ria uide qð plene dixi ĩ. d.c.cũ.¶.de oſtiIn
glo. fi. ibi nõ agit᷑ de iure alteꝛius 2 ꝓ hoc qꝛ iuſ
unius eſt ſepatum a iure alteꝛius. nõ eim unus re
cognoſcit ins ab alto ſʒ ambo ꝑiteꝛ recognoſcũt

ſupioꝛe iõ ſia lata unũ n pᷣiudicat alti ⁊ gña

HMA

liteꝛ an ? qn ſnia lata 3 unum piudicet alteꝛi: dic
ut plene nõ. in. c. penultimo de re iudi. = in. l. ſepe
fl. eo. In eadem glo. ibi cum ſententia ꝓceſſit Z

ha
Whare

4160 SS — .
F. AAW

oes nõ. bonã limitatione ad.c.penul.de appe. ct
dic ut latius dixi ibi ⁊ in fi.glo.nõ. ↄcluſionẽ gl.
Ct idẽ ſequit᷑ ſpe.ĩ ti.de ſi nieꝓla. F. nunc de effec
tu. V. ſed pone:nam poſſibile eſt ꝙ alter habuit
diſpenſationem a ſuꝑiore uel ꝙ pumo fuit condẽ
natus ꝑ falſas ꝓbationes quas ſi iſte fuiſſet in in
dicio repꝛobaſſet nel iudex ↄdẽnauit euʒ ex odio
2 fuus potniſſet hr̃e iudicem religioſum qui iudi
cabat iuridice:æ uide bonũ tex.in mã in.l.denũci
aſſe. ff. de adul. ꝑ quã limitatur hoc dictuʒ glo. ut
ꝓcedat᷑ glo. in ↄdẽnatione:ſecus aũt in abſolutio
ne:nã illa lata ꝓ uno ꝓdeſt alteꝛi æ hoc qꝛ rei ſũt
fauoꝛabilioꝛes.⁊ uide quod nõ.in.c.ſignificaſti ð
adul. ¶ Ex glo. op. ultꝛa texiĩ eo ꝙ innuit capitu
lũ nõ poſſe ꝛcciꝑe aliquem S numexꝝ ſi eis obuiat
ſtatutũ iuratũ:nã actus geſtus pᷣ iuramẽetũ ꝛegu
larit᷑ tʒ lʒ attẽtãs ſit ꝑiurus ut plenc ꝑ Jo.an. ĩ ꝛc
gula qð ſcł de re.iu. in meꝛcu.nec alicubi repeꝛit
oppoſitũ:quinimo vr pꝛiuʒ dẽm ꝓbari in.c.ſicut
de ſpõ. Inuo. hic ponit mirabilem theoꝛicam di
cens/ꝙ actus tpᷣalis geſtus ʒ iuramentuz tz: licet
geꝛens ſit ꝑiurus:exemplũ in eo qui inrauit non
uẽdeꝛe libꝝ.ſʒ actus ſpũalis iuramẽtuʒ nõ tʒ. B
theorica ſeu diucꝛſitas ĩter actũ tpᷣalẽ æ ſpũalẽ nõ
plʒ Jo. an. nec coit. doc. ſeqñtibus 2 Vẽ repꝛoba
ri ꝑ dõ.c.ſicut ubi tʒ miimoniũ pᷣctum 3 iuramẽ
tũ q̃re cõiteꝛ ↄcludit᷑ q qualiſcũq; ſit actus non
inualida ꝛe iuramti pcedẽtis:⁊ iõ dicit Jo.an.
ꝙ ſi canonici recipiũt aliquẽ ultra numeꝝ iuratuʒ
tʒ receptio:licet recipiẽtes ſint ꝑiuri: nec obſtat ſi
dicatur ꝙ ex quo incidũt in ꝑiurium efficiũtuꝛ in
fames ⁊ uiles qm nõ ĩcurrũt infamiam ante rece
ptionem:⁊ maxime tʒ receptio ſm eũ quãdo ſube
rat cã ueniẽdi õ ſtatutum luratuʒ miputa qꝛ excꝛe
ueꝛant facultaics:nã in ſtatuto tacite hoc ſubintel
ligi dʒ ut in.c.cum..de ↄſti.unde nec ꝑiuriuʒ
incurrent ex quo collegialꝛ ↄtꝛaueninnt: dicit eti
ain ꝙ receptio ceꝛto caſu nõ tʒ.ſ.qn non ſubeꝛat
cã ↄneniẽdi ⁊ receptius dedit oꝑaʒ ut recipienteſ
ueniꝛent cõtꝛa iuramẽtũ:⁊æ idẽ Jo:an.i addi.ſpe.
in ti. de leg..nũc.tractomus.v.ſed ſi legatus qdᷣ
eſt nõ ⁊ aſſigno hãc rõem nullitatis:nã dãs caʒ ꝑ
iurio dʒ ↄdẽnari tãq; ꝑiurus.xxii. q. v. in. c. i. 2.
ii. Collatio ergo iſta tali æ talꝛ facta dʒ eſſe nulla
nel ſaltẽ anullanda j. de exceſ. pla. inter dilectos.
ed: ad uerte ad aliud dictũ pᷣcedens. ſentit.
ibi. Jo. an. ꝙ iuꝛamẽtum pᷣſtitũ a ſingularibꝰ de
collegio:ligat eos ẽt in q;tum Suenire uolũt colle
gialꝛ hoc ſentit ex eo qui reqrit ad euitatõem per
iurij ut collegialr Sueniãt ⁊ cã ſubſit Zᷣueniendi.
cuius contrariuʒ ipſe ſentit in.c.i.ifra de his que
fiunt a maio.par.cap.nbi nõ.dicit ꝙ ſi hoc dẽem
eſſet uerum:feꝛe omnes ſcholares eſſent periuri.
et officiales locoꝛum qui iurant ſeꝛuaꝛe ſtatuta
7 poſtmodum tractu tempoꝛis ſtatutũ tollunt:
unde ſecundum eum iuꝛamentum nidetur pꝛeſti
tum ut ſingulaꝛiteꝛ non contꝛoueniant:non au
tem ligat qui poſſint tolleꝛe ſtatutum ⸗z peꝛ conſe
quens iuꝛamentum ei acceſſoꝛium æ eandem men
tem ur habuiſſe NMau. in clemen. i. de regu. ubi

NV. ſe 4d. epa

4— ut rn .

ℳ

/

P .1721 an le

r u 1n

„ — — —
P /14.5 .5„ „ rr j'di⸗ne p=g rrn 0 . 41 „* ra Jl 2rt pS.. rapri 8 6

X 2 Al erjtu ſatd, aͤ * ſe, Pre

ſein j aju

La. la 4D 4 ſten

4

¶ De pꝛebendis.
Cides
zvinleſin⸗
dicit ꝙ aut illi de collegio iurãt fuare ſtatuta aut ti ut ſinguli iurẽt Ztẽta in ſiatuto nõ habita men a cer ion gii⸗
ↄtẽta ĩ ſtatutis.pꝰ caſu ſi Sueniũt collegialiter nõ tõe de ſtatuto et nt iurẽt ꝙ etiam collegialr nõ ⸗ bn wonrcigli e
incidũt in ꝑiuriũ qꝛ tollũt ſtatutũ:æ ꝑons tollitur traueniet ſubſiſtẽte cã poſimõʒ ↄcernente fauorẽ nerci ri do 6
iuramentũ ſtaturo acceſſoriũ:ſecus ſi iurant ↄten publicũ pñt puenire. uide glo.nõ.xi. di. in his.= dd iha ble 8
ta in ſtatuto guare:qꝛ tũc ĩciderẽt in ꝑiuriũ ueni acit quod dixi ſupra. Ab. netd —
endo cõtra ſine cã ꝛõnabili:⁊ ĩtellige ꝙ iurauerũt Acante De una pᷣbẽda uacãte cen vgerin 4
Fuaꝛe ↄtenta in ſtaturo nulla habita mentõe ð ſta *pnt fieri due ſi cius ſup crtſconn ſo drchun
tuto utputa ſi dixerũt:iuramꝰ nõ ꝛeciꝑe aliquẽ 4 petant facultates als diuidẽs integrare o encte hteni
non ſit graduatus:ſecus ſi dixiſſent iuramus non tenet. h. d. fa ꝑs ibi ſuꝑ quo. ¶ Nõ prio ꝙ ad ſtiof Rlenjfnih
ꝛcciꝑe aliquẽ qͥ nõ ſit graduatꝰ ſicut ↄ tinct in ſta poc ut ex una pbẽda ↄſtituant ples oʒ neceſſaꝛio chobin Ginihr ſen

tuto qꝛ ĩ hoc cãu uident᷑ iuraſſe fuare ſtatutuʒ uit
ſenſit i ſili. Inno. i. c. oli de cẽſi. Sʒ. Jo. de li.in
.d. cle · i. dixit ꝙ ẽt in pꝰ mẽbꝛo ↄtraueniẽdo col
legialit᷑ icidũt ĩ ꝑiuriũ qꝛ ĩ ipᷣo actu Zuẽtõis ꝛeꝑi
unt iurameniũ ĩ priũ ⁊ facit ĩ ſiſi qd nõ. Inno.i
.c.pᷣteꝛea de appel.hec mã ſemꝑ mihi fuit uiſa dil

ficilis ꝓ ↄcoꝛdia dicereʒ ſic:ꝙ aut ſingulares de
collegio iurãt fuare ſtatuta ſingularit᷑ ira ꝙ habi

to ꝛeſpectu ad foꝛmã ⁊ ſubſtãriã iuramẽti potius
ligat eos ſingłarit᷑:⁊? tũc ſublato ſtatuto collegia
lit nullũ ꝑiuriũ icurrũt ↄtraueniẽdo:⁊ hoc caſu ĩ
telligit dicrũ Jo. an. in pal.c. i. Exemplũ ſtatntũ
eſt ꝙ nullus det uocẽ niſi ſit matriculatus. Jura
uerũt ſinguli ſeruare ſtatutũ hoc caſu iuramentũ
concernit obſeruãtiã ſingłoꝝ:ideo ſi collegiuʒ de
liberat tollere ſtatutũ nõ peccãt ſinguli poſtmodũ
Ineniẽtes. Sʒ ſi iuramentũ ſtrigit eos ad ob fuã
tiã ẽt collegialꝛ hẽat locũ alia opio ut ſine metu
piurij nõ poſſint ẽt collegialr ↄuenire cã ꝛõnabili
nõ ſubſiſtẽte:pone exemplũ in caſu. c.noſtri.nã ca
nonici iurando nõ reciꝑe aliquẽ ultra numeꝝ ſeu
ſtarutũ iuratũ uidẽtur habuiſſe ꝛeſpectũ ut etiam

collegialr nõ ꝛecipiãt qꝛ nulli dubiũ ꝙ ſingulareſ

nõ pñt elligeẽð canonicos:vñ ex foꝛma ⁊ mã iura
mẽti poteris ↄpꝛehẽdẽ vtꝝ ſtatutũ ſtrigat tin ſin
gulos ſingularit᷑ an ſingulos collegialr. Sʒ Z P
dicta facit iſte tex. vbi ſtatutũ inratũ æ ↄſirmatio
pape adiecta clła decreti equiꝑant᷑:vñ quẽadmõʒ
nõ ualet ꝛcceptio in fo cãu:ita nec ĩ pᷣmo. So.di
cũt aliqᷓ ꝙ iſta fuit allegatio ꝑtis iõ ñ ↄtinet ius.
fo ⁊ meliꝰ hic nõ ðꝛ ꝙ nõ teneat receptio ↄʒ ſtatu
tũ iuratũ ſʒ ꝙ nõ pñt caõici aliquẽ reciꝑe:qꝛ illð
dr᷑ poſſe qdð honeſte poſſumus.xxij.q.ij.in.c. faci
at hõ.l.filius.ff. de pdi:inſti¶ Et aduerte ad mãʒ
unũ nõ. dictũ ſi ueꝝ eſt qdð ponit do. An. in. c·ij.
de ſpõ.? Jo. de lig.ĩ.cle.i.de uſuris dicunt eniʒ
ꝙ ubi iuꝛamẽtũ ↄcernit fauoꝛẽ iurãtiũ pũt illi re
nũciaꝛe facit illud.c.ij.de ſpõ. Ego idiſtincte nõ
admitterẽ qꝛ ẽ quaſi õᷣ ſupeꝛius tacta:un ↄcluðꝛc
ſic ꝙ aut ſinguli de.collegio iuꝛant in fauoꝛeʒ col
legij ⁊ tũc collegiũ põt remitere qꝛ ille ad cꝰ fauo
rem iurat᷑ põt iuramentum remitteꝛe ut in. c. i. de
iureiurã. æ. d. c.ij. aut iurant ſinguli ĩ fauoꝛem ec
cleſie uel in fauoꝛem ipſoꝝ ſinguloꝝ ⁊ tẽ non pñt
hoc iuramentũ ſibi remittere qꝛ quis nõ. ualet ſe
ipm abſolueꝛe:et ut dicit archi.i.c.nõ c.xxij.q.i.
quẽadmodũ quis põt iurare in fauoꝛc alteꝛiꝰ foꝛ
tius ĩ fauoꝛẽ ꝓpꝛiũ: naʒ uĩculat ſe deo qꝛ pᷣmaria
obligatio acqri᷑ deo:de quo tñ dicẽdũ ut płe nõ.
ĩ. d. c.ij. ? adhibeas cautellã ad ꝑpetuatõeʒ ſtatu

ꝙ cõcurrãt quatuoꝛ.prio ꝙ dicẽtes ſcu ↄſtituen

tes hoc intendãt ur clarius colligit᷑ in. c. dilecto pᷣ
ce.in. S. pᷣterea fo ut hoc fiat de conſenſu capitlłi
nam cũ alteret᷑ ſtatus ecclie dʒ hr̃i cõſenſus capli
ar. in cle.ii.de ꝛc.ec.nõ alie.⁊ facit qð dicã in.c.
nouit de his que fiũt a pla.tertio ut ſubſit cꝗ ꝛõa
bilis illã diuidẽdo puta defectus canonicorum ⁊
argumẽtatio diuini cultuſ.quarto ut ꝛcdditꝰcuiuſ
cũqʒ pᷣbẽde ſufficiant cõpetent᷑ cuicũqʒ pbendato
2 nõ. ꝙ nõ ↄſiderat᷑ ꝙ oẽs pᷣbendc ſint ꝑes dum
mõ ex cã facta ſit diuiſio ⁊ gener opetẽtel
ſic limita.c.cũ oẽs de ↄſti.¶ HMõ.to ex hoc ⁊ ex
fi. l̃e ꝙ q̃ʒ pbẽda dʒ eẽ ↄpetẽs ut ſic cuilʒ ſit ꝓ
uiſum in cõpetenti bnficio ? ubi canonici non ba
berẽt ↄpetẽtes pbendas recuꝛrc ad ꝛcmedium.c.
expoſuiſti.j.e. ¶ Mõ tertio limitatõem ad.c.ma

ioꝛbꝰ. S. e ꝙ ꝓhibz ſectõem pbẽdaꝝ V⸗
iterueniant quatuoꝛ de qbus.S. pmiſſi. ota

ultio ꝙ bñs pbẽdã dimiutã ſine cã ꝛõnabili ſeu ſi
bi nõ. ſufficiẽtẽ põt agere ad pbẽde integratõem
2 intellige in caſu quo fuit diuiſa ꝓut loqᷣur iſte
tex. ſecuſ ſi ex pꝰfacto ficꝛet minꝰ ↄpetẽs:tẽ.n.cuꝛ
ꝛcdum ẽ ad.d.c.expoſuiſti ¶In gl. ii. ibi uel alia
26 põt reddi. hec ẽ vVioꝛ ⁊ clare colligit ex tex. ut
pʒ ibi ad illas ⁊c̃. fuerũt.n.aſſumpti iſti ad duas
pbendas non autem ad unicum ius ꝓut fuit in.c.
pe. Et circa mãm inſtat hic. Moſti.ponendo di
ſtinctionem: aut enim in ecclia nõ ẽ cerrus nũeruſ
aut ſic prio caſu in dubio tʒ ꝛcceptio nouit᷑ facta.
dic tñ ꝙ nõ debẽt ꝛccipi ples qꝙᷓ; poſſint ſuſtenia
ri ex redditibus eccleſie in.c.i.de inſti.⁊ in.c. i.in
fi. de ſta:regu.li.vi. Secũdo caſu: aut numeꝛus ẽ
iuratus ul ↄfirmatus ꝑ papã adiecta cła decꝛeti:
2 dic ut in.c.pcedenti:aut ceſſant iuramentũ ⁊ cõ
firmatio cũ adiectione cle:⁊ tũc ſi nnllla uacat pꝛe
benda tenet receptio plium ⁊ iura canonie cꝛeant᷑
de nouo ut in. c. pce. Sʒ tu intellige ut dixi pꝰ gl.
in.c.dilectus S. e.naʒ nõ dʒ recipi multitudo ſine
pꝛebendis: aut nacat pᷣbenda ⁊ ſi recipiunt᷑ płres
ad illã nõ tenet receptio ut in.c.pce.ſecus ſi plłꝛes
recipiant᷑ ſimpłꝛ:de quo m dic nt latius dixi in.c.
pce · In eadem glo.ibi:⁊ ſic uidetur ꝙ eps poſſit
toleꝛari hoc dictũ glo.non colligit᷑ ex tex. quia iſti
non fueꝛunt electi ad unũ bnficiũ: ⁊ dic ut dixi in
.c.tue S. e. nõ. tñ iſtã glo. ꝓpteꝛ auctoꝛitatẽ ſuam
q;uis nõ ſit neꝛa. Bro er gl. Ʒ tex. vr eniʒ ꝙ
eo caſu quo diuiſio nõ fuit legitime facta tencatuꝛ⸗
diuidens de ſuo integrare pꝛebendas quẽadmo
dum tenetur quis quando oꝛdinat aliquem ſine
titulo nt in.c:epiſcopus ſupꝛa eo. So. Moſtien.

oplicige Pilni⸗

inenten
(cpio
bpintr. Wonicnm
Unmnclni, .

innertvelnr in h.N.
4ije dignetcbſ üd
ieeraneteheri nädere
CrinpiSNt i
ucone ain dio Pand dir
CErariks wih terors
bonchesreNins igdde⸗
NNNes dſ.

Heons⸗

ſci ecpire
litſtenicr liirval
feiſet tncibns ati
rr nr baly har ſa
Olmunmntt eg e
ſer altnpazeleifg
greſenmm nzi Ern
aif nn ict nlis tifn
Dn0lnisnonii
ocfumn td o no ſeib
nlisceniiſlis o i
eoffin S
mo ag gii .
gni tinmn / ⸗

M n ibcnonie
dun isikunrnn
den VMnmment ſeclgſe
Cn aucnntgte dpoſſolie

tlint
tonegffc
rn en etur ehan

aſß . ſencolend

rd eſe colig

nteri
Cmm erbo

tcecen 0 on ne ,,
N wobocfcenn ire

“ non ſganmn
oter lo
4

'r1ν /5 V. . „— — pli

A⸗ “ n SPA⸗— aſ . rsn 25 frat

S= uIz3 rromturghſ ſac
Varna ιπ 7 AA

.-

a:ſine ſ 3. rira. 3 a . zfnn

¶ De pꝛebendis

r ickii der 4 atlech bfi cöſene
nonit debs anet, W aici in.
bils ll⸗ Lauſür, aniomſitbſte, 6
slli dndelon e ſtti

vẽ fateꝛi Zↄꝛiuʒ:dicit.n.ꝙ ſi diuidẽs viuit ⁊= ẽ ſol
uẽdo renc? ꝓuideꝛe iſtis pbendatis ſalteʒ in uita
ſua.qꝛ cꝛia moꝛte extiguunt᷑.xxiij.di.quoꝛũdã:ſʒ
ego puto ꝙ ſe olũ teneat donec de uacaturis inte
grauerit pbẽdã.qm cũ ̊ redũdaret in utilitareʒ

eccleſie põt de redditibus eccleſie illã ĩtegrare. ſi

cut uidemus in eo qui oꝛdinauit ſinc titulo. ↄpel
litur eim de ſuo ꝓuideꝛe donec de bnficio eccle
ſiaſtico ꝓuideꝛit oꝛdinatis: ut in dicto.c. eps.ſeꝛ
ua eigo dẽm Hoſt. anteꝙ; pbẽdaʒ de nacaturis
integraueꝛit. ¶ Sʒ qꝛo q̃liteꝛ fieꝛet reitregratio
de uacaturis cuʒ una nõ debeat diuidi ut alteꝛa
integret ur ꝓbat in. c. cũ cãʒ.j.e.So.ĩtelligũt do
cto. ⁊ bñ ꝙ fiet itegratio de uacatura multũ pin
gui ex qua poteꝛũt ſine magna leſiõe aliq fructꝰ

det᷑ pꝛia fronte ꝓbare iſte tex. unũ nõbile dictuʒ
ꝙ actus geſtus mãdatũ pꝛincipis ⁊ ſic otra.l.

aiataʒ tʒ meꝛo iuꝛe:ſʒ ofacies ſit puniẽdus:h̊ tñ
limita: ut.j.dicã.¶ Vltio nõ caſuʒ ſing.in fi. c.

circa penq imponẽdaʒ collatoꝛi nõ parẽti mãda Ma Pen li anin mllasnt r rr. a oarge

to aplico.cogit eiʒ de ſuo ꝓuideꝛe donec manda
tũ aplicuʒ adipleueꝛit.? q;ꝙᷓ; uolueꝛũt quidaʒ di
ceꝛc ꝙ iſtud.c.nõ ↄtineat ius ſed gẽaʒ q̃ſi uelint
hãc penã nõ trabẽdã in ↄñtiaʒ:gl.tñ h̊ zæ doct.ꝓ
maioꝛi ꝑte ſentiũt oppoſitũ:⁊æ uide Inn. in. c.ſta
tuimus de ma.æ ob. ubi nõ ſoluʒ firmat ꝙ dixi
ſ et mulrũ ſingularit᷑ extẽdit iſtaã penã ad oↄrẽnẽ
teʒ.l.moꝛtuã.dicit eiʒ ꝙ ſʒ recepti auctoꝛitate ca
pituli nõ hẽant ius affectiuũ ad pᷣbendã uacatu
ra:im ſi caph ↄferat pbendã uacatem ei qui non

ungunenn . tnls non ſubtrabi. nõ tũ debẽt tot redditꝰ ſubtrahi ꝙ ex fuit pꝰ receptus uł eyneo.tenet᷑ pꝛio ꝓuideꝛe de
rgunimno duin ain anmgurtlen reſiduis nõ poſſit ppendatꝰ ↄpetent᷑ uiueꝛe. tunc redditibus eccleſie.ſʒ ꝙ hic dr̃ qꝛ ↄtepſcꝛũt pᷣce
uq; phae ſuffcan cöpeteni citſene n. militaret pꝛiuʒ. Et ex pᷣdcis ⁊ ex tex. nõ ꝙ iz ptũ legis que ulłi ut recepto in canonicũ ꝓuideat

noͦgſident gis
ver ci amn ſi d⸗ 13 4 i Utopce
lmta cci oid c aſi 6 focrboctg
fgqz pbacl cher gharioin it Olß ſit p
min copaenni bifco ? ibi nonici non
operetes pbengas reanrcad AMnediumn. e.
hſuſt.,.e. (M enio initrön ad.c. ma
ceg pohz ſenben pbicin pecgl i
heniant qnamwoꝛ de dbus 5 0nſt. (Mora
og dis Pdedi diriuni ſne c wnabll ſen i
nd.Afcire dor agere ad Pbide integratöen
imncligein aſn auo fur ciwia put loctur iſte
Kcn ſter hoo fere i aciste n in
dum td àt enoſtii (ni iud iin

hr es don

pbende ſint multũ piĩgues ita ꝙ redditꝰ ſupꝑſint
necceſſitatibꝰ canoĩcoꝝ:nõ tñ ex h̊ ſolo nõ debẽt
diminui ⁊ alie pᷣbẽde cꝛeari:ſʒ oʒ ꝙ ex iubſit cã
rõabil ut ĩ tex.puta qꝛ ut dixi ecclia patit᷑ defẽm
in fuitoꝛibus ul uolũt cꝛeare de nouo aliqð bñ
ficiũ iuxta.c.ſtatutũ.S.e.ſecꝰ qt ubi redditꝰ cões
multũ excꝛeſſeꝛẽt. nã tũc h̊ ẽ leginima cã augumẽ
tadi numeꝝ pbẽdaꝝ ut in.c.cũ.O. de conſti.⁊=
.c. fi. J. de. v.ſig. nec ob.ſi dicat᷑ caonicũ nõ debe
re hꝛe ultra neceſſariũ.nã poteꝛit ꝙ ſupeſt cõueꝛ
teꝛe in piq cqʒ: ut diẽ tcx.xij.q.i.in. S. fi.nã ĩ epo
pᷣ uidemꝰ:⁊ in alio plato qͥ hnit redditꝰ ultra ne
ceſſaria uite:ſy tonqꝙ; rectoꝛcs æ diſpéſatoꝛes de
bent tales redditus idigẽtibus cõmunicare. xij.
.q· i.in. c. uidentes cũ ſimi. Mico. abb.

de pᷣbenda: ut in.c.relatũ g. e. æ q;qᷓ; hoc dẽm pꝰ
frõte uideat᷑ durũ:qꝛ fit extẽſio diſpõis penal fõ
te ad caſuʒ n hnteʒ ꝑ oĩa idẽtitatẽ rõis ↄ gꝛaniꝰ
ſit ſaltẽ quo ad penã infeꝛendã ↄtẽneꝛe pceptũ le
gis uiue ꝙ; moꝛtue:ut.l.celſus. ff. de arbi.notat
HBar. in.l.ampliꝰ.ff. rẽ ra. ha.tñ ꝓpꝑ aucroꝛitqteʒ

Inn. ⁊ qꝛ dq; ẽ ſatis equũ ne remaneãt canõiei

ſine pᷣbendis ẽ illud dẽm ſatis recipiẽduʒ.
gl.i. ibi ulł ꝙᷓcito poſſent.ſatis plʒ deciſio gl. naz
exquo papa mãdat pure aliquẽ recipi in canoni
cũ ẽt ſi nibil mãdaret de pᷣbende receptiõe.tñ ca
nonicatꝰ debet᷑ ſibi pꝛime uacature:ut in. c. hi. q
7. c.ſi poſtqᷓ; ⁊.c.ſi clericus.j.c.ti.li.vi.vñ Pſup
poſito ꝙ uigoꝛe hꝰ mãdati in quãtuʒ mãdabat᷑
de uacãte nõ debeꝛet᷑ iſti ppenda: debet᷑ iñ rõne

S Fort t ligi W ,. Il ectus Si papa mãdat capi canõie:⁊ uide de mã l.i. c. oſtitutꝰ ð Hp. que
lbi ad ilas ee fuerit n Aonn ſnad ns tulo ut aliquẽ in cano ẽ ſatis nota.¶ In gl. in. v. recepeꝛũt hec gl. in
5 ndos non aninn ad uninm ivspunftitnns wſicuũ recipiãt ⁊ pbenda ſi qua nacat ↄfe effeu ĩtrat illũ Articulũ:nunqͥd ĩ REpto dẽat ĩſpici

AErcira mim inſtathie. Doſi ponatt
ncnionam: aut nimin cacli⸗ wieernele⸗
tſic prio caſn in cubio chio ſur e
eĩͦ g no dchet api lls Fheſn hl D
r reddinbos lecleſie incie inſci. nr
ge lrcgn.l. d. Grlico calu: aur numnent

3 gdiecta cia cennt
mms Ntofrmams , bae adiecta cia cect

rãt ſi de madato ſciẽtes alij ↄfeꝛũt. cogunt᷑ pꝛiuʒ
recipe ⁊ de redditibus eccleſie loco bnficij ꝓui
deꝛe donec pbẽdaʒ hẽat. VUel gñalius ſũma ſic.
SDi papa maudat ei ad queʒ ſpectat ut bficiuin
Ofeꝛat. collatio ꝑ euʒ alteꝛi fa tʒ ipᷣe tñ ex tranſ
greſſione punitur ut hͥ d;. Et pꝛia pars qrele de

cif. Oinet. fa dat iudices. ibi fratemitati. ¶ Mõ

tpᷣs date an tpᷣs pntatiõis:⁊ adduẽ mlia p 7:
⁊ finalꝛ diueꝛſificat cjus Sꝛios:nec tradit aliquã
bonã doctrinã.

v.ee

3 deduẽ ad qõnem nũquid Vla znnan a ,=, dz=

ualeãt lie ipetrate ad iudicẽ excõicatũ tpe date ſi DdLpg s as, rler

tpᷣe receptiõis ẽ abſolutus ⁊? mã iſta ẽ bꝛocardi
ca:iõ difficile põt dari ceꝛta doctria. nã ſʒ uarie
tatẽ caſuũ ẽ fiẽda uaria deciſio: ſʒ ut hẽat᷑ aliq

ea.. nn cſſant iuromeniͦti Ppꝛio ꝙ qᷓ ex litteꝛis monitoꝛiis ſeu pceptoꝛiis doctrina ſaltẽ in gne. diſtxit hic Jo. and p⸗ pe.
enin ⸗cehenni iic ſinnllawrf no qratur ins ei ꝓ quo ſcꝛibit᷑ iuxta nõ. in. c. ue 2z do. An. ꝑ illa ueꝛba z ↄiũgendo oĩa ſił ac cla
ntio⸗ ci ad ecione deenie⸗ c notecen niẽg de renũ.tñ ſi illis nõ paret᷑ licite põt ĩploꝛa riꝰ ꝓſcqndo diſtingue ſic: ꝙ aut qjriuur de reſcꝛi
a exettecchio Aa Ne Ral npe. re offm ſupioꝛis: ut ille mãdent executioni ſaltez pto ipetrato ad bñnficia aut ad littes:pꝰ cãu quo
vono vl nncie Guin Colte quo ad penã nõ pentium: NMõ fo ꝙ ꝑ mãdaruʒ

3h recipi mnlimh
. dlecns o . i/ 3 gal recini s

aplicũ de ꝓuidendo ſuꝑ canonicatu ? pbenda ñ

ad vim ↄpᷣbenſinã reſpectu illoꝝ quibꝰ ſcꝛibitur
dʒ attẽdi tpᷣs date. deʒ reſpectu iuris agedi

cemdsnl nen penll csl i⸗ afficitur pꝛebẽda uacãs uł uacatura quominꝰ col qo oꝛif er Rpto:z iſte ẽ ꝓpᷣus cãus.c. eã te g de
ebn tmertochton che e ine latio alteꝛi facta tencat:lʒ ſecus ſit in receptione Rp. Oñʒ qrit de vi ppꝛehenſiua reſpectu rei ꝓ
il ni ngkece cvon dic nt lon in canonicũ auctoꝛitate apoſtolica facta. nam ex qua ſcꝛibit᷑ æ attẽdit᷑ tpᷣs date: ut ẽ caſus in cle.
cpiani ☛ nideni gnun tali receptione afficitur pꝛebenda nacãs uł naca fin. de ſp. ubi pʒ ꝙ bñnficiũ cꝛcatũ pꝰ datã ſaꝝ
ad ei gomolgiann tura adeo ut nõ tencat collatio alteꝛi facta in. c. nõ ↄpᷣhendit᷑ in his. ¶ Onqʒ q̃ritur de iuribꝰ
Nemtibo Andifiii: in⸗ 4 ſi poſtq. .e.ti. li. Vi. = ſic colligitur d'ia maxia reſcꝛipti reſpectu capacitatis ci⸗ ꝓ quo ſcꝛibif 27
winemie ſti go. —“ inteꝛ receptionem in canonicum z mandatum ut tũc i ceſſat ſurreptio attẽdit᷑ tpᷣs quo reſcꝛiptuʒ
3 c. o. n . .. et⸗ recipiatur. io ex rtex. ꝙ peꝛ mãdat᷑ executiõi:iſte ẽ tex.nõ.iĩ.c. ei cui.j.e.ti. li.
cwee Do 4smten cipiatur Mota teꝛtio ex hoc ⁊ ex tex. ꝙ p nadee vecutiõi: iſte ẽ tex.n .c. ei 8
Fuis noͤſnan⸗ höſutkgnn in mandatũ factum collatoꝛi ut ceꝛte pſone ꝓuide vVi. Sʒ ubi a pꝛinꝰ cõmittit᷑ ſurreptio ↄſideꝛatur
iuſſio Cl at de ceꝛ icio igantur manus colla tẽpus date:⁊ iſte ẽ caſus ĩ.c.ſi eo tpꝛe.de ſptis
o laſu qu 4 4 megrare riuhſir toꝛis 9 beneficio Den enon n 6 facta:et ui H Vi. ſic debes reduceꝛe ad rontordiad illa
ividns . 5qvanco orcin Potn quo minus teneat collatio alteꝛi facta:et ui 20. Vi. . . am illa
ur qun ſrnco.
nmnclaheſn
in.c:40.

4

1

T. g, r F Aane .
.

—„

“
*

ltia:ſʒ ĩ. c. ſi eo tpᷣe ↄmiſit ſurreptionẽ eoipſo qð
impetrauit ſuꝑ bũficio curato n faciẽdo mtioneʒ
8 dfectu etatis. Ex hac ocoꝛdia ſiue theoꝛica cla
re öᷣcidit᷑ unũ dictũ nõbile et quotidianuʒ qð po

.c.ſi ſoli z. c.ſi capło ðᷣ ↄceſ.pbẽ.li.vi.Ex pᷣdẽis
põt ĩifeni ad deciſiõem qõis quã foꝛmauit p̃ gl.ĩ
pn. utrũ iudice ipetrato exnte excõicato tpᷣe date
ualeat reſcꝛiptũ ſi tpᷣe receptõis nõ ẽ excõicatus

D D ma
D Aà „ lees en . 10 S,E*½ Z
N. Natta K.- ſdizt nei n 2 eteame 11 l 2 „ ies . n Aι * *7 4 — 1
¶c pꝛebendis i
crchn⸗
= Icoidun fut
duo capitula qᷓ uidẽtur multũ Sriari. nã ĩ.c.ſi co rit imediate ð quo dᷣm ut plene nõ .iĩ. d. c. ſuꝑ enn ii
tẽpoꝛc ðꝛ ꝙ ſi mãdat᷑ ꝓuideꝛi de bnficio curato .e. Qnʒ ↄſideꝛat᷑ negligetia pꝑtis ĩpetrãtis in nõ in iznninn nhti
nacaturo ⁊ ipetrãs ñ hʒ etatẽ ltimã tpꝛe date. Iʒ utẽdo reſcꝛipto ⁊ dʒ attẽdi tpᷣs poſſibilitatis de . Led antl ſi⸗
eã hẽat tẽpoꝛe uacatiõis bñnficij Hptum è ſurrep quo doʒ ut ĩ.c. pleꝛũqʒ ⁊ ĩ.c.ſi ãt ð de reſcꝛiptis clent ce n
ticiũ i. c. ei cui vr̃ ðᷣcidi oppoſituʒ.nã ibi ðꝛ ꝙ ſi = dixi plene ĩ.c.ut debitꝰ de app.qnʒ Oſideꝛatur Nn ialmnin⸗ 4
mãdatr᷑ ꝓuideri alicui de pbẽda uacatura ⁊ i illa odiũ ipetrãtis:ut in caſu.c.qꝛ fruſtra.de uſu ⁊ at imn cnibi N Gie
eccleſia ſũt uarie ppende qᷓdã diacõał qdã ſacer tẽdẽ tpᷣs pntatõis ut ibi hr. qnʒ attẽdi reſcꝛiptũ Kol tel.
dotał:lʒ tpᷣe date ipetras n hẽat etatẽ ad bnidaʒ circa ipius ꝑpetuationẽ ? attẽdit᷑ tpᷣs citatõis uł cſde me nic in.
pᷣbẽdã ſacerdotalẽ: ſi t̃ ẽ in erate tpꝛc q uacat meliꝰ tpᷣs ichoatiõis de quo dðʒ: ut ĩ.c.graruʒ ⁊ nitmne “ . .
ðᷣbet᷑ ſibi ſaceꝛdotalis: ſʒ dic ut dixi ꝙ ĩ.c.ei cui .c. Iʒ de offi. dele. Ex his appet ꝙ diueꝛſis reſpe ncni/⸗ . D
nõ fuit cõmiſſa aliꝗᷓ ſurreptio: qꝛ ipetrauit in ge ctibus põt ↄſideꝛaꝛi reſcꝛiptũ: ⁊ ĩfiniti pnt accide duln aknir /iue
nẽ nõ faciẽdo mẽtionẽ de pᷣbẽda diacõali uel ſa re caſus ſʒ ſaltẽ ſunt in gñe opᷣhenſibiles ſub ca unaliiijmmuhin
ceꝛdotali: ? iõ ſatis ẽ ꝙ tpᷣe nacatõis ꝛpit ĩ etate ſibus pᷣdẽis.uide in mã bnficiali bo.gl.cũ tex.in oltn nitrn/ſent

glein, aſſigveomtnn

F. nit h Jo. an. Mapa motu ꝓpꝛio mãdat ꝓuide 2Z gl. ↄcludit ꝙ nõ ualet qꝛ dʒ attẽdi tẽpus date P
ri ticio ð bñficio curato nacaturo q qᷣdeʒ ticius doc.hᷣ alꝛ diſtiguũt:dicũt eiʒ ꝙ aur eꝛat iſte noto cdcin h ent
nõ hẽbat etatẽ lrimã tpᷣe date. ſʒ ej hʒ tipꝛe naca rie excõicatus ⁊ ꝓcedit dictũ gl.ar.c. ad ꝓbãdũ ülenkitnhen “
rõis bnficij. dubirat nũqͥ ſibi debeat᷑ illud bnfi de re iudi. ꝙ ſatis mihi plʒ qꝛ a tpᷣe date iĩpꝛimit nitiic ier cllhni .

ciũ curatũ ⁊ dpʒ eſt ꝙ ſic qꝛ motꝰ ꝓpꝛiꝰ excludit
ſurreptionẽ ĩ.c.ſi motu ꝓpᷣo.j.e.ti.li.vi.⁊ ĩ cle.
ſi romanꝰ. e. ri. gꝰ ſatis ẽ ꝙ ſit ĩ etate tpᷣe uacatio
nis bñficij ut ĩ. d. c. ei cui ⁊ ſic reſtrige.c. ſi.eo tẽ
poꝛe ut n ꝓcedat ĩ Eis ↄceſſis motu ꝓpᷣo:qð bñ
nöbio , qrit᷑ de uiribꝰ reſcꝛipti reſpẽu ſurre
prõis ↄmiſſe ⁊ attẽdit᷑ tpᷣs date.nã nõ ẽ iputãdũ
ipetrãti ſi nõ fecit mẽtiõcʒ de his qͥ ñ eꝛãt tpᷣe da
re ⁊ iſte ẽ ꝓpꝛiꝰ cãaus.c.ↄſtitutꝰ de hNep.Qnʒ cõli
deꝛat᷑ iobedſliẽtia ſeu negligẽtia ñ ꝑentis mãdato
aplico ⁊ tẽ ↄſideꝛat᷑ tpᷣs receptõis laruʒ ſeu noti

iuriſditio ſʒ reſcꝛiptũ n repit ſubiectũ habile ad
recipiẽdaʒ iuriſditiõeʒ. Si ãt eꝛat excõicatꝰ ocul
te:⁊ tũc ſi ipetrãs ſcient᷑ ĩpetrauit illũ nõ ualʒ re
ſcꝛiptũ ⁊ h̊ apte tʒ h̊ Jo.an.qð nõbis ꝑpetuo nñ
ſolũ reſpectu hꝰ caſus.Sed põt ĩiferri ad unũ ca
ſum ualde gñalem quẽ poſuit Joa. cal.i. d. c. ad
ꝓbãduʒ:z credo ꝙ hũit fundamẽtuʒ ab iſto dẽo
Jo. an. diẽ eiʒ ibi ꝙ geſta ꝑ iudicẽ excõicatuʒ to
leratũ ĩ fauorẽ ꝑtis nõ tenẽt ſcient᷑ litigantes co
ram oculto excõicato uł ſaltẽ geſta debent rena
crari.Exquo ĩfero ꝙ ſi occultus excõicatus ↄtu

õ
1 iEicrinehnteon
nilii cfurtro gkemnhi
irnotiniafre ,ſridiſ
ii norctiſi aenshpuni
cbecrourrilani unchisſecn⸗
eſtlhepeteeni gnd fuin
Kd Kcſbinfene irme
icceesnoteſi mdne
Uberne gend ciri
d d Ndand

=

tie: qꝛ nõ põt quis dici negligẽs ſeu ĩobediẽs ſi lit tibi ſcicter bnficiũ nõ tʒ collatio ul retracrabi ErNod d oenteüd
ignoꝛat mãdatũ ſupioꝛis:? iſte ẽ cus iſtius.c.h tur qð ẽ ꝑperuo nõ. maxie ad limitatiõem.l.bar Ganddiditdeß
.n. ñ ↄtẽdit᷑ de ualiditare reſcꝛipti nʒ de vi ↄphẽ barius de offi.pᷣto.=.d.c.ad ꝓbandũ. Si vo ĩ HH

ſiua:ſʒ ſolũ ut puniant iſti canonici qͥ nõ ꝑueꝛunt
mãdato aplico:iõ ſolũ ↄſideꝛat᷑ ipᷣs receptõis ad
idẽ.c.i. .de ↄceſ.pbẽ.li.vi.Onʒ ↄſideꝛat᷑ reſcii
prũ reſpẽu ꝑpetuatõis tẽpoꝛis: ⁊ ſi gꝛa ẽ ꝑfca in
ſpto ita ꝙ nõ mãdat᷑ fieꝛi ſʒ eſt féa ⁊ tũc attẽdi
ipᷣs datc.nõ.n.uariat᷑ pᷣmõʒ ex moꝛte ↄcedẽtis
? iſte ẽ caſꝰ nõ. gl.i.c.ſi is cui.e.ti.li.vi.Oñʒ

petrãs ignorabar vʒ reſcriptũ exquo reꝑit᷑ abſo
lutus tpᷣe ꝓceſſus cũ hic nõ agat᷑ de graui piudi
cio:⁊ faẽ dictũ.c.ad ꝓbãdum. 625 gl. in vbo
duxeꝛit ĩ fine.̊ᷣ gl.tangit iudicio meo ↄꝛia ſatis
difficilia ⁊ mie foꝛmał: ſoluunt᷑ ꝑ gl.⁊ maxiĩe iſtat
illud Sꝛiũ ꝙ geſtum S.l. moꝛtuã ẽ nullũ uł ſaltẽ
retractãdũ.gꝰ foꝛtiꝰ ſi ẽ geſtũ legẽ aĩatã.nam

0 Noheſͤniorgvod nonn
Elu
Grl e⸗
i bſfgum mum
Murhiniciſinnncci
9 Pil ceßamrbife

gia nõ ẽ ꝑfca ſʒ mãdat᷑ fieꝛi:æ tũc inſpicit᷑ ipᷣs in pꝛinceps ẽ lex aĩata ĩ fris.ix.q.iij.ipi ſt᷑ ⁊ ĩ aut᷑. grinniſtmein
cohatiõis mãdati.nã ſi ↄmiſſaꝛiꝰ nõ ĩchoauit exe de ↄſulibus ĩ fi.nã qð pꝛicipi placuit legis hʒ ui eei inuni N
qui gꝛaʒ expirat ꝑ moꝛtẽ ↄcedẽtis de qꝰ m dic: goꝛẽ iſti. de iure na.i.F. ſʒ qð pᷣncipi g iſta col im eidttind en
ut plene colligit᷑ ex.d. C. ſi is cui ⁊.c.ſi ſuꝑ gꝛa de latio pape mãdatũ fca debuit eſſe nulla uł ſal ſar zur ietihrmliſ
offi. dele. li. Vi. enio ad ſᷣm pꝛincipale. ſ. ad tẽ ãanullãda nec doc. nr̃i alłꝛ ſoluũt ↄ gl. qᷓi ↄtẽti nennennr i
Rptũ ipetratũ ad lites ĩ quo doʒ ꝙ reſpẽu actio ipiꝰ ſo. qᷓ ĩ Virate ñ ſatiſfac pꝛiis. Mar. ĩ.l. apliꝰ nce i ili pr iuil
nis ſuꝑ qua ipetrat᷑ reſcꝛiptuʒ ĩiſpicit᷑ ts date:ut ff. rẽ ra. ha. dicit ꝙ q ad actꝰ ĩualiditarẽ duriꝰ in neltihitalnf .
in. c. fi. de. p.ubi pʒ q; reſcꝛiptũ nõ extendit᷑ ad agit᷑ cũ lege qᷓ; cũ eiꝰ mĩſtro:ſʒ q ad penã iponẽ ni . iehrenie
lites oꝛtas poſt tpᷣs date. Qnʒ ↄſideꝛat᷑ negligẽ dã duriꝰ agit᷑ cũ miſtro.allłat.l.ſi libeꝛtꝰ. ff.de iu hriiſft kinin

„

tia iudicis nõ ꝓſequtis.j.tpᷣs in pto erpᷣſſuʒ ⁊=

repa.ubi aliẽatio fca ĩ fraudẽ legis nõ tʒ ſʒ hois

attẽdit᷑ tᷣs receptiõis laꝝ qð ĩtelligo qñ ſtatuit
ſibi tennus ꝑ nũeꝝ dieꝝ ſeu mẽſiũ: utputa mãda
tur iudici ut litẽ decidat..tres mẽſes dʒ eĩʒ tũc
attẽdi tpᷣs receptõis haꝝ. ab eo eĩʒ tꝑe ĩicipit cur
rere illud tpᷣs pꝛcfixũ:ut Pbatur in.c.ſupeꝛ.e.el.
.ij. S̊ ð app.in fi.ſecus vẽ ubi apponit᷑ ceꝛtũ tpᷣs
nõ ꝑ numeꝝ dieꝛum. utputa ſi mãdatur cauſa de
cidi uſqʒ ad feſtũ pentecoſtes: quia tunc tps cur

ſic. ? B de. Har. põt ꝓcedeꝛe reſpẽn iudicis ĩfe
rioꝛis ĩhibẽtis alienatiõeʒ rei uł reſpẽu ꝑtis paci
ſcẽtis iuẽ nõ.ĩ.c. rainaldus de teſta.pꝑ In. ⁊ ĩ.l. “ dncni. N ni
fi. C. de re.alic.nõ alie.ſ̊ reſpen mãdati pᷣncipis H N
nõ vꝛ d ſuũ ꝓcedeꝛe.nã ut nõ. diẽ Inn.i.c. fi. echole
de accu. quẽadmõʒ alienatio ẽ nulla attentata co
tra legem moꝛtuam ita ſi eſt attentata cõtra pce
prũ pape qui eſt lex aĩata in tenis ad idẽ qð ipᷣe

. nten Wurg⸗
inn

à

H-5 .. ſ Iy

öicans peeiit cici glegr c, gd i
. luch. ſans mihi Phra tpe are a
ieſirnigſotnan a dn
irzanrg . neli ͤnh e
ehagen Jo. n . nöbis hemo f
ichean blaſis Gag oͤt ifmn ad mi
ilie gialan que oſtt Jor cl id cag
õ fundmenz ab iſio deo
n et czddi geap imice röſcamz o
ti ifmmre gis no rena ſüeni iigenes co
nocilto ecdicno wiſalte geln cbent rena
. Crapo icno g ſioccilunseams atn
Uibi ſcierer vnficid do coland Rtoraendi
r gd s pyemo made d inſundan der
mmns deoff o 14. d omdi. D i
mis ignonibal ſ̃ reſenpii aano eni pi
ns ie peeſis c̃ he no gn ce en bli
e ſitdiaũ cad pbidim. n glin ſbe
nitife glimngt ilno neo zin ſins
ciia ? nie fomal ſoluumi , Aler nare i
iigihn l nom e nli ,i
ntig m egei i ⸗
z Er atn i tris i. iiſ ipi Keſune
c e d. Pci locit egohzi
oſlbus if nd ao picpi pcn

., „ .
3 owve miͦdatdfan debnit eſſe inl
chtre Goc. nii a⸗ ſoni 3 g i i
ech daci iei 6 inaldirni Cnd

imes.
mlia idu

õ 3f ra- Pα αι .

n.

nõ ĩ. d. c. rainaldus. ubi dicit ꝙ ſi papa mãdat ali
cui pᷣlato ut ↄfeꝛat aliqðᷣ bnficiũ uł ut nõ alienet
nõ tʒ geſtũ Z mandatũ ſuuʒ ſʒ uide hoc ꝓbari in
Kc ueꝛitatis de do. æ otu. in fi. uide ẽt Jo. an. i. c.
ↄſtitutꝰ.j.de ↄceſ.prebẽ. ubi vꝛ apte ſentire ꝙ ſi
papa mãadat collatoꝛi ne ↄfeꝛat nõ ualʒ collatio =
ḧ ꝓbo pꝑ.c. ut nrʒ s de appel. ad idæe. c.ſi ſoli =z. c.
ſi caplo de ↄceſ.pꝛebẽ.li.vi.ubi collatio fea otra
mãdatuʒ executoꝛis pape nõ tʒ.foꝛtius gꝰ ſi ẽ fea
g mãdatũ pape.ad idẽ bona gl.in.c.ſi eo ipᷣe de

elec. li. vi. Vn ꝓ coꝛdia diceꝛem ſic . aut papa
5 directe madat collatoꝛi ne ↄfeꝛat ceꝛtũ bnficiuʒ ⸗

nõ iz collatio in Zꝛiũ attentata ꝑ iura 2= rõnes ſu
pius alł.qnʒ papa madat nit ↄfeꝛat titio ⁊ ille otu
lit ſempꝛonio.⁊ ſubdiſtigue aut mãdatariꝰ nõ ha

bebat al poteſtatẽ ofeꝛedi ſʒ recipir poteſtateʒ ex

iſto mãdato clarificato ? tũc nõ tʒ actꝰ niſi ſeꝛuet
foꝛma mandati ad h̊.c ueneꝛabili de offi. delega.
⁊7. c.cũ dilecta de Næp.=.l.diligẽteꝛ. ff. mã. Si vo
mãdatarius al. hẽbat ptatem ⁊ tũc tenet qð fac õ
mãdatũ nõ ex põtate delegata ſʒ ex põtate oꝛdia
ria quã hẽbat.⁊ iſte eſt ꝓprius cãus iſtius.c.⁊ ui
de gl.nõ.ĩ cle.i.de iurepa.? ẽ rõ diueꝛſitatis.naʒ
p mãdatũ factũ ut titio ↄfeꝛat nõ ĩtendit pꝛĩceps
mãdatario põtatẽ aufene pfeꝛẽdi ſeu põtatẽ oꝛdi
ndi ad exeꝛcitiũ illiꝰ actus ſy punicdus eſt qꝛ nõ
obſeꝛuauit mãdatũ pꝛincipis:ſecus aũt eſt ſi dire
cte ſibi pcipit ne cetũ quid faciat.tũc.n.nõ tʒ ac
tus:q; vr̃ tũc ſibi aufene põtatem exeꝛcẽdi actũ:
⁊ ſi diceꝛes nõne ſi mãdat: ut cõfeꝛat iſti tacite ꝓ
hibet ne ↄfeꝛat alte:i:ut ĩ.l.cũ ita.ff. de cõdi.⁊ de
mõ.dico ꝙ iſtud ẽ mãdarũ idirectum qð non au
fet põtatẽ ał opctentẽ mãdatario:ut pbatur h̊ z2
clarius in. d. c. ſi ſoli. æ peꝛ h̊ reſtringit᷑ æ declarat
intellectus iſtius. c.? p̊ norabis. nam pnt adduci
ad multa ſimilia:quod nota bene.
E multa Famoſuz ⁊ utile eſt 7
8 *boc itendit hns ꝑſona
tũ ul bnficium cuꝛatuʒ ſi ſo tale receꝑit
nacat pꝛimũ qð ſi retine:c ↄtẽdeꝛet ẽt fo pꝛiuabit
hᷣpꝰ. Is ad qnẽ ſpcctat bnficij curati collatio li
cite cõfert ſtatim cũ iſtitutus aliud recepit: ⁊ ſi.7.
ſex mẽſes nõ ofeꝛat denoluit᷑ ad alium collatio 7
alit punit h fo cũ ſublimibꝰ c latis pſonis circa
plalitatẽ bnficioꝝ ĩcõpatibiliũ ſolus papa diſpen
ſat h teꝛtio Et in pꝰ narrat ius antiquũ:fo ſubij
cit nouũ ibi pnti. Al põt diuidi in tres ptes put
nident᷑ trig dea: s ibi is ad quẽ.t᷑tiũ ibi circa ſub
ð p ꝙ lareꝛanẽſe ↄciliũ emanauit ex
ia ſiue ꝓuidẽtia qᷓtenꝰ ꝓhibuit candẽ
pſonã adipiſci ples dignitates uł ecclas curatas.
nã piilli puiſionẽ melius deſeꝛuit᷑ eccliis:auaritie
nitiũ opᷣmit: faciliꝰ puidet᷑ paupꝑibus.clicis ⁊ aĩa
ruʒ piculis ſupueni. ac mã diſſołonis tollit᷑ meꝛi
to dicit tex. ꝙ emanauit ex mlia ꝓuidẽtia:5 loqui
tur de caplo: qꝛ nõnulli de cleꝛicis nõ reſidẽtibꝰ
ſy qꝛ illud ociliũ nõ apponebat penã ipo facto ñ
pꝛoducebat maximũ fructũ quare cmanauit poſt

mõʒ hec pꝛoniſio ubi imponitur pena ipſo facto:
it patz in litteꝛa ¶ õ fo Wi nullus aut rarus

e

21 ℳ v rmIlaus

Th .7 ti⸗

—

— 8 — —
— 92ιαι να rHn ι 6

pꝛebendis

ꝙ ↄſtitutio nõ dʒ edi niſi ꝓducat magnũ fructũ
iõ dicit tex. ꝙ lex dʒ eſſe neceſſaria = utił.iiij. diſ.

eꝛit ãt lex:⁊ iõ dʒ lex eſſe de dubio:2 idẽ debẽt fa

ceꝛe repetẽtes cũ ponũt qõnes ne diſi putet de ceꝛ
ro ⁊ nullus fructus ide ꝓueniat. Sũt eiʒz adinuè
te diſputatiões = repetitiões ut dubia ĩ iure clare
ſcqt ꝑ exeꝛcitiũ ⁊ młiplicatiõem magiſtroꝝ:quia
qð a plibus queꝛit᷑ faciliꝰ iucnitxx.di. c fi. vnde
papa ſepe deꝛidet ↄſulẽteʒ de idubiis in.c.cũ ĩ in
re g de elcc.⁊ de offi·qele.cũ in iurc ⁊ i. c.rurſꝰ
qui cle. k vo.cũ fi¶ ¶ Mõ ttio ar. optimũ a pꝛio
lr̃e ꝙ ſi bns bñficiũ nõ curatũ recipit ſʒ curatnʒ
nõ uacat pꝛimũ ipo fco ẽt ſi pꝛimũ reqrat reſidẽ
tiã.nã iſte tcx. requirit ꝙ pᷣmũ bñficiũ ſit curatũ
ſiẽ fʒ:⁊ lʒ aliq uolueꝛũt oppoſitũ.pꝛimũ tñ dᷓ ẽ
ucꝛius ⁊ ẽ cõius:ar.iĩ.c.q̃lis.xxv.di.⁊.l.cuʒ pᷣtoꝛ
ff. de iudi. æ dixi plenc ĩ. c.fi. ð cle.n reſi. ¶ Nõ
ibi libeꝛe ↄfeꝛat ꝙ; is ad quẽ ſpectat collatio pmi
bñficij põt illud ↄfeꝛꝛe ſine req̃ſitiõe alicuiꝰ:unde
nõ tenetur ẽt reuocare poſſeſſoꝛc nec ſpectare li
cẽtiaʒ ab epo. hoc eiʒ ipoꝛtat ueꝛbũ libeꝛc nõ eim
eſſet libeꝛtas ſi aliũ heꝛct rcqreꝛe: æ ita ↄcludunt
cõiteꝛ doc. Et ꝓ h̊ nide bonũ tex.cũ dẽis doc.in
c.lʒ eps.j.c.ti.li.vi.⁊ nõbis ſemꝑ pᷣdẽa ꝓ ſigni
ficato hꝰ neꝛbi libeꝛc:poſſeſſiõcʒ tn nõ dʒ tradeꝛe
poſſeſſoꝛe nõ uocato:ut ĩ dẽo.c.lłʒ qð t limita ut
nõ. ibi ⁊ ĩ. c.oꝛdinarij.de offi.oꝛ.li.vi¶Motra
ibi hoc idẽ in ꝑſonatibꝰ æc: ꝙ ꝑſonatus ⁊ digni
tates hic ſumunt᷑ ut ſynonyma ⁊ idẽ ĩpoꝛtãtia in
ſubſtãtia.nã s in pꝛin feceꝛat mẽtiõcʒ de dignita
tibus in. v. hoc ideʒ appellar dignitates ꝑſonatꝰ:

è=òM 9 7 luranaje rma nain
26.

„₰

⁊ an in vitate h̊ diffeꝛũt iteꝛ ſe ⁊ qualꝛ cognoſca

tur dignitates z pſonatꝰ enj l 4 Pin
v. addẽtes ꝙ in eadẽ ecchia nullus poi bie plu
res dignitates ſcu ꝑſonatꝰ: æ dic ideʒ ĩ diueꝛf ut
pʒ ex pccdẽtibus in tcx. ⁊ ĩ. c.qꝛ nõnulli pall.= in
c.quduʒ el.ij.de elec.æ nõ.i.c.i.de ↄſue.lib.vi.
Sʒ hic dixit de eadẽ ecclia ad maioꝛc exageꝛatio
nẽ ſeu aggrauatioõeʒ q̃ſi odioſius ſit hr̃e in eadeʒ
ecclia qꝙ; in diuerſis:⁊ iõ dixit hic egi.quẽ ſcquũ
tur cõiteꝛ hic doc. nõbile neꝛbũ /qð ſi diſpẽſat cũ
aliquo ut poſſit ↄſequi duas dignitates ſen pſo
natꝰ: ĩtelligit ut hẽat in diueꝛſis ecchis nõ ĩ eadẽ
qd ſatis plʒ:qꝛ cũ mã iſta ſit odioſa debemꝰ cape

itellectũ minꝰ iuri exoſuʒ in. c.i =. ij. de fi. pſby. li.

de elec.li.vi¶ Hõ ĩ. v. circa ſublimes ꝙ nobi
les ſen ſublimes ꝑſone nõ repꝛobant᷑ ab cccła qͥn
imo honoꝛant᷑ in collatiõibus bnficioꝝ ⁊ dic ſub
limes.i.nõbiles qſi ð alios cleuati ſen õ limẽ po
ſiti. Et nõ bñ ꝙ pſone lr̃ate equiꝑant᷑ nobilibꝰ:⸗
ſic dʒ ecchia honoꝛarc pſonas lr̃atas:nõ ſolũ vVbo
ſ et facto ut ſubneniẽdo cis pĩguius de redditi
bus ecclcſie pᷣaliis minꝰ lr̃atis:⁊ hoc nõ ꝓuenit
ex alio niſi qꝛ ſcia ꝓdeſt nedũ hnti ſʒ ẽt toti uni
neꝛſali eccie. nã oꝛbis ſine litteꝛatis regi nõ poſ
ſet:ut in aut᷑ habita C. nc fi. pꝛo pa. = oalibi dicit
tex. ꝙ eccleſia uniueꝛſalis ad modum ad ſui regi
men indiget uiris litteꝛatis in c. cũ cx eo.de elec.

li. vi. Et pꝛopte: hanc cauſam eccleſia diſpenſat
f:

Vi. ⁊.c.ꝙ dilecto de oſan.⸗ affin. facit. c. ſtatutnʒ

X-⸗ P lara⸗ — abel. iPrre

V=Hl , aboſf damd. Prnou- zeaet

.
Ca, T 4.10 Aas ſyj Acyj iſdna

Se pꝛebendis

cũ uolẽtibus ire ad ſtudiũ lr̃aꝝ ut poſſit ſe abſen
tare ab eccleſijs ẽt curatis ꝑ ſeptẽniũ:⁊ utx nõ te
neant᷑ ĩiteri ꝓmoueri ad ſacerdoriũ:ut ĩ.d.c.ꝰ ex
eo. = ꝑ hãc ↄſiderationẽ ⁊ mlias alias cõit᷑ doc.
cõcludũt in.c.penul.de magi/ꝙ ꝛeligioſus de li
centia ſui pꝛelati põr ꝓmoneri ad officiũ docẽdi
