uenientibꝰ ad habitandũ dc nouo i ciuitate z põt
ut ĩ dicta.l.ij. z.l.penł ff. de decꝛe. ab. oꝛ.fa.⁊ qð
ibi nõ Gᷓ intellige in cinitate non habente iura pᷣn
cipis nt pᷣdixi.nam illa põt ſicut imꝑatoꝛ ut nõ.in
d. I. famen ⁊ in. c.ſuꝑ quibuſdam de v. ſig. an aũt
poſſit ciuitas imponẽ collectas dic ꝙ nõꝓ utilita
te publica ut l.una.C. de ſuꝑindi.li.x. ſed pꝛo ne
ceſſitate ipius ciuitatis ſic:? idem dic in ꝓuincia
ut nõ. bar. in dicta.l. una:⁊æ uide glo.nõ.in.l.i.ff.
qð cuiuſcũqʒ uniueꝛ.no. ꝑ eundẽ bar.in.l.iiij.ꝗ.
actoꝛ. ff. de re iu. fac qdᷣ nõ. Inn. in. c. graueʒ de
ſen. ex. Item ꝙ dixi ꝙ nullus citra pꝛincipem po
teſt remittee collectam in pꝛcindicium ipᷣius pꝛin
cipis:dic h̊ ueꝛum niſi ob nimiam paupcꝛtatcʒ.tũc
eĩm officĩalis ſupeꝛ exactiõe:deputatus põt remiſſi
onem facere ut notꝗt᷑ poſuit bar. poſt gl. in. l. ocs
KC. de decn. i r& Ainune nõ remedium contra
priuilegiũ ipſius principis ut imploretur rmediũ
ipſius principis. Et pondera ꝙ Jo. and.non di
cit ꝙ ſubditi poſſunt reſiſtere ſed ſupplicare prin
cipi. et uide in hoc ꝙ diri in. d. c. accedentes de

—,—

a preſcrip. ¶ Quinta concluſio quod immunitas

ſub generalitate conceſſa nulla ſpecificatione fac
ta neminem excuſat ab oneribus patꝛimomalibus
ſupportandis.⁊ uide tu in hoc bonum tex. in. l.

stes nerete , Dar Irr ded fah,d Wauns re

niden obus l le
ullni⸗ imuilulimni⸗
ryliticcdiſſi 4
aiho Miclelaib

Ncicatam.

ſcſomm. Kuſtic⸗
cogop ercleſe no hoͦ ili dſe
cwa ellla hot bie nſtcos⸗
os. ? ni miri ni ? fuos bie
fuos ? l.c. ci rediptoꝛ cũ ſi.
qt ter. ſte idio meo por in
lonis nfi pis q out o cena /
ta quota fruetũ ſe obligauert.
len ag ogwo olecos his n.
lethe nohg lloxagꝛop auluri
e Lbiiſcſpio ſiüt nolümrii erpolff⸗
ceſſtuiſorl ſicn C. de cr od
ct ſpe inan delocn n A
Phiteota nlt diminer re quäͤ,
aio Zalcentenpöt nr d l ſch
Moriteli e uſtcis Aſcipriiis
hnit obſigat glebe i tene qnin

dererelicl ? gle ſel ſitnre ibe
ine iar pnt hie Pprii e teſt
duni ſemis et ge gſiſs ink iſo
glpent i.cne ini

ð
„

, . n In Ali aetn ee Ilalg s .
i 4 fau 6 . r. „„ ,α . V ri e — jelin = W r= F=ſno Iwitno ie

. W roſrt E = E= agal 1 4. 9 e . ſrs ſritiinner.

1c ge ¶ De imuni. cccle.

ſone d dchendin —–
. mno, kſorgp
n incien cſo⸗ plen .
in l n uriaiin qui mũitatẽ. C. de mu. pa. li. x Tu uero diſtigue gñale ptinẽs ſub ſe multas ſpes. æ dr agꝛicola di
neniin Nunhmng it nt latins nõ. bar. i. l. i.f. de iure imuni. ubi dicit agrũ colẽs/ Agricolaꝝ alij qnr aſſcriptitij/alij cẽ Sraas wrde
nin een (Aanen F artu ene hunttat Aange eã heꝛe ſpã ſiti. et alii pꝑpetui et alii coloni cõditionales alii in
immntam N 4 *M oꝛdiaꝛiis z cfordlinari nnanc quilini alii origiarij allis ſimplices colõi. Alſcrip
in dez ulanfſine 1. rek mnnltas a manerlbus i ni n tein iiti dur ijm Moſti.ĩ loco palt. bi qui per ſcriptu
nl d ennſii Aecderet imunitas ſibus, dl, gui mpꝑ no béꝛet rã ſolo ſiue terre uel glebe ſunt ſcripti .i. aſtricti
genon oben oſten imunitatẽ a pꝛionialibus.d.l.qui imunitatẽ.æ uidð ſunt. fieri ãt dʒ fides ex hoc geneẽ ſeu obligatione
naler n ſtin eanlant de hac mã bo. gl.in.l.his. ff.de uaca. et excu. mu. ex duabꝰ ſpẽbus obligationũ.ſ.tã ſcripture qᷓ; cõ
nnlnants Alrn ni nec itelligerer de muneribus oꝛdinaꝛiis ſ exoꝛdi feſſiõis uel depoſitõis apð acta. dʒ. n. ſin eũ prius
re is nk nni ſr lre nariis. ut. l. hi qui.⁊.l.ſũt munera. ff. e. ti. Itẽ n5 fieri ſcriptura in qua ꝓmittit dño teꝛe nũꝙᷓ a ſo
Vnt uige noc ltlrp poꝛꝛigũtur ad honoꝛes ut.l. cui.mũeris.ff.ð.mu. lo recedẽ. ⁊ ex tali ſcriptura ↄſtituit᷑ aſcriptitiꝰ mñ
d ifen iinc Honnl ⁊? ho.iõ ſit cautus qui hec puilegia iperat. CCll ꝑ hãc ſolã ſcripturã nõ ꝓbant᷑ aſcriptitij.imo alia
Goinmiumn lencheu Ritimo ponit hic Jo. an. an is l⸗ factꝰ fuerit ciuis ſcriptura.ẽ necia ĩ qua ↄfiteant᷑ ſe eẽ aſcriptitios.
hmineſtnise tans contede altius HH 60 H ut collectas nueme n ſic ĩtelligit. l. cũ ſcimus. C. de agꝛi.⁊ cẽſi.li.x..x h
d. unndpilmnden nae wofe e e bian derr con ne hoĩes de facili detrahant᷑ ad detioꝛẽ ↄditõem
Grannnist utn de die⸗ Pocprifſlle H recle bilen ran ut diẽ ibi ter. ſie i.l.ſi mulier. C. ad ucllei. ubi fa
ſſeo dari non ing n. 6 gic g, Hoc ſi 3 ie ao g. War. in, lc ↄfeſſio efficatiã pᷣſtat. Auerte hec fnit opi. gl.in
nen nenius ſiuit ĩ Zctũ ul qſi.ð quo nide qðᷣ nõ. Har. in.l. q .l.ne diutius. E. de agꝛi. æ cẽſi. ut ſola pactio nõ

1 m ltais⸗Solni aſingre
fceime innmin 4l, nnn
aur uenmr ge ſilg oqnrionb
obanr in riA ecen iti
oconbus e cs poneſtpen
e ſon: e cr hi ginrat
leno cuitans ſingve cur
preiwciciun domnini ſopenons
d Gon ca oncvnts fuet
Gom NrR Wienes
c edee dd
Mtedene un ſcdeins Nnd.
deiore imanun nifienr orcde
Canſa pun dotonbusiifnedcon
Cecn aut vult Neden no bcti
4babitandi de nonoi uine⸗ li
t lvenfe ecr od.aſ t ed
lge incvimte non Paben imußn
num ila vot ſct in no nd
Aſn entnſnceſ ſoini⸗
mpone lecns HS nn
1unn CAeithiklirſalhan
ritanis ſ⸗r Cen in günnt
8 Ghingtis icdi Pai nlif
dicalunn t uceg⸗ a⸗

—

ſemel.ff. ð dec:e. ab or. fa. p Jo.an.in addi ſpec.
ti. de cenſi.S. nunc dicẽdũ.ĩ tertia colũna ⁊ qrta.

nbi de hoc ⁊ ſilibus qõnibus.Tãgit ẽt incidẽter
Jo. an. hic an habẽs imunitatẽ n ſoluẽdi ꝛcnũtiet

illi ſoluẽdo. argnit pꝰ tã. ex młtis legibꝰ ꝙ ſic. tu
nide in duobus locis an ꝑ actũ riũ renũtiet qͥs
puilegio ĩ totũ ĩ.l.uolũtarie.C.ð excu.tu ubi ple
ne ꝑ Ci.⁊ ĩ.c.cũ uemſſet de iſti.ubi plene ꝑ doc.
æ aliqd ꝑ Inn. i. c. accedẽtibꝰð pᷣun. Abb.

. Hoc.c. cõiꝛ non
Ndicatum. ſũmat᷑ ſʒ gnãlꝛ põr

ſic ſũmari. Ruſticꝰ aſtrictus ad culturã

agꝛoꝝ eccleſie nõ põt illã ðſeꝛer̃.h.d. ¶ Hõ prio
ꝙ ẽr eccła põt hr̃e ruſticos aſtrictos ⁊ neceſſari
os.⁊ ni mirũ.nã ⁊ ᷣuos hẽe põt ut ĩ.c.eccleſiarũ

fuos ⁊ i.c.cũ redẽptoꝛ cũ ſi.xii.q.ii.Et adueꝛte
qꝛ tex.iſte iudicio meo põt ĩtelligi dupłꝛ pꝛio ĩ co
lonis nr̃i tpᷣis q̃ͥ aut ꝓ certa mercede aut pꝛo cer
ta quota fructuũ ſe obliganer̃t ad ceꝛtũ tpᷣs uel in
certũ ad agꝛos collẽdos his.n. obligatõi duran
te tpe nõ lʒ illoꝝ agꝛoꝝ culturã deſereij quia ↄctꝰ

a pꝛincipio ſũt nolũtarii ex poſtfacto neꝛo ſunt ne
ceſſitatiſ ut.l.ſicut.C. de ac.⁊ ob. uñ ꝑ hũc ter.di

cit ſpe.in.ti.de loca..nẽ aliqᷓ. v.cxxxviij. ꝙ ſi em
phiteota uult dimitteꝛe rẽ quã hʒ in emphircoſim
dno ↄdicente nõ põt ut.d.l.ſicut.¶ Secũdo mõ
põt ĩ telli de ꝛuſticis aſcꝛiptitijs qͥ ſt ĩ pꝑpetuũ aſcꝛi
pti ⁊ obligati glebe.i.teꝛe qui nõ hñt facultatẽ in
de recedẽdi ⁊æ tales ſt ĩ Vitate libeꝛi.vñ nõ põr nẽ
di ſinc tra.⁊ pnt hr̃e ꝓpꝛiũ ⁊ teſtari ĩ mlłris.tñ eqᷣ
pant᷑ ſeꝛunis.et de dr̃ijs int᷑ iſtos et fuos.uide peꝛ
glo. penł.iĩ.l.ne.diutius. C. ð̊ agri.⁊ cẽ.Dli.xi.? qð
le.? nõ.iĩ.c.ij.de iudeis.⁊ in iſtis aſcꝛiptitijs intre
lexit glo.nr̃a iſinʒ tex. Ex qua infeꝛt᷑ ꝙ ecclia põt
hrc iſtos aſcꝛiptitios lIʒ ſint ĩ Vitate libeꝛi. Ex qꝰ
Et infeꝛt᷑ ꝙ ecclia appꝛobat nedũ fuitutẽ ſʒ ẽt iſtaʒ
ↄditionẽ qᷓi ſeꝛuitutẽ ĩ hoibus libeꝛis.ſʒ qin ipi re
piunt᷑ ĩ młtiplici ſpecie ⁊ ſepe ignoꝛa nĩ uocabula.
MOꝛoſequaꝛ h̊ quedã que tangunt᷑ ꝑ hoſti.in ſum
ma de natis. ex libero uẽtre.S. ſi fecimꝰ. alias in
cipit. S. ⁊ i quibꝰ. Scias eĩʒ ꝙ agricola ẽ nomen

ſufficiat ad ↄſtituendũ quem aſcriptitiũ.ſʒ Dar.
i. d.l.cũ ſcius tenet oppoſitũ dicẽs ꝙ peꝛ ſolẽnem
ſtipnulatõem põt quis ſine alio ↄſtituẽ ſe aſcriptiti
um ⁊ hãc opi.dicit tenuiſſe maꝛ. de fan.?æ An.de
bar.⁊ ad illã.l.cũ icimus rñdʒ ꝙ debʒ intelligi ꝙ;
ↄfeſſio emanauit enũtiatiue que per ſe nõ pꝛobai
in.c.ſi papa de pꝛiui.li.vi.ideo cxiguntur alia ad
minicula.ut ſecunda confeſſio ſeu curſus.xxx. an.
ut ibi ? ad.d.l.ne diutius ꝛeſpondet ꝙ debet ĩtel
ligi de pactione non ſolemnirer facta ſcilicet peꝛ
ſtipulationem. nam tunc exiguntur adminicula de
quibus in.d l.cum ſcimus. ODihi tamen plus
placet opi Moſti.tum quia magis congꝛuit litte
ꝛe illius.l.cum ſcimus.tum quia cum iſte aſcripti
tius parum differat a ſeruo inxta nõ:in. lI. ne diuti
us ⁊ in.c.ii.de iudeis. non uidet̃᷑ ꝙ per ſolã pac
tionem licet ſolẽnem debet trahi ad ralem condi
tionem ſicut non poteſt quis ſe vendere ad pꝛeci
um paꝛticipandum niſi nendatur ignoꝛanti. ur nõ
inſti.de iure perſona in fi.ſed ſi ꝑſeuerat in ſuo p
poſito ut qꝛ ultꝛa obligationem iterum conſenſe
rit ſeu confeſſus fuit ſe eſſe aſcriptitiũ preiudicat
ſibi ex quo ex toto non efficitur ſeꝛuus facit opri
me quod le.⁊ nõ.in. c. peruenit de emp.⁊ uen.et
in predicta l.ſi mulier. Et ey his nõ.ar.pꝛo.= õ
an in perpetuum poſſit quis locare operas ſuas.
de quo uide qð nõ.in.l.antiquitas. C. de uſufꝛn.

= ſtipulatis.nõ diuidũtur.ff g̊

Mob. à nrꝛobiqʒ ꝑ ar Keni uero dicuntur
hi qui cenſibus perſoluendis ſunt aſcripti ut in.l
coloni C. in quibus cauſis coloni. li.xi.æ hi eodẽ
modo conſtituuntur ſecundum. Moſt. quo aſcrip
titii debent enim modo predicto pꝛomitteꝛe ſe
non receſſuros a ſolo ⁊ ſolueꝛe pꝛo terra ceꝛtum
cenſũ.⁊ tamẽ ĩter iſtos eſt dꝛia ſecundum aliquos
quia cenſitus eſt ille qui eſt ex aſcriptionatus. Sʒ
aʒo dixit illum cenſitum eſſe qui rei certe annuati
preſtande obligatus eſt ut in.l.ii. C. in qui. cau.
colo.cenſi.li.xi.⁊ hec opi.uidetur magis placere
Hoſti.⁊ glo.łin.d.l.ii.que tamen dicit quod quã
doqʒ large accipitur cenſitus ut compᷣhendat etiã

enſct drnd

WDn ſ Nici m Taker iſ oviczrid 19 2. 9 ſ rleng el oſif 65 S, eAπυdes E 2314

Calor. Dazsdc

„ Aasin e— lL.ate ſolidit det, B

¶De imuni. eccle.

aſcriptitiũ:et ibi uide de ſigniſicato hboꝝ uerboꝝ
alias expoſitiões ſʒ pᷣdicra ſufficiãt. Aſcriptirius
ãt ad rẽ metitã obligatus puta tertiã ł qᷓrtã ꝑtem

fructuũ uł mediã ꝓut dns elegerit ſᷣm aʒo. hoſti.
refert glo. in. d. l.ij. ¶ Merpetui dñr bi quos ꝓ

Nditoꝛ ſtudioſus et diligẽs ſuo colonatui ꝑpetuo

acqſiuit erat.n.ſᷣm eũ ãtiqtꝰ ſtatutũ ꝙ uilibus et
miſeris pſoniſ ꝛedditus certi ex publico aſſignarẽ
tur tpᷣe famis.⁊ tũc qꝛ ualidi erãt ſimulãtescõꝑis
miſeriã ꝑtẽ reddituũ ꝑcipiebãt:⁊ ſic ueris mifis
et debilibus ꝑtẽ ſeu ppendaʒ diminuebant. Hos
ãt ribaldos ſimulatores ſiq̃ͥs diligens ꝓdebat et
deferebat in publicũ. Si liberi erãt hi qui talia fa
ciebaut ⁊ fingebant in ſuo peꝛpeino hẽbat colona
tu. Si pᷣui primꝰ dñs eis carebat ? ꝓdirori ſeu ðᷣ
larori aſſignabãt᷑ ur. C. de medicantibus uali.l.
una. li. xi. 5. tu mirabilẽ itellectũ quẽ ponit
hoſti. ex pᷣdictis ad dictã.l.unicam ⁊ iudicio meo
mulrũ illã.l. reſtringit. iõ plus mihi plʒ ille intellec
tus quẽ põit ibi Mar. itelligẽdo illã.l.ſumpliciter
nt iacet. ſ ut ſiqs mẽdicat ſimulãdo ſe debilẽ ⁊ im
potẽtem ꝙ accuſãs eũ ⁊ ꝓbãs ex cõꝑis aſpẽu acqᷓ
rit illũ ippetuũ ſuo colonatui ſieerat liber qꝛ meli
ns ẽ ut ſtet ĩꝑpetuo colonatu ꝙ; ꝙ dẽat ua uiluter
mẽdicaꝛe. Si ãt erat fuus ꝑdit qns dniuʒ ⁊ acqꝛi
tur iſti qᷓ eũ reduxit in publicũ ꝙ nõ ð iſtos ribal
dos ĩiuſte mẽdicantes Sʒ p illã.l.oppo. de auc.
de qſto.S. ſi vo ubi dẽ ꝙ fui ſuis dnis ſũt reddẽ
di. liberi vo ĩ opus publicũ dãdi. So. multiplex

q̃dã.· nedicũt ꝙ illa.l.hodie ſit correcta hoſti. Vvo

diẽ ꝙ lex antiq̃ loq de ſimulantibus qꝛ a diſpeſa
tore ſepe nalidi cũ iualidis admittũtur ad elemoſi
nã. ⁊ diẽ hoſti. ꝙ cum bhis ſimulatoꝛes tam grauit
pnniãt᷑ qͥd putãdũ eſt de occupantibus plura bifi
cia ĩ preiudiciũ pauꝑuʒ clicoꝝ ut.S. de preben.qꝛ
in tin de ꝛeſcrip.ad aures ſʒ in õ iſtos uið.i.q.ij.
clicos.⁊.c.paſtor.xij.q.i.illi q.ſed circa pᷣcedens
dẽʒ nide Mar. in. d. l. unica. ubi diẽ tex. dẽe auẽ.
debere ĩtelligi qñ rales ribaldi reꝑiũt᷑ a ꝑſona pu
blica. ſʒ rex. in. I. unica. lodtur qn deferũtur a pua
to ꝙ ſatis plʒ. ¶ Toloni cõditiõales dnr qᷓ cõſti
tuũt᷑ ̊ ſolo ꝙ ꝑ.xxx.ãnos in ſolo ſine Sueꝛſia fue
rũt ut ĩ.l.cũ ſatis.C.ð agri.⁊ cẽ.⁊ h̊ conſuetudo
ẽ bononie ſᷣm aʒo.hꝰtñ ñ plʒ aʒo. ut ſolus curſus
ippis faciat eos ita aſcriptos qꝛ nõ ſuffiẽ una ſola
cã. d.l.cũ ſcimꝰ.z.S. dixi ⁊ iõ neceſſe ẽ ſᷣm euʒ qð
pᷣcedat ꝓmiſſio ĩ ſcriptis ł ſine ſcripris.ſ.ꝙ perpe
tuo ꝓmittat ſe ſtare ĩ fũdo ⁊ poſtea per.xxx.ãnos
ibi ꝑmaneat hoſti. vo diẽ ꝙ por ſnia vꝛ ↄfirmari
J.de iudeis c.ij.⁊ ĩ.c.iſto er ꝓfecto opi.hoſt. eſt
magis ↄſentanea tex.illiꝰ.l.cũ ſatis.⁊.d.c.ij.? vVr
tenẽ ber.⁊ gl.in.d.c.ij.et nide ꝙ ibi nõ. intellige
tñ ſufficẽ lapſũ.xxx.annoꝝ qñ ſteterunt rãq; aſc:i
pti er obligati ſolo.nã tunc ex curſu tãti temporiſ
pᷣſumit᷑ pᷣcedens obligatio ar.l.cũ de in rẽ vſo.ff.
ð uſu. et ita loqt tex.in.d.l.cũ ſatis Secꝰdic ſi ſte
terũt ꝑ.xxx.ãnos tãqꝙ; coloni nꝛi tpis.qꝛ tunc nul
la acqrit obligatio. ar.i.l.fi.ff. quẽad.ſerui.admi.
Znanllm vVo non differunt fᷣm quoſdam a colo
nis. ar. ꝓ eis ĩi.l.diffinimꝰ.C. de agri.⁊æ cẽ. Aʒo.

iñ tʒ Sꝛiũ:qꝛ ꝓpꝛie colonus ↄditionał ẽ qui cum
ſua familia ĩ fundo inhitat nec a fũdo recedẽ põt
Inquilinꝰ vo ẽ qui et ſi ĩ fundo teneat ĩ ſuburbio
Ith moꝛat᷑ 2 i eo minꝰ ẽ aſtrictꝰ qᷓi ĩ alia ꝑte ſubur
bij domũ ↄducẽdo ihĩtare poſſit hᷣ eiʒ colono nõ
lʒ fm hoſti. Ego cꝛedo h̊ ꝓcedeꝛe capiẽdo hͥ ybũ
inqlinus ſtricte. æ large capit ꝓ eo qui domũ niaʒ
ibĩtat ad ceꝛtũ ipᷣs ẽt ſoluẽdo pᷣciuʒ: ut ꝓbat ĩ. c.
pp. F. uex de loca. ꝛiginarius ẽ qui ex colo
no ⁊ ↄditiõali naſcit᷑.? ſm quoſdã in ipo ſolo als

nõ eſſet oꝛiginariꝰ.ſʒ aʒo.tʒ Sꝛiũ.ſuffiẽ eim ꝙ pat᷑

ſuus ſuſcepit fundũ mõ pᷣdicto colendo.⁊ ad tex.
d.l.cũ ſatis.dũ dicit ꝙ ſi ibi fueꝛit natus: ſupplet
maxie. al põt fieꝛi fraus ↄ dnʒ: qꝛ mulieꝛ pᷣgnãs ſe
alio ↄfeꝛꝛet ut ibi pareꝛet.⁊ hꝰ plʒ.⁊ idẽ nõ.i.d.l.
cũ ſcimꝰ.⁊ vr̃ tex.iudicio meo ĩ.d.l. cũ ſaiis.i.rñ
ſo. C.·e.⁊ itelligo pᷣdicta qñ ſoboles ẽ nata ex mu

lieꝛe ſecꝰ ſi ẽ oĩo libeꝛa ſequit᷑ eiʒ ꝑtus ẽt ĩ hꝰ odi
o

loni vo ſimplices ſt qui ſub cena anua me cede ĩ
pecunia numeꝛata pᷣdia colẽda accipiũt. al eiʒ ſine
pecunia nõ eſſet locatio.l.ſi meꝛces.ff.loca. et ho
ꝛũ quidã ſunt ꝑtiarij quidã ad nũmũ ↄdnucti etẽ.
ut in uſu quotidiano vſant. hec aũt ſufficiũt ad ꝓ
poſitum noſtrum ⁊c. .
aici collectas im
On minus. ponẽtes cleꝛicis uł
ecclijs ſeu iuriſditionem eoꝝ uſurpãtes
ſi moniti nõ deſiſtũt ſũt excõicati cum ſuis fautoꝛi
bus.põt tñ epᷣus cuʒ cleꝛo eis in neceſſuate pꝛ ebe
ꝛe ſubſidia.h.d.pꝛia pars narrat ⁊ aggregat hoꝛ
ridaʒ opp:eſſionem eccłie quam faciebant poteſta
tes ſeculares. ſecundo ibi quo circa pꝛouidet. ?
hec tria facit pꝛimo penam comiatur.ſecundo po
nit cãum ꝑmiſſum teꝛtio penam cominatã impõit
pꝛimo diueꝛſa nomina regẽtinʒ ciuitates.

tiõeʒ nẽtris. de quo nide ꝙ legit᷑ .l.fi. C. e. ¶E

.
ſtates.ææ uide alia nomina.j.e.c.qm.li.vVi.
fo ꝙ ceteꝛis paribꝰ plus peccat hñs noticiam le
gis ꝙᷓ; ignoꝛans. ad boc ð pe.di.ij.ſciendũ/ Hõ
ieꝛtio ꝙ regulariteꝛ cleꝛici ⁊ eccleſie ſunt immũes
ab omnibus collectis laicoꝛuʒ z impoſitionibus.
⁊ uide alium bonum tex.in. c. q;ꝙᷓ de cenſi ·li.vi.
2 infꝛa dicam latius. ¶ Miota caſuʒ in quo licite
aleil 2 eccleſie ſoluunt collectam ſeu contribuunt
una cum laicis in rebus publicis. licet ad hoc nõ
teneantur. debent tamen plura concurre:e. pꝛmo
ꝙ ipſam delibeꝛet epiſcopus cum cleꝛo. Ex quo

Whe: noiaſ in tan gentibus totum cleꝛum non ſufficit

epiſcopum habeꝛe conſenſuʒ ſui capituli.ſed opoꝛ
tet ut inteꝛueniat conſenſus cleꝛi. facit. cle.i.et.ij.
de cenſi æ nide quod nõ. Innocen.in.c. ueſtra de
loca.ſecundo requiritur ꝙ ſoluatur imminẽie ma
xima neceſſitate ut utilirate ciuitatis. teꝛtio ꝙ lai
coꝛum facultates non ſuppetant ⁊ ſic debet in ſub
ſidium fieꝛi.quarto requiritur hodie ꝙ fiat roma
no pontifice pꝛius conſulto.ut.j. eodẽ adueꝛſus.
. 35* bona eccleſiaꝝ dicũtur deputata uſibꝰ
clicoꝝ z paupeꝝ. nõ gꝰ ſũt clcoꝝ ul paupeꝝ niſi
ad uſũ ſoluʒ.ſic intellłe.c.fi.xvi.q.fi.et uide quod

quidam cim nocãtur ↄſules alij ꝛectoꝛes alij pote
7 5

garie
ſearh pſtia pangarie
1c. Adeue toii uihn
de ſacvolan ec,2 ſentt
in opis pangarie o 11 qul
orupt terenlinatt
get ril.unban. Mon
irnt euut ſe me
nleitumo gie t peluni
lir Imno icli ſeglk in
litmio ghe ut hic O. fo
ſlere onera ſicat ? i g
..ii ciduti eriin f dee
bo⸗ ſvd trioto:que pfette?
Inno. hlate eraiat ad quem
2 clci et glquatuli loqnit
effecni uident beer h ſba
ſoꝛdida quedi honeſta. honeſt
Iaria:ſte queci gſonolio qgi p
ci repicit pene qci oublc
gi olummi albi oꝛinne noͤ
ſe e ſioꝛe quo unt iuriſcoſultꝰ i
nncetbo er ſegnit Bar ili
ſoc nmnen ſidcit goimlali
pſeuit hic man. g d i
mias itiem a laicos⸗
, 2, Ccin mnner jagz ſt
. ſqcz mim. er Pſcis Gmn
nos lmunus tribus ff e
ia hin ppoſto fo nun
lo ſobinus ut nop i
2 ul imoeric

Eeinlnunus pot j
Ppriefde ſ
D glone eccliaſtce ſnbire reſ
Luti.c.oqnere

b znen n Inr

„„1:

llen id.
ug la ſalisii

acol iſine
beano.. ſimees ſo, dd

ni andig nini Anir⸗
no lun er aiͦ ifcirad p
.
inus. aii lollcms in
ponees eias i
urtcitonem eop uſprpäres
cnd nn ſeis ſamoni
eNsNanenede
NiapsNrne Wed.
bemerche aoamfncſdun rc
Cundo di vo aren ponida.1
emo penam ooniaun ſand- 1
un tano penan coningnifnpol
Aeis nonina regennzciiimns.

(inr olles agli eaons .

1nomim. ..,n.. N.⸗W.

by lus peln bis oſciun 4

Al bocde iiiſichti
cner deici d kin
Meais icon npoſtnondns,

Nunter in. ii Getanil

. ſ¹ c — rirng „A .

—

*

ͤn1 46
6

¶ De imuni. cccle.

dixi in.d.c.cum ſuper de cauſa poſſeſ.et proprie

Hö penã laicoꝝ eccleſias collecrantium uel

Ges ad queʒ ꝑtinet ꝓprietas bonoꝝ eccleſie

clericos nõ ſũt.n.ipſo iure excõicati:ſʒ ꝛequiritur
ꝙ ãmonitio pꝛecedat.ſecus dic in exigetibꝰab eis
pedagiũ: qꝛ tales ſũt ipſo facto excõicati ut in.c.
q́;uis de cẽſi.li.vVi.⁊ ĩ cle.pñti.e.ti.æ ꝛõem diueꝛſi
tatis ibi uide ⁊ ẽt in.c.inonamus de cenſi. Et id
qð dr̃ hic de collectis exigẽtibꝰ hʒ locũ ẽt ĩ turbã
te iuriſditrõem pᷣlatoꝝ ut hͥ hodie vo adde qð hr̃ ĩ
.c.qm.j.e.li.Vi ¶ AUltio nõ.ꝙ per h̊ vᷣba nouẽilſ
te cxcõicatõi ſubiaceꝛe ꝓfeꝛt᷑ excõicatio ipſo facto
ut ſatis colligit᷑ ex fi.lee ad idẽ fac ꝙ le.⁊ nõ in.c.
pꝛeteꝛea requiſiſti de appel. z. c. nouit. de his que
fi. a pꝛela. Menio ad glo.æ pꝰ qro qꝛ tex. facit
mentionẽ de angarijs.qᷓ dicant᷑ ãgarie. So. dicit
glo. in vbo de angarijs ꝙ reꝑiunt᷑ angarie ? peꝛ
ãgarie. Angarie dnr ꝑſonalia obſequia pꝛopꝛijs

ſumptibꝰ pᷣſtital ꝑangarie dũr cũ pᷣſtant᷑ alienis ſũ

ptibꝰ. Adueꝛte toiũ ↄꝛiũ uoluit gl.ĩ.l. nemieʒ.C.
de ſacꝛoſan ecc.⁊æ ſentit Inno.̊ ꝙ ãgarie ↄſiſtũt
in oꝑis. ꝑangarie vo in quibꝰ utrũqʒ vtit.ſ.oꝑa
pꝑſonaꝝ ⁊ reꝝ ipendẽtia.⁊ hoc ueꝛius qꝛ dẽo ꝑ au

get ut ĩ.l.urbana.. ꝑnoctare.ff. de v. ſig. ⁊ ĩ.c.ſi

ↄſtiteꝛit de accu.⁊ ſic pꝛimũ ẽ munus meꝛe ꝑſona
le. ſm vo ẽ mixtũ.et ſcias ꝙ hꝰ ueꝛbũ reꝑit᷑ ĩ plu
rali z ĩ neutro gne ⁊ appellant᷑ ãgarie.⁊ ſic vꝛ ap
pellare Inno. hic. itẽ reꝑit᷑ in ſingulari et i plara
li ĩ femio gñe ut hic Op.fo ⁊? vꝛ ꝙ ecclia teneat
ſolueꝛe oneꝛa ſicut ⁊ alij.xi.q.i.ſi tributũ.et.xxiij.
q.vViij. tributũ et ĩ.c.in fi.de cẽſi. So.ut ĩ glo. in
Vbo. ſub tributo:que ꝑfecte ⁊ foꝛmalꝛ non ſoluit.
Inno. h late exaiat ad que mune:a teneant᷑ eccłia
⁊ cleꝛici et aliquãtulũ loquit᷑ ↄfuſe moꝛe ſuo et in
effectu uident faceꝛe h vba:ꝙ muneꝝ quedã ſunt
ſoꝛdida quedã honeſta honeſtoꝝ quedã ſunt oꝛdi
naria:itẽ quedã ꝑſonalia qdã pr̃ionialia. pᷣteꝛea qᷓ
dã reſpiciũt pietatẽ qdã publicã utilitatẽ qᷓdaʒ nu
dã uoluntatẽ.ſed hũc oꝛdinẽ nõ ꝓſequoꝛ ſʒ facilio
rẽ et vVioꝛẽ quo utit᷑ iuriſcõſultꝰ in.l.munex.ff.de
mu. et ho.et ſequi᷑ Oar.i.l.i.E. de mul.et inqꝰ
loco muneꝛa ſubeũt ꝑſonalia.l.una.li.x.ubi plene
ꝓſequit᷑ hac mãm. q ad laicos tã maſculos ꝙ fe
mias ut dicam muneꝝ q̃daʒ ſt ꝑſonalia pꝛionia

lia. qdaz mixta. et pꝰ ſcias ꝙ munus dicit᷑ tribus

——

mõis ut.l.munus tribus ff. de v.ſig.dixi.S.e.ſuꝑ
ſuica ſʒ in ꝓpoſito nr̃o munus ꝓprie ẽ ꝙ neceſſa
rio ſubimus.l.uł moꝝ ulł imperio eius qͥ bʒ põta
tẽ ut.l.munus ꝓprie.ff. de v.ſig. et hoc mnnuſ te
net᷑ ꝑpſone eccliaſtice ſubire reſpectu iuriũ eccliaſti
coꝝ ut ĩ.c.ↄquerẽte de offi.or.cũ ſi.ſʒ mã nr̃a cõ
iſtit reſpẽu laicoꝝ an et qñ ecclie et clici teneãtur
ad munera laicoꝝ/Aẽéiamꝰ igẽ ad primũ mbꝛum
dixi eiʒ ꝙ quedã ſũt meꝛe ꝑſonalia.et dqñr meꝛe ꝑ
ſonalia:qꝛ laboꝛe coꝛꝑali explicant᷑ ſine detrimto
reꝝ ut.d.l.muneꝝ ĩ pꝛin.et iſtoꝝ: qdaʒ hnt hono
⁊c̃ qnexũ et appellant honoꝛes.hinc dixit tex. nõ.
in. l cui muneꝝ.ff.de mu.⁊ ho.ꝙ ſi alicui fuit mu
neris publici conceſſa uacatio non remittit᷑ ei ne
magiſtꝛatus fiat-qꝛ id ad honoꝛẽ magis quã ad

5

.£△ 4 SHνſαια P wn g

+

munera pꝑtinct ꝙ nõ.æ ad h munus honorabile
tenẽtur laici.l.icola.ff.admũi.ẽt feie ſi nõ hent in
riſditõnem admixtaʒ.d.l unica.C. de mul.æ dic
plene de hoc quo ad laicos ut ibi nõ. ꝑ bar. clici
Vo nec teñtur nec pñt hos honoꝛes iter laicos ſu
mcꝛe:qꝛ nemo militãs deo iplicat ſe negocijs ſecu
laribus.j.ti.ꝓx.c.i.⁊ apꝑtius ꝓbat᷑i.l.placet.C.
de epiſ.⁊ cle.ubi tex. dicit ꝙ nibil cõe dnt clerici
br̃e cũ publicis actõibus uel ad curiã ꝑtinẽtibus
cuius coꝛpoꝛi nõ ſũt admixti ⁊c.⁊ ꝑ illũ tex.diẽ q;
Et de uniuerſitate laicoꝝ nõ ſũt. un nõ hñt uocẽ ĩ
ↄſilio populi qð tʒ. Inn.iĩ.c.dilecta.prope finẽ ð
excel. pla qdã vo mũeꝛa ꝑſonalia hnñt nõ honoꝛcẽ
ſʒ q;dã utilitatẽ ãnexã:⁊æ appellãtur.ſ.mũera ſoꝛ
dida: ⁊ h ↄſiſtũt ĩ nilibus officiis:ut in arẽa fodiẽ
da ⁊ in calce coquẽda:⁊ alijs i qbus vᷣſat᷑ qdam
urilitas. æ uide multa exẽpla ĩ.l.maximeanũ.C. ðᷣ
excu mu.li.xi.⁊ poteſt in iſtis cognoſcẽdis dari G̊
ꝛegulalſʒ baꝛ.i.d.l.unica:qꝛ ſicut illud ẽ honoꝛ ꝙ;
ĩ loco reputat᷑ ho noꝛ. ut nõ uit Inn.i.c.de multa
de pᷣbẽ. facit.c.cũ olim de ↄſue.ita illud ẽ nile qd
ꝛeputat᷑ uile.⁊ h̊ officia uilia pñt dici ãgarie ab an
go ꝙ idẽ ẽ ꝙ ↄſtringo:qꝛ ↄſtrigũt ad illud.ita ſu
mit᷑ illud vᷣbũ in paſſiõe dni ꝙ ad ferẽdũ crucem
ãꝗgariʒaueẽt quedã ſimonẽ ⁊c̃.hec officia uilia de
iuꝛe ciuili deffeꝛũtur tin humilioꝛibus ꝑſonis nõ
ãt maioꝛibus nt.l.hũilioꝛes.C. de ſuſce.⁊ archa.
li. x. ab his vo clerici ⁊ mãcipia ſeu coloni clicoꝝ
2 eccłiaꝝ ſũt imunes ẽt de iure ciuili.l.plʒ.C.de
ſacꝛoſã. eccl.=.l.ij. C. de epiſ.⁊ cle.⁊.xvi.qi.no
uaꝝ. Sʒ hoc facit.l.neminẽ.C. de ſacꝛoſã. ecc.
ubi inuit᷑ ꝙ eccleſia tenet᷑ ad ãgarias zæ ꝑangari
as So. Inn. dupłꝛ prio ꝙ ibi nõ dẽ ꝙ ecclia ſu
biit ãgaꝛias ſʒ dr̃ neminẽ excuſaꝛi ẽt ſi poſſeſſio ꝑ
tineat ad eccłiã:ꝙ ẽ itelligẽdũ fᷣm cũ de ruſticis ⁊z
colonis poſſeſſionũ ecclie qui nõ excuſãtur ĩ caſu
ibi expᷣſſo.ſ.in.aduẽtu pᷣncipis q;uis als ſerui et
coloni eccłiaꝝ nõ dẽnt angariis æ ꝑangarijs fati
gari. xii.q.ii.eccłiaꝝ fuos clerici ãt hoc caſu ſunt
imunes ſᷣm quoſdã. uel fo põr dici ᷣm eum ꝙ ẽᷓ
ſpãle in aduentu pncipis: ut ãgarias ? pangariaſ
pᷣſtent ẽt ecccie dũmõ abſoꝛdida munera nõ cogã
tur. ego puto ꝙ ckici nel fui qui ſũt ĩ dñio ecclia
rũ nullo mõ tentur ẽt i aduentu pᷣncipis:qꝛ tunc
dicte ꝑſone ſũt exempte a dnio ⁊ iuriſdictione lai
coꝝ ut le.⁊ nõ. xcvi:di.c.ſi imꝑatoꝛ nõ. Inn.i.c.
ij.de ma.et obe.et gl.iuncto tex ĩ.c.qᷓ;; de cẽſi.
li. Vi. ergo ĩ nullo tẽnt᷑ eoꝝ ꝑſone ad obſequʒ ĩpa
toꝛis.facit.l.reſcripta..fi:et ꝙ ibi nõ ꝑ bar.ff.ð
mu. et ho.et ꝙ. j.dicã un nõ potuit iꝑatoꝛ ĩ ̊ ꝑ a
liquã.l.diſtrigẽ clicos ar.i.cq.iĩ eccliaꝝ de ↄſti.
et. c. fi. de re. ecc.nõ alie.et nõ.h̊ Jo.an.ſuꝑ gl.ut
J.latius dicã:ſʒ ꝛeſpectu colonoꝝ libeꝛoꝝ q̃ guiũt
ecclie pꝛo meꝛcede põt. ꝓcedẽ.d.l.neminẽ et dem
Inn. cũ eni illi ſint ſubiecti ĩperatoꝛi iuxta nõ.in
.c.iudicatũ.lxxxix.di.et per ipᷣm iĩperatorẽ a mul
tis exempti in. d.l.i.et.ii. E. de epiſcop.cet cleri.
potuit imperatoꝛ in certis caſibus illam immuni
tatem limitare ⁊ reſtringeꝛe ut in ſimili notat glo.
in.cap.cum ſecundum leges de hereticis.lib. vVi.

ITr W& S 8manan Ayira, r =èð ſn

modico.ff.de annu.lega.⁊ h̊ tenuit guil:i.l. nemi

illa nõ tenent᷑. C. ð epi ⁊ cle.l.oẽs.xi.qi. ſi tribu

P
— — Tn 4
J –eaen nwen Dernang 2ð 1 S. ſv ſe A .
¶ WDe imuni. ccele.
⸗ ſritoi nicinie 4
Quedã ⁊ ttio.ſũt oneꝛa ꝑſonaliũ q nõ hũt ĩ ſe di picit ? non ultra.l.ĩpatoꝛcs ff.de pubł.qui aũt ex ie a NecſiHan .
gnitatẽ ſeu honoꝛẽ uł utilitatem. ut eſt legatio ſeu cuſant᷑ ab iſtis munenbꝰ dixit Har. i. d. l. unica. ſſe la. onela
tutela uł eura:⁊æ ad h̊ omẽs laici renent᷑ niſi hẽant ꝙ nemo cuiuſqʒ dignitatis exiſtat euã ſi ſit ecclia .ienid. diren poo le
excuſationeʒ legitimã. ff. de excu. tu. peꝛ totum. ff. alkar de exac.tribu.l.fi.C.de ſacꝛoſã.ec.l.iubemꝰ NCſene 1 loncrrt ſibe
de lega peꝛ torum: ſed cleꝛici nõ tenent᷑ ut in. l ge nullã nauẽ.l.plʒ.⁊l.de his C. de epi.æ cle. niſi q vöpor tes an dbol aclon
. neꝛalꝛ. C. de epi. æ cle. canoniʒata. xvi.q.i.gnalꝛ. tenus lege.uł pꝛilegio ſpaliteꝛ ſit expᷣſſum. ut ĩ.l.i. cecleſĩ gnn acleſs
uide tñ tex·iũcta glo.nõbili ĩ.c. ꝑuenit.lxxxvi.di. C. de epi.⁊ cle. Adueꝛte lʒ Inn. h iuolute loqua ccte. Nndi laũ 5
ubi legit ¶ Et nõ ꝙ lʒ clici ⁊ mõachi nõ reneant tur hꝰ m ĩ hꝰ paſſu ſentire vr. dicit eiʒ ꝙ ſi ad ec iiciis undbiſon ochs
ſubire tutelã z curã minoꝝ:pnt tñ ſi uolunt agno cłiam ꝑueniũt poſſeſſiones quaꝝ rõe debet pꝛeſia geſĩ = ſtue
ſcẽ ltimã:qꝛ ẽ offm piuʒ.qð nõ.⁊ dic ut ibi lanus ri ꝑſonale munus ſeu militare: puta exeꝛcitus ſeu quo peraton potui epoo⸗
nõ. ? ĩ h cãu recte põt ĩtelli.c.ij.S.e. nã qꝛ piũ eſt hoſpitiũ ut aliud ſile:illõ pꝛeſtabit ecclia: ar. xviij. leſeeter ao gliter4
cuſtodiꝛe ciuitatẽ ? priaʒ ipᷣe neceſſitatis:iõ diſpo di.ſi eps metropolitanus. xxiij.q.viij.ſi nobis.2= ſcſones a boc egn⸗ ur
nit᷑ ibi ut chici teneant.⁊ dic latius ut ibi dica.⁊ h̊ c.ſepe.ff. de publica. imꝑatoꝛes tẽ iñ nõ ſubit iſta ceie i t ſe dun
ſufficit q' ad paimũ mẽbx. æ itlo pdea pdẽ q tanqᷓ; oncꝛa: ſz ul ex pacto nel tanqᷓ; tenẽs reʒ one iaß niliit l pera
H ad clicos tã i mũeꝛb oꝛdinarijs ꝙᷓ ejoꝛdinarijs ꝛatã. qliber.n. res cũ ſuo oneꝛe tranſit. S. de deci. ſamer ihhe in 80
Aanes ee 27 dic ꝙ oꝛdinaria mũeꝛa dur illa ꝗᷓ bnt ceꝛtã z 8 poſtoꝛalis. ⁊.c.ex lr̃is de pig.h̊ aũt muneꝛa ꝓpꝛie reeſiap Pleri c
P tTminatã ſeu oꝛdinatꝗ pᷣſtatiõeʒ/eroꝛdinaꝛia ſũt qᷓ pr̃imonialia appellant᷑ fm eũ.ff. de mu.l.i. F. pꝛio oybüraiute nd
qnʒ ꝑ accns ĩponunt᷑.ad h.qð i ſili bx ĩ.l.ſeyo. §F. niale. æ h bn ſubit ecclia niſi ſint ſup indẽa:qꝛ ad in abosn 4

nẽ. Cide ſacꝛoſã. ecc. ubi ra tgin li iner m ab his et ſuꝑ idẽis imunes ſunt cleꝛici ⁊ eoꝛuʒ rice dboc eſtanodn 1o
ſuit Har.i.d.l.una.⁊ ſᷣm eũ põt dici ꝙ ilia ſt er uxoꝛes ⁊ libeꝛi.xvi q.i.nouoꝝ.C. de epiſ.⁊ cle.l. abi cipi null ler
oꝛdinaria mũe:a qᷓͥ nõ iponunt᷑ a lege uła ſenaius iſ. 2.I. omnes. niſi neceſſitas imineat g venit.
no ip 9 S imineat S. e ꝑuenit.⁊= bee onea.Ab polel

ↄſulto uł ↄſtiturionibꝰ pꝛincipis.⁊ hᷣ vr̃ inuẽ tex.
ĩ l.i C. de uacati.mu li. x.ſj in idẽ recidit cũ pᷣce
dẽti.qꝛ qn iponit᷑ lege ul ↄſuetudine bʒ de necita
te ceꝛtã pᷣſtationẽ. ⁊ H oꝛdiaria mũeꝛa reſpẽu reꝛũ
7 pᷣſtarionũ appellant qnʒ idẽa.qñʒ ſuꝑ idca nam
pꝛĩceps qñʒ iponit collectã ꝓ necitatibꝰ occurreti

ĩ H̊ udicio meo ĩcõpetent᷑ all.illð.c.ĩ iſtis mũeꝛibꝰ
pr̃ionialibꝰ.qꝛ illud.c.loquit᷑ de ꝑſonalibꝰ.Subij
cit ẽt Inn. ꝙ ab alijs oĩbus ⁊ ſingulis excuſat᷑ ⁊·
q;tũ ad decias ⁊ oblatões ⁊ alia ſpũalia ⁊ ẽt qũ
ad manſũ ecchłie ſiue dotẽ.ita tũ ꝙ ſi füdus ecclie
iĩ quo fũdata ẽ eccłia uł füdus dotalis eꝛat pꝛiꝰ
tributariꝰ redimet᷑ ⁊æ tributũ nõ ſoluet.·xiiij q.vi.

§. a hoiuſnoi imugl
iura gue videnmn ioſſfue
onen twrimmnali. M puu
nmn Ack lvbnt ull.
Ocumn riaalle de quo enam
bemi Qrc niſn acce ſen

bus:⁊ h̊ põt appellari ſuꝑ idẽʒ. qꝛ iducit᷑ ſuꝑ oꝛdi uE
narinñ. ĩdẽʒ vo oli eꝛat eyoꝛdinariũ: ʒ poſiea cffeʒ c. ↄpeꝛimꝰ. z. c.i.de cẽſi. Quãtuʒ vᷣo ad alias poſ nvſiiſto ci Ino. Aioi
fuit oꝛdinariũ:qꝛ iponebaĩ peꝛ ſingula luſtra.i.de fiones ſubit ecclia muneꝛa eĩ oꝛdinaria duʒ in re Ctenhungreäni hto an
q̃nquẽnio iĩ qᷓnquẽniuʒ. ⁊ ſic hẽbat ceꝛtaʒ ⁊ detmi ſpiciãt pictatẽ.C. de ſacroſã.ecc.l ad iſtructõeʒ.⸗ are algs ſd cbetchus den
narã p̃ſtatiõcʒ. æ uide de his. C. de iudi. ꝑ totũ.æ ſic põt ĩtelligi fm eũ g. c ꝑuenit ad h tñ nõ ſunt ncilun le b in c
acd pꝛimũ onus patrimonialet

Main parmamale dà Ee Iuact Pm

l.una de ſuꝑidic.li.x.ab his oĩbus ccchia ẽ exẽpta
ut. . patebit ẽt de iure ciuili. d.l.plʒ. C. de ſacꝛo
ſã.ecc auẽ itẽ nula cõitas.e.ti.⁊.c.qqᷓ; de cẽſi.li.
vi. ¶ Aenio nẽ ad ᷣm mẽbyꝝ pꝛincipale.i.ad mu
6 wriontalee ſciẽduʒ ꝙ id appellar̃ ꝓpꝛie prioni

ale ubi vᷣti ſumptꝰ:ut.l.muneꝝ. .pr̃ionioꝝ· ff. ð

mu. æ ho. æ H̊ muntriplꝛ iponit.nã qnʒ iponit re
bus nulla hita ↄtẽplatiõe ꝑſone.qñʒ iponit᷑ ꝑſone

rotũ ſᷣm mẽbꝝ pꝛĩcipale.

ecchie ⁊ cleꝛici ꝑ iudicẽ ſecularẽ ↄpellendi ſed ꝑ ec
cliaſticuʒ de cuius foꝛo ſunt ꝑſone. & yoꝛdinaria
vo qᷓ publicã urilitatẽ tin reſpiciũt nõ ſubit ecclia
niſi i aduẽtu pꝛincipis ⁊ felicis embole.C. de ſac.
ſã ecc.l:iubemꝰ.⁊.l.plʒ.⁊.lneminẽ. Itẽ ecche ſũt
imuneꝰ ab eꝛarioꝝ iſcꝛiptiõibus.xxiij.q. viij. ſan
ximꝰ. H. ſunt i effectu dẽa Inno.·ꝗᷓ uident᷑ ↄceꝛner̃
3 ego diſtinguẽdo

ponitur penone nulla factaf
iſtam idubio no tenerur eccli⸗
ſubciti peꝛamoꝛiſyoio erepni:
glleganis in. cccy nino d,/
lenentur ſoic ces ſed tanmi rni
ber õ
bitrone hfimonij n l una. C.

tm nulla hita ↄtẽplatiõc prionij.qnʒ iponi ꝑſone gqðlibet mẽbꝝ ꝑ ſe diceꝛẽ ſic.cũ qᷓrit᷑ an eccleſia te umn cenſt? ech bida.i ri n B.

P rebꝰ hita ↄtẽplauõc prionij . La cuio ad pꝛi neat᷑ ad munus pꝛioniale qð ſi poſſeſſio ſeu fundꝰ inus fut aſ iponit onns pfone
mũ mẽbꝝ qð ẽ munꝰ me:e pꝛᷣioniale.? iſtud ẽ tri ꝑueniẽs ad cccliam hẽbat ce:tũ onus ãnexuʒ ⁊ ad Parrinonii,2ad boc no en
plex. nã qnʒʒ indꝛ rei de eo qð fiendũ ẽ de ipa re. illud tenet᷑ ſiue habueꝛit illud onus ex pꝛiuata diſ ſo ſubcti b hennt pin ii
ut ꝙ nauis equ uł currꝰ nadat ad ſe:uitiũ reipu poſitione.ar.ĩ. d. c. dilecti de dona. z. c. quanto ð ſfie bip Bar f unil
blice. h. n. lit in ipa re. qn H munus ipo nit ſuꝑ cen.ſiue ex diſpoſitione publica puta pꝛincipis an roſnenndo n n, Pine
eo qð ꝑcipit᷑ ex ipᷣa re ut det᷑ ceꝛta pars fructuum teqᷓ; peꝛueniret ad eccleſiam exempluʒ in tributo. droſtendo pee Dariincd
ut. l. modios C. de ſuſcep.⁊ archa.li.x.qnʒ iĩponi nam quelibʒ poſſeſſio eſt ab antiquo oneꝛata one noſ cecleſis riuitün leche
tur ipi rei de eo qð nõ ꝑcipitur ex ipa re nec e in ꝛe ſoluendi tributuʒ impeꝛatoꝛi.ut.l.impeꝛatoꝛcs leeckoſticam ricie ue. i
ipa re: ſʒ ẽ oĩno ey rẽ. ut qñ dʒ ꝓ iſia re pᷣſtare cẽ .ff. de pubł.l placet. C. de ſacꝛoſanctis eccle.et.c. ec.liign enalaſſzti
tã ᷓtitatẽ pecunie ãnuatim. exempluʒ primi ⁊ ſci i. in fi. de cenſi. ideo dico ꝙ eccleſia tenebitur ad anin ne d ul öns
in. d l.muneꝝ... prionioꝝ. ſe.exemplũ teꝛtij ĩ.l. tributũ rõne poſſeſſiõis ſeu poſſeſſionum qs poſt ſde pi n bo Poteſt pprein
hbactenꝰ. ff. de uſufru. æ iĩ oibus legib tractãtibus modũ acquiſiuit. quod clar̃ innuit. d. c.i.⁊? ibi ple nb ni ller c dl (
de tributo 2 uictualibꝰ.q ſoluunt ĩ pecũia ꝓ rebꝰ ne dixi. Yateoꝛ ꝙ. italia que eſt princeps pꝛouin 1c mnnchzle ſa onus dzio
ut in. c. i. fi. de cẽſi. æ. d.l.plʒ C. de ſacꝛoſã. eccl. ciarum non obligat᷑ hodie ad h̊ tributa. ut nõ.in lenn rhunmilu göh;
⁊. c. tributũ.xxiij.q.viij.⁊ diffeꝛt iſtud triuʒ a mu .l.i. ff de cenſi.idem dico in aliis oneribus qᷓ rõe ſonn olmme. mira ine
neꝛe qð ĩponi ꝑſone rebꝰ. nã ibi ẽ obligata ꝑſo nãli ĩcũbũt ĩ ipſis rcbꝰ.ut reficẽ iter an domũ ff. ie deen Honns ir nn
na.æ p ↄñs oẽs res pꝛionij.l.aufeꝛt᷑. F fiſc?. ff. de de uia pubł⁊ iti.pub.ref.l.i.nõ. Har.i.l.ad.in rien⸗ ſumpmm. pj. da di ie
iure fiſ.H̊ᷣ Vo qlibet res tenent᷑ ꝓ munẽ qð eã reſ ſtructione. C. de ſacꝛo ſãc.eccl.Itẽ in pu:gatione “M hohe ri zln ae
d Mongliane Ulns.
. Nrbicheie n e kenla. o
Gt

iml
Snreſe
uſc dec Be; auleiter
5 nnniger idlim

V ltccce
lahelede Erirl inen

Alegio ſoi
Pälterſiraß
e Ane Altoſſinil
edeſſan W
. ſe pf. gieſe
cleet eiz of
lliarep A
eniſ ſifiuter
in u clenffd ibi

dedig da
dPpelani fmei, Miezen
ubt uſi Uid ſinr
1Q.i ece lois

„. 60 fſſhleg ,e nenit
viccpamnt akelo ciiſis niaſß⸗
l
uclc ogur e gonib gehi
alſsobus e ſihllioenuſft
blbst aly hinlb rrgii
e ole nni giils age
alla bkfücns otgls er pu⸗
iaubnid noſeuet pii .
AO dd d eſespl
dapmmen drain dnide
CAſacdK NTdidde
fnci 5t poerit dd rdſn
Ip wdiceſenlant yelenciſeüe⸗
Gvins fo ſont Poone. Ciongana
unliate imn reſpigit no ſbterde
nimupszr illis nbel Lceſ.
Nl.l nenine. I Aceſil
mop eigtbig mi i,n
fean din Yno ncen Nent
picple Ee aſinerig
cnſ chihi mnacha

ecoſiheſchoſn nd

os ionicleed 1
ccham bebat enn orusithut

Potnt
vebebveri lod onus e huui
id. dlei, ge coro.d C

.l. a bor Pincen
lpoſtnone mune Gbon.

ſam euan
eaceſann crootennc,

. Irpramns

t
ideo did . nihn
ehoſſſſos deit e
W. 8 in
ueſeli
nſl
nneqroe⸗
ide ioon ,irljcond f.

WeH

NN E W☛R

wen A mnäan r

—
1

—

e imuni. ecclei

putei neceſſarij toti nicinie ĩ qua ẽ eccleſia · ad h
qð nõ. ſpe.ĩ ti. de cenſi.ꝗ.nũc dicẽdum.v.itẽ põe
ꝙ uicinia. Ad alia.ãt oncra qᷓ iponũtur ꝛebꝰ fᷣm
necceſſitatẽ accidẽtem puto eccleſiã nõ teneri:qꝛ
nõ põt res ad illa onerari:iõ ex quo ꝑuene:ũt ad
eccleſiã eximũtuꝛ ab oĩ exactõne.⁊ hꝰ foꝛte uoluit
dicere. Inn. dũ dixit eccleſias eẽ imunes a ſuper
idictis.tñ mihi nõ plʒ dictũ Inno. inẽtü dicit ec
cleſiã reneri ĩ aduentu pᷣncipis ẽbole. qꝛ nõ uideo
qũo iperatoꝛ potuit hoc ſtatuere in piudicium ec
cleſie: ef quo aliter a pricipio non obligauit poſ
ſeſſiones ad hoc onus.nam poſſeſſiones qꝗᷓ dãtur
eccleſie dat̃ deo:⁊ ſic efficiũtur ſẽta ſẽtoꝝ.xij.q.ij
q̃cũqʒ.militũ ⁊.c.nulli.iĩperatoꝛ aũt ranq; ſubditꝰ
nõ põt ſtatueꝛe ſupeꝛ ꝛebus deo dedicatis ð ↄſti.
que in eccleſiaꝝ.pᷣſertim cũ tã cccleſie qᷓ; clerici ⁊
bona eoꝝ hñt a iure diuiuo imunitatem ab iſtis
exactionibus ut ẽ tex.iuncta gl.in.d c.q;. Im
peratoꝛ at ñ põt ſtatueꝛe õ legẽ dei.xxv.q i.ſunt
quidẽ.⁊ hoc eſt quod uoluit Jo.an.hic ⁊ g eo.ꝑ
uenit: ubi dixit ꝙ nulla lex poruit aſtringeꝛe eccłã
ad hec one:a. ⁊ ꝑ hꝰ patet reſponſio ad.l.muncꝛũ
.F. ab huiuſmõi iũcta gl.ff. de mu. æ ho. æ ad alla
iura que uidentur idiſticte nelle eccliam teneꝛi ad
oneꝛa patrimonialia. unde puto.l.iubemus nullaʒ
nauem. C. de ſacꝛoſan. eccle. nõ pꝛocedeꝛe in pᷣiu
dicium rei eccleſie.de quo etiam tetigi ĩ.c.i.de do
