luta pe. ti hic recitat ꝙ dũ quidã pᷣnceps pertẽt
ab Inno. papa ut diſſoluerer mrimoniũ iñi cõſu
matũ p eum ↄtractũ papa rndit ſe nõ poſſe pᷣn
cipe allegate hꝗc glo. rñdit papa maledictuſ qui
le gocuit dicit ſe tĩ ignora:e an papa diſpenſa
nit nec ffert qᷓre maledixit docẽtẽ. ̊ forte ex eo
qꝛ ſine cauſa maxia nõ deber̃t papa h̊ facere:cũ
his dẽiſ hoſti. trãſeũt cõir.doct h.ſ̊ tu circa ma
irimòiũ oſũatũ nide ar. ad partes młiũ uigẽtia
põita ꝑ Jo. an. i rla act legitimi ð re. iur.li. vi.

weae bbi recitat ſe diſputaſſe qõnẽ nũquid papa poſ

ſit diſpẽſare cũ unico filio regis religioſo ut cõ
trabat miimoniũ ad tẽpꝰ.ſ. donec ſuſcipiat filiũ
? poſtea ꝛedeat ad monaſteriũ. z. bec queſtio ẽ
magis difficilł q; pcedẽs.qꝛ h diſpẽſatio vᷣſatur
circa tria pꝰ ut fligioſus ↄhat mr̃imoniũ.fo. ut
miimoniũ Zhat ad tẽpꝰ ꝙ ẽ unũ ex tribꝰbõiſ
imtmionij. xxvij. q.ij.c. oẽ ⁊ ĩ.c.fi.j.de ↄdi.ap.
z ꝙmiimõiũ ↄctũ z ↄſũatũ diſſoluit᷑ ⁊ qꝛ que
ſtio fuit uiſa ſibi ĩ alto pelago vᷣſare ⁊ difficił cõ
tetus ar. ad utrãqʒ partẽ ſoloem qõniſ pᷣteriuit
in ego ſatis putarẽ q nullo cãu poſſit papa diſ
ſoluẽ miimoniũ oſũatũ ĩter fideles:ita elige
re ptẽ negatiuã: qꝛ cũ ppetuitas ſuit ĩ miimõio
de iure diuino papa non põt tollere ea que ſunt
luris diuini ui potius diceret᷑ errare q; legẽ cõ
dere. ut. dicit tex. .c. ſũt qdã.xxv.q.i.ꝓ h̊ bo.
ter. . c. ex parte 2. . eo. ubi papa dicit etiã ciꝛca
nfimoniũ nõ oſumatũ qð niſi reꝑiet᷑ ĩterpᷣtatio
cecleſe poſſet dici illud ĩdiſolubile:et ꝑ illũ tex.

lcerẽ ꝙ niſi ĩ cu expᷣſſo. ſ. ꝑ igreſſuʒ religiõis

£ orgtus. Sũma: ut. S. eo.c.

cũ ſis. æ diuidit᷑ pn
cipalꝛ in duas ꝑtes. pꝰ. ꝓhibet p boſ
pitalarios ſacti ionis uxoꝛatũ ꝛcipi ſine uxoꝛis
licẽtia. 2“ phibʒ ꝑ ipos ꝛcecipi mulieꝛes. ſcdᷣa ibi
nullus.prima paꝛs ſubdiuidit᷑ ſeu diſtinguit 4
litatẽ uxoꝛis licẽtiã dãtiſ. 6 p'. iñcta ſupra

ſcriptiõe/; piugat ſiẽ nõ põt itraꝛe moaſterinʒ V. » =eh
mòachoꝝ uroꝛe nõ ꝓmittẽte ↄtinẽtiã uł mõaſte St&οablsn ndan s h

riũ nõ ĩgrediete:ita ? nec ad iſtos hieꝛoſolomy
tãos hoſpitalãios trãſiꝛe põt. ſũt.n. iſti fiyes reli
gioſi ⁊ tenẽt ad ↄtinẽtiã ut expᷣſſe pʒ ¶ Scõo
nõ. paria eſſe uxoꝛẽ tranſiꝛe ad ſcðᷣa uota uel in
Orinẽt uiueꝛe eo caſu quo tꝛãſitus ad ſecũda uo
ta nõ ẽ licitus:⁊ facit tex.iſte ad qõnẽ nunquid
nxoꝛ ꝛelicta qᷓ aſſũpſit tutelaʒ filij peꝛdar tutelaz V.

ſi ĩcõtinent᷑ niuat ſiẽ ꝑdit ꝑ trãſitũ ad ſcdas nun leat O o

ptias ⁊ dic ꝙ ſic de quo glo.ẽ nõ. quã ſequituꝛ
Haꝛ ĩ auct᷑. ut maf̃i æ auie.¶ qu mu. tu. off.
fũgi põt. qdð bñ nõ. æ ꝑ h fac tex.i.l.fi. e.ti. ubi
zquirit᷑ pudice niuat.ꝑ h̊ põt inferi ꝙ eas pe
nas quas patit᷑ mulier ꝑ tranſitum ad ſcõas nu
ptias.j.annũ luctus pati debeat ſi incõtinenter
uiuat: qꝛ 20 nuptiaꝝ ꝓhibitiua.ĩ. tale tpᷣs foꝛtiꝰ
uẽdicat ſibi locũ ĩ incõtinentia ne ĩ plus ſe hẽat
luxuria ꝙ; caſtitas: æ ꝓ h fac qdᷣ nõbilit nõ. per
gl. æ bar.i.l.fivicõmiſſũ. C. ð fideicõiſ.ubi nõ
ꝙ ſi mulier relicta incõtinẽt᷑ uiuat pdit legatuʒ
ſibi factũ a marito ? aufeꝛt ſibi tanq; ab idigna
⁊ ex pᷣſũpta uoluntate teſtatoꝛis ꝛeuocat legatũ:
qð maxiĩe pꝛocedit ſi nixit ĩcõtinẽteꝛ tpᷣe uite ma
riti marito ignoꝛãte: ut nõ. in.l.ſoꝛoꝛc. C. ð his
q.ut ĩdig.⁊ hec nõ. ¶M ibi ꝑpetuo moꝛet᷑ aꝛ.

p 7 5 nunqd uxoꝛ iugati nolẽtis itrare religi vrn gicte er, a als:
onẽ teneat᷑ ꝓfiteri ſi eſt ſuſpecta de incõtinẽtia

uł ſolũ eſſe ĩ mõaſterio ut aꝛceat᷑ a uagationibꝰ
nã ꝓ parte negatia niᷣʒ ꝙ n teneat᷑ ꝓfiteri faẽ
hec ła qꝗᷓ ſoluʒ pcipit ut ſe ꝛemoneat a ↄueꝛſati
one ſecularium:ſed ĩcõtrariũ facit tex. duʒ dicit
ꝓꝙ dz intraꝛe: ut ibi deo fuiat:æ hãc partẽ puto
uerioꝛc᷑.adduco tex.xxvij.q.ij.c.agathoſa ubi
tex.utit᷑ ueꝛbo cõuertatur ad idem tex. c.cuʒ ſis
S. eo. ⁊.c.ij.ubi dicitur ꝙ non dʒ una pars tꝛã
ſire ad deũ ⁊ altera ꝛmanere ĩ ſeculo.ſatis eniz

ꝛemanet in ſeculo ſi non pꝛofitetur. nam ſi intꝛa

ꝛet ut aꝛceat᷑ a libidine monaſteriũ, eſſet ſibi caꝛ
ceꝛ.non autem intraꝛet ut deo ſeruiat.cuius cõ
trarium dicit hic hec littera:? h̊ ẽ ueꝛum a pᷣnci
pio anteq; maritus ingꝛediatur. quid autem de
beat obſeruari poſt ingreſſum dic ut dixi.in.c.

.i. S. eo. QMõ in. F. nullus ꝙ mulier nõ debz 3 t me, ſavad Be l

tonſoꝛari etiam cauſa religionis = nõ.bene hũc
tex.non enim loquitur de tõſuꝛa ſuperiori que
appellatur clerica:ſed inferiori quãdo fit abſci
ſio capillorum nſqʒ ad auꝛes. de remanente in
vi
—

2 , . D 12 Pcru-

1 FP=),ſu ⸗ Fle Pdat nteſa

lifn, pfis ee

N⸗ · na. ⸗ de * marty RTrr eα☛ .

7 AKäatn ☚ ſamnm .

„
Q 4 4 . GSo) Wiar — O
.

S„

¶ He ↄueꝛſi. ↄiug.

ſeclo ẽ tex.clarꝰ ĩ.c.ſi q̃ mulier. xxx.di.ubi expᷣſ
ſe ꝓhibet᷑. debẽt eni portare crines ſeu coma iĩ
ſignũ ſubiectõis. Sʒ dubiũ eſt de igrediete reli
gionc. nã uidemꝰ ꝙ moniales cõit tonſuranĩ ?
de h nõ repit᷑ tex.ſʒ nide gliĩ cle. attendentes de
ſta. reg.ꝗ nitit᷑ ſaluaꝛe hodieꝛnã ↄſuctudinẽ ſed
iſie tex. fac mlaũ ĩ Srium.ſʒ ſaluado illã glo.põt
tex. iſte itclligi qn mulier nolebat tõſurari rema
nendo ĩ ſeculo purãs religiõi ↄuenire: ꝓ hᷣ facit
qꝛ loquit᷑ h̊ fꝛatribꝰ ſacti ionis ⁊ ñ mõialibꝰ
Uluo nõ.ꝙ fratꝛes ſãcti ioãnis nunq; ꝑnt acci
pe:e aliquã mulierẽ ad cohabitandũ ſecuʒ: ẽt ſi
illa ueller ꝓuerti:qꝛ ĩ eodẽ monaſterio nõ ðbẽt
collocari maſculi z femie. naʒ monaſteria dupli
cia ſũt hodie ꝓbibita.xviij.q.ij.c. diffinimus.

In ea. gl. ĩ fi. nõ. ſing. gl. ꝗᷓ aꝑit intellectuʒ fere

totius ti. æ adde gl.fi.q eſt in.c.ꝓxi.que tendit
ad idé. Et ex hac gl. nõ. prio ꝙ ad ſubãm ꝓſeſ
ſionis alteriꝰ ↄiugũ neceſſario non requirit᷑ ꝙ;
alt oiunx uoucat ↄtinẽtiã ul ꝙ itret religioneʒ
li eſt ſuſpectꝰ ð icontinentia:ſʒ iſta requirunt ðᷣ
iuſtitia ? ſic a pncipio.dẽia tñ ẽ utꝝ uxor noue
rit uł ſimpłr dedeꝛit licẽtiã.nã prio cãn nõ reuo
cat᷑ maritꝰ de monaſterio ẽt ſi uxor icontinent᷑
uiuat:ſʒ ↄpelli nxor itrare monaſteꝛiũ:ut ĩ.c.ſi

gnificauit. J. e. ſy ĩ caſu ſcðᷣo nir renocat ð moa

ſterio ex officio iudicis:ut ĩ.c.i.S.e.ti. 6.
fo glo.ꝙ uxor ꝗᷓ dedit licentiã intrandi religio
nẽ marito nõ põt ãplius reuocare igꝛeſſuʒ: ſʒ hᷣ
poterit facẽ ſupior ex officio:ex quo hẽs ĩtellec
tũ ad.c.i.S.e.młii tñ renuerũt õriũ: ſj tene iſtã
gl. ut dixi ĩ. c.i.. e¶ Q¶eꝛio nõ. ex gl. ꝙ licẽtia
epi nõ eſt de ſubã ꝓfeſſionis ↄingis ⁊ ſic limita
2 reſtrige dictũ hoſti.? Jo. an.hic dicũt eniʒ ꝙ
de licentia epi h fieri dʒ ex quo ſequit᷑ ſeperatio
mẽimonij quo ad toꝝ ar.ĩ. c. i. ð ↄſan. ⁊ affi. ſʒ
ꝛu uide meliorẽ tex.cũ gl.xxvij.q.ij. ſi uir ⁊ nx
orHic gꝰ ꝙ aut ð honeſtate requiꝛit᷑:ut tẽuit
fre.ↄſi.xxxvj.ant ð iuſtitia ut ſentiũt h̊ doc. ſed
neceſſario nõ exigit᷑ ad naliditatẽ ꝓfeſſionis ut
ſatis ſẽtit h̊ gl.⁊ vr tex.aꝑtus ĩ.c.i.S.e.inducen
do ꝓnut ibi dixi lrio nõ. caſuʒ ex gl.in quo
uerus religioſus hĩtat cũ uxore ⁊ tenet᷑ ſibi red
deꝛe debitũ:ꝙ pria rõte vꝛ ipoſſibile cũ ↄtinẽ
tia ſit de ſubã religiõis:ut ĩ.c.cũ ad monaſteꝛiũ
.j. de ſta:reg. ſʒ h iõ fit qꝛ traſitꝰ a pᷣncipio oĩo
nõ fuit licitꝰ ſile nõ.gl.multũ ſingłr ĩ papa:ut ſi
hns uxorẽ ðᷣ facio fuit ꝓmotꝰ:tenet᷑ nxore iſtan
te aut reinquere papatũ aut ei reddeꝛe debituʒ
ut nõ.iĩ.c.ſi quis pecuniã.lxxxix.di. n glo.
in v. familiaʒ in fi. dic ꝙ illud ĩtelligit᷑ qñ rema
nens in ſeculo eſt ſuſpectus. Abbas.
X parte. Profeſſus religio
nẽ ð ↄſẽſu uxoris in
ſecko remanẽtis Iʒ uxori fuẽit reſtitutꝰ
ea mortua ad monaſteriũ redire ↄpelli: ita cõi
ter ſũmat᷑.tex.tñ iſte nihil diẽ de reſtituriõe ⁊ iõ
alit ſũmarẽ ⁊ ſic. Coniugatꝰ faciẽs ꝓſeſſionem
nxore ↄſẽtiẽte lʒ nunqᷓ; itrauit monaſterium ſi
moꝛua piuge cũ alia phat nõ ualʒ mr̃imoniʒ

2 mõaſteriũ ĩtrare cõpellitur:pᷣma ꝑs ponit qꝛe
lã:ſcdᷣa dat iudicẽ:ibi qꝛ ueꝛo. ¶ Mõ. pex iſto
tex. ↄiugatũ poſſe ſe obligaꝛe religiomiẽt tpeĩ
firmitatis ? i domo ſua cxns: ꝙ h.c. porrectuʒ
5. de ꝛeg. ¶ Mõ. ſco h tex. aꝑtũ ñ cauillando
ſaʒ ꝙ ð ſubſtãtia ꝛligiõis neceſſario ñ ꝛeqrit᷑:ut
alt oiũx uoueat ↄtinẽtiã ł ꝙ ĩteꝛuẽiat licẽtia eßi
2 ſic ꝑ iſtũ tex. apte ꝓbaĩ gl. c. pcedẽtis.ad idẽ
.c.j. ꝓx. ſi enĩ mõachat? Hᷣ ñ tenuiſſer naluiſſet
matrimoniũ poſtmodũ pᷣctũ cũ ſcᷣa mulieꝛe qꝛ

mt̃imoniũ rũpit uotuʒ ſimplex ⁊ tin annullat
5.

ꝓfeſſionẽ pcedẽtẽ: ut ĩ. c.i.ð uoto li. vj.

ibi de iure. æc. ꝙ; de iuꝛe n ſufficit licẽtia uxoꝛis
jut maritꝰ igꝛediat᷑ religionẽ:ſʒ dʒ obſeruaꝛi for

ma.c.cũ ſis.S.e.⁊.c.ad aplicã.j.e. Si m h ius
non obſeruatr᷑ n tũ ꝑ h̊ anullat᷑ ꝓfeſſio:ſed fuat
qð nõ.S.c.ꝓx.⁊ mãʒ hꝰ.c.plene tractaui.s.eo.
i. c. i. ĩ giſtictõe. gl. i. ibi. ſi ſcit ius coe lei
dicatur.nõ. iſtã opi.qᷓ H itẽdit ꝙ ſi uxoꝛ ſcit ius
ſ. bãc mãʒ ↄceꝛnẽs l fuerit ceꝛtioꝛata.ſ.qꝙ ĩgꝛeſ
ſuſ mariti n pt᷑ ð iuẽ fieri niſi uxoꝛ noueat ł ĩtet
religionẽ: dãdo licẽtiam marito int:ſdi religio
nẽ ur᷑ tacite uouere ⁊ ſe obligaꝛ ad ĩgreſſum eo
caſu ꝙ n poſſz eẽ ĩ ſeculo ſine ſuſpitione ⁊ hanc
opi. ſẽſit tacite gl. i. c. ſeriatim. xxxij. di. . c.ſi cu
ius uxorẽ. xxxiiij.di.⁊? lʒ doct.de h̊ hic nibil di
cũt tñ mihi ᷣ plʒ ꝑ ea ꝗ dixi ĩ. c.i.S.e.ſʒ in caſu
nzo uxor nõ fuit certiorata nec ſciebat hoc ius
ꝓ h c uenics.. e. ⁊ ð ĩte lectu hꝰ. c.dic ur i. gl.
ſe. ¶ In .¶gl. ij. ibi ñ tenebit:aduerte nam hugo
olim poterat ꝓbabil? dicere ꝙ decreta quidaʒ
2 decre.i.S. =.j.e.plʒ ñ tenebãt tpᷣe quo iſte de
cre. eruagabãt᷑ nam potar ꝓbabilit᷑ dubitaꝛe an
eẽnt decre.ſicut hodie dubitamus de multis ex
trauagãtibꝰãtiqs.ſʒ hodie ex q iſte decre ſunt
poſite in ↄpilatõe hac.ñ ẽ de eis dubirandum:
nec hug.ſic dixiſſz ſi eas uidiſſz h icorporatas
æ iõ tene diſtinctionẽ ſequẽtis gl.ut dicamuſ ꝙ
ex ſola licentia uxoris ñ debʒ de iure mariius
ad ꝛeligionem ꝓficiſci. ut in.c.cum ſis. S. eodeʒ
Sʒ ſi de facto facit oppoſiium ꝓfeſſio tenet ſiẽ
dicimus ꝙ uouens cõtinenniam ñ dʒ de iure⸗
trabere matrimonium ſi mñ: hat tʒut in. c. i. ge
uoto li. vi h. c. addit ad.c.i.S. eo nam ibi nõ
r᷑ utꝝ mortua uxore dãte licentiam opellat ma
ritus eẽ in monaſterio quod addit h ⁊ pꝛo ĩte.
lectu uide quod dixi ĩ. c. i.S. eo in diſtinctione?
in. c.ſupra. ꝓx.

„Vegitur pncipal:

fm pmum itellectũ H. d: ¶ Di diuges

pꝓfitẽtĩ religionẽ altero mortuo alt ad ſe cculuʒ re

dire non poteſt ¶Et iſte intellectus eliciur ex
tex.intelligendo ꝙ uxoꝛ etiam intrauit religio
neʒ. legit᷑ ⁊ 2 ꝙ ſolus maritus intrauit ? boci
tendit.pꝛofeſſus religionem de conſẽſu uxoris
in ſeculo remanentis ea moꝛtua ad ſcculum idi
re non poteſt. ſic cõir ſũmant docto. iſte tex.
non patit aliquem iſtoꝝ intellectuum er igeo ſü
mo aliter.et ʒ ſm intellectum ueriorẽ? ſinglꝛẽ

fſfimſecifi

leier olO 1foareuocuns ra
obligemre ppoſto ſuo nin lni
tit ſtecnnone.

oſtiſoenini e atl a⸗
iliitn cĩbnnmf ii 1

,mel
nmipſuuntr ollymer enrl

amſmnt inni ilu nſe h
lnunimſilil ſiamre ðnoo
irqſi orico none ſumui unute iß
igi toft blisal geſoneſtdi
minoniocandi üſtbis nd m
itronun xoreed ignorine nd iininui
rüimorincafſoni pauraeig r d.
ſ.8 co oina. Jo.an iegprine
no. voſſe geedene qeſuror nöfutininn
leñ oſeſt. oyi peelitqn wror dcſei
poſutt bicali iloon r er ie ſoeſ n
ſcee diſlame nont immuir nonaſteni
No reuocmntitin i dör unt o nont
noaſterüͦt ſri er ielen c ne ſi
luenit ſrign 4 i al
ao fut enoe Grrcrzämngd
t e nneiſ ne nb in
Pümſin en rthenge monen
. rigniſiudainatth
itiiiftiliſnenn ne⸗
ſsleniet pfeſo in n inz diwn
tirinfinöo nniei
Miindetni eeg iſc
uſ onſch lüt nf niit

1 et ropr Wcc r- ſt aAν.

„ deirn lib X2 6.
n

9 p visger T2 7 ſ. ler s prm g 21 9 r'oſru- Ais pet

N. ¶ De oue ſ. din .

in matcria ⁊? ſic ꝓfeſtus religionẽ uxore ſciente

primꝰ ꝙ uxor dedit huic licentiã ⁊ ſierat iuue
nis ꝓmiſit itraꝛe ꝛeligionẽ:ſʒ ceꝛte h̊ nõ colligit
ex ha.? hoc pᷣſuppoſito ꝙ dicit glo.uana fuiſſʒ

latius exordiẽdo mãz aduertẽdum aut uxor

emittit uotũ alicui abſtinẽtie puta ieiunãdi.et h

uotũ nõ obligat marito ĩuito quinimo.ſi mari

mCſs⸗ neſß obſenmifn oſultatio. Dcðus itellect⸗ qn ex pma ꝓmiſſiõe tus cõſenſiſſet põt nibilominꝰ reuocare ⸗z lʒ ipe
n mant no fuit obligat religiõi ex quo nõ hũit peccet reuocando ex quo licẽtiã pbuit uxor tñ
2 Erir nrons coſenſum: ſed obligatur ex ratificatione poituit ñ reſiſtẽ nec peccat deſi iſtendo: qꝛ teneĩ
— quã fecit poſt mortẽ uxoris ⁊ iſte intellectus eſt in h̊ lege diuina æ hũana obedire marito: ut eſt
ier . idubius ⁊ nullo modo colligit᷑ ex tex. Inn. hic tex.nõ.in.c.manitfeſtũ ⁊.c.uoluit.xxxiij.q.v.ita
hbiidt ſinorſctit

nN Aemiglfini ceromnſgit
n uniz grinifmn niihmtonr in
nlgeiholiuim nmn inuiiͤ
Nen miir noumec loblnian reſiune
a gn poſß eilnhb ir ihnnr enr
n ſit mirglic lnuin mni ceciu
sorre nii dl eh gon eb Menitiic
cum mhidphenqcii cidͦ einain
id wmrNoft noram neeſcehn barins
Ddis tAdileen Cdni.
Greiwi Wraluenetancdd
Oimpdemn iendn it
nei1 ) ehi midrin gaſte
ce cjmghii umn din hhiiihmmn
cindece ſtonbodte Abbiants eniſſig
—õõ
nanaginb nes ghocſeetg “
ſr iropihror r iede isei ind
erbwg iccinſß 1 las idßß
tömeafinmoni ſelisgr

dicit ꝙ itrans re igionẽ inuita uxore uł ignorã
te:ex quo nõ fuit reuocatus ſtati mortna uxore
obligatur ex ꝓpoſito ſuo mutandi uitã. nã pꝛo
poſitũ ſolẽniʒat᷑ per habitꝰ ſuſceptionc. ut in. c.
oſulti.s.ti. ꝓxi. nec ĩ hoc requirit᷑ ſcia mortis
uxoris: poſtea refeꝛt quoſdaʒ teneꝛe ⁊ meliꝰ ᷣm
eum ꝙ ſi maritꝰ ĩtrauit iuita uxore nõ obligat
poſt moꝛtẽ uxoris niſi ſciẽs mortẽ ð nouo ↄſẽ
tiat qſi ignorãdo mortẽ pᷣſumat᷑ durare ĩ prio
oſenſu qui nõ fuit hilis ad ꝓfeſſionẽ ſiẽ dicimꝰ
i miimonio carnali.nã ſi his uxoꝛc cum alia
bat moꝛua uxoꝛe eo ignorãte nõ ↄfirmat᷑ pᷣmũ
mimoniũ qꝛ pſumit᷑ ꝑdurare ĩ pꝰ ut nõ. ĩ. c.i.
j. ð eo qͥ dux.ĩ ma. Jo.an.dic q; pria opi.In
no. poſſet ꝓcedeꝛe qu uxoꝛ nõ fuit inita uł coac
te ñ aſeſit.ꝛt opi.ꝓcedit qñ uxor pᷣdiẽ: ſʒ petrꝰ
poſuit hic aliũ ĩtellectũ: qꝛ tex. iſte loqt qn uxoꝛ
ſciẽte diſſiſante maritꝰ ĩtrauit monaſteriũ ſi.n.
nõ reuocauit ĩ nita ñ põt maritꝰ pꝰ moꝛtẽ exire
moõaſteriũ: ? iſte ẽ uerꝰ ĩtelleetꝰ .c. quẽ vẽ ſequi

ꝓ faciaſ rcgulã ꝙ nullum uotũ abſtinẽtie poreſt
emittere uxor ſine conſenſu mariti et ꝙ maritꝰ
põt reuocare:lʒ prius cõſenſerit non autem ſic
econtra qꝛ uxor ẽ magis ſubiecta marito ⁊ ð h̊
dic plenius nt ibi n⸗ An uxor emiſſit notũ
cõtineniie et tunc ualʒ in ſui pᷣiudiciũ.ſ.ur n exi
gat debitũ quia ñ exigere nullum piudicium ir
rogat marito ut ꝓbat᷑ in.c.ſe. ſi auteʒ ſimplicit
unouit et maritus cõſenſit: aut ad tpᷣs et poteſt
indubie lapſo tpᷣe debitũ exigere et iſto modo ĩ
telligendo indubie pꝛocedit hec la. ut que
ritur nũquid pẽdente tpᷣe poſſit maritus exige⸗
ðbitũ et ſic reuocare norum cni cõſenſit ⁊ ẽ ma
gis dubiũ:nã gl.in.d.c. manifeſtum nidet᷑ uelle

1 2 marito fit pᷣiudiciũ alias aũt quilibʒ pingm in
ſimimis, elechier aher ſo 7 diſſimulãte ea mortua ad ſeculũ redire n pot ſui pᷣiudiciũ põt nouere cõtinẽtiam ut i c.
.. sti eſcigen: P Etiam. ut i. c. ſe. et
dery On⸗ iucie enue Cois diuſio. ſcða ibi ↄſultatõi.¶ Nõ prio ex c. quidã. S. eo. 5.2⁰. iuöx eccleſiaſticꝰ adi
dibſ . cobn niſeneng tex. fin un itellectü ꝓ ſi Ziugatꝰ itrans religio tur laicũ nolẽtẽ exhiber̃ ↄiugi affectũ marita .
faim uiginn ſnpelnn Ié nõ hita uxon is licctia nõ reuocat ĩ uita mlie lẽ. In glo. i. ibi ſi ſimpłꝛ licẽtiã dediſſʒ ułt ergo
. rpii tai gimini ris nõ põt Botid e redire ad 2iſte gl. ꝙ ſi maritꝰdat ſimplꝛ licẽtiã uxori emittendi
. agte hafn ; iccne eſt vus intellect.c.ut.j.latiꝰ patebit¶¶ Ex quo uotũ ↄtinẽtie ꝙ nõ poſſit ampliꝰexigere debitũ
f. pr gl el l . WE ampli?exigere debitũ
Niainihn ſnacin 1 ifero ꝙ, ad ſubam ꝓleſſiõis neceſſario nõ ↄcur et ſentit ſecus fore ſi ad ips tex. iñ nõ apit utx
ntwpni fnodiz iit ii rüt ea q bũt ĩ.c. cũ ſis g.c. n gl. i.i fi. ex iſta maritus peteret debitũ durante tpᷣe ad ꝙ ↄſen
Wnoriir ännlexe gl. colligunt duo ĩtellecrꝰ ad tex. ãbo diuinãtes ſerat uel poſt lapſũ tpis nec doct: ̊ tãgut unde

aliud eſſe in uoto cominentie aliud in noto ab

ſtinentie æ hẽret hic equitatẽ:ti puto ↄtrarium
qꝛ notum continentie eſt norum abſtinẽtie: ut ĩ
c.ſi tu abſtines.xxvij.q.ij. Cũ gꝰ:iuꝛa diuia er
humana dant marito plenã facultatẽ ĩ noto ab
ſtinentie gꝰ. uẽ ꝙ notum cõtinentie poſſit reuo

rß cch rine lu Jo.· an. v cal. . c. Px. dixi i. c.i.. e.i diſtictõe 2 caꝛe:in cõtrarium t facit qꝛ in alijs uotis ma
er ol loonta deſ i cumſei⸗ ibi tetigi pꝰ cal. ſzʒ põt dici ꝓ ſiue uxor diſſimu ritus conſentiendo non uidetur tacite uouere:
A vigoonen giſcin n eſt lauent ſiue ignorauerit ſiue ↄdixerit ex qꝰ ð fa ſed in uoto continentie ſic quia conſenſus eius

oppoſlun geſi⸗
Gſceimdimt nnarwi gcemnn

cto ñ fuit reuocatꝰ ĩ nita nxoꝛis ñ põt pꝰ moꝛtẽ

non exigit niſi ut ipſe non exigat tũ pꝛo primo

Gdmns ond enfti ei erire mõalſeriũ:ſ ĩcõtinẽti pꝰ mortẽ uxõis dicto facit iſte ter. qui ur iſia poneꝛe ut diuerſa
mchernm mmnſct, enini fuit ualidata pᷣma ꝓteſſio:rõ qꝛ ĩitrqs religionẽ ſ. uoueꝛe uoto nxoris ↄſentiꝛe. ¶ Itẽ qꝛ lia
Pcndi AAdira mnoin ſep Vf itraſſe cã fuiendi deo ⁊ muradͤi nitz: vñ iſta nõ dicit tps illud fuiſſe lapſu peccat tamen
upmumn 6 Autewi icötinẽti qñ fuit ſublarũ obſtaculũ pmoꝛtẽ nxo maꝛitꝰ ueniẽdo 5 id qð ſemel coſenſit: uxoꝛ tam
Seiinnon⸗ iobdft⸗ ris remet ꝓfeſſio ſua ualida q quo ad ipʒʒ ſeꝑ nõ põt ꝛeſiſteꝛe:ut.S.dixi:⁊ ſic ſcðo mõ põt ĩtel

, 6
ünihen i
uumel gm nii
nelte⸗ ſonng iudi
nilegn ſenlnn An
ct iſ vain mnhler

monn dil.
Eilic gu

tenit ſecꝰ i mrimõio carnali.qꝛ ohẽs cũ ſcdᷣa hʒ
ſep aim deprauatũ:? nõ ĩrẽdit mr̃imõialit oſẽti
tue:ſ poti ſcõᷣaʒ nxorẽ deciꝑe:vñ iſte ↄſẽſus ẽ
lllegitimꝰ nec ꝓprie dr ↄſẽſus ſʒ diſſẽſus.alið ẽ
ligꝛediete religionẽ: qꝛ ut.S.dixi ſẽꝑ bʒ animuʒ
mutdi uitã ? ꝑ hoc hẽs intelectũ adliſtũ tex. 7
ad.c quidam. . eo. 2 ad.c.placet.j.eo.
W Cõiunx ꝗᷓ ptinẽ
riſſimus *tia nouit tenetur
reddẽ debitũ ↄiugi:lʒ ad tpᷣus uoto
–— cðᷣa ibi frnitati.OHõ. pꝰ ex iſto

ligi iſte tex.⁊ eiſdem ꝛõnibus dicendum eſt qno
nxor uouit continẽtiaʒ in ꝑpetuũ:lʒ glo.uideat
nacillaꝛe in.c.noſce.xxx.q.i.pᷣdicta ꝓcedũt ubi

uid aũt ſi maꝛitꝰ parit᷑ uouiſſet. dic ꝙ aut ad

tpᷣus ⁊ lapſo tpᷣe nõ obligat᷑ar.hic in.v. ꝑpetu

nʒ. Aut ſimplłꝛ ⁊ tũc uteꝛqʒ tenet᷑ fuaꝛe ↄtinẽtiã
nec uxoꝛ tenet obediꝛe maꝛito uolenti ↄ uotum

in n rmumi naie⸗ 6 den uxoꝛẽ no poſſe emittẽ uotu prinẽtie ſine cõ uelle ꝙ, n. in. d. c. qd geo. ſ gl. nõ. in. d. c. noſſe
n l e mgiti nlu mariti ? dic ꝙ requirit᷑ ↄſenſus quatenuſ diẽ ꝙ Iʒ alteꝛ nõ poſſit aliuʒ ipetere ex quo ãbo
Sdn n x 2
onſel ſfin
6,

maritus nõ nouit:ſʒ uoto nxoris conſenſit.
D.

neniꝛe: ut ẽ caſus i. c.qð deo pari. xxxiij.q.V. ¶
σ Quid aunt ſi alter n fuat ↄtinẽtiã nuqd ꝛeliquꝰ
poſſit aliũ ꝛepeteꝛe ⁊æ ab eo ðᷣbitũ exigeꝛe.tex.ur

emiſerũt uotũ:iudex.tñ ecchaſticꝰ ex officio ſuo
dʒ eos pↄpellẽ ad mutuã cohĩitatõeʒ:ax.i. c. ex lit
tcris.j.ð dinor.ſj̊ cene ill.c.hᷣ nõ ꝓbat loquit
n. qn ſine uoto mẽimoniũ ſuit ſeꝑatũ ꝓpteꝛ al
teriꝰ adulteriũ ? diẽ ꝙ alẽo adulterte ꝑit᷑ debʒ
mrimoniũ reĩtegrari. qꝛ adulteriũ cuʒ adulteꝛio
ẽ ↄpẽſandũ:ſʒ nos loqmur qñ obligatio E qſita
deo: vn Iʒ alt peccet nõ dʒ ꝛcliqu aſſi umẽ peccã
di cãʒ:⁊ hãc opi.tacite ſẽtit Inn. i. c. dudũ.j.e.
ubi ad ꝓpoſitũ põit dictũ nõbile ꝙ ſi iſti coniu
ges pꝰ mutuũ notũ ↄtinẽtie ſe carnalit ↄmiſce
ant ꝓles ide gẽita nõ ẽ ltima q; nõ 'ᷣm legẽ ſũt
piũcti:nõ.n.ẽ ãplius mr̃imoniũ qꝰ ad exeꝛcitiũ
carnis:⁊ idẽ nõ. gl. ĩ. c. miſtri. xxxi. di.idẽ dic ⁊
fortiꝰ ſi uxor uonit ↄtinẽriã marito intrãte reli
gionẽ nł ꝓmoto ad ſacꝛos oꝛdies.nã ſi ð nouo
piungant᷑ ſoboles nõ ẽ luũma: ⁊ hec nõ. 7 h
clarat gl. ſequẽs qᷓ vbuʒ maxĩe expõit ꝓ tm: poſ
ſet tũ exponi ꝓprie ꝛefeꝛẽdo ilð vbuʒ ad uotũ
ipale: ui ſit ſenſus ꝙ maritꝰ põt peteꝛe debitum
marie ſi nõ nouit ↄtinentiaʒ. nã idem ſi uouiſſz
ex gno rempus erat laplum.
„ acet Si alteꝛ Piuguʒ altero
CEe ignorante religionẽ ꝓfi
tet᷑ c ꝓpt᷑ hoc ð monaſterio educit᷑ illo
moꝛtuo ad monaſteriũ redi nõ cogit. Cõis di
N or l-leu vok: r ennsi uiſio: ſcda ibi ſupꝑ aꝰ. ⸗ 5.p' uxor. poreſt
1 D libeꝛe emittẽ notũ ↄtinẽtie ĩ ſui pindicinʒ: qʒ ſecꝰ
poſſet ſaluari gl. i. . mãifeſtũ. xxxiij q. v¶ Mõ.
ſcðo ꝙ ↄiugat intrãs mõaſteriũ ignoꝛate cõin
ge nõ hʒ libcrã facultatẽ exeũdi monaſteriũ: ut
claꝛe iĩnnit tex. ibi rediſſe ad ſeculũ.ex q infero
ꝙ moꝛua oiuge anꝙ; reuocet᷑ nõ põt apliꝰ ad
ſeculũ rediꝛe: ⁊ ſic optie faẽ tex.ĩ ar. eoꝝ q dixi ĩ
n ian Fco⸗ Cic tri ꝙ notü emiſſuz
ipᷣe ihabili nõ obligat ipe habili.rõ qꝛ ꝑia ſunt
nullũ æ minus cfficax: ut ĩ. c. ij. ð trãſla.pꝛelato.
5. a Zrio lie/ꝙ actꝰ ꝓueniẽs ad cũ caſuʒ a
quo nõ potuit efficax bꝛe pꝛincipiũ annullat: p
poc tex.ĩ.l.pluribꝰ. F. i. ff. ð V. obli. ſz ĩ Zriũ fac
tex.ĩ regula factũ ltime li. vj. ? ð hoc brocardo
dic: ut ibi nõ.ꝑ Dp. ? pleniꝰ ꝑ Mar.. d. l. piu
ieng Een⸗ dro quid ſi maritꝰ renerſus nõ re
petiſſet nxorẽ. dicit hoſti. ꝙ; opellendus eſt aur
nxoꝛẽ repeteꝛe aut monaſterium itrare:⁊ hoc ſi
crat iunenis: ſi aũt ſenex debuiſſet emittẽ notuʒ
ↄtinẽtie:ar.S.eo.c.cũ ſis 2. J.cC. ꝓxi el põt
dici ſᷣm eũ ꝙ ſatis ẽ ratificare poſt factũ ingreſ
ſum ↄiugis ⁊ caſte uiueꝛe: ̊ ante factũ ꝓcedunt
iura ſuꝑiꝰ all.æ boc mihi plłʒ q ad utrũqʒ caſũ
S ſine ſit innenis ſiue ſit ſenex:⁊ nõ. hãc limitatio
”” H Z — ne⸗ ) Eer ſ nem ad iura pᷣdicta ¶ Vluio qᷓrit qd ſi ĩ uita n
RP en nS& *⁸nhg mess n ignorãre nxoꝛe marit fecit ſe promoueri ad ſa
. cros oꝛdines nũquid poſt mortẽ uxoris cõtinẽ
teneat. goff.i. c. quidã. . eo. ſentit ꝙ nõ ſj boſt.
2 Jo. an. tenẽt ↄriũ ⁊ neriꝰ.quinĩmo dicunt ꝙ
ſi ille poſt mortẽ uxoris pᷣbeꝛet miimoniũ ñ te
neꝛet: nec ob. iſie tex. qꝛ lot ĩ eo ꝗͥ fecit ꝓfeſſio
nẽ ignorãte nxore.ſeœꝰ ſi fuit motꝰ ad ſacꝛos

– — —
220ο mua vo

7.

0

A21710 ſo⸗

Jorn- q fureniet ſe proued aſano areng alie . rr. n 7

ſit ĩ noto abſtinẽtie: ut dixi.S.c. ꝓx.⁊? ĩ hc dzig

„

¶ De ↄueꝛſi. piug

r5 diuerſitatiſ ſim Inn. ẽ qꝛ mꝛimoniũ ð iuj di
uino n ipedit ſuſceptionẽ ſacroꝝ ordinũ. ſʒ tmn
ex ↄſtõne eccleſie: ut pʒ ĩ eccleſia oriẽtali ubi cle
rici hñt uxores.xxxj di.c.nicẽa.legitur et nõ.in
c.cum ol. de cle. ↄiuga.? ſic nalꝛ matrimoniuʒ
n reſiſtit ꝓmotoi ad ſacros õdines.ſʒ marrimo
niũ nãlit ipedit igreſſũ religiõis qꝛ de ſubã:reli
giõis ẽ caſte ninẽ. g uſus meimonij ⁊ igreſſus
ꝛligiois ſũt iĩcõpatibilia: ⁊ iõ merito ipeditur in
greſſus religiõis ꝑ exñtiam matrimonij. Aliaʒ
ronẽ adducir. Jo. an. nã ꝑ ſuſceptionẽ ordinis
ipᷣmit᷑ æ remancet caracter. uñ pꝰ mõtẽ uxoriſ re
manet iſte nerus clericꝰ: ſj ꝑ igreſſũ religionis
n ipmit nec remanert caracter rõ ronis eſt q; oꝛ
do ẽ ſacramẽtũ nõ ſic ꝓfeſſio.⁊ nõ. bñ hanc ra
uonẽ⸗ hpodie S iſtos ↄiugatos ꝗ faciunt ſe ꝓ
moueri ad ſacros ordincs emananit ejua. Jo.
.xxii. ꝗᷓ incipit atiꝗ: ſatis bij faciẽs ad hãc deciſi
onẽ qð nõ In gl. ĩ. v. itũ ĩ fine. nõ. bi gl.
cadẽ ſnia põt ꝓ ꝑte tener̃ ? ꝓ ꝑte non puta qꝛ
ĩ ꝑte hʒ uitiũ nullitatis annexũ ſʒ hoſti. i. c. ray
nutius. 5. de teſta. diẽ qꝙ ꝓ ꝑte n põt tenere. ſed
ſi appellat põt ꝓ pPte ofirmari ⁊ ꝓ pte ĩfirmari
2z moderari. ẽt circa unũ capitulum ł ãnexuʒ:ut
i. d. c. rarnuciꝰ ¶ Mec ob. vm eum ꝙ offm iudi
cis appllłonis ſit ofirmax ł ifirmare.ij.q.vi.i.fi.
qr ilið uerũ qtenꝰuẽit ofirmãda uel ifirmada:ſ
mihi pl?ꝰ. plʒ iſta gl.nam tot uidẽt᷑ ſnie quot ſũt
capła diuerſa ar. in.l.ẽt.ff.de mino.nõ.glo.i.c.
ij. de ordi. ↄgni. i. V. eadẽ ſnia. nullũ ergo Hriũ
ſi pꝛo ꝑte tʒ ⁊ pꝛo ꝑte nõ ubi capla ſunt divſa:
7 pꝛo h faẽ ꝙ nõ. Inn. i. c. fmnitatis.j de hiti. -
nide ad hᷣ bonã glo. i. c. ea que de reg.imnis.i.
Vj. æ in. c. ex lꝛis allł.in glo.

ODapoſtolicam. ein

c. cum ſis: ?7 eſt ps. c. ad aplica,. .tj.

pꝛox. rimo ponitur dictũ:ſcdᷣo exceptio ibi
niſi. 5. primo ibi ſed ⁊? uitaʒ dʒ mutare ꝙ

ubi ambo coninges ſunt iuuenes ſeu de incõti
nentia ſuſpecti non põt alter igꝛedi religionem
niſi etiam alteꝛ igrediatur:nec ſufficit eſſe ĩi mo
naſterio niſi pariter uitam, mutent pꝛo hoc.c.
quiasagathoſa.xxvij.q.ij.? hoc uerum a pꝛinci
pio.ſ. anteq; permittatur ingꝛeſſus umus: poſt
factum ueꝛo dic ut dixi. ð.c. i. E ed queꝛo bic
ſolum conſideratur ꝛeſpectu remanentis ſuſpi
tio incontinentie: quid ſi uxoꝛ remanens eſt an
tiqua ⁊ ſit ſine ſuſpitione incoõtinentie: eſt tame
ſuſpecta de aliſjs moribus ſi.non erit ſub cura
mariti:puta quia fiat incantatrix maleficia uſu
raria nel quid ſimile.nunqd boc caſu mariius
poſſit ingredi religionem uxore uouente contt
nentiã. Jo. an. tz ꝙ nõ qꝛ cadem rõ iĩ in alijo⸗
malis moribꝰſiẽ ĩ ſuſpitione ĩcõtinentie.ex an
enim non expedit alterius ſaluti ut alter igrect
atur religionem non ẽ boc pmittendum. fate
i ꝙ ſi Zfiat tʒ ingꝛeſſus:quia principaliter hic
cõſideratur fides matrimonij: que eſt unum e
tribus bonmis matrimonij. xxvij. q.ij. c. omne:

riß⸗
Cnism.,
,iceN atuci ighi⸗
ii ſngt ni ſrzl
HKMD Aiinre W uree⸗ .
Hain o0 ſgatiun
ſent i 9 ſten hiji oͤ⸗
io ii ummt
tntitfelſm
örumminpl Prdc ⸗
Eprnll. niſt ii⸗
,aiitnbſſi
ſniet ſolcubti olame⸗
, g. Cötse⸗ ſ
bugi e no ehij

alrt Dr, , emimin
nnfue ſcln nidteinn e

ncs ckage

mul
onü eii guennce nn n
nii ſin i i i n oi

hi
niſimitnmn uh⸗

mptir tclor irt nr nn

altiin li
onnſi oo ihi l M llliſt
ſierpnn onre nitable acns no un
uſtld enln ind ie ans did 1
Nentepltnri ia arguin bicdonn adi
nr 0 detleteind in hri irns
leaſtenf.Tcd i in de cdeeſ Pdene
Putabat tl ad anen ced de
rataitaiſiinin
ſenn poſſe opeli ad ounſonone muim
nelt intrare reigione ec ifat u⸗
in velt i cono hna funr oni cnn
Exß inſo t nanid ninoni ,
nnz diſolni ponſa elirefie nitglan⸗
prino ſcrſſemſens nrlurbit
reguſiahmnchobei Zrünpnone
iſuz er üde ſfftichnntcheitürotf
tomninini ſ ognguisſe ininenale
rtigione anpobrildiſ gnini
eginns ph d wa en e
lgch quoc pocſehit inemnan
ri ſi ſricto n iſigooſe iin lil
ſtiſinen vedicit bi, n e⸗
inieh, ſer in blu quec
anl ei cle cier Gno ince i⸗
ſucereguſ Ingt ncraſnsh

Giinoneitn

etti *“
. mia mücern;
ſter rlgi zj tui dond
Nicrinfi ge polit g
——

tzs p ai⸗ 5 . ,— , . —,, e-an . — — .
r . wan ls . . . NV. — 57 ſer A gal ſi ſp'aziſ& Ifn Ter an tr-l-n P- ,„»L =- rra n Lerte Ar. 3

6 „⁵ρ 7 .
/

ſfen
undneie Mie
Ni utnn iamüttin Ji antp. bec oD .
adirn eugit n ?. c. fi. de antr bec ohi. laris mihi ply. Sʒ hõeſtũ ut ĩ.c.qð ðo pari.xxxiij.q.v.x ðᷣ mltipli
. mi emclenin, lltnde dubiũ ẽ nn ſi enneaher ingreſſt alteri⸗ ci nelo uide bo. glo. xx. q.i. F. uelame In gl.
enneün Ririt unen f ro e. dgulcann dr apo wmit a Bn vanctlek tod unktercge
. töl a e. . We . inent .CO.c. ll. ⁊ querit hic hoſti.nũqd eccleſi ir Prr ze,,, git e Se =
nünr t Peenicut bito nã uidet ꝙ debeat opelli ad bñ uiuẽdũ nõ hodie ↄſtituerꝛe ut alteꝛo figelis benein. ben le W ee, 8 Sidte Sat 6, Wn
õä aut ut itret monaſteriũ cx q pncipłꝛ nõ peccat ſim poſſit alter ↄiugũ trãſire ad alia uotaſæ cõ
igas ſricͤpntd n nüinmniti cõtra matꝛimouium. . cludit ꝙ ſic: qꝛ ſicut ſtatuit ĩteꝛ ĩfideleſ ĩteꝛ quos
Nſſe igi lten mneidikiin, £ parte Per religiõis ſpfe eſt neꝑ mimõiũ in c.de ĩfidelibꝰde cõſa. ⁊ affi.
D de Uiti mntinon,. N de miae ſionẽ ñ ꝑ ꝓpoſuũ ca eodẽ mõ nʒ ꝙ poſſit ſtatueꝛe ĩteꝛ fide es. nã ꝛati .
zi⸗ Nnan ſiimimi “R . ſtitzti u kenl ciatan ſponſa ficatio miimonij ꝗᷣ eſt iteꝛ fideleſ cauſat᷑ ex ſacꝛa
nmaſſſenenns nid ionit. lia ge nnii. Kök⸗ 5 ſoln ih he ſeo o mẽto baptiſimi: ut . cApo zzer crcleſe gil
ihin Nigeſi niigen mia facit. al ſolutione; leegat cðo ſol poſitiõe: põt eꝛgo aliteꝛ eccleſia ſtatuẽ: ſ 8 hoc
Liong anun insef nit bbi nos iñ. oſnione ðterminat ibi poꝛro. ego cubito. nã eccleſia ad illã diuerſitatẽ ſtatuẽ
z oͤſt eſtot i ir ö. p ucllü religiõis datur mulieribus cuʒ dã potuit moueri ex ꝓbabili cã. naʒ ifideles nõ
en ſsgngns ſimnte certiſt ſolenitatib quc tñ nõ ſüt ð ſubã P . c. ui cognoſcũt mimõiũ eſſe ſacꝛamentuʒ cũ eis deſit
e uin ſchrsenanati n dua. . de regul. i .mimõiũ poſſe Shi iter ſignificatũ:merito nõ nẽ mẽimõiũ ita firmum =
minpri obiſisnktirei he abntes ꝑ nũnũ ? ꝓ hqꝛ oĩs ↄctꝰqᷓ ꝑficit ex ↄſẽ ratũ ſicut ĩ fidelibus.cũ gꝰ.fideles capiũt matꝛi

rſu põt ꝑ nũtiũ fieri.l.oↄſenſu.ff.de actio ⁊ obli.
7 bodie uide ꝙ. hẽt i. c. fi. de procu. ibro. vi.
Hõ. . in. V. noſ aũt ar. ualde optimũ ꝙ matꝛi
moniũ pctũ ꝑ uerba de pnti etiã carnali copula
nõdũ oↄſũatũ nõ põt diſſo ui miſi ĩ caſibꝰ a iure
eypſſis. uñ põdera tex. in. v. nullo caſu iũcto. v:
nolẽtes ⁊c. ? ſatis bene facit iſte terx.in aꝛ. papaʒ
nõ poſſe diſſolu re tale mrimoiũ niſi ex cã i iure
erpreſſa uel oĩo ſibi ſii.¶ ¶Hõ. ibi falſa ſit cau
ſa tex. pᷣma fronte mirabilẽ ꝙ actus nõ uitiatuꝛ
ex cauſa falſa ptenſa dũmõ ille actus alio iur̃ po

ne o Nngi diifr bi
x⸗ ſin Ct opremne; oorſon N 4
lgehy ini ulimns onnen Hoſiicn
mius ce niu cig yhri hortone ll
Rapplor r rinmmne prifmnu,
tnodann ta mi apinun /inmr
dcummaMrob /numn gofinic
Os wlons ſtofimmui liffnane i,, ifi.
aldnei a nir ginnicne imnic
Nacqhtan wruida ſie gorſi
GWadutha Ns Enin oi,

moniũ cõſumatũ ꝓ ſacꝛamẽto inſeꝑabili nõ ur
ꝙ eccleſia poſſit ſtatueꝛe ſupeꝛ ſeꝑatione ꝓ hoc
iſte tec. ĩducẽdo:ut.S. dixi æ qð dixi in.c. ex pub
lico.S. eo.ubi hẽt᷑ de uario ſignificato matrimo
nij. ¶ In glo. i. V. falſa in fi. Oppo. õ tex. æ uẽ
ꝙ ex qno ſalſa cauſa iſta mulieꝛ fuit iducta ad
igꝛeſſũ ꝛeligionis nõ naluit ĩgreſſus.ar.in.c.ex
he parte aſtenſis de ↄceſ.pbẽnã ubicũqʒ quis po
rteſt geꝛeꝛe actũ uno iuc ſi explicat alio iure ĩcõ
petenti nõ ualʒ actus.20:qꝛ ibi ðᷣeſt intentio ⁊ ĩ
pendentibus a uolũtate magis cõſideꝛat᷑ opi.qᷓ

EN Gi dtkfinnli ahini
ſoen nchimiſſe
1Pobirg Imitinmn) dEi
Uide Abbonid gon ad Nrhion.
Me ncarſis Akingo.

Dopoſtolcantei.
nſorecſ 1sC4 lchet
. Oniur dici: o chit
ſdevinzdy nuintt

tuerit explicari ita arguit hic papa qð ti n nisð
mur oio ꝓcedere imo in Sriũ ur tex. in.c.ex par
te aſtenf. ⁊? qð ibi dixi de cõceſ.pben.et.l.is.q
putabat ⁊.l.ſi is ad quem.ff.de acꝗ. here.ideo
gic ut latius denn Elo n ſel de pre
ſenti poſſe opelli ad ↄſumationẽ mẽimonij. miſi
uelit intrare religionẽ uec ſufficit ꝙ cũ certo hĩ

i uelit i domo ꝓpria fuare uotũ continentie.

Ex ß infero ad. q. nunquid mrimoniũ ni cõſũa
tuʒ Giſſoluat ſi ſponſa uellit effici mãrelata et uẽ
primo ꝙ ſic qꝛ iſte mulieres mãtellate hnt certã
regulã a papa appꝛobatã. õriũ tñ puto ueꝝ per
iſtuʒ tex. nã hic ſufficiebat reciꝑe nelũ æ obfuare
continẽtiã. ſy oʒ ꝙ quis ſe aſtringat ad certam
religionẽ appꝛobatã ubi.ſ. ꝓmittũt᷑ tria ſubalia
religionis ꝓ ̊ quod hodie hẽt᷑ in extrauag an
tiqna In. xxij. ubi dicit hᷣ clarius/ nã iſte matel
late n ſt ſiricto mõ ꝛligioſe cũ ñ noueãt tria ſub
ſtãtialia nec ꝓpe dicũt᷑ hr̃e regulã.ſʒ quẽdã mo
ũ niuẽdi ſicut ĩ ſili dicit gl.nõ.in cle.i.de reli.
gomi. ? ĩ cle. cũ ex eo de ſen. ex. et latius dixi in
ſca de regula. In glo. i.in fi.dic latinſ quod ĩ
lure nõ apparet ꝙ ſit ueluʒ iſtud uiduitatis:ſed
forte tex. alludit hic cõſuetudi illiꝰ loci æ iᷣo pa
pa diſtiguit in fi. c. G̊ de iure dicẽcũ ꝙ aut iſiud
erat uelũ ſolitũ dari ꝓfeſſis.et tũc iſta immedia
te fuit pfeſſa data pſeuerantia triũ dieꝝ ut ĩ.c.
ſtintoez. F. i. ꝛegula.li. Vj.aut cꝛat nelũ ſolitũ
dari uoltibus fuar̃ ↄtiuẽtiã i domo ꝓpa:? tẽ
P B nõ dicet᷑ religioſa: uñ ↄpellit ad ↄſumatõeʒ
infimõij: ut in fi. c. dr ꝑ ꝛc̃em quã. S. pmiſi nam
mouemꝰotinentiã pẽt aſſumere certũ babitum

ueritas:ut ĩ.d.c.ex paꝛte ⁊ ĩ.l.is qui putabat pᷣ
all. ſo gl. iſta uẽ tacite daꝛe duas ſolłones pꝛima
ꝙ in ſpũalibꝰfalſa cauſa ñ uitiat ſicut nec dolꝰ:
ſ Zriũ ꝓbat ĩ.d.c.ex paꝛte.ſcᷣa ſo.qꝛ hec cau
ſa falſa nõ fuit hic expᷣſſa:ſʒ mẽte rtenta ⁊ h̊ ſen
tit glo.dũ allegat.l.ſi repetendi.C. de cõdi.ob
cãm.que ſic loqnit᷑:⁊ bec ſo.ſatis eſſet bona:ſj
nõ pꝛobat ex tex. ideo dic clarius ꝙ ingꝛedien
do religionem iſta moueri potuit ex duplici cau
ſa.prima ⁊ pᷣncipalis ut fuiꝛet deo.alia ꝓpteꝛ le
pꝛã alterius cꝛedẽs matrimõiũ folutuʒ que erat
falſa.⁊ iſta cauſa eꝛat ſcdᷣaria ⁊ potius ĩpulſiua
q; finalis un Iʒ hic ceſſet cã ipulſina ſeu ſcdᷣaria
n tn ceſſat cã finalis ⁊ primaꝛia ideo ex falſuate
illius cẽ ſcarie ñ ipedit᷑ igreſſus religõis.ꝓ h̊
qðᷣ in ſili nõ. Inno.i.c.ĩ pntia ðᷣ ꝛenũ.nõ ob.c.
magne.j.de uoto ælł.i glo. ꝓ Srio:qꝛ ibi n ceſ
ſat notũ ex ceſſatione cãe ſcdᷣarie.ſʒ. pſtat᷑ mã fa
ciliꝰdiſpẽſadi nec ẽ ueꝝ qð dicit hic glo.diſpen
ſationẽ nõ uitiari ex falſa cã.un dic meliꝰut nõ.
i. c.qr allĩ gl¶ In gl. ſuꝑ v. caſtitatis ibi talis
ꝛeligio n ſoluit ſpõſalia z ↄ hũc arti.multũ iſtãt
Inno. ⁊ hoſt.maxie ĩ ſoluẽdo pꝛiũ.c.fi.j.q̃ cle.
nel uo.ſʒ tu dic bẽ ꝙ ad ̊ ut diſſoluat᷑ mrimo
niũ oʒ ꝙ quis ꝓfiteat᷑ tacite uł expᷣſſe aliquã de
ꝛeligiõibꝰappꝛobatiſ:ut.S.dixi ⁊ hx clare ĩ dicta
eỹua.antiq.q̃liteꝛ aũt fit ꝓfeſſio collige ex his qᷓ
dixi in. Cõſulti:= in.c.uidua ⁊ in.c.ex paꝛte.S.
ð ꝛeg In ea glo. ibi põt habe? ꝓpriũ nõ. gl:
heꝛem̃ita nõ renuntiat proprio 7 ſic non pot Vhamer n rugu lig
appellari ꝛeligioſus. nam nullam in ueritate re
gulam habent.ſunt enim ſicut locuſte ſine rege

V 3

6

4₰ „ *. y
41 = gzif *.

N. miarin) — tr .
. p 6. p woau li)

Vipeles A⸗p. ſrr e y ſal-

2Se. li. 5 ci. gunm

WM τωiια ma virg Ir vVou

₰ „ li vaAld. H.

.

(Se Pueꝛſi.ing

ut diẽ gl.i. c. q uere. xvj. q.i.imo dubitat᷑ utrum
gandeãt pᷣuilegio eccleſiaſtico de quo uide per
Jo. ge ligi.ĩ cle.ij. de pbẽ.dico pleniꝰ ĩ.c.ij.de
fo.ↄpe¶ Vltimo nõ.gl.iĩ fi. ꝙ ſpõſalia de pnti
Pf ſolnũt᷑ ſupueniẽte lepra qrit hͥ hoſt/qͥd ſi lepꝛo
ſus mr̃imõio nõ ↄſumato ĩtrat domũ lepꝛoſo ꝝ
nũqͥ diſſoluit tale miimoniũ: dubiũ fec.c.ij..
3 ecchi. edifi. ? ᷓuis hoſt. ̊ multũ iſtet Jo. an.
die z uerius ſecure tenẽdũ qð nõ diſoluat᷑ niſi
ibi eẽt religio appꝛobata ⁊ h ſatis ꝓbat᷑ i eĩua.

antiqua. ⸗ .
e⸗ ritus fac
Onſtitutus * tus monachus
a ↄiuge adulterata reuocari non põt.
POria ꝑs narrat factũ ſcdᷣa dat iudicẽ:ibi iõqʒ
6:p q; adulteriũ cõmiſſũ ẽt ĩ figura mĩi
mnij puat adliex iure piugali qð hebat in cõ
iuge ẽt ſi alt ↄiũx quodãmõ ſuerit cã iſti traſitꝰ
ad alia uota ⁊ ĩ hoc ultimo ẽ iſte tex.ſatis nõ.
