abntẽ bñficiatũ. aut eim ſcit᷑ ubi ẽ aut ignoꝛat᷑. pꝰ
cãu nõ põt cõmode citari:⁊ idẽ qð in ſequẽri mẽ
bꝛo ſʒ In. hic.ſi ueꝛo põt cõmode citari:tunc dʒ
citari ꝑſonalłꝛ æ pfigi rerminꝰ ſibi cõgruꝰad rede
undũ deteꝛminãdus ꝑ ipᷣm iudicẽ ſᷣm uiaꝝ diſtan
tiã ꝑſone ⁊ tpᷣis qlitatis.⁊ ſic ĩtellige:c.pcedens ⁊
ſilia iura.⁊ ſi nõ ꝛedieꝛit põt ſuꝑioꝛ procedere ad
pᷣnationẽ ſeu quo ad excõicatõem ſeu ad petendã
reſtõem ipſius clici ut.d.c.placuit.ſi vo neſcitur
ubi ẽ tunc ſerua ꝙ habet᷑ hic.dʒ enim citari in ec
clhia ſua ꝑ edictum trine citatões ⁊ expectari ꝑ ſex
mẽſes als ſi nõ reddierit poterit ꝓcedi ad pᷣuatõ
nem:plene tñ dixi in.v.ſi uero ¶ Vltimo qruu⸗
nũquid h.c.⁊ ſilia hẽant locum in abſentibꝰ buti
bus bñficia reſidẽtiaʒ nõ expoſcentia ⁊ concludit
H Inn. ꝙ nõ niſi. uagaret᷑ qð nõ Ex qno colligo
ꝙ licet bñficiatꝰ nõ teneat᷑ ex nã bnficij ad reſidẽ
dũ in eo m̃ põt nagari imo ſolũ nagationis deli
ctum ẽ ſufficiens ad iſtũ puandum ᷣjm eũ ꝓ quo
.vVii.qi.nõ oʒ cũ ſequenti.nec nalet ↄſuetudo ut

poſſit ſe abſẽtare uagãdo nec ualẽ lnia pꝛelati:qð
nõ p iſtos ſimpłr beneficiatos qͥ uagant per mnn

dũ ⁊ qnqʒ efficiũtur ſtipẽdiarij.? nihilominꝰ tẽnt
bñficia in ꝑtibus ut q;tũcũqʒ illa bnficia ſint ſim

plicia ⁊ nõ exigũt reſidẽtiã pñt priuari ꝓpter de
lictũ negationis qð bñ nö ¶ J gl. fi. ibi ſi ſub
rogati nõ remouæt᷑.hec gł.neriſſima eſt reſpeciu
diſpẽſatõis ſed dubiũ foꝛtius eſſet in reſtitutione
. ut ſi ꝑ vba gnãlia reſtitueret᷑ depoſitus ad ſtatũ
ſuũ nũquid recuꝑabit bnficium alteri collatum ⁊
puto dicẽdum ꝙ nõ ꝑ ea qꝗᷓ nõ.in.c.q;uis de ꝛp:
li. vi.? qdð nõ Jo.an.in regula ſine cłpa ĩ meꝛcu.
ꝑ legiſtas in.l.fi.C. de bo.pſcrip. Et in fi. glo.
dic ꝙ in hac ultia qõe reperiunt᷑ tres opi. Dria
ꝙ ſi depoſitio fuit nerbalis põt epᷣs reſtituẽ ſecuſ
ſi fuir actuallis degradatio: ꝙ tẽt gl.ij.q.vi.ideo
Secũda opio ut diſtinguat᷑ int depoſitum ꝓpter

u⸗ ytinind
NNN, n s
ninel n aun
n ma ln in e
19 alos eſts
n nebqninne
ſinn lont li ſl

ſolgm rircs d

cocris ..
Peftaremi

Kecbisinfwcioffue
ſosinolve Caſtelo lbi
ngflüſimkego ſon
fenſio bial fſſdi⸗
irtgunici Piten
g egenlos ütic ſͦſt
——
irerulli cidlumm v
ius donon ſwemunis
a Keln ddr c
iet Rcad dc.
cd Ri
ce imis ſpacioſumu
iidebise eſibus
m lnerl. igon

inolaeſ ctalo⸗
gehoeſffi Sen
dopſbimeananm
li goen kan llo
licebareſeſtrlnesere
Erqno nögnliconfe
hftie nnlens lohnesn

Upnenes taßitnarini
lia ſunt Uulunnrſoco ſſee
icho 21 gaſiſn ſünunie

ei.no
inis ,n opor
cicis nn beet lep ſare
nirei Neepeenng 6
ſatti oppoſtti incqnn i
iniſe caſanhen tetin nin
ai diet rliniſt eamo
is ſe ki G eelnaninid
cgrio fn inctmb ai
Niutt roſt eſiun anmaa noͤg
ie eceni ge cötunne
ſon 3 giecmnisire
mn 5or daoe i
nlien⸗ nee ü
a ſe gbſegn ced

.
icani an a arant gen peneil
ann ant ein ſif bi t ignont 1
tconoe anier ide go in ſeqnen mẽ
hie. ned pot noce cinri mne ch
nt pfgi emnin ibi loͤgru ad rede
mmnöns pipmn indice fmn niap diſtan
tpis allans.?ſic ireligerc eedens
ſino udieit pot ſupiorprocedere ad
ſen gno ad ercdicatöen ien ad petendi
pſuns cnciur.d c Plactit i Ho neſcimr
cſema badet bic z enin cari in e
cdicrum wine aandes t erpectari p ſer
sſind reddierit voreit Pcedi ad ran
nei din in Hie Und in
ct ſii biant oum i bſennd i
nia reſidinaz no epoſcentia cconchti
no niſ. uagorei 9 no Er gno coligo
fciatno tenea: or ni bificj ad teſci
pöt agari mo ſoli naggtionis el
ciens ad iſi pvondum fm n
,zſeqnenni ner nalet ler l
ſere nagado nec nale lnia hii dicn
inpkr beneficigtos nagani padn
ficüwr ſipidinri,Lnibilonmin
na gr tchz la bnficig in in
l
ir reſcini it grivan e
egi dea. (ſ In glfu ti ſſt
ionis gd bñn ſſima et nſa
iͦ fonms eſſer in HW 1

gde feheſ ſean
– ſicei gin
malis eoe iſt iuſn

2ð

Ce cleri. nõꝛeſck

crimẽ ? ꝓpter ↄtumaciã. pᷣmo caſu papa reſtituit

ſcðo ĩferioꝛ:qð tenuit gl.vij.q.i.ſi qs pᷣſbiier.et
bas duas opiones referũt hic doc. Sed uide ter
riã opi.i.c.eps.xij.q.iij.qui dicit ꝙ ſi degradatõ
fuit iniuſta puta ꝑ falſos teſtes ⁊ põt epᷣs reſtitue
ꝛe al ſecus. Cõcoꝛdãdo has opi. poſſumus ſic di
ceꝛe. ꝙ aut depoſitio fuit ueꝛbalis ⁊ poteſt epiſco
pus diſpeſare.et hoc in caſibus in quibus a iure
ſibi ocedit᷑ diſpẽſatio. ut in adulteꝛio et minoꝛibꝰ.
ut in ·c.at ſi cleꝛici.F. de adulteꝛis. ð̊ iudi.unde in
telligo iſtũ rex. ut ꝓcedat etiam poſt depoſitioneʒ
ueꝛbalẽ. æ uide ꝙ ibi latius dico. In maioꝛibꝰ ne
ro nõ poteꝛit reſtitueꝛe cũ in eis diſpẽſare nõ poſ
ſit. Si ueꝛo depoſitio fuit actualis aut alłatur cꝗ
legitima: utputa ꝑ falſos teſtes facta:⁊ põt eps re
ſtitueꝛe:⁊ ita ꝓpꝛie loquitur tex.in.d.c. epus. aut
nõ allegatur cã talis ul ſilis.ſed perit᷑ reſtitutio ex
ſola ga:⁊ tũc nõ poteꝛit eps diſpẽſare: qꝛ iſte de
gradatus actualiteꝛ ẽ exutus omni pꝛiuilegio cleꝛi
cali:⁊ relictus iudicio iudicis ſecularis:ut in.c.de
gradatio. de penis li. vi. eini
5 ꝛi ui
Be frateꝛnitatiſ.lii
ut abñs in ſtudio fructꝰ pbẽde ꝛecipiat:
exiſlens in uilla uel caſtello ubi nullũ ẽ: uł minus
ppetens ſtudiũ pꝛiuilegio nõ utit.h.d.pꝛimo que
ſtio. o rnſio.ibi ad qð /ſꝛĩo nõ ꝙ cã ſtudioꝛũ
pſtat legitimã cãʒ abntie ad fructus bnficij ĩ abn
tia ꝑcipiendos. nũquid aũt ſit neceſſaꝛia induigen
tia hõis.j. latius ſubijciã. Scðo nõ ꝙ diffeꝛentia
ſen inteꝛ uillã ? caſtellum. nam uilla ẽ ꝓpꝛie plura

litas domoꝝ ſine muris:⁊æ dẽ uilla quaſi nalliſ ual

lata. Caſtellũ põt dici qn ibi ſunt menia.⁊ nõ qꝛ
dicit caſtella æ nõ caſtra. nã caſtrũ ꝓpꝛie eſt foꝛti
liciũ:⁊ dẽ caſtrũ q̃ ſi caſa arta. qꝛ foꝛniliciũ nõ dʒ
eſſe nimis ſpacioſum: ut indigeat paucis ad cuſto
diã. ⁊ de bis ⁊ de ſilibus nide Jo. an. in c.ſi ciui
as. de ſen.ex.li.vi.qð nõ. Mora teꝛtio bo.ar.ex
tex: ꝙ in uilla uel caſtello põt eſſe ſtudiũ lr̃arum.⁊=
de hoc infra. ota quarto ibi exeꝛcitium ſtu
dioꝝ.ꝙ nbi nõ ẽ exeꝛcitium ſtudij non dʒ eſſe ſtu
giũ opetens. Et ex illo v. exeꝛcitiuʒ. iĩfeꝛũt doc. ꝙ
ibi debẽt eſſe ſcholares exeꝛcẽtes illã ꝓfeſſionem
Ex quo nõ ꝙ multũ confeꝛt ꝙ in loco ſtudij ſint
Imlti ? ualentes ſcolares:qꝛ ꝓpter eoꝝ exeꝛcitium
iuuenes recipiũt maximũ incꝛementnʒ. ⁊ nõ ꝙ pa
ria ſunt nullum in loco eſſe ſtudiũ ul minus cõpe
tens. æ nõ qð dixi in ſimario ꝙ hñs puilegiũ uł
licentiã eundi ad ſtudiũ nõ põt trãſfene ad locum
ubi ſtudiũ ẽ minus ↄperens. ¶ Vlltimo nõ ibi ac
cepta licẽtia ꝙ pꝛiuilegiatus ut poſſit ire ad ſiudi
um gebet habeꝛe licentiã a pᷣlato ſuo.in h tñ dic
attengendũ eſſe foꝛmã pᷣuilegij. Et ex illo v. acce
pia. Hõ doc. ꝙ nõ ſufficit peteꝛe ſi non optineat
ſi iñ ſupeꝛioꝛ ſine cã ↄdicit põt habeꝛi recurſꝰ ad
ſuꝑioꝛẽ: ut eũ opellat dare licẽtiaʒ.ar.c. nullus.ðᷣ
iu· pa. ſm hoſti. æ de h dixi in. c. relatũ. g. c. quod
facit ad. q. Statuto cauet᷑ ut mulieꝛ nõ poſſit Zhe
re ſine licẽtia duoꝝ agnaroꝛum ꝓximoꝛnm: illi re
quiſiti nolũt darc licentiam. dic ꝙ ꝑ pᷣdicta põt re

curri ad ſupeꝛioꝛẽ iudicẽ loci ut opellat eos dare
licentiã niſi als allcgeẽt iuſta cãʒ odictiõis.ꝓ quo
facit qð nõt bar.i.l.cũ nõ ſolũ.C.de bo. q li. ⁊.l.
ſi ↄſtate.ff. ſo.ma. ¶In gl. i. ibi ciuitatibus.ideʒ
nõ gl. in. c. epi. xxx.di. ſed do. Ricaꝛ malũ. ut re
feꝛt bar.in ꝓhemio.ffoꝝ. tenet ꝙ hodie pnt legi
iura ubiqʒ.non eniʒ ẽ timoꝛ ut ꝑue:tant᷑: cum uo
tũia ſint hodie notiſſima æ multũ ↄmentata. Mꝗ.
tenuit pꝛimã opi.peꝛ illũ tex. ſed audio ꝙ alibi te
nuit Zꝛiuʒ:⁊ ſatis poſſet dici ꝙ iura ubiqʒ poſſint
legi.ꝓ quo optie facit iſte tex.in ar.ubi ſolum dã
natur ꝙ in uilla uel caſtello nullum eꝛat uel minꝰ
competẽs ſtudium uł exeꝛcitium ſtudioꝝ. ſed ralis
locus non habet nec habebit pꝛiuilegia ſiudij ge
neꝛalis:ut ibi poſſint aliqui doctoꝛari.oʒ enim q;
huic loco indulgeatur a pꝛincipe nł ꝑ ↄſuetudinẽ
tanti tpoꝛis cuius memoꝛia nõ ẽ in Sꝛiũ: ſicnt dr
de ſtudio MDaduano:? ſic ĩtelligo gl.in cle. dudũ
HF. ſtudijs de ſepul.⁊ ſic põt intelligi Zꝛia opi.uiðᷣ
th gl. in cle.ij. de magiſ.qᷓ ſentit ꝙ de iure cõi poſ
ſit epᷣs ↄſtituere doctoꝛes ⁊ fuit opinio hoſti. ſed
cõir tenet᷑ oppoſitũ.⁊ ita hodie fust᷑ de conſuetu
dine ut hẽat᷑ pᷣuilegiuʒ a papa uel iparoꝛe · n
gl. ij. i fi. nõ. gl. ? põt dubitari nũquid teneat᷑ iſte
ſe ↄferre ad ſtudinʒ gñale:⁊æ dr̃ gnale mõ pdicto

ꝑ priuilegiũ uel oſuetudinẽ alij tenueꝛũt . ſic/qꝛ 1 G8Sh Ht

appellationc ſtudij debemus intelligere de gñali
ar. F. quotiẽs.inſti.de iure nã.gen. hoſii.S·dicit
ꝙ ſi nõ in fraude ↄfert ille ſe ad uilã uel caſtellũ:
ut qꝛ ibi ẽ ſummꝰ doctoꝛ ⁊ opetẽs exercitium ſtu
dioꝝ tũc ſatis gaudet puilegio. ꝓ h̊ facit iſta lr̃a
ubi ſolũ põderat᷑ ꝙ ibi nullum erat uel minus cõ
petẽs exercitiuʒ ſtudioꝝ ꝙ ſatis mihi placʒ ut cõ
ſideramus potius mentẽ puilegiãtis qᷓ; uerba.nã
pᷣuilegiũ eſt indultũ ut poſſit ꝓficere in ſtudio et
ſcia non autem ꝛõe locienã cathedꝛa non facit ma
giſtrum. ſʒ magiſteꝛ cathedꝛã. xli. di. non loca. Ex
tra gl.ꝗqrit᷑ de quo idulto loquit᷑ iſte rex. Jo. an.
dicit ꝙ põt intelligi de indulto a ſtatuto uel oſue
tudine ſeu ſpali puilegio inꝛis uel bõis. Ex quibꝰ
uerbis nõ ꝙ ualet ſtatutũ factõ in eccleſia:ur abñ
tes cã ſtudij ꝑticipãt fꝛuctus bencficioꝛum ſuoꝛũ:
2 idẽ dicẽdnm ĩ ↄſuetudine. Et nõ.ᷣ. ultimũ naz
potes h ↄiungeꝛe cũ his ꝗᷓ dixi.in.c. pꝛecedenti.
7. c.quala.nã in multis locis de ↄſuetudine bñfi
ciatus cõfert ſe ad ſtudiũ nõ petita licentia ꝗ pre
lato:⁊ ꝑcipit fructus ĩ abntta:uʒ enim bec cõſue
tudo quo ad utrũqʒ. Intellige tñ ꝙ cccleſia non
patiatur graue detꝛimentũ in diuino cultu.nã tũc
poſſet reuocari abſens non obſtante ſtatuto uel
conſuedine uel pꝛinilegio:ut dicet᷑ in.c.ad audien
tiam.⁊=.c.ſe.j.eo.ſed quatenus dicit Jo.an.de P
uilegio iuris uel hõis eſt dubiũ qui ſt a iure priui
legiati:ſeu qui hõies pnt h pꝛiuilegiũ ↄfeꝛꝛe. hoſt.

ĩ ſima de magiſ. .fi. dixit/qðᷣ ſtudẽtes dumraxat è ſu pinled, r heert, tadenre

in theologia ſint pꝛiuilegiati a iure: ut per quin
quẽniũ ſtudeãt ⁊ frucxꝰpcipiãt in abſentia. h pꝛo
batur in. c.fi.j.de magiſ.archy.in.c. quibuſdam.
xxxvij.di.⁊ in.c.ij.de pꝛiuile.lib. vi. tenuit q eo
dem pꝛiuilegio gaudcant ctiam ſtudentes in iure

9.

E— fraatt

Xaal 4 Ot boer . Ner

na , e ifeir. dcni- g a Pidn

a e. eeen een ear . .
VrI dr w dNr PPonter e,

¶ Se cleri. nõ ꝛeſci.

in. d·c. ij. Aduerte qꝛ vᷣba iuris ꝓprie nõ adap
tant᷑ niſi ad ſtudentes in theologia: ut.d.c.fi.nec
uidet᷑ eadẽ ꝛ20 in ſtudẽtibus ĩ alijs ſcientijs:ar.op
timũ in.c.ſuꝑ ſpecula de priui ubi in fauorẽ ibe
ologie faculratis ꝓhibet᷑:ne ꝑiſius uel in locis ui
cinis legat᷑ ius ciuile ut magis aplier̃ ſtudiũ theo
logie:ſed ↄſiderãdo mentẽ alioꝝ iuriũ:et qꝛ ecle
ſia ulis nõ põt regi ſine iure pᷣſerti canonico.c.is
ð ↄſang.⁊ affi.ubi noluir Hoſt.⁊ cõiĩ doc.q; ce
teris paribꝰ. Canoniſta pᷣferat᷑ theologo in platu
ra:ubi nõ ſunt mnlti heretici põt dici maxiĩe in fa
uoꝛem ſiudẽtiũ ꝙ gaudẽt tali priuilegio qm pro
mouęet utilitatẽ vlis ecclie:qð ꝓbo aꝑtiſſime per
.c cũ ex eo de elec.li.vi.⁊= ſeruiẽs ecclie uli dʒ re
putari reſidẽs:ar.c.cũ dilectꝰ.j.eo.et ſaltẽ puto
ꝙ eps poterit diſpẽſare ut abñs cã ſtudij ꝑcipiat
fructus in abſentia etiã ſi ſit bñficiũ curatum per
tex/nõ.in.d.c.cũ ex eo.nam ibi epᷣs diſpenſat: ut
ꝓmotus ad eccliaʒ parochialẽ nõ teneatur facere
ſe ꝓmoueri infra annum ad ſacerdocium: ſed cã

ſtudij poſſit differre uſqʒ ad ſeptẽénium ⁊? ponimmr

ibi uicarius cui dat᷑ tãtũ certa poꝛtio ⁊ reliquos
fructus peꝛcipit abns cã ſiudij:⁊ idẽ nider̃ dicen

dum in docẽtibus:ut ĩ. d. c. fi. Si eꝛgo epᷣus diſ

penſat ibi in grauiori cãn ⁊ ut ita dixeriʒ in duo
bus:foꝛtius ubi bnficiũ eſt ſimplex ⁊ facit.c. rela
tum S. e.ubi ẽ bonꝰtex.et puto ꝙ in bñficijs ſim
plicibꝰ nõ tenet᷑ qs ponẽ uicariũ:qꝛ de eo nullaʒ
faciũt iura mẽtionẽ:ut hic.et.d.c.fi.ſecus ubi fit
mẽtio de eccleſijs curatis ut.d.c.cum ex co.
X p arte. Qui iurauit ĩ eccleſia
reſidere ꝓ ſeruitijs ec
cleſie licite ſe abſentat.h̊.d. Cõis dinio
ſio:fa ibi poſtulatis. MDrimo nõ ꝙ iuramẽtũ
pſtandum tpᷣꝛe ꝓmotiõis de reſidentia faciẽda ñ
eſt a iure ipꝛobatũ.dicũt tñ hic doc.ꝙ foꝛte ĩ iſta
eccleſia erat ſtatutum uel conſuetudo uel erat iſte
ſuſpectus de non ꝛeſidendo:quaſi ex his uerbis
ſentiãt ꝙ ceſſantibꝰ pᷣdictis non ſit exigẽdũ dictũ
iuramentũ ꝙ ſatis mihi placʒ.ſed ubi ceſſat ſuſpi
tio et priuelcgium uel ſtatutum uel conſuetudo n
dʒ artari ad iuramentũ:ex quo iura hoc non in
troducunt:ar. c. dilecti ⁊z.c. legebat᷑ de ma.⁊ obe.
ſacit.c.clericos S̊ de coha.cle.⁊ mulie.nubi habet᷑
ꝙ non eſt deferendum iuramentum ſuſpectuʒ de
puentione¶ Hõ to unum dictum mirabile ex
iſto tex. ꝙ iuramentuʒ uerificatur in cãu ficto.nã
iſte iurauit reſidere ⁊ dicit᷑ ꝙ nõ minus ſeruat in
ramentũ ſe abſentãdo ꝓ negotijs eccleſie:qꝛ cẽſe
ri dʒ reſidẽs:⁊ hoc nidet᷑ õ tex.ĩ.c.ad noſtꝛã el.i.
de iureiur. ubi hẽtur m cõem lectu/ iuramtuʒ
debet uerificari in foꝛma ſpecifica et non in caſu
ficto.nã ibi iurauit cꝛeditoꝛ nõ moleſtar̃᷑ debitorẽ
ſuper pignore donee ſoluerit ſibi creditum et cõ
cluditur non ſufficere ꝙ ſit creditoꝛi ſatiſfactum
ex fructibus pignoris:ſed opoꝛtet ꝙ; fiat priꝰ ſo
lutio realis creditori:et uide ſatis ficte ſoluit ex
quo ꝑcipit debituʒ ex fructibus pignoris. Item
facit.l.lucius de ↄdi.æ demon.ff.ubi patet ꝙ cõ
ditio dʒ adimpleri in forma ſpecifica.et.l.qui be

redi.eo.ti.Cõtrarium vꝛ difficile:⁊ ꝓnũc põt dici
ꝙ ubi obfuãtia iuramẽti in caſu ficto nõ tẽdit in
aliquã leſionẽ illius cui fuit pᷣſtirum imo ſubeſt cã
large intelligẽdi iuramẽtuʒ:tũc dʒ iuramẽtuʒ ueꝛi
ficari ẽt in caſu ficto ut hic:ſecus ubi iuramti ob
fuãtia tendit in fauoꝛẽ alteꝛius nec ueuficat᷑ ita ĩ
caſu ficto imo potus õ iteninm: quo caſu poſſet

Ma habeꝛe locũ ↄtrariũ. Sʒ queꝛo qualꝛ teneat᷑ quis

ad reſidetiã.dicunt hic doc.ꝙ nõ dʒ hoc amare ĩ
telligi ut nunꝙ inde diſcedat.ſatis enim eſt ꝙ tem
poꝛibus debitis ibi reſideat:ar.de conſc.di.v.nũ
qᷓ;. xxxvij.di.de quibuſdã:⁊ qð le.⁊ nõ in.c.fi.de
ucꝛbo.ſigni.li.vVi facit optime.l.ſi quis ita legaue
ꝛit.ff. de condi.? demon.⁊=l. quid ſit fugitinꝰ. ff.
de edi. edic. ¶ In glo. i. ibi in eadẽ ꝓuincia. dic
ꝙ; ꝓpꝛie dicitur pꝛeſens ille qui intelligit ea que
geꝛuntur ibi.xi:q.iij.eoꝛum ⁊.l.dieʒ ꝓteꝛꝛe.S.co
ram. ff.de arbi. ſʒ aliis ꝛeſpectibus impꝛopꝛiatux
iſtud ueꝛbũ æ uario modo ſumitur ut ĩ gl. ¶ In
glo. fi. ibi ad ea de quibus nõ fuit cogitatum. gl.
contra hoc opponit ⁊ non ſoluit.Hoſti. dicit ꝙ;
ad connexal extenditur iuramentuʒ ut hic:ſed ad
extranca non:ut in contrario Joa. an. dicit ſal
ua reueꝛentia glo. æ Hoſtien. hoc non colligitur
hic.foꝛte uult diceꝛe ꝙ iſtud potuit cogitari: et
dic ꝙ cum iſtud iuramentum ſit pꝛeſtitum iu ma
teꝛia iuris debet intelligi fᷣm mateꝛiam ſubiectaʒ:
ut pꝛobatur in.c.ſequenti z uide pulchꝛum dictũ
Inno. in.c. peꝛ tuas de arbi. ubi ſingulariteꝛ di
cit ꝙ iuꝛamentum ſimpliciteꝛ pꝛeſtituʒ in mateꝛia
ſui natura alternatiua dcbet intelligi alteꝛnatiue:
ita dicamus in pꝛopoſito ꝙ cnm ius nõ artat ad
reſidendum indifferenter imo permittit abſentiaʒ
ex cauſa.legitima ita debet intelligi iuramentum
exquo hẽs aliã rationẽ decidẽdi ad lr̃am ⁊ coꝛo
boraĩ dictũ ſequẽs ut ĩ gl.ut pꝛo ꝓprio negocio
poſſit abſentaꝛe:qꝛ hec ẽ cã legitima petira in licẽ

tia ut in.c. relatum 5. e. Sced extra gl.querit nun
& α☛ quid is qui babeiur ꝓ preſente debcat gaudere

omni beneficio pᷣſentiũ Archi.in.c.fi.de ↄſue.li.
Vi. dicit ꝙ gaudet ſolum his qui ↄpetunt pᷣſenti
bus de iure cõi ſecus in cõpetentibus de iure ſpã
li. puta ſtatuto uel ↄſuctudine:qꝛ hec iura ſpecia
lia debent ſiricte intelligi. YOo. an. dicit ꝙ ſi habe
tur pꝛo reſidente: puta qꝛ eſt in ſeruitio pape uel
epi:runc hẽbitur pro pᷣſenti quo ad omnia ſecus
ſi eſſet ↄceſſum pꝛiuilegium: ut poſſit ꝑcipere fru
ctus in abntia.tunc eniʒ dicendũ quod nõ habea
tur pꝛo pnte quo ad alios effectus ⁊ ex hoc eſſer
inferendum: ꝙ ſi ex priuilegio quis debet haberi
pꝛo pꝛeſente ſeu pro ciue debet gaudere omni pri
nilegio pniium uel ciuiũ ẽt in ↄpetẽtibus de iure
ſpãli:quod ſatis placet. gaumhof
amiliaris
Bm dilectus: vec non ob
ſtante ↄſtõe ↄtraria pbende ſue fructus
percipit in abntia.h.d.primo dictũ fo eius ꝛatio
ibi cum familiaris. Hõ prio in noſtro ſeꝛuicio ꝙ;
non omnes reſidentes in curia ꝛ omana gaudent
preꝛogatiua peꝛcipiendi fꝛuctus in abſentia: ſed

.

nnebkutcireinſonnd
eitllstiteiribi ofa
mia riw ghen uus
nhlrenlſcd tſ pani⸗
lef iberum Jng
Hila Poan me Zuun.
tcponn id aod ins de
Ceafrer nitdem aperim
1ncl nin dici⸗2uide
(Eabterrere
randicaſtinſe i⸗
ccina ite Rna
ffucens On Noarch
cer Wcen 0d
ucmgs n abuͤna ndic
no Pfcumr in aſuf
iſchiß ſf o /
.
iinl i, eer it⸗
Ceiui tock grigiß⸗
mlegſöcſponisnenii
Gercis nngrini⸗
oNöCnigpbanrin.
Ubiſtnnicgßer c;
ſfcglintiplei ſh
i HWD lcaor ſc
faeunttinnid̃ .
nenanamn nſan
inelt .iid naum
ieii nier⸗

=fr E.
. 7 Ket
. V.
L—. 5
. ,* 4 1 —
— 5. ES
P
rn
—6 1j.
π.
7 h = 1.
ſ T t αι. tailian
as, 6
4 6—
V a
ieri 7
1 ſtar 4
8 11
S.

— — W

1/
, 5
co.t. E;
ihe ir
labfuini ſid
eſionẽ aunmnit ffale.,
inelig inst af ledd
edi fuitß ſaoni d
ing lurams Pihenn; Wi⸗
utnd ſufa einzeti mninite,
finrinſ urbieſeinn rſci opoꝛteꝛet ꝙ ſi
oinn cnst ꝙ ſint i e cle. nõ
imodon. eeri Sbie ſeꝛuitio exi int in ſerni e. nõ reſci
e loci Ponng in N inite in D exiſtentes g eruitio pap eſci.
.Drarii inn. 10 in. C. ſe. ntes gang e: 7 .
ldai Nrii. O. nmm m ick ſi tio alicui 6 fᷣo l nli hoc p an oẽs in ei
mmdin di 4 evei iagt nalde laü dntur ſut H niliares lute io iieci
„ Pind c ne D t . :nã 7 d mili ꝓ exns i doc. cõi
ch ecſ⸗ P noq ent i. c. ĩ. litteꝛi omeſtici ares: in ſerui loc. cõiterꝛ ui
Echinis b WM Bboe Gns i. litteꝛis de teſti ici dñ :eſt tam rui epo er uident᷑
Anaej les ⁊cc.ꝗ e te nt en po enk ſenth⸗
ni di ge Ureſchegr. nisanin Narei 8 cc. qꝙ exnte bus 0m uerbũ li Stum ad ſentire q;ᷓ idẽ
ſigni Re r an Kelee, ſanit hei ſeiuiete pape ibiſe ob de q* Bin i. nec obiatee ſi, e ice ſit in lega
Econd ifactt oor eii ie nlis ec lra ĩ pe : dñ obſequi giü nõ ee c. ſane. 7. r. in. c. ij to qð ĩ
, ott enbin, deb ĩ aꝛgumẽétũ ñitur ſerui ia é pꝛiui xten ane. . de pꝛi .ij. de offi ¹
sanae csee Altcio e ſacene qu en reten enuute uli e a B nnener ee vbi aleg
. 1. quid ſi . s qui cẽſẽ mino:i utari ec ubito ⁊ ſic letitate rõis: ÿ puil
e dick ng ..quic ſi gane qui cẽſẽ oꝛi n ri non pñ cle cade r ito utrũ traãſe is: e
ched al in ſifigtin⸗ gatiua pñ tur ꝛcſideꝛe hẽ on gebegnt iſten Dsroi legatc qn bor gi ſ girics iſtud nõ
mur ddin eſens ende pni ni.f gatiua pntiũ: ſi leꝛe hent ĩ oĩ eant ꝙ iſti m. o eſſe i egato oc dictũ ſi ixi cõin 0
ligti ni d Kulneig iure ſpãli ⁊? ſic nuẽ ꝙ ẽt i i oibus iſti abn in fuiti que ĩ it uex: pꝰ eꝛ doc
. Mng ie⸗ Ialimnelig che ſpali debe ꝙꝙ et in his 3 gaudeꝛe p cleſi tio pape: papa:æ maxi p .
(e arbi. ſ O lgit eg an. I eo: It reputari 18 e26 19 pa . pe:⁊ aliqui ĩ maxi qꝛ non ẽ
. ale e reputari pñ. qᷓ com Pꝛo teꝛet᷑ defectũ iqui ĩ gui e qꝛ aliqui ẽ
abit disriethnd n⸗ retigi quod dicit g pntes petun epo qꝛ eß efectũ mi i guitio aliqui pn
eari Pecibg ne H c. erigi aliqeꝛ in tit 5 archid i .? facit t de m eps faci u miniſtre legati: Pnt
lbi ag. 0 modo Sicn tione . .c.pᷣcedẽ . in. c. fi pꝛo. J. aioꝛ cõio ĩ it unũ c oꝝ nec : 2 ſic
e ſonitr Mopniatur. predictoꝛũ nũ Eti. c. fi. de Jo. c io iteꝛ oꝛpus cũ 6 eadẽ rõ c
ibng n den dictoꝛu nũ . Se le oſue li. Vi requiſiſti. eos q; cũ canoni Erödòi
coppo⸗ ulbus no ſii i r t h̊ priuilegi quid qrif li. vi. ſi iſiſti. . d cP iteꝛ le nonici 41
nite iccie hec li ilegio. d oes offici de ine cõ · de teſt gatũ is: Vvñ eſt
enler ? non ſoluj/ cogtarnmn c lr̃a dum di doc.h̊ ſẽtiũ icial clara 65. ca. E a. 7. C. ꝙ; 7 canõi n eſt
endiri luir. Moß 9. qd m gicit i h ſẽtiũt ales curie i dubiũ .Et * 5 q8 C.· to ge bi noicos:
nonruti iuname oſteche qdam notorij in ſeruiti ꝓ no: ? lati gau dubiũ nũquid qð nõ.doc.i his ꝗᷓ fi ar.
nna g trario icſed a ſeruiẽdũ ant pPn. r Dun . Pbat dent gaudeã ici no ca c. c. ubi Pla.
ʒ occurri ũ pape n cipalr t. n. i curi. eni ren t hac p nonici exñ reuocã
bult cie oſtieen. h glelt ſal rit potius nec uli ecchi ꝓpter lucrũ ia faciũ cꝛe ꝙ nõ ꝛ0 gatiu xntes i 3t
e g oc non colfe ergo h . ſeruit᷑ ei cclie: æ dũ ucrũ nõ iũt unũ 0° 2 9 27 †£ . n ſeꝛui
cee giſtn coll lr ſeruit eis quã e:7 d n0 . nü co pꝰ cũ iure cautũ ẽ maioꝛi ui
— erecre⸗ dee aren
erimellgtit ir puefimmin moꝛi er pꝛe niſi eẽnt ibi irio pape eda eſt agis: qꝛ pf⸗ leꝛicis ifeꝛ põt argui cis qui
. ifm materi um in m. oꝛa ex pꝛece t ibi offici pe. ut ſũ ri pfas ifeꝛioꝛi gui i ¹
ur in. c.ſe gl fm mateꝛiam ſubie 3 reipubli cepto p 1 icial⸗ üt ca a idco egatox ẽ ꝛibus n lega
c.ſeguenti eui in ſubiectaz: lice: ut. l ape: nã ſati es trahẽ pel fi reſtringẽ 2 ẽ ſuꝑ ĩdi ad epᷣm 2t 10
(. per m r nice pul : blice. ff qui .l. ſed 2 atis dicũ Etes ibi oꝛ. Ité igeda: u ſup idict n 2 tat
48 , chꝛum dictü . ſi 7. icut ibi E H ⸗ I= t dii a ſeu e? 10
unancnſinn ubi detonet NMyo. ſe lo a Am el unfi, Zbege ca zr eunns min dãnoſa H e ETo ii
2 . . . . .—. .Z. Sa. us: 0 eccleſii .1).
a Alternani ite pꝛeſtim h tm. diſp an. tenct . gl. i. in · fi. i 2. l. reipu xãda:ex qui :ge poti ccleſijs e of
ting Ocber i Fin warerig d onat id ↄꝛium.qꝛ cũ i. idem cardinaliũ quibus i tius ſu js 2? dimi
nus in pro el inncligi altemari e ea face quod ins cõ .qꝛ cũ he renet naliũ ſu infeꝛtur nt reſtringé ninui
wpolto goennn emmatiue: 2 ꝛe mẽtõ cõe nõ c ↄſtituti pa oceſſi nt opi.S r qᷣd dò kringéda ;
omi poſito nmn ins nd tene mẽti dem qué 6 eſt itutio eſſit oĩ Sʒz Y dz fami la ;
ter imo permire gt od vrus ers modũ eir 2 amiliariũ cardinali .an. dici igribu
egumn hermint apſent vi: ¶Et no c? uide gl.nõ nec de i pto pdi iariũ: u Paſibe har Hracn HH
1 din Ecbet inclisi ſentia; iuris n ĩ ex h 7 gl. nõ. i e iure cõi ictis rõ unde de i ac odic
bes aliͦ rarione nelicſ im no icludit i ex tex in c. i. d cõi cti õibus: ſ⸗ e iure pꝛogatinã pa
tatone dccidici ramenwun caſ ficti udit in ſe caſũ ꝙ oſtõ diſpe e oſti. li tica. nã ſz ad unũ poſſet atten na rei
na ſegve⸗ ccidedi adliam fictũ a i ſe caſü al. diſponẽs ĩ li. liũ qui multi ĩpetrã unũ giligent attentari ipe
goes brigl 10ord fruct ure cõi. nã exceptũ Eẽs ĩ mã qui nõ petrãt lr gent ri aliud
udO diobevd uctus non pei i. nã de i ptuũ a iuꝛe cõ mã 6 ſun lr̃as fami adueꝛtas
ſummer ber eci pꝛo pprio negoco⸗ ceſe n pcipi e iure cõi iuꝛe cõi unt u t ueꝛ amiliari eꝛtas
ꝛ hec e ci lgiti etuꝛ piat: fʒ ecõi ẽ cõi t e famili ilig i
ibabenn pyecl am gl umni n imo vi M abntia no i inpt⸗ dict pe excipit̃ ſen c. fi. de v.ſt ẽt ꝓ quo te amiliariũ le iuʒ: ſz faci
o flem Heie tant ganca Uſe bog camß in caſu gn calga iure nẽo bẽat leꝛuitio grene-V inet. pce nam in miliv
cbi. in. c.li. de ſue. S caſũ i cto ꝗi re ex in eis: lepi d ubitat é .2£ bonꝰ tex. i
P gouce ſolam h ec ) nõ. in. l. iij in quo ſt iure qui hẽ ceptum in vigeaſee doc.qicũ at et in exñ icX. in
P uce ſoln bis i⸗ Pſani ge i l. iij. . hec. atutũ x ui hẽtur p 5 itelli paſtoralt it ꝙ nõ eyntibus i
r Cöi ſas in cop hr pfonn c iuii. io cſ ec. Vb Vificat᷑ i ꝓ vo lige hoc r Is8 27. c. d 6 hab 18 in
I ctentbus ge iun ſ und 2 10 eſt . a. ff. de in caſu fi qꝛ in il- cſpectu .c. duo ſimł cat locũ
wto uel ſuondine: ſpa eↄſtõ d qꝛ ius ĩ h̊ neg. ge icto ſe is nullã cleꝛico mł de off
qr bec ina ſean peꝛe oẽ iſponẽ equi 2. c. in. nr os: ut i ã hʒ pĩ 2 ſuff 1. 02. ſe
g. Jo an gicit ſ oes limitatõ gularit i ũ vũ ⁊ fictũ idẽ dicẽ tis iuri ultra eox ſi
. 1 lbabe tuo no atöes ⁊ iterpᷣ it id . 2 fict icẽdu 5 uribus: ſzy i caſus in i uoꝶ.
igeme n ckin ſetuno hhrii dic clarius pb H ius dʒ in ſi nec dʒ m ꝙ in epo ſz in cleꝛici in iure 2c ef
cbirur proßſeni ommmn Hi i ſtatutũ . batur in iuris qu 3 TC i eß 5 gaudeꝛe mi cũ ipe ſi icis ſue dio
4 Noh quo? omnia ſenns ificat ĩ caſi eẽt pᷣter u C.ſe.ubi t od ppe aü ps in ſua minoꝛi R it eps in ſt ceſis
ſinpulgimn aſt Pcipatefi, ſuo ppꝛio u ficto ſed vo 3 ius 7 odoſi ſecus ũt oẽs H exceller. ogatiug H dioce
itn mc an dicndi quod nohite Nes nr̃a: facit alraro . lent itelli ioſũ tũc nõ Z bac pᷣꝛo Sarin exnies ĩ en ſue digint maioꝛi
aoad os fians g hocaſt f. de iuſti W qð nõ H is. ſahar⸗ Zĩ n. c. ſequenti cie noͤſe itie epileopi garde
nigſie grilego quis deta bil interpꝛetatio fure ubl niatt Dar. in. l llſarer D ico. abb. ed reſtr de ragen
e ſen go oe cber Ganchronnißn time facit. l reſtnlerinann u ſiaaunt Popul gudienti tur dici
uarn vel ſain opeiin us ge iuli n gl.ij “M de noxa Nin uel rrefiiansr on benda cũ epiſcop ntiꝗ , Ouo cs
V 5 Onmlion onſequi hec ni a nõ ſuffi Eiibns dicit .ſi. Pꝛi bh. d. abnti io fru
Bm ſectos: tidieq ſtyd lct 1nõ ſufficeꝛẽ icit J io no nni a ne ſu ia ↄſtõe ctus p
gapemd d iſtributi alia que ali Et: ut iſt. 0. nes in ma unũ dictũ nt ptes: c eccleſie Zꝛi
„ antu . tiones aligs 1 e debeꝛé in mã iuri ctũ ſatis nõ :fa ibi dee 2219
er giezmuſd i ur le r reſidentib ratio quia appeliantur aet ceptos iuris ⁊ exci tis nõbile/q; i deceꝛnimꝰ:
ſnng , H glindd foopd 2 nõ.i us ſed i diſtributi auo ſile nõ uidet ur iĩ pies d c ſiatutũ diſpob
in dpita b. hiin icti fo e reſide in. c. i. e. ti inteꝛeſſenti utiones nõ iles a iur et ur iclud uos caſu tũ diſpo
fmluns Prio in oſtolne⸗ ſemp n nenſiegtiir da li. vi. exq en run ntene in naengigfign . aglios i ekee ure er It⸗ er .
2 . , ee . 22 „ 1 „ . — . „ — 6,
lnsb ue nc nene gegli Gnto un in o norn iv Dnnn teiipirooe unnan agit i iõ qꝛ exqu Penm i ſran in
in peupehi fuens il n c̃i. vñ Wnaicd vr H n cij:ly nõ eg puant nne⸗ dric ecifice deꝛog euit 1
litat qui e exnté „ .fi. in fi 8 in ſcꝛuiti ibus: . .nã de i aꝛe iuri
i S i fuiti 1. 9 ꝛzuit .T C. e iure nõᷣ TI
fuitio legati. a teꝛtiũ anerrn duos ca urnder H ien
nat regula in⸗ irabile g i exceptus ſiẽ exclu
in caſi Z illã us ſiẽ excipit
a caſibus nõ ꝛegulã e e Xcipit
exceptis. xx Prpno
rij. q. vij.

en — i

n rs eie 1

tS en d. p. gjui Arn i

— 7
274% 1nm2 ſ -rt

.. g IS.

— fa ſt 4

i fer-t, denh, -ee herr (F 18 draαα , .

¶ Ve de. no reſci:

dũs ⁊ facit hec l̃a optie ĩ ar. ꝙ ſiẽ caſus exceptꝰ
a iure extẽdit᷑ ad ↄſilłeʒ caſũ ꝓpt᷑ idẽtitatẽ rõis ꝓ
batr᷑ in.c.cũ dilecta de ↄfir.uti.nõ gl. in. l. i. C. de
ↄdi.ĩdebi.ita ⁊ caſus exceptꝰ a ſtatuto ubi diſpo
nit ſtatutũ ĩ mã iuris ut ꝓbat᷑ bic. ſi aũt diſponẽt
Ʒ ius uł pteꝛ: foꝛte dicerẽ oppoſitũ:qꝛ caſus expᷣ
ſe nõ ꝓuiſus in ſtatuto reliquit᷑ diſpõi iuris cõis.
ar. in. l. modiſſime.ff. de lib. æ poſt. ⁊. c· ſuſceptis
de Neptis li.vj.et.c.noſtra de iniur ¶ Secundo
nota principalr ex pdictis ⁊ ex tex. ibi cũ abſentiſ
dici nõ debeãt æc/ꝙ ſtatutũ diſponẽs in mã inriſ
Hificatur ẽt in caſu ficto qn caſus fictus ẽ uerus
uel equiꝑat᷑ a iure qð eſt ẽt bene nõ. Et clarius ꝓ
batur hic ꝙᷓ in. c. pꝛece. Et aduerte ꝙ papa bic n
ĩtẽdit idulge? epo nec ſtatutũ de nouo facer:ſj̊ po
tius ꝛeſpondit de iure interprerando ſtatutum
ex v. decernimus et ex ratione quã allegat 1
timo nõ. ex fi. littere ibi ↄmorant iuncta gl.in v.

ut duo ꝙ eps põt hr̃e ſecum duos ex canonicis
ecclelie ſue ad ſibi deſeruiẽdũ ſeu eũ aſſocianduʒ.

rerj Thrrin w⸗

Et nõ. ſẽꝑ iſtã gl. qᷓ ur̃ uelle ꝙ cpus poſſit ad
boc cogẽ canonicos qð n memini alibi ita expꝛel
ſa; F gl. l. T fi. ⁊ põt dici ꝙ boc ſtatuerũt cũ
tãta tolẽnitate: ut tollerẽt excuſatões quorũdã fũ
dantiũ ſe foꝛte ſuꝑ ↄſuetudic eccleſie de nõ reſidẽ
do uł foꝛte ſm Hoſt.⁊ doct. oↄſuetudo h erat in
oppoſuũ: vn uoluerũt ſtatuer̃ ) cõſuetudinẽ:ſed
circa hoc inſurgit nõ. dubiũ/ nũqᷣd eps cũ maiõi
parte canonicoꝝ poſſit ſtatueꝛe tollédo ↄtudi
nẽ in griũ:ut canonici tencant᷑ facẽ reſcidentam

2 ſentiũt doc.ꝙ ſic dũmõ hoc fiat principalr ꝑꝑ

utilitatẽ eccleſie: ut qꝛ patit defeciũ in miniſtris:z
pſũi hoc ſi ↄuertũt fructus abſẽtiũ ĩ ſubrogãdis
atł.ĩ utilitate eccleſie:ſecus ſi uellent ſib i lucrifa
cere fructꝰabſẽtiũ: qꝛ tũc uiderẽt h facẽ ꝑꝑ ꝓpᷣa

cõmoda: ⁊? nõ ualeret ſtatutũ: ut i.ccũ oes de cõ

ſti. NMoſſet indicio meo iſta queſtio lariꝰ tractãi
2 extẽdi.nã dicerẽ ꝙ ubi ecclia ex tali ↄſuerudie
patit enorme preiudicium in diuinis ꝙ tũc etiaʒ
ſolus eps requiſito prius cõſilio capuuli poterit
hoc ſtatuẽ ſiue capłʒ uelit cõſentire ſiue n. ad bᷣ ꝙ
nõ. i ſili i. c. ii. de cõſti.li.vVi. in nouella nam cõſue
tudo qne icipit eſſe multum grauoſa eccleſijs eſt
reuocãda:ar.c.i. de his qᷓ fi.a ma ꝑ ca. nã. æ pui
legium aplicum bᷣ caſu reuocarctur:m uidebis in
c.ſe. Sed ubi nõ cẽt tin piudicium qꝛ ecclia ben
hʒ multos miniſtꝛos: ? tũc poſſʒ dubuari nõquid
Et cũ maioꝛi ꝑte capli eps in piudicium ſinguloꝝ
rolleꝛe ↄſuetudinẽ: æ cꝛederem ſufficeꝛe ꝙ maioꝛ
paꝛs conſentiat: ex quo nolũt hoc ſtatueꝛc non ꝓ
pier commoda ꝓpria: ſed ad honoꝛẽ cultus diui
ni ar. c. fi. de bis.q fi a ma. ꝑ ca. ⁊. c. cũ oẽs de .
ſti. pm unũ itellectũ. Cãonieis ueꝛo nõ oↄſentienti
bus foe nõ poſſet ſolus eps tolleꝛe oↄſuertudineʒ
ecchie: exquo neceſſitas nõ ſugeꝛit vriuʒ: qꝛ cõſue
tudo ẽ ſeruanda ſicut ius:ar. no.in. c.ↄſuctudiniſ
de cõſuetudi.⁊ dicto.c.cum oẽs ⁊.c.in his.xi. di
ſti. in gl. ij. ibi. J. ſtichus ⁊ facit ille tex.ad deciſio
nem qõis.ſ.nũquid q̃libet ĩfirmus debeat hr̃e fꝛu
cins pbede ſeu diſtꝛibutões quotidianas nam de

iure cõi ĩfirmus dʒ bẽe etiam illas diſtributiones
quotidianas: ut in. c.i.e.ti li.vi. Dicunt bie doc.
2 bene ꝙ nõ:ſed ille ifirmus ꝑcipiet qᷣ ipedit᷑ ꝛeſi
dere uel ĩtereſſe rõe ifirmitatis dũtaxat: un ſi al n
ꝛeſidebat ut nõ eꝛat ſolirꝰꝛeſidẽ ul iteẽ diuis:lʒ tẽ
ifirmaꝛet᷑ nõ bebit fꝛuctus ĩ abntia qꝛ ifirmitas n
pſtitit cãʒ:ar. bonũ ĩ.d. ſticꝰ facit.l.ij. ff. ſiquis
caunio. 7 qð ibi nõ. ? qð ĩ ſili nõ. Inn.i.c. ex trſ
miſſa õ de reſcrip. qd nota: qꝛ quotidianuʒ ẽ. In
gl. ſuꝑ vYbo ut duo nõ hãc gl. ad duo: pꝛio ꝙ nõ
65, canonici exñtes ĩ ſeꝛuitio epi gaudent hac pᷣ
ꝛ0gatiua ſed nõ dent eſſe pluꝛes ꝙᷓ; duo. Et idem
ſẽtiunt doc.ᷣ in his qᷓ ſũt ĩ ſcꝛuitio pape ⁊ in ſtu
dẽtibus ẽt ĩ theologia:⁊ ſic uẽ hic ꝛeſtri geꝛ. c. fi. :
de magr̃is. Et nõ hec ꝑpetuo ꝙ ex codẽ collegio
nõ debẽt eſſeĩ ſtudio ultra duos ſi uolũt gauder
priuilegio ſtudẽtium ut hẽant fꝛuctus ĩ abntia: di
cit hic m̃. Ho.ſe putare nũerũ hũc aꝛbitrarium:
ita ut potius ntãuꝛ aꝛbitꝛio in ꝛeſtꝛingendo qᷓ in
2ꝛelaxãdo aꝛ. c.i.ʒ.de decis ⁊.c.ex ꝑte de cẽſibus.
Ego cꝛedeꝛẽ aĩaducꝛtẽdum qlitatẽ ſtatus ccclie ⁊
loci:uñ canonici ꝑficiſcũtuꝛ. nã ſi ecclia młtũ abũ
daꝛet miniſtꝛis z pateꝛet maxium defeciũ in uiris
ſcientificis: ſatis puto ꝙ iſte numerꝰ poſſit excedi
ar. i. d. c. fi. de magris 2.c. cũ ex eo de elec.li. vj:
nã griũ iure nõ pbat᷑ nec debem' ꝛeſtrigẽ illud.c.
fi. ita idiſſicte: ꝓpter hoc. c.cũ ſit longe maioꝛ rõ

2æ maioꝛ fauoꝛ ĩ ſtudẽtibꝰ in theologia maxie ſug

gerẽte neceſſitate q; exiſtentibus in ſeruitio epi.
Scðo nõ ꝑpetuo iſtã gl.ĩ fi. dũ dicit ꝙ ultra du
os canonicos nõ põt eps cogeꝛ ut ſii ĩ fuitio ſuo
Et nõ.primo quo ad ſenſuʒ directũ:ut ſic nõ poſ
ſit cogere tres uł quatuoꝛ uel pluxes ut aſſocient
eũ. Itẽ nõ. quo ad ſcnſũ ĩdirectũ ſeu Sriuʒ ut du
os ex canõicis poſſit cogẽ ⁊ nõ memi ð aliq tex.
ꝓbante: ſed facit ſatis ĩ ar. iſte tex. z iura allłata
H celo S. e. ltio hic querit᷑ qͥd ĩ clericis
iferioꝛibꝰ nõ canõicis utrũ gaudeãt h priuilegio
ſi ſunt in ſeruitio epi:qnidam tenuerũt ꝙ ſic per
idẽtitatẽ ꝛõis:aliꝗᷓ diſputando tenuerũt õrium ꝙ
Jo. an. boc ↄcoꝛdãdo dicit poſſe dici ꝙ in iĩferi
oribus ſit neceſſaria diſpẽſatio epi:in ꝓprijs vo

canonicis ſufficit diſpẽſatio iuris cõis dicereʒ ꝙ&

aut iſti inferioꝛes deſtinant᷑ ꝑ epicſopũ ꝓ cõi uti
litate qð fieri põt: ut in multis inribꝰ allt.p me i
.d.c.de ceto:⁊ hoc cãau habebũt iſti fructus ĩ ab
ſentiaiſine aliqᷓ diſpẽſarõe: qꝛ offm eoꝝ nõ dʒ eis
æ dãnoſũ:ut ĩ.c.cũ nõ deceat ð elec.li.vj.aut de
ſtinant᷑ ꝓ ſeruitio ecclie cathedrali:æ puto idẽ ubi
cãꝗ ſugerit eos mittendi:ut qꝛ reꝑitur unus magiſ
induſtrioſus æ magis aptus ꝙᷓ alius ex canõicis
cathedralis eecleſie: ar. opti.i. c. i.nt ecclia bñficia
et faciũt nõ.ꝑ Jo.an.in.c.ſi ꝓpteꝛ tua debita de
HRpt. li. vj. in nouella aut pꝛo fnitio ſolius epi: et
rũc caſus ẽ dubius ? dubitationẽ inducit q; iura
iſta loquũtur ĩ canonicis cũ quibꝰ eſt maioꝛ (õio
iᷓ; cũ alijs ĩferioribꝰ:ut in. c.requiſiſti de teſia. ſa
tis poſſet dici ꝙ urgẽte cã gaudeãt hoc puilegio
quia uident pꝛomouerc fuitium ecclic:cum epus
ſit ĩ eccleſia ⁊ eõ. vij.q.i.ſcĩ᷑ debes pꝛo quo tex⸗

i ri
, 1
ticaſt
niſe di
ſenollgen e,
ne ittclll e⸗
tnetkofiſſ n
6 ciun aln
nnio iſtahͤa
Na
Pas O
t, ſedl
ancld n
mranl an n
inc tone
ſnn
etclnt in
r ar Mddl
gercot u

nan gſenm iu

ei önegini
tneprinu vaii cogi
ci fo pacerſpinnce
1hcrmnlti —–☚
GNrl nond wiee
dumi alcn cind wian
Clnoſfert g, agenand⸗
Oione eccha daran
ſties Wleda uen
tWhnuileg,
WNde Noa ccceſe
boc no geinten
cunn otnui ſpedog
bons mic.en
picpeſteng iſo
lee g rhumni
luunr balſlulas oͤ
Nhedam clainer
ngpppitoueſoce⸗
orzeſchnugannbe
Piudcunettens hote
Cdlemnscetho⸗ o
cli cehilſf 3

74

—

—

edea⸗ giacnarimn itni ſung clcien

nieni hfaſcũm niſ agu nti i
miſtug „ . . „
niſtis ? arrei naninn afini in uins
isſans Pino iſe nnmerẽ poſſt eeeci
fie mugfis e. ci er eo ge cec.li vj.
ure no pogt nec eban reſrige iluc e.
nae. potrr boc cci ſt onge mioꝛ to
tmoꝛ fudinb intheologin narie ing
Crſſtme i euſtenibugin ſeruito epi.
Pemu iſti gli fl dü dicit g ultra gn
hnicos no dot eps cogen n ſi finio ſo
Drimno quo ad ſenſoz cirectirutr iic no poſ
ne es Nnamor warures n aſooctent
e and ſaſü reri;ſarrin do
canöics poſſt coge t no non daſ ie.
nrrſec fueit ſisi ir er ima dn
los. ĩo hic qnent di denis
cio 5e. (Mio hic em gdi Cene
b nö MNocis unni goudeith gmate
ſmino cyi gnidim emerii ſ
zbis:alih diſputmmdo tennerin anr
hoc cordiico diei hoſſe cici in if
diſpelato epi:in pPpris ſh
ſt neeeſſua diſp 3
ſifen diſhiſnio unis cs lco
aſi ctinant p epicſopii icl ni,
