in vendo hn eicngit in eGn

ustt ineginncie de gan 4
modͤ dereſſt por Niamn moditaccche inr 1

lgioſs locis t panperion Itebis Auiſiſer

unt ſa Aonguinei ſue erane fn ncej ei
ii Erubebis fnun gin lpb tlee

lgioſs ſuffor ad eroganoni fneci n ei
ns ſed ialjs ui no ſit onnpes mel no ſunt oen
telgioſi raniir ceſent oluod ſeunni Er
quo fo inlero olangu neo Ciuti i non ſeri

1

erche vel plao no por ptns lnid ofei e

de modlidus ecckie t honletg bi bi al o

Qenorn anudi nodermtone nonn choin mobi

lcde aſpiime ncyimane Neroͦg boe
1trier riciginn and Inpenſmmer

Geſe Red dedonisde dr etennn.

nio tcerntedlindn ſ.
in dvo ery eragnnq tisffoſtichn

facit iſte tex. in. v. ly. nã loquẽs de oibus clicis ut
pʒ ex v̈bo pcedẽti dicit ꝙ pauꝑibus: ſeu ſeꝛuitoꝛi
bus põt aliqua donare:gꝰ non põt dge his teſtari.
Zertio facit.v.ceteꝝ qui ꝑmittit diſpẽſationeʒ in
acquiſitis intuitu ꝑſone:ſecus eꝛgo in acquiſitis ĩ
tuitu pbende. Altimo hanc ſniaʒ aꝑtiſſime appꝛo
bat tex. in. V. qꝛ ueꝛo.pall qui loquitur de cleꝛicis
habentibus bnficia in eccłijs. æ ult ꝙ bona illa di
uidant inteꝛ illas ecclias ſecundum ↄgruã eſtima
tionem utputa aliquis eꝛat canonicꝰ bononieñ =
pꝑimenf: ? ex canõicatu bononienf hüit ceniũ ⁊ ex
pmenf ducẽtos bononia hʒ unã partem bonoꝛuʒ
7 ꝑma habʒ duas partes. quia in dubio pᷣſumunt
quelita ex facultatibus huiuſmodi bnficioꝝ.⁊ dic
ꝙ loquitur iſte.V. qn cleꝛicus decedit ab inteſtato
ut noluit hoſti. ? Jo. an. ? ẽ apxte p iſtuʒ tex. ut. S.
diri. Itẽ nulla rõ põt ꝑſuadeꝛe hanc diueꝛſitarem
inteꝛ canonicũ æ alium hnñtem adminiſtrationẽ pu
ta curatũ. nam cũ curatus hẽat maioꝛes laboꝛes
i; canonicus g magis debet pꝛiuilegiari ĩ bonis
ecclic argumẽto hic.ibi iuxta ſeꝛuitij meꝛitum ⁊c̃.
Aeʒ bona pbendarũ ſunt eccleſie q;ꝙᷓ ſunt diuiſa
p pbendas. uñ per hãc diuiſionẽ nõ ꝑdunt bona
nam ſuã. qꝛ bona eccleſie cedũt pijs uſibus non
autem ut canonicus poſſit teſtari ad libitũ z ꝓ h̊
nide tex. aptum in. d. & fi. cũ. c. ſe. dico latiuſ in ꝛe

qꝛ viſimile ẽ de redditibus cuiuiſibʒ acquiſiueꝛit.
idem põt dici qn hebat patrimoniũ ut hẽatur rõ
reddituuʒ primonij ? ꝓ rata detnr poꝛtio heꝛedi
bus ut uult notabtlꝛ glo. xij. q.iiij.c.i. Sequs aũt

oſideꝛatio gl.nõ ꝓcedeꝛet ubi cleꝛicus nõ tencbat᷑
ad reſi anae ar itamus hre reſpectum ad

locũ vñ ꝓceſſeꝛunt pecunie acquiſite. ¶ Altimo ain ſürm⸗lat Waun Sorn, en, W AIui

hic queꝛit̃ e gl. quid ſi cleꝛicus aliqua acquiſiuit *
ex illicita aduocatione uł negociatione inhoneſtla:
ſeu ex ludo: dicit hoſti.pꝰ ſedandos eſſe clamoꝛes
ſi qui apꝑent:cꝛedo ꝙ uult diceꝛe ſi apparẽt repe
tentes:ẽ pꝰ eis ĩidulgendũ:als ãt fieꝛet diſtributio
per epᷣm inteꝛ paupeꝛes. ar. in.l.nulli.C. de epi. =
cle. æ melius facit. xiiij.q.v. qni hẽtis.æ quod nõ.
Inno .in c.q. pleriqʒ. de ĩmu. eccle.ſʒ dubito utꝝ
hec ↄſideꝛario ſit indiſtincte ueꝛa. naʒ puto eaz in
diſtincte neꝛã ubi illicite queſiũ ſubiacẽt reſtituti
oni.qꝛ tũc in defectum debentiũ ꝛecipeꝛe ſuccedũt
paupeꝛes ut in.c.cũ tu.de uſuris. ſed ubi bona ñ
ſubiacent reſtitutioni Iʒ illicire acquiſiueꝛit cũ poſ
ſint aliteꝛ peniteꝛe de peccato ſine reſtitutione: nõ
uideo quare clicus debeat impediri:ut de his bo
nis non faciat ad uo luntatem ſuam: uide ad pᷣdi
cta bo.glo.in.c.ex m̃ſmiſſa.j.de deci.⁊. iiij.q.v.
in ſũma.⁊.i.q.i.nõ ẽ putanda:

rH ezunad ate honcſe ſ

4 T la .

Bm tibi. Aario modo legitur

ſed ſᷣm intellectum no
tabilioꝛcʒ. h.d. Tʒ teſti ſiquis extremã
noluntatem ſuam alteꝛius diſpoſitioni ↄmittit Et
dr̃ teſtatus ad pias cãs pꝰ deciſa ↄſultatio. ſo rñn
ſio. ibi in a. Ni:pe iſte tex. ẽ multũ alłabi
lis ⁊ frequẽtatus tã ꝑ canoniſtas qᷓ; ꝑ legiſtas ⁊ ẽ
bꝛeuis ðᷣciſio Sʒ aliquãtulũ obſcura ideo nõ bñ
ipᷣm ⁊ tene mẽti:qꝛ cotidianus.¶ Mꝛo iĩtelleciu

petitione· c. cũ. eſſes.S. æ. z uide oĩno in. c. nouum
genus de deci. ¶ In gl. in. vho tãtũ unus ibi di
cas ꝙ nõ ? uide bodie tex. claꝝ.in. c. ſepe de elec.
li. vi. ? cle. ſtatntũ e. ti. ubi reuocant᷑ priuilegia z
oſuetudines ⁊ ſtatuta in ↄtrarium. Et in fi. glo.
intelligo glo. non ſolũ qn ſunt bona cõia indiuiſa
inteꝛ achidiaconũ z capitulũ:ſʒ ẽr qñ ſunt diuiſa
ſed oia bona eccleſie ſunt capituli:puta qꝛ capitu

Cet aiqvod arnfciitel oenmi R
oni inde pueniis elitſbit ſwen ⸗ 8
eer r Lolioi? Ceias por clemfatl

2,,aglos L itle Cr atfiinſh
offcii icl alos. itle nfirs
ng iche ini nide bonu gr in hnt

mniv P D
at eorid? fliat onli

il. ll Acicit ai olotutn
e o: deric⸗ ,
Hn woate arilabigh ernmI
it be 3,. iciſſen

conatus eſſent ſepata a bonis capłi.puta qꝛ fue

meliꝰ qr̃ deceproria:qꝛ plerũqʒ decipiũt᷑ hi quos

ſpoit benpon Ntcrr r eligie lu de bonis coĩbus aſſignauit cuiqʒ ẽt archidiaco .c.⁊ glo. op.dupłꝛ õ tex. vr̃ eiʒ ꝙ; oↄmittendo ulti
ne ogra vidline Nis cäcomm lilin no cert pbendam. nam ẽt tunc puto ꝙ bona ac mã uoluntatẽ alterius giſpõi nõ dr̃ quis decedeꝛe
nihtn prio nben gins ſi wune gter quiſita parchidiaconũ cedant capitulo ſicut dici teſtatꝰ. p q nõ tʒ teſtm ſi teſtatoꝛ nõ eypꝛimit no
ſne ameo*9 8nes bhuuid V mus in canonicis. nã iſte tex. loquit᷑ qñ pᷣbende eſ mẽ heredis ore ꝓprio aut ꝑ ſcripturã ſuã.l. iube
Gid adce 6 nomoiſeſd de ſent aiuiſe. pʒ qꝛ ſi non eſſent diuiſe nõ eſſet dare m. 7.l. in hac ſultiſſima. C. e. H aũt nõ fuit expſ
.G ſeirlom Cuclitiletl 1 in ſucceſſorẽ in pbenda. ut in. c. dilecto de pᷣbẽ.⁊ m̃ ſũ nomẽ heredis ꝑ teſtatorẽ. g cc. ⸗ op. ad ið
aziſi er n vent ſci⸗ zeblann iſte rex.pſupponit ꝓ canonicus heéat ſucceſſoꝛem. diſpõ bẽdis nõ põt oferri ĩ alteri. u itatẽ. non
1 rane d 1n 4 1 crnß dus licet bona ſint diuiſa per p̃bendas nihilomin? eni poſſũ inſtituẽ illũ bẽdẽ quẽ ali uoluerit: talis
offten ciᷣ hechinn eolei hiit unt capii ſm doc. qdᷣ nõ. Si autẽ bona archidia eni uoluntas dẽ captatoria.i.adulatoria ſʒ glo.ſʒ
iurſi ſcſe
l

ſcfnicu dei gi
arns Hoſt en tmnig

C
pirbrsdn

Keiint hti⸗

n
fataniſe

64

runt archidiaconatui donata ucl dignitas dorata
Aliunde ?7 tunc uenit ſucceſſorẽ.qð etiam uult hic
nno. dicẽs hoc caſu eps hẽbit cuſtodiam bo
nop archidiaconatus nacantis. Ex quo tacite ſẽ
lit niſi archidiaconus eẽt bñficiatus in capitło
caplem hebit cuſtodiã bonoꝝ uaeãtiũ ſicut alioꝛuʒ
n E capli qð nõ. Ex quo infero unũ notabile

cti: cuſtodiã bonoꝝ pbende uacantis bẽt ca

teſtator inſtituẽ credebat. Itẽ ut diẽ gl.nõ.in.l.il
la. de heredibus inſti.cum effectus teſtamenti con
feratur poſt mortem ⁊ ſic in tempus quo teſtator
non eſt fururus dominus.ſatis eſt ut ſibi permita
tur ut poſſit heꝛedem inſtitueꝛe queʒ uult: non au
tem debet extende:e hanc pemiſſionem ⁊ confeꝛ
re in noluntatem alteꝛius. ſed hic iſte commiſit
diſpoſitioni alterius diſpoſitionem hereditatis

V.rpe] na we

Q 2 =gal ſe . Fa re vol-. ; ala

V. äPawr. 6 S parsoνι⅜⅞

eꝛgo nõ dʒ ualẽ teſtamtũ ꝙ ẽ õ iſtũ tex.iĩ fi. Sol.
hec ſunt foꝛtiſſima oria ad tex. ꝓpt que iſtõ.c.ua
rio mõ legit᷑.glo.nr̃a locuta eſt ita gñałr ut ex ea
pix pot elici qͥd ĩtelligit.nã ðꝛ in effectu ꝙ de be
nignitate canonica ualet teſtamẽtũ nutu factum.
ſic uidet᷑ ſolueꝛe primũ Spriũ ⁊ uidet intelligẽ. do.
An. glo. ꝙ in cãu nr̃o iſte fecit teſtamentũ nutu:
qꝛ alius ĩte:ꝛogauit utrũ uellet iſtituẽ ralẽ heꝛedeʒ
7 ipe ãqnuit ꝙ ſic.⁊ tũc tex.dʒ exponi alteriꝰdiſpo
ſitiõi. i. intꝛogatiõi:⁊ m iſtuʒ itellectũ eſſer caſus
nõbilis. ꝙ de benignitate canonica ualet teſtamẽ
tum nutu factũ. Sed neꝛe iſte ĩtellectus nõ uideĩr
ſit ↄſentaneꝰ le q̃ dicit ꝙ ↄmiſſit diſpõi nõ in
tenogatiõi nã ille qui intꝛogat ñ diſponit nec te
ſtatoꝛ ãnuendo dz cõmitteꝛe diſpoſitioni alterius
ſed potiꝰ rũdeꝛe ad inteꝛꝛogationem alterius. ſed
omiſſis alijs diuinarionibꝰ puto ꝙ glo.habueꝛit
hunc intellectũ ꝙ qualit᷑ cũqʒ appareat de mẽre te
ſtaroꝛis naleat teſtamentuʒ unde utendo vbis ge
neralibus uider᷑ qddãmodo nutu heꝛedẽ inſtituẽ:
2 foꝛte ob hoc glo.facit mẽtionẽ de nutu:⁊ ꝑ bꝰ

tollit᷑ primũ Söriũ. hoc ẽt uidet᷑ placeꝛe Moſt. qui

dicit nõ ꝛefene qͥd ex eqᷓpolẽtibus vᷣbis fiat: ut in
c.licet ex quadaʒ de teſtibus.ſicut ẽt ſufficit ſi te
ſtatoꝛ dicat beꝛeditatis mee dus eſto ualer teſtam
tũ.l.is vᷣbis.ff. de heꝛe.inſti ita dʒ ualeꝛe ſi utitur
alijs vbis gñalibus.puta oĩa bona mea cõmitto
diſpõi tue: æ ꝑ ̊ tollitur ſcdᷣm prium non eim cõ
miſit teſtatoꝛ diſpõi alterius ut aliũ heꝛedẽ iuſtitu
eret uel eligeꝛet.ſed hoc potius ↄtulit in diſpõem
ipſius heredis qð ualet ut in iuribus allł.in glo ct
hec lectura uidet᷑ ſatis coloꝛata ? benigna. Alij
aliteꝛ legunt ſed Inno inteꝛ cetera ponit unã lec.
quã poſtea ſatis declarauit in quadã additione qᷓ
cõiteꝛ tenetur ꝑ canoniſtas ⁊? legiſtas ut ꝓferens
dicta vᷣba gñalia nideat᷑ uelle decedeꝛe reſtatꝰ ad
pias cãs ⁊ ꝙ ille cuius diſpõi comminit᷑ ſit heꝛes
nomiĩe ⁊ pꝛo hoc facit illud vꝓpum d ſpõni tue. ui
detur eim elegiſſe ut bona diſtribuãtur: æ de hoc
ꝑ Har. in. l. i. C. ð ſacroſan. ec. qui ſequẽdo hũc
intellectũ dixit hic foꝛe caſuʒ uoluntas captato
ria ad pias cãs ualet. vn dicit:ꝙ ſi teſratoꝛ dixit
eõmitto bona mea arbitrio ticij uel diſpõni ticij
nalet qð agit ⁊ ille tenet̃ diſtribueꝛe bona ad piaſ
cauſas ? non ꝓphanas.nam in ꝓphanis nulla ẽ
ꝛegula uoluntateʒ limitans ſed in reli tis ad piaſ
cãs ẽ ꝛegula iuris.humani ⁊ gentium et ẽt diuini
ſ. ut debeamꝰ pꝛe oĩbus ꝛeligionẽ deo ⁊ peccata
elemoſinis ꝛedime?.xiij.q ij.aie defũctoꝝ. de pe.
di.i.medicia vn ꝛelinquẽdo pie cauſe bona in uo
lũtate alterius nõ põt ille aliud uelle ſuadente ꝛõe
nãli æ ꝛegula de qꝗᷓ ᷓ dixi.ſʒ ĩ alijs ꝛelictis poſſz ali
ud uelle ⁊ ſic uoluntas eſſet incerta ⁊ captatoria
2 de hoc dicendum plenius:ut nõ.ibi per eum ⁊
Mal. in. l. illa inffirutio. ff. de bere. inſtiſan aũt et
qn legatũ poſſit ↄferri in uoluntatẽ alteriꝰ pleniꝰ
ſᷓ hie nõ.in.l.i.ff.de lega ij.unum tñ nolo obmit
tere qdðᷣ ponit Jo. an.in addi.ſpe.e.ti.V. quid ſi.
ubi dĩ ꝙ ſʒ naleat legatũ num factũ non iñ teſia
mentũ ⁊ ſic uideĩ tenere õ iſtam gl.in prin.dic ẽt

poſt Albeꝛtum papien. ꝙ ſiquis ad intenogatio
nem alterius puta dicẽtis. uis iu taleʒ heꝛ edeẽ ĩſti
tuere ⁊ ille rindit ꝙ ſic nõ ualei teſtamèũ.lʒ glo.
teneat Sriũ in.d.l.iubemꝰ.mouet᷑ ipſe:qꝛ teſtato⸗
dʒ expᷣmeꝛe nomẽ heꝛedis. ? in ifirmitare quis de
facili rndet ad oĩa: ? ſic do. an. tenet ꝙ de beni
gnitate canonica põt ꝓccdere dictũ gl. ſed de ri
goꝛe põt. ꝓcedere pᷣrium: ſed uið Mal. in. l i.
de ſacꝛoſanc. ec. ubi allłat iſtã gl.ſing. ↄcludens 0
ad pias cauſas ualet teſtamentũ nutu factum q
placet in huiuſmodi ꝛelictis ꝑ ea que dixiin c ꝛe
latũ el.i.S. e.ſed ĩ aliis poſſet dubitaꝛi m dici poſ
ſet ꝙ ſi conſtat de uolũtate ſua ꝑ ſigna urgentig
ꝙ ualet teſtamentũ de benignitate canonica ar.
bic ⁊ in.c.cũ apud de ſpon.de aliis lecturis n cu
ro qꝛ cõir nõ tẽntux· Abbas.
S ficii „De relictis eccleſie perit epl
ꝑtem ſuã licet aliquid fuerit
ſibi a teſtatoꝛe ꝛelictũ niſi eo mõ ⁊ nõ in
fraudẽ fuerit relictũ a teſtatoꝛe qð maneret ea 8
te ↄtentus ⁊z legatũ agnouerit cõis diuiſio. ſ
ibi ſultanoni&] M0 prio ꝙ de relicto facto ee
cleſiis uel monaſterio debet᷑ epo canonica portio
2æ bec portio diuerſificat᷑ im diucrſas ↄſuetudi
nes locoꝝ.uñ reſpectu quote attẽdenda eſt ↄſue
tudo loci.ut in.c.certificari de ſepul.utꝝ qt oſue
tudo poſſit in totũ tolleꝛe. dicam in. c. ſequenti.
¶ Mõibi ꝓpriã poꝛtionẽ ar/ꝙ epᷣs dʒ habẽ cer

I t poꝛtionẽ ex bonis teſtatoꝛis.ſʒ Srium puto ne

rũ nõ eni ẽ iuꝛe cautũ qꝛ dioceſanus tencatur ali
quid ꝛelinqueꝛe epo loci.nã iura dant poꝛionem
epo ex ꝛelictis factis ecclie.ut in.c.ſequẽn.⁊.x.q.
i.c.de his.⁊.c.ãtiquos.un intelligeꝛem iſtum tex.
dũ dicit ꝓpriaʒ.ſ.ꝛeſpectu alioꝝ ꝛelictoꝝ alijs ec
cleſijs factoꝝ Iteʒ ſi teſtatoꝛ nihil ꝛelinquit ecclie
nullã poꝛtionẽ põt epᷣs ꝛepetẽ.⁊ ſic erãt teſiatoꝛes
qui cꝛedẽtes ad hoc tenẽi legãt indiſtincte epo ai
quid pꝛo ſua canõica poꝛtione¶¶ NMõ ꝙ legatũ
epᷣo ſimpłꝛ factũ nõ diminuitr poꝛtionẽ ſibi debitã
ex ꝛelicris factis eccłijs. Sʒ ↄt:a hoc ⁊ ↄtꝛa tex.
op.ubicũq; debitoꝛ ꝛeliquerit ali quid ſuo cꝛedito
ri uidet᷑ in dubio ꝛclinqueꝛe aĩo ↄpenſandi cum
debito.l:ſi cum dotẽ S.ſi pꝛ.ff ſo.ma.ubi dicim
ꝙ ſi pẽ tenebat᷑ dare dotẽ filie ⁊ aliquid relinquit
filie in teſtamento nõ põt filia peteꝛe legatũ itegꝝ
7 dotẽ qꝛ uẽ legaſſe aio ↄpenſandi cũ dote ðbua
ſed in caſu nzo canonica poꝛtio debeĩ epo ex dit
poſitione iuris:ut in iuribus ſuꝑius allegatis.er
go teſtatoꝛ legando aliquid ſimpł epo uidetur le
gaſſe aio cõpenſandi cum poꝛtione canonica ſo.
Haꝛ.in.d.F.ſi pr.? modeꝛni doc.bhic diſtinguũt
ꝙ qnqʒ relictũ fit ꝑ debitoꝛẽ neceſſariũ.qꝛ ex ne
ceſſitate iuris tẽtur ad debitũ.qnqʒ fit ꝑ debiro
ꝛem noluntariũ:quia ex uoluntate ſua quis ſe a
debitum obligauit primo caſu in dubio uidetut
legatum factum animo compenſandi.ut in dicto
.F. ſi p?. po caſu nõ uidet᷑ factum animo compen
ſandi niſi ſit expꝛeſſum:ut ꝓbatur in.l. unica. §.
ſciendum. C. de rei. ux. actio. ubi babemr ꝙ ſi ma
ritus qui tenetur reſtitueꝛc uxori dotem po

t dario
1 AEien petdit in
citfnim Brilcenſin
„ 4„, i 1. „
cohot alli ſeion⸗ pötmer

onblim thniß in 4 mtu
inimiil ut m o niuh
pilulmnnuſii ſien
rnliniſi⸗ lmrtui du⸗
ltelniuegmr moni ond
yler tintrt 1 Niimſmm
nncrobnsotuenob aleſn ien
oenſor iteisccdei dun acn dd
ſollipenonn ainet Anli n.
ſaeitererin o megre. conmium
1dmotiü drens edeſendevigi d⸗
eccleſa ſeychwre aur in teconpenta
Wn goe ſoijt acdminiſrando ſacnmen
no ſvo:ant in anſfcione inune gert
lecla elegt atbi eoniri m in c i e
ſal uno nlnoponimeſ iien
liauit ppii oroni ocbinl aclſe.
nmdm nclino iiſgllmmn dthe
qere ecfeſe eni men ii ndicſen
2iſpeal hſitlni Colnm portone i
V⸗ ſuiſtciſein ago dd ad
giupenniiu Madecaſe
i diiſtmnn ilan
Oebitoꝛ ereſſnvs nic elnee

gio coſnpeſmnci d Dater ane
nſtct gloiſbi i Ni⸗
⸗ ir Cntei ngemern
ſe⸗ 1b ecciz ſepninre ,
lero ſn Ana cbelſſuime
fiaid 1s plae ngnizunfe
z 0. gn. liceni
ſtins hoi fn

ſ nibil relicnmn rrs Menimi Mir

EEE ðòð
V1. “ HMſoa —Aerα PE 1e A
N. a de A=1—

D⸗

ſepUa F Bl.r ſidr renn e . 2 d.⸗ Dlartf Fif ec eirr fei Ppornto rne,

¶ We teſtamentis

acör. D de glis lechhnigze
citrörin Abn Eeuni

Ffici ertet cleſeheitii
Manſtiületdiani fient
. Vigteſtuor eſciͦnſen nöz nön

uude fuent einii g teſntor Omoneret e
te Aenns 2leggni ggnoent cs iſo t
bi Mllnoni Hro⸗ detelgofunde
ceſis nel monuſno gebef cpo canonicn ponro

rber pomno uerlfcat m orhy⸗ olnenvcl
Iis locop uin eſoran gnore nnicnch e oſe
mto oci r in ccertfcaride ſpol nrx it oſne

do dolltin wori olee dan in . ſenent.
(Rar hri ponone n ſ chocz habe cer
mdne er donis deſinons Frion poto ve
Wi dend id Eidcganns tenenvr a
qnid uinaper chd ga imn Gnn wunhnen
cho er wicisſacis che rin antgare.
ſc de DS. cätanesmMiſgaanſmge.
di dicit ppria ſran Aon Aerplistt
deſis fntor Iig ſicſtnor nipl igirtde
niipvnme po mnitſtcunin
qui ulics oc bot ine girin c
zicz pontione. M vlnn
lid oo ſin coc9

co inph fueĩ n ciminur pornone ſibioi

ig echis. Gotid boc? Otu n
c lcns eris cccis ⸗ duc⸗

o) bicicg cbiin tane tn

moꝛtẽ aliquid ſimplicii legauit uxoꝛi poteꝛit uxoꝛ
utrügqʒ peteꝛe: ſy peꝛ b nõ ſoluit ↄꝛium ſupꝛa foꝛ
matuʒ. nam iſta poꝛtio debet epo neceſſario ex di
ſpoſitõe iuris. g indubio rclictũ ſibi factũ dʒ cen
ſeni ꝙ alo ↄpenſaudi cui Ziũ inuit iſte tex.ſo.di
cit Mar. i. d. J. ſi pr. ꝙ hic uolũtarie iſte teſtatoꝛ
incidit in boc debituʒ quia uoluntarie reliquit ec
cleſie. hec ſo.mihi nõ placer. quia licet uoluntarie
reliquiſſet tamen imediate ex diſpofitiõe iuris de
betur neceſſario ipᷣi epo ſua poꝛtio. undc ſolue et
aliteꝛ q, teſtatoꝛ nõ ẽ debitoꝛ epᷣi nec neceſſarius
nec uolütarius. qꝛ poꝛtio dat᷑ epo nõ a teſta oꝛe:
ſp ab ecclijs quibus factũ ẽ relictũ: ut in. c. ſe. unð
ſi teſtatoꝛ aliquid reliquid ſimpłꝛ epo non poteꝛit
dici ꝙ reliqueꝛit animo compẽſandi cũ debito cũ
ipe non ſit debitoꝛ epi. opoꝛtet gꝰ ut apponat mo
dũ in legato ſi nult ↄpeuſationem ficꝛi.ſ. ut epus
ſit otentus illa poꝛtiõe: æ hoc nõbiliteꝛ uoluit ille
tex. ? ꝑ hoc põt dari optima limitatio ad ſupꝛadi
ctã diſtinctionẽ Oar. pdicta ꝓcedũt in relicto fa
cto epo ⁊ ecclie infeꝛioꝛi.¶ Sed inſurgit dubiuʒ
notabilius ? foꝛtius:nũquid diſpõ huiꝰ tex. locuʒ
pʒ i relicto fé“o ꝑ ꝑochianũ ecclie pochiali qui ali
bi elegit ſepulturam ut poſſit pᷣſbyteꝛ ꝑochialis ca
peꝛe relictũ ſibi a teſtatoꝛe factũ ⁊ de relictis fẽis
eccleſie ſepulture peteꝛe canonicã poꝛtionẽ.Et vr
p ſic. ar. huius tex. z. c. ſe. Itẽ iura ſimplꝛ mã
dant ut de oibus obuentiõibꝰ eccleſiaꝝ ſepulture
occaſione funeꝛis debeat᷑ quarta ecclia ꝑochiali. ðᷣ
ſepul. qſi peꝛ totuʒ. æ in cle.dudũ.eo.ti. ⁊ maxime
. lacit ibi ter. in vbo integre. incõtrarium facit hec
1Iõ multũ urgens.eccleſie paꝛochiali debet᷑ quarta
ab eccleſia ſepulture aut in recompenſationeʒ one
aum que ſubijt adminiſtrando ſacꝛamenta ꝑpochia
no ſuo:aut in ſatiffactione iniurie: qꝛ relicra ppᷣa
ecclia elegit alibi ſepulturã: ut in. c.i..ij. de ſeptł.
ſed utroqʒ caſu ſatis pꝛouiſum ẽ ſi ipe teſtatoꝛ re
liquit ppꝛiã poꝛtionẽ pochiali eccleſie. Iteʒ iura
mandant ut eligens alibi ſepulturam debeat relin
queꝛe ecclie ſue teꝛtiã partem ſui iudicij: ut in.c.i
2. ij. pꝛeal. ſi reliquit ceꝛtam portioneʒ illi ecclie
V ſatiſteciſſe iuri: eꝛgo nõ põt ab ecclia ſepulture
alind peti niſi ut ſuppleatur uſqʒ ad quartã. nã ut
. dixi debitoꝛ neceſſarius uidet relinqueꝛe cꝛedi
toꝛi aio compẽſandi. d. .ſi pate:.hanc.q. bñ exa
minat fred. oſilio ij Et ibi refeꝛt Joã. an. in dẽa
ce.udu. n gl. in V. integre teneꝛe ut ĩdiſtin
ſete debeat quarta ab ecclia ſepulture. .ipe m fred.
dicit p ſibi magis placeꝛet opi: ↄꝛia niſi obuiaret
ſibi auctas Jo. an. 7 ad illã cle. rñdet ꝙ dʒ intelli
cuz ſit ins nouũ fm diſpoem iuriũ anriquoxy vʒ
n nibil relictum ecclie pochiali a teſtatoẽ ⁊ ibi
nice latius. mihi placet hec opi. Et adduco tex.
H n5 adductũ in. c. de his ðᷣ ſepul:a ↄtꝛaꝛio
nuubi ponderat᷑ ecclie pochiali fuerat ꝛclic
tum a teſtatoꝛe. Item iudicio meo nõ uẽ bec qõ

multumn dubitabilis. qꝛ iura non ſimplꝛ faciunt te
toze debitoꝛeʒ: ſed dicũt ꝙ dʒ relinquẽ quartã
Rn ſui iudicij ecclie pochiali ſi ergo ꝛelinauit
queꝛimus utꝛum ꝛelinquit aio ↄpenſandi

cũ ſatiſfeceꝛit iuri in ꝓpꝛijs teꝛmis. æ ſic ſumꝰ ex
nõ.in.d. F. ſi p?.nõ ob. iura que dicũt ꝙ ab eccle
ſia ſepulture debetur quarta: quia illa debetur in

ſubſidium:qn.ſ. teſtatoꝛ nõ ſuauit diſpõnem iur.

ſolum difficile ẽ rnde:e ad dictã cle. dudũ. ad quã
rñdeo multipliciteꝛ. pꝰ ꝙ loquit᷑ in ſubſidium qñ
teſtatoꝛ nõ fuanit diſpõneʒ iuris. Secũdo põt in

telligi ꝙ ꝓcedit in fratribꝰ minoꝛibus 2z pdicato

ꝛibus.nã cum hẽant multa pꝛinilegia in piudiciuʒ
eccliaꝝ pochialium:qꝛ audiũt ↄfeſſiones pꝛedicãt

habent ſepulturã: que oĩa ſunt de iure parochiali
uoluit papa in recompenſationem ut de oibus eis
obueniẽtib occaſione funexis debeat᷑ q̃rta ĩ tegra
eccleſie ꝑochiali. ¶ Item ⁊ tertio ſi bene põdere
tur illa glo. nõ ſentit ibi Jo. an. ꝙ relictum faciũ
teſtatore nõ ueniat in reconpenſationem. ſed ſolũ
uult ꝙ ſi aliquid obuenit eccleſie pochiali ex fune
re prius delato ad ipaʒ eccleſiam ꝙ nõ ueniat in
compenſationem.⁊ ſic teſtaror ex ſe mihil reliquit
ecclie ꝑochiali.merito de relitis eccłie ſepultur dʒ
hẽre quartã integrã: nec ob. iſte tex.quia loquitur
in epo qui reputatur eyneus quo ad reſtatorem
cũ nihil teneat᷑ ſibi ꝛelinquere:ſʒ qrtã quã oſeqᷣtuꝛ

ab ecclia legataria:ſʒ eccleſia pochialis iñ reputaꝛ

eynea iĩmo ẽ creditrix ex diſpõe iuris:qꝛ ius uult
ꝙ teſtatõ relinquat eccleſie pochiali ?= ſic nidetur
relinquiſſe animo ſatiſfaciendi iuri ¶ Quero qꝛ
tex. dicit ꝙ ex relicto facto monaſteꝛijs uel eccleſi
is dentur epo canõica portio.nũquid hoc proce
dit reſpectu omnium eccleſiaꝛuʒ ẽt ſi ſint exempte
iuriſditiõe epi Inno.⁊ cõit᷑ doc. tenẽt qð ſolũ dẽ
tur ab eccleſijs epo ſubiectis:exẽpte vᷣo debet ſol
nere qᷓrtã pape ſm pe.cũ quo trãſeũt h̊ cõit᷑ doc.
ꝓ hoc:qꝛ papa cenſet᷑ ordinaꝛius ⁊? epᷣs exẽptoꝝ
ut nõ ·xciij.di.nullam.⁊ in.c. auctoritate. de pᷣuil.
li. vi. quidã tñ noluerũt teneẽ ꝙ ab oibus ecclijs
diocep: etiã exemptis debeatur iſia qꝛta:quia iuꝛa
loquũtuꝛ geneꝛalit᷑:ſʒ primũ dictũ ẽ cõius ⁊ ueriꝰ
nã hec quarta debet᷑ eᷣo ꝓpteꝛ cõmunionẽ que ẽ
inter epᷣm ⁊ ecchiã ſibi ſubiectaʒ:ut in.c ſe.in vᷣſi.
ſecus: ſʒ hec comunio ceſſat int̃ epʒʒ ⁊ eccliã exem
ptã. Iteʒ põt deberi rõne oneris:qð ſuſtinet epᷣs
circa curã eccliaꝝ ſibi ſubiectarũ qᷓ rõ ccſſat ẽt in

cxẽptis. põt dari ⁊ t᷑tio in recognitioneʒ ſuꝑioꝛis

ſicut ĩ ſili diẽ Inn.ĩ ꝓcuratione in · c.i. de cenſi.li.
Vi.⁊ hee etiam rõ ceſſat in exẽptis.⁊ vr hoc cõfir

mare ꝑ cle. dudũ. pꝛeal.qᷓ loqns ðᷣ fribus qꝗͥ ſi exẽ

pti excludit oẽs pꝛelatos a petitiõe cuiuſcũqʒ poꝛ
tionis niſi ſolum reſpectu quarte que dẽt᷑ ecclłie
pochiali. hinc dicit ibi glo.nõ.ſup vᷣbo q̃rtã ꝙ ſi
teſtatoꝛ nõ ſepelit᷑ apð fies ñ tenẽt fres ſoluẽ qrtã
de relicto eis féo qð nõ. Sʒ dubitat᷑ quid de relic
tis fẽis hoſpitalibus.ſo. ſi hoſpitalia ſunt religio
a auẽte.ſ. epi ↄſtructa tunc in dubio dẽt᷑ qᷓrta:pꝛo
bat᷑.j.in.c.ſe.in vᷣbo ſecus.qð ꝓcedit ſʒ Jo an.
etiã ſi relictũ ſit factũ pauꝑibus ceni hoſpitalł: qꝛ
Vr hũiſſe reſpẽz ad locũ ⁊ ñ ad ꝑſonas paupes.ſe
cꝰ ubi relẽʒ eẽt fẽ panꝑibꝰ ſin det᷑iatõe alicꝰ loci:
qꝛ tẽ nil dẽt epo:ur nõ.gl.quã tene mti ĩ. c.ij. j. ᷣ
ſepul. ꝓ h.qꝛ illð nlło iure cauct᷑: imo potiꝰ inuit

V. =Arr elida 2 6 oſſſ ge 1,
atrſ ? 5. AUW .- — ! 1.

N. αιſ frir boſnr erlee e= Hs n 4 eg.

— — —
Qcα l. οα 2è Pſumma r.

R — — „ „ . E 7
e AA Y — ſp ,. — gitne — P-=

oppoſitũ in.l.nulli.æ.l.ſiquis ad declinãdã.C. de
epi. æ cle.æ de hoc ꝑ Jo. an.i.c.dudũ de conucz.
ↄiug Si vo hoſpitalia nõ ſũt ꝛeligioſa ẽ magnũ
dubiũ:nã cũ qõ eſſz de facto:bal.⁊ duo alij doc.
conſuluerũt ut nõ deberet᷑ quarta qᷓſi iſta a locis
pijs debet᷑: ut.j.c.ſeqñ.vᷣ.ſccus.ſed hec loca non
dicunt᷑ pia:qꝛ priuata ꝑſona nõ põt faceꝛe locum
piũ aut ꝛeligioſũ. Sʒ oʒ ut itcꝛueniat auctoritas
epi de ↄſe.di.i.nẽo:⁊.c.ad h̊ de ꝛeli.domi. Sed
do.pe. de peruſio fr̃ bal.æ quidã Car.de tudeꝛto
qui feẽ tractatũ de huiuſmõi q̃rta tenuerũt oppo
ſitũ:æ induxerũt in oppoſuũ dẽm Spec.in ti.de ĩ
ſtru.edic. S. nũc aliqua.v.ſcias ubi dicit ꝙ loca
pia ſunt hoſpitalia monaſteria ? alia loca in qbuſ
debiles ? ifirmi reqᷣeſcũt ⁊ habitãt. Itẽ locꝰ auc

toꝛitate epi non edificatus nõ dʒ gaudeꝛe maiori

puilegio ꝙ; locus oĩno ꝛeligioſus ⁊ per hoc dice
bar pᷣdictus do.pe.ꝙ ex ꝛclicto facto alicui frnita
ti debẽt᷑.quarta epo: qꝛ fraternitas ẽ collegiũ a iu
re appꝛobatuʒ.allegat archi. in.c.ſiquis.xliij.diſ.
ego a k. Oar. in. l. ki. ff. de collegijs illicitis. ſ. ꝙ
iſte frnitates faciunt collegium licitum. Sʒ utꝝ de
beat᷑ q̃rta nõ ſtarẽ ſimpłr opi.iſtoꝝ:ſʒ diſt gueꝛeʒ
ꝙ aut hoſpitale fuerit edificatũ auctoritate teſta
toris iã defũcti ⁊ tũc epᷣs hẽbit qᷓrtã. adduco tex.
ĩ auẽ ð ecclc.ti.in.S.ſi qͥs edificationc.ubi ðꝛ ꝙ
eps dʒ hbr̃e curã de tali hoſpitali.nõ.n. põr ãplius
deduci ad ꝓphanũ.? ſic ꝛões pᷣall.q̃ꝛe debet᷑ iſta
q̃ ta uẽdicarẽt libi locũ in iſto cãu: ſed ubi ille qͥ
edificauit adhuc niuẽt foꝛte ſecus eſſet dicendũ qꝛ
dns ſeu patronus loci põt de illo hoſpitali diſpo
neꝛe ad libiiũ:ut nõ. Inno.in.c.inteꝛ dilectos de
dona. un ille locus tãqᷓ; oino priuatꝰ nõ uidet ca
pax relicti:uñ potius ꝛcliciũ ur̃ factũ pauꝑibus ᷓ
loco. Itẽ epᷣs nõ uiſitat huiuſmõi loca. uið YFꝛe.
cõſi.ccxxv.ubi dicit ꝙ ab hoſpitalibꝰ non ꝛcligi
oſis eps non põt exigere iura cpiſcopalia qð bñ
nõbis. de ꝛelicto aũt facto frateꝛnitati potius cre
dcꝛeʒ ꝙ nõ debeat᷑ qrta: qꝛ nõ vr̃ facta loco cũ ñ
ſit capax: ſᷓ potiꝰ ipis de fr̃nitate ut diſponant in
piꝗ cam: ⁊ ceſſant in eis ꝛões ſuꝑius allegate.
2 6 Relictum epo cõtem
Equiſiſti.cine ꝑſone non di
idit᷑ cũ ecclia cathedrali:ſecus ſi cõtem
platiõe eccleſie ſiue nihil ꝛelinquat᷑ eccleſie ſiue ali
quid ſiue ↄiuncti ſiue ſeꝑatiʒ.ſi aũt ſoli eccleſie eſt
faciũ ꝛelictum. eps hẽebit poꝛtionẽ canonicam pꝛe
ſumit᷑ aũt ꝛelictũ ↄtẽplatõe eccleſie factũ qn fit ab
erneo hñti admiſtrationẽ.ſecꝰ ſi fiat ab admiſtra
tionẽ nõ habenti. cũ eccleſijs vo ĩferioribus epᷣs
nõ diuidit ſibi ꝛelictũ.qꝛ nõ ẽ ſibi tanta coĩo cuʒ

eccłijs inferioribus ſiẽ cũ eccleſia cathedrali.h.d.

uſqʒ ad fi.diuidit᷑.naʒ pꝰ qõ.ſcdᷣo generalis ſolo
ibi ⁊æ quidẽ.teꝛtio ſpẽalis.ibi ↄſiderandum:⁊ ibi
diſtinguit quattuoꝛ mẽbꝛa que patent in textu.
PDrimo nõ. ꝙ ꝛelictũ factũ eccleſijs.ſeu alijs
piſs locis uł hnti adminiſtrationẽ eccleſie pꝛeſumi
tur indubio faciũ ĩtuitu aĩe:⁊ ſic ðꝛ ꝛeliciũ factuʒ
ad pias cãs.nã ꝛegłariteꝛ oẽ ꝛelictũ ꝓ aĩa dr̃ ad
pias cãs: ut nõ glo. ?æ Har. in.l.ſi qs titio.ff. de

Me teſtamentis

8 — 7 SfCo RN ep + err KWrd =S

lega.ij. ⁊ uide qð dixi in. c. relatũ.el pP. S. eodem
Scðo nõ. ꝙ ð ꝛelicto fcõ epo dʒ eccleſia catbe
dralis hẽe canonicã ponionẽ ſicut eõ: licet hoc ð
facto nõ ſeruer̃᷑ qꝛ epᷣi fere oia iura capitulorum
pᷣſcripſerũt. An aũt ex toto ualeat iſta pꝛeſcrptio
. ſubüciã dN* teꝛtio unã pheminẽtiam nõ mo
dicã quã bʒ ecchia cathedralis palijs iĩferioribus
nã eccleſie ĩfcriores cõicant epo ꝛelicta eis facta
ſed eps ꝛelictũ ſibi nõ cõicat eis:ſed eccleſie cathe
drali æ ratio diueꝛſitatis ponit᷑ in la:qꝛ maioꝛ ẽ
coĩo inteꝛ epᷣm ⁊ eccleſiã cathedꝛalẽ cũ ↄſtituant
nnũ coꝛpus ut in. c nouit ⁊.c. qto de hiſ que fi.
pᷣla ᷓ fit iter epm ⁊ ecclias iterores A Mn
quarto illud generale ꝙ teſtatoꝛ in ſuo teſtõ non
põt diſponere ↄ ius publicũ ↄcoꝛ. c. tua.j.e..l.
nemo põt. ff. de.le.i. ¶ Mõ. quito ibi dimittitur
aut dõatur ꝙ dõatio facta plato iter uiuos ab ex

traneo u facta otẽéplatõe eccleſie niſi ex piecturis
pᷣſũatur ↄrium ¶õ.i vᷣbo ſi vo ꝛlinquaĩ q ubi

hco⸗i diſpõ põt eẽ realis ⁊ ꝑſonalis. ut qꝛ potuit babef

reſpectũ ad dignitatẽ ? nõ ad ꝑſonã debemus in
dubio ꝛecurrere ad ↄiecturas nõ autẽ oↄſiderare
an ſit expſſum nomẽ ꝓpriũ an appellatiuum ſen
dignitas nã uides hic ꝙ ſi relictũ fit epo a ↄſan
guineo pſumit᷑ intuitu ꝑſone lʒ ſit expſſum nomẽ

aignitatis: qð ſẽꝑ nõ jnã ad illã diſtincnonẽ de ex

pᷣſſione nois ꝓprij uel appellatiui dʒ ſo ũ recurri
qn diſpõ per oĩa ꝑiter ẽ ꝓpoꝛtionabalis ꝑſone ł
dignitati. ubi aũt ſũt piecture magis urgentes ꝙ
fuerit ↄtemplata ꝑſona diſpõ erit ꝑſonalis:ſed di
gnitas erit realis. hoc ꝓbatur clariſſime hic. nam
ꝛelictum factũ ab extraneo pᷣſũimur factum intuim
eccileſie.ſed a ꝓpinquo pᷣſũitur factũ intuim pſoe
nec diſtinguit rex utrum ſit expᷣſſum nomẽ appel
latiuũ uel ꝓprium imo ſempꝑ loquit in noie digni
tatis.⁊ hoc noluit etiã Jo.an.in regula puulegiũ
de re.iu:.li.vi.in meꝛc.pleniſſime tctigi in. c.qmm
abbas de offi. dele ibi de boc ? ꝓ boc ꝙ diciĩ
in gl. in. v. nõ eſt ¶ õ.in. v. ſecus ꝙ de relicis
facus nõ ſolũ eccliis.ſed etiam monaſterijſ? alii
pijs locis:pura hoſpitalibus debetur epo canoni
ca poꝛtio. in hoc iſiũ tex. nota:qꝛ uon ꝛccoꝛdoꝛ
de alio ita clare.⁊ intellige nt dixi.S.c.ꝓximo.
Hõ. ꝙ inteꝛ epm et eccleſiam inferioꝛẽ ? que
ſibet alia loca pia eſt cõmunio:licet non tanta ſie
inteꝛ epiſcopum ⁊ eccleſiam cathedralemet decit
Inno. ꝙ ꝓpteꝛ hanc cõmunionem nõ poſſunt ec
cleſie inferioꝛes faceꝛe ſtaturum ſine conſenſu cpi
c.cuʒ conſuetudis de ↄſue. Et nota ſingulariter
hoc:quia ille tex.loquitur de eccleſia cathedrali:
ſed Innocẽ. hic ⁊ bene extendit ad eccleſias inte
rioꝛes:⁊ intellige de ſiatutis conceꝛnẽtibus ſtatuz
eccleſie de quo nide plene Innoccn.i dicto cap.
cum conſuetudinis et bonam glo. in. c conſtituti
onem.de ueꝛborum ſignificatione libꝛo. vj. Ide
dicir Innocen. hic in locatiombꝰ ut non poſſint
eccleſie inferiores locare bona eccleſie ſine conſẽ
ſu epiſcopi.⁊? hoc intellige quando donatio fieꝛet
ad magnum tempus.ſecus ſi ad modicum:puia ſi
ad.ix.uel ad.x.annos.pꝛo hoc uide tex.cum glo.

irenc, . crdgoinc.
o in um itf hl uu un
lgo. er biftinns ſn bis Nanmin.
egpottcknn defiucbis Nehtsoiſc
feilcCiird adninſnandezane
giiptnpi Gcenn oihem.
Nntra Gbhind Ka a dircad
foneAWNDdenen eeenn nitenn
1tnois i dor ader g ennord
d ecch Wciͦ ac id ercſe ner e iin
ibine adnniſcraoe; H finend bif
obueneft inin ecceſte : e bos ecie
nchigin pcivo uñ aclein ofr oen
liſni mclne hr ſtn in i niſ dbe

Gé unn aphen Qlgitciai bie gmnogg

niſtrade Aircren fdinno ſim
ge nt opheſitr lgetetilcil annii
cn ab alin ccoff or hüͤit iniſmn
n n o gnitz igti gime en ni⸗
Nr ſhari Nogſegntde nch in ter
H gitzatniſmnöen gani
1s Kinns an 4 Bund fe
ſoe bona/ Sri menimmen
cideind.'Engini, in
ttitur againc inra nn⸗ drgltle

„

r⸗
lan qui b. kah fritmnt
nieclcſeff fiores 3 ,Völſs fnortne
ſ cps eligi ſbi nö elen es t
Gralir nnno dineſtn 5 tas ſed ecee e
io mercn ponffin r mn
mi topns lir⸗ aule ei gfin
Haiftirii e uni 1c gehgri
Grmdilul mntin ferors D
— id . htorinſuo lſüm
nend dd N deei (ſ; eCtng ſenl

entdnnr Soidnnnde aimimm

dane cta plaro rer ni
traneo i facng ot luninn nibdeht

19inde dceſeniſter gene
e eceſenſſter oienuns
iminniſifnifti
po por ee egſis ? gſon ſbabe,
benz eie Monnls n rhaili h
eperni ad gnimte ? ge Pſoni cchennstt
cbio Aunrere c ofeamas no alie gicenne
n ſit aßſim ome ppnij on oppellninun .e
agnins i ices hic ſinlãfr o 0ln
gumeo pſumt immim gloret ſrapſſun non⸗

. 0 mia αα— rra
G,

in. c. queꝛelã ne pꝛela. uices ſuas: ⁊ melioꝛẽ tex.in
cc.i. de re. ec. nõ alie. NRẽ ob hanc cõionẽ nõ pnr
ecclie ifeꝛioꝛes quelibet ardua negocia ſine cõſen
ſu epi explicare:ar. S. de iudi. in. c. cãm 7. xvij. q.
iiij. in uẽditionibus 2 i.c. i. de Pcu. que dẽa bene
nõbis ? adduco bo.tex.x.q i c.regẽda ⁊z.c.noue
ꝛnt. Nẽ nõ. ex h. v. ꝙ cõio int᷑ epm ⁊ ecckã ẽ cã
cöͤionis ſeu diuiſiõis relicti: de quo dic latiꝰ:ut di
i in. c pcedenti Mõ.ibi cui ẽ ſpirituali ↄiugio

in. F illud ꝙ relictũ factũ ei qui nõ põt ppalũ poſ
ſſidẽ: ut religioſo acquirit ecclie ⁊ nõ ꝑſone cui fq;
eſt. deo nobis. C. de epi. æ cle ⁊=. xviij.q.i.c. uni
co. Nẽ nõ. ꝙ relictum factü nõ hñti platiõeʒ k ad
miniſtratiõeʒ ecclie: ly als ſit bñficiatus pᷣſumit᷑ feʒ
intuitu ꝑpſone:⁊ nõ intuitu ecclie ubi ẽ bnficiatus.
one exemplũ in canonicis. nã canonicꝰ nõ hʒ ad
miniſtrationẽ nec pᷣlationẽ ecchie. vñ in dubio reli
quẽdo canonico nõ vr teſtatoꝛ habuiſſe reſpectuʒ
ad ecctiaʒ qꝛ non ẽ viſimile ꝙ reliquiſſet ĩtuitu ec
chie ei qui nõ h adminiſtratiõeʒ eccſie. hoc ueꝛuʒ:
niſi er ↄiecturis pbaret̃᷑ Zꝛiũ ut in ha. Et ex hoc
ego indueo illũ tex. de directo õᷣ glo.in·c. pnti de
off.oꝛ li. vi quam uidet᷑ hic ſequĩ do. an. in eo

ſangu dũtaxat:⁊ nõ de aiijs infeꝛioꝛbꝰ rs

uninns gd ſep no ſſi ad lii iſinnone deer
Pllone nois ppri vel appelarinich ſoli uuni
Gi did der da ier pponionnbals gſone r
Qcgnead Wiand in diecure mags urgenes ,
fGern 9nonan dſorn Gerd ein ſonatsſec i
gnuns grü reiis dor onnn Cnſinedenn
dlanminem ddernnmner ſihmn naunfhln
ccceie ſeda ppinapo pltſon fuc uinſſe⸗
Pec dſfinguirter unum it oiſſ(n toni
luivũ nel ppriom ino ſanp bani noi
mas thol olitni Jocnin rci
Ge re iu.l. vi in nerc pleniſine tcige n .
4bbis de ofl cl t ibi ce hoctn d 4 .
a n Hnot n ſerrs ent
ziglin. noͤcſt .
ſris no ſoli ecckit

8. ſcd ctam ou ſ
s locis Po hoſpinlons den
4 poruo. invoc gi er nomct e
deala n
n ncd ſotcertontn
ſber ala locn

—

dict Imnn lantten
ceon
ccleſe ue nr el an
ſu cpiſcoßl. ;

d mugn
4r

⸗ ofen
6 e Vol

ohice gt diri. DIn.
edindligendui aet N

illa glo. dicit ꝙ bũficiatus nõ hñs adminiſtratio
nez põt teſtari de fructibus ꝑceptis occaſione ſui
bnf cij. ſecꝰ dicit ſi hʒ adminiſtratiõcʒ:æ mouetur
piicipatꝛ p iſtũ. ꝗ. ſz ceꝛre ut dixi iſte tex. ꝓbar op
poĩtuʒ.nã ſolũ ulłi facẽ driaʒ int᷑ hnteʒ adminiſtra
nionẽ ⁊ non habentem reſpectu coniecturãdi mtẽ
teſtatoꝛis ſʒ ubi põt apper̃ ꝙ teſtatoꝛ hũit reſpẽm
ad eccliã ꝛelictũ acqꝛit ecclie. nec ẽ d'ia int hñtẽ ⁊z
ñ bñtẽ admiſtratõeʒ ſʒ ð fructibꝰ bnficii cẽtũ ẽ q
buenert ituitu eccleſie æ de bõis ecclie gen ẽ fiẽ
da dria iter pdẽos uñ eccleſia potit perẽ pꝰ moꝛ
iẽ ſuã. ut clare pbat iſta lr̃a ĩ. v. niſi ꝓbario ĩ Sri
& um appeꝛct. Quis ãr dicat᷑ br̃e plarõeʒ. ſeu admi
niſtratez. dicũt doc. vbũ pᷣlatio ſũitur bic lar
ge ut ophendat hñtes et eccleſiʒ curatã: ar. in. c.
ci ab eccleſiax dc offi.oꝛ. vbũ ãt admiſtatio vᷣifi
tat in eo qui pʒ aliquã dignitatẽ ſeu miſterium in
ereleſia ſepatũ a ↄgregatõe uel ſm abbatẽ d⸗ qs
bre platöem qn hʒ admiſtratõem ppetuã dẽ habẽ
admiſtratöen qñ hẽt tpᷣalem pura ẽ uicarius tpᷣa
ls alicuius eccleſie. ſeu ↄmendarariꝰ 2 utraqʒ ex
bona Stricto vo mõ qᷓs dr̃ platus:dixi in
(c.ii de iudi. Wn grem fi. hec gl.⁊ ſequẽs gl.
nittütur adducẽ iura antiqua ĩ qbus cauet᷑ de ter
tia uel qꝛta debita cpᷣo. Sʒ tu ↄcoꝛdãdo multa iu
1 q uarie ĩ hac mã uiderur loquiſſcias ꝙ olim ð
Fenus redditibus nedũ de moꝛtuariis ecclcſiaruʒ
uie ktia ps epo loci. ut hetur i. c. oſti
“ ie fuit illud iductũ Ppter inopiã epᷣa
lerefu vo poſtca facultates epᷣatuũ ĩcepeꝛt excꝛe
fuit ſtaturũ ut medietates oĩuʒ oblarionũ fiẽ
celeſis iferioꝛibus dẽꝛent epo. ut in. c. an
te Gan . poſtmodũ fuit ſtatutũ de teꝛtia paꝛ
ogh rat. c. de his ea. ca. ?. q. Sed cum epatus
modũ. bn dotaꝛent fuit ↄſtitutũ ut pᷣteꝛ cathe

2ð enee plam — arg, G

¶ Be teſlamentis

eps dr õheꝛe mẽioniũ ſpũale cum ecclhia ſua ca

TL ν Acc prlatg = 3
d. 9

draticũ.i.duos ſolidos foꝛte aureos nihil debeꝛe
tur epo ab ccclijs infeꝛioꝛibꝰ: ita ꝙ de iure omis
ecclia debet ſolueꝛe epo ãnuatim cathedraricũ ſic
appellatũ:qꝛ datur ĩ honoꝛeʒ cathedre epᷣalis. hec
hñntur.x.q.iij:c.i.⁊ ij. fuit iñ ſtatutũ ꝙ ſi eps uel
let ſubire onus fabꝛice ccclie ĩfeꝛioꝛis poſſit capẽ
ttiã ꝑtẽ oĩium reddituũ:ut ĩ.c.uno ca. ca ⁊z.q. nec
iſtud hodie reꝑit᷑ imutatũ niſi ex ↄſuetudine.intel
ligo tñ ꝙ illa itia ꝑs debebat᷑ ſi relique due ꝑtes
ſufficiebant pꝛeſbyteꝛo.nam pꝛio pᷣſbyteꝛ ecclie dʒ
ali: æ de eo qð ſuꝑeſt dʒ ecclia reꝑari: ut ẽ tex. nõ.
