſeueꝛantia midui.¶ Sed circa hoc que:o nun
quid i omni uoto requirat᷑ ꝑſeueꝛantia tridni. In
no. uidet uelle ꝙ ſpeciale ſit ĩ uoto profeſſiõis. tũ
qy ibi requiritur precedens pꝛobatio. rum qꝛ agit
de maioꝛi peꝛiculo. tñ ſubrilireꝛ adueꝛte quia nul
l uidet dꝛia ĩ hoc ĩteꝛ notum religionis ⁊ alia uo
ta.nã tex. iſte nõ loquit de uoro neꝛbali ſed de eo
qð tacie fit ꝑ ſuſceptionem habitus pꝛofeſſoꝛum.
unde quia põt dubitari quo aĩmo fiat ralis hitus
ſuſceptio. ideo iura uolueꝛũt pꝛefigeꝛe teꝛminuʒ tꝛi
umn dierum. ſed ĩ pꝛofeſſione uerbali nulla requiri
tur peꝛſeueꝛantia tridui quẽadmoduʒ.nec in alijs
notis ut pꝛobarur i. c. ↄſtitutionem ĩ. F. i. j.e.ti.li.
l.fꝛct. .ij. ff. de polli. Et ſcias ꝙ ꝓfeſſio ta
aia qz idncitur ꝑ delationeʒ babitus indiſtincti
lumodo poꝛter ꝑ annũ: ſed ralis pfeſſio tacita ob
ligat illi religioni i ſpecie ut in cle. eos.e ti. qñ fit
hiofeſſio tacita ꝑ ſuſceptionem hitus ꝓfeſſoꝛuʒ qᷓ
iducif quattuoꝛ cõcurrentibus. pꝰ dʒ eſſe hitus di
inctus ab hitn nonitiorũ. Fo ꝙ ſciens quis rece
hiillͦ hitnʒ.3 ſponte. jrto ꝙ ꝑlſeueꝛettriduo
rlalis pfeſſio nõ obligat illi religioni i ſpecie: ſʒ ĩ
gne qꝛ põt tranſire ad aliam religioneʒ ẽt laxioꝛẽ
ul phatur in. d. F. i. ?æ facit tex. j.c.ꝓx.⁊ doc.exci
biüt hic duos cqus quibuſ nõ requiritur peꝛſeue
rtaa tridui. pꝛimus ſi ĩ ifirmirate quis recipit ha
itum bꝛofeſſoꝝ. nã tũc vr delibeꝛate ſuſcepiſſe hĩ
mm. allat. c. ſicut el.ij. J.eo. ſᷣus caſus qn pꝛimus

eſſe ꝛepꝛobatũ ꝙ ꝛeligioſi ſe ducant ſen inducant

⸗ – . 8& r ααι Zl:
4 3 Ar FIr . 7 A.A½

¶ De ꝛcgularibus

Snoſtꝛam. ¶Minor. xiiij an

nonit quis intrare religionẽ. æ demũ intrat recipi
endo incõtineti habitũ ꝓfeſſoꝝ.naʒ uẽ deliberate
feciſſe ſed ego dubito de utroqʒ caſu per illnd.c.
ↄſtitutionem ubi ponit᷑ ius nonũ circa iſtã tacitaʒ
ꝓfeſſionem.⁊ ad hoc ut obliget requiruntur illa
quatuoꝛ de quibus S =z potius putaꝛẽ ꝛequiri ꝑſe
nerantia tridui in ifirmitate qᷓ tpᷣe ſanitatis cõtur
betur ꝓpter moleſtiã morbi.ar. bo.in.l.cum anti
quitas.C. de teſta. ¶ In glo. ii. in fi. nõ ↄcluſio
nem glo.? idem nõ gl.in.c. cum in cunctis.5. de
elect. ubi nõ de hoc ⁊ nide archi.in.c.ſit annum ð
indi.li.vi.ubi dicit ꝙ regulariter ãnus deber eſſe
cõplerus niſi aliud iure caueat᷑. In dubio tamen
ubi dubitatur qͥd ius ſenſerit ſatis põt reneri opi.
huius gl.æ uide ad hoc bo. gl. i cle. gnãlem ð eia.
7 qua. n glo. fi.i fi. hodie hoc eſt declaratuʒ
in. d.c.ↄſtitutionem in..fi.uñ nõ põt eſſe ſpecia
le in pneris.ſed gnã liter obtinet ubi ſine ꝓbatioe
quis ſuſcepit habitũ ꝓfeſſoꝝ niſi deĩ ꝑſcuerantia
tridui nõ obligat᷑ religioni ẽt in gene:e. h in uidẽ
tur limitada pm ea q̃ dicẽt ĩ. c.poſtulaſti.j.e. Ab.

Qui recipit hitum ꝓ
Bper eo. feſſoꝝ ubi diſtincii ſt

hĩtus ↄpellit᷑ ibi uel alibi eſſe religioſus
ſed ſi recipit hitum nonitioꝝ põt ad ſeculum redi
re. Cois diuiſio. ſa ibi Nndemus que diſtinguit
inter ꝓfeſſos æ nonitios. Q¶ Nõ primo ꝙ ꝛeligi
oſus nõ põt oſequi beneficium in eccleſia ſeculari
C Mö fo ꝙ habitus nouitiorum nõ obligat in
greſſũ ꝙᷓtũcũqʒ tpᷣe ſteterit in religione.ad h̊ cle.
eos ⁊ qð ibi nõ eo.ti.¶ Mõ tertio ꝙ ꝓfeſſio q̃ ĩ
ducit᷑ ꝑ ſuſceptione hĩtus ꝓfeſſoꝝ nõ obligat illi
religioni in ſpẽ.ſʒ ipſe põt tranſire ad aliã religio
nẽ laxioꝛc.⁊ ita intellige hũc tex.⁊æ latius ꝓbatur
in.c.ↄſtuutionẽ.j.e.li.vi.ſi.n. ꝓfeſſio fuiſſet h ex
preſſe nõ licuiſſet itrare religionem laxiorem diſ
penſatiue prout dixi in.c.nõ eſt.S. e. p. ↄtra
tex.⁊ uidetur ꝙ religioſus poſſit aſſumi in pꝛela
tum eccleſie ſecularis ut in.c.qdð dei.j.de ſta.re.
⁊ in.c.i.xviii.q.i.So.dicunt doc.ꝙ contraria ꝓ
cedunt diſpenſatiue. ſed de iure cõmuni non eſt li
citum ut hic.⁊ de hoc dic melius ut nidetur in.d
c.quod dei.⁊ ad iſtum tex. põt dici ꝙ loquiiur
de beneficiis ſimplicibus obtinẽdis in eehis ſecu
laribus.nam talia beneficia non poteſt ꝛeligioſus
habere etiam diſpenſatine. ad hoc ſolet allegari
iſte tex.⁊ nide glo.in.c.quorundaʒ.lxxiiii. di. que
dicit monachum non poſſe habere canonicatum
in eccleſia ſeculari.licet poſſit ibi eſſe epiſcopus
ut in.d.c.uno.ſed pꝛopter bonum cure illud ad
mittitur que cauſa ceſſat in beneficiis ſimplicibus
nut nõ in. d.c. quod dei.fo queritur quid tex. hic
dicit ꝙ iſti ciſtercienſes nolunt ſeruare auſterita
tem religionis ⁊c/pone ꝙ aliquis intrauit religio
nem ubi non ſeruabatur regula antiquitus
inſtitura. demum refoꝛmatur monaſterium.
nunquid is qui fuit ingreſſus diſolurionis
tempore poſſit compelli ad obſeruantiam regu
le refoꝛmate. queſtio ſubtilis eſt æ quotidiana.

V. 277 Jvot„ Pſne t α 4 r

gerou αιι

G Zasd a - aEsh Dinnne l:

—
bnic fonerad ſrnd

— 4

religionẽ iuira minoꝛe ꝑte ut nõ.i.c: pe.s qð me.
cã. nõ tñ ſtante ꝛeligione põt iĩdiceꝛe nitã anſterio
26.2 de h fo vr multũ dubitare do. De. qꝛ h̊ au
ſteritas nouit᷑ ĩidicta ↄcemit illos ðᷣ ꝛeligiõe ut ſin
gulos ⁊ non ut uniueſos:⁊ ſic nõ ur̃ ꝙ ſtrictioꝛ
modus niuendi põt ĩdici ꝑ maioꝛẽ ꝑtẽ in vita mi
noꝛe pte:ſʒ tu uide glo.ĩ ꝛegla ꝙ oẽs de reg.iur.

lã laxioꝛẽ bene ibi ſeruatam ad ſecundũ monaſte
riũ nbi ꝛegula nõ ſeꝛuat᷑: ?æ ꝓ boc ſacit tex. hic dũ
dicit exritit ⁊c. opoꝛtet enim q monaſterium fm
exiſtat de pꝛeſenti ĩ maiori obſeꝛuãtia qð e verbũ
nalde notabile. æ multi in hoc decipiuntur adueꝛ
rentes ſolum ad ꝛegulam utriuſqʒ monalſterij an
tiquitus inſtiruram: 2æ non ad modum uiuen

. 5
4N PA S 2 , – = ,r ,5 5*
2ðð l. 6 ,⸗ne⸗ Dla P — „ ſe , N
;—Pv „al. A ◻ 5 — 21l. † P =n GS S li „ . — — * — *
nr en 7
C¶ De ꝛegnlaribus
. 7 . 6716
nno. poni I. ri e =Z . =
naebens nbi⸗ dnad enn ut dignneverur ic li. bi. que foꝛmat aõnem ĩ papa nũquid papa pot ,ſmitfr niſt
ꝛetus cõpellat᷑: quia idicere ſtrictioꝛẽ uiiã religionis q is
ruit hᷣ cogi . j . 107 reits q; eoꝝ regula exi Sen ſc,
Ree ece tar enie oſt⸗ ar. in. ſiquis do gat. 7 2cludit ꝙ ſic cũ nõ pnt religioſi re s a vn ſrſi clu
c ellit ſoir eig ilcꝛet/ puta pue: uel mulieꝛ n quo ſeł eoꝝ uolũtatẽ trãſtuleꝛũt ĩ ſugioꝛc. ⁊ hꝰ 5 Gi tune onn nſicn
. 8n .1 e:ſʒ poterit itrare ꝛeligionẽ laxioꝛeʒ ꝓbari ĩ. c. unico de ſta.reg.li.vVi. ubi monialib f = ſctſel ziſt fi⸗
a quã intꝛauit ipe igꝛeſſus. argu. bic fuit ĩdictũ ut nõ poſſint aliquo cu exire clanſuts iciochii eljſrſwune 4
. 3 giilt Vr placeie Inno. ut cõpellatur ibi monaſteꝛij qð nõ eꝛat de regla.? idẽ poſſz ho die nitglenagn aghie inn
eſſe non iſtinguẽdo iteꝛ diſcꝛetũ 2 idiſcretũ. mo papa faceꝛe ĩ monachis lʒ uideat᷑ duꝝ ut nö. J 1 nlot e en l Gul
dei euual ꝛ2e. aut.n. a principio irꝛanit dei ſtin an. i.c. ioannes S. e. ſz nide gloiĩ Zrium i. c H ſti uunn . anb nünt
a nõ dqʒ poſſe allegare ꝙ nõ unlt obſeꝛna? ꝛe lxxiiij. di.puto opi. Innocẽ. ſatis ꝓcedeꝛe 3 HM lco nd jarnutr
gulã ꝛcfoꝛmatã. aut dicit ſe itraſſe non bono aĩo: exiſtimo ꝙ ſolus abbas h poſſit ꝑ id qð Pius ſoletl e ſenonb'⸗
ſz ut uideꝛet em ꝛegulã ninẽteʒz ibi ? nõ d = 5= „ Pn qð hẽ in ꝛe oe inſimoit⸗
un 1 ʒ ibi ? nõ debet au gula: nã q;tũcunqʒ duꝝ pcipiat abb 5 ice fnla vgan ben
diri tanꝙ allegas turpitudinẽ ſuam. ar. in. c. inteꝛ ler monachus reliſieꝛe diĩmodo 1 ſir lieni en nii inen n
. 2 =& —2 . 1ct he 4 nfff 4
dilectos de fi. inſtru. fatet tñ ꝙ ſi ẽ ita delicatꝰ ꝙ bile. n glo. fi. i fi. nõ glo. æ uide qð n vipte in inin u lil nn
non põt ſeꝛuare ꝛegulã ꝛcfo mnatã ꝙ pmittitur in gẽ. lij. di. do. Anto. diẽ ĩ hoc ſtandu ſue re-d ſal untuninto:le ne
trare regulã laxioꝛẽ ar. hic ⁊ in c. ſignificatum.j. monachoꝝ ⁊? mãdato regule. ſzʒ ego n; ſuetudini lng iſti nind
eo.⁊ de hac mã vide ꝑ Hoſti.in ſumma in ti „Bane⸗ ptuʒz poini ſunes i w (
ti. de ciꝑe ex renoꝛe regule nõ ẽ de ſubſtãti Pal t nec odien
uoto in. F. nutrũ ⁊. S. ꝑ quẽ in v. qð ſi ubi ↄcludit 1 ten le nõ de ſubſtqtiia ut qͥs poz cem Nſni c
5 . V. regulã ĩ hitu regulari.ſed ĩ hitu . fan htor dNmnde
q ſi ingꝛediens eꝛat iuriſpeꝛitus cõpellit ibi eſſe: . bitu pꝛopꝛio. unde ſo ttoliber? Nod
en emi ſojniſſe qlitatẽ . . um poſr ꝓfeſſionem mandatur iĩ reſſum idui 3, va e dle catoli nd or
wa einn din egnle mle tus iſtirnte bi um regularẽ.ↄſuetudo norhanm n deaj Pifr 0.n
at iuriſperitꝰ ? tũc ſi fuit ſibi ꝛcgła lec bʒ oppoi fg Vf 5 Nemin NR.)⸗E
ta ante ꝓfeſſionẽ uel poſtea ⁊ ipᷣe noluit le vbiusa ubi Wer t ur dlo r laudabilis ? obfuanda ndlulborgle oͤngit
ꝛe niſi ad obſeꝛnanda ꝛegulam que ibi nigebar — § 2ſueiudo. jacta ninghhii hlin n
nõ cõpellit ibi eſſe:ſʒ porerit intrare laxioꝛcm ꝛeli . Si „9 „ Pdri piino noaſteio in⸗ ſinm,
gionẽ: aut nibil rdit: uel fuin pkeſſus ꝛegulaz ſim ne. i canonic reguſaris fit mo per tinnini im in nmmn
płꝛ. z tũc obligat᷑ ad obſeꝛuantiã ꝛegule ꝛefoꝛmate nis: 7 nachus au ſtrictioꝛss religio rpalth̃i nynuntnn nui
niſi ur dixi eſſz ipotẽs ad illiꝰ obſeꝛuãtiã hᷣ oĩa ui dire com elli H menern aut laxioꝛis 7 re imr itltalinimni Eufri
dent ſane ꝓcedeꝛe quo ad eccleſiã militanteʒ que laris poreſffki ve 3 i ken lic. canonicus tegu 3. m amitni mni igoſba ni
nõ iudicat de occultis: ſed ꝛeſpectu dei ? ſic ĩ fo o lin ſniens n s 1 rcbt ad quam tran õ
pñie puto Alaclirneha intẽtionẽ iſtius ingꝛeſſi. nam pꝛimo narrat féus ad ſ0 ter e andt wlini eihins ppio nicl ilun
nam uotũ oĩo dʒ eſſe uolũrariũ in. c.licet.j. de uo . - uédo diffinit pria trſt ndicanns 1 et ns c⸗
emn oo dz ene oecefSfb ibi id tue. 5 p ex tex. ibi n r di 64 Ns
to. xxxij q ·i integritas.ideo ſiquis nõ habnit ani pmittas I Sn itene 1 Gumtgiroideilmg
mũ ſe obligãdi niſi ꝛeſpeciu regule qᷓ ibi obſeꝛua 4 undd d 7 1 Biongan a monaſtcrio ? iran dicendon d dun d dredicnore⸗
batur non puto qð apud deũ iſte ſit obligatꝰ: ma d pꝛimu ioꝛs vite non Ppelliiur. redire der poſtſim iel Zinm ſenin do
xime qꝛ rria tin ſũt ſubſtãrialia ꝛegle eu Ofeſſis ad pꝛimũ monaſteꝛium. ? ſic facit ar. ſig. iſte iex. Ned deondiomi
ut in c. cum admõaſteriũ .7. de ſta.reg lans ſci ꝙ z a pacipio debeat peti licentia pꝛopꝛij prelati anei igantiinuennn
. . en ſi tñ nõ peri 5 1 n nbkkior en gvebinri
accidentalia 27 oꝛdinata ad finẽ illoꝝ trium ut nõ ine petitur ex hoc ſolum nõ reuocaĩ igreſſus ſta ner tincechi 4 un.
