in tex. nã lapſuʒ erat nedũ qdriẽnium ſʒ decẽniuʒ
a tpꝛe ↄctus.⁊ dicit ꝙ ecclia fuit hic audita iure
cõi ⁊ nõ reſtitutõis bnficio:qꝛ Sctus erat nullus
ex defectu ſolenitatis:qꝛ non inteꝛuenerat conſen
ſus dioceſani:hec lectu. ſatis eſt uera ĩ ſe.⁊ uide
glo. i cle. i. e. ti. que nult pꝛelatũ etiã eccleſie colle
giate non poſſe ẽt locare ad tẽpus n modicũ ſine
ↄſenſu ſuꝑioris:⁊ facit qꝛ.c.nulli.S.e.diẽ eſſe ali
enationẽ: ubi traſfert᷑ utile dnium.ſed prelatus in
ferioꝛ nõ põt alienare ſine ↄſenſu ſuꝑioris. xvij.
q.iiij.in uẽditionibꝰ.xij.q.ij abbatibus. ſed non
cõgruit hec lec.huic tex.ubi papa fundat ſe ſuper
enormi diſpẽdio.nã ſi pctus ñ tenuiſſet mãdaſſet
pure illã uillã reſtituẽdã monaſterio. Item ſecun
duʒ lec. Hoſt.q̃ſi de nibilo ſeruiret iſte tex. vnde
põt tenere aliã lec.ꝙ h̊ fuit petituʒ bñnficiũ reſtitu
tionis ⁊c᷑.⁊ ſic ꝙ als pᷣctus nalebat.nec ob.ſi di

V. .2 Derr e e n ccarur ꝙ quadrienii eſſet elapſuʒ ꝙ etiã h pꝛeſup
W eπι e n iIrG. 7 nτ

Priermann .

poſito ex ceriis cauſis ẽt audit᷑ eccleſia poſt illud
tẽpus:puta ꝓpteꝛ grauiſſimũ pꝛeiudiciũ:uł q di
xit ille prelatꝰ qui male alienauit uel quid ſile de
hoc ẽ tex.nõ.iũcta glo.i.d.c.i.de in integ.reſt.li.
vj. er rene mẽti illũ tex. cum glo ¶ Nõ m ex lec.
Moſti. ꝙ qñ eccleſia petit unã ꝛem ſibi reſtitui ꝛa
tiõe nullitatis ↄctus põt hre ꝛccurſuʒ etiã õ laicũ
ad iudicẽ eccliaſticuʒ· ¶ In glo. ſupeꝛ Vbo enoꝛ

o vr tnαν sns) e era — me ibi ex quo conſenſus capli ⁊c.melius dicẽt ex

quo ſolẽnitates debite iteruenerũt et alienatio fn
it facta in caſu licito.nã his duobꝰ ↄcurrentibus
tenet ↄiractus:licet eccleſia ſi leſa ⁊ nota bãc gl.
qꝛ apeꝛte ſentit ꝙ ad ualiditatẽ alienatiõis ñ ſuf
ficit ꝙ ſolẽnitas fuerit fuata. ſed oʒ ꝙ in caſu li
cito fuerit facta.et uide qð plene dixi in.c.nulli.õ
e Sn glo. fi. ibi itẽ: quia bona fide percipit.
melioꝛ eſt ratio pcedẽs.ſ ꝙ ꝙ laboribꝰ ⁊ ſũptibꝰ
quos paſſus ẽ habuit iſte fructus. nem iſta ratio
glo. nõ ꝓcedit. nam reſtitutio in iutegrum reducit
oia in ſtatum priſtinuʒ. nec habetnr reſpectus ad
bonã fidẽ.ut pʒ in.d..reſtitutio.et in hac mã ſic
ↄcluderẽ. aut ↄctus tenuit aur non. rimo cõu
reſciſſo ↄtractu ꝑ ꝛeſtitutionẽ in itegrũ ẽt fructui
debẽt reſtitui.ſed ſatiſfaciendũ ẽ ↄtrahẽti ð ſũpti
bus ⁊ laboribꝰ quos ꝓtulit.vñn credo ꝙ eccleſia
potuiſſet hic petere oẽs fructus ⁊ ſatiſfacere iſti
de ſũptibus ⁊ laboribus.ſed papa ut quidam di
cũt fecit iſtã ꝓuiſionẽ:de qua in tex.ex officio ſuo
ut euitarer magnus circuitus.hoc ẽt ſentit glo.in
ſe. q ubi dicit ꝙ iſte laicus potuiſſet petere merce
dem laboris:ſi uoluiſſet reſtituere fructus.finge
eim ꝙ laicus iſte expẽderit mile:⁊ non recepit ex
fructibus niſi centũ.iniquuʒ eſſet dicere ꝙ fructi
bus debeat eſſe cõtentus.nã ſicut eccleſia reſtituit
in ſtatũ preſtinũ:ita et ſecũ ↄtrabẽtes et nota.qꝙ;
hẽtur ꝛeſpectus etiã ad laborem ꝓpriũ:puta quia
erat ruſticus ⁊ ꝑſonalłr extirpauit teꝛꝛas. Sccũdo
caſu ubi ↄtractus non tenuit aut phens errauit ĩ
iure:et tunc dico ꝙ tenetur ꝛeſtituere oẽs fruciuſ
ꝗquia eꝛꝛoꝛ iuris nõ excuſat etiã in ꝑceptione fruc
mum. qn ius apꝑte ꝛeſiſtit: ut.l.inubemus la. ij. E.
de ſacro ſan.eccle.l.quẽadmodũ.C.ð agri.⁊ cẽ.

li. xi. nõt. Har. in. l. ſed ⁊ ſi. F. ſcire. ff. de peti. be
re.ſecus ubi poſſidẽr iure nõ reſiſtẽte nec aſiſtẽte
nã tũc enoꝛ iuris excuſat quo ad reſtitutioẽ fruc
tuum. d. F. ſcire: et hoc caſu ĩtellige DOy. in ꝛegula
poſſeſſoꝛ de ꝛc.iur.li.vj. Si ãẽ errabit in facio qꝛ
cꝛedebat ſolénitates ĩteꝛueniſſe tunc lucratur fruc
tus ex bona fide:⁊ hoc caſu ꝓcedit glo.qð tamẽ
ireiuge ſᷣin materiã quã dixi in. c. grauis de reſti.
ſpok. Abbas. Al
= ienatões de fen
Bm laicis * dis uel aliis ꝛebus
eccleſie non tenẽt etiam ſi ꝑ ↄſtitntioneʒ
laicoꝛum appꝛobẽtur.h. d uel aliteꝛ ⁊ ſic. Aliena
u5 tei eccleſiaſtice facta ſine ltimo eccleſiaſticarnʒ
ꝑſonarũ aſſeſu nõ tenet:lʒ appꝛobet᷑ ꝑ ↄſtitutionẽ
laicoꝝ hoc dicit cõis diuiſio:fa ibi uolentes.
rio nõ ibi ꝛefrigeſceꝛe. caritatẽ ꝙ ſtatuta
cmanãtia ↄ ibeꝛtatẽ eccłiaſticã ſeu contra iura ec
clie ꝓcedũt ex ꝛcmiſſione caritatis.nam ſi habẽnt
caritatẽ ad eccłiax.talia ſtatuta nõ cõderentx ho
aie iſii tales ſũt excõicati ipſo factio:de quo nide
qs legit᷑ in c. nouerit ⁊.c.gꝛauẽ de ſen.ex.? ĩ auẽ.
caſſa. C. ð ſa. ſanc. ec¶ Scðo nõ. ꝙ ſtatuta ona
puilegia tꝛibuta ccclie:ꝑ pꝛincipes ccchiaſticos ul
ſeculaꝛes dicũtuꝛ eẽ S libeꝛtatem ecliaſticam:de
quo in dictis iuribus ¶ Tenio nõ. ꝙ conſtintio
edita ſupeꝛ iuꝛiſditione aliena: potius dicũ deſtiin
rio:qꝛ nõ ſtatuit ſed deſtituit.⁊ facit pria fꝛõte ʒ
opi. Har.iin.l.cũctos pplłos.C.de ſũ.tri.ubi nli
ꝙ ſtatutũ laicoꝝ generaliter loquẽs debet ſeꝛuari
ẽt qꝰ ad cleꝛicos ex quo nõ ẽ ↄtꝛa libeꝛtatcʒ eccle
ſiaſticam.nã tex.iſte facit in oppoſitũ:qꝛ ſtatutum
ↄmenſurat᷑ a iuriſditione ſtatuentis.ſʒ circa cleri
cos nulla iuriſditio tribuitur. laicis ergo illoꝝ ſia
tuiũ n poꝛ igit᷑ ad chicos.⁊ meliꝰ ꝓbat ĩi. c. ecclig
ſancte ¶Oarie de ↄſti. m caſũ quẽ poſuit ibi gl.
ſm quẽ eſt caſus ad lr̃aʒ Zↄ. Har. NQuaꝛto nõ.qꝙ
laici nõ poſſũt diſponẽ ẽt ſuꝑ rebus tpalibus ec
chaꝝ.ſicut ergo ꝑſone clericorũ ſũt exempie a in
riſditone laicoꝝ.ita ⁊ eoꝝ bona/ Quinto nõ ibi
2⁊ ẽt de moꝛtuarijs.ꝙ laici nõ pñt ſtatueꝛe ſuper
moꝛtuarijs:qꝛ iſia ſũt ãnexa iuri ſpũali.⁊ ſic ſupeꝛ
ſpiritualibus meꝛe:nec ſuper annexis laici diſpo
neꝛe poſſunt. nam de annexis idem eſt iudicium
ut in. c. tꝛãſlato de ↄſti.=· c. quãto ð indi.⁊ ð moꝛ
tuarijs.ponũt exemplũ.doc.qñ laici ſtatuũt ne vl
tꝛa ceꝛtã quãtitatẽ offerat:uel ut nõ ualeant ꝛelic
ta ſine ſolẽnitate legali cõtꝛa. c. cum eſſes ⁊.c. ꝛela
tũ de teſta. Et facit nõnteꝛ hec lr̃a ad.q nũquid

EÆWσπ naleant ſtatuta laicoꝛũ ut ultꝛa ceꝛtos ceꝛeos non

defeꝛãtuꝛ cũ funeꝛe.uel ꝙ filij dũtaxat debeant ne
ſtiri de nigꝛo:⁊æ ꝙ ceꝛtus ⁊ deteꝛminatus nume:
clericoꝝ dumtaxat in exequijs æ quid ſimile ? u
primo ꝙ non per iſtum tex. dum geneꝛaliter phi
bent ſtatuta laicoꝛum ſupeꝛ moꝛtuariis. namn iſta
uidentur annexa iuri ſpirimmali. In contꝛarium ſa
cit:quia pompe exequiarum ſunt potius conſola
tiones uiuoꝛum quam ſuffꝛagia moꝛtuoꝛum.nec
eccleſia appꝛobat ut in.c.anime defunctoꝛum 71
c.quam pꝛepoſteꝛum.xiii.q ii.diceꝛem ꝙ circa

,, ſhiiur Nbů,
lim itim . Prminet

ecjnll. misbm

(arind niis
ſcs ffeihene iſ
mmlm it Gtlitsseche E
ſiareiniorinnd N dſhei⸗
oumn Gastdundrtd houn
Nredi N Ers ominmidnece
Oolgnroeclene cnonmimns u in
olhtain f.ſ,oampean
Carafanininigoneis edt ad dai
lesoyeninr necor an npnn
Vocatinrbiechnus in ec. ritr
Penſeiſtoglins nr inl un us
fäfunmamncröenotnunie
Muſts it Crſfiniur ſin
W nonanhi mmni in
Gtacanutietſan un
ter Cſtenirhuch ins ln
fin us oncj tſe mogren gg,
H cſe wvocgren uten
Lilbrcantenkimnligtbectbdes
tio figt bibr
haconſuewc.
ler ge genmnil ginli
0ſtancine orb
her anonem 6
ech fen itirenn f

mlaici g. Ainnigd,

ecletenon . sne lis
H tenet enigm ſ „g.
mn cin etam ſipoſinio

4
dcingie Altee ſe,
Monnri – lino rhn
lacor dot Gn s H olliwroni
Pord ti⸗ anitluines
Ming , . Wler. Cgttnt⸗
Min . ſtrmt
benmgtee lalicſen e
peediit x ani W

1 lffone anints zanſ bez;
S hanſibaben

oſtuunn o cöd
nreſeuſizn Genvebe
le Mi als ſir Nocani plo fo ge o N

o Egl in cwuent 7.cOull heſcher rigte

alr Cöl m e er⸗ 1
M.c¶Vcdo no/ ſt
Pulegia nibntg ccfi ſtamta orn

lallcsz cicimmel ea buliſicton
unmn ce ſbenten en haſtimge
no in dicns utaſLen hoͦconſiinio
Cdin ſme iuſclnone ſenn poins iti deſtin
icgnd ſum ſeh eſiin t huct hri föte ;
o Pr nl unds eſds Cceſi ni bi ni
Kami udnn nmimn datisdcra ennti
a eiod id di alenm erce
ſtachcam. dd w Refaet Woddincrenn
OMnepſurni g iurſcinone angonts Pener Ee
Cos nula unſcino nbhimr cs ago ilnſ
miü n poꝛ igl ad cos.? mei⸗ icali⸗
ſnar Menece oſtifn aſi ve oſmn ig
n guect ſis ad i . Vrr Ound ih
hic no poſit diſpone et ſ ſchis nk
(ar ſout ergo gone chericori ſin Kuee
lauore iog int or dom Ound
. de nonuariſs aii no n luner 8
. Pomanige la ürnerg iuri Pͤlaſ

Pruunldus mer ⸗ ſpen mi
. nneris iden et nn⸗
Nar dollon n des 5 odbit⸗

in.criſlno de⸗ arcclic ſnin

Aen dA „ν

conceꝛnentia cultum diuinum ⁊ refrigeꝛium aie
defuncti: nõ naleãt ſtatura laicoꝝ: qꝛ illa ſt ꝓpꝛie
anexa iuri ſpũali:æ ira gñalꝛ ĩtelligo iſtũ rex. Sed

circa ↄceꝛnentia põpas mũdanas ualeãt ſtatuta. ?

cꝛedo ſpecifice ꝙ ualeat ſtatutuʒ illud de panis ni
gris paſſim nõ utendis: qꝛ de moꝛtuis nõ eſt mul
tũ dolendũ ſᷣm fidem xpianã: tũ ꝓpter ſpem fuiu
re uite:tũ ut uiui acquieſcãt diſ poni diuine ut chiẽ
tex in. d. c. quã Ppoſteꝝ. N n glo. ij. in fi. dic
illud. c. nõ facit in Zꝛiũ.nã ſolũ pꝛ0 hibet laicos di
ſponeꝛe de rebus ecclie: ſed pꝛiuilegia ipis rebus
dotalibus bñ pñt ↄfeni:puta quo ad 1palia pone
eiẽplũ in c.auditis. ð pᷣſcꝛip.⁊ traciãt hic doc.nũ

r quid feudũ laici poſſit donari ecchie: æ cõcluſio eſt
Rn

ꝙ ſic: dũmõ feudũ hẽat tale onus ãnexũ qð hone
ſte poſſit explicari ꝑ eccham alł. ſecus.de h latius
tractatur in.c.in pntia.de ꝓba.⁊ dic ut ibi.

¶ De pꝛecarijs heica.

Supꝛa uiſum eſt de Zctibus ꝑ quos trãſfertur
ominium. reſtabat mento uidere de ↄctibus peꝛ

quos traſfeꝛtur utilitas rei dũtaxat: uel ſic. Quia
pcarie ſunt quedã ſpẽs alienationis:iõ poſt ti.pꝛe
cedétem ſubijcitur hic titulus.

Rec ari e. Pꝛeue ẽ nec poteſt

bꝛeuius ſummãi.
¶ Mota pꝛimo ꝙ de rebus eccleſia
ſticis pnt fie.i pcarie: ⁊ ſic ad pꝛeces
quoꝛundam pnt cõcedi res eccleſie ¶ Becundo
nõ ꝙ pꝛecarie in feminino gñe diffeꝛt a pꝛccario
neutri geneꝛs nam pꝛecario neutri geneꝛis non
ocedit᷑ ad tempus detcꝛminatũ:nec etiam pactum
obligat ↄcedentẽ quo minus ad libitum rcuocari
poſſit. ut in. c.fi.j.eo.⁊.l.cum pꝛecario. ff. coſiz
caria feminini geneꝛs ↄcedit᷑ ad ceuũ tempus fʒ
ꝙ ptes ↄueniunt:nec põt an tempus ↄuentum re
uocari:ut h̊ͥ ? clarius in c fi.j.eo. ⁊ iſte ↄtractus
pꝛecarie ẽ incognitus iure ciuili.nam ius ciuile ſo
lũ facit mentionem de pcario æ non pcaria:⁊ põt
multis modis pꝛecaria conſtitui ut ſtatim dicetur
cum glo. (Terno nota ibi antiquã conſuctudi
nẽ: ꝙ renouatio pcarie ſeu pcariaꝝ potius pꝛoce
dit ex conſuetudine loci ꝙ; iuris diſpoſitioe. nam
im ius non eſt neceſſe ꝛcuocare: ur uidetur tex. x.
q.ii.precarie unde intelligit hic abbas:ut renoua
tio fiat ubi hoc habet conſuetudo hoſti. imelligit
tex. de generali conſuetudinc orbis appꝛobata
beꝛ canonem. quaſi uelit diceꝛe ꝙ hodie peꝛ totũ
oꝛbẽ dʒ fieri iſta ꝛenouatio iſta tñ lr̃a uidetur ſe
ꝛeſtringeꝛe ad conſuctudinem ⁊ ſic ad locum ubi
conſuetudo uiget: æ nõ ꝙ contꝛactus cenſetur ĩui
tus ſm ↄſueiudinem loci. ꝙ melius ꝓbatur in. l.
ꝙ ſi nolit. S. qui aſſidua.ff. de edił edic. un nõter
dicit Har. in. l.nemo ẽ qui neſcit· ff. de duo.reis
ꝓ ſi in ſtudio eſt conſuetudo ꝙ doctoꝛ poſſit ex

cauſa legeꝛe per ſubſtitutum.lʒ hoc non fueꝛit de

ductũ in gctu. nibilominus potuit ſubſtituẽ:quia

qð het ↄſuetudo ur᷑ appoſituʒ in ↄtractu.qð nõ.
qn facit ad multa. Cgrin fi b gl.pꝛio pꝛoſe

e pꝛecarijs,

quit᷑ quid ſit pcariũ in neutro gñe.⸗ pꝓſeqᷓre mãʒ
eiꝰ ut le.æ nõ.in.c.ul..e. Scðᷣo ꝓſequit᷑ quid ſit
pcaria in fe o gñc.⁊ ponit pᷣmarie ſeu pcariarum
tres ſpẽs.nã qnʒ capit᷑ ꝓ ↄctu iuito ad pꝛeces ali
quoꝝ uſqʒ ad quiquẽniũ.h̊ tñ nõ vꝛ ſimpłꝛ bñn di
ctũ.nã n ẽ ſubſtãtia ut fiat ad quinquẽmũ:nã põt
in ꝑpetuũ uel ad uitã accipiẽtis uł ad aliud tempꝰ
magnũ ut modicũ fieꝛi:ſʒ renouatio fit de quiquẽ
nio in quiquẽniũ:ut clare inuit iſte tex. dum dicit
renouent᷑.nam ſi nõ ficꝛct niſi uſqʒ ad quiquẽniũ:

eſſet opus noua ↄceſſione ⁊? nõ reuocatiõe.fit aũt

renouatio ne longitudine ipᷣis peꝛeat memoꝛia 5
cius.xij.q.ij.longinquitate. dic eꝛgo clarius q; di
cat glo.ꝙ pꝛecaria ſeu pꝛecarie in pli numcꝛo nõ
diffeꝛunt: ut nõt glo.fi.in.c.fi.j.eo. ⁊ ſentiũt cõit᷑
B doc.pteꝛ hoſti.ſʒ pꝛimũ ueꝛius nec diffeꝛũt pca
rie multũ ab alijs ↄctibus iure ciuili inuenns.ob
hoc foꝛte ius iuile nõ fecit mentiõcʒ de pciu iſto
Onʒ eim pcaria nõ fit oĩno gratis:ſcd ad ceꝛtum
tempus fᷣm ꝙ inteꝛ ꝑtes extitit conuentum. æ dat
aliquid qnuatim. ⁊ ponit exẽplũ abbas qn laicus
ſuꝑ ſolo eccleſie facit aliqð edificiũ lignoꝝ ł aliqðᷣ
ſile in recõpenſationẽ ſoluit ecclie decimꝗ anuatiz
2 iſte Zctus ẽ ſilis emphitcotco: ſed diffeꝛt tm in
tempoꝛe renouatiõis. Item fit uel qr̃ pꝛecaria:qñ
mouet᷑ ecclia pꝛicipalꝛ ad pꝛeces alteꝛius:ſed ur di
xi alio reſpectu ⁊ quo ad ſubſtantiã eiꝰ põt dici S
ctus emphiteoticus ex quo fit in peꝛpetuũ uel ad
magnũ tẽpus.quqʒ fit pꝛecaria:ut hẽtur. x.q.ij.pᷣ
caria.⁊ eſt tex.ille nõ.cuius nã eſt ur dãs ꝓpꝛieta
tem ceuaʒ ecclie: poſſit capeꝛe ab eccha tripiũ utẽ
do tpe uite ſue. ⁊ ſi uult uti in uitare quaʒ tradit
ecclie:iũe capit ab eccleſia ſolum duplum.⁊ tũc P
caria cſt quedã pꝛeſtatio uſufructus ĩ recõpenſati
onem ꝓp.ietatis que dat᷑ ecclie. Quandoqʒ ⁊ teꝛ
tio de rebus eccleſie fit pꝛecaria omino gratis:ut
qn datur laico uel cleꝛico bene meꝛito aliqua poſ
ſeſſio ecclie utendo in uita ſua. ut in. c. cleꝛici.xvi.
q:iij.⁊ in.c.poſſeſſiones eadem cauſa queſtiõe pꝛi
ma.⁊ tunc eſt donatio uſufructus:⁊ d ffeꝛt ab uſu
fructu tempoꝛe renouationis. ¶ Item dicitur pᷣ
caria quia donatur ad pꝛeces dũtaxat alteꝛnius: ur
colligitur ex ethimologia uocabuli.⁊ ſic ut nides
parum diffeꝛt iſte ↄctus in ſubſtãtia ab alijs g di
ciis ⁊ uide ad h̊ͥ bonã Glin.g. c.pcaria C Jnbl.
fi.i.fi.? huic õrio ſtat hoſti.⁊ cõir doc.nam bec
ꝛcnouatio ẽ intꝛoducta in fauoꝛc eccleſie ne lõgin
quitate tempoꝛis accipiens uel eius heꝛeſ dicat ꝛ2c
eſſe pꝛopriã ⁊æ non eccleſie.unde ſicut non petens
iueſtiturã a nono domino cadit a iure ſuo: ita =
iſte qui nõ petit ꝛenouationẽ elapſo quinquẽnio:
ut in. c. longiqnitate:æ quod ibi nõ.alle.in gloſa
Abbas.
ſoꝛ precariam
peꝛ pꝛedeceſſoꝛem iꝛꝛationabiliter fac
tum hoc dicit. primo premittit factuʒ. ſecundo
pꝛouidet ibi precipimus. ¶ Drimo nõ. ꝙ Zctus
irrationabilr factus peꝛ prelatũ non obligat ſuc
ceſſorem quiimo ſucceſſoꝛ poteſt et debet ↄuemẽ

ſp Pa ar

V ror 1ntrα. n⸗ , S e valle panet

V. Accrο Pece

.— Frz .

taun
2 bbgut- ,

m ſſb

Wrene S I

Be pꝛccarij 8.

Secũdo nõ.ar. ꝓ ⁊ cõtra:an ꝛectõ eccleſie poſ
ſit ↄtractũ initũ noĩe eccleſie nallare pene appoſiti
one. et nr̃ iſte tex. magis inuere ꝙ ſic.dũmodo 2
tractus fuerit ꝛõᷣnabilis.? ꝓ hᷣ facit tex.in.c.dilec
ti in fi.S.de arbi.qð eſt nõ.ꝓ admiſtratoribꝰ uel
ambaſiatoribꝰ datis ſimpłr ad pacẽ ↄponẽdã:ut
licet nõ hẽant expꝛeſſuʒ mãdatũ ad pcnã iponẽdã
nihilominus poterũt apponere penã z? obligar̃
ſtituentẽ ꝓ obſeꝛuãtia eius qð gerunt pꝛo quo be
ne facit tex. in.l.bene aʒenone.C. de quadrien.pᷣ
ſcri. ⁊ in.l.ſi ꝓcuratõ.ff.de iure fiſ.naʒ ĩ iure non
dat᷑ ſpecifica ptãs pꝛelato apponendi penã ĩ Sõctu
nibilominus eam apponere põt ⁊ obligare ſe et
ſucceſſoꝛes ſuos:qð bene nõ⁊ adð qð dixi in.c.
nulli.ꝗ̊.ti.ꝓximo.ubi dixi ꝙ ꝛectoꝛ eccleſie poteſt
ſine ↄſenſu ſuꝑioris gñaliteꝛ obligare bona ecclie
ꝓ obſe:uãtia alicuiꝰ acius:naʒ ibi ſolũ ꝓhibetur
ſpãlis ypotheca. ¶ In glo. ij. nõ. pꝰ ex hac glo.
iũcto tex.ꝙ ubi ↄctus non tenet tollit᷑ appoſitio
pene.hoc ꝛeſtringe qn ↄtractus ẽ contra ius.ał.
aũt ſi pteꝛ ius tenet appoſitio:lʒ Setus ſit nullus:
ad qð.c.dilecti.⁊.c.ꝑ tuas de ãbi.de qꝰ uide ple
nius ꝑ gl.in regła acceſſoriũ li.vj.? ꝑ Accur. in
.l. pacta qᷓ coutra. C. de pac. in fi. ? uið bonũ tex.
cũ glo.i.c ſignificãtibꝰ.S de c ffi.del.. Scðo nõ.

7 7 ſ menn ex gl. ꝙ pene adiectio facta ĩ Sctu ꝑ pᷣlatũ: tenet ⁊z

obligat ecchiã ⁊ ſucceſſorẽ ſi Zctus ẽ ꝛõ̃nabił. Sʒ
5 hoc op.glo.de.l.ſi ꝓcuratoꝛ. ubi tex.nõ.diẽ̃ ꝙ;
ſi ꝓcuratoꝛ ceſaris uẽdidit rẽ fiſcalẽ ?æ ꝓ euictõe
ꝓmiſſit duplũ uł triplũ:non tenetur imꝑator re
euicta niſi ad ſimpluʒ :et ſic uidetur ꝙ pena appo
ſita ꝑ admiſtratoꝛẽ ecclie que equiꝑat᷑ fiſco:nõ dʒ
obligare eccleſiã. Sʒ cõiter ſol.ut nõ.hic.⁊ in d.
.l. ꝙ illud ꝓccdit in peua appoſita preteꝛ nãʒ cõ
tractus.ſecus n qñ ꝓ obſeruãtia ↄctus pena ꝓ
mittit᷑:⁊ pꝛo h̊ dẽa.l.bñ a ʒenone.que faciunt mẽ
tionẽ de obligatione euictionis uel alia. Et nota
nunũ notabile dictum HBar. qui ꝑ illum tex. argu
it ꝙ prelatꝰ ecclie nõ põt hr̃e fidem de pꝛecio rei
uẽdite.nã ibi in fiſco ponit᷑ ſingulare priuilegiuʒ
ut ꝛes eius nõ efficiat᷑ emptoris niſi ſoluto pcio:
er glo.ex h̊ ibi arguit ꝙ non põt ꝓcuratoꝛ habẽ
fidẽ de pᷣcio:idẽ eꝛgo dicendũ de ccclia qᷓ cquiꝑa
tur fiſco. iu nõ.in.c.i.de in integ.reſti.et.c.fi.ð
iudi.ſecus ĩ ↄfeſſione:ut ſi pᷣlatus cõfitetnr habu
iſſe pꝛecium ꝑ texin.c.ij. C. de quadrien.pᷣſcrip.
et hoc nõ. pꝛo prelatis rlar⸗ Abbas.
reue eſt: ſed põt
Recarium.. ſummari. Cõceſ
ſio precarij extinguitur uolunrate con
cedentis.aut ei ſucedẽtis. pcarie aũt ↄceſſio non:
ſcðᷣa pꝑs.ibi corro s pe ꝙ de nã pcarij eſt
ut duret ad uoluntatẽ cõcedẽtis. ncc ualet pactuʒ
in ↄrium appoſitũ ꝑ tex.ibi.nã inuito dno ⁊c.ſʒ
unũ intellectũ:et clarius hẽtur in.l:cum precario
ff. eo. Ex quo ſumit᷑ ar. ꝙ pactũ appoſitũ cõtra
naturã orractus nõ ualet. ꝑ h arguit gl. nõ. in. c.
ij. de cõſue.li.vj.q ↄſuetudo ↄtra naturam con
ttactus non ualet ſicut nec pactũ ideo non poteſt
iduci ↄſuetudo ut appellet de nicario epiſcopi ad

. — —
Sypur Wanſra l aA — aDleher alut arn St . 2 mios 1 6Sac — ⸗ A HnÜh

epm quia cenſet᷑ cadẽ perſona.z de natura appa
lationis eſt ut fiat de minoꝛi ad maioꝛcm.ii.q. vj
anterioꝛum quod nota hoc tamen alibi limitatur
ſingulariter: niſi ꝓpter factum appoſitũ poſſit tꝛa
ſire in naturam alterius tractus in.l. ubi itꝗ do
nat᷑ ff. de dona.cauſa moꝛtis nam de natura doa
tionis cauſa moꝛtis eſt ut poſſit ꝛeuocaꝛi: ut nõ. i
c.fi de dona.ſi ãt apponitur pactũ ut non poſſit
reuocari tranſit in donationẽ iter uiuos: ut in. q.
l.ubi. ¶ Mõ ꝙ peꝛ moꝛtẽ illius cui fuit ↄceſſum
pꝛecariũ extinguiiur ipſo facto pꝛecariũ ex quo
fert conceſſio pꝛecarie ſimplꝛ facta cenſeiur ꝑ
ſonalis ideo extinguitur cum perſona ⁊ non tran
ſit in he:edẽ: ut in ꝛegula puilegium pſonale ðꝛe.
iur · li. vi. ¶ Nõ ꝙ licet pᷣcarium ꝛcuocet᷑ ad libi
tum ↄcedentis: nõ tñ ꝛcuocatur per moꝛtem ipſi
ex quo nõbiliter collige ꝙ ubi actus ualiditas de
pendet a uolũtate alterius nõ ꝛeuocatur ꝑ ipſins
moꝛtẽ nã pᷣſumitur quis durare in cadẽ uolũtate
in qua decedit. c.maioꝛes de baptiſ.Ex quo infe
20 ꝙ licet prioꝛ clauſtralis poſſit ꝛeuocari de mo
naſteꝛio ad libitum abbatis ut in. c. cum ad mona
ſterium de ſta. ꝛcgu.nõ tñ ꝛeuocat᷑ ꝑ moꝛtẽ ipſius
abbatis pꝛo hoc.c.i.in.fi.ne ſede ua.S.e.⁊ quod
ibi dixi.ſecus ubi quis ↄceſſiſſet uſqʒ ad benepla
citum ſuũ.nã tunc per moꝛtẽ ꝛeuocaiuur ipᷣo facio
nam beneplacitum expirat peꝛ moꝛtẽ. tex.ẽ nõ. in
.c.ſi gꝛatioſe de reſcrip.li.vVi.hanc m mãʒ ꝓſeqꝛe
ut nõ. Bar. in. I. centeſimis. ff. de. . ob. æ ibi ng
declaratur multũ ĩtellectus.c.ſi gratioſe.Nõ.
regulã generalẽ:ꝙ nõ licet ꝛc alienã iuito domio
poſſidẽ. ⁊ per illud nerbũ poſſideꝛe nõ.ꝙ babẽs
ꝛem pᷣcario dicit᷑ poſſidere:ſed iĩtellige ui in gloſa
Hõ. ultio apertã differentiã iter pꝛecanum ne
utri generis ⁊ pcarium in feminio genẽ. nã pcari
um nõ põt ꝛeuocari ad libitũ cõcedẽtis.naʒ ẽ qui
dã ↄtractus ucl donatio uſufructus uł ꝛemunera
tio ꝓpꝛietatis collate uel quaſi ẽphiteoti cus: ꝓut
diuerſe ſũt ſpecies pᷣcarie: ꝓut dixi ĩ.c.i &ᷣ e vnd
õctus a p:incipio ſunt noluntaꝛii ex poſifacto ſũt
neceſſitatis ut bic ⁊ ĩ. c. ſe·⁊.l.ſicut.C. ð ac.⁊ eb
li¶ Sed op 5õ icx.in eo ꝙ dicit ꝙ ſi cõcedes p
caꝛiũ alienauit ꝛem conceſſã:põt emptoꝛ ꝛcuocae
ↄceſſionẽ qꝛ nõ licet iuito dno ꝛc poſſideꝛe.inuit
eꝛgo tex. ꝙ emptoꝛ ſit effecius dns ꝛc exiſtente pe
nes eum qui ꝛogauit ſʒ ↄtꝛa hoc facit ꝙ ex ſola
nẽditione nõ rꝛanſfeꝛt᷑ qñium ſed ꝛcquiꝛit naditõ
legitima.l.tꝛaditionibus.C.de pac.nõ.in ꝛegula
qui prioꝛ eſt ipᷣe de re.iur.li.vi.ergo emptoꝛ uõ
effectus dñs.⁊ ſic 2 tex.nõ ꝓcedit. Sol: Jo·
an. poſt Hoſt. ꝙ foꝛte uẽditor conſtituitur ſe poſ
ſidere nõie emptoris.nã ꝑ titulũ ↄſtituti tranſfer
tur dñiuʒ l.quedã mulieꝛ. ff. de rei uen. et bonus
tex. in. c. certe.ff. de pᷣ cario facit.l.quod meo.ff.ð

acquir. poſuel forte fuit trãſlata poſſeſſio altelro

de modis qui notãtur in. c.ij.de conſue. ¶ Mo.
ene ex prima ſo. ꝙ cõſtituens ſe poſſidere nomi
ne alterius tranſfert poſſeſſionẽ in illum.nõ ſoluʒ
qñ per ſe poſſidebat:ſed etiam cum poſſidet per
aliũ:puta ꝑ colonum uel peꝛ eum qui roganit ui

z.

Nentemne ſih S

5 oit .
ur r di ſun⸗

dmn rilinot

noh. dt. ſ.tbihi gineir⸗

zal. mrnnnit ommus
ing g, Minmmn lutet,
relyninosc /inn ktute
vnocrauln nnn han n ee
cutiemililtttsnfifetnh
ſtcumtenemrismumu
eriNCl un benri: ees gnde⸗
rfBrrt ior anin phiens d

Cdnch rreidemipeſt ten
rmnzugn.
ſidedeidict nnm nn⸗
1Srektitone ndpör in onninenti
cſe chepecgni per gigd inenul
udics nocenncn Oepordann
lſtoccſinie cao nictlaw enn
ofnimmsporcffeni aeſo hificſag an
Pusiitontinowchiti oago
rtlin nelin⸗ Abder nutone
Piccn n e faſefallich
otniſt 1 ni imnnn n
nimiüfanceigen i tri
Oplemum poſttonne nanir
ſgeſchifen

1orqueri in nagri
nni pocinn
nodthiautininn de
puln pregninr in Juc

-

nsedenin .
tndetlen Rndr Cn benſomne ne
lur .K. S unlenm gome
tm ortlenis enun naeil

Ebeng pꝛo hoc ciin ine ſcemée uod
bi ain ſens lbiis oeeſſſir icz ag Honcpie
iimn ſni ni mnc oer noi moczur ſoo fico
man bercpacum apira her monc ter e no in
clgmtaſetencnil hn i ni pler
uid Du nlaeneſnoff de hb kini.
dedarum malni iclecns cſig ateſe vo.
Tegni generdeng noleern Rafnti doo
poſſide 1 per ind urdd den ſdg didis

Pegriadici eſtdereſcd icemrigdr
u Aperti Eſferenti ter ynnonre
nm genens e pcarium infaninio geſe fen
Im no por ewonri od bin coccdins mii
di oraams odl donono uſnfinaus ul mum
1o ppienns colpte n quaſ ihhirotis n
le ſör ſecies pcarie: put cixi i.c.15ii
Auene ſür ſpelis Peaee pdin nan
zems d biincipio ſunt volumari cx poiſtacto
allti ſchr. C.d N
Ueteſtanns u bic ti cſeTl ſen .d n,
z cr in co g bicit ſitdli
ſh nptor undn
cami alenavit an conceſi:pot enſpfor un⸗

iito Ifio ꝛe poſſtcet in
cſſone end lerinit cio hoſſte

ſt ceaus ns eciſtont

er eſ ð —. ☛ 6.

habeꝛet pꝛecarium · ¶ In glo. ibi nõ renocatur ĩ
rẽpeſtiue. glo. nõ ponit ſpãlem driaʒ iteꝛ pcarium
7 ↄmodatuʒ: unde dic ut plene peꝛ Cy. in. l.ij. C.
de ↄmo. ꝑ Har.i.l.i ↄmodato. . ſicut.ff. ↄmo.
2 Jo. an. . c. c. ſe. ⁊ bꝛeuiteꝛ dic ꝙ in cõmodaro
uſus debet eſſe ceꝛtus:⁊ tpᷣs ſalti tacite: vn non ẽ
ↄmodatũ ubi alteꝛũ iſtoꝛum deficitſed pꝛecariũ ſi
ge rogaſti ut pꝛeſtarẽ tibi libꝝ ut faceꝛes tranſcri
bi illud ẽ cõmodatũ:qꝛ hẽs uſum certũ zæ tempus
tacite appoſuũ.nam itelligit in q;tum põt ↄmode
trãſcꝛibi. ar. in.l.iteꝛdũ ⁊.l.otinuus de.v.ob.⁊ ex
HbH potes inſtrui in actione uł libello foꝛmãdo.nam
in reuocatiõe dẽs te füdare ſuꝑ ↄmodato an ſuꝑ
pᷣcario ⁊ an ↄcedẽs põt ad libitũ reuocare naʒ
modatũ nõ reuocat᷑ ante uſuʒ compleruʒ: ur in. c.
ſe. æc in iſto tex.ſed pꝛecariũ ſic:⁊ ideo ẽ neceſſe co
gnoſceꝛe an pcariũ ſit ul ↄmodatũ:ſʒ difficile ẽ iu
dicio meo uideꝛe rõnem diueꝛſitatis: q̃re pcariuʒ
reuocat᷑ ad libitũ ↄcedẽtis æ nõ ↄmodatũ Mar.
in ila.l.in ↄmodato:⁊ ſenſeꝛũt aliqui doc. hic di
cit ꝙ qꝛ pꝛecariũ nõ fit ad ceꝛtum uſum:ſi nõ poſ
ſet reuocari ad libitũ. ꝓpꝛieras eſſet iutilis penes
dnm ſed ↄmodatũ fit ad ceꝛtũ uſum:⁊æ ad ceuum
ips. poſt g' uſum cõpletum põt dominus reuoca
re. æ redit utilitas ad ꝓpꝛieratem: ſed hec rõ iudi
cio meo põt cauillari. nam pᷣcariũ qnʒ ↄcedit᷑ ad
ceꝛuʒ tps:ut in.l.in rebus in fi.ff. e.æ nihilominꝰ
põt dns reuocare ante tpᷣs ↄuentum:ut h̊ jm nnã
ler. 2 in. d.l.cum pᷣcario: ecce gꝰ ꝙ in hoc cãu ceſ
ſat rõ Oar. æ alioꝝ:quia ꝓpꝛietas nõ eſt inutilis

apud dum cũ poſſit reuocari poſt tempus conuẽ
tum. (Namtaeir in Zꝛiũ qð nõt. Oar. in.l.ſi pe
nã ff. de v.ob. ubi dicir mutuũ factũ ſine tẽpo
ris prefinitione nõ põt in continenti reuocari. qr.
c.ſe.ſjʒ d expeciari peꝛ aliqd inreꝛualluʒ arbitrio
iudicis modeꝛandum. Sic põt dici in pꝛecario nã
Iʒ ſit ↄceſſum ſine ceꝛto uſu uł ccꝛto tempoꝛe nihil
ominus põt diffeꝛi ↄceſſio bnficij ad ceꝛrum tem
pus indicis arbitrio modeꝛãdũ nõ eꝛgo vi ꝙ roõ
Bar. 7 alioꝝ neceſſario ↄcludat rationem diuer
ſitatis inteꝛ pcarium ? cõmodarum:⁊æ male uideo
rationem urgenteʒ ſed põt ſupe ficialit᷑ dici ꝙ de
nq cõmodati ẽ ut fiar ad certũ uſum:un videt᷑. ꝙ
nimiũ fꝛaudet᷑ is qui acccpit ↄmodatũ ſi ante uſuʒ
opletum poſſit ꝛcuocari qꝛ ſic bñficium poſſet ꝛe
toꝛqueri iu maximũ piudicium. Mone exempluʒ
ↄmodaſti equũ ut iꝛẽ ad ſanctum Jacobum feci.
multa preparamta:que ſũr mihi iunlia reuocato
Omodato:ſʒ ſecus in pcario qꝛ regulariter non
datur ad certum uſum. uel ſi datur nõ eſt ceꝛtum
ips appoſitũ tacituʒ uel expᷣſſũ qꝛ ał eſſet ↄmoda
tu un h̊ cqu nõ tractat ð tacito p̃iudicio tuo.iõ uẽ
5 libeꝛalitas defẽdẽ a meꝛa facultate ocedẽtis. nã
ſino ocedit᷑ ad cẽtũ nſũ nõ iꝛogat pᷣiudiciũ ſi ad
ceꝛtũ uſum ⁊ tpᷣs nõ ẽ appoſitũ ſaltim tacite tunc
cludit 25 Oar. nã ſi nõ poſſet ꝛeuocari ꝓpᷣeras
eet inntilis penes me. Et põt dici ant gendo alias
ſolutionẽ clarioꝛc ꝙ ↄmodatũ ꝓpe fit ad certuʒ
? prefinitũ uſũ:æ omnis uſus cenus ⁊ prefinitus
bʒ in e tacite tpᷣs ãnexum utputa concelſſi tibi li

¶ De precarijs.

bꝛũ ut coꝛigeꝛes unã glo. ⁊z ꝓpteꝛ h ut arbitroꝛ
iura canonica ⁊ ciuilia tractãtia de ↄmodaro: nõ
feceꝛũr mentiõem de ipᷣe ut in. c ſe.? in. l. ij. C. cõ
mo.ſed ſolũmõ dicũt ꝙ ante uſum completũ non
põt reuocari:ideo dico ꝙ ſuꝑfluc Jo. an. Mar.
7 Cy. uolẽtes addeꝛe ad glo. dut ꝙ nõ lolũ uſus
ſz tpᷣs tacitꝰ ulł expᷣſſns diſtinguũt modata a pꝛe
cario:ſʒ ut dixi hec auditio nõ eſt neceſſaria: ⁊ iõ
glo. in.l.in ↄmoda o.F. ſicut.ff.ↄmo.non ſine mi
niſteꝛio dixit ꝙ ↄmodatum nõ ẽ ſine pfinitõe cer
ti nſus:⁊ ſic loquit̃ de uſu pᷣfinito ⁊ ceꝛto:qui ſem
P hʒ anexum tempus tacte. eodẽ mõ ſine ſuppleti
one põt intelligi glo.c.ſe.que dicit ꝙ g modaiũ ẽ
alicuius rei ad aliquẽ ſpãlem uſuʒ ⁊c̃ q̃ſi dicat nõ
ſufficeꝛe ꝙ uſus ſit gñalis ⁊ ĩdefinitus: puta cõce
do tibi libꝝ ut ſtudcas.nõ eiʒ hec ↄceſſio hʒ uſuʒ
pfinitum ⁊ ſpãleʒ:qꝛ poſſes mi toto ipꝛe uite tue.
Et hec ẽ rõ qꝛ ↄmodũ nõ põt reuocari ante uſuʒ
ſuũ completum:qꝛ decipetur ex bũficio cui cẽmo
datum recipit pone ↄceſſi nbi libꝛum ad tranſcꝛi
bendum poſtqꝙ; feciſti tranſcꝛibi medictatem uolo
reuocare:⁊ cete ſi admittit᷑ reuocatio:ben ficium
eꝛit danoſum tibi: quia fruſtra feciſſes illam ipen
ſam:cum medietas libꝛi ſit tibi ĩutilis:æ foꝛte non
poſſes alio ipᷣꝛe hr̃e cundẽ ſcꝛiptoꝛẽ: ⁊ ideʒ dic in
ſi. Sʒ in pᷣ ario hec rõ nõ milirat: quia nõ fir ad
ceꝛtum uſum pfinitum ꝙ al.eſſet ↄmoda uʒ:ideo
etiã lʒ dno reuocare reʒ ſuã ad placitũ:qꝛ non de
cipit ic in aliquo.Et ſi dicees qn pᷣcariuʒ ↄcedit
ad ccꝛium ipᷣs:põt reuocari ante ipᷣs ſendeo pꝛe
ſupponendo ꝙ pꝛecarium poſñit ad ipᷣs cõcedi nt
apꝑtiſſime ꝓbat tex. in dicta ·l.in rebus in fi.ff. c ſz
nõ obſtte ipᷣis adiectione põt dominus reuocare
ea rõe quã reddit iuriſcõſul:us in. d.lł. cuʒ pcario
tex.tm vẽ hic ꝙ non licet inuiro dno rem alienam
poſſide:e:nec ↄuẽtio in ↄꝛiũ ẽ honeſta:iõ reiicit᷑.
nam in re ſua quilʒ ẽ legitimꝰ modeꝛatoꝛ ? arbit᷑·
c.dc his j de ſepul.l in re mandata.C. man. nec
põt quis pfigeẽ legẽ a ꝗᷓ nõ Iʒ recedex.l.ſiqs ĩ pnꝰ
ff. de lega.iij. nec põt ille ↄqueꝛi de uiolatẽe bnſi
cii.qꝛ exquo precariũ nõ fuit faciũ ad ceꝛiũ uſuʒ
nõ ẽ honeſtum nt ſine cã me ĩuito poſſideas rem
meã. putarẽ tñ ꝙ ſi ↄcedens uelit ſine cã reuocat
precariũ illud cũ maxio dãno alteriꝰ obſtarct ſibi
exceptio doli.qꝛ nõ põt negari quin pꝛecariuʒ ſit
beneficium c.n. beniuola actio ⁊c. unde nõ debet
doloſe uerſari in bnficio ↄccſſo:ſicut dicimus in
eo qͥ iuitauit niatoꝛcẽ ⁊z ipſum detinuit.ſed poſtmo

dũ penituit. nã poteſt agi ↄtra cum actione de do

lo:qꝛ cũ dãno alteꝛius penituit de bnficio.ut nõt
Jo.an.S. in ꝓhemio:⁊ ſic põt ſaluari opi. Mar.
in.d.l ſi penã:⁊ applicari ad teꝛmios noſtꝛos nec
ob. iura generaliter dicentia pꝛecarium poſſe re
uocari ad libitum concedentis: quia debẽt ĩtelligi
ſanc.? ſine captione alterius cum aliquo rempo

ꝛis ĩteruallo:ar in. l quod dicimus ⁊ in.l.ratum.
ff. de ſolu. ¶ In glo. pe. in fi. nõ aliã driam ĩteꝛ
cõmodatum ⁊ precarium. nam in precario uenit
ſolum dolus ⁊? lata culpa que equiparatur dolo
ſed non uenit leuis ac leuiſſima culpa: ſecus in

1

. WE—— Ser-eſind W 41 W. ſ. 3 modainre, ſoj .=-lira ſira — O ß nο99τ1 7. P nehe⸗ pfY

Sy& 99 Paf Jrad

—+4 121t1 4A4 U₰Q 11 S
EC hꝗ⸗ ? ſ⸗ e rn,ςααιαιο

—

ti

e cõmodato

cõmodato qð fit gratia ꝛecipiẽtis tantũ. nam ibi
uenit leuiſſima culpa:ur in.c ſe. Ratio diuerſita
ris ꝛedditur in.l.queſitũ..ᷣillud.ff. e.⸗ in. l. Zcinſ
de re.iur.nã pcariũ ſemꝑ pẽdet a mera liber alita
te:quia dñs põt ꝛeuocare qncũq; ſed cõmodatuʒ
non poreſt reuocari ante uſum completum:iõ ma
gis grauatur cõmodatarius ad cuſtodiam qꝙᷓ ille
qui ꝛo gauit ut poſſideꝛet pꝛecario.

¶ De ↄmodato.

¶Supra uiſuʒ eſt de cõtractu qui fit gratia ꝛeci
pientis tãtuʒ:merito ſubijcit᷑ Eica de ↄtractu ſi
bi ſimile nã cõiteꝛ cõmodatũ fit gratia ꝛecipientiſ
tm.lʒ qñʒ fiat gratia ↄcedẽtis utriuſqʒ ut dicet᷑ 2 4
gl. i. alit põt otinuari:ſʒ nõ curo qꝛ non eſt utile.

RKubrica.

Bm gꝛatia. Pa
ſic ſũ
mari. Commodatarius gratia
ſui tenetur etiã de leuiſſima cul
pa non de caſu niſi in tribꝰ ca
ſibus hic poſitis hoc primo.
Cömodatũ ante uſum cõpletum nõ ꝛeuocatur hbꝰ
fo:⁊ hʒ duo dicta ſᷣm ibi Sↄ. Drimũ ſubdinidit
nã prio ponit unñ dictũ:ſo aliud a quo tres caſꝰ
excipit ibi lʒ.ſᷣ ʒ ſubdiuidit.nã pꝰ dictũ:fᷣo ponit
rationẽ ibi cñ non decipi et ẽ.c.grego. Ws ex
pricipio/ꝙ gẽa qnaʒ ꝛecipit᷑ ſen ſuitur pꝛo cõtem
platuõe ſeu ituitu:⁊ ita ſumit᷑ in iſto rex.dum dicit
cũ gẽa fuit ⁊c̃.i.ↄtẽplatiõe ſui.Quandoqʒ gratia
ſumitur pꝛo conceſſione alicuius beneficij ſeu in
ris ad obtinendũ beneficium.c.gratia de ꝛeſcrip.
li. vj. in cle. gratie eo.ti.Onqʒ ſumitur pꝛo dono
ſpũs ſancti.i.q.i.gꝛatia.Et fᷣm theologoſ duplex
eſt gratia.ſ. gratia gratis data:et gratia gratũ fa
ciens. gr̃a gratis data eſt illa que ꝓcedit ex me:a
gratitudine.i.liberalitate dei:qᷓ prepat hominem
ad faciendũ ea que ꝑuenitur ad gꝛatiã gꝛatum fa
cientẽ: vnde ſeꝛmo ſcie ⁊ fmo ſapientie ſñt gratie
gratis date. Caꝛitas vVo eſt gratia gratũ faciens
quia ꝑ ea facimus ea que ſunt deo accepta:et ſic
faciũt nos deo gratos:ð quo po ſentẽtiaꝝ.di.iij
ſic intellige glo. in cle.i. de magiſ. ota ſecun
do ibi de leniſſima ⁊c. ꝙ dictio ẽt de nã ſua impli
car. nam hic includit latã ⁊æ leuẽ culpam ad idem
.c.cũ oẽs de cõſti. ¶ Hota teꝛtio unã ꝛegulã in
mã cõtractuũ.nam ubi cõtractus fit gratia unius
tm: uenit culpa ẽt leuiſſima. vnde non eſt ſpeciale
qðs bic dr̃ icõmodato.l.contractus.ff. de ꝛeg.iur.
et quod ibi nõ. fallit in pꝛecario ut dixi in.c.pꝛe
cedẽ. ¶ Hota aliã ꝛegulã ꝙ caſus foꝛtuitus ꝛegu
lariter non imputatur: ſed ꝛes perit domino eętiã
in contractu qui fit gratia altet ius tantum.
Mora tres caſus in quibus caſus foꝛtuitꝰ impu
tarur cõmodatario:primꝰ ſi culpa pꝛeceſſit utpu
ta cõmodaui tibi equuʒ ut ires ad ceꝛtum locum
2 tu iuiſti ad aliuʒ locum: æ incidiſti in latrones:
ceꝛte imputatur tibi et non domino:ut bic ⁊ in.l.
ſi ur ceꝛto.ff.e.fus caſus ubi pactum iteꝛceſſit:ut

— –W
KMaa

v»i, anate as uo er, A . v1*

2
.

cõmodatarius teneatur de caſu. Et ex hoc nõ. ge
neꝛaliter ꝙ ualet pactũ appoſitum contra accidẽ
talia ↄtractus ⁊ qð pactũ i hoc uincit lege: ut.in
.i. i. F. ſi ↄueniat. ff. depoſi. ⁊ in rla ↄctus ex cõuẽ
tione li. Vi. ſecus ubi pactuʒ cẽt 5 ſubãlia Zctus
ut dixi in. c. prece: æ ad mãz uide quod nõ. in.l.
pacta ↄuenta.ff. de Sbn anZend ans q;
do preceſſit mora utputa nõ reſtituiſti ↄmodatũ
tpᷣe debito ꝑdidiſti e w caſum fortuitum:
certe ĩputetur tibi. Hõ. ibi poſt uſum comple
pletuʒ: ꝙ cõmodatũ fit ad certuʒ ⁊ dererminatuʒ
uſum: nec fit hic mẽtio de tpᷣe facit ad id qð dixi
in. c. pre ð ibi beneficio ꝙ cõmodatũ ẽ bñ
ficiũ:ofeꝛt eꝛgo tibi bnficuʒ:qui ꝛcʒ ſuã tibi ↄmo
dar naʒ bcneficiũ eſt quedã actio beniuola gaudi
um tubuẽs capiẽti ut in.c.i.ex qui:cau.feu amit.
in libꝛo feudoꝛũ ⁊ ſic capituꝛ bic beneficium lãgo
modo. ¶ Vltio nõ. illud geneꝛale ꝙ beneficia ñ
ſũt ꝛetoꝛquenda in diſpendiũ Ded pꝛo bic qi
tuꝛ quid ſi ↄmodataꝛius nõ potuit ſine culpa ſua
re cõmodata ut infra tps tacite prefxũ. nũquid i
uito dno poſſit nti alio tpe:æ uĩ ꝙ ſic:qꝛ caſus
foꝛtuitus nõ dʒ ſibi ĩputari:ut hic ↄtrariuʒ tenet
HBar in.l.in ↄmodato..ſicut.ff.eo naʒ dũs cer
tat de dno uitando ne careat re ſua tanto tpꝛe
commodatarius uero de lucro captando debet ſi
bi caſus potius iputari quã domino.ad hoc.l.ſi
uno.F. iteʒ cum quis.ff. locati nec ob. iſte tex.qꝛ
loquitur de caſu perimente reʒ ↄmodatã.nã ꝛes
ꝛegulariteꝛ periit d’ño ¶ Sed contra h̊ op.de.c.
ſignificãte.. de pignoꝛi.ubi pʒ ꝙ debitoꝛ ꝛcmiſit
mutuũ ꝑ diligentẽ nũcium: æ tamẽ caſus fovitꝰ
iputatur mittẽti uel ðbitoꝛi qꝛ tenet᷑ de alia pecu
nia ſatiſfaceꝛe. So. contrariuʒ loquitur in mumo
nos vo loquimut in cõmodato: ⁊ cadem eſt ꝛanio
decidendi in utꝛoqʒ. nam pecunia ꝛemiſſa cꝛedito
ri non cfficitur eius ante traditionem: ſed ꝛeman
in dominio debitoꝛis. ideo caſus iputatur domio
peꝛit enim ꝛcs debiioꝛis ⁊ non cꝛeditoꝛis.nam de
bitoꝛ eſt obligatus in geneꝛeꝛ⁊? genus perir non
poteſt. l. incendium. C. ſi cer. pe. ? in.l.in 26c ad
l.fal. ꝛes vo cõmodata remanet in dom nio com
modantis: ideo perit dũo æ non commodatario
ur hic ⁊ in. l. argentnm. ff. eo. ¶ In glo · i. ibi ad
aliquẽ ſpãlẽ uſũ. Jo.an.ſupplet ad ceriũ tps taci
r uel eypᷣſſũ ? idẽ Ci. in. l. i. C. co. ?ẽ Ban inil.
in cõmodaro. F. ſicut. ff eo. ſed dic melius ut diri
in. c. pꝛcce. nam uſus ſpãlis ſempeꝛ habet uſũ ane
xum:⁊ non ſinc miniſterio gl.in diffinitione fecit
mentioneʒ de tẽpoꝛe ad ſubãʒ cõmodati. In ea
glo. ibi pcarium. n. ↄccditur ſine pᷣfinitiõe cc. nõ.
hãc ꝑticulam gl. nam per illã dictionẽ qñqʒ ifeꝛo
