anto.di cit ↄfeſſoꝛc debere exaiare tã muiuanmem
L

Wr tſors 10r d.dal.

,* ade „ Deer tenee

Pintia; ſch. r e g.

. P

— = Tap“ ramdo⸗ re 93 Pr

. — .
ce aeeer e etano Fr i Acssa 4„

ſlaνσιαdaa tten

go in dubio maioꝛ ẽ lex cõſcie.ſ.ut ꝛeſtituat:q in
ꝛeſtitutiõe nullũ vᷣſat᷑ piculum aĩe.ſed in grio põt
ſubeſſe piculum quia foꝛte mutnauit ex caritate.
Ego dico ꝙ ex mutuo facto filiofa.oꝛi᷑ obligaꝰ
nãlis ⁊ ciuilis.ſed bnficio iuris ↄpetit ꝛegulariteꝛ
exceptio:ut in.l.i.f.ad maced.nõt. Mar.ĩ. d. ex
na.ad reprimẽdã in. v.denũtiationẽqn aũt exce
ptio non ↄperat:⁊ qn ſic:põt dari ꝛegula iudicio
meo in utroqʒ foꝛo ubicũqʒ creditoꝛ nõ fuit ĩ cul
pa mutuando:tunc exceptio macedoniani nõ ↄpc
tit in foꝛo iundiciali.⁊ ꝑ ↄns foꝛius n ↄpetit in iu
dicio aĩie. Si aũt creditoꝛ fuit in culpa:tũc excepꝰ
opetit:⁊ ſuũ effectũ oꝑat᷑ in urroqʒ foꝛo pria ꝑs
huius ꝛegule ꝓbat in l.iij.ff. ad macedo.ubi dici
tur ꝙ ſi quis credit aliquẽ patrẽfa.non uana ſim
plicitate deceptꝰ:nec inris ignoͤrãtia:ſz qꝛ publice
pr̃fa ꝛeputabat᷑⁊ ita hẽbat in Zhendo:⁊ ſi ceſſat
ſenatuſcõſultũ. ad idẽ bo.tex.in.l.macedoniani.
C. e.nbi dr̃ ꝙ ceſſat auctoritas ſenatuſcõſul quo
tiẽs q́s mutuanit pecuniaʒ filiofa. ad neceſſarios
ſũptus quos patris pietas neriſiłr nõ ꝛecuſauit.⁊
nõ.illũ tex.Et ꝛõ illoꝝ iuriũ non ẽ alia niſi qꝛ nõ
reꝑit᷑ creditoꝛ in aliqua culpa ꝓpt᷑ quã fuit induc
ta illa exceptio.idẽ eꝛgo in alijs caſibus ĩ qbꝰ ceſ
ſat culpa creditoris.? vr̃ de mẽte Dar. in.d. ey
na ad repᷣmendã ¶fa ꝑs ꝛegule pbar᷑ ꝛõe. naʒ Iʒ
ex tali mutuo oriat᷑ obligatio nãlis ⁊ ciuił:tamen
potuit lex ex cã iuſta æ honeſta illius obligatiõis
efficaciã tolleꝛe: æ in effectu pᷣuare creditorẽ debi
ro ſuo.ſicut facit in uſucapiõe ⁊ ſi.ad hoc qꝗð nõ.
in dẽo.c.q̃ ĩ eccliaꝝ.⁊ ̊ apte vr̃ de mẽte Har in
dca eỹna. ubi diẽ ꝙ denũciatio enãgelica non bʒ
locũ filiũfa.ꝛõe obligatiõis nãlis:qꝛ efficatia il
lius ẽ elixa ꝓpteꝛ auctoriratẽ legis ex iuſta ⁊ hõe
ſta cã diſponẽtis.⁊ ſic aꝑte ſentit ꝙ nõ teuet᷑ ꝛeſti
tueꝛe ẽt pauꝑibus.nã ſi peccaret in ꝛecipiendo pe
cunias :hẽet õ eũ locũ denũciatio enãgelica ut in
c.nouit de iudi ⁊ nide ꝑ canoniſtas in.c.fi.ð ſo
lu.æz ꝓ hac ꝑte facir qd dixi ĩ fa ꝛegla ſupi alle.

⁊ idẽ dic ubicñqʒ nãalis eſt eliſa a iure poſitiuo ex

iuſta ? honeſta cã:maxie fũdata ſupꝑ aliqua eqrate
nãli. Ex quo ifeꝛo ꝙ mulieꝛ q̃ iuuat᷑ uellciano in
foso iudiciali:nõ tenct᷑ ad ſoluenduʒ in foꝛo peni
rentiali:nec põt ecclie denũtiari. qd etiam Dar.
firmauit in loco pꝛealle. ſicut eim is ꝗᷓ pꝛeſcripſit
tutus ẽ in foꝛo aĩe ex diſpõe legis:ita ⁊ iſte filluſ
fa.z hoc ſatis noluir Inn. hic. Ad unũ tñ aduer
te. Nam cũ hodie ſaltẽ int xpᷣianos non ſoleat ſe
qui ꝑentũ moꝛs ex mutuo facto filiofa. vr̃ ꝙ de
beat ceſſare ſenatuſcõſuliũ:qꝛ ceſſante cã dʒ ceſſa
re cõſtitutio.xvj.q.i.genelalit᷑. ⁊ ſic in utroqꝗʒ fo
20 debebit obligari ad ꝛeſtitutionẽ.qð ſatis nidet᷑

purta ex defectu ſolẽnitatis: ut qꝛ res ecclie fuit uẽ
dita ſine ſolẽnitate debita.? res mioꝛis ſine decꝛe
to. tũc eim tenetur illã rem reſtitueꝛe: qꝛ nõ hʒ iu
ſtũ ritulũ æ bonã fidẽ.nã hic titulus pꝛo nõ titulo
bndus c. do. an. quo ad pꝛimã ꝑtem qn ↄctus te
nuit:ſʒ ↄpetit reſtitutio: an ſolũ teneat᷑ reſtitue:e ĩ
foꝛo aĩe in qꝰ fuit deceptꝰ uẽditoꝛ diẽ ꝙ uẽditoꝛ
ueꝛiſilꝛ ſciebat ueꝝ pᷣciuʒ rei:qꝛ eꝛat ꝑſona ſagax.
tũc vr̃ illud modicũ qð ualebat ultra hreꝓ deꝛeli
cto ⁊ iõ nõ tenet̃᷑ emptoꝛ ſibi faceꝛe ↄſciaʒ. ⁊ ideʒ
dicendũ in pſona emprtoꝛis ſi fuiſſet eodeʒ mõ in
pᷣcio leſus Si autem uendẽs eſſet peꝛſona ignara
tũc tenet᷑ emptoꝛ ſibi faceꝛe ↄſciam.eo ꝙ plus ua
lebat. Idẽ dicit ſi platus nendidit uł alius pꝛocu
rans facta alteꝛius.nã Iʒ ſciat ueꝝ pᷣcium: m non
debuir uẽdeꝛe ꝓ minoꝛi pᷣcio ar. in.c.ij. de dona:
Agdueꝛte pꝛimã ꝑtem ſue diſtinctiõis puto ueꝛiſſi
mã etiã in magna qtiate:qꝛ vr̃ tũc uẽditoꝛ dona
re. ex quo ſciẽs ueꝝ ualoꝛeʒ uendidit ꝓ nalde mi
noꝛi ut nõ.doc.in.l.ij. C. de reſci.uẽ.⁊ in.c.cũ di
lecti de emp.⁊ uẽ facit regła ſciẽti ⁊ ↄſentienti de
re.iuris li.vVi.⁊ regula cuiꝰ ꝑ eꝛoꝛeʒ ff.de re.iur.
Quo ad fam ꝑtem dic ꝙ ſi emptoꝛ decipit uẽdi
toꝛẽ dolo in pᷣcio q;tũcũqʒ modico: tenet᷑ in utro
qʒ foꝛo:ut l.iulianus.F.acẽditoꝛ ff.de acti.em.nõ
glo.i l.ĩ cauſe.ff. de mino.⁊ ĩ.c. cũ dilecti de em.
2 uen. Si aũt dolus nõ dedit cãm Sↄui nec inci
dar in Sctu.⁊ tũc aut emptoꝛ ſciebat rẽ plus ualẽ
7 uẽditoꝛ ignoꝛabat.⁊ dic ꝙ in foꝛo anie teneĩ re
ſtitue:ꝛe qdᷣ plus ualebat: qꝛ egit ↄ iuſticiã nãlem:
decipiẽdo ſaltẽ pꝓximũ in pcio. fac.xiiij.q.iiij.qui
cũqʒ.⁊ melius ĩ.ci.de emp.⁊ uẽ.⁊ ſentit Jo. cal.
. in.c.nauiganti ðᷣ uſur. Et ꝙ dr licitũ eſſe ↄtrabẽ
tibus ſe deciꝑe uſqʒ ad dimidiã iuſti pcij: ut in. d.
l in caule: dic ſm Inno in. c. ĩ ciuitate de uſuris
ꝙ illud ꝓcedit iure foꝛi:nõ inre poli.i.quo ad de
um nõ ꝓcedit.ſʒ ius poſitiuũ noluit ꝓ modica le
ſione dare actiouẽ in odiũ litiũ: ⁊ qꝛ hoĩes omni
die ſuꝑ hoc litigarent.æ ꝓ hoc uide bo.glo.x.q.
ij. hoc ius poꝛꝛectũ in. v.⁊ plus que dicit eccliam
nõ debẽ reciꝑe pᷣcium ultra ueꝛuʒ ualoꝛẽ rei obla
tũ.qð nota.Si aũt uteꝛqʒ fuit ignoꝛãs ⁊ emptoꝛ
⁊ uenditoꝛ:ſʒ re ipa ĩteruenit deceptio i pᷣcio põt

dubitari an ſcia ſuꝑueniẽte teneat᷑ ꝛeſtirueꝛe id in

quo alius fuit deceptus.⁊ credo ꝙ ſic:ſi a princi
pio emiſſet ꝓ uero ualoꝛe ſi illud ſciniſſet. ſecꝰ pu
to ſi nõ emiſſet ꝓ illo pᷣcio.dʒ tñ reſtitueꝛe ꝛeʒ ex
quo alteꝛ uult ꝛeſtitueꝛe pᷣciũ:ex quo non uult ſup
pleꝛe iuſtũ pciũ ar.bo.in l.in fũdo ff.de ꝛeiuẽdi.
2 in.l.ſi q cũ alit᷑.ff.de.vᷣ.obli.ubi parificantur
deceptio ꝛe ipſa ⁊ ex ꝓpoſito. ¶ Quo ad fam ꝑ
tem qõnis Inno. qñ ↄctus fauit nullus ex defectu

— μ οũę ten e ie ADnn n. Pt . Fent e, Eh n eer. Irli — 7* Ii. c. = neset . Wi. 2 6 .
¶ Me imuni. eccle. V eeſe ges
baiu ſir gr hun .
i filiũla.⁊? ſi cõſtat ꝙ muntuauit pecuniaʒ ob ne de mete Inno. in ultima ſua queſtione ubi dicaʒ. ſ cvs inus nn
cẽ patris tũc qꝛ quilibʒ ẽ ĩ turpitudie.putat i deʒ * Wona queſtio ẽ in eo cui res aduocari põt: pe tckil in ſoro gieizn
dicendũ ꝙ g dixi gm cũ in meretrice q̃i ſentiat ꝙ tira reſtitutiõe in integrũ iure ſpali ul geneꝛali an vſune. 18ranoe fun
. nõ teneat᷑ ꝛeſtirneꝛe creditori ſed pauꝑibus:ex qꝰ anreq; imploꝛetur teneat᷑ in foꝛo aĩe rem uli reſti ſonſude N Gicͦo ſchee
turpiteꝛ acquiſiuit.ſi aũt ↄſtat ꝙ ex caritate:tunc mueꝛe? So. Inno. ꝙ ex quo ↄctus tenuit meꝛo iu ſo beneb Gsit ofirm
tener cũ Inno. ut teneat᷑ ad ꝛeſtitutionẽ in dubio re nõ tenetur ad reſtitutõeʒ: niſi is qui põt peteꝛe ucvalſi lecee hhidi
aũt dicit ꝙ lex poſitina pᷣſumit ꝙꝙ mutuauir in ne reſtitutionẽ leſus eſſet malicia hentis. ⁊ nõ hoc ,c int ſedelg ione e
= —. „ e,‚atmir . . ,—— R——— —— 2— 2 . eDH Mall⸗l.ade
cẽ pr̃is ſed lex ↄſcie pᷣſumit ; pꝓpteꝛ caritatẽ. eꝛ ultimũ.ſecus dicit qn ↄctus eſſet ipo iure nullus: in eci gianis ho

cutor alennislati
nare cnis alrs ehin
ſcedhbnub Al Mni
ii enifrxirmdli
nm mArinmoCerate e
ſiſo d ilud reſtimendl
Feoimin tow penitentaiij
ccit in c in can in gno nd
pꝛudeter fact ſi oia in elen
q. v. qui beris :.c.no ſane
iloos ſitala lucn heredlbin
dan ſingkymoxie p intclle
eypꝛeſſe ſennt g din inn
qlatur coſul ine. in ilo pre
haupes. Gc olo eſt ſi
llicioneita ſi ror iuriſciei
ner glqu ulm cebii ftit
ſintoni idcbit eactop .
1 Nimimd 2 C. ad me⸗
Oclo ceres llcns negoci⸗
8 gndeereicn ſne cali.
oi genſc fleit ucn
pios uſns eoggre gr. xhif
– rhiſ
de. Lin.c. iu bis d.

infi de nſoris
UUIs. do. anto. no
it dicendi 9d⸗

RX
4 418 F. Ser en :. Durte de 3 vIr Aebdn YE — *1 * n f L.r liſ Epn Gecmwat ——— 4.: nie sAr⸗ Ainn 4 „Przc üAu B, —
S. ** S'ypssn do 3 rrlin doναa in ſaur r G6. Sn Jan Pan d* A. mren r a . b. 7 ee f „ BD wdnen 1 A: 2
.
¶ De imuni. eccle.
maſun
. aeſt
ined ,. de nbig,
Uies g icen „ . . 5 . .
Ngͤ inef nenö⸗ ſolẽnitatis.dñs an. diẽ ſe credeꝛ q hꝰ licite teneat uit exactus.? tũc tenet᷑ ꝛecipiẽs ſibi facẽ ↄſciam ð
tchen inſ⸗ aliie 4 in foro conſcie:qꝛ ꝙtum ad metas iuriſ naturalis eo qð ꝛcepit ultꝛa debitũ:ita ꝙ tẽtur in foꝛo aie:
paen eni lbi eſt uerus titulus:q;uis deficiant ſolennitates ad reſtõem. Attende ꝙ h̊ dictum do.an.differt a
imniile nlltften poſitiue.iõ in foro aie iʒ cum bona cõſcia.ex quo dẽis. Inn. reſpectu ꝑue ꝙ;titatis. nã ubi imodeꝛa
emtend 4 r non ſubeſt deceptio et affuit ltima cã alienandi.= te aliquid fuiſſet exactũ uoluir. Inno.ꝙ fieret re
äne Dhenr rii nõ bene hoc dictũ qꝛ ſepe occuxrit ĩ pratica.⁊ ad ſtõ in utroqʒ foꝛo placʒ mihi plus opi.dni an.nã
* seſaß inennl AQuco ad huius dicti ↄfirmatõeʒ.nõ dem Inno. exq ſcienter aliquid habuit ultra debitũ.uenit õ
bi 1intrre atfefiin Traa alamz in. c qð ſicut.de elec.ubi dicit ꝙſi electio tenuit ð eqtatem.⁊ iuſtitiã nãlem.merito tẽtur ad reſtõem
. lta.e reg ionis nnegh iuꝛe natuꝛali.ſ.ratione ↄſenſus eligẽtiũ:lʒ ſit nulla aꝛ.xxiiij.q.i.nõ aufeꝛamus.⁊ ĩ.d.c.i.de ẽp.⁊ uẽ.
ſan teſtiner⸗ nd Ni ꝓpter ſolẽnitates iuris poſitiui nõ fᷣuatas.nõ te 2 uẽ de mẽte Cal.in.c. nauiganti. ðᷣ uſu. ubi ↄclu
bictimlus bo ſ Eln netuꝛ electus in foro conſcie renũtiare: qꝛ habuit dit neminẽ debere ex ꝓpoſito aliquid plus uł mi
adpuinj ptem nu fundamentũ naturale:ius enĩ poſitiuũ adiuenit ſo nus debito emere alia ꝑte ignorãte. æ põdera dẽʒ

runi ren n zen
lo: an ſoli tehegf reſtitne⸗
nb nidtorenene.
i torceonecſo⸗
lz rergnen Mong ſagnr.

lẽnitates ꝓpter ꝑiculũ eccleſiarum:⁊æ deceptiones
euitãdas ſʒ cũ oĩa ceſſant ĩ cãu occurrẽti:nõ eſt in
foro ↄſcie de illaꝝ defecin curandũ.qð ſingłr nõ

Inno. iĩ eo ꝙ dubitauit an in medico eſſʒ aliquid
ſpãle:⁊ nihil allegauit. Ego dico ꝙ in ar.optime
facit.l.ſi medicꝰ.de ua.et exor.cog.ubi dr̃ ꝙ dat

ichnr uinn fed ſe τqꝛ facit ad multa. ¶ Hecia qõ eſt in eo qͥ imode offm ad reſcindẽdã nẽditionẽ medico factam per
htor ſbifzer . berl rate aliquid ultra debitũ extorſit: uł aliquid acci infirmũ durante infirmitate.qꝛ ur̃ hoc feciſſe pꝛo
Mi.r ie; pit ab aliquo:ſeu lucratur ĩ aliqua negotiatione pter ſaniratẽ recupandam:et nimorẽ uite ꝑdende

nuuſmſholznon
nanciseſiteſonigin,
hrer aim en Pplus
ins hepdſcituains pven
i, ſurtereim nnn
4 bcio ar. Iin. cij edonn:
e dſtinus vmo veuſi
ge ic iior dong
uencſt voltemi
dereſci ve.r in cci di
aſcen 1oenrentide
dedereior.
Kendedr di
cücs modic dend nn
dectorf deattem
mino. ri t. i Eſeci een.
Nö dedit anm doni nee ini
tanpvoꝛ ſachn fi iolnl
edc gin foo genene ſe
r: geegid iuſti ſien
iin pcio en niiſg i ii
Aand tet ſenn Jot
Cr ieni ſ⸗ Ourche
diemdä iſtieftnnt⸗
uno nt.i tned linns
fonnoine pol ao⸗ .
oſti ſolit nnd icl

iuillicita. an tat᷑ ad ꝛeſtõeʒ in foro aĩe So. ex dcis

Inno. pnt in hac.q.colligi tres ↄcloes. Drima
concluſio ſit iſta.ubicũq; lucratur qs aliqd ultra
debitum ex licito exercitio:ita ꝙ ñ hʒ iuriſdictõeʒ
puniendi:puta quia eſt aduocatns uel medicꝰ nel
curſor uel exercẽs licitã negotiationẽ nõ tẽt᷑ reſti

tuere qᷣcquid ultra debitum fuerit lucratus:ex q

ſine dolo malo illud habnit. alle. c.nõ ſane.palle.
xiiij.q.vV.niſi forte in medico aliquid ſpãle dicaſ:
nł niſi tm eſſet immoderate exaciũ:ꝙ iudex ex of
ficio ſuo ad illud reſtituendũ dʒ exigentẽ cogeꝛe:
tũc eim in foꝛo penitentiali pᷣcipiet᷑ ei ut reſtituat.
dicit tñ ꝙ in cãu in quo nõ artat᷑ ad reſtiturionẽ
pꝛudẽteꝛ facit ſi oĩa in elemoſiuã largit᷑. alle.xiiij.
q.v.qui hẽtis ⁊.c.nõ ſane·dicit m̃ ꝙ nõ dãnaꝛet
illos ſi talia lucꝛa heꝛedibus relinqueꝛẽt.⁊ nõ hoc
dẽm ſingł maxie ꝓ intellectu illius.c.nõ ſane.nã
expꝛeſſe ſentit qðᷣ S dixi in meꝛetrice: ut illud.c.lo
quatur cõſultiue. in illa ꝑte eꝛogationis fiende in
pauꝑes. Scdᷣa ↄclo eſt ꝙ ſi bñs officium cũ iuriſ
dictione:ita ꝙ ſi rõe iuriſdictionis potunſet expꝛi
meꝛe aliquid ultra debitũ fuit exactus tenet᷑ ad re

ſtitutionẽ idebiti exactoꝝ.ꝑ.d.c.nõ ſane.in pᷣn.2z
i.q.vij.ſancimꝰ.⁊.C.qð me.cã.l.pe.2⸗ en

ↄcło exeꝛcẽs illicitas negociationes: uł alias iniu
ſte acquirẽs aliquid ſine calũnia alicui facta:tenet
iĩ foꝛo aĩe quicqͥd fueꝛit lucꝛatꝰ ĩ pauꝑes:uł ĩ alios
pios uſus eꝛogare.ar.xvij.q.iiij.ſiqs ↄtumax.et

vVr̃ ex ſua libeꝛalitate donaſſe:⁊ tũc recipiẽs nõ te

et ſic uẽ ꝙ ſi dat᷑ aliquid medico ultra debitũ illð
nõ uẽ datũ ex mera liberalitate:ſʒ potius ꝓpter
uolũtatẽ euadẽdi ⁊ziſic ur̃ poſſe ꝛepeti ĩ utꝛoqʒ fo
20:7 nõ.bñ illã.l.ſic iductã.cũ dẽo Inn. hic æXi.

Rus* q & de eo ꝙ quis lucrat᷑ in ludo an ſubiaceat re⸗

ſtõni ſaltẽ in foꝛo aie Inn. dicit ꝙ ſi iſte fuit tꝛac
tus ad ludũ nõ tẽtur reſtituẽ:qꝛ nõ ur̃ dolo feciſ
ſe.ſi vo aliũ traxit reſtituere.tẽtur q̃i dolo fecerit
ſi ãt aliquid amiſit põt ꝛepetẽ uel foꝛte melioꝛ erit
oↄditio poſſidẽtis aꝛ.ff. de.ↄd.ob tur.cãʒ.l.ubi ãt
2 uẽ ꝑ illã.l.ĩtelligeꝛe iſtud membꝝ quãdo uterqʒ
fuit in turpitudine. dicit iñ. Inn. ꝙ ſi ꝛecreatiõis
cã modicũ ludit ⁊ lucꝛat᷑ ꝛeſtitueꝛe nõ tẽtur.ar.ff.
de alea. ꝑ totum.⁊. xiiij.q.vV.non ſane.⁊.ff.ſi.qua
dru. pau fe. di.l.i. Jo. an. remittit de hac mã ad
nõ.in ſũma de exceſſi.plat.J.unico.aſub. .F.cleri
cus vo ⁊? ꝑ Ray.in fi. fe paꝛtis ⁊ ꝑ beatũ. Lho.
fa fe.q.xxii.aꝛ.vVii.⁊ in.c.cleꝛici.el.gꝛande de ui.
2z ho.cle.do.anto.putat ĩdiſtincte reiecta illa diſti
ctione. Inn. an fiat recꝛeationis cauſa uel non uł
modicum ſit lucrum nuł imoderatum:an ſit attrac
tus uel attrabit tenendum ꝙ lucrum ſubiaccar ꝛe
ſtõni ſicut. S. dixi.poſt eum in meretrice ⁊ mathe
matico:qꝛ nec ꝛecreaꝰ nec immodicitas aut attꝛac
tio excuſat quem a peccato:⁊ ideo in foꝛo ↄſciĩe te
net᷑ lucrum ſᷣm eum ꝛſtitueꝛe.Cgo ð iſta.q.remit
to te ad ea que plẽ.dixi.in.d.c.cleꝛici de ui.⁊ ho.

cle. æ uide glo.in.c.eps.xxxv.di.⁊ ꝑ bal.ſupeꝛ.ru

nodu lud: HH in. c. magne.⁊ in.c.ſuꝑ his.de noto.facit.c.cuʒ mu brica de ↄd. ob tũr. cãm ubi inter cetera põit tꝛeſ
nl. Obecuirtot in in fi. de uſuris. do. anto. quo ad pꝛimã ↄcłoeʒ pu cãns ĩ quibus idubitãteꝛ põt lucrum reperi Pꝛi
in eps grlar i tat dicendũ ꝙ ſi ↄſcia repulſat ul remoꝛdet: in eo mus ſi ille ludus erat ꝓhibituſ ꝑ legẽ cõeʒ ſeu mu
Ulra vem hr⸗ qð imodeꝛate exactũ eſt:tũc ſequẽda conſcia: ut nicipalẽ. Scðs ſi fuit lucꝛatus ei qui non habebat
nengz fvit Grnis tn 4 in. c. as.ᷣde reſti.ſpo. illud eſt reſtiuenduʒ: aut plenã adminiſtrationẽ pecunie. ut filiofa. ſeruo ul
cnit echtd chf pauꝑibus eꝛogandũ:ſi aũt nõ facit ſibi de hoc cõ monacho.Tertiꝰ ſi fuit lucratus cum falſis raxil
e⸗ creni inc, 6 ſcientiam:⁊ tunc dicitur ꝙ de hoc tenetur ſibi fa lis.nam hoc caſu põt ille puniri de furto:uel ſaltẽ
weni oolelnin ceꝛe ↄſcientiam cum hac tñ modeꝛatione. Si eim ex oꝛdinẽ coherceꝛi.ar.l.falſus.ff.de fur.quod nõ
nnsel lanle. n dans ultra debitum eꝛat ꝑſona ſagax ⁊ diſcꝛeta. 2 nide pleniſſime de omni ludo ubi te remiſi:⁊ te
uprſtin crnen ita ꝙ ueꝛiſilꝛ ſciebat ꝙ donabat ultra debituʒ tũc ne menti opi.dñi. anto.ꝗᷓ ſatis eſt iuta in foꝛo aie
KKsir Ei. ab ẽ in hypocrita.qui multa bona acqui

net᷑ ſibi faceꝛe ↄſciaʒ:nec tenet᷑ ad reſtitutiõeʒ niſi
uelit. Si vo donauit neſciẽs:ita ꝙ nõ ex ꝓpoito:
uł eꝛat iuuenis paruʒ ſagax aut ꝓdigus:ſeu dona

ſiuit ſub nomine bõi xpᷣiani. an teneaĩ᷑ illa reſtituẽ
⁊ ↄcludit ꝙ ſic:qꝛ ꝑ fraudẽ acquiſiuit.xiiij.q.v.
.c.fi.dicit tũ ſub dubio foꝛte:ꝙ hoc dqʒ reſtitueꝛe

L:

26 * I1 Tnurn lL..9⸗ 412 3ſtrn. Genwrat

dei.ar.eoꝝ q̃ nõ.i.c.ex trãſmiſſa de deci.⁊ nõ hꝰ
dẽz. æ de mã uide in ſũma de peni..fi.? puto ꝙ;
ẽt in foꝛo indiciali pnt hec bona ab eo extõqueri
qꝛ nõ ſunt ſua:ſʒ ecclie uniueꝛſalis ſicẽ cetera bõa
eccłiaſtica:ar.xij:q.i.uidẽtes.⁊.c. ꝛcq̃ſiſti. ð teſta.
adduco optimũ ſiłe.ſiẽ eiʒ datũ filiofa.ↄtẽplatiõe
pris:vr datũ ipſi pr̃i:⁊ acq̃rit᷑ pr̃i:ex quo pꝛ fuit
cã ꝓxia ⁊ imediata ipſiꝰ donatõis:ut le.⁊ nõ.ma
xie ꝑ baꝛ.in.l.ſ ſi plꝛes..ĩ aꝛꝛogato.ff. de vul.=
pu.⁊ idẽ in donis factis ſpõſe:ut ibidẽ nõ.ꝑ baꝛ.
ita donatũ ei qͥ nidebat᷑ qᷓſi ſanctus ſub nõie boni
xpiani:vr donatũ deo q fuit cã ꝓxia ⁊ imediata
illius donationis qð bene nõ.¶EKiij.qõ ⁊ ultia
Inno. e: qͥd ſi ĩꝑatoꝛ nel alius priceps faciar ſine
cã iſtirutionẽ õ ius nãle:puta ꝙ dnia reꝝ tranſfe
rant᷑ de uno in aliũ ſine cauſa/⁊ qͥd ſi ↄſtitutio fu
it a pricipio iuſta ex cã illa.tñ cã ceſſat nũc in cãu
de quo agit᷑:an ralis ↄſtitutio ſit ſeruanda.Et di
cit Inno ꝙ in pꝰ caſu qn nulla ſuberat iuſta cã
ſtatuendi ↄ ius nãle ſiue dininũ. talis conſtitutio
nõ ẽ fuãda in foꝛo aĩe:⁊ eriã foꝛo iudiciali.p ea
q̃ nõ.in.c.qᷓ in eccliaꝝ de ↄſti idẽ uoluit Maꝛ.
i.l.oẽs populi.ff. de iuſti.⁊ iur.⁊.l.fi.C.ſi Sↄ ius
uł uri. pub. In alio vo cãu cũ a pricipio fuit iuſta
cã ſtatuẽdi:ſʒ in caſu occurrẽti ceſſat illa cã dicit
ꝙ ↄſtiturio ẽ in utroqʒ cãu ꝛcſtringẽda ad caſum
i quo emanauit exemplũ. ↄſtitutio ꝗᷓ dat exceptio
nẽ macedoniãi emananit ex iuſta cã ⁊ ꝛõnabili:ut
g.dixi.ſi tñ ceꝛiũ eſſet ꝙ illa cã ob quã emananit
nõ ſubeſſet. puta qꝛ ob neceſſitatẽ fuiſſet pecunia
nũerata dʒ ceſſare exceptio.⁊ peccaret ſm eũ qui
defendęẽt ſe illa exceptõe. æ nõ ſingłariteꝛ h̊ dictũ:
qꝛ ut.S.dixi hodie cõiteꝛ mutuat᷑ filiofa.ob neceſ
ſitatẽ ⁊ iuſtã cãm. nõ aũt ꝓpteꝛ necẽ ꝑentum nec
uidi nec audiui ꝙ tpꝛibuſ noſtris ſecuta ſit moꝛs
pꝛis ex tali mutuo.vn uẽ ꝙ ſaltẽ ĩ foꝛo pnĩali ceſ
ſare dʒ hodie illa exceptõ.⁊ ſic poſſet denũtiari fi
liuſfa. ꝛõe peccati in foꝛo eccliaſtico.⁊ ſic puro li
mitandũ Maꝛ. ꝗᷓ aliud ſentit ĩ dẽa eyua. ad ꝛepm
daʒ in.v.denũtiationẽ.qð tene menti /ꝛefert tam
Inno aliquos dicẽ ꝙ ex quo ↄſtitutio emanauit
cx iuſta cã qᷣ ius nãle:lʒ poſtea eueiat caſus ĩ quo
ipſa cã ceſſat. niſi ſit caſus qui a iur̃ excipiatur ni
hilominus ẽ ↄſtitutio obfᷣnãda generalr. S. de cõ
ſritu. c.i.⁊.c.fi.nec eĩm ẽ expediens nec poſſibile
oẽſ ꝑticulas ↄpꝛehẽdeꝛe ſigillati:ut ĩ.l.nõ pnt ff.
de le.⁊ ita ſimpłr trãſit ̊ Inno. Ho.an.ↄcoꝛdã
do pᷣmũ dictũ cũ fo dicit ſe putare ꝙ ſi lex ſtaru
at aliqua ex cã legitia: æ ĩdiſtincte loqᷓur ⁊ ĩ oĩbꝰ
caſibus pᷣſumit cãm. ꝓcedit hec ultima opi.ſi aũt
nõ pᷣſumit cãm ĩ oĩbus caſibus:uel ſaltẽ de defec
i cãe põt ↄſtare ꝑ modũ ꝓbandi a lege nõ ipꝛo
baiũ rũc ꝓcedit pᷣmũ diern Ese latius ⁊ clarius
coõcludo ſicoꝙ aut lex ſiue ſtatutũ pᷣſumit cãm: et
ſuꝑ ea ĩducit pᷣſũptionẽ iuris.⁊ de iur᷑.⁊ ñ admit
tit᷑ ꝓbatio ſuꝑ defectu cãe ꝑ.c.is q fidẽ de ſpon.
niſi ius inducẽt illã pᷣſumptionẽ i fauoꝛẽ alicuius
tũc eim admittet᷑ ꝓbatio ĩ Sriũ ꝑ ↄfeſſionẽ itliꝰ:

: 15. addit

ſtitutio fuanda ſi ↄſtat de defeu cauſe: ut nõui in
d.c.is qui fidẽ.⁊ dixi ĩ.c.i.de ↄſti.⁊ facit qð.j.di
cã in eo qui nõ ↄfecit iuentariũ.aut lex ſeu canon
nõ iducit hãc pᷣſumptiõeʒ iuris ⁊ de iuꝛe:ſʒ ſimplꝛ
ſtatuit. ⁊ tũc ſi cã ẽ expᷣſſa in lege:⁊ põt ꝓbari cãʒ
iſtã nõ extitiſſe ĩ cau occureti: ⁊æ non dʒ fuari ↄſti
tutio.nec in foꝛo aĩe nec iudiciali: quia rõ legis ẽ
lex ⁊ nõ ecõtra.vn ubi ceſſat rõ ceſſat lex:ut in.l.
nõ dubiũ.C. de legi.⁊ ĩ reglła fi.de re.iur.li.vi.⁊=
i.l.cũ pr᷑. . dulciſſimis.ff.de le.ij.ubi ꝓbat᷑ ꝙ dẽʒ
generale reſtringit᷑ ad rõeʒ diſpõnis ẽt S ueꝛba le
gis. ad idẽ.l.ex facto pꝰ Gꝰ. ff. de uul. ⁊ pu. ubi ꝓ
bat᷑ hoc idẽ ꝓcedeꝛe in pꝛiuilegijs.⁊.xvi.q.i.gña
lit iũcta glo.facit.c.ſuggeſtuʒ de appel. in fi.⁊ qð
nõ Har. i. l. itẽ qᷓro.F. qui ipleto.ff. de loca. Aut
rõ.l.nõ ẽ expſſa.⁊ tũc ſi põt nãlłꝛ ⁊ idubitãteꝛ uni
ta pſumi:⁊ nulla alia dʒ lex ſeu illa diſpõ reſtringi
ad limites i lius rõis:ut nõ dicit Ci.in.d. l.nõ du
biũ C. de legi.? Hal.i.l.maximũ uitiũ.C. de li.
pre.alle.ĩ hoc bo.tex.i.d.l.ex fẽo in pꝛin. qð ꝓce
dit ẽt in diſpõne penali: ⁊ uolueꝛũt pꝛedicti doct.

i locis pᷣalle·⁊ optie facit.l.ij.S.quid ſi curatoꝛ in
Vſi. quid gꝰ. ff. ad i Aeerc dien H aliqs
yqõnes alibi tactas ꝑ doc.q̃rit eiʒ quid ſi lex uł ſta
tutũ pꝛohibet aliquid alienari: ⁊ ſi fueꝛit alienatũ
diſpõit ꝙ debeat ↄfiſcari:an res tałꝛ ↄfiſcate pñt
cũ bona ↄſcia emi a fiſco:hãc.q.põit Jo. an.i.c.
fi. de imu.ecc. li. vi. dic ut ibi:quia dũs an.nihil ò
lia qõ quid ſi hẽs nõ ↄfecit iuentaꝛiũ
an teneat᷑ cꝛeditoꝛibus heꝛeditarijs ultra uires he
ꝛeditarias in foꝛo cõſcie aã ĩ foꝛo iuditiali tenet:

nt in. l fi. C. de iu. deli. Jo. an. ↄcludit ꝙ non. et

eũ ſequit᷑ do.an.h̊:qꝛ lex ẽ fundata ſuꝶ pᷣſumptõe
qꝛ heꝛes fraudauit bona: ex quo nõ ↄfecit inuẽta
riũ.vñ ex quo ↄſtat ĩ foꝛo ↄſcie de õrio:nõ hʒ lo
cũ diſpõ.⁊ hoc dixi tibi S ꝓxi. ꝓcedeꝛe in õi lege
fũdata ſuꝑ pᷣſumptõe:lʒ lex iducat pᷣſumptõeʒ iuꝛ.
2 de iure:ut nõ ſit fuanda in foꝛo aie:ex q ↄſtat
de effectu cauſe pᷣſumpte. Alia rõ ſm do.an.ẽ ꝙ
illa lex ẽ penał inquantũ tenet᷑ ſolueꝛe ultꝛa uires
heꝛeditarias.ſʒ i foꝛo cõſcie quis nõ artat᷑ ad ſol
uendũ penã.adducit gl.i.c.frat᷑nitatis.xij.q.ij.tu
uide an h' ſit idiſtincte ueꝝ ut pena legis ñ artet
8
i foꝛo ↄſcie:qdð latiꝰ dixi ĩ.c.i.de ↄſti.⁊ ꝑ Inn. in

K απ. ſiẽ dignũ. homi. ubi Inn. nõ tractat an ĩ foꝛo

aĩe teneat᷑ qs ad emendã dãni qð intulir ꝓxio. an

vo ſufficigt penitẽ:ꝗ cã bꝛeuitatis omitto h. ſʒ ui
tαααπ½ de ibi. (Vlrio hic qrit᷑: an heꝛes teneatur ĩ foꝛo

aie ſolueꝛe legata in minus ſolẽni teſtõ ꝛelicta na⸗
iĩ foꝛo iudiciali n tenet᷑ de qꝰ dicẽdũ ut i.l.ſi Vitaſ
⁊ ĩ.l.fi.C.de fideicõ. Ho. An. diẽ ſe cõſuluiſſe ĩ
fẽo ĩ qꝰ tmn unꝰ teſtis fuẽar adhibitꝰ:qꝙ ĩ foꝛo cõ
ſcie teneat᷑ hẽs ſolue? legata.nec ob.ſi dicat̃᷑ ꝙ ur
teſtatoꝛ noluiſſe reſtm ualeꝛe:ex q ñ adhibuit ſo
lẽnitatẽ debitam:qꝛ ſᷣm eum teſtatõ ſciebat teſtm
naleꝛe fm metas fori nãlls. Item cum ad minus
ſumus dubij de uoluntate teſtatoꝛis: debet ſerua
ri id quod tutius eſt ſcilicet ut legata ſoluantuꝛ.

— — ——ͥ — Ae . — . . 1 2„ nn d T — WM* ſi 1. 2 .1 Ir = ,
Wra er Pt —al. rrs ſi, X Ein l Fr tr, e r 1Ir P r S . — =6 6 Tr e⸗ aS . ſoe⸗ Sſn . D frr Acn 1.,*
Iee: ,idre- B = 1, .. , — Pr- i rr r „ = — Eo n* 1 , lerl iPn ν ir. . J. .
—— „ „ 3
De imnni. eccle. M
. n
zenoltom i
ncene ſcntert
äs = = Jivi in deg ané 15 e g ſinplc.
deo in elimoſinã ⁊ nõ illi q dedit:qꝛ ille ↄſecutus ut z dixi poſt Inno. ? nõ in dẽa auẽ. ſed ĩ neget hrone zffclice
ẽ a deo meꝛcedem ſuã:ex quo dedit contẽplatiõe ſe. E. de dona. an nup. ſed ĩ foꝛo aĩe nõ eét illa . lue

ciſne ſolenitate ehit
Eliinotelcirtenetur
hetegy iſe ſolenimne⸗
ie ad ſlltans uiiſc-
in foo iie nuli
poſitto inis polii?/
nuturuls r omr era
Mpli ſ. sidbz. .
ſim, van in ſmnliin
luendo ursidoxi ler
ieoio gne diri ci d
lgarnad hus Auſts inn
mleunt? pe Bar.? B.
elcle t bec ſoff ciant.

ceeſe.

ur gaudent imun
lin fo ro dln hin
alceſe nent enli ue non
pbar in c ft de lern erce
lale lrgo immpro hocabol
Vocatur baſllcz a olection
Aſunit nomnen eccleſie: uide
in ci cerel. doni T gnoqi,
ſecneetcle k alti dir tibine
iſox nonmn. o fo
vio cebui Pnt ina min
1 niat vmſſone epi:alit e
bunein bets nondumn olee

*

—

1 ,0, . )
4 1

. mn

H D oeLeer, r, lrl. „S&⅓ „I ,,2— . . — „ 2
mi g ſleenern „à guνα☛ Hin — 60 SI Arcſe lire, V rer i, e ſ rriri dr al. Bra Ph nn A :

emn ¶ De imuni. eccle:

ſilin
lrde ieöce . = . . —
ienanin⸗ Kluride nt gen ſeus nu5 dicata: ⁊ ſic vꝛ ꝙ ſuff cit ſola deputatio alio nun ,
kinenni niachſ pengdet ab illa difficili qõe: an ex teſt o mind dũ accedère: H faciũt ad multas qões. Mrio an Woeltn enn n, de gſeren Prali,
Möi iren Kan e oriat᷑ obligatio naturalis:ns ſi Be inn 10 baſilica uel eccleſia nüdum ↄſecrata gaudeat pri in n r gnnrbt-
rln⸗ ſrceieſin aligni noluerun a li nou oritar ut uilegio ĩmunitatis Iʒ diuina miniſteria ibi nũduʒ
a ultramon. ? aliq certe non tenet qs fueꝛunt celebꝛata:gl.i.dicit ꝙ non mouetuꝛ ꝑ iſtũ

. .c ſeo in Pmn. Ne
ler olnei Preaſcni don
1i. Aid ſicurotor in
Os mn polit hali⸗
Ic; ud ſ lratſr
orii z ſifunt aſenani
in tes tali ofilare pit
dic dot vo. nic.
egda Rs nnb
des Nd eeenwis
berdiris ura ddesde
ie i fond indinai tnet⸗
Jo. an.clndit on.

in foꝛo conſcie:cum ceſſaꝛet ius poſitiuum ⸗ equi
tas naturalis ut S dixi.Alij tamen uoluerunt
naſcitur obligatio naturalis non indiſtincte ſʒ ceꝛ
tis caſibus:⁊ ð hac.q.aliquid ꝑ canoniſtas in.c.
fi.de ſolut.⁊ pleniſſime peꝛ legiſtas in.l.cum quis
C. de iuris ⁊ fac.igno.⁊ maxime peꝛ Bal.i.iii.
col.ubi uidere poteꝛis ad ſatitatem mihi tñ ex to
to dicta ſua nõ placcẽt · ſed ↄcludeꝛem mãm ſic:q
aut defüctus non egit ſolẽniter ꝛelinquere:ſed to
tum poſuit fidei heꝛedis:⁊ tunc tenetur her̃s ciui
liter ⁊ nãliter ſic ĩ utroqʒ foꝛo ẽ caſuſ nõ.ſᷣm unã
lec. quã ſequit᷑ ibi Oar.i.l.fi. E. de fideicõ.Aut
nõ relinquit fidei heꝛedis:ſed ſimpliciteꝛ ꝛelicta fe
cit ſine ſolẽnitate debita:æ puto idiſtincte:ꝙ ſi he
ꝛedi ĩnoteſcit: tenetur in foꝛo aĩe.Rõ que me mo
uet ẽ: ꝙ iſte ſolẽnitates iuris ciuilis fueꝛunt induc
te ad falſitates euitãdas ⁊ de rigoꝛe: ſi gꝰ conſtat
in foꝛo aĩe ꝙ nulla falſitas intuenit: dʒ ceſſare diſ
poſitio iuris poſitiui ⁊ ſeꝛuaꝛi equitas ⁊ obligatio
naturalis:que oꝛitur ex diſpoſitione defũcti.l.cuʒ
amplius F. is nã debʒ.ff. de re.iur. ⁊ optime facit
dictuʒ Innocen. in ſimili in d.c. qð ſicut de elec.
inducendo ut g iĩduxi ⁊.l.ex teſtõ.C. de fideicõ.=
uide oĩo que dixi ĩ. d. c.ij. de teſta.ubi tractaui an
legata ad pias cauſas in minus ſolẽni teſtamento
naleant: æ peꝛ Har. ⁊ Hal. in.l.i: C. de ſacꝛoſã.
eccle. ⁊ hec ſuff ciant.
.* —
2 1 ſit Eccleſia nõ conſecꝛata in
Cclelie.

Dqua diuina officia celebꝛã

tex.in p̃n. a ↄrio ſenſu:⁊ idem tenuit abbas: Ho
ſti. renuit Zrium ſufficit.n. ᷣm eũ ꝙ locus ſit dedi
catus deo aucte potificis pᷣmariũ lapidem iponen
tis:cum poſtea nõ poſſit ad bumanos uſus rediẽ
S.de ꝛeli.do.ad hoc ⁊ ad tex.i eo ꝙ dicit celebꝛã

tur exponit.i celebrari pnt:nõ.n. ẽ multum inſpi

5.

cienda celebꝛatio ſm eum ꝙ dici pateꝛe i priuato
oꝛatoꝛio:qð gaudet imunitate fm. Goff. qdð an
ſit ueꝝ dicã in ſe.q.fatet̃ iñ NHo.qꝙ clemẽs q̃rtuſ
qui fuit egregius iuriſta ſentiebat cuʒ opi. DHeꝛ.
gloſatoꝛis:ſed pꝛo ſua opi.inducebat Ho.ultra
pᷣdicta ꝙ de palatio ep̃i d;. xvii q.iiij. id cõſtitui
mus:z. J. dicã dnñs Cat. expreſſe ſeqtur iſtaʒ opi.

eE Ho/qꝛ cum mã iſta ſit fauorabilis non eſt reſtri

genda ſed laxanda: ar. regłe. odia. de re. iu. li. Vi.

Alij vo doc.tranſeũt ſimpł: ꝛccitãdo pꝛo opi ho
ſti.facit iudicio meo muliũ ꝛ2 lr̃̃e quam s ponde
raui:nõ.n fundat:ſe ſuper celebratione: licet ð ea
fiat mentio ĩ narratione ſʒ ſuꝑ deputatione:qꝛ eſt
deputata diuinis obſeqis:q 250 uendicat ſibi locũ

Ilʒ nõdũ fueꝛit ibi celebraiũ:nã exq epᷣs poſuit ſo

lẽniter primũ lapidẽ erigendo ibi cruces ꝓur le.
2 nõ.in.c.nemo de cõſecra.di.i.ſatis locus eſt de
putatus diuinis obſcqis ⁊ rõ poſita in diſpõe dʒ
reſtrigere æ ampliare dictum ad limites ipſius rõ
nis ut i.l.cum xr...dulciſſimis.ðff.de.lega.ii.ẽt õ
nerba.⁊ in.l.nõ dubium.C. de legi.⁊.in rla fi.de
ꝛc.iu.li.Vi.Sepe.n.in narratione ponũtur plura
qꝛ acciderunt ſic in facto:ſed rõ legis eſt ipla lex

Eritnlinhire r gaudent imunitate. hb. d. pꝰ ponitur ut in iuribus ꝓxime alle.⁊ hanc ꝑtẽ teneo addu
n erno eoit dm:fo rõ dicti: ibi qꝛ. ¶ Nõ pꝰ ꝙ appellatiõe cens ultꝛa pᷣdicta.loĩa pᷣuilegia.C. de epi.⁊ cleꝛi.
ſoo oſee ge zonyſ⸗ eccleſie uenit ecclia que nondum ẽ conſec:ata.idẽ ubi ꝓbatur ꝙ oĩa pᷣuilegia ↄceſſa eccliis extẽdũt

bis pn. Peeder nile
glericnen ſnno.
nchin fono gee a oin
Rre Ala o mn C0 an 0
ni tenei ee uüſrn it
(Ge gpis “ f0
gicKinimns ſ iin
uete uenli n
inicideoliet 8
Cbi In önnumn hii⸗
nc Gini innit gion
di bꝛrcnintooliſd ,
, hers mlen n
ritan hen l un
nus ſoleni eſoͤ tlen
n zliil N

2 a T.†
ci de

Pbat in c.fi. de ↄſecꝛa. eccle uł altaſed dic hoc ꝓ

cedeꝛe largo ſumpto uocabulo ſtricte aũt ? ppꝛie
uocatur baſilica an ↄſecꝛationẽ:pꝰↄſecꝛatiõeʒ vo
aſſumit nomen eccleſie:⁊æ uide bo.tex.iuncta glo.
in.c.i.de reli.domi. quod nõ. ſuꝑ rubꝛica de cõ
ſecꝛa.eccle uł alta.dixi tibi ubi nide ſignificationẽ
iſtoꝝ nominuʒ. / Mõ fo ꝙ in ecclia nondum cõ
ſecꝛata celebꝛari pnt dina miniſteꝛia: qð inrelligo
de lnia ⁊ ꝑmiſſione epᷣi:alit᷑ eim nõ lʒ ſaceꝛdoti ce
lebꝛare in locis nondum ↄſecꝛatis ut in. c. nullus
pſpit 2z i.c.unicuiqʒ ⁊ ĩ.c.cleꝛicos de ↄſecꝛa.di.i.
Hõ teꝛtio ar. bonum ꝙ pꝛiuilegiuʒ ecclie ſim
pliciteꝛ collatum extẽditur ad baſilicã.i.eccłiaʒ nõ
dum ↄſecꝛatam:facit ꝓ ⁊ S.c.fi.⁊ qð ibi nõ ̊ de
ↄſecꝛa.eccle.uł alta.ad idẽ facit.l.pe.ff.de mili.te
ſtamento.ubi hẽtur ꝙ de ꝓximo militandus gau

ad hoſpitalia:foꝛtius ergo idẽ dðʒ in ecclia nõdũ
pſecꝛata de ꝓximo ↄſecranda ad idẽé. d. l. pe. ff.
de mili teſtõ. ⁊ hãc opi.tenuit. Jo.de lig.pꝰ Lau.
i cle.i.de pe.⁊ remi ſʒ in h ſtaduʒ cẽt ↄſuetudini
ut nõ. Inn. in hac mã in. c.ĩteꝛ. S. e. ⁊ qꝛ eſt optia
legũ ĩteꝛpꝛes ðᷣ ↄſue.cũ dilectus.¶ Ecðo querit
quid de hoſpitalibus:an gaudeant hac imunitate
Goff. dicit ꝙ pᷣuata oꝛatoꝛia que in domibꝰ pᷣua
toꝛũ ſũt:h̊ pᷣnilegium nõ hñt:ar.de ↄſecra.di.i.ĩ
pᷣn. ⁊ in auc.de eccle.ti.F.ſiqs in ſua domo: ꝓ h̊
facit:qꝛ iſta loca pñt ꝛeuocari ⁊ ꝛeduci ad pꝛioꝛes
uſus ꝓphanos auẽte dnorũ ut plene nõ.ꝑ Inn.
in.c.ĩter dilectos de dona.ſecꝰ dicit Min.ſi auẽte
epᷣi oꝛatoꝛiũ fuit ↄſtructũ:qdð tacite ſentit Hoff.
2 facit qð ipᷣe nõ.i.c.fi.de eccle.edi.⁊ tenuit Lau.

in.d.cle.i.ꝙ ſatis placet per.d.l.oĩa in hoc tamẽ
ſtandũ ẽ P ne udtnull Tertio qro quid ſi ecclia

V. hoſpruaclis rr, n n D guαιs ane

p-

. Do A, ihn det pꝛiuiiegio militũ:ideo cuʒ hec baſilica ſit irre W. rn - Aiadtn nennimntr r Habee
s fen Ahibi ſaii uocabiliteꝛ obſequijs diuinis dedicata z de pꝛoxi ſit interdicta:an gaudeat immunitate. Goffred⸗
lmn ucn, Pent6 me conſecꝛanda gaudeꝛedʒ pꝛiuilegio eccliarũ cõ 7 Uin. ꝙ ſic:ar. hꝰ.c.æ gõ dictoꝝ facit qð ĩ ſili dẽ

. – ſitet din
nN 4 nnn
ni –
ie lehnd 60
400

ſecꝛatarum. ¶ Vltimo nõ rõeʒ huiꝰ tex. ibi quia
obſequijs diuinis dedicata ⁊c. quare eccleſia non
dum ↄſecꝛata gaudet pꝛiuilegio imunitatis: fũdat
eiʒ tex.ſe ſuꝑ ea rõne:quia obſequijs diuinis ẽ de

de cleꝛico:ꝙ lIʒ ſit inteꝛdictus ſuſpẽſus uł excõica
tus retinet nihilominus pꝛiuilegiũ ĩmunitatis cir
ca manuũ iniectionẽ ⁊ cirea foꝝ.lxxxi.di. dictũ =
i.c.at ſi cleꝛici de iudi.in fi.⁊ idẽ hoſti.dicens:q;

D3

. — 2T — — 4 7 == — mm n
X SrA n miian Pncn = ſa nzt e avigzs o lene ( re lata anita 1a, ,ee n , 105απ A=bri vi Fhgh err n ae 8.
AE WUM◻A ſ14 apec . ir 7 2 A = * „ DDe Uairv dæIe. 7 WE er ſ — ArS e as ' n, 5 . &

¶ De imuni:ecele:

ep palan& en ni nν juc sA-

Ppena niſe-liani⸗ ð l. l‚ e0 7r:
ſe- leunnte a 8 poihim

8
P. 7 3 „ . „r n ene, rprn

—
ani p ſtſpe rretn—.

prtn i ſp ſe

pent hac iĩmunitate.

deus in cuius honoꝛẽ dat᷑ imunſtas nõ deliquit ⁊
peccata debẽt teneꝛe ſuos auctoꝛes de his ꝗᷓ fiũt
a ma. ꝑte ca. ꝗqᷓſiuit ⁊æ ſatis ecclia affligit i eo qð ſi
bi ſubtrabit᷑ debitũ ſeꝛuitutis obſequij:unde non
d,ʒ dari afflictis afflictio ð cle egꝛo.c.i.⁊.vVij.q.i:
cũ ꝑcuſſio ⁊ ꝛemittit ad ſũmã. eo.ti.S.ĩ qtũ. V. ſ

nũquid h̊ pᷣuilegiũ:qð ſatis plʒ:⁊ ſequũtur doc.
cõiteꝛ ⁊ Lau.in ch i. aan queritur: an
palaciũ epᷣi gaudeat bac imunitate. Inn. in. c. int
ſupꝛa eo. ꝛefeꝛt quoſdaʒ teneꝛe ꝙ ſic peꝛ.c.id con
ſtituimus. xvij. q.iiij. ubi nidetur expᷣſſuʒ ĩ pᷣn. ꝙ
tenuit ſimpliciter per illum tex. Moſtien.iĩ dẽo.c.
inter Alij vero intellexerunt illum tex. dum do
mus epiſcopi eſt intra.xl.paſſus qui deputantur
eccleſie pro ſuo atrio et circuitu de quibus in.c.
ſicut antiquitus.xvij.q.iiij.nã domus epᷣi non dʒ
diſtare ab eccłia ut in. c. eps.xlj di. Hugo vero
tenuit tertiã opi. ur ꝓcedat tex.ille qñ ĩ domo epᷣi
& capella. Lu uero uide glo.i.d.c.id ↄſtituimus:
que tʒ primam opi.ſimpliciter it domus epi gau
deat dicto pᷣuilegio:lʒ ſit extra dictos paſſus ſeu
circuitũ eccłie:qð plʒ. cum tex.ille loqᷓt ĩdiſtincte.
nã uideſ ĩ ſimili ꝙ familia epᷣi gouder pᷣuilegio fo
ri Iʒ ſit ſecularis ut ĩi.c.fi.æ qdð ibi nõ.ð offi.aꝛch.

Iteʒ cũ mã iſia ſit fauorabilis: nõ dʒ reſtꝛingi ille

tex.i.d.c.id conſtituimus ſʒ potius ampliari ut in

ꝛegula odia.li.vj¶ Quinto qrii: an ecclia gande

at bac imunitate:qtenus cingit᷑ mnris ⁊ nõ ultra.
So. dic ꝙ hãc imunitatẽ hẽt cũ ſuo cimiterio uit ĩ

c.ſiquis ↄtumax.xvij.q.iiijſæ de iure ecclia ma

ioꝛ dʒ hr̃e peꝛ circuitũ.xl.paſſus/capelle vo ul mi
noꝛes.xxx.ut ĩi.c.ſicut antiquitus.xvij.q.iiij.⁊ ui
de ibi glo qᷓ;tuʒ ↄtinet paſſus:⁊? quid in caſtellis
an ecclie uł capelle debeãt br̃e tin circuitũ:idẽ dic
ꝙ porticus eccleſie adheꝛẽtes gaudent hac ĩmuni
are ut in. d. c.ſiqs ↄtumax.⁊ nõ in. c in teꝛ S eo.
2 facit H̊ ad qõneʒ de pena iſultãtis ad domuʒ an
hẽat locũ in ĩſultãte ad poꝛticũ Jo. an. i.d.c.int᷑
ꝛemittit ad ſpecu ĩ ti. de iiurijs vᷣ pone in ſtatuto
Tu uide ꝑ Mar. i. l. meminiſſe ff de offi. ꝓcon.
2 in.l.itẽ apud labeonẽ. ff. de iiurijs.⁊ qð dixi in
cc.i. de deci/ h hẽs q̃ loca eccliaſtica gaudeꝛe de
ltimo bic queritur ð pe
na uiolãtiſ hãc imunitatẽ:dic ꝙ de inꝰ? ciuili tene
tur crimie leſe maieſtatis ut in.l.pñti.C.de his q
ad eccle. ↄfu. de iure vo canonico dʒ excõicari er
ↄdẽnari pecunialit᷑.æ ĩponi ſibi publica pnia.nec
ʒ ꝛeſtitui cõioni.niſi ꝛeſtituat eũ quẽ uiolent᷑ ð ec
cleſia extraxit ut in.c.miroꝛ iũcto c.ſiqs ↄrumax
2. c. quiſꝗs. ⁊ qð in eis nõ. xvij.q.iiij.⁊ uide bo.
glo. in. d.c.ſiquis cõtumax.
Caſus Qui

Mmunitatem.o ſpe imn

nitatis ĩ eccleſijs uł cimiteriis delinquũ
tur. imunitgte non gaudent hoc dicit.primo poni
tur dictum.fo ꝛatio dicti:ibi cum in eo. ¶ Mõ.
pꝰ tex.S peccãtes ſub ſpe ueĩe:ſoꝛtius.n. deliquũt
illi q; alij. vñ ſcriptura aledictus hõ qᷓ peccat
in ſpe.vVnð noluerũt qͥdã h eẽ peccatũ in ſpiritnʒ
ſanctũſdic iñ ꝓpe m peccatũ in ſpʒ ſactũ ẽ pecca

tũ obſtinationis:illud.n. nec ĩ hoc ſeculo remittit

nec ĩ futuro.de quo uide qð le.⁊ nõ i. c. qlis.xxv.
di.⁊ in.c ſciendũ de pe.di.ij GC Mo fo ꝙ delin
qns ĩ ecclia gꝛauius peccat qᷓ; qui delinquit ex ad
p.l.ſiqs in hoc genus ⁊.l.ↄuenticulã.C. de epi.=
cle Z c. cum ꝓ cã de ſen. excõ.⁊. xvij.q.iiij.frateꝛ
Möõ teꝛtio ꝙ non ſolũ ecclie ſed eaꝝ cimiteria
hac imunitate gaudet: ⁊ geneꝛalꝛ in quibus locis
5 hʒ locũ.dic ut dixi S.c. prmo. ulti⸗ ex
fli. ar. optimũ ⁊ qſi cxpꝛeſſuy ꝙ laicus delinquens
