do contingit dicam plene in. d. c. pꝛopoſuiſti. ſecꝰ
nidetur in ꝛe animata ſemel conſecrata nam nun
qᷓ execꝛatur nec denuo cõſecꝛatur: g de ſacꝛa. non
iteꝛan.quaſi peꝛ totum. Ex quo infeꝛ o ꝙ foꝛtioꝛ
ↄſecꝛatio que adhibetur rei aĩate qᷓ; rei inaiate.
2 põt eſſe rõ dineꝛſitatis. nã ↄſecꝛatio in re aĩara
ꝓducit effectum ſuũ circa aĩam. ut in. c.i.de ſacꝛa
nnctione. vñ ẽt poſt moꝛtẽ aĩa nõ relinquit effẽm
ↄſecꝛationis nam ſemel baptiʒatus ul oꝛdinatus
nũqᷓ deſinit eſſe ẽt poſt moꝛtẽ baptiʒatus uł oꝛdi
natus. ut nõ. xxx. q. vVij. c.i. ſed in re inaiata conſe
ciatio ↄſiſtit in iſtis exteꝛioꝛibns. nt in muris ſen
in iſtis altaribus lapideis que ex niolatione conſe
cialionis execꝛantur. ¶ Sed hic queꝛo quis dicit
lapis ↄtinens ſigillum. So. cum ↄſecꝛat᷑ altare fit
nnũ foꝛamen parnum ul in ſupeꝛioꝛi parre in ipᷣa
menſa lapidea altaris uel ante altare uel in lateꝛe
dextro altaris. æ poſt ↄſecꝛationem clauditur puo
lapide quadrato uel rotundo. æ ille lapis parnus

nocat᷑ ſigilluʒ qꝛ ẽ ad inſtar ſigilli. nã ſicut ſigilũ

denotat ? ſignat illum ſigillanteʒ. ita ipe lapis de
notat locum eſſe ↄſecꝛatuʒ. Et in ipo foꝛamĩe ap
ponunt᷑ reliquie. Itẽ nomẽ ep̃i ↄſecꝛãtis. Itẽ no
men ſancti in cuius honoꝛẽ ↄſecꝛatur. vñ dubita
tur utrum deficientibus reliquijs poſſet appõi coꝛ
pus chriſti ? Jo. in.c.placuit de ↄle.di.i.tennit
ꝙ ſic Mug. dixit nõ eſſe de ſubſtantia ↄſecꝛarõis
ut ꝛeliquie ponãtur ea. di. nullus. Moſti. in ſũma
eo. F. iij ꝛelert ſe ↄſuluiſſe Inn. papã ſuꝑ illo dic
to Jo. an. licite poteſt apponi coꝛpus xpi. pꝛo ꝛeli
quijs ſeu loco ꝛeliquiax Et dicit Inn. reſpõdiſſe
de aſſiſtentiũ ↄſilio ꝙ nõ ꝛeddit röeʒ ſed Jo. an.
dicit ꝙ poteſt eẽ qꝛ coꝛpus xpᷣi ẽ cibus aie de cõ
ſe. di.ij. panis nec dʒ conſernari niſi cã infirmorũ
uel alia de cauſa neceſſaria. ut in. c. unico ðᷣ cuſto:
euchariſ. æ uti debemus rebus ad nſum deſtinatũ
in. c. iij. de appel.æ hec opi.multũ mihi plʒ. Feꝛt
tamen qð leo papa deficientibus reliquijs dedit
partem coꝛpoꝛalis æ euchariſtie in conſecratione
cniuſdam ecleſie ¶ In glo i. ibi de loco ad locũ
mouet᷑.aduerte qꝛ bec glo. uidet᷑ ſibi ↄtraria prĩa
homte. nam hic dicit ꝙ tabnla conſecrata põt mo

ri,gſerre ds clesg S ℳ

neri de loco ad locum ſine execratione: Cötrariũ
ſentit. .qum dicit ꝙ ſi menſa altaris fuit mota nit
aliquis de lapidibus tangens menſam ipſã execꝛa
tũ ẽ altare ⁊ dʒ iteꝝ cõſecrari.dũs An. uidet᷑ ĩtel
ligeꝛe ꝙ qñ cõſecratio cõſiſtit iter menſã ſuꝑioꝛeʒ
2 ipiã conſecrationẽ altaris infeꝛioꝛis ita ꝙ cõſe
cratio claudit totã menſ altaꝛis:æ tunc ꝓcedit ſe
cundũ dictũ gl.qꝛ ſi monet᷑ mẽſa uiolat᷑ ↄſecratio
que erat ſub menſa.ubi ueꝛo ↄſecratio ↄſiſtit ĩ fo
ramine facto ſuꝑ menſa altaris:tũc ex quo nõ mo
net᷑ illud ſignũ.lʒ moneatur tota mẽſa nõ eſt alta
ꝛe execratũ:qꝛ ꝛemanet cõſecratio ĩniolata.= ſic ꝓ
cedit prima ꝑs gl. Sed aduerte qꝛ Inn. ſentit 3
rium ſuper rubrica.nam uult ꝙ etiã ſi cõſecratio
conſiſtat in dextꝛo late? altaris nihilominꝰ ſi mo
uetur menſa altaris execratum ẽ ipſuʒ altaꝛe ⁊z cꝛe
do ꝙ boc dictũ ẽ uerius itelligendo de altari ſta
bili:ſed in altari poꝛtabili ſeu uiatico poſſit ꝓced
ꝛe dictum dñi An/unde ſcias ꝙ qdᷣdã ẽ altar̃ poꝛ
tabile ꝙ poꝛtat᷑ de loco ad loeũ ⁊æ eſt paꝛulapis cõ
tinẽs ut ſe foꝛamẽ cũ ↄſecratione ⁊ ſigno ſupeꝛpo
ſito: æ iſtud nõ execꝛat᷑ niſi moueatur illud ſigillnʒ
ↄtinẽs cõſecrationg. Altaꝛe neꝛo ſtabile eſt quod
eſt firmũ in loco:? illud execrat᷑ multis modis.p
mo ubicũqʒ uiolatur locus ↄſecrationis:puta qꝛ
cecidit aliquis de lapidibus tangentibus ipſam ⸗9
ſecrarionẽ uel motum eſt ſigillum ipſum uł ſi tota
mẽſa eſt mota licet ibi nõ ſit foꝛamẽ conſecratõis
26 qꝛ qñ altaꝛe ẽ firmũ nõ ↄſecratur ſolum tabu
la ſed tortum altare.nnð ſi patitur enoꝛmẽ leſionẽ
amitit foꝛmã ſuã:æ dz execꝛatũ iõ dʒ de nouo cõ
ſecrari. Et iu ſi. gl.nõ intelligas ſi lapis de nouo
addit᷑ altaꝛi ꝙ efficiatur ſaceꝛ qꝛ. c. ꝙ in dubiiſ.j.
e.pꝛocedit in liquoꝛibns ⁊ in his que cõmixtio
ne confunduntuꝛ: ut ibi claꝛius dicam.ſecus in ali
is zebus.
Ba Diebus etiam non feſtinis pñt
*eccleſie cõſecꝛari Mõ primo
ibi in dioc.tua ꝙ extra dioc.non lſʒ epᷣo
ↄꝓſecraꝛe eccleſiã ſicut nec iudicaꝛe aliẽos ſubditoſ
? ſi de facto pꝛeſumpſeꝛit ſine lieentia pꝛoprij epᷣi

cr gD pu Bare

Ruati nic La

licet teneatur conſecꝛatio.ipſe tamen epiſcopuſ ne

niet puniendus.vij.q.i.c.ſi epiſcopus¶ Secun
do nota ꝙ ad conſecꝛationẽ eccleſie non eſt pᷣfixa
certa dies. z ratio dubitandi fuit. ut dicitur in gl.
qꝛ alie conſecrationes nut epiſcopoꝛum vᷣginum =z
clericoꝛum fiunt ceꝛtis diebus feſtiuis Sed ratio
decidendi ʒ doc.fuit.qꝛ dʒ eſſe dr̃ia int᷑ conſecꝛa
tionem inanimate rei æ animate.naʒ alteꝛa digniõ
Atẽ firmioꝛ. nã illa nõ iterat᷑nt dixi in.c. pᷣceden
ti ſicut iſta que fit in ꝛe inaĩata:ideo non eſt opus
ſeꝛuaꝛe tantam ſolẽnitatem. Et ſcias incidẽteꝛ ꝙ
fit qõ quare monialis nõ ↄſecrat᷑ ſi fueꝛit ſemel cõ
rupia ⁊ tñ electus in epᷣm ↄſecratur:licʒ habuerit
nxoꝛem uel cõcubinam ultra uxoꝛem. de quo nidð
bo.glo.in.c.acutius.xxvj.di.⁊ in.c.uidue.xxvij.
.q.i.⁊ dic ut ibi.
/ & Habʒ duo
Bod indubiis.bʒ do
mo idem dicit qð.c.i. ſupꝛa.e.ſecunduʒ

5

V- rin= a, erir ſer 9 el „ r r Pl .

r

C1, ſte⸗ =.π pallie

ſzat d arrnaud ſar grn o& ezfſis er rrllus p= ſon , r ſa S frt aer

De vle. ec. ? alta.

qictũ ibi nec negamus.2 illud bꝛeue ⁊ põt ſic ſum
mari ad mentẽ. Oleũ nõ ↄſecratum põt ↄmiſceri
oleo ↄſecꝛato:⁊ totũ ſit locrarä N 6 runo ꝙ
totũ altare execreat᷑ ſi tabula ſuperioꝛ mota fuit.
2æ nõ ꝙ loquit᷑ indiſtincte. non eim refeit ſe ad ca
ſum qn cõſecratio cõſiſtit ſub tabula .ſʒ indifficte
loquitur.ideo facit ꝓ his que dixi in.c.i S. eo.qꝛ
ex quo altare amittit foꝛmã ſuaʒ licet locus conſe

crationis ꝛemaneat iuiolatus totum altare execra

bit̃ ⁊ p hoc.qð ſequit᷑ in littera dũ dicit idem eſſe
ſi enoꝛmiteꝛ ſit facta meſa alraris. C] 140.fſecudo

in fi/ꝙ cõpoſitũ ex diuerſis aſſumit naturam ſim

plicis dignioris. æ hoc tene menti nam quottidie

iſta litrera allegat ꝙꝙ magis dignũ trabit ad ſe mi
nus dignũ.ad ideʒ.c. unicũ e.ri.in. vVj. n gl.
fi. ibi. ſecus ſi uinũ apponat᷑ ſãguini nã ſi poſt trã
ſubſtãtiationẽ factaʒ ꝑ ſaceꝛdotẽ in altari appone
ꝛer̃ ninum in calice ꝛcmanet ninum nec aſſumit na
cturam ſanguinis xpi:ut in. c. cum marthe. J. ti.
xio ſed gl.nõ ſoluit ↄtrarin oc. ſoluũt tripli
citeꝛ. primo ꝙ oleũ ↄſecratũ non deſinit eſſe oleũ
ſtat ergo in ſua natu:a.ideo cõmixtione cum alio
oleo fir cõfuſio.ſed uinũ poſt vſecꝛationẽ deſinit
eſſe ninũ ⁊ effici ſangnis xpᷣi iõ cum fuerit uinuʒ
alterius nature nõ fit ↄmixtio. Er credo ꝙ poſſit
dari alia ratio foꝛtioꝛ. nam poſt ↄſecranonem nõ
ẽ ibi purum coꝛpus xpᷣi. qꝛ nõ eſt ſãguis ſine coꝛ
poꝛe. ut nõ. in. d. c. cũ maꝛthe.unde quẽadmoduʒ
in hoſtia ẽ ueꝝ coꝛpꝰ xpᷣi cũ ſanguine ira in calice
eſt ueꝛuʒ coꝛpus xpᷣi cum ſanguine. ? ibi uidebis
quare ſũt iſta duo ſacꝛamẽta ⁊ nõ unũ m. merito
ninũ poſtea impoſitum uł aliꝰ liquoꝛ non tranſit
in ſanguinẽ:qꝛ nõ eſt ibi purus liquoꝛ ſanguinis
2 hec ꝛ iudicio meo foꝛtius ſtringit ꝙᷓ 20 doc.ſe
cũda 20 qꝛ ſiẽ ſanguis ẽ incõmutabilis ua ẽ incõ
mixtibilis. tertia ꝙ hoc ꝓcedit uiꝛtute ſacꝛamenti
ſed alia pcedẽs uidet᷑ mibi uerioꝛ. ¶ In ea glo.
ibi minus dignũ. dic ꝙ unineꝛſitas ſecularium q̃ᷓ
nenit pricipalit᷑ ẽ dignioꝛ iurepatronatꝰ quod ue
nit acceſſorie. naʒ id qð uenit acceſorie licet in ſe
ſunplicit᷑ ſir digniꝰ. ꝛõe in acceſſiõis ẽ minꝰ dignũ
⁊ trãſit cũ prĩcipali: ut ꝓbatr᷑ inſti.de ꝛeꝝ dim..
ſiquis.⁊ uide qð dicã in.c.ex ir̃is de in.patro. n
ꝓcedũt iſta qn unum põr nenire acceſſorie ad ꝛeli
quũ.ſed eccleſia que eſt meꝛe ſpũalis.non traſiret
cũ uniueꝛſitate ſeculari: ut nõ. Inno.in. d. c ex lit
teris. Et in fi. glo.nõ ĩtelligas ꝙ uinũ n ſacrũ ef
fieit᷑ ſacrũ.qꝛ ut dix ĩ.c.i.S.e.iſte tex ꝓcedit in li
quoꝛibus ⁊ in bis qᷓ mixtione ↄfunduntur. ſed in
alijs que mixtione nõ ↄfundũt᷑ unuʒ nõ tranſit in
natura alteꝛius⁊ ſic ar. gl.n colligit᷑ ex iex.
R Reconciliatuz ec
Ropoſuiſti. cleſia que pꝛopteꝛ
homicidia ? nulnera hoĩum ibidem ꝑpe
tuata ẽ polluta:prio ↄſultatio.fo rnſio.ibi fꝛater
nirai d pri⸗ qꝙ; hõicidiũ cõmiſſum in ecclia
ipſã eccleſiã polluit adeo ut ante ꝛeconciliationem
non poſſint ibidem diuina celebꝛari. ad ideʒ. c. fi.
.jJ. e. ? cum iſte tex. ſimpliciteꝛ facit mẽtionẽ ð hõi
cidio nec ĩ hoc ꝛcquirit ſanguinis effuſionem:ſuf

ficit bomicidiũ etiã ſine effuſione ſanguis.puta qꝛ
fuit ibidẽ laqueo ſuſpenſus ul ſtrangulatus uil qͥd
lile. qð clarius tenet gl. eo.ti.c.unico.li.vi.⁊ limi
ta hunc tex. per ibi nõ. naʒ dʒ intelligi ð hõicidio
niolento ſeu iniurioſo. ſecus in cauſali.et quid in
eo qui ſe defendẽdo alin occidit ut in ecclia ul ſi
ibi interficiatur aliqs ſanctus hõ hec et ſilia nide
ꝑ bonã glo.i.d.c.unico co nõ. ꝙ propter
ulnera citra hõicidiũ ecclia polluitur/2 idẽ in ci
miteꝛio: ut in. d. c.unico. Et adueue qꝛ nulnera n
fiunt ſine ſanguinis effuſione. un alia iura faciunt
mentionẽ de effuſione ſanguinis in. c.fi. j.eo.⁊ in
d. c. unico. Ex quo infero ad duo nõnda. primo

pꝛopte: eytractionẽ modici ſanguis nõ polluit

eccleſia. qðᷣ denorat hoc uerbũ effuſio. nam illud
uerbũ abundãtiã ſignificat. ꝓ boc uið bo.tex. cũ
gl. ibi in. c. cũ illoꝝ in. S. ꝙ ſi clauſtrales in. ver.
niſi j. de.ſen.ex.et nide gl.ibi nõ.in v.ſanguinis
ffaſione. Et hoc nõbis ad ſtatuta q qnqʒ requi
runt ſanguinis effuſonem. ſcðo infero ꝙ ex alia ĩ
iuria cõꝑali citra ſanguiſ effuſionẽ ñ polluit eccle
ſia ut neceſſario indigeat recõciliatione.licet ĩ ali
quibuſ locis ſit ↄſuetudo nõ inprobãda ui fiat re
cõciliatio ſaltem ad teꝛroreʒ alioꝝ. ꝓ boc ꝙ nõ.
Jo anine agna Feco. lAlt. nõ. qð eccleſia
qñq; polluitur: ⁊æ tũc nõ indiget recõſecratione ſʒ
recõciliatione. qnʒ execꝛatur ⁊ indiget reconſecꝛa
tione:nec ſufficit reconciliatio.⁊? qui ſunt iſti caus
uideb s.j.cuʒ gloſ⁊ dicũt doc.ꝙ ꝑ aquã deſigna
tur pptus: ꝑ uinũ aque mixtũ deſignat᷑ nnio deita
(ts⸗ humanitatis:peꝛ cineꝛe; memoꝛia paſſionis.
ideo cuʒ iſtis tribus fit recõciliatio fᷣm foꝛmã ↄtẽ
tã in ponuficali. d contra pᷣdicta opp. de. c.
vr̃a de coha.cle.? mul.nam eccłia cũ ſit ſancta nõ
dʒ poſſe pollui cum peccare nõ poſſit. So.ↄrium
ẽ ueruʒ ꝙ ecclia in ſe nõ polluit ex delicio hoium
ſed ad tenoꝛem fit illa recõciliatio ut hoĩes uidẽ
tes ꝙ ex facio atroci ſancta quaſi polluanĩ: ita ut
indigeant reconciliatione inducant᷑ ad cogitandũ
quãtum ſit elaboꝛanduʒ ꝓ expiatione pꝛopꝛij pec
cati. Ex hoc infeꝛur ꝙ ubi iſta fieꝛẽt oculte non
ẽ opus recõciliatiõe:qꝛ ceſſat cã inductina:qð bñ
nõbis. ⁊? nide glo. nõ. in. d. c. uno. ¶ In glo. i fi.
Ex hac glo. collige tres cãus in quibꝰ ecelia recõ
ſecꝛat ⁊ tres in quibꝰ altare:⁊ duos ĩ quibꝰ ecclia
recõciliat. Dꝛimꝰ caſus qñ dubitat᷑ an ecclia fue
ꝛit ↄſecꝛata.qʒ ẽ dubiũ qn dẽ dubitari. Inn g eo.
ſuꝑ rubꝛica quẽ ſequunt᷑ doc. cõiteꝛ. hic diẽ ꝙ di
dubitari ſi nõ appet ſcꝛiptura ĩ libꝛo ecclie ul colũ
na ul rabula marmoꝛea in quibꝰ ſolet ſcꝛibi tps 2
ſecꝛatiõis: ul non appet teſtis ſaltẽ unus deponẽs
de uiſu uł fjm quoſdã de auditu. naʒ hoc cãn cum
nõ tractat᷑ de pᷣiudicio al eꝛius ſufficiũt tales ꝗ ba
tiones qð bñn notabis.nã põt faceꝛe regulã ꝙ ſcꝛi
ptura in loco marmoꝛeo facta uel unicus teſtis fa
ciat fidẽ ubi ñ agit᷑ de pᷣiudicio alteꝛiꝰ. æ ad ̊ ſem
ꝑ allegat᷑ dem Inn.æ facit de ↄle. di.iiij. ꝑuulos
xxiiij. q.ij.lane ⁊.xxij.q.v.hoc uidet᷑: ſcðᷣs caus ẽ
ſi ꝑietes ecclłie ſũt ↄbuſti.⁊ ẽ rõ quia ↄſecꝛatio ec
cleſie conſiſtit in exteꝛioꝛi ꝑte. fit eim delininio ſen

0 „
uc enn iiat giil

. lai ſcd ahi us t ⸗

aun gls ſcint as⸗

i una ceil ſe
ſi ſcatſuenmna

imnus neuni in vrum
eade uuis uimoꝛaitu:
. ?
Grci ohllußß feiodi9

inl oemn lethner

zboc ſnnn n
op cin ll c

ſenut ſopen
e Pn inde a

o de noo hiuceſue iſen
qbin oecuno gue Niſthnn
ſit ſoblana ? ina /ia ſoquͦtu
ſca: genio ⸗i hauu ni
nemno mnvma, u
gronttſcalihibls
uh, tllone nind ofundont
is Prnms ais igulbus itt
ciiann Aubiatan tuert olecr ui.
pinctcia Grds cins t meni
aa. Ten oſ enontiterftactn 1d
is declra n din ici,0. 1
in qoo ala holui r nclger e
ſanguinis efuſonan. Seds pef
Prtoadi teums fn pceente
ſue ealia fut para nam j ras
glhz noͤſt poliua. ſen ac ſe duos

es ilc, Mluſti. coGub,

euuta cka deter eii rroſean
lpolonone. Cocluct doc bie p
clſa ncigen oſeentione non Al⸗
aönt lens Rein polatone rd
ſeund eccke alicitin ienbas t e
ſetunone alarii Dot nolari oe
Hua ge biaes ſn boſt vel conne
lealarii renanete ntaela e i c

Uria putt geſteui bielbus ecle ren

ce biro inchſangrinis
ananneninnzi egri
* nen ſcofen ger ini
imn ſangii efiſionef dolut aer
reſuno ni gen macelinone ligfti
s ſi aſiuandh ö iprobitu n ſarſe
alem a mi alon or g ⸗
agu ſo. Mlo ,1o atlſi
ture tit no inc ger rolamuoeh
ne, aig ereeniur ? ind ger raonaas
ſſcitteconcliano.d qni ſunr iſtcins
ot Rcn e n dati igi
W Aeiid Wigendn cein
mmmis enteendia dts.
ſhsminsft ködclinig inionne
õ
Coba e. in an ecdiadiſrſincnnd
wlni an mune doſt Eu n

zgatlu in end pollui er elee in

veonmn fi ili recociliatio vt oſant
Jvaſ poltanifun

iſoncta
buwanoc nen oaſ hol in
temmlunmn ilngni atui
gnione popiiſhe

4

—

.

41. Doſen-a-

11,4 22* tandaz wret 2 B- 1 .„

unctio cũ cꝛucibus in ipſis ꝑietibus eccleſie ab ĩ
teꝛioꝛi ꝑte in ſuꝑficie muri. uñ uiolat᷑ ipla ↄſecꝛaꝰ
ex cõbuſtione l bieres nõ corruant de ↄſe.
di.i eccleſiis. ertius caſus ſi ꝑietes coꝛuer̃t
ita ꝙ oʒ de nouo ipſas ꝛeficeꝛe æ hoc per ꝛõnẽ 5
dictã. ſed gl.hic limitat qn ſimul ⁊æ ſet᷑ ꝑietes coꝛu
eꝛunt ⁊ ꝛeficiũtur:ſecus dicit ipſa ſi hodie coꝛꝛue
rit una ceꝛta pars ⁊ ꝛeficiat᷑ cꝛas alia ꝑs ⁊ et reſi
cit᷑ æ ſic ſucceſſiue. nam eadem uidet᷑ ecclia ſic dici
mus in naui nam ſi ſucceſſiue reficiat̃ etiam tota
eadẽ nauis dr.ut in.l.ꝙ in ꝛerum. ff. de lega.i.=
ide dẽ populus lʒ aliqui moꝛiãtuꝛ ⁊ aliqui naſcãt
ut in. l. ꝓponebatuꝛ. ff. de iudi.æ de hoc uide gl.
q̃ hoc diſputat in.c.de fabrica. de ↄſe.di.i.æ iſtaʒ
opi. uidẽtur ſequi doc. hic maxime Hoſti. Inn.
ſentit ſupeꝛ rubrica. ſz ibi refert Srium reneꝛi a qͥ
buſdam ut indigear recõſecratione. æ hanc paneʒ
Ije puto Rotn in iſtis ſpũalibus cõſide:amus vi
iliatẽ ⁊ nõ fictõem. ut nõ aꝛchid in.c.i.de uoto.li.
vi ſed in ueritate nõ eſt illa eccleſia ex quo ex to
tio de nouo. Iʒ ſuceſſiue ẽ ꝛefecra nã negari nõ põt
quin ↄſecꝛatio que ↄſiſtebat in antiquis ꝑienbus
ſit ſublata ? iura oria loquũtur ð ficuiõe nec ob.
ſi dicat᷑ ꝙ exquo fuit ꝛcfecta prius minoꝛ ꝑs: tꝛa
xit maioꝛ ꝑs minoꝛẽ ꝑtem ad naturã ſuã ar in c.
5. ꝓxio in fi.⁊? ſic de aliis ꝑtibus.nã dico ꝙ hꝰn
ꝓcedit in iſtis que mixtõe ↄfundunt᷑ ut dixi in. c.
. i.. Orunus caſus ĩ quibus altare ꝛecoſec aĩr̃
4 / cum dubitaf an fuerit ↄſecratũ. æ declara put g
dixi in eccłcia. Scos cãus qn menſa alraris ẽ mo
ta. Teꝛtiꝰ qn enoꝛmiteꝛ fracta. ad hoc· j.e c. ligne
is. ? declara ut dixi ĩ. c.i.s. eo. ¶ ¶ Dꝛimus cus
n quo ecchia polluit᷑ æ indiget reconciliatione ẽ ꝑ
ſanguinis effaſionem. Scðs ꝑ effuſionem ſemis.
Dõt addi teꝛtius ſm pcedentẽ opi.gl. qn ſucceſ
ſiue ecchia fuit reꝑata.nam dʒ recõciliari m opi.
gl. lʒ nõ ſit polluta. ſed adde duos caus quos ha
bes in. c.ↄſuluiſti.j. eo. J dubitatur nüũquid
execꝛata ecclia debeat eriã recõſecꝛari altare 2 qᷣd
in pollutione. Cõcludũt doc. hic ꝙ poſſibile ẽ ꝙ
eccleſia indigeat ↄſecꝛatione æ non alrare z idem
ecõtra.ſecus ſi ẽ in pollutione. rõ diueꝛſitatis. naʒ
ↄſecꝛatio ecclie ↄſiſtit in ꝑietibus ⁊ ẽ ſeꝑata a con
ſecꝛatione altariũ. vn põr uiolari ↄſecꝛatio eccłe:
puta qꝛ ꝑietes ſunt ↄbuſti uel conueꝛũt ↄſecꝛatio
ne altariũ remanete intacra ? ita econna. nam al
taria pnt deſtrui ꝑietibus ecclie remanẽubus ille
ſis ſʒ pollutio ↄceꝛnit totũ coꝛpus ecche.nã ex ho
micidio ↄmiſſo in ecchia torum coꝛpus cuʒ ſit uni
tũ ⁊ indiuiduũ polluit.iõ ẽt in altaribus non põt
celebꝛari ann reconciliationem cum ſint in coꝛpoꝛe
s cckie. t ractal hic qõ quoridiana/cuiꝰ expen
ſis dẽat uenire eps ad eccliam recõciliandã. Min.
in.c.ↄqueꝛente de offi.oꝛ.dicit ꝙ epᷣus dʒ hoc fa
ceꝛe expenſis ſuis: qꝛ ꝓpteꝛ hec ⁊ ſilia habet red
dituſ.nec ob. c. cũ ſit romana.j. de ſimo.qꝛ loqui
tur in ↄſecꝛatione. ⁊ plʒ iſta opi.ar.c.i. de cenſi.
li. vi. ſed alij ut refeꝛt ̊ Joan. an. diſtinxeꝛunt ꝙ
aut ſcit quis uiolauit 2 ẽ ſoluẽdo.⁊ tẽ expẽſis illiꝰ
dʒ recõciliare. ar. in. c. fi. de iniurijs æ in. l.i.ff. de

¶ De oſe.ec. ? alta.

eo ꝑ quẽ fa.erit aut neſcit᷑ uel nõ eſt ſoluẽdo æ tẽ
ꝛecurrendũ ẽ ad ↄſuetudinẽ ⁊ ſtatutũ ecchie qbus
deficiẽtibus ꝛectoꝛ ? parochiani debent ꝓcurare
epm ar. in. d. c. cũ ſit ĩdefectũ oium dʒ eps faceꝛe
expeſis ſuis.ar.x.q.iij.cauendũ.⁊ hec opi.uidet
placeꝛe Jo. de lig. in cle.i. de cele. miſſa. = illa ca
de mihi ſatis mibi placʒ. æ bec de iſto.c. ſufficiãt.
Bm ſi 8. Olura altaria ſimul
cadem eccłhia cõſecrari
poſſunt.⁊= idem in pluribus epis. h. d.
Et fuit ratio dubuãdi.nam uni ꝑſone nõ poſſũt
pluꝛes ſacri oꝛdines eadẽ die cõferri.ut in.c.lras
de tẽpo. oꝛ. Item unica miſſa in die per epᷣm dici
põt.ut in.c.cõſuluiſti.j.ti.ꝓx.⁊ iſte ↄſecratões ñj
fiunt ſine miſſa de quo tmñ dic ut habes gl.nõ i c.
ꝙ ſicut de elec. ubi diſputatur an celebratio miſſe
ſit de ſubſtantia cõſecrationis. unde nidebatur ꝙ
plura alta ria i eadem eccleſia ſimul ↄſccrari non
poſſenr. æ idẽ in eppis:ſʒ örium hic decidi nã ni
hil obſtat quo minuſ in eadẽ miſſa ⁊? in eodem lo
co poſſint plures epᷣi cõſecrari uel plura altaria.
nõ tex. ibi una eccleſia ex hoc enim uerbo
potes infeꝛꝛe ꝙ ſi altaria ſint in diuerſis eccleins
nõ pnt ſimul cõſecrari: qꝛ ꝛeqrit᷑ hic ceria fo:ma
que nõ põt ſeruari in altaribꝰ nõ pntibus. 2 licet
hic ↄſecꝛatio ep̃oꝝ ⁊ altariũ ꝑifuccẽtur in qlff. rũt
in die cõſecrationis/ꝛ altaꝛia poſſunt conſecrari
quolibet die ſicut eccleſia: ut in.c.ij.S.e.ſʒ epi nõ
niſi die dnico ur in. c.i.. c. ꝙ die.xxv. di/ uid
ãt de bndictionibus abbatũ uide bonã. gl. in cle.
attẽdentes de ſtaru ꝛegu in v. benedici.? ꝑ No
ſti. ĩ. c cũ ↄtingat ðᷣ eta:⁊æ qi ⁊æ nõ ẽ hoc iuꝛe eypi
ſum ſed pcr argumẽta. cõir enim uidemus ꝙ i di
ebus dñicis ſicut obſeꝛuot᷑ ĩ cõſecratõe epoꝝ. naʒ
ſi mino:es oꝛdines pñt cõferri quolʒ die pꝛopter
ꝛeueꝛenuiã ut in.c.i.de tempo.oꝛ.foꝛius bndicuo
abbatis que dat poteſtatẽ ipſi abbati ↄfeꝛedi mio
ꝛcs oꝛdies.⁊ ſic minoꝛes oꝛdines. depẽdeẽt ab iſia
bndictione.ergo dʒ dependi cum maioꝛi ſoleniuia
te. æc̃. Abbas.
J3 gn eis Corruẽte tecto ꝑienbꝰ
* illeſis ? méſa altaris n
nõmit᷑ fꝛacta nec altar̃ nec ecclia ↄſecꝛa
tur. h. d. fa ibi inq ſinioni. ¶ Mõ primo ex tex. iũ
cta gl. ꝙ cõſecꝛatio ecclie cõſiſtit nõ itecio ſʒ i ꝑie
tibus.iõ coꝛꝛuẽte tecto remanẽtibus pienbus nõ
fiet ꝛecõſecꝛatio Mõ ſecundo ꝙ altare nõ exe
crat᷑ ſi patitur modicã fracturã ſecus ſi enoꝛmeʒ.
Et adueꝛte qꝛ tex.nõ diſtinguit utrum fꝛactu:a ſit
in loco ↄſecrationis.⁊ ideo intelligo indiſticte ꝙ
nbicũq; contingit enoꝛmis fꝛactura meſe altaris
execratũ ẽ altaꝛe.⁊ hoc qꝛ uidetur ꝑdere foꝛmam
ſuam.⁊= facit ad ea que dixi in.c.i.S. eodem E ꝑ
iſtum tex infert Abbas ad queſtionem quotidia
nam. nunquid altaꝛe uiaticum ſit execꝛatum ſi la
pis ꝛemoueatur a ligno. nam ſepe altare niaticum
fit ex lapide paꝛuo inſerio ligno. æ ↄcludit ꝙ nõ
2 cꝛedo ꝙ nult aꝛgueꝛe a ſimili nã ſicut coꝛꝛuete
tecto eccleſie reinanentibus parietibus non fit
conſecratio: ita ſublata illa tabula ſeu ligno cui

Dο 4.

V Errrmn —. 2 ſem⸗ Ka alm 2 6◻ 2 , pPallawone

7—ſs gſenas er* grif

N le viann- Te al. ſ. Lapcf ligne Zimno⸗

3 rnc

aaat

B
PS I
Seſansant era —6 fa. 5 rjit⸗ „ſenn es „*— E ablliger v S. Sat ſe Sf. w 15 cr=
¶ De ole. ec. k alta. ni
„bainu 0
inheꝛebat lapis nõ debʒ fieri ꝛecòſecratio. Jo. an. dotare. æ tene menti hũc cqum. in paima facti nar au uide gln nſi
hoc fatet᷑ ſi ſepulchrũ ẽ in ipſo lapide.ſecus aũt ſi ratio. in ſecũda exhoꝛtatio.ibi cũ nõ ſit. Wö 5H günss:e,

mo ex tex.iũcta glo ꝙ fundans eccliam uł faciẽs
eaʒ ↄſecꝛari obligat᷑ ad dotẽ ↄpetentẽ illi dandq.
quẽadmodũ pateꝛ carnalis obligat᷑ ad doreʒ Oope
tentem filie dandã.l.fi.de dotis ꝓmiſſio. ita = qui

in ligno eſſet ſepulchrũ ſiue foꝛamen ⁊ ibi eſſet ↄ
ſecratio ⁊ lapis eſſet loco ſigilli ?⁊ hoc ẽ idubitatũ
nã tũc niolaf̃ ↄſecratio.ſed ego dubito ẽt in pori

cãu. ponẽdo ꝙ altare ꝛccipiat foꝛmã ſuã ex ligno 1 . in ſſa geclee. ir.v.
7 lapide:puta qꝛ lapis eſt ita ꝑuus ꝙ peꝛ ſe non fecit eccliam ↄſtrui uel ↄſecꝛari: quia quodaʒ mo n po nenint uen
ſufficeꝛet ad formã altaris uiatici.nã licet cõſecra do HS deduxeꝛit ecckiam de nõ cẽ rat 4 mi mhigg
tio ſit ipſo lapide tn ſublato ligno nerum eſt dice ad eſſe. Scðo nõ. in boc cau ecckiaſticus in e hiurbeinter in
ꝛe ꝙ ipᷣm altare patitur enoꝛmẽ fracturaʒ. ? ſic ꝑ dex. bet iuriſditionem in laicum. ¶ On gl. ibi uel “ nirini bini un
dit foꝛmã ſuã ad hoc adduco iſtũ tex in ſcdᷣa pte. ſi omiſſum ſit in fundatione.dic ergo ꝙ añ funda o notlter gel puß
nam hoc cãu qn lignũ uel tabula eſt de foꝛma al tionem dʒ dos nſtitut: ut in. c. nemo de ↄſe.di.i. ?„ Pkerti intoi gfti ic.
taris conſecratio fuit facta in toro altari:licet fo ſi omiſſum in fundatione nõ dʒ ↄſecꝛari niſi dos Naro ilac et dirio⸗
ramen ſit in ceꝛta ꝑte fractum. æ hoc credo ueriꝰ aſſignet ut hic. ſi fuit omiſſuʒ põt ↄpelli füdaroꝛ poſinone 4 mn eſum
In glo. in. fi.hanc glo.declara ꝓut dixi in.c.pꝛo ſeu faciens eã 2ſecꝛari ex quaſi otractu. 2 lʒ glo. UoleuriC1. eus Gen
poſuiſti ſupꝛa eodem. P in fine dicat ꝙ pꝛius ſit Oueniendus ↄſecꝛatoꝛ e. ſa eeici, ii
Onſuluiſti PBreue eſt net põt nõ bene dic. nam ut ꝓbatur bᷣ actio ẽ pꝛius dirri s nop D nc
*ſic ſummari. Dolu genda ↄ facientẽ ↄſecꝛari.nec ob. motiuũ gl.imo orlinen ie noe eincho
itur eccſeſia uł cimiteriũ ſi cxcõicat ĩ ea faẽ potius pꝛo: qꝛ ſi es oꝛdinat ad pntationẽ ali inoqehlh 0notn
Puänitens pellun., pollat er a ſepelitur. Wõ ꝙ cimiteriũ ecckie poluitur quẽ cuius pꝛlus ↄpellit pñtatoꝛ qᷓ oꝛdinatoꝛ: ut in. c. heolo enet Fumdn
admodum ⁊ ipſa eccleſia/c an cimiterio polluto cum f'm de pᷣben. ſed in defeciũ fundatoꝛis ſcu fa . mo leni. (Alino lͤꝛn
pollnatur eccleſia uide tex c. in uno eo.titu li. vj. cientis ↄſecꝛari agendum ẽ epᷣm ↄſecꝛatoꝛẽ qui . juris antiqui Galnnmongen
Secũdo nõ. ꝙ excõicatus non eſt in cimirerio dotabit uł ex bonis ecclie ſue ſi ſine enoꝛmi leſiõe Elepeat Mawunm nn
Kr ſepeliendus/? nũquid ſepeliẽtes eum incurrãt ſen hoc fieꝛi poteꝛit. ar. in. c. aplice õ de dona. uel de moar nontpilamn uwiiſ
tentiam excõicatiõis. uide tex.in cle. eos de ſepul. patrimonio ſuo.ſiẽ ĩ ſimili.nõ.in.c. de multa ſupᷣ õ
2 uide bouã glo ·in.c. ad hec.. ð priuil. qᷓ tracrat de pꝛeben. Et nõ ꝙ hec obligatio tranſit in heꝛe allacoui oluun auws pedl
nunquid coicans excõicato moꝛtuo incurrat excõ dem ut in glo.æ in iuribus allegatis in ea. Et nõ i.Kcecöſti ? uden
municationẽ minoꝛeʒ ſicut incurriſſet cõicando ui ſepe accidit maxie in ↄſtructoꝛibus capellarũ. e .e e ccl no gle.ſec videt
o. ⁊ tʒ ibi glo. nõbiliteꝛ ꝙ ſic: licet Hoſti. teneat ea.glo.ibi recipeꝛe hoſpites ⁊c.diẽ Hoſt. inenenblis 5 ge 9luc. ue vi n
ibi ↄrium. ſed dic plene nt ibi dixi. C Sed queꝛo ꝙ ſi tanta deberʒ eſſe dos pauci reꝑirent qui uel nn oluenwdenis gue reponadann
Pryr⸗lenirs aehrar earr- W Pn S d ſi excõicatus ſepeliret᷑ in eccleſia. Sol. ſentit H lent ecchiam ↄſtitucꝛe. vnde ſufficẽ fᷣm eum ꝙ aſſi ſunttolenanda ſalum ex miſeuc
Jo. an. ꝙ eccleſia dʒ ꝛecõciliari ⁊ parietes etiam gnetur unus manſus ꝓ dote.æ quid ſu mãſus:ui tene memti. Gogot lbi orra
radẽdi ⁊z coꝛpoꝛa excõicatoꝝ ſunt ꝛeicienda de 2 de bo.tex.in.c.i.sõ de cenſi.⁊ ibi in gl.⁊ dic ꝙ cũ cuplare goo inelig Pino .
ſe.di.i.eccleſia. ⁊ idem ſi pagani ſepelirent. ſed hꝰ iſta obligatio ꝑueneꝛit ex meꝛa libeꝛalitate non dʒ nabilis e 9tra unsnumi
dictum nõ placet quatenus dicit ꝙ parietes ſunt multũ ſeueꝛe agi ↄ ipᷣm edificatoꝛẽ. nec ẽ opus ꝙ G uis exeuentoꝛcine . M
radẽdi.nã ꝑ hoc uiolaret᷑ ↄſecratio eccłie ⁊ ſic eſ dos det᷑ a pꝛincipio ꝓ hoſpitalitate tenẽda uel ꝓ oune gue n ren
i. na p lolaret 3 p. EH tencaa uet nſric ſeu eunii ex nr i
ſet ꝛecõſecrãda ⁊ nõ ꝛecõcilianda nec ob.c. ecclia iuribus epalibus ſoluẽdis. nam eccłia impores ñ Mo,

der exnuda volunnte ſlpions la,

allegatũ ꝑ Jo. an. qꝛ loqnit᷑ in eccleſia nonduʒ 2 tenet᷑ ab iſta. imo nec tenet᷑ ꝓcurare epʒʒ uiſitanẽ ſoma matt⸗
. . ſecrata.tũc eim ẽ neꝝ qð pᷣdixi ſecus aũt ſi ecchia xvi.q iij.in.c. cauendum.ſed ſi eccłia ꝑueneꝛit ad intent 6 alimr in lmn
CXπ — Rzala ẽ ↄſecrata ꝛõe pᷣdicta. Et habes ex tex.unũ caſuʒ pinguioꝛem foꝛtunã tẽ porteꝛit exeꝛceꝛe hoſpitalita u umn ca ne in lvnſcinoms
5 , addendũ ad nõ in. c. pꝛopnſuiſti.S e ubi eccleſia tem ⁊ alia faceꝛe:de quibus in gl.Et nõ bene hoc efrai ſn nolunun ideo vo
ꝛeconciliatur. Aliũ caſum ponit hic Jo. an. ſcilicʒ dẽm Moſti. æ adde opi. Min. qui diẽ in aſſignati ali leusinds beſon ordt
quãdo eccleſia ſen cimiterium fuiſſet ↄſecraiuʒ ꝑ one dotis attendendum utruʒ ecchia ſit ꝑochialis go⸗ nſatrdaetaem alg
notorie excõicatuʒ.nã ſi ſepultura coꝛporis excõi naʒ tẽ hnida ẽ ratio decimaꝝ ⁊ obligationũ ⁊ alia Lommnten ſinplan ſcerdori –
cati polluit iſtũ locum.foꝛtius qn ipſa cõſecratio rũ obuennonũ ſpũalium. Dõt eim ex oibus pᷣdi n alſam e ceqnul Olene n
fit ꝑ manus notorij excõicati.⁊ uidetur hic faceĩ ctis infeꝛii ꝙ dos debʒ eſſe tanta ut pſbyteꝛ uiue nceciſeudieiten ern de
Cr 1 regulã/ꝙ oia que conſiſtunt in exterioribus bndi ꝛe poſſit ſaltem cũ uno miniſtro reſpẽu habito ad . ſt ueigeplſcopalis ercſpolei
iictiõibus ⁊ cõſecratiõbus nõ debent exercitari obuentiones ſpũales.et ſi ecclia ẽ collegiata debʒ nllsmn bober Peninct ronr
ꝑ fideles ſi geſta ſunt ꝑ notoriũ excõicatum ante dorari ᷣm q;titatẽ ⁊ numeꝝ collegiatoꝝ ⁊ qualita ſurce conteſ chel i 5
ꝛccõciliationẽ. ſecus dicit in coꝛpoꝛe xpᷣi ⁊ in aliijs . tẽ collegij.æ uide qð nõ.xxi.q.i.in.c.i.⁊ nide bo. nehumm ſunt Irlbo Gn eren
ſacramentis. nã illa ſunt ueriſſima in ſe nec idigẽt glo.ad pꝛedẽa in.d.c.nemo.de ↄſe.di.i. aii llon Oꝛdinen nkünn
ꝛccõciliatione: lʒ excõicatus ↄfecerit. facit. i. q.i. in O ua Eccleſia polluta peꝛ ſaceꝛdo lſngtlrindin ent eng;
c.multi.⁊ adde iſtũ aliũ caſum ad nõ.in.d.c.pꝛo tñᷣðteʒ ſimplicẽ recõciliari nõ põt M Abbas, henenn
poſuiſti. vide qð nõ. in.d. c.ij. de ſacra.no iterã. etiã ſi aqua fueꝛit ꝑ epᷣm bñdicta.tria fa 3
Itrẽ uide ẽt tex. cũ glo.xiij.q.ij.c.cũ grauia ⁊ in cit.ponit dẽm: daãnat ↄſuetudinem cãm reddens cccleſig. Lelſe
Gααι½ nen Kous Trr ſip⸗liat .c. nullus ubi habes quare coꝛpoꝛa fidelium ſepe 7 ſubdit pᷣteꝛiti toleꝛantiã.ſcdᷣa ibi nõ obſtãte.ttia 1 terohean 4 dſeenn
liunt᷑ in ſacro.⁊ habes ibi bonũ conſilium ubi dʒ ibi ꝙ aur. ¶ Mõ pꝰ bonã regulã ĩ mã delegatio nſickun⸗ eſb hobe
eli lepultura 2 cetera. = nis ea que ſuut oꝛdinis epalis nõ poſſuni ↄmi oen lccleſi baſtlen ie⸗ 1
B m ſicut. Qui fecit eccleſiam ti non epiſcopo. multa eniʒ ſunt que non poſſunt ſE WHl thice nig⸗ Ci
conſecrari teneĩ eam fieꝛi niſi ꝑ epiſcopos tanꝙ dependẽia ab oꝛdine ulenmue⸗ r nn
llie e iaeppeſer n

—

Gernn nane zehn olenore
genke ieſ inr aom lci⸗
Norat. ar ncirs eongn lc⸗
oſo. ciſmnii nc ni⸗ lᷣ
Erogher oblino muſrir r⸗
o. in iunibs aligens ir , Gi
dtmane n oFunorbus apelanü,.
o Ritechendoſpies de die Hot.
Aden Re s nd tegſei nn vel
NMer. NNde n en
GNus muds 9DeA ndſanälnni
er in cSeeſtabdin.1egn
dignno enerter nen idenime nnch
ſver g) hnellfnont teeio
eia pincp., „boſbinliar milllß
scilbus ſolics. ian dimi
b ila imo mee erei lunafe chzſfun

Inccuuendum ſed ſ eact, pntl
non fonuni te polei ereer. n
e rerede iheng End *
oſna 280e ). Vn an eina le
Gendorm unzetchaftol

4 MR
Qu imii

chntic
P: annu ſeittc 1clens
e hu uuin i hin
mi din t i gno
drfren i on Mianoi
, d iubn mulu
on inge ondine
niuch aliu

1T =I nmb⸗nis af lo 1 . n l⸗gac 2712* 2744 ſe —

¶ Be celebꝛa. miſf.

cali nt ↄſecꝛatio vᷣginũ oꝛdinatio cleꝛicoꝛũ ↄſe
cꝛanio eccliax ⁊ ſilia de qbuſ uide tex. lxviii.di. c.
quuis: ea vo que ſunt iuriſditionis demandari
poſſunt etiã no epᷣis. Ex quo inferi᷑ ꝓ ptas excõi
candi põt Omiti etiã nõ epᷣis:æ idè de oĩbus que
eps ↄſequit᷑ in ſola ↄfiꝛmatione:de qbus in. c. tꝛãſ
miſſa de elec.⁊æ ad pᷣdicta uide gl. ſingulaꝛem quã
renebis menti in. c. ꝑuenit. xcv. di. dicit ꝙ nihil
hʒ eps ꝙ ſit meꝛi imꝑii ꝙ nõ ſit delegabile ſed di
ſtingue ꝓut hetur hic in tex. nã eʒ que ſunt oꝛdis
nõ dent ↄmitti niſi hẽnti illum oꝛdinem Ex quo
infert ibi glo. nõbiliteꝛ ꝓ et papa nõ poſſer daꝛe
ptãtem no ſacerdoti ↄficiedi coꝛpuſ xpᷣi quia i diſ
poſitione diuia illud eſt diſtributũ oꝛdim ſaceꝛdo
tali: ut in. c.i una g de ſum trini Er ex ho poſ
ſet faceꝛe aliam regula/ꝙ ca que ſunt alicuius oꝛ
dinis nõ poſſunt delegari alicui nõ habenti illum
otdinẽ ⁊ ſic nõ ẽ ſpãale in epᷣo.Et ex hoc ⁊ ex tex.
nõbis ꝙ epatus ẽ oꝛdo 2 nõ ſimples dignitas ʒ
theologi tenẽt orium: de quo nide bo. gl. in ꝓphe
mio ſexti. ¶ Muimo nõ ? tene menti; ↄſtitutio

iuris antiqui declaratoꝛia extendirur ad pꝛeteꝛita

iz repeꝛiat ↄſuetudinem in oppoituʒ ex quo decla
rat irronabilitatem ↄſt netudinis/? ſic geſta ptextu

Pſuetudims irrõnabilis nõ tenẽt. vnde papa h̊ ex

Rmiſeꝛicoꝛdia toleꝛauit actus pcedentes:⁊ de hꝰ ni
de qð dixi in. c.fi. de cõſti æ uide tex. cum glo. in
cle.ij. de re. eccle. nõ alie.ſed uide bonam glo i. c.
cũ ueneꝛabilis 5 de ↄſuc.que vr nelle ꝙ geſta pꝛe
textu ↄſuetudinis que reputabatur irrationabilis
ſunt tolleꝛanda ſaltim ex miſeꝛicoꝛ ſia ut hic.⁊ H
tene menti. n glo.i.ibi ↄtra iuris naturã põt
dupliciteꝛ glo. intelligi. pꝛimo ꝙ ↄſuetudo irratio
nabilis ẽ ↄtra iuris naturã. naʒ de iuꝛis natura ẽ
ꝓ quis exeꝛceat oꝛdinẽ què n recipit: nã ptas mi
niſtrãdi ſeu exacꝛãdi ea que ſunt oꝛdins nõ depẽ
det ex nuda uoluntate ſuꝑioꝛis:ſed ↄſiſtit in ceꝛta
foꝛma tradita ꝑ eccliam: ? iſta eſt ratio decidendi
in rex.nam ea que ſunt iuriſditionis conſiſtunt in

nudo exeꝛcitio ſeu noluntate ideo poſſunt delega

ri cuicunqʒ: ſecus in his que ſunt oꝛdinls. In
glo. fi. in fi. ? ex hoc ⁊ ex tex. collige papam poſſe
commiteꝛe ſimplici ſaceꝛdoti poreſtarem reconcili
andi eccleſiam: æ uide quod plene nota.in.c.quan
1o de cõſuetudi/⁊ idem diceꝛem de omnibus que
ſunt iuris epiſcopalis ex diſpoſuione humana qꝛ
in ilis papa baber plenitudinem poteſtatis in. c.
ꝓpoſuit de conceſ.p:eben.ſed ea que in diſpoſiti
one dinina ſunt tributa cerro oꝛdini nõ poſſunt
cõmiti illum oꝛdinem non habenti eriaʒ per papã
ut nult gl. ſingula. in dicto.c.peruenit.⁊ nõ iſta ꝛe
gula zc. Abbas.
Eccleſia etiam non
J eccleſia. cõſecrata ſi polluit
reconcilianda eſt. h. d. habet duo dicta
fm ibi eſt tamẽ õ ꝙ baſilica largo modo po
teſt uocari eccleſia ut hic. æ uide quod dixi. S. ſuꝑ
ſunadi cx hoe ⁊ ex tex. infero ꝙ in materia

fauoꝛabili ? priuilegiata appellatione eccleſie ne
nit baſilica ſeu eccleſia nõ cõſecrata.nã ex quo ẽ

r.

deputata ad diuinũ cultũ 2 ꝓtinus eſt cõſecrãda
habetur ꝓ ↄſecrata in fauoꝛc ipſius ſicut in ſimi
li dẽ ꝙ de pximo militandus hẽtur pꝛo milite.I.
penul.ff. ð teſta.mili. ¶ Secũdo nõ ibi ſuſpendã

tur ⁊ tene menti ꝙ in eccleſia nõdum ↄſecrata li = s, er = , Sn zſenan Bine erl⸗Sen, Uante

cire celebꝛantur diuina:nam hic mandat᷑ nt ꝓtinꝰ
ꝛeconcilietuꝛ ne officium diuinũ in ea ſuſpendatuꝛ
dic tamen ꝙ in ea debet cclebrari cum altari uia
tico quia in locis nõ ↄſecratis celebrari nõ poteſt
de conſe.di.i.miſſarum dixi ſuper rubrica. Et ad
uerte ꝙ hic nõ fit mentio de licentia epiſcopi:ui
d rur ergo ꝙ ex quo locus a primoꝛdio eſt depu
tatus ad diunas laudes non exigatur alia licen
tia. tẽ nõ ꝙ poſt pollutionem eccleſie contin
gentem ex ſanguinis uel ſeis effuſione oꝛgana cle
ricoꝛum in ea ſuſpendunrur. Ex quo infero ꝙ ne
dum miſſa ſed nullum officium debet ibi celebꝛaꝛi
ante ꝛeconciliationem An autem de facto ibi ce
lebrantes incuiꝛant irregularitatem. Hoſtien. ſen
tiebat ꝙ ſic:qꝛ eccleſia uidetur interdicta ar. hic.
ſed contrarium eſt hodie determinatum æ habet᷑
in. c.i.is qui de ſen.excõ.li.vi.non eſt ergo eccle
ſia interdicta ſi oĩ gana clericoꝛum ſunt ſuſpenſa
Altimo bic queꝛitur nunquid polluiio noctuꝛ
na conungens in ipſa eccleſia polluat eam ut indi
geat ꝛeconciliatone.
do ſatis rationabilis habet ꝙ non:licet pollutio
quandoqʒ contingit cum peccatoẽ an ?æ quando

pꝛoueniat hoc ſine peccato: uide tex. cum glo. no
tabili.vi.di.teſtamentum. Sed ego dico ꝙ alio

ꝛeſpectu eccleſia iſto caſu non eſt ꝛeconcilianda:qꝛ
talis pollutio contingit occulte:æ ea que occulte
fiunt non indigent recõciliatione per ea que dixi
in. c.pꝛopoſuiſti.S e.⁊ declaꝛa hũc tex. peꝛ ea que
dixi in dicto.c.pꝛopoſuiſti.⁊æ ut eſt glo. nõ. in. c.
uno ·j.e. li. Vi. n gl. i. in fi. nota finem. glo. et
per iura in ea allegata.Clemens papa mandauit
denunciari ercommunicatos effracroꝛes cuiuſdaʒ
eceleſie nondũ conſecrate ubi tñ celebrant diuina
7 nota ꝙ pꝛoprie ſaeꝛlegium nõ committitur ibi
quia non lednur res ſacra ſed p opteꝛ deputato
nem gaudet eo pꝛiuilegio quo ſacra. n gl. ii.
in fi Moſti. uidetur ſequi primã opi.ſed Jo an.
2 cõir doc.tranſeũt cũ opi.gl.⁊ illa nidetur vioꝛ
per rões gl. Item ſi exigeꝛet̃ pñtia epᷣi poſſet ime
diate ↄſecꝛaꝛi.⁊ tamen tex. dicit quã citius fieꝛi pt
Itẽ in expectando epᷣm pñt diu diuina ſuſpendi
3 mentẽ tex.⁊.c. penul.de imu.eccle.qꝛ lʒ iſte locꝰ
nõ ↄſecratus gaudet codcʒ priuilegio cum ↄſecꝛa
to.nõ tñ ſequit᷑ ꝙ in recõciliationis aciu debeat F
uaꝛi eadẽ foꝛma.nã cũ magis delinquat᷑ ĩ loco cõ
ſecrato expcdit ut maioꝛ fiat demõſtratio in actu
recõciliationis.ar.in.c.cũ illoꝝ de ſẽ.ex.⁊æ in.c.
cũ bone de eta.⁊ quali.

¶ De celebratõe miſſaꝝ ⁊ ſacramẽto euchariſtie
2 diuinis officiis. Kica.
upra uiſũ ẽ de ↄſecratione eccłie z altaris. ſʒ
