nec aliqui doc. diſcrepat niſi paꝝ itelligẽtes ⁊ idẽ
archi. xvi.q.i.in.c.mõachus ſentit gratian? i. F.
ſupior ea. cã ⁊. q.nã pſidẽs cathedre nedũ ẽ util
ꝓprio mõaſterio cũ efficiat pitior ſʒ ẽt toti eccle
ſie uli:æ iõ dicit hieronimꝰ ſcribẽdo ad ruſticum
monachũ lõgo tpᷣe diſce que poſtmodũ doceas ⁊
alibi mihi ply ut ſactoꝝ bẽas ↄtubernia nec ipſe
te doceas.uide latius ĩ.c.ſic uiuc.? in. c.ſi clerica
tus. xvi. q.i.? nide gratianũ in. d. ſupior cum
te. ubi reducit ad ↄcoꝛdiã iuꝛa illiꝰ qonis ꝗ vnr
Sria maxie rñdendo ad.d.c.mõachus:ubi d2 %
ñ hbʒ offm docẽtis ſʒ plãgẽtis.nã dʒ ĩtelligi ꝙ eo
qꝛ religioſns nõ hʒ legitime offmn docẽtis:qꝛ nõ
pẽt ad hoc officiũ. ſed ſi elligit᷑ ad illud bene põt
docere ſiẽ uidemꝰ cũ ꝓmouet᷑ ad bñficiuʒ curatũ
maxie epatum:tũc liime docet. et uide bonũ tex.i
.c.fi.de magi. ubi ins ur̃ magis ↄmẽdare ⁊ priui
legiare docẽtes q; adiſcentes ⁊ maioꝛc fructũ fa

ciunt in eecleſia dei. nã cũ poſſet religioſus cẽ en

biculariꝰ epi ⁊ ſic hꝛe offm cubiculi paꝝ fructuo
ſuʒ eccle uli. ij. q. vij.cũ paſtoris.foꝛtiꝰ põt pfici
cathedae:ex quo emanat tãtus fructꝰcirca uniueꝛ
ſos nec utiqʒ rppꝑi aliquẽ ſentiẽtẽ priũ ppo. ĩ
fi. c. in eo ꝙ dicit diſpẽſandũ cũ ſublimibꝰ et lr̃a
tis ꝑſonis ciꝛca plłalitatẽ bnſficioꝝ ⁊ maxie põde
ra tex. in eo qð dicit bas ꝑſonas eſſe honoꝛãdas
maioꝛibꝰ bñficijs.nã ꝑ illud vbũ honoꝛandas ct
colligitur ꝙ bencficia maioꝛa qũqʒ conferunt᷑ lr̃a
tis ? nobilibus:nõ pᷣncipalr ꝓpteꝛ utilitatem be
neficioꝝ:ſed ꝓpteꝛ meritũ ꝑſonaꝝ. unð ob. quia
cũ apud deũ nõ ſit acceptio pſonaꝝ. ita nec apud
papã eſſe dʒ:ut in.c.nonit ſup de iudi.nã indiciũ
pape dʒ eſſe ↄfoꝛme iudicio dei in.c. ut noſtrũ ut
eccleſiaſtica bñficia ¶ ¶ Item diſpenſatio eſt ↄmẽ
ſuratio ꝛ0is ad ſingula. illc eim qui diſpenſat dʒ

faceꝛe ſicut bonꝰ ↄmẽſuꝛatoꝛ ⁊ pr̃fa.qui diſtribun

it laboꝛes ⁊ meꝛita fʒ qᷓlitatẽ ꝑſonaꝝ. tẽ lex
cõis eſt füdata ſuꝑ bono publieo.iiij. di. eꝛit aũt
lex et ſuꝑ nãli ꝛõe.i.di.conſuerudo:ſed bonũ pu
blicũ nõ ẽ ꝛclaxandũ ꝓpt᷑ ↄſideꝛationẽ pᷣuatã: nt
i. c. bõe.ð. de poſtu. pla.gꝰ n dʒ fieri iſta diſpenſa
tio cã ꝑ ea laxant᷑ iura.xxiij .q.iiij. diſplicet/So.
beatꝰ thomas tꝛactat prima fe. q.xcvij. ar. iiij.
Jo. an. eũ ꝛccitat h̊ ⁊ ĩ effectu cõcludendo dicunt

ꝙ diſpẽſatio nõ dʒ fieri ꝓpt᷑ bonũ pꝛiuatũ: imo

ille ꝗᷓ diſpẽſat dʒ br̃e imitũ ꝛõis bõi uniueiſi ⁊ ca
uſe ꝓpt᷑ quã diſpẽſat:q quidẽ ẽ triplex utilitas er
neceſſitas cccłe ac euidẽs pꝛogatiua pſonaꝝ: unð
ſi diſpẽſãs bʒ iſta poculis nõ ðᷣꝛ facẽ ↄ bonũ pu
blicũ nec pᷣfene bonũ priuatũ publico ſed relaxa
re ſtatutũ generale pꝛopt᷑ bonũ publicũ ↄcurrẽs
in caſu ſpali.ſi eiʒ diſpẽſat᷑ cũ ſublimibus ꝑſonis
ſeu l̃atis hr̃ ↄſideꝛatio ad bonũ publicũ quod ꝓ

iſtos ꝓuenit uniueꝛſis. nam ut dixi peꝛſona litte

.

rata ꝓdeſt eccleſie uj

exer itio ſcie merito dʒ recõpẽſari lavor. Cöclu

dẽdo ge breuiter dic ꝙ diſpẽſatio nõ dʒ fieri ob
cãʒ p̃natã ſʒ publicã ał. nõ ðꝛ diſpẽſatio ſz diſſipa
tio. Eſt. n. diſpẽſatio iuris cõis relaxatio facta cũ
cãe cognitione ab eo qui hʒ ptatem diſpenſandi:
de qꝰ uið latiꝰ.i.q.vVij .c. rerit᷑ ĩ. S. niſi rigoꝛ. ad
Zria rñde ꝙ acceptio ꝑſõaꝝ eſt qn circa cqlia g
uatur ĩequalitas:ſʒ lrate ꝑſone nõ ſũt eqles cum
alijs rõibꝰ pdẽis merito ſi fuaĩ ĩeqlitas n eſt ibi
acceptio pſonaꝝ nã et ðs idẽ fac̃ ad h.lxxix.di.i
.c. ad h. d aliud Saiũ ſatis ẽ rnſũ.nꝗ ſatis ẽ
cõis cõmenſurario ſi meliꝰ meritis melioꝛa confe
rũt᷑ ꝙ fuat᷑ ĩ diſpẽſatiõe.Ex pdictis infeꝛo )
theoricã Inn.ĩ. c. cũ ad maſteriũ ð ſta.ꝛcg. ubi

dicit papã poſſe ſupᷣ ius poſitiuuʒ diſpẽſare ex ſo

la uolũtate. nã puto ꝙ Iʒ illud ꝓcedat quo ad ec
cleſiã militantẽ qꝛ nulli Iʒ de ſuo iudicio iudicare
ſecꝰ rñ puto quo ad deũ.nã nõ dʒ ſine cã ꝛelaxat
ius fũdatũ ſuꝑ bono publico cũ teneatur ex offi
cio paſcẽ oues ſuꝗas ⁊ faceꝛe ſicut bonꝰ diſpẽſatõ
lnce. x. c¶ In glo. ij. ibi. ſi eiz ante lit. cõte. 76.
olim circa ̊ erãt opi. ſʒ bodie ẽ ꝓuiſuʒ i eyuagã
ti execrabił. Jo. an. xxij. ubi cauet it ceĩa ꝙ ꝛcipi
ens fʒ tenet illico de iure ⁊ de facto ꝛeſignaꝛc pꝛi
mũ ĩ mãibꝰ oꝛdinarij ſub teſtionio publico:⁊ ſiñ
fecerit ipo fẽo ẽ pᷣuatꝰ utꝛoqʒ ẽt efficit ihabik ad
beneficia eccleſiaſtica ⁊ oꝛdies ð q nið glo.i cle.
ſi plłes. e.ti facit.c.dudũ.ij.de elec. Et i fi. glo. et

de h̊ ultio an ⁊æ qn hẽat lo cũ optio dic ut dixi in

.d. c.qꝛ nõnu li:⁊æ hodie poſſz dubitari in cãu q*
duo bfficia curata ſił ⁊? ſeł ↄfeꝛũt uni ð qᷓ qõẽe ui
de latius ꝑ Ho. in. d. c. qꝛ nõnulli. nã aliqui tenu
erũt qꝙ nõ ualet collatio:aliqui ꝙ dʒ dari ſibi op
tio ſiẽ obfuabat ſʒ ius ãtiquũ cũ ſimꝰ ex caſũ b
.c.⁊ h̊ opi.ẽ equioꝛ:ar.c.gẽa de Hp. li. vj ¶Jn
glo. iij. ibi fallit ĩ epatu. nam ꝓmorꝰ ad cccleſiam
cathedꝛalẽ nõ perdit ipo facto poꝛa bencficia I
ſit oↄfirmatus ⁊ hẽat poſſeſſionẽ epatus ſed expe
ctat᷑ ur ſit ↄſecratꝰ uł ꝙ labat᷑ tps pfoũ ad conſe
crationẽ recipiẽdã:nt ĩ.d. c.cũ ĩ cũctis ¶ Sʒ gl.
nõ ponit hic ꝛccʒ fallẽtie Inn. dicit ꝙ eſt ex eo:
qꝛ nõ ðᷣꝛ epᷣs anteqᷓᷓ ſit ↄſecratꝰ ĩ. c. ad honoꝛem
z. c. niſi de au. æ uſu pał.merito dʒ expectari ps
ↄſecratõis:ſʒ ĩ aliſjs dignitatibus pꝰ ↄfumanionẽ
ucl collationẽ ĩmediate ðꝛ abbas ſeu archidiaco
nus ul archipᷣſbit᷑ lʒ ñ hẽat adhuc oꝛdines quos
ꝛequirit illa dignitas:æ iõ ↄcludit Inno.ꝙ iſtud
eſt ſpale priuilegiũ epoꝝ qð ñ ↄpetit alicui citꝛ4
epᷣm. Mo. placet dictũ ſed nõ 25. nã exquo archi
diaconꝰ nõ hʒ oꝛdinẽ requiſitũ nõ ðꝛ adhuc ſuffi
ciẽteꝛ ꝓuiſux digitati. ar. ĩ. c. ij. ð trãſla. pla Red
dit gꝰ ꝛ6cʒ aliã: dicit eizʒ ꝙ electi ad epatuʒ cõiteꝛ
nõ ſe trãſferũt ſine licẽtia pape:ſʒ in alijs dignita
tibus ĩferioꝛibus ſepe de facto quis trãſit et reri
net duo beneficia:iõ fuit ꝓuiſuʒ ut in Ztinenti ua
caret pꝛimũ:mihi plʒ 25 Anno. ¶ Æ7 caſũ gl. ex
cipiunt᷑ ẽt alij caſus ſʒ dicã nõbilioꝛcs.ſi eni calo
2e iracũdie quis recipit ſʒ bñſiciũ nõ nacat pꝛiuz
ar.c.cx liis de dinor:⁊ ſic cõit̃ trãſcũt doc.pꝛete⸗

2 cũ marxio labore iſiſtit in

—

6leintd⸗ 6

1 ichscet⸗
. ⸗
fiiumtfi,
iclinefrnen ß
ane ttor ins
. lenzſpins itn ec indl
. 1AAnned
GoANNnn
. iͤrirchſn el

timni
rains Ann
ninioer che uch
elei nglißt uami
itönnnmüibihuit
ammi ſticonun iln
ſcirnbiir oc itendin
dtichesenl Nd
Aeiido bind ctehenin
Nſhincit wnend n df
Ge HRinde
GWWd ded diſchi
MNoNGNe Kincr ſaffceng
cfeſ lico nona ſbic⸗
ql no fſſeo o ſtnr.
Iſicce ech geet
Ccheßsſt cſcpiini
einſc daſfenenilna
ſutfttcciſcins beche.
alunt fnu ntri
pberite Kob'zi⸗
mibntiſſſtonein
icy fgan 1
eſuritmuln iurn

ſo. ieli ſiglinir
fraufiit⸗ iili

erpinie
AA ps non de
c .

SRe Pſuechwan
gici . ron Publicoci rneann grefi
nes iuge hucr ſmn bon ͤſini
r. (¶ In go. ieibi ſi anre lt cor. ci.
nara herit opi bogte e pſiziemngi
bunmpl Jo an i bi mi f ain g ichi
ſy tmel llicco geine e e no uſgnnepꝛi
miib oꝛdinurij ſib iefionio publico:r ſiß
t ipo feo pua nnoqz er effci ibabit ad
ctca eccleſiaſtca ? oꝛdies d q nid goo. cle.
ES.c n mnot c. dd . de dec. Cti fi. glo et
P unio n T gn ben loch oprio cic ut diri in
cr nönmlir bocſe dolg rdinn in cin g
no bificn ran iit fein mni da ceni
eins Do in dNGNdidnWnd
rit nomeantölnio dien niſn
oſeobfmnbai His ncni iͤſiſ in -
c 5opi c Miorar cNn de P 0
o iiſ bj falit i camn namn pot Gd cclcon

teduli noperdit io fno⸗ ihn bencfca

ofinnams ? heat poſeſſoni nns din
fuſt NCenm qylnn ihs fhui⸗ ,
nione ncpiidintic (. chens E 3
thic oflliie Inn dtct g
n ſtoſeetat ic.Ad onen
noͤ : chs ntcq̃ ſt ce e ade
nili de AI. uſd a merito . urn

anitarbus P. Oli
cndis gi disgtil S ſen alchihnn

.
„

¶ He pꝛebendis

do. An. cui dictũ nõ plʒ aut eim nõ ẽ adeptꝰ poſ
ſeſſionẽ fi æ nõ uacat pꝛimũ aut ẽ adeptꝰ æ debʒ
uacare pꝛimũ cũ cłpa ſua h̊ ꝓuenerit. mihi plꝰ plʒ
pᷣmũ dictũ ſi ĩ cõtiuẽti iſtũ penitet: quia caloꝛ ira
cũdie eũ excuſat:ut in.d.c.ex lr̃is ⁊.ij q.iij.G.no
tadum.nec ob.c.eũ qui.e.ti.li.vj.loquitn. in eo
qui ꝑ uĩ occupauit bnficiũ ſeu ĩtruxit ſe ĩ illo: ſed
nos loqmur in eo qui itrauit ꝑ oſtiũ:ſʒ calor̃ ira
cũdie fuit ductꝰ z ſtati peituit: fac ð pe.di.i.diuõ
tiũ. ſo fallit ĩ eo qui fcẽ cxpẽſas de pꝛimonio ĩ pꝰ
bñficio nõ.n. cogit᷑ dimitteꝛe pmũ niſi ſibi ſatiſfi
at pꝰ de expẽſis:ar.xij.q.iiij quicũq; ⁊ nõbis bñ
hüc caſũ ur ꝛetẽtio ꝓ expẽſis hẽat locũ ẽt ĩ bñfi
cijs ⁊ ex hᷣ põt colligi unũ nõbile d ꝙ ſi clericꝰ
ſine teſtõ moꝛit: pot hẽs ꝛepetẽ expenſas q̃s cleri
cus feẽ ð primonio ĩ bnficio v foꝛtiꝰ h̊ ꝓcedit ſi
ſpecifice chcus illas repetẽdas decreuit. Addit æ
aliꝰ caſus cũ ſupioꝛ primi bnficij nõ uult habeꝛe
ratã collationẽ fi ſʒ ꝛepetit ipʒ clericũ.cum.n.nõ
poſſit clericꝰ directe ⁊ expꝛeſſe ꝛenuntiare ſuo bn

ficio ſine licẽtia ſuꝑioꝛis ita nec indirecte recipiẽ

do ſm de renun. c.admoncet: ⁊. c. qdᷣ in dubijs et
credo ꝙ ꝛequirit oſenſus cuiuſlibʒ qui neceſſario
⁊cquirit᷑ i ꝛenũtiatõe expᷣſſa ut collatoꝝ ⁊ pꝛonoꝝ
de qꝰ dic ut dixi ĩ dichsc A Fe ea gliot ſed ꝑ
ꝛcceptionẽ coꝛpoꝛalẽ:⁊ dʒ hec ꝛcceptio eſſe pacifi
ca:diẽ tũ Inn.ꝙ ſi ĩ pnꝰ nõ potuit hr̃e poſſeſſio
nẽ fi nõ uacat primũ:ſj ſi habuit poſſeſſioneʒ:lʒ
poſtea moucat᷑ ſibi qõ:uacat nihilomiuꝰ pᷣmũ bñ
ficiũ ⁊ in h̊ iſtat doc.⁊ uide nõ.in.c. ↄſtitutus de
appel. ? i.c. qͥ eps.e:ti.li:vi.⁊ vr̃ uelle do. An.
allegado ibi nõ. ꝙ ſi acceptauit ſcieut᷑ bnficiũ liti
gioſũ iducit᷑ uacatio pᷣmi bnficij:lʒ nõ hẽat poſſeſ
ſionẽ pacificã. ego ĩdiſtincte cꝛedeꝛẽ ꝙ nunqꝙᷓ; idu
cit᷑ uacatio primi bnficij niſi pꝰ hitam pacificam
poſſeſſionẽ fi nec ſufficit ꝙ momẽto hũit eaʒ pa
cifice ſi illico mouet᷑ ſibi qõ de iure uel de facto:
qꝛ nõ ðꝛ fuiſſe qð nõ ſtetit. ad h̊ tex.cũ gl.i.c.cõ
miſſa de elec.li.vi.? cle.gr̃e ⁊ ibi ꝑ pau.ð ſeptis
⁊2.d.c.q̊ eps facit.c.ſiqs iã trãſlatꝰ.xxi.q.ij. non
eim põt dici ꝑfecte traſlatꝰ exq dubitat᷑ de iure
ſuo: ⁊ facit.c.eũ i cũctis de elec.S.c.ꝙ beneficia
electi ? ↄfirmati ad epm nõ uacãt qꝛ adhuc non
Vr plene traſlatꝰ.Ex oĩbꝰ pᷣdictis ↄcluð ꝙ ꝛegu
larit᷑ pꝰ pacificã poſſeſſionẽ fi uacat pᷣmũ: ⁊ poſt

bac oſtõ:ʒ emanarũt multa iura ⁊ in. c.ſi tibi coõ

ceſſo. i. e.li. vi. qdᷣ limitat iſtud. ſi.n.nõ põt habẽ
fructꝰ fi bnficij:qꝛ ex puilegi debétur alti
ad tpᷣs nõuacat primũ. ¶ Jes eman auit. c. euʒ qᷓ
c.ti.li:vi.ubi extẽdit᷑ H.c.ad eũ qui ui uł ſciẽteꝛ

intruxit ſe in fo bnficio. ¶ Itẽ emanauit. c. cum
ſingula. e. ti. li.vi.qd extẽdit h̊ ad reglares digni
tates: demũ ſupuenit cle.i.de ſup.ne. pla. ie
hoc pecdeꝛe ẽt ĩ poꝛatibꝰ manualibꝰ. ¶ Bre cle.
unica ð offi. vi. ubi dr̃ hãc uacationẽ induci et ſi
ꝛccipit uicaria ꝑpetua bnficij curati. n glo.
ſuꝑ vbo ꝓnẽtibꝰ ibi.i. pprijs. Nõ. bene glo:iſtã
ex qꝗ collige clericũ ni ↄpellẽdʒ ad ſatiſſaciendum
oneri ſibi ĩcũbenti ex dclicto uł qſi ſeu ex ↄtractu
inito nõie ꝓpꝛio de feuctibꝰ bnficij ſui:quia deli

ctũ pſone nõ dʒ obeſſe ecchie.æ uide ↄſilem glo.
i. c. cũ ſicut. 3 oſe. cccle. uel alta. ⁊ bene facit gl.
i.l.ſtipẽdia.C.ð cxcep.ᷣrei.iu.ubi dr̃ ꝙ ſic ĩ cã iu

dicati nõ dnt capi ſtipẽdia militum ſeculi:ita nec

ſtipẽdia militũ eccleſie Ho.t h̊ dicit ꝙ põt cõpł
li ad ſatiſfaciẽdũ de his fructibus quos fec ſuos
foꝛte munitꝰopione ꝗᷓ nõ. ꝑ gl.ĩ c. pnti ð offi. oꝛ.
li. vi.h̊ qõ depẽdet ab alia.nunquid chicus faciat
fructus bnficij ſuos.de qᷓ qõne uide quod plene
dixi ĩ repeti.c.cũ eẽs de teſta.æ uide ðᷣ utraqʒ.q.
qð nõ.in.c.ꝑuenit ð fideiuſ.⁊ ꝑ archi.in.c.ſtatu
tuʒ de Np.li.vi.Ego ſemꝑ tenui ſimplr᷑ ꝙ nullꝰ
clericus faciat fructꝰ ſuos iſpecto iure cõi:æ peꝛ
oↄns ꝙ non dicunt᷑ capi fructus bñficij ꝓ debito
ipſius beneficiati. Sʒ nũquid ualeat ↄſuetudo in
oppoſuũ.uide qð nõ. Jo.an.in regula nẽo põt
de ꝛc.iur.li.vi.iĩ mercu.in fi.glo. Nõ.fi.glo.qꝙ

poſſeſſo bnficij cũ mala fide ↄpelli reſtituer̃ oeſ

fructꝰ:ct uið tex.i.c.cũ dilcctus ĩ fi.j.de iurepa.
a ↄꝛio gꝰ ſecus ſi bong fide poſſidet qð tenẽt dni
de ꝛ0ta Recis zri El Pn alem v. ĩ eadẽ eccła zc.
ibi ↄꝛiũ credo nõ.gl.uſqʒ ad finẽ cx qua habes
duo ſatis notãda i mã extẽſiõis. pᷣmũ ꝙ ubi duo
ſũt a iure equiꝑata pẽa adiecta ĩ uno. ur̃ adiccta ĩ
alio. ꝓ h̊ tex. cũ gl.in.c.ſi poſtq; i fi.de elc.li.vi.
fac.l.ij.ff.ad tertu.ſᷣo ꝙ ſi ĩ fi.alicꝰ ſtatuti pẽalis
fit aliq̃ᷓ additio ꝙ pena appoĩta ĩ pnꝰ vr̃ ꝛepetita
in illa additiõe.exqꝰ.n.adijcit᷑ vr̃ ꝙ ſit ꝑs illius
ſtatuti:⁊ intellige cũ dicit᷑ adijciẽtes ł ẽt ideʒ iudi
ciũ eſſe uollumꝰ ⁊æ c.? hanc glo.hic cõit᷑ ſequunt
doc:ſj uide gl.q directe ſentit oppoſitũ ĩ cle. qm
in fi. de ui.⁊ ho.cler.in.v.ſãctionẽ.ſʒ h̊ gl.vr ue
rioꝛ. n glo. ſuꝑ vᷣbo ⁊ lr̃atas ibi ſcia nobili
tat hominẽ ⁊c̃.⁊ ꝓ h fac̃ qð dixi õ̊ i ultio notabi
li. et uide glo.ij.di.lex que dicit ꝙ maioꝛes natu
pñt appellari ẽt lati cuʒ alijs de quibus ibi nõ.
2 ad.c.cũ oẽs quod gl.hic allat ꝓ clitate ſeꝛuã
da ĩ bnficijs:dic ut ibi plene nõ. ¶ In gl. ſuper
vbo ꝑ ſedẽ aplicã in fine dic ꝙ tota h̊ glo. põt ꝛec
duci ad unã ↄcluſionem qꝙ ſolus papa diſpenſat
ĩ płibꝰ curatis:ĩ alijs vo põt diſpẽſare epᷣs:⁊ hãc
ↄcluſionẽ firmat gl.lʒ ꝛefeat opi.ↄriã Inno. vꝛ
ĩ effectu tenẽ opi.hꝰgl.dicit.n. in duobus curatis
diſpẽſat ſolus papa:iĩ duobꝰ ſimplicibꝰ ł ſimplici
2 curato epᷣs:⁊ ſi ſũt ĩ diuerſis dioceſibuſ dʒ uteꝛ
qʒ epᷣs ĩteruenire ĩ diſpẽſatõe:⁊ nõ h̊ ultimum et
bñ facit ĩ ar.j.ð ſẽ.cx.iĩ.c.cũ illoꝝ ĩ.O.ſi vo clau
ſtrales:æ quod nõ.in⸗c.paſtoralis de priuił.pe.⁊⸗
Abb. dicũt ꝙ diſpẽſatio qᷓ fit ꝓprer neecſſitateʒ
kutilitatẽ eccleſic nõ itelligit᷑ ꝓhibita epis:ctiã in
curatis:ſʒ ſolũ illa qᷓ fir ꝑꝑ progatiua ꝑſone ⁊ vꝛ
hec opi.placẽ Ho.lʒ dicat curiã ſcruaꝛe indiſtin
cte pᷣmã opi. quã vꝛ ſequi Jo. an. dic.n. ꝙ ſi eps
poſſet diſpeſare. nugatoꝛiuʒ fuiſſet h̊ diceꝛe hic q;
ſedes apoſtolica diſpẽſauit.do. An. vr̃ tenẽ pᷣmã
oↄcluſionẽ:ſetit tñ ꝙ in pluꝛibꝰbnficijs ultra duo
epᷣs nõ diſpẽſat allł.c.q;ꝛ in tm.S.e.quod iudicio
meo nihil facit. nã nõ loquit᷑.c.illud de diſpẽſati
one que fit ex cã:ſj̊ de his qui peꝛ abitionẽ plura
beneficia recipiũt:ut pʒ ibi in pᷣn.dũ dic ꝙ in tiᷣ
3

—

r7 24 er

52

☚

.·V ITnir, ſrieraf- fFerrry ay ſae

rrr õ

. N
W — r. n.
WA 0 ſſanta S — 6 A. lemr D .5 ſ2r kir - 2.* SE = P Ak. ,1 „„l. KC234 5 Accmn yE nmrrnt, i- 4* 1 5 , ren . i
Na Ar K cei Er, dan aeeen. . H. for u AX⸗ D
1 1 “
¶ De pꝛebendis
„ Ernei aſun nn 4
ꝓceſſit quoꝛũdam ãbitio cẽ.nõ eĩz põt dici ãbitio expꝛeſſc:utputa appellar archidiaconꝰ ſʒ nullũ mi 6 ucich. 4 zu
ſi diſpẽſatio fit ex cã. pone.n.ꝙ ſublimis uel learꝰ uiſteriũ dignitatis exeꝛceat ? põit Inn. exemplũ wro rinben Eii
nõ põt uiueꝛe ex redditibꝰ duoꝝ bnficioꝝ ſimpli in archidiaconatu parmẽſe: nos rectiꝰ poſſumus ol ötomi⸗
ciũ:dicemꝰ ne ꝙ epᷣs nõ poſſit diſpẽſare in ttio: exẽplũ ponẽ ĩ archidiacono ſenẽf.nã ꝑmẽf ſaltẽ enn lrconſel
= cente nullibi repit᷑ oppoſitũ. de hac mã diſpẽſatio pʒ ſtallũ peminẽtẽ ĩ choꝛo:⁊ ex h̊ vr uelle Inno. lucge zaß irlcl
ni& er ſpenſacſ, en rr ac plaleine, nis circa płalitatẽ bnficioꝝ uide qð dixi in repeti ꝙ ſolũ nomẽ ſuff ciat ut icludat᷑ in hac ↄſtõe:de Cerd geſch/
nio. F. qꝛ vVo.j. e.ti. c. extirpãde circa pbendas qꝰ multũ dubito cũ debeamꝰ attẽdere ponꝰ uim oodfi 8 ntin⸗
dixi in. c. cum iã dudũ ꝗ.e.⁊ plʒ mibi multũ circa 2 ſubſtãtiã rei qᷓ; uocabnlũ.⁊ arch.i.q.c.i.vr req emeng afeſi
curata limitatio pc. ? Abb. quã ſequi᷑ Mo. ut ꝓ rere ſaltẽ aliquã progatiuã ĩ loco. ſed dni ð ꝛota SSõõ
pteꝛ neceſſitatẽ uł utilitatẽ eccle poſſit eps hodie deciſ. ubi S ſimpir ſequũt᷑ hãc opi. Inn. Sʒ in ſo bl iclii⸗
diſpẽſare. nam cũ olim poſſet ut ꝓbatur in. d. c. Sriũ facit.c.dudũ cl.ij.de elec Itẽ acumula ha ruli⸗ nton,
ſancroꝝ.lxx. di. nõ vr ius illnd imutatũ ꝑ hãc cõ rũ dignitatũ fuit ꝓhibita ꝓpt ĩpotẽtiã defuicdi felih/immi
ſtitutionẽ que directe nõ ꝓbibet epo diſpenſare ⁊ exercitij ſ ubi hẽt ſolũ nomẽ ccſſat illa ꝛõ.ad h on zfinin
nec ẽt loquit᷑ qn imineret diſpẽſatio ꝓpteꝛ neceſſi .c. qꝛ nõnulli S eo. ⁊. c.qꝛ itin S e. ⁊ cogita ſuꝑ hᷣ 6 ,rich ieöuc “
rarẽ uł utiliratẽ eccdłe nec ob. c. Ir̃as all.in gl.loqui ertia ↄcluſio ꝙ ſi in loco reputat᷑ dignitas glrcumcn Abtpi
tur eiʒ in plibus pbendis eiuſdẽ ecclłe ĩ quibꝰeps ſcu ꝑſonatꝰ lʒ in iuꝛe nõ hẽat᷑ ꝓ tali mmñ dʒ cenſcri tuge ſen i
nõ diſpẽſat: ut dixi in:d.c. cum iã du Juʒ: addirio. Fʒ reputationẽ loci:⁊ h nö.(Auart ↄclo ut ĩ girulin i ſn
oggrr

= 11
V Ars n- 49 A ſſr ſi „„ r, 6

Pmnat

aſjfna

5

— — — .
iien ‚ — (L. hu4 lii⸗ Aa

1

a zir. kere
4 akri

Sʒ nũquid talis cũ quo diſ pẽſat᷑ circa plalitatem
bnficioꝝ ſit tutꝰ quo ad deũ: dicas ꝙ aut diſpen
ſatio fir ex cã puta ꝑꝑ neãitatẽ ul utilitatẽ eccle ul
ꝑꝑ euiddentẽ pᷣrogatiuã meritoꝝ ⁊ ẽ tutus aut ſi
ne cã ⁊ nõ ẽ turꝰ quo ad dcũ:ſʒ bũ ẽ tutus qᷣ ad
eccłam milirantẽ uide pe. de anch. in.c. i. de ↄſti. ĩ
repeti. Ey gl. q̃ro de qõne quotidiana ⁊ difficili
q̃ dicart dignitas ꝑſonatꝰ uł offm. naʒ bic bemus
quẽ nõ poſſe hr̃e duas dignitates uł ꝑſonatus ⁊
idẽ dr de officiis in. c.i.de ↄſue.li.vi. In.? Jo.
an. ? alij młi hic ĩſtãt. nã qnʒ oĩa iſta ſunt ſynony
ma: ut ꝓbat᷑ ĩ.c. cũ acceſſiſſẽt de oſti. ubi idẽ offi
ciũ appellat᷑ dignitas ⁊æ ꝑſonatꝰ. In Zriũ faẽ iſte
tex.ubi dicit idẽ in ꝑſonatibꝰ. ⁊ in h̊ uaric loquũ
tur iura. ¶ Expedio gl. Inn ꝑ ↄcloes: pꝛia clo
dignitas ⁊ pſonatꝰ nõ drnt i ſubſtãtia ſʒ archi. ſẽ
ſit Zꝛiũ ĩ. d.c.i.de cõſue.ubi diẽ ꝙ dignitas ẽ ad

miſtratio reꝝ eccłaſticaꝝ cũ iuriſditõe Meꝛſona

tꝰ vo ẽ qᷓdaʒ pꝛogatia ĩ eccła ſine iuriſdictiõe: ut
qꝛ hʒ ſtallũ ĩ choꝛo honoꝛificũ pꝛealiis ul q̃d ſitc.
Hffm vo gʒ eũ ẽ admiſtratio rex cccłaſticaꝝ ſine
iuriſdictiõe. Siẽ põt poni cxemplũ in ſacꝛiſia ſeu
theſaurario:ſʒ ꝓ ceꝛto iure iſta nõ ꝓbant᷑:⁊ poriꝰ
cꝛedẽdũ ẽ ꝙ ex uarietate locoꝝ inſurꝛexerunt hec
diuerſa uocabła. nã ĩ multis locis dignitas appel
lar̃᷑ pſonatus:⁊ in alidbus qðᷣlibet bnjficiuʒ curra
tũ d; ꝑſonatus.iõ in iſtis dʒ attendi ſubſtatia rei
magis iᷓ denõiatio: ut ſtatiʒ ſubijciã.Cõit tñ ubi
doc.tangũt hãc mãm ↄclło cois ẽ: ut is dicat᷑ br̃e
dignitatẽ qui hʒ iuriſditionẽ:un quilibʒ ꝛcctoꝛ ſu
prioꝛ ecclie collegiate dr̃ hr̃e digitatẽ: ut nõ.pau.
ĩ cle.i. de elec. ⁊ cle.ne ĩ agꝛo de ſtatu regu.qni ðᷣ
rota deci. cxxvi:z tał ꝓpꝛie ⁊ ſtricte appellat pᷣla
tus:ut in. c. cũ ab eccleſiaꝝ ubi bona glo.de offi.
oꝛ. uide tex. cũ gl.ĩ. c. ij. de iudi. Iʒ laꝛgo mõ rectõ
curarꝰ dicat habeꝛe pᷣlatuꝛã ut eſt tex.in. c. tua..
de cle:egꝛo.nõ. pau.in cle. dudum de ſepul.pꝛo hᷣ
tex.ĩ.c.niſi ð eo.ubi prioꝛ eccleſie ↄuẽrualis dicit

hbrfe dignitatẽ. æ abbatiſſa habet dignitatez ut eſt

tex.in.c.idẽnitatibꝰ de elec.li.vi.uide tex.in.c.i.
de eta.⁊ quali.ubi młti appellãtur pᷣlati. Scda
ocluſio ꝙ ad ↄſideꝛãdũ digitatẽ debemꝰ attẽder̃

an nocet᷑ aliq nõie de dignitatibꝰ qᷓ in iure ſunt

ſpiciat᷑ inſtitõ.ſi eiʒ fuit iſtituta ut eſſzʒ dignitaſ hẽ
bitur ꝓ dignitate.¶ Quiĩta ↄcko ⁊ nõbilis ꝙ oʒ
ꝙ diguitas ſit ꝑpetua ad h̊ ut icludat᷑ ſub iſta cõ
ſtitutõe ꝓ h.c.i.j.de ↄſuc.li.vi:Et ꝑ h ſoluitur
qõ.nũquid acceptãs epi uieariatũ ꝑdat dignitatẽ
ſeu bñficiũ curatũ. æ vr̃ ꝙ ſic qꝛ ↄſcquit᷑ dignita
tẽ ꝑ uicariatũ:ut nõ.gl.i cle. ⁊ ſi pricipal ð Hp.
Itẽ ſatis ẽ ꝙ poſſit eſſe ꝑpetua qꝛ foꝛte eps nõ
remouebit eũ ĩ uita:gꝰ dʒ cẽſcri ut ꝑpetua. ar.in
.l. iuriſꝑitos. ff. de excu. tu. ſz Sriũ puto uex: qin
illa digitas ẽ potiꝰ epi ⁊ de facili põt ꝛeõueri. ad
H. c. i. j. de offi.vi.li.vi. ¶ Sexta ↄclo. ꝙ hʒ qs
exerceat miſteriũ ſpectãs ad aliã digitatem: exq
tn in loco nõ reputat᷑ dignitas nõ hẽbit̃ ꝓ digni
tate. Cõtrariũ fõte poſſet attẽtari ut magis attẽ
damꝰ ſubſtãtiã rei ꝑꝑ quã emanauit ↄſtõ q; cꝛo
neã loci eſtiatiõeʒ. ¶ Septia ↄcluſio ⁊ ultima ꝙ
hñns offm ſine iuriſditiõe nõ ↄpꝛehẽdit᷑ in hac cõ
ſtirutõe puto ꝙ ſi officiũ eſt nũdũ miſteriũ ita ꝙ
nõ hʒ pꝛogatiuã pᷣ alijs tũc ꝓcedit dictuin ſuum
puta ſi eſt ꝓcuratoꝛ eccleſie: ſecus ſi ẽ cffin cuʒ p
eminẽtia: ut tteſauraria ꝓ h̊ vr̃ tex.i.d.c.i.de cõ

ſue. li. vi. æ qtif᷑ cognoſcat mĩoꝛitas dignitatis ui

de ꝑ Jo. an. i. c. penl. de offi. le. li. Vi. æ hec pꝛoce

duũr in dignitatibus eccleſiaſticis. Qnalꝛ aſſumat

dignitas ul nobilitas iĩteꝛ ſecularesꝛ? qs poſſit fa
ceꝛe nobilẽ
gni. li.xij. ¶ Altio qrit᷑ de alia qõe q uẽit ad de

claratoem tex. q dicat bnficiuʒ curatũ: æ quid ſi

hẽat curã in hitu ſʒ nõ ĩ actu:nũquid icludatur i
hac ↄſtõe:⁊ ualʒ h̊ ad multa:ut ſi ĩ aliquo ſtatuto
pẽali fiat mẽtio de collegio nũquid ſufficiat colle
gium bitu: i nõ actu. ¶ Quo ad pᷣmũ ↄcludim
ꝙ bnficium qr̃᷑ curatũ cuũ bʒ curã aĩaꝝ ſiue in fo
ro ↄtẽtioſo ſiue pniali:⁊ uide tex.ibi ⁊ plene per
Inn. i. d.c. dudũ.el.ij. ð elec. Sʒ adde unam gl.
nõ.i cle. dudũ. de ſepul.ᷓ vr uelle ꝙ tũc pꝛoprie
q́s hʒ curã qn aſtringiĩ ad miſtranda eccleſiaſtica
ſacia: ? alij tenẽtur ad eũ fcurrereInã dĩ cura q
coꝛ urit. ſ.reddẽdo cũ ſolicitũ ĩ adminiſtratiõc ſa
cramẽtoꝝ:⁊ iõ cũ hodic fies mẽdicantes poſſint
audire ↄfeſſones ⁊ pᷣdicaꝛe uidẽtur habere curg
qð nõ ẽ falſũ cũ alij nõ aſt:ĩigãtur ire ad cos plus

ilitẽ uið ꝑ Bar. in. l. i. C. de di

,iNctehpi ugimnif .
uscb ti imniſt c

ciei tl Mochnr.

mnerinis.

lecione chicit os⸗
ioneſdigisdifcn feit.
cinbiſca Kem aſh
Ppaltſrsdtatchrn
Grſoirolers. Vd icn
aid legin cecmi
GcRenira deſtia uf
nserhdidus mon
Nen itaand diminaee
(ſceceani wbi inctn
nmmins (at
liclopoſlolant im⸗
lotpnricnmgll o,l
Dübfeniſchgnggbn
miſcgtt inilgi
iiſirnnmi ſirgenitl
pnfütin rn
,7,,Nlſc: in i

S „ An
1 e

4

lis

ſtoſ
ſapmbzin ſen hon tgun agit⸗
rehnnndne binn Dulnczeenſe
ſpicixj nddſegn a Aunn ni

SW Gianitae ⸗
bimn paignir. in ig 4
9 gnuns ſtpemn Uübiniältiſſh 8
hue säπα
fucterinnbch uintmi lregt
vbiß cunmir r cſc alaut Clgrin
ultanarien n gli ller ſipricpar hp.
ni ſus g oſſteſe pem r fore ps
noncbit ei integ'ch ceſeit Ppena. gr in
mtſotos fce an n ni llo tep ann
dgns eod cit ge eli dot vöneni
liſ i . (Senn ltoh s
ercen miſtenü ſegis ad ali dignaten erg⸗
n in oco no reynui digtins no bibii Pdigni
me. Cormi förepoſſeanenn ur nagis ane
dam ſupſiini te d an anunni Ro eno
nei a cinde Bepin anſe uurnn
bis offn ime imſinde d Neili nd
ſime nd ſ cffi cttüti niſſinh
nohy ogniß ais it eeit laun ſun
nſt panmwratlſte ſis iecfncn

mininarr tteſunana i aridcick
el. Nt li oghoſen miorins dignlinizt
en amicnt f e r a
r in digniunbus elclſiaſticis. Cudhd
lir in dignnunbus elc Rate
al erſecularesn g polſin
lgnins u: nobllius ien 1

e nobile ut milite uid h n
nil. er o ici vff in n ti en

Be pꝛebendis

ꝙᷓ uclit nec ipſi neceſſitent audiræ paꝛochia dẽ q̃
ſi ꝑtitio cure quia cuiqʒ curato dat᷑ certa ꝑs ciui
tatis ſeu pars caſtri ꝑ eũ cuꝛãda ĩ dinis.ij.q.i.

c.ij. æ uide qð nõ. pau.i.cle.i:de bapt/ubi tꝛactat᷑

nũquid ꝑ eollatõem ſoliꝰ baptiſmatis dicar̃ eccła
curata: ? qͥd ex pſtatiõe alrerius ſacramẽti tantũ.
Quo ad ſᷣm narie ſũt opi.q̃daʒ tenuerũt nõ ſuffi
cere: ut eccleſia ſit curata hĩru. iõ dicũt ꝙ ſi oms
pochiani alicuius eccleſie ſũt moꝛtui ł receſſer̃t ð̊
loco talis eccla nõ ocludit᷑ ĩ diſpõe ho. c. hãc opi.
tenuit Mo. ᷓ ⁊ latius ꝓſequit᷑ i.d.c.qꝛ nõnulli et
Fre. ge ſeni. ↄſcilio.cxxx.⁊ pau.in cle.·i. de offici.
vi. = multi alij Sriã opi. tenuerũt H Inn. 2= Jo.
cal. ? multi ſeqᷓ. faciẽtes fũdamẽtuʒ ꝙ eccliam cu
ratã facit oꝛdiatio epi nõ accidẽtia facti z ſaris ẽ
ꝙ ſi hodie unus ueniret ad habitãdũ in pochia
pot ſine alia licẽtia admiſtrare illi ſacramenta mi
hi plus plʒ pria opi.pꝰ qꝛ cũ ſumꝰ ĩ pẽalibꝰ obẽt
vba capi in potioꝛi ſignificato ut enitemꝰ penaʒz
p h.c. ſtatutũ de clec. li. vi. Itẽ pricipal ꝛ5 cõſtõ
nis ceſſat cñ nõ ſit impotẽs ad fuienduʒ utriqʒ:
vñ ſaltẽ epᷣs poterit in iſtis diſpẽſare:nec induce
ret᷑ nacatio ipo iur̃ ꝑ receptionẽ fi. et uide p et 3
duas glo.nõ.i ſili: unã in. d. c. ſtatutũ:aliã in. c. lʒ
canõ. e. ti. ? li. Mico. abba.
* 16 õciliũ ꝓuĩcia
Raue nimis. le a bnficioꝛum
collectione ſuſpẽdit eos qui pꝰ pam co:
ꝛectionẽ idignis bnficia ↄfeꝛũt. puidet ẽt quis in
teꝛim bñficia ofeꝛat ⁊ illã ſuſpẽſionẽ relaxat ſolus
papa uł ſolus pꝛiarcha:pꝰ narrat delictũ:fo ꝓni
det ibi nolẽtes. NHõ pꝰ ibi cum poſſint niros ⁊c.
ar. a Zꝛio lr̃e ꝙ in defectu idoneoꝝ poſſunt indi
gni aſſumi ad bnficia.nã fm Ho. ↄſtruẽda ẽ do
mus ex lapidibus qui ocurrũt: æ melius ẽ locuʒ ĩ
pleꝛe q; uacnũ dimitteꝛ e: ar. in. l. gñali: S. ſpurios
ff. de decuri. ubi in defectu ltioꝝ ſpurij aſſumunt
in decuriones. (Sʒ adueꝛte:qꝛ idẽ Ho.in qua
cᷓ alia poſtilla ſennt Zꝛium dicit eĩʒ ꝙ ſi unus ſo
lus repitur idoneus:illi ſoſi ſunt potius cõfeꝛẽda
pla bnficia q; idiguis:ad h.xxi.q.i.c.i.¶ Cõcoꝛ
darẽ ſic ꝙ ubi tãta ẽ idignitas ꝙ nõ põt ꝓuide
ri ſine peccato nł ſine graui alioꝝ ſcãdolo tũc ꝓ
cedit ſm dictũ:ſecus ſi nõ ẽ tãta idignitas ut qꝛ
patit᷑ ſolũ defectũ in ſcia: in aliis tũ ẽ bonus cleꝛi
cus:? tũc pcedit ar. a pꝛio hꝰ Ee. æ nide qð nõ.
o. an. in c. cũ adeo de reſeꝛiptis ubi ſentit ꝙ ẽt
mãdato pape nõ eſt obtẽꝑandum qñ ẽ tanta indi
gnitas expte pꝓmouedi: ut ſine peccato moꝛtali ꝓ

monueꝛi nõ poſſit.¶ Mõ fo ꝙ moꝝ ihoneſtas ?7
lfax qefectꝰ ipediut quẽ ꝓmouendũ 2 qñʒ deiici
Unt ij ꝓmotũ:ut in. c.fi. de eta. ⁊ quali We

nõ ꝙ ↄciliũ puinciale hẽt iuriſditiõeʒ ſup oẽs ðᷣ
Puincia:vñ ⁊ pᷣlatos ex ꝓpꝛio delicto põt ſuſpen
deꝛe: epʒ tũ deponcꝛc nõ põt:ibi. n. requirit auc.
pape.iij. q. vi. c. accãtꝰ ⁊. c. qᷓnuis ¶ Mõ qrto ibi
anuatim ꝙ ociliũ ꝓuinciale dʒ fieꝛi anuatĩ 2 ideʒ

dðz ge ſynodo epᷣali ĩ. c. ſiẽ olim el.ij. de accu. ubi

utrũq; de pbat᷑ æ ẽ bonꝰtex. iſte ĩ mã iſtoꝝ ocili
õ ibi pꝰpᷣmã ⁊ faʒ coꝛꝛectionẽ ꝙ delictũ

iteratũ grauiꝰ punit᷑ maxic pᷣcedẽte moĩtõe:tiũ qꝛ
Vr delictũ ↄſuetudini deputatũ.i:iij. C. de epiſ.
audi.⁊.c.monaſteria de vi.⸗ ho.cle. tuʒ qꝛ vr̃ in
coꝛigibilis.c.cũ nõ ab hõie ꝗ̊ de iudi. o. ꝙ
plato ſuſpẽſo a collatõe bñficioꝝ non ſuccedit ca
pl ꝓ h.c.ide ſup.neg.pla.li.vi.=.c.qꝛ dineꝛſita
tẽ j.de ↄceſ.pᷣben.⁊= gñalr poſſet dici ꝙ plato ſu
ſpẽſo a toto officio pꝑꝑ delictũ ꝓpriũ diu ↄtinua
tũ nõ ſuccedit caplj ut vt tex nõbilis ĩi. c.fi. de ſta
tu.reg.ſʒ ĩtellectũ quẽ ibi dabo:nã h̊ clare ꝓbat᷑
ibi in abbate ſuſpẽſo nuł remoro. b.ĩ V. ? H
ip̃m ꝙ lʒ ã puideꝛit tex. ð pᷣlatos ſeu collatores
bñficioꝝ:nihilominus in h̊ ꝓuidet ſpalr õᷣ capla

Thrs Ex quo potes colligeꝛe nõbile dẽ ꝙ ĩ mã pe

nali ꝓuiſio ocepta in uerã ꝑſonã nõ extendit᷑ ad

fictã æ repntatã. z ꝓ hoc tex.optimꝰ in.l.iij.ff. de
neg. ge.¶ Mõ ultio caſum in quo ille qui ſuſpen

dit nõ põt abſoluere regularit᷑ õ de pe.di.i.c.ueꝛ
bũ. ſʒ rõ ſpãlitatis huius ponitur in tex ut de fa
cili hec ſuſpenſio non ꝛemittatur =z quatuoꝛ patri
aꝛchie honorentur. Dotes ẽt inlligere ꝙ metꝛo
politanus nõ põt puniri ꝑ capłʒ puincialc.⁊ qe
ipᷣe ẽ caput cõcilij:⁊ ſic facit in ar. ꝙ papa nõ põt
puniri ꝑ ↄciliũ geneꝛale cum ſir caput ipſius con
cili n quo facit optie tex. in. c. ſignificaſii de eler.

gl. i. ibi ĩmo ex officio põdera gl nã ꝑ bãc

icrionẽ imo qᷓ nẽit conectiue ad pcedentia:ur le.
⁊ nõ.xvi.q.i.pᷣdicatõ ſẽtit ꝙ bãc ĩquiſinionẽ fac
Ocilium ẽt ſama nõ ꝓcedente ſed ob.c.qualłꝛ ⸗ qnñ
el.ij. ð accu. ubi tex. loquit᷑ de ĩquiſitione fiẽda ex
meꝛo officio: ? m̃ ꝛeqnirit famiã p̃ombulã. Inn.
prio reddit rõem diucrſitatis dicẽs ꝙ hic nõ fit
iĩquiſitio ut pẽa irroget᷑ alicui ſpãſi ſed ut ſubditꝰ
reddat ꝛõem de talẽto ſibi ↄmiſſo:hec rõ non plʒ
Ho.⁊ mihi multo minꝰ.nõ.c.qualit loquitur de
rõe adminiſtꝛatõis reddẽda. AMtẽ hic uenit ĩponẽ
da pena ſuſpẽſionis. Reddit fo Ann.aliam 20e
dicens ꝙ iſta ocilia pᷣncipaliteꝛ fiũt ad coꝛectio
nẽ mox. xviij.di.qm.⁊ eſt tex in.d.c. ſicut olim qꝗᷓ
ſi uelit ꝙ ibi nõ agitur ad penam ſʒ ĩ Sꝛium facit
quia pena uenit imponenda ut predixi:nec per in
quiſitionem debet aliquis infamari exqno ĩfamia
non preceſſit Moſti. reddir duas alias rationes
que pꝛofecto nõ ſatiſfaciunt contrario. ideo bre
niter dic ꝙ iſte tex. loquitur de inquiſitione gene
rali æ non ò certam perſonam:generalis etiem ĩ
quiſitio poteſt æ debet fieri ꝑ ſupiorem cum dẽat
purgare pꝛoninciã malis hõibus.c.i. de offi.oꝛ.
.l. ↄgruit de offi. pꝛeſi.ff. æ in hac nõ requirit 2
ifamia pcedat ↄria loquũtur in inquiſitione ſpeei
ali contra certam pſonã ĩ qua requiritur infa
mia pᷣcedat ⁊ hoc apte ſentit Inn.i.c.i.de poſtu.
pᷣa.? ꝓbatuꝛ dictis iuribus ⁊.c. ſicut oli palł ui
demus ẽt ꝙ ꝑꝑ hãc iquiſitionẽ generalẽ qʒ pᷣlatꝰ
ãanuatĩ niſitare dioceſ.c.cũ uencrabilis ð cẽf. ⁊ ð
offi. archi. c mandamus. æ aduerte ꝙ ſi in hæc in
quiſitione generali nominat᷑ aliqua peꝛſona fit ĩ
quiſitio ſpãlis ↄtra illã perſonam nõiataʒ nec de
poſitiones facte in inqniſitionc generali facict fi
dein ĩ ſpali:ut notauit ſingularit Inn. in. c. bone
k £

Mre, ſ e Ur 1Y‿let her nzel: pofet

E — ale .

Sreg Prrrrne zulg P- 5

ſi mnllans e erhmh, ſris fur patme,

.n g ze an nd

4l ab g ſcc»

== ααα. Prisſat

=è=òM s- Jaloſ 3 Sehez 4 acα FrE ſj 4 Rr-rr S

¶ Ee pꝛcbendis

ge elec. ⁊ ꝑ Har. in. l. f f. de queſti. ? H nõ. In
glo. ij. ĩ fi. ſolue claꝛius fm doc. ꝙ ↄꝛia ꝓcedunt
reſpectu illius bñficij dũtaxat qð ↄfeꝛtuꝛ idigno.
nã nõ requiritur aliqua monitio ſʒ ĩ continẽti po
teſtas ꝓuidẽdi illa uice deuoluitur ad caplin ucl
ſuꝑioꝛem iuxta ea que bẽentur in ↄꝛiis hic ſigna
tis. Iſtud.c: loquitur de ſuſpenſione geneꝛalꝛ fiẽ
da a collatiõe oĩum bnficioꝝ. ̊ eim pena cum ſit
grauis non infligitur ipſo iure.ſed opoꝛet ꝙ; P
cedat bina monitio æ poſimodum ſequatur ſentẽ
tia ſuſpenſionis et ut dicit Inno.vutraqʒ pena po
reſt concurrere illa reſpectu illius bencficij ſine
qmonitione ex unico delicto tantum:iſta reſpectu
dclicti continuati et quo ad omnia benceficia.
In glo. ſuper uerbo ſuſpendatur ibi eſſent irre
gnlares. Aduerte quia glo.non nidetur bene di
cere immo indicio meo eſt contra. c. cum in cun
ctis de ele. nam ut ibi pʒ collatio facta idigno eſt
ipſo iure nulla ? pfas ꝓuidẽdi ꝓ illa uice deuol
nit᷑ ad aliũ/pone eĩm ꝙ collatio pochialis ccclie
fuit facta patiẽti dcfectũ in etate uel ꝓrſus illr̃ato
dicemꝰ ne illos tollerandos:qꝛ non ſunt irregula
res:certe mime:immo ẽt eps debʒ ꝛemoueꝛi.c.fi.
de eta. ⁊æ quali. Dicieꝛgo ſic ꝙ aut iſti ſũt idigni
illa ĩidignitate qᷓ impedit uires collatõis ipſo fco:
ni in qtuoꝛ defectibus qui hnt in. c. cuʒ in cũctis
ʒꝗ alł.⁊ tuuc in dubio ſunt iſti dc fẽo remouendi:
qꝛ nullũ hnt ius in bnficijs ut ibi.aut eſt talis in
dignitas:⁊ tũc ſi ẽ magna debet rcõueri ⁊ priua
ri exqꝰ eſt ibabilis:ar. c..i. de eta. et q̃li. ?.xvi:q.
vij. iuentũ. xviij. q.ij. ſiquis abbas.aut nõ E tan
ta idignitas ⁊? poterũt tollerari.⁊ h cãn poſſet ꝓ
cedere glo. nã multa ipediũt ꝓmouẽdũ qᷓ nõ dei
ciũt iam ꝓmotũ.xxxix.di petrus Et uið ad intel
lectũ.c.cũ in cũctis ⁊ quod nõ. Jo. an. in regula
odia de re iu.ĩ mercu ncc ob ꝙ glo. ſubijcit 58

monitiõe:qꝛ illa nõ fit ur euiter̃᷑ pena.c.cũ in cun

ctis ut ᷓ dixi ſed ut euadat penã bꝰ. c. ¶ In gl.
ſuꝑ vbo pſonaʒ i fi.nõ bñ rndet iudicio meo ad
c cũ in cũctis: vñ dic ut pᷣdixi ꝙ illud. c. ꝓuidet
in collariõe bñficij ĩdigno facta.nã in tali collati
one ꝓ illa nice ſuccedit caplin:ſʒ hic loquituꝛ cuʒ
epᷣs ſuſpẽdit᷑ gñaliteꝛ a collatione oĩum bñficioꝝ
in quibus non fuit cõmiſſum delictum Vnde bec
poteſtas non deuoluitur ad capitulum nec ad ar
chiepiſcopũ:ſed ſolũ ad papam niſi aliud fuiſſer
hic ꝓuiſum:ut patet in.c.qꝛ diuerſitatem pꝛealł.
et uide quod le. æ nõ.in. c.i.de ſu.ne.pꝛeł. li. Vj. ⁊
c. qᷓꝙᷓ de elec.e.li ¶ In glo. fi. in fi. ſed aduerte
ad unũ notabile dubiũ:ponamus ꝙ papa non ⁊ꝛc
ſeꝛuaſſet iſtã abſolutionẽ ſibi: uel ꝙ cõciliũ pꝛoniĩ
ciale excõicaret ſubditum alicuins pꝛelati nũqnuid
poſſet ille vꝛelatus ab ſoluere ſubditum ſuũ. Ho.
bic inſtat. Jo. an. clare concludit ꝙ cxcõicatus ꝑ
canonem concilij pꝛouincialis põt abſolui ab epi
fropo ſuo.mouctur quia non debet eſſe maioꝛis
pratis conſtõ concilij pꝛouĩcialis qᷓ; generalis uel
pope: ſed ab iſta põt epᷣs abſoluere ſi papa nõ re
ſeꝛuauit ſibi abſolutionẽ:ge foꝛius poterit abſol
nere a cõſtõe ꝓuiĩciali.⁊ nota ſempeꝛ hoc dictum

do. An. dicit hoc ſeruet᷑ in pratica. põt tñ dem
cauilari qꝛ papa in ſua cõſtẽe hoc ſpecialiter pꝛo
nidit foꝛte ꝓpter locoꝝ diſtantiã: ut in. c. nupeꝛ el
.ij. de ſen. ex. gꝰ nõ dʒ hoc exxendi ad ↄſtões alio
rũ:ſed primũ dictũ plus mihi plʒ.? Vr caſus ĩ.d.
c. nuꝑ in v. qꝛ tñ ↄditoꝛ canõis: ubi papa nõ fe
cit in hoc ſpãlẽ ꝓuiſionẽ:ſʒ ꝓceſſit ex cõiecturara
mente cõditõis canonũ. nã nõ ꝛcſeꝛuãdo ſibi ab
ſolutionẽ vr̃ aliijs cõceſſiſſe ita aꝑte dicit ibi tex.

Et ex hoc ĩfero ad unũ quottidianũ dubium. po

ne ꝙ ſtatutũ epi ſenenſis fulmiat excõicationeʒ 9

tra ĩtrãtes monaſteriũ monialiũ quidaʒ foꝛenſis

incidit illam excõicationem:nunquid poterit ab
ſolui ab epo ſuo:et credo ꝙ ſic ꝑ ſupꝛadicta. nã
illa eſt excõicatio cõis nec dʒ eſſe maioꝛis poten
rie qᷓ; excõicatio lata ꝑ ↄſtõeʒ pape: dico tn q; p
dicta nõ ꝓcedũt ĩ excõicatõe lata ꝑ uiã ſentẽtie ⁊
nõ ſtatuti a ↄcilio ꝓuiciali uł ab· alio epo ratione
delicti qꝛ a ſntia lata ab hõie nemo preter ferẽtẽ

uł ſuꝑioꝛẽ põt abſolue:e.c.paſtoꝛalis.. pꝛeteꝛea

de off.oꝛ. ¶ Sed ꝓ declaratiõe.c. querit᷑ qui de
beãt ĩtcꝛeſſe in ↄcilio ꝓuinciali de quo hic. Sol.

ſcire debcs ꝙ iura faciũt hic mentionẽ ð tribꝰ ⸗

cilijs/ unũ eſt generale cui pᷣeſt papa:et ðꝛ geneꝛa

le qꝛ repñtat totã eccłaz uleʒ:⁊ in iſto qui debeãt
iteꝛeſſe nõ ꝛepit᷑ iur̃ deciſũ nec:doc.ł glo.ſpecifice
bãc mãʒ attigũt qð nideri:⁊ de iſto dicet deo du
ce ĩ diſputatõe nouiſſime fiẽda. Eſt fm ↄciliũ ꝓ
uinciale ſic dictũ qꝛ repᷣſentat ecchiã ꝓuincie ⁊ ĩ h
inteſſe dẽnt epi ꝓuincie.xviij.di.ꝑ totũ:ſʒ inliuʒ
dubitat᷑ de capitulis eccleſiaꝝ cathedraliũ. Inn.
vr hic tandẽ teneꝛe ꝙ niſi ſpãliteꝛ eoꝝ interſit nõ
ſunt de neceſſitate nocãdi:ſʒ mihi uidet᷑ tex. in cõ
trariũ in. c. fi. j. de his ꝗᷓ ft a pla.Lertium ẽ 2
ciliũ epᷣi qdᷣ appellar̃ ſynodale ⁊ in h dit ↄuenire
oẽs clerici diocef. xviij:di.decernimus. uide qð
dixi in. c. qdᷣ ſuꝑ his de ma. ⁊ ob. æ de his duobꝰ
cõcilijs quã ptatem hẽant ⁊? qui debeant iĩtcꝛeſſe
