põit hic Inno.ſed ſuꝑ generali concilio ipſe ⁊ ce
teri trãſiuerñt ſicut muſipula ſuꝑ prunas.

R XEtirpande. MReetor eccleſie

non ob. conſue
tudine epiſcopi uel patroni debet ð ꝛed
ditibus eccleſie ſufficiente: habere poꝛtionem.h.

Engron n exceſſus:ſo ꝓuiſio ibi cuʒ igi
pꝛĩo ꝙ nõ uʒ ↄſnerudo vt pꝛoni ẽt eccla

ſtici:qꝛ ð his ꝓprie loquit᷑ iſt.c.uẽdicẽt ſibi ꝛel

dirꝰeccłe exigua poꝛtõe rectoꝛi ꝛefuata. ¶ Scdðo
nõ.ꝙ ad tenuitatẽ bnficioꝝ ſequit᷑ quaſi ncão aſ
ſũptio ⁊æ ꝓmotio ĩꝑitoꝝ:⁊ iõ eẽt multuʒ cauendũ
ut eccleſie paꝛochiales non edificentur ſine dote
ſufficienti ut detur facultas clericis uacandi ſtu
dio.nam peꝛ ſtudium pꝛonidetur toti cccleſie uni
uerſali:⁊ requiritur hec ſcia ĩ pᷣſbyteris etã iure
diuino: unde dixit deus ꝑ ꝓphetã qꝛ tu ſcientiaʒ
ꝛepuliſti:et ego te repellam ne ſacerdotio funga
ris mihi:math.xi.⁊ bẽtur trãſumptiue in. c. niſi 9
pridẽ de renũt. ¶ Mota ibi nullam nel modicam
peritiam ꝙ nulla uel modica peritia equiparatur

B ☛
Pinco un
lisniftimcnagit
Poerhbibie genu nen
nitensi eoondrseſhins
iiiſfci id Vaſe
SAundchii lnd nis cm
ftormoihiummstandd.
NrohDisdhmen
orleernd Ndr
da one. 1c
SRdecf d⸗
dGe c Kzfuetl irrarnift
nictcrcit al ho eit bi⸗
caſu inc tneni hie n
ſtoſimcencericii
tir ne ench
hoſtilußer bile ben⸗
ſnriihlin uſob
4 ſat en iint
pfci tenuntſneaece
Kthatluun,

iciceaeil giſi
tcſtclin cin ii

=2
S

ge . lum tain Hic nmnoni omb⸗
nn et enennle ni ſeſ pn g orgenen
o vpt in; decſü nec doe ,goo. ſpeeffce
imz artigut qo nideni r ge ito cicet eo qn
aihmmde noniſſtme ſecha Eſffmn oclli g
ſcheſtcciciͦ gr chſentat chün pyincie zi h
che demchi prince vii di totiiſz mling
diri de apinlis cceſap atelreli. Inn.
ĩ b mnde nere ſi ilter or inerſttno
n Ge neceſſtme voidſ ſnini idct er nc
mmiͦn cK Ehssfita a Tomumt9
llũ chi g appclai ſnocaerin d eit nante
Es deric diocef.rpiiſl detemimns. udech
mn in cqo ſip his lem Lob.? cehis Orͤ
Eilis qui pfatan biunt ni dbemn itcſt
tbie Imno ſc̃ ſio geneni onlio pere
imiſvenit ſat nuſfrluſppnumns.

„Kector eccſſe

Namnd. non ob 0it

maine cpiſcohi rel patroni che 4
bus ccdeſte ſucftcienten habere homen .
Oniwur ereſſis fo pniſio bicn
d

la⸗s Z

He pꝛebendis 8

imo modica aliqñ ducit in enoꝛc: qꝛ cꝛedit ueꝛuʒ

ſentire: gð i noꝛat: ſy pꝛoꝛſus ĩexꝑtꝰ ↄſulit alios.
(rrmnd. cũ igit:?æ ꝓbat aꝑte ꝙ cleꝛicus
liche uinit de redditibus eccłe: æ dʒ inde hẽe ſuffi
cictem poꝛtionc: ⁊ declara h dictũ ſʒ plene dicta
in. c. de monachis S eo. nã vẽ loqui in eccła cuiꝰ
ꝓpꝛietas prinet ad aliũ ex pꝛinilegio uel ex ↄſue
tudine ut ee D eeg I. de dona. z. c.pa
ſtoꝛalis de pꝛiui. ¶ In glo. ſup. V ſufficiẽs nota
glo. ꝙ redditus bñficij dñt eſſe ſufficientes neduʒ
cleꝛico ſ etiam ſuis:⁊ allegat glo.bonum rex. qui
5 pbat. l. di. ſtudeat 2 itellige de ſuis:qui qᷓi nec̃a
rio trabunt moꝛa cũ cleꝛico:nã̃ ſim qualitatẽ ꝑſo
ne dʒ hůe ſeꝛuitoꝛes:nõ.n.dʒ ſibi coqueꝛe:⁊ ſi eſt
doctoꝛ uł nõbilis ꝑſona oʒ ꝙ hẽat famulũ uel fa
mulos:⁊ iõ dicit h̊ glo. ꝙ minus ſufficit paupeꝛi
ꝙ diuiti: nã pauper qui al.nõ eſt nobilis uel lr̃atꝰ
noõ idiget tanto apparatu: unde dũ gl. dixit de di
uite: mihi nõ plʒ illud ueꝛbũ nec. c.qdð allat hꝓbat
ſz loquitur de ꝑſona delicata que ex defeciu natu
re nõ põt cõtentari cibis gꝛoſſis ? cõibus:⁊ iõ in
tellige glo. fmn ea qᷓ hntur ⁊æ nõ.in. c. de multa in
fi. 5. eo. ⁊ uið qdᷣ 1e . ſũma et.c. primo.
PDMꝛiuatus ẽ parochia
B Uero. li eccla rectoꝛ in ea nõ
rreſidẽs niſi ſit ãnexa dignitati uł pꝛeben
de:quo cãu dʒ ibi hr̃e ꝑpetuũ nicariũ: ⁊ ĩ fine ꝓ
hiber ĩ fraudẽ rectoꝛibus de ipᷣius ꝓuẽtibꝰ pẽſio
nẽ in bñficiũ dari.h. d. Mel ſic. Mõ reſidẽs ĩ ec
cha paꝛochiali ul nõ ponẽs uicariũ qñ ẽ ãncxa bñ
ficio maioꝛi:pꝛiuatus ẽ ea.h.d. ʒ dʒ.ibi illð ãt.
R pꝛio ꝙ bnñs eccłam curatã tenet᷑ illi defui
re pſoualiteꝛ:nõ qt põt ↄſtituere nicariũ.vr.n.ele
cta iduſtria pſone: ⁊? ſic nõ põt cura alteꝛi delega
ri ad h.c.is cui de offi.delegati li.vi.⁊ S̊ de offi.
dele. c. fi. ? facit.l. iteꝛ artifices. ff. de ſol. B ĩtellige
niſi ex cã ⁊ ad tpᷣs uelit ibi ↄſtitueꝛe uicariũ: quo
caſu nũquid teneat᷑ hꝛe licentiã epᷣi: an ſolus poſ
ſit oſtitueꝛe:uide tex.i.c. cũ ex eo.de elec. li:vi.et
ibi p Jo. an. æ vʒ ↄſuetudo ꝙ ad modicũ tempꝰ
poſſit ſolus ipe:⁊æ ibidẽ hẽtur quid fiẽdum in ab
ſente cã ſtudioꝝ. ota fo ibi in oꝛdine ⁊c̃. ꝙ;
quis tenet᷑ defuire bnſficio ſuo in oꝛdine: quẽ ipʒ
bñnficiũ anen eccla parochialis dʒ ꝛcetoꝛ
eſſe ſaceꝛdos. Idẽ in abbatlbꝰ pᷣpoſitis ⁊ ſilibus
ut i. c.i. e eta. ?æ qi. Si vo ẽ archidiaconus ſuffi
cit ꝙ ſit diaconꝰ. c. cũ in cũctis. S. ĩfeꝛioꝛa de ele.
Si ſunt canonici:dqñt adminus eſſe ſubdiaconi fz
Ho. nã cũ nõ poſſet eligi i epm: niſi ſalteʒ ſit ſub
diaconus. c. a miiis. de eta. z2 quali. dñnt electoꝛes
ſaltẽ eſſe ĩ eodẽ oꝛdine ut electꝰ? electoꝛes ↄueni
ant: ? ꝑꝑ pᷣ̊ dq; hoſti. emanauit cle. ut hi qͥ ð eta.
⁊ q̃l.ubi dr̃ ꝙ canonici nõ exũtes ĩ ſacꝛis nõ hñt
uocẽ in caplo:æ de h̊ dic ut plenius ibi nõ. æ tene
meti h dictũ hoſti.¶ Ex cadẽ glo. põt infeꝛꝛi ꝙ;
eps põt opelleꝛe canonicũ: ut ſaltẽ ſe faciat ꝓmo
neꝛi ad ſubdiaconatũ: qꝛ als eccla patit᷑ defectum
in oſilio ſuo æ in admĩſtratione reſpecm oꝛdinis:
de h̊ m recurrẽdum eſt ad. d. cle. ota teꝛio
P eccla parochialis põt uniri pꝛcbẽdc ⁊ alteꝛi di

AE rr- A f 29:4) e ar ee iru⸗ elbe b= Pea 7 .—

gnitati:⁊æ ꝙ põt quis hr̃e dignitatẽ ⁊ ecclaʒ paro
chialẽ: qñ una uenit acceſſoꝛie ad aliã : expꝛeſſius
hetur in.c.ſuꝑ eodẽ.j. e.ti. li. erine

his pꝛebẽdaʒ in eccła parochiali i ianexam dʒ

deſeꝛuire in ipᷣa pᷣbenda:⁊ ſic ĩ eccla maiori:⁊ ſic
pᷣbenda rõe ecclłe in qua eſt:cenſet᷑ maioꝛ q eccla
parochialis:⁊ fac h lr̃a in ar. ꝙ hñs duo bñficia
requirentia reſidentiã ex diſpẽſatione tenetur de
ſeꝛuire pe ſonaliteꝛ in maioꝛi ⁊ alteꝛi peꝛ uicariũ:
gð ẽt ſentiũt h̊ doc.⁊ peꝛ h̊ põt limirari glo. nõ.i
.c.nõ põt.j.e.li.Vi. que dicit ꝙ hñs duo bñficia

incõpatibibilia cx diſpoſitiõe poteſt deſeꝛuire cui

uult uł ꝑ ſe uel peꝛ uicarium utriqʒ:debet eim illa
glo. reſtringi qn bnficia ſunt equalia:ſecus ſi unũ
ſit dignius reliquo:ar. opt mũ h. Siquis mm uellzʒ
cauillare ⁊ illã glo. ĩtelligeꝛe ur iacet: poſſet rnde
ꝛe ad iſtũ tex. ꝙ h̊ eccla parochialis eꝛat annexa

alteꝛi:unde rõe ãnexionis illa cenſetur qi memby
alteꝛius: unde pꝛincipalꝛ obligatur iſte ad ſeꝛuien

dũ eccłe pꝛincipali:ſʒ qñ ſunt due eccłe ꝑ ſe ſtãtes
nõ magis urgeĩ a iure ad ſeꝛuiẽduʒ uni ꝙᷓ; alteꝛi:
ſᷓ pꝛimũ dictũ vr̃ equius:ar.in.l.i.ff.ad ſilk. debʒ
.n. ſubuenire magis ĩdigẽti: facit qð nõ. Inno.in
.c.cũ iam dudũ s co. 6 ibi idoneũ z ꝑpem
um:ꝙ uicarioꝝ quidã ſunt uicarij ꝑpetui æ depu
tati ad curã aĩaꝝ in foꝛo pñiali:quidã ſt ip̃ᷣales =
iſtoꝝ quidã depntant᷑ in foꝛo pniali ut in caſu.c.
cũ ex eo.alle.quidã ðᷣputant᷑ in foꝛo ↄtentioſo ut
uicarij epoꝝ de offi. uica.ꝑ totũ:⁊ qualit ↄſtimat᷑
h peꝛpetuus nicarius dic ut in glo.ſuꝑ ueꝛbo ꝑpe
tuũ ⁊ in.c.ad h̊ de off.ui.⁊ nõ. bene hũc tex.ꝙ ðᷣ
iure cõi nõ põt quis deſeꝛuire ꝑ uicariũ ipᷣalem.
ẽt ſi eccla parochialis ſit ãnexa pᷣbende uł dignita
ti ſue 5 ibi ↄgruentẽ ⁊c̃. ꝙ iſte uicarius ẽt
peꝛpetuus nõ dʒ hr̃e oẽs fructus eccleſie:ſʒ tantũ
ↄgruentem poꝛtionẽ:⁊ nõ ꝙ appellatur uicarius
⁊ non rectoꝛ.quia cura ſalteʒ habitu ꝑtinet ad re
ctoꝛem pꝛincipalẽ:⁊ ad iſtum uicarium ſolum peꝛ
tinet exeꝛcitiũ de quo dic ut nõ.i.cle.unicgꝗ ð off.
ni.⁊ aliquid ꝑ glo.i.c.expoſuiſti.j.eo. ¶ Nõ.in
v. illud ⁊ tene mẽti qꝙ; ceſſante fraude põt ex ꝓ
nẽtibus uniꝰ bñnficij ↄſtitui aliud bnficiũ ⁊ ſic col
lige bonã practicã:q; ubi eſt unum altare multuʒ
piĩgue uel eccla multum habunds poterit ſuperi
or maxime ea uacãte ex certis redditibꝰ ↄſtitnere
aliud bnficiũ uel ꝓ ſacerdote uł pꝛo clerico. Iſte
.n.tex.ſolum pꝛo hibet in fraudem:qꝛ foꝛte qnqʒ
eps uolens pꝛouidere ↄſanguineo uel amico con
ſtituebat ſibi pẽſionẽ pꝛo bencficio:ſecus autem
ubi ceſſaret fraus:ſic puto ꝙ debeat intelligi. c.
eõquerente de cleri.non reſiden. ut ibi dixi:⁊ fac
.c.per tuas: ? quod ibi nõ.j.de ſimo. Et ex pre
dictis nota ꝙ penſio poteſt conſtitui ex redditibꝰ
unius benefitij alij aſſignãda ꝓ hoc.c. ad audien
tiam de ptis.facit.c.q;uis eo.ti.li.vi. Sed tex.
iſte hic loquitur quando conſtituitur pꝛo beneſi
cio.uon autem pꝛo ſuſtentatione nuda alterius.
Ded qucro antequã deſcẽdam ad gl.hic ẽ pꝛoui
ſum de habente eccleſiam pochialẽ uit deſeruiat
ꝑ ſe non per nicariũaꝛquid dicẽdũ ĩ alijs bnficijs

1 vririu . D 6= FKnah,

V ISé 4 ſt ri-

„₰ 1 —
1117116 Ta

4 7 44.20 17 n ‚it

—
/ apz⅓ 7 vD r

in. d. c. ↄqueꝛẽte fac̃. c. ꝑueĩt de appel.

Be⸗

¶ Ec pꝛcbendis

Hoſt.h ſentit ꝙ idẽ:dici.n.q; hñs ꝑſonatũ tene
tur illi deſeꝛuire ut in.c.ex ꝑte de cle.nõ reſi.De
cardinalibus ꝓbat᷑ in. c.ij. eo.ti. idẽ dicit in hnte
pᷣbendã g eo:ti. c.pe.idẽ in alio ti ct.xx.ſolidoꝛũ

nr. d. c. cõqueꝛcte:⁊ ꝑ h ſentit Moſt. ꝙ quodliber

bñficiũ ecclaſticũ requirit reſidẽtiã qð ſatis dixi
Ad iſtü
tex. qui facit in ar. ꝓ pꝛia pte: dũ ſolũ ꝓuidet in
eccleſia pochiali. Cꝛedo poſſe rñdeꝛi ꝙ hũit re
ſpectũ ad cõeʒ ↄſuemudinẽ ſᷣm quã iſta minoꝛa no
requirũr reſidẽtiã:æ deſeꝛuit᷑ ꝑ uicaꝛios:⁊ ꝙ con
ſnerudo ualcat: ꝓbatr᷑ ĩ. c. gẽe de ſeptis li.vi. ubi
de h̊ i.c.cũ oẽs de ↄſti.cũ ſi. An aũt ualcat con
ſuetudo ĩ eccla parochiali nt ꝑ aliũ quis poſſit de
ſeꝛuire: Jo. de li.ĩ.d. c. cũ oẽs diẽ ꝙꝙ nõ:⁊æ ꝓ co i
duco bonũ tex.i.c. lʒ canõ in fi. de elec.li. Vi.ubi
cpᷣs nõ põt diſpẽſare niſi ad tpᷣs ſuꝑ reſidentia.
Sʒ pꝛiũ uident᷑ h̊ ſentire doc.dicũt.n.in quodaʒ
cãu cxcepto ꝙ ꝛce ↄſtõis ſeu cõſuetudis rõnalis
põt quis defnire ꝑ aliũ:⁊ qnqʒ ꝑcipiet fructꝰ et
ꝑ aliũ nõ defuiẽdo:⁊ h̊ ultimũ ẽ unũ ſingular di
ciũ limitãs multa dẽa Ho.qui ſemꝑ fuit ĩ opi.ut
nõ ualeat ↄſuetudo ꝙ quis ꝑcipiat fructꝰ:æ n de
ſeꝛuiat ſaliẽ ꝑ nicariũ: Sʒ bpꝛchendẽdo mẽtem
doc:diſtigne ꝙ aut bnficiũ ẽ curatũ aut ſimplex:
pꝛimo cau ſi ẽ ãnei ũ altei i: fua qð h̊ dẽ: ſi nõ eſt
ãnerũ:tenet᷑ deſeruire eccłe parochiali:niſi cõſue
tudo ꝛõnabilis uł ↄſtitutio hẽat ut poſſit defuire
P uicariũ:ſecus nbi ↄſtitutio uł ↄſuetudo non eſ
ſet ꝛonabilis ⁊c. Exẽplũ qn canonicꝰ eccle carhe
dralis bʒ ecclaʒ cnꝛatã in titulũ:ct eſt neccſſarius
eccłe cathedꝛali ꝓ ↄſilijs ⁊ alijs:nec ſuſtẽtari po
reſt ex pbẽda.h.n. cã eſt ſatis ꝛõabilis ut oↄcurrẽ
te cõſuetudie uł ſtatuto poſſit tenere utꝛũqʒ ⁊ illi
deſeruire ꝑ uicariũ: ſecus nbi nulla ꝛ20 coneurrat:
nt quia ſolũ nagãdi cã nõ uult deſeruire eccleſie.
Fo caſu qn bnficiũ eſt ſimplex: aux beneficiũ indi
get ſeruitore: æ tunc nõ ualet cõſuetudo ut nõ de
ſeruiat ſaltẽ ꝑ nicaꝛiũ:quia cõſuetudo eſſet nimis
oneroſa eccleſie:æ ̊ caſu intellige nõ. ꝑ doc.ĩ.d.
.c.cũ oẽs. Si uero ecchia nõ pati defectũ ĩ mini
ſtris:tũc ualer ↄſuetudo ut poſſit reciper̃ redditꝰ
in abñitia ẽt nõ cõſtituẽdo ſibi nicariũ loco ſui:et
ſic diſtingue ? intellige dicta doc. S:⁊ poteris ſal
nare ↄſuetudinẽ hodiernã qᷓ multum ĩolenit in ca
thedralibꝰ ecchjs: et facit.c.cũ oẽs s ał ubi nihil
ð8ꝛ de nicario:et uide hic mulros caſus exceptos
ꝑ doc.in quibꝰ põt quis deſeruire peꝛ nicarium.
¶ In glo. ſuã. v. priuatum in fi. hec glo multum
nacillat: qꝛ ſibi fuit uiſuʒ nalde rigoꝛoſum ꝙ ex ñ
reſidẽria ſit priuat quis ipo iuꝛe ſine monitione.
Sed tandẽ in fi.vr̃ appꝛobare intellectum:ut pe
na iſta ↄcernat ſolũ primũ eaſum hꝰ. F. ſ. q non
deſeꝛuit ꝑ ſe in eccła curata alteri ñ anera. Mo.
tʒ p̊ aliam lecturã ut pena cõcernat ſolũ ſm caſuʒ
on eſt anexa ⁊ nõ deſeruit ꝑ uicariũ ppetunm:et
dicit ꝙ ſi. ſex menſes nõ pñtat epo uicariũ inci
dit ĩ cõtinẽti in iſtã penã. æ priuat᷑ nõ ſolũ pᷣſenta
tione ſʒ ẽt fructibꝰ bnficij in uita ſua:adducit in
ar. c. ij. de ↄceſ.pbẽ. lec. hoſti.vr placere doct.

ſequẽ. ut Jo. an. do. car. et do. An. Tũ ut uitet᷑
iurium coꝛꝛectio:tũ qꝛ uidet magis exoſũ ſi põt
deſeruiꝛe ꝑ uicariũ ⁊ nõ deſcruit:et ſic iura poſi
ta de cle nõ reſi. ꝛemanẽt incoꝛecta. Inno. ãt ur̃
nelle ꝙ pena referat᷑ ad primũ caſũ. Sʒ aduerte:
oẽs fere doc.h̊ͥ poſt Inn. in ̊ cõueniuut ut pena
huiꝰ.c.nõ hẽat locũ niſi poſt ẽmonitionem factã
congruis loco ⁊ tpᷣe de reſidendo et prefixo ipᷣe
ut reſideat quo elapſo ſi non deſeruit priuatus ẽ
ipſo facto:⁊æ ponit h Inno. unã theoricam ꝗ alle
gatur ꝑ oẽs:ꝙ ubi pena apponit᷑ negatiue nõ cõ
mittit᷑ niſi pccdat monitio ſecusſi affirmatiue ut
in cãu.c.ſiquis ſuadẽte.xvij.q.iiij. aſſignat rõeʒ:
qꝛ facta patẽt:negata latẽt:et eſt una theorica mł
tum ſolẽnis:ſed ego hunc.S.cõmentaui ⁊ repetij
et ĩrerſerui mãm diſpẽſatiõis circa pluralitatẽ bñn
ficioꝝ:⁊ ibi plene nideas:ſed al Pholind
fui ſecutus theoꝛicã Inno. t pro intellectu
.c.duo ſunt nidẽda. primo nũquid pena hꝰ. S. re
ferar᷑ ad primũ ul ad ſm caſum. fo nunquid reqͥ
ratur monitio anteq́; cõmittatur pena:quo ad p
mum credo ꝙ iſta pena cõcernat utrũqʒ caſuʒ ꝓ

batur ꝑ.c.inquiſitõis de appcl ubi pʒ ꝙ clauſula

ẽt odioſa poſita in fi.diſpõis cõcernit etiam oĩa
pecdentia ẽt ſi ſunt diuerſa. Itẽ faẽ tex. h̊ dũ diẽ
qui uult ⁊ poſſit qð dẽm eſt adimplere ⁊c̃.un põ
dera illa vba qð dictum ẽ ⁊ẽ. cũ.n. ſint neꝛba ĩdi
finita cõcernũt oĩa pccdẽtia. Item iſte. S. emona

nit pricipalr ꝓpter primum caſum ur pʒ in pꝛinꝰ

ſi gꝰ pena nõ ꝛcferetur ad primũ caſũ:de nihilo
ſeruiret iſte tex. cũ iã ꝑ prioꝛa iura latius eſſ ꝓui
ſum:ut quis debẽt defuiꝛe ꝑ ſe in eccla parochia
li ur in.c.quia nõnulli ⁊.c.relatũ de cle.nõ ꝛeſi.gꝰ
cũ iſte.S.fuit ↄditus in ↄcilio gñali:⁊ pꝛincipalit

emanaueꝛit pꝛopt᷑ pꝛimũ caſum nõ debemꝰ diceꝛe

ꝙ pena nõ refeꝛat᷑ ad pꝛimũ caſũ. Cõcludo geꝙ
pena hꝰ. S. ↄccꝛnit utrũqʒ caſũ ⁊æ oĩa pᷣmiſſa.Ad
ſim nunquid requiratur ſaltem monitio ut pena
ipſo iure committatur ⁊z cꝛedo ꝙ nõ:nam cceleſia
milirans poteſt punire ⁊ afficere delinquenteʒ om
nino occultum:⁊ licet pena nõ habeat locum quo
ad nos:hʒ tamen locum re ipſa ⁊ quo ad deũ:ut
diſputat glo.in cle.i.de here.undẽe licet facium lſa

teat nos:tamẽ nõ latet deum ⁊ contra theoꝛicam
AInn. adduco gl.nõ. in.l.i.C. de his qui ur idig.
de qna facit feſtum Mar. in. I. in cognitione. ff.

ad ſilł.ubi concludit ꝙ pena appoſita non uindi
canti moꝛtem defuncti ipſo facto ceſt inflicta ꝙ
habuit quis facultatem uindicandi et non nindi
canit:et ſic pena appoſita negatine ideſt ſi non

fecerit ⁊c. intelligitur appoſita eo ipſo:quod qniſ

habuit facultatem faciendi et non fecit n
de aduertendum quod quandoq; ſpe premio
rum quis inducituꝛ ad aliquid non faciendum:
et tunc in ſtipulantibus non debetur premium
niſi deſinat facere.lege ſi ſtipulatus de uerborum
obligati. Exemplum pꝛomitto nibi.x. ſi capitoli
um non aſcenderis:non debetur nbi. x. niſi geſi

nas pᷣmo poſſe aſcendeꝛe:nec ſufficir ꝙ babueꝛis

facultatem aſcendendi z non aſcendiſti.¶In

mnlri tiſcf en lce

snerui cck inen ſpcen
Umn leſtün in un ſd
ihmneici; ſonend d⸗
Pienei d Crd-
lininepn onn c
tn e dens cas n us⸗
odecKniuntamsn Ne⸗

en ACn Rew

Merzne

leinsvkceams
Horolnſy upenoͤas
inannin Iran s nn,
inegnſifffinoetafimer
ſnon asnivs chneng z
hontrol alſbiniſs fo⸗
woan ſeno addeco d
nigiomoi
hogbenor grn
ſmeiüin itliniſ efinr⸗
lerat lbſenini dore gs,
nimni pprer nooh
dyenfeltslroſnen⸗
Aawdo in

en 'sſ Wic. jrnr, õ 41 ergt panemas hcaα

6 „D 90 1 Alere A

ſegns ebendi
N Min ¶ De pꝛe endis
umnun (onecti. . red
denie e iitſe,

Anecn . 1 iiſ ollianr 5
rnegen r , D int roe⸗
unf Gatlemtii tunn banun
rſen nin dide nanie i

„d. is . 2*
fiperdi Nrnent Crcaplortliate bi
iſcumms ſemiii Ahoſin

*l e nclecrn
emi ag orini ſner
aunnn Kimn aſum fo prnegres
ntain ttatur ponmeno
n o g iſnp emnzr uiriz ſn
tcinonſſtos ce gpe ti gainſin

odioſa poſita in fidiſpöis cemnir namn oin

lt dpoſt ödinct adinplre ce n po
nil ſba gö dienmete ci n ſintreba ſi
in cemmit oin Perhita. Ian iſe H.anann
irapal ppor primum aſſem m z in pii⸗
8 Mnn d ufggemt ad priniͦ aaſd⸗ge nibi⸗
auirerſe rer h pyrion ina hins eſßpii
umut aus Scher deſunepſein cch parochie
hurin gon nonnni c reaid dece nd eſg
ci ihe. . fait oimnsin oclid Fan d inoddi
ananaueii propi pimni caſom nd dedend dee
peni ſo cten: adpiniͦ ſi. Kocnlage
pena b N. oenit uni; aſi⸗ oußniſa
nm nunovid reqmurum ſalem montnon
pire ommimmn e donart

iltuans potcſ punire e afflgre alngnennezen

ino Occutum:t lact penu no haben bocumn u
mre ipſa 7 uo d ain
Anos:b um nlomm re ipſe E
in cei de here unde licen frum⸗
,no htet deum ? conita kein
inli C.ge bis giiniet
ga facit feſum at. in.l. in cgnn
e cva fat en
ſ rwi conchcir qypon eppoſin aur
ii⸗ iipſo faco cſt ifiene

mi noumn deine gicandi Afaniil

legatis ucꝛo aliud ẽ. nam ne ſint inutilia ipſis le
gatarijs pꝛouidetur peꝛ cautionẽ de nõ faciendo
de qua in.l.mutianc.ff. de ↄdi.æ demõ.Enʒ me
tru pene iducit quis a lege ad aliquid faciendum
2æ tũc eo ipſo ꝙ hũ t facultatẽ faciẽdi ⁊ nõ fecit:
pena omiſſa ut. d.l. i.? ſic in cãu hꝰ. c. ? p h bo
nus tex. i. c. cupiẽtes pꝰ pᷣn. de elec.li.vi. Rõ eniʒ
Inn. nõ ↄcludit niſi quo ad ignorãtes: naʒ illud
quod ẽ certũ nature:ẽ certũ legi. l. ſi pat. ff:de ſo
lu. unde ſi ſine cã.nõ ꝛeſidʒ ul nõ ponit uicariũ et
hũit facultatẽ faciẽdi:co ipᷣo lex pᷣuat ⁊z inicit uin
culũ ſuũ:qꝛ ut dixi lex põt afficere delictũ oĩo oc
cultũ:ſ qꝛ hõ põt dubitare ntrũ ex cã nõ fccit ꝛe
ſidẽtiã:iõ pᷣmittit monitõ:⁊ ſic quo ad ceꝛtificati
onẽ eccke militatis. Di ge poſſit ꝓbari ex cõiectu
ris ꝙ; hũit facultatẽ reſi idedi crit priuat?ſine alia
monitoe:nec płʒ ut expecteĩ lapſus ſex mẽſiuʒ ut
dicit Ho.qꝛ.c.ij. quod alle.nõ loqt᷑ i eo qͥ bʒ po
nere uicariũ ꝑpetuũ ſʒ i debẽte ↄferre ut ibi dicã
latius. Mũc reſtat rndere ad iura que reqrũt rſi
dẽtiã maxie ad.c. ex tue de clc.nõ ꝛcſi. ad qᷓ pt᷑ da
ri multiplex rniſio:ſʒ h ſubijcio rin unã:pnt pꝛio
ſaluari i ſimplicibus bnficijs ſecũdo qn nobis ẽ
ignotũ utxꝝ ex cã nõ reſideat:tẽ.n.põt ſaluari the
orica Inn. ſecus ubi ex piecturis idubitatis põt
patere ꝙ ſine cã nõ reſideat MAltio ſcias ꝙ nõ
ponẽs nicariũ iĩ eccla ãnexa pᷣbẽde uł dignitati pᷣ
uatur ille ſolũ in uita ſua.nõ aũt puat᷑ dignitas ł
pbẽda:qꝛ delictũ ꝑſone nõ qʒ nocẽ dignitati:⁊ ð
H uideas lanꝰ hͥ ꝑ doc. ¶ In glo. pc. i fi. ſed pri
mũ dem ẽ ueꝝ ut ꝓbat᷑ in.c.ſuꝑ eo.j.c.ti.li.vi.
nec ðꝛ hr̃e duas ccclas curatas:cũ alta eſt ãnexa
pbende:eſt.n. ititulatus in pꝛebẽda ⁊ nõ ĩ ecclia
annexa. et ſic limita.c. de multa S eo. Daon
Mon debẽt
Nlateranenſi. cdà
leſias ul decimas a laicis ſine dioceſa
noꝝ ↄſenſu reciꝑe excõicatos uł iteꝛdictos ad di
nuina admittẽ In ecclijs quoqʒ qᷓ ad cos n pleo
iure pꝑtinẽt ĩſtitueꝛe uł deſtitueꝛe:ſʒ pntabũt dioce
ſanis ad eas uiros idoneos. h. d. uſqʒ ad fi. pꝛio
ponit tenoꝛc ↄcilij latanẽſis.fo appꝛobat ⁊ ꝛeno
uzt ibi nos aũt.teꝛtio addẽdo declarat ibi ſane.
pi ꝰ h̊ ꝓ maioꝛi ꝑte ꝛcnouat᷑ qð erat
ſancitũ in ocilio latanẽſi:⁊ foꝛte bac 26e: naʒ po
terat qubitari. utrũ ꝓpte: nõ ob fuãtiã eſſʒ intꝛo
ducta facultas ſeu ↄſuetudo in oriũ:æ uide qð in

Rric ſili nõ. i cle. ſiatutũ de elcc. ubi gl.nõ. nũquid con

ſuetudo ſemel repꝛobata poſſit ĩduci: tenigi ĩ. c. ij.
de ꝓba. oſo ꝙ religioſi nõ pnt admitteꝛe
ad diuia excõicatos uł noiarim iĩte:dẽos: ſi tñ ad
mittüt de féo nõ ꝑ h efficiunt᷑ irregłares.c.is qui
ge ſen. exco li. vi. ſʒ icurrũt penã.c.epoꝝ de pui.
eo. l. ¶ Mõ tio ꝙ patroni ecclaſtici hnt piguiꝰ
Rius iĩ ecchis patronaris ꝙᷓ; ſecłlarcs:nã pnt ipi exi
geꝛe roeʒ de rebꝰ tpᷣalibus:quã laici patroni non
pnt:⁊ qualłꝛ ſit exigẽda h̊ rõ a rectoꝛe eccłe uide
Inn. in:c. cum ⸗ plantare infra de pꝛiui.⁊ ex h
7 ex illo c. cum ⁊= plãntare collige rectoꝛem eccle
non poſſe ad libitum diſponeꝛe de frucnbꝰ ecclie

ſicut de primonio:de his.n. fructibus eccle pĩt ⸗
pelli ad reddẽdum rõem nõ m̃ multũ ſubtilit exi
genda eſt rõ ut nõ. in. d. c. cũ z plãtare. Ex h infe
ro ꝙ cũ pinguius ius hẽat epᷣs ĩ bnficio qᷓ; patro
nus: ꝙ quẽadmodũ põt patronus cxigeꝛe rõnem
foꝛtius epᷣs:ar.in.c.dilectꝰ g de of. lega.laicꝰ vo
patronus ge his ſe nõ ĩtromittit ut in.c. noueꝛĩt
.x. q.i. õ ꝙ in eccleſiis ꝑtinẽtibꝰ ad religio
ſos pleno iure nõ fit pnratio recroꝛis epo: ſed ipi
inſtituũt ⁊ deſtituũt: ĩtellige qn ppls eſt exemptus
al rõe cure dʒ recurri ad ep̃ᷣm de quo in.c. unico
de capel.mo.li.vi/⁊ qn dicant᷑ cccleſie ſubiecte ali
cui pleno iur dic ut ĩ.d.c:qm.j. ð pꝛiui.nã pleno
iure dicunt᷑ qñ eps nullũ ins epᷣale ibi exeꝛcet ſed
tota iuriſditio ꝑtinet ad abbatẽ ſeu ad aliũ pᷣlatũ
ns ꝙ hñs collarioeʒ bnjficij non põt in ppło
nõ exempto iſtitueꝛe cleꝛicũ ignotũ:⁊ nõ ꝙ teſtio
nium pᷣlatoꝝ facit plenã ꝓbationẽ ſuꝑ idoneitate
ꝑſone iſtituẽde que als in illis ꝑribꝰ ẽ ignota: naʒ
cum agat᷑ de modico pᷣiudicio lic cõmendatitic pᷣ
latoꝝ faciũt plenã fidẽ ad h̊ qð nõ. in. c. innotuit
de elec. unde põdeꝛa ꝙ tex.nõ loquit᷑ ð depoſitio
ne ſʒ de teſtimonio pᷣlatoꝝ:teſtimoniũ vo eſt aſſeꝛ
tio ſine iuramẽto ut in. c. tua de coha.cle.⁊ mu.⁊
qualiteꝛ multis mõis cccle pñt ꝑtineꝛe ad religio
ſos dic plene ut dictum fuir in. c. de monachis g
e. Sʒ qᷣro nũquid epᷣs dum fit ſibi pntatio rõne
cure poſſit exaĩare cleꝛieũ ſibi pntatum ꝑ collato
rem benefr̃icij:⁊ intellige ut dixi de eo qui habuit
pꝛius collationẽ:ſʒ ſolũ adit᷑ epᷣs rõe cure ppli ſi
bi ſubiecti Inn. H expꝛeſſe nõ tangit: ſed ſoluʒ di
cit ꝙ ſi pꝛeſentatus eſt notus debet admitti ꝑ epi
ſcopum niſi aliquid ꝓbetuꝛ contra eum. Si neꝛo
eſt ignotus non eſt admittẽdus niſi pꝛobetur bo
ni teſtimonij puta ꝑ las pᷣlatoꝝ ut h̊ uł ꝑ diuinã
conueꝛſationem honeſtã habitam in loco :⁊ dixit
HMoſt. ꝙ non dicnntur hi qui ſunt oꝛiundi de il
lo loco. Ex his tamen ueꝛbis tacite ſentit Anno
centius ꝙ ignotus poteſt examinari:ſed ipſe In
nocentius latius pꝛoſcquitur hanc queſtionem in
c.ueniens de ueꝛboꝛuʒ ſignificatione libꝛo ſexto
in quadam additionc:quam pauci habent ſed eã
ponunt ad litteꝛam archidi.æ Jo. andreas ubi
concludit ꝙ epiſcopus ñ põt iſtum examinare: qꝛ
examinatio fit per illum qui habet imponeꝛe ma
num puta confirmatoriam conſecratoriam ułor
dinatoꝛiam:ſed in hoc caſu epᷣus non confirmat
collationem:ſed ſolum ꝛecognoſcenda eſt cura
aĩarum ab co:unde cura uenit acceſſoꝛie ad colla
tionem factam per iſtos ꝛcligioſos ſeu alios Jo.
de lig. ſenſit contrarium. S. c. proxi. ſed iſte tex.
poteſt adduci pꝛo opi. Innoc. dum requirit ut ñ
pꝛeſententur:ego puto ſic dicenduʒ:qꝙ aut ꝗqritur
de bonitate intrinſeca.ſ.ꝛcſpectu moꝛis aut de ex
trinſeca ⁊ accidentali:ut de ſcientia æ ſimilibus
p̃ᷣmo caſu loquitur iſte tex.nam ſi alł quis eſt no
tus debet preſumi idoneus niſi pꝛobetur Srium
nt. c. fi. de preſum. nec opoꝛtet ꝙ amplins cxamie
tur exquo habuit collationem per habenteʒz pote
ſtarem. Si aũt eſt ignotus poteſt cum examinare

Cr, L.ſia .. ₰

„ /
2* nt, ird 'Ie rea en*

NawW S

L DD 1.

, Ua S I'rtnt-,

I yi-

*6 1

. i4 77
2
. nerk
Mirlia ſada c1 /19 A , αα Pf A, dralacſ V. pork gſi= ir, Lan, FPis diret r. ; 1= 1 a BZ=5 „ r. D, an Bir, yer en “S 4N
¶ De pꝛcbendis
DT.,
2 . „ —„ „ e . 4 umdke 4
eũ alłs nõ teneat᷑ eũ admitteꝛe ut h. ¶ Scdo caſu docẽs in theologia pꝑcipit fructus ĩ abntia:g nõ Gekit K.
puto ꝙ eps poſſit talẽ examĩare:qꝛ reſpectu cure fuit neceſſe ipetrare h̊ pꝛimlegiũ.Sol. põt itelligi Lpot 6 .
aiaꝝ nõ põt dici idoncus niſi pꝛius ꝓbetur: ? ꝑi .c.dupłi:pꝛimo ꝙ iſtud mãdatũ ↄtinebat pꝛiui sindt
culoſum ẽ ↄmitteꝛe ĩexꝑto curam aiaꝝ ut in. c. cũ legiũ:⁊ ſic ad ↄꝛia dic ꝙ nũdum emanaue:ꝛat iſtð Grnish –M .
ſit de eta.⁊ q̃li. ꝓ h̊ facit qð leg.⁊ nõ.in.c.ſi foꝛte .c. ſo põt ĩtelligi ꝙ iſtud mãdatum pape ↄtincbat eck bo⸗
de elec.li.vi. Itẽ cum eps tencat᷑ reddeꝛe rõnem ins eõe:forte eim canonici de facto nolebant ſibi otiſteile⸗ ieend ſa⸗
2ò de cuꝛa ut h: eps põt eñ exaĩare: ⁊ hec ꝑs turi rñderꝛe: ul iĩp trauit iſte ad cautellaz: q⸗ ſol t plus aci cenn eii
. 1 oꝛ ẽ. ¶ Altimo qro qui dicant᷑ noĩatim excõica timeꝛi qð ſpaliteꝛ iniungit.j .de heꝛc.ſi adueꝛſus. . etntcin⸗ cvnu Hie
„ ti uel ĩiterdicti:⁊= facit iſta qõ ad młia:nã ſepe ĩ ali An at ſtudens in iurc hẽat hᷣ pꝛiuilegiũ:dic ut s eii 1.
qua diſpõne requirit᷑ ut aliquid fiat noĩatim. In dixi in. d. c. tue S de cle. uõ reſidẽ.⁊ tex:in c.cum I D 17 Pani
no.dicit h̊ ꝙ ſi ĩiteꝛdicit̃ ciuitas uł caſtrnʒ ꝛoẽs de ex eo de elec.li.vi. facit ꝙ ſic:nã ſcia iuris ẽ neca ſ hu ifcahm
illo loco dicunt᷑ noĩatiʒ excõicati uł ĩteꝛdicti: ar.c. ria ad regimen eccłe ? totius oꝛbis. vnde aſſiſtẽs i ⸗ iehcübo
cũ in ꝑtibus de. v. ſig. Idẽ ſi ĩrcꝛdicunt᷑ cxpꝛeſſis in iure adiſcẽdo uł docendo nõ ſolũ ꝓmouet uii igim igllli li
noĩbns ꝓpꝛiis:ſecus ſi excõicat᷑ petrus cũ fautoꝛi litatẽ ꝓpꝛiam ſʒ ẽt ꝓficit eccłe uniue:ſali:⁊ ut diẽ hi uil N 8
bꝰ ſuis:nã fauroꝛes nõ dicunt᷑ noĩati excõicati: ſʒ tex.in auẽ.hĩta.C. ne filius ꝓ pa.loqñdo de ſcia W rtalin ed
oʒ ꝙ pꝛiꝰ facta fide ðᷣ fauoꝛc denũcient᷑ excõicati: iuris: ꝙ ꝑ ſciam iuris illuminat᷑ mũdus ⁊ ad obe ier⸗ oocküu)
niſi nõꝛie oſtaret ð fauoꝛe. Sʒ h dẽ Inno. ui diedum deo ⁊ miſtris uita ſubiectoꝝ ĩfoꝛmat᷑: faẽ ſir a gplaſunb
de glo.nõ.⁊ pau.i cle.i.de ui.⁊ hone. cle. i. V nõi d. c. cũ ex co.z.c.ſuꝑ ſpecula.j.de magiſ.qð nõ. ieln bifcuiconp
atim. ODꝛo pꝰ dẽo nide gl.in.c.ↄſtitutus de ſen. in.c.i.de ↄſan.⁊ affi. ubi dicit/ꝙ canoniſta ẽ pfe nmnce iuni Scmonidß
ex. li. vi. Mꝛo ↄcoꝛdãtia diceꝛc̃ ꝙ ubi agit de in rendus theologo in platura in ꝑtibus iu quibus in⸗ frſſtmin 1
currendo penã ipᷣo iuꝛe nõ de quid fieꝛi noĩatim: nõ nigent heꝛeſes:in illis ucꝛo locis theologus pᷣ a⸗ ii ciiinn
niſi expꝛimant᷑ noia ꝓpꝛia:qꝛ h̊ ipoꝛtat ethimolo fenur canoniſte. nam ad regimẽ eccleſie ſcia iuris aeſ os Cs i gl
gia hꝰ vbi nõiatim: nã ĩ iſt s odioſis nõ ẽ recedẽ eſt magis neceſſaria. glo ibi reſpicit cõſue iini n menaenit
dũ a ꝓpꝛio ſignificato ueꝛboꝝ ut in. c. ſtatutis de tudinẽ cccleſie: hodic h cõſuetudo eſt redacta ad inge nltni in
elec.li. vi. facit qð dixi in. c. ex tue de cle. non reſi ius cõe:qꝛ de iure cõi diſtributioncs nõ debentur leee coner s

V. õ = II=rrr v poſ

„ .
Jao nr

₰

Niel
rte

.*9/1=

a

den:niſi foꝛte circũſtatic ſint ita ſtꝛicte ꝙ teneant
ex toto uicẽ noĩs ꝓpꝛij:ꝓ h.l.ij.ff.ð libe.⁊ poſt.
= iſti. de exheꝛ. lib. S. noõiatim ⁊.l.quotiẽs.F.ſiqs
nomẽ.ff. ð heꝛe.ĩſti. ⁊ facit.l.cenũ.ff.ſi ceꝛ.pe.Si
vo nõ agit᷑ de icurrẽdo penã ipo fo ſufficit ꝙ ali
quid nõietur ꝑ circũſtãtias Iy nõ ita ſtrictas:ſic in
relligir Inn. H. dum ponit ecemplum quãdo inteꝛ
dicitur ciuitas:⁊ ĩtellige qn inteꝛdicitur ppłs ali
cuius ciuitatis:nã inteꝛdicta ciuitate nõ ẽ inteꝛdi
ctus populus qꝛ populus poſſ alibi audire dina
de quo incſ ſñia de ſen.cxcõ. E
bſens in theo
Icet uobis. logie ſtudio fru
ctus bnficioꝝ ſuoꝝ ꝑcipit in abſentia ſʒ
quottidianas diſtributiões nõ. h. d. Ul ſic ſʒ aliũ
intellectũ. Diſpẽſatus ſuꝑ bndis fructibus ĩ abſẽ
tia quottidianas diſtributiões nõ ꝑcipit.h:d:pꝛio
ponit pꝛiuilegij tenoꝛc.fo eius iteꝛpetrationẽ: fa

ibi nolumꝰ. Mõ pꝛimo ꝙ ẽr hns dignitatẽ ut ar

chidiaconꝰ põt ſe trãſfene ad ſtudia lr̃arũ ⁊ deſe
ꝛeꝛe ꝓpꝛiã dignitatẽꝛdʒ tñ hẽe lniaʒ ſuꝑioꝛis:quã
tenet᷑ ſibi ipendeꝛe ut le. = nõ.in.c.relatũ ð cle.
nõ reſi. ⁊æ de abbatibus uide ꝑ Jo. an. in. c. iij. j.
ne cle. uł mo. ubi idẽ tʒ. cdo nõ ꝙ pꝛiuilegiũ
ꝓ ꝑte fauoꝛabile ⁊ ꝓ pte odioſum dʒ reſtringi:q
tenus piudicat altari uł cultui diuino: nam pꝛiuile
gium H̊ ↄceſſum ſupeꝛ fructibus itegre ꝑcipiẽdis
nõ cxtẽditur ad quottidianas diſtributiões:cum
hẽar nõm ſcꝑaratã ab aliis fructibus ecclcſie:⁊ fu
caũt ĩtroducte in fauoꝛc cultus diuini: ut canoni
ci facilius ↄuenirent ad diuina ut in cle.ſi dũm ðᷣ
reliqui.⁊ uene. ſanc. ideo nõ debentur niſi inteꝛ
eſſentibus diuinis:de quo plene dicẽduʒ ut bẽtur
i. c. unico de cle.nõ reſi.li.vi.Op. tex.de.c.fi.
de magi. ubi pʒ ꝙ de iure cõi quilibet ſtudens uł

niſi iteꝛeſſentibus diuinis officiis ut.d.c.unico ðᷣ
ele. nõ reſi. i. vi. ¶ Sʒ nõ ex glo.iuncto tex.⁊ di

ctis doc.hic ꝙ priuilegiũ nõ piudicat Oſuctudini

oci:niſi de ↄſuctudine ĩ eo fiat mẽtio:qꝛ in dubio
nõ vꝛ pꝛinceps uelle tolleꝛe ↄſuetudinẽ loci ſicut
h colligitur in iſtis diſtributionibus quotidianis:
que oliʒ ex ↄſuetudine debebanĩ ſea olũ ĩteꝛeſſentibꝰ
dinis:⁊ facit.l.ij..ſiquis a prnniſeeegen i
loco pub. in.c.i.de ↄſti.lib.vi. ¶ In ea. gl. ibi
hĩta rõne uictus quotidiani gl. obſcure loquũ: ſʒ
hũit reſpectũ ad ↄſucdinẽ quarũdam ecclaꝝ colle
giataꝝ in quibus bona ſunt in cõi:⁊ uiuunt cõit᷑:
ita ꝙ menſe cõi deputant᷑ certi redditꝰ:reliqui vo
diuiduntur inteꝛ canonicos ſtudẽs eꝛgo detracto
eo qð debetur cõi mẽſe hẽbit poꝛtionẽ ſuaʒ ac ſi
eſſʒ pns:imo ut ſentiũt h̊ doc.⁊ dixi in. d.c.tue ꝙ;
ſi ultꝛa pbendas diſtinctas caplin bʒ aliqua bona
quoꝝ fructus in fine ãni diuidũt ĩteꝛ pntes:dʒ ſtu
dens hr̃e ꝑtem ſuã:qꝛ hẽtur ꝓ pnte in fauoꝛẽ ſtu
dij:iſti ci redditus nõ ſunt ↄditionati ſicut diſtri
butiões quotidiane:qꝛ iſte diſtributiões dcbentur
nõ ſolũ pntibus ſʒ iteꝛeſſentibꝰ diuinis/⁊ puto ꝙ

abſens cã ſtudij nõ teneat᷑ dimitteꝛe nicariũ loco

ſui: cũ iſte tex. ⁊.c.ſuꝑ ſpecu.loquunt᷑ ĩdiſtincte:et
qꝛ ſepe ↄtingeꝛet ꝙ detracta poꝛtiõe nicarij nihil
ſibi remaneꝛet:ſʒ in bnficiis curatis ten t᷑ dimitte
re uicarium:cũ neceſſario ſit ibi exeꝛcẽda cura ut
in. c. cũ ex eo.pꝛeal.ſʒ in bnficijs ſimplicibus poſ
ſet pꝛobabiliteꝛ dubitari:ſ in collegiatis ſimplici
teꝛ puto pꝛimum dictum ueꝛum: quia defectus ab
ſentis poteſt ſuppleꝛi pe: alios de collegio : nec
minus ſcꝛuit ille eccleſie ſtudendo quam illi of
ficiãdo:ſed in bencficijs diſtinctis ut in capellis
2 ſimilibus pꝛocedit dubium: cum ibi non ſit qui
ſuppleat defectum abntis:⁊ ĩ h eẽt cogitãdũ:ſʒ ꝓ

nighican. bniſmr done
actetrertir den nbib
gingonrßhn ecſnnii
Kc⸗ Pfenig hoicdiso⸗
ſetencſönon Vurüͤderch
tiniafedd niwim
fcedrerordenindicn
Wſtneff NCCRdbad
(WaNN Dodonen du
VNienr iecanmr pene
lcl mroehtls t o o
Parocbiglo ci cin,nten
decuegy boult ellisan
ſenm wuc,o ma
Aliſoczaloon ſtums aclen
cuweſii⸗ Menai bine
ulgſctegrni ſſforvi
li⸗ gtisalhnotizen
lletes a Nnofehini
Segſnefrece elcin⸗

Phae ſef aeſe r n⸗
.71* e. no
gnmnäitielpflſpong
ii Biſni loein
arclunfnter ikni⸗
onn eritlefſ get akii
nirn i ümn
ſucde ſoluan Lcanonic
Kchs eni
teſ
leliimd ee adi Gin
mio⸗ l 4
iſoli ibibet deſof de
eſereag e a dain
hnn ſolipo R
ephüe n
ocnahet

RR. J.
vitnc
8. d
n 4. „— P=A-⸗ Anernt ach 1 g- Pi. =Ba 71 C a „S1
ſah n=. Ma . 5
dc incdene
i neceſſe H“ Nhkfen ¶ He pꝛebendis
ccnh Nedplei cbiing⸗ 6

ce caceſe ſeig iuns
euner n N go. bi ehat oſie
ene acſcſe. hocle cöſuenmho t mnnann g
cdeigr de inecii ifnbniono öͦclbenm
liecſſannbus gininig offcis It .c. unico ö
noreſi l. v. (Gro er go imao er t di
coc.hic Prinllegti no pinudicat oſuctndini
Eniide oſuandine icofant nino g in dubio
N puncchsucle tolete oſnomdine loen ſicut
cOligimmr iniſtis ſſtnonnontdus auotiianis:
ve olz et oſuomdine Scheaſt ſoiſteeſlentib⸗

oed ed ain ci de il N. Goerg
bita föne nicns qnonciani 9. 8Miene oalſti
hütt reſpeni ad oſncdine aorödan ecirpchl
giotax in quibus bong ſun in col: im eit
nme cͦidpmni ani nult rClqri
udumr ma mnsſidho dnn
b qd debem c neſe hebit poꝛnone d
Fpns:ino ir ſnnür b dot.? din n ſne
ulnn pbenchs ſtnens eginti⸗
vor fucms in fn inicnidit te ⸗ e3
ags bie gen ſuj: bim p pine a d
Ftecditns no ſnt Naltonen ue
s uonciane,iſe ciirunes
mörs anotimnei lrdininsrint
bdii Fün D Aat dimitteꝛe nicoruleo
tſndſaͤſi loquunt icſtert
irc̃ ſte tr ſn hern ririni

act etife

nunc decido iſtud dubium. Abb.
. S Pj Mꝛopt᷑ pauꝑtatem
*£ Poſuiſti. pbẽdaꝝ ecclie cathe
dralis pnt eis qnccti capelle reßuata ipo
rũ pᷣſbyteꝛoꝝ Ogrua poꝛtiõe. h. d. pꝰ petitõ: o ꝓ
uiſio ibi ſi W bo. ar. ex tex.ad in
tellectũ. c. extirpade.S. qui neꝛo s eo. ut pena ibi
appoſita refeꝛat᷑ ad pꝛimũ caſuʒ:nã ꝑꝑ ꝓuiſioneʒ
illius ocilij nõ potucꝛũt canonici hr̃e deinceps ec
clas parochialcs. ¶ S ecudo nõ ar:ꝙ pᷣbẽde cxi
gũt reſidentiã ꝑſonalẽ: nã ꝑꝑ eius reſidẽtiaʒ non
põt canouicus de iure eõi hĩc ecclam pochialeʒ:
qꝛ nõ põt utriq; ꝑ ſe deſeꝛuire:ſʒ cũ hodic i mliis
ccchis pbende nõ cxigãt reſidẽtiã vr ꝙ licitec poſ
ſit canonicus hĩe ecclam ꝑochialẽ: cui m dʒ ꝑ ſe
deſeꝛuire: exquo nõ eſt anexa pᷣbende ut.d. F. qui
vo. ¶ WMõ ttio ar. ꝙ ẽt ꝓpteꝛ pauꝑtatem bnficij
non pot quis hr̃c duo bnficia icompatibilia puta
reſidentiã exigẽtia: nã lʒ canonici h̊ hẽꝛent pben
das tenues.⁊ nõ pnt ſuſtẽtari:t nõ fuit eis licitũ
bae ecclas parochiales niſi ꝑ uiã anexionis: ut ſe

Hanii ra. Mõ q̃rto duos caſus in quibꝰ licite ec

cla ãnectit᷑ pꝛebẽde:pꝛim ꝑꝑ euidentẽ neceſſitatẽ:
utputa qꝛ ꝑꝑ pꝛebẽdaꝝ tenuitatẽ nõ reꝑiunt᷑ qui
uelint acceptare canonicat? Scðs caſus ꝑꝑ utili
ratẽ:qꝛ q̊ rexiant᷑ nõ tñ ſunt idonei ⁊ ↄuenientes
eccłe cathedrali:æ oↄſideꝛa: qꝛ nihil h̊ dr de pꝛeꝛo
gatia ꝑſonaꝝ ſʒ tin de neceſſitate ul utilitate eccle
Ex quo põt ĩfeꝛꝛi ꝙ ʒ euidẽs pᷣrogatiua peꝛſone
ſuadeat diſpẽſationẽ pluriũ beneficioꝝ ut in.c. de
multa in fi.S eo.nõ tñ dat facłtatẽ anectendi unũ
bñſicium alteꝛi:qꝛ fieꝛct piudiciũ ipᷣis bnficiis:cũ
unũ ueniret acccſſoꝛium ad reliquũ: ¶ Nõ opri
mũ modũ ⁊? ꝓuiſionem augumẽtandi redditꝰ ca
nonicox: ut anectantur pbendis eoꝛuʒ capelle ſeu
eccle parochiales.? nõ ꝙ noĩe capclle uenit eccla
parochialis cũ eim h̊. c. refeꝛat ſe ad.d.c. extirpã
de:clare pʒ ꝙ; loquit᷑ de illis ecchis.¶Hõ ibi re
ſeꝛuata ogrua ⁊c.ꝙ ꝓpteꝛ unionẽ unius eccłe ad
aliã nõ dʒ alteꝛari ſtatus eccle unite:ſed dʒ in tali
eccla moꝛe ſolito deſeꝛuiꝛi.hinc ẽ ꝙ doc.hᷣ̊ queꝛũt
quid ſi eſt eccla que nõ ſufficit uicario z canoĩco:
2 ocludũt ꝙ talis eccła nõ ẽ ãnectẽda pᷣbẽde:qꝛ
pꝰ ẽ ſubueniẽdũ ſeꝛuitio illius eccłe: fo ĩidulgẽdũ
necitati canonici:ſi ãt nõ reꝑiunt᷑ tales eecłe ſuffi
ciẽtes qʒ eps ſubueire de redditibꝰ ſuis: qðᷣ nõ.
ꝓ ̊ fac.xij. q.ij. c. ↄceſſo z.c.qᷓ̃tuõ. Sʒ qro ð mõ
gugumẽtadi pbendas ſʒ diſpõneʒ hꝰ.c. So. duo
itellect? H̊ aſſignant ꝑ doc. pꝛimꝰ ꝑ niã uuiõis: ut
