nec collatio ſcdᷣe dignitatis nõ tʒ:⁊ h iõ.qꝛ epatꝰ
nõ põt deſeri ſin ſpali lnia pape:ĩ.c.ij.de trãſ.pla
Necum illa ꝓniſio ſit odioſa ? pẽalis non fa
ciẽs mẽtionẽ de epatibus:ſʒ de dignitatibꝰ ĩ genẽ
Eno extẽdit ad epatus/qꝛ epatꝰ ĩ mã odioſa appel

de pᷣbẽ.li.vi. facit.c.qꝛ.ꝑiculoſũ de ſen.exli.vi.
. efgaccrns J.cCi5 ulterius ⁊ tẽbis ſẽpeꝛ mẽ
ti ad h̊ iſtũ tex. ꝙ le ſurrepticie ipetrate ad bũfici
um ſũt adeo ipᷣo iure nulle ut ẽt ꝓceſſus executo
xris ſit nullus nec diſtinguit̃ hic utꝝ executoꝛes ꝓ
ceſſerĩt ĩ figura iudicij uł nõ.ſʒ ſimplłꝛ fuit ꝓceſſuſ
iudicatus irritus:lʒ aliq alit᷑ ſẽſerint in.c.ad audi

ctiam. 5. de aptis ubi de boc. ¶ Nõ ꝙ bnficium

põt uacare dupła: vʒ de iure æ de facto. Item de
iure. tin ſʒ nõ de facto:ur qꝛ alius ẽ ĩ poſſeſſione

colloꝛata illius bnficij:æ ex h̊ colligo unũ qð facit

ad multa ꝙ ĩ bnficialibꝰpõt hẽi iuſta poſfio ſin iu
ſto titlo ut hic ꝓbat᷑ expſſe.ſʒ tał poſfio nõ ẽ iuſta
2 ſic ĩtellige rlam pmã de re.iu.li.vi.⁊? h nõbili
facit ad mãʒ.c. in lr̃is. de reſti.ſpoł.ut ſufficigt ꝓ
baꝛe ſolã poſfionẽ ad reſtõem obtinẽdaʒ ¶Mõ.
ꝙ in ĩpetratõe ceꝛti bñficij uacãtis nõ ſuffic faces
mẽtionẽ ſimpłꝛ ꝙ uacat ſi aliꝰ ẽ icolorata poſfiõe
facti:qꝛ illud vbũ uacare põt vificari tã in iur.ꝗꝙᷓ
ĩ facto.iõ ĩ lt̃is bnficialibuſ q ſũt ãbitioſe oʒ ꝙ vᷣ
ba narratiua vificẽtur oĩ mõ quo vificari pnt tã
in iure qᷓ; ĩ facto ꝙ ſẽꝑ nõ. Iteʒ collige ꝙ ſolus
papa diſpẽſat ut eps hẽat aliã dignitarẽ cũ epa u
ad h. c. de mnlta palł. Sʒ ex cꝗ iuxta ⁊ necia pot
ſuꝑior diſponẽ: qð tñ ĩtellige ut.j.dicã in. gl.ulti
ma. ilino nõ ibi ad reſignatõem ⁊c.ꝙ ante
qᷓ; ↄferat᷑ bnficiuʒ ut uacãs dʒ ꝛemoueri poſſeſſõ

a colorata poſſeſſõe ne uideat᷑ facta collatio ð bvñn

ficio nõ uacãti.h̊ ti limita ut.j.ſubijciam. ¶n
gl. ii. in. fi. hãc gl. diuide ĩ duas ꝑtes In pra ꝓp

rr ſequit nũquid executoꝛ deputatus ad ↄpelledum

oꝛdinariũ ut ꝓuideat:poſſit ꝓuidẽ oꝛdiario nolẽ
te ↄfene ĩ hac qõe gl.ↄcludit ꝙ nõ ſʒ ſimpſ⸗ pot
opellere Secꝰ ſi ẽ deputatus exccutor ad ꝓuiden
dũ ĩ defectũ oꝛdinaꝛij:⁊æ hãc opi.glo.tene.iʒ Ho.
agliter ſẽtit ſy Jo. an. ⁊ cõir doc:ſequũtur dictum
gl. æ uide qð dixi ĩ.c.ꝓ illoꝝ.S.de pᷣbẽ.ubi ponit
In. diſtinctõem inter mãdatum ut faciat aſſignaꝛi
2z mãdatum ut cõpellat. n fa pte que incipit
n. v. ſed ſi gl. hic qrit de qõne quortidiana nun
quid deputatꝰ ut mittat aliquẽ ĩ poſſeſſiõe poſſit
excõicarc pdictoꝛes. Et Jo. antiquus gloſatoꝛ te
nuit ꝙ non. ſed Beꝛ. gloſatoꝛ nr̃ tenuit ꝛiũ op:
Bern. ſeqᷓ hic Hoſt.ꝑ illud.c.ex lr̃is allegatum
in gl. ſed Jo. an. ꝛemittit ſe ad nõta ĩ. c.fi.de off.
deleg. æ ibi tz pᷣmã opi.ſ. Jo.niſi apponatur cla
uſula gdictoꝛes ⁊c᷑. Et hec opinio plus mihi pla
cet. æ uide circa hoc qð dixi in. c. ꝓ illox pꝛeall.

tiifihnncclirce Ggli
Hiunn rgedlit llici
ſnrtkictdrulfüräcgir
iftitſin deſngftdiftunn un
urbuſinn deſidcisid
ito iotbeftes ehniilon
Na nclercnmc did
aſdo . A⸗
Wi icloei nins
cWNRR In. dhichi
ſächedoſci g nicignedi
cnnfo ni wirchſobtmi⸗
(onl nt nemeinei in
cnix ſlſuc gi i
gllnati oen gvſni in.
lisitibnünkn
noſfocͦheſtzfii ioff
hoſſtcilimii ſtb biriſi⸗
bichimn neſoſt
Ceillattittinnn
leraſ cnpenceſe⸗
Alal ſtiktifeiti

ii glishii nefuune

hi ſurn
iſld inli n nactof
ibtiſtaiß is ni ikien

8

ie= „Il.s ts,= . l. e. ð AA 2 J palia eg hs Prni poy
2 = Rra , lr „ . Fz 4. Y C / 2F

Au r
¶ De ocel. pꝛebẽ.
eiu bieenn
Dapai
Dalio rer.. CNOedens
diume irlige hitsfifr, ubi hane qõnẽ latiꝰtetigi.æ ad. c. ex literis dic emanaret iuris diſpoſitio iux illud qdᷣcunqʒ calcca
ne colegans. ih l ibi fuit mandataexecutio ſimplłr ita ꝙ delegaius ueꝛit pes tuus tuũ eꝛit = uide.i.di.iuſgẽtiuʒ ⁊ iſti.

mͤene 4 Lcpanb biginin
irdgiinedn d ini oinee
i duͦ Meity 9l ngulearig
cden unte ablcnoſi geſan li
d eiöti erii
auti ult ns d tibis ſepen n
8 ginninnr leids
ti
ris ſr nulns Cſing nann
critifign Aindici Pümnpaae Nei

lans imush Atſibercein CAdanc

elnh eictoelt qꝛ glus e ipoſiſſne
lbunn llus bifir erb ollgo mi Go fiit
Amtn gi bñfcnlb per i inſt poſſi ſin
uh ut biepbof epſſe h ml poſfio no c inten
ſcicllge tlm oni de re in i. nie Hnöbilit
at ad miz.c in lis de reſi.ſpok ut ſufligt
e ſl poſfione d reſöem obtnides (M.
Wihen ande can bifici uncitis no ſuffte fce⸗
tnonieſmphenſiaſd eicoloran poſftoe
Iè
ifico ifs efoaidet r iditeſeo gn
ba narranmn cin Gmnd aid Ienidn
in iure ifno g ſih . Ac Caheg io⸗
pupa lpiſn u eps in i dgime chin
AA b.c. de muln pal. Geer Glum ick
ſgor ſoone o m illigent din 8
m. inn õ biad ſeſgmen
, gfergi bnficiuz ut uacis d ennoperi hofaii
i olerzi bifly n H
acolornn poſi jlinin ur ,wdrinn.
fcio no acin Pin imit es Inprr
i nf. ir gldince idnesh zoin
n., M depararus ad Oe it

nignn
enß nl

ſſöe ne nideai facta collaio zn⸗

rnãſtulit in executorẽ ptãtẽ ſuã:ſj qõ nr̃a ꝓcedit
qñ ſumplr fuit cõmiſſũ nuduʒ miniſteriũ:tene tam
mẽti glo.nã gnãlit᷑ põt adduci ad qõecm nũqᷣd is
cui ↄmitti nudñ miſteriũ poſſit ꝓ illiꝰ executiõc
exercẽ cenſurã. n gl. i. V. falſi. ſuggeſtionem ĩ
fi. bec glo.iculcat diuẽſa iura ĩ qõe quam format
nã qdã loquũt᷑ qn Gptũ fuit ſurrepticium ſeu fal
ſũ. qdam quãdo ꝓbatões ꝓducte ĩ iudicio fuerũt
falſe.? qrere nũqd naleat ſnia eſt implicaꝛe duas
qões ſatis diuerſas:unð dic ꝙ ſi heptũ ẽ ſurrepti
ciũ et ẽ ipetratũ ad beneficiũ ẽ ipo iure nullum:
nec ꝓceſſꝰ inde ſecutus ualet ut hic et nõ. ĩ. c. ad
audientiã el.ij.de reſcrip.S. Si vo Hptũ dat᷑ ad
lites et tunc nõ eſt nullũ:ſʒ anullãdum ope.excep
tõis.de q dic:ut plene nõ.in.c.cum dillecta.et in
.c. ceteꝝ de S ſe te e n te alia
dõe qñ ꝓbatões fuer̃t falſe nunqͥd teneat ſentẽcia
die vine dictũ fuit ĩ.c·lʒ de ꝓba. ¶ In. gl in
v.ñ uacaꝛet ibi qð nõ ẽ ita nõ.bñ hãc glo. ꝙ fe
littere ipetrate ẽt ad bnñficiũ nõ ĩualidãt᷑ ex eo ꝙ
n faciũt metiõeʒ ð poribꝰ inalidis ẽt ſi pores nõ
ſint nulle ipo iure.ſʒ ãnullade ꝑ exceptõcʒ ⁊ idem
tʒ gl.i. c. ex tenore de Nep.⁊ ĩ.c.ſuggeſtũ de iure
pa.⁊? bñ fac tex.in.c.oblate de appelł.uide tñ ad
limitationem haꝝ gl.qð nõt Calde.iĩ.c.ĩ nr̃a ð̊ re
ſcrip.⁊ ibi tetigi.⁊ ad iſtũ tex.dic ꝙ iſte inpetrans
expᷣſſit falſũ.qꝛ dic ſimpłr bñfieium uacãe gð t̃
nõ uacabat ſaltem de fcẽo cũ eps illð poſſidẽt pᷣtẽ
ſo titlo ltio:ſʒ le ſe ñ expᷣmũr falſũ lʒ taceant de
pꝛiobꝰ.⁊? gl.iſta eſſet clarioꝛ ſi ubi dicit ſit poſfio
⁊c̃dicẽt ſʒ hic poſſeſſio ⁊c.¶ In glo. in v. talis
poſfio in fi. gl. hic loquit᷑ nimis gñalꝛ z meliꝰ lo
quit..i gl.płt. In. diẽ hic ꝙ illa poſſio hbẽt plus
fũi que poſſidet ex tali cã que põt eſſe luima ſiẽ in
cãu nro.nã potit epſ obtineẽ cx ſpãli gra aplice ſe
dis:uł potuit ꝓmoueꝛi ex cã ltima uel necia:⁊ dic
clarius ꝙ poſſeſſoꝛ dr̃ hẽe plus fẽ̃ gnãalꝛ ꝓut diceĩt
i gl. ſequeti: ſ quo ad ꝓpoſitũ nẽm quo ad iuali
dãdũ ſias nõ faciẽdo mẽtõem de poſ. altius illa
poſfio d hre plus facti cui ius ñ rſiſtit itin quin
poſſit eẽ ltima. uũ ↄſiſtebar hic ĩ fẽo qꝛ ꝓbabiliter

dubitabat᷑ ntrum conceſſio eſſet legitima æ ideo

de illa erit fiẽda mẽtio: qꝛ papa de facili nõ dat lit
teraſ poſſeſſionẽ bñficij ptẽſo ltimo titulo: uo

minus e tali poſſeſſione faciat mẽtõeʒ ( In gl.
i. V. plus hʒ i fi.multa dicẽda foꝛẽt ad explicatõeʒ
mũe h gl. ſz qꝛ nõ multũ fac ad mãʒ titli nec ad ĩ

tellectũ:c. all:me nõ extẽdo:ſ⸗ 5 nide gl. qi ↄſilem ĩ.
l.i. C. de acq. poſ.æ dic ꝙ poſſeſſio dr hꝛe plimuʒ
iuris · qñ iuris diſpõ magis qᷓ; fem vᷣſat ea:⁊ dic
poſſefſtõe qᷓ acqrit᷑ nobis ꝑ fuũ paꝝ fẽi vſaĩ
cũ acqꝛat᷑ nobis ignoratibꝰ æ uſucapiẽdi ↄditio:

ſ iuris artificio totũ ꝓcedit iõ dr̃ hẽe plimũ iuriſ

ſic i ſili dicimꝰillũ eẽ fꝛuctũ nãlẽ ĩ quo plimũ vſat
nã. lʒ ibi ſit aliqᷓ hõis ĩduſtria: ut dixi i. c. grauis
de reſti. ſp. illa poſſeſſio d hẽe plimũ fi in qᷓ ma

gis Vſat fem q;ᷓ ius ut ẽ illa quã acquirimꝰ coꝛpe
* cio nio.nai poſſeſſionẽ acquirchamus antcqᷓ

de re.di.ꝗ.ꝙ vo. Ila vo poſſeſſio hẽt multü iu
ris ⁊ multũ fci: ubi multũ opꝑat᷑ ius æ multũ oꝑat
fẽʒ ut ĩ poſſeſſione que nobis ꝗqrit̃ ꝑ ꝓcuratoꝛeʒ.
nã ibi vᷣſat̃ multũ ius qꝛ ſine facto nt᷑o acqrit̃ no
bis poſfio: vſat᷑ ẽt fq:qꝛ ex tali poſfiõe nõ uſuca
pimꝰniſi a tipᷣe ſcie:ut ĩ iuribꝰall.ĩ gl. Et ĩqtũ gl.

icit ꝙ hec poſſio hẽbat plimũ fci 2 qᷓi nihil ðᷣ iu

re nõ bñ dicit iudicio meo:qꝛ papa mã dat hic in
quiri utꝝ iſte epᷣs ltime poſſideꝛet. vñ arbitroꝛ p
tex ni ẽ alienus a mã huiꝰ gl. ?æ r̃ hẽe hic plus
poſſeſſio fci qꝛ añq; detegeꝛet᷑ utx epᷣs hẽet ius h
qõ ↄſiſtebat plus ĩ feo qᷓ; in iure.qꝛ non iducebat
hic nullitatẽ ipo fco nec pᷣuatiõeʒ exquo de nouo
fuit aſſumptꝰ ad illã ppoſiturã.als gl. ſeqns -
falſuʒ qᷓ ti cõiteꝛ appꝛobat᷑ ut cum ea dicã.¶ IJn
gl. i ueꝛbo iuſta cã ibi pauꝑtas epatꝰ adueꝛte: qꝛ
iura qꝗᷓ gl.allat loquunt ĩ unione.nã ꝑꝑ pauꝑtateʒ
uniꝰ dignitatis põt fieꝛi unio altiꝰ bñficij k digni
tatis: ut ĩ iurib allatis ĩ gl.⁊ ĩ.c.i.ne ſe.ua.⁊.c.ſiẽ
unire de.exceſ.pᷣla. Sed nos hic loqmur ceſſante

uniõe uñ pot᷑at eſſe ltima cã hic qꝛ foꝛte epᷣs non

eꝛat ĩ poſfiõe epᷣatꝰ: ſʒ exulabat ad h.c. ad ſuppli
catõeʒ de renũ.⁊=. vij.q.i. paſtoꝛalł uł fõte fructus
hꝰ ppoſiture fueꝛãt epo collati ꝓ exoneꝛatõe debi
toꝝ epᷣatus qð fieꝛi põt:ut uõ.in.c. unico. j. ut e
clias. bñ ⁊ ĩ.c.ſi ꝑꝑ tua debita v ſyp.li. v.
ea. gl ſʒ pone ꝙ aliquis nõ. hãc Pticulam gl. uſqʒ
ad finẽ ex qua hẽs ꝙ nõ omẽs poſfiões fei iua
lidãt las de ea mẽtiõeʒ nõ faciẽtes. vñ ſi clare 9
ſtet bũficiũ uacature nõ ẽ neceſſe ꝙ de tali poſtio
ne facti fiat mẽtio:⁊ ſic ut dixi in pdicta glo. tex.
hic nõ loquit᷑ de ea poſſeſſione qᷓ hʒ plimũ facti 2=
minimũ iuris ſʒ de ea qᷓ ptendit᷑ ex lima cã ⸗z poti
us ↄſiſtit in facto utꝝ ſit lnima qꝛ ius ſuꝑ ea aꝑte
non diſponit.? ꝙ h̊ caſu qn poſſeſſio cẽ euidenteꝛ
iniuſta naleãt le ꝓbo rõe nãli: illud tacitũ hʒ ina
lidare lr̃as quo expᷣſſo papa nõ lediſſet lr̃as uł nõ
ita defacili.ut in.c.ſuꝑ lʒis ⁊ i. c. poſtulaſti ð ſep.
ſed expᷣſſo ꝙ poſſeſſio eſt euidenteꝛ iniuſta papa nñ
ſolum donaſſet immo facilius donaſſet ne noroꝛie
diu poſſideant᷑ peꝛ intruſum: ⁊= qꝛ per talem ſolet
deꝑire ſubſtantia cccleſiaꝝ: z imminet ꝑiculuʒ aĩa
bus ſubditoꝝ cũ a tali ñ poſſint abſolui. xij q. ij.
alienatões ⁊ ĩ.c.dudũ el.ij.de elec. Sʒ qn poſſio
ẽ coloꝛata.i.ptenſa ex ltio titulo pᷣſuppoſito ꝙ ti
tulus nõ ſit ueꝛus papa ita de facili ñ dat lr̃as ne
uideat̃᷑ confeꝛꝛe bñficiũ niuẽtis:ſʒ pꝛiꝰ mãdat inq̃ᷓ
ri utꝝ ille habeꝛet ius:æ eo nõ hñte mãdare illum
remoueꝛi ⁊ bñficium ſic uacãs alteꝛi confeꝛꝛi ꝓut
mandat hic iu fine.c.⁊ in.c.qꝛ diueꝛſitatem ſupꝛa

co. Et geneꝛaliteꝛ cum queꝛit᷑ an ⸗= qñ beneficium

ꝑ aliũ poſſeſſũ poſſit altcꝛi ↄfeꝛꝛi ꝑ oꝛdinariũ Pg
delegatũ pape ſeu legati diſtinguit hic Calð.æ pꝰ
eũ dnñs An:⁊ dic adhuc latius æ clarius qnqʒ
bnficium uacat de iure ⁊ de facto quia nullus eſt
in poſſeſſione ⁊ tunc non eſt dubium ꝙ tam ab oꝛ
dinario ꝗꝙ; ab executoꝛe pape poteſt cõfeꝛi ut hic
a contrario ⁊ in.c.ij.ſupꝛa co.quandoqʒ bñficinʒ
3

nacat de facto ſed ñ de iut:uł ſaltĩ bñficiũ non ẽ
liberũ urputa qꝛ ẽ collatũ abnti ⁊æ nüduʒ accepta

certũ bũficiũ:⁊ tũc tales le pñt mãdari exceutõni
ĩ beneficio ꝑ aliũ poſſeſſo. Sed debeemus diſtin

9f t e,
uit ? tale bñficiũ no põt alteri ↄferri ꝑ.c.i.⁊.ij.S guere ꝙ aut poſſeſſio nõ ẽ coloꝛata: j euidẽter ĩ t alrom . wl
eo.⁊.c.ſi tibi abnti dc pᷣbẽ.li.vj.qnqʒ uacat ð iu iuſta æ tunc põt ↄferri per exccutorẽ:qꝛ nihil ob lees an Kelan öw⸗
re ſed nõ de fco:⁊ iſte ẽ ꝓpriꝰ caſus nr ĩ qꝰ diſti ſtar ut noluit. Cald. hic. ? Inn. in. c. ꝓpoſuit. S. e ſlon umgut 5
gue:qꝛ aut loqᷓmur iĩ delegato aut ĩ oꝛdiario. In 2 cõpoſt.in.c.capłin de rp.ubi plus diẽ ꝙ ſi ſcðs D ctinen u
oꝛdiario aut poſſeſſio ñ ẽ coloꝛata aliq titulo:ſᷣ executoꝛ ↄtulit tibi bnficium mihi prio ipetrqt ð ſegoe wmtrͤ af
euident᷑ iiuſta:⁊ pot᷑it alteri ↄferri ẽt non uocato bitũ põt executoꝛ me illud bnficium mihi ↄferre ncoſina ine
poſſeſſoꝛe:lʒ poſſeſſio nõ dẽat auferri eo nõ uoca ẽt nõ caſſata pꝛius collatõe tua qꝛ tua collatio re tamnce , teint g
ro:de h̊ ẽ caſus nõbib in.c. lʒ ep̃s de pꝛebẽ.li.vj. cẽs uẽ facta in fraudẽ mei iuris. Dʒ ſi poſſeſſio eſ gen tc tin ſte Cii
facit.c. de multa. palł. aut poſſeſſio eſt coloꝛata:et ſet coloꝛata puta ãtiqᷓta: æ an ipetratõem mearum ih ig in lac .
aut loqmur ĩ papa qᷓ ẽ oꝛdiariꝰoĩuʒ: aut in ĩferio lr̃arum gnãlium tũc executoꝛ meus dʒ pꝛio caſſaꝛe rib i rurſn lifſ
ri: prio caſu ſi cõfert pꝛoprio motu tenet collatio tuuʒ coloꝛẽ poſſidẽdi puta uocãdo te æ admitten inhi it tifrii
ſcðʒ Cal.qꝛ motus pꝛoprius excludit ſurreptõez do ꝓbatões ſuꝑ defectu tui iuris ⁊ poſtqᷓ ↄſtitẽit nh is ean il
ut in c. ſi motu pꝛoprio de pꝛebẽ.li. vj. aut cõfert de ĩiuſticia euidẽti tui iuris pot᷑it mihi illud ↄfeꝛĩ ſinh⸗

ad inſtãtiã:⁊ n tʒ ipetratio ſeu collatio ar. hic. nã
ſiẽ nõ ualẽt litteꝛe pape ita nec collatio facta ꝑ eũ
ar. i. c· cũ oliʒ de ꝛe iudi.ubi ꝓbat᷑ ꝙ collatio fca
pape ſurrepticia nõ ualet. Scõo cãu ĩ oꝛdiario in
feriori diſtinguit. Calõ. utꝝ ſit oꝛdiarius tpał aut
legatus ꝑpetuꝰ aut pꝛelatus ĩferioꝛ. prĩo cau n rʒ
collatio fʒ eũ:ar.c.fi.de of.lega.li.vVj.⁊⸗ cle. ij. de
offi.oꝛdi.nã ſurreptio cadit ĩ legato ſic ĩ papa uit
ibi:ſed collatio facta ab oꝛdiario ꝑpetuo tenet fʒ
eũ:licʒ poſſeſſio ſit colloꝛata:⁊ uidet᷑ h ſeẽti?. Jo.
an. ⁊ hoſti. hic. mouent᷑.qꝛ apud oꝛdiariũ ñ cadit
ſurreptio cũ ipᷣe pᷣſumatĩ ſcire poſſeſſionẽ fci altiꝰ
2 ſic n põt dici ꝙ ꝑ ueri taciturnitatẽ fuit habita
collatio:æ ꝓ hac opi.facit gl.nõ.in.d.c.licʒ epus
q dicit ꝙ poſfio bnficij apð aliũ exns non impe
dir collationẽ ipius ſi ĩ vitate uacat: ſʒ dĩs An.
ſẽtit hic opp.tã in pꝰ mẽbꝛo quãdo papa cõtulit
motu pprio qᷓ; in h̊ ultimo mẽbꝛo.qm collatio ta
lis bnficij nõ ſolũ iualidat᷑ ex ſurreptõe: ſcd etiaʒ
ex defectu ptãris.ſiẽ.n.nõ nalʒ fa electio pria col
lorara nõ caſſata ut le.⁊ nõ.in.c.andit᷑.⁊.c.conſi
derauimꝰ de elec.ita ? foꝛtius nec collaꝰ ualẽ dʒ
ad h.c. int᷑ dilectos.j. de exceſ. pla. vbi bon tex:
in collatõe faẽ.c.qꝛ diuerſitatẽ. S.e.⁊ iſtud.c.ĩ fi.
ubi papa mãdat priꝰ caſſari colloꝛẽ poſſidẽdi ſen

qð bñ nõbis.nã facꝓ iſtis expectãtibus q; poteft
petere gẽas ſuas mãdaꝛi executõi ĩ bnficium ſuuʒ
ꝑ aliũ poſſeſſum ſi ĩ vVitate ĩ eo ius nõ bʒ ſi ãt hic
ſũt ſpãles puta ad ceꝛtũ bñficiũ ſiẽ hic erat:⁊ tũc
ſi dicũt bnficiũ uacare de iure uʒ nõ ob.poſſeſſio
ne facti alteriꝰ ut hic uolunt doc.cõir:⁊ bn.qꝛ ex
pꝛeſſit ucꝝ nõ:n.dixit ꝙ ſimpbł: uacabat. ſʒ de iuꝛe
Et ideo ſis caurꝰ in ĩpetratione bñnficij ꝑ aliũ poſ
ſeſſi ut nõ dicas illud ſimpł: uacare ſʒ ð iuẽ. Aut
ſimpłi lie dicũt bñficiũ uacare:⁊ tũc ſi ẽ appoſita
cła amoto quolibet illicito detẽtoꝛe que hetur in.
c. ꝓpoſuit. S. e.⁊ tũc dicit Jo. de deo in ſuis qdi
bus ⁊ ſeq̃tuꝛ Jo. an hic ꝙ poſſeſſio facti nõ ĩuali
dat las:qꝛ ſatis faciũt mẽtionẽ de poſſeſſione ſa
cti ꝑ illã cłaʒ. Sed Lap⸗ꝰ de caſtellio.⁊ fert᷑. Jo.
Calõ·idem dixiſſe dicit ꝙ h̊ ꝓccdit qũ cla ponit
ĩ liis gꝛõſis. Secus ſi ĩ lis executoꝛialibus ul in
executõe gẽe. qꝛ ea que apponũt ĩ execntõe gee n
firmãt g? am adueꝛſus uiciũ ſurreptiõis qð eſt nõ
bile Vbũ:⁊ ego ꝓ illo dicto allego tex.i cle.i.j.ð
pben.⁊ nõ ſꝑ h̊ dictũ qꝛ hodie illa cla cõir ſohʒ ap
poni in fi. p.ĩ executõe ipſiꝰ gꝛe: ſi vo nõ ẽ appo
ſita tał culpa tunc litteꝛe ſunt ſurrepticie ut hic et
iſte ẽ caſus bꝰ capli:⁊ eiꝰ rõem.s· dixi.Et ex pᷣdic
tis potes colligeꝛe duos ĩtellectus ad iſtũ tex pꝛio

Gan olt Yi Aun
m, ſte releans ſans be
gniſit lihe liteſo
ſetviutbat leho Gni 1.
iia nicu colora poſeſuße
iel naſti ccolo poſiden:
tomeccan audern ninſ

Seor iti dontcß clonn

rhntfet helus isgimn
reeingſeroenecidnci dunno
ſiins iposis aſold t
Pie rtiCeckwi ge tens in
Ginabedngolchigrecheudnene
CistAC&Gnelien
NoosNondeedn Rnon
NenNWend Wncahofuan
erlis Nolſio , dlonen
Gebbenll Nin cdenuin⸗
ſii us pbncicc
mmi ſtſir par abr t
mmi lriie vſivns:
1oſominmnel iCce

bnficiũ ꝛeſignari:⁊ poſtea ↄferri:⁊ hãc opi.ẽt an ꝙ factũ executoꝝ fuit hic repꝛobatũ ꝓ pier ſuꝛꝛep gsiämieng
ꝙᷓ uiderẽ opi.dni An ſꝑ eã tenui. Et ĩ papa dic tionẽ ↄmiſſa in ĩpetꝛatõe liaꝝ:qꝛ ſimplłꝛ dicit bñ d iani wſis pt
fſar. ꝙ nõ pcedit ex defectu nullitatis gñalr loquẽdo: ficiũ uacaẽ: 7 alter erat in colorara poſſeſſiõe.xꝰ ĩ alaige iilttsrn ſgilr
ma 3 2 ſʒ ex defectu pᷣſumpte uolũtatig. nã morꝰ ꝓpriꝰſo tellectus qðᷣ nõ ualuit collatio: qꝛ nõ fuit caſſatus ice cclinhdinn
lũ exdudit ſurreptionẽ:nõ aũt firmat gẽaʒ õ uolũ pmꝰ coloꝛ poſſidẽdi ſeu nõ fuit ꝓnũciatũ bñnficiũ e enlizindilt n
tatẽ pᷣſũptã ↄcedẽtis:ut nõnt᷑ diẽ Jo. an.in dicto de iure uacare. æ uterqʒ ĩtellectꝰ ẽ vus iĩ ſe pᷣmus . n ih tgltin
.c.ſi motu ꝓprio facit ꝙ nõ.glo.in cle. ſi romanꝰ magis ↄuẽit lẽe ppter illa vba eo ꝙ ꝑ falſi ſugse i . aüſge aafniſine
de pᷣpẽ.in ꝓpoſito gꝰ papa in dubio non pſumit ſtionẽ ⁊c᷑. que ſũt cã decidẽdi ĩductina Inn. iſtat 4 editwin ſeiletenen
nelle ↄcedere bũficiũ ab alio collorate poſſeſſum. 2 ex dictis ſuis uaꝛij.ĩtellectꝰpñt colligi.ſj q; non 1 0 uniufälſtito
ar. in iuribꝰ Palt. vñ Iʒ nulla culpa reꝑiat᷑ ex ꝑte uidẽtur ueri nec utiles nõ iſiſto: ſʒ ĩtercerera põit ebibſfln i ei b⸗

ꝓnuiſi motu ꝓprio adeſt tñ oria uolũtas pſũpta
pape: In oꝛdinario vo ĩferiori nullitas catur ex
defectu ptãtis:qꝛ ius nõ uult ut bñficiũ alki ↄfera
tur: uł ad illð aliꝰ eligat niſi ↄſtet de uoluntare iu
ris poſſidẽtis ne uideat᷑ buficiũ uiuẽtis alti colla

tũ. ut hic i. d. c. inẽ dilectos z dẽo. c. auditis.⁊.c.

ↄpſiderauiʒꝰ. Scðᷣo mnbꝛo pᷣncipali ſi ĩ delegato pa

unũ ĩtellectũ ꝙ iõ nõ ualueꝛũt ſie qm iſte naꝛꝛauit
bñnficium deuolutum ad papam ꝓpter negligẽiiã
collatoꝛis auct᷑e lateraneñ. cõcilij qð tñ erat falſũ
qm capiim nõ fuerat hic negligẽs in oferẽdo cum
aſſumpſerit de nouo iſtũ epᷣm ad ppoliturã: unde
qqᷓ; iſte eps nõ eẽt habilis ad pᷣpoſita ↄſequẽdã
nõ tñ uacabat ꝑ negligentiam Et ciꝛca hoc ponit

pe adueꝛte qnʒ ſe ſũt nalið æ dubitat᷑ nuq̃d extẽ P.-l In. nõbileʒ rlam:ꝙ ubicũqʒ ius bnficij cadit ĩ ꝑ

dant᷑ ad bnficiũ pꝑ aliũ poſſeſſum quãdoqʒ lr̃e ſũt ſonã ꝓuiſi. licet extrinſecus ꝑſona ſit ĩbabilis ipe “ d ſnr i in Acle
nulie. Sũt. n. ualide qñ ĩ gñe ſũt conceſſe non ad ditur effectus lateranen. ocilij. qꝛ nõ fir öuolntio liuiriii binmͤf
igfent HDZ WNN

Kicro ct n
ſunin caurin pemmone bife Polüdo⸗
3 lcns lluc ſnph mmeme ho ii An
mhlſe dicit bifci megre e i⸗ ſcoppoſitn
1 amoto golben lleio caeore gue honr in.
Ppoſut . Liit eit Jo de ev n ius goi
184 ſim Jo an bi poſſeſſio facti no inali
Aus g ſuns en it minone de voſſeſtone in
N Sen ane de aſelio ft. Jo.
Cid Wen idſſecſctcv parclte, n ponnt
i bis gdis Decns ibs ecnonalons vkin
executde Fet. ncl an Moſſtiernig Fef
finmit gem Meſts ci intehidscdih
blle pbiͦt ego P lo ico leo ericcii
pben. xno ſo bclc g⸗ hoct luckan ſe
pon in fſp.i eme iiſ Gel ſo r
ſun al cuſos wnc liner innt ſnniee n 8
xẽ aſis bjclire e in Ererhil
ns pores coliger dnos icleans ad ſiü⸗
4 ſt bic repꝛobatu ppier ſunf
fwi eumorſ⸗ 4g: ſunpkn dictn
one onniſuin pengtöe lar:n i Nire
none o⸗ in colorata poſſelli⸗
fciu uaciie aler eiat liotg öͤfttaſes
nö ualoit colatio: Ne
nnſtiinteic,
e ced crgziler n
eime dacne.d — Pkiſce
mmgs Min edidl iuctini yt
ſtone te gne n ſſees

.

–— . ,
om E 1
non madin tl
=
Ane. i⸗ 4
nen gl
,Ams larel

Wl -— fvſr 42 E- ſ. Arα leat

¶ Be oceſ. pꝛebẽ.

ad ſupiorem pᷣ̃textu neglie: ſʒ potiꝰ ptextu delicti
qꝛ ↄtulit non idoneo:ſecꝰ ubi ꝑſona ꝓuiſi eſſz in
capax puta infans laicꝰ ł penitꝰ illzatus.tẽ.n. per
inde ẽ ac ſi collatio non eẽt facta:ſecꝰ i pmo caſu
qn ꝑſona eſt capax. poit exẽplũ puta ſi ẽ hoiĩcida
illegitimus uel irregularis: æ nõ h̊ vba ppetuo
iſte ꝑſone ſunt capaces iuris bnficij Iʒ collatõ fac
ia eis ñ teneat.nam ſᷣm eũ homicida iuſte tʒ bene
ficium donec pᷣuet᷑ tñ põt iteꝝ ſecum diſpeſaꝛi peꝛ
ſupiorem. Ex qbus vbis ẽt nõ. ꝙ homicida non
ẽ pᷣuatꝰ ipo facto titulo bnficij.? qꝛ In pma frõ
ie uĩ ſibi Irius intellige eum ꝙ hoicidiũ ſuꝑueni
ens ſeu irreglłaritas non puat quẽ ipo facto bene
ficio ſuo:ſ opꝰ eſt ſnia ⁊ ꝓ h̊ bñ facit. c. cticis..
ne cle. ul mõ. ⁊.c.ex liis de exce.pᷣla. et notabis il
la duo iura. Sʒ ſi hoĩcidiũ ſeu irregnlaritas pre
ceſſit collationem tunc ñ tʒ collatio:qꝛ facra indi
gno et inhabilli ad executionem officij: ut i. c. fi. ð
tepo. ordi. et h uoluit Inn. i. c. oſtitutionem el.
.ij. S. de apdel. ? iſte itellectus ẽ ſatis uerꝰ ĩ ſe ſed
n ↄgruit lĩe qᷓ füdat ſe ſuper ſuggeſtione ⁊c̃.2= qp
poſſeſſio ñ uacabat de facto Sʒ nũc quero:quia
.dixi qꝛ bnficiũ colorate poſſeſſũ n dʒ alteꝛi cõ

feni niſi pꝛius caſſet illc colloꝛ poſſidẽn: ſecꝰ ubi

poſſeſſio nõ ẽ coloꝛata ſʒ euidẽteꝛ iniuſta. ¶ Mue

αν1ιο qn dr coloꝛata æ qn icoloꝛata Calð. hic in

ſtat:ſj in effectu cape duas rłas.pꝛima ꝙ ubicũqʒ
defectꝰ ẽ in ↄferẽte nec ĩducit᷑ ᷣuatio ipſo iure ꝑ
ſniaʒ iuris ul hõis. talis poſſeſſio ẽ colorata pꝛo
Hh iſte tex. idẽ eſt ubi iſte defectus fuit in confeꝛete
qui nõ hẽbat poſſeſſionẽ:ſʒ ſuꝑuenit ↄfirmario ſu
pioꝛis ut in. d. c. qꝛ diueꝛſitatẽ. Scdᷣa rła ꝙ ubicũ
qʒ ↄfeꝛens non habebat ptᷣatem ↄfeꝛendi:uł ſi ha
bebat pꝛiuatio ẽ iducta ipo facto ab hoie uel a iu
re:talis poſſio dr incoloꝛata: H ꝓbat᷑ in. c.lʒ eps
j. de pᷣbenli.viin.c.de multa:5. eo.ti Eui aurẽ
Aicv onus ꝓbandi dic ꝙ ad petitiõeʒ ꝑtis nõ
tenet poſſeſſoꝛ ꝓbare coloꝛc poſſeſſiõis:qꝛ nemo
tenet᷑ ondeꝛe titulũ ſue poſfionis ad petitioncʒ ꝑ
tis ·ij. q. v. in pꝛin· æ.l.cogi. C. de peti. hẽ. ad iu
dicis inſtautiaʒ tenet poſſeſſoꝛ h̊ ꝓbare: qꝛ in his
exubeꝛat officiũ iudicis ar.ij·q.i.legũ.⁊ in. c. cum
dilecti. s. de elec. dmodo ſuꝑioꝛ nõ ſit uiſus con
ſenſiſſe in illi iux nõta ꝑ gl.æ Jo. an. in rla.i. de
reg.iur.in. vi.æ plene H̊ ꝑ Hoſtiẽ.in. c. qʒ hely. de
ſimo. poſſet tñ ſupꝑioꝛ ̊ caſu aſſumeꝛe onus ꝓbã
di in ſe defectus tituli ne ille teneat cũ peccato: ut
nõ. in iuribus palltiſ. æ facit qdᷣ nõ. glo.in. c.i. ẽ.
eo. ? ubi bñficia eſſent ĩcõpaſibilia põt ſuꝑioꝛ ſem
p ex officio exigeie pbationẽ: ut in. c. oꝛdinarij de
offl. oꝛdi. li. vi. ? iſta ſufficiät. Abbas.
ubi cõſtat
O ſt electionem. beneficiuʒ
collatũ pꝑ htem pfateʒ ꝑ exceptiõcm ab
lurationis æ renũtiationis ñ dʒ poſfio retardari
b. d. m ueꝑ æ nõ. ĩtellectũ: ſ clarius poſſet ſic ſũ
mari: Cotra agetcʒ poſpoꝛio adipiſcẽde. non ob.
exceptio reſignatiõis æ abiuratiõis:ſʒ iſtc ĩtellectꝰ
nõ fac ad titulũ: æ iõ ſũmat᷑ fo: ꝙ dignitas nõ ua
cans alti ↄfeꝛi nõ põt. Et ſunt due ꝑtes. In pꝛia

vͤſp 2 S T ls ⸗se 1 A

facti naꝛatio.in ſcõa ipᷣiꝰ diffinitio ibi qm:2 que
libʒ ꝑs ſnbdiuidit᷑ ut de ſe patet. Mõ. pᷣmo ibi
ꝓpꝛia libeꝛalitate:æ ibi dnomiatiõe: ꝙ collatio di
gnitatis ſeu bñnficij põt dici donatio = quedã libe
ralitas ut ſi ↄferẽs motn ꝓpꝛio fuit indu tꝰ dicit᷑
uſus ꝓpria libeꝛtate:æ dic ꝙ ẽ liberalitas in pre
eligẽdo perſonã: qꝛ nõ tenet᷑ iſti ut illi confeꝛꝛe de
qꝰ dic ut plene dixi ĩ.c.relatũ.S.de pben. Et ex h
põt inferri ꝙ recipiens collatõe bnficij ẽ naliteꝛ
obligatus ci q cõtulit cũ ille cxeꝛcueꝛit liberalitatẽ
in eũ:ut in.c:cũ in officijs de teſta. ¶ NMõ fo
collatio facta non fuata foꝛma ſpãali a iure induc
ta eſt ipo iure nulla:æ deuoluit᷑ pfas ad ſuꝑioꝛem

ex neglia ac ſi unꝙ fuiſſet facta:facit.ff. de arbi.
i. l'qd m. C P te o ꝙ põt ꝗs ↄſequi uarios
titulos S. eodem bnficio:æ rõe illoꝝ ſe d fender

⁊ eſt iſte tex.in h̊ͥ mitũ nõbilis:⁊ neſcio alibi = ita
ↄſuluit ꝑ iſtũ tex. Dau. dc leaʒa.cui uidet᷑ obſta
rc.c.ut quis duas de elec.li.vi.ubi dr ꝙ clectꝰ n
põt peteꝛe ↄfirmationẽ ex duabꝰ electiõibus ſʒ oz
ꝙ eligat altaʒ:qꝛ ipoſſibile ẽ ꝙ utraqʒ naleat:fac᷑
l. ꝙ i hẽdẽ. F. eligẽ.ff. de rribu. So. agẽdo ⸗ pe
tẽdo ↄfirmationẽ nõ põr quis ſe fũdare ſuꝑ duo
bus titul:ut in Sꝛio: ſʒ ſe defenqẽdo põt ⁊ ita ĩtel
lige iſtũ tex. fac rla nullius plibus:æ qð ibi nõ.de
re.iu.li.vVi.⁊ ex h̊ ſis cautꝰ nit ſi dubitas de collo
ne tua ipetres ſcdaʒ:qꝛ ꝑ h̊ͥ nõ inducit᷑ renũciatio
pꝛime:ĩmo potis uti utraqʒ ad defenſionẽ tuam:

⁊ uide qð nõt Jo. an. in c.euʒ ꝑſone de pꝛiuił.li.

den gl.⁊ ſic ponit ibi quedã bona vba ad mãʒ
Hota quarto ꝙ nõ ſoluʒ is qui ꝓpꝛia auc. in
truſit ſe in bnficiũ uiuẽtis ẽ inhabilis ad illud bñ
ficiũ:ſʒ ẽt ille qui aliqꝰ qſito titulo fecit ſe iĩſtirui.
nã ut patet hic iſte Rogeꝛius habuit coſtonem a
caplło: cꝛedẽs caplin habeꝛe pfatẽ iure deuoluto:
⁊ nihilonminꝰ papa ipoſuit ſibi ſilẽtiuʒ in pperuũ
qꝛ S̊ iuſticic rlam in archidiaconatũ altius ꝓmo
ueꝛi ſe ↄſenſit:⁊ ex h̊ capite dicit Inn. qꝙ; collatio
ſcðo loco facta ꝑ archiepᷣm nõ ualuit pᷣſuppoſito
ꝙ alt ueilet renũciaſſe:qꝛ inhabilis efficitur in peꝛ
peiuuʒ ad illõ bnficiuʒ ꝙ diligenteꝛ nõ.⁊ tetigi in
c.i.SO.eo.ſʒ intellige qn iſte fuit ſciens b in ſupina
ignoꝛãtia ſecꝰ ſi bilꝛ h ignorabat iu) glo. in
c.i.pallg.¶ Erinio nõ. m ueꝝ intellectum ꝙ ex
ceptio reſignatiõis ucl abiuꝛationis nõ hʒ ipedir
quominꝰ ꝓuiſus an oĩa conſequat᷑ effectum colla
tionisſue.ſ.nanciſcẽdo poſſeſſionẽ coꝛpoꝛalẽ.⁊ h̊
itellige qñ ꝓuiſus ñ agit petitoꝛio ſʒ poſpoꝛio adi
piſcen accedens el.i.de acu.et.j. latius
dicã.¶ In gl. i ibi electoſentit: qͥd ãt ſi expᷣſſe ñ
pſenſiſſet ſed fuit pñs qñ collatio fuit facta alteꝛi
nũquid ſibi pᷣindicʒ ut non ſpcctato tpᷣe ltimo poſ
ſit ꝓuiſus conſeꝗͥ poſſeſſioneʒ:uide Jo.an. in rła
q̃ tacʒ de.reg.iuꝛ li.vi.in mercu.ubi diſputat qõ
nẽ de eo cui hnti bnficiũ curatũ fuit alteꝝ cõſiłe
collatũ:⁊ fecit ſignũ cꝛucis in collatione ſui pmi
bnficij alti incõtinẽti facta ꝑ ſuꝑioꝛẽ nũquid ſibi
pᷣiudicabit ut poſſit alt᷑ ↄſeq poſſionem pmi bñfi

cij ñ ſpectato ꝙ ipe pᷣꝰ hẽat poſfioneʒ ſcdi:⁊ cre
do ꝙ nõ pᷣmdicat ſibi:uide w. In gl. in Vbo
b qa .

r1 rirt nenes eee, f

—
SS

A=

Wu /. =cat echen IIe

¶ We cõceſ. pꝛcbẽ·

mẽtio in fi. aduerte qꝛ glo.tãgit nnũ oriũ qð foꝛ
titer ob. lr̃e ? clare nõ ſoluit.nã ſi pntatio ſᷣm foꝛ
mã pᷣuilegij debebat fieri decano et capitulo ⁊ Ee

directe. c.nõ faciebant mentionẽ de decano: eꝛgo

piniſſa erat pena poſita in puilegio ut deuolueꝛe
tur tractu tpris ptãs ad capꝰ. glo. bic pꝰ inuit ꝙ
appellatõe capli uenit decanꝰ ⁊ ſicpᷣlatus eccleſic
et ſolet allegari iſte tex. ad h.ſed in fine glo. allat
q̃daʒ Soria ⁊ nõ ſoluit. Jo.an.⸗ Ho.uident᷑ nelle
ꝙ ĩ Eptis odioſis hẽant locuʒ ultima iura ut ap
pellatione capli ñ ueniat platus ar.in.c.non nulli
et. c. ſedes de Rptis. Sʒ ego foꝛtiteꝛ oppo.nã lee
ipetrate ad bñficia ſũt reſtrigenda ut in.c quis ð
pbẽ.li.vj.gꝗ hic eꝛat fiẽda illa ſtricta iteꝛpetratio
Foꝛtius ẽt opp.de nõ. ꝑ glo. nõ.in cle. ut hi qui
de eta.⁊ q̃i. que diſputãdo ↄcludit ꝙ large et im
pꝛoprie appellatõe capli ueniat pꝛelatꝰ: pꝛdprie ãt
nũqꝙ; uenit: qð pʒ ex diuerſitate nõim ⁊ tituloꝝ.
nã ꝑ ſe hẽtur titulus de bis ꝗᷓ fiũt a pꝛela./ Et ꝑ
ſe betur titulus de his ꝗᷓ fit a ma. par. ca. g“ nõ
dẽbat bic ſieri ſaltẽ ĩpꝛopria ĩteꝛpetratio . So po
põt dici ꝙ iſta fuit allegatio ꝑtis nõ tn fuit ꝓbata
bic. ſed foꝛte fuit ꝛefuata.. in. v. ex illo. Ael me
lins ? ſubtilius dicas ꝙ iſte lie non ſunt ipetrate
ad bñficiũ ↄſequendũ:qꝛ bnficiuʒ iam prius erart
collatũ:ſed ad habendũ poſſeſſionẽ bnficij:⁊ boc
nõ ẽ odioſũ nec ꝛcſtringẽdũ ĩmo fauorabile ut be
neficiũ nõ ſtet ſine ſuo rectoꝛe eꝛgo non debebat
fieri ſtricta iteꝛpetratio. Itẽ puto aliud diceuduʒ
i pᷣlato qui bẽt iutiſditionẽ ĩ collegio ur E epᷣs ul
abbas:æ aliud ĩ iſtis iferioribꝰꝗᷓ nõ hũt iuriſditio
nẽ in illos de collegio ut decanꝰ.nã decanus E p
prie ꝑs capituli n ſic eps cũ ius plature ſit diſtin
ctũ a iure capitulari.iõ cũ hic nõ agẽt de ꝛc odio
ſa imo fauorabili:ſcribẽdo capitulo ſatis uidebat᷑
ſcriptũ decano q ẽ ꝑs capłi:⁊ ꝑ hanc ſolutionem
pʒ nũc ꝛcſpõſũ ad vriũ ⁊ hbẽs an ⁊ qñ appellatõe
capituli nenit platus maioꝛ ł mĩoꝛ ⁊ tencbis mẽti
illã gl.i. d. cle. ur hi ꝗᷓ qͥa ualð nõbił ẽ et eã alias
laudaui. 4 In glo. i uerbo iſtitutione: nõ. gl. iñe
to tex. ⁊ glo.ideo exponit.i.collatõem qꝛ iſtitutio

facta ꝑ archiepm fuit ꝓprie collatio.nã iſtitutio

ꝓpꝛie ſũpta fit ad pntationẽ proni collatio vo fit
ſine pntatione alicꝰ ut dixi.ĩ. c.auẽte.S. ð iſti.⁊ nõ

tex. ꝙ collatio põt appellaꝛi iſtõ ? nõ uiciabiiur li

bellus uel ꝛprũ er H. ¶ In gl. ſ. Ybo pe reſignati
onẽ ĩ fine nõ. bñ hãc gl.nã ſẽtit id qð.s.dixi poſt
Inn. ꝙ ſemel occupãs bñficiũ uiuẽtis nõ põt de
nuo aſſumi ad illud ſine diſpẽſatõe pape ⁊ uide ꝙ
dixi in. c. i. . co: ¶ In gl. fi pp intellecin bui gl.
opp.5 tex. ur.n. ꝙ renũtiationis uel abiurationiſ
exceptio qʒ admitti ↄ iſtũ bonoriũ auctorẽ.nã ꝑ
renũtiationẽ ꝑdit qͥs ins poſſidẽdi ⁊ Et ꝓprietatiſ
iuxta nõ.in..c.accepta.de reſti:ſpol.⁊.c. audita ⁊
p In in. c. ſuꝑ h de renũ.facit.l:ſiquis. F. dria. ff
de acqᷓ. poſ.ergo hec exceptio elidebat ius actoꝛiſ

7 ↄns debnit admitti ut in iuribus pꝛeall. So.
metu h' Zrij h gl. poĩt quatuoꝛ itellectꝰ. Drimꝰ

ꝙ hic cxceptio fuit ꝓpoſita coraʒ papa:licet non
ꝓbata:iſte ĩtellcctꝰ ñ ẽ bonus:quia littera ĩnuit ꝙ

nõ fuit datꝰ iſti iminus ad ꝓbãdũ nã ſi fuiſſz da
tus nõ admitteretr᷑ alius ad agẽdũ iux nõ.i.c.cuʒ
dilecti de elec. tñ papa bic i fine ꝛcfuat.ius agẽ
di ſuꝑ renũtiatione habiuratione. s intellectus ẽ
ꝙ erat hic pſũptio calũnie 3 illũ excipientẽ.i.ꝙ
cã ſubterfugij excipet nõ ꝙ in vitate ile renunti
aſſet uel abiuraſſet. Et bãc lec. põit bic ẽt Inn. ?
dicit ex h̊ ualde notabilit ꝙ iudex põt repelleꝛ ex
ceptionem aducꝛſe ꝑtiſ ſi pſumit calũnioſe cxcipi:
7 ponit ĩ H tria nõnda: aut.n. index ꝓcedit nõ ſer

uato iuris oꝛdie æ tunc de facili ꝓprer preſũpt.

põt exceptio. repellere: facit cle.ſepe ð.v. ſig Si
vo fuat᷑ iuris oꝛdo ⁊ tũc exceptionẽ pcmptoriã
nõ dʒ niſi ex pſũptione multũ uehemẽti ꝛepellẽ. di
latoꝛiã vo facilius ꝛepelleꝛe põt qꝛ nõ ẽ tãti piudi
cij ? ĩ ꝛepellẽdo nõ dʒ curaꝛe de appellatõe qꝛ ap
pellatio nõ ꝛeleuat niſi cã appellãdi ꝓbet uera: ut
iĩ. c. irerpoſitã de app.⁊ hec lec.ſatis põt ↄueniꝛe
buic ſ̃e:c ẽ notãda maxie iuncto dicto Inn. ex
ea hẽs ꝙ ſi pᷣſumptio ẽ malicic Sexcipienteʒ ꝙ fa
cit aio differẽdi poſſceſſionẽ adueꝛſarij ꝙ iudexꝓ
nũciet ut pᷣus hẽat actor poſfiõcm:⁊ demũ agat
ſuꝑ iure excipiẽtis uel ꝑ miã actõis tertiꝰ itellectus
quẽ gl. ponit:quarto loco eſt ꝙ iſte Rogeri fuit
ꝛepulſus ab hac cxceptione:qꝛ ſua nõ ifeꝛat cum
nullũ ius poſſʒ ſibi cõpetẽ.nõ ꝛõe ĩſtuutionis fac
te a capło:qꝛ fuit facta de nõ uacãti:nec rõe fe in
ſtõnis facte ab archicpo:qꝛ ex quo acceptauit bñ
ficium uiuẽtis nõ potuit ãplius ad illud aſſũi:me
rito ſibi ĩponit ſimpłꝛ ſilẽtiũ:⁊ alijs ꝛeſeruat᷑ ius a
gedi ſuꝑ ꝛenũtiatõe ne aliter ſine titulo poſſideꝛet
bnficium:⁊ ſic ĩtellige f.gl. iſte ĩtellectus ẽt ſatiſ
ↄuenit lie q̃rtus ĩtellectus ꝙ bic agebat᷑ poſfõio
2 iõ ñᷣ ob.tal exceptio.ut i.c.ii.ð ⁊ſii.ſp.Sʒ adueꝛ
te qꝛ ꝑ illud.c. ur gl.itelliger ꝙꝙ hic agẽt poſfoꝛio
rccuꝑãde:qð nõ plʒ Inn. qꝛ nõ legit᷑ qð iſte Ho
norius hab uerit unqᷓ; poſfionẽ. Itẽ dicit ꝙ ex a
lio nõ ↄpetit l̃e.qꝛ ſi fuiſſʒ actũ ꝛccuꝑande papa
ꝛcnũtiaſſ iſtũ reſtituẽdũ:⁊ hic ſolũ ꝓnũtiauit i ĩ
ſtitutio ðᷣ eo facta ſoꝛtiret᷑ effectũ Et iõ dat᷑ alius
itellectus ꝙ hic agebat᷑ poſfoꝛio adipiſcẽde ꝙ da
tur ei qͥ habuit titulũ.⁊ ſolũ agit ut adipiſcat poſ
ſeſſionẽ ⁊? hoc poſſcſſoꝛiũ ẽ priuilegiatuʒ ut nõ ad
mittatur exceptio pꝛoprietatis defectus anteq fi
at poſſeſſiõiſ tradditio: quod intellige niſi inconii
nenti offeret probatio ut in.l.iij. F. ibidem. f. ad

exhibendũ.æ uide glo.nõ. in. c.i.⁊.c.literas de re

ſti. ſpo. ⁊ iſte intellectus ſatis conuenit ſnie pape
in co ꝙ reſcruauit ius agendi ſuper renuntiatio
ne ⁊ de hoc poſſeſſorio adipiſcende. uide quod
plene d ixi in. c.accedens.j.de accu.ſed coniia
hoc ob. c. cum olim de cauſa poſſ. Sol.dicit IJn
no. æ bene ꝙ quandoqʒ contra agentem boc
poſſeſſorio excipitur de defectu poteſtatis in con
ferenie uel in cligente: ⁊c talis exceptio admitti
tur er ſic loquitur ille tcxtus . non cnim debet
alicui poſſeſſio dari quam uunquam habuit niſi
prius conſtet de ſuo titulo le itimo. lege finali
.C. de edic. diui. adri. tol. bi autem conſtat

de titulo legitimo non dcbet admitti exceptio

ifincno ,
ftin Ans picn
Eummtiis ölninubn
genhtanichh ei norichie 6
rechigtal gitili gn d
hraſechneit (Crod
Cißtreſtg ralenn En
iukſwichn tictmd iici
Cia.nrnimridatär
Pürbäiceoſucheiden!
GNGeesdddeida
ſcdts Dodechſeerdn
Gkſcd ohrdenoporagienn
onseniſsiſi e obi ſ⸗
lonmmiſani elner
igr i plyfin lonmint
cſe ib liieg iyſem
Donerag Gonnn b'nfenin
ifin Pir ſt amn gt
cnde efmnc

finni diem grn
bat ei chyenhezmn

rlemninmeſi fömmlüzgn
paf potſlicgiegtnnii

6 i 3,, 1dd ſoon .. 1
lilainr⸗ qunt, ce nſo

— ”ðll

ta

Arghn

„.
4
.

l „
* ureinnegiig nte

1 moö naldezereghare
r . ltpiancggf

oc

liüßt ſſoneadeſni ginen

Wöl
.

Nnacor poſftöcner eni
sulpnij gos eniſelaens

mrmmpoc oſ gegn t

v.

Puhiagionee ſinnofent an

Ene hhſtcei dveiſinnonis ſn

„
4

tiuhafnfmnr önii netie fein

Shrn hirno cthnnitbi
m unnsnddennidin Aiiidatine
mtepniniiirütiie tnn is
bifomieitgi Adlerherwafi
Monmbe Gnses Renwiſ⸗
töichnimin tnNinn
rarplutcigirlgi detien
miit ti ing i g nln
rus hbeni mi Gfn anen
pi prnr e rl iuſyni mnmt⸗ 1
minß lü ſiß tr i in
rwoztnirnin ſictci Kin
asezdifti ihſie
cleansh hief
* turinict ſoi Hlnd d

1 r thoid irnſcgang,
clortheſoſcſt Sckeus ant

aum anhid Nohfans

1lii bin

zitcidClini,

. .à.. — uaͤp. Pojrr 4
S

lintlig nin⸗

¶ De ↄceſ.pꝛebẽ.

extrinſeca pꝛiuſ nõ hita poſfione:ut ̊ ⁊ in.d.l.Fi.
2 in.d.c accedens: ⁊ ex his appet clare multiplex
intellectus hꝰ. c. ⁊ iſte ultimus vĩ magis ↄuenire
lre. æ ad pdicta debes reduceꝛe gl. que ẽ hic in v.
oↄfirmari: que narrauit in ĩtellectu hꝰ. c.æ cõcluſit
ꝙ ageꝛeĩ̃ hic petitoꝛio:qð mihi nõ placʒ quia nõ
ogruit ſnie pape. Abbas.

Bm ſupeꝛ queſtione.

Recepro in canonicũ tenet᷑ capim ꝓuide
ꝛc icito facultas ſe obtuleꝛit. b. d Et p* ponit r5
nem diffiuitiõis ⁊ allegatiõe; ⸗ illaj 7 duas Renſt io
