nut enpi doc in miis locis fi
iſiſanmi uinin g rechtini
op no ei tüt hoes bi leinnant
leß niſſeut ieinii in gi diem
alcſaccilt leiuniuz in feſt puinei

.

07 lw hi m uimuri
aumi n oblger ni pot n
Ani an ubes ir p:
enus inop ann le/nn
dunpus o enn uis cone
NNNT MWNCRi Ade
IteNHNiWNN Widd.
Ad Aca minrtchonf uſ,
güſenſo; Kdemino Nn B⸗
nü avis obigei n ne nocnens
cponi inciger pper ſen coletens
1o ppre cebllne mnne Jh⸗
ugumeni ſen clarocz miblopeſa
aus ad iaunidiͦ ſi moioteshot
opl on anni guis oblhe
bi Yo.an benns Lomnd fe
liſ cner ich nind obbge
Sõ
eretcnate in iolo ſca
Nticnndl.n mul bant n.tar
1 von at muge Giia.er ſalis ue
rerbeans he
gaumann n aho
udan epltolanon und 8
burlt m nannin ſiſll,

ſcentbosapleſo
a ls adole Ver

,,6 PP* .ͤſenſe, r-ſje V &ϑ nnα „☛ Ar & Aec; Ifen, raſ WSc-l.n„

R

— à
dNWVit 3

De obfua. ieiu.

ſaltem cum licentia ſaceꝛdotis poterunt ieiunia
dimitteꝛe. quod,nõ pꝛo hoc facit quia pꝛeceptum
poſitiuũ eccleſie nõ obligat quẽ cum ſcandalo in
c.ii.de no.oꝑ.nũt.in.c.nihil cũ ſcandalo de pꝛe
ſcrip.in.c.cuʒ teneamur de pꝛebẽ. to

oꝛem So. ↄclude poſt Inn. ꝙ inieiuniis indictis
per eccleſiã nõ poteſt aliquis diſpenſare pꝛeter pa
pam niſi cã ſit in debente ieiunaꝛe Ex cã.n. poreſt
eps diſpenſaꝛe:⁊ talia ieiunia in aliquod aliud bo
nũ ↄpenſare:⁊ cã ſatis ſufficiẽs eſt debiliras per
ſone ſiue ꝓueiat ex defectu nẽ ſue ex exeꝛcitio ext᷑i
oꝛi.exẽplum in agꝛimeſſoꝛibus ⁊ i aliis aꝛufic bꝰ
qui ex diuꝛno ⁊ longo laboꝛe debilitant᷑ ira ꝙ cõ
mode ieiuniũ tolleraꝛe nõ pnt licite.n.fit iſns cõ
mutatio ar.lxxxii.di.c.pſbiteꝛ i fi.nec ĩtelligas q;
pꝛopria auctoꝛitate quis poſſit ſibi hoc ieiumum
cõmutare ar.in.cii.in.fi.j.e.⁊ in.c.i.de uoio.un
gl. in. d. c. preſbiter dʒ reſtringi ad cauſam illius
.c.nam.ibi redemptio ieiunii ꝑmittii auctoritate
illius canonis. vnde nõ dʒ trabi ad alia ieiunia: z
multos decipit illa glo æ de hꝰ etiã ibi ꝑ Archi.
qui tenet qð.S. dixi. In ieiuniiſ ueꝛo ad que quis
ſe obligauit.ex uoto põt epᷣs diſpenſare ẽt ſine cã
exñnte in uouente dũmodo id in qð fit cõfirmatio
ſit melius æ deo acceptiuus ut in. c.i.de uoto.ubi
ſatis bene hoc pꝛobatur. æ nide qð ibi dixi. z ex
his hẽs dictũ pꝛima fronte mirabile ut magis ſtꝛĩ
gat ieiuniũ indictũ ꝑ eccliam qꝙᷓ; ieiuniuʒ ad qð ali
quis ſe obligauit ex uoto.rõ põt eſſe quia pumũ
fuit a pꝛincipio neceſſariũ nec ẽ obuiandũ pᷣcepto
ſuꝑioꝛis ſine cã.fʒ ueꝛo a pꝛincipio fuit uolũ ariũ
7 apparet ſatis ð nolũtate dei cui acquiſita ẽ obli
gatio ꝙ uult ↄmutationẽ fieꝛi in melius ar. in. c.
magne ⁊ qð ibi nõ.de noto. ¶ Sexto queꝛo nun
quid ieiuniñ ſaltẽ poſſit de die in diẽ tranſfeꝛꝛi di
cit Inno. ꝙ ſic exñte cã. nam uidemꝰ ꝙ ſi feſtum
ſit in feꝛia fa nõ ieinnat᷑ in die dnico: ſed trãſfeꝛt̃
ieiuniũ in diẽ ſabbati pᷣcedentis ut in.c.i. eoita
dicendũ pari rõe: ꝙ ſi uigilia contingit in aliquo
feſto ſoleni: ꝙ tũc nigilia ꝓpteꝛ ueneꝛationeʒ feſti
poſſit quo ad ieiuniũ explicari die pcedenti: æ po
nũt exemplũ doc. in młtis locis frãcie ubi colitur
feſtũ ſancti quintini qd accidit in uigilia oium ſan

ctoꝝ.nõ eiʒ tũc hoĩes ibi iciunant ꝓpreꝛ feſtum ſo

lene.ſʒ trãſfeꝛũt ieiuniũ in aliũ diem.⁊ idẽ poſſ fi
eꝛi qn accidit ieiuniuʒ in feſto pꝛincipali alicmiꝰ ci
uitatis ul loci ut ieiuniũ tranſfeꝛat᷑ in diẽ pᷣcedẽteʒ
qð bene nõbis ⁊ placʒ mihi ut iſta tranſlatio fiat
peꝛ epm.ar.in.c.ij.in fi..e. ltio H queꝛo nũ
quid trãſgrediẽs ieiuniũ ſolẽne obliget᷑ ad pecẽm
moꝛale.gl.xxv.di.i.O. als ea demũ.vꝛ ſentire ꝙ;
ſic. ſed dns car.j.e.c.ij.dixit h̊ ꝓcedeꝛe qñ ieiuni
um obmittit᷑ ex ↄtemptu uł iobedientia: ut qꝛ non
ult ſe ſubijceꝛe pᷣcepio ſuꝑioꝛis. ſecus ſi ſine ↄtem
ptu:qꝛ tunc tranſgreſſio ſolũ obligat ad ueniale:=
diẽ h̊ teneꝛe Archi. in. d. S. als ea demuʒ. ſʒ ceꝛte
Archi. ibi ſolũ refeꝛt opi. Jo.de fõrana:⁊ trãſir.
ſz alꝛ repio cũ ſẽtire ĩ.c.utinã lxxvi.di ubi diẽ ꝙ
ſiquis ex aliq̃ cã raãſgrediĩ ieiuniũ nõ peccat moꝛ

uinto qri
tur utꝛũ in iſtis ieiuniis poſſit diſpenſari ꝑ ſuperi

taliter qðᷣ põt ĩtelligi qñ foꝛte erat debilis nec cu
rat ire ad ſuꝑioꝛẽ ꝓ licẽtia.⁊ ſic ſecus ſẽtit qn nul
la ſubeſt licita ca Sʒ ꝓ pꝛio dicto fac nõbilẽ dẽm

— — — 1
Sρi nnνσυ 41 Syer Sr, iale ablecrs 7 ℳ:
7

Coll. in c.i.de ↄſti ubi dicit ꝙ tranſgꝛeſſoꝛ caõiſ & νi zen aSeneile pene, ssPcha.

obligat ad moꝛtale qn fit ex ↄtemptu ſeu obedien
ia: 7 teptus ꝓprie eſt qñ ex ſola uoluntate uult,
ſe ſubiiceꝛe ſtatuto ſuꝑioꝛis.uñ dicit ꝙ iſte ↄteptꝰ
clare apꝑeꝛe nõ põt niſi poſt monitõnem:ſj ſiquis
t:aſgꝛedit ex ↄcupiſcentia ira uł negligẽtia.iũc ſo
lũ obligat᷑ ad ueniale ꝙ dictũ pria fꝛõte uẽõ maabi
le ⁊ hoc dictũ putarẽ ueꝝ ubi ſuꝑioꝛ aliquid iniũ
geꝛet ꝑ ueꝛbũ cõe:puta ꝑ vbum ſtatuimus uel oꝛ
dinamus ul ſile: ſecus credo ubi ꝓcedeꝛer ꝑ vba
pceptiua ſeu equipollẽtia.nã trãſgꝛeſſio ↄcepti ſu
pioꝛis obligat ad moꝛtale Iʒ fiat ſine ↄtẽptu.xiiii.
q i.c.qð.pcipit᷑ ⁊ in.c.ii.de maio.⁊ obe. facit.q
dicã in. c.nqᷓ ↄcupiſcentiã de ↄſti. ubi oĩio uide. in

quo gnãlꝛ tꝛactabo an ⁊ qn trãſgꝛeſſio ſtatuti nel o ⸗ſyrge

ꝛegule obliget ad moꝛtale.⁊ fuit illud iudicium be
ari thome ꝙ ubi ſtatutũ fit ꝑ vᷣba cõia trãſgꝛcſſio
ꝛegulꝛ nõ obliget ad moꝛtale:qð ĩtellige qn fit ſi
ne ↄtemptu nã ſiẽ nõ ois tꝛãſgreſſio legii obligat
ad moꝛ ipᷣalẽ.ita næc ad moꝛtẽ eternã que ꝓue
nit ex peccato moꝛtali.xxv.di unũ oꝛariũ ⁊? io ad
ꝓpoſitum ponderãda ſũt vba ſtatun ſeu canonis
ꝗqous idiciĩ ieiuniũ an ſint vba pceptina an eqpol
lentia ſeu cõia ⁊c̃.⁊ colligitur ex pꝛediciis ⁊ ex hiſ
que dicam in.d. c. nam concupiſcentia ⸗ p:edicia
no bene.

Vigilia concur

X Parte. rens in domua

ieiunaꝛi debet in ſabbato ⁊ ieiunã
da eſt nigilia mathie. cõis diuiſio

fa ibi ad qð ¶ Mõ pꝛimo ex tex.

Ratrre 6 le 8 r,I had ,Al.

ꝙ in nigilia natiuiratis domini 2 aſſũptionis bea VNcle nm garnenbr

te marie vᷣginis ⁊ oium apploꝝ ẽ neceſſaꝛio ieiu
nanð.⁊ pondeꝛa ꝙ ſolũ dicit de nigilia aſſũptõis
beate marie vᷣginis. Ex qꝰ ifert̃ ꝙ alia feſta beate
marie no hẽnt quo ad pᷣceptũ ieiunij nigiliã ꝙ di
xi. S.ĩ Nica E. nõ ꝙ cã ltima põt mutari ieiuni
um de die in diẽ. ⁊ facit pria fꝛõte iſte tex ꝙ non
nalens ieiunar᷑ ĩ die ſtatuta. tẽtur alia die quaſi ſit
obligatus ad duo ad ieiunãdum ⁊ illa die unde ſi
ipedit᷑ in illa die remanet obligario ieiumi in alia
die aꝛ.optimũ h̊ z i. c.ↄ dilecti de do.⁊ oↄtu.⁊ ĩ.l.
celſus ff. de:arbi. de quo dubito ꝑ. c.ij. .e. ubi nõ
nalẽti ieiunare ĩ quadrageſſima nõ imũgitur ut ie
iunet alio tpꝛe.ad idẽ qð nõ. Inn. in c.i de cele.

1oe Pde ee do n0.2 n. —
miſſ.ubi dicit/ꝙ nõ ualẽs dicẽ officiũ ppteꝛ infir = Ez mlau 4d oß n eh n tat

mitatẽ nõ tẽtur illud reſumẽ alio tpᷣe qᷓ officium
ſit ſeꝛuitus cuiuſqʒ diei ⁊ uariat᷑ ex ipᷣe na ur di ẽ
dũ in ieiunio.nã ſi teneoꝛ pᷣſtare opꝑas certo ipᷣe z
ipediar nõ ſũ obligatus in alio tpᷣe:qꝛ nõ ſũt ceðᷣ
oꝑe ſʒ uariãtur ex tpᷣe.ut ẽ tex.nõ in.l.ſi nõ ſoꝛtẽ

J. libertinus.ff.de ↄdi.inde.⁊ ſi ꝛelinquituꝛ mihi

uſufructus biennij futuri.æ impediar non poſſum
peteꝛe uſufructũ alteꝛius biẽnij:quia non eſt idem
uſufructus ut.l. ſi uſufructus mibi in biennium
ff de uſufruc.lega.⁊ iſtã ꝑtẽ credeꝛẽ vioꝛẽ ad iſſũ
rex.ꝛeſpõdeꝛẽ ꝙ loquit i tꝛãſlatõe fiẽda ex cã que

ſfer s.

5 „* — — – Seta, A6uα+ν n E
. — . . . — — „ „ . . — , 6 ſ. 1 + atz 921¾½¾ 44 / . 5
9 41 lior ÿvααaσre c„ 6.; vi rorjt 7 C ue P Rn re 1 ,d ra m= N 2 leeſy lip

— – ar ſa⸗ 9 , εα nnn Fase 7 O
1

GE De obfua. ie in. gre⸗

Dn⸗ a a mathcs an u= m Prο

nõ eſt in e hae ſeinnarene ꝓpteꝛ feſtum ft
in oliũ diẽ. ¶ Altimo nõ ꝙ nigilia bni ¶athie
ẽ in pcepto.ꝛõ dubitãdi fuit: qꝛ ¶ Oathias n fuit
de numeꝛo. xij. a pricipio ſed ſucceſſit pꝰ moꝛtem
xpᷣi in locum iude dũ appli poſuerũt ſoꝛtẽ ſuꝑ eũ
2 Harnabãa. 7 20 decidédi ẽ: qꝛ ſubꝛogatuʒ debʒ
ſapeꝛe nam eius in cuins locũ ſubrogatur ut ĩ.c.
maioꝛes de baptiſmo 2 e eca.n lite pẽdente:
6 capit congruam
Onſilium. i mrionẽ tex. in ſe
ſatis clarus eſt æ multa ſũt dicta que pa
tent ꝑp.F. 5 pꝰ ex pri. ꝙ uigilie oĩnʒ aploruʒ
pteꝛ exceptuatas de quibꝰ ĩ tex. debẽt ieiunari.? ĩ
tellige de.xij.apłis quos enume:at glo. i. c. i. de 2e
li. ⁊ vene.ſanc.li.vj.¶ HNHõ ꝛ ꝙ ꝓpt᷑ magnaʒ ſo
lẽniratẽ loci ↄtingẽtẽ in diẽ ieiunij põt emmti ſeu
trãſmutari ieiuniũ.h m in uigilia iſtoꝝ appłoꝝ ex
ceptnatoꝝ nõ fit ↄmutatio ſicut in pꝛecedenti. et
credo hᷣ ↄtigiſſe: qꝛ accidũt iſte uigilie inter feſta
dinturna. vñ non dʒ fieri cõmutatio in diẽ ita lõ
gioꝛẽ. ſʒ qn folũ una dies iteꝛmedia ẽ impedimen
to tũc fit ↄnumeꝛatio ut in.c.pcedẽi. nam pꝛc pt᷑
bꝛeuitatem tẽporũ uigilia nõ ær̃ diffene a feſto.
Mõ.i.S.ieiuniũ.⁊ tene mẽti.ar.optimũ ⁊ q̃ expᷣi
ſuʒſꝙ aduẽrꝰ dñi de neceſſitate nõ ẽ ieiunãdus ſʒ
inſpiciẽda eſt ↄſuerudo cuiuſliber loci. vnde h̊ pa
pa caute locutus ẽ dicẽdo ꝙ aput nos ieiunatur
⁊c̃ qᷓ dicat fm Hoſti.hẽmus h̊ de ↄſuetudic.ſed
ſtatutũ nõ facimꝰ nec aliquẽ aſtrigi nolumꝰ nec ꝛe
pit᷑ alibi cautũ ꝙ ſit ĩ pcepro.cõſuetudo veꝛ0 ꝛ20
mane ecclie nõ ẽ neceſſario obſeꝛuanda in alijs ꝛe
gionibus.ut nõ. glo.i.c.i.de ſũ.tri.li vj.⁊ d e cõ
ſe. di.iiij.c.ð trina.¶Nõ.i. S. de feſtiunate.ꝙ in
colẽda feſtiuirate bri Hartholomei atteudenda ẽ
ꝛegionis ↄſuetudo.⁊ 20 dubitãdi fuit: qꝛ beatus
Bartholomeus fuit excoriatus nua die i qua ni
xir alia die deceſſit.vñ aliqni colũt diem excoria
tionis aliqᷓ diẽ moꝛtis.iõ fᷣuãda ẽ loci ↄſueiudo.
Sic dubitat᷑ de feſto btẽ ¶ Dargarite.nã narie in
diueꝛſis locis colit᷑ ꝓpteꝛ diueꝛſa martiria ⁊ diem
moꝛtis:ſʒ diẽ Jo.·an.ſe nidiſſe ĩ li. antẽtico ꝙ qʒ
colj. xx. iulij 6. in. F. cũ aũt/ꝙ ꝓpt᷑ neccſſira
teʒ famis licite qs utit᷑ carnibꝰiĩ qdꝛageſſima. ! tẽ
nõ. ꝙ ſignũ bone ⁊ timoꝛate mẽtis ẽ timeꝛe culpã
Vbi culpa nõ eſt ⁊ ſic idubio dʒ qͥs porius ſe eſſia
ꝛe culpabilẽ in foꝛo aĩe.qꝛ illa uia eſt tntioꝛ Nõ
in. F. itẽ optimũ ar. ꝙ eſus carniũ nõ ẽ ꝓhibitus
In die ſabbari de iure.vñ ccſſante loci conſuetu
dine poſſet quis comedeꝛe ſine peceato illo die.imñ
de honeſtate ⁊z ↄſilio abſtinẽdũ ẽ. de quo uið tex.
cum glo iĩi. c. eſu carniũ ⁊.c.ſabbato ð ↄſecꝛa. di.
.iiſ. WMö. in. F. preꝛea ꝙ in quadrageſſima & li
citũ ifirmis comedẽ rese idẽ in alijs ieiuniſs
ſolẽnibus.Et nõ.ibi potes ⁊ debes.ꝙ epᷣs neduʒ
põt: ſʒ ẽt dʒ idulgẽ poſtulãtibus rali tpᷣe eſum car
niũ.⁊ ſic hẽs ar.ꝙ diſpenſatio qnqʒ eſt debita.vi
de qð nõ.⁊ leg.l.di.ut conſtitueret᷑.?.c.dno ſanc
to. ⁊ nõ in.c.at ſi clerici.iĩ.G. de adulterijs. S.de
iudi.¶ MAltimo nota.ꝙ etiam exñte cã nõ dʒ qͥs
uti carnibi ieiunijſ ſolennibꝰſine licẽcia epi ⁊ ꝛeqͥ

ritur hec licentia ut eps ſciat diſtinguẽ iter ĩfirmi
ratem ⁊ infirmitãtem ubi aũt cã eſſet urgens non
purarẽ illũ deliquẽ qᷓ ſine licẽtia hᷣ fecit ꝑ tex. cũ
aüt. S. eo. ⁊ idẽ dicẽdũ eſt cũ ex cã qͥs abſtinet a ie
iunio n glo.i.i fi.? iſtos uerſus bene fuant
francigene ⁊ dicũt doc.⁊ bene qꝙ ñ apparet ratio
diuerſitatis inrer iſtos ? alios aplos.exquo enim
fuerũt pares meruo ðᷣñt pari obſeruatõe uenera
ri ꝓ hoc.c.i.de reli.⁊ nene.ſanc.li.vi qᷓdã tamen
dixeꝛũt ꝙ nigilie ↄtentoꝝ ĩ his uerſibꝰ ſunt de ne
ceſſitate ieiunãde in alijs uero ſeruanda eſt ↄſue
tudo loci.⁊ hãc opi.ſecutus ẽ hoſti.i ſummq/Sʒ
hHͥ reprobat dicens ꝙ in iſtis ſolennibus ieiunijs
nihil facit ↄſuetudo ꝙ bene nõ.qᷓi non bẽat rõna
bilitarẽ in ſe.ꝙ puto ueꝝ niſi papa ſciret ⁊ tolera
ret.ar.eiꝰ ꝙ dixi poſt glo.q.ð ſecũ.nup.i.c.uir qt
ſʒ nõ. glo. ꝓpter ipſiꝰ auctoritatẽ.ꝙ conſuet
ualet ieiunioꝝ relaxatia.⁊ eam tene menti. In
glo.ij.ĩ fi. dic ut dixi ſuꝑ ſeica.¶ In glo. i. Vv. in
ſabbato.ibi comedi nõ dʒ dic ꝙ potius colligĩ
Hᷣ oriũ in eo ꝙ attenditur ↄſuetudo regionis.?z

ad.c.i ſabbaro.dic ꝙ loquit᷑ de cõſilio ſi ur coue?

de die mer urij.⁊ uide glo.i.d.c.ð eſu. Nõ.tamẽ
ex hoc ⁊ ex tex/ꝙ pegrini vñt ĩ ieinnijs ⁊ ĩ abſti
nentia cibaꝛioꝝ ſe ↄformare ↄſuetudini loci.æ ad
hoc pnt compelli ꝑ epʒʒ ut h̊ ne ſint alicui ſcanda
lũ ꝑ hꝰ bo tex.ĩ.c.illa.xij di.ubi dẽ quod ad qᷓ
cũqʒ eccleſiam acceſſeris eiꝰ ↄſuetudinẽ ſerna ſi
nõ uis eſſe cuiq; ſcandalum nec quẽꝙᷓᷓ tibi. ideo
peccant cathalani qͥ comedunt in iſtis ꝑtibus car
nes in die ſabbati Iʒ in eoꝝ ꝑtibus utantur. ⁊ faẽ
quod nõ glo. ſe. Abbas.
Eplicar j. Si feſtum natinitatis

occurrit ſexta feꝛia lici

tum carnes comedeꝛ:e exceptis ꝓleſſ
7 nouẽtibus.cõis diuiſio.fa ibi rũdemꝰ.¶ NMõ.

primo ꝙ regułꝛ in die ueneꝛis nõ ẽ licituʒ vti car
nibus:⁊ illa dies dũtaxat ꝑ totã ſeptimanã ẽ in p
cepto.nt in c.ð eſu carniũ:⁊ quod ibi nõ.de ↄſe.
di iij.nũquid aũt tũc ſit ieiunandũ.fue ũt opi.ſed

cõiteꝛ tñ ꝙ n ex pᷣcepto ſʒ ex ↄſilio tin ie ne

& ieiunada.ut nõ ꝑ Inn. S.e.ſr̃ Gica. ¶ Mõ. o

ꝙ qs põt ſe uoto aſtrigẽ ut n comedat cꝗr
ĩ diebꝰ als ꝓhibitis ſiẽ pʒ hᷣ ĩ ſexta ſe ie
o ibi noro lregli/qꝙ reglis ñ tenẽt ex uoto abſti
nẽ a carnibꝰ ſʒ ex regla.ex quo colligit ar.optiuʒ/

religioſũ ñ obligari er noto ad oia qͥ ↄtinent ĩ ꝛe
głii obſuãtia. ſʒ uotũ dũtaxat vᷣſat circa tria ſub
ſtatialia regłe. de quibꝰ ĩ.c. cũ ad mõaſteꝛiũ.i fi.ð
ſta re. ⁊ ĩ hac opi. fuit ẽt błus Lhõs ⁊ archid. pꝰ
eũ.xxxij.q.i.ĩ.c i.dicã ĩ.c.nã ↄcupiſcẽtiã s de cõ
ſti. ¶ Itẽ nõ ꝙ pꝑp excellẽriã diei vᷣtrabit᷑ abſtinẽ
tie ⁊ maceꝛatõi carnis.⁊ ſic vꝛ ꝙ ĩ die feſto nõ ſo
lũ ſpũalꝛ hoĩes gaudẽ dnt:ſʒ ẽt cuʒ honeſlate pnt
ĩ cibis aliquã delectariõeʒ acciꝑe.⁊ ĩ hͥ tene meni
iſtũ tex.facit ẽt ut ceſſante iactantia pñt tũc hoĩes
licite uti ueſtibns magis pꝛecioſis in neneꝛatione
feſtiutaris⸗ 8 ibi ſcdᷣm ↄſuetudinem eccleſie
geneꝛalis tex.ſemꝑ mẽti tenẽdũ ꝙ ↄſuetudo nalʒ
in relaxatiõe ieiunij æ obguantie indicte ꝑ eccliaʒ

crilginbutin n
elgiem ni wn cn
lutbmioi & luo on
ſun mnimmz nit voti. ?tuc e
e urbinns o roe g. gn er
ſtener bſtine i avalz lepa tenin
ſroypꝛobate Jo. n n ter ſe
lepꝛobat gicens tie vorum refe
citum niſ babviſſet aium bücch
petitio de iureiuri.2.c.ad nfam
gert. N. lt. de urepatro. .ſed
oꝛc in eam nideni iclinore mo
intellgeret uotun ge eſn ilicio
le vento. nr ndeumr gev alig
leligi abſtibit kuiz ſern ct ſi
amnez ontchr bol iei nelee in
4 madle lian lem ni diſpoitio
Nröſtinmls ſe n aianid oei
ſcen igrinl crotisde d.
aum refennr ad eim ilitü deni
ciͦſe lir en laii .
ble le p lbi oſio diſpot ig
doltra iublato inre coi no ol .
imefelininincined
ita. in.cde oſti. lip

Nonfennehnſ n
Enn gſi, leinifin
neo arin denmn

I
muumn grelm ici

Olens. Wle

4e

ſie d

Ne⸗ R
rern S
. e⸗ ßins drr er⸗ d/ ſrn es dan aus pun- 7 X₰
anung Eeccle. edi. ł ꝛepa
fmntän ſchn Eſinens
em udi g, . Aſerſge 8 .
iaini⸗ icnpnien 2 facit optime iſte tex. p gl. in. c. pcedenti et cõtꝛa fo dubij foꝛtificatio ibi ʒ ʒꝰ ſolutio ibi qꝛ q̃rto ꝑ
leceiti 4 dfaden ſi dictũ HMoſt. ibi qð ẽt ꝛecitaui. ð. ſuꝑ heica. Dʒ miſſio ibi ſi tamẽ. ¶ Mota prio ꝙ pᷣcepta ueteris prpin wi= ee ſerr hsdcs an e
ngoifß rciiplſinn 0 cordia dico ꝙ aut oſuerudo põt in ſe habeꝛ cãʒ teſtamẽti nõ ſunt hodie obſeruanda. qð intellige .
eedei . os verſis dae fur ꝛ0abilem g honeſtã et ualʒ. ⁊ ſic itellige iſtum tex. de Pceptis figuratiuis ſeu ↄtinẽtibus ceꝛimonias
Sinn ſr barg hnn umt nã ꝓpter uenerationẽ rante feſtinitatis ↄſuetudo ſecus in pceptis cõcernẽtibuſ moꝛes ur eſt illð ho .
W r loschicge nni⸗ fuir hic fulcita ratione.ſecus ãt ubi oↄſuetudo non noꝛa pr̃em ⁊ matꝛc nõ mechaberis.⁊ ſilia. Et de
icn ötpari obſenngtöe nn bʒ in ſe 20em. ut qꝛ ↄſuetudo fuit iducta: ut hoies his uide tex.cũ l. Vi. di. F.ex his dicam latius in
l etene ne dz ſen intenderẽt uẽtri:⁊ Ppteꝛ feſta 7 gaudia tempoꝛa c. fi. de oↄſue. Q? nõ. ꝙ mulier in parmu nullum
le entopihi teſb lunen lia = hoc caſu ſalua dẽem HMo. nã ↄſuetudo nõ nʒ peccatũ cõmittit.licet in cõceptione poſſit peccatũ
nigein Aljs ſ bbrſenr gere ↄtra ius maxie ĩ ↄcernẽtibus ſalureʒ aĩe niſi ſit ꝛ5 cõmitti iux illud pſalmiſte. æ in peccatis concepit
dicopi ſenng h nd oſe nabilis ut i. c. fi. . de ↄſue. ? in.l.ii.C. e.ti:¶ Vi me matet mea. qᷓ Vba itellige ut le. æ nõ.i.c. uiꝛ.cũ
aengn ſis 1 nm, Htimo nõ.õ opi. uulgariũ qui cꝛedũt hoies peccatr̃ ꝓpria.xxxiii.q.iiij.ĩ partu in nullũ peccatũ incur
D ſ ennibns ſaniss abſtinẽtes a carnibus feria ſexta in die natinitatiſ

Anaorittig cone
niox chnata tean N
nt an da rgen in
lconed noch icgg poſes oligi

b ammndhimn aſiento geng
che g aui ge loſ Nranet
ee ile go ig coh Nome
rgrini ciri innig eicoſi
leabmme Mſinmnini li t
loe;otbeſralan /cnan
c ili ni i bi ciog a/
clens e aſbervdine ſerna ſ⸗
Gendahm wer aiibi ided
Nan deden s er
den Binton Ndseen.
ſe. Booz.
Oſchom Möiis

Eplicar octortlſenafeiati

ume amnes coneder execht
s cts iniſo fu bbi ſicen .
nh inde veneis hoi leiminin
dis cinnotp toti epnimmnßeni
Adͦencmmiͦt oc hi oͤe⸗
Aaut i ſt ieimmdi in nn
ͦa echd her ſid ie
md Imen Rin. ſe

evod anige unn onein ni

0
1o kregiſ egioſ neitl
biger tegb e a cligt a
ſcnnier oto deri
7,enier voto 110den
ian ra ſiien,
44 gubietc 4 un
zrchitübiis e
iaidien ſdni

i . c anthiin
. H teleen ſ
e ſnict i

6

nã meꝛẽtur ex abſtinẽtia. oĩ.n. die ieiunando hõ
magis meꝛet᷑.unde dicit Hieꝛo. utinã omni die ie
iunaꝛe poſſem.nã legit᷑ apim ieiunaſſe ĩ die pẽteco
ſtes.ut hr in.c. ntinam.lxxvi.di. dũmodo nõ fiat
ex ſuꝑſtitõe. Sn gl. i. in fi. hec gl.nõ exẽplificat
clare tex. ſed ĩtelligit de uoro gnãliter emiſſo qð
põt dupbłꝛ ĩtelligi.prio qn quis nonit nũq; come
deꝛe carnes. ⁊ tũc ᷣm oẽs indubie nõ põt talis co
medeꝛe in feſto natiuitatis etiaʒ ſi nõ uenirer feꝛia
ſexta:qꝛ ex quo nullũ diẽ excepit gñaliteꝛ ⁊ idiſtin
cie ĩtelligi dʒ ut hic ⁊ in.c.fi.xxxij.q.ulti. ſo põt ĩ
telligi de eo qui nouit non comedeꝛe carnes feꝛia
ſexta. foꝛte eiʒ pꝛiꝰ de facto comedit: æ poſtmodũ
facti penitens emiſit uotũ.⁊ tũc etiã tenet᷑ abſtinẽ
in die natiuitatis ꝑ rõeʒ glo.qꝛ ex quo nouit:gña
lit tenet abſtinẽ ĩ qualʒ ſexta feꝛia. ⁊ hũc ĩtellectuʒ
vr̃ appꝛobare Jo. an. ſuꝑ tex. ſed ſuꝑ glo.iſta ipʒ
repꝛobat dicens tale uotum refeꝛenduʒ ad eſuʒ illi
citum niſi habuiſſet aium hũc diẽ icludendi.ar.c:
petitio de iureiurã. ⁊.c.ad nr̃am.el.iij.e.ti.⁊.l.adi
geꝛe. F. ulti. de iurepatro.ff. ſed pꝛecedẽs opi. neꝛi
oꝛ et in eam uident᷑ iclinare modeꝛnioꝛes nam ſi
intelligeꝛet uotum de eſu illicito iſte noniſſet deo
de uento. vñ ut nideatur deo aliquid offeꝛꝛe: dʒ ĩ
telligi ꝙ abſtiebit feꝛia ſexta:ẽt ſi als licite poſſẽt
carnes comedi.⁊ hoc uidet᷑ nelle iſte tex. pꝛo h̊ eti

the am adde aliam rõem nã diſpoĩtio dʒ ſemꝑ ĩtelligi

nt nõ ſit inutilis ſed ut aliquid oꝑer᷑ in. c. abbare.
j.de v.ſig.⁊ in.l.quotiẽs de v.ob. ſʒ ſi uotũ pᷣdi
ctum refeꝛtur ad eſum illicitũ de nihilo fuiꝛet deo
illud notũ. ar. I.qui bis. ff. de v. ob. gꝰ dʒ gñalꝛ in
telligi ut ↄphendat ẽt eſuʒ licitũ. Et ex h̊ ifeꝛo ad

e nõbile dẽʒ ꝙ ubi ↄſtõ diſpõit id qð ius cõe ⁊ ali

q́d ultra ſublato iure cõi nõ tollit᷑ ↄſtõ: ſiẽ h̊ non
rollit᷑ notũ ↄcurrẽs cũ iure cõi ⁊ diſponens aliqᷣd
ultra. ⁊ ſic limita. in.c.i.de ↄſti.li.vi.

De purificatione poſt partuʒ ſica.

(Supꝛa niſũ ẽ de ieiunijſ indẽis ob reuerentiã
ſancroꝝ queritur merito? uidere de purificanone
poſt partum que ſunt idca ob reuerentiã eccliaꝝ.
. Olens Mulier poſt partum
* ſtatim poteſt ingredi
eccleſiam: nec tenetur abſtineꝛe per

aliquos dies ſecundum legem moſai

am. primo ponitur deciſa conſu.

rit itellige rõe partꝰ ſed potius patit᷑ doloꝛem
Eeæẽ nõ ar. ꝙ crioſus nõ dʒ igꝛedi eccliã ita nẽ
pꝛĩa fꝛõte inuẽ la a ↄorio:ſʒ Sriũ ẽ vm ut nõ.i.d.
.c.uir cũ ꝓpria ubi bo.gl.⁊ facit c.epᷣs nullũ de
ↄſecra.di.i.nã ⁊= xpᷣs nõ remouit a ſe iudã ſed ex
cõicati dñt bene ab eccha expelli. xxi. di. ĩ. c. cleꝛos
7 nõ.i.d.c.uir cũ ꝓpria qð limita ut hẽtur ĩ.c.ꝛn
ſo. j. ð̊ ſen. ex. ¶ Itẽ nõ ꝙ arbitꝛãs uł bũs ↄniã
grauatã põt licitec ob deuotõeʒ abſtinẽ ab igꝛeſſu
tpᷣali donec bene purget᷑ nũquid ãt tpᷣe purificati
onis uel mẽſtrui tenęat᷑ mulieꝛ reddẽ debitum ui
ro uel ecõueꝛſo uidè tex. cũ glo. vV. di.in.c.ad eius
n gl. ibi ſed ꝓ feia. ⁊ ꝛõem inter feminam er
maſculum uide ꝑ gl.v.di.in.F.i.ad fi.⁊ uide gl.
in. cle.i.de ſum trini.

3

i

¶ De eccleſijs edificãdis nel ꝛeparandis ſica

¶ Supra niſũ de eccłiaꝝ ↄſecꝛatõe:ſed qꝛ ecele
ſie ↄſecrate qnʒ ruũt ⁊ ſic ꝛeꝑatõe idigẽt qnʒ vo
ex neceſſitate de nouo edificari dẽnt. meꝛito ſubii
cit᷑ Ge ca de ecclis edificãdis uel ꝛeꝑandis.uel cõti
nua magis ad pꝛoxima ſic. Supra uiſũ ẽ in rubꝛi
cis pᷣcedẽtibus de ueneratiõe ecchiaꝝ ⁊ ſctõꝛũ.ſed
qꝛ ad decus ecclie ꝑtinet ꝛcꝑare eã uł nouit᷑ edifi

care iõ ſubiicit᷑ hec Nica.
. . reue eſt
Bicunqʒ. per alia nerba

ſic põt ſũmari.Hñtes bñficium ĩ
ecclia tẽnt᷑ ↄtribueꝛe ad ipſius ꝛe
patoem ¶H prio ꝙ nedũ rectõ
pochialis ecclie tẽtur ad fabricã ipſius eccleſie ut
in c.de his.j.e.⁊.xvi.q.i.ſi monachuslſſed etiam
minoꝛes bñnficiati ĩ ipſa ecclia ⁊ h̊ inuit ĩ iſta lr̃a in
v. eccliaſticũ bnficiũ z in.V. adiuuẽt ⁊ h̊ pꝛobo
clarius.ꝑ.c.fi.S.de his qfi.a.ma.pte.ca.ubi cão
nici ultra epʒʒ ↄpellũtur ad fabricã ecclie ⁊ ĩtellige
B ꝙ illi tẽnt ꝓ rata bnficii. ar. eorũ qᷓ nõ. HBar.
in.l.iiii.ff.de ꝛe iudi.ꝙ ĩtellige uʒ.ꝙ ſolũ tenentuꝛ
dare de ſuꝑfluis.i.de redditibꝰ q ſuꝑſũt deductis
redditibus ꝓ neceſſariis eoꝝ. qꝛ nõ tẽtur chicꝰad
fabricã ultra ꝙ; facẽ pᷣr deducto eo ne egeat tex. ẽ
nõ.j.e de his ꝗᷓ teñbis mti¶ In gl. i ibi nã ⁊? ipᷣe
fructuariꝰ.nõ gl.ĩ eo q ↄꝑat bñnficiatũ nſufructu
ario de qꝰuið gl.latioꝛc ĩ.c.pñti ̊ of. oꝛ.li.vi.ali
bi eqpauit cũ nſuraꝛio ut nõ ĩ.c.fi de pig.⁊ ibi di
xi ĩ. c. fi.ð pe.cle. Et i fi. gl: ułt.g gl. nt p r̃curat
adh quaꝛtam deputatam fabrice eccleſie dic latius

WWGe =ð —6 naiten, F dAedii- is 95 „

, rar e mrHeal .4 eevc 3 or red Pe
f n, F

0 17

1

⸗—W π—1 a

E 12 9 b⸗rſ pe an S.pf. finad „Il.xzui

— oſen = ae Sficr pre oſp tmal, ö,
ecn al zieſe W. Ti sid. Fn gn Hafe el ſe

¶ S cccle edi.k ꝛepa.

colligẽdo dicta doc.æ młta addẽdo ꝙ pꝰ recuꝛrẽ
dũ ẽ ad conſuerudinẽ ſi.n. ↄſuetudo tranſfert onꝰ
fabꝛice in populũ illa ſernanda eſt ar.c.ad aplicaʒ
de ſimol idem dico niſi alit̃ diſpõ ſpãliter ꝓuideꝛet
nã uidemꝰhodie ꝙ cõit᷑ ecclłe pᷣcipue cathedrales
bnt redditus diſtinctos ꝓ fabrica. tunc.n. prelatꝰ
non tenetur dare quartam partem ſuorum reddi
tuum.qꝛ in hoc ualet conſuetudo ex quo eccleſia
non patit᷑ defectũ in fabrica nam uidemus hodie
ꝙ nõ fiũt q̃tuor ꝑtes de redditibus ecclie ut anti
qua iura diſponebant.xij.q.ij c. quatuor ⁊.c.co
gnonimus ⁊. c. de redditibus: æ ꝙ ualer conſueru
do tʒ Inno. in. c. fi. de his que fi.a ma par.ca. in
telligo tñ ꝙ ep̃s non poſſit ſe excuſare quominus
pauꝑibus ꝓuideat ſ redditus ſint in confuſo.qꝛ
talis cõſuerudo eſſet irrõnabilis. xvi q.i.c. fi. Et
idẽ dico quo ad caſum noſtrnm/ꝙ ſi nulla eſt con
ſuetudo ðᷣ qrta parte fabrice nõ ualeꝛet quominꝰ
prelatus teneat᷑ ad quartam ꝑ tex. aꝑtum in. d. c.
cognouimus renet Moſti. in ſumma. e. F. i. ad fi.

BSi vo quarta ꝑs non ſufficit nec ↄſuetudo aliteꝛ

.

P lepſi ſepealin Aoclrt numtrvz5 koz, Pe .

—
XVL 4

* allue,

₰

diſpõit recurrẽdũ eſt ad clericos eccleſie: ut hic et
J. eo.de his ⁊ intellige ſi redditus eis ſuperſint.ſi
aũt redditus non ſuꝑſunt ↄpellun ur ultimo loco
parrochiani eccleſie. nam ex qao percipiunt ibi di
nina tenentur ad refectõʒ ecclłe ar. in. c. ſi epus de
offi.ordi.li.vi.nec poſſet parꝛochianus uoledo
euirare onus cedere uſui eccłe.qꝛ hoc non depen
det a faculrare ſua ut ĩ. c. ois de pe.⁊ re. Qud ãr
de uicinia hnte putenm uel porticum ſen clibanuʒ
cõem nũquid poſſit aliquis de nicinia renunciare
uſui z euitaꝛe onus refectionis uide ſpe.ti.de can
ſi F ij. V. Item pone adde eriam ad predicta qðᷣ
nõ. Inn. in. d. c. fina. nũqd aũt poſſʒ epᷣs cum ca
pitulo putare ad fabꝛicam neceſſariã eccłe cathe
drali fructꝰbñficioꝝ uacãriũ dic ut plene nõ. Jo.
an. in. c. ſi ꝑꝑ de ſep.li.vi.⁊ ↄcluſio ẽ ꝙ ſic ſi epᷣs
2z canonici non ſufficiũt ar. ĩ.c.i.de re. ecclłlie.non
alie.li vi.eodẽ mõ dic de redditibus capellarũ de
putandis ad fabricã plebis de quo dic ꝑ frede.ↄ
ſilio. ccvij.als ccxvij.

. Hoc intendit. Le
Bm dicat. proſi ꝑmitti debẽt

ſſine preiudicio antiquaꝝ parochiaxꝝ hr̃e
eccliam ꝓpriam ⁊ pᷣſbiteꝝ nec tenent᷑ ſolnere ðᷣci
mas de ortis uel nutrimentis aialium due ſunt ꝑ
tes. a.ibi ſtatuimns.pᷣma ſubdiniditur. fa ibi ca
uneant Hõ. primo ꝙ regulariter non permitti
tur edificatio noue eccł infra parochiam alteriunſ
hoc.n. ꝓbatur hic ꝑ locum a ſpãli.ſi.n. ex cauſa
peꝛmittit᷑ hoc lepꝛoſis:ceteꝛis uidetur inteꝛdictum
ad hoc.j.c.ꝓxio.¶ Mõ fo.ar.ꝓ er ↄtra.nunqᷣd

lepꝛoſi debeãt ſepeliri in cimiteꝛijs una cum alijſs

xypᷣianis ex quo enim ꝑmittit᷑ eis cimiteꝛium uidet
ꝙ cũ alijs ſepeliri non debeãt:qꝛ alł iſta conceſſio
nõ hẽꝛet cam rõnabilem. In ↄtrarium facit: quia
exrquo nõ pcipit᷑ ut hẽant cimiteꝛiũ ſpãle:ſed ꝑmit
titur: ur̃ ꝙ eis liceat uti iuxe cõi.⁊ uide quod dixi
in. c. ſacris de ſepaltu is ktio ꝙ prinilegium
eſt ſtricte ĩtelligendũ quatenus rangit preiudiciuʒ

— —
Qaiz/

teꝛtij licet ſit Sceſſum ex cã pietatis.⁊ ſic eſt h̊ tex.
ꝓ dicio Inno. in. c. cũ dilecti de donani. de quo
peꝛ Har. in.l.bnficium.ff de conſti. pꝛincipuʒ.
Item nõ ar. ꝙ pauperes tenent᷑ ad ſolutioneʒ de
cimaꝝ uides eiʒ hic ꝙ lepꝛoſi tenent qui cõiteꝛ ſt‚

paupes ⁊ ſolũ ex pᷣuilegio eximunt᷑ ĩ duobꝰ cãibꝰ

de quo uide bo.glo.xij.q.i.c.qꝛ iua.⁊.xvi q.i.c.

quicũqʒ.⁊ uide qð dixi in.c. cum hoiĩes s de deci
nisue nũquid de oibus oꝝis teneantur

ſolueꝛe decimas.dicũt doc. ꝙ no.⁊ tex è intelligẽ
dus de oꝛtis deputatis ad uſum eorũ als poſſent
faceꝛe fiaudes deducendo oẽs poſſeſſiones ad oꝛ
tos.⁊ ſic pꝛiuilegium eſſet ualde nociuum ↄtra. c.
ſuggeſtum de decimis. qð nõ. nam ita debes itelli
geꝛe exẽptionẽ quã hnt fres minoꝛes:ut de ꝓpᷣis
oꝛtis n teneant᷑ ad decimã. ſ. de deputatis ad uſũ
pꝛopꝛium ſecus aũt ſi uellẽt oleꝛa exponeꝛe ad uẽ
dendum de quo in cle. exiui.de ne:ꝛboꝛum ſignifi.
ſo queꝛi᷑ quid itendat iſta lr̃a in fo cãn duʒ dicit
de nutrimentis aĩialium. dic.i. de aialibus que nu
triũt ꝓpꝛijs expenſis de quo uide tex. cũ gl.i cle.
i. de decimis.UMiumo queꝛit̃ nũquid iſti lepꝛo
ſi faciũt collegiũ licitũ ⁊ religioſum (Onno.qdic ꝙ
ſic. et hãc dicit fuiſſe cam ↄcededi hoc pꝛiuilegiuʒ
Moni.æ Jo. an. ſentiũt ↄꝛium. nam iſti non pñt
dici religioſi lʒ cõiteꝛ ninãt:qꝛ nõ ꝓfitent᷑ tria uſb
ſtatialia regłe.⁊ i hoc optie loquunt. qꝛ illi dñtur
ſtricte religioſi qui tria ꝓfitent de quibꝰ i.c.cũ ad
monaſteꝛiũ de ſta. re.ad hꝰ uide gl.i cle i. de reł.
do.⁊ ĩ cle.pe.de ſen.ex.dixi ſuꝑ Rica ð reguł᷑.piꝰ
dicũt Jo.an.⁊ hoſti.ſ nullibi ꝓbari ꝙ lepꝛoſi fa
ciũt collegium licituʒ:nullus eĩʒ tex.ſuꝑ hoc diſpo
nit. iſte eiʒ tex.nõ dat cis iura collegijꝛſed ex pieta
te ↄcedit aliqua pꝛiuilegia. puto poſſe ſuſtineꝛc ꝙ
faciũt collegiũ licitum ⁊æ appꝛobatum. naʒ ex quo
hñt mãʒ licite ↄueniendi in unũ ur hic. gꝰ faciunt
collegiũ: ut nõ. Inno.i.c. cum ab eccliaꝝ de offi.
oꝛ. fac tex.i.l.i ff.de colł.illicitis ubi plus ꝓbat il
le tex. ꝙ pauꝑes faciũt collegiũ licitũ ⁊ pnt ſim ↄ
nenire ꝓ ſuſtẽtatiõe uite eoꝝ.iñ non pnt cõuenire
nili ſingulis mẽlibus:ut ibi. ⁊ clarius tenet Mã.
in.l.fi ff. eo foꝛtius g dicẽdũ in iſtis lepꝛoſis qui
hnt mãʒz licitam ↄueniẽdi ſił qᷓ ↄtinue. ꝓ hoc fac
tex.ibi fueꝛint ↄgregati.appꝛobat g ius eoꝝ con

gregationẽ g pñt faceꝛe collegiũ ⁊z lre iura colle

—
An A

gij. An religioſus poſſit pᷣfici iſtoꝝ hoſpitali ſeu
collegio fuit al obtẽtum ꝙ ſic ut ꝛecitat Jo.an.ſʒ
tu melius diſtingue ꝓut hẽs glo.nõ. in cle. qꝛ cõ
tingit de edo glo.i.ibi uel etiam paucio
ꝛes etiam unus ſufficeꝛct fm Uin.⁊ Lan.ſʒ h nõ
ↄſonat lr̃e.ſʒ lr̃a hũit reſpectũ:qꝛ cõir unus lepro
ſus nõ ſufficit ad ↄſtructõem uel dotatõem ecclie
ſi.n.ꝛeꝑiret᷑ ſufficiẽs ꝑmittẽdus cẽt.⁊ intellige ꝙ
cum licẽtia epᷣi dʒ ecclia edificari de ↄſe. di.i.c.ne

mo facit.c.paſtoꝛalis.j.de priueł.⁊ ſi eps non nel

let ↄſentire debet ꝛecurri ad ſuꝑioꝛc.ar.i.c.nulluſ
de in:epatꝛo.

D audientiaʒ. Nropi n

am eccleſie poteſt noua eccleſia ĩ ipſius

ormo
„120
gedfic à utan
e o tfit ci
nengf. S
blqr Gl⸗d. öprI
Aſſemirioi do⸗ niſ.gochl

anicobventiones ſpügles⸗
le ci pationus. n voſuit
um dCons. roh ige bo.
is p doe in ci deinepn
i in ma. gveceit f
nd onnbleitac Connno /
pmmolie ini mong le
our leniduli, lim
ntowoitmnacla h;oacne.
ſntcn icyri cſuffciene n
nins ad bor nide go ſingu
bis ſamo meri i c. gricucz ihe⸗
obes vnu vemedti 9pelendi
tioni ſifftent donis n
cere iura patomt Oo ? glin
te compeliatur ad iuff cienten d
rik cccham uk capelli: uia ero⸗
ic hoc obligauit oc boc ter. n
Ae erc nkalearis ? nide O bj
hoc ter ter ſytinnogi an
ffonutvs ec fcico ar dorico arc

Neguirir iuſpatrongms ecchaanj
irrcorſbio (N.
me locl cpelg edfcaa ,. par
eele 6 Pihinsfaculene Alave b
bicecle municl purn cenſäͤ änung
3 g. iſinf. l geg

elficangi ſ er ſobtractione rec

N ſ⸗
nulet ſcenlos anii cckie ong

znint lo. eſeconigence
ſed . epo guicert huie
Uoniendi t en

i . Ilciſteſ
. . . .
nice cirin mun
do it . unboigzirg
mos. cicit D ti hen
“l 0.dler eintate;
elenanan
inn d bes poſſeſſones Ado
Cin 4 uac ociupmn Orde
en eg 16. pamn ita begi
bütffeg ni leg:lt ge py
entKdenmi1 *
ns aütſicler neponereg

Aldus gnen
8en ſcegroner iglil,

, Ano veif Nügridiſtpo

illuni e lgoin Ynn bi
uſc im Mugiti oc ulgin
n. lmũ zunm, umn ii nonpir
le muit rnb/ni n
boc opte ogomni grliciur
miaptuent de qubi c ci gd
NANaNN GdeGidei, derck.
KRN Nadgd e
AbohdN deRd
mbctuzndlas eerſuderdſd⸗
er nd dar is iura olegiſednpees
iqun punlega. pano eſteiſtmrg
õ
e enondlin vnu nh5 runtt
ö Jmo.ic an ob cintecf.
Liffce ol ilcnis obihie⸗ Luul
peofneit colegiͦteii thi nt⸗
etmnoe ie top,n nan it Cnſt
meidus ridt. 1Canis ener 6

frinsdlitin ſulznſee⸗
em obenticlſl ounn. 9 hock
n ſscor
7 egmn pprobel W
nedr Iekfeon e

vWννυ⅞νà

¶ Heccc. edl. epa

ꝑochia edificari ⁊ certa poꝛtio de antiqua ſibi ð
putari.prio ponit facti narrationis. ſo ꝓuiſionẽ
ibi qꝛ igi᷑.q prio ꝓuidet qñ rectoꝛ ↄſentit. ſo qn
diſſentit ibi vo. ¶ Mõ prio ꝙ ꝛegularit᷑ eccleſia

ꝑmittitur hic.ex cã ergo regula eſt i örium nulla
cã ſubſiſtẽte pꝛo h.c.pnti.F. loca de pbẽ.li.vi nõ
eni dʒ ſine cã ꝑochia eccleſie diuidi. ſic ĩtellige gl.
nõ. xlix.di.in.c.nulli.eſt enim iſta alienatio iuriuʒ
ecclie que ſine cã fieri nõ dʒ ut in.c.i de re. eccl.ñ
alie. li. Vi. ¶ fo nõ unã cãm licitã diuidẽdi paꝛo
chiam antiqua ⁊æ ↄſtruendi nouã eccłiam qn.ſ.pa
ꝛochia antique ecclie ẽ adeo ampla ꝙ ipᷣe diſcri
minoſo populus nõ põr debitis hoꝛis ad diuina
2ↄpfſluer
4 plures poſſũt effici patꝛoni.nam ur h̊ uides anti
qua ecclia efficit᷑ patꝛona ipſius capelle. qꝛ ſibi do
nauit obuentioncs ſpũales illiꝰ nille item dns uil
le effcĩ pat:onus.qꝛ poſuit fundũ æ dedit ꝛeſidu
um dotis. æ pro h̊ uide bo.gt xvj q.vij. c. pie mẽ
tis ꝑ doc.in.c.i.de iure patro.⁊ uide gl. nõ. lxiij.
di in ſũma. que dicit ꝙ ſʒ füdatoꝛes eccie equalꝛ
nõ ↄtribueꝛĩt ad dotatiõeʒ ip̃ius tñ oẽs efficiũtur
patroni:æ ita ẽ patronus ille qui dedit modicũ ſi
cut ille qui dedit multũ.illã in glo. limita qñn i do
tatione oĩum ecclia bʒ ↄpetentẽ dotẽ ſi Vvo nõ cõ
ſequit᷑ dotẽ ĩtegrã ⁊ ſufficientẽ nõ adipiſcit᷑ iuſpa
tronatus. ad hoc uide glo. ſingularem quam tene
bis ſemꝑ mẽti ĩ. c.quicũqʒ el.ij.xvi.q vijic ex hꝰ
habes unũ remediũ ↄpellendi edificatoꝛeʒ ad da
nonẽ ſufficientẽ dotis ut nõ admittat nolens exeꝛ
ceꝛe iura patronatꝰ. Ho ⁊æ aliud remediũ ut direc
te compellatur ad ſufficienteꝛ dotanduʒ qui ↄſtru
xit eccłiam uł capellã: quia ex ↄſtructione tacitc ſe
ad hoc obligauit.ad hoc tex. nõ.in. c. cum ſicut g̊
ↄſe ecc.uł altaris æ uide qð ibi dixi.¶ Irẽ nõ ex
boe 7 ex tex/ ꝙ quẽadmodũ laicus acquirit iuſpa
tronatus edificãdo uł dotãdo ecchiaʒ: ia ? ecclia
acquirit iuſpatronatus ĩ eccłia quã ſuis ſumptibꝰ
edificat: æ de hoc..latius. ¶ Itẽ nõ ibi ꝓ facul
tate loci.ꝙ capella edificata j. parochiaʒ antique
ecclie dʒ ꝓ ipius facultate aliquẽ honoꝛẽ tribucꝛe
ipi ecclie matrici.puta cenſũ ãnuuʒ nł qᷣd ſite æ de
ho. j n glo. ij. in fi. uult g gl. capellã nõ eſſe
edificandã ſi ex ſubtractione reddituũ illius uille
nõ ualet ſaceꝛdos antiꝗᷓ ecclie congrue ſuſtentari.
hoſti. dicit hãc glo. eſſe coꝛigendã quia ſi iminet
ꝑiculũ aiaꝝ dʒ epᷣs ꝓuideꝛe ⁊ huic neceſſitati ad
hibebit H̊ remediũ.nã ↄpellet pꝛiꝰ populũ ad ſub
ueniendũ pᷣſbyteꝛo capelle.æ ſi populus nõ ſuffiẽ
oↄpellet abbatẽ uł pꝛepoſituʒ. cui capella eſt ſubiec
ta.iſtis deficiẽtibus epus ꝓuidebit de ſuo.arin:
c.fi. eo.⁊ ſi nõ poteſt ultimũ refugium eꝛit ut ſa
cerdos iſtituendus iĩ capella qᷓrat ſibi nictũ mani
bus ⁊ ĩduſtria ar.xci.di.clericus uictũ:nã ꝓpter
penuriã dotis nõ dʒ eps pati ꝑiculum aiaꝝ:puta
ſi ꝓpter longã diſtãtiã ſepe decederẽr hoĩes ſine
ſacramẽtis æ hoc dictũ nõ. ſingulariter ex qꝰ col

Ue. lige ꝙ ubi de neceſſiiate eccleſia ẽ edificãda ſeu 9

ſiruenda põt ↄſtrui ſine dote ex quo non reperi

pochialis ñ dʒ ↄſtrui.j.ꝑochiã alterius/nam ſi ᷣ

nõ. ꝙ ex conſtructione unius eccleſie

tur modus ipſã dotandi. ſic limita.c. nemo de cõ
ſe. diſt.i.qð dicit ſine dote eccleſiã nõ eſſe edificã
dam. do. an. dicit gl poſſe ſuſtineri nt eccleſie edi
ficentur: ſed nõ cũ tanto pᷣiudicio antique eecleſie
dico ꝙ gl. habuit itellectum quẽ hoſtiẽ. ⁊ optime
loquit᷑ relata ad tex. nec mereĩ᷑ rephenſione hoſti.
qꝛ papa mdar hic capellã cdificari ſub ↄditione
ſi pter redditus nille põt miniſter antique eccleſie
ↄgrue ſuſtentari.ergo ſi nõ põt ceſſat mandatum
pape.Sʒ ſi qratur de iure q̃d fiendum dicerem
diſtinguendum ꝙ aut nõ ẽ magna neceſſitas:ſed
aliqualis ĩcõmoditas:⁊= tũc hʒ locum. qð dicit iſta
gl. ut nõ edificet̃ erquo nõ põt hre ſufficiẽtẽ dotẽ
? ita loquit iſta ir̃a.aut ſubeſt magna neceſſitas:
ut quia populus decedit ſepe ſine ſacramentis. et
tunc ſerua dictũ Hoſtiẽ. In glo. tertia ibi qꝛ
ille e eis ſubiectus. aduerte qꝛ hec ratio eſt falſa =
nullo iure ꝓbat᷑ imo iſte tex. ꝓbat ↄriũ. naʒ ꝛeſeꝛ
