collegiate: æ quiſqʒ illoꝝ dr̃ paſtoꝛ ecclie:ut ibi pʒ
expꝛeſſe. R aduere ꝙ iſte tex. non diẽ ꝙ illi
ſoli poſſint uti qui ↄxerũt matrimonium ſpũale:
ſed ſolũ fũdat ſe ſupeꝛ officio dignitatis. et multi
ſunt prelati inferioꝛes epo qui dicũt᷑ hr̃e dignita
tẽ.c.indẽnitatibus de elec.li.vi.et.c.ut aplice de
priuił.eo. li.nec memini alicuiꝰ tex. qui nſuʒ annu

loꝝ ↄcedẽt epis dũtaxat:bñ poſſet in argumẽtuʒz

iduci.c.ut aptice.pꝛcalł.vbi dr̃ ꝙ ſedes aplica 2
cedit abbatibus:⁊æ quibuſdam alijs pꝛelatis infe
rioribus inſignia epiſcopalia:et ſic uidetur ꝙ ex
ꝓpꝛia dignitate inferioꝛbus iſta non competũt:
et ſic fere hut oẽs abbates ex priuilegio:ut poſſit
poꝛtaꝛe inſiguia epalia: æ ↄfene minoꝛes oꝛdineſ
et idem dicir de cardinalibus nõ eppis habẽt eniz
ex priuilegio:ut poſſint poꝛtaꝛe inſignia epiſcopa
lia ⁊ ↄferre minoꝛes oꝛdines ſicut abbates.nam
nltra officium ſacerdotale nihil hnt a iure ita di
cũt Hoſt.? Jo. an. in c.i.ðᷣ ſup.neg. prela. ⁊ nõ.
hoc. Scd poſſer ſenderi ad iſta iura ꝙ loquũtur
in alijs inſignijs epiſcopalibꝰ:ut in mirra baculo
paſtorali ſandalijs et ſimilibus. Et ꝓ hboc fac id
qð hẽtur in pontificali: ubi bẽrur ⁊ diſponit᷑ ſuꝑ
anulo ↄcedendo abbatibus ſicut epo:⁊ ille liber
approbatꝰ ẽ ab eccha: ut in.c. miꝛamur ⁊ qð ibi
nõ. de ſeruis non oꝛ. ſi iñ uis tenere opi. Jo. an.
que cõis eſt poſſes dicere ꝙ quẽadmodũ anulus
datur ſponſe in ſignum mr̃imonij xxx. q. V. femĩe
ita et ꝑſone eccleſiaſtice in ſignũ marrimonij ſpi

ritualis: et ;ꝙc alij pꝛelati iferioꝛes maxime regu

lares dicanĩ ↄbeꝛe matrimonium cum eccleſiis
ecoꝝ nõ m̃ illud eſt ueꝝ matrimoniũ quẽadmodũ
Shit iter epʒ ⁊ ecchiã ſuã: vñ uidemus ꝙ epᷣus tã
q; mr̃imonialit᷑ alligatus nõ põt elligi ad aliã di
gnitatem: ſed dʒ poſtulari. c. fi.de poſtul. pꝛela. ſʒ
plati inferioꝛes pnt eligi. c. abbatẽ de elec.li.vVi.⁊
ad id qð dixi de libꝛo pontificali põt Renderi ꝙ
habuit reſpectũ ad id qð cõiter accidit: quia ex pᷣ
nilegio cõcedũtur abbatibus inſignia cpiſcopalia
iõ uoluit ponere foꝛmã tradẽdi:iuꝛe t non caue
tur nec pꝛo:nec cõtra puto tñ ꝙ; doctoꝛes clerici
licite deferũt anulũ.qm ĩter cetera iſignia que li

Rvir

ZI
C

cite tradunt᷑ doctoꝛibꝰ etid clerisis datur anulus
ad pᷣfigurandũ mr̃imoniũ ſpũale eſſe ↄtractũ ĩter
eũ:et ſciaʒ.cle.ij.de magiſ.⁊ qð ibi nõ.et iſte rex.
ſolũmõ fundar ſe ſuꝑ officio dignitatis. doctora
mus aũt ẽ dignitas.c. qto ð magiſ.ubi tex.ſig.ſʒ
unũ intellectũ ſenſit Mar.i. l.i. C. de nouo codi.
cõpo:⁊ in.l.fi. C.de iude.licet nacilauerit in.l.ex
eo. ff. ð mili.teſta. In contrariũ tn poſſet adduci
iſta lr̃a dũ dicit ex officio dignitatis fundat enim
ſe ſuꝑ officio:⁊ officium eccleſiaſticum eſt admini
ſtrario rex eccleſiſticaꝝ ut nõ. Archið.in.c.i.de
cõſue.li.vi. dicã in.c.de multa de pꝛeben. et hane
admiſtꝛationẽ non habet doctoꝛ. Satis ur̃ paſſuſ
iſte dubitabilis maxiĩe cũ tex.. ꝓhibuẽit clericis
oꝛnatũ argẽti ⁊æ auri ẽt ciꝛca corigiã. An aũt ha
bẽs uſũ anuloꝝ uł ſignũ epaliũ ex priuilegio poſ
ſit uti illis extra locum priuilegiarum! Doct. all.
pꝛo ⁊ cõtra:ramen cõcludunt recurrendũ ad foꝛ
mã priuilegij.j.de priui poꝛo:ſed ꝙ poſſint ad
duci h̊ Jo. an. d. c. ut apoſtolice:⁊ ita ẽt adducit
ibi ? optie facit ille tex..ibi.n.dicit tex. ꝙ abbates
quibus ſunt conceſſa inſignia epᷣalia pnt uti in ꝓ
uincialibus conciliis: ⁊ ſinodalibus ⁊ aliis mitris
epᷣalibus lIʒ nõ ita pꝛetonſis ſicut epi: 2 hãc ꝑtem
teneꝛẽ niſi pꝛiuilegiũ aliteꝛ reſtringeꝛet pkateʒ uel
oↄceſſionẽ ar. in l i ff. de offi. ꝓcõ. ubi pꝛoconſul
uni᷑ inſigniis dignitatis extꝛa teꝛꝛitoꝛũ ſuũ.qð in
tellige:ut dixi in.c.i.ut li. pen. ¶ In glo.i ibi ab
officio degradent᷑ nõ cx h contra dictum Inno.
qui ſimpliciteꝛ dixit ſe credeꝛe hoc.c.loqui de ho
noſtate uides.n. ꝙ in hoc:et in multis alijs otinʒ
pceptum: ut colligit ur hic in glo.in v. ad aleas ?
dic ut g dixi.Et inqtum glo.dicit ꝙ clerici exer
centes oftic ia ſecularia debẽt degradari non itel
ligitur ita amare ſicut glo.loquit: nã cſſy de dire
cto ↄtra mentẽ.c.ſe:ſʒ inte ligo ꝙ debent degra
dari.i.ſuſpendi uel etiã deponi quãdo eſſent ĩ cõ
rigibiles:ſʒy debent pᷣmo moneri ut dicaʒ in. c.ſe.
GS ea.glo.ibi nunquã de manu ſua exeat pſal
terium dic ꝙ. c.qð alł. glo. eſt Icro. æ loquitur
de religioſis:nec inteiligas ꝙ nihil alið debeat fa
ceꝛe religioſus: ſed intellige hoꝛis ↄpetẽtibus et
maxie in illis qui nõ hnt aliud exeꝛcitiũ qui nihil
intelligũt de aliis ſcienciis. alias ipe Jeꝛo. eſſet ſi
bi ↄtrarius dum ſcꝛihens ad ruſticũ monachũj/ lõ

g. 3 So tpe diſce que poſimodũ doceas: ⁊? iteꝛ bonos

ſemꝑ ſectare melioꝛes ut in. c. ſic uiue.=. c.ſi cleri
catus.xvi.q.i.ex quibus ueꝛbis clare colligit ꝛeli
gioſuʒ poſſe aſſumeꝛe officiũ docendi dũmodo ad
illud ꝓmoueat᷑ ltie: æ ita cõcludũt docr. de magiſ.
.c:quia nonnulli nã quemadmodũt propteꝛ offici
um cure poteſt de mona ſteꝛio exrahi.c. quod dei
timoꝛc ð ſta. ꝛegu. ⁊ ut ſit cubicularius epiſcopi.
ij.q.vij.cum paſtoꝛis ita ⁊ foꝛtius pꝛopter offici
um docendi cum ibi longe magis pꝛoficat ꝙᷓ; in p

dictis caſibus cum ad pꝛedicta multi reꝑiani ido
nei:æ non ad officium docendi. In glo. in. V.
ad aleas.ibi credo in bene ficio obtento.no. glo.

iſtaʒ in prin. ex qͥ hẽs ꝙ clericus publice aleator
ipo facto repelli᷑ a ꝓmotõe:ſed nõ priuat a bene

ſ

rEE

ðð

3

Gnu chanuunt
sOrapnnid⸗
z nAude ci.
loosluh qi
cric kuor lc
ci niruͤrſeb
ſcüctercntſei⸗
nsAhabil
nsſeeruerit
ſcüdi Spenon
tscrelo i
cndednen
ſi ctierin
Wn W
(nd Def
puufcni bi
Ujra ini
blimieno
lioe ſpioi⸗
CMupöͤco po
Gere iunlic
er iinntf
füenrlie
rintun 1 j
fumtuntt
mp adin
nnominda
Paitotſzed
udinanon
iche ph
Fanurzi
—
10 tmnie
liLersi
itebec
ſniihtir⸗
pltoili .

.
.
*l.

gni epalii er grint,,,
Ahammtnanuli l
mmncäcnimn amati n
.de pniui pono:ſed Noint .
(. t opoſtolice e inj adneit
lle ter bi ncer er g abbuns
eſa inſna eali pir n in
liisr ſnochlbis ? gliis mims
Pꝛeronſis ſcut epi: ? hac ptem
gii alite reſtningent patez nel
iffe off. peo. ubi pꝛoconſul
nitans exng tenſtoni ſaüi qd in
lelint lpen. ¶ In glo. i.ibi ab
i no er b conma dicum Inno.
nit ſe credeꝛe hoc.c.loqui de ho
in hoc:et in mults alijs otinz
gitur bic in gio in . ad glegs
inchrum glo. aictt y ceric exer
ecularia dcder degradari von itel
re ſicnt go. ognii. n he dire
c.ſeiß inelligo g ebent Cegin
ucl cni deponi quuco cſſnt ic
n pino monen vr iqz inc ſe.
inunqui de manu ſun ereat plal
o ale goo ſt Yco .T loguimur
inteligas nibi ali gebeat ſ
dinelige bors opeliibns er
no bin aglud erereinu ui nnt

„*

ren er

Kf

.

„
*

J ed (Ee „do iun al , ein. ene ee ..ẽ r.,..ee —
lale d s eden nn S— 3 V Trnrre fie :t. o o. c c V =ſarks fitn rlado es vanele

De cle. coniuga.

ficio obtento niſi pꝛecedat monitio ut in. glo. An
aũt dicat᷑ publice alcator qui ſemel ul bis publice
ludit de hoc dic ut Oar. ꝓſequitur in ꝓbemio.
ffoꝝ.⁊ ibi queꝛit qn ueꝛificent᷑ iſta nõia ueꝛbalia
ut aleatoꝛ calũniatoꝛ meꝛcatxoꝛ: z ſimilia:⁊ aliquid
terigi in.c.i.de iudi.¶ ¶ In ea glo. ibi: ſʒ nũquid
pot repeti. nota iſtã gloò. uſqʒ ad fi.qꝛ quoridie fit
remiſſio ad iſtã glo. cũ qᷓritur nũquid poſſit repe
ti in ludo qðᷣ ꝑditur:uide glo.xxxv.di.in ſum.⁊ ĩ
.cC. i.? ꝑ Inno. in.c.qꝛ pleꝛiqʒ de imu.eccle. ⁊ ali
quid ponit h̊ Calde. poſt Jo. an. et beatuʒ Tho.
ſecunda ſecunde.et ut habeas mateꝛiam pꝛoſeque
ꝛe quinqʒ membꝛa/pꝛimo nunquid poſſit repeti.

ſſecundo nunquid ualeat ↄſuetudo in contrariuʒ.

teꝛtio nunquid ex mutuo fco in ludo oꝛiat᷑ actio.
quarto an ualeat tranſactio ibi fca.quito nũquid
uiciẽs rẽ ĩ ludo teneat᷑ de euictiõe/ Circa pꝛ uʒ di
ſtingue tres ſoẽs ludi.nã quidã ludus ẽ cõſiſtẽs ĩ
igenio:ut ludus ſcaccoꝝ.quidã ↄſiſtẽs in foꝛuna
ut lu qus ad aʒardũ.qdã mixtꝰ ꝑticipãs de ĩgenio
2 foꝛtuua:ut ludus tabulaꝝ cũ taxilł. naʒ ibi vVſat
foꝛtuna reſpẽu taxi loꝝ ⁊ ingeniũ i uoluẽdo tabu
las Circa pᷣmũ dico ꝙ cũ iſte ludꝰ nñ ſit ꝓhitꝰ: ut
5 dixi.⁊ uide tex.ĩ.l.pe.⁊ ulti.ff.ð alea.ubi vr
ceſſas oĩs ludꝰ qᷣ fit ga vᷣtutis expeꝛiende:⁊ uide
tex.ĩ. c. latoꝛ pallł.qꝛ qð ibi uicit᷑ n ſubiacet reſtõi
cũ ñ ſubmittũr ſe boĩes foꝛtũe imo bonũ ide ꝓue
nit cũ exeꝛccãt ſe ĩigenio:ñ tm dʒ ludi maxia quãti
tas ad h̊ͥ qð hr̃ ĩ.l.untca.C. ut alea. uſus: ñ tn dʒ
quis ſe excꝛceꝛe ĩ iſtis ludis:cã ſpoliãdi ꝓximũ ſeu
lucꝛãdi.ſʒ pꝛincipalis cã dʒ eſſe exeꝛcitatio igenij:
als credo id ꝙ uĩcit᷑ ibi rſtituẽð ſaltẽ pauꝑibꝰ ꝑꝑ
itcntiõeʒ dãnataʒ ſpoliãdi ꝓximũ.facit ar.xiiij.q.
iiij. qui emit.⁊ meliꝰ pᷣceptũ euãgelicũ. dilige ꝓxi
mã ſicut teipſum.xxiij. q.iiij. dʒ de pe. di..ij. pꝛoxi
mos De fo ⁊ te:tio dicã ſimul qm iſti duo ludi
paꝛificant᷑ hic ⁊ diceꝛẽ ſic.ꝙ aut ille qui ꝑdit n hẽ
bat adminiſtratiõeʒ libeꝛã pecunie.exẽplũ ĩ fuo fi
lio fami:æ monacho ⁊ tẽ ĩ dubio repetitio dat᷑ pꝛi
dno ⁊ ſuꝑioꝛi:ut ĩ.l.fi.ff.de alea:cũ.n. iſti non hẽ
ꝛct dniuʒ pecunie n potueꝛũt tñſfeꝛꝛe ĩ alios ar.in
.c:nupꝑ ð do.poſt diuoꝛ reſti. æ i regla: nemo põt

de re.iur.li.vVi. aut hẽat libeꝛã admiſtratiõeʒ pecu

nie: = ſi iteꝛueit fraus ↄpetit repetitio: qꝛ ĩpitudo
Vſat᷑ ex ꝑte illius tm.ff.ð ↄdi.ob tur.cau.ꝑ totũ:
⁊ in rła in ꝑi cã de re.iur.li.vi peꝛ glo.aut nulla
fraus ĩteꝛuenit:⁊ tẽ neuteꝛ fuit attrahẽs: aut alter
tm.pꝰ cãu cõiteꝛ tenet̃᷑ ꝙ de iure cõi cõpetat repe
titio: ut in.d.auẽ.alea.uſus:⁊ ar.i.d.l.fi.⁊ dat᷑ re
petitio uſqʒ ad.xl.ãnos.Sʒ de iure nãli ſeu ↄſue

tudinario nõ ↄpetit repetitio: nã iſte ludus nõ pᷣn

cipalꝛ ẽ ꝓhĩtus ꝓpteꝛ ſe: ſʒ ꝓpteꝛ młta mala que
ide ſequunt᷑: nã iſti cõi ↄſenſu uolueꝛũt ſe ſubmit
teꝛe foꝛtune iſti. de reꝝ di.ĩ.S. ꝑ traditionẽ: ſed ſi
alꝛ hũit ĩtentiõeʒ dãnataʒ. puta ledẽdi ꝓximũ pu
to pecuniã reſtituẽdam pauꝑibus ar. c.nõ ſane z
c.qui hẽtis.xiiij.q.vV. ſecꝰſi cã ſolatij tm. maxĩc ĩ
feſtiuitatibꝰ.uide glo.i.d.c.xxxv.di. que dic ꝙ ſi
modicũ ludeꝛẽ ꝓ ↄuinio faciedo illð ſʒ t de iure:
ſy nõ puto illud ꝓcedeꝛe ĩ clcis.quia nõ debẽert fa

ceꝛe ↄuiuiũ ẽt de ↄfert᷑.i.ꝙ. qͥs ponat ꝑtẽ.c.non
lIʒ.xliiij. di. Si Vo fuit alteꝛ atrrabẽs ⁊æ alter atra
ctus dixir Inn. in. d c.qꝛ pleriqʒ ꝙ ſi attꝛabes vi
cit tẽtur reſtituere attꝛacto:qꝛ ille fuit ĩ turpitudi
ne ſecꝰ eõ.nã tũc ñ ẽ ꝛeſtituẽda artrabẽti ſed ſalteʒ
pauꝑibus dãda. Quo adęm de ↄſuetudine dicui
Jo. an. hic qouſdã uideri quos ipſe ſequi ꝙ cuʒ
ludus aleaꝝ ſit ꝓbibitus ex ↄſtõne humana ꝙ il
li deꝛoget᷑ ꝑ ↄſuetudinẽc.ut ſic rõne mixture uale

at ↄſuetudo efficere id qð als non poſſet ar. c. ſa

cris de ſepul.⁊ põdera.hãc rõoem nã vẽ ſeure h
ꝓcedere in ludo mixto.ſ.tabulaꝝ:⁊ dũmodo ceſ
ſent fraudes blaſphemia ⁊ turpia nõ tenctur quis
reſtitueꝛe qð uicit nec ſacerdos tenetur ſibi facer
oↄſciam ĩ foꝛo aĩe:et idẽ Cal.hic ⁊ uẽ ulle idẽ uo
luſſſe vius Tho. do. An. dicit tutiꝰ eẽ ut fiat ĩſti
tutio ſaltẽ pauꝑibus ꝓpter itẽtionẽ ſpoliãdi ꝓxi
mũ ego plus credo ꝙ ẽt ↄſuetudo nõ ualeat qin
ↄſuetudo iducẽs peccatum ſeu reddẽs faciliores
hõies ad peccatũ nõ uʒ.c. ec ꝑte de ↄſue.ſʒ certũ
ẽ hꝰ ↄrigẽ ex iſto ludo:ut exꝑientia docet ⁊ facit

q hr i. d.auẽ.aleaꝝ uſus.Et ad tertiuʒ dic bꝛeui
ter ꝙ ſi mutuãtur pecũie ludeti nõ fit repetirio ſe
cus ſi alteꝛi lʒ in ludo:ad hoc uide bonum tex. cũ

gl. i. l. i. ff. de alea: æ qð nõ. i. l. pe. ? ul.e.ti. ¶ Ad

artu nũquid ualcat trãſactio féa in ludo.doc Hic

cõiter tẽnt ꝙ nõ:ꝛ qꝛ ibi nõ põt eſſe lis imo eſt
euides calũnia: e go nõ ualet t. aſactio.l.i ſumma
. ff. de ↄdi. ide Ad ultimũ mẽbꝝ dic ut hẽs hic ĩ

fi. gl.? uide gl.i.c i.xxxvi.di.plene de mãc q̃ ma Sniil prrneng TPBe

la ꝓueniãt iſtis ludis ꝑ Ho. de exceſ.pla.in.ſũ.
n gl. ij. i. V. deauratis i fi. nõ. bn ina glo. pꝰ
ꝙ; ĩ ueſtibus ſit multũ attẽdẽ da ↄſuetudo locoꝛũ
qꝛ licꝰ ĩ ueſtibus dʒ attẽdẽ ne uileſcat digitas cli
cał:⁊ ſic nõ dʒ ire ueſtibꝰ laceratis cã hũilitatis:
qꝛ ex h̊ uileſcit dignitas:ut alibi dic tex.nõ oꝛna
tum ifucatũ pᷣter coꝛꝑis diligẽtiã appꝛobamꝰ fra
ctos ueſtibus nõ r̃cipimꝰ.xli.di.i.c.ꝑ ſimõiã:⁊ in
.c.i.? iõ alibi dicit tex. affectate ſoꝛdeſ nec exqſite

elicie laudẽ ꝑiunt ꝙ taʒ de ueſtibꝰ ꝙᷓ de cibis in

tellłendũ ẽ xli.di.ĩ ſũ.⁊ uide gl.nõ.xxi.q.iiij.i ſũ.
ubi diſputat᷑ nũquid clhicꝰ poſſit un ueſtibꝰfigidis

maxie ſiricis:ſi hẽt h̊ ↄſuetudo loci ⁊ inq;tuʒ gl.*

hic dicit clicos ↄfo mãdos in ueſtibus ↄſuetudi
ni ?giõis ĩtlbe qn ſũt tales ueſtes qᷓ nõ poꝛtantur
ad põpã:ſed ex ↄſuetudie illoꝝ ⁊ als ſint honeſte
alias h.c.de nihilo ꝓuideret:⁊ facit.d.cle.ij.e.ti.
additio.¶ In glo. annulos in fi.ↄclude ꝙ mõa
chus factus eps non penitus abſoluitur a ꝛegula
monachali:ut dic̃ glo.un non abſoluitur ab bitru
qꝛ dʒ poꝛtare hĩitũ mõachalẽ:nec a ↄtinẽtia nec a
uoto pauꝑtatis:un nil acqꝛere põt ſibi ipi:ſic nec
poterat exnñs mõachus abſoluere eũ a rla mona
chali quo ad diuja alia ꝙᷓ in dẽa ab ecchia ⁊ a ui
gilijs : ut dicit gl.in c.iij.xvi.q.i.fʒ aliquoſ abſol
uitur ut poſſit comedẽ carneſ ⁊ iſtud renuit gl.in
d.c.iij.Hug .tennit õriũ de conſe.di.v.in.c.car
nem:potes conoꝛdare opi ut uoluit. Ar. in. d.
.c.iij.quia ubi poteſt ſinc ſcandalo abſtinere ſe a
carnibus debet ſe abſtinere:et in hoc abſoluitur
b 2

7

S rere, Ldo Aireos re
7 - g .

R . ſſ A aA l VV Terrng palris Tariale 2N4 ſ —

V patrne . Iſae

b⸗, el⸗ — — pat.

(Se nle bo de:

a regula monachali ꝓut tenuit goff. æ hoſtien:ut
refeꝛt Archi. in.d.c.iij.ſecus ubi ſine ſcandalo
nõ põt abſtiere:qꝛ tũc ꝓcedit glo.i.d.c.iij.? ꝑ hꝰ
ur ẽt ꝙ iieiunijs ſi cõmode ⁊ ſine ſcandalo poſſʒ
ſeruaꝛe regulã ꝙ deberet ſeruare:als.nõ tẽtur ꝑ
ea que dixit gl.preall. Abſoluit᷑ etiam ab officio
monachali ſi ſit factus eps eccleſie ſecularis:quia
dʒ ꝛegẽ eccleſiam exquo ſecłaris ẽ ſᷣm officiũ.clẽi
coꝝ ſeculariũ:ut nõ.i.gl.ĩ.cle.dignũ de cele.miſ.
Itẽ ẽt abſoluitur a primo monaſterio: qꝛ prius
id qð querebat monaſterio querebat:⁊ nũc eccle
ſie ad quã ẽ trãſlatus ⁊ ſic loquit᷑.c.ſtatutum all.
i. gl. lʒ gl.hic remittit ad nõ.in.c.ĩuentum tamẽ
ibi nihil tãgituꝛ de mã:ſʒ bene tangitur in.d.c.
iij. xvi.q.i. . .⸗
lericus qui ʒ mo
X£ litteris *nitus a negotiatio
nibus ſccularibus nõ abſtinet interim ꝑ
dit quo ad bona priuilegium clericale:⁊æ eſt tex
multum nõ· ⁊æ quottidie allprio ponit᷑ qrela·2 p
niſio ibi i anma ſ Mö. prio ar. op ex tex. ꝙ
cłici pnt ad coꝝ ↄmodũ uti ſtarutis:⁊ ↄſuetudini
bus laicoꝝ:⁊ pꝛo h̊ tex.ĩ.c.ad nr̃am de proba.et
ð fo. cõpe.qð clericis.Ex quo ifeꝛo ad.q.quotti
dianã:ſtatuto cauet᷑ ꝙ inſtr̃m guaꝛẽtigiatũ dʒ hẽ
re executõeʒ paratã ceꝛte clericus hns tale inſt̃m
p laicos põt tali inſt?o uti ↄtra cos ⁊ idẽ dic in

aos ſeiec 3 T⸗nas liue ſilib? no ꝙ ſtatuta æ ↄſuetudies patrie ſeu lai

coꝝ nò ligãt clericos in eoꝝ piudicium ẽt ſi exer
ceꝛẽt negationes:naʒ hic clerici gaudẽt priuilegio
clericali etiam in mercimonijs Iʒ poſtea ꝑdat per
trinã admonitionem:⁊æ dicit do. An.hic ꝙ; ad ꝓ
bandũ qð S.dixi nõ põt reperiri melioꝛ.tex iſto:
?æ ad hoc dicit ipſe hoc.c.ſepe allegaſſe ↄtra op.
HBar. in.l. cuncros ppłos. C. de ſum. tri. Sed t u
oſidera diligẽter ꝙ hoc.c.nõ facit in aliquo con
tra opi. Har.nec ſimplꝛ pꝛobat qð predixi:nam
iſta ſtatuta: æ ↄſuetudines erant cõtra prinilegia
cłicalia ut clerici tenerent᷑ ſolucꝛe pedagia ſeu ga
bellã de facultatibus ſuis quo caſu nemo negat.
imo Mar. expreſſe ibi fatet᷑ ꝙ talia ſtatuta ul cõ
ſuctudines nõ nocẽzt clericis loquit eim Barto.
qn ſtatuta non tangũt priuilegiuʒ clericoꝝ et als
ſunt honeſta:ſʒ q illã opi:bar.allegare ſoleo tex.
et glo.in.c.eccleſie ſancte marie de conſtitut. vbi
aperte ꝓbatr᷑.et dic ut ibi plenius dico(¶ Tertio
nõ.ibi de facultatibus ſuis ⁊c̃. bonũ tex.et menti

olux ebar tenendũ/ꝙ quẽadmodũ clericus ñ tenet᷑ aliquid

ſoluere ꝓ facultatibus ecclie ita nec ꝓ facultatibꝰ
ꝓprijs. Ex quo infeꝛo ꝙ de pꝛoprio pr̃imonio
clericus nõ tenetur ſoluere aliqᷓs gabellas uł aliqᷓ
pcdagia ad hoc clc. pnti de cenſi.⁊.c.qᷓ;.eo.ti.
li. vi/et idem dic ſi aliq̃d donat᷑ uł ꝛelinquit᷑ eccle
ſie: vt non teneat᷑ ſoluere certũ qd ꝓ libꝛa fʒ ſta
tuta quorũdã locoꝝ:⁊ uide tex.xxiij.q.viij.F. qᷓ;
uis cũ duobus ſe.⁊ idem puto ſi donatio fieret
clerico. ar. bo. hic. Et ex his et ex tex. hẽs caſum
naldc generalẽ in quo bona clericoꝝ gaudent eo
dem priuilegio cum bonis eccleſie. adeo ꝙ quidã
ex hoc tex.noluerũt facẽ regulaʒ generalem ꝙ in

oĩbus bona cleꝛicoꝝ:et eccleſiaꝝ eodem gaudent
priuilegio qð ĩdiſtincte nõ plʒ nt.j.dicã cum glo.
(iiemo n ibi tales ʒ.a te moniti ⁊cſꝙ ad h̊

ut clericꝰ ꝑdat priuilegiũ ẽt in negotiatõe opoꝛtʒ

ꝙ fuerit ʒ. monitus:ct a ſuo ſuperioriꝛ ¶ Et ex
his ueꝛbis infert᷑ ꝙ nõ ſufficit unum pemptoriũ

lea qꝛ ubicũqʒ; agit᷑ ad penã incurrendã: et ius exigit

tertciã citationẽ nũq; una citatio etiaʒ pemptoꝛia
hẽt uim trine citatiõis qð eſt nõ ct ̊ uoluit glo
in cle.i. eo ti. in V.ʒꝰ.æ Jo an.ĩ. c. ex tue. de cle.
nõ reſi.æ idẽ Jo.an.i addi.ſpe.ſuꝑ Reica de de.
nõ reſi. Ideʒ ẽ ſi ↄtra abntẽ citãdũ ius requirit
tertiã citationẽ:ut in.d.c.ex tue.pꝛo hoc facit:qꝛ
in penalibus vba debẽt itelligi ſtricte nõ aũt lar
ge.l· iij. J. hec aũt vᷣba.ff.de neg· geſt:⁊ in.c ĩ no
ſtꝛa de iniur. nec ſufficit citatio generalłr: ut omẽs
clerici abſtineãt a negotiationibꝰ imo dʒ eſſe cita
tio ſpecifica ita ꝙ apprehẽdat iſtos negotiatões
ꝓ h̊ tex ·ibi ſi tales ⁊c· Et circa hoc põt dari hic
notabilis regula ꝙ ubicũq; ad ꝑdenduʒ aliquod
clericale iura requirũt trinã admonitionẽ fiendꝗ
ipſis clericis non recte uiuentibus opꝛtet ꝙ cita
tio ſeu monitio ſi fieri põr appꝛehendat ipſos cle
ricos qð eſt contra quoſdam pꝛelatos qui faciũt
monitionẽ in genere:vt quilibet clericus incedat
in hitu æ ronſura als:nõ gaudebit prinilegio ſuo
clericali. Oico ꝙ talis monitio geneꝛalis non ſuf
ficit ad pꝛiuandum clericos aliter incedentes pri
uilegio clericali pꝛo hoc iex.̊ in vſi.ſi tales ⁊c̃.
et glo. in. d. cle.i.ĩ Vſi.nõiatim:æ qð le.æ nõ.i.c.
ſtatutũ de ſen.ex.li.vi. ꝓbatur rõe citatio genera
lis nũꝙ; hẽt locũ q certum ẽ qui ſint citandi.uł
monẽdi:ut in cle.i.de iudi.et P Inno. iu. c. fi. qni
ma.acuſ.poſſ.⁊ in.c.ſignificauit de teſti.ſed ꝑ niã
ſtatuti foꝛte hoc poterit fieꝛi: quia ſtatutum habʒ
uim legis:et pꝛclatus poteſt ſtatuendo augere pe
nam iuris:⁊ infligere penam ſine admonitõe ubi
als requirebat̃ monitio:ut ꝓbatur in. c. ij. de cõ
ſti. li. Vi. facit qð le.et nõ.in.c.romana de ſen.ex.
li.vi.ubi glo.ponit multas differẽtias int᷑ ſtatutũ
et ſniam ⁊ facit qð lc.? nõ.in.c.a nobis de ſen.
ex.⁊ uide glo.in cle.ne ꝛomani de elec.et Jo. an.
in. c.fi.de offi.archipreſ.et hoc nõ.quia uidi mł
tos errare ¶ In glo. i. in fi. hoſti. circa hoc bꝛo
cardũ facit hãc diſtictionẽ ꝙ in his qͥ tendunt ad
defenſionẽ fidei põt fouẽs fidem recipere pꝛo ſe
qᷣcquid infideles ſcꝛipſerunt pꝛo fide:ſed cõtra ſe
non tenet᷑ alia recipere.⁊ ita loquit᷑c.ſiquis ⁊.c.
ſi hereticus all.ĩ glo. in priuatis vo aut recipit q̃ſ
aliquid ð facto ꝓ ſe:⁊ tenet᷑ ꝛeciꝑe ↄtra ſe ut hic
ſed hoc nõ ſufficit qm non ꝑdunt iſti priuilegiuʒ
niſi 3ꝰ. fuerint moniti:ſed hoc opatuꝛ priuilegiuʒ
clericale als aũt ꝓcedcrer dictũ Hoſt. ꝓ hoc.iiij.
q.iij.ſiquis teſtibus: Aut de iure quis allegat ⁊=
nõ tenet᷑ recipere ↄtra ſe ut in. c. ex parte decani
de hept. Tu uide ad mãʒ bo. gl.ĩ.c.ij. ð̊ mutu. pe
ti. ? i auc.qᷓs actões.C. de ſa.ſan.ec.⁊ ꝑ Jo.an.
in regula qui ad agẽdum de ꝛeg.iur.li.vi.in me:
cu.et ex ibi nõ.dic ꝙ ubicũqʒ mihi aliquid conce
gitur in priuilegium motu ꝓpꝛio illud nõ teneo:

ctooſin a
iifulgie
ngun
,guterbͤſin
Gncg
6 iintii
miszli 6 aei
ſe t eenelis5
cMecind aCh
crin aſ⸗ ſis.
niͦarlichelau ſh
bis gprernione
ner o oli gun in
nz ins hicſli
icorcib' Pinlr
ſrsſoln egbelis
gerrickes oind⸗
lece ginga l K.
Utbnsmibi E
nlgiinegoimd

rvomeuani et
enes
Piucichh nd .
eucns
NNnicein
Nead
Wecdeſtapae⸗
ti ſotce bu
ecſl. ire
lleſeo in
tlcrennong
laoceiich aa

ſaudrbcdebe
ſ I ngbie
deprinlegoce ni

taaleſepgend
Ancafsce
68 aibüore
lſgzetite n
ernſ giſ cir
le ceiasenne
Miisniceg ,n

afi

rales anαWα 1 : V. – —6 ri. ju 1..2

1 dr-a Tarmrf ₰ — r S 6

1 rr eiee J P Wror I mllaf 1* wlala = eo
eN

Pacr 2 1. 6.

2
ra quoſchn pꝛelnos ni facii
re: t quilib iucne

et lericus incedat
As.no gandebit prinilegio ſno
tals moniio genenlis on ſuf
m dencos alter inedentes i
20 boc ter. in ſi ſi nles tc.
lnöiatin:t qo le.? n i.c,
l.i. pbaur roe cimnoo genena
qn cerm e qui ſint citandi.nt
de indi a Imno in cfi qni
n.cKgnficauir ge teti ſed pii
poterit fien: nia ſamwm ba;
lums poteſt ſtamendo gugere pe
gere penam ſine achnontie ubi
onino: ut pbatur in c ij.e cõ
.ct nõ. in. c. romana de ner.
mulias Gifferenas int ſtatutu
lc? no.in.ca nobis de ſen.
ne ꝛomani deelec. et Noan.
oreleet hoc no quia uici nl
o.l.in fl⸗hoſti. circa hoc bꝛo
cionẽ gin bis tendun d
fouẽs fidon recipere poſe
ipſerunt pꝛo ſcleſſch con ſe
ret iu ſoglii c.ſiquis .
in priuatis vo aut HS
c tenet cipe ora ſeui
z non gdunt iſt piulepinj
ibotcmn prileginß
diai Moſt. boc i).

¶ De ui. ?⁊ bo. cle .

obfuare cõtra me: ⁊ iõ eccleſia nõ tenet obfuare
pſcꝛiptionẽ quadragenariã 5 ſe:imo pſcꝛibit con
tra pꝛiuatũ ſicut pꝛiuatus pꝛinatũ:ut nõ. iĩ dẽs
inntbus ld ppoſit, eꝛgo iſti cleꝛici hẽbant pui
legiuʒ cleꝛicale qðᷣ nõ pdunt niſi a iuꝛe ꝛe delicri
pꝛiuent. In gl. in v. ktio in fi. põdeꝛa bñ ſi. gl. qꝛ
colligit᷑ unus ĩtellectꝰ ad iſtũ tex. uidelʒ ꝙ cleꝛicus
teꝛtio monitus nolẽs deſiſteꝛe a negotiationibus
nõ ꝑdit oẽ pꝛiuilegiũ clericale:ĩmo vr gl. itelligeꝛ
ꝙ et nõ ꝑdat pꝛiuilegiũ foꝛi:qꝛ illud ẽ minoꝛis pᷣ
iudicij qꝙᷓ; pꝛiuilegiũ canonis ſiquis ſuadente:⁊ in
hac ult gl.ttes opi.reꝑiunt᷑: ſʒ neꝛioꝛ vr illa Jo.
an. quã tacite h̊ ſentit gl.ꝙ ſolũ ꝑdat pꝛiuilegium
quo ad ncegotiationes:⁊ quo ad facultates ſuas ?=

quo iĩcedit ĩ hĩtu ? tõſura:⁊ iſte ĩtellectus ſatis vNr

ↄueniẽs lr̃e dũ dicit de ſuis facultatibꝰ ⁊qᷣ¶ Item
iſte tex ẽ penalis gꝰ debet ſtricte ĩtelligi:ſua eꝛgo
.c.ꝑpẽdimꝰ:et.c.otingit ⁊.c.ĩ audiẽtia.j. de ſen.
ex. in caſibꝰ ſuis. ⁊ ſi diceꝛcs iſta ẽ modica pena:
nã quilʒ cleꝛicus nõ curabit deſiſteꝛe a negotiatiõi
bus ꝓpteꝛ ſolutionẽ iſtaꝝ gabellaꝝ. dic ꝙ ꝓpteꝛ
hoc nõ tolli᷑ quin ſuꝑior poſſit ꝓccdeꝛe ad alias
penas iuris.hic ſolũ adhibet᷑ remediuʒ in fauoꝛcẽ
laicoꝝ quibꝰ pᷣiudicabat᷑ ꝑ cſicos negotiatões no
lẽtes ſolu ꝛe gabellas. quidã qtiqui uolebãt itelli
geꝛe tex. ĩ clicis ↄiugatis:qð nõ ꝓccdit ꝑ.c. unuʒ
de cle. ↄiuga.li.vi.qꝛ nõ gaudẽt pꝛiuilegio ĩ facul
tatibus ut ibi dtᷣ. Et nõ bñ tex. ꝙ nõ ſolũ ꝑdũt pᷣ
nilegiũ ĩ negotiatiõibꝰ:ſʒ ẽt ĩ ꝓpꝛio primonio:qꝛ
ex quo meꝛcant᷑ ex pꝛimonio dignũ ẽ ꝙ ñ ſint pꝛi
uilegiati n gl. fi. ibi in facultatibus cccle ñ fit
p̃indicin.nõ gl. nã ex ea iũcto tex. poſſumus dice
ꝛe ꝙ ſi cleꝛicus negotiat᷑ de bonis ecclłe nõ dʒ ꝑð
ꝛe pꝛiuilegiũ quo ad bona eccłaſtica. qꝛ delictum
pſone ⁊c.æ uið Frede.i ↄſi.cc. qui ſentit ꝙ ſi bo
na eccleſiaꝝ defeꝛant᷑ ad ceꝛtũ locũ negotiationis
cã nõ tenet᷑ ſolueꝛe aliquid ꝓ gabella ita ꝙ. c. qᷓqᷓ
de cẽſi.li.vi.⁊ cle.pñti.e.ti.nõ hẽat locũ ĩ bonis
eccleſie qð ſemꝑ nõ. Dotit gꝰ ſuꝑioꝛ cleꝛicũ con
peſcere ut nõ negotiet᷑ ĩ bonis eccleſie:nõ tñ ex de
licto cleꝛici dʒ eccleſia ꝑdcꝛe pꝛiuilegia in ſuis fa
cultatibus ꝗð ẽ bene nõ.⁊ ſatis facit h lr̃a in ar.
6 In ea.gl.ibi.res clicoꝝ ⁊ ecclaꝝ gaudeant eo
dæé pꝛiuilegio ⁊c̃ nõ gl.nã gñałꝛ ult ut bona clico
ꝛũ ⁊ eccleſiaꝝ gaudeãt eodem pꝛiuilegio. ad idem
gl. in. c. ex l̃is de pig. ⁊ ĩ. c.ſilꝛ.xvi:q.i.ſj ut plnꝛi
es dixi h̊ nõ pꝛocedit gñalł::nã aliteꝛ pᷣſcꝛibit᷑ Z ec
cleſiaʒ: ⁊ aliteꝛ ↄtra bona pr̃imonialia clici:ut nõ.
gl. xvi. q.iiij.c.i:2 Jo.an.in.d.ała:qui ad agenð
nec cleꝛicus petit reſtitutionẽ in ĩtegrũ ĩ rebꝰ pꝛo
pꝛiis nide glo.in cle.unica de in ĩte.reſti.ſpe.de ĩ
inte. reſti. F. qt:. v. ſʒ nũquid ⁊ uide glo.nõ tradẽ
dã obliuiõi ĩ. d. c. qᷓqꝙᷓ que dicit h̊ nõ eſſe neꝝ uli
teꝛ. ꝓcedit gꝰ h̊ dẽm gl.in caſibꝰ iure expᷣſſis:pꝛo
bat᷑ rõe nã pᷣuilegiũ uni ↄceſſũ nõ dʒ extẽdi niſi q
tenꝰ a iure reꝑit᷑ excẽſuʒ in. c. ſane de pꝛiui n
eadẽ gl.ibi ⁊ ita ſuſpẽdit᷑ puilegiũ.nõ.gl. ꝙ ĩ cãu
buius. c. clericus nõ ꝑdit irrecuꝑabili priuilegiuʒ

ſy ad tpᷣs donec qð iſtifit ĩ negotiatõibꝰ. uide ſilłe
i.c. i. de cle. ↄiu.ii.vi¶ Alro ex gl. bic qᷓriur de

KA quottidiana.q/nunquid eccleſia ucl clici tẽant᷑ ſol

uere pᷣſtãtias ſeu alia onera p poſſeſſionibus eis
collatis ex quo ex illis poſſeſſiõibus ſoluebãt᷑ one
ra anꝙᷓ ad eos ꝑuenirẽt. ĩ hac. q. pncipal: reꝑiũt᷑
tꝛes opi.quidã ut goff. diſtiguũt iter onera prius
ipoſita ? nõ ſoluta:æ alia de nouo imponenda:
ut ad pꝛia tẽant᷑ clici. ad fa nõ ꝓ h̊ facit tex. in.l.
iꝑatoꝛes.ff. ð publi.ut innuit᷑ ꝙ quiſqʒ poſſeſſoꝛ
ẽ obligatus ad ſoluẽdum onera pteriti tempoꝛis
7 anteꝙᷓ poſſeſſio ꝑuẽrit ad eũ:ur̃.n. hoc onꝰ qne
xũ ipſi rei:iõ trãſit in quẽcũqʒ poſſeſſorẽ ar.ĩ.c.
ex liis ð pig.ſʒ quo ad alia onera põt ecelcſia uti
priuilegio ſuo ſiẽ in ſili dr in fiſco in.l.fiſcus.ff.
de iu. fiſ.alij diſtixert utꝝ iſte poſſeſſiões cẽnt pri
us aſcripte ꝓ ſolido ⁊ libra:ſicẽ hodie cõir in pꝛo
uincia. Tuſchie:⁊= tũc tranſeũt ad clericos cũ one
ribus ſuis:ſecus ãt ubi nulla fuiſſʒ aſcriptio facta
Zertia opi.⁊.uerioꝛ ẽ ꝙ aut illa bona habebant
onus ꝑpetuũ qnexũ ⁊? ĩnariabile:⁊ tũc tranſeũt ad
clericos cũ oneꝛibus ſuis fac. cle.i.de cenſi.⸗ qðᷣ
ibi nõ. aut onus nõ erat tale ut ſũt iſte deſcriptio
neſ qᷓ fiũt hodie qꝛ extimãrur bona cuiuſcunqʒ ut
ſoluãt plus uel mius fᷣm ipoſitionem collecte:et
ad iſta onera nõ tenet᷑ cccleſia uel clerici:qꝛ nõ pt
dici ꝙ hoc ſit onus ãnexũ poſſeſſionibus cuʒz nõ
ſit ꝑpetuum ſed uariabile.⸗ qnaʒ iponit̃ perſone
pꝛo rebus.ſi ergo ꝑueniũt ad eccleſiaʒ dẽnt cẽſeꝛi
iure cccliaſtico:pꝛo h̊ bonũ.tex.in.c.unico.de iu.
pa. li. vi. ?: d.l.fiſcus:æ hãc opi.tẽuit Jo. de lig.
i. d. cle. pnti: Jo.an.poſt Aꝛchi.i.c.i.ð immu:
ec. li. Vvi. Et qͥd ſi elicus hẽar bona cõia cum ffe
laico:nũquid tẽatur ſoluẽ ⁊ de ſimilibꝰ.q.nide

Spe.iĩ ti de cle.ↄiu.v.huiuſmõi qt. uide?p Maꝛ.

i.l. pto.ff de munc.æ hono.ubi ponit aliqſ pᷣcti
cas afficiẽdi bona ſeculaꝛia:⁊ ſic affecta tꝛanſcant
ad cleꝛicos:cuius dicta mihi nõ placent maxime
ꝓpter fraudẽ. nã de directo uẽit õ priuilegiuʒ ec
cleſie ↄceſſũ ꝑ ĩpẽatorẽ ĩ.l.i.C. de ſa. ſãc. ec. qſqʒ
nõ hẽt liberã facultatẽ donãdi eccleſie:= ꝑ hanc ĩ
poſitionẽ oneꝝ fraudulẽter factã ĩpedit Ula liber
tas donãdi:additio uſqʒ ad fi¶ Bkenu qneꝛit
q̃ negotiatio ĩtelligit̃ clericis eẽ pꝛohibita:⁊ q nõ
remittunt doc.ad ea que hñtur i ſpe.i ti. de cle.9
iu.in v.ſʒ quã dices.do. Ant. hic dicit ꝙ ẽ dqr̃ia
inteꝛ negotiationẽ ⁊ artificiũ dicẽs ꝙ negotiatio
ẽ clicis ꝓhĩta:ſʒ artificiũ nõ ꝑ ea qᷓ hntur. lxxxiij.
di.ꝑ totũ:æ maxĩe i. c. eijciẽs:qᷓ ẽ palea:⁊ ĩ.c. qm

nõ cognoui:⁊. xci.di.cleꝛicis:Ad pꝛimum aũt de

negotiatiõe eriã facit qð hr i. c. i. .ij.J.ne cle uel
mo¶ Sed ad fʒ vVʒ de artificio facit qdᷣ hr̃᷑ de O
ſe. di.vV.ĩ.c.nunq; ⁊ ĩ pall. c. cleꝛicis: qᷓ autẽ dʒ ne

gotiatio ⁊ ſic quid ſit negotiari:dicit qn res ẽpta

nõ mutata mã alteꝛi uẽdit᷑:hec negotiatio appel
lat᷑ ⁊ v ꝓhita clicis:pꝑ ea que hñtur ĩ.d.c.clicis.
artificiũ vo ẽ qũ quis emit aliquã mãm:⁊ ꝑ ariifi
cium reducit ad aliquã foꝛmã: ut ſi foꝛte emar ui
cos ⁊ faciat caniſtra uel emat cartas ⁊ ſcꝛibar li
bꝛos:uel emat aliqð lignum ut ſaciat aliquam do
mũ:uel emat filum ut faciat retia: ⁊ idem in ſi.nt
bẽtur ĩi. d. c.nunqᷓ;. nã fm do. An. tales n dicunt
5 ;

% Tcte Prra,a*²⁵οα l-vicf Phibun ισ /οα
C

ſ

.

/v Wαο ρα

GCruaz ndnes le Aan a pnyu

EEE Au irda ru ema ſzirr
7

1s1r ale r⸗ „ P-te l r 1 ba d.be

. . - — —
rent ſrat a ss Jia v

¶ De coba. cl. ? mu

mercatoꝛes uel negotiato:es:ſed potius artifices
ſtricto ſumpto uocubulo:⁊ ſic negotiari ꝓprie ðꝛ
in cõmertijs:j.de v.ſig.c.forus..negotium.
Dc cohĩtatõe clcricoꝝ et mulieꝝ. Rica.

a

Quia mu icꝝ ↄſoꝛtia reddũt uitam clericoꝝ de ĩ

cõtinẽtia ſuſpectũ. Ideo poſt pcedentẽ ſeicã me

rito ſubijcitur hec rubrica.
= Sacerdos muli
Nhibẽdum. eres quas etiaʒ
ntiqui canones ꝑmittũt ſi ſuſpecte ſunt
retinere uon debet uel clarius ſic. Clericus non
debet retinere in domo mulierem ſuſpectam de in
cxtinẽtia ẽt ſi ſit mater uel alia cõſanguinea hoc

dicit. Et habʒ quatuoꝛ dicta. primo ponit ꝙ nul

lus clericus dʒ tenere extraneam: fo ꝙ nec ↄſan
guineã .ʒꝰ ꝙ cõſanguinec ĩdigenti extra hoſpitiũ
ſuũ põt ꝓuidere. qᷓrto ꝙ nulla fcia tanqꝙ; miſtra
in eccleſus clericis miſceat᷑ fᷣa ibi:ſe 5. tertia
ibi: ſed ſi. q̃rta ibi phibẽdũ ¶ Mõ pꝛio abſtinẽð
ab eo qð põt eſſe cã mali Dré nõ ꝙ clericꝰ licite

ꝓuidet ↄſangujeis ẽt de bõis ecclie qð ĩtellige ut
.j. ſubijc iã. cũ glo ¶ Ireʒ no regulã generalẽ ꝙ

nullã feminã põt clericus tenere in domo ex qua
poſſit oriri ſuſpirio icõtinẽtie.¶In gl. ij. ibi ĩtel
lige de ſuſpectis:⁊ h̊ cõit̃ placẽt doc.hic:ſed tunc

oppo.nã ſm hoc nõ crit dr̃ia inteꝛ ↄſanguieas:⁊
exneas:nã ſi ernce nõ ſũt ſuſpecte poſſunt teneri
i domo:nt in.c.a nobis.j.e.So.dicerẽ ſic ꝙ cõ

ſanguĩcas iuuenes als nõ ſuſpectas põt clericꝰbo

ne fame in domo tenẽ: ſed extraneas iuuenes nul
lo modo põt tcnere q;tũcũqʒ ſint bone fame: qꝛ
talis ↄmixtio eſt ꝑiculoſa.nõ ſic cũ ↄſangnĩea: et
hoc ſentit gl.i.c.uolumus.hyxxx.di et uide ꝙ le.⁊
nõ.ĩ.c.cũ oĩbus.e.di.lʒ.d.Anto.hic nideat᷑ req
rere inter ↄſanguĩeas ut alit᷑ ſit ſenex:ſed non plʒ
qꝛ tũc ceſſaret ſuſpitio icõtinẽtie ⁊ nul ibi illud ꝓ
batur. Atẽ ſtellige ꝙ nõ ſit ralis ↄſanguinea que
hẽat ſecũ pediſſequã: qꝛ ͥ nõ ſit ſuſpitio cũ mr̃e
uł ſoꝛoꝛe põt dubitari de pediſſcòs uit hic in tex
¶ Item intelligo qn clericus hĩtat ſolus ĩ domo
ſi eiz uiueret cũ alijs clericis nõ põt tenẽ mr̃eʒ qꝛ.
lIʒ ipſe ſit bone fame tñ orit᷑ ſu pitio reſpectu alio
rũ clericoꝝ:vt nõ in.d. c nolumus.Sed dubitat
de epo nũqͥd poſſit ſecũ hr̃e matrẽ ſeu aliam non
ſuſpectã:æ dicit do. An. hic ꝙ; nõ alłat gl.in.c.
legit᷑xxxi.di.ſed illa glo.mouet ꝑ tex. iuris ciuił
i auẽ.nullã. C. de epiſ.⁊æ clc. Sed ego dico oppo
ſitũ et allego tex. cxpꝛeſſum ĩ.c.ĩterdixit.xxxii.di.
nã iĩ canõibꝰ nullibi ꝓbat᷑ Sriũ:imo nẽ ꝑmiſſũ ut
.d.e.inteꝛdixit.nec eſt ſtandũ legi ciuili ex quo ca

non inuit oppoſitũ fateoꝛ ꝙ pᷣmũ ẽ honeſtiꝰ? ma

xie ꝓpter alios clericos cũ epᷣo morãtes. ¶ Et i
fi.gl.uide ſimilẽ gl:ĩ.d.c.cũ oĩbus:⁊ dic ꝙ intra
qᷓrtũ gradũ ĩter aſcẽdentes ſᷣm ↄditionẽ nr̃i tpᷣis
nõ põt eſſe incotinẽtic ſuſpitio qꝛ aſcendẽs eſſſo ð
crepitus.¶ ¶ An gl. pe. ad fi:nõ. glo.ꝙ clericꝰ po
tius ↄſangueis q; alijs dʒ ſubuenire de rebus ec
cleſiaſticis:nã tener̃᷑ quis diligẽ magis ↄſanguĩeũ

wꝓ erneũ ? ĩ el moſina facienda:eſt dare gradum

Wi ſppi ſan nec nαα⁵ 1 è

—4*

58

—

ut pꝰ ſibi q; ſuis ⁊ pꝰ ſuis ꝙ́; exneis ⁊ prio extra
neis notis ꝙᷓ; ignotis ⁊c:vide pulchꝝ tex.i.c.nõ
ſatis. xxvi. di.? tex.cũ glo.in.c. quieſcamꝰ.xlij.
al¶ S bãc gl.facli tcxii. e. ꝑuenit.l.q.iij.ubi
dẽ ꝙ grauius pecuʒ ↄmittit platus dando ↄſan
guineis q; erneis. Sed intelligo tex.illum ꝙ gra
uius peccat pᷣſũptiue:qꝛ pſumit᷑ largiꝰ dare ↄſan
guĩeis ꝙ erneis:⁊ ſine aliq mẽſura ¶ Itẽ loquit
qnñ uult eos ditare ⁊? nõ ſubueire tãq́; alijs idigẽ
tibus:nam amore ſanguiĩs carnatl ſpoliat eccłiaʒ:
2 uide qð ibi nõ.in glo.¶ Atẽ uide ad predicta
bonũ tex.cũ glo.in.c.oĩno.xxxi.di.ubi ðꝛ ꝙ pꝛo
priã uxoꝛem ⁊ filios ſubſtinere dʒ de bonis ecele
ſie loquit᷑ tñ de ↄiuge et filijs ante clericatũ habi
tis. Sed ego puto idẽ eſſe in filijs hĩtis ꝑ illicitũ
coitũ:nã licet clericꝰ male fecerit in ex quo ſũt ge
niti nõ ſũt ꝑdẽdi:ſʒ eis tãqᷓ; pauꝑibus ſubuenien
dũ ꝓ h.c.cũ habẽt:et qð ibi nõ.j.de eo qͥ dux.ĩ
ma. quã pol. ¶ Et ex oĩbꝰ pᷣdictis nõ bo. ar. ad
q. quottidianã. HNüquid deputatus ere utoꝛ ad
diſtribuẽdũ certa bona panꝑibus poſſit diſtribuẽ
iter ſuos ↄſanguineos pauꝑes:⁊ ur̃ hic tex.cum
pdictis ꝙ ſic:nã clericus ẽ executor:⁊ dʒ diſtribu
ere ſuꝑflua inter pauꝑes.xvi q.i.c.fi.⁊ tamẽ põt
diſtribuẽ inter ↄſanguineos ꝓprios:ut pʒ hic:et
ex pᷣdcis faciat qð nõ.i.l.ſi mandauero.ff.mãda.

J quiſqu am. Excommunica

tur clicus qui a
ſuſpectaꝝ mulieꝝ colodo nõ deſiſtir vel
cox ↄſoꝛtio hoc.d:¶ MNõ.ꝙ applłone ſaceꝛdotiſ
7uenit pᷣſbr̃ itẽ digconns:⁊ ſubdiaconus ⁊ ĩitellige
largo ſũpto uocabulo:nã os iſti large poſſunt

dici ſacerdotes qᷓi deo ſacrati ꝓ qno facit qð nõ.

.xxxij. di.ĩ ſũma.⁊ nide tex.in.c.i.xv.q.v.ubi di

aconus appellatur ſacerdos.⁊ tene menti in hoc

iſtum tex. nã potes ex eo facere hanc regulam ꝙ

in mã fauoꝛabili appellatõe ſaceꝛdotis ↄphẽdunt
oss qui ſunt in ſacris ordiuibus:ſcd qꝛ mã erat
h odioſa iõ foꝛte ꝑꝑ hoc uoluit erpᷣmere qꝛ als
nõ fuiſſet ophenſi:⁊ ſic potes elicẽ regulã in op
poſitũ ꝙ in mã odioſa ubi nihil al ud cyprimitur
appellatione ſacerdotis uenit tantum preſbiter et
ethimologiꝗm ſecerdotis ⁊ pᷣſbiteri uide.xxi.d́i.
cleros. ¶ Mõ.ꝛ* modũ pᷣcedendi õ clicos foꝛni
carios palã nõ ↄcubinarios ut moneãtuꝛ ut hic
d · ¶ nõ·bonũ dictũ ⁊ tex:ꝙ ſuſpitio pcedẽs
2 admonirio ſequẽs cui nõ paret᷑ lʒ inducant pᷣſũ
ptionem magnam ↄtra inobediẽtes nõ tamen ꝓ
bant delictũ:uñ debʒ ↄtra talẽ teꝑari ſnia nt nõ
iponatuꝛ pena naturalis delicti:nam ſi ex ſuſpitõe
pcedẽti et expta monitione ifli clerici hẽrent pro
ↄuictis nõ ſolũ excõicareutur. ſed grauius cõtra
cos ꝓcederet᷑ ut in·c. ſicut ⁊ · cſi ãt.j.c.Et ex bꝰ
infero ꝙ auẽ·ſiqs ei. C. de adul. ponat caſuʒ ſpᷣa
lem nam ibi dicit̃᷑ ꝙ ſi hñs ſuſpitionem contra
aliquem de adulierio cum uxorc eidem corã teſti
bus monitionem fecerit er poſtmodum comperit
eum cõfabulari cum uxore põt illũ impune occi
deꝛe:⁊ ſic ſuſpitio pꝛecedens cum ad monitione
ſpreta inducũt pꝛobationem dclicti:ſed ut dixi n

ten nſu
ceſihi
lcztoinh
ſrpnoren 1 nin
mnmeimololn
elietoch ln
mn enit oscac
ne int Aſtruniſel/
ifi bifuie ni⸗
ceßzbpena flluns
nd Cco irone.n
ſniponinn uilicu.
ſnpto niimpnio
Accöneitcligi
Leithocinsan
Cüntleegtopor
(ati aond nos⸗
NoNatd de
dcenn
ea Jdni
0o glciciſſe i
ſliune aige⸗
lontae oſnen
lihoe no
ulen ce nn
1 randißn
