onis qð ur̃ ſingulariter limitare c.q̃tr. ⁊ q ij de
accu. ubi patet ꝙ de iure canonico ĩ ꝓceſſu ĩqᷣſiri
onis nõ inponituꝛ pena oꝛdinaꝛia ut depoſitio ab
ordine uel alia grauis. æ facit pro dicto Annocẽ.
ibi. qui uidetur h̊ fenẽ licet loq̃tur ꝑ alia nerba al
leg. tex. huic concordãtem in.c ij de conceſ. Er
Vr 3 illam regulam qua cauetur mitius agẽdũ cũ
cõfeſſo qᷓ; cũ cõuicto.xij.q.i.nõ dicatis ⁊ in.c.no
lo:ſed intellige iſtũ tex ꝓut glo.nõ in.c.de hoc.j
de ſimo. æ nide eũdẽ Inno in c. ꝑ inquiſitionem
de electi. ¶ In glo ij. in fi. b de hac materia eèt
in. c. ij. de cõſe.di ij. Et doc h̊ cõit᷑ ⁊ theologi te
nẽt ↄtrarium.ſ. ut tranſubſtãtiatio fiat ẽt in pane
feꝛmẽtato:licet latini ſic celebꝛãtes grauit᷑ peccent
2? ſint puniendi.de quo nide ꝑ thomã ĩ fria parte
ſũme.q lxxiij articulo iiij. Et ibi inteꝛ ceteꝛa põit
duas rationes q̃re celebꝛandum ſit in pane aʒimo
7 nõ in pane feꝛmentato pꝛima qꝛ xpᷣs iſtituit hoc
ſacꝛamentũ pꝛima die aʒioꝝ.mathei xxvij.c. quo
die nil feꝛmetatũ erat in domibus iudeoꝝ ⁊ ſtc pᷣ
ſumendũ ꝙ chꝛiſtus in pane aʒimo inſtitueꝛit h ſa
cꝛamẽétuʒ. a rö qꝛ melius ↄuenit deuotõi fideliuʒ
2 ſinceꝛitati hꝰſacramenti: ut fiat in aʒio nõ in feꝛ
mentato.nã nix põt feꝛmẽtatus rũpi quin aliqua
mica cadat. Itẽ faẽ illud apli ĩ epła ad coꝛĩithios.
nõ infeꝛmẽto neteꝛi: ſj ĩ aʒimis ſinceꝛitatis. ⁊ vita
tis tñ ut dixi ẽt ĩ feꝛmẽrato fieꝛẽt traſubſtãtia. ar. i·
iſio tex. ubi pᷣſuppõit̃ ꝙ iſte celebꝛabat ⁊ ſacꝛifica
bat ꝑ hanc eandẽ rõeʒ ĩfeꝛtur ꝙ etiã ſine aqua fit
ueꝛum ſacꝛamentũ: licet nõ ꝑfectum quo ad ſigni
ficatuʒ:qꝛ nõ põt ſignificare unionem inteꝛ xpᷣm?

URG5

quatuoꝛ delicta depoſitione digna. ut ſiquis cele

F: d-, I pane Wzine

eccleſiã cũ aqua ſignificet populũ nt in. c ci mar
the ⁊ ibi dixi.S. eo. ES glo. in uerbo ligneo
fi.nõ.glol⁊ dic ꝙ nõ dʒ eſſe calix de ligno: qꝛ li
gnum abſorber ninũ ⁊ ſic abſoꝛberet ſanguinem

dð ẽ indecẽs. nõ debet eſſe de uitro ꝓpteꝛ pencu

Ki

lũ fractõis.non de auricalco ſeu ere ꝓpteꝛ r bigi
nẽ.nã ꝓuocat ad uomitũ ut in glo. dʒ ergo calix
eſſe aureus uel arʒenteus: æ ppter paupertatem
põt tollerari ut ſit ſtagneus:ut in .C.calix.de con
ſe. di.i. 2c6. Abbas.
e baptiſmo ⁊ eius effece . ſica. .
¶ Eiſo de ſacramẽto eucariſtie q nihil in ſacꝛi
ficiſs maius eẽ põt ⁊c̃. de conſe.di.ij.nihil meꝛito
ſubijcitur de batiſmo qð ẽ ſacramentum ualde ne
ceſſariũ ſine quo nemo põt ſaluari.j.eo. maiores
de ↄſe.di.iiij.c.firmiſſime. tractactur etiaʒ de effe
ciu huius ſacramenti. æ ideo in Geica ſubijciiur =
eius effectu/pducit.n. tres effectus.nã remittitur
culpa. itẽ nitatur dãtionis ꝑiculuʒ æ apuur regnũ
celeſte. ut.j.e.c.maiores.ubi latius dicã.⁊ nid gl.
de cõſe.di.iiij.c.ij. ¶ Supeꝛ hac ſyica queꝛt In
no. in quo ↄſiſtit h Iacramẽtũ batiſmi.⁊ in hoc re
periũtur tres opi. quidaʒ dñt in ipſa aqua.⁊ ſic ſi
animal brurum biberet de aqua conſecrata que ẽ
in foncte uidetur ꝙ biberet ſacramentuʒ.de quo
nide gl.i.q c.detrabe.fa opi.ꝙ ipſa intinctio ſeu
ablutio ẽ ſacramẽtũ ⁊æ nõ aqua in q̃ quidẽ iniicrio
ne duo reꝑiũtur.ſilʒ actio exparte batiʒantiſ z paſ
ſio ex parte bariʒati.unðᷣ ipſa intinctio ſeu ablurio
quatenus eſt paſſio eſt ſacramentuʒ batiſmi. ⁊ hãc
opi.tenet magiſter ſententiarum tertia opi.ꝙ ca
racter ipſe qui imprimitur aĩe baptiʒate ẽ ſacram
tũ ipſe vo Inn. dicit ꝙ ſicut in encaꝛiſtia ꝛeꝑiunt
tꝛia ut in. c. cum marthe.S. tirulo ꝓximoſita in ſa
cramẽto baptiſmi quoꝝ primũ ẽ ſacramentũ ti
2 nõ res ut aqua abluens ſeu ipſa ſoluiio./ſcom
ẽ res ſacramenti tmn ut remiſſio culpe ⁊ ifuſio gꝛa
tie ftium ẽ ꝛes ⁊ ſacramẽtũ ut caracteꝛ qui ipᷣmit

in aiam baptiʒatiz ẽ caracter caritas que babili ανυeBſu ettke

tat ſeu diſponit aĩam ad ſuſcipiẽdã gratiã vi ð̊ qꝰ
plene peꝛ. Jo. an. ſup ica de ſacꝛa. nõ iterã ipſa
ergo aqua vᷣbo dei ↄſecrata ẽ ꝓprie ſacramẽtum
Et ex hoc ĩfeꝛtur ad qõem:pone ꝙ aliquis bapti
zetur i flumine nũqͥd tora aq̃ fluminis ſit ſacram
tũ. Inn. ꝙ nõ ſed ſolũ illa que retigit baptiʒarum
2 idẽ dñt quidã ĩ aqua q̃ ẽ in fontibus ecclie nt il
la ſola ſit ſacramẽrum que tetigit coꝛpus baptiʒa
ti. uñ ſi ĩ fote nõ fuit aliqs ibi baptiʒatus nõ ẽ ſa
cꝛamẽtum bapriſmi cũ nõ ſit ibi aliqᷓ aĩa ĩ qᷓ poſſit

Er Z A

——

zix SI jv ,R. 2=. e Pe 4. b-nnh

WTzfertz 6 apiſee,

/ —A .
Ir- Arnku bap eſer ₰ i&

CTruudsar
1
5* n

ſ. S Sa ur⸗ ,f laie D n „ui I fierng-

ſacramẽtum hẽre ſuũ ſignificatum nã ſacramẽrũ Sarer Ssnr

eſt ſacre rei ſignũ i.q.i.multi.Et pꝛo h̊ faclt alia
opi. quã gl.põit. in. d.c de trahe que dicit ꝙ aq̃
itingẽs coꝛpus baptiʒati imediate ĩcipit eẽ ſacra
mtũ cũ pᷣmiſſa foꝛma vᷣboꝝ tangit coꝛpus imedi
ate poſtea deſinit eẽ ſacramẽtũ.⁊ ſatis ur̃ ꝓbabił
illa opi. Ex qꝰ ifert ꝙ bibẽs ipſã aquã ñ bibit ſa
cramtũ.tñ uið bo.tex.i.c.ſabbato ⁊ ð ↄſe.di.iiii.
ubi dicitur ꝙ ſi in ſabbato paſcali uel pentecoſ.
quis uelit ſumeꝛe de aqua fõtium pro deuotionẽ
2

n ſit baptſm a Pſ v Pd iprn: ,E

Cruacz Sapnſzae yſyu

. r 9 Sde ,71- baptz u: 99) r õ

Eaj ci eſt.

7 / .
= ſaY Aoi4 attet.0 banpzanſ. 8

¶ He baptiſmo.

ad aſpſionẽ domus hoc debet facere añꝙᷓ; infun
datur criſma. aliqui tn bibunt de illa aqua nõ tñ
& neceſſaꝛiũ:qᷓ ecclia ex deuotiõe ꝑmittit:ut.S.di
ltimo qͥd ſit batiſmuſ ⁊ unde dicatur
7 ꝑ que uerba fuerit inſtitutꝰ ⁊ de eius effectu.vi
de bo. glo. de ↄſe. di.iiij. cti. ¶ Abbal.
J qui S. Hrene eſt Ael ſic.
Licet puer ſit ter
merſus in aqua in nomine patris
et filij et ſpiritus ſancti.ſi non ſit
dictum. Ego te baptiʒo in nomine
patris æc. non eſt baptiʒatus. i

Mota primo iuncta glo. fi. quod/ubi aliqna uer

ba ſunt de ſubſtantia uel forma ſubſtãatiali alicuiuſ
actus obmiſſio alicuius uerbi uiriat totum actum
ſicut patet hic in omiſſione illorum uerborum
ego te bapiʒo ⁊c.ſecus ẽ ubi obmitterẽtur aliqua
ueꝛba que nõ ſunt de ſubſtantia ſed de ſolẽnitate.
urputa ſi pſbit᷑ obmitteꝛet catheciſmũ l ſalis impo
ſitõeʒ b ũctionẽ quã faẽ ĩ pectore ⁊ ĩ frõte. Ex q*
n. ĩ aqᷓ eũ baptiʒauit baptiʒatꝰ ẽ pueꝛ. ſiẽ uidemꝰ
ꝙ faciũt aliqn mulieꝛes qn ifays ẽ ĩ piculo mõötis
nã eũñ bapriʒant ſimpłr z? obmittũt illa Yba que
ſunt de ſolẽnitate baptiſmi. ꝓ hoc de cõſe.di.iiij.

in. c mulieꝛes nec dʒ ꝛeciterari baptiſmꝰ. dic ramẽ

ꝙ ſi poſtea infans ſuꝑuixerit debent ſuppleri peꝛ
faceꝛdotẽ ea que fuerũt obmiſſa ut catheciſmus ⁊
unctiões ⁊ ſilia ꝓ h qð nõ.h̊ glo.fi.æ expreſſius
hic abbas. Et ex bis tangendo quodlibet vpum
huius c. infeꝛo ad queſtionẽ qͥs poſſit baptiʒare.
/nã tex hic diẽ ſiquis ꝙ vbũ ẽ maſculini generis.
dic tu ꝙ ꝓprie h̊ officiũ ꝑrinet ad ſaceꝛdotẽ. vnð
neceſſitate ẽr inſtãte diaconus baptiʒare nõ debet
de cõſe di.iiij.c.ↄſtat cũ duobus ſeqntibus.tñ ſi
de facto alius non pᷣſbit᷑ baptiʒat renet baptiſmuſ
ſine baptiʒãs ſit laicus ſiue maſculus ſiue femina
nr i. c. i. in fi. de ſũma tri. æ in.d.c.mulieꝛes. tamẽ
grauiteꝛ peccant nõ ſaceꝛdotes ut dixi: uſurpãtes
ſibi hoc officiũ ceſſante neceſſitate. ꝓ hoc.i.q.i.in
.c.qð quidã. nec dʒ ut dixi ꝛeiterari baptiſmus ex
qꝰ illa foꝛma ſubſtantialis de qua h̊ fuit obfuata:
ſz poter̃t ſuppleri ſolẽnitates obmiſſe ut pꝛedixi.
ex bis dic ꝙ iſtud vbum ſiqͥs cõpꝛebẽdit ẽt femi
ninũ nã maſculinũ cõcipir femininũ.il.ſi ita.ff. de
lega.ij. æ. xvij.q.iiij.ſiqs ſuadẽte iuncto.c.muliẽs
de ſen. excõ.¶ qꝛo ibi pueꝝ. quid ĩ puella. dic
ꝙ idẽ nã baptiſmus ẽ generalis ⁊ competit tã fe
minis q; maſculis tã adulris q; pueris.nt.j eodẽ
maioꝛes. ¶ Etio quero ibi ter iĩmerſerit. nunquid
ſit de neceſſitate ut baptiʒandus ter imergatur in
aqua. Inn. ̊ᷣ dicit nõbiliter ꝙ Iʒ ĩ uerbis ſit tradi
ta certa ⁊ ſubãlis foꝛma ut h̊ nõ mĩ facto. ſola.n.
iteꝛiectio ẽ de ſubſtãtia. uñ ſufficit ꝙ baptiʒãs effũ
dat aquã ſuꝑ baptizãdo quãtũcunqʒ modicã. naʒ
qnaqʒ poſſer ↄtingẽ ꝓpter debilitatẽ baptiʒantis ⁊
grauitatẽ baptiʒandi ꝙ non poſſet illũ ſuſtentare
manibus ⁊ imergẽ ter in aqua Oicit iñ Moſt. tu
tum eſſe ut in vᷣbis uel in fcis obſeꝛuet᷑ cõſuetudo
loci.⁊ uide tu bo.tex.i.c.de trina.de ↄſe.di.iiij.
ubi dicit᷑ ꝙ loci ↄſuetudo obſeruari põt licite ſiue

— 1
MW1 tU

WMͤ

fiat ĩmeꝛſio trina ſiue unica ⁊ ibi uideas ſignifica
narto queꝛo ibi i aqua/quid ſi fieꝛet ĩ alio
elemento. ut in uino uel alio liquoꝛe.dic ꝙ nõ eẽt
baptiſmus:qꝛ elementuʒ aque de ſubſtantia bap
tiſmi. ut in. c.nõ ut apponeꝛes.j.eo.ibi innuit aſꝑ
ſione lalis. nã chꝛiſtus mandauit in aqua baptiʒa
ri: ⁊ ita fuit ipᷣe baptizatus.⁊ foꝛte ad hꝰ deſignã
duʒ exiuit aqua de ipius lateꝛe ĩ paſſione eius.ut
in. c. in quadam. S. ti. pꝛoximo. uinto qu eꝛo

ibi in nomielquid ſi diceꝛetur in noibus pfr̃is æc̃.

nel in uirtute pr̃is ⁊c̃. dic ꝙ nõ eſſet baptiſmꝰ fᷣm
Inno.qꝛ plus impouat in ſingulari qᷓ; in plurali

nam denorat unitateʒ eſſentie. Item nõ ſ uariaꝛe
foꝛmã ꝑ eccliam traditã.¶ Sexto queꝛo ibi ego

n— nüquid illud ꝓnomé ego ſit de ſubſtatia baptiſmi:

(WMW r1

an iufficiat diceꝛe baptiʒo ⁊c̃.glo.ij. hoc tangit ⁊
cois opi.ẽ ꝙ nõ ſit dei ſubſtãtia. quia intelliguur
ſub alijs ueꝛbis dicit tñ glo.in c.multi de ↄſecꝛa.
di.iiij ꝙ non dʒ obmitti.ſi in obmittitur tenet ba
ptiſmus.⁊ hec opinio bona.⁊ q aliqui tenent h
cſſe de ſubſtantia pcaucndum ẽ a pꝛincipio ut iſtõ
ꝓnomẽ ego exp imar᷑. ¶ Septimo queꝛo ibi ba
priʒo te. quid ſi dicitur baptizo te in nomine yppi z
patris ? filij æc: quidam ut refeꝛt Inn. dicunt ꝙ
non ẽ bapuſmus pꝛopteꝛ obmiſſionem foꝛme ſub
ſtantiaus miſi foꝛte in una ꝓuincia ↄſuetudo alið
habeꝛet. Et nõ bene hoc dictuʒ. uul: eiʒ ꝙ una ꝓ
uincia pot uti alia foꝛma ꝙᷓ ſit bic expꝛeſſa.dum
modo in ſubſtantia ſit iſti equipollẽs. ponit cxem

piuʒ in calabꝛia.⁊ dicit ꝙ papa in tantũ appꝛoba

uit illoꝝ ↄſuetudinẽ ꝙ eis cõceſſit ut in futuꝝ poſ
ſint ua faceꝛe.ſecus dicit ubi in una ciuitate ul in
pluribus. qꝛ non eſt: ita iuſtus eꝛꝛ0ꝛ in una ciuita
tc ſicut in una pꝛouincia. Item nõ eminet tantum
ſcãdalum ᷣm hoſti.æ cõcludunt Inno. ⁊ hoſti.ꝙ

ecchia romana dʒ q;tum põt ſine iñ niolatõe fidei

toleꝛare ritus ⁊? ↄſuetudines aliaꝝ ꝓuĩciaꝝ ut gre
coꝝ ⁊ alioꝛum chaiſtianoꝝ ut facilius redeant ad
fidem integram: ⁊? his rõnibus papa ſuſtinet gre
cos ſaceꝛdotes in mr̃imonio.ut in. c. cum olim de
cle.cõiuga.⁊ in.c.mcena.xxxi.di. Riem iudeos ?
paganos ↄtrahentes in fo gradu. ut in c. gaude

mus de diuoꝛ. Et ſic bene et ſinglꝛ nõ. ꝙ conſtirn

tio pape nõ extenditur ad illos hũtes ↄſuetudinẽ
ↄirxariam. ꝓ hoc uide bonaʒ glo. xxi. di i. c. i. i fi.

KK ¶ Gctauo queꝛo ibi te. quid ſi obmittatur illud

ꝓnomen te. coiteꝛ tenet ꝙ ille nõ eſt bapuatus.
qꝛ nõ apparet quid iſte batiʒet. ¶ Vltimo queꝛo

&&6 ibi in noie patris quid ſi dicatr᷑ in noine trinitans

uel in nomine chꝛiſti hanc qõnem ponit gl. penli.
æ dicit ꝙ tenet baptiſmus:qꝛ olim ſic baptiʒaban
tur homines. ut in.c.a quodã de ↄſe.di.iiij. doc.
hic cõiteꝛ tenent oppoſuuʒ: qꝛ hodie fuit imutata
illa foꝛma. ut patet in hoc tex. æ hoc tene menti qᷓ
dam tangit hic Inno. ad mãʒ facientia. uide ꝑ te.
2 ꝑ pꝛedicta expedite ſunt glo.

PBreue eſt et hoc iĩ
„ quibus * tendit. Si probabi

tus poteſt baptiʒari foꝛma hic expꝛeſſa ¶ Moia

biliteꝛ dubitatur: an quis fuerit baptiʒ3D.

baptgar ſud iſta ſom dera
e in g no peedit AAter
Prinit oteſtnione nd nnit
baptiatus h pot dici giiprin⸗
ler itan ſine ila pteſnone n
nouus caucer ir auis pi
ano in ſunor it i M
glen mini pur tmn inlix
p port icurdluwa de ſcei
ſaruboßeCiiln in ance t
woa Docdictn
Noꝛes. ſcum
ni onliner cofen pani iz
ieligirer temini eis peceani ong
ur onn beer in inns resg poni
bis mugns oes muſefie igen
ſead mi fütiin uibnlli on
ãoꝛ hr ges ſar oꝛ ijr gors
untiſen achnr jnn hi ij gueni
luchi pfio don beiii oblerno

ſtitbus min ſr bi g
l augoꝛtuibs cer E
taſi fnich eſoli plce ſeci. p ho
inne nae eii de eliyib
„ .
Sin R tfene ſtian ſunde

icinn l nnted
beptzen nn
ce Pplus lete Nin
In.5.,. p⸗ nene
no quen

chcbnim,izchntim mab
opno bonn e⸗ Alqni nent b
nnufeuamne in honſt
mi. Onno neviite
dci hmnzd ein nni l⸗
uncm ir nfat M. lunt
piopre: obmiſſonn fomne ſb
ie in vnn puimis oMenmdol
ene bor cienz unl gn
aidmg t bicerpreſt. un
WWNNRNNGes. orit clenn
ad Stdnnn
enndind ges NAnn
X lecvs dictdi indtme he
nnoncſt in inſns enmn Cracin
napovinca Tien tdenite mun
nboſittöcliin Nino tlaſi
ann qun pot ſine m ncnefli
1s ?uaudines larplicanugt
uncbuſtanopi ſis ul
um. t bis ſnibus hin cne⸗
csin miinonid in cAun
i. Nem uceost
1in.cMeca NN “
rapemtes in ſo dn cnn
, r ic benee ſnge io n,
los biſcs ſinci
banendin ul enidiclif⸗
P bor ve dani h lf
o qben ibite⸗

nid ſ Cpntum ul
6Aboonnum
jle colte: lenei q n nie
7 ig fore minn

e ont go. hoc
gelit Ban bii

iby⸗ tena

6 ot

mrure
ir nnt chiſ

1

he terũ auctoꝛitatibꝰ rñde
rũ deciſio ꝛefnãda ẽ ſoli aplice ſedi. ꝓ hoc.c.ut de

De baptiſmo.

The ubi dubitat᷑ an ſolẽnitas debita ĩteruenerit de

bet in dubio reiteraꝛi.ad hoc de ↄſe.di.i.ſolẽni
tates. ⁊ ꝙ hic dẽ de baptiſmo pꝛocedit ẽt de cõfiꝛ
matione ſeu de criſmatõe ſᷣm doc. Idem diceꝛem
i oibus aliis ſacrametis nõ itteꝛabilibus eadẽ 20e
iẽ nõ caſũ in quo ſacꝛamẽtum ↄfert᷑ ſub ↄdi
nione. hec tñ nõ ẽ ꝓprie ↄditio cũ ſit de pterito.
nõ. n. ſuſpẽdit actum: qꝛ certũ ẽ nature utx fuerit
baptiʒatuſ ut nõ ĩ.l.cũ ad tpᷣs.᷑ff. ſi ceꝛ. pe. 1
timo que:o in quo dubio pꝛocedit iſte tex. oct.
inſtat: ſed finalis et uera ↄcluſio ẽ ꝙ ꝓcedit ta in
dubio facti ꝙᷓ iuris ⁊ prio pone exẽplũ cũ rcꝑit᷑ ĩ
fans expoſitus ſine ſigno baptiſmi.nã dubiũ con
ſiſtit in facto. Oe fo pnit poni multa exẽpla ex nõ
tis.S.c.ꝓx.puta ſi fuit dictũ.baptiʒo te in nomie
xppᷣi. nã in iure dubitat᷑ an iſte ſit baptiʒatus.iõ pfᷣ
baptiʒari ſub iſta foꝛma de qua 50 J glini fi.
dic ꝙ iſta qõ nõ ꝓcedit ad tex. relara:qꝛ ex quo
pᷣmittit pꝛoteſtationẽ ꝙ nõ intẽdit baptiʒaꝛe ſi ẽat
baptijatus nõ põt dici ꝙ iprimatur nouus caꝛac
teꝛ. item ſine illa pteſtatione rene ꝙ nõ ipꝛimi ur
nouus caꝛacter ſi iteꝝ quis baptiʒet ſʒ tin fit reite
ratio in facto ar. in.c. in geneſi de elec.nã dnium
alicuiꝰ ꝛei nõ põt haberi ãplius qᷓ; ſemel:⁊ bis hr̃i
nõ põt nt in.c.iter dilectos.de fide iſtrum. multo
foꝛtius h ẽ dicẽdum in caractẽ zc. Abbas.
Aioꝛes. Mcen un e. eue
pti
mi utiliteꝛ cõfeꝛt᷑ ꝑnuł.licʒ nõ cꝛedãt nec
itelligãt. er remittit eis peccatũ oꝛiginale.⁊ diuidi
tur tota decꝛe. in duas ꝑtes. pꝰ ponit exoꝛdium „
bãs magnas qões maxie fidẽ tãgenteſ ꝛcfeꝛendas
eſſe ad papã. fa ibi. in quibnſdã ponit epplam que
qtuoꝛ hẽt ꝑtes ſicut qᷓtuoꝛ ſũt qões ſa ibi uerum
ina ibi ſed adhuc.q̃rta ibi.itẽ queritis.prima ſub
diuidir᷑ prio ponit heꝛeticoꝛũ obiectio duabꝰ auc
lo itatibus mũita fa ibi ad ipſius ſo. teꝛtia ibi ce
õ. pꝰᷣ ꝙ magnarũ cã

bitꝰ. S. de appel.⁊.c.qᷓ;uis de elec.li.vi.hinc ẽ qp
nemo citra papã põt ferre ſniam ſuꝑ depoſitione
epi iij.q. vi accuſatus 2. c.qᷓ;uis ⁊.c.ii.de trãſla.
pꝛelat. ? pᷣſertim ſi talis cã attingit articulos fidei
uel ſacramẽta ecclie.ð hic. n. agebat᷑ de ſacramentis
eccleſie. Et ex h̊ ⁊ ex tex. ĩfeꝛo ſoluʒ papã poſſe co
gnoſceꝛe ⁊ decideꝛe cãs fidei zæ ſacramentorum cc
cleſie. In Zꝛium tm facit gl. in. c anaſtaxiꝰ. vx. di.
que ur̃ uelle ꝙ papa in cꝗ fidei debet congregaꝛe
concilium ⁊ in tali cã concilium eſt 5. papam ⁊ ſic
aliqui ruditeꝛ itelligentes illam glo. apte ueniunt
Z iſtum tex. vn dic ꝙ reglłꝛ ſolus papa põt decide
re cqm cõceꝛnentẽ fidem ⁊ ſacꝛamentũ ecclie ut
batur hic ⁊ in. c. bec eſt fides.xxiiij.q.i.ad.c.ana
ſtaſius dic ꝙ ibi papa uoluit decideꝛe ↄtra aliqdᷣ
ſtatutum p eccliam qð nõ poteꝛat ſine ↄcilio.quia
ubi in cã fidei cõſtar de iudicio totius ecclie papa
ni põt aliquid decernẽ ↄ ſtatutũ ecclłie:qꝛ poſſʒ pa
da eſſe hereticus et ſic errare in fide xl. di.ſi papa
ſed tota eccleſia eꝛraꝛe nõ põt ut i.c arecta et ibi

bo. glo. xxiiij q . i ¶ fo nõ quod xpᷣs orauit pro

—.—

petꝛo ut nõ deficeꝛet eis fides/ſex quo infertur
fides criſtiana deficere nõ põt:quia nõ ẽ pꝛeſumè
dũ ꝙ chriſtus fuit fꝛuſtratus labijs ſuis. Sed cõ
tra hoc oppo. chriſtus oꝛauit pꝛo petꝛo. ergo ſeq̃
tur ꝙ ſucceſſoꝛes petri non poſſent erraꝛe:quod
tamen eſt falſum. nam papa poteſt peccaꝛe ut in. c
alio:um.ix.q.iij.⁊ poteſt eſſe heꝛeticuſ ut in dicto
c ſi papa.item poreſt eſſe ignaꝛus adeo ꝙ ꝓpieꝛ
inſufficientiã poteſt ꝛeſignaꝛe papatum ur in. c.i.
de ꝛenũ.li.vi.ergo rõ litteꝛe nõ ↄcludit ut ꝓpter
oꝛationẽ chꝛiſti factam in peꝛſona petri ſit ꝛccuꝛꝛc
dum ad papam in cauſis arduis. So. dicunt hic
doc.ꝙ chriſtus oꝛauit pꝛo petꝛ0 ⁊ ſucceſſoꝛibus
ſuis ut nõ deficeꝛent tam ĩ fide quã in moꝛibꝰ.nã
ſucceſſoꝛes in fide æ moꝛibus erunt ſalui nec eꝛra
bunt in fide. Ad id qo dicit᷑ de heꝛeſi ꝛeſpondẽt
ꝓ oꝛauit pꝛo perꝛo ⁊ eccleſia. ego aliter dicerem
ꝙ quẽadmodũ ptãs tradita petꝛo fuit ſibi tradi
ta in peꝛſona eccleſie:ſed ſibi tanq;ᷓ capiti ut nõbi
liteꝛ probatur in.c.qᷣcũqʒ.xxiiij.q.i.⁊ in.c.lig
dns.xix. di. ita chꝛiſtus oꝛauit pꝛo petro.i. pꝛo i0
ta eccleſia in peꝛſona petri ſed pꝛo petro pꝛincipa
liteꝛ tanqꝙᷓ; pꝛo capite nt non deficeret fides perri.
fides autẽ petri ẽ fides nnineꝛſalis eccleſie⁊z ideo
recte ↄcluditur ꝙ ecclia tota enare non põt quin
ſaltẽ remaneat in uno.⸗ ita pꝛobatur ꝑ Auguſti.
7 tex.cũ gl.nõ.in dicto.c. areciura. xxiiij. q i.ſʒ
qꝛ papa ẽ caput huius ecclie z pieſumitur oĩibus
ſanetioꝛ ? doctioꝛ. xl. di. c.i ideo ad ipum ẽ recur
rendum in canſis maxime arduis.quia de facili ñ
poteſt totam eccliaʒ congregare dubio maxio exi
ſtente. æ uide glo.nõ.in.c. ꝙᷓuis.xxi.di.que dicit
ꝙ ubi ſunt boni chꝛiſtiani eſt romana ecc leſia. vVn
de poſt moꝛtenm chꝛiſti fides remanſit ſolum apud
beatam uirginem. ſic poſſet cõtingeꝛc. quod abſit
ꝙ apud unum ſolum dũtaxat fidelem licet feminã
poſſet cõſiſteꝛe recta fides Hota teꝛtio in. F.
quibuſdas ꝙ lex moſaica nõ eſt ſeꝛuanda cuʒ euã
gelio: nec circũciſio cuʒ baptiſmo. vnde baptiſmꝰ
ſucceſſit circunciſioni.nõ aũt ↄcurrit cum circunci
ſione. Nem nota ꝙ baptiſmus c tit cuiqʒ ſi
ne diſtinctione ſexus uel etatis. Mre; orn H aꝑ
tum ꝙ in lege diuina etiam maſculinum concipit
femininum:ita apeꝛte arguit hic tex. nam chꝛiſtus
dicit niſi quis renatus fueꝛit ⁊c. ⁊ dicit p ꝑ boc i
cluder̃ noluit maſculos ⁊z feminas.n ſolũ ge in le
ge humana maſculinum concipit femeuinum.l ſi
ita ff. de le. ij. in l. i.ff. de v.ſi. .xvij q. iiij.ſi qᷣſ
ſuadente iuncto.c. mulieres de ſen. ex. ſz enam in.
l.diuina ut h̊. quod tene menti. tem nõ duoſ
effectus circũciſionis antique.nã tollebatur pecca
tum et euitabatur dannationis periculũ:ſed per
hoc non poterant peruenire ad ꝛegnum celeſte
Batiſmus uero hʒ tres principales effectus. pri

mus inducit remiſſionem peccatoꝝ.ps tollit dana

tionis periculum.tertius aperit regnum celeſte. z
dic. quarto ꝙ ifundunt᷑ gre et uirtuteſ ? i ipſo ba
tiſmuo ut. . in. v. illud et in cle.i. de ſum. tri.iĩ.fi.

dic etiam clariuſ quod per batiſ: dimittitur nedũ

beccatum:ſed etiam omniſ pena pe ccati:itaquod
3

N figer Lane Ffe ger

AX 2 aT&α d Pußig

V= Hvhan Hürtte . = gelee

W aſerle oprrr

C 2, vy an jlt

EDD⸗ Penad

— „ti (. —
W2aA , — Pluate,

a ſ X p ce: ſ⸗ „ .

☚demgent6 - . —- — —ꝑ „
. 44 Dont 4 ſv bapi⸗ſen A4 leae⸗ Prnia panpat ao S B

He baptilmo.

ſi infidelis adultus hodie baptiʒaret᷑.⁊ illico dece
deꝛet nõ ſentiret etiam penã purgatorij ur ẽ tex.
aug. nõbilis de pe. diſt. Vii.c.fi.exeplum i latꝛone
cui credẽti ⁊æ tũc baptiʒato baptiſmo flaminis fu
it dictũ. amẽ dico tibi qꝛ hodie mecũ eris in para
dixo ut in dedt O. Ne nom ꝙ diſpõ hñs pluel
oꝛones debet unifoꝛmit᷑ iĩtelligi. un cauda nõ ẽ ſe
ꝑanda a capite ut ad aliud referat pᷣncipium æ ad
alið finis. et ad hꝰ notabis iſtũ tex. in. V. fi.iuncta
glo. in. V. auctoritas. ota ibi m cõeʒ uſum
loquẽdi tex. ſatis nõbilẽ/ꝙ etiã ueꝛba ſcripiure di
uine intelligũtur 'm cõem nſum loquendi. cex lit
teꝛis. . de ſpon. ⁊. l-labeo de ſepelł.lega. (Sie
vba apta ꝛefeꝛꝛi ad babitũ ⁊ actuʒ ꝛeferunt᷑ ad ha
pitũ ſoluʒ: qn ſubiecta mã boc expoſtulat.⁊ ſic nõ
põt quis ꝛedargui de ineptitudie loquẽdi. exẽplũ
ſi dico titins comedit licet actualiteꝛ nõ comedat:
m ueꝝ eſt diceꝛe ꝙ comedit ꝛefeꝛendo ſeꝛmonem
ad aptitudineʒ ? nõ ad actum. aptus 6. n. comede
2e. Et idem dicendũ eſt in ſtarutis ? alijs diſpoſi
tionibus. ¶ Altimo nõ in boc principio ꝙ cta;
puulis vtures infundũtur ĩ daptiſmo. ? h opi. bo
die eſt appꝛobara ĩ cle.i.in fi.de ſũma trinitate.
Sequitur. F.
SD erum DOrigi nale peccatũ qð ſine cõſen
* (u cõtrabit ꝛcmittit in bapn ſmo
etiã non cõſentienti.ut ꝑuulis:ſecus de aciuali.qꝛ
ſicut nõ cõmittit ſinetcõlſenſu:ita non ꝛelaxatur. H
dicit uſq; ad. J. adbuc. ¶ Mõ primo ꝙ et i ↄceꝛ
nẽétibus aiaʒ in lege diuina ieitũ ẽ argu.a ſimili.
dũmodo det᷑ oĩimoda ſilitudo in eo i quo fit cope
ꝛatio. at. argu. a ſili coꝛuit: ut h de quo vide qðᷣ
nõ Jo. an. i. c. non põt de pꝛebẽ. li vj. ? quod n
in. c. trãſlato de ↄſti. ¶Hõ duplex eſſe peccatuʒ
.ſ. oꝛiginale æ actuale. ⁊ qðᷣ actuale non ↄmittituxr
ſine ↄſenſu nam peccatum adeo uolũtariũ ut nł
lo modo ſit peccatum niſi det᷑ uolũtas peccandi.
/na peccatũ ẽ uolũtas oↄſequendi qð iuſticia uetat
de quo dic ur plenius hẽtur. xv. q i.in pꝛinſ⁊ qr
actuale:qꝛ ipo actu ⁊ facto ↄmittrit᷑:nã ipoſſibile ẽ
quẽ peccaꝛe ſine facio ſuo/Originale neꝛo ðꝛ qðᷣ
otrabit᷑ ab origine.ſ.cũ aia ifundit ĩ coꝛpoꝛel vn
ſcias poſt Inno. H ꝙ in aia pueꝛi ꝛeꝑiunt tria ſ.
Pnitas ad peccàduʒ. æ bec otrabit ex carnis coꝛ
ruptiõe. nã ꝑ peccatũ primoꝝ parẽtuʒ caro huma

na fuit cõꝛupta. vñ dicit canõ ꝙ ois eias ab ado
leſcẽtia ꝓna ẽ ad malũ.xij.q.i.oĩs eias. rʒ e q
daʒ macula ſeu ſoꝛdes quã ↄtrabit ala in infuſide

ad coꝛpus ꝑ imixtionem carnis coꝛꝛupte. ktiuz
eſt ꝛearus ſeu debitũ pene eteꝛne qð quidẽ ſe qᷣtur
ex 2. nam ꝓpreꝛ illã maculã otractã primi geutis

Licʒ in baptiſmo dimina
ed adhuc. tur oꝛiginale peccatum ꝑ

des ſit peccatuʒ oꝛiginale cui ẽ annexa illa ꝓnitas
ad peccandum. vñ licet tollatur illa macula rema
net i ꝓnitas ꝓpteꝛ coꝛuptionẽ carnis. ⁊ ſic itel
ligitur illa auctoꝛitas auguſti. dum dicit ꝙ ꝑ bap
tiſmũ tollitur pecẽm oꝛiginale. reatu ⁊? nõ aciu.i.
tollitur ille reatus qui pꝛuabat boĩeʒ uiſione dei:
ſed remanet ipꝛopꝛie m in actu:qꝛ remanet illa ꝓ
nitas ad peccãdum. dicit ẽt augꝰ. ꝙ iſti qui caret
niſione dei decedentes ſine baptiſmo mallẽt ſic eẽ
qᷓ; nõ eſſe. ⁊ hoc facit ad ſolutionẽ unius ↄꝛij. naʒ
nidetur iiuſtum ut parunlus qui nullum peccatuʒ
oↄmiſit decedẽs ſine baptiſmo puniatur. So. carẽ
tia niſionis dei nõ ẽ ꝓpiie pena ſed pꝛopteꝛ iobe
dientiam pꝛimoꝝ parẽtum deus nõ uult cis cõica
e beatitudinẽ ſuaʒ.nõ aũt imponit eis penã actu
alcm. ? iſto reſpectu pena iſtoꝝ puuloꝝ qr̃ mitiſſi
ma. ut in. c. regeneꝛãte de ↄſe.di.iiij.qnimo deus
faẽ eis gram eos cꝛeãdo:qꝛ fſᷣm illaʒ auctoꝛitatem
auguſti. nolũt magis ſic eſſe q; non eſſe. ⁊æ idẽ nõ.
gl. i d. c. regeneꝛante. Cõclude gꝰ ꝙ ꝑ bapiuiſmuʒ
tollirur illa macula ſen ſoꝛdes aime ⁊? ꝑ ↄns tollit
ille ꝛcatus. Itẽ illa ꝓnitas ad peccãdum debilitar
maxime poſt ſacꝛamentũ ↄfirmatiõis. nam peꝛ calſ
mationẽ ſen ↄfirmationez chꝛiſtianus ↄfirmaĩ in
fide ⁊ effici᷑ foꝛtioꝛ ad reſiſtendum diabolo ⁊ cõ
cupiſcentijs carnalibꝰ: ut in. c.i.de ↄſe.di.v. ⁊ ad

de iſtis gl.nõ. in. c.ij. de ↄſe.di.iiij.quã oĩo uide.

nulis qui t ↄſentire nõ pnt. in adultis iñ amenti
bus uł doꝛmientibus qui non ↄſentiũt baptiſmo
nõ dimitnt᷑ actuale: æ idem etiam nec oꝛiginale.fa
pars ibi ad hoc. 5 ꝙ nunq quis libeꝛaĩ ab
uno peccato quin Ii cꝛer ab oibus: quia deus nõ
nouit opus imꝑfectiõis. Ex hoc infeꝛo ꝙ ↄfites
aliqua ex ſuis peccatis uel etiam oia ſi diſpoſitus
& in aliquo peccato iaceꝛe a nullo in Virate abſol
nit̃ recte:qꝛ peccata ex ꝑte nõ dimitũtur ꝑ rõem
lre. ⁊ uide qð le. ⁊ nõ. in. c. qð quidẽ de pe. et re.
¶ Secũdo nõ ꝙ peua oꝛiginalis peccati nõ ẽ ni

ſi carẽria uiſionis dei. ex quo infeꝛt᷑ ad id qð dixi

i pcedenti. S/ꝙ ꝑuuli decedẽtes ſine baptiſmo nõ
— — . .
panũtur aliam penam niſi ꝙ carẽt ni ione dei. illa

iñ pena maxia ẽ ut in. c. firmiſſime de ↄſe. di.iiij.
z ꝛe ſpectu pene actualis dicat᷑ mitiſſima.? ſic con
coꝛda tex. in. c. regenerant᷑ ea. diſtin. ob h dixit

aug. ꝙ dãnati ad peꝛpetuos cauciatus mallet eẽ

cũ ulis cꝛuciaribus ⁊? uideꝛe deũ qᷓ exira cꝛuciat
æ careꝛe uiſione dei: q̃ inuat ꝙ carẽtia uiſiõis dei
eſt in ſe maioꝛ pena ꝙ ſit cruciatus ille que dna

elricenng

ler neceſſita
nſot pereſſ Ennsſenmind

l plun Erer bot iſfenn
Ge ur lolann uoſins Nin
nwulbengs nt c cun lodl
ns oſafcil n noe bſi
ein in..c cum loci d tene
quispſuni anare n eoc
nelürne mtni hy bare
Juon ñ cimn ir o mnm
bupini i ,inumil
otmniit Mglii⸗
Onriũaperr thoc tenmit
ſnii d, lau c niden: colten t
pb ſacriſeter ni quiadnoch
Ouſnu, uim odinonale cornbe
cann fidei Tipius ſegpelam vr
is. G. di. iia ?1 ordine ſuſcipien
ſenuanti odinis ? ſequcli pin
quo meni aſſo no ſucumni
ci fz omm iouſſone aracre
iſuuno feinocj ner por nan
dwan H
1 bali. .na bi n ebco
ſa roe poren et lobne. .
—
ſetcognitn Nedcäorgàſun
Grn ne no, go den
1g0 in 5 Paurure denen
M poniteguia quotian .
1eſ.

liſtgfe a
tatis rnſcllo cönunss di

ieg ͦ Nofeicſ ſolen

rarbu ſua fuerũt deputati buic pene etne 1 ſuſtinet in iĩfeꝛno. ĩmo iſta carẽtia ðꝛ grauiſſima lin oe fog n
Sʒ dubitat᷑ qð ex iſtis tribus dicatur peccatũ pena. ſãnatus m̃ in iſcꝛno bʒ utrãqʒ penã: quia ca 0 6 fui nat arifr beptſtno
originale. magr ſniaxꝝ plene pſequit᷑ ꝛ ſniarũ di. rer uiſione dei. ⁊ tñ patit᷑ alios cruciatus. tẽ nõ abifenter “ nüt ſom
Xxx. ?7 ibi cõcludit ꝙ illa ꝓnitas ad peccanduʒ ſit Tlie ꝙ abijciẽdus ẽ⸗iſte inrellectus ex quo ſequitur ] H”VJUKw ari Mn ſon i dicagimnoſ
peccatũ originale.qð non placet Inno. qꝛ ſequit dam ↄtrarietas ſeu quedã ꝛepugnãtia.? nota mo Cac⸗ nii n e nihnn
ꝙ ꝑ bapuſmum nõ dimitteꝛct peccatuʒ originale dam arguendi.facit. c. ſolicirudinem de appell.t rine 4 rſeßzgine
cũ poſt baptiſmum ꝛemaneat ipſa ꝓnitas ad pec .I. vbi ꝛepugnãtia.ff. de reg. iuris. erlaen ſil . ſn⸗

HD “
(N m Hoc dicit uſqʒ ad vſelen r lli bati
te queritur. finem Amentes vel ernninech
nan 3,

candũ. ur in. d. c. ois etas.⁊. c. ſepties in die 5 pe.
di.iij. dicit g ipe teneri cõit᷑ ꝙ illa macula ſeu ſõ

An Pꝛopter obe
tümoppminmn dens ö ultes coi
mdine ſon nd d mponiteis peni gen
ſorceen en ſtop gniop , nirſt
rc tegeneunr he ſe lii ifino dens
Tim cos ridoen fniicuncontgten
nolit nagiolt eſe h onſe ride ,
Iegeneune. Cöelvceg enn baylinn
mucls ſen ſorges ine rhoſo oli
Ne llu pnius d erticin tbini
anmemũ ofßrnants, nun per f
Ammunoon; chuſiunus of,mprn
ſotiot ad cſſſencum oobolo
arnulb?ir incbde gſe d,

in ci de e d i,ni ooude.

9
ad Pornpäfre Giirn
Won Cice Naaa
Nin gtendte ndid Wts een

ommicntioos unnzaunnn
mi aniet Anenm a diine
rnh glolben 5

ias boe Nn ied⸗
ceno quin bent 45 bracndnd,
ös. Erbor iſto n

SSõ Oig ſdlcſns
a s e no l ctn ſinid

4

, ein, Pnſuz 2*r 6 . valc ete ſplenen X 1α Papi zan 1 7 10 a81. aα E r P ſamnt 7 X.

De baptiſmo.

doꝛmientes baptiʒati ſi aũt demẽtiã uel doꝛmitio
nem baptiʒari uolebãt caracteꝛẽ ſuſcipiunt. als ſe
cus:coacti ueꝛo cauſatiue ſuſcipiunt.h.d.uſqʒ ad
finẽ. prio ponit᷑ qõ.in fᷣa ibi ſũt autem quoꝛũdam
opi. in ttia ibi.ſj opponit᷑ illi qõi. opponit.i quar
ta ibi ꝓpteꝛ qð:opinionis vᷣitatem exprimit.i quĩ
ta ibi doꝛmientibus principaliter qönem ſoluit.
Nõ.prio alienũ foꝛe a ꝛeligiõe xpᷣiana ut ĩfideles
opellãtur ad fidẽ ſuſcipiendã. ↄcoꝛ.c.ad fideʒ.xx
Liij. q. v. ¶ N. driã iter uiʒ pciſã æ ↄditiõalẽ. nã
uis pciſa impedit ĩpꝛeſſionẽ caracteris ſecus nt
ↄditionali.ꝛõ ẽ qꝛ prio caſu potius dicit᷑ quis pa
ti ꝙᷓ; agi in. c.ſacris qð met.cau. exemplum:ſiquiſ
ligatus mãibus ? pedibus iuitus baptiʒarei. ſed ĩ
Vi. ↄditionali eſt uolũtas licet coacta Et ex hoc ⁊
ex tex.nõ ꝙ coacta uoluntas.uolũtas eſt licet nõ
c(the ſit abſoluta. Et ex hoc inferi ꝙ in actu ĩ quo ꝛeq́ᷓ
ritur abſoluta uolũtas ut ĩ mr̃ionio ubi ꝛeqᷣrit oĩ
moda libeꝛtas ut.c.cum locũ ðᷣ ſpon. coacta uolũ
tas nõ ſufficit.qꝛ nõ ẽ abſoluta uolũtas ? uide q
dixi in. d. c cum locũ ⁊ tene menti. Item nõ ꝙ
quis pᷣſumit᷑ ꝑdurare in eodẽ ↄſenſn. allegans g*
uolũtatẽ mutatã hʒ ꝓbare.ff de pꝛoba. eum qui.
Item nõ cãum in quo demens uel doꝛmiens põt
baptiʒari.qn ſ.añ dementiã uł ſõnuʒ eꝛat in ꝓpo
ſito bapriʒãdi.¶ In gl. in. v. oditional: ibi Jo.
dixit ꝙ nõ cogeꝛet᷑.⁊ hoc tennit hic ⁊ ĩ.c. ubi iſta
lxxiiij. di.ſed doc. nident᷑ cõiteꝛ teneꝛe ↄtrarium.
P facit iſte tex. nã quẽadmodum ſuſcipiens ba
piiſmũ ꝑ uim ↄditionalẽ compellitur ad obſeꝛuã
tiam fidei ⁊ ipius ſequelam ut hic ⁊ in.c.de iude
is.xlv.di.ita ⁊ oꝛdinẽ ſuſcipiens dʒ cõpelli ad ob
ſeiuantiã oꝛdinis ⁊ ſequelã ipᷣius.⁊ eꝛit hic cãus ĩ
quo metũ paſſo nõ ſuccurrit᷑ ꝑ actionẽ qð metus
cã rõ qꝛ ↄtra ĩpꝛeſſionẽ caracteꝛis cuʒ ſit ĩdebilis
reſtitutio fieꝛi nõ dʒ nec põt. maxie cũ iſte poſſz di
ci innitatus ad melioꝛa:ut nõ. in ſili in. c. cuʒ dile
ctus quod merus cã. æ uide ꝑ goff.ĩ ſũma de eta.
7 quali. . circa hãc ⁊ duobus..ſe. ſi tñ iſte hũiſ
ſet uxoꝛẽ poteꝛit mr̃imonio licite uti:qꝛ nõ potuit
oꝛdinari in pᷣiudiciũ uxoꝛis. ẽt ſi uxoꝛ nõdum fuiſ
ſet cognita.ar. eoꝝ que nõ. glo.de uoto.li.vi.c.i.
In glo in. v. pꝑdurarc. nõ bene iſtaʒ gl. ⁊ qõeʒ
qua ponit:quia detiklana Tin
2 emo põt ſeipſuʒ bap
EXbitum. are et iſtante neceſſi
tatis articulo. cõmunis diuiſio. ſecunda

Ihe ibi mannuar ubi aliqua ꝛeqrunt᷑ ad
ſubſttiã actus niſi illa iterueniãr nõ tener actꝰ. ẽt
ſi ex neceſſitate ſolẽnitas ſeruari nõ poſſit. Ex qꝰ
infeꝛt᷑ ꝙ neceſſitas nõ faẽ deficẽ ſolẽnitatẽ ſubſtã
tialẽ qð nõ. ¶ Mõ fo ꝙ in baptiſmo qs ðꝛ rena
ſci:qꝛ pꝰ fuit natꝰ carnatr.nũc vo ꝛenaſcit ſpũalr
Et ex h ifeꝛt ⁊ ex tex. ꝙ iſta gñatio ſpũalis debet
imitari nãm ſeu nãlẽ gñationẽ inqtuʒ põt. vñ ſiẽ
in gñatõe nãli quis ñ põt ſeipʒ gñare: ſʒ requirit
aliꝰ qͥ gñat:ita ⁊ ĩ iſta ſpũali regñatiõe Et ex hoc
ego cꝛedeꝛẽ ꝙ nemo põt aliũ baptiʒare nel ipſum
de ſacꝛo fõte leuaꝛe quin poſſet eſſe pꝛ ſuꝰ carnatł
? ſic ꝙ pꝛecedat baptiʒandum in plena pubertate

i ꝙ ſit maioꝛ.xviii.ãnis ſicut ĩ ſili dicimꝰin adop
tione legali:qꝛ oʒ ꝙ adoptãs excedat adoptatum
in plena pubeꝛtate:⁊ ꝙ ſit maiõ.xviii.ãniſ eo quẽ
uult adoptaꝛe ut ſit certiſſimũ ꝓ bpoſſet eſſe pater
carnalis ut patet inſti.de adop.. minoꝛc .lʒ. pe.
an. hic dixit ſufficeꝛe ꝙ excedat in. xiiii.ãnis qꝛ tc
pñt gnãꝛe.ſed nõ plʒ qꝛ ut dixi ex i ſili reqrit ple
nã pubertatẽ ut in. d. S. minoꝛẽ. nam muln ꝛeꝑiũ

tur qui nõ ſũt pubeꝛes.iĩ.xiiii.ãno.ut nõ i. c. pube
ꝛes de deſpõ.iĩpube.Et ex h̊ nõ quaſi nouũ ꝙ nõ

tiʒãdo in.xviii.ãn.nã abſonũ ur̃ eũ fieri preʒ ſpũ
alem qͥ nõ põt eẽ carnalis. d. I. minoꝛc. Irem col
ligo ultꝛa alios ar.optimũ ⁊ q̃i ĩ tex.expᷣſſũ ꝙ ad
ſbãm baptiſmi nõ ꝛeqrit᷑ leuãſ de fõte ſeu ſuſcipiẽf
de ſacꝛo fonte.ſed ſufficit ipſe baptiʒans h aꝑte ꝓ
bat᷑ ĩ eo ꝙ papa aꝛguit de carnali gnãtõe ad ſpũa
lem ·⁊ ĩ ſpũalẽ patꝛc̃ ꝛeqrit dũtaxat ipſũ bapnʒãtẽ
leuãs gꝰ potiꝰ ĩteruẽit ad ſolẽnitatẽ actꝰ qᷓ; de ne
ceſſitate. ⁊ fuit h̊ ut arbitꝛoꝛ ĩtꝛoductũ ꝓpte:ꝛ ꝑun
los qui neqᷓunt ꝛcſpõdẽ ĩ catheciſmo.ad hoc.c. ꝑ
uuli de ↄſe di.iiii.ſed catheciſmus nõ eſt de ſubã
baptiſmi ut in. c. i . e. ꝓ h facit tex.in.c.ꝓximo a
Zrio
zat᷑.i.ĩtigit᷑ coꝛpus extius ſʒ ẽt coꝛpꝰ ĩitiꝰ.æ illa ab
lutio que fii exterius nõt ablutionẽ ĩterioꝛẽ. ⁊ ite
rioꝛ fit ꝑ ſpritũſãctũ.nã aq̃ æ vba nil ꝓdeſſet niſi
ſoũſãctus baptiʒaꝛet iterius in.c.ꝑ aquã de ↄſe.
di.iiij unde reꝑitur duplex pr̃nitaſ ⁊ filiario ĩ bap
tiſmo. nna exterius ĩ qua baptiʒans eſt pr̃ alia ite
rius in qᷓ ſoirinuſſanctus eſt pateꝛ.⁊ iõ oẽs xpᷣia
ni dñtur fili dei. ⁊ inter ſe ſunt fꝛatꝛes ſpirituales.
qꝛ hẽnt unũ ⁊ eũdẽ patrem ſpiritualem in iſta fa
natiuitate facit quod nõ in. c. ad mẽlam.xi q.iij.
⁊ ꝑ boc itellige iſtũ tex.i ſi. Nic queriiur nũquid
iudeus dẽat indiſtincte admitti ad baptiſmũ. dic
ꝙ n. nã prio dʒ ꝛeſtituẽ ea que extoꝛſit P uſuraꝛiã
prauitatẽ ⁊ illicite ut in.c iudei ⁊ ibi gl. ð ↄſe.di.

iiij. nõ ãr tẽtur relinquẽ alia licite qſira ſicut multi
ſimplices cꝛedũt. ꝓ h. c.ſiẽ iudei. . de indeis. Itẽ

nõ dʒ baptiʒari illico:ſʒ de aliquo ipᷣe differri ut
apheat an hẽat ꝛcctã ĩtentõem ⁊ oli fuit ſtarnrum
ut ſtaꝛet cathecuminus ꝑ octo menſes ut i. d. c. iu
dei.ſed poſtea fuit ſtatutũ ꝙ peꝛ. xl. dies tãrũ ut ĩ
c ne ꝙ abſit ea.diſ.multi m ⁊ nõ bñ hoc ñ obſeꝛ
uant ſed illico baptiʒant.ſed poſtmodũ qeſcente il
lo caloꝛe ſepe tales ꝛedeunt ad uomitũ eꝛꝛoꝛis eo
rum Vltimo queꝛo q̃d ſi aliquis imeꝛgat ſeipſũ
alio dicente. ego te baptiʒo nunquid ſufficiat dic
ꝙ nõ: quia niſi imergat iſte nõ põt diceꝛe ego te

baptiʒo dicit ẽt Inn.ꝙ de neceſſitate nõ ꝛequirik

emerſio:ſed ſatis ẽ ꝙ baptiʒans efũdat aquã ſup
coꝛpore baptiʒãdi lauãdo totũ coꝛpns uel meio
rem pꝑtem nel ſaltẽ caput.dicit ẽt ſufficere ꝙ ſintil
la aque ꝓiecte a baptiʒante tangat coꝛpus hapti
zandi qð nõ.ſʒ tutius ſit ut ſcruet᷑ qð pmiſſum eſt
ſed hoc ultimũ nalet pꝛo iſtis infantibus qui ſunt
multũ debiles ut nõ immeꝛgãtur in aqua neqʒ la
uelur totum coꝛpus ne incurrat periculuʒ moꝛtis

ltimo nõ ꝙ in baptiſmo nõ ſolũ bapti ed ndapeiſmn dcpirſot

5 Dte jr erſia 1* c8b.

5 . — 2 I&ς& A. 2 Cricc ASlecad, d, Sa, a .Brrn,A, dca,
dʒ quis admitti ad leuãdũ aliquẽ de ſacꝛo fonte. èò
ut ſit pr̃ eius ſpũalis niſi pᷣcedat ſeu ſit maioꝛ bap

Przad

P Eſrur a Srla,; dapuſen

V agtta oſiua 3 daρaναεα Pehri

2 c*οπ£ bapiiſaàn wolnt acορu)t Wd ſed .) licvtf .

¶ Be baptiſſno.

apponẽs. Vbi deeſt ueꝛbuʒ
On ut nel elementũ aqꝗᷓ nõ ẽ baptiſ
mi ſacramtũ. cõis diuiſio: ſa ibi rndemꝰ

Nã p duo q ꝛeqrunt ad ſubſttiã baptiſmiſ v
ba ad hᷣ iſtituta de quibꝰ h ⁊ i. c. S. eo.itẽ elemẽtũ

aq n pot g qs baptiʒari ĩ aliq liquoꝛ. Et ex h et
ex tex. nõ ꝙ ubi płꝛa ꝛeqꝛũr̃᷑ ad ſubãʒ actꝰ defẽus
uniꝰ faẽ rotũ deficẽ.ↄcõ.l.ſi unꝰ.C. de teſt. Sʒ q̃
20 nũqd ĩ aq̃ ꝛjoſata poſſit qs baptiʒari maxie iſta
