2z. c. pudeéda ſed laici debẽtes ſolueꝛe nõ pñt pſcii
beꝛe. ut in. c. cãm de pᷣſcꝛip. ⁊ idem in tributo di
cendũ nam extat opi. ꝙ rex frãcie ⁊ alij multi pre
ſcꝛipſeꝛũt pᷣ imꝑiũ.⁊ ſic ipᷣi capiũt tribuia ex pᷣſci
ptione. que debebant᷑ im atoꝛi.de'quo an ſit ueꝛũ
de iure remito ad nõ. in. c. ꝑ ueneꝛabilẽ. qui fi. ſi
le. z.l. infamẽ. ff de publi. iudi ꝑ Maꝛ. in. li.ff de
aqua plu. ar. Cõueniũt ẽt decia 2 tributuʒ in mul
ris alijs. Mam quẽadmoduʒ poſſeſſio ẽ obligata
ꝓ tributo ut in.l.imꝑatoꝛes.ff.ide publi. ita nide
tur ꝙ ſit obligata ꝓ decia. facit. c. paſtoꝛalis j.e.
tẽ ↄueniũt in ↄpenſatiõe.nam ſiẽ ĩ tributo ñ
admittit᷑ ↄpeſatio.l.iiij. C. de ↄpenſa. ita nec in ð
cimis. qð tenẽt hic doct.⁊ facit.xvi.q. vij. c. deci
mas. qð eſt nõ Voum. facit. c. frequẽs de reſti.po
li. in. Vi.¶ In ea. glo ibi ſed qua actione. nõ. gl.

nſqʒ ad fi que ponit tres opi. cũ qrit᷑ qua acrione

petunt᷑ decie. Pꝛia opi.ꝙ ꝑ actionẽ ↄfeſſoꝛã. de
cuius nã nide qð nõ. in. c. exaĩnata de iudi.? in.c.
cñ eccłia ſutria de cauſa poſ.⁊? ꝓpꝛie. Eſt. n actio
realis ↄpetens ꝓ iuribus iĩcoꝛpoꝛalibus. ⁊? darur
dũño ſicut rei nẽdicatrio eſt actio realis comperens
pꝛo ꝛebns coꝛpoꝛalibus:⁊ datuꝛ ſoli dno.l.i rem.
in pꝛin ff. de reiuendi. Secunda opinio ꝙ daur
reiuendicatio. hoc poteſt ſaluari quatenus diri
gitur: non ad ius decimandi quod eſt incoꝛpoꝛa
le:ſed ad ipſos fructus qui ſunt quĩd coꝛpoꝛaje.
Tenia opi. ꝙ competat conditio ex canone ? hee
conditio eſt multum ſepeꝛara ? diueꝛſe namurea p
cedentibus. naʒ omnis conditio eſt peꝛſonalis ni
datur contra peꝛſonam ut faciat ſen ſoluat id ad
quod tenetur. ſed pꝛecedentes aciiões ſunt reales
ut pꝛobatur inſti. de acti. S. ſic itaqʒ.⁊ de mateiis
huius glo uide glo. plenioꝛem in. c. modeꝛamine
xvj.q.i.⁊ multi docto. antiqui ſecuti ſunt hãc opi
nionem. 7 nouiſſime Fre. de ſenis cõſilio.lxxiiij.
7 uide qð dixi in. c.ↄmiſſum. S. co. Hoſtiẽ diẽ ꝙ
de ure canonico non eſt multum curandũ de b s
ſubtilitatibns:quia nõ eſt neceſſe exprimeꝛe nome
actionis. ut in. c. dilecti de indi. Sed dic ꝙ nec et
de iure ciuili eſt neceſſe exprimẽ nomen aetionis.
ut nõ. in. l. edicra. C. de eden. nõ. glo in. c. quo in
re. viij. di. ſed neceſſe eſt cognoſceꝛe que actio co
petat.qꝛ aliteꝛ uix bene poſſet foꝛmari libellus et
ſnia feꝛꝛi. quia aliteꝛ fit cõdẽnatio in nna actione
qᷓ;ᷓ in alia. Sed ↄcoꝛdãdo opi. ð. poſitas. dixit hic
Hoſſi.ꝙ ſi agitur inteꝛ duas ecclias de pꝛopꝛieia
te iuris decimãdi. tunc agitur confeſſoꝛia actone.
quoniam agitur de iure incoꝛpoꝛali.ſi aut agatut
ↄtra debentẽ ſolueꝛe:tunc agitur rei uendicatiõe.
ſi decima ẽ ſepeꝛata: uel ſaltẽ fructus ſunt collecii.
ſi vo fructus nõ ſũt ſeꝑati a fũdo agitur ↄdiude

)

is go eſ h i

☛
= =
= =
S= = 2 =- – –
= - — — —
„ =
S
—
—
S

ſenriunt dot⸗ 4 Aomin
ud ceccſein
aiͦcne Pecunieeral
decima Ned,al.l Ne de den
ndc aniſchdo D 4 l de
ne gicnnone deteno
oleracihiioe de
e ſni eͤltiralerdi
ſicaz eum a Aebebet olemn 1.
Primi ntat aiſer in

dine ſis ztdAN1²α
mimi umniiuin li in
uu fd l erlyr i nlb nlin
Ar nii aihe boni taii rilin
Eipenrin Cconde l⸗ ſt tekc
ſö ielege. ia fonins oernnd
icgevani erl ina. Auenend g,
aoiodrbie Gein Ein doſhonis
. H nfaſei eindtanennni a doſſen
cöditione ad dandn dreſerm Aniſegne
uiſiit niun loli erprivlegio un do⸗
in iure cöler ongnonelicor effcint
q no. bqr. ind li.e ſe nt in optor en
Nelit age re nendlanone darnoꝛi ſen
cſtione cig thr ober. G air⸗
nne 2 k nicſio aclcle ebi
Ccleſig dtis vorenit age oaiti
dectingaem abung
anon tribvit eecleſe pe dran
ſienlieͤ Niclan ins miil
eſie lie ſcpallnmns elni a encͤ
boftiegl.Jnngn e ccan
H G⸗OIng in e ciginſ ine

isg otetpi aiqoti
cicen gatt⸗
rcſente, frhenni e enanr ſoluere
hnreſnn ſipto

s
honer
Funi „ eyſt de
a main neen eminie
e. gr in . ce eles ſolner Al i,
leuli u gin leßſap riien init
aſeit) ii⸗ nichrefiͤcer Aimn
Nor r⸗ ndirſe ſpi capiü in ln
uemimtinin wiceine
alutne , Gd enenbii an
Wen i Pabiiinl B uine 4
is a1s⸗ Paman 6 itbunn innni
Sffode

nanmi geſnn i Eee Openſo. io erind
amis mit hie cont ſut nia ſie⸗ dei
nmg go r i un ſuct c ehnis e ſii

entaruni
. e CMnαο⁵v1à,αααααναρoe
hami dut. Pit n heine ſoni cr
uus n neqd n ceninum einc, r ine,
ii adha uuna de auſt dole ppre Eſ n ato
Ienis 9erens P ut dus o ponſons. T Gorur⸗
Gd Ren rer eend &A io rels onpenns
dd wons drcdesa en oaren.
in pun F. detenendi. Dennda rid dun
reiuendicauo. 1 bot doned donicranenns
gimur: non ad ins decirandt Ndch eenon
ſeſed ad ipos fuews qui unt aid onote,
Lenin opi ꝙ lompetat Conliioer nletkte
condno c nulun ſennn vd ne e aſttß
dmims nynns ond loeſ eſclnin
õ ſovnt
tenetur. preeedentes actioes ſontte
Inochn

ſiet 1
In pꝛobatur inſt. de gei lic tech.n Genen

ſorem ſ
boivs 910 vide go Penonn inc. Nodenn

Wol Gocro. Anuan ecn
iaemd iecrles elnenni

emnd ſon Prſidig

iteeni ioritd

,. ams ſt

—

i⸗

¶ Ge decimis.

ex lege diuina declãta a canone hoc qn agit ec
clelia cuiident ex lege canonica. Si ait ei dẽt ex
oſuetudine: iũc agit ↄditõc ex lege ↄſuerndinaria
approbara ꝑ lege canonica.2 nõ. hoc ultiuʒ dẽm
ego ultra ea que tetigi ĩ. c cõmiſſũ S.e.dico deci
ſione; iilius. q. dependẽ ex alia⸗ Vʒ utrũ decima
ſnß ſit in dnio eccleſie an Voo em ſibi debita/et puto
ilã partẽ viorẽ. l. ut ſit in dqnio eccleſie. ꝓ qua fa
cit iſte tex. in. V. ſuas. ? in. V. aliena. ? qdᷣ habet
Leni. c.ulti. ? ter. in. c. decic. xvi. q.i. =. c. paſtora
lis j.e. ubi dĩ ꝙ fructus ñ pnt uendi ſinc oneꝛe
decimaꝝ. nã ſi decia eẽt tmn debita et ñ eſſet eccle
ſie teneret uenditio oinm fructuũ. aptius hoc
ſentiunt doc.ibi. ubi inter cetera ponũt vnũ miꝛa
bile dictũ ꝙꝙ ſi de pecunia non decimata qͥs emit
pdiũ ſicut decima pecunie erat eccleſie:ita dicunt
in deccima predij.ar.c.pe.de peculi.cle.faciũt nõ
in. d. c. omiſſuʒ. hoc pmiſſo arbitroꝛ eccliaʒ agere
poſſe rei nẽdicatione detentoꝛẽ fructuũ ⁊ etiam
actione ꝑſonali.ſ. cõditiõe ex lege diuina ſeu cano
nica ð eum qui debebat ſoluẽ nã lex diuina nõ ſo
lũ decimã tribuit eccleſie z cleꝛicis:ſed etiã mãdat
laicis ut illis eaʒ traderent:ut pʒ ex his qᷓ̃ dixi.Sꝗ.
ſup heica.cñ g' laici ſint obligati ad ſoluẽdũ deci
mas pñit oueniri actione pſonali ↄditione ex lege
.luna.ff. de ↄdi.ex lege nã grauatus ꝑ teſtaroꝛeʒ
põt ↄueniri actione ꝑſonali ⁊ eriã reali:non tñ eo
de tpe: ut.in. l.i. C. cõia de leg. æ eſt ter. cuʒ glo.
nõ. inſti. de lega. ꝗ. nꝛa. foꝛtius poterunt cõueniri
iſti qͥ grauant ex. I. dina. æ aduertendũ ꝙ bec cõ
ditio indubie cõpetit ꝛeſpẽu poſſeſſionis ut nõ.ĩ
d. F. nr̃a ſed etiaʒ põt attentari. ut poſſet agi hac
cõditione ad dandũ.ſ. reſpectu dñij qꝛ eccleſia ac
quiſiuit dnium ſolũ ex priuilegio .uñ poteſt ageꝛe
in iure cõi ex donatione laicoꝝ efficiat dna. facit
qo nõ. bar. in. d. l.i. æ ſic crit in optiõe eccleſie an
nelit agẽ rei nendicatione õ̊ detentoꝛc fructnũ:an
oditione eũ qͥ debebat ſolueꝛe. Si aũt uolumꝰ
lenẽ ꝙ decia nõ ſit in dñio eccleſie ſʒ debita tm.
tunc etcleſia nlis poteꝛit agẽ ↄditiõe ex lege dina
ſz eccleſia pticularis aget cõditione ex canone:qꝛ
canon tribuit eccleſie ꝑticulari. ius antẽ diuinũ ec
cleſie uli ? ſic poſſumus reducẽ ad cõcoꝛdiã dẽm
boſti. ? gl. ¶ In gl. in. V. æ dñs in fi. intentio bu
ius glo. eſt/y ſi ds recipit aliquotã partem puta
medietateʒ fructuũ : tũc renetur ſolueꝛe decimam
pte ſua ſi pᷣ totus aceꝛuus nõ ſit decimatus. ſe
c ſi pẽ fnit ſoluta itegra decia.ſi ueꝛo dns recipit
quot cenã ſz cenas menſuras: puta qꝛ locanit p
diũ p. x. coꝛbibus frumenti. tũc tenet ſẽꝑ ſolueꝛe
gecima et ſi colonus ſen ↄductoꝛ ſolueꝛit integrã
ecima. ſed tu dic clarins colligendo nõ.hic ⁊ in
lc. cñ nõ ſit. j. e. æ in. c. cũ ſint hõiẽs.. e. Aut eĩʒ
qrii de do aut ö collono. pꝰ cãn aur ds ptraxit
ſotiematẽ cũ colono puta ut quiſqʒ hẽꝛet mdietatẽ
ſucuũ. z tunc pcedit iſte rex nã cũ quilibʒ pcipi
at htẽ fructuũ qlibʒ tenet ꝓ ꝑte ſua ad ſolłlonẽ de
cimap. aut dns odurxit colonũ nümis uel pꝓmiſit
ſibi ceuas menſuras ſiue naſcant᷑ frnctus ſiue nõ

tunc dñs tenet᷑ prius itegrã decimã ſoluẽ ecclie

nm B, 1. R6. A=dKet –◻ 7*. . P
.

qꝛ oẽs fructus ꝑtinẽt ad cũ:nec poõt hẽre ꝛationé
coꝝ que dʒ tꝛadeꝛe colono.ut in. c.nõ ẽ ꝗ̊ e.⁊ i.c.
cũ nõ ſit.j.e.Aut dns locauit pᷣdiũ colono ceꝛ
tis mẽſuris ſeu ꝓ certa pccunia ita ꝙ oes fruciꝰ
ſpectant ad ↄductorẽ æ dns nõ tẽtur ex hac penſi
one aliquã decimã ſoluere.lʒ gl.dixerit primũ op
poſitũ pꝰ tenuit Inn.i.c.cũ nõ ſit.j.e.⁊ uideĩ᷑ ſcqᷓ
bar.in.l.interdũ..quotiẽs.ff.de publi.ubi argu
it ꝙ ſi dns.locat pᷣdium pꝛo.c.⁊ gabella uenit ſol
nenda ex ꝛedditibus: totum onus ſolutionis incũ
bit conductori z non dno.nã ur̃᷑ dñs ꝓpteꝛ onꝰ⸗
gabelle ſeu decie locauiſſc ꝓ minoꝛi pẽſione æ hꝰ
mihi plʒ.qꝛ h̊ eſt onus fructuũ.j.eo.c.paſtoꝛalis
unde tranſferendo oẽs fructus in conductoꝛẽ ur
tranſtuliſſe. cũ onere ſuo.nec ẽ uerũ diceꝛe ꝙ dñs
nõ ſoluit decimã de pẽſione:qꝛ imo ſoluit cũ pꝛo
minori pẽſione pᷣdiũ locauerit rõe oneris annexi
ut certa poꝛtio fꝛuctuũ dat᷑ dno nõ rõe locatio
nis ſʒ ſoluit᷑ ſibi rõne tributi ſeu ratione cenſus:⁊=
tũc dñs tẽtur ð̊ hac poꝛtione ſolueꝛe decimã eccle
ſie ꝑochiali qꝛ hãc ↄſequit̃ ꝛõne perſone ſue.aut
poꝛtio datur dno ratione aduocationis ſeu alteri
us ſeruitij. æ idẽ qðᷣ.sõ. nã q;tuncũqʒ pᷣdium totũ
fuit deciatũ.lncꝝ tamẽ iſtius nõ ẽ decimatũ ad h
c.ex tranſmiſſa.S.e. Idem dic ſi gratis datuꝛ ali
cui aliqua poꝛtio fructuum lʒ Inn. aliter ſenſerit
ſz primũ dictũ eõir tẽrur.ar.in.d.c:ex tranſmiſſa
7 bec ꝓcedũt quo ad dnm //a caſu pꝛincipali.ſ.
in colono.dic aut colonus eſt ꝑtiaꝛius ⁊ debet ſol
uere partem ſuam ecclie pᷣdiali ut hic.⁊æ in.c. cum
ſint homines S. eo. ubi latius tetigi. ¶ Aut colit
nũmis ſeu pꝛo certis mẽſuris.⁊ tũc dʒ ſoluere de
cimã ex lucꝛo ſue eccleſie ꝑochiali.deductis tamẽ
ſumprtibus. ut in.c.queſti.xvi.q.i.aut ipſe condu
xit totum pᷣdium ⁊ tẽtur ſolueꝛe integrã decimam
ex lucro ecclłie pᷣdiali.nt in.c.paſtoꝛalis.in.v.ſꝛuc
tus. . e. ¶ In gl. in. v. pꝛerextu ibi decime dand
ſunt illi.idem gof.phi.⁊ uinc.ſed hoſtien. tenet cõ
trarium ne talis nutriatur in peccato ſuo. ar.xxx
ii.q.ii.in.c.nõ oẽs.nõ tamen debet dns lucri fa
cere hanc decimã ſed debet eam conuertere in uti
litatem eccleſie de conſenſu dioceſani. ar.in.c.cuʒ
ſit. . deliudeis. Mec ob. motiunm gl. nam ſi iudi
nõ andiunt diuina hoc nõ ꝓcedit ex defectu eccle
ſie nel ſacerdotis. ideo eorum indenotio non de
bet obeſſe eccleſie.⁊ idem dicit hoſtien. in clerico
notorio foꝛnicatoꝛe:æ cum bac opi.tꝛanſir Jo:
an. ſed do. MDe.ur̃ appꝛobare pᷣmã opi.quia per
exceptionẽ crimis nõ debet qͥs ꝛepelli ab admini
ſtꝛatione ſua.ſed deber agi per uiam inquiſitionis
uel denuntiationis ut in.c. ↄſtitutus.de appł. Ceꝛ

te deciſio huius.q.depẽdet ab alia. utrum ſi imoni W. (aurj k. amn-3 aa rrertny P r.

acus ⁊ notoꝛius foꝛnicatoꝛ ſint ſuſpenſi ipſo fac
to. aut ſuſpendẽdi per ſniam. nam pꝰ cãu pꝓcedit
opi.hoſti.qꝛ nõ debeo ſoluer̃ ei qui ẽ ſuſpẽſus ab
officio ⁊ adminiſtratione eccleſie. facit quod le. 2z
nõ.in.c.ueritatis de do.= contuma. c.nullus.⁊. c.
preter.xxxii.di.ſcd ſi teneamus aliam opi .glo. qꝙ;
non ſunt ſuſpenſi ipſo facto.⁊ tunc procedit opi.
glo. æ do. Metrus quia erceptio non eſt modus

7 re=nſes ſA r rn jw lan rd A A

In pefe

7
2ðò vensu Ps rr T ptt) .4) rae ſi ſelee en Pr u 4
Pa ſ . 9 nr5 ZrTif 3
¶ De decimis. ,,zint
eirſti eiin 4
yriuandi quẽ adminiſtratione ſua ⁊ an ſint ſuſpẽ q̃a res reddit ad naturã ſuã fit larga inteꝛpᷣtatio cll tcin einn oce an
ſi iſti nel ſuſpẽdendi. dic ut plene dixi in. c. ueſtra 2 ſic uult ꝙ ſi iſta ↄceſſio fieꝛet ei cui alias de iuꝛe 6i ge frvclb .inono
de coho.cle.⁊ mu.⁊ in.c.fi eo.ti. cõi decie nõ debeꝛent᷑ nõ uenirẽt decime noualiũ ngſ Cl. ſn 1 caü ois
X Priuilegiũ ſupeꝛ deci ſed ceꝛte hec eſt nimia reſtrictio ⁊ ſolum pcederet i Wü e Jo. oi galen
. Parte. is non ſoluẽdis eccle ſm lec. ſcõᷣam.ſed ſᷣm alias tres lec. hec reſtrictio 4enal inololene 8 mi
ſiaſtice peꝛſone ↄceſſaʒ noualia cõpꝛebẽ nõ ꝓcedit.nec tex. uidet hãc reſtrictionẽ pati qmn us ait pſſotni ſli
dit.h. d. ſᷣm intellectum qni mibi placet.p· deciſa papa nõ fundat ſe ſuper illa rõe. ſed quia ey quo rte girul Sm
cõſultatio.ſcdᷣo rnſio ibi cũ i.l6 e tene mẽ fuit iſti ↄceſſum qð maius ẽ ⁊c. vñ tene hunc tex. Chlffumnd cigls ias⸗ Unis
ti ꝛ0eʒ iſtius lr̃e. nã facit ad multas.q. ꝙ cni: cõce indiſticte: ubicũqʒ cõceſſio fuit facta peꝛſone ecde gnchnhe lcit le her
dit᷑ magis ẽ vr̃ ↄceſſuʒ qð minus eſt. Ex quo ſiaſtice nomine ecclie ⁊ ſic ſũmaui. ⁊ uidet᷑ pꝛo hᷣ urqrin. viclton. brſl
infeꝛo ꝙ ſi concedit᷑ illegitimo ut poſſit ꝓmoueri tex iudicio meo in. c.ad audientiaʒ ð eo. ubi ciſte ertz hi i ml⸗ laod
ad ſaceꝛdonũ vẽ ↄceſſuʒ ut poſſit ꝓmoueri ad mi ſienſibus ſimpli fueꝛ at ↄceſſum pꝛiuilegiũ locoꝛuʒ penſi6 i wanurſfhedin
noꝛes oꝛdies. ſed de hoc eſt multum dubitandum ſnoꝛum.⁊ compꝛehẽdunt etiaʒ decime noualium. Pence avenf ed deoſchihnt
qꝛ ſaceꝛdotiũ nõ põt hr̃i ſine mioribus oꝛdinibus Itẽ nõ apparet rõ diueꝛſitatis inteꝛ decimas pꝛe itcoc t “M ſeccias Enfonin
2 cui ↄcedit᷑ unũ uident᷑ conceſſa oĩa peꝛ que pue ſentes æ noualiũ. unde ex ꝓpꝛio ſignificato vᷣpoꝝ 1cgehetoniͤou gepiinoniok
nitur ad illud. c. prudẽtiã de offi. deleg.2 in. l. ad oↄpꝛehẽdunt᷑ oẽs decime.facit.c.qꝛ circa.j.de pꝛi s doſeggololil Feͤoſn
ꝛeʒ mobilẽ. ⁊.l.legatũ.ff.de ꝓcu. Sʒ potes argue⸗ nile. Abbas eequbſ anit unn amo denn
ꝙ ſi uni eoncedit᷑ ut poſſit ꝓmoueri ad dignitatẽ A ſtorali 8 NMegociatoꝛ de In Ginr ietetgio pet rſßdein
maioꝛem nidetur conceſſaʒ ut poſſit ꝓmoueri ad * cꝛ0 decimam ſoluit ihntüfitctdan ſi 0 liac,
minoꝛẽ. ſecus dic in ꝓhibitione.nam ſi uni pꝛobi deductis expenſis:quas facit de pecunia emie Corni ai poſten cui ſi
betur maioꝛ dignitas nõ vr̃ ꝓhibita minoꝛ: ſed ſi decimata. expenſe ueꝛo que fiũt pꝛo habendis fru Gecinn deluen in punn e u .
eſt pꝛobibita minoꝛ uidetur ꝓhibita maioꝛ: ut eſt ctibus nõ deducuntur ⁊ de fructibus ſoluiiur de ner ibi re ari anit Epum ui
nõ.tex. ff. de inteꝛdic. æ relega.l.ꝛelegatoꝝ ĩi.F.ſo cima non deductis expenſis factis pꝛo re reſtaur lenini genm lize hmsen
let. æ facit ꝙ nõ. Jo. an. in. c.i. de ſentẽ.ex.li vj. da.due ſunt partes. pꝛimo ↄſultatio.ſecũdo rñſio zulmmuclef intttin
æ.i.q.vV.c. pntiũ ⁊.c.cũ illoꝝ de ſen.ex. Scdo ibi ad quod.⁊æ hec ſubdiuidit᷑: qꝛ pꝛimo tractat de jafüm itryui li e . .
nõ. tex: mirabilẽ ꝙ priuilegiũ alteri nocinũ exren expẽſis negotiatiõis.ſcdᷣo de expẽſis que fit pro ſindo iixatlſo hi n 6
dit᷑ a maioritate ꝛ2is ↄtꝛa nõ.in.c.dilecti S.eo.?⁊ fructibus habẽdis.teꝛtio de his que fiũt pꝛo reſt acetent micr gelnniu ache⸗
Inno. in. c. dilecti de dona.ſed põt dici ꝙ h̊ ñ uranda. ſecũda ibi expenſis. teꝛtia ibi nec. S cuk ceſag mip ge t ami
fit extẽſio:ſed porius ꝓhibetur ꝛeſtrictio ultra ꝓ pꝛimo ꝙ nõ ſolũ de fructu qui geminat debʒ ſol ſeni oeagre emna en ace
priũ ſignificatñ vboꝝ.nã ↄcedẽdo decimas alic ?ui decima nõ deductis expẽſis: ſʒ etiam de frucin kacte eiden dr iclin deonnia min
”ü uille: ueꝛba non magis impoꝛtãt decimas pꝛeſẽteſ qui nõ geꝛminat qui ꝓpꝛie appeliat᷑ redditus.naʒ mindusſont enizin doc ide Nione unle
ed nn ſa nec ̈ nonaliũ. Et ex hoc ⁊ ex tex.nõ.ꝙ priuilegium molendinũ ꝓpꝛie nõ ꝓducit fructus ſed quoſdaʒ in. A pporis Q dereivendi. in.

ↄira ius cõe ⁊ alteri nociuũ dʒ inteligi ſm ꝙ vᷣ
ba ſonãt ⁊ impoꝛtare pnt ex pꝛoprio ſignificato
ueiboꝝ. ſed foꝛtius ob. c. tua. el.i.S. eo ubi nider̃
caſus in oppoſitũ. So. ibi ↄceſſio fuit facta laico
q̃ eſt multum odioſa. ideo ꝛeſtringẽda qtum fieri
põt:ſʒ hic fuit facra clerico ꝛõ̃ne eccleſie. Ex quo
nõ.ꝙ idẽ pᷣuilegiũ alit᷑ inteꝛpꝛetat᷑ fauoꝛe untꝰ qᷓ
alteriꝰ. ſed S pᷣdicta ⁊ tex. op.vr̃ eim ꝙ ilind p
nilegiũ fuit fruſtratoriũ. nã ſi parochie iſte fuerũt
abbatis: ut ðꝛ hic in tex. decime ꝑtinebãt ad eum
de iure cõi:ut in. c cũ cõtingat.j. eo.x ĩ.c.ex trãſ
miſſa ã de pꝛeſcrip.⁊ fruſtra pꝛecibus ĩploꝛat᷑ qð
iure cõi cõcedit᷑: ut in.il.i.C. de iheſau.lib.x.nõ.in
c.i. de Gep. Sol. dicit Jo. an. ꝙ foꝛte abbas ha
bebat ſolũ ius pronatꝰ in iſtis parochijs ⁊ ſic de
cime uõ ſpectabãt ad eũ. Secũdo põt intelligi ſi
parochie ꝑtinebãt ad eũ qð fueꝛat pꝛcſcriprum cõ

rra eum. uel teꝛtio nbi ðꝛ paꝛochianoꝝ foꝛie dice

bat᷑ parochianoꝝ:ut qꝛ ipetrauit decimas teꝛꝛarũ
ſuoꝝ parochianoꝝ. nã de iure cõi debebant᷑ eccle
ſie. ubi pᷣdia erãt ſita. uel quarro ĩpetrauit ut peꝛci

perer decimaʒ cũ integralitate.ſ.nõ ſoluta quarta

epo qᷓ ſibi debet᷑ de iure cõi.ut in.c.cõqueꝛẽte de
offi.oꝛ.⁊ ſic quatnoꝛ modis põt intelligi iſte tex.
2 euitari Srinm.ſed do. De.reſtringendo banc
litterã dicir deciſiſionẽ ꝓcedeꝛe:qñ conceſſio fuit
facta ei cni alłs de iur̃᷑ cõi decie debebaniur.ſed ꝑ
pſcriptionẽ uel priuilegiũ eas ꝑdideꝛat. nam tũc

redditus. æ nihilominus decima debetur de puen
tibus nõ deductig ſumptibus factis ꝓ bis redditi
bus habendis. cðᷣo nõ. ꝙ licet ſit res empta
cã meꝛcimonij. m ſi anteq; uẽdatur fructꝰ ſen red
dirus aliquis pꝑcipitur: dʒ ſolui decima expẽſa pꝛi?
facta: aut pꝛo re hnda: aut pꝛo fructibus nõ dedu
cia. ratio qꝛ onus decimaꝝ ẽ ãnexum ipᷣi rel:adeo
ꝙ trãſit in quẽlibet poſſeſſoꝛem ¶ Nõ reꝛtio
negociatio põt ↄſiſtere etiaʒ circa bona imobilig.
Sen aũt ſit licita hec negociatio cũ.ſ. emiiur res ite
gra ut integra uẽdatur ꝓ maioꝛi Pcio. uide bonũ
tex.in.c.eiſciẽs.lxxxviij.di. 5 ibi cũ ipe nen
dunt᷑ ꝙ de decia ex negociatiõe dʒ ſolui ceum uen
dit meꝛces ⁊ hoc ſecurius ſᷣm Inno. tñ obſeat
ſim eum ꝙ in fine anni fit ſolutio ppieꝛ exiguitatẽ
reꝛum.ar.in.l.plane.ff. fami.heꝛciſ. in.c. reueꝛu
mini. xvi. q.i.æ uide qð dixi in. c. cum ſit homies

3 eo. Iteʒ nõ ꝙ fructus agri nõ pũt alienari ſine
σ oneze decimaruz. ed queꝛo quid ſi uenditur

ipe ageꝛ ex quo multis tpᷣibus retroactis decima
non fuit ſoluta: nunquid emptoꝛ poſſit conuemni
pꝛo decimis pꝛereꝛitis.⁊ eſt pulchꝛa.q.? quotidia
na. Hoſtien. æ Joã. an. tenẽt hic ꝙ ſic quali ipa
res ſit obligata ꝓ oneꝛe decimaꝝ. ideo tranſit
quẽcũqʒ poſſeſſoꝛẽ cum illa obligatione.qᷣ boc.l.
impatoꝛes. ff. publica. ubi uiderur caus in ſimili
gq.nam poſſeſſoꝛ tenet᷑ pꝛo tributis pꝛeteꝛitis: quis
poſſeſſio eſt obligata pꝛincipaliteꝛ ? non peſona.

Wre ? ne cieni ci gni

bl. tute n0. g0 in c. ingoirencu de pe
Oalet had id ad avonidie teit, nu cheil
imnobiln pnim crpecnigache geiner.
cuna. efſcunt ann il bomn en re
cplltatej peemnee olre. c boc ni i.
narron go in . leceen
1 f . nn — en.
clit ipe. ali döen e ngiut
Cechei uicenni ſpo

gur diap
gicige I!
niffe lintenl Gictöͤrilis nen

Aſtoralis Denirs del

,B 00 Cecimann
celneis apent

. gntsfat
keinan. .penle nero riüne rte
chbus j Gelluwnmmr e ge udſbus ſoltinrei
amma non Celluns epenſss ,nis pio rereſni
rche ſunt parns prino olitano, ido ml⸗
biad rog ther ſupcſuid ruino mummrce
epeſs negotignos ſeo ge peſis xe fir pro

fuandus habecis tenio gehis le fit pꝛo reſt

unmnch.ſccüch idi erenſis. tens bi nec. ö

Dumnd d n effnenni geminar ch ſol
WKana id oinnis heſs Heimn deftnan
hind gomfmman Pie mhi dind nz
Wmolendina pone nd Pncafenensled ad
reddiums A niborinns dccmadoer Enen
tidvs no deducns ionndns utis dotli
bus babells. (Ordo o ealttsnni
meximonij ñ ſ amneqy nilnmn fuc⸗ 4 ſ⸗
itus alis aipiurich ſolui Kin ddi
ſumam oo r bichz ant hoffuableſie
ca rno qr onus decimap e inemmn eri
niſt in gelder poſeſſuen e
negociano Nor oſtert enah er ngi i
m iſtlan de cne nn ie naui
gau menntiin (Nitiin
n tene glon ann
doni de de

dii meres ? or ſalti eio nnaiii

fn enn ginſſe e ni ell t n

ſeſoni n

NNe A Nbi
eni nafo ii⸗ vnnm
impat ſiſor enih⸗ . ſttten
um e uhiili

. rltanl
lani

ergo idẽ in decĩa que ẽ tributũ dei.nt in. c. tua 5
eo. allegant ? alia iura in ar.iſte tñ tex. aꝑpte h nõ
ꝓbat qꝛ loquit᷑ de fructibꝰ ꝛ nõ de ipſa re. tñ pri
mũ dictũ ẽ cõius.? ꝓbat᷑ in d.l.imꝑatoꝛes.iũcto
d.c. tua idẽ tenuit Yo. an. ĩ. d. c. cũ hoĩes. 5. e. ubi
plus dixit ꝙ E in opeione ꝛectoꝛis ecelie utũ uelit
agere Z nouũ poſſeſſoꝛẽ uel contꝛa antiquũ qui ꝑ
cepit fructus ⁊ idẽ ur̃ uelle Fre coſi.lxriiii. uið
p archi. xvi. q·i.c.ſiquis laicus.¶¶ Secũdo queri
iur qꝛ in tex. hic dicit/ꝙ ſi de pecunia decimata
meꝛces ẽ ẽpta ꝙ in nẽditione debet pꝛius detrahi
expenſa ? de reſiduo tanꝙᷓ de lucro decima ẽ ſol
nenda querit qͥd ſi pccunia n fuit deciata ¶ So. di
cũt doc. ꝙ eo cãu de toto pᷣcio ſoluẽda eſt decima
2 dic pecuniã nõ fuiſſe deciatã qñ fuit in cãꝗ decia
tõis. pone ꝙ aduocatus de pr̃imonio lucratus c.
x.ex quibuſ emit unã domũ.ſʒ eã poſtmõʒ uẽdidit
detur decie de toto pᷣcio ex quo pecunia ex q̃ fuit
epta nõ fuit deciata. ſi ãt ſoluiſſʒ deciaʒ ⁊æ ð nouẽ
emiſſet domũ quã poſtea uendiderat ꝓ.xx. ſoluet
decimã de lucꝛo tin puta de undeci. ſi ãt quis ꝛeti
net ſibi rẽ quã emit de pecunia deciata. eccleſia bʒ
decimã ptem illius domus qꝛ pro decia pte fuir
epta de pecunia ecclie fm. Inn. z alios ꝙ bñ nõ.
nã ex h clare ifeꝛ ꝙ decia nõ ſolũ ẽ debita ecclłie
ſie in qnio ipſius eccleſie/? nõ bñ ꝙ nõ ſolũ res
cffici ecckie qn emit rota ex pecunia ecclie. ut i. c.
i. de pecul. cle ſy ẽt qñ emit᷑ ꝓ ꝑte ex pecunia eccle
ſie. n pro ea ꝑte pꝛo q̃ pecunia erat ecclie res ef
ficif ecclie. ? idem põt dici in pecunia militis. uel
minous. ſunt eniʒ in hoc iſte ꝑſone pꝛiuilegiate.ut
in. lſi ur ꝓponis. C. de rei uendi. 2 in.l.iij C. ar
bi. tute. nõ. glo.in.c. inquirendũ gꝗ̊ de pecuł.cle et
ualet h ad id qðᷣ quotidie accit. nã clici ſepe emũt
imobilia ptim cx pecunia ecclłie. Piim ex ꝓpꝛia pe
cuma. efficiunt enim illa bona cleꝛici æ eceße fm
iritatez pecunie expoite. ꝓ bhoc.xij.q.iiij.c.i.nbi
bo. tex. cum glo. glo in. v. deducendas in
f. bãc fam rõem ſequit hoſtien. pꝛima eĩm multũ
ſibi ñ pʒ:qꝛ in oibus opatur dei miſeꝛicoꝛdia ad
dit ie. ? alij roem. ſ. ne clici uideani ipꝛobi exac
toꝛes ? ne ditent᷑ cñ graui iaciura alioꝝ. ar ĩ.l.nã
ni ff de ↄdi. inde. uł dic ꝙ rõ nãlis inteꝛ negocia
1ides : reliquos fructus põt eſſe iſta nam in nego
clatiöe ſolũ ẽ ſoluẽda decima de lucꝛo: ut in. c. ex
mñſmiſſa. . eo. 2 Ppꝛie æ nũliteꝛ nõ dicit lucx niſi
q ſnpeſt deductis expenſis. nã ſi emo rez ꝓ. x. ?
nedidi p. xx. nemo diceꝛet me lucꝛari.xx ſed ſoluʒ
x. ideo oẽs expenſe facte ex pecunia decimara pꝛi

us deber deduci 2 de reſiduo tanq; de ueꝛs lucꝛo

eeima é ſoluenda.ð ſed fructus ſeu reditus qui ꝓ
uenlüt ex aliqua re naturałꝛ oẽs dicunt᷑ fructꝰ ſen
necldituſ ꝛei: et nõ deductis expẽſis. nã fructus nõ
bioueniũt ex pecunia expoſita.ſed ex ipſa ꝛe unde
uulgariteꝛ dicit tantus eſt fructus huiꝰ ꝛei:nec hr
1 ad erpeſas. Item ſi dns tene tradit alteri fun
dam P ceꝛta poꝛtione fructuum uon põt colonuſ
lceꝛe , uult pri deduceꝛe expenſas qꝛ ꝓ eis hʒ
reliquos fructus ita 7 fortius dicendum eſt in de

ciua que détur deoſnam deus eſt ultis dns terre

¶ Re decims.

nt in.c.tua.S. eſæ ꝛeſeruauit ſibi decim ꝗ i recogni
tione ulis dnij.iõ pari ꝛõne ⁊ foꝛtiori debet ſolui
nõ deductis expenſis qꝛ pro eis remanent penes
dnm.relique nouẽ ꝑtes.⁊ de hoc aliquid dicã cuʒ
glo in. vecꝛedimus. ubi ſendebit᷑ ꝙ appelloe fruc
tuũ ſolũ uenit ꝙ ſuꝑeſt deductis expenſis In gl.
in. vV.quaſi de lucro ibi alii dicunt æ melius. Con
cludit ergo glo.ꝙ filius ĩdiſtincte non tenetur ſol
neꝛe decimã de hereditate pr̃na.ſʒ in er̃neo hede
2 legatario.ſeu donatario ponit opi.nidet᷑ tamen
inherere.ut ét iſti nõ tẽant᷑ de bonis imobilibus
7 addaucit tꝛes ꝛões de quibuſ in ea.⁊ hãc opi.gl.
tenuer̃t. Ala. Min.? Jo. ⁊ uide gl.plenioꝛẽ.xvi.
q.i.c.decie hoſti.dicit ꝙ hec opi.ẽ equioꝛ.⁊ beni
gnioꝛ.ſj Oria ẽ iuſtioꝛ.qꝛ de omni lucꝛo debet qͥs
ſoluere deciaʒ.ut in.c.ex trãſmiſſa. ⁊ in.c.non eſt
.S. e. ? nititur Gendere ad ꝛ6es gl. ſʒ opi. gl ſeꝛuat
hodie de conſuetudine.⁊æ eã uẽ ſequi Inn. in. d. c.
nõ ẽ qnimo Inn. ꝛcfeꝛt ibi opi.quoꝛũdã dicẽtiuʒ
ꝙ de his que nõ pueniunt ex humo teꝛꝛe. uel ex
manu.nel induſtria hoĩs. non dẽtur decia. ⁊æ foꝛte
Fm eũ iſti nõ male dicũt.lʒ hoſti.nõ placet ꝑ iura
ſuperius allegata. Sed in hoc nõ ẽ facile pcipitaꝛ
ſniam ſʒ dico ſtandũ eſſe ↄſuerudini que eſt optia
legũ ireꝛpꝛes.c.cũ dilectus de ↄſue.⁊ in fi. gl. ideʒ
ↄcludit gl.in.d.c.decie.an ãt hodie excuſet cõſue
tudo nõ ſoluẽtes decimas ꝑſonales dicam. . e. c. ĩ
auduru n gl. in. vV. cꝛedimus ibi ſpale eſt in
decis. ſed ) gl. ur tex. ᷓ e. in. c. tua ubi dicit idem
eſſe in dnio alicuius pdij. ut ſi tradit fundũ colo
no ꝓ aliquota ꝑte fructuũ dẽtur quota ↄueta nõ
deducris ſũptibus.⁊ ſic nõ ĩtelllgit ſpale i decis.
Inn. alit̃ Neadit ad.l.fructus. ⁊ alia iuꝛa q̃ dicunt
fructũ eẽ ꝙ ſuꝑeſt expenſis deductis dicit.n. ꝙ il
la ẽ ĩterpᷣatio ciuilis ⁊ non nãlis.qꝛ nãliter q q̃d
pcipit᷑ ex re ẽ in fructu.ſeu redditu.⁊ ſic naturalit
debemus capere hoc. v. in ſolutiõe decie. ⁊ ſic uul
gariter appellatur fꝛucrus qcqͥd ex re ꝑcipit᷑ nõ ðᷣ
ductis expenſis qð ẽ vbum mẽti ↄmendandum.
Hoſſi.ponit aliud vopũ nõbile.dicẽs ꝙ ubi vᷣbũ
fructus ꝛefert᷑ ad aliquotã ꝑtẽ nõ deducũtur expẽ
ſe.nã decia ꝛeddit᷑ hic deo. æ nouẽ ptes ꝛemanent
apud dñm ⁊ ita loquit᷑ hic tex. ⁊ in. d. c. tua.ſʒ ubi
q́ᷓs obligat᷑ ꝛeſttiuẽ oẽſ fructꝰ.tũc hñt locũ orie le
ges ut p̃ᷣus deducãt᷑ expẽſe ne quis locuplerur cuʒ
iactura alterius qui fecit expenſas ar. in.l naʒ na
tura.ff. ̊ ↄddi. inde.æ nõ. h̊.v.bñ baꝛ.latius diſti
guit in.l.fructus alł.in gl.dicit.n. ꝙ qnqʒ hͥ vbũ
ꝓfertur a lege.⁊ tũc ĩtelligi᷑ deductis ſũptibꝰ ut ĩ
dicta.l.fructibus cũ ſilibus fallit in decia ut hic.
qnʒ hoc vpum ꝓfeꝛt᷑ ab homine. ⁊ tũc ſi refeꝛtur
ad fructus iã ſtantes.⁊ tũc non intelligitur deduc
tis expenſis.ut in.l. ſi pendentes fructꝰ.ff. de uſu
fruc. aut refeꝛtur ad fructus colligendos in futu
rum: ⁊ tunc intelligitur deductis expenſis. ut in
.l. fundi trebatiani.ff. de uſufruct.le. ubi dicitur
ꝙ ſi teſtatoꝛ legauit pꝛouentum alicuius fundi ali
cui quo ad uiueꝛet nõ tenerur heꝛes rebficeꝛe ſeu
coleꝛe fundum. ⁊? pꝛedicta pꝛocederent ſecundum
eum quando neꝛbum fructus. refeꝛur ad omnes

C2 440 Dr . Ben ,

—9 ℳ₰ 2,p ſardken nre

Eαι Aznm zo A-den.

õ

1— .
4 — O im S w n 5 Benmiang õ

—
Sð Aum pn —— Ba leſ are 440

(zcu crα AemX daprſel 1 3 .

fructus ideteꝛmiĩate:ſed ſi ꝛefeꝛt det᷑mĩate.puta ad
.x. coꝛbes grani. tũc ĩtelligit᷑ nõ deductis expenſiſ
ut. I. uẽditoꝛ. ff. de ↄhen. emp.¶ Ex pᷣdictis nõ p
ꝙ ſpãle ẽ in decima jm Har. qð tm eſt falſum: ut
5 dixi. Itẽ in mã deciaꝝ ueꝛbum fuit pꝛolatũ ab
ipſo deo:æ equiꝑat᷑ neꝛbo pꝛolato a dño particu
lari:ut in.d.c.tua:ideo dic nt õ dixi qð n ẽ ſpale
qꝛ vVbũ fructus bhic nõ ꝛefe:t᷑ ad oẽs fꝛuctus:ſʒ ad
decimã tm. vñ ſiue a lege ſiue ab hõie ꝓferat hꝰ
neibũ cũ hac detᷣminatõe nunqꝙᷓ irelligit᷑ deductis
expẽſis. Itẽ ex dicto Inno.S.ꝛecitato põt colligi
unũ nõbile ꝙ ſi inteꝛ Zhẽtes fit mẽtio ð fructibꝰ:
ʒ intelligi nõ deductis expẽſis: qꝛ ghẽtes maxie
ruſtici capiunt ueꝛba naturalit᷑ ⁊ ſm ꝙ nulgariteꝛ

ꝓferunt᷑:ut in.l.libꝛoꝝ..ꝙ tñ caſius. ff. de lega.

lij. cũ ſilibus. inſpiciẽda eſſet m̃ mẽs pbẽtiũ q̃ ex

multis circunſtãrijs põt elici.nã in ↄuentionibus
ſpectat magis mens q; vᷣba ipſoꝝ ↄhẽtiũ ut dic

tex.in.l.in ↄuẽtionibus.ff.de ver as Abbaſ.
gtris ni pꝛeſcri
Bm coting gt. vi decimas
in aliena parochia ſi ibi inſurgunt nona
lia ipſoꝝ decimas nõ hẽbit.pꝰ queſtio.ſcðo rñſio
ibi unde. ¶ Drimo nõ. ex iſto tex.iũcta gloſa.
PMria ꝙ id dẽ ꝑrineꝛe ad aliquẽ ab antiquo qðᷣ
ꝑtinet ad eũ ex pᷣſcriptõe.⁊ idẽ nõ.in.c. ꝓxio qð
ualet ad ſtatuta diſponẽtia ſuꝑ iuribus ꝑ:inẽtibuſ
ad aliquẽ ab antiq. Et nõ ẽt de. v. ptineꝛe. ↄpꝛe
hendit eĩʒz in ſe qð ꝑtinet ex pᷣſcriptõe ⁊ nalet ad
VYba libelli cũ quis dicit ꝛem petitã ad ſe ꝑtineꝛe.
ſatis eim eſt ꝓbaꝛe dñiuʒ ex pᷣſcriptõe ↄpetẽs.fac
qð le.⁊ nõ.in.c.cũ ecchia de cau.poſ.? ꝓpri.⁊ qð
nõ Bar. l.ad ꝓbarionẽ. C. locati. nubi dicir quẽ

ꝓbaꝛe dñiũ.ſi ꝓbat ſe ꝑcepiſſe fructꝰ tãto tpᷣꝛe q
.l. Iufficit ad pᷣcriptionẽ. ¶ Scoo nõ ꝙ una ecclia

2r3

põt pᷣſcribeꝛe decias ꝑtinẽtes ad aliam eccleſiam:
ʒ gꝰ laici decimas pᷣſcribẽ nõ poſſint qꝛ illas ne
queũt poſſideꝛe ut in. c.cãm g de pᷣſcrip.clerici iñ
ndie eccleſiaꝝ pᷣſcribũt:tum quia ſũt capaces poſ
ſeſſionis:tum qꝛ bec pᷣſcriptio nõ ẽ õ ius diuinũ
quia non ꝛefeꝛt ꝗᷓ eccleſia bẽat:ut ĩ.c.cũ aplica de
his q fi.a pꝛcla. eꝛrio nõ. ꝙ una ecclia põt pᷣ
ſcribeꝛe ceꝛra iura parochialia infra limites alti
eccleſie.nidetur ꝓbare hec lr̃a:ꝙ etiam pꝛeſcꝛibi
pñt coheꝛẽtia limitibus.nam ſi pᷣſcripſerat decias
totius parochie. eꝛgo ⁊ decias coheꝛẽtes limitibꝰ
2 pꝛo hoc poſſet impugnari:uel uerius limitari
gl. in. c. cum ſunt hõies g eo.qᷓ dixit ꝙ decime ad
beꝛẽtes limitibꝰ nõ pnt pᷣſcribi.ne ꝑ ↄñiam inſur
gat limitũ ↄfuſio.nã ſoluẽdo põt intelllgi quãdo
ſolũ pᷣſcribeꝛenĩ decime adheꝛẽtes limiti. ſecus ſi
parit᷑ pᷣſcribũt᷑ oẽs decime parochie.quia tunc nᷣ

ita inſurgit ↄfuſio limitis qð eſt notandum.alias
opoꝛteꝛet dici glo.illã nõ recte loqui. (Eilimo

nõ. ꝙ pᷣſcꝛiptio ceꝛtoꝝ iuriũ de pnti nõ extẽditur

ad futura oĩa ↄſilia iuribus pntibus pꝛeſcriptis.
nã decime nonaliũ ſũt eiuſdẽ iuris cuiuſ ſũt antiq̃
⁊ in ad pᷣſcriptionẽ antiquoꝝ nõ ſequit᷑ pᷣſcriptio
futuraꝝ ⁊ põt eſſe deciſionis ꝛ· nã cũ vᷣba cõtra

cius ꝛefeꝛant ad ipᷣs ipſius cõtractus non ad fa

tux:ut ẽ tex. nõ.l.rutilia polla.ff. dc ↄtrahẽ. emp
multo foꝛtius pᷣſcꝛiptio non dʒ extendi ad iura fn
tura.nã in ↄtractibus fit plena inteꝛpꝛetatio.ut in
c.cũ dilecti de dona.⁊ in pᷣſcꝛiptiõe debet fieꝛi ſtii
cta cũ ueniat ad detractionem iuris alte ius. eꝛgo
ſi nõ fit extentio in ↄtractibus: foꝛtius nec in pꝛe
ſcꝛiptione. ⁊ hãc rõem ſentit tacite Inn. in. c. tua
el pꝰ 5ᷓ eo.⁊ de hoc aliquid in. c. ſe. (Sgean.
nõ. ſempꝑ iſtã glo. ad ꝓbandũ dñniuʒ alicuiꝰ rei der

pſcꝛiptionẽ.⁊ facit ad libellandũ:ut ẽ in nõbili P;
(In glo. iſin fi.nõ glo.ad quaʒ fit quonidie re

Ru miſſio: cũ queꝛit᷑ ad quẽ de iure cõi ptinet decima
,;, rũ ꝑceptio. iſe articulus pꝛincipalis iĩ hac mi.
dl' zacäuſio buius glo. ꝙ decie integre pertineant

ad eccłiam parochialeʒ baptiſmalẽ. nõ aũt ad epʒ
niſi in cãibus in glo.exceptis/c dicit᷑ ecclſia baptii
malis eccłia matrix que als dr̃᷑ plebs. ubi baptiʒã
tur oẽs .J.plebanatũ ueniẽtes ad finẽ.⁊ hac opi.
glo. tenet Inuo. in. c. ad aplice s eo. Idem ſentit
hic Hoſti. Jo. an. remiſit ad glo.in. c.ſtatuimꝰ
c.quicunqʒ.xvi.q.i.ubi plene.ſed poſimodum ui
dens remiſſiones nõ ſufficeꝛe. hãc mareꝛiã latiꝰ re
aſſumpſit ĩ addi.ſpe.eo.ti.i.iij. colũ.⁊ ut clare ha
beas hãc mãm excludamus pꝛius eaſus indubita
biles nam aut queꝛit᷑ de decima ꝑſonali aut pꝛedi
ali. pſonalis autem ſpectat ad eccliam parochialẽ.
ubi quis audit diuina ⁊ ꝑcipit eccliaſtica ſacꝛamẽ
ta. ut in. c. ad apłice S eo. ⁊.c.fi.S.de paro.⁊.xvi.
q.i.c.queſti iũcta gl.æ in hᷣ oẽs ↄueniũt. Nema
net m unum dubiũ.naʒ qnʒ quis pꝑcepit cetera ſa
cꝛamenta in parochia ſua. ſed ſacꝛamentuʒ bapiiſ
mi ꝑcepit in ecclia matrice.⁊ ſic nõ põt dici ꝙ oĩa
ſacꝛamẽta recepit in ecclia parochiali. unde nidet
quibuſdam. ut nõ. Jo. an. in addi.pdicta ꝙ cum
baptiſmus ſit ianua omniuʒ ſacꝛamentoꝛum in. c.
fi. de pꝛeſby.nõ bapti.⁊ ſit nobilius aliis ſacꝛamẽ
tis: uidetur ꝙ ratiõe buiꝰ ſacꝛamenti debʒ ecclia

baptiſmalis habe:e ꝑtem decimaꝝ ꝑſonalium qö5

nidet᷑ rõni ſatis ↄſonum. facit qð nõ. Inno. in.·
de his de ſepul.⁊ tex.cuʒ ibi nõ. in. c. ij. e. l. i. vi.
2 qð nõ.in.c.nouũ genus eo. in hoc tamè e ſti
dum conſuetudini ¶ Secundo caſu pꝛincipali cñ
queꝛitur de decima pꝛediali. dic ꝙ aut decima eſt
infra parochiam epiſcopi. nam in aliquibus locis
habet ceꝛtam parochiam diſtinetaʒ: ? tunc hec de
cima peꝛtinet ad eum. ut..eo.c.dudum ſecunduʒ
intelſectum huius gl ut hec decima non e.j.
alicuiꝰ parochiaʒ. utputa quia pꝛedia ſunt muliuz
diſtãtia æ non icluſa infra parochiaʒ alicuiꝰ. x ic
decime etiam peꝛtinent ad epiſcopum ĩ.c.qñ s.e.
idem dico ubi parochie non eſſent diſtincte. nam
tunc epiſcopus debet ꝑcipeꝛe oẽs decias ſiẽ olim
faciebat ante diſtinctionem parochiarum. .
deber eam ſibi retineꝛe ſed diſpenſare inter clei
cos ſecundũ coꝛum meꝛita. ut ẽ lex. uõ.xvi.q. vij.
c.i.aut decima ẽ ĩfra parochiam eccleſie baptiſmma
lis. æ tunc de iure ad eam pertinet. xvj. q . ſtatui
mus.tamen quarta decimarum peꝛtinet ad epiſo
pum. icet glo.aliud ſenſerit hic ⁊ minus bñ. nam
lex.ẽ aꝑtus in.c.conqueꝛẽtis de offi. oꝛ. ubi inte:

n limnal dooe 4lawse

Gin
ne ⸗E⸗ ananerultl 6

non in

Gecin ſoü aiofmn . inin
ine, a eeckeſepſebig e

ſe.CdCN⸗
amateelt Oo mmi/

lliie ndta ei uulim fb

autOvoruerdAMmi N*²
Gacine aycin etrat⸗ .
n nuimni vche hlis pele
cni ceocfi ltio Ghbet uſn mnni⸗
pun cis ilbo prn oſrlc oih
insechzbizobigiones d dtotas Won
Ntelboni muuing inindemn 6Do ANn
oolſcan oendes er on ela dede
Cbii dſtinoane deda pie decinns paales
entes.ſ Noebia i. ni decime ſunn de ure
Al:ut in c deparocbiſs g'er no fepn
gochiam debz baber ? derims banc opi
chi.xii. q i in ſim ij onus zene. ? loa
leo. ti.ſequunur nodemors coter bic.

opl. ego ſeqnor geinn it olnn genmnus

nere ad eccim prochitln. po boe iſe en
cſequeni tc1 tis e teſi o l di te
d aochſienim filnei GPſne aſt ner
nac nohit chnsceleehnaneann
tbim ci piucſco eccſe nnane l cdi
ing aneaſihr Nienßergio i
naeiͤbieochim ſinüſ r neng
Periuſte nersſtnhn nſ pochi ſbi 8

IInla. ner ob intg gneiej
0b. lung qe cit derinz
l.,.pocbiq ioſing er ei, gy,
huͦnr ſmn ſan gtaſcſe hahlinnig n

ic oncadilaza Yunſn
J.an enſtad goin cſgin
amang rhi i tbihlnr ſd oſfmaimmi
ſns ſonſſons Nöſufſcen hic nateii g,⸗
alumylt gl hoe co. t. ii⸗ oli ? nr darehi
dens bit nmn oxcc,mus prziis enſis natbin
blles· nam Aut vent edrinm glonaliont rti
oonals autemn ſpernr c alan poroeheli.
lbi qvis auditdina e eſpit ckaſtia ſaoune
nn Min.cad aple 5 0.2 c fs deparo.? twi.
