toritate ſupioris ꝑ pᷣdicta. Aut uult ĩgredi reli
gionẽ ? tũc neceſſario non requirit᷑ ſuꝑiõis au
ctoritas rõ qꝛ pꝑ igreſſi religioniſ obligat nedũ
obaz ſuã ſy etia dedicat ſeipᷣm un: ñ ẽ ueriſile
e uelit exige obſequiũ tpale ab eo qui ſe ſibi
reddidit ĩ fuũ imo pᷣma obligatio ur̃ confuſa in
poſteriori facit qð nõ.i cle.ſi dominũ de reli.et
uene. ſicte. ? i. 1. grece. ff. de fideiuſ. tutiꝰiñ ẽ ſu

bioris auctoꝛitaté hie. ¶ WMiuo ſcias ꝙ Inn.

¶ De noto.

poſuit gl. ſatis utilẽ 7 quotidianã ⁊ neꝛſat᷑ prici
palit circa irritationẽ uoti ponit duos caſus ——1 =
. Pncipales ĩ ꝗbꝰuotũ irritat ſeu eius obligatõ i T 49 en veriterr

pedit᷑ PDrimꝰcaſus general qu ðficit conditio
generalis ul ſplis appoſita ĩ uoto. Geneꝛalis
oditio ẽ multiplex:ut ſideo placuerit ſi poteꝛo
cc.q quidẽ ↄditões geneꝛales itelligut etiam ſi
nõ expᷣmãt᷑: ut i.c.? ſi x-pᷣs de iuꝛeiu. z. c.beatus
xxij.q.ij.? h̊ dictuʒ nõ. qꝛ optie fac ꝓ his ꝗᷓ di
xi ĩ.c.i.S.eo.ut ſuꝑucicnte totali ipedimẽto uo
ti nõ ſit neceſſaꝛia ipiꝰↄmuttato:ſ⸗ tollit ipiꝰob
ligatio ex defectu geneꝛalis ↄditionis:ſʒ ſpãles
ↄditiones ſũt mlie ut ſi filiꝰ meꝰ liberabit uel ſi
ab hac ifirmitate ↄualueꝛo cc.ſi.n.ðficit ↄditio
nõ obligat qͥs ad executõeʒ uoti: ꝓ h̊ tex.a ↄꝛio
xxij.q.fi.c.i c ex h nõ ꝙ notũ pt᷑ emitti cũ ↄdi
tionec ꝙ ex defectu ↄditõis tollit᷑ oiĩs obligatõ
uoti.an aũt ↄpleta ↄdirõe q̃ſ poſſit ↄpelli ad exe
cutõnẽ uoti. Inno. ꝙ ſic. ſy dubitat utxꝑ ĩ exem
plo pmiſſo ſi filiꝰ mesliberabit ⁊c̃.poſſit qs con
pelli adipleta ↄdittõe adipleꝛe uotuʒ æ ux pꝰ. ꝙ;
ñ fʒ Inno. qꝛ talle norũ n uʒ licitũ:ſʒ ſimõiacũ
qꝛ uult emeꝛe ſanitatẽ a deo uel ab aliqſãcto ꝑ
dationẽ ꝛex tꝑaliũ.i.q.i.q ſtudʒ.dʒ.n.ſimplicit
deo offerꝛe coꝛdis Otritõe; 2 poſtea roga⸗ pro
ſanitate ſeu alia ꝓſpitate. Alij aũt dixeꝛũt H̊ uo
tũ eẽ licitũ:qꝛ cũ deo n ↄmittit ſimõia:qꝛ omia
ſũt dei: ut i. c. tua. de vci. ⁊ ſic ñ dat ꝓpũ ꝓ' ↄſe
qnda ſanitate. Itẽ qꝛ ſymõia n ↄmittit ſine ex
pᷣſſo pacto ⁊ cũ deo nullũ pactũ iĩteꝛueit.ſʒ ſolũ
mõ iſte pollicet̃ aliqd ſe datuꝝ nec ſufficit mẽta
lis ſimõia: qꝛ nix ꝛcꝑit᷑ aliqs faciẽs bonũ qnõ
ducat᷑ ꝓpoſito ↄſeqndi remuneꝛatiõem a deo.
nam ⁊ ipſe deꝰ ꝓmittit ꝛemuneratoõem ꝓ elemo
ſynis ⁊ alijs bõis tꝑalibus ¶ Dathe. xxv ⸗ ꝓ
qð hr Genef. xxviij. c. æ hec opi. u placere ho
ſti ꝓ q̃ adducit ĩ ar. xxviij.q.i. F. ex his ⁊z ſe. ꝓ
h̊ ego ẽt adduco.c.medicinã de pẽi.di.i.ubi di
cit᷑ peccatũ tuũ elemoſynis ꝛedime ad idẽ.c.aĩe
defũctoꝝ.xiij.q.ij. ¶ Irẽ ödicaꝛe aliqd deo ẽt
ſub cõditõe ẽ qͥd ſpũale:ſʒ ſpũale põt cõmutãi
cũ ſpũali ſine nitio ſimõie: ut i.c.ad qoneſ dð ꝛc.
pmuta. ? niðᷣ ad pmũ bo. tex.iũcta gl.i.vV. önaꝛi
nz. . C. Ppſpit᷑. xxxij. di. fac. d. c. unicum. xxxij. q.
ult. ubi dr qᷓ ſine ↄditõe uouet ſine ↄditõe ſolui
ðᷣbẽt: ʒ ge. uotũ emittit᷑ cũ ↄditione ⁊ h maxime
tenẽdũ ẽ ut tota xpᷣianitas ur ita dixeriq vſat ĩ
Famnnil uotis ñ affciat᷑ labe ſimõie:⁊ H̊ q ad
7

V. boh anncd rnfn 9 Hams

mũ caſũ irritatõis uori/ Scdo irritat uotum
ncipalꝛ ex defectu pfatis: 2 mltipłꝛ põt cõtin
geꝛe ut ĩ pno monacho clerico filiofa. marito æ
uxor.Et p.circa fuũ dubitat᷑ nũq̃d obliget ex ⸗ , aCge= vatn
uoto. ↄcluſio Inn. ẽ ꝙ ꝑ uotũ ꝑ qð ꝑat pᷣiudi
ciũ qnice ptatis ñ obligat᷑ fuꝰar.i.c.tlarũ ð ſẽ.
ex.⁊ ĩ.c.ſi fuꝰſciete.liiii.di.ſecꝰdr̃ ĩ alio noto pu
ta ſi uouit oꝛonẽ dices lqid ſie. ¶ In moacho
dic idẽ eað ꝛõe.ñ.n.põt emines uorũ abſtinẽtie
lꝑegꝛinationis ſine licẽtia ſui ſupioriſ.nt.xx.q:
iiij. c. ij. ſʒ alið uotũ ꝑ qð alij n ſcandaliʒãt̃ nec
dax᷑ ſibi uagãdi mã emittere põt pua ut dicere

3 Tens lzet

P h — 4* Prnuu B

X. vr- —6 mnai votv elerer

N. cl⸗3 bE G vots Ei⸗ 49 Po

„NV abbas vo. abl. val ent-a dSE 4

—
6. oerro 1
4 ₰

De noto.

ipaltcriũ ul ſile.nã plus põt mereri ſm Inn. 2
bn.⁊ ſi qs fecit uotũ an ĩgꝛeſſũ ꝛeligiõis nõ põt
illð poſt igꝛeſſũ exeq: ut nõ.i.c.monachis.xx.q.
iiij. qð ĩtelligo ĩ uoto religiõi nõ ↄſono. nam ſi
pᷣns uonuiſſz dicẽ ſpalteriũ nel qd ſile nõ puto hᷣ
tolli pꝑ ĩgreſſũ religiõis ⁊ ſic limitarẽ iſtũ tex. nã
quẽadmodũ poſt igꝛeſſũ noto pñt ſe obligare:
ad ̊ ita ⁊ uotũ einiſſũ añ ĩgꝛeſſũ ex q ẽ ↄpaſſi
bile cũ rcligiõe nõ tollit᷑ ꝑ igꝛeſſũ ꝓ H.c.i.S. E. ?
c. omiſſuʒ ð ſponjdubitat᷑ ĩ filiofa.ſeu ipubeꝛe.
Coõcluſio ẽ ꝙ ipubes obligat ſi ẽ doli capax ut
i. C. ij. S. e. fallit ĩ igreſſu religiõis qꝛ ĩ illo ꝛequi
rit᷑ tẽpus.xiiij.ãnoꝝ ĩ maſculo ⁊.xij.ĩ femĩa ut ĩ
c. acynr̃am. S. ö ꝛcgu. 7. xx. q.ij .c.i.Y.ij. filiuſfa.
aut maior obligat᷑ ad notũ qð exeqꝗᷓ põt ſine pre
judicio patrie ptatis:ſʒ cũ pᷣiudicio hoptatis ni
ſi pat ↄſenſerit nõ obligat: pro h̊ tex.ĩ. l.ij. ff. de
polli. dic iñ Inno. limitando illa. l. ꝙ ſoluta pa
tria pfate tenet᷑ filiꝰ adipleꝛe uotũ de ꝗq dubito
ꝑ.c. qdã ⁊.c.plʒ ð ↄuer. ↄiu nã ut ibi pʒ ſi maꝛi
tus iĩtranit religionẽ pᷣdicẽte uł ignorte uxore
2 ad petitionẽ nuxoris reuocat᷑ nõ tenet᷑ mortua
uxoꝛe ĩgredi religionẽ qꝛ emiſit notũ tpe ihabi
li ge idẽ dom ĩ filiofa.ex quo executionẽ uoti ñ
ↄtulit ad tẽpus habile fac qð i ſili nõ.i.l.ſi non
ſortẽ. F. libertꝰ.ff. ð ↄdi.ĩde.⁊ hãc ꝑtẽ puto ue
riorẽ i opi. Inn. ſit tutior/ Dubitar inſuper ĩ
uxore ⁊ marito. diẽ Inn. uxorẽ nõ obligari ex
noto abſtinẽtie uł ꝑegꝛinatõis niſi maritꝰ cõſen
riat: ut ĩ. noluit ⁊ i: c:manifeſtũ.xxxiij .q. V. ubi
vf̃ tex. ¶ Itẽ diẽ ĩ marito ut ñ poſſit ſe obligãe
ad uotũ abſtinẽtie ſeu ꝑegrinatõis ſine licentia
uxoris:qꝛ maritꝰ æ uxor nõ iudicant᷑ ad iparia
ut ĩ. c. gaudemꝰ. . ð diuor. nõ puto hᷣ dictũ ulti
mo abſolute nex. nã cũ marit ſit caput ? ñ uxõ
nt i. c. cũ caput ea. cã z. q.⁊ iura ſuꝑius alk. nide
hʒ.c.uoluit z. c. manifeſtũ loquunt᷑ ĩ uxoꝛe ⁊ fun
dãtſe ſuꝑ ſubicctõe ĩ qua ẽ mlier ꝛeſpectu mãiti
2 io gl.nõ.i.d.c. manifeſtũ dixit aliud ĩ maꝛito
niſi maritꝰ ueller emitteꝛe tale uotũ per qð piu
dicaret iuri uxoris: nec ob. ꝙ maritꝰ ? uxoꝛ nõ
iudicant᷑ ad iparia:qꝛ illud ueꝝ quo ad debitnʒ
carnale exigẽdũ: ſ qꝰ ad alia uxor ẽ q̃ſi famnla
niri: ut dic̃ tex.ĩ.c.hec ymago æ. c.młlierẽ.xxxiij
q.v. Ex quibꝰ ifero ꝙ marit ſine licctia uxõiſ
põt emittẽ aliquod notum abſtinẽtie dummõ ut
dixi nõ pᷣindicet᷑ muliei.ſed nxoꝛ nõ põt emittẽ
ſine licẽtia niri ꝙ plꝰ ẽ ſi maritꝰ oſẽſit põt pꝰ
ca reuocare ⁊? h malefaciat uxor tñ nõ põr ↄtra
dicẽ: ut ẽ tex.ĩ. d. c. manifeſtũ 2z. d. c. uolu it. et ſi
uterqʒ k alter eoꝝ emiſit notũ añ ctum mẽimo
nij nõ põt alt᷑ exeꝗᷓ cũ piuditio alteriuſ ut nota.
i. d. iuꝛibꝰpõt tñ uxoꝛ illð noueꝛe ſine ↄſẽſu ma
riti ꝙ dare põt ſine cõſẽſu ſuo ut. nõ. i. d. c. ma
nifeſtũ. æ de uoto ↄtinentie dic ut dixi.i.c. cariſ
ſimus de duer. pin. C.In clerico ſcculari dicit
Inn. ꝙ ñ põt emitteꝛe notum pegrinatõis ſine
oſenſu cpᷣi ſui: ſed notũ ↄtinentie ſen ꝛeligionis
ic ad hoc.c. dquo ſũt.xviiij q.·i Vc cpo diẽ q;
Inæc nomũ pegrinatõis nec ꝛcligic nis põt cmittẽ

Nui tinum. xxxv. di.

ſiue licẽtia ſuperioris ut i. d. c. licʒ ðᷣ re.ſallitin
noto ultramarino ut i. C. magne. j. co (adem
dicit abbate ut ſine ↄſẽſu epi bec uota nõ poſ
ſit emittere ł ſui ſuperioris.xviij.q.ij.c.abbateſ
2 hec nõ.tãq; quottidiana.
n eſt „Executio noti ul trama
rini auctõitate pa pe po
teſt ex cã differri h.d. Tria facit p p
mittit exordiuʒ ſcdᷣo ſubmittit narrationem. ter
tio ↄcluſionẽ: ſcdᷣa ibi ſane t᷑tia ibi ideoqʒ. ii
Mõ.pꝰ ꝙ nedũ noti ↄmutatio l redẽptio ſine
Nſupꝑioris arbitrio faciẽda ñ ẽ ut iĩ. c.i.. eo. ſed.
nec et ipſiꝰuoti dilatio:ñ ge põt qͥs executioneʒ
uoti ꝓpᷣa aucte differre. Scðo nõ.ex hoc et ex
tex. ꝙ dins executionẽ uoti põt dici uoti tranſ
greſſon Ate nõ ibi cõſiliũ ? auxiliũ quod licite
prelati pẽdũt cõſilium et auxiliuʒ qniſ tpalibuſ
ꝓ ↄſcruatione reipu.maxime ĩ ſtante regni tur
batioue ⁊ ex h̊ põt argui ꝙ platus põt eẽ de cõ
ſilio ꝛegis:facit ꝙ le.⁊.nõ.j.ð rapto.c:ĩ.archi
epᷣatu facit q; br.xcvj.di.i.c.duo ſũt. In gl.
i. ibi nõ diſpẽſat ſʒ declarat:hᷣ ſo.uẽ ꝗꝑte õ tex.
i. c. i.j. eo ubi notũ redimit᷑ æ ↄmutat ex diſpen
ſatione ſuꝑioris:un dic ꝙ nõ ſolũ põt declaraĩ
ſupior ntꝝ uotũ ſtringar ſiẽ facit iĩ iuramto ut ĩ
c.uenerabilẽ de elec. ſz ẽt põt diſpeſaꝛe cõmutã
do ł admittẽdo redẽptionẽ uoti ut in. c. magne
j. eo et ĩ. c.i.s.e.ſicut ĩ iuramẽto nã quadoqʒ
declarat qñʒz abſoluit ab eo.xv. q. vi. c. noſ ſac
toꝝ ⁊. c. aucte.nõ.in.c.qꝙᷓto ð iui.iu.⁊ ad ꝛiũ
glo. dicit foꝛmaliter ꝙ lʒ uotũ ſit de iuꝛe diuio
in diſpẽſatio ⁊ ꝛedẽptio ſeu commutario n fit ſi
ne cã. naʒ ex tacita mẽete iuris diuini h fieri põt
ut claꝛe colligit᷑ ex.d. c.magne.¶ Item papa?
eps tenẽt locũ dei:ut i. c. mulier. xxxiij.q.V.? fi
et diſpẽſatio auctoxitate dia ⁊ hũana: p h fac
qð dicã ĩ gl. ſe. 6 In cadẽ gl. ibi ſubitelligit ſi
oↄmode ⁊c̃.ſigna hãc ꝑticulã gl.⁊ tene cam men
ti ꝙ ĩ uoto ĩtelligit᷑ ↄditio gñalis ſi oↄmoge fiẽi
poterit: ⁊ idẽ dixi ĩ. c.i.ẽ.e.ſ inqtũ gl. dicit cõ
mode ñ plʒ qꝛ puto ꝙ ipedimtum difficultatis
noti n auferat obligationẽ: ſj reddit facilitate
diſpẽſandi ꝓ h.c.i.S.e.ubi pondeꝛatur ca infiꝛ
mitatis. ¶ In gl. ij. ibi nõ ẽ ſecur? quo ad deuz
nõ. glo.ſing.nam quotidie ad hoc ſolet allari

penſat ↄtra ius diuinum ſine cõ: ut ille cũ quo
diſpenſatuꝛ non ſit tutus quo ad deum: rõ qꝛ
papa tenetur defẽdeꝛe ius diuinum uſqʒ ad ani
maʒ ⁊ ſanguinem. xxv. q.i. c. ſunt quidamm:x is
dicenduʒ in abſolutione a iuramento eadem ro
ne:unde non ualet abſolutio a iuramento ſine
cauſa ut ſingu. nõ. Inno. in. c. cum inter de re
nun. ⁊ glo.in.c.quãto de inꝛeinꝛ.? hanc glo. ſe
quuntur cõmuniteꝛ doc.ᷣ ⁊ nide ꝑ Inno. in. c.
cũ ad mõaſteriũ. de ſta. ꝛcg: ⁊ ꝑ archi.i.c. floꝛen
nid ãt ð bis qᷓ ſunt ð imꝛe
poſitio:nũq̃d diſpeſat p pap ſine cã peccqʒ:do.
pe. diẽ ſe cꝛedẽ ꝙ; n:⁊ iõ cõcludit ꝙ ſi papa diſ
penſat cũ aliq ſine cã ſuꝑ plalitate beneficioru;

5 ⁊2 hoc dictum potes extẽdeꝛe ubicunqʒ papa diſ

E ee ů”ẽõ

Ai naſedice flii qri⸗

lenotoe e
neu beniäucte
luuntt –
nnuſfla 1 Ge dictſin

ain hilt ſeh roniſthac non
irzͦni Nitii;nlimepi
attenogitegno mgne deſſc
lsgiumerincinnme Jangſoimim
s dicnc incligeniiſe eniſnvan
ſubſicioterteſdcre ſ o ſun denoni
coligere ar grieretundeſti nonn
Utiltaspvatan tiſuccurii regni unlin
Net. Calſnccheſtb
ci pewonunicxo
poy ſchracnone ad armno
nnaittögihene efunen
uätocönigi bi neſion e
leripnigrome ens ſſrond⸗
poſt eniſſum terei ſecnäickanm
neteſano adigorß

ago nommmna mmintg zens uiaprinen

ntarlfrntſtneli
. C ö irii dii
bCr nid
loſib itenningtie nhlecigdis .
8
hefeets niſus —

(ictione palna marief
Kiſi gen. ſe z i,fisuninhr

ſine iciz
Ctaſtpen
wotd umm nsne

ſͤee 9d ke ſggllr⸗
daiähn 1 i nrſ ein
mue ſiſ ecſtt enn
innen geb
Panonin dicchn
. Wn
1 eſt Krntmin Anene
AA mtaddfn uiiemn
nrtantiigſcnin, . i nlipe⸗
d Nriniſcti ninnnmnm

Anniſcnti
yg mimn ,neil biiing

ſnorsin cigeg o tihn ſt

Gumetaiünn enee
ſlomirtn eatici
. Gbͤ tglet o lpro cigrc
cann ſt hi rij dic dſn. g.
b nochfeirhumzbninrjn
clj iou niinitnmidin
ore ihong ni ig li icline
iporr ori ſninger etetitmnveri
(oxenble ecle aperdiitrcinni
olaunmido clipionevon n ino nugte
GdiCi AKn iiannni ni dridoes
Kun Wdar dedd Nc noſſie
WtMtRNtdd inde
Go doridmmiin 9 Varid Iniin
iihöndt lihnſctannumffi
râ/niuntirinsitduft
dar aligtard,nhe urn⸗
s mi ĩ in cnwlorphniadel

omantintdu ti immit
peſanomcoo⸗ ai ibimmgt
arſhaloln,
gnctiſn iehnulig⸗ eann

pinwillgi Auoſſieſ nnn
nne edi lcii⸗ 6
waian mni tiit
vouͦß mſcu dhicn du
en e kieng ou
iſpen iſtitdiſen ie
minia n ii ni

76 PP *. er tan rene 75W. Raſ 9* Paſpi laie aA8 α

Devoro.

qiſpeſatus licite retinet nihil alegat tu uide In
no. i. d. c. cũ ad monaſteriũ. ubi h apte firmat ſʒ
illᷣ dẽm nũqᷓ; approbaui. ↄtrariũ ſẽtit Jo. an.
poſt bim Tho. S.de pᷣbẽ.i.c.de mlia.æ maxime
nõ ꝓcedit illud dictũ i diſpeſatione ſuꝑ plarita
te bũficioꝝ:cũ oĩa bõa eccliaꝝ ſũt dei:ut ĩ.c.cũ
ex eo. de elec.li.vi.et ſubſtãtia dei ordinata ad

certos uſus ut paupeꝝ et ſimiliũ ñ dʒ ↄuerti
utilitatẽ puatq ſine cã ut i. c.rõ.S.ðᷣ pbẽ. ¶ Irẽ

ius poſitiuũ ẽ füdatũ ſuꝑ rõe.i.di. c. cõſuetudo
ergo papa cũ debet eſſe bonus patfa.nõ dʒ rela
xare ius ſine ratio nabili cã:nec dʒ apud eum eẽ
pſonaxꝝ acceptio. Yatẽdũ tñ ẽ ꝙ ſi facit tenʒ diſ
penſatio quo ad nos.et de h aliqd dixi ĩ. d. c. ð
mlia ? pleniꝰ ĩ reperitione. S. ꝗᷓ vo uide ꝑ Jo.
an. i. . dudũ.ij.de elec.? pᷣdicta ĩiducit do. An.
p ꝛeligioſoſ ĩpetrãteſ diſpẽſationẽ a papa ut poſ
ſint tranſire ad laxiorẽ regulã.nã ſi nõ ſubeſt cã
ille tutꝰ quo ad deij Idẽ dicit ſi religioſus
preficit eccleſie ſeculari curate cã ltia non ſubſi
ſtete puta qꝛ nõ ẽ aptꝰ ad officiũ predicãdi uł ex
erciciũ cure.nã ꝓpt᷑ h bonũ pnblicũ emanauit il
lud ius diſpenſatiuum:ut religioſus poſſit pre
fici eccleſie ſeculari ut ĩ.c.ꝙ dei.j de ſta.reg.et
pꝛo his allego glo.nõ.in.c.monachi nagantes
xyi. q.i. que dicitꝙ ſi religioſuſ pᷣfici ecclie ſe
culari nõ ut ꝓſit ſo ut preſit peccat morrtalit᷑ cũ
neniat õ notũ. In gl. fi. ibi Z utilitatẽ priuataʒ
ſentit ergo glo. ꝙ ĩ regno nngarie uerſabat᷑ uti
litas priuata et in ciuitate Jeroſolimitana utili
tas publica ꝙ intellige ſi iſte emiſſit uorum pꝛo
ſubſidio terre ſãcte:ſj ſi pꝛo ſua deuotione tũc
colligeret ar. : qꝛ ĩ execuriõe ſui uoti vᷣſaretur
ultilitas puata ? ĩ ſuccurſũ regni utilitaſ pub.
J cet. Eccleſia cõpellit heredẽ lai
cũ ꝑ excõmunicatonẽ et bo
noꝝ ſubtractionẽ ad executionẽ uoti
ultramarini. ad ꝙ ſe obligauit ꝓ defuncto.h. d.
quo ad litterã.prio ponit exoꝛdiũ.fo ibi accepi
mus narrat factũ ftio ibi mandamus concludit
quãto cõmĩat ibi neſ ionus ¶ Drio nõ ex iſto
tex.ĩ pri.ꝙ nõ tenet qs notũ aliqð emittere:ſed
poſt emiſſum tenet᷑ neceſſario adiplere regulat
:ergo uotum a natura ↄctus qui a principio fuit
uolũtatis ex poſtfacto neceſſitatis.l.ſicut. C. de
ac. et ob. ¶ 2ꝰ.nõ. ꝙ pat᷑ põt aliquid ĩiũgere fi
lio ſub iterminatiõe maledictõis pr̃ne põt gꝰ prt
ex c maledicẽ filiũ quẽadmodũ bñdicere:⁊ ma
gnꝰ effectꝰ uiſus ẽ plerũqʒ ex maledictõe uel bñ
dictione pat᷑na maxie in filijs patriarchaꝝ ut le
ſai ili. geñ. /5. nõ. ꝙ eccleſia põt cõpellere lai
cũ ad executionẽ uoti.uñ ſicut maxĩe ratione in
ramenti laicꝰ ẽ de foro eccłie:ut ĩ.c.fi.de fo.cõ
pe. l. vi. ita et ratione uoti. Itẽ nõ ꝙ rõe pecca
ii papa põt pꝛiuare laicũ dignitare ſeculari et iu
re ſuccedẽdi ĩ ea. Item nõ. ꝙ beres non adim
ples uolũtatẽ defũcti ẽt circa executionem uoti:
pdit oẽ emolumentũ ſucceſſionis.non ſolũ ergo
priuat᷑ heres ſi non ſoluit legata ⁊ fideicõmiſſa
ut ĩ aui. hoc apliꝰ. C. de fideicõ.ſʒ ẽt ſi non ad

iplet onera extꝛĩſeca ſibi a vᷣfũcto iũcta qð nõ.
⁊ hoc ꝓcedeꝛet ẽt ſi defũctꝰvceſſit ſine teſtamẽ
Mbi nulla fit mẽtio de teſtamenti factione
Nem nõ ibi oꝛdinẽ geniture tex. ualde nõ.
ꝙ ĩ regnis ⁊ dignitatibꝰſecularibꝰ ſuccedit ꝑ fi
lios oꝛdine genituꝛe.ut ſic priogenitus debeat
prio ſuccedeꝛe ⁊ eo defuncto ſine ſobole fus.2z
ſic. deinceps.⁊ ex hoc ⁊ ex tex.collige aliud dic
tũ nõ/ꝙ ĩ ꝛegno ſuccedit᷑ nõ ꝑ electionẽ. örium
nõ.gl. i.c.moyſeſ.viij.q.i.ubi per illum tex.di
cit ꝛeges pficiẽdos per electionem quẽadmodũ
obſeruatur ĩ iperio:ut ĩ.c.uenerabilem de elec.
ſed dic ꝙ cõſuetudine illud primum ioleuit: ur
filij regũ ſuccedãt ⁊ ceſſet electio.æ pꝛo hoc ni
de bonam gl. vVij. q.i.c.deniq;.⁊ facit hodie qð
habetur i.li.ſeudorũ de feu.nõ alie.c.ĩperialeʒ

CaF Pas ae adee e ef ð

C C 9r2a Feeg ſ* l.

Gnn dN

.F. pꝛeteꝛea. ¶ Mõ ibi ſi dictus rex ſine prole

⁊c̃.tex.apertũ ⁊= nõ.ꝙ in ꝛegno pꝛoueniente ex
geneꝛe ulteriori nepos pꝛcfertur fratri patris.
nã nides hic ꝙ rex ungarie deceſſit relictis tri
bus filijs.priogenitus ſucceſſit ĩ regno:⁊ poſt
moꝛtẽ eius nõ ſucceſſit ſecũdogenitus.æ aducꝛ
te ꝙ hoc eſt clarũ qũ primogenitus in nita ſua
adepius eſt regnũ. Sed dubiũ eſt qͥd ſi ante ad
eptionẽ regni niuẽte patꝛe deceſſit primogeni
tus relicto ex co filio.nunqͥd filius primogeni
ti debet ſuccedeꝛe auo ſuo ĩ regno an ucro fo
genitus. In bhac. q.plene conſului. Old.⁊= po
nit cõſilio.cclxxiij.? tãdẽ concludit hunc filium
priogeniti preferẽdum patruo:⁊ mittitur ꝓba
re iure diuino naturali ⁊æ ſcripto.nã de iure di
uino priogẽitus ꝛcglłꝛ ſuccedit ĩ ꝛegno. Itẽ ius
priogẽituꝛe põt alicaꝛi ſicut Opeꝛtũ ẽ ĩ peꝛſona
Eſau qui uẽdidit fratri ſuo Jacob iura pꝛioge
nituꝛe. gꝰ hoc ius ẽ tranſmiſſibile ad heꝛedem:
2 ꝑ ↄns cũ filius hʒ ius priogẽituẽ:gipſe ⁊ nõ
fogenitus dʒ ſuccedeꝛe. Oc iuꝛe nãli pꝛobat qꝛ
pateꝛ ⁊ filius cẽſent᷑ eadem perſona.xxxv.q.iij.
.F. hac auẽte.l.fi.C.ð ipu.l ali.ſubſti ꝛepĩſcẽtat
ergo pr in filio: ꝓ hoc.l.liberoꝝ in fi.ff.de.v.
ſig. ubi pr̃ ꝑpetuat᷑ in filio de iuꝛe poſitiuo:pro
bat qꝛ in ſucceſſione ꝛeꝝ pᷣuatarum plures filij
pmoꝛtui tenent locũ pꝛis:ita q; ſuccedunt in hẽ
ditate una cum patruis per ſtirpem:æ non per
capita:ut nõ.in auc.de hẽ.ab inteſ. .i.⁊ iſti.
.eo. ti.O. filius æ nõ.bene pᷣdicta:maxime in eo
qð dixi ꝙ ius priogẽiture tꝛãſmittitur: in poſte
rioꝛes:ẽt uiuente patꝛe ⁊ de iur̃᷑ diuino conſiſte
bat in młtis ius priogenituꝛe:⁊æ uide triplex ius
poſitũ per gl.in.c.q;piculoſum.vij.q.i.ad quã
glo. addit Jo. an. qrtum ecffectum. nam in fine
habebat bnñidictionẽ pateꝛnã. Itẽ duplicẽ ꝑtem
in hercditate.inſuper benedicebat ſuis fribus
⁊ uide qdð habet᷑ genef.xxvij.c.que ſoleo ꝛecen
ſeꝛe in bnñdictõne cõuentuum:⁊ adde qð.S.dixi
ꝙ nepos debet pꝛeferri patruo:ſequit Joan.
an.in addi.ſpc.ſuꝑ rubꝛica de feu.? Mal. in.l.
cum antiquioribus. C. de iure deli. In glo.
eiij. nõ hoc arg. glo. æ uide glo.lxxxij. di. in. c.
pᷣſbyter ⁊ melioꝛem in.c.penitentia de peni.di.
5 i

S

. . 7
Si; 4 ft= ib Pmnagemt

u vwer l gre iiagi ir
jt Pr. 35 1. 49 m ſſog,

N/ votv auns, dvord voMιααα+ bſ. 8
Lrs „. 4 3 7 ſi artenka⸗n T 7

– de =, ſiat Auui ſus
W 2 Fgesl f.

(Kui

Xνπ hers g e⸗ D bh e

¶De noto.

iij. ⁊ magis dubitat᷑ ĩ eneo.nã iĩ filio nõ ẽ tãtũ
dubiũ:qꝛ nõ minꝰ pr̃ miſeꝛct ĩ filio q; i ſeipſo.l.
iſti qdẽ.ff. me.cã.⁊æ dic ut nõ.ĩ paſle.iuribꝰ.
n glo. fi. in fi. extra glo. hẽs tꝛes ſolutiões
ſʒ tene mẽti ultimã:qꝛ nõbilior eſt æ quotidie al
legat᷑:? eam tenet Inno.hic æ cõmuniter doc.
2 Iʒ gl. loquat᷑ ð regno.idẽ eſt ĩ comitatibꝰ ⁊ in
alijs dignitatibꝰ ſecularibꝰ:ut ꝓbatur hic.nam
ille ſccundogenitus erat dux ⁊? priuatur ducatu
abſqʒ eo ꝙ ſibi relinquat᷑ legitia.æ nõ ex mente
glo/quod licet ĩ rebꝰ priuatis fiat diuiſio equa
lirer int᷑ filios:ut ĩ aut᷑.ĩ ſucceſſione.C. de legi.
heꝛe. tñ ĩ dignitatibus pꝛimogenitus pfeꝛt alijs
⁊ ſic poterit contingeꝛe caſus ꝙ alij filij etiam
ſine eoruʒ cauſa priuabũtur legitima:ut ſi pateꝛ
nihil hẽbat pꝛet᷑ dignitatẽ ſeculaꝛem:et hoc fu
it iductũ ꝓpteꝛ bonũ publicũ ne diminueretur
dignitas. Itẽ ſi pluꝛes ſuccedeꝛent iſoliduʒ reſ
pub.ledeꝛetur. uñ ſᷣm, philoſophum. ¶Oultitu
do pricipatuũ noxa cẽ.unde oꝛdine nate unꝰ dʒ
eſſe priceps.vij.q.i.ĩ apibꝰ ⸗Muuqᷣd aũt alij fi
lij debẽt mẽdieaꝛe. dicit Jo. an.ꝙ nõ:ſed ẽ eis
aſſignãdũ tãtũ ꝑ priogenitũ atteta facultate et
dignitate pricipat' unde poſſint congrue ſuſten
tari.ita tñ ꝙ tin remaneat priogenito unde poſ
ſit honorifice regeꝛe principatuʒ:qð bñ nõ.nõ

e eni debemus ꝛecedeꝛe a iuꝛe communi:niſi qua

t ſ l i ne Perr, —. Pais ee PF

α Palic nie

ten ſtrigit ꝛ25 ꝛccedẽdi.l.pcipimus.C. de ap.ſer
uata ergo itegritate pricipatꝰſubueniẽdũ ẽ alijs
filijs. ita nõ. dicit Jo. an.ĩ ꝛcgula ſine culpa de
⁊cg.iu.li.vj.ĩ mercu.qñ hẽditas ex conſuerudi
dine debet᷑ priogenito.nã dʒ ſubuenire ſuis fꝛa
tribꝰiuxta facultatẽ hẽditatis.als cõſuerudo eſ
ſet irrõnabil. ? ꝓ illa coſi uetudine ꝗᷓ uiget inter
nobiles fac̃ dictũ beati Hernardi q ↄſultus a
quodã comitte ſuꝑ diuiſione hẽditatis pateꝛne
belliſſime rñdit:ꝙ ſi ſũt nobiles melioꝛ ẽ qnqʒ

alioꝝ filioruʒ diſperſio q; heꝛeditatis diuiſio:ſi

ſũt laboratores faciãt ut uelitſſi mercatores tu
tioꝛ ẽ diuiſio q; cõmũio. ne ifortuniũ uniꝰalteri
iputet᷑.et facit primũ ꝓ his que dixi de ſucceſio
ne ĩ dignitate ut priogẽitꝰalios excludat et ceta
Anero conſuetudo ẽ ꝙ maior natu ſucceſ
dat iter alios comittes.et otigat ꝙ aliqſ comeſ
an adeptã dignitatẽ habuit unũ filiũ: poſtea ea
acqſita habuit aliũ.quis illorum erit ĩ dignitate
prior.et u? ꝙ maior natu ꝑ.l.emancipatum.ſff.
de ſena.et.ff.de pe.l.moris..parẽtes.ff.de de
cu.l.ij. S. filius arg. S. C. de decu.l. ultia. F. i. ⸗
ibi.nõ.et.l.neminẽ et.l.poſt ⁊.l.ſi qui ðᷣcucurio
hoc dicit Cy.i.d.l.emãcipatũ:ut refert. Cau.ð
coꝛneto et hoc nõ. Jo. an. ĩ regula ſine culpa ð
reg.iu.li.vVi.in mercu. Bopo.cxra glo. ui
detur/enim quod ex ano iſte tex. morte puentꝰ
nõ poterat notũ ꝑficere nõ tenebatur ꝑ aliũ ex
eq̃ qꝛ ĩ uoto ĩtelligit᷑ illa ↄditio generalł ſi poto
ut nõ. gl. ſuꝑ.c. ꝓx. et Inno. i. . ſcripte. S. eo. ⁊
dixi ĩ.c.i.S.eo. So. Inno.iĩſtat tãdẽ ponit nõ.

ſolntionẽ ꝙ qnʒ qͥs uouit niſitare trã ſanctam

ob deuotionẽc:qnʒ pro ſubſidio t᷑re einſdẽ ĩpen

7

I sulſariter attẽdenda: qd licet qd deceat: æ quid

ſetcaunce⸗ auct. tu

g

T arz fere hrrar (a Slano rfm

dẽdo prio caſu nõ tenet᷑ qs notũ exeq ꝑ aliũ ſu
puenicte ĩpedimẽto.2ꝰ caſu tenet᷑:qꝛ ex quo uo
uit pro ſubſidio debʒ ipendere meliori mõ quo
põt:⁊ nõ hoc ſingulare.nam facit ad limitatõeʒ
quã dedi in.c.i.S.eo.ut uotũ emiſſũ ꝓ deuotio
ne nõ obliget uouentẽ ſuꝑueniente ipedimento
hoio impeditiuo (reno hic ꝙ ubi quis ſe ob
ligat ad certũ quid qð põt facere per alium cx
pediri ſi nõ põt ꝑ ſe tenet᷑ per aliũ ⁊ clarius ꝓ
batur hoc.j.e.c.ꝙ ſuꝑ his:nam uidemus idez
iĩ alijs obligationibꝰ facti:quaruʒ executio trſ
mittit ad hr̃des.l.ueteꝝ.C. ð̊ ↄtra.⁊ ↄmi. ſtip.
2z. C. ut actio. ab here. per totũ. Hoſti. ramen li
mitat primũ dictũ qn ipedimentũ nõ cꝛat tẽpo
re emiſſiõis uoti.ał autẽ ne notũ deluſorium ui
deat᷑ tenet uotũ redimere:qð ego nõ puto uerũ
qn uouẽs fuiſſet certus ð ipedimẽto ꝑperuo.atł
debet itelligi cũ primũ ↄmode poterit.arg. ĩ.l.
nepos pꝛoculo.fl. de vbo.ſigni Item pone qli
am limitationẽ:ut ex impedimento ſuperuenien
te tollatur obligatio uoti qn prius nõ fuit ĩ mo
ra ĩ executiõe.alł aũt puto uotũ ↄmuranduʒ uel
redimendũ.ar.i.l.ij.ff.ſi quis cau.⁊.c.fi.].de ĩ
inr. æ dã. da. Ex his ifert᷑ ad ſolutionẽ alterius
.q.quid ſi filius nõ ſe obligaſſer ad executionẽ
noti nũquid teneret᷑ ad executionem uoti pater
ni. Inno. dicit ꝙ ſic:ſed tunc poſſet compelli ꝑ
priuationẽ hereditatis:nõ auteʒ per coactionẽ
ꝑſonalem:⁊ ſic non poſſ excõicari: niſi ſe obli
gaſſet fm eum. do. Ant. putat ꝙ ex quo ſponte
adiuit hereditatem põt ↄpelli per excommunica
tionem:qð mihi ſatis placet.nam adeundo qua
ſi õxit ad hoc qð legi.⁊ nõ.in.l.more.ff. de ac
quir.here. pro hoc tex.in.c.ſi heredes..de te
ſta.? qð ibi nõ. Et ex pꝛedictis põt inſtrui an ⸗
qn heres poſſit ↄpelli ⁊ quibus remedijs ad ex
ecutionem uoti defuncti coerceatur. Abb.
A gne. commutat papa uotum
ultramarinũ in uigilias
orationes et iciunia:tunc maxime cuʒ
ceſſat cã que inducit ad uouendũ.ita etiã qð ex
pẽſe fiende ĩ eũdo æ morãdo ⁊ redeũdo itegra
liter mittãt ĩ terre ſancte ſubſidiũ.h.d. Diuidit
principaliter in tres partes primo ponitur fac
ti narratio ſecũdo allegatur pro et ↄ ibi et qd.
kftio diffinitio ibi cũ igi᷑. Drimo nota ex iſto.
tex.in principio maxĩe iũcta glo.ꝙ eps nõ põt
diſpenſare in noto pꝛoprio nã nõ debet quiſ au
ctoriʒare in facto ſuo ut in cle.ij.de re.ecc.non
Secũdo nõ ibi cru
cẽ dominicã ⁊cſꝙ delatio crucis qñʒ eſt ſignuʒ
pꝑegrinationis licite ergo peregrinaturus ad ſe

pulchrum dnicum aſſumit crucem dominicam.

quandoq; eſt ſignum ordinis ut patet in iſtis
fratribus ſancti ioannis in.c.cum ad iſedem
de reſti.ſpo.quandoqʒ ẽ ſignum dignitatis:ut
in archicpiſcopis ⁊ patriarchis qui faciunt an
te ſe poꝛtaꝛe crucem: ut in. c. antiqua de priuil.
ertio nõ. ꝙ ĩ quoliber negocio ſunt tꝛia ꝛc

4
woltu nugs nere⸗ wd⸗
ccchioracn⸗ nobis noi
Aiecionis et devononis en in⸗
( iſalabi. i, g um nidin
i neer erprannnoe nl nn
nlgobb l boblgni n
uteihur lgl / i
9 uu ſin tiuiuli igoſis

,B umninbc ini ugss ggrae
Wuumd ui ſom oriunn ppter ni

¶ oberſbaiis i g ii cheihne⸗

anewriane; vod fi a ais
ueri ſenecus goica eieens d
labores t dciores naignit reni d ĩ

0 mord' da facnad done: Mrid

ponengi finiimns bepa bi i
muiis HM bi ſine inſ atniu ter.
ſine oſenſn cpi li nſcop no por n
iu pegnimnoniz ner bicſ Nn
negotii nmgi c boc g o ſc n
nef t enilimnn
ere on ie egnimnonig ine icenn
ſeens lethi egrinto d eſa lnt
nhe Indrn biüin Kahete
N odgſtanns d ir ſrcnl
ob eccliſa ſut datboſi aini Mi P
Gavaſontininn
abitr cict eſſirifmn

ihng ſaltẽ diebng dneen⸗
ſuner n. iſti d oltſnias beſſeg

ido⸗
Pkoen .
Meaniri nne
utp hiindn Auig 6
Moſchſci Als Abeſi
(Nroh riniatvn
SDnis. oc ſin enheag,t.
idel ncj ürm ni Gno
1 nnie

a ten bic e. Vunzgr
enianc eenianee
Palriſnzg; hiſn D

M ninna ment Ounonanon unr
Im atgſeſlme wſnonrl⸗
Punmnedatcimis danngber ntcne
Pwdenaſemmnmoſzetäene tiiſeddi
Waimem M.Dirdung grann ſonr
WnbeingenvNedRina gcdennen
onen cdidſnspafanademdode
ſibt Abored eg didimncrek r
cur bar. o oe in ſdaclgia
eqbino Cgrtins d iſfun
gi —–
eſpucicoercenur. M.
NR Connmnotar popn dan
M. Nhrummnini in uhen
Oruiones icnlinmnpe unfte

rdicneindctn Nonenni intiüi

Efenen ☛
luer mi Kirneſnarſiſll a
bt

edenteicido toitd teig inn
oneicido nd Z

. N.⸗ . — „ —
.Z SN Pata zidt e, Ineet
2E4 — — 5
derei Frr, . , rrren 1

rP d en Dartrn

d rr n
6, EEE“ . U6 E,

uτ 1πι.

e
S

¶ Be uoro.

4 expediatlet nõ. ꝙ uerbũ ſicet refertur ad eqᷣta
té. Equitas uero ẽ iuſticia ducor miſericoꝛdie
rẽperata ſᷣm beatũ Ciprianũ ſuerbũ uero decet
refert ad honeſtatẽ ſuerbũ expedit ad utilitateʒ
et iſta ſüt diuerſa ĩter ſe nã mlta licẽt no deet
nõ eniʒ decʒ filiã ↄtrahẽ matrimoniũ ſine oſen
ſu pris ut ĩ.c.i.de deſpon. ĩpub. nec eriã expe
dit cũ mulieres ſepe laborent ↄ ꝓpria omoda
.l.ſi pr. C. ö. ſpon.? tñ ſʒ ut i. cꝛſufficiat. xxvij.
lan ð. ibi uouere: ꝙ vᷣba imperatiui moi
qñqʒ iportãt ↄſiliũ qnqʒ neceſſitateʒ debent gꝰ
itelligi ſm mam ſubiectã etiã ĩ eadeʒ oratõc naz
ut hic uides tex.nõ ĩ quadã oratõe fuit dictum

nouete et redite tũ pᷣmo refert᷑ ad ↄſiliũ ſm ad

iperiũ debent g itelligi jm ſubiectã mareriã de
quo nide tex.expreſſũ ĩ cle.exiui de .v. ſignifi.
2? nõ. ꝙ ↄſilium diuinũ eſt ut quis obliger ſe ad
uoſa n magis merct᷑ apud deũ nã illa ſunt deo
acceptiora qᷓ cũ lʒ nobis nõ ipendere gratia tũ
dilectionis et deuotionis ĩpendimꝰ. xxxiij.q.v.

c.tuc ſaluabit. xxviij.q.i.iam nũcjet quis magiſ
) 6

mereat᷑ ex preparatione boni operis eiuſdeʒ an
religioſus qui ſe obligauit ex uoto an ſecularis
qui facit ſpõte uide glo.nõ.ĩ cle. ſi dĩm de reli
2? uene.ſãct. ubi concludit᷑ ꝙ religioſus Irẽ

nõ. ꝙ prelatus deliquẽs magis agrauat ex ſuo
7

peccato quã ꝑſona priuata ꝓpter malũ exeplũ

quod pᷣbet ſubditis.xi. q.iij c.pᷣcipne et nora

illi auctoritateʒ quod fit a platis e N n
v. uerũ ꝙ ſenectus ẽ quidã defeetus habẽs ĩ ſe
labores et dolores nã iquit terẽtiꝰ? ipᷣa ſenectꝰ

Nu morbꝰ et facit ad qõnẽ: Nũquid ſtatutũ diſ

ponens i ifirmitatis habet locũ ĩ cauſa ſenec
tutis 5. ibi ſine cuiuſ aſenſu tex. nõ quod
ſine ↄſenſu capituli epiſcopꝰ nõ põt emittere no
tũ ꝑegrinationis:qꝙ tenet hic¶ ¶ Inn. cũ hoc ſit
negotiũ magnũ ad hoc ꝙ no. i. c. ᷓto:de his
que ſi. a pla. Iem nõ. epiſcopum nõ poſſe emit
tere notü lõge pegrinationis ſine licentia pape
ſecus autẽ ubi pegrinatio nõ eſſet longa quod
iz hic Inn. p tex. ibi tãdiu. Er ex hoc ⁊ ex tex.
nõ quod epiſcopus nõ põt ſine cauſa ſe abſẽta
ab eccleſia ſua ⁊ dicit hoſti alibi nõ ita bñ ꝓba
ri. Sʒ ego adduco meliorẽ tex. in. c. eps ðᷣ cõſe.
ql.i. ubi tex. icit ceſſate infirmitate non dʒ
epus ſaltẽ diebus dominicis abeſſe ab eccleſia
ſua et nõ. iſtũ tex. iũcta glo.ſua quod epiſcopuſ
tenetur diebus dominicis ⁊ ſolẽnibꝰ ĩtereſſe of
ſicis eccleſie ſue. Hõ.i. v. cũ. igit᷑ aꝛgumtũ
rquo ſumit᷑ aucroꝛitas ↄmutãdi notũ et dicit
nin. ꝙ nõ oportebat ire per argumẽta cũ ſit
erpreſſũ leuitici. c. ult. ubi pʒ ꝙ quedã uota con
mutabat᷑ i ueteri. lege. Itẽ Mumeri. xxx.c. ubi
uota ratificãtur et reuocãrur ab his in quorum
hoteſtate ſũt ipi nouetes. ¶ Mo. ibi ſinite non
Acunadũ de maledictis aliquorũ dũmõ non rece
dam atramite vitatis: uñ qd pus Coöſciẽtia
idici maledicta otẽnere. T alibi ſcribit. Cöſci
entia mes recti fame mendacia riðᷣt.ſed hec ⁊ ſi

7

milia ĩtelligo qñ qͥs nõ põt obuiare maledictis

c ad ceſſationẽ cãe ĩ
ſtatur facilioꝛ cã

hon, 41 4

alias aũt crudelis ẽ q negligit famã ſuã licet cõ

ſaria cõſcietia quo ad nos

idat de bona ↄſciẽtia/ qꝛ ſunt duo nobis neceſ De⸗
7 fama quo ad ꝓxi

mos nt dicit tex. nõ.xij.q.i.c.nolo 2z alibi dici
tur ꝙ deteriores ſunt qᷓ fame nze detrahunt ꝗ;

q̃ ſubſtãtiã dirũpũt Vj. q.i:

tteriores/? ꝓ male li

dictis ↄtẽnendis uide bonũ tex. xj.q.iij.c.inter
uerba laudãtiũ. ltio nõ. ꝙ ceſſante cã uoti

non ceſſat uotum. qð facit

qꝛ ꝛegulaꝛiteꝛ ad ðᷣ

ſtructionem cãe ſeqt ðſtructio cãti ut in. c. cum
ceſſate de appel. So. itelligo iſtuʒ tex. qn ceſſat

cã ipulſiua ⁊ nõ finalis.nã cãꝗᷣ

finalis uoti ẽ pla

cere deo ſed cã ĩpulſiua fuit qꝛ nolebat iꝛe ad il
lũ comitẽ:ſimile in. c. ex Pte.ij. ð̊ cõuer. ↄiu g. ct
ad hoc nõ.⁊ tene mẽti illũ tex.aduerte tiſq; lIʒ

pulſiue nõ ceſſet effectus iñ P
diſpẽſandi ut h̊ optie ꝓbatur.

Dopono 5 tex. nã uidet᷑ ſibi cõtrarius nam
peclare innit iſtũ epᷣm nõ fuiſſe obligatuʒ ex uo

to qꝛ illud emiſit ſine cõſeuſu
licentia generali nj ſpeciali ipᷣ

5 2

eccleſie ſue ⁊ ſine
ius pape ? ti pa

pa poſtea cũ illo diſpeſat ac ſi foꝛet obligatꝰ. nã
ꝛelaxatio preſuponit uĩculum ut in. c. ad diſſol
uendũ. de deſpon. ĩpub.? in.l. deceʒ.ff. de vbo.
oblig. ſo. hoſt. multũ iſtat ⁊= uarie loqtur ex cu
ius dicto elicio tres ſolutões.prĩa ꝙ ſpãle ſit ĩ
uoto ultramario. nã ſicut ſponſus carnalis ⁊ re
ligioſus emittũt h̊ uotũ nt ĩ c.ex multa ⁊.c.fi.
. eo.ita ⁊ eps qͥ ẽ ſpõſus ſpiritualis ⸗ religio
ſiſſimus ut dicto. c. ex multa.⁊ ex hac ſolutione
dicẽdũ ꝙ allegatões pape ꝓcedũt generaliter
ĩ alijs uoris Sed ĩ uotis ultramarinis non cſt
neceſſaria diſpenſatio. alia ſo. ꝙ gnaliter epᷣus
nõ põt emitteꝛe uotũ ex quo diu ẽ affuturus ab
eccleſia ſua ſine licentia pape mi uotũ ualet in p
iudiciũ ipius uouetis.ſimile i. c. qð ĩ dubijs.de
renũti.?.c.cũ tpᷣe de arbi. Tertia ſo. ꝙ cum ſit
generale paſſagiũ ad predicãdũ mandarum per
papaʒ poſſũt cpᷣi uoueꝛe qꝛ oĩbꝰ clericis nidetuꝛ
tũc data licẽtia pape ut ĩ dicto.c.fi. als reqrit
licẽtia pape ⁊ in hac ultia ſolutõe uiderur reſi
deꝛe hoſti. ſed cõtrariũ facit iſte tex. nã hic non
erat generale paſſagiuʒ cũ papa allegaꝛet 5 uo
tũ ipſius:unde ſatis põt dici ꝙ de ſtricto iure
tale uotũ nõ obligat prelatũ ſed ad cautellaʒ ne
alij ſcãdaliʒ ẽtur debet fieri ↄmutatio ⁊ ſic uale
bit ĩ ſui pꝛeiudiciũ ut patebit ĩ ſecunda ſolutõe.
Sed ultra alios qꝛo quarc uotuʒ cũ ſit de iure G
diuino põt ĩ melius ↄmutari ceſſãte cã in uouẽ
te auctoritate epi ut i. c. i.S.eo.⁊ ieiunia indicta
ab eccleſia nõ poſſũt omutari ẽt ĩ melius P illũ
epᷣm ceſſate cã ut nõ. Inno.ſuꝑ ſyica. de obſeꝛ.
ieiu.cũ iuſ diuinũ lõge magiſ obliget q; ius po
ſitiuũ ut ĩ. c. fi. de cõſue. xxv. q.i.c.ſunt quidam
So. cꝛedo poſſe ſic ꝛeſponderi uota emittütur
puꝛe ĩ ſeruiciũ ⁊ placetiã dei.unde ſi ↄmuttant᷑
ĩ melius nõ ſoluitur obligatio nori imo augetuꝛ
nã cõmutatio debet fieri in id qð ẽ deo magis
acceptũ ut dicto.c.i.⁊æ ſic ex uolũtate diuina
nota ↄmutãtur æ ꝛedimuntur.= generaliter ex

4 ¹— lig

—— 5
49 ſimat e Nottar ne S eS
7

— Va, gali- v.

bi Jrn ni nre

l.d. 3 ozrdo

eley 5 ** 614

.- —
4 Is a - Aarte e„1

N 1 lirarr. — gan arfdt ant
E 4 Arkn1
puani Arneni-

V eEl =è ſu- Paſx 2r.ile

Mi. Ard n opei

Mo wmiα P

—

⸗

»

„86³ꝑ enr

—, —

Giy,

D ePebrar . link . p / —

uolũtate cꝛeditoris põt nnũ pꝛo alio ſolui inſii.

qui. mo. tol. obli.ĩ pri. ? ꝓ boc tex. bic ĩ v. cum
igit᷑ æ qð hx Leuiti.c.ult.ſʒ ieiunia ĩdicta ab ec
cleſia fiũt nõ ſolũ ad carnẽ maceranda ſʒ ob de
uotionẽ ceꝛti tpis vn ſunt qualificata iĩ tẽpore
7 ob reueꝛennã ſanctoꝝ ut ꝛeddamꝰ decimã to
tius ani ſicut ĩ qdrageſima ideo nõ ſufficit alidð
ſolueꝛe qꝛ ꝑ ſolutionẽ alteriꝰ nõ ſatiſfit cãe inſti
rutiõis iciunioꝝ.¶ Itẽ nõ licʒ inferiori uenire
ſine cã p ↄſtitutionẽ ſuꝑioris ut in cle.ne roma
ni de elcc.iõ nõ licʒ epo Omutare ſine cã ieiunia
iniuncta ab creleſi dueri Jo. an. de tribꝰ
qõnibus/primo an oĩa liccant.ſecũdo an oĩa ð
ceãt. teꝛtio an oĩa expediant/quo ad primũ dic
ꝙ ſic: ſi nõ fiat fidẽ.xl.di.c.ſi papa.nec al pec
cet ⁊ hoc ĩ mortalibꝰ peccatis lege dinina. ſecꝰ
ð mortalibꝰ lege canonica ul humana cũ ipe ñ
liget ſuis ↄſtitutionibꝰ patet ĩ eo qð nõ. in. c. ꝑ
tas.ij. de ſimoni. de accu.ad petitionẽ ⁊ in.c.
licet: quo ad ſecundũ ſi eſt iuſta cq qꝗð ſibi decet
7 ccõtra. quo ad tertiũ ſi ordine iudiciario agit
ſemꝑ expedit faceꝛe iuſtitiã nec illã ꝑuerti ut. c.
in cãis de re iudi.Iʒ qnq; per cauſam diffeꝛtur
de renuncia. c. niſi. F. pꝛo graui. ¶ Abbas.
Bod ſupeꝛ. nbedito a
tempuſ cxequi
notũ ultramarinũ ↄceditur dilatio. ꝑ
petuo vo impedito indicit᷑ redẽptio ĩ eo qð ma
gis expediat terre ſãcte hoc dicit.Cõis diuiſio
ſecũda ibi nos autẽ: tria facit.prio ponit gñalẽ
doctrinã. ſecundo duplicẽ diſtinctionẽ. pria ibi
unde cꝛedimꝰ:ſecũda ibi rurſus.tertio ſoluit cõ
ſultationẽ indeciſam ibi de mulieribDrimo
nõ ex iſto tex. ꝙ ad notũ exequendũ quis pꝛeci
ſe opellit᷑ ceſſante rõabili cã. ⁊ ſic habes caſũ in
quo obligatꝰ ad factũ preciſe opellirur nec ſuf
ficit preſtaꝛe inteꝛeſſc.? hoc ideo qꝛ h uotũ obli
gat ð ime diuino.ut in. c. licet. ð. eo/ ⁊ regulari
ter. an obligatus ad factũ ſit preciſe opellẽdus

dic ut le.æ nõ.in.l.ſtipulatiões nõ diuiduntur.

ff. de V. obli.⁊.l.ſi quis ab alio.ff. de re iudica.
cõo nõ. ibi ſine diſtinctione. ꝙ mandatuʒ

principis ſine diſtinctione factũ admittit excuſa

tionẽ ꝓbabilis cãe facit. c.ſi qũ.S.de reſcrip.⁊
.c. ex parte de offi. dele ¶ Lertio nõ. ? tene mẽ
