Sni nend ſine fiens omie
lalatinctue pire ns pomſt
nitlcd egifif. eni Ad d
edid arbiperehi do ſer
icne i ſn denea ad Aa iideß
Itecdie an deo ſn dienin d ar
cderima Gusib iunt nite ohi m
e.2 ic modemmnie xhi g i. F reicde
ditööe er anone: no rei nedi. Hol
inſtdecno. in ſe ing; g ige doj
ſicutdi nn tes niti ebin pinit d
pleꝑ Brilſicytemo def de ,
er clen ci goltociclk inii rd
beni tinn air eliwis nse
ſiners ſaie fiber miſnmni
? tüc debito nölbeni nidahe.

iniurſauniſt i beni chin a,
peuneni ſe cthü nignid ii wi
lelee ſo edſoi e Ff neleg ſieſt⸗
6r canenoſi ſengſ erti emtim⸗

pPpoito nt eccſin n oſitageren

—

ion ge hya bez ni bo trin ed
in. . nos de vul hſorent fen ſip ire
huuno ano nhpn ni penw/ hoſir lnec
lam ouennone effner Peridoo becr rͦ in9

nmſs ſpn ignis e fel ni. Imno ine,
ncſtion: deſen end. Nr golinf r gl.
0NGmo ind rincnenit dad peclg argui
1ht dord Bas gatitien gogſt
GMegm foctorgenniaedis cteids
Panter ouſſe ansiancleto rncen
heretprdi — infeon
dene glo. lett no alen tenicano ſon weft
wro pacumn m veler ? pimun wpenedoden
in. Min ſt ſenpiom. 5. ſnb 9Mrieffe⸗ n
i vbicl egano fiv ſib codtionenl 4 Nde 4
nin no por quss renicare gr ane Pen hii
cuna t o hni reni nno gelieh
6ants no hot aſe abdlicane g 6. ͤhn

bebiih Ge dacn
zapvonitbrbiid c d dſoenen
n. dan pbat ha caatins H
di & fdachnſſo Citoneliorgien

, ges obligrN
reniggte b o r doei obligl nn
õ 8e nm iil

ad no petici h ivs 9erientg

e wimi dez
z,6 d5G0 imiarpini d ſn
f de curn dos cito inil ſͤhr

7.. 7
7
d ſ.

Ommiſſũ. Monach i ient ſo

uere decaſ predialeſ
prediis nouiter cultis de qbus decie
priꝰ uncfl ponit᷑ q̃rela. ſo iudicis
datio.ibi ea ꝓpterMõ prio ꝙ mutario qualita
tis loci nõ hʒ alterare obligatõeʒ ſolois deciarũ.
ernch iro ꝙ lʒ de nouo iĩ aliqua platea ali
qd plãrer æ ſeminet᷑ tẽtur dũs ad decĩaʒ eoꝝ qᷓ ibi
colligũtur ſiẽ pus ſoluebat᷑ dccia ſᷣm pᷣorẽ ſtatum
Et ex bᷣ ⁊ ex tex.ifeꝛo ꝙ dñs põt alteraꝛe ↄditõeʒ
terr ſue ſine ↄdictione eccłie cui dẽtur decia ſatis
ꝙ ſoluat᷑ decia ð ibidẽ collegẽdis. 5 fo ꝙ
de paſcuis ſoluit decia Itẽ de domibus ⁊ dic de
paſcnis.i.de pᷣcio quo paſcna ſeu paſtuꝛa nendita
e.dic de domibus.i.de pẽſiõe domoꝝ/Sʒ q̃rũt
doc. qd ſi paſcua gꝛatis ↄcedit᷑ dicũt et bene ꝙ
nibilominus dẽtur decia qꝛ uñr oceſſa cũ onere
ſuo.nã ſicut dñs nõ põt nẽdere fructuſ ſine oneꝛe
deciarũ nt in.c.paſtoꝛał..e.ita nec dona? cũ eaðᷣ
aeeſt ratio utriuſqʒ. ltio arirur de.q.nõ pone
nr aliquis ↄbulſcit ſegetes uel ĩcidit nĩeaſ.nũquid
ecclia poſſit ageꝛe õᷣ talẽ ꝓ ꝑte decie ſibi ↄtigẽtis
Inn. prio tʒ ꝙ ſic ar.i.l.ſi ſeruꝰ ſeruũ.F.ſi oliua
f. ad.l. acqͥ. ubi pʒ ꝙ ſi aliquis colligit illicite oli
uas nõ maturas tẽtur domino ad dãnũ ꝛeſarciẽðᷣ
acte.l. acqͥ. refeꝛt quoſdã tenere Sriũ Jo. and.tʒ
pmã ptẽ nõ obſtante ꝙ fructus potuiſſẽt grãdine
uel alia tẽpeſtate ꝑire ſatis ẽ q potuiſſẽt nõ piꝛe.
aꝛ. in. l. ci res ĩ fi. ff. ð lega. i. qᷓ diẽ ꝙꝙ bẽbit᷑ reſpec
ius ad id ꝙ ſolet ibi percipi.do. De. uẽ de ̊ dn
bitare. nã iſta qõ pender ab alia nidelʒ ntrũ decia
ſit ecclie. an neꝛo ſit ibi debita/æ qua actiõe petat᷑
gecima ⁊ quis ĩ ͥ ſunt młte opi. tñ gl. i. c. tua: j.
e.? i.c.modeꝛamie.xvi.q.i.vr̃ reſideꝛe ꝙ petat 3
ditiõe ex canone ⁊ nõ rei nẽdi. ſʒ ↄditio ẽ ꝑpſonakł
inſti.de actio. in. ꝗ. ſic itaqʒ.g idẽ dʒ ĩ hac qõne
ſicut d; cum res mihi debira ꝑimit᷑ de qua qõne
ple ꝑ Har.i.l.ſtichꝰ ceꝛto die. ff. de. . obli. ubi ĩ
teꝛ ceteꝛa diẽ ꝙ aut occidit᷑ ĩ iiuriã cꝛeditoꝛis ⁊ li
beꝛat debitoꝛ qꝛ culpa cꝛeditoꝛis res peꝛit ut in.l.
ſi meꝛces. . culpe. ff. loca. aut ĩ iniuriaʒ debitoꝛis
⁊ tũc debitoꝛ nõ libeꝛat᷑ut ĩ.d. S. culpe. Aut ſine
iniuria ntriuſqʒ æ tũc libeꝛat᷑ debitoꝛ.⸗ hʒ actionẽ
peꝛimentẽ ſʒ ẽ dubiũ nũquid illã actiõeʒ tenetur
cedeꝛe ſuo cꝛeditoꝛi. ⁊ vr uelle ꝙ ſic ſi debitũ eꝛat
er cã oneioſa. ſecus:ſi ex cã lucꝛatiua· ⁊ ſic vx doz
i ꝓpoito ut ecclia nõ poſſit ageꝛe orra illũ deſtru

atio fat in pini nicsrlis i 4 ctoꝛẽ niſi ceſſa ſibi actiõe modo pᷣdicto V agar
AliCdrr. Allinin inbiniin vditione ex canone afirmat fꝛe. aſi. lxiiij. Sʒ iĩ fa
,,e Prr ind l gefemn ege⸗ noꝛẽ ecclie ꝙ poſſit ageꝛe ſine ceſſiõe actiõis indi
neeiſfttir gre ſcaſen e ſtincte allego rex. in. c. tua. . e. ubi dicit᷑ dens aſ
zult inicluſuz g Aaat ſeꝛuit decias et pꝛimitias eſſe ſuas. gꝰ ſunt iĩ dnio
tanee cawtelzſole in t atn ecclie. nam pnomẽ ſuũ denotat dnium. ut nõ ĩ.c:
eßzcölen doctunn lethre ſ Gttin ide poſtu. pᷣla. et hr̃ in.l.quintꝰ. ff. de au.et ar.le.
cͤcani per ur utnbun rdi ad ide. d. c. modeꝛamie · ubi dr ꝙ ecclia põt nendi
ree v oi biten dlr,l iifineu care decias. ſz rei nẽdicatio dat᷑ dno ut ĩi.l.ĩ rẽ ff.
giam un e r⸗ un Pr de rci nẽdi. - nõ. i c. exaĩata õ de indi ¶Mẽ ſi ð
foiurun aane, epcnn ſeſen git cle n eent ecclie ſz ſolũ ſibi debita ñ uideo q̃r ñ te
tone t behor imne orii .bini⸗ nentt ueditio oĩiuʒ fructuũ facta ꝑ dim pꝛedij cuʒ
din le ⸗ 4 eliun pe remaneat obligarꝰ pſonaliteꝛ. ⁊ iñ ↄꝛiuʒ r̃ in
fde wob⸗
inc.

r ponm &pI Asnme ſobe H

Ge decimis

c.paſtoꝛalis.j.eo.gꝰ ecclia hẽt decimã partẽ ꝓ in
diuiſo ẽt an frnctus collectos ⁊z ſm h ſaluat̃᷑ dẽm
Inn. 7 Jo. an. nã ecclia tanꝙ; dña decimaꝝ põt
ageꝛe ꝗ illũ deſtructoꝛẽ ſiẽ dns ut in.d. F.ſi oliua
7 h uẽ plus ↄuenire cãonice eqᷣtati ur euitet᷑ circui
tus ? intellige ſm Jo. an. qñ ſine iuſta cã ille de
ſtruxit ſegetes ſeu uineas.ſecus ſi ex cã iuſta puta
in bello iuſto.æ nõ ſing. ̊ diciũ qꝛ nõ memini le
giſſe alibi ꝙ ſi in bello iuſto quis deſtruit nineas
ſeu ſegetes ſeu alia loca culta non grauat᷑ oↄſcien
tia ſua et reſpectu decime que dẽbat᷑ ecclie qꝛ tunc
tp̃is non põt fieri ↄgrua ? tuta ſeꝑatio.
Eryij enit. Per excõicationem „
pellitur quis ad ſoluen
das decimas de mo lendinis ⁊ aliis hic
contentis ⁊.c.ſequen.hoc dicit cum ſe. Nota pri
mo ꝙ pꝛelati peccant n compellendo æ monendo
ſubditos ut decimas ſoluant. nam faciunt cont:a
mandatum ſuperioris. hic enim non ſolum iniun
gitur laicis ut ſoluant decimas. ſed etiam manda
tur prelatis ut ſubditos moneant et compellant
quod eſt bene notandum . nam ueniens contra
preceptum ſuperioris peccat mortaliter in.c.ij.ð
ma. ⁊ obe.et eſt ratio rationis. quia prelati de
bent obniare peccatis ſubditoꝛum ⁊æ non neglige
ꝛe bona eccleſiarum ⁊ pauperum. unde dicit glo.
nõ.in.c.ea que de offi.archi.quod negligentia P
lati eſt peccatum mortale æ idem dicit alia glo.
nota.in diſſimulatione ſcilicer quod diſſimulatio
prelati eſt peccatum mortale ut noratur in capitu
lo clericis de imu.eccle.li.vi.⁊ uidetur infeꝛendũ
ꝙ etiam ſine iſto precepto peccant prelati in non
comꝑellendo ſubditos ad ſolutionem decimarum
õ ſccundo ꝙ poteſt quis ⁊ debet ſi opus eſt
per excõicationem compelli ad ſolutionem decia
rum ⁊ dic opus eſſe ſimon uult acquieſcere moni
tioni. ¶ NMõ ultimo ex iſto tex. ex. c. ſe. ꝙ nõ ſo
lum de blado æ uino eſt decima ſolnenda ſed de
multis aliis hic contentis.⁊ generaliter dic quod
de omni redditu ac omni lucro perſonali decima
eſt ſoluenda. ut nõ hic Goff. æ uide bonam glo.
in. c.cum homines.j.e.dicit tamen Ho.ꝙ libent
nideꝛet ꝙ ſaltem de blado æ de nino integraliter
decima ſolueꝛetur. an autem ualeat conſuetudo
in contrarium dicaʒ .j. eo.in.c.ĩ aliquibus ⁊ in.
c. ad apaſtolice. Sen bic quero nunquid de
bentes ſoluere decimam peccent ſi diffeꝛunt ſol
ueꝛe quia:ab eis non petitur: dominus menſ Caꝛ.
arguit ⁊ tenet per iſtum tcx. ꝙ non quia tex. hic ĩ
nuit monitionem requiri.unde non ſoluentes an
te monitionem uidentur tenere cum licentia ſacer
dotis.contrariuʒ ſentit hic domiuus¶ De. di
cens mouitionem requiꝛi ad hoc ut perueniatur
ad excõicationem que ſine monitione non eſt infe
ferenda ut in.c.ſacro.j.de ſen.exc.ſed ſine moni
tione debens ſoluere conſtituitur in mora quia
dies interpellat pꝛo homine in. c. potuit de loca.
ſed per hoc non probat ꝙ decime ſunt ſoluende
ſine monitione uel ꝙ certa dies ſit prefixa ad ſo
lutionem decimarum. ⁊ ideo larius artingendo

Ü

X

—
rz en FTre

PPl 4 Sur A e, . F .

Fure

ſela

4 “
— — — — rr ſ. 5 eL p .— — N m T
r Es MerRres i Lrrear . N ſrArrn S rr Dr rrſise D n. e-
7 lar. — ſ ‚. IFPiir ern ſvla — 2 eRο . SS
Detpuhuri
e ſepulturis. oie
36 r ve .
=è . itrn iuzmn
E n ſ ale bũc articulũ dico prius examinãdumañ decie ſũt to duas ptes. ex tribus ul totius. ſed cete ſñiaʒ un 14cn —
ſoluẽde nã iura unr uarie loqui tex.j.e.cũ hoĩes Har. vr tex. bic uncta. l. diuina. nam lex diuina gni in r chin⸗ ſens Ain
uf nelle ꝙ ſtati ſʒ in. c. reuertimi.xvi.q.i.uẽ in qui ſimplꝛ reſeꝛuauit decimã ꝑtem frugum: ? tamè in umnſi get obinge eii
ꝙ in fi.ani de qꝰ ꝑ. Jo. an latius ĩ addi. ſpe e. ti. telligit reſeꝛuaſſe decimã otius: nõ autem decimã ſpinc ceſone gauc⸗
ſupeꝛ ſecũdo libello et ibi ĩ effectu ur̃ cõcludẽ ꝙ ð ex. xij. partibus: ? ita Hbache cOis uſus loquẽdi tmnelh ſral ſiiſ⸗ e
cie perſonales nõ debeant᷑ ãte lapſũ ani.naʒ parii nr aie d netan n a⸗ ane l enine Pte in phl 6 ooſt in
cularis ſolo mita habʒ ĩ cõmoda.l.plane.ff. fami. telligat de partet d . Bar⸗ poſſz lalna ſblten bigui pboell uno ſn
herd. et ſic põt ĩtelligi.d c. reuertimi pᷣdiales uc20 ri in diſpoĩtione ultie nolũtatis: qꝛ cum heꝛeditas ſennrſi . ſircec

P S Cer 31 l αιαυd vla

=
t⸗

ſ FT

2 ſ ct

debẽt ſolui ãteꝗ frumẽtũ ſepararet᷑ a paleis.naʒ
palea eſt in fructu.l. adeo.ff. de acqui. re. do.ij.q:
.i. młti niſi cõſuetudo habeat oppoſuũ ut coĩteꝛ ſe
hʒ hodiernis tẽporibꝰ. nã portat᷑ frumẽtũ.ſen bla
dum poſtꝙ eſt ſeꝑatuʒ a paleis ⁊ dʒ defeeꝛi uſqʒ
ad domũ ecclie expẽſis uilici ſeu dni ⁊ ẽ tex.iũcta
glo. nõ. in d. c.ꝛeueꝛtimi.renẽt doc.in.c. ex parte

.ij.. e. ? Jo. an. in addi. pdicta: ubi uideas quid

de lana late ⁊ fetibus pecudũ. Ex pᷣdictis vĩ infe

ꝛendũ ad qõnẽ pᷣpoſitã ꝙ monitio non ſit neceſſa
ria ad ↄſtituendũ in moꝛa debentẽ ſolueꝛe. ꝓ hoc
adduco ꝙ hr̃ exo. xxij ubi ðꝛ decias ⁊ pᷣmitias i.
tardabis offeꝛe. vn pondeꝛa v. offene qð de ſui
ſignificato nõ expoſcit exacrõeʒ ſʒ ſponraueã obla
tionẽ inducit ut nõ i auẽ. offeꝛat. C. de lit. cõteeſt.
2 nide glo.in cle.ſepe:de v.ſig. ad idẽ tex.i.dc.
cũ hõies:gꝰ ↄcludit᷑ ꝙ ſine alia monitõe peccant
nõ ſoluẽteſ ⁊ uið bonã gl.ĩ. c. i. e.ti.li.vj.ad iſiũ
tex. Heꝰ alit: nã licet papa hic mãdet pᷣlatis ut mo
ncãt ſubdſtos:nõ tñ ſequit᷑ citra monitionẽ ñ
peccẽt ꝑ alia iura ſuꝑius allegata. nã platus debʒ
moneꝛe ſubditos ut honeſte uinãt:in nõ ſequuur
ꝙ citra monitionẽ inhoneſte uiuẽtes nõ peccent.

3 Summaruʒz ẽ cũ pꝛece
Bncios *denti ⁊ declara ut dixi

in pꝛecedẽti.c¶ Mõ. erx tex. ꝙ enaʒ de
apibus ẽ ſoluẽda decia: ? dic ð apibꝰ.i.de fruetu

apiũ ut de ceꝛa ⁊ melle.ꝛ nõ ibi oĩ fꝛuctu ꝙ de
di fructu ſoluẽda ẽ decima. ltio nõ ibi ecclia
ſtica diſtructõe ꝙ nõ ſolũ ꝑ excõicationẽ ſed eriã
ꝑ diſtrictionẽ ecc iaſticã laici cõpellũtur ad ſoluri
onem deciaꝝ. nã lʒ diſtrictõ ⁊ cẽſura qñʒ ſumant
2 ſynonima ⁊ idẽ ĩpoꝛtãtia ipꝛopꝛie mm appellarõe
cẽſure eccliaſtice neniunt ea que habentur in. c. q
renti de.v.ſig? pꝛoprie cenſura concernit aĩam:
⁊ ſic eſt pena ſpũalisdiſtrictio ueꝛo põt ſummiꝓ
pena tẽpoꝛali ut dico in.d. c.querenti.

Bm hoĩes. Decima fructuũ

ſtarim cũ collecti
ſunt ſolui dʒ nõ deductis expẽſis. primo
ponit factum ꝛepꝛebenſibile. fo coꝛ igi mãdat.ibi
nnſ Eio nouẽ partibꝰ ſibi ꝛetẽ
ris ꝙ decima ps fructuũ debet᷑ eccleſie habito ꝛeſ
pectu ad totum. nõ eꝛgo hẽt hoc caſu locum diui
ſio legalis ut totum diuidat᷑ in. xij. ꝑtes ſed debet᷑
decia totiꝰ. Et faẽ h̊ lr̃a ad.q.põe arbit᷑ ſeu iudex
adiudicauit mihi duas ꝑtes fundi. utrum itelliga
tur adiudicaſſe duas ꝑtes ex tribus an ex. xij. pti
bꝰ. Har. i.l.ĩteꝛdũ.F.i.ff. de heꝛe.iĩſti.dicit ꝙ de
xij. qꝛ ſolẽnis diuiſio fit in. xij. ꝑtes:ut i.d i.⁊
Hẽ ueꝝ niſi ſtatutũ uel conſueiudo repugnet: 2 iõ
dar cautelam ut petens duas ꝑtcs totius dicat pe

—
Aun

diuidat᷑ a iure ĩi. xij. ꝑtes: ut in. S. heꝛeditas inſti.
de heꝛe.inſti. ita ĩ dubio vr teſiatoꝛ ſenſiſſe:ſʒ ſecꝰ
putarẽ in alijs diſpoõnibus. ¶ Moꝛa fo ibi ſtatm
unã regulaʒ ꝙ decima pꝛedialis ẽ ſoluèda ſtatim
frucribꝰ collectis: ? ſic uidet̃᷑ ꝙ nõ requirat᷑ moni
tio ad ↄſtituẽdum debitoꝛẽ in moꝛa cum tempus
ſu h̊ appoſuuʒ in lege:⁊ dic ut latius dixi ĩi.c. ꝑne
nit 5 2Auana nota ꝙ ſuꝑ decimis pᷣteiitis
ↄpelluntur laici ſatiſfationem impẽdeꝛe: ⁊ hinc ſũ

pra occaſione queꝛũt doc. nunquid ſupeꝛ decimis

poſſit imeꝛuenire compoſitio ⁊ cõcludunt ꝙ inteꝛ
cleꝛicos poteſt fieꝛi etiaʒ ſine auctoꝛitate ſuꝑioꝛis

ut in: c. ex multiplici. S. eo. ⁊ in.c.ſe.⁊ in.c. ſugge

tKad

ſtum:intellige tamen ꝙ hec compoſitio eꝛit ꝑſona
lis ⁊? nõ realis:unde nõ excedet uitam ↄponẽtium
ex quo nõ inteꝛceſſit auctoꝛitas ſuꝑioꝛis.c.venies
de tꝛãſac.dixi in.d.c.ex młtiplici. cũ laicis vo põt
ↄponi ſine auctoꝛitate ſuꝑioꝛis ſuꝑ decis peꝛitis
ut in. c. ut ſuꝑ de re.ecc.nõ alie.⁊ nõ.i.c.fi.de re.
ꝑmu.ſed ſuꝑ decimis futuris non põt ↄponi ſine
ſuꝑioꝛis auctoꝛitate:de quo dic ut plene nõ.in.c.
ij. 5 de tranſac. æ in. d. c. fi. ⁊ ẽ diueꝛſitatis ſatio.
nã laici poſſunt decimas poſſideꝛe nec pꝛeſcꝛibeꝛe
ut in c. cãm de pᷣſcꝛip.⁊ cum peꝛiculo aĩaꝝ ſuaꝝ ð
rinẽt. ut in. c. phibemus.j. e. Itẽ nõ refeꝛt q eccle
ſia hẽat ex quo remanẽt penes eccliam: ut in. c. cũ
aplica de his que fi.a pꝛela.⁊æ omẽs ecchie pticula
res ſunt membꝛa ccclie vłis. una eim ẽ ecclia vlis
xxiiij.q.i.loquit᷑ ⁊ in hnñtibus ſymbolum.i.idẽtita
tem ⁊ ſilirudinem facilioꝛ ẽ trãſitus:ut ĩ.d. c. cum
apkica ⁊ in.l.re coniuncti ff. de leg.iij. ⁊ ꝑ hoc ſol
uo ↄtrarium qũo ſupeꝛ decimis admittit᷑ ↄpoitio
ſine iudicis auctoꝛitaie cũ ſint alimẽèta egentium:
2 ſupeꝛ alimẽtis non tranſigit᷑ ſine iudicis aucioꝛi
tate: ut in.l.cum hi.ff. de tranſac. dico eĩʒ ꝑ bãc
opoſitionẽ inteꝛ ꝑſonas eccliaſticas nõ remittitur
cauſa alimẽtoꝝ:cum decime debeant᷑ ꝑpꝑ alimoniã
cleꝛicoꝝ ⁊ paupeꝝ que ꝛ25 remanet apud quãcũq;
eccliam decima remaneat. xvi q i. c. qmn quicquid
6 a de utili q. pone ꝙ quis nõ recolligat
plus niſi tin qᷓtuʒ ſibi ſufficit ⁊ familie ſue nũqui
teneat᷑ ſolueꝛe decimã: pꝰ vr̃ ꝙ nõ qꝛ quis nõ qʒ
ſibi ſubtrabeꝛe neceſſaria ut det eccłe uel paupei
bus ut in. c.nõ mediocꝛiteꝛ de ↄſe. di. v. facit.c ñ
ſatis lxxxvi. di.⁊ qdðᷣ nota. glo.i. . alia.xvi.q i.?
hanc opi.tenuit melẽdus doc. antiquus ut recitat
Innocen.in.c.licet infra de cenſi.⁊⸗ Joan. an. hic
ſed contrariam opinio. tenuit ibi Wincentius.?
uiderur ſequi Joan. an. hic mouetur quia ꝓpier
inopiam non eſt iniuſtiria cõmittenda: ut in. . ba
bebat. xij q.i. Item decime non dantur ecche er
meꝛa uolũtate.ſed ſunt ipᷣius ecclie ex reſciuatide

eritus rei,

cnopmioneuie e it ,uenle in
ccn toms keiet cſen lbhnnd mi an
cnntti wr holeſon ſcn deinusi
Pcöctei intg nliemals f e⸗
lbiier dicoN,Enerfude. o.r wi
teneuto)poſtd m wbireien icers
lebere ager ona dig i volleſone ⸗
Uumn qr ecclie debei decimn fruawi ſi
fructus e obligams no ait cln t hic o
ſecuti ſunt aſqqui nodeniors. mnbi gl
ledes opi Jon efep dinn clun ima
gnons. Nifnt ci icnbis co bi
anipchoni glmi lis benehrta
“ üme luin eeni ſltal
le teig ſ e cſnis is Nigi
lpe. bi iiis t hhaaib n ds;
c guenit 5evn vii zuen
nll., G Neſi noi d dn
lntorein on heſmeſbi lecisn
ſins olner⸗ H agi
Piimn non ii e de
enn iqugi Aqn⸗

e en eet. eee . en (1 (, — .

e „— n νe d en. pin li⸗ A
Sr „

——— 5”s. . ,₰ ð
olnae dungH e wee e n, rA PA r zr.
PPur sasz.lans 1* 2 /* 7 .

3 ¶ te decim s.
. uas e er

DMA. Fer en Ami =
nns tl⸗ G8 diuina ut in. c. tua..e. unðᷣ pñt nẽdicari ſm unã duceꝛe p̃dia qð itellige qñ propria non ſufficiunt σlezeſ. „ Peh
Ke i i. ut nõ. in. d. c. tua.æ dixi S. eo. ↄmiſſũ. uł ſaltẽ als ſecnſ.ut in.c. ꝑuenit.lxxxvi.di.⁊ tene meri illũ
cunn eeninginimin gkchna ſoluitur ut debitũ. ut i.c. pochianos. . e. Tranar in⸗ rikaninta
£ inn Nann . dan ſy in ſolutõe debiti nõ hẽ reſpectus ad inopiã de giũñ nõ ꝛeducit ad modificationẽ.ſed in totũ reuo
ligai genoln kenanntaucti bitonis niſi poſt ceſſonẽ. ut dixi in. c. i. . de pig. cai. ſm uincc. S; aduerte. nã B dicrũ coingl
i z ak ulamd 8 Ego puto ꝙ iſte reneat ſoluere. ſʒ ecclia tenetur bic qꝛ priuilegiũ remanet hic firmũ ijs ur
–M uinm Vr ißſdl ſibi remitẽ tin ꝙ poſſit uiuẽ. cũ eccleſia de ſuo te is. tñ qꝛ hic nõ fit ꝛeuocatio ẽt in pte ſe papa de
kaicteu sram ente, tur ſibi puidẽ ꝓ hoc qð nõ.i ſimili glo. in. c. clarat ꝙ intẽtionis ſue nõ luit ut puilegiũ exrẽder
inan – nen vi. q. vij. ubi dicit ꝙ ſi qs tanto tpe n ſol tur ad pᷣdia ↄductiua.ᷣ dictũ in neru e in ſe 2 meli
urtni dinn⸗ ing orſenſllego e geonnas ꝙ ſi uellet integre ſatiſfacere oporte us ꝓbat᷑.j.c.ꝓx.ubi dicet᷑ ¶ Altimo nõ ex fi. ꝙ
ningis e 8. baufottiſei uit uendere oia bona ſus ꝙ lʒ teneat᷑ ipe hoc facẽ iteꝛ eccłias ualet ↄpoſitio ut 90 ſoluatur decima
* lc n Ntaldeſclitn ſin tecii iñ debet ſibi remitere uñ poſſit uiuer. credo itegre.ſʒ aliqua quota puta uigeſima uel urele
un i ntigbonanim it ubi cet tanta iopia fama piret ſi decimã ſol Bg gé ſtum. en beiatt⸗
— hue nonaumnn ueret ꝙ uõ teneatur ad ſolutõeʒ. qꝛ in tali neceſſi “ V Cõmumi di
ue⸗ cutlgtins eini. te oĩa ſunt cõia. vñ licite ſine uitio furti põt ſub icipit eno miteꝛ nociuũ eſſe. ac. rſhe F pezd ges e antnh
a uncni ta is alterius. ut nõ in. c. ſicut. xlvij. niſio. a ibi diſcꝛetioni Hõ. primo ꝙ monachi W a6. ſe Fi pe *
Mlngf tſiunüctcentͤßrie trabere de bonis a ð furtiſ. Et ex h 1 iuſte poſſunt decimas exigeꝛe ẽt a monachis alte le⸗ r ,
– nnilnrelini di. ? i. c. ſi qs ꝑ neceſſitatẽ ð furtiſ. tex hoc poſ iuſte poſſunt dec d i l eqn iſti qui exigunt
— henmane ſoperdetins ſac ſet ſolui qõ de panpẽ nũqᷣd teneatuꝛ ſoluẽ decimã rius monaſterij quod intellige q let ln oſſũt
cencos cn ſ duntggint geee ſibi donatis. cũ illa ſunt ſibi lucrũ de oĩ lucro habent ceꝛtam ꝑochiam.nã tũc de iure P
ler poieſfen eiaz ſine ncinte ſopiori

licite acqito teneatuꝛ q ſoluere decimã ut ĩ c. ex decimas peteꝛe oiu; que colligũtur infra parochi
aleo. d inc ſe tine voge

traſmiſſa. . eo. ſed diſtingue ut S hodie tũ decime am ⁊ in h̊ͥ nõ ẽ dr̃ia iteꝛ ꝛeligioſos * cleꝛicos ſecu
uniullg mnghe anmin eithlon ſonales nõ ſunt ĩ oſuetudine. Auio bie di⸗ lares. nam ſi religioſt⸗ i habent curã Siaru vaſiunt
be oͦnala nce o Ateler tian opopie 5. 3 ꝗ. quotidiana. pone ꝙ aliqᷓs mlio tpᷣe pᷣdium iuũra ꝑochialia exigere.xvi.q.i.in.c.ſũt nõnulli et
M .A.‧ A

1qvo no mexeſſi uoꝛ ns ſigoois c Mi poſſidẽs ex quo nõ ſoluit decimam illud uedit nũ c doctos.⁊=.c. moderamine.alłs de iure cõi religi
eniſar din inccermniflci: ias io hoͤt

2 -— . . 5 — r rsee d
,„ 5 — . e ¶ Secũdo no. ꝙ pꝛi Aυυ⁰8!s phile, r Irſſa prafie PEn) Wa.
. e decĩaʒ pᷣteꝛiti tpᷣis a nouo oſi nõ pñt decimas expeteꝛ Secũd pꝛi
qui tecſ hoſiir peten i 3 ilegi lici incipe cõceſſũ debet ita i
Mon ſine auctoꝛitgte ſupioꝛis ſnx cecis oleniis poſſeſſoꝛe an ſolũ ab antiquo. Joã. an. Vr 5 uelle nilegium ſ ublene ctielnn an5 inkeratur e e
rn cn ſag ere c no glet n ic ficere. lſit in opinione ecclie quẽ uelit Zuenire. nã cum terbiart at chonme hiu 25. 27 ibi. no. C. de
Mnn ſed ing de imis inntis non döt gpoti ine decia ſir onus reale z cẽſeat tributũ. ut i. c. tua. . in hoc iſte ſene .1:anors vig de upil
ons auddinne de ano Ei r glene nö in. eo. tranſit i nouũ Belkeſſo⸗ ſicut H 5 rnibu relel ela⸗ K E e vle gict nend
3 eia an. dtRe inentmistato. to qð debet᷑ pꝛincipi.ut.l.ipeꝛatoꝛes. de publi. rio nõ. o pi
lunglien kas MWldeerecpacſeider⸗ bi iex.nõ. hãc opi. tenet fꝛede.ↄſił. lx· xiiij. quidã ppio aan ex send ccat hruler
n dedcn d 1 i ſitũ ut ibi refeꝛt dicẽtes eccliam incipit ledeꝛe ius tertij. ¶ Sʒ c
r n Cn deci 1cnn decnd ar mrd in tenueꝛüt oppoſitũ ut i icetes io nũquid ipſo iure ꝑ bãc cĩm reuocetur puile
. 1eRardrendede debeꝛe ageꝛe otra ãtiquũ poſſeſſoꝛẽ æ nõ ↄtra no tatio nũquidi .
mer nnt. Pdbem e NMaitiendt⸗ Ai : 2 ſic ꝑpcipiẽs iũ. quidã guil. de petꝛa lata diſputauit æ conclu
Puonprintod num qꝛ ecclie deber᷑ decima fructuũ: ⁊ ſic ꝑcipiẽ giũ. quidã tꝛa lat Fgo
ſu den er no enmaſolz adim obli 5 aũt pᷣdi ac opi.Sꝛiã dit ꝙ ſi ẽ in coꝛpoꝛe iuris icluſuʒ ꝛeuocat᷑ ipſo fac
, nõ aũt pᷣdiuʒ.⁊ hãc opi. ꝛiã. it ꝙ 0 iclu pi.
2olca de bis eſi 1 ,in voniis klehitin fiuctus ẽ obligatus it . or glacchper lo. ſecꝰ ſi evvagat. ego no nideo ſuſficicre roͤeng
res ſon nenbu ſie is n ime edn ſis ſecuri er an nodermorrs⸗ 3 mihi p chlklratlge Irium facit dicta. lecx factonubi
lidiin cedẽs opi. Jo. an. æ fre. ꝑ dẽm. c. tua. iuncta.l. im te in dictid.
miij ilogui ein iiusfntan di Tatores Re facit. c.ĩ nulbus fecw. ubt dicit᷑ ꝙ puilegiũ ↄceſſum pꝛi ut poſſit teſtari ꝓ filio muto
umtſlicinen grinnerieuen beell dni Pdior opellant illis locare pꝛedia a quibus uel al ihabilis ꝛeuocat᷑ ipſo facto ceſſante cã priui
nlreconmn ſice h ia line Zdiri ias ↄſequi poſſit. ad i — legii.?æ uide bo.gl.in rła decet de regu.iur.li.vi.
aenle Qecinis adminii 9hoſtd eccli ſine Zditione decias ↄſequi Pollit. d icit principis eſſe extimatiõem an zæ quando
1o maruun gio ſyhe ltmerg egentum c.de tenis.j.e.⁊=.c.ſiquis laicus. xvi. q.i. In que dicit princip ler kegene. nßͤ in b paiſ
ſne iudicis auctonlaie Gci ſedconuet gl. pe. ibi. ꝙᷓ citius 2 ↄpetẽtiꝰ.nõ.gl.ꝓ his qᷓ dixi Deiulegtn renen ⸗ ſe nengeco ia prick
imens non iinſiht nn ic. puenit. . e. . nõ ꝛeqrit᷑ mõitio ad ↄſtituẽduʒ ↄcludere ꝙ aut ↄſt⸗ anne!
mma Matlel H oloꝛging mocn. rr is tẽ ij æ tnnc ẽt iudex inferior põt ſuꝑ b̊ diſcernere
ur in Nconbi de nanſdc d un debitoꝛẽ in moꝛa.ſʒ de fꝛuctibuſ collectis tẽtuꝛ ru legij ⁊ t .
memtinln ſonas eechaſtig no ennn — z er fi in. d.l. ex facto. Aut dubitatur æ tẽ ſoliꝰ pnci
jone imer glomns etchaſican . ſicus ſolueꝛe deciaʒ qᷓ; citius põt. Et nõ ex fi. gl. ar. in. d. lI. 10. ut e äü
inone imert beani pinu cliuis pot. Dri is cõcedentis ẽ extimatio. æ ſic ꝓcedit ꝛ0 iuriſcõ
mirorcvrn ecime d ultima iderat᷑ cũ querit ad quẽ ꝑtieat pis cõce .
(auſs nent nmn laie ſaiin re oſiderat cu al g ſulti poſita in dicta.l.ex ſero⸗ ala lallen nicecg
icor t ban cntc . , in. c. cũ ueni e iudi.æ nõ.ſemꝑ iſtum
deicor t h. 4lemunen. giein IAl filii Prinuilegiati ſuꝑ ðᷣ le. ⁊ nõ in.c.cũ enlenr d lecl rſaen D
un deenn eneeſ t J ecti filii. cis nõ ſoluendis de tex. qꝛ poreſt adduci ad dec punnuin got
e de nli q. ee leteni . axime tene menti tex. ad hoc ut priuilegium
3 ſoftcir hun e bis pᷣdiis q̃ ab aliis ↄducũt decimã ſo 2 ma il
in nſbiiſef ig een⸗ eitcöln aunſth g en winne uod incipit enoꝛmiter ledere non reducit᷑ ad de
Pvs niſtt leinuͦ Cnn lere tent cõis diuiſio. pa ibi unde. õ primo q⸗ ioné: ed ꝛcuocat in totum. T eſt 20
leneai oler de ſarig r ſeaui priullegiũ ſimplicit᷑ oceſſũ nõ dʒ ita late inteꝛp̃ bitam moderationẽ: is deby conſiſere in
ſobnaber nece . ge ſe i tari. ut alij infli biudiciũ. ex quo ifeꝛ o quia non appaꝛet quaꝛe magis debʒ conliſtere
ſcbi ſubiſaben eiocnere aſi ut alij infligat enoꝛme piudiciũ.ex qu in alia. ar. cop quce k.s no in. lei. F.
nom biſen qtenus priuilegiũ tãgit ius t᷑ni dʒ ſtricte inrelli una parte ꝙᷓ; in alia. aꝛ. eoꝝ que le.⸗
bas ol in 5 nota.9 dt prini egiu tagit iust᷑tii dʒ 8 ſti kacit. c. de teſtan
di erin gi ut nõ Inn. in. c. c dileri 6 tex. hice lꝛebatius ff de aqua quoti.æ eſti facit.c.
ſais rMid ceuscol enenbe. no Inn. in. c. cũ dilecti de dona.= ẽ er. hie da de oceſ p̃ben. i. vi. ltio ſcias ꝙ hec litte
bene oh n um ferckiſi cuntt abtus. nam fuerat hic ſimplicit ↄceſſum priuilegi 2 uci zd. a. ſungtan Der legiſtas in .
motin o, unitn une bnc decs no olvendis. in Hõ a daſerg cto namn arndan habens filios nältes 9 h=r Flet zäles m, 3 irt =es, lekena t
lan n Nonn. Ppriã ſignificationẽ ? ut nõ ↄpꝛebendat icta. l. ex facto. nam quidam habe
ſe nn Jnn. enngnen Pdia D . Brnonter graue preiualet tantũ facit eos peꝛ pꝛincipẽ õ enes
cft UC: — re ios lti
cei mncunn lu i un qo nõ. ꝛ n. iuncta glo. i. ꝙ religioſi pnt ⸗ duxit uxoꝛem ex qua habuit duos fi
4 ert x
nnopi ndd aſe
q., inr ſyins
ate,

— — . 1. — Srere J dn —, H”M . D
Sa w.S dl geſ ene e vl= Wle Rart, er. rit ng ole ., “D
Bſoſen t An mier⸗ firde⸗ =l: Komr X 2 SS re ialen õü 33
e decimis. nl
rgoin
cide ce gont ſun
unbitat᷑ nũquid filij legitimati deb ent parit᷑ ſucce ꝓx. 7 nide bo. glo.in.cle.i.j.eo.ti. Ex quo nõ. li biiſhn le n ubo Gien
deꝛe cũ alijs filijs legitime natis: æ uidebat᷑ doᷣm colonus partiaꝛius nõ dicitur ꝓpꝛie coleꝛe agruʒ vliti⸗ iga. ien W i
ꝙ nõ qꝛ ceſſante cã puilegij ceſſat ipᷣm pᷣuilegium ſomptibꝰ dni: qꝛ pats partiarij coloni ſubmirtuur in iein o unenn *
xvi. q.i.gñalireꝛ ⁊ banc opi.tʒ ibi Oy. ſed õria foꝛune ⁊ dei miſeꝛicoꝛdie. unð ſi nihil colligeꝛet lſoni eniih nuim .
opi. tenuit Ray. de foꝛ. quẽ ſequiẽ Mar. p ꝛegu ex agro: uex ẽ diceꝛe dũñm nihil ſoluiſſe ꝓ cultura zuͦbeſ ſin gb.nu ſiſß
lã factũ ltime li.vi.⁊ ꝑ h põt limitatio nõ elici ad ſecus ſi in omnẽ euentũ colonus dʒ hr̃e cenas mẽè iſs unil
iſtũ tex ꝙ pᷣuiligiũ qð habuit pꝑfectionẽ ſuã:nec ſuras uini uel furmenti. nam tũc ille nõ diciĩ ꝑtia D Celin, uieg
ortinet actũ ſucceſſiuũ nõ ꝛeuocat᷑: lj poſtea ceſſet rius ſʒ ſumptibus dñi coleꝛe agꝝ. partiarius ait et de. ſpommo
. cã puilegij. ſecus ĩ priuilego bñte cãm ſucceſſiuã ꝓpꝛie ẽ ſotius.ut nõnte: dicit HBar.i. l. ſi meꝛces vte li⸗ Nm a
W **fn pialen ut hic d l giclue. En glo. i. i fi. ex iſta gl. ff. ſoca. dixi plene in. c. ꝑꝑ ᷓ de loca. ¶Secundo ieni pocictun
1babes quinq; caſus ĩ quibus ex poſtfacio ꝑditur .aaα bic queꝛit᷑ nũquid de oĩbus oꝝis ꝛeligioſi ſũt imu . M yrule ſon diavo no
4d⸗ puilegiũ/docto. addũt alios caſus. ſextus caſus nes a ſolutiõe decimaꝝ. dic ꝙ nõ. ſʒ de his quos fſfria⸗ cchantinn ſ tit ayrich⸗
ſit ꝑ ſniaʒ latã ↄtra puilegiũ a qua non fuit appel colãt ad ꝓpꝛinm uſum. nam alias poſſet machina aſ ppid r nlei le
latũ: ut in. c. cũ inteꝛ de ꝛe iudi.ſeptimus caſus ꝑ ri fraus reducẽdo pᷣdia ad oꝛtos. ⁊ ſic pꝛiuilegiũ vo. n nn g nrf⸗
puilegiũ ſcõm faciẽs ſpaleʒ mẽtionẽ de pꝛimo.ut rõne lelionis reuocaret᷑.ar. in. c. ſuggeſtuʒ z eo.? uis00 Yinſehi ſdn
in. d. c. ueniẽs de pᷣſcrip.qð intelligo niſi priuile ita tenẽt doc. in. c.ij. J. de eccle.edif. Ex quo infeꝛ M gnnmple nch 0
giũ tranſiuerir in Zctum nel q: ſeu fuit conceſſuʒ tur ꝙ pꝛinilegiũ ↄceſſum fratribus minoꝛibus ut WAlda ne ſond pmedigri
nõ ſubdito.nã tale puilegiũ non põt ꝛeuocari peꝛ poſſint hr̃e oꝛtos: dʒ ĩtelligi de oꝛtis ad ꝓpꝛium cos nantla nwG dis
ↄcedentẽ: ut nõnteꝛ ponit Inno. in.c.nouit de iu uſũ dũraxar: n aũt ut de oleꝛibꝰ ſen heꝛbis poſſint pisfihinscn n mdem.
di. facit qd nõ. Mar. in.l.pe ff. ð decꝛe. ab oꝛ. fa. (tc aliquid uẽd ꝛc. Sed ẽ dubium nõ. nuquid coloni N lnnn i tie vöcf
Octauus caſus ꝑ ꝛenũciationẽ tacitã uel erpꝛeſſã iſtoꝝ exemptoꝝ teneant᷑ ſolueꝛe decimas.? fac het gus hoe n holllmi , oo ſn
ut in. c. pꝛo illorum de pꝛeben. An aüt clerici pñt qõ ad multa de qua uide glo. nõ. ⁊ tene eam meri fonwne 1dt doot ſt ils nn
ꝛenuntiare priuilegijs uel conſuetudinibus fauo in cle i. eo. ti. que diſtinguẽdo dicit ꝙ aut pꝛiuile lgiͦlen wan oα
rabilibus eoꝝ eccleſijs:uide nõnteꝛ ꝑ Inno. i. c. gium fuit ↄceſſum teꝛꝛe.i.ut talia pdia non ſubia nimnul ai, i r hun
accidẽtibus de priuilegiſs. ¶ LNionus caſus. ſi ceãt oneꝛi decimaꝝ. tũc coloni nõ tenenĩ ſolueꝛe z naiſna rtr ene iuc nolen
ſecũdũ priuilegiũ eſt ſpale.primũ gñale.qdð tin in decimã: qꝛ fructꝰ capiunt᷑ ex tena pꝛinilegiata: ant uarrio iMs iulne Mi i i
tellige em ea que dixi ĩ. c.cũ oꝛdinẽ de ſep: ¶ e pꝛiuilegiũ fuit ↄceſſuʒ ꝑſonis:? tũc coloni tenent Vrnr viul nöſoii t inl ſunins fk, len,
cimns caſus ſi apponit᷑ in Gpto clauſula non ob ſolueꝛe: qꝛ pꝛiuileginʒ ꝑſonale ſequi ꝑſonam. gx veba fde Nd le r acit ad ſtom
ſtante tali puilegio: ar. iu c. nõnulli de Gp. An quo infe:o ꝙ in caſu iſtius.c.coloni iſtoꝛũ religio zneei delit bo e ani dictqv en
decimus caſus ꝛ20 pacti ut in. c. cum oliʒ. de pꝛe ſoꝝ tenent᷑ ſolueꝛe decimas de parte eoꝝ cuʒ bic 1; Aenesgicſi vegocidten
ſcrip.⁊ in. c.i.⁊ fi.de p ac.li.vj.ad mãm nide nõ. eximant᷑ ꝑſone non pᷣdia. z facit iſia qò ad qõnem ſ(ſcnihinn ad dd an gerta alüſee
in. c. cum acceſſiſſent de conſi. poſitam peꝛ Har. in.l.licitatio.. meꝛcatoꝛes.f. eit aliecd Doun gonalr.? decara
X p arte Ciſteꝛciẽſes tẽplarij et de publi. ubi queꝛit eccleſia romana bʒ ſalinas in husfipotiit. ,h. Db
* hoſpitalarij decimã p romandiola quas ꝓ ceno tempoꝛe uẽdidit cuidã
dioꝝ ſuoꝝ que pprijs manib aut ſũpti pꝛiuato.queꝛit᷑ nũquid ille pꝛiuatus teneat ſoluer 2 gudientiam.
bus excolũt ſolueꝛe nõ tenent᷑.alij ueꝛo ꝛelgioſi n pedagiũ ⁊ nidebat᷑ ꝙ nõ. qꝛ emebat ab ecclia pꝛi cinis gboxr goge n 5
ſoluũt decimas de oꝛtis ⁊? nutrimentis aĩalium uilegiata pꝛium deteꝛminat Di. peꝛ ill tex. dices prepenclt pi nugauneſh
nec de noualibus que ꝓpriis manibus aut ſũpti ꝙ qn pꝛiuilegiũ ẽ reale: tũc traſit in emptoꝛem.ſi (zo re aeun ickaun
bus excolũt. Comunis diuiſio.ſecunda ibi ſane. neꝛo é pſonale nõ tranſit. tñ Mar dicit bac deteꝛ inhr, nmtng cammn
¶ Primo nota ꝙ monachi diueꝛſoꝝ monaſteri minarionem ueꝛã in munenbus oꝛdinarijs. ſed in (mennicl ked Nge. (Moug'
orum pnt uti diueꝛſo habitu. vn nõ teneĩ ſe ↄfoꝛ extraoꝛdinarijs dicit ꝙ conductoꝛ gaudet priuiſe Pranſtyndnn noclüſtftien
mare in uno habitu. nã quidã deferũt habitum ni Zio peꝛ. l.i. E. de pꝛiuile. do. augu.lii.xi/? dicit ea muse nchli gini du
gꝛuʒ. quidã albũ alij coloris alterius. ſed in codẽ muneꝛa ertraoꝛdinaria que nõ repeꝛiunt impoiia WS Auggan ſcftnipeindon gi
monaſterio non ch eẽ diue:ſitas.ut ĩ cle..i.de elec. a lege ul ſenatus conſulto uel lege pꝛincipis. ut Ptotegenen ſverbu oſti
ye. l ſt l 2l. aſt ſep der a⸗ ſolerds ¶ Becũdo n0 pᷣuilegiũ qð bnt cõiteꝛ ꝛeligioſi ſu bari vr.l.i.C. de uaca.mune.ili.xi.hoc dq Dar. KWK/ ſinn oſa hoinn igiſempen
. peꝛ ſolutõe decimaꝝ.ex quo ẽt infeꝛo ꝙ de dote nõ puto ueꝛũ indiſtincte. nam illa lex ponit prii frciori n cbemnſßöinlien
monaſterij ſeu eccleſie decime ſunt ſoluende. nam legium: ut clare pʒ ex Neica.⁊ in ↄtrariũ facit tex. icto n probaimn in ch in in⸗
cum ex priuilegio conceditur libeꝛtas in ceꝛtis ca in. c. dilectus.iij. Sẽ de pꝛebẽ. ubi pʒ ꝙ ſi ecclia bʒ nlact, einetin i i
ſibus: nec ꝛepitur ille caſus exceptꝰ.eꝛgo de iure ius pntandi ex donatione laicoꝛuʒ põt aggrauari ofeil lehee lur liin r
cõi tenent ad ſolonẽ decimaꝝ. de quo dic ut ple tanqᷓ; quilibet patronus eccleſiaſticus: nec habet ince lcpiurin ntonſgie nAn
K e e e h. Sndertd h⸗ . 10, ſa ne dixi in.c.nouũ genus eo. Jẽ nõ ibi laborũ ꝛeſpectus ꝙ puenerit illud ius ex donatione loico 6 . nbii cenete . nuoni
1 f. ſuoꝝ ꝙ duo requiruni ad hoc ut iſti monachi ga rũ: ad idẽ ꝙ le. ⁊ nõ. in. c.i.de iu.patro.li.vi. vñ * ringiefnno gͤrei deneul
udeãt puilegio. pᷣ ꝙ pᷣdia ſint ꝓpria. nã ſecus ſi placet mihi pᷣcedens diſtincrio: ut diſtingnam in R plene gehj amlmn
ducticia: ut clarius ꝓbatr S. c. ꝓx.ſcðᷣo ut ipi co teꝛ priuilegia ꝛealia ? ꝑſonalia. On glo.ij. ifi. D legſts inlf renonie
r 11 pꝛedia ppriſs ſ. umpnib⸗ uel manibus. nõ. glo.qꝛ eſt mgr̃a in ſua mã circa ſolutioneʒ de N D nocg br dnſtgrn.
E dj. e rd Pda r 5 ſaz⸗ Sed ꝓ intelleeiu totius.c.pꝰ querit on dicuni decimaꝝ fiendã a ꝛcligioſis. æ banc glo. poſuit in coo mi ein aedief
3 coleꝛe ꝓpriis ſũptibus. So.dic qñ ſolnũt ceꝛtum effeciu Inno. S. c. ꝓxi. de clericis ant ſecularibus kK adbnla oin icen n.e en õ
pꝛeciũ ꝓ illoꝝ cultura. vñ ſi tradũt illa pᷣdia colo plene dixi. S. eo. c. ij. ? adde qð hodie bẽt ĩi cle. i. ird fuitne ph inorngs
nis partiarij 8 uł cẽſualibus. i ſolunẽtibus ceriũ cẽ j.eo ſed hic dubitat᷑ quid intendit litteꝛa dũ dicit en C ciclenlnman
ſum non hẽt locũ pᷣuilegiũ iſtud pꝛo hoc tex.j· c w de nutrimẽtis aĩaliũ ꝛeligioſi nõ tenẽtur ſol linalen ſenorbiziſnn
hropites ac ertenſeg Dõl

—2%

Alqnid nider Gelicchim

R

in me einti kani gint
mrinlene . ate elf Er t e
Grcpinſegi detſun Dugninai
. mmfkrarridas Iminonionsn
int bie onos. ar ligi deonig ,4 ge,
Näcüinniig Uirligſceonisac ppinn
auntecſeſß ,ndebſb o
ſo nögnid coe
ſir anmnwp mem lre kinitſiie
io mule de uu nide glo no leye eam nit
1n cle i. co. l. e iſingnego Glet ent ointe
guun fit Neeſſun tene i li ca non bin
ccſtonen decimap e ir olon noͤnneni blner
ceemi fne pimn er en pii ligimeant
huulegiü futt oeeſinz gionis:r iic coloni tenent
ſalven n punſeegin piomeeſegni gſoran. Er.
nd uſen gin d ius c loni ſton reigio
ſn vneni Oen deonas de ne eon an bie
erimati Boneondasdrſa d Reden
Poltunm pe ar Nllihnin neamanf
Gepobl ubi gneit erdeſaronan füigin

rommandiola anas cend nportili di
prinnto neit nirid lepitans heniſdrei

57nidcbat wno ar enebat do tuhl
pedigĩ t nicebꝛi nd —

plegan onimn Ceteminmt
ĩprinlegiͦ e reule:
g oiulegii i ene it
neo i plonale no ranlit.n
ſonem ueri in
nimtonem ueni n
craomdinariſs dict con
o eni Qdepinſt,0

max feen
deumy ſe li
a mſ tadh ein⸗
n d, oAi mnmn nt

ie riſtin etnm
Prr dierbitin
nnneibus ominmſelti
Cugor gehafit
Zo angolii/1dte
gari veroreeimn fii
0 ſgeunſtgl

Uici

¶ c decimis.

decias. ſo. in. c. ii. de eccle.edi. 2 glo. in. d. cle. i. ex
ponũt. i.de aialibus.que religioſi nutriunt. ſeeus
ſi dir aliis renẽda.⁊ nutꝛienda. hoc dictum intelli
go niſi darent aliis nutrienda eoꝝ ſũptibus ſicut
Hp di de poſſeſſione.nã ipᷣi uidẽtur nutrire ſi eoꝛũ
expẽſis nutriũtur.als.n. uana fuiſſi fꝛaus q naꝛat
in. d. cle.i.in. pꝛin.
Icet d e. WPriuilegiũ ſuꝑ decis
laboꝛum nõ extenditur
ad terras que aliis tradũtur excolende.
Er ꝙ priuilegiũ ↄcernẽs pᷣiudicium tertii eſt
ſtricte itrerptandũ. un non dʒ aliquo mõ excedere
caſum ꝓpꝛiũ facit.l.ij. J. ſiquiſ a principe.ff.neq̃d
in lo. pub. nõ Inn. in. c. cum dilecti de donati. nã
uides hic ꝙ pꝛiuilegiũ ↄceſſum ſuꝑ pᷣdiis que co
