lo ⁊ ↄtu. Circa mãſuʒ ecclie ſeu dorẽ ⁊ oꝛtũ iuxta
poſitũ ſto cũ Inno. ut tributũ nõ debeat ſolui ſʒ
debeat pꝛius redimi ab eo qui nult ecchaim edifi
care. alias nõ debet epus pati eccliaʒ ↄſtrui. de qꝰ
dicẽdum ut le.⁊ nõ.in.d.c.q;ꝙᷓ; de cenſi.⁊ h̊ quo
ad pꝛimũ onus patrimonialeſm fuit quando im
ponitur peꝛſone nulla facta mentione de re. æ ad
iſtam idubio nõ tenetur ecclia nec cleꝛici: qꝛ nõ ſt
ſubditi ipeꝛatoꝛi ſʒ oĩo exẽpti: ut in iuribꝰ ſuꝑins
allegatis in.d.c.qꝗ;. qnimo dico ꝙ ad hoc non
tenentur laici ciues ſed tantũ ruſtici. et appellatuꝛ
bec exactio capitatio:qꝛ imponit᷑ ꝑ cap ra non ha
bita rõne pr̃imonij ut.l.una.C. de capitatiõe ciui
um cenſibꝰ exhibẽda.li.xi.nõ Mã.ibi i.d.l.una.
ttiuʒ fuit qñ iponit᷑ onus ꝑſone habito reſpẽu ad
patrimoniũ.⁊ ad hoc nõ tenetur ecchia nec ẽer laici
nõ ſubditi ſʒ hẽant pꝛimoniũ ĩ loco ut.l. reſcꝛipto
F. fi. ?⁊ ibi ꝑ Bar. ff de mune.⁊ ho. niſi aliud hẽ
at ↄſuetudo ut nõ. Har. in. d.l.una. non m uale
bit ↄſuetudo i pꝛeiudicium eccłaꝝ: tũ quia ẽ gra
uoſa eccleſijs ut ĩ.c.i.dqe ↄſue.tũ quia ẽ õ libeꝛta
tẽ eccłiaſticam ut in auc. caſſa ⁊ irrita. C.de ſacꝛo
ſã.ec.ↄiũcta auẽ.iteʒ nulla cõitas C. de epi.⁊ cle.
2 ĩ quinto mẽbꝛo poteſt ꝓpꝛie intelli iſte tex. 2. c.
fi.de vi.⁊ ho.cle.⁊.c.q;ꝙᷓ; pal. enio ad t᷑tiuʒ
mẽbꝛuʒ pꝛincipale.ſ.ad onus pꝛiomoniale mixtũ.
2 dr̃ mun mixtñ illud qð hʒ onns cũ ſumptu.ff.
de mu. z ho. mune. S. mixta. pticipãt eiʒ de munẽ
pſonaꝝ qᷓtenus bʒ onus ãnexũ itẽ cuʒ pꝛẽ moniali
q̃tenꝰ ẽ cũ ſumptu. vñ pangarie dnr muneꝛa mix
ta.⁊ de his dic ut ĩ pcedentibus. naʒ ubi eccłia ñ
tenetur ad ꝑſonalia nec realia. foꝛtius nec ad iſta
mixta nbi dixi eã teneri ad utrũqʒ tenetur ad iſta.

— –
Re˖-

gir ſjaruat Fcte et 725 WAetr .1 Fante Fns n “ meavoG. Fen ide 7 —.

ad hoc.d.c.ij.S.e.hec ꝓcedunt regulłariter. Sed
dubitat᷑ a quibuſd. æ prio qͥd ſi eſt aliquid expli
cãdũ qð reſpiciat pietatẽ. Inno.ut.ẽ. dixi uoluit
eccleſiã teneri ꝑ.d.l.ad iſtructõem ⁊= P.c.ij.S.eo.
ſecus dicit ſi ꝛeſpicit publicã utilitatẽ ur hic adueꝛ
te.l.ad iſtructõem loquit᷑ de refectione itineruʒ ⁊
pontiũ.⁊ ſic uult Inn. eccłiã teneri ad otributõeʒ
taliũ.⁊ ſiliũ.? ꝑ hoc uẽ idẽ ſenſiſſe ĩ edificatione
ſen reparatione ciuitatis ſeu caſtri.?æ idem ur̃ bic
uelle glo. i. v. reuelãdas idem uin. æ hoſt. ſed Jo.
xvi.q.ij. S. nouarũ ſentit õriuʒ.loquit᷑ iñ ð iſtruc
tõe muꝛoꝛũ.⁊ cũ Jo.ↄcoꝛdat accurſiꝰi.q.l.ad in
ſtru crionẽ.phi. dic h̊ tales ↄtributões ſine pape
lnia fieri nõ debex ꝑ.c. adueꝛſus.j. e. Jo. an. dicit
ſe ñ uidere qũo.ll.nõ ſolũ ffoꝝ.ſʒ ẽt aucienticoꝝ
pnt ↄſtꝛingeꝛe eccleſias ad talia.⁊ remitrit ad nõ.
p ſe i.c.oſtitutus de re.do.⁊ ſic ur̃ uelle ꝙ. l. ad ĩ
ſtructõeʒ.⁊ ſibkes nõ ꝓcedũt in pᷣiudiciũ ecclie.do.
An. trãſit hic ſiłr recitando doc.i. d.l.ad iſtructi
onẽ itẽ Jo. an.?æ ODhbi. dnt.n. ꝙ ĩ oibus caſibus
in quibꝰ id reꝑitur eypᷣſſũ de iure ciuili eccleſias
teneri ꝙ tẽntur ẽt in ↄſulto romano põtifice.nec
ob.d c.aduerſus:q; ibi ꝓuidet᷑ ↄtra grauamina
extraordinaria. qᷓ ꝓpter aliqð accidẽs ꝑ p̃ncipem
ſecularẽ ĩiponunt᷑ als ſi.c.aduerſus loqrer̃ genera
liter de oibus muneꝛbus. multe leges coꝛꝛigẽtur
qð nõ eſt ſẽtiendũ ar.de elec.c.cũ expediat li.vi.
nã leges hñt uiʒ.canonũ:ſi canõ ſpãliter nõ odiẽ
ð no. oꝑ.nũ.c.i.⁊ ex ̊ putat ſtandũ huic gl. ꝙ ec
cleſia teneat᷑ ad iteꝛ uel põtem faciẽdum nel muꝛoſ
reficiẽ dos ſi fueꝛit de neceſſitate.ſecus ſi ad deco
ꝛcm do. MDe.de ancha.tranſit quo ad oↄſtructõeʒ
7 refectionẽ muꝛoꝝ cũ opi. Ja.bu.quã poſuit in
.d.l.ad. ĩſtructõem. diſtinxit.n. ꝙ aut fiunt ad oꝛ
natum ⁊ nõ tẽtur: aut neceſſario puta ꝓpter gueꝛ
ꝛã uel ſuſpitionẽ guerre.⁊ tẽtuꝛ eccłia dixit.n. bu.
ibi ꝙ eccleſia tẽtur ſoluẽ gabellã de plauſtris ſiue
curribus ſi gabella ↄuerti in reperationẽ uiaꝝ z
pontiũ:qꝛ de eis ſicut de pᷣuatoꝛũ utilitate rractat
Et per hidixit ipſe dns pe.poſſe daꝛe gnãlem doc
trinã/ꝙ ubicũqʒ tractat᷑ de generali utilitare cleri
corũ ⁊ laicoꝝ ſimul ⁊ mixtiʒ clici teneantur Otri
buerc una cum laicis.hinc dicit ſe audiuiſſe ꝙ ad
agros qui fiũt iur mare uel flumina pꝑ timorem
iundatõuʒ poſſeſſionũ tẽntur ꝓ poſſeſſõibus ſuiſ
orribuere clici ſiẽ laici ꝓpt᷑ cõem iundatõeʒ ſeu ꝓ
pter cõe ꝑiculũ.idẽ foꝛtie ſ̃ᷣm eũ ad euitãdũ rapiaſ
icẽdia capriuitates ⁊? alia młia mala ex aduẽtu ali
cuiꝰ ſocietatis hoſtił.O ciuitatẽ ſi pecunia ſe ꝛeddi
maãt alꝛ ſe defedẽ ñ ualẽtes h.n. Vſat᷑ urilitas clłico
rũ ſiẽ ⁊ laicoꝝ ꝓpter dãna i eoꝝ poſſeſſiõibꝰ ĩfli
gẽda:ubi.n ẽ dãnũ dʒ eẽ z ↄmodũ ut ĩ cle.i.ð cẽ
ſi.? ̊ ultimũ originalꝛ fuit Bar. Iʒ ipe nõĩallegʒ
i.l.nullus. C. ð curſu pu.li.xii. ad idẽ fac fm do.
pe.S.c.ꝑuenit ubi clici tẽnt᷑ ẽt uigilare ꝓ cnſtodia
boni a malis ualeãt ſe tueri ut nõ ĩ.c..ꝓx.itẽ nul
la maior pietas ꝙ; defendẽ pꝛiã debiles pauperes
ab hoſtibꝰ.xxiij.q.iij.fortitudo =.c.nõ inferenda
2 hac rõne ꝓ pace ⁊ qete quã tueri z defedẽ dent

P. ſyonſis Panay i, nei- aA O &α ẽ , gitt Brna fane np aa a X 2 ſ 8 rſie Rrn .

Me imuni. ecclei

eccleſie ſoluit᷑ ab ipᷣis ecclijs imꝑatori tributum
xxiij.q.viij.tributũ. Itẽ hꝰ munus ꝛeſpicit pieta
tẽ ut euuent᷑ incẽdia ⁊ occurat᷑ ꝑiculũ captiuoruʒ
2 multis malis g tenet᷑ ecclia ꝑ ſupradicta: maxi
me ꝑ Inn. nõ ob. H. c. ubi hoc ꝛelinquit᷑ arbitrio
epᷣi ⁊ cleri.dʒ eiʒ pʒ eũ ĩtelligi cũ ꝓ neceſſiiatibus
mes laicoꝝ uolebat ecclias gꝛauatr̃ ut dicit pateꝛe
ibi. iſti ueꝛo oneꝛa ſua ⁊c.ibi qᷓibet arbitret᷑ ſibi
⁊c.⁊ ibi cões neceſſitates uel vtilitates ⁊c qð vV
bũ ꝛepetit᷑ i c.adueꝛſus.j.e.ſecus gꝰ ubi onus ue
nit ĩponẽdũ ꝓ cõi neceſſitate clericoꝝ ulł laicoꝝ.
bic.n. nõ bʒ locũ h.c.nec.c.adueꝛſus.j.co.⁊ h di
cit ſalua defmiatiõe melius ſentiẽtis.diẽ iñ ꝙ poꝛ
tio tangẽs eccliã dʒ peri coꝛã iudice ſuo nõ P lai
. cos dʒ cogi/ Et quo ad pricipalẽ queſtionẽ de re

5fectione muroꝝ opio. but tenuit Dal in. d.I. ad

iſtructionẽ cũ hac ultima limitatione ui fiat ↄpul
ſio ꝑ iudicẽ eccłiaſticũ ⁊ nõ ꝑ laicũ.Ego ĩ hac ci
uitate Senaꝝ habui hãc qõneʒ de facto tãgetem
pᷣncipale monaſteriũ mõtis oliueti ↄtꝛa qð iſiabat
cõitas nt cõtribueꝛet ad expẽſas muroꝝ cuiuſdaʒ
nille ĩ qua mõaſteriũ hẽbat multas poſſeſſiones ⁊
cõſului monaſteriũ nõ teneri æ ita mediãte cõſilio
meo monaſteriũ fuit ab illo oneꝛe abſoluruʒ. 7 qꝛ2
ꝑ motiua aꝑitur itellectus multoꝝ iuriũ ĩ hac mã
iſerã ĩ effectu ↄſiliũ meũ ⁊ rndebo ad monna i ʒ
riũ facta. ꝓbo eĩʒ ecciã nõ teneri iuribꝰ ꝛ0ibus ⁊
ſũmoꝝ doc. auctoritatibꝰ⁊ p adduco hoc·c.nõ
minus. vbi tractabat᷑ de foſſatis faciendis qᷓ ꝓfec
to ↄeernũt cuſtodiã ciuitatis ⁊ utilitatẽ publi am
tã clericoꝝ qᷓ; laicorum ⁊ tamẽ deciditur h̊ ꝙ ab
eccleſia nõ dʒ exigi aliqᷓ poꝛtio ut debita:imo pꝛo
hiber̃᷑ ſub anathematis diſtrictõe niſi eps ⁊ clerici
tantã neceſſitatẽ uł utilitatẽ iſpexerit ut abſq; ulla
diſtrictõe uel coactione ad releuãdas cões utilita
tes uel neceſſitates ubi laicoꝝ nõ ſuppeiũt faculta
tes ſubſidia ꝑ eccleſias eſtiment ↄfeꝛenda.⁊æ pode
ra illud ue:pũ cões utilitates.non eim dicit laico
rum timn⁊z hoc idem vᷣbum ꝛepetit᷑ in. d. c. adueꝛſꝰ
ex qno pʒ ꝙ iminẽte neceſſitate clericoꝝ ⁊ laicoꝝ
nõ tenẽt clerici aliq̃d ↄfeꝛꝛe niſi ſponte uelint ap
probãte epo cũ cleꝛo.⁊ ubi laicoꝝ nõ ſuppetãt fa
culrates. æ hodie ꝑ. c. adueꝛſus. nõ pnt cleꝛici ĩ hiſ
otribueꝛe niſi ꝛomano pontifice prius ↄſulto.et
fuit illud ſancirũ ꝓpreꝛ quorũdam ĩprudẽtiã ſepe
allegãtiũ talẽ neceſſitatẽ uł unilitatẽ.¶ ad idem
adduco tex.nõ.ĩ aũt.itẽ nulla cõitas.C. de epi.⁊
cle. vbi gñalr ꝓhibet᷑ ne qͥs audeat ab eccleſijs exi
gẽ collectas cxactões angariaſ.?æ ꝑãgarias ꝗᷓ oĩa
ꝓpteꝛ cõeʒ utilitatẽ æ defenſionẽ ꝛeipublice ĩ qua
inqubie ĩcludit᷑ miliras eccliaꝝ æ clericoꝝ exigũt᷑.
d idẽ 3* qucosci,de mh crcle. l vje.t.
q;ꝙᷓ; de eenſi.eo.li.⁊ cle.pnᷣti eo.ti.⁊.c.fi.de vVi.⁊

bo. cle. z.l.plʒ. C. de ſacroſã.eccle.l.ij. C. de epiſ.

2 cleri.et xvj.q.i.generaliteꝛ cum multis ſi.qᷓ exi
mũt eccleſias ⁊ ipſaꝝ bona ab omnibus gabellis
collectis exacrionibꝰ ⁊ ſilibꝰ. MDꝛobaĩr᷑ qᷓꝛto bac
2e bona eccłiaꝝ ſũt deputata publico nſui ſpũali
xij.q.i uidẽtes.xvj.q.i.qmi de pꝛebẽ.c.20 ⁊.d.l.
placet.⁊ hic.hinc dicit tex.i.c. nulli liceat.xij.q.ij

ꝙ̃ᷓ omne illud qð ecclie ↄſecꝛat᷑. ſine fueꝛit animal
ſiue ageꝛ ſanctuʒ ſanctoꝝ domino cfficit᷑ ? ad ius
peꝛtinet ſaceꝛdotiũ. nõ eꝛgo debent mũdano uſui
2 publico deſeꝛuire:qꝛ ſemel deo dedicatũ ad hnña
nos uſus tanſire nõ debet ampliꝰ. ut in illa regła
ſemel deo de reg.iu.li. vi.nam ⁊ ius publicũ vſa
tur in ſaceꝛdotibus ⁊ ſacꝛis.i.di.ius publicũ.laici
eꝛgo cũ ſint mũdani ⁊ pꝛincipaliteꝛ habent utilita
tem in republica mũdana debent ſubire oneꝛa rei
publice mũdane.bona vᷣo eccleſiaꝝ q̃ ſũt dei dnt
defuire reipublice ſpũali. ſiłkꝛ nidemꝰ in ꝑſonis nã
milites ſecłlares militãt mũdo milites celcſtes mili
tãt deo.⁊ ſic illi ĩ tpᷣalibus:iſti ĩ ſpũalibꝰ:ut ĩ.c.re
pꝛehẽſibile.⁊ i.c.quo auſu.xxiij.q.vVlt. recte gꝰ di
xit tex.ĩ hoc.c.nõ minꝰ.qꝙ q;diu laicoꝝ facultates
ſuppeiãt ẽt ſponte nõ debẽt ecclie aliquid elargiꝛi
ne ſubtrabant᷑ bona uſui publico ſpũali. hinc nõ.
tex.ĩ cle.qꝛ ↄtingit de re.do.dicit ꝙ deputata ceꝛ
to nſui largitiõe fidelium nõ debent deputari ad
aliũ uſũ auctoꝛitate romani pontificis dũtar at ex

cepta. hinc tex. in hoc. c. dicit h̊ oneꝛa eſſe laicoꝛñ

ut pʒ ibi iſti ueꝛo oneꝛa ſua ⁊c̃. ſʒ in ſequẽtibꝰ tra
ctet de cõi urilitate uł neceſſitate ſʒ dicit illa laico
rũ:qꝛ eis icumbũt rõnibus pᷣdictis.lʒ do.pe.intel
lexeꝛit ⁊ nõ bñ iudicio meo ꝙ laquarur de neceſſi
tate ul utilitate laicoꝝ dũtaxat ꝑ illud vpum ſua
⁊c̃.nam ſi dictũ ſuũ fuiſſet ne:ũ replicaſſet poſtmo
dum de laicis quod nõ fecit: ſed dixit de cõibus.
2 idem dixit.in.c. adueꝛſus. qð pꝛeſeꝛtim pꝛobat
ibi dum papa dixit ꝙ ſua iteꝛeſt ꝓnideꝛe cõibus
ntilitatibus clericoꝝ.hãc ẽt ſniaʒ ꝓbat cõis opi.
doc.uttiuſqʒ iuris.de qᷓ̃ ꝑ canoniſtas ĩi.c fi.ð vi.
2 hbo.cle.⁊ in.c.de iĩmn eccle.li vj.⁊ i cle pnti.de
cẽſi ꝑ Jo.de lig ? ꝑ Haꝛ.i l. ſpto.ff. de mu er
bo.in.l plʒ:C. de ſacꝛoſan.eccle.dicũt eim ꝙ bõa
eccleſiaſtica nõ teneut᷑ ad aliqua oueꝛa mundana
niſi prius fuiſſent cẽſualia aut tributoria anteqᷓ;
ꝑueniſfent ad eccleſiã:ita ꝙ ſoluiſfent ccrium tri
butum uel cenſum. aliteꝛ aũt non tenentur quãqᷓ
prioꝛes poſſeſſiones prius ſoluiſſent tempoꝛe ne
ceſſitatis uel utilitatis aliquas collectas ſeu factio
nes ad hoc multa iura ſuꝑius alle. Manc ſenten
tiam pꝛeciſe quo ad caſum noſtrum.ſ.in ꝛefeciiõe
muroꝝ tenet gloſatoꝛ ſubtilis in decreta.xvj.q i.
Gnouaꝝ ubi expꝛeſſe dicit ꝙ. l.ad inſtructionem
non tenet.idem apeꝛtiſſime noluit iuris canoniei
ſpeculatoꝛ Jo. an. bic ut ibi dixi qni noluii ſingu
laritcꝛ ꝙ nulla lex nec ffoꝝ nec codiẽ. nec autenti
corum potuit in hoc aſtringeꝛe eccleſias. hanc eã
dem ſententiam ſecutus eſt gloſatoꝛ iuris ciui

lis clariſſimus in dicta.l. ad inſtructionem. idem

ibi Hartolus iuris ciuilis illnminatoꝛ dicens ꝙ
dicta.l.ad inſtructionem. in parte coꝛꝛigitur per
aũt item nulla comunitas pꝛeallegata. diſtinguit
enim inter oneꝛa realia et que imponuntur peꝛſo
nis pꝛopter bona ut ad primã teneantur eccleſie.
ad ſecundam ueꝛo non. vnde pꝛo ꝛefectione pon
tis ⁊ murorum oneꝛa imponuntur peꝛſonis pꝛo
ꝛebus. nullo enim iure cauetur poſſeſſiones ad
bec oneꝛa obligata foꝛe ¶ Quid plura ipſemet

.

riN go ſnin ⸗
eremolftcare de hac heteſt
nich honer un erccyin
q ſans coligt aum ine⸗
; ceeſcp ebum ecu
polllerponere ciun anmn
Gmi ſlilmm iſi
lust0litn
auavimvus. quore ccllie a
mn nſi fvara iſpoe huius.c.
erus contſulto ut dicſt in.d.
nren t voi anta neceſlin⸗
poſſet ſine aglop ſcandalo 2 pi
recurſus ad papi qy ſuff cerer
? clericop ar. opnimũ in. .mto.
Fde acnini mo.t eoy queh
Nov. huie lſon nonni
c dyt ſandii egbys rno ⸗
unnno repiwur n in ci de no.or
lu um n pacleri g inpin
aleſisſen nlelaſtispſonis n
eoſtfni ſieſclin incae
„Dlkuitpdlſin adimorii
noglie Crperh yy
nmnus uli nn clerad inſti
auen. C.ge ſa ſane

ici ſimilibne

and

bin boe t. dithoen cſelnon
c en ſu ti hinlonaſben
tne leecſſme Hdlarila bioo
ir ronbus ſcns g co ge nel
ico mw hiumr cr nſt
ox inmro ilug ſbum i
ifuſſteũ pliaſer volin⸗
Awfeckſel dint getäbus.
Arias. Cddcenin diodet
Wa e Per ddbns
Wop dicd ic dn ed.
unis dei) conſnst dd.
c&e inn ercen Naicehind
ig 1 Bnil offteme
geſacwſan eccle ceir eing bo
tmmi dalqua oten iiinn
nr cibea ant inbnofn aſnch
gelctiir g ſoltiſenn nnumn il
un.alter ait non tenenun ann
nes hris ſoſiſe anpon

ümts diapns coleens ſeu fneib

— Pereſenn,

Go ad caſom goſrutntin HRM
golno⸗ ſubtils in Gaeraa M.

apeſe et 9lal ſtnmtonn

NI
iſtume vo⸗
Peuſſine nſi ne a
be N bil Ananuif
4 nerfſ olienet n
un tn agtuti
, ſecutns oſron hin
n aenl nimanc
i ris ciis nnmo, Hi
e in pore⸗ .nßi 4
ſrucnonn⸗ i e

¶ De imuni. eccle.

Hoſti.utr̃ coꝛꝛexiſſe opi.ſuaʒ quã aſſeꝛebat in. c.
nõ minus nouiſſime i ſũma ſua in ti.e. F. in qbus
v. ad eyoꝛdinaria ubi dicit ꝙ hodie ecclie ſunt
imunes ab iſtis muneribus cõcernentibus publi
caʒ utilitatẽ ꝑ dictã auc. itẽ nulla cõitas. cũ ſilibꝰ.
2 ſic ꝙ hodie nõ ꝓcedit de toto diſpoſitio illius
.l.ad iſtructionẽ. multi ẽt doct. antiqui hanc opi.
ſecuti ſunt de quibus nõ cuꝛo ſpecificã mẽrionem
faceꝛe.tñ pro ſnia noſtra habemus utriuſqʒ iuris
illuminatores. ut gloſatoꝛẽ in decꝛe. gloſaioꝛeʒ iu
ris ciuilis. bar.? Jo. an. quis enim audẽt ab hac
opi.ſaltẽ in pꝛatica recedeꝛe maxie ↄ religionẽ cũ
non ꝑua ſit rõ que ꝓ religione facit.l.ſunt pſone
ff.de reli.?æ ſump.fu.⁊ ꝓfecto ſiquis recte ponde
ꝛat glo.iſtius.c.nõ ſentit opi. quã pꝛima frote ſen
tire vr.naʒ iſta glo.ẽ hic poĩta ſuper cau excepto
ſ.q epᷣs ⁊ cleꝛus inſpicientes neceſſirarem uł uri
litatem laicoꝝ uolũt abſqʒ coactione ſuſidia elar
giri. vñ glo. iſta in. v. ad releuandas.uoluit pociꝰ
exemplilicare de hac neceſſitate nel urilitate cõmu
ni ꝙᷓ poneꝛe caſum exceptum a diſpõne iſtius .c.
qð ſatis colligit᷑ etiam in eo qð dixit. ↄfene enim
dʒ zc. ⁊ ſic ꝑ ueꝛbum eĩʒ ↄtinuat ſe ad tex.ſi enim
noluiſſet poneꝛe cãum exceptũ dixiſſet oↄfeꝛꝛe tamẽ
dʒ nel ꝑ ueꝛba ſilia locuta fuiſſet. æ quicquid ſenti
at ſatis ẽ hec opi.noſtra fulcita iuribus rariõibus
7 auctoꝛitatibus. quare ecclie ad hec oneꝛa nõ te
nent niſi fuata diſpõe huius.c.?æ ꝛomano pontifi
ce prius conſulto ut dicit᷑ in.d.c.aduerſus.Du
tarem tũ ꝙ ubi tanta neceſſitas immineret nõ
poſſet ſine alioꝝ ſcandalo ⁊z ꝑiculo haberi prius
recurſus ad papã ꝙ ſufficeꝛet tũc deliberatio epi
2 clericoꝝ ar.optimũ in.l.rutoꝛ qui ꝛepoꝛtorium
ff. de admini. tuto.⁊æ eoꝝ que dixi. S. ti. ꝓxio.c fi.

J40 MS ob. huic ↄcluſioni motiuũ dni.Cardin.ĩ eo
qð dixit ſtandũ legibus: cxquo in canonibus zri

um nõ reꝑitur ut in. c.i de no.op.nũc.dico enim
illa iura nõ ꝓcedeꝛe qn res impialis eſt damnoſa
eccleſiis ſeu eccleſiaſticis ꝑſonis non.n. tener niſi
ſpecifice appꝛobetur ab eccleſia ut eſt cõis docto.
theoꝛica in.c.fi.de ſolu.⁊ in.c.eccleſia ſce marie
de ↄſti. facit.x.di.ſi in adiutoriũ ⁊.c.fi.de re.ec.
nõ alie. Et per h̊ pʒ ꝙ lex ad inſtitutionem. z.l. iu
bemus nullã.nauem.C. de ſa.ſanc.ec.æ.l.nullus.
C. de curſu pub.li.xii.cũ ſimilibus nõ tener quo
ad eccleſias cũ ſpecifice nõ reperiantur approba
te per eccleſiaʒ.imo potius reprobate ſalteʒ quo
ad effectum. ut hic ⁊ in.d. c. qᷓꝙᷓ. de cenſi.li.vj. cũ

ſi Item ⁊ 2 põt reſponderi ꝙ illa iura ꝓcedunt
qñſi lex imperialis generaliter diſponit tũc ẽ fuan

da in foro canonico ſi canon nõ ↄdicit/ſecus an
lex ſpecifice diſponit ſuper rebus ⁊? ꝑſonis ecclia
ſticis: qꝛ talis lex eſt nulla ex defectu poteſtatis
qtũcunqʒ canon ſpecifice illam non improbet. ut
uoluit Cal. æ bn ĩ. d.c.i.de no.oꝑ.nũ.dixi pleniꝰ
in repetitione.c. eccleſia ſcẽ marie.de conſtit.et
pondera qꝛ iſte tex. vr̃ directe concludere S illam
l. nullus.nã ibi dr̃ ꝙ tpᷣe expeditionis nullus excu
ſatur etiaʒ eccleſia.⁊ iſte tex. innuit aꝑpte oppoſitũ
in eo ꝙ facit mentioneʒ de expeditione.æ conclu

dit eccleſiã nõ teneꝛi niſi ſponte uelit eccleſia ⁊ cle
rus ſubſidia aliqua ↄfeꝛꝛe ubi laicorum nõ ſuppe
tunt facultates = exponit. Jo. an h̊ illud uerhum
expeditões.i.caualcatas ulł miſſiões nuncioꝛum =z
ꝑ 5̃̊ ur̃ ꝙ dictũ bar. in. d.l.nullus.æ dictum pe. H
nõ ꝓcedit ſaltim indiſtincte in eo ꝙ uolunt eccleſi
as ⁊ clericos teneri ad ↄtribuendum tpᷣe caualca
te.cum ſcilicet ueniunt iſte ſocietates ad danifican
dũ cõitates.uñ ad illam.l.nullus quã fuit bart.
motus ⁊ ad alia iura ciuilia patet ſatis reſponſuʒ
Reſtat nunc reſpondeꝛe ad ↄſideration em dõini
pe.in eo ꝙ ponderauit cõem utilitatẽ clericoꝛum
⁊ laicoꝛũ.diceꝛẽ enim ſic.ꝙ aut neceſſitas uel uti
litas iminens ↄceꝛnit utilitatem eccliaꝝ a ꝛcemotis
ꝑ quandã ↄſequentiã ⁊? tũc tex. aꝑtus eſt hic ꝙ ec
clelie nõ tẽnſur inducendo tex. ꝓut.S.dixi.et faci
unt alie ꝛõnes peꝛ me g inducte.nam in hoc ꝓdeſt
imunitas eccleſie ↄceſſa:qꝛ in publica utilitate in
qua icluditur utilitas pꝛiuara nõ tenet̃ ad muneꝛa
ſubeunda.ſi enĩ concernerent ad expediendã ſolũ
utilitatem laicoꝛum in nullo pꝛodeſſet hec immuni
tas eccleſie. aut neceſſias uel utilitas concernit ð
directo ⁊ pᷣncipalitet utilitarem ecclia: um 7 laico
rum: utputa praua ſocietas territorium ciuitates
incendit deuaſtat conſumit in quo eccleſia bʒ mul
tas poſſeſſiones.⁊ tunc dico ꝙ eccleſia debext cõ
tribueꝛe ſed nõ ad ſolam deliberationem laicoꝛuʒ
un pondera ꝙ cum ad hec oneꝛa poſſeſſiones nõ
ſunt obligate ſed collecta eſt iponẽda ꝑſonis con
templatione ꝛex: oʒ ꝙ clerus ⁊= populus principa
liter ↄueniant ⁊ delibeꝛent ſuper hac exactione re
dimenda: nec totius populi deliberatio habebit
obligare clerum nec eõ.cuʒ.n. agatur de utilitare
utꝛorũqʒ:oʒ utꝛorũqʒ conſenſum iteruenire:quia
qð oẽs tangit debet ab oibus ↄpꝛobaꝛi ut in cle.
i.de cenſi.⁊.c.ad hoc de offic.archi.facit quod in
ſimili le.⁊æ nõ.in.c.paſtoꝛalis de ꝛeſcrip ? optime
facit. c.fi.de feꝛijs: c.i.de cenſi.ubi tex.in conceꝛ
nentibus clerum ⁊? populum ẽt in actu cõcernẽte
aiam ꝛequirit ↄſenſum utriuſqʒ.æ uide quod dixi
ĩ. d. c.fi. Yateoꝛ tamẽ ꝙ ſi clerus nõ ueller ſine le
gitima cã ↄſentire ꝙ populus poterit offciũ ſuꝑi
ous eccleſiaſtici iploꝛare ut ↄpellat cleꝛum ad cõ
ſentiendũ ⁊ cõtribuendũ.ar.bo.in.c.nullus de iu
ꝛepa. Muto ctiam q; in hoc caſu ñ habebit locũ
diſpõ.c.aduerſus:ut romanus pontifex pus con
ſulat᷑.qꝛ hec impenſa eſt fienda nõ ꝓpter utilitatẽ
publicã: ſed etiam ꝓpteꝛ utilitatẽ puata bonoꝛum
eccleſie:⁊ ſic ſumus ex caſũ illius.c adueꝛſus fac̃
cle.i.?.ii.de cenſi.? nõ.diligenter hec dicta mea:
qꝛ optia ⁊ nẽo Gndl:Kideo inſupeꝛ ad alia moti
na que uidẽtur obuiare ↄcłoni.S facte = prio ad
c.puenit S e.dico ꝙ nõ loquit ĩ fructibus zæ boiſ
diſtꝛahendis: ſed de quadã cuſtodia ad neceſſari
am tuitioneʒ ciuitatis que nõ iminet i cau noſtꝛo
Irem preſuppoſito ꝙ eſſet magna neceſſitas obʒ
fuari tenoꝛ huiꝰ.c.⁊=.c.aduerſus. ꝓpter ꝑiculum
indebite alienatõis bonoꝛũ eccleſie quod non im
minet in caſu·c.ꝑueniat. Item ibi tractat᷑ ð nego
cio ↄcernẽte immediate utilitatem clericoꝛuʒ nec

G

N

—

WVe — * n⸗: mellan. Acdhcr: —

W „ rnrn α„ H. – W ior nnser AWrin, Peyu ter — =–

¶ He imuni. eccle.

fit deliberatio ꝑ laicos:ſed epᷣs bʒ hoc diſponeꝛe. mibus agitari nõ dʒ· So. glo ij. fareĩ Sꝛium. ? ad
vt ibi Atẽ nõ obſtat qð dr de pietate dico.n.ꝙ tex. ſupplei: maxie. æ bodie ui pdixi hmus tex.in
ubi agit᷑ directe ð captiuis ꝛedimẽdis.uł pauꝑibꝰ .qd. c. decet. in quo inducit nullitas ipo fẽo tam ꝓ
alẽdis: tũc eccłia dʒ nedũ ſubueniri: ſed etiaʒ bõa ceſſus ꝙᷓ ſentẽtie iudicis ſeculatis.ſecus dic q ad
ſua diſtribueꝛe: ut in.c. auꝝ xij.q.ij.ſecus aũt ĩ ca indicẽ eccliaſticũ.ipe eim licite iudicium exeꝛcet in
ſu noſtro.ſ.in ꝛefectõe muroꝝ ⁊ ſiliũ: vbi etiaʒ di ecclia: ut in. c. Ppceptum. ij. q. ij ⁊ in. c.qua frõre ð
nitũ nutrit᷑ utiliras. Itẽ ex q laici ſunt porentes appel. qnimo nõ iſtam glo. in eo qð diẽ iudicium
debẽt ipᷣi hoc faceꝛe ut hic diſponit᷑ de foſſaris:? eccłiaſticum de honcſtate exeꝛcẽduʒ in ecclia ⁊ nõ
nõ detrabẽ de cultu diuio:æ pauꝑibus ⁊ ꝛeligioſ alibi: ut ꝓpteꝛ loci reuerentia caueat bomies ma
ſũptꝰ ⁊ neceſſaria ut expẽſa fiat ſibi in cam nõ ne gis a piurijs ⁊ mẽdacijs.põt in alibi exeꝛceꝛe· ad

ceſſariã. vbi pſumeꝛet᷑ ꝙ laicoꝝ facultates nõ ſup hoc.c.qua fꝛõte de appel. ubi pʒ ꝙ in palatio epa
petãt:⁊ neceſſitas urget.tũc fuet᷑ ꝙ bic dr·æ.j.e. li põt exeꝛceꝛi.⁊ ſic in młis locis ſeꝛuat ¶ Sʒ gl.
c. adueꝛſus. æ H bñ notabis. ¶ Altimo queritur iſta poffmodũ qrit: quid ſi actoꝛi uł reo ẽ iteꝛdẽs
ο bic an ecchia 2 clerici teneãt ad gabellas ͥ hodie ingreſſus eccłie:æ iudiciũ agitat᷑ in ecclia: ꝙ inteꝛ
imponunt᷑ ĩ nino ⁊ ſilibus.⁊ dic ꝙ nõ ꝑ illa auũr. dẽem nõ extendit᷑ ad iſtũ cãum. æ nõ dicẽ quare. pu
itẽ nulla cõitas. E. de ſacroſan. eccle. tener Dal. to ꝙ iſta ſolo põt intlti duobus modis.pꝛimo ꝙ
in. d.l.placet. C. e. ti.niſi gabella fuiſſet impoſira inteꝛdẽm ingreſſus eccłie extenditur ad celebꝛatio
ꝓ oneribus ad que tenet᷑ eccłia.qꝛ tunc ſuccedi nẽ diuinoꝝ ⁊ auditũ:nõ aũt ad ſimplicẽ ingreſſũ.
loco onerũ:vt uoluit Out᷑ ĩ.d.l.ad iſtructionẽt ſed hoc mihi nõ placet ꝑ.c.is cui de ſen.ex.li.vi.
æ uið ð mã qð pleniꝰle. ⁊ nõ.i.c.fi.ð ui.⁊ ho. cle. ubi dr̃ ꝙ interdẽo iĩgreſſu ecclie:vꝛ ꝑ ↄns ibidem
. iteꝛdẽa diuinoꝝ celebꝛatio. vn põdeꝛo illud vᷣouʒ
Bm eccleſia Cauſe ſanguĩs * Oñs. cꝛg0 pꝛincipal: inteꝛdicit ſibi ipe ſimplex?
* in eccleſia ul in nudus igreſſus ecclie.? ꝓ hoc facit qꝛ excõicatus
cimiterijs uł ẽt in eccleſijs agitari nõ de debet repelli ab ecclia quacũqʒ cã ĩtret.ut. xxi.di.
bent hoc dicit. DHiuidit᷑nã in pricipio ⁊ in fi.po cleꝛos. ⁊. xxv.di.pelectis. Secũdo põt hec ſo.in
nit᷑ duplex ↄſtitutõis cã.ĩ medio põit ↄſtituꝰ.ſecũ telli ꝙ nõ extenditur ad hũc cãum.ſ.cuʒ nenit ad
da ibi ſecularis. ¶ Mõ p ꝙ eccleſia eſt oꝛationi iudiciũ ut fiat ius. ? ꝓ hoc intellẽu fac ſifirudo qᷓ
bus deputata. æ facit iſte tex ut magis in eccleſia ſequit᷑ in glo. So.gl. fo pꝛincipał:i ꝙ dʒ tũc iudi
qᷓᷓ alibi ſit oꝛandũ.ad qð uide bonũ tex. cuʒz glo. ciũ agitari eỹ ecchiam: ut ſic iſte ſeꝛuet inteꝛdẽm ⁊
in. c. ꝑ ſimoniã xlj. di. æ in. c. decet. S. nullus e.ti. hanc ultimã ſo.dicẽ̃ Hoſti. tenendam ꝑ quã inteꝛ
li. vj. ¶ Mota ſecundo ꝙ- cimiteria gaudent eoð dẽm fuatur ⁊? cã expeditur. ar. de ſpon. ↄmiſſum.
pᷣuilegio cũ ecclia ſicut.n. inteꝛdicit᷑ iudiciũ ſecula Ala. æ Goff. diſtinguũt iteꝛ actoꝛe ⁊ reum. mbi
re ĩ ecclia:ita ⁊ ĩ cimiterio. ut hic.⁊ hodie pꝛoceſ plus placet hec opi. ultima ꝙ non cebet ꝓpteꝛ de
ſus ẽ ipſo iure nullus:ſiue fiat ĩ e clia ſine in cimi lictũ actoꝛis mutari ſolitus iudicij locus.un actoꝛ
terio:ut in.d.c.decet.S.ad bec. Atem cimirerium repelletur cuʒ non poſſit ecchiam intrare. faciat ſe
gaudet imunnitate ſiẽ ecclia:æ pariteꝛ utrobiqʒ cõ eꝛgo abſolui ſi ulłt audiri: ſicut dicimus in excõica
mittit᷑ ſacrilegiũ. xvij.q.iiij. qſquis ⁊ ĩteꝛdicta ec to. ſecus in reo cum ueniat neceſſitatus. ut in.c.iĩ
cleſia: Videt᷑ ĩteꝛdictũ cimiteriũ: vt in.c.ſi ciuitas ο telleximus de iudi. ¶ Aucꝛ0 ey glo. an tutoꝛ uł
de ſen. excõ.li.vj.ad qð tñ uide qð hẽtur i. c.uni curatoꝛ poreſt deceꝛni in ecclłia/do. pe. de ancha.
co de ↄſecra.eccle. uel alta li. vj.⁊ ſi alicui intdici dicit poſſe dici ꝙ ſic.quia iſti ſunt actus pieratis.
tur igꝛeſſecclie: vr ẽt iteꝛdictũ cimiteriũ: ut ĩ.c.is 7 remittit ad nõ.peꝛ Mal in.l.nemo.C. de ſacꝛo
cui de ſen.excõ.li.vj.⁊ uide qð nõt ibi glo.q tan ſan. eccl. Ego geneꝛalꝛ diſtinguo ſic. ꝙ aut actius
git an pdicta canitaul, Peegat ſi cimiteriũ ecclie qui expeditur in eccłia per iudicem ſecularem fir
non ſit ↄtiguũ ⁊c.¶¶Mõ 53 ꝙ in eccleſia eſt tute peꝛ uiam uoluntarie iuriſdictionis: aut contentio
la ꝛefugij ↄſtituta.? hoc qꝛ ofugiẽs ad eccleſiã ẽ ſe.pꝛimo cãn actus tenet: nec anullatur uigoꝛc.c.
tutus ut in. c.J.ꝓxio.ubi de hoc.⁊ oliʒ in legc ue decet pꝛeal. quia illud.c loquitur in ſtrepim iudi
teri talis tutela erat in aliquibus ciuitatibus .de cioꝛum.⁊? tenet Mar. in. l.actus. E. de feꝛijs peꝛ
gquo uide tex. iũcta glo. in. c. illa.xv. q. i. Et indu illum tex. ubi patet ꝙ actus qui ſpectant ad nolũ
Gα citur iſte tex ad. q. an eccleſie dcbeant incaſtellari tariam uuriſdictionẽ poſſunt celebꝛari diebus feꝛi
et dicunt Anno.⁊ Hoſti. ꝙ non ad offenſionem atis qᷓ ualeat ar. de tpe feꝛiato ad locũ ſacꝛatũ ?
alicuius.x. q.i.ſanctoꝝ in fi.tamen ur defendãtur faẽ qð ipᷣe nõuit ĩ.l.diuus ff. eo.ſed ego cꝛedo ꝙ
xpᷣiani ⁊ boni uiꝛi a malis credũt poſſe icaſtellari actus reneant. ſed fieꝛi nõ debent diebus feꝛiatis.
2 cũ boc tranſeũt cõit᷑ doc. hic.? ꝓ h̊ bñ facit iſte nec in eccha: niſi conceꝛnant pietatem. ar. in. c.i.
tex. hic in fi. in ar. ⁊.c. nulli.xlij. di.ubi pʒ ꝙ tpꝛe de feꝛijs æ quod ibi nota. ? faẽ quod infra dicaz.
neceſſitatis licite qs hoſpitat᷑ i eccha.⁊ nõ. hoc di ꝙ autem actus teneant fac idem tex. in. d. c. decz.
crũ ꝓ cõſuetudine ruſticoꝝ:q pꝛe boſtilitatis bñt quia loquitur in ſtrepitu iudicioꝝ. vñ cum ſit pe
ꝛefugiũ ↄ bonis ſuis ad eccleſiã.⁊ ibi foꝛtificant᷑. nale:nõ debet extẽdi.vñ dicit ibi glo.nõ.qꝙ illud
en erren⸗ de ꝑſonis ad locuʒ.c.ijS. c.nõ debet extendi ad ↄtractus qui fiũt in ccclia.
eo. ppo. de. c.i. S. eo. ubi pʒ ꝙ nedum iudi Thie. Ex quo nõ ꝙ diſpoĩtio odioſa ↄcepta ſuꝑ quoſi
ciũ ſangnĩs:ſed etiã ciuile in. ecclia ſeu in ipſiꝰ do ccctractu: non cxrendit᷑ ad purũ ↄtractum. nam in
„*

eſa poſſet auis Logorn

1 boneſtoſ eccleſiaſticu⸗
vsa eſonn etceſuſti
luncta gto unn n ieni
iKeſtquice eng
placet. oſuemamnicöſeg
õ
1 gent ouls ii lolon
usipent ounialn.
ſintam uog pertner ad .
o pecat quis incunit pecc⸗
tnto plus on pedit in eccſie
iiiq ii ubi gicit tex. no. nan
1a deprimüt.ad maioꝛem en
tius qᷓ abſoltionen coꝛum
ponuntur dic tanen p actu
Aped atur o ulan contenno⸗
dy tino hic qverinn hu laci ſen
leit fcant onlimmnn et col
cic regylorirr iſn pꝛobiben
le ſſn bi limr in
ſtug gtennde ſocenutes
0.gn. 90 du le Parlmen
jepoſſent ibi an kaenail
ongregaritpnn

blationem uel faciant ibi ſocien

11s pletgis nol Nota pꝛo olne

. Nbal bſ in oe n⸗
nneleskuiſe⸗
Wt qnidſianon i

fnnnd odle
V 4 . 4 6
luci glag inecckia⸗ Ginter
¹ ſüdm e rödean
Mimticnobosnocs uino

ſnsalkenmimn clctud
udlündtitſmlengeſi,
nöpun DCisniceſenerli ,
ib igreſt alie yfs biden
Ealtbno p öcew ildibi
nupnli meinf ſbiſßeſplre
chee rſt reroians
lorigcit ar md.
Aluis. Gnich ootber oin
r d hüt cinm /nr
p boc inelin feſlinco
J K dinohen ztüͦ di
Come wieKeſenegendem 4
dMeOS. wnNNNen
Gdapednmn . deſdon ancn.
dſingräriteraadnd t ſenn nii
õ
nurmiſolius ictei oens an
nonpoſit elfum imn. nen.
6utondireſcur dicimonetdie
ban uſſune n nll
nai. Duco go. mmmorn
iincchn oge demnh.
decemiin
ont acns hieinie⸗
derk Ninddreno .

, rtare —6 mgiſha uſptr. P= len res Ktens
.

Aenuer 1

¶ De imuni. eccle.

iudicio qᷓ Zhimus.l.iij.ff. de pecuł. Idẽ dic eõ·
ſ. ꝙ diſpõ odioſa ↄcepta ſuꝑ q̃ſi ↄctu n exteditur
ad ↄctũ:qð tenuit bar.in · l.moꝛe.ff. de acqui. hẽ.
ubi dicit ꝙ ſi ſtatutum pꝛohibet mulieꝛc Zhere ſi
ne ceꝛta ſolenitate:põt nihilominus heꝛeditatem
ſine ulla ſolẽnitate adire. ad quod uidᷣ qð legitur
2 nõ in.l.apud iulianũ.ff.ex qui.cau.in poſ.e.Si
ueꝛo actus expedit᷑ in eccleſia ꝑ iudicẽ ſecularem
t uiam ↄtentioſe iuriſditionis:æ rtunc credo ꝙ in
diſtincte pꝛoceſſus ſit nullus ꝑ.·d.c.decʒ ꝙ loquit
indiſtincte:unde cꝛedeꝛem ꝙ ſi etiam concerneꝛet
pietatez annullaretur ꝓceſſꝰ:dʒ.n iudex pʒoceder̃
in tribunali ſuo tex. enim in. d. c. deceʒ loquit᷑ ulłr
2 indiſtincte ut patet efsb nulla inhibe
8 ri cauſa per laicos ⁊c̃. lterius quero an i ec
Tris . . . . .
cleſia poſſet quis doctoꝛari Pmagiſtrari Jo an.
poſt Guil. foꝛmauit iſtam. q. in. d.c. decet. æ con
cludit tandem ꝙ ſic:tum quia actus iſte eſt liciruſ
? houeſtuſ ⁊ eccleſiaſticus:tum quia recipitur gꝛa
dus a perſona eccleſiaſtica: ut ĩ cle ii. de magiſtꝛiſ
iuncta glo. tum qꝛ ſcientia eſt ſanctiſſima ꝛcs. ur.l.
i. F. eſt quidẽ.ff. de ua.⸗ eyoꝛdi.cogn.⁊ hoc mihi
placer. æ ↄſuetudini cõi ? generali ꝛoboꝛatur. facit
quod nõ.in.d.cle.ii.que dicit ꝙ licite ⁊ ſine pecca
to petit quis hunc honoꝛem magiſterii:ſi eſt ydo
neus:qꝛ petit opoꝛtunitatem communicandi aliis
ſcientiam: quod pertinet ad caritatem indignus
neꝛo peccat quia incuꝛit peccatum pꝛeſumptõnis
7 tanto plus qn petit in eccleſia ar.c.cum grauia
iij.q.ii ubi dicit tex.nõ.nam quos grauia pecea
ta deprimũt. ad maioꝛem cumuluʒ dãnationis po
tius ꝙ; abſolutionem eoꝛum coꝛpoꝛa in eccleſus
ponuntur dic ramen ꝙ actus ſemꝑ tenet cum nõ
expediatur ꝑ niam contentioſe iuriſdictõis l
Gun timo hic queritur/an laici ſeu ſocietates laicoꝛum
licite faciant paꝛlamenta et cõſilia ſua in eccleſia
dic ꝙ regulariteꝛ iſta pꝛohibentur: ut pʒ in. d. c.
decet.v. ceſſent ubi dicitur ꝙ in eccleſus Acbent
ceſſare uniueꝛſitates ⁊ ſocietates quarumlibet cõ
ſilia ↄtiones æ publica parlamenta. dicit tamẽ ibi
o. an.ꝙ pꝛo actu pietatis uel ſpiritualitatis be
ne poſſent ibi congregari.utputa ut faciant aliqᷓ;
oblationem uel faciant ibi ſocietatem alicuius ac
tus pietatis:quod nota pꝛo ↄſuetudine hodicrna
2 facit bene in argumentum.c.ſi quis deſpicit.xl
ij. di. Abbas.

. Nter glia. Malefactoꝛ fugiẽs vñ dr̃ nocturnus depopulatoꝛ agroꝝ m Inno.
R ad eccleſiam immuni quia in nocte ſegercs deſtruit dum ibi ſe abſcon
. . tate gaudet niſi in duobuſ caſibus ſeꝛuꝰ dit iacet ⁊? latet. ⁊ quia pᷣteꝛ homicidia æ rapinas
H uero reſtituitur domino de ipſius impunitate iu faciũt in ſtratis: ↄbuꝛũt ⁊ deſtrnũt agros illoꝛum
ranti.hꝰ.d.⁊=ſic cõiter ſummatur. Ego neꝛo lati qui eos nõ ſeꝛuiunt. expediam pꝛio glo æ qð eis
us ⁊ notabilius ſũmo hic. Reus criminis ad ec nõ eꝛit applicabile reſeꝛuabo in nei ro ii ñs
cleſiam fugiens non eſt niolenter ab ea extraben Cua tur queꝛo: quid ſi iudeꝰ fugiat ad ecc laʒ: nũquid Virtey Se er errr rre r. 1
dus. nec debet amplius pꝛetextu criminis commiſ gaudeat hac imunitate: So. gl. in. V. extrabedus .
ſi damnaꝛi ad moꝛtem.nel ad aliam penam coꝛpo diẽ ꝙ ſic. dũmodo abſit ſimulatio.allegat.l.i.C.
ralem: eſt tamen aliter legitime puniendus. fallit de his qui ad eccle.confu. uult dicere ꝙ li iudeus
in duobus caſibus hic expreſſis.h.d. primo Ser fugiat ad eccliam: ⁊ uult ueꝛe effici xpᷣianus gau
uus fugiens ad eccleſiam timoꝛe domini ſui ẽ do deꝛe deber hac ĩmunitate.æ iʒ doc. noſtri tranſeũt
mino de eius impunitate iuranti reſtituendus ̊ ↄmuniteꝛ cum hac glo.⁊ ideʒ Lau.in cle.i.de pe.
d.ſecundo.duo ſunt dicta.ſecundum ibi ſi uero. 2 remiſ.iñ uide glo.in ↄrium in. d.il.i.que dicit
2
D

Tirite famea Planeinir ſ- la ſ ec A :

1

¶ Ns pꝛimo/qꝙ ubi in eodem feo datur canonũ
2 legum concuꝛſus licite etiam in foꝛo canonico
7 ad deciſionem cauſe eccliaſtice ſimul gllegantur
concoꝛdat.c.i.de iura.calũ.⁊.c.i.de no. oꝑ. nun.
cum ſi.⁊ pcꝛ hoc ego dico non bene dixiſſe gl. in
c.ſi in adintoꝛium.x.di. que dicit leges non eſſe
allandas niſi in defectum canonis. ¶ Er nota ex
boc tex/ꝙ cum ſimł allantur pꝛemitii debent ca
nones tanquam dignioꝛes. ⁊ põdeꝛa ꝙ reſtus ap
pellat canones ſacꝛos. uidentur enim pꝛomlgati
inſtinctu ſpirituſſancti ·l. di.ſi ille.tex. tameu legis
appellat leges ſacꝛatiſſimas:ut.l.legeſ ſacꝛatiſſime
C. de legi.⁊ dicuntur diuinitus ꝓmulgate.l.fi. C.
de pᷣſcrip.lon. temp.⁊ pꝛo utriſqʒ facit tex.in.l. i.
F. eſt quedam. ff. de ua z extraoꝛ. cogni. ubi ſciẽ
tia dr̃ ꝛes ſanctiſſima EkFre norg tex. pꝛo conſu
etudine doctoꝝ qui ex mente ⁊ diſpoſitione cano
num ⁊ legum foꝛmãt diſtinctionem. ſic enim papa
fecit hic ð ttio tex.ibi.qtũcunqʒ grauia ⁊c.
ꝙ ꝓpter atꝛocitatem delicti non debet quiſ ad ec
cleſiam confugiens imunitate priuari ecdeſiaſtica
7 hoc facit ad ea que dicam ſuper gl. ¶ Mõ quã
to ꝙ imunitatẽ ↄſequitur rcus ad eccleſiam con
fugiens.nò.n. effugit pꝛoꝛſus ultioneʒ delicti.ſʒ cõ
ſequitur pncipaliter duo pᷣmo ut inde niolenter
nõ poſſit ehi.ſecundo ut nõ poſſit amplius de il
lo danari ad moꝛtem uel ad aliam penã coꝛpoꝛa
lem.ſeu coꝛpoꝛis afflictriuam. poteſt eꝛgo damna
ri pecunialiteꝛ ⁊ aliter qꝙ; in perſonaſ Er cx boc
? ex tex.nota ꝙ ſtꝛicte appellatione pene uenit pe
na coꝛpoꝛis afflictiua: nõ autẽ pecuniaria uel alia
extꝛa coꝛpus.nam tex.hic dicit ꝙ non debet dam
nari ad penam. poſtea dicit ꝙ eſt als legitime.
puniendus. ad idem.c. id conſtituimus xvij. q.
iiij. ubi dicit᷑ ꝙ fugientes ad eccleſiam. ſunt ab

omni penarũ genẽ ſecuri ⁊ tñ opellũtur aut de ð
licto. ſatiſfacere. ut ibi æ hic. ¶ Mõ ꝙ publicus

.1 (4.8 Gp per⸗ = mwered

4 latꝛo uel nocturnus depopulatur agroꝛum: non

gaudent hac iĩmunitate kerteſtalleadicur autem p= Alen lann 1
publicus latro.qui palã ⁊ publice furatur.ut ſunt
iſti pirhate: uel qui publice ſtant in ſtratis: uel iſti
habentes arcem ulł caſtrum z diſrobant homines
tranſeuntes Nocturnus ueꝛo depopulatoꝛ agro
ruʒ dicitur qui obſidet ſtratam publicãᷓ diſroban
do tranſeuntes: ut qr̃ in tex. æ diffeꝛt a publico la

trone:qꝛ iſte clandeſtine furatur æ moꝛat᷑ in loco.

Mortn pefreurt , 4⁸

=

( *Fjvne „, n ασοαα f Ipre 0%

Dͦ. „„ iiiten 1 FTr 14 M v -der

guadat

Qu pia pami⸗s figiæz Wα

„, Gi AAeC“ —– 5;

M. rſ 79 9 enαα 4Ser a A rs ſ. —Frn mPN . „ C rc P nt „— :8

¶ De imuni. eccle:

ꝙ et ceſſante ſimulatõe nõ gaudet iudeus hac im
mumitate ⁊ ad tex. illius legis.i.que uĩ ponderat
ſimulatione rñdet ꝙ denõt fꝛequẽtiã. qᷓ dicat qð
ido fecit tex.ille mẽtõeʒ deſſimulatõe: qꝛ fꝛeqnter
iudei ſilant religionẽ fidci: ut fngiẽtes ad cccliam
poſſint euitare penas criminũ ⁊ debitoꝛũ onera.
Ego credo illã gl. vioꝛem qᷓ; nr̃am unde dico ꝙ
illa lex inducit pſũptionẽ iuris ⁊ de iur̃ ſilatõeʒ
Ex quo enim iudeus ꝛeatu aliquo uel debitis fati
gatus fugit ad eccleſiaʒ: ⁊æ dixit ſe uelle effici xpia
nũ: pſumit niolent᷑ ꝙ boc faciat in fraudẽ. nec de
bet ꝛecipi ꝓbatio in cõtrariũ: qꝛ illa lex pꝛeſumen
