ſepe ſe uitijs ingerunt:et mentiuntur ſe eſſe uirtu
teg:de quo nide pulchrum tex.in.c.ſepe.xli di.
6 ftio ꝙ omnes religioſi compꝛehendũtur
Lappellatõe regularium. cum enim iſte tex.faciat ge
neꝛaliteꝛ mentionẽ de regularibus tex.in.c. ſuper
ſpecula.ifra eo.iſtũ in effectu refeꝛẽs appellat eos
religioſos vnde dico ꝙ oẽs habẽtes regulam ap
pꝛobatã peꝛ quã ꝓmittũt tria ſubſtantialia religio
nis. dicuntur regulares ꝓpꝛie ⁊ religioſi: iſta vo
tria nõ ꝓmittẽs: nõ dicũtur ꝓpꝛie regulares uel
religioſi:de quo uide glo.nõ.in cle.i.de reli.do.⁊
ĩ cle.pe.de ſen excõi.⁊ qð dixi ſuꝑ Nica de regła
H quurto ibi ad legẽdas ⁊ tene mẽti ꝙ uer
bum legeꝛe neduʒ ↄuenit ſcholaribus ſed ẽt doc.
ꝓbat᷑ pꝛimũ hic iũcto.d.c.ſupeꝛ ſpecula.infra eo.
nam hic utitur ueꝛbo legeꝛe ⁊ in c. ſupeꝛ ſpecula.
ubi recitat᷑ tenoꝛ huius.c. uni᷑ ueꝛbo aucſire ⁊ ſtu
deꝛe.fm.ſ.ꝙ ↄueniat 3e in cle. i. de magi.

⁊ in.l.ij. ff. de oꝛi.iuris.¶ Ex quo decidi põt.q.

an qiſpoitio loquẽs de legentibus hẽat locum in

ſcholaribus:⁊ ꝓfecto ex pꝛopꝛio ſignificato uoca
buli dom ẽ ꝙ ſic:⁊ facit qð nõ. Jo.an. in regula
cũ quid ꝓbibet᷑ de re.iuꝛis li.vi.ĩ meꝛcu.ſʒ ꝓpteꝛ
cõeʒ uſuʒ loqñdi qui dʒ attẽdi ĩ omni diſpoĩtione
ut ĩ. l. labeo. ff·de ſupel.le.⁊=.lilibꝛaꝝ. .qð tamen
caſſius.ff. de lega.iij.notat Mar.in.l.oẽs populi
ff.de iuſ.⁊ iure.gl.in.c. nõnulli de reſcꝛip.⁊ doc.
i.c.olim de vbo.ſigni.diceꝛẽ legẽtes magiſtꝛaliteꝛ
dũtaxat icludi.¶ Mõ quinto ibi uiri ſpũales: ꝙ
oẽs regłares ⁊ religioſi dicunt᷑ niri ſpũales.qꝛ de
bẽt magis uiuẽ ſʒ ſpiritũ qᷓ; ᷣm carnẽ.nec dñt in
nolui actionibꝰ mũdanis ⁊? carnalibꝰ. facit ad id
qð dixi ſuꝑ Rica. Mota ſexto ꝙ delictum uni
cũ qnqʒ punitur duplꝛ ut pʒ h̊ in fi:⁊ h̊ qꝛ quelʒ
p ſe nõ ſufficiebat ad p uiõ quod le. ⁊æ nõ in.c.ac
ſi clerici ð iudi ð ſeptimo/ꝙ per iſta uerba
talis ſit excõicatus ab oĩbus euiteĩ ꝓfert᷑ ipᷣo iure
excõicatio ut colligitur hic iũcto.c.ſuꝑ ſpccła.j.

eo hoc uerũ niſi talia ꝓferantur a iure habente
ptãtem excõicandi quid autem ſi ꝓferãtur ab hoĩe
diſtingue ꝓut in ſili nõ in.c.i.de iudi. uero
nũquid p̃ᷣlatus citra papã poſſit diſpenſare õ iſtã
ↄſtitutionẽ puto ꝙ nõ:tũ qꝛ h.c. fuit editum ĩ cõ
cilio generali: qð nullus citra papam diſpenſat
et ſi ſit legatus apoſtolicus:ut in.c.dilectus de pᷣ
ben.nõ gl.in.c.dilecti de elec.⁊ in cle.i:de ele.tũ

CMe qꝛ ꝛegulaꝛiter iferioꝛ nõ diſpenſat contꝛa canoneʒ

ubi nõ reꝑitur diſpenſatio ꝑmiſſa:ut in.c.dilectus

de tpᷣe oꝛdi.æ qð nõ.in.c.ac ſi cleꝛiri.S. de adulie

rijs ubi plene dixi de iudi.iũ qꝛ tex.hic utit᷑ vbo
oĩo:qð ur᷑ excludere diſpẽſatiõeʒ ad hoc quod no
tat gl. in ele. ut hi qͥ de eta.⁊ qtlita. In glĩ uer. nł
lo mõ que ẽ Seso aneo nũquid ſtudium
maxime extꝛa clauſtꝛum ſit ꝛeligioſis ꝓhibitũ tex.
iſte inuit ꝙ nõ:cum ſolũ eis ꝓhibeat duas ſcienti
as.ſ.phiſicã ⁊ legem ciuilem.ſ.mundanã ergo ali
as uidetur ꝑmitteꝛe:ar.c.nõne de pᷣſũp.ad idem
alle.c. ut ꝑiculoſa.j.e.li.vi.ubi ĩponit᷑ pena religi
onis ſi exeunt clauſtrum cã ueiẽdi ad ſtudium ſin
licẽtia pꝛelatorum:unde cum licentia pꝛelatorum
ille tex permittit hoc ⁊ beñ facit cle.ne i agro de
ſtatu ꝛegu. ꝓpe fin.v.rurſus:ubi dicitur ꝙ ad h̊
ut ipſis monachis uia oppoꝛtuna i ſcia proficien
di nõ deſit debet tẽri magẽ in monaſterio qui eoſ
inſtruat in primitiuis ſciẽtijs diligẽter ⁊ ꝙ ſtudiũ
ↄueniat ꝛeligioni uide plene per Jo.an.i.c.ſane
de ꝛegula.⁊ ibi dixi:doc.ẽt hic ⁊ in.c ſuper ſpecu
la.ↄcludunt ꝙ decꝛeta ⁊ theologiam poſſunt reli
gioſi ſtudeꝛe que ſũt ſcie pieratis:dicit m Jo.an.
ꝙ magis ↄſuleret ut maneꝛẽt in eoꝝ clauſtꝛo: qꝛ
ſepe ex ſcia itumeſcunt ⁊ inſurgunt contꝛa eoꝛum
abbates illos accuſando ⁊? multa damna ex hoc ꝓ
neniunt monaſterio. Ego fateoꝛ.ꝙ h̊ ⁊ ſimilia ſe
pe contingunt ex ſcientia n bene digeſta tñ ex ſcia
bene precepta multa ifinita bona ꝓueniunt ecclie
ẽt uli que ad ſui regimen idiget ꝑmaxie uiris lr̃a
tis ut dicit tex.in.c.cum ex eo de elec.li.vVi.⁊ deꝰ
dixit per pꝛophetam quia tu ſcientiam repuliſti et

ego te repellam ne fungaris ſacerdotio ⁊ trãſũpti

ue habetur in. c. niſi cum pridem de renũl? Hye
ronimus ad ruſticum monachum inquit. Si cle
ricatus titulat deſideriuʒ diſcas quid poſſis doce
re ne ſis miles ante qᷓ; tyro ne prius magiſter an
teqᷓ; diſcipulus: mihi placet ut ſancrorum docto
rum habeas contubernium.nec ipſe te doceas z
abſqʒ docto re ingrediaris niam quam nunquam
ingꝛeſſus es ut habetur.xvi.q.i.ſi clericatus ⁊ ali
bi ad eundem. Longo tempoꝛe diſce que poſtmo
dum doceas ⁊c̃.ea.cauſa ⁊ que. ſic uiue per que
patet ꝙ non ſolum addiſcere ſed etiam docere li
citum eſt ꝛeligioſis:dummodo ad officium docen
di aſſumantur per habentes poteſtatem: ut no
tant doc.in.capitu.quia nonnulli de magiſ. nam
hoc ſtudium addiſcendi æ docendi in.ſcientijs pi
etatiſ priuilegiatum eſt ut in capitulo fi.de magiſ.
Tertio quero quid ſi ꝛeligioſus exit clauſtrum et
tamen non niſitat ſcholas.ſed ſibiipſi legit uel ſiu
det in ſcientijs hic pꝛobibitis.ſol.dicit h Inn.ꝙ

„ 2 . — ——— —☛☚
Wnz; ⸗pwes C n, A.= I12 l dleg ſi V A. ſp Iapi =legen 69 Noa . la, —r,, ſir . 7d., 2.

VrL r , a ireyrt Jw Lenrle

V tNi& naxe ITrſtu. r phlur dlacpoſcf

— . . .
ſr dAce Arſtc:d „₰ clox

1

ole gi⸗

ſuli * lazit Inis aphibec

.

erie it⸗ aſtsnt , iz e ſrrlas

–— ba,. Fan — ei⸗ e n ſer phabun A rA AA ð

N Per

M. e r, 1 wounct „ α dle grch 4 —

1n gen S☛.

..

2—☛

—

S⸗

¶ Me cleꝛi. ! ma.

nihilominus ĩcidit in penã hꝰ.c.qð puto viſſimũ
qꝛ texiſie ad penã icurrendã nõ reqͥrit ſcholaruʒ
uiſitationem:ſʒ ſolũ ꝙ exiueꝛit clauſtrũ cã audien
di leges uł phiſicã: æ nõ redieꝛit ifra duos mẽſes
q̃re plus puto ꝙ etiaʒ ſibiipſi nõ legat neqʒ ſtude
at in his ꝓhibitis: ex quo mm exiuit hac de canſa
7 nõ redieꝛit infra duos mẽſes incidit in hanc pe
nam:qꝛ vᷣba huius.c.aliud nõ expoſcunt: ad hoc
adduco qð le.⁊ nõ in.c.i.pꝛope fi.de homi.li:vi.
maxime iũcta gl.que ẽ ſuꝑ vᷣbo mãdaueꝛit: ubi ex
ſolo mãdato quis punit᷑ lic; mandatũ non habue
ꝛit effectũ: nec ſufficit reuocare mandatuʒ ex poſt
fco.ad idẽ bo.tex:iũcta glo.ĩ cle.ne in agro..qꝛ
ueꝛo ſuꝑ uer.ipſo facto.ueꝛſi.ꝙ ſi:ubi quis incur
rit penam eo ipſo quo quis exit clauſtrum ur uiſi
tet curiam pꝛincipis cauſa dãnificandi monaſteri
um:lʒ effectus non fueꝛi ſubſecutus:facit.l.ſiquis
non dicã rapẽ.C. de epi.⁊ cle i.⁊.l.is qui cum te
lo.C.de ſica.⁊ peꝛ hoc ⁊ iſtum tex.puto ꝙ ſiquis
exiuit clauſtrũ nõ cauſa audiendi has ſcientias int
dictas:ſed ꝓpteꝛ alias peꝛmiſſas uel aliã honeſtã
cãm:licet poſtea ſtudeat in iſtis ꝓhibitis nõ incur
rit hanc penam.ſaltem cũ non ſtat ex mõaſteriuʒ
ꝓpteꝛ iſtas ſcientias ꝓhibitas drincipaliteꝛ ſed ꝓ
preꝛ aliam cãm honeſtam:⁊ hoc puto ueriſſmum
q̃cquid ſentiãt doc.in dicto.c.ſuꝑ ſpecula.ubi di
cã. nam iſte tex. ⁊ ille fundat ſe ad penam incurrẽ
dam ſupeꝛ iſtis duobus.ſ.quando exiuit clauſtrũ
Irem ꝓpteꝛ audiendas ſeu lcgendas has ſcietiaſ
ꝓhibitas:⁊ cũ ſumus in penalibus non debemꝰ
ꝛecedeꝛe a ueꝛbis:maxime ubi imponitur pena ip
ſo iu:e:ad h.c.cũ ex eo.de elec.iuncto.c. peꝛpetue
eo. ti.li.vj.facit qdð nõ. Jo.an in ꝛegula iu penis
de ꝛc·iur li.vj.in mercu.nec dʒ pena excedẽ caſũ
ꝓpriũ:ut dic tex de peni.di.i.. pene.nec ẽt ſub
eſt eadẽ 25:qꝛ foꝛtius peccat qui exijt clauſtrũ prĩ
cipaliteꝛ ꝓpteꝛ ꝛem ꝓhibitam ꝙ; qui exiuit ꝓpteꝛ
ꝛem honeſtam.æ principaliteꝛ detinet pꝛopter reʒ
ipſam honeſtam:licet incidenteꝛ attemet ꝛem ꝓbi
bitam:facit qð nõ.in dicta cle.ne in agꝛo in gl. pᷣ
alle. æ ad h̊ͥ nẽo in hac mã adueꝛtit dicã in dẽo. c.
ſuꝑ ſpecła.ubi doc. tangunt qõnẽ de ꝛeligioſo ſtu
dente ius ciuile in cameꝛa an incidat in penam.
Quarto queꝛo an iſte tex. hẽat locũ i uonente
intrare ꝛeligionẽ:qui tamẽ adhuc non iutrauu.ſo
lu. Jo.an. poſt De.ur uelle ꝙ ſic:pꝛo hoc facit
iſte tex.ibi poſt uotum ꝛcligionls poſt facta in ali
quo loco ꝛeligioſo ꝓfeſſionẽ ⁊c. unde uidet᷑ quod
libet ꝑ ſe ſufficeꝛe ad penã incurrendã. Item facit
Fm eos:quia ex uoto qꝙᷓtuʒ ad deu ʒ eligioſus eſt
2„ iimendum eſt ne ꝓpteꝛ hoc ꝛetardetur a noto:
ar. S. de uoto lr̃aturã ⁊.c.ꝑ tuas. Dꝛetca ꝛeligio
ſus põt dici:ex quo ad ſeculũ ꝛedire nõ põt.Ego
puto hoc ꝓcedeꝛe qñ occaſiõe uoti iã intrauerat
religionẽ:licʒ adhuc ꝓfeſſionẽ non fecerit.⁊ hoc
inuit la dum ꝛeqrit exitũ a clauſtro:ſecus eꝛgo ſi
adhuc non ĩtrauerat monaſteriũ quia tunc ueꝛba
tex. ad iſtum explicari nõ poſſunt.dicit tũ Joan.
an. hoc.c.hẽe locũ in ꝓfeſſo tacite uł expꝛeſſe.aꝛ.
capꝰ.ut periculoſa.infra eo.li.vj.quod ſatis mi

6

hi placet:qꝛ uerba nõ reſiſtũt:⁊ in utriſqʒ eadem
eſt ratio ¶ Quinto queritur an hodie expectetur
lapſus iſtorum duorum menſium. Inn. ꝙ non in

c.ſuper ſpecula. infra.eo. Jo. an. contꝛa de quo
dicetuꝛ ibi:? hoc ultimo puto ueꝛius¶ Uenio

nunc ad gl.quam i hoc ultimo ꝛeſeꝛuaui:quia po
nit mãm oio ſeperatam a mã intꝛinſeca.c. Inſtat
enim pꝛincipalite an pꝛetextu bõi futuꝛi ſu malũ
committendum ſeu ꝛes pꝛohibita artendenda/ uið
tuꝛ enim quod non peꝛ iſtum tex.quia pꝛetexiu be
ne tꝛactandi negocia eccleſiaſtica.uel curandi lan
guentium coꝛpoꝛa non pemittit y wonn il
liciram.ſ.leges ⁊ phiſicam audire n contrari
um oppo.de aliquibus iuribus:⁊ tandem ſoluit
ut patet in ea ? loquitur aliquantulum intricate.
Jo. an.poſt Hoſti.clarius diſtiguit ſic quod aut
malum quod compenſatuꝛ eſt malum ex lege diui
na:⁊ tunc non admittitur compenſatio aut ex le
ge canonica:⁊ tunc ↄpenſari põt aucte pape:cum
poſſit tolleꝛe malum quod conſtitutio induxit.facẽ
qõ le.æ nõ.in.c.ꝓpoſuit de conceſ.pꝛcben.⁊ de
uoto.c.i.⁊z.c.magne.⁊.c.⁊ ſi.xpᷣus de iureiuran.
cum ſimilibus.⁊ ſic poſſunt ad cõcoꝛdiam ꝛcduci
iura ſuꝑius alle:tu potes ſic diſtingueꝛe latius:
aut queritur nunquid debeat admitti ↄpenſatio ĩ
diueꝛſis peꝛſonis. aut in eadeʒ. primo caſu dic ꝙ;
non debet quis cõmitteꝛe malum: ut alius cuitet
maius malum. uel ut conſequatur bonum ſpiritu
ale uel coꝛpoꝛale.quia non debet quis impendeꝛe
animam ſuam cõmodis alienis. ad hoc uide glo.
nõ.xiiij.di.in ſũma.⁊.c.i.facit.c. nequis.xxij.q ij
2.c.ſuꝑ eo.de uſuris.⁊.xiiij.q.v.multi ſine pecca
to niſi ſuꝑioris auctoritæ& ad hoc habentis pote
ſtatem aliud indulgeat facit.c.quod pꝛedeceſſoꝛ.
xj.q.iij C¶ Secundo caſu ſubdiſtingus aut queri
tur nũquid poſſit ↄmitteiꝛe malũ:ut ipſe idem cui
tet maius malũ. aut ut coſequatur aliquod bonũ
primo caſu dic ꝙ in iure non ẽ daꝛe ꝑplexitatem
.ſ. ut quis ſit inteꝛ duo mala conſtituius:ita ꝙ al
terum euitaꝛe non poſſit de quo ꝑ gl.nõ.xiij.di.
in ſumma:ſed quo ad fatuam opi.⁊ ſcrupuloſam
conſcientiam quis dicitur peꝛplexus:quo caſu cõ
ſulitur ur committat minus maluʒ:ut cuitetur ma
ius.ſic intellige.c.duo mala:æ quod ibi nõ.xiij.
di.⁊.c.ſiquidem uerius.xxxiij.q.ij.ſecundo caſu
non licʒ pᷣtextu boni cõmitteꝛe malũ ut hic ⁊ i.d.
.c.multi ſiue ſit malum de iure diuino:ſiue de iur
poſitino niſi ſuperioris aucioritas ad hꝰ poteſta
tem habentis excuſet:ut.c.gaudemus ⁊.c q;to ð
dinoꝛ. ut ẽ uideꝛe omni die cum peꝛ diſpenſatioõcʒ
ꝛeceditur a iure poſitiuo:æ qnqʒ a diuino:in caſu
ꝑmiſſo iuxta nõ.in capꝰ cum ad monaſterium de
ſtatu ꝛegu.⁊ in.c.inotuit de elec.ſed tunc nirtute
diſpenſationis illud ꝓhibitum non ẽ malum ⁊ ꝑ
hoc habes expeditam mãm c. ⸗

Ed nec Cleꝛicus geneꝛalis pꝛo

curatoꝛ ut iuſticiariꝰ pn
cipis ſecularis deponendus eſt: ⁊ ſi reli
gioſus eſt:grauius puniet᷑:ita cõmuniteꝛ ſũmatur

Itiſerr binr ba⸗
nele numi Iuit
ſtimrß Mn
irunñ gotii icl ale
eboc lan ad pleninst
bi. ter m in. . c ci een
ad idori; loc, eni an
ciü leici apud papaz a
platus. nl i.c., nenera
ſi ſüͦt le. nos loqnni
iudicio ſeulari nnlt p
ociũ laici:ßj nide qo⸗
ſuid in iuſticia erecenda de
nom: ut uni negocium p
dei ſc. ac g ale oꝛ
nupro ubichcus ur plann
Pis ſecularis eriz in ci cer
rics genenglis officiali

inrtile ter iüͦcto iſo ſy

mmeimn cleico. nr ſienn
Gcionnl d mandati
inle de iur.om in.
li gloͤde in ite. reſti ?
Ppdio ſno.? uige de bac

1 tciuci. (Sne n;
8

aut ex
Dhen uni pör apie Wre
lcninn ctut fil
oneeſ puben e ge
1ce ſenyus geſmneinnn,
onr ad cöcordian renei
csſccſingver ringe
tbaralnin pntroj
auz nimd ali e
malum ut alus auier
netur bonumn ſpinitn
0 Aer anig inbencene
Aenis ACdeg.
1tact Maniso
Pii N.moin ſneeten
fitms ad hoc habends dore
facitc gnod pueteeeſon.
Cain ſubdiſingveann gveri
iner nalüim ipſeinn gui
r oſequator alvoc bori
ure non e dane pplumnen
vmnls conſtinnsin l
ſtcde do glno id.
fanan chis anuſſin
cmr peylelns id in
wirms tmalizun ulnm ni
wnilnt aurd bi u
lius niſq iſen lit
ininerniind
un ceine Gum.
is eofims 4) ſe

Crius uſi
⸗ uant
a⸗ aliteli

6d
n mn eſünau

4

Huncei

A. r
. ir: id CEE

ſed ego ĩtelligo tex.in pẽa excõcationis ⁊ nõ dᷣpo
ſitionis ut.j.dicã:diuidit᷑.nã pᷣmo ponit ꝓbibitio
nẽé.·fo ꝑenã tranſgredientium.ibi ſiquis lautem
6 prio ⁊ rene menti/ꝙ ſicut clericus uel reli
gioſus nõ põt eẽ ꝓcuratoꝛ laici:ita nec officialis
R pncipis ſecularis in iuſticia exercenda. Ex quo
infero ſi nõ põt eẽ officialis in iuſticia exercenda
foꝛtius nõ poterit aliud officiũ ſeculare obtinere.
ar.ĩ auẽ. multo magis.C. de epi.⁊ cle.⁊.c.cũ ĩ cũ
ctis. de elec. æ.xxiij.q.viij rephenſibile.nã ſũmuʒ
bonũ in rebꝰ eſt iuſticiã colere.xij.q.ij.cuʒ deuo
TPThe- tiſſimã. 6. 7 ꝙ data paritate delicti grauiꝰ
nenit puniendus religioſus ꝙ; clericus ſecularis:
dʒ.n. religioſus tanꝙᷓ in ſtatu ꝑfectionis nõ ſoluʒ
a netitis:ſed etiaʒ a quibuſdã licitis abſtinere fᷣm
Jo an. all.xj.q.i.aliud de pe.di.i.aliud¶ Aduer
te hoc ꝓcedit ubi religioſus peccaꝛet ex comtemp
m uel cõtra notum ſeu publice cũ alioꝝ ſcandalo
al. aũt nõ uenit grauius puniẽdus:nec grauiꝰ pec
cat ꝓpter bona oꝑa pᷣcedentia ¶ Jux illud pſalmni
ſte. Si peccauerit iuſtus non collider᷑: qꝛ dns ſup
ponit manũ ſuã. uide de hoc latiꝰ ꝑ Jo. an. pꝰ be
atum Tho. in. c. accuſatus de heꝛeti li. Vi. quod
dixi in:c.cũ quidã.de iureiur.¶ Quero pri nũ
qͥd iſte tex. hẽat locũ in oiĩ ꝓcuranone¶ Inno vꝛ
nelle ꝙ nõ. ur̃ enĩ intelligere in peurarõe generali
q̃ſi inuat ꝗʒ Jo. an. ꝙ bene poſſit clericus tracra
re unũ negotiũ laici. alle.de ſimo cũ eſſent.nõ.be
ne hoc dẽm qð plenius examinaui. S. c.ij. ⁊ dic ut
ibi. tex.t in.d.ccũ eẽnt.n ꝓbat ſunpliciteꝛ id ad
qð ĩducit.loqtt enĩ qñ clericꝰ uult ꝓmoncꝛe nego
ciũ laici apud papaʒ qð indubitãt᷑ põt etiam ſi ſit
pᷣlatus ·ut i.c.ꝑ uenerabileʒ iũcta ſupraſcriptõe.q
fi ſũt le.ſy nos loqmur qn aut ex indicium uel in
iudicio ſesulari uult ꝓmoueꝛe ranqꝙ; ꝓcuratoꝛ ne
gociũ laici:ſj uide qð dixi i.d.c.ij.¶ Sʒ qro an
Ruſ in iuſticia exeꝛcenda debemꝰ facẽ hanc diſtinctio

nem:ut nnũ negocium poſſit cleꝛicus expedirc cꝛe

deꝛẽ ꝙ ſic.ad qð alle.pꝛo cãu.c.in archipatu.de
rapto.ubi clicus uł pᷣlarus põt eſſe delegatus pᷣnci
pis ſecularis etiã in cã cꝛinali. æ tenẽt doc.j.e.cle
ꝛicis.ſʒ geneꝛalis officialis eẽ nõ põr.et multũ bñn
facit ille tex.iũcto iſto/ꝙ unũ negociũ laici nõ vr
inteꝛdẽm cleꝛico.ut ſic ualeat ar. de mãdato iuriſ
dictionali ad mandatũ ꝓcuratoꝛiũ. ar. eius qð hẽ
in.l.? qꝛ de iur. om.iu.⁊ in.c.pe.iũcto.c. ſuſcitata
cũ gl. S de in ĩte.reſti.⁊ nõ h̊:qꝛ Inno.mihil alle.
dẽo ſuo.⁊ uide de hac delegatiõe qð dixi in. c.

ij. dc iudi. ¶ Sʒ qri cuʒ geneꝛaliteꝛ cleꝛicus ſecu
laris uenit deponẽdus ex dclẽis de quibꝰ h.ĩ quo
grauiꝰ punieni religioſi. So. põt dici ꝙ nltra de
poſitionẽ poteꝛunt detrudi iĩ artioꝛibus mõſteꝛijs
ad penitẽtiaʒ ꝑagendã. ar.c.tue.de pe.⁊ nide de
iſtis religios qð nõ.in.c.dilectꝰ. de ſimo. ¶ihi
tñ vr̃ ualde graue ſentire cleꝛicos foꝛe deponen
dos ꝓpt᷑ tale exeꝛcitiũ iſtoꝝ officioꝝ. maxime ho
die cũ nõ ita aceꝛbe delẽa debeãt puniri. ut ẽ ter.
op ·i. c. fraternitati.xxxiiii.diun plus mihi placʒ
Sar iſti debeãt excõicari ⁊ nõ deponi niſi eſſẽt for
te incorigibiles.ſatis enim ꝑ excõicationeʒ fiunnt

9

./ ( )l: 6 yei — SFnal p dp . 1. 11r⸗ * Perrrnra
l..3 7 .We, d u=Sn,. .J. rp⸗ee Paazrt. na Caii TPe eniz aisf Tg. ſactxrnr X 24
7

— N41 cwu- Aate bae ss A=eA 5g reng Pacα pa vridsn Oli 50

alieni a miniſterio eccleſiaſtico.cũ illa durante ad
miniſtrare ſicut pꝛius nõ ualent.abl eſſent ſeu effice
renrut irregulares.xi.q.iii.ſiq̃s eps.de re iudi.c.
li. Vi. facit.xxiiij.q.iii.certũ lʒ. Jo.an.in ſuo ſũma
ꝛio uideat᷑ intellexiſſe. de depoſitione:ſed id quod
dixi plus mihi placet maxie hodie.⸗ facit. c. ij. .e
ubi ſolũ diſponitur ꝙ ſi ĩ fꝛaudẽ capiunt᷑:ñ dʒ eis
ab eccleſia ſubueniri. ꝓbo. ẽt R.c.clericis.j.e.ubi
ẽt depoſitio ĩponit᷑ in cãu irregularitatis. ſed pꝛo

exercicio officij ſecularis infligit ſolũ excõicatio.
⁊Z hoc puto ueriſſimü. ¶ Tinno qꝛo nũquid iſte
tex. hẽat locũ in quolʒ offõ iuſticie exercende.cre
do ꝙ ſic:qꝛ vba tex.ſunt multũ generalia ⁊ rõ ge
neraliſſina: qꝛ nẽo militans deo ⁊c. Rõ enim pre
cipue attẽdenda c.l.cũ pr̃.S. dulciſſimis ff. de.le.
ii.⁊.c.intelligentia.de.v.ſig.q̃re dicerẽ ꝑ iſtũ tex.
ꝙ clericus nõ poſſet eẽ niceꝛex ucl uicecomes:uł
locũ tenẽs alicuius pᷣncipis ſecularis nec hre ſub
ſua cura aliquã ciuitatẽ ſeu locũ tpalẽ ꝓ quo albł.
tex. magis ſpecificũ.in.c clericis.F.i.J.e.ti uꝛ tñ
ꝙ pncipis ↄſiliarij eẽ poſſũt ẽt:ut ſentii Do.an.
in.d.c.clericis.ubi dicã ⁊ itelligo tex.ẽt in prelatiſ
qꝛ tex.⁊ ipſius rõ diſponit generaliter. un rubri
ca ne cle.uel mo.ↄpᷣhendit ẽt pᷣlatos.ad hoc.c ſn
per ſpecula.in.fi..eo.ſicut in ſili rubꝛica de ui ⁊
ho.cle.ↄpᷣhendit e iã pᷣlatoſ.ut pʒ in nigꝛo.⁊ dixi
ſuꝑ rubrica necrõ ẽ reſtringenda.
erici g. Taſus Clericus iudici
um ſanguinis exercens
ab officio ? beneficio deponitur hoc diẽ
pꝛimo. Excõmunicatꝰ eſt habens officium pꝛepo
ſiti ſecularis ſi monitꝰnõ deſiſtat.ſunt duo dicta.
t n geliſte
fm ibi iubemus. ¶ Mõ primo ibi honoꝛe pꝛiue
tuꝛ ⁊? loco ꝙ incuꝛrens irregularitatem nõ eſt pri
natus ipſo iuꝛe dignitate ſua:ſed debʒ pꝛiuaꝛi tcx.
enim loqnitur per uerbum futuri tpᷣis: ut patʒ ibi
priuet᷑ iu nõ.in regula in penis.de reg iu li.vi.
2 in c.ſi diligenti ut plene dixi de fo. compe.⁊ ex
ponit tex. Jo. an· ibi honoꝛe i. ordine tex autem
ibi loco exponitur.i.beneficio ſenſus ergo litrere
eſt:ꝙ debet priuari officio ? beneficio ⁊? per con
ſequens deponi ꝙ autem non ſit priuarus benefi
cio ſeu dignitate ipſo facto. uẽ etiam ꝓbari in. c.
ex litteꝛis de exceſſi:prelat.ſentit. Innocen.in.c.
cum noſtꝛis de conceſſio.pꝛeben. æ hoc tene men
lam moꝛtem ſeu* membꝛoꝛum detruncationem
quis incurrit irregulaꝛitatem. ſecus ergo ſi aliam
uindictam ſanguinis exerceat ad idem. c. in archi
epiſcopatu in fi de rapto. quod autem dicit tex.
in clemen. ſi furioſus.de ho. de mutilatione dehet
exponi pro detruncatione unde ſi debilitatur
membrum non per hoc efficitur clericus irre
gularis argumentum.i. q. i.ſicut urgeri. ⁊ ui
de quod notat Gal. de caldri. in capitulo i. qui
cleri.uel uouentes. ubi tetigi. Quid autem pro

prie dicatur membrum nide per bar. in.lege.ii.

ff. de publi iudi. ubi concludit/quod mbrum pꝛo

prie cſt illud ꝙꝙ habet certum officium diſtincuum

ut pes manus ⁊ ſimlia pꝛo quo ego allego textũ

7

— — — — — S
= rr, rlar. 1 rois P A.
V 7

ſic Ft

Cebr 4

7 C ,„ ſr AX1

. 1 . . — —.
ota ſecundo. ar. oprimum: quod per ſo uidr rear Tu5 sezinitu-

„

N

1 — —— — —
Qr ſe ſlan e ſili panpe
Rn ouvid 9 ſime Puzr +— —

— — — Z=
Pio i, t1 Tyf m'f

êð

h.

Jh Acar

+

Uhe-

fec lor hjFEα l

E E

S/,

3e G.⸗ AupezA penzda A.AL. t* Fa i e AAſ = r.- Serie 4

e
70 X .8 furr A. bn PIicri —. ly èð P=d -

— —

4

.

5

¶ Me clei. mõa:

in. c. ſingula. lxxxix. di. æ alibi hunc articuluʒ ꝛeco
lo latius explicaſſe. ideo h ultꝛa non pꝛocedam.

3.nõ ꝑ hec ueꝛba:pᷣcipio ſub intermiatõe anathe

matis ſeu ſub pena excõicatiõis qð idẽ eſt:nõ feꝛ
tur excõicatio ipſo facto ĩ ofacientes.ſʒ ẽ ↄmina
h colligit:qꝛ ĩ fine poſtmõʒ fulmĩiat excõicationẽ:
monitõe th pᷣcedẽte.de qꝰ uið bo gl.i.c.uno ð ſa
git ¶ Hõ hᷣ expſſũ ꝙ clicꝰ nõ põt tener̃ nices
pricipis ĩ iuriſditiõe ſeculari exeꝛcẽda.licʒ nõ infli
gat penã moꝛtis ul mẽbꝛoꝝ detrũcationẽ qð iĩirel
lige qñ hoc uult facẽ tanqᷓ; officialis principis ſe
cularis:ut in.c.ſʒ neqʒ S eo.ubi dixi.ſecus aũt ſi
iuriſditio ſecularis eſſet dignitati ſue ãnexa. quia
tũc põt ꝑ ſe exeꝛceꝛe dũmõ nõ iferat penã moꝛtis
nel mẽbꝛoꝝ detrũcationẽ Et idẽ dic ſi ipſaʒ iuriſ
ditionẽ hʒ nõie ꝓpꝛio:puta ꝛõe primonij ad hoc
nide bo.tex.ĩ.c.fi..eo.ti.li.vj.qð vꝰ ꝓcedẽ i pᷣla
to ꝛeligioſo.ut ĩ.c.dilectꝰ de offi.oꝛ.⁊ ĩ.c.auditis
de pᷣſcrip.⁊ ĩ c.ĩteꝛ dilectos ĩ pᷣn. de ſi iſtru:qð li
mita ut nõ.ĩ.c.ꝛecolẽtes de ſta.ꝛeg¶ Vlrimo nõ
iſtũ tex.ĩ fi.ꝓ his qᷓ̃ dixi.S.c. ꝓxio ꝙ; clericus nõ
ẽ deponẽdus ex eo ſolo ꝙ ẽ officialis pᷣncipis ſe
cularis:ſʒ cxcõicat᷑. ſeq̃tur tñ peccat moꝛtaliteꝛ

aꝛ excõicatio nõ fert᷑ niſi ꝓ mõtali:ut in. c.nemo
2z in.c.nullus.xj.q.iij DQuero qꝗꝛ tex loquit᷑ ö8

ↄſtitut᷑ in ſacris. q̃d de ↄſtitut᷑.ĩ minorib¶ Inn.
dicit ꝙ idẽ. diẽ tñ. Moſtiẽ. ꝙ his qͥ ſunt in ſacris
magis iminet ꝑiculũ:qꝛ nec Sheꝛe pñt:⁊ ſunt irre
gulares. mihi placet ꝙ hẽat locũ in minoribus P
ma ꝑs.c. qa ꝑ iĩpoſitionẽ illaꝝ penaꝝ icurrit irre
gularitatẽ. qua ꝛõe dʒ deponi ita ↄſtitutus in mio
ribus ſicut in maioribꝰ:ut le.⁊ nõ.i.c.cũ non ab
hoiĩe de iudi. ⁊ ad iſtũ tex.dic ꝙ vbũ ſacris ſumi
tur large. nã oẽs oꝛdits eccliaſtici ſunt ſacri.ðᷣ qꝗ

uide bo. gl. xxxij. di. in ſũma. Scd circa fam ꝑteʒ

.c.qᷓ fecit mentionẽ de ſaceꝛdote dubitari põt ma
gis qualit᷑ ſumit᷑ illud vbũ:an ſtricte ꝓ pᷣſbiteꝛo:
an large. Moſti. exponit multũ large.erpoĩt eniʒ
tex. ibi:ſaceꝛdos factus uel fiendus. nel.i.clericus
de coha. cle. c. ij. et cũ hac expõe ſua tranſeunt Hh
cõiteꝛ doc. Et puto ꝙ ꝛeſpectiu clcricoꝝ in mino
ribus ↄſtituroꝝ qͥ ſunt ſine aliquo b ficio nõ bẽt
locũ.ar.eoꝝ q̃ dixi i.c.i.S.eo.nbi hꝰ ſentire uidẽ
tur doc.⁊ in.c.ij:de poſtu. dũmodo nõ exerceant
ſeua. ꝓ boc ẽt facit:qꝛ vbum ſaceꝛdos nõ põt ad

iſtas ↄgrue adaptari: ut in. c.ij.de cohabita. cle.

ſed arbitroꝛ tex. intelligẽdum in ↄſtitut᷑.in ſacris:
qꝛ laꝛgo mõ pnñt appellari ſaceꝛdores. ut in. d. c ij
2 qð ibi nõ.⁊ Iʒ ̊ ↄſtitutõ uideatur penalis:⁊ ſit
reſtringẽda.tñ habito ꝛeſpectu qꝛ excõicatio non
infligit᷑ ipſo facto:ſʒ reqrit᷑ pcedẽs montio. Iteʒz
qꝛ excõicatio ẽ magis medicia qᷓ; pena ut in. c.cũ
mediciĩalis de ſen. exco.li.vj.⁊ ꝙ hec cõſtitutio tẽ
dit ad decoꝛẽ ecclie:nõ dʒ illud vbũ ſtricte ſũmi
ar. eoꝝ ꝗᷓ nõt.glo.ĩ.c. ſciãt cũcti de elec.li.vj.

ueꝛo d ſi pllati ſũt in acilijs pᷣncipũ. æ qri?
O

ab eis de pena imponẽda ĩ delicto grauiſſimo ꝓ
quo foꝛte ueĩt ĩponẽda pena moꝛtis uel mebrorũ
detrũcatio:qrit᷑ an aliquis neniat illa pena puniẽ
dus. So. dicũt Moſt. æ Jo. an. ꝙ ſi ꝛeus eſt ĩ cã

i Onis.

Q

O

abſolutiõis:pñt pſulẽ illũ abſoluendũ · ſi auteʒ in
cã dãnationis:nullo mõ ↄſulent. ex quo cãus imi
net de pñti: niſi ueniret iponẽda pena coꝛꝑalis le
uis.ar.in.c. in archiepatu de rap.ſi aũt nõ iminet
cãus de pnti: tũc bñ poſſent de iure rndeꝛe arg.
xxiij. q. Vi. c.i ⁊ ideʒ nõ.in.c.ex lris de exceſ.pla.
obrulh gl 5ͤ ex his ꝙ pᷣlatus põt eſſe ↄſiliari
us pꝛicipis ſecularis:lʒ nõ debeat eſſe official iuſi
cie exeꝛcende. qð mihi ſatis plʒ.ar.eoꝝ que dixi ð
laicis in.ij. ⁊ in.c.nouit de iudi.ubi ꝛecurrebat᷑ ad
iudiciũ eccłie.⁊ melius ĩ.c.ꝑ ueneꝛabilẽ qui fi.ſũt
legi. ubi ꝓ arduis dubijs recurrir ad papã:ẽt peꝛ
pꝛicipes ſeculares.ſʒ qtenus dicũt iſti pᷣdicii:ꝙ in
cã abſolutiõis pnt ↄſuleꝛe.Ego diceꝛem cauendũ
ne in cã abſolutionis imineat pena talionis cõtra
actoꝛem:⁊ ſic ſit cauſa moꝛtis actoꝛis.naʒ irregu
laritas ↄtrabitur etiam ex conſilio:ut in.c.ſi quis
uiduam.l.di.de quo th uide plene gl.lj.di.in.c.i.
ubi tractatur an aduocatus ꝓ reo iturrat irregu
laritateʒ:ſi illo abſoluto punit̃ accuſatoꝛ pena tali
lteꝛius qritur: nũquid cleꝛicꝰ poſſit co
gnoſceꝛẽ de cã cꝛiali uice epi: Doc.ꝙ ſic: qꝛ nõ ĩ
ponit᷑ pena ſanguinis:ſʒ detruſionis ſeu quid ſile.
de pe.tue.idẽ dicũt ſi ułt cognoſcẽ nice alicꝰ ſecu
laris:dũmõ a pena ſanguinis abſtineat.de quo re
mirtit Ho.ad nõ.iĩ.d.c.i arcbiepatu. Ego itellige
2c̃ qñ eẽt deputatꝰdelegatꝰ ad ceꝛtã cãʒ.ſeeꝰ aũt ſi
nellet cognoſcẽ taniꝙᷓ officiał:ut h. ł ſi pꝛiceps uel
let ſibi delegaꝛe uniue:ſitatẽ cãꝝ ſeclaꝛũ.nã cꝛedo
ꝙ nõ ſit ſibi licitũ acceptare. qꝛ nõ dʒ ſe iſns acti
onibꝰ iplicare: ut S. c. ꝓxi.⁊ ar.xi.q.i.te quideʒ et
qð dixi ĩ. c.ij.de iudi lo. ẽ facił ⁊ va pteꝛqᷓ
ai eo qð ꝗrit q̃d dʒ facẽ piatꝰ cũ hʒ iuriſdicnioneʒ
ipaleʒ. æ rudet ꝙ dʒ alicui facẽ omiſſionẽ geneꝛa
leʒ nt faciat iuſticiã.Lu dic ꝙ enã põs ſpãlꝛ cãuʒ
occurrentẽ delegare:ut inquirat ⁊ iuſticiaʒ faciat.
nec ĩcidit irregularitatẽ: lʒ officialis ſuus uł alius
cui ↄmiſeꝛit: penã ſanguinis iuſticiam exequendo
inflixeꝛi?: ut eſt hodie tex.in. c.fi. j.e.ti.li.vi.⁊ dic
ut ibi. optabat tñ hoſti. q; aur cleꝛicis ↄccdeꝛeĩ ꝑ
ſe iuſticiã faceꝛe ſeculaꝛẽ ubi talem iuꝛiſditõem hba
bent:⁊ ſine metu irrigularitatis aut in totum tol
lcꝛetur eis iuꝛiſditio tempoꝛalis. cum commiſſio
huiuſmodi cauſarum ſit contra iura: ut in.l.i.ff. ð
offi eius cui man. eſt iuriſ.nec dubium ẽ ſᷣm enum
quin papa poſſit in hoc pꝛouideꝛe: ut hoc poſſit
fieri ſine pena irregularitatis:iuxta nõ in.c.ſicut
dignum de homi. Oſors hoc ultimum ⁊ tene
menti. ⁊ alle.tibi in ſimili aliud notabile dictum
Jo. cal.in.c penul.de homi.ubi dicitr papam poſ
ſe dare licentiam clericis intereſſendi in bello iu
ſto ſine metu irregularitatis:quia hec irregulari

tas que contrahitur ex actu in ſe licito eſt a iure

poſitiuo. ad hoc facit.c.is qui de ſen.excom.li. vi
7 notat Inno.in. c. ad audienriam de homi. ¶i
hi tamen de honeſtate non placet moriuum. Ho
ſti.non enim eſt honeſtum nt clericus qui eſt mini
ſter nnitatis æ mãſuetudinis debeat exercere vin
dictam ſanguis:pſertim ubi uenit ĩponenda pena
moꝛtis.⁊ uide ad hoc qð nõ in. c. nouit de iudi.

rueba faluji ipns dene

4

AlligennGde fo 0
d n aantii⸗
netbun ſͤbiacen id ſe
gone Jrn andſſ
Utſupoas. dicenus
tecbſurduz e:inß nn
Gbigene teiigi mate
onn inbi.T in.i de
Ceccoin unde adn
ſgnfcauum buſgs nl
qva tranſeit . 4.
ſpo fmo iflger 4
Geiniur . Ni ini
cifaumatn i
medpnulknf.t un
utaralj o.? facitth
pubipeng inponi du
Gicem infenenda. vr noͦ

coꝛdantia dicenem ſic

2 pena inteligit inpoſt
inteligo iſtumn eer. d
leibi ſubicreat no pi er
nſteni alicuins: nmn den
in. . ſt. une ſi y ſir en
nre ut n glo in cqnnci
iit glin.l in aimmnal.
ce go gin in c i gefoꝛ
nOrium. gut pena impon
hons denotantig actus e
ſumn er tunc pena nenit i
cis? boc cainl procee
qlam ide quo plene di
nperen. Abbaf,

Lcundun

n teſtſc inani
V 1 is ueri cauſa negocig
nencunt nomine
ſones habere

a. laſi S.. . heH al rlyr S de rr T nnmr gn

— .
4 J. „4. e nmeFα. d „,
A Clirer Ae 1 lecw ej

He cleꝛi. kmõa.

is ctdiig ezirregn
ncrtcnſlonnc ſans
cehireg iiinci
an urnnr iregn
accuſnordeng tgi
m::nignid cleic hoſſteo
lecß Doc gſe gndi
Sdamſons ſn gri ſte
Iognoſc̃ nicealie ſeqn
Mis abſincnt de gno r
nchlfan Ao irlier
I icq; læ aitſ
Alotb. kſipricepo e,
n ini ni ardo
We. Ne ised
AAN RN Ne
fct 1Rirec⸗
pad n bzinrſcicione
lanife oniſſoniggnen
Iudica ir ſihin
ringnm t iſſtezfnin.
ehoffeills iustfaſus
aimns uſtcim inbntd
inKeil Ardi
calr ceics llcani,
i wirtem mniſitöemba
whrintis i in nan
cmnonls an Cnmnie
ſitconra iunn nin ii.
fori net Aobiune⸗

fics nal tngen

runßſdli ni .
Ael in 4
a eſno

cgi
lulanni,
nlaun n afmini
ustugunn
ſe, ec,
mu ,ANnn
eN

¶ Querit gl. fi. an ipo iure excõicatio ferat bic
poſt m mtionẽ.rndet ꝙ ſic peꝛ hoc neꝛbuʒz ſubia
ceat. ¶Hãõ bene de ſignificato huius vbi ſubia
cear: ꝙ Iʒ.ſit futuꝛi tpᷣis nihilominꝰ pena ĩiponituꝛ

ipſo facto. æ hoc appꝛobat pe. dicit ꝓbaꝛi p.c.

ſiquis ſuadente . xvii.q.iiij.ubi ponit vbuʒ ſub
aceat ⁊ tñ ab oĩbus itelligit᷑ ſit canon late ſnie
iuẽ ꝓbaꝛi j. de ſen ex. peꝛ totum.⁊ cum boc dic
to trãſeũt cõiter doc. hic. pter. do. anto. qui dirxit
ꝙ aut pena iĩponit᷑ ꝑ uerba futuri tpꝛis relara ad
iudicẽ.⁊ tũc pena imponit᷑ ip̃o iure ut hic. aur re
feꝛunt᷑ ad ꝑtem ⁊ requirit᷑ ſñia:ad hoc qð nõ.i.c.
ſi diligenti. de fo. compe. ⁊ in regula in penis de
re.iur.li.vi.ſed mihi hec theoꝛica nõ plʒ.pꝰ qꝛ h̊
ueꝛbum ſubiaceat nõ refeꝛt᷑ ad iudiceʒ: imo eſt im
pſonale. Item quid ſi dicat᷑ excõicatõi ſupponat
uł ſuppouas. dicemus ꝙ ſit late ſnie. ceꝛte boc ſen
tire abſurduʒ ẽ:iux nõ · in.d.c.ſi diligenti. pꝛealle.
nbi plene tetigi mateꝛiaʒ: ? in.l in cꝛĩali.ff. de iur.
om.iudi.⁊ in.c.ij.de alie.iu mu.⁊ in c. quiſqs ðᷣ
elec. cum ſi. unde adueꝛte tu latius. ⸗2 pꝛimo circa
ſignificatum huius ucꝛbi ſubiaceat. hẽs gl. hic cũ
qua tranſeũt cõiſeꝛ doc. ꝙ excõicarionẽ ſeu penã
ipo facto infligat. Idem uoluit glo. fi. in.c. unico
de iniur. li. vi in fi. facit qð nõ. Jo. an. in. c. licʒ.
de cal fal. aium apte ſentit Inno. jn. c. cuʒ ? plã
tare. de pꝛiuile. in fi. ?æ cum co tranſit ibi Jo. an. =
cõiteꝛ alij ãocto. facit theoꝛica illa cõiteꝛ tradita
ꝙ ubi pena imponit᷑ ꝑ ueꝛba futuri tpᷣis:eſt peꝛ iu
dicem infeꝛenda. uꝑ nõ in iuꝛibus pᷣalleſego p c06

coꝛdantia diceꝛem ſic/ꝙ qn pena imponirur peꝛ

neꝛba futuri tpꝛis denotantia executionem actus
⁊ pena intelligit᷑ impoſita ipo facto:⁊ in hoc caſu
intelligo iſtum tex. z. d. c. ſiquis ſnadente. cũ ſi.nã
ueꝛbũ ſubisceat nõ vr ex ſui ſignificato exigeꝛe mi

niſteꝛũ alicuius: cum denotet cxccurionem. ſimile

in. v. ſit. unde ſi dr̃ ſit excõicatus intelligitur ipſo
iure ut nõ.glo.in c.quicũqʒ.de heꝛeti.li.ꝓi. ⁊ ſen
tit gl.in.l in cꝛiminali· C. de iuriſ. om. iu. de quo
uide qð dixi in. c ij.de foꝛo compe. ubi glo. uidet᷑
in Sꝛium. aut pena imponitur peꝛ neꝛba futuri tẽ
poris denotantia actus exercitiũ ſeu facti miniſte
rium. et tunc pena uenit imponenda ꝑ ſententiam
iudicis.⁊ hoc caſu procedit theorica cõis:circa
quam uide quod plene dixi in. c.ſi diligenti. de fo
ro competen. Abbaſ.
Ecun dum. Breue eſt tria dic
ta continens. æ po
teſt ſic ſũmari. Mon licet cleꝛicis nel mo
nachis lucri cauſa negociari hoc primo. ¶ Dona
chi nequeunt nomine pꝛoprio conductas poſſeſ
ſiones habere hoc.ſecundo Naicus non debet
eccleſia tiulo conductionis eoncedi hoc tertio.
2 partes patent. Et quero circa primam partem

quare dicit quod non licer cleꝛicis negociari lucꝛi
cã. So. dic quod negociatio que nõ fit lucri cã nñ

eſt eis ꝓhibita poſſunt enim uendeꝛe ⁊ emeꝛe nt
eoꝛum neceſſitas exigit:non tamen principaliter
pꝛoptcꝛ lucꝛũ.ad hoc cle.preſenti de cenſi.⁊.c.qᷓ
. e.ti.li.vVi.pꝛopꝛie tamen.⁊ ſtꝛicte quis dicatuꝛ

negociatoꝛ nide bonuʒ tex.in.c.eliciens.=.c.quo
niam non cognoui.lxxxviij. di.per bar.in pꝛohe
mio digeſtoꝛum ⁊ in.l.ſeruis legatis ff. de lega.
iij. qͥnimo dicit hic Inn. ꝙ etiam lucrum non eſt
clericis pꝛohibitum. quando puenit ex opeꝛa ſen
rebus eoꝛum. ar.5S. c.i.intelligo hoc dicrum quã
do clericus operatur pꝛopteꝛ lucꝛum ſuadenie ne
ceſſitate. als aũt nõ debet cleꝛicus uel monachus
taliter negociari. hoc nidetur pꝛobare tex. ſi ꝛecte
pondeꝛet᷑ in dicto.c.i.⁊ ibi tetigi.facit:c.foꝛnicaꝛi
lxxxviij. di.⁊ ſic in cã neceſſitaris intelligo glo.
xiiij.q.iiij. in ſũma ( Secundo circa ſecundam
partem queꝛo quare tex. in pᷣma paꝛte feẽ mẽtõeʒ
de cle:icis ⁊ manachis ⁊ in ſecũda ſolum ſubiecit
de monachis:cum conditio alienarum ꝛerum ſit
pꝛohibhita etiam clericis:ut in.c.peꝛuenit lxxxvi.
di So. dicit hoſt. æ bene: ꝙ ideo ð clericis ſecula
ribus non ꝛepetit:qꝛ illi poſſũt ſuo nomine neceſ
ſitate inſtante res conductas baberc: ut in. d. c
nenit mouachis autem nullomo do hoc licet no
mine ꝓprio:⁊ hoc caſu loquitur iſte tex. d uerſitꝗ
ris ratio eſt: qꝛ clerici ſeculares poſſunt habeꝛe p
prium. monachi autem nihil ſibi appropriare poſ
ſüt.de teſtamẽ.c.requiſiſti. fi. ⁊.xii.q.i.c.nolo =z
c.non dicatis.⁊ de elec.ſi ꝛeigioſus li.vi cum ſi.
nomine autem monaſterij poſſunt pꝛo eoꝛum ne
ceſſitatibus habeꝛe ſicut clerici:ur in glo.æ pꝛoba
tur. in. c.dillecti de deci cum ſi. Eα tertiom
ptem qᷓro. qꝛ hic ꝓhibet᷑ laicis hbr̃e eccti m ad f
mã.i oductã: ⁊ ẽ uulgaꝛe loci.qͥd in clicis ſeculaꝛi
bus. Jiem an in laicis ꝓcedat hec ꝓhibitio indi
ſtincte So. pꝛo hoc alle.tibi tex.nõ.in.c.querelaʒ
ne pᷣla.ui.ſu.⁊ ibi. hẽs de hoc bonã gl. ex qua col
lige ꝙ oẽs obuentões ecclie poſſũt clerico loca:i
⁊ largo mõ dʒ locari ipſa eccleſia: ut ibiſlaico aũt
nõ põt buiuſmodi locatio fieꝛi ratione ſpiritualiũ
obuentionum:nec eccleſia ſubiciatur ꝛegimini ſeu
diſpõni laicoꝛum ut hic. qdð tene menti facit.c. in
noua. ? qð ibi nõ.xvi.q.vii ⁊æ qdᷣ nõ. Inn. in. c.
ii.de iudi ⁊.lxxxix.di.iudicatũ nbi.bo tex. cũ. gl.
iſtante tñ magna neceſſitate poſſet fieꝛi ralis ni cõ
ſilis ↄceſſio laico:nõ ti ur ipſe ꝛegat eccham ſed
ut ꝑ alium eã faciar gubernari. æ firmar Jo. an iĩ
.c.ex ꝛõne de eta.⁊ q̃li.ubi uide p eũ un puto ꝙ;
clerico põt locari eccleſia.ſ.ut ipſe hẽat curã ꝛegi
mis ecclie eã officiando. æ de puentibus rñdear ĩ
certa quãtitate rectoꝛi.⁊ ſic intelligo illud.c.quer̃
lã. ex cã eni hoc fieri põt.ar.c.cũ ex eo de clec li.
Vi. ⁊.c.ꝑuenit de ap.cũ ſi.laico aũt nõ põt tal ter
ecclłia ↄcedi niſi ſtante magna neceſſitate mõ pre
dicto aꝛ. in. d. c. ex ꝛõne ⁊ hic. tp̃ala vo bñnj poſſſit
laico locari:⁊ ẽt fructus decimarnʒ: ut in.c. ueſtra
de locat.facit quod norat gloſa in. dicto. c. iudica
tum ·⁊ cle.i.de ꝛebus eccle.non alienan ſed ꝛcddi
tus ſpirituales pꝛouenientes infra eccſeſiam ut
oblationes ⁊ ſimilia non credo poſſe Jaicis con
cedi:ne uideantur habeꝛe adminiſtrationem eccle
ſic. æ hoc caſu intelligo iſtum tex facit dictum c.
in noua ? uide omnino quod poſt Moſtienſem
nõt Jo. an. in. d. c. ex ꝛõe.ubi firmat ꝙ ſi eccleſia

. ar r . kieeee s laml a,

—

—
5
J.

dlipeſaa i mſpt c 2 B⸗

¶ Me cleꝛi. ł mona:

ſit oneribus aggrauata:ita ꝙ nõ põt relenari ni
ſi ꝑ laicũ ꝙ poterit diſpẽſatõe epᷣi laico ad. tempꝰ
concedi:ut ipſius curam habeat mõ pᷣdicto.quod
tene menti. allegat in argu.dictum.c.ueſtra de lo

xx vij.q

