obligatoꝛiũ in. vi.aut fuit pactũ de ceꝛto mõ diui
dẽdo acquirẽdũ ꝑ ſucceſſionẽ futuꝛã ⁊ tunc ſi fit
ĩ genere ualet ar.in.l.iij.ff.pꝛo ſocio.Si uero fit
ꝛeſp ctu ceꝛte ꝑſone:utputa ſuper he:editate titij:
⁊ nõ ualet nſi ↄſentiat is de cuius heꝛeditate agi
tur nt in. d.l.fi. C. ce pactis.æ hec pꝛoccdunt re
ſgulariteꝛ. Et ĩducunt᷑ ad qõem nũquid pe ſſit qͥs

5 paciſci in uita ut bona alicuius ad eũ ꝑtineãt iꝛꝛe

uocabiliter poſt mortẽ.? Di trenuit ꝙ ſic donan
do oĩa bons ſua:⁊ iterponẽdo iuramẽtum h̊ tam
cõiter nõ tenetur: aut.n. quis donat alicui pꝛeſen
ti heꝛcditatẽ ſuam ⁊ nõ nalet ut ĩ.d.l.ſtipulo.anut
oĩa bona ſua pniia ⁊ ſutuꝛa.⁊ etiam non valet ſe
cundum Haꝛ. qꝛ tollit libertatem faciendi teſia
mentum eccleſie tamen põt fieri hec donatio ſecũ
dum eum ut ipſe nõt in.l.fi.prealł poſſet tamẽ di
ci ꝙ ẽt cuicũqʒ facta ualeat.qꝛ poſſet eẽ hẽditas
ſine rebus coꝛpoꝛalibus ut iĩ. ł.hereditatis:ff. de
uerboꝛum ſignifi.⁊ ita tenuerũt multi legiſte mo
deꝛniores. er aperte pio hac opinio facit ratio
Bar:in auc.ingreſſi.C. de ſacro ſonct.eccle:ant
donantur bona pꝛeſentia. æ ualet donatio ſecun
dum omnes in.l.fi C. de pac: n gl. in neꝛbo
infra ſex menſes ibi de elec.c.ultimo.dic ꝙ ibi ñ
erant canonici impediti eligere quia poterant pe
tere licentiam a ſuperiore. non emm fuit eis in
terdictum vt non eligeꝛent. ſed ut non eligerent
ſine licentia ſperiorum unde poterant ſibi pꝛo
uidere p tendo licentiam. æ dic ꝙ tps iſiud ſeme

Et 5H

O at Dh-nn hen ſir

nmirent

Wur. j'aſſdr Twun et J
. =

1νν,ο R.

A140 F ſ,r1 οτ
.

ne

*

7 19en

10 . . – X — 7 = —
Prole tI 10. rits fen — r, 1 ralla“ al, frfx 0 va 7 D . WVE

V. . FPrr 2 v12 AC0 oer- „1. .den

2

Gu. 11. 0 ſ. να

ſtre eſt utile ceꝛto reſpectu:qꝛ nõ currit tpᷣe ĩpedi
mẽti:ſed alio reſpectu ẽ ↄtinuũ:qꝛ ceurrit ĩ diebꝰ

feriatis. æ qðᷣ tpᷣs dicat᷑ ↄtinuuʒ:⁊ qð utile.dic ut

P . 1.
a a

enre ſant d slladt Pins efe 3

nõ. in cle. unica ð ĩ inte. reſti. z. ff. de diuerſis ? tẽ

poꝛalibus pᷣſcrip.ſuꝑ Nca ¶ In ea. gl. ibi de ar
bitris.celſus dic ꝙ in cau nro non põt moꝛa pur
gari:qꝛ ꝑ lapſuʒ huiꝰ tpꝛis ĩcõtinẽti deuoluit᷑ po
teſtas ad ſuꝑiorẽ ꝛut in iuribus allegatis. in glo.
Sed generalitcꝛ qn mora poſſit purgari. dic ut
nõ. in regula moꝛa d reg. iur.in. vi. ct.c. potuit
jJ. de loca.
re petita:et hoc dictũ glo.nota. et ꝓ co ſacit tex.
in. c. poſt electionẽ..co.naʒ ibi tenuiſſet collatõ:
ſi deuolutio realiter fuiſſer facta.ad idem:c. bone
el. i. de elec. ſentit Inno.in.c. conſtitutus.j.eo.
Extra glo.quero de quottidiana qõne. nunquid
iſtud tempus ſemeſtre habeat locũ ihabente inſti
tuere pñtatum ꝑ patronũ.Omni ð ꝛota decif:ccl.
tenẽt ꝙ nõ.loquĩt᷑ eim iſte ter. in co qui bẽt ↄfer
re:et ideo nõ extẽdit᷑ ad hntem inſtituere:reſpẽu
n. iſtitutiõis fiende non reꝑitur ipᷣs a iure limita
tum. remedium eſt eꝛgo:ut recurrat᷑ ad ſuꝑioꝛem
qui pꝛefiget rerminũ deben i inſtituere: et ſi non
inſtituit infra terminum ipſe ſupplebit ad hoc qðᷣ
nota. in. c. ex parte.j.ceo.ti. Et poteſt eſſe ꝛatio b
dicti:nam debẽs inſtituere non debet babere tẽ
pus ita pꝛolixum ſicut is qui habet conferre:cum
inſtitutio fiat de ꝑſona pntata:unde nõ hẽt ſuꝑiõ
niſi illũ examinare.alias ſequeretur ꝙ bencfici uʒ
poſſet uacare lougo tp̃re:nã patronus bʒ ſex mẽ
ſes ad pnñrandũ ut in.c.unico de iurepa .li.vi. ſi
ſuꝑioꝛ habẽt alios ſex menſcs ad iſtitutionem ua
caret ſicut bñ̃ficium ꝑ anum anꝙᷓ deuolueꝛet po
teſtarẽ ad aliũ ſuꝑioꝛc:⁊ idẽ puto dicẽdũ ĩ eo qui
bẽt ↄfirmare cle tionẽ: ut tps ſibi pfigat᷑ ꝑ ſuꝑio
rem ſi eleciũ differt ifra tᷣs debitus coufirmare.
ltimo hic quero ſi p'onus differt pntar̃ ĩfra
tps ſibi ſtatutũ ad quẽ deuoluitur poteſtas pſup

poſito ꝙ ius iſtituendi ꝑtineret ad prelatũ ĩferio

rem epo:nã pꝛimo vr̃ ꝙ ad epᷣm fiat deuolutio:
qꝛ iſte pꝛelatus ĩferior hẽt ĩſtitutionem de iur̃ ſpe
ciali:qð quidem ius deoet reſtringi:æ non cxten
dit ad collationẽ liberã que nũc eſt ficẽda ꝓpt᷑ ne
gligẽtiam proni. debʒ.n. fieri deuolutio ad epʒʒ tã
ꝙᷓ;ᷓ ad oꝛdinariũ: nã res de facili reuertit᷑ ad nõm
ſua.xxv.di. ab exoꝛdio. z.l.ſi unus.ff. de pac. Sʒ
in Zriuʒ ẽ glo.ſinglłaris in cle. unica de ſuppł. ne
gli. pla.qᷓ uult ꝙ hñs inſtituere habʒ tũc collatio
nem liberã:qdð ſatis placet:nã pᷣſentatio proni n
trãſfert aliqð ius ſpirituale.ſed ẽ quoddã inicinʒ
ſeu quedaʒ fuitus: ut in. c. ꝙ aũt de iurepa. Jus
.n. ſpũale trãſfert᷑ ex ſo la ĩſtitutõe: vn priuato pa
tꝛono p negligentiã ſolũ tollit᷑ fuitus illa:et pura
diſpoſitio remanet penes debẽteʒ iſtieꝛc qð nõ.
ſempꝑ:qꝛ ſubtilis eſt iſta queſtio:et poſſet de facto
ueniꝛe. Abbas.

Elatum. Hencficia uacantia cõ

ferunt᷑ nõ obſtãte appel

n ca. glo. ibi nulla licẽtia a ſuꝑpio

kuuatlone illorum quibus premiſſa fnerũüt
antcꝙᷓ uacarent. h.d. ſa ibi ↄſultarioni. CQ NoS

prio ꝙ ꝓmiſſio uacaturi bnñficij nõ Zualidatur ẽt

data uacatõe illius bnficij: nam cuʒ ꝓmiſſio a pn
cipio fuerit nulla ex ſola uacatõe ſubſcquẽti nõ 9
õ fo ꝙ appella

nalidat᷑ ar. i.c. auditis ð elee
tio minus legitima nõ impedit liberratẽ ↄferendi
Et nõ. ꝙ ꝓmittens beneficiũ uacatuꝝ nullo mõ
obligatur ad ſernandũ obligarionem: quia dana

ia eſta iure. Arbae⸗
. i ſcꝛibit ei ad quẽ
Ropoſuit. ſpectat collatio dato

executoꝛe ad ꝓuidendũ ꝑ pntationẽ lit
teꝛaꝝ collatoꝛi factã afficitur p̃benda: ita qð colla
tio alteri facta nõ tenet:h.d. fm uex intellectum.
Et ſunt due ꝑtes priĩcipales.pꝰ narrat factuʒ cõ

tinẽs gr̃am:⁊ executoꝛis ꝓceſf capli cõtẽptum:?2

duplex factũ celeſtini.o ponit mandatũ inocẽtij

p̃mittẽs ꝓteſtationẽ ⁊ ipᷣius motuũ ibi licet aũt.

Nõ p ꝙ mandatũ factuʒ oꝛdinario daro exe

cutoꝛc ad ꝓuidendũ ex ſola pntarõe afficimur po

teſtas oꝛdinarij: ut collatio alti facta nõ ualeat:cet
iſte ẽ uerus ĩtellectꝰ iſtiꝰ. c. hodie magis appꝛoba
tur in. c.ſi capło. c.ti. in. vi. hic.n. ſcriptum fuit ca
pitulo æ fuit datus executoꝛ. ad ꝓuidẽdũ de pre
bẽda ĩ defectũ capli:uñ ex ſola pnñtatiõe facta ca
p ło affecta fuit ptas capli ita ꝙ collanio pꝛebẽde

poſtmodũ uacãtis altcri facta nõ tenuit. ¶ Võ.

Fo ꝙ executoꝛ nõ põt ꝓuidere ſeu inueſtire ð ua
caturo bnficio.Iʒ g poſſet ↄferre canonicatũ de
pnᷣti ſi boc mãdat᷑:nõ m deber ↄferre pᷣbendem

niſi pꝛins Tae rn ad idẽ.c.ſi capło ⁊.c exe

cutoꝛ.eo.ti. 5. ꝙ ꝑ inueſtiturã non trãſfert
poſſeſſio corporalis:nã celeſtinus hic ineſtiuit cle
ricum per.anulũ:nec peꝛ hoc fuit tranſlata poſſeſ
ſio coꝛpoꝛał.ĩmo iĩ fine mandaĩ.caplo ut pᷣbẽdaʒ
aſſignet ſibi dando poſſeſſionẽ:æ de hoc uide qð
latius dixi ĩ.c.auĩc.s.n.ꝓxi ¶ Hõ.i.v. ʒ. ꝙ. lic
papa poſſit daꝛe ins ad bnficia nacatura:nõ tam
dʒ de hõeſtate: un Inn. H. fatet ſe nõ uelle hre ꝛa
tã ineſtiturã de uacaturis. bencficijs. Sed .nõ.ex
iſto. v. iũcto.c.ij.S.e.q; papa põt diſpẽſare õ con
cilium. nã.c.ij.fuit editũ ĩ ↄcilio gñali:⁊ nihilomi
nus papa h̊ dicit ꝙ. S. illud ius poſſit dtſpẽſar̃.p
h. c. ſignificaſti õ de clcc. ubĩ d ĩ ↄſtiutionibꝰ
cilii ĩtelligirur aũc. pape:ſʒ dic ut ibi plene dixi.
ppo. 3 tex. vr. n. ↄꝛius ſibi in młiis:nã pꝛio
dicit ꝙ executoꝛ repꝑit canicos ptumaces:⁊? iõ ĩ
neſtiuit de pbenda nacatura:nã cũ nõ potueꝛit in
ueſtire de uacatura: nt in. V. licʒ:nõ põt dici ꝙ ca
nõici fueꝛũt ↄtumaces:qꝛ nõ potue ũt dare pᷣben

dã nacaturã. Itẽ Cele. diẽ ꝙ ualebat fcuʒ decaui:

2 m̃ In. diẽ ꝙ n ẽ ſue ĩtẽtiõis hẽe ratã ĩueſtiturã
de nacamuris. féaʒ. æ nipilominꝰ mãdat illi ꝓ q fu
eꝛat ſcꝛiptũ pᷣbẽdã aſſignari. Itẽ vẽ iſte tex. S. c.

dilectꝰ el.ij. S. ð pbẽ. ubi collatio alti féa õ mãda

tũ pape tʒ:nec reuocat᷑:æ m̃ Cele h̊ reuocauit col
latiõeʒ factã ꝑ caplʒ. So. ex.gl.colligunt᷑ ples lec
mre: ſj Va ⁊ cõis lectura ẽ ꝙ h̊ fuit ſcꝛiptũ ñ ſolũ
oꝛdiario:ſʒ ẽt executoꝛi qcãu ꝑ ſolã pntatõeʒ l̃a
rũ oꝛdiario factã afficit prãs oꝛdiaria: ut collatio

alii pꝰea fea ñ tencat: ut pbaĩ hodie clariſie. . . ·

ſai nohrn gituchit i
gihitoch
lgeg

ri ilnin hejn hann
aig gonirdotg n
vfrn botrine dcneſts
nere necltio iiinta nn
Dberemmfräceniiniommn
fncfur eninr in uſe
6iratpſſk onotas lane
Grqiod Gaſtsni
cedtrtaad n ddcu
DANeNAANcece i
GiN ie o n dic
4 io Aeztollsimni ſnn omingee
dcoit anbi n hödſonnin
Heſnacelo io iuc⸗
eſittca C niig np
itſlnh ckum mniſ
Faitenm it udae
otnaßrbtig m
Dralndam ane;niun ſt
coe ncſcttgmnati n
e urligrthikrg in,
itnonstigl ſis in h
ſchrütlluir ohini nc,
gituteir aſr en
ot or ithii cii ain
Paurapſgigilite nne
imirttiitnn⸗

.
licz acſiing⸗ Rr
nari n e a eCſb ſi

3 ſor
do Mium Canf ſpet

ſnn Des 4

6 affen ſut ptas capli in y olbno hhute

ſmodi macinio alrni fin ni ni: CM.

G ereenoꝛ no pot puigene ſen nneſire
mo bißcio hge poſſe gfene anonicai de
nſt boe nici no ni chen Oferre pbendam
Apurs unean d ide cſi cepio e.c ere
udred d. g. innetinri non träſfert
oſſeſio crdoriis n ctinns bicineſtuircle
rioum per anmi nec paboe fir runſina poſſe
ſio oponk ind fme nandi adio N pdice;
alſigner ſdi dando poſſcnone: ede deed

uus din ic. nie n. VdNin

prpu poſſt ar ing u bificn manmano m
q;ge bocſtte ui Jnn hmi ſe no leſfen

j veſtimri de vacotunis. beneficiis Ged Fo

Pb igo ci n dor ſpehnen
limn nic i fut elni ioalio gfalir niblion
us papn bdidi g.5.luc is poſſt iei
caſnifaſt s geche nbi igi D
DNlii itcligiwr. guc papeiſp lic un ibi gar .
wo. et. i n. huns ſibi in nſisni 6
icit cccnmoꝛ tchit nicos orunnnchi)n
1 Poenda vacaturand n noolenn
grinhlcz:nd por⸗

r ſr ſar ys ſr rrd ag. bigarn 1 7.

¶ De oↄecſ. pꝛebẽ.

ſi caplo. meꝛito collatio facta poſtea ꝑ caplʒ nõ te

nuit ⁊ ſic nõ ob. dictuʒ.c.dilectus. quia ibi fueꝛat

ſcꝛiptũ ſoli oꝛdinario: quo caſu non abdicat᷑ pias
ab oꝛdinario:iõ collatio alti facta tenet: Sʒ qũ ſił

datur executoꝛ ad ꝓuidendũ in defectũ oꝛ adinarij

in ↄtinenti cũ oꝛdinarius nõ nult: pareꝛc pr̃as tũſ
feꝛt ad executoꝛem:iõ collatio alti facta ꝑ oꝛdina
riũ nõ tʒ. meꝛito Celeſtinus caſſauit hic illã colla
tionẽ alteꝛi factã: vñ illa caſſatio refe t᷑ potius ad
fem ꝙ ad ius:qꝛ ut pᷣdixi eꝛat nulla ipo iure. vnð
z decanus malefeceꝛit iueſtiẽdo de uacatura pbẽ
da:ti pntatio lr̃aꝝ iã affeceꝛat manus oꝛdinarij ⁊=
in co ꝙ tex. diẽ ꝙ reꝑit canonicos ↄtumaces.dic
fueꝛũt ↄtũaces ĩ recipiẽdo illũ ĩ canonicũ.qqᷓ;
eim pᷣbenda nõ uacãs nõ poſſit ↄfeꝛꝛi m receptio
in canonicũ debebat fieꝛi de pnti fᷣm mãdarũ pa
pemec Celeſtinus pꝛiat̃ Inn. uel ccõtra. nã ccleſti
nus uoluit hr̃e factũ decani ratũ in effectu. Inn.
Ho repꝛobauit foꝛmã quatenꝰ papa ueſtiuit de ua
catura:ſed in effectu appꝛobauit dũ exequit᷑ colla
tionẽ factã ꝑ cap ⁊ fm pᷣdicta dut itelligi narie
tates que ponunt in gl. ¶ In glo. iij. ibi æ male
nõ glo. iũcto tex. ꝙ executoꝛ datus ꝑ papaʒ ad ꝓ
uidẽdũ de nacãte bnificio:uel cũ uacabit nõ põt
fene bũficiũ nõ uacãs: ſʒ dʒ pꝛiꝰ ſpectare uacatio
nẽ: Et nõ. ꝙ glo. in finc dicit ꝙ Celeſtinꝰfuit mo
ius de facto ⁊ non de iure.dic melius ut pᷣdixi ꝙ
imo de iure.qꝛ collatio alti facta non tenebat:nec
babuit ratũ factũ decani in foꝛma: qð pʒ ex eo ꝙ

ipe inueſtiuit de uacãte nã ſi uoluiſſer hẽe ratũ fqʒ;

in foꝛma fuiſſet contentus illa inueſtitura decani.
¶ In gl. in v. aſſignaſtis in fi. dic ꝙ collatio ipo
iure fuit facta ꝑ caplin. vn caſſacio celeſtini refeꝛt

bic ad fẽm. ? ad. c: dilectꝰ: Gende ut S dixi. ¶ In
gl. in. v. diſpẽſare. nõ. bñ hãc gl.qꝛ noõbilis æ mul
tũ allegabilis ĩ mq ſua attingẽs młios caſus dubi
os in quibꝰ papa nõ diſpenſat: æ uide qᷓi coſdẽ in
ſpc.in ti.de legato ſub ſGica de diſpẽ.i. S. nũc bꝛe
uit.i ultia col. Et inqtũ gl.in pꝰ.dicit ꝙ diſpẽſat
ò aplʒ aſilando.c. lectoꝛ.xxxiiij.di.uidet᷑ glo.uelle

cꝙ cũ bigamo põt papa diſpenſare ut pꝛomoueat̃

ad oꝛdines:lʒ apłs aliud dixeꝛat. Spe. ti in loco
pꝛeall.uidetur ſentire ↄrium:ſed tu plene uide peꝛ
doc.in.c.ij. de bigamis:ubi cõiteꝛ tenent pꝛimuʒ.
? intelligo ꝙ d.ſpẽſat ex cauſa:nam cum apls fue
ꝛit motus inſtinctu ſpũs ſaucti nõ dʒ ſine cꝗ eiꝰ pᷣ
ceptũ relaxari:ar. optimũ in. c. eõ. z. c. ſunt quidã
xxv. q.i.⁊ ita diceꝛẽ in caſu ſequẽti in glo. Et in
hoc põt dici capiẽdo aliũ caſum exceptum in glo.
ꝙ aut apls aliquid dixit circa fidẽ: ⁊æ tũc papa nõ
qiſpenſat in illo:ad h̊ᷣ uide tex. xi.q.iij.in.c.ſi is q
peſt. ubi refe:unt᷑ ueꝛba apli dicẽtis ꝙ ſi ẽt ãgeluſ
de cclo diceꝛet ↄriũ anathema ſit: vñ foꝛuꝰ pape
no ẽ cededum. ⁊æ h uoluit hic glo.xv.di.in.c.ſic.
n alijs vo nõ ↄceꝛnẽtibus fidẽ põt papa diſpẽ
ſare ex cã.qꝛ ille qui diſpẽſat nõ tollit legem:ſʒ ex
ca in ceꝛta pſona uel ad ipps remittit diſpenſatio
qnq; neceſſaria ẽ.l.di.i.c.dnio ſcõ.⁊.c.cum inſti
tueret. nam = qñqʒ ipᷣe deuſ diſpẽſauit cum prior
chis qꝛ habuerunt ſimul plures uxores: de quo

dicendum ut legit᷑ æ nõ.in.c.gaudemus de diuoꝛ
cijs:ſʒ ſine cã nõ puto ꝙ diſpeſare poſſit:qꝛ nõ ẽ
diſpẽſatio ſʒ diſſipatio: ut dixi poſt beatum Tho
mã. z No. an.in. c. de multa .S. de pᷣben.nee eſſet

bona pᷣſũptio in papa ſi uellet diſſipar̃ dicta ſãcto

ꝛum:æ maxie apli ut in dictis.c.eõ ⁊.c.ſunt qͥdazx
Excipit dein glo.caſũ nõbileʒ in ſołone deciarũ.
ðᷣ h̊ q iter papa diſpẽſet i decis:non dãdis dic ut
plene nõ. ꝑ Moſt. in. c.a nobis.j.de decis ubi di
cetur · Itẽ in qtũ dicit glo.ꝙ in uoto diſpẽſat in
tellige qñ h̊ facit ex cã nã ſine cã non põt tollere
obligatõem deo ꝑ uotũ acq̃ſitã:uide glo.nõ.ĩ.c.
nõ c.j de uoto. Epũs ãt diſpenſat circa notuʒ ut
i.c.i.? qðᷣ ibi nõ.de uoto.Sed credo ꝙ hᷣ ſit dif
ferẽnia int᷑ papaʒ ⁊ epᷣm.qꝛ epᷣs nõ liberat ex toto
a uoto:ſed õmutat i cam deo magis acceptã:ut
i dcõ.c.i.ſʒ papa põt ex cã ex toto liberare queʒ
admodũ poſſz ipſe deꝰ:qꝛ ueriſiłe ẽ ꝙ deꝰ:ex cã
dedit pttem ſuã int᷑ homincs uicario ſuo.alłs nõ
uiſſj bonꝰ pr̃familias ſi dimiſiſſet gregẽ ſuum ſi
ne paſto? q ex cã poſſz5 oibus ↄſulẽ ut in ſimili di
cit In. in. c ꝙ ſuper his de uoto: uñ ut dicit nõ.
boſti in. e qꝙᷓto. de. tmſla.pᷣla.cuʒ idem ſit dei æ vi
carij ſui cõſiſtoriũ põt papa fer̃ oĩa facẽ que deus
põt claue non errãte.Et idẽ dicit In. ð iurcin.
i. c.qᷓto.nã xpᷣns gnãliter dixit Detro:quodcun
qʒ ligaueris ⁊c̃.⁊ qꝛ dixit qdᷣcũqʒ nihil excepit in
.c.ſolite.de ma.⁊ ob.xxxi.q.i.ꝙ ſi dormierit.⁊
idem dic circa iuramtuʒꝛnã ſine cã papa illõ non
relaxat ut nõ.dixit In.i.c. cum iter de renũ ⁊ gl.
in.c.qᷓto.de iureiu.⁊ ſic limita dictuʒ huius glo.

Ex q infert᷑ ꝙ cũ papa ſinc cã nõ poſſit aliũ ab

ſoluere a iuramẽto:fortiꝰ nec ſeipᷣm ar. optimum
in. c. fi. S.ti. ꝓxio DOmũ glo. excipit ut non poſ
ſt papa diſpẽſare õ ulłem ſtatũ ecclie:⁊ nõbis bn
hunc caſum.qꝛ cõprchendit i ſe mſtos caſus ⁊ ið

tenet glo:in.c.lr̃as de reſti.ſpo.in.v. diſpenſare

Sʒ ↄtra hoc facit.c.non dʒ de ↄſang.⁊ affi.ubi
papa ex toto immutauit ulem ſtatutum eccleſic re
laxando ꝓhibitõem ↄiugij ĩ.v. vi. z.vVij. gradibꝰ
õſãg.⁊ affinitatis un glo.nidet dubitaſſe in.c.ꝗᷓ
ad ꝑpetuam. xxv.q.i.ſʒ ꝓnũc põt ſolui ꝙ aut de
coloratur ſtatꝰ ecclie cx tali diſpenſatione ſeu im
mutatione:⁊ tũc papa nõ põt:⁊ ſic inteliige hanc
glo.⁊ ↄſi.Et uide bonũ tex.i.c.⁊ ſi illa.i.q.vij.
qð tenuit.Spe.iĩ loco pꝛeał.⁊ archi.xxv:q.i.ſunt
qdam. Sx ꝗ ifert᷑ papam non poſſe ſine cã dare
ptãteʒ allicui pᷣncipi ſecłari ut poſſit iudicare in

ter clicos maxime cũ puilia clicorum ſint de iure

diuino:ut nõ.xcvi.di.ſi imꝑator.⁊ per Inno.in

.c.ij. de ma:z obe. aut nõ decoloꝛat᷑ ſtatus ecclie.

utputa qꝛ ſubeſt cã mutãdi uel diſpeſandi:z tunc
credo ꝙ poſſit maxie circa pᷣmũ cauʒ uł duos ſic
intellige dictũ.c.nõ debet ⁊ ↄcoꝛ: gl.in. dicto.c.qꝗᷓ
ad ꝑpetuã ⁊.c.ſũt quidã qͥ de h̊ dubitaueit Diẽ ĩ
ſuꝑ hic gl. ꝙ nõ diſpẽſat ut mõchus hẽat ꝓpum
de h̊ dic pleniꝰ? melius ut dicet in.c.cũ ad mona
ſteriũ de ſtatu ꝛe.ubi ꝑ doc.? ꝑ Jo.an.in regula
ſeł deo dedicatũ de reg.inꝛ.li.vi.ĩ meꝛcu. Et ĩ fi
ne glo. itellige ꝙ papa non diſpenſat ĩ fo gꝛadu
h

SPlene * (E .6g 4A. la- ,=

26 les im=gur J danme Iauſpit 1. — WMueſ d er = ſ.

O⸗

¶ De cocel. pꝛebẽ.

int᷑ aſcẽdẽtes ⁊ delcẽdẽtes.ſj in collateralibus diſ

pſat in linea eqli n aũt ĩ linea n equali utputa ut

patruꝰ poſſit ducẽ neptẽ i nxoꝛc. Sũt eiĩʒ iſti ĩ fo
gradu ĩ liea ĩieqli.ſʒ cũ filijſ duoꝝ frjm pot᷑it diſpẽ
ſaꝛ:qꝛ ſt in fo gradu ĩ linea eqti.ita nõ.in dẽo.c.
lr̃as ubi uið ꝛõeʒ ⁊ in.c.gaudemꝰ pᷣalł.⁊ ſic decla
ra fi.gl.Ex gl.diẽ hic Hoſt.ꝙ papa in tin bʒ ſui
ipins ptãtẽ ut ꝓ fco ł dẽo nõ poſſit ab alio accu
ſari uel ↄdẽnari niſi ĩ her̃ſi.xl.di.ſi papa põt tñ
ſi iacet ĩ pccẽ̃o admõeri iux) ꝛegulã euãgelicã ſi pec
cauerit ⁊c̃.tã publice qꝙ; occulte iux qliratem pcci:
qꝛ ẽ nõ exẽptus a ꝛla euãgelica.dicit tũ qð alteri
Pti illiꝰ ꝛegłe ñ ſubicit᷑ dũ dic ꝙ ſi nõ andierit dic
ecclłie:qꝛ excepta cã hẽſis n põt iudicari:ẽt ſi ĩꝑa
tor ⁊ totꝰ cleꝛꝰ æ pplus ſił ↄueniãt.ix.q.iij.nemo
2. c. alioꝝ: vn q ad papã cxpõit ipᷣe illa vba dic
ecclie.i.deo:ut ipʒʒ ↄue:tat.uł dic ecclie triũphãti

i. celeſti ut oꝛet ꝓ eo. Ex his dictis hoſt. nõ pul

chra. diap dũ ſẽtit ꝙ ĩ facto beref põt accuſari

æ ab alio ↄdẽnari:nã alibi fit diſceptatio utꝝ pa
pa ab alio i cã heꝛef̃ poſſit ↄdẽpnari:qꝛ quidam
uoluerũt ꝙ debeat ſeipʒʒ deponẽ ſiẽ feẽ ĩ.c.nunc.
xxj. di. ſy plus plʒ h opi. ut poſſit ab alio ↄdẽnari
2 depõi ĩ facto fiði.⁊ hãc opi.expᷣſſc tenuit arehi.
in. c.i fidei fauoꝛc de hẽti.li.vj.⁊ facit.ij.q.vij.
in. F. itẽ cũ balã. v. itẽ ſimachus.⁊ diẽ archid.in
.d.c.ĩ fidei ꝙ ↄciliũ erit index ꝓ qꝰ nide.bo.glo.
i.c. anaſtaſiꝰ.xix.di.⁊ uide aliã glo.ſinglarẽ in.c.
ſi duo.lxxix.di.q̃ dic ꝙ ſi ẽ dubiũ apð quẽ ſit pa
patus duobꝰ uł pluribꝰ ↄtẽdẽtibꝰ ſuꝑ eo ↄciliuʒ
erit iudex.fo nõ.ex dicto hoſt. ꝙ papa exns ĩ pec
cato põt admoneri fʒ ꝛcgulã euãgelicâ de q̃ in. c.
nonit de iudicijs.lʒ glo.dubitauerit.ij.q.i.ſi pec
cauerit ꝗᷓ dic ꝙ ex quo ñ põt ab alio iudicari fru
ſtratoria eſt illa denũtiatio:ſed tu dic melius ꝙ; di
cat hic hoſt. ꝙ ſi pcẽʒ pape eſt publicũ ⁊ inde ſcã
daliʒat̃ ecchia tũc tota ꝛegula euãgelica hẽt ĩ eo lo
cuʒ:ut ſi admonitꝰ nõ nult deſiſtere dicat᷑ tori ec
cleſie.i.ↄcilio.⁊ ab eo poterit puniri:quia eſt ſuſ
picio heꝛef̃ ↄ eum ſi ſtat in pccẽo publico ſcandali
ʒas eccleſiã ⁊ monitꝰ nõ ſe uult coꝛigeꝛe:ita dicit
glo. ſingłaris quã alłat totꝰ mundus in.c.ſi papa
xl.di.gua gꝰ dictũ hoſt.cũ pccatũ ẽ occultum ſeu
cũ ecclia nõ ſcãdaliʒat᷑.ſʒ uix põt accidẽ ꝙ ex pec
cato publico pape ecclia ñ ſcãdaliʒaret᷑ iux illõ ꝓ
pheticũ. Si is qͥ ẽ vnctus peccauerit faciet pplin
delique?.ſꝑ malũ ex ut in. c.magne de uoto.dic
eĩz hoſt.circa ſubditos pape ꝙ oẽs tenentur ſibi
obedir̃ quicq̃d pᷣcipiat:dũmõ ceꝛtum nõ ſit ꝙ pꝛe
ceptũ nõ teneat pccẽʒ moꝛtale:nam ĩ peccato mõta
li ñ tenet᷑ qͥs ſibi obedire:ſʒ poriꝰ deo qui ẽ uerui
põtifex.xj.q.iij.iulianꝰ.⁊.c.ſi dns.⁊.c. requiſiſti.
In prãte vo diſpenſandi dicit hic Vincẽ. ꝙ ĩ oĩ
bus põt diſpẽſaẽ pᷣteꝛqᷓ; ĩ articuł fidei:ꝙ ſatis mi
hi plʒ:er ẽ dictũ nalde nõbile:⁊ ĩtellige de diſpẽſa
tiõe ꝓprie ſũpta.ſ.quã facit ex cã rõnabili:et uið
Inn · in. c. cum ad mõaſteriũ.de ſta.reg. ubi dicit
ꝙ ſinc cã nõ diſpẽſat ĩ his qᷓ nõ ſũt iuris poſitiui
puri. et uide qð dixi in.c.de multa.S. de pꝛebẽ.di
cit tũ hoſt. dictũ Vincẽ.ueꝝ niſi imineat peccatũ

₰ fixũ nõ currit ltime ipedito:nec ĩcipit currere niſi

1

mortale qꝛ in illo nõ diſpẽſat ĩtclligẽdo ꝙ ſit pec
catũ moꝛtale ex lcge diuina:æ nõ ex lege poſitiua
qꝛ illi nõ ſubiſcit᷑ æ credo ꝙ idẽ ſentit Aincen. ?
uide gl. in. dicto.c.lr̃as qᷓ idẽ uoluit ubi diẽ latiuſ
ꝙ in his que ſui nã ſuůt mala:papa diſpẽéſare nõ
põt de iureiur.⁊ ſi Bdehtee d crarrr
iſta ſufficiãt pꝛo nüũc ¶ In gl. in. V. nacar̃ nõ. gl.
qꝛ ſolʒ multũ alłari ꝙ ꝑ ſñiam ꝑdat᷑ dnium ⁊ col
ligit ex tex.ĩ eo ꝙ dicẽ ꝙ ꝑ caſſationẽ collatõis ua
cauit pbẽda ⁊ ſic ꝓuiſus ꝑdit omne ius hebat
ĩ pbẽda als nõ diceret᷑ nacare:ſʒ gl.eſt ueriſſima
qñ ſnia ẽ iuris pᷣuatiua ſicut fuit iſta: Quid aũt
ſi eẽt iuris declaratoꝛia: ? an acqrat᷑ dnium illi p
quo fuit lata ſñia.dic de hac qõne ⁊ pcedenti:ut
ẽ bo.glo.inſti. de offi.iudi.in fi.per Ci.in.l.i C.
cõia utꝛiuſqʒ iudi.x Mar. in.l ponponius. ff. de
acqͥ poſ.alidd ꝑ Inn. in. c. cũ. nr̃is.j e.? ꝑ Jo.
calb bic E. In gl fi idi.i. collatã hoc dicit glo.
ut euitaret Sꝛiũ.nam exquo iſte fueꝛat iueſtit p ce
leſtinum de pᷣbẽda uacãte acquiſiuerat omne ius
um fruſtra mãdat papa ĩ fi. illi pbẽda aſſignaꝛi:ſʒ
dic ꝙ; ꝛefeꝛt̃ ad coꝛꝑalẽ poſf.tm aliũ ĩtellectũ quẽ
gl. ſubijcit. ⁊ ille ſuꝑius plʒ:qꝛ peꝛ inueſtituꝛam in
abñtia factã non tranſfertur poſſeſſio ut dixi ĩ.c.
auẽcte. S ti. ꝓximo Inn. ponit hic utrum executoꝛ
poſſit ꝓuideri de bñficio nacãte de iure ⁊ nò de
facto ꝙ uide qꝛ de facto põt uenire abbas.

Bia diuerſitatem. dᷣ

ſtre ad eligẽdum ſeu ↄfeꝛẽdum a iure pᷣ

a die notitie nacatõis.⁊ ẽ tex. mliũ alł ⁊= qetidianꝰ
due ſũt ꝑtes pᷣncipalesꝛin pᷣma archiepᷣi qrela.in
fa cãe cõmiſſio ibi mandamus.ſecunda ſubdiui
dit᷑ nam pꝛimo ponit mãdatum ⁊ ſoluit obſtaculũ
fo duos caſus excipit ibi.niſi:⁊ ſᷣm caſum tripł
exponit ibi ſic tñ r oẽs diuiſiones capimli
qñ nõ intelliges tex.qꝛ multũ declarant tex.⁊ nõ
iuanum ſunt ĩuente diuiſiones ꝙ bn nõ. Nõ.pri
mo ex pᷣncipio ⁊ tene illud menti ꝙ quẽadmoduʒ
hoĩes ſunt diffoꝛmes ĩ coꝛpibus ita ſũt diffoꝛmeſ
ĩ alijs:⁊ h̊ uoluit iſtðᷣ pᷣncipiũ ex diueꝛſitate coꝛpo
rum ſepe ſeq̃tur diuerſitas aioꝝ iõ amicieia mlłiũ
extollit᷑ qꝛ q̃ſi miraculoſe unꝰẽ aĩus aĩcoꝝ ĩ diuer
ſis coꝛpoꝛibus:iõ papa aſſũpſit.hic h̊ exoꝛdium:
qꝛ erãt opi.in caſu hoc utꝝ epᷣo ſuſpenſo ptãs de
nolueret᷑ ad capitulũ ⁊ urꝝ tpᷣs ſuſpẽſionis debẽt
oputari in ſemeſtre pᷣfixo.ad oↄferendum. Mõ fo
ibi ſe intruſerunt/ꝙ intruſus in bnficio dicitſ ille
qui obtinʒ bñficium ſine aucx᷑e illius ad quẽ de iu
re ſpectat eollatio:ad idẽ. c.ex freqntibus de iſti.
7 dr̃ intruſus.qꝛ nõ ĩttauit ꝑ poꝛtã:ſed qᷓi uiolen
tcꝛ ibi iniectus · Mõ.tertio ꝙ tpᷣs pᷣfirũ ĩ odium
negligentiũ nõ currit ipedito ipedimẽto iuris uel
facti:⁊æ de ipedimẽto iuris exẽplifica ibi ſuſpenſio
ne De ipedimto facti exẽplifica ibitꝑe quo ſtetit
ĩ curia poſt abſolutionẽ ⁊ tpᷣe reuerſiõis:⁊ hben
nõbis. Secꝰ dic qñ tpᷣs eẽt pfixrũ nõ ĩ odiũ negli
getie. ſed ĩ fauoꝛẽ alt᷑ius.iſtud.n. tps currit etiam
ignoranti:pꝛo h̊ bo.tecx.in.l.graue.ff.de bis qui

524
dde

cien hohiti/n⸗
ſhi porn cici
bind hibi o . .
iſnr col rtiftnn
lien i uß zu⸗
uiß iinf i mibgouen
iuimudnioc doſt giſicnt
üihmtfün ſemais Hiati)
Gin erdit) Manin
ſigien ſis ilite tlenie
Colehhioct mi giulinueren
oraſetiſos odvans nnihi
Gicigiqmedoſtrimoud
FuirncerpodetOicds da
1isKrnd Milcnkig
ſorgiheſorecredfecnad
adeneds Dcidi⸗
CNiaNNAn Pipno⸗
zolenheeſr iſesa tpeme
cheiunpfnin poro ſn
Hoeniſnnngi tenfiim un
ſonina wanr mßinr
neriiſinoheimt mic
ic na iri
oſri l boln gwinz
ar ailtͦcrſongd
biß nobie iei n
r irien . ilren
detgiiinie ed
Gininikſigwigi
n Acomriſene ditnn
ne Pifcini

„

de⸗

7 . N 1I. 2
1 micht papn fi ili Pbich ſiguig
ſ malüirlenun
ſabiſer i, a .L poſf /naliͦitlleüni
miir lle lugins oh Per inueſtimmamni
lueni non manſſenun poſeeſfo Ut ini i c.
ir, n. gnind Vnn. ponithicumm reruror
n puiden de bifigo nrire ge lre? no ge

Wc tigeꝛ e fno pör enfre bbag

Biadivenitatem. .

e M cigidmn ſen geidun gine
n n umk üme ieeſtoenec icit urrcre nſi
õ
ue ſür ges neigiſedin ön nedi dcnin
fa de cmſſio di annnns enndg Endn
dii nam pꝛimno ponit fidamm e Oondoncni⸗
fo duos caſus ercppit bi nii fin ſun miſe
aponmt bi ſe m. Nois diuſfones niti
i noͦ inmliges r q: mulu celgnon ſer aſn
mun iun inredinſors c bn no Nni
oer ncipio ? me ilud nenn Penirn
oies ſunt difomes cotplbus in ſüt ſien
lis: t h volit iſ pncipiu e inentate oßt

um ſce ſmr diverſins nop ĩ innnr
n 6 mitacloſe un aius gieop
nollk gr i miracnid maitur enin
Pns Da Nl-bic b o
Corponids:i0 Pa Mon H
i, odi in cin doc nnche ſne .
verc̃ ad cwimni? uy ⸗
— 1 ſigenun i⸗

¶ De pecl. pꝛebẽ.

no.ifa.ubi tpᷣs anni currit ẽt mulieꝛi ĩgnoꝛãti mõ
teʒ mariti.? uide glo.nõ.i.c.ſtarutum de pben. li.
vi. Ei nõ.dictũ ſpe.in ti.de ĩſtru. edic.in. F. nunc
Ho aliqᷓ.v. itẽ ꝙ ſi executoꝛ:ubi ponit unũ di tuz
ſinglare ⁊ quotidianũ:dicit.n. ꝙ ſi execuroꝛ teſta
mẽtuʒ nõ potuit excqui.j.ãnũ nihiloinus deuolni
tur pfas ad epʒ: ar. in.l. nulli. C. de epi. æ cle.⁊ in
.c.nos.j de teſta.nõ reddit rõeʒ. Sed tu redde
pdicta:nã illõ tpᷣs ãni nõ fuit pᷣfixũ ĩ odiũ executo
ꝛis. qͥ potiꝰ in fauoꝛc defucti ne diu diffe:at ipius
uolũtas de quo tñ nide qð dixi ĩ repetiõe .i. e. cuʒ
eſſes de teſtamẽtis. Mõ. ꝙ pᷣlato ſuſpẽſo ptas cõ
feꝛẽdi bñficiũ nõ deuoluit᷑ ad caplm nec ad archi
epʒʒ ſ ad papam: ꝓ h.c.i:⁊ qð ibi nõ.de ſuppł. ne
gli. pla.li. vi. tu limita h dictũ ⁊ iſtũ rex. put ha
bes tex. in. c. unico. ne ſc.ua.li. vi. ⁊ ibi ẽt ꝑ glo.
nã ſi donatio ſpectaret ſil ad epᷣm ⁊ caplin ſuſpen
ſo uel excõicato epo põt caplʒ oↄfeꝛꝛe:⁊æ dic lariuſ:
ut ibi nõ. Mõ.ibi ꝓpteꝛ deſidiã ꝙ papa ẽt ceſſan
te neglia platoꝝ põt cõfeꝛe bñficia totius oꝛbis:
ad idẽ.c.ij.de pᷣben.li.vi.põt gꝰ papa ↄcurreꝛe ĩ
collatiõeʒ bnficioꝝ cũ quolibet oꝛdinario:qꝛ ipſe
oꝛdinarius totius oꝛbis.ix.q.iij.cũcta ꝑ mũdũ:
ſz nõ ẽ honeſtũ ut aufeꝛat alijs ptatẽ õ rõem gre
goꝛij. in. c. ecce. xcix. di.? S.c.ꝑuenit.xi.q.i. in fi.
Mõ.ꝙ tps acceſſus reſidẽtie ⁊ reueꝛſionis ꝓ ali
quo negocio eſt parit̃ pꝛiuiliatũ:ex quo ĩfeꝛt᷑ ꝙ ſi
datur alicui ſaluus ↄductus ueniẽdi ad aliquẽ lo
cũ iel igit᷑ ꝙ tute poſſit ibi moꝛaꝛi ⁊ ibi redire:qꝛ
fruſtra eſſet pꝛĩnʒ ſine reliquis.nã qui ulłi ons ulꝛ

⁊ ans.Et uið Hj.i.l.ſi cui.ff. ex qͥ ca. ma.¶¶ ¶l

tio nõ. ꝙ tps ſemeſtre pᷣfixũ ad ↄfeꝛẽdum nõ cur
rit a tpꝛe uacatiõis. dic t ꝙ pꝛia frõte pᷣſumit ſci
entia uacanõis. Eſt. n. pſũptio ↄ debẽtẽ cõfene ſi
diſtulit ultra ſex mſes a tpᷣe uacatiõis ut ẽ tex pul
chẽ.i.c.ut nrm in. .poꝛꝛo.j.nt ecclaſtica bnficia
hoc m limita qn beneficium uacauit de iure et de
facio iut qꝛ nemo erat ĩ poſfione illiꝰ ſaltem colo
rate.tüc.n.i dubio preſumit᷑ noticia uacatiõis ita
dicũt dni ðᷣ rota ðᷣciß.cclv.dicũt tñ ꝙ ſi hns ius
ferẽdi allat pbabilem ignorãtiã ſtaret᷑ iuꝛamto
ſuo. ar. eox. qᷓ le.- nõ.i.c.paſtorał ð̊ excepti o.qð
bñ nõbis. uide ẽt Jo. an.ĩ. c. ex ꝑte aſten. j. e. ubi
4 dicit ꝙ in pᷣſumẽda ſcia uel ignoꝛãtia uacatiõis ðᷣ
bem? oſideꝛare q̃iitatẽ bnficij. nã citiꝰ pᷣſumit᷑ ſcia
iĩ mag ꝙᷓ ĩ ꝑuo: ⁊ in curato qᷓ in ſimplici: Itẽ di
ſtãtia locoꝝ.nã faciliꝰ pᷣſumit᷑ ſcia ĩ loco uicino qᷓ;
remoto i.c. quoſdã ⁊.c.qto.de pᷣſũptio. Iteʒ mo
dũ uacãdi = foꝛmã loci:⁊= uide tex. cũ gl. ĩ cle.uni
ca in fi. de ↄceſ. ppen. æ qð nõnt doc.in cle.qꝛ rła
res de ſuppł negli.pla. æ ex his põt ſupeꝛioꝛ infoꝛ
mare motũ animi ſui utꝝ pᷣſumat᷑ notitia a tpᷣe na
catiis uel ſtati pꝰ:nõ. n. ĩ B põt dari ceꝛta doctri
na. Sʒ qrit᷑ quid ſi pꝛonus negligit pntare infra
ips ſibi pfixũ: x ſic ptas libeꝛe ↄfeꝛẽdi deuoluitur
ac eu qui hʒ ius iſtituẽdi inx ea que dixi in. c. ij.
e.nũquid iſtis qᷓ hñt libẽ ↄfene dabit᷑ tegrũ ſe
meſtre: ? qñ ĩcipiat curreꝛe tale tps uide ꝑ dn'os
de rota ĩ loco pᷣalł. ubi concludũt ꝙ habebunt ſe
meſtre. ? ꝓ h facit. c. licʒ de ſup.negł.pꝛala. ⁊oc.ij.

—— Tpſaarca da ſmn — n tar p 65

—

M

5. eo. ⁊.c.ſi electio.de elec.li.vi:Zpᷣs aũt iſtð cur
ret ẽt a die notitie ar.hic ⁊ ſeutit aꝑte In. i dicto
c.licet ubi dicit ꝙ ei ad quẽ ſpectat pꝰ 2z ad quez
ſpectat ſo loco collatio tps n currit niſi a die no
titie ⁊ bñ nõbis. Et idẽ dic in quolibʒ ſupioꝛe ad
quẽ gradati deuoluit᷑ ptas ↄfeꝛẽdi:nã cum hᷣ ipᷣs
ſit pfixũ in odiũ neglie non dʒ curreꝛe ꝓbabiliteꝛ
ignoꝛãti n gl. i. V. ſub foꝛma cõi. nõ bn hãc
gl. iſeto tex. ⁊ itellige pᷣmã ꝑtẽ glo.de ↄfirmatõe
facta iĩ foꝛma cõi.de q loquit iſte tex.illa.n. pax ⁊=
nihil oꝑatur:ut hic hẽs bonũ tex.⁊ de h̊ uide peꝛ
Pir. i.l.? qꝛ.ff. de iuriſ. om. iudi. Qnqʒ fit ↄfir
matio ex certa ſcia ⁊ illa hẽt tꝛes nõbiles effectuſ
? in ea itellige faʒ pteʒ glo.in.v. ucrũtñ uſq; ad
finẽ: et qñ dicat᷑ in foꝛma cõi uł cx certa ſcientia.
Vide ꝙ dixi in.c.i.⁊.ij.de ↄfir.uti ſ.qn narratur

totũ factũ ſuꝑiori eſt ↄfirmatio ex certa S.

Vo narrat᷑ in gñali ẽ ↄfirmatio ĩ foꝛma cõi.¶ In
gl. in ueꝛbo tpᷣs ibi ⁊ h ꝙ tpᷣs. Mõ.hãc ꝑriculaʒ
gl. uſqʒ ad finẽ æ fac̃ ꝓ ea.c.fi de electõe ubi cur
rit tpᷣs n ualeti eligẽ ſine licẽtia ſuꝑioꝛis:qꝛ debʒ
petẽ licẽriã alłs ſũt ĩ moꝛa. Et aduerte ĩ p̊ ad tria
mẽbꝛa.nã qnqʒ bnficiũ ſpectat ſił ad collationem
epi ⁊ capli:ct tũc nulla moꝛa ſpectata põt capim
epo ſuſpẽſo uel excõicato ↄferre im mẽbrum qn
ptãs ꝑtiũ ad epᷣm ſʒ cũ ↄſilio uel ↄſẽſu capli ⁊ tẽ
eoipᷣo ꝙ eps ẽ ĩ mora petendi abſoloem capitiin
põt ↄferre h̊ duo mẽbra ꝓbãtur ĩ. c.unico ne.ſe.
ua. li. vi.tertiũ membꝝ qñ prãs ſolum ſpectat ad
epᷣn ⁊ tũc lʒ eps ſit ĩi mora nõ m̃ caplłʒ põt ↄfeꝛꝛe
ſ dʒ ſpectãe lapſum ſex mẽſiũ a tpᷣe more:⁊ ĩ h̊ cao
ſu itellige hũc tex ¶ In gl. i· v. nõ tñ ualuit ibi.
AItẽ ei ubi trãſfuge.ĩ.ci qͥ fugit ad hoſtes non da
tur bnficiũ reſti. in inte.ʒ iteri nõ potueꝛit agere.
glo. nñ. ſolu t. Sed põt dupłr ſolui.pꝰ qð culpa il
liꝰ fuit cã i mediata huiꝰ ipedimti meriro ſibi im
putat᷑.ut.i.c.e.ſiẽ de teſti:⁊ ĩ.c.fi.de iniurijs Sʒ
ĩ caſu nio non culpe.ſʒ pena culpa fuit cã inmedi
ata hꝰ ĩipedimti.nam ſũia ſuſpẽſiõis fuit pena cul
pe.vñn nõ dñt ĩputari ea qᷓ ſequunt᷑ ex pena.⁊ ĩ H
E iſte tex.nõ.ſic ĩtellectꝰ.⁊ uide gl.qᷓ hũc ĩtellectuʒ
appꝛobat q̃ oꝛiginalłꝛ fuit ↄpoſtoł.in rła iputari ð

re.iu ·li.vVi fa ſo.ꝙ illa loquit᷑ de bñficio reſtituti

onis.qð ẽ eyoꝛdinariũ.iõ nõ ẽ ita fauoꝛabile:ſed
tex.iſte loquit de tpᷣe oꝛdinario ⁊ pᷣfixo in meꝛum
odiũ neglie.Et ĩ fi.gl.dic ad illud.c.ſi cclebꝛat:ꝙ
ibi loquit᷑ de ſuſpẽſiõe minoꝛi q̃ õhit᷑ ꝑ participi
um cũ excõicato:h aui in ſuſpẽſiõe maiõi
lara a iuẽ ab hoĩe. ¶ In gl. i v. a q̃ ĩ fi. dic ꝙ ñ
ẽ ueꝝ ꝙ h̊ colligat᷑ ex tex.ſʒ gl.̊ diẽ pꝛopteꝛ opi.
Jo. an.⁊ lau.qui dixer̃t:ꝙ ſuſpẽſuſ ab officio tmn
põt ↄferre bñficia:qꝛ fᷣm eos ptãs ↄfeꝛẽdi pẽdet
a iuriſditõe æ nõ ab officio oꝛdinũ:ſʒ tu de h̊ dic
ut ple nõ. ꝑ gl.⁊ doc.i.c.cũ dilectus de ↄſue.ubi
cõis opi.ẽ in oppoſitũ.ſufficit.n. ſuſpẽſio ab offi
cio:qꝛ ea q ſũt iuriſditõis ſũt ãnexa offõ ðᷣ quo tu
dic ut plẽiꝰ nõ.i loco Bol Jn al i b,. faot ĩ fi.
ĩ bis Sꝛijs hẽ ꝙ oĩa qᷓ ꝓcedũt ex clłpa alicuiuſ ſũt
ſibi ĩputãda.nã qui dat oꝑã ꝛci illicite renet᷑ ẽt de
cãu foꝛtuito ĩ.c.tua ⁊ qð ibi nõ.j.de hõi.ᷣ õriuʒ
b 2

Gα. . ſo ep⸗ 4= S3 ſairr raps

RuO 4 .0° Sleri,
CNars v E

r . 14 S 4 4.
— a 4 1 1 Pt⸗ -

Cu doa TL „ Fert gfſun

va 2 in, ſn .y 7 4 X A E . BO

..
7

¶ De cocel. pꝛebẽ.

narie hic ſoluit᷑. Sʒ Va ſo. illa quã dixi S in illa
gl. ꝙ ea ꝗᷓ ꝓueniũt immediare ex culpa impurant

culpoſo.⁊ ita loquunt᷑ oria ct uide bonũ tex. cuʒ
glo. in. c. unico de cuſtodia euchariſ.⁊æ ĩ. c.ſiẽ de
teſti. ea uero qꝗᷓ ꝓucniũt n imediate ex culpa ſʒ ex
ſñia ſeu pena culpe ñ iputãt᷑ ut hic:qm non dʒ s
duplici pena ↄteri ut ĩ.c.at ſi clerici de iudi.⁊ ĩ h
nõbis iſtũ tex. nã ſnia ſuſpẽſa fuit hic cã imediata

bᷣ ipedimẽti:ñ aũt culpa pcedẽs ⁊ ꝛegularit᷑ inſpi

ci dʒ cã imediata ⁊ nõ mediata. xxiij:q. v. de occi
dendis. uide tex. cũ glo. bona ĩ. c. de ceto.j.ð hoĩ
ci. n gl.i. v pter ibi iteʒ ar. nõ. ſemꝑ bãc gl.
2 itellige de bõis pr̃imonialibꝰ.nã bona ecclie nõ
nt ↄfiſcari ꝓpteꝛ delictũ ſuũ:ut i. c. excõicamꝰ. j.
de beti. ĩ. F. i. faẽ rlła delicrũ ꝑſone de ꝛe iu. li. vi.
7 nõ gl. in eo ꝙ ecclia dʒ hr̃e fiſcũ.⁊ nõ tex.qͥ uti
rur h vbo in cle. ij. de hẽti. Sʒ gl. nõ apit utrũ
Fſco ecclie ꝛomãe an fiſco plati iſta bõa clerici dã
nati applicẽt᷑: ſʒ tex.ĩ dicto.c.excõicamꝰ nobili po
teſt iduci/ qubi ipo iur̃ ↄfiſcat᷑ bona clerici debẽt
applicari ecclic ĩ qᷓ fuit ĩtitulatꝰ ex quo aliqð n ex
primit᷑ iĩ ſnia:vñ quẽadmodũ ſm canoneſ ãtiquoſ
bona clerici decedẽtis ſine ↄſanguieis ab iteſtato
deuoluũt᷑ in eccłiã ubi fuit ĩtitulatꝰ:ut nõ.in. c.i.
de ſuc. ab inteſt. æ expᷣſſ.xij. q.ultia.c.fi.ita in cãu
nẽo:ſi aũt ñ hʒ eccłiã ſeu bnficiũ.tũc puio ꝙ eps
occupabit ꝓ camera ſua ad h ꝙ nõ. Jnn i. c. inſi
nuãte. J. qui clerici uel uouẽtes:= Fre ↄſilio. xx.
Et facit qð nõ. Jo.an.i.c. cũ oliʒ.el.ij. de puilł.=
idẽ dicas qn clericꝰ morit ab ĩteſtato ſine eccleſia
⁊z ſinc ↄſangui GeiaAn autem multa que iponit
pꝛo delicto ipi clerico applicetur ſuperiori mulc
tãti:dic ut plene le.⁊ nõ:i.c. dilectꝰ de offt.oꝛdi.
2 ĩ. c. I de pẽis ⁊ ĩ.c.i.ð hoĩ.li.vj. Hodie vo re
gularit bõa dãnatoꝝ n ↄfiſcãt᷑ niſi ĩ qouſdã caibꝰ
H uenint ad ſuccedẽtes ab iĩteſtato: ut ĩ aueꝰ bona
dãuatoꝝ:C. pe boni. ꝓſcrip.⁊ ita nota bene:
sEſt tex. multuz
Bm noſtris. allegabik: æ bẽt
mãm ↄtinuã. z7. h. d.i ſima. MNou ualẽt
Ee ad bñficiũ ipetrare qᷓ ð alterius coloꝛata facti
põſſeſſione n faciũt mẽtionẽ.h.d.fʒ ueꝝ ⁊ cõem
intellectũ diuidit.nã primo ponit gr̃am ⁊ executi
onẽ theſauratio ↄceſſã.ſo exceptionẽ ↄ illã.ttio
ꝓceſſũ executoriũ.qᷓꝛto ꝓnnniationem auditoꝛis.
qnto ꝓnũtiatõis ↄfirmatõi.fa ibi uex. fria ibi qðᷣ
ꝗrta ibi auditoꝛ. qͥnta ibi nos ueꝛ0.? fuit deciſio
multũ ſubtilis. Jõ nõ. pmo ꝙ bñnficiũ tanto tꝑꝛe
uacare: ut eiꝰ collatio deuoluat ad papã ſm cõſti
tutionẽ lateranẽ. ↄcilij.? loquit de.c.ij. S.eo.in il
lo tũ nulla fu mẽtio de papa.Ex qꝰ nõ. qð illð.c
ij. ꝓuidẽdo. i.ij. ?.iij. gradu deuolutõis tacite ui
der̃ ꝓuidiſſe de oibus gꝛadibꝰ uſqʒ ad papã. unð
qtibʒ ſuꝑioꝛ gradatĩ hʒ ſex mẽſes donec deueniat
ad papã. ut clare colligit᷑ h z. c. licet ð ſuppl.neg.
pla.iũcto.c.ij.S.e.⁊ h̊ bñ nõ ¶ Mõ ſecũdo ꝙ. c.
ij. S. e. bʒ locũ nedum ĩ ↄfcꝛcte:ſʒ in hntibus eli
geꝛe. z ſic elcctoꝛibꝰ dat᷑ ſemeſtꝛe tpᷣs ad eligẽdnʒ
poſt cuiꝰ lapſũ deuoluit᷑ ptãs ap ꝓximũ ſuꝑiorcʒ.
nã in lllo.c.ij.nõ fuit mentio facta de clectoribus

2, 2 ——
larõe dignitatũ nõ ueit ut ẽ gl. ſingularis in. c. ii.

æ tñ bic papa ĩ deuolutõe ptãtis fũdat ſe ſupꝑ illo
ↄcilio lateranẽ. h ĩtellige exceptis epatibꝰ? ccclijs
rłaribꝰcollegiatis: qꝛ ĩ illis dat minus tpᷣs ur i. c.
ne ꝓ defectu ð elec. A kri ꝙ. c. ð mita ⁊ eꝰ
pẽa.S. de pben.nõ hʒ locũ ĩ epatibꝰ un ſi eps ac
ceptat aliã dignitntẽ nõ uacat epatus ipſo facto
