cſt primo cõòneniendus: niſi fideiuſſoꝛ ꝛenuntiane
rit beneficio illius auẽ.uł nis ſit ſoluendo.⁊ ſi no
torie conſtat de impotentia debitoris:non eſt ne
ceſſe nt prius diſcutiatur ſed põt iudicium ichoa
ri in ꝑſonã fideiuſſoris. Iteʒ ſi debitoꝛ nõ poſſet
ꝓueniri:ut nõ.in.d.auẽ.pſente.fo caſu qn ambo

W d. ſor- 7 rolarr - dιραντιια pl. * . pefy i

Pcr Pre ð

1
ſ
7

ſunt abſentes: rũc ſi fideiuſſoꝛ ẽ uicinioꝛ põt oue
niri: quia ꝛeputatur pꝛeſens ꝛeſpectu ꝛcmotionis:
ut nõ in:d.aut.ſi aũt fideiuſſoꝛ ẽ rmotioꝛ:ł diſtt
eqti diſtãtia dicẽdum eſt ut. s. dixi qñ abo ſũt pꝛe
ſetes. In tertio caſu ſi ẽ abſens fideiuſſoꝛ: non eſt
dubium ꝙ a debitoꝛe preſẽti prio ichoandũ eſt
ſi Vo eõ pot ichoari a fideiuſſore in i. d. aut. pſe
re. Sed dubiũ ẽ qñ quis ĩ hoc dicat᷑ pᷣſens:⁊ gl
in. d. aut᷑. de fideiuſ. ponit multa ſignificata buius
verbi preſens.ſed quo ad pꝛopoſitum dicit ſi
eſt in eodem tenitoꝛio dicit᷑ eſſe pꝛeſens:ſʒ Bar
in l.duobus.ff.de duo.reis.itclligit de territoꝛio
eiuſdem ciuitatis nõ prouincie: unde ſi multe ciui
tates eſſent ſub eodem pꝛeſide ut pꝛius erant: ſatiſ
eſt ꝙ debitoꝛ nõ in teꝛꝛitoꝛio eiuſdem ciuitatis q:
non tenetur creditoꝛ ita ꝛemote ſequi debitoꝛem.
¶ In glo. ij ibi lex aufertur: ubi libertus cui pa
tꝛonus legatum fecerat poſt moꝛtẽ patroni :cum
patꝛonum detulit ꝙ fuerat negociator illicite meꝛ
cis ⁊ per illã delatiouẽ ſeqtur libertatem a fiſco
th. ex alio capite priuatur legato tanqꝙ; indignus:
2 eſt caſus ꝙ pꝛo codẽ facto qͥs ↄſequit᷑ preminʒ
2z dãnum de hoc dicendum ut nõ. ibi. i glo. ultia.
nã alio ꝛeſpectu ẽ indignus.⁊ alio reſpectu mere᷑
pmiũ nã reſpectu patꝛoni E idignuſ legato:ꝛcſpec
tu fiſci ↄſeqᷣtur pᷣmiũ ſʒ tex. debet itelligi eoden
reſpectu n gl. in uerbo ſeruẽt idenẽ. in fine
glo. aperte nõ ↄcludit quid iuris in hac.q. Gof.
dicit. ꝙ licet is qui iurauit poſſit petere abſolutio
nẽ tñ nõ teneĩ: qꝛ licʒ fideiuſſoꝛ teneat᷑ excipe vtiĩ
iuribꝰ alłatis ĩ glo.nõ tẽtur agee uið lauus Jo.
an. in regula danũ de reg iur. in. vi.i mercu. Ex
cipio aliquos caſus indubitabiles. ſi enim fideiuſ
ſoꝛ obligauit ſe ſimpliciter ad debitum:iĩputandũ
eſt ſibi ſi ſoluit uſuras:qꝛ de illis non fideiuſſit:
l.centum capuc.ff. de eo quod certo loco: niſi ſol
uiſſz uſuras ni intercſſe de quo tamen dicendum
eſt: ut notatur in. c. pꝛoximo ⁊ in. d.l.centum ſeciũ
dus caſus quando iurauit ſolueꝛe etiam uſuras
tũc cõmunit᷑ renet᷑ ꝙ poſſit repereꝛ qꝛ ñ tenet age
ut dixi: nec pot̃at excipeꝛe uigoꝛ iuramti.tert ca
ſus dubitabilis eſt quando pꝛomſſit pro debiio
2 pro uſuris ſine iuramento:⁊ pꝛo hoc caſu dicen
dum ꝙ ſi non eſt ſibi imputandum quare ſolui:
habet regreſſum ↄ principalẽ: al ſecus de quo
cẽdum: ut latius habet᷑ in dicta regula ¶ In gl.
in uerbo de redditibus ibi ſtipendia. boc uerum
in defectum aliarum rerum: ut dicit in illa.. ſipe

dia: æ facit ꝙ in cauſam iudicati non poſſunt ſub

trahi ſtipendia ſeu ſalaria armigerum ?ꝰ doctorũ
ſi habent alias unde ſatiſfaciant ? idem uult gio.
hic in ſtipendijs clericorum. Et nota gloſam
anoa clericus non poteſt obligare ꝛcdditus fu
turos ſui beneficij quod intelligo niſi contrabe
ret pro utilitate eccleſie.argu.capi.nulli.? quo
ibi dixi.de rebus eccle. non alienan. ? nidetur
hic gloſa inrelligere rextum de redditibus bene
ficiorum quod clarius tenet Moſtien. dicit enaln

ꝙ clericus tenetur ſatiſfacere ſuis creditoribus
oS. ſecus

de fructibus beneficij quos facit ſu

mdt
umln n gn
8 r Nnr dinon
ufen HM anſi ii e einti
nra aſcſc e ciſ tnim dl
lne mmn

N
obnonbu.

eiſgiin,cer in
naimi adebin
inelodcoln oin hurlon
Ar iclaen giltin ib⸗ li⸗
Gmſo⸗p none .
mam ſo i, u

nin getor moiſpend hnn bi

nnicti ta aigi noceie
cjorfei rliondis abonin der
tieceicop noidentitndne⸗
rättinecKn.Pnd dcüw
Nmrasg d en Mrhenäüft
Aemhin em and wiimm
ONl innlit Dodie gnig Ceric ap
Ofnnesrescimns 2 Stponir ddldin
fuir cutier alis ivdicbus gvoc me
rent ſis ged lorbos nr dlend
Cinnſrcinſltenar or Atbeni,/
Alten: nonns , uidivsbiffornt
in an chimniin d ncans nj⸗
ulimaißelnia ditg tad in
qginclgſheniltdn⸗ pris pin
Ut epoſſtgoinſibus mninig cde
lſio apee tonen preliann,

ſl ibi ſmn Enmngaſtidan fn ligss

ſunhuim imiſtien on

n bin ſuneikkunetron mi
lcaſe aililſcns moor E den

n
Nd nntteſegni debitnen.
( glo. i, biſer Ofenurwbilibernes Ci

honus Egnunfin Poſtnonipnroni an
panonum cauit furr ngocimor lcſene
ls : ger li clmnoe oleqin lbenmenafſe⸗

ner o pie mumr yno mi iigiir

tet aio g v wllfum o olinit ni
dinumn de hoc ccndun ur no bjj glorulie.
nilo vperm endgus 4lo nſpnu ne
Pmnu ni reſpenn omoni e idgnur egemeer
nfli oſectur Pinli gter geber ireligi codan
en n lorbo ſeruet igente in fine
Jo adend d oobaitarid iuns in bar 4. Bof,
dcn icS meme hoſſt arre abſoſuno
Ne rdenänan itenſtnnend gaceri
iord dlmns o nden We⸗ 1demke
An ntegta nd de dchi n de
cigio alcpos eiſis ihnibis⸗ n da
ſoꝛobigeui ſeſinplien 64 Gcotoninon
A ſbi olir üurzs⸗
loenun yye fceto
Uiſß uluras nr ineereſſe de
ctt notmtvr in..
dus calis nando iun

Vod cerio loeoenſiil

rce lls honfcrſen.
A
quo tunen Gcun
rino rindl anmti

ait ſolnere eian in

. 502 ied
ench g holl tchen in iaſl

in cfeum mien
uttait hin 6

ſtpencia n e egnttl
nrabi ſtipen ncelaifuun

ſbaben alas onn /

ccis
Urlg

ſol bene . Genn le

octenrſor

cpod Gen eiſ an⸗

uin n
Cdo
c ſalri Arnſgnn rgo.

gin
Msn

.— T- ſerſ dwr 4) Krrnh ſn: 6c ſreCfa d nor
5 *

n

in fructibus qui neniunt conuetendi in utilitateʒ
ecclie:⁊ quotidie hoc dictum allegatur ⸗ pꝛactica
tur cum quo tranſit etiam Joãnes andꝛeas hic 2
cõmuniteꝛ ſcꝛibentes:⁊ tenet ſpe.in ti. de ſen. ex. in
. F.ſequitur. v.ſed quid ſi debitoꝛ: dicit tamen b
ꝓcedeꝛc in defectum bonoꝝ patrimonialiũ. Ideʒ
collecta.in.c. odoardus de ſolutionibus dicens ſe
nidiſſe in curia ſuari ꝙ cleꝛicus fuit admiſſus ce
dens fructibus bnficij ſui ut ſatiſfieꝛet cꝛeditoꝛibꝰ
ſuis:?æ idem dns An. in. c. olim. ij. de reſti. ſpolia.
ubi dicit eſſe cãuz:ſed Archi. in. c. ſtatutũ de ſp.
li. vi. tenet ↄtrariuʒ dicens ꝙ nunqᷓ; de redditibꝰ
bnficij ẽ ſatiſfaciendũ cꝛeditoꝛibus cleꝛici.cgo lati
us dixi in. c. cum eſſes de teſta. in repetitiõe 2 peꝛ
traiſtiido bꝛeuite: diceꝛem/ꝙ aut cleꝛicus ↄtraxit
debitũ ꝓ ſua ſuſtentatiõe:æ ꝓcedit cõis opi.doc.
ar. eoꝛum que dixi in. c. ex pntiuʒ ̊ ti. ꝓxio:nã ec
cleſia in effectu renet ad ea debita ut ibi dixi:⁊ ita
intelligo. d. c. olim qð in vitate ſic loquit᷑ licʒ dĩs
An. itellexeꝛit gnaliteꝛ: nã ibi ille epᷣs fueꝛat ſpolia
tus epatu ſuo: vñ ꝓ ſuſtentatione ꝑſone contraxit
illa debita de quo ibi aut contraxit pꝛo pꝛimonio
ſno conſeꝛuando uel foꝛte fideiubendo ſeu alit̃ qᷓ
ꝓ ſuſtentatione ſua uł utilitate eccleſie:æ cꝛedo fir
miteꝛ ꝙꝙ de rigoꝛe iuris inſpecto ſtatu bñficioꝝ et
deputatiõe nõ debet aliquo mõ de redditibus be
neficij ſatiſfieꝛi cxeditoꝛibus:quoniã de redditibꝰ
id ſolũ ẽ cleticoꝝ quod ꝓbabili ratione conſumũt
ut dixi in. c fi. S. ti. ꝓximo æ ibi dedi multas ↄcoꝛ
dantias:g' nõ debent appꝛehendi fructus cũ ſunt
Ouertendi in cam piam pꝛo utilitate clerici ſʒ cõis
opi innaluit hodie quia clerici appropriant ſibi
omnes redditus ? diſponũt ad libitum: un uiſum
fuit curie ⁊? alijs iudicibus quod meliꝰ eſſet ut da
rent ſuis creditoribus ꝙᷓ; ut diſperdant in aliam
cãm:ſʒ ut dixi ſi facerent ut deberẽt nõ deberent
extendi manus ad redditus bñficiorum uide tex.
in ar. optimũ in dicto.c.uidentes.xij.q.i.⁊ in.æ.
ultimo cũ pcedenti ea. cã z. q.z ad iſtuʒ tex. dic ꝙ
qʒ intelligi de redditibus ꝓprijs pꝛimonialibus
ut exponit glo. in ſiſibus terminis c. de multa de
Pben. in uerbo de ſuis ꝓuentibus: uel fuit ſi alis
ꝓuiſio pape per rationem predictam. ¶ In gl.
fi ibi im canones:dic idem ſm leges quo ad ca
ſum huius. c. nã ueniur iſti ↄtra ꝓmiſſionẽ iuratã
ergo piuri ſunt z infameſ non ſolum infamia cão
nica ſed ciuili.l. ſiquis maior. E. de tranſac nide
qs plene dixi in. c. teſtimonium de teſti. ¶ In ea
dẽ glo. ibi otra fidem ꝓmiſſam:⁊ nõ gl ex qua ẽ
iufeꝛendum ꝙ ſi clericus põt bñnficio priuari qꝛ
uenit otra iuramentũ ut in. c .querelã de iureiur.
ita ſi ueniret fidẽ preſtitã:ſed hoc dictũ nõ pꝛo
batuꝛ hic in tex. quia loquit᷑ copulatiue æ non ali
natiue de materia: uide qð plene dixi in. c. ad au
res q̈ metus cã (In fi. glo. Inno ponir nõ
bile dictũ:iʒ aꝗperte iure nõ ꝓbetur:dicit.n.qꝙ ſi ꝓ
batur crimen ↄtra aliquẽ eo aſſumẽte defenſionẽ
bot puniri per indicem: ſy ad boc non ageretur:
ſecus ſi nõ aſſũpſit defenſionem ut eſt uidere in
teſte ad hoc. c. ij. de ordi.cogni.ſed hoc dictum

¶ De fideiuſ.

Inno. oꝛiginal vf fuiſſe gloſatoꝛis.iij.q.v.in.c.
conſtituimus: ⁊? de hoc an ⸗z qn cꝛimẽ incident᷑ ꝓ
batur ſit puniendũ:dic ut plene dixi in. c.ij. de or
di.cog.⁊ ſatis põt iſte tex. ecedeꝛe in papa qui ñ
artatur ad ſequẽduʒ foꝛmaʒ iuris.

O nſtitutu S. We: diſtinctiõeʒ

eccleſiaſticaʒ com
pellitur debitoꝛ a fideiuſſione abſolueꝛe
fideiuſſoꝛem qui a cꝛeditoꝛibus moleſtatur:cõmu
nis diuiſio: ſecunda ibi ideoqʒ 6 pꝛimo ꝙ fi
deiuſſoꝛ poteſt anteqꝙ; ſoluat ageꝛe contra reũ pꝛi
cipalem ut eum libeꝛet a fideiuſſione ſi uenit tpus
ſolutionis faciende ⁊ ipᷣe moleſtatur a cꝛeditoꝛibꝰ
nam ubicũqʒ reus diu diffeꝛt ſolutionem poteſt fi
deiuſſoꝛ inſtare ut libeꝛetur: de quo plenius habe
tur in. c.fi. infra eodeʒ. Et ex hoc ⁊ ex tex. colligo
ꝙ fideiuſſoꝛ ↄtractus non libeꝛatur tempoꝛe: ſed
opoꝛtet iſtare ut libeꝛetur: licet ſecus ſit in fideiuſ
ſoꝛe de iudicio ſiſti ꝓbatur in. I. penultima. C. eo.
⁊? facit.l.cum apud.ff.iudi.ſol .¶ Mota ſecundo
ꝙ nõ ualet conſuetudo ut omittatur iuramentum
calumnie ¶ MNora teꝛtio ꝙ ubi teſtes ſuut extra
pꝛouiciam non debent artari ad ueniendum peꝛſo
naliteꝛ: ſed iudex cauſe debet ſcꝛibeꝛe iudici teſtiuʒ
ut eos examinet ⁊ atteſtationes clauſas remittat:
7 reſcꝛibendo quanta ſit fides adhibenda teſtibꝰ:
⁊ nota bene hoc ultimum quia non legitur ita cla
re alibi:ſed faciunt dicta Innocẽ in capitulo quo
niam de pꝛoba. ubi dicit ꝙ ſi examinaroꝛ teſtium
peꝛpendit eos uacillare uel cũ trepidatione loqui:
uel aliteꝛ habet eos ſuſpectos utile eſt ur hoc ſcꝛi
bat in actis:ſed quando examinaroꝛ non habet ip
ſe iudicare ſed alius pꝛout hic eꝛat:debet examina
toꝛ omnino hoc ſcꝛibeꝛe: ⁊æ uide peꝛ Innocen. in
dicto capitulo quoniam utrum ex inte:uallo poſ
ſit in ubeꝛe in actis uacillationem teſtium.
Ainnn poteſt adduci iſte tex. in argumentum
multum notabile ꝙ iudex delegatus pape deputa
tus in ceꝛto loco poteſt ex cauſa delegare ceꝛtum
articulum cauſe extra locum in quo fuit deputatꝰ
quod nidetur pꝛima froute contra.c. ſtaturum in.
F.in nullo de ſp. ibꝛo. vi. ubi dicitur q; delega
tus pape non poteſt nec peꝛ ſe nec peꝛ aliuʒ exrra
locum in quo eſt deputatus cognoſceꝛe ſed poteſt
dici ꝙ pꝛimum dictum pꝛocedit quando commiſ
ſio extra locum eſt quaſi neceſſaria ſicut continge
bat hic quia teſtes eꝛant multum diſtantes ⁊z ẽ no
tabilis limitatio ad dictum. g. in nullo:ſiquis tam
nellet hoc negare poſſet di ceꝛe ꝙ hic canturiẽſis
epiſcopus non conſtituitur delegatus: ſed cuʒ eſſ
oꝛdinarius contra ſuum cancellariuʒ exciratur po
tius iuriſditio ſua.c.licet ⁊ capitulo penultimo de
offi.oꝛdi.nam hic papa non mandat ut cognoſcat
uice pape:ſed ſimpliciteꝛ ut exequatur iuſticiã:nec
dat foꝛmam contra ius commune. pꝛimum tamen
dictum eſt nalde equum ⁊ foꝛte neꝛum. n gl.
ſecunda ibi fideinſſeꝛit in omnem cauſam uult di
ceꝛe ꝙ aut fideiuſſoꝛ ſimpliciteꝛ obligauit ſe ꝓ de
bito ⁊ nõ tenetur ſi debitũ ẽ augumèetatũ ex moꝛa

ro fse er sd Pgr. y s Hl

—— „ ,
S 2 RS nan pef fesnss e nal

S 4la ze apetace DA l =

Gind 4.
a.αασ

6 rg – 6νννα
Blenον f Srrt 4 r'aſf

—
Rra

l⸗ —— nm1

aiE= g Salr e ſre

1——

.—
õ 1

C Vn

ꝛei principalis niſi fideiuſſiſſet in omni cauſa.ſ.ex
debito principali pꝛoueniẽte: æ ð hac materia ple
ne nõ. in. l. centum capue ff. de eo qð ceꝛto loco
2 in.l.queꝛo.ff. loca.⁊ in.l. moꝛa ·ff. de vbo.obli.
ct in qtum glo. in fi. dicit aliud eſſe ſecundũ cano
nes nõ intelligit ꝛepꝛobaꝛe diſtinctionẽ ſupra fac
tã. ſz ꝛeſtrigit ſe ad uſuras qᷓ fm canones nõ debẽ
tur: æ iõ fideiuſſoꝛ nõ obligat᷑:ſʒ de hoc dic ut di
xi. 5 c. ꝓxio: ⁊ ſi uſure peterent᷑ a creditoꝛe ut in
teꝛeſſe:tũc poſſunt peti etiã fᷣm canones ut nõ. i
.c. ↄqueſtus de uſuris ubi plenius dixi n gl. i
vbo legi:dic hodie de iſto iurameuto calũnie ut
habetur in. c de iura. calũ.li.Vj·⁊ in.c. ceterũ eo.
i. ¶ In gl. iĩ vbo ſatiſdationẽ ibi uł fõte hec fuit
additio a tpꝛe Inno.? cõiteꝛ doctoꝛes appꝛobãt
et ſecũdum bunc intellectum ponit iſte tex. caſum
ſingularem qui non eſt alibi: ꝙ ſi pꝛeſumptio eſt
contta negantem:ita ꝙ ſit opus babeꝛe cſtes mł
tum diſtantes: debet negans compelli ad eum dũ
peꝛ ſe uel pe, alium ad uidendum iurare teſtes
adueꝛſarij ſui ut ſic tedio affectns deſinat a nego
ciatione illicita et hodie pꝛouidetuꝛ aliter ſecun
dum quoſdam peꝛ capitulum ſtatutum in fi. de re
ſcriptis li.vj. ubi glo.dicit ꝙ bodie pꝛouidetr᷑ ut
fiat depoſitio pecunie pꝛo expenſis teſtiũ: ſed ego
dico ꝙ iſta ꝛemedia ſunt diueꝛſa:nam ubi eſt pꝛe
ſumptio contra negantem habet locum ꝛ. mediuʒ
huius.cap.ſed ſi eſt pꝛeſumptio comtra nolentem
pꝛoduceꝛe teſtes de longinquis partibus ꝙ; hoc
facit cauſa vexandi teſtes uel differendi negociũ:
haber locum tũc ꝛcmedium illius.c ct eſt tertium
remedium ꝙ ſi iudex ueriſimiliteꝛ pꝛeſumpſit par
tes malitioſe opponeꝛe dilatoriam uel peꝛẽpioriã
non admittat exceptionem nec curet de appellati
one:et de hoc ꝛemedio uide notabile dictum In
nocẽtij in: c. poſt electionem pꝛope finem de con
ceſſione pꝛebende ⁊? peꝛ Joan. an.in c.ſupeꝛ eo.
de appellar el primo. C In glo. in. v. tranſmittẽ
tes in fine. nota hanc glo. que relata ad tex. nora
bilite ſentit ꝙ in cauſa criminali non debet ficri
cõmiſſio ꝛeceptionis teſtiũ:etiaʒ ſi teſtes ſint extra
pꝛouinciam. Ex quo infertur ꝙ in cauſa crimina
li teſtes debent ꝛemitri ad iudicem cõe:enã ſi ſint
ex pꝛouinciam:⁊ ſic dẽt limitari.l.ſi qn. C. de te
ſti. que dicit ꝙ extra ꝓuinciaʒ p:opriaʒ teſies uo
candi non ſunt:et uide aliaʒ gloſã que ideʒ ſentit
in. c teſtes. iij. q. ix ↄtrariuʒ tenet ARoan. an poſt
Jo.monachũ in c.ꝛomana. . ↄtrabẽtes de foꝛo
competé. li. vj. ſed uide qð plene dico in. ccũ (cãʒ
de teſtibus:⁊ primũ dictuʒ mihi placet.¶ Extra
glo. queꝛo ꝛeus erat obligatus ad ſoſuen ũ debi
tum infra ceꝛtũ tempus dato fideiuſſo? demũ cꝛe
ditoꝛ plongauit teꝛminuʒ debitori: nunquid fide
iuſſoꝛ ꝛemaneat obligatus ⁊ nidetur ꝙ non ꝑ.l.
idem queritur. S. qui impleto. ff loca. ubi tex.di
cit ꝙ ſi locaui domum ad annũ dato fideiuſſore:
ſi ↄduco poſtmodũ tacite ad aliud tempus fide
iuſſoꝛ non eſt obligatus niſi de nouo pꝛomittat.
HMoſti.⁊æ cõir doctoꝛes hic diſtinguunt:ꝙ aut fi
deiuſſoꝛ obligauit ſe ad tempus: puta ad annum

Be elu

» BP α p Rute 1liss

o,

¶ He ſdeiuſſo.

1

an —, i „☛, ονι A111
eta, eae An ,

rr l=h n . .

1

2æ non tenetur poſt tempus:qũqʒ obligatio fit pu
ra:ſed ſolutio differt ad certũ rempus: ? tune reꝗ
net fidciuſtoꝛ obligatus:etiam in termino ꝓroga
to eo ignorante. Ratio:nam nulla facta proꝛoga
tione temporis tenctur fideiuſſoꝛ poſt tempus:ſi
cut ⁊? reus principalis:ar.c cum dilecti de dolo =
contu ⁊ in.l.celſus.ff.de arbitris hoc ſa nis mibi
placet ⁊c.
Bod quibuſdam. S
ia prelati æ maioꝛis ꝑtis capituli religio us fide
iuſſerit uel mutunm acceperit non tenetur eccleſia
2æ ipſe recipiens punitur niſi mutuum ſit uerſum
in utilitatem ecleſie. primo ponitur dictum. ſccun

do exceptio ibi niſi. tertio pena ibi ⁊ ſi¶ Mota
primo ꝙ ſtarutum concernens aliquos ꝛcſigioſos

non exienditur ipſo facto ad alios religioſos
ſed oportet ut extenſio fiat per ſuperioremn: uide
tex. cum gl.nõ. in.c. Oſtiturionem de regu.li. vi.
2 ibi etiam gl:( Scðõ nõ.ꝙ ꝛcligioſus non põt
fideiubeꝛe ſine licentia ſui pꝛelati. Ex quo infero
ꝙ licet religioſus ſit in ſtudio cnm licenria ſin pꝛe
lati:nõ tamen põt ꝓ alio fideiubeꝛe: ⁊ ſi oOfecerit
nõ obligatr᷑ eccleſia:æ cꝛedo ctiã ꝙ peculiũ ſibi cõ
ceſſum cã ſtudij nõ obligatur qꝛ h̊ fideiuſſio fit cx
tꝛa cãʒ ꝓpteꝛ quã ↄceſſũ ẽ peculiũ ſiẽ dicimus in
ſeꝛuo fideiubente extꝛa cãm peculij ut in. l.iij. ff. ö
peculio. ⁊ uide qðᷣ nõ doc in. c.ij.ne cle. uł.mo.li.
vi. Secus ſi ꝛecipeꝛet mutuũ cã ſtudii quia tunc
obligaꝛet monaſteꝛiũ:de quo dicendum ut nõ in
.d. c ij. ?⁊ ꝑ. aꝛchi.? Jo. an ibi nõ ꝙ ex dctu
inito cũ paxiculaꝛi de eccleſia nõ obligamuꝛ ecde
ſia niſi quatenus pecunia eſſet uerſa in utilitatẽ ec
cleſie. Et.ex hoc nõ.⁊ ex tex:ꝙ ex actu geſto cum
ꝑticulari nõ bnñte mãdatum ab eccleſia renemur ec
cleſia in q;tum uerſum eſt in utilitatẽ eius:2 de ſ
. latius ¶Sed contra predicta op. 7 uider ꝙ
eccleſia nunquam obligetur ex quo recipiens mu
tuum non habebat mãdatum ab eccleſia ad hoc.
c.i.de ꝓcu ⁊.c.i.de depo. Solu.glo.hic ⁊ doc.
uario modo loquũtur in hoc paſſu ⁊ generaliter

a h, proſequuntur nunquid mutuũs eccleſie uel parti

SD

565

culari de ecclcſia teneatur in repetitione pecunie
pꝛobare pecuniam mutuatam fuiſſe uerſam in viti
litatem eccleſie:ſed quia vario modo loqnumtur
doc.ideo non inſiſtam in eoꝛum veꝛbis: ſed po
nam vnam diſtinctionem quaʒ nouiſſ me conce
pi:aut enim pꝛopter reſtitutionem mutui oportet
diſtrabere bona immobilia uel mobilia precioſa
eccleſie. eſt neceſſe pꝛobare verſionem enem
ſi pecunia fuiſſet mutuata pꝛelato ⁊æ capitulo ?
pꝛobo peꝛ auẽ. hoc ius poꝛꝛecium. x.q·ij. imelli
gendo pꝛout intellexir Innocen. æ bene in ci. iu
pꝛa de depoſito vbi dixi z pꝛobatuꝛ hoc ꝛatione
nã ſi directe ñ poſſunt prelatus ⁊ capimulum alie
nare talia bona ſine euidenti neceſſitate uel utili
tate.xii.q.ij.c.ſine exceptione:ſic nec indirecie ſe
cipiendo mutuum occaſionc cuius oporteat per
uenire ad diſtꝛactionem bonorum ar. in rla cum
quid una uia de re.iu.li.vi.ad idẽ qð nõ. Har.

Harr Iir

ccau⸗ hoe
ſofte MNa. aiatmna.

Nl
ens Oanſrninifiuanun⸗ ege
tsſnfriatieaiſoi ien ſim
beſt ſi one ngmenmnen
o iteſczengi n Nuinan
Nciini Ridn diden
dder icdan: nini
nd Ne aie
Gc N K N. idands
ſacngſlan cd an nmnnü fui eccn
1o imiutdubiͦetengi
Neceſe edlton pone flone ar.
Hieigt i giulnsc nio rnn
erlonn ttmefſethr gon
) ponne ſſonigoboc geßlans iy
ſummnifucnit atnifnrene
oeinſhliͦcis ai eceeli i
bisinfſeceefiigd d Ponin
iſ chdnl ntns rban
1oreclmsiöhztmni iin
Phus inntatie ad dor go⸗
c.fl. igiine d ren
, Niſqlinc do nrgng
Plaipuafm önrin ,
n poruſt nlri tps neſt Re

eeccham
er neeſi lmminratſeg
eſſephae ſſonenad ziri
et

Melai m
alois is apenn en. N
S Uaimmunm atlan ſelgonufte
¹ Mechiens

non tenenur ercef
Donitur . Cleſig
n WNnlce Nr nſimmnn ſtuerinn

Mimo ponitur
4do rehi dinſtaerio l un
primoſanmn umen
ncnendineg uf o
non exlendim o a

cid d gios rlgoſos
ſec opontetut enaſo furder atatnnc,

kran no in cintonen Ge rega.li
e lbi anan g oo ho lgioſns hon
lienberſie ſinnn ſiiprcn. Cr gno nfteo
la lgols ſtinſlo m lenmn nt
luino lamen pot alo ſeinuber : fari
no obligai cclleſia:? crgo ni peclu ſbic
cſſn ci todij no oblgaur eh fcenſo frer
mci; ppier qui oeeſſi epecnli ſedtenns in
ſeno fdendene enn cin dcculi or in ii f.
Neoind 4 de d o dor in ci nece no. i.
N Dens N wohenn Mrad udttagia tnne
Odügne monſtcin E ld den nin
d. nd1 Do C Rdenn
inno d pnicliri e dga d Gienmec⸗
ſa nin aomenus bennigeſarueſainnſienic⸗
ceie atetngauntinan
pricnlan no hite nicnon in n ud
ceſa n jumn ve m c i nliat es⸗ 6
Cd connra predietn c) T1flaig

une oblgaur er gno elpicha il

ccleia nunquom
um pon bepchnn
lde pen 1.c.l de Gep

6ag Dorel
e ummd,
obem 4
vi n ee nnn
.

ar . Auu

midorumn ab cleſig od bo.
depo Gol Go hic doe

cheralee
uar in hociſtn d geneiſil
umo noo ſochn isercleſtea fet

, rolegounrur noncn n itcheitone n
cclan de ccia ſen d ſegtin

jamn mordae
nodale due⸗ ana mionh an
luen ceccſeſl enn Neneſl,

Uaia pachn

—

Scn na — O AWi in -lar:

¶ De ſieiuſ.

in ſili in. l. in quoꝝ ff. de pigno. ubi dicit ꝙ ſi ꝛes
pꝓhibetur alienari ꝓhibet pignorari qꝛ ꝑ pigno
rationẽ ꝑuenit᷑ ad diſtractionem.c. nulli de ꝛc. ec.
nõ alie. I fi. . de ꝛc.alie. nõ alie. ad idem ꝛegula:
cũ quid una uia de re.iu.li.vi. ⁊ ſic reſtringe dẽa
Bꝛir .in. l. ciuitas.ff. ſi ceꝛ. peta. ubi ſentit ꝙ ſi mu
tuũ eſt faciũ pnte pᷣlato ⁊ capitulo nõ eſt neceſſe p
bare ueꝛſum ſicut ſi fieꝛet mutuũ ciuitati pnte cõſi
lio ppli:ſj dico ꝙ nõ eſt bonũ ſilłe qꝛ ↄſiliuʒ popu
li bʒ libeꝛã facultatẽ diſtrahendi bona ciuitatis ſʒ
nõ ſic platus ⁊ capitulũ.c.ſine exceptiõe pꝛealł. et
hoc caſu cꝛedo ꝙ ſit neceſſe ueꝛe ꝓbare ueꝛſũ nec
ſuffcit ꝓbare ꝙ ecclia tũc tẽpoꝛis indigebat ꝓut
quidã uolũt ut nõnt aliquiein auẽ.hꝰ ius poꝛꝛectũ
C. de ſacꝛoſan. eccle. ? Guił. de cu. ut refeꝛt Jo.
an. hic:nã iura i hoc exigũt ueꝛã ueꝛſioneʒ ⁊ nõ pᷣ
ſumptiuã ut in.d. auc. hoc ius:aut põt ſatiſfieꝛ de
redditibus ecclie abſqʒ diſtracrõe reꝝ:⁊ tũc ſi mu
tuũ eſt factũ pᷣlato ⁊ capitulo nõ eſt neceſſe pꝛoba
re vᷣſioneʒde hoc ẽ caſus hic ſi bene põdeꝛat᷑:nã
ſi nõ exigit᷑ ꝓbatio vſionis qn mutuuʒ fuit recep
tũ cũ cõſenſu pᷣlati ⁊ capituli:cago foꝛtius non exi
git qn mutuũ eſt factũ ecclie pntibus pꝛelato ⁊ ca
pitulo:?⁊ hoc caſu põt ꝓccdeꝛe dictũ Dar.iil. ciui
tas pall. qðᷣ eſt rõnabile: nam pꝛelatus ⁊ capitulũ
hnt libeꝛã admiſtrationẽ fructuum: eꝛgo ex fructi
bus ſatiſfaciendũ ẽ cꝛeditoꝛi licet vſum nõ pꝛobet
hoc idẽ vẽ ꝓbare augumentatiue tex.i.c.i. de de
poſito ubi ueꝛſuʒ exigit᷑ qñ ↄtractus fuit initus cũ
pticulari nõ cũ tota eccha: ad idem cõis theoꝛica
doc.q bʒ ꝙ delictũ pᷣlati z capituli no cet eccleſie
ut nõ. in. c. ij. de oꝛdi cogni:⁊ in regula delictum
de ꝛe.iur.li:vi.æ in.l.iubemus nullã nauẽ.C· de
ſacꝛoſan. eccl. aut mutuũ fuit receptum a ſolo pᷣla
10 7 maiuſ dubiũ:ſʒ cꝛedeꝛẽ ꝙ ĩ uita pᷣlati nõ ſit
neceſle creditoꝛi pbaꝛe vſionẽ ar. hic: nam hic ſo
lü exigit᷑ q ꝑticulaꝛis de ecclia ꝛecipit mutuum ſi

ene lieentia abbatis ſin abbate ergo nõ eſt neceſſe

Pbare vſionẽ pꝛo hoc. qꝛ pᷣlatus bʒ libeꝛã admĩ
ſtiationefuctuũ æ oĩa admiſtrat excepta alienati
one imobilũ.c. is cui de elec.li.vi.⁊ in.c.cum no
bis in. ki. de elec faẽ qðᷣ nõ. Hoſti.in c. ueniens ðᷣ
nſac. nec ob. dicta.l. ciuitas qꝛ loquit ĩ admiſtra
toꝛe citaris qͥ nõ hʒ tantã ptãrẽ in rehꝰ citatis ſiẽ
platus iu rebꝰ ecclie: ad hoc qð nõ glo.v.q.iij.ĩ
c¶.fi.?.xij.qi. in. c duo ſunt gnã:ſʒ poſt moꝛtem
plati puto ecchiam nõ teneꝛi niſi ꝓbet᷑ vſum quia
nõ potuit ultra tps uite ſue eccliam obligaꝛe niſi
ex neceſſitate uel utilitate ecclie ad 3 bandum
eſt neceſſe pbare vſionem: ad ̊ faciũt not in.ca
fi.ne plati uices ſuas 2. c. ex pntiũ dę pigno.? ꝑ
lu. æ pꝛo hac opi. uide Inno.j. ti. ꝓximo.c.i.ubi
hoc apte ſentit. nain dicit ibi ſucceſſorẽ nõ teneri
ad debita ↄtracta ꝑ pdeceſſoꝛẽ niſi ꝓbent illa v
ſa et in nuilitatẽ eccleſie. Moſti. ty ibi hoc. nõ eſſe
neceſſariũ qꝛ lr̃a ihi exigit ſolum ꝙꝙ pro neceſſita
te ecclie fuerint ↄtracta:ergo ſatis ẽ probare ꝙ;
tüc iminebat eccleſie neceſſitas ꝛecipiendi mutuũ
bꝛofecto ille tex. multũ facit ꝓ bac opione que

6a V. T, i

oſti in. d. c. ueniẽs: æ facit qdᷣ nõ. in. c.i.de ſo

mihi vr̃ equiõ:nã ut dicit Guitł.de cu.durũ ẽ
mutuans pᷣlato uolẽti ire ad curiã pꝛo neeeſſitate
ecclie debeat eſſe ſolicitus ꝙ pecunia exp andatur
ꝓ neceſſitrte ecclie:uel ſi mutuat ꝓ agris colẽdis
debet ire uel mitteꝛe teſtes ad uillã ad uidendũ vᷣ
ſionem: ⁊ hec opi.ſatis placet in pᷣlato: ⁊ facit iſſe
tex. peꝛ locũ a ſpeciali dũ ſolũ exigit ꝓbationeʒ vᷣ
ſionis in ꝑticulari de ecclia:⁊ illa auc.hoc ius poꝛ
rectũ põt ĩtelligi ut ſupꝛa dixi quãdo ꝑuenit᷑ ad di
ſtractiõeʒ rex: æ ad. d.l.ciuitas S fuit reſpõſũ: nec
babemus alia iura que exigant ꝓbationeʒ vſiõis

qnʒ mutuuʒ fuit factũ ꝑticulari de ecclia puta mo

nacho uel canonico: ⁊ tũc ſi intra ſummã taxataʒ
ab ecclia non eſt neceſſe ꝓbare ueꝛſionẽ qꝛ muruũ
Vꝛ factũ ecclie nt hic ꝓbat᷑:ſi ueꝛo nulla ſũma ẽ ta
xata in ecclia:uel fuit rcceptum ultra ſũmam:tunc
neceſſe ꝓbare ueꝛſionem ad hoc ut teneat᷑ eccłia
ut ẽ tex. B. ¶ Ded adueꝛe qꝛ quidã exiguũt ut h̊
caſu duret ueꝛ uʒ tpᷣꝛe actionis. Sʒ qñ mutuuʒ fu
it receptũ pᷣcedentibꝰ caſibus nõ requirit᷑ urilitas
ꝑpetua ſʒ ſufficit pᷣalis: æ hoc uident᷑ uelle Inn.
⁊ Moſti.ſʒ intelligeꝛẽ dictuʒ eoꝝ qn non ex pedie
bat ecclie faceꝛe illũ ſumptũ tpᷣalem. Si aũt ecclia
renebat᷑ de ſuo faceꝛc ilũ ſumptũ nihilominus ꝙᷓ
tũcunqʒ nõ duret vᷣſio in dubio cꝛedo eccliam te
neꝛi qꝛ ecclia dʒ facta locuplerioꝛ ſicut in ſili dr in
pupillo.ff. de ſolu.l.in pupillo. pone exempluʒ par
ticulare de eccſia recepit mutuũ qð cõueꝛtit in ne
ceſſaria alimẽta miniſtroꝝ ecclie: nã Iʒ nõ durer h̊
utilitas nihilominus ecclia eſt locupletioꝛ: quia ſi
nõ habuiſſet pecuniã mutuatã expendiſſet de ſuo.
Itẽ ultra alios limito iſtũ tex. qꝛ tenetur eccłia p
bata neꝛſione qñ utile ẽ cccleſie illã ueꝛſionẽ fuiſſe
factã ita ꝙ ueꝛiſilꝛ feciſſz de ꝓpꝛio alias ſecꝰ: põe
exemplũ particularis recepit mutuũ ⁊ fec̃ fieꝛi no
bile edificium in loco non expedienti ita ꝙ graue
eſſer eccleſie ? damnoſum illum ſumptum feciſſe
uel appꝛobare:nam hoc caſu cꝛedo cccleſiam non
teneꝛi peꝛ id quod in ſimili habetur iu.l.in fundo
.ff de rei ucndi. naʒ non poteſt dici ꝙ pecunia ſit
neꝛſa in nriliratem eccleſie ſi non expediedat ccchie
in il um uſum conueꝛteꝛe. ¶ Item per eandez. l.
puto ꝙ ecclia tenetur ſolum reſtitueꝛe q;tuʒ ẽ me
lioꝛata:licet plus fueꝛit expenſſum:⁊= ſi in plus fue
ꝛit melioꝛata qᷓ; expenſum ſolum tenetur ad expen
ſũ:ſatis ꝓbatur in ſili in.d.l. in fũdo: ratio qꝛ ec
cleſia hoc caſu non tenet᷑ ex contractu ex qꝰ nõtde
dit mandatũ ſed actione de in rem vᷣſo. eꝛgo ſolũ
tenetur ad id in quo eſt melioꝛata ⁊ hec pꝛocedũt
ubi particularis nõ hẽbat aliquã adminiſtratiõeʒ
ſaltem peculij:alias autè tenetur ipᷣe ſu ꝑioꝛ ĩ qtũ
patitur peculium ſeu adminiſtratio inferioꝛis:ita

¶ In contractibus factis per monachum ſine
licentia abbatis poteſt dici peculium in mona
cho quicquid detinet abbate ſciente et patiente
ſicut dicimus in ſeruo ut in.l. q;tuberõis . ff. de
peccu.⁊ nora bene hoc dictuʒ ut religioſi non di
cantur ex hoc habere propriuʒ ne peccent ſi aliq̃
detinent abbate ſciente zæ non ↄtꝛadicente:vnde

önenne Inno. in. c. cũ oli el. ij. de priuile.

via⸗ ſ: /jv eriil J 4 ☚ 2²* r⸗ nric fD p mor ſy h, „ aA

— . *½
Nimdnnr ſ FP r— ſrr Siinaeen . Ou vi aαα E

.
AD
—— 2

1. .
7 Shiten, an wrenn e Daup

E 5 . 9. g. ſor at *

patt vV=aß de Ne ſurrei B.

e ſolutionib?

ſola patientia ſufficit ut dicatur peculium ſibi con
ſtitutum: æ nõ. Inno.ibi ad aliud:nam ex multis
qꝗ ibi ponit apeꝛte ſentit ideʒ iudicandum de ꝛeligi
oſis ꝛeſpectu acquirẽdi uel obligãdi eccleſias qð
in ſeruis ꝛeſpectu dominorũ ſuorum quod etiam
appꝛobat Mar. in. l.ſi cõis fᷣuus.ff. de ſtipular.
fuo. ita ꝙ totus ille titulus de ſtipulatione fuorũ
põt applicari ad ꝛeligioſos:⁊ idem ſentit Inno.
hic in fi. qui diẽ idẽ foꝛte poſſe dici de clerico.ſ.
ꝑticulari qðᷣ nõbis ⁊ qꝛ texiſte facir mẽtionẽ de
fũma taxata de cõi ꝓuidẽtia qꝛo qͥd intendat hic
iſte rex. So. põt intelligi duplr. pꝰ in bñtibus ali
quã admiſtrationẽ ĩ monaſterio.fo in pticularibꝰ
nullã admiſtrationẽ hntibus ⁊? habetur ꝛeſpectus
ad ↄſuetudinem quorũdam ꝛeligioſoꝝ ꝗ pꝛcfigũt
certã ſũmam ifra quã iſti pũt mutuũ ꝛcc pec pꝛo
utilitare eccleſie uł ꝓ neceſſitate ꝓpria qn ꝓficiſcũ
tur ey monaſteriũ:⁊ ꝑ hoc hẽs iſtã mãʒ ſatis cla
rã. vnde glo. Inno. nõ ꝓſcquoꝛ qꝛ nõ facit mliũ
ad titulũ. (In glo. fideiubeat nõ. bene haãc gl.
q̃ nõbiliteꝛ limitat.c.i.S.e.ut clericus poſſit etr te
neatur fideiubeꝛe ꝓ laico in cqu neceſſitatis: ? eſt
20 aptiſſima: qꝛ ĩ tali cãu tenet᷑ clericꝰ pᷣ eteris ele
moſinã facẽ.xvj.q.i.qm multo foꝛtius fide uber̃
hoc tñ nõ intelligas in ſimplici monacho quia ñ
põt ſine licentia ſuꝑioris hoc facẽ obl gãdo mõa
ſteriũ:nã ſe obligare nõ põt cũ nibil heat:helemo
ſinam tñ ↄpetentẽ facẽ põt ſi ꝛemotus eſſet a ſuꝑi
oꝛe:uide glo:in cle.ij. de vi.et hone.cle.Et etiam
nõ fo ꝙ clcrici licite fideiubent inteꝛ ſe qð dixi ĩ
.c. ij. S. e. laineſe vbo in utilitatem ibi: ſed
aget᷑ actione de in ꝛem vᷣſo. puto etiã ꝙ põt agi
actione negotioꝝ geſtoꝝ ſi mutuans habuerit ꝛcſ
peetũ ad eccleſiã ⁊ nõ ad ꝑſonã ſubiectam cui mu
tuum ↄceſſit ar. opti.in.l.ſi pupilli.ff. de neg.gcſ.
Et ſi diceres actionẽ iſtã non cõpetere quia ↄtra
nolũtatẽ ecclie vr̃ mutuũ factũ ſi ultra foꝛmq ↄſti
tutã aliqᷣd fuir ꝛeceptũ: hꝰ õriũ feẽ nacillarc Inn.
p.l.fi.E. de nego.geſtis ubi tex.nõ.dicit ccſſare
illã actionẽ qn quis geſſit negotiũ alterius eo in
uito: vn dicit Inno.ꝙ hic agitur actiõe de ĩ ꝛcem
vſo. Et iõ oʒ ꝙ duret vᷣſum qꝛ alias non cõpctit
illa actio:ſed ceꝛte hoc dictũ non eſt ueꝝ qꝛ ſi pꝛe
ſupponeremꝰ ꝙ ecclia Zdicẽte fuiſſʒ factuʒ iſtud
mutuũ ceſſaret actio de in ꝛc vᷣſo.qꝛ nõ dẽs te in
geꝛez negotijs meis ne ĩuito.l.ſi ꝓ te. ff man. Et
qð nõ. Har. i. d.l.fi. vñ dico alit᷑ ꝙ eccha ſtatuẽ
do ceꝛtã ſũmã ñ vr̃ pdiceꝛe ultra ſũmã ſi illud ↄ
neꝛtit᷑ in utilitatem ecclłie ⁊ apꝑcat de vſione qꝛ ĩ
dubio nõ nidet᷑ qͥs uelle ꝓhibẽ ꝓpriã utiliratẽ ut
nõ in ꝛegu. qui tacet de ꝛe iur.li. vj. Iteʒ dico ꝙ;
poſſz agi actiõe negotioꝝ geſtoꝝ ĩtelligẽdo ut.s.
dixi.Et nõ. ultimo fi.hꝰ glo.ex qᷓ hẽs iuncto tex.
ꝙ nõ ſemꝑ tenet᷑ crediioꝛ ee we⸗ vſionem.
quo. onit tꝛes ca
Bm pro. quibꝰ ſ.deiuſſoꝛ
3 debitorẽ agit anteqᷓ;ᷓ ſoluat ut a ſ. viuſ
lone libeꝛet᷑ h dicit ⁊ eſt Gꝛego ¶ Nõ.pꝰ ꝙ fið
iuſſoꝛ ꝛeceptꝰ ĩ Sctu nõ liberat᷑: lʒ debitoꝛ din di
ſtulerit ſolutionẽ debiti:uł lʒ cꝛeditõ n ↄuenerit ðᷣ

X ſ=r b*

₰

bitoꝛc ſy opoꝛtet ĩſtar̃ coꝛã iudice ut abſoluat᷑. Et

cõir tenet᷑ lʒ quidã 9 ꝑ.l.pe.C. e.ſʒ illa lex cõir
itelligit iĩ fideiuſſoꝛe de iudicio ſiſti qui libẽat ipe
ur ibi d;. ¶ nõ ꝙ fideiuſſoꝛ nõ'tenet pus ſoluẽ
qiᷓᷓ agẽ pᷣ debitorẽ ut libeꝛeĩ. ¶ Lertio nõ aliqd
inouãdũ eũ qui ſua bona diſſipare ceꝑit:æ uidð
qð diri in c.ij. de pigno. ¶ Sed h̊ qro pone ꝙ ſi

Eαι deiuſſor denũciauit creditoꝛi ut agẽt S debitore

quia foꝛte diſſipabat bõa ſua ⁊ alr teneri nolebat
nũquid teneat᷑ creditoꝛ ad inſtãtiam fideiuſſoris
agere õ debitoꝛẽ doc. hic cõir tenẽt ꝙ nõ p.l.ſi fi
deiuſſoꝛ. ff.e.⁊ uẽ ibi expſſũ niſi fideiuſſoꝛ eẽt ac
ceptus ĩ eo ꝙ nõ poſſet exigi a debitoꝛe pncipali
nã tũc tenet᷑ ageꝛe ad denũtiatõeʒ fideiuſſoꝛis ar.
in.l.ſi fideiuſſoꝛcs.ff. e. Et h̊ ẽt teuẽt legiſte in. d.
.l. ſi. fideiuſſoꝛ. Sed aduerte quia hodie hoc dẽm
doc.hic nõ ur̃ ꝓcedere qꝛ cũ ꝑ auẽ co.ti.fidiuſſõ
nõ poſſit ↄueniri niſi ĩ eo qð exigi nõ põt a debi
toꝛe pᷣncipali:eadẽ ẽ ratio in fideiuſſoꝛe accepto
ſimplicit᷑ qð oli eꝛat in fideiuſſoꝛ e acccpto ĩ eo qð
a reo exigi non poſſet niſi fideiuſſor renuntiaſſet
bnficio autentice eo caſu tene dicta doc· qð nõ.=
rõ dr̃ie nõ.in. d.l.fideiuſſoꝛ:⁊ ſũt quotidiana oĩa
iſta. (JIn glo.i.ibi ab initio Ouenit:arguit etiaʒ

UViuc.er tex. ꝙ ſi fideiuſſoꝛ uellet ire ad ſiudium

uel ex aliqᷓ cã ad longinquas ꝑtes ꝓficiſci poſſet
ager̃ ut liberet᷑ a fideiuſſiõe ar.in.l.aut lõga. ff. ð
ꝓcura.⁊ nide ĩ ſpe.i.ti.ð.iud...iij.vV.ſʒ quid ſi fi
deiuſſoꝛ ubi tracrat quid ſi iimicicia ĩteruenit:nũ
quid poſſit fideiuſſoꝛ agere ut liberetur ¶ In fi.
gl. nõ gl. ? idẽ tʒ gl. in.l.lutius. ff. mãdati ⁊ cum h̊
dicto uẽ; tꝛanſire Jo. an. nã alij nõ exponũt iſam
dictionẽ diu:æ maxie Hoſti. qui dicit din ceſſare
qñ nenit dies ſolutionis faciẽde ⁊ fideiuſſoꝛ mole
ſtat᷑ a creditoꝛe ut ĩ.c.ↄſtitutꝰ.S.e. Sʒ tu tene ut
hoc ſt arbitrariũ ? arbitrabit᷑ iux ex tpᷣis curſu
7 ꝑſonaꝝ affectu ⁊ ex alijs qᷓ iter Zhẽtes acta ſüt
nã magis teneoꝛ ꝓ amico intrinſeco q; pꝛo alio
nõ ita oiuncto:⁊ ita de ſimilibus Abb.

¶ De ſolutionibus. Kica.

¶Supra uiſum eſt de obligationibus que tollũ
rur ex ſolutõibus:nã ſolutõe eiꝰ qdð debet᷑ oĩs iol
lĩ obligatio inſti q. mo.tol.obli.in pncipio meri
to poſt Hyicã pcedẽtẽ ſubijcit̃ iſia de ſolutionibus

⁊c̃.
— D hoc Succeſſoꝛ in bene
* ficio tenetur ſolue
= re debita predeceſſoris pro neceſ
ſitate eccleſie contracta boc dicit.
ota primo ſimilitudinem in
ter heredem ⁊ ſucceſſorem in beneficio ⁊ eſt ſimili
rudo in quibuſdam non autem in ommbus:
nam quemmadmodum bhberes ſuccedit in uniuer
ſum ius defuncti lege hereditas de peni.bere.
ita ⁊ pꝛelatus ſuccedit in uniueꝛſum ius eccleſie
2 ſic eccleſia dicituꝛ quid uniueꝛſum de quo nide
gloſã in. c. cuʒ ad ſedem de reſtituti. ſpoliato. Itẽ
còparantur quo ad ſuſtinendum onera ↄtracta

higlli ti Ge cundim Büe
Pi oiimk il tizn ciemne rhmms
Emjelini Ppag iſicenn din
nutcriſe egl m imefliiſini
Giticitiumd dotl An!
ideade Rn d
Gi didaandiceninemmmum i⸗
Ceriſdd ient bes ndegfies inenn
Drawireselinnias Gicononvrin
Wursli N ni ins ciuleilud iduns
ſip preiunpreg bees bonn henuin
tnuent qvepinnpro alir in oo geci
ceedii coflin folftdtige homna/
ſbimn. Ceflobite inc in mw ntin
fec uimmimioni celim ſun nifee
vonb⸗ Uitegianeſg üelng, Ca.
i oc nhlis Cceftetönſisti
boo gln gi Niicd Möolisin ccia
Ultra uires hafſntus inoe⸗ HM
dctrſengſ izilieen

rerß ſis. Brill Cceſnl ace
lls noͦ tertur ir hh i ſogo z

. 3 .
e ien ackeielge an Früno
ne ecte alene on nie keg
Eleg

AeEeſindt An
IMlonnpcen
cogb u Hno glienis dotsi Dr
aoafnifroröe ſgie e iſhn
ſuninin ſae o alũ: 5elüie .
D ſo gem 9. .

zwi G0
clgiiie⸗ uicil Knttiig
n dich. lor genci⸗ ſils it
Page ſcein⸗ W ſe
mwricizune n banf (Nei e
Pnie ulatniſan
deinſſor daz engo.(Seg R n
UeniNelanit regſn,. dolegf
nafnriſſobnte i nahn inn
hui eneii gel

honer f corin
e.

esſe. ancni Cgſteing.
cor heri ene en dadr hot in

ſmpief 8iem infcinſſne nachdien
nev ng non poſer nii fcauſbr repuntieſer
flio uremnne eo ali me dien c go not
ͤcfie NNdlfdeinſnt ſir ghondann oig
i. Ohn go ibieb iito nlt inta,
er er ſ ſdeinſſo nelir ine oc ſctum
