expectat᷑ uacatura pbẽda. urarẽ in ꝙ ubi
ꝛeceptio ultra nũeꝝ fuerat ſimplex ꝙ inmcdiate
quo ad oẽs effectꝰ rũpat᷑ nũerꝰ cãonicoꝝ. Et ita
dicẽdum ĩ oĩbꝰ alijs collegijs:⁊ iſto caſu puto ꝓ
cedẽ qð.S. dixi ꝙ talis receptꝰ hẽat oẽm commo
ditatẽ ĩ collegio quam hʒ qlibet alter fuata tm in

tegritate pᷣbẽde ⁊ iõ ut dicit h Inuo.ſi ĩ eccleſia
nõ eẽnt pᷣbẽde diſticte nec portiões priuilegiare

q ſucceſſerũt i locũ pbendarum:ſj ſt portiões ſᷣm
nũerum canonicoꝝ:ita ꝙ portiões ſũt acceſſorie
ad canonicũ:tunc talis ꝛeceptꝰ dʒ hr̃e portionem
ſuam: ſecus ubi portiões eent priuilegiate:⁊ di
cũt᷑ priuilegiate qñ ex pᷣuilio uł ſtatuto fuir ſanci
tũ:ut ex oibꝰ redditibꝰ eccłie fierẽt.xij.portiões
nam iſte poꝛtiones ſuccedunt loco pᷣbẽdarum in
numeꝛataꝝ nulla. n. eſt dr̃ia iter poꝛtões iſtas ⁊ p
bẽdas diſtictas niſi in facto qꝛ pᷣbẽda diſticta di

ſuiguit᷑ ĩ certis ꝛcdditibꝰſeu poſſeſſiõibus ſeu iuꝛi

bus: uiputa qn tres poſſeſſiones ucl due deputan
tur ꝓ una pꝛebẽda: æ illa pbẽda ẽ pꝛope ʒ uinʒ
loquẽdl ⁊ ᷣm ꝙ iura capiũt in hoc titulo.portio

nero priuilegiata eſt qñ oẽs ꝛedditꝰ ſũt ↄmuncs

2 pcipiunt᷑ ꝑ unũ loco capituli:⁊ in fine ãni fiunt
certe poꝛtões ſᷣm puilegiũ ſeu ſtatutuʒ:⁊ cuilibet
dat᷑ poꝛtio ſua.et ex pᷣdictis hẽs colligere ꝙ qnʒ
in eccleſia ſunt pbende diſticte modo pᷣdicto:quo
niam ex oibus ꝛedditibns fiunt poꝛtiones: et ille
qnqʒ ſunt certe ⁊? detminate.qnqʒ ſunt inceꝛte ⁊
inder̃miate: qꝛ diuidunt ſm numcꝝ canonicorum
Vnde ſi ſunt plures minus hñt:ſi ſunt pauciores
hebũt poꝛtõcs amplioꝛes ⁊ fecũdioꝛes.primo ca
ſu ꝛeceptus ultra numeꝝ non ꝛecipict poꝛtionem
qnia ille ſunt loco pꝛebende:ut dixi: ⁊ non debet
frangi numerus detminatꝰ. fo cãu dʒ hr̃e qꝛ frã
git numerus cum nullus ſubeſſet numerus: ſʒ fie
rent poꝛtões ᷣm ꝙ ſint ibi canonici:ſßʒ ſi ꝛeceptio
ficꝛet ultra numeꝝ nõ ſimpliciteꝛ ſed hoc adiecto
ut ſit ſuꝑnumerariꝰ:tũc puto ꝙ ius iſtius ꝛccepti
ſit ualde tenue ⁊ exile nec rumpit in effectu nuũeꝝ
deſtinatũ ·⁊ de iſto ſic ꝛecepto crederem ꝓcedere
opi. S. ut talis nõ hẽat uocẽ ĩ capło nec aliquã 2
moditatẽ hẽat in eccleſia:ſʒ ẽ quoddam ius uẽto
ſum. nam non agebant iſti in effectu numeꝝ rũꝑe
ex quo dixerunt ꝙ eſſet ſuꝑnumerarius:⁊ ex hoc
arguo ad eollegium doc. qn hẽt numeꝝ det᷑inatũ

¶ In ea. gl. ibi. ſed nunquid plures. nõ. glo. uſq;

— —

Wres

ad finem exquo hẽs qõem quotidianam:nũquid
pnt recipi pluꝛes in canonicos ſine pᷣbenda glo.
i effectu concludit h̊ eẽ arbitrarium:⁊æ dic in hoc
arbitratu uenire ut ↄſiderct᷑ nũerꝰ pᷣbẽdaꝝ.nã fa
cilius admittit᷑ ꝛcceptio qnqʒ ubi ſũt qnqᷓginta ꝙᷓ;
ubi ſũt tin quĩqʒ.⁊ ſic ĩtellige dictum. Jo. an.licʒ
glo. aliter intellexerit æ pꝛo h̊ facit qꝛ ins nõ reſi
ſtit huic receptõi:ut ĩ.c.relatũ.j.e.⁊ h:nec detmi
nãt numerum ergo:recurrẽdũ ad arbitriũ ſuꝑio
ꝛis in. c.ð cauf.de offi. öᷣleg.l.i.ff.de iuꝛ ðᷣliberan
di. Sed h̊ qrit᷑ qͥd ſi recipiat᷑ multitudo ultra arbi
trium boni uiri:nũquid nitiabit᷑ ꝛcceptio omniuʒ
Jo. an.̊ ↄcludit ꝙ ſi fuerũt ꝛccepti ſucceſſiue ceſ
ſabit᷑ dũtaxat receptio illoruʒ qui fuerunt recepti
ultꝛa numerum arbitꝛoꝛum idem ſi fuerũt recepti
inſimul æ appareat de oꝛdine ſcripture.unde fᷣm
oꝛdinem ſcriptuꝛe poſterioꝛes tũc ꝛepelluntur qꝛ
ſic uẽ receptio facta:aꝛ.ĩ.c:mãdato.j.e.ti.li.vi.ſi
cut dicimus in ſili quando in eodem uolumine ꝛc
ꝑiuntur ſtatuta õ ut nõ in. c.i.de conſti.⁊ ĩ.l.oẽs
populi. ff. de iuſti.æ iu.ſi autem non appareat de
oꝛdine:ut qꝛ fuu dictum recipimus uos omnes ĩ
canonicos ⁊ tũc uitiabat᷑ ꝛcceptio oĩum qꝛ uule n
eſt ſeꝑabile ab ĩutili pꝛo· hoc.c.cũ.ſuꝑ de offi.de
leg. ⁊ in l.i.i.O.taebatius.ff.de aqua quoti.⁊ eſti

na ? hoc.nõ. ¶ In gl. in. vbo cum ſe facultas:b

gl. ſẽtit Zrium ad tex.qꝛ de nihilo pꝛouidet h̊ pa
pa cum ex fco capli ille erat ↄſccuturꝰ hũc effem
glo. rñdet tres effectus ponendo nam aluus citra
papam non poterat dare ſeu ꝓmittere ius uacatu
ꝛum ⁊ tene ſemꝑ menti iſtam gl.ꝙ nullus citꝛa pa
pam diſpẽſat ↄtra ↄcilium ⁊ facit.c.fi.de fi.pᷣſbi.
⁊ uide gl.in.c.cũ dilecti de ełc.plene dixi.i.c.at ſi
clerici in.S. de adulterijs.S.de iud.ſecũdus effẽs
qꝛ ex iſta ꝓuiſiõe hẽbit iſte poꝛtiões quonidianaſ
tertio pinguioꝛ fuit iſta ꝓuiſio pape qꝛ mandauit
ꝓuideri cum facultas ſe obtulerit æ non ſimplicit
cũ uacaueꝛit: æ multis modis põt ſe offeꝛꝛc facul
tas abſqʒ uacatione:puta ꝑ ſuꝑexcꝛeſcentiam red
dituum. Inno. aliteꝛ: ſed dicta glo. ſufficiunt.Et
glo. fi. ad idem tendit.
Mon

e fraternitatis. c

ectio cum ad unam pbẽdam duo eligũ
tur b. d: pꝛio ponituꝛ deciſa facti narratio ? ↄſul
tatio ⁊ rnſio ibi nos rino tex:hic pꝛo
dictis. Inn. in:c. maioꝛibns S.e. ubi dicit ꝙ ſi du
o eliguntur ſimpliciter ad unam pᷣbendam nõ ui
dẽtur electoꝛes diuidere pbẽdã in duas.ſ.ꝙ una
pbeda eet cõis duobꝰ. reqᷣrit᷑. n. fem ĩ diuiſione pᷣ
bede ut ibi plene dictũ fuit. 5. 2 una ec

cleſia nõ põt. ↄferri duobus . ĩtellige qn cſſent ibi
ut ſinguli ſecus ſi ut collegium:qꝛ tũc nõ ↄunge

ret aliqua ſectio:ſʒ ipſum coꝛpus collegij repntat
ꝑſonam unius ar.i.l.moꝛuo. ff. de fideiꝰ. Sed qꝗ
ritur qd ſi ꝛeciperẽtur duo ſubconditione.i.unuſ
ſub conditione alterius:puta elligimus illum ⁊ ſi
noluerit acceptare eligimus talem. quidam tenuc
runt receptionẽ ualere ⁊ extinguit ius ſccundi eo
ipſo ꝙ primus acceptat. argu. in. lI. poſt adiram

Orneſciclll⸗
w clcrimutßalinege
ommrini cto tchognnin
tiftsnbns no ninns
Nolrbent lmmöen anenane
lipervuee citeer teddinoon
lns Et pinüiclegun
prscalerer lis ebs i
Cwonicnst nonc eſardin
boanscmndrie ſchcch ned⸗
Gbocfeind dcdererneſint
Pecceſr ar n des
ſed go Nd arir adis ⸗
GN R Gns de
iN ecd l
Rlegams non poretin
5Cclinzmoiſecegue
olum mlus imn
dic gr or inpyni
li Nirer hosot in no
innſbilheachnrch
fnaummnins nj g
enümiing
berligs s

he lefae
Inoni⸗n, . Alal n
cfern concludi ncning “ũ hunnicig

diren, doanc
enntrinnrt

dicgyns
iſi itcnn 1

oain *R 7 ſc ielige tanſma

cuͤn 3,3. .. Welaſturge
danin uitnitnſnin
. ll Anundo ineoden Uönine
nn sd oincice oſitilet
lli.ge luſt. e in. utem on Apanr e
eiht qr ut giemm upinus moonnei

nos t tic ninabit xacno oivmn r vulei

Lubile ab innli bꝛo hol.ci. p e offe ge

in lii. –— qna quor. eſti
e. ſö. ngl in. bo ann ſefcuitnsiö

t rum d n genttilo nonicet Hpn
mer feo ahii le aat ſeanun hüc effin
fder nes fecns ponento un elus imna
n non poerat dare ſenpninere ius nacamn
ine ſang memni ſtun g g nulns ng a
nlſpeſn oira oclinnm it a defi ſbi.
de glin. c.ci iecii deche Nenedn. caſi
nid m. 5. de adoleris 5.de ind cidns eſes
cxiſta puiſioe bebi ite ponides uoudan
o oinguo fut iſ puiſo pepe unandut
Gen aun fuulus ſe obiulerite non ſmplci
ancit: ?muls modis por ſeofkne fael
bſq; vacanone: pune , ſipereſeentam
n. Yuno.ltenſen dn g0. iuffum

ad idamtendt. Pn

k fr qter. nitatis enlte

Aumam pbedam dno igi

lafaan
4. rio ponitun Gccla facu narratio?9
iſot 5 prino terhic h
rſo wi w ¶e nſt
in'cmaiori ns5.e. ubi
an mn pbendanm tol

Ctio cum a

¶ Se pꝛebendis

fff. de impu. æ alijs ſubſti. dic hoc pcedeꝛe reſpẽn

.

Crla
DAE

hꝰ capli.nam ꝑ hũc modũ nõ fit diuiſio nʒz datur
ius ad bnficium nacaturum: ſʒ alio reſpectu nõ tʒ
hec receptio:qꝛ nota eligẽtium qnt eſſe pura non
ↄditionalia:? idẽ in collatiõe: ut eſt tex. cũ glo. in
.c.ij. de elec.li.vi.:⁊ h ſentit h̊ Jo. an. remittẽdo
ad illud. c. ij. ¶ fo oppo. vr ẽt ꝙ ſi duo pure re
cipiant᷑ ad unam pbendaʒ nõ põt cadeꝛe ille ĩtelle
ctus: ut unus teneat ſub expectatiõe alteꝛius qꝛ cũ
nõ apparct de quo nõ poſſumus unum pꝛimo eli
gee. ar.l. duo ſt titij. ff. ð teſta. tut. So. gl. faretur
pꝛium:⁊æ dicit ꝙ mẽs lic nõ ẽ ꝙ illa vba poſſint
hr̃e illos duos ĩtellectus de quo in lẽa ſed tanrum
pꝛimũ:ſed uoluit ge er Ki itellectus non
potuit ſuſtineꝛi de iure. ¶ In glo. iij. ibi ſʒ pben
de diuidi nõ debẽt. itelligeꝛẽ iſtũ tcx.?æ oↄſimilia iu
ra qũ pbenda cõſiſtit nõ ſolum in tpᷣalitate:ſʒ ẽt ĩ
iure ſpũali:ut qꝛ pbende ⁊ canonicatus ſunt ↄne
xi:tũc n. ꝓpꝛie appellat᷑ hoc ius pbendale unicuzʒ
2 idiuiduum:⁊ ſic ĩtelligit᷑.c.dilecto.j.eo. ſʒ ubi 5
benda conſiſtit ĩ meꝛa tpalitate: qꝛ nõ eſt ãnexa iu
ri canonie tũc nõ uideo repugnãtiaʒ: ſi pbenda
ſe ẽ ſufficiẽs duobus quo minus poſſit dari duo
bus:ut hẽant illam cõem quẽadmodum oẽs cano
nici pnt uiueꝛe cõiteꝛ ex redditibus eccleſie ſimul
collectis. Et ꝙ pꝛimũ itellectum ſenſeꝛit hic glo.
potes colligeꝛe ex illis ueꝛbis ibi que ſi dimidins
canonicus ⁊c. non ciʒ eſſet dimidius ſi quiſqʒ ha
beꝛet ius canonie diſtictũ.fateoꝛ tñ ꝙ ſin maxima
cã hoc fiei nõ debeꝛet ne ſint iſti peioꝛis ditiõis
ꝙ pdeceſſoꝛ.ar.in.c.cñ oẽs de cõſti.¶ In gl. fi.
in fi. ſed glo. nõ apit quis poſſit in h̊ diſpenſare.
do.an. dicit ꝙ ſolus papa: nõ allłar ſed ego addu
co bo·tex.in. c. dilecto pᷣalle. ubi expꝛeſſe innnituꝛ
ꝙ et legatus non poteſt in hoc diſi penſare. eſt eim
cõciliuʒ turonẽſe de quo in. c. maioꝛibus g co.
ſʒ ↄcilium nullus citra papam reglꝛ diſpẽſat: ut
nõ.5 c. ꝓx. hoc ãt papa põt faceꝛe:qꝛ ĩ uno cpatu
põt ↄſtitueꝛe duos ut in. c.nõn qt. vij.q.i.foꝛtius
ĩ una pbẽda:⁊ cꝛedo ꝙ tex. dicat h de ꝛigoꝛe inꝛiſ
i.ſm oꝛdinem iuris.nã qnqʒ capit᷑ rigoꝛ pꝛo oꝛ
dine. ? tũc rigoꝛ ẽ idem qð uigoꝛ:⁊ ita capit᷑ i.c.
ſuper. lris.S. de Nptis.
7 Si duo electi ad ali
Zu 1 eſſent. quam dignitatem cõ
pꝛomittant ĩ iudices potit iudex. alteꝛuʒ
Ofirmare ? alteri pꝛo bono pacis de ꝓuentibus
ꝓuiſionẽ faceꝛe. h. d. Et pꝛimo ꝛccuſat ſu ſpectam
excuſatõney ⁊? ipſius duo mebra declarar 2 pmſ
ſis motiuis ſub ceta moderatione illaʒ appꝛobat
fa ibi qꝛ igẽ iſta pulcherima diſpõ ⁊ in toto coꝛ
hoꝛe iuris nõ hẽs ↄſilem. Mõ. ex tex. iuncta glo.
Pmaſꝙ actus als pria frõte pᷣſũitur iniuſtus:exqꝰ
ceꝛto caſu iuſtificari poteſt ſi geſtus extitit a pro
nidis ? honeſtis non pꝛeſumitur iniquus: immo
iuſtus ⁊ in caſu poſſ bili geſtus.quod eſt bene no
ta Et facit multum ad nota.per. Inno. in. c. ij. ð
dilat. ubi dicit ꝙ ſi citatio pꝛima fꝛonte haheat in
iuſtitiam in ſe licet poſſit aliquo caſu iuſtifica
ri. nihilominus bpꝛopter primam preſumptionem

4

iiuſtitie nulliꝰ ẽ momẽti.nam poſſet illud dẽèʒ opri
me limitari ꝑ iſtum tex. ut pꝛocedat niſi iudex ſit
uir ualde ciꝛeũſpectus æ honeſius ita ꝙ nõ feciſſz
illam citatiõem in caſu a iure ipꝛobato. Et.pꝛo h¶
uide nõ. dem Inn. in. c. i. de cle ꝑegri. ubi dicir
ꝓ ſiquis pꝛobat ſe fuiſſe oꝛdinatuʒ ad cenum oꝛ
dinem a uiro multũ ꝓuido æ honeſto pſumendũ
eſt ꝙ hẽat alios oꝛdines precedentes:qꝛ nõ ẽ ueꝛi
ſimile ꝙ uir circũſpectus oꝛdinaſſet eum ad maio
ꝛcm oꝛdinem niſi fuiſſet foꝛmatus de minoꝛbus:
⁊ facit hoc ut ſolennitas pᷣccdens extrinſeca nõnũ
q; pſuméeda ſit ratione ꝓbitatis ſone actuʒ exer
cetis. 6. fo ꝙ in iudicem delegatum põt cõ
pꝛomitti:lʒ h̊ tin fuit cõpꝛomiſſuʒ tanq; in arbitra
toꝛem nõ aũt tanqꝙᷓᷓ in atbitrum.iõ ẽt de iure ciui
li hoc põr toleꝛari.ſed unuʒ nõbis ppctuo ex hac
lr̃a ꝙ ſi compꝛomittitur in iudicem ẽt tanqᷓ i ami
cabilem ↄpoſitoꝛem põt iudex in eodem facto p„
cedere tanq; iudex ⁊ tanq arbitratoꝛ. Et ſic limi
ta qð hẽtur in aut᷑.ut diffe. iudices ⁊ in aut᷑. ſi vo
Otigeꝛit.C. de iudi.ꝑ compꝛomiſſum eim factum
in iudicem nõ recedẽ a ptate iudiciaria:ſʒ ſimul z
ſemel põt iudex utraqʒ ptate pꝛocedeꝛe.Et nõ ali
ud pulchꝛum dẽm ꝙ ſi iſte iudex compꝛomiſſariꝰ
excedit ſimpł meram iuris in ꝓnunciãdo qᷓtenus
ſit exceſſus ſeu a iure receſſus:debemus hoc attri
bueꝛe ptati arbitrarie:quatenus oũt iuridice ꝓce
dit᷑ attribuendum ẽ pfati iudiciaric:cx quo iĩfeꝛtuꝛ

AWheu actus geſtus ab bnte duplicem piatem ſemꝑ pᷣ

ſumit geſtus in dubio ea piate ſm quam actus to
leꝛari põr. facit qð le.= nõ. in. l. iij. ff. ð teſta mili.
¶Neé nõ ibi de redditibus ⁊c̃.tcx. pꝛia fr õte mi
rabilẽ:ex quo apte colligit ꝙ arbitratoꝛ põt extẽ
deꝛe manũ ad reʒ ſuꝑ qua eypᷣſſe nõ fuit ↄpꝛc miſ
ſum. nam h̊ ſolum fuit ↄpꝛomiſſum ſup dignitate
pꝛioꝛatus ⁊ m arbitratoꝛ nõ ſolum ↄdẽenauit pꝛi
oꝛem:ſʒ ẽt extendit manus ad redditus capli: qðᷣ
Vr ð id qð le.æ nõ.maxime ꝑ Maꝛ. in. l. acqliana
ff. de tranſac æ quod ibi nõ facit tex. in. c. cuʒ di
leetus ſupꝛa de arbitris. ubi dicitur ꝙ arbitri iudi
caꝛe nõ ualent niſi ſuꝑ his ſuꝑ quibus extitit com
pꝛomiſſum:ſed ſaluando pꝛedicta põt reſponderi
dupłꝛ ad iſtum tex.ꝙ hic ualuit iſta oꝛdinatio p
pter cõſenſum ꝓcu. ſuꝑucnientium uel ꝙ hic non

extendit arbitratoꝛ manum ad extranea.nam feẽ

odẽnationem in pecuniã que ẽ extimatõ illax ꝛeꝝ
Et tñ adiudicando rem uni põt pꝛo bono pacis
ↄdęẽnare alterã ꝑtem in pecuniã:nec ad hoc diſẽ
tit Bar. in. d.l.ꝗcquiliana Ité nõ ibi pro bo
no pacis bonum tex:qꝙ arbitꝛatoꝛ ſolũ pro bono
pacis põt tolleꝛe de iuꝛe uniꝰ ⁊æ dare alti licet clãiſ
ſime ex ꝓnũtiatione ſua hoc apparcat unde nõbiſ
ſẽper ꝙ nõ ſolum in caſu dubio põt tollere de iu
re unius ⁊ daꝛc alteri:ſed in caſu certo:exq facit
pro bono pacis.nam clariſſimũ debebat eſſe pri
oꝛatum.ptinere illi cui fuit adiudicatus nec ratio
ne iuris cõpetentis ĩ eo põt fieri ↄdẽnatio in pe
cunia cum tractemus de re ſpũali:ſed ſolum ex
bono pacis roleratur.ſic ergo limitãdus eſt tex.
i.l.ſi ſocietatẽ.in. F. aꝛbitꝛoꝛũ.ff. ꝓ ſocio ⁊ ĩ.l.ſi vᷣ

c 4

2

Sif- g a= Gaenrogs

V. r ſpra 6 lerr Ps, ramſa

NV Paralte H. m. Sechin d

V ſr aia 5. b fen leh ſe= mi rent it R.

¶ Ne pꝛebendis.

meis ĩi. F. recepiſſe. ff. de arbi. ſacit.c.is qui ĩ fi. S
de ma.æ obe. 6 ibi nõ ex pactõe ꝑtiũ ꝙ i in
ribus ſpũalibꝰ ñ Iʒ ꝑtibꝰ paciſci ut libere ꝛccedaĩ
a lite ? expẽſis ſeu ꝓ bono pacis aliqð tẽpoꝛa
le det᷑ alteri ꝑti.nã cauendũ eſt ne ius tpᷣale detur
ꝓ iure ſpnali qð foꝛte cõpẽtit ꝑti a lire recedẽti.
HNõ ibi nõ dignitas prioratꝰ: ꝙ prioratus ðꝛ
dignitas ⁊ ĩtelligit hoſt.de ptioratu ↄuentuali er
collegiato. als ſecus:⁊ uidc bo.tex.i. cle.⁊ ſi · Pnci
palis de ſept᷑.⁊ 25 hꝰ ẽ q; ex quo hʒ collegiũ peꝛ
oñs hʒ iuriſditõeʒ ĩ illos de collegio iux nõ in.c.
cũ ab eccłaꝝ de offi. oꝛdi.⁊ hʒ admiſtrationẽ rexꝝ
¶ In gl. ij. ibi quoꝝ arbitriũ ſi iniquũ ſit:adneꝛ
ꝛe qꝛ gl.nõ ſoluit de direeto Sriũ.ĩmo potiꝰ mul
tiplicat ĩcõueniens. naʒ ſi arbitrium iſtud erat ini
quum prout g eſt deductũ debebat ꝛetractari au
ctoritate ſuperioris. Arbitroꝛ tñ gl. habuiſſe bo
num intellectuʒ:iõ clarius dic ſic ꝙ licet iudex uł
arbiter non poſſit cum bona conſcientia dare de
iure unius alteri: cum debeant ꝛeddere unicuiqʒ
qð ſuuʒ eſt in. c. forus de H. ſig. tn iſti indices qꝰ
ad iſtã ꝓuiſionẽ ꝓceſſerũt ur arbitratoꝛes qui eli
gunt᷑ taniỹ boni niri ad ↄponẽdũ inter ꝑtes et ꝓ
bono pacis pñt de iuꝛe unius dare alteri dũmõ
enoꝛmit᷑ nõ ledãt ꝙ ſi fecerit:põt hoꝝ arbitramẽ
tum p ſupioꝛem ꝛeduci ad bonam equitateʒ ut in
.d. S. arbitroꝝ et qð ibi nõ. plene in. c. quintaual
de iureiur = uide bonã glo. in. c. cam de elec.⁊ in
fi. glo. = querit᷑ e gl. quid ſi iſti delegati ad
iudicaſſent poratũ ius nõ hũñti. dicit hoſt. ꝙ ſi ba
beret bonã fidẽ tutus cſſÜiu ꝑꝑ auctoritatẽ iudicis
ar. i. l. ꝛes iudicata.ff. de re iuð.⁊.c.cũ int ð ꝛe iu
di:ſecus ſi hẽt malã fidẽ. ⁊ h teneas qtũcũqʒ ſnia
trãſiret ĩ ꝛc iudicatã/nã ĩ iſtis bñficialibꝰ łʒ ſẽrẽtia
traſcat ĩ rẽ iudicatã reſpẽu illiꝰ õ quẽ lata fuit:ñ
tñ ꝛeſpẽu alterius:ꝓ q lata fnit.ꝓ quo uide bo.
gl. j. de ↄceſ. ppen.c.i.⁊ tex.ĩ.c.cũ dilecti ð elec.
et Inno. i. c. ad auꝛes de Gpt᷑. et tetigi in. c. cum
olim de do.⁊æ ↄtu. Et eſt ꝛ2 diuerſiratis quia qte
nus ẽ Z ptẽ:potuit ꝑs piudicare iuri ſuo ⁊ acqui
eſcẽ ſnĩc nõ appellãdo ut in. c. qð ad conſul. de ꝛe
iudi. facit.l.abſolutõe.C. eo.ſed ꝛeſpectu illins ꝓ
quo lata eſt nõ põt ualẽ: qm ſnia ſimplicit decla

Ybo ex iuſſiõe ibi ex pactõe ꝑtium nõ licecE
3 H ⁊ p tex.op.aut iſta fuit tranſactio:⁊ nõ dʒ ua
lere ẽt ĩteꝛcedẽte auct᷑e iudicis:ut in.c.ſuꝑ eo de
tranſac aut fuit amicabilis cõpoſitio:⁊ illa põt fi
eri citra aucteʒ iudicis:ut ẽ tex.ĩ.d.c.ſuꝑ co ·ĩ fi.
Solu.dic ꝙ nõ fuit vᷣa trãſactio nec tex. appellat
trãſactionẽ imo pluries dicit eã fuiſſe oꝛdinatio
nẽ iudicũ:ſed fuit amicabił cõpoſitio. Sed mu cõ
ſidera ꝙ; amicabił ↄpoſitio põt ĩternenire fine oĩ
datiõe ꝛci tpalis: ⁊ tũc ex quo gratis ꝛecedit᷑ a lite
nõ inſurgit aliꝗᷓ ſiniſtra ſuſpitio:et de iſta amica
bili cõpoſitione gratis facta dʒ iĩitelł igi dicrum.c:
ſuꝑ eo. vnde pondera tex.illius.c.dum dicit: ꝙ ſi

gratis ⁊ amicabilit᷑ c. ꝙ qñqʒ ꝑtes ꝛecedunt per

amicabilẽ ↄpoſitionẽ ſed nõ gratis:ut q; ꝑs nult

C 1 covas

pr̃e aliqð tpᷣale nõ ꝓ ꝛeceſſu a lite:qꝛ tũc eẽt trãſ
actio:ſed pꝛo expẽſis factis:⁊ tũc h cõpõ põt hr̃e
oꝛtũ a ꝑtibus ⁊ ſine iudicis aucte nõ uʒ tex. aꝑtuſ
z h ⁊ facit.c.cũ pᷣdem ð pactis.nã lʒ ꝑtes ſimulẽt
ꝙ; pꝛo bono pacis ius tñ pſumit S ꝙ potius ca
piat tpᷣale ꝓ ꝛenũciatiõe iuris ſpũalis:ſed ſi cõpo
ſitio hʒ oꝛtũ a iudice ⁊ index eſt als circũſpectus
z honeſtus tũc tolerat᷑ tal ↄpõ. qc gl. hoc ĩ ſe
quẽti qõne dicat aucteʒ iudicis non ſufficere ſine
ↄfirmatione pape: rium in tʒ p Moſt.⁊ cõmuni
ter doc. ſe. æ idem gl. z archi.i.q.iij.ea que ⁊ ad
ducit Hoſti hãc lam ubi papa nõ dicit cõfirma
mus ſed tolleramus ⁊? ſic nõ iducit ius.de nouo
mihi plʒ dictũ. Hoſt. ſed nõ rõ/qꝛ ubicũq; in fco
ſpecifico pᷣnceps rñdendo uł ſcribẽdo ſicut tolle

ramus uʒ diſpẽſaꝛe ſuper illo actu als illicito tex.

ratoria nõ poterit alteri attribuere ius cũ nõ po
ſir bnᷣficiũ obtinẽ ſin canonica iſtitutõe. S
3

E cũ gl. i. c. qꝛ circa ð ↄſãg.⁊ affi.ſecus.ubi papa
tolleraret de facto nõ ꝛcſiſtẽdo qꝛ tũc nõ iducituꝛ
diſpẽſatio ⁊ ſic ĩtellige tex.ĩ.c.cum iam dudũ.Sõ e
2 adde bec ad ea ꝗᷓ ibi dixi.q̊ fm dictum ut dixi
mihi placet.primo ꝑ principium.c.ubi papa dicit
ꝙ habuiſſet hanc oꝛdinatõnem ſuſpectam:niſi illi
fuiſſent ꝓuidi ⁊ honeſti:ergo nõ ſolũ iſta oꝛdiatõ
in ſe nõ crat mala quinimo carebat oĩ ſuſpitione
malitie ppteꝛ qualitatem pꝑſonarum. ad idem tex.
ibi poſſunt ꝙ licite. ⁊c.nam anteqᷓ; diceꝛet tolera
mus dixit ꝙ licite uigoꝛc illius oꝛdinationis pote
rant banc pecuniam ſoluere. quare ergo dixit to
leramus:credo ut ex toto non uideretur laudare
hoc factum ne aſſumeret᷑ in exemplum:dicit ſe to
leraꝛe:multa enim ſunr toleranda non landanda
pꝛopter malum ꝙ poſſet ſubeſſe. Sed aduerte qꝛ
tex iſte loquitur quãdo fuit compromiſſum in iu
dicem: nunquid autem ceſſante compꝛomiſſo po
tuiſſẽt iudices h faceẽ. dic ꝙ ñ iuitis paꝛtibꝰ:q; re
gul non poſſunt partes compelli ad compoſitio
nem.pro hoc nide tex.iuncta glo. in. l. i. ff. c no ·
oꝑ.nunc.⁊ quod nõ.in.c.cum inter. R. de elec.
2 uide quod ibi dixi:ſed ſi partes pre ſtarent aſſẽ
ſum ſuum oꝛdinationi iudicis: pꝛocederet iſte tex.
eadem ratione ⁊? ideo ponderatur hic compꝛomiſ
ſum quia indices ex ſe facere h̊ non potuiſſent.
n glo . fi. que eſt ſuper uerbo defuncto. nota
gloſã quã multi non habent ĩ eo ꝙ extẽdit ꝓriſi
onein ſuã in caſu moꝛts naturalis ad caſũ moꝛtiſ
ciuilis. nã ſupplet ad tex.quẽadmodum non obli
gatuꝛ ſucceſſoꝛ defuncto prioꝛe:ita nec eo aliter
ꝛemoto a dignitate ⁊ idẽ cõiꝛ tenẽt doc.ſupeꝛ tex.
dicunt.n ꝙ ꝗlitercũqʒ iſte remoueat᷑ a dignitate
extiguitur hec obligatio.dũmodo ĩ fiqaudẽ nõ re
nutiet ⁊ faciat ſuũ affinem uel nepotẽ ĩſtitui:⁊ ſen
tiunt per h doc. ꝙ iſta obligatio nõ trãſit ĩ bẽdeſ
iſtius pꝛioꝛis Cont:aꝛium tenuit HMe. ð ancha.
motus qꝛ lr̃a ſolum dicit ut ſucceſſoꝛ nõ teneatur
nihil dicit de berede prioꝛis: unde quẽadmodum
obligatio Zcta in pſonã epᷣi in caſu.c.cũ fᷣm.S.e.
trãſit in heredẽ ut ibi uolueꝛũt doc.ita dicendum
in hac obligatione:ſed aduerte h̊ dictum eſſet ue
rum ubi ſimpliciter obligaret̃᷑ perſona prioꝛis: qꝛ
reglꝛ oĩs obligatio tranſit i herede.l. ueteris. C.

arane giie
ſhcer to e
erer iet e
Pcifiin 4 1
vlc ſſrn

,7,7 130 72,
ae wriinn Seinnp

.. ls .
innmmd nlt Cetid

lumtd d hil ift
nne onclssni⸗
aelel ſſs: 1
nreceſs
3 ſee do ob̃
EETN
ene 1. V.
S Oy⸗
ſsann in. .
GN,D (dn elteit
inhiſhe ogrce
eignis iyer nd 8
mii gat dic iſg Ni
öeſikeegniütigiiei⸗
vpnibcddsirlalns A
nsan eulnistſt chcien
ers itſſinenn dum
anitiͦtäigoſsch ſani
incchdedifthen
õ
(Foſor donerms cicdr⸗
con Emchimcogad
Ncoloodenideſi
NN
Saül
1Cigioſis? ſolvido i
dtit beeponſoiſieig
nt ſepoſttod ibii
rr trhi nc hin
Pueit hs lbini ſbi
fmmmmnipeticainin
ſainyennn thai poſ⸗
aanſſplmnm ni ioh⸗
e ofinmim eſoſn
nciſiſtntenabin
urunnuſtnnet
t him erpniſion
noeſatie poii i
gnitſemn dene
lgerend iſt nd
itie teinnn
de Ppꝛinnni
esſclllberey
drſi⸗ .„
. Mücr
le.j. e e⸗

W.ſon. e 2
ſickodtttrvri⸗ emn
inngiengi

4.
nni
hic clc
Wane ba noͤ qicit cöfirm
iin netius de no
nend Poſt lbicſgzi
ai gin fio
Süle, lſorbedo ſiet toll
Pain ſneſtherl Aenn Wilictoter.
lec, r ra d oſig nſens hipinn

mnacefuo unſtilddn ncnmidnenne
Eſmno eſcilige rriccmin cize
leber daqtichn ß fn diemn naͤn
placr onmo Pprinapium c lhi papaciet
buſſe bant ociiminen iſpammmni tli
t puidit boneſtꝛergo no ſoli ſn oino
qat mah quinimo carebat oi ſiihhinone
Ppter qualitotan pſonarnm ad igam ter.
lunt leite cc mmnn anteiy diceut wolera
it licite nigoꝛe ilins oꝛdinationis pote
Anc pecuniam ſolvere. quare ergo dixit to
OS:Cedo urer toto non uidereur laudare
actunm neacſomeret in eranplum dicir ſeto
emuitnenimſunt wolerunda non udand
der malun , voſſa ſcheſe Dec Auene
Ge locpint atido fuit Cornrotnictwninio
on:nundpid amen ccſane onhnſſ 60
ſ iudices b laceꝛ dic iinushand d
non poſſunt onnts oneli ad conhaſin

pro hoc uide ter unn go in.li ſcend⸗

unc. ? quod nõ in. c.n inter. er
e quoc bi cini ſh ſ vunes pr. e
Uumn oꝛdinatiooni cies ocegenatt
Hratione t iceo ponderauur bit ancdt
nia inciees eſe ſaccre h non mn
1go K que t uper verbo dcfuno.

Cit pril
ni multi non babentt 6 iinu
r Snnuralt
ſin unans nn gn l

0

ſe⸗

5S nιςσσι
Ne, w1 - .
,mn ſter: — 714* ſj 1,

60 3,A . Srbe. — 55 J uarrfe 2 xIe
: 4 111212 ðẽ :
* T .c d 9

¶ Ee pꝛebendis

de pᷣhẽ. ⁊ cõ.ſtipł.ſʒ in caſu nr̃o ꝑſona pꝛioꝛis nõ
obligabaĩ ſimplꝛ ſʒ ad dadũ pecuniã ut ſpẽʒ quã
dã:nã tenebat᷑ dare de redditibus pꝛioꝛarꝰ:eo gꝰ
ipo ꝙ nõ põt de illis reditibꝰ dare:libeꝛat᷑ ab ob
ligatiõe ut le.⁊ nõ.in.l.talis ſcꝛiptura ff.de le.i.⁊=
i.l.ĩ rõe. S. ꝓꝛſus diligẽteꝛ.ff. ad.l.fał.⁊= ĩ.l.ſi uſu
fructꝰ mihi cũ ibi nõ.ff. de uſufruc.lega facit tex.ĩ
.l. ꝙ re ff. ſi ceꝛ. pe. Ex his puto ꝙ exñs in digni
tate æ nõ ꝑcipiẽs oẽs redditus ex quibus poſſit il
li ſatiſfaceꝛe nõ obligat᷑ ð̊ ſuo:ꝓ hoc uide tex.nõ.
in. l. delegatũ.ff. ö qnu. lega. Itẽ ex pdictis nõ ꝙ
ubicũqʒ moꝛs ciuilis oꝑat᷑ oẽm effectũ quẽ moꝛs

nlis moꝛs ciuilis eqpat᷑ nali:ꝓ hoc bonus tex.in

.l. deo nobis. C. de epiſ.æ cle. uide bonã gl. i cle.
ne romani de elec.lqʒ aliud ſenkit glo. xvi. q. i. pla
cuit que dicit ꝙ moꝛs ciuilis nũq; equiꝑat᷑ nãli ni
ſi in caſibus a iure expꝛeſſis: ⁊æ uide de mã in.lex
ea. F in inſalã.ff. de voo.ob.? ꝑ Jo. mo. in. c. ſi
epᷣs de ſuppł.neg. pla.li.Vi.ꝑ aliquoſ doc.in.c.cũ
ſis de conneꝛ.coniuga. Oo. ↄtra tex. in hoc
ãnua pẽſio eꝛat ſoluẽda alteꝛi ex electis: naʒ cum
eſet religioſus qð pʒ ex eo qꝛ electuſ fuit ad pꝛio
ꝛatũ nõ poteꝛat hãc pẽſiõeʒ ↄſequi cuʒ religioſus
nõ poſſit hᷣe ppꝛiũ.xij.qi.ĩ.c.nj dicatis. Do. In
no. ponit hic duos ĩtellectus ad tex:pꝛimus ꝙ pᷣo
ꝛatus eꝛat ſecularis:⁊ ſic clici eꝛãt ſeculares ⁊ hec
lec. ſatis põt ſuſtineꝛi:nã vbum pꝛioꝛatus ẽ gñale
2 competit tã religioſis qᷓ; ſecularibuſ nide tex. cũ
glo. in. c. cuʒ de bñficio.j.e.ti.li.vi.lʒʒ Hoſti.iſtet
ue:ꝛbum capitulũ hic poſitum qꝛ cõgregatio reli

gioſor dẽ ↄuentus cleꝛicoꝝ nõ dů capitulũ. Sed

dic ꝙ ſᷣm ethimologiã nõ diffe:ũt lʒ hoc ꝓcedat
ex cõi uſu loquendi z qñʒ ueꝛbũ capitulũ adaptat
religioſis:de quo dic ut nõ.in.c.caplin ſancre ciu
cis de R. Secũdaꝗ ſolutio ẽ ut intelligatur in
religioſis ? ſoluẽdo Zᷣrium ẽ dicendũ gm eũ ꝙ ñ

dabit hec penſio iſti religioſo ut hẽat eaʒ ut ꝓpꝛi

—. —
(i

am:⁊ ſic poſſit ad libitũ daꝛe uel in teſtamẽro reli
queꝛe ſʒ habebit ut diſpẽſatoꝛ in adminiſtratiõe =
poteꝛit abbas ad libitũ ſibi qaufeꝛꝛe niſi habeꝛet ⸗
firmationẽ pape:tũc eim in illa eſſet obediẽtiariꝰ
ſoli pape:nec ꝑ abbatẽ poſſſ» illa pꝛiuari.⁊ hec di
cta nõ ſingulariteꝛ:nã pꝛio habes ꝙ religioſo lici
te ↄſtituitur aliqua pẽſio ſeu pꝛouiſio non ut faci
at eã ſuã ſʒ ut habeat diſpẽſationẽ ⁊ itellige ꝑmit
tente ſuo abbate uel ſciente æ non gdicẽte:nam ⁊
Fuus hʒ peculium ex ꝑmiſſione dni tacita nel expᷣſ
ſa lʒ nõ poſſet hbꝛe ꝓpꝛiũ.l.iiij. C. de manumiſ.et
¶quã tubeꝛoniſ.ff. de peculio:⁊ facit hoc õᷣ nõ.ꝑ
nno. in. c. dilectus S. e. ubi dicit ꝙ poꝛtiões pꝛi
uilegiate nõ pnt eſſe in monaſteꝛio qꝛ religioſi nõ
pñt bẽe ꝓpꝛium:nã cene ex quo ſuꝑioꝛ concedit
eis ſen cuilibet eoꝝ certã poꝛtiõem nõ ꝓpteꝛ hoc
dir hie ꝓpꝛiũ: z ad idẽ uide Inno. in. c. inſinuã
te. .ne cle. uel mona.ubi dicit ꝙ religioſo uł mo
nacho põt concedi ut bẽant uſũfructuʒ ꝓ neceſſa
riſs ſuis:idem aꝑte tenuit Har. in auẽ. ingreſſi.
C. de ſa:ſan.ec. æ uide multũ nõ.ꝑ Jo.an.in rła
nõ eſt obligatoꝛinʒ de re. iu. li. vi. in meꝛcuri. ubi
foꝛmat qõnem:nũquid naleat ſtatutũ edictũ ĩ mõa

PfIrr Blags „* „e jit le Frrirſ 0- eeſe c1 A .t n 3 ſird e
1 21 7

ſteꝛio ut qſqʒ bẽat decẽ quolʒ anno ꝓ indumen
tis:æ tandem ↄcludit ꝙ ſic:⁊ uide ibi rõcs effica
ces. ¶ Seðo nõ ex dictis Inno. ꝙ hñs certam
diſpenſatõem ex ↄfirmatõe pape nõ põt priuari
ꝑ abbatem ſuũ:⁊ eſt nõbile dictum maxiĩe ĩ penſi
one:⁊ uide qð plene dixi in.c. porrecta de confir
matione utili·

S5α Canonici priuile
Ro illorum. nien v⸗ n

certo numero ſi ſponte receperũt aliquẽ
S. numerum inperrantes a papa exceptionc nu
meri uti non pnt.h.d. In pᷣma ponit᷑ facti narra
tio. in fa cae commiſſio ibi qꝛ vo. NHõ pꝰ ꝙ bꝰ
ꝓnomen ſuũ vificat᷑ etiã in eo qͥ hʒ iuriſditiõeʒ in
ilio loco. nam hic fuit mãdatũ archiepo ut ĩ aliqᷓ
ecclaiꝝ ſuaꝝ ⁊c̃.æ uigoꝛe illius mãdati potuit pro
uidere ĩ eechia ſuffraganei ſui ꝗᷓ in vitate nõ ẽ ſua
lIʒ ĩ ea habeat iuriſditõeʒ:nã iſta eccłia ſãctoniẽſiſ
eſt cathedralis ut in.c.fi.j.de vbo.ſig. Et cx hꝰ.
7 ex tex.nõ.ꝙ łʒ iſtud ꝓnomen ſuũ qnʒ ꝓferatur
in mã ubi põt cõpetẽ uerũ dñiũ vᷣificat᷑ tin in dni
o ſeu in eo q̃ eſt dñs ur ĩ.l.qᷓntus.ff. de au.æ=. ar.
le. ſi tñ fert᷑ in mã in qᷓ nõ daret dniũ tũc late cõpᷣ
hẽdit eũ qͥ hʒ iuriſditiõem ſcu aliqð ius in illa re
ðᷣ q̃ ſcriptũ ẽ᷑: ⁊ p ̊ vide tex.i.c.ſi tibi abſẽti.e.ti.
li. vi.ubi cłicꝰpõt dicẽ cccliaʒ eẽ ſuã ĩ q̃ hʒ iuriſdi
tõeʒ: ad idẽ fac̃.l.qᷓ tabernas.ff. ð öh.ẽp. æ nota.
ĩ. c. exaĩnata ð iud.⁊ ex h̊ ĩfero ꝙ ſi prõnꝰ ẽt laicꝰ
iĩ libello ſuꝑ iur̃patrõatꝰ dicẽt eccłiã eẽ ſuã ñ ꝓpt᷑
h uiciabit᷑ lbellꝰ cum largo mõ põt dici ſua rõne
iuꝛiſpatꝛonatꝰ qð bʒ ĩ ea ⁊ libellꝰ ẽ late intpᷣtandꝰ
i fauorẽ libellãtis.ff. ð iud. ſiqſ intẽtiõe ãbigua.⸗=
uide tex. cũ gl.ĩ. c.cõſtitutꝰ de reli.domi.ita q; v
ba iĩpropant᷑ nt libellus ſaluet᷑. Et uide ð iſtis ꝓ

nõibꝰ meus tuus ſuus bonã glo.i. c.i. de poſtu.pᷣ
la.⁊ tex.cũ gl.i.c.quo iur̃.viij.di.¶ ¶ Nõ.ſecũdo
ibi eccleſiaſtica diſtictione ꝙ; excõicatio uenit ap eαιkAtnn ſrinnf, an w o⸗t

pellatõe diſtrictionis eccleſiaſtice:licet quidam di
xerunt aſibi ꝙ uerbum diſtrictio comprehendit
glias penas citra cenſuras eccleſiaſticasi? q; ex

cõicatio inter dictum ⁊ ſuſpẽſio neniũt appellatio eus ainas ſer⸗ zmie rr
ne cẽſure ecelcſiaſtice: nam hꝰ nides qꝙ excõicaiio

uenit appellatiõe diſtrictiõis eccleſiaſtice. ¶Nõ.
tertio ꝙ ius nocis dande in capitulo pertinet ad
canonicatũ z non ad pᷣbẽdã ut clare probat tex.
iſte in fi.? facit ad ea que dixi in.c.dilectus.S. al
lega. Et ex hoc infero ad notabilem queſtionem

2 quotidianam:nunquid eanonicus pꝛomotuſ ad , Crr

ſacꝛos ante etatem legitimam debet habeꝛe uo Hre
cem in capitulo:teneꝛem ꝙ ſic: patet quia princi
paliter iſta poteſtas deſendit ex canonia ut bic ſʒ
accidentaliter repellatur canonicus ſi nõ eſt in ſa
cꝛis nt in clemen.ut hi qui ð eta.⁊ quali.⁊ hoc te
net PDaulus in cle.geneꝛalem de eta. et qualita.
licet glo tenet contrarium. Secus eſſet dicenduʒ
ubi actus pꝛocedeꝛet ex oꝛdine quia tnnc paria
ſunt ut quis non ſit oꝛdinatus ad oꝛdinem requi
ſuum· aut quod ſit pꝛomotus ante tempus: nide
glo. nõ.in.c.ci cui eodem ti.lib.vi.⁊ eodem caſu

. d- — 7
e Pr eg. ſjir ud er ⸗i AA:„ enie Se,n
Arafh.- a; Den 1

G . „. — .
Kene, pit. W r PvmH— BW71. 4 2— rg 1

.⸗△1

„ *

—.

o ==

V. , Jrnrrmnz Aull. zppei

P= niſre! 4. 3ur pzan gn,

.

—
rr r lia

etA 1 , f. er j
1

wersnn ee cl14.3 vytt Iar „. ſ eiin Rrn

¶ Me pꝛebendis 1

intellige dictã glo.in cle.gñalẽ:ex quo ĩfeꝛo ꝙ be
neficiũ curatum nõ põt ↄfcrri exiſtenti in ſacris
ſi ẽ antc tẽpus ꝓm to fortius ex hoc ui
ciaret᷑ ipetratio. Ge⸗ nõ. ⁊z tene mẽti hunc tex.
ꝙ ſi mãdat᷑ ꝓuideri alicui de ↄpetẽti bñficio põt
ꝓuideri de canonicatu eccleſie cathedrał et ſi pꝛe
bẽda nõ uacet:⁊ ſic illud dr̃ ↄpetẽs bnficiuʒ hito
in ꝓceſſu tꝑis:⁊ uide qð dẽ ĩ.c.fi.j.e.¶ Altimo
nõ id ad qð quottidie allat᷑ iſta Ha:ꝙ priuilegiuʒ

cõceſſum pꝑſone ſiue collegio ꝑdit᷑ unica Suentiõe

ſpõtanca et ſi fuit conceſſuʒ in ꝛebus eccleſie: ſecꝰ
dic ubi pꝛiuilegiũ eſſy ↄceſſum loco pio ſeu ecclie
qꝛ tũc ꝛequiꝛeꝛet᷑ ſpatiũ.xl.ãnoꝝ quẽadmodũ req̃
rit᷑ ĩ pſcriptõc cuiuſqʒ rci eccliaſtice ulł ſpualis:ita
ſinglaꝛit᷑ uoluit Inn.i. e.aecedẽtibꝰ ð pᷣuilcgijs:=
vꝛ ibi tex. ʒ unũ ĩtellectũ:⁊ de mã ĩ.c.cũ acceſſ.i
ſent de ↄſtitutiõibꝰ:ſi aũt pᷣuilegiũ ꝑit᷑ ↄcernẽt ꝑ
ſonatũ ⁊ ecchã:tũc ꝑ puẽtionẽ ꝑdi pᷣuilcgiũ q̃te
nus tãgit ꝑſonã ſʒ ñ q̃tenꝰ tãgit ecchiã ſʒ requiriẽ
ſpariũ.xl.ãanoꝝ ut diẽ Inno.in.d.c.accedẽubus:
m itelligit ibi iſtũ tex.cũ ſi.qn pᷣuilegiũ ↄccrnebat
ſolũ fauorẽ ꝑſonaꝝ:vñ ſi eſſz ecclie utile illud pri
uilegiũ ul illa idulgẽtia nõ uiolari poruiſſẽt hᷣ ca
nonici allare iſtud pᷣuilegiũ noĩe ecclie: lʒ nõ noĩe
ꝓprio qð ſcmꝑ notabis:⁊ uide ĩ ſile nõbile dẽm
i. c.ueniẽs de tranſac. ubi diẽ ꝙ ſi ꝑſona cccliaſti
ca ↄtraxit ⁊ obligatio ſit ꝑſonalis puta quia ſuꝑ
fructibꝰ ſi ĩ ↄſequẽtiã ledit᷑ ecclia poterit peteꝛ ꝛc
ſtitutionẽ ĩ itegrũ:ſecꝰ ubi tin lederet᷑ ꝑſona quo
ad fructus quos faciebat ſuos:⁊ adde glo.i cle.

ouna de i ĩte. ꝛeſti. Sʒ ẽ nõbile dubiũ in ſtatuto ⁊ ĩ

ↄſuctudie nũqᷣd ꝑ unã Suẽtõeʒ tollat᷑ ↄſuetudo u᷑
ſtatutũ. Et pꝰ ↄclude unũ caſuʒ qn ſtarutũ ſeu cõ
ſuetudo ſũt fauoꝛabilia eclijs:tũc.n.nõ tollant᷑ ꝑ
unicã Suẽtionẽ:ĩmo unus ſolus de ecclia poterit
ꝛeſiſtẽ oĩbꝰ 2 facẽ actũ ꝛctractari ut nõ.qiẽ Onn.ĩ
.d.c.accedẽtibꝰ ſʒ ẽ dubiũ qn ſtatutũ ł ↄſuerudo
ſt fauoꝛabilia ꝑſonis:⁊ ↄcluſiue dico ꝙ ſi collegi
alit᷑ illi qui fecerũt ſtatutũ ſeu rũꝑe pnt Sueniunt
directe imediate tollit᷑ ↄſtitutio ſaltẽ ut illã allare
ñ poſſint i piudiciũ alteriꝰ:ar.h̊ nide bonũ tex.in
d.c.cũ acceſſiſſent:⁊ ſic ĩtellige Jo.an.ĩ.c.ad au
dientiã ̊ de cle.nõ ꝛcſi.ubi h̊ ſentit.ſecꝰ puto ubi
aliqs de uniuerſitate feciſſz S ſtatutũ alijs ſciẽtibꝰ
2 n odicẽtibus:nã tũc n ↄſtat clar̃ de intẽtõe uni
uerſitatis qꝛ foꝛtiꝰ ↄphẽdit᷑ aimꝰ ex actu poſitiuo
qᷓ;ᷓ ex actu neglectiuo iux nõ.i.c.cũ ecclia ſutria ðᷣ
cã poſſeſ.? ꝓpᷣe.ĩ ↄſuetudie ẽ magis dubiũ ⁊ gl.
ualð nõ.ĩ.l.nẽo ĩ..tpales.ff.de re iudi.ſẽtit ꝙ n
et illã glo. ſequi Jo. an.i. c.fi.de ↄſue. Sed ecgo
credeꝛẽ glo. ꝓcedẽ ſᷣm diſtictionẽ pᷣdictã qn aliqᷣſ
de pplo feẽ aliquid g ↄſuetudinẽ alijs ſciẽnbus ⁊
n odicẽtibus ur ex h̊ nõ tollat᷑ ↄſuetudo ſʒ ꝛcqrit
tin ips q;tũ fuit ꝛeqſitũ ad itroducendã ↄſuetudi
nẽ:ar.iĩ ꝛla pria de ꝛeg.iur.ſʒ ubi pplłs collegiali
de directo ⁊ ſcient feciſſʒ actũ õ cõſue:credo idẽ
dicẽdũ in ea qð in ↄſtitutõe qꝛ ↄſuetudo non dʒ
eſſe maioris ꝛoboris q; ſit ↄſtitutio ut.l.de qᷣous
.ff. de legi.et.i.di.cõſuetudo. n glo. i. ĩ fi nõ

pla ex glo. pᷣmo p appellatõe eccliaꝝ ꝓuincie ue

niũt ecclie ẽt ꝗ ſunt exẽpte qꝗᷓ ſũt ĩ ꝓuincia.ſccꝰ ſi
dicẽt ĩ aliqᷓ eccłiaꝝ tuaꝝ qꝛ ecclia exẽpta non põt
dici ſua ſʒ bn ðꝛ ĩ ꝓuicia ſeu dioccſi eſſe.uide bo
nã glo.i cle.freqns de exceſ.pla.⁊ tex.iĩ.c. gꝛaueʒ
dc offi.oꝛ:⁊ fac ad qõnem ꝙ ſi papa ↄceſſit epo
fructꝰ pᷣmi ani bnficioꝝ uacãtiũ ĩ diocef̃ ſua ueni

unt ecclie exẽpte:⁊ uide qð nõ.in.c ſi ꝓpt᷑ tua de
bita de Rpt li vi. O fo ꝙ archiepᷣs põt laꝛ
go mõ dicẽ quãlʒ eccliã ꝓuicie eſſe ſuã et boc ꝛõe
iuris qð hʒ ĩ huiuſmõi ecclijs 6 ultio mira
bilẽ caſũ ubi ĩ bñficialibꝰfit largã iterptatio õ ca
ſuʒ. c· qᷓuis de pᷣbẽ.li.vj.Et iõ Inn. multũ inſtar

4 utrũ rłarit᷑ ſi mãdat᷑ ꝓuideri in aliqᷓ eccleſiaruʒ

ſuaꝝ ueniãt ecclie alteriꝰ dioceſis ꝗᷓ mn ſt ĩ ꝓuĩcia
ſua:⁊ ſʒ i h fuerũt opi.ipᷣe tñ finalr cõcludit ꝙ ſic
maxie qn apponit᷑ illa cła ↄdictoꝛes ↄpeſcẽdo ⁊c̃.
nã nõ põt itelligi de ecclijs ſolũ ꝑtinẽtibꝰ ad ceuʒ
qꝛ nõ põt ſeipʒʒ ↄpeſcex i.l.pcł.ff.de ar. Cõclude
reʒ ĩ hac mã ſic:ꝙ aut ſcribit᷑ ei qui ẽ obligatꝰ ꝓ
nidẽ ĩpetrãti qꝛ eũ oꝛdiauit ſine titulo: ⁊ tẽ ſi ſim
płr dẽ ut ꝓuideat ĩ aliqᷓ eccliaꝝ ſuaꝝ n ucniũt ni
ſi bnficia i quibꝰ hʒ collatõeʒ:ar.i.c.cũ fᷣm.S.e.⁊⸗
hB can põt ſuſtineri opi.quã cõiteꝛ ꝛepꝛobant hic

doc.aut nõ erat obligatꝰ ad ꝓuidendũ illi:⁊ ſi ap

ponat᷑ cla õ dictoꝛes ⁊c.dʒ ĩtelligi ꝓut h hẽtur ut
ↄphẽdat oẽs ecclias ꝓuicie:h.n.uẽ impoꝛtare illa
cła rõe pᷣdicta ⁊ hoc ꝛeſpeciu põt dici ꝙ nõ fit laꝛ
ga iterpᷣtatio qꝛ impoꝛtat hoc ſenſus illius cłe.qꝛ
in dioceſi ꝓpria non põt ſeipſum compeſcere aut
nõ apponit illa c lauſula ⁊ foꝛte eſſet dicendũ Sↄri
um ut tm in ecclijs imediate ſibi ſubicciis faciat
illi ꝓuideri qꝛ e debent ſtricte ĩtlli ut.ꝗ.c. ;ins
lʒ Inn. hic ſentiat oppoſitũ. n gl. ij. in Vvo
ↄdictio nõ.bene hãc glo.quã milti nõ habẽt ⁊ fu
it addita a ipᷣe. Inn. ? uult in cffectu ꝙ per iſtem

clam odictoꝛes ↄpeſcendo dat᷑ iuriſditio non ſo

lum inter ꝑtes ſʒ ẽt ↄtꝛa extraneoſ pdicẽtes ð fẽo
ſecus ãt ſi ↄdicant ð iure ⁊ ẽ h̊ magni cffectuſ:nã
regulariter nõ habet iuriſditioncʒ ĩ extraneos tuꝛ
bantes partes niſi quando ſua iuriſdino impe
dit᷑ ⁊ ita loquit.c.i.de offi.dele.? ꝓ h̊ uide bonã
gl. in. c.nõ ſolũ de ap.li.vi.que ualde nõnt᷑ diẽ ꝙ
ĩnonata ꝑ reꝛtiũ appellatiõe pendẽte nõ reuocant
officio iudicis ad quẽ ſʒ dʒ ille ↄueniri coꝛaʒ iudi
