regulaꝛiter dictio alius facit poſitionem eiuſdem ſne.ſed de hoc in diſputatõe diceĩ pleniꝰ ¶ Vðö. td n
q̃itatis cũ pcedẽtibus: ut nõ. in. d. c. ſedes. dʒ g* ibi militaret ecchie ꝙ quilibʒ clericꝰ dr miles dei in en 1tmmiccht mn
itelligi mãdatũ de bnficio pbẽdali. uł alio.ſcʒ ſili. æ militat in ecclia. ꝓ hoc tex. cũ gl.xi. q.i. xpianꝰ ech gei un
Sʒ curatũ nõ ẽ ſile:ut in dicto.c.cũ in illis nom xxiij. q. viij. rephẽſibile/ex quo ifert ꝙ quẽadmo rb aich
maiõ idoneitas:æ maioꝛ etas requirunt᷑ ĩ bificio dũ nõ ualet donatio facta cõcubine ꝑ militeʒ ſecu na gamin inn
curato ꝙᷓ ĩ alijs ſimplicibus: ut dixi in. c. ſup r in li ur in. l.ij.E. de dona. inter uiꝝ et uxo. ita nec giafm Vngn udn
oꝛdinata 5 co. ¶ In glo. i. in fi. nõ glo. et idem donatio facta cõcubinc ꝑ clericũ cũ ſit miles cele gun Clis ih oni/. 4
5 nõ.in.c. accepimꝰ de ctate ⁊ quali. in glo penutł. ſtis:⁊ honoꝛabilioꝛ ꝙᷓ ſecularis miles.xcvi.di. in blblpene cii⸗ .
et uide qdð plenc dixi in. c. Rodulfus de reſcrip. c. duo ſunt: et ita diſputãdo tenuit Ricardꝰ. ma od i ee mli iun
Vbi terigi an ⁊ q cõitatiui ucniũt appellatione ci lũbre ⁊ ſequit Bar. in.l. affectõis ff. de donat.? litttnt, . ſiiſd
Nay, pas auue , aen ur.n niũ:er ecòͤuerſo 7 uidet tex. de ciuirate in. c. ſi ci nige qoð nõ. Jo. an. in. c. de his. . de ſepk. q bñ t luen 4cinin
nitas de fen. ex. li. vi. ubi ẽt hẽtur nunq nid appel nõbis. p hoc facit glo. nõbilis ꝗ cõiteꝛ tenet i. l. mmaun ie, cr ⸗
larione ciuitatis ueniãt ſubuabia:⁊ ꝛ ꝙ non mniſi miles. ff. de re iudi.q uult/ꝙ ſiẽ ꝓpteꝛ debita mi ſeulieii cibech⸗
ꝓuiſio faciẽs mẽtiouem de ciuitate fruſtraretur es ſeculi nõ tenet᷑ cedẽ bõis nec põt ↄueniri ulx trmhut, en ſon
effectu ſuo: niſi cõpꝛebhẽdẽt ſuburbia:ct in hoc eſt q; facẽ põt:ita nec miles dei de hoc dicã plene in ile erg o iciiuti
ſingularis ille tex.æ in quo ĩ mã odioſa appellari c odoardus ð ſoł.? i. c. ij. ð pigno. uide aliam errilnut ſ
one cinitatis non ſolũ uenit id qð muris claudit gl. ſili i. l. tipiẽdia.C. de excep.rei iudi.que diẽ rmtnl efch.
ſed ẽt ſuburbia:æ ex hoc crederẽ ꝙ ſi ſtatutum di qð ſicut ſtipẽdia militũ nõ ſunt capiẽda ꝓ execu ſrli no Mdloca 1
ctaret ꝙ in ciuitate non poſſit exerceri certa ars rõe ſnie: nec ſtipẽdia clericoꝝ. Ex his oĩbus ↄclu zugnl . D .
ad effectũ: ut cines ſint intenti alijs arnbus q; n6 de nõbilẽ regulã ꝙ priuilegia tributa militib? ſe 8 etillni vtius hioel
poterit exerceri in ſuburbiis: qꝛ defacili cines de (‚uli debẽt ob ſuari q ad milites dei: qð itelligo nenſufwthigden iͦt
f audarẽt dictã.l. cũdo ad ſuburbia:æ pꝛo p̃ fac v caſibꝰ ĩ quibꝰ ſubeſt eadẽ 2. ar.c.gñałꝛ.xvi.q. liflustchichil en
c.ſuꝑ ſpecula. . de priuile. vbi ireꝛdiciĩ ne leges i. Hᷣ dico:qꝛ militi ſeculari n iputat᷑ ignoꝛãtia iu iubrul defmnmm r⸗ ui
legãtur pipſius uł in locis uicinis:¶Vn Iij. ibi ris cũ bẽat uacarc armis.l.i.? qð ibi nõ. C. ð iu 8 , gſrümi lebab.⸗
3 de ↄceſ pᷣben.qꝛ cũctis adde li. vi.⁊ de mã Fuius ris ⁊ fac. igno. ⁊ nõ.i.q. iiij.i..notãdũ: ſʒ milii eſoitern; e
dian

glo. uide tex. ibiet an executoꝛ poſſit reſernare ſi
bi primã uacaturã ul alij:æ inteꝛdicere collatori
oꝛdinario ne ↄferat uide hodie tex. in. c. executo
et in.c ſi capło de ↄceſ. pꝛcbẽ.li.viſc de executoꝛe

dato ad opellendũ uide tex. in. c. ſi ſoli. e. ti li. vj
ꝑ quẽ tex. repꝛchẽdit᷑ opi.huiꝰ glo.ĩ fine. Abb.

¶ De clerico egꝛotãte uel debilitato. rubrica.

Continuat᷑ ad pꝛecedẽétia hꝰ oꝛdine viſum ẽ de
clericis nõ reſidẽtibus:et de pbendis non confe
rendis eiſdẽ:ſʒ quia dubitari poterar nũquid eis
eg otãtibꝰ ſint ꝓuẽtus eeccle ſubtrahendi merito
poſt pꝛecedẽtia ſubijcit iſtam rubricam.

Bm percuſſio: ricrs i

firmus inte

dei ñ ex toto ꝑceret᷑ cũ ibi poſſint itẽdẽ ſcie ⁊ ſiu
dio aꝝ de quo nide qð nõ i regula ignoꝛãtia in
vi. ¶ Hõ.ibi que ũqʒ ei ſi ſanus cſſet. ⁊c. ꝙ clẽi
co eqꝛotãti nihil ẽ ſubtrabẽdũ de bis ꝗᷓ ↄſucuit ꝑ
cipe ĩ ſ̃itate. ĩfirmitas g fingit eũ ꝛcſidẽ ⸗ itereſſe
diuĩs æ itellige boc qn ĩfirmitas eſt cã imediata
nõ deſeruiẽdi:nã ſi priꝰ nõ reſidebat ĩfirmitas ſu
pnẽiẽs:tñ nõ excuſat eũ ut qnt hᷣ doc.⁊ bñn ⁊ lati
us dirxi ĩ. c. ad audiẽtiã de cle. nõ reſidẽ: nã caſus
ſupueniẽſ recipit declaratõex em ſtatũ pcedẽtẽ: ut
j.c. maioꝛes.J. de bapt. 6. ultimo ibi exigui
tate. ꝙ de oĩ diſtꝛibutione ꝓuẽtuũ cccle ſcu qliteꝛ
cũqʒ oeurreriũ dx ifirmus hr̃e põtionẽ quã ſolit
eꝛar pcipeꝛe tꝑꝛe ſanitatis ꝗtuncũqʒ talis portio
ſit exigua æ modica:⁊ hodie clariꝰ ꝓuiſuʒ eſt di
ſtributionibus quotidianis ut egroto nõ denegẽ

Uohns igts ctthſiſin
rri aeis urlgtiiddg in
P Pbertntedeirto
—
Mceifrnd n cdl
Guncfrinn rodonde wdin
6monnis d cenednihm
ed n tioe
H De eblum
And oodinloco grodiar
um. (Mpluaͤfi⸗
ao nonbli go na
Hiceinscfancluclog
l aine nebemo⸗ Nockonn
ſanscilin ltctucls ein

gre ꝑcipit bñficij ſui fructus. h.ꝗq Mo tur. de cle.nõ reſi c. uno.li vi. ¶ Sʒ contra hũc D
nit dictũã cuius roeʒ iterſerit ibi quia. ¶5 pꝛi tex. fac t pꝛincipiũ. c. ubi narrar᷑ ꝙ iſte canonicus ltlintineſi de⸗
mo ibi q̃ͥ cõſueta ſunt.ꝙ in diſtribntionibꝰ faciẽ iuit pſonaliteꝛ ad papã. eꝛgo non cꝛat moꝛbo de 1 Nmwugefmnmol
dis attendit᷑ cuiuſq; eccłe ↄſuetudo:poſſunt ẽt ca tentus. So. poteꝛit eſſe talis ĩf rmitas quc ĩpedie itclamnginmngnnt
nonici inter ſe ſtatuere ul ↄſuetudinẽ induce ſuꝑ bat deſeꝛuire eccleſie. non autem embulare: quia inhabli nlisfe nnan
qlitate ? q;titate diſtributionũ ⁊ mõ diſtribnendi foate oamiſeꝛat officiuʒ lingue. ¶ In glo. fi. ibi pa nut, Grgiui deboe nre
a iure tñ nõ ĩpꝛobato:⁊ ꝓ hoc bona glo.in c. ue ſcẽdi ſunt ⁊cẽ. Mota bene gl. ꝙ de minus tenetur ne ceſgliin i rie j
niẽs de vbo.ſig.li.vVi.⁊ Inno. in. c cũ conſue paſceꝛe famulos ſuos tempoꝛe infirmitatis. Sed crnöfiit imwann
tudis s de conſue ¶ H. ibi exẽplo deterriti ꝙ αι dubitatur nunquid tencatur ad omnes impẽſas: Wtorniſnngnge
clerici nõ debẽt ihũaniter tractari ne alij terreãt᷑ fote enim eget magna cura ⁊ diuturna ⁊ in medi E dahe
a clericatu. hoc: n. uidet᷑ turbar̃᷑ ſtatũ eccleſiaſticũ cis eſt erxonenda magna quantitas pecunie de lonong.
nedũ pntem:ſed ẽt futuꝝ:et põt adduci h̊ rõ mul hac queſtioue. vide peꝛ Har. in. l. ſi cum dotem Mz aantetei onl
tum nõ. in ar. ꝙ clcricus non dʒ priuari bñficio .F. ſinautem. ff. ſo. ma.? in.l. in rebus.ff.como.? 0) Pnontlpr⸗ haumd
ſuo ſine cã ẽt ꝑ romanũ pontificẽ:nã ſi exnte ĩfir concludit ꝙ ad magnas expenſas nõ tenetur ar. ſeemiſenßli⸗ e ipalin
mitate ⁊ ſic ĩpotẽtia fuiendi nõ dʒ ſubtrabi bene illius. I. in rebus quod intellige ratione famularꝰ. anp Cͤ⸗ ſteco auln
ficiũñ:ne ex hoc turbet᷑ ſtatus eccłe gꝰ multe foꝛtiꝰ ſed alia rarione: qꝛ pꝛoximus ſi ille nõ habegt un bcpe niſcſeci daclutcrdor
ubi nulla ſubeſt cauſa ꝛõnabi is:papa aũr non eſt de ſibi ſubueniat poteſt imploꝛare cfficium iudi is,genn srflrſie

tollerãdus uolẽs turbate ſtatũ eccleſiaſticum ſine

cauſa rõnabili: ut nõ. dicit Inno. in. c. qᷓto de cõ

cis cõtra eũ: ur ſibi ſubueniat ſi eſt ſoluendo. et
idem poteſt faceꝛe paupeꝛ contra quẽcñnq; diuitez

lti. Ndinton. e⸗
ainenigi HM i
i dannn Dot
n pheer/ Arengo

Me Mlee, (f.

Ar bon
boni g v⸗

nie ö nd J. ein lafſeg
mles ff gere i go. rob gq cöſe⸗ d
e cte orolni
clerdkzee i hoc ici e
7 onns dſckri i Anplerenn
g iliiin i⸗ iGnoernige alan

q ſan MMeäamiti ri a larce

e noblliegnli Drinlege atet Gr
an ate ob /ſlani g c niig cenad ile⸗
ſeſn lond lifene inein n
1bdr min ſeulmii i cint
nsci hint vocane unmisli e 0bji o C
iot ſ igho. n ig ii. Crotici Fmii
ain er wio geerc i bi oſſin iece i 1 ſn
io bar ge gvo nice gö noj ſegula ignoꝛitig in
. (Mti que üz ei ſi ſanns ſſet. c. cli
d edmorin nibl e ſubmnabici ge bis oſuenith
deiſumme firnins g fingirc wſ de e itereſſe
itis 1 inclige voc oi frmits et ci imoclata
no Aſeriedi aſipri vo reſ cber ifimmitas in
udism ndenſen im n hdect bin lui
Vs dtdi cad mdiai de de dd eaens

ſupvenieſ recipit e

qꝛ caſus ↄtigens in ꝑſonã illius qui locabat ope
ras ſuas libeꝛat ↄductoꝛẽ a pꝛeſtatione mercedis
l.ſi uno.F.itẽ ↄ quid ⁊ qð ibi nõ..ff.locati:⁊ nõt
i. d. li rebus:hoc aũt limita qñ ſalariũ dẽtur ali
cui ꝛõe ꝑſone ſue dũtaxat. ſccꝰ aũt ſi datur ſibi ẽt
ex ↄtemplatione alioꝛũ: ut dat᷑ ptati.hʒ.n.ſoluee
ſuis iudicibus:⁊ aliis famulis de quoꝝ obligatõe
nõ libeꝛatur ꝑ moꝛtẽ. unde cũ heꝛedes defuncti te
neant illis ſolueꝛe ex quo cõducti ſunt ita = pias
põt peteꝛe ſalariũ ab eo qui eũ ↄduxit:de quo di
cendũ ur plene nõ.in.l.diẽ fũcto.ff.de offi. aſſeſ.
MOuid aũt ĩ doctoꝛe æ aduocato qui deccſſeꝛũt ñ
finita ↄducta:ſeu cã aduocatiõis.nũquid eoꝝ he
ꝛes debeat hr̃e ſalariũ totius tpᷣis:an vo renetur

pꝛo rata fuicij ſeu tpᷣis.dic ut nõ.ꝑ glo.?ẽ Dar.
in.i.i.ff.de uariis ? eoꝛ:cogniti. ⁊ uide aliquns

rões. Har.in. d.l.diẽ functo: ⁊æ ad mãz uide In
no. in. c. ꝓpteꝛ ſteꝛiliratẽ.j de leat .Ab.
Ji — ꝛeſbyt cui me
Reſoiteruʒ. dietas palme cuʒ
duobus digitis eſt abſciſſa miſſam non
celebꝛat:ſj ceteꝛis ſaceꝛdotalibus fungi põr.h.d:
uimo ꝓhibet ⁊ cãm reddit:fo ꝑmittit ibi ipʒ.
¶ Mora pꝛimo bonam regulã ad cognoſcẽduʒz:
an ⁊ qn clerico infirmo ſeu debil tato ſit ĩteꝛdicẽ
Qdum officium ſaceꝛdotale: uel ipſius pars. ſufficit

eim omnis cã que reddit ipᷣm debilem ad exeꝛcen

dum illud officium uł diffoꝛmẽ. nã tũc ꝓpteꝛ ſcã
dalũ.? pᷣ caſu ppte: debilitatẽ ẽ ſibi iteꝛdicẽduʒ

n dee,
ͤ Por
. en
tiA/. –— —— — — — , — 5 „ 3 vr — 7
ſt , nt, alanus Atde 6 4 45 ,Üτu „ &M0α 1 An Jr cCi,, riri „,f. „ /: να. ju ssrrer 3 , s= w hn de ne 4.—
1
im Alpetetze ,, Dc cöceſ.
mien ccche 9 dſe Plens⸗ GR ¶e coͤel. pben.
tin eccß eng. WWo.
mig n id ddae e Cnnlse L
Ni epeſb di gj 6s „0R2⸗L . .
Günd uledhen lher ofeig. bp nide tex. cum glo. nõ.xlvij. di.in.c. ſicut ſacit. c. cleſie cũ nõ põt ĩgredi ſine ſcandalo alioꝝ. Et ſic
li uin.li Ce ſneinin Pgpinen paſche.lxxxvi.di.æ maxie epi tenentur ſubuenire nõ.ꝙ ſcãdalũ ẽ ſufficiẽs cã ꝙ quis pᷣuci iure ſuo:
onund tn dec inen ednlicezſ pauperibus: ? his qui nõ pnt manibus laborare qð ꝓcedit ubi illud ſine peccato fieꝛet uł obmitti
ſorder nncdabine Ncencabni nee lxxxij qi.in.c.i.xij.q.i.in.c.uidentes. An autẽ fa fieꝛi põt:ut i.c.ij.de no.oꝑ.nũ. WMõ. ꝙ cleꝛico
orabllior ſulnsnitenli ca& mulo infirmo debeatur ſalariũ: cõiter tenet ꝙ nõ ꝓhibetĩ᷑ acceſſus ad eccłlam ſuã ꝓpteꝛ lepꝛem: nõ
nti

ſic ↄtingit in coniuge carnali:nam ſibi inuito nõ
eſt ſubtrahenda uxoꝛ: nec eõ maritus uxoꝛi. j. de
piugio le.per totuʒ :ex quo potes colligeꝛe ar. ꝙ
foꝛtioꝛ ẽ obligatio iteꝛ maritũ ⁊ uxoꝛc ꝙᷓ; ireꝛ pᷣla
tũ ⁊ ecclam. Ex quo vr̃ ꝙ uinculũ aiugis carnał
ſit foꝛtius qᷓ; ↄiugiũ ſpirituał WMiltio nõ. ꝙ co
adiutoꝛ dʒ uiueꝛe de facultatibus eccle: æ inde re
ciꝑe ↄgruã poꝛtionẽ. Sʒ hic iſurgit qõ nõbilis ⁊

quottidiana.quid ſi redditus eccle nõ ſufficiũt co α.α. ſ⸗ D82*
. . — — . 2 „J1 plantt
adiutoꝛi a pᷣlato egrotãti:gl.fi.tʒ ꝙ ẽ ꝓuidẽdum * FIr = 7

pꝛio coadiutoꝛi æ plato iſirmo ꝓuidebit epiſcopꝰ
allat. lxxxij. di. i. ꝗ. i. æ.c.i. IOlla m iura h̊ non ꝓ
bãt:ſʒ tm faciũt in ar.in eis.n.dẽ ꝙ cpᷣs dʒ ꝓuið
ꝛc pauꝑibus ⁊ his qui manibꝰ laboꝛare nõ pntr.
⁊ foꝛe ob hoc AMincen. tenuit h paiũ dicẽs ꝙ in
firmo ſubuecniẽdum ẽ ĩ loco.xviij.q.ij.i.c.ĩ nullo
:ſʒ illud.c.nõ loquit in boc caſu. Do. car.refert
ſe ↄſuluiſſe hãc glo.⁊ ↄcludit ꝙ pꝛio ſubuenien
dũ ẽ pᷣlato ifirmo:⁊ coadiutoꝛi ſubueniat ꝑ epᷣm:
nel parochianos motus qꝛ platus ifimus cenſet᷑
deſeꝛuire:ut ĩ.c.i.S.e.gꝰ ci tanq; dignioꝛi ſubue
niẽdum ẽ. Itẽ facit tex.in fi. dũ congruaʒ poꝛtio
nem mandat dari coadiutoꝛi. gꝰ plato ifirmo re
linquũtur cete i pꝛouentus:⁊ ſic pꝛelatus infirmꝰ
uidetur hic potioꝛ:ſed ↄ hanc fam ↄſideꝛationeʒ
ſus:⁊ S hũc tex.adduco tex.c.ſe. ubi mãdatur: ut
neceſſaria dũtaxat dent᷑ ĩfirmo:gꝰ reliqua ſunt in
diſpoſitione coadiutoꝛis. Et ex hoc iſurgit aliud
dubiũ nõ tactũ hic peꝛ doc. uidelicct quis dʒ hèe

cmions, debapt. Mo uumd Migigl illud akei los duo e te cãe: ſcu alteꝛa carũ iſpoſitionem reddituũ cccle: nam iſte tex: facit ꝙ
mr roidſtiknone pini ceſui Ocurrit. ¶Hõ. ꝙ ſola diffoꝛmitas ſufficit: ⁊ faẽ platus ifirmus.in ↄꝛiũ facit.c.ſe.ego ſic diſigue
õ pꝛo dicto notabili glo.in.c.ſiquis.l. di.que dicit rẽ: ꝙ aut ifuꝛm tas ipedit admiſtratõem ĩ tpᷣalibꝰ

me wrr ſanitno jniiſ ls holl
n papee ſprr ſnninn unlz d dN
age. õ

ſi cleꝛicus eſt adeo claudus ꝙ nequit aſcendeꝛe
ad altare ſine baculo: nõ eſt ꝑmitrẽdus celebꝛare

⁊ ſpũalibus:⁊ tũc coadiutoꝛ hʒ adminiſtrationeʒ
ĩ utriſqʒ ⁊ dʒ dare ↄgruã pouionẽ ifi mo:⁊= con

ctoꝛ:⁊ ſic põt ĩtelligi tex. ſequens.⁊ fa it.c.plłi de

ſan mo — . . . 2- . -
ſd tneqnamcinsurgenr Nocen ſecus qñn aliteꝛ eſſet claudus. æ uide ad marcꝛiam gruã retinere ꝓ ſe:⁊ reliquos fructus ↄuertere ĩ
ſrbmonde ctcno.i v. (S Cnme nog legltuꝛ ⁊ nõ. in. c. ij. ð. de coꝛpoꝛe uiciato. utilitatẽ eccleſie ſeu diſpẽſare:ſiẽ tenet bonus re
ec vit Ubi narrat iſe noin ltimo nõ. ꝙ defoꝛmitas ul debilitas nõ red

z ao dit clicum irregularem:ſʒ tin reddit ĩpotentem. ⁊= cle.nõ.reſi.=.c.ꝑuenit de appel.? qð in mã coad
Git plorolier ad hon isifirmitns ieini inpabile reſpectu illius officij in quo pᷣdicra ↄcur iutoꝛis dicã in.c.fi.aut infirmitas ſolũ ꝛeddit in
ns So Nratch nee Inbvlee rũt. S gl. i. in fi. de hoc in regula factũ legiti potentẽ iĩ ſpũalibus:⁊ tũc cũ officiũ coadiuioris
bal cſewire enchenn 8 gofllin me de regulis iur.li.vi.⁊ dic ꝙ caſus hic ſuꝑue ſe nõ extẽdat ad tẽpoꝛalia:pᷣlatus ꝑcipit oẽs red
one euniſent hin g 6 inusten niẽs noõ fac ac ſi ab initio actus nõ ualueꝛit. ſ ſo ditus:⁊æ dabit ↄgruaʒ poꝛtionẽ coadiutoꝛi. hoc
ſcii ſunt 17 Pnie dein ianl lũ ĩpedit exeꝛcitiũ qtenus uiget ipedimentum cẽ. caſu ꝓcedit iſte tex.nã põdera ꝙ ſolũ datur ̊ co

— ycamur ad einn.s ni⸗
ra * diuturmen

ierain nacn minfm 1 annoen ci nadtnrarh S ri 1 da bor carn ut Bon enru⸗ pferat᷑:
1 4000 Clne, o moꝛbus lepꝛe ẽ ipedimetũ ſufficiẽs ut 7 ad ꝓuidẽdũ coadiutoꝛi ↄpellat ꝑochiani.pꝛo
eſtewonendn n in ,ſanden eee D een oerrPellar d
lis nenane neen⸗ Dn. ntef rectoꝛi ſeu plato detuꝛ coadiutoꝛ qui hẽat curam hoc uide bonã gl.in ſili de cõ.di.i.ĩ.c.oĩs. xpia
bat men ſomarnl i e ent aiaꝝ. Et nõ. ꝙ iſte coadiutoꝛ põt dari ꝑ ifeꝛioꝛcʒ nus ⁊ qð nõ.in.c.ð his.j.de ecclijs edi.iĩ quibus
Nonen.d. r. .nã ſpale eſt i ebis 2 . ut eis ĩ iuribꝰ nõ / ꝙ ſi pᷣſbit nõ põ a 5
wwr qed mgizele nian e, nale nã ſpale eſt i epis ⁊ pllat.ſuꝑioꝛibus:ut eis ĩ innd⸗ nõ / ꝙ ſi pᷣſbit nõ põt ↄgrue uiuere ex red Cνnναrn zr-lt. en ͤGann . ,Fe⸗
concln hns od unclig lenittun is nõ detur coadiutoꝛ. niſi ꝑ rõanũ pontificẽ: ditibꝰ eccle:pnt ꝑochiani ↄpelli ad ſub uenienoũ
ſlius.lin goinbf ſn ut i.c. uno. e. ti.i. vi. Aliis põt gꝰ ſuꝑioꝛ ꝓpꝛius ſibi:qð ego itelligo qn ſacerdos alꝛ uiuẽ nõ põt.

cNo
guit

EFrectoribus. co ce

coadiutoꝛem deputare arguendo ibi pcꝛ locum a
ſpali. ꝓ be tex. in.c. e.·c. fi: ¶ Mõ. ibi ecclas

ingiedi ar. bonũ. ꝙ lepꝛoſo põt ĩteꝛdtci ĩgreſſꝰ e

adiutoꝛ cure aiaꝝ. Quid autẽ ſi redditus utꝛiqʒ
nõ ſufficiãt atigẽdo pᷣncipalẽ qõeʒ ſatis põt tene

alias at tẽtur ꝓpria iduſtria uictũ quercre:æ ĩpu
tãdũ ẽ ſibi ꝙ beneficiũ exiguũ acceptauit.lxxxxi.

di. clicus uictũ =.c.i.de cclc.miſſa. ꝓ hoc fac qd

2

.MEͤ = jn rer= nkane

6 71¹ P'ſrrone

Wi. l, —2 Lc. 0ο g

decs. ₰ ſI

V e 3 f 7 πα »ſern e T a Dmian W g

Giiαuι &ια.☚eℳmä plar,

ſuſtẽtandus ẽ de ꝛedditibꝰ ecclie ſue. unde nõ dʒ
deſeri rẽpoꝛc ĩfirmitatis. Et nõ. ꝙ alimenta ſunt
ſibi expibẽda iuxta facultates ecclie fac.l. cuʒ ali
menta ff. de alimtis ⁊? ciba.lega.¶ In glo. in. V.
admiſtratõis. ibi ⁊ dandus ẽ huic coadiutoꝛ. 7 p/
opĩo uidet᷑ uerioꝛ ⁊ cõioꝛ ꝑ.c.s pꝛoximũ qð loqᷓ
tur de moꝛbo lepꝛc.⁊ tũ ſolũ pꝛouidet de coadiu
toꝛe nec ob. iſte tex. dũ dixit eũ ꝛemouẽdũ ab ad
miſtrationis officio:qꝛ debʒ reõueri quo ad exeꝛ
cirium .ſz ius plature ꝛemanebit penes eum.nã ꝑ
hanc pꝛouiſionem pꝛouidet᷑ ifirmo et pplo.uti.c.
e.in fi: Moſti. tamẽ diſtinguebat iuter epiſcopuʒ

gadn iitn a l.l / õ . O
¶ De cer egꝛotan.
nõ.doc.in.c.ex pntiũ.j.de pigno.nbi nõbilit᷑ ſen et ĩferioꝛẽ pᷣlatũ:ut epo derur coadiutoꝛ: ut in. c.
tiũt doc.⁊ pricipalit᷑ Jo.an.qꝙ ẽt ꝛes eccłe poteſt ſe. alter Vo ꝛcõueat: ſed Jo. an. ⁊ cõiter alij ſeqñ
pᷣlatus pignoꝛare ꝓ ſua ſuſtẽratõe ſi alit uiuere n tes tenẽt primũ dictũ indiſtincte: nã uidemus ꝙ;
põt:facit.c.auꝝ.xij.q.ij:Et ad deciſionẽ pricipa ꝓpteꝛ moꝛbũ lepre nõ diſſoluit mr̃imoniũ carna
lem bñn facit ratio.c.primi. S.c.ne alij teneant᷑ a le:licet nõ poſſit ibi ꝓuideri de coadiutoꝛe:młio
clcricatu uidẽtes clericos deſeri ipꝛe ĩfirmitatis. foꝛtius nõ debʒ diſſolui ſpirituale in quo põt ꝓui
C In glo. in v. curã hic gl.colligit ar. ꝙ coadiu deri ꝑ coadiutoꝛc. Item poſſer ↄtingere ꝙ ſaltẽ
roꝛ ſit pꝛelatꝰ.et põt elici argumentũ ꝙ pꝛelatus dino miraculo iſte liberaret ab ifirmitate:⁊ ſi ſub
dr quaſi ante latus.i.alijs ppoſitus:ſed iſte coad ſtitutus nõ poſſet remoueri ide remaneret iſte pri
iutoꝛ deputat᷑ ad curã aiaꝝ exercẽdam.gꝰ eſt pᷣla uatus ſine culpa ſua. Conclude eꝛgo ꝙ aut ñ po
tus:ſed glo. fi.in fi.colligit ar. in Zriũ: et põt ar teſt quis admĩſtrare ſine ſcãdalo populi. põt tñ ꝛe
gumẽtari hoc mõ:coadiutoꝛ hẽt hic ſolũ unã põ rinere ius pᷣlature:? tũc ꝓuidebit᷑ ꝑ dationẽ coad
tionem ex ꝛedditibus eccleſie. eꝛgo nõ eſt platus: iutoris:qnqʒ nõ põt ꝛetincre ẽt ius pꝛelatuꝛe ſine
quia pᷣlatus hʒ liberã admiſtrarionẽ oium reddi ſcãdalo:ut quia ẽ exoſus pplło ꝓpter declictũ foꝛ
cuũ:ut ĩ.c.cũ nobis ĩ fi.S.de elec.vVitas ẽ ꝙ coad te et ſibi ĩputat:⁊ porterit tũc ꝛemoucri:ſʒ dʒ ſuꝑi
iutoꝛ nõ eſt pᷣlatus:ſed ſolũ hẽt exercitium cure: oꝛ ſibi ꝓuidere de bono cãbio: ut nõ. dicit Inn.
vñ ius pꝛelature ⁊ cura in hitu reſident penes in in. c.niſi cũ pᷣdem de renũ.et s tetigi:et uide ad ĩ
firmuʒ: ut ſatis ꝓbatur ĩ. c. uno. F. fi. eo. ti li. vi. tellectũ huiꝰ.c. qð dixi in pcedẽti:põt tñ fm aliaʒ
Itẽ ꝓbat diueꝛſitas uocabuloꝝ.nã ſ ieſſet pꝛela ccc. glo. colligi ex tex. alia pratica ut ifirmo cõſen
tus nõ diceꝛerur coadiuror in.l.ſi idẽ.C. ð codi tiente alius ſubſtituat᷑ in totũ:ſed ſuꝑioꝛ deccmat
cilł ubi dicit ꝙ teſtamẽtũ ⁊æ codicillus nõ ſũt idẽ: egꝛotãti alimẽta q;diu uixerit:⁊æ poterit hoc fieri
alias quare cẽnt diuerſa uocabula.ct hic non ſüt ſine peccato cũ h̊ nõ ꝓcedat ex pactiõe int᷑ ſubſii
glia. Abbas tutũ ⁊ egꝛotantẽ ſed ex diſpõe iuris ⁊ ſuꝑioꝛis:⁊
B a nos Si ꝛcctoꝛ eccleſie fit le intellige qñn infirmitas eſt ꝑpetua de quo dicetur
* pꝛoſus ab adminiſtra J. in.c.finali.
tionis offi. ꝛcemouet᷑: ſed de bõis cccleſie X* rte Epo qui pꝛopter moꝛ
ſuſtetat ga ibi dicimꝰ. 5 prio ibi diuio iudi pa * bũ incurabilẽ paſtoꝛa
cio ꝙ qnqʒ coꝛpoꝛis ĩfirmitas ſeu moꝛbus ꝓue le officium exerceꝛe nõ poteſt dãdus ceſt
nit diuio iudicio pꝛopter pecca hõium. ad h̊ uide coadiutoꝛ. Sũt due ꝑtes.fa ibi ueꝝ ¶ Mõ. pꝛio
qð nõ.i.c.cũ ifirmitas.j.de peni ⁊ ꝛemiſ.⁊ ibi di ibi icurabili moꝛbo ar. ꝙ nõ ꝓpter quelibʒ moꝛ
xi ⁊ ĩ. c. cũ ꝑcuſſio.vij.q.i. 7: ibi plationiſ bũ dãdus ẽ ei coadiutoꝛ:ſed dʒ eſſe icurabil.ad
off. cio ꝙ rectoꝛ eccleſie ꝑochialis põt dici platuſ hoc.c.unicum eo.ti.li.vi.æ nõ.in.c.ſe.¶Nõ.
2æ ĩ boc tene mẽti iſtũ tex. Sepe.n. ad hoc hoc.c. ⁊ ibi pᷣnceps.⁊ẽ. ꝙ priĩcipatꝰ terre ⁊ cines cĩtatis
ſoleo allegarc eſt. n. pꝛelatus in foꝛo penitẽtionali nõ poſſũt ꝓuidere de coadiutoꝛe:ſʒ pnt ſupplic
⁊ ĩtellige ꝙ ẽ pᷣlatus largo ſũpto uocabulo. Stri re ſuꝑioꝛi:ut ſuꝑioꝛ eis ꝑuideat de pᷣlato. ERe⸗
cto ãt nõ dicit᷑ platus:ut nõ. Dau.in cle. duduʒ nõ ibi nec poſſis nec dẽas ꝙ qdã poſſumꝰ q̃ nõ
de ſepul.et facit quod nõ.in.c.ij. de iudi.et ibi di dẽmus: qͥd ueꝛo nõ poſſumus nec dẽmuſ quedã
xit. nam pꝛoprie habens iuriſdictionem põt dici poſſumus:æ debemꝰ: nã młta põt papa que facer̃
platus ⁊ fac̃ qð hẽtur ĩ. c.i.de eta.⁊ qᷓita ¶ Mõ. nõ dʒ:cũ iudicari ab alio ꝛegulaꝛite nõ poſſit ad
ibi ꝙ pꝛo ſcãdalo ⁊ abhõinatione ⁊ẽ. q ꝓpt᷑ bo hoc.ix.q:iij.c.alioꝝ.⁊.c.nemo. ¶ WMõ. ꝙ met:o
nũ publicuʒ põt quis ꝛcoueri ab eccleſia ſua:licer politanus nõ põt ꝓuide c ſuffraganeo de coadiu
nulla cã ex culpa ſua ꝓueneꝛit ꝓ boc quod nõ In toꝛe:ſpectat.n. hoc ad ſolũ papã i epis et ſuꝑioꝛi
no.ĩ . c.niſi cũ pꝛidẽ de renũ. ⁊ Jo. an. in regla bus de quo dic ut hẽtuꝛ plene ĩ.c.uno.c.ti.li.vi.
qð ob graʒ de ꝛegu.iur.li.vi. in mercu.⁊ hoc nõ ¶ Ailtio nõ. ꝙ ꝑ datõeʒ coadiutoꝛis ꝓuidebitur
bile ẽ ueꝝ ex ſe. ut ex roto poſſit ꝛemoueri ob hac pplo egꝛotãti.nã ꝓuidet᷑ pplło qꝛ hẽt exercẽ offm
cãm:ſʒ aõc ifirmitatis nõ vr̃ hꝓcedeꝛe ut ex toto egꝛotãtis ꝓuidet᷑ ifirmo tũ qꝛ coadiuuat eũ ĩ offi
ꝛemoucat᷑ ar. hic in fi.⁊ in.c. pcedẽti:et de h.ʒ.cũ cio ſuo.tũ qꝛ nõ remouet᷑ a platura.Sʒ h̊ dubita
glo. ¶ Altio nõ. ꝙ icidens in ĩfirmitatẽ ꝑpetuaʒ ERu& mur doc. nunquid electꝰ æ ↄfirmatus nũdũ cõſe

cratꝰ ſit ꝛcouendꝰ ex toto ꝑꝑ moꝛbũ ĩcurabilẽ ſu
puenicntẽ: Vincẽ. tenuit h̊ ꝙ ſic cũ iſte adpuc nõ
bẽt plenũ ius:cũ reſtet ↄſecratõis munꝰ a quo ꝛe
moneri põt ꝑ exceptõcʒ: ut ĩ. c. ſuꝑ his.j. ð accu.
Sʒ riũ ipe ſẽtit.i.c.fi.de coꝛpor̃ uiciat. motꝰ ꝑ
c.cũ ĩ cũctis z de elec.ĩ.F. ̊ ſane ubi pʒ ꝙ ſi ꝑꝑ
ifirmitatẽ n põt qs ꝓmoueri ad oꝛdinẽ req̃ſitũ:n
qʒ a bnficio reõueri. Et diẽ hic Jo. an. ꝙ foꝛte il
lud dẽʒ ĩtellexit ĩ nõ epo:iſtud ĩ epo:et vĩ placeꝛe
dno An. ꝓut iſte ꝛcoueat᷑. Ego dubito p.c. ij. de
trãſl.pla. ubi öꝛ ꝙ ↄſacratio non adèit ad nincu
lũ comugale: vude ex quo ſinc culpa pꝛomouer

Arnenenn
lgi ni aiſe⸗
e es cn G⸗
be gecn an zonn
Gondhe⸗ gorporn

luſs Ions . d.e

2Ondononn
aee
n nlin

ENN
ni, gurm 4
Aci iun cͤt
Ror9H, er
Gonidae Alrhüul
9 eicen 4 Gul
use aſch neuinai
lic in
1,a E
Sci gens. G
ulnii finice⸗ negann
ro Crra toed).
u oc cſelomln
gen as 8
unicidi0 oun.

7 4
iitamal nii
limi rr ⸗
tulnmhor cagbiec⸗
tftipitandhnnmn cndli
Ciricheſenagnanin 1potten
Cul eingleNgi li
aians ſe in chi ccudi 94
ansiſeſirk iadniirrnir lins
iormon de insK
Incoces Secer N.1 i
mrini an ic cate Gices⸗
Sdecec ictth 0 n d
CeANNGCrdicei
iPAdes Grnar Ktchcen
Nacus Apfeeno dan
ntl emepirci mort en
ſicelfin nch i cigſe
lcun ihilms i vſt
cinnuunn m i
umiſenſiczinachiſfn
Nihortgaerpongf
Lcoter as oſſtihen
nmngdnin ö9
hurſeni ii
onopot:

Narentin dnn,,

— 4 7 —
EL cna * CQR 1a vadunuαι „AE⅓E C1,9
5

Site zus

õ

Aikine
i er iſ
i neeni
Meer ODenigee ann
lelee nopoſſt bi dhſchi nmdtod
Penns Plicenicen n Cerng
den ſch d olui ſiri tunrn,
concinor en utkingane
no incnl, ſſte b poſſronge nn
Hums oſſ alitb fnnin li
nnsſ poſeern oheniigen nulriid
gnsdd i Conelct intikfi
rnunſtmeſteſitino ui
einslameefi ohultporfi
ndns gg i ⸗ fionecong
Gddni get iusprclenne in
teearſbiipan⸗ er celii fon
on ſbi Puidgred dugiiſzchſapi
in.cnſtciß vmm t Iin.
lantu adinrittnnnue
H Aßfnalin
L gb clgie Z en
bene lus ſbftimn in oi ſch ſugiorgetent
Georjn alinen gi irentte pornit hoefi

Euraw i No peelir qr pcnörint ſebi
mn t egꝛomnte ſeg erſpoe lurise ſipioꝛg

clige gn infinmnits eſt bpewa ge gvo gicemr
in.c.finali,

NXpaarte, Soon nnmnne

bĩ inevrabilẽ poſtoꝛn
Aeoffciun erercen n olct dicnsſt
limm Bi Ene es fa bien (M pio
dicnredli moido ar no Pprer guelbz mo⸗
ü ddns dci Ndintorſed g ſeicurcptac
boc.cnicnn e l Na in K. (Wo.
bi pnechs tt ielai me rnsuns
noͤpoſſüt puilere de cndimdr dirſinnn
re ſopioꝛi ut ſupioꝛ es Pnicen e . 6
hö bi r poſſs net dens gei peſium
ns ien no poſſnmns t Nann
wſſumus:r debann ni niin bor on z
chcu dlcn i b alo at 3
Oe.ir. atii c dlop.7,.,no. Qune.
oꝛerſpeetat n oc ad ſoln a⸗ cin
Mio ro h daa⸗ bhet getfi

Arpuer 7 2 4.

De cler egꝛotã.

nõ põt.indignũ eſt ut remoueatur:ut in dicto. §F.
hoc ſane. Secus ſi culpa ſua incidiſſet in infirmi
tatem ar. c. i. de eta. æ qualita. Sn gl. fi. ibi pa

ſtoꝛalis: ubi plene habetur ð coadiutoꝛc epiſcopi
æc. Abbas.

Onſultationibꝰ. Hreue
— 7 n ſuma
tur. ¶ Mo. ĩ dignitatibus iĩfeꝛioꝛibꝰ
ꝓuidendũ eſt ꝑ dationẽ coadiutoꝝ:æ ĩtellige ubi
Archi. hẽet multa cxplicare.nam in quibuſdaʒ lo
cis multũ adiuuat officiũ epi: iõ appellatur oculꝰ
epi in. c:i.de offi.archi. Et ut hẽatur mateꝛia co

agiutoꝛis: queꝛã poſt doc. Et pꝰ quid ſit coadiu

toꝛ. dic ꝙ is qui dat᷑ ex cã iure uł iudicis aucẽ. ad
coadiuuã dũ offo pᷣſidẽtis.æ d; coadiutoꝛ a coad
iuuãdo:licut tutoꝛ a tuẽdo:æ ꝓcuratoꝛ a ꝓcuran
do. Go⸗ queꝛit᷑ qis dʒ eſſe coadiutoꝛ. dic ꝙ dʒ
ↄſideꝛari officiũ ad qðᷣ deputat᷑. Si. n. deputatur
in tpalibus tm.tũc dʒ eſſe ꝓuidus ⁊ diſcꝛetus ita
ut tpalia bene ſciat regeꝛe z gubemare. ſi vo dat
in ſpũalibus: puta ad curã aĩiaꝝ.tũc dʒ hꝛe ſcienti
am ꝑ quã populũ regeꝛe. ⁊ als ſit diſcꝛetus ⁊? ho
neſtus. Et in ſũma põt dici ꝙ hr̃e dʒ requiſita ad
illud officiuʒ in quo deputatur coadiutoꝛ: ideo ſi
dat᷑ regi dʒ eſſe magnanimꝰ? potẽs: ꝓut hĩ in.c.
grandi. de ſupple. negli.pla.li. vi.¶ teꝛtio qritur
cuiꝰ ctatis eſſe dẽat:cõit᷑ cõcludit᷑ ꝙ dʒ eſſe illius
etatis q requirit̃ i admĩſtranõe illius officij. vñ ſi
dat᷑ curatoꝛi dʒ hẽe. xxv.ãnos ⁊ vr̃ expᷣſſuʒ ĩ. c. ne
mo deiceps de elec.li.vi.ſi dat᷑ epo dʒ oↄpleuiſſe
xxx.ãnũ:qꝛ hãc etatẽ dʒ hr̃e eps:ut in.c.cũ in cũ
ctis de elec. dicit tũñ Jo.an. de hꝰ ultio ſe dubita
re:⁊ ita tranſit.Ego diceꝛcẽ ꝙ aut deputat᷑ epo in
tpalibus qũtaxat. æ vẽ ſufficeꝛe ꝙ hẽat.xxv.qnos
qꝛ illa etas eſt ꝑfecta quo admiſtratiõeʒ tpalẽ. nã
in tali etate põt eẽ tutoꝛ æ curatoꝛ ? ꝓcuratoꝛ.l.
fi. de legitia tutela ĩ.c qui gñal de ꝓcura.li.vi.ſʒ
ſi dputat᷑ ĩ ſpũalibus:tũc poſſet pcedeꝛe pꝛimnz
dictũ:ut requirat᷑.xxx.ãnus:qꝛ illa eſt etas multũ

matura q requiri dʒ in admiſtratione officij epal

cum multa ardua acturus ſit. Et aducac qꝛ ſi nõ
eſt eps nõ poteꝛit ereꝛceꝛe pontificalia:ſʒ iuriſditi

onem epalem tm. Si vo alias eſt ep̃s poteꝛit bec

exeꝛceꝛ ar.c.aq de ↄſecꝛa. eccle. H
dubitar̃ nũquid laicus poſſit ðputari coadiutoꝛ.

⁊? cõiteꝛ tenctur ꝙ deputari nõ põt illi officio cui

pꝛecſſe noĩe ꝓpꝛio nõ põt: ſy officio cuius ẽ capax

poteꝛit coadiutoꝛ deputari: vñ põt eſſe coadiutoꝛ
regis ul pꝛincipis. ut. d. c. grãdi: ſʒ nõ põt.eſſe co
adiutoꝛ cleꝛici in ſpũalibꝰ:qꝛ laicus ſpiritualia ad
miniſtrare non põt: ut in. c.ij. de iudi. nec in tpᷣali
bus:qꝛ nõ debʒ eſſe laicus gñalis admiſtratoꝛ ec
cleſie.lxxix. di. indicatum:dixi.in. d. c. ij. puto tñ
ꝙ papa poſſet eũ deputare coadiutoꝛem etiam in
ſpiritualibus. nam põt dare laico põtatẽ excõican
di: ut nõ. gl. xxxij. q. i. neꝛũ in. c. bene quidẽ. xcvi.

Omitteꝛe cqm ſpiritualem:ut nõ in.d.c. ij. ſʒ
. e⸗

a que competũt ſoli ſaceꝛdoti: ut eſt confectio en
cariſtie. nõ poteſt papa committeꝛe laico: ut dicit
glo. nõ. in. c. pucnit. xcv. qꝛ deus hoc cõmiſſit ſo

1, ſ rr ſule ſae: vi: Xrt: 1 „

, . —1 „* õ 325
Ai (agr ) ,mW αα d p rteun, P fz t 7

lis ſaceꝛdotibꝰin.c.i.in:F. una.5.de ſacra.uncti.
Vñ lʒ papa ſit ſolutus legibꝰ ſuis.nõ tñ ẽ ſolutul
lege diuĩa.xxv.q.i.ĩ.c.ſũt qdã æ nide quod dixi.
in. c.ſignificaſti de foꝛo ↄpetẽ. ubi tetigi nũquid
papa tencat᷑ ofiteri pcc̃a ſua:ita ut conſtitutio c.
oĩs de pe.⁊ ꝛemi.cũ liget. uĩto queritur nũ
quid femina poſſit deputari maſculo: uel eõ: aut
feia femine. Ad primũ cõit᷑ tenet᷑ ꝙ nõ tũ qꝛ feĩia
nõ debʒ ſe iĩmiſceri cenbus uiroꝝ ĩ.c mulieres de
iudi.li. vi. tũ qꝛ iſtud officiũ ẽ uirile quod non ca
dit in feiam in. c.delicti de arbitris. ¶ Daſculus
ãt nõ uidet᷑ poſſe deputari feĩe ꝓpter primã rõem

ſed feia feie põt deputari in officio in quo põt

eſſe ipſa pricipalis un monialis põt deputari in
coadiutricẽ abbatiſſe: ſeu prioriſe cũ poſſit cẽ ab

batiſſa ſeu pꝛioꝛiſſa. nã hoc caſu iſtud officiũ non

eſt uirile cum cadat in muliere¶ Dubitat᷑ =. vi.
de re ligioſo: nuuquid poſſit deputaꝛi coadiutoꝛ:

⁊ cõite: uidet᷑ ꝙ põt deputaꝛi illi officio cui peſſe
põt pricipalłꝛ:⁊ ſic põt eſſe coadiutoꝛ epᷣi abbatis

⁊ ⁊ectoꝛis curati.nec ob:ſi dicat᷑ ꝙ hoc officium

nõ eſt peꝛperuũ:qꝛ moꝛtuo pᷣlato ciuitꝛ uł nalꝛ eſt

cxtinctum officiũ ſuum. ⁊ ſic cum nõ deſinat eſſe
clauſtral. æ ſub obedictia ſui abbatis nõ uidet
poſſit ꝓmoueꝛi cũ nõ hẽat uelle: ſy depẽdʒ a uolũ
tate abbatis.xij.q/i.nolo Jo.an. hoc nõ obſtãte
tenet pꝛimũ:⁊æ cõiteꝛ oẽs doc.dant ſi ile. nam uide
mus ꝙ ꝓmouẽtur ad uicariatũ alicuiꝰepi:qð qui
dem officium ẽ tempoꝛale iuxta nõ. in cle ⁊ ſi pn
cipalis de ꝛeſcꝛiptis.Eſt.n. hoc officium curatũ ⸗=
oꝛdinariũ ad hoc.c.ex frequẽtibus.j.ti.i. nec ob
ſtat ſm eum obiectũ ↄtemplatiõis.nã tolleꝛantur
ꝓpt̃ bonum publicũ:ſcu maius bonũ.nam ociuʒ
monachale nõ eſt pᷣfeꝛẽdum neceſſitati eccłe ut di
cit tex.xvi.q.i.c.uos ⁊.c.qͥ ueꝛe.nec obſtat t᷑ fectꝰ
ꝓpꝛie noluntatis:qꝛ ſupplet᷑ ꝑ licentiam ſui ſuꝑio
ꝛis: ⁊pꝛo hoc optime facit tex.in.c:ij. de teſta.li.
vi. ubi deputat᷑ cxecutoꝛ teſtamẽeti cum licentia ſui

ſupeꝛioꝛis.illi autem officio cui pꝛceſſe non poreſt

pꝛincipaliteꝛ:nõ poteſt coadiutoꝛ depuari. 1
timo quero peꝛ quem debet deputari coadiutoꝛ:
comuniteꝛ tenetur ꝙ in epiſcopis et ſupeꝛioꝛibus
deputatio ſpectat ſolum ad papam. ⁊ hoc eſt cla
ruʒ: ut pat t in.c.uno pꝛeal. In aliis circa epiſco
pum ſpectat ad eum qui poteſt pꝛelatum inuitum
deſtitueꝛe:ſen ipſius conceſſionem admitteꝛc. naz
quẽadmoduin ſolus papa deponit epiſcopos et
ſupeꝛioꝛes: ita ⁊ ipe ſolus coadiutoꝛem dare põt.
ſecus in aliis cum poſſ it deſtitui ꝑ alios citra pa
pam. Sed nõ. quia doc. ſentiũt ex his ueꝛbis: p
ſi collatio bñficij ſpcctat ad pꝛelatuʒ infeꝛioꝛẽ epi
ſcopo:ꝙ datio coadiutõis ꝑtinebit ad epiſcopũ:
qꝛ habens collationem tm nõ põt ĩuitum deſtitue
ꝛe:nec admittere renũtiationem inx nõ.in cle.uni
ca de renuntiatone:⁊ intellige niſi bnficium illud
pleno iure cſſet ſubiectũ illi pꝛelato ĩfeꝛioꝛi:nã tẽ
ille eſt quaſi epiſcopus reſpectu illius bencficij: ut
in.c.unico de capelł mo.li.vi. Abb.

¶ De inſtitutionibus Heica.
g 3

ECN 1if eiz en nor ee, d er ar- P.ijf.! X 44 1.cr - ₰ —
De Inſtitntio.
Cõtinuat᷑ ad p edẽtia. ð. uiſũ ẽ ð collatõe pᷣbẽda ibi cũ laici. ¶ Mõ pꝰ ibi iſtituere curaſtis ꝙ aliꝰ ſibach alt⸗
rũ:ſed qꝛ paꝝ eſt ↄferre niſi ſequat᷑ iſtiturio.ideo citra papã põt ſtatuerc numeꝝ canonicoꝝ ĩ cccle ms drſhah in
ſubijcit hec rubrica de ĩſtitutõibus. ¶Ael aliter er ſia: quis aũt h̊ faceꝛe poſſit Inno. hic dicit ꝙ in til ii nbiſil zpon
ſic:qꝛ dubitari poſſet ad quẽ ꝑtinet collatio.ſeu ĩ eccłijs cathed: alibns hoc ꝑtinet pncipalr ad epʒ Cvonteſd 6 zargu N
ſtitutio pbẽdaꝝ ⁊ bnficioꝝ.ideo poſt rubricã de ſed in alijs collegiatis iferioꝛibꝰ ꝑtinet ad chcos en Nd cr
pbẽdis ſubijcit hãc rubꝛicã. illius e che. Fateĩ tñ ꝙ ſi malc iſtituerũt: eps po ſid s c
On 4 liu 8 Mumerus terit coꝛrigẽ:? lta traſeũt cõiteꝛ goc. ſʒ myhi h di 1ſctoſdi deicin . 4
P clericorum cta nõ placẽt ĩdiſticte:nam cũ ſtatuẽ numex in ec 4 Inmunm c². .
dẽnt ĩſtitui ĩ ecchijs collegiatis fʒ cleſis ſit dare nouũ ſtatutũ ipſi ccclie.dicec ꝙ ec Gonginrt⸗ jimlgi
facultarẽ ipaꝝ.h. d. 5. primo cleſia ĩferioꝛ n põt facẽ tale ſtatutũ ſine ↄſenſu ſui huͤni n g
ꝙ in ccdeſijs ubi numerus non E epi:nã ⁊ ipſemet Inno. alibi uoluit ꝙ clerici infe ilenii⸗ 4 — non
dereꝛmĩatus ſuccedit quedaʒ iuris dere minatio: rioꝛes nõ poſſunt facere ſtatuta ſinc conſenſu epi gumli Cettionib

—

r,α 57 pluss .

ial.- „Ii⸗ 6

CnS /

—

11 D D r e —

— 17 — — △
E.rr πσ — 1 = edzag 1 2

DSRerrr ſe. AE. 47– 46

ut tort recipiantur quot pñt ſine peuuria ex ꝛeddi

tibus eccleſie ſuſtentari:et teue menti iſtum texſtũ
quia quottidie allegatur et collige bonam prati
cam eontra pꝛelatos qui intuitu auaricie nolunt
inſtiruere multos monachos uel clcricos in eccle
ſia:naʒ pnt compelli peꝛ ſuperioꝛes eoꝝ ut tot po
nant quot pnt de redditibus eccleſie ſuſtentari.
Er nõ tradas obliuiõi hoc ⁊ itellige ꝙ ẽt hẽatur
reſpectus ad alia onera eccleſie.nã ex redditibꝰ
ecclie nõ ſolũ clici ſt paſcẽdi:ſʒ ipſa cccleſia eſt ꝛe
parãda:et hoſpitalitas ſolita tenẽda ĩ.c.paſtoꝛał
de his qᷓ fiſt a pᷣla.et in.c. de monachis S. de pꝛe
bẽ.cũ ſi. ¶ Mõ.ꝛꝰ ar. ꝙ appellationc clericoꝛuʒ
ſeu eccleſiarum non ueniunt monachi. ſeu ipſorũ

monaſteria: qð ueꝝ ẽ in ſtricta ſignificatõe al ſe

cus uide gl.in. c. iij. de ſupple. negli. pla. ¶ Mõ.
ibi abſqʒ penuria. Satis.enim eſt ꝙ ſinc penuria
ibi eſſe pnt licet nõ comode:nam ſepe põt qᷣs ſine
penuria uiuẽ cum.xl.florenis:ſj nõ comode:uið
ad hoc bonã gl.in. c.i.de ſta.re.li.vi.in fi:?æ ho
die ibi determinat᷑ in monaſterijs moĩalium ut ñ
teneat᷑ receptio facta ultra ꝙ; ſuppetant facultareſ
monaſterij: Altimo pores colligere exceptõeʒ
ꝓponẽdã ↄtra impctrantem in eccleſijs nõ nume
ratis. ut qꝛ ꝛedditus eccleſie nõ ſufficiunt ad t ũ
numex ſuppoꝛtãdũ et facit.c.fi.de plump. ¶ In
glo. ibi a numeꝛo ↄſueto. Aduerte nam hec glo.
ꝓcedit in ecchia in qua eſt cerius numerus cano
nicorum:quo caſu ꝓpter modicum augmentum
nõ dʒ altcrari nũerus:⁊ dicir Wincẽ ꝙ augmen
tum tẽtur diuidẽ ĩ alias pbẽdas. Ons an.dic̃ ꝙ;
cedit cõi mẽſe. Sʒ tu ↄſidera ꝙ qũqʒ augmẽtan
tur ꝛedditus pbẽdaꝝ diſtinctaꝝ:⁊ tunc augmetũ
cedit pbende ꝗᷓ augmẽtatur iuxta nõ. in. c. cum.
.. de ↄſtiru. qnqʒ prebẽde nõ ſũt diſtincte ſed
oĩa bona ſũt cõia:⁊ in fi.anni ꝛedditus diuidũtuꝛ
iter caonicos ⁊ tũc pꝛocedit diciũ Aincẽ.qnqʒ ul
tra pbẽdas diſtinctas augmentãt᷑ comunia bona
capituli:æ pꝛocedit dicrum domini An. ſed in ca
ſu capli nẽi tot ſũt ponẽdi ꝙ ↄgrue poſſũt ſuſten
tari:nam iſte tex. loqtur in ecclia nõ nũcrata unð
tũc aduertendũ ꝙ ubi redditus multũ excreſcũt
põt nũerus ↄſuetus augmẽtari: ut in gl.nõ tñ eſt
fractus ipſo iure:ut ĩ.c.fi.de vᷣb.ſig.⁊ dic ut ple
ne nõ.in. dicto.c.cum. ¶l. 1
aici in canonicos
eccleſia. non poſſunt inſtitui
primo deciſe narrat factum æ pꝛouidet

c.ur̃a de locato
n cadit ĩ laicũ.lʒ gꝰ poſſit laicꝰ pbẽdari:n tñ põt
canonicari.q bbẽda cõſiſtit in temporalitate : ut

ꝓpteꝛ cõionẽ ꝗᷓ eſt ĩteꝛ epᷣm ⁊ ipᷣas ecclias:nã epi
ſcopus ẽ platus ſalti mediatꝰ cuiuſſʒ eccleſie infe
rioꝛis ſue dioceſis:⁊ ꝑ eum gubeꝛnãde ſũt ecclie
