diͦcn aind des neniit. Rone
VaidwNN dn Nddidais epit era ſ
Cnmenn Ndddad Aſuentanedden
õ
ſacameng recepn inecdin otniledeiti
qubbaſdem nn⸗Yo. min Mäihäagen
bapnſmmsſt inmonmnit an e.
fi de preb noͤbapti ſit nobiluns iis n
Jõä
D Cecinmp poninck
baptiſnals babere glen cenn one
srzniſatns olorunmn facit t , ſ
nicei oni ſens oſonon. titͦincſell
lebis de ehn. xter chn . inboc mili

cetera iura epalia numerat quartam decimarum.
2 facit ꝙ le.⁊ nõ in.c.i.S. e. hec tñ quarta poreſt
pꝛeſcribi ut in. c. de quarta. . de pꝛeſcrip.aut de
cima é.j. ꝑochiã capelle.que ẽ in plebanatn er in

poc ẽt dubiũ ꝛemanet: utrũ decima ꝑtinear ad ca
nr

pellã an ad plebẽ:⁊ in hoc exclude quatuor caſus
Primus quando ↄſuetudo ſuꝑ hoc diſponir. eſt
eni optima legũ iterpres. c. cum dilectus de ↄſue.
ſs caſus quando epᷣs cum ↄſenſu capli conſtituit
parochiam capelle ⁊ ſpecifice ſibi depurauit deci
mas illius paꝛochie ad hoc.c.ad audientiã.. de
eccle. edi. 5. caſus qñ conſtat plebẽ nõ eſſe antiqͥᷣo
rem capella. nã illo caſu expꝛeſſe capella bʒ itegꝛa
iura paꝛochie ſue in his tribus caſibus acquieſcit
peꝛ oia Jo. an. in addi. ſpe pꝛedicia Sʒ remanet
qrtus caſus ualde dubitabilis qn.ſ nõ appaꝛet ð
conſenſu nec apparet que eccleſia ſit antiquioꝛ ⁊2
peritur capellam hẽꝛe paꝛochiaʒ diſtinctam ab ec
cleſia batiſmali. æ in hoc tenet ibi firmiteꝛ Jo. an.
decim iſtoꝛũ pᷣdiorum ſitoꝛnm j. ꝑochiaʒ capelle
priner ad eccleſie plebis motiuũ.ſuũ pꝛincipale eli
citur ex. c. eccleſie 7. c.quicunqʒ.xvi.q.i.ubi dicit
ꝙ eccleſia nõ debet de nouo fundari cum pꝛeindi

cio antiquarum eccleſiarũ: æ ſpecialiteꝛ fit ibi men

tio de decimis. vn cuʒ cõiteꝛ ecclia plebis ſit anti
quioꝛ: ⁊ tenitoꝛiũ parochie huius capelle eſſet an
tiquit? de pochia plebis:nõ dʒ hec eccſia antiqua
pꝛiuari decis pᷣdialibus ꝓpteꝛ ↄſtructõe; capelle.
ſais e eiʒ ſi habʒ oblationes ? decimas ꝑſonales
que debent intuiru diuinoꝛum ſʒ Jo. cal. tenuit H̊
oppoſitum ↄcludẽs ꝙ ex quo capella habet paro
chiq diſtinctam: debet hr̃e decimas pᷣdiales ꝓueni
entes ]. pochiã ſuã. nã decime ſunt de iure ꝑpochi
ali: ut in. c. fi. de parochijs. gꝰ ex quo reꝑitur hr̃e
pochiam debʒ habeꝛe æ decimas. hanc opi.iʒ Ar
chi. xiij. q i. in ſima rʒ paulus ʒenʒe. 2 laud.i cle.
i.eo.ti. ſequuntur modeꝛnioꝛes cõiteꝛ hic. ⁊ hanc
opi. ego ſequoꝛ qꝛ iura dñt cõiteꝛ decimas peꝛti
neꝛe ad eccliam parochialem. pꝛo hoc iſte rex. cuʒ
c. ſequenti ?.c. ad decias de reſti.ſpo li. vi.z. d. c.
ad audientiam fatẽduʒ tñ ꝙ ſine iuſta ? neceſſa

Thi

poſſeſſione de re.iur.in.vi.ergo nõ põt dici ꝙ ð
cime noualium ſint pꝛeſcripte ex quo nihil recep
tũ ẽ noie decime ex illis terris anteq;ᷓ reduceret

ad culturã ⁊ in fi.glo hẽ hbodie iſte tex. in. c. i. de
pſcriptio.li.vi.¶ In glo. fi. i fi. diẽ Jo. an. ꝙ ceꝛ
to caſu poteſt preſcriptio allegari. finge.n. ꝙ ab
illis terris incultis hec eccleſia que pꝛeſcripſit de
cimas antiquas aliquid ꝑcipit nomine decime. nã
ex hoc efficiuntur decimales illius eccleſie ⁊ ſi re
ducnntur ad culturam poteſt hec eccleſia peteꝛe ð
cimam. ar. J. eo. c. ſequenti.
Decima omniuʒ
B um in tuqpncnd pꝛedij de
bet᷑ ei qͥ decimas ibi pꝛeſcripſit:ſed ad il
lud pᷣdiũ pᷣſcriptio nõ extẽdit̃ cõis diuiſio. pa ibi
reſpondemus. ¶ Mõ primo iuncta glo: ii. ꝙ mo
naſteria poſſunt preſcribeꝛe decimas infra ꝑochi
am alterius eccleſie.⁊ intellige cum titulo nel per
tantum tempus de cuiuſ initio non eſſet memoꝛia
ut in c.i.de preſcrip.li. vi.⁊ facit.c.j.proximo.
o nõ. ꝙ percipiens decimas ex cerio predio

per tempus ꝙ ſufficit ad pꝛeſcriprionem. uiderur

ibi pꝛeſcribere ius decimandi in gñe reſpectu.ſ.
cuiuſqʒ fructus inde ꝑcipiendi:lʒ peꝛ tẽpus pſcꝛip
tionis ꝑcipit ibi decimã de fructibus certis dunta
xar ut notanter ꝓbatur hic. Cx quo ſingulariter
infertſq; exeꝛcens unũ aciũ iuriſditionalẽ in peꝛſo
nam alicuius animo queꝛendi iuriſditionẽ uniuer
ſaliter ur̃ queꝛeꝛe poſſeſſionẽ unilłem iuriſditioniſ:
qð uẽ S nõ per Har.i.l.i. F. ſiquis ·ff. de iti actu
qʒ p̃ ſed primũ dictũ ſentit Inno. in. c. dilectus

de capel mo.ubi hoc latius ꝓſequit᷑. Cʒ nõ. ex

fi.Ir̃e ꝙ pᷣſcꝛibens decimas oĩium pᷣdioꝛum pochie

excepto uno pᷣſcriptio nõ extẽditur ad aliud pᷣdi
um.⁊ hoc qꝛ tin pᷣſcribit᷑ q;tum poſſidet᷑ nt in re
gula ſine poſſeſſione de re.iur.li.vi.⁊ bo.tex.in
deniqʒ cũ.l.ſe.ff. ex qui.cau.ma. Scd anero 5
ꝛatione dubitandi ⁊ decidendi in iſto tex So.du
pler intellectus elici põt ex lr̃a. primus ꝙ per.xl.
ãnos frumentũ im fuit ſeminatũ.in ceꝛto pꝛedio.
cuius decima fuit ſoluta non eccleſie prediali.ſed

N= = t

:,,— D E 2

tabto n c wd ecſtznnfii nia c nõ põt epus capelle deputare certam paro monaſterio.demũ fuit ibi ſeminatũ miliũ uel alið
onn conſvemaini En Acgancund chiam cũ piudicio ecclie antique: ⁊ ſic debẽt itelli bladũ dubitabat cui debeꝛet᷑ decia nã oↄtꝛa mona
ciwr Ntimfrlll ini gl iura que allegat Joã. an. ſʒ ex quo reꝑit᷑ de pn ſteriũ faciebat:qꝛ nũqᷓ; ꝑcepit niſi decimã frumen
nfta ncan ſ i ege Grbe ti capell hꝛe pochiam diſtinctã. preſumendum eſt ti: ⁊ pᷣſcriptio nõ dʒ extendi de ſpecie ad ſpeciem.
haber emm prrochi cunlt, Per iuſta 2 neceſſaria cauſa pochia ſibi fuerit de ſic uidebatur ꝙ decima milij debebat᷑ ecclie pꝛedi
e etiret d en aod⸗ mtmiß Putata. nec ob. iura que dicũt decimã ptinere ad ali ad quã decia ꝑtiner de inꝛe cõi:ſʒ in Sriũ fuit
ma pe nbunsg unen baptiſmalẽ eccleſiã· nã dʒ intelligi de decia que ꝓ deciſũ.ꝛõ qꝛ ꝑcipiendo decimã tanto ipᷣe ex certo
nutſeen ctez unniri hrl ei nenlt. .pochiã ipſius eccleſie baptiſmalis. uel irel pᷣdio monaſteriũ pᷣſcripxit ius decimãdi:non eniʒ
licui lar lain arocbie, ſ ligütur fm ſtatũ antiquũ anteqᷓ; capelle ibi edifica debet habeꝛi ꝛeſpectus ad frumentum. ſed ad deci
aſin n ain cninnm rent. uel quando capelle nõ hent parochiã diſtinc mam in geneꝛe que fuit ꝑcepta ibidem ab antiq
4 teineamm rochie nin ſin tam in pꝛedictis oibus ſalua ſit ↄſuerudo.⁊z ̊ nõ. ⁊ hanc lectu.ſenſit hic Jo. an.⁊ eſt in ſe ueriſſima
en . ntee idt, 6r G6 n al in v nouali n bane glo. que clariꝰ 7 hunc intelleeiũ colligiur hic qdð ã dixi ↄtra
ne epicopde nen nit H intellectũ ad. c. ex ꝑte. ẽ eodem quam ibi Har. ur.n.ꝙ ſilin aliquo loco qͥs exercuit actus
ſccbar anne n il i ker⸗ hanc gloſã ſequuntur cõir doc hic nam ut iuriſditionales occurrentes.ſ. aĩo utendi inriſdiri
ca ean ſdi m nrin il lin B cn n.S. e. tua. el pꝰ p̃ſcriptio adeo.eſt ſt ieti one uli ꝙ poſt pᷣſcriptionẽ ↄpletã porerit inriſdic
cos ſechhii co Grolind ſi D licet quis pᷣſcripſerit decimas omnium pᷣ rionc nti in alijs caſibus occnrentibus ſinge.n. ꝙ
c.i.aul decim a famn ℳ ſeoen alcuins parochie. uno excepto ad illud pre homicidiũ nõ fuit ibi ↄmiſſũ p.xl.annos:ſed alia
4 untde re Lummniee Hämon ti o nö extédit᷑.= faẽ ꝙ nõ j. c. ꝓx. nã pſcrip ſcelera que iſte tanqᷓ ſupioꝛ pumuit. ſi poſt pᷣſcrip
ma un c h enignh ie ꝓcedit ſine poſſeſſionc. ut in regula ſine tionẽ ↄtingat homicidiũ.dico.aꝛ.huiꝰ lr̃e ꝙ illud
er glo⸗d gls eN
pum. ia⸗ ⸗ onrer
laen

XV Lare Pa r. r.d SÜ ſ l —
afonna 1 M.,
7 —32 — —-. PI f“

7

8 3
M. vurs p gid Paſze Iſv Pum gmn nzcde in er*
ES BPPr A0

N baſprlan, aſlar tan, õ Sea g-
2 α

ð

poterit iſie punire qui pꝛefato modo piſcꝛipſit ibi
iuriſditionẽ fa lectu. que magis nideĩ cõueniꝛe
lr̃e eſt ꝙ ꝑ.xl.annos ex pꝛedio illo fuerunt collec
ti narij fructus.⁊æ de certis fuit ſoluia decima mo
naſterio: de qbuſdã ueꝛo nulli fuit ſoluta. nũc age
batur ad ſolutionẽ ⁊ dubitabat᷑ cui debeꝛetur. ꝓ
monaſierio faciebat.quia peꝛcepeꝛat decimam de
ceꝛtis fructibus. pꝛo eccleſia parochiali faciebat:
quia pꝛeſcriptio non pꝛocedit ſine uſu:ſed mona
ſterium nũqᷓ; peꝛceperit decimã ex illis fructibus.
eꝛgo ius decie ꝛemanſit apud eccleſiaʒ pochialẽ. ſʒ
ↄtrariũ decidit᷑ ꝛõe pᷣdicta:qꝛ ex quo mõaſterium

dqũtaxat ꝑcepit ibi decimã ceꝛtoꝝ frucruũ pꝛediũ

eſt effectũ decimale ipſi monaſterio ꝛcſoeciu oium
fructuum:qꝛ nna ⁊ eadẽ ꝛes nõ debẽt diueꝛſo int
cenſeri.⁊ ꝓ hoc intellectu quẽ tacite ſenſerũt doc
toꝛes facit tex. ibi ãnuati peꝛceptis.⁊ ĩtellige hunc
tex.qñ decima aliquoꝝ fructuum nulli fuit ſoluta
ut. S. dixi.nã ſi fuiſſet ſoluta eccleſie pᷣdiali tũc de
cima debeꝛet᷑ ex illis frucribus eccleſie pꝛediali et
ꝛeliquoꝝ fructuum ipſi monaſterio (. quo ha
bes nõꝛe ꝙ unũ pꝛediuʒ põt eſſe partim decimale
uni eccleſie æ partiʒ alteri ꝙ placet Moſti. ? Jo.
an. liʒ Inno. nideatur diſcrepare. ſed huic ob. litte
ꝛa qᷓ dicit ꝙ una ⁊ eadẽ ꝛes ⁊c̃. So.ex diueꝛſis ꝛa
tionibus. ⁊ cadẽ ꝛes põt dineꝛſo ime cenſeri: ſecꝰ
ex eadẽ ꝛõe. Et ex hoc intellectu ĩfeꝛt̃ ꝙ ſi aliquis
pꝛelatus citra epᷣm exeꝛcuit actũ iuriſdictionalẽ in
loco epo exercẽte ꝛeliquos actus:iſta pꝛeſcripiio
ceꝛti actus nõ dʒ extẽdi ad ꝛeliquos actus exeꝛci
tatos ꝑ ep̃m. CEco põt adduci iſte tex.in fi.
ꝙ ſicut pᷣſcriptio nõ extẽdit᷑ de pꝛedio ad pꝛediuʒ
ita nec pꝛeſcriptio actus iuriſditionalis de peꝛſo
na ad pſonam de quo ꝑ Inno. in. d. c. dilectus.
In glo. fi. in fi. de hͥ ꝑ glo.i c.cognouimꝰ.xij.q.
ij. que dicit ꝙ caſus illius legis que hic allegatur
ẽ ſpalis:⁊ dic ꝙ ibi ſoluʒ dr̃ ꝙᷣ fuus dotalis põt
bꝛe peculiũ ex ꝛe mariti ⁊ ex ꝛe uxoꝛis:⁊ in ꝛe ma
riti acqret marito: in ꝛe uxoris acqret ipſi uxori.
2 ſic idẽ peculiũ diueꝛſo iure cenſet᷑ ſed dic ꝙ illð
ↄtingit diueꝛſa ꝛe:⁊ ita poſſet eõtingeꝛe in caſu
noſtꝛo.⁊ ita dixi ſonivg Abbas.
aici eccleſias nł decias
Bdum. na:e non poſſunt enã
ſi ſunt ꝛeges nec ex eoꝝ tirulo pꝛeſtarur
cã pᷣſcribẽdi.pꝰ ponit᷑ facti ⁊ ꝓceſſus narratio. 2*²
ibi nos igit᷑.ipſiꝰ diffinitio. pria ſubdiuidiĩ ĩ tꝛes
prio ponit actoris petitionẽ:⁊ auditoris datiõeʒ.
fo ꝛeoꝝ defenſionem iudicis inteꝛlocutionez ⁊ de
fenſiõis foꝛtificationeʒ. ʒ ipſius defenſionis impu
gnationem. ſa ibi pꝛioꝛ. teꝛtia ibi ceterũ.
ex iſto tex. ꝙ ↄtra ipediẽtes debitoꝛes meos mi
bi ſolueꝛe: poſſuʒ ageꝛe quẽadmodũ epᷣs hic egit
otra hoſpitalarios qui impediebãt decimaʒ ſolui
epo a ruſticis eoꝝ:⁊ de hoc latius dicã cũ gl. fi.
ꝛ nõ ꝙ hoſpitalarij ieꝛoſolomitani pnt poſſider
decimas ⁊ eccleſias ⁊ eas pᷣſcribeꝛe dũmõ hẽant
titulũ pꝛeſcribẽdi.ex quo infeꝛt᷑ ꝙ boſpitalarij ñ
ſunt meꝛe laici ſicut dicimus de cõueꝛſis alicuius
monaſterij.de quo dixi in.c.quis.S.e.⁊? qð notat

. —
Iaiα 2 73 - daſie⸗ (
S. .

¶ De decimis.

— —
Nrwir

C p no

4 ͦſrrn rnu acn 5

glo. in. . ex. eo. de elec. li. vi. ¶ S. nõ. ꝙ ecclie pht
pꝛeſcꝛibi iure ꝓprietatis. dũmodo hear titulus

ſcꝛibẽdi: ſʒ ſine ritulo nõ pnt pᷣſcꝛibi. ut in rla.i.de
re.iuris li.vi.⁊ uide ꝙ nõ. glo. no. i. c. otingit de
dolo ⁊ ↄtu.⁊ qð ibi dixi ¶ rto noõ ꝙ laici cig
reges non pnt aliquid donare de iure ecchialies
nec pnt poſſidẽ ius ſpũale. Ex quo iĩfeꝛt ꝙ reges
ſt puri laici.ita ꝙ ꝑ coꝛonationem.⁊? uncnõeʒ nul
lũ oꝛdinẽ eccliaſticum. recipiũt.¶ Itẽ nõ ꝙ dona
to iuris ſpũalis facta laico in tin ẽ nulla ꝙ nec et
ſufficientẽ titulũ pᷣſcꝛibẽdi tribuit qð nõ. ? eſt ro:
qꝛ recipiẽs taleʒ titulũ cꝛedẽs illũ ualeꝛe erratĩ in
re: ſʒ enoꝛ iuris nõ ꝓdeſt in uſucapiõe ut in.:.ni
qᷓ; ff. de uſucap.⁊ ex hoc ⁊ ex tex.nõ ꝙ enans i in
re licet hẽat bonã fidem nõ pꝛeſcꝛibit pro hoc faè
tex. cũ glo. in. c. aplice S. de dom CMonug, ſe
tipiẽs aliquid eccliaſticum de mann laici incurrit
cꝛimẽ ſacilegij: nã talis titulus nõ excuſat:qꝛ pꝛo
nõ dato hr̃ qð ab illo dat᷑ qui de iure donare nõ
põt. ð iurepatro. c. qdᷣ aũt. ? ĩ. c. daibeꝛũ.i.q. vij.
C . nõ ꝙ ↄfirmatio facta ꝑ papaʒ ĩ foꝛma coi
nulſũ piundiciũ ifeꝛt ftio qð nõ. nam ut plurimum
religioſi hnt młias ſiles cõfirmatiões ĩ quibꝰ nie
ꝛant᷑ oĩia ꝑ cos poſſeſſa.nã ꝑ talẽ ↄfirmatioõem nõ
releuant᷑ ab oneꝛe ꝓbandi illa bona ad eos ptine
ꝛe de iure.nã illa ſunt vba narratina que recipiũt
tacitã ↄditionẽ ſ.ſi ita ẽ ꝙ hec bona pꝑtineant ad
nos ⁊c.¶ Iteʒ ſolet apponi cka ſicut iuſte poſſide
tur. zæ&. 2 p boc facit qdᷣ nõ. Jo. an. in c. dudũ j.
de pꝛiuile.æ in c ĩteꝛ dilectos de fi inſtru.⁊ de p
aliquid. j. ltio nõ ꝙ index i ſentètia põt pꝛo
ſpicẽ ĩ futuꝝ ſi nã actiõis hꝰ patit᷑ fac.l.egi..l. a
rũ.ff.ſi ſeꝛui.uẽdi ⁊ uide qð dixi ĩ.c.ĩ noſtra de
ſepul. ¶ In glo. ij. i fi. dic de hac mã ut pjene di
xi ĩ. c. cum contĩgat S.e.nam tex.iſte ẽ reduccdus
ad aliquem de caſibus in qbus ꝑceptio deciarum

de iure cõi ꝑtinet ad epm.de quibus dixi in d. c.
cum ↄtigat. ¶ In glo. ſij ĩ fi. de ho: an ? qñ in p
ſcꝛipiõe rei eccłaſtice req̃ritur titulus.dic uit berur
hodie ĩ. c.i.de pᷣſcꝛip.li. vi.ubi tex.notabilꝛ di
ubicũqʒ ius uel pᷣſamptio reſiſtit pꝛeſcꝛibẽni reqri
tur titulus pꝛia fronte iuſtus uel tatum tpis de cu
ius initio nõ ẽ memoꝛia ⁊ hꝰ ideo:qꝛ pꝑp iur. reli
ſtẽtiam pꝛeſumit᷑ mala fides ut ĩ ꝛegula qᷓ cõtra iu
ra.li.Vi. que pꝛeſumptio tollit᷑ ꝑ titulũ pria fronte

iuſtum vñ i cãn nr̃o cum hoſpitalarij pſenbant ꝰ

ius debebãt ꝓbare ritulũ pꝛĩa frõte iuſtum: ſʒ nõ
pꝛofuit titulus ꝑ eos allegatus: qꝛ erat euidenter
iiuſtus. ¶ In glo: i. v. ↄfeſſioneʒ ibi ex cena ſcia
ↄlitmaſſer. itelligit gꝰ glo. iſtum tex. i ↄfirmatione
facta ĩ foꝛma cõi. æ qualꝛ diſceꝛnatur: an ſit facia
ex ceꝛta ſcia uel ĩ foꝛma cõi.dixi ĩ.c.i.⁊.ij. .c. an
pe. de confir. uti. uel iutili. ¶ Ded ↄtra iſtum itel
lectum fac: qꝛ papa narrãdo donationem factaʒ
rege vr̃ ex ceꝛa ſcia ↄfirmaſſe:cum bene ſciret do
nationem regis non ualniſſe: ut nõ.ĩ. d. c. antepe.

So. Innocẽ. dicit ꝙ foꝛte in cõfirmatione nulla

mentio fiebat de donatione regis. foꝛtaſſe 4 pa
e

ſpitalarij narrarunt ſe ex iuſtis cauſis poſſide
las eccleſias:æ decimas petentes eariũ ofirmaidez

,etdliatup tv i Nundom 9
ſyhiinbni⸗ nles nfrmmoone
Pianumol nis conbrmano noſ
Azerbitmn Cio Nomdo Ciceren
Pprbn de unfdtue rut orfirwant.
fmmono mipni ininreabendi
cs nemi niure namſ donano
te e nlla pamren 9temrone; no dale
iuri iure ſed enor inris inpedit pſcng
5 diri Cter bis pao gi caſn bc. eo
no pꝛeſtabat tulon preſcabendi. ? forn
pai f. citt mlu puc um p ilin
nionen irogtn ini chl r ob. an
heln Fr mniun onis: ehongeumn
wentchangdnat⸗
bn 1. aitnöppertiuns gfumn
conngt. Puanr nonnſtenu nöhzn
Airmanonen ape 1 ig eiſſen,
sbeiſfapörpr
Ppreceſſt imiusbebit
Abſ boc ſu noe
fonem pꝛeſtnre zni⸗ upo
irnng A t betliq,hei
N iuris ? ſec ebem gigin n⸗
ehen aſingionid

lnec e neĩ ſinhleg
Dhchonmn Ho,
ſlius cpicopinn —
telligi nj mſan preſenbbene

— — 44 Nacn 7772 —rvi
Släl frIs 1
146

*.

C De decimis.

ren henni
eeA ce s
ſeineinn ccn ſeann luieiinennn
zcn jniüsintgtöcninn
ao hr g b inigi deime donnrei
ſzr ſrctaitticinbania
endo mmmofrnpnn ſonnci
nulli ptnc u ifer ino 98rö, nannrinimn
ſelgoſ hi nusſtcifmm icu i
mn oñ h cos poſiſi nip nl mmmen i

lelunni ab oner phanc i bonn og coo prite

xce me ni l ſin fha un nine rtappit
mii oc noni ſlin eberbon plinennt a0
1o8 . (Dez le pponi c ſenr inte voſſge
tA Ndorincted r. J0. mnin cdodi f.
Ainide a n er Peads deſtintrndeh'
IWN
ſpice ifonnitd dided d ead
ri AKtſenni ecn ruide d dicänkrrdd
ſi. ¶ o i ift t edar ſün ſeei
xii c. n coniigat .e nann ro ſrintnüi
Id aliquen de caſbus in Gpus pechro dtdinnn

de ure c ine A ciin e gubis unte
cmn otigat. 6 go. iſil deh ontcfir

c(ie ni cec tie recſitur muuoi i⸗
eici deplcip. Ninbi ier nonbindi⸗
eici deßſei. Ai der oinn
Pie⸗ us ve pfonnhtio reſſtt gwai, 1
. tuns pinfone iſtsnk inn in
w⸗ de menoia 40 Uebigi Nirn
inegnligcnt
ouniifn

ſtetiam

ud ẽ donaꝛe et aliud eſt ↄfirmarc ut in. c. inter di

lectos de fi. inſtru quod tenebis menti. Sed 4

& o iuxta pꝛedieta nũquid ralis ↄfiꝛmatio facra in
G

foꝛma cõi ſaltim tribuat iuſtum ritulum pᷣſcribẽdi
ĩ caſu quo titulus ẽ neceſſarius ad pᷣſcriptõeʒ. iſte
ter. in. v.ceterũ a orio fac ꝙ ſic dũ diẽ ꝙ nõ efflu
erat tin tps ⁊c. Inn. tacite ſenſit oppoſitum.⁊ ad
tex. ſupplet maxime. tñ hoc aꝑre nõ dicit. ſed Ho
ſti tz Zriũ nã fm cũ ſi conceſſio ſolius epᷣi inuali
dat tribnit iuſtã cm pᷣſcribẽdi ur in. c. cura.æ qdᷣ
ibi nõ de iu.pa.fortius hoc hʒ iducere ↄfirmario
pape.? dicit abbas hoc multũ nõndum ꝓ religio
ſis hũtibus multas ſimiles confirmationes ſed.
Pe. tenʒ rium ut talis confirmatio nõ ſufficiat
ad pᷣſcribẽdum. Ego ↄcoꝛdando dicerem ꝙ aut
appꝛebat de uatiditate rituli confirmati. æ tunc
ↄfirmatio nõ tribuit tituluʒ pꝛeſcꝛibendi. ꝛatio ma
nifeſta ẽ qꝛ enat᷑ in iure. nam ſi donatio pꝛma aꝑ
te ẽ nulla. putarem ofirmationeʒ nõ naleꝛe: qꝛ eꝛꝛa
tur i iure. ſed enoꝛ iuris impedit pᷣſcꝛiprionem ut
dixi. Et ex his puto ꝙ i caſu hꝰ.c. confirmatio
nõ pꝛeſtabat titulum pꝛeſcꝛibendi. ⁊ foꝛte ꝓpteꝛ hᷣ
papa i fi. di rit ꝙ nullũ pᷣiudicium illam ↄfirma
tionem irrogabat iuri epᷣali.nec ob. v. ceteium qꝛ
ponit yba narratiua partis: æ pondeꝛatur ibi ad
maioꝛem aggrauationei partis ꝙ tin tpᷣs nõduʒ
effueꝛat cc. Si aũt nõ apꝑet titulus ↄfumatus ut
ſepe contigit. puta qꝛ monaſteꝛiuʒ nõ hʒ niſi hanc
firmationem pape 2 ſatis ueꝛiſikꝛ põt pꝛeſumeꝛe
preceſſit titulus habit. æ hoc caſu puto cõfirma
tionem pꝛeſtare cãm pᷣſcribendi:qꝛ hic ẽ error fac
ti? nõ iuris.⁊ ſic debent diſtingui opi.cõtrarie pᷣ
al. nec ẽ neꝛũ ſimpłꝛ dictum Hoſtien. q cõceſſio
ſolius epiſcopi tribuat cauſam pꝛeſcꝛibendi: ſʒ dʒ
itelligi quido eꝛꝛabatur i facro ur quia pars puta
bat capitnlũ oſenſiſſe:qdᷣ tñ nõ ↄſenſerar.ubi aũt
enaretur i iu?. ntputa qꝛ pars cꝛedeꝛet ſolam con
feſſonem epi ſufficeꝛe:tal ↄceſſio non preſtaret ti
mluʒz pꝛeſcꝛibendi ut ẽ gl. nõ. i. c. ij. de his que fi.
a bꝛela. ? nõ.ĩ. c de quarra de pꝛeſcꝛip. nec cꝛedo
Ho. ſenſiſſe ↄtrarium. ideʒ puro ibi ꝓbabilꝛ põt
dubitari de ualiditate pꝛioꝛis tituli.nã tũc non ſo
lum ex cõfirmatiõe: ſed ex titulo inutili põt cãri pᷣ
ſcꝛiptio. arg in.l. rla ff. de iur. æ facti igno æ nide
tur rex nõ in. c. cnʒ dilecrus de ↄſue. æ hec nõ qꝛ
puto ueriſſima In glo. in fi.nõ ſing.glo.quam

Doine epe
Peſadiinn deinig H .
– manitCdete 2 papa ofirm nut Nen iuſte poſſidebãtur nel pre quotidie ſoleo allegaꝛe. cuius ẽ ſenſus ꝙꝙ libellus
reins eneninlo dit iint ſuppoſito itn el d onde fieret mentio de ſeu petitio hʒ ſe ut ſubiecrũ.ſnia vo ut pdicatum.
dobr V. lice g etuinti bebat intelligi vdiſie natione in caſu licito nã ſnia dʒ eſſe Pformis libello ut in. c. licet hely.
ie Anrg bicti Aicen lde facta: puta ſi rex hũn decimas in feudũ ab anti de ſimo.z fatuꝰ reputatur iudex 4 ꝓnuntiat ſuꝑ
. enmngit lni ndgite quo uel ius patꝛonatus in illiſ eccleſiis. æ nota be no petitis. l.fi. C. de fideicõmiſ. liber. Et ex glo.
ncpii voſſcens ſtache in nni ne iſta uerba. uẽ. n. ꝙ in dubio debeamus ſemper Kche 7 er tex. nõ ꝙ ubi nõ appaꝛer de petitione.qꝛ acta
puri liciin pigſe, E Uwfi⸗ lo pſumere donationẽ Ofirmataʒ fuiſſe factam in ca ꝓPpter antiquitatẽ ſunt ꝑdita dẽémus ex vbis ſnie
li ordine auſegedomimmn ait⸗ ſu alias babili 7 ad illum caſũ habilem referenda pſumere qualitꝗtẽ ꝑ nitnonis. idẽé ubi vba libelli
ſto ris W WNE Eonu ſit ofirmatio ⁊ ẽ rönale. nã firmario ex ꝓprio ſi ſunt dubia. ¶ fo nõ modũ ⁊z practicã ſniandi ſu
ſfciene iuſ ien⸗ in mmenteen gnificato denotat firmitarẽ actus 2fumati: qꝛ dr̃ per ĩterdicto uii poſſidetis. Inn ultra iſtos duos
WWW pſaibel nibnir i a con qð ẽ ſimal 7 firmo qꝗ ſil firmo cũ pꝰ dona intellectus glo. ponit alios duos itellecius.ſ.ꝙ Hᷣ
leß le inli ceceziſüun n toꝛe. ergo dʒ ĩtelligi de donatiõe facta in caſa ha fuit aciũ ↄfeſſoꝛia. ſed certe iſte itellectus non ap
ö wims deſtin nereennin bili ſi fieri põt. ut ſic ↄfirmatio intrelligat᷑ in ſuo ſi plaudet lr̃e.nã ↄfeſſoꝛia ẽ actio realis. unde hʒ ſe
Ackuin boct , ANennitli gnificato ⁊ nõ tranſeat in ſpeciẽ donatõis. naʒ ali ĩcoꝛpoꝛalibus. ſicut rei uẽdicatio in coꝛpoꝛalibus

ut inſti. de actio. ꝗ.i. unde papa h̊ ꝓnumtiaſſer iuſ

decimandi ꝑtinere ad epm qdð non fecit ſed ſimpli
citer ꝓhpibuit ut hoſpitalarij ulteꝛius nõ ipeduꝛent
epᷣm. Auus itellectus Inn. ẽ ꝙ fuit hic aciũ acti
one de dolo nõ ad decias oſequendas. ſed ad iteꝛ
eſſe ꝙ paſſus ẽ eps ex dolo iſtorũ hoſpitalarioꝛũ
ar in.l.cum quis.ff de dolo. ubi tex. nõ dicit ſi
quis perſuaſit doloſe colono meo ut de poſſeſſo
ne abiret poſſũ agere ipſum actione dolo ad
intereſſe ſic poc potuit ageꝛe ep̃s ex ꝑſuaſione do
loſa quã ipſis ruſticis hoſpitalarii fecerunt. z iſte

intellectus ẽ neꝛus in ſe. ſed nullo mõ congruit pe

titioni ſeu ſnie.ideo tene lectu.gl. ꝙ hic fuit actuʒ
interdicto uti poſſidetis ↄtra iſtos moleſtatores.
Sʒ extra glo op.uẽ.n. hic papã fuiſſe diminutum
qꝛ ſuꝑ eccleſis peniis nibil pnuntiauit 3 iura ſu
Pius alł. So.dicũt doc. ꝙ illa ꝑs ſnie fuit h ciſa
qꝛ nõ faciebat ad tiiulũ.ſimt. deciſio in. c. ueniẽs
de prcſcri
P HMoc dicit dni
N aliquibus. pdiorum cogi
nit ut pᷣdia colenda dentPtalibus a qui
bus ſine ↄdictione eecleſia poſſit decimas ↄſequi
.h. d. uſq; ad. F. ille. qui nõ ſũmatur ꝓpter breui
tatẽ pria ꝑs ponit exceſſũ.quẽ fo corrigi mãdat
ibi uolẽtes prĩo nõ ex iſto tex.ar. ꝙ mixtura xpᷣi
anoꝝ habentiũ talis uarios nõ n a iuꝛe repꝛoba
ta. ?. V. ritus denotat moꝛes in ſpũalibus. nam in
quibuſdã locis ut in inſula Cꝛetenſi ⁊ in iſula Ci
pri.ſunt greci ꝑmirxti cũ xpᷣianis item reperiunt᷑ ĩ
aliquibus lociſ armeni ?æ Indi qui cẽſẽtur xpᷣiani
ſzʒ hẽant uarios ritus ⁊z diuerſos a nobis oↄtra
tñ facit.qꝛ cũ ſint heretici.⁊ ꝑ ↄñs excõicati ſunt
nitandi ⁊ puniendi.j de hẽ.ad abolendaʒ ⁊. c. ex
cõicamus.põt dici prout dicit glo. nõ. xx. di.c.i.
ꝙ papa eos tolerat in ritibus eorum. ¶ fo nõ.
ꝙ ꝛe oneris adiecti ĩ Scin res ur̃ minns ualeꝛe.

nã onus uĩ ps pcii.ut dicit tex.nõ in.l.fundi par

tẽ.ff. de 3. ẽp.⁊ ꝑ h̊ ifero ꝙ ſiquis uendit pdinʒ

cũ one e retrouend endi ſi poſtmodũ allegat᷑ ꝑui
tas pcii ad inferendum pctum ficticium æ uſurari
uim nõ dʒ extimari uerus naloꝛ rei.ſed dʒ hoberi
ꝛeſpectus ad onus impoſitũ. nam tanto minus una
let predium. ita pluries in facto Gndi quod nõ
quia multi errant.⁊ nide qð dixi in. c.ad nzam de
emp.⁊ uenditio.ſic limito gl. in.c.ↄqueſtus.j.de

un 2

—

na, ,

—

77 4 „ * .τιιου

.aαιW ια

. Marnzma ſid olade r * . „0α

(De decimls⸗

uſuris. ¶ Z nõ ꝙ ꝛe decie vr eccleſia bꝛe quod
dã ins ĩ fundo. vñ põt opellere dñʒ ut fundũ der
talibꝰ excolẽð ut ĩ aMs ibi cũ itegritate ꝙ nñ
fufficit aliqd daꝛe nõie decie.ꝓut tenuit magr ſen
rentiax ut ꝛefeꝛt gl.i. c. i.e.ti.li. Vj. ſʒ oʒ ꝙ ſoluat
cũ itegritate.⁊ ñ ſoluẽs itegꝛe vꝛ peccaꝛe moꝛtalr
qð colligit᷑ ex eo:qꝛ põt ad hoc ↄpelli ꝑ excõicati
onẽ ⁊ excõicatio nõ feꝛtur niſi pꝛo moꝛtali ur ĩ.c.
nullus ⁊. c.nemo.xj.q.iij Horain. F. ille. ꝙ de
cime hodie ſunt ſoluẽde neceſſario ex le ge diuina
apeꝛtiſſime nult eꝛgo iſte tex. ꝙ illa.lI. dinina edita
in neteri teſtamẽto circa ſolutionem decimarũ ne
ceſſario ſit hodie ſeruãda in nouo teſtamẽto. qð ẽ
apeꝛte cõtra illos theologos qui tenuerũt ⁊ tenẽt
ꝙ bhodie decima in nouo teſtamento ſit in libeꝛta
te ipſius ↄſtituta ut ſic nõ reneat᷑ qs ſolueꝛe ſi nõ
nelit. de quo dic ut ſtatim lauꝰ dicam cũ glo. fi.
In glo.i. ibi non nocet eccleſie. vult diceꝛe ꝙ
ſi rrãſferẽs fũdũ ĩ aliũ ⁊ paciſcat᷑ ut ipe teneaĩ ad
decimã ⁊ nõ poſſeſſoꝛ hꝰ pactũ nõ pᷣiudicat ecclie
quo minus poſſit pereꝛe a poſſeſſo:e ꝛaro qꝛ hoc
z onus ꝛeale ⁊ ſic ipſa ꝛes ſeq̃tur poſſeſſoꝛeʒ ualet
iñ paciũ in piudiciũ paciſcẽtiũ.qꝛ ſi poſſeſſoꝛ ſol
nit tenet᷑ ille qui ſe obllgauit ad conſeꝛnandum il
lum indẽnem.⁊ ſic loquit.S.pactũ all.in glo.pꝛo
o⸗e wo ne⸗ tex. nã ſi hoc eſt uerum
non ꝛcteit a quibus pꝛedia collenda traderent᷑ nã
a iudeis ⁊ ſarracenis eccłia extoꝛquer decimas P
diales ut in. c. de terris:⁊ qð ibi dixi .S. eo. nõt.
Jo. an. in addi.ſpec. ſuꝑ Neica ð iudeis.ꝗ multo
foꝛtius poterat ecclia petẽ ab iſtis xpianis.lʒ fᷣm
eoꝝ ritus decimã nõ ſoluerẽt. Sol.fatẽdũ ẽ ↄriũ
ſed qꝛ nõ poterant iſti de facili compeſci per eccle
ſiã:qꝛ non curabãt ð excõicatiõe:ideo ad h piudi
cium facti enitãdi emanauit pꝛouiſio de qua hic.

¶ In glo. fi. in fi. nõ bñn iſta glo. ad quã quotidie

fit ꝛemiſſio. ↄcludit.n.qꝙ; decime bodie ſũt in pꝛe
cepto ẽt ex diſpõe legis diuine: qð nõ nalet con
traria ↄſuetudo etiaʒ ſi diminuit quotã decie niſi
talis ↄſuetudo eſſet a papa appꝛobata. ? ad iſtuʒ
ex.in fi.qui pondeꝛat cõſuetudinẽ loci ꝛeſponder
ꝙ loquit᷑ in cãu.c.cũ ſint homines ⁊.c. ad aplice
J. eo. ſ. ut ualeat ↄſuetudo utrum decima debeaĩt
eccleſie ꝑochiali uel pᷣdiali non aũt ualet ut nullo
mõ debeat᷑ uel ut decia integꝛe nõ ſoluat᷑.⁊ idem

Inno. bic qui loquit᷑ ĩ h clariꝰ ꝙᷓ; glo. ¶ Alij
2..· itelligũt tex. in ↄſuetudie appꝛobata a papa ⁊ i

boc nõ iſtũ tex. ſz hãc lectu.ꝙ ualet ↄſuetudo ap
pꝛobata a papa minuẽs quotã decime puta ut ſol
nat᷑ duodecia uel. xx. ꝑs ꝓut uiget in multis lociſ
2 h hẽo ꝓ indubitato ſi appaꝛet de appꝛobatione
pape peꝛ ea que dixi ĩ.c.a nobis.s.eo. Sed dubi
to nunquid ſufficit raciturnitas ipſius: nam nõ
ſufficiat multũ faciũt iura antiqua ꝗᷓ hnt᷑ in decꝛe
tis ⁊ iſta q bnt᷑ in hoc uolumie. Item iura nona
i. Vj. nouiſſia ĩ cle.iĩ qoꝰ papa ſẽꝑ mãdat ĩregꝛã
decimam folui: ⁊ ſic uidetur ꝙ taciturnitas pape
hodieꝛna non ſit diſpenſatio.ſed haber locũ illud
multa peꝛ pacientiã tolerant᷑.cc̃ ut ĩ.c.cum dudũ
in fi. de pꝛeben.ſed ꝓ ↄria parte que nidetur be

nignioꝛ ? equioꝛ ſaltem ut tot hoĩes nõ dãnentur
põt dici ꝙ cum papa expreſſe non ꝛeprobet talem
oↄſuetudinem locoꝝ iura ſua hñt locum ĩ locis ubi
pro maiori parte decie ĩtegre ſoluunt᷑.facit.c.i.de
ↄlti. li. Vvi. Alij fuerũt ĩ opi. ꝙ lẽa iſta procederet
m ↄſuetudineʒ theotonicoꝝ qui pꝛo decis ſoluũt
certas mẽſuras ſiue coloni aliquid recolligant ſi
ne non:æ rõe iceꝛtitudinis cũ eccłia põt ſe hr̃e ad
dãnum ul lucꝛum talis ↄſuetudo ẽ tollerãda.æ nõ
bene hãc opinionem que fuit Winc. ⁊ nõ reperio
ꝑ aliquẽ repꝛobatam. fac eim ꝓ ↄſuetudine que ẽ
VWenetijs ubi ĩ nita nõ ſoluunt᷑ decime ꝑſonales:
ſʒ ĩ moꝛte ſoluitur decia de oĩibus meꝛcatijs locali
bus ⁊ alijs mobilibus.nam põt ſe hẽe ecclia ad lu
cꝛum ⁊æ ad dãnuʒ: qꝛ ſi ille reꝑitur ditatus i moꝛte
ecclia ſentit lucꝛum ſi depaupeꝛatus ſentit danuʒ.
Hoſti.ĩtellexit iſtum. .i pn.iĩ decis pꝛedialub: qꝛ
ille debent᷑ lege diuina ⁊ cũ itegritate.
itellexit ĩ ꝑſonalibus dicẽs ꝙ ꝑſonales nõ ſunt in
pꝛecepto niſi ꝓut ↄſuetudo ſe hʒ. hoc ueꝛum miſi i
loco nõ eſſent pꝛediales uł modice ⁊ ſaceꝛd os idi
geꝛit. nam tũc parochianus põt compelli ad ſoluẽ
dum decimam ꝑſonalem. iuxta illud pſal. Sumite
pſalmum ⁊ date rympanuʒ ⁊c̃.i. ſumite ſpiritualia
2 date mpalia miniſtris eccliaruʒ. ſed Inn. . e. ꝑ
(hie⸗ banc opi. dãnat. dic eim ꝙ dicentes decias

peꝛſonales nõ eſſe de iure diuino ſunt quaſi bere

2—

tici ? mirat̃᷑ de nouis theologis ↄtrarium aſſeꝛẽti
bus. nam ſi dc bis que ꝓducit hum tene dʒ deꝰ
bonoꝛari foꝛtius in his que pꝛoducit opeꝛa ⁊ idu
ſtria hominis tanqꝙᷓ dignioꝛ. pꝛo hoc all. quod hi
HGene. c.iiij. ? Deutro.xij. ubi uidet᷑ ſa b velle.
hãc opi. nidet̃ appꝛobare Jo. an. qui dicit ꝙ bec
lr̃a nõ itendit ꝑ conſuetudinem diminueꝛe decias
debitas a iure diuino. ſed potius aggrauare ſolu
rionem decimaꝝ ut ſit ſenſus lir̃e ꝙ decime pꝛedia
les ⁊ peꝛſonales que debentur lege dinina neceſſa
rio ſunt ſoluende.⁊ nõ ſolum ille:ſʒ ẽt que debent᷑
loci ↄſuetudine appꝛobata. ſed ceꝛte iſte itellectus
indicio meo multũ ẽ lr̃e amicus.hanc opi. poſt mi

ta ſequitur do. An. in. c. parochianos S. e. ubi di

cit ꝙ multos theologos conſuluit ſuper hoc taʒ ĩ
ↄfeſſione ꝙᷓ e ⁊ ꝙ nunqᷓ; reppeꝛit unum qui ſibi
faceꝛet ↄſciam ſuꝑ ſolutione decimaꝝ:ſed ipᷣe hoc
damnat ⁊ dicit tales non pꝛocul ab beꝛeſi foꝛe cuʒ
oẽs doc.ecclie qui fueꝛũt ſancti ⁊ doctiſſimi niri

Auguſtinus. Jheꝛonimus. Ambꝛoxius tenueꝛui

cõtrarium ur hr.xvi.q.i. reueꝛtimini ⁊.c. decime
ea. cã. q. vij. c. quicũqʒ. z. c. maioꝛes de conſe. di.
v.quadrageſima. ⁊ dicit ſe cꝛeder̃᷑ eos quaſi dana
tos qui uolũt cꝛedeꝛe iſtis aſſeꝛentibus oppoſituʒz.
Sed nide opi.Hoſti.S.eo.i.c.a nobis.que mihi
pꝛo ſalute cõmuni multum placeꝛe ſi eſt. neꝛa dicit
enim ibi ꝙ in locis in quibus decime etiam predi
ales nõ ſoluunt᷑ ſi nõ uendicãtur ⁊ non ſoluuntur
nõ peccãt nõ ſoluentes. uidet̃ eim papa cũ eis dil
penſare ſaltem quo ad decias pꝛeteꝛitas ? hac
opi.facit.c.nõ ẽ.sS.e.dum mandat non ſoluentes
excõicari ſi neglexeꝛũt. gl. in i.c. . . eo. i. vi. nidel
hoc repꝛobare: qꝛ ecclia quoridie clamat ut dece

¶am pié

Grtos rodanu ehun
ſot egir alde tun⸗ dnic r

hoſt, s,Abbe
ö hoftiMo, ,
2 dr

N Nlntin Aen

aſiolxtittna ros lal
rmcſt imn tent. Gldivr pr

dgedetualikl
tonobicii du dbienn 0.
ſeoſweus ſegenm 1 atdon Cenlenwr P
itscilrales nd win uniduemr
lenie dmſetuorcie t enen morftcem
hec luiſanen Coligirar e ardores e⸗
cremeni e unn dediſhoſtoe duina t
ledit qno d ſolnog gecie ni ala oſic
lut hoſeſor bontfce tuin fens ſpo
ſegeni Cenſemrpons cllnatc ni eb⸗
Numd ufaneweochibanr in ulumnrn
H tenſi o rin n dal f. e
ler ſe lr onnmniͦ god ien
in preaſt htnd
1Pfeilinbron eiſean ceicenſni
Nles:ſed tegeen bd⸗ —
lang ceendöscaſiinininae
lenebigaſtl getim nmue⸗
H hehimr rmnnad an
Ne; gliganm igtl ti
tlgiad ium nig cher
unar.ſprecſe be e nen

rtegi ¶ De decimis.
dici dam ſalen ntbee
nemänen ormm emrihne cäen luãtur. ⁊ ius diuinũ dicit decimas 7 primicias dn iñ̃ fit decimã d 8 lie. ſi
mnon cinſun, Wnten ſo ſabis offerre Lcut. riia ige n nn nm cum notoriũ ſit decimã deberi cecleſie. ſie
lc Nr eieir ,lriſee non tarda . C. uide g o. nõ in nult ꝙ ẽt inuuo dno pot decima extoꝛqueri a co
. NAij ſeri heſſtni i DA.c.quicunqʒ.xvi.q.vii.que dicit ꝙ etiam peꝛ lono quinimo plus ſenui ꝙ eccleſia non petenie
n maulin lbe N ſonales ſunt de iure diuino. 7 ꝓ êz in quantirate poſſit colonus cũ ſoluit no ꝑtem ſuã reuneꝛc in
arus neſnes i ani, Iuidrn Lann cathedratici currat preſcriptio ut i. c. olim de cen tegrã decimã ſuaʒ penes ſe ur eam ſoluat eccleſie
emonen ſan cin tign Annnn ſi.nõ in currit in quantitate decime. mde bo. tex. qꝛ in pari cã potioꝛ ẽ ↄditio poſſidens. h̊ dẽa mi
Euun hnen nu niscilanie a ene criã cũ gl. xxiii.q.v. c.dicat uide ad mam pulchꝛe 8 hi ſimpliciter nõ placẽt Kea diſtinguo ſic cum QAnr len mn Sac Aen el Aeax
nebicohin nls ſuncoi neiͦ l ꝑ archi. xvi q in. c. decime ⁊ in. d. c maioꝛes 2 in 5 queꝛitur an colonus an s debeat ſolueꝛe deciaʒ
ninnnn Arf r rtin z .d. c. quicũqʒ ubi ponit opi. beati Tho. quorũ 4 „ aut ſuꝑ hoc E 2ſuetudo ut qꝛ ruſticus olſucnit
laaisb tun. gkein daſn dunn dam theologoꝛum.æ ur uelle ꝙ p ecepruʒ decime decimã itegrã ſoluere. æ tũc ſeruanda ẽ ↄſueiudo
li inin no ſolnnn⸗ decime RM no ſit ex toto moꝛale: ſ btiz mornalt dic ut ad hoc alle.tex. optimũ i ſolutõe tibutorum in l.
urt oln eindeobisne goni ibi latius pꝓſequitur beat n. ho. fuit in opi ꝙ liibus.C. de agri.⁊ cenſi.li.xi.æ glo.ibi exiendit
tüs nablidds n dtſehi eatſs nt ubi de conſuerudine nõ ſ. oluũ ur nõ peccãt nõ iol illum tex. ad mãʒ nzam. Aut nõ appaꝛet de coniu
amt clle eyi edee elad uentes niſi ꝓpteꝛ obſtinationẽ aĩ. ut ſi hẽrent ani etudine:qꝛ eccleſia qñqʒ recipit a mambus ruſuci
Echaſenthnonn Niur citans imnone mũ obſtinatũ ad nõ ſoluendũ ẽt ſi ꝑciꝑet eccleſia

DPaſtinn ehnhennngſenit cinn
ll — lecs mrtilten
„. „»
irllenti onibusc nc inn

e. 2 de⸗f ſcn — Pai j

tunc tales peccarent moꝛtaliter. æ bec opinio mul
tum m hi placet ne tanta multitudo pereat. tenen
dũ in eſt ꝙ de iure diuino decie dẽnt᷑ cũ integrita

„XI. 5 ,. Bn àleg e-, A.X.

1

qnaʒ a manibus dni. ⁊ iunc oẽs fructus ſpectant

ad dnm. licet dñs teneatur daꝛe ceꝛtas meniuras
ſen ceꝛtos nũmos colono ⁊ tunc puto ꝙ nõ ruſli

cis 1 . Srita cus. ſed ipſe dns hʒ ſoluere decimã ꝓ h̊ tex. in c.
Drerepto nſi pnr oſneni . Pnuaſöſm Ulpele te. nam licet motiua theologoꝝ muliũ ſtꝛingãt.iñ cũ hoĩes S eo. ubi ur̃ ꝓbari.nec puio ꝙ colonus
nunim⸗ b beeleunnii idubiis deémus ſtare inteꝛpᷣtationi eccleſie. ⁊ ſũmi poſſit hoc caſu ſolueꝛe decimã. domino inuuo qr
nr prelials ut nodlcer ſarendosii

pontificis. ut probatur in. c. per uenerabile qᷣ fi.
ſunt legi. ? adde hic ea que dixi. S. e. ſupeꝛ Kiua æ
quod nõ.hoſti. in dicto.c. a o Abbas.
oc dicit. prius ſol
Bm non. uende ſunt decime qᷓ
cenſus ſeu tributa.et ſi prius illa ſoluũ
iur poſtea decimari debent. h d. diuiditur. prio p̃
miſſa rõe ponitur exceſſus fo alia rõ 2 exceſſuſ p
hibiio ibi cũ at ʒ alia ꝛ0 ibi qm. ¶ Hõ. er pᷣn.
ie ꝙ fructus ſegetum ? arboꝝ cenſentur potius
nales ꝙ; iduſtriales. nã totũ atiribuitur diuine po
tentie 2 m ſericordie cũ ſemen mortificetur ĩ teꝛra
nec illud ſemen colligitur. irẽ arbores recipiũt in
crementũ ex teꝛra de diſpoſitõe diuina. ⁊æ hoc pro
tedit quo ad ſolutõeʒ decie. nã alia oſideratione
ſ.ut poſſeſſor bonefidei faciat fructus ſuoſ fructꝰ
ſegetu cenſetur potius iĩduſtriat ꝙᷓ nãł.⁊æ hꝰ ppreꝛ
numiã cura n que adhibetur in cultura ut nõ gl. i

intereſt qni nt ſu pᷣſens ne fraudeĩ ipſe uel ccłs:
7 ſie nõ obſtar ꝙ notoriũ ſt decimã deberi ccchie
aut eõ fructus ocs ꝑtinẽt ad colonũ pura qꝛ con
quxit pdium. æ debet colono ceriã penſionem et
tunc ipſe colonus ſoluet decimã ar. H. nom omnes
fruetus h̊ ꝑtinebãt ad colonũ ſed ipſe tenebat da
ꝛe tributũ uel cẽſum dno.uel uteꝛqʒ dns ⁊ colonꝰ
recipit certã quotã tũc uterqʒ; ſoluet p ꝑte ſua.ad
hc.tua S e.ſenſit glo in c.i aliquib õ e.⁊ ſic diſti
gue ⁊ itellige glo.i hic que loquĩ aliquanmium
ericare⸗ El In glo.i.in ſi.dic ꝙ aut queri qͥs
teneat᷑ ex debio ſoluere decimã colonus aut qns
nel uterqʒ.⁊ iſiũ articulũ plene expediui i. d. c.ina
⁊ dic ut ibi. aut queꝛt᷑ nirũ aliteꝛ eoꝝ poſſit ſolvẽ
decimã totã alio inuito zæ abnte.⁊ hunc articuluʒ
5 expediui.⁊ ſic articulus iſie eſt ꝓrſus ſepe atus
a mã illius.c.tna.Extra gl. Jo. an. adducii iſium
tex. ad qõem qͥdam ſeminauit poꝛꝛos in paochia

unt matlns dnhil ii
nn celun gonim umn ſl Pol Ounte
mechr IInpamuj tel, inite ſoninela
ur rlu minſtns ulan i rze l
ia bane opl dinar, e ein cienns erig
onnes nö eſe de ne inno inr gual bere
